Kctãtia bõis oꝑibꝰ ſũme cauẽda ẽ ꝓpter tria · xii. D.
tactantia octo modis c ommittit᷑:et quãdo eſt moꝛtale
. quãdo nõ.xiii.Q.Exẽplum ibiden.
Feiuniũ eccleſie ſoluẽs an peccet moꝛt alitergiii. Q.
Feiunãtes a quibus cibis debeãt abſtinere. xviii.Hl.
feiunare an teneant᷑ laboꝛatoꝛes pegrini et mendicigiiii .R
gnoꝛãtia eſt triplex inuindubilis neglecta et affectata.xii· B.
Ignoꝛantia que excuſat a peccato et que nõ.xii.B.
tnni micis ex coꝛde indulgens deꝰ dimittit p eccata · xxv · S. Er⸗
emplum ibidem ; 5èͦů
knimicos tenemur diligere et eis offẽſas ĩdulgere· xx. N.O.
vninncis noſtris tenemur q̃nqʒ ſign a caritatis oſtẽdẽ· xx. D.
Fnimicicias retinẽs in coꝛde an debeat dicere in oꝛatione do
minica illud · dimitte nobis debita noſtra: ſicut et nos dimit
timus debitoꝛibus· xxi. R. ðð
vnobediẽtia deteſtãda eſt ꝑropter quattuoꝛ: et quomodo ſit
peccatum moꝛtalexui.SFS.
Fnuidia valde deteſtãda eſt·xiiii. · Exremplum ibidem·
Fnuidia committit᷑ ſex modis:et quãdo eſt moꝛtale et quan
donsAi e. in
vnuidia deliberata ꝓuenit ex tribus · xiiii · C. “
Fnuidia facit gaudere de aduerſis proximi et triſtari de pro⸗
ſperis xiiii.kk. “”òdłM
nuidia qũo occultat ſe ſub triplici ſpẽ virtutum · xiiii ·. E.
Fra valde deteſtãda eſt ꝓpter quinq;xvꝰ. ”
ra octo modis committit᷑ et quando eſt moꝛtale et quando
veniale · xx · B. . J
Fra habet ſex filias et quando ſunt peccata moꝛalia · xv·. D.
Fra occultat ſe ſub triplici ſpecie virtutum.xv. C.
Fra ꝓpria habet quinq; remedia · xv. M.
Fra aliena habet tria remedia.xv· . “
Ad iram prouocãtes proximos cauſa ſolacii uel cum intẽtõe
grauiter peccant · vin. L·
ubeꝛe mala fieri eſt vnum de nouẽ peccatis alienis · xi XA.
Fudeos eccleſia permittit viuere propter tres ratiões.vii.ff.
tudei ⁊ chiſtiani nouẽ habere debẽt ad ſeinuicem· vi · gg ·

Fudeoꝛũ pueri an ſint baptiſandi inuitis parẽtibusævii· bh ·

fudeoꝛum pueri an ſint ſumiles pueris chꝛiſtianoꝛum ante ba
ptiſmum decedentes?xxiii · E· l J
udex an licite poſſit occidere malefactoꝛemęv.C.
Fudici nõ licet vẽdere iuſtum iudiciũ · v. E. Exemplũ ibidem⸗
Judicia temerariaet ſuſpitiones debemus caueꝛe et omĩa du
bia in melioꝛem partem interpretarixxx· D. H
Tudicia temeraria cauſant᷑ ex duobus· xxx· D· ciũ · xxii. D·
Tudiciũ extremũ in quo loco ſiet · et q̃lis erit citatio ad indi⸗
Iudicium extremũ debet nobis incutere timoꝛẽ ꝓpter diſtri⸗
ctam rationem reddendam · xxu. A. ́”YMM V.
* *

In iudicõ extremo qũo oẽs boĩes reſurgẽt ⁊ ĩ q̃ etate · xx

ralibus · xuii. M · Ct em· xvii · L·
furare nõ debemus aſſueſcere ꝓpter ſeptemii.N.
furantes vane ec ſine cauſa ſiue ſit verum ſiue non qualiter
peccat · ii · B H L„....
Jurantes doloſe et mendaciter vt in merc antiis ſolet fieri q;
grauiter peccant · i·.
Zurando obligare ſe ad talem: vel ad talem penam periculo
ſum eſt · ii · GW. M s
DPeriurium ſolenniſatum eſt maximũ peccatoꝛum · quod pꝛo
batur pPer quinq;ii·.. Exemplum ibidem.

In iudicio extremo reddemus triplicem rationem de tempo

Qui recipit vel qui cogit aliquem ſcienter periurare peccat

moꝛtaliter · i. · Exemplum ibidem .

Jurare et iurament᷑um recipere ſine peccato quis poteſt in
quinqʒ caſibus:ii- R.
Kboꝛauit xpᷣus pꝛo nobis ſex modis· xvi.NN.
aboꝛatoꝛes multipliciter fraudem cõmittunt in ſuis

laboꝛibus. vi. R·

Litigandum nõ eſt principaliter cũ q̃ttuoꝛ ꝑſe onis xii. S

Lites facere inter homines eſt factum diabolicum · miii E⸗ Er

emplum ibidem sä
. . an „ 7 a 59„ W ] „ E 118» 5
Loqui contumeliã et cõuiciũ ꝓximo quãdo? moꝛtle · vii · M.

Loqui verba ſcurrilia et luxurioſa eſt ꝓprie maloꝛum et im
pudicoꝛum coꝛmium. viii. M. Gxempluʒ. ibidem·

—.

K multiloqo dñt hoĩeʒ cohibẽ qᷓnq;ʒ ⁊ qñ ẽ pẽᷣm moꝛ. xviii· L.

Loqui debemus libẽter in menſa de bonis et honeſtis.xviii ·

1.

G. Exemplum ibidem ·

Loquẽdo de luyuria qũo et quãdo ẽ pctm̃ moꝛtale.xix.E.

Ludus taxilloꝛum 6 magnum peccatuʒ ſit poteſt perpendi
i . 11

ex deſenptione taxilloꝛum · xvii · ii. “
Ludus ꝙ ſit lictus ad hoc quattuoꝛ requirunt᷑ · vii · oo.

Luſoꝛes qñʒ ĩ ludo cõmittũt de cẽocto petã moꝛtalia · vii. Rk.
Luloꝛis pctis ꝑticiceps ſe faciũt q̃ ſoꝛtẽ lumĩs rcipiũt · vii.ll.
Luſoꝛes q maledicunt deo et ſanctis q́; gꝛauiter peccãt.i.E.
Luſoꝛ quocũqʒ; auertat oculos coꝛdis mueniet que ſibi ludũ

*

diſuadent ·˖ vii · mm.

Luſoꝛes quibus tenentur reſtituere ea que lucrantur ĩ ludo

vii · nn · GCxemplum ibidem. 1 2
Luxurie actus ſeptem modis committit᷑ vi· X.

1

luta hoc probatur per duo vi. .

Luxuria ꝗ cũ meretricibꝰ cõmittit᷑ ẽ ꝑicloſa ꝓpter tria · vi. B.
Luxurioſus qui virginẽ defloꝛat grauiter peccat hoc ꝓbat᷑ ꝑ

quattuoꝛ et qualiter puniat᷑· vi.¶. Exemplũ ibids

Luyxuria ſodomitica eſt peſſimũ et grauiſſimũ pctm̃ · vi.R.

Luxuria nocet homĩ diſplicet deo et omĩbꝰ ſctĩs ⁊ placʒ dpa
bolo · quod ſic ꝓbatur.xix. A.

Lu xuria ſine actu committit᷑ decẽ modis et quãdo eſt pecca-

tum moꝛtale et quãdo nõ:xix. B.. „
Luxuria habet octo filias et qñ ſũt moꝛtalia et qñ non · xix · T

Luxuria qũo ſe palliat ſub triplici ſpecie virtutũ ·xix. M.

Luxurioſi qui dicũt ſe nõ poſſe caſte viuere mentiunt᷑· hoc ꝓ

batur ꝑ quinqʒ ratiões· xix. N.
Luxurie remedia ſunt tria cũ tribꝰ exẽplis ibi poſitis · xix · O.
Luxurie cõcupiſcẽtia qũ eſt moꝛtale pctm̃.x..
Luxurioſa delectatio cum plena deliberatione et ratione eſt
peccatum moꝛtale.x⸗C.

S
4

7

ipſi nec alicui creature · i · E. Exemplum ibidem.
edicere quãdo ſit peccatũ moꝛtale:et pen a ꝓferentis ma

Luxurie actus ſemꝑ eſt peccatum moꝛtale etiam qui fit cũ ſo

Aledicere nõ licʒ deo nec ſanctis nec homibus nec ſibi

di

4

—ꝑ+

ledictione m cõtra deum .ii.E.in fine ·
Maria adoꝛãda eſt adoꝛatione iperdulie · i · ·

Mana quare obligat᷑ nos iuuare et qualiter nos iuuat 1 vita

et in moꝛte · iii · V. Cxemplum ibidem.

Maria habet ſex maxima priuilegia pre ceteris que enarrant D

in ſalutatione angelica · xii · N. Exempla duo ibidem.
Matrimoniũ honoꝛauit deus multipliciter · xxix · F.
Matrimoniũ cõtrahere volẽtes debẽt tria habere · xxix · B.

Septẽ ſũt cauſe q̃re aliqbꝰ ĩ mr̃imonio ñ bñ ſuccedit · xxix. C.
In matrimonio exiſtentes debent ſeptem habere ad ſeinuicez

vt ſaluentur · xxix · C.

Matrimonium contrahere poſt votum ſimpler à q; peniemno

ſum ſit. ü · O.

In matrimonio exiſtãtes qui nõ abſtinent in ſacris diebus 2
noctibus ab actu matrimonii quomodo quandoqʒ; punian

tur · iii · R· Cxemplum.

Matrimonii actus quãdo ẽ veniale: et quãdo moꝛtale · vi · E. .
Quinqʒ ſunt tempoꝛa in quibus abſtinenduz eſt ab actu ma

trimonii · vi · G.

vn matrimonio exiſtẽtes quomodo poſia ut voueꝛe et a quomo

do non. u. O0.

Vxoꝛ que fur atur viro et maie. erpendit pereat contra pre ece

tum dei · vii. M.
Vro miſericoꝛs qñqʒ facit ꝓbũ virũ.vii · M. Exemplum
Vir percutiens vxoꝛom ſine cauſa an peccet moꝛtaliter · xv·.
Q. verſus finem ·
Mechanici et laboꝛatoꝛes qui fraudulenter opa ſua Efiäunt
peccãt cõtra . eceptum dei. vi R. H
Mentiri et falſum loqui quomõ differũt. vii . .
Mendaciũ deteſtãdum eſt ꝓpter quinqʒ mala.viii. B.
Mẽdacii occaſiões due ſũt ſcʒ cupiditaſ auaricie ⁊ tĩoꝛ · vii
Mẽdaciũ eſt triplex iocoſum offitioſũ et ꝑnicioſum · viii. D.
Mercatoꝛes iurãtes ꝓximis doloſe et mendaciter tenenẽ
reſtitutionẽũ. . Ftem · vii· O. EGxemplum ibidem ·;

Mercatoies qũo emẽdo et ven dẽdo die feſtiuo peccãt moxta

liter · et quando non · iii · D.

„,2 . S

—6

Mercatoꝛũ duodecim genera damnantur.vii.O.
Mercatoꝛes in ſtatera peccant tripliciter · vi· D. .
Mercatoꝛes qui pꝛopter dilatõnem carius vendunt uel qui
defectuoſam rem ſcienter vendunt tenẽtur reſtituere vu· Q
Mercatoꝛes uel mechanici qui uendunt res que niſi ad malü
vſum ualent qualiter peccant · vi· R· —M
Mercatoꝛum fraus et deceptio que fit ex ꝓpoſito ſempeꝛ eſt
pe ecatum moꝛtale · xvii· E· G. H
Mortis pena an aliquid dirimat de pena ꝓ peccatis.xx· G

Morientes qui occidẽdi ſunt pꝛo crimĩbus ſuis qualiter ĩdu

cendi ſunt ad penitentiam xx· E.

Morientes in agone debent ſeipſos et cognatos 1 pueros 1

omnia tempoꝛalia deo ſponte offerre · xvi·K.
Morientibus in agone occurꝛũt peccata perpetrata xii. C.
Moriẽtes qui ĩ agone ꝑdũt vſũ ratõnis qᷣd ſetiendũ ſit de ill
xiC. s
Morientium erroꝛes ſunt multiplicesi. NN. —
Moꝛtis memoria facit contemnere omnia tempoꝛalia mun:
di et delectabilia carnis xvii. . è

Moꝛtis memoria quãdo eſt remedium cõtra gulam · xviii · D·

Mulieres debent vel are capita triplici ratõne · xiii· M.

Mulieres facies ſuas depingentes peccant moꝛtaliter· xiii· ·

Mulierum conſoꝛtia vitanda ſunt eis qui volunt caſte viueꝛe
xix · Q· Cxẽ plũ . ibidẽ “
Mundum amare eſt periculoſum ꝓpterquattuoꝛ·xix· L.

atꝰ ẽ xp̃us de vgine · ⁊ hoc pncipalr ꝓpter tria.xxii· R·

Nobiles pꝛeſidẽtes debent teriũ ſuã ſubditos ſuos
tueri · xi · L· “
Nouẽ ſunt peca aliena.xi.Xc.
Nouitatũ pᷣſumptio quomõ ſit peccatũ moꝛtale· xiii· aa ·

dire ẽ velle alicui malũ ⁊ hoc ẽ valde pùſũ · mi · D
Opeia miſ ericoꝛdie ſpiritualia nobilioꝛa et vtilioꝛa ſũt coꝛꝑa
Opari mala cũ gaudio ⁊ odire illos qui te ĩ bonis ifoꝛmant

Bedire debet qͥs libente ſuis ſuꝑioribꝰ ꝓpter tres cãs

ð —

— T —— — 4 o ⸗

—.—

du

608¹

er

nauſeãbĩr̃e audire bona ⁊ ſalutifera qñ eſt moꝛtle xvi.E. G.
Opera bona facere cum tedio quando eſt moꝛtale vel venia⸗

Orare tenemur pꝛo inimicis noſtrisxx. Q.·. L
Oꝛatio in quinqʒ pꝛecellit ieiunium ⁊ elemoſinam.xxi.x.
Oratio do mĩcalis om nes alias oꝛatõnes pꝛecellit xxi.B·.

Oratõnis dominicalis expoſitio·xxi . A.
Oꝛatio ſanctoꝛum in celo ſemper exauditur · iii · V.
Oꝛnatus veſtium incitans ad malam libidinẽ eſt peccatũ moꝛ
Oꝛnatus mulierum in crinibus et peplis repꝛehenſibilis eſt·
Oꝛnatũ ⁊ pulchritudinẽ coꝛꝑis debẽt cohibẽ illa quqʒ · xiu · O

.

Ktientia per tria acquiritur·xxx ·. H. H
Datientiam habere dẽmꝰ in aduerſis et in tribula tioni
bus noſtris· xx. OA. rsl Hr
Darentes tenentur ſex ſuis filiis.ini · QA. ä
DParentes debent infoꝛmare filios quomodo ſe debeãt habe⸗
re ad pꝛoximos.ini. D.
Darentes debent filios ſuos cum virgis coꝛrigere et nõ ma⸗
ledicere eis cum verbis· iniiUc6..—
Harẽtes quomodo ſꝑ mereri poſſunt in educatõne pueroꝛũ·

iiii · E. Ttem· xxix · G. DWD
Darẽtes qui hereditant iniuſtas res ſi uꝑ pueros ſuos mi · C.
hParentes quomodo debent informare pueros ſuos ne quic
qᷓ; furentur etiam de paruis rebus.vii G· Gxempla ibidem ·
Darentes in ſex poſſunt demereri ꝙ pueri eorum moriũtur
ante etatem legitimam · xxiii. D. M
DPaſſio chriſti ad memoriam reducenda eſt illis qui ꝓ crimini
bus ſuis occidendi ſunt.xx. C. “” l
DPaſſionem chriſti rememoꝛãdo conſiderare debemus qi

pꝛo nobis ſuſtinuit . t a quibus et pꝛo quibus ſi uſtinuit et
quomodo iam patitur a malis chriſtianisxxii .DLD. H
Dater noſter eſt deꝰ et quare eũ ſic noĩamꝰ.xxi..Ftẽ.xxii.C.
Dater ſupernaturalis·id eſt.celeſtis a nobis honoꝛandus eſt

tripliciter.mi.V.

Peccatũ quodcũqʒ; moꝛtale quod guiſ dimittit nõ ppter deũ

Dater ſpirleualis i. ſacerdos eſt eriplickten honoꝛãd? iii· l.

Deccata aliena ſunt nouem.xi· K. “
DPeccata clamantia in celum ſunt quattuoꝛ v. B. S

DPeccata manifeſtanda ſunt ad emedandũ 1 coꝛrigẽdũ xi. A.

Deccatum moꝛtale quattuo: modis committitur · xi.· N.

DPeccatum oꝛitur in cogitatione · progreditur in lectatione V

et cõſumitur in conſenſu rationisxix· B·

Peccatum moꝛtale nocet homini in vita et in moꝛte:et polt 4

moꝛtem.xii.E.

Deccatum nocet illis qui ſunt in pingatoꝛio· illis qui ſu unti in

inferno in celo et in mundo · xii. E·
Decceatum moꝛtale poteſt precauere quilibet bomo m ediãte
gratia· et hoc probatur per tria xii, M.

ſed propter timoꝛem bominu. xix ·

Peccatoꝛ volens peniterẽ debet duo facere · et habere pem

firmã de ĩdulgẽtia peccatoꝛũ · xxv · E· Et xxv.O.xẽplũ. ibidẽ

Deccatum veniale quid ſit: et quot modis cõmittitur: 1 dam

na que infert homini · xi. L.

DPeccata venialia ſunt occaſio peccatorum mortzlium et hoe

quattuoꝛ modis.xu.O
Peccata venialia octo modis dimittunt᷑·xii/Q.

Dene inferni ſunt multũ acerbe· xii · M. Eremplu bivem.

Dãnati vtrũ vellẽt omẽs homĩes damnari · xi· R·
DHena purg atoꝛii q;ʒ grauis ſit· xii · N.Exemplũ ibidem-

Dena damnatoꝛũ eſt grauiſſima quod probatur per fercula
et potum ipſoꝛum ·xvmi.R.S.

Denitẽtie dignitas ⁊ vtilitas oſtẽdit᷑ in tribns · xxv. X.

DPenitẽtiam falſam agũt nouẽ geneꝛa hominũ · xxv. N.

Pnia ẽ oĩpotẽſ reſpectu dei ⁊ pcõꝛũ p̃ter qttuoꝛ:xxv·Q.D.
DPenitẽtia vera que ſit · xxx · · Cxemplum i ioem.
DPertinacia quomodo ſit peccatum moꝛtale· riii · x ·
Dietas eſt triplex ſcʒ quo ad deũ quo ad ꝓrimũ et quo ad ſe
DPrecepta qũo qlibet. adult? tenet᷑ ſci cire · xi · Q. ipſũ xxx. B.
DPrecepta ſũt cũ ſũma diligẽtia ſeruãda ꝓpter ·x· cauſas·i· N·

Precepta ſũt ſcripta ĩ triplici ꝑte coꝛꝑis nii ⁊ qᷓre.i.B.

444

Rin
diͤte

deu⸗

cul⸗

o

Precepta decalogi emanãt a dilectõne dei pꝛoximi.i. C.

—

4

Preſumptio nouitatũ quomõ ſit peccatũ moꝛtale · xiii · aa
Duſillanimitas quomodo ſit moꝛtale · xvi ·WỹW

*

Veritur an teneamur penitere de venialibus: ⁊ vtruʒ cõ

Queriur an quis poſſit viuere ſine peccato moꝛtaliæxii. M.
Quietem mentis qũo impediunt dinuitie · 1 quomodo inquie⸗

tudo talis eſt peccatum moꝛtale. xvii·. D.
R Kptoꝛes in tribus peioꝛes ſunt diabolo · vi · X.

Raptoꝛis vxoꝛ qũo põt vti de rapinis ⁊ qũo non.vi. B
Reliquie ſanctoꝛũ qualiter ſunt adoꝛande · i. xk.
Reliquie ſanctoꝛum furari vel emere ſymoniacum eſt· vi · W.
Res inuente qualiter reſtituende ſunt·vii·D..

Res iniuſtas heredibus relinquẽtes qualiter puniant᷑ v . qN.

exemplum ibidẽ · ktem · vii · pp· exemplum ibiden. .
Res miuſtas ꝑuas furantes quando eſt moꝛtale 1 quando
veniale · vi · E· (((do hoc viͤ E.
Res puas furantes qualiter opottert reſtituere · tria exepla
Res que furantur ſerui ancille dominis· male expendunt
quomodo peccant· vircrck. M
Res iniuſtas poſſidendes debent ſeptem zoKeare que inſti⸗

gant eum ad reſtitõnem. vii· pp· exemplum ibidem.

Res iniuſtas poſſidentes an ſtatim teneant᷑ reſtituẽ · vii · q ·

5 .

Res iniuſte reſtituende ſunt heredibus:⁊ non debet cum eis

eccleſias vel monaſteria edificare nec paupenbus erogare ·
vii rr exemplum ibideninmn.
„ „ . . . . .
Res iniuſte reſtituende ſunt: alias pctm̃ nõ dimittit᷑ · xxv · O·

7

Rem raptam vel furatam emens quinqʒ dãna ĩcurrit· vii·. S.

Rerum iniuſtarum pticipatio eſt vnum de nouem peccatis

alienis-.Yx JJJ.
Reſtitutio qũo debeat fieri per illum qui impediuit aliquem
in conſecutione muneris vel beneficii. vn ·ll.
Reſtitutio quomõ debeat fieri per illos qui male receperunt H
a perſonis eccleſiaſticis · vi · tt. l

lNteri: ⁊ an dimittantur ſine moꝛtalibusgxui.D.
Queriter an damnati vellent om̃s homines damnarixg xu·RKR.
Queritur an qs poſſit odire deum an nonxxix·.Ek —

Reſututio etiam debet fieri de paruis rebus iniuſtis· Et boe

patet per tria exem a⸗ vi. C· ktem · vi · tt ·
Reltitu

lè nõ tenet il

tis.vrui wK. 2
Sacramentum calicis quomodo ſit adoꝛandum ñi· S.

Sacerdotes hñt magna nouẽ puilegia p̃ cunctis hominibus

müdi · xxviii · ·

Sacerdos exiſtẽs in pccẽ̃o moꝛtali quotiẽs exercet actũ aliquẽ?

ſacris oꝛdinibꝰ annexũ totiẽs pẽat moꝛtłr xxviii·..

Sacerdos foꝛnicariꝰ eſt ſuſpẽſus ipᷣo iure ab officõ xxvm. E
Sacerdotes male expendẽtes patrimoniũ xp̃i tenent᷑ ad ĩſti

tutõem xxvmi· F-C.

Simiiter concubine ſacerdotũ tenent᷑ reſtituere ea que ſice

pꝛo tali actu receperunt. ihidem.
Sacerdotes quare honoꝛandi ſunt·iiii. VJ.

* 9

Sancti oꝛant pro nobis tripliei de cauſa· ii·. VY
Sancti qualiter adoꝛandi ſunt·i.xNx.

Sanctos honorantes et diffinitiue ereventes ꝙ, eis hoc vel il

Spem quadruplicem requirit deus a quo libet homine ·i · L.
Satiſ factio debet fieri per contrarium et ſatiſ factio expleta

in peccato m oꝛtali quomodo valet.xw· L. M.
Spirituſſancti dona ſunt ſe eptem. xxx ·KKR.
Spirtuſ c
Porſinumm et ſeipſum xxx· E.· Ttem· xxx· L.

Suffragia facta per malos vtrum valeant defunctis · xii · C·

Superbus qualiter pꝛo deo colit oꝛmatum coꝛporisi. V.
Supl
decimo · B. ́èM
Superbia deteſtanda eſt pꝛopter tria · xiii ·

Superbia eſt duplex interioꝛ et exterioꝛ· Enterioꝛ habet quat

tuoꝛ ſpeciesꝶ· xii B.

Superbus ſe pꝛeferene aliis in eſtimatõne ſua q; perieuloſe

peccat · xii · Q⸗

. .

Kcramẽta ſũt ſeptẽ .ꝛ. v. ſt neceſſiratis v duo uolũta

Sacrilegium committunt qui furant᷑ in loco ſacro vii · K.·

anctus per donum ſcientie docet cognoſcere deum

oꝛnatus incitans ad libidinem eſt peccatum moꝛtale ·

Suꝑbie ĩerioris ſpẽs q̃ttuoꝛ quõ ſunt peccata moꝛtla · xiiii ·

Suꝑbꝰ hĩtꝰ ẽ clpabilis ꝓpt · ii · xii · · duo exempla ibidem ·
Super bia capitis in crinibus et in peplis eſt repꝛehenſibilis
pꝛopter iſta xiii · C· Gxemplum ibidem

Supeꝛbia cinguloꝛũ et ſotulariũ eſt magna ſtultitia · xii. E I.

Superb“ oꝛnatus nocet homĩ deo anglis 1 pximis· xiii· M·

Superbia occultat ſe ſub triplici ſpecie vtutum xiii · vb·

Super bie remedia ſunt ſex. Nii · cc ·

ESmp“ pꝛeſens elt vtiliter expendẽdũ et quare · xvi. N.
Tempus obſeꝛuare in actibus hominum quando licet

Tpalia nõ poſſũt ſatiare affectũ hoĩſ a aĩe triplici roe · xxi .· B

*

Tempalium affectus quibus modis eſt pcëm moꝛtale ·ix · K.

Temporalia cum nimia tenacitate retinens qualiter peccat
ix. B. Exemplum ibidem tem. xx .BQR. H

Tpalia et neceſſaria vite pꝛeſ ẽtis debemꝰ ſpare a deo · xvii. R
De tempalibꝰ reddem? deo rõem triplicẽ · xvii · M· Et. xviii· T
Tempoꝛalia pluribus hominibus ſunt occaſio ꝙ mali et per

uerſi ef ficiuntur · xvii· O·. Gxemplum ibidem ·
Theolonia et vectigalia ſoluenda ſunt· vii· N. JM
Theolonia et pedagia exigens a clericis eſt ipſo facto excom⸗

nagna mala committit· viii ·. NX.

Teſuis falſus tria m nittit:
Teſtes iniqui quomodo puniantur a deo etiam quandoq;

in preſenti · viii · N. exemplum ibiddem.
FTrinitas in diuinis multipliciter pꝛobatur · xxii · B

Gſtire nudos eſt multum meritorium ·xx ·. O
Veſiiũ p̃cioſitas ẽ pabilis. ꝓpter ꝗqttuoꝛ xiii · E. Exem
um ibidem. ́”́”UJ”U

Veſtium ſuperfluitas attendit᷑ in tribus · xii · E. Exẽplũ ibidẽ

Veſtium oꝛatus poteſt eſſe peccatum moꝛtale triplici ratio
ne. xiii · N. Exẽplũ ibidẽ· Cerx hoc debet elicere · xix · G.
Videns mulierem omatam vel faciem pulchram duo bona
Viſus et oculi diligẽter ſũt cuſtodiẽdi ꝓpter tres cãs: ex · D.
Virtuoſi et virtutes quomodo ab amatoribus mundi irridẽ

tur xi · C.

Vnctio extrema: jbus cõferẽda ſit: 1 an poſſit iterari · wii. .
Vnctio extrema habet pꝛincipaliter ſex effectus· vi. B.
Vota ſtulta pꝛomittentes qualiter peccent. :· R.
Votum quid ſit·ꝛ ꝙ tria requirunt᷑ ad votum ſiendum.ii 1.
Votum licitum ſp obligat exceptis quattuoꝛ caſibusu. I.
In quibꝰ votis epi poſſunt diſpẽſare: 1 ĩ quibus nõa. qN. J
Voues vtruʒ ſtatim teneat᷑ votũ adimple. ii⸗ D- exẽplũ ibidẽ W
Vouere qui onun 1 qui non·i. Q. ”U
Vota nõ ꝑſoluẽtes q́; grauiter puniant᷑ de h exẽplum. iR. „
Vſura ꝙ ſit pctm̃ ce iuſticiã · hoc pꝛobat᷑ ꝑ tria · vi· .·
Vſurarius peioꝛ eſt diabolo. iudeo iuda moꝛte · inferno. inſ u
per omni peccatoꝛe · vi. V. .
Vſurarii publici quad: uplici pena plectuntur. . 8 ſepultura
eoꝛum. vi · F. Eyemplum ibidem. 4
Vſurã in emẽdo 2 vendẽdo cõmittunt iſti bomies. vii. Q.
Vſurarioꝛũ nouẽ gnaenumerant q vſurã cõmittunt · vii. „.
Quando licet mutuum ſub vſura reciꝑe quãdo nõ·vii· aa·
Oß liq; ab vſurario elemoſinã vl dona r recipe qñ nõ · vii · bb ·
Maritus qui habʒ filiã vſurarii in vxoꝛẽ quomodo poteſt do
tem recipere 1quomodo non. vii · cc· (nõ vi dd.
Creditoꝛ qũo pot recipe ſea olutõz debiti ab vſurario quomõ
. Vſurarius quibꝰ modis cogit᷑ ad reſtitutõem · vii · e·
Vryoꝛ qualẽ dilectõem dẽt habere ad viruʒ 2 ecõuerſo· xxix. E.
Vyoꝛ qñ moꝛtalr peccat furũdo viro ſuꝗ ⁊ qᷓndo nõ.xxix· M.
Voluntas dei quo ad nos Ppncipaliter cõſiſut in tribꝰ. xxi· C.
p̃s eſt mꝗr̃ noſter ⁊ docet nos ſeptẽ bona· xxi. E-
¶ Kpm dẽmus pelige in dominũ nym ꝓpter qͥnqʒ·xvi. C.
Fpi incarnatio quõ facta ſit quare conceptio o iſius attri⸗
buitur ſpirituiſancto· xxui .M. ⁊T·
IXps laboꝛauit pꝛo nobis ſex modis·xvi.M·
Ips tribus vicibꝰ eſuriit 1 qualẽ cibuz tunc hubuit wii E.
W Dolatnã qũo cõmittunt ſuꝑbi. auari guloſi · i. V.
Ymagines poſſumus: adoꝛare ſine ydolatria · i· .
yro. criſis deteſtanda ẽ Ppte tria. 2 41 ſſi unt tres ſ peces ppo
. criſis· ii· L. = (tale · xiu · V.
Ypoenſis octo modis cõmittitur: ⁊ quando eſt Peccatun moꝛ

HW . . * S
r ⸗ „ .
. .
W
4. . .
D
„

8 4 . .
2 —
2 4
₰ .
3 . —KS *
2 H .
* *
.
8 N
. .
* .
— *

„ S=l
. .
B 2 .
.
* 4 .
* *

. . * * .
.
R . Wð . . . 3 4
H . . — .
. .
4 4
W . 4

.
— . .
.
„ 4 . 4
5 *
B
. * .
* 3
*
.
. * . .
.

.
D *
.,;
£
.

— „
— —☛ *
. ¹
4 .
. . 8

Gb 566, Jnuc. ,Z

Lese Zeichen Cc

2 2s chen ſol. 12 V H ſol. 131

3 2 izelien ſo 750 v 6 ſ 151r.

laurenti in
t Gofred
alijs quibu
veriſſimo

laurenti in
et Bofred“!

alijs quibul
b veriſſimo

crinen ſpeñ
ticem extra

=
S

W
”M
=
”ÿMB

D
“
S“
=

?Mcõ

l
. 3 6 = S B R 5 .
2 òM
7 *

0
V

Liber diſcipuli

X

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

e eruditõne xp̃ifideliũ kncipit ·
We preceptis in generali.
½ vis ad vitã igredi ſerua mãdata dei · Mat.
xix· In verbis ꝓpoſitis oſtẽdit xp̃us cuilibet
bomi viaʒ vite eterne: cũ dicit Si vis ad vitã
1c̃ · Sciẽdũ ꝙ pᷣcepta ſũt p omnibꝰ ĩtime di NR
ligẽda:a cũ ſũma diligẽtia ſeruãda·Vñ pſal.
Tdeo dilexi mãdata tua ſuꝑ auꝛũ ⁊ thopazʒiõö
Et hoc ꝓpter decẽ cauſaſ. DPrima cauſa eſtqꝛ faciunt obſea
toꝛes ſuos amicos dei · Vñ tᷣobã.xiii.·Vos amici mei eſtis ſi fe
fceritis q̃ p̃cipio vobis · Nec hec ẽ parũ:q; deo ſeruire ẽ regna
re.O quãatũ bonũ cedit homĩ cũ nõ ſolum fit ſeruꝰ regis cele
” ſtis ſed etiã amicꝰ regis eterni·Eccĩ.vi· Amico fideli nulla eſt
N/ cõꝑatio:.ſʒ xpᷣs ẽ fideliſſimꝰ amicꝰ.· Vñ Friſto · i. rethori· oſten
Ntit ſi qͥs ſit verꝰ ⁊ fidelis amicus dicẽs.Amicꝰ ẽ qui oꝑatur al
teri que putat ſibi eẽ bona et hoc ꝓpteꝛ illũ. Modo hoc mani
feſte et pleniſſime inuenit᷑ in xpᷣo q̃ nobis quotidie benefactt
ex ſua bonitate ⁊ miſericoꝛdia: et hoc ꝓropter noſtrũ bonuz
qꝛ de bonis niis mhil indiget · Vñ pſal.Bonorũ nroꝛũ nõ iĩidi
ges · Tdeo diſcrete ⁊ ſapiẽter faciũt qͥ qꝗᷓrũt quõ amoꝛẽ ⁊ amici
ciã dei poſſũt acqrere: ſed ho- ſii obſeruatõe pꝛeceptoꝛũ . ot
patet ĩ autoritate Toh· p̃allegata. Sʒ q̃les amici ⁊ cõſãguinei
erũt obſeꝛuatoꝛes pꝛeceptoꝛũ deis Reſpõdeo ꝙ; pᷣcepta faciũt
obſeruatoꝛeſ attinẽteſ eẽ deo quaſi oĩ gne attinẽtie · Vñ mat.
xii · Quicũq; fecerit volũtatẽ pr̃is mei qui ĩ celis ẽ: ipſe meus
fr et ſoꝛoꝛ et mater eſt.Erater vl ſoꝛoꝛ xpᷣi ẽ qꝛ cohereſ/ Quaſi
m xpᷣi ẽ bona mulier: que mãdata obſeruat · qꝛ coronat᷑ ſitut
mater pp̃i que regina celi a terre eſt· Vnde Luce · vii · Mater
mea et fres mei ſùt qui verbũ dei audiunt et faciunt · ¶ Scda
cauſa quia hoĩeſ ad hoc a deo facti ſũt ut mandata eius cuſto
diant · Vñ optimũ ꝙ hoĩes ſeculares et cõmunes poſſũt facz
in mũdo iſto ſcᷣm ſuũ ſtatuʒ videt᷑ hoc eſſe. Vnde in ꝓuerB5.

S

BR

Balancde Q

20

0

Focus

N

K

J
10

9

10

.
=
S
Sð

H
8

G
7

S
Nil melius q; attẽdere ĩ mãdatis dei ꝛc̃ · quia hic eſt finis hoii
„„ „ 7 6
Vnde Friſto·vi·thopico.Einis ĩ vnoquoqʒ gne ẽ optimuʒ·et u.
cuius grã fiũt alia· Vñ Eccleſiaſtes vltĩo · Time deũ ⁊ mãdata
— 0 „ 5
5
S