ſit peccatũ moꝛtale· Reſpõdeo ſᷣm Richardũ. ptina
ciã nibil aliud eſt niſi cum in noſtra ſentẽtia cõtra cõſilia ali
orũ imprudẽter ꝑſiſtimus· Hoc aũt ſᷣm Her · de ſchilditz põt
cõtingi dupliciter. Primo in defẽſionẽ peccati uel erroꝛis.et
ſi talis erroꝛ ſit peccatũ moꝛtale: nõ ẽ dubiũ q̃n ꝑtinacia hoc
defẽdens ſit mortale peccatũ · Secũdo ꝙ ſit ꝑtinacia in volẽ
do alios vinceꝛe · qꝛ ſicut dicit Yſido. in liuiii:ethimol·pꝑtinax
dicit eo ꝙ in ꝓpoſito ſuo vſqʒ ad victoꝛiã ꝑſeueret · Vnde pz
ꝙ ptinacia ſemꝑ eſt ꝓctm̃ moꝛtale ex genere ſuo.ſed ſentẽtia
tamẽ in qᷓ vincere vellet poſſz eſſe uel nõ mala vel vereſimil
et tũc poſſet eſſe ſine peccato moꝛtali:Si em̃ bona eſſet ſnĩa
uel certa:tũc nõ eſſet ꝑtinacia ſed ꝑſeuerantia · Si aũt dubia
et ſi nõ falſa vel vereſimilis · cõtra ſentẽtiaſ tamẽ alioꝛũ ĩpꝛu

denter ꝑpſiſtere in ea vicioſum eſt ·

Frrkk. D SVUVDERBH.
. ¶ Ve diſcoꝛdia ·
ſcoꝛdia opponit᷑ cõcoꝛdie q̃ a caritate cauſat᷑· Diſcoꝛ⸗

ia aũt ẽ pctm̃ ĩq;tũ hmõi cõcoꝛdie cõtrariat᷑. Põt aũt
ipa cõcoꝛdia tolli ꝑ diſcoꝛdiã dupliciter. Vnomõ ꝑ ſe ſeʒz quã
do ſciẽter et ex intẽtiõe aliqs diſſentit a bono dĩno · vl a bono
ꝓximi in quo tenet᷑ cõſentire · hoc eſt ꝑctĩ moꝛtale ex ſuo ge
nere ꝓpter cõtrarietatẽ ad caritatẽ. Vnde dicit Bern · Sicut
in pace factꝰ ẽ locꝰ dñi: ſic ĩ diſcoꝛdia locũ fien diabolo mani
feſtũ eſt· Diabolo aũt nõ fit locꝰ niſi ꝑ moꝛtale peccatũ.Alio

mõ ꝑ acudẽs põt tolli cõcoia· Vnde cũ intẽtio aliquoꝛũ eſt
ad aliqd bonũ qð ꝑtinet ad honoꝛẽ vel ad vtilitatẽ ꝓximi: et

.

in hoc fixi ſũt ꝙ vrerqʒ bene intẽdit: et poſſũt cõcurrere pla

media ad hoc bonũ ꝑſequẽdũ · vt vnꝰ illoꝛũ eſtiat hoc mediũ

meliꝰ vel banc viã · Niꝰ aũt aliud mediũ et aliã viã · et tüc di

ſcoꝛdia eſt pᷣter intẽtionẽ · et eſt ꝑ accidẽs · qꝛ ambo ad bonuz
ſinẽ intẽdunt et nõ eſt peccatũ quia nõ repugnat caritati.

quia diuᷣſitas opinionũ nõ diſſoluit caritatẽ directe· ¶ Seiẽð

tamẽ ꝙ diſcoꝛdia quãdoq; ẽ ð pctõ vniꝰ ip̃oꝛũ qui diſcoꝛdãt
cũ alius vult vere bonũ cui alter ſaẽteꝛ reſiſtit · ẽt cũ hoc ma
le intẽdit · Quãdoq; aut ex pctõ vtriuſq;: puta cũ uterq; diſ
ſentit a bono al

lus et uterq; inoꝛdĩate diligit bonũ ꝓpũ ·
Oe preſumptione nouitatũ ·
Reſumptio nouitatũ eſt etiaʒ filia in anis gle · et oꝛit᷑ ex
ſuꝑbia: quia iſte qui vult honoꝛẽ ab homibus:inuenit
modũ nouũ et ſingularẽ et rarũ in quo bmĩes poſſũt mirari
Verbi gratia·ſicut in cantãdo ĩ choꝛiſando in veſtitu ĩ ſuꝑbe
incedẽdo et ſie de aliis · ¶ Querit᷑ vtrũ p̃ſumptio nouitatuʒ

S

ſit pctiũ moꝛtale⸗ Geſpõdeo m Merma.· ð ſchilditʒ. O p̃ſum

ptio nouitatũ põt eſſe ĩ indebita p̃ſumptõe ⁊ vſurpatõe ali

quoꝛũ que ſunt in veſtitu uel in oꝛnatu uel in choꝛiſando vel
fraudẽ ꝓximo fadẽdo·et ſic de aliis Et quãdo talia aſcẽdunt

ad pniciem · 1 ad malũ exẽplũ in moꝛibus bonis ſunt magna
cidẽdi ĩ

* 7

peccata moꝛtalia · Sicut q̃ in ueniũt modos nouos inci

beſtibe t viris q; femĩs. vnde carnales cõcupiſcẽtie nd pex

cata carnalia ampliꝰ ꝓuocentur · Sicut ꝙ femie vadũt nim

dſcoopt

huioipe

traregu
du diſſo
ſeton
ſchnlp
lebon?e

otistri

noultate⸗
füptuo
velletiue
tendetes
lepemy⸗
poſhiue
ddeov
ppoſten
gnitme
ledocknn
verebuit
cternaß
Opeimt
1n404
aunplan
deglu feci
onniumt
tſioſiſie
gloteum
Ctifueri
bueor
ſterosre

unnt Ri

= .

mopſeſge

ortze gſog
t bei Se

en bolo nan
leporti

itno idecd

ltripun
t cöanmmf
Aüirt boenn
Nͤwi ai
emdodi
pugnit entt
deeckr⸗d
iqundiſen
nrtcäho

wuch werg!

dligtotiße
„ 2
miegecar⸗
borinemnen
iespſithin
in keſtnit
zetſutte
lincoim
ſdot!

nouos ſecp

9

. .
DG
. .

diſcoopte · ſicut vſz ad mãmillas·et viri vſq; ad nates.· ⁊ mlta

huiõi ꝑ ne mlti grauiter ſolẽt peccare · Silr in religiõe qͥ con
tra regul

aʒ et ſtatuta ſui oꝛdinis ĩuenirẽt nouitateſ ad viuen
dũ diſſolute · in hitu vel ĩ inceſſu vl nimis delicate ĩ victu poſ
ſẽt nõnunq; peccare mortaliter · Et tãto grauiꝰ q̃nto pluribꝰ
ſcãdalũ ꝓꝑhiberẽt tales nouitates ꝑ eos inuẽte: et apirẽt viaz
liberiꝰ delinquẽdi · et ſtatuta vl cõſuetudines laudabiles ſui

oꝛdis trãſgrediẽdi · Si tñ aliqͥs p̃ſumat ſolũ inuenire aliquas

nouitates ex curioſitate qᷓ ſm ſe nõ ſint illicite vel ꝑnicõſe· c·
pᷣſũptuoſe ad hoc tendat vt hinõi nouitates ĩueniat:nllas tũ

vellet ĩuenire ſm ſe illicitas vł ſ̃m ſe ꝑnitioſas vł quouis mõ

tendẽtes cõtia caritatẽ dei vel ꝓximi:tũc hmõi p̃ſũptio poſſz
eẽ pẽm veniale ⁊ qñʒ ſine pẽo · Seiẽdũ ꝙ ſi vnꝰ nouã vᷣtutem
poſſz ĩuenire vl nouũ laudabile exercitiũ · vł nouũ modũ buiẽ
di deo vl bnfaciẽdi :ille ꝑticeps oĩʒ illoꝛũ bonoꝛũ fieretq̃ fiũt
ꝑ poſteros uſʒ ad nouiſſimũ diẽ · Et poſt moꝛtẽ ĩ glłaĩ celo au
gmẽtaret᷑ ſibi gaudiũ accñtale ꝓpter bonũ exẽplũ ⁊ laudabi
lẽ doctrinã quã reliq̃t in poſteros. Vñ ceſariꝰ. Quãtis exẽplũ
vere huĩlitatis ⁊ ꝑfecte caritatis oſtẽderis:cũ tantis ⁊ ꝓ tãti
eterna p̃mia poſſidebis: Vnde etiam Nriſtoteles v·ethicoꝛuz
Optimus eſt ille qui non vtitur bonitate ad ſe ſolum ſed eti
am ad alios· Sic econuerſo. ſi quis pꝛebʒ pꝛoximis ſuis malũ
exemplum · Et ſi quis inuenit malas et nouas inuentõnes yun
de alu recipiunt occaſionem peccandi: tunc taliſ erit ꝑticeps

omnium maloꝛum que fiunt per poſteros.et ſua pena accidẽ
talis ſi ſic moritur ſemper in inferno augmentabitur · quot⸗

quot eum in hoc peccato quod ĩuenit et alios infoꝛmauit ſe

cuti fuerũt: eoꝛum omnium reus erit · Vnde Cꝛego in moꝛali

bus.Tot moꝛtibꝰ quis dignꝰ eſt quot exẽpla pꝛauitatis ĩ po
ſteros reliquit · It hec de filiabus inanis glorie dicta ſufficiãt
Quomodo ſuperbia occultat ſe
uub ſpecie virtutum ·
Vperbia ſᷣm heinricũ de firmaria qñq; ſe ſub tripli bb
ciſpecie vᷣtutũ occltat · Pĩo ſub ſpẽ ʒeli:alioꝛum di

z ſcta et facta temere repꝛehendendo.· tales in ſe confidentes

E pG SVDeRBWFSW.
tãqß iuſti ceteros aſꝑnant᷑ moꝛe phariſei qui facta publicani
redarguit ⁊ ſeip̃um falſe iudicauit · Quia tales ſic elamoroſe
alioꝛũ fact a repellẽtes: ſepius hoc credũt agere ex amoꝛe libe
veritatis: cum tñ hoc re aliter faciãt ex tumoꝛe ſuꝑbie ⁊ pꝛeſũ

ptõis aſſerẽtes frequẽt ius ſe ad hoc cogi ex amoꝛe veri · cum

ad hoc tamẽ cogãt᷑ ſolo rancoꝛe odii· Mopteꝛ hoc cuilibet ho
miĩ mltũ ẽ neceſſariũ ꝙ; iſtazʒ occultatõem diligẽter aduertat
Remediũ ꝑ qð repᷣhenſionẽ temerariaʒ poteris euitare eſt
hõ zelũ iuſticie habeat ſecũ:⁊ in oĩ facto qð ĩpᷣhẽdẽdũ ẽ ĩ alio
pri mo cõſideꝛet an ad hoc teneatur: ⁊ ammoueatur ad hoc ex
caritate vel nõ·ſi ſic cõſideret an ſequat᷑ vtilitas quaʒ ĩtẽdit.
1 cũ hoc inuenerit ſeruet modũ coꝛrectõis fraterne traditũ a
xp̃o · Mathxvui. Si peccauerit ĩ te frater tuꝰꝛc. Quia modus
fraterne coꝛrectõis cadit ſub p̃cepto vt magni doctoꝛes dicũt
¶ Secũdo ſuꝑbia ſe occultat ſub falſa ſpecie ſpnal is ꝓfectꝰ

ꝓximi· ⁊frequẽter euenit in illis qui ꝓ ſalute alioꝛũ aliqᷓ bo⸗
na opꝑa ĩ publico faciunt vnde ipᷣos laudari contingit · Quod

euidẽter btõ Bi· euẽit · ꝗᷓ ſcribit de ſe ꝙ qñʒ ĩ ſua publica pᷣ̃di
catõe ⁊ doctrina ꝓ hõꝛe diuino ſinceriter ĩchoata:qᷓdas elatio
ꝓpe cõplacẽtie ſe ĩmiſcuit ·quã ſtatiʒ vt ꝑꝓpẽdit viriliteꝛ ĩplit
dicẽs · ꝓpter te nõ ĩcepi nec ꝓpter te dimittã · Remediũ ꝑ qð
elatõezʒ ꝓprie cõplacẽtie euitare poteris ſᷣm augu.ẽ·vt cũ hõ
laudat᷑ de ſuis bonis actibꝰ:de illa laude non gaudeat ꝓpteꝛ
ſe · puta rõe ꝓpᷣe cõplacẽtie: ſz ſolũ gaudeat de hoc ꝓpter vti
litatẽ ex eiꝰ bonis ꝓxio ꝓueniẽtẽ · Et ꝙ hõ de ſeipᷣ̃o ĩgemiſcat
1 doleat · ⁊ ſibipſi de hoc diſpliceat ꝙ aliis placet et ab aliis
laudat᷑· ſtudeat ꝙ ab illa laude exꝑs ꝑpꝑmaneat ·1 ꝙ tã laudẽ
victoria laudẽ aſcribo cũ mea vᷣtute nõ triũpho· Ktẽ diligẽ⸗
ter dʒ inqrere in ſe qñ ꝓximꝰ bona facta ſua vituꝑat:an ipſe
de hoc doleat pꝛopter pẽm pꝛoximi et non pꝛopter ſeipſum
ktem an plus doleret ſi alquis magis iuſtus de factis ſuis
melioribus amplius vituperaretur. Et ſi hoc inueuerit:

vereſimiliter eſtimare poterit ꝙ elationem pꝛoprie compla
cẽtie ꝑfecte edomauerit (Tercio ſuꝑbia ſe occultat ſub ſpẽ

q; opꝰ qd laudat᷑ totaliter in deũ referat Bern. Quid mibi 8

fülitus
de müdt 6
ſtuenlen
ſachtats
bonsactl
tilterebſ
dictlichis
to ndon
ctetilupe
ſperenole
gli eeden
nglo ſun
ſeſubſpe
tetqh lhn
Peifack
nnam
lulbitni
Ptecellt
tatcoden

en
cſ
feconiait
gnis auſte
ſelengt
ſleqyvit⸗
Cego

redede

edoct
etſicden
hucpotf
ucla
ceſtcoſe
ſruns

olernr ſrn
leeziin
riternendin
aeummn
Inidochudi
eneſpinls ec
e Nioüdlͤbe
nnngt⸗
iſupoblenin
wrridui
rti Nendir
maugini
ongmrp
tdebegun
deſiĩ nie
gurtii⸗

— —

.

„

DOG SVDGEBBEN

bonis actibꝰ ſibi intm̃ cõplacẽt: ꝙ ex ꝓpᷣa eoꝛũ cõplacẽtia to⸗
taliter abſoꝛbẽt᷑· Vnde ſic ſibi placẽtes deo mitũ diſplicẽt · vt
dicit ſãctus aug . Quiꝰ exẽplo quodãmõ ſile videt᷑ accidiſſe ſãa
cto anthonio · Dũ ſibi quadã uice ĩcidit ꝙ nils monachoꝛũ tã
to tꝑe ĩ hẽmo ſiẽ ipe deo ſeꝛuiuiſſet. Ex quo etiaʒ ſe exiſtiabat
ceteris ſuꝑioꝛẽ · ꝓpteꝛ quẽ lapſũ diuĩtꝰ ſtatĩ ſibi dẽm ẽ· aliũ eẽ
ĩ beremo ſe melioꝛẽ. Inſinuãs ſibi de paulo pmo heremita ·
quẽ accedere iuſſus ẽ · Quiꝰ vitã cũ cõtẽplatꝰ fuiſſet·ꝓ nihilo

5

ampliꝰ ſuaʒ uitaʒ eſlimabat· Remediũ ad expellẽdũ ſupꝑbiaʒ 4

ſe ſub ſpẽ hũilitatis ⁊ ſcitatis ocełtat ĩ hoc cõſiſtit ꝙ hõ cogi
tet ꝙ nihil pt ex ſeip̃o ſine grã dei · ꝙ nibil eſtimet oẽ bonũ
ꝑ eũ factũ reſpectu eiꝰ qð facere debuiſſet · dicens ſe iuxta do
ctrinam xp̃i ſeruũ inutilẽ ⁊ indignũ· Recogitet etiã ꝙ ex ſe ni
hil bẽt niſi pẽm· ⁊ ꝙ ſꝑ timeat ſibi aliq;d deeſſe ð his q ꝑtinẽt

ad neceſſitatẽ ⁊ ad augmẽtũ ſalutiſ ſue· Feun. iſta dligen

teꝛ coꝛdari volũit: ꝓcl dubio oẽʒ ſuꝑbiã a coꝛde ſuo elimiabit
(Sex remedia cõtra om̃eʒ ſupbiaz
Emedia gnaliter cõtra oẽʒ ſuꝑbiaʒ ſut ſex · ¶ Drimũ ẽ cc
Scõſideratõ vite ſcõꝛũ p̃teritoꝛũ ·quoꝛũ cõꝑatõe omĩs ꝑ
fectõ nr̃a impfecta videt᷑· Cũ em̃ cõſideramꝰ humilitatẽ btẽ v
inis. auſteritatẽ btĩ ohis baptiſte· puritatẽ iohis euangeli
ſe. Largitatem beati martini. ſic de aluis · Tunc uidemꝰ maĩ
feſte ꝙ vita noſtra ſit quaſi nibil reſ pectu ſcõꝛũ p̃cedẽtiũ. Vñ
Erego · Qui vita pꝛecedẽtium patrum cõſpicit: quid in ſe ge

mere debeat ſubtiliꝰ cognoſcit ¶Secũdũ remediũ ẽ uideꝛe

defectuoſos hoĩes · ſ. homĩes paupes cecos claudos lepꝛoſos
et ſic de aliis· Quia qlibet nẽ̃m qᷓntumcũq; ſanus ⁊ foꝛtis ad
buc põt fieri talis ſi deus permitteret hoc ſemper co⸗ itandũ
6 nobrt ſic ꝑ talẽ cõſideratõeʒ hũiliemur · ¶ Terciũ rmediũ
eſt cõſideꝛatio vilis ſeruitutis in q̃ hõ eſt ſi ipſe eſt ſuꝑbꝰ·qꝛ ẽ
ſeruus diaboli · Vñ lob quadꝛageſimoprĩo · Tp̃e em̃ ẽ rex upꝑp

hũilitatis ⁊ ſinglłaris ſtatis· Qð ſᷣm aug· maxiĩe appꝑet ĩ his qͥ
de müdi cõtẽptu de ſoꝛdidis veſlibꝰ ĩ ſeips gloriant᷑ · Et
iſta exaltatõ ſuꝑbie tanto ẽ ꝑicłoſioꝛ qᷓnto ſub ſpẽ religioĩs 1
ſãctitatis Raiie dicit aug · Et tles in ſeipſis qñq; de ſuis
1

pbpGD SVDGRBIN.

oẽs filios ſupbie · Et ſiẽ qlibet rex habet regnare ſuꝑ ſuos ſbᷣ
ditos. ſic ⁊ diabolꝰ ſuꝑ ſuꝑbos · Itẽ ſicut humiles ſũt fuu dei
qui dabit eis regnũ ꝓ hereditate paterna. Sicut dieit Lu · xi ·
Nolite timere puſillus grex· qꝛ cõplacuit patri vr̃o dare vob
regnũ· Sic ⁊ ſupbi ſunt fuii diaboli qꝗᷓ dabit eis ĩfernũ 1 eter
nü ſuppliciũ · Vñ au g· in epla· Quẽ ſuꝑbũ videris: filiũ eẽ dias
boli nõ dubites ¶ Quartũ ẽ cõſideratio vilitatis ꝓpi coꝛꝑis uud
Primo quõ puer de vili materia cõcipit᷑: ⁊ in vtero mr̃is un Aun
tritur. Secũdo quõ in pñti vita eſt hõ vas ſtercoꝛũ. Vnde m uwun

chee vi· Mumiliatio in medio tui eſt· Oð patet q; oĩa qᷓ exedut muder
de corpe hũano tã abominabilia ſũt ꝙ gnant na uſeã etiã iſii/· damnt
boĩ. ¶ Quintum elt exẽplũ humilitatis xp̃i · quia remedium nnobe
tumoris hominis eſt humilitas chriſti· Grubeſcat hõ eſſe ſu⸗ piinot
pbus. qꝛ bulis factꝰ eſt deus · Entolerabilis eĩ illa ſuꝑbia Nnir
miles ſedeat ſuꝑ ſcãnũ cũ rey ſedeat iuxta eũ ſuper terꝛam ppro
Bern Solus eſt magiſter verꝰ humilitatis xp̃s: q ⁊ huĩlitateʒ in

5

verbo docuit · Math. xi. Diſcite a me q; mitis ſů hũiliſ code (in
Et ĩſup ope m õſtꝛauit: ſe vſʒ ad moꝛtẽ ex ꝓbꝛatiſſimã ĩclinädo ncn
⁊ p boc tm̃ ſe humiliauit quãtũ ſe humiliare potuit: q; cũ důa eiößment

ret᷑ angelis ĩmoꝛtalibꝰ: dignatꝰ eſt ſeruire moꝛtalibus.mori lyi⸗
pv moꝛtalibus· et etiaʒ occidi ꝓ moꝛtalibꝰ. Rugu. Que ſupbia eaui
lnan põt ſi hu militate dei nõ ſanat᷑S⸗ Sextũ remediũ ẽ cõ unultg
ſideratio illius diſtricti iudici qð ſpãliter erit ad bumiliãdu; ſume
ſupbos vbi dñs abũdãter retribuet faciẽtibꝰ ſupbiam.ſa·i um
Dies dñi ſuꝑ oẽm ſuꝑbũ ⁊ arrogãtẽ Vnde eſa · xxvii · Dedibꝰ Auell
cõculcabit᷑ coꝛona ſupbie. Et nõ ſolũ ſuꝑbꝰ hũtliabiẽ in fufᷣo rt
ſz etiã qñqʒ humiliat᷑ in p̃ſẽti vita · Vnde legit᷑ exẽplũ Q qdia quib
auocatꝰ diues ⁊ potẽs ꝓpter nimiaʒ ſuꝑbiaʒ noluit hoẽñbdus uup
paupꝑibꝰ loqꝗ/ qui iuſto dei iudicio poſtmodũ ifirmatus dixit “ tbon
le eẽ cattũ et ſic ſe ſub ſcamno locauit · vel ſe ſub lecto abſcjůõ⸗. pi
dit. Et qñ reqſitꝰ fuit ab amicis vl cognatis ſuis eur hoc faa un
ret? Reſpõdit. Quia cattus ſũ et ad modũ catti oꝑoꝛ · Et quã uit
do ammonit fuit ob ſalutẽ aĩc ſue de ꝑceptõe ſacramẽtomz iqn
ſp rñdit catt? ſũ · ſic miſerabiliter ſine oĩ cõtritõe 1 cõfeſſů̃e ¶vb
ſine ſacram̃tis obiit· qꝛ ſᷣm dẽʒ xpᷣi qſe exaltat hũiliabiẽ᷑ nicit⸗

W

nunſiuf

Mcutdet lii
enpfodner
tasiiniie
denaſtüin

lenen

Inorign

—

Ketqinzen

ntmuleini
:iannen
Gbeſenthich,
nseßeligt
nme
PSNa
i 4

ewwtutin
wordtnsn
Ngr. Ceir

Senimoiit

1

8

1

4

pbazten

Gcundo videndu eſt de ĩuidia. que bm Ereg. ideo er
ſuꝑbia naſcit᷑ · quia ſuꝑbus inuidet ꝙ alius ſibi coeq̃⸗
tur. Et de inuidia hic dicendo· pꝛimo ponemꝰ ea que
poſſunt valere ad deteſtatõem huius peccati.ſcdo qũñ ſit pec

catum veniale vel moꝛtale.tercio tangemꝰ aliduid de ſpẽbꝰ
eius·quarto quomodo ſe occultat ſub triplici pecie virtutũ

Quantũ ad pꝛimũ ſciẽdũ ℛ

quinto remedia cõtra ill viciũ.
ꝙ inuidia ſeᷣm Nugu eſt doloꝛ aliene felicitatis· ⁊ dicitur ab

inuidendd qꝛ ſcz non poteſt videre bona aliorũ Johs autem

damaſcenꝰ li. ii. c · xiiii. dicit. Omnis inuidia eſt triſticia de ali

enis bonis · )d deteſtatoez vero huiꝰ vicii ſecðm wihel· lugð
pꝛimo facit hoc ꝙ hoc viciũ eſt peccatũ in ſpiritũſan ctuz ßm
vnã acceptõʒ · Quia eſt cõtra bonitatẽ dei que ſpirituiſancto

appꝛopꝛiatur.a ſic om̃e peccatũ qð eſt ex certa malicia pctm̃

elt in ſpiritũſanctũ · vnde inuidia cũ ſit ex certa malicia petm̃

eſt in ſpiritũſanctũ. ſicergo manifeſtuz eſt ꝓ inuidia ẽ valde
magnũ peccatũ. ¶Sedo facit ad deteſtatõʒ huiꝰ vicii hboc qð

ißm eſt oppoſitũ caritati · Vnde ſicut caritas excellentiſſima
eſt virtutũ ·ſic inuidia peſſimũ viciũ erit · Peioꝛ eſt inuidia q

auarida · Nuarus em̃ aſi non vult cõmunicare bona ſua.tam̃
vult ꝙ alii ea cõmunicent.Tnuidꝰ vero nõ vult cõicare bona
ſua:nec vult ꝙ alius ea cõicet.ĩmo inuidus eſt peioꝛ om̃i crea
tura · Vñ greg · ſuꝑ gen · Indicium maxime diuine bonitatis ẽ
ꝙỹ quelibet res cogitur dare ſeipſam. ab hac libertate dege⸗
nerat innidus diuidẽs ſe a deo 1 a creaturis.ſociãs ſe d To
lo.qui bonis oĩbus inuidet. ¶ Tercio facit ad deteſtatůnem
huius peccati ꝙ hoc viciũ pure a totũ malũ eſt. Mlia em̃ pctã
bñt bonũ apparens qð ĩcitat hoĩem · Vnde ariſto.ii· de ama
Kppetibile ſemꝑ mouet appetitũ ſub ratõe boni ſiue boc bo
num ſit apparens vel exiſiens · Sed inuidia habet doloꝛem
1 amaritudinẽ quã inuidi pꝛeponunt gaudiis celi: quanto
aliquod pctm̃ habet minus incitamentũ tanto eſt grauius;
verbi gratia · Si ſenex foꝛnicatur: ⁊ iuueĩs:ambo ſimplici foꝛ⸗
nicatõe · tunc ſenex grauius peccat · q minꝰ habet ĩ ctamẽtũ
quia cõplexio iuuenũ eſt calida ⁊ humida.ſenum aũt frigida

2

1ſicca. vt didt cõmentatoꝛ · vi ghiſicoꝛũ. Quarto fadit ad
deteſlatõem vicii huius hoc ꝙ iſtud vicium aſſimilatur dpa⸗

sEe e nn

bolo. Vnde ſapie · i · knuidia diaboli moꝛs ĩtroiuit in oꝛbẽ ter

rarũ · Ad literã · diabolus noſtros pꝛimos parentes ideo ſedu
cere voluit q; inuidebat eis regnũ celoꝛum qð ⁊ ipᷣe perdidit
Vnde adhuc pꝛopter eandẽ cauſam homĩes impugnat Ftem
hoc petm̃ eſt ſignũ per quod diabolꝰ ſuos diſcipulos cogno
ſcit. Vnde ſicut dicit dñs FoſRᷣ.xiii · diſcipul ſuis· In hoc cogno
ſcent ho · quia mei eſtis dil · ſi dilectõem habueritis adinuiceʒ

Sic ecõtrario cognoſcunt᷑ fulii diaboli ꝑ inuidiã. Ttẽ ſunt ſo⸗

cii diaboli in lucro 1 ĩ damno ˖ Quãdo diabolus lucratur gau

dent: et quaſi ipius ſuũ lucrũ reputentet dicunt malũ bo⸗
num et bonũ malũ · qꝛ dolent de bono hominis:et gaudẽt de

malo homĩs.Ideo ſunt maledicti a deo · vt habetur plaie · v·
Ve qui dicitis bonũ malum et malum bonũ. ¶ Quinto facit

ad deteſtatõem huiꝰ vicii hoc ꝙ inuidia eſt valde dãnoſa ſuo
pꝛopꝛio ſubiecto · i· ipi homĩ · q cõſumit vires hoĩs ſicut rubi

inuidia primum moꝛdax tui ip̃ius. Vnde etiam iſidoꝛ. Li

noꝛ alieni boni ſuum punit actoꝛem · Item aufert omnem pti
cpatõ eʒ totius eccleſie: totius bon i. Caritatiuis em̃ omĩa bo
na erunt cõmunia Vnde grego⸗ Denſent inuidi quantuʒ bo
num ſit caritas que aliena bona ſine laboꝛe facit eſſe noſtra·

Item pꝛiuat hominem celo:quia omnibus bene ibidem ſuc⸗
cedit de quo inuidus triſtaretur· Vnde ſeneoca. Vtinam inuidi

oculos haberent in omnibus ciuitatibus: vt de omnibus feli

cit atibus toꝛquerentur nam quãta felicium ſunt gaudia tan

ti inuidoꝛum ſunt gemituſ·ĩmo inuidi quandoq; libenter ca

rent aliquo bono· et ſuſunent aliquod malum: vt alius ma⸗
ius malum ſuſtineat· Gxemplũ ; Legitur ꝙ; duo ſeruierũt cui
dam regi quoꝛum vnus erat inuidus et alter auarꝰ. et rex de

liberauit eos remunerare. tali modo ꝙ quidquid vnus Ulo⸗

ferrum: et vermis lignũ in quo oꝛitur · Vnde feronimus.

rum peteret tunc alter in duplo tantũ haberet · cunc inuidus

petebat vt ſibi dexter oculus erueretur:vt alii hoc in duplo

ci mlloma
ſatinalbus
unmnlter,

unctono

(Ktpercnenn
Dor len

tiſtnideb⸗
ſoereoq
Axlusv
noidact
tſe;
arcabon⸗

ſeappen

deladater

Ac

(gto Tere

Aſuum.
thoccti
t Cieg
dartinco;
Indecren
honazwim
etmnelorn⸗
bonaiſci
Aͤfugt
Ggpiune

cum iüe
cötinge
lainſt

mln N

urtnati
ntesen
dipepmt

npgerien
W o

hNN

nts Dinun

Wke ſuneü
lr en

an nuübe
ee guned
den ſun

(Cumirt

Norocholt

isſcut

deleronuns⸗

Sumid. .
en onnenN

usefoniſ⸗
igmn
rele wr
ebonſ⸗
Nantue
de orn 8
ſon wum
ſenac

EEOOõ

nuidia quot modis fiat · qñ ſit peccatũ moꝛtale ·

nmo modo quando eſt motus pꝛimus veniens ex natu.

ra.ſicut quidã naturaliter ſunt ĩuidi.⁊ hoc nullũ eſt peccatũ

cũ nullo mõ ſit ĩ nẽa poteſtate · Vnde ariſt · ii. ethi deſiders

naturalibus pauci peccant ergo talibus pꝛimis motibus ſie

naturaliter incidentibus ĩmediate ſine moꝛa reſiſtendũ eſt

tunc nõ nocẽt· Vnde greg · Temptatio cui nõ cõſentitur nõ

eſt peccatũ: ſed eſt materia exercende virtutis. Scðo modo C

.

doloꝛ alieni boni· Tunc ᷣm bermãnũ de ſcilditʒ · hbomo potelt

triſtari de bono alterius nõ ey eo ꝙ alius habet illud bonum

ſed ex eo ꝙ illud bonuz ſibi deficit qð iſte babet· et hboc ꝓpꝛie

eſt zelus (vt dicit ꝓBus ·ii· rethoꝛ) et nõ inuidia · Vnde dicit
inuidia et inuidere pꝛauũ eſt et pꝛauorũ. ʒelus aũt iuſtoruũ ẽ ·

Et ſi iſte zelus ſit circa bona et poneſta laudabilis eſt-ſi auteʒ
circa bona tpalia põt cſſe ſine peccato et etiã cũ pctõ · ſeʒ
ille appetit ad finẽ bonuʒ: vt inde elem oſinã et oꝑa miſericoꝛ
die faciat· vel ad finem maluʒz: vt inde ſupbiret et luxurioſe
et erapuloſe umeret · et ſic appeteret tempoꝛalia tũc eſſz pec

— — 7

catu· Tercio mõ quãdo quis dolet de bono alterius inquãtũ

—

eſt ſuum:vel alioꝛũ bonoꝛũ hoĩm et cõmunitatis nocumẽtũ

et hoc etiã non ẽ pꝛopꝛie inuidia·et põt eſſe ſine peccato Vñ

dicit Grego · xxii · li · moꝛa.· Si em̃ alicui bene et pꝛoſpere ſucce

deret in coꝛpe et tẽpoꝛalibus: et eſſet eidem oc caſio peccandi

1 in decrementũ amme ſue: licite de hoc alius põt triſtari·qꝛ
bona anime pᷣponẽda ſunt bonis coꝛpoꝛis · qi ſ unt dignioꝛa
et melioꝛa · Vnde ariſto · i · ethicoꝛũ · Bona anime ſunt maxime
bona · i· ſciẽtie et uirtutes · Ctem bonũ cõmune pꝛeponenduʒ
eſt ſin gulari ut dicit Ariſt:ii·ethi.· Bonuʒ cõmune eſt diuiniꝰ

q́; pꝛiuatum Quarto quando quis triſtatur de bonis alter
cum ille cui accidit hoc bonum eſt eo indignus quod nõ põt
cõtingere in bonis uirtuoſis· quia eo io aliquis habet ta

lia iuſtus effictur et dignus eiſdem · ſed eſſe dicltur de bonis
foꝛtuitis que poſſunt pꝛouene dignis et indignis · Sed q;

*
.

Equitur de inuidia quot modis fiat 1 qñ ſit peccatum

„ ⸗ 2

ſcm doctrinam fidei · bona que pꝛoueniunt indignis in his

De HVIDH.

foꝛtuitis · i. tꝑalibus: dei pꝛouidẽtia iuſta et diſpoſitõe pꝛoue

niũt l' ad illoꝛũ coꝛrectiõʒ: vt ꝑ hec alliciant᷑ ad deũ ·lad remu
neratõem pꝛo bonis qᷓ hic faciunt uel ad maioꝛẽ damnatõeʒ.

⁊I1 deo ſacra ſcriptura et ſancti doctoꝛes talẽ triſticã nõ cõmẽ:
dant: ſed potiꝰ phibẽt · Quia debeo deo cõmittere: et exoꝛare

deũ pꝛo eo vt ſibi grãm det vt ſic vtatur talibus bonis tꝑali
bus ad ſalutẽ et nõ ad dãnatõeʒ · Quinto ſi dolet ſolũ ꝓpter

eminentiã alteriꝰ:et talis modus ſi ſit indeliberatꝰ eſt pctm
veniale. hoc patet ex eo qꝛ cum ratõe fauet et optat ſibi om̃e

hoĩm ſuie quia hẽt amplioꝛẽ gloꝛiã et excellentiã eſt peccatu;ʒ
moꝛtale.et in hoc eſt ꝓpꝛie inuidia ⁊ iſtud ſꝑ eſt malũ.qꝛ do⸗

bonũ · Ergo ſi dolet de bono alterius ex inuidẽtia deliberata
de alterius excellentia pꝛopter hoc ꝙ alius excedit ip̃m in ta
libus bonis ·ſcʒ in ſapĩa vel in rebus tꝑalibus ſiue in fauoꝛe

let de quo gaudendũ eſt. ſ· de bono pꝛoximi qꝛ eſt cõtra cari

C

tatẽ pꝛoximi.qꝛ ſi diligo pꝛoximũ ſieut debeo et teneoꝛ: tune

faueo ſibi quicqd deꝰ ei fauet: et ad hoc quilibʒ tenet᷑. ¶ ſta
auũt ĩuidia pꝛouenit mo ex ſuꝑbia · Vñ augꝰ de vᷣbis dñi ſer ·
liii · Vbicũq; ſurrexerit ſuꝑbia ſtatim erit ibi inuidia · nõ põt

ſupbus nõ eſſe inuidꝰ. tẽ pꝛouenit ex inoꝛdinata cõcupiſcen

tia qᷓ ip̃e appetit illa bona tꝑalia ſiue honoꝛes in qᷣbus ille eũ

excedit. Vñ greg in ome · Quidq;d in mũdo cõcupiſcimus hoc

ꝓculdubio pꝛoxis inuidemꝰ. Videt᷑ etenim ꝙ nobis deſit qð
alius aſſequit᷑ . Ttẽ pꝛouenit quãdoqʒ talis delibarata ĩuidia

(de iam dictũ ẽ) ex certa malicia. puta cũ pꝛopter depꝛaua:

tõʒ aliqs nec amat bonũ ge et vᷣtutiſ ĩ ſeip̃o:nec videre põt
in alio· ⁊ hoc eſt ĩ ſpr̃ſanctuʒ peccare · et hoc peccatũ dicitur
iuidentia fraterne gye · (MDe filiabus inuidie.
Equit᷑ de filiabꝰ ĩuidie:⁊ qũo ſint pctã moꝛtalia vl nõ·
Qirca qð notãdũ ꝙ pꝛima filia ĩ uidie ẽ odiũ.hoc ẽ velle
malũ alicin et nolle bonũ. hoc vtiqʒ malũ ⁊ ꝑuerſuʒ ẽ.qꝛ dẽo
oĩbus bonũ velle · deus em̃ ex malis qᷓ ꝑmittit fieri elegit bo-

„ „ „ „ — .» , an
na · ſz iĩuidia et odiũ ecõuerſo ex bono elegit malũ·ĩmo aliqñ

cupit pꝛo bono reddere malum · Et ergo odium tale directe

ð

—

M

ofpo⸗

pter
tione
gedie
ſar
ſuielt
hidee
flos⸗C.
ſo wr
Atquo
tſaſun
diramiea
lohei
unncos
minuit
nis tpil

delmt
mdece
ltqien
dint kob⸗

ltpyret
smans.
dlgenten

ſeeg in
idre
udndle
wiegatn
nlini
virtute
caritatie
hoſtide
eterni⸗
duxad y

diſin ooppo nitar caritati: iõ b m genꝰ ſuũ eſt pctm̃ moꝛtale: licʒ pꝛ-o
tidiln pter imꝑfectõm actus poſſit eſſe veniale · ſ. qñ ẽ ſine delibera
moimii teione . Odire tñ viciũ 2 nõ naturã boĩs nõ eſt peccatũ: nec ꝓ⸗
etnſcitien pꝛie dicit᷑ odiũ ſed potiꝰ amoꝛ dilectõ· qꝛ ille qui odit malũ
S alicuiꝰ: ꝓpꝛie diligit bonũ ſuũ. Gt ſic pꝭ qũo odiũ ſᷣm genus
lhalmnen ſuũ eſt pecatũ moꝛtale: ⁊ qñ odiuʒz ẽ pctm̃ veniale ⁊ qñ non.
ſagtſti g Vñ de odio vicioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ dicit ps. pfecto odio oderam
NtbA lllos · Caſſiodorꝰ. Derfectũ odiũ ẽ hoĩes diligere: 1 eoꝛũ vicia
teopeſcii ſp abho rere · Vnd etiã hugo ſuꝑ eccleſiaſucũ.Perfectũ odiũ
RZMWZ eſt quo crimĩa odiuntc 1 nõ hoĩes. ¶Scda filia eſt ſuſi urratõ G
enedtrt vt ſuſ urrare 1 diſcoꝛdias ſeminare ĩte Lacſtcogere ex inui
dosſtenie dia amicũ vel amiciaam auferre ſeu tollere . Vnde dicit glo.
Aenichen toh ·i· Dif ferẽtia ẽ ĩter ſuſurronẽ detractoꝛeʒ· Suſurroĩter
Nbdmlg amicos diſcoꝛdiã ſe eminat. detractoꝛ aũt alioꝛũ bona negat 1
un⸗ minuit · vt patz bm Mermãnũ de ſ. childitz · Zuſe urratio eſt gra
—Hrr uius q́; ſit detractõ· Nufert em̃ amiciciam ꝗ pfer᷑ omnibꝰ bo
eneſ nis tꝑa libꝰ.qꝛ ſine amicis nulł poſſet viuẽ. vt dicit phᷣs· viii·
nitemi 4 ethi · Scẽi · vi:dicit᷑ amico fideli nulla ẽ cõꝑatio. hoc vicium
init deus multũ odiat ex hoc Ppʒ ꝙ deus multũ diligit pacẽ·Tõ ve
tudN nit de celo vt pacẽ faceret inter deũ p̃em a bumanãn aturã-
abimmigt Et qñ exiuit de mũdo ad patrẽ pacẽ ſuis diſcipulis relinqueg
orgine . dixit Tohᷣ. xiiii · Dacẽ meã relinquo vobis: pacẽ meã do vobis.
cöupint Et pꝰ reſurrectõeʒ appuit dil cipul' dicẽs · pax vob.et oſtẽdit
1g obent eis manꝰ pedes q̃ſi dret attendite q; care pacẽ emi ergo eã
Nhm deiligenter ſeru ate: vt fili dei es poſſitis · Math.v. Vnde etiaʒ
en greg. in danta Si dei rocant᷑ filu q pacem faciũt:ꝓculdubio
crom nee ſathane ſunt fulii qᷓ cõfundũt · ergo qcũq; ex ꝓpoſito et ex in⸗
reiddan nidia diſ. coꝛdias ſeminat ĩter maritum ⁊ vxoꝛẽ ſiue ĩter alios
trsrune hoĩes cuiuſcũq; cõdicõis moꝛtali totiẽs pPe cat ⁊ diabolo fa
öwrlunt miliarius ſeruit · Vñ greg. in paſto· Sicut nihil ẽ p̃cioſius deo
Cicgibri, virtute dilectõis: ita mihil ẽ deſiderabilius diabolo extinctõe
eeſg 8 caritatiſ· Quiſqᷣs em̃ ſeminãdo iurgia dilectõz ꝓximoꝛũ ꝑimit
mtſeiecn atoſti dei familian ſ. eruit · ktẽ ſicut pay evia et dux ad vitam
t mlin eternã: ita diſcoꝛdia ad infernũ · Vñ ambꝛo · ſupꝑ lucã· Dax eſt
piuntN dux ad vitã eternã · Et ſiẽxpᷣs moꝛat᷑ pacificis.pſal.In pace

factus eſt locus eiꝰ. ſic diabolus cũ litigioſis · Et ſicut pacifiei
in futuro poſſidebunt regnũ eternum vbi eterna pax eſt: ſic

litigioſi poſſidebũt infernũ vbi ẽ eterna diſcoꝛdia ĩter demo
nes et dãnatos · Vñ etiã augꝰ · de ciui · dei li · xix · Nõ poterit ad

hereditatẽ dñi ꝑuenire quiſqᷓs teſtamẽtũ eius noluerit obſer
uare. Cxemplũ· Legit᷑ ꝙ quidã vir cum vxoꝛe ſua triginta an

nis vixit in tanta pace: ꝙ diabolus ĩ his eos ſimul facere di⸗

ſcoꝛdes nõ potuit. Tunc acceſſit diabolꝰ ad quandã antiquã

vetulam:et ꝓmiſit ei duos nouos calcios ꝙ faceret diſcoꝛdiã

inter virum illum ⁊ vxoꝛẽ eius· Qð illa pꝛomiſit. ⁊ acceſſit ad
virũ dicẽs· ꝙ vxoꝛ ſua vnũ alium haberet quẽ diligeret: ⁊ eũ
occidere vellet: niſi ſibi valde caute caueret · q idẽ vir pꝛimi

tus credere noluit · Tunc poſtmodũ acceſſit ad vxoꝛẽ dicẽs ei

ꝙ maritus vnã aliã amaretet cũ deſero ſimul comederent ĩ

menſa: vir vxoꝛẽ toꝛuo vultu reſpexit: ⁊ vxoꝛ econuerſo oſtẽ
dit indignatõem erga virũ· Tunc vterqʒ incepit adhibere fi

dem vetule. Tunc altera die acceſſit ad vxoꝛẽ dans ei cõſiliũ
ꝙ magnũ cultellum viri ſui ad aquã benedictam truderet in

eccclia: ⁊ denocte ſub cuſſino viri ponẽet: ⁊ eũ obdomire de⸗

ſup pꝑmitteret: tunc eã reamaret. Et eadẽ die acceſſit ad virũ

dicẽs ei : denocte vigilaret: alias eũ vxoꝛ ſua interficeret.

in ſignũ huiꝰ cultellum ſuũ ſub cuſſino illa nocte inuenirʒ.
Quẽ cultellum ipᷣe ſub capite ſuo reperiẽs arripuit:et vxoꝛẽ
ꝓpꝛiam cũ eo tranſfixit· Et diabolus calcios quos uetule pꝛo
miſit in haſta ſuſpendit.⁊ ei tranſaquã poꝛrexit ubi ipᷣa ſtetit
1 pannos lauit dicens. vereoꝛ tibi appꝛopinq̃re ne me ſimir
decipias ſic̃ uirũ et urots derepiſti de
mo tribus aſſibus eſt mala pcioꝛ · ( Mercia filia ĩuidie ẽ gau
dium in aduerſis ꝓxĩ ¶ gaudes de hoc ꝙ pꝛoximo male ſuc
cedit hoc utiqʒ malũ ẽ puerſum Nlla em̃ exultatio inuidi eſt

ñ metriſta Femĩa demo

ſi gaudiũ freneticoꝛũ:q gaudẽt de hoc unde flendũ eſt. ĩmo
eſt gaudiũ diabolicũ:cũ ſit ð malo alterius. De hꝰ g audio lo
quit᷑ Salo·ꝓuᷣ ·xvii· Qui ĩ ruina letat᷑ alteriꝰ nõ erit ĩpunitꝰ.
Miruʒ ẽ ꝙ ĩuidi gaudẽt de malo:cũ tñ ipſi quantũ ad naturã

ſunt boni quia omnis creatura dei bona eſt· Ergo deberent

gien
damoe
Tnuidt
pitieh
P pens
hoimnqd
llhoby.
de aleno
ſüt iehie
tatealio⸗
copant.
düütpelr
temalae
neca V
vtdeſin
edetrac
t derae
totii babe

emar

ſſe olget

leinde el
ſorüerz
grimn
nrin his
tohm
Cgnoſeen
ilimanl
cede
pltenas
tatſbſp
oötn⸗ .
ffüpea

6

ui mit
fuemdon
niſitaalt,
dligen
Pdenngn

oinie

mmi conmnt
rurrbet
reprphint
mans dahi
aumennrin
ddenid
geachton

tRef

gaudere de bono ⁊ nõ ð malo · ſʒ hoc accidit qꝛ malicia ẽ quo
dãmõ eis in naturã cõuerſa.et ideo de malicia gaudẽt inuidi
tnuidi vident᷑ peioꝛes poꝛcis · poꝛcus em̃ poꝛco qui occidit᷑ cõ
patit᷑: ſʒ inuidi oppoſitũ faciũt · ¶ Quarta filia eſt triſuca in
ꝓſperis pꝛoximi · et hoc vtiqʒ malũ eſt.⁊ talis eſt infeliciſſimꝰ
hoĩmqð patet ex hoc ꝙ ĩuidus excecat᷑ vbi deberet illumina
ri · Fob · v. Der diẽ incurrẽt tenebꝛas· Grego· Mens ĩuidi cum
de alieno bono affligit᷑ de radio lucis excecatur. Enuidi adeo

ſũt ĩfelices ꝙ ipſi amittũt qᷣdqᷣd alii lucrãt᷑. Quia ipſi de ſani⸗
tate aliorũ itirmãt᷑:et de vita moriũt᷑. Siẽ deũ diligẽtibꝰ oĩa

—

cooꝑant᷑ ĩ bonũ · ita ccõuerſo ĩuidis oĩa cooꝑant᷑ ĩ malu. au
diüt vel vidẽt · qꝛ ſi bona etiã ꝓſꝑa tũc affligũt᷑ ꝓpterea:
tẽ mala et triſtia:tũc letãt᷑· et hoc ſꝑ cedit eis ĩ ꝑpiculũ. Vñ Se

1 au

neca. Vtinã inuidi in oĩbus ciuitatibʒ aures 1 oclos haberẽt:
vt de ſinglis ꝓſpitatibꝰ hoĩm toꝛq̃rẽt᷑ · ¶ Quĩta filia inuidie

ẽ detractio· Qualr aũt detractõ deteſtãda ẽ:et quot modis fi

at detractio · ⁊ de his qui libe
totũ habetur in· v · precepto D. 1. Q.

ſpẽ virtutũ · Primo ſub fla ſpecie zeli et rectitudinis ·

Et inde eſt ꝙ iſui etiã frequẽter dicũt ſolũ ſe rep̃hẽdere vicia

aliorũ ex zelo rectitudinis: cũ tũ hoc pleꝛũq;ʒ faciãt ex fomite

odii· qꝛ inuident aliis ex hoc ꝙ ſibi ꝑificant᷑ · vel ꝙ ipſos excel

lant in his in quibꝰ ſingulariter appetũt appere· Et iſta ocd

tatio hm Creg·ẽ nimis picloſa · qꝛ vt ipſe didt eſt difficiliſ ad

cognoſcendũ: ⁊ etiã ad rpellẽdũ · Naʒ vt ibidẽ diat greg · xxx

ii.li · moꝛal. Erroꝛ dũ vᷣtus credit᷑ difficile emẽdat᷑· qꝛ ſepe duʒ
hõ credit ſe exercẽ vᷣtutis actũ: exercet potiꝰ vicioſũ · Et exĩde
vlterius cõtingit ꝙ hõ qñʒ ſuoſ ꝓpos defectuſ defẽdit ⁊ ocd
tat ſbᷣ ſpecie vᷣtutis:aut amoris:aut exeꝛcidi vᷣtuoſi · Remediũ

cõtra põt eſſe illud· Naʒ q ſare deſideꝛat an ipſũ hoĩem vl po

tius ipſius vicium odiat · hoc ex eo ſcire poterit ꝙ homo ſe⸗
ipſũ ꝑſcrutet᷑ et diligẽter attendat vtꝛũ ſinceio coꝛde 1 dulcit

nter audiunt detractõnem. hoc
Equit᷑ ̃rto videre quõ inuidia occultat ſe ſub triplici E

hoc maxiĩe cõtingit in illis qui ſe dicũt odire vicia hoĩm:⁊ cũ
ſe diligẽter reſumerẽt ĩuenirẽt ſe odiſſe nõ vicia ſʒ naturam

NIII.⸗

ad illum afficiat cuiꝰ vicium pſequitur · Et ſi inuenit ꝙ üllum
boĩem dulci coꝛde amplectit᷑: ſignũ eſt ꝙ ſolũ ipſiꝰ viciũ dete

*

ſtatur Vñ greg in moꝛa Kffectus interne dilectõis excludit

ama ritudinẽ odioſi liuoꝛis· Si erga illũ aliquã amaritudineʒ
ſui coꝛdil dephendit: nouerit ſe nõ ip̃m vicium ſed naturam
ſub ſpecie virtutis deteſtari · Et huiꝰ inuidie Ereg · triplex ſig

num oltẽdit. Primũ eſt ꝙ facies homiĩs ex eo paleſcit quàdo

ipm cui inuidet intuet᷑ · Scdum ꝙ oculos ſuos depꝛimit: nec

ipm delectabiliter valet intueri· Terciũ ſignuʒz ꝙ ſepe mens

₰ —

pomis ꝑ inuidiã tantum amaricat᷑ ꝙ p̃ interna amaritudine
dentes quadã cõpꝛeſſione ſtrident: 1 membꝛa extertoꝛa frige

ſcunt. Itẽ ſcdz remediũ cõtra hoc eſt ꝙ homo diſcretõis ocu:

lo dulciter penſet ꝙ ꝓſperitas pꝛoximi ſui bona ſua in nullo

diminuit. Gt ideo ſibi cogaudere debet de bonis ſibi diuinit?*

ino. tus in (Sedo ĩurdia
ſe occultat ſub falſa af fectõe fraterne caritatis: 1 maxime ap

cõceſſis: nec de ipſis bonis liuoꝛis aculeo ſaucia
nutio liuoꝛis eſt affectus interne dulcedinis ·

paret ĩ illis qui ſunt ex peciali affectu ad aliquas pſonas vl

7

ad oꝛdinẽ aliquẽ inclinati: q; moleſte ferunt ſi alis oꝛdinibꝰ

aliquid cõmodi ꝓuenit aut honoꝛis t iſti frequẽter extenu
ant bonũ qð relucet in ꝑpſonis alioꝛũ oꝛdinum ſiue in conuer

4

ſatõne ſiue in doctrina ſ. alutari⸗qd eyinde contingit: qꝛ timẽt
qꝙ vtilitati 1 ſtatui alioꝛũ depereat ad quos magis inclinant
ex affectõe ſingulari-Remediũ contra hoc ꝙ bomo cõmunezʒ

7

amoꝛem habeat ad om̃s bonos: 2 diligenter fugiat am oꝛẽ ſin

gularem et pꝛiuatũ: 1 etiã omnem acceptõem pſonarum ꝑ

ſuũ amoꝛẽ ad nullum ſe inclinet niſi inquantũ hoc ad eternãä
beatitudinem dirigere a iuuare poterit Quia ꝑ boc excludet

omne odiũ qð ſe ccultare cõſueuit ſub ſim ulata ſpecie ficte
1 falſi
den utẽ pꝛoximi: ꝗð maxime apparz1 illis
qui ſub ficta ſ pecie amoꝛis humane ſalutis aliis inuident de
bonis ſibi diumitus conceſſis: aſſerentes ꝙ hoc ideo faciunt
quia talia bona ſaluti eoꝛũ non expediant · et tñ nõ mouent

dilectõis fraterne · Tercio inuidia occultat ſe ſub ſpẽ

amoꝛis p̃tendentis ſa

ad boc ex amoꝛe: ſed plus ex fomite odii vel rancoꝛis. Gt iſta

fuddiaſe
bpoſtt
ſue ſalunn

turecgem
abasui⸗
Gie nos
ſsdiebd⸗
mus trala
laen St
gvendine
tone bui
puinoe
cotniltare⸗
ſanco ſu⸗
ſpähan
Sutin
inemit.
*
ola. N.
winqulle
Aten mi
ug diſip
ſüerpſal
ſedges
diget d
te inng
tantn

jo po

dnrg
oprüne
ös achnt
mmmhne
ſſomrum
ninperſg
r giid
Nintſe
gſennes
Hamanudre
mnenon i
lſcretoge
mſun inn
isſbiduun
in Cnl
(Sezoidn

amunnet

l

Rs 6drid
echitn ein
in ſvenon

—
— =
=S = S=*
— —. — =
=

— =

inuidia ſic erpelliu P mo ſinceriter deſideret ꝙ quilibet
aliꝰ poſſit vti bonis ſibi diuinitus conceſſis ad laudẽ dei: ⁊1 P
ſue lalutis augmento· 1 ſemꝑ pꝛeſumere melioꝛa de pꝛoximo

q; de ſeipſo ·

Ercio videndũ eſt de tercio vicio capitali qꝗð eſt ira
ſem Nug . nihil ẽ ñ vlciſcendi libido · ( deteltat.
NMonem vero ire pꝛimo valere poſſunt verba ſacre ſcri
ture que nobis diſſuadẽt illã. Ynð geñ · xlv· Dixit ioſeph fra⸗
tribus ſuis redeuntibus ad pr̃em ſuuʒ · Ne iraſcamim in via;
Sic a nos fratres ſumus in via: ad patrẽ nẽm celeſtem ſingu
lis diebꝰ dietã vnã facimus: cum ſumus ĩ gratia ergo ñ debe
