ledig!
m̃ couig
tisſuper
gchhe
rüfogon
geCthe
Ut gemme
Uſrnrmo
pummmun
nwummf
umgti⸗
honiesn
ni⸗ ſn
ſbis n
ſolipon

ria huiu

– cuius plenioꝛẽ intellectũ eſt notãdum ꝙ actus
matrimo nialis ſit ſex modis · Drimo cum ſit cauſa prolis ꝓ⸗
creande ad cultũ dei: et hoc eſt opus pietatis et nullũ pecca
tum · ſed potius meritoꝛiũ· Vñ Ceñ · pmo. Dirit dominus ad
Rdam 2 Guã. Qreſcite ⁊ multiplicamini. Secũdo cum fit cau
ſa reddẽdi debitũ · Et hoc eſt actus iuſticie · Vnde ARplus. Vxo

nocentes voluit: ſed etiam innocẽtes ſcʒ ꝑuulos vnius diei.

In hoc eſt ꝓuiſum pueris ne diutius viuẽtes exẽpla patrũ ſe

querẽt᷑ · et grauius damnarẽt᷑· Et etiã circũiacentes regiones
punire voluit·nec ſolũ homiĩes ſed etiã anĩalia in terra naſcẽ
tia · Tpſamq; terrã deſtruxit: eã cõuertẽdo in mare moꝛtuũ ·ĩ
quo nihil viuit nec auis nec piſcis· Vnde Ceñ·xix:· Dñs pluit

ſuꝑ Sodomã et CGomoꝛrã ignẽ et ſulphur de celo · et ſubuer

tit ciuitates has ⁊ omnẽ regionẽ: vniuerſos habitatoꝛes vꝛ
peccatũ 2 tꝑe Rbrae vſ. ad hãc diem · et ĩiterĩ longũ ſpaciũ
eſt tranſactũ · Quia ab Abraã vſqʒ ad chꝛiſtũ elapſi ſunt duo
milia ſexcẽti ſeptuagintaſex anni. R chꝛiſto autẽ iam trãſacti

ſunt mille quadringẽti quadragĩtaq̃ttuoꝛ anni· His ſimul cõ

pucats ſũt q̃ttuoꝛ milia annoꝛũ centũ et viginti anni · Et ad

uc vſq; hodie ſemꝑ punit᷑ hoc peccatũ: qdð ante tot annos

ppetratũ eſt:quia nihil poteſt ibi viuere nec auis nec piſcis·
Ergo idem locus dicit᷑ iam ma:e moꝛtuũ · Item nec homo co
gitare debet de tali peccato. Vnde vxoꝛ ipſius Lot educta de
Hodomis cum filiabus et marito reſpidẽs retro:verſa eſt in
ſtatuam ſalis· ad oſtendendũ quãtum diſpliceat deo memo
s8 peccati MMUVU H
Actus matrimonii quãdo eſt pctm̃ et quãdo nõ

ipſi cõiuges cõcubitũ con iugalẽ cum nimia libidine ex

ri vir debitum reddat. Quia quilibet in matrimonio cõſtitu

tus tenet᷑ reddere debitũ cum ab eo exigit᷑ pro loco ⁊ tꝑe· Et
ſi hoc ex cõtẽptu dimitteret:grauiter peccaret · Et tali modo

actus matrimoni alis ad reddẽdum debitũ ꝓ loco et tꝑe nul
lum eſt peccatũ:ſed potius meritoꝛiũ · Tercio cum ſit cauſa

ESptimi trãſgrediunt᷑ legem naturalis dilectõis: vt ſũt E

fomicationis vitande: nõ in ſe ſed in ipſa cõiuge · Et hic actꝰ
eſt etiam licitus et nullũ peccatũ · Non tamẽ videt habere ra
tionem meriti · Et iſto modo antiqui patres vſi ſunt actu cõ
iug ali cum magno timoꝛe dei et cum magna mẽtis puritate
ſolum intẽdentes in eo diuini cultus ꝓpagationem Quarto
fit cauſa delectationis: ⁊ tũc diſtinguit᷑ vel illam delectatõeʒ
exercet affectu maritali aut foꝛnicario · Si maritali: vt pote
ſi delectatio ſiſtat infra terminoſ matrimonii.ita ꝙ; eã nõ co
gnoſceret: ſi vxoꝛ eius nõ eſſet · ſic ſolum peccaret venialiter

5„

Si autem affectu foꝛnicario · vtputa qũ affectus delectatiöis (ſcdti
cõcupiſcẽtie feꝛt᷑ extra termĩos matrimonii:ita ꝙ eã cogno bi
ſcere vellet: etiam ſi vxoꝛ eius nõ eſſet · et tunc peccat moꝛt ali Mul
ter· Quia tunc amoꝛ iſtius delectationis preponit᷑ deo· Quin ic
to committit actus matrimonialis qui dicitur impetuoſuss
et eſt iſte actus qui ex ſola libidine ꝓueniens metas honeſta de
tis et rationis tranſcẽdens· Quod fit primo faciẽdo libidinẽ ve⸗
per meretriceas blandiciaſ: aut cauſa explẽde libidinis vt cũ ſen
vtunt᷑ calidis et incẽtiuis: vt potẽtioꝛ ſit in illo facto.Vel cuʒ
conat᷑ facere cum nõ appetat: tũe eredo eum moꝛtaliter pec
care · xxxii · ꝗ· iii· Oꝛigo · Sexto cum cõtra naturaʒ: vel natura K N
lem vſũ cognoſcit vxoꝛẽ ſuam.tũc moꝛtaliſſime peccat· Quia e
om̃e animal naturaʒ ſuã ſeruat: ſic etiãẽ debet homo · Nõ enim 2K““
debet homo eſſe ſicut equus et mulus vel aliud animal bru⸗ K“
tum. Dſal. Nolite fieri ſicut equus et mulus ⁊c.· Iſtud petĩ ẽ bi
maxyi mũ ita ꝙ predicatoꝛ ꝓpter ſuam t urpitudinẽ nõ audet ke
nomare · ymo inter onẽs ſpecies luxurie eſt peſſima · Nã qᷣn Kuid
qʒ ſunt ſpecies luxurie· Simplex foꝛnicatõ.ſtuprũ · adulteriũ WD
inceſtus · et peccatũ cõtra naturã quod eſt peſſimũ. Vñ Ere⸗ H tem
voꝛius. Grauiſſime peccant adulteri· ſed grauius inceſtuoſi eepe
“ omẽs tranſcẽdunt cõtra naturã delinquẽtes · Vnde Ku: mne⸗
guſtinus. Valde deteſtabile eſſet ꝙ eſſet mulier accincta gla⸗ porct
dio: et vir fuſa. Tſtud peccatũ clamat ad celũ ꝓpter ſ uã enoꝛ tuntne
mitatem. Gt eſt maius q́; ſi quis cum ꝓpria matre peccaret · allm
Vnde caute eſt de hoc peccato loquẽdum. mnmr
Quo tꝑe ab actu matrimoniali ſit abſtinẽdum · n
lcet

tbiei
himn
ntanc
8punitre
n Curn
geaͤrin

er

ein
enilter
lecuris
i ogn⸗
t mata
dooun
penalng.
s berch
dolbpdn
dinyrh
o Velan

lter per

NAnarura
ercnt u
N nin
imalbru⸗

uſini

eroudet
nma Niqn
caltenin

ie

9 poſoſ
Fm u
roneng

eſt tempus p̃gnationis ⁊ purificationis ·

Vendü q
niali abſtinẽdũ eſt· Drimũ tempus eſt qdrageſima ãte
Paſca:quia tũc legit᷑ in capite ieiunii. grediat᷑ ſpõſus de cu
bili ſuo: et ſpõſa ð thalamo ſuo.Htiã merito· Quia ſicut quis
ieiunat a cibo coꝛpoꝛali ·ſic etiã debet abſtinere a delectatiõe
carnali. Et vt ip̃i peccatoꝛi a deo dimittat᷑ quod illicite cõtra
deum ꝑ totum annũ viuẽdo cõmiſit: ꝑ iſtud ſacrũ tempꝰ ſihi
etiã licita abſtrahere debet · Vnde Berñ.in ſ- eꝛmone de ſancti
ficatione iciunii · Nã in eo qꝙ ab ipſis licitis abſtinemꝰ: ea no
bis illicita cõdonant᷑: que prius cõmiſimus Vnde mbꝛoſiꝰ.
Nullus omĩno in q̃drageſima vxoꝛi ſue ante octauas paſce
iũgat᷑. Secũdũ tẽpus eſi quattuoꝛ tempoꝛũ ⁊ dieſ rogationũ
quia tũc rogat eccleſia ꝓ magnis et arduis cauſis. Brimo ro
gat deuz vt bella ſedet que in vere frequẽter fiũt · Secũdo vt
teneros fructꝰ cõſeruet et multiplicet. Tercio vt ad receptio
nem ſpirituſſancti habilitemur. Augꝰ. Tempe ꝓceſſionis et
ieiunioꝛũ nõ licet cõiugibus cõuenire: quia tũc a licitis ab ſti
nendũ eſt: vt facilius impetret᷑ qð poſtulat Teraũ eſt tempe
ſacroꝛũ dierũ et ſacrarũ noctiũ.Exemplũ.Ereg. in libro dia
logorũ dicit · ꝙ quedã legitima a viro ſuo cognita ĩ ſabbato
de nocte: et eum die dñica ꝓeeſſioni ſe cõ iungeret: a diabolo
rapiebat᷑ coꝛam om̃i populo: et multũ vexabat᷑ ⁊ toꝛquebat
ab eo. Quartũ eſt tẽpus infirmitatis feminarũ .i.tempe men
ſtrui · Quia vt dicit Mieronimꝰ.tũc cõcipiunt᷑ pueri mẽbriſ cõ
de mnati et leproſi. et tũc patebũt peccata parẽtum · Quintũ
Fnde que rit vtruz
licet petere debitũ v-l reddere temꝑe pregnatiõis? Reſpõdeo
bm De. Si eſſe poteſt ſine ꝑiculo aboꝛſus reddi debet. et etiã
poteſt ſine peceato moꝛtali exigi.quia vſus matrim onii non
tantũ eſt in officium:ſed etiã in remediũ. Si vero eſſet peri

culum pueri exiſtẽtis in vtero:nõ debet exigi nec reddi:quia

in matrimonio principalioꝛ eſt inſtitutio in officiũ qʒ ĩ reme
dium. Similiter poſt ꝑtum.id eſtante tẽpus purificationis
nõ licet eos cõuenire · Vnde Ruguſtinus · Si quis mulieri in

ſunt quinqʒ tꝑa in quibꝰ ab actu matrimo: G

VHK. bD DRGE. SGTIMO
puer perio cõmiſceret᷑ peccatũ valde magnũ ppetrat · et mu⸗ lttalee
lieres quãdoqʒ ex hoc nõ pariũt amplius: quia ſemẽ viri cuʒ olus
ſanguine moꝛtificat᷑ · Et hoc maxime contingit ſi infra decem ecouen
dies cõueniũt. O quot pueri ſic negligunt᷑ de quibus reddi⸗ iir Qui
turi ſunt tales rationem ſcʒ paꝛentes · Et valde abſurdum eſt guini
WVhomies rationales hoc tempus nõ ſeruãt. Vnde Rriſtote. none
u: animaliũ dicit· Ecmina elephãtis impregnata a maſculo: nmeruer,
omĩno nõ tangit᷑ ab eo· ⁊ poſt partum quieſcit per trienniũ tunt
Vnde etiaz dicit Ruguſtin?. Q qui temꝑa predicta nõ ſeruãt isetae
tales pueri qui tũc concipiunt᷑: efficiunt᷑ epilẽtici ceci clau ſed tap
di ſurdi et ſtulti et obſeſſi a demone · Et tunc patebunt pecca AYucs:
ta parẽtum iſtoꝛum in pueris· Querit᷑ vtrum peccẽt cõuuges Abom
exigẽdo vel reddẽdo debitum in ſolennitatibus et ieiunis tcqmœepbi
Reſpõdeo ſcðᷣm Raymũ · Exactus debet reddere niſi caute et AAth
ſine periculo poſſit differre· Gxigere tamẽ nõ debet in predi. uerg
ctis te mꝑibus ·i. Choꝛin.vii · Nolite fraudare inuicẽ: niſi for⸗ unun
te ad tempus de cõſenſu vt vacetis oꝛationi · Nam propter aerne
dies proceſſionis et ieiunioꝛum cõuenire non debent ·˖ quia gten⸗
etiam a licitis abſtinendum eſt: vt facilius impetretur quod disde
poſtulat᷑ xxxiii· ꝗ. iiii.· Chꝛiſtiano. Idem dicitur de tempoꝛibꝰ han
feſtiuis · xxxiii. q:uii · Quotienſcunq; · T᷑taqʒ qui reddit illis tẽ *“M
poꝛibus nõ peccat: ſed qui exigit aliqua infirmitate vtputa chin Z
coõcupiſcẽtia ductus:ſiue contemptu tempoꝛiſ: ſiue eccleſiaſti “l
ce exhoꝛtationis vel oꝛdinationis · vel aliter peccat. Concoꝛ⸗ Bine
dat Tho. Sed ex iſiis elici poteſt ꝙ qui pertinaciter et ex con ahet
temptu tempis ſacri vel oꝛdinatiomis eccleſie exigit debitum zin
iſtis diebus peccat moꝛtaliter: ſed nõ iſta ꝑſona que reddit de
debitum. cum tamen potius ob reuerẽtiam dei et ſanctoꝛum teren
abſtineret · Ergo acriter arguendi ſunt illi pertinaces et ob nhrzſ
ſtinati qui temere exigunt debitum illis diebus: ſine omni mc
timoꝛe dei · hii
ʒ ((([De ſeptimo pꝛecepto “VYM Lapäh
XK EQEn furtũ facies· Vbi ſᷣm Rugꝰ. ꝓhibetur omĩs cõtre dic
tctatio rei aliene prouemẽs ex cupiditate vel iniuria. Adet
Ett ſic contra illud preceptum peccant · xvii· genera ſni

Nonn
fepnen
deten
us redd
urdumen
nſor⸗
maceub⸗
rmenni
noͤſenuit
1ceaican
nt pert
rcoͦnges
launns;
ſicautee
tinpron
:niſor.

proper

nt⸗n
tur quod

enpoid
tilist
tentpus
ecleſate
(oncor
eter n
edebtun
de⸗ ſdit
ſmrum
s ec⸗
ſneonki

Gniscen
climung
i⸗ mn

DpDSBS696. SeDTHAO
hommũ · Et ſunt primi raptoꝛes qui aliena violẽter rapiunt
Et tales raptoꝛes i tribꝰ peioꝛes ſunt diabolo. DPrimo q; dia
bolus ſolum toꝛquet in futuro eos qui hic male agũt:ſed illi
ecõuerſo plłꝰtoꝛquẽt et ſpoliãt bonos q; malos· Vnde Pſai⸗

lix · Qui receſſit a malo prede patuit · Et ꝓuerbi ·xxix· Viri ſan

guinũ oderunt ſimplicẽ · Diabolꝰ iuſuficare ſe poteſt in com
ꝑpatione iſtoꝛum dicẽs · Ego afflixi in inferno ſolum illos qui

meruerũt · Hi ecõuerſo iullos ſpoliaucrũt qui nunquã merue

runt · Secũdo quia diabolꝰ timet angelũ homĩs ⁊ ſignũ cru
cis:et aquã benedictã · et non violentiam facit homĩ in coꝛꝑe
ſed raptoꝛes nec timẽt angelum: nec etiã ipᷣm deũ:nec ſignũ
crucis:nec aquã benedictã · ſed ſuã ſeuiciã exercent violẽter
in hominẽ euʒ ſpoliãdo · Tercio quia in inferno punit diabo

lus vbi eſt ꝓprius locꝰ toꝛmentoꝛũ: ſed uli in mudo vbi deꝰ

dedit homĩ libertatem de ſe et ſuis rebus facere ᷣm volunta
tẽ · Ergo merito illi raptoꝛes poſſunt dici angeli diaboli miſſi
in mundũ ad faciendũ illud in mũdo quod facit diabolus in
inferno · Er go dicetur eis in iudicio extremo.v᷑te maledicti in
ignem eternũ: qui paratus ⁊c̃. Vnde querit᷑ vtrũ rapina gra
uius peccatũ ſit q; furtumg Reſpõdeo ſᷣm Tho · in ſumma·q/
lx.ar · ix · ſic:quia violẽtia magis eſt contra voluntatem q;
ignoꝛantia · Item per rapinam nõ ſolum infertur iniuria ali
eui in rebus:ſed etiam vergit᷑ in quãdaʒ ꝑſone iniuriã. Q au
tem homĩes iniqui minus verecundant᷑ de rapina q; de fur
to· hoc eſt ex eo quia homies ſenſibiibus inherentes magis
gloꝛiant᷑ de virtute exterioꝛi: que magiſ manifeſtatur in rapi

na q de virtute interioꝛique tolli per peccatuʒ· Et i deo mi

. —

nus verecundant᷑ de rapina· Sciẽdum autem ꝙ nõ ſolum ra
ptoꝛes ſunt qui r apiũt · ſed etiam qui precip iũt et cõſulunt
et qui eos ſciẽter ad hoſpitia recpiũt · Et qui inde comedũt
vel bibũt· Vel qui pro ſuis debitis furtũ vel rapinam ſciẽter
recipiũt · Tales tenẽtur ad reſtitutionẽ partis quã habuerũt
Si diceres · Quid faciet vxoꝛ rapeoris venmis poteſtne come
dẽ de rapina vel furto? d hoc dicendum.Si maritus habeat
a liquid de iuſto: de iſtis rebꝰ debet mulier ſeꝑatim expẽdere

2

et victũ ſumere. Si vero nihil habeat niſi de rapina: vel ſi ſit

aliquid de iuſto hoc tñ ita ꝑmixtum eſt ꝙ diſcerni nõ potelſt ·
tũc mulier ſᷣm doctoꝛes nõ debet de rapina comedere vel de
furto·ſed aliũde ſibi victũ querere: vel a cõſanguineis ⁊ ami

cis.vel laboꝛe manuũ. vel etiã queꝛẽdo ele moſinas hoſtiatim
vt dicit Hoſii · Si aũt maritus ſit ita malus ꝙ omĩno cogat
eam viuere de rebus raptis:nec etiam poſſit ſibi aliũde victũ
cõquirere: tũc ne fame moꝛiat᷑ · reſtat ei triplex remediũ.Nri
mũ ꝙ viuat de dote vel de ſponſalitio · Nam vt dicit gloſa in
boc caſu poteſt recuꝑare dotẽ: etiã ſtãte matrimonio.Secun
dũ remediũ eſt vt denũciet epiſcopo qui põt cõpellere mari
tum vt paſcat vxoꝛẽ de iuſto.ii:ꝗ-i· Si peccauerit· Vel cõm it⸗
tat eam alicui perſone boneſte: que de honeſto lucro ſibi ꝓp⸗
uideat vt habet᷑ extra de pignoꝛibus. Ex literis. Terciũ reme

diüũ eſt ſiſit tã in arto poſita ꝙ de nullo alio poſſit ſibi victu,

acquirere vel inuenire: tũc poteſt viuere de rapĩa:quia neceſ
ſitas legez ñ babet · Et qᷓdquid ſic expenderit: dolẽter ſumat
et vtat᷑ ſcðᷣm ꝙ partius põt ad ſubleuãp am ſolũ neceſſitatẽ
1 pponat firmiter reſtituere q; citius poterit quidquid inde
ſumpfſerit . Semp tñ vxoꝛ tenet᷑ viro debitũ reddere in caſibꝰ
ſupꝛadictis: et ecõuerſo: Eſt tamẽ ſciendũ ꝙ qzuis vxoꝛ ð oue
el boue vl de alia re rapta in ſpẽ comedere nõ poterit extra
caſum vltiĩe neceſſitatis· Tñ ea vẽdita de pᷣcio nutriri põt· Q⸗
ratio eſt· Cũ em̃ reſ rapta vendit᷑ tũc ĩ precio dato viciũ furti
vVl rapie purgat᷑ ꝑ hoc ꝙ emẽs volũtarie dãdo pᷣeiũ trãſtulit
dominiũ Vnde pciuũ ilud licite quilibet põt reciꝑe ab eo nec
tenet᷑ reſtituere· Quidã tñ magni doctoꝛes diecũt ꝙ vxoꝛ licite

potelt vti rebus ſic ꝑmixtis· dum tñ in mẽte habeat ꝙ liben

ter ve llet viuere de licite acquiſitis· Sciẽdum aũt ꝙ nulli ho
mini licet comedeꝛe de rapina et furto p̃ter qᷓ; in n eceſſit atis
articulo.nec elemoſine dãde ſunt de talibus: ſed reſtituende
ſunt heredibus . Vnde legit᷑ ꝙ quidã miles rapuit paupi vi⸗
due vnã vaccã · Que cũ fleret ⁊ inſtãter petẽt vt ei vaccã reſti
tueret ꝓpter ꝑpuos pueros quos hũit · Rñdit · Si ego tibi eã n.
accipeꝛẽ: tũe aliꝰ ſequẽſ me tibi eã reciꝑet.a ſie vaccã retinuit

msn

fece
nter⸗
nac

ſren
ſuiet
ſubon
nulls⸗
ubil
ce
ſdiu

iudit
Pho

Leras

cosd

re An

14 Pltra
Lereg
ſei
dcer
ſeus

nusce

lect

ſtet

(dlumd
dotin
Me
turg

mi⸗
fac
ami
tog⸗

undſi – receſſit · pꝰ moꝛtẽ eiꝰ punitꝰ eſt a diüͤſis demõibꝰ. Et vnd eũ
.* inter ceteros inceſſãter 1inf atig abiliter puniuit· Tũc ille dã
rint natꝰ dixit ad talẽ demonẽ· Quꝛ me tã cõtinue ꝑſequeris: ⁊ pu
ncgimn nis magis q; aliqs alioꝛũæ Reſpõdit · Si ego ñ facerẽ tũc ali⸗
oſiin faceret. hec ſunt vba qᷓ ꝓtuliſu dũ pauꝑi vidue vaccaʒ recepi
ninoo t ſii et violẽter rapuiſti. ¶Secuͦdi r 4 p ĩidebitas exactões a 0
lideni ſubditis bõa extoꝛquẽt· Vbi ſciẽdũ ꝙ licite vltra debitu cẽſũ
emediu⸗ null?ꝰ dũs pᷣt aliqd extoꝛq̃re a ſEditis ſine p ct6. Ex cãis tũ rõ⸗
tgoan nabilib“ pt petẽ moderatũ ſubſidiũ: důmõ hoc petat ſine ex⸗
onid detin actõe· Et pmꝰ caſꝰ quo vltra cẽſũ dño licz petè moderatü ſ6
Pelere um ſidiũ: ẽ ꝓ defẽſiõe patrie: vtputa cũ patria ĩiuſte ab hoſtibꝰ*
tdcint uadit᷑: tũc eĩ ſditi nõ ſolũ tenẽt᷑ res ſuas ĩptiri: ſʒ etiã tenẽẽ
ſix· ad hoc coꝛpalr laboꝛare · Secũdꝰ caſ? ſi ſit captꝰ ĩ iuſto bello
TLedütee Tercio ſi ex iuſſu pᷣncipis vl pape vel ppli dẽat ire cõtra bheti
ſeſtinin cos vl paganos Duaki⸗ ſi dz füliũ militare: vl filiã deſpoſa
inqninnmad re· In oĩbꝰ his a ſilibꝰ p̈t licite a ſditiſ petẽ ſubſidiũ modeꝛa
Alirirm tü. Sz ſi dis vult ludé ĩ aleis 2 i aliis vaĩtatibꝰ vult expẽdeꝛe
i nanſſti vlltra vires: ꝓpter tales cauſas nõ licʒ qcq́; exigẽ aſ Pditis . 1
anid ind ſi exegerit tenet᷑ reſtituẽ ſᷣm Cuil· extꝛa ð cõſue· ĩ fi. Saẽdũ .
geincſh q̃ vltra debitũ cẽſũ accipiũt a ſbditis· niſi caſibꝰ cõceſſis ⁊ iã
isnootk enüatil: ꝓPditoeſ dicũt · Et rõ ẽ qꝛ eãdẽ fidẽ dʒ dũs ſ dito: quã
R“ . bditꝰ dño · Sʒ ſt ſubdit⸗ capi facẽt dñũm: vl alið malũ ei facẽt
mmpit diceꝛet Pditoꝛ · Et ſile ẽ de dño quo ad deü . Sʒ ſi dices ſi nõ eẽt
hnalſn meus ſubdit? nõ facerẽ? Reſpõdeo. Non ideo eum tibi domi
n tiuit nus cõmiſit vt eum ſpoliares: ſed vt eum protegeres· Et ta
Nebt lis eſt dñatio diabolica que aff ligit ſubditos ſuos ſeruiẽtes
eule ſibi et illos magis qui ſibi magis ſe eruierũt tem tales iudi
ntolt clium dei ſine miſericoꝛdia merent᷑. qꝛ taliter exhibebit ſe eis

“ doyminꝰ?: quales ipſi ſe exbibuerũt ſuis ſubditis · Vnde Luce
Acm vi· Cadem mẽſura qua mẽſi fueritis c· Vnde ex eplum.Legi
Unern tur ꝙ quidã miles habuit patrẽ et matrẽ qui multuʒ fuerũt

dr la miſericoꝛdes et timẽtes deũ· Sed parẽtibus defunctis filius
nitſinei, factꝰ eſt oppᷣſſoꝛ ſubditoꝛuʒ et pauperuʒ · et cũ argueret᷑ ab

iNd ⸗

⸗ anic is et religioſis quare tm̃ ſpoliaret ſuos pauperes ſubdi
G0 MM L B

tossR eſpõdit· oues nr̃e ſunt· idðo debemꝰ eas tõdẽ vtieis

/

Tandez volẽs eũ deus ab hoc erroꝛe reuocare ꝓpter ſeruitii coke
qð in iuuẽtute ſibi exhibuit: miſit ad eũ angelũ qui rapto eo 4
oſtẽdit ei pulcherrimũ palaciũ ĩ quo eꝛãt hoĩes veſtiti aureis enſe
veſtibꝰ et cãtaba nt dulciſſime: et oĩa genera oꝛganoꝛũ audie nie
bant᷑ in palacio illo · qui audiens tm̃ gaudiũ volebat intrare n
repulſus eſt a cuſtode poꝛte dicẽte · Quõ vis ĩtrare iſtð mũ N 8
diſiimũ ⁊ pulcherrimũ palaciũ: cũ habeas veſtẽ ſanguinolen dereſe
tam. Qui cũ reſpexiſſet vidit ſe reſperſũ ſanguine· QCui angls tüiconn
Lſte ẽ ſãguis kibo⸗ pauperũ quẽ tu violẽter ⁊ ſine iure exa⸗ bemnigt
ctões fadẽs ĩ ſubditos accepiſti · Si igit᷑ vis ĩtrare iſtud pala ſons
ciũ reiidias a te iſtaʒ veſteʒ · Qui ad ſe rediens vitã in meliꝰ cõ idin
mutauit· ⁊ oĩa tiuſte recepta reſttuit · et poſtea eis mtuʒ Ymii· qner
ſericoꝛs fuit et vitaʒ ſuaʒ in bono finiuit. Tercii ſunt qᷣ ꝓ⸗ tol
pteꝛ debita domĩoꝛũ ciues alios ſubditos idebite pignoꝛãt hon .
quod eſt rapina coram deo quãdo ſie res pauperũ ĩdebite pi ſunere
gnoꝛantur· dimiſſis rebꝰ pꝛincipaliũ debitoꝛũ ſeʒ dominoru⸗ ſp p
Sed heu iam cõmune eſt ꝙ ruſtici ⁊ mercatores totã guerꝛã ſerb no
luũt:qui nunq; cauſaʒ vel occaſionẽ ad hoc dederũt · Et tles umm n
paupꝑes merito eſſẽt martires xp̃i: ſi patiẽter hoc ſuſtinerẽt.⁊ nttto⸗
D cũ hoc ſibi a peccatis caueꝛẽt · ¶ Quarti ſũt qui mercedẽ alio otſbi⸗
rũ iniurioſe detinẽt ⁊ cõſeruãt. Vbi ſciendum ꝙ iniurioſe de rdn
tinẽtes mercedẽ alienã tripliciter peceant ⁊ triplex maluʒ in queen
curũt· Primũ ẽ ꝙ iram dei gꝛauiſſime cõtra ſe ꝓuocant· Qð gimlit
patet quia illud eſt vnũ peccatũ de clamãtibꝰ · ⁊ in aunbus 28WðWðWðJMWẽ
. dei clamoꝛẽ diuine vltionis iugiter expoſtulantibus· Dicitur gtbi
em̃ peccatũ clamare· quia ſua enoꝛmitate deum pꝛouocat ad ſapasae
vindictaʒ· Et talia peccata ſũt quattuoꝛ · vt patet ſupꝛa· v· B. euume
¶ Quinti qui vtunt᷑ re apud ipſos depoſita vel etiam ipſis iſegeri
accõmodata ad aliũ vſum q́; eis cõceſſa ẽ· Vel etiam vtuntur aurnbus
pignoꝛe· tales furtũ cõmittũt contra dei p̃ceptum faciunt · ennr
E¶ Sexti ſũt ſacrilegi qui rẽ ſacram furant᷑ ſiue auferunt de Pooine
loco ſacro ſiue non lacro · vt patet · xvii · ꝗ· iii · Quiſq;· Et tale gmmertn
furtũ dicit᷑ ꝓprie ſacrilegiũ· quod etiaʒ cõmittit᷑ cum quis fa Pmulte
cit iniuriam clericis vel perſonis eccĩaſticis. eos ſcʒ detinẽdo mose
vel eorũ res auferendo.tales em̃ ſacrilegi ſũt excõmunicati· Eeoerte

0.

ſenici
rapbeo
naues
cünde
t ineme
eiſtöni
geroen
Nings
fureer
ſudpin
melc
ltun

7
4

untp
Pignnc

danp
omingti

Nigni

tebttles

cde dio

zwroſede
tmnin n
Cine 05
uunbus
8Ditur
ockd
innp
amiſ⸗
mnwunder
mkwov
uenntde

1

3denmcl
un

ipſo facto et pᷣuati ꝑceptõe ſacramẽtoꝛum ·

eundem cuidam vicino

0R—— „ 4 8

ueritur vtrum

reliquie ſanctoꝛum poſſint furtiue ſubtrahi vt honoꝛabilius
reponantur? Reſpondeo ſecundum wilhelmum. non. nam
ſacrilegium eſt quotienſcunq; aufertur ſacrum de ſacro.

vel ſacrum de non ſacꝛo · Et nota ÿ gaa⸗ emeꝛe uel uen⸗

dere ſcdum rapmun· ſpmoniacũ elt ( Septimi ſunt qui fuꝛ
tũ cõmittũt. Vnde qᷓ̃rit᷑ vtrũ in re ꝑua cõmittat᷑ furtũ ſiẽ in
ſed mẽs furantis attẽdit. xiiii · · vi · ca · ulti · Et hoc ĩtelligẽdũ

eſt qñ volũtas ẽ talis ꝙ etiaʒ maioꝛa ſubtraherʒ ſi poſſet YI

qñ ex ablatõe ꝑue rei dominꝰ ĩtelligit᷑ grauari · Naʒ ſicut diẽ
thho.ſe· ſe· q· lxvi Si aliqs res mĩimas furtiue accipiat ꝑ quas
hõ nõ reputat ſibi nocumẽtũ ĩfeꝛri · et ille qui accipit poſſit p
ſumere hoc nõ eẽ cõtra volũtatẽ domĩ: excuſat᷑· Nias furtuz
ſp eſt peccatũ moꝛtale.qꝛ eſt cõtra dilectõem proximi cui in⸗
fert᷑ nocumẽtuʒ. Vnde etiam in talibus mĩmis ſi quis habeat
aĩm furandi ⁊ ĩferendi nocumẽtũ ꝓximo erit peccatũ moꝛtle
vt tho.ibidẽ dicit · Hoc ſũme aduertendũ ẽ ꝙ nõ ſolũ furtum
notabile: ſed furtũ ꝑuũ ẽ ꝑiculoſuʒ homĩ· Vnde ſi decẽ furaꝛẽ
tur vnã aucam:et eazʒ comederẽt:qlibet tenet᷑ reſtituere ꝑteʒ
gque eaʒ cõtingit:ſi vult ĩdulgentiã ⁊ remiſſionẽ pctõrũ cõſeqᷓ
Similiter intelligitur de his qui gramina de pratis aliorum
metunt vel cum pecoribus ſuis ſdenter damna proxim is in

ſegetibus vel pratis inferunt· Ctem qui fructus arboꝛum uel

rapas agrorum ſubtrahunt contra uoluntatem pꝛoximoruʒ
tem uenatores qui cum euis et canibus ſuis bominibus
in ſegetibus ſuis damna inferunt. Ktem uectores qui cum
curribus ſuis per ſata agroꝛum vadunt . et ſic eis damnuz in⸗
ferunt . ſic de aliis · Item ruſtici qui quandoqʒ agros aliorũ

pꝛoximoꝛum ſibi cõtiguos cũ aratro diminuunt · et ſuos au
gmentant. Vnde exemplum in dialogo ceſarii · Vbi legitur

n os eius mitteie minabat᷑ · Ille culpã nõ ignoꝛãs quocunq;

ſe vertebat ſemp diabolũ peeſet vidit q̃ hẽbat palũ · ſiquide 3
uo ſubtraxerat de agro ſuo vt

2
õ

agrum ſuũ augmẽtaret/d quẽ cogente iã dicta nexeſſitate
ſuos amicos tranſmiſit et ablata reſtituere ꝓmiſit · et veniaz
poſtulauitquibus ille reſpõdit · Nõ ignoſco · ſinite eum bene
toꝛqueri· Tterũ terret᷑ vt prius· et iteruʒ mit tit nũcios vt p riꝰ
ſed veniã nõ cõſequit᷑ · Lercio cum lacrim is veniẽtibus et ii ſan
centibus. miſer ille nõ poteſt moꝛi nec viuere· Reſpondit ſin
Modo bene vindicatus ſum: modo remittã· Ab illa igit᷑ hoꝛa et
omiĩs terroꝛ diaboli abſceſſit · Item exemplũ de parẽtibꝰ quu nc
Cdebẽt pueros ſuos fideliter infoꝛmare ꝙ ipſis nec alicuiq; al huent
teri homĩ aliquid ſubtrahãt et furtiue recipiãt · Vnde legitur fen
ꝙ quidã puer defũctus eſt et iudici pꝛeſentatꝰ:quẽ puer qua iſtde
ſi per velamẽ cõtemplabat᷑: multũqʒ ei ſeuerus videbat᷑. Dia hu
bolus autem eũdem pueꝛũ accuſabat dicens · Domine iudica deßen
ſm iuſticiaʒ· quia puer iſte germano ſuo obolũ furatus eſt· len
nec inde fecit penitẽtiam nec reſtituit ablatũ· Qui dñs: velles cne
vt pro tantillo hũc puerum dãnarẽg Mea iuſtida nõ eſt ſine Oebe
miſericoꝛdia · Supplicantibꝰ ꝓ puero q ibuſoã ſanctis qbus dſplt
puer ſeruierat culpa pueri remittit᷑: ſed ad preceptũ iudiceis ſeten
puer ad puteũ igneũ proiicit᷑: in quo tãtaʒ penã ſuſtinuit ꝙ ſr
poſtmodũ hanc verbis exprimere nõ potuit. Doſtea ð puteo vdere
eytractus iudicẽ iocũdum et dulcẽ inuenit ˖ Dataqʒ ſentẽtia dell
anima coꝛpi reſtituit᷑: et oboluʒ ꝑſoluere iuſſus eſt · et miran linn
tibus cũctis qui aderãt per ſigna que in eo inuenerũt verbi Ulpe
eius cõpulſi ſunt credere· ttem ꝙ; bom o Poſt hãc vitã puniat᷑ ullta
pro minimis rebꝰ patet per tale exẽplum·. Nã fiuius cuiuſ. d uuune
duciſſe decedẽs cõfeſſus eſt quãuis tãtũ eſſet nouẽ annoꝛũ) eſefn
qui poſt moꝛtẽ apparẽſ dixit matri ſue ſe eſſe in magna pena nul
purgatoꝛii: quia nõ ſoluiſſet quedã debita que accõmodaue Autel
rat a familia patris ſui ad ludos faciẽdos et globos emẽdos enncd
nec de hoe memoꝛ fuit in moꝛte vt ſoluiſſet tales hallẽſes· Et deiet
petiuit a matre vt pro eo ſolueret · et ſic pena ſua finez habe ese
ret · Reſpondit ſe libenter velle facere · Et inquiſitione facta etho
fecit omnes tales hallenſes ſoluere famulis et famulabus pon
ſuis: qui ei illos hallenſes conceſſerant · poſtmodum autem talib
puer apparuit matri in magna claritate: intimans ꝙ eſſet iſſee

W

eſe
anin

tccönO
ſerhegen J

Baone
Aigete
prithgn
Kinct
weichr
viun

dmmiden
frrs
di
mnockir
ſnrcecds
vor
ſcnr
ſeöpunn
ſenin
ermmmmn
gurwbi
i mnn⸗
uscuſ
imi
len
önodtve
gwienidn
R
ſtineln
R
dum
uns ℳ

Nanen

liberatus a ꝑena: et poſitus in felicitate maxima.
e vxoꝛbus que furantur viris ſuius

Ctaui ſunt vxoꝛes que furant᷑ viris ſuis · et res viroruz I

furtiue ſubtrahũt · Et de ipſis cõtra voluntatẽ viroꝛuz
ſeu maritoꝛũ elemoſinas ſaciũt: quod fieri nõ debʒ · Vnde ſcri
bitur xxxiii · ꝗ· iii· Nihil ⁊c̃. Sed nũquid vxoꝛ ĩ aliquo caſu po
teſt facere elemoſinã ſine licẽtia viriæ Reſpondeo ꝙ ſic · et hoc
in triplici caſu.Drimo ſi vxoꝛ fuerit lucratiua · Secundo ſiha
buerit res ꝑafernales et ꝓprias preter dotem vbi huiuſmõi
pafernalia locum de cõſuetudine habent et vxoꝛis ſunt: po

telt de illis etiam inuito marito elemoſinaʒ facere · Tercio ſi

faciat el emoſin am de rebus ſue diſpẽſationi cõmiſſis · puta
de pane et de vino 1 huiuſmodicnam de approbato moꝛe ſo
lent ad diſpẽſationẽ vxoꝛis pertinere) poteſt et debet facere
elemoſinas: moderate tamẽ ꝙ egeſtatẽ cõiugi nõ inducat· Et
debet ſibi foꝛmare cõſcientiã G nõ diſpliceat viro: licet aliqũ
diſplicuerit et prohibuerit · Quia aliquando prohibent vt tẽ
erent vxoꝛes: non tamen ex toto ſed ab exceſſu · Poteſt etiã
kbiformare cõſciẽtiã ex miſeria pauꝑis: cogitans ꝙ ſi maritꝰ
videret placeret ei ꝙ ſibi fieret ele moſina . Quid tuc dicẽdũ ẽ
de üllis mulieribꝰ ꝗᷓ furant᷑ maritis: et illa ſupeꝛflue illicite
inutiliter ex pẽdunt ſcʒ in ſuperbia veſtiu m vel cinguloꝛuz
vel peploꝛũ·a etiam qñqʒ in cõuiuiis cum viri abſentes ſüt
multa expẽdunt:quod eſt cõtra vnuʒ capitulũ de re gula ma
trimoniali · Quia exiſtẽtes in matrimonio debẽt ſibi inuicem
eſſe fideles in rebus tẽpoꝛalibꝰ: 1 vnus nõ ſubtrahereali · et
inutiliter expendere . Etem reprebendendi ſunt iſti parci viri
qui redludunt omnia bona ſua ab vxonbus aullã eis poteſta
tem cõmittentes tanquã andlle et famule. hoc illi facere de
berẽt ſolum qui habent vxoꝛes tales quales: ne occaſio mali
eis eſſet poteſtas talis rerũ tempoꝛaliũ Sed eis qui probas
et boneſi as et timentes deum et conſcientioſas ⁊ probatas
vxoꝛes habent nõ eſt faciẽd a talis recluſio · Quia ex hoc datur

talibus mulieribus occaſio furandi· quia omĩa debent ulis

eſſe cõmunia ſimul · ſcz tam viro q; mulieri. exẽplo pᷣmitiue

eccleſie · vt dicit actuũ.iii· Erant illis omĩa cõmunia · Si boe pofu
oibus pp̃ianis fuit: multo fortiꝰ debz eſſe e illis qui ſi unt ſimul emmnn
in matrimonio· Hoc etiã videt᷑ xp̃s appꝛobare ĩ euangelio idi fgmnui
cẽes. Tam nõ ſũt: duo ſed vna caro· Ex hoc ſequit᷑ ꝙ multo mi y ſid
nus res illoꝛũ debent eſſe diuiſe · Saẽdum aũt ꝙ mulier pMWMPio (anti
ba et honeſta et miſericoꝛs quãdoq; facit virũ crudelẽ pium uutß
et miſericoꝛdẽ· Exẽplũ · Legit᷑ ꝙ quedã nobilis domina m tuü corl
cõpatiebat᷑ inſirmis maxime tamẽ leproſis WVir aũt eiꝰ nobi mo
lis et potẽs tmtũ abomin abat᷑ le pꝛoſos eos videre no po ooßtn
terat· Qui quanã vie equitauit ad venatõem.ꝑ Tuc quivamte f
proſus appens ante ianuam ſuã · i · liꝰ nobilis. rauca vote mmip
cdamare cepit. Quẽ mox vt domĩa audiuit ad eũ deſcendit et ſep
queſiuit ſi vellet comedere ⁊ bibere?æt ille. Gcce hie crucioꝛ: (blla
vehemẽti ſolis ardoꝛe nõ manducabo neq; bibaʒ niſi me tle pore
ris in domũ tuam. Et illa. Nunqᷣd noſti quantũ dominꝰ me? 6pdot
abhoꝛreat leproſos ? et ipſe cito rediet de venatõe a ſi te in ſiſe
domo ĩueniꝛet: foꝛſan me et te interficeret Cllo gemẽte 1 10 eqt
rante: domina nõ potuit eius lacrimas ſuſtinere · ſed ꝓpriis aotnb.
bꝛachis ĩ domũ poꝛtauit · eũq; rogauit vt comederet · nullo tden
modo voluit niſi eũ domina in ꝓpriã camerã et in pꝛopriuʒ ſed
lectũ defeꝛret · Cbi em̃ deſider abat quieſ⸗ cere anteqʒ comedet tueb
Di m ergo ülla gemitũ 1 fletũ eiꝰ tm̃ ferre nõ borerat poꝛen munt
uit eü in propris humeris ad cameraʒ ſuaz et 1 lecto uo en tumiue
quieſcere fecit · ⁊ cooptorio p̃cioſo coꝛpꝑꝰ eiꝰ cooꝑiens Ct ſAc dopive
ce vir de venatõe veniẽs. dixit mulieri· Aꝑi mihi camerã illaʒ lisſit
vt requieſcã poſt eſtũ ſolis. Qũq; ula aliquãtulũ tardaret: 41 leng
mens de moꝛte leproſi ſua: dominꝰ cũ magna indignatõe —
camera ĩtrauit. ſatis cito poſt reuerſus ad vxoꝛẽ ait· Mõ Aun
inquit bene feciſti ꝙ lectũ meum optime pparaſti: ſed nuror mnede
vbi tales ſpẽs aromaticas repꝑiſti quibꝰ tota camera reſpſa Gnine
eſt tanto ſcʒ odoꝛe ſuauitatis ꝙ mihi viſũ eſt ꝙ fuerĩ in ꝑadi sr.
ſo · Luo audito mulier que non niſi moꝛtem expectauit · in⸗ frundn
greſſa cameram ita inuenit ſed leproſum minime inuenit 4 lun
pre ammiratõne et miraculi magnitudine omnia per ordi: ti he
nem marito intimauit. Ille valde compunctus:qui prius qᷓſ ti

1mnr
deſeen
eMaea
gmuma
donin f
töe in
geniri
vſooppit
deretinult

mapop

eche
lch loein
ens dren
neit
ümntt
iogen

omagn

muntch

icztonet

leo fuit: manſueſcere cepit ſicut agnus · et poſtea paupꝑes et
maxime lepꝛoſ os ſꝑ dileit · et vitaz ſuã cuʒ vxoꝛe ſua in bono
finiuit Vnde aꝑls ·i· ad chorin · vii· Saluat᷑ vij infideliſ p muli
erẽ fidelẽ· ¶ Noni ſut ſerui et ancille qui res domĩoꝛũ ſuoꝛũ
furtiue et ĩutiliter conſumũt. Vel etiã de reb domĩorũ ipſis

ĩuitis elemoſinã faciũt· Tales em̃ ꝓpter piã intẽtõneʒ a pcco
moꝛtali nõ excuſant᷑. Vnde queritur vtrũ ſeruꝰ vel ancilla in

aliquo caſu poſſit elemoſmas facere ð rebꝰdomĩ ſui⸗ ’Reſpõ
deo bᷣm tho. . iii · di. xx.· Serui an cüle et fan li nõ poſſunt ele⸗
moſinas dare de rebꝰ domĩoꝛũ ſuorũ ſine eorũ conſẽſu: niſi
panẽ vel brodiũ et hmõi que nõ ĩferũt ſenſibile nocumẽtum

Itẽ repꝛehẽdẽde ſũt quedà ãcille que ꝑmittũt quãdoqʒ come
ſuibilia ꝑire ſicut bꝛodiũ· pulmẽtũ · et huiõi· que nolũt laboꝛẽ
habere ut pauꝑibꝰ talia ſeruarẽt et ipſis darẽt: q;uis quãdo
qʒ dominꝰ uel dña illud libenter viderẽt eis bene placeret ·
ſed iſte ancille ꝓpter pigriciaʒ ſuã nolunt illa fragmẽta colli
gere que ſuꝑſunt et pauꝑibus erogare:ſed potiꝰ canibꝰ⁊ poꝛ
as tribuũt. et ſic paupeſ egè permittũt · Et de bis diſtrictã ra
tõem reddituri ſũt deo opotẽti que pauꝑibꝰ vtilia fuiſſent
ſi eis diſtribuiſſẽt. Ttẽ repꝛehẽdẽdi ſũt ſerui et ancille qui fur
tiue bona dominorũ ſuorũ ſubtrahũt· et ea crapuloſe conſu
munt facientes conuiuia. DPoſtq̃; dominus et domina dormi
tum iuerunt: tunc primo tales laute in comedendo et biben
do viuere incipiunt · Tales em̃ tenentur confiteri et dominis
ſuis ſatiſ facere cum alias habeant ſatis comedere et bibere
Item etiam repꝛebhendendi ſunt domini et domĩe qui ſeruis

et ancillis non neceſſaria ſua amminiſtrant: et eos in labo

ribus nimis aggrauant: et eos vilipendunt verbis et factis:
maledicendo eis vel alias iniurias irrogando · Cum tamen
chriſtus dicat in euangelio. Quod vni ex minimis meis feci:

ſtis ꝛic. ¶ Deami ſunt artifices et mechanici qui opera ſua R

fraudulenter faciunt: et ſic proximos ſuos decipiunt ma⸗
lum pro bono vendentes · Contra quos dicit Prophe⸗
ta . Ve qui dicitis bonum malum · et malum bonum· Verbi
gratia ſicut faber qui pꝛomittit ſe facturum aliqᷣd de bono

VE DGDBRG. 2S0DTHMO.
ferro: et oppoſitũ facit ſcʒ de ferro minꝰ bono . Similiter ſu 4
toꝛ qui ꝓmittit ſe de bono coꝛeo facturũ calceos ſiue occreaſ i
et oppoſitũ facit · Etiã ipſi ſartoꝛes qui ſeiſſuras nouas inue ſuo⸗
mũt et nouitates in ſciſſionibus veſtimẽtoꝛũ. Quia ſᷣm Hein ,
ricum de haſſia ſuꝑ CGeñ·. Nõ licet excogitare tales nouitateſ ſe
et vanitates: et multominꝰ licet eis facere et preparare niſi
cauſa expoſcat· Ratio ẽ huius·quia nullus debet ꝓuocare 4
ximũ ad peccatũ vel iuuare ad va nitatẽ. Ergo qui excogitãt HM
et qui faciũt nouitates tales quibꝰ ad peccãdũ vtunt᷑ ho ĩes N
participes erunt illoꝛũ peccatoꝛũ.quia qui occaſionẽ damni
dat: damnũ dediſſe videt᷑· ktẽ artifices qui nimiũ pro ſalario . D
recipiũt plus ſcʒ q́; meruerũt. Itẽ artifices ⁊ laboꝛatoꝛes quu n
ſtatutũ et cõſuetũ p̃ciũ recipiũt: ſed infideliter laboꝛãt et de in
ſidioſe · Quia quãdoq; ꝑ tres dies laborãt qð in duobus per aue
ficere poſſent· ⁊ ſic de alis· Et tales homies peniteri et cõfi: Eg
teri debẽt ꝓhuiuſmodi exceſſibus · quia vnuſquiſqʒ redditu 2
rus eſt rationẽ in die iudicii de ſuo laboꝛe et de ſi uo artificio degs
L¶ Vndecimi ſunt inuẽtoꝛes rerum. quia qui rem inuẽtã nõ iis⸗
reſtituit raptoꝛ iudicat᷑ · ꝓ vt legit᷑ xxiiii· q v.ca.i. Si quid in: furm
ueniſti et nõ reſtituiſti rapuiſti · Vnde Rugꝰ. de verbis apii. cf
Quod inueniſti et ñ reddidiſti rapuiſti: quãtum potuiſti feci e
ſii·quia nõ plus potuiſti· ideo nõ plus fecſti· Qui alienũ ne domn
gat ſi potuit tollit· VYnde etiam Oꝛigeñ · ſup Leui. Multi ſine ſine
peccato putãt eſſe alienũ cum inuenerint ſi teneãt· et dicunt udg
deuſ mihi dedit eꝛgo nõ debeo reddeꝛe diſcant autẽ peccatũü oub⸗
ſimiee eſſe rapine ſi quid inuẽtum nõ reddãt. Rd hoc autem oße
vt ille qui rẽ alienã inuenit euadat penã fuꝛti: tũc ᷣm Hein.ð noder
firma. debet publice denũciare ꝙ ille cuiꝰ fuit res veniat: ſi Aui
certa indicia expreſſerit ſibi reddat. Vel ſm Moſtiẽ.· Si ille nõ Roece
venerit cuius res fuerit: eroget pauperibus · vel ipe idem in uaud
uentoꝛ tenere poteſt illam rem ſi eſt indigẽs et pauꝑ. Et hoe inre
ſᷣm quoſoã autoꝛitate penitentiarii ſui ſeu ſui dioceſani ſi foꝛ uus
te ſibi retinuerit diſpẽſationẽ talium rerum que dicunt᷑ fage hibet
Mreſtitutiõis · ¶ Duodeami ſunt boſt pites qͥ vulgariter dicut ſtante
ſtubenreuber: qui nimium cõputãt hoĩbus ſecũ comedẽtibꝰ enon

nten ci

in

ſuo unte

minuetiſt

Siqude
absppl
jporuſtſt
Midenün
Dlleſene
1terdicunt
Miperti
Dlorzuten
Linluns
gnrniti
isideni
Aipedenn
hit
oninii
daif

i

Gnnemnn

DéPBG. SGDTINO

et hoſpitibus· Quia tales debẽt moderate hoſpitibꝰ ſuis eõ
putare· Sic tamẽ ꝙ eis ꝓ laboꝛibus et occupatiõibus ſuis ſa

tiſfieret· quia quicunq; talis vltra debituʒ et nimis exceſſiue
ſuos ꝓximos ſic grauat nimiũ computãdo ſaẽter ⁊ex ꝓppoſi
