abſq; deliberatione ex ſurreptiõe põt cõtingere dupliclter ·
Vno modo qꝙ vnuſ nõ adueꝛtit hoc quod diat eſſe blaſ femiã
vt cum aliquis ſubito ex aliqua paſſione in verba imagina
ria ꝓrumpit: quorũ ſignificationẽ nõ cõſiderat vel aduertit
hoc eſſe blaſfemiã: conſmerans ſigmficata verboꝛũ · Et tune

ê— h — — —

— — —

—

D6DRBG. SGCVNDO. K.
V non excuſatur a moꝛtali peccato: ſicut nec ille qui ex ſubito
motu ire aliquem occidit.· Ex illo poſſumus elicere q̃; peri:
d culoſe iurant iſti et blaſfemant qui ex conſuetudine mala ſic
iurant non habentes intentõem ſe emendandi vel dimitten
A . di · Et quandoq; tales a deo puniuntur in eiſdem membris
4 in quibus deum blaſfemauerunt et creatoꝛem ſuum et red ẽ
ptoꝛem. Et tales blaſ fematoꝛes peioꝛes ſunt iudeis quia chri
de. ſtum aliqualiter ignoꝛanter vulnerauerunt et crucifixerunt
“„ V Ppo · Si cognouiſſet nunq́3 dñm glorie crucifixiſſẽt:licet
e illa ignoꝛãtia eos nõ excuſauit:qꝛ noluerũt cognoſcere ipſuz
eẽ filiũ dei · Sed tales blaſfemãtes ſciũt et credũt hũc eſſe cre
c atoꝛẽ ſuũ ꝑ cuius mẽbꝛa et vulnera ſic execrabiliteꝛ iurant:er
cr go ipᷣe xpCs nõ poteſt pro eis rogare prẽm ſicut ꝓ crucifixori
lct bus ſuis fecit ꝓẽdẽs ĩ cruce di · Pr ignoſce illis qꝛ neſciũt qᷣd
üH faciũt. Sʒ illi blaſ fematoꝛes ſciũt et cognoſcũt ꝙ cõtra deuʒ
faciũt: quia eiꝰ Eiliũ inquãtũ in eis eſt iterũ crucifigũt. Vnde
Aplus ad Mebᷣ·vi.Rurſũ crucifigẽtes fuliũ dei · Item peioꝛes
ij ſunt canibus:quia canis non moꝛdet dominum ſuuʒ ſed ap
in. plaudit ei · ſed blaſfſemus eodem oꝛe quo vinum bibit et do
M num dei recipit deum blaſfemat. Vnde Dſalmiſta. Retribu
H eb ant michi mala pro bonis· Et alibi ſeriptum eſt Gccleſiaſti
646 ci viceſimonono· Haſcet et potabit ingratos:et adhuc ama⸗
vi ra audiet · Mirum eſt ꝙ deuſ vnq́; ꝑmittit vinum in abundã
c tia creſcere cum tot blaſfemie ſibi infeꝛuntur a potatoribuſ
l ipſius vini ktem tales peiores ſunt omni creatura quia
1s omnis creatura laudat ſuum creatoꝛem immo omnis crea
ſ4 tura incitat ad laudandum deum in continuo curſu ſuo· Ar⸗
de bores et herbe ſe erigendo et creſcendo ſu per ſe erga cre⸗
ac atorem ſuum. Rues in cantando · ſol in lucendo· et ſic de
na aliis · Sed blaſfemans in illo membro deum inhonorat in
. quo eum deus pre ceteris creaturis honoꝛauit: ſcilicet in
cS lingua. Vnde Friſtoteles in lib.polliticorũ · Nulluũ enim ani
na malium naturaliter habet ſermonem niſi homo. Et hanelin
uã homo accepit vt deů laudaret P ceteris creaturis irrõali
bꝰ. tẽ blaſ feia ẽ pctm̃ diabolicũ ·qꝛ ẽ loq̃la ĩfernal.Vñ apoẽ ·

Blaſfemauerũt deũ celi pꝛe doloribꝰ.Ergo tales hic addiſcũt
deũ blaſ femare quod eſt opus dãnatoꝛũ vt in futuro eo me
lius ſciãt · Itẽ blaſ femus habet linguã dyabolicã:qꝛ dyabolꝰ
loquit᷑ ꝑ blaſfemos:ſiẽ ſpũſſãctus ꝑ bonos · Vnde Mathei · x ·
Nõ em̃ vos eſtis qui loquim ſed ſpiritus patris veſtri qui lo
quit᷑ in vobis · (¶ Sciẽdũ ꝙ aliqui dicũt ſi non iurarẽ tũc nul

lus me timeret nec aliquis reputaret me aliqᷣd eſſe · vt ergo ti

meant᷑ et magis reputent᷑ iurant et deũ blaſ femant.O miſer
homo ibi queris honoꝛẽ vbi inuenies eternã cõfuſionẽ · tem
aliq ui licet nõ ꝑtinaciter blaſfement:tamẽ ſanguinẽ ⁊ moꝛtẽ
xpᷣi frequẽter et ſine cauſa nominũt · vt dicẽdo in vulgari · hei
liges blut es gat dem alſo vᷣbel. vel ſic · heilige martel wie iſt
es dir geſchehẽ . 1 ſic de allis · ¶ ktẽ aliqui iurãt et non nomi
nant creatoꝛẽ ſʒ creaturaſ. vt dicẽdo Bocks blũt · Cõt:ia quos
dicit Kgul . de bis apoſtoli ſermone · xxiii · Ecce dico caritati
veſtre ꝙ qui falſe iurat ꝑ lapidẽ periuruſ eſt: q́;3uis nõ audiat
tamẽ eius creatoꝛẽ in teſtẽ accipit · Ftẽ acobi.v.Nolite iura⸗
re neq; per celũ neq; ꝑ terram· teʒ cõtra eoſdẽ dicit xpᷣus in
euãgelio· Ego autẽ dico vobis nolite iurare: ſed ſit ſermo ve
ſter eſt eſt: nõ nõ · Et per hoc patet ſcʒ ex verbis xp̃i q; repre⸗
hẽſibiles ſũt iſti qui totiẽs iurãt: q̃uis ꝑtinaciter non blaſfe
mẽt ſeʒ nominãdo vulnera vel mortem xp̃i · Sed qui ſic iurãt
ſcʒ per deũ viuũ · vel per deũ ſanctũ · vel per om̃es ſanctos ſi
ne om̃i cã et neceſſitate ex mala cõſuetudine:tales merito co
gitare deberent dictum chriſti qui dicit Mathei duodecimo:
De om̃i v̈bo ocioſo ꝙ lo.fu · ho· redd·ꝛc̃· Multo ſtrictiꝰexiget
àa nobis ratõ de talibꝰ iuramẽtis · Si aũt ꝓponis te emendare
ãmodo:et vᷣba tua ſimpꝑlr ſeòm dictũ euangelii explanare ſcʒ
dicẽdo eſt ẽ. nõ nõ· Et ſi poſtmodũ ex lapſu lingue iuras tũc
ĩmediate cõteri dẽſ ð hꝰ.et dic vnũ aue maria btẽ vᷣgĩ tũc ipᷣa
iĩpetr abit tibi grãz a filio ſuo ut ãpliꝰ eo meliꝰ tibi caueas ne
rcidiues ¶ ktẽ q̃ntitas hꝰ pcẽ̃i pʒ ex pẽa q̃ legi᷑ punitũ eẽ h
pctĩ tã ĩ nouo q́; ĩ ve.teſta.Vñ legit᷑ leũ · xxuii · Ccce ĩgreſſꝰfi
S mlieriſ iſrłitidiſ quẽ peꝑit ð uiro egiptio iurgatꝰ ẽ cũ uiro
iſrahelita : Cunq; blaſfemaſſet et maledixiſſet nomen dei:

—

— ———

—

=

— — — —

— — — —

= e –
—— =Se

=

5

re pRRBE.

8 6* adductus eſt ad Mopſe en 1Karon qui duxerüt eũ ad carcer?
o donec noſcerẽt quid iuberet dñs de eo fieri: qui locutus eſt
ad Mopyſ. en Dices8: Educ blaſ femũ extra caſtra: et pon ant dali .
uio qui audierũt manus ſi uꝑ caput eius: et lapidet e um popul⸗ .
* vniuerſus: quod a factum eſt· Deinde Pmulgauit deus legẽ
d de pena blaſ fem orũ dicẽs loquere ad filios ifrael.Homo qui
ſr blaſ femauerit nomẽ dñi moꝛte moꝛiat᷑: lapidibus opprimet
n ecum omis multitudo populi. O ſiiam om̃s blaſfematoꝛes la
4 pidari deberẽt q; ples iam in mũdo eſlent. Ktem puniũt᷑ etiã
c a deo qñqʒ in preſenti vita: et hoc ſi ubitanea moꝛte · Vnde re
le fert Greg· in dialogo ꝙ quidã ciuis Rome tenere dilexit quẽ
ein dam puerũ quĩq; annoꝛũ: qui cõſuetꝰ erat blaſfemare nomẽ
on ofi: ſtatim quãdo aĩmo eius aliquid obſuitiſſet · Quadã aũt
x¶ die cum pater eius teneret eũ in brachis:clamauit puer ma:
Inun li et nigri honũĩes vemũt qui me tollere volũt . Qui cum boc
dugt dixiſſet nomẽ domini blaſ femauit 1 animam reddidit. Si de
c: uess in puero qũq; quinq; annoꝛũ vĩdicauit peccatũ iſtud: nũ
gin quid parcet adultiſæg ¶ Dexti ſunt qui plena volũtate diſpo
ore nnunt ſolen niter et mamffeſte piurare: et añq́; ꝑiurant vidẽt
pen piuri cenſendi:quia deus nõ iudicat ex operibus ſed cogita
N tionibus vt patet xxii · ꝗ· ii · Ergo ſi vnquam ad iudiciũ acceſſi
it ſu in illa intẽtione ꝙ piurare voluiſti penitereet cõfiteri de
l bes quia coꝛam deo piurug es· Exemplũ de duobus ciuibus
o.„ quoꝛũ vnus cõceſſit alteri ſ ummã pecunie. Sed poſtquã ter
0,⸗, minus ſolutiom .

utionis aduenit tunc ille ſimpliciter negauit pecu
ri niaz· Qui ꝑductus ad iudiciũ iterũ cõſtanter negauit: et ei p
e pecunia iurare voluit · Cũq; flecteꝛet genua ad inrãdũ obmu
ſq3 tuit. ⁊ nibil loqͥ potuit · ſʒ erectꝰ ecõuerſo loꝗ̃lã raccepit· Qui
iterũ ſecũda vice genua flexit et piurare voluit: tũc iterũ ob
i mutuit . St ſie manifeſte omibus innotuit piurare voluit ·
Septimi cũ quis iurat ſe aliquio facturũ qð eſt illicdtũ ſieut
% verberare ꝓximũ vel vindicare ſe de iſto quocũqʒ modo põt
vel etiã ſi bonũ q;d faciẽdũ eſſet ꝓ deo et ꝓpria ſalure vellet
facere:vt elemoſinã dare · vel aliquẽ hoſpitare et ſic de aliis

Si ex certa malicia ſic iurat periurat ·/ et peccat ſic iurando

tüc

moꝛtaliter: ſed non peccat còtra ueniẽdo· Vnde yſidoꝛꝰ de ſũ
mo bono. In malis ꝓmiſſis reſcinde fidem: et in turpi voto

muta decretũ · Si aũt ex abrupto ſic iurauerit:venialiteꝛ pec⸗

cat. et in vtroq; caſu frãgẽdu eſt iuramẽtũ tlłe·qꝛ non peccat
frãgẽdo ſed peccauit iurando: et cõfiteri tenet᷑ maxime cũ ſci
ẽter et ex ꝓpoſito ſic iurauit: ſed nõ debet ſoluere· Vnde pſi ·
de ſummo bono. Non eſt obſeruandum iuramẽtum quo ma
lum incaute ꝓmittitur: vt foꝛnicari vel occidere ꝛc̃. Tolerabi⸗
Plere iuramẽtũ tale: q́; in flagitio ſtabiliter ꝑ
manere · ¶ Octaui ſunt qui iurãt et infrĩgũt poſtea· Vtrum
aũt ille qui credit ori iuraſſet ſoluere ad certũ terminũ:⁊ hoe
ei infrĩgeret ſit cẽſendus periurus5 Reſpõdeo ſcðm hoſtiẽ.
Si quãdo iurabat credebat ſe nõ poſſe ſoluere:tũc ꝑiurabat ·
SDi vero ab initio ſe credebat pꝛobabiliter poſſe ſoluere nõ ꝑ
iurabat.et ſi poſtea fecit poſſe ſuum nõ ẽ ꝑuiꝰ Sed ſi poſtea

lius eſt non im

lapſo termino poſſz et nõ ꝑſolueret ꝑiurus cẽt extra de dolo

et cõtu · Cõcoꝛdat Tho·ſecũda ſecũde:·qlxxxix.O q́; grauiter
et multotiẽs illi mẽdaces delinquũt qui ꝓximis ſuis ſuꝑ cer⸗
tum terminũ ꝓmittũt quod tamẽ nõ intẽedũt · vel ſi intẽdũt:
tñ poſtea poſſe ſuũ non faciunt: et ſic promiſſum infrigunt
et lolutõem de die in diem cõtra volũtatẽ creditoriſ ꝓducũt
Sed tñ ſciẽdũ ꝙ ſi aliqs paupꝑ alicui creditori ꝓmitteret ſe ſo
luturũ ſuꝑ certũ termmuũ:a poſſe ſuũ facerʒ .2 ſi ĩpedimẽtuzʒ
ĩterueniret ꝙ ſoluèẽ ſuꝑ terminũ nõ poſſet: tũc tali pauperi

ꝓlõgatõ ꝓpter deũ cõcedẽda ẽ· Et creditoꝛ cũ tli caritate ⁊ cõ
paſſiõe poſſet ſibi terminũ ꝓlõgare ꝙ deꝰ ĩ extremis tẽpꝰ vi⸗
te ſue ſibi ꝓlõgaret et ſic poſſit pe nitere et glam dei ꝓmeri ·

Ergo mltũ rephẽſibiles ſut iſti ꝗñ ſuos debitoꝛeſ anguſtãt ter
mino adueniẽte et cũ ſine dãno ipſorũ ſolutõem pꝛolõgare
oſſet: et ab eis extoꝛquẽt: cũ tñ alias libẽt eis ſolueꝛẽt ſi poſ

ſẽt · Et talibꝰ im miſericoꝛdibus remetietur eadem menſura.

Vnde Erego:Dei miſericoꝛdiã non põt pꝛomereri qui miſeri
coꝛs pꝛoxio ñ fuerit. Beda ſuꝑ epla Tacobi. Sine miſericoꝛdia
iudicabitur ille: qui cum facere po ſſet nõ fecit miſericoꝛdiam
Exquo maioꝛẽ quis miſericordiã a domino conſecutus eſt·

=S

— — — —

4 eo iniuſtius indigenti pyoximo miſericoꝛdiam denegat
¶ Noni qui compulſus per metum iurauit ſe aliquod datu

fer rum et huiuſmodi non ſoluit · quia talis ſecũduzʒ Tho·ſecũda

a ſecunde queſtione lyxxxxviii · Non excuſatur a peccato moꝛ⸗
tali non implens quod coacte iurauit · Et Rapmundus dicit
N. Otalis quantuſcũqʒ; fuerit metus nihilominus obligatur
IAa dummodo ſit de re licita: ſecus eſt de re illicita· ſed talis ſol
uens quod coacte promiſit poteſt illud repetere· et alius co
erd. ram deo ſemper tenetur reſlituere quidquid extoꝛſerat con
ſan tra deum: ſi ſaltem indulgẽtiaʒ peccatoꝛum cõſequi voluerit
her vtem quid ſi aliquis ex impetu iuraſſet illud quod delibera⸗
ſti te nõ iura ſſet? Reſpõdeo bᷣm Cuil. ſeruare tenet᷑ ſi eſt licitũ
dce (Decimi qui maledicta verba ꝓfer̃t:ſicut luſoꝛes faciũt ma E
n ledicẽdo deo cum nõ ꝓſperant᷑ ĩ ludo taxilloꝛũ:qui culpã dia
ſe⸗ bolicam retoꝛquẽt in diuinã innocẽtiam. Et ideo deo maledi
o.Dl r cunt et ſanctis quod etiaʒ hoꝛribile eſt audire· Morũ em̃ cõui
tt cioꝛum ꝑticipes ſunt qui talibuſ cõuiciantibus hoſpitia cõce
ee dunt: vel qui veſtimẽta ipſoꝛũ deluſa diuidũt. vlł qui cũ ip̃ᷣis
lt: familiariter bibũt: vel ab eis ſoꝛtẽ lumĩs recipiũt· Omẽs em̃
nt. tales ſic maledicẽtes deo vl matri eiꝰ pl ſctĩs nõ pñt abſolui
rir niſi ab ep̃o vl ab eiꝰ penitẽtiario · It maxĩa dʒ eis ĩponi pñia
Pꝓ vt ðꝛ extra de maledias ſtatuimꝰ.vbi plura ĩuenieſ de hoc
; ĩ textu et ĩ gloſa:.Exẽplũ legit᷑ ĩ mariali magno· puer qᷣdã
4 edoctus a matre ſua beatam virginem ſemꝑ deuote ſaluta
re · et ſalutauit precipue in neceſſitatibus· quod faciendo ra
ptus a flumine cum ceteris pueris ludentibus et maledicen
1 tibus tandem ſi ubmerſis omnibus alis pueris propter ma
„“” ledictiones ſuas ipſum ſolum beata virgo ei apparendo
mox ſaluauit . in ſinu ſuo eum ſuſe cipiẽdo et confoꝛtando ·
ktem aliqui etiam maledicunt creaturis irrationalibus cum
ab aliis offendũtur. Et in hoc oſtenditur magna ſtulticia ho
. . minum qui brutis animalibus maledicunt cum tamen non
. intelligant · Item ſ. anctus Thomas ſecunda ſ. ecunde queſtio
d ne ſeptuageſimaſexta dicit · maledicere irrationalibus re
4 bus ĩquãtũ ſũt create dei ẽ pctm̃ blaſfemie. ſed maledicẽ eis

ſecũdũ ſe cõſideratis hoc eſt ocioſum et vanũ et ꝑ cõſequẽs
illicitum Item aliqui maledicũt ꝓximis ſuis · ⁊ vt frequẽter
talis maledictio quã quis facit ſeu dicit ꝓxĩo ſuꝑ caput ip̃iꝰ
maledicẽtis reuertit᷑ · Vnde Ceñ · xxvii · dixit ypſaac ad iacob ſi

lium ſuũ · Qui maledixerit tibi ſit ille maledictus: ſie deus iã

loquit᷑ de quolibet bono homiĩe cui iniuſte malediot᷑ · Quia
quidquid maledicendo ꝓximo tuo optaueris de hoc tu reus
eris ſᷣm dei iuſticiam: Et deus iuſto homĩ cõuertit maledictio
nem in benedictionẽ· Vnð pſal.Maledicẽt illi ⁊ tu benediceſ
Math.v.Beati eſtis cũ maledixerint vobis homĩes· Vnde Ru
guſtinꝰ. Qui iuſtus eſt et maledict᷑ premiũ ei ꝓ maledictõne
reddit᷑· ttem maledicere adeo eſt illicitũ ꝙ etiã nõ eſt licituʒ
maledicere dyabolo· Vnde ecclĩi · xxi · Qum maledicit impius

diabolũ: maledicit ip̃e animã ſuã · Qũ em̃ diabolꝰ ſit creatu:

ra dei: et ᷣm ſuũ eſſe bonus licet in volũtate ſit malus pctm̃

eſt ei malũ optare: Vnde legit᷑ cũ Michael archãgelus cũ dia

bolo diſputãas altercaret᷑ de coꝛꝑe Moyſi: nõ eſt auſus viciuʒ
inferre blaſfemie. Sed dixit imꝑet tibi dominꝰ· ſi Michael

archangel* diabolo aduerſanti blaſfemiã dicere noluit: ſed

modeſto ſermone eũ coercuit: quãto magis hbomĩbus omĩs
BHlaſfemia eſt cauẽda tem aliqui maledicunt vxoꝛibus ſuis:
Vnde refert Ceſarius in dialogo · Q quidam dixit vxoꝛi ſue

vade in nomie diaboli: et diabolus ſtatim in eam intrauit· et

eam grauiter vexauit: de quo vir multũ cõtriſtatus fuit: et
amplius ſe nunquã vxoꝛi nec alicui homĩ:vel alicui creature
maledicere ꝓmiſit · tem aliqui maledicũt ꝓpriis filiis quos
genuerũt . Vnde idem Qeſarius in dialogo ſuo narrat · de qui
buſdam parẽtibus qui habuerũt pueruʒ ſepius f lentem: cui
ex ira vna vice maledicẽtes dixerũt· taceas ꝙ diabolus te ha⸗
beat· Et diabolus mox arrnipiens pueꝛum cum coꝛpoꝛe et ani
ma ab oculis eoꝛum abſtulit · Et aliqui ſibiipſis maledicunt
propter infirmitatem coꝛpoꝛis · vel propter ammiſſionem
rerum tempoꝛalium . vel etiã propter aliam quãcunq; tribu

lationẽ et anguſtiam. EGxemplum de clerico quattuoꝛ annis

infirmato · Qui dixit · Deus tu accepiſti mihi coꝛpus: et ego

— — —,— —— —

S

DEDB6. SGCVNDO. .
S accipio tibi animã ⁊ dabo dyabolo.t dixit: dyabole accipiaſ
ers mihi animã · quod diu ino iudicio ſtatim factũ eſt · Tteʒ aliqui
i maledicũt diuine volũtati · vt faciunt iſti qui maledicũt aure
cb pluuiali · Exempiũ legit᷑ in dyalogo Qeſari· C miles quidaʒ
Ned tpe melſſis · ſicut et ceteri cõuicani ſui cum ꝑ aeris ĩtemperi·
Qi 20 colligẽdas fruges impe diẽt᷑: vidẽs a ꝑte occiden tali aerẽ
lens obſcurari nubel⸗ q; oꝛin dixit · Ecce ibi iterũ dpabolus aſcẽ dit
ici⸗ vix ſermonẽ finierat. ecce oꝛa tonitrua filium eius in ſinu
“ nutricis peuſſerũt ipſ. a ĩcolumi ꝑmanẽte · ſz 1 in aliis ei reb
en ſq; ſegetidus iumẽtis blaſfemus ule eſt flagellatus: vt diſce⸗
ön ret decetero ñ blaſ femare . Vnde ſtultũ ẽ valde vt homo moꝛ
talis cinis et veꝛmis ponat in celum os ſuũ murmurãdo con
tarn tra creatoꝛẽ ſuũ rep̃hẽdẽdo eum in factis ſuis· Querit᷑ vtruʒ
ſhu maledictio ſit peccatũ moꝛtale · Reſpõdeo ſᷣm beatũ Tho· ſe⸗
kanr cũda ſecũde q· lxxvi· Maledictio de qua nũc loquimur eſt per
ſi quã nunciat᷑ malũ cõtra aliquẽ vel ĩprecando vel optando
* Quod quidem ſᷣm ſe repugnat caritati ꝓximi · eꝛgo eſt petm̃
dacd m oꝛtale · Vnde prima Ohoun · vi · Neque maledici regnũ dei
cd proſlidebũt·. itanto grauius quanto ꝑſonã cui maledicimus
ſdOo. magis amare et reuereri debemꝰ: Vnde leuitici xx · Qui male
omg diry erit patri vł matri moꝛiat᷑ moꝛte · Cõtingit tamẽ eſſe veni
ſuG ale vel ꝓpter paruitatem mali ꝙ; qs alteri imprecat᷑ vel pro
lir pter afſectum eius qui pꝛofert: dum ex leui motu vel ex ludo
tet vel ex ſurreptione aliqua talia verba ꝓrofert · quia peccata
ie verboꝛũ maxime ex a ffectu penſ. an CDuereur que ſit pena
tur⸗ Pfferentis maledictionẽ cõtra deum Reſpõdeo · Si quis con
s tra deum vel aliquem ſanctum maxime cõtra beatã virginẽ
talia preſumpſerit debet ſeptẽ diebus dominicis pre foꝛibꝰ
ai eccleſie in manifeſto eſſe duʒ miſſa dicit᷑: ita ꝙ vltima die nec
ebu pallium nec calciamenta ſed coꝛri giã circa collũ habeat: et ꝙ
tmn ſeptẽ precedẽtibus ſextis feriis ieiunet in pane ⁊ aqua necĩ
ge grediaẽ eccleſiam· et in quolibet dictoꝛum dierũ tres reficiat
Hen paupes · etſi nõ põ t tres ſaltẽ duos vel vnũ · Etſi hoc nõ põt
bu llud in penã aliã cõ mutet · et ſi p̃dicta renuerit debet ei inteꝛ
ni⸗ dici ĩgreſſuſ ecd eſie et ĩ obitu debet carẽ eccleſiaſtica ſ. epuléa

eg

Ppapse. s60VNDO.

Sed hec omĩa ſᷣm Coff.pro tribunali fiũt · Ceterum in iudi
Q Lcio anime diſcretꝰ ſacerdos molliat hũc rigoꝛẽ · ¶ Vndecimi
ſunt qui iurãt ꝑ deũ ⁊ ſanctos: cum hoc obligãt ſe ad aliquãs
penã vt dicẽdo per deũ ſi hoc nõ fecero vel ſi hoc nõ eſt ſic ſi
cut dico tũc hoc accidat mihi vel filiis meis Vl ſic dicẽdo · Nũ
quã ꝑ diem vnã viuã · vel adhuc hodie moꝛiar· vel ſie · nũquaʒ

ab oculis tuis viuẽs diſcedã ſi mẽtiar·Vel deꝰ nũquaʒ miſere

tur anime mee ſi non fecero quod dico ⁊ ſic de aliis · Et tunc
bᷣm Nugꝰ. illa ꝑ que ſic iurat obligat deo vt hoc ſibi vel illis

eueniat ſi ſecꝰ eſt q; dicit · et ſatis hoꝛribile eſt ſe vel ſuos mẽ
daciter ſic obligare· nec etiã homo fadiliter ſe debet obligare
etiã ĩ cauſa vera: q; ſtul tũ eſt ſe ſic obligare maxime ſi nulla

cauſa ſubſit nec vꝛgẽs neceſſitas · Gxemplũ legit᷑ ꝙ quidam

vſurarius in moꝛte compũctus rogauit duos amicos ſuos·
vt pecuniã vſurariaʒ: quã eis tradidit: reſtituerẽt· Et primuſ
ÜR7 , 2 7 3 ⸗ 7 —☛ ☚
ſe obligauit hoc facturũ ſub impᷣcratione ignis ſacri: ſecũdꝰ

obligauit ſe ſub ĩpᷣcratiõe lepre. Qui poſt obitum iſtius vſu

rarii negligẽtes in hoc negotio fuerũt: volenteſ pᷣmitus cum

iſta pecunia aliqᷓ lucrari: et poſtmodũ eam reſtitue:e. Et mox

in illis infirmitatibꝰ ambo cõſumpti ſunt ꝓ vt ſeipſos obli

gauerũt · ¶ Duodecimi cum quis iurat ꝙ nolit ludere etiam
pro poculẽto vel eſculẽto · Et ſic ſᷣm MHeinricũ de firmaria ſꝑp

peccat moꝛtaliter quotiẽſcunq; ludit · Itẽ qui iurauit nõ cho
riſare vel nõ tabernã intrare · et ſic de aliis qᷓ homo licite põt
iurare et talia tenet᷑ ſeruare: et quotiẽſcũqʒ oppoſitũ ſciẽter
il fecerit moꝛtaliter peccat · ¶ Tredecimi qui cum ſolẽnitate ꝑ
iurium ſolẽnizatũ cõmittũt · et hoc eſt moꝛtaliſſimũ peccatũ ·

vñ per tres tigitos quos ponit ꝗqs ſuꝑ ſanctos · ſignificat᷑

coꝛpus et animã et res ſiue famã dat in poteſtatem dyaboli
Ymo ſᷣm Cuillugdunẽſem in ſumma vicioꝛũ qui ſcienter ꝑ
iurat in primo ꝑiurio manũ dyabolo dat · cum qua tãgit euã
gelium vel reliquias ſanctoꝛũ:et donec ille pemteat · ꝓ periu
rio manus illa dyaboli eſt · Et qñ cunq; manu illa ſe ſignat.
ipſe ſe ſignat manu dya boli. Et ñ poteſt penitere vł abſolui
niſi reſtituat illi da mnũ cui iurauit · Sciẽdum ꝙ grauitas vel

DePs6. ESrn

du magnitudo illiuſ peccati ſcʒ ꝑiurii ꝓꝑpendi poteſt ex hoe qta
emi le petm̃ peius eſt aliis peccatis: quia cũ alia pctã fugiüt et qᷓ
igui ſi timent res ſacras: peccatũ piurii nõ timet eas. ſed illis ap
ſeſt propinquat · Si aliquis vult foꝛnicari: ſi eſt in eccleſia exit in
5NAHH ve. ſi eſt in eimiterio ab eo recedit · Et ſi eſt ꝓpinquus eccłie
u vel cimiterio elongat ſe ab eis· lle vero qui vult piurare in:
ſlere trat eccleſiã ſi eſt extra: accedit ad altare et cõmittit petm̃ ꝑ:
tune iunii quãdoqʒ ſuꝑ altare:quãdoq; ſuꝑ euãgeliũ: qñq; ſuper
lilis coꝛpꝰ chꝛiſti· qð hoꝛrẽdũ ẽ. Mirũ eſt quõ terra ip̃ᷣm nõ abſoꝛ
SIneGe beat: et quõ angeli qui circa coꝛpus chꝛiſu ſunt eũ nõ pimũt
igrre Item ip̃e videt᷑ peioꝛ diabolo:quia diabolus timet res ſacraſ
nul⸗ quaſi reueret᷑ qð ille nõ facit qui periurat. Item talis quan

fhu tum in ſe eſt vult maius malũ facere xp̃o qᷓ; crucifixoꝛeſ eius
ſoo. AIpſn em̃ intulerũt xpᷣo tm̃ malũ pene:ꝑiurus eum vult inuol
Grrlr uere in malũ culpe · quod deterius eſt in hoc ꝙ aſſumit deuz
rid⸗ et omes ſanctos in teſtimoniũ ſue malicie et iniuſticie· Quia
Grſa bᷣm Tho. ſe · ſe ·q txxxix. Furare eſt deũ teſtẽ inuocare · Et hm
gcutn Rugꝰ. Furare eſt deum in teſtẽ adducere· quod idẽ eſt. Secũ
tor do grauitas ꝑiurii perpẽdi poteſt ex auſteritate penitẽtie.qꝛ
cbi ſm canones pro periurio manifeſto et ſolẽniſ. ato debz impo
enen m penitẽtia ſeptẽnis · LCamẽ Rapmũdus dicit ꝙ inſ⸗ pecto moõ
cGq minoꝛ penitẽtia eſt imponẽda · Cõcoꝛdat Moſtii· Tercio patet
8 ex eo ꝙ ſm Moſti · hoc crimẽ in penitẽtia comꝑa ᷑ homicidio
in volutario Quarto patet eo q piurs ĩfamis effici. nec po ſt.
ea quatũcũqʒ peniteat ĩ teſtimoniũ recipit᷑ · Extra de teſtibꝰ
ter Quinto ex pena que inflicta eſt etiã in pñti a deo ſuꝑ ꝑiuroſ
t⸗ Vnde legit᷑ ꝙ quidã decanus eccleſie coloniẽſis quinq; mar
tg cas auri ð pecunia ſue eccleſie fratri ſuo carnali miſit mutu
on ando· quo decano moꝛtuo canonici debitũ repetũt: et qa ſu
per hoc nõ habebãt teſtes.xlle ꝑtinaciter debitũ negauit: qð
cum mramẽto firmauit · qui rediẽs domũ in media via remã
ſenn ſit immobilis ita ꝙ nec ante nec retro potarat ſe mouere:et
GeAe. ſimiliter factus fuerat mutus. Ideo in coꝛde ſuo vouit ꝙ ad
n locũ ꝑiurii rediret et ſuã maliciã manifeſte diceret ⁊ reſtituẽt

ſter 6
t eua

TM.MW.

eceleſie Feeuni detentã iniuſte · ſic Eenitkei duckꝰ liberatꝰ
eſt.· Et aliud exemplũ legit᷑ ꝙ quidã ſan cti
cracii martiris periurauit· 1 mox manũu retrahere nõ potuit

et ſic omĩbus m alicia ⁊ iniuſucia ſua innotuit. Querit᷑ quare

per euãgeliũ et reliquias ſanctoꝛũ iuramus? Reſpondeo ſᷣm

Tho ·ſe · ſe .q lxxxix. Om̃e iuramentũ principaliter referẽ ad

ipſum deũ cuius teſtimo niũ inuocat᷑ ecũdario autẽ aſſumũ
tur alique res nõ im ſe·ſed quãtum in eis diuina veritas ma
nifeſtat᷑: ſic iuramꝰ ꝑ euãgeliũ:⁊ ꝑ eũ cuiuſ veritas ĩ euãgelio

manifeſtat᷑ et pꝑer ſanctos qui hac veritatẽ crediderunt et ſer

uaueꝛũt (Quartidecimi. qui recipit vel cogit aliquẽ falſe iu
rare:et ſic recipit friuole iuramentũ ab illo peccat moꝛtaliteꝛ

Ratio eſt quia qui cõpellit aliũ ad iurãduʒ ⁊ ſcit eum falſe iu
rare vincit homicidã: et cõmittit duplex homicidiũ: quia ille

1.

occidit coꝛpus:et ille animã · imo duas animas illiꝰ ſcʒ qui iu⸗

rat falſum et ſuã ipſius qui recipit · vt patet xxii · q. v · Nle. Ec

caꝰ · Qui exigit· In hoc cõcoꝛdat Heinricꝰ de firmaria ĩ expoſi
tiõe ſcði p̃cepti · Scẽdũ ꝙ ſi qſ diceret ex iſtis ſequeret᷑ ꝙ nul

lus poſſz aliu cogẽ ad ſibi ſoluẽdũ:ſi nullꝰ debẽt acciꝑe aliqð

iuramtũ. Rñdeo ꝙ ad iudiciũ potelſ eũ citare et iuſticã ab eo

exigẽ · et ſi tibi negauit: quõ p̃dt ipᷣe ſcire ſi recepturꝰ es iuram̃
tũ ab eo vl nõ. Quia hm Griſt· pᷣmo pꝑiermenias · de futis cõtĩ
gẽtibꝰ ñ ẽ detmĩata vitas. Qñ aũt cõſideras ꝙ aliter eẽ ñ p̃t
2 nihil p̃t tibi ãpliꝰ fieri niſi iuramtũ · qͥd ergo iuuat te illð iu

ram̃tũ qð ſic friuole ab eo r̃cipiſæ Nõne vna m̃ſura vini valèt

Pl⸗ tibi ; tale iuramtũ ꝑiuriig Ergo qñ oĩno vult iurare tũc
iterꝛogat᷑ creditoꝛ vt cõiteꝛ fieri ſolʒ· vtrũ velit e ũ ſuppoꝛtaẽ
de iuram̃tog Htiã qñʒ a boĩs hoĩbꝰ fit petitio vt eũ ſuppoꝛta

tũ hẽãt · Tũc offer hoc deo ĩ patĩa coꝛdis tui qð ille tibi ſolu?-

tenet᷑: ⁊ ex fr̃na caritate oꝛa deũ ꝓ eoꝝ erit tibi meritoꝛiũ· Sʒ
ſi dicẽs ex hoc ſeqᷓret᷑ cõfuſio mea:q; crederẽt me hoĩes ĩiuſte
agẽ cũ ab eo iuram̃tũ nollẽ acciꝑe· Rñdðo ꝙ ꝓpt malos hoĩeſ
ᷓ vt freqnt᷑ malũ iudicãtñ dẽs deũ offẽdẽè· et aĩaʒ tuã ꝑdẽ ſic

rᷣcipiẽdo ſciẽter flin iuramtũ ab eo.Quia ſᷣm Orib.ſuꝑ Mat.

Oiĩſ hõ ſm ſe eſtimat alterũ:foꝛnicanꝰ neminẽ putat eẽ caſtũ

uꝑ ſepulcrũ ſan cti Dan

Oaſtus de ſoꝛnicatõe nõ facile ſuſpicat᷑ · Suꝑbꝰ neminẽ humi
lẽ putat·humilis neminẽ putat ſuꝑbũ · ꝓpter taleſergo non
debes deũ offẽdere · Sciẽ duz ꝙ ſi vnꝰ malus ꝓpterea ꝙ nõ re
cipis iuramẽtũ de te malũ iudicat:tũc ſex vel octo econuerſo
n de te bonũ iudicãt: et te ꝓpterea cõmẽdant apud hoĩes et de
a um ꝙ deũ et aĩam tuã in hoc honoꝛaſti: ⁊ eũ a iuramẽto falſo
UmN ſuppoꝛtaſti: ſiout mali ex oĩbus malũ iudicant · ſic boni bonũ
zma. Vnde Oriſoſto.ſuꝑ Math. Sicut difficile ẽ aliquem ſuſpicari
Nio malũ qui bonꝰẽ ſic eſt difficile alquẽ ſuſpican bonũ qui ma
eſe lus eſt. Vnde etiã Grego:m moꝛal· Quãtũ vos in bono ꝓfici
ſei⸗ tis: tm̃ etiã bona de alus ſentitis · Sciẽduzʒ tamẽ ꝙ exigẽs iura
n mẽtũ ſi ẽ pſona publica vtputa iudex nõ peccat · qꝛ tenet᷑ ex
Aein oꝛdine iuris reciꝑpe mramẽtũ ſiue ſit verũ ſiue falſũ · Rtẽ qꝛ ip
ſa ꝑſona publica nõ videt᷑ exigere iuramẽtũ ſed ille ad cuiꝰ in
niin ſtãtiã exigit · aũt deo diſplicʒ reciꝑe iuramẽtũ ſciẽter falſũ
RW patet in hoc exemplo · Legitur ꝙ quidam bonus homo cita
Nkh uit quendã ad iudiciũ ꝓpter aliquã ſũmaʒ pecunie: et ille in
gml ſtanter negauit: et ſe ad iuramẽt ũ exhibuit· quod aliuſ abeo
iqs accepit licʒ ſci ret eũ falſũ iurare ſciẽter· Mox ſequenti nocte
deo raptus ad iudiciũ dei · vidit xpᷣ‚m ſedere in ſede maieſtatiſ ſue
urmm̃ exigẽtem ab eo ratõem de aĩa illiꝰ qui iurauit:et de aĩa ſua ꝓ
cdd pa: qui cog nouit ãbas eẽ dãnãdas:Tüc iudex ꝗ̃ſiuit cur iuꝛa
it mẽtũ ab alio recepiſſetæt ille qꝛ mihi meũ negauit Et iudex
li⸗ Nonne debuiſti potius perdere talẽ ſubſtãtiam qz ipſiꝰ aĩaʒ
ln ⁊ tuã gnõne aĩa melioꝛ ẽ q; oĩs tꝑalis ſubſtantia· Tunc iudex
te tie fecit eũ f lagellari qui euigilãs oĩia ſibi acciderant enarra uit
oi Et in ſignũ huiꝰ plagas in coꝛꝑe et in doꝛſo ſuo oſtendit · qd
Nn nullo modo potuit ſanari: donec penituit: et deꝰ ſibi illð pec
or D catũ ĩdulſit · ¶ Querit᷑ in quibꝰ caſibus põt quis iurare ⁊ eti
ie am nu amẽtüͦ recipe ab alio ſine peccato · Rñdet᷑ Drimo cuʒ
iiſt aliquibꝰ ſuadet᷑ aliqð bonũ qð ẽ eis vtile: et nõ credunt vbo
loi, ſimplici: cõcedit᷑ nobis iuraꝛe·xxii:qi· Nõ ẽ cõtra: Vnde yſið · R
e Hlerũq;ʒ ſine iuramẽto loqui diſponimꝰ:ſʒ ĩc redulitate eorũ
“ qui nõ credunt quod dicimus iurare compellimur· Secundo
aſi poteſt etiam quis innocentiam ſuam purgare iuramento cũ

„
n
t
une
ohn

H. perke. scCVNDO

mendaciter a malis infoꝛmatus eſt et iniuſte · Et in hoc caſu

debet ſibi credi miſi contrariũ per teſtes poſſet cõuinci: Ter

tia ſi duo ꝓ re aliqua ſunu
quomodo ſe totũ factũ haberet: tũc talis ſine omni peccato
poſſet iurare: et certitudinẽ illius dubii enarrare · et ſic a liti⸗

cio ad confirmationẽ debitoꝛũ: vt cum quis nõ habet fideiuſ
ſoꝛem ponere:et alias nolũt ſibi credere · tũc poteſt iurare ſe
velle in tali termĩo ſoluere:et ſi ſic intendit et ſuũ poſſe facit
nec peccat iurãs · nec etiã recipiens iuramẽtum. Vnde Rugꝰ.

de verbis apoſtoli ſermone xxiüũ· Qui exigit iuramẽtum ſi ne

ſcit alium falſum iuraturũ·et dicit iura mihi vt ei fides fiat.
nõ audeo dicere peccatũ tñ humana tẽptatio eſt · Quarto ad
dubietatis remotionẽ: vt ipſi ꝓ re litigioſa iuret᷑ · verbi gra⸗
ugarareet alicui certe conſtaret

—

— — —

— — — – — —

2

gio illi ceſſarẽt. Quinto ad ꝓmittẽdum obediẽtiaʒ ſi uis ſupe
rioꝛibus vel fidelitatẽ ſuis pᷣlatis· vel etiam alicui cõmunita⸗
ti . vel ex ꝑte offici vel aliis de cauſis licitis · Lamẽ ſciẽdum ꝙ

qui ꝓpter officium qð a prelatis vel a cõſilio ciuitati s cõmit
titur iurat: ſi intẽdit ſic facere vt iurat nõ eſt ꝑiurus· ſed val
de ſollicitus eſſe debʒ ꝙ ulud qð iurauit et ꝓmiſit · vt hoc ᷣm

exigentiã iuramẽ ti ad effectum producat · Aias ſi fraudẽ fa
ceret exequẽdo hoe quod in iurãdo ꝓmiſit tociẽs ꝑiurus effi

ceret᷑ quotiẽs hoc ſcẽter trãſgrederet᷑· Ergo valde magnum
et terribile eſt ſic aliquid reciꝑe ſuꝑ iuramẽtuʒ quia talis ani

mã ſuam p̃cioſam ponit pro pignoꝛe · Si autem pro aliquo

negocio vt mechanici iurãt · vel aliquo officio· vt ceteri offic
ales: et hoc in principio nõ intendit exequi vt uramentum

exigit · ſed ꝓpter lucrum et affectũ acquirendũ iur at.ipſo fa

cto ſie iurãdo eſt ꝑiurus. et quotiẽſcunqʒ poſtmodũ ita iura

mẽtum tranſ gredit: totiẽs moꝛtaliter peccat. O quot iuram̃
ta cõtingunt que iuranteſ adimplere nõ intẽdunt. Et qui ſci
enter dant occaſionẽ talibus tranſgrediẽdi ſua iuramẽta · vl

eos ꝓpter ſuũ lucrum ad talia inducũt rei erũt in peccatis il

lorum et deũ grauiter offẽduntquia plus debẽt diligere ſa
Llutem ꝓximoꝛũ qᷓ; ꝓpriũ lucrũ vel cõmodũ · ¶ Quindecimi

Qui votũ deo factũ trãſgrediũt᷑· Vñ ad maioꝛẽ huiꝰ euidẽtiã

—☚, –T—ʒ— —

—
— — —

— —
—

i cirea votum principaliter ſeptẽ ſunt notãda. Drimo quid ſit
R votü:et que et quot requirunt᷑ ad votuʒ. Reſpõdeo ſm hlen
R ricum de firmaria· votũ eſt ſpõtanea ꝓmiſſio cũ deliberetõe
eſ 1 obligatiõe firmata · vel ſic· votũ eſt cõceptio melioꝛis ꝓpo
ſiti cũ deliberatiõe firmata . Ergo patet qð ad votũ t nia req
ſͤe⸗ runt᷑. Primũ eſt ꝓpoſitũ volũtatis · qꝛ debet fieri ex animi li
bertate · nõ aũt ex coacta neceſſitate. Ex quo patet ſi aliquis
i cogat᷑ metu cadẽte ĩ cõſtantẽ virũ ad aliqd vouẽdũ nõ tenet᷑
koad exoluere · Similiter ſi parẽtes vxl' cognati alicuius vouerũt ali
gre: qd votũ ꝓ aliquo eo ignoꝛãte ip̃ᷣe poſtmodum põt hoc acce
ſtun ptare vel nõ·qꝛ votũ debet fieri ex animi libertate · et hoc eſt
Ele. primũ qð requirit᷑ ad votũ·Secundũ eſt delibeꝛatio volunta
riltn tis · quia ſi aliquis ſubito aliqd bonũ cõcipiat nõ obligat᷑ ex
sſupe voti neceſſitate ad ſeruãdũ:ſed ſolũ ex quadã decẽtia et con
muntn gruitate inquãtũ diuinis ⁊ bonis inſtinctibꝰ nõ eſt reſiſtẽdũ
dung Terciũ eſt ꝙ votũ ſit de re bona aliter nõ obligat dicẽte YVſi
cönt doꝛo in li· de ſummo bono: In malis ꝓmiſſis reſcinde fidẽ: et
ſedrl1 in turpi voto muta decretũ · et xxii·ꝗ · vii · Idem in eodẽ libꝛo
boekfn QOQð incaute vouiſti ne facias ¶ Sciẽdũ ꝙ votũ licitũ ſꝑ obli M
ef gat ad ſeruandũ ſi vouẽs ſit ſui iuris: quia eius trãſgreſſio ẽ
usef motꝛtale peccatũ.exceptis q̃ttuoꝛ caſibus.Drimus eſt ſi aliqͥs
uun vouit ſub cõdiciõe:nõ tenet᷑ exoluẽ votũ·puta ſi aliqs vouit
s ai beate virgini ieiunare ſi ſanetur · talis ſi nõ ſanat᷑ in tꝑe pᷣ̃fi
lqno xo nõ obligat᷑ ad ſolutionẽ voti · et ſic de aliis · Secũdus ſi ac
offa cedit diſpẽſatio eius qui diſpẽſare põt in voto · que tñ nũqᷓ;
Atun fieri deberet niſi in eque bonũ vel ĩ meliꝰ cõmutaret᷑· Querit᷑
on qᷓs põt in votis diſ pẽſare: vel vota cõmutare Reſpõdeo hpom
tiiurn Raymunũ dioceſanus ep̃ᷣs pᷣt ſuis ſubditis oĩa vota cõmu
Furam⸗ tare vel etiã cũ eis diſpẽſare exceptis quattuoꝛ votis· Drimũ
giſi elſt votũ cõtinẽtie: quia cũ vix aut nunq; poſſit aliquid meliꝰ
nec inueniri in q cõmutet᷑· vt patʒ eccli · xxvi.nõ eſt cõdigna põ
cten deratio ae cõtinẽtis· ergo ꝛc̃. Secũdũ ẽ terre ſctẽ ·ſ. pugnãdo
grl pro fide chꝛiſtiana· Terciũ ẽ votũ viſitãdi limia aploꝛũ petri
Ran 2 pauli · Quartũ votũ viſitãdi limĩa btĩ CacobiEn his ſolũ pa
bi pa põt diſpẽſare· et ita ſeruat curia: Alia vᷣo vota poſſũt ep̃i

cõmutare a aliq in voto diſpeſare· Na qſcuq; abſolute de⸗
termĩat᷑ aliq votũ nõ eſſe ſeruãdũ ðꝛ eẽ diſpẽſatio voti · vᷣbi tn
gratia ſi illud quod vouet᷑ eſſet malũ vel ĩutile vł maioꝛis bo
ni ĩpedimẽtũ.qð eſt cõtra ratõʒ eiꝰ qð cadit ſub voto · Quia e
ſm Tho · votũ debz eſſe melionſ boni · Et iõ ĩ tali caſu neceſſe
ẽ ꝙ ðtermĩet᷑ votũ ñ eẽ ſeruãdũ .⁊ hoc ðꝛ diſpẽſatio voti · Sʒ .
cõmutatio voti ðꝛ qñ ꝓ hoc voto qð ſeruãdũ erat · aliq̃d aliðd ſ
ĩpoĩt. Vñ minꝰ ẽ vota cõmutare q; ĩ votis diſ Pen. are vtrüqzʒ .
tñ ĩ autoꝛitate p̃latoꝛũ ecclie cõſiſut · Pro quo ſciẽdũ ꝙ ad di 4
ſpẽſandũ · vl vota cõmutãda duo reqrũt᷑ ſcqʒ auatoꝛitas et cã
ſiue neceſſitas.Sʒ qᷓ ẽ cã ſufficiẽs in diſpẽſando de uotis =;Re
ſpõdeo ſᷣm ANbertũ.Sufficiẽs cã eſt pauꝑtas. vt ſi vouit ieiu 6
niũ et mẽdicãs nõ inuenit ĩ vna hoꝛa ꝙ ei ſufficiat · Silr et in .
firmitas· vt ſi vouit abſlinẽtiã a vino ꝛ a carnibꝰ et incurrit 1
lãguoꝛẽ⁊ ĩ talibꝰ p̃t fieri diſpẽſatio · Terciꝰ caſꝰ ẽ ſi ĩpotẽtia .
et iĩpoſſibilitaſ accedat.Nã qᷣdquid votũ fiẽdũ ĩpediret ſi pñſ
eſſet hocĩm ſuꝑueniẽs voto facto obligationẽ aufert · Vñ ſi F
aliqd poſſibile ſit dũ vouet᷑ · poſtea fiat impoſſibile· tollituꝛ 1
obligatio qB;tũ ad hoc puta ſi aliqs diues vouit edificare ec⸗
cleſiã pꝰea pauꝑtate ſuꝑueniẽte ꝑficè nõ põt ñ obligat᷑hoc ii
tũ ſiẽ ĩtẽlligẽdo ſᷣm Heinri · ð fir· ſi factꝰ ẽ oĩno ĩpotẽs · al ſo 4
lutus eſt a toto.Si aũt ſit ĩpotẽs ĩ ꝑte ita ꝙ totũ ꝑficẽ ñ poſ
ſit: tũc remanet ſolũ ligatꝰ ad illð qð p̃t et ad alid ñ· Quartꝰ d
caſus ẽ ſi vouẽs ñ ſit ſui iuris · quia quicũq; ſubeſt poteſtati
aliene nõ poteſt aliquid vouere quod illum cui ſubeſt a debi ſ
to ſubiectionis impediat· Vnde ſeruuſ qui ſubeſt domino nõ H”MVMB
poteſt vouere quidquã quod poteſt eum impedire a ſeruitõ
domini ſui · et ſic de aliis ſubditis · ¶ Tercio notãdum ꝙ vo nn
tum eſt duplex ſcʒ ſolẽne et ſimplex. Et vtriuſq; trãſgreſſor i
ſm Tho · ſe · ſe . q:lxxx viii peccat moꝛtaliter Quidã grauiꝰ pec ſe
cãt frãgẽdo votũ ſolẽne · dꝛ · xxvii · Si vir · Et votũ ſolẽne dicit 4
qð fit ꝑ ſuſceptionẽ ſacri oꝛdinis:vel ꝑ ꝓfeſſionẽ expreſſam . f
uel tacitam factaʒ alicui de religionibꝰ approbatis. Simplex ecx
votũ ẽ de nõ cõtrahẽdo:uł caſtitatẽ ſeruãdo:⁊ hmõi.Et quã oß
to maĩfeſtiꝰ ẽ emiſſũ:tãto maioꝛ penitẽtia debet᷑ tꝛãſgreſſoꝛi .

144 E;

„
☛

de. Loquẽdo de voto ſimplici tunc ſciẽdũ bᷣm Heinric uʒ ð firma
i ria· ꝙ peccat moꝛtalr ꝗͥ pꝰ ſimplex votũ cõtinẽtie cõtrahit ma
do trimoniũ · tũ qꝛ facit cõtra pᷣceptuʒ diuinũ quo ðꝛ · Vouete et
un reddite · tũ qꝛ ĩ foꝛo cõſcĩe ⁊ apud deuʒ tiñ obligat q;ʒtũ ſolẽ⸗
eſe ne ßm doctoꝛes ſimplex votũ· Ex quo euidẽter patʒ q; ꝓpba
5 ne faciunt qᷓ dãt cõſiliuʒ et licẽciãt aliqᷓs ꝑſonas pꝰ votũ ſim
s plex cõtrahere matrim oniũ: qui peccãt tripliciter · Primo ꝙ;
iig uo cõſilio ĩpellit aliã virginẽ ad peccatũ moꝛtale ſez trãſgre
ddii diẽdo votuz · qa qcunq; dat cõſilinʒ vl auxiliuʒ vl f auoꝛẽ ad
.xdq aliq;d qð ẽ petm̃ onaß⸗ erit ꝑticeps illiꝰ peti. Vnð Rug · ſuꝑ
Pe⸗ Fobem Momicida dpabolꝰ ðꝛ nõꝙ gladio armatꝰ uel ferro
tien cinct* ad hoĩeʒz veit · ſed qꝛ malů vᷣbuʒ ſ⸗ emĩauit · Noli ergo te
etin d5 putare hoĩcidã qᷓndo ꝓxĩo tuo mala pſuades. Scðo qꝛ ꝑſo
amt naz illã maxio piculo expoĩt cuʒ ßm certioꝛẽ opinionẽ nund;
