feſſoꝛẽ uel ſacerdotem alium ſine expreſſione no

urrfn ſczper con

vcir minis tui ab illo qui poteſt vſum rei concedere. Et in hoe cõ

n cowat Rapmuũdus. ſi denegat dilationez et velit ꝙ cedat
õ bo nis ſuis et reſtituat· Reſpõdeo tũc abſqʒ dilatione cedere
e debet omĩbus bonis etiã ſi oꝑoꝛteat ip̃m mẽdicare· Tamen
mmmm ſine culpa p̃t acciꝑe vite ncc̃ania ſcʒ extreme neceſſitatis· Que
iiotrd le acage t ppte: oi atis; alic Riveo, Qui

4

NoN

..3Iß66.4.0s

ſicut nõ debet carius vẽdere rem aliquaʒ ꝓpter dilatõem: ſic
nec ibi aliquid reciꝑe põt ꝓpter dilatõem reſtitutõnis. Ergo
ſi dediſti vni ſic ſupꝛa:ipᷣe tenet᷑ tibi cõputare in ſoꝛtẽ · Quid
ſi qͥ; oĩno eſt ĩpotẽs ad reſtituẽdũ g Reſpõdeo ſeðᷣm Raym ·
Doleat de hoc ⁊ ꝓponat ſoluere qʒcito poteſt· Querit᷑ cui re
ſtituẽda ſit res fu rtiua vel rapta ſeu alias male recepta? Re⸗
ſpõdeo ſedðm rapmũ. Ei cui res ſubtracta fuit · vel ſi defüctꝰ
eſt ſuis heredibꝰ.⁊ fiat caute q̃ntũ põt ·vt ꝑ religioſũ ⁊ huii
ita tamẽ ꝙ nulla ꝑſona furẽ pꝛodat · Et ſedðᷣm rapmũ · Quiliz
male fidei poſſeſſoꝛ tenet᷑ reſtituere rem cũ oĩbꝰ fructibus p
ceptis · et quos ipſe dñs percepiſſet ſi ipſe poſſediſſet.extra 8
reſui·. ſpoli· Et ĩtellige fꝛuctꝰ qui ſuꝑſunt: deductis illis expẽ
ſis que fiũt gratia fructuũ querẽdoꝛũ cõgregandoꝛũ et ſeſtr
uandoꝛũ. Si aũt ſũt vage reſtitutões vbi dominꝰ ſiue hedes
ign oꝛãt᷑ · tũc talis res ſcᷣm cõſiuliũ cõfeſſoris qui autoritateʒ
habet diſtribuat᷑ in pias cauſas et pios vſuſ pauꝑmmaxime
vbi ep̃s reſeruat ſibi talẽ cauſã de vagis reſtitutõnibꝰ. Quid
ſi diceres ſacerdotes et mõachi milta loquũt᷑ in hmoĩbꝰð rebꝰ
iniuſtis vt ſibi tribuãtur ¶ Reſpõdeo ꝙ res iniuſte acquiſite
nõ debẽt dari nec ſacerdotibus nec monachis nec pauperibꝰ
nec eccleſus nec monaſteriis ſed reſtituẽde ſũt veris heredi
bus cũ ſciunt᷑ · Vnde exẽplum · Quidam diues valde de rebus
iniuſte acquiſitis · volens de hoc ſatiſfacere deo eccleſiam in
honoꝛem beate virgĩs cõſtruxit· eamq; decẽter oꝛnauit per⸗

fecto igit᷑ oꝑe · quẽdã ſanctũ epᷣm uocauit: ut eandẽ eccleſiaz

.

cõſecraret. Qui cũ ad petitõem eiꝰ ueniſſet eandẽ eccĩaʒ veſpe

cõſpecturꝰ ĩtrauit· ĩuenit qʒ diabolũ ſtãtẽ extẽſis mãibꝰ vtrũ
qʒ pietẽ cõplectẽtẽ. Qui dixit ep̃s. Quare hic ſtass Reſpõdit⸗

pꝛedio meo ſto· Qui ep̃s. Quis tibi dedit hoc p̃diũg Reſpõdu

Nõne tu cõcoꝛdas cũ ſacra ſcript᷑a:ꝙ ea q̃ cũ vſura ⁊ iniuſtis
rebꝰ fiũt: mea ſũt? Ep̃s reſpõdit· Cras deo dãte auferam tibi

poſſeſſionẽ iſtã · Demõ reſpõdit. Ergo ĩiuriaʒ mihi ĩferes: cuz

nec ipſe deꝰ aliquã mihi uelit fieri iniuriã · Ẽs dixit · ne ergea

tibi iniuriã fieri cõquer aris. adiuro te ꝑ crucifixũ vt quidq d
de tuis hic ĩueneris hac nocte tollas:alia ĩtacta relinquendo

gedit
feſten
mund⸗
credt
Uit
ſe
talie⸗
magt
dame

N

biiln

NNe

7

Uſdcfic
Kibrs

fnade⸗
ſitem
leni
wuͤtſt
☛☚
ummrte
Wrnuin
8
mmoidt
ſemie
eeſuhih
nns

acleinmnin

onunt hen

eerdeſe

iciga h

Pniim

Mhd

viigeſn
ninht
nhiihot

diit i

=

=

lnrs

ind

bedefetuau

rin

Reſpõdit demõ ·ita fiat· Mane aũt facto cuʒ epᷣs cum màgna
ppli turba ad eccleſia; dedicaturꝰ ꝓcederet· nõ vnũ qdẽ lapi
dem ĩuenerũt Querit᷑ qualiter reſtituet qui ĩpediuit aliquẽ a ſi
cõſecutõe alicuiꝰ muneris vel beneficiiæReſpõdeo ſi impedit
aliquẽ cui iaʒ determinatũ eſt ut ei detur· ⁊ ip̃e ex odio pꝛocu

rat reuocari tũc tenet᷑ ad reſtitutõem equaleʒ ſcdᷣm ſuã facul

tatẽ · Si aũt impedit anteq; firmatũ ſit vt ei det᷑:tũc quið ad
aliquã recõpenſatõem: nõ tam̃ tenet᷑ ad equalẽ ·qꝛ adhuc fu⸗
it dubiũ vtrũ illi daret᷑ · Querit᷑ qualiter ſatiſ fiat pꝛo his que
reſtitui nõ poſſũt· ut mutilatio mẽbri.ſtuprũ·⁊ ſi iaz Rñdeo
ſcdm wla dn his quibꝰ damnũ neqʒ in ſe neq; in equiualẽ
ti reſtitui põt: ſatiſfiat ꝑ recõpẽſatõem faciẽdaʒ ſedm arbitri

um boni viri · Cõcoꝛ· tkoſe· ſe. Querit᷑ de illis qui male recipi tt

unt a perſonis eccĩaſlics quõ teneant᷑ ad reſututõeʒæReſi põ
deo ſceᷣm raymũ. Diuites ⁊ potẽtes qui receperũt ꝑ fraudeſ
minas ꝑ ĩpoꝛtunitates et huiõi.tenẽt᷑ reſtituere ipſis ul ec
cleſie · Sed foꝛnicarie et huiõi turpes ꝑſone quidqᷣd ꝓ tali t᷑pi
actu receperũt a clericis tenẽt᷑ reſſituere ipſi eccie · niſi foꝛte

eis fuerit datũ cauſa elemoſine ĩ ſũma neceſſitate · Sciẽdũ ꝙ

meretrix quidquid recipit pro ſalario a ſecularibus perſoniſ

hoc poteſt retinere.ſʒ quidquid recipit a dericis pro tli actu

tenetur reſtituere eccleſie. Querit᷑ quãdo creditoꝛ dimittit de
bitori vtrũ tũc ſit liberatꝰa ſolutões Reſpõdeo ſi debitoꝛ ſpõ
te ⁊ ꝓpria uolũtate dimiſit nõ tenet᷑ amplius ſoluere · Ergo
ſi pauꝑ eſſes: ⁊ creditoꝛ tibi ſpõte et ꝓpter deum dimitteret
abſolutꝰ es. Similiter ſi hẽs reſtituere:et velles reſtituere et
creditoꝛ tibi ex gratia vel amicicia dimitteret abſolutus es a
reſlitutõne. Secus ſi deceptꝰ vel coactuſ. vel quia putauit ſe
nunq; aliquid poſſe rehabere. vel ille qui poſuit ſe ad manꝰ
creditoris ſed tamen non intendebat reſtituere · immo ſ peꝛa
uit ꝙ pro modico uel pro nullo q uitaretur · alias non poſu⸗
iſſet ſe. talis non eſt abſolutus a reſtitutione· ſed ſemper in
tali caſu tenetur ad reſtitutõnem. Sciẽdũ tamẽ ꝙ nõ ſolum⸗
magna ſed etiã ꝑua reſutuẽda ſũt· Vnde exẽplũ.Qõuerſus qᷓ
dam oꝛdinis ciſtertienſis cum miſſus eſſet ab abbate ſuo

et deberet tranſire aquam quãdam:et nõ haberet n aulũ pꝛo Sðß
et nõ miſiſſet illum obolü · nec fuiſſet cõfeſſus negligẽtiã illa ðS
quia vilipẽderat eo ꝙ parum eſſet : predictũ oboluʒ poſt obi ne
tum ante oculos habebat. Qui tantũ creuit ut maioꝛ mundo eor
ei pideret᷑.· Et cum nihil aliud obſiſteꝛet quod in ingreſſu celi euß
eum impediret niſi obolus ſolus: etcum nõ poſſet euadere N
niſi ille obolus in illo puniret᷑: ad petitionẽ angeloꝛũ et ſan⸗ en
ctoꝛum quibus ſeruierat pmiſſa eil anima ad coꝛpus redire. iign
ſt cõfeſſus eſt illud abbati· Et miſſus eſt illi obolus ſuus cũ on⸗
magna velocitate quẽ ut mox recepit conuerſ us expirauit F„ lte
et celi gaudia intrautt. dU gen
Q(De octauo precept4to. tel
ofe nocumentũ quo quis per falſitatẽ oꝛis ledit p⸗ unm
Aimũ Et cõtra hoc preceptũ faciũt octo geneꝛa hoim d
Pirimi ſunt falſi teſtes et mẽoaces bomĩes: qui pꝛauis ho nns⸗
minbus ꝓximis nocere volẽtibus preſtãt auxiliũ per ſuum gtur
falſum telmonid Dro quo ſciẽdum ꝙ falſus teſiis in falſo nid⸗
teſtimonio multa mala cõmittit · Primo animã ꝓpriam occi 4
dit cum ſuo mẽdacio et falſo teſtimonio. Sapiẽtie ᷣmo . Os mn
quod mentit occidit animã · Secũdo xpᷣm negat. quia coꝛru⸗ deon
ptio veritatis eſt negatio dei Vnde qui veritatẽ negat xpnm· nid⸗
negat . Ymo eſt valde hoꝛrẽdum nomẽ dei aſſumere in teſt hgin
moniũ falſitatis · Tercio proximũ ledit et dãnificat aut in re ü
bus aut in fama aut in pſona.id eſt. in coꝛpe cuʒ ſuo falſo te beon
“”l ſtimonio · Ego quilibet talis bonus homo ſic leſus poteſt di Noq
S cere cum chꝛiſto illud Dſal. Inſurrexerũt in me teſtes iniqui fuie

cat moꝛtaliter: et tenet᷑ ad reſtitutionẽ omniũ. xiiii · ꝗ · v · Non 2Kè”
ſane:·q · vi.Si res aliena. Et tales puniunt᷑ a deo nõ ſolũ ĩ fu eior
turo ſed etiã in preſenti quãdoqʒ. Exẽplum patet infra viii· aun
N. ¶ Sequit᷑ de mẽdacio pro quo nota ꝙ mẽdaciuz eſt falſa ſdr
ſignificatio vocis cum intentiõe fallendi. Vnde querit vtruz aum
maius pctm̃ ſit mẽtiri verbo vel facto⸗ Reſpõdeo bᷣm Ebo. e

oislor
enenlon

1prnngh
perſtun
sinſade
Pnien ℳ

eo 0
gunn
tegneſpnn
ce r
ctmutnnt
gſolh

ſpeſ

ſegongen
ſbſtspe
gde

1¹

et nn

inekl

7

NoE

in quodlibeto. Cum eadem intẽtio ſit fallẽdi in vtroqz: vteꝛ
qʒ peceat equaliter verbũ em̃ et factũ aſſumunt᷑ vt lſrume⸗
tum fallẽdi: vnde nõ refert quãtum ad peccatũ vtrum alidqs
verbo ſcripto vlł nutu vel quocũqʒ facto mẽtiat᷑ · ſicut nec re
fert quãtum ad homicidiũ vtrum aliquis gladio vel ſecuri ĩ⸗
terficiat· Item querit᷑ in quo diffeꝛt mendaciũ a falſo⸗ Reſpõ

deo falſum dicit quicũqʒ credit ſe verũ dicere: et tamen hoc

idem quod eſtimat verum eſſe nõ eſt verũ · Sed mẽtiri eſt qñ
aliquis loquit᷑ aliquid qdð veracier ſcit nõ eſſe verum: et ſic
cõtra mẽtem ꝓpriam loquit᷑. Nã et mentini dici᷑ quaſi cõtra
mẽtem ire · Ergo difficulter vel nũquã poteſt aliquis ſcire ali
quẽ mẽtiri: niſi ſolu s d eus:quia quãdo falſuʒ lo uit ꝗqð cre
dit eſſe verum nõ mentit᷑ ſed falſum loqui᷑ · ¶ Sciẽdum ꝙ
quinq;ʒ ſunt que poſſunt valere ad deteltationẽ huius pecca
ti mẽdacii. Primũu quia iſtud peccatũ eſt diabolicũ quia pᷣmũ
mẽdacium cõmiſit diaboluſ. Vt habet᷑ Ce ñ. iii · Qum diyit pri
mis parẽtibꝰ noſtris nequaqᷓ; moꝛiemini· Vnde Toh· viu le
gitur de diabolo. Quʒ loquit᷑ mendaciũ ex ꝓpriis loquit᷑ quia
mẽdarx eſt et pater eius· Ergo mẽdax habet linguã diabolicã
Secũudum eſt hoc ꝙ illud peccatũ inqᷓnat mẽbruʒ in quo
magis indecẽs eſt immũdicia ſcʒ og homĩs · Reddit em̃ ulud
abominabile deo · Vnde puerb · xi · Abominatio eſt deo labia
mẽdacia. Si aliquis os ſuũ apertũ haberet muſcis et aliis re
bus immũdis quecũq; vellẽt ibi intrare · et pꝑmitteret eas ibi
nidificare: os eius abominabile eſſet homibus ſic os mẽdax
abominabile eſt deo: cũ immũdicia mẽdacii plus diſpliceat
deo q; immũdicia muſcarũ · ¶ Terciũ eſt ꝙ illud peccatũ ho
minẽ facit ſimilẽ falſe monete ergo quãtũ preualet floꝛenus
bonus floꝛeno: falſo tanto p̃ualet homo verax homĩ falſo et
mẽdad · vnus bonus floꝛenuſ valet pluſ qʒ m ille falſi. Gt vnꝰ
Fomo verax preualet mille mendacibus· Et ſicut falſa mone
ta non valet nec ad emendum nec vendendum ſic homo mẽ
dax ad nibilũ valet niſi ad iebẽnam. ¶ Quartũ eſt ꝙ menda
cium eſt quoddã venenũ qð tãte efficacie eſt ꝙ in ipſo boĩe
exiſtẽs animã interficit · TCuxta illud Sapiẽtie · i.· Os qð mentiẽ

occidit animã· Ergo mẽdaces habẽt linguã venenatã. Et mi⸗
rum eſt qũo illi miſeri hoĩes nõ timẽt illud venenũ qð in oꝛe
ſentiüt · ¶Quintũ eſt qð hoc peccatũ multü diſplicet deo et

bhomĩbus · Quia ſiẽ deꝰ multũ diligit veritatẽ · ßm illud pſal.

Ecce em̃ verit atẽ dilexiſti · Sic ecõuſo odit mẽdaciũ · pſal.DPer

des omẽs qui loquunt᷑ mẽdaciũ · Vñ Angꝰ. Merito ꝑdit᷑ men
tiẽs · quia declinat ab eo qð eſt:in id qð nõ eſt. Inſi up etiã mẽ

daciũ abomĩabile ẽ coꝛã hoĩbꝰ. Et veritas ecõuerſo valde cõ⸗
mẽdabilis eſt coꝛã hoĩ bꝰ Quid em̃ eſt laudabiliꝰ et honoꝛabi
lius q; habere tale vᷣbũ· tlle eſt verax in v̈bis et iuſtꝰ in factiſ
Qt qd vituperabiliꝰ q́; ille ẽ mẽdax in vᷣbis:et fallax in factis.

et cũ duo ꝓnuttit vix vnũ ſoluit. ¶ Vñ notãdũ qꝗᷣ ſe vult

a peccato mẽdacii cauere · opoꝛtet ꝙ remoueat a ſe occaſiões

mẽdacii ꝗᷓ ſunt due· Prima eſt cupiditas· quia ex cupiditate

auaricia ꝑla mẽdacia ꝓcedũt. vt patʒ ĩ modernis mercatoꝛi
bꝰ 1 alis plibꝰ pctõnbꝰ Scda ẽ timoꝛ mũdanꝰ. hoc eĩ timoꝛe
petrꝰ xpᷣm ter negauit dicẽs nõ noui hoĩeʒ. ¶ Et ſcẽdũ mẽ
daciũ ẽ triplex·ſꝑnicioſũ ⁊ officioſũ ⁊ iocoſi uz . In pmo offen
düt illi q mẽtiũt᷑ cõtra fidei vᷣitatẽ. vt qͥ xp̃m dicerẽt eẽ natũ ñ
ey ma ria virgine.et hmõi.Ktẽ ſcdᷣo of Edunt illi qui ꝑ menda
cium ledũt ꝓximi famã et honoꝛẽ: ſicut eſi mẽdacium falſe de
tractiõis ITtem tercio offendũt illi qui ꝑ mendaciũ ꝓximum
damnificãt ĩ bonis exterioꝛibus. Sicut ille qui falſũ aliquod
deferüt iudici vel tyrãno.Gt qui falſum teſumoniũ cõtra ali
quẽ in cã pecimiaria deponũt: ex quibꝰ ꝓrmꝰ dãnificat᷑. Qir
ca qð querit᷑ qd de teſte falſoæ Reſpõdeo bᷣm Tho.ſe. ſ. e · ꝗ· lxx ·
Teſtis falſus peccat moꝛtaliter in q;tũ ꝑiurus eſt:et in quãtũ
facit cõtra iuſticiã et cõtra id de quo eſt ſpeciale p̃ceptüů ĩ de⸗
calogo. Nt tal ĩdubitãteꝛ teneẽ ad reſututòe 3 oĩ m ꝗᷓ ꝓximꝰeiꝰ
amiſit ꝑ eiꝰ teſtimoniũ.xiiii:q v. Nõ ſane Er qvi. Bren alie
na. Querit᷑ vtrũ liceat teſti aliqᷣd recipeæ R ñdeo ꝓ feꝛẽdo teſii
monio nihil dz acc ipe: niſi tm̃ expẽſas ab illo q eũ ꝓducit · iiii
ꝗ · ii · VẽturisEt ſi accepit Tẽ᷑ᷣ pit accepit · Et rſtituet ei a quo re
ccpit: niſi ille ded erit ad coꝛrũpendum teſtẽ. Tunc em debet
dare ei ĩ cꝰ ſiuriã accepit Scdo circa mẽdaciũ officioſũ Pmo

rin at

celides

Näinn
nidign

gmaſt

tceatdi

nipene
untcen
i ginn
ſinon
üänin
Gſet0
elegh⸗
tngit
aal
nt
ipar
t ng
mren .

ſſcoNn

pdet
tNn

DPDRG.

offẽdunt illi qui ex quadã pietate mẽtiunt᷑ ꝓ cõſeruãda vita
pꝓximi· Vt ſi guis videat hominẽ queri ad moꝛtẽ · dicat ſe non
vidiſſe eum ·; H
cõſeꝛuanda homĩs cõtinentia · vt ſi virgo volẽti eã defloꝛare

ecũdo circa hoc offedunt ülli qui mentiunt᷑ pꝛo

mẽtiat᷑ et dicat ſe eſſe coniugatã Tercio circa hoc offẽdũt qᷓ

mentiunt᷑ cõſeruãdo homĩiſ exterioꝛẽ ſubſtantiã · vt ſi quis vi

deret predonẽ aliquẽ velle ſpoliare: dicat ſibi ꝑcas ſibiqꝛ nõ
poꝛtat pecuniã Qirca ꝙ querit᷑ vtrũ ſit licituz mẽtiri ꝓpter

liberationẽ homĩs a quocũq;ʒ periculo Reſt põdeo bm Tho ·

ſe · ſe · q· ex · Nõ · ſed licet veritatẽ occultare ꝓuidẽter ſub aliqᷓ

diſſimulatõe · V t etiã Rugꝰ.dicit · Quia ßᷣm doctoꝛes om̃e qdẽe

mẽdacium eſt pctm̃ ad minus veniale ſicut iocoſum S3 pnici

oſum ſemp eſt moꝛtale · quia eſt cõtra caritatẽ dei et ꝓximi·

¶ Tercio cirea mendaciũ iocoſum offendũt illi pmo ꝗᷓ mẽ

tiũtur pro releuando meroꝛ eet tedio · ſicut illi qui aliqᷓ ludri
ca fingũt vt hominẽ melancolicũ exhilarẽt · Secũdo circa ide⸗
offendũt illi qui mentiunt᷑ ꝓ aliquoꝛũ ſolatio. Sicut illi qu
ex cupiditate aliis cõplacẽdi fingũt aliqua iocoſa mẽdacia

vt eos ad riſum puocent · Tercdio circa idẽ offẽdũt illi qui m

tiunt᷑ ex adulatõe iocoſa:ſicut qui falſe cõmendãt hominẽ v
ex eo magis placeãt· ¶ Secudi ſunt qui in hoc pᷣcepto offe

dunt ſunt deriſoꝛes qui offẽdũt ꝓximũ deridẽdo et ſubſan⸗

nãdo Et quilibet talis aduertere debet illð · Subſannãs ſub
ſannibit: et deridẽs deridebit᷑ · Circa qð querit᷑ vtrũ deriſio
ſit peccatũ moꝛtale? Reſpõdeo ßm Tho · ſe . ſe · ꝗ · lxxv · Dicẽdũ
q qñ quis malũ alicuiꝰ pſone vl defectũ in riſuʒ vlł ludũ po

nit deriſio dicit · Et ſi quidẽ hoc fiat ĩquãtũ malũ eſt ꝑuũ vᷣm

ſe: ſic deriſio eſt veniale peccatũ · Sed qñ accipit᷑ ſi puũ rõe
pſone: ſic aliquẽ deridere: eſt eũ om̃ino puipẽdere et tã vilem

eſtimare vt de eiꝰ malo nõ ſit curandũ ſed ſit q̃ſi ꝓ ludo habẽ
duſ. Et ſie deriſio eſt moꝛtale pctm̃· Et tanto graui q;dto ma
ioꝛ reuerentia debet᷑ ꝑpſone qᷓ irridet᷑ Vnde grauiſſimũ petm̃
eſt irridere deũ: a ea que dei ſunt Sicut beataʒz virginẽ ſan
ctos· Secũdo ẽ grauiꝰ:deriſio parẽtũqꝛ in maioꝛi reuerẽtia

ſut habẽdi · Tercio deriſio iuſtoꝛũ ꝑ quã etiã homĩes de bene

.
1

vero de ſe dicit Math·xii. Qui nõ cõgregat mecuʒ diſꝑgit Ad
xpᷣm et ad ſeruos eius pꝑtinet in pace viuere ⁊ pacificare · Vñ

rõõ

agendo impediunv . ¶ vercii ſunt diſcoꝛdiã inter homies ſe
minãtes·quod pctm̃ dñs inter omĩa alia maxime deteſtatur

ſicut per oppoſitum in coꝛdis caritate et coꝛdiuz vnitate ma
qui latus eius lãcea aperuit.vel qui ipᷣm cruci clauis affldit
Quic tales eius ſanguinem

Quius ratio eſt ſm Meinri · de fir.
euacuãt per quẽ omĩa pacificauit:ſiue in celis ſiue in terrig

ſint· ktem illud petm̃ opus eſt dyabolicuʒ et cõtrarniuʒ operi

Macth.v·Beati pacifici qm̃ filii dei vocabunt᷑ Vñ CGreg ·ĩ pa

ſtoꝛali· Si dei vocant᷑ filii qui pacẽ faciũt: ꝓculdubio ſathane

ſunt filii qui eã confundũt. ¶ Quarti ſunt qui frandulẽter
ꝓrmo loquunt᷑·q; hñt mel in oꝛe et

7

decipiũt ⁊ tradũt · v· Cum bonũ facis ⁊ in coꝛde malũ medita
ris: Oſcula q̃ iudas dño dedit hec mihi tu das ˖ Et ſ. eiendũ ꝙ;

quãdo aliquis fraudulẽter bonũ loquit᷑ de alio: et vult au

diẽs eũ loquat᷑ oppoſitũ et malũ de eodẽ tũc talis dupliciteꝛ
pexcat · Primo ĩ ſeipᷣm.qꝛ fraudulẽter lo ui.· Scdo in ꝓximũ
ui nitit᷑ dare occaſionẽ obloquẽdi · ¶ Quinti ſunt qᷓ ꝓximuʒ
cũ vicis et ĩproperiis ꝑturbãt.Et iſii hᷣm Meimii · de fir · ſpin
tualiter in faciẽ chꝛiſii ſpuuũt: et ſputis v̈boꝛuʒ ſuoꝛuʒ amabi
lem eius fadẽ ĩficiũt. Vnde autoꝛitas. Eaciẽ xp̃i videt᷑ alapis
cõtũdere: qui ꝓximũ in pᷣſentia nitit᷑ cõfundere · Queriẽ vtrũ
cõtumelia ſiue cõuiciuz ſit peccatuʒ moꝛtaleg Reſpõdeo ꝙ ꝓ
prie et ꝑ ſe loquẽdo: tunc eſt pctm̃ moꝛtale Et nõ minus qʒ
furtuʒ vlł rapĩa.maxime qñ loquit᷑ anĩo dehoneſtãdi ꝓximu
Et ratio huius eſt . Quia hõ nõ minus am at honoꝛẽ ſuuʒ qui

ei ꝑ tale còuiduʒ aufert᷑: q́; rẽ poſſeſſã qᷓ ꝑ furtuʒ vl rapinaʒ

ei auferẽ · Ergo qcunqʒ obiicit pxrimo ſuo defectus ſuos iniu

rioſe ſine culpa. vt dicẽdo: tu es fur. vłtu es adulter vel vſu
rarius·pel mẽdax · vel tu ibi hoc feciſii· vel ibi ſic vixiſti ꝛet ta
liter egiſti · Vel etiam defectꝰ pene innate · vt dicẽdo· tu es ce
cus vl gibboſus vel ſcabioſus ·et ſic de aliis · eũ cõfundẽdo

fel in coꝛde: ſic primos

Gn
ann

S

cre

gin
oſchne
udoeter

Eeinen

dündt
ſaendig
ultgn
duplete
znpini
tpunn
defrſen
mti
ins
wenen
füng
önnmsc
imi
iſungn,

Argng

sti
lman
pontan

do gt

cftcchn

xp̃s. Qui dixerit fratri ſuo fatueceũ ſupple cõfundẽdo) reus
erit iehẽne ignis· O quid tũc rei ſunt qui parẽtibus ſuis con
tume liã infeꝛũt vt dicẽdo · Tu antique ſtulte· vl alio quocũqʒ
modo eis maledicẽdo tales filii ĩcurrũt eternã maledictionẽ
Vnde exodi · xxi · Qui maledixerit patri vl matri moꝛte moꝛiat᷑
ſupple eterna. Querit᷑ vtrũ cauſa coꝛrectiõis liceat cõniciũ di
ceres Reſpõdeo bm Tho · ſe · ſe · q· lxxii · Sicut licitũ eſt aliquẽ
verberare vlin rebꝰ dãnificare cã diſcipline · Sic põt etiã ali
q́s alteri quẽ coꝛrigere debet:aliqð verbũ cõuicioſuʒ dicere ·
Et hoc mõ dñs vocauit diſcipulos ſuos:qui iuerũt ĩ emaus
quibus apparuit in via poſt reſurrectionẽ ſuã: ſtultos dicẽg
O ſtulti et tardi ad credẽdũ in omibus que locuti ſunt ꝓphe
te · Nõne ſic opoꝛtuit pati xpᷣm·⁊ ſic ĩtrare ĩ gloꝛã ſi 3 pa
tet Luce vlti· Similiter et aplus paulus Calathas nomiĩauit

inſenſatos dicẽs. O ĩſenſati Calathe · Tamẽ ſicut dicit Nug·

Ex magna neceſſitate obiurgatiões ſunt adhibẽde. Ergo nõ
leuiter ſunt ꝓferendattẽ querit᷑ vtrũ hõ cõtumelias ſibi illa
tas debeat ſuſtinereg Reſpõdeo ſᷣm Tho.vbi ſupꝛa· Sicut in
aliis iniuriis ſic in bis cõtumelioſis tenemur habere animũ
preꝑatũ ad tolerãtiam ſi expediẽs fuerit · Quãdoqʒ tũ opoꝛtʒ
vt cõtumeliã repell amus ꝓpter tria. Primo quidẽ ꝓpter bo
nũ eiꝰ q cõtumeliã ĩfeꝛt. vt videlicʒ eiꝰ audacia reprimat᷑:⁊ id
circo tlia nõ attẽptet. Scdᷣo ꝓpter famã nr̃aʒ qꝛ qlibet tenet᷑
defẽdẽ famã ſuã Guia bm Rug · Qui famã ſuã negligit crudel
6. Et q; m Salomonẽ · Meliꝰ eſt nomẽ bonũ q; diuitie multe
Fercio ꝓpter bonũ multoꝛũ quoꝛũ ꝓfectꝰ ꝑ cõtumelias no
bis illatas impedit᷑ Vñ Rugꝰ. Duo ſunt tibi neceſſaria ſcʒ cõ

ſciẽtia et fama. Cõſciẽtia ꝓpter te· et fama ꝓpter ꝓximũ¶ Se L

xti ſunt qui ꝓximũ v̈bis rixoſis ad irã ꝓuocãt. Et talis qui p

uocat ſciẽter pꝛoximũ ad iracũdiam oĩm pctõꝛũ que ille ĩ tali
ira cõmittit ſiue in verbis ſiue in factis reus erit · Quia iracũ
dia eſt ianua omniũ vicioꝛũ · merito ſibi quilibet cauere debe
ret ne aliũ ꝓuocaret · Cõtra hoc faciũt iſi qui annoſos bomi
nes ꝓuocãt vel alios hoĩes paſſionatos qᷓ cito prouocant᷑ ad

irã · in hoc volũt recreari qd tũ ver git ĩ ꝑiculũ aĩarũ ipᷣa

Et grauiter ĩ fut᷑o ꝓ talibꝰ ſolaciiſ punienẽ.· Quia oẽs maledi

ctiões a blaſſemias 1 cõminatiões qs iſte ſic ꝓuocatꝰ ꝓfert:

ipſi lugebũt· Quia ẽ regla cõis. & qᷓ occaſionẽ däni dat: dam

nũ dediſſe videt᷑ · Et xp̃s dicit ĩ euãgelio · Omĩs qui iraſcit᷑ fra
tri ſuo reꝰ erit iudicio. Quid tũc ille reus erit qui nõ ſolũ ira⸗
ſcit᷑ ſed etiã qui ꝓximũ ſuũ ad irã ꝓuocat⸗V nde ſolicite vxor
cauere debet: ne maritũ ſuũ ad iram Prouocet· alias omniuʒ
peccatoꝛum que ipſe ĩ tali ira committit: ipſa Particeps erit
St ſic ſimiliter intelligẽdum eſt de marito· nõ debet ꝓuo
care vxoꝛẽ nec filios nec familiã ad iracũdiam .et ſie de aliia.
Septimi ſunt qui proximis ſuis detrahũt . Et talis detra⸗
M catuʒ moꝛtale et quãdo nõ.hoc quere antea · v. O. R.
ui ſunt qui in bis procacibꝰ et laſciuis ꝓximũ ſcandalizant
et mẽtis integritatẽ coꝛrũpunt. Vnde pᷣma Choꝛin. xv. Cor⸗

9

rumpũt bonos moꝛes colloquia praua Ttem Ephe . v· Poꝛni⸗

ctio ſex modis cõmittit᷑ · Et audire detractionẽ quãdo eſt pec
C S

catio autem 21 omĩs immũdicia aut auaricia nec nomiet᷑ vo

bis: ſicut decet ſanctos. Cõtra hoc ples faciũt qui vᷣba ſcurri
lia ⁊ luxurioſa proferũt ꝑ que proxĩos ad malas cõcupiſcen
tias prouocãt. et in hoc deum grauiter offẽdunt. Et tũc cum
tales coꝛrigunt᷑: tune dicunt nõ denotant coꝛde ſicut pro
ferunt oꝛe· quod tamẽ eſt faftum Vnde Chꝛiſtus dicit in euã
gelio ˖ Ex abundantia coꝛdis os loquitur · Ergo qui talia ver
ba proferunt ſiue ſint viri ſiue mulieres in his oſtendunt ſe

habere impudiciciam coꝛdis. Vnde Criſoſtomus ſ uper Tohã

nem. Quale coꝛ babet vnuſquiſqʒ talia verba loquit et ope
ra facit · hoc etiam patʒz in bonis et honeſius et pudicis homi
nibus: qui nüquam vel raro talia proferunt ſed Mieſum chꝛi
ſtum ſepius nominãt eo ꝙ verſatur in coꝛdibus ipſoꝛũ · hoc
Peeet in beato gnacio martire qui in toꝛmẽtis poſitus ſepiꝰ
ieſum nomĩauit. Et requiſitus quare hoc nomen totiẽs no⸗
minaret:dixit· Quia hoc nomẽ ſeriptũ habeo in coꝛde meo·et
reticere nõ poſſum · Et toꝛtoꝛes poſi moꝛtẽ eiꝰ coꝛ extraxerũt
ð coꝛꝑe ⁊ illud ĩ ꝑtes ſciderũt · ⁊ in qualibʒ parte fuit ſcriptũ

DEBGWK. NRNONO FKX.
à pᷣbis malis et ſcurꝛilibus et luxurioſis. Vnde Yſido · ð ſum.
H

drn bono⸗Mali ſermões in oꝛe chꝛiſtiani eſſe nõ debẽt · Moc etiaʒ
nſaͤf oulſtedit apls dicẽs · Omĩs ſermo malus ex oꝛe vro nõ ꝓcedat

4 . . ,D ,N„ — ‚⸗ HM ,
iſli Et merito · qꝛ ᷣm dictũ chꝛiſti in euãgelio. De om̃i vbo ocioſo

WQül reddituri ſumꝰ rationẽ. Multo foꝛtiꝰ ð v̈bis ſcurruibus 1no
benni ciuis · ꝛigo merito qlibet nĩm dʒ a deo petẽ cũ pſal d. Pone
wet due cuſtodiã oꝛi meo vt nõ delinquã ilingua mea Et nota ꝓ
Arn cõcluſiõe octaui p cepti ſczʒ de falſo teſtimoĩo quo falſi teſtes
Niis puniant᷑ quãdoqʒ in pᷣſenti: q̃ndoqʒ i futuro: ⁊ de boc pono
e. tale exẽplu · Legic ꝙ qᷣdã bonꝰ hõ ⁊ iuſtꝰ ꝓpter rigoꝛẽ iuſti: N
S tale aspin- Legi doĩ bon Fo ni. deermien ſbr ſalla
Nn cie a qbuſdã malis b it odiebat᷑ vnde ipoſt uerunt ſibi falla
qimia qᷓiuramto cöſirmauerut: eo &, no faclliter crdbat
eis hoĩes propter excellẽtiã vite iſtiꝰ boni homĩs. et pmꝰ ait
niſi ita ſit vt proferã igne ꝑeã · Secũd⸗ dixit moꝛbo regio le⸗

mee

l dar ĩ toto coꝛpe ſi nõ ita ſit · Terci oculos ꝑdã: niſi ita res ſe
⸗ babeat· Qð totũ ſic euenit illis propt er petm ꝑiurii 1 falſi te
ein. ſtiimoni. Naʒ pPmus teſtis falſus mox a plaga ignis exuſtus ⸗
ſn. Secũdꝰ a pedibꝰ vſqʒ ad caput cõſumit᷑ qꝛ putridꝰ factꝰ ẽ ·
dunſn Terciꝰ talia audiẽs ⁊ vidẽs ⁊ de ſeipſo timẽs:factũ reuelauit
üitan et poſtmodũ cecꝰ effectus eſt· Vnde ð hoc dicit Salomõ pꝛo⸗

nr uerbioꝛũ · xix· EFalſus teſtis nõ erit impunitus⸗
tnai — (enono precppoõ.
unr XOn cõcupiſces rẽ proximi tui · Superiꝰ in ſeptĩo pꝛe R
mante

ewn cepto pꝛohibuit furtũ:hic aũt prohibet cõcupiſcẽtiã
Grhin oꝛdis· dicẽ ſ. Nõ cõcupiſces rẽ proxĩ tui · Et ſcẽdũ ꝙ
tr cõtra hoc preceptũ faciũt decẽ gna hoimDrimiſi ũt q concu
Nihn piſcũt bona alioꝛũ.⁊ ſciẽtes ꝙ nõ poſſũt obtinere rẽ cõcupi
Nni tã nõ proſequũt᷑ cõcupiſcẽtiã · Si aũt ſarẽt ſe poſſe cõſeqᷓ cõ
ün cupita: foꝛſan foꝛtiſſime conarẽt᷑ ad proſequẽdã cõcupiſcẽtii
nsſt in effectũ · et iſti taliter cõcupiſcẽdo moꝛtaliter peccãt Se
totiste cũdi ſũt q̃ aliẽa cõcuꝑiſcũt ⁊ cũ oĩ conatu exterioꝛ laboꝛãt ꝓ

entn tali re illicite obtinẽda q q̃ʒuiſ nõ obtineant:peccant tñ moꝛ

etmumn taliter:q apparet ĩ fure ⁊ latrõe ꝓ furto ⁊ rapĩa laboꝛante
r ſohi liq; ĩ effectu nõ furẽt᷑ nec rapiant: moꝛtalr tam̃ peccant et

—

grauiꝰ q́; pᷣmi · Si auteʒ prauis conatibꝰ aſſequũt᷑ appetita.
adhuc grauius pec cãt vt patet in furibꝰ ⁊ latronibꝰ rẽ cõeu

pitam illicite obtinẽtibꝰ.Et iſtis nũq; remitti᷑ pctm̃:niſi pri

us reſtituat᷑ ablatũ.vt Rugꝰ.dicit · DHũmodo tũñ habeãt facuil

tatẽ reſtituẽdi · ¶ Tercii ꝗᷓ cõcupiſcũt bõa alioꝛũ nuſte:⁊ hũt

ſpeʒ vt ea ſibi poſſint acqrere:ſed nõ audẽt attẽptare ꝓpter
timoꝛẽ coꝛꝑis ⁊ honoꝛis · Sʒ ſi ſcirẽt ſe poſſe euadere:ſeque

rẽt᷑ toto conatu:et ſic nõ ꝓpteꝛ deũ dimittũt:ſed ꝓpter timo

rẽ ⁊ cõfuſionẽ hũanã · Quarti ſũt q cõcupiſcũt iuſtas res ſʒ

ad luxuriã vl ad crapulã. Siẽ ille diues ð quo ſcribit᷑ luc· xvi ·

deé: 1 pecuniã lucrari vl vſurariũ vſuras exercè. vel videt ſi up
bias veſtiũ · et ſic ð aliis. Et ſic ad talẽ finẽ deſideraꝛet etiaz ha
beie diuitias: vt ſic etiã cõtra deũ poſſz viuè: peccat cõtꝛa hoc
pceptũ · It ſᷣm hũc ĩtellectũ nõ ſolũ cõtra illð pᷣceptũ faciũt

7„
—.

illi qᷓ aliẽa ocupiſcũt: ſʒ etiã q ſua ꝓpᷣa male ⁊ ill te expẽdũt
vt põpoſi ⁊ voluptuoſi teſſerarii 2 hmõi . ¶ Quiti ſũt q cũ ni
mio appetitu ⁊ amoꝛe afficiunt᷑ ad tꝑalia: q;uis nõ ĩiuſte vel

lẽt ea acqrè: tñ qñ ille appetitꝰ ⁊ amoꝛ tꝑaliũ ſi upat vl p̃cellit

amoꝛẽ dei 1 appetitũ ꝓpe ſalutis ·ſic ꝙ mẽs ſuffocat᷑ ex toto
taleſ etiaʒ grauiter peccant. Sʒ heu ples ſũt q totũ coꝛ ſuũ oc
cupãt cũ tlibꝰ. ſic ꝙ raro vl nũq; ð do vl ꝓpa ſalute cogitãt
Sexti ſũt qͥ auare poſſidẽt ⁊ rcinẽt ſua iuſta bõa cũ nimia
tenacitate 1 cũ inſatiabili cupiditate ſie ꝙ de ſuperfluis pau
pibꝰ nõ ſbueniũt ſᷣm iuſſũ xpᷣi qͥ diẽ Lucxi .Oð ſüipeſt vat⸗ e⸗
lemoſinã. Et ð his diẽ Mermanꝰ ſcilditʒ.· Q ſi ſupflua tenẽt qᷓ
danda eſſẽt: tũc ſi ex tali tenacit ate ſuperfluoꝛũ alii magnam
penuriã ſuſtinerẽt · vtputa qͥ tenẽt ſuꝑfluũ bladũ vinũ vł hꝰ
mõòi victualia vt cariꝰ vẽdẽ poſſzʒ vñ mltoꝛũ penuria: ⁊ reruʒ
cariſtia ſeqᷓret᷑ grauiter peccarzʒ. In neceſſitate eĩ extrema ſu

pꝓflua tenacitas diuitũ videt᷑ oĩno eẽ ĩ ĩiuriã pauꝑũ.Vñ ãbꝛo

Vniüſis creatꝰ ẽ mũdꝰ:quẽ pauci dĩtes occupãt. Vñ Baſiſu
pꝓ illð Luc·xii· Moĩs dĩtis.dicit. Nõn e ĩqᷣt ſpoliatoꝛ es qᷓ diſpẽ
ſida ſuſcepiſti ꝓpa reputãdos Eſt em̃ paĩs famelici quẽ tu te

—

=

er nes · Nudi tũica quã ĩcõclaui cõſzua s · Diſcalciati calcii qᷓ pe
i nees te marceſcüt · idigẽtis argẽtũ qð poſſides hũatũ.ñ am
bro·ĩ ſzmõe · Nõ mĩons ẽ crimĩs hũti to lłẽ q; cũ poſß ĩdigẽti
l bꝰ ᷣnegare · Ergo tãtoꝛũ ſcial te eripꝑe bõa: q;tis poſſel prare
lee 2 nol.Sciẽð tñ ꝙ mgr ĩ opẽdio theologice vitatis diẽ · Cũ q̃s
retinet ſuꝑflua ex ĩſatiabli cupiditate:ẽ moꝛtłe pctiũ · Et pci
li puũ ſignũ tal affectꝰ ẽ· ꝙ ꝗᷣs res pon. pueree⸗ ſinit apdð ſe
Tre q́; vtilr aliis diſpẽſʒ· vbi gra. ſiẽ ille qͥ panẽ vłl carnes ⁊ frum̃
ae tũ vł hmõi cõeſtibilia ꝑire ꝑmittit: ãte q; pauꝑibꝰ eꝛogaꝛe vel
mmiid let· Et hoc ex nimia ꝑcitate · qꝛ timʒ ſibi ſp ðficẽ · ⁊ qñʒ tal vix
en. audʒ m ſuaʒ ncẽitatẽ comedẽ· Et ĩ hoc ſilis ẽ bufoni: de quo
an legit᷑ ꝙ traʒ cõedit: ⁊ qñ caput ſuꝑ traʒ erigit: tũc tĩet ſibi tꝛrã
lnah adbuc S8ficẽ·a nõ audʒ plꝰ cõedeꝛe ð tꝛa n icztũ pᷣt cũ vno pe
eun de tegẽ ſu tollẽ· Ergo qlibʒ poſſidẽs bõa tꝑalia dʒ pauꝑibus
kticnh cõdiuidẽ · Vnð aug· Daxpᷣo terriſ:q tibi reddz ĩ celo. Vnð eẽ
Püfun Beda ſuꝑ Lucaʒ· Nõ rep̃hẽdit᷑ diues ꝙ terrã coluerit: vel fru
rapini ctus in hoꝛrea cõgregauit ſed ꝙ fidudam vite in illis poſue
tiin rit · nec pauperib' erogauerit · vt ab eis reciperet᷑ in eternis
ſuſeſe tabernaculig Nota exempluʒ de diuitibus tenacibus · Legit᷑
Möed ꝙ quidaʒ diues tempoꝛe famis ne audiret voces queruloſas
tdty pauperuʒ ad quandaʒ ſuaʒ hereditatẽ iuxta quandaʒ aquaʒ
H ſe tranſtulit . vbi pre nimia fame pauper populus clamans:

euz ſecutꝰ eſt pꝛopter ſuſtentationẽ · Quoꝛuʒ voces audiens
inna Beſpõdit nõ durabo cum iſus canibus· Et ſic fecit mẽſaʒ ſ uã
poni retro in aliaʒ cameraʒ· vbi tales voces audire nõ poſſet
Et ſtatim quidaʒ armatus pulſauit in poꝛta: dicens Nunciꝰ
dei ſum et volo loqui domino veſtro . Sed cum ſeruitor de
Bmn mandato domini ſui eum aſſereret ibi non eſſe. Reſpondit .
Mæẽtiris· nam in illam cameꝛam ideo ſe trãſt ulit ne pauperũ
damores audiret. Et nunc ex parte dei ego cito eum vt com
p areat coꝛam deo reddere rationẽ de om ibus temporalibus
e. . ſibi commiſſis· Qui diues mox ad moꝛtez infirmatus a caris
hiinn ſuis ad penitentiam et ad confeſſionem exhoꝛtabatur atten

3 tius · quos il e audire renuit · led dixit ˖ Ego ad iudicium dei a
ores tatus ſi uʒz et compar ui et ad eternam dam nationẽ iudicatus

x. PPRB6. PpeCRIO.

ſum ſine om̃i ſpe ſalutis:qꝛ ſicut nõ exercui miſericoꝛdiaʒ et
cõpaſſionẽ ad pauꝑeſ xp̃i:ſic eadẽ diſtrictõe ſine miſericoꝛdia
ſetẽtiatꝰ ſum. et ſie ifelicẽ aĩaʒ expirauit ⁊ res et coꝛpꝰ i vitä 4
1 aĩaʒ ꝑdidit · Vnde Tacobi.iii · Tudiciũ fit ei ſine mia: qui hic S
ñ facit maʒ (Septimi ſũt qͥ cõcupiſcũt honoꝛẽ ⁊ pulchritu
dinẽ ꝓximi honoꝛẽ ꝓpter exaltatõem et ſuꝑbiã. pulchritudi
nẽ ꝓpter hoc vt hoĩbuſ placeant.⁊ hoc eſt pctm: Sed ſi naa t
liter quis appeteret pulchritudinẽ: nõ tam̃ cõtra deũ ꝓpter
hoc viuere vellet:ſic qñq; põt eſſe ſine pcc̃o.· ¶ Octaui ſůt q nin
famulũ vel ancillã ꝓximi ſibi attrahũt cũ tamẽ alias a ſßuitio tpe
recedere nõ intẽdũt: quod eſt ꝓhibitũ in lege· vt hẽt᷑ exo.xx. 5
Noõ cõcupiſ ces ſeruũ vel ancillã ꝛc· Itẽ ẽ cõtra legẽ nature · a ſi
2„ hec eſt lex naturalł. Quod tibi nõ vis fieri vide ne feceris ale
ri· Et xp̃s in euangelio·. Que uultis vt fadãt vobis hoĩes ·ꝛc.
Ergo ſi tu haberes famulum vel famulam fidelem. et non der
velles ꝙ tibi qs eũ vel eam abſtraheret · ſic et tu ꝓxĩo teneris (C
Noni ſũt qui nimio amoꝛe afficũtur de ſuꝑbia tũñ ĩfra de: ol
um et hoe eſt ueniale · ¶ Decimi ſũt qui appetũt aliena um ae
volũtate cõditionata: ſeʒ ſi poſſẽt habeꝛe ſine offẽſa dei et ſiu a
ria ꝓximi. et tũc uel nilm ul tm̃ eſt ueniale peccatũ. ſiue talez E
cõdicionẽ actualiter addãt:ſiue hitualiter eaʒ intdant.· mn
On cõcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi tui. Vbi ꝓhibet᷑ oĩs cõcu
piſcẽtia carnis · Quia antea in ſexto p̃cepto pꝛohibuit m
Qactu carnis hic aũt ꝓhibet cõcupiſcentiã carnis. Vbi

ciẽdũ ꝙ cõtra hoc pꝛeceptũ faciũt quattuoꝛ gůa hominum.
¶Drimi qui deliberate cõcupiſcũt et libẽter oꝑe actũ peꝛpe
trarẽt ſi poſſibile ipſis foꝛet. et tles cõtra p̃ceptũ dei faciunt
et peccant moꝛtaliter· Veibi gra:Si qͥs vna die cẽtũ domus
ĩtraret · et ĩ qtibet domo cõcupiſcẽtiã malã ſibi ꝑ uiſũ acqui: do
reret · tot peccata moꝛtlia acquirèt. Vñ Mathei:v⸗Qui uiderit d
mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ eam iã mechatꝰ ẽ eã in coꝛde ſuo · ſcʒ n
ut cõcupiſcẽtia traſeat in affectũ coꝛdis:⁊ ĩ cõſenſũ rõnis· Et O””MV
etiã ſi fad tas aſſit facẽ diſponat· iaʒ mechatꝰ ẽ eã ĩ corde ſuo del
Quia hᷣm iura uolũtas ꝓ facto reputat (Secũdi ſũt qᷣ uellẽt AQL

e
de
ini
guibe

cin

Witd
ſinte
iner
lir
Afuto
gon

te n
ns dte.

es.
A No
btenent
ſfn de
emacun
daetiil
ſber
:
cigco
chlut

quĩ hoc opꝰ ꝑpetrarẽt · Et tales qui ſic dimittut:

parit peccatum moꝛtale.

D6 PBG. DECMMO K.
et poſſent: ſed timẽt mundũ et ſcandaluz. Sʒ ſi ſcirẽt ſe poſſe
latere ĩ hoc actu: nec deũ nec ſanctos nec ſalutẽ aĩe curarent
imittuũt: deũ gꝛauiteꝛ
offẽdũt · qꝛ volũtas ẽ deliberata ad actũ illũ (Terci ſũt qui
nõ cõcupiſcũt nec actũ ꝑpetrare volũt: ſʒz faciut vt cõcupiſcã

tur. ut multe mulieres ſilr 2 vᷣgĩes q̃ ad hoc ſe lauãt ⁊ ornãt

ut amabilioꝛes fiãt · qᷓ nõ ſolũ ĩ plateis ⁊ choꝛeis imo etiã ĩ ec

deſia coꝛda viroꝛũ vlnerãt · dũ eis nũc coloꝛe albo:nüc rubeo

nüc familiari colloqᷓo: nũc manuũ iniectõe · nũc vult? cõpoſi⸗
tõe nunc ocloꝛũ laſciua intuitõe laqueũ 2 occaſionẽ ruine pꝛe
ſtãt. Et tles qͥ ſic nõ cõcupiſcũt nec actũ facẽ volunt ſz cõcupi

ſci uoluntſũt occiſoꝛes aarũ · Vñ Bn in ſermõe· Nõne vider

tibi grauioꝛẽ ab eo xp̃s ſuſtinẽ ꝑſecutõeʒ q ſuggeſtione mali

ccaſiõe ab eo

gna exẽplo ꝑnicioſo ſcandali o utit aĩas q́s re⸗

demit: q;ᷓ a iudeo qͥ ſ anguinẽ ei effudit · ¶ Quarti ſüt ꝗ nõ C

cocupiſcũt nec etiaʒ actuʒ facẽ ꝓponunt ſz ti de lectant᷑ ĩ mo

roſa delectatõe cuʒ plẽa rõe ⁊ volũtate:Et tlis m oꝛoſa ð lecta

tio ẽ pẽm moꝛtle· Cõtra qð heu mlti faciũt tã mlłieres q; viri

NEN

.

quales nolunt cõcupiſeere nec uelle cõcupiſci ab aliis · tñ vo

lũt agẽ diẽ feſtũ ĩ reliqis nociuaꝛũ ⁊ ᷑piũ cogitatõnũ · qd tam̃

nimis ẽ pꝑiculoſũ ·. qꝛ facilime ex hoc pcẽ̃m moꝛtle incurrit · VYt

pꝓbat Hacobꝰ ĩ canomca ſua cũ dicit · Cõcupiſcẽtia · i· ĩterioꝛ aĩ

delectatio cum concepit:ſubaudiendo conſenſum ratõnis.
Sciẽdũ ſcðᷣm Crego ꝙ bumana tẽ
ptatio ꝑfict᷑ in tribus · ſeʒ ſuggeſtion e· delectatõe · et cõlenſu

Si enim ſuggeſtio ĩducit paſſionẽ que eſt ſubtus motus coꝝ

. „. .

Eitan tis ſeu delectantis in re cogitata ſic eſt veniale peccatũ
i

2

autẽ ſuggeſtio ĩducat paſſioneʒ ꝗᷓ eſt quedaʒ aĩme foꝛma⸗

lis deliberatio tũc aut nò eſſe ſẽtit᷑ delectatio in tali cogitati

one. Rſic vel nõ eſt pẽm uel ſolum ueniale. aut ſentit᷑ delecta
tio in cogitando· Et hoc cõtingit dupliciter · aut tunc delibe
ratio ratonis nõ cõſentit in delectatõeʒ. ⁊ ſic eſt adhuc venia
le · Kut cõſentit · et ſic eſt peccatuʒ moꝛtale · ſiue conſentiat in

delectatõeʒ interioris actus: ſiue conſentiat in ipſum opus·
Quius ratõ ẽ quia nõ ſolum conſenſus uerus puta cum quis

cõſentit in opus eſt peccatũ moꝛtale: ſed etiã in terp̃tatiuuus
vt cum quiſ cõſentit in ſolã delectationẽ interioꝛẽ:nõ aũt in 4
opus · Et hoc habʒ veritatẽ ſi delectatio cadat ſi uꝑ obiectũ in
cludẽs in ſe defoꝛmitatẽ ad rectã rationẽ. Si aũt quis nõ de⸗ “
lectet᷑ in delectatiõe turpi. Duta ſi alicui placeat cogitare de H
ſpecie alicuius mu lieris pulchre abſe qʒ iſta defoꝛmitate cõcur OGUͤ
rẽte· ſic cõſenſus in talẽ delectationẽ nõ erit pctm̃ moꝛtale: S
ſed potius veniale . (Ex plicit tractatꝰ de decẽ pceptis·
Kmncipit tractatus de nouẽ peccatis alienis. l
K Quenm ſunt pctã aliena quoꝛũ ſi pctõꝛ in morte u
cet hoc nobis videat᷑ mirabile ꝙ hõ damnet pꝛo .
alienis ſicut pro ꝓpriis · Tdeo omẽs ſ ollicte di⸗:
AUltcite nouẽ eſſe genera hoĩm que breuiter diaam oo
ui damnant᷑ pro alienis ꝓctis: pm ꝙ ſunt nouẽ pctã alienaz e
PDrimũ eſt iuſſio ſeʒ cũ qs iubet altera peccare · Verbi gra de
tia· Dñs qui iubet famulũ: Vlpater ꝗ iubʒ filiũ · et dña qᷓ iubzʒ (L
ancillã hec facere que ſunt cõtra caritatẽ dei et ꝓximi Zieus “ Cn
