poꝛaliter põt hoĩ acedere etiã ſi oĩa bona tꝑalia ꝑderʒ. vl pr
mater vel vxoꝛ 1 filii ⁊ cõiter om̃s conſanguinei moꝛerent᷑
Ergo in vera amaritudĩe coꝛdis cõtritõe def le debemus of⸗

ſenſã dei 1 moꝛtẽ noſtre ꝓpꝛie anime· Vnde tnnocẽtiꝰ de vi

litate cõdicõis hũane Sentiat ſe cul pabiliter durũ ⁊ dure cul
pabilẽ ꝗᷓ amidi ſui moꝛtẽ deꝑloꝛat: 2 ſi piritualẽ aie ſue moꝛteʒ
non def let (Luattuoꝛ ſant ſigna cõtritois:

xXV.

ſie ꝙ potius vellet ſubire oẽm penaʒ in generali loquẽdo vel
etiã moꝛi coꝛꝑaliter vl mendicare 3 ampliꝰ ſcienter moꝛtali

ter peccare· Vñ apls · Quis nos ſepabit a caritate xp̃i:an pſe⸗
cutio aut fames· Secundũ ſignũ eſt ſi ip̃e penitens ꝑatꝰ ẽ fa⸗

cere ſatiſfactõem leſis ſiue in rebus. ſ reſtituendo oĩa iniuſta
ſiue in fama.ſ.reuocando ꝙ falſe ⁊ mendaciter ſuũ proximũ

infamauerit· ſiue in coꝛpe vulnerando ſiue virginitatẽ virgi
num coꝛrũpendo· ſic de aliis offenſis. Et in quibus nõ põt
ſatiſfacẽ doleat: ⁊ habeat ꝓpoſitũ ſatiſfaciendi cũ aliquo mõ

poterit. Vñ bern. Qui veraciter penitet ququid ſibi pio cul
6 a quã odit iniũgit᷑: tacita con ſ. cla p atiẽter amplectit᷑ · Terciũ
ſignum ꝙ peat offenſoꝛibus quomodocũqʒ ⁊ quantũcũq;
q́;grauiter offenſus ſit ab alio.ſiue in rebus ſiue ĩ fama ſiue

in pſona. Vel etiã ſi grauioꝛ offenſio accidiſſet vel in futuru⸗

accideret patus eſt anio ſuo ꝓpter deũ ĩdulgere vt deus ſibi
ſua peccata indulgeat· Sed qui non vult indulgere nõ eſt ve
recontritus nee eſt verus penitens. Vñ eriſoſt· de compun⸗
ctione coꝛdis· Qualẽ vis erga te eſſe deũ cũ delictoꝛũ veniam
Poſcis: talẽ te exhibere debes his qui deliquerunt in te · Vnð
KXuguſt. Vnuſquiſq; talem indulgentiã accepturus eſt a deo
qualeʒ ⁊ ipᷣe dederit pꝛoximo· Ergo illi qui adhuc ſtant ĩ ran
coꝛe 1 nolunt indulgere non ſunt abſoluendi nec cum ſacra
cõmunione cõmunieandi Quartum ſignum eſt ſi officiũ vel
negocium quod ſine peccato moꝛtali nõ poteſt exerceri para
tus eſt reſignare · Ergo illi qui hũñt talia officia que nullo mo

do ſine peccato moꝛtali pficere poſſunt . ſicut traditoꝛes leno

nes ſic de aliis .· Et ꝓ quibus inhibeẽ eis cõio ſꝑ ſunt ĩ pctõ
moꝛtali ⁊ in ſeruitio diaboli die noctuqʒ: ⁊ inſuꝑ ſunt pꝛiuati
omĩ bono totius eccleſie.⁊ nihil pñt i iſto ſtatu facere qð ſit
eis meritoꝛiũ vite eterne licʒ qñq;ʒ cõſiteãt᷑ tñ nihil valet eis
talis confeſſio exquo deſiſtere a tali officio nolunt· Sed hoc

pD SNCRAM. PP˖6ENTEN.
EES ſigna ſunt quattuoꝛ per que cognoſci po

teſt an deus ꝑ contritõem indulſerit ſibi peccata quia
E ſine vera cõtritõe nullo mõ fit remiſſio pctõꝛũ · Primũ ſignãũ
ſi de pᷣteritiſ pctĩs dolet: ⁊ in futurũ ſe firmiter cauẽ ꝓponit

oninte
motitt
damnü
Iaunkr
litonne
oſs lbo⸗
1cterna⸗
ceſt⸗
(Ouen
Neporden
ſactom

ſache
epdür

deobiuie
morpe
(otitopꝓ
biſtn
her Clit
cgnnlot
opgen
puumd
Terrore I
valmotte
inhianice
tulumſen

N

Nrrr
bmniſei
KN

innn

nter monn

tran

doönifnſ
ſſuügennd

4

Uitnti nn
nibugn ſ

6

ci icten
idſipen
geatt In

gunticin

neiſangſee

lin kuunn

. .

ehdeusſbt
gerrocte
tde Compon
douͤenin
ntinte
rusetm
neſtutifn

ern ſun

aiͦ ve
Cecen py

e nlllon

dtorglt

ſunr iguai

ſuneptun

frer O4
Pi plt6

tulum ſecũ to

DE ENCRNMGN.

Hr

non intelligitur de illis qui habent artificia bona 1⁊ boneſta
vytilia que licite cũ deo poſſunt fieri ſicut ſutoꝛes ſartoꝛes ·

ſic de aliis· Et tales qñ fideliter laboꝛant: 1 ſunt ſine peccato
moꝛtali tũc omnis talis laboꝛ ent eis meritoꝛius· Sed ſi ifide
lIiter laboꝛant ⁊ fraudulenter: tunc tales habebunt duplex

damnũ qꝛ hic in pꝛeſenti habent pauꝑtatẽ in laboꝛe magno.

cum hoc eternã damnatõeʒ in futuro ergo om̃s mechanici

1 laboratoꝛes de bẽt ſuos laboꝛes fideliter ꝑficere: ⁊ omĩ die

om̃s laboꝛes deo omĩpotenti offerre: tunc retribuet᷑ eis in vi

ta eterna· Vñ greg· Omne bonũ qð agimus:ꝑ intentõem ſp-
ad celeſtia leuemus Vnde pſal. Laboꝛes manuũ tuarum c.
¶ OQueritur vtrũ requirat᷑ cõtritio de quolibet pctõ moꝛtali G

Reſpondeo hm petrumdamaſcenũ in:iiii· di·xvi · Quia in oĩ
peccato moꝛtali eſt actualis auerſio voluntatis a deo ad pec
catum. a contraria cõtrariis curant᷑: opoꝛtʒ ꝙ in omi remiſſi

one pen moitalis ſit actualis auerſio a peccato ad deuʒ· que

quidẽ cõtritio appellaẽ De peccatis tamẽ oblitis ſufficit ge⸗

neralis contritio cum conatu ad recoꝛdandũ 1 dolendũ. Sed
nec ſolũ de peccato oblito debet quis in genere dolere; ſed 2

de obliuione eiuſoẽ que er negligẽtua cõtingittem ſciendũ̃
ꝓꝙ de peccato maioꝛi debet eſſe maioꝛ doloꝛ: q;ꝛ maioꝛi offenſe

maioꝛ pena debet᷑ ⁊ maioꝛ ſatiſfactio requirit᷑ · Querit᷑ vtrum
cõtritio poſſit tollere totũ reatum pene · Reſpõdeo ſcðm S H
vbi ſupꝛa· contritõnis accenſio põt attendi dupliciter vel ex
pete caritatis: que cauſat diſplicentiaʒ peccati· vel ex ꝑte do
loꝛis qui ĩ ſenſitiua excitat᷑· ⁊ in vtroqʒ modo põt tm̃ intẽdi

cõtritio ꝙ tota pena remittit᷑· Exemplũ pʒ de latrone qui ců

xp̃o pependit in cruce · ECxemplũ ĩ dialogo ceſarii Tꝑe t᷑nno⸗
centü pape· erat mulier quedã igne libidins accéſa que pꝛo⸗
pꝛium adamauit filiũ: de quo cõcepit genuit filiũ alterum.
Terroꝛe igit᷑ ꝑcuſſa miro modo dolet: timẽs ſe tradi ſathane
vel moꝛte ſubitanea interire · Deo miſerante de ſatiſ factõne
anxiari cepit · pꝛehabito igit᷑ pꝛꝰ cõſilio ſacerdotis ſui: infan
. ſers romam venit cum multa iĩportunitate 2
magna contntiõe dñi Innocẽtii oculis ſe ingeſſit· Dũ tantis

2*

lacrimis clamoꝛibus cũctis audientibꝰ faciẽs cõfeſſionẽ: vet
oẽs verteret in ſtupoꝛẽ. Ceſtauit ĩ bꝛachiis infanteʒ cõmiſſi
ſceleris teſtem · Videns dñs papa in muliere tantã cõtritõez

1qꝛ vere eſſet penitẽs:mĩa motus ſi uꝑ eã ſicut pꝛudens medi

cus volens infirmã plene ⁊ cito ſanare: medicinã etiã vere cõ

tritõis ꝓbare p̃eepit vt ĩ tali veſte coꝛã eis apperet ĩ quali ve

nerat ad filiũ cũ peccaret · Clla cõfuſionẽ eternã tꝑali antepo

26

nens: mox exiuit · ⁊ veſtes depoſuit · ĩ camiſia rediit· Et qspa
ratiſſima foꝛet ad oẽm ſatiſ factõeʒ in tali obediẽtia ſatis oſtẽ
dit . Conſiderãs vir beatiſſimus tali obediẽtie tali verecũdie
tali pniĩe nullius peccati penaʒ poſſe reſiſtere: coꝛã oĩbꝰ dixit

ad mulierẽ.· Di miſſum ẽ pctm̃ tuũ vade ĩ pace:⁊ nihil ampliꝰ

iniũxit ei · Nudiuit hoc quidã de cardinalibꝰ murmurando re
pꝛehendit papã dicens· ad tantã culpam tam bꝛeuem pnĩiam
non ſufficere ; Qui ille reſpondit. Si ego iniuſte egi cũ mulie

iſta:⁊ ſi inſufficiens eſt pnĩa eius coꝛã deo:po teſtatẽ habeat

diabolus ingredi coꝛpus meũ ⁊ coꝛaz oĩbus me vexet · ſi vero

iniuſte me repꝛehendis ſimile tibi fiat. Statim diabolus cardi
nalẽ eundẽ vexare cepit ꝑ cuius vexatõem ꝑfectam mulieris
pnĩam deus palã oſtendit · Tandẽ cõmuni oꝛatõe purgatus
cardinalis didicit in ſua vexatõne diuine miſericoꝛdie de cete
ro non oblatrar (De confeſſione.
¶Onfeſſio m rapmundũ eſt legitima coꝛaʒ ſacerdote

ſalutis ?g Reſpondeo ꝙ ſic· omnis fidelis ſaltem ſemel ĩ anno
tenet᷑ ex pcepto qñ ad annos diſcretõis ꝑuenerit cõfiteri oĩa
peccata ſua:⁊ cõicare ſalteʒ ĩ paſchate · vt patet extra de pe ·

re. Oĩs · Circa qd qrit᷑ vtrũ pueris ſit dãdũ ſacram̃tũ euchari

ſtie? Rñdeo ſm tho . in · iii · di . ix · Dueris carentibus vſu rõis
qui nõ poſſunt diſtinguere ĩter abum coꝛpalem ſpiritualẽ

nõ debet coꝛpus xp̃i dari.qꝛ ad ipᷣm exigit᷑ actualis deuotio

quã tales pueri habere nõ poſſunt · Sed pueris habere ĩcipi⸗
entibꝰ diſcretõeʒ etiã ante ꝑfectam etatẽ · puta cũ ſint. x · vel
xi· annoꝛũ põt dari ſi ĩ eis diſcretõis ſigna ⁊ deuotõnis appa
reant · Mec ille· It ratio huiꝰ eſt qꝛ ad ꝑcipiendũ ſacramentũ

. Ipctĩ dedl aratio· Querit᷑ vtrũ confeſſio ſit ð neceſſitate

HW ungere

1

ſechiftn
tione ſde
ſotequi
ſoꝛmarec
ſusee
Eſormare
peccitis
gs ſ
ſacramen
tepoſt

debetſen

Nſg
lle dae
atonful
ſhodep
nitniip

ratoem te
ſubpena
Weretet
tiem redd
Cieen⸗
nebo
idin⸗
Cöſnlen
ſepbc
ſies del
ſibiine
cies pel
numig

8 Cſellge⸗
tung i requiritur deuotõ actualis: a tales pueri qñq; maioꝛẽ diſcre
-8, „ — .— ZMM * . △
etmnticin tionẽ 1 deuotõem ⁊ affectũ habent ad ſacramentuʒ q; alius
Npunen foꝛte qui eſt viginti annoꝛũ · Ergo ꝑentes debent pueros in⸗
1 foꝛmare qũo ibi eſt xpᷣus:qui ẽ de virgine natꝰ ꝓ nobis paſ⸗
Wrigg ſus.⁊ que bona eueniũt hoĩ ex digna cõione· deberent eos
finln infoꝛmare qũo cõſiteri deberẽt de decem p̃ceptis· 1 de ſeptez

icrſt i peccatis moꝛtalibꝰ.1 qũo debent habere fir mũ ꝓpoſituʒ am
diſng Plius abſtinendi a pctis· Ftẽ infoꝛmandi ſunt quo reuerẽter

ſacramentũ ſumere debent · nec ĩmediate expuere· nec ĩmedi

niril ate poſt ſumptionẽ ſi acrarũti comedere: ſed ꝓ gratiarũ actõe
nihim debẽt ſe in memoꝛãdo paſſionẽ xp̃i exercere ante acceſſum 1
mm poſt.2 ſignanter cauè ne xpm ecouerſo epellar p pelſ me
dbevengn tale. Sciendũ ꝙ quãtũcũq; pctõ conterit᷑:tñ cõfiteritenet.
NeGn q; non ſufficit cõtritio niſi equat᷑ confeſſio · Vnde ambꝛo · in
ouctiger libꝛo de paradiſo· Non em̃ quiſq; a peccato iuſtificari pote
* 1 rit: niſi peccatum ante confeſſus fuerit
eunen (NGondicões que requirunt᷑ ad cõfeſſionẽ?.
nniidh Ed queritur cõfeſſio qualis eſſe debeat? Reſpõdeo ꝙ X
finmin pꝛimo dẽt eẽ pᷣmeditata. Sed diceres quantã dili gẽtiã
nn un dẽt bõ adhibere ad rememoꝛãdũ ſua pctã ? Bñdeo ꝙ maioꝛẽ
ſaumeper q́̃ᷓʒ vnquã ĩ aliqua re trãſitona habuiſti · hoc ꝓbat᷑ · q ſi quis
or⸗ ratoem regi terreno deberet dare de multis 1 arduis cauſis
cngſint ſub pena pꝛiuatõis oculoꝛũ vel manuũ vl pedũ ſi ĩ ip̃a ratõe
t 5 miu deficeret: tunc talis magnaʒ diligentiã adhibẽt vt debite ra
en imlim tõem redderet · Sz adhuc maioꝛẽ rõem reddituri ſumꝰ in con
nt ciſhenda feſſiõe · qꝛ de tota nr̃a vita: ⁊ hoc ſub pena pᷣuatõnis vite eter
eme h/ ne. Ergo quilibet dẽt ad memoꝛiã reducè in qbus locis fuit.
iitienen 1 qu id in quolibet loco deliq̃rit· ⁊ quotiens quodlibet petm̃
bbustſuam cõmſiſerit · qꝛ nõ ſufficit js dicat in cõfeſſione hoc peccatũ
n ſprnd e ſepiꝰ comilleck neſcit cõfeſſoꝛ intelligere vtrũ decies vl vige
ualis on ſies vel centies· Sin aũt: tunc dicat ſub determĩato nuͤo ꝓut
bebariege ſibi in eſtimatõe ſua videbit᷑ · vt dicendo hoc pctm̃ cõmm de⸗
reu cies vel vigeſies vel centies vel plus vl min? qꝛ certũ nume
notonß ſ rum ignoꝛo tůc cõfeſſoꝛ põt eũ ßm hoc expedire · pniam in
ſe iungere. Quia maioꝛ pnĩa iniũgẽda ẽ illi qui aliqð peccatum
ſı

xXV.

decies cõmiſit: q; illi qui ſolũ quater aut ſepties hoeidẽ cõmi

ſit · Vnde yſidoꝛ de ſũmo bono tlle penitentiã digne agit:qͥ
reatũ ſuum ſatiſ factõne legitima plangit. Vnde etiã augꝰ. de
penitentia. Vere penitens cõſideret qualitatẽ criminis · in lo
co in tpe · in pſeuerantia · in varietate ꝑſone. Et qua hoc fece⸗
rit temptatõe.⁊ in ip̃ius vicii multiplici executõne · Sed heu

aliqui currũt ad cõfeſſionem ſine debita pꝛemeditatõe: quod
multü eſt repꝛehenſibile · ſignanter in bis qui raro cõfitent.·

quia tales plura peccata obliuiſcunt᷑· Ergo cõſulendũ eſt cui
libet vt ad minus quater in anno.ſcʒ in angariis ſua peccata

confiteatur· Quia ꝑ hoc homo a mitis peccatis retraberetur.
quando ſentiret appꝛopinquare angariã in qua cõfiteri vel
11 Scdo
cõfeſſio debet eſſe nuda ⁊ integra·qꝛ deuſ dimidiã cõfeſſionẽz
nõ acceptat nec vnũ peccatũ moꝛale ſine alio remittit · Vnð
deutro · xxxii. Dei pfecta ſunt opera· Vnde notanduʒ ꝙ pctõꝛ

R let.⁊ tunc eſſet magis ſolicitus cauere ſibi a pctis.

debet duò facere· Primo debet ad memoꝛiã reducere peccata
ſua· ſcʒ audiendo ſermones:⁊ ſᷣm ſuum poſſe examinãdo con

ſcientiã ſuam. Secundo debet deũ rogare vt ſibi reuelet ſibi
coꝛ ſuum illuminet ad cognoſcẽdũ peccata ſua. Et ſic accede
ad cõfeſſionẽ ⁊ omĩa pctã ſua nude ⁊ ĩtegre cõfiteri nulluʒ ex
verecũdia obticẽdo· ⁊ ſic hẽe firmam ſpem de indulgẽtia oim
peccatoꝛũ q̃ ſcit ⁊ q̃ oblitꝰ ẽ QOõtra hoc faciũt illi qͥ ex verecũ
dia hũana palliant vl occultãt ſua pctã · qd eſt cõtra hbumanã
ratõem còtra deũ.Si em̃ nõ erubuiſti peccare:nõ debeſ eru
beſcere cõfiteri. Vñ crioſt. QCur confunderis dicere quod nõ

confuſus es facere ? Cur vereris dño indicare qð nõ es veri
tus dño vidente cõmittere ? Vñ pſal.Delictũ meũ cognituʒ
tibi feci Vñ augꝰ ſuꝑ hoc. Oñ detegit hõ: deꝰ tegit. qñ hõ te⸗
git: deꝰ nudat ˖ qñ hõ agnoſcit deꝰ ignoſcit ·

alioꝛũ:nec aliquẽ dẽt noĩare in confe ſi
ſine denoĩatiõe ꝑſone nõ poſſzʒ ipᷣm petĩ expꝛimẽ · vt ſi pecca

uit cũ ſoꝛoꝛe vel cũ matre· Item cõfitenſ nõ debet ſe excuſare

ſicut aliqui qui dicũt in cõfeſſione. Deus oꝛdinauit mihi hoc

Tercõ cõfeſſio
dẽt eẽ ꝓpꝛia ⁊ accuſans·ſ.ꝙ ſua ꝓpa eza cõfiteat᷑ 1 nõ pctã
ſiõe niſi ĩ tali caſuĩ quo

„

(chanm
ſpeltud
utfe
mnmmn

tetdo ſi

leſche c
dit pli

Vt erub⸗

Erubela
digwel
verzhun
(Nür d
apatü⸗
ſperande
ſduizne
dunde
mllgent

Nporde
eg

W.

ennmnenn

i Nee

nire en

rrien
Urndſtrt
ſuleniche

isſiun en

fetralenn

quacöftne

nidii coteſne

o femitnt O

Nundgg
nn penn

immtidn

ſberueerſb
ulrſero⸗
ofrenmla

zwutinmn

Aiqa wn
cöeraunmn
croͤin
eant no 0
. gis es ne
neücoginn
erddiit
ni
tlictian

—

merſpe

—2

—

tſeelll

hoĩbꝰ. Vñ ſeneca. Dimitte excuſatõeʒ qꝛ nullus peccat inuitꝰ

1 tales ſic ſe excuſantes nõ ſunt abſoluẽdi: qꝛ cõfeſſio dẽt eẽ
W Ppꝛia 2 accuſans. Quarto cõfeſſ 10 debz eẽ lacrimoſ. 4 qꝛ cũ
dDdoloꝛe 1 amaritudine coꝛdis pctã ſũt cõfitenda vt miam con

ſequamur · Vñ greg tllũ quẽ cõſpicis delicta fletu dele: in cõ

ſpectu deitatis nõ dubites miſericoꝛdiã cõſeqͥ· Cõtra hoc faci

unt q ꝑctã ſua quaſi fabulã vnã ſacerdoti pꝛoponũt nullam

pverecundiã de pctĩs ſuis habẽtes· Bern. Sut quidaʒ qui cõfi
tendo ſicut fabulã peccatoꝛũ narrãt hiſtoꝛiã · ⁊ egritudĩel aĩe
ſuue ſine cõfuſione dinumerãt · Sed vere cõ fitẽs cũ verecũdia

dẽt pctã ſua cõfiteri· Vñ bern. deo iubemur cõfiteri peccata

vt erubeſcẽtiã babeamꝰ ꝓ pena: Vnde augꝰ .ĩ libꝛo de pnĩa.
Grubeſcẽtia nanq; magna eſt pena · ideo qui erubeſcit ꝓ pẽ̃o
dignꝰ mia. ( Quinto coͤfeſſio debet fieri cũ bona ſpe v cu
vera humilitate. B
catũ: ⁊ diabolus eũ quẽ in coꝛde hoĩs inuaſerat amittit pꝛin
cipatũ ttẽ penitens debet habẽ bonã fidẽ ⁊ fiduciaʒ firmiter
ſperando ſe cõſequi indulgẽtiã. Vnde augꝰ. Denicentia qᷓ ex
fiducia nõ pꝛocedit: inutilis ẽ· ſterilis manet: ⁊ ſine miſericoꝛ
dia. Vnde ambꝛo. Non poteſt bene agẽ pniam qui nõ ſperat
indulgentiã · Querit᷑ vtrũ in aliquo caſu cõfeſſio ſit reiterãda
Reſpondet᷑ ꝙ in quattuoꝛ caſibꝰ reiteranda eſt cõfeſſio.MHoc
querꝙ ſupra: nii· D.

ern· Mumiliter cõfitẽtibꝰ remittit deꝰ pec

Atiſfactio ẽ tercia pars pnĩe· Vnde augꝰ. dicit · Satiſ⸗
Ictio ẽ cauſas peccatoꝛũ excidere: ⁊ eoꝛũ ſuggeſtionibꝰ

ſaditũ nõ indulgẽ · Vnde notandũ ꝙ ſatiſfactio debet ſꝑ fieri
P cõtraria · Vnde ſuꝑbo iniungẽda eſt ꝓſternatio ⁊ huũiliatio

⁊ veſtiũ oꝛnatus depoſitio· Cteʒ auaro iniungẽda ẽ iniuſtaũ
rerũ reſtitutio.⁊ de iuſtis rebꝰ elemoſmarũ diſtributõ· Item

m ſalomonẽ per qᷓ h peccat ꝑ hec ⁊ puniet tẽ luxurioſis

ꝙ boc malum cõ miſi · qð omnino ẽ falſum:⁊ cũ hoe magnuz
pctm̃ eſt credẽ vel dicẽ ꝙ deꝰ malũ velit · ſz ẽ ipſiꝰ hoĩs ꝓpꝛia
malicia. Vñ apls.· Mec eſt voluntas dei ſanctiſicatõ vr̃a· ttem
ailiq dicũt diabolꝰ decepit me· Itẽ aliqui dicũt co actꝰ ſum ab

nde aug. dicit. Satiſfa LH

. . . . . d. F——ᷓ——⸗—Mũ . ... “
—

‚]RAWulteris iniungẽde ſunt afflictiones coꝛpoꝛis · ſc vt dure ia Feun
cLeant . veſtes duras induant· ⁊ diſciplmas cuʒ virgis recipiãt D Eng
iſic de aliis· Vnde grego: Nequaq;ʒ ſatiſ facimus ſi ab iniqui bank,
tate ceſſamus niſi voluptates quaſq; quas dilexerimus econ aich⸗
trario oppoſitis lamẽtis inſequamur. Tteʒ accidioſis ⁊ pigris u
imungende ſunt vigilie. ſcz vt mane ſurgant 2 eccleſias fre⸗ grus
quentent · Et etiam vt quandoqʒ peregrinatões faciant.· tteʒ lcenn
iracundis rancoꝛoſis iniungẽdũ eſt vt ſuiſ inimieis ſe recõ aint
cilient: 1 omnẽ iracundiam 1 vindictaʒ ex coꝛde dimittant: et iunarel
cum eiſ dem amicabiliter loquant᷑ erga eos ſe caritatiue ex deteyn
M hibeant: ſic de aliis. ¶ Queritur vtrũ fatiſfactõem iniunctã ubſtt
ſed in peccato moꝛtali expletam neceſſe ſit iterare ? Reſpon: cwile
deo ſm tho in iiüi/di⸗xv⸗Klique facuſfactões ſunt ex quibus Pelent.
manet aliquis effectus in ſatiſ facientibꝰ etiaʒ poſtquã actus utnn
ſatiſfactõis tranſiitſicut ex ieiunio manet copis debililita to Megi
Ex elemoſinis largitis ſubſtantie diminutio:⁊ ſic de aliis · t eenen⸗
tales ſatiſ factiones in peccatis facte non opoꝛtet ꝙ reiteren grori
turQuia quantũ ad iſiud quod de eis manet per penitentii olen
ſequentem accepte fiunt· Satiſ factões aũt que nõ relinquũt teint
aliquẽ effectum in fatiſfaciente poſtquã actus tranſut opoꝛ cididin
tet ꝙ iter ent · Sicut eſt de oꝛatione ⁊ ſimilibus. Actus em̃ ĩte⸗ heſpon
nioꝛ qui totaliter tranſit nullo modo viuificatur: ſ. ed opoꝛtet fiinu
ꝙ iteret᷑ Itẽ albertꝰ magnꝰ Iddit etiã wvilhelmꝰ. ꝙ talis ter iulfis
tur ad ſuſcipiendã ppterea penitentiaʒ ſiue ſatiſ factõem. nõ
impoſita·quia pᷣſumendũ eſt ꝙ ppter illã pꝛiꝰ iniunctã quã
ffecerit (licet extra caritatẽ) dñs maioꝛẽ contritõeʒ ei dedenit · ſarous
Et nota ꝙ nõ eſt in peccato moꝛtali qui ẽ cõtritus Hec ille · gEr (Reret
go bonũ eſt qñ hõ vult ꝑficere pnĩam ſibi iniũctaʒ· vt pꝛiugs ic
N conterat᷑ de pctĩs ſuis:⁊ ſic in contritõe pnĩaʒ ꝑficiat· ¶ Qu

„ “

ritur vtrũ penitẽs completa pnĩa ſit totaliter abſolutus.Re gifck
ſpondeo ꝙ penitẽtia que iniungit᷑ ꝓ pctĩs aut eſt maioꝛ aui daltto
equalis aut minoꝛ. Si penitentia eſt maioꝛ q́; peccata fuerũt Fn
tũcdeus ſupꝑfluũ remunerabit in vita eterna· Si equalis tůi/ pien
ey toto abſolutus eſt cõpleta pnĩa equali ſeᷣm quantit aten ne

gnm

uiſcinnn
unmun

oſzpi

elcleſe ſe

sfwintin

zunesſeree

edimtrne

ecintanee

böeminiune

uner gabbu

Poleni N

3

nsdebſäitt

ſede ligl
tetg falnt

hrenieni
po tetingtqad

8tnmſitope
chefi
un ſeocrort
pgtisn
ſfacemt
tulni

mnuncti qi

ije dedent

bſolineh

Aſt mucr
cci hun

Aumein .

alia

.

Peaarord. Si minoꝛ tunc qð adhuc reſtat ⁊ qð bic minꝰ fecit
boc in purgatoꝛio ſupplebit · EGrquo ſequit᷑ ꝙ quilibet nõ de
beret abhorrè hie agere durã pniaʒ· q; leuius eſt hic ſatiſ facẽ

qnc in purgatoꝛio· q; pena purgatoꝛii eſtvalde acerba. Vnde
grauis. Excellit em̃ oẽm penam quã aliquis p aſſus eſt in bac

vita · nunquã in carne eſt tanta pena inuenta licet mirabilia
martires paſſi ſint toꝛmẽta. Ergo potius quis deberet hic ie
iunare ꝑ integrũ annum vl ampliuſ in pane 1aqua q́; ibi ar
dere ꝑ vnam ſo lã boꝛam· Et homo poteſt hic in pꝛeſenti bꝛe⸗
uius ſatiſ facere dũ eſt in tꝑe gratie q; in futuro quando erit
tꝑs iuſticie · Vnde ꝓpheta· Diem ꝓ anno dedi tibi· diem ſcz ĩ
pꝛeſenti ꝓ anno ſcʒ in futuro. Vnde exemplũ ſcribit kacobus
de vitriaco. Euit quedam mulier que dũ diu moꝛtua ia cuiſſet
antequaʒ coꝛpus eius in ter rã ſepeliret᷑: aĩa ad coꝛpus reuer
tente reuixit · 1 a duo obtinuit vt ſe eculo viuens in coꝛpe pur
gatoꝛiũ ſuſtinẽt. pꝛo peccatis ſuis hic ſ atiſfaceret · Vnde lon
go tempe adeo ſe miſ⸗ erabiliter afflixit vt quandoq; ſe volũ
tarie in ignẽ pꝛoiecit ⁊ quandoq; temꝑe hiemali in aqua gla

.

ciali diu moueret᷑ Et rephenſa pꝛo tãta auſteritate ſic nimia

₰

5⁵

ni in quo anie poſt hanc vitaʒ purgant: que hic non plene ꝑ
ſatiſfactõem purgate fuerunt.

— —

2

peecata cõfiteri ꝗᷓ cognoſeit ſe cõmiſiſſe ſi vult ĩdulgẽtiã cõſe

qui pctõꝛũ· qꝛ deꝰ vnũ pctm̃ moꝛtale ſine alio nõ dimittit · Vñ
deutro· xxxii. Dei ꝑfecta ſunt oꝑa. Nõ em̃ põt deus dimidiare
gf̃am ſuam ꝙ dimittat ptem: 1 ptem non · verſus · Larga dei
pietas veniam non dimddiabit . Kut nichil aut totum te lacri
bit· Ergo peccatoꝛ debet duo facere. Himo debet

mante da

Reſpondit · nihil eſſe que hic pateret᷑ reſpectu pene purgato

Mecẽ gna hoĩm agũt pniĩaʒ: quoꝛũ tm̃ vnũ gen? verã agit.
MCienvũ aũt quod decẽ genera hoĩm agunt penitentiã ¶
gquoꝛũ ſolũ vnum genus hoĩm veram mam agit: ſed
a nouẽ genera falſam 1 infructuoſam. (Drimi ſunt qui
cõſitent᷑ tuᷣ ũ ĩtegre oĩa peccata ſua ſʒ aliq̃ pctã ſ- aẽter occul⸗
tãt· Mã cõfeſſionẽ deꝰ nõ acceptat·q; opʒ hoĩeʒ penitẽtẽ oĩ a

, mcmmemoꝛari oĩa peccata ſua. a om̃e poſſe ſuuʒ facere audiendo gunß
ſermones ad memoꝛiam reuocando quibus temponbus 1 uie
in quibus locis 1 quotiẽs cõtra deũ ꝑ totum annũ fecerit· Se Adlens
cundo dẽt deũ rogare vt ſibi reuelet ⁊ ſibi coꝛ ſuum illumiet tfau
ad cognoſcendũ peccata ſua:⁊ ſic accedere ad cõfeſſoꝛẽ ⁊ oĩa voſtnun
peccata ſua nude ⁊ apte confiteri: ſic ꝓ con feſſ. 02 intelligat. peren
nullum ey bumana verecũdia celando vel palliando vel obti mnwu
cendo ·. ſic habere firmam ſpem de indulgentia omniũ pec neime
catoꝛũ· Quia ſi homo centũ peccata moꝛtalia cõmiſiſſet: ⁊ di⸗ (um
ligentiam ſuam feciſſet audiẽdo ſermones ꝑpſcrutando ſuã lish
conſdientiam ad recognoſcend ũ ſua peccata ⁊ nõ poſſet plu auideb
ra peccata 63 decem cogn oſcere: 2 illa in tegralite C onfitet᷑ 1 ti pece⸗
libenter vellet omĩa conſiteri ſi ea ag noſceret:tunc deus ſibi ſeti
omnia confeſſa ⁊ etiã oblita indulget · Vnde pſidoꝛus in quo tſisci
dam ſermone . Confeſſio ſanat · cõfeſſio iuſuficat· cõfeſſio pec litel
cati veniam donatOmis em̃ ſpes in confeſſione conſiſtit· xIn (diſt
confeſſione locus miſericoꝛdie eſt. Sie etiã econuerſo · Si qs npii
decem peccata moꝛtalia cõmiſiſſet: 1 ſolummõ nouem cõfite wur
retur. ⁊ vnũ de hiis ſcienter obticeret ex verecundia: nullam fytere
veniã conſequeret᷑ Vnde ambꝛo-in li:de ꝑadiſo. Non em̃ qq idun
. ̃̊ a peceato iuſtificari poterit niſi pctm̃ ante cõfeſſus fuent bepere
Vnde exemplũ. Grat quidã rex ꝗͥ habuit filiaʒ deuotaʒ ⁊ caſtã yni⸗
ꝗque fuit mater viduarũ ⁊ pupilloꝛũ:que pꝛopoſuit ĩtrare re nliuco
lgionẽ cõſuluit papaʒ. Qui audiẽt tot bona ab ea fieri puu iflis⸗
peribus diſſuaſit ingreſſũ ·que iniecit poſtmodũ oculos uoſ agips
in quendaʒ ſcriptoꝛẽ qui ei miniſtrabat ad menſam: ⁊ ex tali EPruede
viſu cõcupiſcentia cecidit in lapſum carnis concepir Pue ntret
rum. Que territa ꝓpter hoc factũ timens deboneſtare ꝑ hoc tſne
totum regnũ totam parentelam Coſuluit quandam anti⸗· luni
quam vetulam: que fecit ei aboꝛſum/ Ex hoc filia regis cõtur ciüſi
bata ſic ꝙ amplius nunquam vel raro viſa eſt ridere vel gau Nalen
dere ad quaʒz pater ait: Tu ſemper es turbata: nec delectaris lloi
in his que ſunt mũdi.Ideo mihi placet vt intres in aliquam tlu
religion 6· Que ingreſſa religionem ita ſerioſe vixit ꝙ raro vi opott
ſa eſt cum ceteris puellis conuerſari vel letari:ſic ꝙ ipſa fuit unpl

gremden
danporb
innſeentt
tun lorie
elſae

hnali

ardolon
mamnüpeg

öniſlunde.
. .
Gutirdo i

p̈poſſe p
terconftet
Anedeug ſ
anginn
ncäfchoopt
neconſſſtth
nueno diin
foremcont
wi lllem

onen

ofeſtus fen

corgllli
ſutiner
Pbezfung

iouu

umnatn

cmtpt
Anep he
ndarm inn
regs dun

Deſent a

ec Nall
Siniiun

mitgne
1,

U . s
rH 4 Mð ä
JM S f ᷑

amplius nõ habet volũtatẽ peccandi eſt qñ nõ ſolũ poſtpoĩt

exemplum omnibus virginibus . Que tandem infirmata gra
uiter defuncta eſt· et infra triginta dies apparuit abbatiſſe

dicens ſe eſſe damnatã · Et abba iſſa ait· Quomodo hoc factũ

eſt ? cum tu tam religioſe vixiſti: ꝙ tu fuiſti ſpeculũ omniuʒ

noſtrum ? Reſpõdit qdðᷣdam peccatum commiſi in ſeculo qð
pre verecũdia humana nunq; confeſſaſ um: quiſ de hoc ſem
per dolui et ſẽpeꝛ triſtis fui · Et eſt illud ꝙ ꝑdidi virginitatem
meam et inſuꝑ pueꝛum quem ſic concepi occidi · Et ſi hoc pec
catum confeſſa killem deus milleſies mibi indulſiſſet ſi mil
leſies hoc commiſiſſem. Sʒ quia ego ſemp illud ſcie nter obti
cui: ideo eternaliter damnata ſum. ¶ Secundi ſunt qui om
nia peccata ſua que in memoria habent confitentur: ſed reti
nẽt vnũ vel plura ĩ volũt ate iterũ faciẽdi · tẽ nõ ꝓficit iſtis
talis cõfeſſio · Quia ſiẽ nullũ pẽm rebuãdũ ẽ ĩ actu:e nec ĩ vo
rate. Ouilibꝛ penites di bere volũtatẽ ampliꝰ nunq; pec

equi remiſſionẽ peccatoꝛũ · Signũ aũt ꝙ quis

peccata: ſed etiaʒ occaſiones peccatoꝛũ · hoc ĩ illis apꝑet q voe

abiiciunt ſuꝑpbũ habitũ. a caputia magna: crĩalia· pepla cũ q

bꝰ peccauerũt· qꝛ vere penitẽs dʒ abicẽ ⁊ poſtponẽ illa oia

Ibꝰ niſi ad peccãdũ vtebat᷑ · Ergo ſi cõfeſſoꝛ q̃ret an plus vis

talia committereæ Rñdit verꝰ penitẽs nõ·q;diu 5 vſz ad moꝛ
tẽ· Mẽs adhuc iulla oꝛna m̃ta cũ qbꝰ peccaſtigad d valẽt⸗Si n

vis apliꝰ uti ad peccãdũ talibꝰ:nõ dare dẽs füliis tuis ul fůia

bꝰ: ne deſ eis occaſionẽ peccãdi · alias reꝰ eriſ oĩʒ pcẽoꝛũ qᷓ ipni

cõmittẽt · Ergo verꝰ penitẽs dʒ abiicẽ ñ ſolũ actũ ſʒ etiã uolũ

tatẽ a occaſionẽ pẽandi · Vñ ſi qs illicite choriſaſſet: vel actuzʒ
luxurie extra ſtatũ mr̃imonii cõmiſiſſet: l ĩebriatꝰ fuiſſet uel
etiã ſuã ꝓpᷣaʒ uxoꝛẽ ſine cã ex rancoꝛe et uindicta ꝑcuſſ iſſet:
Vel etiam cuicunqʒ homini malediyxiſſet· ⁊ ſic de aliis · q;uis
illa oĩa cõfiteret᷑:tñ ſi non haberet firm ũ ꝓpoſitum amplius
talia dimittere: confeſſio ſua ſibi nichil prodeſſet · Ergo

opoꝛtet te in tali pꝛopoſito ad confeſſionem accedere ꝓ

ampliꝰ vſʒ ad moꝛtẽ nũq́; vis illicite choriʒare: nec ad tabnã

ire et te inebriare · nec vxoꝛem pꝛopriaʒ 1 alios homines nec Uebibe
verbo nec facto contra iuſticiã offendere · 1 ſic de aliis peẽis · ehn
Q (Tercii ſũt qui dolẽt de peccatis et confitent᷑ peccata ſua ken
ſz ablata nõ reſtituũt· illis talis cõfeſſio nihil poeſt · qu hm au 3
guſii· Pccm nõ dimittit niſi ablatũ reſtituat t ĩ hoc nõ põt Pei
eeronſ ari qͥ habʒ facultatẽ reſtituẽdi· Sʒ ſi pauꝑ eſt ⁊ nõ pt ine 4
ufficit volutas. Sciendũ aũt ꝙ quilibet ſtatim debʒ reſtitu?z
ꝓximo ſuo ſatiſfacere anteq; ad cõmunionẽ accedat: ſi cõ Aun
mode põt · Sed ſi diceres quõ debʒ fieri reſtitutio g= Rñudeo ſi nenn
furtu cõmiſſũ ꝑ te eſt occultũ: tunc reſtitutõ debʒ fieri pe: ſa ek⸗
cerdotẽ vel ꝑ cõfeſſoꝛẽ ſine exp̃ſſione tui noĩs ne teip̃m infa⸗ d g
mes.vljſi iã cõmode nõ potettſtirus tuͦ ꝑ eũdẽ ſacdotẽ l cõ uenn
feſſoꝛẽ debes petere dilatöem ab alio.· Vlſt eſt manifeſtu tůͦe an
x teip̃ᷣm dẽs dilatõem petere . Quod ſi ille tibi nolit dare dlia ð
tõem: tũc tu teneris cedere oĩbus bonis tuis vſz ad extꝛemã gudeſ
neceſſitatẽ ⁊ ei reſtituere bona ipſiꝰ ¶ Scendũ aut ꝗ; ꝗᷣ debita uun)
tenẽtur ſoluere pꝛoximis ſi termimꝰ ſolutõnis aduenit 1 pit che
ſoluere nolũt ſoluere: tales ñ debẽt abſolui a peccatis nec K
ad ſacramẽti cõmunionẽ accedẽ niſi antea ſolueriĩt· ſtẽ ſeien wiide
* dũ ꝙ nõ ſolũ magna ablata ſũt reſtituẽda ſʒ etiã parua. Ver nkd
bi grã · ſi ad pꝛatũ ꝓximi tui iuiſſes ⁊ ei cõtra volũtatẽ ſuam lni
vnu pãnũ plenũ gramibꝰ abſtuliſſes Vel ei alias in fructibꝰ nrif
2 ſegetibꝰ dãnũ ſciẽter cũ pecoribꝰ ĩtuliſſes vel botros ð vri tſn
neis vl' poma vl pirade arboribꝰabſe cerpiſſes: tuc tu teneris ſnyin
ſm cõſiliũ cõfeſſoris ꝓ bis oĩbꝰ ſ. atiſ facẽ. Vñn ſciẽdũ ꝙ qᷣ ſic di ſecnage
uerſis hoĩbꝰ ꝑua dãna ĩtuliſſʒ:quos tñ nõ noſe cit tal debz fa⸗ frn
ce vnã ſů umã pᷣm ſuã eſtiatõem· et cũ cõſilio ſui cõfeſſoris illä in in
ſũmã dare ad ſtructurã alicuiꝰ eccĩe·1 ſignãter ad illã ĩ cuius foyno.
òòMWU! prochia dãnũ fecit vel etiã pauꝑibꝰ. Et notãdũ ꝙ vſurani q nsſ
. vſurã acceperũt.a luſoꝛes qͥ ex auaricia ꝓpter lucrũ luſer̃t onye
1 mercatoꝛes q emẽdo vl vẽdẽdo ꝓximos deeperũt. mecha füot
nci ꝛ laboꝛatoꝛes qͥ in laboribꝰ ſuis ſciẽter fraudẽ cõmiſer̃t mnur
1 ſerui a anaulle qͥ bona dñoꝛũ ſuorũ abſtulerũt. om̃es iſti nõ lihh
poſſũt abſolui a pccis niſi reſtituãt. Vnde ad vere penitẽtes gli
loquitur dominus· Quarto Regum · viüi · Reſuitue ei omn ia . cüi
ι

4

ofitezt
peren ſi
inn
ihoers
ſ rns
Nhteſttne
dr ſics
bpidenn

gfenpen

teißfnit⸗

ſdteld

umteſtäi
oledardi
ſedetm
irgadr
damrzpit
ſporns t
et beſeen
ipruſe
Clariſun
ginfit
lbormbö
ictuteten

ign

tel f

ns ind

läinn
plaremg
locüün,
6ternn

de nſe

inſte

eepeltin

que ſua ſunt · Et leuitici. vi. Reddet omĩa que ꝑ fraudẽ volue
nt habere integraHinc etiã xp̃s dicit ĩ euagnelio. Redde qdð

dẽs . Vnde aug? · Tu petis ꝙ det tibi deus qð ex debito nõ de
bet tu nõ vis ꝓximo tuo reddere qð ex debito debes ¶ Itẽ
ſciendũ ꝙ bec reſtitutio nõ ſolũ intelligenda ẽ de rebꝰ iſus:
ſed etiã de fama hoĩs honoꝛe· Grauius em̃ peccamꝰ auferẽ
do ꝓximo famã bonã q; ſi ei auferamꝰ quaſcunqʒ res tpales.
quia fama melioꝛ eſt q; aliqua tꝑalis res eſſe poſſit. Vñ ſalo·

puer · xxii· Melius eſt nomẽ bonum q; vngenta 2 diuitie Sx

quo patet ꝙ detractoꝛes bone fame deterioꝛes ſunt q́; fures
vel raptoꝛes rerũ tꝑalium· Ambꝛo· Tolerabilioꝛes ſüt fures

qui nobis bona tẽpoꝛalia den piunt: q; detractoꝛes qui noſᷣ
bonam famã noſtram dilacerantergo qui falſe ꝓximum ifa

qui veniã peccatoꝛũ ergo illi detractoꝛes difficulter ſatiſ fa⸗
dunt· Vnde feronimus. Non facilis venia pꝛaua dixiſſe de re
ctis· Simil iter uli grauiter peccant qui detractoꝛes libenter
audiunt · Vnde bern Derrabere an detrabentem audire quid
boꝛũ damnabilius ſit: non facile dixerim · vnde inter oĩa pec
cata difficilius dim ittunt᷑ illa duo peccata ſcʒ detractio 1K in
iuſtarũ rerũ ablatio· t ratio eſt q; bbinon ſufficit contriti⸗
nec cfeſſio niſi fiat bõe fame ⁊ rei ablate reſtitutio· ( Quar 3
ti ſunt qui confitentur peccata ſua: nec tamen ſuis offenſo
ribus indulgere volunt· ⁊ talis confeſſio non eſt vtilis Quia
talem indulgentiam accepturꝰ eſt a deo: qualẽ ip̃e dederit
meis Reſpondeo ꝙ ſic opoꝛtet te indulgere inimicis tuis ꝙꝙ
non vis te ex vindicta vel rancoꝛe vindicare nec verbo neq;
facto ttem vt nec vindictam petas a deo ſuper eum ven ire
in futurum. et vt ei omnia ſigna cõia caniatis exbibeas: que
aliis hoĩbus exhibere cõſueuiſtiſqʒ loquẽdo ſalutãdo a ſic de
eoꝛũ ire:nec eos in via ſalutare: nec rñdere · ꝗ oĩa ſunt ſigna

rancoris in coꝛde q́;ʒuis oꝛe dicãt ſe eis indulſiſſe. Vnde hlap
mo ſuꝑ MathNihil pdeſt oꝛe dimittere: ſi ſeruat iracundiaz
in mente. Ergo verꝰ penitẽs nõ ſolũ oꝛe ſed ey coꝛde debet 1
dulgere . Et poſſet eſſe tãta iniuria et offẽſa·et qͥs poſſʒ ex tã

to feruoꝛe indulgere ꝙ ex hoc ſequeret᷑ remiſſionẽ oĩm pẽo

rum ſuoꝛum. Vnde Grego. Qui in ſe pecãti clemẽter indulſe
rit. nullũ feſtigiũ peccati in eius anima reman ebit (Exẽpluz
Grat quidã miles qui occidit patrẽ alteriꝰ militis.· et filiꝰ eiꝰ
queſiuit opoꝛtunitatẽ quõ poſſet vĩdicare patrẽ ſuũ· et conti
git ꝙ in die paraſceues ille miles ĩceſſit ſine armis Queʒ ile
alius inſecutꝰ eſt volẽs eum occidere-Lunc ille pꝛoſtrauit ſe
ante pedes eius dicens Hopter moꝛtẽ domĩ noſtri hieſu xpᷣi
quã hodie pꝛo nobis ſuſtinuit ignoſce mibi ꝙ patrẽ tuũ occi
noſco:a eleuauit eũ de tra.⁊ ĩ ſignũ recõciliatõis oſdatꝰẽ eũu

di. Tũc ille cõꝑũctꝰdixit· Nꝛiopt moꝛtẽ dñi niii

Cũ autẽ idẽ miles ecclłiam intraret· et eũ ceteris erucifixũ do

mini nĩi hu xpᷣi oſcularet᷑ · Tũe crucifixꝰ ãplexatꝰ ẽ euʒ dicẽs

OQuia hodie ĩdulſiſti li ꝓpter me: qͥ tibi patrẽtuũ ocÄdit Kõ

hodie indulgeo tibi omnia p eccata tua. et in ſignum recon:
ciliatõnis olculoꝛ te in maxillã tuam Quod videntes cireũ
ſiantes glorificauerũt dei bonitatẽ et mĩiam. Sciẽdum tamẽ
quãdo quis alteri iniuriam fecit:tũc ille tenet᷑ offenſã dimit

tere · ſed iuſtid ã põt ab eo exigere · vt ei ſatiſfaciat et daänum
recompẽſet hᷣm ꝙ iuſticia dictauerit ¶ Quĩti ſunt qͥ etſi veꝛe

peniteãt ⁊ cõfitent᷑ oĩa pcc̃aſna:tamẽ ĩmediate recidiuãt:Ta
lis penitẽtia etiã erit eis inutil is. Vnde Rug · T nanis ẽ pnia
quã ſequẽs culpa inquinat· nil palet a malis veniam poſceie
et mala denuo iterare · Sciẽdũ ꝙ recidiuãtes poſtq̃; cõſecuti
ſunt remiſſi onem pecc atorum denuo peccant peioꝛes effi
ciuntur q; ante fuerũt· Lucexi· Erunt nouiſſuna hoĩs illius

peioꝛa prioribꝰ· Itẽ tales deũ grauiter offẽdũt ꝓpter ingra⸗

titudinẽ. Vnde Tſidoꝛꝰ de ſũmo bono · Deriſoꝛ ⁊ nõ penitẽs

eelſt qui adhuc agit ꝓpter quod penitet · Verbi grã · ebrioſus

cõfitet᷑ ⁊ ecõuerſo ſtatim poſt paſcha ĩebriat᷑· Silr blaſfemꝰ
iracundus ſuꝑbus luxurioſus.a ſic de aliis · Ergo penitetia

verade
eectt
1 lice
lgrei
deteſtet
uus ent
ltttns
indidil
znconſe
dt inut
broſius⸗
Siccyn
m mere⸗
lunguine
Vwel⸗
oludee
dormin
penter
ſeetian
Ren N
ſaintll⸗
ſoicoo
ninigu
Inon
peechel
Moro⸗

irof

Wirde
cden

ſere
fecund
deoco

duoſe

De SCRW. FeNTGN. V

Aenn

lodt Neber
Ppchet

ne anſe
Niter ile

k.KC.*1
diſbin
Efl

eſoe
nse.
oſtrute.
Tihieſin
metui aan
deted

snuchrid
ian dich
iͤaadrii
gunnan
entescten
cedunmtuni
oſſenidint

e E danun

tqjetiben
tddiͤtl
nmnsini
nun oen
ſ oſeen
peotes⸗
poistn

vera debet eẽ ꝑſeuerãs. hoc eſt ꝙ ſp doleat ſe peccaſſe · et étm̃

Eerara ei diſpliceat vt nunq́; libeat illud reiterare · MHugo de

co victoꝛe · Quãdo deꝰ in cõtritõe abſoluit hoĩem a peccatis
ligat eũ vinculo ꝑpetue deteſtatõis vt peccatũ decetero ſẽp

uus erit · ſupple · in pnĩa. fitẽt · tñ ꝓpter
multitudinẽ pcc̃oꝛũ vel pꝛopter malam conſuetudinem pec

deteſtet᷑ · Vnde mathei · x· Qun ſeuerauentt vſa in finẽ hic ſal

Sexti ſũt qui cõ

am conſequent᷑. Ruguſtinꝰ.Penitẽtia que ex fiducia non ꝓce
dit inutilis eſt:ſterilis manet·⁊ ſine miſericoꝛdia · Vnde Am

broſius. Nõ põt bene agere penitẽtiã qui nõ ſꝑat indulgẽtiã
Sic cayn penitẽtiã egit dicẽs. maioꝛ ẽ mea iniqtas q; vt veni
am merear. Sic ⁊ iudas penitẽtiã egit dicens. Meu q; tradidi

ſanguinem iuſtum. et ſic deſperauit et ſipt um ſuſpendit

Vnde Leo apa in quodam ſermone · Sceleratioꝛ omnibus
o Fuda et infelicioꝛ extitiſti: quem non penitentia duxit ad
dominum: ſed deſperatio cõtraxit ad laqueum. Vnde verus

T

candi diffidunt ſe poſſe ſati facere nec per conſequens veni

penitens debet cum bona fiducia confiteri et penitentiã age

re etiam ſi mille millia peccata moꝛtalia commiſiſſet · Vnde
Bein. Maioꝛ eſt dei pietas q́; queuis iniquitas . Sicut enim

ſeintilla in medio maris:ita omnis miquitas hominis ad mi

ſericoꝛdiam dei. immo nulla eſt comꝑatõ quo ad peccata ho
minũ que ſũt finita ⁊ quo ad miſericoꝛdiã dei q̃ ẽ ĩfinita· Vñ
