¶Imen amen dico vobis · Si quid petieritis patreʒ in no’ſe
meo dabit vobil . Joß· xvi· kam eſt rogationum
tria ſunt dicẽda Primũ qũo oꝛatio pᷣcellit elemoſinã ⁊ ieiuni
um. hoc quere · xxi· K· Secũdo oꝛatio dominicaliſ excellit alias
oꝛatões in q̃ttuoꝛ. xxi · B. Tercio quo dedarãde ſunt ille ſeptẽ

nde hic

petitões oꝛõis dñice · xxi. . (En aſcenſione domini ·
Boſiquã locutus eſt eis aſſumptus ẽ in celum. Mar · xvi.

Mlic dicenda ſunt tria· Primũ qũo xpC̃s aſcendit de monte oli
ueti coꝛam diſcipuli ſuis· Secunduz ꝙ aſcẽdit gaudenter cũ

omnibus electis veteris teſtamenti· Tercium qũo hoc intelli
nd dexterã dei · illa quere · xxii · O·.
Dominica infra octauas aſcenſionnlis.
Xbſqʒ ſinagogis facient vos· Tohã · xv· Sciendũ ꝙ nos de⸗
bemus vitare iude os ⁊ excõmumcatos ſicut ipſi iudei ꝓtunc
vitabant cõſoꝛtia ſanctoꝛuʒ apoſtoloꝛũ · Vnde hic quinq; ſũt

dicẽda·. Primũ ꝙ excõicatio eſt duplex · ſq; maioꝛ ⁊ minor. hoc

quere · iiii · · Secundo excõicationẽ non curans qũo ⁊ quãtuʒ

peccat · iiii · L. Terciũ ꝙ maioꝛ excõicatio valde tim̃da ẽ ꝓpter

65 ·K. Exẽpluʒ ibidẽ· Quartuʒ ꝙ excõicatis ĩ qᷣnq; poſſu

*
ℳ %

.ẽRẽe

ermumicnto ſey afl. urgendo ei an peccanten pl ves
nes ibidẽ de excõmunieatiõe hoc
(En die penthecol es. 2ð
(Hrraclitus aũt ſpirituſſanctus quẽ mittet pater in noĩe
meo ille vos docebit omnia. Tohã · xmi· ic docẽdaſunt tria ;
Primũ ꝙ ſiẽ neceſſariũ ẽ ad ſalutẽ credẽ in patrẽ ⁊ filiũ· ita
in ſpm̃ſanctũ .hoc quere · xxii. R. Scdm q̃re ſpũſſanctus deſi⸗

ratholicã· boc quere. xxii.S. Ktem de eodem ·
Id eum veniemꝰ 1 manſionẽ apud eũ äfaaemus Fob miii.

Mic dicendũ eſt de donis ſpirituſſancti· Ex his ſeptẽ poteſfa

cere duos ſermones. hoc quere· xxx. N.: B. O. D.
¶ Ktem de eodem feſto.
3 (Gonfirmal boc deus qdð opatus es in nobis Pſal. lwir
quo iam pagit k illud eps in quo gra ſpũſſanct data ẽ diſcipu
lis: vĩ ſaeramẽto eõfirmatõnis gratia eõfert᷑ ꝑ quã deputat᷑

ſeruat᷑· Vnde hic dicẽda ſunt tria. Hrimo vtruʒz ſacramentu

.. ꝓ! ſex requirunt᷑ t ad eonfirmatõez· xxmi· B Terciũ qꝙ; ſacramẽ
tum vGnrmatis hẽt · viii · effectus digne ſuſcipienti hoc qᷓre
xxiüiii O. G(GGeria ſecunda penthecoſtes
(Oi i credit in e eum nõ 5 peat ſe ed habegt vitã eternã · Joh. vi.
HMic dicẽda ſũ ũt tria. Dri imũ qᷓ ſit differẽuͦa credere deo: 1 credẽ
deum: 1 credere in deũ · hoc quere· xxii. Q. Scoʒ de illis qui du
bitãt de fide · vel qui ꝑſcrutari fidẽ volunt ttẽ qui anticulos
fidei diſcere nolunt i. C· Tercio de duodecim: articulis fidei
qui bhabent · xuii. B. E. M.
JHEeria tercia poſt pentheeoſtes.
Tmen amen dico vobis qui nõ intrat 26 Tohannisx Sci⸗

endum iſte erat modus iurandi in chꝛiſto dieendo amen

amen dico vobis · Vnde hic dicenda ſunt ſex · Drimo qꝗ ꝓ iurare
1iuramentũ ſine peccato reeipere poteſt quis in quinqʒ caſi
bus.· ii. R· Secundo iurantes vane ſine cauſa ſiue ſit verum
ſiue non qualiter peccant. ſecundo· B. Tercium iurantes
doloſe et mendaciter vt in mercantiis fieri ſolet q̃ qᷓ; grauiter

eiini N. OEreplu e

derand & 6.xxii·R Tercium qũo ſi puͦſſan 9 ſanctificat eecleſiã “

quis ad effectü ſanctitatis: ꝑ quã gratia dataĩ baptiſmo cõ

cõfirmatõis debeat oĩbꝰ cõferri g hoc quere rxxiiii. R eruduͦ

ð

n

Ddi.

in wie
ntnr.
llüitn
ls den
erleſe
Ren.
lohi
porrf

dened
iſiwn
Imarun
ſcnme
iwi
ſes
phe
1ce
R
yfoe

o N.
putn
ga
eperun
rants
iui

ſe

peccant · ii. Q· Quarto q́;ʒ picu loſũ ſit ſe ad talẽ ꝓpꝓenam cũ mra
mento obligare.i · E· Qumnto ꝙ ꝑiurium folẽniſatũ eſt maxi⸗
mũ pctm̃ qð ꝓbat᷑ ꝑ quinq .u. M. Gxẽplũ ibidẽ · Sexto quãtũ
peccat talis ꝗᷣ ſciẽter recipit falſũ iuramẽtũ · i · · exẽplũ ibidẽ
I(GIn feſto ſancte trinitatits.
(Seimus qꝛ a deo veniſti magiſter FTołᷣ ·ii. Et notandũ ſiẽ
hodie eſt feſtum trinitatis:ſic hodie legit illud euangeliũ in
quo quelibet ꝑſona aperte expꝛimit᷑ · nam ꝑſona fili eſt que ĩ
euangelio loquit᷑: ꝑſona patris cũ dicit᷑ ſamus qꝛ a deo veni
ſu magiſter· a deoi· a deo patre. perſona ſpirituſſancti expꝛi
mitur cũ dicit᷑ ſpiritus vbi vult ſ pirat· Vnde hic q̃ttuoꝛ dicen
da ſunt · Primů ꝗ trimtas perſonarũ ĩ diuinis multipliciter
ꝓbat · xxii · B· Sedz ꝗ deꝰ ẽ creatoꝛ oĩm rerũ viſibiliũ 2 iuiſibi⸗
liũ.· xxi· D. Terciũ ꝙ bõ oĩm creatoꝝn pꝛinapaliter obligatur

ad tria. xni. C· Quarto ſuꝑ boc verbo ꝙ dicit magiſter · dieẽ da

q doctrinã bonã 1 ſalubꝛeʒ pꝛoximia impendẽ · valde mento
rium cſtxx. E. Item ꝙ xpũs magiſter noſter eſt 1 docet nos
ptem bona · xxii. E. l (Item de eodẽ ſermone ·
¶ Kmen amen dico tibi niſi quis ren atus fuerit· Dro quo ſa
enhdum ꝙ eſt triplex natiuitas · ſcilicet coꝛpoꝛalis que fit a pa
tre 1 matre ſcda ſpiritualis que fit ĩ baptiſmo.tercia eeleſtis
que fit in celo de ſecunda ſit hic mentio· Vnde cirea eandezʒ

bic tria ſunt dicenda· Drimo quomodo baptiſmus eſt ianua
fundamentum omniũ ſaqa mentoꝛũ · 1 omnes tenentur ba
ptiſari· Et an puer i vkero matris poſſit baptizari. xxni.· B. Se
cundo ꝙ baptiſmus habet noueʒ effectus · xxni · Q·. Tercio qᷣd
illa quattuoꝛ ſignificant que fumt puero ante baptiſmũ et
la tria que fiunt puero poſt baptiſ mum xxni: Wc.

AAlAIiIiun feſto coꝛpons chꝛiſti · H
Uaro mea vere eſt abus · Iohã · vi · Circa qð ſciendũ ꝙ eirca

hoc ſacramẽtũ tria ſũt dicẽda · Primo quo iſte abꝰ tribꝰ mo⸗:

dis ſumit · ſcz ſpiritualiter tm̃. ſ. acramẽtaliter tantũ. ſpũa
liter ⁊ ſacramẽtaliter ſimul.xxvi · . Exẽplũ ibidẽ · Scoðo qũo

ibi ſit xp̃s ſub ſacramento euchaniſtie · e ibi ſe umunt quinqʒ

pticule Et que bona bomo conſequit᷑ ex digna ſumptione eu

(Dom ica pma poſt feſü tir trin itatis. ðJDð

Ceßulie quotidie ſplendide Lu xvi · Mic tria dicẽda ſuin unt

Primo ꝙq guloſi in comedẽdo ſeptem committunt que ſunt

multũ 2 eſibilia· xviii· Q· Secùdũ quomõ varietas ⁊ multi
plicitas ferculorũ eſt nociua: xnii· E· Tercium quõ guloſus

comedẽdo et bibẽdo⸗ eccat moꝛt aliter qnqʒ moͤis ni G
Domĩca ſecunda . ;]—

(Momo qundz fecit cenã magna Lu· xmi.Hic ꝑ cenam itel
ligit cõuiuiũ celeſte qð ſancti in celo habẽt· Vnde bic tria ſüt
dicẽda · Primũ ꝙ cõſideꝛatio celeſtis gaudiüddebet nos inducẽ

ad Kanb bona oꝑa.xvi. C. Secudũ ꝙ cõſideratio gaudii
cele

xvmi: V. Exẽplũ bidem.
omica tercia -

õ

Vrorẽ E duxi ideo nõ poſſe um venire Luce xmi. Scie ndum

ꝙ ſi vxoꝛ accipit᷑ ꝓprie tũc falſum dicit· qꝛ plures ĩ matrimo
nio veniüt ad regnũ celoꝛum . Sed ſi ꝓ voluptate carnali acci

pit᷑ tũc verũ dixit. Quia om̃is foꝛnicatoꝛ aut ĩmũdus pᷣm apo

ſtolũ nõ hẽt ꝑteʒ ĩ regno dei · Mic dicẽdũ eſt quõ actꝰ luxunie
cõmittitur actu ſe ſeptem modis. Et ſp vnd grauioꝛ eſt alio vi ·
K. B. C. (Domica quarta·

vtem ꝙ vxoꝛ que miſericoꝛs eſt et bona facit bonum v virum.
rn M. Exemp um ibidem ðèð
Etem de eadem domica rta. “
(Nolite i iudicare ut nõ iudicabimĩ Luce · vi · Mic· quattuor

9

ſunt dicenda Primũ ꝙ iudicare non debemus pꝛoximog · ſ
omĩa dubia ĩ melioꝛem partem interpꝛetari · Et ex duobus
iudicium temerarium oritur xxx. D. Secundo ꝙ detractio pꝓ⸗

pter quĩq; deteſtãda eſt· v.D. Tercio ꝙ detractio committi⸗
tur ſex modis · v.· Q· Quarto detractõnem audire quando ſit
moꝛtale uel quãdo ſit veniale · v. R. Erẽplum ibidem
Etem de eadem domica · W
(Dimittite et dimittemĩ Luce ſexto. Sciendum 4 mmiter

8 debet nobis eſſe remediũ cõtra auariciã:xvii. N. Ter
ciũ ꝙ gaudiũ celeſte ſume deſider andum eſt Ppter quattuoꝛ

GEſtote miſer ericoꝛdes ſicut pater veſter celeſtis milericors .
Luce · vi · Mic de ſex operibus miſeric die dicẽdũ eſt · xx. K.

dſe

Ueſin
umnle

lſe

anid
ünſir
Sder
Sca

dattaan

getdam

nirnme
mihen
mn

lunne

eneos
67
wirw

1

tuo
nos

duobe⸗

ſctof
mmntn
mo⸗

Gi⸗

¶ Omẽs ꝗ iraſci᷑ fratri ſuo reu dicho
xpus vult nos retrahere ab ira · Vnde hic tria ſunt dicenda·

*

libenter debet ꝓximo ſuo indulgere ⁊ odiũ a coꝛde ſuo amo

nere · qꝛ multũ ꝑiculoſum eſt odium in coꝛde retinere · Vnð
hic dicẽda.Primo quare ĩuidia a quolibet hoĩe ẽ deteſtanda
ymi. · Secũdo ꝙ ĩuidia cõmnttit᷑ lex modis· t quãdo ẽ mor
tale et quãdo no·xmi· B. Tercio ꝙ iĩuidia deliberata ꝓuenit a
tribus xmi Q. Quarto ꝙ inuidia facit gaudeꝛe de aduſis do
lere de ꝓſperis qð eſt valde ꝑuerſũ·xmi· D..

iii · Qui odit frẽm ſuũ homicida eſt · Vnde q̃ttuoꝛ ſũt

HD ¶ Kſcẽdens aũt in vna auiz rat Symonis Lu.v. Vbi ſci

2

7

endü ꝙ ꝑ nauim ĩtelligit᷑ penitẽtia. Vnde euãgeliũ pñs dicit

de duabus nauibꝰ. Der pmam poſſumꝰ ĩtelligere ſtatũ inno
centie. Der ſecũdaʒ ipam penitẽtiam · Vnde hic circa nauẽ pe
nitẽtie quattuoꝛ ſũt dicenda· Primo ꝙ penitẽtie dignitas et

vtilitas oſtẽdit᷑ in tribus·xxv · . Secũdo ꝙ penitẽtia vera pᷣt

oĩa reſpectu dei ⁊ peccatoris p̃ter qetuoꝛ · xxx · Q· D.Tercõ ꝙ
peccatoꝛ volẽs penitere debet duo facere vt veraciter cõſeqᷓ

indulgentiaʒ peccatoꝛũ.xxv.· R· Itẽ.xxv · O. Exẽplũ ibidem.qr

to ꝙ multũ meritoriũ eſt ĩducere illos ad pnĩam qui ꝓ crimi

bus ſuis occidẽdi ſunt· xx · E. Gxẽplum ibidẽ

Domimmica ·iiii
tri ſuo reus erit iudico Mathei . v. Mic

Primo quomodo ira ꝓpter quĩqʒ eſt deteſtanda · xx· · Exem
plum ibidem.Secũdo ꝙ ira cõtingit octo modis · Et qñ non
eſt pẽm et qñ veniale ⁊ qũ moꝛtale· xv · B. Tercio ꝓuocantes

ꝓximos ad iracundiaʒ cauſa ſolacii vel alia intentione graui
ter peccant · viii · DDH. (WDe eadem dominica
¶ Non occides · qui autem occiderit reus erit iudicio · Mic · vi
ſunt dicend a · Drimum ꝙ; homicidiũ coꝛꝑale eſt deteſtädum
Ppter tria. Vv · N. Secũdo ꝙ homicidiũ manu ſiue facto com⸗
mittit᷑ q̃ttuoꝛ modis · v.Q· Tercio an plus peccet qui occidit
iuſtũ an qui occidit peccatoꝛem· v · D. Quarto quot modiſ cõ
mittit᷑ hoĩcidiũ coꝛꝑale a ligua· v· · Quĩto qñ hoĩcidiũ cõmit

tit᷑ ſola defẽſiõe · v · . Sexto ꝙ hõ nõ ẽ faciliter ad moꝛtẽ ſẽtẽ

tiandus v· C

—

= Dominica ſeptima. ”JYUVMUVy
¶ Ouidã de longe venerunt.· Marci· viii· Sciendũ ꝙ de ꝓppe
veniunt inocẽtes. Sed de longe qui poſt cõmiſſionẽ peccati
reuertunt᷑. Modo hic dicẽdũ eſt quo modo homo elongat ſe
a deo per peccatũ moꝛtale ꝙ pctĩ quattuoꝛ modis cõmitti
tur. hoc quere · xii. X. (Mominica octaua
¶ Ittendite a falſis ꝓphetis qui veniunt ad vos in veſtimẽ
tis ouium ⁊c· Mat.vii· Mii falſi pꝛophete ſunt heretici ⁊ ꝓpo⸗
crite · Vnde hic quattuoꝛ ſunt dicenda. Primo que ſunt ſigna
ꝑ que cognoſcunt᷑ heretid · hoc quere · i. E. Se cũ do q; deteſta
kin elt illa hereſis que dicit viſibilia eſſe creata a demone et
inuiſibilia a deo xxii· D. Tercio ꝙ ppocriſis eſt peccatum val

de deteſtandum triplici ratione · xin · L. Quarto q; ypocriſis

committitur octo modis 1 quando eſt peccatum moꝛtale et
quando non xWYů. (HDomimica nona
¶ BEacite vobis amicos de mammona iniquitatis · Luce. xvi
Sciendum qꝙ illam amiciciã nobis facere debemus per elemo
ſinarum largitõem. Vnde dicenda ſunt hic quinq; · Primum
elemoſina danda elt de iuſte acquiſitis 1 cum affectu ma⸗
gno. üi .· R. Secundo q̃ndo elemoſina eſt in pꝛecepto ⁊ quãdo
n. v. O. Tercio ꝙ elemoſinã põt dare vxoꝛ ſine licentia viri 1

tribus caſibus vi. M. Quarto quomõ ſerui 2 ancille de bonis
dominoꝛũ ſuoꝛum dare poſſunt elemoſinã quomodo non .
vii. E. Quinto non dans elemoſinã mare retinens tꝑalia ey
(Pominica decim.
¶ Videns hieſus ciuitatẽ f leuit ſuꝑ illã Luce.xix · Seiendum
xps fleuit deſtructõeʒ cĩtatis hieruſalẽ deletõeʒ iudeoꝛuʒ
Poc fecit ex cõpaſſiõe coꝛdis ſui· Vnde hic ð iudeis qᷓttuoꝛ ſũt
dicendaDPrimo qre eccleſia ex toto nõ delet iudeos ſed pmit

tit eos viuẽ vi· ff. Secundo quo iudei ⁊ p̃iam debẽt ſeinui⸗

cem habẽ. vii · gg. Tercio vtrũ pueri iudeoꝛuʒ ſint baptizandi
uitis parẽtibꝰ· vii. bh. Quarto an pueri iudeoꝛũ ſine baptiſ
mo decedẽtes ſint ſiles pueriſ xp̃ianoꝛũ· Et ad quẽ locũ tales
pueri ꝑpueniũt · xxiii. BE. (¶De eadem dominica ·
¶ Et ingreſſus in tẽplum cepit eicere vendentes. Luce · xix

= 2— 2 — — —— — —

N
percer
ngre ſ.

peſta
41¹ ppe⸗

urſign

Nn

emonec
jtumd

pocnſa
tgle a

fond-

ee

egenn
Dirun
ndumt⸗
1 gin
nam
Nbons
odo nr

gelun

eroun
nron⸗
tuorſi
ſeopn⸗
ſonun
pinm

hli le

inc
NeN

tüniin

ribus miſ ericoꝛdie de quibꝰ ſuper b
eſt. qre· xx· D· M. (VDomimica tredecima ·

Mic eſt dicenduʒz ꝙ. xii · genera mercatoꝛum damnabunt᷑ ſi fie
decedunt . vi.· O. ([Dominica vndecima ·
Pbariſeus ſtans apud ſe oꝛabat. Luẽ.xviii· Mic dicẽda ſũt
tria Primũ qᷓ; ꝑiculoſe peccat q̃ ſe p̃fert aliis ĩ ſua eſumatõe
ſiẽ ille phariſeus qᷓ dixit domĩe nõ ſum ſiẽ ceteri hoĩm · hꝰ q̃re
viii. C. Sco ꝙ iactãtia deteſtanda ẽ ꝓpter tria quã ille phari

ſeus habuit dicẽs. Teiuno bis in ſabbato. ii· DP. Tercio ꝙ ia⸗
ctantia octo modis cõmittit᷑ quan

4 do eſt peccatuz moꝛtale
xii: Q exemplum ibidvẽ. ¶ Ue eadẽ dominica ·
¶ Nõ ſum ſiẽ ceteri hoĩm raptoꝛes· Luce· xvii· Mic dicenda
ſũt q̃ttuoꝛ· DPrimo ꝙ raptoꝛes ĩ tribꝰ peioꝛes ſũt diabolo.hꝰ

q̃re· vii· . Secundo vxoꝛ raptoꝛis quũo põt vti rebꝰ raptis ⁊

quũo nõ· vii.· B Tercio rẽ raptã emẽs ſcieter qᷓnq; dãna icurrit
vu · S. Quarto rerũ iniuſtarũ ꝑticipatio ẽ vnũ de peccatis ali⸗
enig. xNͤFEkk Dominica duodecima
Xdducũt ci ſurdũ mutũ Marce· vi · hic notat᷑ cõpaſſio ü
loꝛũ hoĩm cũ illo ĩfirmo q ex cõpaſſ iõe adduxexũt eũ ad hieſũ
Vñ ſciendũ ꝙ ĩfirmos viſtare ·. ⁊ eos conſolare.⁊ eis ex coꝛde
compati ẽ multũ meritonũ.q; eſt vnũ de ſex ſpiritualibꝰ ope
ꝛeſens thema dicẽdũ

(JDiliges dñm deũu tuũ ex toto coꝛde tuo·. Luce · x · hic dicẽda

ſunt tria · Primo qũo quilibʒ hõ tenet᷑ diligere deũ ſupꝑ oĩa qᷓ
vult ſaluari· hoc qᷓrꝭ xii· · Secundũ vtrũ ꝗs poſſʒ odire deũ ·

xx. E. Tercio qũo auarꝰ colit tꝑalia ꝓ deo·ſuꝑbꝰ honoꝛes gu
loſus voluptatẽ carmis iV. De eadẽ domica⸗
¶ Dlagis ipoſitis abierũt ſemiuiuo relic o. Luce · x· Mic dicẽ
di ſunt tria· Primo ſciẽdũ ꝙ hõ in coꝛꝑe vulnerat᷑ dupliciter
quãdoq;ʒ vſqʒ ad moꝛtẽ· ſic ſpũaliter ꝑ petim̃ moꝛtale vulnera

tur in aia · Qnqʒ aũt vulnerat᷑ hõ in coꝛꝑe nõ tamẽ ꝓpterea
moꝛit᷑ · Sic ſpũaliter poſſum de petõ veniali intellige quo ad

aiĩam. Vnde hic tria ſunt dicẽda. DPrimũ qd ſit petm̃ vemale ·

₰ ℳ

1quot modis cõmittit᷑ dãna q̃ ĩfert bomĩ · hoc quere·xi· L.

Scdm ꝙ peccata venialia ſunt occaſio peccatoꝛum moꝛtaliũ

boc quattuoꝛ modis·xi· O. Terciuʒ ꝙ peccata vemialia octo
modis dimittunt᷑ · xi· OQO 4“

(Wominica xiWi—
¶ Occurrũüt ei decẽ viri lepſi Luc · xvii· Der lepiam pẽm moꝛ
tale intelligi· Vñ hic tria ſũt dicẽda· Primũ quõ pecm̃ nocet
hoĩ in vita in moꝛte et poſt moꝛtẽ · hoc q̃re· xii · E. C· Secundo

quõ nocet illis qui fũt in purgatorio · xn·T· Tercio quõ nocet

dãnatis in inferno: et etiam ſaluatis ĩ celo :et hoĩbꝰ in mũdo
2 poſtremo ipſi xp̃o · hoc qre· xi ·RE De eadẽ domĩca
¶Gt cecidit in faciẽ ante pedes eius gẽas agẽs Lu ·xvii. Mic
dicẽdũ ẽ ꝙ grãrũ actio offerẽda eſt deo ꝓ beneficis mitiplici
bus qꝗᷓ nobis impẽdit boc quere · iii · S. Item · iii ·
D ¶ Dominica . xv.

.—= a „
6 .

Mic dicẽda ſũt qnq;ʒ· Primũ quõ auarꝰ ſeruit diuitiis· ſeʒ colẽ
do eas ꝓ deo hoc qre ·i · V· Secũdo qñ nimia ſolicitudo et inqͥ
etudo circa tpalia eſt peccatũ moꝛtale · xvii · D. Terciũ quare
tpalia nõ poſſũt ſatiare affectũ hoĩs·xvii.B. Quaꝛtũ remediũ
cõtra omẽʒ auariciã xvii· . Quĩtũ ꝙ tpalia pluribꝰ homĩbus
ſũt occaſio ꝙ mali a puͦſi efficiũt᷑ · xxi· O. Exẽplũ ibidem ·

—– NA(WDominica. xrwrtr.
¶ Ecce defunctꝰ efferebat᷑ filius vnicus matris ſue Lu. rii ·
Vnde Gregorius in moꝛal · Tota vita ſapientis debet eẽ me

ditatio moꝛtis · Vnde hic ſex ſunt dicenda · Primuʒ ꝙ moꝛtis
memoria facit contemnere omĩa tempoꝛalia · hoc quere · xxii.

E · Secundum ꝙ morientibus in agene occurrunt peccata
perpetrata/xii Tercium moꝛtis pena cui aliquid dirimat
de pena pꝛo peecatis debita · xx· E· Quartũ quo modo morien
tes in agone debent ſeipſos et cognatos et pueros ⁊ omnia
tempꝑalia deo ſponte offerre:xnii· EKQuĩtũ d ſentiẽdũ ſit de
illis qui ꝑdũt ratõem in agone moꝛtiſ an dãnent᷑ vel non · xii
OQ. Sextũ ꝙ multiplices erroꝛes ꝑpetrantur ab hominibꝰ cir⸗
ca moriẽtesi. M. (Domica xvii ·

¶ Uis q ſe exaltat huũiliabit ic

ſir. Lu.xiiii. Mic dicẽda ſũt tria. Nri
quõ oꝛnatꝰ mlierũ ſilr ⁊ viroꝛum triplr põt eẽ pẽm moꝛtale ·
De eadem dominica ·

Non poteſtis deo ſeruire ⁊ mãmone ·. i· diuitiia. Math. vi ·

is cohibẽ dñt illaqᷓre hꝰ xiii. O.

— — — —ẽò᷑iẽurãßm.

mme

cundo
wocet
üde
ſicr

i,e

lupli

gcl
et ine
gure
nedii
mühe
n

naͤe
ont
R
cca
mmime
monan
omnia

horen

ſiede

on.

CNH

0

Quartũ quomodo tripliciter puniuntur

dei · xii · O. Tercium ꝙ pꝛecepta dei cũ diligẽtia ſunt

Secundo quomodo quilibet adultus tenetur ſcire ſhrerepta
pꝛopter decem fructus: i·. NA.

. „.
.

Omnis qui ſe exaltat humiliabit᷑ Lu·xiiii · ſeʒ qui ſe in ſua
eſtimatõne exaltat. Vnde hic dicenda ſunt tria . Lrimũ ꝙ ſu
erbia interioꝛ habet quattuoꝛ ſpedes · xiii · B. Secũdũ ſuper
us pꝛeferẽs ſe aliis in eſtimatõne ſua qᷓ; perieuloſe peccat
xiii · C. Tercium ꝙ ſunt ſex remedia cõtra omnem ſuperbiam
xiii · ce· Cxemplum ibidem. (Donica eadem
Licet ſabbato cuꝛare 5 Luce · xiiii· Mic dicenda ſunt q̃ttuo:
rimum quar e ſabbatũ tranllatũ ſit in diez domĩcumEt ꝙ

dies domĩca hẽt. xii · priuilegia · hoc quere · ii · . B. Secũdum
quomodo obſeruatio feſti octo mõis trãſgꝛedit᷑ · ii · Q· Teꝛciũ

quãdo feſtũ incipiendum eſt ⁊ quando terminandum .in. E·
qui non celebrant
feſta· hoc quere · iii · GWGl. (Momica xviii.
Cn hpis duobus mandatis vniuerſa lex pendet et prophe⸗
te ·. Math.xxi. Mic dicenda ſunt tria. Primum quomõ pᷣcepta
decalogi emanant a dilectõne dei ⁊ proximi ·hoc quere.i.Q.

ſeruanda

(Domica. xx.

E blaſfemat Mathei · ix·. Mic dicenda ſunt tria. Primum

quõ blaſfeĩa ẽ grauiſſimũ pẽm·⁊ cõmittit᷑ coꝛde · oꝛe· ⁊ opere

hoc q̃re · i.· D Ctẽ · xv. E. Scoʒ quõ blaſ femi puniunt᷑ ĩ pũti · et
quõ puniti ſunt tꝑemopſi ·i. G. Tercium quõ blaſfematores

peioꝛes ſũt canibꝰ iudeis ⁊ oĩbꝰ aĩalibꝰ.ii ·. D·

WOODe eadem dominiccc
Vt quid cogitatis m alũ ĩ coꝛdibꝰ vr̃iss Mathix· Mic dicc⸗
da ſunt duo · Primũ ẽ qñ cogitatõeſ nõ ſũt pẽa ⁊ qñ venialia

et qñ moꝛtlia · hoc q̃re · xix · B. Secũdũ qũ moꝛoſa delectatio ẽ

¶Ligatis maĩb⸗ pedibꝰ mittite eõs ĩ tenebꝛas exterioꝛes
ath. xxii· Mic dicẽda ſũt q̃ttuoꝛ :· Primũ ẽ ꝙ ignis ĩfernalis
miro mõ grauis ẽ et ibi nlla ẽ redẽptõ · xii.M. Exẽplũ ibideʒ

pẽm moꝛtle.x· O. Ttẽ· xx. QC. (Domicaxx ·

Scððm vtrũ dãnati vellẽt oẽſ hoĩes dãnari·xii.R· Terciũ ꝙ dã
nati ĩ ĩferno habebũt tria fercula· xviii · S. Quartũ qᷣd ſit po
tus damnatoꝛum. xvui · R· Exemplum ibidem

ʒ ((o minica vicen mapꝛima
* n cipiebat eĩ m

ꝛi Fohᷣ. iiii· Sciẽdũ ꝙ ſiẽ hõ coꝛꝑaliter mo

rit᷑ ĩ coꝛpꝑe:ſic ſpũaliter ĩ aĩa · qð cõtĩgit ꝑ pctm̃ moꝛtale· Vnðꝭ

hic tria ſũt dicẽda · Primũ ẽ ꝙ pctm̃ moꝛtale q̃ttuoꝛ modiſ cõ
mittit᷑ · xi .· A. Scdᷣo qᷣd faciendũ ſit de illo qͥ dimittit pẽm moꝛ

tale ꝑpetrare nõ ꝓpter deũ vl ſalutẽ ꝓpꝛiã: ſʒ pꝛopter penaʒ

vel quodcũqʒ damnũ tꝑale· xix · M. Terciũ ꝙ quilibet hõ põt

tripliciter · xi·. MM. ([Doninica xxii.
¶ SZic pater meꝰ celeſtis faciet vobis ſi non dimiſeritis vnꝰ
quiſq; fratri ſuo.Mathᷣ·xviii· Mic dicẽda ſunt qᷓttuoꝛ · Primũ

qliter idulgẽ tenemur offenſoꝛibꝰ nr̃is xx. N.Scðʒ vtrũ ſit

de neceſſitate ſalutis inimicos diligere.xx · O· Terciũ vtruʒ te
nemur immicis ſigna caritatis oñdẽè: ⁊ an teneamur eis oẽm
iniuriã nobᷣ illatã indulgẽ· xx · D. Quartũ vtrũ teneamur pꝛo
inimicis aꝛare xx· poſt WCGJ. ((Dominica xxiü :
¶ Cõſiliũ inierũt vt capent ihjm ĩ ſermõe· Mat.xxii.Mic dicẽ
da ſũt duo. DPrimũ ẽ qᷓ; ᷓuiter peccat ꝗᷓ malũ eõſiliũ dat aliis
hoc q̃re v.K·Ctẽ.xi:·B. Secundũ ꝙ conſiliũ malum ſuꝑ illum
qui illud dedit deuoluet᷑ xi. C· Cxe mplum ibidem.
De eadem dominica ;

4α

Aegiſtert cimꝰ qꝛ verax es· Mat· xxii. Sciẽdũ ꝙ xp̃s vitaa
eſt.iõ diligit veritatẽ.Nſal· Ccce em̃ Vitatẽ dilexilti · Sic econ

uerſo odit mẽdauũ.Vñ Gᷓ dicẽda ſũt tre.Primũ ꝙ mẽdaciuzʒ

deteſtãdũ ẽ ꝓpt᷑ qᷣnqʒ mala·vii · B. Scðʒ mẽdacii occaſiões
ſũt due · vii · C. Terciũ ꝙ mdaciũ ẽ t᷑plex.lofficioſũ iocoſũ
ꝑnicoſum . vii · D. (Wominica xxiii·
¶ onſſide filia. Mat · ix· Mic dicẽda ſũt qᷣnqʒ. Lrimũ ẽ ꝙ; des
qdꝛuplicẽ cõfidẽtiã requirit a quolibʒ hoĩe· pꝛima ẽ ꝙ tꝑalia
ſperare dẽmus a deo hoc q̃re · xvii. R· Scðm ẽ ſpes de peecca⸗
toꝛũ remiſſiõe · i. T. Cõtra hãc ẽ deſꝑatio de dei miſericoꝛdia·
boc qᷓre.xvi·M·. Terciũ ꝙ vult nos exaudire ĩ oꝛõihus noſtris
i. T. Quartũ ẽ ꝙ fiducialiter debemus ſperare ab eo futuram
gloꝛiam · i. T. Quintum elſt ꝙ illam futuram gloꝛiã debemus
ex toto coꝛde deſiderare:a hoc vꝛo
emplum ibidem ·

viuere abſqʒ peccato moꝛtali mediante dei gratia. hoc ꝓbat

vter auattuoꝛ. xviii· V· Ex⸗

——

r

be

i

OH
nite

gdenn
n po
ni⸗

un

Rn

e

jciu
ſtoes

pde

doal
pecc⸗

dr
r
ru
enus

de · i. F.· Quituz ſco

—.

%

Eilia mea mõ defũcta eſt Math. ix. Sciẽdũ ꝙ qñ pater re
ceſſit ab ea tũc reliqt eam in extremis ſicut alius euangeliſta
dicit. Sʒ qñ venit ad xpᷣm:tũc eſtimabat eã iteꝛũ obiiſſe:eꝛgo
dicit domine filia mea ꝛc̃· Vñ ſcẽdũ ꝙ quãdo hõ ẽ in tali infir
mitate ꝙ veriſimile eſt ꝙ moriat᷑: tũc ſacramẽtũ extreme vn
ctionis reciꝑe debet · Vnde hie dicẽda ſũt tria. Primo qᷣbꝰ cõ:⸗
ferẽdũ ſit. ⁊ vtrũ poſſit reiterari.et quotiẽs:hoc q̃re· xxvii.A.

Secũdũ quid ſit effectꝰ illiꝰ ſacrarti xxvii. B. Terciũ ꝙ parẽ

tes in ſex demereri poſſunt ꝙ ueri moriuntur in iuuẽtute ·

boc ꝗᷓre· xxni. D. (Sermo de dedicate.

7

¶ Si quẽ defiaudaui reddo qᷓ̃dꝛuplũ Lu xix · Hic dicẽda ſũt

tria. Primũ ẽ ꝙ ſeptẽ ĩſtigãt hoĩcʒ ad reſtituẽdũ res ĩiuſte ac
qſitashoc ꝗre· vi· pp. Erxẽplũ ibidẽ. Secudũ an ſtatiʒ teneat
ad reſtitutõem q iniuſtas res poſſidetvi qq· Terciũ ꝙ res

miuſte reſtitüende ſũt heredibꝰ. viv rr.· EGxẽplũ ibidẽ. Quarto

moꝛtali 1 qñ nõ · vii.

.*

SSZSermo cõmunis de ſanctis

Vnde hbic dicẽ

Het ꝙ illas puas res reſtituè tenemur.

7

qre feſta ſãctoꝛũ ab ee

da ſüt quiq; Prmu

clia ĩſtituta ſut hoc ꝗre.iu. L. Secũdũ ꝙ ſancii oꝛãt ꝑꝛo nobᷣ

triplici de cauſa.ii· V. Ter cũ ſcos honoꝛantes et diffi mitiue
credẽtes ꝙ Ppterea Ertitudinaliter eis hoc vlł illud cõtĩgat
errãt · ii · . Etẽ · iii . S Quarto ſcoꝛũ reliqe qᷓliter ſũt adoꝛan
reliqas emere vel furani ſimoniacũ eſt
Sermo aliꝰ de ſanc-tis.
cẽda.Primũ eſt ꝙ celebꝛatio feſtoꝛũ octo

—. .

7

modis trãſgredit᷑· hoc ꝗᷓre:ii · C. Secũdo qñ feſtũ ĩcipienduʒ

eſt quãdo terminãdũ eſt · ii · E. Terciũ quõ tripliciter pum

—
4 *

ant᷑ qui nõ celebꝛant feſta et ꝙ illis bene ſuccedit qͥ celebꝛãt
feſta. ui ·. Wc. Sermo cõis de beata vgine

Cxẽplũ ibisee······ ßmo de
33 ſer Puilegia 4 denotãt᷑ i ſlalutat

¶Maria qualiter iuuat nos in vita:in moite . poſt moꝛte;

„—

. . . . „,
. 2 . .
. . r .. „ r
- ,

— Crhani ador ãda ẽ adoꝛatõe ppꝑdulie · i. . Maria qzuis eſſet

.

* „ .

pulcherrĩa: tamẽ a nullo potuit ce ncupiſci ·1 hoc ꝓpter tres
Larnes. A . ͤK.
mInapit tabula 'm oꝛdinẽ alphabeti
Eſtinctia ĩ cibo 1 potu ẽ ꝓlõgatõ vite xvni. BS.
AIbſtinẽtia cibi 1 pot cãt caſtitas ipoine.nr. P.
Sremplüibiddm.
xXbſtinẽtiã docʒ xp̃sqꝛ cbꝰuicibꝰ eſuriuit · xbᷣni.R
Noe viſpifet edeg r ppter tria vi.F.

Kccidia v
Kecidia placʒ diab n!
XFcadia multum nociua eſt homi xvi· D.

ccidia qñ motle l uemale ĩ bonis opibꝰ xvi.

lo· locꝰ accidioſi nõ ẽ niſi ĩfernꝰ · xvi BO

at ſe ſub triplici ſpẽ pᷣtutum xvi·
Xccidie remedia ſunt quinq; wi..

Adoꝛare qualiter debeamus deum et ſanctos i. .
Kdulatoꝛes qͥ fradulẽter ꝓxis loquũt᷑ grauit pccant · vni G
Xdulatõ i laudatio maloꝛũ ẽ unũ pẽʒ ð nouẽ pẽis alieĩſ.xi. G

dulatoꝛes ĩponunt uiciis nomĩa vtutũ·x· HEH

7

Fdulterium elt grauiſlimaͦ Percaum guod pbatur per ſex ·
et de pena adulteroꝛum . vi. Det duo exempla. (xx⸗ H-L-
Kmoꝛ mundi 1 amoꝛ ſuiipſiꝰ q ſũt moitla pẽ̃a: qñ veĩalia
Ingelos hoiĩes p̈cellũt ĩ gch dignitatibus.x-B.
ntarũ receptacula poſt hãc uita ſũt tuo xriiante ·
Fie pPpe debz hõ exhiberc ſex oꝑa miſernicoꝛdiexxx ·.
Taur penedicze aſpſio eſt multũ vtilis vu · Q. Gxẽ plum ibibẽ
Kuaro nihil eſt imquius· quomodo hoe pꝛiob atur·. xpii · NA.
Kuaro nõ pñt affectũ cowis ſatiare tꝑalia hoc ꝓpter tnia.
Fuaricia quõ ſe oceultat ſub triplici ſpecie vᷣtutũ/xvii · H·
Kuanicie remedia ſunt ſeptem·xvuk.
Kuarꝰ quomõ colit pecuniam ꝓ deoi. Y.

PFptiſmus eſt fundamẽtum et ianua omnium ſacram
torũet quomodo homĩes tenentur baptiſari an pu

. „☛⁊

*

er in vtero matris poſſit baptiſari · xxii. B.

EK Baptiſmus habet nouem effectus xxiii .O0..
R Buruaptiʒãdo puerũ ſacerdos q̃ttuoꝛ ſigna facit ante baptiſmũ
⁊ tna poſt: ⁊ quid illa ſignificant·xu ·. 6.
Blaſ. be mia quomodo eſt grauiſſimũ pctm̃ ⁊ cõmittit᷑ coꝛde
oꝛe ⁊ opere · i · D. ⁊· xv. E.··
49 Blaſphemi peioꝛes iudeis ſũt ⁊ canibꝰ ⁊ oĩbꝰ aĩalibꝰ · i · D.
HBlaſphemi qᷓliter puĩant᷑ ĩ futo ⁊ tꝑe mopſi puniti ſũt.ii..
Micem in eleuatõe miſſe Aivam adoꝛant vt ſepulcrum

non vt ſacramentum·i.dS8S8Sà.
Cantus choꝛiʒantiũ quid ſignificat.ni.· N.Exemplum ibidez·
Carmĩatrices hoĩm pecudũ guiter peccãt.i:O/exẽplũ ibidẽ
Qarmina talia quãdoq; vident᷑ iuuare:⁊ hoc ꝓpter tria · i.D.
Qarmina talia nullum effectum habent⁊ hoc pꝛopter tria·i·
Qaſte põt quilibet hõ viuere mediãte gratia dei ⁊ tenẽ oppo
96 Qogit atões qñ nõ ſũt pctã ⁊ qñ veĩalia ⁊ qᷓndo moꝛtalia pec
4 Cogitatõ ⁊ ðᷣlectatõ moꝛoſa qñ ẽ pẽm moꝛtale· x· itẽ· xix. ¶
Choꝛea eſt magnũ petm̃ · hoc ꝓbat᷑ ꝑ qᷣnqʒiii.Lexẽplũ ibidẽ
4. Choꝛiʒantes rurſum filium dei crucfigentesiii· NqN.
Confeſſio q̃d ſit: ⁊ qũo tenemur adcõfeſſionem·xxv . l.
zu QCõf:ſſio adminus debet quinq; condicões habere.xxv.L. „2*
QConfeſſio que fit ex ſola conſuetudine ⁊ timoꝛe non eſt vti

Confeſſio eſt iteranda in quattuoꝛ caſibus mi · D.
de QCognoſcere quis debet deũ pꝛoximum ⁊ ſeip̃m· xxx·.c·
⸗ Qonſiliũ querẽ debemꝰ a deo ⁊ a ꝓxĩo ⁊ a ꝓpꝛia cõſciĩa·xxx. ⁊·
in Conſiliũ malũ cum aliqͥs dat qᷓ; grauiter peccat.v. R. ⁊. xi. B
⸗ Conſcientia erronea quõ ad pctm̃ obligat moꝛtale.xii.D.
Conſentire in mala alioꝛũ: ⁊ fouere alioꝛum mala eſt damna
bile.r . DDHDOS.,.. H
Cofirmatio eſt ſecundum ſacramentuma ſex requirunt᷑ ad
QOom pati pꝛoximis in tnibulationibus ſuis multum merito⸗
K rium eſt.xx.M. HZ ” ð

Con tentio deteſtanda eſt. 1 contendere nõ debemus cum q̃t
tuoꝛ perſonis · viii · E· Item. xiii· S· S
Cõtritõis doloꝛ maximꝰ eſſe dẽt quod ꝓbat᷑ per tria· xxv. G.
Oontritionis vere ſunt quattuoꝛ ſignaxxv. FE. “
Contritio tanta poteſt eſſe ꝙ totum reatum pene tollit · xxx ·
C. exemplum ibidem. 2èèẽG
QOontumeliã 1 cõuiciũ repellẽ debemuſ pꝛoptrer tria · vii · R·
Contumelia quando eſt peccatum moꝛtalexv ·. WE.
Correctio fraterna vt fiat cum manſeutudine ad hoc valent

quinq; conſiderationesxx. ..
Corꝛrectio fraterna eſt in pꝛecepto· quando obmiſſio ipſius
eſt moꝛtale vel veniale xx-Kk. “
Correctõz fraternã obmittere debemus 1 poſſumus licite in
quincq; caibus. xxlJlJll..—
QDorre Ro ſubditoꝛũ ad.quẽlibet pᷣſidẽtẽ ſpectat:xi · E·
Coꝛrectionis cauſa an liceat rõuicium ꝓrmo dicere vii .
Correctõem fraternaʒ obmittens quando peecat moꝛtaliter
1 quando non · v. Ltem · xx· R· l
Crreaturarũ conſideratio ad tria bona nos inducit · xxii⸗/.
Orux chꝛiſti qualiter ſit adoꝛanda.· i. . —

.

Ecime qliter ⁊ qũo ſunt ſ· oluẽde · üii . I

Peridere pximu qñ eſt petim̃ moꝛtale qñ non/vii·G.
Deſperatio eſi vnũ de mayrmis peccatisxvi..
Detractio eſt deteſtanda pꝛopter quenq; mala:v. P-
Detractio cõmittitur ſex modis·v.Q. JUM
Detractoꝛ qũo tenet᷑ reſtituẽ famã ꝓnmi cui detrayxit · xxv · R·
Detractionẽ audire quando eſt moꝛtale ⁊ quando non· v· R·
exempla duo ibidem“ .

Dies ſabbati quare in diem domimcã tranllata eſt · iii · .

Dies dominica habet duodecim pꝛiuilegia·iii· B =ð
Diligere deũ ſuꝑ omĩa qũo tenetur quilibet homo · xii. C.
Diſcoꝛdiam ſeminãtes qz grauiter deũ offendunt. vii. E-.
Diſcoꝛdia quando eſt peccatum moꝛtalexiii ·. Dp.
Diſcoꝛdias ſeminare z ſit deteſtabile · xiiii C. exemplũ ibidẽ ·
Dinuites qui ex peitate retinẽt tpalia. ⁊ pauperibus nõ ſubue
niunt grauiter peccant ·. ix · B· Exemplũ Ttẽ · xxii. O. Itẽ · xx · ·

Wo
Neqr

pſu

ten

Brietas eſt multum piculoſa. iii· D. exemplum ibidẽ.
Ebꝛietas quãdo eſt pctm̃ moꝛtale vel quando veniale · et
q moꝛs in ebuetate eſt piculoſiſſima· xvii· ·

„ ℳ

Ebꝛioſi quõ puniant᷑ in futuro qualis eoꝛũ erit potus: vüi.

K· exemplum ibidẽ· HD tectu.iu. R.
Elemoſina ẽ dãda de laboꝛibus iuſte acquiſitis magno af
Glemoſina quãdo eſt in pꝛecepto ⁊ quando non v.O.
Glemoſinã dare pᷣ̃t vxoꝛ ſine licẽtia mariti ĩ tribꝰ caſibꝰ.vii·
Serui ꝛ ancille quõ poſſunt dare elemoſinã de rebus tempo⸗
ralibus dominoꝛim 1 quomodo non · vii· .

Gle moſinam nõ dans ſcʒ parcus ⁊ ĩmiſ. ericoꝛs quomodo pec

cat temꝑalia retinendo ex nimia parcitate · ix · B exemplũ ibi

dem · ktem · xvii· Q. Cte m·xx. A · r
Glemoſina an ab vſurario recipi poſſit · vii·. bb. ⸗
Emẽs rem furatã vel raptã ſcienter qͥnqʒ mala ĩcurrit · vi ·
Emens rem in bona fide: qttuoꝛ bona conſequit᷑·ibidem.

rrores circa moꝛientes multiplices fiunt.i. M.
Srroꝛes diuerſi circa mulieres ꝑturiẽtes cõtingunti. N. 4
Euchariſiie ſacramentũ eſt deuote ſumendũ Tumme a noh
honoꝛandun · iiii · X.· Ctem. xxvi· Q·. M ́”ÿMZMVM
Guchariſue ſacramẽtũ an pueris dãdũ ſit ĩ qli etate xxv.M.
Guchariſte ſacramẽtũ tribꝰ modis ſ umit᷑ · xxvi · K. exẽplũ ibid
Guchariſtiam indigne ſumentes ſeptem magna pericula in⸗
currunt · xxvi · B exem plum ibidem ”MUUl
Guchariſliã digne ſuſnens multiplices fructus conſequitur·

xxvi. D·exemp um ibidem ·

Gxactiones in ſubditos facẽtes peccant m oꝛtaliter· contra
preceptũ dei · vii· C. reſtitution em · xvii · E·.
Exacuo ĩ ſubditos qñ eſt petiñ moꝛtale· qualiter tenent᷑ ad

Exemplum bonum doctrina bona multũ vtilis eſtxx -M.
Exemplum malũ p̃bens ꝓxĩo homicida ẽ coꝛam deo v. M.
Excõmunicatio duplex eſt maioꝛ minoꝛ ini · ·
Excõmu nicatio maioꝛ valde timenda eſt propter quinqʒt üi ·
Rexemplum ibidem · s
Gycõicationẽ minoꝛẽ nõ curans quõa quantũ peccat: nii· L.

Excõicatis põt hõ ꝑticipare ſine oĩ pctõ ĩ qnq; caſibꝰ. iii · M

Excõmunicatus intrans eccleſiã an alii tenent᷑ exire.iiiiN.

an peccet · iii · O· exemplum ibidem ·

Excõmunicato aſſurgens vel ei aliquã reuerentiam exhibens

Heſliuitatũ celebꝛatio octo modis tranſgreditur . iii. Q.

Eeſtoꝛum celebꝛatio quõ ſoluitur a vectoꝛib us ferratoꝛibus

2 minutounbus quomodo non · iii..6,᷑—
Eeſtum qua hoꝛa incipitur ⁊ qua hoꝛa finit᷑ · ii · E.

Eeſtum dominice non celebꝛantes ſunt ingrati deo patri ꝰ

filio ⁊ ſpirituiſancto · iii· .

Eeſtorum celebꝛatõem tranſgrediẽt es puniuntur in rebusi
tore in ain i. WE. (ii-C. exéplii ibibs.
Eeſia celebꝛantibꝰ dat deus pꝛoſperitatem coꝛpons ⁊ anime
Eeſta ſanctoꝛũ pꝛopter quinq; ſunt ĩſtituta ab eccleſia. ii· LC·
Eeſtiuis diebꝰ grauiꝰ peccat qs q; aliis die bꝰ ⁊ alio tꝑe · iii.K
Eeſtiuis diebꝰ qᷓttuoꝛ ſunt ſeruanda a quolibʒ xp̃iano. in · Q.
Eides eſt fundamentũ ſalutis humane.i:D.tem.xxii. A.

Eide carentes ſe emp ſ unt in ſtatu damnatõisi.CE.

●

Eidei articulos.id eſt· ſimbolum apoſtoloꝛuʒ quilibet xp̃ianꝰ

tenetur ſcire i. C· 4

BEides catholica eſt vna ⁊ quomodo hoc probatur. xu· S.
Eilii tenent᷑ ſex parentibus · ini. N. exemglnm ibidem.

tur · im · B· EGxemplum ibidem.

Eilii qui ſuos parentes ꝑturbant quintupꝑlici pena puniun-

FEoꝛtitudinem triplicem habere debemus · ſz in tolerando in

ſuſtinendo in operando xxx · C.

Eraus ⁊ deceptio pꝛoximi in emendo vel vendendo eſt pecca

catum moꝛtale.xvu. E. C:

Furtũ qð cõmittit᷑ in ꝑuis rebꝰ qñ eſt moꝛtale ⁊ q ñ · vii ·E·
Kudia celi ſũt deſderãda qꝛ ibi habebimꝰ ferda ma gna
multa dulcia ⁊ pꝛecioſa·.xviii· V. Exemplum ibidem.·
Caudioꝛũ celeſtiũ remuneratio debet nos inducẽ ad oꝑa bo
. . aauarici. xvii. N.
Gaudioꝛũ celeſtiũ cõſideratio dẽt nobis eſſe remediũ contra

„

Xcies ſuas depingentes peccant moꝛtal iter tribꝰ mõois
Eatum tenentes grauiter peccãt · i.R. Giii-

Eides habet · xii articulos ſm numerũ apoſtoloꝛum · xxii· O.

um
n

ce⸗

Caudiiᷣ illicitũ ſiue ĩepta leticia qñ eſt pctm̃ moꝛtlexviii. N.

EGratiarũ actio eſt deo offerẽda pro beneficii mutiplicibus
Quila deteſtãda ẽ ꝓpter tria · xvii .· B. iü: S. Eté iiii. V.

Cula hẽt quĩqʒ filias et quãdo ſüũt petã moꝛtalia.xviii:.D·
Cula cauſat ebetudinẽ mẽtis · et quãdo talis ebetudo eſt p e
catum moꝛtale · xviii.N. r
CGula qũo occultat ſe ſub triplici ſpẽ pẽ oͤtutũ. oni. O.
Qula infert homĩ triplicẽ moꝛtẽ · xvni·Q.
Gule remedie ſunt ſex · xvni. D.
Quloſus comedẽdo ⁊ bibẽdo peccat moꝛtaliter: et hoc quĩqʒ
modis xvm. Q.
Guloſus nõ dʒ appetere cibaria delicata ppter tria. xvni. D.

Culoſis varietas et mul tiplicitas ferculorũ nociua eſt · hoc

probat᷑ per quinq; xvni. E.
Guloſi ĩ comedẽdo cõmittũt ſeptẽ ꝗᷓ ſüt rephẽſibilia· xvni. 0

Culoſus qliteꝛ P deo colit vẽtrẽ ſt i· V. 2· xvni · N. T.
Guloſꝰ diſtrictã rõʒ toditurꝰ ẽ ð hiſ qᷓ ſuꝑflue expẽdit · xxni ·
Guloſoꝛũ et ebrioſoꝛũ pena in futuro:et que erunt fereula 7
9 ualis potus eoꝛum · xvni.R. S.
SEreticoꝛũ ſigna per que cognoſ. cunk i. E.

Momicidiũ coꝛꝑale maxiĩe deteſtãdũ ẽ ꝓpter tria. v. R.

Homicidiũ coꝛꝑale manu ſũ facto cõmittit᷑ qttuoꝛ mõis· v· O

Mo micida q occidit iuſtũ an plꝰ peccʒ q; qᷓ occidit peõꝛẽsv. D

Momicidiũ corpale quo cõmittit᷑ a lingua · v. .

Momicidiũ coꝛpale? quũo cõmittit᷑ ſola defenſione. v · M.
Homicidiũ ſpirituale committit᷑ octo modis. v. .

Homines ſunt ſimiles in quattuoꝛ · xxx · E.

Moĩm dignitas pᷣcellit angeloꝛũ dignitatẽ in quings. xxi. R.
Hõ nõ ẽ faciliter occidẽdꝰ nec leuit᷑ ad moꝛtẽ ſẽtẽtiãdꝰ .v. C.
Monoꝛãdus eſt deus pater:et hoc tripliciter · iiii· V.
Hoſpes qui nimiũ computat hoſpitibus cõtra preceptũ dei
eccat · vii · M.
liet pes qui hoſpitibus ſuis dat cibum prohibitum reus e
rit illoꝛum peccatoꝛum . vii. M Ttem· xi.M.
Hoſpitio recipere peregrinos et pauperes: eſt deo multuz
acceptum . xx · B.

—

