gis pulchꝛis monbus homo interioꝛ adoꝛnatur · igo poſtpo
nẽda eſt nimia cõplacẽtia veſtiũ · quia ꝓpter hanc ſolaʒ poſſʒ
homo damnari· Vnde exẽplũ ſcri bit Humbertus de ſe eptẽpli
ci timoꝛe · fuit qᷓdã nobilis dña in francia ꝗᷓ reputata fuit
ſancta in diebꝰ ſuis cũ adhuc hic viueret · Que cũ ſemel'eſſet
rapta vidit quandam magnã comitiſſam que fuit ei fa milia
ris· Et cum animaʒ eius demones traherẽt ad infernum ipſa
eiulando clamabat · heu me miſeram. quia ſatis caſta fui et

xHkE. pA4 SULDGRBN.

abſtinens et elemoſinaria: nec pro alia re damnoꝛ niſi pro lu
oꝛnatu vario quẽ nimiũ dilexi: et in quo ipſi mihi nim is com e
placui · et ſic cuʒ tali oꝛnatu coꝛpoꝛis mei proximis mei s occa et⸗
ſio malarum cõcupiſcentiarũ fuiet ſepius monita tam ĩ ſer 1
monibus q; in cõfeſſionibus meis nõ ceſſaui · Quia propter M
nobilitatem reputabã mihi talia licere et ſic diſpuit · d
¶ Quinq; debẽt cobibere ſuꝑbum oꝛnatů.
Rnatũ coꝛpis cohibere debẽt illa quinqʒ · Primũ dei oꝛ
dinatio que vult vt in preſenti tꝑe intendat᷑ refoma· aſ
tio animarum · quia ad hoc ſpeci aliter fuit primus aduen e
tus filii dei in mundũ · In futuro vero vult vt fiat refoꝛmatio
coꝛpoꝛũ · et ad hoc erit ſecũdus aduẽtus · Tunc em̃ reſurgent
coꝛpoꝛa ſanctoꝛũ: et gloꝛiam ſuã habebũt que hic ſine gloꝛna
fuerũt · Sed illa coꝛpoꝛa que hic ſuperbe fuerũt omata tun liin
a chꝛiſto nõ oꝛnabũtur· Bernardus Qum dominꝰ ad iudiciuʒ uIu
venerit:nõ refoꝛmabit niſi quod humilitatis ⁊ abiectionis in opef
uenerit · Vnde Rpoſtolus ad Philip·iii. Saluatoꝛẽ expectamꝰ une
qui refoꝛmabit coꝛpus humilitatis noſtre · ¶ Secũdũ eſt ꝙ luoe
oꝛnatus iſte tunc deficiet quando magis eſt neceſſarius · hoc
eſt in moꝛte homĩs cum deo debeat homo pꝛeſentari et ange GS
lis eius: cum iturus ſit ad gloꝛiã celeſtis regni·. Vnde Yſa· ii · fote
In die iſta auferet dñs oꝛmnamẽta calciamẽtoꝛũ et anulos au io,
reos et lunulas et toꝛques et monilia et armillas et mitras · Eirn
Krmillas vocat gloſa oꝛnamẽta brachioꝛũ · nec ſ. olũ deficlet gunve
gloꝛie oꝛnatus: ſed etiã cõmutabit᷑ ĩ igno miniã · Et que pluus ſfa
habuit de gloꝛia plus habebit tũc de ignominia. Vnde oſee posp
iiii· Gloꝛiã eoꝛũ in ignominiã cõmutabo · t Yfaie · ii · Grit ꝓ ode
ſuaui odoꝛe fetoꝛ.et pro zona funiculus· ꝓ criſpãti erine cal⸗ (r
uiciũ · ꝓ faſcia pectoꝛali ciliciũ (Terciũ eſt vanitas ipſiꝰ pul Mdi
chꝛitudinis de qua pulchritudĩe legit᷑ puerbioꝛũ vltimo. Eal anrp⸗
lax gratia et vana eſt pulchꝛitudo:mulier timẽs deũ ipſa lau engͤg
dabit᷑ · Vana dicit᷑ pulchꝛitudo quia cito vadit in nihiluʒ pro hone
pter qð floꝛi comꝑat᷑· In Yſaia em̃ legitur. Omĩs caro fenuʒ glor

et omĩs gloria eius tanquam flos agri · Licet floꝛes ſint ma dug
gne pulchritudinis: tamẽ ſatis parum amatur pulchritudo o

4

matifn
P ine
msmatzen
mtn tmie

Dinidie
eni rn
ninns deen
Urfefontt
tüniugen

theſegoin

itmunn
ub diian
dhieckont

Zecidael
R

echenud
Wentmeng
nie
ritnien

tudo coꝛꝑis quia cito amittit᷑ ad minus in moꝛte ·

illa. Ratio · quia cito pertrãſit. Sic parũ amanda eſſet pulchꝛi
¶ Quartũ
eſt ꝙ pulchꝛitudo talis frequẽter maledicta eſt· Vnde tob. v⸗
Vidi kultu firma radice · et maledixi pulchꝛitudini eius ſtatĩ ·
Maledicta eſt pulchꝛitudo homĩs illius qui ꝓpter pulchꝛitu
dinem ſuaz damnabit᷑ · Expediuiſſet em̃ homĩ illi ꝙ fuiſſet le
proſus vel naſo vel auribꝰ mutilatus: q; ꝙ eſſet pulcher hie
¶ Quintũ eſt ꝙ pulchꝛitudo illius valde nociua eſt.quia no
cet ſibiipſi nocet ꝓximis · deo et angelis· hoc patet ãte ſupꝛa
eodẽ ca·M. Et hec dicta ſunt de ſuꝑbia intenioꝛi et exterioꝛi ĩ
enerali· ¶ De ſiliabus ſuꝑbie et primo de iactãtia-
Kctantia deteſtãda eſt primo quia iactãs ſe: de bonis
gratiã dei effũdet ⁊ oꝑa bona peꝛdet· Vñ de pᷣmo dꝛ · ec
cleſiaſu·xx. Gratie autẽ fatuoꝛũ effundent᷑ · De ſecundo dicit
Maximus in ſeꝛmõe quodã · Nõ poſſumꝰ ſimul ꝓ vno eodẽqʒ
oꝑe fauoꝛem mũdi appetercet preruig celeſt gloꝛie inde ac
quirere · ctẽ Grego·in moꝛal: O quã miſeri ſunt qui affectãt
laudes hoĩm et ſemetipſis diſſipãt fructus laboꝛũ ſuoꝛũ · dũ

ſe oſtẽdere alienis oculis appetũt: damnãt quod agunt·

¶ Secũdo quia talis fert teſtimoniũ de ſeipſo· Ergo ad talẽ

poteſt dici vere qð iudei dixerut ad xp̃ᷣm mẽdaciter · vt habet

tohᷣ · viii · Tu de teipſo teſtimoniũ ꝑhibes: teſtimoniũ tuũ nõ

eſt verũ · In chꝛiſto cui hoc dicebat᷑ nõ habebat locũ hoc dictũ
quia veraciter potuit de ſeipſo teſtimoniuʒ perhibere. Quia
ſeipſum nouit plene quod alii hoĩes nõ poſſunt facere ꝙ ſe

ipſos plene et veraciter cognoſcãt· Vnde Hilarius dicit. Soli

deo de ſe cꝛedẽdum eſt quia ſe ſolus nouit. Sed in aliis homi
nibus verũ eſt qð dicit aplus · ii · ad Choꝛix · Nõ quu ſeipſũ cõ
mendat ꝓbatus eſt: ſedquem deus cõmẽdat· Tercio qui ſe ia
ctat ydolũ ſeipſuʒ facit: ſeip̃ᷣm colẽs et gloriã ſibiipſi attribu

honoꝛ et

ens:que deo prĩcipaliter attri buẽda eſt Vnð Apls · Soli deo
la. Mal. Nõ nobis dñe nõ nobis: ſed nomĩ tuo da
Querit᷑ vtrũ iactãtia ſit pctr̃ moꝛtaleæ Dro quo ſciẽ

gloriã

dũ ꝙ ſeipᷣm iactare ſiue laudare pᷣt cõtingè octo mõis· Prio

mõ ꝓpter bonã famã ꝓprie vt ſcʒ homo poſſit ſeruare ſuam

.
2

“R “R
. /

SVDPGERBHINWN.

bonã famaʒ ſic ſe ſamuel laudauit poſtq; ſenuit coꝛam filiis
ilrbael · vt habet᷑ · i· Regũ · xii· dicẽs ad eos · Ctaqʒ cõuerſatꝰ ſuʒ
coꝛaʒ vobis ab adoleſcẽtia mea vſqʒ ad hanc diem · Gcce pᷣſto

ſum loquimĩ de me coꝛaʒ domino ⁊ coꝛam xpᷣo eius · vtrũ bo

uẽ cuiuſq; tulerim aut aſinũ.ſi quẽpiã calũniatus ſũ·aut op:

pꝛeſſi aliquẽ · Si de man u cuiuſq́; munus accepi ⁊ cõtẽnam i
lud hodie reſtituãqʒ vobis · Et poſt ſubdit · Teſtis mihi ẽ dñs
ꝙ nõ inuenietis in mann mea quicq;ᷓ mali. Sic ſimili mõ cum
quis ĩculpatꝰeẽt in iuſte vel etiã timeret ĩculpari ũiuſte: ĩ tali
caſu poſſet ſeipᷣm laudare ad cõſeruãdã famã ſuã · qꝛ erudeliſ
eſt qui negligit famã ſuazʒ. imo hõ cũ inculpat᷑ iniuſte: tenet
defẽdere bonam famaʒ ſuaʒ ⁊ ſe excuſare 1 oſtẽdere innocen
tiam ſuam · Quia dicit᷑ ꝓuerbioꝛũ · xxii · Meliꝰ ẽ nomẽ bonum
q; diuitie miłte · Vnde Hugo de ſẽo victoꝛe · Nõ ſufficit nobis

bonũ ẽ in oculis tuis fecerim. Et fleuit ezechias fletun
Gt factũ eſt verbũ domĩ ad eſaiã ꝓphᷣam dicens · Vade ⁊ dic
eʒechie hec dicit dominꝰ. Nudiui oꝛõeʒ tuã: ⁊ vidi lacrimaſ tu
as· ecce ego adiiciã ſuꝑ dies tuos.xv · ãnos · et de manu reg
aſſirioꝛũ eruaʒ te cuitatẽ iſtã · Sic ſumili mõ cũ qs eſfſet ĩ ma
rimis anyietatibꝰ cõſtitutꝰ: ſiue etiam ĩ agone moꝛtis·⁊ de de
ſpatõe tẽptaret᷑: tũc poſſet qͥs in tali eaſu bona opera ſua ad

—

vita ſca:niſi ſit ⁊ fama bõa:Vñ.ug · Duo ſũt tibi neceſſaria
cõſcietia et fama · cõſciẽtia ꝓpter te· ⁊ fama ꝓpter ꝓximuʒ
Secũdo põt quis ſe laudare de bonis ſuis ꝓpter ſubleua:⸗

tõeʒ ſpei · ſic ſe laudauit eʒechiaſ vt habet᷑ Cſaie· xxxviii· vbidi
cit᷑ · G grotauit ezechias vſq; ad moꝛtẽ: itroüt ad euz eſapas
pꝓpheta.⁊ dixit ei · Hec dicit dñs deus ˖ Diſpone domui tue qꝛ

morieris tu et nõ viues · Et cõuertit Gʒechias faciẽ ſuaʒ ad ꝑi

etẽ et adoꝛabat ad dñm. dixit · Obſecro domine mem̃to qᷣſo

quõ ambulauerĩ coꝛam te in veritate ⁊ in coꝛde Ffeci 1 q
letu magno

memoriã reducere ne deſparet ˖ Et ecõuerſo cũ hõ de elatõe

cõplacẽtia ſuiipſius tẽptaret᷑ · tũc peceata ſua eſſẽt reducen

da ſic ad memoriaʒ: vt ſic humiliaꝛet᷑ · Huic ſimile legit᷑ de ſẽo

.
1

Inthonio cui diabolꝰ diyit· Cũ te exaltare ĩ elatõe mẽtis deſi
Hero tũc tu te dep mis Cũ te depmere volo:tuũc tu te exaltas

hcid
ſuma
nam
cerit.
ſdebn
domit
ſpodtt
fedttate
terümin
potcs
ſecttſan
mnin ke⸗
oibilli
iCho⸗
ditater
minug
giüfen.
bertepe
ret Yrd
uſtoten
ktediet
dinte:/
maniteſa
ſ D

Eneſr
ngoni⸗
Rekin 00
4ei
lterint
buoc⸗
ſpſocp
ppterl
rtalq
ſios in⸗

W

r e

Pconeſti

enſe
Dns

wusſiu
Piitnn
oennini
pen lleitt
iſnigemt
mnuſte n
ſtidge noen
e wonehnnn
Plucern
ttbitalrn

uxpe

8
6

onedonmati

/
4

gſiſun

7 .

nmnenenv
õ
ſeunnt

Sciẽdũ tamẽ ꝙ in anguſtiis moꝛtis hõ maxime dʒ habẽ recur
lum ad diuinaʒ miſeratõeʒ· Vñ Ambꝛo · in hexamerõ· De diui
na miſeratõe tũc ſperandũ ampliꝰẽ: cum pᷣſidia hũana defe
cerit · Vnde legit᷑ de btõ Bn. Qui ĩ merito paſſionis intm̃ con
fidebat · ꝙ cũ in ĩfirmitate eẽt qnqʒ ſibi videret᷑ ante tribunal
domĩ ſe pnñtari · Et quõ ſathan mita cõtra ipᷣum diceret· Re
ſpõdit regnuʒ celoꝛũ duplici iure vominꝰ meus obtinet· ſ. he
reditate patris· et merito paſſionis· Altero ipſe cõtentus:al
terũ mihi donat· Rd hoc inimicꝰ cõfuſus dilceſſit · T ercio
põt qͥs ſe laudare ad glam dei ⁊ edificatõem pꝛoximoꝛũ · Siẽ
fecit ſanctꝰ paulꝰ apls· Vñ dicit·i · Choꝛĩ. u. Eſtimo me nichil
minꝰ feciſſe a magnis aplĩis· Itẽ dicit in alio loco· Abundtiꝰ
oĩbꝰ illis laboꝛaui· Itẽ iactat ſe de his que paſſus eſt. Vñ dicit
i . Cho:xi. In laboꝛe et erũna vigilis miltis · ᷑n frigoꝛe nu
ditate in moꝛtibꝰ frequẽter· Niudeis quĩq̃es qᷓdragenas vna
minus accepi· Ter virgis ceſus ſũ:ſemel lapidatꝰ ter naufra
giũ feci. et ſic de aliis ꝑiculis que ibi narrat ĩ quibꝰ fuit· Hec

bNeo SVDPeRBI

beatꝰ paulꝰ de ſe narrat vt eos ad tolerãtiaʒ ⁊ opatõeʒ ania

ret · Vnde dicit Qhoꝛĩ eodẽ caꝰ. Suſtinetis ĩquit ſi quis in ſeꝛ
uitutem vos redigit · ſi quis deuoꝛat · ſi qͥs in faciẽ vos cedit·
ktẽ dicit romanis ad Ro.xii.Benedicite ꝑſequẽtibꝰ vos· bene
dicite 1 nolite maledicere · Ergo tali ĩtẽtõne qũ quis oꝑa ſua
manifeſte coꝛaʒ hoĩbꝰ faceret· ⁊ quãdoqʒ de eiſdẽ opibꝰ boĩis
ſe laudaret: vt deus ex hoc honorificaret᷑: 1 ꝓximꝰ edificareẽ
nõ peccaret· Vnde yp̃s dixit in euãgelio Mathei.v. Sic luceaat
lux veſtra coꝛam hominibus· vt vi·o.v.b.a glori:p·ꝛc. Vnde
Gregorius in moꝛalib. Nctio ſit in publico intentio tam ma
neat in occulto. (Quarto modo cum qͥs ſe iactat ꝓpter ali
quẽ actũ venialis pẽi· Sicut quãdo q̃ laudari uult eo ꝙ vea
liter in laude delectetur Verbi grã · vt cũ qᷓs ſe iactat ð aliꝰ

puo qð nõ ẽ cõtꝛa caritatẽ dei neq; ꝓximi tali ĩtẽtõe vt ſic bo

nꝰ ſociꝰ eſtimet᷑ ⁊ noĩet᷑ · ⁊ hoc eſt veniale pem. ¶ Quĩto mõo
ꝓpter lucrum temꝑale· et ex auaricia ſolent aliqui ſe laudaie
vt aliqui mercatoꝛes qui ſeipſos commendant: et ſic pꝛoxĩos
ſuos in emendo et vẽdẽdo decipere intẽdunt · vel etiã vt aliq

SVDERBHN.

Pyenite qui ſe cõmendãt ꝓpter lucrum· Sciẽd um ꝙ qñ ma⸗
us homo qui oſtẽdit ſe bonũ et nõ elt · et ſie recipit aliqua m
elemoſinã cum tũ nõ indiget tenet᷑ reſtituere ĩ foꝛo cõſciẽtie
paupꝑibus · vel vt mechanici faciũt qui vltra modũ ſuos labo
res et ſua oꝑa extollũt et cõmẽdant · et laboꝛes et oꝑa aliorũ
reprehẽdunt et vituperãt: quaſi nihil valeãt · quãuis etiã quã
doq; melioꝛa ſint. qʒ cõſtat eſſe cõtra caritateʒ ꝓximi· Quia
aliis facit qð ñ vellʒ ſibi fieri ſcʒ artẽ et oꝑa alioꝛũ vilipẽdẽdo
Et taleſ grauiter peccãt · quia hoc nõ ꝓcedit ex caritate ſed ex
inuidia. Vnde Friſto· ii. Thopi Tnuidus eſt qui contriſtat᷑ de
ꝓſperitare bonoꝛũ · IEdem dicit · i. Retho. Similis ſimili inui
det ſi in hoc quo ſimiles ſunt: vnus excedit aliũ. vnde figulꝰ
odit figulũ. ¶ Sexto cum quis ſe iactat in maleficiis ſuis · et
tunc tale eſt peccatũ quale eſt illud pctm̃ de quo ſe iactat ſcz
moꝛtale vel veniale Verbi gratia · ſicut cũ quis ſe iactat de ꝓ

catiõe mulieꝛũ vel de tactu illicito · vel etiã de actu luxurie · vl

etiã de ſuꝑbia vel complacẽtia quã habuit in choꝛiſando · et
ſic de aliis · Quia multum reprehẽſibile eſt et nociuu ſic ſe de
peccatis iactare· Vnde Greg· in moꝛal. Sũt nõnulli qui nũq́;

7

₰—

deflẽt qð faciũt: ſed etiã laudare et defendere nõ deſiſtüt. Et
nimirũ cũ defẽdit᷑ culpa geminat᷑ Vnde etiã dicit Rutoꝛitas
Dupliciter peccat qui ſe ð crimĩe iactat · Sciẽdũ tã cũ ille qui
laudat aliũ in peccato moꝛtali ipᷣm in peccato cõfoꝛtando: q;

ille ꝗᷓ laudẽ que rit in tali peccato: ambo grauiter peccãt· Vñ

NRugꝰ · ſuꝑ pſal.D uo ſunt genera ꝑſecutoꝛũ ſcʒ vituperãtiuʒ
et adulantiũ. Sed plus ꝑſequit᷑ lingua adulatoꝛis: q; manus
pſequẽtis · ECdẽ · Rdulãtium lingue gat homĩes in peccatis ·
Delectãt em̃ ea facere in quibus nõ ſolũ metuit᷑ rep̃henſoꝛ:ſʒ
etiam laudat᷑ operatoꝛ· Sed heu iam implet᷑ illud dictũ pſal.
Laudat᷑ peccatoꝛ in deſideriis ſuis ⁊c̃. Quia ſuꝑbia noĩat᷑ ho
neſtas. auaricia ꝓuidẽtia · aſtutia prudẽtia· et ſic de aliis Sed
qui ſic laudant᷑ decipiunt᷑· Vñ Yſa· ii · Dopule meus qui te be

atũ dicũt ipſi te decpiũt. Ergo nõ dẽmꝰ nos iactãter laudaꝛe

in maliciis noſtris· nec gaudere de iniqtatibꝰ noſtris de qui
bus dolẽdum eſt. nec velle honoꝛani in his in quibus merito

deben⸗
(uid⸗
peſin
cnt.
pera“
dity
motle
daaiüd
isſe hu
mnannun
bonort
tle⸗9
fötiͦi
tnſi
guiter
tp 9
opibtu
g.1tu
butige
quiati
fieum
nliter.
peopn
wniqun
lttame e
ſbugſer
dunnetia
Curetde
dle
operde
boro!
futuro
ellgs n
na nof

ucmſtin
nlsſnli
li mnſge
uusſin
goleutſ
asſeian
ecn D
crlnndo⸗
oauiſ le
ſonlliquini
mtrtſin
cüdot ſunn
iiiilg
cwünml
nurfni i
niſgernenm
Ams
s⸗

—

— =
=

lon⸗ iſ

peſſimis exultare ⸗

4
4
1
7
1

debemus verecũdari coꝛaʒ deo ⁊ oĩbꝰ hoĩbꝰ. Vnde Bernhar.
Quid eſt magis peruerſuʒ q; letari cũ malefeceris? et ĩ rebꝰ
¶ Septio cũ quis ſe falſe et mẽdaciter ia
ctat. ſicut heu ſepiꝰ cõtingit ꝙ multi ſe iactãt de his ꝗᷓ nõ ſũt
vera· ſic mẽtiẽdo qᷓrũt vanaʒ glaʒ · Tũc ᷣm bermãnũ ð ſchil
ditz · Qñ v̈ba talis iactantie ſũt ĩ materia falſa: tunc põt eſſe
moꝛtle pẽm vel veniale ſicut ea falſitas ẽ de q̃ſe iactat· vel mẽE
d aciũ de quo glaʒ querit ĩ bonis oꝑibus ſuis· (Octauo cuʒ
qͥs ſe iactat laudẽ querit in ſuis oꝑibus bonis · Tũc ſᷣm Heꝛ
mannü de ſchilditz . Oñ ꝑ tlez iactantiã qᷓrit glam quam p̃feꝛt
honori diuĩo vł ſue ſaluti vl dilectõi ꝓximi: tũc ſic ẽ pẽᷣm moꝛ
tale · Sed tñ ſi quis ſe iactat de aliquibꝰ ⁊ in eis glam querit
nõ tñ illaz p̃fert honon diuino vlſue ſ. aluti vel duectõni ꝓxĩ
etiaz ſi inanẽ glam qꝗrat· põt eẽ veniale · Et de hac materia lo⸗
quiẽ etiã mr ĩ cõpedio theologice veritatis dieẽs. Si laus ꝗᷓ

rit᷑ ꝑ oꝑa vᷣtutũ hoc ẽ duylłr· Quia vl appetitꝰ laudis cõiugit

7

oꝑivᷣtutũ tanq;ʒ ĩcidẽs · ſicut cõtingit in cantu et pᷣdicatõe qñ

q;. ⁊ tũc eſt veniale· Vel laus ẽ finis pꝛicipaliter pᷣſtitutꝰ oꝑi

vtutis et oꝑanti · ita ꝙ ibi cõſtituat finẽ vltimũ· ⁊ ſic ẽ moꝛtle

quia tũc ĩheret ei vt fini vltimo· Ergo aliqui poſſent damna
ri eum bonis operibꝰ ſuis ſcʒ qui primo et principaliter et fi
naliter intenderẽt laudẽ humanam quam bieponeen⸗ deo
1 pꝛoprie ſaluti · Cxemplum in euangelio de phariſeo Luce.
xviii · qui decimas dedit et duos dies ĩ hebdomada ieiunauit.
et tamẽ cum his pꝛomeruit infeꝛnum · Quia de his bonis ope
ribus ſe iactauit et in eiſdem vanam gloriam queſiuit. Scien
dum etiam ꝙ homo poſſet amittere mercedem ſuam ſi ſe ia⸗
ctaret de bonis oꝑibus ſuis:etiam ſi moꝛtaliter non peccaret
ec ille · Ergo ꝑiculoſum eſt ſe iactare ⁊ velle laudari ĩ bonis
operibus ſuis · Vnde Yſidoꝛus de ſummo bono · Qui hic de
bono laudari appetit ſpem perdit · et gloriam mercedis in
futuro non recipiet · Ctem Criſoſtomus ſuper Matheum · O
inſipiens quid tibi pꝛodeſt iſta laudatio poſt moꝛtem ſi vbi
eris non lauderis · ITtem non ſolum cauere debemus ne bo⸗
na noſtra iactanter ꝓferamꝰ : ſed etiã pꝛudẽter cauẽ dẽmꝰ ne

in elatõe mẽtis nos ð bonis noſtris extollamꝰ. Vnde legitur
exceſſit in multiloqo · Qui ſemel in Tiet ẽtia abbatis ſui loꝗᷓba
tur de nõ ſibi cõmiſſis· Qui abbas ſerioſe dixit · Frater tace 2
vade ſerua ſuentiũ tuũ.In quibꝰ verbis ille frater cõpũctus
eſt· 1 iuit ad cellaz ſuã · ⁊ ammõ tacuit ꝙ nõ loquebat᷑ niſi int
rogaret᷑ In quo ſilẽtio pꝛofecit ab intra ĩ mente ꝙ de ſibi re
uelatões ſanctas manifeſtauit · Euit aũt heremita ĩ ſiua nõ
lõge a monaſterio.Id quẽ iuit abbas ad ꝓcurãdũ ſibi cuʒ ſa
cràamẽto euchariſtie · qꝛ infirmꝰ erat beremita ille.⁊ ſũpſit ab
bas ſecũ illũ frez qͥ ſic ſientiũ ſeruabat · Et cũ irẽt in via qᷣdã
latro audiens nolam cum ſacramento aſſociauit ſe eis · iuit
cũ eis ad domũ heremite· ⁊ manſit in ianua ſtans foris·quia

reputauit ſe indignũ eẽ ꝙ ĩtraret ad tam ſanctũ virũ.et quã

do beremita iam debebat ſumere ſacramẽtũ · tunc dixit latro
O deꝰ ſi talis eſſẽ qualis tu es· Et heremita hec audiẽs in ela⸗
tõne mẽtis dixit · hoc libẽter deberes velle · Tũc ille frater ce
pit amare flere· tũdebat pectus ſuum. Sed poſtqᷓ
E. ille redierũt ad domũ · tũc latro ſecutꝰ eſt eos a lõge· Et di
xyit O deus ꝓpicius eſto mihi pctõri · et ſic in tali feruẽti cõtri
tõne cucurrit poſt abbatẽ · et in tali veloci curſu cecidit tam

grauiter ꝙ ĩmediate moꝛtuus ẽ · tunc frater ille riſit in iubila

tõe coꝛdis ſui· Tũc abbas ãm irabat᷑ de illo frẽ · Et poſtq̃; ad
cdauſtrũ venerũt qᷓſiuit ab eo cur fleuiſſet qñ illũ ſãctũ hoĩeʒ
vidiſſet cõmunicare ? et iã riſiſſet cũ illũ latronẽ in pẽis ſuis
mori cõſpexiſſet? Tüũc frater ille dixit abbati · Nudiuiſti ne pĩ
verba latronis?qui dixit · vtinã eſſeʒ talis qualis tu es· ꝛ here
mita ĩ illa elatõe mẽtis reſpõdit· hoc libẽter deberes velle.et
ꝓpter talem elatõem dãnabit᷑ ſi ſi morietur·ergo fleui . Sed
ille latro ꝗᷓ ſecutus ẽ nos voluit cõfiteri peccata ſua · 1 ex tali
feruenti contritõne moꝛtuus eſt. et deus indulſit ſibi omnia
peccata ſua·et eſt filius et heres factus regni cel eſtis. quia cõ
tritio ſua tãta fuit ꝙ deleuit penã ⁊ culpã · ergo riſi iã ⁊ gaui
ſus ſum de magna miſericoꝛdia dei. Vnde caſſiodoꝛus ſuper
ilud Lſal. d dominũ cũ tribularer· Dñs neſcit differꝛe quẽ

exẽpluʒ. Quidã fr̃ religioſus ĩ quodã mõaſterio erat:qſepiuſ

3 abbas et

ndſſo
L Atttatl
ſotee
noͤfen
mmi
guget
de di
diens
domt

dGH SVPCRBN. I
deer co mpũcto coꝛde ſibi ſenſerit ſupplicare.c᷑tẽ Greg ĩ regiſtro
anie Alum quẽ cõſpicis delicta fletu delere: in conſpectu deitatis

5

t Eeun
rlraczict
egtoſt

—

4

nõ dubites miſericoꝛdiã cõſequi · Quia nullũ peccatoꝛẽ reueꝛ
ſum ſpernit: qui peccatoꝛes redimere venit · Ergo ſũme cauẽ
dum eſt ab elatiõe mẽtis in bonis oꝑibus Vñ Berũ·in tracta
tu ð ſeptẽ donis· Multo meliꝰ eſt eſſe peccatoꝛẽ humilẽ:qᷓ; iu
ſtum arrogãtem · Qð a dño aꝑte oſtẽdit᷑ vbi publicanꝰ et pha
eus in exẽplum ducunt᷑· De inobedientia ·

Nobediẽtia eſt ſecũda filia ſuꝑbie et naſcit᷑ et venit de R

midüſbeen

—

ſuꝑbia · qdᷣ patet qꝛ ſuꝑbus nõ vult ſe inclinare ad obe

. ie diendu et ad exequẽdum ſuꝑioꝛis p̃ceptũ ne eo ĩferioꝛ videat
Pnefen Quil lugdu. ĩ ſũma vicioꝛũ · DPrimo q; illud viciũ m ultipli
Ater er grauiter legit pumit eflei ſacna ſenpeura. patz
⸗ pmis parẽtibus qui ꝓpter illud peccatũ eiecti ſũt de paradi
n ſo Sitliquiim erat in paradiſo eiccii ſunt oe paviſa tene
ül 8 . ſtri ꝓpter ĩobediẽtiaʒ:qũo credũt ſe ingreſſuros ꝑadiſũ cele

ſtem qui inobediẽtes ſuntæt᷑tẽ punitũ eſt illud peccatũ ĩ vxo

i re Loth· que ꝓpter ĩbediẽtiã verſa eſt ĩ ſtatuã ſalis. Ceñ· xix·
erſoget Itẽ punitũ eſt illud peccatũ ĩ Saul ĩ hoc ꝙ ꝓpter illud pctm̃
tlifmun eiectus eſt de regno · Vnde pᷣmo Reg xv. Dixit Samuel ꝓphᷣa
oni andtn ad Saul ꝓ eo ꝙ abieciſti ſeꝛmonẽ dñi abiecit te dñs ne ſis rex
lent nitl Ktem ꝓpt er inobediẽtiã ĩ tãtã miſeriã poſiti ſumus:et ꝓpteꝛ

fi hpoſß⸗ eam omẽs moꝛti adiudicati ſumꝰ. Vnde neg · Rd hoc hõ ĩ pa
lüſtcühi radiſo poſitꝰ erat vt ſic ſe ad cõditoꝛis ſui obediẽtiã vinculis
mmenzärt caritatis aſtringeret et ad celeſtẽ patriã angeloꝛuʒ qũqʒ ſine
— Konlirf moꝛtte carnis tranſiret. Sic nãqʒ imoꝛtalis cõditus fuit: vt ſi

wonuf nõ peccaſſet: etiĩ moꝛi nõ potuiſſet. tẽ ꝓpter ĩobediẽtiã hu
TNsAeꝗn manũ genus multiplices miſerias ſuſtinet · ſq; famẽ ſitim fri
116 ſuis Zus et eſtus et doloꝛes et infirmitate 8 et tribulatiões. et ſic
rtin a de aliis: que omĩa hum anũ genus nõ ſuſtinuiſſet: ſi deo obe
tAD, diens fiulſet. Ynde Gregoꝛi Abi nulla aduerſitas: vbi nulla
lleß dominat iniqtas. Ergo omẽs miſe erie pñtis vite quaſi quedã
ne Sins flagella ſunt: quibus dominꝰ inobediẽtiã homĩg punit:⁊ ad
ſeast obe dientiã excitat · Vnde inobediẽtes homĩeſ du rioꝛes aſinis

XHI. DG SVDERBEN.

ſunt quia illi flagellis et aculeis obediũt · Secundo põt va
lere ad deteſtationẽ huius peccati magnitudo remedii: quo
indiguit illud peccatũ ad ſui curatione · Opoꝛtuit em̃ vt filꝰ

dei fieret obediẽs vſqʒ ad moꝛtẽ: vt pctm̃ inobediẽtie ſanaret᷑

Bern· Ex cõſideratiõe rem edii: periculi noſtri eſtimo quanti
tatem In veritate potius deberemus timere inobediẽtiaʒ qʒ
moꝛtẽ exẽplo filii dei · de quo Berũ · dicit · Memen tote fratres
xp̃us ne ꝑderet obediẽtiam pdidit vitam.
teſtandam inobediẽtiam poteſt valere hoc ꝙ ino bediẽtia red
dit hominẽ maledictũ · Vnde Deutro · xxvii. Maledictus qͥ nõ
pmanet in ſermonibus legis huius:nec eos oꝑe ꝑficit · Et Ec
cieſialt. xli. Ve vobis viri impii qui dereliquiſtis legem altiſſi
mi. Et ſi nati fueritis in maledictione naſcemini et ſi moꝛtui
fueritis in maledictuõe erit pars veſtra· Plſ. al · Maledicti qᷓ de
dinant a mandatis tuis. ¶ Quarto potelſt valere ad deteſta
tionez buiꝰ peccati hoc ꝗꝙ inobediẽtes ſoci demonũ ſunt. In

ter omẽs creaturas nõ inueniũtur niſi due que nõ obediunt

deo ſqz demones et mali homies. Vnde Tohᷣ·xviii · Mabitẽt in
tabernaculo eius ſocii eius.pmo vident diabolo attinere in⸗

obediẽtes :ſicut obediẽtes dominꝰ reputat ſibi attinere Vñ

Mathei · xi . Quicunqʒ fecerit volũtatem patris mei qui in ce
lis eſt: ipſe meus frater et ſoꝛoꝛ et mater eſt · Ergo ſtudere de
bemus obediẽtiam exẽplo chꝛiſti qui dicit kohᷣ. vi. Deſcẽdi de
celo.nõ vt fadam volũtatẽ meã: ſed voluntatẽ eiꝰ qui miſit

me . (Querit᷑ vtrum inobediẽtia ſit peccatũ n oꝛtale? Reſpoᷣ

deo bin Tho · ſe · ſe · q · ev. C ſic · nam inobediẽtia cõtrariatur

caritati dei: que exigit vt eius p̃ceptis obediat᷑ · In preceptis

autem diuinis continet q; ſupionbꝰ obediat᷑ · Vnde Romañn.
xiii· Qui poteſtati reſiſtit dei oꝛdinatioi reſiſtit · Kẽ cõtrariat
dilectiõi ꝓximi inqu antũ ſuperioꝝn ſubtrahit obediẽtiaz quã

ei debet · Saẽdũ ꝙ Mermanꝰ de ſe childitz ſub aliis verbis re⸗

ſpõdit ad pꝛedictaz queſtionẽ dicẽs Inobediẽtia eſt quedam

repugnantia ad volutatem ſuperioꝛis vel tranſgreſſio ſtatu

ti dei vel prelati. Si ergo illa repugnãtia quã habet ſubiectꝰ

7

.
„„

Cercio ſcz ad de

ad volũtatẽ ſuꝑioꝛis puta dei vlp̃lati: ſit ĩ his in qbꝰ ſubdi

feceſta
ſebelli⸗
t vald
ſipchn
Nceſen
ctus nec
lberato
neqi
fegtof
ooͤe
täͤſgre
ſr ſt
pöteſe
leſet⸗
tigare.
40 T
aſe⸗Dil
Woa
t
ſundut
lnbere⸗
ſegand
wriep
uplete.

Urüͤtt.

tlüͤver
nanſ
Cesri
ſentir
gioſa
reſtll
bi ge

undopie
femede⸗ 6
rutenni
xditeſnne
eſtnogtn
nobmitgi
wmnrfemg
Toſqedde

=

mneddenand
llmihngi⸗
Nepſat ͦde
algen ini

nierſt nottu

Moa de
Mere ndatt
mmonüſon
leno obedit

hii⸗Ubiti

onurent
ſimnen!
tis wign
iblinnd
gönhce

H vnt

inatleheß,

Dencmno

i hmnans

Verdomn,

ſe hiümm
tcbing
can

ct

rebellio · et qñ ſciẽter et cũ de ſt
tũ valde graue q̃ſi quedã ydolatria· Vnde ðꝛ:i. Reg· xv. Qua

neceſſario tenet᷑ ſuperioꝛi obepe rie vocat᷑ preuaricatio vlł
iberatiõe fit eſt moꝛtale pecca

ſi pctm̃ ariolãdi eſt repugnare. et quaſi ſcelꝰ ydolatrie nolle
acqeſcere. Si tñ ila repugnãtia nõ eſſet in his in quibꝰ ſubie
ctus neceſſario habet obtẽperare· vel etiã ſi eſſet animo inde

liberato. vel ꝓcederet ex ꝓbabili ignoꝛãtia: poſſet eſſe qñʒ ve

niale · qñqʒ ſine peccato· Ver bi gẽa · Subd itꝰ qñ repugn aret

pᷣcepto p̃ᷣlati male precipiẽtis· vł ſe opponeret male vite ſue

eo mõ quo deberet coꝛã ſuo ſuꝑioꝛi· Et ſic etiã dicẽdũ videt᷑ ð
trãſgreſſiõe ſtatuti vel canonũ vel alicuiꝰ regule vel ſtatuti
p̃lati:ſi tale ſtatutũ vl mãdatũ teneat ſᷣm ſimplicẽ iuſſionẽ:
põt eſſe veniale pctm̃.niſi t alis trãſgreſſio eſſet que ꝑ ſe ma
la eſſet.vel etiã indifferẽter fieret ex cõtẽptu · ¶ De cõtetiõe·
Ontẽtionẽ vitare debemus· Primo qꝛ eſt pctm̃ diabo
Allicũ .· Vnde Rug · Nihil ſimilius eſt actibꝰ demonũ q́; li
tigare. vnde ſeruꝰ dyaboli nõ dei ſe oſtẽdit qui libẽter litigat
ii.ad Thi·ii · Seruũ aũt dñi nõ opoꝛtet litigare ſed mãſuetuʒ
eſſe · Diſcoꝛdiã f aciẽs et cũ ꝓximo litigãs nõ ſolũ eſt ſeruꝰ di
aboli · ſed etiã filiꝰ diaboli · Vnde Ereg · in pa ſtoꝛal. Si dei vo
cant᷑ filii qui pacẽ faciũt · ꝓculdubio ſunt fili ſathane qᷓ con
fundũt. Sciendũ tamẽ ꝙ q;uis cũ omĩbus hoĩbus debeamꝰ
habere pacẽ: tamẽ ſpeãlius cũ q̃ttuoꝛ generibꝰ hoĩm nõ eſt
litigandũ · Drimo cũ potẽtibus.Vñ Eccłviii· Nõ litiges cum
homĩe potẽte:ne foꝛte incidas in manibꝰ eius: ⁊ cũ ho mie lo
cuplete:ne foꝛte cõtra te cõſtituat litẽ tibi · Mtos em̃ ꝑdidit
aurũ et argentũ. Secũdo cum homie lĩguato ſcʒ qui eſt mul

toꝛũ ver boꝛũ · Vnde ecdviii · Nõ litiges cũ homĩe linguato:

neq; ſtruas in ignẽ ipſius ligna·Et cũ homĩe iracundo nõ fa
cies rixam. Tercio cũ vxoꝛe ꝓpria · Ex quo em̃ aliquis litẽ ince
perit habere cũ ꝓpria vxoꝛe · nũquã habebit requiẽ neqʒ in p
ſenti neqʒ in futuro · ꝓuerbᷣ · xix · Tecta ꝑſtillãtia et mulier liti
gioſa comꝑant᷑· Qui in domo pſtillãte eſt: quãdo vult ðclina
re ſtillicidiũ in vno loco inuenit illud ĩ alio:ita ꝙ nõ inuenit
ibi q̃etẽ · ſic vir ⁊ vxoꝛ qetẽ ñ ĩueniũt ex quo ĩcipiũt eẽ litigioſi

iKE. s

. . gui dil
Et valde male ẽ eis· Drimo q;tũ ad coꝛpꝰ. Quãuis eĩ magnas ſn
diuitias habeãt tamẽ ſunt triſtes et cũ gaudio nõ poſſũt vti. ſemia e
q ſibi mutuo inuidẽt · Vñ ꝓuer · xvii · Melioꝛ eſt buccella paĩs ſuneni
ſicca cũ gaudio: q; plena domꝰ victimis cũ iurgio.· Scdo q;tũ reiſtit
ad animã· q; tales in matrimonio diſcoꝛdãtes mita pctã moꝛ itpol
talia inter ſe cõmittũt ĩ periculũ aiarũ ſuarũſcʒ maledicẽdo auipl
blaſfemũãdo ſeiuicẽ ꝑcutiẽdo.⁊ ſibiipᷣis malũ optãdo·Et hoe mmmuet
totũ fit ex mſlinctu diaboli qui cũ talibus moꝛat᷑· Quia ſicut iretil
illi q ſunt ſi pacifici ⁊ cõcoꝛdeſ habẽt deũ ſecũ moꝛãtẽ Vnde nleſdi
Mathei · xviii Vbi duo vel tres fuerĩt cõgregati in noĩe moeooi· Srpre
medio eoꝛũ ego ſum) Sic diſcoꝛdes habeẽt diabolũ ſecũ moꝛã u
teʒ: qui ad tales diſcoꝛdias eos inſtigat · Quarto nõ eſt litigã niſa
dum ð re qᷓ hominẽ nõ moleſtat · Vnde Eccleſiaſtici· · De illa ſoina
re que te nõ moleſtat ne certaueris · Contra hoc faaunt qui Gulon
omnia expedue volunt · Et tales ſeipſis faciunt inquietudinẽ cited
mentis et impedimẽtum profectus ſui· ¶ Contentio ſcðm inn
Hermanuʒ de ſchilditz eſt impugnato veritatis cum confl⸗ 4 r,
dentia clamoꝛis · et vt ſic ſemper eſt peccatum moꝛtale · quia i
repugnat veritati et paci que eſt effectus caritatis · ymo ſine *R
qua caritas haberi nõ poteſt · Quia ſᷣm augꝰin libro paſtora. H
Super bia parit diſſenſionem· caritas vnitatem. Ex hoc eſt ꝙ
contentioſus ꝑ ſacros canones prohibetur oꝛdinari· vt · xlvi. 8
di . i · Quod nõ fieret niſi contentio eſſet peccatuʒ moꝛtale· Si M
tamẽ aliquis im pugnaret falſitatẽ · vel defenderet veritatem
cum inoꝛdinato clamoꝛe: poſſet eſſe veniale peccatum niſi . e
foꝛſitan eſſet tanta ĩoꝛdinatio ꝙ eſſet magnuʒ de hoc ſcanda tey⸗
lum ·tũc quãdoqʒ etiam poſſet in hoc cõmitti peccatum mor 1
tale · maxime quãdo impugnatio falſitatis vel defeſio verita ieb
tis nõ pertinet ad conſeruationem fidei · vel veritatem vite ſe
Si autem pertineret ad aliquod iſtoꝛum nõ credo ꝙ faciliter din
poſſet ex hoc quis incidere peccatum moꝛtale ae
(De ipocriſi · “””M ſ
T Docriſiſ eſt ꝓpctm̃ valde deteſtãdũ · Primo qꝛ ipocrita ẽ mo

ſimia diaboli volẽs imitari filioſ dei:⁊ qð filii di faciũt
ſui decoꝛẽ ipe facit ad ſui iugulatõʒ.ſiẽ ðᷣ qᷣdã ſimia refert᷑

ümie

mweet

Polüſerinc
notͤit

ſaſia ilie

lborfumng
tingurnn
ſortemvidr
tusam e

norie

wid pnoſ⸗
hnwopa
ten bihutt
nunr
ruorke
vorttenmen
Getaemnti
nul
npumm

Neſocch Nl

grdogitn

e
noceed
3BKn

„1
6 ſſerurn

quã diues quidã enutriebat.Tuxta quẽ in ꝓximo quidã paug
ſutoꝛ p̃parauit calcioſ· Et quãdo incidit coꝛeũ ad calcios:tũc
ſimia ex oppoſito in domo ſui dñi obſeruabat eum et q;cito
ſurrexit · et eultellũ de manu poſuit tã cito accurrit et etiã co
reũ ſibi preſcidit · volẽs facere ſicut a ſutoꝛe vidit · Et ſic ðſtau
rit pauperi coꝛeũ. quod ille pauꝑ diuiti ſepe cõqueſtus fuit:

quẽ ipſe nõ curauit · Tũc vna vice accepit ſi utoꝛ nouaculũ ad
manũ et raſit ſibi barbã ſub collo ſuo et guttere · qð cernẽs ſi
mia etiã poſt receſſum ſuũ aduenit: et cultellũ recepit et ſie ſi
mile ſibi facere voluit ſicut antea vidit · et ſic ſeip̃am occidit ·
Sic ypocrite faciũt ſibi ad perniciẽ qdð boni ſibi faciũt ad ſa
luteʒ. ¶ Secũdo põt valere ad deteſtationẽ huiꝰ peccati pena
quã ſcriptura ip̃ᷣis minat᷑· Et vna pena eſt ꝙ nũquã videbüt
faciẽ dei niſi cõuertant᷑ Vnde kob · xii · Nõ venit in cõſpectu
eiuſ omĩs ppocrita· nec mirũ ꝙ de nõ ſit ante coſectappe
crite · Omĩa em oꝑa ſua facit vt ab hoĩbus videat᷑. hoc ẽ vnũ

ꝗqð multũ placet deo ꝙ homo coꝛ ſuũ et intentionẽ ſuã ſepe

erigat ad deũ· Vñ ſuꝑ ulð pſal Eirm abo ſuꝑ te oculoſ meos

dicit glo. in ꝑſona dom · Nõ aufeꝛã oculos meosa te q; tu ſꝑ
leuas oclos tuos ad me · ¶ Tercio poſſũt valere ad deteſtatõz

huiꝰ peccati maledictões młtiplices quas dominꝰ hieſus ſu
p ypocritas ꝓtulit· Vnde Math.xriii · Ve vobis ſcribe phari
ſei et ppocrite qui clauditis regnũ celo:ũ ante homĩes·nõ eĩi

intratis· nec introeũtes ſinitis intrare · Ctẽ ve vobis ſ. cribe et

phariſei et ypoerite qui comeditis domos viduarũ in oꝛõe lõ
ga . ktẽ ve vobis feribe et hHei ⁊ ppocrite qui ſiles eſtis ſepul
chꝛis dealbatiset ſic de aliis pluribus mledictoͤe qᷓ in euã
gelis inueniunt᷑· Sed qᷓreres quare dominꝰ ita ꝑſeqbat᷑ ypo
critas? Reſpõdeo ſᷣm Cuil.· lug · Qideo qꝛ ip̃i ſũt ꝓditoꝛes ·
ſilantes ſe eſſe ex ꝑte dei et funt ex ꝑte diaboli · vident em̃ eẽ
amici et ſũt imici · Et iõ mltũ poſſuùt nocere ecclie dei · Vnde
heꝛetici ꝑ ppocriſim hoĩes deepiũt · Et ãtixp̃s qui caput erit
maloꝛũ ꝑ ipocriſim homĩes decipiet · ¶ De ſpebꝰ ipocriſis.
quit᷑ de ſpẽbꝰ ipocriſis· Et jᷣm Ciil · lug · p̃t diſtĩ gui ĩ
tres ſpẽs ipocriſis · DBrima ẽ qñ aliqᷓs coꝛã hoĩbꝰ ſiat ſe

SVDEGRBHN.

obedire deo:⁊ in occulto nõ timet deũ offẽdere · Et in ill

ma ſpecie bonitas tm̃ apparet in exterioꝛibus oꝑibꝰ. ¶ Scðda

ſpẽs eſt qũ in aꝑto et in occulto bona oꝑa facit. vt ſancł ab
hoĩbus videat᷑ · Et in illa ſpẽ bonitas oſtẽdit᷑ in occultis et in
aptis:ſed nõ in intẽtõe. Cõtra qð dicit Cꝛeg · in moꝛal.Ome
bonũ qð agimꝰ ꝑ ĩtẽtionẽ ſꝑ ad celeſtia leuemꝰ ¶ Teꝛcia ſpẽſ
eſt cũ aliqᷓs minoꝛẽ ipocriſim relinq̃t: vt ĩ maioꝛiet ſubtilioꝛi
ꝑmaneat · vt cũ aliq̃s requiſitꝰ an ieiunet dicit deus ſcit · vt di
cat᷑ ipocrita nõ eſſe · Et in iſta ſpẽ nõ pᷣtendit᷑ bonitaſ intẽtio
nis . In pᷣma multũ occultat᷑ diabolꝰ.In ſcða magis · Iqn tercia
maxime. (OPpocriſis quãdo eſt peccatũ moꝛtal⸗De·
NVVerit᷑ quot modis ipocriſis fit:et qñ ſit moꝛtale et qñ
IrnõæReſpõdeo ꝙ ipocriſis fit multis modis · Primo qñ
quis oſtẽdit ſanctitatẽ quã nec hẽt nec hẽre curat · ſed tm̃ vt
ſanctꝰ reputet᷑ · Sic ſᷣm Tho.ſe · ſe · q · exi . eſt pctm̃ moꝛtale · qa
nullꝰ totaliter pᷣuat᷑ ſanctitate niſi ꝑ pctm̃ moꝛtale · Vnð diẽ
Kug· ſuꝑ pſal.hiii· Silata eqtas nõ eſt eqtas:ſed duplex iniqͥ
tas Ex quo patʒ ꝙ ĩ ipocriſi tali eſt duplex pctm̃ ſq; miq̃tas ·
q; occulte iniq̃ et mali ſũt· Et falſitas qꝛ fingũt et mẽtiunt᷑ ſe
eſſe ſcõs et nõ ſũt · Vñ Miero·ĩ epla · Duplicis pcti reꝰ es nõ
hẽre qð crederis et qð nõ hũeris ſilare · Vnde etiã. xii ·:q· i· ĩ ca
pitło· Nolo d. licʒ ipocrita viuat coꝛꝑalr moꝛtuꝰ tamẽ eſt
ſpũuũaly. ¶ Sc do ſi ſanctitatẽ oſtẽdit vt falſaʒ doctrinã ſcʒ here
ſim ſeĩare poſſit· tal peceat moꝛtalr.et faẽ̃ cõtra deũ et cõtra
ſalutẽ ꝓxĩ · ⁊ tal ſi atio ſcĩtatis ẽ cõis hereticis: qꝛ hetici mltũ
ieiunãt: ⁊ genuflexiões lõgas faciũt:vt ſic hoĩes decipiãt vt
ſuis falſis doctrinis cꝛedãt:¶ Tercio ſi oſtẽdit ſcĩtatẽ ꝓpteꝛea
vt po ſſit ſibi eccleſiaſticaʒ digtatẽ acqrẽ ad quã tam̃ ĩdignꝰ ẽ
tal eẽ grauiter deũ offẽdit · Vnde Ber ſuꝑ miſſus ẽ.O fratres
quotiẽs hõibꝰ peſſe deſidero:totiẽs deũ meũ offẽdo. pire cõ
tẽdo: ⁊ vᷣe nõ ſapio q̃ dei ſũt· Vnde Rug.ĩ li ·ðg doc. xpᷣi· Cũ hõ
ill'qᷓ natalr ſũt ſibi ꝑes choc ẽ hoĩbꝰ) domĩari affectat:intole
rabil qᷓdẽ ſuꝑbia ẽ · ¶ Quarto ſi oſtẽdit ſcĩtatẽ vt ĩiuſte acqrat
qꝗ̃cũqʒ bona tꝑalia:ĩ qᷓbꝰ finẽ cõſilituit· hoc ſᷣm eꝛ· ð ſchilditʒ
ẽ pctm̃ moꝛtale · Qð eẽ ſic pʒ · quis tal ſibi nõ q̃rit honoꝛẽ et

cceſu
ſemiare
eo en
mteih
eti
buscoſ
cinipe
diethn
ſnklern
ſlatſet
ter Se
geclüſe⸗
tglqui

vebotnit

Pimor
ſdigo
ipſum⸗
Sielue⸗

tgop

ſnchi
i inp
cangir
ſeniger
Medene
Aos
Nige
Gdnnn
tinei
etit
uel cer
et ſin⸗
denter

5

borrl nin⸗
magehn⸗
—
morte ei
dsDino
rn dn
Kintrleq
wetre⸗ Dn
ſodupgi

SNi. en

Neti ite

14

orutunec

wecnniſgern

7
. „

40.
*

veo S ρ5ßrhI NHHI

eccleſiaſticã dignitatẽ vt ambitioſi:nec q̃rit falſam doctrinã
ſemiare · vt heretici · ſed tamẽ qᷓrit tꝑalẽ ſubſtãtiaʒ cõgregare
Ideo auarꝰ eſt·et auaro nihil eſt ſceleſtiꝰ · Vnde ARug · Kuarꝰ
anteq; lucret᷑ ſeipᷣm ꝑdit · et antequã aliquid capiat capit᷑· Vñ
etiã Criſo.ſuꝑ Math· Qui pecunie ſeruit ⁊ pᷣſentibꝰ compedi
bus cõſtringit᷑ et futuris · Quĩito ſi quis oſtẽdit ſcitatẽ fictã
et in ipſa fictiõe delectat᷑ cũ alias nullũ malũ pꝛetẽdit · ð quo
dicit Rriſto · in· Ethi. Q talis magis videt᷑ vanꝰ q;ᷓ malꝰ. Tũc
ſim Mermã ·de ſchilditz põt eſſe pctm̃ veniale. (Borto ſi qs
ſi lat ſcitatẽ quã libenter haberet:credo ꝙ nõ peccet moꝛtali
ter · ¶ Septimo ſi quis ſilat ſanctitatẽ occultãdo ſuũ peccatũ

ne ali ſcãdaliſent᷑ ˖ Et hm Tho ſe · ſe · poteſt fieri laudabiliter

vt aliquis occultet pctm̃ ſuũ ne alii ex hoc ſcandaliſent᷑ quia
ve homĩ ꝑ quẽ fit ſcandalũ · Octauo cũ quis ad honoꝛẽ dei
ꝓximoꝛũ edificationẽ ſilat ſanctitatẽ · vt quãdo aliquis bonꝰ
religioſus maioꝛẽ compoſitionẽ oſtẽdit coꝛam extraneis · vt
ipſi magis edificent᷑ · iſte nõ peccat ſed meret᷑· Vnde Math.v
Sic luceat luy veſtra coꝛam hoĩbus vt videãt oꝑa ueſtra bo ·
et glo · p· v. qui in celis el·.. H “
. De pertinacia · l
Eꝛtinacia etiã eſt filia ſuꝑbie. De qua vidẽdum eſt qũo *
