diter agit. Sed filius eius eſt iuſtus et nuſericoꝛs in omibus
oꝑibus· Ideo dicit᷑ mater miſericoꝛdie.Adiuuat etiã in moꝛte
ab inſiiis diaboli ꝓtegendo.· Ideo ſubdit᷑. Tu nos ab hoſte

Fiege Roiuuat etiam poſt moꝛtẽ: amas in ſuis mambus ſu
ſcpiẽdo et in elum deducẽdo. Gt ideo ſubdit᷑· Et ĩ hoꝛa mor
tis ſuſcipe (Quarto ꝓpter quid nos adiuuat. Dro dus ſciẽ

CC

catoꝛibus miſericoꝛdiã ⁊ gratiã exhibere:vt nullo mõ valeat
a nobis cõtinere miſericoꝛdiã · Etiã ſi vellʒ iuſto dei iudicio cõ

uincit᷑ opoꝛtere gratiã nobis dare · Et hoc cõtingit triplici ra
tione. Primo cõuincit᷑ nobis gratiã exhibere ꝓpter ipſiꝰ gra

tie inuẽtionem· humanũ em̃ gen us in lapſu pꝛimoꝛũ parẽtũ

grãm pꝑdidit: quaʒ angelo teſtãte Ma ria inuenit · Sic em̃ ait
angelus vt habet᷑ Luce.i.Fᷣnueniſti em̃ grãm apud dũm Fu
ſtum autẽ eſt tã in iudicio eccleſiaſtico q; ciuili:vt qui rem al

terius inuenit ei reſtituat cuius erat.Gt ſic ꝑ iuſtã ſentẽtiã co

git᷑ maria nobis peccatoꝛbus qui gratiã perdidimꝰ reſlitue
re velit nolit Scoo cogit nob miereni ppter maternũ affe

illud pſal. Narrabo nomẽ tuũ fratnbus meis· tẽ in euange
lio dicit chꝛiſtus Magdalene· Vade dic ad fratres meos· vteʒ

aſcẽdo ad patrẽ meũ ⁊ patrẽ veſtrũ· Ex hoc iuſta ratõe cogit

eſſe mater noſtra· Scimuſ aũt ꝙ oĩs mater diligit filios ſuos

Vñ ſicut iheſus x pᷣus ſm deitatẽ naturalis eſt filiꝰ patris: et
ams electi fili adoptiui: ſic a ſili is xps ſm huanitatẽ ẽ filiꝰ

ctũ · nã ex eo ꝙ eiꝰ filius dignat᷑ dici ⁊ eſſe frater noſter Tuxta

virginis Marie: ct nos cius filii ex materna affectione · Flddinr- wlut
eſt ꝙ Luce pri mo dicitur · Peperit filium ſuum primogeni⸗ ſeoel
tum. quia pri mogenitus eius filius iuſto oꝛdine dicitur re W fcicl
ſpectu noſtri qui poſt illum eius fili ſumus . Ey hac auten kuc
materna affectione cogitur habere curam noſtri · Scimus ꝙ eſi
omnilſ mater animalium volucrum ſerp entum: etiam quãtůᷣ qußdoa
cunqʒ venenoſam babeant ferocitatem . diligit tame n ymo dal
co gitur diligere fetum ſuum· Quod ſi tam foꝛtis eſt natura· (huner
vt omnis cꝛeatura ex virtute matema cogitur velle bonum ginen
filiis ſuis multo magis diuinus affectus in matre dei cogit̃ nenbes
nos amare.· Quia filius dei qui in miſericoꝛdia venit in eius dieens.
vterum: ymmo qui miſericoꝛdia dicitur et eſt: ipſe fecit euis luctce
viſcera ineternum miſericoꝛdiam redolere· Hinc Bernardus meiq
Qui pomum in manu habuerit per medium diem: per reli⸗ eetctre
quam partem diei manus redolet odoꝛem · Sic aſimſi Quia magl
miſ ericoꝛdia que deus eſt in eius viſceribus nouem mẽſibus lnro
requieuit · ideo eius viſcera redolent miſericoꝛdiam ineter
dd num . Tercio cogitur nobis miſereri ex filii recommẽdatione ndon
Fd boc enim elegit deus filius marie tẽpus et locum aptiſſii uet⸗
mum quo nos recõmẽdaret matri: hoc eſt tꝑs paſſiõis locũ dnamt
paſſiõis· Quo diyxit: mulier ecce filiꝰ tuꝰ vt ex loco et tꝑe ipᷣaʒ iideb
recõmendationẽ ei ꝓfundiꝰ inculc aret· Nã noĩe iohis q¶ inrte cino
ptat᷑ gratia: oẽ s peccatoꝛes cõuerſi ad dñm intelligũt᷑: quos tee
in illo loco et tempoꝛe matri recõmendare voluit · vt cum ira Ofn
dei iuſto dei iudicio egrederet᷑ ad pumendum et dänandum econ
peccatoꝛes · Tpſa memoꝛ loci et temꝑis paſſionis pro nobis ſtcin
affectuoſius inteꝛpellaret·. Ocſi in illa cauſa ſeu recõmendati cid
one filius eius ei diceret illud Yſaie · xvi. bſcõde fugientes enmt
et vagos ne perdas · Acſi dicat · Vide mater oculis coꝛdis et An.
coꝛpoꝛis: quot quãtum et qualia pro peccatoꝛibus patioꝛet ſpbe
eos tibi habeas recõ mendatos Licet hec multa et ma gna ſit (e
valde miſericoꝛdia matris chꝛiſti ſuꝑ peccatoꝛes· tamẽ maior tolad
eſt miſericoꝛdia filu: vtpote quia ipſa eſt miſericoꝛdia habẽs pern
miſericoꝛdiã eſſentialiter in mfinitũ · Affectuoſius cupiens een
nos ſaluari q́; damnariEt ideo matrẽ ſue paſſioni intereſſe tvea

ſeconi

dine dann e

Erbacun
ſe. dan

tumefmn

ongeſtnn

ir we bein

4

nred age
ubenrin aan

Lipſeſetan
inebenon
diem perſt
zſemC.
vuen niſb
dinm iner

vemmedznon

homipl

plus nH

wwertr ſ
eevhiiter

neligingnme

it rcun
edünmnden

urrönedn
cheſigene
olsent⸗

atrspttet B

kuetm
estint,
conu
torinn

S
—

—
=
SS —

—

DE PRG. QWXTO.

voluit: vt per ſuã ĩterceſſionẽ (cui nõ eſt fas aliquid denega
re)yoccaſioneʒ habeat miſeꝛendi· & autem Maria ſolicita ſit

recõcilia re coes⸗ patet per tale exemplũ · Euit quidam ee

Percago volens ire ad peccandũ: ad altare beate virginis ſta
at: ſalutans eã angelica ſalutatione · Quia modus eius erat
quãdocunq; poteret altaꝛe vel ymaginẽ virginis ſalutauit ·

Quod cum faceret:vidit ymaginem eiuſdẽ virginis que ſuꝑ

altare erat viuificari cum puero quem tenebat· Viditq; ſan
guinem fluere de puero in gremiũ eius:ſicut f luxerat de vul

neribus chꝛiſti in cruce. Quod cum cerneret obſtupefactꝰ eſt

dicens. O domina quis fecit hoc? Et beata virgo reſpondit
Tu et ceteri peccatoꝛes gai amplius crucifigiti s me et filiuʒ
meũ q́ʒ fecerãt iudei. Volebatqʒ virgo ſanguinẽ pueri terge
re et reſtrin gere:ſed nõ poterat· Et peccatoꝛ ille cõueꝛſus ad
ymaginem diyxit · O mater miſericoꝛdie intercede pro me · Et

illa. vos peccatoꝛes vocatis me matrem miſericoꝛdie: qui nõ

ceſſatis facere me matrẽ miſerie ⁊ triſticie · Et ille · nõ ſic piiſſi

ma domina loquere: ſed memẽto aduocatã peccatoꝛũ te eſſe

intercede pro me · Et mater ad filium·O piſſſime fili amoꝛe

mei miſerere huic peccatoꝛi· Et filius · Non mater: nec graua

ri debes ꝙ te non audio · quia ego rogaui patrem meum
limo ſi poſſibile foꝛet aliteꝛ genus humanum ſaluari tranſ

ferret a me calicem paſſionis· Et noluit audire me· Et mater
O ſiln memento ꝙ materno amoꝛe te foui 1 alui vberibus 1

pe ctoꝛe meo ⁊ condona huic peccatoꝛi· Et filius:· O mater ex
iuſticia tibi oſtendo ꝙ cxaudire te non teneoꝛ · Et mater · nõ
ſecũdum iuſticism cauſemur: ſed ad miſericoꝛdiam confugi
mus· t ergo pꝛopter tuam miſericoꝛdiam miſeꝛere huic pec

catoꝛi · Et filiꝰ · Rogaui ego ſecundo patrem meumvt ſi poſ
ſibile foꝛet alio modo genꝰ humanũ ſaluari tranſferret a me

calicem paſſionis: et non audiuit me· Et mater · O memen

to laboꝛum quos ſuſtinui tecum· et dona mihi iſtum pecca⸗

memento ꝙ tercio rogaui patrem meum: vt tranfferret a

me calicem paſſionis · et non exaudiuit me Et pia mater

Y

depoſuit filiũ:et voluit ꝓcidere ad pedes eius · Quod cernss
filius dixit ad eã. Quid eſt mater qð faceꝛe vis?Et illa. Tãdiu
ad pedes tuos cum peceatoꝛe iacebo: quouſq; veniã ei conce
das. Et flius· Rbſit hoc mater ſancitũ eſt in lege diuina ꝙ fi

lius debet honoꝛare matrẽ · Et iuſticia cõcludit. Qille legem
debet implere qui legẽ dedit· Cum aũt ego ſim filius tuꝰ. et
tu mater mea:te honoꝛare volo in iſto peccatoꝛe: ⁊ ſibi ꝓpte:

¶ De quinto Precepto .

hominẽ ſibi ſimilẽ. Vnde Ariſto · viii· ethi: Omĩs homo omni

homiĩ naturaliter eſt amicꝰ.· Ergo talis peccat cõtra naturam
pumanã ei inditã· IEnſuꝑ p eccat cõtra ratõnẽ humanã.dictat

„

em̃ ratio hominũ ꝙ non deberet facere alii qð ſibi odit fieri

Vnde Thobie iiii· Vnde cũ ipᷣe homo ſuꝑ omĩa naturalit ab

hoꝛret moꝛtẽ:ideo ipᷣe ſuꝑ omĩa cauere deberet ne moꝛtẽ alii
inferret · Vñ cõmẽtatoꝛi · de anima· Ome naturale deſiderat
pmanentiã et eſſe · et col
pctõ hoc ꝙ ptm̃ iſtud diabolicũ eſt·et diabolo aſſilat·. Vnde

cda fuit ſuiipſius · et cõſequẽter Rde 1 Eue ⁊ totius humani

. generis · Vnde Kug?. Diabolus eſt humani gen eris inimie?

inuẽtoꝛ moꝛtis · ¶ Tercio deberet cohibere quia eſt vnuʒz de
q̃ttuoꝛ pctĩs q̃ dicunt᷑ ad dũñũm clamare.Et pᷣmũ hoꝛũ petõꝛũ
eſt oppᷣſſio pueroꝛũ innocẽtũ. Vñ Exo⸗i: Aſcẽdit vox filioꝛũ
iſꝛahel ad dum Eꝛgo ſumme cauẽdum eſt cuilibʒ ne pupillos

te oĩa pctã inun ge⸗ t ſie pax erit intei me ⁊ eũ· Et in ſignũů
pacis oſculet᷑ vulnera mea: Et ſic peccatoꝛ oſ⸗ culãdo ſanauit

On oecides · In quo precepto ꝓhibet᷑ homicidiũ:· N
gquo peccato primo deberet cobibere homĩes hoc ꝙ
ꝙ deberẽt diligere ea que ſunt eiuſdẽ ſpẽi eum ipſis· Vnde
Eccleſiaſtici xii. Om̃e animal diligit ſuũ ſimile · Vñ mirũ eſt
quõ homo vult occidere ſuũ ſinule ſcʒ aliũ hominẽ cũ natiꝭa
doceat vnũ lupum amare aliũ Sic ſimiliteꝛ intelligẽdũ eſt de
hoĩe ꝙ naturaliter et ex ĩſtinctu nature debeꝛet diligere aliũ

Secũdo deberet cohibere hoĩes ab boc

Fohᷣ. viii Ale homicida erat ab initio. Diabolꝰ ab imtio bomi

ghan

ſcet See

ſodolita

mercedis
fü viori
zures don
dintdont
nedetert
ſgusin
gndictn!
Cadeley
penuito
teraeſt
tacde
cck ocel

hipt⸗
nalekre
nücohe
bindich
adien
ider
tohoe
ig
huntey

fllia

tent

„ „„

ſ⸗

W.

Qod

t uh

benigene

P
ge duungf
Cie⸗ in
Uhliusnde
Nenſi
ei Einſeni

honndi 5

wrisn

mtunn mde
mirſt N
Vümii c-
neci uand

lgiicſte

ndligreiiͤ
ibonoomn
eninaurn
untniodr
ſbicnt hen
nmnlitt
tenanit
Urdeiht
rwesthe
Aie
Pantobon
oausbnn
enengii
niee
ühoie⸗
Dieo
gegſe

Toꝛphanos et viduas ĩnocẽter oppᷣmat:vel eis aliq̃; ĩ᷑iuriam
faciat. Secũdũ ẽ peccatũ ſodomitarũ · Vnde Ceñn. xviii· Qlão:
ſodomitarũ ⁊ gomoꝛreoꝛũ mitiplicatꝰ eſt· Tercium detentio
mercedis mercenarioꝛũ· Vnde vtacobi vl. Gcce merces oꝑario
rũ vr̃orũ qᷓ̃ fraudata ẽ a vobis clamat: ⁊ clamoꝛ eiꝰ ĩtroiuit in

aures domĩ ſabaoth. Quartũ ẽ homicidiũ ꝓximi · Vñ Ce · iiüi ·

dixit dominꝰ ad cayn. Gcce vox ſãguĩs friſ tui abel clamat ad

me de terra. Sic iã põt deꝰ dicere ad quẽlibet homicidã. Ecce
ſãguis innocẽter a te effuſus clamat ad me de terra requnẽſ
vindictaʒ ſuꝑ te· Itẽ patet ex hoc ꝙ ſit vnũ de maximis pccẽ̃is
occidere ꝓximũ a ĩnocenter ꝙ dominus maledixit terre que

aperuit os ſuũ et recepit ſãg uinẽ abel fratris cayn· Si auteʒ
terra eſt maledicta a domĩo qꝗᷓ ſanguinẽ ĩnocẽteʒ recepit · qd

tũc de illo erit qui ſanguinẽ nocẽtẽ effudit g Ergo merito di

homicidiũ ſit duplex

Ciendũ autẽ ꝙ homicidiũ eſt duplex · coꝛꝑale et ſpũale QG

Corpale cõmittit᷑ manu vel facto · Et hoc quattuoꝛ mo

dis . ¶ Primo iuſticia dictante · vt cũ iudex reum iuſte dãnat
vel miniſter taliter damnatum occidit · Vnde queritur vtruʒ
„ „1⸗ . 2 22
liudicõ liceat occidẽ malefactoꝛẽ? Rñdeo bᷣm tho ſe · ſe · q; lxiiii

Siẽ ꝓ ſalute totiꝰ coꝛꝑis pᷣcidit᷑ laudabl'r mẽbꝛũ putridũ: ſic
malefactoꝛ ẽ coꝛruptiuus alioꝛũ ⁊ laudablir occidit᷑:vt cõe bo
nũ cõſuet᷑· Si tam̃ hec occiſio fieret a iudice vel mĩſtro liuoꝛe

vindicte vl delectatõe fũdẽdi ſãguinẽ hũanũ · ʒ iſte iuſte oc

cidat᷑ nihilominꝰ iudex moꝛtir peccat · Silr ⁊ miſter ſi hoc fa⸗
cit ꝓ aliquo q̃ſtu quẽ exiĩde ſecõſeqͥ ſparet · Silr aũt vtriqʒ · ſ·
iudex ⁊ miſter peccãt moꝛtiłr ſi reũ occidũt iuriſ oꝛdĩe nõ pᷣu a
to.hoc ẽ ſi occidũt nõ ſnĩaliteꝛcõdẽnatũ.Et hoc ꝓbat᷑· xxiii · q
iiii E. penl. 1. q· v. miles · ca.Qũ miſter.Querit᷑ vtrum liceat
puate ꝑſone occidẽ malefactoꝛẽæ Rñꝰ ſᷣm tho vᷣ ſupꝛa nõ hʒ:ſʒ
illi cui cõitatis cura ↄmiſſa ẽ ·ſiẽ pᷣncipi hñti publicã autorita
tẽ ñ ãt puato Scðo fit hoĩcidiũ ncitate ĩſtigãte · Sʒ tẽ diſtin

Fued ·qꝛ aut illa ncitas ẽ euitablis · puta cũ q̃s põt euadẽe ĩẽ

equẽtẽ ſe hoſtem: tũc reus eſt homiedii i tanq̃ᷓ; ꝓ mortali

cet᷑ occiſoribꝰ ĩ mo kte maledicti ĩ ignẽ ꝛtẽ76.

bilis puta ſi quis occidit inſequentem ſe non ex odii fomte
ſed ex doloꝛe animi · qꝛ aliter non potuit ꝑiculum occiſionis

euadere · et talis non peccat · nec aſtrigit᷑ ad penitẽtiam niſi
ad cautelaʒ ꝓpter ambiguũ dubietatis quia põt timere neil

lũ occiderit motꝰ ex ĩdignatõe vel iracũdia vel libidine vĩdi
cte ⁊ nõ ex ſola neceſſitate defẽdendi ſe :ideo ĩterioꝛẽ ſemper
debet agere penitẽtiã . ⁊ quaſi ſuis peccatis aſſcribere ꝙ ĩ tã⸗
tam venit neceſſitatẽ.⁊ in hoc cõcordat ga nfredꝰ et hoſtien
ſis · Sciẽdũ tñ ꝙ qᷓ;uis ꝓ cõſeruatõe ꝓprie perſone liceatĩ ĩe
uitabili neceſſitate aliũ occidere ne ipſe occidat᷑hoc tam̃ nul

latenꝰ eſt licitum pro cõſeruatõe rerũ temꝑaliũ.q; vita pro⸗

ximi preferenda eſt rebꝰ foꝛtune. ¶ Tercio hoc homicidium

coꝛporale fit caſu: ſed ibi diſtingue · quia aut dabat operaʒ

imputat᷑ ei: Vel ſi quis ſecãs arboꝛẽ et arboꝛ cadens fortuitu

to loco· et adhibeat veram et plenam diligentiam . ſeʒ cireur

rei liate aut illicite · puta ſi pronciebat lapidem vel iaculum

ſiue in ludo ſiue pro coꝛpons exercitio verſus locum vbi cõ
ſueuit eſſe tranſitus hominum reus eſt homicidio · vt patet
xv.qi:Merito. Et irregularis efficit᷑ · vt patʒ ꝑ ẽnnocẽtuʒ

ſu

per caplo exhibita· Si vero dabat opam rei licite puta ſi

ſauit et baculꝰ eadens interficit aliquem vel occidit eum non

aliquẽ occidat nõ eſt culpabilis · quod veꝛũ eſt ſi fiat in priua

ſpiciendo ſe et alte clamando ꝙ ſibi caueat· aut ſibi ĩputabit

vt patʒ di · l. Mii qᷓ arboꝛẽ· Quid de ꝑentibꝰ ĩ quorũ lectis ꝑuu
li ĩuueniunt᷑ moꝛtui? Rndeo ſcðm Raymũ . Si moꝛs ĩterueit
graui eorũ culpa pꝛecedẽte atqʒ neghgẽtia: grauis eſt eis pe
nitentia miungenda. Si autem leuis culpa preceſſerit: non
grauis penitentia eſt eis iniungenda. Si autem nulla preceſ

ſit negligentia vel culpa de iure non ſunt puniendi: tamen
ad cautelam propter ambiguum eſt eis aliqua penitentia in

iungenda. Concordat hoſtienſis · et addit ꝙ monendi ſunt
parentes ne pueros teneros ſecum in vno lecto collocent;:

ne foꝛte opprimantur · ſecũda queſtione quinta. Qonſului⸗

ſti · Quid dicendum eſt de cuſtodibus infinmorum qui ad

peccato debet agere penitentiam. Rut eſt neceſſitas ineuita

coum pi

ſanguins

iane
nudobe
cöſcietiin
lutnet eu
ltrrctze
tſten ppr
hgorevindt
edeſ

(QAtum ete

lüq qu
ſridec
let eiq
ſtenn5
ti magt
madꝛi b
ucee
dachre
flüens
flumd
Co
Nir Cue
deoßm!

hoc

mnlux
pſam 0.

Uenmann
mllerst
Fium nin
ficulofg

ded hoe

aien

teſtr e
ne Khne
pentiin
Pot am e
Nalbidri
dieſiſen
ſeingit
erden oſen
nor larii
twr thun

botharichun

n Wran
dende iwln
is banti⸗
nadid nt
vrpocen
ine Putzſß
H
Afbrnpin
numſgaen
ſtihrhi
oti eangn

nosiann

izciͤ

otlntn

len ale
wummt
co ales
nun

*

D6PR6.
— . .— .. — .

eoꝛum petitionem vocauerunt minutoꝛem · vt minueret eis
ſanguinẽ · vel dederũt eis vinũ:vł nõ bene cuſtodiũt eos: ita
ꝙ ipſi moꝛtui ſunt? Reſpõdeo ſᷣm Cuil· En omnibus talibus
uãdo bona fide fiunt nõ debet aliquis de facili ſcrupuloſaʒ
cõſciẽtiam habere: niſi ſit euidens culpa aut negligẽtia diſſo
luta: et certum ſit ꝙ inde moꝛs preuemiret tũc irregularitas
cõtracta elt ·
tate ꝓpria iniquitate impellente· puta ſi quis ex odio vel li
uore vindicte aliquem occidat: et tũc ſine omni diſtinctiõe di

cendũ eſt· ꝙ tale bomicidiũ voluntariũ ſemꝑ eſt moꝛtale pec

catum et enoꝛme · Querit᷑ vtrum magis peccet qui occidit iu
— „ TC — »„ — — ‚zz
ſtũ q; qui occidit peccatoꝛẽ? Reſpõdeo ſcdᷣm Thomã ſecũda
ſecũde ꝗ· lxiii · Sic · et hoc quadruplic ratiõe · Drimo quia no

cet ei quem plus debet diligere: et ita magis agit cõtra cari

tatem· Secũdo quia iniuriã infert ei qui eſt minus d ignus: 1
ita magis cõtra iuſticiam agit · Tercio quia priuat cêitatem
maioꝛi bono · Quarto quia cõtemnit deum in iuſto homine⸗
Luce/x· Qui vos ſpeꝛnit me ſpernit · Etẽ quia fideles ſunt filii
dei · Pma Iohᷣ. iii· Videte qualẽ caritatẽ nobis dedit deus: vt
ſu i eius nomĩemur et ſimus· ITgit᷑ qui aliquẽ fidelem occidit
filium dei occidit · quod conſtat immaniſſime ſeueritatis eſ/ſe
Quõ ante cõſpectũ dei cõſtare audebit: qui fratrẽ eius occci
dit? Queritur vtrum occidere animalia ſit peccatũ? Reſpon
deo bᷣm Tho vbi ſupra nõ:quia nullus peccat vtendo re ſua
ad hoc ad quod eſt oꝛinata. Ceneraliter auteʒ plante ani
malia ꝓpter ho minẽ ſunt· Queritur vtrum mulieri liceat ſe
ipſam occidere ꝓpter ſtuprũ vel adulteriũ vitãdumz Reſpõ
deo bm Tho · vbi ſupra nõ· Quia nõ debet in ſe cõmittere cri

maen maximũ: vt vitet minus crimẽ alienũ · Nõ eſt em̃ crimẽ

mulieris ſi ei violẽtia inferat᷑ · Et iterũ foꝛnicatio vel adulte
rium minꝰ peccatũ eſt q̃ᷓ; homicidiũ · p̃cipue ſuiip̃ſiꝰ qð ẽ pe

ricu loſiſſimũ Quia nõ reſtat repus vt ꝑ penitẽtiã expietur

Sed hoc eſt verum ꝙ potius deberet ſe violenter permitteꝛe
occidere:q; in peccatum foꝛnicationis voluntarie incidere.
(Sciendum ꝙ occid ere ſeipſum eſt peccatum moꝛtale · vt

uarto homicidiũ coꝛpoꝛale comittit᷑ volun DO

pꝛobat Tho.ſecũda ſecũde q-lxitii · quadrupliciter · Rrimo q̃
dem q eſt cõtra naturalẽ ĩclinatõem · quia vnaqueq; res ſeip
ſam nitit᷑ cõſeruare quãtum in ſe eſt et poteſt · Secũdo quia
eſt cõtra caritatẽ qua homo tenet᷑ ſe diligere · Tercio eſt in iu
ria cõmunitatis· qꝛ quilibet homo pars ẽ cõmunitatis· Qu ar
to quia talis in deũ peccat · ſicut qui alienum ſeruũ interfutit
peccat in dominũ. I deoqʒ nullo mõ licet illud vt miſeriam p
ſentis vite quis euadat.naʒ finis ommũ terribiliuʒ eſt mo is
ſcdÄᷣm philoſophũ · Itẽ nec ꝓpter vindictã alicuiꝰ peccati in ſe
ipſo licet ſe occidere · Quid de his qui ſeipſos mutilant? Re⸗
ſpõdeo nõ licet mẽbrũ ſanũ pꝛecidere · Et quidẽ ſi talis mut i⸗
latio fiat ex ĩpatiẽtia alicuiꝰ ĩſirmitatis:aut etiã credebat olb
ſequiũ ſe preſtare deo vtputa vt caſte viueret: nibilominues
talis grauiter peccaret · qꝛ nõ licet aliquo mõ mẽbra pꝛeſcin:
dere ad vitãdũ piculũ anime ſiue peccatũ·qꝛ ſaluti ſpũali ſẽx⸗
põt aliter ſubueniri: cũ peccatũ ſubiaceat ipſi volũtati · Et er
go tales homicide ſuupſiꝰ iudicant᷑ · Et alis repelli a ꝓmo⸗
tõne et receptõe ſacrorũ oꝛdinũ.Secꝰ eſt ſi mẽbiũ putridum
ideo abſcĩdat᷑ a ſe vel ab alio qꝛ eſt coꝛruptiuũ cor ꝑis · qꝛ tũe
licitũ ẽ pꝛeſcĩdere · de volũtate tñ eꝰ cuiꝰ ẽ mẽhꝛũ: aut illius
ad quẽ ꝑtinet curare de ſalute illiꝰ ¶ Quinto homicidiũ cor:
ꝑale cõmittit᷑ a lingua· et hoc pᷣmo ſcʒ precipiẽdo ſicut hero
des occidit om̃s pueros qui erãt in bethleem iude · Math·ii ·
Mittens occidit om̃s pueros qui erãt in bethleem et in oĩbꝰ
finibꝰ eiꝰ:nõ ꝙ manu eos om̃es occiderat: ſed qꝛ iuſſit et pᷣce
pit. ¶ Sexto cõmittit᷑ cõſilio puta qñ quis alteriſ uadet · vel
rogat homicidiũ facere: oſtẽdens ſibi vtilitatẽ ſequẽtẽ ex ho
micidio tali. t talis ſcᷣm nnocẽ · eſt reus homicidii: et cuz
hoc irregularitatẽ ĩcurrit· Nec ĩtereſt ſi ule cui dat cõſilium
ſtatim occidat vel diu poſtea tꝑe ĩteriecto · niſi ĩterim cõtrari
um ſuaderet: et primum cõſilium reuocaret · imo quod plus
eſt opoꝛtet ꝙ illi denunciet de cuius moꝛte contractum eſ
ſibi caueat: niſi ꝓbabiliter credat ꝙ poſt reuoeatõnem conn
lii ille cui dedit conſitlium reuocetur a propoſito occidendi ·
xvt dicit Innocentius · Qaute tamen ne quenq; prodat Sic

hann
mopp

Non

ſeden
nenmh
diſcert
ſumel

delſwi
cruckt

honſe
dekend
enn
et ten
malde
kohil

ſiſeit

ſotine

W eN

us⸗:
neer.
gſol,
mntttien

furmd

tuntta
dammna
inchuns
6d mor
lue v
leile
iudii
nchn
ſumme

ſed can

lani

nuquegnſn

ſ⸗ Zain en
e⸗Tercoekn

=
—

munitnse.

nſemümtnt

ndy niin

miinekne⸗
penin
8imunlanesn
deſtälsnn
wigedehtto
nennhlenins
irin iin
pſalm ſpiniſi

Nlirn e
repeltn

vbii pumndnn

icrggti

hitan ſi

ohonmhin
”

ſog ltepe

Hoꝛa ſexta

— — — —

4 22

capphas chriſtum occidit dando conſilium de moꝛte eius ko
hannis vndecimo dixit · Expedit vobis vt vnus moriatur ho⸗
mo pro populo ⁊ non tota gens pereat · Vnde Rugu ſtinus⸗

*
„ . .

Non ſolum illi homicide ſunt qui manu homines occidunt:
ſed etiam illi per quorum conſilium fraudem et exhoꝛt atio
nem homies extinguuntur. Et ad iſtud duplexr homicidium

diſcernendum quidam euangeliſte dicunt ſeu tradunt chri⸗
ſtum eſſe crucifixrum boꝛa terda: alii dicũt bora ſexta. Quia iu
dei ſuis prauis cõſilisanachinãtes in moꝛtẽ xp̃ᷣi ipſuʒ liguis

Septimo comittit᷑ ſeu fit defenſione ſeu ani mo
defendendi eum qui homicidaim perpetrat· Nam ſ ecũdum
Menricum de firmaria.Si quis vadit ad interficiend um aliũ
et teipſum ſcienter aſſocias. non tamen ipſum incitas ad ho
micidium perpetrandum: nec ſuper hoc aliqua verba cum
eo habuiſti nec ipſe tecum.imm

ſiſti: licet tibi acquieſcere noluerit. Et nichilominus tu de i

—

ſo timens ipſum aſſocias eo animo vt ſi forte ille inſequere⸗

tur eum tu eum defenderes. et ſic occidit alium per te aſſoci
atus · ſt in hoc caſu dicit Hoſlienſis ꝙ talis eſt homicida

nec vnquam poterit ad ordines promoueri. Gt ſic intel lige
ꝙ ſola defenſione committitur homiddium. Octauo com
mittitur tradendo proximum in mortem ſicut ꝓkudas chri⸗
ſtum · de quo dicitur Mathei viceſimoſexto. Querebat opor⸗

crucifixerũt hoꝛa terda Milices vero boc facto impleuerunt

o tu ſibi ex animo hoc diſſua

tunitatem vt eum traderet . Et tales traditores eum fuda

damnabuntur: et rei erunt in ſanguine innoxio ſicut fudas
in chriſto .

Luce viceſimotercio ꝙ adiudicauit fieri petitionem eoruùm

Ve illis falſiſ iudicibus qui propter munera vel fauorem

iudici um et iuſticiam peruertunt · quia enormiter peccant
in chriſtum qui eſt veritas et iuſlicia. Vnde Yſidorus de
ſummo bono. Non eſt perſona in iudicio conſideranda:

ſed cauſa . Qui cõſanguinitatis et amicicie fauoris ſiue inimi
ciciarũ occaſione iudicium puertũt: ſine dubio in chriſtum qᷓ

Nono committitur iudicando iniuſte aliques
2d mortem . Sic pylatus occidit chriſtum de quo dicitur

eſt veritas et in ſticia pecca re noſcunt᷑ Vnde Criſo ſto. ecile

deuiat a iuſtida qui m cauſis nõ deũ ſed hominẽ foꝛmidat.

Hoc patet in Dilato qui chꝛiſtũ multis modis a viis nitebatr
lbeꝛare: ſed poſtmodũ finaliter ex timoꝛe humano iniuſte ad

iudiciũ: nõ teſtis verũ teſtimoniũ · licet vendat aduocatus iu

ARſſum patrociniũ: et iuniſperitus rectũ conſilium. ꝛgo graui
ter peccãt qui iuſticiam exequi nolũt niſi acceptis antea mu
neribus . Et tales quãdoqʒ cõfũdũt᷑ hic et in futuro · Vnde le

gitur ꝙ quidam iniquus iudex nulli voluit facere iudiciũ niſi

antea acceptis aliquibus muneribus: Et cũ quedã vidua quã
dam cauſam habuit quã iudex ei cõtinue ꝓlongauit· Tũc ipa

fuit cõqueſta cuidam bono viro qui dixit ei EFpſe tibi nõ faei
et iudiaũ niſi ei manus ĩungas · Tuc illa mulier accepit pin
guedinem bu tiri et coꝛam omni populo preſenti ibi in iudi⸗
cio ad iudicem acceſſit: et ei manus inun xit · Qui indignanter
dDixit · cur mibi maculas manus?Et illa:quia mihi dictũ eſt ꝙ
nõ habebo finẽ nec expeditionẽ cauſe mee quã mihi iam diu

ꝓtraxiſtis niſi vngerem vobis manus ·Et ſic ille cõfuſus co

ram om̃i populo ſtetit · et ei ex verecũdia iudiciũ fecit · Ttẽ ſci

HS
₰

vt exẽplo eius alii timeãt tale facinus ampliꝰ cõmittere. Vn
de legit ꝙ quidã rex pſarum cũ dep̃hendiſſet quẽdam iudicẽ
ſuũ Siace iudicaſſe eum iuſſit exconari: et ſellam iudicis cnʒ
tali cute cooꝑire vt iudex futurꝰ cõtinne memoꝛ fieret ſuppli
Gcii:et timeret iniuſte iudicare · ¶ Sciẽduz tamẽ ꝗ; nõ faciliter

bomo iudicandus eſt ad moꝛtẽ qui eſt nobiliſſima creatura·

Vnde Kriſto de regimie pncipũ· Nobiliſſimũ animaliũ ẽ ho
mo.caue effundere ſanguinẽ humanũ: Vnde etiam Rugꝰ. de
ſpi et li. Tãte dignitatig eſt humana cõdicio: vt nullũ bonuʒ

preter ſum mũ bonũ ei ſufficere poſſit · Vnde Bernar · in ſer⸗

mone. Eacit deus hominẽ hm coꝛpus egregiã ereaturam: ſeo
ßßm anima magis; vtpote imaginẽ creatoꝛis inſignẽ:rationis
partiapem. beatitudinis eterne capacem: Ergo talis nobilis

enduz ꝙ iudex iniuſte iuoicans puniẽdus eſta ſuperioꝛi ſuo

ſenteti
auma

add

ſupon
nqu⸗
miadit
bet ten
lbeter
derater
nicdn
brurs
Neaiat
nüütet
llber⸗
dertene
fuentt⸗
gidoc
beme
o

(orde

ſea
eber

Do

Oiſe
mmandih⸗
ea
Nriſi ni
r dunmz
nunbgi

tepes enodn.

1ſomſ
cindug
Hngmt ii
erhifi

uber uapte

ſar din
Wiiwignn
nibidiciͦeſ⸗

i ctumn

ele inſte
ülnt lil
Vintme
ee d
n wrb
nig iſnin

üninmnin

lüon

dere ſanguinẽ

Depge. QuINTO.

creatura nõ leuiter eſt delẽda. Moc iſti deberẽt attendere qui

hominẽ quaſi allüg alline occidũt: 1 modicũ eſtimãt effun

quit᷑ ꝑ Gʒechielẽ ca · xviii · Nũquid volũtatis mee eſt moꝛs im
pii dicit dñs :et nõ magis vt auertatur a via ſua et viuat⸗Er

go quãdo eſſet ſpes ꝓbabilis de emẽda: tũc melius eſſet ho

minẽ viuere et ſe emẽdare:et peceata ſua ꝑ ſatiſ factionẽ dele

re: q; ſic leuiter ⁊ faciliter occidere · In ſignũ huiꝰ dicit dñs ꝑ

Eʒechielẽ xviii · Nolo moꝛtẽ peccatoꝛis ſed vt ꝛc̃. Ergo illi qui

ita atrociter homiĩes cruciãt et puniũt: et ita ĩmiſericoꝛditer

ſentẽtiãt et iudicãt · timere deberẽt illud dictũ Kacobiii· tudi
cium ei fit ſine miſericoꝛdia · qui hie nõ facit miſe ricoꝛdiã · Et

ſuꝑ omĩa timere deberẽt dictũ xp̃i:qð habet᷑ luce· Cadẽ mẽſu
ra qua mẽſi fitis remetiet᷑ vobis · ¶ Decimo cõmittit᷑ hoc ho
micidiũ nõ liberãdo ꝓximũ a moꝛte · Vnde querit᷑ vtrũ quili
bet tenet᷑ liberare ꝓximũ a moꝛteæReſpõdet᷑ ꝙ ſie · Quia qui
libet ex debito caritatis tenet᷑ repellere iniuriã a ꝓximo et li

manũ ⁊ occidere hominẽ Cũ tamẽ deus lo

illud dictũ apłi · Quo iudicio aliũ iudicas teipᷣm condẽnaſ. Et

M

berare eũ a moꝛte.vel defẽdere eũ cũ poteſt · alias erit reꝰ ho

micidii · Et iſtã veritatẽ docet euidẽter inſtictus naturalis in

brutis amĩalibus.vt patet in delphinibus ꝓut dicit phᷣus xi·

de aĩalibus · Similiter patet in poꝛcis qui ſibi mutuo ſubue

niüt · et vnus nitit᷑ aliũ liberare · Nã tamẽ quilibet tenet᷑ ꝓ ta

li liberatõe alt erius periculo moꝛtis ſe exponere· ſed ſolus in
dex tenet᷑ ad hoc etiã manu armata · Qui autẽ ex caritate hoc
faceret opus ꝑfectionis exerceret · De ꝑſona puata dicũt ma
gni doctoꝛes ꝙ ſi credat ꝙ hominẽ ſolo verbo poſſit libera
re a moꝛte iniuſta ꝙ; tenet᷑ facere verbo. verũetiã facto tenet᷑
impedire · ſi poſſit ęfficere ſine pericuulo
(Homicidid ſpũale octo modis cõmittii·
Omicidiũ ſpũale · quo quis interp̃tatiue dicit᷑ homici
da cõmittit᷑ octo modis · ¶ Drimo quideʒ cõmittit᷑ in

coꝛde proyximũ odiẽdo · de quo prima toh̊ ·ni · Omĩs qui odit

fratrẽ ſuũ homicida eſt· Et ſcitis quoniã omĩs homicida non
habet vitam in ſe manẽtem · Cloſa ibidem. Et ſi viuẽs inter

honmies viuere cernit᷑: imꝑpetuũ tamẽ cũ demonibus cõdẽnꝗ
bitur.Et iſtud homicidiũ tãto graui⸗ eſt coꝛꝑali homicidio:
quãto aĩa que ꝑ inuidiã occidit eſt p̃ſtantioꝛ coꝛpe. Quod ſe⸗
cũdo patet· ex hoc ꝙ bomicidiũ coꝛꝑale eſt quo homo inter⸗
ficit aliũ·ꝑ inuidiã aũt homo ꝑimit ſ. eip̃m · Et ideo quãto ne⸗
phandiꝰ eſt ho minẽ inter ficere ſeip̃m q; aliũ. tanto deteſta
bilius eſt ho micidiũ ſpũale ecoꝑali:Et iſio modo tã pueri q;;
mulieres iudeoꝛũ xpᷣm crucifigẽtiuʒ facte ſunt homicide: odi
entes dñm iheſuz xp̃ᷣm. Et ſimiliter hodierni iudei fiũt homi
cide xp̃i hoc modoMomiadiũ qñ ſit peceatũ moꝛtale vel ve⸗
niale patet infra · xiiii· B. Secũdo cõmittit᷑ in voluntate.fe
tũ ſcʒ ſpũalẽ et bone volũtatis ꝓpoſitũ ſi uffocando. Nã quo

tiẽs in te bonũ cõceptum tibi diuinitus inſpiratũ per negli

gentiaz cõtẽptũ extinguis: totiẽs diuinũ fetũ manu gratie
diuine in te plantatũ volũtarie iugulas et perimis· Quia ani
ma cuiuſ libet homĩs eſt ſponſa chꝛiſti: que tunc ab ipſo um:
pregnabit᷑: quãdo bona volũtas et bonũ ꝓpoſitum cõcipit
unc idẽ cõceptũ occidit᷑: quãdo bona voluntas ꝑ negligẽ

K tiam cõtẽptũ ad effectũ nõ perducit᷑ ¶ Terdio cõmittit᷑ per

bo et oꝛe ꝓximo ſuggerẽdo mala que ſunt eõtra deuz et ſalu

tem · Ideo chꝛiſtꝰ dicit de dia bolo· vt habet᷑ ohᷣ· viii· Flle erat

homicida ab initio · Vnde Rugꝰ.ſuꝑ Tohã · omicida diab ol⸗
dicit᷑: nõ ꝙ gladio armatus nec ferro cinctus ad homineʒ ve⸗
niat . ſed quia malum verbũ ſemĩauit · Noli ergo te non puta
re homicidaʒ eſſe:quãdo fratri tuo mala ꝑſuades· Vnde apo
ſtolus pma ad Choꝛin · xv· Coꝛrumpũt moꝛes bonos colloqᷣa
praua· Ergo quãdocunqʒ cuʒ verbis tuis occaſio es alicui ad
peccanvũ: ſi hoc ex ꝓpoſito et ſciẽter feceris: homicidiũ ſpiri
tuale cõmittis. ¶ Quarto cõmittit᷑ qñ homo ſubtrahit fra
ternam coꝛrectionẽ atq; ãmonitionẽ· Vnde Creg.in moꝛal·
TCot ꝑſonas occidimus quot ad moꝛtẽ ire quotidie tepidi et
Ltacẽtes videmus. Circa quod querit᷑ vtruʒ coꝛrectio fraterna
ſit in precepto?R ñdeo Im Tho·ſe · ſ. e · q· xxxiii. in p̃cepto eſt·
Sed quia preceptũ eſt affirmatiuũ non obligat ao ſemꝑ ſed
pꝓ loco et lcbe Vñ obuſſio eiꝰ vno modo ſit meritoꝛie · yt

deterio⸗
Hecldo

aupidit

tiglie
teret p
fittitt
iiſgc

3 tpnied

tur
deug
nuitgii
tepmco
wäett
quodi⸗
Vndee
lum a
Vnde
malaen
titurq
denano
trleg e
ſoetied
Kobi

oenn

berum
e ptre
wnebi
Pflops
qo
tem ag
lle
Ullete
ſbi bſar

nondu

4 4
coe

guo bone

deoi
tanto N
ſundonhn
mrkfühn
munluen
fm i
Ikuuneng

tune ⸗ 4
poltumden
noocomtut
endentte
bgi⸗ Neon
õ

6dwringe.

anotenanfet
5
ues VMe
sborod

Aioesiin
bonicnii
roſchnttſt
Cngn n
votde tN

in pcepen

y 1
ft maru

toꝛquebũt adminꝰ ꝑ ĩproperia intm̃ ꝙ nei
filios vel ꝑ demones puniant᷑ ( Vnde legit᷑ ꝙ quida comes
quo ad humanaʒ eſtimationẽ ſatis bonꝰ: viſus eſt poſt moꝛ
tem a quodã heremita in inferno in qdã ſcala ignea ſtare· Et
cum üle ꝗreret cur ibi eſſet· cũ ſatis laudabiliter in mũdo vi

DeDRaSW tr.

quãdo quis oꝑtunũ tẽpus inquirit. vel ꝙ de ipſis metuit ne

deterioꝛes fiãt vel ad bonã vitã alios impediãt ⁊ huiuſmodi

Secũdo modo obmittit᷑ cum peccato veniali: qñ ſcʒ timoꝛ et

cupiditas facit tardioꝛẽ ad origet delictũ fratril· nõ tamẽæ

S
5

ita ꝙ ſi cõſtaret ei ꝙ ſi fratrẽ pe
* et ei ꝙ ſi fratrẽ

et a peccato retrahbè dimit

teret ꝓpter timoꝛẽ et cupiditatẽ · quĩiimo in animo p̃ponit a
. „ . . M ‚„„ „é’é« ö 2— —
ritatẽ vt dict Rugꝗꝰ. Tercio modo obmittit᷑ cuʒ peccato moꝛ
tali ſcʒ cũ foꝛmidat᷑ iudiciũ vulgi vel carnis cruciatõ vel qZd cc’ůũa

qʒʒ tꝑale· dum tũ hoc ita dñet᷑ in aĩo ꝙ fratris caritati ppona

tur · ¶ Quinto cõmittit᷑ ꝑ malum exẽplũ qð dat᷑ ꝓximo Vn

de Nugꝰ.· in libꝛo de paſtoꝛibui · Qui in cõſpectu populi male
viuit quãtũ in eo eſt illũ qui ab eo accendit occidit · Ergo qui
te pmitus ſuo malo cxẽplo ad peccãdum induxit ille animã

tuã et ſuã occidit.ſuaʒ ꝑ maliciam: tuã ꝑ malum exẽplum de

quo dicit chꝛiſtus Matbei xviii: Ve homi ꝑ quẽ fit ſcandalũ.

Vnde etiã Friſto · i · ethi. Neſſimuſ eſt ille qui vti᷑ malo.nõ /ſo

titur quãdo quis heredibꝰ ſuis ĩiuſtas res reliquit. Nã quot

lum ad ſe ſed etiã ad alios. Ergo tales multipliciter puniũũ.
Vnde Ereg· in moꝛalibus · Tot moꝛtibꝰ quis dignus ẽ quot
mala exẽpla prauitatis in poſteros reliquit.

N

denarios eis ſaẽter relinquit tot gladiis ip̃os trãſſigit·Cꝛgo

tales heredes ſiue filii ſi illas res ĩiuſte acquiſitas ſceter poſf
ſidẽt tũc damnant᷑ cũ parẽtibuſ. Et tũc ſᷣm dictũ chꝛiſti in euu

gelio. Eilii eõſurgẽt aduerſua parẽtes· hoc intelligat᷑ ꝙ in iu

dicio extre mo ſiue etiã ĩ inferno puniẽt eos duplicit. DPrimo

cõquerunt᷑ de eis ſicut de crudelibꝰ occiſoꝛibꝰ eoꝛũ.Ecdlxli.

De patre impꝑio cõquerunt᷑ filu: quoniã ꝓpter ipᷣm ſunt in

obprobriũ · Scðm qð eſt grauiſſimũqꝛ in inferno ſemp eos
rob nu: qꝛ in inferno ſemꝑ eos

neſe cio vtrũ grauius

yiſſetæ Riñdit ꝙ ꝓpter poſſeſſionẽ cꝰdã eccle quã ꝓauus ſuus

ſibi vſurpaſſet· Et ip̃e ãmonitꝰ nõ eaʒ reſtituiſſet. Quia eam

v. pepaRa6. CMNTO.
ſee poſſideꝛe licite eſtim abat exquo ab antiquo ſuꝑ eum ſic de ece
uoluta eſſet · Et ipſe fatebatur decimũ ſe eſſe poſſeſſoꝛem. Et ein
gquotquot de generatiõe illa qui eam ſciẽter poſſiderẽt moꝛe gu
O rent᷑: uluc ad eũ et ad eandẽ ſcalam futuri eſſent (Septimo Ros
coõmittit᷑ victum neceſſariũ in neceſſitatis articulo Pauni ſub cir
trabẽdo. Nã qui victũ neceſſanũ paupꝑi in neceſſitate ſubtra ap
pit: ſpale bomicidiũ cõmittit· Vnð &Rmbro.Haſce fame mo ear
niẽtem: ſi nõ pauiſti occidiſti · Gratia huiꝰ põt queri vtrũů da hibo
re elemoſinaʒ cadat ſub pceptoz Reſpõdeo ꝙ dare elemoſinã ſeden
in neceſſitatis articulo cadit ſub p̃cepto.qð pʒ ꝑ hoc qꝛ ip̃am i
obmittẽs eternaliter puniet᷑ · vt patet Math xxii. Cſuriui a ñᷣ tene
dediſtis mibi maducare. Et ratio huius eſt. q; cum dilectio ꝓp KW
ximi ſit ĩ pcepto:neceſſe eſt omĩa illa cadere ſi ub p̃cepto ſine
quibus dilectio ꝓximi nõ ſeruat᷑ · Id dilectionẽ autẽ ꝓxmiꝑ
iinet vt nõ ſolum velimus ei bonũ.ſed etiam opemur · ſm il
lud pᷣma Tobã · iii· Nõ diligamꝰ lingua neqʒ verbo · ſed ope et
veritate. Rd hoc autẽ vt velimus alicui requirit᷑ vt eius neceſ
ſitati ſubueniamus- Tuxta ilud pᷣma toh̊:ni. Qui viderit fra

troeʒ ſuũ habere neceſſitatẽ: et clau ſerit viſcera ſua ab eo quõ

caciat

becdit
hormnd

caritas dei manet in illoæ Ergo elemoſinarũ largitio eſt in pᷣ omi⸗

cepto · Sed quia pᷣcepta dant᷑ de actibꝰ virtutũ neceſſe eſt ꝙ R“
boc donũ elemoſñine cadat in p̃cepto ſᷣm ꝙ actus eſt de neceſ nin
ſitate virtutis puta m dictamẽ recte ratiõis· Et ſᷣm hoe alið nmk
elſt cõſiderandũ ex ꝑte dantis: et aliud ex ꝑte recipientis· Ex p
te quidem dantis requirit᷑ ꝙ illud quod in elemoſina dat ſit
ſupfluum nõ ſolum reſpectu ſuupſius:ſed etiã reſpectu alio
rum quoꝛũ ſibi cura in cũbit. Quia recta ratio dictat vn uſqſ n
q; ſibi prius puideat te his quoꝛũ ſibi cura incũbit et poſtea afat
de reſiduo neceſſitati alioꝛũ ſubueniat · Ex ꝑte aũt recipientis Namn
requinit᷑ ꝙ neceſſ itatẽ habeat alioquin nõ eſſet ratio pietatis n
qjuare ei daret᷑· Vnde di· hxxii:cai: Mis paupꝑibus dada eſt ele

ſagttri
neceſſitas obligat ad p̃ceptũ· ſeꝰ ſolũ illa ſine qua qᷣs ſuſten luls

tari nõ põt. Et ideo relinquit᷑ ꝙ dare elemoſinam de ſuꝑfluo uulent.

eſt in pcepto reſpectu eius qꝗ eit in extiema neceſſitate poſic Wan⸗

devno.
numder
UVnuget

moſina qui in manibus ſuis laboꝛare nõ poſſunt· Nõ aũt oĩs

oſip nr
foſdnin
ent (S

Melon

Celltneſ
Dieſmepe
drgn wi
17
dresentſn

kborgin

unne

randha;
ſbiagnſr
iaiun

—

mboſt

nirrauen
utbeng
rgroett
i mle
Sst. rnnl
bfnlartd
mugensh B
airezetn
mürpni,
ürthen
—
bunhin

— —
—

—
—

ſi Nun

e guct
nmna
elllenep

Sa = — —
= == =

DGDRG. QVINTO.

Sciendũ tamẽ ꝙ nõ ſim pliciter expectãda eſt ſemꝑ extrema

neceſſitas. quia tũc nõ poſſet iuuari natura cõſumpta. Sed

7

tüc intelligẽdus eſt eaſuſ extreme neceſſitatis qñ apparẽt ſi

gna future neceſſitatis extreme ꝓbabilia· vt cum quis videt
alios impotẽtes vel pigros ad ſubueniendũ. Gt videt paupe

