reʒ indigere vite neceſſariis nec ſibi poſſe ſatiſfacere · tũc em̃

ex precepto caritatis tenet᷑ ſibi ſubuenire· Sed citra neceſſita

tem extremã dare elemoſinã ẽ in cõſilioſicut de quolibet me
lioꝛi bono dant᷑ cõſilia. Vnde dicit Baſilius. Cur tu abundas
ille vero mendicat · niſi vt tu bone diſpenſatõis merita cõſeqᷓ

ris: ille vero patiẽtie meritis decoꝛetur. Eamelici panis ẽ quẽ
tu tenes tunica nudi eſt quã incõclaui cõſeruas · calceus diſ
calci ati eſt:qui penes te marceſaut. Idcirco tot iniuriaſ cõmit
tis quot dare valeres

Octauo cõmittit᷑ ꝓximo detrahẽdo
ua detractione iam dicetur· ¶ De detractione.
tr actio deteſtãda eſt.· Drimo qꝛ compꝑat᷑ homicidio:qꝛ
Ville cui detrahit᷑ in cõſcẽtia illius qui audit detractõeʒ

occidit᷑· in cuius cõſciẽtia prius viuebat ꝑ bonã famã. et tale

homicidiũ grauius eſt coꝛꝑali.· Quia ſᷣm Mein.ð firmaria. ibi
ſolum coꝛpꝰ vnius occidit᷑:hic aũt ſimul ples aĩe perimunt.
vna ipſiꝰ detractoꝛs: alia eius cui detrahit᷑ cum hoc pceꝑit
iraſcit᷑ et querit vindictã.tercia ipſoꝛũ audientiũ. Vnde tale
homicidiũ periculoſiſſimũ eſt: quia eſt cõtagioſuʒ. ſerpit em
de vno ad alium. et letaliter inficit omẽs illos in quos vene
num detractiõis infun dit᷑. Vnde Berũ ·ſuꝑ canonicã ITolhis.
Vnus eſt detractoꝛ qui loquit᷑:et tamẽ vnũ verbũ eodẽ ĩ mo
mento multitudinis audiẽtium dũ aures trãſfigit: anĩas in
terficit · ¶ Secũdo põt valere ad deteſtãdũ detractionẽ hoc
ꝓdetractoꝛ diuerſis generibus rerũ compꝑat᷑· Nam primo cõ
parat᷑ cani · vt dicit᷑ math· vii. Nolite ſãctũ dare canibꝰ. Gccl.
xix · Sagitta infixa femoꝛi canis:ſic verbũ in oꝛe ſtulti· Canis
ſagittã hñs infixã femoꝛi nõ quieſcit donec remouerit · neqʒ
ſtultꝰ qeſcere põt donec verbũ qð andiuerit de ꝓximo alii re
tulerit · Detractoꝛes ſunt canes diaboli nõ p ermittẽtes etiaz
vnam auiculã auferri ab binc quĩ latrent et eam moꝛdeant:

.rZ
.

DDRG. QVINTO

Iftem comꝑatur poꝛco ·quia ad moduʒ poꝛci os citius inq̃nat

qᷓᷓ pedẽ t ſicut poꝛcꝰ ĩgrediẽs ĩ oꝛtũ aliquẽ: et ibi lutũ flo
rem inueniẽs:floꝛes dimittit et lutum ingredit᷑: et ſe ĩ eo vo
lutat · Sic detractoꝛ bona viſa vel audita de ꝓximo obliuiſci᷑

et mala audita vel viſa de ꝓximo põderat et retinet: et ſic os
et linguã ĩquinat qð eſt membrũ nobile 3 aliis mẽbꝛis · Vñ
Kriſto· pmo polliti · Nullũ em̃ aĩaliũ nat᷑aliter hʒ ſermonẽ ni

ſi homo tẽ detractoꝛ cõꝑat᷑ ſerpẽti in his ꝓprietatibus· Ser
pens eſt anĩal ꝓditioſum:in ſilentio moꝛdens: toꝛtuoſe ince

dens. Sic detractoꝛ ꝓditoꝛ eſt qui occulte obloquitur proxi⸗

mo.Vnde Eccleſiaſtes x. Si moꝛdeat ſerpens in ſilentio.nihil

eo minus habet qui occulte proximo detrahit · Toꝛtuoſe etiã
incedit detractoꝛ: dum a laude eius incipit cui detrahit · et
deinde ſubdit non dico hoc animo detrabend ſed vt fides
ei adhi biatur: dicit ſe multum amare eum cui detrahit · Et

ego dieoc ſic eum diligit ſicut kudas iheſum chꝛiſtum dile⸗
xit qui eũ falſo oſculo tradidit · Vnde ve rſus · Quando bo⸗
num faris et malum in coꝛde meditaris · Oſcula que tudas

domino dedit hec mihi tu das · Ergo tales ſunt proditoꝛes
proximoꝛum ſicut tudas chꝛiſti · ¶ Tercio quia detractoꝛes

peioꝛes ſunt furibus illis qui veſtes alia furantur tempo:

ralia. Vnde Ambroſius. Tolerabilioꝛes ſunt fures qui veſtes
et alia bona diripiunt: q̃́; fures qui famam noſtram bonam
dilaniant . Quius ratio poteſt eſſe hoc quod dicit Salomon
Melius eſt nomen bonum q́; multe diuitie. Vnde qui no⸗

men bonum alicui aufert: magis nocet ei q́;ᷓ ſi multas diui

tias furaretur· ¶ Quarto qꝛ detractoꝛis lingua peioꝛ vide
tur eſſe inferno· Enfernus enim ſolum malos deuoꝛat · Lin
gua vero detractoꝛis bonos et malos Inſuper detractores

vno morſello comedunt vnam totam prouinciam: vel ar
chiepiſcopatum: ciuitatem: vel parrochiam: vel villam cum
eis obloquuntur · Et eſt valde periculoſum cum didctur. En ta

li prouincia ſunt raptoꝛes · In tali epiſcopatu ſunt vſurarii

In tali auitate adul teri:⁊ ſic de alis· Quia ibi inocens cũ no

cẽte infamat᷑:qð eſt cõtra iuſtidã · Hoc patet · Quia ſi vnꝰ eſt

onempe

btul

oninali
hocquu
uige
bona con
ſiale no
gliotan
Vrden
nackoet!
nialine
Etäͤſicot
lepnefo
letpecen
ſütuno⸗
tenent
din poſ

ote
tentoͤee
Alrmnorrn
nniiſet

ſamidoe

ſeſtatesn
ludzbile

itili

fuelrſa
dendo O.
autein
itfmen

kuvenre

megſ
tonepyte
onmd

ſe 1 d

vobluſe

tr etſeog

ebeis. d

ermonen

bug⸗ Ber
moleince
nrurpron⸗
entio nhi
ntvoleeni
denglit⸗et
ſonfdes
endhr

ſun dle.

undo bo

die kee

vodtors
radres
ur tenp⸗
guiwwlt⸗
mbonum
Monon
deqgi mo
lltndun
g ni⸗
aot⸗Lin
demnbote

mnien
vpillannun

ſaturun.

nt Mrm

!

.
. .

OVENTIO. V.

neus:tũc tres vel plures ſunt innocẽtes · ¶ Quinto quia ĩter
omĩa alia peccata iſtud peius videt᷑ expiari · Quod patet per
boc: quia Im Rugꝰ. Nõ dimittit᷑ peccatũ niſi ablatũ reſtituat
Qũ igit᷑ Pp detractionẽ abſtuleris Px m 0 bonã famã(que iter
bona corꝑalia eſt alidd nobiliſſimuũ) impoſſibile vel ſume dif
ficile videt᷑ vt cei valeas plene reſlituere: cũ nõ poſſis ſcire in
quot coꝛdibus hoĩm virus tue detractuõis ſit diffuſum· q̃re
ꝛc̃. Vnde ſciẽdũ ꝙ inter omĩa peccata iſta duo peccata ſcz de⸗
tractio et rerũ ablatio magis difficulter dimittunt᷑ homini·
Quia ſine reſtitutiõe nec valet cõtritio nec lacrim aru effuſio
Gtiã ſi tot lacrimas eff ũderes:ſicut Petrus et Maria magda
let peccatoꝛũ c ecſio niſi fiat m poſſibilitatẽ predictoꝛũ re

ſtitutio · Ergo detractoꝛes qui iniuſte ꝓximos infamauerunt

7

tenent᷑ in publico reuocare: ⁊ eis bonã famã reſtituere ſecũ⸗
duʒ polſe 2 noſſe ſi volũt gꝛatiã et dei miſericoꝛdiã et remiſſi
onem peccatoꝛum conſeaiu.
„ (Quot modis ſiat detracio.
Gtractio fit ſex modis · Primo cũ quis occulta mala ꝓ Q
Niuimi manifeſtat eũ infamãdo et cõfundẽdo: et ſi ea in
tentiõe etiã quod verũ eſt de ꝓximo mal ũ loquit᷑ ad nocẽdũ
ei: moꝛtale eſt· Verbi gratia· Si quis aliqð occultũ peccatũ cõ
miſiſſet qð tibi et ſoli deo cõſtaret:et ſi hoc publicares alu in
famũdo eũ: peccares moꝛtaliter licet verũ eſſet· Sed ſi mani⸗
fe ſtares illi qui poſſet ꝓdeſſe vt emẽdaret᷑:hoc eſſet bonũ et
laudabile: quia in hoc quereret᷑ ſalus ꝓximi. Ktẽ ſi ille apud
quẽ tu illũ infamaſti alteri eadẽ intẽtione hoc occultũ malũ
reuelat ſcʒ ipᷣm infamãdo ſimilr peccat · et ſic de ſingulis aſcẽ
dendo⸗O quot pctã ꝑpetrant᷑ cum quis in vna tota terra vlł
ciuitate infamat᷑ ꝓmo ſi aliquis manifeſte in aliqua ciuitate
infamatus eſt et factum eius notoꝛium eſt in illa ciuitate. et
tu vemies ad aliam ciuit atem vbi hoc nõ ſciret᷑:tunc ſi publi
cares ibidem peccatum et exceſſum illius hominis: ea inten

tione vt ibi etiam infamaretur grauiter peccares. Ergo nul

i⸗ lo modo debem? manifeſtare mala proximi illis qui nõ ſe cüt ·

1 ſen.

V

et maxime vbi nõ prodeſt ſed magis obeſt · ¶ Secũdo quan
do audita mala de proximo cum augmento referũtur aliis ·

Gt heu hoc valde cõmune eſt:vt mala proximoꝛũ aggrauen

tur et augmẽtentur · Quod tamẽ eſt multum periculoſum et

grande peccatũ talia mala cum augmento proferre · et ſie P
ximũ ſuum cõfũdere · ¶ Terco crimina falſa imponere pro

ximo·et hoc eſt grauiſſimũ inter peccata detractionũ · quia

vix remittitur tale peccatũ. Vnde Hieronimus · Non facilis

venia praua dixiſſe de rectis · ¶ Quarto cum quis negat oc

culta bona proximi · Verbi gratia · Sicut cum aliqua bona re

ferunt᷑ de proximo: et ille inuidus negat hoc bonũ verũ eſſe

quod dicitur de illo cui inuidet quãuis verum ſit in ſe et euʒ
boc facit ex inuidia et vindicta grauiter peccat · ¶ Quito cũ
quis nititur minuere bosa maĩfeſta proximi: que nõ poteſt

ex toto negare: tamẽ nititur ea minuere · Vnde hugo. Hetra

ctoꝛ eſt qui bona proximi inquãtum poteſt diminuit · ([Se

xto cum quis bona proximi peruertit in mala: dicens ea eſſe

facta mala intẽtione: cum tamẽ coꝛ ſoli deo pateat · Vnde bu

go· Detractio eſt locutio ex inuidia procedẽs: bona aliorum
denigrans. Et hoc ſcilicet ꝙ ſic bona proximi quis conuertit
in mala: procedit ex inuidia et ex defectu caritatis · Vnde Ku

guſtinus · Certum eſt ꝙ de malo incerto neminẽ iudicarem:

quem tan quã meipſum diligerem· Enſuper eſt ſignum ma
gne nequicie et peruerſitatis in homine ꝙ ſic proximũ ſuuʒ

iudicat ⁊ bona ſua deprauat. Vnde Chꝛiſoſto mus ſuper Ma
theum. Sicut difficile aliquẽ ſuſpicatur malũ qui bonus eſt

ſic difficile aliquem ſuſpicatur bonũ qui ipſe malus eſt: tdeʒ
ibidem Omnis homo ſcòm ſe eſtimat alterum. ¶ Scienduʒ

ꝓſumme debemus cauere ab his modis detractionum Vt

autem hoc melius ſeruare poſſemus: nullus noſtrum debe
ret loqui de ꝓximo eo abſente quod nollet loqui eo preſen
te · Vnde euitici. xix · dicit ur · Non maledices ſurdo · Surdo

maledicit qui abſenti detrahit · Homo em̃ abſens minus po

teſt audire detr abentẽ q́; ſi ſurdus eſſet · Surdus enim quan
doq; audit quando ſibi alta voce clamatur: abſens vero qui

nido
trahet
Vold
viciop
peccat
ſinus
zi Du
nterfia
penimen
deo et
crenpl

Pſimn

tus cun
monite
pinau⸗
dies ſi
tuubel
te cius:
totusn
dooſpfe
fetdin
luas ine

ſeret gu

tettren
pretimea

ta mem

glinem
minesn
ſeeret

Ktifuſ

masppe

—

do gunmn
turaus.
unn
loluner

eretſep

merepto

nui’quun

n falis
negnt oe

Wwon e

weruche

ſeetoag

noperc
ago Den
nut⸗ (Se
ensezele
t Wyde h
naiorum
8clbertt
Vnde N
udictem:
grumma

ſaperh

borse

Uuact N

Hcendeg
Ronmn. NR
oſtrumde
ieo nei
woPun
19 mimup .
criſthhn

s n

rãs ppetue ſum damnatus

quãdoqʒ diſtat per duas leucas vel amplius non audiret de⸗
trahẽtem quantũcunqʒ damaret. Vnde etiam Mieronimus
Noli diligere detrahere ne eradiceris pauci em̃ ſunt qui huic
vicio plene renũciant · Ex iſtis patet ꝙ detractio eſt cõmune
peccatũ et tamẽ grauiter in hoc offenditur deꝰ· Vnde Rugu

ſtinus ſuper illud pſal. Nꝛo eo vt me diligerẽt detꝛahebãt mi

₰

hi. DPlus nocẽt in membris detrahentes chꝛiſto.qui animas
interficiũt creditoꝛũ: q;ᷓ qui eius carnem mox reſurrecturam
perimerũt. Et proptereadetractoꝛes grauiter puniuntur a
deo· et quãdoq;ʒ tales deſperant in agone moꝛtis· vt patet ꝑ
exemplum. Fuerunt duo ſocii clerici quoꝛum vnus detractoꝛ

peſſimus de nemine bene poteꝛat loqui:qui infirmitate detẽ

„

tus cum ad penitẽtiam a ſocio moneꝛetur paruipẽdens ipſiꝰ
monita in nullo ſe penitꝰ coꝛrexit · Cunqʒ ad extrema appro
pinquaret: adiuratus a ſocio ſuo promiſit: vt infra triginta
dies ſibi appareret ſi poſſet: ⁊ ſi deus permitteretet ſic moꝛ

tuus eſt. poſt paucos igitur dies deo peꝛmittẽte nõ pro ſalu

te eius: ſed vt ceteri tali erudirẽtur exe mplo/apparuit ſocio
totus niger · et accenſus totus ignitus intus et foꝛis incen
dio infernali · Rd cuius conſpectum cum ille tremoꝛe defice
ret: dixit ei · ego ſum ille infelix quondã ſocius tuus pro quo
oꝛas inaniter: quia perpetue ſum damnatus. Et cum ille que
reret quomodo ſibi accdiſſet in agoneæReſpõdit cum eſſem
in extremis: ductus ſum coꝛam iudice: cunq; obmuteſcerem
pre timoꝛe vidi multas animas ſole lucidioꝛes ad iudicẽ con

guinem noſtrũ de illo mendace detractoꝛe · qui nos apud hbo

mines mẽdaciter infamauit · Od hãc vocem cum me iudex in
ſpiceret toꝛuo vultu et irato· et ego in eius aſpectu territus
et cõfuſus de ꝓlatis cõtrame malis mihi cõſcius me met

ipſum et magnam miſericoꝛdiam dei ſum oblitꝰ· et ſic deſpe⸗

¶ De bis qui detractiones libẽter audiũt ·

cõtra qð pctm̃ primo poſſũt valere vba ſaere ſeripte

CVNTIOOD. v.

ESquit᷑ de peccato eoꝛũ qui libẽter audiũt detractoꝛes R

detractoꝛẽ⸗Reſ pondeo bm Tho ſe · e ·ꝗ· lxxui. Si quis detra

d—

DE PBRG-

que illud diſuadẽt· V nde ꝓuer · üii · Labia detrahẽtium ſint P
cul a te· ICtem ecclĩ · xxvii· Sepi aures tuas ſpinis · et noli au
dire linguã nequã . Vnde querit᷑ vtru peccet quis audiendo

oVNTO.

ctoꝛem audiat ſq; abſqʒ reſiſtẽtia· videt᷑ detractoꝛi cõſentire ·
Vnde fit pticeps peccati eius· Et ſiquidẽ inducat eũ ad detra

*. „

hendũ. vel ſaltem placeat detractio ꝓpter odium eius cui de

trahit᷑ nõ minus peccat ; detrabẽs· et quãdoq; magis Vn⸗

de Berũñ. de cõſideratiõe · Detrahere aut detrabẽtem audire
qͥd hoꝛũ damnabili ſit · nõ facile dixerim · Si vero ei petm̃ nõ
placeat · ſʒ ex timoꝛe vl negligẽtia vletiã ex verecũdia q̃dã ob
mittit᷑ detrahentẽ repellere et oſtẽdere ꝙ; ei detractio diſpli
ceat. tũc peccat quidẽ ſed multominꝰ q́; detrahẽs· et plerũ⸗
qʒ veĩaliter. Quãdoqʒ etiã ipᷣm põt eſſe moꝛtale· vt qꝛ ñ ex of
ficio incũbit ei detrahẽtem coꝛrigere · Vel etiam ꝓpter aliqð
piculum inde cõſequẽs. Vel ꝓpter radicẽ qua timoꝛ humanꝰ
ue poteſt eſſe peccatũ moꝛtale qð fit quãdo homo ſic di⸗
ſpolitus eſt · vt ꝓpter timoꝛem cuiuſcũqʒ rei tꝑalis faciat ali
quio Phibitũ V ptermittat aliquid qð eſt pceptũ in lege di

uina. Talis timoꝛ eſt peccatũ moꝛtale: aliunde eſt vemale ·

Ftem qui libẽter audiũt detrahere ꝓximis ſunt ſicut canes
Quia cũ vnus canis ledit᷑ tũc omẽs cõcurrunt et eũ lacerant
et moꝛdẽt· Sic ſimiliter faciũt detractoꝛes cum audiut alicui
obloqui · tũc obloquẽti applaudũt inſuꝑ et verba ſua etiam
apponũüt · Et ſic ammas ſuas ꝓpnas occidũt · ⁊ moꝛtẽ eternã

incurrũt · Cõtra quos dicit Rugꝰ. Nõ accõmodes aures tuas

ad percipiẽda verba detrãhentis · ne cõcipias moꝛtem in ani
ma tua. Detrabentis em̃ et audientis vtriuſq; eſca eſt mors

„ * * —

anime· Et vt breuius cõcludam · Detractoꝛ et libẽs auditor
diabolum poꝛtant in lin gua. Vnde quilibet inquãtuʒ poteſt
debet compeſcere detr actoꝛes· Vnde legitur de quodam epi

ſcopo qui erat in purgatono 1 vehemẽter affligebat᷑ in feto

re clerici ſui exiſtẽtis in inferno ⁊ aſcẽdentis ad ipſum · quia

detractiones eius quandoqʒ audierat et eum no ſatis coꝛri

puerat· quãquam epiſcopꝰ ſatis in ſe bonus fuerat Xtem qᷓ;

abas⸗

geplebi

nfelir
quid⸗
bonort
terlung
noͤvale
gipeot
ſieriti⸗
gebien

ſcömaun
ſonaiil
Nomec.
coͤnnſceb

lei⸗
icntſolus
Piicene

pheudet
ben mort
ipntiere
ſantcztor
hlunmizs
Neomottl
lder
peledege
mnetreng
borgren
btetiie
ſuigqi
guin mon

et o zu
udeendo
zus dert
cſentre⸗

iadden

aus ande

mmg D.

tenn audre

apetn n
dindich

cto diſi

getpei⸗
rqgie .
ppter ſigh
vor human;
mo ſe du
facat al
inſege di
Koemme⸗
cut cames
ülacerme
diüt MMan
ſun tum
otte eterni
zures tus

renn inim

1 eſl mors
1, zuditor
Stug pote

vodan

gin

ſans an

unſir;

et ab eis

infelix ſit ligua detractoris patet per hoe exemplum· Eu

it quidaʒ maximꝰ detractoꝛ religioſorũ et ſacerdotũ ⁊ aliorã
bonorũ hoĩmqui tandẽ moꝛtuus. poſt multos vero annos

cũ aꝑiebat᷑ ſepulchrũ eius:totũ coꝛpus eius putridũ erat p
ter linguã eius. Sed rane linguã illam ĩter ſe voluẽtes rodẽ
nõ valebãt · in ſignũ ꝙ lingua illa nõ eꝛat digna ĩ terꝛam redi
i ꝓ eo ꝙ multos hoies leſerat. Gt miſer ille hõ cuiꝰlingua i
a erat iam in aĩa: ⁊ poſt iudiciũ in coꝛꝑe et aĩa ĩeternum tor
quebit᷑ · nec tamẽ conſumetur· Vnde Rpocalxix· Mors fugi
Oe ſexto precept.
On mechaberis· Hoc ſextum preceptuʒ expreſſe ꝓ:

hibet leſionẽ cõiugalẽ ĩ perſona cõiũcta :ſiẽ Sredes

Q

pᷣceptũ ꝓhibebat leſionem alicuiꝰ ĩ ꝓpria ꝑſõa.Vñ

ſedm auguſ. Moc pᷣceptũ pꝓhibebat leſionẽ alicuiꝰ in ꝓpria ꝑ

ſona:illud aũt oẽm illicitũ concubitũ·et hoc ĩplicite · vnde dr
Nõ mechaberis · i. nulli alteri excepto federe mrimoniali te
cõnuſcebis · vt dicit glo.ĩterlinearis · ¶ Sciendũ tamẽ ꝙ iſtð

p̃ceptũ trãſgrediũtur ſeptẽ gna hoĩm · Primi ſunt foꝛicarii

ſicut ſo lutꝰ cum ſoluta · Et licet quidã dixerĩt foꝛnicatõeʒ ſim
plicẽ nõ eẽ pẽm moꝛtle · hoc tñ hen · de fir . dicit eẽ flm ipoſ.
ſibile ꝓpter duo. Prĩo qꝛ foꝛmcatio ſimplex ĩuenit᷑ ĩ diuia le
ge ꝓhibita · lex aũt diuĩa nihil ꝓhibet niſi pẽm moꝛtle.· Scðdo
ptʒ euidẽter qꝛ nihil a ꝑticipatõe celeſtis regni excludit niſi
pẽm moꝛtle · Sʒ ꝓpt᷑ ſimplicẽ foꝛnicatõeʒ aliq̃s excludit᷑ a ꝑti
cipatõe regni celeſtis· vt pʒ ꝑ aplʒ eph.v. Moc aũt ſcitote q̃
foꝛnicatoꝛ aut ĩmũdꝰ nõ hʒ ꝑtẽ ĩ regno dei · q̃re · ꝛc.· EGx quo pʒ
ꝙ luxuria ẽ malũ pẽm · qꝛ nũq; põt ſciẽteꝛ ⁊ volũtarie fieri ſñ
pẽo moꝛtli · Momicidiũ põt fieri ſine pẽo iuſticia exigente · ot
cũ iudex amoꝛe iuſticie aliquem occidit. Vel etiaʒ qñ vĩ vi re
pellẽ decz · vt patz ĩ quito p̃ceꝑto.xtẽ aliq̃s pᷣt furari ſũ pcẽo
in extrema neceſſitate ·. q;ꝛ tũc ſũt oĩa cõia · Ctẽ in feſtis pot q̃s
laboꝛare ſine peccato· Ttem quis quũdoqʒ põt iurare ſñ pẽco
Et etiã quãdoqʒ iuram̃tũ reciꝑe ſine peccato.Silr ⁊ iraſe pᷣt
quis qnqʒ ſine pẽo · Sed nullus põt foꝛnicari ſñ pẽco ſcienter
quin moꝛtaliter peccet · Donamulſ ꝙ aliquis nullum malum

9 XO-

cogitadᷣit.neqʒ dixerit neqʒ fecerit: ⁊ oĩa bona egerit q̃ exco

gitari poſſũt· et ſemel foꝛicet᷑: ⁊ ſie decedit ſine penitentia:

tũc de neceſſitate dãnabit᷑ · Ctiã ſi om̃s miſſe que vſqʒ ad finẽ

müdi celebꝛabut abeccſia: Peo celebꝛarẽt᷑ nõ liberarẽt eũ a

moꝛte eterna. Et ꝓpter illã bꝛeuẽ delectatõem omni gaudio
celi et ſocietate beatoꝛũ priuabit᷑ Vnde hieroni· Qui luxuria

B tur viuẽs moꝛtus eſt. ¶ Sciẽdũ y ad deteſtatõez huiꝰ forni

catõis que fit cũ meretricibꝰ valẽt tria. DPrimũ eſt hoc ꝙ qñ
qʒ ſũt cõiugate · Et ſic quãdo aliqs credit ſe peccare cũ talibꝰ
ſimplici foꝛnicatõe:ipſe qñqʒ cõmittit adulteriũ · Secũdũ qꝛ
quandoq; talis committit inceſtum: quia quandoq;ʒ tales
meretrices cognite ſunt a conſanguineis illius qui peccat
cum eis. Ergo ſi duo cõſanguinei peccarent cum vna ſolu⸗
ta meretrice: tunc primus abſoluitur a ſimplici ſacerdote . ſe
cũdus aũt mittit᷑ ad autoritatẽ ep̃i· Tercio q qᷓ cũ tlibꝰ pẽat
magno ſe committit diſcrimini licet nõ ſint cõiugate 2 affi

nes eiꝰ ipſe tñ ſem wilhel lugdu. ĩ ſũma vicioꝛũ caplo ð lu

xuria: eque peat acſi foꝛẽt: xquo eqlis ẽ cõtẽptus

Ecudi ſũt qui cõmittũt ſtuprũ qd eſt ullicita deflora⸗
tio vginũ · Ad deteſtatõem hꝰ peceati ſeʒ ſtupri valent

ꝗttuoꝛ.Drimũ ẽ magnitudo hui peccati · qᷓ oſtẽdit᷑ in hoc ꝙ

ſichen filꝰ emoꝛ ꝗ filiã iacob dinã coꝛrupit ĩterfectꝰ ẽ de hac
cã cuʒ pr̃e ſuo ⁊ toto populo vꝛbis ſue· vt legi Ceñn · xxxinii·
vbi iuenies hiſtoriã rei geſte · Secũdo qꝛ hoc ꝑctm̃ aufert vᷣgi
nitatẽ ꝗᷓ eſt theſaurꝰ ĩcomꝑabilis. Vnde eccĩaſti · xxvi · Nõ eſt
cõdigna põderatio cõtinẽtis aĩe· oĩa em̃ viſibilia ĩ terris pᷣcel
lit dignitas gimtatis · Vnde mbꝛo ⸗· in li · de officiis · Super
greditur virginitas cõdicionẽ humane naturepꝑ quã hoĩnes

angel aſſimilat᷑· Ttẽ idem . Qui nõ nubũt ⁊ vxoꝛes nõ ducunt

ſicut angeli in terris ſũt cn ſignũ huius dignitat is debetur
eis fructus cẽteſimus· cũ cõiugatis ſolũ debet᷑ triceſimꝰ.⁊ vi

duis ſolũ ſexageſimuſ. Inſuꝑ ꝑdito iſto theſauro nunqᷓ; recu

pari põt · Vnde ſidoꝛus de ſũmo bono· Omne peccatum per

penitẽtiã recipit vulnerũ ſanitatẽ· ᷣginitas aut ſi labit᷑ nlla

ſuu ſpoſt
cd pentti
iqui vin

muuliſpi

Pus auten

poſt run
nare cor⸗
quin eſt
t huber
gmnis iſß
ſitumalig
aus nullo
teredeben

tqſĩ

legtiman

hninun
Phenteet

nuda a

paapoſen

famved

niqöfi

(cönun
ſſe videt
tumbegt
zecent⸗
ſeelſentt.

Nun ſuup

deflond

cin cumor

de etiamd
mmuitamt
volütznz

ungendi.

geriere
pendentan
ſh dſi

berareteſg
mmm gnd
Quilunte

busſor.

Thoeg
re cü tali⸗

Secidi .

dogz tale

qui perer

mom ſolu⸗
ſcerdoteſ
cüͤti ſir

gren ſi.

iͦcaplodl

5

6
ſt.
deklore

ſupnple
dir i wg
cidehie
Gen miii
ſakertoͤgt
m. Weſ
itenoßel
cis Apen
vgükins

6 nodclſe

tis deen
ceſnin
nuneteen

eccitue.

cari cum omibus ſuis fautoꝛibus. Yt patet xxxvi·ꝗ· ii c.
de etiam dict Extra de adulterio · Q
inuitam tenet᷑ ducere eam vel maritare · Sed ſi defloꝛet eam
volütariam ad neutrũ tenct᷑ · In foꝛo tamẽ penitẽtiali elt in
uungendũ · C puelle ſatiſ faciat: vel cum ea componat/Ergo

. Feniuen reꝑarur ad integritateʒ· Vnde etiã Hiero · Nudẽter
loquoꝛ: cum etiã deus om̃ia poſſit ſuſatare.tñ nõ põt vginẽ

9*

poſt ruinam · valet quidẽ liberare de penarl ed nõ valet coꝛo

nare coꝛruptaʒ· Tercio quia virgo cal a eſt vxoꝛ et ſ põſa xp̃i ·

quia eſt ſummꝰ ſacerdos:qui virginẽ debet ducere in vxoꝛeʒ
Vt habet᷑ euitici xxi · Modo ſi quis vere diligeret ſpõſuʒ vir

ginis i xp̃m · nõ ſpõſam eius pollueꝛet· Moc patet ſi quis ma

7 7

ritum alicuius muliens veraciter et fidelit er diligeret:vxoꝛẽ
eius nullo mõ pollueret:etiã ſi vxoꝛ cõſentiret ei· Inſuꝑ adů

tere deberet talis. ꝙ xp̃us qui eſt ſponſus virginis ſcit et vi

det ꝙ ſpöſam eius polluis · Et ſi hoc tibi fieret cum vxoꝛe tua

legitima nõne punires illum et iraſcẽris ſuꝑ eum: qui tibi ta

.

lem iniuri ã et irreu erẽtiam faceret in cõiuge tua: et cũ hoc te

p̃ſente et vidẽte? Sic ſimilr attẽdẽdum eſt de chꝛiſto: cui oi’a
nuda 1 apta ſunt· qui indubitanter talẽ irreuerẽtiam ſibi in

ſua ſpõſa factaʒ grauiter in te vindicabit: niſi penitueris: et

aliquã vir ginẽ · aliquãdo eſt occaſio mille foꝛnicationũ quas

ipſa poſtmodũ cõmittit · Quia ille qui primo coꝛrũpit clauſu

ram vel ſepem alicuius orti vl vinee · occaſio eſt illius dam
ni qð faciũt qui poſtea veniũt: qui aliter nõ intraſſent: Quia
eſt cõmunis regula qui occaſionẽ damni dat: damnũ fe
auulſſe videtur. Gt talis virgo ſic coꝛrupta quãdoqʒ nunq; ma
ritum legitimũ habebit: ſed cõmunis om̃ibus erit· It quotcũ

q; peccata ſie ppetra uerit: ille qui eaʒ primitus violauit oĩim

/

reus erit · Sciedum ꝙ hec eſt differẽtia inter ſti iprü et raptũ

Nam ſtuprum eſt illicita defloꝛatio virginũ:ita tamẽ ꝙ ipſa

puella ſpõtanea volũtate in taleʒ defloꝛationẽ cõſentiat. Ra
ptus autem dicitẽ quãdocunqʒ per raptoꝛis violẽtiam virgo

def loꝛat᷑· Et talis raptoꝛ grauiter peccat: et debet excõmuni
c:i. Vn

ſi quis defloꝛat virginẽ

cõfeſſoꝛes debẽt iniũgere illis qui virgines defloꝛauerunt ꝓ
penitẽtia ꝙ eis ſatiſ faciãt· Lamẽ nunq; põt tale dãnũ plene
recõpẽſare:q; vᷣginitas eſt theſaurus ĩcõꝑabilis· C illi deflo

ratores vᷣginũ grauiter puniant᷑ patet ꝑ tale exẽpluʒ· Miles

quidã virginẽ quandam ſeꝑpiꝰ coæuperat· quo moꝛtuo cum

illa ꝓ eo oraret et fleret· moꝛtuus miles viſibiliter appens ei
voce rauciſſima eaʒz alloquẽs. Que dũ ꝗᷓreret cauſam raucita

„

tis eiꝰ: ait. Quia ĩ vocis dulcedine gloriabar: eantilenas luxu

rioſas et ſeclares decãtando. Quiꝰ cũ crura nigerrĩa a ſcabio
ſa et vlceribꝰ plena apꝑerẽt. Et ĩquireret cauſazʒ · Reſpondit.
quia mitũ gloriabar in cruribꝰ meis ð pulcritudĩe: moꝛe mili
tari illa extedens ⁊ omans ſupꝑbe · nũc ĩter ſpinas gradioꝛ cꝛu
cioꝛ et vuln eroꝛ in illis. lla iterũ dixit Dñe quilſ eſt reliquus
ſtatus veſter g Et ille aperi oculos tuos et videet reiecit pal

liũ a pectoꝛe quo amictus videbat᷑: ⁊ vidit maximñ bufoneʒ

et teterrimũ pectori eiꝰ inherẽtem · ita vt bꝛachiis eius colluʒ

ſtringeret:et os ſuũ ori illius iũgeret · Cuiꝰ etiã vẽter ꝑ ven:
erẽ depẽdens· pedibꝰ eius genitalia quaſi qbuſdã loris ſtrin

geret: ligare videbat᷑.Requiſitꝰ quare hoc pateret᷑? reſpon:

dit ꝓ oſculis lubricis quibus te ⁊ alias mulieres illicite oſcu:
latus ſũ hec patior oſcula·pro ã plexibꝰ tuis ſtrigoꝛ ãplexibꝰ
bufonis· ꝓ opꝑe libidinis ĩ gemitalibus crucioꝛ ſine ceſſatõne

Qũ mulier q̃reret vtrũ ab his penis eẽt liberandꝰ. Reſpõdit
Nõ ores pro me qꝛ nihil mihi prodeſt:qꝛ eternaliter dãnatꝰ

ſum · et hoc ideo qꝛ medicinaʒ penitẽtie neglexi · hoc dicto diſ

paruit · Mulier poſtea ĩcluſoriũ elegit ibi pẽa ſua def leuit
EGrcii ſunt qui tranſgrediũtur legeʒ cõiugalis ꝓmiſſi

ris que alteriꝰ poteſtati ſubiicit᷑. Magn itnda huing wi
oſtendi per ſex.

nis: qui fidem coniugaliſ thori temere violãteſ ꝑ adlte
riũ ſe polluũt· Vnde dicitur · Rdoulteratio eſt quaſi ad alteri
us thorum illicita acceſſio· It ideo adulterium eſt grauius
peccatum q; ſtuprum· quia maioꝛ fit iniuria in abuſu mulie⸗
(Primo quia hoc eſt contra ſacramentum
matrimonii: quod ipſe deus inſtituit in paradiſo in ſtatu

rilicro
eri en
tua peccd
docet hon
niqvodo
ommekfun

inoet
us ded

omnesa

dinit 154

tremetn

iiſunt
brspriu
basſul

lturhon
er petent

xoun⸗
uum Tie
bus meis
ttobetur
t uoi
Dee eſl 4

nnerlogo

netmte
Ootbg f

penllee⸗
oſemipe

VNCpeccat

lalt intert

ineſt

Numm;
editigen
Qunge
Nn
mortuo a

We

ſun tunt
miens lin
minſcbe⸗
Reſpant
enoent
ign
tnigns
Etrnnl
mübring

ens lg

nier ppen
lonsſin
Egneſpon
Aücteoſn
erint
e lrine
Beſpodit
terdam
vediodl

ſundeſlat

nun
Nilltnt
nim

1

eſt gn

4

mnocentie · vnde fit iniuria tãto ſacramẽto.nõ abſq; magna
dei cõtumelia: Si monachus ꝓfeſſus oꝛdinis ſci benedicti vel
alteriꝰ ſancti peccat trãſgrediẽdo oꝛdinẽ quẽ ille ſãctꝰ ĩſtituit

quid tũc de illis q̃ tranſgrediuntur ordinẽ quẽ deuſ ꝑ ſe inſti

tuit ? ſeʒ mrimoniũ · ¶ Secũdo ꝑ hoc ꝙ ẽ cõtrariũ iuri natu⸗
rali · Vnde em̃ ex pᷣcepto iuris nat᷑aliſ eſt hoc · Qd tibi nõ viſ fi
eri alteri ne facia s· Ergo ſiẽ tu non velles ꝙ aliquis cũ vxore
tua peccaret: ſic tu ñ pecces cũ vxoꝛe alteriꝰ. us ergo nat̃ale
docet bominem ꝙ hoc nullo modo debet fſaceꝛe Fomini alte
ri quod odit ſibi fieri · ¶ Tercio quia hoc peccatum exupeꝛat
omne furtum temporale qina dtud quod ſic aufert ſuo pro
xrimo eſt maius quacunq; terrena ſubſtantia·hoc patet quia
plus debet diligere vxoꝛem ſuper om̃ia tempalia: imo ſuper
omnes alios homines in mundo exiſtentes Vnde Ceneſil · ii
dixit adam de eua vxore ſua. Nopter hoc relinquet homo pa
trem et matrem:et adherebit vxori ſue.n ſignum huius mł
ti ſunt qui potius vellent exhereditari et omnibus tempora
libus priuari:q; hoc malum ſcienter et voluntarie in ſuis vx⸗
oribus ſuſtinere · Quarto quia hoc viciũ quodãmõ aſſimi
latur homicidio · Cum em̃ vir et mulier ſint vna caro · vt patz
ex veteri teſtamẽto · vnde habeẽ Ceñ · ii · ꝙ poſtqʒ miſit domiꝰ
ſopoꝛẽ in adam · tulit vnam de coſtis eius:et inde foꝛmauit
euam· Tuc poſt ſopoꝛẽ et foꝛmatõem dixit adã· Moc os ex oſ
ſibus meis: et caro de carne mea· Ttem in nouo teſtamento
vt ha betur in euangelio Marcix. vbi ehriſtus dicit. Taz nor.
ſunt duo: ſed vna caro.Ergo qui aufert vxoꝛem ſuam alicui ·
idem eſt ac ſi ipſum ei auferret · Ergo prohibitio adulterii
in decalogo immediate ponitur poſt prohibitionem homici
dii · et ante pꝛobibitõnem furti.Vñ Qlemens papa · Quid in
omnibus peccatis adulterio grauius? ſecundum enim in
peniſ locũ tenetid eſt in prohibitionibus ¶ Quinto poteſt
oſtendi per mala que ſequuntur ex adulterio.Sequũt᷑ aũt ex
hoc peccato homicidia · Vnde dauid cuʒ in adulteriũ cecidiſſʒ
fecit interfici fidelem militem ſuũ · Sequitur inde etiam quã
doqʒ inceſtꝰ.vt ſcʒ quis cognoſcat filiam patris ſui vel eus

vxoꝛem:ignoꝛans quis ſit pater eius: Itẽ ſequunt᷑ ex bopc kri
cato exhereditatões. Vnde eccleſiaſtici xxiii ·. Mulier reliquẽs ſde
ſuũ viruʒ peccabit ſtatuẽs hereditatẽ ex alieno matrimonio u
Sciẽdum ꝙ mulier que de adulterio cõcepit filium · ita ꝙ ille
puer qui nõ eſt flius ſuſcipit ſibi expẽſas abeo qui putaturr .
eſſe pater:⁊ ſuſcipit hereditatẽ cum aliis filiis qui ſunt veri N
heredes · Tunc talis mulier et ſimiliter talis filius ſpurius ſi foiſt
hoc ſciẽter fecerint 1 admiſerint in preiudiciũ heredũ: ambo lolen
tam mulier q́; ſpurius damnabunt᷑ ſi ſic decedũt · Ergo cõſul poſde
te agẽdum eſt mulieri in tali caſu ſᷣm infoꝛmationẽ diſcreti cccu
cõfeſſoꝛis· Et de hac materia plenius habet᷑ in ſumma piſana Oullt
Adulterniü · i · i · ¶ Sexto põt oſtẽdi grauitas adulterii ex pe donn
nis que infligunt᷑ ꝓ hoc vicio · DPro quo ſciẽdum ꝙ adulteri,,–,– lipp
punit᷑ · quãdoqʒ coꝛꝑaliter · quãdoqʒ temꝑaliter · quãdoq;ʒ ſpi uIna
ritualiter · qñqʒ eternaliter. Et primo coꝛꝑaliter quandoq; a gnei
deo · Vnde ů · Reg· xii · Dixit Nathan ad Dauid poſtquã cõmi or
ſit adulteriũ · Nõ recedet gladius de domo tua vſq; in ſempi talob
ternũ eo ꝙ deſpexeris me et tuleris vxoꝛẽ vrie ethei · Et quauãäVBä liet
doq; talis adulter ex ꝑmiſſione diuina toꝛquet᷑ qñʒ hic in p̃⸗ uuseſ
ſenti a diabolo in terroꝛẽ alioꝛũ. Vnde DPetrus damianꝰ diecttt yene
ꝙ quidã vir ruſticus in vigilia ſanctoꝛũ CGeruaſii et Protha⸗ Pecca
martirũ mane ſurgẽs boues ſuos ad paſcua duxit · ſed vi· luno

nus ſuus ſe illũ febricitãteʒ ſimulãs:lectũ vxoꝛis ingreditnrr· cii⸗
quẽ vxoꝛ vt maritũ ſuũ febricitãtem ⁊ frigus ſuſtinẽtem am temmndi.
plectit᷑ · quã ille cognoſcẽs ſtatim receſſit · Nec multo pꝰP ma (Ulltzr
ritus eius rediẽs ſtratum recepit. et debitũ petiuit· Cui vror exferi

exprobrãs ait · Optime poteris hodie eccleſiã martirũ ingre arcuttt
di que tibi cõtigua eſt cum ceteris chꝛiſtianis · Ounq; ille attẽ ſdoe
tius audiret quid illa loqueret᷑:et ꝑ oꝛdinẽ didiciſſet · Cõſter ſter
nati mẽte cognouerũt ſe eſſe deluſos · Tãdem ſumpto ſpiri⸗ uunn
tu vindictã a domino poſtulabãt · et vt latẽtem adulterũ no ſedeo,
tum faceret: Mox adulter demone plenus et ſeip̃m lacerana deodet
eccleſiã intrauit modo in altũ volãſ.modo in ima ſe p̃cipitãs lerüt.
modo ad parietẽ caput elidẽs:modo ad pauimentũ ſe ꝓſter einſ
nens:tãdem infelicẽ animã coꝛã populo exalauit. Ttem qñq; wwvult

ſroehee puniunt᷑ tempaliter · vt a iure quãdoqʒ; fuſtigant᷑: ⁊ quõdam
tentige⸗ Bpinaban vt patet Toh̃.viii · Vbi ſcribe et phariſei duxerũt
hmetnien mulierẽ in adulterio deprehẽſam ad ibeſum dicẽteſ · & moy
umte ſes pᷣcepiſſet talẽ lapidari.tũc xp̃us dixit · Qui ſine peccato ẽ
perr. veſtrũ primus in eam lapidẽ mittat. Sed ſi modo omnes de
u ſunr de berẽt lapidari:foꝛte lapides deficerẽt · Et ſi hic nõ tñ in futu
sſponis ro ipſis cõtinget ſi nõ penituerint· Ctem ſpüaliter ſcʒ in Pua
ndi nbo tione regni celeſtis · Vnde Rpoſtolus. Rdulteri regnũ dei nõ
lrocſ poſſidebunt. Item eternaliter · Vnde Rꝑoca.xxi · Grit pars
one n eoꝛum in ſtagno et ſulphure et igne vrenti. Oſee vi · Omnes
ummpln adulterãtes quaſi clibanus accẽſt us. Vnde exemplũ· Legitur
Dakniee quidã vir ſanctus et deuot? oꝛauit ꝓ vxoꝛe ſua defücta. I
ngnkeni la apparẽs dixit ei · & ſequeret᷑ en: et duxit eũ ad do mũ tet er
giidegſ rimã in qua vidit demones hoꝛribiles Poꝛtantes cupã vnam
gume igneã in quã piecerunt burgẽſem vnũ moꝛtuũ de villa ſua
vlnicin vxoꝛẽ alterius: et ibi cõburebant᷑ et balneabant᷑ tãquã in me
ſhirſen, tallo bulliẽti · Et natabãt in tali pena tanq uã piſa in olla bul
lei,rgi liti · et ambo clamauerũt . ve · ve · ve Quod ille audiẽs ꝑterri
ben tus eſt. T ũe vxoꝛ eius duyit ei· Cum his quos bene noſti bal⸗
nnle i nearer ego eternaliter rniſi miſericoꝛdia dei per pemtẽtiaʒ a
ſierDorm peccato me reuocaſſet. lli em̃ duo relicto maritali thoꝛo ad⸗
utloni ulterio ſibi in u icẽ adheſerũt diu ſimul peccãtes · et hoꝛũ pec
eret eatoꝛũ ego mediatrix fui. et eis modũ et viã ad hoc dedi ꝑppe
ngen trandũ · Sed illis in peccatis moꝛiẽtibus.ego penitẽtiã ptuli
ſmeni ſalutarẽ. Lũc vir diyit· Quid tũc eis ꝓfuit cõfeſſio in agone
minß n et ſacramẽtoꝛũ ſuſceptiog Reſpõdit mulier· nihil eis ꝓfuit · qꝛ
utſuim ex caritate nõ ſed ex timoꝛe ꝓceſſit talis cõfeſſio et penitẽtia
mnn nh⸗ Vñ Rpoſtolꝰ. Sola caritas eſt que liberat a moꝛte. Ergo qð
unglen nõ fit ex caritate · nõ eſt meritoꝛiũ vite eterne. Quarti trãſ G
ſer grediun, legẽ regularis ꝓfeſſionis: qui votũ cõtinẽtie quo
ſungufin ſe deo aſtrĩxerũt miſerabiliter violãt · Et iſli peccãt cõtra ſfidẽ
Outetun deo datã: et cõtra veritatẽ diuine obligatõis qua ſe deo aſtrĩ
n hemg xerũt · Vnde tales ſacrilegi dicunt᷑: vt ſũt religioſi et ſacerdo
nſeßnit tes in ſacris oꝛdinibus cõſututi. et ſanctemoniales poſtquã
nẽ e⸗ ꝑ velationẽ fuerũt dño cõſecrate· Et hoc peccatũ eſt omĩbus
cung

pᷣdictis grauius/quia in eo maioꝛ fit imuria ipſi des· (Qui * inhe
ti tranſgrediunt᷑ legem naturalis cõdicioni s · vt inceſtuoſi guer
qui cuʒ cõſanguineis ſuis cõmiſcent᷑ · Quod tamẽ aliqua an· puti
4 malia bruta facere verent᷑ ˖ Vt patet de camelo qui ſue matti tirt
Pprie naturaliter refugit cõmiſceri · Vnde narrat phᷣus x·ſi· l
e de animalibus· Q quidã oculos cameli cum clamide ſua ſup
obtexit: et ſic matrẽ ſuã ſubmiſit · Quod cũ camelus poſt con un
cubitũ agnouiſſet ſtatim illum calcibus ꝑemit · et ſuis pedi⸗ hunm
bus cõculcauit · Item hoc peccatũ hominẽ quaſi canẽ reddit acu
Qanis em̃ in ope ſuo nõ ſeruat cõſanguinitatẽ Item ꝓpter en
magnitudinẽ iſtius peccati Aplus paulus tradidit ſathane nlul
ſuntm

ad cruciandũ illũ foꝛnicatoꝛẽ qui cum nouerca ſua peccauit
Vt habet᷑ pᷣma ad Choꝛin · v· (Sert tranſgrediunt᷑ legẽ na
turalis inclinatõis: qui vicio indidbili ſe cõtaminãt cõtra na ken
turam peccantes et naturalẽ vſum coeũdi: quacunq; arte vl Aed

ingenio puertentes · Et hoc peccatũ ᷣm Rugꝰ. eſt grauiꝰ om
nibus alus. ꝓpter quod mutũ vel indidbile dicit᷑: eo ꝙ ip̃ᷣm ſo⸗
nomiare turpiſſimũ eſt· Ttem os dicẽtis ⁊ aures audiẽtis pol geme⸗
luũt᷑ inde · vt patet xxxii· ꝗ· v · In eo · Et iſtud ideʒ peccatũ pro 8
pter ſuã enoꝛmitatẽ eſt vnũ de peccatis clamãtibꝰ ad diuinã d
vltionẽ: et eã iugiter poſtulãtibꝰ.Vñ Ceñ · xix · dixit dñs · C a ſichn
moꝛ ſodomoꝛũ ⁊ gomoꝛreoꝛũ multiplicatꝰ ẽ · ⁊ pctm̃ eoꝛũ ag
grauatũ ẽ mimis/Et poſtea dũs q̃ſi admirãs ⁊ dubitãs ſuper 6
tanto ſcelere dicit. Deſcẽdã ⁊ videbo vtrũ clamoꝛẽ oꝑe cõple i
uerũt. q̃ſi diceret · Encredibile mihi videt᷑ homĩes tm̃ flagiciũ amte
ꝑpetraſſe: et tantum peccatuʒ in natura bumana eſſe · Et hec matnm
fuit etiam vna cauſa quare chꝛiſtus tandiu diſtulit incearna geande
ri. Gtiã in ſignum huius omnes ſodomite extincti ſunt in no tumnſed⸗
cte natiuitatis chꝛiſti · d deſignãdũ ꝙ ammodo bumana na ſdnm
tura nũquã incurrere deberet tale peccatũ· quã naturam fili ncde
us dei dignificauit cum homo natus ſit · Et ſciẽdum ꝙ tales Aprde
ſodomite peſſimi homines ſunt· Vnde Cen · xiii. Homĩes au Austen
tem ſodomite erant peſſimi: ⁊ peccatoꝛes coꝛã domio nimis ſioeen
Itẽ grauitas illius peccati patet ex vĩdicta ſubuſiõis quĩqʒ ckugn
ciuitatũ in qua vindicta attẽdẽdum eſt ꝙ dũs nõ ſolũ punin mumeſt

6en
ſis don
mect.
tenr
drſachne
parut
ikn
krcam

qganeg

gußon

eogp

õ
atd hro.

Pdum
