cum eſſet duodecĩ annoꝛũ aſcendit eum parentibus fuis in b⸗
hieruſalẽ a nazareth: que ciuitas ſita eſt in galilea: ⁊1 multũ nnch
diſtat a hieruſ alem. Et ibi debent audire miſſam et precipue notn
verbũ dei:quia verbũ dei eſt cibus anime · Vnde dict᷑ Mat· muto
ii · nõ in ſolo pane viuit hõ ⁊c̃ · Vnde Ereg · Cibus mẽtis eſt Ariide
2 uerbũ dei Vñ canit᷑ de ſancto Nicolao adhuc puerulo· Que fit ne
. cunq;ʒ de ſacris ſcripturis audire poterat: armario pectoꝛis ſode
recõdebat. Bonũ em̃ eſt pueris cum adhuc pueri ſunt audire ſueln
verbũ dei:qꝛ ſine fructu nõ cedet · Vnde ꝓpheta Gſa· lv·Ver⸗: ſoeſ
bum meũ non reuertet᷑ ad me uacuũ · Ex bis ſequit᷑ ꝙ vix uel lrun
nunquã ita ꝑuerſi eꝛũt qui audiũt a iuuẽtute uerbũ dei:ſicut ſ4pann
illi qui ſic educant᷑ ut nec de deo audiãt: nec quicquã ſalutis ded.
addiſcant. quia tales nibil ut cõmuniter oꝑantur niſi que vi um
dent ab alus fieri· Sed heu plura mala vident q́ᷓ; bona: er ute
heu in peius ꝓficiũt. Et ſciẽdum ꝙ qñ puer talis libenter au lVernte
dit uerbũ dei: ſignũ eſt ꝙ deus in eo eſt et ad deũ ꝑtinet. Vn tiprat
de ohᷣ· viii · Qui ex deo eſt uerbũ dei audit · Sic ecõuerſo quã· mater
ðo nõ poteſt de deo audire loqui: ſignũ eſt ꝙ expulit deuʒz a mandi
ſe · Ftem ſeruitiũ talium innocentũ eſt deo multũ acceptũ · qꝛ imige
illi qui innocẽtiam deo offerũt: vinũ purũ bonũ et optimuʒ esin
deo offerũt · Sed inueterati dierũ feces deo offerũt reſ pectu Pti
iuuenũ:ſed tñ deus hoc nõ ſpernit ex ſua miſericoꝛdia et bo ſiuſchal
D nitate · ¶ Item ſecũdo ſuntilil infoꝛmãdi a parẽtibus quõ foſtbr
ſe habere debeãt quo ad ꝓximos quibus tria tenent᷑· Primũ üuäpr
ꝙ eos diligãt: et fidelitatẽ fraternã eis exhibeãt · ⁊ ſi ſũt pau (ſent
peres ꝙ eis ſint miſericoꝛdeset eis cõpatiant᷑ ĩ miſeriis ſuis to. D
ut cum tales filii ſenuerint dicere poſſint cum vob xxxi · Abĩ Pporimm
fantia creuit mecũ miſericoꝛdia et miſeratio· Et nõ debet de openi
ſpicere nec deridere pauꝑes: quia quidquid fit eis xpᷣus ſibi fnatoh
reputat eſſe factũ · Vnde Mathxxv · Quidquid vni ex mĩmis elii
meis feceritis mihi feciſtis· Ratio aũt quare pauꝑes nõ ſunt Denn
deridẽdi · quia quilibet cogitare debet ꝙ talis fieri poteſt ſi nnet
deus ſuꝑ eum fieri ꝑmiſerit ſcʒ cecus claudus uel leproſus· üm
t illi qui a iuuẽtute ſunt miſericoꝛdes ſunt beati · Vnde Ma s fo
thei v· Beati miſerico:des qm̃ ipſi miſerieoꝛdiam cõſequẽtur ern

1med

tpreahne.

at M
zmetig iſ

ulo⸗Qre

pechonis

int audere

lalo Ver

deiſeue
Nͦ ſalcs

niſgredi.

bommerge
lbentrran
ipeinet. Vn
ouerſoqri
Ult dag
ccepti q
aopwweg
it reſpech
oinetbo
abus qus
e. Diin
ſſütpan
ſerüs ſus
bm i
odebetde
pus ſci
ex mims
g noſunt
iporſt
leproſn
Vrelt
öſepenn

DE RG. QVNRTO.

Et tales bhabebunt bonum finem vite · Vnde MHieronimus

in epiſtola ad nepocianũ · Nõ memin me legiſſe mala moꝛte

moꝛtuum:qui libenter opera pietatis exercuit · Mab et enim

multos interceſſoꝛes · ⁊ impoſſibile eſt pꝛeces mitorum non

exaudiri · Secundo tenentur pꝛoximis vt eis damna non infe

rãt neqʒ in rebus neqʒ in fama· quia quicunqʒ infeꝛt ꝓximo
ſuo damnuʒ in rebꝰ tenetur ad reſtitutionem. ſiue furando
ſiue ludendo ex auaricia. ſiue alias iniuſte lucrando· Vnde

Kuguſtinus · Deccatum non poteſt dimitti niſi reſtituatur
ablatum. Gt hoc non ſolum intelligitur de rebus in magna
quantitate: ſed etiam de paruis rebus · Verbi gratia · Si iuiſ
ſes ad pꝛatum pꝛoximi tui ⁊ accepiſſes ei contra voluntatem
ſuam vnum pannum plenũ cum graminibus: tunc ſi vere
peniteas teneris ſatiſ facerre ſcᷣm cõſiliũ confeſſoris Ergo

ꝑentes infoꝛmare debẽt filios ne dãna inferant ꝓximis: ſiue

Tpratis: ſiue ĩ ſegetibꝰ: ſiue cũ pecoribꝰ. ⁊ ſic de alis.· De bac
materia quere infra ſeptimo⸗ G.· ⁊ duo extra ibidẽ · Tteʒ infoꝛ
mandi ſunt ne detrabant proximis denigrando famam pꝛo

ximi · quia tales tenentur ad reſtitutõnem ſicut iſti qui babẽt

res iniuſtas. Ergo iſta duo peccata ſcilicet rerum iniuſtaruʒ

ablatio:et detractio:magis difficulter dimittuntur· Quia n5

ſufficit confeſſio et contritio: niſi fiat reſitutio ſecundum
poſſibilitatem hominis· Vnde Hieronimus · Non fadlis ve
nia praua diyiſſe de rectis. Item tenẽtur proximis indulgere
offenſas: vt eis deus indulgeat ſua peccata · Vnde Luce ſe⸗
xto · Dimittite et dimittetur vobis HBan autem non dimittit
proximo in corde: talis non poteſt ſaluari· et omnia bona
opera ſua que interim facit non ſunt deo accepta. Vnde pri⸗
ma fohannis teꝛcio· Qui odit fratrem ſuuʒ homicida eſt· ſup
ple ſuiipſius · ¶ Teꝛcio infoꝛmandi ſunt quomodo ſe habeꝛe

debeant quo ad ſeipſos ſcilicet vt corpus ſuum munde tene

ant et caſte viuant · Vnde dixit Thobias filio ſuo · Attende
fili mi ab omni fornicatione · Et ratio buius eſt · quia om
nis fornicatio preterquam in matrimonio facta ſemper eſt

peccatum mortale · Vnde Kpoſtolus .„Omnis fornicator

aut immundus nõ habet paꝛtem in regno dei Ergo puen de
bent ſeruare ſuam virginitatem vſqʒ ad matrimoniuz vt in
virginitate ſimul coueniãt. n ſignũ huius adã et eua quãdo
matrimoniũ ĩchoabant virgines fuerũt · Et tales pueri ſic ca
ſte viuẽtes ducunt angelicaʒ vitam Vnde AImbro. Qui non
nubunt et vxoꝛes non ducunt: ſicut angeli in terra ſunt.
¶ Quarto parentes tenentur filiis dare bonum exemplum
et hoc eſt valde vtile · Vnde Crego· Nunq́; peccatoꝛes ad la⸗
mentũ penitentie redirent: ſi nulla eſſent bonoꝛum exem pla
que eorum mentem traherẽt . Ergo communiter loquendo
quando ꝑntes bonũ exemplũ prebent filiis: tũc filii tles eſ
ficiuntur magis virtuoſi. et per hoc tales parentes mul⸗
tum merentur. Vnde Ceſarius Quantis exemplum vere
humillitatis et perfecte caritatis oſtenderis: cum tantis et
pro tantis eterna premia poſſidebis . Zed heu aliqui parẽ⸗
tes infoꝛmant filios ſuos ad malum verbo et exemplo: in
quo deũ grauiter offendunt. Verbi grã. ſient chorizare gra
uiter incedere et deũ blaſfemare · ⁊ ſic de alis · Et tleſ rei eiũt
oĩm peccatoꝛũ illoꝛũ que ex mala infoꝛmatõne vel malo exẽ.
plo filii ſic addiſcũt · Ergo qui te pᷣmitꝰ ſuperbiã docuit: pti
ceps erit omniũ illorum peccatoꝛum que chorizʒſdo vl'alias
ſuperbe incedendo perpetrabis· et ſic de alus peccatis . Item
de illis parentibꝰ qui veſtes pompoſas ſuis filiis emunt: di
cit wilhelmus lugdunẽ· Qui filias ſuas oꝛnant vt eas ad cho
reã mittant quaſi ueſtucam ungunt ut eo melius aꝛdeat- Itẽ
aliqui parentes faciunt pueros ſuos ebrioſos potando eos
cũ vino· Cõtra quod dicit Kriſto · vii · politi · kuuenes maxime
ab ebrietate cuſtodire oppoꝛtet IT5·m Tuuenes eẽ ſine vino
eſt bonũ ·. qꝛ tles pueri poſtmodũ efficiũt᷑ bibuli luſoꝛes et
mali homines.quibus ꝑentes ſunt occaſio per ſuam malam
infoꝛmatõnem et exemplum. Vnde Creg · in moralibꝰ. Tot
mortibus quis dignus eſt: quot exempla pꝛauitatis in po
ſteros reli nquit · O quot moꝛtes meruerũt tale qui tot ex.·
G empla mala in poſteros reliquerunt · ¶ Quinto parentes
tenentur filios coꝛrigere · quia non ſufficit ꝓ informent

—

“

parſti
nocona
Cieg
te t
ntepe⸗
ngucbe
ſlosſe
K⸗
Eiiq
gedi⸗

aß

ferno
ferar
ſpoe
nbi
crille
do lel
maledi
pueng
pluse
dyibol
ganp
deus f.
nalede
re or
deich
deuge
gſin⸗
(rein

Gopende

nonmne

eteun Ni
Penſee
no. u
num ſur.
m eunpin
rresi⸗
dumenmo
- ochen
ckli tiec

. 0
ttleſ raei⸗
emoce,
„ .
. ,
3
RoN AS
“
t (Ad a
5
potmdden

3 .*
linuiorse

ſuam mum
ralib le⸗
Nutatoniſ⸗
guitu⸗
to pucn

N

j inton 4

cos ĩ bono ·ſy opoꝛtet etiã coꝛrectõeʒ habẽ ad filioſ ſi excedür

Quia oĩa peccata que filii ꝑpetrãt ſi ub obediẽtia pntũ: de his
parẽtes reſpõdebũt in die nouiſſĩo· Vnde apls Ro· i. Non ſo
a digni ſüt moꝛte qui faciũt: ſʒ etiã qui cõſẽtiũt facientibus
Ergo hic aduertite ꝑntes ꝙ etiã ſi ſẽe vite eſtis: tam̃ ꝓpter fi
lios vros poteſtis dãnari. Verbi gra · ſi pater mater nunqʒ
peccaſſẽt: et ꝑmitterẽt fuiũ aut filiã peccare moꝛtłiter · 1 eos
nõ coꝛrigũt eternaliter cũ fuüs tlib⸗ danabunk ſieut Innoẽ ·
Greg· Cirillꝰ. 1ſið · Nug. üli om̃s cõcoꝛditer dicũt de hely ſaẽ

dote vt hẽt᷑ · i. Reg· i · Qui audito Tei ſui ihoneſte ſe hẽbãt

in tẽplo · qꝛ ibi doꝛmiebãt cũ vxori ſuis legitur ꝙ tepide

arguebat eos ergo ſi dãnatꝰ ẽ nõ ẽ alia cã niſi ꝙ nõ coꝛrexit
fuios ſuos. Sciẽdũ ꝙ boni fuli cũ manſuetudine vᷣborũ corri
gẽdi ſüt · exẽplo marie · vt habet᷑ Lu ·ii.ꝗᷓ dixit ad filiũ ſuuʒ 5l v
Eili quid feciſti nobis ſic? Mali aũt fili cũ aſpa vᷣga ſũt coꝛri
gẽdi · Vnð Salomõ · ꝓuer . xxiii · dicit · Noli ſubtrahere diſcipli
nã a puero · Si em̃ pcuſſeris eũ pᷣga nõ m oriet᷑:et aĩaʒ eiꝰ de

ferno liberabis · Ergo qñ audis puerũ tuũ iurare et deũ blaſ

femare: accipe debes virgã 1 eundẽ puerũ bene diſciplinare:

. N

T boc letific abis deũ et beatã mariã ⁊ om̃s ſãctos: et mereris
tibipſi coꝛonã vite eterne: cũ hoc ea intentione feceris vt pu
er ille creatorẽ ſuuʒ amplius non offendat taliter blaſ femã
do vel etiam alite r peccando . Ergo parentes nunq; debent

maledicere fus ſuis verbis maledicis-Quia maledicendo

pueris deum offendunt: et pueri in hoe nichil proficiunt · et

plus eis obeſt q́; pꝛodeſt · Exem pluʒz in Ceſario de puero qu?

dyabolꝰ cũ coꝛꝑe et aĩa abſtulit ꝓpter maledictõem parẽtuz
ꝙ amplius parentes illum puerum nunq; viderunt· Et boc
deus permiſit in ter roꝛem alioꝛum parentum ne filiis ſuis
maledicant ſed potius cũ aſpa virga coꝛripiãt · ĩmo maledice
re non licet alicui irrationali creature inquantum creatura
dei eſt · quia omĩs creatura dei bona eſt· vt patʒ Cen i. Vidit
deus cuncta que fecerat et erant valde bona . Ex iſto patet

ꝙ ſi non licet equo vel aſino vel cam vel boui vel oui maledi

ccre: multo minus licet hominibus maledicere. Ergo nunq;

— *

E. DeE PRBS6. CQUNMBIO.

aliquis alicui hoĩ debet maledicere · Contra quod taciũt aliq̃

ꝑentes:qui maledicunt ſuis ꝓpriis filiis · It etiã ꝑuerſi viri ꝗᷓ

ſepiꝰ ex ira et vindicta maledicũt ſuis ꝓpriis filiis et vxori⸗

bus. De illis ma ledicẽtibꝰ dicit aplus · neq; maledici neqʒ

rapaces regnũ dei poſſidebũt · Sciẽdũ ꝙ parentes qui fuios

ſuos educãt tali ĩtentõe vt efficiãt᷑ boni xpᷣiani et famuli dei:
quidqᷣd erga filios ſuos faciũt totũ eis erit meritoriuʒ cũ in
gratia ſũt et ſine peccato moꝛtli · Ergo mater quotiẽs lactat

puerũ: quotiẽs ĩquietat᷑ a puero: quotiẽs poꝛtat vł bal neat

vel quecũq; puero ãminiſtrat ſemꝑ meretur · Vnde Rplus.
Ro.vii · Scimus qm̃ diligẽtibus deũ oĩa cooꝑant᷑ in bonum.

Ex bis patet ꝙ ꝑentes poſſũt mereri ĩ filis ſuis eternã gliaʒ
vel etiã eterna dãnatõem · Er go pueri a parẽtibꝰ ĩfoꝛmãdi et
coꝛrigẽdi ſũt:vt iam dictũ eſtqð ſi fieret ꝓcul dubio nõ eſſẽt
tot mali hoĩes et peccatores in mũdo.Hoc quilibet põt co⸗
gnoſcere in ſeipſo· quia ſi a puericia fuiſſes debite infoꝛma⸗

tus et in timoꝛe dei nutritus: vtiqʒ melioꝛ eſſes q́; iam ſiſ.S3

heu qꝛ a iuuẽtute tua nutritꝰ es in ſuꝑbia · in gula · in luxuria

et ſic de alus viciis· ergo tam ꝑuerſus es in vita tua. Sciẽduʒ

tñ ꝙ parẽtes pꝛecipne debẽt coꝛrigere fülios ne iurẽt vljblaſ⸗

G

femẽt:quod heu iã cõmuniter a pluribꝰ hoĩbus fit.Sʒ q̃ʒ gꝛa

uiter deũ in hoc offẽdãt et qua liter deus puniat tles pueroſ
ptʒ ſupꝛa ſecũdo.G. ¶ Sexto parẽtes tenẽtur filus ſuis hẽdi
tare res iuſtas:qꝛ melius eſt modicũ iuſto ſuꝑ diuitias pecca

torũ multas· Contra hoc faciũt aliqui tam ĩoꝛdinatum amo

rem ad filios babentes · ꝙ q;3uis bene cognoſcant ꝙ poſſi⸗

dent res iniuſtas:tam̃ nolũt eas reſtituere ne filii depauꝑen

tur ·⁊ ſic ſeipſos et filios dãnãt · tẽ aliquãdo vnꝰ parẽtũ peꝛ

manet in viduitate: nõ pꝛopter deũ nec amoꝛẽ caſtitatis· ſed

ne filios exhereditet et tñ nõ intendit caſte viuere · Et tal pa

ter plus diligit ĩoꝛdinato amore filios q́; deũ et ſalutẽ ppᷣaʒ
et potius vult damnari cum luxuria ſua quam in ſtatu vidu
itatis cõmittit: q́; pueros ſuos eyhereditare· Er go cõſulẽduʒ
eſt talibus viris qui nolunt caſte viuere vt iteꝛato vxoꝛeſ du
cant · ne tot peccata mortalia extra matrimoniũ cõmittant·

fül
ſolis
ſit

diloi
nn
ntte
inhoe
caſte

guin

veln⸗
gene
ſuis
fr⸗
epti
prec⸗
et co⸗
hüni
bip!

alu⸗

gliplis

vebi
iree
rg
llto⸗
piſe
flltere
ſutaan
aceſe,
munen
feſnie.
menk⸗

DDRG. QWMTO.
* Quia ommis fomicatio eſt peccatũ monale. Enſup notandũ
arſmn ỹ filii et cognati qui tali patri dãt cõſiliũ ne matrimoniũ cõ
flisei⸗ trahat et alios pueros generet ꝓpterea vt bona patris ipſis
maoen ſolis ꝑmaneant: 1 ſciũt veraciter ꝙ pater nõ abſtinet amoꝛe
ntes qufis caſtitatis:nec caſte viuit.tales peccãt moꝛtaliter. quia plus
icfanm diligũt illa tempꝑalia q́; animã patris· Et potius volũt patrẽ
entoriin multa peccata cõmittere moꝛtalia cum aliis mulieribus: q;
ctorizln . amittere et priuari illis bonis paternis · Ergo inſideles filii
EnAblirer in hoc cognoſci poſſunt qñ indignant᷑ tali patri qui alias nõ
Voeſeges caſte viueret: cũ iterato mat rimoniũ contrahit · Item ꝑentes
tindꝛn qluui iuſtas res poſſidẽt p̃uenire debẽt ne lites ⁊ inimidicie in
stmigi, ter heredes poſt obitũ eoꝛum fiãt. Quia melius eſſet modicũ
ionid et vel nihil heredibus poſt ſe relinquere qʒ lites et odia ex his
Aaboodett generare· Quã grauiter iſti parẽtes peccent qui iniuſtas res
lhhn ſiuis heredibus relinquũt: et quõ fui cõquerunt᷑ de talibus
debteimun, Earccibus pacet infra v. Nexẽꝑlum ibidẽ. Ftẽ hoc idẽ quere
lizmiſ eptimo · Q. exẽplum ibidem. 6 Septimi ſunt qui cõtra hoe
gulzinln preceptuᷣ faciũt qui inhonoꝛãt patrẽ ſi pũalem puta ſaceꝛdotẽ
titua. Din et cõfeſſoꝛẽ · qui te de fõte baptiſmatis regenerauit · Vnde ko
neiurituitt hãnis iii · Niſi quis renatus fuerit ex aqua et ſpũꝛc· ſtẽ qui ti
boſtobdg bi ꝑ ſacramtũ diuinũ alimẽtũ miſtrat. Tohᷣ. vi · Caro mea veeé
mirtstn cibus: et ſ ningriig tne⸗ ꝛc. tem qui ſanctis predicationibꝰ et
tis wne g exẽplis te inſtruit et infoꝛmat Vnde Ereg in omel. Dlus eſt
rüisſee verbi pabulo victurã in ꝑpetuũ mẽteʒ reficere:q; vent rẽ mo

immmn m riture carnis terreno ſatiare · Ctem greg · in dialogo . Nimirũ

cõſtat ꝙ maius eſt miraculũ p̃dicationis verbo atq; oꝛatiõis
mſan g ſolatio peccatoꝛẽ cõuertere:q́; carnẽ moꝛtuaʒ ſuſcitare· Mũc
n patrẽ ſpiritualẽ tripliciter honoꝛare debemuſ · Primo em̃ hu
n * militer obediẽdo · in his potiſſime q̃ ð iure teneris plebano-
ri en puta cum tibi precipit cel ebrare tũc celebres . Qin terdicta
nei eccleſie ſerues· qñ tibi precipit ad ieiunandũ ieiunes · O excõ
i et lalc /“

W municatos ſtrictiſſime vites et penitẽtiam tibi iniũctaʒ in cõ
minſim⸗ feſſiõe adĩpleas· Oĩm em̃ hoꝛũ tranſgreſſio p̃dictoꝛum: maxi

„„ „7 — a w —„ „
trge ini me ſi fiat ex deliberatiõe et cõteptu iducit pctm̃ moꝛtale.
entoee (De excommunicatione.
niü An. l

4 kfff. DE RG. QVNRRTODOD.
1 Frca pdicta tria ſunt notabiliter aduertẽda Drimũ eſt i
Agquãtũ ad excõicatiõis ſentẽtiã quã qubet xp̃ᷣianus me coe
Meo debet abhoꝛrere: que eſt duplex maioꝛ ⁊ minoꝛ· Minoꝛ ſe u
pat a ſacramẽtis eccłe · qꝛ nullũ recipiẽdũ eſt ſacramẽtũ in mi diti
noꝛi excõicatõe nec etiã oſculũ pacis:quã minoꝛẽ excõicatõeʒ etde
quis incurrit quãcito ſciẽter et cõtra ꝓhibitionẽ cõicat cũ ex Ppor
cõmunicato comedẽdo loquendo emendo vendendo et ſic Autus
de aliis · Et ab iſta minoꝛi excõicatõne poteſt abſoluere q uili HMyor
bet ſacerdos qᷣ habet poteſtatẽ ſuꝑ talẽ hoĩeʒ ꝗ; poſſit eũ ab: us
ſoluere a peccato moꝛtali. Et iſta abſolutio fit ſolo vᷣbo dicẽ⸗ uln
do. abſoluo te a ſentẽtia excõicatiõis quã incurriſti cõicã do ĩ rrror
loquẽdo ſiue com edẽdo ꝛc· Et iſta abſolutio põt fieri ſine ſa ze
cram̃tali cõfeſſiõe · ſic ꝙ ille exbibeat ſe ⁊ fateat᷑ ſe cõicaſſe cu guct
R excõicato vel loquẽdo vel comedẽdo ·et ſic de aliis · ¶ Excõi⸗ ri
catio ve ro maioꝛ ſepat ab ingreſſu eccleſie et a cõione ideliũ ui
et a ſicramẽtis· Et talis excõicatio eſt timẽda merito cuilibet esſ
chꝛiſtiano ꝓpter qnqʒ rões· Primo qꝛ ꝓpter ip̃aʒ talis excõi deſ
catus excludit᷑ a cõſoꝛtio oĩm xp̃ifideliũ in terra viuẽtiũ · ktẽ ukt
a cõſoꝛtio dei et beatoꝛũ ĩ eterna felicitate exiſtẽtiũ · Eͤrgo cõ ſan
paratur leproſo qui habet moꝛbuʒ infectiuũ qui a conſoꝛtio un
omniũ eiici· Et ideo lepra carnalis ab omĩbus hoĩbus mul te
tum ti met᷑: eo ꝙ eſt moꝛbus cõtagioſus · Et multi ſunt homi n
nes qui alias infirmitates potius ſuſtinerent qß lepram eo ki
ꝙ ab hominibus ſeparat. Sed multo foꝛtius timenda eſt ex br
communicatio. quia eſt ictus gladii ſpiritualis qui magis ti iie
mendus eſt q́; gladius coꝛpoꝛalis· Vnde NRu guſuinꝰ dicit de W
illo qui excõmunicatur ꝙ grauius eſt hoc illi q ſi perfoꝛaret᷑ .
gladio vel a feris deuoꝛaretur ſiue in flammis exureretur· „
Secundo timenda eſt excõmunicatio quia eſt valde dam
noſa. Rufert enim homini partem ſuam de omnibus miſſis 4
oꝛationib us et elem oſinis · et alus bonis que fiunt in eclde R
ſia dei quod nõ eſt paruum damnũ · Quis enim digne ſuffice De
ret eſtimare valoꝛem vnius miſſe? quid tunc de omnibus mi
ſis que celebrantur per totum mundum et de omnibus bo aAe⸗
nis que fiunt de oĩbus homĩbus:quarũ ꝑtici patõne ex toto in

nucſt
s we
inaſe
nm
dito
tcüer
et ſi
equil
eab.
odce⸗
idol
lſineſt

dcuilbet
lss eci⸗
ni ki
rgoc
Morwo
dus nul
ne vni
rimeo
icken
nagotl
dutde
rforet
erccur
de dam
8 miſſis
in ecc
e ſafie

4

ibusn

ibus

eette⸗

DPRG.

cio eſt timẽda quia ille qui excõicat᷑ ſathane tradit᷑. Vnde Ru
guſtinꝰ. Om̃is xpᷣianus qui a ſacerdote excõicat᷑ ſathane tra
dit · Et etiã ſm Heinri· ð̊ firma · R poteſtate dei: ſi loqui liceat
et defenſione angeloꝛũ ſanctoꝛũ erniꝑit᷑ et tam in aĩa q; ĩ cor
poꝛe poteſtati diaboli tradi᷑ ¶ Quaꝛto timẽda eſt quia excõi
catus eſt velut membrũ abſciſuʒ a coꝛꝑe: quod ampliꝰ nulliꝰ
valoꝛis eſt· Quid em̃ valet manus abſuſa a coꝛꝑe vel pes vel

cearebit et priuatꝰ eſt: q;diu in tali excõicatiõe ꝑdurat ¶ Ter

auris · et ſie de aliis? Sic iſte excõicatus coꝛã deo ⁊ ſanctis eiꝰ
nullius valoꝛis eſt. Et ſicut ſuꝑ omĩa timẽda eſt abſciſio mẽ
broꝛũ a coꝛꝑe homĩs: ſic nihil magis debet timeꝛe chꝛiſſianus

q́; ſeꝑari a coꝛpoꝛe chꝛiſii miſtico: quod eſt eccleſia. Vnde Ru

guſtinꝰ ſuꝑ tobãnẽ: nihil debet foꝛmidare chꝛiſtianꝰ q́; ſepa
rari a corpore chꝛiſti miſtico: quod eſt eccleſia. Vnde Ruguſ.
Quia xp̃us eſt caput oĩm ſideliũ.⁊ omẽs fideles in gr̃a exiſiẽ

tes ſunt ſibiinuicẽ mẽbraz Sic qñ quis excõicat᷑ tũc a capite

id eſt. a xp̃o· et a mẽbris · id eſt.a fidelibus abſcindi.· Et nullã

inf luẽtiam diuine gratie ampliꝰ habet quãdiu ſic abſciſus ẽ
ſed areſcit ¶ Quinto qꝛ excòicatꝰ ad mibilũ valet. niſi ad eter
num ignẽ · hoc ꝓbat᷑ ex euãgelio Tohᷣ· vbi xpᷣ̃us dicit. Ego ſuʒ
vVitis veraet vos palmites · ſed homo excõicatus ſimi is eſt

palmiti abſciſo a vite qui ſic abſciſus ad aliud non valet niſi
vt in ignẽ ponat᷑ et comburat᷑· Ex aliis multa vtilia pñt fieri
ſed nõo ſic ey palmite abſciſo. Vñ Gʒech. xv. Eili hoĩs qᷣd fiet de
vite · i · de ligno vitis ex omĩbus lignis nemoꝛũ que ſunt ĩter
ligna ſiluarũ · nunq;d tollet᷑ de ea lignũ vt fiat opuſ. aut fabri
cabit᷑ de ea paxillꝰ vt depẽdeat ĩ eo quodcũqʒ vas 5 ecee igni
datüũ eſt in eſcam· Et ab illa maioꝛe excõicatõne nemo poteſi
abſoluere niſi ep̃us vel papa vel aliquis alius de autoꝛitate

poteſtas e ccleſie ⁊ pᷣlatoꝛũ nii et ſoluendi a chꝛiſto eis tra
dita habeat magnã efficaciã hoc poſſumus cognoſcere per

tale exẽplum. Euit quidam comes tholoſanus fautoꝛ et rece

ptoꝛ hereticoꝛũ: Et omĩs talis ipſo facto eſt excõicatus vna

eum hereticis. t quidam ſ. anctus abbas fuit ad eum miſſus

ipſoꝛũ· t talis abſoluẽdus eſt cum miſerere et virga. Cr

l
ä

HkI. De DB6ü. QRRT

ad cõmonendũ eũ. Qui dum viro ſancto nollet acquieſcere ·
nec excõmunicationẽ timeret · Sciens vir ſanctus ꝙ coꝛ puer
ſum nõ erudit᷑ verbis · Dixit abbas. Vt tu et tui videãt q; in fe

ca ſit anima que excõica tõi vinculo eſt innodata: volo mibi

appoꝛtari albũ panẽ: quo ſibi allato dixit · O panis licʒ tu nõ
merueris tñ vt ĩ te oſtẽdat᷑ veritas fidei noſtre et maledicti o
anime excõicationẽ nõ ſeruãtis · Excõico te quo dicto panis
qui inter manꝰ eius erat cãdidus mox niger factus eſt. Quẽ⸗
bcepit in duas pꝑtes diuidi: et intus ſimiliter apparuit niger
mulſious et coꝛruptus· Lũc ſubiũxit vt etiam ſciatis virtutẽ

abſolutionis: accepto pane abſoluit eũ· qui in prioꝛẽ ſpecie;

et cãdoꝛem eſt reuerſus · Seiẽ dum ꝙ nõ ſ olũ illi qui denund
ant᷑ in ambone ſunt excõicati · ſed etiam in pluribus caſibus

ℳ

ſ̃m ius canonicũ quis incidit in excõicationẽ maioꝛẽ·

rr In illis calibus quis incioit maioꝛẽ excõicationẽ.

Naquibus caſibꝰ incidit quis maioꝛẽ excõicationẽ? Reſpõdeo

in multis ex quibꝰ aliquos caſus hic exponã: Primo qui ma
nus violẽtas in cle ricũ vel alias in religioſum mittit · Ecem qᷣ
boc mãdat.vl poſt factũ eius noĩe ratum habeat · xvii · ꝗ iiii ·.
ESi quis ſuadẽte· Secũdo cum quis incidit in hereſim. ſimilr
get receptoꝛ hereticoꝛũ · Tercio cum quis romanã eccleſiaʒ nõ
aſſerit eſſe caput omniũ nec ei cãquã capiti obediendũ · Quar
to cum quis ꝑticipat excõicato in crimĩe ꝓpter qð quis excõ
municatas elt: dã do ei cõſdiũ auxiliũ aut fauoꝛẽ · Quinto qui
in articulo moꝛtis aut ob aliqdð impedirñtũ abſoluit̃ ab excõ
municatõe: et ceſſãte impedimẽto nõ pᷣſentat ſe quãcito po

5

terit ei a quo abſolui debeat reincidit eãdez exc õicationẽ · Se

rrto qui intẽdit vel qui frã git eccleſiã vel iubet aut cõſulit · vl

in eccleſia cõmittit aliqd enoꝛme factũ vt capiẽ do coꝛpuſ xpi
vel deſtruẽdo altare vel crucẽ vel ſilia· Septimo cũ quis vtit᷑
literis apoſtolicis ꝑ ſe vel ꝑ alios falſificatis· Octauo qᷣ ſcien

ter cõtrabũt matrimoniũĩ gradibus cõſanguinitatis vel a

finitatis ꝓhibitis: vel cũ momalibus cõtrahentes ſunt excõi

cati · Nono domini qui inhibẽt ſubditis ne vẽdant pſonis ec

cdeſiaſucis vel molt vel piſtẽt vel alia ſeruitia facit. Decio

“

guip
itae
runt⸗
ſules
clon
ſtatut
eteti
nt.
lsqui
verevi

lee

cuſdci
fonge
goiak
pim.n
mcata
ſpenſi
fum n⸗
tuntſe
ſgai
Seden
endumm
nemonr
(iſime
cati .
torcand
leſocn
ſcntöne
Cnzp
ſpolunn
runtil
ſinehie
nutäm
ſmaris

Egnicine
Gc
deitinn
polonn
islitun
Kmaledaa,
dicho pn
usch i
prur ii,
lcans vut:
moſon
hon daun
mlrs te
nnor⸗
orone.
te Rehen⸗

Mimo ginn

nent kren
wi’q
achmn ſnl

tienteinn

Gimir

Da.

qui pedagium vel theoloniũ recipiũt a ꝑſonis eccleſiaſlicis
Ttales nõ debẽt abſolui niſi reſtituãt eis que ab ipſis recepe

runt · Similiter qui noua pedagia impoſuerũt. Vndecimo cõ
ſules ciuitatũ rectoꝛes et ali poteſtatẽ habẽtes qui faciũt ex
actiones indebitas ĩ dericos et eccleſias. Similiter qui faciũt
ſtatuta cõtra precepta eccleſie et libertatẽ et ſeriptoꝛes eoꝛũ .
et etiã qui ſ. eruãt talia ſtatuta et cõſuetudines et ſᷣm ea iudi
cant· Duodecimo poteſtates rectoꝛes cõſules iudices officia
les qui ſtatuta faciũt ſcribũt dictãt: ꝑ que quis compellit᷑ ſol

uere vſuras vel nõ repetere iam ſolutas · Nut qui obſeruant

illa ſtatuta et ſm ea iudicãt. Tꝛedecimo qui impediũt iudiciũ
cuiꝰcũqʒ; iudicis eccleſiaſtici · vł ĩpediũt volẽtes recurrere ad
foꝛuʒ ecclaſticũ in cauſis ad ipᷣm ꝑtinentibus. Quartodecimo
qui abſolutionẽ ab excõicatione vel interdicti extoꝛquẽt per

vim:nam talis abſolutio nõ valet et incurrũt nouã excõmu
nicationẽ · Quinde cimo qui occaſione ſentẽtie excõicatõis ſu⸗

ſpenſionis vel interdicti late in eos ſeu ſuos ſubditos aut eo

rum ruſticos:dederũt licẽtiam grauãdi eos iudices qui tule⸗
runt ſentẽtias: vel iudicis ſeruos qui literas tulerũt niſi reĩ
tegra licẽtiam hmõi reuocauerint · vel ſi in aliquo ꝓceſſit vt
ſcʒ aliqᷓ rapuerint de p̃dictis:ſi nõ reddiderit infra octo dies

Sedecimo qui cogũt celebrare in loco interdicto.vel ad audi

endum diuina cõuocãs excõ municatos:et int erdictis ꝓhibẽs

ne moniti exeãt eccleſiã · Decimoſeptimo ſuſpenſi vel interdi

cti ſi moniti a celebrãte miſſam nõ exeunt eccleſiã: ſunt excõi

cati ⁊ ꝓ abſolutione ad papã mittẽdi .· Decimooctauo inſecu
toꝛcardinaliũ ſeu epiſcopoꝛũ.vel hec mãdãs:vel ratũ habẽs
vel ſocius exiſtẽs excõicati ſunt· Idem de his qui impediũt vi
ſitatõnes monialiũ.niſi moniti deſtiterint. Decimonono qui
cunq; ꝑpſonas eccleſiaſticas aut monaſteria vel eccleſias eoꝛũ
ſpoliauerint vel alias imuſte grauauerint ꝓ eo non elege
runt illum pro quo rogauerũt.· ¶ Etem viceſimo religioſt 4
ſine licẽtia ſpeciali ꝓprii ſacerdotis ſolẽniſarũt matrimonia

aut ãminiſtrauerũt eukariſtiã: ſeu ſacre vnctionis vel bapti⸗

ſmatis ſacramta· Itẽ viceſimoprimo religioſi q excõicatos a

ſentẽtiis ꝑ ſtatuta ꝓuincialia ſeu ſinodalia ꝓmulgatis· ttẽ re

ligioſi qui alios a pena et culpa abſoluerint · Idẽ de clericis 1
gieſi inducẽtibus ad vouendũ iurandũ aut ꝓmittẽdum
de eligẽdo apud eos ſepulturã · vel vt iam electã vlterius nõ
mutẽt · Item religioſi qui temere vbicũqʒ habitũ ſui oꝛdinis

deponut knſuꝑ monachus mittẽs iuxta ſe habitũ ſue religio
nis ad ſaltandũ vel huiuſmodi. licet ſtatim reſumpturꝰ.ſi ſit

coꝛam laicis eſt excõicatus ·ſi corã dericis tm̃: nõ · Vt patʒ ex
tra ne derici · vel monachi ſecularibus negociis. ca· vt pericu
loſa· li. vi· Item religioſi qui infra ſepta monaſterii ſine licen

tia aꝛma tenẽt. Etem religioſi qui cõfitẽtibus ſibi nõ faciũt cõ

ſciẽtiam de decimis ſoluẽdis ſunt ſuſpẽſi a p̃dicatiõis officio
donec ſi cõmode poſſint faciant eis cõſciẽtiam/Et ſi ĩterim p
dicant excõicati ſunt · Idem de religioſis qui nõ ſeruãt inteꝛ
dictum quod mater eccleſia ſeruat · Ttẽ religioſi qui cõferunt
ſe ad curiaſ pncipũ: vt inferãt dãna ſuis Flaeis Tdẽ ð religio
ſis qᷣ dicũt aliqua vᷣba in ſermonibꝰ vl ali di
entes a ſolutiõe decimarũ · tẽ religioſi ſuniliter ⁊ canonici re
gulares archidiaconi decani p̃poſiti plebani et alii clerici ꝑ:

i vt retr abãt audi

ſonatꝰ hbñtes:aut etiã qcũq; pᷣ biteri q audiũt leges aut phi

ſicaz. Etẽ mulieres que dicunt᷑ vulgariter begine: ⁊ religioſi qᷓ
fouẽt eas in üũlo ſtatu ſun: excõicati · Ctem religioſi qui acce⸗
dunt ad ſtudia ſine licẽtia ſuoꝛũ p̃latoꝛum · Item religioſis p
cipit᷑ ſub virtute ſancte obediẽtie ſub intermĩatõe maledicti
onis eterne: ne in ſermonibꝰ ſuis p̃latis ſuis detrabant: vel
retrabãt alios ab eccleſiarũ ſuarũ fꝛequẽtatõe: vł indulgẽtiaſ
incõſuetas ꝓnuncient: et ne retrahant teſtatoꝛes a reſututio

mnibus debitis aut legatis matricibus eccleſiis factis· nec lega
ta vel debita aut male ablata incerta. ſibi vel ſui oꝛdinis fra
tribus vel conuentibus in alioꝛum preiudicium fieri vel ero
gari procurent nec abſoluant quenquam in caſibus reſerua
tis pape vel epiſcopo vel prelatis huiuſmodi · vt de priuile⸗
giis religioſo · in clemẽtinis TFteʒ ſacerdotes qui ſepeliũt ĩ ci

miterüs tꝑe ĩteꝛdicti coꝛpoꝛa defunctoꝛũ in caſibꝰ nõ cõceſſis

ziure
os
cerde
aben
ingtt
citſ
r

ando
cat eya
Auihu
zamd
nisp
to ꝛcc
tone⸗
R
bbitun
Gene
Hedd
in eu
ſpean
Gfuſi⸗
Roi⸗
6 quen
merce
tſlich
lenet
onemi
nenſe
inden
n am⸗
tug 41
ferno
oͤc⸗

edolir⸗
deceng

Prntndon

Utenen
ſuiodn
üſ uenehe
npeuge
pne
ſen
mmüſnelen
anͤſicire
cnüseſteo
Kſüund
oſernitme
iqniciſnn
idnag
etr hit m
canonia!
ligenn
leges unn
enn i
nie⸗
nngſe⸗
ie mcdl
ercunti,

Andngen

ſiontlg

re poteris·

excõicatis moꝛtaliter peccat ·

a iure · vel qui excõmunicatos publice aut nomĩatim interdi
ctos aut vſurarios manifeſtos ſepe liũt excõicati ſunt · Ctẽ ſa
cerdos qui recipit oblatõnes manifeſti vſuranii eſt ſuſpẽſus
ab executione officii donec ſatiſfaciat arbitrio eßi · ktem de
ingreſſu religionis ſym oniace qui dãt vel qui recipiũt excõöi
cati ſunt · Et ſic de aliis pluribus caſibus quos in iure inueni
18 ½ (De excõicatione minoꝛe—
Gquit᷑ de peccato eoꝛũ qui cõtemnũt minoꝛẽ excõicati
NR onemet ideo nõ timẽt cõicare cum excõicatis: licet cõi

cando minoꝛẽ excõicationẽ incurrãt· Notãdum ꝙ ille qui cõi

cat excõicato· Primo peccat ĩ ſeipᷣm quia nõ cauʒ ſibi ab ipßo
qui habet moꝛbum cõtagioſum:in quo videt᷑ minus amare
aĩam ſuã q; coꝛpus· Quia ſi ſciret ſe incurrere lepram coꝛpo
ris ꝓpter comeſtionẽ vnã vel locutionẽ· et ſic de aliis · quãci
to accederet ad excõicatũ: caueret ſibi ab excõicatoꝛũ ꝑticipa
tione· Sed lepraʒ aĩe quã incurrit nõ curat q̃ tñ periculoſioꝛ
eſt q; copoꝛis tem tꝑalia p̃ponit talis anime ſue · quia ſi ꝓ
hibitum ſibi eſſet ſub pena vnius floꝛeni ne loqueret᷑ illi ex
icato caueret ſibi a damno tꝑali inquãtum poſſibile eſſet
Sed de gratia chꝛiſti et ð anima ſua nõ timet · Secũdo peccat
in eum cui cõicat· Quia cum ipſe ſit infirmus vſq; ad moꝛtẽ

ipſe aufert ei remediũ. Vel ſaltem minus efficax reddit dum
cõfuſionẽ ipſius minuit ꝑ quã coꝛrigi debuit · Eccleſiaſtici.iiii

Eſt cõfuſio adducẽs gloꝛiã · Hal. Imple facies eoꝛũ ignomĩa
et querat᷑ nomẽ t.d. Tercio peccat etiam in eum ꝓ cuiꝰ iniu
ria excõicatio lata eſt: quia aufert ei rem ſuã ·i· emẽdam et ſa
tiſfactionẽ · Quia talis excõicatus deberet cogi ꝑ talem rubo
rem et verecũdiam ad ſatiſfaciẽdũ ꝓximo leſo: quã ſatiſfacti
onem ille impedit qui ei ſic ꝑticipat· Quarto peccat etiã in pa

trem ſpiritualẽ cuius ſentẽtiã cõtemnit. Quinto peccat etiaz

in deum quẽ in miniſtro ſuo cõtemnit. Tp̃e em̃ potius priua
ri amat mẽſa dei ·i. altaris ſacramẽto.q̃ᷓ mẽſa excõicati.⁊ po

tius amat ſociet atẽ excõicati: q; filioꝛũ dei:· Ideo merito in in

ferno erit ſocius diaboli · Quia ſi aliquis ꝑtin aciter ꝑticipat
Querit᷑ in quibus caſibus 8 M

KK. D ERG. CQVNRRTIO
licite cõicat ſeu ꝑticipat excõicato? Reſpõdeo ꝙ in quinq; ca 8 d
ſibus· Primo qñ quis loquit᷑ ei in his que ꝑtinẽt ad abſoluti ſden
onem vel alias ad ſalutem aĩe: licet alia vᷣba incidẽter ĩterpo Re⸗
nat vt magis ꝓficat · Secũdo quicũqʒ aut oꝛatoꝛ·i· cauſa ora pern
tiõis vadẽs: aut pegrinus aut viatoꝛ vadẽs in terꝛa s excõica hin
coꝛum deuenerit vbi nõ poſſit emere vł nõ habet vbi emat: r
tali datur licẽtia ab excõicatis accpiẽdi ꝓpter neceſſitatem· fin
Tercio vxoꝛ excõicati excuſat᷑ a ꝑticipatõe cũ viro ſuo excõica ðU 1
to. Quarto filii excuſant᷑ a ꝑticipatõe patris excõicati · Et hoe uintal
ĩtelligit ᷑m Guil de filiis qᷓ adhuc ſunt in ptãte patris et cõ acdol
mẽſales patris· Klii vᷣo filii extra domũ patris exiſtẽtes nõ ex fidec
cuſant᷑. Silr ſerui et ancille ꝗᷓ añ excõicatõeʒ fuerunt in ſerui eeed
tio illiꝰ dñi excõicati: Quĩto ꝓpter ignoꝛãtiam:cũ q́s ignoꝛꝛtt· ſmnl
illum eſſe excõicatũ:Quid aũt ſi ſciaʒ habitu aliquẽ eſſe excõi ſper
catũ ſed actu nõ aduto: ⁊ cõieo eig Rñdeo ſᷣm Cuil·. Si hoc fa gares
cio ſubito et nõ aduᷣtẽdoicredo ꝙ nõ pecco nec excõicatõez in dAQltus
N ddos Querit᷑ vtrũ ſi excõicatus itret eccleſiam alii teneãt᷑ ex ſocſte
irxesReſpõdeo m Rapmũdũ Si manifeſtũ eſt uᷣlũ eſſe excöois e Ged
catum etiam alii exire tenent᷑ vel procurare ꝙ ille exeat · xi· q· ede
iii: Sicut apoſtoli. Quid qũ excõmunicatus intrat eccleſiam (ſam
a ſacerdos ia m incepit miſſams⸗ Reſpõdeo ßm Raymun. Si poſu
eſt occultum nõ debet dimittere officium. Si vero eſt mani nuunio
feſtum moneat eum publice vt exeat · Et ſi quidem non vult aer
exire:et ſacerdos nõ inchoauit canonem non debet procede nd
re ſed debet dimittere : Si vero prius q; ille intraret eccleſiã (cunv
vel prius q; ſacerdos eum videret iam canoneʒ inchoauit de aee
bet ſacerdos pꝛocede:ꝛe in officio: ita tamen ꝙ finito canone rr
vel ſumpto ſacꝛam̃to anteqᷓ; dicat cõmunionẽ moneat ilum cn
O ꝙ exeat · Oð ſi nõ vult: põt ſacerdos eũ eiicere· Et ſi nõ poteft uß
reici · in ſacriſniã rediens dicat cõionẽ. et reliqua que poſt a .ʒaube
nonem reſtabant. Querit᷑ ſi qs aſſuꝛgat vl reuer entiam exhi Hun
peat alicui excõicato: vel inclinet ſe ſalutãti ſe: aut moueat a nili
bia qſi reſalutans eũ:cũ tñ nihil dicat · qᷓ;d de illo g Rñdeo ſᷣm neu
QCuil. nõ icurrit excõicationẽ. q; pene nõ ſũt extẽdẽde ſedre woel
ſtrĩgẽde · Vñ q ᷣbo ſalutat᷑ ab excõieato nõ dʒ eũ re ſalu tare QdR
„

nqune

dean

ter p

icuſtn

usercr
pb. emae
Neſſttren⸗
ſoocröre
CAn Gbee
parnge 6
ſtites höen

untin ſni

iison
ecſennn

un⸗ Sien.
Ncotn

luteneut
lü eſſe ad
lectenii
ent clin
Rapnur.

groeluun

den vortut

che prod.

rcNtN

nmwaron
ggterlln

aeinpl

u L
renmni
aur mn
lo,binmn
Nteid
i h

—
—
—

ſe

—

JJMVM

—.. . *

ſed dicẽ p̃t deꝰ vos vl te emẽdet · et hmõi · Sciẽdũ ꝙ q̃ ſcẽter
ab excõicato munꝰ redci pit ĩducẽdꝰ ẽ.vlł ꝙ ĩ pios vſus cõutat
Vl' etiã bñ facẽt ſi ad ruboꝛẽ ĩducẽdũ excõicato remittẽet. t᷑tẽ
vtrũ excõicatis poſſit aliqᷓd danæg Rñdo ſᷣm Cuil ·. ꝙ poteſt cã

hũanitatis et ĩ ſuſtẽtationẽ vite: ſcʒ qñũ indigẽtes ſunt.⁊ hoc
intellige ſolũ quo ad neceſſaria vite: vt alimẽta: veſteſ et ho

ſpitia · Sic tñ ꝙ ꝓpter hoc nõ dimittat laboꝛare ꝓ abſolutõe
Decꝰ ſi petit alia vtẽſilia:vt ſecurĩ vl foſſoꝛiũ· et bmõi que ñ
ſunt eis cõcedẽda · xi · ꝗ· ii · Om̃ multis · Sed quid ſi vir vocat
excõicatũ ad mẽſã: nũquid vxoꝛ poteꝛit ad ip̃aʒ mẽſã comedẽ
Rñdeo ſᷣm Cuil. Credo q; nõ.tamẽ poterit ad aliã mẽſam in
eadẽ domo ita remote ꝙ merito poſſet dici ꝙ nõ comedant

ſimul. Quid ſi in aliqua domo hoſpitatus ſum ad mẽſam: et
ſuperueniat et ingerat ſe excõmunicatus: nũquid teneoꝛ ſur

gere⸗ Reſpondeo ſcdðᷣm Cuilermũ· Si eſt publicus excõmuni
catus teneoꝛ ſurgere:nõ obſtante cuiꝰcunqʒ; ſeandalo·Si ve
ro eſt occultus et nõ poſſum ſine eius nota:nõ teneoꝛ ſurge

re. Sed ſuperueniente publieo excõmunicato an ego teneor

exire de domo ? Rũdeo ſᷣm Guilermũ non. Ymmo etiam ſi

ſciam publice excõmunicatuʒ receptum eſſe in aliqua domo
poſſum ibi hoſpitari·ſi ſit tante capacitatis ſic ꝙ poſſim cõ

munionẽ vitare · Nam licet mibi cum excõmunicato in eadẽ
camera comedere: ſed non in eadem menſa. Similiter nec
in eodem loco iaceꝛe · Quid ſi veniam inuitatus ad aliquod fe
ſtum vel conuiuiũ: ⁊ inuenio ibi publice excõmuntcatũ :tene
oꝛ recedereg Reſpõdeo ꝙ ſic: nec debeo ibi epulari: licet ſede
