legit᷑ math:xxi · de ficulnea:q nõ hũit niſi folia.cui xp̃ᷣs male

dixit · Nia vice eſuriit et ſitiuit ſcʒ in ſ ua paſſione qũñ dixit Si
tio. Tũc em̃ nõ habuit niſi acetũ et fel ad comedẽdũu et biben
dum · Vnde Hſal. Dederũt in eſcã meã fel: 2 in ſiti mea pota

*

dãnatorum:⸗Dro quo notãdum ꝙ guloſi habebunt triplicia
fercula· Primum ferculum eſt fames . Vnde pſal. Eamem pa

uerũt me aceto (Quartũ remediũ ẽ cõſiverar fercla ⁊ potũ S

tientur vt eanes. Vnde eſaie · ix. Vnuſ. quiſq; carnem brachii

ſui vorabit· ſcllieet pre nimia fame et dolore⸗ Secundum fer

culum eſt eterna moꝛs. Vnde Pſalmiſta. Moꝛs depaſcet eas
Et hoc ẽ valde miſerabile quia ſemper moriuntur: et tam nũ

iz finaliter mori poſſũt · Vnde Apo calix · Mors fugiet ab eis

ð

quia ſi moꝛs coꝛꝑalis que eſt niſi ſeꝑpatio coꝛꝑis et anime ſie

hoĩnem toꝛquet:q nee ſtare nec ſedere. nec loqui põt. Quid

tunc moꝛs eterna faciet in damnatis? Vñ fob.xv. Conſumat

moꝛs foꝛtitudinẽ eiꝰ. Exẽpluʒ ptz de debilitate preſẽti qᷓ ſi ſi

me ſiti hoe ptz ex

debilitat foꝛtiſſimos: quantomagis illa moꝛs amara reddet ſuis bid

illa coꝛpa debilia ad reſiſtendũ ⁊ ad ſe mouendũ.Terciuʒ fer
culum ſunt carnes decocte ⁊ aſſe· Vnde kob · xxiiii.· Tranſibũt

ab aquis niuiuʒ · Cum em̃ in frigoꝛe ſunt ire congela ex ni
mio frigoꝛe lingua eoꝛũ: ⁊ ſie comedent eam quaſi carnes co

ctas. Qum autẽ in caloꝛe ſunt: tunc ex nimio caloꝛe aſſatur 2
cõcre mat᷑ lingua in oꝛe ipᷣoꝛum:⁊ ſic tunc eam comedunt ã̃ſi
carnes aſſas. Vnde apoẽ · xvi: Manducabant linguas ſuas pᷣ
doloꝛe .· Quis aũt erit potus damnatoꝛũ oſtendit Dſal dicẽs.
Ignis ſulphur ſpũs ⁊c̃· Quia ſicut vinũ penetrat mẽbꝛa⁊ le⸗
tificat eoꝛ hominis. Sic potus infernalis totũ homineʒ pene
trat eũ ab intra ⁊ ab eytra cõtriſtat· ¶ Quintũ remedium
eſt ꝙ reddituri ſumus deo ratõez de omnibus inutiliter 1 ſu

perflue expenſis vſq; ad minutiſſimũ quadꝛantẽ Quia ſᷣm ve

ram iuſticiã dei homo bibẽs hauſtũ aque ſine cauſa ⁊ neceſſi
tate de hoc redditurus eſt ratõem· O quid tunc dicturi ſunt
qui tot denarios ĩmo groſſos ⁊ floꝛenos guloſe ⁊ ebꝛioſe ex

penderũt:qui quando qʒ a mane vſqʒ ad veſperaʒ: ĩmo quan

doq; noctẽ ſuꝑaddunt.· et ſic in taberna ſedent ⁊ ſe cuʒ vino
ſupflue replent ⁊ ſic ſe inebꝛiant · de quibꝰ omnibus diſtricti
reddituri ſunt ratõem. Ergo quilibet xpᷣianus timens deum
nunq;z ſine cauſa ⁊ neceſſitate ⁊ vtilitate deberet bibere vnũ
hauſtũ:ſed ſemꝑ in comedendo ⁊ bibendo deberz querere ſu
ſtentatõem nature. Vnde augꝰ. de verbis dñi: Si quid mãdu

cas bibis ad refectõem a recuperatõem membꝛoꝛũ:tũc tꝰ

V abus 2 potus laudat deũ · ¶ Sextum remediuz eſt conſide⸗
rare eternam cenaʒ nobis in celo pparatam: vbi habebimus

fercula magna. fercula mita: fercula dulcia·2 fercula pᷣcioſa·

DPrimo fercula magna q; coꝛpus ⁊ anima ibi paſcit᷑ſicut hie

, , 5 — “ . . „
in pſe enti tantum guttur imo pars gutturis cibat cum pꝛie

ſenti cbo. Quia cũ cibus ad vẽtrẽ venerit ammodo nõ ſapit ·
Item ſi vnus tibi pꝛo laboꝛe totũ mundum daret ſatis elſet:

quẽ deꝰ ſolo verbo creauit · quia dixit · ⁊ facta ſunt: Quid tũc

cum tibi celũ dabit cum gaudis ſuis ? vbi apponet diligen
tiam ſuam vt magnũ gaudiũ tibi faciat · Vnde dixit diſcipul

ſereolrge
Aſ nobis
ſeee nuneer
poe i l
ſtorquol
hoſein 1
ſedleyit
Vnuſquiſ
priote
gte r
gbturin
habet hoet
membꝛähe
ktemtig

ſeruiſſety

brgo ſitot
i;gandior
Tercoibi⸗
tachüpfal
ſoolaiti
poculin,

cksuit
Pbſuſinet.
Mmröͤfeaſe
Mlongii
dennpn

Kemſim

mi ſoſenn

Puapeg kebe
Nus ner

34
“D

netrernihn
Crübonnen
Drintütmn
dus inuntrt

1

ſnechnnnec⸗

DturNem n
Gllge ehiſe t
Gprpinoge

Oenſſeonh
9ocaminsn
umnsunenN

Deberet inen

SS=

—
S
—
. =ꝰ,

—
—
—
. S
=
— —
=

ſuis· Vado parare vobis locũ. Secundo habebimꝰ ibi multa
fercula:qꝛ tot quot ſũt ſancti ⁊ an geli in celo: quoꝛũ numerꝰ
eſt nobis ignotꝰ. Quia ſiẽ nec ſtellas celi: nec guttaſ mariſ: ſic
nec numerũ ſanctoꝛũ aliq; noſtrũ numerare poterit · Vnde
apoẽ · vii · Vidi turbã magnã quã dinumerare nemo poterat
Et de quolibet ſancto qlibet nẽm magnũ gaudium hẽbit. qꝛ
noſcimꝰ 1 diligimꝰ nos alte rutrũ.ſie nunq; mỹ in pᷣſenti
ſic dilexit ſuũ vnigenitũ . Et ſic ex nimi⸗ caritate h᷑m Anſhelm̃
nuſquiſq; intantũ gaudet de alteriꝰ gaudio ĩquãtũ de ſuo
Pio ergo quidqd vnus nõ hẽt in ſeip̃o:hoc hẽbit ĩ alio

ñ gre · Ex illiꝰ ſancte pꝑfecte caritatis merito fiet vnuſqſqʒ

habiturꝰ in alio:qð nõ hẽt ĩ ꝓpꝛio merito· Ergo quidqᷣd aln
habẽt hoc tuũ erit ex ſincera caritate · Sicut quidqd hic vnum

membꝛũ hẽt condiuidit cũ aliis · ſic erit in celo int er ſanctos.

tem tm̃ gaudiũ hẽbit quis de vno ſco ꝙ ſi mille annos deo

ſeruiſſet: ꝑ tm̃ ſpaciũ tpis deo nõ plene de hoc ſatiſ feciſſet.

Ergo ſi totus mundꝰ et illiꝰ hoĩs tũc potiꝰ vellet illo caræ
qᷓ; gaudio illo pꝛiuari qð de vno ſolo ſancto poteſt habere

Tercio ibi hẽbimꝰ ferclła dulcia ſie ꝙ talis dulcedo ẽ hic igno

ta · Vñ pſal· Quã magna multitudo dulcedĩs tue dñe quã ab
ſcondiſti timẽtibꝰ te · IEdẽ.· Daraſii ĩ dulcedĩe tua pauꝑi deus ·
Apo cal·xix. Beati qui ad cenã agni vocati ſunt · Etiã patet m
ſanctis qui tãta ſuſtinuerũt· Vnde aulus vidit gaudia celi.
poſtea dixit · Nõ ſunt cõdigne paſſiones huius tꝑis ad futu
ram glam · que re · Si om̃es tribulatões ⁊ omnem pauꝑtatẽ
quis ſuſtinẽt nſuꝑ ⁊ om̃i die mil leſies moꝛere?᷑: adhue cõdi⸗

gnü nõ feciſſet · Vñ hiero · in epla · Nullus laboꝛ durꝰ. nulluz

tpꝑs longũ videri dẽt quo glia eternitatis acquirit᷑ · Vnde eri⸗
ſoſt. de recupatõne lap. Si quotidie oꝑteret nos toꝛmentca
pferre:ſi ip̃am iehennã puo tꝑe tolerare: pꝛo eo vt ip̃m xpᷣm
vidẽ poſſemus in gla: ⁊ ſanctoꝛũ eiꝰ numero ſociari:nõ erat
dignũ pati om̃e qd triſte ẽ:modo vt tãti boni tanteqʒ; gloꝛie
ꝑticipes haberemur · Quarto habebimꝰ ibi fercula p̃aoſa. qꝛ
deus met dabit ſe no bis in p̃miũ · Et ſi creatura a deo creata

põt letiſicare hoĩem verbi gra· Sicut aurũ auarũ:a honoꝛ et

XVH. pG CGVLN.

poteſtas a veſtes p̃cioſe ſuꝑbũ· Cibus pᷣcioſus ⁊ vinũ bonuʒ
guloſum ſic de aliis· Quid tũc creatoꝛ põt? Tanta ſunt gau
dia celi ꝙ ſi celũ aꝑiret᷑: 1 minimũ gaudiũ alicuius ꝑui ſancti
videretur: quãuis remote a nobis ſunt: tamen totus mundꝰ
ſufferre non poſſet hoc gaudium. Si aut em poſſibile eſſet ꝙ;

ſuufferre poſſet: tunc nullum coꝛ eſt adeo triſte quin ex hoc le
tificaretur· Fmo ſi interim in igne ardẽt: vel in glacie ſtaret:

vel etiam ip̃am moꝛtẽ coꝛpoꝛis ſuſtineret: de his oĩbus nihil
interim ſentiret · Quid tũc erit cũ nos illic veniemꝰ: cũ deo
— „ — . I,MW m 7 —. /
cũ ſanctis oĩbus gaudebimus ? ᷑tẽ deũ videre ẽ ita delecta

bile ꝙ& RKugꝰ. dicit ꝙ potiꝰ vellet eẽ ĩ inferno ⁊ deũ videre: qzʒ

in celo eius viſione carere. Vñ angeli iaʒ quaſi ꝑ ſeptẽ milia

annoꝛũ deũ viderũt: 1 ſi ad ictũ oculi deberẽt pnuari viſione
dei: nimis graue eẽt eis· Quãuis em̃ angeli hic mira opentur
1 nob frequẽter ſeruiãt:tñ ſꝑ deũ cõtẽplant᷑· Vñ mathixvii.
Ingeli eoꝛũ ſemꝑ vident faciẽ patris mei qui ĩ celis eſt. ctẽ ð

hbac viſione de dulcedie eius dicit pſal· Quoniaʒ mille anni
ante odos tuoſ tanq́; dies heſterna q̃ pᷣteriit · Vbi dicit gloſa

ꝓ nunq́; aliqua dies tã gaudioſe cõſumpta in pᷣſenti:quin
miule anni bꝛeuioꝛes eſtiment in celo · ktez in hac viſione iple
bit᷑ deſieriũ homĩs Vñ pſal· Satiaboꝛ cũ appuerit glona tua

Quia in celo quilibet ſatiabitur ſiue ſit magni meriti ſiue ꝑui

cũ hẽt eaſoẽ tũc plenù ẽ: ⁊ non põt plus recipere · Similit de

vaſe puo qð põt cõtinere vn am ſolã menſurã:cũ hẽt illã tüc

plenũ ẽ: a⁊ cõtentat᷑ ita bene in vna mẽſura ſicut magnũ vas
in viginti vrnis· Sic ẽ de ſanctis magnis ſicut ð ſancto petro
vel paulo vel dñico vel ſancto franciſco:qui habent magna
vaſa. i.mag na merita. Et de nob qui ſumꝰ quaſi parua vaſa:
cum ꝑuis meritis nris · Vnde augꝰ. li · xxii· de ciuitate dei · Rp̃e
de erit finis deſiderioꝛũ noſtroꝛũ:qui ſine fine videbit᷑: ſine

faſtidio amabit᷑: ſine fatigatõe laudabit᷑ · ICdẽ eodẽ li. Qð deus

pꝛepauit diligẽtibus ſe· fide nõ capit᷑ ſpe non attingitur·cari
tate nõ cõpꝛehendit᷑ deſideria ⁊ vota trãſgredit᷑ · acquiri põt

ſic ꝙ quilibʒ contentat᷑ intantũ ꝙ nõ poteſt plus deſiderare
CECẽyemplũ de vaſe magno qð põt cõtinere viginti vrnas vini

ißn vpn

eſümart
deſu ben
ilamai
ſurgene
dicebat,
ter /eſf
dinis rert
niseſtſen
ud face
chet coln
terrartag
ſon nquu
dendonun

den

1zam Jr
Lurunan
ſilus um
ſergnee
Puadelecta
benterdeber
purus nun
elt t quan
leßlunn
ſtoramnge
glturre
audet tamg
uonigd
otnohen
luxuni ho
vegemne

pinüben

Lnnſingt
ns iſn
ntorug nnd

bleeſtg.

eguinerho
1 Pce ſunt
hischhn nill
mennciden
reé trdeec
deü biderei
ſpſeptemi
Puan piion
ninopenn
Vi mth wi
iclse e
iumle unn
Wdattgolt
ſſorogin
hrploneie
puentgautn
menitiftegt
phos deſoun
gmamm 6
pere⸗ im ln

7

ſcur ngun

eſtimari non poteſt. Exempluʒ de gaudiis celi · Legit᷑ ꝙ in ec
dleſia beati petri Colonie cũ eſſet quedaʒ obſeſſa contigit ad
illam aliã obſeſſã ſuꝑuenire · Mox vna contra aliam cepit in⸗
ſurgè: ⁊ clamoꝛibus ⁊ cõtumelis ſeſe afficere · demõ demoni
dicebat miſer quid cõſentiendo lucifero ſic de celo ruimus⸗
Xlter reſpondit · quare feciſti æg Cũq; illi adbuc quaſi penitu
dinis verba ꝓferrẽt · alter ſubiunxit. Tace · iſta penitẽtia ni⸗
mis eſt ſera· Et idem demon interrogatus a circũſtantibus.
Quid facere vellet vt ſic ad celum redire poſſet 5 Reſpõdit ſi
eſſet columna ferrea ⁊ raſoꝛiis ⁊ cdlauis acutiſſimis armata a
terra vſqʒ ad celũ erecta vſqʒ ad diem iudiciiſi carnem habe
rem in qua ſic pati poſſem) me ꝑ illã trahere vellẽ · nunc aſcẽ
dendo nunc delcendẽdo dummõ puenire poſſem ad gloꝛiam

dei de qua pꝛopter ſuperbiam meã cecediidd—
Vvyruria deteſtanda eſt.quia eſt pctt nociuum tam in R

coꝛpe q; in anima· Vnde apls· i· ad cor. vi · Qui fomi⸗
catur in coꝛpus ſuũ peccat.qꝛ luxuria pꝛimo maculat

ipᷣm coꝛpus· omĩa em̃ peccata maceulant aĩaʒ: ſed illud coꝛpꝰ

Taĩam · Vnde etiã innocentiꝰ de vilitate cõdicionis hbumane ·

Luxuria nõ ſolũ maculat aĩam:ſed fedat ꝑſonaʒ· Vnde luxu

rioſus iam hẽt quodãmodo iehennã in ſeip̃o · ſ. fetoꝛem luxu
rie 1 ignẽ con enßil centie. deo luxuri oſus cõparat᷑ poꝛco
plus delectat᷑ in luto luxurie q; in floꝛibus caſtit atis· O q; li
benter deberemus coꝛpꝰ nĩm in puritate ſeruare· qꝛ quanto
purius nunc ſeruat᷑: tanto gloꝛioſius in futura reſurrectiõe
erit · Et quanto impurius: tanto plus tunc fetet ſi ſic decedit
Eſt em̃ luxuria pcti fetens non ſolum coꝛaʒ hoĩbus:ſed etiã
coram angelis · Quia angeli ſunt puri qui nos cuſtodiunt:
igitur nõ modicum diſplicet eis ſi aliquis in cõſpectu ip̃oꝛuʒ
audet tam nephariuʒ opus luxurie ꝑpetrare· Vnde bern. En
quouis diuerſario: in quouis angulo reuerẽtiã exhibe ange⸗
lo tuo:nec audeas illo pᷣſente qð me vidẽte nõ auderes· t᷑tẽ
luxuria homini mmuit vitã ⁊ debilitat coꝛpus: Vnde ariſt de
regimine pꝛincipũ · Coitꝰ eſt deſtructio coꝛꝑis: ⁊ adbꝛeuiatio

₰

bLHe IVNVREN.

vite. Vnde etiã greg· in moꝛa⸗ Der luxuriã natura corumpitẽ᷑
ſenectꝰ inducit᷑ · vita minuitur · moꝛti appꝛopinq uat᷑ · Vñ etiã
Pḧs dicit. O in ſiua moꝛantes diuttus viuunt ꝓpter pauci⸗

tatẽ coitus Ttem nocet hoĩ · hoc patet ex eo q;ꝛ homo vix poſt
ponit hoc viciũ cũ in eo aſſuetus fuerit · Vñ ꝓuer xxii· Eouea
ꝓfunda os mulieriſ: qui aut in foue am cadit ꝓfundã nõ defa

cili exit· ſic nec defacili euadit de manibꝰ diabo li quẽ illo pec

cato illaqueat Vñ greg. in moꝛalibꝰ Eyxquo luxuria ſ emel mẽ
tem alicuius occupauerit: vix euʒ bona deſideria cogitare p⸗
mittit . Sed heu fere o ms hoĩes trahit diabolus ad infernuz
p luxuriã · ſ nobiles ignobilel· iuueneſ ſeneſ. Vñ abacuc.i ·

Totuz traxit in ſagena ſua. Vnde hiero⸗ Qui ĩmundiciã luxu⸗
rie perfecte continẽtie ſ̃ ubiicit: ſanctioꝛ dauid exiſtit: ⁊ foꝛtio:
ſamſone. ktẽ luxuna valde placet diaboloquia poterit ſe in

ſtificare coꝛam deo cõpatione foꝛnicatoꝛũ cũ in eo non inue:
nietur hoc pcuñ quod ipi habent· Vnde quidã demones me
motes nobilitatis nature ſue dedignant᷑ hoiem temptare de

luxuria · vt patet in lucifero qui xp̃m tẽptauit in ſuperbia et
auaricia ſz nõ iĩ lururia. Vñ heronim.Nihil vilius & ; a car.
ne oꝛioſius q; carnẽ vincere· Et pꝛopter oc
placet multũ dia olo: qꝛ in hoc peccato binas aias lucrat᷑· et
valde ꝓ vili pcio habet tam pꝛecioſas anias a chriſto ita care

2 —

ne vinciet nik

*

pꝛecio dat aĩam ſ uã diabolo coꝛpus leccatoꝛi: pꝛo quo non
daret ſotulares ſuos: Item hoc viciũ multum diſ Fiiect deo·

77*

Quia luxurioſus pᷣponit delectatõem turpiñ viliuʒ mẽbꝛo

ruʒ ſuoꝛũ deo beate virgini marie ſocietati oĩm ſanctoꝛtũ
et angeloꝛum 1gaudiis: que xpᷣs meruit cũ paſſione ſua om
nibus electis ſuis· Ergo nõ immerito hoe piciuʒ diſplicet deo

omnibus ſancus.

¶ Luxuria decem modis cõmittitur ſine actu.

—

M GCcundo videnduz eſt quot modis luxuria cõmittatur

ſine actu: ⁊ quando ſit pctĩ moꝛtale ⁊ quando nõ · pꝛo

quo ſciendũ ꝙ luxuria ſine actu cõmittitur deceʒ modis H
mo quando quis habet turpem cogitatõem ſine delectatioͤe

Etcon
Vweg
tio men
ciſte vit
ſime og
hoies
gegonl
Cvirit
ſct Vn⸗
ones in
goſns
Uinltterr.
tens relt
Demon
coſentirea
angelos
cuiincdi
penerti
lerare!
usinſpe
det ho⸗
ſümatut
duggeſio
nniensC
fieſtcol⸗
(lenſubo
iggeſten
entt
venicec⸗
niſip
ſu
mallsn
tt hen
mitge

ncommi
gunt nei
wonr
kr n Bonn
fmdi roet
ighellope
nmuſenane
cogen⸗
inkenng
Wüabeaen
undiciälunn

ten fotn.
apornt ſen

nco ſon ine
jdemones ſi
tenpere de
useihen.
efun
zias ute
nſottno
nrlrrpin

Et hoc intellige quãdo cõſenſus ratõnis nõ eſi ibi·

Gt contra voluntatẽ ſuam incidit ſibi ⁊ hoc nulluz ẽ peccatũ

tio mentẽ nõ polluit:ſi ratio nõ conſe. entit ˖ Ergo boni hoĩes
caſte viuẽtes nõ debent multũ turbari ex eo ꝙ eis male ⁊ peſ
ſime cogitatões incidunt ·qꝛ diabolus plus temptat bonos
hoĩes q; malos qui volun tatẽ diaboli ĩ oĩbus exequunt᷑.Vñ

grego. Tanto hoſtis callidus deceptõis molimĩa ardentius

exquirit:quanto celeſtis patrie feruentius ĩhiare nos cogno
ſcit · Vnde etiã bern · Non em̃ cõtriſtari debemus ſi in tẽptati
ones inciderimꝰ: ſed ſi in tẽptationibus ſuꝑati fuerimus.r
go ſiquis temptaret᷑ de peſſimis a inauditis cogitationibus

viriliter reſiſtere dẽt: tunc erit ei meritoꝛiũ· Vnde bern· Quo⸗

tiens reſtit eris: totiens coꝛonaberis· Idẽ in li. meditationum
Demonũ eſt malas ſuggeſtiones ingerere:noſtrũ eſt illis ñj
coſentire. Nam quotiẽs reſiſtimus: totiẽs diaboluʒ ſupamꝰ:
ange los letificamus:deũ honoꝛamus ¶ Secũdo quãdo ali
cui incidit mala cogitatio cum delectatõe:tamẽ ſine cõſenſi u
plene ratiõis.tunc eſt pctm̃ veniale· Vnde ſciendũ ꝙ ĩ pꝛimo
eccato pꝛimoꝛũ parentũ concurrebãt tres ꝑſone.ſq; diabo
krs in ſpecie ſerpentis qui ſi uggeſſit mulieri. mulier que de
dit viro:ꝛ vir qui comedit de pomo vetito· tunc peccatũ con
ſũmatũ fuit in adã quãtũ ad genus humanũ.Sic ſcedm aug.
Zuggeſtio ſerpentis in nobis eſt pꝛimꝰ motus ex fomite ꝓ⸗
ueniens· Co meſtio vero mulieris eſt delectatio:ſed comeſtio
viri eſt cõſenſus. is em̃ tribus ſcʒ ſuggeſlione delectatõe
cõſenſu hõ in peccatũ ex temptatõe ducitur· Quia tẽptatio ꝑ
ſuggeſtionẽ que in cogitatõne conſiſlit inchoat᷑ · Et ſi tunc ei

nõ cõſentit᷑: ſed ei ĩmediate reſiſtitur tunc nullũ eſt pec catuz.
SDed ſi ꝑ delectatõem cogitatõis temptatõ ꝓgreditur: ſic erit

veniale · Quandocũqʒ aũt cogitatõi ĩmunde delecta tio adue

nit: ſiꝑ coſenſum temptatio ⁊ peccatũ cõſũmat᷑: moꝛtale erit

Ergo ſumme cauere debemꝰ ne delectemur in co gitationibꝰ
malis · quia cum delectatio aduenerit tũc eſt veniale peccatũ

„

cõmittit᷑ qũ quis dat conſenſũ in moꝛoſam delectatò

XIX. peé

qui delectant᷑ cum plena ratoe in maliſ cogitationibus:a in

LVVRHN.

eiſdẽ ſe inuoluũt:tunc talis moꝛoſa delectatio eſt pctrũ moꝛ

tale. Sicut heu miti fadunt tam mulieres q; viri a etiã virgi⸗

nes · que licet nolunt ad actũ pꝛocedere· tamẽ volũt ĩ pꝛauis

delectationibꝰ cogitationibꝰ delectari .qð tñ nimis eſt peri
culoſuʒ· Quia facilime ex hoc pctm̃ moꝛtale incurrit᷑· Moc pꝛo

bat Tacobꝰ in epła ſua vbi dicit · Cõcupiſcẽtia ·i · interioꝛ ani

delectatio cũ cõceperit ſubaudiendo cõſenſum ratõnis · parit
peccatũ · ſ. moꝛtale · ¶ Quarto cõmittit᷑ qñ quis ex mala cogi
tatione ⁊ delectatõe dat conſenſũ ⁊ voluntatẽ ad ipᷣm opus.
hoc ſemꝑ eſt pctm̃ moꝛtale · Vnde augꝰ.ſuꝑ geñ. Si ratõ cõ
ſentiat ei quod libido cõmonuit faciendũ eſſe ⁊ nõ diſcrepat
iam ei peccatũ imputat᷑· etiã ſi nõ conſequat᷑ factũ:qm̃ rea te

netur in cõſenſu cõſcientia · Et hoc etiã intelligit᷑ de quolibet

peccato moꝛtali Quia quicũqʒ; regnũ eternũ intrare dẽt:opʒ
ꝙ ſic ſtet in ꝓpoſito ſuo ꝙ ſi eternaliter viueret nunqᷓ; moꝛ:
taliter peccare vellet · Ergo opoꝛtet de neceſſitate ſalutis ꝙ

quilibet ſiue ſit maſculus ſiue virgo feminei ſexus:ſic ſtet in

ſuo ꝓpoſito ꝙ nunquã velit facẽ actum niſi in matrimonio·
D ( Quinto cõmittit᷑ viſu vt cũ quis ex viſu cõcupiſcit aliã ꝑ⸗

ſonã: 2 ea intentõe eã inſpicit vt eã cõcupiſcere velit. Math.
v. Qui viderit mulierẽ ad concupiſcendã eam:iam mechatus

eſt eam in coꝛde ſuo · ſq; vt cõcupiſcentia tranſeat in affectuʒ
coꝛdis in cõſenſum ratõis· vt etiam ſi facultas aſſit facere
diſponit · iaz mechatus eſt eam ĩ coꝛde ſuo.Verbi gra · ſi quis

vna die centũ domos intraret: ⁊ in qualibet domo talẽ cõcu

piſcentiã iam dictã ſibi per viſuʒ acquireret: tot peccata moꝛ

talia cõmitteret: Ergo ſùme neceſſaria eſt cuſtodia oculoꝛuʒ·
Primo qꝛ oculi ſunt valde veloces ad nocendũ anĩe · Ideo pᷣ⸗
donibus cõparant᷑ · Treñ · ii · Oculꝰ meꝰ dep̃datꝰ ẽ aĩaz meã ·

Vñ etiã geñ · ii · Vddit mulier lignũ pulcrũ ad veſcendũ· Vnð

greg diẽ. Nõ em̃ eua lignũ cõtigiſſz niſi pꝛiꝰ ĩcaute reſpexiſſʒ
ttẽ ſcdᷣo cuſtodiendi ſunt q̃ſi due poꝛte in caſtro coꝛꝑis nii·
Qui em̃ habet poꝛtas alicuiꝰ caſtri hẽt caſtrum · Sic etiã ſi dia
bolꝰ hẽt oclos nros:tũc hẽt caſtrũ coꝛꝑis nri·⁊ tũc cõi᷑ ĩtrat

morsn
deus 1

ſigi

Kjorul
ſtemin
glitpe

go nol

eis On
ſinbus
fomm⸗
gom
poptüͤr
ſcentig

Ormatan
(Cplacen
Potrldu⸗

aecdin
ttoumie⸗
tlisqui
Munquid
lentbun

ſendiad

ſeirdlp
odove
giard
integln

W

öAnlu

oni

erbi

iit nus
innbelen
wmiſhen
inr.
n nüisprt
uigernlhnd
edißnenn
gen Sima
nnd dict
faüqint
igedegoh
jmnmedic,
ner nunin⸗
ire ſluns

nsſeſetin

n nmnorio⸗
eper
rümmtn
nſertinfn
ltas Ar u
dono Na
. meptN

—
—

ſonoatote

1

—

i nieß
ooeun
aſani
caute in
Hro sn
RLG

1tit

—

6

=

maoꝛs in animaʒ ꝑ feneſtras noſtras· Et cõſequẽter ſequiẽ᷑ ꝙ
deus nihil habet in hoĩe: ſi oculos nõ habet. recte ſiẽ dñs ca
ſtri qui nõ habet ingreſſum ibi. Vnde dicit xpᷣs in euan gelio

Si oculus tuus nequã fuerit:totũ coꝛpꝰ tuũ tenebꝛoſũ erit ·

Item.iii:cuſtodiendi ſunt oculi ⁊ viſus ex ꝑte mulieris.qꝛ a

plãta pedis vſq; ad verticẽ nõ eſt locus in muliere oꝛnata in

quo nõ ſit poſitus laqueus diaboli ad capiendũ anĩas. Ecci ·
vy.· Ne reſpicias mulierẽ comptam: ne foꝛte incidas in laqos

—

eius · Quia diabolꝰ vtitur mulieribꝰ põpoſe oꝛnatis tãquã re

thibus vel tanq́; gladiis ad capiendũ ⁊ occidendũ. Vnde Fe⸗
ronimꝰ. Gladius igneus eſt ſpẽs mulieris · Emo eſt gladi? bi⸗

ceps mulier pompoſe omata hoc patet ex eo ꝙ occidit aĩaʒ

pꝛopꝛiã ꝑ ſuꝑbiam· ⁊ aĩam pꝛoximi ꝑ luxuriã a malã cõcupi⸗

ſcentiã Queritur q;d faciendũ ſit hoĩ qui videt aliquã ꝑpſonaʒ
ornatam 1 pulcrã vt ſibi nõ noceat in ania ſua? Reſpondeo
duo cogitanda ſunt · Primo ꝙ nunq; tantam curã diligẽ
tiam habuiſti ad oꝛnandũ aĩam tuã eternaliter victuraʒ ⁊ ad
cõplacendũ deo: ſicut illa ꝑſona habuit ad oꝛnãdũ coꝛpꝰ ſi uuũ

A

putridũ ⁊ moꝛale ad cõplacendũ mũdo. ſic dolere debes ð
accidia ⁊ negligẽtia tua ⁊ ꝑditõe anime illiꝰ quã ſic pompoſe
vides incedere ; Scoo cogitãdũ eſt q́; pulchre ſint facies ele⸗

ctoꝛum ĩ celo: ⁊ qũo oꝛnabunt᷑ cũ ſtola gloꝛie· Si hõ iſte moꝛ
talis qui hodie elt foꝛte cras moꝛi᷑ tam pulcher eſt ab vidẽ
dum: quid tunc erit de imoꝛtalibus poſt iudiciũ eternaliter

viuentibus · Et ſic hõ ꝑ hoc ſibi debʒ acquirere affectũ pꝛoue
niendi ad celeſtẽ claritatẽ· Sciendũ etiã ꝙ ſi homo videt mu
lierẽ vel virginẽ tanq; rem vl ymaginem pulcrã nõ mala co

gitando vel affectando: nõ eſt pctm̃.quãuis ſit incautũ · Vñ
grego· Nõ licet videre que nõ licet cõcupiſci:Vnde etiã aug·

in regula. Neq; feminas vidẽ ꝓbibemini: ſed appetere vl ab

ipis appeti velle criminoſum ẽ· ¶ Sexto cõmittit᷑ locutõne

vel riſu · vt cũ quis loquit᷑ vł arridet aliquã ꝑſonam ea inten

tione vt eam alliciat· ⁊ ſic peccat moꝛtaliter· Verbi gr̃a:·Si qͥs

loquit᷑ verbũ iocoſũ in io co eſt tm̃ veniale.Sʒ ſiquis loquit

verbũ iocoſũ ea intentõe vt illã ꝑſonã ad actu illicitũ alliciat

v*

matb;. Quale coꝛ hẽt vnu

LVNB.

tunc tale verbũ iocoſũ qð alio mõ eſt veniale: erit ſibi moꝛta

le ꝓpter ꝑuerſã intentõem · Similiter ĩtelligendũ elt de riſu ·
vt cũ quis arridet aliquã mulierẽ ea intentõe vt illã ꝑſonam
ad malã cõcupiſcentiã à ad actũ illicitũ alliciat: tũc talis pec

cat moꝛtaliter ꝓpter ꝑuerſam intentõeʒ · Vñ luce · vi · VWe vob
qᷣ nunc ridetis. Sʒ ſi alias arridet aliquã ꝑſonã ꝓpter noticiã
vel ex quadã leuitate:vel excõſuetudie wvel ex ammiratõe: vel

ex ioco tũc vix peccaret venialiter· Scien dũ ꝙ aliqui antiq et
etiã qñqʒ mulieres ⁊ virgines ſea epiꝰ loquunt᷑ ve rba ſcurrilia

1 luxurioſa: qd eſt valde rephenſibile · qꝛ ꝑ boc oſtendunt ꝙ
hũt coꝛda ĩpudica· Quia ſm dictũ xp̃i · vt habetĩ math.xii · Ex

abundantia coꝛdis os lo Sur eadẽ v̈ba dicit Criſoſt. ſup
qſq;: talia verba loquit᷑ ⁊ opa fact

Vñ etiã ariſt · iii· ethicoꝛũ · Qualiſcũqʒ vn uſquiqʒ : taliter di
cit:⁊ ta lia facit oꝑa:⁊ taliter viuit. Vn etiã yſidoꝛus· Qualis

ſermo oſtendit᷑: talis ⁊ animꝰ cõpꝛobat᷑ En ſingnũ huius ſpi

ritu ales ꝑſone a hoĩes deuoti ſepius nominant deum dñm

nĩm ihm xpᷣ̃ᷣm a beatam virginẽ mariã: ꝛ loquunt᷑ de licitig. 7

ſalutaria vba ꝓferunt: qꝛ hñt pudica caſta coꝛda· Sʒ oppo⸗

ſitũ faciunt mali puerſi a⁊ ipudiei hoĩes pꝛoferentes verba
ſcurrilia ⁊ luxurioſa:Vñ pſidoꝛꝰ de ſũmo bono.Mali ᷣmões

ĩ oꝛe ypᷣiani eẽ ñ debẽt. Nã ſiẽ malos moꝛes bona colloqa coꝛ

Septio cõ
mitit᷑ ꝑ tactũ ĩpudicũ ⁊ ꝑ amplexꝰ ⁊ oſcula huiõi · Qui mo

le mod etiã ẽ pẽm moꝛtale;

rigũt. Fta pꝛaua colloq̃a bonos moꝛes coꝛrůput ·

dꝰ vocat᷑ ꝑ apł'm turpitudo:⁊ il

EEt ſᷣm mgr m ĩ cõpẽdio theologice vitatis tãto grauiꝰ pẽm

quãto magis ꝑ talia libido accẽdit᷑ ꝓpter nimiã ap ꝓxĩatõeʒ
127 „ » 2 ⸗ 1—⏑ — nr 5„ SS 2
ad mulierẽ l ad pᷣginẽ. Tũc ſciẽdũ pm eund imgim Tãgẽe mu

lierẽ p̃ter ĩtentõez nõ ẽ petm̃. Silr tangẽ cü ĩtentõne ſz ex ne
J . 40. „ z WzH ß „ „ g
ceſſitate · Sʒ tangẽ ex libidine vl oſculari ad ſe nõ ꝑtinete eſt

petm̃ moꝛtale⸗Meu hoc illi nõ adutũt ꝗᷓ vt freqnter mlieres
vgines ĩpudice tãgũ

piſcũt nec actum ꝑpetrare volũt: ſʒ faciũt vt cõcupiſcant᷑ · vt

44

t.ſ. ãplexando oſculãdo ĩ quo deũ gra
uiter offendũt. ¶ Octauo cõmittit᷑ ſine actu ꝑ oꝛnatũ coꝑis

vl alia ſigna ad luxuriã ĩcitãtia· vᷣbi gra· vt ſur iſti qͥ nõ cõcu⸗

Mtemn

dilcoopi

hetiie
nücrube
pultꝰ cor
1depiſti
ſeune
ſcere in
zmemari
bus ani⸗
iui⸗
Ntieunt
diatgloſa
lch
lier Uar
Tot moꝛ
eliquit
fe⸗ Vnde⸗
ommatuen
terrzmde
noͤpegt⸗⸗
ligui lbe
Gortuniti
gtimentn
ſiiſet
lti zmiec.
itſipo⸗
godle
Zumin
Adter⸗
ntſi⸗
groſpen
Pter fſin
poſaen
Etol

R

ent ſtiſten
däckrin
dtili Nonn
dtir tu
.
cͦN Pe
iheertotci

Paicpnie⸗
pefbaſom
oſtendang
math i
t Crſoli
witr opiſe.
uiq; etaltnn
Wwens⸗ Ount
iüfninf
edeum 1onn
nt delete
cod od
Rerentes wn

vna Qor

SDercn⸗
heud
epen tM.

tngn A

4

mnii urnn
ſrenie h

14

——,᷑——
S=

DdDA LIVXVRRR. .

ℳ

mite mulieres ſilr ⁊ ᷣgines:q̃ ad hoc ſe lauãt ⁊ oꝛnãt l caput

diſcooꝑpiunt vt amabilioꝛes fiãt · ꝗqᷓ nõ ſolũ ĩ plateis ⁊ coreis:

ſʒ etiã ĩ eccleſia coꝛda viroꝛũ vulnerãt:dũ eis nũc coloꝛe albo
nũc rubeo: nũc familiari colloqo:nũc manuũ miectõe: nunc
vultꝰ cõpoſitõe Siẽ ille faciũt q̃ cũ cilicio fricant facies ſuas
⁊ depingũt ſe ſiẽ pictoꝛ ymaginẽ) 2 ꝑ talia laqueũ ⁊ occaſio⸗

nẽ ruine pᷣſtant ꝓximis· Et tales qᷓ ſic nõ cõcupiſcũt nec actũ
facere intendũt: ſed cõcupiſci ab aliis volunt: ſunt occiſoꝛes

animarũ de ꝗbus deꝰ diſtrictaʒ rõem requiret ab eis:de omi

bus anĩabus illis quas ſic ad pctm̃ traxerunt. Vnde exodi ðdꝛ

xxi · Qui aꝑpuerit ciſternaʒ aut foderit ⁊ eam nõ oꝑuerit: ⁊ inci

dit ĩ eam bos vel aſinus dñs ciſterne reddet pꝛe cum eiꝰ. Vbi
dicit gloſa. Ciſterna aperi᷑ quando mulier omat᷑. Tunc bos
vel aſinꝰ incidet ĩ eam qñ hõ ꝑ oꝛnatũ illũ ſllaqueat᷑.tũc mu⸗

lier ula reddet ratiõeʒ de aĩabus ill. Vnde greg in moꝛalibus

Tot moꝛtibꝰ q̃s dignus ẽ: quot exẽpla pꝛauitatis ĩ poſteros
reliquit· Ergo muliereſ ⁊ vᷣgines nõ debent ſe pompoſe oꝛna
re · Vnde augꝰ.ĩ libꝛo ad ſacras virgies · Dommica virgo nec
oꝛnatu capitis nec habitu nec oculis erectis ſed cuʒ vultu ad

terram depoſito ꝓcedat:ne in ſe viles inducat amoꝛes · Et ſi

nõ peat: aliis ꝑditõis cauſa exiſtat · ¶ Nono cõmittit᷑ quãdo
aliqui libenter vellẽt illũ actũ ꝑficere bene poſſẽt · qa habẽt
opoꝛtunitatẽ loci tꝑis ⁊ ꝑſone·⁊ ſolum pꝛopterea dimittũt·
q; timent mundũ ⁊ ſcandalũ hoim ⁊ cõfuſionẽ oiiaz de⸗
ſi ſcirẽt ſe poſſe latere in hoc actu: nec deũ nec ſanctos nec ſa
lutẽ anĩe curarẽt:quin hoc oꝑe ꝑpetrarẽt · Et tales q̃ſic dimit

tũt nõ pꝛopter deũù ſed pꝛopter hoĩes · grauiter deũ offẽdũt
qꝛ voluntas eoꝛũ deliberata eſt ad actũ illũ. Vnde Leo papa
Sunt nõnuilli qͥ dum coꝛde cõcipiunt pctm̃ · faciẽdũ deliberãt
illud tam̃ timoꝛe dimittũt · aut qꝛ p̃ difficultate ĩplere n eque

unt. hii ꝓfecto in domĩo moꝛiunt᷑ Et hoc idẽ ĩtelligendũ ẽ ð

quolibʒ pctõ moꝛtali qð qͥs nõ ꝓpter deũ dimittit · ſʒ ſolũ ꝓ⸗
pter tĩorẽ hoĩm · vᷣbi gra:Siẽ̃ qͥs nõ choꝛzans vl veſtes pom
po ſas nõ poꝛtans· ꝓpterea ꝙ pr̃ xł mater vł aliqs ꝓpinquuſ
eiꝰ nouerit defũctꝰ ẽ. Sʒ ſi hoc nõ eẽt: ꝓpter deũ nõ dimittẽt

ſed oino faceret : Similr qui concupiſceret rem ꝓximi ſui: et

hanc libẽter ſibi ſubtraheret: ſi ſ uſpẽdiũ nõ timeret: tales ſp
ſtãt in peccato moꝛtli · Si aũt quis ad actũ pꝛocedit: tũc ſẽpeꝛ
eſt peccatũ moꝛtale · vt patet in ſexto pᷣcepto K. ¶ Decĩo cõ
mittit ꝑ dona et munuſcula . vt cũ qͥs dat alicui aliqð donuʒ
vel dinodiũ ea intẽtõe vt eã ad malã cõcupiſcẽtiã ⁊ ad malũ
actũ alliciat. talis ſic dãs ſiue ſit ꝓ nouo anno ſiue alio temꝑe
peccat moꝛtalr ꝓpter malaz ĩtentõem · imo mechanicꝰ qui p⸗

parat vl vẽdit tle dinodiũ illi quẽ certitudinaliter ſe cit ſie vel
ſe abuti: reꝰ erit illius pcẽ̃i ⁊ pẽat grauiter. Enſuꝑ nunciꝰ qͥ ẽ
mediatoꝛ illarũ ꝑſonarũ ſciẽter · ⁊ poꝛtat tli. ꝑſone tle donuz
ſciẽter ad talẽ malũ finẽ cõſequẽdũ: reus erit illius peccati et
grauiter pecat. efiliabus luxurie
23 gquit de filiabꝰ luxune· Quarũ pri ma ẽ cecitas mẽtis
☛E blintheit des gemutes De qua ſub ebitudie men
is dictũu eſt· Qu 1do aüt eſt moꝛtale vel veniale? Reſi pondit
ermãnus de ſchilditz ꝙ etſi ſe m genus ſuũ nõ ſit peccatuʒ

moꝛtale: cũ mens ſit quaſi tabla raſa.i ceca naſcat᷑ tamẽ cum

ad finẽ luxurie oꝛdin at· qꝛ volũt arie ſ ubp̈ mit᷑ vſus ratõ nis:
moꝛtale eſt· Vnde Pſal. Supcecidit ignis · concupiſce ntie·
et nõ viderũt ſolem Tdẽ.· Noluit ĩtelligere cum bene ageret ·
Si tamẽ talis cecitas nõ ordin aret ad finẽ rei ülicite · vel ſii⸗

cideret ex quadã naturali coꝛꝑis indiſpoſitõne nõ culpabili·
nõ credo eſſe peceatũ moꝛtale. (Secũda filia eſt pcipitatõ
i ẽ· vmbetrachtikeit des dodel vnd der hellen · vel ſic verwe
gelicheit · das iſt ſo einer verivegelich louffet zu der ſunden
Duia luxurioſi qdquid agunt hoc faciũt p̃feſtinãter et indeli
hberate. Qõtra qð uerbiorũ · iii · dicit · Oculi tui videãt recta

4 .

et Pal pae tue precedãt greſſus tuos· Quãdo eſt veniale vl

moꝛtale? Reſpõdit Hjermanus de ſe childitz . ꝙ intm̃ eſt pẽm i
quatu voluntarie actũ cõſilii ptermittit · ſi in higs que ꝓ ne

cceſlitate ſalutis cõſiderãda occurrũt voluntarie ſe pꝛecipitat

vt piculo ſuaʒ ſalutem nõ pᷣponat: moꝛtaliter vwdet᷑ peccare
ſignãter quãdo ordinat᷑ in finẽ luxurie · vlĩ quẽcunq; alium
ſinẽ per ſe illicitum · Sed ſi contingit ex indiſpoſitõne aliqua

naturil
tale⸗
ſchen e
Zilallen
delicteer
ſetüdt
atü Not
ditz ſcu
glintent
ta Uuo
Gori
finem
turalidek
tafliaen
von einen
notſeeiſt
ſui Nog
cat Vnder
quoft vt
aüteſtpe
deſchldit
garztimo
Nwrindulb
mmoiiodi⸗
innmeſin
iſtrnitite
Reunn ddi

mipt
täͤfni
fatoebo⸗
deum fe

npinſie
nenetal

cdittirſan
. (Deho

ia dann
i
ſueſioteng⸗

necdene ih⸗

aliterſathebe
ſſupnuncdii
ſone tedan
Ausperen
une .
giceutusnin
b cbindiene
le⸗ Beſont
noͤſtperetn
aſcit tanicum
dsnnuͤnis
coneuphant⸗
um beneignt
ai enli⸗
nenöclhi⸗
lacſtöcpen
en delſrm

—

naturali: ſicut aliqui naturaliter ſũt p̃cipites: nõ ſic eſt moꝛ⸗
tale: ¶ Tercia filia eſt ĩcõſideratõ· vnachtſamkeit· die vnkũᷣ

ſchen habent kein abtſamkeit vff alles das do zu duͦn oder

zů laſſen iſt· Vñ incõſideratio eſt quãdo aliqs recte iudicãdo
deficit · ex hoc ꝙ cõtemnit uel negligit attẽdere ea ex quibus
rectũ iudiciũ ꝓcedat· vnde manifeſtũ eſt ꝙ ĩcõſideratio ẽ pee
catũ · Nota qñ eſt mortle vł veniale dicit hermannus ð ſchil

ditz. ſicut dictũ ẽ ante ð pᷣcipitatõe et cecitate· Si affectata ẽ
ex intentõe vel ad finẽ luxurie oꝛdinet᷑:ẽ peecatũ moꝛtale · Fu
xta illud Daniel Ruerterũt ſenſũ ſuũ vt nõ recoꝛdarẽt᷑ iudi
ciorũ iuſtorũ:Veniale tũ pẽm põt eſſe quãdo non oꝛdinatur

ad finẽ malũ· vel quãdoq; ſine peccato quando euenit ex na-
turali defectu: vel ex indiſpoſitõe coꝛꝑis ĩculpabili. ¶ Qua:

ta filia ẽ inconſtantia · i· vnſtetikeit· das man fellet ymer mer
von einem in daſ ander · Et ſicut deo plaeet ſtabilitas in bo⸗
no: ſic ĩſtabilitas multũ diſplieet deo · ¶ Quiĩta filia ẽ amoꝛ E
ſui. Hro quo nota ꝙ amoꝛ inoꝛdinatus ad ſe ipfũ hboĩem exce
cat. Vnde Cre · Vehemẽter claudit oculos amoꝛ priuatus· ex
quo fit vt quod male agimus graue nõ eſtimamus. Quomo
aũt eſt peccatũ moꝛtale amoꝛ priuatus ? Reſpõdit hermãnꝰ
de ſchilditz · ꝙ amoꝛ ſui ſedᷣm genuſ ſuum nõ habet ratõnem
peccati moꝛtalis Si tamẽ amoꝛ ſui creſcat ad contẽptuʒ dei
tunc indubitãter eſt peccatũ moꝛtale · Cdipſũ dicendum eſt ſi
amoꝛ ĩoꝛĩatꝰſuiipſiuſ vᷣgat ĩ ĩiuriã ꝓxĩ ꝙ tũc ẽ pcẽ̃m moꝛtle
iuxta mẽſurã ĩiurie niſi iiuria eẽt minĩa. ¶ Sexta filia ẽ odiũ
dei · Cũ eĩ de ipſis ſubtrahit voluptatẽ et ĩpedim̃tũ p̃ſtat ꝑ
infirmitatem vel alias: tunc odiunt deum. Queritur vtruʒ
deum odio poſſit aliquis habere? Reſpondeo ſecundum

beatum Thomam · Dupli ab homine compꝛebẽdi et deſide

rari poteſt· Vno mõ ſcoᷣm ſeipſũ ſcʒ ꝑ eſſẽtiã · deus aũt ꝑ eſſẽ
tiã ſuã eſt ipſa bonitas:quã nullus põt odio habere· Quia⸗ð
ratõe boni eſt vt amet᷑ · Et iõ impoſſibile eſt ꝙ aliquis uidbẽs
deum per eſſentiam ſuam eũ odio habeat· Alio mõ ſedʒz effe
ctũ ciꝰ ·tũc ſũt quidã effectꝰdei q repugnãt ĩoꝛdinate volũta
ti· Sicut ĩflictio pene ⁊ etiã cohihitio peccatoꝛum per legem

diuinã qᷓ ꝓhibʒ ea qᷓ repugnãt volũtati depꝛauate ꝑ peccatũ
Quantũ ad cõſideratõem effectuũ talium ab aliquibus deus
odio haberi põt· Sic illi ĩ inferno odiũt deum: ⁊ etiã peccato
res ĩ mundo. Vnde apocal. Blaſphemauerũt deũ celi p̃ dolo

LVN6VRM.

ribus. Sed alios effectus habet etiã ſic ꝙ eſt datoꝛ omniũ bo
noꝛum vite intelligentie · 1 ſic cõſiderando nõ odit᷑. Nota q;
quicunq; odit penas: odit deũ penarum actoꝛẽ· Nam multi
odiunt penas:qui tamẽ eas patienter ferre deberent ex reue

rentia diuine iuſticie. Augꝰ.x· confeſſionũ dicit & mala pe⸗
nalia que deus tolerare iubet nõ amare:eſt pꝛoꝛũpere ĩ odiũ

dei punientis · hoc eſt. habere odio dei iuſticiã · qd eſt grauiſſi
Septia filia ẽ amoꝛ mundipꝛo quo ſciendũ ꝙ amare mun
dum eſt multũ ꝑiculoſum.Nrimo qꝛ caritatem dei extinguit ·
i· Fohis · ii· Si quis diligit mũdũ nõ eſt caritas patris in illo.

Scðdo quia ſiẽ dilectio dei ẽ fons oĩm bonoꝛũ ⁊ virtutũ · Cta

dilectio mundi oĩm vicioꝛũ. Vnde greg. Diſce hõ non dil ige

mũdũ:vt diligas deũ · auerte vt cõueꝛtaris· funde vt ĩplearis

Tercio q; inimicus dei cõſtituitur· Vnde iacobi·iii · Nmicicla
huius mũdi inimica deo eſt· Qu arto q; ſeruum diaboli facit.
Kpls ad gali. Si mundo placerẽ ſe eruus i non eſſem .· Vnð
mathᷣ.vi .· Nemo põt duobus dñis ſeruire · Vnde etiaʒ criſolſt ·

ſuꝑ math.O q;ᷓ miſerrimꝰ eſt mũdꝰ: ⁊ miſeri qui eũ ſequunt᷑

ſemꝑ em̃ hoĩes mũdi oꝑa excluſerũt a vita· Nota ſi amoꝛ mũ
di intan tũ excreſcat in homie ꝙ pꝛeponat amoꝛi dei vel vite
eterne:vel ſi redundat ĩ iniuriazʒ que tollit caritatẽ ꝓximi: eſt
peceatũ moꝛtale · Si tñ citra hos limites ſiſtat poteſt eẽ veni⸗
ale Octaua filia ẽ ſtulticia Moc eſt ſi quis expꝛimere valet ·

ſcʒ illud gaudiũ ſempiternũ ⁊ hereditatẽ celeſtẽ cõtemnere

ꝓ nichilo reputare: ⁊ plus delectari in ceno luxurie:q; in deo
in omnibus bonis 2 gaudiis ſpũalibus ⁊ celeſtibus:
((Luxuria pallat ſe tripliciter.
¶ Vxuria palliat ſe ſub t᷑plici ſpẽ vᷣtutũ.· Prĩo occltat ſe ſb

. pe affabilitatiſ beĩuolẽtie:·⁊ hꝰ appet ĩ ill qͥ aliis ſe nĩis⸗
affabileſ exhibẽt Sũt eĩ qdã qͥ ad ̊ ſtudẽt vt oĩbꝰ ſe affabileſ

tnr occult

ricnloſn.
risfeque
tiuhancre

1 dlſcutat

ligun can
.bſcondat.
rot⸗ ei
anincin⸗
optimünen
nta cod
norckſecl
fulltas -
neqvac
cundoocctr
ret in bio

clinent,

direckönei
mnutotiene

ctiG ¹ ſal,
em ediuia

iltasiltir⸗
ſipnafte
in idig
nol’ cogne

inends o
AuRnstho

podetchve
tenſange
Pomnid
Zifütagt
cupetzerh
(oꝛrdeſuo
üali⸗ pe

utep n

ignhun

neniſenn
Nüali

NtMonznüh

wi Nn
Vunm
Nentate

wrCrdg

wupheichi

ieſgeniſ

nizm ſale
zigum nun
ndacnigit
spemsnke⸗
iuinnti
on dig

ment ilen

Miüi e
undehi
iwonchenft
wecin
iguieiſeni
Potaſtmn
monde i

trinni

in neti nn
animetit
eſichunm

lunne it

cceſcbo⸗

ſio ok 1
n⸗
diye⸗

—

4

—

pvHe LVXVRIFN.

xX.

1 gratioſos exhibeant ⁊ oĩbus placere deſiderãt · ſic frequẽ

