“ poſſit petẽ debituz ſine pctõ· Vnd licet peteꝛe nõ debeat: red
ſpiſ dere tamẽ tenet᷑ · Tercio q; xpᷣm ſpõſũ illiꝰ vgĩs grauiter of
Naſt fendit: ᷓ dat cõſil iuz uel auxil iuʒ talibꝰ ad cõtrabẽduʒ matri
liu moninʒ Hoc patz q; tales vᷣgines pꝰ votuʒ cõtinẽtie ſꝑnunt
teci xp̃m quẽ pᷣmitꝰ p oĩbe viris ſibi elegerunt OQð nõ ẽ modica
be irreuerẽtia ipſi xpᷣo ꝙ ꝓ eo elegit vnuʒ aliuz ſpõſuz ꝗ minꝰ
16 ulcher: minꝰ bonꝰ: min⸗ dulcis: minus diues. et ſie de aliis;
tEteé ꝓpter uoluptatẽ breue ſue miſ ere carnis derelinqt dulece
2 dinẽ celeſtis Fauwurcr ip̃m deuz quiẽ de⸗ totiꝰ cõſolatõis et
ti oĩs dulcedĩs· Inſuꝑ ꝓpter ſocietatẽ talis moꝛtal ſpõſi puat
ſe ſocetate beate marie vᷣginis et oum ſctõꝛuʒ 2 oĩm ã eloꝛuũ
ani Xliter oĩm electoꝛuz ĩ celo exiſtẽtiũ Fnſuꝑ ꝓpter talẽ põſuʒ
* dãnat ſe cũ coꝛꝑe ⁊ aia· 1 aſſociat ſe ad ſocietatẽ oĩm daãnato
ruʒ. 1 oĩm demonũq ſunt iferno ſi ſic moꝛit. Ex pmiſſiõe di
t uina qñʒ talis ᷣgo veĩt ad amaritudin? ubi ꝗſiuit carnis de
lectationẽ · Quia foꝛte hẽbit viruʒ iracuũduũ d ea peutiet 1 mul
kſe⸗ .RM tis afflictõibꝰ aff liget · Ttẽ ſciẽduz ꝙ nunq; tal ſciẽter debẽt
diar ſibi talẽ deſpõſare: q; qrecipit ꝑſonã alteriꝰ contra volunta
An . tem eiꝰ talẽ ꝑ hoc grauiter offendit. Sic et ille xpᷣm grauiter
pper offẽ dit ꝗᷓ eiꝰ ſpõſã ſibi aſſumit. GEt ideo qñʒ ſequi᷑ hoc maluzʒ
e ꝙ nunquã bñ viuüt · nec bñ hẽbunt nec in coꝛꝑe nec in anĩa:

H. DePR6. S6CVNDO.

nec etiam in rebus tpalibus: quia ſibi mutuo diſcoꝛdãũt et dia n
E bolice ſimul viuũt ¶ Quarto·ꝗᷓrit᷑ vtrũ vouẽs teneat᷑ ſtatim q
uotum adimplere? Reſpõdeo ſᷣm Cuil. Si votũ eſt abſolutũ n
tenet᷑ ſtatim cũ poreſt adĩplere. niſi ĩ uouẽdo aliud habuerit de
in mẽte ſcʒ ꝙ ſuꝑ illam diẽ uel illum teꝛminũ uoluit adĩpleꝛe 0
et tũc poterit vſq; ad illũ terminũ p̃ſixũ licite expectare ſeꝰ M
nõ ultra · Et dicit᷑ Deutronomii xxiii · Cũ uotum uoueris dño
deo tuo nõ tardabis illud reddere: qꝛ requiret illud dominꝰ it
deus tuꝰ: et ſi moꝛatꝰ fueris reputabit᷑ tibi in pctm̃. Moc heu he
illi nõ aduertũt qui uotũ ſuũ quod deo uel beate marie v̈gi loe
mi uel ſanctis eius uouerũt uſq; ad decẽ ul' ad viginti annos qu
ꝓtrahunt: ⁊ ſuꝑ illos · ira dei quãdoqʒ etiã in pᷣſenti vita deſe 5d
uit · Exẽplum legit᷑ ꝙ fuit quidam homo literatꝰ multoꝛũ vi ”MZM
cioꝛũ ſer uus: qui cum a quodã pꝛioꝛe ammonitus fuiſſet fre
quẽter ut ſeculo renũciaret ⁊ vitã ſuaʒ emẽdaret · et cũ freqn ð”MM
ter ſe hoc facere ꝓmiſiſſet et ꝓmiſſuʒ nõ adimpleret. in cepit
ſubito grauiter infirmari: qui cũ miſiſſet pro priore et veni “”èR”
ens ad euʒ admoneret eum vt promiſſũ adĩpleret ſubito cdla M
mare cepit O pater oꝛa ꝓ me: quia duo vrſi ueniũt ad deuo en
randũ me. Qui oꝛationibus eius libeꝛatus nõ cura uit ꝓmiſſũ 686
adĩplere · Et mox it erũ clamare cepit · Ecce ignis occupat me .
ad deuorandũ: et iterũ petit oꝛare pro ſe· Et ignis ꝑ oꝛation? ’
euanuit et ſie iterũ liberatus eſt: et ꝓmiſſum adhuc adĩ plere 7
cõtempſit quaſi deſperãdo. ad dei iudiciũ raptꝰ audiuit ꝓfer be
re ſentẽtiam cõtra ſe de malis ſuis: et a raptu iterum ſubito
rediẽs retulit coꝛam om̃ibus viſa et audita et ꝙ ab eo eſſet p
ciſa om̃is ſpes ſalutis · Et addidit · Ecce aſſunt duo demones
roꝛtãtes vnam maximã ſartaginem vt frigar in ea meternũ ſ
ſt tũc clamare cepit · ve ve mihi:quia uotuʒ meũ nõ adimple hn
ui :et de deo et de ſalute anime mee nihil curaui. Ideo ſentẽ 6
tia ire dei ꝓlata eſt cõtra me · Qui cum hec diceret vna gutta
de ſartagine cecidit ſuper manũ eius: que uſqʒ ad oſſa omni
bus vidẽetibus eum deuoꝛauit · Et ipſe tunc ait: nunc credite·
ecce me demones in ſartaginem ꝓiiciunt. et hec dicẽs expira K
uit ifeliciter. ¶ Quinto querit de uotis que fiũt in anguſtiis 4

to⸗
e

tern
one

. M 6

DPR.

nn obligent. Reſpõdeo ſᷣm Cuil · mulieres in ꝑtu vouẽtes uel
quicunq; alii in anguſtia conſtituti ſi habeant deliberatam
intẽtionem obligandi ſe obligati ſunt.ſecus eſt ſubito et in
deliberate ˖ ¶ Sexto videndu eſt qui poſſit vouere et qui ñ Q
Per Qirca qð querit᷑ vtrũ pueri poſſĩt vouer e:Reſpõdeo ſᷣm bea
tuz Tho. ſe · ſe · q· lxxxviii· pueri ante ãnos pubertatis duplici
ratione vouere nõ poſſũt.· DPrimo quia vt in pluribꝰ patiunt
rationis defectũ: hoc tamẽ cõtingit in aliquibus accelerari.
Secũdo quia ſunt in poteſtate parẽtuʒ vel tutoꝛũ qui ſũt eiſ
v loco parẽtuʒ. et iõ eoꝛũ vota nõ habẽt effectuʒ· Elle autẽ fuliꝰ
nnos qui venit ad annos pubertatis eſt quidẽ ſue ptãtis quãtum
nae ad ea que ꝑtinẽt ad ſuam ꝑpſonam: puta pꝑ votum obliget
un⸗ ſe in religionẽ.vel ꝙ matrimoniũ cõtꝛahat· Et idẽ eſt de filia
ſafn que eſt ĩ domo patris· Vtrũ religioſus poſſit uouere Reſpõ
frqn deo ſm beatũ Tho· vbi ſupra. Qum nullũ tꝑus exeeptũ ſit in
lapit quo prelatꝰ nõ poſſit ſubditũ circa aliquid occupar e: Ideo
theti nullũ uotum religioſi firmũ eſt ſine cõſenſu p̃lati:quia nõ ẽ
toch ſue poteſtatiſ. Vnde et ᷑m Raymũ.Si vouerit nõ debet exeq
deuo ſine licẽcia pꝛelati: ne foꝛte ſuꝑ hoc alii ſeandaliſarent᷑ ſi eoꝛũ
miſu coõſuetudines voluerit excedere: uel ne det᷑ occaſio euagandi
eoe tem querit᷑ vtrũ p̃latus poſſit abſoluere religioſos a votis
none factis ante ingreſſumg Reſpondeo ſᷣm Tho· et Rap · ipſa reli
lee gio in ipſo primo in greſſu ſoluit huiuſmodi vota · Addit tũ
ſſe beatus Tho·in quodlibeto ꝙ cum obediẽtia ſit maximũ vo
D toꝛuz ꝓ om̃i uoto ſufficiẽtiſſime recompẽſat. Et qꝛ ingrediẽs
ſeaeh5 religionẽ nibil ibi poteſt retinere ꝓprie volũtatis: nullũ er
ones go votum ꝓpria volũtate factũ retineꝛe opoꝛtet · Sed ſtatim
rſu illud debet oſtẽdere patri monaſteni: et ſe eius ſubicere vo
pe luntati . ¶ Septimo quenit᷑ vtrũ alter coniugatoꝛũ poſſit ſe R
ent⸗ obligare voto ingredi religionẽ ſme alio Reſ põdeo ſi nõ in
ut teruenit copula carnalis poteſt alter uouere ingredi religi
n onem inuito alio.Sed poſtquã interuenit carnalis copula:
S tüũc vnus ſine cõſenſu alterius nõ poteſt Item querit᷑ vtrum

pin

vxoꝛ uouere poſſitæ Reſpõdeo ꝙ nõ ſine cõſenſu viri: maxie
ſie in his votis que ſine ſcãdalo viri perfici nõ poſſunt. Tamẽ ſi

vxoꝛes emiſerũt votum abſtinẽtie peri grinatiõis vel cõtinẽõ:·
tie · vel etiam de mane ſurgẽdo· uel quo dcũqʒ aliud nõ debet
autoꝛitate ſua cõtrauenire:ſed viri poſſũt irritare talia uota

etiam ſi ante matrimoniũ contractũ emiſerant talia uota ſcʒ

ieiunãdo. peregrinãdo:mane ſurgẽdo.⁊ mulier tenet᷑ in boc

ſequi virum et ei cõſentire· Sciendũ tamẽ ꝙ vir ſola illa vota

reuocare põt que ipᷣa ĩplere nõ põt ſine ſcãdalo ipſius viri:ſi

cut ieiunare: ꝑegrinare· mane ſurgere:et ire ad matutinas 2
huiuſmodi. Rlia vero vota nõ: ut ſi vouerit ꝙ daret aliqd de
ꝓprio vbi eſt cõſuetudo ꝙ mulier habere põt bona ꝑaferna⸗
lia:uel ſi vouerit oꝛationẽe ali quã:et huiuſmodi· v᷑tẽ queritur
vtrum in votis conficiendis uel dimittendis vir 1 vxoꝛ ad

paria iudicentur? Reſpondeo ſecũdum Raymũduʒ· Quãtum

ad uotum continentie ſcdᷣm om nes doctoꝛes vir ⁊ mulieꝛ ad
paria iudicantur· In voto auteʒ abſtinentie dicunt quidam
ꝙ cum vir ſit caput mulieris poteſt tale votum facere inuita

vxoꝛe · & tamen intelli gẽdum eſt ſedm Hugonem niſi per ta

le votum fieret pꝛeiudiciũ vxoꝛi de debito reddẽdo qð peꝛr iu

ra videtur ſatis probabile· In voto autem ꝑegrinationis di

cendũ ꝙ neuter cõiugũ poteſt alio inuito facere fallit tamẽ

hoc in voto hieroſolomitano quia in fauoꝛẽ terꝛe ſancte et fi
dei chꝛiſtiane põt vir ſine cõſenſu vxoꝛis facere hoc votũ et ĩ

plere. Vxoꝛ tamẽ vt cõſentiat eſt attẽtiuſ monẽda.nnocẽ·di
cit. pᷣter votum vltꝛa marinũ neuter coniugum ꝑigrinari
poteſt ſine cõſenſu alterius:imo ſi aliquãdo cõſenſerit p̃t re
uocare licet peccet· Hec nnocẽ. Gt nota exẽplum terribile de
illis qui nõ perſoluũt vota ſua ſed ſuſcipiũt diſpenſationeʒ
falſe et ſine cã Legit᷑ ꝙ in dioceſi traiectẽſi·erat quidã ruſti
cus vſurariꝰ qui tꝑe predicatiõis ſancte crucis crucẽ accepit

et poſtea crucẽ et votum rede mit quinq; libris et crcũuenit

dolo diſpẽſatoꝛẽ cum poſſet dediſſe xl·libras · vᷣſte ſedebat qᷓ
dam die in taberna dicẽs aliis qui vota ſua ꝑſoluerunt· Vos

ſtolidi trãſibitis mare ſuꝑ periculo vite veſtre: et expenditis
ſubſtantiã veſtrã · ego aũt redemi quinq; libris votum meu
Et cum domi maneã ſimilem mercedẽ vobis habebo · ENt ſic ia

— — — — —— — — Mð

—.—

: ctabat ſe de dolo et fraude ſua. Nocte aũt quadã cuʒ iaceret
SZðZ cum vxoꝛe ſua audiuit in molẽdino ſuo · qʒd erat domui conti
Inad guum motũ quaſi molentis rote · Et dixit puero ſuo Nade 1
d vide quid ſit in molẽdino · puer iuit et rediit hoꝛroꝛe ꝑcuſſus
mnbe Cui dicẽſ. Quid ẽ tibiæt ille ·tãtus hoꝛroꝛ inuaſit me ĩ hoſtio
Aron molẽdine ut cõpelleret me redire · Et ille. Etiã ſi diabolus ibi
vinſ ſit ego ibo et videbo · Tniecta toga ſcapulis venit ad molẽdi
ndg num. Grat em̃ nudus · hoſtliuʒ aperuit et introſpexit:et vidit
dde duos equos nigerrimos· et virũ nigrum ſtantẽ iuxta equos
feman nigros: qui dicebat ad ruſticũ feſtina· aſcẽde equũ iſtum qui
henitn ꝓpter te adductus eſt tle expauit · At ille · Quid tardaſ: ꝓüce
n veſtem tuã et veni · Grat em̃ ueſti eius crux affixa· Ale deſpe
Muitum ratus ex virtute vocis diabolice reiecta ueſte equũ aſcẽdit: ·
ulad vir aſcẽdit alterũ equũ · Et ſtatim deductus eſt ad diuerſa lo
Nuduon ca penarum ubi ille miſer vidit patrẽ et matreʒ toꝛqueri pro
zinitn ter res iniuſtas quas poſſiderũt et ſibi hereditario iure re
part liquerũt · Inſuꝑ ⁊ alios q;plurimo s ibi vidit quos cognouit
perin et vidit ibi quẽdam militẽ inſidẽtem vacce furẽti auerſo co:
nis di poꝛe ita ut doꝛſum haberet ad coꝛnua vacce que bhuc illucqʒ
tam diſcurrebat · ac crebris ictibus doꝛſum militis cruciabat · Gt
Qe eeeKo cum quereret ruſticuſ quare illam penam ſuſtineret? Reſpõ
orbeati dit uaccam iſtam rapui ſine miſericoꝛdia cuidaʒ vidue . 1 ideo
aoi opoꝛtet me hanc penã ſine miſericoꝛdia ab ea tollerare · Oſtẽ
mna ſa eſt ei ibi ſedes ignea: et dictuʒ eſt ei ·modo reuertere ad do
tirt mũ tuã: et poſt tres dies reuerteris ad locum iſtuʒ et merce
iede dem accipies in iſta ſede · Mox a demone reductus ſemiuiu?.
org et inuẽtus eſt in molendino ab vxoꝛe et familia. Et conuoca
Nü tis cognatis et amicis ſuis dixit omnia que ei acciderant· et
rupt que viderat quaſi ſub deſperatione· Vocatꝰ eſt ſacerdos qui
int cum eum ammoneret ad cõtritioneʒ et cõfeſſionẽ · Reſpõd it
Aur Quid pꝛoſunt verba iſta ænon poſſum conteri: ſuperfluum
* video confiteri · et video quid in me diſpoſitum ſit neceſſa
e rium eſſe impleri · ſicq; miſer ille ſine ſacramentis eccleſie de
znt⸗ functus eſt · HW
men “

ſen

(( De tercio preceptt.
GSmento vt diẽ ſabbati ſanctifices · Hoc pᷣceptũ refer
tur ad ſpirituſſancti bonitatẽ:ſieut ſem ad filii veri
tatem:et primũ ad patris poteſtatẽ · Decet em̃ homi
effectum deuotionis hac die totaliter quieſcere deo:

nemp

ita ꝙ ſi homo quidquã in oꝛationibus vel etiam bonis peri
¶Vn

Rbus ꝑ totã ſeptimanã neglexit hoc recupet in iſta die · ¶
de ad euidẽtiam huius precepti qᷓrit᷑ quare ſabbati dies fue:
rit trãſlatata in dominicãæ Rd qð dicendũ ꝙ hoc factũ cõue⸗
nit ratio ni · Primo ob memouã beneficii dñice incaꝛnationis
Quia ſicut die dominica mũdus fuit creatuſ:ſic eodẽ die fuit
p miſteriũ incarnationis recreatus. Et hoc beneficiũ digniſſi
me in memoꝛia iugiter eſt habẽduʒ. quia ꝑ hoc deus ſummã
caritatẽ exhibuit · dicẽte aplo. Propt᷑ nimiã caritatẽ q̃ dil exit
nos de? filiũ ſuũ miſit · Ix maxĩa em̃ caritate ꝓceſſit ꝙ veꝛbũ
eternũ fieri et naſci hõ voluit:ut noſ deificaret et ut hominẽ
abiectũ ĩeffabilr exaltaret: Et ut hoĩeʒ mẽdi cũ theſauro diui‚⸗
nitatis locupletaret · Vñ Rugꝰ.ſuꝑ canonicã pᷣmã Toh̊. Ama
uit te dñs ⁊ fecit ſe ꝓpter te hoĩeʒ:deꝰ ſbiecit ſe ⁊ exaltauit te
Incliauit ſe et ſuſcepit te · Exinaniuit ſe maieſtate · ⁊ ĩpleuit
te diuiĩtate· deſcẽdit vſqʒ ad te: vt tu deſcẽderes vſqʒ ad euʒ.
¶ Secũdo ꝓpter memoꝛiã bñficii reſurrectõis ꝗᷓ fuit dñica
die fctã-2 qᷓ ẽ cã ⁊ exẽplar nĩe reſurrectõis. Nã illa die cõtu⸗
lit nob tria hona· DPrimo qꝛ moꝛtẽ noſlã deſtruxit:et eã in ſe
ipᷣo ocdſo occidit · Nã ſᷣm Rug.Dignũ erat ut q; diabolꝰ xp̃ʒ
inocẽter pemit ptãtẽ ꝑdẽt ĩ eos quos ſua calliditate duictos
tẽbat· Scdo qꝛ nat᷑aʒ hũanã veſte iĩmoꝛtalitatis ĩduit cũ ĩmoꝛ
tal ⁊ ĩpaſſibil reſurrexit· Tereio qꝛ timoꝛẽ moꝛtis abſtulit qũ
p ſuã reſurrectõz ð eterna btĩtudĩe nos aſſecurauit:cũ certũ
ſit ꝙ mẽbꝛa ſeqᷓ debeãt vbi caput ſuũ p̃ceſſit· Vñ Cre·ĩ ome.
Paſcali. Eiliꝰ dei factꝰ hõ apparuit ĩ carne: mon dignatꝰ ex
volũtate: reſurrexit ex ptãte: et oñdit exẽplo qd nobis ꝓmi
ſit ĩ pᷣmio.Si igit᷑ mẽbra noſtri redẽptoꝛis ſumus:pᷣſumamꝰ
ĩ nobis ꝙ iã geſtũ cõſtat in capite · Tercio ne videamur iudai
ſare diẽ ſabbati moꝛe iudeoꝛũ obſeruãdo.quia ſcdᷣm Moſliẽ.
In ſabbatis maxime operari debemꝰ ne iudaiſare videamur

SSè 8

tu⸗
i

u

ſie

¶ Quarto ꝓpter dignitatẽ diei dominice. Sciẽd uz ꝙ duode B
W eĩ dignitates diei dominice inueniũtur ĩ ſcriptura.· Brima ꝛ
4 illa die celum et terrã et angelos deus creauit. Secũda eadẽ

d die ſtetit archa Noe poſt diluuiũ ſup mõtes armenie. Tercia

quia eadem die eripuit dommꝰ populũ ſuũ de egypto in ma

nu foꝛti: et brachio excelſo· Quarta qꝛ eadem die pluebat pri
hie mitus mãna de celo in eſcam filiorum iſrael adhuc eriſtenti
due⸗ bus in deſerto · Quinta quia eadem die xp̃us natus eſt de ma
ns ria virgine. Sexta eadẽ die xpᷣus baptiſatus eſt a Tohãne.Se
fiit ptima eadẽ die cõuertit aquã in vinũ ĩ nuptiis quod fuit in ð
itium ſignoꝛũ que fecit in cõſpectu diſcipuloꝛũ· Octaua eadz
”M die ſatiauit quinqʒ milia hominũ de nin panibus et dus
teit bus piſcibus. Nona quia eadeʒ die honoꝛificatus eſt dominꝰ
hehi cum palmis ſcʒ die palmarũ · Decima qꝛ eadem die reſurꝛexit
mini a moꝛtuis· Vndecima quia eadem die miſit ſpm̃ſanctũ aplis.
dan Du odecima q; eadẽ d ie erit dies in dicii vt plures opinant᷑: ſʒ
Uemn tamẽ certitudinaliter nemo ſcit.niſi ſolus deus · Eꝛgo honoꝛi
Nenk fice honoꝛare et celebrare debemꝰ hãc diem ſi nõ ſit eadez in
euit numero: ſed tamẽ eãdẽ in ſpecie intelligere debemꝰ: vt patz
g. cuilibet intuẽti · Vnde ius canonicũ · Cõſtat diẽ dominicã ĩteꝛ
die D ſum mas et pr ecipuas feſtiuitates cõtineri · Ergo dicit᷑ Gxodi
de xx·Memẽt o ut diẽ ſabbati ſ. anciifices.i. ſummo ſtudio illam
nſe diem honoꝛes: nihi ſez opꝑis coꝛpoꝛalig in eo faciẽdo qð poſ
ſit imped ire quietẽ mẽtis in deo. Pro quo ſciẽdũ ꝙ illud C
dos preceptũ cõ tĩgit octo modis trãſgredi. Primo modo manu
ge . aliter oꝑando quod ꝓhibitum eſt a deo · Vnde Grodi dicit xx ·
tii nõ facies in eo om̃e opus. Ex quo patet qui ſ- abbatũ violat
m mottaliter Peccat. excuſ. at᷑ tamẽ quiſ a moꝛtali peccato in q̃t
M tuoꝛ caſibꝰ. Primo pp ter labo ꝛis ulopꝑis modieitatez · puta ſi
zr laboꝛ tã modic? ſit ꝙ qetẽ mẽtis ĩpedire nõ oſſit ĩ deo . qꝛi ſo
lus ille laboꝛ q tᷣbat qᷣetẽ aĩ et ſ puͦs libertatẽ: cauſat moꝛtale
nn peccatũ · Scðdo ꝓpter laboꝛis neceſſitatẽ: q tãta debet eſſe vt
1 laboꝛ opeiis ſine rei periculo p̃ueniri uel differri non poſſit
4 ſicut contingit in meſſibus ꝓpter incurſum hoſtiũ. Vel etiã
bm Cuil. Si iacentibus ſegetibus in agro aut feno ĩ pratis:

Imineat tẽpeſtas: poſſũt inde remoueri · Ftẽ nõ vidẽt᷑ pecãre
moꝛtaliter pincerne carnifices qui pꝛeꝑant victualia vt ſe⸗
quẽti die vendãt: ſi prius nõ poterãt cõmode preꝑare aut p⸗
pata ſeruare · Et ſic cõtingit in vindemiis ꝓpter frigꝰ: et ĩ cap
tura allecũ que ſolũ fit tẽpe determinato: in tlibꝰ em eycuſat
neceſſitas qlege nõ habet · vt patet extra de cõſuetudie · Ter⸗
cio ꝓpter coꝛdis pietatẽ qꝛ bñ licet ꝓpter deù arare et agruʒ
paupis ſemĩare: vel ducere religioſis ligna et aliis miſerabili
bus pſonis · Quarto ꝓpt er publicã vtilicatem puta laboꝛare
pro põte vel ꝓ via ſiue e ccia repanda · Sciẽdũ tñ wibelmꝰ?
dicit ꝙ non credit ꝙ; diebꝰ dñicis aut maioribus feſtiuitati⸗
bus liceat buiõi laboꝛes fieri. n min oribꝰ aũt feſtis ſicut in
fra octauas paſce 21 pẽthecoſtes et ſibus credo ꝙ liceat ſeq;

cõſuetudinẽ regionis · Rd hoc aũt ꝙ tles labores licite fiant

opoꝛtet ꝙ nõ fiãt vſq; ad vltimã fatigatõeʒ · vel ꝓpter hoc ñ
dimittat miſſa et huioi diuina · Et ꝙ; t ia non faciat ꝓpter af
fectõem carnalẽ et ſpe remuneratõis: ſed ꝓpter deum. et ꝙ

1 ¶ Secũdo trãſgredit᷑ hoc pꝛe

pauptas illorũ exigere videat ·
ceptũ frequẽtando placita ſecularia vt exercẽdo actũ iudicia
riũ
ſcat · poſſet tñ illo die vt dicit wvnbelmꝰ in glo ·) pace tra
ctari· vel pro pace firmãda iuramentum licite preſtari · Ftem
gquãdo cauſa eſlet debiliũ vel miſ⸗ erabiliũ pſonarũ ita ꝙ alio
die nõ poſſet expedire: tũc qñ q; licite poſſet fieri · Et nota ꝙ
iſti mu tũ reprehẽſibiles ſũt qui claffatões ſuaſ in loco ſacꝛa
to ſq in cimiterio vl ambitu expediunt et hoc patet ex eo · qꝛ

ßm Rap· et Hoſliẽ cimiteriũ gaudet eadẽ emunitate qua ha⸗

Eſt em̃ iure ſtatutũ vt ilo die ſtrepit? iudiciarius cõquie

bet eccia · ergo ſicut Alicitũ eẽt ĩ eccĩa talia placita et tales lo

D cutões exercere: ſic in cimiterio Alicituʒ eſt talia fi eri · ¶ Ter
cio mercãtiis intẽdẽdo:Vnde querit᷑ q;d de eütibꝰ ad mercata

que fiũt in feſtis? RBñdeo ſcm wilbelmũ. Si aliqͥſ hoc faciat
nõ cõſuetudinarie: ſʒ ꝓ ſua neceſſitate: et ante audiuit diuſa
nõ credo ꝙ peccet mortaliter. Secus ſi cõſuetudinarie ſeu lu
crdi cupiditate: 1 maxime ſ e abſtrabẽdo a diuinis Kut etiaʒ

ſi hbuiõi mercata ꝓhibita ſint a prelatis illius loci ſeu forſan

DEPBGE. TERCIO.

e excõicat a· Mercata tamẽ q̃ ex qᷓdã neceſſitate fiũt ð victuali
bꝰ et neceſſariis ad diẽ al iquã nõ credo illicita eſſe: dũ tamẽ
4 ꝓpter hoc ſe nõ ſubtrahãt a diuino officio · Heu hoc nõ attẽ
c düt iſti ĩſtitoꝛes qͥ ĩ dedicatõibꝰvlł in alis feſtiuitatibꝰ ſũmo
uir mane ſua venalia exponunt:et tot ũ diuinũ offſiciũ negligũt
len nec illa die miſſam vel ſermonem audiunt: et in hoc gꝛaui⸗
gnng ter delĩquũt · In ſignũ hꝰ ĩ tꝑe paſce ꝓhibet᷑ cõmunio oĩibꝰ tli
dii bꝰ qͥ mercata ſua diebꝰ feſtiuis exercẽt.Et cõio nõ ꝓhibet᷑ ni
one ſi ꝓ pctõ moꝛtali ( Quarti qᷓ vecturã ĩ diebʒ domĩcis exercẽt
dns Rd. intelligentiã huiꝰ querit᷑ quid debentes dñis vecturã bla G
in dorũ afferũt ĩ diebꝰ feſtiuiſæ Reſpõdeo ſᷣm wilhel· nõ excuſãt᷑
Adn niſi aliqua neceſſitas ad hoc eos cõpellat · Et ideo tales domĩ
tſ⸗ qui eis dãt occaſionẽ vel iubẽt eos tlibus diebus exercere ve⸗
ſaorr cturaʒ ꝑticipes ſũt illoꝛũ peccatoꝛũ · Sʒ vectoꝛes merciũ ⁊ ali
ei mẽtorũ aut perſonarũ ad loca remota cũ alias nõ poſſũt ſñ
tergf graui incommodo:credo excuſari · Et ſimile de viatoribus et
e curſoribus tam̃ bonum eſt talibus vt antea miſſam audiant
ope mayxime in diebus feſtiuis · Heu hoc iſti ruſtici non attendũt
decra qui quandoqʒ ad quattuoꝛ vel ad quinq; miliaria vehunt et
cbr nunquã miſſam vel ſeꝛmonem iſtodie audiunt:et credunt ſe
en celebrare et eis hoc licere: quod tamen non eſt verum·
tn Quinti ſunt mechanici ſicut ferratoreſ equorum·minuto
i⸗ res hominum. currifices· et ſic de aliis de quibus dicit wilhel
MV mus· Si in feſtis hoc faciunt princpaliter propter neceſſita
lrn tem eorum quibus ſeruiunt credo ꝙ poſſint excuſari · Secus
eo ſi propter cupiditatem lucri hoc faciant: ſicut illi qui de tali⸗
68 bbrus requirunt eos: excuſãtur ſi alias non poterant ſibi com
NeH mode prouidere:aliter non excuſantur. ¶ Sexti qui faciũt
ſ ſerta in diebus feſtiuis · Queritur vtrum peccent mortaliteꝛ
C Reſpondeo non credo tales eſſe excuſabiles proꝑter pericu
nicl lum quod de facili poteſt contingi ex abuſu huiuſmodi:quia
Nint⸗ ſunt excitamenta vanitatis et laſciuie·violatur autem obſer⸗

Lãtia diei ſacre ĩ oꝑãdo tlia ſerta. NHoſſʒ tñ eẽ laboꝛ tã modicꝰ
len et ſñ p̃doo nec ad laſciuã ĩtẽtõeʒ ſʒ modatã rereatõeʒ: ꝙ ñ eẽt
peccatum aut non moꝛtale · Et hec ſententia eſt Guilermi ·

DeEDRW6W.

E ¶ Sept qᷓ vigiliis feſtĩtatũ et ſabbatis de nocte nimis diu
laboꝛãt· Vnde querit᷑ quãdo debeamus feſtuʒ inciꝑeg Rñdeo
q́;tuʒ ad feriationẽ a veſꝑa in veſperã · Et intellige veſpaʒ · i
ſerocum feſtoꝛũ initiũ et finis iuxta eorũ qualitatẽ et regio
num cõſuetudines ſeruari debeãt · et ſic magnitudo ip̃oꝛuu
exigit prius inciꝑe et tardius termĩari. Extra e. qm̃ · Ergo hic

G

repᷣhẽdit᷑ erꝛoꝛ quoꝛũdã hoĩm ſumpliciũ qui nõ reputãt pcem̃

eſſe ſabbatis diebus de nocte diu laboꝛare:et ſecũda feria de
mane laboꝛare peccatũ reputãt: qð tñ nõ eſt verũ. ¶ Scien
dum tñ ꝗ illi qui laboꝛãt in diebꝰ feſtiuis ⁊ nõ curãt pᷣceptũ

dei ⁊ eccleſie tales tripliciter puniunt᷑ quãdoqʒ a deo · Primo
in tꝑalibꝰ. quia tales ex hoc nõ ditant᷑ · Quia quidquid lucrã
tur i tꝑalibꝰ hoc ꝑdunt in ſpiritualibus que ſunt bona ani
me . Inſuꝑ quã doq; infoꝛtunium ex ꝑmiſſõe diuina habebũt

in tꝑalibus ſcʒ ꝙ captiuant᷑ vel a raptoꝛbus ſpoliant᷑: vl eqꝗᷣ

eoꝛum ledunt᷑ vel moꝛiunt᷑ · vel domuſ eoꝛũ igne comburunt

vel alia infoꝛtunia talibꝰ accidunt ꝙ ſic depauperant᷑ · Secũ

do puniunt᷑ in coꝛꝑe: vt ſcʒ qũ tales infirmant᷑ ꝑ mẽſem · vel

qñz cadunt et frãgunt crura vl bꝛachia· et ſic de aliis·et tunc

op oꝛtet eos feſtiuare cum merito deberẽt laboꝛare· qꝛ antea

laboꝛauerũt cum feſtiuare debuerũt ·quia ſm Salomonẽ peꝛ

que homo peccat ꝑ hec et Funiet Tercio puniunt᷑ in aĩa qð

mapximũ eſt.qꝛ quotiẽs feſtũ ſoluũt totiẽs moꝛtaliter peccãt
et animã ꝓpriã occidunt · Exodi xxxi · Qui polluerit ſabbatuʒ

moꝛte moꝛiat᷑ Sed qui feſtiuãt illis deus ꝓſperitatẽ cõcedit ĩ

coꝛpꝑe et in ania. Exẽplum habemꝰ de duobꝰ ſutoꝛibus. vnus

illoꝛũ habuit młtos pueꝛos cũ vxoꝛe fua:et nõ neglexit quin

omi die libẽter audiret miſſam:⁊ in omĩbꝰ ſibi ꝓſꝑe ſucceſſit

Et aliꝰ nullum puerũ habuit ſed ſolam mulierẽ · et quotidie

laboꝛauit tã ĩ diebꝰ feſtiuis q; etiã ĩ ſacris noctibꝰ a raro miſ

ſã audiuit: ⁊ tñ ſꝑ ĩ pauꝑtate vixit · q̃ qᷓſiuit ſel ad alio ſutoꝛe
Vñ ſibi iſta bona ꝓueiĩrẽt ꝙ cũ filiis ⁊ vxoꝛe ſꝑ ſatis hr̃et:et
ip̃e plꝰ laboꝛaẽt ſ begse⸗Qui rñdit eras ibiſ mecũ ⁊ ego tibi
oñdã vbi tłia reꝑeã · Mane facto duxit eũ ſecũ ad ecclaʒ ⁊ fita

miſſa dixit ei · vadas mõ ad laboꝛẽ tuuʒ: Sequẽti vᷣo die iteruʒ

— — „— —

—
—

— ——

De DRG. TGBO. .

nadnn de mane venit ad do mũ eius et duxit eũ iterũ ſecũ ad eccliaz
NRNe et finita miſſa iuſſit eum redire ad domũ ⁊ laboꝛare artificiũ
h ſuũ· Tercia die de mane venit iterũ ad domũ eius volẽſqʒ eũ
e ducere ſecũ ad eccleſiã · Tüc ille dixit cariſſie · Si vellẽ ire ad
din eccleſiã ego ꝑ me bene ſcirẽ viam ego deſiderabã a te · vt me
Erohe duceres ad locum vbi tu theſaurum inueniſti · tũc ille dixit.
titeti AXKrliũ locũ nõ habeo vbi theſaurũ coꝛꝑis ⁊ pꝛemiũ vite eterne
Aſddde requiro niſi ecdeſiã · Nonne audiuiſu dictũ chꝛiſti in euãgelio
( DPrimũ querite regnũ dei et hec om̃ia adiicient᷑ vobis ſcʒ que
̃ ari ad neceſſitatẽ corlir et anime ꝑtin Ets Tuc ule compũctus:et
⸗Din ammodo chꝛiſto factus deuotus: poſtmodũ miſſã libẽter au
taudti erit tibi gloꝛia eterna. ¶ Sciendũ ꝙ qui violãt feſtiuitatẽ M
8lbe diei dñice peccãt in patrẽ et fuium et ſpiſanctũ· En patrem
ni ruiuſpoteria nminmũ ereauit in flium euius ſapiveia muou
mn S redemit kn ſpiritũſanctũ qui tali die in mundũ miſſus E St
*R per cõſ⸗ equens tales ingrati ſunt ſuo creatoꝛi redẽptoꝛi · et
ſan n cõſolatoꝛi· Ergo tales trãſgreſſoꝛes grauite: a deo puniunt
— Vndoe legit nui v. Hact eſt cum eiſent filiiiſr ael ſolitudi
— ne. et inueniſſent hominẽ colligẽtem ligna in die ſabati: ob
me tulerut eum Moyſi et Karon vniuerſ e multitudini · Qui re
643G cluſerũt eum in carcerẽ neſciẽtes quid ſuꝑ eo facerent · Dixit
A qʒ dñs ad Mopſen.Moꝛte moꝛiat᷑ homo iſte · obruat eũ lapi

Woch

obruerũt euʒ lapidibus 1 moꝛtuꝰ eſt ſicut ꝑceperat dominꝰ
¶Octaui qui in diebus feſtiuis peccãt cõtꝛa quos dicit᷑ Exo
di xx Memẽeto vt diẽ ſabbati ſanctificeſa:ſummo ſtudio illaʒ
honoꝛes precipue moꝛtalia peccata caueas: nihil in eo opan
do facinoꝛis vl cõmittẽdo· Et multo maius eſt petm̃ cõ mittẽ
in tali ſctõ die qᷓ; ĩ alio · Vnde narrat CGrego· ĩ l ·dialogo · Q
quedã legitia a ſuo viro ĩ ſabbato de nocte cognita cum dñi
w ca die ſe proceſſioni cõiunger et:a diabolo arripiebat᷑ et mul
isin tũ verabatur ab e o· Gt ſi hoc fit ĩ legitimis ꝑſonis: quãta pe R
neſe na concubitus· ulegitimus plectendus erit g Et notandum
ccnin HVwviſti ſunt valde fatui ⁊ peruerſi qui in tꝑe ſancto nõ ſancte

ret· ipſe valde maluſ reputaret᷑· Quomodo ergon multum

peᷣPpBD.. rRCIO.

volũt viuere · Quia ſicut loco ſancto inferẽdus eſ honoꝛ: ſie

et tẽpi ſancto · Vnde ſi quis in ommibus feſtis aꝛaret et fote

amplius peccãt qui diebus domimeis foꝛnicant᷑ 5 Citius em̃

poſſet concedi ꝙ aliquis in omibus feſtiuitatibus araret vel

foderet q; ꝙ ſemel in die dominico foꝛnicaret᷑· Sciendum ta

men ꝙ duo ſunt peccata que maxĩe frequentãtur diebus do
minicis et feſuuis ſcʒ ebrletas et choꝛea;
((Dechoiean. =ðD
Moꝛea eſt valde graue peccatũ quod patz primo ex vin
dicta. vt habetur Erodi xxxii· vbi legitur ꝙ cum deſcen

diſſet Mopſes de mõte ſynai et appꝛopĩquaſſet ad eaſtra fili
oꝛu3 iſrhael vidit vitulum et choꝛea s8: iratuſq; valde proiecit

tabulas de manu/ et confregit eas ad radicem mõtis. Deĩde

aſſumptis ſecũ fuliis leui iterfecit xxiii· milia hominũEx hoc

deo iratus fuit: et tãätam vindictã ſumplſit de hoc ꝙ dei hbono

rem vitulo impẽderant. et choꝛeas duxe rãt ſatis poteſt eſſe
manifeſtu q́; magnũ peccatũ ſit choꝛeas ducere · Pprer uod
uu:

peccatũ deus permiſit tãtam plagam in populuʒ tem

in nouo teſtamẽto legit᷑ · Et habetur Marci xiiii · ſaltatrix
amputari fecit caput fohanis baptiſte· quem chriſtus per ſe
cõmendabat dicens Mathei xi Inter natos mulierũ nõ ſur

rexit maioꝛ Tohãne baptiſta En hoc em̃ prefiguratũ eſt quã
ctam poteſtatẽ habituri erũt ſaltatrices ad ſeꝑandum eos in

quib“ eſt gratia deie ui per kohãnẽ deſignãtur · a capite ſuo
(Seennd

ſcz chꝛiſto ;

choꝛeas ducere eſt multitudo peceatoꝛũ que cõ mittitur · et qᷓ
cõmittunt perſone que choꝛeas dueũt · quia quaſi omĩa pec
cata moꝛtalia ibi cõcurrũt. Drimo cõmittitur peccatũ ſuper

bie quod eſt initium omĩs peccati · Vnde pſidoꝛuſ de ſummo

bono. Superbia eſt initiũ omnis peceati et omniũ criminũ⸗
Vnde Ruguſtinus in epiſtola.Quem ſuperbũ videris filium

eſſe diaboli nõ dubites· Ex iſto patet cuiꝰ füi ſint qui ex ſuꝑ

bia choꝛe as ducũt· Ttẽ ibi cõmittit᷑ luxuria · q tles chonſãtes

Mopyſes erat manſuetiſſimus hominũ qui erat in terraaæ

undu per quod poteſt oſtẽdoi ꝙ malum eſt

DeDB9e. TGRCOD. MW.

o c plurimorũ coꝛda vidẽtiũ ad luxuriã accendũt. Ttẽ committi
aſe ibi inuidia:qꝛ qñ aliqui qui ib habẽt melioꝛa omamẽta.vel ſi
nltn HJ vna ꝑſona pluſ honoꝛat᷑ q́ᷓ alia· ceteꝛe ſibi ĩuidẽt· Ctẽ auaricia
uge. qꝛ talia oꝛnamẽta nõ habẽtes ſepe cõtra deũ affectãt · Itẽ cõö
mt mittũtur ibi iudicia et ſuſpicõnes cõtra dictũ xp̃i qui dic it lu
dumt ce · vi · Nolite iudicare vt nõ iudicabimĩ · ¶ Tercio qui ducůt
usd⸗ cchoꝛeas faciũt quodãmõ cõtra oĩa ſacra m̃ta ecdĩe · Drimo cõ .
trra baptiſmũ · qꝛ frãgũt pactũ quod inierãt cũ xpᷣo in apet H
mo quãdo patrinus eoꝛũ dixit Abrenũcio dyabolo et oĩbus
vernn põpis eius· pompã em̃ ſiue ꝓceſſionẽ diaboli ĩtrant cũ chore
en am intrant· Vñ patrini eoꝛũ poſſũt timere de ꝓfeſſione eoꝛiu
nkl ſi illi rei inueniãtur apud deũ:ſi nõ admonueꝛũt eoſ diligẽteꝛ
c ne choꝛeas intrarẽt. Droceſſio diaboli eſt choꝛea · Signu aũt
8Did⸗ hrui eſt hoc ꝙ tendit ad ſmniſtrã· Vñ legi᷑ ꝓuerbiorũ· iiii · Vi
zlrto⸗ as que a dextris ſũt nouit dominꝰ: peruerſe eĩ ſũt a ſiniſtris
RM ktem faciũt cõtra ſacramẽtũ cõfirmatõis in quo in fronte ſi·
daon grnü crucis ſuſceperũt tanq́;ᷓ empti haſſige xp̃i. t᷑n choreis ve
el d ro ſigno chriſti abiecto ſignũ diaboli ꝓ eo ĩ capite ponũt qgqdq
n eſt ſuꝑbia quod nõ põt fieri abſʒ magna cõtumelia xp̃i · Teꝛ
i ken cio faciũt cõtra ſacramẽtũ penitẽtie per quã deo reconciliati
ſrnen erant in quadrageſima: du Pacẽ illaʒ ragut et in exercitu dia
. l boli vadũt · Quarto faciũt cõtra ſ acramẽtũ matrimonii· qꝛ ſe
nſ pius quis cõcupiſcit vxoꝛẽ alterius · Et ſic ecouerſ. 0 mulieres
Cau cõcupiſcũt maritos aliarũ mulierũ: quod eſt cõtra preceptũ
l nonum vbi dicitur. Non concupiſces vxoꝛem proximi tui
¶ Quartũ eſt ꝙ nullo ſancto vel ſãcte deferũt honoꝛẽ qͥ cho
reas ducũt: imo omnibꝰ cõtumeliã faciũt · Sicut em̃ cõtume
rn liaʒ facit alicui ſãcto q peccat in loco ei dedicato: ſic qᷓ peccat
mme in tempoꝛe ei dedicato· Vnde cum in nullo feſto timeant cho
onuſe reas ducere: nullo ſancto timent contumeliam facere. Er:
riſin go nullum habebunt ſanctum qui pro eiſ inteꝛcedat: qui om
eſunn nibus ſãctis taʒ btẽ marie tã aplis et ceteris ſãctis cõtumeliã
Ginmn ⸗ Tꝑirreuerẽtiã fecerũt in eorũ feſtiuitatibus choriʒando Etem
rifin cũ prohibituſ ſit labor manualis in diebus domicis et feſii
. uitatibus ſanctorum etiam iſte labor qui eſſet ad honorem

e
wrein

. „ .
r—

dei et ad vtilitatẽ Ppriam vel ꝓximi: nuquid cõceſſus eſt cho A
riſantibus talis laboꝛ qui fit in cõtumel iã dei et ſanctoꝛũ et ĩ . hor
damnũu ꝓ vimix krritũ vid et᷑ eſſe qui peti t requiẽ eternã ꝓdu ſic
centibus choꝛeas: qui abſq;ʒ penitẽtia deceſſerũt:cũ laboꝛem qu
chonſandi in vita ſua quieti mẽtis et coꝛꝑis pᷣeligerũt · qui ĩ der
di ebus feſtiuis quieſcere noluerũt· Ergo eternã inquietudi s
nem et laboꝛẽ ſibi in choꝛiſando acquiſierunt· Vnde pſal.La CLo
boꝛabũt ineternũ et viuent adhuc in ſinem · Vnde Hieremie do
xvi· ſeruietis diis alienis ſupple in pñti:qui nõ dabũt vobig Aia
requiẽ in futuro· Vnde legit᷑ in libro de donis · &Q qquidã iu ue “
nis bonus et deuotus raptus ab angelo ductus eſt ad viden ile
dum penas maloꝛũ · qui inter ceteras penas vidit circulũ fer m
reum cõſtipatũ acutiſſimis clauis in quibus choꝛiſabãt plu
res homĩes vtriuſqʒ ſexus calcando de vno dauo in aliũ. Gct
deſupꝑ vidit pluere ignem cum ſulphure mixtũ: ſuꝑ quibus
requiſiuit. Reſpõdit angelus tales ſunt choꝛiſantes et impu il
dice ſaltãtes:et pedes ſuos cũ calciamẽtis ad hoc oꝛnãtes · Er
go modo habebüt iſtũ circulũ cũ clauis acutiſſimiſ cõſ ipatũ
Item quia per omatũ coꝛꝑis plures ad malas cõcupiſcẽtias
cõcitauerunt: Ergo modo m dictuʒ ꝓphete Dauid pluit ſu “’K
M per eos ignis ſulphur · ¶ Quintum eſt q; tales chonſantes OUYMVMB
rurſum crucifigũt filium dei quãtum in eis eſt⸗ Vt auteʒ hoc
pleniꝰ poſſitis intelligere: choꝛeã volo vobis declarare et ex
ponere: et ex iſto poteſtis intelligere quãtum malum ſit cho
riſare· notate ergo diligẽter artem bene chouſandi . Primo ſi
vultis bñ choꝛiſare et recte hoppiſ are: et diabolo in hoc mul
tum complacere· et ꝑiculum anime incurrere: tunc debetis p
mo alte ſaltare. hoc eſt ꝙ debetis pedes alte de terra leuare:
hoc idð o vobis m glo. dico · vt eo ꝓfundius ad infernũ cade
re et ſaltare poſſitis Quia ſm Ruguſtinũ quilibet ſaltuſ qui
fit in choꝛea eſt ſaltꝰ ad profundũ inferni.ideo quãto altius
I chorea ſaltaueritis:tanto ꝓfũdius ad ĩfernũ cadetis· Ergo i
ſaltate et alte ſaltate. vt in choꝛea inferni ſuꝑ ignitos carbo et
nes poſſitis etiã ſaltare et chonſare Et eſt magna ſulticia ſio
ſaltare ſiẽ hircus · vel etiaʒ ſi videres animal beſtiale ſcʒ equũ 4

(t
inl
eo⸗
mni
fe⸗
hoti
tott
don

ecſch
ric
mmüdd
ülſter
rit gii
nquittun
epſal⸗
liigene
Pürpohe

ludine

Nadvidn

Greclä r.

nlibi
oin
ſapubn
wtinpt
ornirdh
leiſtn
tupiſitn
nd pli
wrlens
Utuun
urmetet
lunſt lo
nilynof
nbeent
r n
tenalome.
ufmice
erſauſqe
guimtti
vetsb⸗
nitos
gaſant

leſhcßi

vel vaccam ſic ſaltare · tũc diceres ꝙ eſſet anĩal fatuũ. Tu es

homo rationalis ⁊ aſſimilas te hirco vel alii anĩali irrationa
li cõtra dictũ ꝓphete qui dicit · Nolite fieri ſicut equꝰ et mulꝰ

quibus nõ eſt intellectꝰ. Ergo ſi nõ vultis ad infernuʒ ꝓfun

de cadere: ſed ad celũ ſurſum aſcẽdere · fugite choꝛeã et caue
atis vobis ab illa. Et hoc eſt meũ cõſiliũ:quia multũ melius

eſt cum deo et om̃ibus ſanctis in celo regnare qᷓ; in inferno
cũ demonib“ et dãnatis eſſe · Secũdũ qð fit ĩ choꝛea eſt ꝙ bra
chia late expãdunt · vt choꝛeã latam faciãt · Et eoßin oſ 33
vt iheſu xp̃o magnã irreuerẽtiam poſſint facere et irriſionẽ
ſiue etiam cõtemptũ.t talis expãſio brachioꝛũ ſignificat ex
pan ſionẽ xp̃i in cruce: qui ſic fuit tractus et expãſus ꝙ omĩa

oſſa ſua dinumerare quis potuiſſet· Vnde pſal. Dinumeraue

rũt omĩa oſſa mea Item omẽs vene eius in ſuo ſanctiſſimo

coꝛꝑe fuerũt extẽſe. Vnde legit᷑ de eo ꝙ expãſis brachiis.⁊ ex
tẽſis venis pepẽdit in cruce· Et iſti extẽſioni et expãſioni ma

gnam cõtumeliã et irriſionẽ tales choꝛiſ. antes faciũt in hoc
ꝓpſic in vana leticia ſe expãdũt: cum xpᷣus tam maximã triſti
ciam habuit et in maximo doloꝛe fuit extẽſus. ITtem ꝑ hoc ꝙ;
ſe ſic ꝑ modum cruciſ expandũut miſericoꝛdiã dei deridẽt et a

ſe repellũt.quia in ſignũ miſericoꝛdie xpᷣus in cruce manus
et brachia expandit: vt paratꝰ eſſet ad amplexandũ nos pee

catoꝛes: miſeri coꝛdit nos ſuſcipiẽdo · Qñ gꝰ ſic choꝛiſãtes eiꝰ

miſericoꝛd iã deridẽt iuſtitiã ſuã cõtra ſe excitant:ut eo iuſuꝰ
eos damnet · Igit᷑ ſi nõ vultis ex iuſticia damnari: nolite eius

miſericoꝛdiaz amplius ſic deridere · kgit᷑ cauete vobis de cho⸗
rea. ⁊ hec eſt expoſitio ſecũdi mẽbri ¶ Item quotiẽſcunq; de N

uoti homines oꝛant et manus ſuas puras in oratõe eleuant
totiẽs deo ſacrificiũ manuũ ſuarũ offerũt· Vnde pſal. Gleua

tio manuuʒ mearũ ſacrificiũ ueſꝑtinũ · Sic ecõuerſo choꝛiʒã

tes quotiẽſeũqʒ manus ſuas extẽdunt:diabolo eas offerunt
et ſeip̃os cõſumũt. Vnde Bernar in ꝑſona chꝛiſti .· Ego te ac
quiſiui manibus crucifixis:et tu te cõſumis manibus diabo

lo dedicatis, Terciũ quod fit in choꝛea eſt alta voce clamare
et cantare · hoc ſignificat clamoꝛẽ chꝛiſti m cruce pendentis ·

TeBCIO.
V *£ -

