mus iraſci Vnde ecẽs · vii· Ne ſis velox ad iraſ cenduz . Vnde
Cac᷑.i. Sit aũt omnis homo velox ad diendu: tardus ad lo⸗
quendũ:et tardus ad iraʒ. Scdo poteſt valere ad deteſta
cionẽ buius vicii· ſ. ire ſi oſtendat᷑ quantũ ira diſ cipliceat deo
pꝛimo qꝛ hoſpitium eiꝰ multũ turbat. Vnð ad eph̊· iii:nolite
cõtriſtare ſpm̃ſanctũ · Greg. Dum ira animuʒ pulſat ſpiriti
ſancto ſuam hereditatẽ turbatĩ mo quandoq;ʒ patrẽ 1 flliuz
ſpm̃ſanctum de hoſpitio expellit et diabolum introducit·
Sicut in pace factus eſt locus dei:ſic in ira dyaboli· Ctez pma
inem ĩ templo eius diſſipat et dyabolum loco eiꝰ ponit·V ñ
uꝑ illud Tob. quĩto· Viruʒ iuſtum interfecit iracundia · dicit
gloſa · Mãſuetudo ymaginẽ dei in nobis ſeruat que ſemper
tranquilla. Sed ira diſſipat que multis virtutibus priuat · W
autem multum diſpliceat deo cum imago eius in homine
eius diſſipatur · oſtendi poteſt per hoc ꝙ dicit Kaguſtinus
ſuper pſalmiſtã · In ciuitate tua im aginem ipoꝛuz ad nibiluam
rediges · Merito inquit imaginem ip̃oꝛum ad nihilum re⸗:
diget deus in celeſa cuitate · quia ipſi in ſua terreſtri ciuita⸗
te imaginem eius ad nichilum redigerunt · Et etiam per boc
ꝙ tantum peccatum reputaretur ſi aliquis imaginem cru-⸗
cſfixi in ecdeſia diſſiparet · et idolum alicuius demonis pꝛo
ip̃o poneret · Ctem quia nullum vicium magis contemnit
deum q́; ira · hoc vicium aperte ſe contra deum erigit · Vnde

Job.xv. Qucurrit aduerſus deũ erecto collo.Hõ iratus ipſuz oeulo
deum contumelis afficit et nitit ſpuere in faciem eius inſu⸗ 1 düͤle⸗
per iracundus aufert deo domimuʒ ſuum et diabolum facit onn
dominari ibi · Et hoc fit dum vindictaʒ ſibi vſurpat quã deus bona
ſibi ſoli retinuit. Deutro·xxxi· Mea eſt vltio et ego retribuã apt⸗
¶ Tercio valet ad deteſtatõem huius vicii ꝙ hoc viciũ valde aiſſ
lacet diabolo. Dꝛimo q; valde potẽs eſt ad impugnatõnem niſar⸗
boim et deſtructõz hoĩm · qꝛ ꝑ iram multũ do minatur diabo znpot
lus in bomĩe · Non em̃ timet homo iratꝰ facere qð diabolus eiti
pꝛeeipit ei quantũcunq; magnuz petm̃ ſit. non ꝑeit vxon · no⸗ (ohde
Peit filio·ĩmo homo iracundus deo et matri eius non pareceit tiiipze
et ſanctis in celo quin eos afficiat †tem placet ira diabolo- mnmpli
qꝛ hoc pctõ lucratur diabolꝰ plures hoĩes · Quandoq; totaz cunl
domũ:vel vnã villã:vel vnam patriaʒ homo iracundus pꝛo iea,
uocat ad iracundiam · Vnde ꝓuer. xxix· Cracundus pꝛouocat 2M
rixas: qui aũt patiens eſt mitigat ſuſcitatas. Vnde iracund um
poteſt dici filins diaboli et eius voluntatẽ n ititur adimplere (qn
Vnde loſᷣ· vniVos ex patre diabolo eſtis:et volũtateʒ eius H
vultis perficere· voluntas autez diaboli eſt vt iracundus hic
viuat cu ſuis in diſcoꝛdia in mundo ſicut ip̃e viuit cum ſuis
in inferno. ¶ Quarto valet ad deteſtatõem hoc ꝙ ira nocte ebe
ipi bomĩ multum· Primo noqʒ in coꝛꝑe quod debi itat · vt pa naraer.
tet qꝛ homo iracũdus erit pallidus in facie et quãdoqʒ tranſ “
mutatur in toto coꝛpoꝛe ꝙ quandoq; per duos vel tres dies clatze
nunẽz poteſt integraliter vires ſuas recupare. ktem minuuit pe te
dies et vitam iꝑ ſius homĩs · Vnde ecci· xxx · Helus et iracũdia AUns
minuunt dies· hoc patet in cane qui eſt anim al iracundum 1 aiu e
ideo bꝛeuis vite Item excecat homĩem in ratõe · Vnde catho. ahe
tra impedit animũ ne poſſit cernere verũ · Rpe eniʒ diabolus nlnn
ſimilis eſt coꝛuo qui veniens ad cadauer pꝛimo currit ad ocu un
lum.Sic diabolus vult hominem pꝛimo per iram excecare: ms
ſciens ꝙ poſtea pꝛecipitare poſſit eum in foueam peccatis t
voluntatem ſuam · Vnde in vitis patrũ dixit quidam ſenio... di

Qua ndo operiuntur oculi animal tunc circuit ad molendů

alioquin nõ ambulat in circũitũ mole. Sic diabolꝰ ſi opuerit Rn

S

Hörtns 1
Ciem ausze⸗
daiolunfn
urpeeglid
ctegn nni
Phrmüne
hnpugnrinen
mnntnr dubo
ane gödaknn
npat put
aus non ynt

E=

K ra de

Cndagter
oirenndut⸗
umdus ponnt
Ppoe rin
aruraninpe

t Wütrez au

rrunush
nut un i
nwe faſe
ddebltttn
et qnidym
Gosunid

re kun um

NAuscrmm
Au
märman
röe ercrh
ke „unthon

mo Ed N
r N NN

eam gun
uant,
ſit 0 .

tolc

oculos mẽtis per iracũdiam: in omne peceatũ hoĩeʒ poſtmo

—

*

dü leuiter pꝛoiiciet· Vñ iracũdia ẽ ianua oĩm viciorũ· (Quñ

to valet ad deteſtatõnem huiꝰ vicii hoc ꝙ ira nocet aĩme oĩa

bona ei auferẽdo.et oĩa mala ei ĩtroducẽdo. Qui iraſcit ꝓxĩo
captꝰ tenet᷑ a dyabolo et ſcire dz ꝙ diabolꝰ moꝛtẽ eiꝰ ſitit ſẽꝑ
et affectat. Mira inſania iracũdorũ patet ex hoc ꝙ nõ habẽt
niſi amaritudinẽ. et illã p̃ponũt deo ⁊ eꝰ regno·qꝛ ꝑ iracũdi
am ꝑdũt ſuas ꝓprias aĩas· Sicut patiẽtes ſeipſos ſeruãt: ſie
iĩpatiẽtes ſeipſos ꝑdũt. Vnde ĩ euãgelio ·IEn patientia veſtra
poſſidebitis aĩas veſtras.Vñ etiã Salomõ ꝓuer.xix. Qui ĩpa
tiẽs eſt ſuſtinebit dãnum: ſcʒ nõ ſ. olũ coꝛꝑis ſʒ etiã aĩe · Vñ ex
emplũ Legit᷑ ꝙ quedã virgo fuit multũ caſta et inſi up habuit
plura bona exercitia in ſe: ſz erat valde macũda impatiẽs.

ic angelꝰ miſſus ad eã dixit · impatiẽtia tua impedit ſalutẽ

tuã: et moꝛtificat oĩa bona oꝑa tua.⁊ niſi te emẽdaueris in fu
tu ro: eternaliter dãnaberis · Que ex veꝛbis angeli cõpuncta
¶ra octo modis cõmitti=.·
Equitur declaratio illius quando ira eſt bona et licita B
et quando peccacum veniale et quando peccatuʒ moꝛ
tale. Dro quo ſciendum ꝙ ira octo modis fit. Drimo i uper

* .

Peccati m proprium:et ſuper peccatum proximi · ſcilicet ꝙ

pomo iraſcitur in hoc ꝙ deus offẽditur: et talis ira eſt bona
et licita et laudabilis· Vnde Dſal. Traſcimĩ et nolite peccare.
Vnde Eccleſiaſtes · vii · Melioꝛ eſt ira riſu:quia per triſuiciam
vultus coꝛrigitur et animus delinquentis· quia quilibet debz
coꝛrigere et ammonere fraterna dilectõne delinquentes: qꝛ
ad hoc tenetur quilibet ſub pꝛecepto . Contra quod faciunt
adulatoꝛes qui rident et laudant mala in pꝛorimis:que ſunt
eontra honoꝛẽ dei et ſalutẽ aĩmarũ. Et tles faciunt ſe partici
pes oĩm illorũ maloꝛum que in proyimis adulando laudant
Et tales adulatoꝛes ſunt precones dyaboli. quia ligant pec
catoꝛes et malefactores in peecatis ſuis cum adulationibus
ſuis: ſicut precones mundi ligant malefactores tradendo
eos iudici· Vnde beat? Aguſtinuſ. Adulantium lingue ligant

boĩes in peccatis · delectat enim ea facere in quilbus nonſolũ “
no metuitur repꝛehenſ. oꝛ ſed etiaʒ laudatur operator. Ergo h
quilibet chnſtianus vindicare debʒ iniurias dei· et pꝛopꝛias Cn
patienter ſ uſtinẽ. exemplo chꝛiſti qui vẽdentes 1 ementes eie ra
at de tẽplo · qꝛ hoc fuit in iniuriã ſui patris celeſtis: ſʒ ꝓpꝛias AE
miurias ſibi a indeis factas patienter ſuſtinuit. tanqᷓ; agnꝰ cont
manſuetꝰ obmutuit· Ctẽ exemplũ habemus ĩ hoc de moile d% nin
debemus vindicare ĩiurias dei: qᷓ pPꝛopter ydolatriã quã filii he
iſrahel fecerũt cum vitulũ cõflatiem adoꝛauerũt et arca eus Kene
choꝛſauerũt occidit cũ filiis leui de pplo iſrhael vigintitriag ſegl
milia hoĩm ·et boc ẽ ſignũ ꝙ ſunt fili dei qui non poſſ unt ſu Eet
ſtinere iniuriã dei . Sed illi nõ curãt dei iniuriã: qui in do mi⸗ Aet
bus ſuis ꝑmittũt deũ oĩpotentẽ blaſ⸗ phemareet luiſoꝛes lu: ene
dere. et potatoꝛes inebnariet foꝛnicatoꝛes luxuriari:et ĩſuꝑ eri
choꝛizantes pmittunt choꝛizare. et ſic de aliis · Et hoc iõ pmit ſͤen⸗
tunt q; lucrũ tꝑale inde acquirunt et tale lucrũ deo et ꝓppꝛie dio⸗
ſaluti pꝛeponũtergo tales ĩ hoc oſtendunt ſe eſſe filios dia⸗ mue
boli et ñ dei · Ouis em̃ fidelis filiꝰ poſſet ſuſtinẽ eqnimiter in hige
umnmam ſui dilecti patris quĩ hoc cõtradicerʒ 2 ĩpediret ĩquan rtod
tum poſſet ?ſic ſir eſt de deo et de filiis dei. ergo iraſci ſuper ae
PPaa peccata? aliena peccata: et vindicare iniuriaz dei: et ꝙ Pera
p̃ᷣe hõ nõ ꝓficit in bona vita ſicut ceteri hoĩes: talis ira ẽ bo⸗ cken
na 1 laudabil 2 nullü petm̃· Diẽ em̃ bonauẽtura ð oꝛdie fr̃m dicnt
minoꝛũ· O affectꝰ ire datꝰ eſt homũ vt iraſcat᷑ vidis et malis vnne
ſuggeſtiombꝰ: ſic ꝙ nõ patiat᷑ ſe trahi in con ſenſũ peccati · et gmnait
rt vlciſcat᷑ dei iniurias 2 tranſgreſſiones iuſli cie. Sic legimꝰ Atotn
chꝛiſtum iratũ fuiſſe phariſeis et aliis nõ recte agentibus. Et ſuen
ſimiliter hꝰ idẽ legit᷑ de alis oluribus ſancus:-2 ſic hec ira vo tiere
catur zʒelus iuſtice · ¶ Scdo eſt quedã ira ſi ubita 1ſine ratõe Mart
deliberatõis qᷓ venialis ẽ: quia in aliquibus hoĩbus ignis ire dn
cito accẽdit᷑· et cito remittit᷑ Et in aliqbꝰ tardius acce ndit · et inl
tardius extinguit᷑ et illi peioꝛes ſi unt poꝛibus Vnde auguſt · ð
Melioꝛ ẽ qui q;uis ira ſepe tẽptet᷑: tũ feſtinat ꝙ ſibi remittat beiz
ille cui ſe feciſſe agnoſcit iniuriã: q; qͥ tardius iraſcit᷑:ꝛ ad ve umſ
mã peiẽdã tardiꝰ inclmat᷑ · Vñ etiã tero:ſuꝑ eplam ad thitũ · eun

gube NHE

operpinh
da⸗Ea
1 N

eensh R

ibordeſoleg
wlniguf
Uerütagtgen
ue poe
iwolpolrt
niguinun
meet Mule
lummmeh

idre ſe

eeſe losd
eeifunten

we Ric
J ſim
ggoiriof
e
emungh
ledAn . .

9
7

—

* 4
etumdodenn

ai züsehl
ſeniagean,
D

ee
ſoest

cito rõ hoc adutit:tũc

9

bac pa ſſiõe ſi vpar go cu ds ex ſurreptõe cõmouebit᷑: et
c expellat:et ſic ſolũ peccat venialit
Tercio cũ q̃ͥs iraſcit᷑ti ĩ modico ſe vult vĩdicare quis etiã be

ne poſſet ſe ĩ magno vidicare tñ nollet facere · tunc tal ira et

cõmotio ꝓpter ꝑuitatẽ vĩdicte põt ſolũ eſſe ꝑctm̃ veniale:ſiẽ
trahbere puerũ ꝑ crines·et ſic de aliis · ¶ Quarto cũ qᷣs iraſcit᷑
ĩ ſeipſo et ĩpatiẽs efficit᷑:⁊ tñ ĩ nullo vult illã iracũdiaʒ vindi
care nec vᷣbo nec facto · Et hoc idẽ qñʒ cõtĩgit ex nat᷑ ali cõmo

tõe ꝙ hõ in ſeipᷣ̃o cõmotꝰ ẽ:⁊ tñ illã uã ñ vult ꝓducè ad effẽʒ

Et ſic tal ira etiã põt eẽ pctm̃ veniale· Ttẽ Caſſiodoꝛꝰ. Veniab

ira ẽ q̃ ñ ducit ad effectũ · ¶ Quĩto cũ qͥs iraſcit᷑ cũ delibera⸗
tõe ⁊ cũ cõſeſu rõis:⁊ ĩ aĩo cogitat quõ ſe poſſʒ vĩdicare:licʒ
hoc nõ oñdat · ⁊ tal ira delibeꝛata ẽ pctim̃ moꝛtle.t tal ſic ira
ſcẽs reꝰ erit iudicio· Vñ Mat.v.Ois q̃ iraſcit᷑ fri ſuo reꝰerit iu
dicõ · TLal eĩ ad iudiciũ dei citabit᷑ ⁊ q̃lr illð p̃ceptũ Diligeſ ꝓ
ximũ tuũ ſiẽ̃ teip̃m huauit req̃ret᷑ · O quõ tũc rñdebit iracũdꝰ
hõ qᷣ ſepiꝰ ⁊ frequẽter mala cogitauit aduſus ꝓximũ:⁊ dlibe
rato aĩo affectauit vĩdictã ſuꝑ ꝓxĩo · Et tal qᷓ;diu ſic ſtat in tlłi

ira et rancoꝛe quaʒ gerit in coꝛde contra proximum: tunc ſẽ
per eſt in ſtatu damnatõnis· Vnð propheta · In tempoꝛe vin
dicte diſpdet te ˖ ktẽ alibi legit᷑ ꝑ ꝓphetã Eccli· xxvii · Qui vin
dicari vult: a deo inueniet vindictã · ¶ Sexto qñ ira non ſo⸗
lum in coꝛde retinet᷑:ſʒ etiam peꝛ ſigna exterioꝛa oſtendit᷑· Si
gna aũt huiõi ſũt illa ſ.·nõ loqui·faciẽ auertere a ꝓximo: vel
eũ toꝛuo vultu reſpicere · et qñ ei obuiare debet:tunc ad aliã
plateam vadit: vel oculos inctinen ne euz aſpiciat · ⁊ ſic ð aliiſ
talis reus erit conſilio · Ergo ðꝛ Mathei quinto · Qui autem
diyxerit fratri ſuo racha· Racha ſcum Remigiũ eſt interiectõ

ĩidignantis vt cum diceretur adolente heu: et a cadente hei
Qonſilium autẽ trinitatis eſt ꝙ eað menſura remetietur eis

id eſt. ſicut ipſi pꝛoximis ſuis ſigna ire oſtenderunt:ſicxp̃s
btã vgo maria ⁊ om̃s ſãcti et omnes angeli oſtendent eis eti
am ſigna ire et indignatõnis· Chriſtus oſtendet eis iram ſuã
ꝓꝙ nunq; eum lete videbunt:et ꝙ nunq; miſerebitur eorum

KEXv.

Necq; vᷣo qͥ aliqñ iraſcĩ᷑ iracũdꝰ ẽ:ſʒ ille ðꝛ iracũdꝰ qui crebꝛo

nec lberabit eos a penis: etiã ſi om̃es ſancti oꝛarent Poeiſ
MHieremie · vn · Noli oꝛare ꝓ pulo hoc: nec aſſumas laudem

Es eis:i. oꝛõnem: qꝛ nõ exaudiaʒ te · Signů ire beate marie et

uite qui petiuit guttã aque et nõ obtinuit · Signũ ire ſcõrum

angeloru eſt ꝙ in iudicio exibũt angeli et ſepabunt malos de
medio iuſtoru: 2 mittẽt eos in caminũ ignis: ibi erit fletꝰ et

ſtridoꝛ dentiũ ¶ Septimo quãdo ira nõ ſ olũ oſtẽdit᷑ ſignis
ſed etiaz exprimitur verbis malicioſis et vituꝑiis· et taliſ erit
reus iehẽne ignis⸗Vnde math· v. Qui aũt dixerit fratri ſuo fa

tue reus erit iehẽne ignis· Circa quod querit᷑ vtrũ cõtumelia

vel cõuiciũ ſit peccatu moꝛtale? Reſpõdeo ſe cᷣm beatũ Tho
nã ſecũda ſectve. lxxi. Droprien ꝑ ſe vtrũqʒ eſt peccatum
moꝛtale nõ minus q; furtũ vel rapina non em̃ homo minus
amat honoꝛẽ ſuũ q́; rem poſſ eſſã . Et ergo ncut eſt peccatum
moꝛtale furtũ vel rapinã cõmittere: ſic et pꝛoximo cõuicium
dicere et eũ in fama ſua dehoneſtare: Diffeꝛt aũt cõtumelia a

cõuicio ĩ hoc ꝙ ꝑ verba cõtũelioſa repreſẽtat̃ ꝓpprie defectꝰ
culpe: ſed ꝑ cõuiciũ repꝛeſ ẽtat᷑ generaliter quicũq; defectus

* 6

ſiue culpe ſiue pene ˖ Vnde ſi quis alicui dicat iniurioſe eũ eẽ?

cecum: cõuiciũ quidẽ dicit: ſed nõ cõtumeliã · Si aũt dicat ꝗ;
ſit fur: nõ ſolũ cõuiciũ ſed etiã cõtumeliã infert · ſepe tñ vnũ
pro altero ponit᷑· Frem qᷓri᷑ an liceat cauſa coꝛrectõiſ cõuiciũ
dicere 5 BReſpõdeo ſcðm beatũ Tho · ſe · ſe · lxxii · Sicut licitũ

eſt aliquẽ verberare: vel in rebus dãnificare cauſa diſcipline
ſic etiã Põt aliquis alteri quẽ coꝛrigere debet aliquod verbuz

cõuicioſũ dicere· Et hoc mõ dñs vocauit diſcipulos ſi uoſ ſtul
tos. vt habet᷑ Lu. vltio dicẽs.O ſtulti et tardi ad credendum

Et arls ad Calath· ii · dicẽs · O ĩſenſati galathe. tñ ſicut dicit
Xu 9g Niſ ex magna neceſſitate obiurgatõnes ſüt adbibende
in quibus non vt nolis ſed vt dommo ſeruiatur mſiſtemus ·

Ergo valde neceſſaria eſt diſcretio vt homo moderate talibꝰ
verbis vtatur · quia poſſet eſſe tam graue conuiciũ ꝙ per veꝛ
bum incaute pꝛolatum auferret honoꝛem eius contra qden.

proferret· et tunc poſlet homo peccare mortaliter: etiã ſi m

.

—

actorũ eſt ꝙ nũq; aliquod ſuffragiũ eis faciũt · Cxẽplũ de di⸗

(lioertde
islitel

ſe qeven

tmurbje in
it coticlüi
üclikertrt
ſigter 5cd
Atsipedit
(ofimeei
ltro.nequi⸗
as ſc cofude
N

cmgeliget

deſech eoun

u monbe
Mahim
pacditad fic

msiponec

ade ppimine
Pcliocdlamit
uiiſbel cunn
etſmmgni
optücdl
oqeücgen
Aknoril
ſiüpeee
ert open
r ccpot
Shr

ichickine
liinerit

n 4
masden
enenmee
iidn
füteſeänm
l
nentflete
ſſni⸗
8 etu et
fratnitoßt
rücötunei
nbenül
Apetann
pomommeme
tchpernun
imocöuniun
Tcömnetin
we deich
atcne
tiuncſecht
Aait derg

7

ſepetimn

rcctotſtiun

1

ii Gien il

veE RBXYX. wvvv.

intẽderet dehonoꝛatiõʒ alteriꝰ.Siẽ ſiqͥs ĩcaute aliũ ex ludo ꝑcu⸗
tiẽs ꝗuiter ledẽt ⁊ vulneraẽt: ñ excuſaret᷑ a pctõ moꝛtali.ſic et ·
ttẽ qᷓrit᷑ vtrũ hõ cõtũelias ſibi illatas debeat ſuſtinẽ · Rñdeo bᷣm
btm̃ tho.vbi ſup · ſiẽ ĩ alis iniuriis:ſic et ĩ verbis cõtũelioſ tene
mur hr̃e aĩm p̃paratũ ad tolerãtiã ſi expediẽs fùit· Qñq;ʒ tñ opʒ
vt cõtũeliã rpellamꝰ ꝓpter duo. DPrimo qᷣdẽ ꝓpter bonũ eiꝰ q̃ cõ
tũeliã ĩfert: vt viʒ eiꝰ audaciaʒ repᷣmamꝰ vt de cetero nõ talia at⸗
tẽptet · Scdᷣo ꝓpter bonũ multoꝛũ quoꝛũ ꝓfectꝰ ꝑ cõtũelias nobᷣ
illatas ĩpedit᷑ · Sciẽdũ aũt ꝙ ſi ille erit reꝰ iehẽne ignis qͥ dicit frfi
ſuo fatue eũ cõfundẽdo:qͥd tũc erit reꝰ ille q dicit ꝓxio ſuo fur·
latro:nequã · adulterget hꝰ cũ clamoꝛe· vt ab aliſ audiat᷑: et coꝛã
eis ſic cõfũdat᷑ · Et iuſticia dei req̃rit hoc ꝙ eadẽ mẽſura remetiet
eis · ſcʒ ꝙ deꝰ obiiciet eis peccata ipᷣoꝛuʒ cõfundẽdo eos coꝛã ſcis
et angelis eiꝰ: ſiẽ ip̃i cõfuderunt ꝓxĩos ſuos obiiciẽdo eis pctã
defectꝰ eoꝛuʒ aĩo cõfũdẽdi.Silr et maledici q̃ maledicũt ꝓximis.
viʒ vxoꝛibꝰ et filus et aliis hoĩbꝰ: ĩcurrũt maledictõz eternã · ð qꝗᷓ
ðꝛ Mathᷣ·xxv · Cte maledicti ĩ ignẽ eternũ · ( Octauo cũ hõ ex ira
ꝓcedit ad factũ cõtra ꝓximũ: ſiẽ ꝑcutẽ vulnerare vlł occidẽ vl mi
nas ĩponẽ cõtra deũ et iuſticiã · et hoc ẽ valde magnũ petm̃ qꝛ oc
cidẽ ꝓximũ:et effundẽ ſanguinẽ innocẽtẽ ẽ vnũ pctm̃ de qᷓttuoꝛ
petis clamãtibꝰ ad celuʒ · Vñ dixit dñs geñ · iii · Vox ſanguis fr̃is
tui abel clamat ad me de terra:maledca eᷣra q̃ apuit os ſuũ ⁊ ſu⸗
ſcepit ſangnẽ fr̃is tui·ſi tra ẽ maledẽa qᷓ ſanguinẽ ĩnocẽteʒ ſuſce
pit. qᷓd tũc ð ũllo erit qͥ ſangnẽ ĩnocẽtẽ effũdit cõtra ðᷣm ⁊ iuſticiã
Ergo qᷣcũq;ʒ ex vĩdicta ⁊ iracũdia ledit ł ꝑcutit ꝓximũ ł vulnerat:
peccat moꝛtalr totiẽſ quotiẽs Circa qð q̃ri᷑ vtrũ vir ꝑcutiẽs vxo
rẽ ꝓpꝛiã peccet moꝛtalrg Rñdeo ſi cã coꝛreptõis i moderate hoc
fecerit nõ peccat moꝛtaliter · q; ſuperioꝛ hẽt coꝛripe ĩferioꝛeʒ· Sʒ
vir eſt caput mulieriſ:⁊ nõ ecõuerſo · Vnde geñn . ii · dixit dñs ad
euã · Sub viri poteſtate eris:et ipᷣe dominabit᷑ tui· Si aũt ex vin
dicta et ira:et ſine cã eã ledit et ꝑcutit: peccat grauiterhoc autẽ
aduertendũ eſt de ullis qui cum offenſi fuerint ab aliis: ſiue ĩ ta
berna: ſiue alias: ⁊ nõ poſſunt ſe vindicare in eis:tunc vindictaz
talẽ inferũt ſuis vrorꝛibe ſine cã.a in hoc grauiter deũ offendũt.
¶ Quot ſint filie ire: ⁊ quando peccata moꝛtalia.· ½* D

8
2 2

. —

D . 4
—
7 „ 7
. „ „-—

XV. De HBXK.
quitur dclarare qũo filie ire ſint peccata moꝛtalia. Cir
ca qð ſciendũ ꝙ pꝛima fllia eſt rixa· hoc eſt audax volun
tas vindicandi iniuriã ſuã ⁊ ꝓcedens ad actuʒ vindicãdi. hoc
eſt qñ nocet alteri ex ira: ⁊ hoc per opera querẽdo vltioneʒ
imp ediendo bonũ alterius vbicũq; poteſt ſiue iuſte ſiue in
iuſte · tem ſcðm hermãnũ de ſcilditʒ. Rixa põt dici ex eo ꝙ ẽ
iniuſta vindicatio in ꝓximũ cum nocumẽto coꝛpoꝛali: qʒ vi⸗
detur eſſe cõtra iuſticiã ⁊ peccatũ moꝛtale.niſi nocumentuz

ita ꝑui momenti eſſet ꝙ nõ eſſet dignũ nomĩe iniuriarũ.mi

niſtri aũt iudicis vl poteſtatis publice aliquẽ debite capiẽdo
vel inuadendo nõ dicuntur ꝓpꝛie rixari · ſed iuſticiaʒ exequi.
Similiter qui ſe defendit cũ moderamĩe inculpate tutele ſo
lo animo repellendi a euadendi iniuriã nõ animo iniurandi

etiã ſi aliũ ledat cuʒ alias eius inuaſionẽ ſi ubterfugere nõ va

let. non peccat · niſi vel iniuriaʒ faciat.vel moderamen incul

pate tutele excedat· verbi gra·cᷣſte videbatur ſibi mi nari · qð

peuterʒz eum pugno vel ꝑua virga:t alius econtra extrahit

gladium. ille interficit iuadentẽ eum cũ virga vel alias gra
uiter vulnerat.· Nota ſᷣm hermãnũ de ſalditz · Siquis haberz

iuſtam vl legitimã cauſam iraſcendi ꝓ ſe · ita tñ ꝙ mot' ire
eelſet nimis inoꝛdinatus ⁊ nimis vehemẽs interius ⁊ exteriꝰ.
TIunc credo ſi ꝓcedat ex habitu vicioſo · ſeʒ ex ſuꝑbia vel inui
dia vel ira 1 inhabituata voluntate· vbi habitus 1 pꝛincipia

ex ꝗbus talis motus ꝓcedit ſunt peccata moꝛtalia· credo etiã
wꝓill a inoꝛdinatio ire ſit pectm̃ moꝛtale · quia refertur in eun

dem fontẽ viai vnde peedit · Vel ſi non pcedat ex habitu vic

oſo ·ex hoc graue ſcandalũ cõcitetur.puta ꝙ ille cõtra queʒ
iraſcitur modo inoꝛdinato · vel alii audientes aut vidẽtes ad
peccata moꝛtalia impellantur ꝑ hoc ꝙ motus huius ire tam
inoꝛnatus elt·qui alias ad dicta peccata non mouerentur.
pctm̃ moꝛtale credo in dicto modo cõmitti. Si tñ talis motꝰ
inoꝛdinatus nõ ꝓcederet ex habitu vicioſo:nec graue ſcanda
lum generaret. ſed ex naturali cõplexione iraſcẽtis ꝓuenirzʒ·
qui foꝛte multũ eſſet colericus.vel debilis vlł infir mus poſſz
eſſe pctm̃ veniale · niſi tũc debilitas vl motꝰ colere:ĩoꝛdinatã

kamai

ccenſoot
miaebue
oꝛdinatu
pelponi
poluntus
mninmaas⸗
et aum vin
pindicans.
ſüüpuipe

ſeputog

poovent
nunnüde
umpetu.
Neduntr
pocedun

pel alus
ſ
ppoobnto
lompepol
riggran
D
Nlii cotum
Ctillulona
ligeof
tumelatzie
nvelobe
gleitren
lenn feen
Ghoieper⸗
nnwe Gn
anihoneo

(Qunta

dnt

=☛

ct mmtuc

== SE

tunidii
eredo ſto
iu lleſuen
iediceren
eapani
eni Wocumene
bmnie niunani,
Midehi cpen
iuſtcgen
nolpt unteh
öaminonuenn
Ahenfign tin

4

Woderanen nl

tur ſbininng

Konera etttt

igrweltlus
Sens dü
it ngm
intenius tenn
erſuphinit
bitus 1puc
wtiliniht
ektr
dralblilb
gün
sutndeti,

1

cus Mios netn

= &

non notuttn
Sitütlien
nee geneſ
rſets e,
Einffnmie
oleri

—

=

—
SS

=

=

accenſionẽ ire cauſans ex culpa moꝛtali ꝓueniret. puta ex ni
mia ebuetate vel gula vjl al iquo huiuſmõi.Vel ipe motus in

oꝛdinatus ire in tantũ iraſcentẽ inflã maret: ꝙ a caritate dei

vel pꝛoximi excideret · ¶ Scda filia eſt timoꝛ mentis. hoc eſt

voluntas vindicandi fugiens aduerſitatem ꝓpter eſtimatas

inimicicias: ſic ꝙ cogꝗi tat et ymaginat᷑ qũo poſſit alii nocere

et eum vincere · ¶ Terda filia eſt indignatõ 27 voluntas ſe
vindicans ꝑ ſignũ moleſtie qð exterius oſtendit᷑. Sic ꝙ ex ira

5

ex impetu naturali colerice vel melancolice cõplexionis 2 nõ
pcedunt vlterius ad extra poſſunt eſſe pctã venialia. Sed ſi
Pꝛocedunt ex vicioſo habitu ſuꝑbie vel alteriꝰ peccati moꝛtal

pel alias graue ſcandalũ Feneraret poſſunt eſſe pctã moꝛta:

lia. ¶ Quarta eſt cõtumelia q̃ eſt voluntas vindicans ſea e per
expꝛobꝛatõeʒ maloꝛũ.ꝙ · ſ. homo ĩponit alteri ſcandalũ ⁊ ma

lum vt poſſit ſe vindicare· ⁊ imponit alteri aliqũñ falſum.qd
vtiqʒ graue eſt· Quia pctm̃ non dimittit᷑: niſi ſic fama ablata

reſtituat᷑ · Sciendũ etiam ſᷣm bermannũ de ſe childitz · ſi ille qui
aliũ cõtumelia afficit vel cõuiciat᷑ pꝛofert talia conuicia: 7 fa
cit illuſoꝛia facta qᷓ ſcᷣm ſe ſunt iniurioſa aĩm Pximi cõcitan
tia: ex eo ꝙ famam vel honoꝛẽ auferunt. pctm̃ moꝛtale eſt cõ
tumelia talis. ⁊ multo grauius q; furtũ vel rapina. Si autẽ
facta vel vᷣba talia ſm ſe non ſint vidoſa nec iniurioſa tet fiãt
ex leuitate animi vel ex ioco: tunc poſſunt eſſe peccata venia
lia: niſi tũc ex leuitate anĩ vel ioco ita grauis cõtumelia fierz
qꝙ hoĩs honoꝛẽ totaliter auferret. Sicut em̃ q̃ ex leuitate ani
hominẽ grauiter verberaret vel lederet in coꝛꝑe moꝛtaliter
Breraree ik nõ eſt dubium quin grauiter aĩm homĩs cõtur
ans: honoꝛẽ eius vel famã ex leuitate animi auferendo moꝛ

taliter peccaret. Id rõtumeliã ergo reducunt᷑ maledictio pꝛo

ximi.diriſio et oĩs connnatio ⁊ vi ipenſio verboꝛũ vl factoꝛũ
¶ Quinta filiaẽ cl amoꝛ · q̃ eſt volũtas ſe vindicans exaltãdo

aliũ ꝑuipendo in coꝛde ⁊ nichilo reputo· et ꝙ me tã dignũ
reputo ꝙ merito non deberet mihi talia facere· Et hoc ex ira
pꝛouenit: ⁊ eſt vtiqʒ ꝑuerſum· Sciendũ tamẽ ꝙ ſe ecundũ her
mannũ de ſchilditz · Oñ timoꝛ mẽetis et indignatio tantũ fiũt

„ —

G

MM

vocem ꝑ vituꝑium ad alioꝛũ aures ꝑueniẽs. Clamant em̃ iſii
iracundi ⁊ furibundi ex nimia ira: volẽtes ꝑ hoc cõfundè pxi
mum gqð graue ẽ ⁊ ſcandaloſũ ꝙ hõ hoeſtꝰ dẽt ſe ſic dehone
ſtare et honoꝛẽ ſuũ diminuẽ· Scienð tñ ſᷣm berman.de ſchil.
ꝙ qdaʒ ey nat̃a ſunt clamoꝛoſiet hoꝛum clamoꝛ poſſet qñq;
eeſſe venial. Si tam ex vicioſo habitu pctĩ moꝛtal ꝓcederet: vl
grauẽ occaſionẽ pctĩ tribuerʒ vel p̃beret talis elamoꝛ: vł gra
ue ſcandalũ vel atrocẽ iniuriam terroꝛis ul vituꝑatõis: nulli

dubiũ qn eẽt pcti moꝛtale: multo maius q; ſi diceret fr̃i ſuo

ſine cã racha· ¶ Sexta filia ẽ blaſphemia q̃ ẽ voluntas ſe vin

—

dicans ꝑ obpꝛobꝛiũ deo vel ſanctis illatuʒ. Blaſ phemare ẽ ðdo
attribuẽ qð ſibi nõ ꝓpꝛium · vel cum ab eo remouet᷑ qð ẽ ei
ꝓpꝛiuʒSciendũ ſᷣm hermã.ð ſchil. Blaſphe mia ẽ grauiſſimũ

petĩ moꝛtale q;ꝛ maxĩe caritati diuĩe cõtrari at᷑ ĩmo videt᷑ po
nere qᷓ quoddã odiũ dei · Nec excuſat᷑ aliqͥs ꝙ blaſphemiã cõ
mittit abſq; deliberatõe ⁊ ſubita ira: ſicut nec aliqs excuſaret᷑
a pctõ moꝛtali ſi ex ſubito motu ire ante plenã deliberatõem

hoĩem interficeret · Niſi tũc hõ ita ſubito in vba ꝓrumpꝑet:q
nõ ppenderet aliquo mõ ꝙ eſſent vba blaſphemie anteq; ea

ptuliſſet · tũc põt eſſe pctĩ veniale. Vbi etiã aduertendũ ẽ ꝙ

blaſphe mia põt cõmitti nõ ſolũ vᷣbo ſʒ etiã fcẽo· Nullus ei du
bitet qn ille qᷓ plenũ cõſenſum hẽt ĩtrinſecus de vᷣbis vl' ftss

blaſphem ie cõtra dei reu erẽtiã intẽptandis iã blaſphemet ĩ

coꝛde· Nec dubiũ eẽ põt qn ſicut ille qͥ blaſphẽat vᷣbis dĩne re
uerẽtie derogat: vᷣba mala in ᷣm iaculando vl t᷑pia iuramẽta
in derogatõz dĩni honoꝛis aſſumẽdo: ſic ⁊ multo magis blaſ
phemarʒ·qᷓ niteret᷑ pꝛauis ⁊ ſeuis factis diuinã reuerẽtiã ĩpu
gnare. Sicut de quodã ribaldo dicitur qͥ cũ turbatus eſſet o
Pad taxillos aliq; pecuniã ꝑdidiſſet: extracto gladio ſuo ꝓpie
cit eũ ſurſuz in aerẽ: qſi volens ſe de deo vindicare:⁊ ecce glaa

₰

dius reuerſus eſt cruentatꝰ. Et iterũ magis blaſphemaret: q

in deſpectũ diuini honoꝛis dei ymaginẽ vel crucifixũ lapida
ret:vel luto macularet: vel execrabiliter et irreuerẽter aliqd
inoꝛdinatuʒ in crucifixo vel diuina ymagine depingeret: q; q

*

malis verbis iacularetur.

2
6
tut
tuſeoen
mnod N
purnint
düücön
locgnuni
nperü ant
ultorpko
boecogno⸗
pordth
ſetoscogn
Nlodorue
flacattet
ngereren
gue qus
in iraque
atttatiss pe
retqridic⸗
Gehaeke
piütur
leacint,
fiſlinbock
ſonappare
lat lica
ſetſeutpi
cgune ſcet
ſpecert
ſccogocd
hidtentd
ſindvene
naſckar
ſaeti pe

dat Til

DdDgs WWxX vXvXvx

. 4

Gquit᷑ declaratio illius quõ ſe ira occultat ſub ſpecie vᷣ G

atn. Qiuci q& ſaboui gilluo via ſab tuplia ſe be
N tu ſe occultat.· Primo ſub ſpꝑẽ ʒeli iuſucie· Vñ Greg xxxii:liꝰ?
rmmndeſh moꝛal·DPlerũq; ĩ vlciſcẽdis viciis crudelitas agitur ⁊ iuſticia
ma Mrii⸗ putat᷑: atz ĩmoderata ira zelus iuſuidie et meritù credi · Reme
rl N diũ cõtra hanc occultatõem ire docet Cre. v· li· moꝛal Et eſt
lsnag hoc ꝙ nunq; ſeuiat q;diu cõmotio ire mẽtẽ occupat: et mẽtis
ntntid impetü anteqß ad vindictam ppet vincere ſtudeat:vt eo fiat
Bldinnffu iuſtioꝛ vltoꝛ alienꝰ quo liberioꝛ exiſtat uictoꝛ ſuus · Quõ aũt
epolmeßen hoc cognoſci debeat an ira ex zelo iuſlicie vel ex impatiencia
ienni procedat. boc inde põt cognoſci:ꝙ; quando ex zelo rõ pᷣeedit
denoanet gda mẽtis cognitõem ſed quaſi trãquilla manet: quod patet per
mi gruſit caſſiodorũ qui dictt. Sepiulſ minabamur ĩnoxu:i raſcebamur
iimondi placati: et ne factis poſſenꝰ lede: terroꝛẽ verbis videbamur
gbiſcheni⸗ ingerere· Hoc etiam patet ex eo ꝙ in coꝛrectõe et poſt: ilum
ernicsenin quẽ quis cornigit amplius diligit. Quoꝛũ appoſteũ cõtingit
ni delbetie in ira que procedit ex iĩpatiẽtia · ¶ Secũdo ſe occlłtat ſub ſpẽ

ſanung cantatis proyvinn et vtilitatis eius que manme in illiſ appa
Wememt ret qui dicũt ſe nõ iraſci proximo: niſi ꝓ tãto ꝙ res ꝑipſum.
ümetni i geſta eſt cõtra ſalutẽ faciẽtis · Sed in hoc plerũq; hoĩes deci⸗
1Ci Mluin piũtur · q; talis indignatio multotiẽs pꝛocedit ex odii fomite
nsd i que a caritate vel vtilitate pꝛoximi creditur emanare · Nec mi
El upnt rũ ſi in hoc hoĩes decipiant᷑· quia ſicut imago ĩ aqua turbida
Nerthanren non apparet · ſic 1 ĩ mẽte dũ ira turbata fuerit veritas nõ re⸗
* lucet · Mãc aũt ꝑturbatõeʒ mẽtis callide ꝓcurat inimicꝰ Quia

vni⸗ 4 facit ſicut piſcatoꝛ aſtutus qͥ i turbat aquã vt piſces faciliꝰ

mu capiat · ſic et ipſe turbat oclm ratõis vt hoĩem poſſit cape la
mminn queiſ peccatorũ · Remediũ cõtra hãc occultatõem eſt ꝙ bõ di

—
S=

gnsn ſcretõis ocło dulciter pẽſet ſi ip̃e hoc ageret qð in alio repre
cvgnn n hẽdit · an ſibi videat᷑ ꝙ hoc poſiit ſine ſue ſalutis diſpẽdio:et
rnt unh ſi adhuc de tali facto turbet᷑ in alio: certꝰ ſit ꝙ talis turbatõ
ſton naſcit᷑ ex fomite odii: et nõ ex appetitu ſalutis pꝛoxim. QðS
lanchil⸗ viciũ potiſſime ex eo curari põt ꝙ homo ſit ſollictus de con
mennim, ſciẽtia propria:et nõ temere iudicet facta aliorum · Quia ſiẽ

4 dicit Tullius ĩ li· de tuſ culanis qᷓſtionibꝰ. Nropriũ ẽ ſtultice

vicia cernere aliena: ſic obliuiſci ꝓpꝛia· Sed hec ſtulticia ex

curioſitate naſcit᷑ · Quia ſiẽ augꝗꝰ dieit · xi· cõfeſſionũ· Qurioſu;

eſt genus humanũ 2 cognolcen dã vitam alienaʒ: 1 deſidio⸗

Quid vides veſtucã ĩ oculo fr̃is tui: ⁊ trabẽ ĩ oculo tuo nõ cõ
ſideras. Et ab illo defectu mitũ retrabẽ dẽt qð legit᷑ ð ſancto

Fohe elemoſinario⸗ Qui

hanc eõditõz habuit ꝙ nunq́; aliquẽ

ꝓ ſuis defectibꝰ iudicauit ſed potiꝰ alios iudicantes rephen
dit dicens: peccatis Primo cõtra mandatum xp̃i dicẽtis· noli
te iudicare vt nõ iudicemĩ· Scðo q; neſcitis qlis mõ ſit quez
antea peccare ſeiuiſtis· Tercio ira ſe occ tat ſub coloꝛe mlãä

ſuetudĩs a paciẽtie · q; in illis maxime cõtingit

ter tanß pꝛopnam

—☛

ℳ₰ℳͤ

ignitis eſt ira: a qua qs ſanatur ſi diligenter attendit qo xps

in cruce pꝛo eo ſuſtinuit. Tunc em̃ patienter ſuſtinebit dad

ſe grauiuus
vlciſcunt᷑ tacendo ⁊ nihil loquẽdo · q; delectant᷑ foꝛte ex boo-
vel intẽdunt magis aĩm ꝓximi cõmouere. vel intendunt ſihii
vtilẽ veritatẽ ſubtrahẽ.vel vĩdicte tꝑs ⁊ locũ expectare: vt ex
hoc pꝛoximo grauiꝰ poſſint inferre nocumẽtũ· Nrim ũ ẽ ma:⸗
lumSecundũ deteriꝰ. Tercium peſſimũ· Remediũ cõtra häůc
occultatõeʒ eſt ꝙ hõ diligenter caueat ne taceat rõe indigna
tõis vletiaʒ pꝛouocatõis: ſʒ ſolũ ratõe manſuetudinis· Item
intendat ne ex tali taciturnitate pꝛoximꝰ magis cõmoueatur
et conſideret vtrũ poſſit aĩm pꝛoyimi magis lenire tacendo:
tunc expectet quouſqʒ tam ip̃e q; ille ad manſuetudinẽ rede
ant. Si vo põt eũ lenire loquendo: tunc cuʒ caritate ⁊1 modo
dulcioꝛi quo põt mentẽ ſuam ſibi inſinuet dicendo ſibi · hloc
mihi viwet᷑ ad ſalutẽ tuã ⁊ ad bonũ tuũ ꝑtinere·parcas mibi
q; pio melioꝛatõe tua feci:eo ꝙ ſalutẽ tuam deſidero ſmnceri ·

Sequitur de remediiſ cõtra iram pꝛopꝛiã quoꝛũ pꝛimũ
eſt cõſideratio dñice paſſioms xp̃i Vnde greg. Di paſ⸗
ſſio domini ad memoꝛiam reuocet᷑: nihil adeo durum qð non
equo anĩo tolleret᷑ · Oð remediuʒ li. nũi· ca. xxi.· nob inſinua⸗
tum eſt: vbi legit᷑ ꝙ filii irahel reſpiciẽtes ſerpentem eneuz

a moꝛſu ſerpentuʒ ignitoꝛum ſanabantur· vnus de ſerpẽtib?

oportel
malediea
Alud ere
cantias⸗
cuncgil
ſt omne
cötra ran
ſorim vin
nagsfen
itſtllto
ſiirncunde
fluo Dea
nerſumm

habettri

(cr a

ribus⸗C
ſed er .
tumtnbea
dnse
mimſtrr
toeg ſ
deſollui
ſoum

rn
intu
negeali⸗
Mampop⸗
fnuminret
itopate

.
S
X .

eeſulrn obeoporꝛtebit euʒ ꝓ amoꝛe xp̃i pati · Quia cũ xp̃s maledicere? nò
ni Ig maledicebat: 1 cũ male tractaret᷑ nõ aꝑpuit os ſuum. Vnde ad
niidn illud exemplũ noſtris coꝛdibus ĩpuimendũ hoꝛtat᷑ ſponſus ĩ
P lieum¶ canticis. Done me ſiẽ ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuũ ·quia reuera qui⸗
alonoi;· cunq illud ſignaculũ 1 exẽplar patiĩe coꝛdi ſuo pfecte ĩpꝛeſſe
lgtdſnh rit: omnẽ ire impetũ faciliter edomabit· ¶ Secũdũ remediũ
nmnq iir⸗ cotra iram ꝓpꝛiã eſt ſilẽtiũ · Vnde ſuꝑ illud ꝓuer·xu · Eatuus
tunstcm ſtatim vindicat irã ſuam- Dicit glo· Natura ire eſt vt Plata
Pidind magis ferueat: occultata langueſcat · Et ꝓuer · xvi · Qui impo
s nöſt i nit ſtulto ſilẽtiuʒ iras mitigat· Stultus ẽ hõ ſuperbꝰ p̃cipue
eſubecbeni ſi iracundus ſit hõ ille. Ad iſtud ᷣm remediũ videtur ꝑptinere
tſegun illud.Hſal. Loſui cuſtodiã oꝛi meo cũ conſiſteret peccacoꝛ ad
ieſoene uerſum me · ¶ Terciũ remedium ẽ cõſiderare vtilitatẽ quaʒ
lerenountſ habet tribulatio ꝗᷓ tolleratur patienter tam in pᷣſenti q; ĩ fu
Gpecref Manc vtilitatẽ inſinuat nobis dauid cũ dicit de ꝑſecuto
iDiniin ribus ˖ Circũdederunt me ſicut apes· Apes aculeo pungunt
Wüicei ſed ex alia ꝑte mel tribuunt. ſie perſecutoꝛes vtiqʒ punguut
aneidi cum tribulatõʒ inferũt: tñ amandi ſunt qꝛ mel celeſtis dulce
el dinis quodammõ conferũt.materiam em̃ coꝛone eterne hoĩ
menmnd miniſtrant. Vñ pſal.Supꝛa doꝛſuʒ meũ fabꝛicauerunt pecca
gocnan toꝛes· ſq coꝛonã vite eterne · ¶ Quartũ remediũ eſt ꝓpꝛioꝛũ
lnnue defectuũ cõſideratio· Eacilius em̃ ſuppoꝛtat aliqᷓs defectus
ſunan alioꝛum:qñ ipᷣe defectus ſuos cognoſcit quos opꝑtet ab alis
antnen ſupppoꝛtari · Vñ ſalo· pꝛouer.xix·Mõ indigens miſericoꝛs eſt
jrendoſt CGintu remediũ ire eſt ꝙ iracumdꝰ cõſideret ꝙ nõ poteſt
dere gluh i nocere alii niſi ip̃e ſibi antea maximũ nocumentuʒ inferat.ſ
deſoninmn aĩam pꝛopꝛiã occidendo· Quia qñ iracundꝰ vult ledere pꝛoxi
mum in rebus vel in fama vel in coꝛꝑe hoc nõ poteſt ꝑficere
gücru⸗ niſi opoꝛteat eũ antea aĩam ſuã pꝛopꝛiam moꝛtificere.
egeh Equitur de tribꝰ remediis cõtra iram alienã. Drimum ẽ?
Aunnicf eſt mollis reſponſio.· Vnde ſalomõ pꝛoũ · xv. Mollis re
emnbtie ponſio frangit iramſermo durus ſuſcitat furoꝛẽ.hõ iratus
gpenen, eſt olla bulliens.pꝛoũ.xv· Os fatuoꝛũ ebullit ſtulticiã · Cpeo
nus deſſſi⸗ aqua frigida mollis reſpõſionis fundẽda ẽ· Ecci.xvii · Nõne
rami⸗ iiuuurdoꝛẽ refrigerabit ros. Dulce verbũ eſt velut ros refrigerãs
ſuſnen

ardoꝛem ire.

ve 0O0DHX.

Scom remediũ cõtra alienã iram eſt ſilentiuz

Vnde ſalomon ꝓuer.xxvi· Cum defecerint ligna extinguet

ignis· velut ligna ſe hñt verba qᷓ reſpondentur homim ira⸗
„ 7 * 7 2 ,„ℳ₰„ . . 2
cundo vñ ignis ire nutrit᷑. Vnde ecẽ · viii· Ne litiges cum ho

mine linguato: ⁊ ne ſtrues ligna in ignẽ ip̃ius. Securius em̃

eſſet etiãẽ omnĩo recedere ab irato: ſiẽ aliq recedit ab igne 4

nõ vult cõburi nec calefieri ab eo · Vnde ad rom̃ · xii· Non voſ

metip̃os defendẽtes cariſſimi: ſed date locũ ire.

Tercium

remediũ ẽ cõtra iram alienã benefacere hoĩ irato· Vñ pꝓuer ·

xyvyv. Si eſurierit inimicꝰ tuꝰ ciba illũ · ſi ſitierit potũ da ei. et

cõgregabis carbones ignitos ſuꝑ caput eius Beneficia que
inimico exhibent᷑ ſunt velut pꝛune accendẽtes inmicos eoꝛũ
ad amoꝛẽ · Vñ exemplũ legit᷑ de hoc ĩ vitis patrũ quidã ſe

nex habuit inſidiantem ſibi: 1 ille pieparauit cibaria 1 poꝛta⸗·
uit ad euz · 1 ſic pꝛopter beneficia

De accidia.

Ccidia ſᷣm ugonẽ li · i· de ſacramentis· ſic diffinitur

Recidia eſt tediũ ⁊ amaritudo animi ĩoꝛdinata: qua

y, iocunditas ſpinitualis extinguit᷑: 1 quodam deſpera
tionis p
cit ꝙ accidia eſt quidam animi toꝛpoꝛ quo
qua bona inchoare: aut faſtidit perficere. Sclen
dia eſt peccatum graue. Drimo quia multum diſ plicz deo ꝗ
homo eſt piger tardus ad bonum: ſicut patet ex multis lo
cis ſacre ſcripture Et pꝛimo ex illo verbo pocal iii · Vtinaz

—

ꝛincipio mens in ſemetip̃am ſubuertit᷑. Sed bern . di
uis negligit ali⸗
Sciendũ ꝙ acci

frigidus eſſes aut calious: ſed quia tepidus es ⁊ non calidus

neqʒ fri

gidus incipiã te euomere ex oꝛe meo· Qalidus eſt q

feruens eſt ad bonum. frigidus eſt qui ſimpliciter deſiſut a
bono· Tepidus vero qui medio modo ſe habz. Et dicit gloſa
interlinearis· ꝙ mai oꝛ ſpes eſt de frigidis q; de tepidis· uiꝰ
rei hec cã eſt.quia tepidi quandam ſe ecuritatem accipiunt de
hoc ꝙ aliquid boni agunt:a ideo ſe non coꝛrigunt. Sed frigi

di · i · peccatoꝛes ſe eſſe malos cognoſcũtiõ citius cõöuertun-

Tepidus de oꝛe dei euomitur: quãdo in deterioꝛa pꝛecipita?

ab eo exhibita recõciliatus

T

ctlam a0
diat lie
ppenn
croi po
dligemnt
