äzeüguin
ſipoltſr
nabettubi
ducqrod
tur Huced⸗
Hen
tquantin
ſe de
ture irrate
guearcep
deus iclr
*
nee denod
tüciczlar

ſiöaped

ſele
trdeces e
lihtuetta
mcapere
nnn naſcüt
intüiigeſe
vrturelo
deneige
Poreneer⸗
Dored 4

uidetetp

gn enn
V honin
ngeg annt
Derunin
t bigr
* erciue

o ire

Pondaae
beneke

inmicge
rü anniſe

tbmngatn

ien tecöcluens

ſe diffinien
dentge
din Wpen
1: Sn bnd
is vegigenn
Sdemig
ſdiſpig
ct ernihs
wenl i lung
3inoncldns
(lons c

late Nlr

Vel quãdo ĩpenitẽs morit᷑:⁊ a cõſoꝛtio ſcoꝛũ remouebit᷑ · Q
etiam accidia deo mitũ diſpliceat põt iterũ oñdi per hoc qð
dicit᷑ Luce · xv· vbi ſic habet᷑ · Dico vob ꝙ ita g · ẽ an · dei ſuꝑ v·
p · peni: a: q; ſuꝑ · xcix · iuſtis qui nõ in pe· Chi dñs feruẽtẽ pec
catoꝛẽ poſt cõuerſionẽ · xcix· pponit · ſicut dux in poplo plus
diligit vnũ militẽ qui poſt ſnga reuerſus hoſtẽ foꝛtiter pᷣmit
qᷓ; eũ qui nunq; fugit nec vnqʒ foꝛtiter egit · Hꝰ amat᷑ ageꝛ
qui poſt ſpinas ⁊ tribulos fructus vberes reddit qᷓ; qui ſpi⸗
nas et tribulos nunq; habuit · et ſꝑ ſterilis extitit · Itẽ põt ad⸗
duci quod legit᷑ u.xui · de ficulnea fꝛuctũ nõ faciẽte:vbi dici
tur· Succidite il lam: vt q́d terrã occupat · Et qð dicit᷑ Math·
xxv. Seruũ inutilẽ eiicite in tenebras exterioꝛes· Ex quibꝰ pa

tet quantnn diſpliceat deo accidia · Secundo accidia multũ

licet deo: qꝛ accidioſus magis eſt deo ĩobediens q; crea:

diſp

que accepit a deo p̃ alus creaturis.Exẽplũ de ſole · Doſuit eĩ

deus pceptũ ſoli vt ſingulis diebus veniat ab oniẽte ĩ ocudẽ

tem. ⁊ ſinglis noctibꝰ reùtat᷑ ĩ oriẽtẽ: nõ pigritat᷑ nec de die
nec de nocte nec eſtate nec byeme ĩpłè illud p̃ceptũ· It quan

tũcũqʒ laboꝛat ĩ vna die: tũ ſũmo mane orit᷑ ſequẽti die:⁊ tñ
nõ expectat tleʒ remuneratõeʒ labonis ſui:vl tleʒ penã negli
Feie ſue q̃lẽ hõ · Od hoc videt᷑ hũiſſe reſpectũ Rugu.cũ dixit.

ndecẽs ẽ xp̃iano ſi radius ſolis eũ in lecto ĩueniat · Doſſet eĩ

dicere ſol ſi poteſtatẽ haberet loquẽdi · Amplius laboꝛaui he

ri q́; tu·et tamẽ ego ſurrexi et tu adhuc doꝛmis. Poſſumꝰ eti

am accipere exẽplũ ad deteſtatõnem huiꝰ peccati ab eis qᷓ ex

terra naſcũt᷑ · videmꝰ eĩ herbas I arboꝛes q̃ cũ mimũ habeãt

initiũ ĩ creſcẽdo ad magnã quãtitatẽ ꝑuenire Et tli exemplo
vtitur Salomõ ꝓuer · vi· dicẽs · Vade ad foꝛmicã o piger 1 cõ

ſidera vias eiꝰ ⁊ diſce ſapiẽtiã ·que cũ nõ hẽat ducẽ nec prece
ptorẽ nec riapen pat in eſtate cibũ in hyeme ut comedat.
DPoteſt erubeſceꝛe pigeꝛ hõ ꝙ aĩal tam ꝑuũ in futurũ ſibi pꝛo

uidet:et ipſe vſũ rõnis habens nõ uult ſibi pꝛouidere de fu:
turo · tem pidemus aquã ſꝑ deoꝛſũ curꝛere niſi impediatur

et ſic de ommbus creaturis ⁊ animalibꝰ. Vnde Friſto · li · xi ·

XVI.

animalium Nullũ ens naturaliter eſt ocioſiũ · Vnde ĩ oĩibus
animalibꝰ res mobilis· Ex iſtis elicit᷑ ꝙ accidioſus eſt vilio:
oĩbus alus aĩalibus· Tercio diſplicz accidia deo qꝛ mũdi ama
toꝛes plꝰ laboꝛãt ꝓ pituris ⁊ momẽtaneis rebꝰ q; illi qᷓ dicũůt
ſe eẽ ſeruos xp̃i pꝛo eternis · Si em̃ cõſideraremꝰ ꝗᷓ quãta ſu
ſtinent hoĩes ꝓ tꝑalibꝰ: et quãtũ laboꝛãt hoĩes ſupbi ad oꝛꝛ
nandũ ſe huic mũdo: poſſemꝰ merito cõfundi in nob ipßis

. .
.
* * , * . . „ .
** 4 . . .„. . „. * 4 . „
. . . . , 7 . . —

adeo pigri ſumꝰ laboꝛare pꝛo regno eterno ad cõplacenduz

deo. Vñ augꝰ ·O ſi poſſemus excitare hoĩes 2 cũ ipſis pariter

excitari: vt tales eſſemꝰ amatoꝛes vite pmanentis qles ſunt

boĩes amatores vite fugientis· Vnde mentto diſplicet deo

mũdi amatoꝛes pl“ ſuſuinẽt a plura faciunt ⁊ grauioꝛa exerei
tia exhibẽt mũdo ⁊ diabolo q; ſerui xpᷣi ipſi deo:· et maioꝛem

7

ſolicitudinẽ hñt oꝛnare eoꝛpoꝛa ſua cũ oꝛnatis veſtib' q́; ſer
ui xp̃i oꝛnare aĩas ſuas c vᷣtutibꝰ a meritis. vñ abbas pambo.

„J %½

cidioſis ad hoc põt valere illud. Mathxii· De ĩimundo ſpũ ꝗq
veniens domũ ĩuenit eã vacantẽ : wadit 1 aſſumit ſepte; ſůs

.

neqoꝛes ſe: a ingreſſi hiĩtant ibi· Scoo placʒ illud viciũ diao.

5

lo:quia pꝛeſtat diabolo fiduciam temptandi boĩem de aliis
peccatis: 1 eum foꝛtiter aggrediendi: De multis enim viciis
temptat diabolus hominem tepidum et acadioſum: de qui⸗
bus non auderet hominem temptare feruentem· Vnde diat
autoꝛitas. Olle feruenti muſce non inſident · Nccdioſus em
ſe facit qſi receptaculũ oĩm vicioꝛum· Bernhardꝰ de cõſidera
tiõe · Oim cogitationũ malarũ tẽptatõnũ incentiuũ ẽoci

Nunquã ergo ſit ocioſus ſeruꝰ dei · Nugꝰ. Ocioſitas ſine dei
timoꝛe magiltra nequiciarũ ẽ .· Sic ergo pʒ ꝙ accldia 1 ociu e
oꝛgo oĩm vicioꝛũ Rccidia em̃ p̃cipue ſolet eẽ occaſio luxurie

videns mulierẽ oꝛnatã in allexandꝛia: fleuit·2 ĩterrogantib?
cauſam ſui fletꝰ ait· Due res me mouẽt .· vnũ de illiꝰ pditõe·
Xliud q; non habeo tale ſtudium placendi deo quale hẽt iſta
B qũo hoĩbus placeat: ¶ Scdo vitanda eſt acciia q multum
placet diabolo. Primo q; diabolꝰ accidioſos poſſidet qᷣete et
pacifice. Nam accidioſi non cognoſcũt diabolü in ſe geſcere
ideo nõ curãt eũ expellẽ.· Q aut diabolꝰ hĩtat ⁊ quieſcit in a

Sempli
occaſo
coglupt
dodeſde
bololer
nit Vo⸗
gaolus in
Pnus ſo
Cooltten
de⸗bbi not
teapiun
t oharet.
ucpind
locasn
bCuuhe
deteriora
diolectin
lone 1hl
Nuoton/
Cnnfalgdi
cdioſ cun
Grtone.
nns fr
etbongg

Pdeicte
Nſisctn
nidn
3 liide⸗
gichinſt
ſuchnen
in wiß
cilmdn

uipsen
ntsesur.

diſlerdo

graucteſen
NO muben

ntſ

zwrespnn⸗
ürmognt
deildti
qnublirll
datmitn
polnaert
güimſeie
1quieei⸗

—

imunde id

mit ſepuſt
lodvoni

ounAS

—
—
—

lasmn tind

on

w in

coſenir

— =☚ —
— — —

pDc4c FCCDIX.

Exemplũ de dauid ꝛ ſ. alomone: de zodomitis · Etiaz ſolet eẽ

.

ido deſiderat milta

niat · Vnð exemplũ ĩ libꝛo vi 1
exiſtẽs in occupatõe bona hẽt vnũ diabolũ euʒz tẽptãtẽ:

ocioſus infinitos demones hẽt eũ ad malũ incitãtes. Vñ pꝛo
pꝛius loc? ocioſi eſt infernꝰ ſicut diaboli: qd ſic põt oſtẽdi ·
Conſtat em̃ ꝙ ocioſus celũ nõ recipit᷑ q; celũ ẽ merces ope
rarioꝛũ· Vñ math. xx· dicit Voca opario 8 7 redde ülis merce
dẽ vbi notãter ſpecificat oparios: 1 nõ ocioſos. Neq; in pa di
ſo recipiunẽ.· Gen i. Tulit deus hoĩeʒ 1 poſuit eũ ĩ paviſum H

vt oparet᷑ · neq; ĩ purgatoꝛio Vñ pl. al In laboꝛibꝰ hoim non

ſunt ꝛc· t iõ cũ hoĩbus nõ f lagellabunt᷑. Neq; in mũdo Vn

.— r

occaſio ſuꝑbie pſ al. In laboꝛe boĩm ñ ſũt· Et poſtea·iõ tenuitt
eos ſupbia· Etia ſolet eẽ occaſio auaricie q; nõ vult laboꝛare
de br̃e ſine laboꝛe· Nolite ergo locũ dare dia:··
bolo Teronimꝰ ſꝑ aliqd boni facito ne te diabolꝰ ocioſũ ĩue.
taſpatrũ dixit quidã ſenex ꝙ bõö
15

luẽ.xii dicit᷑ de ficulnea ſuccide eã vt q;d terrã occupat · Tgiẽ

locꝰ eiꝰ nõ erit alibi niſi ĩ inferno· Tercio placʒ accidia diabo
lo. Quia hoc vicio tũc maxime hoĩes ĩfeſtat ⁊ ipugnat qn ſüt
Vnde partem dei nititur eis auferre · nec parũ

. 2

in ſeruitio dei ·

deterioꝛat ſeruitium dei: quia facit vt pſalterium cum faſti·
dio lectum minus deo ſit gratum ; pſalmus vnus cuʒ deuo
tione hilaritate · Vnde feronimus. Malleʒ pſalmum vnum

cum faſudio a acedia. Mirum ergo eſt ꝙ ſumus ita pigri et

cũ deuotõne hilaritate mentis decantare: q́; totũ pſalteriiũn

accidioſi cum merces ſit tam m agna. Vnde bernhardus de cõ

ſideratione· Si laboꝛ terret: merces inuitat vnuſquiſq; enim
ſcum ſuum laboꝛem mercedem accipiet· Vnde auguſunus
Quanta enim ſeminauerimus in operibus bonis: tantuʒ ine

.

et bona gloꝛeDPrimo enim aufert homini bona nature:nam
accidia naturale ingeniũ cetera bona natur alia deterioꝛat.

et ſi nullum damnum aliud faceret bomini niſi de tempoꝛis

dei excutere illam pigriciam 2 accidiaʒ 2 feruenter deo ſe·
uire. (Tercio accidia eſt viranda 1 cauẽda quia eſt homini D
valde nociua· aufert enim homini bona nature bona gratie

.
*„*

omiſſione: non parũ damnificaret hoĩem · Sed młti ſunt qui

damnũ iſtud nõ reputant:cũ tñ nibil nobilius habeamꝰ. Nã
in vna hoꝛa tꝑis põt homo ꝓmereri remiſſionẽ oĩm peccato
rum.dei gram·⁊ eter nã glam. Scðo aufert accidia bona gf̃e ·
Rd qð valet illud math · xxv · de buo pigro · Tollite ab eo ta⸗

lentũ: date ei qui hẽt decẽ talenta · Omni em̃ habẽti dabi᷑.·
et qui nõ habʒ: id qð videt᷑ habere aufert᷑ ab eo· Et ab eo qui
nõ habet ſtudiũ a voluntatẽ operandi ſepe aufert᷑ facultas
Juſto em̃ dei iudicio fit vt qui nõ vult operari dum põt·po⸗
ſtea nõ poſſit cũ vult· Nec ſolũ gratiam aufert accidia ſʒ etiãs

fructũ gu ex gratia deberet pꝛo cedere · Et ſic aufert totã vti
litatem huiꝰ. Bern· Quid mitiꝰ me pꝛiuares o amara moꝛs vi

te vſu q; fructu· Nam vita ſine fructu grauioꝛ ẽ q; moꝛs. De
niq; duplex maluʒ parat᷑ ligno infructuoſo ſecuris 1 ignis·
Tercio accidia aufert bona gle qꝛ bona gloꝛie ꝓmittunt ſo-
lum ſtrenuis ⁊ rigilantibꝰ Vnde luẽxii· Beati ſerui illi quoes

anget ſe · Math̃·xi · Regnum celoꝛũ vim patit᷑ ⁊ violenti ra
Fiun⸗ illud. Ecõtrario pigri ⁊ accidioſi amittunt illud· Vnde

„„.

o papa in quodã ſermone Non doꝛmientibus pꝛouenit re

gnuʒ celoꝛũ: nec ocio nec deſidia toꝛpentibus beatitudo eter
nitatis ingeritnr (De ſiliabus inuidi⸗e⸗·
Equitur de filiabꝰ inuidie que ſunt ⁊ qñ ſunt peccata
motꝛtalia · Circa quod ſciendũ 6 pꝛima filia ẽ puſillani
a8 i clein mutickeit Eſt em̃ puſillanimis qui magnis ex⸗

ſtẽs donis dignꝰ his nõ dignificat ſeip̃m· ſicut bene diſpo:

ſitus ad vtutes vel ad ſciam ad alioꝛũ directõeʒ nõ vult ᷣm
ſuã poſſibilitatẽ oꝑari vt hiis ſe dignificʒ · Cõtrariat᷑ em̃ legi
nature · Omĩa em̃ ſᷣm ſuã naturalẽ ĩclinatõem exequunt᷑ ſuas
actões ſcðᷣm cõmenſuratõʒ ſue potentie.vt pʒ in rebus tam
cognitõe carẽtibꝰ q́; cognitõeʒ habentibꝰ. Quia tamẽ quãdo
qʒ puſillanimitas ꝓcedit ex ſuꝑ bia(in qᷓ̃ xpuſillanimꝰ nimis iĩ⸗
mtit᷑ ſue ꝑtinacie 1 ꝓpꝛie ſnĩe qᷓ̃ reputat ſe inſufficienteʒ ad
eã q;̃ põt· Vnde pꝛoun xxvi. Sapientioꝛ ſibi ſtultꝰ videt᷑ ſepteʒ
viris loqᷓntibus ſnĩias) multouẽs ẽ peccatũ moꝛtale· ſ· qndo

gheept
geitisd
vilia etn
cpti pen
glidi u
duatrpedt
pwnit
ninüdeſea
laginualen
bopront
Ctümotta
ſereſtanaſ
Pbonu
gunzhet
etnauſend
orare miſ

rei/ Mceſi

6nnalumen
ſaäſti 10

utibi vid

hun y ſun
msdeleck⸗
Co non pe
guinto
Nltig: ſi
maginq
ſenon poſl
Nſeiicinn
Pnoſin
metrſbere

renbſ

rianſife
marmhuhe
ulemteip
oummtonn
iimade
ſert we
mnd

r wiolen,
urt Aad e
despont
s benian
businnn

giſunenn

fliigaln
gingi
vt l n,
Gininiſn
inniei
n apn
minnheemn
muttnid
luninynmt
ſuffunm

norte

.
ſennnln
ndro

DG4 XCCODIA

gratiis diuinitꝰ ſibi datis nõ tendẽdo ad bona: ſ 3 diutẽdo ad

vilia et mala. Vñ dominꝰ ſeruũ pigrũ dãnauit puniuit qᷓ ac

ceptã pecuniã dñi ſui ſuffodit ĩ terꝛiã ⁊ nõ ẽ opatꝰin ea ꝓpteꝛ
quẽ dã puſillanimitatis timoꝛẽ· Ad iſtã filiaz accidie poſſuũt re
duci tepiditas· mollicies: ⁊ ſõnolẽtia que ab aliis ſpẽs accidie
ponũt᷑· Vnde mollicies qñʒ magnũ ẽ petm̃ ſeᷣm eũde m her
mãnũ de ſchilditz. ſcʒ qñ hõ nõ renitiẽ car nalibꝰ:ſʒ volũtarie
eas inualeſcere ꝑmittit · Sõnolẽtia aũt que vigilãtie et caute

le opponitur pòt eẽ cauſa moꝛtaliũ peccatoꝛũ:⁊ qᷓndoq; pec:
catũ moꝛtale: vt quãdo hõ nõ eſt cautus et vigilãs ĩ his que

neceſſaria ſi ad ſalutẽ. Tepidꝰ eſt modicꝰ et remiſſus amoꝛ

að bonũ ¶ Secũda filia accidie ẽ malicia qᷓ ſignat inimiciciã

quaʒ hẽt aliqs ad virtutes ꝙ fit inimicꝰ virtutũ:⁊ ex pigricia

et nauſea dolet de hoc qð aliquid boni debet facẽ ſ. ieiunare

orare·miſſam audire. 1 ſie de aluis . Sed libenter iret ad cho

reã: hoceſſet ſibi dulce.⁊ ſic de aliis. Ergo confitendũ eſt hic

ſi malum cum gaudio perpetraſti.et bonum opus cum triſti

cda feciſti 1 cum tedio magno. ?ta ꝙ vna hoꝛa in eccleſia lon⸗

gioꝛ tibi videtur q; tres in foro vel in choꝛea · Et hoc eſt ſi⸗
gnum ꝙ ſunt vacui a gratia.et coꝛ eorum plenuʒz ẽ cum mũ
danis delectationibus et gaudiis. Vnde Kpoſtolꝰ. Fnimalis
homo non perdpit ea que dei ſunt. Vnde beatus Kuguſtinꝰ
libro quinto confeſſionum. Gaudium diuine dulcediniſ nõ
deguſtas: ſi carnali delectatione cor maculas Vnde Bern⸗
bardus in quadam epiſtola. Quomodo ignis et aqua ſimul
eſſe non poſſunt: ſic ſpirituales et carnales delicie in eo⸗
dẽ ſe nõ cõpatiũt᷑
ꝙ nõ ſolũ odio vᷣtuteſſʒ etiã illũ q ſuadʒ mihi vᷣtutes et vult
me trahbere ad bonum· Verbi gratia · Si aliqs diceret michi
ꝙ deberem ire ad ſermonem vel ad miſſam vel orare debe⸗
rem · vel ſi quis me fraterne ammoneret et corriperet pro
exceſſibus meis . Vel predicaret michi quid fugiendum ſit
ſcilicet peccata. Quid ſeruandum ſcilicʒ precepta et virtutes
Quid timendũ ſit ⁊ memorãdũ ſ cʒ moꝛs ⁊ extremũ iudicium

Teꝛcia filia ẽ rãcoꝛ· et ſe eq ex ſecunda. ſcʒ G

eyx hac ꝑtinacia puſillanimꝰ abutit᷑ ſuis boniſ naturalibus · vl

Quid deſiderandũ ⁊ petendum · ¶· gratie ⁊ virtutes in pᷣſenti
gloꝛia in futuro:illũ odirem ⁊ toꝛuo vultu reſpicerem·hoe
pꝛouenit ex nimia triſticia ⁊ pigricia aud habet: ⁊ nõ vult
reſiſte re: ⁊ ita mẽs ⁊ coꝛ amaricanc ꝙ nihi
lis mentis amaritudo dicit᷑ rancoꝛ · Vnde hermann“ de ſchil ·
loquens de hiis duabꝰ filiabꝰ dicit · ꝙ malicia eſt quoddã fir
matũ odium ad repulſatõem oĩm medioꝛũ ad deũ reducẽtiũ
conſtat ꝙ ẽ grauiſſimũ pctm̃.Vñ richardus ſuꝑ illud nõ in
fermento malicie dicit. & malicia eſt ex pꝛopoſita deliberati
one malo cognito: malo anĩo conſentire· Vñ etiã criſoſt.ſuꝑ
math̊. Sicut ignis quãto ampliꝰ ligna ſuſceperit in maioꝛem
flammã ſe erigit:ſic anĩa mala quanto magis veritatẽ audie
rit: eo ampliꝰ in malicia excitat᷑ · Sed rancoꝛ ſcdðᷣm hermãnuʒ
de ſchil. cũ ſit qꝗᷓdam amaritudo abominatio vel deteſtatio
virtutũ vel hoĩm ad ſpũalia inducentiũ vel etiã ip̃oꝛum bo:
noiꝛũ: ſp eſt pctm̃ moꝛtalelicet pꝛimi motus poſſint eẽ pctĩ
venialia.· Quia hmeundẽ abo minatio ſpiritualiũ ſedᷣm genꝰ
ſuũ eſt graue pctm̃ moꝛtale multo magis q; tediuʒ boni niſi
cõſiſtat in pᷣmis motibꝰ ſenſualitatis· Quãdo em̃ ad delibera
tionẽ ratõis ⁊ conſenſuʒ voluntatis ꝑtingit: eſt valde graue
pctĩ· Quia eſt quedã periculoſa renitẽtia cõtra ſpũalia ⁊ di⸗
uina. Hſal. Tu vero odiſti diſciplinã · ¶ Quarta filia ẽ toꝛpoꝛ
eſt quedã ĩſenſualitas pꝛopter quã hõ non põt ĩduci ad ex⸗
ecutõem mandatoꝛũ dei·hocẽ ꝙ hõ tam ſtolidus ⁊ durus et
peruſus erit ꝙ non poteſt induci ad ſeruandũ pꝛecepta dei ·

Et toꝛpoꝛ circa pᷣcepta eſt pctm̃ moꝛtale ſᷣm genus ſuuʒ quo

iincidit in rõem inobediẽtie · Ad hanc filiã acedie reduci pñt
Dilatio · tardit as.negligẽtia · Pro qꝰ ſciendũ 6 bm hermã. de
ſchil.dilatõ ẽ multiplex· ſ.cõuerſionis q̃ ẽ va
cõtra ſapiẽtẽ. cci · v · Ne tardes ouerti ad dñm:⁊ ne differaſ
de die ĩ diẽ · ſubito em̃ veĩet ira illiꝰ:⁊ ĩ tꝑe vindicte diſpdet te

Ktẽ ẽ dilatõ cõfeſſioĩs q̃ ſine pctõ moꝛta li vltra annũ differri

ñ pt · pʒ extra ðᷣ pe· ⁊ reoĩs vtriꝰqʒ · Et exiſtẽti ĩ pctõ moꝛtali
dilatõ cõfeſſioĩs ẽ valð ꝑiculoſa ⁊ dãnoſa· qꝛ qͥ culpã moꝛtal
peccati mox expiare non curat: cito ad aliud mortale cadit ·

boni ſapit. It ta

de piculoſa. qꝛ

(uufn,
ſtem di
dicunt ei
zug viidd
bachoufn
ctu Sen
nabuntci
nnpoͤele
ſcuthivis
permmülam
niſſencot⸗
tin⸗(Cur
ltouim ma
min acadin
aſideſper⸗
timeterni
cluͤn eſ
Atomi pat
fandüetc
gömeden
t petm
ſnckü pu⸗
inog mot⸗
tepcton
Gliata.Q
Ciocecketu
Cnndoef
ſotchbtic
Peccntame⸗
ratur ont
intalbug
Talis enng
hanieg ini

1ltcon
dDNlrecet,
8ſiglloröͤn
voſtndheg

jetüiaiiſſ
entm men

8venitri e
ſcn bmninn
del
aüthound
poſnreii

lii ſon ge

Ndinbont i

dei deten

Aridegn
ennſoanlan

rtiſluetpe

poͤtiduone

Dus 1dmd 4
dil pegn/ N.

genus i

e ut
igin bernun
legelof

Quia ſᷣm greg vnum pctiñ̃ mox ſuo pondere ad aliud trabit
Item ẽ dilatio inchoatõis boni opis· vt patet ꝑ eos qui ſeſ

dicunt cras cras moꝛe coruoꝛuʒ quouſq; moꝛs veniat· Vnde
aug · viii · cõfeſſionũ · Quãdiu ⁊ crasgquare nõ mõs q̃re nõ ex
hac hoꝛa finis ẽ toꝛpedinis mee? ¶ De tardidate qũo ſit pec
catũ· Sciendũ ꝙ tarditas ⁊ negligentia ſᷣm reatum pctĩ ſatis
incidunt cũ pꝛemiſſis qꝛ circa pcepta ſtatim implenda: tardi
tas põt eſſe qñqʒ moꝛtale ꝓꝑctm̃: ⁊ multo magis negligẽtia.

ſieut ſiquis eẽt in pctõ moꝛtali ſi tardaret de hoe contiteri do
nec miſſam dixiſſet peccaret moꝛtaliter· etiam ſi ſtatim poſt

5

miſſam cõfiteret. Et mul 0 magis ſi totaliter negligeret cõſi
teri · (OQuinta filia accidie eſt deſperatio.q; difſidentia me⸗ E

ritoꝛum mater eſt diffidentie pᷣmioꝛum-Dicũt cm̃ aliq · ex ni

mia aceidia ego nõ poſſum iſta facè veniã vbi poſſim. ſie “

qſi deſperant ð vita eterna. Sed ſi ſine laboꝛe ⁊ bono oꝑe vi
tam eternã habẽ poſſent tũc bñ reciꝑent· Et eſt rauiſi nuz ;

pctõꝛũ deſperatõ · Vñ pſidoꝛꝰ de ſũmo bono· Deſꝑatio peioꝛ

eſt om pctõ. Vnde etiã augꝰ ſuꝑ tohem-De nemine deſpe⸗

randũ elt cũ eſt in hac vita. Solũ em̃ deſperatõnis crimen eſt

qʒ mederi nõ põt· Sciendũ bm herman · de ſcilditz · Deſpatio
eſt pctm̃ moꝛtale:ĩmo grauiſſimũ pétõꝛuʒ: ⁊ pctm̃ in ſpiritu

ſanctũ apud ſãctos doctoꝛes · Lñ ſiẽ alia peccata hẽt quoſb’“ö
pꝛimos motꝰ licʒ valde ꝑiculoſos:tñ nõ ſꝑ foꝛte habentes ra
tionẽ pctõꝛum moꝛtaliũ· Sexta filia acedie ẽ euagatio ir
ca üllicita· Qui eni abſoꝛptus eſt triſticiaʒ: non habens in e

Quando em̃ homo non habet delectatõòem in deo: tune qrit

cõſolatõem ab extra:q; anima hoĩs ſine delectatõne eſſe nö

poteſt· Et iſta euagatio ſepius eſt peccatum moꝛtale·ſ.qñ ta

lis euagatio circa talia obiecta verſat᷑ que ſecunoum ſe ſunt

peccata moꝛtalia in quibus aliquis moꝛoſa delectatione mo
ratur non ſolũ anĩo talia operandi:ſed cã oblectandi animi
in talibus vt ſupꝛa de peccato moꝛoſe delectatõis dictum eſt·

Talis euagatio eſt peccatũ moꝛtale tſta enim euagatõ facit
homĩes inſtabiles 1 imperſeuerantes. Nota ꝙ indeuotio ?

euagatio ex ꝓpoſito et ſcienter vl ex mala cõſi uetudine circa
boꝛas canonicas dicẽdas · cirea miſſas legendas· ⁊ circa quod
libet officiũ diuinum ⁊ in locis ſacris quandoq; poſſunt eſſe

pctã moꝛtalia · ſeʒ qũ homo ita remittit᷑ circa talia ꝙ ita ĩde⸗

uotus a vagabund“ in mente ſit ꝙ vel verbũ ad ſe ꝑtinens

vocaliter nõ dicit· vl truncate vel indeuote abſqʒ omni in:
tentõe dicit· vl dictum ab aliis nõ attendit · vel diſſolutõnem

nimiam 2 irreuerentiã ĩ choꝛo vel circa altare vl'in eccleſia fa
at · qꝛ ex pcepto eccleſie tenent᷑ qui ĩ ſacris oꝛdinibus ſunt cõ

ſtituti ſtudioſe ⁊ deuote celebꝛare officium nocturnũ diur:

nu. vt habet extra de cele· miſ: c· pꝛeſ biter. et caplo dolentes

Et dimitteret vnã hoꝛã ſcienter ⁊ ſine cã rõnabili peccaret
₰

moꝛtalr Tõ habẽt beneficia: ⁊ circa curã tꝑaliu; nõ occupanc
ſiẽ ſeculares: ⁊ iõ deuotiꝰ ⁊ attẽtius deo intendãt · ¶ Sequiẽ

cõſiderare quũo tediũ boni ſit pctm̃ moꝛtale · Dro quo ſi cienda
q; bm hermãnũ ð ſchil. q Tediũ boni põt conſiderari triplr·
no mõ ꝓut ẽ cdã motꝰ natural ex laſſitudĩe coꝛꝑis pꝰ exer
citiũ ſpũale ꝓueniẽs.a ſic nõ ẽ pctm̃ · Scdᷣo mõ ᷣm ꝙẽ motua
appetit? ſenſitiui contriſtati de oke ſpũali laboꝛioſo·et põt

eẽ petm̃ veniale quãtũcunqʒ etiã iſte appetitꝰ ſit deliberatꝰ.
q cõſenſus ĩ veniale nõ ẽ niſi veniale · Verbi gra.Sic̃ cãto vl
oꝛo cũ tedio. ⁊ tñ ꝓpterea nolo dimittẽ ſic ẽ ſolum veniale.

Tercõ mõ cũ hꝰ tediũ redũdat ĩ obmiſſiõʒ eoꝛũ q̃ᷓ ſunt nccia

ſaluti · et ad qᷓ hõ nccio tenet᷑ · et ſic ẽ moꝛtale · Verbi grẽa · Siẽ

ñ audiẽ miſſã ĩ die dñico l ꝓnĩaʒ iniũctã ñ cõplẽ. Qu ãt tediũ

redũdat ĩ cõſenſũ rõis vlł volũtatis bonũ diuinũ nõ amãtis
vxłcũ faſtidio recogitãtis:ẽ pctm̃ moꝛtale· Tũ ex eo ꝙ rõ vo

luntas cũ triſticia terunt᷑ ĩ bonũ de qꝰ gadendũ eẽt · qð dirẽe

cõtrariat᷑ caritati · Tũ etiã qꝛ tale tediũ redũdat ĩ obmiſſionẽ

eoꝛũ q̃ nca ſũt ſaluti·ſ· diligẽ verũ bonũ · I declare a malo
Si aũt tediũ illud ex obmiſſiõe boni:⁊ difficultate aggredi:
endi bonũ ducit ĩ deſperatõem · tunc iam accedit ad petĩ in

ſpm̃ſanctũ · Et ſi tediuʒ ita creſcit iniiciat ſibi manꝰ tunc iã
P

ſimilis erit iude qui laqueo ſe ſuſpendit · Ergo magna mala
ouri poſſunt ex tedio et ex accidia niſi ei reſiſta·

tereten
cet nutu

duluter

feinclin
pluig
ter dint c
uſneiq
glipene
nrſeſube
ſitnaed
ſehumar
nemelio⸗
cotra hoe
Plaretep
bdlligit
peinet ad
oleni⸗
niititig
ſeiadede i

litini

budmin
ſno: tue .

licfek
Poltilos,

mons E
tüiegncen
tom 1 ſenn
tgleginil

. fechon

ſunnn
Gee
Sprg
taugnn
ledſenun

iſgennn

Adblrin⸗
ellnntcen
dinbuſonth
cckumi dee
aloweng
uhl en

Doqeoſani
ſorrn ni
eop
züngenon
ordoß
ſedaber
gi⸗ G ⸗
ſolunnit
niͦ ſutii
dleinmn
huinip

6

— =—

ias

1 Pine
Pri nn
timemm
alen ihe⸗
colt“ ſ⸗

rc

5

5
R

DbGD CCDIK. xVr

Ccidia palliat ſe ſub triplici ſpẽ vᷣtutũ. Et pᷣmo ſub fi Eᷣ
cia ſpẽ diſcretõis qdð maxĩe appet ĩ illis q dicũt ꝙ libẽ
ter exercerẽt ſe ĩ operibꝰ ſtrenuis:niſi ĩ hoc metã diſ. cretõnis
et natural vᷣtutis excedere ſe timerẽt· Remediũ contra illud ẽ
ꝙ hõ cogitet ꝙ miti debilioꝛes eo magis ardua ꝑ co oꝑatõez

diuine gre oꝑant᷑ q; ſint illa ad qᷓ ꝑ diuinũ ĩſtĩctũ aliquotiẽs

ip̃e inclinãtur. t ꝙ firmiter ſpeꝛet ĩ adiutorio diuino qui ip
ſũ ꝑſuã grãm ĩ bonis acubꝰ poterit vigorare · vt etiã cõfidẽ:
ter dicat cũ Aplo · Oĩa poſſũ ĩ eo qui me cõfoꝛtat· OQerta igit᷑
cauſa ẽ: quare paud ſũt feruẽtes ĩ exercitio virtuoſorari ſi uüt
qui plene deo cõfidũt ꝙ poſſit eos cõfoꝛtare ¶ Secũdo occl
tat ſe ſub ſpẽ hũilitatis.· Sicuc q dicũt ꝙ libẽter feruẽtiꝰ oꝛa⸗
rẽt: ⁊ crebriꝰ elẽoſinis et oꝑibꝰ pietatis iſiſterẽt: ſi ex hꝰ fau
rẽ humane laudis et propaʒ cõplacẽtiã ſcidere nõ timerent:
ne melioꝛes apuð hoĩes reputarẽt᷑ q; ſũt coꝛã deo . Remediuz
cõtra hoc ꝙ qñ hõ timet ꝙ de vᷣtutis exercitio aliqᷣd ĩcidat cõ
Placetie pꝓprie vel humane: tũc propter timoꝛẽ cõplacẽtie de
3 diligẽter penſar vtrũ ad tlia oꝑa exercẽda ĩ publico aſtri

—☛

gat᷑ ex nccitate łex caritate: ⁊ ſi ex ncẽitate aſtringat puta ꝙ

ꝑtinet ad vᷣitatẽ vite: ſiẽ doctori ĩcũbit vitatis doctria ĩ publi
co.etiã audir miſſã.dare elemoſinã. audire bmonẽ. oꝛdĩet P
mã ĩtẽtõeʒ ĩ deũ:⁊ ſi occurrit reſiſtat. Et tẽ ꝓpt᷑ tĩoꝛẽ cõplacz
tie ĩcidẽde ñ dimittat ĩ publico freqntare · qꝛ ſi illabi ð hoc
cõplacẽ tia:ille rſiſtat ⁊ dicat cũ Ben Propt te ñ ĩcepi:nec ꝓ⸗
t te dimittã: Si ãt aſtrĩgat᷑ ad illa ex caritate l volũtatiſ ar⸗
itrio: tũc dʒ ea tãdiu freqᷓntar̃ ĩ puato donec ex frequentia
actuũ effectꝰ eiꝰ tm̃ firmet᷑ ĩ bono vᷣtutis a ĩ amore diuino
poſſit illos actus etiã in publico ſine periculo complacentie
exercere ¶ Tercio occultat ſe ſub ſpede deuotõis a ſ pual feꝛ
uoris.Qð appet ĩ his qᷓ dicũt ſe ideo pᷣtermittẽ quarùdã v᷑tu
tũ exercicia ad qꝗᷓ req̃rit᷑ exterioꝛ occupatio: vt ĩtie cõtempla⸗
tõni ⁊ feruori deuotõnis amplius ad deum inardeſcant · Et
tales in illum erroꝛem incidunt ꝙ dicunt ꝙ exiſtẽtes in ſtatu
rfectionis et contemplatõnis in eleuatõe coꝛpꝑis xpᷣi nõ de
bene aſſurgere nec ei reuerentiam exhibere · dicentes hoc eſſe

XVE.

imperfectionis: ſi a puritace altitudine cõtemplatõnis tĩ
deſcenderent ꝙ circa ſacramentũ xp̃i aut humamtatẽ 1 paſſi

XCCW5⅓NWπWU.

onem xp̃i aliqd cogitarẽt · Sed illud eſt nimis erroneũ. Quia
nulla poteſt eſſe tanta deuotio dum tñ homo non rapiat᷑ ſu

piꝛa ſeip̃m ⁊ a ſenſibus extrahat᷑:que hoĩem poſſit abſoluere

ab obligatõe que tenet᷑ pꝛeceptis dei ⁊ ſtatutis eccleſie: qbus
homo aſtringit᷑ ad deo gratias referendũ de beneficio incar
nationis ⁊ paſſionis xp̃i et eius ſacramẽtis· Et ideo nulla po
teſt eſſe tã feruens deuotio qᷓn homo teneat᷑ in eleuatiõe coꝛ
poꝛis xpᷣique paſſionẽ dominicã repᷣſentat flectere genua:

2 reuerentiã deo exbibere· ECxemplũ· NHrat quedam que ſe val

de reputabat eſſe deuotã: que vna vice infra miſſam ꝓſterne
bat ſe ⁊ noluit eleuare caput:tunc miles ſtans circa eã dixit

ei · Erigas te: iam em̃ eleuat᷑ coꝛpus xp̃i Et illa. ẽgo ſum ſup

hoc · et ſic ſe non erexit· Tunc miles iterũ ⁊ iteruʒ ammonuit
eam · Et illa vt antea reſpõdit ſibi. Tunc miles cũ ꝓpꝛio pede
reiecit eam de ſede dicens· in nomĩe diaboli es tu ſup hoc ꝙ
debes exhibere reuerentiã creatoꝛi ⁊ redemptoꝛ tuo⸗
—— (Remedia contra accidiam·

„ *

Equitur de remediis contra accidi

am. Quoꝛũ pꝛimum

thonius tẽptatus ſpũ accidie ⁊ reſidẽs ĩ heremo dicebat· Do
mine ſaluari deſidero:ſed vane cogitatões nõ ꝑmittunt me
quid nam faciã et quomõ ſaluari debeo oſtẽde mihiæEt reſpi

ciens vidit quendã aſtantẽ toꝛquentẽ funiculuʒ qui ſibi ſimi!

erat: deinde ex oꝑe ſurgentẽ ⁊ oꝛantẽ:et iteruʒ ſurgentem et

plectas facientẽ de palmis. et inde rurſus ad oꝛatõem ſurgẽ
tem. Grat aũt ille angelus dñi: ⁊ dixit ei: ct tu ita faciens an⸗
M thoni ſaluaberis. ¶ Secundũ remediũ eſt conſideratio labo
ris xp̃i qui pꝛo te pꝛins laboꝛauit ĩ terris· Vnde greg Si paſ
ſio xpᷣi ad memoꝛaam reducit᷑ c Mathx· Non eſt ſeruus ma
ioꝛ dno.Magna ſuꝑbia eſt ſi velit quieſcere ſeruus exquo la

boꝛauit domin.· Laboꝛauit aũt dña ids xps pꝛimo in natiui:
tate: cum ao durſi pꝛeſepium poſitus fuit: vilibꝰ pannicul

NIeſtm wilhelmü lugdunenſẽ diuerſitas occupationũ
Moc remediũ habetur in vitis patrũ vbi legitur ꝙ beatꝰ An

uolur⸗

ſoborauit

bitſupt

boꝛatct

geſantti
auoiuite

gle ſallel

oire nol

Ppolis
lutinegue
Pberitine
lenmaset

tu Hextol

n ſadid

punſusto

debemn?7

femedi e
ſheramar
rabut iete
tonotten
ſoͤ poteuz.
Nolaborzre
Nltia Vnd
nnileueg .

yud N

inndent fri
loſeaitl

nErit nin

todenp
mrC
ſdẽ ts
Por ie eſĩ
ſchegrar.

owrpii

Polt iſte

7

1 lſeche
NNerfcoinn

Ktatli
inentiec
fkckmren
dam geeen
milangane
ns arad dn
lubblnin
tamamnynn
egci Proc⸗
Btuſap bar
outuof

wuͤpimn
18 0ccupnni
turgbrl
mo dictrl⸗
öpmmimmt
De ninſtni

4

nmſogetent

EN ſr

mur⸗

laboꝛanit oꝛe ꝑ pꝛedicatõeʒ · DPſal. Laboꝛaui clamans rauce fa

ctie ſunt fauces mee· Sed heu paudi audiũt xpᷣ̃m: cuʒ tamẽ ter
ra audiuit clamoꝛẽ ſuũ cum tremuit tempe paſſionis a petre
que ſaſſe ſunt · Sʒ heu miſeri peccatoꝛes eũ ĩ ſuis p̃dicatõibꝰ
audire no lũt vt cõuertantc ⁊ ſaluent᷑· Quarto laboꝛauit ſuis
pedibus · qꝛ circũibat ꝑ caſtella annuncians regnũ dei nõ em̃
iuit in equo vel in curru ſed nudis pedibꝰ. Tohᷣ.iiii · Eatigatꝰ

ips ex itinere ſedit ſuꝑ puteum. Quinto laboꝛauit oculis ſcʒ

lacrimas effundendo. Vñ iob· xvi. Eades mea intumuit a fle
tu· Sexto laboꝛauit toto coꝛꝑe ⁊ oĩbꝰ mẽbꝛis ſudoꝛeʒ ſangui
neũ ſudãdo: flagellis eũ cedendo: erucẽ poꝛtando.⁊ in ea ex
panſus toto coiꝑe moꝛiẽdo.Grgo merito exẽplo ipiꝰ laboꝛa?
debemꝰ 1 nõ ociari · Cohᷣ.·xiii · Exem plũ em̃ dedi vobᷣ. ¶ Teciũ
remediũ ẽ cõſideratõ laboꝛatõis· q; ꝑ laboꝛeʒ quẽ h̊ patimur

liberamur alaboꝛibꝰ ⁊ a penis eternis· qᷣbꝰ diẽ pſal: Labo
rabũt ĩeternũ ⁊ viuẽt adhuc ĩ finẽ. Vñ greg.Dũ laboꝛe trãſi
toꝛio atterimur:a perpetuo laboꝛe liberamur. Sed peccatoꝛ
nõ põt euadẽ q̃n aut eternaliter oꝑteat eũ puniri: aut hic ad
tꝑs laboꝛare ⁊ ꝓ pctĩs ſatiſfacẽ ꝑ tribulatõnes a alia bona ex

ercitia· Vnð ſiqᷓs cõſideret diligẽter foꝛtes eternas penas ĩ⸗

ferni: leues reputabit laboꝛes pᷣſſuras huiꝰ mũdi.Vñ greg ·
ſup illud Math̊.viii. Giicient᷑ in tenebꝛas exterioꝛes diclt ĩ in
ferno erit frig?
lis: fetoꝛ ĩtolerabilis: tenebꝛe palpabiles: f lagella cedentiũi·

ĩtolerabile: ignis ĩextinguibil: mis ĩmoꝛta

hoꝛrida· viſio demonũ: cõfuſio pctõꝛuʒ: deſperatõ oĩm homi

nũ · Grit enim miſeris moꝛs ſine moꝛte: defectus ſine defectu
Quiga ibi moꝛs ſꝑ ĩcipit · ⁊ deficẽ neſcit. Exquo ſ. equit ꝙ meri

to dẽ mꝰ hic vniũſaliter opari vt ab illis eternis malis libere

Nox pᷣceſſit dies aũt appꝛo pinq̃uit. ꝗꝰ mag rephẽſibiles ſũt
ꝗ tꝑe gratie q; ꝗᷓ ante ĩ veteri teſtamẽto ocioſi fuerũt.Gt hoc

XVI.

ĩuolutꝰ.Vñ diẽ ꝑ ꝓphetã· In laboꝛibꝰ a iuuẽtute mea.Scdo
laboꝛauit coꝛde ꝑ anxietatẽ a triſticiã cõpaſſionem quaʒ ha
buit ſuꝑ peccatoꝛes· Marciviii· Miſerioꝛ ſup turbam· Tercio

Quartũ remediũ ẽ cõſideratõ tꝑis ĩ q ſumꝰ cõſtituti N
qð e tꝑs gr̃e qꝛ nos ſũꝰ ĩ die: ⁊ antiqᷣ fuerũt ĩ nocte. Vñ apls

”äl ye SSee vereqhb⸗
ppter pꝛecioſitatẽ tꝑis in quo ſumꝰ. Vñ berũ.Nihil pcioſius hoef
tpe · Et ergo vt poſſimꝰ digne rõem reddẽ · de nr̃o tꝑe dẽmꝰ il gtozcot
lud vtiliter expendẽè· Vñ greg· Siẽ capillꝰ capitis nò peribit: H nnm
ſic nec momẽtũ tpis q̃n de eo oꝑtet nos reddẽ rõem quomõ unk
ill ud expenderimꝰ. hoc ſꝑ eſſz memoꝛandũ oĩ die 1 omĩ hoꝛa 4 ut
ſiẽ legit᷑ ðR quodã bono hoĩe ·ꝙ qũñcũqʒ audiuit hoꝛalo giũ ſiq C
re tunc ſp dixit O deus iterũ vnã hoꝛã tẽpoꝛis gratie expẽdi e ech
de gio tibi redditurꝰ ſum rõem quomõ ĩ illa vixi· Vnde etiã oc⸗
anſhelmꝰ in medita. Olignũ aridũ ⁊ inutile eternis ignibus Kan
dignũ · qͥd reſpondebis ĩ illa die cũ eyiget᷑ a te vſq; ad ictum er i
oculi om̃e tꝑs viuẽdi tibi ĩpenſum? Tunc quippe damnabi D
tur qᷣdqd fuerit inuentũ operis in te vl ocioſi ſermonis vſqʒ ſ
a minimã cogitatõę: 1 tẽpus quo vixiſti ſi nõ fuerit ad vo⸗ (en⸗
O lũtatẽ dei directũ · ¶ Quintũ ẽ cõſideratõ fu t᷑e mercedis.Vñ kncbi⸗
aug. Si laboꝛ te terret vide mercedẽ. Vñ geñn· xv. Et factus ẽ Wewee
ſermo domĩ ad abꝛabã ꝑ viſionem dicẽs· Noli timere abꝛabi timnſn⸗
ego ꝓtectoꝛ tuus merces tua magna nimis- Sic iam potef· ſeunc zer
xps dicẽ cuilibʒ homĩ bonũ opꝑanti · Ergo ſi terret pigru ho⸗ hevinm
minẽ laboꝛ:attrabat eũ merces. nã grauis dieta videt᷑ bꝛeuis V Venattes
nm ercenar io ſi in fine diei expectat magnũ pꝛeciũ tempoꝛale Eltefſn
qð tñ parũ ẽ reſpectu etermi p̃mii. Vnde gre: Spes ĩ eternita re
te aãm exigit · Et idurco nulla mala qᷓ exteriꝰ tollerat ſentit A.
. Criſoſt · Si tẽpeſtas nautia:vulnera militibuſ: ſi frigora agri iſunke
cultonbꝰ ꝓpter pꝛemiũ tẽ poꝛale leuia ſũt:Quãto magis dñt uetiit
eẽ leuia ꝓpter pꝛemiũ ſempiternũ.Siqͥ dẽet ſurge vigila rri gi
oꝛa bac die: ⁊ cras dabo tibi centũ floꝛenos· Et ſecũda nogcte uurftaten
plus ꝓmitteret· Et terda nocte multo plꝰ. t qᷓrta maioꝛẽ bbo himuni
noꝛẽ ⁊ dignitatẽ ⁊ diuitias q; hẽt ĩperatoꝛ: faceres libenter nde
ſp onte 1 ꝓmpte.Sʒ hec nihil ſunt reſpectu mercediſ quã deꝰ olen
pꝛomittit operãtibus bona opera. Vnde bern. ſuper cantic Mi
Reuera vm ẽ gaudiũ ⁊ ſolũ qð nõ ð creaẽa ſʒ ð creatoꝛe cõocci Getmi⸗
pic: qd cũ ꝓpoſſides nemo tollet a te: cui cõparata oĩs aliũde utbhe
iocunt itas meroꝛ ẽ· oĩs ſuauitas doloꝛ eſt:om̃e dulce amarũ untihin
omne decoꝛũ fedũ. omne aliud q; delectare poſſit moleſtum. ſnntde
Vnde augꝰ. de li· ar· Tanta eſt puleritudo iuſucie: canta eſt

deinpn

Ptzniin
enimnvi
adeſani
Z
n “
nnet
egemiin
teyſchdi
guippedmn⸗

n ſemnonitt
nöfumnnn
futemmerde
gei pbthin
Nolänm tui

nsdeingtt

ſmegie
ditnddien

peni um

res inmn

tollertlen

lſfnp

Duitone

ſrassloon

acquirit᷑ · Vnde exemplũ de hoc legit

—„ 8 R
.
. .

iocunditas lucis eterne: vt etiã ſi non liceret ĩ ea ampliꝰ ma

nere q́; vniꝰ diei hoꝛa: ꝓpter hoc ſolum innumerabiles anni
hs vite pleni deliois · ⁊ etiã cũ affluẽtia tꝑaliũ bonoꝛũ rẽe me
ritoq; cõtemnerenẽ᷑· Vnde etiã ihero.in quadã epla · Nullłꝰ la
boꝛ durus nullũ tꝑs longũ videri debet: quo gła eternitatis

₰

in vitis prm· Quidã fr̃ ĩ
terrogauit abbatẽ Achillẽ dicẽs ˖ Qur ſedẽs ĩ cella mea patioꝛ

accidiã? Qui ſenex ait · Quia nõdum vidiſti requiẽ quã ſpera
mus. neq; toꝛmenta que timemꝰ. Si em̃ ea inſpiceres diligẽ
ter · et ſi vermibus eſſet plena cella tua vſq;:
ip̃is ꝑmaneres ſine accidia: (̃II
— NVaricia deteſtanda eſt. pꝛimo ꝓpter multiplices ma⸗

a vſqʒ ad collũ etiaʒ in
De peccato auaricie·

ledictões que mn ſcripturis auaris inf licte ſunt Vnð
5 „ 7 „ ð „ „ èêèõ ☛ *. .
luẽ. vi· Ve vobis diuitiꝰ qui hic hẽtis cõſol atõʒ vr̃aʒ
Tacobi:v· Agite nune diuites· ploꝛate vlulãtes ĩ m ileriis vris

que adueniet vob· Diuitie veſtre putrefacte ſunt· et veſtimẽ

ta veſtra a tinea ſunt comeſta· NRurũ 1 argentũ veſtruz erugi
nauit · ⁊ erugo eoꝛũ in teſ.erit vobis ⁊ man car · v ſcut ignis

geant res ꝑituras.vnde eternas amittant . Et ſic cuz quis dili

genter ſacrã ſcripturã aduertit tũc· xii · m aledictõnes reperi

unt᷑ ſup auaros diuites Quare merito q́s cauere debet auari
cã.· ¶ Scdo ad deteſtatõeʒ auaricie facit hoc ꝙ auaro nihil ẽ
iniquus. Ecẽi·x· Ruaro nihil ẽ ſ. celeſtius . qꝛ ſeelꝰ iude ꝑpetrãt
auari · et vltra · qꝛ iudas dedit xpᷣm ꝓ· xxx · denariis · au arꝰ autẽ
dat eũ qñq; ꝓ vno denario cũ non timet periuriũ cõmittere
⁊ veritatẽ negare ꝓ vno ſolo denario/ Et in vᷣitate pctm̃ iude

fuit auaricia: et inſuꝑ auarus peioꝛ eſt iuda vt patet ex eo qꝛ

₰

iudas · xxx · denarios male acꝗſitos reſtituit · ſʒ auari nũq; vel

raro male acſita reſtituũt. Nũ tũ ſm au pctm̃ ñ dimittit iᷣ

reſtituat᷑ ablatũ· Ctẽ auarꝰ iniquus ẽ in deũ: qꝛ viliſſimam ei
creaturã p̃ponit. Vñ auaricia ab aplo nominat᷑ ydoloꝛũ ſer⸗:

2

uitus · hoc ſic patet · qꝛ auarꝰ dat illa creature pere danda
ſunt ip̃i creatoꝛi · . fidẽ ſpem ⁊ caritatẽ· pꝛimoſ dẽ. qꝛ melius

ſentit de diuitiis z de deo · Credit em̃ ꝙ neceſſaria dẽt habẽ

R

ſi diuitiis ſeruierit · et credit ſe fame pire ſi deo ſeruiret.quaſi

deus minꝰ velit 1 minus poſſit ſeruos ſuos remunerare q́;

diuitie. Duabus em̃ de cauſis accidit ꝙ aliqs nõ ꝓuidit ei qu?ę

ſcit ſibi eſſe fideleʒ ſeruũ:vel qꝛ nõ poteſt· uel qꝛ nõ uult· neu

bꝰ.a ſepius cogitat de theſauro q; de deo· Vnde ĩnocẽtiꝰ de
vilitate cõdicõis humane · Quaricia ẽ pdoloꝛũ ſeruitus · qꝛ ſiẽ

ydolatra ſeruit ſimulacro: ſic auarus ſeruit theſauro. Nã ille

cultũ idolatrie diligẽter ãpliat: ⁊ iſte cumulũ pecunie liben⸗

ter augmẽtat · Hle cũ diligẽtia colit ſimulacrũ2 ille cũ om ni

cura cuſtodit theſaurũ Nlle ſpeʒ ponit in idolatria:iſte ſpeʒ
cõſtituit ĩ pecunia · Nle timet mutil are ſimlacrũ: et ille timet

mmuere theſaurum Ktẽ ꝙ nihil iniquiꝰ ſit auaro patʒ ex eo
ia ſeipſũ vẽdit et ĩterficit · Cccĩaci:x: Mic aĩam venalẽ facit·
nde Aug · ĩ quodã ſermone · Juarꝰ anteq́; lucret᷑ ſeipſum

perdit· ꝛ anteq́; aliquid capiat capit᷑: Valde iniquus reputa
ret᷑ qui ꝓximũ ſuũ inimicis capitalibꝰ vendèt · Sʒ iniquioꝛ re
putaret᷑ qᷓ cognatũ ſuum vl fratꝛẽ ſuũ venderet vel ocaderz

Iniqᷣſſiꝰ q pꝛem ſuũ vendẽt vl occideret: quẽ plus amare te
net᷑ · Sʒ multo iniqoꝛ videt᷑ eẽ reputandus ille qui ſeipſũ ven
dit vel occidit: cũ ſe plus amare debeat q; patreʒ · Inſuꝑ aua⸗
