ruſtici qui iubẽt ſuos famulos däna inferre ꝓximis cũ peco ſed
ribus ſuis in gramĩbꝰ vl'in ſegetibꝰ. vel dña que iubet ãcillã dnRn
ad pratũ alteriꝰ ire:⁊ ibi gramĩa recipere. qð tñ bene cogno i
ſcit eſſe cõtra volũtatẽ illiꝰ cuiꝰ eſt pratũ · Etſi niſi vnũ půniũu =
plenũ gramibus ancilla ex iuſſu dñe recepiſſet domina obli l
gat᷑ ad reſtitutionẽ· Item mechanici in ciuitatibus qui iubent eo
luos famulos infideliter laboꝛare ſua artificia. ktẽ pãnifices de
qui iubẽt pannũ nimis exceſſiue laniare et extrahere. Itẽ can een
Pones qui iubẽt famulos ſuos mẽſuram cum vino nõ bene be
ĩplere· Ctem parẽtes qui iubent filios ⁊ filias choꝛiſare· et ſi iſe
de aliis . Quia quidquid iuſſt iſti quod eſt cõtra caritatẽ dei et kun
proximi in iſtis reus es· et damnaberis cum illis qui hoc ex ccd
iuſſu tuo ꝑpetrauerũt · Vnde Sapiẽtie. xviii. Simili pena ſer aot
uus cũ domĩo aff lictꝰ eſt.ymo qñq; iubẽtes plꝰ peccãt q́; faaa· Kp
ciẽtes· erodes em̃ nõ decollauit toßhez : tñ ita reꝰ ẽ tãq; cuzʒ ttum
ꝓpᷣa manu feciſſet. Et hoc qres Quia iuſſit. Similteꝛ pilatꝰ q niecan

pe PeCCNIISs NIIENS.

un nõ crucifixit chꝛſtũ ꝓpria manu: ſed milites ſui ex iuſſu ſuo
n Nabuchodonoſoꝛ Holifernẽ pred ari iuſſit Anti ochus iuſſit
n leges nõ ſeruari d eberẽt qð fuit cõtra deũ:⁊ alii multi qui
ti or iuſſerũt fieri quo d fuit cõtra deu. Et hi omẽs et conſes

nex dãnati fũt et dãnabu nẽ · et ſiẽ iſte bonꝰ hõ ꝗ iubet bonũ fier

etier ſaluabit᷑: ita qui malũ iubet oꝑari damn abit · Sed vtrũ tales
rle tenẽt ad reſututionẽ? Reſpõdeo ꝙ ſic · Quãdo pbabiliter 48
ne credit ex ſua iuſſiõe ſecutã eſſe ablationẽ · vel noĩe ſuo facta
ratã habuit. alias nõ ( Secũdũ petm̃ alienũ eſt cõſliũ· Qui⸗ B,
cunq; eigo alteri malũ cõſulit ſiue ſuo ſuꝑioꝛi· ſiue pari· ſiue
no ſuo inferioꝛi vel alio mõ cuicũqʒ: dãnabit᷑ cũ illo qui oꝑe ꝑfe
Nou cit· Vnde peccãt mali cõſiliarii dnñoꝛũ: qui ſuadẽt gueꝛras ra
io din as exactiões Et alii Ar ſuadẽt foꝛmicationes et furta vel
unne mõi · Et quicũqʒ dat cõ liũ vnde dänũ pximis infe rẽ · vt the
auare vel

tdon olonia noua inſutuere. vel an tiqua theolonia aggrauare vel
augmẽtare:et etiã cẽſus pauperũ aggraua re. Fte qui ĩ ciuita

nig tibus dãt cõſiliũ ad nouas in ſtit utiões in damnũ pauperuz
ſi et cõitatis · tales rei erüt omniu pctõꝛuʒ illoꝛuʒ que ex cõſilio
an eoꝛuʒ ppetrata ſunt vel ꝑpetrabunt᷑ vſqʒ ad nouiſſimũ diẽ ſi
ſic decedũt · Ergo quilibet ſibi cauere debet a cõſilio et doctri

.

na mala. Quia talis coꝛã deo homicida reputabit Vñ Fugꝰ.

. ſup Toh̃· Momicida diabolꝰ dicit nõ ꝙ gladio aceinctus ne
D ferro armatꝰ accedat ad hominẽ: ſed qꝛ malü vbuz ſemiĩauit
“ Noli eꝛgo te putaren eſſe homicidã: qn fratri tuo mala ꝑſua
“ des Ttẽ mali cõſiliarii ſunt ſicut diaboli qui ſp malüũ ſnadent
„ Sed qꝛ ſunt eis ſimiles in culpa · cõſequẽs eſt ꝙ erũt eis ſiſes
h ĩ pena. Sed q; boni cõſiliarü ſũt ſiẽ ãgeli dei: q ſp fuadẽt hoiꝛ
Hm gqa5 bonü et ſalubre eſt: et ea ꝗᷓ ſunt pacis: Sic et boni cõſilia
e rii faciũt· Et ideo merito cuʒ angelis glaʒ eternã pollid ebũt
reſte tem mali cõſiliarii ſunt fdi capphe: qui dedit cõſiliũ vt xpᷣs
nint ooecideretur- Vn de o chꝛiſtiane ſi conſulis ꝙ aliquis damniſi
mibeeg cet ꝓximum ſuũ in rebus quod alias non feciſſet · tu teneris
lcrnſe ad plenã reſtitutionẽ · Gtiã ſi inde nunquaʒ aliquod emolimẽ
etit tum habuiſii· Etẽ ſi conſulis vt quis peccet moꝛt aliter ſcʒ foꝛ
e nicando vel decipiendo vel furando· et huiuſmodi teneris·

ſatiſfacere quaſi hoc ipſũ peccatũ opere ꝑpetraſſes· IEtem tu
vetula ſi ſuades alicui vᷣgini foꝛnicari: oĩm peccatoꝛũ ita rea
Q es ſicut ipſa feciſſes· Itẽ ſi ſuades iniuſta p̃lia· iniuſtas guer
ras · et huiõi:omniũ malorũ que ibi fiũt reus es ·⁊ cõſiliuʒ tu
uunm ſup te reuertet᷑ Vnde dðꝛ eccia · xxvii· Eaciẽti cõſiliũ neqſſi
mü ſup ipſũ deuoluet᷑· Vñ Tob · xvin · Pꝛecipitabit eũ cõſiliuz
ſuũ.Sciẽdũ ꝙ mali cõſiliarii vt cõmuniter turpi moꝛte mori
unt᷑ · Cxẽplũ de Amã Heſter · vii· qui fuit ſuſpẽſus ad patibu
lũ quod pᷣparauit mardocheo·Ttẽ patet hoc de rĩcipibus ꝗ
dederüt cõſilium contra Danielem vt mitteret᷑ ĩ lacũ leonũ
Qui poſtmodum ꝑ ſe fuerũt in lacum miſſi · et ſic aleonibus
deuoꝛati · vt habet᷑ danieł.vi. Ttem patet hoc in achitophel qͥ
dedit malũ conſilium cõtra dauid· ⁊ poſtmodũ ſeipſuʒ ſuſpẽ
dit vt habet̃ ſecũdo regũ · xvii. Ideo ſolicite cauẽdũ eſt vni
cuqʒ a malo cõſilio· Quia vt frequẽter malũ cõſiium ſuꝑ ip
ſum deuoluet᷑· ECxẽplum · Temꝑe peꝛſecutõnilſ fidei xianeſn
it quidã cõſiliariꝰ peruerſus qui cõſuluit pꝛefecto vt facerert
fieri tharũ eneũ:et in medio lateris ipſius thauri faceret ma⸗
gnũ foꝛamẽ cum cooꝑtorio cum quo clauderet᷑· et ſic chriſtia ſ
nos intro poneret · et ignẽ ſubtus thaurum ſupponeret · Et
ſic a xpᷣianis mirabiles et lamẽtabiles voces audiret cum ab
igne et caloꝛe toꝛquerentur. Quod pꝛefectus volens experi: 14
ri conſiliarium eundem primitus intro poſuit · Et ſic ſcdum S”RM
dictũ eccĩa · xxvii. Eacienti conſiliũ nequiſſimum ſuper ipſuʒ eer
D deuolutum eſt· ¶ Tercium peccatum alienum eſt conſeſus· E
videlicet cũ quis ex coꝛde diligit malum qð alter facit immo hbe
et fouet et tales digni ſunt moꝛte · quia nulli placere dehbet A
illud quod deo maxime diſplicet · hoc eſt peccatũ ⁊ iniuſuicia do
Quia o xpᷣiane hoc deus meruit apud te ꝙ debeas doleꝛe de ei
malo quod fit domino deo tuo · Et ideo cũ gaudes de quo dd
do lere deberes non es verus amicus dei:a ideo damnaberis “””ẽ
cum conſentis et congaudes malefacientibus · Ergo ſi non ”
iuſſiſti nec conſuluiſti: ſed ſolum conſenſiſti ad mial⸗ facien⸗ 1. Ec
da que ſine tuo conſenſu non fuiſſent perpetrata. reus eris deu
omniuʒ illoꝛũ factoꝛũ malorũ· ⁊ dãnaberis cũ malefaciẽtibꝰ 4
re

„

pé pec. IENIS If.

tn Vnde ad Roma. i Digni ſũt moꝛte nõ ſoluʒ qui faciũt: ſed eti
aguer am qui cõſentiũt malefaciẽtibꝰ. Verbi gratia · tu nõ velleſ ali
lunn quẽ ludere: nec cõſulis:ſed ſolũmõ cõſentis in hoc reus eris
necſ Similiter pater et mater nõ iubẽt filiũ vel filiã chorizare ſed
fſlog coõſentiũt · in hoc rei erũt · ⁊ ſic de aliis · Ergo uicũq; p̃eſt ali
tenee cui ciuitati vel cõmunitati: licet nõ ee malefaecleinec cõ
ponb ſulat: ſed cõſẽtit malefaciẽtibꝰ⁊ pmittit fleri mala.ſiue hoc fi
leu. us erit omniũ maloꝛũ que ſub dominio ſuo fiũt· Vñ Sap· vi
eoribae Judiciũ duriſſimũ fiet his qui pꝛeſunt· Hoc adueꝛtere debeꝛẽt
tp qui luſoꝛes fouent in ciuitatibꝰ. vel in do mib ſuis eos lude
re permittũt · 1 ſic de aliis malis que ſine con ſenſu eorum nõ
inn poſſunt fieri · ¶ Quartum peccatum alienũ eſt adulatio · Et S
nſyr in hoc rei ſüt iſti qui peccata cõmendant in pomĩbus qui ma
e le faciũt.pꝛo quo dänabunt᷑˖ Naʒ qui ita laudant et adulant
tfxer malefaciẽtibus: ita rei ſũt quodãmodo ut illi qui faciũt pec:
Netm catum· Nam cum aliquis peccat increpari et non laudari de
chi beret · Id eo iam pꝛopter adulatoꝛes et laudatoꝛes pec catoꝛũ
ra⸗ mali confoꝛtantur in maliciis · et pꝛopter deriſionẽ bonoꝛum
an aliqui homineſ verecundãtur benef aceꝛe: quod eſt miſeꝛabile
Gne n audire. et ideo tales participes ſ ut omnium maloꝛum iſtorũ
Cun Et tales valde rep̃hẽſibiles ſũt omn iũ maloꝛũ iſtorũ· nam p
rſ, uertũt ominẽ recte ratõis ĩ hoc iauvãt illuo quovreprß
öim ſibile et illicitü eſt et vitupant et ſubſannãt illud quod ſalu
offex bpeie et laudabie eſt. Et ꝓpterea tales adulatoꝛeſ ſunt maledi

“ di. Ideo habetur eſaie. v. Ve qui dicitis bonum malũ·et malũ
e et bonuz ponentes tenebꝛas in lucem· amaruʒ ĩ dulce. dulce in
nnnſtn amaruʒ Quare putatis ꝙ iaz taʒ femĩe q; viri tot iaz habeãt
6Merde peccata etiaʒ nel ciẽter. qꝛ laudantur in his que faciũt ·et ido
nN non cognoſcunt ſe eſſe peccatoꝛes ſicut coꝛam deo ſüt · et ita
umnhn decipiunt᷑. Vnde elaie · ix · It erunt qui beatificant ⁊ qui beati
gonm lficantur precipitati· Vnde etiam Seneca·Maluʒ hoĩem blan⸗
nmh deloquentem agnoſce tuuʒ laqueuʒ eẽ · habet enim ſuum ve
1ſe nenum blanda locutio ˖ deo nolite laudare malum et deride
Afri re bonum · quia hoc eſt vnum de ſummis picul in eccĩa dei ·

Vnde Ruguſtinus ſuꝑ pſal. Duo ſunt genera perſecutoꝛum
ſcʒ vituperãtiuz et adulantiũ:ſed plus pſequimur lĩgua adu 4
latoꝛis q́; manu ꝑſequentis · Vnde etiã Miero. ſi uper pſal.Ni 4
hil eſt qdð taʒ facile coꝛrũpit mẽtes hoĩm ſicut adulatio· Plus
em̃ nocet lingua adolutoꝛis qᷓ; gladius perſecutoꝛis. HMoc co 5
gnoſa poteſt ex eo ꝙ adulatoꝛes ligant homĩes in peccatis. ””M
Vnde Ruguſtinꝰ .· Kdulãtium lingue ligant hbomĩes in pecca ðSð””
tis delectãt em̃ ea facere in quibus nõ ſolũ nõ metuit᷑ repre
henſoꝛ: ſed etiam laudat᷑ operatoꝛ· Item tales adulatoꝛes po ee
nunt et cõſu mũt puluillũ ſub capite iacẽtis ĩ peccati s· Vnde Aa
Ezechiel. xiii· Ve qui conſumũt puluillos ⁊c̃. Dup quo verbo kr
dicit Ereg · ſup Gʒechielẽ. Omel·ix. Quis male agẽtibus adu “
latur puluillũ ſub capite iacentis ponit · vt qui coꝛriꝑi ex cul i
E pa debuerat:in ea fulcitus laudibus quieſcat. SDequit wii an
dere qũo mali in maliciis ſuis laudant᷑ et virtuoſi in virtuutt· d
bus ſuis irrident᷑· Pro quo ſciendũ ꝙ vicia ꝑ adulatoꝛes acd tnt
ſierũt ſibi virtutũ nomĩa.nã ſuꝑbia edificioꝛũ veſtiũ cingulo xs
rum calceoꝛũ et omniũ exterioꝛũ geſtoꝛũ ab ipſis boneſtas 2222
eſt nũcupata· vt dicẽdo· Quã bene decoꝛat te iſta tunica vo mu
iſta veſtis· q́; pulchꝛa es in facie· Quã bene decoꝛat te illud pe le
plum.Quã pulchꝛe incedis· et ſic de aliis. Et in boc ꝙ imitãt K
luciferũ in ſuperbia extollẽdo ſe ſuꝑ alios: in hoc cõmẽdant tunm
quod eſt valde nociuũ et repᷣhenſibile. Quia xp̃us dieit ĩ euã er
ge lio.Qui ſe humiliat exaltabit᷑. ¶ Secũdo auaricia nomĩat fom
puidentia· vt cum quis die noctuq; omĩbuſ viribus laboꝛat
pro acquiſitione rerum tempo:aliũſiue iuſte ſiue iniuſte del üuütut
quocũqʒ modo potelt · ſiue ſit cum deo vel contra deũ mime explll
curãs: Omnẽ ſolicitudinẽ ſuam adhibẽs quomodo poſſit tẽ Min
poꝛalia cõgregare· et cum tãta auiditate: nunquã etiaʒ ſatit klon
atur· Et in hoc comparat᷑ inferno Vnde Ruguſlin⸗ ad quen idſc
dam comitem Inferno auarus eſt ſimilis Infernus em̃ quiu ii
toſcunq; deuoꝛauerit: nũquã dicit ſatis eſt. Sic et ſi omẽs the eoend
ſauri cõfluxerint in auarum. Gt talis ab adulatoꝛibus nõ no ccthe
minat᷑ auarus:ſed ꝓuidus. ¶ Tercio diſſolutio ſocialis· io ttnit
cunditas eſt nomĩata vt cũ quis cõiungit ſe aliis ĩ differẽter fiün

. 4 .

ta
nnr
oP
ſle⸗
ents.

ſpe

epſe

nn
Me

Oreo

d
ngen

t

nbrun
vezar⸗
engui⸗

oneſeas

ricdecd

edpe
ginti
ninnt
criei
hnonin
Glbbor
uewe
vi nine

nnlt
. 1 en
enzin
onesde
bus
Ncinls
oiffeter

ſt 4

chonſando ſaltãdo in ludẽdoet ſic de aliis · Et talis ab ad

toꝛibus nõ nomĩat᷑ diſſolutꝰ:ſed ſocialis ſuie ſociꝰ · i · geſellig
Et talis qui ſic ſe cõformat malis in illicitis:poſtmodũ habe
bit ſocietatẽ demonũ et omniũ damnatoꝛũ: et carebit ſocie⸗
tate dei et omniũ electoꝛũ.· ¶ Quarto aſtucia ab ipſis adula
toꝛibus prudẽtia nomĩat᷑ · vt cum quis eſt aſtutus ·i:hinderli

ſtig· in mercãciis et in aliis ſuis negociis· et lucrat᷑ mẽtiendo
et decipiẽdo defraudãdo et trufãdo ꝓxĩos· Qui nouas adin⸗

uentiões ĩuenit: vt ſie ꝓximos dedpere poſſet· Tales ab adu

latoꝛibus huius mũdi prudẽtes nominant᷑ · Vnde Luce · xvi·
BEilii huius ſeculi prudẽtioꝛes ſunt filiis lucis in generatiõe
ſua. ¶ Quinto laxa conſciẽtia libertas animi noninat᷑· Yt

cum quis ſine timoꝛe dei viuit nibil timẽs. nec curans deũ in
cogitatiõibꝰ locutiõibꝰ et oꝑibꝰ:ſʒ ſine om̃i timoꝛe dei peccat

et que delectabilia ſunt carni ꝑpetrat. Et talis letus ab adu

latoꝛibus nominat᷑· De quibus dicit dominꝰ. Luce· vi · Ve vo

bis qui nũc ridetis ꝛc̃. ( Sexto garrulitas af fabilitas nomi

natur. vt cum quis eſt garruloſus · i· claffig· ſiue vir ſiue mu
lier ſcurrilia verba proferẽs:nõ curãdo vtrum deũ in hoc of
fẽdat·tales noĩant᷑ ſolatioſi · i. kurtzwilig· En quo aliqui mul

tum delinquũt ſcʒ cõcitando homĩes annoſos ad iracũdiam
et ad impatiẽtiã et ad blaſ femiã: qui alias ex natura et ex ſe

nio mirabiles et impatiẽtes ſũt · Et quidquid tales ſic peccãt
redũdat in eos qui eos cõcitauerũt · ¶ Dequitur videre qũo G
virtutes a virtuoſi irrident᷑ · Et primo cum quis eſt abſtinẽs
et vult parce viuere et tm̃ in neceſſariis contentus eſſe: talis

abſtinẽtia auaricia ſiue ꝑcitas nominat᷑ · quaſi nõ audeat vti
de bonis ſibi cõceſſis: cum tñ talis nõ ꝓpter parcitatẽ dimit
tit: ſed quia ſcet redditurũ ſe eſſe rationẽ de ommibus creatu

ris qũo vſus ſit: ideo abſtinẽs viuit · ¶ Secũdo ſi humilita:

tem dulgit ˖ exẽplo xp̃i qui dieit· Diſcite a me quia mitis ſum

et humilis coꝛde· Et hu militatẽ ſtudet ſeruare ĩ verbis factis
et nitit᷑ ſcandalũ cauere:timens illud dictum chꝛiſii ·. Mathei

xrii· Ve homĩ illi ꝑ quẽ fit ſcãdalũ·: tũc talis ab adulatoꝛbꝰ

. .
„— . 2 — . ax

huius mũdi ypoerita nomĩat̃ · ¶ Tercio maturitas · i. ernſt⸗
haaftickeit oder dappfer keit · ſez cum mature incedit quis unn di
ver bis 1 factis timẽs leuitatẽ mẽtis oſtẽdere · tun c talis ma⸗
turitas amaritudo vocat᷑i· ſurgeſch. Quarto quies deu nm
tio nis ſcʒ cũ quis nitit᷑ expellere extraneas occupationes: et aor
deo trãquillü et quietũ c oꝛ offerre:tũc talis quies de uotiõis in
pigricia nomiat᷑· ¶ Quinto ſimplicitas ſeʒ cum quis.ſᷣm pꝛo iui
Phetam in ſimplicitate coꝛdis querit deũ· et hm dictuʒ chꝛiſti a
44 Ruder ſimplicitatẽ columbe oſtẽdere · tunc talis ſimplicitas (itt
ſtulticia nomĩat᷑. Et talis ab huiꝰ mũdi amatonbus dendetur ts
Vnde kvob. xii · Deridet᷑ iuſti ſimplicitas· ¶ Sexto timoꝛ dei li ðͦðRV
tigioſa cõſciẽtia noĩat᷑· ſcʒ cũ qͥ; deũ p oculis hẽt ĩ bis a ĩ fa qgui
ciuis timẽs deũ offẽdere · Talis nõ dici᷑ timoꝛoſus: ſʒ erroneꝰ(EG biei
iĩ cõſaẽtia· ¶ Septĩo fugere publicã ⁊ malã ſ. ocietatẽ ſingla nd
ritas noĩat᷑ · vᷣt cũ qͥs vult ſibi cauere a mala ſocietate adutẽs ii
illud dictũ ꝓphete· Cuũ ſancto ſanctꝰ eris: ⁊ cũ ꝑuerſo puerte aAn
ris · tũc talis ſinglaris et deſpectoꝛ noĩat᷑· ¶ Octauo ſi qs iu⸗ n
ſtiaã querit et exigit: tũc talis impatiẽs ⁊ auſterꝰ nonuinat · mnun
. ¶ Nono ſi qs grãʒ hoĩm hẽt tũc adulatoꝛ noĩat᷑. ¶ Decimo lgte
ſi q infoꝛmatiõi ⁊ coꝛrectiõi ꝓxĩ ĩtẽdit: tũc p̃ſũptuoſus dꝛ. ſur
II Quĩtũ petm̃ alienũ ẽ recurſus· Et ſũt illi iĩ hoc rei q tuent (ſi
malefactoꝛes: 2 ad quos hũt recurſũ v̈bi grẽ̃a. Aliqs furat᷑ et iion
hʒ apð quẽ furtũ abſcõdatvl raptoꝛ rapinã. vl' cũ q́s tuetur· WD
malefactoꝛẽ nõ ꝑmittẽdo fieri de ip̃o iuſtũ iudiciũ:⁊ mita hꝰ in
modi Ergo ſi potens es · et in caſtro tueris raptoꝛes cũ rapi demmn
nis: veus eris oĩm peccatoꝛũ illoꝛũ. Certe nõ eſſent tot rapto fnnet
res:ſi nõ haberẽt tutoꝛes · Et de eiſdem cõquent᷑ dominꝰ per ttent
Vſaiã · ii· Et rapina pauperũ in domo veſtra· tẽ ſi tu es rece 4
ptoꝛ hoſpitũ: ⁊ recipis in domã tuã homĩes nõ tin ẽtes denz ali
et ammiĩſtras eis cibaria illicita · vt ĩ qᷓdrageſima lacticinia cũ ulen
alias ſunt ſani et foꝛtes et poſſunt vti ebo quadrageſimali. teden
Et cum bene haberes eis ammĩſtrare cibũ quadꝛa geſimalem hug
ſed ꝓpter lucrũ ammiſtras eis cibũ illicituʒ: tũc pticeps eris gi
l/loꝛũ peccatoꝛũ. Sed diceres videãt ipſi. quid ad me⸗æReſpõ: Pe
, deo ꝙ ex caritate dei et pxi mi obligamur ꝓmouere proximũ nlin

oſci⸗
—
(Dama
lnsd
muen

7

ßfn

voninae⸗

res de quibus dicit · ſal. Et ſcuta cõburet igni · ¶S

in his que ſunt ſalutis et nõ ãminiſtrare eis occaſionẽ pececãẽ
di. Item ſi pincerna es: et hoſpitio recipis luſoꝛes blaſfema
me vxoꝛes eoꝛum:⁊ hoc facis ꝓpter lucrũ temꝑale: reus erig
lam ſimul peccãtes in domo ſua:reus erit ulius peccati:Bre

uiter quvquio cõmitti in domo tua q eſt cõtra deũ ab his

quos hoſpitio recipis ſciẽter: reus eris omniũ maloꝛũ illoꝛan
t tales receptoꝛes ſunt ſicut ſcuta: ꝓtegẽtes eos malefacto
catũ alienũ eſt participatio in peccatis alienis· Videlicʒ eum

quis partẽ habet in luero peccati:et per cõſequẽs ꝑtem habe

6

bit in pena. vt qui ſcienter emũt rapinã vel furtũ vl inde co
medüt vel bibũt. Lales tenent᷑ ad reſtitutionẽ inquãtum de

his iniuſtis vſi ſunt· etiam ſi ſex vel octo comediſſẽt vnã au

cam furatã: quilibet teneret᷑ reſtituere ꝑtem ſuã quãtũ ad eũ

puenit · Similiter intelligẽdũ eſt de his qui a iudeis dona et

munuſcula recipiut que ab aliis per vſurã receperunt· Et ta

les tenent᷑ reſtituere: nõ ipſis iudeis:ſed ipſis a quibus ipſi ꝑ
vſuram receperũt ſi habẽet noticiã illoꝛũ · Sin autem tũc m
cõſilium cõfeſſoꝛis debẽt dare paupibus· Tdem dicẽdũ eſt de
luſoꝛibus et de his qui bona per ludũ acquiſita recipiunt:qꝛ
omẽs tales tenent᷑ ſatiſ facere ſm cõſilium prudẽtis cõfeſſo

ris· Ergo mullus debet cũ luſoꝛibus bibere vel comedere: nec

denarios illos quos ad lumẽ ponũt recipere · ſicut qn cõbu

runt᷑ lumĩa pro vno denario tũc recipiut quattuoꝛ· Et tales

reip · ꝓuidentes qui ꝑmittunt panẽ vl vinũ minoꝛari pro pe
eunia:et alii q;plurimi qui participãt quocũq; modo ſciẽter
in luero peccati · vt vxoꝛes et pueri iniuſta ſciẽter hereditan
tes· vnde tam vxoꝛes q́; filu ſacerdotũ belig ſimul a rege cõ

quis mutus eſt in peceato quod coꝛriꝑe et repᷣhendere tenet᷑

Vñ quibus deus cõmiſit ſubvitos· vt prelatis et patribuſſa
milias tenent᷑ vt ſubditos et filios comipiãt ꝓrout expedire

E. XILGNISI.

— „

vident pꝛo loco et tꝑe ne vna cum ipſis pereãt · Vnde legitut

de ſacerdote Heli ·i. Reg iiii · Qui nõ coꝛrexit filios ſuos iniqᷓ
agstes · vel qui tacuit · vel qui tepide coꝛrexit · punitus eſt hie
per moꝛtẽ tempoꝛalẽ.quia fractis ceruicibus cadens de ſella
retro:ꝛſum expirauit. et ſi eſt in inferno: nõ inuenimus aliam
cauſam niſi ꝙ filios ſuoſ nõ coꝛrexit vt debuit · ꝓpter qð dũs
eum ſubitanea moꝛte interfecit. Vnde cũ filii a parẽtibus et
laici a platis ſuis rephendunt᷑: nequaq; ipſi vel ſubditi indi
gnari debẽt · Nam ad hoc tenent᷑: alias damnarent᷑ cuʒ ipſis
VInde Gechi · ui· Si dicẽte me ad impiuʒ moꝛte moꝛieris: ſeʒ ꝓ
tua ſuꝑbia auaricia luxuria ⁊c̃· et tu nõ annũciaueris eis: ne
q; locutus fueris vt auertat᷑ a via ſua impia et viuat: ip̃e im
pPinus in iniquitate ſua moꝛiet᷑: ſanguinẽ eius de manu tua re
quirã. Omia peccata que prelati poſſunt coꝛripere 1nõ cor
rigũt ipſis ĩputabunt᷑ et pro eiſdeʒ damnabunt᷑.Ergo Sapᷣ·
iii · Tudiciũ duriſſimũ ſierbis qui preſunt · Ttem ſi cõfeſſoꝛ du
re cõſitẽtem reda:guit: ꝓpteꝛea nõ debet indignari.qꝛ tenet
Gt cõfeſſoꝛ potius debet duos bene expedire:q; decẽ negligẽ
ter. Quia nõ eſt redditurꝰ rõʒ de nuo cõfitentiũ vtrũ mre
vel paucos audiuerit: ſed q̃liter eos ex pedit. Si aũt cõfeſſor
Ppter lucrũ tꝑale negligẽter expedit ſibi cõfitẽtes: grauiter

peccat.qꝛ ſᷣm doctoꝛes qui aliquẽ ſciẽter abſoluit quẽ coꝛam

deo ꝓbabiliter ſcit nõ eſſe abſolutũ: ipſo facto peccat moꝛta
liter· Videãt ergo cõfeſſoꝛes qũo abſoluũt põpoſos homĩes
qui nõ intẽdunt ſuã ſuperbiã dimittere· ymo ipᷣo facto oſtẽ
dunt ſuã ſuꝑbiam in veſtimẽtis põpoſis ⁊ in ſaſſuriſ. et ſie ð
aliis peccatoꝛibꝰ qui oſtẽdunt ꝓbabilia ſigna ꝙ nõ habẽt ſir
mũ ꝓpoſitũ abſtinẽdi a peccatis · vt foꝛnicarii ⁊ publie adul
teri: qui meretrices ⁊ cõcubinas ſecum in domo tenent: nec
eas a ſe amouere intẽdunt. Similiter vſurarii luſoꝛes: qui
nsõ ſunt parati ad reſtituẽdũ ſᷣm cõſilium confeſſoꝛis· Simili

ter ſuperbi choꝛiſantes et tomiamẽta exercẽtes:qui ſeruãt

illa oꝛnamẽta in quibus peccauerũt · Et hoc eſt euidẽs ſignü
SItales nõ intẽdunt firmiter dimittere· Quia ſi iã intẽderẽt ·
reſignarẽt talia oꝛnamẽta quibꝰ nõ vtunt᷑ niſi ad peceãdũ·

=èôòô”

ſt
t
ſt
ſey
re
te
dan
mul
ms:
ode
deiee
eer
cuſſch
nema
mit
open
vost
talin

nabi

nugzin
cd
tinbuse
Monind
tchiſe
mmnſen
nsasin
n ſenn
mnnuate
ne o
cöſelon
nigtten
rieglg
rümato
irchtſ
4 Gau

tceumn

ee ort
eboig
oſpoſi
rſetſes
üittüff
otnet e
1oes 4

ſos :n

4

“

ggin

jüͦinin

EStſi foꝛte ip

Tüc in futurũ opoꝛteret eos ſibi alia omamẽta ſuꝑbie pᷣpaꝛe

vbi foꝛtaſſis ſumptꝰ a p̃cioſitas taliũ comꝑandoꝛu eos a pec

cato retraherʒ. Sicut illi ſuꝑbi qui habẽt magna caputia· vnã

de quinqʒ vel ſex vlnis.et lõgas ſciſſuras in caputũs et tuni
cis Et dne et puelle que habẽt magna crinalia in quibus cho
¶ Octauũ peccatũ alienũ nõ obſta L
re peccatis· Et hoc ſpectat ad p̃ᷣlatos ⁊ preſidẽtes. Vnde vos
prelati et dñi qui ſubditos veſtros nõ cohercetis: ſed dimit
titis eos inferre damnũ pauꝑibus pullos anſeres anetas pe
coꝛa auferre: fruges eoꝛuũ equis veſtris in pabulũ gramĩare
fructus oꝛtoꝛũ et vinearũ furari et vi acciꝑe · pauꝑes vitupe
rare ꝑcutere ledere irridere ⁊ male tractare et huiuſmodi: et

niſauerũt · et ſic de alis.

nõ ꝓhibetis vos damnabimĩ · Vnð Eʒechiel.xiii · dicit dñs

latis · Nõ aſcẽdiſtis ex aduerſo:nec poſuiſtis vos murũ ꝓ do
mo iſrahel vt ſtaretis ĩ domo dñi · Omẽs em̃ rectoꝛes ad hoc
ſtatuti ſunt ꝙ vnuſquiſqʒ terrã ſibi ſubiectã in pace teneat.·
rectoꝛ et platus nõ ſpoliat ſubditos:tamẽ nõ
reſiſtit ſpoliãtibus (etſi eſſet ĩ terra ita ampla ſicut vltra ma
re) omniuʒ peccatoꝛũ que fiũt in ea ꝑ raptoꝛes quibus reſiſte

re poſſet ꝑticeps eſt: ⁊ de oĩbus his redditurus eſt deo ratõʒ

Iteʒ voſ patreſ familias ſi filii veſtri vl familia mala ꝑpetrãt

damna inferẽdo ꝓximis · et ſi eos ꝓ poſſe nõ emendatis · et ſi

multa bona oꝑa faceretis ieiunãdo oꝛãdo vigilando clemoſi

nas dando et hmõi: eo minus nõ dãnaremini · Cur putatis
ꝙ deus pretulerit hominẽ homĩgnũquid ad honoꝛẽ iſtoꝛũ 1
deiectionẽ illoꝛũg Nõ · Sed vnuſquiſqʒ poteſtatẽ ad hoc a deo

accepit: vt malũ ſᷣm vires probibeat ſuos ſubditos ab in⸗

curſibus maloꝛum defeẽdat · Vnde ſi preſidẽtes poſſũt ꝓhibe
re mala et nõ faciũt damnabunt᷑ · Ideo vos dñi et dñe qui p:
mittitis flios veſtros turpia verba loqui et mala ppetrare
opera:et ridetis et nõ ꝓhibetis · Et vos viri familiã veſtrã · Et
vos iudices ⁊ potẽtes ſubditos veſtroſſi impedire poteritis
talia malaetſi aliud peccatũ nõ haberetis q́; illud ſclũ dam
nabimini · Moc merito facere deberẽt et aduertere iſti prela

ti 1 preſidentes qui de ſua potentia et dignitate neſciunc niñ

—

pepecece. nIIENS

gloꝛiari: tota die occupãdo ſe in toꝛneamẽtis venationibus

potationibus ludis alee · et ſie de aliis mundi vanitatibus.

Nunquã vero vel raro ſe occupanteſ circa pauperũ viduarũ
clericoꝛũ oꝛphanoꝛũ religioſoꝛũ et huiuſmodi iudicia · Cuʒ tñ
nulla alia de cauſa vt ꝓmiſſum eſt:deus eis poteſtatẽ contu⸗
lerit niſi pro tuitione eccleſie et pauperũ.· Vnde dict᷑ numeri

xxv. principes ex iuſſu dei ſunt ſuſpẽſi pꝛo peccato populi

Vnde diyit dominꝰ ad Moyſen. Tolle cunctos populi princi

pes et ſuſpẽde eos cõtra ſolem in patibulo · Et hoc iõ ſcðᷣm

M

gloſam. quia fuerũt autoꝛes peccati illius populi· vel q;ꝛ non
ꝓhibuerũt. ([NJNon ũ peccatũ alienũ eſt:nõ manifeſtare pec

cata hominũ ad coꝛrigendũ ⁊ ad emendandũ · Vt quicũqʒ ſcit

periculũ alteriꝰ et eum nõ auiſat et pᷣmunit ſiue in coꝛpe ſiue

in anima aut in rebus: cum tñ bene poſſet illum premunire:
reus erit ſi hoc nõ fecenit. Sic ſi ſcires aliquẽ peccare poſſeſ
hoc manifeſtare ꝙ impediret᷑ et emẽdaret᷑: ſi nõ faceres reus

eſſes· tem ſi ſcis rem furatã circa aliquẽ iniuſte detẽtam: et

nõ vis domino rei publicare · vt ſic ſuã rẽ rehabere poſſit · cũ

tamẽ hoc cõmode et licite poſſes reus eris coꝛam deo in illo
peccato · Etiaʒ ſi vnus inferret da mnũ proximo in prato ſiue
in agro ſiue in oꝛto:et ſi proclamares eũdẽ tũc talis ſic ꝓcla⸗
matus ceſſaret a dãno inferẽdo.⁊ nolles hoc facere ꝓpter ca
ritatẽ ꝓximi in ſubſidiũ dño rei:tũc reus eſſes coꝛã deo · ktẽ ſi
quis aliquẽ vellet iniuſte caꝑe:et tu bono mõ poſſes illũ pre
munire ⁊ nõ faceres:reus eſſeſ.᷑tẽ cum videres aliquẽ occul
te peccare et poſſes hoc manifeſtare illi qui poſſet prodeſſe
et emendare ne iſte iterum peccaret:et nolles ea faceꝛe et ſic

diſſimulares: tunc eſſes particeps illius criminis . Sed ali⸗
qui dicunt cum aliqua iniuſta fieri vident:quid hoc pertinet

ad me? Reſpondeo illis · Ex precepto fraterne caritatis quili
bet tenet᷑ preuenire periculũ ſu i ꝓximi coꝛpoꝛis ⁊ anime · cuʒ

hoc cõmode poteſt · Exẽplum ſi videres cecũ tranſire erga fo
ueam:et nõ pᷣmunires eũ homicida illius eſſes coꝛã deo. ſi in

foueam caderet: et ſi ſic moꝛeretur· Ttem cum in ſinodo pꝛeci

pitur omnibus in eadem parꝛochia exiſtẽtibus vt manifeſtẽt

othi⸗
rhr
ndun
4C
tücpnn
tnun

bro,

Unn
an
gam

uene

cüggr

npeſue

Wlunie:

i
onegſeng
teume
poſtei
o ndo
Proſin

ſ

eppare
Nolrin

gllidre.

gi Gal

gronſſ

eee ſ

crinuma publica ad coꝛrigendũ ea · Quod quidã nõ curãt · Et

ſanguinitatis vel familiaritatis. Vel cauſa lueni non ꝓderet

peccatũ qð ꝓdendũ eſſet: ſᷣm iura ſymoniã cõmitteꝛet et gra
uiter peccaret · Et quicũqʒ ſaret hereticũ vel phitoniſſã ⁊ nõ
ꝓderet moꝛtaliter peccaret · Quia meliꝰ eſſet tales coꝛrupto
res fidei ꝓdere prelatis eccleſie: q́; diu valse in pane ⁊ aqua
ieiunare. (Explicit tractatus de nouẽ pctis alienig .

mo e keerit- moꝛtal in cõmuni··
cEccatũ cum cõſummatũ fuerit ghat moꝛtẽ· Cac·

quo ſciẽdũ petm̃ moꝛtale cõmittit᷑ q̃ttuoꝛ mo
dis· Drimo qñ neſcit ſe facere cõtra preceptum
dei: vel cõtra pꝛeceptũ prelati vel eccleſie· vel ali

quod vicium de ſeptem viciis capitalibus· Et in hoc ignoꝛan
tia nõ excuſat hommẽ vſum rationis habẽtem · Vnde Rugꝰ.
de gratia et libero arbi · Cdeo diuina precepta data ſunt: vt
excuſatio de ignoꝛãtia nõ haberet᷑. Similiter de preceptis ec⸗
(l eſie ⁊ prel atoꝛũ intelligit᷑· Quia preceptuʒ prelati dici᷑ pre
ceptũ dei · In ſignuʒ huius chꝛiſtus dicit in euãgelio· Qui vos
audit me audit ⁊c· Ergo prelatis obediẽdum eſt tanquã do
mino hieſu chꝛiſto· maxime in hisg in quibuſ tenemur eis obe
dire. ſicut quãdo ſub precepto precpiunt ieiunare. vel feſta

ſanctoꝛum celebrare · ſic de alusa: Ergo quicunqʒ ſine cauſa

1 neceſſitate ſciẽter et ex cõtemptu contra huiuſmodi ꝑrece
ptunm prelati vel eccleſie fecerit: peccat moꝛtaliter. Queriẽ
autem ſi aliqua ignoꝛãtia poſſit hominẽ excuſare de peceato
Reſpõdetuꝛ ꝙ eſt triplex ig noꝛãtia.DPrima inuincibilis 2 iſta
eſt duplex ſcʒ innata vt in pueriſ et in amẽtibus a dultis:qui
nũquaʒ vſum rationis habuerunt · NMlia ex caſu vt in adultis
gqui habẽt rationem: et poſtmodũ quãdoq; incidũt in amen
tam propter debilitatem capitis vel propter nimiã abſtinẽ

e cauſis.· Et talis ignoꝛantia muincibilis excuſat

=

kncipit tractatus de ſeptẽ pctĩs moꝛtalibus Et pri

pᷣmo. Moc ĩtelligit᷑ de quolibʒ pctõ moꝛtali: ꝛo N

4

a peccato moꝛtali · Vnde Nriſtote. iii· Ethi. Tgnoꝛãtia excuſi·
peecatũ · Quia quidquid faciunt tales excuſant᷑· Quia nullus m
oteſt facere peccatũ moꝛtale qui nõ habet vſum rationis. u
Sed ſciẽdum eſt ꝙ qui ꝓpter aliquid illicitũ quod per ſe eet eet
peccatũ moꝛtale indderit in amẽtiam puta ꝓpter amoꝛeʒ;zin
oꝛdinatũ. vel ꝓpter nimiã inoꝛdinatã triſticiam de tempoꝛaii /n
bus vel huiuſmodi. Vel etiam alias exiſtẽs in quocũq; pecaa e
cato moꝛtali ſi ex peimiſſione diuina inciderit in amentiäẽ mẽs et
tis et ſic moꝛitur in tali ſtatu damnabit᷑ quia nulluʒ peccati uu
moꝛtale di mittit᷑ ſine cõtritione:quaʒ ille carẽs vſu rationis uumm
nõ habet nec habere poteſt· Queritur de illis qui in extrema ie
neceſſitate perdũt rationem·. Reſpõdetur ꝙ ſi talis eſt in gra er
tia cõſtitutus: et ſic perdit rationẽ: et ſi ſic moꝛitur ſaluatur. ſnt
Ergo quandoq; ꝑmittit deus hoc euenire illis bonis homini be
bus qui ſunt puſillanimes ne in extremis a demonibus dece ten
piant᷑quia tunc maxime temptatiões occurrunt homini · Si ſen
autem eſt in peccato moꝛtali cõſtitutus:et ſic perdit rationez unt
et ſi ſi moꝛitur damnat᷑. Ergo etiam quãdoq; permittit hoc Me
deus euenire malis hbominibus qui deum in vita ſua nõ queſi ſtese
erunt: ſed eum peccãdo ſepius contempſerunt Qui etiam in e
moꝛte nõ poterunt eum querere et inuenire · Nuguſtinusin des
quodã ſermone· Percutit᷑ hac animaduerſiõe peccatoꝛ vt mo NMNon
Q nens obliuiſcat᷑ ſui: qui dum vixit oblitus eſè dei¶ Secunda iſ
ignoꝛãtia cum qua dam nat᷑ quis dicit᷑ ignoꝛãtia neglecta. t ifpſ.
elt cum ſcire poſſunt que pre cepit vel prohibuit deus 1 que ſ
ad ſalutem pertinent: ſed occupationibus exterioꝛibus ſe in cim
tãtum implicant ꝙ de illis non curant · dicunt em̃ ꝙ ſiy ufficaat (fih
eis ꝙ; ſciunt ſe bonum debere facere: ⁊ malum dimittere · Ect ti
intantum eſt dictũ acſi quis quereret · quo modo ditaboꝛ? EGWt Rd
alius reſpõderet ei · Eme cõtinue in quo lucrari poſſis · et nun loing
quã perdere · Nõ ſufficit: ſed opoꝛtet ſcire que ſunt precepta i
vel prohibita a deo· Et que ſunt de neceſſitate ſalutis:. Ergo iit
talis ignoꝛantia nõ excuſat. Queritur quomodo quilibʒ adul Rn
tus habens vſum rationis tenetur ſere decem pre ceptas RNe polt
ſpondeo ꝙ ſcire precepta dei poteſt capi dupliciter· Dring cſl

u
nunt

igti

dpeet

Finegn
en

en
meni ni
Gperri
üruene
inenen
kug
ſlucr.

ns iml

onhrs e
thorind

Nt a
mmitt

taroͤte

Metamn

ngſunmn

rorre

cgeinet

tdatslſe

vihſen

inmne

znrho⸗ *
N1Nomn

nfmit

ſns⸗n

ſare explieite · Moc eſt ſcire precepta dei bm oꝛdinem enume
rare ·quod eoꝛum ſit primũ et quod ſit ſecũdum ·et quod ter

cium · et ſic de alis·Secimdo modo ſe cire implicite · Moc eſt ſc

re ꝙ hoc eſt prohibitum in preceptis dei nõ concupiſceꝛe rez

proximi.Non falſum teſtimoniũ proferꝛe · Non aſſumere no
men dei inuanũ ·et ſic de aliig ſed quod ſit pꝛeceptũ octauuj
vel qð ſit ſextum ⁊c̃. hoc nõ ſcit: nec tenetur ex neceſſitate ſci
re · Sed tenetur ſcire implicite ꝙ boc eſt vnum de preceptis
decalogi · Non falſum teſtimomũ dices. Sed vtrum ſit quar
tum vel octauum hoc laicus de neceſſitate nõ tenetur ſcire ·

ſic de aliis. Scire tamẽ precepta dei ad minus implicite eſt

3 .

ſcientia dei: quam quilibet chꝛiſtianus babere debet · Vnde
Kmbroſius ſuper epiſtolam ad Choꝛin. Qui ſcientia ʒ dei nõ

habet: reus eſt ignoꝛantie maxime eoꝛum que pertinẽt ad ſa

9*

ſcendum: tamen ſtudent audire 1 diſcere curioſa: que non
ſunt multum neceſſaria · 1hoc magna deceptio dyaboli eſt ·

Vnde Bernardus de duodecim gradibus humilitatis. Qurio

ſitas eſt ſtudium perſ⸗ crutandi ea que ſeire eſt nulla vtilitas
Vnde Salomon · Altioꝛa te ne queſieris:ſed que precepit tibi
deus illa cogita ſemper · Vnde apoſtolus ad Romanos ·xi·
Non plus ſapere q; opoꝛtet ſapere · ſed ſapere ad ſa obrietatẽ
V ſeuviu noſtrũ a iſcẽũ dz verſart arca noſiploo 1 circa
nt a ſalutẽ · mbro· Mlto melioꝛ ⁊ laudabilioꝛ es ſi te cogno
ſiszqg ſi te neglecto curſu ſiverũ· vires herbarũ cõplenes

ſtriũ babẽs.· Qualr aũt dẽamꝰ noſipos 2 vitã nraʒ cognoſcẽ
oñdit idẽ Imb̃· d· Vitã tuã quotidian a diſcuſſiõe examĩa. Rt

2

tẽde diligẽter q;ʒtũ ꝓficias· qʒtũ deficias.

lis ĩ affe ctõibꝰ. qᷓ; ſiis deo · q; diſſilisqᷓ; ppe· qʒ lõge· Vñ Ori

niſſime P ea punit̃ Eſt aũt qñ ds cõtẽnit ſeire vt eo libenius

chriſtiani habẽt qui fugiũt predicatiões Et eſt malum ſignũ H

Qual ſis ĩ moꝛibꝰ. qᷓ

ſoſt· ſup Math. Nõ mĩma ꝑs phie ẽ cognitio ſui. Tercia igno

poſſit peccarehãc habuerũt phariſei de xp̃o· et adhuc multse

v . . .
7 „ .„ . . .
. . 5 3 „ . *
S — ? » — . 4
. 3 . 5 *²
N*
₰ .

ꝙ bomo nõ pot nec uult audire veritatẽ· hoe iõ cõtingit e ſe
excecaint eos diabolus etiã ꝓpria malicia coꝛu ve DſaGz no
Noluit intelligere vt bene ageret· Et tales decipiunt ſcipſos (ſ

Vnde ĩ⁊Hſidoꝛꝰ de ſũmo bono/S ut qui ꝓpter ignoꝛãtie excuſa wer
tões ſcire nolüt · vt minꝰ culpabiles videãt qui tñ ſeipſ⸗ osn her
muniüt ſed decipiũt. Inſupꝑ ꝛ in talibꝰ eſt etiã magna pꝑtina ſin
cia. Vnde IH ſidoꝛꝰ ibidẽ · Neſci re ſimpliciter ab ignoꝛãtiã ptin u
D noluiſſe uero ſcire ad cõtumacẽ ſuꝑbiã · ¶ Secũdo modo eo
dlig

mittit᷑ peccatũ moꝛtale Ppter cõſciẽtiaʒ erroneã vt cũ 4s fãt ug
aliquid quod in ſe nõ eſt cõtra pꝛeceptũ dei:nec vnũ ð ſ. epté duug
peccatis capitalibꝰ. ſʒ cõſ. ciẽtia dif fimtiue hoc uidaat ee pem ſpon
moꝛtale. et ſie ſup hoc facit: ⁊ talis cõſciẽtia eſt multũ ricloſa Ud
Quia tales aciurt ſibi peca a illaqueãt ſe peridoſe.· Et hoc fe
ſicut in luxuriã in gulã et ſic de aliis tũc ĩducit eos in Epleri N
ttẽ peccidi:qn quid fit cõtra cſaẽmã edificat ad iebennä i
ſEt hoc ſie patet · quia Rugu · dicit omne peccatü eſt conta nune
legẽ dei· Mõ licet aliqᷓ in ſe non ſint cõtra legez dei / ut leuare tot
ueſtucaʒ de terra uel calcare ſuꝑ cala mũ· ſic de aliis . Si tale nſup
gquid compꝛehendit᷑ a conſciẽtia vt contra legem dei ey iſtens noſe
ſic volũtas in ip̃ᷣm fertur: manifeſtũ eſt ꝙ voluntas kerrer nosſe
ꝑ ſe loquẽdo foꝛmaliter in id quod eſt cõtra legẽ dei hoc ſines
fadit ꝙ putat eſſe cõtra legẽ dei. Et ſicut piculoſum eit ig ilr mient
cctam. medium optimum erit 1 ſalub rius. Vnde Eſaias DHoitt etam
deus in medio ſpiritum ſu um Vnde Kriſtoteles ii⸗ echicom. e
Medium in omnibus eſt laudabile · Ergo ſi vis quieto coꝛe
deo ſeruire :tunc debes tibi eligere diſcretum confeſſoæm et
pꝛobatum in vita et ſaentia te ei ex toto com nutter re tt⸗
bi nunq́; diffinitiue vehes aliquo peccarum morta fchnn gue
re: vbi non es certus. ſed ſimpliciter confiteni debes factum conn
in ſe iudicio confeſſoris relinquendo. Scien dum tamen er
aliud eſt timere et aliud eſt conſcientiam diffin itiuam habeꝛe eem
quia timor conſcientie non ſemper eſt pecc atum. nee Vitupe ſblaſt
randus: miſi ſit nimis exceſſiuus · Vnde Gregorius . Bonaiuʒ

Ptermea
Guerun
ſnon

guand

clttipen
ltüpelc
ſtſeet

winiducne

dn
tdichene

ti Atant
utleun
lis Sitel
werſſten
untzs fort
gi ho⸗
nims
eninbtrt
Eſuns Doit
iiecicoi
Crtd
Gtrſoene
mnineſt ak
vorleſonn
ebes en
um tine
tiume

1s B

di

—

P tetſin

p PeOGNTO MORTNILI.

mentiuz eſt ibi culpam agnoſcere vbi culpa nõ eſt . Tdem in
moꝛalibus. Tuſti omne quod agunt metuunt dum caute con
ſiderant ante quem iudicem ſtabunt· Sciendum ꝙ licet ti⸗
