Gb556_fol
author: Herolt, Johannes

=

H

.
SZðZ

==

S

YUMD
=

W☚
S

W
=è

N 12 45 11931800 021

OIIIIIIIIIIIN

Tübinger

“ . Derde 1 % N 7 rn deſt fdelck
nad X. S

—

t.

bone. t10 r Qaliutatione

„
2
—

vattaing der Septem .

ranan N Beptem Jomis Hpns ſrn
. D . J
èð Lant. 3.
èð
„ —
7.
.

.
2
ZB
. . * „

kus 1 Sne

—

¶ iber diſcipuli de eruditõne xp̃ifideliũ tneipit ·
L ¶1W(((e preceptis in generali.
vis ad vitã ĩgredi ſerua mãdata dei · Mat·
rxix. In verbis ꝓpoſitis oſtẽdit xpᷣ̃us cuilibet
hbomĩ viaz vite eterne: cũ dicit Si vis ad vitã
ic̃ · Sciẽdũ ꝙ pᷣcepta ſũt p omnibꝰ ĩtime di R
lgẽda:a cũ ſũma diligẽtia ſeruãda:.Vñ pſal.
Ideo dilexi mãdata tua ſuꝑ auꝛũ ⁊ thopaʒiõ
Et hoc ꝓpter decẽ cauſaſ. DPrima cauſa eſt·qꝛ faciunt obſeꝛua
toꝛes ſuos amicos dei · Vñ Tohã. xiii· Vos amici mei eſtis ſi fe
fceritis q̃ pcipio vobis · Nec hoc ẽ parũ:qꝛ deo ſeruire ẽ regna
re. O quatũ bonũ cedit homĩ cũ nõ ſolum fit ſeruꝰ regis cele
ſtis ſed etiã amicꝰ regis eterni · Eccĩ. vi.Rmico fideli nulla eſt
“ cõꝑatio:ſʒ xp̃s ẽ fideliſſimꝰ amicꝰ.· Vñ riſto.i.rethori·oſten
X dit ſi qs ſit verꝰ 1 fidelis amicus dicẽs.Rmicꝰ ẽ qui oꝑatur al
teri que putat ſibi eẽ bona et hoc ꝓpteꝛ illũ. Modo hoc mani
feſte et pleniſſime inuenit᷑ in xpᷣo qᷓ nobis quotidie benefacit
ex ſua bonitate ⁊ miſericoꝛdia· et hoc propter noſtrũ bonuʒ
q; de bonis nĩis mihil indiget · Vñ pſal.Bonorũ nroꝛũ nõ ĩdi
ges. Tdheo diſcrete ⁊ ſapiẽter faciũt qͥ qᷓrũt quõ amoꝛẽ ⁊ amici
ciã dei poſſũt acqrere: ſed ho- ſu ĩ obſeruatõe pꝛeceptoꝛũ · vt
patet ĩ autoritate Toh̊· p̃allegata. Sʒ q́les amici ⁊ cõſãguinei
erũt obſeꝛuatoꝛes pꝛeceptoꝛũ deis Reſpõdeo ꝙ pᷣcepta faciũt
obſeruatoꝛeſ attinẽteſ eẽ deo quaſi oĩ gne attinẽtie· Vñ mat.

V xii · Quicũq; fecerit volũtatẽ pr̃is mei qui ĩ celis ẽ: ipſe meus
Fffr et ſoꝛoꝛ et mater eſt. Erater vl ſoꝛoꝛ xp̃i ẽ qꝛ cohereſ. Quaſi

mr xpᷣůi ẽ bona mulier: que mãdata obſeruat ·qꝛ coronat᷑ ſicut
mater xp̃i que regina celi ⁊ terre eſt · Vnde Luce · vii · Mater
mea et fres mei ſt qui verbũ dei audiunt et faciunt · (¶ Scda
cauſa quia hoĩeſ ad hoc a deo facti ſũt ut mandata eius cuſto
diant · Vñ optimũ ꝙ hoĩes ſeculares et cõmunes poſſũt facẽ
in mũdo iſto ſeòm ſuũ ſtatuʒ videt᷑ hoc eſſe. Vnde in ꝓuerbᷣ.
Nil melius qᷓ; attẽdere ĩ mãdatis dei ꝛc̃ · quia hic eſt fims hoĩi
Vnde Friſto·vi:thopico.Einis ĩ vnoquoqʒ gne ẽ optimuʒ· et
cuius grã fiũt alia· Vñ Eccleſiaſtes vltĩo · Time deũ ⁊ mãdata

— —. . .

PRECEDTES.

eiꝰ obſerua: hoc ẽ oĩs hõ.i.propteꝛ hoc ſiue ad hoc eſt omnis
hõ. Vñ Bern· Si hoc ẽ oĩs hõ:ſine hoc mihil ẽ oĩs hõ. Nihil in

quã in valoꝛe ẽ hõ ſine obſeruatõe pᷣceptorũ.· Quãdo aliqᷓ res
fit ad aliqð opꝰ: et qñ illð nõ cõſequit᷑: tũc fit illa res ĩutilis
et deſtruit. Sie hõ qᷓ fẽs ẽ vt mãdata ſeruaret: qñ pcepta dei
ſeruare noluit: deſtrui ⁊ mori dignꝰ fuit · Vñ iuſtiſſia fuit illa

ſnĩa Ceñ · ii · Quacũqʒ die comederitis ex eo moꝛte moriemĩ .
ſic dicit iã cuilibʒ hoĩ · Quacũqʒ die pꝛeceptũ aliqð tranſgredi
eris morieriſ· Vñ Bern· Dignꝰ plane ẽ moꝛte qͥ tibi dñe iu re
cuſat viuere · Erquo hõ factꝰ ẽ ad hoc vt precepta dei ĩpleat:
tũc nõ põt melioꝛẽ theſaurũ ſibi in mũdo iſto theſaurizare qᷓ;
mãdata dei ſeruare.Gccĩ · xxix · Done theſaurũ tuũ ĩ preceptis
altiſſimi 1 pderit tibi magis q́; aurũ. ¶ Tercia cã qᷓ nos debz
mouere ẽ ꝙ deꝰ uult ea multũ et ſtricte ſeruari· Vñ Pſal·Tu
mandaſti mandata tua cuſtodiri nimis · Prou · vi. Legẽ meã

qſi pupillaʒ oclĩ tui cuſtodi · Dupilla diligẽter ſeruat᷑ eo le

dit de facili et valde ꝑiculoſi ũ ẽ. Eaciliꝰ aũt ledit᷑ lex dei q; pu
pilla: qꝛ ſola uolũtate. Ledit᷑ etiaʒ picloſiꝰ qꝛ melius eſſʒ hoĩ

oclm erui q; preceptũ dei tranſgredi · Vñ Math.xviii· Si ocu

lus tuus ſcandalizat te: erue eũ ⁊ ꝓiice abs te. ITmo hõ potiꝰ
debet ambos oclos: ⁊ ambas maſus: ⁊ ambos pedes pdẽ qᷓʒ
vnũ pꝛeceptũ tranſgredi.Sʒ heu mlti oppoſitũ faciũt qui ꝓ
pter unaʒ paruaʒ ⁊ momẽtaneaʒ delectatõeʒ tranſ⸗ grediunk
precepta dei · Sicut luxurioſi: ꝙ ſi ſcirẽt ſe ſtatim poſt actum
vnũ ꝑdere oculũ ul manũ nullo mõ peccarẽt. ſ 3 ꝓpter deũ et
ſalutẽ ꝓpᷣaʒ nõ dimittũt quĩ libidinẽ ſuaʒ expleant· It ꝑ boc
nõ oculos ⁊ manꝰ ſolũ ꝑdũt:ſʒ etiaʒ vitaʒ eternaʒ: et inſupeꝛ
moꝛtẽ eternaʒ coꝛꝑis et aĩe ĩcurrũt.Sili mõ dicendũ ẽ de aua
ris qᷓ ꝓpter modicaʒ ſbaʒ tpalẽ quaʒ ĩiuſte lucrari poſſũt pꝛe

ceptũ dei tꝛanſgrediũt᷑ · Silr iracũdi q ex ꝑuo motu ꝓpteꝛ ꝑp

uaʒ ĩiuriaʒ eis illatazʒ iurant et blaſfemant creatoꝛẽ ſi uũ et ma
ledicũt ꝓximiſ:qð tñ ꝓ toto mdo nõ ect fadẽdũ xp̃iano · ⁊ ſic
ð aliis tranſgreſſoribꝰ p̃ceptorũ . ¶ Quarta cã q̃ nos mouè
dz ad obſeruandũ precepta eſt ꝙ deus uult habere manſionẽ
delectabilẽ cũ illis qͥ obſeruant eius pꝛecepta ab eo eis data.

bva PgsecCeoTis

Folᷣ.xiiii·Si qͥs diligit me ſermonẽ meũ ſeruabit · et pꝰ Et ad
eũ veniemꝰ et mãſionẽ apð eũ faciemꝰ· Quãdiu aliqs pᷣcepta
ſeruat: tãdiu deũ ſecũ hʒ. imo in ſeipſo nec põt amitteꝛe deuʒ

dũ ipſa ſeruat· Et iõ quilibet cũ tanta ſolicitudĩe dʒ diuĩa pꝛe

cepta ſeruare ſicut deũ ĩ ſe vult retineꝛe · Et ſic vitã grẽ in pñ
ti 1 glam in fut᷑o nõ amittẽ · Prouer ·vii· Serua mãdata mea
et viues · ſupple vita grẽ in pñti: et gle in futuro· Ergo q̃ſi ip
ſũ deũ et q̃ſi vitaʒ et ſalutẽ nraʒ cuſtodire debemꝰ pᷣcepta dei
¶ Quꝛta cã eſt ꝙ obſeruatõ mãdatorũ gratiſſimuʒ ẽ ſacrifici

um deo. Gcci.xxxv · Salutare ſacrificiũ ẽ attẽdere mãdatis dei

et diſcedere ab oĩ iniquitate · Salut are vocat᷑ hoc ſacrificium
q; ẽ cauſa ſalutis eterne. Cũ alus ſacrificiis põt hõ dãnari cũ
hoc nõ. Vñ·i· Re.xv. dixit ſamuel ad ſaul. Nunquid vult dñs
olocauſta et victimas: et nõ potius ut obediat᷑ voci domini
Sexta eſt qꝛ faciũt ꝙ hõ impetrat a deo quidqᷣd voluerit ·
Prima Fołh̊·iii · Cariſſimi ſi coꝛ nm nõ rep̃hẽderit nos fiduci

am babemus ad deũ · et quidquid petierimꝰ ab eo accipiemuſ

qm̃ mandata eiꝰ cuſtodimus· Ttõ deus qñʒ nõ uult hoieʒ exau

dire in orõe: quãdo hõ nõ vult eũ audire ĩ mãdatoꝛũ obſeua

tõe.Prouer · xxviii · Qui declinat aurẽ ſuã ne audiat legẽ 020

eius erit execrabiliſ. Ergo nõ debẽt cõqueri trãſgreſſoꝛeſ pꝛe
ceptoꝛũ ſi deus eos nõ exaudit cũ aliquid po ſtulãt ab eo · Vñ
Nug. Qua frõte poſtulas qð ꝓmiſit deus: primũ audi ãmoni
tões: et ſic exige ꝓmiſſiones · ¶ Septĩa ẽ qꝛ cuſtodiunt obſer
uatoꝛes ſuos ne aliqð malũ eis cõtingat. Eccĩaſtes· vii. Qui

cuſtodit p̃ceptũ nõ exꝑiet᷑ quicq; mali · Moc ĩtelligit᷑ nec in ui

ta pꝛeſẽti: nec ĩ moꝛte: nec poſt moꝛteʒ · Hoc ꝓbat᷑ qꝛ licet acei
dat uiris ſanctis in uita p̃ᷣſenti qdð eẽt aliis malũ:eis tamẽ eſt
bonũ cũ ſit materia coꝛone eterne · Bern.Tocũdũ ẽ dei iudiciũ
quoniã ille ſuꝑbus malleatoꝛ huĩlium neſciẽs fabricat eis co
ronas ꝑpetuas. Hal. Suꝑ doꝛſũ meũ fabricauerũt ꝛc· Nugꝰ .
Quid times hoĩem e homo in ſinu dei poſitꝰ:tu de illius ſinu

noli cadẽ · Quidq;d ibi patieris ad ſalutẽ tuã erit nõ ad ꝑditõʒ

Nec ĩ moꝛte· qꝛ a mala moꝛte cuſtodiũt eos· Aug · Moꝛte ma
la mori nõ põt qui bonã ante duxerit uitam Ergo ſi bene uis

mori ſeꝛua mãdata. Nec poſt moꝛtẽ q; cuſtodiũt a moꝛte eteꝛ

na ſuos obſeruatoꝛes· Vnde Toh̊ ·viii· Si quis ſermonẽ meũ

ſeruabit nõ guſtabit moꝛtẽ in eternũ.Sap· iu · Juſtorũ anĩe

in manu dei ſũt: et nõ tanget illos toꝛmẽtum moꝛtis: ſi upple

eterne · Vnde etiã damaſcenus li·iiii· Moꝛs ſanctoꝛuʒ ſõnꝰ ma

gis eſt q; moꝛs:laboꝛauerũt em̃ in pꝛeſẽti vita vt viuerẽt in e

ternũ. Vñ Pſal. Precioſa in cõſpectu d.m · ſ· eiꝰ ¶ Octaua cã

eſt que nos debet mouere ad obſeruatõneʒ mãdatoꝛũ. Quia
mãdata dei ſũt leuia. hoc patet pᷣma IToh;̊.v. Mec ẽ caritas dei
vt mandata eius faciamus: et mãdata eius grauia nõ ſũt. Vñ
aug · Mãdata dei alleuiãt ſuos oꝑatoꝛes: et faciũt eos agiles
ſicut penne auẽ pẽnatã · Hoc aũt fit ꝓpter caritatẽ hoĩs quaʒ
habet ad deũ · Vnð amãti nihil eſt difficile· Ftẽ ſũt ſuauia Vn

de Pſal. Et dulcioꝛa ſuꝑ mel ⁊ fauũ· Mathxi · Tugũ em̃ meuʒ

ſuaue ẽ et onus meũ leue· ttẽ ſũt ſancta qꝛ nihil iniquũ conti

nẽt:nec repudiari dignũ . Ro· vii .· Lex quidẽ ſancta: et manda
tũ ſanctũ et iuſtũ et bonũ. Ex his patʒ ꝙ nulli meliꝰ eſt ĩ hae

vita q́; hoĩ qui deo ſeruit et virtuoſã vitam ducit· Vñ ariſto ·

nono ethicoꝛuz Virtuoſitas beatiſſima eſt vita. Vnde etiam

Greg in moꝛalibꝰ. Abſit ꝙ tanta ſit delectatio in viciis qnta

in vᷣtutibus. Vnde etiã Criſ.ſuper iobem· Sicut malicia etiaz
ante iehennã eos qui hic ea participãt cruciare conſueuit · ita
v̈tus etiã ante regnũ eos qui eam hic opant᷑ p̃pat volu tati:
eũ ſpe optĩa et delectatõne ꝑpetua viuere faciẽs ¶ Nona cã
eſt ꝙ obſeruatoribꝰ ſuis multiplices benedictões cõferũt: 6

deus eis ꝓmiſit vt habet᷑ Deutro · xxviii · Si audieris vocẽ dñi

dei tui vt facias ſcʒ oꝑe atq; cuſtodias ſcʒ mẽte omĩa mãdata
eiꝰ: faciet te dñs deus tuus excelſioꝛẽ cũctis gẽtibꝰ que veꝛſã
tur in terra· Veniẽtq; ſuꝑ te vniuerſe benedictões iſte: et ap
pꝛehendent te. id eſt. circundabunt te vndiq; · Si tamen pꝛe⸗
cepta eius audieris· benedictus tu in ciuitate · iĩ eedlia p̃ſẽti.
et bñdictꝰ ĩ agro ·i· exercitio laboris· Benedictus fructus uen
tris tui · id eſt cogi tatõnes Et fructus terre tue · i. exercitium
coꝛꝑis. Eructꝰqʒ iumẽtoꝛũ tuoꝛũ.i.quĩq; ſenſuũ · Benedicta
hoꝛrea tua · .id eſt virtutum cuſtodia Benedicte reliquie tue ·

DG . HZ DRECGDTIS.

id ẽ. bona volũtas que remanet poſt opera tua· Benedictus

eris ingrediẽs · i. in eccleſiam pꝛeſentẽ per ſidem · Et egrediẽs
de pꝛeſẽti vita· Dabit dominꝰ inimicos tuos· i. demones · qui
conſurgũt aduerſuʒ te: coꝛrruẽtes in cõſpectu tuo· Abundare
te facet dominus omnibus bonis: ſi tamen audieris manda
ta d omini dei tui:et cuſtodieris ea et feceris. ac non decliaue
ris ab eis nec ad dextrã nec ad ſiniſtꝛaʒ · nec ſecutus fueris de
os alienos ( Decima cauſa eſt quia obſeruatores ſuos a mi

tiplicbus maledictõnibus preſeruant: quas deus tranſgre⸗

diẽtibus minatur · Vnde Deutro · xxvii · ſi audire nolueris
vocem domĩ dei tui vt cuſtodias et facias oĩa mãdata eius

ego precipio tibi. venient ſuꝑ te om̃s maledictões iſte 1 app
hẽdet te· Maledictus eriſ in ciuitate · i: in eccĩa pꝛeſẽti ·. Maledi

ctus in agro· i: in exercitio laboris · Maledictꝰ fructꝰ ventris

tui· i. cogitatõnes · Et fructus terre tue i exercitiũ coꝛꝑiſ. Ma

ledictꝰ eris ĩgrediens in hãc vitã· Et egrediens ſupple de bac

vita· Mittet dñs ſuꝑ te famẽ et eſuriem pꝛopter adin uẽtiões

tuas peſſimas in quibꝰ⸗ reliquiſti deum. Percutiat te dũſ ege
ſtate · febri · ardoꝛe · et frigoꝛe · Tradet te dominus coꝛruẽtẽ an

*

te hoſtes tuos· Sitq; cadauer tuũ in eſcã cũctis volatilibꝰceli

et beſtiis terre· · demonibꝰ. Et nõ ſit qui abigat · Et veniẽt ſu

per te oẽs maledictões iſte: et pſequẽteſ appᷣphendẽt te donec
intereas: qui nõ audiſti vocẽ domĩ dei tui: nec ſeruaſti mãda
ta eiuſ. Hoc idẽ ꝓbat Pſalcũ dicit Maledicti qui declinant a

9

mandatis tuis (Ne aut oblunſcamur pꝛecepta dei deo ſũt
nobis ſeripta in triplici kee coꝛꝑiſ. videlicet in manibꝰ: ꝓpte:
decem digitos manuũ· In pedibꝰ: ꝓpter decẽ articlos peduʒ
Et in ipſis ſenſibꝰ ꝓpter quĩq;ʒ ſenſus exterioꝛes 2 qnq; inte

— 7

rioꝛes · Ideo aũt ſcnipta ſũt in pꝛedictis tribus ꝑtibus ad deſi

gnandũ ꝙ precepta diuina debent regulare in nobis manꝰ
operatõnum: ne in operibus noſtris contra diuina precepta
faciamus· Dirigere greſſus affectõnis ne pꝛecepta diuĩa tꝛãſ
grediamur Et moderare ſẽſus et motꝰcõuerſ- atõiſ. vt ĩ oĩ cõ

uerſatõne exẽplũ nr̃e ſãctitatis p̃tẽdamus.Et nota ꝙ decẽ p
cepta fuerũt data moyſi in duabꝰ tabulis ſeripta digito dei

F.

ſam vlltimate oꝛdinãt᷑ tanq́; in ſinẽ et terminũ cõpletiuũ. Vñ

duobus modis.
põt ꝓximo faciat vel impendat Et ſic eſt Ferpei quartũ Mo⸗
noꝛa pr̃em ⁊ m—em · I᷑n quo pᷣcepto ſceðᷣm

*

emanãt a radice caritatis tanq́; a ſuo fõtali prĩdpio · Et in ip

Kpls Ro·xii · Plenitudo legis eſt dilectio · Oð ſic patet · Nã p

cepta prime table emanãt a dilectõne dei · ⁊ oſtẽdunt nobis
quõ nos habere debeamꝰ ad deũ · Et pᷣmo corde: qꝛ credere i
vnũ deũ debemꝰ. et hoc tangit᷑ ĩ Pmo eereo Non adoꝛabis
oc ĩ ſecũdo p̃cepto· Nõ aſ⸗

deos alienos· Secũdo quõ oꝛe et h

ſumes nomẽ ꝛc̃. Tercio quõ in oꝑe:et hoc in tercio· Sabbata
ſactifices: Sed alia ſeptẽ emanãt a dilectõne ꝓximi · ⁊ peꝛ illa

ſeptẽ p̃cepta ſecũde tabule hõ oꝛdinat᷑ ad proximum.Et hoc
Orimo quidem ĩ beneficẽtia vt bona que hõ

epto ug · iplicat omnes
actꝰ beniuolẽtie ꝓximo ĩpẽdẽdoſ. Secũdo ĩ ĩnocẽtia vt nihil ĩ

iuſte ſibi inferat: nec in aliquo ſibi noceat · Proximo aũt põt
iĩferri triplex nocumẽtũ puta coꝛdis · oris· ⁊ oꝑis · Oꝑe autem

nocet qͥs ꝓximo pᷣmo Aioe in ꝓꝑſona ꝓpa · Et hoc ꝓhibet quĩ

tũ p̃ceptũ · nõ occides·
bet ſextũ p̃ceptũ Nõ mechaberis· Tercio in exteriori ſbᷣſtãtia ·
et hoc ꝓhibʒ ſeptimũ p̃ceptũ Nõ furtũ facies · Nocumẽtũ au
tẽ oris ꝓhibet octauũ p̃ceꝑptũ Nõ dices falſum teſtimonium

Becũdo in pſona cõiuncta et hoc ꝓhiö

vbi ſcðz Auguſ. ĩplicite ꝓhibet᷑ om̃e nocumẽtũ oris reſpectu

pꝛoximi · Terciũ nocumẽtũ eſt cordis · vt qñ quis cogitat ma
la cõtra ꝓximũ.et hoc ꝓhibet᷑ in nono Nõ cõcupiſceſ reʒ pꝛo
ximi tui/ Et in decimo nõ cõcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi tui

De primo precepto ·
Rimũ pᷣceptũ Nõ adorabis deos alienos· Qð quideʒ
preceptũ ypᷣ̃s exponit Mat .iii :Dominũ deũ tuũ ado

rabis:et illi ſoli ſeruieſ· I᷑n quo deorum plłalitaſ exdu

ditur et vnus ſolus verus deus colendus oſtendiẽ Quod tñ
expreſſius patet Deutro . vi: vbi dicitur · Nudi iſrhael domĩꝰ

deus tuus deus vnuns eſt. Sciẽdũ aũt ꝙ primum Peceptum

Et in prima tabula fuerũt tria pᷣma pᷣcepta ꝑ que hõ oꝛdinat
in deũ · In ſecũda alia ſeptẽ precepta ꝑqᷓ hõ ordinat᷑ ad ꝓxi:
mũ· t iſta oĩa pᷣcepta et eorũ impletio ſalutifera originalit

—ʒ
.

tangit fidẽ · quia fides eſt fundamẽtũ om̃is boni. Vnde apls

Eundamtũ aliud nemo poteſt ponere preter illud qdð poſitũ

eſt. i · fides chꝛiſti · Vnde Kugꝰ. Eides eſt bonoꝛũ omniũ füda

7

mẽtuʒ. Eides eſt humaneſ alutis initiũ ſine bac nemo põt ad
fulioꝛũ dei numeꝛũ puen ire-hoc etiã patz ꝑ Beꝛñ.qui dicit· Ne
mo liberat᷑ a damnatõe que facta eſtꝑ Rdã niſi ꝑ fidẽ dñi no

ſtri hieſu xp̃i. Vnde Rplus ad Mebreos vi · Impoſſibile eſt ſine
ſide placere deo· Vnð Berñ.de patribꝰ veteris teſtam̃ti dicit

Multi ante ſalu atoꝛis aduentũ deũ omĩpotẽ timẽtes: et dili
entes ſue ſalutis gratiſſimũ ꝓmiſſoꝛẽ: credẽtes in ꝓmiſſiõe
fidelẽ · ſperãtes certiſſimũ redẽptoꝛẽ · in hac fide expectatõe
ſaluati ſunt. Ergo m Rugꝰ. Deus vnus adoꝛadus eſt fide in

4

tegra et nõ ficta: vñ dicit nõ adoꝛabis deos alienos · Circa )*
ſaedu ꝙ boc pceptü a multiplicibus homĩbus multipliciter

trãſgredit · ¶ Primi qui trãſ⸗ grediunt᷑ preceptũ hoc ſunt in

ſioeles nõ baptiſati qui cõtinue ſunt in ſtatu dãnatiõis :· Vñ

Toßñᷣ·iii· Niſi quis renatus fuerit ex aqua et ſpũſancto nõ põt
intrare in regnüũ dei · Et Marci. xvi. Qui crediderit ⁊ baptiſa⸗
tus Luerit ſaluꝰerit.qui vero nõ crediderit cõdemnabit᷑ · Sciẽ
dum ꝙ boc firmiter credẽdum eſt ꝙ extra fidẽ catholicã nul

lus Ruatur- MHuius figurã babemus in archa Noe in qua ſo
lũmodo tꝑe diluuii octo pomies in vita mãſerũt aliis omibꝰ⸗

extra archã ſi ubmerſis Querit᷑ de pueris iudeoꝛũ ⁊ chꝛiſtiano

rum qui decedũt ſine baptiſmo vtrũ ſint equales? Rñdet᷑ ꝙ

„

ſie· Et ratio huius q; ſolũmodo habẽt culpã oꝛiginalẽ et nul

lam actualẽ· tã iudeoꝛũ ; chꝛiſtianoꝛũ qui ſine baptiſmo de

cedut ad limbũ pueroꝛũ deſcendüt . ibi habebüͤt penã dãni

id eſt. priuationẽ viſiõis diuine· nõ penã ſenſus· i· penã ſen

ℳ—

ſibil ẽ· Item querit᷑ ptrum pueri iudeoꝛu et infideliũ inuitis

parẽtibus ſint baptiſandi· Reſpõdeo bm Tho.ſecũda ſcde ·

fidem ſuſcipe parẽtibus etiã inuitis· Cõcoꝛdat etiã guil · Sci

Iſtiõe x. nõ licet· Sed qñ ad annos diſcretionis pu eniũt pñt

endum tñ ꝙ ſi quis in articulo moꝛtis puerũ iudeoꝛũ bapti⸗

ſaret ſtatim ad celũ euolaret · Secũdi ſunt heretici qui fal
ſam opinionẽ de fide 1 de eius articulis inueniũt · vel ſequut

vel etiã de ſacramẽtis vel de ſacra ſeriptura· Et tales heretic

ueritis ſuper terram erit ligatũ et in celis. et quodeunqʒ

ueritis ſuper terram. ꝛc̃.· Sed tales heretici exco mmunicatio

nes et ſentential pꝛelatoꝛum paruipendunt contemnunt.

ktez loquuntur quandoq; contra ſacramentum matrimonii

ktem contra baptiſmũ: penitentiamiet confeſſionem. de ui
an

nõ enim contradicunt ſimpli

bus modicum curant. Item pPaꝛuipendunt oꝛdinatõnem

cte eccleſie dei in ieiumig : in feſtiuitatibus . et ſic de als · 1

taleſ non ſunt fouendi quia ipſi cum fautoribus ſunt om
nes excõnicati · vt patet extra de hereticis. Excõmunicamus.
¶ Tercii qui dubitant de fide et taleſ ſolent dicere . ſi ſic eſt
vt ſcriptura dicit· et fides catholica tenet mmagnũ quid eſt⸗

ater ſeripture et ſidei: ſed ta
men non firmiter credunt.· Et tales ſi ſic decedunt dãnabun

7

tur. quia fides chriſtiana debet eſſe foꝛtig in homine: vt ſi eti
am angelus de celo deſcenderet aliam fidem predicaret

ſibi credẽdũ nõ eſſet. vt Patet ꝑ Apoſtolum ad CGalathas . i.

Sed hoc nõ eſt iĩtelligẽdum de bis qui temptantur cum ama

ritudine coꝛdis de fide: tales reſiſtere debẽt . Quia ſecundum

gregorium in paſtorali · Humanum eſt in coꝛde temptatio
nem erpeti demoniacum veꝛo eſt in tẽptatõnis cert amine
ſupari · Sciendum ſacramentum confirmatõnis datur in
fronte: vt quilibet chriſtianus libere audeat nomen chriſti

cõfiteri: etiã ſi ꝓpterea mori deberet maxĩe ꝓpter iſta q̃ ſunt

de neceſſitate fidei· Vnde ad Ro· x · Coꝛde credit᷑ ad iuſticiaz:

oꝛe aũt cõfeſſio fit ad ſalutẽ Er go qui fidem obſeruare ſ- oluz

volüt in coꝛde: et oꝛe nõ audent confiteri: tales ſine dubio p
G bhãc occultatõem fidei dãnant᷑. Quarti ſũt qui articulos ſi.

dei addiſcere negligũt: cũ poſſint et debeãt eos ſ. cire Quilibz
em̃ xp̃ᷣianus cum ad annos diſcretõniſ peruenerit tenet᷑ diſce
re et ſaꝛe ſimbolũ apoſtoloꝛũ:niſi eſſet im poſſibilitaſ igenii

excommunicati ſunt · vt habetur extra de hereticis.Signa au
tem hereticorum ſunt quia loquuntur contra poteſtatem
prelatoꝛum eccleſie quam chriſtus eis contulit dicens eis
in apoſtolis ſuis. vt habetur Machei.xvii · Quodcunqʒ niga L
0

.

DepRBs6. pRMO. .

ſie ꝙ nullo mõ addiſ cere poſſet · Ergo qui artidos fidei friuo
le et ey cõtẽptu addiſcere nol h cũ addiſte poſſzʒ moꝛtlr pecca
ret: et tali nõ eſt miniſtrãdũ ſacramẽtũ euchariſlie donec ad⸗
diſcat · Vnde ad remouẽdũ impedimẽtũ p̃dictũ ſtatueꝛunt iu
ra ꝙ tenentur docere patrini ſuos filios ſ pirituales ſimbolũ
et orõem domiĩcã ſi ꝑentes in hoc negligẽteſ ſunt vt patet ꝑ
decretũ Aug. qd ponit᷑ de cõſecra · di · iu .· ¶ Ouinti ſũt qui fi
dẽ pꝛeſũptuoſe ſcrutari volũt et nibil credere niſi quod poſ⸗
ſit eis rõne liquida demõſtrari:qui plerũq; in erroꝛem labũ⸗
tur: et tales moꝛtaliter peccãt et meritũ ſidei ꝑdũt . qꝛ ſcdðum
Crego . fides nõ hẽt meritũ vbi humana ratõ Paeber expimẽ⸗
tũ · Vñ hanc pꝛeſũptuoſã perſcrutatõnem dehoꝛtatur Sapi
ens Eccĩ.ii · Altioꝛa te ne queſieris: et foꝛtioꝛa te ne ſe crutatus
fueris · Quia qui ſcrutatoꝛ eſt maieſtatis opprimetur a glia·
Bern·Eidem pꝛeſũptuoſe ſcrutari temeritas eſi: credere pie⸗
tas ẽ: noſcere vero vita eterna ẽ. mpoſſibile eſt em̃ fideʒ per
ratõem perſcrutari· Vnde Grego· in omelia quadam · Fides
eſt earũ rerum que apparere nõ poſſunt · que ergo apparẽt
fidẽ nõ habẽt ſed agnitõnem. ¶ Dexti ſũt ꝗ inſ pectões ſoꝛti
legas faciũt et diuinatõibuis intẽdũt · Vt autem appareat qũ
actus diuinatõnis ſit moꝛtale vel veniale peccatũ· Tunc ſci⸗
endum ſecundum Menricum de firmaria. actum diuina
tionis et ſoꝛtilegii quis poteſt exercere · Primo modo credẽs
per illum actum realiter aſſequi quod intendit: puta alicu
ius amorem:vel furti reuelationem:vel futuri euentus pre:
cognitõnem · Sicut quis cum qua contrahere debeat: et ſic
moꝛtaliter peccat:et eſt grauiſſimum peccatum ·. ¶ Secundo
licet non credat per actum illum realiter aſſequi quod inten
dit: tamen vult curioſe experiri vtrum aliquid efficacie ſit in
tali actu an non. et hoc iterum eſt moꝛtale licet non ita gra⸗
ue ſit ſicut eſt primum. t ratio eſt · quia talis eſt dubius et
fluctuans in fide catholica poſtquam contra veritatem et
firmiiatem fidei catholice proponit experiri talia que ſct
et ſcire debet per fidem catholicam eſle repꝛobata: ¶ Ter
dio modo ſi ex ſola leuitate vel ſimplicitate hoc exerceat:

nibil tamẽ credens in hoc eſſe virtutis et efficacie: nec eti⸗

am experiri intendit an in hoc efficacia aliqua exiſtat: ſed

ſolum ex leuitate et ſimplicite hoc facit · hoc ſolum vide tur

* „ ⏑

veniale peccatũ maxime quãtũ ad laicos. Sed quan tũ ad cle⸗

ricoſ qui tenẽt᷑ ſcire hoc ĩ iure eẽ ꝓhibitũ ſẽꝑ eſt peccatũ mor

M

*
.

TP egiptiacos · Octau

—„W

tale : cũ per hoc iura decernãt eos ꝑ annũ de cõmunione Puã
dos · q; ſolũ ĩdici᷑ ꝑpro moꝛtali pecceato· ¶¶ Sepumi ſüt qᷣtẽ
pus a dies egiptiacos obſeruãt. Sciẽvũ tñ eſt ꝙ ſi certũ tẽpꝰ
obſeruet᷑ in his actibus qͥ depẽdẽt a cã naturali: puta ab ĩflu⸗
entia celeſti · ſicut potionis ſũptio in medicinalibus· agroruʒ
ſemĩatio.arboꝛũ plãtatio·⁊ ſic de aliis · hoc nõ eſt idolatrie: ſʒ
ſagacitatiſ et prudẽtie: et hoc nullũ peccatũ eſt. Sʒ ſi veꝛo ob
ſeruent᷑ hec in aliis actibꝰ qui ſolũ depẽdẽt ab hoĩs libero ar
bitrio: puta mercatio · vxoris traductio · herbarũ collectio · et
ſic de coſimilibꝰ. q; in tlibus obſeruare tꝑs et dies egiptiacoſ
eſt peccatũ moꝛtale · Vñ dicit᷑ in decretis · xxvi.q· v. Hon licet
xp̃iano elemẽta colere · nec lune nec ſtellarũ curſũ obſeruare
in cõiugũs ſociãdis· nec in herbis colligẽdis · nec ĩcãta tões li
cet attẽdere · Ergo repꝛehẽſibiliter peccant qui in nocten ati

uitatis xp̃i: et Tohis baptiſte ſuas ĩcãtatõnes faciũt · Sciẽdũ

quoq; qñ neceſſe ẽ aliquẽ xp̃ᷣianũ ire· vel aliqð opus ĩchoare
primo ſigno crucis debʒ ſe munire: 2 dñicã orõem et ſymbo
lũ dicere: et ſic de dei adiutorio cõfidere ꝙ ſibi ꝓſꝑabit᷑ in his
quãtũ ad ſalutẽ ſuã pertinet· Vñ aug . dicit · Oĩs dies bona ẽ ·
quia ſicut pᷣmã diẽ: ſie ſecundã et terciã et quartã fecit deus·
Ergo nullus obſeruet qua die exeat de domo vl opus aliqð ĩ
choet In cõtrariũ faciũt illi qui obſeꝛuãt diẽ innocẽtũ a alioſ
ples dies eẽ dies egiꝑtiacos· Vnde Rug · Nõ obſeruetis dies
i ſunt qui ſomnia aduertũt et ſeruant ·
Oõtra quod dicit᷑ leuitid · xix · Nõ augurabimini: nec obſerue
tis ſomnia. Sciẽdũ tamẽ ꝙ ſõnioꝛũ eſt multiplex cauſa · Prĩa
eſt diſpoſitio coꝛꝑis · ſicut homines frigidi ſomniant frequẽ
ter ꝙ ſint in glacie vel in niue · quia fantaſmata foꝛmantur
conformia tali diſ poſitioni · Vnde Ruguſtinꝰ .· de ſpiritu et

anima-Fuxta infirmitatu m diuerſitates diuerſa accidimt :

DeDB6. PBIMO.

ſomnia · Et ſedum moꝛuʒ et humorum uarietates uariantur
et ſõmia · nazʒ al ia vident ſanguinei: alia colerici: et ſic de aliis ·

Moc poſſumus cognol⸗ cere nã timoꝛoſis apparet quandoqʒ;

quaſi ſint in anguſtis cõſuituti ſqʒ in ꝑpſecutõne gladii: vel ĩ 8

uoꝛatõe ferarũ et canũ: et ꝙ cadant ab alto ad imũ (Secun
do cõtĩgũt ſõnia bm Cregli · vui · moꝛaliuʒ c. vii · ex plenitudi
ne vẽtiis uel inanitate· Et hec duo om̃s exꝑimẽto cognoſcĩꝰ

eſuriẽti appet in ſõno quaſi comedat · ⁊ ſitiẽti quaſi bibat.
Tercio contĩgũt ſõma ex pᷣcedẽtibus cogitatõnibus et oc

cupatõibus. Vnð Salomõ. Mltas curas ſequũt᷑ ſõnia b' ap
paret in nobiſipſis manifeſte: q; a attẽte cogitamuſ ui

gulãdo: hoc occurrit cõiter in ſõnis ¶ Quarto cõtigũt ſõnia

a demonibus · ut quãdo a demonibꝰ ĩmittũt᷑ alique uiſiones

imaginarie in doꝛnuẽdo et ſic plures decpiũt· Vñ eccẽ · xxxiii ·
Multos errare fecerũt ſõnia et illuſiones uane · Vnde catho ·
Sõnia ne cures naʒ fallũt ſõnia plures · Exẽplũ de illo diuite
cui ſõniauit ꝙ diu deberet uiuere: 1 ſic mitas diuitias congꝛe

gauit · et poſtmodũ in bꝛeui defũct? eſt dicẽs ·O uanitas ſom

nioꝛũ qualiter decepiſti me · ¶ Quito cõtĩgũt ſõnia ⁊ viſiões

cum deus per ſe vel per miniſterium angeloꝛũ immittit ali⸗
cui imaginarias uiſiones adð aliqua futura deſignãda · vt ptz
de ioſeph ſpõſo marie cui apparuit angelus ĩ ſomniis dicẽs
Tolle puerum et matrem eius et fuge in egiptum · Sed hoc

7

raro contingit niſi valde bonis et ꝑfectis Sed illa ſomnia a
demonibus contingunt multis vt cõmuniter Vnde Crego.

.

wi · moꝛalium· Nimirum cum ſomnia tot rerũ qualitatibꝰ

alternẽt tanto eis credi difficlliꝰ dʒ: quãto et ex quo im pulſu
ven iant facilius non elucet · ¶ Noni ſunt qui ad phitoniſ⸗
ſas accedunt et quedam occulta ab eis requirunt · vt furta ·
et ſic de aliis · quod ſtricte probibitum eſt · vt patet · xxvi · q·
vi · Non obſeruetis · Vbi dicitur qui talibus credunt: aut ad
interrogãdũ eas earum domus introeant: aut eas ad domos
proprias ducunt: ſci ant ſe fidem catholicam et baptiſmum
preuaricaſſe et paganum et apoſtatam: et dei inimicum

et iram dei imperpetuu m grauiter meruiſſe ( Sciendum

„

*
4

omẽs qui tales phitoniſſas accedũt totiẽs moꝛtaliter peccãt

ſt ille . O quã grãde mẽtit a es· et illos de quibus dicis inno:⸗

DePRG. PRHMO.

Quia nõ licet cõſiliũ a dyabolo inquirere: qui inimicꝰ moꝛta

lis eſt omniũ noſtrũ: ⁊ ſemꝑ habʒ malã voluntatẽ cõtra nos

quõ nos impediat in ſalute noſtꝛa· Inſuꝑ nec eis eſt credẽdũ

quia dyabolꝰ qui ꝑ eas loquit᷑ ᷣm dictũ chꝛiſti in euãgelio · vt

habet᷑ Iohis vui ·. Mẽdax eſt ⁊ pater eius ſcʒ mẽdacii · It ꝑ hoc
nitit᷑ qñq; ĩnocẽtes infamare eo ꝙ ſunt ſibi magis cõtrarti
Vnde exemplũ. Quidã comes in vna auitate ſui domin i ha⸗
buit talẽ phitoniſſã qᷓ occulta ⁊ ſecreta manifeſtabat: ad quã
acceſſit temptãs eã: et queſiuit ab ea de duobus equis quos
dicebat ſibi eſſe furatos. Et ipſa indicabat ei: et quo veniſſẽt

center inculpas· quia equos meos adhuc in ſtabulo meo ha⸗

beo· ¶ Decimi ſunt qui ꝑ ferrũ candẽs vel aquã bullientẽ
vel duellũ temptãt deũ . qð eſt grauiter ꝓhi

expectat᷑ aliquis miraculoſus effectus a deo· tũ quia oꝛdinã⸗
. . — 72„ 5 „ ₰ W
tur ad iudicandũ occulta.que diuino iudicio reſeruant᷑· tum
Aua etiã huiuſmodi iudiciũ ñ eſt auctoꝛttate diuina ſancitũ

ℳ„

ed ꝓhibitũ. Vt patz Deutronomii vi. et Math.iii. vbi diciẽ

nõ temptabis dñm deũ tuũ. Ergo talibus ſic deũ temptanti
bus.nec eſt dandũ auxiliũ vel coſiliũ ad talia exercẽda · ſed oĩ

brus viribus retrahẽdi ſunt a talibus:qꝛ ſi ſic moꝛiant᷑ eterna
liter dĩ nabunt ¶ Vndedmi ſunt qui peccata ſua cõſtellatio

nibꝰ et inf luẽtiis planetarũ aſcribũt· et ſunt tales quidicũt
fatũ eſſe · Cõtra quod dicit Grego· Abſit inquit a fidelibus ꝙ;
eſſe fatũ aliquid dicãt. vitã em̃ hoĩm ſolus cõditoꝛ qui hanc
creauit ammiĩſtrat· Eatum in vulgari dicitur das iſt mir be⸗
ſchert · Ego autem addo · das beſcherlin vnd das verlin lauf

fent miteinander · Si vnus nõ furaret᷑ nõ ſuſpenderet᷑· Et cri

ſoſtimus ſuꝑ matheũ arguit et improbat tales qui dicũt ꝙ
ſua vicia habeãt a cõſtellationibꝰ dicẽs. Si aliqs adulter aut
hbomicida fieret ꝑ ſtellã. magna eſſet iniqtas ſtellarũ · Maioꝛ
aũt illiꝰ qui creauit ſtellas. Nã cũ p̃ſcius futuroꝛũ deus ſit ex

quo tãta iniqtas futura eſſet ex ſtellis:ſi noluit emẽdare nõ ẽ
bonꝰ. Si aut voluit et nõ potuit · nõ eſt om̃ipotẽs ſed ĩpotẽs

itũ . tũ quia ibi

DPRG. PBHMMO.

que oĩa ſũt cõtra fidẽ xpᷣianã:cũ deꝰ ſit ſũme bonus. Vnde
Plal. Qõ fitemĩ dño qm̃ bonus · Vñ Ariſto · xi · methaphi · Deꝰ

eſt optimũ bonũ et ſẽpiternũ · ctẽ qꝛ oĩpotẽs· Vnde pſal. Om

nia quecũqʒ voluit dñs fecit in celo et in terra · Vnde dicim⸗

in ſymbolo · Credo in vnũ deũ pr̃eʒ oĩpotẽtẽ f·c.⁊ ter · Ergo

grauiter peccãt qui tenẽt fatũ · dicẽdo quãdo hõ male morit

ſiue ſuſpẽdatur ſiue cõburat᷑: tunc tales dicũt ꝙ ſic opoꝛtuit

fieri qꝛ deus ſic voluit ⁊ oꝛdinauit ⁊ ad hoc natus eſt: ꝙ talia
facere ⁊ talia pati debuit · Hoc eſt contra honoꝛẽ dei loqui · qꝛ
deus qui eſt ſume bonus nõ vult niſi bonũ.· Vñ Apo · i · theſß·
iii · Mec eſt volũtas dei ſãctificatio vr̃a· Ergo aſſcribi debʒ ma

licie ꝓpe ipſiꝰ hoĩs et nõ diuine oꝛdinatõi: licʒ ᷑m ꝗugu no

ſtra aĩalis ſenſualitas ꝑ cõſtellatões pꝓlꝰ inclinat᷑ ad vnũ vici
um ĩ una cõſtellatõne qᷓ; in alia· Et etiã ĩtelligit᷑ ſic ð vtutibꝰ

vtpote ſub uenere natꝰ ad luxuriã · Natus ſub marte ad bel:
lũ · Natus ſub vᷣgine ad caſtitatẽet ſic de aliis · Tamẽ iſta incli

natio manet ſub poteſtate ipſius rõnis hũane · Vñ Ceñn · iiü ·
dixit deus ad cain iratũ uoletẽ occidere fr̃em ſuũ · Subtus te
erit appetitꝰ tuus:et tu dñ aberis illiꝰ.Vñ etiaʒ Rug·Oẽ pec⸗
catũ eſt adeo uolũtariũ:ꝙ ſi uoluntariũ non eſt: peccatũ nõ
eſt · Vnde Seneca· Dimitte excuſ atõem: nemo peccat inuitus
Ergo illa ĩclinatõ ſiue ille cõſtellatões nõ ponũt neceſſitateʒ
peccãdi . ¶ Duodecimi ſũt q auguriũ obſeruãt:qð auguriuʒ

attẽdit᷑ in geſtu et cantu ⁊ ĩ uolatu auiũ· Verbi gr̃a:· Cũ galli

na cãtat· ⁊ canis latrat· ⁊ coꝛui ſupꝛa domũ ſe ponũt.et cucu
lꝰ gucguc clamat · ꝗᷓ oĩa uana et ſuꝑſticioſa ſũt . Exẽplũ legit
qdam mulier egrotauit uſq; ad moꝛtẽ: et dixit ei filia ſua.
Mater mitte ꝓ ſacerdote vt confitearis peccata tua· Qui ma
teꝛ· ad quidęſi modo ſũ ĩfirma craſ aut poſtcras ero ſana· Ei‚⸗
lia vero uidẽs eã ſꝑ deterioꝛari:adduxit plures vicinas ut eã
ſimir monerẽt. Quibus illa: quid dicitis ul timetis ? Ego ñ
moriar ante duodecim annos · quia audiui cantare cuculum
in die Maii qui dixit mihi · ⁊ tandẽ in illo periculo obmutuit
Et tunc miſit filia ſua pro ſacerdote · Qui uenit et attulit qð
debuit: et ad eã ueniẽs querit ſi uelit aliquid conſiteri ? Tlla

ſolũ dicebat gucguc.Itẽ ſacerdos offeꝛt ei coꝛpus domini eti
am querit iterum ſi credit eſſe ſaluatoꝛem ? Et illa reſpondit
gucgucet ſic reuertente p̃ᷣſ bitero poſt paululũ obiit.· ¶C TIre
decimi ſũt qui nigꝛomãtiã exercẽt ·qð fit ꝑ mortuos ſuſcita
tos:ſed iſta nigromãcia nõ ẽ apð vulgares hoĩes uſitata: er
M go de ea pro pñti nõ loquimur · Sciẽdũ tam̃ ꝙ ples homĩes
plures vanitates circa morientes attendunt · Primo eniz di
cunt ꝙ quando agonizans ſudoꝛem emittit ꝙ ſit baptumus
quia ſicut in ingreſſu baptiʒatus eſt:ſic in egreſſu exudat eũ
dem baptiſmum quod eſt erroneum. Item aliqui dicunt q;
aĩma recedẽs a coꝛpoꝛe non habebit requiem donec pulſatũ
fuerit ei· ICtẽ aliqui dicũt ꝙ interim ꝙ pulſus fit aĩma cõſitet
kteʒ aliqui dicũt ꝙ quãdo aĩma egꝛeſſa eſt a coꝛꝑe tũc prima
nocte ꝑnoctabit cum beata gertrude · ſecũda nocte cũ archã
gelo michaele · tercia nocte vadit ſicut diffinituʒ eſt de ea · qð
eſt erroneum· Vnde de peccatoribus dicit Tob. Ducunt in bo
no dies et in puncto ad infernum deſcendunt . Simile dieen
dum eſt de bonis et perfectis et innocentibus qui immediate
volant ad celum · Sed qui ſunt mediocriter boni immediate
deducuntur ad purgatorium. Item aliqui dicunt ꝙ ſabbato
de ſeꝛio anime exibunt de puigatorio: et ſic requiem habebũt
vſq; ad ſecũdam feriaʒ: tunc reintrabũt cum primo quis ali
quid ceꝑit laboꝛare · Et ex hoc volunt inferre ꝙ peccatũ ſit in
ſecũda feria nimis mane ſurgere et laboꝛare.Sed ꝙ ſabbatis
de nocte diu laboꝛant hoc ꝓ nullo peccato reputãt: cuius op
poſitum tamen eſt verũ · O anime non exibunt de purgalots
rio ante plenariã purgatõnẽ oſtẽditur Math.v.Nõ exies in⸗
de donec reddes nouiſſimũ quadrãtẽ · Ftẽ aliqui exereẽt ſuꝑ
ſtitionem cum acu cum qua cadauer moꝛtuuʒ conſutum eſt ·
¶ Quartidecimi ſunt qui circa ſoꝛtes et circa variã inſpecti
onẽ ꝓſalmorũ·euãgelioꝛũ.⁊ aliarũ ſcripurarũ futura preno
ſticare volũt.᷑tẽ qui ponũt cumulũ ſalis et cedulas ſcriptas
vel non ſcriptas in occulto poſitas:et conſiderare volunt qͥs
quam accipiat · Vel ex veſtucis inequalibus pꝛepoſitis quis
maioꝛeʒ vel minoꝛem accipiat · Vel ex taxilloꝛum proiectione

DGEDRG. DRIMNOD. k.

in libꝛũ qui noĩnat᷑ liber ſoꝛtiũ. vel etiam conſiderando in ta
xillis quis plura puncta ꝓiiciat: vel etiam dum conſideratur
quid ĩ aptõe libri occurrat · ⁊ ſic de aliis · ¶ Quĩdecimi ſũt ꝗ N
in pueꝛꝑio et cũ mulieribꝰpꝛegnantibʒ et pꝑientibꝰ ſuꝑſtitöeſ
exercẽt · Verbi gra· ſicut qͥ mlierẽ difficultatẽ habẽtẽ in ꝑiẽdo
cucũcingũt cĩgulo viri ut eo leuius ꝑeat · Ttẽ dicũt młlieres q ĩ
ꝑtu vlł ĩ puerꝑio moriũt᷑ nõ poſſe uideꝛe clarã faciẽ dei:ſʒ peꝛ
velamẽ · et dicũt ꝙ mulieribꝰ nocet cũ ĩ ꝑtu ꝑiclitant᷑. qdð ẽ fal
ſũ niſi eſſẽt pabiles ꝙ aboꝛſũ paterẽtur ·puero eĩ ſic ĩ vtero
moriẽti nocet:qꝛ nũq; uidebit faciẽ dei · tẽ qui mlieres faci
ũt ſteriles· quia tot homicidioꝛũ rei eẽ vidẽt᷑ quot cõceptꝰ co
nant᷑ impedire · Et qui occidũt pueros in vtero mrĩs ſciẽter
Sicut ille meretrices que gerũt ſe ꝓ virginibus cũ impꝛegna
te fuerĩt: et ſic fetus in vtero occidũt· Ve eis et illis antiqs ue
tulis que talibus dãt auxiliũ ⁊ cõſiliũ ad occidẽdũ tles půo5 s
in vtero mr̃iſ qð ẽ maximũ peccatũ ·qꝛ exſuꝑat homicidiũ cu
iuſe rqz primi bapelgari. t rõ eſt qꝛ in puero iſto o ccidit᷑ aĩa
cũ coꝛꝑe.ſʒ in hoĩe baptiʒato occidit᷑ ſolũ coꝛpus· Vñ Machx
Nolite timeꝛe eoſ qͥ occidũt coꝛpꝰet vna aĩa pᷣcioſioꝛ ẽ q; cen
tũ milia corꝑa · Tdẽ de illis viris maledictis qᷓ uxoꝛes ſuas im
pregnatas ꝑturbãt vᷣbis vł factis ꝑcutiẽdo trudẽdo · et ſic ef⸗
ficiũtur homicide ꝓpᷣoꝛũ filioꝛũ · It mł ieres nõ debent ſe ſuꝑ
hoc remittẽ q̃ ſũt ĩpꝛegnate:⁊ ꝓpterea viros ſuoſ ad iracũdi
am ꝓuocare: ſʒ uiros ſuos debẽt honoꝛare et eis ſpõte obedi
re. Vñ dixit dñs ad euam:vt habet᷑ Cen.iii .· Sub poteſtate vi
ri eris· Quia mulier exiſtẽs pertinaciter inobediens viro ſuo
in licitis et honeſtis: et contemnens preceptum eius in his
in quibus tenetur ſibi obedire peccat moꝛtaliter et offendit
deum grauiter · Ergo debent ſimul pacifice uiuere:tunc deꝰ
moꝛatur cum eis · Vnde Hſalmiſta · In pace factus eſt locus
eius. Sic econuerſo cum ſimul litigant tunc diabolus moꝛa⸗
tur cuʒ eis · Ttem qui cum gladio euaginato benedicunt mu
