to tenet᷑ ad ſatiſfactionẽ taliũ. Sciendũ etiã ꝙ iſti hoſpites qꝗ
ꝓpter lucrũ temꝑale p̃parant cibaria ꝓhibita a illiata ſuis
boſpitibus qui ſunt foꝛtes et ſani bene poſſent vti cibo ꝗᷓ

drageſimali ꝑticipes ſe faciũt illoꝛũ peccatoꝛũ · Verbi gratia

ſicut reptum ẽ in qᷓdꝛageſima in vna quarta feria in qua fuit
angaria et cum hoc fuit vigilia apli Mathie·. ꝙ plures foꝛtes
ſani et robuſii vſi ſunt de lacticiniiset alias habuiſſent ſuf⸗
ficientiã de cibis qᷓdrageſimalibus in quo nõ modicũ peccãt

tam comedẽtes q; etiã illi qui ãminiſtrant ꝓpteꝛ lucrũ cis ta

lia fercula · Et ratio eſt quia in tota qᷓdrageſima ſᷣm Tho ſe.
ſe · q. cxlvii. Interdicunt᷑ vniuerſaliter oua et omĩa lacticima
Tredecinn ſũt qui plebanũ defraudãt in oblationibus et
decis: et aliis ſibi de iure debitis · Et de hac materia hẽt᷑ ſupra
iiii · S.· Item qui cẽſum ſubtrahũt ſuis dñis · Quia ſᷣm Hein 8
firmaria. Cẽſum illuʒ qui fuit ab initio rei impoſitus ſine do
lo et fraude integraliter debẽt ſoluere · Et q de hoc aliq̃d ſub
traxerit peccat moꝛtaliter · Item qui theolonia vel vectigalia
dominis ſuis fraudulẽter ſubtrahũt qui omẽs tenent᷑ ad re
ſtitutionẽ. dũmodo tamẽ tres cõdiciones habeãt huiuſmodi
vectigalia· Drim a ꝙ imponant᷑ autoꝛitate pᷣncipis · Secũ da

ꝓyſubſit cauſa rationabilis ꝓpter quã fuerũt impoſita: ſicut

pro pace faciẽda vel pro via publica reꝑanda. Tercia ꝙ; ſint
moderata · quia ſic tolerãda ſunt· extra de verboꝛũ ſignifica·
Querit᷑ vtrum laicus a clericiſ poſſit exigere pedagiũgR eſpõ
deo eccleſiaſtice ꝑſone ad pedagia que dant᷑ a tranſeuntibus
et guidagia que dant᷑ pro cõductu ꝑ terram alicuius vt ſecu
rius vadant: ad talia penitus nõ tenent᷑ nec etiam pꝛo rebus
ſuis quas nõ cauſa negociatõis deferũt et deferri faciũt · Et ĩ
bibetur ne ab eiſ talia exigãtur contraria cõſuetudine nõ ob
ſtante alias qui talia exigunt ſi ſunt perſone ſeculares ſunt
excõmunicati ipſo facto· Si collegium vel vniuerſitas: caſtrũ

—

De PRG. SEDTIHMO

vel ciuitas ipſo facto ſubiici᷑ interdicto:. nec a pdictis abſol⸗
ui poſſunt niſi plene reſtituerint ⁊ trãſgreſſioni ſatiſi feeerĩt.
Exptra de cenſu : quãquã · li · vi · et in cle · e · ti . pñti ·
(NOxii. genera mercatoꝛũ damnant᷑
Wartidecimi ſunt mercatoꝛes qui mẽtiendo et decipiẽ:
POSYdo emunt et vendunt ˖ Vnde queritur quantuʒ illi pec
eant qui nec emere nec vendere nouerunt niſi cum menda⸗
ciis et iuramẽtis? Reſpondeo pᷣm Rapmũdum/Quotiens cau
ſa decipiẽdi periurãt vel mentiunt᷑ ſciẽter: peccãt moꝛtaliter
et tenẽtur ad reſtitutionem· Sciẽdum ꝙ hoc nõ ſolum intel⸗
ligitur de magnis rebus: ſed etiam de paruis.vt patet in qui
buſdam borubrs qui paruas res habent emere vel vendere
et tamẽ in eiſdem multipliciter mentiunt᷑: ꝓximos decipiũt
Sed ſi dicis veruʒ eſt qdð iuro⸗Reſpondeo ꝙ peccas in hoc
ſine neceſſitate iuras:et nomen dũñi dei tui inuanũ aſſumis .
Sed ſi iterũ dicis nõ credit᷑ mibi niſi iurauerog Reſi põdeo nõ
eſt laudabile ĩ te ꝙ ſie te exhibuiſti ꝙ nullꝰ vᷣbis tuis fidẽ ad⸗
hibeat. niſi hoc qdð loqꝗris ei cũ iuramẽto affirmes. Et iterum
dicis nulli credit᷑ ãpliꝰ niſi iuret: nec aliqͥs p̃t iã vẽdẽ vel emẽ
miſi iurauerit · Rñdeo · nõ ẽ vniũᷣſaliter verũ· qꝛ ples boni viri
emũt et vẽdũt ⁊ tñ nilo mõ iurãt etiã ĩ magnis ⁊ arduis em
ptõibꝰ. ſʒ ſimplici vᷣbo affirmãt vl negãt im dictũ xp̃i q dicit
Sit ſzmo vñ ẽ eſt · nõ nõ· Vñ exẽplũ. Legit᷑ ĩ dialo go ceſarii · ꝙ
duo ciueſ coloniẽſes ĩter ceta pctã ſua cõfeſſi ſũt duoꝛũ pctõ
rum genera q̃ quidẽ ĩ ſe valde ſunt magnalicet ꝓpter vſum
mercatoꝛibus his diebus parua videant᷑ et quaſi nulla· vide⸗
licet mendaciũ et ꝑiuriũ · Dñe mnquiũt pene nibil poſſumus
emere vel vẽdere qͥn opoꝛteat nos mẽtiri iurare et ſepe ꝑiu⸗
rare · Quibꝰ dum diceret plebanꝰ pctã iſta valde ſunt grauia
et a ſaluatoꝛe prohibita ipſo dicente · ſit ſermo veſter eſt eſt.
non nõ· Reſpõderunt· nos nõ poſſumus hoc preceptũ in ne
gociatiomb noſtris cuſtodire · Nit ſacerdos: vtamini conſi
lio meo et bene cedet vobis · Et nolite mẽteri neqʒ iurare:ſed
ſicut mercatum veſtrum vultis dare: ſic eum laudate. Et pro
miſerũt ei ꝙ temptare vellent vno anno hoc enim ſacerdos

—

ketiu
nane
nerſe
buiue
unt.
doo⸗
ſrog
tet:et
iſenn
ofi
ſen
onis
KAlun
ſeſſon
grani
tl⸗
ſttn
dited
ultar⸗
nes⸗
ſup
etſie⸗
ſiſed
gta⸗
url
Dam
ſo tuo
Nppoſe
ſedan
bor
Titoin
gno⸗
Te
vedu
bium

ſe,

oe W
mle
cunſe
Muent
knmtn
obni
Pntn

D
medgir
Wun

üaung.

iden
is hden
ſetenn
e elen
8Sdonbi

rg n

geſnig
moip
lupde
ohn
ſo gn
rcc
upi *

4

—

=
E=

AGrunm On.

mt
lteteſ

ſ

S

grauib inſuper in rebus diiaa
ti. ¶ Secudi mercatoꝛes ſunt qui ĩ ſtatera delinquũt · et hoc DP

mano aduer ſat᷑: pene nihil anno illo vendere potuerũt · Re
uerſiq; anno reuoluto ad ſuũ plebanũ dixerunt · Obedientia
buius anni fuit nobis multũ dãnoſa · homĩes a nobis deflu
unt. nec aliquid ſine iuram ẽto vẽdere poſſumus· Tunc ſacer
ſtro ꝙ nulla adũſitas nulla pauꝑtas vos a tali ꝓpoſito auer
tet: et dominꝰ vobis bene dicet · Qui ex v̈bis ſuis compũcti ꝓ
miſerunt ꝙ cuſtodire vellẽt eius cõſuiuz: diuinũqʒ preceptũ
ꝑ om̃s dies vite ſue · etiã ſi opoꝛteret eos mẽdicare · Mira res
ſtatim dominꝰ ĩmiſſam cõpeſcuit temptationẽ et ceperunt
omẽs hoĩes eos pluſq́; ceteros mercatoꝛes frequẽtare et fa⸗
cti ſunt in breui diuites ita vt mirarent᷑· Et reuerſi ad ſuũ cõ
feſſoꝛem gẽas egerũt · eo ꝙ per eius ſ- alubre cõſilium a tam

*

eccatis fuerũt exoneꝛati: et inſuper in rebus dita

petiuit ab eiſ. Impediẽti igie eos ſathana:qui ſemꝑ ſaluti hu

fit tripliciter. Drimo cum quis habʒ diuerſa põdera ſic ꝙ vẽ
dit ad minus: 1 emit ad maius Secũdo cum habet mẽſuram
iuſtam et pondus iuſtũ: ſed ſaäenter male mẽſurat· vt caupo
nes qui replẽt mẽſuram cum ſpuma · et etiã qui digitũ libre
ſupponũt · Similiter pãnicide qui cuʒ pollice vlnã retrahũt
et ſie de alis· Tercio quãdo quis habet iuſtã libram et mẽſu
rã: ſed facit vt reſ põderoſioꝛ ſit tꝑe vẽditõis · vt ꝗ lanã aſpeꝛ
git aqua: vel piper ad cellare poꝛtat · Et vinũ qð vẽdũt cum
aqua limphant et ſic de alus; Duplex damnũ habebũt tales
Primũ tempꝑale · Vude Deutronomii xxv· Nõ habebis in ſac
co tuo diuerſa pondera:et poſt· vt viuas lõgo temꝑe · Sic ꝑ
oppoſitũ cito moꝛiunt᷑ tales Et etiam res male acquiſite cito
perdunt᷑ · Scm eſt ſpũale damnũ quia cum ſcriptũ ſit per q̃
homo peccat per hec et punieẽ᷑ · qui igit᷑ in ſtatera peccat me
rito in ſtatera michaelis puniet᷑:vbi tunc mala eoꝛum in ma
gno põdere: bona vero eoꝛuʒ nullius põderis eſſe videbunt

¶ Tercii mercatoꝛes ſunt qui ꝓpter dilationem temꝑis res

vẽdunt maiori precio qᷓ; valent vel valere poſſunt· Niſi du
bium ſit ꝙ merces vendite tempe ſolutiõis debeãt plus vel

eſtimat᷑ ꝙ debeãt valere temꝑe ſolutionis.Et hoc intellige ſi uß
iſte venditoꝛ iam nolebat vẽdere merces iſtas: ſed intẽdebat hen
ſeruare vſq; ad illud tẽpus:et tũc a primo vendere · Quz em deee
venditoꝛ ſtatuat in coꝛde ſuo pro quãto velit rem ſuaʒ dare: ci
nõ poteſt ꝓpter dilationẽ preciũ augmẽtare · Verbi gratia. inn⸗
ſi quis iã vellet vendere equũ vnũ pro decem floꝛenis ꝓm⸗ ttal
pPtis:et ſi ꝓpter dilationem ad dimidiũ annũ dat eum ꝓ vn nunult
decim floꝛenis: tunc tenet᷑ vndecimũ floꝛenũ reſtituere · quia ſedan
vſuram cõmiſit · Sed ſi aliqui dicant non poſſumus venderq hett
merces noſtras ſine dilatione · Reſpõdeo cum dilatione licet tuul
vẽdere:ſed ꝓpter dilationem nõ licet pᷣciũ augmẽtare · Quia muuhl
qui vẽdunt res ſuas longe carius ppter dilationẽ ſolutiäĩis gi
q́; ſi eis incõtinẽti ſoluerent᷑: cõmittũt vſuram · vt patʒ extra ſud
de vſuris:ca: Cõſuluit · Quarti ſunt qui aliud oſtẽdunt et ſecve
aliud vẽdunt . Gt ſunt illi qui occultãt malum ſub bono: ſu qgiunp
perius ponũt illud bonũ ꝙ ſit in aſpectu hominũ · ſed in me ullgi
dio illud qð deterius eſt. t dicũt ꝙ totum ſit ſicut ſuperiuſ mo
apparet · et ſic mẽtiendo ꝓximos decipiũt.Exẽplum in dia lo eee
go ceſarii ·.Matrona quedã venit in qᷓdrageſima cõfiteri pec terd
cata ſua:flectẽs itaq; coꝛam confeſſoꝛe genua ſua: Quidqui iini
boni ſe meminerat cõmiſiſſe cepit enumerare ·et cum phari ue
ſeo in euãgelio ſe iuſtificare· dicẽs dñe tot ſextis feriis ſoleo Ann
in pane et ĩ aqua ieiunare· et tales elemoſinas dare · eccleſiaʒ l
frequẽtare:et multa in hũc moduʒz facere· Cui ſacerdos dixit ihe
Ad quid domina veniſtisgnũquid ꝓ iſtis operibus vultis re exſ
apere penitẽtiam? Quare nõ dicitis peccata veſtras Reſon uitg
dit illa · nibil mibi conſcia ſum · Rit ſacerdos · cuius eſtis offi Kn
cii? Reſpõdit mulier ferru m vẽdere ſoleo · Rd qð ille · Soletis W
aliqñ minoꝛes ꝑticulas in ligaturis maioꝛibus intermiſcere 1
vt ſic totum vendatis? Dicẽte illa ſoleo· Reſpõdit · Gece hoc
criminale peccatũ eſt·quia dolus et fraus. Secũdo ĩterrog is
uit · ſoletis aliqñ mẽtiri iurare ꝑiurare/ Reſpõdit illa· Quia der
in talibus ſepe excedo. Tercio queſiuit ſoletis emulis veſtris ſing
aliqñ maledicere et aliis plus vẽdẽtibus inuidere?xlla rñdit · KWKW

fugt

timig
dini
re

=

—

1

. H

bigein

Oens H

tamnphn
meegti

1 bendece

nonele
e Quir
ſlnos
pnen
Nſedonte
bonoe
ſoonnt
tſupeni
nindub⸗
Gaonpe
unn
unm pem
nis ſobo
e eccn
gouase
hon
leoes
mnanicn

Eelen

vottenn⸗
loi⸗

1

Mme.

DepPRe.

lia ſunt. et niſi penitẽtiã egeritis condig nã citius ibitis in ie

hennã · Lerrita illa in verbis eius peccaſſe ſe cognouit · et qᷣd
decetero cõfiteri debuit didicit · ¶ Quinti mercatoꝛes ſunt
qui vilius et remiſſius ſolẽt emere rem q; valeat · vt cõtingit
in neceſſitate cũ quis eſt coactus: et neceſſitate vrgẽte opoꝛ
tet eum cũ damno ſuo bona ſua võẽdere · et talis ſic emens et
multo minus ꝓ eiſdem rebus dãs q; valeãt:tenet᷑ recõpenſa
re damnũ ꝓximi · Moc iſti nõ aduertũt qui qñqʒ ſi poſſent li
benter emerẽt ꝓ vno floꝛeno qð valeret duos. Et de hoc ſibi
nullã conſciẽtiam volũt foꝛmare · cum tñ ſuãt ꝙ talis res cõ
muniter ſic nõ vendat᷑. ſed ille ex meꝛa neceſſitate ſic vendeꝛe
cogit᷑ · Gxẽplum de vno qui emit ꝑpetuos redditus et certos
ſupꝑ vnũ floꝛenũ pro:xiiii· ſed vẽditoꝛ ex neceſſitate coactus
ſic vẽdidit · 1 alter cum dãnatõe ſui ⁊ ſuoꝛũ ſic emit · Ctem aliꝰ
qui vni vnlequl P· xl · floꝛenis vẽdidit qui vix decẽ florẽos
valuit · Et ſuꝑ hoc ei cõceſſit · v· floꝛenos ꝑ annũ · et ĩſuꝑ eodẽ
anno talis bis cõicauit · Et talibus peccata nõ dimittunt᷑ niſi
reſtituãt et recompẽſent damnũ ꝓximis· t quod dictũ eſt ð
venditiõe: intelligẽdũ etiam eſt ex parte emptoꝛis. Vnde qñ
vẽditoꝛ crederet rem ſuam minus pᷣcioſam eſſe q; ſit · vtputa

vendit aurũ ꝓximo pro minoꝛi precio: quia credidit eſſe auri

calcum · Rut animal ſanũ qð putat eſſe infirmũ· ⁊ ſic de aliis
Nam emptoꝛ ſi hoc cognoſcit et minug dat qᷓ; res valeat: in
iuſte emit:et ad reſtitutionẽ teneẽ ¶ Sexti ſ unt qui vicioſuz

et defectuoſum vendũt ꝓ bono · Circa qð querit᷑ vtrũ vendi
toꝛ teneat᷑ diceꝛe viciũ rei vendẽde? Reſpõdeo ſᷣm Tho. ſe · ſe ·
ꝗ·lxxvii ·: Vẽditoꝛ qui rem vicioſam vendendã exponit ex hoc

ipſe dat emptoꝛi damni vel periculi occaſionẽ · Damni quidẽ
ſi ꝓpter huiuſmõi viciũ res ſit minoꝛis precii et ipſe nihil de
precio minuit· DBericuli autem puta ſi ꝓpter huiuſmodi viciũ

vſus rei reddatur impeditus vel noxius· puta ſi aliquis ven
dat alicui equũ claudicãtem ꝓ veloci.vel domũ ruinoſaʒ pꝛo
firma· vel cibum coꝛruptũ ꝓ bono et ſic de aliis · Vnde reſpõ
deo breuiter ſi vicia huiuſmodi ſunt occulta et venditoꝛ nõ

SEDTEAO

detegit: erit doloſa illicita vẽditi o. et tenet᷑ vẽditoꝛ ad dam
ni recompẽſationẽ. Si vero viciũ rei ſit manifeſtũ·puta cum
equus eſt monoculuſ: uel cũ vſus rei etſi nõ cõpetat vni:po

teſt cõpetere alteriet vẽditoꝛ ꝓpter huiuſmodi viciũ ſubtra
hit de precio quãtuʒ opoꝛtet: nõ tenet᷑ ad manifeſtãdũ vicũ

rei · qꝛ ꝓpter huiuſmodi viciũ emptoꝛ foꝛte vellet plꝰ de pre

cio ſubtrabi q; eſſet ſubtꝛahẽdũ· vnde vẽditoꝛ põt licite viceiũ

=W

reticere · Mec ille· (Septimi ſunt qui cuʒ prompta pecunia
emuũt et in cõtinẽti illud ẽ ſibi uel alii ecõuerſo vẽdunt. Et
XYpter dilationẽ dãt carius q́; valet uel ualere põt. Et nulluʒ
laboꝛẽ uel aliquod dubiũ nec aliquas expẽſas cum bac re ha
buerũt: ſed ĩmediate eodẽ tꝑe et loco ꝓpter dilationẽ multo
carius vẽdiderũt· Verbi gratia. Sicut iſu qui emũt auenã cũ
eſt in bono foꝛo: et ꝓpter dilationẽ cariꝰ vẽdũt q́ᷓ; expoſt va
lere põt. Ttẽ qui qñq; emũt duo vel q̃ttuoꝛ vaſa vim ꝓ ꝓm⸗
pta pecunia: ⁊ ĩmediate ꝓpter dilationẽ multo carius vẽdũt
et qnqʒ nunq́ʒz ex cellari trabunt᷑ · et ſic qñqʒ illa vaſa bis uel

ter vẽdunt᷑ et tñ ſempꝑ in eodẽ loco manẽt · Ntẽ qui emũt pan
num uel lanã vel buiuſmodi ꝓ ꝓmpta pecunia immediate

carius vẽdunt ꝓpter dilationẽ. et tales qñq; plꝰ lucrant᷑ q;

ille qui talia meramonia duxit ꝑ· xl· uel qᷓnqginta miliaria in
magnis expẽſis ⁊ laboꝛibꝰ. Circa hoc querit᷑ vtrũ mercatoꝛes
pPoſſint licite lucrum recipere ⁊ carius uendere q; emptũ ſit ·
R eſpõdeo cum laboꝛant pro omibus et quaſi cõmune nego
cium in mercibꝰ gerũt: poſſunt moderatũ lucrũ recipere · ſe
cus de immoderato .· vt patet extra de emptiõe ⁊ vẽditiõe · ca.
pmo. Sciendũ eſt ꝙ hoc intelligẽdũ ẽ ſi ip̃e vẽditoꝛ rẽ melio
rauit · et etiã ſi p̃ciũ rei mutatũ ẽ ſm diuerſitatẽ loci uel tꝑis·

uel ꝓpter ꝑiculũ cui exponit trãſ ferẽdo rẽ de loco ad locum

põt cariꝰ vẽdere.dũ tamẽ moderate fiat vt dictũ ẽ ¶ Gctaui
mercatoꝛes ſũt qᷓ qᷓᷓt tenebroſa loca ⁊ lucẽ ſolis et claritatẽ

diei obtenebrãt · et hoc ideo faciũt ut res aliter appareat qʒ
ſit . ſicut pannicide faciũt. Et in hoc oſtendunt ſe eſſe filios te
nebrarum . Vnde dominꝰ merito dicet eis · Math̊.·xxii· Mittite

eos in tenebras exterioꝛes . quiatenebras dilexerunt: ideo

rnnn

nplnen

un

Ntdini
larent
upan
t. t

mnlunu
nerarer

angilt⸗

nonereg⸗
teihet

nam da mnationẽ ſufficeret ·

uant iſtos pauꝑes mechanicos · ſic ꝙ i

DeDn6. SEDTIMO

tenebras habebũt · Et in hoc oſtẽdunt ſe male velle facere vl

em̃ qui male agit odit lucẽ: et nõ uenit ad lucẽ ut nõ arguãt᷑

agere. De talibus dicit xp̃s in euãgelio · ut habet᷑ toũᷣ· iii · Ois

opa eius· Qui aũt facit ueritatẽ uenit ad lucẽ ut manifeſtent
opa eius qꝛ a deo ſunt facta · Et tales mercatoꝛes qui cauſa de

cipiẽdi hoc faciũt quãtũ ĩ eis ẽ oculos chriſti conant᷑ uelare ·
Vnde autoꝛit as· Oculos dñi om̃ia cõſpiciẽtis conant᷑ uelare
qui malũ ꝓ bono nitunt᷑ uẽd ere dareu l'mutuare · Et tales ?
caſu quo nũqꝗʒ pximũ decepiſſent: ñ ſolũ ĩtẽtio eoꝛũ ad eter
Noni ſũt qui cũ mechanicis

z 7

cõͤueniũt et pactũ faciũt dãdo eis ꝓmptã pecuniã ut ſibi ſu

pra terminũu aſſ ignatũ tot facta ul tot paria mechanica p̃pa

rẽt · Et ſciũt veraciter ꝙ tꝑe illo ſibi aſſignato multoplus eiſ

dez mechanicis ſoluerẽt talia cis ſic pparata et ſic nimis gra
pſi ex ſuis cõtinuis la⸗
bonbus vix ſibi nutrimẽtũ acquiꝛũt Decimi ſunt qui ulas
res uẽdunt que ad nullũ uſuʒ ſunt utiles niſi ad peccãdũ ſic

gladio s et ſagittas ĩtoxicatas: aut venena ac falſos teſſeres
et huiuſm odi. Tüc indubitãter pe ccãt omẽs illi qui faciũt ul

tenẽt uel uẽ dunt uel donãt: ⁊ omĩa mala ſ equẽtia iſtis impu
tabunt᷑ Quia qui occaſionẽ damni dat: damnũ dediſſe rider
Extra de iniu· et dãno · ca · Si culpa· Cõcoꝛ· Tho·et Moſtiẽ·Si R
autem iſte res que uẽdende ſunt poſſunt eſſe vtileſ· ut arma
in iuſto bello· aurifrigiũ ad omam̃ta eccleſiaſtica· Et etiã qᷓdã
venena que ad aliqua medicinalia ul cõtra animalia nocua
qui talia uẽdit p̃parat uel dat nõ peccat niſi feꝛte ꝓbabiliteꝛ
dictaret ſibi cõſciẽtiã ꝙ emptoꝛ rem illã qᷓreret ad malefaciẽ
dum. Tũc em̃ nõ debet ei uẽdere nee dare nec accõmodare·
Verbi gratia · Sicut vnus qui uellet aliquẽ in iuſte occidere ·
uel alias letaliter vulnerare · tũe tali nõ debes gladiũ uẽde
reuel acc õmodare: alias reus eris illius peccati · Ttem auri⸗
faber faciens anulũ aureũ illi quẽ ueraciter ſcit uelle abuti ·
ſicut dãdo alicui mulieri in matrimonio cõſtitute: uel virgini
ut alliciat talẽ mulierẽ ul virginẽ ad actũ illicitũ Talis auri
faber reꝰ erit in pctõ iſto · et ſic de aliig . Et hoc idẽ poſſumꝰ

per talia exẽpla a ſimili cognoſcere· Quia ſi qs qᷓreret hoĩem
ahlliquẽ ad occidẽdũ eũ:et indicãs ſciẽter illi locũ vbi eũ ĩueĩe t
reꝰ erit homicidio. Itẽ ſi qs indicarʒ alicui volẽti foꝛnicari ꝓ⸗
ſitibulũ ſeu locũ aliũ vbi tales meretrices inueniret reus enit
illlius peccati:q; eſt regla iuris· Q qui occaſionẽ dãni dat: dã
nuz dediſſe videt᷑· Ergo vmũuſaliter loquẽdo qͥcũq; iuuat ver
bo vl facto aliquẽ ad peccandũ reꝰ erit omniũ pctõꝛũ illoꝛũ.
S Vndecimi ſunt q ĩ diebꝰ feſtiuis mercimonia ſua exercẽt ·
6t de hac materia inuenies ſupra in iii. pcepto. D ¶ Duode
cimi ſunt qui emũt furtũ uel rapinã · Vñ ſcẽdũ ꝙ qͥ ſciuit vł
Ppbabiliter credidit eſſe furtũ ulł rapinã. et ſic emit grauatur
gquiĩq; modis· Drimo qꝛ ſꝑ tenet᷑ eã reddere etiã ſi aal moꝛiat
uel violẽter auferat᷑. Ergo qᷓcũqʒ emit rẽ furtiuã uel raptã ſꝑ
tenet᷑ reſtituere · Ctiã ſi ante· x. annos emiſſet: ⁊ aĩal eodẽ die
moꝛtuũ eſſet Vel etiã eadẽ die qua emit violẽter fuiſſet abla
tum . Ydhuc tenet᷑ reſtituere ſi vult veraciter penitere · Semꝑ
tenet᷑ fur de caſu foꝛtuito reſtituere niſi ĩ vno caſu puta· ſi rẽ
obtuliſſet dño tꝑe et loco cõgruo: et iſte noluiſſet reciꝑe· Se
cũdo q; tenet᷑ reſtituè om̃s fructꝰ ꝑceptos ⁊ q medio tꝑe ꝑa
pi poterãt · Lercio qꝛ res eſtimãda ẽ ſᷣm optimũ eiꝰ ſtatũ· pu f
ta ſi res tꝑe venditiõis fuiſſz melioꝛ q; poſtea.tũc nõ ſufficit wi
Hv ſimpliciter reſuituat· Quarto q; nõ pñt repetẽ p̃auʒ qð de don
dit: ab illo cuiꝰ res ẽ. nec etiã põt agẽ cotra vẽditoꝛẽ de pcio domnt
ſſoluto. Obſtat em̃ ſibi ſua turpitudo· Quĩto qꝛ ꝑdit etiã expẽ (o⸗
ſſas uolũtarias.· Si autẽ emit bona fide· puta ſi ꝓbabiliter reʒ
credidit eſſe iuſtã: ſic bona fides qᷓttuoꝛ bõa ſibi cõfert· Drĩo iulia⸗
Aꝛ nõ tenet᷑ rẽ reſtituẽ durãte bõa cõſciẽtia· Sʒ ſi poſtea ſciuͤuatt endi
r eẽ furatã: tenet᷑ reſtituè ſʒ fructꝰ ſũptos nõ tenet᷑ reſtituꝛ lnizt
Seciũdo põt rẽ alienare 1 vẽdere ſtãte bona cõſciẽtia: ſʒ ſi ali Porel
qð lucrũ ex vẽditiõe furti cõſequit᷑: illð dʒ dño reſutuere P5 Aſeo
eeꝛ.a veniẽti. Tercio qꝛ rẽ nõ tenet᷑ reſtituè ĩ caſu foꝛtuito durã Aud
te bõa cõſcĩa ⁊ fide· Si em̃ res interĩ ꝑeat abſqʒ culpa ſua in mür
nmnullo tenet᷑ dño reſtituere · Quarto qꝛ poſt reſtitutionẽ rei pt pete

agere cõtra vendit oꝛẽ de precio qdð dedit · St vẽditoꝛ tenet᷑ ſi au

bi reſtituere preeumme

ſ Vindecimi ſ ũt v urari.· Dro quoſ. ciẽdu. Quid ſit vſura T 1
tu r. Reſ⸗ põdeo bm Cof· Vſ uꝛa eſt qdqd ſorti accidit ex intẽ
iu ſde pcedéer vel pacto. S; 6m Raym Wſura eſt luerumer mu
An ¶ tuo pacto debitũ vł exactũ.· Saẽdũ ꝙ vſurarii ꝗ recipiũt aliö⸗
Duur d ex pacto vltra ſoꝛtẽ peccãt grauiter· Drimo qꝛ faciũt ↄtra
tiift legẽ dei · Vñ Leuiti xxv.Decuniã tuã nõ dabis fñi tuo ad vſu
uant ra. Itẽ Deutr o· xxiii· Vbi ſic legit᷑· Eratri abſqʒ vſura id qð ĩ
Dee. diget accõ modabis ut bñdicat tibi dñs ĩ oꝑe tuo ĩ terra quã
gſairl ingredieris poſſidẽdã Vbi inſinuat᷑ q’ta ſit vtilitas mutuaꝛi
rgum abſqʒ vſura et gr atis· Benedicit em̃ ei dũs in om̃i oꝑe ſuo · Et
fulnmt aliud teſtimoniũ ẽ ĩ pſal. Wbi inqrit dauid a duo dicẽs · Dñe
imniſ⸗ Is bitabit in tabernaculo tuo? Et ſubiũxit dñs· Qui pecuniaz
idir ſuaʒ nõò dedit ad vſuraʒ ⁊c· Secũdo grauiter peccat qa vẽdũt
Iem tos: qs inter oĩa trãſitoꝛia maxĩe voluit dñs eſſe cõmune oĩ⸗
n dn bus abſʒ pſonarũ acceptiõe · Cũ em̃ ĩ aliis rebꝰ diuites melr?
ſuprſi habeãt q́; paupꝑes: de ſolo tꝑe nõ põt habere diues niſi idem
rnnge! ꝗqs paup. nõ em̃ poteſt eſſe tempus niſi vnũ tempꝰ ſimul et
oceng ſo emel· Magna em̃ iniquitas eſt cum vſurarius vendit pauꝑi
lnn illud quod omibus cõm une eſt · Ideo iuſto dei iudicio in tem
e pors indigétia punit᷑ vſurarius· cum illud vẽdit in preſenti

jiuchr quod ſibi datũ fuit ad penitẽtiam agẽdam. Vnde minat᷑ eis

wii⸗ domin“ per ꝓphetã dicẽs · Cum acceꝑo tẽpus iuſticias iudi
taük cabo · quaſi diceret · Tu modo habes tẽpus in manu tua. ſed
Pbinnn cum accepo · id elt · poſt moꝛtẽ tuã in manũ meã omĩbꝰ faciaz
chnhi W iuſticiã quibus lĩiuriatꝰ es · Tercio faciũt graue peccatũ · quia
Sdds venout pnam ſen bis · Ergo hm Tho · Necipere vſurã pꝛo pe
min cunia mutuata bm ſe iniuſtum eſt · quia vendit illud qð non
poteſt . Verbi gratia Si quis vellet ſeoꝛſum vendere vinum.
eet ſeoꝛſum vſu m vini: vẽ deret eandem rem bis: vel venderet
inn Alud quod nõ eſt Vnde manifeſte ꝑ iniuſliciã peccaret · Et ſi
b miili ratione in iuſticiã cõmittit qui mutuat᷑ vinũ et triticum
gap peſ tens ſibi du as recompẽſationes · vnã quidẽ reſtitutionem
un equ alis rei:aliã vero preciũ vſus quod vſi ura diccc.

H De iniquitate vſurarioium·

V. D DBEW. SGDTHMO
V¶ ́ Surariꝰ primo peioꝛ eſt fure:qꝛ fur de nocte ſoluʒ fu p
rat᷑· ſed uſurariꝰ die noctuq; · et qꝛ magis depau perat ſux
et qꝛ plures exhereditat · Secuudo peioꝛ ẽ aliquo mõ ĩfer no · ſſe
Quia ſcᷣm ꝙ dicit wilhelmꝰ lugdunẽſis in ſũma vicioꝛũ An p
fernꝰ em̃ in reſurrectõne domĩ que nõ ſua erãt reſtituit · vſu unr
ranꝰ audita paſſione ⁊ etiã reſurrectõe domĩ. nõ uult aliena. ii
reſtituere: ſed potius vult carere o mni fructu paſſionis xp̃i o
Ftẽ ĩfernꝰ ſolũ punit malos qui meruerũt peccãdo in pᷣſenti un
cõtra deũ·ſed vſurariꝰ ſpoliat bonos et malos indifferenter urc.
ktẽ ſicut infernꝰ nunq; replebit̃᷑ uſqʒ ad nouiſſimũ diem · ſic aus
auarꝰ uſurariꝰ nunq; replebit᷑ pecunia ſed ſꝑ anhelat ad pla Eet
. acquirãda. Tercio peioꝛ eſt iudeo· quia iude a iudeo uſuras du
nõ accipit ſed vſurariꝰa fratre ſuo xpᷣiano accipit qdð iudeus mi
nullo mõ faceret. Quarto peioꝛ eſt moꝛte coꝑali· qꝛ moꝛs ſo qaui
lum ĩterimit coꝛpꝰ · ſed uſurariꝰ coꝛpꝰ et aĩam. Quĩto peioꝛ ẽ hor
iuda traditoꝛe · qꝛ iudas ſemel xpᷣ̃m vẽdidit · et eũ ꝓ · xxx. boĩs Aliui
denariis dedit · ſed vſurarius totiẽs xpᷣm vendidit quotiens iut.
vſurã accepit ·⁊ nõ ſicut iudas ꝓ· xxx · ſʒ ꝓ vno ſolo denario wo.
eũ ſepiꝰ vẽdidit · Et nõ ſolů vẽdidit xpᷣm: ſedð etiã beataʒ vgi fähe
nẽ mariã et ſocietatẽ oĩm ſãctorũ ⁊ angelorũ in celo exiſten duos
tium · Ttẽ vẽdidit ſeipſũ et vxoꝛẽ et om̃s liberos et heredes qꝗ i
poſſidẽt pecuniaʒ vel bona tꝑalia cũ uſura acquiſita · Iteʒ iun titen
das. xxx· denarios reſtituit quas iniuſte acquiſiuit Vñ math ; clebe
xxvii. dicit᷑ · penitẽtia ductꝰ retulit trigĩta argenteos · Sed dusn
uſurariꝰ nullo mõ uult reſtituere que imuſte acquiſiuit· Vñ fſient
exẽplũ in li.de dono timoris. Legit ꝙ ſaceꝛdos quidã mone ſetu.
bat quẽdam vſurariũ de ſalute aĩe ſue:qꝛ grauiter ĩſirmabat᷑ i.
Dicebat aũt ꝙ ſibi tria eſſẽt neceſſaria.ſcʒ cõteri bene:i con⸗ iſu
fiteri plene . reſtituere ꝓ poſſe St ille · duo Pm a libẽter faci mie
am . terciũ quõ facerẽ g qꝛ mihi nihil et filiis meis remaneret fid
Et ſaceꝛdos · ſine hoc nõ pot eſiis ſ aluari · Et ille Dicunt ita ſa üin
pientes et ſeripture?Et ſce dos ita vere. Et ille. Ego uolo x hon
timẽs pauptatẽ pũñtem ; futiiam . Sexto uſuran peio ꝛeſf eezn
omni peccatoꝛe hoc patet quia cũ alii peccatoꝛes quandoq; mez.

uſi

pe
ſerw⸗
ſoni
dunr tſ
t Alena

*/

is i

tfſeen

fetelter
enſ
roph
lſuras
zidens
roeſe
doſa
Im bs
gvonin
ödentn
eunog

N Inſn H

eredesl
kr
imeth⸗
tgs 0
hui N
ndinore
ſrmb
eſe
ſin ii
3 Cnones
Dcurt t
Co⸗
“
30 ſo⸗
es ulh

DG ERBGW. EGDTIMO.
a peccatis ceſſant (Sicut ſuperb in quadrageſima deponit
ſuꝑbiam. luxurioſus deſiſtit a luxuria. guloſus ieiunat) Sed
vſurarius uſuram omi die cõmittit nulla die excepta · ſine in
paſceue ſiue in die natiuitatis et reſurrectõis. ſic de aliis in
tantũ peccat ſicut in die ſimplici· Itẽ peccat in om̃i loco · quia
ſiue ſit in eccleſia audiendo miſſam · ee in menſa comeden⸗
do. ſiue in lecto doꝛmiendo · vbicunqʒ fuerit ſemper pecca⸗
tum eius augmentatur. Ex hoc patet ꝙ vſurarius non vere⸗
tur contumeliam facere deo et vniuerſis angelis et ſanctis
eius .in quorum feſtiuitatibus peccat committendo vſaram

Et ideo dellitutus erit in extremis auxilio dei 1 omnium ſan

ctoꝛum⸗ Vnde cum dicitur Domine miſerè anime iſtius vſu⸗
rarii· poteſt reſpondere xpᷣs hieſus. Quomõ miſ erebor eius
qui nec in ipſa die quãdo genꝰ humanũ m cruce redemi me

honoꝛare uoluit? Sie põt dicere beata virgo maria de ſuis fe

ſtiuitatibꝰ in quibꝰ ab vſura ob reuerenentiã eins ceſſare no

luit. Silr oẽs ſẽ̃i cũ ĩterpellãt᷑ ad ĩteꝛcedẽdũ ꝓ vſurario·rñdẽ
poſſũt · Vna feſtiuitas ẽ nohᷣ ĩ anno cõſecrata ſcz dies oĩz ſcẽo

rũ hanc feſtiuitatem vſurarius expꝛobꝛauit: in qua nobis oĩ
bus contumeliam irrogauit· nec honoꝛi ommum noſtruʒ pe
percit. IJdem poſſũt reſpõdere omnes angeli quoꝛum feſtiui
tatem ſq; feſtũ michaelis quod eſt feſtum oĩm angeloꝛuʒ nõ
celebꝛauit: ſed vſuraʒ ſuã exercuit· Ergo nõ immerito vſura

rius mala moꝛte moriet᷑ Vnde legitur exẽplũ·xn dioceſi colo
nienſi quidam vſurarius diues defunctus eſt qui cũ infirma

retur: materia tandem aſcendente in cerebruz factus ẽ frene
ticus. Cũq; quotidie dentes et os moueret: dixerunt ei mini
ſtri ſui Quid comeditis domine Reſpõdit ille denarios ego
maſlico · viſum em̃ fuerat ei ꝙ demones denarios in os eius

infũderent. nõ poſſũ inquit demo nes iſtos ſuſtineꝛe: q;ꝛ nimi

um me infeſtant: poꝛtate me ad monaſterium tale· illic boni
homines ſunt· foꝛte auxlio eoꝛum abhis demonibus libe:
rabor · Quo cum delatus fuiſſet clamauit · repoꝛtate me

repoꝛtate me · plures demones ego hic video q́; in domo

mea · Sicq; miſer delatꝰ et a dem onibꝰ miſerabiliter agitatꝰ

Vrff

infelicẽ animã reddidit: oſtẽdens cunctis videntibꝰ q̃ʒ execra

bile vicium ſit vſura in toꝛmẽtis ſibi ſic a demonibus illatis.
X Et nota ꝙ vſurarii ſunt duplices ſq; publici et occulti.N

publici vſurarii plectunt᷑ a iure pena quadruplici· Prima eſi

ꝙipſoiure ſunt excõmunicati · Secũda eſt priuatio cõionis
Quia ſacramentũ eucha riſtie talibus nõ eſt dãdum tã in moꝛ
te q́;ʒ in vita niſi uere peniteant et reſtituãt . Tercia exeluſio
oblatiõis· Quarta priuatio ſepulture. Quia nõ debẽt in loco
Sed ſi diceres vbi eſt locus ſepulture vſurarioꝛũ Reſt põdeo
Hꝓ infra patibulum ſepeliendi ſunt Vnde hoc idem oſteſum

eſt per exẽplum ubi legitur ꝙ fuit quidã uſi urarius qui nole

moꝛtem uocauit ſacerdotẽ et petiuit ſacramẽtum et eccleſia⸗
ſticam ſepulturã · Sacerdos reſ põdit . nõ daret niſ plene

reſtitueret quod ille facere renuit. Recedẽte ſacerdote et in⸗

firmitate inualeſcẽte appropinquabat moꝛti·Reuocatus eſt

ſacerdos ut animã angelis dei recõmendaret· Sacerdos ait.

Ego commẽdo eam omibus demonibus ĩ inferno exiſtẽtibꝰ

Et ſie ſacerdos receſſit quia ille adhuc reſtituere noluit. Ip̃o
defuũcto rogauerũt amici ſacerdotem: ut defunctũ ſepeliret
in atrio benedicto ꝓpter amicoꝛũ ſuoꝛũ honoꝛẽ · Quod ſacer
dos eiſ negauit · quia ĩ uita uſuras reſlituere noluit·habebat
autem dictꝰ ſacerdos vnũ aſmũ qui nihil aliud faciebat q̃; ꝙ;

libros ad eccleſiam ferebat et deferebat. et ideo nullam aliaz

viam ſciebat. Rogauerunt ſaceꝛdotem amici defuncti ut coꝛ

pus ſuper aſinum poneret:et ad quemcunq; locum illud de

ferret ibi ſepeliret᷑. Qui putãtes ꝙ ad eccleſiã delaturus eſſet
vel ad domũ ſacerdotiſ (quia aliam viã neſ. ciebat) placuit pa
ctio ſacerdoti · Ainus coꝛpus vſurarii ſuꝑ ſe poſitũ nõ decli
nans ad dexterã uel ad ſmiſtrã tulit ad patibuluz · Et ſe excu
tiens coꝛam om̃i poꝑulo piecit illud a ſe ſub patibulo et ibi
ſepultus eſt · ¶ Vſura multis modis committitur
h Sura multis modiſ cõmittit᷑· Primo cũ aliqᷓ preſtãt cũ
cõdicione ad pactum plus recipiẽdi. et iſii ſunt expᷣſſi

.

2 DGPRG. 36DTIMO. —
* — — 5

’ vſurarü · Ctiã ßm iudicium eccleſie. Zecũdi ſunt qui peccãt ſi .
ui ne aliquo pacto· eo tamẽ animo aliquid vltra ſoꝛtem reci
* piant: alias nõ mutuarẽt. Et iſti ſunt vſurarii quo ad deum
di prpter intẽtioneʒ coꝛruptã quã ꝓhibet ſaluatoꝛ. Luce vi· Mu
lmr tuum dantes nibil inde ſperãtes Ergo quicunqʒ ſub ſpe re
hnunt cipiendi aliquid mutuat pecuniam precipue ſi alias nõ erat .
tli mutuaturuſ: quidquid poſtea accipit vſ. ura eſt. Quãuis etiã
unb⸗ nihil poſtulz et tenetur ad reſtitutionẽ · Tercii ſunt qui mu
vide⸗ tuant res ſuas ad certum terminũ: quo veniente nolunt pre =
dmn ſtare vlterioꝛ dilationeʒz donec aliquod emolimentũ inde ꝑ
n aipiant. licet etiam expreſſe nõ petãt · Quarti ſunt qui vdůt
pve res ſuas longe carius propter dilationem q́; eis incõtinenti
Kgd ſoluer ent Vt patet extra de vſuris· Ca. QCõſuluit. Eſt em̃ Ula
ten generalis regula. Q quidquid accidit vltra capitale vſuraẽ · B
nün Vt patet xiiii ·q·iii. Neriq;· Quinti qui pꝛo prompta pecunia
Wratn auam emüt im mediate ſuꝑ dilationẽ illi eidem a quo emerüt
Ntnsl vel alii ecõuerſo vẽdunt in carioꝛi foꝛo q́; valet vlł valere po
n teſt.hoc patet ſupra in eodem precepto circa illam literã Q.
lih Serxti qui emũt vinũ vl bladũ dum adhuc cꝛeſcit ita in bono
Nir ⸗ foꝛo:ꝙ veriſimile eſt ꝙ nullo modo tem pe ſolutõnis ita mo
iſpan dicum valeret: 1tales vſ⸗ uram cõmittunt Yerbi gratia · ſicut
Nlrr qui in qdrageſima emůt vinů ab ipſis vindemia toꝛibus cum
Tlallet ſunt in neceſſitate cõſtituti·et tam pro vili precio: ꝙ indubi
ri tãter tem poꝛe ſolut ienis multo pl? ſoluere opoꝛteret Simi—
Aen liter et illi q emũt a ruſticis frumẽta · et taz ꝓ vii pcio ꝙ tẽpe
rnn ſolutiõis pl⸗ ſoluat · Et tales omẽs ſunt vſurani et tenẽt᷑ ad
nlon reſtitutiõeʒ · Quid ſi qs emit fruct⸗ ꝓuẽturos hoc ãno ð agꝛo
Nuſt ſemĩator Rſdeo n vſura Quia vubitas vtrũ pł rl minus
debeat valẽ · et tñ hoc ſtat adhuc in volũtate dei vtrũ eos ve
Fadar lit conſeruare a tẽpeſtate aeris 1 alis piculis ſuꝑpuenturis;
Et eodẽ modo dicẽdum eſt ꝙ ſi emat fructus ꝓuenturos að
becr tres uel ad q̃ttuoꝛ annoſ.Septimi ſunt qui recipiũt aliquod
i⸗ pignus vel cõcedunt pecuniã ſuꝑ prediũ aliquod 1 fructus
P.. cius nõ cõputant in ſoꝛtẽ · Circa quod querit᷑ quid de cõitati
i⸗ bus quaruùdaʒ ciuitatũ que dãt pecuniã ad vſurãe Reſ põdeo

2
—-⸗

ſcm rapmũdũ. Omnes illi ciues quorũ autoritate cõſilio i
fit: vſurarii ſũt. Et eodẽ mõ ſi ciuitas vel cõmunitas recipet 0
aliquod pignus ſcʒ ciuitatẽ vel caſtrũ uel huiõi: ⁊ fructꝰ eius ez
nõ cõputarẽt in ſoꝛtẽ· om̃s tales vſurarii ſuut ar · vii · q· i. Si mMu.
cut vir. xxiii· q/ ui. Si habʒ . Silr ĩtellige de vno ſolo qui pecu nis
niã locaret ſuꝑ caſtrũ vel ſuꝑ aliquã ciuitatẽ· ⁊ ſic de alis. et 1od
fructꝰ huiõi tolleret et eos in ſoꝛtẽ nõ cõputaret: vſurarius un
eſt tenet᷑ ad reſtitutõem · ¶ Octaui ſũt qui dãt granũ uetꝰ ſlri
ut poſtea recixiãt nouum · Et de his dicit raymũdꝰ ꝙ uſurã it
cõmittũt · qꝛ melioꝛẽ rẽ recipiũt · Qð ĩtelligit hoſtiẽ · q aliq̃s eit
ꝓpter hoc facit ut ilam melioꝛeʒ lucret᷑ Si vero facit ne ſua ib
meſſis ꝑeat·et inde accipiẽti grãm faciat · nõ cõmittit vſuraʒ Pede
ſed etiã tunc ſine dubio creuſit quãdo pᷣſumit᷑ ꝙ nouum de bitu
beat minꝰ ualere· Extra e·Nauigãti · Noni qui emũt a pauꝑi. elmn
bus oues et boues: quas ulli foꝛte nõ habẽt et tlia aĩalia lo⸗ dun
cant eis · Quid ergo de illis? Reſpõdeo ſedum wilhel · SZi em eopo
ptoꝛ ſcit vel credit ꝙ vẽditoꝛ illa non habeat ⁊ locat ei ꝓ an (lyen
nua pẽſatõe uſura eſt.vel ſaltẽ in fraudẽ uſure fit· Si vᷣo cere dimu
dit eũ habere: et ſine fraude emit nõ eſt uſura· Decimi ſunt qꝗᷣ erveq
mutuãt pecuniaʒ ſub illo pacto vt illi ſibi remutuẽtvtrũ cõ Acd
mittãt vluramæ? Reſpõdeo ſcðm tho · ſe · lſe · ꝗq · lxviii · Licitum gein
eſt ꝙ mutuanti vnũ aliud ſiſe mutuet᷑· ſed non licet obligare teo
aa debitorẽ ad mutuũ impoſtrũ faaẽdũ. ¶ Querit᷑ vtrũ liceat ſpoon
accpe miituũ ſub uſura? Reſpõdeo ſeðm tho. ſe · ſe · ꝗ· lxxvii eeendun
Nõ licet aliquẽ ĩducere ad mutuandũ ſub uſura·licet tam̃ ab bitor
eo qui ꝑatus eſt faceꝛe. Et qui exercet uſura s:mutuũ acciꝑe uuuſ⸗
ſub uſuris ꝓpter aliquod bonũ · ut eſt ſubuẽtio ſue neceſſita eogedin
tis uel alteriꝰ. Et ĩtelligit vdalricꝰ nõ ſolũ ð neceſſitate abſo getu
luta:ſed etiam de neceſſitate utilitatis quam aliqᷣs cõſequit᷑ one
agẽdo negocia ſua. Sed hac vtilitate ceſſante puta eum reci 8hon
peret ꝓpter ludum alee uel huiõi · tunc ſecũdum eundem ac⸗ llep
bb cipere ad uſuram eſt peccatum moꝛtale · Queritur vtrum li⸗ lrid
ceat dona ucl elemoſmas ab uſurariis recipere? Reſpondeo lia bo
ſcðm Vdalricũ · ſic· niſi ꝑ hoc efficiant᷑ nõ ſoluẽdo· Nam tune tiepi
qui reciperet ab ipſis teneretur eis reſtituere · uel ill a quibꝰ eler

8 .
tape
5

5

lnn
ap
woe

4

3

ie rid
iLoum
tchign
Nrülueat
alpen
ertni
nninp
etatſt
shop
nmanti
geuden“
mmom
. Vn N

4 Ri

pere qui nec uſuras extoꝛtas ſufficit reſtituere·

nſute L E QisCrener,
eſt etiam ꝙ eccleſia tantuʒ deteſtatur uſurarioꝛum uoꝛaginẽ

DG ERaG. SGDTHMO.

ipſi receperũt. Secus itaqʒ ſi habent alia pᷣter vſuras:⁊ ꝑ hoc
nõ efficiunt᷑ nõ ſoluẽdo · Querit᷑ vtrũ maritũ liceat reciꝑe do

tez a harre uxoris ſue qui eſt uſurariꝰ Reſpõdeo ſcðz wilhel

mũ. Si pater nõ ſufficit ad ſoluẽdũ que de vſuris hẽt·⁊ mari
tus ſciẽs volũtatẽ: uel habẽs ignoꝛãtiã craſſã cõtraxit cũ filia

nõ debet recipe dotem a tli prẽ· Si aũt nõ putabat ſocerũ eẽ
vſurariũ vel alias eſſe ſoluendo:qui cũ nõ erat poteſt dotẽ ĩ
ſolutõe reciꝑe licet poſtmodũ ſciat ueritatẽ· Mec wuüͤhel. Tu

tiꝰ aũt dicitur ſciẽs veritatẽ nõ recipiat dotẽ · aut ſi recipit

reſtituat illis quibꝰ pater tenebat᷑. Si aũt in veritate ſocer ð

aliis bonis erat ſufficiẽs ad ſoluendũ: tũc gener ĩdubitanter

debitum quod vſurarius ei debetReſpondeo ſecũdum wil
helmum.Si bona fide credidit ei pecuniam ut ex illa commo

dum ſuum faceret. et lucrando foꝛte ſe ex ea liberaret:recipe

re poteſt quod mutuauit etſi ille alias non ſufficiat vſuras

põt dotẽ reciꝑe · Itẽ queritur vtrum liceat creditori recipeꝛe dd

ſoluere · Si uero alia cauſa credidit puta ad ludẽdũ ĩ alea: uel

