ꝑ iudiceris· et hoc qð aliis feceris tibiipſi patiaris · Queritur

kmitte nobis debita noſtra:ſicut 1 nos dimittimus de
bitoꝛibus nr̃is. Mec eſt quinta Petitio ĩ qᷓ̃ xetimꝰ remiſ
ſtoònẽ peccatoꝛũ noſtroꝛũ in deũ: in pximos: 1 in noſmetipos
Querit᷑ quare xpũs dixit dimitte nobis debita nra: 2 nõ pctã
noſtra ñdeo ſm hein. de firmaria · Q chꝛiſt? meliꝰ dixit di
nitte nobis debita nr̃a: qᷓ; ſi dixiſſet dimitte nob peccata nr̃a
Nam plꝰ petimꝰ dicendo dimitte nobis debita noſtra q; ſi di

BSequit᷑ · Siẽ ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ noſtris· Moc ſignã

ptrummpele
mitm o
cötra puinmun
det 4 nong.
deete lntt⸗
di gpaee 4
(ia heet in
ten 8 e ec
ſcda ſce
Corblttere⸗
Tien
gn
tlen in qnt

nali1 pecca

lis peee
ptſumplatte

i ſothi⸗Chii

Aus⸗Undeb
ptemur:qt

Veratii qu⸗

ſtroau,
ututis⸗ (S

Cmmgnapar
hletoes in
arctabon⸗
ſcnpeditus
ſconi Vn
Demmme
ntus reſſtend
Ftdeknin
ne
ſapugnant
ecundige⸗
leſtanent.

rloſin

nun
i perde
turin tern,
ino glt
nmhsqon
uote zar

lel eſen

tapentn

dimittimnsde.
feumtnmn

nolmps

ninnnogen

meldintd

bparrii
nolmqhf
gein⸗ ini
dunp e⸗
nügnidochn
Nitün .
nis NMoſe
Iſtcutenen
uni
chzRW

Pauni

cnoe d

LD6 ORNIA. DONAERACK.

mittimꝰ debitonb? noſtris: cum tamẽ adhuc ſtant in rancoꝛe
cõtra ꝓximũ: nec ſibi indulſerũt nec indulgere intendũt . Vi
det᷑ ꝙ non. qꝛ mentiunt᷑ ⁊ mentiẽdo peccant.ergo no debẽt

dicere illa vba·ſicut ⁊ nos dimittimus in dñica oꝛatõe · Dice n
dũ ꝙ peccatoꝛes dicere debẽt nec me ntiunt᷑ · qꝛ hec oꝛatio eſt
cõis· ⁊ licet nõ habeat veritatẽ exꝑte eo ꝛũ: tamẽ habet verita
tem ex ꝑte eccleſie ĩ ꝑſona cuius dicit᷑ · Vñ dicit beat? thomas
ſcda ſcde · q· lxxxiui Dicere nõ ceſſent imo plus valet dicẽ qzʒ

obmittere ⸗· ( Sexta petitio.

vt ſimpliciter nõ temptemur

.

.

ctus · Vnde beatus tho de aquino· Non em̃ petimus vt nõ tẽ
ptemur: q;ꝛ temptari non eſt malũ: ſed magis eſt ad virtutis
exercitiũ quando viriliter reſiſtitur· Vnde etiaʒ auguſt · TCem⸗
ptatio cui EH eſt peccatũ ſed magis cauſa exercende
(Sciendum etiam ꝙ neceſſariũ eſt ꝙ temptamur.

virtutis ·

T ne nos inducas in temptatõem · Mec eſt ſexta petitõ
in qua petimꝰ pꝛeſeruari a futuris malis ⁊ pctis· ſicut
antea in qnta petitõne petiuimus indulgeri nobis pꝛeterita
mala peccata · ſic hic in ſexta petimus pꝛeſeruari a futuris
malis 1 peccatis· Seiendũ aũt ꝙ in hac petitõne nõ petimus
ne inducamur in temptatõz
Ule em inducit᷑ in temptatõeʒ qͥ ſuꝑatur ⁊ capit. ſicut piſcis

in rethi · Chꝛiſtus em̃ fuit tẽptatus ſed nõ in te mptatõem du

q; magna pars meritoꝛũ noſtroꝛũ conſiſtit in ſuſtinendo tri

bulatòes in vincendo temptatões· quia alias oꝑa noſtra et
exercitia bona modica ſunt· Vñ augꝰ· Nulłꝰ hoĩm ẽ tanta iu-

ſticia pꝛeditus:cui nõ ſit nece ſſaria tribulatõis tẽptatio ad ꝓ

ficendũ. Vnde beñ · Quotiens reſiſteris totiẽs coꝛonaberis ·

„

DPermitt unt᷑ em̃ ſuꝑ nos temptatões a deo vt tẽptati reſiſta

mus. reſitendo vincamus· vincendo mereamur vitaz eternã

Vnde fero. in epla· Quis ſanctoꝛũ ſine certamine coꝛonatus

eſtz Vnde augꝰ. Si nullus eſſz hoſtis nulla eẽt pugna. Si nul⸗
la pugna nulla victoꝛia. Si nulla victoꝛia nulla corona:quia

certauerit·

ſecunduz apoſtolum · Nullus coꝛonabitur niſi qui legituime

„ 1

vtrum peccatoꝛes poſſunt vlł debent hoc dicẽ.· ſicut ⁊ nos di⸗

A. Dü OaNHG E wp .
(Sepamaperttoog. (t

N 6o libera nos a malo- Mec eſt ſeptima petitio 1 vltia nrinte

S illius nĩe dñice oꝛatõis In qua petimus ab omni pie: gluman
ſenti malo liberari· Vt ergo Cipꝛianꝰ dicit · hoc petimꝰ vt ab lte it
omĩ malo ĩminenti liberemur · Et merito · qꝛ totus mundꝰ eſt tntodi
plenus priculis Et nos vndiq; ſumꝰ arcũdati multiplicbbus inpent⸗
laqueis · q; ſupꝛa habemꝰ timoꝛẽ inoꝛdin atũ· ab infra amoꝛez Ppznenſt
inoꝛdinatũ:ab ante voluntatẽ ꝑuerſam · a retro peccatoꝛũ pie gle ntepe
teritoꝛũ delectatõem· a dextris excelle ntiã in ꝓſperis:a ſin: (imeon
ſtris impatientiã in aduerſii· Sic ergo quocũq; nos vertimꝰ munhſaniu
diabolũ ĩſidiantẽ nobis habemꝰ. Ergo merito dicere ⁊ clama
M re debemꝰ libera nos a malo· Ttem in hac petitõe petimꝰ libe
rari a malo pene ĩferni:⁊ merito:q; hec pena ẽ grauis nimis
Moc patʒ qꝛ minoꝛ pena inferni excedit oẽm penã mudi · Vñü
cũ quereret᷑ a quodã heremita cur ſe taʒ dure affligeret -’Re
ſpondit · Totus laboꝛ vite mee nõ eſt cõgabilis ad vnã diem cilit
toꝛmentoꝛũ qᷓ peccatoꝛibꝰ in futuro ſeculo reſeruant᷑· Vnde mmmzi
etiñ augꝰ. de vbis apli ſermone · lxxxii· Quecũqʒ ſunt in ne unſninti
eterno minoꝛa toꝛmẽta: peioꝛa vtiqʒ ſunt q; quefoꝛmidas iin (eſten
hoc ſeculo· Yſidoꝛꝰ in ſinonimis· Intende anio quoſcũq; tor mte lne
mentoꝛũ dolores:quaſcũq; doloꝛũ acerbitates:⁊ comꝑa boc üTbezve
totũ i ehenne: ⁊ leue eſt om̃e quod pateris · ktẽ il la pena non eſehu
iue kt

ſolũ eſt acerbiſſima: ſed etiã eterna· Vnde math.xxv hũt bii
autrirgo
leronid,

in ſi nrpluid eternũ. Vnde etiã hugo de ſancto victoꝛe · li · i. de
lunlunge
telnet pthi

anĩa:Quis putas tũc meroꝛ erit? ꝗᷓ triſticia? cum ſepabunct
impii a conſoꝛtio ſanctoꝛũ ⁊ a viſione dei · Et traditi in pote:·
ſtatẽ demonũ ibunt cũ ip̃is in ignẽ: ibiqʒ ſe mꝑ erũt ſine fine
in luctu gemittuu ([LCLoncluſio oꝛatõis dnice· irirnn,
Men. Pro quo nota ſm Meinncũ de firmaria Tp̃e xp̃s amen
ſignanter cõcludit iſtam oꝛatõz ꝑ hoc vocabulu Rmẽ Womn
IAn quo verbo optat᷑ adimpletio oĩm petitionum pꝛedictarũ il
Que quidẽ dictio ᷣm Auguſt.nec eſt greca:nec latina: ſed he⸗ R
bꝛaica Et idẽ ſignat ꝙ fiat. Eiat aũt hec dictio habet tripliceʒ lim do
efficatiam virtutem nam concludit oratõnem· Ideo ſeom R
bieronimũ · dicitur ſignaculum oratõis · eo ꝙ ip̃aʒ claudat et wich

W

vetltioy
1b ornr

usmud
mlapubr⸗
dutinmmon
pfarmüe
ſpensa ſ

Pnosen

cerencan
depennle
gruns nins
enü nide
figente
apni den
tuint. Moe
ſuntinige
Aomdisin
cwhͤchte
31conp le
Alapemm
nw ithi
or in⸗
un ſyrun
Piair pore
cirinefmne
tösdinte
Abetu ne
m pmmin
zumßn
Prnhie
. o ſ
gcum .

%
cpenmdNh

eõcludat. Secũdo recolligit oꝛantis intẽtõem · quia cũ dicimꝰ

amen. intẽtio nr̃a ſũmatĩ ferẽ ſ uꝑ oĩa pꝛecedẽtia· et ſi aliquid

ex hum ana fragilitate ꝑ deſtructõem mẽtis abſ. qʒ actuali in⸗
tentõe in tota oꝛatõe eẽt ꝑtranſitũ: ad illudꝰ iĩplicite redit in
tentio dicẽdo amen. Tercio impetrat exauditõem · eſt eĩ amẽ
impetratõnis nota· Vnð Rabanꝰ dicit.· Deꝛ hoc ꝙ dicit domi
no amen . ſignat indubitãter nobis a domino conferri omnia
que nte poſtulams e in hoc terminatur expoſitio huius ſã

ctiſſime oꝛatõis xpᷣi oꝛe ꝓlate:cui eſt honoꝛ 1 gloria in ſeculo
rum ſecula -— l “M

Expoſitio ſup angelicã ſalutatõneʒz ĩepit.
Ve maria gra plena Sciẽdũ ꝓ iſta ſalutatõ ange
lica eſt marie vgini valde groſa. Cid em̃ ſilutat ſo
valde gratioſe letãter recipit· quia cale gaudiuzʒ
habet ex ſalutatõne iſta deuote dicta⸗ quale hũit
ũ qꝛ ibi recitant᷑ ſex
mauma pᷣuilegia virgis marie. ¶ Drimũ ẽ ꝙ ißa fuit ſſ eclz N
totiꝰ mũdicie: ꝗqʒ notat᷑ ꝑ hoc qð i i dicit aue · iſine ve alieui⸗
culpe ſiue macule.· Euit em̃ ſine macela in coꝛpe· et ſine eulpa ĩ
maẽte a em habuit pulchritudinẽ compis 2 mẽtis. Citiccꝛuʒ

uii · Tota pulchca eſ aĩca mea Tp̃a eĩ fuit pulcra.qꝛ oẽs virtu

tes ĩ ſe hũitiõ merito dict᷑ tota pulera. Rug. Si oẽs ſcos ĩteꝛ

rogarẽ. 1c̃. Ttem aug. in. xii li.de ciui.dei. rgo pulcherrima

inquit virgo decoꝛa coꝛꝑe · aĩa fulgida five ꝓꝑſpicua. mẽte cla
ra.Mieroniꝰ. Dei genitrix ſ pecioſa p̃dicat᷑ velut colũba: pul⸗:

cia vt luna:electa vt ſol. Et in hac dictõe appetẽdũ ẽ ab ea vt
te iuuet vt hic peniteas. et vt ĩ agone ſine mackla moꝛtalis cri
mĩs ĩuemaris. Quia ſeðᷣm pſal· Moꝛs pcoꝛũ peſſima. (Se
cundum priuilegium . Quia ipſa eſt lucerna cluitatis ſaperne
quod notatur in hac dictione maria . quod ĩterpꝛetatur illu
minatrix· Bernhardus. Marie pꝛeſentia to tus illuminatur oꝛ
bis · adeo vt et ipſa ſuperna ciuitas clarius rutilet virginee
lampadis illuſtrata fulgoribus. Sciendum ꝙ hoc nomen ma
ria in ipſa ſalutatione an gelica eſt valde attente et deuote

nominãdũ. Erimo qꝛ hoc nomẽ maria deuote noĩatũ motẽ O

. .
2 . + . 2 . 22 5¾ 7
– 1 4 4 . 4. . 2 4 . * 7. 4
. 4 . Eee 2 J 4 òLG . 7
4 . - 4 „ . 1. . . 7

illuminat · Canticoꝛũi· Oleũ effuſũ nomẽ tuuʒ · Secũdo affe
ctũ inflamat. Bern. O mitũ amabilis. o magna· o pia:o dul
cis maria Tu nec noĩari qdem potes q̃n accẽdas: nec cogita⸗
ri q recrees affectus dulcedinẽ· Terco quia demones fugat
Bn· Fluũt et peunt ſicut ceraa facie ignis demones:vbicũqʒ

ĩueniũt crebꝛã huiꝰ noĩs ĩuocatõem/deuotam recoꝛdatõem

ſolicitã imitatõem · Quarto in ꝑiculiſ adiuuat Beꝛn· n angu .*
ſtiis et in rebꝰ dubiis mariã inuoca:mariã cogita.nõ recedat
ab oꝛe: nec recedat a coꝛde Et in hac dictõe petẽdũ eſt vt ißa

illu minet mẽtis tue tenebꝛas ad cognoſcẽdum teipſũ· Beꝛn·
ſupꝑ cantica· Scio neminẽ abſq; ſui cogmtõe ſaluari. de qua

nimiruʒz mateꝛ ſalutis bumilitas oꝛi᷑ et timoꝛ domini. qui et

ipſe ſicut eſt initiũ ſ apie ita 1 ſalutis. Vnde Criſo.Multo me

lioꝛ ⁊ laudabilioꝛ es ſi te cognoſcis: qʒ ſite neglecto curſuz ſi⸗

deruʒ· vires herbarũ· cõplexionẽ hoĩmnaturas Aĩaliũcogno

ſceres: et ſeĩam oĩ m celeſtiũ terꝛeſtriũ habe res. Verciũ ẽ

9

ꝙ ißa eſt aqueductꝰ ſiue diſpẽſatrix celeſtis gẽe · qð notat᷑ ei

dict᷑ gra plena. Nã ip̃a eſt fons effluẽs oĩm gr̃arum Et ipſa

comparat᷑ collo · Quia ſicut xpᷣus eſt caput: et nos membia ·
ſic ipſa eſt collum · quia per ipſam gratia in nos infunditur
Beꝛnbar Lotiens boni plenitudinem poſuit deus in mariia

vt quidquid habes gratie ab ipſa redundare ſ cias Nec mirũ

quia ipſa habuit fontem omnium gratiarũ in ſe · et illa fuit

maioꝛ gratia qᷓ; recipere potuit · Non enim poſſet maioꝛ gra
tia intelligi niſ ꝙ ipſa eſſet mater dei. Qualiter autem grati

5

oſa ſit omnibus hoc patet in hoc quia ip̃a eſt gratioſa et iu⸗
uat nos in vita in moꝛte et poſt moꝛtem · In vita ſi ſu mus
iuſti gratiam nobis augmentando Vnde dicitur mater gra⸗

„ — *

noꝛte a demonibus defende

miſericoꝛdie · En

T celum deducendo-Vnde canitur de ea: t in hora moꝛtis ſu

–

ſcipe · ¶ Quartum ꝙ ipſa eſt thalamus regis lorie · Quia
habitauit · Quod notat

cum dicitur Dñs tecuʒ · Ecciĩaſti· xxiiii· Qui creauit me reqeuit

ſcilicet nouem menſib' in eius vtero

„

tie. Si peccatoꝛes: veniam im petiando: vnde dicitur mater

tur de ea· Tu nos ab boſte pꝛotege · Et poſt moꝛtem animas

bes

intaverna
te debſl
us noſeea
go cife

(dus nios

diutiit diͤl

ſalutanda⸗

dat io
dicent inte
ſupfolc
ſideali
ſecüda tde
Lercoinfe
bievllaen

feruetſſima

A⸗Terao;
fut plesd

40s Vndcan

elori ade

mmtobened

fiim nhlleri

toesun
ulidere
intuetigend

6 dabatnl

.

Serine in tabernaculo meo. Euit enĩ ſecum deꝰ pr qui fecit eãẽ poten
n ctus noſtros Des ſpintuſſanct q fecit cam valde clemetẽ.
NnNnfn Ergo cõfidẽ dẽm ĩ eã · qꝛ ip̃a eſt potẽs · ⁊ cũ hoc cognoſcit De
Grsahin fectus nros· ⁊ ẽ miſericoꝛs· q; libẽter vult nos iuuare⸗ Et qñũ
m Dicis hac clauſulã dũs tecũ: tc petẽ debemꝰ O piiſſima me⸗
Nnin. diatiir dns ſit ꝑ te mecũ ·qui longe ẽ a petõribus. Ouintũ 0
e ipfa s igmiflima oim creaturarum quare menito veuote &
tininit ſalutanda q not at cü dieit Benedicta tu in mulieribꝰ. Vbi D
dn dicit Nicola“ de lira· Dre oĩbus mulieribus i:mulieres bene
ntipüͤbn dicent᷑ in te ſicut pr in filio· Sed nicolaꝰ gorra ſuꝑ lucã dit
un eun ſi upꝑ p̃dicta ̈ba.Sũt alique mulieres bñdicte.q; vᷣgineſſʒ n⸗
Nn fecudealtq q fecunde: ſz nõ v̈gines. Sʒ hec ſimul virgo fuit
bolllvn⸗ 1 fecũda· Ideo ſuꝑ omnes mulieres bñdicta ttẽ beata maria
sin ogs Ygines-1 oc pumoi poutate d Ptior ginititẽ vouit
34 lmi buauit. Secũdo ĩ puritate:quã pꝓꝰ deũ maioꝛẽ habuit ĩter oss
eii hoiĩes-Quia caſtitatẽ tranſfudit ĩ alios homĩes eã intuentes.
mnm bi FTercio in fecũditate qꝛ virgo ⁊ mater extitit · Que nec ſimiẽ
emmnnin bre viſaẽ: nec habẽ ſequẽtẽ· Ergo canit᷑ de ea ĩ ymno vᷣgo ſin
mmimm gulans. Itẽ ſuꝑ viduas, Drimo qꝛ fuit ĩ oꝛatõibꝰ a ĩ deuotid»e
naenun feruétiſſima- Secũdo ĩ oꝑibꝰ pietatis quo ad filiũ magis aſſi
ſus Nrmm dua . Tercio in caſtitate magis pura. tẽ ſuꝑ cõiugatas. q; in
ſerainit ea fuit ꝓles dignioꝛ· ĩmo ipᷣaẽ ſuper angelos onmes ⁊ ſan-
ter urmn angeloꝛũ ad celeſtia regna · Item ſciendũ ꝙ beata vgo eſt G
aimn rima mulierü: tũ a nullo potuit cõcupiſci:a aſlignant treſra
uum tesrima é quia taliter ſe habuit in oĩbus factis vbis:
nitunmi nulli dabat occaſionẽ peccandi: ſz mouebat coꝛ cuiꝰlibz ipaʒ
wtenund qð dabat laudabileſ moꝛes quos hũit oĩ cõuerſatõe ſua D
ummt Sic adhuc virgines 2 mulieres deheret ſe regè exeplo marie
ne Secũda rõ ꝓpter luminis clarit atẽ qᷓð eiꝰ fade exibat qᷓ hoe

N mammi. atõez inducebat: 1 ad laudandũ deũ de tam nobili

R S VTVTT. . XNGGLICX. XXr.

—

—
S=n6οiedd

gXI. D SNLVTETION6 WNCE

et pulchra creatura. Tercia ratõ q; deus ocdtabat ĩ ea omĩa

que poterant eẽ incitamẽta ad libidinẽ. Et dedit illam gräm

oĩbus eam ĩtuentibꝰ vt nõ ĩoꝛdinate mouerẽtur · ſed ad bo⸗

nũ: qꝛ eius puritas alioꝛũ coꝛda medullitꝰ penetrabat · ut in

7

eis oẽs motꝰ illicitos extinguebat · Tſtã puritatem nõ habuit

beata agnes nec beata katherina· nec ſ. ancta margaretha qꝛ
Izuis nõ cõcupiuer̃t alios:tũ ab aliis fuerũt cõcupite · vt pa
tet in legendis earũdẽ Quia earũ puritas nõ erat tãta qꝙĩtu

entiũ coꝛda penetraret · ⁊ illicitos motꝰ in eis extin gueret: ſiẽ

puritas beate marie vgĩs faciebat · Ergo ðꝛ benedicta inter
Sextũ puilegiũ eſt ꝙ ipſa ꝓtulit nobis benedi

mulieres. iũ
ctum fructũ vite · Qð notat᷑ ibi Benedictꝰ fructus vẽtris tui

Iſie fruct? eſt hieſus xp̃s fuiꝰ dei q nobis attulit benedictõeʒ
et redẽptõem totius hũani gnis· Iſte fructꝰ benedici debet a

nobis · qꝛ nos pᷣuilegiauit pꝛe angelis· Primo humanã natu
rã aſſumẽdo:ad Hebꝛeos · ii· Nuſq́; em̃ angelos apphendit ſʒ

ſemẽ abꝛahe· Secũdo paſſionẽ ⁊ mortẽ pꝛo no bis tolerando

Prima De · ii. Xps ꝓ nobis paſſus eſt· Vñ Eſa · lin · Cpſe enim

vulnerat? eſt ꝓpter iniquitates noſtras · Angeli peccauerũt
ſimiliter 1 pᷣmi parẽtes · ipſe aũt nõ redemit an gelos:ſed bo
mes ſua amara paſſione et pcioſo ſanguine · Apls · i cho · vi ·

Gmpti eſtis pᷣeio magno glorificate ⁊ poꝛtate deum in coꝛde
veſtro · Tercio ꝙ ommi hoꝛa paꝛatꝰ eſt nos reciꝑe ad gratiaʒ

et nobis ĩdulgeꝛe oĩa peccata · Gʒechiel· xviii· In quacũqʒ; hoꝛa

„

peccatoꝛ ingemuerit ꝛc· quod angelis nõ fecit nec faciet: qꝛ
nunq; miſerebit᷑ eorũ· Quarto miſtrãdo nobis carnẽ ſuaz in

cibum a ſanguinẽ ſuũ in potũ · TCohã nis · vi · Caro mea vere
eſt cibꝰ. ⁊ ſanguis meꝰ vere ẽ potus·qui maducat me ꝛc. An⸗

gelis em̃ ſuffict eũ cõtẽplari: quẽ nos ſumimꝰ ĩſ acramẽto·
uto q in celo habebimꝰ duplicẽ viſionẽ et gloriã · Qua ců
angel videbimus ocul aĩe deitatẽ · ⁊ ultra hoc oculis corꝑis
uidebimus hũanitatẽ xp̃i· et cũ hoc hẽbimus du licẽ ſtolam

lula deſiderare dẽmus illam bñdictõem quãa hieſus marie n
lius daturus eſt ſuis dilectis et electis in nouiſſimo die cum

Fec glificabimur ĩ coꝛꝑe ⁊ in aĩa. Sciẽdũ ꝙ ĩ illa vltĩa dau

06

dicet ſuis 4
meipapte
timin iuuent
(ſettamen
dicbusqun
S ADeten
fuintnl
Grenvos dde
ufaptus d
llarera den
uiten n
unnellſce
n ꝗdeatm
ldumnqy p
epi eorne
natics conen

unt⸗Curde

purocode de

itmibi ddſa
nd Pecd
zliuddel

mmerga ſuos

tliccotgtti

coſeſtuſe

edu es
ſegdectene

goßglett

ſrteru
Pluseden
Pernet iee

treedeng

techannnt,

alun lidit
icuceet n

Wn

dubrig

Nr

wmerdr

M
unoretn

nuptr
atüngitn
emngenſe
benedidn ier
lt wobo been
uaushnstn
tulrbemci
benedin bet⸗
nobumminern

ſopöent
obistolennd

rlir pleenn
Ggipecnwenit
mnlasſoy⸗
elpsigon
tedeuminche

1 .

nunign

t verkue.—

7

Nsmi
(oneien
er eid /N
wil ranch
cloniu
oculs

eilon

e
li

naticis conculcaui⸗Ad hoc ruſtici a
runt⸗Cur debuiſtis domine pꝛo his damnari:cum vobis hoc
puro coꝛde dimiſerimus? At ille · veſtra remiſſio non ſuffi
ct mihi ad ſalutẽ · qꝛ ditioꝛ eꝛam ad ſoluẽdum q́; vos ad rela
xandũ. hec dicens iuſſit damna reſutui · et ſic deceſſit·

nli 4
eſua
iſim ,

.
7
6

DG SXLVTXTIONGE KNCGELICN.
dicet ſuis electis illud Mathei · xxv. Venite benedicti patris

mei ꝑcipite regnuʒ Exemplum de beata virgine · Euit in bri
tania iuuenis quidaʒ nobilis qui quis ſeculo totus deditus

eſſet tamen beate uirgini fuit deuotus in hoc ꝙ ei ſingulis
diebus quinquagenas ſalutationes peiſol uit. Qun inrma
tus ad extrema perductus eſt · Qunqʒ diu iacuiſſet moꝛtuus
reuixit.⁊ mulieri aſſidenti ſibi dixit. Cito voca ſacerdotem.
Sacerdos adeſt ⁊ coꝛam omnibus confitetur dicens Ego
fui raptus ad tribunal chꝛiſti · et cum in tribus maxime ac⸗

cuſarer a demonibʒ. 1 ferri deberet ſẽtẽtia cont:a me· piiſſia

mater rogꝗauit filium ſuum vt ad coꝛpus rennem locum pe
nitentie ſuſcepturus:quod ⁊ factum eſt · Vnum de pec catis
erat ꝙ decimas ex agris meis ⁊ boniſ nõ complete dedi. Ze
cundum ꝙ piſces cum ſocis meis de religioſoꝛum piſcina
cepi ⁊ comedi · Tercium ꝙ ſe egeren paukeri. cum canibus ve
oeo damnum paſſi dixe⸗

plũ aliud de beata vᷣgine · Euit quidaʒ vir nobilis ſʒ tirãnꝰ to⸗
tus erga ſuos et alienos: vt oẽs vindictã peterẽt a deo de eo.
et hũc cõtigit ĩfirmari ad moꝛtẽ. Qui aduoeans ep̃m loci illiꝰ

pure cõfeſſuſẽ.a quo petiuit vt ſibi ſanitatẽ apud deũ ĩpetꝛa

ret · Qui ep̃s (q;ꝛ bonꝰ erat) obtinuit ſibi ſanitatẽ. p̃ſuta tñ pᷣꝰ
ſide ꝙ decetero neminẽ lederet· Quo cõualeſcẽte amplꝰ idiffe

rẽter om̃s leſit, ita ut nõ ſolũ ei ſʒ etiaʒ ep̃o om̃s maledicerẽt
DPoſt hoc iterum infirmatus eſt et oppreſſus igne ſacro ſieut
prius adeo vt omnia eius membra arderent.⁊ vt de vita de
ſperaret · Vocauit igitur epiſcopum promittens ſatiſ factio

nem de fide non ſeruata vt iterum ſanus fieret. Qui renu⸗

it recedens ecum indignatione . Appropinquante auteʒ mo:

te clamauit · et beatam virgimem inuocauit et reſ piciens in

celum vidit in aere pendentem filium dei omnipotentis

in cruce et matrẽ ſuam ſibi aſtãtẽ ⁊ oꝛãtẽ ꝓ ſe· It hieſus ait·

NBOLO O'0OSTOLORVM.

.

Mlater non poſſum facere · Ecce em̃ rurſũ crucifixit me ⁊ oſtẽ

dit ei cicatrices ſanguineas:Quod videns peccatoꝛ ingemuit

2 exclamans voce magna.O bone hieſu ſi te crucifiri peccatis

meis: matrẽ tamẽ tuam ſemꝑ honoꝛaui: ieiunauerat em̃ omĩ

ſabato ad honoꝛẽ beate virginis. Cunqʒ ſic clamaret audiuit
vocem ihu dicentis matri oꝛanti · Gcce mater dedi eum tibi .

ſanatus eſt. Qui poſtmodũ ablata reſtituit ⁊ vitaʒ emẽdauit

laudabili fine quieuit·

¶ Hueipit eypoſitio ſuper Simbolum apoſtoloꝛů·

X

5

tñ curioſe ꝑſcrutãda ẽ beata trinitas: ſʒ ſimpliciter credenda ·

——

eternum. Tohᷣxi· Sciendum ꝙ fides frequenter
eſt p̃dicanda fidelibus ⁊ ab eis diligenter cuſto

apls. Eundamentũ aliud nemo poteſt ponere

pꝛeter illud qð poſitum ẽ: qʒ eſt hieſus xp̃us.id eſtfides xpi
Rugꝰ. Eides eſt bonoꝛũ fundamentũ ſides eſt humane ſalu⸗

tis initiũ ſine hae nemo ad filioꝛũ dei numerũ poteſt ꝑuenire

Hebꝛeos· xi. Empoſſibile ẽ ſine fide deo placere · EUrgo vt deo
placere poſſumꝰ:debemꝰ habere fidẽ rectam in regel 1firmã
Quia ſᷣm aplim ad hebꝛeosx. Tuſtus ex fide viuit, Vnde etiam

Criſoſt.in tractatu de ſimbolo· Eides religionis catholice lu

men eſt anie hoſtium vite · fundamentũ ſalutis eterne Nos 8
igitur de fide eccleſie ſumus locuturi: Tunc ſciendũ ꝙ ĩ ſim⸗

bolo apoſtoloꝛũ ſunt · xii · articuli ſem numerũ apoſtoloꝛũ:

a quib cõpoſitũ ẽ Nam duodecim apli cõgregati deſcripſe⸗
runt duodecim articulos fidei in pꝛimo cõcilio· de quo habe
tur actuũxv. Quius pꝛima diffinitõ fuit data p beatũ Petrũ
Sed beatus paulus nõ habet᷑ ibi:qui tunc adhue non fuit ele
ctus in aplmn. Et primus articulus ptinet ad patrem· 2 alii ſex
ad filiũ · ⁊ quinq; vltimi ad ſpiritũſanctum Mro quo notan
dum ꝙ nullus hoĩm dubitare debet ſed quilibet xpᷣianus te⸗

net᷑ credere trinitatẽ ꝑſonarũ:⁊ vnitatẽ eſſentie diuine · Nec

Mnis qui viuit credit in me non moꝛietur in

dienda: qꝛ; eſt fundamentũ omnis boni · Vnde

teng R⸗

es
Bernßs

cterni
perſicn

(aſp.

nanmmpt
byrurpa
us ſand
terrage
usſan
modidi⸗
pirlinil
ruͦꝛſ⸗
gelodict

Fatns 1

ti plenen
ſole Ynd⸗
tingo lu⸗
aſole a
ledit pe
fluitafon
nturina

ineeloon
umustnnn
Geſturarü:

Uinet in m
Wedei
Ctare⸗
tnnior⸗
Vdemnie
fintuln

otmm de

Ae

hnt NAHe

Ckon gen
fuakin

= =

4

hauerkefon

nmn
Meumn tn
tienin

loꝛi⸗

von nonmi
desfinntn
duigennaſ
nisbon e.

bporiſ pn
deſß ſoegſi
bummeſti⸗
wmriſtenre
nebge n
integrinnni
r mun

is cithueh

Setente

gemigſin
fiulnat.

Genottus

ſoco nn

tipung
ediune⸗
meN

ymaginem a ſimilitud inẽ noſtrã· h· verbum patr
filiũ ſpiritũſanctum Eaciamus em ſignat pluralitatẽ ꝑſo⸗

ctus ſanc
modũ dũs deus ad deſignandũ vnitatẽ eſſentie · Cteʒ pꝛobak
p aplin i. Ioᷣ .v. Lres ſunt qui teſtimoniũ dant in celo pater
verbũ ſpirituſſanctus:⁊ hii tres vnũ ſunt.Oriſtus in euan

OSTOLORUVM.

Bernh̊· Serutari hãc temeritas eſt. credere pietas noſſe vita
eterna. Hec aũt beata trinitas multipliciter ꝓbatur. Drim

eñ:i· Eaciamas hoiem ad
eeſt verbum patris ad

per ſacram ſeripturã · Vnde dict

narum. ꝓmaginẽ in ſingulari ſignat vmtatẽ eſſentie · Ctem pꝓ

batur ꝑ autoꝛitatẽ angelis /use diat yſaie · vi · Sanctꝰ ſan
ctus ſanctꝰ dñs de

us ſa 8 de? ſabaothid ẽ deꝰ exercituũ plena eſt oĩs
terra gloꝛia eius · Sic em̃ canũt angeli ĩ celo.dicũt em̃ ter ſan
Ktus ſanctꝰ:ad deſignandũ trinitatẽ ꝑſonaruʒ. poſt⸗

gelio dicit vt habet᷑ math̊.vltimo.Baptiſantes vos in nomĩe

Patris ⁊ filii ⁊ ſpirituſſancti· Item cog noſcit᷑ in e reaturis nõ
tñ plene cognoſci põt in aliqua creatura.Primo cognoſcit᷑ ĩ
ſole . Vnde aug. dicit · TPria ſunt in ſole · ſez quod eſt · i .· ſubſtã

tia. qð lucet·i.ſplendoꝛ· quod calet·id ẽ.caloꝛ.Et calo: ꝓcedit

a ſole ⁊ a ſplendoꝛe ſic eſt de trinitate· Quia ſpirituſſanctꝰ ꝓ
cedit a patre ⁊ filio· tẽ in aqua vᷣbi gra. Eons eſt ꝑ ſeriuulꝰ
tluit a fonte ſtagnũ generatur ab vtroq; Ktẽ ſi ſpeculũ po
nitur in aquã clarã:.cõtra ſolẽ: tunc tres ſoles apparent.vnꝰ
in celo ⁊ duo in radio· Sic in ſpiciendo ſacram ſcnipturã inue
nimus tiinitatẽ pſonaruʒ ⁊ vnitatẽ eſſentie · ktẽ magnitudo
creaturarũ puleritudo ⁊ vtilitas creaturarũ ad trinitatem
ptinet · in magnitudine denotat᷑ dei patris potẽtia· in pulcri
tudine dei fili ſapientia · in vtilitate ſpirituſſancti bonitas-
Querit᷑ circa pꝛedicta quare omnipotẽtia plus appꝛopꝛiat᷑ pa
tri q́; filio vel ſpirituiſancto? cũ tamẽ ſit vnus omĩpotens.
Vnde anaſtaſiꝰ·Omnipotẽs pater: omĩpotens filiꝰ:oĩpotẽs
ſpirituſſanctꝰ. Et tamẽ non tres oĩpotentes:ſed vnꝰ omĩpo
tens· Reſpondeo hm aug: de trinitate · Vñ in creaturis ſolet
notari defectus potẽtie in patre: ꝓpter antiquitatẽ an filio
ſolet notari ignoꝛãtia: ꝓpter iuuẽtutẽ ⁊ ĩexꝑiẽtiã. Et nomẽ
ſpirituſſancu ſonare vehementiã · Vnde pſaie · ii · Quieſcite ab

⸗ðð

hoĩe cuius ſpũs in naribus eius · It ne putet᷑ ſilr eſſe ĩ dĩnis

ſicut ĩ ereaturis. Datri nõ ſolũ attribuit᷑ potẽtia ſed oĩpoten

tia: ne videat᷑ ſenioꝛ · It ob hoc dici᷑ in ſimbolo.credo in deũ
patrẽ omĩpotentẽ· Et filio attribuit᷑ nõ ſolum ſapientia · ſed

etiã oĩs ſapiẽtia 1 ſcĩ a ne videat᷑ minoꝛ ⁊ minꝰ ſeiens aut mi

nus exptus · Spirituiſancto attribuit᷑ bonitas:ne putet᷑ cru⸗
delis aut vebemẽs Vnde pſal-Spiritus tuus bonus deducet
me in terrã rectã. Sapiẽtie · Spiritus meꝰ ſuꝑ mel dulcis:
„ De pꝛimo articulo fidei·
Redo in deü patrem om nipotentẽ
Ire. Tſtum pꝛimuʒ articulũ ponit beatus Detrꝰ apls in
quo cõtinenter diſtincte tres credite veritates· Quaꝛũ pꝛima

elt de diuina vnitate · Cũ dicit Credo in deũ·ĩ ſingulari 1 nõ
in plurali· Secũda de dĩna oĩpotẽtia cũ dicit pr̃eʒ oĩpotentẽ·

Fercia ð mdi creatõe cũ diẽ cre· ce· 1 t · Credo ĩ deũ · Circa qð

notandũ ꝙ differẽtia ĩter credẽ in deo. credere deũ· ⁊ cre

dere in deu ; Scð m magiſtrũ ſententiarũ.li iii · di · xxiii·.qᷓ dicit

Oredere deo eſt credere vera eẽ q̃ loquit᷑ deꝰ quod etiaʒ mali
faciũt.⁊ nos credimꝰ hoĩ:ſʒ nõ in hoĩem· Credere deũ ẽ credẽ

qipe ſit deꝰ. qð etiã mali faciũt · Quia ſᷣm beatũ Tacobũ· De⸗
mones credũt i cõtremiſcũt· Credere in deũ ẽ credẽdo deum

amare ꝑ affectũ.⁊ credẽdo ĩ eũ ire:ſ.ꝑ bonũ opꝰ:⁊ credendo
ei adherere quãtũ ad tolerantiã mali-⁊ eredẽdo xpᷣi mẽbꝛis ĩ
coꝛpari quantũ ad dilectõem ꝓximi⸗Datrẽ oĩpotentẽ.hoc eſt

valde dulce verbũ hoĩ fideli. Magna em̃ ſpes dat᷑ hoĩ in vᷣbo
illo.Datri em̃ nunqz põt deeſſe bona voluntas ad filios· pci
pyue cũ ipᷣe ᷣm aplm ẽ pater miſericoꝛdiarũ:Et ſᷣm dictũ iſaie
xlix. Minus obliuiſcat᷑ filioꝛũ ſuoꝛũ q; mater carnaliſ. Sic em̃
ait .· Nunqᷣd põt mater obliuiſci infantẽ ſuũ vt nõ miſeriat᷑ fi⸗
lio vteri ſui? Et ſi ip̃a oblita fuerit:ego tñ nõ obliuiſcar tui
in manib? meis deſcripſi te · Cũ autẽ omĩpotẽs ſit nõ põt ei
deeſſe poteſtas non implendo bonam voluntatem quam ha

bet ad filios· Contra hoc verbum vientur peceare qui dere⸗·

linquunt deum ꝑ iniuſtarũ rerum acquiſitõem ⁊ adherẽt dia
bolo non reſtituendo res iniuſtas: credentes ſe fame moꝛi ſi

creatoꝛẽ celi 1 ter⸗

»

deo confde

qubio ſern
tleginſin
ell n terre
ſapureſpul
teralapede
partim con
copus bere
gre 1 ueere⸗
ninionihil
dumabeten
Pinapioc

icud fae

huncartiai
Apiinebpette
odibilis deo
dimmuit dr
coͤtumelĩe
bolo attnbbu
geturas di
toeillius an

rane

dedfumn
beses noͤa⸗
eſqlodnad⸗
ones feddere
tetrbutn⸗
tbilergens
tungdebe
Mo Dino

Musdedlett

NAda xH

torechen

Derre Nn

Qunüpun

ngelen ni
ſgoipotnnt
ſdein

eredei 1 9
imiidin
vdenignil
redhectide
nhcdabe⸗
grdedo dent
ve⸗ anen
pͦi nih

dtemriſeſ

ne bo inin

nocti ſne
nii Sieen
Imſenit⸗
bliuſertn
ſt ſo e

rreqniden

1Drinn
fmi

.. .

. — *

deo confidenter ſeruirẽt · Videntur em̃ credere ꝙ; diabolꝰ? me

lioꝛis voluntatis vel maioꝛis poteſtatis ſit ad ꝓuidendũ eis
qui ſibi ſeruiunt q; deus : Qũo ergo ⁊ cũ quali ſiducia dicunt

tailes in ſimbolo· Credo in deũ patrẽ omnipotentẽ creat oꝛezʒ
celi terre: id ẽ · hm Eugiſa onn rerũ viſibiliũ ⁊ inui

ſibiliun ciendũ arca hoc ꝙ deus creauit tripliceʒ creaturã D

ſcʒ; pure ſpũalem vt angelos· ꝓure coꝛpalem vt elemẽta celũ

terrã lapides ligna 1 ſic de alus · Et creaturã ꝑtin ſpualem et
partim coipalem. vt hoĩem cuius aĩa eſt creatura ſpiritualil

coꝛpus vero eſt creatura coꝛꝑalis· Nota differentiã inter ere

are facere· Creare ẽ ex nihilo aliquid facere· Et hoc eſt ĩpoſ V
ſibile hm Friſt. qui dicit pumo de generatõe ⁊ eomuptõe : Ex
nichilo nihil fit.· t ꝓpterea idẽ ariſi. viii: phiſicoꝛũ dicit mun

dum ab eterno fuille: ſed a deo creatũ. Vnde geß Primo. in

pꝛincipio creauit deus celũ a terram· Sed facere eſt ex aliquo
aliquid facere · Et creare ſolum pertinet ad deum ¶Contra
hunc articuluʒ ſunt manichei · qui dicunt viſibilia eſſe creata
a pꝛincipe tenebꝛarũ · Inuiſibilia vero a deo: Que hereſis eſt
odibilis deo et hoĩbus Deo qꝛ talis hereſiſ deo ſuũ dominiũ
diminuit dum viſibilia eius dominio ſubtrahit: hoibus. quia
cõtumeliã eis facit dum eos ex ꝑte ex qua viſibiles ſunt dia⸗
bo lo attribuit ĩmo talis hereſis dehoneſtat omnes viſibiles
creaturas dũ eas dicit a diabolo eſſe creatas· ¶ Ex cõſidena E
tione illius articuli homo dirigiẽ ad tria· Primo ad gratiarũ
actões. quia exquo deus eſt creatoꝛ oĩm creaturarũ certum ẽ
quidqͥd ſumus vel habemꝰ a deo habem · i. Oor.iii· Quid ha
bes qð nõ accepiſti g Bſal.Dñi eſtterra plenitudo eius· Sed
eyxquo oĩa a deo hẽmus:tũc merito tenemur ei gratiarũ acti
ones reddere ⁊ referre. al. Quid retribuã dño ꝓ omĩbus qᷓ
retribuit mihi? Criſoſtĩ ſer mõe · Liberaliſſimꝰ ẽ deꝰ. Quãta
tibi largitus eſt ad ſuſte ntatõeʒ:quãta ad eruditõem:quãta
ad coꝛrectõeʒ quãta etiã ad delectatõem Et hec oĩa gratis de

dit · ( Secũdo inducimur ad bene vtẽdũ rebus creatis.nã cre

atunis debemꝰ vti ad hoc ad qð create ſũt. Sũt aũt create ad
duo.· Primo ad glonã dei· Nroũ· xi· Vniuerſa pꝛopter ſeipſuz

xRE. pe SNMB0LO. z"0STOLO.

id eſt· ad gloꝛiã ſuã oꝑatus eſt deꝰ. Scðo create ſunt ad vtili⸗
tatẽ hoĩs · Debemus ergo vti creaturis ad honoꝛẽ dei ⁊ vtili⸗
tatẽ ꝓpꝛiam· Sed heu plures Eint no regracant deo de cre
aturis ſuis. ĩmo ſepiꝰ abutunt᷑ donis dei · Inde ang? de ciui
ſqs beneficia dei nõ videt: cecus eſt. nec laudat:
Quiſ qͥs in laudãdo reluctat᷑: inſanus · Sciẽduz
ltum ſe timere debẽt qui male vtunt᷑ creaturis

tate dei · Quiſe

ingratus eſt.
etiã ꝙ üli mu

2 voms dei . qꝛ de hiis diſtrictã reddituri ſunt ratiõem. Vnde

Criſoſt ſuꝑ matheũ · In die illo nibil ẽ qð reſ põdeamꝰ: vbi ce

bit aduerſus nos in teſtimoniũ peccat oꝛũ noſtroꝛũ. Etſi oia
tacerẽt: tamẽ ip̃e cogitatõnes noſtire 1 ipa opa ſy pecialiter ſta

bunt ante oculos noſtros accuſantes nos ante deũ. Dicente
aplo.· Cogitatõibus innicem accuſ. antiũ. (Tercõ iĩducimur
ex iſto articulo ad cognitõem humane dignitatis: quia deus
om̃s creaturas creauit pꝛopter hoĩem: et ſubiecit eas homi ·

.

eñ ·i. Dominani piſabus maris· Pſal. Omnia ſubieciſti ſub
pedibus eius· Eſt ergo homo tante dignitatis ꝙ debet peſſe

omnibus creaturig a ſubeſſe doo
ʒʒ(De ſecundo articlo-

in ihm xp̃m ⁊c. Et quidẽ cõuenienter illiꝰ articuli deſcriptio
fuit ſibi data: cui maieſtas verbi in cena fuit reuelata: vt pe

poſtea dixit in euangelio ſcripſit· In pꝛinapio erat verbũ
1 verbum erat apud deũ·

ſignatur ꝙ iße eſt qui vult omnes hoĩes ſaluari· Secundo di
cit ehniſtũ per hoc deſignatur ꝙ non ſolum eſt ſaluaton ſed
etiã magiſter:quia xpũs interpꝛetat᷑ vnctus: ⁊ vnctio docet
E de omibus /( PBro quo ſciendũ ꝙ magiſter noſter xpũs voʒ
nos pꝛimo humilitateʒ cõtra ſuꝑbiã dicens· Math.xi⸗· Dicite
a me quia mitis ſum ⁊ humilis coꝛde · Rug de verbin domini

rra ſol a aqua a luna dies 1 noctes 1 mundꝰ totꝰ ſta

T in bieſum chaiſti fliuz eus vnicum dm noſtrum.
lſtum ſecundũ articulum deſcripſit ſanet⸗ Ffohs aplus
uangeliſta⸗Qui poſt dictũ beati DPetri apli adiunyit. Et

t apud deũ· Et notandũ ꝙ beatus kohes in illo
articulo pꝛimo dicit ihöm qui in terpꝛetat᷑ ſaluatoꝛ· per boc de

ſernone
nonpiit
rabilizf
ligcore
inuidii
hosoder
ſtsfli
intent
i
tugloan
pcum
ſobſdiun
docet ten
fenunca
ſapulns
omnibuſ
uita ie
dunt ad e
omlatem

docetope

Operami

(0cteſt Ber

thnuſ
it. Leo P.
Coum pu
itrs ſepꝛ
deſter ſa⸗
luenhn
ſperg
itertpn
mnonende
mntb N
Tor quot
tpo pontte
ſtvnien

I0O.
kſutdn
i dapet
lnt en
ngd
ter dt

S

Wm anzens
ruin e

Gdeinete
nund'
roni kiſcn
iſpeoltmſi.
edei Diete

aco onnur

nsequudens

obrit

im poſtun⸗

olobine

puumt
l deicina
eluenn, .
iir n
vet vodi

bohes

mekn

pnelo AN

ſermone . . Diſcite a me inquit dominus nõ mundũ creare.
non viſibilia 2 inuiſibilia cuncta creare. nõ in iſto mundo mi

rabilia facere vel moꝛtuos ſuſcitare· ſed qꝛ mitis ſum ⁊ humi
lis coꝛde· Secundo docet nos dilectiõem inimicoꝛum contra
„ „ g 2 N. H„ „ „, KC4 fL, „
inuidiã · Math.v.Diligite inimicos veſtros: benefacite hiis qᷓ

vos oderunt. oꝛate ꝓ ꝑſequentibus ⁊ calũniantibus vos vt
ſitis filii patris veſtri qui in celis eſt. Tercio docet nos oꝛare

intenta oꝛatõe oꝛare.⁊ hoc eſt contra ſomnolentiã · Mat.
xxvi. Vigilate ⁊ oꝛate ne intretis in temptatõeʒ. Nugꝰ. Oratõ

tua locutio eſt ad deum· Quando legis deꝰ tibi loquiẽ quãdo

oꝛas cum deo loqueris· Augꝰ.in ſermone· Oratio oꝛantis eſt
ſubſidium · deo ſacrificiũ.demonibus a ũt flagellum (Quarto
docet temꝑalia relinquere cõtra auariciam Luèxii Niſi qͥs
renunciauerit omĩbus que poſſidet: non poteſt meus eſſe di
ſcipulus. Beda ſuꝑ verba pꝛedicta. Diſcat inquã renunciare
omnibuſ ⁊ relinquere omnia·quia renunciare cõuenit oĩbus
qui ita licite vtunt᷑ mundanis que poſſident ⁊ cum mẽte ten

dunt ad eterna. Relinquere eſt tantũ modo pfectoꝛume ui et ½
omiĩa temꝑalia poſtponunt: 1 ſolis eternis mbiant ¶ Quinto

docet oꝑari opera bona meritoꝛia contra accidia m. Kobᷣ. ix.
Operamini dum dieſ eſt . qꝛ venit nox quando nemo operari
potelſt · Bernh̊· de conſideratõe · Si laboꝛ te terret merces inui

tet · Vnuſquiſq; em̃ ſᷣm ſuum ꝓp:ium laboꝛẽ mercedem acci⸗

piet. Leo papa in quodã ſermone. Non doꝛmiẽtibus regnũ
celoꝛum ꝓuenit: nec ocio ⁊ deſidia toꝛpentibꝰ beatitudo eter

nitatis repꝛomittit᷑· Seyxto docet tribulatõnes a aduerſitates

patienter ſufferre· Math̊.v. Si quiſ te ꝑcuſſerit in vnã ꝛ6 Ttẽ
luce. xxi. In patientia veſtra poſſidebitis aĩas veſtras. Ereg.
ſuꝑ euãgelio · Cũ audieritis pᷣlia. Patĩa ẽ aliena mala equani
miter ꝑpeti · contra eũ quoqʒ qui mala irrogat nullo doloꝛe
moueri· Septimo docet oẽs peccatoꝛes penitentiã agẽ· Dicit
math Niſi penitẽtiã egeritis. Nugꝰ.de verbis dñi ſermõe:xli·
Tos quo nõ penitemꝰ vᷣtit᷑ nobis in iudiciũ· tota em̃ vita eſt
tps penitẽdi · ¶ Sequit᷑ filiũ eiꝰ vnicũ. Vbi dẽmꝰ eredẽ xp̃ᷣs
eſt vnigenitus ⁊ verus filiꝰ dei · ⁊ ꝙ fuit cũ patre eternaliter.

—

Ccum patre. ¶ Sequit᷑dñm no

. SDOSTOLO.

NII. DG SIMBOLG

1 geſt alia perſona a patre· Peſt vnius nature ⁊ ſubſtãtie
1 rũ. Vbi ſciendũ ꝙ libẽter de
bemus eü habere ꝓ dño ꝓpter quin qgegoieses eius · Primo
qꝛ eſt nobilis· Luce · · Altiſſimi filius. al. Magnꝰ dñs ⁊ lau
dabilis nimis 1 magnitudims eius nõ eſt finis. Secũdo quia
manſuetꝰ: ergo agnus nomin at᷑. Tohᷣi· vbi dicit Tohã.bapti⸗
ſta· Ecce agnus dei: Yſaie. lii. Lanq́; ouis coꝛã tõdente ſe ob
muteſcet. Tercio qꝛ foꝛtis ad pꝛotegendũ ⁊ liberanduʒ nos a
malo.Pſal· Deus ꝓtectoꝛ vite mee.a quo trepidabo? Quarto
quia nos creauit· Hal. Tpſe fecit nos: ⁊ nõ ipſi nos Inſuper
nos redemit ꝓpno ſanguine ſuo. plłs · Empti eſtis p̃cio ma
gno· Quinto quia largus eſt ad remuneranduz ſeruos ſuos .

—

Kugꝰ. li · xxii · de ciuitate dei · Cpſe deꝰ erit finis deſiderioꝛũ no

ſtroꝛuz: qui ſine fine videbit᷑ ſine faſtidio amabitur · ſine fati
gatione laudabit᷑· Ctem auguſt.in eodẽ libꝛo · Qð deꝰ prepa⸗

rauit diligentibus ſe: fide non capitur · ſpe nõ attingitur:ca⸗
ritate non cõpꝛehẽditur.deſideria ⁊ vota tranſgredit᷑ acqui
