De tercis articulo-
Vi conceptus eſt de ſpirituſancto natꝰ ex maria virgi⸗

ri poteſt· eſtimari non poteſt ·

Hi terris viſus ẽ: ⁊ cũ hoĩbus cõuerſatꝰ ẽ· ¶ Quenit᷑ qũo incarna
tio xp̃ facta ſit g Bñdetur· ꝙ poſtq; angelꝰ Cabꝛiel fuit mii/
ſus ad vᷣginẽ mariã. vt habet᷑ luẽ.i· Et maria eredidit 1 cõſen

ſit: tũe ſpuũſſanctus ſuꝑuenit ĩ eã a eam ſanctificauit ⁊ fecũda

nit 1Hfoꝛmauit in ĩſtãti de puriſſio ſanguĩe vᷣgĩs marie· vl vt
alii dicũt de puriſſis humonbꝰ eiꝰ coꝛpꝰ xp̃i:⁊ in eodẽ ĩſtãtii
quo foꝛmatũ ẽ coꝛpꝰ:creata ẽ ⁊ ala ex nihilo⸗⁊ ĩ eodẽ ĩſtãti cõ
iũctaẽ copi oꝛgaĩʒato· Et illa duo coꝛpꝰ ⁊ aĩa ſij mox fuerũt

deitati vnita ĩ dei fulii ꝑſona · Etẽ ſciẽdũ ſm hein.ð fir · ꝙ tota

JneMunc articulũ pomit Tacobus maio: frater iohᷣ·qui
fuerunt filii ʒebedei. IEn quo articło ponit duas diſtinctas ve⸗
ritates.· Drimã de xp̃ᷣi cõceptõe · cũ dicit· Qui conceptuſ eſt de
ſpirituſancto. Secũdã de eius bñdicta natiuitate· cuʒ ſubdit ·
natus ex maria virgine· Vbi ſciendũ eſt ꝙ nõ ſolũ neceſſariũ
eſt xpᷣiano credẽ filiũ dei: ſed etiã neceſſariũ ẽ credere eiꝰ icar
natoõnem ꝑ quã nobis viſibi' appuit · Baruth· ii· Doſt hee in

les⸗

tiudil⸗
d tri ſur
tmnup
Urin lon
ſerepote
operoneft
lerurobo⸗
pint nen
geſomat
Menmiper
ct Cbi
loninmem
ſispoimn
ſummund
ſoputoh
lca in vt
ptiſtachere
natoem len
ſatus ſedet

denptons
nbolung

ſtuiſancto

.“ ponninatop

ſt ve miſen
Cndia atuib

elleitem

Urcpeles

ſnſto

operniſtir
diatberg
font tlen
Pucllig,
tae gemmp
gereren

.

neiſihi

nglhex

8 ains Di
Gistln
riibznt
iüdntſeob
erandes
dabodu
inos hſr
eſas ironm
ſernas is
deſdannüne
beurſteſn
de mnn

tnngteurdn

Greot i
oancl.

ammuvug

ſrtaichi

jdiſanchore

eepeuſitn

eng ſu
iterchni
ourai
. . her n
gi⸗ ncun⸗
didit e
zunt ſein
mane⸗ ¹
code ſi
mor ſvon

D SMBOLO

trinitas illam incarnatiõeʒ operata eſt:quia opera trinitatis
ad extra ſunt indiuiſa.nam ibi fuit potentia patris:que ſta-
tim coꝛpꝰ foꝛmauit ⁊ animã creauit· ⁊ illa duo diuinitati vni⸗
uit: in lo momẽto cuʒ dixit · Ccce ancilla dñi hoc non potuit
facere potentia alicuius creature:quia omĩs creatura in ſua
oꝑatione requirit tꝑs.ſicut firmamentũ requirit dieʒ vt mo
ueatur ab oꝛiente in occidentẽ. luna ad cõplemẽtũ ſui curſus
requirit menſem · ſol integrũ annum.homo in determin ato
tꝑe foꝛmat᷑ in vtero matris.In conceptõe aũt xpᷣi operata ẽ
potentia patris:qꝛ in inſtanti conceptõis completa fuit· teʒ
oꝑata eſt ibi ſapiẽtia fᷣii:qꝛ ibi coꝛpus ſuũ optime diſpoſuit
omĩa membꝛa decenter omauit. Pſal. Specioſus foꝛma pꝛe
filiis hoĩm · tẽ operata eſt gratia ſpũſſancti:qui conceptõeʒ
illam mundã ab omni pctõ reddidit· Oð non eſt factum ĩ ali
quo ꝓuro hoĩe / Licet em̃ aliqui nati ſunt ſine peccato ⁊ ſancui
ficati in vtero matris· Sicut beata virgo maria. Tohãnes ba⸗
ptiſta. Teremias tamẽ ĩ peccato oꝛiginali ſunt cõcepti: ⁊? pim
ratõem ſemmnalẽ deſcenderunt ab adã· Chꝛiſtus aũt nõ ſolũ
natus ſed etiã conceptus fuit ſine ßecc e Kug*. Solius re⸗
demptoꝛis eſt eẽ ſine peccatoHMec heinricꝰ de firmaria ſuper
ſimbolum Queriẽ quare cõceptio xpᷣi potius attribuitur ſpi

rituiſancto 7g Rñdeo ſeòm heinricũ de firmaria· ꝙ itentio de

no minat operatõeʒꝭ· Cnſtus aũt hac intentõe carnem aſſum
pſit vt miſeris ⁊ afflicis ſubueniret· Et qꝛ bonitas ⁊ miſeri

coꝛdia attribuit᷑ ſpũiſancto: ideo de ſpũſancto conceptus eſt·
hec ille· Item dicit᷑ de ſpũſancto conceptus vt ꝑ hoc excludãa

tur coꝛꝑales admixti ones. Vnde canit᷑ · Non ex virili ſemine
ſed miltico ſpiramine · Ctem ſe cenou ge quäuis eore trinitas
operata ſit incarnatõem: ſolus tamẽ filius eſt incarnatus· ot

dicit beatus Augꝰ. in libꝛo de fide ad petrum. Et beatꝰ augꝰ.

ponit tale exemplum. Si tres puelle tenerẽt vnam tunicã: 1
illam vna ex illis indueret᷑: tunc illa induitio fieret a tribus

puellis· ⁊ vna illarũ eam ſola indueret᷑ Et alius doctoꝛ ponit

tale exemplum. Si tres· ſcʒ petrus iohannes· andꝛeas ſimul
agerent rubꝛicando andꝛeam. rubꝛicatio andꝛee fieret ab his

Z

pe S1 IBOLO. 5OSTIO.

R tribus ſimul.attamen ſolus andꝛeas rubꝛicaret᷑ · Sequitur
Natus ex maria vigine . Virgo maria virgo cõcepit · virgo pe

perit · ⁊ poſt partum virgo permanſit · Queritur quare xpus

natus ſit de virgine ⸗ Reſpondeo ſe com heinricũ de firmaria ·
Triplex eſt ſtatꝰ humane nature Coniugalis· vidualis vir⸗
ginalis pꝛrimus bonus ſecundus melioꝛ Tercius optimus·
Quidquid autẽ eſt optimũ deo attribuitur:ideo conueniens
fuit vt de virgine naſceretur· Et in hoc etiã oſtendit chꝛiſtus

eycellentiã ſtatus virginitatis · Jug⸗

*

partus omniũ ſanctaꝛum virginũ eſt decus. Secundo ſcom

alium doctoꝛem. Sicut per euam virginem facta eſt perditio

ſic econuerſo ariam virginẽ debuit fieri repatio- Vnde ca
nitur.· Paradili poꝛta per euaʒ cunctis clauſa eſt. 1 per mantã
virginem iterum patefacta eſt igitur 17. Tercio vt venitas p

phetie adimpleretur. Yſaie · vn · Lcce virgo cõcipiet 1 pariet
filium . Sciendum etiam ꝙ circa hunc articulum Origenes er

rauit qui dixit ꝙ chꝛiſtus ad hoc natus eſt: ⁊ ad hoc venit vt

di · hoc eſt autem contra dictũ xpᷣi .Mathᷣ·xxv· Cte maledicti in
ignem eternũ qui paratus eſt diabolo angeliſ eiꝰ d remo
uendum bunc errorem patres ſancii addiderunt in ſimbolo
quod canitur in miſſa:Qui pꝛopter nos homines 2 ꝓpter no
R(MDe quarto articulo-

4

non ſolum ſaluaret bomĩes: ſed etiam demones in fine mun

2.

gatus andꝛeas- Qui quidẽ articulus neceſſarius eſt ad ſalu⸗

tem-Nam ſicut debemus credere incarnatõem fulii: it a neceſ

ſarium eſt credere paſſionẽ ⁊ moꝛteʒ eius · Quia ſeom grego.

Nihil nobis naſci pꝛofuit: niſi redemi pꝛofuiſſet ẽn quo qui

dem articulo beatus andꝛeas deſcribit quattuoꝛ creditas ve⸗

ritates. Prima eſt de xp̃i paſſione:pꝛout chꝛſtus antequam

fuit crueifixus paſſus eſtſcʒ flagellatus illuſus conſputus
alapis ceſus velatus fade collophiʒatus 2 ſpinis coꝛonatus

* 1.

Et hoc notatur cum dicit᷑ paſſus ſub pontio piulato· Secũda ẽ

Xſſus ſub pontio pylato: crucifirus moꝛtuus ſepul
tus· Iſtum articulum m heinricuʒ de firmaria· poſuit

es

de Oniſi c
tuatqun
muruntalit
Ebora nond
endumant
Mflius ſan
ntturure
ſechuuſtü ac
uaplant
amima man
ſched norte
rerdoti1
MCuzreft
Ulterunt 17
voſtrarſaln
herllieng
RpocaiD
ne ſuo honi.
inimictellemt
fiuſtis Dadl
nnopliton
Söpnermin
lnoſe patens
niniin n
ſtüconpti
plitsSin

icgihestil

nactmti nd
ſinadebe⸗

nſuntnn ĩ̃
t man

lUm Dyeſür⸗

auonn ſenr
Pophiiaent

Autur
Goe
öus
mana.
ger
imus.

iens

nuſtus
ncms
ſon
erdito
ſde cl
mani
etisp
Pnet
genezet
pent t
ſnefmn
Nedcn
dreono
ſenbolo

Ppeer 0

1ſepul
poluit
d (Aun
1 necel

grego⸗

qroe
Ditis ve
ncrqpan
oſpuens
rooniti⸗
Srig

DG SMEOLO.. 50STIO. xN.

de chꝛiſli crucifixione · Tercia de chꝛiſti moꝛte· Quarta ð ſepul M

tura· Et quidẽ ille venit ates ſunt diſtincte· Probatur:q; hboꝛa
matutinali fuit paſſus vſqʒ ad terciã. hoꝛa ſexta crucitxus·
et hoꝛa nona moꝛtuus· a hoꝛa veſpertina ſepultꝰ Ttem aduer L

tendum circa paſſionẽ chꝛiſti.pꝛimo quis patit᷑g Reſpondeo

dei flius ſumme bonus. Secũdo quid ⁊ qualia patit᷑ · Rñůdeoo

patitur in rebus exterioꝛibꝰ ſpoliatõem· q; nudus pependit

nec hauſtũ aque habuit · In coꝛpoꝛe amariſſimã afflictönem ·

Quia a planta pedis vſq; ad verticem nõ fuit in eo ſamtas·
In anima maximã triſticiã· Vn de dixit· Triſtis eſt anima mea

vſq; ad moꝛtẽ · Tercio a quibus patitur· Rñ deo a pꝛin cipibuſ
ſacerdotũ 1 miniſtris popularibꝰ 1 a iundeis 1 a getumus.
Pſal.Quare fremuerũt gentes:⁊ populi meditati ſüt inania
Kſtiterunt ꝛc. Quarto quare patit᷑. Reſpondeo· ꝓpter petã
noſtra ⁊ ſalutẽ noſtram· Yſaie. lin · Propter ſ celuſ popli mei
ꝑcuſſi euʒ · Quinto quid coegit eũ · Reſpõdeo:maxima caritas

pocali· Dilent nos a lauit nos a peccatis noſtris ĩ ſangui
ne ſuo. Rom̃.v· Cõmendat deꝰ ſuã caritatẽ in nobis:qm̃ cuzʒ
inimici eſſemus xpᷣs pꝛo nobis paſſus eſt ⁊ moꝛtuuſ iuſtus ꝓ
iniuſtis Daſſus ſub põtio pilato .Notãdũ xp̃s paſſꝰ 5. ſib
vno pilato: nẽ ãt ĩ mbꝛis ſuis patit᷑ a mitis pilatis. Iat· xxv.·

Osð vm ex minis meis feciſtiſ milu fecſtiſ · Et iõ cariſſime ſi in

iurioſe pateris a iudice iniquo noli murmurare· Sʒz memẽto
dum ißm yp̃m paſſũ ſub põtio pilato · ctẽ ſi ſubditꝰ es ⁊ hẽg
p̃latũ coꝛruptũ p̃mentẽ te cõtra iu ſticã: ſis patiens · qꝛ ipᷣe ẽ
tuꝰ pilatꝰ. Si mulier es 2 hẽs virũ furioſũ te ꝑcutientẽ ſis pa
tiẽs· q; ip̃e ẽ tuꝰ pilatꝰ. Si ſuꝰ es ⁊ hẽs dũm ĩpiũ ⁊ erudelẽ te
moleſtantẽ nõ mireris·qꝛ ip̃e ẽ tuꝰ pilatꝰ: ⁊ ſie ð aliis Et oẽs
iſti p̃dicti debẽt eẽ patiẽtes · quia ꝓ his tribulatõibus habitu
ri ſunt magnũ pꝛemiũ ĩ celo. Math· v · Beati eſtis cũ maledixe
rint vobieftomes 1 ꝑſeeuti vos fuerint ⁊ dixerint omne ma
lum aduerſũ vos mentientes ꝓpter me. Cuadete exultate
quoniam merces veſtra copioſa ẽ in celis. Ttẽ ſciendũ ꝙ pon
tius ẽ cognomen ab inſula ponti nominatum: ſed pilatus ẽ
pꝛopꝛiũ·⁊ erat gentilis indignus pane Quia ſcᷣm auguſt ·

NNXEH. De SIMBOLDO z50STOLO Aos

Deccatoꝛ nõ eſt dignꝰ pane quo veſcit᷑. quo malo homine
xpᷣs ad moꝛtẽ ſẽtentiatꝰ et iudicatꝰ eſt· Ttẽ ſciẽdũ ꝙ vincẽtiuſ

in ſpeculo hiſtoriali dicit · & pilatꝰ accuſatꝰ eſt ĩ mulcais a ui

tellio pꝛeſide ſirie· Et pꝛimo de moꝛte oĩm innocentum quos

occiderat· ⁊ ꝙ imagines gentilium ponebat in tẽꝑlo · Tteʒ ꝙ;

pecuniam poſitã in coꝛbonã redigebat in ſuos vſus·inde fa-
ciens aqueductũ in domũ ſuam· No his miſſus eſt in exiliuʒ
et ibi in mltas incidens calamitates ſe pꝛopria manu intere

¶ De quinto aruiculo.

. ,

Eſcendit ad inferna t᷑ ſtum quintuʒ articulum ſcribit

queritur quo temꝑe vel qua hoꝛa xp̃us ad inferna deſcendit

Reſpõdeo ſcòm ſanctũ Tho.ꝙ ſtatim quãdo anĩa xp̃i fuit a
coꝛpe ſeꝑata: tunc aĩa xpᷣi deitate vnita deſcẽdit ad limbũ pa
trũ ⁊ manſit ibi ab hoꝛa moꝛtis xp̃i que fuit hoꝛa ſexte ferie
nona. vſqʒ ad hoꝛam reſurꝛectõnis· et hoc fuit tempus:xl.ho
rarũ. Quia diluculo diei dominice ſurrexit in eadẽ hoꝛa r̃ſur⸗
rectõnis eduxit eos de limbo · Item ſciendũ ꝙ aĩa xpᷣi ſeꝑata
fuit a coꝛꝑe · ſed deitas manſit cum aĩa ad ĩferna deſcendente
et etiã cum coꝛꝑe in ſepulcro iacente· Iłtem ſciendum ꝙ ante
chriſti paſſionem fuerunt quattuoꝛ receptacula animarum

Drimus locus fuit infernus damnatorum: in quo eſt pena

ſenſus et vena vainni weſt carentia viſionis dei · Ac etiaz ibi

ſunt tenebꝛe exterioꝛes et interioꝛes · id eſt· carentia gratie:
et carentia glorie · Ad hunc locuʒ chriſtus non deſcendit. nec

ab illo aliquem liberauit· Ratio quia chriſti paſſio nulli pro:
deſt niſi ſit eius membꝛum vel fiat per conuerſionem Sed il
li in inferno non fuerunt membꝛa chriſui nec poterant fieri.
quia fuerũt extra ſtatum merendi ·quia nec in illo loco eſt re

demptio. nec pꝛo eis eſt oꝛandum · Vnde btũs RuguſtinuꝰSi

ſcirem patrem meum in inferno non plus oꝛarem pꝛo eo q
20 diabolo· Secundus locus eſt limbus pueroꝛum · id eſt · il⸗
oꝛum infantium in peccato originali decedentium. qui lim
bus eſt ſuper infernum 1 ibi ẽ pena dãni · i:caꝛẽtia viſionis di
uine · et nõ pena ſẽſus ·i·ſeſibilis pena nõ eſt ibi · Et ſunt ibi

☛n

beatꝰ philippus apoſtolꝰ. Qirca quem artitulũ primo

Velnitiieſ

kenebeertene
ſie⸗ um
liſen bben
pireg gine
* neg
rnaus me
etn neutr
müneſtſupl
gtenpusdere
ſenorsquuag
ſie lloum qun
Püturrſhze
t in purge

cü patrü

gat ſuffia

mnſu rpi lber

buittpzlem
Irgatonieſttr
ls quules mn
munt apurge

6. Pedſolum
nmrernt/ t

lurus locuset
ſuttpena dan
nuſenſus⸗ Ere
ecnia omnes
lendt etfregt
italoiubemg
de ſen de der
lit gulbet n

torbusrolig

tüchod
Lenin chnſens

ogenmnh⸗

bonne
ncidil
16, u
nnquos
ke
indelr
jenliu;
ere.

ſorbt
üprino
fcendit
fuit
rhü pa
ne ſene
i

ouſut⸗

„½.

numarun
pen
eti bi
grate:
ndit ner
llipro⸗
t fen.

Ccoeſtne

ſtinti
poo oc

n gulen
viſono
ſutd

D S3B0LO

ſcpren SD
wee
Inqante

tenebꝛe exterioꝛeſ et interioꝛeſ. id eſt. carentia gratie et glo-⸗ M

rie. Ad illum locum chriſtus etiam non deſcendit nec ab eo

aliquem libeꝛauit · Ratio huius: qꝛ illi paruuli non fuerunt

capaces gratie chriſti. nec ſatiſ factio chꝛiſti poterat illis
uffragari neq; ad eos extendi. Quia ad illos ſolum extendi
tur qui eius membꝛa efficũtur ꝑ fidẽ vel aliquod fidei ſacra
mẽtũ . Sʒ neutrũ illi poterant habere· Tercius locꝰeſt purga
toriũ:⁊ eſt ſuꝑ limbũ pueroꝛũ · et ibi eſt pena dãni et kenſt us

a2 tempus determinatũ et finitũ · Et ſunt ibi tantũ tenebꝛe

exterioꝛes quia gr̃am habent·bi eſt ignis coꝛpoꝛalis in quo
anĩe illoꝛum qui in hac vita penitẽtiã ſuã nõ impleuerunt af
fligũtur vſʒ ad ſatiſ factõem condignaʒ. Querit᷑ vtrũ illi qui
fuerũt in purgatorio liberati ſint quando yp̃s deſcendit ad
limbũ patrũ ꝓ Beſpõdeo ꝙ nõ:ſed ſolũ illi qui tunc fuerunt
purgati ſufficiẽter. Vel meruerũt hoc ꝙ illo tꝑe ſcilicet in de
ſcenſu xpᷣi liberari debuiſſent. Ratio eſt quia paſſio xp̃ᷣi non
habuit tꝑalem virtutẽ et trãſitoriã ſed ſempiternã. Sed pena
purgatorii eſt tranſitoria ⁊ tempoꝛalis · et ideo qui fuerunt
tales quales nunc ſunt qui in purgatorio detinentur: non
fuerunt a purgatorio liberati per deſcenſum chriſti ad infe
ros. Sed ſolum illi qui tunc purgati fuerunt · vel alias hoc
meruerunt/ ꝙ tempoꝛe deſcenſus Ohriſti liberari deberent
Quartus locus et ſupꝛemus eſt limbus ſanctorum patrum·
vbi fuit pena damni id eſt carentia viſionis diuine· et non
pena ſenſus · Et erant ibi pene exterioꝛes ſed non interio.
res · quia omnes iſti in gratia fuerunt · Et ad iſtum chꝛſtus
deſcendit et fregit:et ſanctos patres inde eduxit · ¶ Ex iſt o
articulo habemus duo documenta· Primum ꝙ debemus ba

bere ſpem de deo⸗ quia ſi illos qui fuerunt in limbo viſi

tauit · quilibet noſtrum poteſt confidere ꝙ nos in tribula⸗
tionibus noſtris non derelinquat · Halmiſta· Cum ipᷣo ſum
in tri bulatione:eripiam eum er glon ficabo eum. Secundum.
documẽtũ eſt ꝙ debemus aĩabꝰ ꝓximoꝛũ nrõꝛũ ſubuenire ·

Si enim chriſtus deſcendit ad inferos vt ſuos liberaret ;

Et nos exemplo chriſti debemus ſubuenire aĩabꝰ ꝑ ſuffragia

Vnde ipſi clamant ad nos · Tob · xix· Meſeremini mei miſere⸗
mini mei ſaltem vos amici ma =
De ſexto articulo.

dixit Thome· Enfer digitum tuũ huc ⁊ vide manus meas et
affer manũ tuam ⁊ mitte in latus meum ⁊ noli eſſe incredu⸗
lus ſed fidelis· Vnde ſanctus thomas iniii ꝑte · ꝗ· liiii · ar. iii .·

dicit · ꝙ ſanctus thomas apoſtolus nõ ſolum vidit vulnera

chꝛiſti: ſed etiam tetigit. tem notandũ ſm heinricũ de firma
ria· Sicut neceſſariũ eſt nobis credere ꝙ xpᷣus moꝛtuus fuit:

ita neceſſariũ eſt nobis credere ꝙ reſurrexerit · quia hoc valʒ
ad ſubleuatõem ſpei noſtre·quia membꝛis datur ſpesa conſi

deratione capitis · Quia ſi xpũs reſurrexit ⁊ nos reſurgemus
Surrexerat aũt reſurrectõne perfecta que eſt ad vitam im:⸗
moꝛtalem. Roma.vi: Criſtus reſurgens ex moꝛtuis iam non
moꝛitur ic. M

(De ſeptimo articuo.
Scendit ad celos ſedet ad dexteram dei patris omĩpo
tentis· Munc articulum poſuit beatus Bartholomeus
ceſſariũ eſt credere ꝙ xpũs quadꝛageſima die celos aſcẽ

dit · Quia ſicut credimus paſſionẽ ⁊ reſurrectionẽ ſic ⁊ aſcen

G

ſionem · quia paſſio accendit nos ad caritatẽ· reſurrectio eri
git ad fidem· aſcenſio eleuat ad ſpem · Ybi cõſiderandũ eſt in
iſto articulo magnitudo virtutis dei · quia aſcẽdit ĩ foꝛma bu
mana cum coꝛpoꝛe ⁊ anima: ⁊ cum vtraq; natura diuina et
hbumana. ſcilicʒ de monte oliueti qui diſtat a hieruſalem per
mille paſſus ⁊ p̃ſentibꝰ apoſtolis ⁊ cũ beatiſſima virgĩe ma
ria: ⁊ aliis mulieribus que ſecute eũ fuerũt a galilea· Et cum
lxxii · diſcipulis. Et veriſimile eſt ꝙ nõ ſolum iam dictii pꝛeſen
tes fuerũt in monte o liueti ſed ꝙ etiã multi alii diſcipuli xp̃i
occulti ꝓpter metũ iudeoꝛũ · vt NRicodemus Camaliel Toſeph
ab aramathia: conſimiles venerunt cum pꝛoceſſione cum

AESͤrcia die reſurrexit a moꝛtuis· Hunc ſextum articuluʒ
deſcripſit ſanctus thomas apoſtolus ⁊ conuenienter
ſcripſit iſtum articulumquia in eo pꝛius dubita uerat: i de
eo plene certificatus fuit. Sicut habet᷑ fohã·xx. Vbi chꝛiſtus

mpoſtols⸗

dſim uum
factopean
ſponzpid
ſt videret,
anſenn
tone neci
ſentes⸗Hin
berate fuen
lriarchari
loꝛumiuſt⸗
Ciſeirſh⸗
ſenderun⸗
ſgnere
ntate de
det ed dejt
dertrideiea
diuinitatis
denaſceni

uguſt De

telſigitur

udict / e
indtunisp
giſuntpe
mrofmhun

detenampe

indisTran
Emtumdett.

etiam ſontr

ſocus tii

Geenſtons

n

4

hnind ſee

rrun mln

1conuefiete
DRauerztn .

PWhiguſte
nannsmens g
olieſeinnge.
inidtt leoan
mnicüdeſrnn
8odnsf
tqnn hoeh h

urſpestoot

os eſurgenn

1 bitm i

tuis un ot

perns oni

Brtholorei
1die eoo

oneſe ſn

feſurneho en
drmoi eſti
Prikonnahr
Ura diummte

eruſclene

morgeenn

lles rtaan

ndaipet
diſcpli
muic kol
Aorean

—

—

D SMBOLO. 508T0.

xXN.

apoſtolis. aut alio modo ad montẽ oliueti vt viderẽt chꝛiſtiu
dñm ſuum aſcendere in celũ. Dicit em magiſter hiſtoꝛiarũ.
facto pꝛandio in die aſcenſionis congregauerũt ſe in monte

ſpon xp̃i diſ⸗ cipuli: 1 exierũt cum ꝓceſſione ĩ montem olueti

vt viderẽt xpᷣm aſcendere/cũ potentia magna Ttẽ ſciendũ ꝙ;

xpᷣ̃s aſcendit gaudẽter · jm ulud Pſal Aſcendit deus ĩ iubila
tione· nec ipſe ſolus gaudebat: ſz ⁊ ipſi omnes qui fuerũt pꝛe
ſentes Similiter nnen 1om̃es anime que ab eo de limbo li

berate fuerunt. videlicʒ · ſanctoꝛum patrũ pꝛophetarum pa⸗

triarcharũ ſanctoꝛum innocentũ ſancti toh;iâs baptiſtte: 1 il
loꝛum iuſtoꝛũ qui fuerunt moꝛtui: vel purgati a reſurrectõe

chꝛiſti rſqʒ ad aſcenſionem eius· hee anĩe ſingule cum chꝛiſto

aſcenderunt 1 fuerunt in maxima iubilatõne · Et hoe voluit
ſignare Dſal dicẽs·. ſcendens in altum captiu

8 K.ce ã duxit capti
unatẽ · id eſt. illos qui fuerunt captiui in limbo inferni . (Se

det ad dexteraz dei ˖ Vbi ſcienduz ꝙ chꝛiſtus dicitur ſederẽ ad
dextrã dei ommpotentis · quia ſimul habet cũ patre gloꝛam
diuinit atis beatitudinẽ a iudidariaʒ poteſtatẽ· Quia bm koß.
damaſcenũ · Der dexterã intelligit᷑ gloꝛia diuimtatis Sed bm

auguſt⸗ Der dexterã beatitudo patris 1 iudiciaria poteſtas in
telligitur · Nam ſᷣm naturã diuinam xpus cu patre habet oĩa

pꝛedicta equaliter in eadẽ maieſtate. quia nullus gradus eſt

mnin diunnis pſe onis· videlicet · ꝙ vna perſona eſſet dignioꝛ alia ·
quia ſunt ꝑ oĩa equales ⁊ oĩno eque pfecte atq; digne · pus

vero hm humanam naturam: ⁊ ſm ꝙ; homo:dicitur ſedere ad

rnitum deitati: non ſolum omnem creaturam coꝛpalem: ſed
etiam ſpiritualẽ pꝛeter anĩam ſuam· Tdeo merito debetur ei
locus altiſſimus nobiliſſimꝰ · tdeo dicit gregonꝰ. in omel·

aſcenſionis· qui fecit omnia ſuper omia virtute ſua ferebat᷑ ·

= (Deoctauo articnllov
Noe venturus eſt iudicare viuos et moꝛtuos Tſtũ arti

2*

culum ſcribit beatus Matheus merito Quia quilibʒ

dexteram patris · id ẽ· ĩ potioꝛibus bonis pꝛe om mibus aliis
ſanctis· Tranſcendit em̃ coꝛpus chꝛiſii fua dignitate pꝛout ẽ

edere futurũ iudiciuʒ · quia eſt articub

—

7 53s

pa sABOOO zROSTGO O.

5

0

aere in loco eminẽti vt ab oĩbuſ poſſit uideri· Et circa eũ cꝛüt

5

ſacti circũquaq;. ꝛ mali erũt in terꝛa undiq; circa locum iudi
ci. Secũdo querit᷑ cũ quibꝰ xpᷣs veniet ad locũ iudicii uel aa

iudiciũ? Reſpõdet᷑ ꝙ cũ angelis et ſãctis ſuis qui tũc erut in

celo· Vnde Math·xxv· Cũ venerit filius hoĩſ in maieſtate ſua

7

et om̃s angeli eiꝰ cũ eo· Tercio querit an fiet eitatio⸗ Beſpon
der̃ ꝙ ſic⸗· et bee fiet ꝑ uocẽ tube que in apuẽtu iudicis ab omi
b audict Coh v. Venit hoꝛa in qua oms qui in monunſiis
ſũt audiẽt uocẽ filii dei Et dicit magilter. ün · ſetentiarũ dil ·
xliii. Q uox iſta erit xp̃i uel alicuiꝰ angeli vel pluriũ angelo⸗

rũ que ab oĩbus audiet᷑· et pᷣtute eiꝰ moꝛtui de monumentis

excitabũtur · Hrit em̃ ſi

vox illa dict᷑ tuba ꝓpter hoc ꝙ erit valde apta. Et dicitur no
uiſſimaqꝛ poſt illam nõ erit alia Vnve apls·i· Chou xx · QCa
net eĩ tuba et moꝛtui r̃ſurgẽt ĩ coꝛrupti · Quã hoꝛribiliter aut

4

bec tuba ſonat Hieronimꝰ ĩnuit cũ dicit/Qũ doꝛmiero ſuͦ ui⸗
gilo ſi aliquid fecero ſemper illa vox nouiſſime tube ſonat
in auribus meig: Zurgite moꝛtui ⁊ uemte ad iudicum . MHec

vox vt dicit Criſo. audiet᷑ in celo. Et tunc uidebũt filiũ boĩs
vt ait lucas: veniẽtem in nubibus celi. Nluc neniet iohannes

petrus cum omnibus apoſtolis et euan geliſtis : Stephanꝰ

.

cum omnibus qui ſuum innocentem ſanguinem fuderunt

*

ribus Katherina cum omnibus virginibus · Glizabeth cum
omnibus uiduis· Inna cum omnibus comugatis · Regina

celi cum omnibus ſacerdotibus religie
tem in eius obſequio permanſerunt · Item vox buius tube
audietur in inferno · vt ait Criſoſtomus · Et tunc Ludcifer

,

ſathanas · aſmodcus· beelʒebub renient cum omni exercetu .

Uirca quem articulum queritur primo de loco iudi
ciig Reſpondetur ꝙ locꝰ extremi iudicii eſt vallis ioſaphat.
Vnde iobel iii. Adducã om̃s gentes in vallem ioſaphat · vbi
diſceptabo cũ eis · nõ tamẽ putandũ eſt ꝙ xp̃ ad ualle; de
ſcẽdatet q om̃s iudicãdos vallis illa recipiat. Sed xp̃s eriti

gnü ualde euidẽs et manifeſtũ . Et iðo

8 1 religioſis qui vſqʒ ad mor

.
coun
giettenſch

rurmcorpor.
Pnunmfrare

gnienostn
cchbuolame
(monnbus
unterane
Hundten

tenn ſcend

felnmmayun
coren e⸗
Erdorminus
Nlgtatoon
tonesvnuul
1at pt necn,

funt cius iu

Hgttztor
Vbig. Ma
tifuerint

ſegeſſimung

Mgleet ſe⸗
Ptet anret

rin oorp

gunon
ſiglorodo

ſufllerfi
Gkalfen
deſuckr

uii

10.

delooinn

Ninbr t
inen
drpgat

Urieügtit

ACummine
d e de

. 1

nmeſtneſet

ozthnn

distd.
innoeins
tenimi.
lnüngo

monunetes
ü ltdo

dictur to

nhier

meroſän⸗
vtubeſomt

haun K
flii ko

ierpemns

lmncocel

Nebe
zenban.
n fuderun

ubcoſſch

be an

s. Neynt

Gn

rhuus
uelun⸗

itücaitn

ſtatu virgimtatis · et ſic de alii 8.

((De articulo nono.

D SBABOLOO zOSTOLC

oriente vſqʒ ad occidentem.et reſurgent omnes pariter quo

rum coꝛpoꝛa in terra quieuerunt · Veniet illuc cayn qui pro⸗
prium fratrem ſuũ occidit cũ omnibus homicidis. udas cũ
onmnibus traditoribus. Diulatus cum omnibus imquis iudi⸗
cibus. Lamech cum omnibus adulteris · Inanias et ʒaphira
cum omnibus monachis proprietariigs. Athalia cum puero
rum necatricibus · Et procedent qui bona fecerunt in eter⸗
nam vitam. Qui vero mala egerunt in ſupplicium eternum
ttem ſciendum ꝗꝙ iſte articulus debet nobis incutere timo
rrem mag num.:quia de omnibus reddituri ſumus diſtrictam
rationem · Cccleſiaſtes duodecimo · Cuncta que fiunt addu
cet dominus ad iudicium · Nam reddituri ſumus rationem
de co gitationibus noſtris· Vnde Gregorius· Sic deus cogita
tio nes vniuſcuiuſqʒ conſideratet cunctos greſſus dinume⸗
rauat . vt nec minutiſſime cogitatõnes que Pu⸗ nos vſu vilue
runt eius iudicio indiſcuſſa remaneant · Sa
In cogitationibus impii interrogatio erit. tem de omnibuſ
verbis · Mathei duodecimo · De omni verbo ocioſo quod lo
cuti fuerint homines ꝛc̃. Ctem de omnibus operibus noſtris
que geſſimus in coꝛpoꝛe · ſcilicet de omni greſſu · viſu ·tactu
auditu · et ſic de aliis · Rpoſtolus · Omnes nos manifeſtari
opottet ante tribunal chriſti. vt referat vnꝰ quiſq;ʒ pꝛout geſ
ſerat in corpore ſuo· ſiue bonum ſiue malum · tem de re
bus tempoꝛalibus quomodo lucratus es quomodo poſſedi
ſti · quom odo expendiſti · Ttem quilibet de officio et artificio
ſuo .ſcilicet faber ſutoꝛ ſartoꝛ piſtoꝛ·et ſic de aliis· Similiter
officiales ſieut magiſterciuiumet ſic de aliis · Ttem quilibet
de ſuo ſtatu. ſiue in ſtatu matrimoniali · ſiue viduali ·

apientie primo·

Redo in ſpiritumſanctum Expeditis articulis ſpe cia
Mliter reſpicientibus ꝑſonas patris et filii · nune accedẽ

du ẽ ad eos qͥ tereã ĩ trinitate reſpiciũt ꝑſonã · videlicz ſpᷣſſẽi
nri e

X

inferoꝛum Item audietur vox tube per totum mundum ab

Et iſtum articulũ deſcripſit Tacobꝰ minoꝛ frater Simonis
iude · Et merito quia quilibet xpᷣianꝰ teneẽ credere hunc arti

culũ.Quia ſicut neceſſariũ eſt ad ſalutẽ credere in patrẽ ⁊ in

filiũ · Cta ⁊ in ſpm̃ſanctũ ·qꝛ ip̃e eſt ꝑ omnia patri ⁊ filio equa

lis.quia ẽ eiuſdẽ eſſentie cũ patre fulio· Ergo de neceſſitate

ſalutis tenet᷑ quilibet xpᷣianus credere ꝙ ſpirituſſanctus ꝓce
dit a patre ⁊ filion hoc greci errant qui dicunt ꝙ ſolũ a pa
tre pꝛocedit ⁊ nõ a filio·qð eſt falſum ⁊ contra fidem. Vnde
canitur in ſimbolo. Qui a patre filioq; pꝛocedit · Vnde etiam
ab aplo ſpiritus filii nuncupat᷑. Calla:iiii · Miſit deus ſpiritũ

fii ſui in coꝛda veſtra. Si ergo eſt ſpiritus filii: vtiq; ẽ a filio

Et ita planũ eſt ꝙ pꝛocedit ab eo.⁊tem ſciendũ ꝙ ſpirituſſan
ctus ab omnibꝰ ẽ deſiderandꝰ. Quia p ipᷣm viuiſtnmur Toß.
vi . Spũs eſt qui viuificat: nam qui caret ſpirituſancto moꝛ⸗
tuus ẽ. nam ſicut ſpũs rationalis neceſſariꝰ eſt coꝛꝑi vt illud
viuificet Si em̃ auferat᷑ ſpiritus in puluer ẽ reuertit᷑ Codeʒ
modo ſpirituſſanctꝰ ſe hẽt ad aĩam: Vnde pſal. Auferes ſpi⸗
ritum eoꝛũ ⁊ deficient· łtem neceſſariꝰ eſt nobis ſpũſſanctꝰ.
quia niſi ꝑ euma malo liberamur:⁊ bonuʒ operamur. Vnde
augẽ. in libꝛo de gratia · Deſiverate auxilium gratie qua ſola
oms liberamur a malo.ſine qua nullũ pꝛoꝛſus ſiue cogitãdo
ſiue volendo ⁊ amando ſiue agendo faamꝰ borſu.

] ((De vecimo artieululululuo.
S — Knctam eccleſiam catholicaz. Munc articulũ deſcripſit
MPeatus Simon qui dictus eſt ehananeus frater Tacobi
minoꝛis ⁊ cõſanguineꝰ ſaluatons.Sciẽoũ ꝙ ille articulu s ſic
intelligic᷑.i· credo in ſpmm̃ſanctum eccleſiĩ catholicam ſancti⸗

ficantẽ. Ftem ſciendũ ꝙ eccleſia· i · ongreg atio fideliũ ⁊ quili

pet homo in gratia exiſtẽs eſt membꝛũ eccleſie ⁊ xpᷣs ẽ caput

Vnde epbᷣ. v.· Vir eſt caput mulieris/ſicut xpũs ẽ caput eccle
ſie · Et illius coꝛpis anima eſt ſpũſſanctus:quia ſpũs eſt qui
viuificat· Ttem ſciendũ ꝙ fides catholica eſt vna.qð patet ex

hoc q; om̃s xpᷣiani p̃cedẽtes ⁊ ſeq̃ntes vnã
xpᷣiani illa eredebant futura q̃ nos credimus p̃terita · vtputa

tes vnã hũerũt ⁊ habebüt

—
Dos

ſurujnm

diſnus in

Multiant
certeslin
ſe
toneſalu
pormila
clasſ⸗

in arca te

(ytrzanm

Gtneccle⸗

ter. DPrimo

ſutd ecde
1earabtere

quntüad

roctoe

ſeſſet un
god ſa
ediate
lſed plen

olttudins
fdeleh
Ps ſpicu

Eppenta pin

Ptez
eltRme
lemathra
tpinnm
umidicabe
ltdeet ſnr
deret ſincg
er. ſal 1 D

curgſliſ
meſhen e

Dt nein
litdenſni

liuwgirſ

dügſinn

=
intulneo e⸗

tcnen

„

rnattO

ſl.Tulensſn
hoſpiſſnch
Nnnur Vd
yntqnſt
Uoſretagen

N
o

clitnc

sfrmrun

Nemallft

pDGSMBOLO XDOSTOLORVN-.

——
..

ipſi credebant erplicite vel implicte ſiliũ dei naſ. cituruz paſ
ſurum moꝛiturũ reſurrecturũ celum aſcenſurũ· hec omĩa ere
dimus iam facta· ſcʒ filiũ dei incarnatuz paſſum c. Bern.
Multi ante ſaluatoꝛis aduentũ deũ oĩpotentẽ timẽtes:⁊ dili
gentes ſue ſalutis gratiſſ imũ ꝓmiſſoꝛẽ: credentes ĩ ꝓmiſſiõe
fidelẽ: ſperãtes certiſſ imũ redemptoꝛẽ · in hae fide ⁊ expecta⸗

tio ne ſaluati ſunt · licet quãdo ⁊2 quali 2 quo oꝛdine ſ- alus re

pꝛomiſſa fuerit ig noꝛarẽt Tgitur eccleſia dici᷑ vna extra quã

nullus ſaluat᷑ a intra quã nullus damnat᷑. Hoc figuratũ eſt

in arca noe in qua om̃s qui fuerunt ſaluabantur. ⁊om̃s qui
extra eam fuerũt ſubmergebant᷑ Igitur ꝑiculoſum eſt valde

quantüu ad merituͦ.
excõicatõem· Qui in aliquo pꝛedictoꝛũ ſcienter moꝛtuus eſſet

aliquod ſacrificiũ offerendũ.

cramenta virtutẽ habent .

extra eccleſiã eſſe ·

Preſcinditur aũt quis ab eccleſia triplici

ter. Drimo ꝓpter quod eũq; pctm̃ᷣ moꝛtale · qꝛ licʒ peccatoꝛes

ſint ð eccleſia quãtũ ad numerũ ꝓpter xpᷣianitatis ſignaculũ
caracterẽ qᷓ; in gepeſt mo cõſecuti ſunt·tamẽ nõ ſunt viui
Becundo pꝛopter hereſim. Tercio ꝓpter

nõ eſſet cum ſidelibus ſepel iendꝰ. nec eſſzʒ pꝛo eo oꝛandũ nec
1 Secũdo eccleſia dicit᷑ ſancta
Hoc dici᷑ ad differentiã eccleſie malignantiũ que nõ elt ſan⸗
cta ſed puerſa. Pſal· Odiui eccleſiam malignantiũ · Sed ecele

ſia catholica eſt ſancta pura·que quidẽ ſãctitas attẽdat᷑ ad

ſimilitudinẽ eccleſie material'ꝗqᷓ cuʒ cõſecrat᷑ lauac ⁊ inungit

ipſius xp̃i cuiꝰ virtute ·ſ. paſſionis chaiſti baptiſmus ⁊ alia ſa
nta virtute habent. Item fideles xp̃ᷣi vngunt᷑ vnctõne
ſpũali: hec aũt vnctio ẽ ſpũſſ. ancti gratia· Simile eſt de hoĩe
ſicut de aere · in die em̃ ſ empꝑ eſt claritas niſi ſupueĩat nebula
ſie in anima hoĩs ſempꝑ eſt gratia ſpũſſancti niñ ip̃am expel⸗
lat ꝑ ĩmundiciam peccati · Dedi mat᷑ em̃ ſpirituſſanctus cum
ĩmũdicia habitare. Tuxta lud (hue cõicatio lucis ad tenebꝛas
Et dicit᷑ ſancta qꝛ deus eã inha bitat. Pſal. Dñe domuʒz tuam
decet ſanctitudo Apls · i.col.iii.Neſcitis qꝛ templũ dei eſtis

Sic fideles loti ſunt in virtute illius aque qᷓ exiuit de latere

Luce. Templũ dei inter vos eſt Tecrdo ðꝛ cat holica · i· vni

uerſalis · Brimo quantũ ad locũ:qꝛ ꝑ totũ mundũ pꝛedicat᷑ ·

NNE. DG SIMBZOLO. 0STOLO.
Rom̃ pꝛimo. Eides veſtra annunciat᷑ in vniuerſa terra. ſal·

nullus abücit᷑ ſiue ſit iuuenis ſiue ſenex ſiue maſculus ſiue f⸗

In omné terrã exiuit ſonus eoꝛũ · Scdo quantũ ad ſergm.g
fe

mina. Tercio quantũ ad tempꝰ·quia omnes fideles qui fue⸗

runt a pꝛincipio abel iuſti 1 qui vſqʒ ad finem mundi erunt:

hos cõtinet eccleſia a durabit ip̃a etiã vſqʒ ad finem mundi ·
Quia regnũ eccleſie eſt firmiſſimũ· ex quo nõ eſt ſubuerſum

ptprannos ·ſ.neronẽ dioclecianũ arrian ũ iulianum qui foꝛ⸗
tiſſime impugnauerũt eccleſiã · 1 conati ſunt eaʒ exterminare

Sed qnto illos fideles martiriʒauerũt: tanto plꝰ multiplicati

ſunt ſicut filii iſrabel a pharone oppꝛeſſi plus fuerunt multi
plic ati · Exodi · i. Imo nec anticriſtus pꝛeualebit cõtra eam ·ſ.
eam ex toto exterminando· Vnde Mathᷣ·xxviii· Ecce ego vo⸗
biſcũ ſum vſq; ad cõſũmatõem ſeculi ſed poſt cõſũmatõem
tunc remanebit in celo· Sed iam eccleſia ſancta diuiſa ẽ ĩ tres
Vna eſt ĩ mundo· alia in purgatoꝛio · tercia in celo hoc deſi⸗
gnatur in diuiſione hoſtie que i

(De vndecimo articulo.
nctoꝛum cõmunionẽ remiſſionez peccatoꝛum· Hunc
articulum ſᷣm Heinricũ de firmaria poſuit fudas tha⸗
ddẽus frater ſimonis ⁊ iacobi. Dro quo ſcien dũ ꝙ ſanctoꝛum
cõmunio eſt bonoꝛũ ſpiritualiũ ꝑ ſanctos acqinſitoꝛũ cõgre

gatio · Vnde inter alia que ſunt nobis credẽda etiã ſpecialiter

eſt credẽda cõmunicatio ſanctoꝛũ in eccleſia :nam om̃s pecca

toꝛes exiſtẽtes ſine peccato moꝛtali ꝑticipes ſunt oĩm bono⸗
rum que fiũt in eccleſia per quodlibet membꝛũ eccleſie · Sicut
ſi candela accendat᷑ ꝓ aliquo ſpecialiter: oẽs qui cum illo ſũt
beneficiũ candele ꝑeipiunt . niſi ĩ viſu impediant · ſcʒ obſtacu
lo peccati moꝛtalis qð obtenebꝛat ĩtellectũ inficit affectũ ·
uxta illud pſal. Partiapẽ me fac deus omniũ timentium te.

Bati adt mare cõmunia ſunt bona eccleſie eſt caritas Vni
tas fideliũ· Quia caritas nõ querit que ſua ſunt:ſed quod vii

le eſt ⁊ bonũ multis. Tdeo ipᷣa eſt diſtributrix bo noꝛũ q̃ fiunt

in ecleſia: O bonũ eccleſie ĩ ſingula mẽbꝛa coꝛꝑis xp̃i miſtici
diſtribuat᷑: poteſt declarari ꝑ tria exempla · Primũ eſt in hoĩe

n tres ptes diuiditur ĩ miſſis

lcente⸗

16

cum abus

Gecundume

trachusdiun
gempläen

radosl
tfuang anpt⸗

iſöm

(iſtitis am

(cſepcape
gete giſca⸗
Piumsu

nepuenunt

gi mortuord⸗
aceſte ſan
Periercleß
uattuor ti

hoſup ii,

i,6 parte

ſeng ecctelia

ſcͤfellusn
amptean

ßfſiue ſit

foen- Nip
Mbepniſn
eltnotta
ipſente
Atencioo
ſonnünt
gupuan
quodeſtne
deſpergede
meneſtq
miſloyen

W
ent dem

nrün ſame

emnalaſe

8Rdee⸗ —*R

emmundtene

onen ☚CU

ulunen giſe

tetzetentnn.

plekgin

1fuenuenet

bit cötran

ni baeeg

töfünn

ſchrduuitein

in dowe

dubiarinl

ortal⸗
”H””

=

SS

=

peſatkot 1

4

puͦg ſninn

,1

guſimmi
namm oief
ſurränen
bündn
mant
niſg
jtnat in
iüanonmnt
e arrot
ntſgn
poaiite
e lini

mitti

S=

=

—
S

——
—,
=
— —

1
17

= = = ——

SS
☛ =

rEr

1 cõfeſſus faciat illud ꝓ quo indulgentia ẽ data ·

ſiue ſit moꝛtale ſiue veniale poterit ꝑ verã penitentiã reꝑari:

men eſt quod mederi non pote

DG SIMBOLO

cum dbus bene fuerit digeſt“: dirigitẽ ad ſingula mẽbꝛa ſana
Secundum exemplũ eſt in arboꝛe in qua humoꝛꝑ radiceʒ at⸗
tractus diuidit p ſingulos eiꝰ ramos ſaltẽ nõ aridos · Terciũ

exemplũ ẽ i fonte emanãte q; diuidit᷑ in multos riuulos nõ

obſtructos· Qñ aũt ab hoĩe aliqð membꝛũ vl ab arboꝛe aliqs

ramꝰ amputat᷑: ad illũ nõ mittic nutrimentũ · ſic qñ ab ecclia

aliqſ p̃ſcindit᷑ ꝑ hereſim aut inobedientiã aut excõicatõeʒ ſeu
caritatis amiſſionẽ · tũc pꝛiuat᷑ ſan ctoꝛũ cõione ⁊ bonoꝛũ ec

cleſie ꝑticpatõe· Et hoc qubet xp̃ianoꝛũ debet abborꝛere 2 fu
gere. qꝛ ſic abſciſus ẽ ĩ ſtatu damnatõis: ⁊ oim bonoꝛũ ecclie

pꝛiuatus Sunt aüt tria pᷣſidia inter alia que a ſanctoꝛũ cõio

ne ꝓueniunt l ĩdulgẽtia pꝛelatoꝛũ · pꝛeces ſanctoꝛũ ſuffra

5

gia moꝛtuoꝛũ Vñ ſciendũ 3 indulgẽtie veniunt de theſauro
eccleſie ſanctoꝛũ cõione· Hunc theſauruʒ habẽt diſpenſare

plati ecclie plꝰ a minus buic iſti dĩdoſm cauſã rationabilẽ
Quattuoꝛ th requirunt᷑ ad hoc ꝙ indulgentie valeãt ſjm ſẽm

Tho · ſuꝑ iiii · di . xx· Duo ex parte dantis 2 duo expre laſapi
tis · Ex parte dantis requirit᷑ autoꝛitas ⁊ cã rõnal ilis ſcz vti
contritꝰ
Quo ad
ſeðdam ꝑtẽ articuli ſez remiſſionẽ peccatoꝛũ eſt tenendũ ꝙ; oẽ

litas eccleſiaſtica · Ex ꝑte ſuſepiẽtis etiã duo · · vt ſit

petm̃ ſiue ſit actuale ſiue oꝛig inale in eccleſia põt remediari 2

mederi. Nã . baptiſmũ tollit᷑ om̃e pctm̃ in baptiſato nõ ficte

iue hic qui rite baptiʒat ſit adultus ſiue puulus.

accedente.

Poſt baptiſmũ aũt quotiẽſcũqʒ quis lapſus fuerit in pet m

7

Ergo firmiter quilibet credere debet ꝙ in eccleſia catholica

eſt remiſſio oĩm peccatoꝛũ in nulla alia ſecta.ꝗ: extra eccle

ſiam nõ ẽ ſalus· Et cõtra iſtũ articulũ faciunt hoĩes deſperati

qui ppter magnitudi nẽ vel multitudinẽ peccatoꝛũ deſperãt
quod eſt mayximũ pctm̃ · Vnde yſidoꝛꝰ de ſi umo bono.· Deſpe⸗
ratio ẽ peioꝛ omiĩ pctõ . Vnde etiã augꝰ ſuꝑ ioßem · De n emie
ar ſolu

