dandum meretrici aut hiſtrioni: nõ debet debitũ ab illo reci
(Notandũ

ꝙ eam reſtrinxit omni modo quo potuit · hoc patet quia con
tra eorum ſolutionem multiplex remedium adhibuit · Quia
ſi pꝛomiſiſſet aliquis uſuram ſoluere:cogi non debet ad ſol⸗
uendum. quia uſure ſunt indebite. Extra de uſuris· capitulo

Debitores · Quia quicunqʒ iudex ſententiam daret ad ſoluẽ⸗

dum uſuras excõmunicatõis ſẽtẽtiã incurreret Item ſecũdũ

remedium eſt ꝙ poſt ſolutõem poteſt eas repetẽ et uſurariꝰ
tenetur ſibi reſtituere que p er uſuram ab eo recepit. Circa

quod queritur vtruʒ uſurarius teneatur debitori ad damna
Reſpondeo ſedum Rapmundum tenetur ad omnia damna

Zlille Trer ſolutõeʒ uſure paſſus ẽ ut ſi domũ ſuã pꝛopter

hoc u

ius uendidit · et ſi aliam cõduxiſſet· aut ſi pꝛopter hoc

alia bona ſub uſura queſiuit · Terciũ ꝙ ſi non uuit reſtituere

tũc põt iudici uel alii pꝛelato denunciare · et iudex ſiue talis

riꝛelatus ex officio ſuo poteſt illum cogeꝛe ad reſtituendum

Sciendũ ꝙ antiquitus vſurarii fuerũt ab alis homĩbus val
de deſpecti et cum hoc rari · Vnde nar rat Cuil · lugdunẽßb: in ke
ſũma vicioꝛũ ꝙ antiqᷣtus quãdoq; in vna tota ciuitate vixin
ueniebat᷑ vnus feneratoꝛ · Et ulle nõ fenerabat᷑ niſi data fide SS
ꝙ nõ publicaret᷑· de quo cum certitudinaliter cõſtaret eum
eſſe vſurariũ:tũc amplius dicebat᷑ domus eius domuſ diabo ſ
li · et ſic de alus rebus eius · Oſculũ pacis nõ dabat᷑ ei in miſſa 44
Ig nis a vicinis ſuis in domo eius nõ ſumebat᷑ pueri ad eius
occurſum paueſcebant et in alterutrũ cum digito demõſtra , w
bant. Nunc vero noſtro temꝑe fiunt tales cubicularii prinei M
pum:et ab hominibus eig aſſurgit᷑:quod tamẽ eſt abſurdum
et abomĩabile multũ · ¶ Sedecimi ſunt illi qui reapiunt do u
na et munuſcula a iudeis · Circa quod notãda ſunt hic duo· ſen
Primo quare deus noluit vt indei penitꝰ cõſumerent᷑ ſed di n
ſpe erent et quare eos eccleſia nõ ꝓſequit᷑ quaſi hereticos Sð
ff ſed ſinit eos viuere ꝙ ñ ex toto deleant᷑ Et hoc fit ꝓpter trtes b
rationes· Prima quia in fine mũdi debent cõuerti · Vñ pſal.
Qõuertent᷑ ad veſperam · Et tũc ſᷣm dictum xp̃i: vt habet᷑ ToRᷣ i
x·Eiet vnũ ouile et vnus paſtoꝛ · Vnde etiam Hieremie xxiii 2*“
In diebus illis ſaluabit᷑ iuda · Secũda ratio quia ſunt libera N
rie noſtre quãtum ad vetus teſtamẽtum. Et ergo ne pagani ””
dicerẽt. Vos chiiſtiani iſtas literas cõpoſuiſtis· Habemus ve M
tusteſtumentũ ⁊ dicta ꝓphetarũ a iudeis· Tercia ratio eſt ꝓ u
pter memoꝛiale domĩce paſſionis · Ergo quotiẽſeunq; aliquẽ Gm
iudeũ videmus totiẽs memoꝛiã domĩce paſſionis ad memo Muii
riam reducere debemꝰ · Hſal. Ne occidas eos: ne obliuiſcandt- lep
gg Populi mei(¶ Secũdo videndũ eſt quõ chꝛiſtiani ſe habere de qicie
bent erga iudeos · Tũc m Raymun.dico ꝙ xpᷣiani nõ debẽt t
cũ eis comedeꝛe· aut ad cõuiuia ſua vocare · Secũdo ꝙ ĩfirmi emtr
chꝛiſtiani nõ debẽt in ſuis infirmitatibꝰ ad ſe vocare iudeos ico,
nec ab eis recipere medicinas · Tercio nec chꝛiſtiani debẽt ců iz
eis in eiſdem balneis balneari xxviii · ꝗ· i. ca. Nullꝰ.Et ca· Oĩs co
Quarto nõ debẽt ꝑmitti habere ĩter chꝛiſtianos officia publi imt
ca: ne occaſionem habeant ſeuiendi .di · liui . Nulla · xvii · ꝗ· ii · gp.)
Qõſtituit · Sexto in diebus lamẽtatiõis ⁊ domĩce paſſiõis nõ diſcre
— lultig.

win

e
Wnlgt
rangie
npane
wNn
Anipn
binn
cpinr d
thedo⸗

nettſed

ANHH
erperun

iſſ

gemennir⸗
mnhr
Pn w
konusn
Iato⸗ K
ungzlrti
sn nen
chinien⸗
ſenbern⸗

7

I rit

vobis vl anteceſſoꝛibus ve

Dü DRG. .= „* 4

tanquã famuli aut nutrix aut obſtitrix · NMlias ipſi chꝛiſtiani

ſi ab eis recedere nolũt debẽt excõmunicari:· Extra e · kudei ·

t ca· IYd hec· Octauo quia chꝛiſtiani nõ debẽt eis locare do
mos ſuas ad exercẽdum vſuras m eiſdem · Nono qu ia chꝛiſti

ani nõ debent retinere munuſcula vel dona a iudeis eis data
Qirca qð querit᷑ vtrũ chꝛiſtiano liceat accipe dona vel munu
ſcula a iudeis? Reſpõdeo ꝙ ſic:⁊ tamẽ tali modo ꝙ ipſe reci
piens nõ velit aliquid facere ꝓpter talia dona qð ſit contra
deuz. tüũc licite poteſt reciꝑe· ſed nõ debet ſibi etinere niſi foꝛ
te eſſent talia que ab eo vel ab anteceſioꝛibus ſuis ipſi iudei

ꝑ vſuram recepiſſent · Vnde dicit Tho in quadã epla ad du⸗

ciſſam lothoigie · Cũ ea que iudei ꝑ vſurã exto:ſerũt nõ pñt
licite ab ipſis retineri · Cõſequẽs ẽ vt ſi vos illa ab eis recepe
ritis nec vos licite retinere poteſtis· niſi foꝛte eſſent talia qᷓ a
Rris ha ctenus extoꝛſerũt Si qua
vero dãt que extoꝛſerũt ab aliis · debent reſtitui eis quibus
ipſi iudei tenent᷑ reſtituè ſi inueniunt᷑ · aiioquin in pios vſus
ſm ſui dioceſani cõſilium ſunt talia donaet munuſcula ero⸗

ganda. O quid ad hoc dicturi ſunt qui recipiũt ꝓpinas ⁊ do

na a iudeis ſeʒ aucas vel cãtros vel ciphos argẽteos · et ſic de
aliis ꝓpinis · quia omĩa talia erogãda ſunt pauperibuſ.Ergo

quicũqʒ reciperet vnũ cantrũ a iudeis qui nõ habẽt niſi vſu

rariam pecuniã: et ſi ſic moꝛi᷑ ipſe et omẽs heredes qui illum
cantrũ poſſidebũt ſciẽter omẽs damnabunt᷑· Ergo etiam iſti

qui comedũt de aucis iſtis quas iudei ꝓpinauerũt dominis
ſuis circa feſtũ Martini:quilibet talis tenet᷑ intm̃ pauperibꝰ

erogare pᷣm conſiliũ ſui cõfeſſoꝛis Querit᷑ vtrũ pueri iudeoꝛũ hłꝑ
inuitis parẽtibus ſint baptiſandi? Reſpõdeo bᷣm Tho · ſe. ſe·
A· x· Non licet ante annos diſcretionis ſed quãdo ad ãnos
diſcretionis ꝑuenerint poſſunt fideʒ ſuſcipere etiã parẽtibꝰ
luitis · It nota ꝙ indei adhuc hodierna die libẽter ꝑſequerẽt

SGEPTIO. V

debent in publicũ ꝓdire· It etiã ĩ die paꝛaſceues nõ debẽt ha
bere hoſtia a feneſtras apertas· Ertra e. Que ſuꝑ his· Septi
mo 8 nõ debẽt habere famulos vel famulas chꝛiſtianos · qᷓa
chiſtiani nullo modo debẽt eſſe aſſidui ĩtra domũ iudei nec

chꝛiſtũ ſi poſſent· Vnde legit̃᷑ exẽplum ꝙ eum indei in quadã

ciuitate feciſſent in paraſceue ymaginẽ xp̃i cereã et eam cla
uis cruci affixiſſent et lãcea aperuiſſent: appar uit beata vir
go cõquerẽs chꝛiſtianis de hoc ꝙ adhuc in vrbe illa fuliũ ſuũ
crucifigerẽt iudei · Chꝛiſtiani autẽ domus iudeoꝛũ penetran
tes: et eos capientes inuenerũt ymaginẽ crucifixi et eius vul
neꝛa cruẽtata:Quo viſo miraculo multi iudei ad fidẽ ſũt con
zi uerſi. ¶ Decimiſeptimi ſũt q̃ mala fide faciũt hominẽ ĩcurꝛe
re damnũ · Sicut qui incitãt hominẽ ad ludũ alee ⁊ huiuſmõi

Ad cuius euidedẽtiã tria ſunt ꝑ oꝛdinẽ cõſideranda. DPrimum
eſt quãtũ peccacũ ſit ludus alearũ et taxilloꝛũ. Secũdũ quid
iuris ſit de eo qð perdit᷑ in alea puta an ipſi uel quibꝰ ꝑſonia

ſit reddẽdũ · Te rciũ qũo et q̃les ludi poſſunt eſſe liciti et fieri

ſine peccato moꝛtali. (Circa primũ querit᷑ vtruʒ ludus ſit

peccatũ moꝛtale? Reſpodeo ſᷣm Guil · ꝙ ſic. etiã ſi homo non

ducit ĩ cõſuetudinẽ moꝛtaliter peccat· Moc ĩtellige qñ ex aua
ricia ludit · qꝛ auaricia de ſe eſt peccatũ moꝛtale.Et quantitas
peccati in talibus ludis poteſt coniici ex duobus. Et pmo ex
deſcriptiõe taxilli.nã taxillum recipiens ad manũ ad luden⸗
dum ex auaricia et cupiditate: ſi iactat vnuʒ oculum per hoc

intelligere debet ꝙ priuatur regno dei · quod deus om nipo⸗
tens datuꝛus eſt omibus ſuis electis cum ĩ iudicio dicet illud
Mathei ·xxv. Venite benedicti poſſidete regnũ paratũ vobis
ab initio mũdi: Ibi dicit regnũ in ſingulani et nõ in plurali ·
quia omẽs ſancti et electi vnũ regnũ poſſidebũt · qd cõdiui⸗
dent ipſi ſibiinuicẽ ex cantate · ſic ꝙ hoc qð oẽs poſſidẽt vnꝰ
poſſidet et ecõuerſo. Vñ Creg. Oĩa em̃ ſũt om̃ibꝰ cõia ꝓpteꝛ:
eudi omĩbꝰ eſt omĩa · Vñ Anſhel. Vnuſquiſq; intm̃ gaudet
de alterius gaudio: inquãtum de ſuo ꝓprio. Et hoc ideo fit:
quia ibi vnuſquiſqʒ peꝛfecte diligit ꝓximũ ſuũ ſicut ſeipſum
Ergo omẽs electi in celo ſunt et erunt reges et regine · Vnde

ð quolibet electo dicit᷑ illud pſal.Poſuiſui domine ſi uꝑ caput

eius coꝛonã ꝛc̃. Et hoc regno et hac coꝛona priuat ſe talis lu⸗
ſoꝛ. Si autem duos oculos iactat per hoc in telligere debet q;
cũ coꝛpoꝛe et aĩa eternaliter puniri debet · Quia hõ ẽ cõpoſitꝰ

idinn

oni
cnaſer
gloſt

onnpo

Norilo
nn vis
gmi
Gcin
oloaron
apr
i

wo Doen

arſahin

igre⸗
eſugch⸗
tſetlel
tere ety

—

„7 9

ppR‚6W. ScerO .

ex anima et coꝛꝑe · ſed in moꝛte anĩa ſeꝑatur a coꝛpoꝛe tũc aĩa
peccatoꝛis ſola puniet᷑ vſqʒ ad no uiſſimũ diem . Sed in reſur
rectione et in nouiſſimo die tũc anima et coꝛpus ecõuerſo ſi
mul cõiungent᷑: tũc peccatoꝛ cũ eodem corꝑe et anima et cuz

eiſdem manibus et oculis ceteriſ. q; mẽbris cum quibus pec⸗

cauit eternaliter puniet᷑· Vnde Bernardꝰ· In quo autẽ mem

bro creatoꝛ magis offendit᷑: in eo peccato: grauius toꝛquebi
tur. Si autẽ tres oculos iactat:ꝑ hoc intelligere debet ꝙ eter

nahier ſeꝑabitur a viſione ſancte trinitatis ſcʒ patris et filii

et ſpirituſſancti· Quia viſio eſt merces et premiũ electoꝛum-

Vnde Fobis xvii. Mec eſt vita eterna ut cognoſcant te ſolum

deum:et quẽ miſiſti filium tuũ hieſi um xpᷣm · Et q́; iocũda ſit

—+

iſta viſio oſtẽdit ꝓpheta Dauid in pſal · dicẽs · Qm mülle ãni
ante oculos tuos tanquã dies heſterna que pteriit · Si auteʒ

a qu attuoꝛ oꝛdinibus ſanctorũ noui teſtamẽti · in quo teſta

quattuoꝛ oculos iactauerit ꝑ boc debet intelligere ꝙ ſeꝑabit

monto iam ſumꝰ ſcz ab aplis · martiribus· cõfeſſoꝛibus atqaqʒ

virginibus · Iſti ſunt q̃ttuoꝛ oꝛdines ſanctoꝛũ noui teſtamẽti
generaliter loquẽdo · Si autẽ quiqʒ oculos iactauerit ꝑ hoc ĩ

telligere debet ꝙ omĩs ſalus que effluxit ex quĩq; vu neribꝰ
pieſu chꝛiſti in eo fruſtrabit᷑· Ergo de talibus cõquerit᷑ Berũ.·

in perſona chꝛiſti dicẽs · Nõne ſatis ꝓpter te vulneratus ſũ

nũquid pro iniquitate tua afflictus ſumscur addis aff lictio

A

nem afflictozmagis aggrauãt me vulnera tui peccati q; vul

nera coꝛpoꝛis mei· Si autem ſey oculos iactauerit ꝑ hos ĩitel

ligere debet ꝙ deus in iudicio requiret ab eo qũo ſex opera

„ 5

miſericoꝛdie exercuit dicẽſ alud Mathei · xxv · Eſuriui et nõ de
diſtis mihi mãducare- Sitiui et ñ dediſtis mihi bibere · Et tůc

ℳ☛ 7

ſubiüget illis ſentẽtiam illam hoꝛribilẽ. te maledicti in ignẽ
eternu qui paratus eſt diabolo et angelis eiꝰ Tſta hoꝛibilis

peccati in hoc ludo vel in talib⸗ ludis poteſt ꝑpendi ex mul

titudine peccatoꝛũ que in ludo accidũt · poſſunt em̃ ibi accide

ſentẽtia intelligi debet per ſey oculos· ¶ Secundo quãtitas kk

re wiii peccata. Et primü eſt ydolatria quod eſt cõtra pmũ
N „ „ ₰ 0„ — HZ , 2
p̃ceptũ · vbi dicit · Nõ adoꝛabis deos alienos · Sz luſ⸗ oꝛ taxilliũü⸗

„ — —

vE pePI. scPxse

preponit deo: ⁊ facit eũ deum ſi uũ Vnde Nuguſtinꝰ.Moc àb
homie colit᷑ quod p̃ ceteris diligit᷑.quod patet: quia ipſe ad

preceptũ taxilli largit᷑: qdð ad preceptũ dei nõ largiret᷑ Quia
ſi pauꝑ ꝓpter deũ peteret denariũ: foꝛte vix daret ſibi vnum
obolũ· ſed ad preceptũ taxilli qñq; dat medietatẽ ſubſtantie
ſue · Ipſe em largioꝛ eſt ad ꝓreceptũ taxilli: q; fuit beatꝰ Mar
tinus ad preceptũ dñi· Ipſe em̃ nõ ſolũ dat medietatẽ pallii
ymo totum palliũ · Ttem etiã interdũ tunicã et camiſiã.et nu

dus ſequit dum ſuũ ſq; diabolũ · Et ĩ hoc apparʒ magna ſtul
ticia ipſius luſoꝛis ꝙ ſe viliſſime ſeruituti ubiicit: dum taxil
lũ do minũ ſuũ cõſtituit · Et ad hoc ſe aſtrin git ꝙ fact qð ipe

iuſſerit. Vnde merito deridẽdus eſt talis luſoꝛ. Vnde Seneca
Si videas murẽ velle domĩari alii muri:nũquid riſũ teneass
Quãto magis ridiculũ eſt ꝙ os caninũ qd minoꝛis ualoꝛis ẽ
q; mus homini domiĩet᷑.· Scienduʒ ꝙ ſicut deus dedit · xxi · lite

ras codicibus ſuis quibus tota ſenptura ſ. cribit᷑: ꝑ quã volũ

tas dei fidel ibus inſinuaẽ· Sic taxillus habet. xxi. punctai qui

bus luſoꝛ cognoſcit volũtatẽ dei ſui · Secũdũ eſt execrabilis
iuratio et blaſ femia que in talibus ludis frequẽter in deũ et

in ſanctos refundit᷑ Moꝛũ em̃ cõuicioꝛũ et blaſfe mationũ pti

CLipes ſunt qui talibus luſ oꝛibas hoſpitia eõce dũt.vel qui ve
ſtimẽta eoꝛũ vel alia deluſa diuidũt. vel qui cum ipſis fami li
ariter bibunt . vel ab ipſis ſoꝛteʒ lumĩs reapiũt. Quod dupli
citer intelligit᷑ Vno modo qui vidẽt ð lumĩe illo aliqualiter
equaliter peccãt. Secũdo quo ad denanios illoſ qui dant ad
lumen ſicut cum quotiẽs quis lueraẽ tũc totiẽs dat denariũ
d lun ẽ Et ergo qui tales denarios recepit et eis ad ludũ lu
minauit tenet᷑ ad reſtitutionẽ. Gt ſic blaſfemare eſt cõtra ſe

cundũ preceptũ. Vbi dicit᷑. Nõ aſſumes nomen dei ꝛc. Vnde

etiam quãdoq; dominꝰ in preſenti vindictã de luſoꝛbus ac

Vnde legitur de quodã milite qui dum occaſione ludi
pe r oculos dei iuraret: ꝓprii ociili eiug a capite exilierunt:et
in alearium cecide rũt. Ktem quidam ſagitta rius cum iratus
eſſet valde ex hoc ꝙ; in ludo perdidiſſet: ſ agittam direxit ver
ſus celum quaſi vellet ſe vindicare de deo ſ equenti vero die

—
=
S=
— —
—
EEE

t ſe
◻D
dedene

tenene?

Zuloige
gguͤwi
pmalg
teqeble
rindeüͦ

morünt

Nnn

bolml
oodupt
Ncrale
gidntn
datdeunn
Dlrin
Konn ſ
NWe

cum idem ſagittarius eadeʒ hoꝛa ſedit ad ludum · rediit ſ. agit

ca et ſuꝑ aleariũ ſanguin oſẽta cecidit · Item cauere debet qui

libet homo ne vel taxillos vel alia ad ludum neceſſaria locet

Sicut em̃ valde malus reputaretw᷑ qui alicui ſcelerato gladiũ
locaret vnde aliquẽ ſanctum et iuſtum virũ interficere debe

ret. Sic malus reputat᷑ qui locat taxillos et alia ad ludum ne
ceſſaria quia occaſionẽ dat ad deũ blaſfemãdum vel quaſi ad
crucifigendũ · Terciũ peccatũ eſt fractio ſolẽnitatũ · Quia hᷣm
Quil.lugduneñ ·in precipuis ſolennitatibus precipue cõmit
tunt luſoꝛes peccatũ nõ attẽdẽtes·qð legit᷑ numeri·xv. De n

lo qui collegerat ligna in ſabbato. moꝛte moꝛiatur homo ille

ait dominꝰ lapidibus obruat eum omĩs turba. Qõſtat auteʒ
eſſe peius cũ blaſfemiis et iniuriis ludere q; ĩ ſ. abbatis ligna
colligere · Quartũ eſt inobediẽtia parẽtum · Quia quilibet te

net᷑ obedire parẽtibꝰ in bonis ⁊ licitis. Et hoc ẽ cõtra quartũ
preceptũ · Quintũ eſt homicidiũ · Quia interdũ vnus luſoꝛ P

ſolo obolo interficit alium. et hoc eſt cõtra quintũ preceptũ

Sextũ eſt furtũ · quia tales luſ- oꝛes poſtmodũ efficiunt᷑ qñqʒ
fures · Et ſic cõ muniter quãdoq; ſuſpẽdunt᷑· Et hoc eſt cõtra

ſeptimũ preceptũ · nõ furtũ facies· Septimũ eſt falſum teſti
moniũ · Quia ſepiꝰ tõtingit ꝙ; vnus perhibet teſtimoniũ fal

ſum alii.dicẽs eum lucratũ eſſe:cum tamẽ ꝑdiderit · Et hoc ẽ

cõtra octauũ pꝛeceptũ · Vbi dicit᷑ nõ falſum teſtimoniũ dices
Octauũ eſt ðᷣſideriũ lucrãdi quod eſt cupiditas que eſt radix
omniũ maloꝛum· Vt habetur pᷣma ad Thimo.v.Et boc eſt cõ
tra nonũ preceptum . vbi dicit᷑ · Nõ cõcupiſces rem ꝓximi tui
Nonũ peccatuʒ eſt immiſericoꝛdia. Quia vnus luſoꝛ a liũ ſi po
liare vellet vſq; ad camiſiã ſi cõmode poſſet · Et eigo ſiẽ ſm di
ctum chꝛſſti in euãgelio miſeric oꝛdes ſunt dicui beati: ſic ecõ
uerſo ĩmiſericoꝛdes infelices ſunt · Vnde Tacobi i. Tudiciũ fit

ei ſine miſericoꝛdia qui hic nõ fecit iudiciũ · Decimũ eſt vſura

maxima · que attẽditur nõ ſolum in anno vel ĩ mẽſe ſed in ea

dem die vel hoꝛa· Extra de exceſſibꝰ p̃latoꝛuʒ. inter dilectos.
Vndecimũ eſt cõtemptus ꝓhibitionis ſancte matris eccleſie.

Nam gloſa dicit . ꝙ huiuſmodi ludi ſunt ꝓhibiti: et nõ tãtũ

SEPTIMO. NI

vIE pD D86. sGDTIMO.

diſuaſi · Duod ecimũ eſt ſcãdalum ꝓximi· Coꝛrumpunt᷑ enim
multi qui ad ludũ cõſpiciẽdũ de cõſuetudine mala cõueniũt·
Vnde Mathei · xviii.Ve homĩ ꝑ quẽ ſcãdala fiũt· Credecimum
eſt amiſſio tꝑis et omniũ bonoꝛũ que iſto tꝑe quis facere po
tui ſſet: ⁊ eſt magna ſtulticia ꝙ luſoꝛ quãdo potuit facẽ opuſ/

ad ꝓpriam vtilitatẽ et ꝓximi edificationẽ et dei honoꝛẽ. ipſe
facit qð ſibi eſt dãẽ noſum: ⁊ ꝓximo ſcãdaloſum. Decimũq̃rtũ
eſt ꝑiuriũ· Se pe em̃ iurat luſoꝛ ſe lucratũ fuiſſe cũ in verita⸗

tate ꝑdiderit · Quindecimũ eſt fraus·ſepe em̃ vnus defraudat

alium iurãdo iactãdo cõputãdoet ſic de aliis ¶ Sedecimũ eſt

iraet odiũ · quia ſepe luſoꝛ cum ꝑdiderit ꝓuocatur ad iraʒ: et

ſic maledicit qñq; ipſi ſibi et qñq; ꝓximis.vnſuꝑ et d; ac⸗
quirit odiũ cõtra aliũ qui ab eo lucratus eſt. Decimũſeptimũ
ſunt vᷣba mẽdacia.q; ſepe vnꝰ mentit᷑ in damnũ alteri. Deci

mũoctauũ eſt peccatũ cõmmatiõis ·quia quãdoqʒ minat᷑ ꝓ⸗

yimo v̈bis·et ſuꝑ hoc quãdoq; inuadit eũ veꝛberibus · It cõſe
quẽter qñ ad donn Ppn un aduenerit · cõturbat vxoꝛẽ ⁊ pue

ros et totã familiã · Sciendũ autẽ ꝙ ipſe luſoꝛ ꝓpriis maĩbꝰ
ſeipſum cõſumit et ꝑdit: quẽ filius dei crucifixis manibus et
pedibus redemit · Vnde Berñ . Loquẽs in ꝑſona dñi ad taleʒ

dicẽs. Ego acqꝗſiui te manibꝰ crucifixis · Et tu cõſumis te ma

nibus demonib“ dedicatis · Et ẽ magna ĩgratitudo ꝙ hõ ĩpu
gnat eũ in eadẽ ꝑte coꝛpis ſui in

dis ipſe põt ĩuenire · qʒ ſibi peccatu ſuũ diſuadeat. Si lucra

tus ẽ: et ᷣtit oculos mẽtis deoꝛſũ? tũc occurrere ſibi dʒ ꝙ lu

cratus eſt cũ illa pecunia eternã dãnationẽ · Si aüt ꝑdidit et
vertit oculos ſurſũ:tũc occurrere ſibi debet ꝙ pꝑdidit eternã
hereditatẽ ⁊ beatã vitã. Si aũt vᷣtit oculos mętis circa ſi ertüc
adütere dz demões qᷓ eũ tãquã leones rugiẽtes circũdãt ⁊ eũ
deuoꝛare affectãt: ſi deꝰ omĩpotẽs eis ptãtẽ ſuꝑ luſoꝛẽ daret
Vñ exẽplũ. Legit᷑ ĩ diagolo Ceſarii ꝙ luſoꝛ qᷣdã totꝰ deditus

erat ludo teſſerũ.vt nec die nec nocte qᷣeſceret · Et inſuper ſ *

ſacculum cum numis ſecum ferebat:vt ſecum volentibus lu

dere obuiaret ˖ in ludis autem ita expeditus ac foꝛtunatus

ua dñs pro amore ipſiꝰ tã
mm tum doloꝛẽ ſuſtinuit · ¶ Ttẽ luſoꝛ quocũq; vertat oculos coꝛ

funten
1ceni

fededon

fen 4
fn

wmnig

Denii

fünnn
Bdrnr

ernid

romnt
migaa
Redhe
Gnn

gtht

miyn⸗

nis nai

nuntdaet

zidui
ſmstem
vgb n
yeiſti
toclst

ſbiyn

WN
ganeſeckt

lcorn
tor n

tinſg⸗
volench⸗

ſotum

—
= —

=—

6

=—
= =

erat vt vix aliquis ſine damno ab eo recederet· vt autẽ poſte
ris et preſentibꝰ oſtẽderetur inquãtum tales ludi in quibus
ire inuidie rixe et blaſ femie exercẽtur) cõtra deum foꝛẽt: per
miſſum eſt diabolo · vt cum eo luderet: qui multos eluſeꝛat
euiſcerauerat· et multoꝛum marſupia euacuauerat · Nocte
vero quadã in ſpecie cuiuſdã ludere volẽtis intrans ſacculũ

qʒ nũmis refertum ſub aſcella poꝛtãs ad tabulã ſedit dena⸗

rios liberaliter appoſuit. teſſeres iactauit et multuʒ in breui

de pecuniis illius militis acquiſiuit. Qui cuʒ ꝓſpere ſuccede⸗
ret: et luſoꝛi pecunia iã quã appoſuerat defuiſſet: iratus ait ·
nunquid nõ diabolus es tus Et ule. Satis eſt · nüc appropin
quat eĩ matutinale tꝑs: opoꝛtet nos ire · Tolleſq; ĩllum per
tectum traxit: cuius viſ cera tegulis retrabẽtibus miſerabili
ter excuſſit· Et quid de coꝛpoꝛe factum ſit vel in quẽ locum il
lud proiecerit vſq; hodie a cun ctis qui ipᷣm nouerãt ignoꝛat᷑
Mane vero viſ cerum eius reliquie tegulis inberétes reperte
ſunt· Gcce hoc vno exẽplo oſtẽdit᷑ ꝙ diabolus ſuos miniſtꝛos
ſinit ad tẽpus bene ꝓſperari: et qualiter eos in fine remune
ret coꝛꝑa ſceʒ occidẽdo:animas vero in penas eternas ppetuo
ſecum cruciãdaſ detrudẽdo · Secũdum principale eſt quid
iuris ſit de eo quod perdit᷑ in alen ꝓuta quãdo et quibus peꝛ
ſonis ſit reddẽda pecunia talis. Ho quo ſaẽdum ꝙ quicunq;
ludit ex auaricia ſcqʒ cauſa lucrãdi: quidquid lu crat᷑ tali inten
tione ſiue paruũ ſiue magnuʒ tenet᷑ reſtituere. Verbi gratia ·
Si quis luderet ex auarida cum intetione multũ lucrandiet
ſi talis ſoluʒ quattuoꝛ denarios lucraret᷑: tenet᷑ reſtituere· Ra
tio eſt. Quia cum ludus ſit quedaʒ expoliatio: nõ poteſt quis

licite per ipſum aliquid acquire re:et ſic nõ poteſt retinere·
Sed quibus reſtituere debet vtrum ipſis vel aliis? Rd hoc re mn

ſpõdeo m doctoꝛes· Primo ſi cuʒ filio luſiſti alicuius patris
qui nõ habet peculiũ caſtrẽſe: et qui adhuc eſt ſub obediẽtia
patris: et tũe 'm Raymũdum · reſtituere teneris patri eius·
Secũdo ſi cum vxoꝛ alicui us m ariti luſiſti:et lucratꝰ es que
nõ habet res ꝑafern ales: tunc teneris reſtituere marito eius

Tercio ſi cum religioſo: tunc teneris reſtituere plato ſuo vel

S

V SEDTIMO.
monaſterio Quarto ſi cũ ſacerdote: tũc pᷣm cõſiliũ cõfeſſoꝛnis iut
dãda eſt pauꝑibus · Et ratio quia bona ſacerdotũ ſunt bona au
pauperũ · Quinto ſi luſiſti cũ illis qui ſunt mẽte capti ſcʒ ſur ſci
di muti ceciet qui moꝛbo ꝑpetuo laboꝛãt · Quia tales rebus fen
ſuis preeſſe nõ pñt? Ergo qui tales vicit tenet᷑ reſtituere. nõ ſbi
dico illi q amiſit: ſʒ tutoꝛi vl ꝓcuratoꝛi· Sed ſi tales ãtedicti ie.
lucrant᷑:tũc nõ tenent᷑ reſtitueꝛe tibi:qꝛ nõ dign es rehabeꝛe uoñn
Quia quãtũ in te fuit eos ſpoliare voluiſti · Nec etiã poſſunt tge
. licite ſibi retinere. Sed ᷣm cõſiliũ cõfeſſoꝛis tenent᷑ paupꝑibuſ ihnn
talia erogare · Sexto quicũqʒ traxit aliquẽ ad ludũ tenet᷑ ſibi tel
reſtituere quidqͥd vicit ᷣm Tho · ſe. ſ. e · ꝗ· xxxii · Et nota ꝙ iſta A
attractio large intelligẽda eſt.ſeʒ quocũqʒ mõ vᷣbis vl factis eim
induxit eũ cũ ille alias nõ erat luſurꝰ. Itẽ ſiue ĩduyit eũ ĩ pᷣn⸗ ð
cipio ſiue in medio ludi cũ ille vellet deſiſtere · Si aũt lucrat᷑ enn
ab eo qui ipᷣm inuitũ attraxit ad ludũ: hoc ipſe ſibi nõ te ne gol
reſtituere: ſed debet m cõſiliũ cõfeſſoꝛis paupibus erogare W
ſᷣm Raymũ·⁊ Tho· Septimo ·qui fraudulẽter ludit ſm Tho. en
vbi ſupra tenet᷑ ſibi reſuituẽè et hoc intellige ſiue cõmiſit frau iire
dem añ puta qꝛ fingebat ſe quaſi inſciũ de ludo · et qſi hoĩ»em
qui poſſit deci pi:cuʒ tñ deciꝑe intẽderet · ſiue cõmiſit fraudẽ =
in illo ludo et ſubmittẽ do taxillos falſos: ſeu etiã veros ma ”MU
le et frauduloſe iactãdo ſeu mendaciter dicẽdo obtinuiſſet
ſeu male pecuniã numerãdo et huiuſmõi. Octauo qñ volũta d
rius cũ volũtario ludit et qui habet ꝓpria bona que pßt alie⸗ 2=?
nare: tũc nõ tenet᷑ ſibi ille reſtituere · nec etiã ipᷣe ſibi retinere ein
Ratio eſt quia cũ ludus ſit quedã expoliatio nõ põt q́s licite d
3 ipᷣm aliquid acqrere· et ſic nõ poteſt retineꝛe· Sed nec illi de l
bet reddere · quia ille nõ eſt dignus rehabere qui quãtum in WNW
ſe fuit proximũ expoliaꝛe conabat᷑. cſta ſupꝛadicta collegi ex utt
ſumma piſani et ex ſumma ohᷣis· Ctem ꝙ nullus poſſit poſſi e
dere cum deo res in ludo acquiſitas ſed debeat eas reſtitue⸗ lee
re: et dare ſicut iam ſupra dictũ eſt · ſi vult ſaluari patet ꝑ ta⸗ de
le exẽplum · Nam tẽꝑe beati Cyrilli ep̃i fuit quidã adoleſcens t
cõſangumeus beati Oyrilli epiſcopi Rufus nomĩe: qui fuit ve
in eius ſeruitio · Et cum ep̃s diuina celebraret adoleſcens ille k
.

iuit ad tabernã et ad ſuos cõſodales et ibi cum eis ludũ exer
i cuit poſt aliquod vero tpus infirmacus eſt vſc 90 moꝛte it.
. ſic in eadẽ infirmitate defũctus eſt. Tũc epiſcopꝰ petiuit ſuf
“RL fragia ab vniuerſis et cõmuniter fieri pro eo a toto populo
nc ſibi ſubdito · Quod populꝰ gratãter acceptauit · qꝛ adoleſces
Enmn ille ſatis laudabiliter quo ad populuʒ viyit: 1 ideo diligebat
k cõmuniter ab om̃i populo· Quadam die cum epiſcopus ſalu
in tare ſacrificiũ obtuliſſet pro anima defuncti a eſſet poſt miſ
mii ſam in deuotione ſua: ap paruit ei defũctus ille totus ignitꝰ
i et cum quereret quis eſſetæ Reſpõdit. Ego ſum anima cõſan⸗
Nhte guinei tui pro qua in aniter oꝛas: quia eternaliter damnat?ꝰ
IS fufum. LTüc epiſcopus perterritus dixit Quomodo hoc merui

rüig⸗ ſti 5 cum tã laudabiliter viyiſti· et ego ſr perabã te adbue habe
re innocẽtiam oꝛiginaleʒ· Qui reſpõdit ſic eſt. quia adhuc vij
inoeſun go ſum ſed ꝓpter hoc damnatus ſum quia habui in conſue
gangn tudine de mane infra diuina veſtra ire ad tabernã ad cõſoda
nI les meos et ſic ibi cum eis luſi· Et quidquid lucratus fui mi
nitffan bi reſeruauiet fui eis quãdoqʒ occaſio ire et blaſfemie · et de
heen boc ñ foꝛmaui mihi cõſciẽtiã: nec egi ð hoc penitẽtiã · quãuis
tfuand qñʒz ãmonitꝰ fui in ſermõib et ab aliis bõis hoĩbꝰ . Sed heu
nen hoc nõ curaui: nec in hoe me emendaui: ergo eternaliter daã
uuitt natꝰ ſum. Et hãc viſionẽ ſeripſit beatꝰ Qyrillꝰ beato Kuguſti
ewin no. ( Tercio ſcẽdũ eſt qũo et q̃liter tales ludi pñt eẽ liciti: oo
e fieri ſine peccato moꝛtali · Reſpondeo ꝙ; aliquis ludus ſit li
innt citus ad hoc requiruntur quattuoꝛ Primo requ iritur con
s gruitas perſone · CUlericis em̃ in alea ludere nõ licet:quia pu
balicus aleatoꝛ repellitur a dignitate clericali: non obſtante
cõſuetudiĩe · Extra de exceſſibus prelatoꝛum · XEnter dilectos
lie Et talis ð iure deponi 6t ſi ſe nõ correxerit · rii · q· ini.· Si qs
lh . et xxxv. di · ca · G̃s · Scdo reqrit᷑ cõgruitas materie · vñ ꝓ eſcu
tN lẽto vlł potulẽto qͥs ludere p̃t. Tercio reqrit᷑ tꝑs · vt ꝙ nõ lu
ſmi dat᷑ tpe luctꝰ vl pnĩe vlł cõionis· Quarto reqriẽ ꝙ ũ facat cõ
ſnne tra legẽ ludi vt ꝙ nõ male cõputet nec etiã ludetẽ ꝓuocet-
Nin nec etiam ex cupiditate ludat: ſed ſolum ꝓ recre atione viriũ
Nota quãdo ꝓpter deductionẽ tenꝑis vel recreationẽ ludit

llesl

VII.

id qð ſic lucrat᷑ ſm beatũ Tho· dãduʒ eſt pauperibus.Et Rap Qun
müdus dicit ſaltem in iudicio anime · Nota ꝙ ludus alee eſt ſume
omĩs ludus qui innitit᷑ foꝛtune· Ergo hoc qð hic dicit᷑ de lu⸗ ſut
do alee intelligit᷑ de quocũqʒ ludo· ſiue fiat in alea ſiue cum piſe
cartis depictis· et ſie de alis. hit
We inducẽtibus ad reſtitutionẽ rerũ iniuſtarũ. dos
Gquit᷑ de hbis que ad hoc valere poſſunt vt auarꝰ liben tog

rx Vter iniuſtas res reſtituat ſi ea frequenter meditet᷑. Dri reat
mũ eſt ꝙ niſi reſtituat ꝑticeps nõ erit bonoꝛũ totius eccleſie (s
et ctiã omniũ indulgentiarũ de quibus gaudẽt et ſp erãt bo wnaor
ni . Tpſe autẽ nec gaudere nec ſperare poteſt de ipſis · Si autẽ ud
reſtituat: tũc omẽs fratres ſpiritua les reſtituunt᷑ ei· Et om̃s htt
amici dei fratres eius fiũt · Inſuper ſocietas totius eccleſie: ii
ex qua partẽ habet in omibus bonis eccleſie. Vnde pſal. Dar ſſt
ticeps ego ſum omniũ timẽtium te· Secundũ ꝙ iniuſta velit fifͤl
aut nolit diu nõ poſſidebit:ſed eum cito derelinqueꝛe oportzʒ tn
Vnde pſal.Relinquẽt alienis diuiti as ſuas· Vnde legit᷑ exẽ:⸗ kit
plum ꝙ quidam diues habuit totã ſolicitudinẽ ſuã in diui⸗ 1ion
tiis et cõgregauit magnã ſummã pecunie:et nullũ heredem Per,
hbabuit · Vna dierum ſedebat et cogitabat ſe moꝛiturũ et tũe 22
nõ poſſe vti vlterius diuitüs ſuis · et dixit· anima mea multa doe
bona habes quidquid deſideras bene habere potes · hoꝛrea Per
mea plena ſunt frugibus· et aſte mee plene ſunt auro et ar
gento cellaria mea plena ſunt vino · Ergo anima mea ſemp euiut
leta ſis et a me ñ recedas · Statĩ audiuit vocẽ dicẽtẽ ſibi. Stul M
te hac nocte ſubito moꝛieris:et qᷓ cõgregaſti cui manebunt⸗ 222”
et di aboli repetẽt animã tuã a te et ad infernũ deducẽt · Qð ee
ſic factũ eſt· eadem nocte moꝛiebat᷑ ſine cõfeſſione et cõtritio R”
ne et ſacramẽto. Terciũ eſt ꝙ in iudicio dure cõquerent᷑ de
eo omẽs quoꝛũ res iniuſte vel vio lẽter retinuit. Ymo etiam N
pro modo loquẽdi res quas imuſte habuit querelã cõt ra euʒ pe
deferẽt· Talia cogitare debet quilibet auarꝰ ꝙ tot teſtes con unn
tra ſe habebit in iudicio: quot homĩes ſpoliati ſunt ab eo· Et i
etiã quot res iiuſtas poſſidebit: tot teſteſ cõtra ſe habebit · O
quot teſtes aliqᷓ cõtra ſe hẽbũt: q mltas res iiuſtas poſſidert ſe

DE BRBGEWK. SCeDTrMO.. VIS
n Quartũ ꝙ coꝛpꝰ xpi nec ſanus nec ĩfirmꝰ ampliꝰ ali quo mõö⸗
in ſumere debzʒ niſi p poſſe reſtituat: ꝙ ſi cõtꝛa fecerit cõtĩget ei
* ſicut ude · qui cuʒ haberet · xxx · denarios de iniuſto cum acce
piſſet buccellũ ĩtroiuit i eũ ſathanas et magiſ potẽter eũ poſ
i ledit · Sic et auaro cõtin get ſi ſic ſacramtũ accipit Silr 1 ſaceꝛ
e dos qui ei licetiaʒ ſciẽter tribuit vna cũ eo ſimul danant. Quĩ
ak toq nee de nec aliquis ſe cõꝛũ nec maria nec an gele dei ĩ moꝛ
te ca in adiutoriũ ſubueniũt niſi reſtituat· imo ðo 1 ſcĩs et an
dl r gelis carere talẽ opoꝛtet taʒ in vita q; in moꝛte et etiaz pPol
gdg moꝛtẽ.· O q́; miſer 2 iffelix eſt ülle qui talia bona iniuſta pᷣpo
3 . nit deo et oĩbꝰ ſanciis · Et poti⸗ vult carere deo oĩbꝰ ſactis
Ctoſts Sz talia reſtituere · Sextũ ꝗ; lbet res iniuſte poſſeſſa pui vł
iſe: magni valoris eũ ĩppetuũ cruciabit in aĩa vſqʒ ad iudiciũ · et
ſahr poſt iudiciũ in coꝛpe aĩa diuſimode toꝛqᷓbi· Nã ꝗ vnũ dena
uſhdet riũ ſciẽter iniuſte poſſidet 1 ſic morit mltũ puniet᷑ · q duoſ de
erofe narios plus .ꝗᷓ floꝛenũ młto ãpliꝰ. et ſic de aliis aſcẽdendo ·
legtei Ftẽ tlis auarꝰ ſi cogitet patibulũ ĩfernale ſibi erectum: a qauo
iindin alio modo euadere nõ põt niſi ꝑ reſtitutõem · q; nõ dimittiẽ
tbereden peccatũ niſi ablatũ reſtituat ſedm aug Quis latro vidẽs pa⸗
ni erti tibulũ ſibi erectũ nõ libẽter reſtitueret quidqᷣd poſſʒ: ſi ſe peꝛ
ner nut hoc euadere credeꝛetæ Vnde aug· Quis em̃ vt uiueret cõtinue
gekoren ꝑdere noluit vnde viueret: eligẽs potiꝰ vitã m ẽdicãtem q; ce
oeor lerẽ moꝛtem Septimũ ẽ ꝙ filii quibꝰ res ĩiuſtas lucr at parũ
ſeſer aut foꝛte nihil de illis rebus babebũt. Itẽ ſi cogitet duriciã ꝗᷓ
ſpihn poſt moꝛtẽ ſuã futura eſt in eius filiis erga eũ · vix em̃ ſemel
ntbur in anno memoꝛes ſüt noĩs ipſiꝰvt eiꝰ anniuerſea ariũ faci ãt · In
O ſemetipſo autem poteſt reſpicere q; parum boni pro ſu:
cnte is fecerit · et ſic ſibi non dubitet fieri: et multo minus quia
mmein abundante in iquitate ref rigeſ. cit caritas multoꝛum .· vt zit
zmtn dominꝰ?. Vnde legit᷑ de quodã diuite qui multas res ĩiuſtas
ceag poſſedit et volen 8 expiri fideli tatẽ fili ſui: petiuit ab eo vt
4 amore ipſius digitum ſuum ad ignem poneret donec vnũ ſo
4 lũ aue maria diceret: ut et ſie cognoſceret ſi eum paterne di .
n 7 ligeret · et fülius cepit hoc attemptare · Sed qᷓmcito ardo-
ehahin, rem ignis ſenſit digitum ſuum retraxit dicens ad patrem ·

15 won

Vff. DG DRG. SGDTITMO
Quid te in hoc iuuar⸗ ꝙtotũ coꝛpuſ meũ cremarẽgt pater is
d filiũ. Quid tüc me iuuaret ſi Piopter te eternaliter dammua Vo
reræt ſic oĩa ĩiuſta reſtituit a vitam in bono finiuit. Etẽ co me
gitare debet talis auarꝰ Pecunia iniuſte acquiſita et filiis oll
ſuis relicta occaſio erit moꝛtis · Vnde exo · xxi. Si quis ꝑ indu co
ſtriã occidit ꝓximũ ſuũ moriat᷑ homo ille · pꝛoximꝰ aũt ẽ filiꝰ ven
eius qui eſt os ex oſſibus caro de carne eius· tẽ vxoꝛ eius J3 dile
teſte xp̃o in euangelio Grũt duo in carne vna.Taleſ ꝓximos um
ſcʒ vxoꝛẽ et filios ⁊ om̃s heredes gladio i niuſtarũ rerũ quas Lveo.
eis relinquit occidit · Et hoc ꝑ in duſtriã facit. cum res ſ. ciuit e
eſſe iniuſtas quas eis relinquit· Nã quot denarios ſ. cienter eii
eis relinquit de iniuſto tot gladiis ipſos trãſfigit. t iõ quia l
filios et heredes ſuos eterna moꝛte damnat. dicit domin?“ de HW
ipſis durũ verbũ in euãgelio Math x. Inſurgẽt ꝑntes in fli Ala
os:et filii ĩſurgẽt aduerjus parẽtes· Et tales filu dupliciter bon
puniũt parẽtes ſi uos.Primo qꝛ durũ eſt ꝙ cõquerunt᷑ de eis ſliu
filii ſicut de crudelibꝰ occiſoribꝰ. Vnde eccĩa. xli .· De Barre im (du
pio cõquerũt᷑ filii qm Phter ip̃m ſüt in obpꝛobriũ. ecũduz Aiet
quod eſt grauiꝰ. qꝛ in inferno eos toꝛquebũt ad minꝰ ꝑĩpro KW
peria intm̃ ꝙ neſcio vtrũ grauiꝰ ꝑ filios velꝑ demones pu⸗ r
niant᷑. Vnde exẽ plũ. Legit ꝙ quidã vſurariꝰ habuit duos fi ẽð”
lios quorũ vnus cõpunctꝰ in quodã ſermone dixit patri ſuo ln
Dater ſi moꝛeremur in iſto peccato et in iſta vita: tũc morẽ H“
mur in coꝛpoꝛe anima · Ergo cõuertere redde vnicuiqʒ qdð KWKRK
debes · Cui pater 2 frater indignãter reſ⸗ põderũt · Debes tu· Ren
noſter confeſſoꝛ eſſe g vade ſi mori volueris et nos permane 16
bimus in bonis noſtris. Qui tacuit et abit in heremum et 4
pauperẽ vitam ibi duyit ſeruiendo deo. Landem pater mori HQWò”
ebatur.et poſt aliquod tempus moriebatur ſimiliter et fra⸗
ter· Qum ille bonus heremita in tellexiſſet ꝙ pateꝛ et fiater ſn
moꝛtui eſſent: miſericoꝛdia motus ſtatum eorũ deſiderabat *
ſibi notifieari · Landem deum petiit vot merẽtur eos videre · =D
Vna die cum eſſet in oꝛatione ſua:venit angeluſ domini 2 di
xit ei. Eiat tibi quod petiſti. Rrripuit eum cum manu et di⸗ R Reo
nt · Veni ego oſtendam tibi eos. Et duxit eum quo ipſe Eiu

DG DG6. sePTEIAdOD V
—, 1 — „ 1 „ — „„ „
ner nelciebat · Lãdẽ veniebat ad mõtem vnũ:et diyit ei angelus ·
run Vis videre et audire patrem et fratrẽ tuu msQui reſpondit.
Volo· Et vidit vallem et audiuit miſerabilẽ vocẽ · Et vidit pri
mo patrez bulliẽtem in igne ſi cut vnũ piſũ in vna magna
olla bulliẽs.· Et dixit pateꝛ · ve · ve · ve · Maledicta ſit hoꝛa ĩ qua
cõceptus ſum. et venter qui me poꝛtauit· Et cum audiſſz hec
Waet heremita tremuit · et dixit· O pater es tu hic? Qui dixit · Sum
dilecte füi mi benedictus ſis· quia timuiſii deum· et cauiſti il
lam ſpeluncam et penã iſtã hoꝛribilẽ · ſed caue tibi vt ſeruias
deo.· Et interim ꝙ loquebat᷑ venit frater ſicut pater in bulliẽ
te igne natãdo infꝛa et ſupra ſicut piſum in olla. Et cepit fili
us maledicere patri in penis dicens: Maledictus ſis tu pater
ineternũ · quia iniuſta acquiſita ſup me hereditaſti: et ſic me
n Doammaltl Et ecuerſo parer ad flii dices- Rialedictus ſo
Wli fili: qꝛ ꝓp ter te talia in iuſta acquiſiui et retinn · et ſic me om̃i
bono Priuaui Et in hic peni ppterea deſcoi: Quibus dirie
filius viuẽs. Doſſunt vos aliqua ſuffragia iuuare vel pPdeſſe
edem Qui dixerũt nõ quia in inferno nulla eſt redẽptio· Et cum vi
Drmn deret ꝙ in eis nõ eſſet aliqua ſpes: receſſit et deo fideliter ſer
npmo uniuit. Et ſic ſaluatus eſt · ¶ Querit᷑ vtrũ qs teneat᷑ ſtatim ſiu ꝗᷣꝗ
Ke ſta reſtituere? Reſꝑõdeo ſm Tho.ſecũda ſecũde · ꝗ· hü. ſiẽ
df accipere rẽ eſt cõtra iuſticiã ita et eam detineꝛe ; quia ꝑ hoc ꝙ
rnſe aliquis detinet rem alienã inuito domĩo impedit euz ab vſu
ii· rtei ſueret ſic facit ei iniuriã ·. Mameſtũ eſt autẽ ꝙ nec ꝑ modi
nd um tepus licet in peccato moꝛari: ſed quilibet tenet᷑ ſtatim
Nen eccatũ deſerere 'm ullud eccleſiaſti· xxi· Quaſi a facie colubri

eſant
ſaente
Mude

ni üuge peccatũ: Et ideo quilibet ſtatim tener᷑ reſtituere vel pe

muner tere dilationẽ per ſe vel inter poſitam perſonã ſi occultũ eſt
