rus no ſolũ vẽdit ſe: ſʒ etiã vẽdit deũ mariam ⁊ om̃s ſanctos

regnũ celoꝛuʒ et meritũ paſſionis xp̃i · et ꝑticipatòem oĩm
bonoꝛũ totiuſ eccleſie. Ergo nihil iniquius q́; pecuniã amare
¶ Itez auaricia deteſtãda ẽ q; ẽ viciũ valde ifectiuũ · quia nõ
parcit nec homnni ſeni nec iuueni. ĩmo ſcᷣm verbũ pꝛophete
KKminoꝛe vſq; ad maiorem om̃es ſtudent auarieie · Vix enim
puer quãdoq; ſeptẽnis eſt cupidus et affectat denarios · Sʒ

tꝛũ põt eſſe in deo·cũ ſit oĩpotens ergo põt · Et cũ ſit ſumme
bonꝰ ergo uult libẽter ſuis ſubditis ꝓuidere· łtẽ ſpem ponit
etiã auarꝰ ĩ diuitiis qdð ẽ quodãmõ de deo deſꝑare· Vnde ARu
gu. De deo deſpare ẽ ſpem creaturis poſuiſſe · ctẽ caritatem
iã ponit ĩ eis quã ĩ deũ ponere deberet faciẽs diuitias deũ
ſ ns Vnde Nugu.Moc ab hoĩe colit᷑:qð pꝛe ceteris diligitur.
QOQsð patet qꝛ auarꝰ vidit potius floꝛenũ q́; deũ ĩ ſacramẽto.
Forus audiũt loqui de nũdinis ⁊ lucris tꝑalibꝰ q; de ſpũali

de peccht
(müann⸗

qpodiſer

eneſat
ſenlis e
gneduith
ſectt iter
diuitie dre
er eo te
dolotenn
mundidlt
ywecti
gqvodn
4 ſei
pecuniel⸗
poſlunt ſn
chaatas
nusdedt
titoig
nneo ſunt
enquip
pockinp
doonninus
wigeſtinf
dohfmnmn
1nghomis
ſpülisce
chnrg
minſe
rusſamil
nunqui
Uuarüne

demummz
oPudtagt
Pnöutie
taüſtlunne

—

kiſonn o

ne Mded
hümmtn
esdtiasdel
tens dln
iſacnmmer
Pq; eſin
enoeitde
ſeutgſe
beſu Ble
1ileciomt
tnulſeeſyg
faletinet
miopen ge
mmpengefnt
lucnei ſhin
Biquus tyn
Zinmpar

retve dann

epiannt
. ili N
tmhipnn
naptien N
pen
chui i
abipept
nae Nrn
L dennnos 5

auarũ non dicit ſatis eſt

de peccato luxurie peezane puei vſqʒ ad decimũ vlł duode
cimũ annũ. Etẽ pctm̃ luxurie ſolo ſenio ſen eſcit. Vñ augꝰ. in

quodã ſermõe · Cũ cũcta vicia ĩ ſene ſeneſcãt: ſola auaricia iu⸗

ueneſcit · Vñ ſeneca ĩ li.de moꝛibus· Monſtro ſimil ẽ auaricia
ſemilis · quid ſtultiꝰ eſt(vt dici ſolet) qᷓ; via deficiente augere
viaticũs ¶ Etem auaricia deteſtanda eſt· qꝛ fat uũ qᷣd ẽ cògre
gare diuitias · q; pʒ ex hoc q; auarꝰ aſſimilat᷑ fatuo qͥ libẽtiꝰ
lacẽt ĩter ſpinas vbi ſe lederet q; ĩ lecto molli. Et ſpine ſunt
diuitie res tꝑales · vt dñs in euan · dicit Mathᷣ.xx· Hoc patet
ex eo qꝛ cum laboꝛe acquirunt᷑:cum timoꝛe poſſident᷑:et cum

doloꝛe amittunẽ · Vnde pſidoꝛꝰ.iii: li :· de ſum · bo· Qui bona

mundi diligit velit nolit timoꝛis doloꝛis pene ſuccumbit.
Vnde etiã Teronimꝰ in epiſtola. Ruaro tam deeſt quod habʒ
q; quod nõ habet · Quia aut nõ habens cõcupiſcit vt habeat
aut habita metuit ne amittat Vñ etiam criſoſt.ſuꝑ mat. Qui
pecunie ſeruit ⁊ pꝛeſentibus cõpedibus conſtringitur et fu⸗

turis. ¶ Item auaricia deteſtanda eſt qꝛ res tempoꝛales non

poſſunt ſatiare affectũ hoĩs. ⁊ huius cauſa ẽ triplex. Prima ẽ
capacitas anĩe · qꝛ ſᷣm doctoꝛes · Aniam dei capacem nibi mi
nus deo ĩplere põt · Vnde ſap· xi · Cũ oꝛbis terrarũ ſit qſi gut⸗
ta roꝛis antelucani · ergo non ſufficit totus oꝛbis ⁊ omia que
in eo ſunt implere coꝛ vnius homĩs· Vnde bernh. Xd ymagi
nem quippe dei facta eſt anĩa rõnalis: ceteris oĩbꝰ occupan
poteſt:impleri omnĩo non põt · capax em̃ dei eſt· ⁊ quidquid
deo minus eſt nõ eã implebit · Secũda cauſa eſt qꝛ cupiditas
hoĩs eſt infinita · pecunia vero quãtũcũq; ſit magna ẽ finita
Sed ßm ariſt · vii · phiſicoꝛũ. Finiti ad infinitũ nulla ẽ ꝓpoꝛtõ
ergo omĩs pecunia nõ põt ſatiare cupiditatẽ hoĩs· Tercia cꝗ
qꝛ pecunia eſt res coꝛpoꝛalis ⁊ anĩa ẽ res ſpiritual:res vero
ſpũalis coꝛpoꝛali nõ põt impleri· Verbi gr̃a. Sicut archa vel

cſſta nõ põt impleri ſapiẽtia: ita nec anima pecuĩa. Ergo aua

rus in ſcripturis aſſimilat᷑ inferno· Vnde augꝰ. in epla. Nua
rus ſimilis ẽ inferno Fnfernus em̃ quantoſcũqʒ deuoꝛauerit
nunquã dicit ſatis eſt· Sic ⁊ ſi om̃es theſauri conf luxerint in

VEB1o¶CIN. xVNE

xVHK. pD

VECX.

De filiabus auaride ;

AasEs

CQN &ᷓt de filiabꝰ auaricie Juot ſũt qñ ſũt pcca moꝛtlis

NNOirca qð ſciẽdũ ꝙ pᷣma filia ẽ obdur atio contra mĩma
que valde diſ plicz deo ˖ Ego dicit᷑ kacobi · ii · kudiciũ ei fit ſine
mia qui hic nõ facit miſericoꝛdiã. Vt aũᷣt iudiciũ extꝛemũ nobᷣ
exhibeat᷑ miſericoꝛditer dẽmus tenere doctrinꝗ xp̃i q̃ dicit lu
ce · vi · Iſtote miſericoꝛdes ſiẽ pater veſter miſ. ericoꝛs ẽ· Et ma
thei. v. Beati mibicoꝛdes qm̃ ipſi mĩam cõſe equent᷑. Sciẽð aũt

bm bermãnũ de ſa childitz. Obduratõ cõtra mĩaʒ ſecũdũ genꝰ?

ſuũ ẽ pẽm moꝛtale· qꝛ directe ẽ cõtra caritatẽ cuiꝰ effectꝰ ꝓpᷣ
us ẽcõpati malo ꝓximi:quã duecte excludit obduratio cõtꝛa

mĩaʒ. Licʒ em̃ hõ nõ ſꝑ tene at om̃eʒ miſeriã ꝓximi ſbᷣleuare:

ſp tamẽ tenet᷑ eiꝰ miſerie cõpati ·qð auari nõ faeiũt: qꝛ non
ſolũ coꝛ ita cõtra miaz obdurãt vt de ſuo aliqd dare renuãt

paupibꝰ et ĩdigẽtibꝰ. ſed etiã quotidie ꝓpter auariciã eoꝛũ et

obduratõez 2 crudelitatẽ milui paupꝑes moriũt᷑ Alius in mari
ꝗqui cogitur eis caꝑe piſces. Alius cadendo de altis edificiis:
q cogit᷑ eis edificare.aliꝰ morit᷑ frigore q cogitur eis venari.

ſic ð multis aliis. vt Ambꝛo· oñdit in libello de nabuchodo
D noſoꝛ.et magis ĩfra patebit cũ aget᷑ de violẽtiis. ¶ Secũda

filia ẽ ĩiquietudo mẽtis qꝗᷓ ꝓuenit ex ĩoꝛdĩato affectu lucrandi
ie 4 x

„£

tpalia. Quia aũt ĩqetudo tollit pacẽ ĩtriſecã mẽtis ꝑ nimiam

anxietatẽ: 2 qetẽ puiendi deo· 2 Ppriã ſalutẽ qᷓrẽdi: graue pec
catũ ẽ: a mitotiens moꝛtale qñ ex ipᷣa obmittũt᷑ ea ᷓ nccaria

ſüt ſaluti vl'cõtraria fiũt.Sic qndo ꝑ eã tollit᷑ oĩsg deuotio et
oĩs cltus dei: ⁊ uio lant᷑ ſacri dies.vel fiũt alia q̃ſi ut contrap
cepta dei ⁊ ecclie. Si tñ ĩquietudo magna ſit ai. ĩmodeꝛa
ta ſiẽ ĩ mercatõnibꝰ cõtingit:nec tũ obmittant᷑ ea q̃ nec̃aria
ſüt ſaluti: nec fiũt aliqᷓ cõtra p̃cepta dei ⁊ eccie 2ſ uꝑiorũ: p̃t
eſſe p cẽm veniale. niſi ex iſta iqetudĩe hõ tm̃ amoꝛe diuitiaꝛnũ
immer geret᷑: ut vel in tpalibe ſin ez ponerz · ul de deo et de eꝰ
Puidentia nimis diffideret. tune ip̃a inquietudo poſſet eſſe
ꝓpcem̃ moꝛtale · Siẽ de illo diuite patz cꝰ ager fructꝰ uberes

attulit. Luce xii· Qui pre inquietudine neſciebat quid ageret
dicens quid faciame Super quo dict ambꝛoſi · Ded nec ipſe

ſequietr
oc ee
ris don D
tientou

(aüttal

noͤeſt lon⸗
kemqe
gdil 1e
gedtn e
hocetüͤp

de hibt

penorsf
qundo ſc
turad rl
hanſ
minimis
latonen/
ſereno fil
ino auker
giausp
moralte
in dee i
mis euntes
gincrſte
r
Gnſentpan
Dchodi⸗
ditioneiude
tn ſdat
itatem.
bonunt
hiwn
Niuda

nißſtini N

9 NNE
cu? Ae
e

.
voduratocde
mumiſblen

) dre ſenie
Muanciiede

t Nusinne
ltigeoſnais
turas henn.

denabachod,

1ſfecdu luoren

nispninn
it eqnin
1ois dauhe
zqſitnm
1iriwden
miaieinn
mor putu

fagit en

ſe quietat: qui deſuꝑ abũdatia ſollicitat᷑ · in vbertate fructuũ

vocẽ egentis emittit · Quid faciã: inquit.nõne hec vox paupe
ris non habẽtis ſubſidia viuendi? ¶ Tercia filia ſunt violẽ

tie · i. roup. oder gewalt · Quia rapiunt violenter bona ꝓximi
aüt raptoꝛes in tribus peioꝛes ſunt diabolo: ⁊ ꝙ de rapia
nõ eſt cõmedendũ : habet᷑ in ſepeimo ecpeb cre⸗ illã literaz

K. tem qui violenter exactiones in uos ſubditos faciunt: 1 G

ꝙ dñi nõ poſſunt a ſuis ſubditis ald extoꝛquere ſine petõ

Sed tñ ex eauſis ratiõabilibꝰ põt petere moderatũ ſubſidiůũ

hoc etiã patet in ſeptimo p̃cepto. Q. Sciendũ bm hermãnũ

de ſchilditz. Omnes indebite exactões extoꝛſiones que ꝑ ſu

perioꝛes fiunt in ſubditos ſunt peccata moꝛta lia· Et maxime
quando ſubditi talia ſoluũt ex metu penarũ· 1 dñi tales tenẽ
tur ad reſtitutõem. Rapina etiã 1 furtum 1 om̃es violentie
peccata ſunt moꝛtalia ſm genus ſuum: niſi tunc eſſz in rebꝰ
minimis in quibꝰ ſe nullus iniuriatũ — in ab
latione vnius nucis vel talium alicuiꝰ. Si tũ etiã minima au
ferens faceret hoc anĩo iniuriandi: poſſet eſſe moꝛtale petm̃
ĩmo auferens rem ſuã ab alio ꝑ rapinam vl furtũ:quã poſſʒ
aliquis ꝑ viam iuris repetere 1 rem habere po ſſet peccare
moꝛtaliter · Eurtũ tam̃ cibarioꝛũ in extrema neceſſitate faciẽs
in die nõ eſſet pctĩ moꝛtale. Similiter furtũ veſtis in nudi
tate · Et ꝓbatur exemplo diſcipuloꝛũ xp̃i.qui ĩ neceſſitate fa
mis euntes ꝑ ſata ſpicas euellebant. ttem ꝓbat᷑ extra de fur⸗
tis in ca ſi quis . Et in glo · ibidem · Et · di · xlvi· Sicut · in line ·
Quarta ia eſt ꝓditio ſepe em̃ generat᷑ pꝛoditio ex auari⸗
cia ſicut patet in iuda qui pꝛopter auariciã tradidit xp̃m · ſic
adhuc hodie vnꝰ tradit aliũ pꝛopter p ecuniã · Miſtoꝛia de tra
ditione iude patʒz in euangelio iohis · ¶ Sciendũ ßm hermã ·

* „

de lalditz. Broditio in ſuo genere eſt petmñ moꝛtale · qꝛ eſt eõ:

tra fidelitatẽ qᷓ eſt maxima virtutũ. Ttem ẽ cõtra iuſticiã ca
ritatem · Et eſt tam magnum petm̃ ꝙ raro pꝛoditoꝛes habẽt

.

bonum fin?᷑ vite ſue · ĩmo vt plurimũ deſperant Exem plü de
pꝛimo pꝛoditoꝛe · ſ. cayn · Ctem de achitophel.i· regũ · xxii · Ctẽ
de iuda · ꝗᷓ om̃es deſperauerũt · et aliqui ſeip̃ᷣos ocaderunt vt

G mentis.

VII. PpD XVNRECIN.
E achitophel iudas: qui ſe ambo ſuſpẽderũt · ¶Ouinta filia
auaricie eſt fallacia in verbis Moc eſt ꝙ conat᷑ aliqs decipꝑe

verbis: ſiue mẽdaciis ſiue ſu btilitatibus ſiue vbis adolatoꝛis

ſeʒ laudãdo rem ⁊ dicendo eã melioꝛẽ eẽ ⁊ plus cõſtare q; eſt
in re ſiue quibuſ cũqʒ vᷣ̈bis · Sciendũ em̃ ꝙ omnis fallacia ver
borꝛũ que cũ deliberatõe dicunt᷑ ĩ dãnũ ꝓximi moꝛtaleẽ petm̃
Oð ſatis? dolendũ:cũ quotidie tot dit ant inter negociãtes.
ſcz ementes vendẽtes ſꝑcũ dãno 1 Pnicie alterius:nõ timẽ
tes ulã horribilẽ ĩpꝛecatõeʒ Dlal. Derdes om̃s qͥ loquũt᷑ mẽ⸗
daciũ· Moc illi aduertere deberẽt: qui nõ ſciunt vẽdẽ etiã qñ⸗
q; ꝑuas res 2 modice valoꝛis niſi cũ mendaciis boꝛũ ⁊ iura⸗
e. (Sexta fulia auaricie eſt frausi · deceptio in factis·
763 ali factis opibus decipio ſicut in falſis monetis ĩ fal
ſ1

is mẽſuris Verbi gra· Si pannicida bẽt nimis bꝛeuẽ vlnã: vl

inſtitoꝛ bẽt doloſam ſtaterã. vel pincerna nimis puã m ẽſurã
1ſic de alis · Que oĩa ſunt valde grauia ctã apud deũ: 2 de

valde abominat᷑ tales fraudes. Droũ· xi· Statera doloſa abo⸗
minatio ẽ apud deü . Sciendũ bm herman de ſchil. Fraus ĩtel
ligit pbiega⸗ ꝑ deceptõem ꝓximꝰ circuuenit᷑: vt fit in ex poſi
tone rerũ fal 1

tũ deſectus rei penſari põt. illa oĩa iam dicta ð ſuo genere

ſunt pctã moꝛtalia: qꝛ directe ſũt cõtra caritatẽ ꝓximi·nec de

hiis 2 ſimilibꝰ pnñt aliqui abſolui: nec digne ꝓᷣ huiuſ mõi pe

catis penitẽ: niſt ablata reſtituant᷑ vel ea in quibus ꝑ frauvẽ

. „

alicui damnũ illatũ eſt reſutuãt inquantuʒ poſſunt: q; nõ di

mittiẽ pẽtm̃ niſi reſtituat᷑ ablatũ. Vt ey

vi · cũ ſi · Et qͥ occaſionẽ damni dat dãnũ dediſſe vider · ¶ Se⸗

.

ſiticatarũ· Et tales ſubtrabe debẽt de pᷣcio ĩquã

tra dð regulis iuris li.

ſolũ verbis decipio ꝓximũ: ſed cũ iuramẽto mendaciũ 1 dolo
ſitatẽ cõfirmoet in uoco eternã veritatẽ ĩ teſtimoniũ.·O hec
magna cõtumelia dei· ĩuoc are eũ ĩ teſtimoniũ tue falſitatis ꝗ

eſt eterna veritas· Et ſjm hermãnũ de ſchilditʒ Quia ꝑiuriuʒ

w 6„

directe redũdat in cõtemptũ irreuere ntiã d bwprje icll
ſꝑeſt pcim motale. De piunio plura inuemes ĩ ſcdo pcepto.
Kuaricia qũo ſe occultat ſ ub triplici ſpecie virtutum ·

lan
ſie

ſore peou

alumdie
Arortun⸗
pſar eof
epunel
ge hen
güakhar
deſuoſtu
hoimcudn

(cordel

auu fote
ſperarent
4Cubus
etia iſmi

(hrventit
gtenusif
(leguerp

Wortalis
nrrüen⸗
tunt ptru⸗
ſuanidtt
n u.⸗
tur nnſt a
umnrel ra⸗

lli Reme

ſpceſe
duertſten
tnindien
ſun.
niſpthe
elecle
gna auid

pe zVRIHCM.

4

Rih Equitur declarare quomodo auaricia ſe occltat ſub tri M
iiz plici ſpecie virtutum. Et pꝛimo occultat ſe ſub ficto o
ddudim loꝛe pꝛouidentie neceſſ itatis. Quod oſtendit gr eg. xxxi. m
vaſi⸗ ralium dicens· Ruarica defectum animi quaſi ex ratiõe ſolet
n erkortari- pretend ſibi ꝙ ſine culpaſitq qd babenda cocu
rlif prlflcat eo ptextu potiſſime. qꝛ ea no multiplicare ar petit. ſed
tairin, egẽ ptimel cit· Sʒ iſtud vicũ ſolicte eſt repellenduʒ· Quia hm

keintii 8reg. Nemo põt ſincero cone 2 feruido amoꝛe ad bonũ duni

8̃ lognüni nũ affici:n cupiditatẽ auaricie( q̃ eſt radix oĩm maloꝛũ) a coꝛ

af de ſuo ſtudeat funditus extirpare. Notanduz tria genera
8 bbornininn hboĩm cadunt in iſtud vicium Drimi ſunt qᷣ ſolũ co nſiſtunt in

—

artonlii itenoꝛi deſiderio cupiditatis nec eã ĩ exterioꝛi ope exequunt᷑

nunfi qia fotte res quas deſiverant adipiſci non poſſunt. quas ſi
ſperarent ſe conſequi-libenter cupiditati etiam eyxtenonb⸗

4

actibus inhiarent. Et illa cupiditas eſt peccatuʒ moꝛtale. liq;
mh feruentio eſiderio· verũ etiaʒz Pearu cõſecutõe diligẽs ſtudiũ
E Pausi extenius ipendunt q;uis res il as quandoq; in effectu mime
ineſ. toſequane Et illa cupitas ienet maen n eupiſeltt
g moartalis Terciſunt qui no ſola fere ierid cocupiſcüt
Kc erä eeiazels alleg et dii ſiuvio iſiſtuntie non anicer
n tunt vtrum eas inſto mo vel mmiuſto titulo cõſequantur. Et
nn ſüe ülla cupiditas ſup muʒ gradum tenet peccati moꝛtalis · Vnde
han hm aug· Lalibus nunquaʒ de qualicũq; cõtritõe pctĩ dimit
ninne titur · niſi ablata iuxta facultatẽ ſu am reſtituant qui vel fur
peſa⸗ tum vel rapinã vel ꝑ qdᷣcunq; iniuſtum lucruʒ fuerint conſe
dreglenſgl⸗ cuti· Remediũ cõtra pꝛimam occultatõnem eſt ꝙ ille qui ſub

mnslinin

⸗

. .

1 ſpecie ficte pꝛouidentie terrena cupide conquirit · diligenter
nürn aduertat an illis rebus ex ſtricta neceſſitate indigeat · nã mul

ta iudicantur neceſſariaque tamen magis poſſunt dici ſup

rmti flua · ¶ Secudo occultat ſe ſub ſpecie pietatis qð apparʒ in
ütefiit⸗ Alis qui credũt ꝙ pꝛopter nihil aliud appetant tempoꝛalia:
aihnn vel ecdeſiis pꝛouideant. Et ſub illo pꝛetextu multi cum ma
4 gna auiditate ſ uꝑtlua cõgregant · Et in hoc viciũ tria genera

poiĩm ĩcidũt. Primi ſũt qui nõ ſolũ res ex auaricia iniuſte cõ⸗ maient
qrũt:verũetiã iuſte cocſie⸗ male pdigaliter cõſumũt · puta cmoen
voluptatibꝰi põpa/⁊ uiõi · Secüdi ſüt pſone ecclaſtice 1fi ſenptaol
gioſe qᷣbꝰ ꝓ tanto crines radũtur et tõduntur in capite · vt ꝑ punedet
hoc delgnee mẽs eorũ 3 deſideriũ debet libere euolare in henlitea
deũ:et nõ deprimi ad tꝑalia appetẽda: qui quotiẽſcũq; cum auiopopt
ſolicitudine tpalibꝰ cõquirẽdis intendũt vlera q́; neceſſitas potnͤu⸗
vl ſtatꝰ eorũ reꝗrit: totiẽs graui ſalutis diſpẽdioſe exponũt Auipaupe
Terecii ſũt qui no ſolũ res tꝑales cupide cõquirũt verũetiaʒ ptertuc
ipſas cupide irrationabiliter cõſeruãt · ſeʒ cõtra honoꝛẽ di⸗ ppellmnd⸗
uiinũu: et in ſue ſalutis diſ pẽdiũ vt poſtea patebit· Remediuz ſaes nooe
coͤtra haãe oceultatõem eſt ꝙ ille qui ſub ficta ſpecie pietatis
plura nicit᷑ cõquirere: vt talia ad honoꝛẽ dei vtiliter expẽdat
ſolicite debet aduertere vtr hoc obſeruauerit in bonis mi
norib? P* habitis et ſi nõ: certꝰ ſit ꝙ in rebus mltiplicatis gſeſpcog
minꝰ po⸗ obſeruare· Quia ſeᷣm greg. Quãto pla terꝛena eu tte mnuſe⸗
didꝰ cõquiſierit: tanto magis anhelat ad alia conquirenda ſeho codr
yabol em̃ ſub tli ſpẽ pietatis multos decipit· q; ſeit ꝙd i eizti
uine vir lo nant ſine Petcato Vnbe Kplei-civr Quivoluůͤt mrnd
diuites fieri ĩcidũt in laqueos diaboli: Ece laſticixi. Eili miß diclt don
fueris diues nõ eris ĩmunis a delicto ¶ T ercio occultat ſe b uzdili
ſpẽ liberalitatis: ut maxĩe aßder illqſbᷣ ſpẽ ficte libalitatis mouriuiic.
intẽtõne cupida largiunt᷑ aliis vt ipſiſ poſtea maioꝛa redonẽ lainmor
tur· Et ĩ illud uicũ ĩcidũt tria gha hoĩm· Primi ſunt qui prr cuuqninptt
ua in ſeculo dimittũt: et ad monaſteria magnarũ diuitiaruz lmiim
ſe tranſ ferũt vt ĩ ipſis maiores diuitias cõ equãtur · Secũůdi· iuſteindiel
ſũt qui ꝑ ieiunia ⁊ ꝑ alias abſtinẽtias ſe affligunt: nõ vt deo cidolg

prlaceãt ſed vt maioꝛẽ rerũ copiã coaceruẽt:quas qñqʒ alieni unduſon

ypigaliter expẽdũt · Tercii ſũt qui bona iuſte cõquirũt tamẽ iih äßf
ita tenaciter tenẽt: ut nec tꝑen cẽitatis eũ tã de iure naturali fmnichieb

&ᷓ iure dĩno tenent᷑ ſubueĩre ꝓrĩo ĩ nccitatis articlo ꝓxĩo ĩdi ipräiſt
genti ſubueniãt· Vnde dicit grego . Nõ eſt minus peccatum öfimlien
aliena rape q́; neceſſitatẽ patẽtibꝰ ſua nõ erogare· Vñ aug?. bertmgſ⸗
in ſerm one. Non ſolũ auarus E qui rapit leng: er ille aua eunti de
rus ẽ qui cupide ſeruat ſua· Vnde etiã Rinbꝛoſiꝰ. aſce fſame in ſolre

Fumiten

diſteed

naptra
ne olnein
nitigan
ih eſten
chagenit
iͦ wiein
n bonnid
tr Renng
dede pend
diteragin
feinbwni
nlipens
Pliteneng
eanin
alatg
gedal
hai bing

6

ſire blen
mnaionſin
niſuntqufn

lir. in

1mirürte

Gurn w⸗
en
gie⸗

vbertas ſegetũ: nõ iocũditas extenſa ra

D

ſces modieca in hamo capiunt᷑ eſca: DM
J. W(emedia cõtra omnem auaricůã. V
Equitur de remediis cõtra oẽm auaridã · Quoꝛũ pꝛimũ

q ſe ſꝑ cogitat moꝛiturũ. Siẽ iumẽta ſe defendũt ab ĩpoꝛtuni
tate muſcarũ caude ſua: aues ⁊ piſces cauda ſua regüt ſe.
ſic hõ cõſideratõe finis ⁊ moꝛtis defendit ſe
a ceteris viciis ⁊ regit ſe ĩ mũdo iſto. Vñ iob. xii· knterroga iu
menta ⁊ docebũt te: volatilia celi indicabũt tibi.Moꝛs in
dicat ad oculũ contẽptibilia eẽ quecũq; qᷓrunt᷑ ĩ mũdo.ſ.deli
cias diuitias. ſie ð aliis: Vñ Nero Qui ſe quotidie rcoꝛdat᷑ eẽ

moriurũ: eõtẽnit pñtia: 2 ad futa feſtinat. Et nõ ĩmerito qꝛ
avmih pᷣſeruãt: nec

tꝑalia in moꝛte nihil valẽt · q;ꝛ nec coꝛpꝰ
hoĩem in vita cõſeruare pñt· qꝛ moꝛit᷑ paup moꝛitur 1 diues.
Nee anĩam a demombus liberant.DProuᷣ.xi. Non pꝛoderunt
diuitie in die vltõnis· ĩmo grauãt.qꝛ talis diues multa poſſi
dens cũ doloꝛe moꝛit᷑:q; ſeparat᷑ a diuitiis s dilexit: 2 p qui
bus diu laboꝛauit. Pꝛopter q̃s ſalutẽ ꝓpꝛiã ſepius neglexit
Inſuꝑ cũ h̊ ſatis hẽat: ⁊ neſcit qͥd ibi habebit: vbi pᷣma nocte
mãebit. Ecẽ.xli. O moꝛs qᷓ Amara ẽ memoꝛia tua hoĩ jiuſto
hñti pacẽ ĩ ſubſtãtiis ſuis · Vñ etiã greg. Nõ armatoꝛũ turba
nõ familie młtitudo: ñ auri argẽti abũdãtia· ñ vindemiarũ
toꝛũ queunt anie

exeunti de coꝛꝑe vllum afferre p̃ſidium
ip̃m cõſolare debet in agone cũ eum aĩa

Pe — XVXNRICLX. xXI.

moꝛientem: ſi non pauiſti occidiſti. Remediũ contra hanc ter
ciam occultatõeʒ eit ꝙ homo liberaliter ſua cõmun icet circũ
ſeripta omĩ ſpe redonatiõis · vt ſi donum ſit elemoſina: illam
Pure det pꝛopter deũ.Si vero donatio ſit beneficialis: illaz li
beraliter cõferat ſolũ ꝓPpter donũ virtutiſ.Quia ſi dederit ali
quis pꝛopter intentõem redonandi: iam nõ eſt benefiaũ ſed
potius quedam emptio diceret᷑ · Vnde pſidoꝛug. Sunt aliqui
qui pauperibus parum tribuũt vt accipiant amplius.⁊ ſub
pꝛetextu elemoſine querũt diuitias. que vtiqʒ magis venatio
appellanda eſt q; elemoſina.Sic aues ſic beſuie capiunt᷑. pi⸗

Jeſt moꝛtis eõſideratõ· Vnde hiero: Eacile cõtemnit ꝛa

ab auaricia 2 etiãõs

Sciendũ ꝙ homo ſe⸗ R
m relinquere optet⸗

xV.

ſcz cogitando ſic in agone · reſignes cunctis pꝛopter deũ et
cõmittas te volũtati diuine ex toto:tũc dabit tibi deꝰ eterna
bona.· Itẽ pꝛo vxoꝛe quã in moꝛte relinqs: dabit tibi deus ſuã
benedictã matrẽ virginem mariã que pulcrioꝛ ⁊ dignioꝛ eſt·
Itẽ pꝛo amicis ⁊ filis ⁊ cognatis a quibus te ſeꝑani opoꝛtet·

ſperare debes ꝙ dabit tibi pꝛo illis ſocietatẽ oĩm ſanctoꝛum
1 angeloꝛũ · Ctẽ pꝛo honoꝛe pꝛeſenti ⁊ pꝛo poteſtate terrena

dabit tibi eternũ honoꝛem ⁊ eternũ regnũ · Hſal · ntroibo ĩ
potentias dñi. ¶ Scom remediũ eſt confidentia de deo qui
nõ derelinquit ſperantes in ſe iuxta pꝛomiſſum ipſiꝰ dicẽtis
Nolite ſoliciti eſſe dicentes quid manducabiꝰ: aut qͥd bibẽꝰ

aut quo operiemur ? ſcit em̃ pater veſter qꝛ his omnibꝰ indi

getis · Qui em̃ ſic fecit hoĩem vt alimẽtis indigeat: nõ patiet᷑
eum perire ꝑ neceſſarioꝛũ ſubtractõeʒ: ſi eius ſe ſubmittat cõ
fidentie · Math̊.vi.· Querite pꝛimũ regnũ dei ⁊ hec omĩa adiici

entur vobis · ſ. coꝛꝑis neceſſaria· Nam qui libenter vult dare
homini celeſna 1 magna ñ negat ei minima terrena.Si em̃
mali crudeles hoĩes ĩmo ⁊ beſiie ⁊ bꝛuta anĩalia filios ſuos
nutriunt: multomagis optimus ⁊ verax dñs filios ſuos non
deſerit. Qui etiã benignus eſt ſuꝑ ingratos ⁊ malos:quãto:
Wece ſuꝑ bonos:qui omnẽ ſolictudinẽ in eum pꝛouciunt
A

Non vidi iuſtũ derelictũ · nec ſemẽ eius querẽs panem ·

Vnde bonauẽtura de oꝛdine fratrũ minoꝛũ · Vnũ ð tribꝰ ſpe

randũ eſt auariciã abiicientibus ꝓ deo · & aut pꝛocurabit ho

mini in neceſſariis aut cũ ꝑco victu ⁊ in penuria dabit homi
vires quas ĩ abundãtia poſſet habere · Et eſt hoc iocundiꝰ de

modico eſſe foꝛtẽ tanqᷓ; alius de multis · aut qð ſubtrahit coꝛ
poꝛi: refundat mẽti in conſolatõe ſpirituali. vt libenter care

at tꝑali abundantia: que ſpũalibus deliciis felicius rec õpen⸗
ſat᷑ nſuꝑ magnã głaʒ ĩ celo meret᷑ patiẽter ſuſtinẽdo ꝓ xpᷣo

Lepenuriã coꝛꝑalẽ .· ¶ Terciũ remediũ eſt ꝙhõ elõget ſe a cupi

dis 1 auaris: familiariſ ſit his qterrena cõtẽnunt · ſal. CHin
ſẽo ſẽſ eris ⁊c · Nccidit illi qͥ cũ auariſ ⁊ cupidiſ cõůſe at᷑: ſiẽ puu
lo accidit q a lupa fuit nutritꝰ:qͥ aliũ moð Fwiẽdi ab ea diſe ẽ

ñ potuit:n quẽ ipᷣa hẽbat.vñ duabꝰ manibꝰ ꝓ pedibꝰ vtebaẽ

e
incedunt.
Magnaſ⸗
miculus:
Pecordar⸗
Ergoeten
bin poopte
gtatis.
e
namorüft
da docuit⸗

/

inilsauen
Quintuͤ

tplieztane
qui reddit

ommatepe
iniuſte⸗0O
lirine 8

Alites fien

ſtwende
hoe aduert
aunim coſ.
dunt rtnis

ietin ſin

Mhelueri

Mnbicoe
uentrſun.
“ Knd no

ol perhe

ſemaſins
Alunteetiſt
lefiun
im bonndn
uun poſtmn
(ſenuluum

Poper e
tdiw tn
thidſ
1 1donn
ſunannt
vinſendtonn
tetenen
Mrobo
nn NN gn
mmigb den
Sommh'
gem no on
ſeſubmntd
1beromicin
vnterpult
termnr itt
aiaſlos ſo
osſwosne
Imiosqin
eunm ponin
qperi gun
Vnus ny
pormti
hunudtrin
wrin

—

toerttn
r bomn en

ſeuseiſt
ditnl
di⸗

=

——

=

ſiß
in

died

diedi
ppend

4

.„

DGA XWNRTCHN. XVt.
ſic ⁊c. Sʒ qui cũ illis conuerſant᷑ q̃ cõtemnũt tẽpoꝛalia reéte
incedunt. ¶ Quartũ remediuʒ eſt paupertas xp̃i · Vñ Bern ·
Magna ſiquidem abuſio ⁊ vis magna:ꝙ diues velit fieri ver
miculus:ꝓ quo deꝰ maieſtatis pauper gen voluit · Treñ · iii ·
Recoꝛdare pauꝑtatis mee et tranſgreſ·mee abſinthei ⁊ fellis
Ergo exemplo xpᷣi ſpernere debemꝰ terrena · qui cũ eſſet dñs
oĩm pꝛopter nos factꝰ ẽ egenus:vt oſtẽderet dignitatẽ pau⸗
here tis. ⁊ doceret ſpernere auariciã · Vnde augꝰ· de vera re
igione · Tota vita xp̃i in terris per hoĩem que geſſit diſcipli
na moꝛũ fuit Ideo oĩa bona mdi cõtempꝑſit que contẽnen-

da docuit· ⁊ oĩa mala ſuſtinuit que ſuſtinẽda pꝛecepit vt non

in illis quereretur felicitas neqʒ in iſtis timeretur ĩfelicitas. M
¶ Quintũ remediuʒ eſt cõſiderare ꝙ bona tẽpoꝛalia hic mul
tiplicata nocẽt homĩ poſt moꝛtẽ · et hoc ꝓpter diſtrictã rõem
quã redditurus eſt de tẽpoꝛalibꝰ.Primo quomõ lucratus ſit
omnia tẽpoꝛalia q̃ habuit vſq; ad vnũ denariũ vtrũ iuſte vel
iniuſte · O ſicut iam curſus mũdi eſt ad lucrãdũ tẽpoꝛalia tũc
vix ſine peccato lucrant᷑. Vnde dicit apls·i· thi · vi · Qui volüt
diuites keri incidunt in laqueos diaboli. Secũdo redditurꝰ
eſt rõem de tẽpoꝛalibus quũo expendit vſqʒ minimũ hallẽſeʒ
boc aduertere deberẽt bibuli ⁊ guloſi ⁊ ſuperbi qui tantã pe
euniam cõſumunt ĩ voluptatibus.⁊ in ſuperbia veſtiũ expen
dunt · qꝛ talis male expendẽs bona ſua pꝛopterea poteſt dam
nari · etiaz ſi nulla iniuſte acquiſierit · ECxemplũ de epulone vt
habet᷑ luẽ · xxi · vbi dici᷑ erat quidã diues ·qui ĩduebat᷑ pur
pura ⁊ biſſo et epulabat᷑ quotidie ſplendide · vbi nõ fit mẽtio
ꝙ fuerit vſurarius vel raptoꝛſed bona ſua male expendit et
dauperibꝰ non ſubuenit iõ damnatus eſt ˖ Criſoſt. ſuꝑ math
* ꝓpter hoc diuitias accepiſti vt laſeiuia cõſumas · ſed vt
in demonnis expẽdas ·q̃ em̃ hẽs pauperũ ſunt · ſed tibi credi
ta ſunt · etiã ſi ex laboꝛibus iuſlis ⁊ ex hereditate paterna poſ
ſeſſoꝛ factus ſis· Tercio redditurus es ratõem quo heredibꝰ
tua bona dimiſiſii · qꝛ quilibʒ pꝛeuenire dẽt lites que poſſunt
oꝛiri poſt moꝛtẽ ſuaʒ ĩter heredes pꝛopter bona ſua·qꝛ meliꝰ
eſſet nullum denarium poſt ſe relinquere. q; cauſam litis

xVN DG WVNBICHX.

heredibus amminiſtrare · Quia ille qui non facit poſſe ſuum
oꝛdinando bona ſua: et diſponendo. quecunq; m ala ſiue que
cũqʒ peccata ſiue lites ſiue periuria ſiue inimicicie ex talibus
boms inter heredes fiũt ſibi ĩ aĩa ſua nocebũt · q; pᷣuabit ſuf
fragiis: a etiam ibi puniet᷑ ꝙ ex ꝑcitate et auaricia ſua noluit

antea ea diſponere · Ergo quilibet homo temꝑalia bona poſ

ſidens: debet aduertere dictũ xp̃i ꝑ Eſaiã ꝓphetam: qui dixit
ad regẽ eʒechiã Diſpõe domui tue q; morieris tu ⁊ nõ viues

vltia oꝛdinãda eſt · qꝛ de fidelitate homĩs vltima dies iudicat ·

N Sextuʒ remediũ cõtra auariciã eſt conſideratio eternaruz

rũ eſt ꝙ hõ põt cũ tãta auiditate 1 ſolicitudĩe intendere tem
a ſũt: 1 negliget᷑ celeſtia que eterna ſũt

t hoc ideo fit q: nõ habemꝰ firmã et verã fidem. Vnde hie
ronĩꝰ. Nec verã fidẽ de deo hʒ qui cupit ĩ his miſeriis diues
fieri· Ergo quilibet xp̃ᷣianus cũ oĩ diligentia deberz ĩtẽdere oᷣ
tutibus et bonis operibus: vt ꝑ bec poſſet ſibi deũ acquirere
1cõſequẽter vitã eternã poſſidere · Vñ Rug Tuc erit dee oĩa
Ioibꝰ: qᷓoqͥd bic qᷓrebas: qdqquid hic ꝓm gno habebas: qdqᷣd
hic nndtas mãduc are et bibẽ: ipſe erit ti d

dalibus gue raſton.

„ 2*

8 m e et bibẽ: ij ibi cibus et potꝰ. qd
q;d hic volebas vt ſanitatẽ: ipſe erit tibi ĩmoꝛtal. Quidqd hic

ꝗrebas vt diuitias:deus erit tibi diuitie · Ruare quid tibi ſi uf⸗

ficit ſi tibi deus nõ ſufficit? tẽ auguſ· li·xxii· de ciuitate dei

tate ñ cõphẽdit᷑ deſideria ⁊ vota trãſgredit᷑ acquiri põt eſti

O man nõ põt (Septimũ remediü c
lia qñq; erũt occaſio boĩm peccãdi ·

sw a e

n 2 ſaluat᷑: ſi diues eẽt foꝛte dãnaret᷑ · hoc deo cõmittẽdũ ẽ qᷓ

Sſaie · xxxviii · Vñ etiã ſeneca in quadã epla · Omis dies velut

(Septimũ remediũ cõtra auariciã Eꝙ iſta tpa
qñz ille q paup bo⸗

oĩa nouit qᷓ hoĩ expediũt lqᷓ̃ nõ· a firmiter tenẽdũ ẽ ſi tibi vnn

le eẽt hẽre diuitias deꝰ tibi oꝛdinaret· qꝛ oĩa q; facit facit ĩ bo⸗
no. Qaüt diuitie ſüt occaſio peccãdi ptʒ qꝛ ex diuitiis gůan
tur lites et diſſẽſiones· Vñ Friſto ii · polli · Pecunia ſeditõem

facit et malignitatẽ· tẽ gnant ſupbiã · Vñ Aug · Vermis diui

tiarũ ẽ ſupbia. vñ difficile ẽ ꝙ nõ ſit ſuperbus qui diues eſt·

1.

—

beei⸗

lteſaire

barein ſer

itig piet
crqnͤ ſeen
pud quen
pendebn
(ainhoſp

lamare

hene eppit
uaut nonact
ſechitni
fuenit ma
igiperate

mitzrart

ſoꝛe prup

et Crei⸗
tus fuig
Neruſit⸗
h iin⸗

Noig bona

Pektengdl
uialtni

rNnen

codiinole

t,dolt
rgento:
llent ſd

6

mmadeertt

anaſuntclet
ſemeguidtt
ens uohie
Oinsdapere
numa diesnodet
deranoemmn
derit etern)
je imendernn
aqprarnſ
iſdem Voeke
ns miensd
hoebe, 7 ſidn

Pidei rgung

nobcbeh

abusetgen

1

Ktẽ faciũt hoĩem guloſũ:et cõſequenter luxurioſũ. Vnde Bũ
har . in ſerm one Wericlicat calktag in deliciis· humilitaſ in di
uitiis. pietas ĩ negotus.· veritas ĩ multiloqu io . caritas ĩ hoc
nequã ſeculo · EGxemplũ de hoc ĩ vitis patrũ · Quidã heremita
apud quendã hoſpitatꝰ inuenit in eo ꝙ vnam ꝑtem lucri ſui
expendebat in ncẽtates ꝓpꝛias: aliã ĩ elẽoſinas pauperũ:ter
ciã in hoſpitalitatẽ peregrinoꝛũ · Qum aũt regreſſus eſſet ad
cellam rogaret vt deu
bene expẽdebat. Reſponſũ eſt ei ꝙ foꝛte ei nõ expediret Cllo
aũt non acquieſcente ſed ꝓ eo fideiubente conceſſum eſt qð
petebat nã ĩ mane cauſa operãdi murum antiquũ frangẽs
inuenit magnũ auri theſaurũ· Quo accepto factus ẽ familia⸗
ris ĩperatoꝛi: ⁊1 magnus oppꝛeſſo: pauperũ⸗Quo facto bere⸗

it apli

opa.

ps CVWIX. Xxvzit.

ei bona ſua multiphearʒ qui ea ita

mita raptꝰ ad iudiciũ vidit angelos cõquerẽtes de illo oppᷣſ⸗

ſoꝛe pauperũ · Quibꝰ reſpondet᷑ ꝙ fieiuſſoꝛ ꝓ illo reſpõdeat
Stupefactus heremita ſupplicabat beate virgini vt eũ iuua

ret · Que ĩpetrauit vt heremita ad euʒ coꝛrigendũ mitteretur
Qð cum facere vellet nec ei loqui poſſet:ſen ingerẽs ſe verbe

ratus fuiſſet: reſus ad cellã iterũ rapit᷑ ad iudiciũ·⁊ ſi pᷣus

accuſat᷑. Sʒ btã virgĩe eũ adiuuãte: moꝛtuo ĩꝑatoꝛe:aliꝰ ſue
cedẽs ĩ ĩ penũ illũ diuitẽ ⁊ potentẽ caꝑe voluit.ſʒ ille fugiẽs
Toĩa bona ſua ꝑdẽs ad pcedẽtia officia rediens: 1 ad pieętatis
oſtmodũ vità ĩ bono finiuit ⁊ cõcluſit· (De Gula.
Jla deteſtanda ẽ. pꝛimo qꝛ multũ eſt cõtra deũ qzuis
omĩa pctã ſint cõtra deũ:tñ gula pꝛincipaliter. qꝛ vi⸗

liſſimã creaturã deificat. ſ. ventrẽ ſuũ. Tuxta illud ad
P bhilip̃ii · Quoꝛũ deꝰ vẽter ẽ. vbi diẽ aug. hꝰ ab hoĩe colit qʒ

p ceteris diligit᷑ · Vñ hugo ĩ ſuo clauſtrali.Solẽt diis tẽpla cõ

ſtrui: altaria erigi: miſtri ad ſerniẽoũ oꝛdinari imolari pẽſes

thura ocrem ari · Siqdẽ tẽplũ gule ẽ coqna: altare m̃i a miſtri
coci:ĩmolate pẽſes: cocte carnes· fũꝰ ĩceſ. oꝛũ: odoꝛ ſapoꝛũ· Et
tal ꝓdolatria ẽ ðterioꝛ q; pdolatria paganoꝛũ· Quia ilh auro
argento ⁊ marmoꝛeis lapidibꝰ diuinos honoꝛes impendẽ
ſolent. ſed guloſus ventrẽ pꝛo deo honoꝛat.qui eſt quaſi la⸗
terna · Ct ꝓpter hoc videtur hoc viciuʒ deteſtabilius cunctis

xXxVHI. WWW1

aliis viciis ⁊ peccatis: qꝛ hꝰ viciũ deũ blaſphemat· Vñ aug. ð

& dñi. Si imoderatõe voꝛacitatis debitũ modũ nat᷑e excedis

quãtũcũq; laudeſ lĩgua carĩs rſonet:tũ vita blaſphẽat· ¶ Se
mine guloſo eſt requies diaboli. Vnde mathᷣ.xii. Qum imun
dus ſpũs exierit ab bomĩe ambulat ꝑ loca arida querens re:
quicm ⁊ nõ inueniet · t nota ꝙ loca arida ſunt homĩes tem⸗
pate viuẽtes in quibus diabolus non inueniet requiẽ . Vnde
etiaʒ in ſignũ huius legio demonũ dixit domino vt habetur
Math. vin. Si eiicis nos hinc mitte nos in gregẽ poꝛcoꝛũ qðᷣ
dominus pmiſit Vnde dicit gloſa. Niſi quis moꝛe ponci vire
itt: diabolus in eo poteſtatẽ nõ accipiet · xquo patet ꝙ dia⸗
bolus poteſtatẽ habet ſuper guloſos· Ctem placʒ diabolo· qꝛ
illo vicõ tẽptauit hoĩeʒ in ſtatu innocentie ⁊ in ꝑadiſo· Itẽ pʒ
in ypo qui cum ieiunaſſ‚z quadꝛaginta diebus ⁊ noctibus tũc
teptatoꝛ dirit ei· Si filius dei es dic vt lapides iſti panes fiãt·
ESt ratio q̃re libenter temptat homies etiam bonos cum iſto
vicio: qꝛ poteſt eos deiicere ⁊ faciliter trabere ad alia peccata
ſcʒ ad accidiã in luxuriã.· Vnde greg in paſtoꝛali dicit · Dum
venter nõ aſtringit᷑: ſimul cũcte virtutes obruunt᷑ ttẽ placʒ
diabolo · qꝛ iſte qui hoc vicio a diabolo tenetur vald firmiter
tenetur Quta qui aſſueti ſunt guloſe viuere:vix ⁊ difficulter
poſſunt huic vicio renũciare · Vnde ꝓpſidoꝛꝰ in libꝛo ſoliloqui
onꝛum. Dif ficile eſt peccati cõſuetudinẽ vincere.pꝛauus vſus
viy aboletur· Moc patet maxime in illis qui a puericia crapu⸗
loſe delicate nutriti ſunt qui poſtmodũ vix vel raro abſii⸗
nentes fiunt: mii ſuperabundãs gratia dei operaret᷑ in illis.
ESGt ratio:quia ſᷣm ariſt.vii:ethi coꝛũ· Conſuetudo eſt altera na
tura. Et idem . diffiale eſt reſiſtere conſuetudini que aſſimi⸗
B latur nature. (Tercio deteſtanda eſt gula q; nocet homini
in coꝛpoꝛe ⁊ in mia· Primo in coꝛpoꝛe quia infirmitates coꝝ
poꝛis generat· Gcci.xxxvii: In multis eſcis erit infirmitas. Se
neca in epiſtola ·Multos moꝛbos multa fercula fecere · quia
multi pꝛopter crapulaʒ efficiuntur cõtracti lepꝛoſi ydꝛopici
paralitici· ⁊ ſic de aliis. Et hec ẽ magna fatuitas ꝙ hõ ꝓpter

õ

cundo deteſtãda ẽ gula qꝛ multũ placʒ diabolo· ex eo ꝙ ĩ bo

im Ahl

delectn
hoiga
ſmdoe
tacaul.
ſinens⸗
ſinetian
apuſſb
dianatkt
gühonm
noeqvi
jfutan
nouiteſt
wrii⸗ann
kte luero
virttcrin
keboep
ſuinetes
nitiktig
ſishoib⸗
1pueros
rmius el
e grau⸗
Geitono⸗

ltiſant

chinporn

Alunus me

gpoltti
tauduine⸗

(heid
nlison

Ediäd
coꝛmaccd
tengul

niupmioki

Us TMockbratt
Ggilipansti

bonoscunitt

ed iugett

Mmchderbe

obnumikint

etur pant

erbir 1in

inlbolig
4

Kere m 4

inpemugt
pirn Nü

inmin
enbottimm⸗

monn ce ie

pdAa CcvHHiX. xvn.

delectationem vnius hoꝛe omĩ tꝑe vult eſſe infirmꝰ. Etẽ vit
hoĩs adbꝛeuiat· Ecc.xxxvii· Dropt᷑ crapulã miłti obier̃t. ¶

Quia
ßm doctoꝛes gula ples ĩterficit qᷓ; enſis· Sie ecõuerſo abſtinẽ
tia cauſat ſanitatẽ ⁊ ꝓlõgat vitã. Vñ.ecc̃i·xxxvii. Qui aũt ab⸗
ſtinens ẽ adiiciet vitã · Vñ Tero· in qᷓdã epla. Mr ſanitatis ab
ſtinẽtia: mrĩ egretudĩs voluptas. Vn etiã ariſtde regimĩe Pn
cipũ · bſtinẽ a comeſtionibꝰ mmiis ⁊ ſuꝑfluitate ẽ ſũma me

dicina· ktẽ abſtinẽtia ꝓlongat vitã·hoc pʒ in pncipio mundi

qñ homies ita diu vixerũt ſiẽ adã ꝗ vixit. decccxxx: annis· Ttẽ

noe qꝗ vixit decclanniſ. tẽ mathuſalẽ ꝗ vixit· deccclnx ãnis
q fuit antiqoꝛ ĩter oẽs in veteri teſtamẽto.Iteʒ hoc pʒ in ſcis
noui teſtamti ſicut Tohe euãgeliſta ꝗ vixit a te piſſioĩs xp̃i
lxviii · annis. ⁊ totũ tꝑs vite ſi ue fuerũt· xcix. anmi quos vixit.
Ftẽ hie roĩꝰ vixit · xc vui. ann 183 Ftẽ btũs pau * P nu 8 be re mita

vixit. cxiii:annis· tẽ btũs anthoniꝰ ĩi heremo vixit:cv· annis.

J ů—

Ftẽ hoc pzʒ ĩ carthuſiẽſibꝰ ⁊ ĩ aliis religioſiſ qᷓ diu viuüt qꝛ ab
ſtinẽtes ſũt gꝰ bene dici? Ecᷣ xrvir Qui ſlinzs aoilciet
vitã ttπ gula nocʒ hoĩ in tꝑalibꝰ. hoc pʒ in ill guloſis ebꝛio
ſis hoĩbꝰ q; quidqd ꝑ totã ebdomadã lucrant᷑ vnð ſe a⁊ vxoꝛẽ
pueros nutrire deberẽt ĩ taberna ↄſumũt. Vñ ecci:rꝛix. Ope
rarius ebnoſus nõ locupletat᷑ Itẽ nocʒ hoĩ in aĩa qꝛ potẽtias
aie grauat · Primo memouã grauat vt guloſꝰ obliuiſcat ſui
creatoꝛis · Vnð oſeexiii· Saturati ſũt a eleuauerũt coꝛ ſuũ:⸗
obliti ſunt mei⸗Ftẽ intellectꝰ obfuſcaẽ ꝑ gulã 2 p ĩ moderãtiã
cibi 1 potus ꝗᷓ intellectꝰ datus ẽ hoĩ ad deũ intelligẽdũ.Vñn
Iero· Nibil adeo obruit ĩtell ectũ vt com eſſatio.hoc pʒ qꝛ hbö
q;ᷓ poſt.ĩtẽ volũtaſ ꝗᷓ data eſt hoĩ vt eã dẽat cõfoꝛmare volũ
tati diuine: ⁊ eã dẽat inhabitare ſpũſſanctus ꝑ caritatẽ ⁊ dul
aplS:i: cor: i. Kni

cedinẽ q̃ dulcedĩe pꝛiuat᷑ hõ guloſus Vnda 18eeCOL:U-An
malis hõ nõ ꝑcipit ea qᷓ dei ſunt· Vnde aug.li.p.confeſſionũ.

Caudiũ diuine dulcedinis nõ deguſtas: ſi carnali delectatõe

oꝛ maculan· Vnde bernñ. Qũo ignis ⁊ aqua ſimul eſſe nõ poſ
ſunt: ſic ſpũales ⁊ carnales de licie in eodẽ ſe nõ cõpatiunt.

vtem gula denigrat animã. Treno·iiii· denigrata ẽ facies eiꝰ

ſuper carbones. Theronimꝰ Nitẽs cutis ſoꝛdidã aĩam oſtẽdie

ſeptẽ. pꝛimũ eſt ante debitũ tꝑs comedere. nam ſiẽ ſer

deus venter ẽ pꝛimuʒ querũt regnũ dei ſui· Et regnũ dei ſui
eſt eſca ⁊ potus.Cõtra qdð dicit apl ro:xiiii: Nõ eſca potꝰ
