at ad aliam mẽſam. Quia omẽs taliter cõuenientes ad feſtũ
vel cõöuiuium:ſimul inuicem cõmunicare dicuntur· ſentẽ
tia platoꝛũ valde hoꝛrenda eſt: ⁊ cõtemnẽti valde periculoſa
ex hoc patet quia conſtituit eum in inimiciciã dei · Vnde exẽ

plum legit᷑ ꝙ Crego· papa nonus quẽdam diuitem excõmu
nicauit · Qui eum comtẽneret excõicationem pape:tunc mira
raculo dei aconie que nidificauerunt ſuper domũ eius a do

mo eius receſſerũt: et nidum tranſtulerũt ad domũ alterius
Quod vidit dictus contumax ammonitus a cognatis ſuis

ovEDDOo.

,
qui boc idem cõſiderauerunt in ciconiis: poſtea hũiliauit coꝛ na
S ũ petẽs abſol utionẽ · Et qʒcito abſolutꝰ fuit a ſentẽtia illa mnutat
tic dicte ciconie redierũt: et nidũ ſuũ ſupra domũ ſuã repoꝛ iti
tauerũt · Item aliud exẽplum. Legit᷑ ꝙ in eccleſia ſancti vincẽ oru
cii martiris multi paſſeres ſolebãt intrare: et eccleſiã fedare vocm
et diuinũ officiũ impedune · Cum autẽ nõ poſſent excludi:ep̃s llerit
illius loci eos excõicauit moꝛtem cõminãs eis ſi eccleſiã dein (lgleti
ceps intrarẽt· Qui ab ecdeſia recedẽtes nunquã omĩno eccle 4*è
ſiam intrauerunt. Ymo ſi aliquig aliquẽ capiat et violẽter in (erdot
cccleſiaʒ ponat: ſtatim moꝛit᷑· ¶ tẽ ſcẽdum cum quanto oo ran
natu et diligẽtia confeſſionẽ et penitẽtiã tibi ĩpoſitã debeas Eilen
adimplere· quia negligẽtia ⁊ cõtemptus penitẽtie iniũcte fa esi
cit cõfeſſionẽ p̃cedẽtem nõ valere · Vnde in hoc caſu ſieut in —ABnha

aliis quattuoꝛ caſibus infraſcriptis confeſſio eſt tibi iterãda
P Pro quo ſciẽdum ꝙſunt quattuoꝛ caſus cõmunes et vſitati
in quibus doctoꝛes dicũt cõfeſſionẽ eſſe iterandã · ¶ Drimꝰ
eſt ꝓpter enoꝛmitatẽ ſceleris ob quã opoꝛtet peccatoꝛẽ ad ſu
perioꝛem remitti: qui cõfeſſionẽ remiſſi audire debet ⁊ abſol
uere: niſi malit alteri cõmittere · Tune talis peccatoꝛ tenetur
illa peccata reiterare · ꝓ quibus miſſus eſt ad ſuperioꝛẽ ꝓ ab
ſolutione · Sed pᷣmus cõfeſſoꝛ debet eum abſoluere ab illis a
quibus poteſt: niſi cõfitens excõicatus ſit maioꝝ excõicatiõe

uia tũc a nullo peccato poteſt abſolui talis cõfitẽs n iſi ãte lupe
abſolutus ab excõicatiõe · Quia ſm doctoꝛes abſolutio ab onlt
excõicatione debet p̃cedere abſolutionẽ peccatoꝛũ. ¶ Secũ Grauant
dus caſus ꝓpter ignoꝛantiã ſacerdotis · vtp ote qñ ſacerdos le
ignarus eſt. querẽdus tũc eſt ſacerdos qui ſciat ligare ſol Gleer
uere· et cum hoc diſcernere differẽtiaʒ pctõꝛũ · et ei iterũ cõ tetigap
fitẽdum eſt vel licentia ꝓprii ſacerdotis vel autoꝛitate ſuꝑe nn
. L . ee

rioꝛis· Ex quo patet ꝙ illi ſeipos decipiũt qui ignaros et ilł
teratos ſacerdotes querũt · Tercius caſus eſt ſi cõfeſſio ñ
fuit integra · vt quia ſciẽter obticuit aliquod moꝛtale pecca
tum: aut etiam ſi acceſſit cũ volũtate ãmodo vlterius peccã
di. ¶ Quartꝰ ſi cõtẽpſit vel negleyit ſatiſfacere: et oblitus ẽ
ſatiſ factionẽ ſibi iniũctã · Nã ſi ſciret et eã ĩplere vellet · et cũ

n

ſerinii
ſancäni
cſäſehr⸗
arlodieß
erleſi den
onino ace
ttiolarin
quamden

ſti deen

müͤckeſ
ti ſarin
ehitere

neset Nien
re NN

ebet 1 0
Notenar

er
lerzbiis

geroeNdi

ftisniſite

Nuco

C

DB6, CQVNBIO. ui

vera cõtritõne: ⁊ cũ bono ꝓpoſito cõfeſſus eẽt: nõ opoꝛterʒ
reiterare cõfeſſionẽ · Et intelligũt᷑ iſti duo vltimi caſꝰ quãdo
mutat ſacerdotẽ · Si aũt ad eũdẽ ſacerdotẽ reuertit᷑: tũc diſtĩ
guẽdũ ẽ.quia aut recenter ac nouiter cõfeſſus ẽ: aut iã de me
moria ſũt elapſa ab ip̃o ſacerdote ꝓpter diurnitatẽ tꝑis:ĩ pᷣ⸗
mo caſu ſcʒ qñ pcc̃a cõfeſſa adhuc ſũt in memoria ſacerdotis

tũc nõ tenet᷑ oĩa reiterare ſʒ ſolũ ilð peẽm qð ſciẽter obtica

it: vlł etiã illã fictionẽ ꝙ cũ volũtate ãpliꝰ checali ad cõfeſſio
nẽ acceſſit · Sʒ in ſecũdo cãu ſcʒ qñ pectã ſũt elapſa a mẽoria
ſacerdotis:tũc tenet᷑ oĩa reiterare.etiã ſi decies eſſet cõfeſſus
ſpꝑ aliqð peccatũ ſciẽter obticuiſſet: tũc om̃s iſte cõfeſſiões
ſüt iterade · qꝛ cõfitenti vnũ peẽm moꝛtle nõ dimittit᷑ a deo
ſine alio · v. Larga dei pietas veniã nõ dimidiabit · Nut totuʒ
aut nibu te lacrimãte dabitt
C(CCaſus papaelaes.
Vi manꝰ violctas mittit ĩ el icũ ł'religioſũ.lłq̃ mãdat:ł
pꝰ fẽʒ eꝰ noĩe ratũ hʒ:exeõicati ſũt ⁊ mittẽdi ad papaz
Etẽ ĩcẽdiarii łlfractoꝛes cccĩarũ ſeu locorũ religioſoꝛũ aut ci⸗
miteriorũ excõicati ſũt iꝑſo fẽo.⁊ an denũciatõeʒ ab epõ ab
ſoluunt᷑:pꝓꝰdenũtiatõeʒs nõ niſi papa.ncẽdiarii aliatũ domo
rũ nõ tᷣligioſaruʒ excõicãdi ſũt Si ergo excõicati ſũt ⁊ denũci
ati mittũt᷑ ad papãTtẽ de ĩgreſſu r᷑ligiõis ſimoniace q̃ dãt lqͥ
rcipiũt mittũt᷑ ad papã.Ttẽ qᷓ ꝓhibẽt excõicatiſ ⁊ ĩterdictiſ ne
moniti exeãt eccĩaʒ oẽs excõieati ſũt ⁊ mittẽdi ad papã · Itẽ qᷓ
grauant eos qui tulerũt ſentẽtiaa:vel dant licentiã grauãdi

eos quorum occaſione ſunt pꝛolate ſententie vel eos qui ta⸗

les literas tuleꝛũt ad papã Ttem qui falſificauit bullam vłli
teras apoſtolicas · TCtem clericus partieipans ſcienteꝛ et ſpon
te excommunicato a papa in diuinis excõmunicatuſ ẽ et mit
tendus ad papam · MV

„7

QOaſus epiſeopales.
Waſfematoꝛes dei a ſanctoꝛũ Item fractoꝛes votorum
Atem piurus ſcicter in iidicio· Vel etiam qui reupit iu
ramẽtũ quẽ ſciuit falſe iuraꝛe· teʒ falſus teſuis ĩ iudicio · Itẽ
ſoꝛtilegi et qui demones i. uccant pro furto namfeſtando

Ftẽ qui carminãt hoĩes vl pecoꝛa· vel qui crediderunt eiſdem
carmĩbꝰ: et ſecerũt ſe ſcienter carminari. ⁊ ſic de aliis diuina
tõibus quibꝰcũq;ʒ Ttẽ qui defloꝛat virginẽ·tẽ qui cõmittit
adulteriũ · TCtẽ qui cõmittit ĩceſtũ cũ cõſãguinea · Et ſi cõmit⸗
tit cũ eõſãguinea vxoris ſue·ãmõ nõ põt petẽ debitũ ab vro

re: ſz tenetur reddere · ktẽ qui peccauit cuʒ pagana vel iudea

Itẽ qui peccatũ cõtra naturã cõmiſit cũ ſeipᷣo:vel cũ alio.vel

cum bꝛuto aĩali coie rit · Ttẽ qui cõtraxit matrimonium pꝰ vo
tũ caſtitatis emiſſuʒ· Ttẽ qui cõtraxit matrimoniũ poſt ſpõſa
lia cum alia. Itẽ qui clãdeſtine cõtraxit matrimoniuʒ vl cõtra
ĩterdictũ eccĩe· Et nota ꝙ clãdeſtina mrĩmonia duobus moĩſ

fiunt Vno mõ cũ occdlte et ſine pñtia teſtiũ cõtrahũt:ita vt ex

inde legeen ꝓbatio nõ apꝑeat· Nlio mõ dicũtur clamdeſtina
cũ ſine

rẽt: et cohĩtare ſibiiuicẽ no llẽt.eccĩa eos cõpellẽ ad cohĩtãdũ
₰ ☛ » .ꝑõhʒqʒ α — —„
neqrʒ· iõ neceſſe ẽ ĩ facie eccie cõtrahè⁊ vt añ foꝛes eecĩe mri

monia cõtrahãt᷑ · Ftẽ qvel q̃ ꝓcurauit aboꝛſũ vł ſterilitatẽ ſũů

in ſe ſiue in alia. Ttẽ oppᷣſſores fuioꝛũ ex ꝓpoſito ſiue conatu
Ftẽ ꝑentes quorũ negligẽtia pueri ante baptiſmũ decedunt.
tẽ mulier qᷓ cõcepit a nõ ſuo viro legitimo quẽ vir credens
filiũ ſuum in pᷣiudiciũ aliorũ heredẽ inſtituit · Ctẽ qui illicite
pꝛocurat ꝙ vir nõ poteſt cognoſcere vxoꝛẽ ſuã · Itẽ ⁊ qui ma
chinatꝰ ẽ in moꝛtẽ legitime ſue·et ecõuerſo· ᷑tem qui cogno
uit moĩalẽ cõſecratã l'ñ ↄſeciatã:ſũ fuitpᷣgo ſũ ñ · Ctẽ mler co
gnita a viro religioſo. tẽ qui peccauit cuʒ ea quaʒ baptiʒauit

vel cuius confeſſionem audiuit · Item qui baptizauit pueruz

ꝓpriuʒ abſqʒ neceſſitate · vl tenuit ad baptiſmũ ſeu cõfirmati
onẽ · tẽ clericꝰ ſeu p̃ſ biter cuiꝰ negligẽtia furtũ ſublatũ eſt

ab eccĩa· Itẽ ſacrilegi q furtũ cõmittunt in locis ſacris· łtem

violatoꝛes ecciarum ſeu cimiterioꝛum ꝑ effuſionẽ ſãguinis
vel ſeminis · Itẽ qui cũ aqua bñdicta vel criſmate vel baptiſ

mate uel cũ euchariſua uel aliis ſacris uel ſacramẽtis malefi

cia exercẽt · Etẽ q̃ eredidit hereticã pꝛauitatẽ abſoluẽdꝰẽ quo
ad pẽm:ſed non ab excõicatõne niſi a papa uel eius licentia

olẽnitatibꝰ cõtrabunt᷑ cõſuetis in facie eccie. Kõ aut
. — / » ,1 . „ 2 ⸗ .
clãdeſtina cõiugia ꝓhibẽtur.qꝛ ſi tl'r cõtrahẽtes diſcoꝛdes fie

en ſin
yem qu

lebran

utaten

(lisin.

ſtelti
goc

t in eu

ſepelunt
Hfurarin

ſtemon

nontu⸗
tr kt
din der

ſoresfl
ſede ap
ppter!
iri ſ
eneli
ſage
(daS.
piurd,ſ
tum e
fumd.

Corgler

tum ſul
a cum
kum Sie⸗

eruntiden

deiignin

qun cGinme
Etſicin

debtüchn
amavel ime

velcie
wonnum

ipoſſpi⸗
tonyklein

adobas a.
ntititae

n Cundeſine
ieeccie Mu
esdlconegsſe
le ohi
ſores eltieni
ſenlitnil

miadecedunt
vepir eden
i u⸗ llor
kiicumd
tunqeicoe
ziinee

nbintzn

vpezut gen

leucönnmdm

1

Ppte r neceſſitatẽ iurig⸗ Verſus de caſibus papal

o ſiue conatl

5 »

WSERTO

Item ſimoniacus in beneficio nõ curato . ſed poſt reſignatio
nem quo ad peccatũ: ſed nõ quo ad diſpenſationẽ · Ctẽ qui ce
lebrauit excõicatus quo ad peccatũ: ſed nõ quo ad irregula
ritatem · ktem qui celebrauit in altani nõ cõſecrato vł ſine ſa
cris indumẽ tis vel nõ ieiunus. kteʒ oꝛdinatus ab alieno epo
ſine licẽtia ꝓprii ep̃i quo ad pctm̃ · tẽ clericꝰ ꝑ ſaltũ ꝓmotuſ
quo ad peccatũ ſed nõ quo ad diſpẽſationẽ · ttez qui luxuria

uit in eccleſia: maxime cõſecrata ttẽ qui cõtra mandatũ ep̃i

ſepeliuit coꝛpa excõicatoꝛũ vel manifeſtoꝛũ vſurarioꝛũ · Tteʒ
vſurarius cuius peccatũ nõ dimittit᷑ miſi reſtituat ablatum-
ktem om̃is publicus criminoſus· ktẽ qui cõfeeit falſũ inſtru
mentü · Itẽ raptoꝛeſ mulierũ · ttẽ falſarii literarũ vel moneta

rum Itẽ omĩs homicida volũtarius vel caſualis· Volũt tam̃

dñi decanus et capitulum Bambergeñ ꝙ ho midide et oppſ⸗

ſoꝛes filioꝛũ voluntari et ex ꝓpoſito mittant᷑ ad papã et ad
ſedẽ apoſtolicã · ꝓpter hoꝛroꝛẽ crimis ĩ terroꝛẽ alioꝛũ:nõ tñ
bus . Ad

bebi feriẽs clerũ:falſarius: vrẽs eccleſiã: ſunõ.· Qudens cele

t: iuſſu p gatus. ¶ Verſus de ca
ſibus epipiſcopalibꝰ (¶ Quĩ facit inceſtũ: defloꝛãs: aut homi
cida · Sacrilegꝰ: patris pcuſſoꝛ: vel ſodomita. t voti fractoꝛ

rare ligatꝰ: iuſſu pᷣlati nolẽs exire ligatus

piurꝰ: ſoꝛtileguſq;· Suſcipiẽs furtũ:faciẽs ſymõ : oꝛdine ſal
tum.Eal ſũ teſtificãs: ꝑtum qui ſuffocat eius. Raptoꝛ adulte

rium: d ãs toxica: vel feneratoꝛ· Accũbens ꝑcudi: pueri negle

ctoꝛ ale ndi· Qui ꝓprium tradẽs dominũ mactare videt᷑· Eur
tum ſuſcipiens es dotis et ecdeſiarũ · Si quis cõmiſit malefi

cia cum ſacratis· Atq;ʒ hereſis fautoꝛ: rapiẽs furtim ſ acramen
tum· Si quis maioꝛi manet ex anathemate vinctus æE õtificẽ
erat. necnõ qui miſer at ignem. (De ieiunio.
Bedire etiã debet libenter prelato ſi uo quilibz qñcũq; Q
pcipit ieiunare ſub p̃cepto· q; quãdocũq; trãſgreſſua

fuis ieiuniũ qð ẽ ſub p̃cepto ecclie ſciẽter et ſine cã ⁊ ex cõtẽ?

ptu peccas moꝛtalr· Secꝰ ẽ ſi ex cã rõnabli ſoluẽſ ieinniũ· Vñ

qrit᷑ ð paupibꝰ ⁊ m̃dicãtibꝰ vtꝛũ obligẽt᷑ ad ieiuniũ ecdesRñ
deo b. tho ſe ſe · ꝗ · exlvi · Si pñ̃t hr̃e tm̃ ſc qð ſufficèt ad vnã

comeſtionẽ nõ a ieiunio excuſant᷑· Similiter et qu ãdo ꝓpter we ni⸗
precedẽtẽ inediaʒ ieiuniũ ferre nõ poſſũt · Ex iſto poſſumus tranose⸗
elicere ꝙ iſti potiꝰ ad ieiuniũ obligant᷑: qui habẽt ſufficiẽtiã wͤloe
R comedere et bibere ⁊ etatẽ ⁊ vires coꝛꝑis ad hoc · Quid de pe⸗ moywe
grinantib“ et multü laboꝛantibus ? Reſpõdeo ſcdðᷣm thomã diſeleer
vt ſupra. Si ꝑegrinatio et labor cõmode poſſunt differri vl deee
diminui abſ detrimẽto: nõ ſũt p ropter or ieiunia eccĩe di nngrlit
mittenda- Si aũt ĩmineat neceſſitas multũ laboꝛandi: vł ma ſcſumer
gnas dietas faciẽdi: ⁊ ſil cũ hoc nõ poſſũt ieiunia obſeruari: öftuns
nõ obligat᷑ hõ ad ieiun andu. Videt᷑ tamẽ in tlibꝰ eſſe recurꝛẽ ſlinek
dũ ad ſupioris diſpẽſatõem · niſi foꝛte nõ eſſet cõſuetũ · qꝛ p ſtſaluien
lati diſſimilãtes vident᷑ annuere·. Quið de mulieribꝰ pꝛegnã⸗ ſemnuneſt
tibus et lactãtibus? Reſpõdeo ſi neceſſitas debilitatis coꝛꝑal fnedede
ĩpedit eas nõ tenẽt᷑ ad ieiuniũ.imo ſi timeatur ꝓbabiliteꝛ de bſczmor
piclo earũ vel aboꝛſu: nõ ſolũ poſſũt ſed tenẽtur ſi oluere ieiu enekre
niũ . Sicut wilhel · ponit · Vtrũ vxoꝛes ꝓpter ꝓhibitõem viro omoio
rũ dẽant dimittẽ ietunia ?g Rñdeo lz debeãt dimittẽ vota: nõ ru Sehe
tñ ieiuĩa ab ecdlia cõſtituta q; deo eccĩe plꝰ ẽ obediendũ q̃; itiſifſt
bomibꝰ. Sʒ ieiunia que vouiſſẽt ſpõte illa pretermittere pof mmmeis
S ſent pꝓpter ꝓbibitõem virorũ · Sciẽdũ ꝙ quilibet ad ꝓm⸗ Mor
pte obediẽdũ ſuis ſupionbꝰ merito debʒ ĩduci ꝓpter tres p Auncrn
rogatĩas ipſiꝰ obediẽtie · Prima eſt qꝛ obediẽtia eſt via certa öimii
ſalutis eterne · Cſicut ꝑ ĩobediẽtiam homo fuit expulſus a micpt
gaudiis padiſi: ita obediẽtiã certitudinaliter opoꝛtet illue mn
redire · Vnde figura huius legit᷑ de tribꝰ magis qui ꝑ aliam mücöpn
viam reuerſi ſũt in regionẽ ſuam vt exponit Crego Secun Pöhh
da quia obediẽtia eſt ſcala regni celeſtis 1 eterne felicitatis · eniſo
Enſup eſt etiã clauis eterne iocũditatis. Quia ſicut nobis per ttmhn
Iobediẽtiam additus eterne iocũditatis claudit᷑: ita ecõtrareioa mlisbenn
per obediẽtiaʒ nobis aꝑit᷑ · Tercia eſt ꝙ prelatus eſt ĩ loco dei cmESV
et ergo ſubditꝰ debz hẽre prelatũ quaſi vicariũ dei · qꝛ tãtaʒ Pefimti
mercedẽ obediẽtie accipiet qui pꝛelato obedit in bono qð iu efertd
bet · vt ſi deo in hoc obediuiſſet · V nð et eis dicit dñs Lucex· (lleecton
Qui uos audit me audit: ⁊ qui uos ſꝑnit me ſpernit ꝛ2c· Vnde uüummles

etiã pꝛelatos dominꝰ noĩat deos Exo· xxii · Diis nõ detrahes Nrdn

topoſtng

et ſuffta

udde⸗
ſcomn tlnn
int diffen
Auumia agren
orundi Nn
maobſerunn

0 .
eſerare

ciſuetigi
Menps
thlttsc

Pphhre N

turſolverenck
pbibitoenbi⸗
mittepotan

obediendi

enmitterepe

ie dn

1ppter mme

Anicenn

teppulig
opoter ſue

4 gi zum

e klatns⸗

ſcat ſchs ſe⸗

itictimmd

1seſtilod.

e
jüdeil

in bono Gn
it dſs uuß
Proͦms

Vnde ſ ubditis murmurantibꝰ mopſes dixit exodi · xvi · Nõ cõ
tra nos eſt murmur vr̃jm: ſʒ cõtra dominũ· Ergo cõtra prela

tos nõ eſt murmurandũ: ſʒ eis humiliter obediẽdũ ſiẽ domi⸗

no · Vnde Bern Quidqd vice dei pꝛecipit hõ qð nõ ſit certum

diſplicere So:hoc nõ ẽ accipiẽdũ quaſi precipiat hõ ſʒ q̃ſi deꝰ

Secũdo pr̃em ſpũalẽ honoꝛare debemꝰ ſibi debitũ iuſticie

integraliter ꝑſoluendo · vt uidelicet ſacrifices qñ fuerit ſacri⸗

cõfitearis qñ fuerit cõfitẽdũ ¶ Ouerit᷑ quõ decime et tlia ſũt

ſoluẽda? Reſpõdeo ſcðm wilbel. lugdunẽ · C de melioribꝰ
ſũt ſoluẽda:et nõ de deterioribꝰ. Vnde Eccli·xxxv · Noli offeꝛ
re munera pꝛaua:nõ em̃ ſuſcipiet illa Ttẽ nui xviii · Oĩa ꝗᷓ of

fertis de decimis optima 2 electa erũt· Iteʒ debẽt etiam ſolui

abſq; moꝛa. Vñ Exo· xxii. Decimas pmitias nõ tardabis of
ferre Item integre ſũt etiã ſoluende huiõi· Vnde ecciĩa · xxxv
Bono aĩo gloriã redde deo:⁊ nõ minuas pᷣmitias manuũ tu
arũ. Sʒ heu pauci ſũt qui decim as ſpõte et integre ſoluunt:

cũ tam̃ ſit p̃ceptũ malachie. ii · Inferte om̃s decimas ĩ hoꝛre⸗

um meũ. Seruãtes aũt illud pꝛeceptũ ĩ q̃ttuoꝛ remunerant᷑ ·
Drimo remuneratõe tꝑali que ẽ abũdãtia rerum· Secũdo re

—

—

ficãdum.et decimaʒ preſtes ð oĩbus bonis tuiſ Et etiã vt ſibi

muneratõe coꝛꝑali 1* ſatas coꝛꝑm· Et ð his duobꝰ diẽ aug.

Si decias dederis ñᷣ
34☛ r eLOP — 2 2 1 ☚ – .
tatẽ coꝛꝑiſ cõſeq̃riſ. Tercõ ĩᷣmuneratõe ſpũali ꝗᷓẽ adeptõ pꝛe

mio:ũ .⁊ pẽoꝛũ veĩa· ð̊ his duobꝰ diẽ̃ aug. Qui ſibi vlłt etnũ p
miũ cõpare ac pccẽorũ veniã ꝓmẽri deciaſ reddat. Vñ legit᷑ ex

5* 2* „ „ „ „ H , ,ÜWꝑ „ *
ẽplũ· Miles q;dã ĩ dãdis decĩs erat deuotiſſiꝰ. hẽbat ãt vin eã

qndã ꝗᷓ ſolebat fene ãnuatĩ · x. carrucaſ vini· tꝑe vo quodã de

dit niſi vnã carꝛucã vini qꝰriſo dixit miles qð meũ erat dñs
mihi abſtulit: ego illi ꝓoꝛtõnẽ ſuã ñ aufeꝛã ·ſ.decimã ꝑtẽ ð·x.
carrucis. vade ⁊ da ſacdoti hanc carrucã· Qð ⁊ fẽm ẽ· Codem

tpe fr̃ militis ſacerdos qᷣdaʒ tranſiens iuxta vineam pꝛedictã

refertaz vuis inuenit · Et arguens fratreʒ de tanta negligẽtia
collectõnis vu arum: quare tandiu cum collectura tardaſſet
Et miles eſtim abat eũ loqui talia ex quadam ſubſannatione
Tunc dixit ſacerdos ſerioſe vineam vuis eſſe ꝓleniſſimam

olũ abũdãtiã fructuũ rĩcipies:ſʒ etiaʒ ſaĩ

DDB86.

Et ſic inuẽtũ eſt ꝙ vberioꝛes fructus tũe habuit qᷓ; habuerit

V aliquo anno pᷣ̃terito · ¶ Tercio honoꝛare debemus patrẽ ſpi

1

his: totiẽs ſpineã coꝛonam capiti chꝛiſti imprimis· quia chꝛi
ſti ſunt caput ⁊ ſuperioꝛ pars eccleſie militãtis · Quotiẽs aũt

tanta eſt ꝙ ſuũ creatoꝛẽ mirabiliter creant et ꝓ humana ſa-
lute immoꝛtalẽ hoſtiam cõſecrant. Tercio ratione poteſtatis

ritualẽ ei honoꝛẽ et reuerẽtia m exibẽdo · Et de hoc ſcribi᷑ Gc.
cleſiaſtici· vii:honoꝛifica ſacerdotes et da eis ꝑtem vt mãda

tum eſt tibi: Sed ve illis qui ſacerdotes nõ honoꝛãt ſed ipſis

detrahũt et infamãt qui rurſus crucifigũt filiũ dei in ſemet

ipſis· Vt ait aplłs· Nam quotiẽs ſacerdoti vel religioſo detra

ipſis iniuriã facis · totiẽs ipſum chꝛiſtuʒ clauis cõfigis · Quo

ciẽs eis cõuiciatus fueris:totiẽs in faciem xpᷣi cõſpuis. Quo

tiẽs ipſos exoſos habueris:vel dict a eoꝛum exprobraueris.
totiẽs lancea latus chꝛiſti tranſfigis· Vnde cum xpᷣus oſten

dere voluit quãtũ iſtum petm̃ deteſtet᷑· declarauit hoc in pe
na inſolita: quã dathan et abyron ꝑtulerũt: dum eos viuos
terra abſoꝛbuit· ꝓ eo ꝙ ipſis ſacerdotibꝰ ĩſultauerũt et ignẽz
alienũ obtulerũt · &r quo patet ꝙ ſacerdotes ab omibus me

rito ſunt honoꝛãdi ꝓpter tria. Brimo ꝓpter tuaʒ vtilitatem
quia ꝑ abſolution em te a peccatis purificãt. Et per ſacramẽ

ta in eſſe gratie te cõfirmãt:et regnũ celoꝛum ꝑ clauem ſue

lingue tibi aperiũt et reſerant · Secũdo ratione dignitatis qᷓ

quia iram dei per oblationẽ ſuã placant:et manũ dei ad vlci

ſcẽdum erectam quodãmodo immobilitãt virtute oblatiõis
1 ꝓ te facte· Vnde autoꝛitas · Sacerdos eſt ſigillũ dei · clauiger

celi · os eccleſie. ſepulcrũ chꝛiſti · animaꝛũ medicus · dignioꝛ an
gelis·gallꝰ excitans clamoꝛe ſuo a ſomno peccati ·
Deus pater eſt honoꝛandus tripliciter ·
trem celeſtẽ ſcʒ ſuꝑnaturalẽ. id eſi· ipᷣm deum patrez

matre virgine benedicta et gloꝛioſa· In ſe ſiquideʒ debes ho
noꝛare celeſtẽ patrem tripliciter · Primo ſibi ꝓ omĩbus bene

ficiis· tam donis naturalibus qᷓ; gratuitis deuotas et iuges

omiĩpotẽtem honoꝛare debes tripliciter · Primo in ſe
ipſo:Secũdo in vnico eius filio iheſu chꝛiſto. Tercio in eius

Fäimd
tapphe

monett
toieſui
ſentiüt
nalispti
cbitecte
Uit ntat
terbhoc
ſgelnnde
perntun

ſſteeno

tosapn
ſtradick
do⸗Eter
diuineig
enübon⸗
ſoig a
nam
ſuo 41
fum ar
tlifeci:
nos me
tumdye
dohls no
mmgel
nng Ter
dligedo⸗
1is dene

de nihi

demttve
Uſtine

1

ltudnee

fliidinn
N ſlgo N
noagrin
trss

—

eWgeg
uus ͤß
miccſuln
nproyuen
Non öuzeſ
Ammuhen
t dan mn
ſiltreitt
tes ordue
tertuynimn
orednun
nraptunm
htmnmemntte⸗
enmide nn
rorcrehni
ſglide tu⸗
asdgrern
porn
late

Gtn Dind

ſo.Yrintis
gignn
hponſten

H

WCOE *

gratiarũ actiões referẽdo ad qð exequẽduʒ te monet ſcriptu
ra ꝓpheta dicẽte· Benedicã dñũm in om̃i tpe · Ad hoc etiam te
monet tota nat᷑a· Videmus em̃ ꝙ auicule ſtatim cãtant ⁊ cre

atoꝛẽ ſuũ laudãt cum in auroꝛa lucis et diei diuinũ beneficiũ
ſentiũt · valde aũt eſt abſurdũ ꝗ ibi obmuteſcit creat᷑a ratio
nalis vbi deo plaudit creatura irrationalis ⁊ iubilat · Ad hoc
etiã te excitat natura tua ꝓpria:nam in coꝛꝑe hũano foꝛma
uit nat᷑a tot mẽebra · vt dicũt ꝓhiſici quot ſunt dies in anno·

Vt ex hoc rationali inſtinctu infoꝛmet vt nulla dies tranſeat

ſine laude diuina ⁊ gratiarũ actiõe · Secũdo ipſũ patrem ſu

pernaturalẽ honoꝛare debes omẽs actiões tuas cogitatiões
T affectiones in ſuã laudẽ ⁊ glam referẽdo· Ad hoc hoꝛtatur
nos aplus cum dicit · collob.iu.Omia quecũq; facitis in vbo
1 opꝑe · omĩa in nomĩe dñi noſtri iheſu xp̃i faeite · Omĩa ſcz ve
ſtra dicta vel facta et cogitata in eius glam honoꝛẽ referen·
do· Et ex hoc tue actiões nõ cẽſent᷑ huane:ſed potius celice ·
diuine: quia celicã foꝛmã ip̃is imprimis quãdo ĩeis ſoluz di

ninũ honoꝛẽ intẽdis · Ccõtra deo maximã iniuriã irrogat q̃ in

ſuis actibus intẽdit oſtẽtationẽ ꝓpriaʒ aut cõplacẽtiã huma
nam . Gxẽꝑlum de illo qut arboꝛẽ fructiferã plãtauit in oꝛto

ſuo ⁊ alius ſibi ꝑ violentiam ſurnpit ⁊ in oꝛto ꝓprio reponit
nam arboꝛ fructifera eſt bona volũtaſ ꝑ diuinã gratiã irriga
ta ⁊ fecũdata: que tot fructus bonos ꝓdueit quot actus bo⸗

nos 1 meritoꝛios elicit: quã tũc de oꝛto dei euellimus a in or

tum dyaboli trãſplantamꝰ qũñ de actibus virtuoſis ⁊ de aliiſ

donis nobis diuinitus cõceſſis ſupbimuſ ⁊ nobiſip̃is aſcribi
mus . vel ꝑ ip̃oꝛũ recognitionẽ deo laudes debitas nõ referi
mus · Tercio ipᷣm honoꝛare debes eũ pᷣ omibus ⁊ ſuꝑ omnia

diligẽdo ˖ ·d quod potiſſime moueri debes ex eo ꝙ tãtiſ amo
ris beneficiis te diligẽdo dotauit ⁊ pᷣuenit· Nam cũ nõ eſſes
de nihilo te creauit · Cum pꝑditus eſſes te ꝓprio ſanguine re
demit vt beatus eſſeſ: ⁊ ſeip̃m in laboꝛis tui pᷣmiũ repromilſit

Ceñ · xv · Igo ero merces tua magna nimis · deo aũt pm Ru
guſtin uʒ te tam multiplici dilectione p̃uenit: vt omnẽ ingra

titudnẽ et tepiditatẽ ſui amoꝛis in coꝛde tuo excluderet · vt ſi

qũñq; piguiſſet amare: iam nõ pigeat reamae. Q aũt deo ſit bhe
multũ acceptũ eũ diligere: ⁊ laudẽ eius in omĩbus querere: busgen
et ei in omibus tam in ꝓſperis q; in adũſis ſemꝑ gratiarum ecepnea
actiões referre: ⁊ inſuꝑ ipſi homi multũ vtile et ſalubre patz deſanm
per illud exemplum Legitur ꝙ quidam monachus oꝛdinis udhft
ciſtercienb. fuit· Quiuſ vatute multi ſanabant᷑ infir mi:maxĩe gentus
ex cõtactu veſtimẽtoꝛũ eiuſ. Qui cũ interꝛogaret᷑ ab abbate 6 wrt, 4
eſſet virtus miraculoꝛumæReſpõdit nõ pre ceteris fratribus xeqbet
laboꝛo ieiuno vel oꝛo: ſed hoc vnum ſcio ꝙ extollere me non enund
poteſt proſpe ritas: nec frangere aduerſitas. Qui abbas. Nõ ſtifn⸗
te turbauit ꝙ miles quidam nuper grangiam noſtram incẽ⸗ hülttein
dit⸗Reſpondit non· Totum em deo eom miſi ſi modicum bha hihob
beo cum gratiarum actione recipio.ſi multum iterum grati⸗ ptacon⸗
as ago· Et cognouit abbas ꝙ virtus tantoꝛum miraculoꝛuʒ ſuen
eſſet amoꝛ dei: 1 contemptus rerum terrenarum- atrem e ihe
celeſtem ſecundo modo honoꝛare debes in filio eius benedi—⸗ ns ſuſp
cto vnico domino noſtro iheſu chꝛiſto·et hoc tripliciter · Dri beuo pſe
mo ſaltẽ ſemel in anno ipſũ ad tuũ hoſpitiũ inuitãdo. Scias (Uire
aũt ꝙ quotiẽs deuote cõicas· totiẽs ip̃ᷣm ad tuum hoſi pitium ened
inuitas. Sciẽdum ꝙ quilibet fidelis poſtquã ad ãnos diſcre⸗ laded
tionis puenerit cslrdt tenet᷑ omĩa peccata ſua.⁊ cõicare ſal neeeſt
tem ſemel in anno ſq; in paſca. niſi ð cõſilio ſui ſacerdotis vlł ſderzno
Ppter aliaʒ cauſam rationabilẽ ad tẽpus abſtineat· Vt patet tipori
extra de penitẽtia· et reca oĩs · Et quicũqʒ ſaltẽ ſemel ĩ ãno woeidon
ñ cõicãdo ſtatutũ eccleſie ꝑtinaciter violauerit: pctm moꝛtale iaeſt
incuꝛrit · Secũdo vt eiꝰ filiũ benedictũ in ſacramẽto altaris 4 telni
libʒz xp̃ianꝰad minꝰ ſelĩ die libẽter videat:et miſſã audiat qꝛ rlih⸗
exy illa viſione triplex ſolaciũ homĩ ꝓuenit· Primũ ẽ de pecca G
tis compuctio · Exẽplum de Detro qui ſtatim viſo xp̃o pè ne (pmn
Fiions compũctus fuit: et ſeip̃ᷣm humiliter recognouit. Gt fhern
ſiir quoqʒ; cõtĩgit ex deuota cõtemplatõe ſacramẽeti pecaa eimn
tor cõpungit᷑: et peccata ſic ei dimittunt᷑· Exẽplũ de publica hoege
no ꝗᷣ in cõtritiõe vᷣa.d.deꝰ ꝓpicius eſto mihi peccaton· Secũ ſcclopi
dũ ẽ ꝙ ãgeli cũ eodẽ hoĩe ſolẽt gratãter hitare · Et tal hõ ꝓfi nee
cit tã ĩ donis ſ piritualibꝰ ſcz in virtutibꝰ . qʒ in coꝛpoꝛalibus nice

1.

iitdoſt
ſibus Gberere,
emp gemmmn
et ſalube e
achus odet
infirmimni
t ab aboze;

tens fratnbe

tollere mene

Cuiabbie

moſtrain ine
ſimodtcum p
mntgungrer
um mrellon
rum- (Dem
loaus bened⸗
tnpluter D
nucido⸗ Hai⸗
umboſpitiun
Danos diete
la 1cöczreſi
iſrerwus
nent Vtperet

teſeneli dno

tchünorie
meto dtnns
niſindit
nmüedepelt
niſo ſoß 1
cognolt
zmetiq pecn

glüde hlin

eccaton in
Ettliip⸗

cpo b⸗

id eſt· neceſſariis coꝛpis. Tereiũ ꝙ tali homĩ in iudicio coꝛã oĩ

bus gratiarũ actio maioꝛ a dño referet᷑: ⁊ coꝛã omĩbꝰ in celo

acceptioꝛ familiarioꝛ ⁊ dilectioꝛ erit.· Tercio quãdocũqʒ in ec
. * / — „ — . „ ,„a
cleſia vides coꝛpꝰ xp̃i ĩ miſſa eleuari ſeu ĩ via poꝛtari: vel etiã

audis nolã aut cãpanam ad eleuationẽ pulſare:teip̃m flexis

Fenibus humilies:et eũ reuerẽter ⁊ deuote adoꝛes · kd eſt qð

voꝛtat᷑ apls Dhilip· i. In nomĩe dñi om̃e genu flectat᷑ ꝛc. Vn

de qlibet nõ ſolũ quãdo videt coꝛpus xp̃i eleuare ĩ miſſa.ſed
etiã quãdo nõ p̃dt eſſe in eccla p laboꝛibꝰ ſuis ⁊ andit pulſũ qͥ

fit infra eleuationẽ coꝛꝑis xp̃i debʒ genua ſua flectere ⁊ deũ
hũiliter ĩuocare· Vnde legit᷑ exẽplũ de hoc · Q q̃daz mulier a

diabolo tẽptata laqueũ ad ſuſpẽdiũ ſibi preꝑauit · Que dũ ce

pta conaret᷑ ꝑficere:eece ꝓ eleuatiõe coꝛꝑis xp̃i iuxta moꝛẽ cã

ne audiuit · Tũc illa mulier f lexis genibus deuote dixit·

ue iheſu chuiſte fiuli dei miſerere mei · Et ecce mox trabs ⁊ fu
nis ſuſpẽdii fracti ſunt demonibꝰ fugiẽtibꝰ et dicẽtibꝰ.Quia
vᷣtus pᷣſentie coꝛꝑis chꝛiſti te liberauit a tꝑali ⁊ eterna moꝛte
¶ Datrẽ celeſtẽ tercio mõ honoꝛare debemꝰ in matre ſui ſi

li benedicti · Que mater merito ab oĩbus hoĩbus venerãda ẽ
q a deo donata eſt in matrẽ omĩbꝰ hoĩbus vt ipſis ĩ omĩbꝰ

neceſſitatibꝰ ſubueniat · Circa cuiꝰ adiutoꝛiũ q̃ttuoꝛ ſũt cõſi
ſideranda ſcʒ q; efficaciter adiuuat.Secũdo vnde hoc hẽat q;

tã potẽsẽ. Tercio q̃liteꝛ adiuuat. Quarto ꝓpt᷑ qͥd adiuuatEt

hoc ideo q; põt et ſcit ⁊ vult. pſa em̃ hʒ ad adiuuãdũ poſſe.

Quia eſt mater omĩpotẽtie · Vnde Bern· Data eſt tibi oĩs po

P

teſtas ĩ celo ⁊ ĩ terra· vt oĩa quecũq; volueris valeas ĩpetra

re· Itẽ hʒ adiuuãdi ſapiẽtiã · qꝛ cognoſcit defectꝰ nrõs ⁊ neceſ

ſitateſ nrãs· Ergo dꝛ mater ſapiẽtie ⁊ agnitiõis. Vñ eccl·xxiiii
Ego mater pulchꝛe dilectõis timoꝛis et agnitiõis ⁊ ſãcte ſpei
Itẽ hẽt adiuuãdi velle · qꝛ ẽ mater miſericoꝛdie ⁊ bonitatis·

Sciendũ ꝙ magnitudo miſericoꝛdie v̈ginis marie oſtẽdit᷑ in
hoc ꝙ eius miſeri coꝛdia pꝛecellit oẽĩm ſanctoꝛũ miſericoꝛdias
ĩcelo viuẽtiũ · Vnde aſſilat᷑ oliue cãpi que eſt omibus patẽs
⁊ cõis · Gccl.xxi iii · Quaſi oliua ſpecioſa ĩ cãpis · Nã oĩbꝰ ꝑſoĩs

miſeẽ nobilib? i gno bilibꝰ: ſanis ĩfirmis diuitibꝰ 1 paupibꝰ

iuſuis et iniuſtis iuuenibus et antiquis. Itẽ omĩbus moꝛbis is
et infirmitatibꝰ ſubuenit ſi ꝓ honoꝛe dei eſt vt homo liberet At
hHS abillis. Vñ ſciẽdũ ꝙ ſancti nõ iuuãt hoĩeʒ niſi quãtũ deo pla aon
cet et ſaluti ipſius hoĩs expediẽs eſt. Grgo credere diffinitie duci
vt qui honoꝛat illũ ſan ctũ: vel qui hoc facit.vlł'qui hoc dimit mane
tit ad honoꝛẽ illiꝰ vel illiꝰ ſancti ꝙ ideo ſibi hoc cõtingat vel M
hoc eueniat: hoc ſic credere eſt erroneũ · Quia foꝛte ſic volun ecpla
tas dei ẽ · vt nõ libereris a tali ĩfirmitate vel tribulatiõe vlne nce⸗
ceſſitate. Et ſancti nõ oꝛãt ꝓ nobis niſi inquãtũ cognoſcunt e a
deũ ſe velle eos ex audire · Quia foꝛte talis infirmitas vł talis ebe
neceſſitas · vel paupertas eſt tibi cauſa ſalutis: et preſeruat unig
te foꝛte a peccatis: aut foꝛte deus ex miſericoꝛdia ſua v ult ſſie .on.
punire in preſenti peccata tua aut per has tribulationes au et
geri meritũ tuũ· Vnde Hiugo de ſancto victoꝛe iii · li· de ania titume
Quoſdã pᷣſaẽs deus multa peccare poſſe flagellat in infirmi rxren
tate coꝛꝑiſ ne peccẽt. vt eis ſelicius ſit frangi laboꝛbꝰ ad ſalua crid
term: q́; remanere incolumes ad damnationẽ. Vnde et Kugu amge
ſinus in libro de auitate dei · Deus cũ aduerſis rebus exagi (tttot⸗
tat: aut merita examĩat: aut pctã caſtigat: aut mercedẽ mihe mundi
eternã ꝓ toleratis malis tꝑalibus ſeruat · Et ergo cum pue: deo an
tuus infirmat᷑: aut aliquẽ defectũ habet:et tu imploꝛas et in rverrpi
uocas patrociniũ alicuius ſancti cõmittere hoc debes deo 1 o
uli ſancto vtrũ expediat · et nõ diffinitiue tenere nec credere inmm
ſi hoc vlł hoc faceres ꝙ puer tuus ꝓpterea liberaret᷑· Quia tu ddeiüge
foꝛte cũ pctĩs tuis demeruiſti ꝙ deus te punit in puero tu- ittSo
vt ꝑ has tribiilatiões et occupatiões quas habes cum puero hernmg
peccata tua cognoſcas·et ſic cũ deu otiõe deũ inuoces ⁊ mere aeritu
aris remiſſionẽ peccatoꝛũ · Et tñ nibilominꝰ ſancti inuocandi uſunen
et honoꝛãdi ſũt cũ magna fiducia qꝛ meruerũt hoc apud deũ vdi
ꝙ poſſunt nobis ſubuenire in noſtris neceſſit ati bꝰ. t᷑tẽ miſe fparus
ricoꝛdia marie oſtẽdit᷑ pre aliis ſanctis · qꝛ iuuat in omĩbꝰ lo eeun
cis in mari · in terra· in domo · in cãpo · in mẽſa · in lecto · tem töitt
in omibus opibus die noctuqʒ· de mane. de ſero · in iuuẽtute guinen
in ſenectute · et ſic de alis · Vñ Berñ · Virgo beata omĩbus ve nipe
niã petẽtibus miſericoꝛdie ſinuʒ aperit · reis obtinet veniam man

bis nb
onollei
e dffintir
mibocdint
tingerte

deſic polln

Amöehlne
ognaſcntt
itis dltais
apeeſaut
niaputtte
Ulatones in
nboemm
lr ininfnm
vonb'di
mweet ſugt
ſebus eig
erecde in
ggocum e
nphenen
(dbepden!
. nec gedere
et Qnatu
ue Ntuo

8 cun te

ocrs ner
mmoenm
hoe p del

in miph

8 ledo n
hin nemt

habet magnůũ poſſe tanquaʒ; mater regis celeſtis · Mc
tum eſt · in · Regũ ii· Vbi dixit Salomon Berſabee matri ſue⸗

egris medelã puſillis coꝛde roburafflictig cõſolationẽ. peri

clitantibus adi

itoꝛiũ liberationẽ· Vnde Criſoſto mo. O dul

cis virgo nõ eſt fas te poſſe illum deſerere:qui ſpem ſuam fi
ducialiter in te ponit · Ex his patet magnitudo miſericoꝛdie
marie (Cirea ſecundũ notãdum vnde maria boc habeat ꝙ aa
tam potens eſt in celo et in terraæ Reſpõdet ur ꝙ boc habet

triplici ratõne: Et hoc patet ex eo ꝙ; quis poteſt apud aliquẽ

Tegen terrenum habere magnum poſſe. aut ratione Paren

tele · aut ratione gratie inuente circa illum regem · aut rati⸗:
one beneficii quod exhibuit illi regi· Eſta t riplici ratione bea
ta viigo apud regem celeſtem obtinuit magnũ poſſe.Drimo
ratione parẽtele· quia eſt mater regis eterm. Gt ideo merito

ſigna

DPete mater mea· neqʒ em̃ fas eſt vt auertã faciem meã a te·
Secũdo habet magnũ poſſe ratõne gratie inuẽte. Vnde dixit
ei angelus in annũciatione. Inueniſii em gratiaz apud dñm
Et nõ tãtum apud deũ inuenit gratiã · ſed etiam apud totũ

mundũ . Vnde Bernar. Vnde dicit᷑ Maria gratia plena g quia

deo angelis hoĩbus eſt grata deo per humilitatẽ. angelis
per vir ginitatem. homĩbus per fecunditatẽ. Lantã gratiam
apud deũ inuenit ꝙ eam ab eterno ſibi in matrẽ elegit · Ctem
tãtam gratiam inuenit ꝙ omẽs petit iones eius exaudit · Vn⸗
de i · Regũ · i · Om̃e qð petieris a me impetrabiſ. Nla vᷣba di
xit Salomon matri ſue· ſic ⁊ chꝛiſtꝰ dicit matri ſue. Tercio ha
bet magnũ poſſe ratione meriti· Quia ipſa ſuper om̃s puras
ereaturas merita cumulauit: Dro quo ſciẽdum eius meri⸗
ta ſunt nobilia magna a multa.Drimo dico nobilia ꝓpteꝛ im
mediationẽ. nam opera miſericoꝛdie que nos iubemur pau⸗
peribus exhibere: ipſa ĩmediate in ipſum deũ exercebat. I p̃a
em̃ eum lacte ſuo potauit et pauit· ho ſpitio vteri ſui hoſpi⸗
tauit · veſuiuit eũ humanitate ſcz coꝛpe quod ð puriſſimo ſan
guine eius factum eſt cooꝑatiõe ſpirituſſancti. Tacẽtem ĩ cu
nis: pendẽtem in cruce tanquã in carcere viſitauit· Quia iu

xta crucẽ ſtetit· Et ſepulture eius interfuit Sed quia opera

miſericoꝛdie que nos facimus pauperibus et exhibemꝰ ipſa diuuat
imediate in ipᷣm deum exercebat:ergo eius merita ſunt nobi none!
lioꝛa meritis noſtris. Secũdo fuerũt eius merita magna pro ſeitcon
pter duplatã opationem · quia ſimul 7 ſ. emel cõtemplationẽ Ponos
12 actionẽ exercebat · Nã in eo ꝙ nutriuit iheſũ neceſſaria cor deodl
poꝛis miĩſtrando: in hoc ipſa intẽdit deo: eius deitatem ſubli epent
miter cõtemplando. Tercio eius merita fuerũt multa ppter Pyoin
cõtinuationẽ· Quia ſine c eſſatione meruit:et merita cumula odeoe
uit . Sed diceres · quõ ſempꝑ meruit: nonne aliquãdo comedit iitemi
bibit ⁊ doꝛmiuit? Reſpõdeo ꝙ illa omĩa neceſſaria coꝛpoꝛis üse
ita diſcrete oꝛinauit ꝙ etiã ceſſando ab opibus et quieſcen.·· oter ah
do ſemp meruit: et hoc ex feꝛuẽti caritate Et hoc nõ eſt miꝛũ ogbbus
quia nobis eſt poſſibile ſemꝑ meꝛeri in onñbus que facim us Dinkh
vel dim ittimus cũ in gratia dei ſumus et omĩa ad deũ refera Ptege!
mus. Vnde plus Roma.viii:Scimus quoniã diligẽtibꝰ deü
omĩa cooꝑant᷑ in bonũ n hoc etiam Pcellimus ſanctos ĩ ce asſuſa
lo exiſtẽtes:qui nihil amplius mereri poſſũt · Sed nos poſſu dumt
mus in preſenti vita ſemꝑ mereri· Verbi gratia Si comedns atonbu⸗
ꝓpter cõfoꝛtationẽ nature:et cũ gratiarũ actione: bus tu⸗ zueie
laudat deum:et ſic comedẽdo mereris coꝛonã vite eterne · Si nincte
doꝛmis intẽtione ea: vt foꝛtioꝛ fias ad ſurgẽdum ⁊ ſeruiẽduʒ nonel
deo: ſic doꝛmiẽdo mereris· Vnde Greg· Somnus ſanctoꝛũ nõ teinuer
vacat a merito· Item ſi laboꝛas manualiteꝛ ea intẽtion evt ba D
beas vnde te vxoꝛem tu 3 1 pueꝛos de iuſtis bonis nutrire a ngll
leas:vt nõ indigeas furari: nec quidquã iniuſte lucrari· vel ſi ANum a
laboꝛas vt penitẽtiã Ide hũano generi inũctã pficias. Et qn nigin
cũq; harũ triũ intẽtionũ vnã hẽs:et ſic in gra la boꝛas ſp me EFin
reris quo libʒ oꝑe coꝛonã vite eterne. Ergo piſtoꝛ ñ pot pin ſete
ſere panẽ q ñ mereat᷑ coꝛonã · Silr faber ſutoꝛ ruſtic· ſic ð ie
aliis laboꝛãtibꝰ. Et ꝓ vno die ĩ quo fidelr laboꝛaſti: hẽbis ma lin
ius pᷣmiũ q; totꝰ muũdꝰ valẽ pᷣt· Vñ pſ. al. Laboẽs manuũ tua lonn
rũ q mãducab ꝛc̃. Vñ Berũ.de cõſideratõe· Si laboꝛ occurret n
merces inuitet · vnuſquiſq; em̃ ſᷣm ſuum laboꝛem mercedem aſen
accipiet · Vnde Imbroſius · Breuis huius laboꝛs eſt meta: *
bb ſed coꝛona perpetua · ¶ Tercio ſciendum q̃liter beata virgo se

5 —

—

tiſunn

Amagun

Nenplnme

erelſanagr
Ntntemſe
tmrr e
entaonndl⸗
iido w
n pen
rrqueſen
NNdmu
einmng
1dündn
dligendi
8 ſanchi
os o
Giconeos
w chiee
ð
m 1 min
gſntin
ritwektb
smene
elmnnf
Fn biſt
ſbwahn
ſmi t⸗
lraſe
scumnuen
zbo⸗ wn⸗
en nercn
ous
rbet G

DGDRB9e. CVRIO.

adiuuat · ꝓpſa quide iuuat hominẽ in om̃i ſtatu. ſeʒ; in vita in

moꝛte ⁊ poſt moꝛtẽ· Vñ canit᷑ ð ea Maria mater gratie mẽ mi
ſericoꝛdie ꝛc̃ · Idiuuat quidẽ in pnᷣti vita tã malos q; bonos

Bonos ſcʒ eos in gratia cõfoꝛtãdo: et eis gratiã augmẽtãdo

Ideo dicit᷑ maria mater gratie · Malos vero ad miſericoꝛdiaʒ
et penitẽtiam reducẽdo · Ideo dicit᷑ mater miſericoꝛdie. Circa

qð querit᷑ vtrũ ipſa vel eius filius ſit magis miſericoꝛs⸗ Be
ſpõdeo ꝙ filiꝰ eius · Quia ſicut eſt infinite potẽtie. ſic eſt infi

nite miſericoꝛdie. Vnde pſal. Miſeratiões eius ſuꝑ omĩa oꝑpa
eius · Sed ipſa dicit᷑ mater miſericoꝛdie· quia ſemꝑ miſericor
