deſperandũ eſt dum ẽ in hac vita· ſolum em̃ deſperatõis cri
ſt· Ergo credere debemus re
De duodecimo articulo·

miſſionem peccatoꝛũ ·

“”MVVs V Frnis reſurrectõem: a vitam eternã· amẽ Munc articu dnn
. Mü ponit beatꝰ mathias apls · vbi duo tãgit· Primo ge:· ne⸗
neralẽ rei urrectõeʒ vbi dieit carnis reſurrectõʒ · Scdðo eternã
glam dicẽs vitã eternã· Qirca pꝛimũ notãdũ ꝙ oẽs hoĩes ſił d
reſurgẽt in nouiſſimo die · Vñ ioh· v. Venit hoꝛa in qua om̃es hie⸗ 4
qui in monumẽtis ſunt audient voceʒ filii dei qui audierint fenit
vinuent . ktem apls · i · ad chorin · xv· Omnes quidẽ reſurgemus i dn
Vnde credendũù eſt omĩ chꝛiſtiano ꝙ quilibet homo idẽ in nu s
mero reſurget cũ eodẽ coꝛꝑe in quo iam viuit · Vnde iob · xxx· edea
Rurſũ circùdaboꝛ pelle mea:⁊ in carne mea videbo deũ ſalua und

toꝛẽ meũ quẽ viſurus ſum ego ipᷣe ⁊ nõ alius Ad denotãduʒ ſin

bapßs

identitatẽ ꝓpꝛii coꝛꝑis. Quãus em̃ coꝛpꝰ ĩ enerẽ in pulue

rẽ redactũ ſit: tamẽ oĩa iſta que ſpectant ad cõplementũ coꝛ
poꝛis redibunt: idẽ coꝛpus reſurget.Et eadẽ ania illius ho

minis hoc idẽ coꝛpus ſibi aſſumet ⁊ ei cõiunget᷑ Moc patʒ qꝛ ð
ſi homo q meruit debeat pᷣmiari vt iuſtuʒ ẽ: neceſſe eſt vt de
coꝛpus eadẽ anĩa in reſurrectõe iterũ cõiungant᷑ que pꝛius
fuerũt ſimul cõiũcta dum viuerent ante moꝛtẽ. Nam ſi anĩa
aliud coꝛpus aſſumeret non eſſet reſurrectio: ſed noui coꝛpis
aſſumptio. Ex hoc patet ꝙ idẽ coꝛpus in nuo cuiuſlibʒ electi
qð nuc ẽ groſſuʒ moꝛtale coꝛruꝑ tibile defectuoſũ obſcurum 6
paſſibile 2 graue: hoc erit in reſurrectõe ĩmoꝛtale ſubtile ĩcꝛo. nct
ruptibile ſine defectu clarũ impaſſibile ⁊ agile· Et dico no⸗ deuſuſa
tanter cuiuſ libʒ electi · quia coꝑa repꝛoboꝛũ erunt valde paſ Inttis,
ſibilia groſſa ponderoſa obſ. cura. Sed quereret qᷣs de etate pecci
reſurgentiũ quantitate Reſpõdetur om̃es in eadẽ etate re uſerrzt⸗
ſur gent ſicut yp̃i qui fuit. xxxiii · annoꝛũ quaſi dimidi. Sie ĩ ſtnſe
eadem etate om̃s reſurgemꝰ tam ſenes q́; iuuenes. Et in illa Nicked

quãtitate ſtature reſurget vnuſqͥſq; quã tũc habuit vł habu eala
iſſet ſi ad dictã etatẽ ꝑuenit vl pueniſſet ſine impedimẽto ſui 2”ò”M
ſtatus Vñ apls ad eph. iiii · Donec occurramꝰ in virũ pfectũ ſcn
X in menſurã etatis plenitudĩs xp̃i · ¶ Quãtũ ad ſcdaʒ ꝑtẽ iſtiꝰ pollint
articuli vbi diat · Vitã eternã· Sciendũ P.quiliber homo debʒ itrzn
credere vitã eternã que vita ip̃e deus ẽ· Tohᷣ.xiii Ego ſuʒ via lhei
vitas a vita · Et iõ aĩa q̃ ſꝑ erit cõiũcta do ſꝑ hẽbit vitã eterrrnn

051

chemn
Poes högſ
Uinquuoe
guandian
iningemn
bonoden

Prdenen.

debodeiſtn
Rddenrin

e ue

1

Penmio⸗
eamin laale
llorpre
aeſſeelro⸗
gepent

„Non ani

ſotwict

aiuſtpzte
voſüchunn

kaleſchitin

le Etden⸗

funt eg

ntcNer
nepictren
. ndidt

harfi
nponin

——
=

Et nota ꝙ vita eterna oĩbus bonis abundat. Et ideo ẽ finis

oim deſiderioꝛũ noſtroꝛũ. Nã ĩ vita eterna ſenſus delectabit᷑

intellectꝰ illumĩabit᷑ · affectꝰ quietabit᷑ · appetitꝰ ſatiabit᷑. Vñ

aug'. li · ii · de ciui · dei . O care illã vitã amplecti debuiſti vbi ẽ
vita ſine moꝛte · lux ſine tenebꝛisiuuenectꝰ ſine ſenectute· pax

ſine diſcoꝛdia· vo lũtas ſine iniuria· reguũ ſine cõmutatiõe
nᷣ amittit᷑ · Vñ ioh̊.xvi.Caudiũ veſtrũ nemo tollet a vobis ·. Et

gulis dicẽ qꝗ̃ᷓ ibi erũt deficit humanꝰ intellect

nõ ſolũ hũanꝰ
ed etiã angelicus · Aplo atteſtante q̃ ait· i · col.ii. Qð nec ocu

lus vidit nec auris audiuit nec ĩ coꝛ hoĩs aſcẽdit deꝰ abſqʒ te

q̃ p̃paraſti diligẽtibꝰ te · Vñ etiã pſal. Qm mille anni ãte ocu
los tuos ſiẽ dies heſterna q̃ p̃teriit · Ad quã vitaʒ nos ꝑducat

iÿßs yp̃s manie filius qui ſine fine viuit 2 regnat. Amen.

vnctio ·
ad ea ſuſcipiẽda ꝓ loco ⁊ tꝑe· Reliqua duo ſũt ſacramẽta vo
luntatis ·ſcʒ oꝛdo ⁊ matrimoniũ · Querit᷑ vtrũ ſacramẽta debe
ant peccatoꝛi bꝰ dari g Reſpõdeo ᷣm rapmũdũ. ꝓpter occul⸗
ta peccata n õ poſſunt ſacram̃ta denegari alicui niſi ꝑ ammo

(Encpit tractatus de ſeptem ſacramentis

eramenta ſunt ſeptẽ ꝗͥ deus inſſituita quo N
Wiibet ſacramẽto dat᷑ gratia digne recipiẽti ipᷣm

ſDaafcramentũ · Querit᷑ ꝗᷓ ſunt ſacramẽta neceſſita
mus · confirmatio. euchariſtia:. pnĩa.⁊ extrema
1 dicunt᷑ neceſſitatis qꝛ ſũt in p̃cepto ꝛ tenet᷑ quilibʒ

nitionẽ ſecretã in ſpeciali vel publica factã in generali · vt pʒ
de cõſe · di · i · non ꝓhibeat · Exiſtens autẽ in pctõ moꝛtali ſiue

occulto ſiue manifeſto moꝛtaliter peccat recipiendo. vt patz
di xl · multi. 1· xcv · illud · xi · q· iii · audi · Similiter ⁊ miniſtrans

ſacramenta in pctõ moꝛtali peccat moꝛtaliter · Querit᷑ vtruz
poſſint iterari ſacramẽta? Rñdeo · tria ſacramẽta nõ poſſunt
iterari · ſeʒ baptiſmꝰ ⁊ cõfirmatio ⁊ oꝛdo:qꝛ in collatõe cuiuſ

libʒ triũ p̃dictoꝛũ impꝛimit᷑ caracter aĩe:qͥ etiã ꝑ moꝛtẽ ñ põt

7

SNRHI. DG SWCRNMENA. EBDTE.

ab anima ſepari · Vnde ſiquis reſuſcitaret᷑ nõ eſſet rebaptiʒã⸗
dus nec recõfirmandꝰ nec reoꝛdinandus. Secus de quattuo:

aliss ſacramentis· Vnde hugo de ſancto victoꝛe dicit · Si laʒa

rus poſt reſuſcitatõem voluiſſet reſumpſiſſe vxoꝛẽ ſuã · opoi

tuiſſet ꝙ de nouo cõtraxiſſet · Vñ ꝑ moꝛtẽ ſoluit᷑ matrimoniũ

Similiter euchaꝛiſtia 1 penitẽtia extrema vnctio reiterant᷑.
(De pꝛimo ſ. acramento ſq; baptiſmo.

2

K

taliter in baptiſmo tollit᷑· Sicut pharao pꝛus flagellatus eſt
populo nõ egreſſo de egipto· Et poſtea populo egreſſo tota
liter in mari rubꝛo(qð eſt figura baptiſmi)eſt ſubmerſus·
Querit᷑ ptrũ om̃es teneant᷑ ad baptiſmũ ? Rñdeo ſᷣm tho· in ·
iiii · di · vi. Quilibet tenet᷑ etiã ſanctificatus ĩ vtero ꝓpte r tres
ratões· Primo quidẽ ꝓpter acquirendũ caracterẽ quo adune
tur populo dei · Et quaſi deputet᷑ ad ꝑcipienda diuina ſacra⸗
menta. Secũdo vt ꝑ baptiſmi ſuſceptõem paſſioni xp̃i coꝛpo
raliter cõfoꝛmet᷑ · Tercio ꝓpter bonũ obediẽtie:qꝛ pᷣceptũ de
baptiſmo oĩbus datũ ẽ. Toh̊.iii· Niſi qͥs renatus fuerit ex aqᷓ
⁊c · Querit᷑ vtrũ baptiſmꝰ aq poſſit ĩ 4
ſm petrũ de tharẽtaſia ſᷣm cõem legẽ nõ põt ĩ ꝑuulis ſupple
ri cũ nõ poſſint hr̃e vſum liberi arbitrii· Sed ſi ꝓ xp̃o occide:
rent᷑: pie credit᷑ ꝙ ſaluarent᷑ ſine baptiſmo aqᷓ In adultis aũt
poteſt ſuppleri ꝑ baptiſmũ f laminis ſiue cõtritõis: ⁊ baptiſ⸗
mũ ſanguĩis.i.martirii · Et hoc in tellige qñ ẽ articl's nccitatis
Querit᷑ vtrũ puer ĩ vtero exiſtẽs poſſit baptiʒari? Rñdeo ſᷣm

ſẽm tho. vbi ſup̃· nõ põt· Quia tal do notꝰ ẽ nõ eccle. nec ſub

iici p̃t oꝑatõi mĩſtrorũ ecclie · Vnde augꝰ diẽ. O ſiẽ qͥ nõ viyit
nõ põt moꝛi: ita q natꝰ nõ fuerit nõ põt renaſci. Non dẽt aũt

mater ſcindi vt puer poſſit naſci ⁊ baptizari· Quia ſe cun duʒ

iquo ſuppleri ’Rñdeo

Mc

Aptiſmꝰeſt pꝛimũ ſacramẽtum ⁊ ianua oĩm ſacramen
tonm . etiã eſt fundamentũ oĩm ſacramentoꝛũ quia
nulli cõferẽ ante ip̃m ĩ eccleſia aliquod alioꝛũ ſacramentoꝛũ.
Querit᷑ quis ſit effectus catheciſmi? Reſpõdeo ſᷣm tho ·ĩ · iii.
di vi. Q exoꝛciſmus hẽt effectũ in coꝛꝑe ⁊ in anĩa.qꝛ minu it
poteſtatẽ demonis ne poſſit tantũ in hoĩe ſicut pꝛius: ne ba-
ptiſmũ ⁊ alia bona ĩpediat· Sed p̃dicta poteſtas demonis to

fßmno⸗
ſn ummd.
fmiie
mortisp
gliſ
ganue
timi
Pnmne
terebape
bapthot
teruber
ſenin
nores
wiepatt
aopr
ge Nr
centeg
ſuerben/
d/Tals
pollitde
ologose
virſuen
buprane
Preöſent
neſentevi
nus debe⸗
hagseſt
mnocinten
tuntipoe
D voconn
baptlmn
nauentu
pamor
fiam qu

inſwnme

wimiqnu
Cranenni⸗
zntiii
1 mintt
peins nenn
demong,
almnus
egreſott
eſahnaſe
vfntvin
nppefti⸗
igonmne
diumn n
nitöaepr
Pögin
ſuentan
gen Hior
uulsyrt
jeme .
pltsni
Erbopn

uncön

bini
cleͦntſl

ifin

Von Net AH
ſeane

DE SC.

ip̃m non ſũt facienda mala vt eueniãt bona · debet tñ ſecindi
ſi iam defuncta eſſet: puer adhuc ĩea viueret · Querit quid

faciẽdũ eẽt qũñ apꝑeret aliqð mẽbꝛũ pueri:⁊ timeret᷑ ĩminere

moꝛtis ꝑiculũ æ Reſpõdeo ꝙ in tali ꝑiculo egreſſa ꝑte pꝛinci
pali · ſ· capite baptiʒari debet · ſz ſecus ẽ de alus partibꝰ. vt de
manu vel de pede · quãuis nõ noceat ſi ille ꝑtes aſꝑgant᷑ ba⸗
ptiſmali aq qꝛ dĩna miſericoꝛdia nõ eſt artanda· Et ſi poſtea
plenarie naſcat᷑ tunc ſub cautela bapti ſet᷑ ſub hac foꝛma.Nõ
te rebaptiſo ſi es baptiſatus · Sed ſi nõ es baptiʒatꝰ: tũc ego
baptiʒo te ĩ noĩe patris ⁊ filui ⁊ ſpirituſſancti · Scie ndũ ꝙ ma
teria baptiſmi ẽ aqua pura naturalis · Vnde baptiſmꝰ nõ põt
fieri in vmo. nec ĩ cereuiſia · neq;ʒ in vrina· neqʒ in aliquo alio
liquore · Sed foꝛma verborũ baptiſmi ẽ hecgo te baptizo ĩ
noĩe patris ⁊ filii ⁊ ſpirituſſanci· vt patʒ extra de baptiſmmo

caxlo pᷣmo·⁊ſine his vᷣbiſ nõ poteſt fien baptiſmꝰ· Sciendũ
ꝙ ille vetule que pueros baptiʒant in articulo moꝛtis ſic di⸗
centes ĩ vulgari · Soltu leben ſo ſie dir das ein bat · ſoltu aber

ſterben ſo ſie es dir ein douff· In noĩe patris ⁊ filii ⁊ ſpũſſan

cti· Lales mulieres cũ talibꝰ verbis nõ baptiʒan Querit qui
poſſit baptiʒare 5 Rñdeo debitꝰ mĩſter baptiſmi pᷣm oẽs the
ologos ẽ ſacerdos. Sed in neceſſitate qlibet põt baptizare ſů
vir ſiue mulier fidelis ſiue infidelis · dummõ habeat intentõʒ

baptizandi: 1 ſ. eruet foꝛmã eccleſie · Sʒ tñ clericꝰ nõ dẽt bapti

zare pᷣſente p̃ſbitero neq;ʒ lapcus p̃ᷣſente derico.neq; mulier

pꝛeſente viro · Vt pʒ de cſe · di · iii · mlier Querit᷑ vtrü baptiſ

mus debeat ꝑ aliqð tẽpus differri ?g Rñdeo ſm beatum tho·

Magis eſt laudabile ꝙ; huer quãcitius põt fie ri baptiʒet᷑· Dri
mo q interim moꝛi poſ

31 dãanaret᷑ · Scðo qꝛ demões nõ hñt

ad nocumẽta ſpiritualia neq; ad coꝛꝑalia (Quis elt effect?

tantã poteſtatẽ ĩ baptiʒatis ſicut ĩ nshepe⸗ atis: neq; quãtũ
baptiſmi? Reſpõdeo ꝙ baptiſmꝰ habet multiplices effectꝰ

de quibꝰ aliquos hic dicaʒ· Drimus eſt ꝙ baptiſ mus (õm bo

nauenturã ſuꝑ. nii · di. iii · ) digne ſuſcipientibꝰ delet oẽm eul
pam oꝛiginalẽ moꝛtalẽ venialẽ· et reſtituit pꝛimariã ĩnocen
tiam quo ad anĩaʒ · Hoc ꝓbatur quia ſi ſic moꝛer et ſtatim ad

C

celum euolaret · Sed hoc nõ fit niſi omĩ culpa deleta · igit᷑ ꝛc.

Secund“ effectus ꝙ ignẽ infernalẽ etiam purgatoꝛii ex

tinguit quantum ad ip̃m baptiʒatũ: vt decetero ignis infer⸗
nalis vel purgatoꝛiꝰ nõ poſſit in eũ: niſi ip̃e poſtmodũ peccã
do reaccendeèt eũ cõtra ſe· Vnde admirãda ẽ fatuitas illoꝛuʒ qᷣ
poſt baptiſmũ peccãt
reaccenduͤt. C
factõeʒ ꝓ pcts quã homo ĩ p̃ᷣſenti de
re · vt pʒ· quia ſi aliqs infidelis iudeꝰ vel paganꝰ mille annos
vixiſſet: ⁊ oĩ die mille pctã moꝛtalia cõmiſiſſet:ſi cõteritur et
fidẽ ſuſe cehit: ſie cũ deuotõne baptizatus fuerit: tunc nulla

yvynia ſati factoꝛia ſibi ĩponenda eſt ꝓ oĩbus peccatis ſuis.qꝛ
S baptiſm vol ie oom ſasꝶ ſfactõeʒ · Et ſi talis ſic poſt baptimmũ
moꝛeret᷑: ſtatim ad celũ euolaret. ¶ Quartꝰ effectꝰ ẽ ꝙ fomi
tem mitigat . qꝛ in baptiſmo dat᷑ homĩ gratia ad ſuppimẽdũ

fomitẽ peccati · Sed diceret qs quare baptiſmꝰ nõ delet oẽm

fomitẽ peccati: ſicut delet omẽ pctm̃ oꝛiginale de quo fomes

ꝓcedit ? Reſpõdeo ꝙ ꝓpter fragilitatis ꝓpꝛie cognitõem et
ꝓpter nr̃am hũilitatẽ. tob.vi · Que em̃ foꝛtitudo mea vt ſuſii
neã æ&at vt ĩuocemꝰ diuinũ auxiliũ ⁊ dei mĩaʒ vt pᷣſeruet nos
ercitatõeʒ. ſ vt reſiſtamꝰ viciis ⁊ cõcupiſcẽtiis carnalibꝰ.⁊ ſic
habeamnꝰ materiã exercẽdi vᷣt utes ⁊ merẽdi glam · Vñ greg·
Tẽptatio cui nõ cõſentit᷑ non ẽ pctm̃:ſʒ eſt materia exercende

vtutis· Ambꝛo· ſuꝑ lucãNemo poterit coꝛonari niſi vicenit ·
nemo aüut põt vince niſi ante cert auerit · Vnde dẽmꝰ vinliter

pugnare còtra carnẽ nram: ⁊ cõtra ea vicia ad q̃ naturaliter ĩ
cdinati ſumꝰ ſiue ſit ira ſiue inuidia ſiue luxuria: Vnde bern ·

Quotiẽs reſtiteris totiẽs coꝛonaberis. Et vt multas coꝛonas
mereamur: tũc fomes peccati in nobis manet 1 non delet ex

toto ĩ baptiſmo quãuis mitiget᷑· Quꝛĩt⸗ effectꝰ ẽ a poteſta
tate diaboli liberatio.q; baptiʒatꝰ ex toto a poteſtate diaboli
eripit᷑: vt de cetero nõ poſſit diabolꝰ in eum· niſi ꝑ. cõſenſum

pctĩ ſe ei ſubiiciat· Vnde bern·ĩ quodã ſermoneHõt inimicꝰ

excitare tẽptatõis motũ: ſʒ in te eſt ſi volueris dare ſeu nega

Peccãt cũ voluntarie ignẽ ĩ pꝛopꝛiuʒ ſubiectů
Fercꝰ effectus q; bai mꝰ delet omnẽ ſatiſ⸗
eret ꝓ pctĩs ſuis eyxple

0e

fe cſenſu

hoien t
Vndug
poteſe

Mus ven
ci Diwo

frlſlmncin
Mde totA
clnvene

aunrpuip

ytonpn

tiqener
rentliet
useg⸗

nbaptge
ns cedat⸗
Quucrar

beptiſno⸗

ula aſtoe
bominab
Vuntogf.
Monücar.

us erit e
icfiata
or lrhie

rntan

om die
tonnden
cöltnche

tur pri⸗

Etthommg
Abapt⸗

coſſtre

Matres

W

Nenttt
npungran
ogns ſ
oſtrodt dar

1

pzſlri,
tonniſt
äsſseppe

mheinog

ſcötenne

e tune l

teſts ſis
ſbinſmn
ſichigfon
Dſapunen
vpo deletoi
deqlo ſonn

— = —
—

gnitent

Omeayt ult
Nßenernon
kipoſeer

rnalbeſt.

m⸗ Migeß
enaeneneme
nin went

den nnuter

nuuriteri

Pnde bert

cMAöect
tutiziin

ms cedat ad magnũ honoꝛẽ: malis aũt ad magnã confuſione
Quia caracter oſtendit ꝙ ipſi ſeruituti xp̃i ſe ſubdiderunt:⁊ ĩ

re cõſenſum · Ergo diabolꝰ eſt ſicut canis ligatꝰ qui põt erga
hoiĩem latrare: ſed nõ põt eũ ledere niſi velit ad eum accedè·
Vnd aug? ſup pl l Diabal Pleruq; vult nocere ſzʒ nõ põt.

—

q; poteſtas eiꝰ ẽ ſub poteſtate dei · Na ſi tãtũ poſſʒ nocẽ dia

bolus quantũ vellet: aliqs iuſtoꝛũ nõ remaneret· Ambꝛo. ſup

lucã. Diaboluʒ nocere nõ poſſe cognoſcas. ¶ Sextus effectꝰ

elſt ꝙ hoĩem efficit templu dei· Quod ſignatũ eſt in hoc ꝙ ſpi
rituſſanctus deſcẽdit ĩ ſpecee columbe ſuꝑxpᷣm baptiʒatuʒ.

vnde tota trinitas mãſionẽ babet in baptiʒato. Tohᷣ·xii ·
eum veniemus 1 manſionẽ apud eũ faciemus. Ergo male fa

aunt qui poſt baptiſmũ ſcienter moꝛtaliter peccant· Expel⸗
cunt: qui expulſus antea

dare miſi eternum ſuppliciũ 1 omnia mala. ¶(Septimus efe

ctus ẽ ꝙ caracterẽ ſpeimier eſt idelibilis. quo caractere xpᷣia
ni baptizati a non chꝛiſtianis in die iudicii diſcernent᷑ Et bo⸗

honoꝛẽ: malis aũt ad magnã confuſionẽ

.

baptiſmo diabolo ⁊ eius põpis renunciauerũt· Oꝑa em̃ eoꝛũ

mala aſſociata car acteri oſtendũt ꝙ infidelibus deterioꝛes 1
abominabilioꝛes facti ſũt pꝛopter iniuſticias ſuas· Vnð aug.
Quanto gradus altioꝛ tanto caſus decliuioꝛ · Sed qꝛ chꝛiſtiani
ꝑ ſignũ caracteris ſunt ſuꝑ om̃s infideles exaltati· ergo eoꝛũ
caſus erit eoꝛum maioꝛ cõfuſio. ¶ Octauꝰ effectus ẽ ꝙ fuliũ
dei efficit ad quod ſignandũ ſuꝑ xpᷣm baptiʒatum audita eſt
vox Ula bic eſt ctu uo el

ox il filius meus dilectus Ex quo elicit᷑ cum quanta
diligentia nutriendi ſunt tales fuu ſummi regis Quia ſi cuʒ

omri diligentia nutriuntur filii comitum vel regum terre
noꝛum . QCum quanta diligentia nutriendus eſt puulus quem

cõſtat eſſe filium dei5 De Uis gui ſunt in adulta etate: neſci
tur vtrũ ſint fili dei vel filii diaboli· Eccleſiaſtes nono. Neſ⸗
cit homo an amoꝛe vel odio dignus ſit · Sed de paruulo qui

eſt baptizatus; quinon dum eſt in etate ꝙ poſſit peccare

conſtat ꝙ eſt flius dei · Vnde multum peccant mulieres 2
matres que male tractant pueros ſuos maledicendo ipſis

xXHI. DG SNCBRBSNI. EDTISSD.

qð nullo mõ licet Sʒ enerater ter tractandi ſũt ꝓpter reuerẽtiã

dei: qui eos inbabitat· ¶ Nonus effectus eſt celi apꝑtio· Et ĩ
hoc oſtẽdit᷑ magna vᷣtus baptiſmi ꝗ cũ ĩ terra exhibeat᷑ ĩ celo
tñ oꝑact᷑. Ad deſignãdũ hũc effectũ baptiſmi voluit dñs celũ
apiri cũ baptiʒaret᷑ a kohe baptiſta ĩ ioꝛane vt in hoc oſten⸗
deret᷑ ꝙ quãcito baptiʒatus ĩ innocẽtia baptiſmali decedat:

euolat inueniẽs ſibi celũ ſꝑ aꝑtũ·cũ ante b aptiſmũ hoĩ adul

to ĩfernꝰ fuit aptus ⁊ puero ꝑuo limbꝰ. Ex quo patʒ qnta ſit

fatuitas mulierũ que incõſolabiliter dolẽt de moꝛte pueroꝛũ

ſuoꝛũ qui poſt baptiſmũ decedũt: anteq̃; baptiſmalẽ in nocẽ
tiam ꝑdiderũt. Valde fatuũ ẽ eas dolẽ de hoc ꝙ filii eoꝛũ tran

ſeunt a ſocietate hoĩm ad ſocietatẽ an geloꝛũ.a valle lacrima

rum ad gloꝛiã:de exilio ad patriam. Eiliis em̃ vident᷑ inuidẽ

deſiderantes eoſ potiꝰ eẽ in hoc exilio q; in celo · Caudere de

berent potiꝰ ꝙ filii ſui ita defacili tantã glam acquirunt pꝛo-

pter meritũ paſſionis xpĩ ex qua baptiſmus habet ſi uuz effe
Kum: ſimiliter a alia ſacramẽta· ⁊ ſolũ dolere de hoc poſſent

ſi ꝓpter culpam parentũ filii deceſſiſſen.
Nueri qnqʒ moꝛiunt᷑ ꝓpter culpam parentum .

„ ☛

Ammioꝛẽ cõplacentiã 2 amoꝛẽ ad eos habent q; ad deũ: tune
deus q̃ndoqʒ ex ſua bonitate ſubtrahit eis pueros vt coꝛ ecõ

uerſo ad deũ erigãt. ⁊ eũ diligant:Vñ augꝰ· Moc ab hoĩe coli

tur qð pꝛe ceteris diligit᷑ · Ergo ſi pueros ſupꝛa deũ diligunt

eoſdẽ ſuũ deũ faciunt. Et ergo eſt ratio q̃re illi pueri qui ſũt
multũ affabiles ⁊ pꝛudẽtes citius moꝛiunt᷑ · Quia pentes cuʒ
nimio affectu eos diligũt ⁊ cum nimia ſolicitudine bim curſü
mundi nutriũt· Secũdo cũ quis ĩhonoꝛat ſuos ꝓpꝛios parẽ⸗
tes:tunc quãdoq; punit᷑ in uis ꝓPpꝛiis filiis. Vnde legitur
Ceſario:ꝙ q̃daʒ inbonoꝛauit ſuos parẽtes ⁊ oẽs filii eius in
bꝛeui defuùct ſunt · Terdio ſi res imuſtas habent tunc deus ex
ſua bomtate tales pueros moꝛi ꝑmittit ne ipſi pueri cũ iniu
ſtis rebus vna cũ ꝑentibus damnarẽtur · hoc quere ſupꝛa · v ·
N. Quarto ꝓpter maluʒ exemplũ parentum quia puer talis

gecͤſn
iiſcöuenn

(enuyn,

arentes poſſunt demereri ĩ ſex caſibus ꝙ pueri eoꝛũ
onunt᷑⸗Hrimo qñ nimis coꝛde ĩtimo diligũt pueros

ſus¹ ſna
.rni

8

foet ue
pnumme
nrtein

tlgiti edi⸗
Cahnepin

n natun

*

cönola
edsſe
Alfocnnt
aorpn⸗
ſouußnſuo

cductoe
(do ſalis
metzpe
Uurhornn

aum adiuto⸗

Pſto moꝛ

Mlccoſ.
mutſpren⸗
dumengee
ſuo Etin
Ptorüdel
ckeſehn
aatüdi

ſte leneit

Cieprot
nbberie

Mutdis

inbocchen
nal 1deccdie

fnüoi .

hötiſt

notepgon

ſmae imdte

flireotn

lle lacrin

dent innadd
Caudeed
gurunta.

bet uug ſ
xloepoſen

⸗
Purtcoi
lgi pbem
deltuſt

os vtceh

v hveot
dei dgn
hun 1 ſi

uhetris qh

e n hnſt
welegun
8fln ahn
tuntnun,
enaͤ

ere

47
. icr

cleſie · Vnde Bernhar · Quidquid vice dei
certũ diſplicere deo:hoc oĩno eſt accipien

D6 SNCRNy.

fuiſſet foꝛte imitatꝰ uitaʒ peruerſaʒ ꝑentũ ſuoꝛũ.⁊ ſie etiã ꝑùᷣ
ſus malꝰ effectꝰ ſi ſuꝑuixiſſet · Quĩto cõtĩgit qñʒ ꝓpteꝛ hoe
ꝙ ꝓpᷣa mẽ nõ vult ꝑ ſe lactare ſuũ ꝓpᷣũ filiũ ſiẽ diuites muli
eres q̃ cõſueuerũt hr̃e nutrices: tũc qʒ lac ipſiꝰ nutricis non
eeſt cõueniẽs ipſi puero ſicut lac matris de quo nutritꝰ ẽ ĩ vte

ro et aſſuetꝰ · ſic qũʒ pueri moriũt᷑ qᷓ quãdoqʒ ſi upuixiſſẽt ſi p
pria mateꝛ eos lactaſſʒ ·hoc ꝓbat᷑ ꝑ hꝰ·qꝛ qͥ ſumit aliquẽ abũ

queʒ ſt ea nõ ſũpſit: nõ ita cõpetit ſue nature ſieut cibꝰ aſſue

tus· ita etiã eſt de puero.Sciẽdũ tñ ꝙ qñ aliq̃ mĩ ꝑ ſe nõ põt
lactare puerũ ſuuʒ:tunc qᷓrẽda ẽ nutrix vᷣtuoſa·.q; puer ĩclĩat᷑

ßfßßm natuꝛã nutricis ſue q̃ᷓ euʒ lactauit · Sexto cõtĩgit qñʒ ex ne
gligẽtia pntũ ſiẽ pntes qͥ puos nõ cuſtodiũt ſʒ eos quãdoqʒ
ad aqm vl ad ignẽ ex negligẽtia ſua cadere ꝑmittunt. Vletiã
ç pueros ſecum collocant ad lectuʒ: i eos ĩ ſõno dormiendo
ſuWuſuffocant qð oĩo cauenduz eſt. Et ſi ĩ aliquo iſtoꝛũ ſex iã pᷣdi
cctoꝛaz parentes rei eſſẽt tunc dolere d eberent de moꝛte pue⸗

e ſignis que fiunt ante ⁊ pꝰ baptimmũ

— Igna ante baptiſmũ fiũt qttuoꝛ.⁊ pꝰ baptiſ. mü tria fi
Junt. Querit᷑ id iſta ſigniſicet 7g Rñdeo ꝙ prima exuf

flatio et ĩſufflatio ſignat ſpũs maligni expulſionẽ: ⁊ boni inn
troductõem· Ergo ſacerdos dicit · Cxi maligne ſpiritus · Se⸗

cundo ſalis immiſſio vel linitio ſignat gratiam et ſapienti:
am . et a peccatoꝛum putredine pꝛeſeruationẽ · Vnde gratia
datur homini in baptiſmo. Si uult vti illa gratia tunc poteſt

cum adiutorio dei et mediante illa gratia viuere abſqʒ omni

peccato moꝛtali vſq; ad moꝛtem · Et de hoc quere ſupꝛa · xii ·

M. Tercio ſaliue contactus ad aures et nares ſenſuum ſig⸗

nat ſpiritualium operationem ad audiendum et intelligen⸗
dum ea que ſunt ſalutis · Quarto vnctio olei in pectore et in
ter ſcapulas ſignat amoꝛem dei quem debet gerere in coꝛde
ſuo · Et inter ſcapulas ſignat deuotam ſubiectonem prece⸗

ptorũ dei ⁊ eccleſie ſcilicet ad obediendum deo et pꝛelatis ec
Vapie hö: qð nõ ſit
duz quaſi pꝛecipiat

èòè

ſ●

DGSNCRXMGNTO CONEIR.

deus.· Vnde Luce decimo· Qui vog audit me audit:i qui vos
ſpnit me ſpernit · Tria vero alia fiũt poſt baptiſmũ ¶ Drimo

criſmatio ĩ vertice que ſignat xpᷣi gẽ̃am in mẽte ĩpreſſam· Se
cũdo ĩpoſitio cerei ad manũ ſignat fidei ⁊ amoris dlaritatem

Fercio veſtis candida ſignat ĩnocẽtie reſtitutõem. Notandũ

ꝙ pueri q ſine baptiſmo decedũt ad limbũ pueroꝛũ deſcẽdũt
ubi ẽ pena dãni ⁊ nõ ſenſus · Quia nec eſuriunt neq; ſitiunt

nec habẽt frigꝰ nec caloꝛẽ · ſimplr nllaʒ penã ſẽſibilẽ ſuſtinẽt
ſz ſolümodo ꝙ ſüt pᷣuati uiſione dei ⁊ hec ẽ pena dãni · Queri

tur vtꝛũ pueni iudeoꝛuʒ ſiles ſint pueris xp̃ianoꝛũ ſine baptii·

mo decedẽtes Rñdeo ꝙ ſic. Quia habẽt equaleʒ culpam . ſeʒ
ri. ergo habẽt eq̃lẽ penaʒ ſq; penã dãni. Sʒ qñ ĩfidel ad ãnos
diſcretõis puenerit: ſi tune nõ ſuſceꝑit fidẽ tũc ip̃o fẽo pcc̃at

moꝛtlir nõ ſuſcipiẽdo fidẽ · ⁊ nllaʒ excuſatõnem põt hr̃e ĩfidel

Ireeiinn Foieatn *vniäfi müouzit5us oniroi
ciplis ſuis Mar. xvi. Euntes ĩ moᷣm uniſuʒ pdicate euange
liũ oĩ create· ſal· In om̃eʒ terram exiuit ſonus eoꝛum ꝛc. Et
quãdocũqʒ morit᷑ tal ĩ idelis tunc ĩmediate ad ĩfernuz deſcẽ
dit · Vnde Marẽé.· xvi · Qui crediderit baptiʒatꝰ fuerit ſaluus
erit. qui vero nõ crediderit condẽnabit᷑ nſuꝑ quotiẽſcunq;

infidelis ſiue paganꝰ ſiue iudeꝰ vſum ratõis habẽs ſcienter

facit cõtra aliqð p̃ceptoꝛum dei:totiẽs peccat moꝛtaliter. Et
ignoꝛãtia nõ excuſat talẽ. Vnde Rug · de gr a ⁊ li · ar · Cõ diuĩa
Pcepta data ſunt vt excuſatio de ignoꝛantia nõ habeat᷑·

De ſecũdo ſacrameto

Aicet ſimplr nõ ſit ſacramẽtum neceſſitatis . qꝛ ſine eo
—„ X 1 m⅞y „„ „ „ „ 1 12 .
põt hõ ſaluari:ſed nihilominꝰ cõtẽptus eius dãnabil ẽ· Hec

Tho.ĩ:iiii.di ·vii · Vtrũ cõferat᷑ gr̃a ĩ ſacramẽto cõfirmatõis
Rundeo ſᷣm Tho · gra cõfert᷑ nõ ſoluʒ cõiter ſiẽ ĩ quolibʒ ſa

VVnfſfirmatio vtrũ ſit ſacramẽtũ neceſſitatis? Reſpõ
doeo ꝙ ſic ꝓpter ſpũalem pugnam ad quaʒ hõ iuuat᷑

tengn
pignand
bas id
Gus cork
nnbiptl
eg i nob
ſpumdeb
ſeerament
zagnare⸗

Moporn

Gtenmin
Pfottt
tcöltenm
Ptotik
EAume⸗
Wane
nefmet
Pptenzn
dDs inn
fidi
raderiſe
fodles

.

quis deputat᷑ ad effectuʒ ſãctitatis: ⁊ idoneus fit ad chriſtuʒ plrifn

.⸗. nitgn

S
2
2
3
5

Dé SCBEMEN. CONER.

n confitendũ · Vnde de grato fa ct magis gratů · ktẽ querit᷑ qui
m brus debeat᷑ cõferri ? Rñdeo bm beatũ tho · Oĩbꝰ xpᷣianis etiã
tinng ueris viris 2 muli erib⸗ qbus cõis ẽ pugna ſpiritualis: quia
umilii D bm kob vii. Militia eſt vita hoĩs ſ. up terra · Ctem ſe ciendũ ꝙ ad
lſ criſ matis. Et foꝛma verboꝛuʒ 6 talis Eſigno te ſigno crucs.
RfLr cõfumo te criſ mate ſ. alutis ˖ in noĩe P· 2 f.2 ſſ Duo ex ꝑte mini
WKr . ſtri ſcʒ dignitas rontificalis 1 intentio debita. Duo ex pte ſu
Mn ſcipientis · ſcʒ frons in qua debet fieri criſ matõ ⁊ ꝙ cõfirmã
lgaim dus ſit baptiſatꝰ. Et ſciendũ ꝙ vnctio criſmatis tripliciter fit
neu) in trib? ſ acramẽtis q ĩpꝛimũt caracterẽ In baptiſmo fit ĩ ver
fifidin tice ad ſignandũ fidei ſuſceptõem En cõfirmatõe fit in frõte
itiiian a ſignandũ audaciã cõfeſſioniſ xp̃i noĩs· In oꝛdine fit in ma
iteu nibus ad ſignandü poteſtatẽ cõſecrandi coꝛpus xp̃i. ¶ Effe C
Minndti ctus confirmatõnis eſt multiplex· Primo quia gratiam datä
Forrtcun in baptiſmoc öͤſeruat. Dſal- Confirma hoc deꝰ qð operatus

Gecung ilt es in nobis. Secundo ad militiã ſpiritualẽ p̃parat· q; om̃es
difannmdee xp̃iani debent eẽ in bello xp̃i ⁊ ergo omẽs debẽt recipere hoc
6fumeſcklun ſacramentũ: vt faciliꝰ poſſint cõtra mundũ carnẽ diaboluz
Cooiſenn pug nare · Lercio ad cofeſſionẽ cõſtantem nominis xp̃ᷣi anĩiat
e ao gquẽ oponz verũ deũ veruz hoĩem cõfiteri · Primo optet vt
tmotltne cõfiteamur eũ m diuinã naturã patri ⁊ ſpũiſancto coequalẽ
lir ni qð notat᷑ in foꝛma verboꝛũ vbi fit expꝛeſſio trinitatis: Scðdo
jöbebe⸗ vt cõfiteamur eũ hᷣm pũanã naturã cruus ſuppliciũ ꝑtuliſſe
gqð notat᷑ in crucis cõſignatõe q̃ fit in fronte · Et ne erubeſca
mꝰ vl timeamꝰ xpᷣm tõfiteri · Tercõ vt intꝰ ⁊ extra nos ſpuali
ſuisz i decoẽ oꝛnet. intus qdẽ ꝑ cõſ⸗ cie puritatẽ ·⁊ extra ꝑ odoꝛeʒ bo
nnb iuu ne fame · Et hec duo ſignant᷑ in criſmate qð cõficitur in oleo
ah⸗ Ppter pam a balſamo vpter ſerunoũ Quarto :èbonis 28
inablil dis 2 mal ſuſtinẽdis roboꝛat · dat eni hic ſy puſſanctꝰ ad robo⸗
mni rãdũ · Quĩto aĩaʒ 2 coꝛpꝑꝰ armat. aĩaʒ qᷣdẽ ꝓpter ipꝛeſſionẽ ca
racteriſ· coꝛpꝰ vo ꝑ clipeũ cruaſ. Sexto ꝑ iſtud ſaeꝛam̃tũ fiũt
eles pleni piami plenituoie dico copieq th m apegn⸗
eain pleni facti fũt pleĩtudĩe ſ ufficiẽtie · Septimo pꝰ pugnã coꝛo⸗

2 ₰

nat qð notat᷑ in vitta que circa caput ligat᷑ · Cõͤfitenduʒ ẽ aũt

xV. p SCEENAAENTIO PeNTEN.

de iſto ſacramẽto ſi quis illud ĩ peccato moꝛtli recepit· Quia

quicũq; boc ſacramẽtũ in pcẽo moꝛt ali recipit moꝛtliteꝛ pec

cat. Ergo iuuenes ꝗ debẽt cõfirmari inducendi ſũt vt antea
cõfiteant᷑ inſin uãdi ſũt eis effectꝰ ſacramẽti cõfirmatõms
ut eo maioꝛẽ deuotionẽ ad illud ſacramẽtũ digne papie ndũů

R acquirantt ¶ De tercio ſacramẽto ſcʒ penitẽtia

tas oſtẽdit᷑ Drimo in hoc ꝙ nihil eſt q; deo tantũ placeat in

teꝛ oĩa in peccatoꝛe ſicut penitere: amplius a peccatis ceſſa
re · HMoc ꝓbat᷑ quia ſi dares deo oĩa bona tempalia que hẽs · 1
om̃s paupes paſceres. ĩfinita monaſteria et ecclias cõſtru
eres deo nõ places niſi peniteas · ktẽ ſi habueris om̃ez ſciẽtiã
ita ꝙ ꝑ totũ mũdum pacem faceres · oĩa bona in mundo cõſi
lio tuo diſponeres· Ttẽ ſi linguis hoĩm loquereris 1 anhelc “
rũ · id ẽ.ꝙ tot cõũteres peccatoꝛes vt om̃s p̃di catoꝛes ab ini
tio müdi cõuerterũt factꝰ es velut es ſonãs Quia aliis ꝓdes
ſed teipm cõſumis)ſi a pcẽo nõ ceſſas (vtẽ ſi tradideris cor
pus tuũ ita vt ardea 8: deũ tamẽ nõ placas niſi peniteas a
peccatis ceſſes· Qm de cõtritõem ⁊ pnĩam diligit · qꝛ ꝓ boc
de celis in terꝛaz · de angelis ad peccatoꝛes · de deliciis inenar

rabilibꝰ ad penas ineſtimabiles venit · Emo tantũ penitẽtiã

affectat dominꝰ. qꝛ cum omĩa bona in celiſ haberet cũ ãglis

pꝛo nobᷣ penitẽtiaz aſſ upſi vt eiꝰ p̃cioſitatẽ peccatoribꝰ ver
bo⸗ exẽplo cõmẽvaret · Tuxta illud Math·ix · Nõ veni vocaꝛe
iuſtos ſed peccat oꝛes ad penitẽtiã · Ctiaʒ ſancti aſſũpſerunt
penitẽtiã · vt ſanctꝰ Tohᷣs baptiſta· beata vᷣgo maria· qui non
delquerũt Ergo multomagis nos peccatoꝛes · Eteʒ diabolo
nihil moleſtiꝰ reſpectu peccatoris q;ᷓ peccatoꝛeʒ vere peni
tere· nõ em̃ ipſum tantũ moleſtareſ o peccatoꝛ (vt ꝑ impoſſi
bile loquar) ſi eum in cami no poneres ſi ſuſpenderes ſi rota
res: nõ tãtum cõtriſtaretur quo ad aliquid intãtuʒ triſtatur
de penitentia hoĩs ꝙ ĩꝑpetuũ tãto triſtioꝛ eſt. Baruch v. Siẽ
gauiſa eſt in tua ruina letata ẽ ĩcaſu tuo babilon ·ſic contri
ſtabit᷑ in tua cõſolatõe · TCdeo aũt tm̃

Enittẽtia ſeðʒ KFugu. eſt mala p̃terita deplãgẽ · 1 pl ã
genda iteru no cõmittere · Nenitẽtie vtilitas 1 digni

dolet ꝙ tã lõgũ laboꝛez

ikeßdd

glumdeg

(cNiren

ſedecitak
lrend
Umn eſ⸗
ſiknoſt

mt in

autavire

ldzetta
mie neſp

ſiquod⸗
ſtens mer

Mrethve
AAſpodere

guris aud
tes Vnde
pores ſte

fartires
Poirginen
gediath
ſgnͦcelo
Imttertus
ſoitentia
Dattemin
Itſenn
potetlin
aus⸗
Dummad
depennt
etrte ſal
irpoi

WG.

en

.

eopeni
pentinn

4

ltkiden

tüperen
ertse.
nquehis

clias cör
oſezſann
nmurdoch

tors pPin
n alis o⸗
dense⸗
Ponteigi
gr⸗grhe
icusinene
ret n ige
ctonh'
beniware

ſipſen

nrqni non

kegdane

tpn⸗
defesticl
tun tlin

nue

notitatt
ſin m
ümting

.

q; virgines: ſed ſola penitẽtia placat deum peccaton. Vnde
ipſe dicit Mathei. iii · Penitentiam agite appꝛopinquabit ei

4

cũ xp̃o ĩ cruce pepẽ

in te pdidit et valde cõfũdit᷑ ex eo ꝙ hõ debz uenire ad tãtaz
gliam de q ipe cecidit · ICtem nihil hoi peccatori vtiliꝰ qʒ a péo B

ceſſare penitere · nõ ſibi eẽt tã vtile ꝙ quotidie ꝓ eo tot mil

ſe decãtarent᷑ quot ſtelle ſunt in celo· ⁊ oẽs ſci ꝓ eo interpel

larent: a ſi celum quotidie ei aꝑiret᷑ et plueret ſcᷣm velle ſu⸗

um et ſol et luna et ſtelle ſeðʒz voltatẽ ſuã curſũ ſuũ ꝑage

*

rẽt. Imo ſi quotidie angli deſcẽderẽt de celo et loquerẽt ei.2

rapet᷑ in aerẽ ab anglis ſicut factũ ẽ aliquibꝰ ſanctis · imo ſi

beata virgo loqret᷑ ei · Nec mirũ · cũ ipe dñs ſepe locutꝰeſt cũ
uda et tamẽ danatꝰ ẽ· Si ĩterꝛogares om̃es ſcos de vtilitate

pnie. reſpõderẽt ꝙ; quil ibʒ eorũ vellet tecũ ꝑticipare ſuũ do

nũ quod a deo hẽt in celo .· Anſhel· Vnuſqſq; gaudet tm̃ de
alteriꝰ merito qᷓntũ ð ſuo ꝓpo· Si mariã ĩterrogares· Reſpõ
deret ꝙ vellet tecũ ʒ ticipare oĩa ſua merita et gaudia Si xppʒ
reſpõderet ꝙ dare vidit
auris audiuit nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit · immo necea nüͤare po
tes Vn de dixit do minꝰad abꝛahã · Suſpice celũ: ſi numerare
potes ſtellas · ſic nec ge

tibi vellet ea gaudia qᷓ nec ocłs vidit nee

ec gaudia ceeil::
(HNenitẽtia quomõ ſit oĩpotẽs·
Mnitentia reſpectu dei ⁊ peccatoris eſt omnipotens ·
Nulla creatura neq;ʒ in celo neqʒ in terra:non omnes
martires neq; apoſtoli neq; prophete neq; con feſſores ne⸗

*

regnũ celorũ. Ecdliaſtici.xii· Altiſſimꝰ odio habet peccatoꝛes

miſertus eſt penitentibus · Gʒechiel. xvii · Si impius egerit

penitentiam a omni peccato ſuo vita viuet Kctuum · iii ·
DPenitemini et conuertimini vt deleantur peccata veſtra· di
xit petrꝰ apls crucifixoribꝰ xpi · ſic ⁊ diceẽ tibi pcc̃ori · Pñia
potẽtiſſima ẽ ĩ omni tꝑe · qꝛ ab initio mũdi vſqʒ in finem du

rat eius potentiſſima potentia:quia nunq; verus penitens
damnabit . qꝛ de omni genere hoĩm ĩueniunt᷑ in inferno niſi
de penitẽtibꝰ vere innocẽtib.· ktẽ ĩ omni etate et ĩ qualibʒ

etate ſaluat· ⁊ qñʒ q̃ſi ĩ extrema ſufflatõe · vt patz ĩ latrone 6

☛

dit. In oĩ loco q; pẽori celũ apit ˖ qd nullꝰ

V. pG SXCRMNM.

an gelus nec aliquis ſanctoꝛũ facere poſſet In terra quia pl⸗
mereni facit penitentẽ vno die q́; pecc atoꝛ in mil le annis. In
inferno in purgatoꝛio potẽtiaʒ exereet:quia vtrüq; exting

„

uit penitentibꝰ vere 2 pfecte. n omĩ perſ. ona etiã ſi centum

milia moꝛtes meruiſſet. Etiã ſi ſit ſicut iudas vel pilatus vel
herodes· Criſoſt. O penitẽtia omnia ligata ſoluis· omnia ad
uerſa tu mitigas omnia contrita tu ſanas · Sapie. vn · Cum
D ſit vna omĩa poteſt· ¶ Benitentta omĩa poteſt ĩ celo ⁊ ĩ ter⸗
ra:reſpectu dei ⁊ peccatoꝛis pꝛeter quattuoꝛ · Primũ ẽ pecea

toꝛem de inferno nõ poteſt liberare. Quia ĩ inferno nulla eſt

redemptio. Vñ grego.xi· li . moꝛa. Quiſquis ad inferni mala

toleranda deſcenderit n equaqᷓ; vlteriuſ ad lueẽ redibit. Quia

nequaq́; vlterius miſericoꝛdia ꝑcentis liberat quos ſemel in
locis penalibus iuſticia iudicãtis damnat · Urgo pꝛo dãnatis
non eſt oꝛandũ quia nunq; liberabunt᷑· Vnde dicit aug?. Si
ſcirem patrẽ meũ in inferno nõ plus oꝛarẽ Hee eo q́; pꝛo dia
bolo. Licet aũt pnĩa non poſſit hoĩem de ĩferno liberare: po
teſt tamẽ a poꝛtis inferii· a peccatis moꝛtalibus dum bomo
viuit ip̃ᷣm peccatoꝛẽ eruere. Tante eſt potẽtie · Hoc nemo aliꝰ
nec in celo nec in terra poteſt· Secundũ qð non potelt eſt ꝙ
virginitatem ꝑditam nõ poteſt reſtituere· Vnde pſidoꝛus de
ſummo bono · Omne petm̃ ꝑ penitentiã recipit vulnerũ ſani
tatem: virginitas aũt ſi labit n ulla penitentia reparat᷑ ad in⸗
tegritatem · Et licet penitẽtia virginitatẽ nõ poſſit reddere:
poteſt tñ peccatoꝛẽ penitentẽ virgini equalẽ vel maioꝛeʒ in
celo efficere: quãuis aureolã non valeat ip̃e penitẽs rehabe
Verbi gratia: Beatus petrus apls maioꝛ eſt q; multe virgĩ es
quãuis aureolã non habeat· Similiter 1 maria magdalena
mli alii ſancti · Sed aureolã virgo coꝛrupta nequaq; habere
poteſt etiã quantũ cunqʒ peniteat · Vnde Tero· Nudenter lo⸗
quoꝛ cum oĩa poſſit deus:ſuſcitare tamẽ nõ põt virginez pꝰ
rumaʒ· valet quidẽ liberare de pena: ſed non valet coꝛonare
coꝛruptã · Terciũ qð non poteſt eſt ꝙ tempus inutiliter ꝑdi
tum non põt reſutuere. Et licʒ nõ poſſit tẽpus ꝑditum reſii
tuere: tamẽ põt deo ꝓ eo ſatiſfacere· Quartũ eſt ꝙ opera de

na
uperde

oerbo

catum
llenef
uncynun
niern

ntine
Mhe

Niſatiſfa
Mporde
Gemen

redebemn

Vrunlec
uum babe
it aliaue
nt e

Pnttita
leddet
Cuummu
wimgig
üüntten
alip
1imnen
ſieo p

ſaſide
ltnech

Hondef

PemIn
RKicchite

1

ſn⸗ NNd

dinfemin
eredbt
gvos ſent
gopodinti

dat =I

vi n
nolkenng

Nbdunn

rpeoad
onpachi
wepſocnsd
ehulren i
veprini

olitde
el nniugin

ani ube
mirorgie
ugdalenn
uqz hun
udentr⸗
tringt

genere bonoꝛuʒz moꝛtua · id eſt: opera facta in peccato moꝛta
li non poteſt viuificare· Et licet nõ poſſit opera moꝛtua viui

D SCRNNM. PENTEN.

ſicare: poteſt tamẽ opera moꝛtificata reſuſe citare. id ẽ: illa bo

na opera que ſunt antea ĩ gratia facta: poſtmodũ ꝑ ſequẽs
peccatum moꝛtale moꝛtificata · illa opera ipᷣa penitentia reui
uiſcere facit· Sed illa oꝑa que ſunt facta in peccato moꝛtali
nunqz reuiuiſcũt verſus· Viuere non poterũt que nunquaʒ
viua fuerunt · Sciendũ ꝙ penitentia in tribus conſillit · ſcz in

contritõne vera: ⁊ cõfeſſione pura: ⁊ ſatiſ factione· de quibꝰ

nunc per oꝛinem dicendũ eſtt.

W (De pꝛima ꝑte penitentie ſcz de cõtritione. H
VOntritio ᷣm beatum Tho.ſuꝑ·iiiidi·xvii· ſt doloꝛ vo
Aiuntarie aſſumptus ꝓ peccatis cum pꝛopoſito confitẽ

di 1 ſatiſ faciendi. Querit᷑ vtrum contritio debeat eſſe maxĩa

Beſpondeo quantũ ad interioꝛ doloꝛem 2 diſplicentiã debʒ

elſſe maximus doloꝛ qd ꝓbatur per tria: Drimo quia ĩ nullła
re debemus habere tantaʒ cõplacentiam ſicut in deo· modo
hoc totũ perdimus cũ peccato moꝛtali: a contraria cõtrariis

diſplicẽ

curant᷑ · Ergo de peccato cõmiſſo maximũ doloꝛem 1

—R—Rð

tiam habere debemus · Secundo pꝛobat᷑ quando quis offen

dit aliquem dilectũ quãto plus de hoc dolet tanto magis eũ

dilexit · Sed deũ ſuper omnia diligere debemus: quẽ peccãdo

offendimus · igit᷑ ⁊c· Cercio ꝓbatur quando quis aliquã rem

perdit tãto plus dolet quãto melioꝛ ipᷣa res eſt. Quia homo
Plus dolet de amiſſione vnius floꝛeni qᷓ; denarii . Sed deus
eſt ſummũ a infinitum bonũ quẽ peccando offendimus 1 p

didimus igit᷑ vc& Ex quibus ſequit ꝙ dolo: contritõnis quan
tũ ad interioꝛẽ diſt plicentiã debet eẽ maioꝛ omni doloꝛe q̃ tẽ
