ꝙ circa materiã veſtiũ multũ ðfecit curioſitas hũana. DPrimo
em̃ fuit materia veſtis de pellibꝰ Vñ Ceñ · ii · Pecit deꝰ ade ⁊
vxoꝛi ſue tunicas pelliceas· Deinde ꝓceſſũ ẽ ad lanã q̃ lenioꝛ
ẽ q; pellis · Tercio ẽ ꝓceſſũ ad cortices herbarũ ſicut ad linũ
Quarto ad ſtercoꝛa vermiũ ſcʒ ad ſericũ. deinde ad aurũ ⁊ ar
gentũ et ad lapides precioſos · que p̃cioſitas veſtiũ diſplicq;
multũ deo · In ſignũ huius legi q; qui primitus inter roma
nos vtebatur veſte purpurea a fulmine eſt percuſſus · et ſic
ſubitanea moꝛte interiit · in terroꝛem et in exemplum ſ equen
tibus ne vnquam aliquis audeat ſe contra deum ſuper be in
precioſis veſtibus erigere. Et etiam talis precioſitas veſti
um eſt reprehenſibilis reſpectu coꝛpoꝛis humani quod eſt

de cinere et terra factũ:et in terrã L in cinerẽ reuertet᷑. Vnde be
Ereg · in omel·. Indignũ eſt em̃ vili eineri fieri purpureũ ſae ien
cum · Gt de hoc Bern in quodã tractatu de paſſiõe · Quid ſu ſick
perbis terra et cinisæqᷓd veſte nitida gloꝛiaris g ſubter te ſter So
nit tin ea et operimẽtũ tuũ erũt vermes · hec tua veſtis erit. pet
Item illi qui ſe exterius oꝛnãt precioſis veſtibus · ſiles ſunt ſe ſun
pulchꝛis dealbatis que exterius apparẽt homĩbus precioſa oft
intus ſunt plena oſſibus moꝛtuoꝛũ:Vnde tnnocẽ. ð vilitate Mit
cõdicionis humane · Quid eſt homo precioſe omatus niſi ſe de,
pulchꝛũ foꝛis dealbatũ.intus autem plenũ ſpurciciaghoc eui
dẽter apparet in meatibus noſtri coꝛꝑis· Vnde Nugꝰ in quo t
dam ſermõe . O homo ſi cõſideras quid ꝑ os· quid per aures uet
quid ꝑ nares cet eroſq;ʒ meatus egrediat᷑: nũquã vilius ſter q c6
liniũ inueniſti · Qum ſic noſipſos attẽte cõſideramꝰ. quid ſᷣm 6mtte
coꝛpus ſumus: tũc merito de precioſitate veſtiũ erubeſcimus ſerl
¶ Secũda cauſa eſt mollicies veſtimentoꝛũ· Cõtra hoc toh̃. 22
baptiſta qui in vtero fuit ſanctificatus:et nũquã aliqð petm̃ ger!
cõmiſit moꝛtale: habuit durã veſtẽ et multũ aſperã· Vñ Ma faarit
thei · iii· dicit · Epſe TCobãnes habebat veſtẽ de pilis cameloꝛuʒj. ccddet
vbi dicit glo Weruus dei nõ debet habere veſtẽ ad decoꝛẽ vel ſuertt
ad delectationẽ: ſed tãtum ad tegẽdam nuditatẽ· Vnde xpᷣus vpolut
dicit in euãgelio. vt habet᷑ Mathei ·xi · Qui mollibus induunk mop
in domibus regũ ſunt · Vnde ex iam dictis apparet differẽt ia enctn.
inter ſeruos chꝛiſti et ſeruos huius ſeculi · Quia ſerui hurꝰ ſe eigmo
culi querũt in veſtitu coꝛpoꝛis delectationẽ et nitoꝛẽ et molli kſore
ciem. Vnde Bemardus. Mollia indumẽta molliciẽ aĩe demon trer an
ſurãt. Nõ em curaret᷑ cultus coꝛꝑis: niſi prius neglecta fuiſſz (uudeh
mẽs inculta virtutibus. Sed ſerui chꝛiſti tm̃ ad tegẽdã nudi gige⸗
tatẽ veſtitũ qᷓrũt ·Vñ apls·i. ad Thi · vi · Mabẽtes alimẽta 1 emri
bus tegamur his cõtenti ſimus · Ymo ſeruis chꝛiſti cõpetit cobet
aſperitas veſtiũ ad domãdũ ip̃am carnem· Vnde pſal. Ego iudn
aũt cũ mihi moleſti eſſent induebam me cilicio. ſcz demones dedig
per infeſtationẽ carnis· Vnde Berũñ· ſupꝑ cantica. QOhꝛiſt? qiu mend
non fallit̃ elegit quod carni moleſtius eſt· Ergo vtilius illud ferbin

et etiam magis eligẽdum . Et quiſquis aliud docet vel ſuadet Mon

täle
wei
un
berteſ
heſn ⸗
lesſurt
snron
olien⸗
s ne
Custoeen
ginge
pperauns
hlug ſer
d qudn

—

enidame

mnboh
iaiiegei
ri⸗Vi
Zcamclen

PdeeNn

lriin
Puosnovunt
re nſte tli
ſenuhe ſ
o . 6 ol
i iedani
ngen
dittintn
Esinitni

Caltähe⸗

DOD SVDGRBNN

ab eo tanquã a ſeductoꝛe eſt cauendũ · ¶ Tercia cauſa eſt ex⸗
traneitas quãdo ſcʒ aliquis vult habere veſtes extraneas ve

ſiibus alioꝛũ diſſimiles · Et talbus minat᷑ dominus · vt habet

Sophonie · i· Viſitabo ſuꝑ principes et ſuꝑ filios regis et ſu
per omẽs qui induti ſunt veſte peregrina · Veſtis peregrina

ſunt iſti varii modi et noue adinuẽtiões veſtiũ que ab ãtiquo
nõ fuerũt · Moc patet illis qᷓ ante vigĩti vlł q̃dragĩta annos vi
xerũt vel · lx · ꝙ tales nouitates et vanitates et incſiões nõ

viderũt quales iã vidẽt · Et ve illis qui tales nouita tes inue

nerunt vel adhuc nitunt muenire · Quia ſicut ille laudabilis
eſſet qui nouã virtutẽ et nouũ modũ laudabiłẽ viuendi inue

niret Quia ꝑ hoc a deo et omibus ſanctis eius honoꝛaret᷑ in

celo · Et cuʒ hoc ꝑticeps eſſet omniũ meritoꝛũ uloꝛũ qui eum

imitarent᷑· et gaudiũ ſuũ accidẽtale in celo augment aret᷑ pro

pter hoc a quolibet homĩe qui eũ imitaret᷑) Sic ꝑ oppoſituʒ
vituperabilis eſt ille q nouũ viciũ inuenit · vel adhuc ĩueniet
qꝛ ex hoc irã dei grauiter cõtra ſe cõcitat· et reus erit omniũ
peccatoꝛũ illoꝛũ qui eũ imitant᷑· Et ſi dam nabit᷑ tũc pena ſua
accidẽtalis augmẽtabit᷑ ei a quolibet homĩe qui eũ imitatus

fuerit in hoc vicio vſq; ad nouiſſimũ diem · Similiter illi ꝗᷓ
volũt habere veſtes diuerſoꝛũ coloꝛũ repꝛehẽſibiles ſunt· C

ratio poteſt eſſe quia tales diuerſi coloꝛes in lana ouiũ nõ in

ueniunt᷑ naturaliter · Si taliũ coloꝛũ dominꝰ ſic voluiſſet eſſe

lanam ouiũ ipſe potuiſſet depingẽ oues ſicut depinxit aues.

et foꝛte a principio nõ fuit facta pictura hmõi abſqʒ curioſi
tate a culpa· Legit᷑ de vna virgine quã remoꝛdebat cõſciẽtia

ſua de hoc ꝙ habebat veſtes alterius coloꝛis q́; naturalis. N

legãs cõtra ſe ꝙ ouis que nũquã peccauerat cõten ta fuiſſet
naturali coloꝛe ip̃avo ꝗᷓ multũ peccauerat precioſioꝛe vteret᷑

coloꝛe · Et in veritate cum homo veſtẽ mẽdicet ab oue· Tuxta
illud verbum Ruguſtini: Quis mandatũ euãgelicũ implens

de duabꝰ? tunicis dat vnã nõ habẽti · ſufficere debẽt homini
mendicanti coloꝛ iſte qui ſufficit oui elemoſinã largienti· Su
perbus mendicug eſt cui non ſufficit id quod ſuffficit illi a
quo mẽdicat · ¶ Quarta cauſa eſt ſuꝑfluitas. Doteſt aũt illa

E

ſupfluitas eſſe triplex · Prima eſt ſuꝑfluitas in il lis q volÄilt
habere diuerſa paria veſtium. Et potius volunt veſtimẽta a au
tineis comedi q́; inde xpᷣ̃um in pauꝑibus indui ˖ Vnde Laco · dſ
bi· v. Rgite nũc diuites ploꝛĩtes· vlulate in miſeriis qᷓ eueni Iit
ent vobis diuitie veſtre putrefacte ſũt. 2 veſtimẽta vrã a iti :·· eien
neis comeſta ſũt · Nliqui habẽt tot veſtimtoꝛũ paria quot ſi üt izn
dies in ſeptimana. ⁊ plura qñq;. et plures pauꝑes ſũt qui ſu ult
ſunẽt magnaʒ miſeriaʒ victu et veſutu·. Bern· amant nud. ul
damant famelici. cõquerunt᷑ nobis · fame ⁊ frigoꝛe miſera i!
biliter laboꝛantibus · quid cõferũt tot mutatoria vel exten⸗ iuis
ſa in pticis. et plicata in manicis g Quõ tles diuites implent foun
doctrinã xp̃i. qui dicit in euangelio. Qui habet duas tunicas i
det vnaz nõ habẽti · Cũ tales habeant · v · vi · vel . vii · tunicas · AWim
et nemini quicqʒ dãt· Signũ eſt ꝙ tales nõ habent veram co⸗ uuns
ritatẽ dei et ꝓximi· Vnde i. Tohã · iii · Qui habuũit ſubſtãtiã mũ plat
dir et viderit fratrem ſuuʒ neceſſitatẽ habere· ⁊ dauſerit viſce fHl
ra ſua ab eo · quõ caritas dei manet in eo⸗ Secũdo mõ conſi wint
derat᷑ ſuꝑfluitas in illis qui volũt babere lõgaſ veſtes vt ma lh
ioies uide ant᷑· qð uiciũ miłtũ abũdat iaʒ in quibuſdaʒ uiris q Fom
pileos lõgos deferũt ĩ ca pitibꝰ. calopedia in pedibꝰ· ueſtes metid
=DDG lõgas per terraʒ trahũt ſic uolẽtes adiicere ad ſtaturã ſuaam Pls
cubitũ unum · Cũ yp̃s dicit in euangelio vt habet᷑ Math · vi. nüt
Quis vrm cogitãs põt adiicere ad ſtaturaz ſuã cubitũ unum ſom
Item eodẽ uicio laboꝛant domine que lõgas caudas trahũt Dlsb
pcioſis veſtibus terrã induẽtes poſt ſe· de nuditate in pau Nbien
beri⸗ xp̃i nõ curãtes · Caude pulices colligũt et pulueiẽ hok emi
bus mouẽt · xp̃m uero quem in tot pauꝑibꝰ cõſpiciũt nunduzx Dino
nõ operniüt · Multũ eſt etiaʒ rep̃hẽſibile ꝙ caude aſſumuntu uuthe
cum natura boĩbus caudã negauit· Sz miſeri hoĩes eam ſibi Mor
aſſumũt·a in hoc cõtra oꝛdinatõem creatoris faciũt:qui eas ii
ſine cauda creauit. Qm̃ ſi placuiſſet utile hoĩ fuiſſet eundeʒ iiit
hoĩem cũ magna cauda creare otuiſſet · ſicut uulpẽ leonem eig
et cetera aĩalia · Timẽdũ eſt tallb⸗ ne diabolꝰ in caudis quie⸗ ſuos.
ſcat. Vnde legit᷑ de quodaʒ ſancto ꝙ ip̃e quẽdaʒ diabolũ ridẽ is d
tẽ vidit · Et queſiuit ab eõ q̃re rideret? Qui dixit ei ;· Vidi ſo cũ huber

ſiri
dahn
Ndebr⸗
nsias
Npin
migton
sſirgui
muntſue

igemin

nNerd
ltrsingen

as tunn
vütunncs

MNNG.

omün
dulenti
niwnin
ſpeſteser
oldcgtin
ſoy'n
oſermiſi
lur Mehe
abtünnun
cuds Nlli
wrtengt
retphlein
iſpei⸗ nn
Ude ſunnn

ſolus bonus eſt honoꝛandꝰ. hec
babitum repꝛehenſibilem ¶ Supeꝛbia capitis et etiã criniuʒ

DDdDA SvDEBBKE Kk.

me equitantẽ ſuꝑ veſte cuiuſdaʒ mulieris: que duʒ traheret
caudaʒ ſociꝰ meꝰ cecidit in lutũ: et inde riſi. Tercio mõ ſuper
fluitas eſt in illis q volunt habere caputia magna et lata de
qᷓ̃ttuoꝛ quĩqʒ vel ſex vlnis:⁊ manicas lõgas in tunicis vſz ad

terrã depẽdẽtes · inciſiones mitas et lõgas tam in caputiis
q́; in tunicis· in qbꝰ oĩbꝰ ẽ magna ⁊ ĩutilis ſ uꝑfluitas · Quia

talis ſuꝑfluitas nõ eſt ad honoꝛẽ dei · nec etiaz pdeſt ipſi hoĩ
nec coꝛpi qð exĩide aggrauat᷑· nec aĩe que exĩde maclat᷑ ⁊ detuꝛ
pat᷑. De quibꝰ tñ oĩbꝰ ſic ſuꝑtlue expẽſis ſiue in ſeipſis ſiue in
iliis ſiue in ſuis vxoribꝰ diſtrictaʒ rõem reddituri ſũt in die

– .

nouiſſio. Sʒ diceres qre tũc tles ſic ĩutiliter expẽdũt tlia bõa
T tli ĩutili ſuꝑfluitate? Rnñdeo vt honoꝛabilioꝛes nobilioꝛes

eſtimẽc ⁊ ab alis honoꝛent᷑. Vñ ĩnocẽtiꝰde vilitate cõdicõnis

humane· Supbus aũt vt magnificꝰ videat᷑ ſatagit veſtiri du

plicibꝰ.indui mollibꝰ.pcioſis oꝛnari· Tñ ſciendũ ꝙ; nobilitas
tliũ boĩz aſſilat᷑ nobilitati canũ. Verbi grã · Tſte canis nobilis

noĩatur qui habet lõgos crineſ et lõgas aures· Sic ſimili mõ

tles boĩeſ volũt bẽre lõgas et młtaſ ĩciſioneſ in caputiis·2 16
gas manicas ĩ tunicis· vt nobiles videãt᷑ · Contra quos dicit
metriſta. .· Nobil ẽ ille quẽ nobilitat ſua vᷣtus· Et ut ꝓpterea
plus honoꝛent᷑· Cõtra qð dicit Kriſto.iii · ethico · Monoꝛ ẽ pre

miũ uirtutis· Et ſcdum eundẽ ariſtote · Virtuoſus ſolus ẽ ho

noꝛandus. Vnde dicit in quarto ethicorũ · Secundũ veritateʒ
quattuoꝛ iam dicta faciunt

et maxime in mulieribus et etiaz in viris multũ diſplicet deo

Primo propter magnam ingratitudinem quando ſeilicet vo

lunt habere in loco illo cerines ad dei cõtumeliam:vbi deus ꝓ

amoꝛe eorum portauit ſpineam coꝛonam ktem non ſolum
6 ibi ĩigratitudo magna: ſʒ etiã cõtẽptꝰ dei · valde eĩ deũ cõtẽ

nüũt qᷓ capillos deo pponũt · cũ capilli videãt᷑ eẽ ſuꝑf luitates
hoĩs ſiẽ et ungues· Sed heu plures mulieres faciunt cerines

ſuos deum ſuumquia hoc ab homine colitur quod pre cete

ris diligitur· Quia plures mulieres maioꝛem ſolicitudinem

habent de crinibus ſuis q; de deo · Et de his que pertinẽt ad

ſalutem ꝓpriam ·. Sicut in illis apparet qui habẽt crines ni H
gros volũt habere gilfos. dum habnet crines planos volüt q
habere criſpos · Et ſic nõ fecit illa beata pecca trix poſt cõuer ſer
ſionem ad deũ. ſicut habet᷑ Luce:vii · Que capillis capitis ſui n
tergebat pedes dñi· In quo apparet ꝙ nõ intm̃ amabat eos
quãtum amãt dñe noſtre iã in mũdo viuẽtes Ttẽ ꝓpter mul ““
tiplex malũ qð inde pꝓuenit cum ta eis q; eoꝛũ Primis de fa u
cili malũ ꝓueniat ex pulchꝛitudine criniũ · Crines em̃ mlieris jil
ſunt ſicut quidã laquei quibus fatui capiunt᷑ · Vnde legit᷑ ku dn
dith · xvi · ipſa colligauit cincin nos ſuos ad capiendũ holi
fernẽ. Qincĩni dicuntur capilli depẽdentes acapite mulieris ê”’
Sicut pueri laqueos faciũt ð Pilis caude equine ad capiẽdas ð”è
aues · ſic diabolus facit de pilis mulieris ad capiẽdos viros “
Moc ppendere debẽt mulieres ille que diſcoopꝑtis capitibꝰ in ſur
cedunt vel etiã ſic choꝛiſant· Vel etiã ille mulieres que breuia det
pepla habẽt vt retro capilli appareãt cũ quibꝰ heu diabolus eon
multas aĩas illaqueat · Cpſis etiã mulieribꝰ nocet pulcritudo un
criniũ· Accidit em̃ eis qũqʒ ſicut legit᷑ Nbſolõ accidiſſe ð mul⸗ R«
titudine et pulchꝛitudine criniũ eius · Quid aũt ei acciderit le Wa
git · i · Regum · xviii · ſcilicz ꝙ caput eius quercui adheſit · ſic Dn
illo ſuſpeſo inter celũ et terrã mulus cui inſidebat ptranſut · ſiin
et veniens koab infixit tres lanceas in coꝛ ipſiꝰ. Sic pulchi ·ꝭü ai
tudĩe criniũ adheret fatua mulier: quãdo alicui viro luxurio: *
ſo adheret qui ꝑ quercũ deſignat Quercꝰ em̃ fructus defert *
quibus poꝛci paſcunt᷑ · et luxu rioſi opera faciũt quibus infer i
nales poꝛci delectant᷑. Et veniẽs diabolus infigit tres lãceas ii
ĩ coꝛ mulieris · Prima lãcea viciũ ſuꝑbie ẽ. Secuᷣda vicũ male *“
cõcupiſcẽtie quo ad ꝓximũ · Tercia eſt offẽſio diuina· ⁊ pena lee
que debet᷑ eis in futuro. ITtem alique mulieres alienos crines A
imponũt capiti ſuo et hoc magna eſt puerſitas. Quia volunt e
illud faceꝛe ad cõtumeliã dei et damnũ anĩarũ ſi uarũ: qð nul cc
lo modo facerẽt ꝓpter honoꝛẽ dei et ſalutẽ pꝓpriam. Si iniun H
geret᷑ alicui mulieri ꝓ penitẽtia ꝙ hbabeꝛet ꝑ noctẽ vnã manũ ce
alicuiꝰ mulieris moꝛtue: nullo modo vellet hoc facere diceꝛet o

em̃ ſe pre terꝛoꝛe amẽtem fieri· Crines autẽ mulieris moꝛtue cens

gen le
Ppenih
premlen
dapihn
Piwwnin
wopthi⸗
cennin
beudhe
erprlorn
noſſeön

denn

De

r
Porpn
ſnnolonuno:
nnens Wet
gpbns ie

—

nglin
nwün
dume
denscl
6Cünan
ſanigt

mimd

D

ſaerde
glens o

—
—

—
=. SE —

vult habere ad caput ſuũ in cõtumeliã dei.nec terꝛet᷑ inde · Et
quãdoq; etiã crines taliũ mulierũ ſic appoſiti nudant᷑ in pre
ſenti in cõfuſionẽ ipſarũ Vnde accidit pariſius in quadã ge
nerali ꝓceſſione ꝙ quedã ſimia cuidã domĩe peplũ ſuũ cum
alienis crinibꝰ quos deferebat coꝛaʒ toto populo abſtulit. et
turpis depilata ad modũ coꝛnicule depoſitis alienis plumis
nuda rem ã ſit · Et iuſto dei iudicio hoc accidit · Vnde dicit᷑ eſa ·

iii · Decaluabit dominꝰ verticẽ filiarũ ſpon · Et YPſai.Ve qͥ pꝛe

daris · nõne et tu predaberis?depᷣ̃data fuerat domĩa illa mu

lierẽ moꝛtuã crinibꝰ. T”deo merito ſimia eaʒz depredauit · qꝛ ea
dem mẽſura remetiebat᷑ ei · ¶ Superbia que exercet᷑ a mulie

ribꝰ in peplis multũ diſplicet deo · quia peplũ mulieribꝰ de

bet eſſe materia humilitatis · Vnde ſciẽdũ ꝙ ꝓpter tres cau
ſas mulier dʒ habere velamẽ ſuꝑ caput. Drima vt in hoc oſtẽ
dat᷑ ꝙ priuatio in ea et ab ea incepit ſcʒ ab Euaque eſt mater
omniũ hominũ viuentiũ · Et ideo mulieres potiꝰ deferũt ve
lamẽ q́; viri et precipue poſtquã a viris cognite ſunt · Vnde
Eccl.xxv · muliere factũ eſt initiũ peccati:et ꝑ illam omnes
moꝛimur · Secũdo mulier fert velamẽ ſuꝑ caput ſuũ vt oſtẽ
datur ꝙ ſuperioꝛẽ hẽt ſcʒ viruʒ ſuũ. Quia hᷣm aplin · i. ad Cho
rin. xi· Nõ eſt vir creatꝰ ꝓpter mulierẽ: ſed mulier ꝓpteꝛ virũ
ſuũ · Vnde Kriſtoteles pᷣmo politi · dicit. Maſculꝰ naturaliter

dignioꝛ eſt femĩa· Ergo ad hoc mulier babzʒ velamẽ vt ſe reã

cognoſcat et ſubditã · Vnde Rmbro · I deo mulier velamen de
bet habere vt ſcʒ oſtẽdat᷑ ſubiecta viro · et quia ꝑ eam preua
ricatio incepit. Tercio ꝓpter angelos mulier debz habere ve
lamen ſuꝑ caput · Beri · n quouis diuerſoꝛio ·ĩ quouis angu
lo reuerẽtiã exhibe angelo tuo· nec audeas illo preſente qð

me preſente nõ audẽs · Vnde ĩ quibuſdã terris taliſ honeſtaſ
et pu dicicia eſt mulierũ ꝙ vix auderẽt coꝛã ꝓpriiſ maritiſ diſ
coopertis ca pitibꝰ apparere· Sed etiã ĩ quibuſdã terris heu
oppoſitũ ĩuenit᷑ · vbi muliereſ maritate nõ erubeſcũt nõ ſolũ
coꝛam ꝓpriis diſcooꝑte appare:ſed etiã coꝛam om̃i populo
diſcoopertis capitibus choꝛiſando et ſaltando · quod inde⸗

cens eſt maxime in mulieribꝰ que ſunt cognite a viris · Sed

virginibus licet. quia hoc eſt vnũ de tribꝰ ſignis virginitatis

per que virgines cognoſcunt᷑ ſq; diſcoopeꝛtis capitibus ince
dere vt patet in pluribus terris 1 regionibus vbi talis modꝰ
ſeruat᷑ inter virgines · Querit᷑ de illis que facies ſuas colorãt

vtrum peccẽt moꝛtaliteræ Reſpõdeo ꝙ ſic · Et hoe tripliciter

cõtingit · Primo modo ſi hoc faciũt ꝓpter deceptionẽ rori
moꝛum ſcʒ ꝙ alliciant alios ad cõcupiſcentias illicitas· Vnde
Rugꝰ. Nõ ſolum appetere ſed etiam app eti velle criminoſuʒ

eſt. Vnde heu plures tales reperiũtur que quãuis nolunt cõ

cupiſcere alios: volunt tamẽ cõcupiſci ab aliis · Et pꝛopteꝛea

facles ſuas oꝛnant ⁊ coloꝛãt qð tamẽ criminoſuʒ eſt. Secũdo

m odo hoc faciũt in cõtemꝑtũ ſui creatoꝛis · Quãtum autem
tales ſic facies ſuas coloꝛãtes offẽdant deum poteſt appareꝛe

ex hoc: ꝙ valde videmus offendi peritos artiſices · quãdo ali
quis preſumit aliquid melioꝛare in operibus eoꝛum. Sic etiã
eſt dicẽdum de deo cꝛeatoꝛe omniũ creaturarũ.Vnde Rmbro

ſuus in hexameron. Deles naturam dei ſi vultum naturali co

loꝛe obnubilas: et exquiſito ruboꝛe peꝛfũdas Ctem tales ſimi
les erũt lucifero quia volũt pulchꝛioꝛes eſſe q́; deus omnipo
tens eos creauit: qui tñ omnipotentia ſua potuiſſet eos ita

pulchꝛos creaſſe: ſicut ſolem in ſplẽdoꝛe ſuo: ſi ſibi placuiſſet
et eis vtile fuiſſet · Et dum tales volũt habere exterius facies
pulchꝛas: inteniꝰ ſumunt facies diabolicas. cõtra illud Gecle
ſiaſtici .iiii · Non accipias faciem adueꝛſus faciem tuã· Tercio
ꝓpter nimiam complacẽtiam quã alique habent in pingen
do 1 coloꝛando facies ſuas· quia ſm Ruguſtinũ · Hoc ab hoĩe
colitur quod pre ceteris diligit᷑. tn ſignũ buiꝰ tales frequen
tius facies ſuas in ſpeculis conſiderãt an aliqua macula ſit ĩ
eis. et ſi paruã maculã deprehẽderint in ſe: ſtatim lauãt ⁊ ab

ſtergunt eam. Sed animã coinquinatã multis viciis nõ conſi
derant nec eam mũdare et lauare ſtudẽt · Et hoc ideo fit quia

plus diligũt pulchꝛitudinẽ faciei q́; anĩe · Sed dominꝰ mmat

talibus ſe ſic coloꝛantibus ꝙ; in futuro denigꝛabunt Tuxta il
lud Lohel · ii · Omẽs vultꝰ redigent᷑ in ollam nũquã aliqua ol
la nec caldare aliqd ſic denigrabit᷑ ſiẽ facies taliũ denigrabüf

.

Pehg
. tlane
–
weti
nin

brgn

nt

t Poper

Pele Dn

Niun uen
Apne
gunt
Wunied
Ppvehen
nmunte

emtlesſin⸗

Wonnip
cucher er

ur

— —, —

SVDERBH.

ſi ſic moꝛiẽtur · Vnde etiã Bern. In quo autem mẽbꝛo creatoꝛ
magis offendit᷑: in eo peccatoꝛ grauiꝰ toꝛquebit᷑ · (Supbia R
que exercet᷑ in cingulis et coꝛngis ſericis deauratis vl dear

gẽtatis eſt multũ repꝛehẽſibilis· Primo quia ſuꝑbia taliũ coꝛ
rigiaruʒ in loco hũiliatiõis eſt · Vnde Michee · vi · Mumiliatio
tua in medio tui· Vnde ſicut ſuꝑbia in pauꝑe amplius diſpli
cet deo q; in diuite(quia pauꝑ habet materiã humilitatis et
quoddã reprehẽſiuũ ſuꝑbie) ſic plus diſ plicet deo ſuꝑbia cir
ca ventrẽ: vbi tãta matenia humilitatis eſt: q; diſpliceat ĩ alia
te bomis· Vnde Berũ ſuꝑ miſſuſ eſt. Nam magnum eſt eſſe
Pnae in abiectiõe. magna pꝛoꝛſus et rara virtus humilitas
honoꝛataTdẽ · Mumilitas beate Marie virginis omnẽ bumi
liationẽ parue creature ſuꝑauit· quia maioꝛẽ mateniã ſupbiẽ
di habuit cum fuit mater dei · Sic ſuꝑbia vẽtris ſuperbiã alio
rum membroꝛũ ſuꝑat cum maioꝛẽ materiã humilitatis hẽat
It em cũ ſaccus bono frumẽto plenus cõpetẽter ligatus eſt
cum fune vniꝰ oboli: nõ modica fatuitaſ eſt ad ligandũ ſaccũ
plenũ ĩmũdicia querere coꝛrigiã ſericã deauratã vl deargẽta
tam Gt cum ad ligandũ vaſa vina precioſa cõtinẽtia circuli
lignei ſufficiãt. patet ꝙ multũ periculoſũ eſt circulos deau

ratos querẽ ad ligandũ vas vẽtris qð abomĩatiõe ⁊ im müdi

cia plenũ eſt· Ttẽ poteſt oſtẽdi magna fatuitas hominũ oꝛnã
tium ſe precioſis coꝛrigiis · quia coꝛrigie ille care cõſtant eis·
Et non ꝓſunt nec anime nec coꝛꝑi · Ymo deus in eis offendit
ꝓximus ſcandaliʒat᷑ · ipſi etiĩ hbomĩes ex põderoſitate rauãt᷑
Ergo illa tria ſequẽtia cogitare deberemꝰ.maxĩe tles ſuꝑbi qᷓ
ſe angut talibus cingulis deargẽtatis vel deauratis · Primũ
quomõ xpᷣus ꝓ eis cum funibus ſtricte a iudeis ligatus fuit
quãdo in mõte oliueti captus fuit· It quãdo ad colũnã liga
tus et flagellatus fuit · Et hoc ideo ſuſtinuit vt homĩes a pec
catoꝛũ vinculis ſolueret· Secũdũ · ꝙ ſeipſos ecõuerſo vincul
pctõꝛuʒ ligãt: cum ſe ſie ſuꝑbe cingũt et ſe diabolo tradũt ſic
ligatos. Vnde dicere pñt illud. Dſal. Eunes peccatoꝛũ circũ⸗
r ſunt me · Vnde Kuguſtinꝰ de veꝛbis domĩ · Deccatũ pec
cato addit funẽ nectit cum quo liget᷑· Terciũ · qũo eoꝛũ manꝰ

et pedes in futuro ligent᷑ cum in tenebras exterioꝛes a iuſti⸗
LScia dei ꝓiicient᷑. ¶ Dupbia que exeꝛcet᷑ in ſotularnibus etiam
valde reprehẽſibilis eſt· Primo qꝛ fatuitas magna videt᷑ eſſe
querer e pulchꝛ itudinẽ in calciis cũ ad hoc calcii ſea ſotulare
inuẽti ſunt: vt ipſi inquinent᷑ et ꝑ eos pedes ab inquinatiõe
ſeruent᷑· Sicut nec in radici bus arboꝛum neq; in fundamẽtis
domoꝛũ pulchꝛitudo ſolet reqri · Sic nec in ſotularibus debe

ret requiri pulchꝛitudo.Secũdo qꝛ magna ingratitudo ẽ vel

le deferre ſuperbiã in pedibus ipſius bomĩs:dũ xpCᷣus ꝓamo “
re eius Eforan voluit pedibꝰ ſuis · Tercio quia ſuꝑbia maxie NA

in ſotularibus roſtratis diabolica videt᷑ eſſe admmuẽtio · cum drol
nõ inueniat᷑ aliqð ſimile in rerũ natura.Nullũ animal eſi qagds Konn
in pede roſtrũ habeat: etſi aliqua habeãt in capite· Hoĩes ve toeli
ro qui nuſquam roſtrum deberent habere volunt ipſum ha ſner
bere in pedibus. Similiter et ſtrictura in ſotularibus eſt me (poh
gne fatuitatis: tum quia deus offẽditur in hoc:tum quia ipi ſepul
pedes ad hoc comprimũtur ⁊ toꝛquentur. Multi ſunt ꝗᷓ nõ re ttus
ciperent pꝛo penitentia talem ſtricturam pedum incalciis et auſg
crunum in caligis ſi confeſſoꝛ eoꝛum eis hoc vellet iniungreer (cmmle⸗
vt hoc ſuſtinerent pro peccatis ſuis et propter deum · quod ſee⸗
tamen ipſi libenter et letanter ſuſtinent pro diabolo. Ht er fiad
go pedes ⁊ manus talium in futuro ligabuntur cum in tene tine
bras exterioꝛes proiidentur: vbi ſuffragiis omnium bono⸗ uuup.
. rum hominum in terris et ſanctoꝛum in celis priuabuntur. N
Quia in inferno nulla eſt redemptic nde exemplum. Le„lg avxb
tur in tractatu de ſeptemplici amoꝛe magiſtri Mumberti q; iN
quidam ſacerdos pro matre ſua moꝛtua multũ ſe aff ligehat (Eeiin⸗
frequẽter pro ea celebrando et etiam oꝛando· Qum quadam Min
die celebraret p ea et deſideraret a liquid ſcire de ſtatu eius: EL
vidit eam in ſpoꝛta iuyxta alcare detentam a duobus dem e
nibus et ligatam · Videbantur autem de capite eius pronrniß a
nere ſerpentes ignei tanquam capilli. Et bufo ſuper pee nn
ctus eius circumeingens anterioꝛibus pedibus collum eius dacu
et igneas flammas in faciem eius ſpumans· et in manibus 8”òò
et in pedibus cathene ignee quibus ligata erat. Et tun fſat

u ictu eſt ei ꝙ inutiliter oꝛaret · quia dãnata eſſet · ideo qꝛ moꝛ
g ua erat impenitẽs hec autẽ patiebat᷑ ꝓ oꝛnatu capitis et cni
iſe * H et coloꝛatiõe faciei · et ꝓPpter denudatione pectoꝛis et ma
i nillarũ · et ꝓpter oꝛnatũ peduʒ in ſ otularibus, et manuuũ in
iudn anulis et buiuſ modi vanitatibꝰ et choꝛeis quib vVita ſuaʒ du
“ 8 Feerat · Vnde dieit ð talibus põpoſis· Mathᷣ xxii· Ligatis mani
öm brus et pedibus Piicite cos in tenebras exterioꝛes·
numil ¶ De dãanis que cofert ſuꝑbus oꝛnatus

5 80w0 N—N(—

hum —= Vperbus oꝛnatꝰ mlierũ nocet mltis (Primo qꝛ qᷓlibet M
ſpun mulier ſuꝑba põpoſe oꝛnata peceat e Sntra ſeip̃am. qᷣa
Mmith n Deronẽ anime ſue deturpat et ſeip̃am in anĩa moꝛtificat· Mo
nmitd do malus homo eſt ille qᷓ ſe coꝛꝑaliter occidit: quid tũc qui ſe
ehig W totaliter in aĩa et in coꝛꝑe occidit? Rug · Moꝛs coꝛꝑis neceſſa
gnn ria ẽ: moꝛs aĩe volũtaria Vnde corpus mulieris peccatricis ẽ
– X ſepulchꝛũ aĩe moꝛtue· Et ille que ſe exterius oꝛnãt ſimiles ſüt
tumendn

B ſepulcl nis dealbatis que exterius apparet homĩbꝰ ſpecioſa ·
ſunrqta R intus vero plena ſunt oſſibus

8 moʒtuoꝛũ · Vnde dicit xp̃us in
nelise Ieuãgelio. Mathei xxiii · V e vobis ſeribe et phariſei ypocrite qͥ
laimumgen ſimiles eſtis ſepulchꝛis ⁊ ealbatis que a foꝛis apparẽt hõibus
man cm ſpecioſa: intus vero plena ſunt oſſib⸗ moꝛtuoꝛũ et om̃i ſpur
daloho⸗lie atia · Inſupꝑ aufert ei remiſſionẽ peccatoꝛũ et oꝛationẽ quã fa
cit in eceleſia· nõ em̃ deꝰ exaudit oꝛationem quã facit mulier
ita ſuperbe incedens et oꝛnata Vnde ſup illud pᷣma ad Thi.
nutunmn. M ii · Nõ in to ꝛtis crinibus dicit Clo Supbus habitus nõ impe
ndn H trat· Mieronimꝰ in epiſtola. Qua fiducia erigis ad celum vul
— tum quem cognitoꝛ no cognoſcit? potius eſſet eis bumiliter
ilecker elſe in domo: q; ſu peꝛbe eſſe in ecclelia. Si aliqua mulier eſſz
que in nullã eccleſiã iret in ſolennitatibꝰ iße repu taret᷑ habe

Fcun iee
mmun boo

— „

(umoetdan N .
ni re vitam hereticam. Quid ergo de ea que fact qð deterius Es
vborn Quo mõ talis mulier remiſſionẽ peccatoꝛũ ſuctu e iet
in eccleſia deum offẽ dit vbi placare debuit · C Decũdo talis
k⸗ . mulier peccat cõtra deum· Primo quia filios dei oceidit pro
uß⸗ quibus moꝛtuus eſt Et hoc fit totiens quotiẽs aliquem b 9
chln . num bominem ad peccãdum inducit vt eam illicite concupi
1 1 H ſcat.· Mõ cũ quis alicui patri earn ali occidit filiũ ſuũ grauiter

1 .
SVDERBHN.
* „ . . .

offendit: quid tunc deus qui plłꝰ diligit filios ſi nos s par o
carnalis? Secũdo quia ſanguineʒ ipſius denuo effũdit. ua

ſicut de coꝛpe humano ſano nõ poteſt abſ. cidi membrü ſ. id 4
ſine effuſione ſanguinis:ſic bonus homo in gꝛatia eyiſtẽs 160
poteſt abſcindi ꝑ peccatũ moꝛtale a coꝛpe miſtico ipſius chi⸗ .
ſui ſine miſtica effuſione ſanguinis chuiii · Vnde Beꝛnaroꝰ in ten
ſermone ·˖ Nõne tibi videt᷑ grauioꝛẽ ab eo chꝛiſtus ſi uſtinerep Da
ſecutionem qui ſuggeſtiõe maligna: exẽplo pernicioſ. deſenn O”MB
dali occaſione ab eo peruertit anias quas redemit: q́; a iundeo g
qui ſanguinẽ illum fudit · Terco templũ eius ſpirituale incẽ d
dit · quilibet em fidelis templũ eſt opere ſ. pirituſſãcti in bod ea
tiſmo dedicatũ · ſicut dicit gloſa ſuꝑ illud. i. Choꝛin: iii. Tẽplũ 4
dei ſanctũ eſt qð eſtis vos· Qui materiale tẽplum incẽdit ma gni
lus ẽ et reputat᷑· incẽdiariꝰ nominat᷑ et a20 papã poſt denũcia per
tionem ꝓ abſolutiõe mittit᷑. qd tunc qui ſpirituale templum cet
eius meẽdit: qdð plus om̃ibus templis materialibus diligit . dar
quia illud met ſuo ſanguine cõſecrauit· Exquo patet quãtuz s,
deum offẽdit qui huiuſmodi tẽplum in cẽdit · Vnde pſal. Incẽ enri
derũt igni ſanctuariũ tuũ ⁊c̃. ¶ Tercio talis mulier noc; an diust
gelis. Brimo quia priuat eos et etiã beatã virginẽ et omnes cgnin
ſcos gaudio qð habuerũt ĩ cõuᷣſiõe illiꝰ peccatoꝛis · Vnde Lu mi
ce xv· dicit᷑ Gaudiũ ẽ angelis dei ſuꝑ vno pec · pe · agẽte · Ben zube
hardus ſuꝑ cãtica. Caudẽt angeli in cõuerſione peccatoꝛũ ſa lelet
lutem hominũ ſitiẽtes· lacrime penitentiũ ſunt vinũ an gelo nals
rum.:Gx quo manifeſte elicit᷑ ꝙ ſicut letati ſunt in cõuerſione no
illius peccatoꝛis: ſic ecõuerſo triſtant᷑ cũ ad peccatũ reuerti Pens
Vnde Rmbro. An nõ angelos in gemiſcere credimus: cuz hõ “õ
penitẽs ad peccatũ reuertit᷑ ideo dicit᷑ i· Choꝛin.ri. & mulie: n
debet habere velamẽ ſuꝑ caput ſuuʒ ꝓpter angelos ſcz ne of Wn
fendat angelos occidẽdo homĩes quos ipſi cuſtodiũt Ktẽ q; Qug
ſeruitiuʒ illi homini exhibitum ab ipſis angelis euacuat᷑: de tnn
quo ſeruitio dicit Pſal· Angelis ſi uis deus mãdauit de te · tẽ *“
quia ruina ipſoꝛum reparari debuit per talẽ hominẽ conuer 6
ſum a peccatis · quã reparationẽ illa mulier impedit que illuz “
ad peccandũ inducit · Ex quibꝰ patet Ptalis mulier grauiten o

ſuz

l

muen.

ſtngu
Aard

Mnnn.

pyrrlete
eſic it
onin in
ii
hmewmmin
Ulbuudt
1wepſa
whlrron
nond tton
tongliol
ewhirbe
miiſ
rmünge
rencäntſn
arti aen
4

lseuncnt

4

Nſinn

4

. . KFrkk.

offẽdit angelos ¶ Quarto talis mulier peccat cõtra ꝓximos
quia eſt interfectrix fratrũ ſuoꝛum· cum hominẽ queme unqʒ
ꝑ oꝛnatũ ſuũ ad peccandũ inducit· quia omẽs ſumus fratres
quia omẽs habemꝰ vnũ patrẽ et vnã matrẽ ſcʒ deuʒ et mariã
Adam et Huã.vnã fidẽ · vnũ baptiſma.vnã patriã ⁊ hered ita
tem ſq; celũ· It deus requiret illas animas a tali muliere ĩ iu
dicio · et anĩa eius erit pꝛo animabus illis.quia ſᷣm leges· Qui

occaſionẽ dãni dat:damnũ dediſſe videt᷑ Vnde dicit᷑ Exo · xxi ·

SDi quis aperuerit ciſternã et foderit et nõ operuerit eã · ſi ce
ciderit bos vel aſinus in eã:reddet dominꝰ ciſterne preciũ iu
mẽti · Vbi dicit Glo · Ciſteꝛna aperit᷑ qñ mulieꝛ oꝛnat᷑.in eã nõ
opertã bos vel aſinus cadit: quãdo occaſiõe pulchꝛitudinis
quã mulier incaute oſtẽdit aliquis perit. Et in hoc caſu anĩa
pereũtis de manu mulieris requiret᷑ · ¶ Quinto diabolo pla
cet talis mulier· quia dyabolꝰ vtit᷑ tali muliere taquã gladio
ad occidẽdum fllios dei · Vnde Hiero· Cladius igneus eſt ſpe
cies mulieris ⁊ pulchꝛitudo mulieris multũ em̃ potẽs eſt ad
exurẽdum coꝛ humanũ. Vnde pꝓuer · v. dicit᷑ · Neuta quaſi gla
dius biceps· Biceps aũt gladius poteſt dici pulchꝛitudo ⸗

xuriam · Ctẽ poteſt dici gladius biceps quia quãdoq; coꝛꝑi et

anie eſt occaſio moꝛtis· Itẽ vtit᷑ tali muliere tanquã rethi:Vñ

Eccleſiaſtes · vii · FEnueni mulierẽ moꝛte amarioꝛẽ: qꝛ moꝛs na
turalis ſeꝑat animã a coꝛꝑe:ſʒ mulier oꝛnata ſeparat animã

a deo que eſt moꝛs eterna· Sed poſt ſubditur ibidem · Que la
queus venatoꝛũ eſt.id eſt. demonũ:cum quo laqueo capiunt

homĩes · Ergo mulier oꝛnata plena eſt laqueis a plãta pedis
vſqʒ ad verticẽ · Vnde exemplum. Narrat ceſarius ꝙ ſacerdos

quidam vidit quãdam mulierem variis veſtimentis tectã. In

cuius veſtimentoꝛũ cauda quam poſt ſe trahebat lõgiſſimaʒ
vidit multitudinẽ demonũ qui erant nigri vt ethiopes Sar
ui vt glires: oꝛe cachinãtes· manibꝰ plaudẽtes· Et ſicut piſces

in ſagena incluſi ſaltãtes · Cõſpexit · eamq; ſtare iuſſit· popu

luʒ aduocauit · et demones ne fugerẽt adiurauit · Et vt po pu
lus hoc videre poſſet precibus obtinuit · Videnſqʒ mulier

S

quia mulierẽ in qua eſt ledit ꝑ ſuꝑbiã · et ip̃os aſpiciẽtes ꝑ lu

SSZZ R
2 c „ 5 1
. 4 4 . N

ꝓpter veſtimẽtoꝛũ ſuꝑbiam ſe ſic a demonibus deluſaʒ et de her
riſui habitã: domũ rediẽs veſtimẽta mutauit·⁊ tã ipſi q; aliis Lecd
hec viſio facta eſt occaſio humilitatis: der
(Supbus oꝛmatus quãdo eſt peccatũ moꝛtale. ſat⸗
Rnatus mulierũ ſimiliter et viroꝛũ poteſt eſſe peccatũ tet,
motꝛtale tripliciter · Primo ꝓpteꝛ intentionẽ· quedã em̃ pun
oꝛmãt ſe vt ab aliis cõcupiſcant᷑ q; a viris ſuis qð conſtat eſſe ie
moꝛtale peccatũ· licet nõ habeãt volũtatem cõſentiendi illis a
qui eas cõcupiſcũt Quia ſm Rugꝰ. Nõ ſolum appetere: ſed Aup
etiã appeti velle criminoſum eſt· Vnde QOriſoſtomus in libro futr
de compũctione · Si mulie ſe decoꝛauerit et ad ſe viſus boĩm ððͦJGMW
ꝓuocauerit: extremã vindictã ſuſlinebit · Nie veꝛo dicũt ſicut boin
ille mulieres que ſunt in matrimonio conſtitute: ꝙ iam ſe or gnüe
nãt vt viris ſuis placeãt et ſic cuſtodiãt ſe ab alus mulieribꝰ. . bte
Sed mẽtita eſt iniquitas ſibi ·hoc patet quia multe mulieres
oꝛnãt ſe potius quãdo pꝛodeũt in publicũ: qᷓ; quãdo ſunt eů dhut
viris in domibus ſuis ᷑tem quãdoq; viri ſunt in remotis ꝑ lent⸗
tibus· et vxoꝛes talium dicũt ꝙ omant ſe ꝓpter maritos pro mmore
prios ad complacendũ eis· Sed deus qui cognoſcit coꝛda bo ige
minũ) ſcit an ſic ſit qui nullo modo decipit᷑ · Sed ſcienduz eſt (oc
ſm beatũ Tho.ſe.ſe·q·clix · & mulier in matrimonio cõſtitu deſ
ta licite poteſt operã dare ꝙ viro ſuo placeat: ne per eius cõ ſen,
temptũ in adulteriũ labat᷑· Vnde dicit᷑ · i. ad Choꝛ · vi. Mulier Ulbun
que nupta eſt cogitat que mũdi ſunt qũo placeat viro ſuo. dee
Et ideo ſi mulier cõiugata ad hoc ſe oꝛnat vt viꝛo ſuo placeat (is
poc poteſt fieri abſq; peccato· ſic tamẽ ꝙ nõ ꝓpter conſuetu Mrlunt
dinem aliarũ mulierũ cum quibus cõuerſat᷑· nec etiam ex af⸗ im
fectu inoꝛdinat o ꝓcedat talis oꝛnatuſ:ſed cum moderatione Porl
fieri debet · Sed mulieres que viros nõ habent nec habere in— e
tẽdunt:nõ poſſunt abſq; peccato appetere complacere viro con
rum aſpectibus ad cõcupiſcendũ · quia hoc eſt eis dare incẽtti iiin
uũ peccãdi · Et ſi quidẽ hac intẽtione ſe oꝛnẽt vt alios ꝓuocẽect ſand
moꝛtaliter peccãt · Si autem ex quadã leuitate ſeu etiaʒ vani rapt.
tate ꝓpter quãdam iactãtiam. nec ſemꝑ eſt pctm̃ moꝛtale: ſz ii6
qũqʒ veniale· Et eadẽ ratio eſt quãtũ ad hoc de viris· ec ille aulan

Wlie

nort
em
Negnhici
Portreſe
ſenemi
Nei
mmirin

Eriiston

rodeitſan
veinſe
lusnurd.
nuenuns
gid⸗ ſnd
tin fennonn
mancos
Gencode
ſerng
mnmnvit
e aubal
cini Me
Cer noſi⸗
oſvogier
pwcin
tercame
mmrtoe

en

pvpHg SUDGRBIEFWFIA. Fkkfk.

Secũdo cũ ſe oꝛnũt ex ſuꝑbia.ſcʒ extollẽdo ſe ſuꝑ alios hoĩes
et cõtẽnendo alios qui nõ hñt talẽ oꝛnatũ veſtiũ· Vñ nnoẽ.
de vilitate cõdiciõis hũane · Supbus aũt vt magnificꝰ videat̃
ſatagit veſtiri dupliabꝰ.ĩdui mollibꝰ. pᷣcioſis oꝛnari· oc pa
tet . qꝛ heu multi hoĩes ex ſuꝑbia ſe oꝛnãt vt excedant alios in
pulchꝛitudine · vel ſaltẽ nõ excedant᷑ ab aliis vel ex amoꝛe va
ne laudis et vane gloꝛie: vt dicat᷑ ꝙ ipſi ſint pulchꝛi et hono

rabileſ · Nõ eſt veriſimile ꝙ tales homies caritatẽ dei 1 pximi

et ꝓprie ſalutis habeant: qꝛ verba vane gloꝛie carioꝛa hñt q̊ʒ
fratres ſuos· q; deũ · q; ꝓpriam ſalutẽ·q; etiã eternã glaz· Ta
les em̃ multũ cõtẽnũt eternã glam q̃ ei pponũt laudẽ et glaʒ
hoĩm. Carius em̃ habẽt vt pulchꝛi dicant᷑ q; vt cõſequant᷑ re
gnũ eternũ · Quia Luce. xuii· dicit · Omis qui ſe exaltat huilia
biẽ · et omĩs qui ſe humiliat exaltabit᷑· ¶ Tercio ꝓpteꝛ nimiã

cõplacẽtiaʒ et amoꝛẽ et ſolicitudinẽ quã hñt ad oꝛnatũ ⁊ pul

chꝛitudinẽ coꝛꝑis. Tantꝰ em̃ põt eſſe amoꝛ ille et tanta cõpla
centia ꝙ erit moꝛtale peccatũ ⁊ q̃ſi ydolatria · vt qñ amoꝛ ille

amoꝛẽ dei ſuperat · hoc em̃ ab homiĩe colit᷑ quod pre ceteris di

ligit᷑. Moc bene patet in illis qui omnẽ ſolicitudinẽ apponut
quᷣo coꝛpus oꝛnare poſſint:et ſic tẽpus ſuum coſumunt.Vn
de Criſoſto · in libro de compũctione coꝛdis · Nos tẽ pus vite
noſtre cõſumimus expoliãtes dominã ·i: animã diuerſis vir
tutibus: et adoꝛnãtes ancillam ſcʒ coꝛpus variis oꝛatibus ·
Vnde etiam dicit Ruguſtinꝰ de verbis apoſtoli ſermone · xlii.

Coꝛꝑis huius ·i· exterioꝛis homĩs oꝛnam̃ a quãto ampliuſ ap

petunt᷑: tanto erũt maioꝛa homĩs interioꝛis detrim̃ta· quãto
autẽ minus appetunt᷑ exterioꝛa homĩs omamẽta: tanto ma
