ſdeubi
ccetorgi

, dincrng
Wngen
taemglbor⸗
lböpiner
Aiismneß

ceb. n

—

ecaritatis

nitate dim
wend pi
mae Lned
Nooclur ſc-
omato de
ctfeſtoqjen
d cuhetiin
digtune die
gn 46
tcamtieft,
comgere

port 9 .

eſintn

nelriito⸗
geminne l
unri
lo eoit
ſico ten 6

4
4

„ſe Drul
thiß .

₰

zicuc⸗

H

MESGERIRRT.᷑. xx

peccãtẽ ⁊ penitẽteʒ deſpiceꝛe: ſ cõpaſſionẽ ⁊ mĩaz ei exhibeꝛe
cci · viii.· Ne deſpiciaſ hoĩeʒ aũtẽtẽ ſe a ꝑpẽo:⁊ ñ ĩ pꝑes ei·e
mẽto qm̃ ſumꝰ oẽs ĩ coꝛruptõe · Si aũt nõ es ei ſilis: neqʒ ali

qñ fuiſti· tũc debes tercio cogitare ꝙ potes ei fieri ſimil in fu

turo · Et iõ rõe tal dubii nõ debes ſuꝑbire:ſʒ delinquẽtibꝰ cõ
delſcendere . i· Choꝛiĩ x· Qui ſe exiſtimat ſtare · videat ne cadat.
NXug · Nẽo ẽ qͥ ſecurꝰ eẽ poſſit ĩ hac vita q̃ tota tẽptatõ noĩat᷑
Si aũt nõ es ſil is ei nec ei vnqᷓʒ fuiſii ſilis: ⁊ de dei bonitate
cõſfidis ꝙ nũq́; eris ei ſilis.tũc dẽs q̃rto vidẽ ſi ille qͥ ſic ẽ repᷣ
hẽſibil ſit ne in aliquo cõmẽdabil Si ille qui hʒ tot defectus
aliquos etiã habeat ꝓfectꝰ Et tũc rõe bonoꝛũ illoꝛũ qᷓ̃ hʒ debʒ
ſuppoꝛtare eũ ĩ his que minus hʒ. Vñ apocal.ii· vol 8 apluſ
rephẽdere epᷣm epheſio · prĩo poĩt quoddã vieiũ qð
Habeo cõt:a te pauca q; caritatẽ tuã pᷣmã reliqᷣſti· Sʒ ſtatĩ po
nebat qðdã bonũ qð hebat dicẽs. Sʒ hoc hẽs bonũ ꝙ odiſti
facta nicolaitarũ: que ⁊ ego odi. Silr volẽs repᷣhẽdere eßum

hüit di.

ſardis. pᷣmo põit quẽdã ſuũ defectũ dicẽs · Nõ ĩueni opꝑa tua

pliena coꝛã deo meo. Deide ſtatiʒ ponit quẽdaʒ ſuũ ꝓfectum
dicẽs · Sʒ hẽs pauca noĩa in ſardis: ꝗqᷓ nõ coĩquinauerũt ueſti
mẽta ſua· NHece poſtqͥʒ apls poſuit illa ĩ quibꝰ ili ep̃i erãt reß

hẽſibiles: ſtati ſubiunvit illa ĩ quibꝰ erãt cõmẽdabileſ ad ĩnu

endũ ꝙ ſi aliqs ꝓpter aliqð viciuʒ ẽ rephẽdẽdꝰ: ſi tñ hʒ aliqð
bonü eſt nibiominꝰ ſi upponandus Maro aũt ꝙ aliq́s videa
ab

tur oĩo eſſe malus · nec habere aliqd bonũ ꝓpter qð ſit toleꝛã

dus:tunc debet cogitare quĩto ꝙ iſte q̃ ſic videt᷑ eẽ malꝰ:foꝛ⸗

9

te in cõſpectu dei è ſibi ĩ merito p̃ferẽdꝰ.Et ponit exẽꝑlũ ſẽs
grego . de ſancto ſtephano et ſancto paulo. Nam cuʒ beatus
ſtephanꝰ conſentiẽte ⁊ adiuuante paulo lapidaret᷑· tunc ſte
phanus omnino erat bonus. et paulus oĩno videbatur eſſe
maluset tamen in conſpectu dei paulus qui ſic erat malus·
ſtephano in merito et in pꝛemio fuit pponẽduſ. ¶ Querituꝛ B
vtrũ coꝛreptõ fraterna ſit feepeo Rũñdeo ſᷣm btm̃ tho .· ſe.
ſe q · xxxii · ꝙ ſie · ſʒ r ſp · ſz
loco et tpe · Vnde et obmiſſio eius fit tripliciter · Vno mõ fit

p̃ceptũ affirmatm̃ ñ obligat ad ſp · ſʒ p

*

meritorie: vt quãdo q́s opoꝛtunũ tẽpus ĩquirit · vel de ipſis

— 3 2 . õ
* ?; D

—

metuit ne deterioꝛes fiant· vel ad bonaʒ vitam alios ĩpediãt vcnit
et huiõi· Secũdo mõ obmittit᷑ cũ peccato moꝛtali ·ſ· cũ foꝛmi Cnego⸗
dat᷑ iudiciũ vulgi vel carnis cruciatio ſiue ꝑemptio · dũmodo diptet
tamẽ hec ita dominẽt᷑ in aĩo ꝙ fraterne earitati pꝗponantur· ſdeſpi
Tercio eſt peccatũ veniale quãdo ſcʒ timoꝛ et cupiditas tar⸗ nie i⸗
dioꝛẽ facit ad coꝛrigẽdũ delictũ fratris · nõ tamẽ ita ꝙ ſi con⸗ plalts⸗

timoꝛẽ vel cupiditatẽ quĩimo in aĩmo pꝛeponit caritatẽ · Yt
dicit beatꝰ augu:Vtrũ ſubditi teneant᷑ p̃latos coꝛrigere?Re
ſpõdeo ſcdᷣm beatũ tho.vbi ſupꝛa· Subditi nõ t enent᷑ nec de
bẽt coꝛrigere p̃latos coꝛreptõe ulla que eſt iuſticie id eſt· per
coꝛreptõnem pene· Tenent᷑ autẽ coꝛreptõe illa que eſt carita
tis ſi in eis eſt aliquid coꝛrigibile.ita tamẽ ꝙ nõ cũ ꝓteruia:
ſed cũ manſuetudine et reuerẽtia. Vtrum coꝛrectio fraterna
ſit ꝓpter ſcandalũ dimittẽdaz? Reſpõdeo ſceᷣm beatũ thomaʒ
ſe.ſe·q.xxxiii· Coꝛrectio fraterna oꝛdinat᷑ ad emẽdatõem fr̃is
1 ideo intantum eſt cõputanda inter ſpũalia bona:ĩquantũ
hoc homo cõſequi põtqð nõ cõtigit ſi ex coꝛreptõne fratris

ſcandaliʒet᷑ ⁊ iõ ſi ꝓpter ſcãd alũ coꝛreptõ dimittat᷑: nõ dimit

Lętitur ſpirituale bonum. ¶ Notãdũ ꝙ qB3uis coꝛrectio frater
na ſit ſub p̃cepto:et ad hãc oẽs teneamur ꝓ loco ⁊ tꝑe·ſquã
do licet ⁊ valet · Sũt tñ quĩq; caſus in qbus euadamus hoc p
ceptũ.Drimꝰ eſt cũ nõ eſt ſpes coꝛrectõnis. Vnde ꝓuerbioꝛũ

ix. Noli arguere deriſoꝛẽ ne foꝛte odiat te · Secũdus eũ timet᷑

defectꝰ ꝓbatõnis · vt cũ quis de crimĩe coꝛripi᷑ qð non põt
ꝓbari · tũc em̃ coꝛripiẽs obligaret᷑ ad talionẽ ſi deficeret ĩ pꝛo
batõe · Tercio cũ pᷣlato tãqᷓ;ʒ iudici notũ 6 fam Quarto cũ me
liori opi l'eq̃ bono vacare aliqs ĩtẽdit · Qnto cũ m ultitudo 2
ptãs ẽ cłpatũe coꝛrectõ ꝓlnocerʒ q; ꝓdeſſz qꝛ mltitudo diß
M ſiclter coꝛrigit᷑ 1 ptãſ ¶ Tercũ opꝰ mie ſpũale ẽ cõſolare fi
deliter oẽs ĩ tribulatõe poĩtoſ. MHoc ſupꝛa modũ ẽ meritoriũ

apð deũ acſi ip̃m cõſolatꝰ fuiſſes cũ pepẽdit ĩ cruee:cũ diceire
potuit illð pſ al. Queſiui qͥ cõſolaret᷑ ⁊ ñ ĩueni · Vñ nat᷑a docz
cõpati ꝓxĩs:hoc patʒ ĩ porcis qͥ ſibi mutuo ex nat᷑ali icliatõe
rõpatiũt᷑· hoe cognoſcat᷑ ĩ hoc qꝛ cũ vnꝰ poꝛeuſ ledi: tẽ oẽs

=

Gprrt
bigoqt
eOnn
auſde
iamn
mneptu

Grlii

tuibait Q

ſeneupf
trepoſt
mer⸗hi
dalgere
vDilige
in ſer de
da⸗ .
ſatſbioff

vitſw,

tt prio
goq de
Ulepecca
malgzni
Primo ver
Reſponde

mnroun

nt⸗,

inimcog

malog n

tiicdſu

mnpno din

tl ppoſenun

updt⸗

eitzgſen

Antttent
Nntte⸗
s ng
Ptenent n

ſtae 15 Aſpr

qgeeſt nit
nociwerui
echo rttern
nberüthong

amederenſie

1bwNaigunti

reptöefnͤe

nituit nodinit

creind nten

loontpefai
umDanaet
nwe puetti
cüdas ütie
i nn
ſ dehantipeo
Ourocum
Aünireno
let t
i mmim
guce Nn

Atkiedn

natn
(oiNH.

D OG. MScB8S ẽ7=Ä=&ß. xx.

accurꝛũt.ſic et nos cõpati debemus fratribus noſtris · Vnde
EGrego · Om̃s fres ſumꝰ dei poteſtate cõditi:et eiꝰ ſãguine re
dẽpti.et idcirco frẽs nr̃os quãtũlibet pauꝑes ⁊ abiectos ĩ n
lo deſpicere debemꝰ. Et taliſ cõpaſſio ẽ ſignũ bonitatis ĩ ho

mie . Vñ Cꝛe · libꝛo· xxii. mora. Tãto q̃ſqʒ ꝑfecti oꝛ eſt: quanto

ꝑfectius alienos dolores ſentit. imo nat᷑ale ẽ ꝙ vnũ mẽbruʒ
„₰. „ „ „ . „ „ 2 nm —
cõpatit᷑ alii mẽbꝛo. Apl · i· choꝛĩ · xi · Si d patit᷑ vnũ mẽbꝛum

Ergo qᷓ nõ cõpatit᷑ ꝓximo ẽ qſi mẽbꝛũ abſciſũ a miſtico coꝛꝑe
xp̃i· Quia xp̃s ẽ caput:et om̃es xpᷣiani in grã exñtes ſũt m̃bꝛa

eiuſdẽ capitis. Vñ Grego· Nõ aliter redẽptoris noſtri mẽbꝛa
efficimur: niſi adherẽdo et cõpatiẽdo ꝓximo · Q aũt magnũ
1 acceptum ſit coꝛam deo compati proximo oſtendit beatus
Gre.li.ii.mo.di/ Exterioꝛa nãqʒ largiẽs aliqd extꝛa ſemetipſũ
tribuit · Qui vèro fletũ ac cõpaſſionẽ ꝓxĩo pꝛebuit aliqd ei ex

ſemetipſo dedit. ktẽ ePaſſi crux ſpũalis: quã debemꝰ poꝛ
tare poſt hieſũ. Vnde Grego · in omel· Si qs vult venire poſt

me ꝛc. Duobꝰ mõis crux xpᷣi tollit᷑ſ· cũ ꝑ abſtinẽtiaʒ corp?af
fligiẽ᷑. aut ꝑ cõpaſſionẽ ꝓxĩ animꝰ contribulat̃. ¶ Quartũ ẽ
ĩdulgere offẽſoribꝰ noſtris toto coꝛde et eos diligere· ath.
v. Diligite inimicos vros · benefacite his qͥ vos oderũt· Aug ·

in ſer · de btõ ſiephano. DPer amoꝛẽ hoĩs inimici efficiaris ami

cꝰ dei· Vñ qꝗ̃libʒ libẽter dʒ ignoſcẽ offẽſoribꝰ ſuiſ. vt dedigno
ſcat ſibi offẽſã ſuã· Vñ Luvi· Dimittite et dimittemĩ. Augu ·
de v̈biſ apli · Vnuſqſq; talẽ ĩdulgentiã accepturꝰ ẽ:q̃lẽ ip̃e de

dit ꝓxĩo· Et tãta poſſz eẽ offẽſa: et cũ tli feruore poſſes ĩidlgẽ
prĩo ꝙ deꝰ ꝑ hoc ĩdlłgẽt tibi oĩa pẽa tua·. Vñ gre · ĩ omel. Qui
in ſe pe ccanti dementer indulſit: nullum peccati veſtigium
in eius anima remanebit · ¶ Vnde queritur cirea iam dicta ·

primo vtrum diligere inimicos ſit de neceſſitate ſalutis⸗

Reſpondeo ſcdᷣum thomã ſecũda ſecũde ·q·xxvii · Dilectõ ini
micoꝛũ triplr põt cõſiderari · Vno mõ vt diligãt᷑ inimici inq̃n

6

tüü inimici · Et hoc eſt diligere malũ alteriꝰ. Mio modo nenz

ad nat᷑azʒ:ſʒ ĩ vniũſali · et ſic dilectio inimicoꝛũ ẽ de neceſſitate

ſalutis· vt ſciliq; aliqs diligẽs deũ 1 ꝓximũ: ab illa gnalitate
inimicos non exdudat · Tereio mõ põt cõſiderari in ſpãli · vt

”ͤ

ſcʒ aliquis ĩ ſpeciali moueat᷑ motu dilectõnis ad inimie os·. Et Ilbben
iſlud nõ eſt de neceſſitate ſalutis abſolute · qꝛ nec moueri moY futun
tu dilectõis in ſpãli ad quoſ libet hoĩes ſingulariter eſt de ne uuent
ceſſitate cãritatis abſolute · ſed ſcᷣm pꝛeꝑatõnem animi. vt pteog
ſcʒ homo habeat aĩm p̃paratum ad hoc ꝙ ſinglari amore ing numpne
micuũ diligeret ſi neceſſitas occurꝛeret B3 q abſz neceſſitatis r
Q articulo diligat pertinet ad caritatis perfectõnem Ckftem (oras
querit᷑ vtrũ ſit de neceſſitate caritatis ꝙ; aliquis ſigna vel ef⸗ (ogitatt
. fectus dilectõis inimico exhibeat? Reſpõdeo ſeᷣm beatũ tboo Iſflins

mã ſe · ſe. ꝗ· xxvii· Sicut hõ in cõmuni tenet᷑ diligere inimicuz Finima
et nõ in ſpãli · niſi vᷣm p̃ꝑpatõem animi(vt nũc di ctũ eſt) ita ſi nmzaun
gna et effectꝰ dilectõis que in cõmuni cõſueuerũt ꝓximo ex·· tbus vos
diberi tenet᷑ etiam inimicis exhibereputa cũ aliqs orat ꝓom gfiifzeſ
nibꝰ fidelibꝰ vel ꝓ toto mũdo· vel cũ aliquis aliquod benefi uundode
ciũ impẽdit toti cõmunitati· tũc etiã hoc inimicis exhibere edice
de neceſſitate pcepti· 1cõtra faceꝛe ꝑtineret ad liuoꝛẽ vindi⸗ dotnni
Re.· Specialia vero beneficia vel dilectõnis ſigna que quis ex (anogen
hibet ꝑticulariter aliquibꝰ ꝑſonis: ꝙ inimiciſ exhibe at nõ eſt debemust
de neceſſitate niſi ſcdᷣm preꝑatõem animi · vt ſi inueniret in cemmimſcien
articulo moꝛtis · ſcᷣm illud ꝓuerbioꝛũ · xxv · Si eſurierit inimi itqui
cus tuus ciba illũ ꝛc. Sʒ hoc facere p̃ter neceſſitatis articm nig,

ptinet ad pfectõem caritatis: per quã aliquis non ſolũ cauet iigt nin
vinci a malo: ſed etiã vult vincere in bono malũ · Quia ſcʒ nõ ern tißef
ſolũ cauet ne ꝓpter iniuriã ſibi illatã ꝓtrabat ad odiu: ſz eti i, ief
am ĩtendit inimicũ ad ſuum amoꝛẽ ꝓtrabereEtẽ querit᷑ vtꝛiũ igeer
inimicis ueniã petẽtibꝰ teneamur remittere? Reſpõdeo exvi in
iuria uel dãno dato alicui ſolẽt in eo cui fit iniuria tria oriri ann
ſeʒ rancoꝛ in affectu:ſignũ rancoris ĩ effectu · et accuſatio iu ann

ris cõtra iniuriantẽ.· Drimũ et ſecũdũ tenet᷑ homo ſtatim re N
Q mittere. ſed terciũ nõ niſi ſatiſ faciat ſcdm ſuũ poſſe · (Qui urinnt,
tũ eſt ferre ꝑſecutões et tribulatões patiẽter. Vnð apl 8.· Der ſun
ſecutiones patim ur et ſi uſtinemus Math · v · Beati qui perſe ittotung
cutõem patiuntur Iſidoꝛus de ſummo bono Impoſſibile ettk L

„.

vt hõ ſis ⁊ nõ guſtes an uſtias dole 11 triſticia om̃ibus cõia
ſunt. Qui ergo in flagellis murmurat: deum plus irritat · qui

nmroget
mnonen no

eratien⸗
lanin. N
iamorten

ceſſitats

Een.

ſgnddch⸗
nbetütn

reimmiag

üͦcſtitnaͤd
txpunder

or pom

Godbent

etkibeee

egn
Re foͤct L
nvenmn

Unentimm
TtiSAi
ſicanet
(iaſgno

„*
4

diͤ h
guentiri
no g
4 na Ceun
Calſation

luore indN

gloꝛificamur. Apls · Non ſunt condigne paſſiones huiꝰ tꝑis ·

aduerſa patienter tolerat deum citius placat. Sciendum aũt
ꝓ libenter debemus ſufferre tribulatões vt ꝑ has liberem ur
a futuris malis; Greg· Miſericoꝛditer adhibet deꝰ tempoꝛalẽ

ſeueritatẽ: ne eternã inferat vltioneʒ. Tdeo hic quibuſdã ꝑcit
vt eos ineter nuz feriat ·˖ Tdeo hic ferit non ꝑcendo: vt in eter
num Parcar qni de ſingulis ſufferentiis ſingulariter

VYſidoꝛus de ſũmo bono. Qui vite future pᷣmia diligenter ex⸗

cogitat: mala omĩa vite pᷣſentis equanimiter oꝛtat · quãdo

ex illius dulcedĩe huiꝰ amaritudĩeʒ tempat (S ttũ
P inimicis· hoc xpᷣGs docuit vᷣbo exemplo. Drimo verbo do

Sextũ ẽ oꝛare

ctrina cum dixit· Math.v· Orate ꝓ ꝑſequentibus ⁊ caluùnian

tibus vos· vt ſitis filii patris veſtri qui ĩ celis eſt · qui ſolẽ ſuũ
oriri faẽ ſuꝑ bonos ⁊ malos:⁊ pluit ſuꝑ iuſtoſ ⁊ iniuſtos · Se
cundo docuit hoc exẽplo cũ ꝓ crucifixoꝛibus ſuiſ oꝛauit ĩ cru
ce dicens. Pater ignoſce illis quia neſciunt quid faciũt · Mãc

doctrinã bene didicit beatꝰ ſtephanꝰ q̃ ſtando ꝓ ſe oꝛauit. ſʒ

—

flexis genibꝰ oꝛauit ꝓ inimicis · Vt habet᷑ actuũ.vi. Sic ⁊ nos
debemus ſequi doctrinã ⁊ exemplũ xp̃i: ⁊ fideliter oꝛare pꝛo
inimicis noſtris · Vnde greg- lle pꝛeces ſuas multum valere
facit qui eas ꝓ inimicis effundit · Sed heu aliqui petunt vin

dictaʒ a deo ſuꝑ inimicos ſuos. Vnde greg. Kubet deus vt di⸗

ligat᷑ inimicꝰ: ⁊ tamẽ rogat᷑ deus vt occidat inimicũ. Quiſ. 8

☛ ☛

ſic oꝛat:ip̃e ſuis p̃cibus contra conditoꝛem pugnat · Et talis

vindicatia oꝛatio eſt multũ periculoſa homi inuido · quia ßᷣm
dei iuſticiaʒ homo iſte reus eſt vt ſibi boc malum cõtingat q/
aliis hominibus ſic oꝛando optat· Tnſuper omnia bona opa

que talis inuidus operat᷑: non ſunt ſibi meritoꝛia nec deo ac
cepta · Vnde augꝰ in·iii · ſermõe de beato ſtephano. Nemo ſe

circũueniat · nemo ſe ſeducat · Qui vel vnum hominem in hoe
mundo odio habet: quidquid deo in bonis operibus obtu⸗
lit:cotum perrte,rn-.n—?

¶Epliecit tractatulus de ſex operibus miſericoꝛdie ·

£

Enipit expoſitio ſuper Orationem dominicam.

Mnes vnanimes in oꝛatõe eſtote. pꝛima petri.
i · Sicut diẽ gloſa ſuꝑ illud pſal. Apud me oꝛa
tio mea vite mee t llud qð iuſtificat hoĩes ĩ hac
y vita eſt ieiuniũ elemoſina ⁊ oꝛatio. Et iſta tria
Acõmendant᷑ maxime a deo:⁊ tamẽ oꝛatio maxĩe
peꝛecellit alia duo in quinqʒ · DPrimo in faciente · q; hoc officiũ
eſt multum facile:quia debilis nõ poteſt ieiunare: nec pauꝑ
elemoſinã dare: quilibet tamẽ poteſt oꝛare· Vnde pſal: Xpud
me oꝛatio mea ſemꝑ· Vnde yſidoꝛꝰ de ſũmo bono.Oratio eſt
coꝛdis nõ labioꝛũ non em̃ verba dep̃cantis deus attendit ſzʒ
orantis coꝛ inſpieit · Melius eſt cũ ſuentio oꝛare coꝛde ſine ſo
no vocis:q;ᷓ ſolis verbis ſine intuitu mentis. Ergo quilibet

poteſt oꝛare etiã mutus ſaltẽ mentaliter: vel etiaʒ in agone
cõſtitutꝰ. Secũdo pᷣcellit oratio in iocunditate ⁊ honoꝛabili⸗
tate. Nihil em̃ delectabilius nec honoꝛabilius eſt homĩ q̃; lo

qui cuʒ deo omnipotẽti · Vñ augꝰ · ſuꝑ pſal.lxxxv.Oratio tua
locutio eſt ad deũ · qñ legis deus tibi loquit᷑ · quando oꝛas cũ
deo loqueris · Ergo in ſignũ huius multa ſunt officia que ali
quibus cederent ad dedecus de quibus verecundarent᷑ ſicut
aꝛare ⁊ fodere· Sed oꝛare quãtũcunqʒ nobili cedit ad decus
⁊ honoꝛẽ · hoc patet quia qui deuote oꝛat cũ rege celeſti loqui
tur. Ergo debemus cũ reuerentia oꝛare ꝓpter dignitatem re
gis eum quo loquimur in oꝛatõe · Tercio pᷣcellit oꝛatio in di-
gnitate ·˖ qꝛ ſi oratõ eo modo flat quo dẽt:ſ.deuote et attẽte ·
Tunc ſcðm wuhelm̃ · lugdunenſẽ · Oratio eſt enceniũ deo val
de gratũ: ⁊ miſterio angeloꝛũ dignum. Vnde thobie:xii.di:
xit an gelus ad elrobig Guan do oꝛabas cũ lacrimis· ⁊ ſepelie⸗
bas moꝛtuos ego obtuli oratiõem tuã dño· Vnde bern· ſuꝑ
illud pſal ntret in cõſpectu tuo oꝛatio mea · Sane virt? ma⸗
gna pure oꝛatõis hic notat᷑.que quaſi ꝑſona quedam ad deũ
intrat ⁊ mandatũ peragit:quo caro peruenire nequit· Vnde

etiam Kuguſt. loquens de dignitate oꝛationis: dicit · Oratio

eſt aĩe ſcẽe pꝛeſidiũ· angelo bono ſolamen · diabolo ſuppliciuz

deo gen
duene

nem nol
thurbul

oratones
fiucteßs
fudeneen
topiece
faen
ſeremme
ommiho
autionel
ioſtendim
pear mand
corporis d
giut.Quin

erhoegn

0umig
“ bopoteſt n
iiplunili
inknnit⸗
Meundo⸗

ok homo

iont
eczincho

nnien.

Mnnon.

1
gwoffii
ee nup

ndepſi ion
no.⸗Oratoel

s attendit

recondeſinelo
ligo gulie

eunin gole

te honotdbi
Aloniqeh
w Oatotun
lumd asi

toffragned

undarertſor

cedit 10 dens

geeleſilni
dignitren

t outoit

wotett tte⸗

meni Neo
tbiennd
ins tſenee

jnde bantin
me vin in
gedam d

oꝛatione · licet em̃ videamur ſemꝑ ſʒz tunc
toſtendimus quaſi facie ad faciem loquentes Glemoſina em̃

dicr 0i
lolepe

deo gratum obſequium Et non ĩmerito ſcᷣm wilhelmũ lug
dune nſem · Fp̃e chꝛiſtus qui inquantũ homo eſt offert oratõ
nem noſtram deo patri · qd ſignat᷑ in hoc ꝙ; diaconus i miſſa
thhuribulum tradit ſ. acerdoti: ⁊ ſacerdos thurificat· Sic xp̃us
Oratõnes eccleſie deo patri pꝛeſentat: que pꝛeſentatio multũ
feit eas valere: Quomodo aũt a deo patre contemnetur il⸗

lud encenium: qd a tanto mediatoꝛe ei pꝛeſentat᷑ · Quarto oꝛa

tio pꝛecellit in appꝛoximatõe ad deum quoniã qui oꝛat facie
ad faciem ante deum ſe conſtituit · Pſal. Reſpice in me ⁊ mi⸗

ſerere mei · Vnde bernb. in quodam ſermone·. Licet omĩ hoꝛa

⁊ommi loco oculi dñi ſuper nos ſi Peculene wanme tam̃ in
3 tunc etiã pñtamus nos

per manũ pauperis ad deum mittit · keiunium per afflictõeʒ

coꝛpoꝛis deo oſtendit᷑: ſed oꝛatio ĩmediate deũ p̃ſen tem allo⸗
quit᷑ · Quinto pᷣcellit qꝛ ẽ valde lucroſa vtilis. qð põt oſtẽdi

ex hoc ꝙ nihil eſt ad quod oratio valere nõ põt · Vñ · i. palip̃·
xx. Cum ignoꝛamꝰ quid agere debeam us: hoc ſolum reſiduũ
habemꝰ vt oculos nros ad te dirigamꝰ. Moc ẽ officiũ exquo
hõ poteſt lucrari omĩ tꝑe ⁊ in byeme ⁊ in eſtate: in ſereno
in pluuiali tꝑe· de nacte de die. feſtiuis diebus ⁊ ferialibus

in infirmitate ⁊ in ſanitate.· in iuuentute ⁊ in ſenectute:ſtan

do eundo in domo ⁊ extra domum. Ht quandoq; vna boꝛa
lucrat᷑ homo plꝰ oꝛãdo q; valeat ciuitas vna:qꝛ lucratur hõ

modica oꝛatõe cum deuota eſt regnũ eternũ. uandoqzʒ auũt

anteq́; inchoet᷑: eſt hõ in ſtatu damnatoꝛũ.2 anteq́; finiatun
ſtatu ſalutis eterne. l

„

atio domimcalis om̃es alias oꝛatões excellit in quat B
tuoꝛ. Drimo in autoꝛitate· qꝛ xp̃us verus deus eaz fecit
20rdin auit. Si auteʒ querit᷑ quare eam chꝛiſtus fecit g Reſpõ
detur pꝛinio vt ꝑ eam deus honoꝛet᷑. Cum em̃ ip̃e de“ noſter

ſit pater ⁊ dñs:merito eſt honoꝛandus. Vnde malachie i. Si

ego dominꝰ:vbi eſt honoꝛ meꝰ? Et ideo dictur eccl.xxxviii ·
AEWW- .. „ „ — —— — „ »„ r
Altiſſimus dedit ſcientiã hoĩbus honoꝛare eũ in mirabilibus

DOMENICWNWA.

ſuis · Vnde etiã ad hoc monemur · ii · mach.xv. Monoꝛa deum.
Secũdo vt quid eſſet petendũ doceret · Vñ math.xx⸗Neſcitis
́d petatis ne hoc dicatur vobis.tũc ip̃e chriſtꝰ foꝛmauit no⸗
bis oratõeʒ dominicã in qua includunt᷑ nobis oĩa neceſſaria

gque ſunt nobis petẽda · Tercio vt q̃s eſſet orandus oſtẽderet
quia deꝰ pater oĩm ad quẽ cura oĩm ꝑtinet · Sapie · vi · Nquali
.(Scðdo pcellit alias oratões ĩ be

ter eſt ei eura de omnibꝰ

uitate · Sed querit᷑ quare eam ita bꝛeuẽ fecit? Reſpondeo ꝓ

ſpãliter ꝓpter tria· Drimo vt facilius poſſet capi intelligi

⁊ melius retineri:⁊ tardius obliuiſci · Scdo vt frequẽtius poſ
ſit dici ð iterari ⁊ ne dicentibus faſtidiũ generaret⸗Tercio vt
nullus ſe poſſet excuſare ab oꝛatõeqꝛ; quilibet hõ rationalis
põt eã diſcere ⁊ omi die dicere· Cõtra hoc multi faciunt qui
qnqʒ ꝑ vnũ vel duos vel plures dies ꝓpter occupatões exte
rioꝛes obliuiſcunt᷑ dicere pr̃ noſter· ſed que ꝑtinent ad coꝛpi
neceſſitatẽ nõ obliuiſcunt᷑· qꝛ nũqᷓ; fuit talis occupatio quin
tempꝰ illud ſibi aſſumũt:vt cibũ coꝛꝑalem nõ negligant· cCc
hoc ẽ ſignũ modice dilectõis dei ⁊ etiã ſalutis ꝓpꝛie. C Ter
cio excedit oꝛõ dñicalis ĩ exaudibilitate · Eſt em̃ dominica oꝛõö

magis exaudibilis qᷓ; aliqua alia oꝛatio. Ratio ẽ quia petitõeʒ
quã quis oꝛdinauit ⁊ fecit nõ põt repellere· Criſtus autẽ hãe

oꝛatõem oꝛdinauit ⁊ fecit g. ꝛc· Vnde Criſe olt · ſi up math. Da
ter hanc oꝛatõem non libenter exaudit:quã filius non dicta⸗

uit · ¶ Quarto in fecunditate · Nã omĩa neceſſaria coꝛpoꝛis 1

anĩe tam ĩ pꝛeſenti vita q; in futuro in iſta oꝛatõe cõcludunt

Et ſciendum ꝙ hec oꝛatio eſt valde ſententioſa:ido debet at

tente ĩtelligibiliter dici · Dicit em̃ Rabanꝰ ſuper mach;. &ĩ

hiis petitio nibus omia bona vite pꝛeſentis ⁊ future cõtinen
tur Becunditas autem iſtius oratiõis patet ex hoc:quia oĩa
que ſunt:aut ſunt fugienda aut deſideranda · Deſideranda

minquantũ bona fugienda inquantum mala: Drimo 1⁊ puna⸗

pPaliter inter omnia que deſideranva ſunt: honoꝛem dei debe
mus deſiderare · ⁊ hoc tangitur in pꝛima petitione · Tbi· San⸗

ctiſicetur nomẽ tuum.Secundũ ẽ:ꝙ ad regnũ dei ꝑuen iamꝰ
Ideo dicimꝰ. Aducniat regnũ tuum: ⁊ hoc eſt bonum gloꝛie

=

Lercun 4
tngtubtb⸗
clinihte
N1Vr
terobis net
Uitiſant

(doad
dume
ondus vel
enoisſed pa
tennbult a
pinn hin
danomunemd
Cheredes aut
fenusrment

dignitrriſi

ſmm manupin

tiͦqad
Itanduͤerg

ſoſter. vt men
ſtriſalube
torntod⸗
(at Nondi
(ler noluit

Polepeccetun
ulte gen⸗

teturdiunteg
tordten p

Doßſenendil

les Auntüͤ⸗
nundanedn
nenncgoig
vebepte tihn
Aememin

.

i

ſſen n
oin
Pe C
cw lg
Feied
et Tecon
thörztone
i uutn

upzröeg e

nent d n

upuno gn

neglyynt4.

re. (I.

onninconb

aruetden

nitus antehi
ſup mo

1s non dia
na coen

töe cocr.

1 Doet

Tnnchhnit
bocn
DeKoeum
ino 1ni
em N
xiern
mn ge

Fercium eſt vt voluntatẽ dei faciamus ·Et hoc ibi. Eiat volũ
tas tua· Et hoc eſt bonũ gratie · Quartũ eſt ꝙ ad iſtaʒ vitã ne

ceſſana babeamus. Et hoc ibi Danẽ noſtrũ tlla aũt que fugi

enda 1 vitãda ſunt aut ſunt mala Preretita r hoc ibi · di mit
te nobis debita nr̃a· Aut futura·

3 ura-a hoc ibi. ne nos inducas.
Fut pᷣſentia· ⁊ hoc ibi⸗Sʒ libera nos a malll.
Quare dicimus pater·

2 Odo ad excitandum deuotionẽ in nobis · tunc cõſiderã

dum ẽ quare ſic inchoat dominicã oꝛatõem dicendo pr
non dñs · vel deus · vl creatoꝛ g Reſpondet᷑ ꝙ talia noĩa he
timoꝛis: ſed pater ẽ nomẽ amoꝛis · Sed exquo diligit nos pa
terne: ⁊ vult a nobis etiã filialiter diligi· Tdeo dicit pater · Vñ
pꝛima Toh̊·iii · Videte qualẽ caritatẽ dedit nobiſ pater vt filii
dei nominemur ſunꝰ · Cſi fuli ⁊ heredes · heredes qᷣdeʒ dei.

coheredes aũt xp̃i· & ſi hanc nr̃am dignitatẽ fideliter penſa

remus: merito deberemꝰ oĩm vicioꝛũ cõtemnẽ vilitateʒ · Quã

dignitatẽ Nugꝰ. conſiderans ait · d maioꝛa natus ſum q; vt

ſim mancipiuʒ coꝛꝑis mei· QContẽnamus ergo ſerui eſſe pec
catoꝛũ:qꝛ ad hoc inſtituti ſumus: vt nominemur filii dei · Rd
excitandũ ergo caritatẽ ⁊ deuotõem dei in nobis dicimus pr
noſter. vt memoꝛare debeamꝰ ꝙ ſimus eius filii:ſi oratiõem
noſtrã ſalubuter deo offerre volumus. Sʒ nr dixit vt oſten
dat ꝙ oꝛatio debet eſſe cõis. Vnde cipꝛianus de oꝛatõe dñica
ſic dicit · Non dicimꝰ pr̃ meus ſʒ noſter ·quia paciſ ⁊ veritatis
magiſter noluit ſigillatim pꝛeces fieri:ne quis cuʒ pᷣcetur tm
pro ſe pꝛecetur · Scðo vt nos doceat humiliari vt nullꝰ ſe de
nobilitate generis iactet ⁊ ſic alios ſpernat · Vnde augꝰ·Mo
nentur diuites ⁊ nobiles nõ ſuꝑbire minoꝛibus vel cõtra mi
noꝛes:nõ em̃ poſſunt dicere vere pater nr̃ niſi fratres· Ergo
ad oſtendendũ ꝙ om̃s hoĩes tam nobiles q; ignobiles ſũt ſi⸗
miles quantũ ad pꝛincipiũ:qꝛ om̃s a deo creati:⁊ nudi ĩ hũc
mundũ nati·quantũ ad mediũ:qꝛ om̃s bꝛeuis vite · quãtũ ad
finem: qꝛ om̃s in cinerẽ redigendi·⁊ poſt terminũ vite:quia

oẽs ante tribunal xp̃i ſtabũt ⁊ ibi ſᷣm iuſuciã iudicabunt᷑· ad

oſtendendũ talẽ equalitatẽ tunc dicimꝰ nr· Tercio dicit nr vt

D OBRNLI. DOMNN.

nos ĩſtruat inuicem amare auxiliari: ex quo fratres ſunꝰ⸗
ſic vt vnus ꝓ alio oꝛet ⁊ damnũ alterius ſuũ reputet· ſic faa
unt germani fratres Facobi vltimo · Orate pꝛo inuiceʒ vt ſal

uemini Vnde ambꝛoſiꝰ ĩ hexameron Si pꝛo te roges tm̃: pꝛo

te ſolus rogabit · ſi autem ꝓ omnibus rogas: om̃es pꝛo te ro

gabunt. Vnde Criſoſt ſuper math̊. Pro ſe oraꝛe neceſſitas co
git. pꝛo alus autẽ caritas fraternitatis hoꝛtatur · Dulaoꝛ eſt

autem ante deũ oꝛatio nõ quã neceſſitaſ tranſmittit · ſed quã

caritas cõmendat⸗

erno
doceret nos ſpũ mũdo: a coꝛde puro orare· q; omĩa que ſunt
in celo ſunt pnra munda. Toh̃. uii · Spiritꝰ ẽ deus 1 eos qu
adoꝛant eu in

Vi es in celis⸗Querit᷑ re hoc dicit Math̊.cuʒ tamẽ vbi

qʒ eſt deus ſeòᷣm deitatẽ n terra ꝑ miſericoꝛdiã · In in⸗
p iuſtictam ẽn celo P glonã 5 Reſ põdeo pꝛimo ideo vt

ſpu Veritate adoꝛare opʒ· Vnde augꝰ. Niſi ſit

ͤ1

conſcientia pura a peccatis: a deo nõ exaudieris munda tãtũ

cubiculũ coꝛdis: ĩterenit quu exaudiet· Scdo vt celeſtia nõ
terrena docerʒ nos appetere/Fuxta conſilium apli coloè · ii ·
Que ſuꝛſum ſunt quenite nõ que ſuꝑ terrã· Lercio vt oſtẽdat
nobis locũ ad quẽ creati ⁊ redẽpti ſumus:⁊ ad quẽ omĩ die
vnam dietã facere debe mus. Vnde Fołh̊· xiii· In domo patris

mei manſiones multe ſunt⸗ Vnde apl· Non babemus hie ma

nentem ciu

ciuitatẽ ſed futurã inquirimus. Vnde au gꝰ.·xxii · li · de W

. ,. ,

ciuitate dei· OQð deus pᷣparauit diligentibus ſe: fide non capi

tur. ſpe nõ attingitur caritate nõ cõpꝛchẽdit᷑ deſideria ? vo⸗
ta tranſgreditur. acquiri poteſt. eſlimari non poteſt. Et 80
merito ad iſtã celeſtẽ patriam anhelare debemus Rugꝰ*. de ci
uitate dei li ii. O care illam vitã amplecti debuiſti: vbi ẽ vwita
ſine moꝛte · lux ſine tenebꝛiſ· iuuentus ſine ſenectute · pax ſine
diſcoꝛdia· voluntas ſine iniuria: regnum
quia no —

4 „ 5

namitrie⸗ (Mrima petitio ·

—

videtur ꝙ bec petitio ſit incõueniens · ſemꝑ em̃ eius nomen e
ſan ctum· Ergo eius ſ. anctiſicatõ hic non dẽt peti · Rñdeo Jn

ſine commutatõne

Fncuficetur nomẽ tuũ Mec eſt pꝛima petitio ĩ qus pe
timus vt nomen eius ſanciuificetur · Sed diceret quis:

.

b
peuim ⸗
Ged petin
(tum repuu
lurtaillie
bugbſis⸗
foni glet
1puunb⸗
i dehoc
wen meü
nae oci
1ccta ͦ
bon⸗ npin⸗
Ni dicedo

Alectone“

Wimt de fn
optoͤem ſil
debetbter
ſoo moꝛtil
fus: mſp

miü cöſer
lagliter tar
güͤtuu⸗Qu
Aregni cel⸗
ſcdedicen
regnerin no⸗
interdneeſ

Aäinii

ntüfſimn⸗

guit dſeð

futmeſn
Putetſtſan

muen e

mnes o deo

entreſltig.
Imrſeqd

an tmni

cordiinn
pumo ae

mingrin
dels tangt
g

⸗„

5nnunnd,tfi

taleſun
170
plicohheii

petimꝰ ip̃m ĩ ſe ſanctificari:q; ſic nullomõ s maßi poſſibile.

dei dicẽdo ſanctificet᷑ nomẽ tuũ ſcʒ in nob· in coꝛde

Sed petimꝰ ĩ nobis ſãctificari ·i· ꝙ ĩ nobis ſẽm habeat᷑ ⁊ĩ ſan
ctum reputet᷑: ⁊ tãq; ſan ctũ honoꝛet᷑ coꝛde credẽdo amãdo

Juxta illud pſaie·viii · Dñm exercituũ ipᷣm ſanctificate ĩ coꝛdi

bus vr̃is· In oꝛe ipᷣm laudãdo ⁊ p̃dicãdo · Daniel· in · Bñdictũ
nomẽ gle tue ſẽm laudabie · In oꝑe bñ viuẽdo · Sed heu iaz
a pluribꝰ xp̃ianis nomẽ dei blaſphemat᷑ potiuſ q; ſanctificet᷑
Vñ de hoc cõquerit᷑ ꝑ yſaiã ꝓpham dicẽs· Yſa· li· Tugiter no
men meũ blaſphemat᷑.· Vnð rom̃·ii Nomẽ dei ꝑ vos laſphe
mat᷑ · Moc iã põt dici multis peccatonbꝰ deũ blaſphemãtibꝰ.

1 q cõtra p̃ceptũ diuinũ nomẽ dei aſſumũt in vanũ. Sʒ qlibz

bonꝰ xpᷣianꝰ dẽt petẽ in oratẽe pᷣmo ⁊ pꝛincipaliter honoꝛẽ?
Dueniat regnũ tuũ.Hec ẽ ſecunda petitio qua iugiter
nobiſaduenire regnũ pr̃is celeſtis feruentiſſie exo pta
mus:dicẽtes· Apueniat regnũ tuũ.Et iſta ſecũda petitio hſmm

Heint · de firmaria. CQõuenienter ſequit᷑ ad pꝛimã: vt poſt ad⸗
optõem ſilioꝛũ dei petamus regnũ ipſius:qð ꝓpꝛie filiis dei

debet᷑. Et eſt ſenſus· adueniat · i· ad nos veniat regnũ tuũ ·a

nos moꝛtalitatis pondẽ p̃grauati ad illud venire non poſſu
mus: niſi x manũ ſue gr̃e ⁊ miſericoꝛie affectꝰ nr ad eiꝰ deſi
deriũ 1 cõſecutõeʒ miſericoꝛditer ſubleuet᷑· Dicamus ergo fi

ducialiter tanqᷓ; filii ꝑ eius ſ. anguinẽ regenerati· Adueniat re
gnũ tuũ. Quia ſᷣm qð nobiſ poſt honoꝛẽ dei eſt deſiderandũ:
eſt regnũ celeſte vt iluc ꝑueniamꝰ. Et hoc petimꝰ hic in ſeda

petitõe dicendo · Adueniat regnũ tuũ:iad nos 1 ĩ nos· ſez vt

regnes in nobis in pꝛeſenti · Cuxta illud luce · xvii. Regnuʒ dei

inter vos eſt · Et vt ĩ futuro tecũ regnemus. Quʒ dicturus es
electis tuis illud.Math.xxv. Venite benedicti d .

.

☛

at volun tas tua ſicut ĩ celo ⁊ in terra:Mec ẽ tercia pe ¶

titio in qua petimꝰ nobis bonũ ſpũale qð ꝑtinʒ ao me

ritũ nẽᷣm. Et ſᷣm heini/de fir maria.ec petitio recto oꝛdĩe ſe

quit᷑ ad ſcðᷣ&· Cõgruum em̃ ẽ vt cuiꝰ regnũ poſtulamꝰ: eius

voluntati in oĩibus pareamus· Sciendũ aũt ꝙ de⸗ ſpecialiter
vult a nobis tria· DPrimũ vt cõuertamur a pctĩs Gʒech.xviii.
Nunq; dvolũtatis mee ẽ moꝛs ĩpii gt dẽ · Nolo moꝛtẽ pctõꝛis.
Et iõ expectat vt miſereat᷑ nñ· Vñ aug.iĩ li.de vita xpᷣiana. Si
deus patiẽs nõ eſſet:iã genus humanũ defeciſſ. l iuſtos
de peccatoꝛibꝰ haberemus: ſi deus cõfeſtim vellet punire pec
catoꝛes· ſʒ vt ſero peccatoꝛ cõuertat᷑ ⁊ viuat patient expectat
Exemplũ de maria magdalena.petro ⁊ paulo:aſic de aliis 4
onis iã in inferno arderẽt:ſi mĩa dei eis nõ ſi ubueniſſet. 1 eis
vitã ad emendãdũ ꝓlõgaſſet· Scom qð deꝰ a nobis vult: ẽ vt
meliꝰ ꝓficiamꝰ. Vñ a ls · Mec ẽ volũtas dei ſãctificatio vrᷣa.
Quia ſpꝑ ꝓficere in meſts de mus:qꝛ nullꝰ ꝓõt ſtare in via dei
quin antecedat ł retrocedat. Moc pʒ ſm bern In via dei ſtare
reg redi eſt· Tereiũ eſt qð vult ꝙ oẽs ſ. aluamur-Aplus. Vult
om̃s ſaluos fieri. Et hãc triplicẽ voluntatẽ dei petimus hic a
no bis ipleri· qꝛ ſine ſuo munere fieri nõ põt. Vñ anſbelmus-
Nã ſicut deꝰ nõ oꝑat᷑ bonũ ĩ hoĩe:niſi hõ voluerit Sic nec hõ
põt facèé: niſi habuerit dei adiutoꝛiũ · Sicut nec ſem̃ ſine terra
nec terra ſine ſemĩe fructificat: ſic nec hõ ſine deo nec deꝰ ſine
hoĩe bonũ opat᷑ in hoĩe. Sequit᷑ ſiẽ ĩ celo ⁊ ĩ terra:Vbi ſci⸗
endũ ßm heint· de firmaria:Der celũ ĩtelligunt᷑ viri iuſli Der
terrã intelligunt᷑ peccatoꝛes: Vt ſit ſenſus. Qſicut volũtas
tua fit in bonis ⁊ auſtis hoĩbꝰ tibi fideliter obſequẽtibꝰ. Fta
etiã fiat in terra:i ipſis pctõꝛibꝰ.vt ſcʒ ad te cõuertanẽ ⁊ ti⸗
bi ſeruiant. Ergo oꝛans in bac clauſula dẽt dirigere intentoez
in deũ · optãdo oĩbus pctõꝛbus veniã ⁊ gratiã ⁊ iuſtificatõeʒ
a peccatis: vt a ip̃i voluntatẽ dei ſicut iuſti ſalubꝛiter pficè
valeant · Scdðo mõ ſm ſanctũ thomã ·. Der celum intelligunt᷑
ſancti 1 angeli in celo exiſtentes:ſed ꝑ terrã in terra viuẽtes
Vt ſit ſenſus· Sicut ĩ eiuibꝰ celiſic in ciuibus terre hoc ẽ. ſiẽ
ſancii ⁊ angeli cõfoꝛmãt volũtatẽ ſuã volũtati diuine ĩ celis
ſic faciant hoĩes ĩ terris. Sed cõtra hoc faciunt qᷓ murmurãt
contra deũ in tribulationibus· Et hoc ẽ ſignũ caren tie diuine
gratie · Sicut vas vacuum magnam reſonantiam facit: ⁊ cur
nus.non enctus cum clamoꝛe incedit: ſic et tales · Sed boni

e

chiſinin⸗
nonmende
Volitnel
rCuſauß

ſem
Peatie
Rörcrellen
nnppem
Pois panis
teron ſunr
ſennntone!
bisprichn
he de
* i
it quotidin
dannos pl
tpaliacollgt
lnima mea!
ſei Stulte
igregaſtian
ſboq nodeb⸗
petere l
tirondatiſ

eriquiin,

mndeiſalut
ſnügrt nul
biedſneor⸗
ſoctiligd,
Niſwmmg
nigzq⸗ iif
gemededin
ſenanhde
mmo nenenz
s ſine⸗

wos ltin

ictifenon,

ſtarennidme
Ammnikm

ws
ipemuhen
Dnanſberre
r Srnerhs
ſaßfſinetenn

wecde ſile
Utera Noſc⸗

epiriiuſt Rr.

ſtcut wolits
ſguinhn
Mertane1t

gee rnti

ilteroe
lbiten Rei

Untchigun

erra Pinens

5

iuinr ile
mumun

4

RR

non mea:ſed tua voluntas fiat. Vñ caſſiodoꝛ ſuꝑ illud pſalł
Volũtarie ſacrificabo tibi· Volũtarie deo ſacrificant qui ĩter

chꝛiſtiani voluntatẽ ſuã deo cõfoꝛmant. exemplo xp̃ᷣi:qᷓ dixit

anguſtias paſſionũ iugiter gratias agunt.

etspade.. e
Knem noſtrũ quotidianũ da nobis hodie· Hec eſt qrta

petitio:qua petimꝰ poſt bonũ ſpũale:bonum coꝛpale
id ẽ. neceſſaria ĩ vita pſe enti qᷣbus va leamꝰ puemire ad patriã
nam ꝑ panẽ omĩa neceſſaria ĩtelligunt᷑ · Gcc · xxix · Titiũ vite

hboĩs panis ⁊ aqua. Sciendũ aũt ꝙ neceſſaria coꝛꝑis a deo pe

tenda ſunt:qꝛ ipᷣe dat eſcam omĩ carni:Hſal Oculi oĩm in te
ſperant dñe · Modus aũt quomõ petere debeamꝰ iſta tpalia
obis pulchꝛe in iſta petitõe demonſtrat᷑· Nam hic inſmuat᷑
ꝙ a nobis debʒ tolli omĩs cibi ſuꝑfluitas deo dicit panẽ no
ſkrunrts ois cupiditas ⁊ omnis ſuꝑflua ſolicitudo· deo di
cit quotidianũ da nobis hodie · Cõtra illos qui ad annũ ĩimo
ad annos plurimos iſta petũt: ⁊ cum nimia ſolicitudine iſta
tꝑalia colligũt · vt iſte diues de quo in euangelio dicit᷑ · ꝗ dixit
Drime mea habes multa bona ĩ annos plurimos: Et rũſuʒ
eſt ei · Stulte hac nocte repetẽt diaboli ammã tuã ate:⁊ ea qᷓ
cõgregaſti cui manebunt Item dicit da· ꝑ hoc nobis inſinu
ans ꝙ nõ debes ꝑ te reciꝑe ſed a datoꝛe oĩm · id ẽ·a deo humi

liter petere · lle em̃ ꝑ ſe recipit qui iniuſte lucrat᷑ q; hoc deꝰ

ſibi non dat: ſed ꝑ ſe recipit · Quomõ ergo orãt vſurari fures
ceteri qui iniuſte lucrant᷑:qui dicunt da · cum ipſi ꝑ ſe con
tra deũ ⁊ ſalutẽ ꝓpꝛiam talia recipiunt · Itẽ dicit nobis ꝑ hoc
iſinuãs vt nullꝰ ſibi tꝑalia apppꝛiet· Oriſoſt. Oĩa que dat no
bis deꝰ ſiue oꝛantibꝰ ſiue militantibus:nõ ſolum nobis dat:
ſed etiã aliis dat ꝑ nos · vt cũ de eo aceepimꝰ a deo petẽtibus
ꝑtẽ faciamꝰ· Vnde etiã augꝰ.ð vᷣbis dñi ſermõe · xli· De meo
vtiqʒ qᷓro ait xpᷣs· da mihbi ⁊ reddã tibi.Mabuiſti me largitoꝛẽ
fac me debitoꝛẽ · Pauca mihi das:plura vtiqʒ tibi reddã. Ter
rena mihi das celeſtia vtiqʒ reddã· Tꝑalia daſ ⁊ et᷑n a reſtituã

jmo memetipm etiã tibi reſutuã. Secũdo in hac petitõe noĩe
paĩs ſpũalẽ panẽ petimꝰ.i.ſacramẽtũ euchariſtie· qð ẽ robur

“”
.

anĩe 1 medicina ip̃am muniẽs cibans cõfoꝛtãſ. in via ꝑpñtis

vite cõtra oẽs ſpũales defectꝰ. Vñ Iohᷣ· vi · xp̃s ait.Ego ſũ pa
nis viuus qui ð celo deſcẽdi·ſiqs mãducauerit ex hoc pane vi
uet ineternũ⸗· Vñ thomas de aquino. Danis qͥ hic petit᷑ de? ẽ

qᷣ eſt cibꝰ angeloꝛũrefectio beatoꝛũ · qᷓ celo datur ⁊ in terra
comedit . Quo ſce qͥs vſus fuerit: moꝛtẽ ĩeternuũ nõ guſtabit

Vñ etiã Cipꝛianꝰ. Banis vite xpᷣs 6. pũc aũt dari nobis quoti

die poſtulamꝰ: ne qᷣ in xpᷣo ſ umꝰ: euchariſuã quotidie acci:-

pimus: ĩpediente aliquo graui delicto d a celeſti pane ꝓ=;i

bemur: a rpᷣi cope ſeꝑemur· uinta petitio⸗·

ceremus dimitte nobis pctã nra. Nam ĩ pꝛimo petimꝰ dimit
ti nobis tam culpã q; penam: quã tenemur exoluere ꝓ pctõ ·

Oð nõ fieret in ſedo · ſcʒ dicendo petã · qꝛ peccatũ quãdoq; di

mittit᷑ quantũ ad culpã: tñ remanet reatus quãtũ ad penã

ter addit᷑ · qꝛ alias non fieret remiſſio Fecerden ſievt dare in

euãgelio patʒz vbi xpũs dicit · Cum ſtabitis ad oꝛandũ dimit⸗
tite ſi quid hẽtis aduſus aliquẽ: vt pater veſter celeſtis dimit
tat vobis pctã veſtra· Vnð bern Si vis vt tibi peccata dimit
tant᷑ oĩs rancoꝛ ⁊ indignatio a coꝛde tuo euellat · Sciendũ ꝙ

ßm beint · de firmaria In leſiõe qua qs ledit᷑ ab aliquo ẽ duo

cõſiderare. videlicet ipſaʒ culpã qᷓ ex leſione ĩcurrit᷑: ⁊ illã ſolꝰ
8D cõcipit contra illũ qui

deus remittit. Gt etiaʒ rancoꝛẽ quẽ ꝗᷓ
ipſ u leſit. ⁊ illũ tenemur dimittere: ſi velimus nobis a deo di

mitti · Quia alias qs peteret cõtra ſeipſũ ſeʒ Der⸗ ſibi ñ igno

Diprianus dicit ·

ſceret· ſicut ipſe aliis nõ vult ignoſce· Vnde

Nulla ẽ tibi excuſatio in die iudicii cũ ſᷣm tuaʒ ꝓpꝛiam ſniam

