ceꝛdos antea oꝛdinat᷑ anteq; cõſecrat · qꝛ ſine oꝛdine nil i cem
ſecraret Ergo laicus quantũcũqʒ ſanciꝰ nihbil ageret etiam ſi 6
D verba cõſecratõnis ꝓferret· ¶ Nono honoꝛauit eos ſupan a
gelos et etiã aliquo mõ ſi uer dignitatem beate marie vir gi
nis. Primo in dignitate euſ odie Sacerdos enim habet euſto ſa
dire plures animasſicut epiſcopꝰ totũ epiſcopatum · papa ſ i
totum mũdũ. plebanus totam prochiam Bern · O q́ digni etp⸗
cuſiodes qui tam ſolicite ꝑuigilãt: vt aĩas ſibi creditaſ a mor lo pe⸗
te eterna cuſtodiãt. Sed angelꝰ tantũ habet cuſtodire vnaʒ ſucni
aĩam. Bernbar ·. Magna dignitas aĩmarũ vt vnaqueqʒ ab or furff
tu natiuitatis in ſui cuſtodiã habeat angelũ deputatů: Secũ clget
do in ſumendo et tangẽdo coꝛpus xp̃i Angelorũ em̃ eſt uide in

worta
tiäm
vel pr
chani

re deum. Math.xvii· Angeli eorũ ſꝑ vidẽt facẽ patris mei q
in celis eſt.· Sed in hoc ſacerdos maioꝛ eſt angelo. quia ille vi
det: iſte aũt tractat et cũ hoc ſumit/quod nunq́ʒ ſic datũ ẽ ali
conſecrando coꝛpus chriſti · En hoc ſacerdos non ſolum an⸗
* gelos ſed etiam virginem mariam matꝛem chriſti aliquo mo un
do pꝛecellit. Quia nec ei nec alicui angelo data eſt talis pote en⸗
ſtas conficiendi coꝛpus chriſti · Vnue minimus ſacerdos in clen
terris poteſt hoc quod non poteſt maximus angelus in celo
Bernhardus. O veneranda dignitas ſacerdotum in quoruʒ; ami
manibus dei filius tanq; in vtero virginis incarnatur. Gre⸗ neſa
gorius· Elle qui creauit me: dedit mihi creare ſe mediante me huſi

llt efe

* .

O venerabiliuz manuum ſanctitudo · o felix exercitium · vbi i

ſacerdos tractat dei fuium. Auguſtinus dicit· ꝙ in conſecra⸗ doßer
tione ſacre hoſtie tota curia celeſtis ſibi ſeruit· 1 dominus ce ſteren
li ad eum deſcendit. Ambꝛoſius ſupeꝛ lucam· Non dubites aſ aquine
ſiſtere angelos quando aſſiſtit ehriſtus in altari. ſcilicet quã inpee
do immolatur. Vnde chriſtus poteſt dicere cuilibet ſacerdo quote
tii illud Gſaie · v· Quid ultra debui facere et nõ feci·cẽ7. duitſt

duretchlcee

geretrimm
rrevgign
emanehtt
hiberene
Pun⸗ ſ
0 hde

reditaldo n.

ſtodinenng

matege
Petri dee
rücitnke
imneni
Aonule

and

Ulenni

onſnen

ſüäone

Attis r.
ſraden

galusin
n in gpn

zruatu⸗Ore

Gttium

nis cõcubinariis.

Kpeccato vti oꝛdine ſuſcepto 2Rñdeo hᷣm beatũ tho · in

iũ · di · xxiii · Nõ põt · naʒ facit cõtra illð pꝛeceptũ Deutro · xvi
Iuſte quod iuſtum eſt exeq̃ris· Indigne em̃ ſacrũ pertractat

Neq; in hoc aliquis põt diſpẽſare· qꝛ ẽ ð iure naturali vt hõ

ſãacta ſancte ꝑtractet · Vnde talis quotiẽs actũ alicuiꝰ oꝛdinis

facit peccat moꝛtaliteꝛ· ut qᷓ tãgit res ſacras ẽſi ſuo utẽs offi
»„ „ . . , . „
cio peccat moꝛtaliter · Secus auteʒ ſi aliqua neceſſitate aliqð

ſacrũ cõtingeꝛet vel exequeret᷑ in illo cãu quo etiã laicis licẽt

puta ſi baptizaret in articulo neceſſitatis · vł coꝛpꝰ xp̃i de tra

colligẽt · Cõcoꝛdat .l. 1 Ray- ¶ Sciendũ ꝙ ex iam dictis cer
tiſſime cõſtat ꝙ ſacerdos foꝛnicariꝰ etiã quãtũcũq; occultus
vel etiam ſacerdos exiſtens ſcienter in quocunqʒ peccato

moꝛtali nondum vere contritus nec dignam agens peniten

tiam vt opoꝛtet · in eo ꝙ baptizat aut abſoluit confitentes
vel predicat. aut matrimonia ſolenniʒat · vel ſacramẽtuʒ eu

Werit᷑ vtrum oꝛdinatꝰ exñs in pccẽ̃o moꝛtali poſſit ſine G

chariſtie vel extreme vnctõnis pꝛebet · vel moꝛtuos ſepelit ·

aut mulieres poſt partum introducit . vel aquam vel ſalem
in dominica exoꝛcizat · aut populuʒ aſpergit · vel candelas in
feſto purificatõnis· aut ramos in die palmarum · vel ignem
aut cereum uel baptiſmum in uigilia paſce uel penthecoſtes

benedicit · vel quod maius omnibus his eſt miſſam celebꝛat
aut ſacramentum euchariſtie conſecrat atq;ʒ ſumit· In omni

bus iſtis necnon actibus aliis qui ſacris oꝛdinibus ſunt an

nexi · aut in quolibet ipſoꝛum ſingulariter quemlibe t exercẽ

do peccat moꝛtaliter · It totiẽs quotiens aliquem actũ vt mĩ

ſter eccleſie exeqᷓt et exercet. Sicut ex dictis ſancti thome de
aquino vbi ſupꝛa manifeſtiſſime com ꝓbat᷑· ac etiam nõ ſolũ
in pꝛeſeriptis actibꝰ. ſed etiã ſedum dyoniſium quando et

quotiens ad aliqueʒ huiõi actum exercendũ aliquã ueſtem ĩ

duit ſiue ſumit. vt uel albam uel manipulum uel ſtolam aut
caſulam aut alias ſacras ueſtes communiter uel diuiſim

Quod reuera ſatis eſt hoꝛrendum et ſtupendum atq; etiam

periculoſum valde · En tali videlieet ſtatu atqʒ di gnitate tot igne.
1tantis criminibus ſubiacere atqʒ implicari· Inde non ime e
E iito dicit᷑· Quãto altioꝛ gradus tanto ſublimioꝛ caſus·¶ SDa eeniinn
cerdos incontin ens ⁊ foꝛnicarius eſt ſuſpenſus ipſo iure·2 unnibe
miſſa eius nõ debet audiri· vt patet extra de cohabitatiõe ecle gtie
ricoꝛũ ⁊ mulierũ · c:veſtra·audiens aũt miſſaʒ eiꝰ peccat moerꝛ otdinil
taliter ſcðz ſẽm tho · in · x · quodlibeto · ꝗ· viii · Moc aũt itelligit
de publicis foꝛnicariis· Queritur ſi talis celebꝛet vtrum fiat
irregularis? Reſpondeo 8 ſic · Heec wilhel mꝰ.querit᷑ vtrum
epũs poſſit cũ talibus diſpenſare ?g Rñdeo ꝙ ſic · Exquo diſ⸗ A.
penſatõ in hoc caſu nõ eſt ꝓhibita · Et iura que inueniunt᷑ in ae
cõtrariũ illa p̃ᷣtendunt de ſuſpenſo ab hoĩe nõ a iure·qꝛ iura uuul nott,
benignius ſolent agere q; hoĩes· Mec wilhel · Querit᷑ vtrũ le dun
rici qui expendunt patrimoniũ crudifixi cũ meretricibus te⸗:· gü⸗
neant᷑ ad reſututõem? Reſpondeo ꝙ clerici qui res eccleſie deſept
dant non ſolũ meretricibus: ſed etiã hiſtrionibꝰ vel etiã ſuis Kkannt
conſanguineis nõ ꝓpter naturã ſuſtentandam: ſed vt facäůt mri
eos diuites de patrimonio erucifixi: raptoꝛes ſũt tenent aa boywi
E reſtitutõez. (uenieur vnde faciant reſtitutõem Reſpõdeo iinor
. ſi habent patrimoniũ ſeculare: vel aliquid de artificio vel a ſti)
boꝛe manuũ:de iſiis poſſunt reſtituere· Sed de rebuſ eccleeiſe ht
non ſufficit reſtituere · quia quidq;d eis ſuꝑeſt · ſcʒ ſupꝛa victtſtuü Smn
veſtitum · hoc debʒ dari pauꝑibus · Niſi tunc ſubtraherent t lo
ſibi de neceſſarüs · vel niſi res quas habuerũt de patrimonio chote
vel de artificio expendiſſent in vſus eccleſie · Mec wilbel mus ichoen
Vtrum concubine ſacerdotum teneantur reſtituere e a rn
ſacerdotibus ꝓ tali illicito oꝑe recpiunt g Reſpondeo ledm leeme
rap·ꝙ ſic· Nam foꝛnicarie ⁊ huiuſmõi turpes ꝑſone tenentur Prnn
reſtituere ip̃i eccleſie: niſi foꝛte eis fuent datuʒ cauſa elemoſi doir
ne in ſumma neceſſitate · quia tunc fuit debitũ · Tdeʒ hoſtiẽſis tliter
Queritur ſi notoꝛiꝰ foꝛnicatoꝛ poſſit abſoluere g Reſpondeo cwi
ꝙ non. Quia ſuſpenſus eſt quo ad ſe ⁊ etiaʒ quo ad alios vt thti
habet᷑ extra de cohabit atõe clericoꝛuʒ·cqueſitum · Et ſcendũ ſaean
ꝙꝙ magiſter in compedio theologice veritatis dicit · Quãuis äimn
omnes ſacerdotes habeant claues: non tamẽ omnes poſſunt. Pttol
. ⁶

B.

eine

btriee

. peer
Nütitelgt
derun ſi

uenüwun

G
imentuni
iureqe un

Ment veid

retnaber

vinrs Nadn
deniſun
nſontſni

7

titener G
n Aeh
TncoNe

eebei alce

den 4
eſon in.

nciin (S

Giai.

brrahare
pernnon
eeiollelnu

ſtunr 1
do N

netenermm

Beſone

nbſun

jar nn DM

nes pſin

honoꝛẽt (

ligare ⁊ ſoluere:ſicut excõicati ſuſpenſi ⁊ heretici damnati ·
hoc aũt nõ eſt ꝓpter defectum oꝛdinis:ſed q; non ha bẽt ma
teriam ſcʒ ſubditos qui auferunt᷑ eis cum excõicant᷑· poſſunt
tamẽ baptizare qꝛ hoc ẽ ſacramentũ neceſſitatis. poſſũt quo

qʒ tales euchariſdiã cõſecrare: q;ꝛ hoc ſubſtantialiter adheret

oꝛdini · ligare aũt ſoluè adheret oꝛdini accidentaliter ·

¶De ſacramento matrimonu ·

Itrimoniũ honoꝛauit deus multipliciter · Primo m
boc ꝙ ipᷣe ꝑ ſe inſtituit · Secũdo in loco dignioꝛi qui
ſub celo eſt hoc eſt in paradiſo · Tercio in ſtatu inno

centie· Quarto ꝙ naſa voluit de beata virgine que fuit ĩ ſta⸗
tu motrimoni cõſtituta· Quinto ꝙ pᷣſens voluit eẽ ĩ nuptiis

cũ matre a diſcipulis ſuis · Et ibi oſtẽdit deitatẽ ſuã mutãdo
aquã in vinũ in conſpectu diſcipuloꝛũ ſuoꝛũ · Sexto ꝙẽ vnũ

de ſe. eptẽ ſacramentis eccleſie · Et qꝛ deus m atrimoniũ t am ſo
lenniter honoꝛauit: expedit oĩno vt hoĩes qui in ſtatu matri

monii ad reg nũ celoꝛũ venire deſiderãt: deũ i matrimonio re

dos qᷓ poꝛrigit aliqd ſacramentũ in pctõ moꝛtali peccat moꝛ
taliter · Vnde ante inchoatõem nuptiarũ debẽt ſe p̃parare ꝑ

verã contritõem ⁊ purã confeſſio nẽ tanquã tꝑe paſce ad ꝑce

prtionẽ ſacramẽti euchariſtie· quia matrimoniũ eſt tam bene
ſacramentũ ſicut euchariſtia. ¶ Secundũ vt nuptias ĩchoẽt
cum timoꝛe domim Vnde thobie · vi · dixit angelus raphahel
ad thobiã iunioꝛẽ · Accipias virginẽ tuaʒ cum timoꝛe domini

Quicunqʒ ergo iuſte ⁊ legitime vult ſtare in ma
trimonio: vt ſaluet in matrimonio: tria ſunt ad hec neceſ⸗
ſaria· Vnũ ante nuptias hoc ſpectat ad iuuenes 1 vᷣgines qꝗᷓ
adbhuc nõ ſunt in matrimonio: ſed intendũt adhuc contrabẽ
Secunvũ in nuptiis inchoando. Terciũ poſt nuptias inchoa
tas quomõ ĩ matrimonio ſit viuendũ ¶ Primũ eſt vt ante ĩi⸗
choatõem nuptiarũ diu ſe p̃parent vt digne hoc ſacramentũ
inchoent ⁊ ſuſcipiant · Xd ſuſceptõeʒ em̃ cuiuſ libet ſacramẽti
debet pꝛecedere debita p̃paratio· Quia quicũq; vnũ de ſeptẽ
ſaeramentis recipit in peccato moꝛtali peccat moꝛtaliter· Vt
patet di · xl · multi · di rxxv.illud.xi.q·iii· audi· Similiter ſacer⸗

NXXX; DG SNCRR. MIRIMO. on
—2* amoꝛe filioꝛũ magis q; libidine ductꝰ. Nuptie debent celebꝛa rit⸗
ri deuote non cum ludis a ꝑſonis inhoneſtis ſieut modꝰ eſt cſa
plurimoꝛũ. ſed cuʒ honeſtis hominibus. Et ad hoc debẽt pau tmnd
peres inuitari: vt intercedãt pꝛo ſponſo ⁊ ſponſa. Tunc xpᷣs en
mutat aquã in vinum · id eſt · vitam hanc inſipidã in celeſtenmn eſtn
leticiam. Vnde toh̊·ii · Nuptie facte ſunt in chana galiene: et MI
erat mater hieſu ibi · vocatus eſt aũt hieſus ⁊ diſcipuli eiꝰ ad uiſ
nuptias · Et hoc fit in pauꝑibus · Vnde xpũs dicit de pauperi mot
bus · Qui vos recipit me tcipit:⁊ qui vos ſpernit me ſpernit· ot
Gt iterũ in euangelio. Qð vni ex minimis ⁊c · Et cũ matrimo⸗ bzm
niũ inchoat᷑: tũc debẽt ſe cõtinẽ ab actu matrimoniali· Et hꝰ mon
docuit raphahel thobiã iunioꝛẽ· quando debuit cõtrahẽ cum MM
ſara pᷣgine dicẽs: Cũ ĩgreſſus fueris ad vᷣginẽ tuã: ꝑ tres dies fonl
cõtinẽs eſto ab ea· Sic ꝑntes deberẽt ĩfoꝛmare ſuos filios ſiẽ s
angelus raphahel docuit thobiam ⁊ ſarã. ⁊ hoc erit bomĩ vall·· laſe
de meritoꝛiũ: ⁊ deo valde acceptũ ꝙ deũ in hoc honoꝛat ſub⸗ Et
trabendo ſibi illã delectatõeʒ ob reuerentiã dei ꝑ tniduũ. Sci⸗ mi
endũ tñ ꝙ hoc nõ eſt pꝛeceptũ: ſed ẽ bonũ cõſiliũ· Ctẽ debent (QN
contrabẽ cã pꝛolis· Et ſic conſtitutũ eſt a deo in paradiſo:cuʒ Pita
. diyit ad adam euã · Ceñ · i · Creſcite ⁊ multiplicamini. Micecere oif
pꝛehendunt᷑ illi qͥ nõ honoꝛẽ querunt dei nec multiplicatõe,; qpi
oim ſ. ed ſuã peſſimã voluptatẽ ⁊ lipidineʒ exequendam. Et M
inter illos eſt diabolꝰ. Vnde angelus raphahel dixit vt habert ſare
thobie . vi · Qui ita cõiugia ſuſcipiunt: vt deũ a ſua mẽte excla auiun
dant ⁊ ſue libidini vacent:ſicut equus ⁊ mulꝰ.ſuper hbos de⸗ 6
mon habet poteſtatẽ · Hic etiã repꝛehendũẽ antique vetule et ige
ſteriles: qᷓ iuuenes maritos in matrimoniũ conſtitutos aſſu⸗ n
munt ad exequendã ſuam libidinẽ· Et etiã iuueneſ mariti qui e
illas antiquas vetulas ſibi aſſumunt ꝓpter ſua tempoꝛalia.
Et ſi illa vetula illam delectatõeʒ: iſte iuuenis iſta tẽ poꝛalia dd
piꝛeponũt dilectõni dei a ſaluti anĩe ſue: ambo peccãt moꝛta =
liter. Ergo ĩ cõtrahẽdo matrimoniũ pᷣncipalis intentio debʒ n
eæẽ honoꝛ dei ⁊ augmẽtatio ſeculi· Et eſt vna cauſa de illis ceau He
ſis qre nõ bene ſuccedit aliquibꝰ ĩ mrimonio qñ pᷣncipaliter tdt
Q¶nõ qrũt deũ Et ſciẽdũ ꝙ ſunt ſeptẽ cauſe quare aliquibuus
„

etalch

it ode

een

lucßh

jin eſen
gilene,t

iplin

teepupen,
tmeſpnt
ömarnmn
nunltEt
örrche en
updes de
hos flios
enthonnin
hotorrſ
pnmni
Ubi n

nlaen

min Dee.

=

lleri
lendam
ntbthn

meteet

1

ES

perhe⸗ P

4
nennee
atos at

manni

entpon
Utipin

De SVCRNNN.

non bene ſuccedit in matrimonio.DPrima cã eſt quia cõtra .
rũt cauſa libidinis ⁊ nõ cauſa pꝛolis nee ꝓpter deũ · ¶ Scda
q; cõtraxerũt tꝑe interdicti.vt h abet extra de matrimoĩoò cõ
tracto cõtra interdictũ ſancte eccleſie · xxxiii · ꝗ · iii · nõ opoꝛtet

—

Tempꝰ in quo ꝓhibitũ eſt nuptiaſ celebꝛare ẽ triplex · Primũ

eſt a pꝛima dñica aduẽtꝰ vſq; ad ephiaʒ· Secũdũ à ſeptaugeſi
ma vſqʒ ad octauas paſe ce. Terciũ tribꝰ diebus ante aſcenſio

nẽ vſq; ad octauã penthecoſteſ. St qui contrariũ facit peccat
moꝛtaliter: ſi facit ex cõtẽptu a ſine diſpẽſatõe· Et nec decanꝰ

põt in hoc diſpenſare ſm ius canonicu: ergo multomin“ ple
banus . C Tercia cauſa eſt qñ non parẽ ſibi aſſumit in matri

moniũ · ſicut quãdo nobilis ign obilẽ. iuuenis ãtiquã: ⁊ diues

pauperẽ · 1 ſic de aliis · Et il raro bene concoꝛdãt.a interduʒ

–

non bene ſuecedit ꝓpter inequalitatẽ Ergo equalis equaleʒ
ſibi aſſumat· Vnde ariſt. i er ꝛruptione Simi
lia ſe bene cõpatiunt᷑
cõtraxerũt ſe ante nõ neri Bendü dig
matrimoniũ · ſq; ꝑ veram contritiõem ⁊ confeſſionẽ puram.

de generatõne ⁊ coꝛruptione · Dimi
Quarta cauſa q; in peccato moꝛtali
pꝛeparauerũut ad contrahendũ digne

₰☛

Quinta cauſa eſt qñ contrahit cum illa qᷓ vouit deo virgi

nitatẽ q; tũc ſpõſa xp̃i effecta eſt:quẽ ſibi elegit pꝛe omnibꝰ

viris · Vnde ipᷣa male facit qꝛ ſpernit xpᷣm primũ ſponſũ ſuuz
quẽ elegit ⁊ alium pꝛo eo ducit: ureh nu
pulcer minus nobilis. minus diues · Te etiã maſculus male
lan contrahẽdo cũ tali virgine qᷓ vouit · qꝛ aſſumit ſibi ſpon

minus bonus minus

ſum ſummi regiſ· Ergo xp̃s qui eſt ſumm rex vindicat ſe in
eis · Ergo quãdo eſt ſuſpitio de vna ꝙ vouit vir ginitatẽ: tũc

diligenter ĩterrogandũ eſt an ſic ſit antequã cõtrabhat.⁊ ſi ſie
eſt nullo modo còͤtrabat cum tali quantũcũqʒ diues ſit. Sed
protius debet recipere vnam pauperẽ que eſt libera 1 non re
Hicta voto virginitatis Et inſup omnes qui dant conſilium

*

aodd tale matrimoniũ grauiter peccant quando ſciunt eam vo
nuilſe virginitateʒ · ¶ Dexta cauſa eſt quando contrapit cum

vnaꝑ vᷣba de prſenti: K poſtmoũ aliã ducit. hoc eſt magnũ
peccatum valde periculoſum· Drimo quia talis ſemꝑ adul

terium cõmittit quotiens actum matrimonii committit vel

—

8

N. PDe SCRKX. MVTRNMAO..

.

exercet cum ſecunda. Secundo quia omnes pueri talium ſũt

illegitimi ſpurii · Tercio quia nunquã poteſt abſolui a pe⸗
D catis niſi ſeparet ſe a ſecunda ⁊ redeat ad primam · ¶ Depti de
ma cauſa quando contrabit cum vna que eſt de pꝛogenie vi Ci⸗
cioſa · a hoc pꝛincipaliter pꝛopter tempoꝛalia· vt cum quis ccoõö (gter
trabit cũ filia vſurarii ⁊ ſic de aliis· Quondã conſuetudo erat Ulterr
quando quis filiam ſuã cum vno deſponſari voluit: tunc in: 1ecn
terrogauit · Drimo vtrum talis ſponſus de bonis 2 iuſtis pa gri
rentibus natus ſit: qui habẽt bonã famam: fidẽ rectaʒ ⁊ timẽ Kirr.
tes deũ Scdo vtrũ ipe ſpõſ? ſit virtuoſus vel vicioſus · vtrũ zureut
humilis aut ſuperbusiratus an mitis vtrum luſoꝛ potatoꝛ: eſſegt
blaſphemus vel timẽs deum· Tercio quomodo bona dotaliaa mor
lucrata ſunt · iuſte vł iniuſte vel cum vſura vel cũ ludo vel ceůü busn⸗
fraude vel cũ mẽdaciis I ſic de aliis· Sic ſimili modo qñũ quis 1inets
filiã alicuius debebat reciꝑe ĩ vxoꝛem: ulla tria pꝛedicta diligẽs Porer
ter interrogabant᷑ ſed heu modo vendunt pueros ſuos. fa hee
ciunt foꝛũ · ſicut ip̃i equos ſolẽt vendere ⁊ emere ſie 1 pueros led
vendũt· Nõ querũt quomõ iſta tꝑalia lucrata ſunt· Sed tan⸗ eo
tummõ quantũ habʒ dare · dicẽdo · Ego tantũ dabo filio meo ſegi
1 tu tantũ dabis filie tue · Et ſic iſta tꝑalia ſunt pꝛincipalis ĩ⸗ gen
. tentio qð eſt cõtra deum gi dicit · Ego ſum alpha ⁊ o. pꝛinci en.
pium ⁊ finis· quia deus debet eſſe pꝛincipalis intentio in om ing
nibus agendis ⁊ faciendis vel obmittendis · Modo vbi radirx dilts
mala eſi: qũo fructus bonos ꝓferet? Sic qñ pꝛincipium eſt naß⸗
picioſum quomõ finis bonus erit? Sciendũ ꝙ quicũqʒ filiaʒ men
ſuam vni vſurario deſponſat illam füliã dat in eternã danna gln⸗
tõem. a om̃s heredes qui de ea naſcituri ſunt: ſi ſcienter illas Hn
res iniuſte acquiſitas poſſideant Sic ſimili modo ĩtelligẽdũ Ren
eſt de filio qui contrahit cuʒ filia vſurarii,Sed ſi diceres quo bere
modo heretit abo ſalua conſciẽtia illa bona que hereditario “l
iure me contingunt? Reſpondeo 4 teneris interrogare ꝛ xE eota
ſcrutari quomõ illa bona lucrata ſunt: 1⁊ voluntateʒ habere lere
ꝙ ſi aliquid ibi iniuſtum inueneris: ꝙ illud reſtituere velis il ſbi
lis qui veri heredes ſunt· ” qu;
(Quomodo in matrimonio ſit viuendlua.. ii

ittune n

—

nuſts

n
coſeshet

ſe pen

ma doten

oreld

docſ gui

Kiandle

deooer
ſenpen
ne
boflone⸗

megli.

41¹
eomon

opbi rd

tipiun 4
mimunm

marlaa

dliger

eres

eredend

oGGH

te hlu

Ercio vidẽdũ eſt qualiter poſt nuptias inchoatas viuẽ
nebeãt vſq; ad moꝛtẽ · Rro quo ſciendũ ꝙ ſeptẽ debẽt

¶ Drimo debẽt habere dilectõʒ adinuicẽ· ad p. v. Vini dili

gite vxoꝛes veſtras ſiẽ xp̃s ecdeſiã· Sed qualis dẽt eẽ dilectio

inter virũ vxoꝛẽ eiusy Reſpõdeo ꝙ dilectio viri ad mulierẽ
ecõuerſo debet excedẽè oẽm dilectõeʒ huius mũdi . Et hoc fi

è viuẽtes in matrunonio vt ſaluent᷑ in ſtatu matrimonii

gurat᷑ in anuli ſubarratõne· Nlle anulus ſignat cõiunctõem

*
7

viri ⁊ mulieris:. ⁊ amoꝛẽ eoꝛundeʒ. Debet aũt anulus ilte eſſe

aureus rotundꝰ a in quarto digito poſitus· Aureus ideo dz

.

eſſe quia ſiẽ aurũ excellit omne metallũ· ſic amoꝛ ille ceteros

amoꝛes huiꝰ mundi dẽt excellere· Ceñ · ii · Hoc nüc os ex oſſi⸗

bus meis: 2 caro de carne meaquãobꝛem relinquet hõ pr̃eʒ

matrẽ ⁊ adherebit vxoꝛi· Querit᷑ vtrũ vir tenet᷑ plus duigẽ

vroꝛem q parẽtes Reſpondeo ꝙ ſie· ſed plus det hono:are

pentes· Scoo anulus dẽt eſſe rotundꝰ ad oſtendẽdũ ꝙ amo:

ille dẽt habere ꝑpetuitatẽ ſic ꝙ nunquã finiat᷑ niſi ꝑ moꝛtem

Imo a xoſt moꝛtẽ debẽt ſe diligẽ ꝙ vnus ſubueniat aliiꝑ ſuf
fragia Tercio in quarto digito debet eẽ poſitus:vt oſtendat᷑

☛W

ꝙ amoꝛ iſte dẽt habere p̃coꝛdialitatẽ · Dicũt em̃ phiſici ꝙ; zd

vena ꝓcedit a coꝛde in quartũ digitum. Ergo anulus ponit

in quartũ digitum: vt amoꝛ cõiu guʒz debet eſſe fidelis 2 Pcoꝛ
dialis. Sed diceres in quo debet vir oſtendere dilectionem

bare nec verbo nec facto · Vnde colł.iii· Viri diligite vxoꝛes ve
ſtras a nolite amari eſſe ad ülas- Contra hoc faciũt qui raro
vel nunquã aliquod ver bũ amicabile loquunt᷑ ſuis vxoꝛibus

5*

Item ſecũdo in hoc ꝙ ipſa vxoꝛ in omnib debet ita bene ba

bere quo ad neceſſaria vite ſiẽ ip̃e vir Quia ſᷣm dictuʒ xp̃i iaʒ
non ſunt duo ſed vna caro. Sed ſicut vnum membꝛũ cõdiui

dit cum alio: ſic vir cum vxoꝛe: a econuerſo· mo cum ipᷣ̃a mu

lier eſt pꝛegnans vel in puerperio iacens: tunc vir deberet

ſibiipſi ſubtrahere.a vxoꝛi ſubuen ire · ⁊ hoc pꝛopter puerum
quẽ lactare debe vxoꝛ:

ed dicereſ quomodo vxoꝛ debet oſtẽdere

caritatem viro ſuo? Reſpondeo primo in hoc ꝙ ipſa debet

FXNNNA. DG SNERN
ponoꝛare virum· exemplo marie · vt babetur Luce · i . vbi dinit nn
maria ad puerũ hieſum quando inuenit eum in templo Ecce eoyyr
pater tuus ego dolentes querebamus te Vbi pꝛimo nonſmi ecuu⸗
nauit ioſeph ipſum honoꝛando vt in hoc exemplũ daret vro en
ribus ſuos viros honoꝛandi. Contra hoc faciunt ille vxoꝛees i
que contemnunt viros ſuos vel ꝓpter antiquitatem vel pꝛo⸗ m 4
pter paupertatem.a ſic de aliis · Sed ip̃a beata uirgo quãuis u
elſet iuuenis pulcra ⁊ nobilis: tamen ip̃a honoꝛauit ioſep in 4
qui fuit pauper ⁊ antiquus: Secundo in hoc ꝙ debent obedi 1
re ſuis maritis in omnibus licitis · i. Petri · iii · Mulieres ſub⸗ bi
dite ſint viris · ktem dixit deus ad euam Gene · tercio · SZub po 1c:
teſtate viri eris · Ergo mulier exiſtens inobedien s viro ſuo d
pertinaciter ex contemptu peccat moꝛtaliter· Secundum qð hitn
pebẽt habere in matrimonio conſtituti eſt ꝙ debent pacifice
ſumul viuè ſicut angeli ĩ celo· ⁊ hoc eſt valde acceptũ deo ⁊ ho
minibus· deus habitat cũ eis· Dſal.Cn pace factus eſt locꝰ
eius · Et ꝓſperabiẽ eis in omnibus quantũ eſt pꝛo ſalute ani
me Si vero alter illoꝛũ eſt malicioſus iracundus impatiens
venenoſus ut ſerpẽs: ⁊ diſcoꝛdãs ſicut diabolus in inferno:
= alter ip̃m ſuſtinere debet patienter.⁊ iſte impatiens purga⸗
. beiit te a peccatis · ⁊ erit hic tuus diabolꝰ: vt in futuro alii dia⸗
boli nullam poteſtatẽ in te exerceant · Quia ſcriptuʒ eſt.· Non aln
prunit deꝰ bis ĩ idipſuʒ · Vñ etiã dñs dicit ꝑ ꝓpham· Fff lixi te tuber
ſupple ĩ p̃ᷣſenti:⁊ nõ affligam te vltra·id eſtin futuro. Ergo csi
mulieres habẽt voces lenes ⁊ ligant collu m cum peplis mol⸗ Unttt
libus: in ſignũ vt dulciter reſpondere debent ſuis racundis ſoſti
viris: ⁊ tẽpeꝛare cum ſuis mollibus reſponſis maliciam 1K ira Non
cundiam ſuoꝛũ maloꝛũ viroꝛũ· Si autẽ ambo ſunt in culpa: or⸗
ambo damnabunt᷑ ⁊ diabolus habitat hic cum eis · Et ipi ĩ fu Ad
turo habitabunt cum eo in inferno. Quia hic ſimul litigant doch
1 diſcoꝛdant 1 viuunt inſimul ſicut canis ⁊ cattus: gallus et Ao
gallina·qui tamen quandoq; aſſueſcunt ex continua cohabi N
tatione vt pacifice ſimul ſtant· Sed illi per longum tempus iin
non aſſueſcunt· Si autẽ vxoꝛ eſt in culpa · ſcilicet ꝙ eſt iracun hun
da tũc bonꝰ vir faciliꝰ ſuſuinẽt decẽ vicinos ſibi aduſarios q; 2?

de ina
carcer
occ
(duil
preh
debe
borg
lunen

. 4
△ 2

vithi

mnpoe
dnn nor

tle Norg

tenn

rgorits
ult ſſe

den en

rio dinn

is biro i
wndun

unt prht

Küdeon⸗

useſ lO

zoſaleten.

sinpnnnn
znileno⸗
nspen

uroAn de

eu Nn

Alir.

turo⸗

gep⸗

1 FruNE
unmn

rin au⸗

ulluyr
glut
nurche
m emhn
on

14

talia fiunt ſibi meritoꝛa. Vñ apls dicit
bus deũ oĩa cooꝑant᷑ in bonũ.Gt qñ actꝰ matrimonii ẽ Ee B
1qndo nõ · hoc quere ante · vi · E. ¶ Quintũ qð debẽt haber

D SXORNM. MTRIMO.

2

talem vxoꝛẽ iracundã ſolã. Secriptũ ẽ ecci· xxx · Nõ ẽ ira ſupꝛa
irã mulieris · Et hoc fit ꝓpter fragilitatẽ ſexus · pauꝑ em̃ eſt il
le vir qui hẽt rixoſam vxoꝛeʒ quia ſtillantia domus non dat
requiẽ inbabitãti: ſic tal mulier ſuo viro·Et quãdo illi in ma

—

tri monio cõſtituti ſimul litigãt de hꝰ diaboli letant᷑: qꝛ nibi

ſimilius actibus demonũ q; litigare. Et tales durã vitam du

cunt ⁊ infelices ſunt hic ⁊ in futurũ:ſʒ Panor pacifice ſimul

viuunt de hoc gaudet xp̃s ⁊ oẽs ſancti· Quia math· xvii · dicit
Vbi duo vl tres cõgregati fuerint ĩ noĩe meo ibi c.· Et tales
bñ habẽt quo ad coꝛpꝰ ⁊ quo ad aĩam ⁊ quo ad tpalẽ ſubſtã

tiaʒ · Vñ ſalomõ ꝓuᷣ · wii · Melioꝛ ẽ buccella panis ſicca cũ gau

dio q; domꝰ plena victimis cũ iurgio. ¶ Terciũ ẽ debent

habè in matrimonio· ꝙ vnus nõ deuiet ab alio· q; hoc ẽ vnũ

de maximis peccatis In ſignũ huius ioſeph magis voluit in

carcerari q́; in adulteriũ conſentire. ⁊ ſuſanna potius voluit

occidi q; adulteriũ cõmittere· vt habet᷑ Dan iel. xiii · Quo aut

adulteri puniant᷑ copaliter ſr paaiter tpꝑalit᷑ hoc qᷓre ãte ĩ.vi ·
pꝛecepto D. ¶ Quartũ ꝙ de

. (C et habere in matrimonio eſt ꝓ
debent eẽ patietes in laboꝛibus:vt vnus iuuet aliũ vt iuſta

bona cũ ſuis laboꝛibus acquirãt ⁊ poſſideant · Tdeo ſimul in

iuuentute cõueniũt vt foꝛtiter laboꝛẽt pꝛo victualibus 1 ne⸗

ceſſariis· Vñ pſal. Laboꝛes manuũ tuarũ qui mãducabis bea

tus es bene tibi erit · tẽ in educatõe filioꝛũ debẽt eẽ patien
tes a ſe mutuo iuuare ¶ Querit᷑ vtrũ laboꝛ ſit meritoꝛiꝰ queʒ G

ꝑntes habẽt cũ pueris 5Reſpondeo ꝙ ſic dũmodo talis iĩten
tio ſit in ꝑntibus ꝙ intendãt pueros enutrire ad honoꝛẽ dei
vt boni ſerui xp̃i fiant: ⁊ ip̃i parẽtes ſint in gratia. Tũe om̃s

laboꝛes quos habẽt cũ pueris cedũt eis ao meritũ ſeʒ balne

ando lactando lauãdo vigilando poꝛtando inuoluendo leuã

do abando ĩfoꝛmando coꝛrigẽdo qñ delinquüt ne amplius
deũ offendãt Iſta oĩa erũt eis meritoua. Similiter 1 pater q

ſolicitudinẽ ⁊ laboꝛẽ ſuſtinet ꝓ vxoꝛe urtie nutriẽdis ˖ oĩa
Scimus qm̃ diligenti

*

em
ere

in matrimonio eſt temꝑantia ⁊ honeſtas in actu cõiugali ab
ſinendo tpibus quibus abſtinendũ eſt· ſunt quinqʒ temꝑa
in quibus abſtinẽduʒ eſt ab actu cõiugali · hoc quere ante · vi ·
G. ¶ Sextũ eſt ꝙ debent ſibi inuicem fideles eſſe ĩ tempoꝛa
libus ambo em̃ debẽt eſſe dñi ſuarũ rerũ · Exẽplo apoſtoloꝛũ
de quibus legit᷑ ·aerant illis ommnia cõmunia. Quia ſicut diẽ
yfßs in euangelio · Math· xix · Cam nõ ſunt duo ſed vna caro . ſ.
vir 2 vxoꝛ · Qũo ergo tꝑalia inter ipᷣos debent eſſe diuiſa · Cõ
tra hoc faciũt mulieres que furant᷑ viris ſuis· ⁊ illa ſic furata
male expendunt · ſalicz ĩ ſuperbia in peplis in cingulis· Et
quando ipſe vir eſt remote vltra mare in mercantiis: ipſa vx
M oꝛ intereſt conuiuiis · VYtrum moꝛtaliter peccat vxoꝛ furando
viro ſuos Reſpondeo ſi male expendit · ſcʒ ad peccandũ ſicut
ſi daret vni cauſa alliciendi eum ad turpem actum ſic peccarʒ
moꝛtaliter· Et ille qui ſic recepit talia munuſ. cula ꝓpter talẽ
turpẽ actũ a tali muliere: tenet᷑ ĩ foꝛo cõſciẽtie r eſtituere ma⸗
nitto ip̃iꝰ mulieris · imo qͥ ſcienter faceret vl vendẽt talia mu⸗
nuſcula tali mlieri quã ſet ſciẽter velle abuti grauiter pecca
ret. Similiter 1 nuncius q poꝛtaret talia munuſcula ſcienter
qꝗ̃ darent᷑ ꝓpter talẽ rur actũ grauiter deũ in hoc offendẽt
* tẽ contra hoc faciunt illi mariti qᷓ ꝑludunt bona ſua: vel in
tabernis ſe inebꝛiãt ⁊ ſic male expendunt bona illa de quibꝰ
vry oꝛ cum pueris viuere deberet · Set non ſic faciẽdũ eſt ꝓbo
21 honeſto diſcreto viro: qui debet ferre vinum ad domũ
bibere cũ vxoꝛe ꝓpꝛia ⁊ poſt hoc deũ collaudare:a regratiari
ißp̃i deo omĩpotenti qui te ſic ibauit ⁊ potauit· Vtruʒ mulier
debeat fur ari viro ſuo vt inde elemoſinam faciat ghoc quere
ante · vii · M. Et de illis uiris qui recludunt omĩa bona ſua ab
vrpoꝛibus tanquã ab extraneis.quere ibidẽ Septimuz qð
debẽt babẽ illi q ſũt in matrimonio eſt debita honeſta edu
ctio filioꝛũ vt eos in bonis inſtruãt · Vnde ſciendũ ꝙ Encer
piꝛincipa liter tenent᷑ tria ſuis pueris· Primo dñt eoſ infoꝛma
re ꝙ innocẽtiã ſuã ⁊ puritatẽ deo offerãt · qꝛ hoc eſt deo valð
acceptũ · Ctẽ pꝛecepta dei · pr̃ noſter. ſimbolũ ·ꝛ debẽt eoſ ad

eccleſiã ducẽ vt verbũ dei audiãt · qꝛ verbum dei eſt cibus aĩe H

dettlafn

Urr gn

Aln ſetter

weoſhede

aſuntdn

lde n
iche
donmt
nnegrun
emnm lul⸗
heun
n ſun
Poinipe

onekon
roſtrunn

NNoN ⅓ς⅝

= = = T—

is
chut⸗

bolũ:⁊ potiꝰ ducũt eos ad c
aliqui parẽtes infoꝛmãt pueros qũo ſuꝑbe incedere debeant

ſepiꝰ cõtingit ꝙ ꝑntelſ ꝑ ſe ignonit Heepta dei: 1 quãdoqʒ ſim
oꝛeas q́; ad eccleſiã. Et quãdoqʒ

1quomõ mundo placere ſtudeant· Inſupꝑ eis m aluz exemplũ
pbent · ſcz iurãdo blaſphemando maledicẽdo ⁊c. Et tales pa⸗

rentes rei erũt oĩm peccatoꝛũ iſtoꝛũ que ex mala infoꝛmatõe

vl'malo exẽplo filii ſic diſcunt· Secundo parẽtes tenent᷑ pue
ros cormigere· Qũo aũt pueri coꝛrigẽdi ſunt · hoc quere · iin · C·
Tercio parentes tenentur hereditare res iuſte acquiſitas fi
liis ſuis hoc quere ſupꝛa· iii.
(Tractatulus de ſeptem ſacramẽtis expliatt.

J kncipit tractatulus de ſeptẽ donis ſanctiſpiritus.

EſEptem ſunt dona ſpirituſſancti · que ideo ſunt
ſeptem · quia ꝑ ea ſeptẽ vicia capitalia expellun
tur. Brimun donum eſt timoꝛ · id ẽ · gotlich
foꝛcht· De quo dici᷑ ecẽ: i· Timoꝛ domini initiũ
ſapientie. Qui timoꝛ eſt cuſtos cauſura omni

um bonoꝛuʒ qd donum coꝛdi noſtro adueniens multa bona

*

confert· Primo docet mala pꝛeterita emẽdare · Eccl i · Timoꝛ
dommi expellit peccatum · Secũdo docet bona operari · Eccle
ſiaſtici · xx · Qui timet Seum faciet bona · id eſt · qui timet deuz
nihil negligit · Kdem Qui timent deũ inquirunt que benepla
cita ſunt dei · Crego · Deum timere eſt nulla que facienda ſũt
pꝛeterire · Vſidoꝛus in ſinonimis· Timoꝛ expellit peccatum ·
timoꝛ repꝛimit vidum. timoꝛ cautum facit homĩem atq; ſoli
citum. Terdo timoꝛ diſponit ⁊ habilitat coꝛda noſtra ad vi⸗

tam religioſam· Ccci. Timoꝛ domini preparat coꝛda· Et bern
pardus in tractatu de ſemptem donis dicit · Connexa ſunt

quidem timoꝛ ⁊ religio · et manere non poteſt vnum ſine al⸗

tero · Quarto timor domini conſeruat hominẽ in bono. Bern
har dꝰ In veritate nihil ita valet ad gratiã ꝓmerendã conſer

uandã recuperandã q; ſi videaris nõ alta ſapẽ: ſed ſꝑ timè.

Iteʒ deũ diligere ⁊ eũ timere in oĩbus verbis ⁊ factis.· Sʒ heu

Vnde etiã Salomon· Si in timoꝛe domĩ non tenueris te: cito lc
ſuubuertet᷑ domꝰ tua. Quĩto timoꝛ dñi miſericoꝛiã dei meret᷑ M
Pſal.Qũo miſeret᷑ pĩ flioꝛũ:miſertꝰ eſt dñs timentibus ſe dßi
Sexto cõfert homĩ ꝓuiſionẽ tẽpoꝛaliũ· Hſal· Timete dominũa Mode
oms ſancu eius: qm̃ nõ eſt inopia timentibus eũ· Septimo c,o deip

cõfert hoĩ ꝓlongatõʒ rite · Vnde ꝓuer · x · Timoꝛ dñi apponet mon
dies· Octauo oꝛõeʒ facit exaudiri· Hſal. Voluntateʒ timẽtium b.
ſe faciet: ⁊ depꝛecatõem eoꝛũ exaudiet · Nono gloꝛã eternam gede
meret᷑ · Prou · xxviii· Beatus homo quiſe emp eſt pauidꝰ· ccl. eſlein
xxv. Beatus vir cui donatũ eſt habere timoꝛem dei . CGre · Vbi uullae
timoꝛ nõ eſt: ſalus nõ ibi erit· MHii ſunt nouem fructus UMM S
cõfert donũ timoꝛis quod ẽ pꝛimũ donũ ſpirituſſancti · ¶ Et
poc donũ timoꝛis expellit pꝛimũ peccatũ moꝛtale · ſcz ſi upbiã. cetuu
Timoꝛ domĩ homĩem humiliat: ſuperbia vero eleuat. Eccl· xx· dede
Odibilis eſt coꝛã deo 1 hominibꝰ terlia e qude⸗ ſe bomo dbre
hic magis exaltat: tanto magis in futuro humiliabit᷑· LCuce
xviui . Om nis quiſe exaltat humiliabit᷑ Ergo ut in futuro ee Per
altemur humiliemꝰ nos hic coꝛam deo in timoꝛe domini· pi iꝭ
ma petri · v. Mumiliamini ſub potenti manu dei: vt nos exal KW
tet in die viſitatõis· B ern· Der humilitatẽ alcendas ad ſubli⸗ 8
mitatẽ · quia hec eſt via 1 non alia pᷣter ipſaʒ · qui alias uadit n
potius cadit q; aſcendit · Quia ſola eſt humilitas que exaltat ve
B ⁊ ſola que ducit ad uitam · Secundũ donum eſt donuʒ pie i
tatis· Vbi notandũ ꝙ eſt triplex pietas habenda· una ad deũ . ſ
illa debet eſſe in confidentia bona quã debemuſ babere sd (
deum. Primo in tempoꝛali ꝓuiſione · Hal. Tacta cogitatum t⸗
cuum in domino ipſe te enutriet· TCdem · Multitudo omniũ
in te ſperat domine: et hoc tollit nimiam ꝛ ſuꝑfluam ſolici⸗ in
tudinem tempoꝛaliũ quã habẽt illi auari qui nunquã ſatian Ne⸗
tur · Sed ſemp timent ſibi deficere et ꝓcurant ſibi cum omni n
ſolicitudine tꝑalia qſi ſemꝑ deberent uiuere. et foꝛte in bꝛreii dA
moꝛuntur. Luce. xii. Stulte hac nocte ⁊c̃. Contra hoc dieet
xpũs in euangelio · Nolite ſoliciti eſſe dicẽtes ˖ Quid mandu⸗ nn
cabimus ? quid bibemus y nonne anĩa plus eſt q́; eſca?H aa· bi
diceret Si dat maioꝛa · id eſt uitam: etiam dat minoꝛa· io eſt 6

Dé SEETE
. „

* eecam et veſtimenta · Secũdo in ſpiritualibus quantũ ad ain
hs . mam. Pſ. al. Speran tem autem in domino miſ. eric oꝛdia circũ 5*„ .
nni dabit Et ſic tollitur deſperatio que eſt peioꝛ omni peccato.
eocg Vnde lſidoꝛus de ſ. ummo bono Deſ peratio auget peccatuʒ
. Ppoe deſperatio eſt peioꝛ omni peccato. Vnde Oriſ oſtomus in ſer
tnitun mone · Nihil enim deum ſic offendit qᷓ; deſperatio · ktez kſido
tenan us. ſũmo bono · Nerpetrare aliquod flagiciũ moꝛs ẽ aĩe
iyer Sed deſ pare eſt ad infernum deſcẽdere . Lercio in eternis · id
iGeen eſt in remuneratõe oĩ m bonoꝛũ · Luce.· xii Nolit e timere pu
us an ſillus grex: complacuit enim patri veſtro dare vobis regnuz
gu (Secũda pietas eſt quo ad ſeipſum. t illa debet eſſe in mi Q
d ett ſeratione pꝛoprie anime· Vnde Eccleſiaſtici· xxx. Miſereꝛe ani
ſgi 4 me tue placens deo · Vnde ſciendum ꝙ ſex opera miſericoꝛ:
urtal, die debemus exbib ere anime noſtre · Brimo debemus eam ci
wbun beoa.re pane vite· hoc fit quando digne communicamus: Secũ
bi⸗lu do potare cum calice tribulatõnis et patientie quem chriſtꝰ
tumng per ſe bibit et nobig Pꝛopinauit: Aarieixx. Doteſtis bibere
donimnu. calicem quem ego bibiturus ſum? Tercio veſtire cum carita
rwig te dei et pꝛoximi · quia hec eſt veſtis nuptialis vite eterne
n Mlathei.xxii · Amice quomodo huc intraſii non habens veſtẽ
lom nnuptialem? per quam veſtem cognoſcuntur fili dei · Toban .
neint nis · xiii · En hoc cognoſe cũt oẽs ꝙ mei eſtis diſcipli · ſi dilectõz
ofnmęsun habuitis ad ĩuicẽ · Quato hoſpitare.hoc fit ꝑ pnĩaʒ quã agiꝰ
naaddin ꝓ pãis niis· qꝛ cũ hõ ẽ ĩ pẽo moꝛtli:tũc facit bi mãſionẽ ĩ in
paben⸗ fer no · Hſal· Appꝛopĩquãt vſʒ ad poꝛtas moꝛtis· Sʒ qñ pnĩaʒ
enn agit: tũc ppat ſibi manſionẽ 1 celo Mach. iiii · Nenitẽtiã̃ agite
wonn Quito viſitare · ho fit qñ fragilitatẽ nr̃aʒ pẽſ. amꝰ: 1 pẽ̃a nia
ſolic cũ amaritudine coꝛdis recolimꝰ: vt cũᷣ pphᷣa dicere poſſimus
iſn Recogitabo tibi oẽs annos meos ĩ amaritudine aie mee Je
hmnon xrto debem“ eaz de carcere buiꝰ mũdi educẽ · hoc fit ꝑ deſide
Lirtu riũ ſuꝑnoꝛũ · Apls · Que ſurſũ fůt rite: nõ ꝗᷓ ſuꝑ terꝛã· I dem
Noſtra cõuerſatio in celis . Teraa girn ẽ quo ad ꝓn
unnn mü ·illa exhibet᷑ primo in dando · Gccleſiaſtici·viiii · Añ moꝛtẽ
. 6G buyſfac amico tuo:ixp̃o · Quia elemoſina ĩ vita mltũ melioꝛ ẽ
qᷓ̊ʒ poſt moꝛtẽ · Quia vnꝰ denariꝰ ĩ vita melioꝛ eſt q; centum
ι

xXY De SePTeEM DONIS SPrl
poſt moꝛtẽ Secũdo exhibet᷑ pꝛoximo cõmodãdo · Hſal Juſtꝰè us
miſeret᷑ et cõmodat: et ſemen illius in bñdictione erit · Qt de Deutre,
hoc gaudet xpᷣus et tota celi curia·q uia ſumus ſua mẽbra · et benedi

erit homini valde meritorium Luce ſexto · Mutuum dantes delt
nibil inde ſpantes. Tercio in cõdonãdo ꝓxio· Lu· vi.· Dimitri 2.C
te dimittemi· NRug · Ea elẽoſina nihil ẽ maiꝰ:qua ex coꝛde did (geo
mittimꝰ qð ĩ noſ qᷣſqʒ peccauit · Quaꝛto fẽa ꝓxĩ nõ in malũ inga· G
dicãdo: ſz ſemp ad melioꝛẽ ꝑtem ĩteꝛp̃tando Vñ aug. ſ uꝑ ills donun⸗
Math. Nolite iudicare vt nõ iudicabim· hoc loco nibil aliud qaua fe
paipi exiſtimo niſi vt ea facta ꝗᷓ dubia ſũt quo aĩo fiãt ĩ melio l el
ximi ĩ melioꝛẽ ꝑtẽ ĩcp̃tari niſi ſint manifeſta mala. Apls. Quo ic
iudicio aliũ iudicas:teipᷣm cõdẽnas· Sʒ diceres vñ ori᷑ ꝙ ail iiced
