mere debeamus diuinam iuſticiam: tamen etiam ſperare de
bemus in ſuam bonit atem miſericoꝛdiam · Vnde beatus
Ruguſunus Simus diligẽtes dei miſericoꝛdiã metuẽtes eiꝰ
iuſticiam . nec de rem iſſione peccatoꝛum deſperemus·
¶Tereio peccgeu moꝛtale committitur quando vnus plus
ligit vel timet crcaturaʒ q; creatoꝛẽ · ſicut ſi plus vel eque

diligis vxorẽ pꝛopriam vel filios vel honoꝛem tuũ vel alia tẽ

poꝛalia ſicut deũ vel vltra deum: et ſic facis creaturam deum

tuum. Quia q;dquid diligis vltra deum hoc eſt deꝰ tuus · Vñ

RugMoc ab homine colitur: quod p̃ ceteris diligit᷑ Et talis

qui ſic pponit creaturaʒ creato i. peccat moꝛtaliter · Et ratio

.

eſt quia tunc facit contra pꝛecep tum caritatis in quo pꝛecipi

tur deum diligere ſuper omnia Et notandum ꝙ quilibet de

numero ſaluandoꝛum ſic debet deum diligere ſuper omnia.
ꝙ potius deberet omnia tranſitoria et tem poꝛalia perdere:
Inſuper et omnia mala huius mundi tolerare · q; deum cum

vno ſolo peccato moꝛtali offenvere. Vnde Rpoſtolus. Quis

nos ſeparabit a caritate dei g an tribulatio ? an anguſtiag an
fames ? an nuditas g an gladius g an moꝛs ? an vita? O q;
miſeri homines ſunt iſti qui pꝛopter modicam ſubſtantiam
tempoꝛalem quam iniuſte lucrantur ſeparant ſe a deo · YNel
etiam pꝛopter modicam delectationem carnis quam poſſũt
habere in vno actu luxurie deum deſerunt· Vel etiam qui pꝛo
pter modicam gloriam tranſitoriam et ſuperbiam quam hie
qu erunt in ſuperbia et omatu veſtium deum et ſocietatem
ſanctorum et angelorum perdunt et conſequenter ſtola
glorie et amme ſe priuant · Vnde Criſoſtomus in ſermone
quodam · Excludi a bonis eternis et alienum effici ab bis
que preparata ſunt ſãctis: tantum cruciatum et tantum do
lorem infert: vt ſi nulla extrinſeca pena torqueret: hec
ſola ſufficeret.· ¶ QOuarto modo cõmittitur peccatũ moꝛtale
quando actus peccati venialis oꝛdinatur in finẽ pccẽ̃i moꝛtalł

x. PEPECCNTO MORTNLZ
Verbi gratia vnũ verbũ iocoſum in ſe eſt eccatu. veniale⸗· heb
Sed ſi loquoꝛ rerbũ iocoſum cũ muliere ve virgine ea inten aup
tione vt poſſem eã allicere ad peccandũ mecũ · tunc illud ver te
bum erit mibi peccatũ moꝛtale.nõ ꝓ verbũ iocoſum in ſe ſit eri
peccatũ moꝛtale: ſed quia refero in hũc finẽ qui finis in ſe eel luif
peccatũ moꝛtale · Et ſic ꝓpter talem intẽtionẽ erit peccatum tl
moꝛtale qdð vni qui ſimile verbũ in ioco eſſet locutus:eſſet ve duo
niale · ktẽ aliud exẽplum duo tangũt vnã mulierẽ vel virgins ei
vnus ex ioco et in leuitate · tũc vix peccat venialiter · alius cũ coti,
intẽtione alliciẽdi eã · Et ſic ille ꝓpter intẽtionẽ talẽ tãgẽs ſic wo
mulierẽ vl virginẽ peccat moꝛtaliter. ⁊ ſic de aliis · Similiter mn
de viſu duo vidẽt mulierẽ pulchꝛã · vnus videt eã tãquã rem ti
pulchꝛã vl ymaginẽ pulchꝛã · Et hoc nõ eſt pctm̃ vel foꝛte vix enn
veniale · Klius videt eam cõcupiſcẽdo eã: ⁊ ſic ille peceat moar libo⸗
taliter· Vnde chꝛiſtus dicit in euãgelio· Qu viderit mulieꝛeem (me
ad cõcupiſcẽdũ eam ⁊c̃. O deus quot cõtingũt talia peccaꝛta iale
in mũdo iſto etiã ſine actu luxurie:ſed ſolũmodo tãgẽdo am tiii
plexãdo loquẽdo vidẽdo cõcupiſcẽdo·et ſic de aliis modis de mt
quibus plures modicã vel nullã cõſciẽtiam habent· OQ immã eie
de müde quot damnant᷑ a te: qui neſciẽter cadũt in inferruuz (uten
OQOriſoſtomꝰ ſuꝑ Matheũ.O quã miſerrimꝰ eſt mũdus: et Yii lum
ſeri qui eum ſequunt᷑. ſ. emꝑ em̃ homines mũdi opera exclue ull
runt a vita· Et ſic habemus illas quattuoꝛ regulas de pecco⸗ nte⸗
to Moꝛtalic. ((Da mna peccati moꝛtalis. t
E 2 Gccatũ moꝛtale cõfert plura damna.Drimo nocet ipi (l
Ndfaciẽti · Secũdo illis qui ſunt in purgatoꝛio · Tercio dẽä eaumn
natis in inferno. Quarto ſaluatis in celo. Quinto viatoꝛibus KU
in hoc mũdo· DPoſtremo ipſi xpᷣo· Drimo nocet ipſi faciẽti · et Drrn
hoc in vita.in moꝛte:et etiã poſt moꝛtẽ. Dſal.Delictũ meũ cõ Au
tra me eſt ſemꝑ · ¶ Primo facit hominẽ miſerũ in pꝛeſenti i Li
ta: quia ſpoliat eũ omĩbus bonis et meritis qᷓ qs fecit et olii· ⸗
Lus virtutibus et gratus · Si tot bona oꝑa qͥs haberet · etii c
virtutes quot ꝑadiſus habet nobiles arboꝛes floꝛes herbas W
et raices Atem guor celum ſtellas · quot guttas mare · hec ðUð”
omnia per vnum peccatũ moꝛtale pereurit· quia nunquam fut

Aore
Penmen
ntnnlleen
tlngern
btigidon
isnodied
1Oimm
iſfeng
nidust
nnn Gcli⸗
gde galt

onetiß
oLmroni
Pruruhns
ünen⸗
upkonn
5 ſcrconn

Nbect a.

lors
in ung

èè . . — —

—

bẽbit aliqð bonũ in celo Prahi⸗ omibus niſi ꝑ penitẽtiaʒ re

cuperabit. Eʒechiel· xvin· Si auertit ſe iuſtus a iuſticia ſua: et

fecerit iniquitatẽ nũquid viuet: omẽs iuſticie quas fecit non

erũt in memoꝛia. Inſuꝑ nihbil boni poteſt operari: quod ſit ſi
bi meritoꝛiũ vite eteꝛne quãdiu ſciẽter ſtat ĩ vno peccato moꝛ
tali· Vnde Leuitici · xxii · Si maculã babuerit nõ erit acceptuʒ
dño .· Yſaie · i· Nõ accipiaʒ de vobis ſacrificiũ: quia manus ve
ſtre ſanguine plene ſunt · Ergo dicit moꝛtale quia ſicut moꝛs
coꝛꝑis priuat ho minẽ vſu omniũ membroꝛũ · Sic quodãmõ

peccatũ moꝛtale facit ſi piritualiteꝛ: quia peccatoꝛ nibil poteſt
mereri nec loquẽdo nec oꝛando nec ieiunando· et ſic de aliis ·

Gtiã ſi tot bona oꝑa faceret ſicut omẽs boĩes faciũt nihil me

retur in celo peccatoꝛ comparat᷑ beſtiis terre que pro
laboꝛibus ſuis nibil reafint de gaudiis celi: cum tñ laboꝛẽt
fame ſui et graui onere ·

aui on ſal. Momo cũ in honoꝛe eſſet nõ in
tellexit comꝑatus eſt iumẽtis·. Sed talia bona que fiũt ĩ moꝛ

tali peccato remunerãt᷑ hic tꝑaliter. quia nullũ bonũ irremu

neratũ · et hec eſt vnã cauſa quare peccatoꝛes ꝓſperant᷑ ĩ hac

vita· quia hic remunerant᷑ pꝛo openibus ſuis et ideo carebũt
futura remuneratione· Vnde Grego· Magnus affluxus tẽꝑa

lium eſt eterne damnatiõis indiciũ · Ergo multũ timenvũ eſt

cunlbet qui ſciter ſlat in peccato mortali cum ꝓſperat᷑ :ĩ hae
vita · ſic ꝙ cõtinue eſt ſanus letus diues et omnia que deſide

ℳ

iat ei ſpere eueniunt· quiaſm Grego .· Mali flotẽtes in pae
ſent bonis tpalibus tanquã ꝑ amena prata ducunt᷑ ad interi

7

tum · Itẽ priuat᷑ peccatoꝛ participatiõe oĩm bonoꝛũ que fiũt

in eccleſia ab omĩbus fidelibuſ· De qua ꝑticipatõe dicit pſal⸗
Particeps ego ſum omniũ timentiũ te: et cuſtodiẽtiũ mãda
ta tua.Bonus exiſtẽs in gratia habet ꝑticipationẽ omniũ bo
noꝛũ ſcʒ miſſarũ oꝛationũ ieiunioꝛũ ·et ſic de alüs ꝗᷓ ſiũt in ec
cleſia. Et hoc ex caritate euenit · quia ſumꝰ inuicẽ mẽbꝛa vniꝰ
coꝛpoꝛis et omĩ a bona fluũt de vno in aliũ · ſicut patet in ſto
macho bomĩs qui imptit᷑ aliis mẽbris ea que hẽt · Sed petõꝛ
eſt membruũ bNiſum ergo nõ viuificat᷑ nec participationem

recipit de aliis membriſ item priuatur bonis temꝑalibus qG

õ

. . 42 . * RQę— —— —
5 . 7 „ R .„
R Sõðs . „ „ . . .
„. . . 2 2:. „. . —. . . ..
— . 2„ . „ äs .
. 6 . =èò ⸗ „: ẽ * * P
. “ 7 4 = . . S
. 2
„ „ . W .
*2 3 —. . R »
2 7

ĩdignuſ erit vti bonis tẽpoꝛalibꝰ.qui ante peccatum dignuis
erat celo ⁊ celeſtibus bonis poſt peccatũ nõ eſt dignus pane
quo ueſcit· Ergo moderatiꝰ vti eo deberet quãtũcũqʒ; poſſert
Vnde ezechielis ·/ ini · Panẽ tuũ in põdere comedes et aquam
tuã in menſura bibas. mo in dignioꝛ eſt oĩbus creaturis ir
rationalibꝰ·qꝛ tles nunq; deũ ſuũ offẽderũt .ſed tu multoti
ens deũ offẽdiſti ad iracũdiaʒ eũ cõtra te concitaſti.Vñ NRri

ſtoteles. vii ethicoꝛũ. Prauꝰ ho detentoꝛ eſt beſtia· Ideʒ pᷣmo

polliti.· Sicut optimũ aĩmaliũ eſt hõ fruẽs lege ⁊ iuſticia :ſie
peſſimũ eſt hõ a lege ⁊ iuſticia ſeꝑpatus· Ergo ſi idigmoꝛ ẽ om
nibꝰ creaturis irratõnalibꝰ:tũc cõſequẽter ſequit᷑ ꝙ nõ ẽ di⸗
gnꝰ vti creaturis. rgo peceatũ fecit hoĩem taʒ miſerũ ꝙ nul
liꝰ boni nec ſpualis nec tpalis dignꝰ eſt: nee eſt dign terꝛaʒ
calcare nec lumẽ celi videre. et ſic de aliis · q; idignioꝛ ?ẽ oibꝰ⸗
creaturis cowalib igik ſequit no eſt dign; vſu creaturaru;

dei · Ergo miſeria peccatoris taz magna ẽ 1 piculoſa ꝙ ſi oees

creature defleꝛet miſeriã pecatoris:ſcʒ oĩa ligna oës lapides
1 oĩa aĩalia terre. a om̃es aues celi: ⁊ om̃s hoĩies viuẽtes non

tamẽ cõdigne dãnũ peccatoris ĩ qð ꝑ vnũ pẽm moꝛtle ĩcidit
„

.

—. .ẽ .
9

ef lerẽt. Sʒ heu quidã pctõꝛes cẽ

20ʒ-ʒ
7

tuʒ peccata moꝛtalia vlł etiã
plura cõmiſerũt: nec vnaʒ guttaʒ flent .· Ratio buiꝰ eſt q: nõ
cognoſcüt quãta bona pdiderũt. a in quot mala inciderunt
Siſee verater cognoſcerẽt · nõ ſolu ploꝛanduʒz eſſz eis ſz eti
am pluliu. Quia nipil taz malum hor q; peccatum mortale
meliꝰ eẽt hoĩ ꝙ decẽ milia demonia in ſe haberet · vel cuz gla
diis oĩbus ꝗ fabricati ſunt tranſ figeret᷑: vel in omni igne cõ
bureret᷑: q; ꝙ cuʒ vno pcco moꝛtli deũ ſciẽter vel voluũtarie
offederet. Quin pm cu cõſummatũ fuerit: generat moꝛtem
ſcʒ ipſius anĩe: que moꝛs magis timẽda eſt q; moꝛs coꝛporis
Vnde Cregorius in moꝛalibus. Moꝛte coꝛponis omis bome
Fotius deberet mori. q́ eũ vno peccato moꝛtali deuʒ offedẽ
Vnde Kriſtoteles quarto ethicoꝛuũ, Meliꝰ eſi
Gcontra virtutem ſq; bonum virtutis · ¶ Sequit videre quo
mdo peccatum nocet homini in moꝛteet hoc eſt nocumen
tum ꝙ anima videt tunc omnia peccata ſua:quando enĩ i

4

Meliꝰ eſt mori q́; facere

7
co!
pire
tſe
Onn
te tid
mmor
Cuin
biett
itſ
ham
eil
limet
haene
tur pi⸗
telhe
lenie
in wor

lert

tiin⸗

ſunas
orqren

a pe⸗

menta
Nipiſ

un
Sern
meruns
tumrllee
nly

ngninn
NWinn
nrtund
ſoſngt⸗
vtuetes k
noteic
lcn
hubean
Puroenne
aheshet

No

nni grees
Arolhen
zattoten

ſos od

Uiden
R
nmnie⸗

coꝛ hoĩs illius nõ aſcẽdet · vn

NGe

egredi debet de coꝛte: tunc augmentatur dolor qui ante in

de tũc ꝑdit ſenſus ſuos et nõ co

. 2

gitat aĩa ammodo de coꝛꝑe nutriẽdo. ſed vᷣtutes ſuas natuꝛa
les ꝑ mẽbꝛa diffuſas ad ſe trahet. ⁊ tũt videt oĩa pẽa ſi ua ſup
caput ſuũ· Vñ pſal: Toꝛrẽtes iniqtatis cõturbauerũt me Et·
illud Pſal· Circũdederũt me laquei monis · i· peccata· Tũc aia
miſ eri peccatoris videt demones circũſtantes: et eam poccu
pãtes: 1 eam ad ĩfernũ trahẽtes.· Vnde iob· xx. Vadẽt et veni
ent ſuꝑ eũ hoꝛribiles · glo.i· demones · O quo mõ tũc cõturba⸗
bit᷑ peccatoꝛ cũ viderit cõeurſũ demonũ ad aĩam. Trenoꝛũ: i.
Omnes inimici eiꝰ appꝛehẽderũt eã ĩter anguſtias ttẽ ĩ moꝛ
te aĩa puat᷑ coꝛꝑe ꝓprio:q uod nũq; in tali foꝛma reaſſumet:

imo vellet habere ſicut qñ ꝓ dimidia ꝑte coꝛroſũẽ a vmibus

„

Quia ſtupebit aĩa peccatoris quãdo arbe reaſſumendũ vide
bit· Ctẽ nõ ſolũ coꝛꝑe ſed etiã puat᷑ oĩ ſolatõ viſibiliũ que dile
xit · ſcz cibo potu filiis vxoꝛe cognatis hkonoribꝰ et diuitiis · O

q9; amarũ erit ſeꝑari ab his que ioꝛdinate dilexerũt: 1 ppter
que ſalutẽ ſuã ſepiꝰn eglexerũt· Hſal . Momo cũ interierit n5
ſumet oĩa: neqʒ deſcendet cum eo gloria. Luce· xxiiꝰ · Stulte

hbac nocte repetẽt aam tuaʒ a te:⁊ ꝗᷓ ꝑaſti cuiuſ erũt⸗ ¶ Seq̊
tur videre quomodo peccatum nocet homini poſt moꝛtem
et eſt hoc nocumentum ꝙ homo priuatur omm ſpe diuine
miſericoꝛdie et ſuffragiis totius eccleſie · Vnde Cregorius
in moꝛalibus · Nequaquam vltra miſericoꝛdia parcentis
liberat: quos ſemel in locis penalibus iuſticia iudicantis dã
nat . Ergo ſi omnes homines in mundo pro vna anima dam
nata intercederent: nequaqᷓ; eos dominus exaudiret · Ratio

eſt. quia in inferno nulla elt redemptio · Vnde beatus Rugu

ſunus dicit. Si patrem meum ſcirem in inferno non plus
orarem pro eo q; ꝓro dyabolo · Quia nullo modo oꝛandum
eſt pꝛo damnatis · quia ſunt pꝛoiecti in tenebꝛas exterioꝛes ·
id eſt extra omnem ſpem diume miſericoꝛdie tem pro mo
mentanea delectatõne eternã penam ſuſtinebunt: 2 eterna
dei viſione carebũt · et ſocietate omnium electoꝛum. Hſalmi:

onuertant᷑ peccatoꝛes in infernũ.· Qui ideo factus eſt dei ua (
ſticia oꝛdinãte: vt qui deũ noluit ſequi ad glamiin infeꝛno ſu n
Aſitneat eternã miſeriam. Vnde Nugꝰ. in ſeꝛmone quodã dicit 4
quare in inferno moꝛs querit᷑ et nõ inueniet᷑e qm quibusin O
hoc ſeculo vita offerẽ et nolũt accipe in inferno querẽt moꝛ ds
tem et nõ poterũt inuenire. Dene inferni timende ſ unt pro un
pter earum eternalitatẽ· Vnde ruge victt. Tanis noſter eſth u
ſi depictus ignis reſpectu ignis infernalis · Tgnis noſier tm wn

4

extrinſecus vrẽs: ledit priꝰ q; penetret neruos et oſſa. bome hm
moꝛit᷑ 2 nõ ſentit vltra leſionẽ. Sed ignis inferni ſentit᷑ om un
nibus viribus ipſius anime. cute carne neruis et oſſibꝰ 1 ͤ mmmſe uu
dulllis 1 pilis que onna cĩdent pluſq́; eidens ferrum. Gxem an
plum de acerbitate ingnis inferni Legit᷑ in libro Detni celtuui im
acenſ: vbi narrat᷑ ꝙ fuit quidã ſacerdos in pictauia: qui ſub: f
iectꝰ multis viciis inductꝰ a prioꝛe quodã ꝓmiſit ſe oꝛdinez (gfr
aiſtertieñ. intraturũ ſed differebat de die in diẽ Qum autem untt
ſubito infirmaret᷑:et prioꝛ aduocatus adeſſet: inducebat ee, vrn
no reddendũ ꝓmiſſum ſed illo adhuc differente· Gece ſubito ang
clamauit pater oꝛa pro me:ecce dracones veniũt ad deuora⸗ lip
dum me allo vero cum aliis aſtantibꝰ oꝛĩte liberatꝰ eſt· Sed pus
nec ſic impleuit ꝓmiſſum et ecce iterũ incepit clamare petẽs mage
oꝛatõ nes dicẽs. Ecce ignis occupat me ad deuoꝛãdũ me. Sed lhar
tüc iterũ liberatus ad oꝛatiões nõ implebat ꝓmiſſuʒ Et ecce tdan
ſubito factus in extaſi et raptus ad iudiciũ: audiuit ſentẽtia, itfen
cotra ſe ferri damnatõis: et rediens ad ſe ait · Ecce duo demo (uS
nes ferũt ſartaginẽ magnã vt frigar in ea ineternũ et tů
cucullã prioꝛis dicebat· Nõ inſanio.ſed ſicut veruz eſt ꝙ hoc nnmnen
eſt cuculla: ita verum eſt quod dico · Zed cum hec diceret ceci lise
dit de ſartagine vna gutta ſuꝑ manũ eius que deuoꝛauit car mmmn
nem vſqʒ ad oſſa. Et ait. modo ſaltẽ credite· Gcce nunc demo ſun
nes pictunt me in ſartaginẽ. et bec dicẽs expirauit Inſuper zioi
eterna dei viſione carebũt et ſocietate omniũ electoꝛũ.· Vnde loine
Onriſoſtomꝰ in ſmone. Excludi a bonis eternis: et alienũ effi ömin
ciab his que prepata ſunt ſanctis tãtum cruciatũ et catum ſoes
doloꝛẽ ĩfert: vt ſi nlla extrĩſecꝰ pena toꝛq̃ret: hec ſola ſufficẽt R

Eroſen
achlene
niſertie
nolhmn
fmmben
RM

.„ *

ieſtcnen

Cinu

R
züttun
berr n
Amngit
rhinet

iing cern
utſentenn

eedcacton

ſi oẽs ꝓpinqui dãnarẽt᷑ ⁊ a

¶ Secũdo peceatũ noeet his qui ſunt ĩ purgatoꝛio ꝑ ſuffra g

*

Fiara diminutionẽ· quia hos qui ſunt in purgatoꝛio nõ poſ
ſunt peccatoꝛes iuuare tam efficaciter ſieut ſi eſſent ĩ gratia

Querit᷑ vtruʒ ſuffragia facta ꝑ miniſtros malos ꝓſint defun
ctisg Reſpõdeo ſᷣm Thoſupra ·:uii·di · xlv. Suffragia ꝑ malũ

miniſtrũ fiũt tripliciter · Drimo fiũt ex ꝓprio motu ipſius mi

niſtri · et ſic nõ ꝓſunt eis· Quia quidquid oꝛauerit vel fecerit

proanimabꝰ ꝑ ſe loquẽdo nõ ꝓdeſt eis. dũmodo eſt in pecca
to moꝛtali niſi ex cõſequẽte ⁊ ꝑ accidẽs ſcq; ĩquãtũ ꝑ elemoſi⸗

nam mali homĩs pauperes excitati oꝛãt pro defunctis et bec

oꝛatio ꝓpdeſt eis. Secũdo mõ poſſũt fieri vt ꝑ miniſtrũ publi
cum dei vel totius eccleſie · ſieut quãdo ſacerdos celebrat miſ
ſam vel exequias moꝛtuoꝛuz in ecdeſia · et quia iſte intelligit

facere ſub cuius nomine · ſiue ſub cuius vice fit: inde eſt ꝙ

ſuffragia talis ſacerdotis quamuis ſit peccatoꝛ: proſunt de⸗
functis· Tercio modo poſſunt ficri per malum miniſtrum vt
per miniſtrũ priuatum ſcilicet alicuius priuate perſone exi⸗
ſtentis in caritate · ſiue talis ꝑſona ſit defuncta ſiue viua · et
talia ꝓſunt. Sicut ſeruus exiſtẽs in peccato moꝛtali ðcundg
opus miſericoꝛdie facit ex p̃cepto domini caritatẽ habentis ·
magis tñ pdeſſet ſi etiam mimſtri in caritate eſſent. Quia tũc

illa opera eſſent meritoꝛia ex duabus precibus Tercio no R

cet damnatis · et hoc ꝑ modum cõiunctiõis · quãto em̃ plures
in inferno ſunt tãto maioꝛ hoꝛroꝛ erit in pena- Vnde elt ꝙ in
fernus tãto foꝛtius aꝛdebit quãto ples habebit · Querit᷑ vtrũ
damnati velint omẽs homĩes dãnari:quãuis ſciãt ex hoc pe⸗
nam eoꝛũ augmẽtariæ Reſpõdeo ꝙ ſic · etiam parẽtes ſuos et
omẽs cognatos ſuos et vxoꝛẽ et filios· Et hoc ꝓpter pfectiſſi
mam inuidiã que eſt in eis. Sicut in beatis eſt pfectiſſima ca
ritas: ita in eis eſt ꝑfectiſſima ĩuidia que facit appetere malũ
alioꝛũ · Moc etiã patet in illis inuidioſis viuẽtibus in hoc ſecu
lo:in quibꝰ tamẽ adhuc nõ eſt perfecta inuidia. Sed tñ dana
ti minꝰ inuidẽt ꝓpinquis q; alienis. Vñ eaꝛũ pena maioꝛ eẽt
nqui i ſaluarẽt᷑: q; ſi aliq̃ de ſuis ſalua
rent᷑ · Ex hoc fuit ꝙ diues epulo petiit fres ſuos a dãnatione

GR WW5ä õ

eripi. Cogitabat em̃ ꝙ aliqui eriperentur: et illos voluit eſſe
ſuos fratres potius q́; alios · Vnde ſi poſſ ibile eſſet mallet
potius omẽs ſimul dãnari· Et in hoc cõcoꝛdat. Tho ſi uꝑ iiii ·
Cuarto nocet ſaluatis.quia peccatoꝛ ꝑſeuerans in pecca
tis priuat ſanctos accidẽtali gaudio qð haberẽt de eius con:
uerſione · Vnde Luce · xv· Caudiũ eſt angelis dei ſup · v. p · p · a
Ett nõ ſolum angelis· ſed etiã omĩbus ſanctis erit gaudiũ de
cõuerſione pctõris · ktẽ nocet eis ꝑ modũ ſubtracaõis. Nam
ey cõſoꝛtio ⁊ ſocietate beatoꝛũ habet᷑ gaudiũ accidẽtale · Quia
qnñcunq; vna anima euolat ad celum:tũc gaudiũ accidentale
erit omĩbus beatis in celo.Et vnuſquiſq; cũ alio diuidet ſua
merita ex caritate · Et qð vnus in ſeip̃o nõ habet boc in alio ĩ
ueniet. Vnde Crego· in moꝛali· Tãtavis nos in illa pace ſo
ciat · vt quod vnuſqſqʒ in ſe nõ accepit hoc ſe accepiſſe ĩ alio
exultet · Anſ helmꝰ. Vnuſquiſqʒ intm̃ gaudet de alterius gau⸗
dio: inquãtũ de ſuo ꝓprio.Moc bono et hoc gaudio priuant᷑
electi quãtũ ad illũ peccatoꝛẽ ꝑtinet qui damnat᷑. licet hoc in

vno alio habebunt:qui loco illius ſubſtituet᷑ quia numerus
oca · ii · Tene qdðd
Quinto nocet via

electoꝛuʒ ineffabiliter adimpletur. Vnde
habes ne alius accipiat coꝛonam tuam.
toꝛibus · i· illis qui adhuc in hoc mundo viuunt. quia ſepe bo
na in vita preſenti pumũtur tempoꝛaliter propter peccata
maloꝛum hominũ Quia ſicut quãdoqʒ vna cõm unitas meliꝰ
babet ꝓpter vnũ bonũ hominẽ : ſic et qñq; plures puniunt᷑

propter peceata vnius. Quia vt frequẽter permittit deus fie

ri tẽpeſtates aeris ſterilitateſ tꝛarũ:⁊ bmõi plagas ꝓpt᷑ pctã
et demerita maloꝛũ· Et ſic boni qñq; puniunt᷑ tꝑaliter ꝓpter
malos· Ttẽ ꝓ eo ꝙ mali bonos ſuo malo exẽplo qñq; coꝛrum
püt et pueꝛtũt. qᷓre em̃ eſſẽt tot peruerſi hoĩes:niſi ꝙ mali ſe
ĩuicẽ i ficiũt. Sicut vnꝰ infirmꝰ ab alio infici᷑ coꝛꝑaliter· ſic

et ſpũaliteꝛ. Et ſicut iumentũ peſtilẽs et ouis moꝛbida inſicit

alias oues ſic ſimile eſt de hoĩbꝰ malis· Vñ Pſal · Cũ ꝑpuerſis
ꝑuerteris (Sexto nocet ip̃i chꝛiſto· quia preciũ ſanguĩs eius
nõ perſoluut· Contra quod dicitur Leuiti · xix. Opus merce

.

nanii tui nõ manebit apud te vſq; mane. Iſtud enim peccitũ

mu
liſn
mm
grel
nor
cho

ſeda

vit;
uen
tlis
debe⸗
ſelte
föhr
.
ziper

tame!

arpt
guin
at de
may
moꝛt

ntgndi

dhosN
meld
diüirten
lo dnet
Z

unro einn
r qulp
Pper gant
worain⸗

munietznei

mapnim

mintwut

1

gnmiſt

=

„-

DGDGCGNTO

damat ĩ celũ. Quãto magis q xpᷣm defraudãt p̃cio ſuo. Nſal

Preciũ meũ cogitauerũt repellere · Nõ tamẽ ſic intelligẽduʒ
eſt ꝙ ppterea chuſtus aliquẽ defectũ habeat · Vnde Hſal· Bo
nonim meoꝛũ nõ indiges· Sed loquẽdo reſpectu illiꝰ homĩs

gni peccat et damnat᷑ · quia tũc preauũ ſanguinis chꝛiſti in eo

perdit᷑.⁊ ſic nõ fit cꝛiſto recõꝑenſatio paſſionis eius qua eũ
it · (De peccato veniali⸗

Eccatũ veniale quid ſit: Reſpõdeo ſm Rug· Peceatũ 1.
veniale eſt q hominẽ vſqʒ ad reatũ ꝑpetue moꝛtis ñ
grauat: ſed penã meret᷑ et facile indulget᷑ · Nota ſᷣm
magiſtrũù in cõpẽdio theologice veritatis n puulis poſt bap
tiſmũ primo ſurgũt venialia:poſt hoc moꝛtalia · Vnde Cre

in moꝛalIn vno quoqʒ lapſu a mĩmis ſemper incipit᷑· et ſub
creſcẽtibus defecubus ad grauioꝛa ꝑuenit᷑. Vſido de ſum · bo
no.Quẽadmodũ ad virtutũ culmẽ tendẽtes:nõ a ſummis in
choant ſed a modicis vt ſenſim ad altioꝛa ptingant. Eta ⁊ q
dilabunt᷑ ad vicia nõ ſtatim a magnis criminibus incipiũt.
ſed a modicis aſſueſcũt:vt ſic cuʒ maximis coꝛruãt · Queritur
vtrũ poſſit aliquis viuere ſine peccato veniali dum eſt in hac
vita⸗Reſpõdet᷑ ꝙ ſi loquimur de tota vita hoĩs qui iam per
uenit ad etatem adultam: de excellẽti ac ſpeciali gratia eſt ꝗ
talis ſine peccato veniali ſit · Sicut videt᷑ beatus Ru ge· diceꝛe
de beata virgine. vnde ſi omẽs ſancti interrpgarent᷑ ſi peccaſ

ſentz? Omẽs vna voce reſpõderẽt · Si dixerimus quia peccatũ
nõ habemus noſmetip̃os ſeducimus et veritas in nobis nõ

eſt · Sciẽdum bᷣm magiſtrũ in cõpendio theologice veritatis
Si perfecta caritas nõ facit ꝙ peccatũ veniale nõ adueniat;
tamẽ facit ꝙ nõ durat · Exẽplum ſieut caminus ignis non fa

cit vt gutta aque nõ apponat᷑ ſibizſed facit vt non cito extin
guitur. Derfecta em̃ caritas ſtatim inflãmat hominẽ vt dole

at de peccato veniali · ꝓpterea ꝑfecti quãdoq; dolent et flẽt

pro paruis peccatis pluſq; magni peccatoꝛes quãdoq; pro
maximis peccatis· Vnde imꝑfecti multa venialia cõgregant · N
Sed tñ ſciendũ ꝙ quilibet homo poteſt viuere ſine peccato
moꝛtali cum adiutoꝛio dei: Et quicũq; oppoſitũ diceret: hoe

XHE DG PECCNTO.

erroneũ et hereticũ eſſet · Et hoc ꝓbat᷑ tribus rationibus. DPri
ma ratio eſt iſta quia in baptiſmo infundit᷑ homĩ gratia perr
quã p̃ſeruari põt vſq; ad moꝛtẽ ab omĩ moꝛtli crimie ſi vult
vti illa gratia· Et hoc deſignat ſalis linitio quã facit ſaceidos
ip̃i puero ãte baptiſmũ· Quia ſicut carnes pᷣſeruant᷑ a putre
factiõe mediãte ſale:ſic homo baptiſatꝰ mediãte gĩa quã in
baptiſmo accepit p̃ᷣſeruari poteſt a peccatis moꝛtalibus · Ctẽ
ſecũda ratio eſt qꝛ ꝑ hoc ſequeret᷑ ꝙ deus impoſuiſſet nobis 4
onus impoꝛtabile·quia mãdata dei ſunt data nobis ne pec·
cemꝰ. Modo ſi dicis ꝙ deus precepit tibi qð nõ potes imple Dde
re falſuʒ dicis: et cũ hoc incurris maledictionẽ dei· Vnde Ber Sð”ðð
nardus · Male dictus qui dicit deũ p̃cepiſſe impoſſibile · łtem
hoc eſſet loqui cõtra euãgeliũ et vᷣba chꝛiſii qui dicit · vt habe ld
tur Mat · xi· ugũ em̃ meũ ſuaue eſt:et onus meũ leue · Tercia au
rõ eſt quia ꝑ hoc tolleret᷑ liberũ arbitriũ · qð tamẽ neceſſariũ du
eſt in nobis cum quo nos deus priuilegiauit · Vnde ccl. xv. qua
dicit᷑ · ¶Ppoſuit ignẽ et aquã ad qd volueris poꝛrige manum delt
tuã.· Idẽ ibidẽ · Ante hominẽ vita et moꝛs bonũ ⁊ malũ.quod

tis
eti

pſub

placuerit ei dabit᷑. Sciẽdũ tñ ꝙ licʒ hoc ſit verũ:ꝙ vnꝰ homo ite
qũñq; naturali influẽtia et inclinatiõe magis eſt inclinatꝰ ad (Lo⸗
vnũ viciũ q̃;ᷓ alius homo:tñ adhuc ſtat hoc in ſuo libero arb· Fi
trroo et volüùtate vtrũ velit cõſentire buic naturali inclinatiõi d
vel reſiſtere · Vnde Ceñ · in · Dixit deus ad kayn iratũ volẽtẽ rxr.
occidere fratrẽ ſuũ · Subtus te erit appetitꝰ tuus · Et tu dna⸗:· itſ
beris eius· Vnde Nugſtinꝰ de vera religione. Nũc vſq; adeo icen
volũtariũ malum eſt. vt nullo modo ſit peccatum niſi ſit vo c
luntarium. Ex iam dictis ſequitur ꝙ homo poteſt viuere ſine iili
peccato moꝛtali mediante gratia vſq; ad moꝛteʒ ſi vult· Hoc uumſ
etiã patet in plibus ſanctis qui vſqʒ ad etatẽ perfectã vixer̃t fpel
et tñ nunquã moꝛtaliter peccauerũt · vt beatꝰ Ioſ̊. baptiſta di
et beatus Thomas de aquino et plures alii ſancti de quibꝰ
legit᷑ ꝙ nunquã moꝛtaliter peccaueꝛũt · ¶ Secũdo notãdum
ꝙ peccatũ veniale cõmittit᷑ q̃ttuoꝛ modis.DPrimo qñ cõmitti S
tur aliqð paruũ qð in ſe eſt veniale nec eſt cõtra p̃cepta dei⸗ ume
nec vnü de ſeptẽ peccatis moꝛtalibus · vt loquẽdo vnũ veibũ cuii

ngemm
mnli gen
do ſon
ndündt
vlleve

Mininmn
rtiwie

ocioſũ ſine cauſa.O quot taliũ verboꝛũ locutus es ſine cauſa
et neceſſitate tue vite· qꝛ de omĩbus his redditurus es ratio

nem in die iudicii . Vnde Math. xii. De om̃i vbo ocioſo. Quid

aũt ſit vᷣbũ ocoſum declarat beatꝰ Greg· in moꝛalł.d.Ocioſũ
verbũ eſt aut qdð rõe iuſte neceſſitatis aut intẽtiõe pie vtilita
tis caret · Ctẽ comedẽdo vltra purã neceſſitatẽ qð tamen vix
etiã a bonis et ꝑfectis tenet᷑ · ſic ꝙ ĩ nullo excedãt limites pu
re neceſſitatis· ttẽ doꝛmire vltra neceſſitatem · Ctẽ bibere ſine
cã · Etẽ ridere iocoſe· Ttẽ cogitatões vanas habeꝛe·⁊ ſic ð aliis
Secũdo ꝓpter imꝑfectionẽ facti ſicut pᷣmi motus · qui alias

quãdo ꝑfecti eſſent: eſſʒ moꝛtale. Sicut videꝛe mulierẽ cũ libi

dine et delectatiõe tamẽ p̃ter rationẽ· Itẽ iraſci ad ꝑpetrãdũ
vindictã: tamẽ ſine deliberatiõe. ttẽ gaudere de aduſitate ali
oꝛum:et dolere de ꝓſperitate et tamẽ nõ deliberato anĩo· ſed
quãdo ratio aduenerit tunc reſiſtit talibus et expellit. Ergo
quãdocũqʒ aliqd qʒð in ſe eſt pctm̃ moꝛtale fit ita ſubito ſine
deliberatiõe rõnis: ſic ꝙ actus ille eſt ita imꝑfectus qui ſic fit
ꝑ ſubitũ motũ ·ſiẽ om̃s ſubiti motus qui ſic pᷣueniũt rationẽ
qlitercũqʒ et ð quibuſcũqʒ fiãt ſunt ſolũmodo venialia. Teꝛ
cio ꝓpter penitẽtiã·et ſic ꝑ accidẽs ex moꝛtali fit vemale. Nõ

ꝙ illud petm̃ in ſe mutet᷑· ſic ꝙ hoc qð eſt moꝛtale fiat veĩale

Sed illud peccatũ moꝛtale iã taliter eſt veniã cõſecutũ ꝙ ob
ligat ad penã nõ eternã ſed tempoꝛalẽ que debet᷑ veniali.I6
dicit Ambro. Ome peccatũ ꝑ penitentiã fit veniale· Et hoc ſic
dicit veĩale ex euẽtu et ꝑaccidẽs ſcʒ ꝗ pena eterna que debet᷑
peccato moꝛtali mutat᷑ in penã trãſitoꝛiã que debet᷑ peccato
veniali· Quarto cõmittit᷑ pctmũ̃ veniale ꝓpter erroneã cõſciẽ
tiam ſicut antea eſt dictũ ð moꝛtali. Quia qui aliquid reputa
ret pcti veniale qð nullũ eſſet ꝓctm̃:et ſuꝑ hoc faceret veni
ale cõ mitteret · ¶ De dãms venialiũ peccatoꝛũů·
Gccata venialia cauẽda ſunt a deuotis hoĩbꝰ qᷓntũ poſ
ſibile eſt · et hoc ꝓpter ſeptẽ dãna.· ¶ Drimũ damnũ ẽ
. ad penã obligãt nõ aũt determĩate et peſe obligãt ad pe
nam eternã rl purgatoꝛiaʒ vl p̃ſentis ſatiſfactiõis ſed ad ali
quã illarũ penarũ · Qmñ̃ ſim foꝛũ ccdeſie p̃ſentis ſatiſfacit hbõ

Fkf.

leuiter · Sed ?m foꝛũ purgatoꝛii puniet᷑ grauiꝰqꝛ grauioem
penã in purgatoꝛio ſuſtinebit ꝓ vno veniali pctõ q́; beatuus pj
Laurẽtius ſuſtinuit in craticula:·Moc multi homĩes parũ cu:
rant qui tot venialia cõmittũt et augmẽtant ſupꝑ ſe · Sed ßm (
foꝛũ inferni grauiſſime · qꝛ eternaliter · Querit᷑ vtrũ in ĩferno E
etiã puniant᷑ venalia? Rñdeo ꝙ ꝓprius locuſ eſt hic in mũůdo ſ
vel in purgatoꝛio vbi venialia puniunt᷑ et purgant᷑. Sed ĩfer ſo
nus ꝓprie eſt locuſ vbi moꝛtalia puniunt᷑· Sed qñ in moꝛtaiil NN
bus pctĩs moꝛit᷑ quis:tũc venialia eternaliter puniunt᷑ in in
ferno cũ moꝛtalibus: Sed minoꝛeſt pena ꝓ veniali in ĩfero
q́ᷓ; ꝓ moꝛtali· ¶ Secũdũ eſt ꝙ petm veniale animã maculatt· nui
Gt ponat᷑ tale exeęplũ. & denigret᷑ aliqua ymago depicta in da
tm̃ ꝙ videri nõ poſſit · Mia vero ſic obſcuret᷑ vt videri quidez Pe
poſſit ſed nõ plene diſceꝛni· Et ideo ꝓpteꝛ talẽ dif ferẽtiã dit ꝗᷣ⸗
Grego⸗ veniale o bſcurat: moꝛtale obtene brat· Ruguſtinꝰ? oo
in libro de vita chꝛiſtiana dicit· AOnima ĩ peccatis perſeueräs e
nigrioꝛ eſt coꝛuo·hoc intelligitur de moꝛtali peccato · ſed ve O
niale ſolum maculat · ¶ Tercium eſt ꝙ minuit feruoꝛem cari uab
tatis.ſicut aqua ignem licet nõ extinguat feruoꝛem tamen qd
ilum tempeꝛat · Et quãto plura venialia quis committittan Eig
to plus minoꝛatur feruoꝛ caritatis · Nliqui notabiliter quan npt
doq; perdunt feruoꝛem et tepeſcunt · Et ratio eſt quia venia All
lia non curant dimittere · Vnde Ruguſtinus ſuper fohãnem dde
Minute ſunt gutte que tamen ſimul multa flumina im plent ͤſeſ
Moꝛtale peccatum extinguit totam caritatem · Sed ve nialae o
et caritas ſe mutuo compatiuntur · et veniale ſolum opponi i
tur feruoꝛi caritatis. Quartum eſt ꝙ potentias amme in EvLg
bonis operibus laſſat· ſicut quando cuiquam ponitur onus Fxnmd
ſuper onus minus erit promptus ad ambulãdum ſicut equnꝰ ccdt
onuſtus. Vnde Ruguſtinus ſuper ohãnem· Minuta ſũt gra Aam
na arene:ſed ſi multa arena ponatur premit atqʒ opprimit nepe
Potentie em̃ rationalis operatio eſt diſcerneꝛe · ſedꝰ ꝓpter ag apl
grauationẽ venialiũ nõ ita clare diſtribuit bonoꝛũ et malouiui miral
differẽtiam. In ſignũ huius boni et perfecti homines mĩima ſfſort
etiã qñʒ pctã diſcernũt que imꝑfecti nõ cognoſcũt · Vñ Cre · iͤet

õůl

Jut
chben
Spnie

ſe Sen

fünin
Winni
7 „
. di
innort
i nt

nime.
imxulr

Npichtin
danqude,
witüdet

ſn L
reture
o ſe
oenen

m men
mmedd
blrergen
aumn
tphinen
minen⸗

loneppon
wsmen

nſoteg

umſign
thoppin
ſed he

10ne

De PECCNTO

VENENL.

in moꝛali· libro xxxii · Quanto maioꝛis lumen gratie quis ꝑei

pit: tanto ampliꝰ reprehẽſibilẽ ſe eſſe cognoſcit · Moc etiaʒ pʒ
ad ſenſũ. qꝛ in albo et mũdo panno etiaʒ ꝑua macula cogno
ſcit᷑ · ſed in nigro et ĩmũdo etiaʒ vix quãdoqʒ notabilis 1 ma

gna macula cognoſcit᷑· Sic ſile eſt de cõſcẽtia hbomĩs. Cõcupi

ſcibilis em̃ penitẽtie oꝑatio eſt appetere bonũ qð cognoſcit

rõnalis.ſed venialia aggrauãt potẽtiã cõcupiſcibilẽ ꝙ nõ ita

ardẽter appetit bonũ eternũ acſi nullis venialibꝰ eſſz aggra
uata Fraſ coibilis operatio eſt deteſtari malũ: In ſignũ buius
ꝑfecti viri qui habẽt mũdas cõſeẽtias valde dteſtant᷑ eẽ ꝑua
mala: qdð impfecti nõ faciũt · Vnde Hieronimꝰ in epla· Mens

chꝛiſto dedicata ſic cauere debʒ mĩoꝛa qũo

etiaʒ maioꝛa. ſcẽs

ꝓ vᷣbo ocioſo reddẽdã eſſe rõem. ¶ Quiĩtũ qꝛ retardat a glia
q; homo qui decedit et poſſet ſtatĩ poſt moꝛtẽ volare ad celũ
cogit᷑ ꝓpter venialia ad tẽpus ĩ purgatoꝛio expectare · Nũq̃ʒ
em̃ ab aliquo dei facies videbit᷑: donec ſoluat ꝑ penas mĩmũ
q̃drantẽ venialiũ peccatoꝛũ · Vnde dicit chꝛiſtꝰ Math.v. Nõ
eyibis inde donec reddas nouiſſimũ quadrãtem· Opoꝛtet em̃
quẽlibet eſſe ita mũdũ ante introitũ paradiſi: ſicut fuit ĩ ĩno
eẽtia baptiſmali · Sciẽdũ etiaʒ ꝙ ꝓ ꝑuis ꝑctĩs opoꝛtʒ homĩeʒ

in purgatoꝛio quandoq;ʒ diu purgari qð in preſenti faciliter

del euillet et breuiter · Exẽplũ legit᷑ de ſoꝛoꝛe ſancti Damiani
que ꝓpter auditũ vnius cantilene de quo nõ fuit cõtrita nec
cõfeſſa nec egit penitẽtiaʒ in preſenti de hoc fuit in purgato
rio· xviii.diebus · ſicut poſt moꝛtẽ reuelauit cuidam homĩt
ignis purgatoꝛii eſt miro modo grauis pena· Vnde Rugꝰ. di D
cit. Ignis purgatoꝛius licet eternus nõ ſit:miro mõ eſt tamẽ
grauis · Excellit em̃ o mnẽ penã quã vnquaʒ aliqs paſſus eſt ĩ
hac vita · Nũquaʒ in carne eſt tanta pena inuẽta licet mirabi
lia martires paſſi ſũt toꝛmẽta · Et ꝓpter nimiaʒ acerbitatẽ pe
ne purgatoꝛii:videt᷑ eis tẽpus tam lõgum ibi eſſe. Vnde ex⸗
emplum legit᷑ de duobus fratribus religioſis qui ſe mutuo
mirabiliter dilexerũt et fideliter et multo tẽ poꝛe deo mutuo
ſeruierũt · Tàdem cõtigit vnũ ex illis infirmari vſq;ʒ ad moꝛ

tẽ, et ſic eũ eſſet in tali graui infir mitate labe

ꝛans:veit ãgelꝰ

domini ad eũ dieẽs ei ſe eſſe moꝛiturũ ĩ breui · Et tãdiu debẽ

in purgatoꝛio eſſe donec ſibi vna miſſa legeret᷑ et q;cito ſibi
illa miſſa legeret᷑ et finiret᷑: tunc deberet liberari a purgato
rio et euolare ad celũ.tũc illã viſionẽ ille frater infirmus inſi
nuauit ſocio ſuo:rogãs eũ vt q;cito moꝛeret᷑ ſibi immediate

vnã miſſam legeret.aſtringẽs eũ ꝓpter caritatẽ et ſidelitatẽ

quã adinuicẽ lõgo tꝑe habuerũt. Et ille frater ꝓnnſit ſe hocr
facturũ.et ſequẽti die de mane infirmꝰ obiit · Et ille frater ĩ⸗
mediate ſe preꝑauit ad miſſam. a lecta miſſa defũctus frater

apparuit illi dicẽs. O frater infidelis maledictionẽ dei erga
me bene meruiſſes · Et ille · Quaꝛe hocæ Et defũctꝰ rũdit· Quia
rogaui te cũ adhuc viuerẽ ꝙ immediate poſt obitũ meũ vnã

milſaʒz legeres. ſed tu infidelis frater me a p·xx. annos in

magna pẽa toꝛqri ꝑmiſiſti· nec tu nec aliqs fratꝛũ meoꝛũ vnã
miſſaʒ in tã lõgo tꝑe legit. Tũc viuẽs reſpõdit · En veritate di
co tibi ꝙ cadauer tuũ adhuc nõ eſt tumulatũ · Et ĩmediate pꝰ
quã expiraſti: me ad miſſaʒ diſpoſui et iam aprimo finiui:Et

defunctus. O ſi ita eſt· Tũc ꝓpter acerbitatẽ pene videt᷑ mihi
hoc breue ſpaciũ q̃ſi·xx · annoꝛũ ſpaciũ fuiſſe· Et tũc regratia
bat᷑ fratri et migrauit ad celum · ¶ Sextũ eſt ꝙ bona celeſtis

gle diminuũt:nõ quidẽ illa que debent᷑ iã et ꝗᷓ habemꝰ ibiꝑ
meritũ repoſita ſed que deberent᷑ ſi venialia non fierẽt · quia
medio tꝑe poſſẽt aliqua bona fieri qñ illa fiũt: ꝑ q̃ bona oꝑa
celeſtis gla augmẽtaret᷑ · tẽ poſt ꝑpetrationẽ venialiũ opor
tet nos opa quidẽ cõuertere ad ſolutionẽ hmõi debitoꝛũ: p qꝗᷓ
O etiã deberet nobis creſcere eumulꝰ eterni pᷣmiũ· (Se timũ

elſt ꝙ venialia ſepe ſunt occaſio peccatoꝛũ moꝛtaliũet hoc cõ
tingit qᷓttuoꝛ modiſ· Primo ex cõplacẽtia.Vnde Kugꝰ· Nullũ
peccatũ adeo veniale quod nõ fiat moꝛtale dum placet non

idem actus numero: ſed idem ſpecie · Notandũ ꝙ quanto eſt
maioꝛ delectatio in peccando tanto maioꝛ pena debetur illi

peccato in futuro. Vnde Rpocali. xviii· Quantum in deliciis

fuit tãtum date de toꝛmẽtis ⁊ luctu · Ergo ꝓpter ſecurit atem
confitendũ eſſet quãdo in aliquo pecato quod ſem ſe eſt

matur veniale: habuiſſes nimis ma gnã et exceſſiuã compla

de

finsfere
Nida g
tü neüni
N Mosn
üneuv
Ppent
Crimce

—Rð
ltn un
Ibhmnd
N Kni 4
Hivuc
mli⸗ 6

=

ali gundz recreatiõe ꝓpter multos laboꝛes qui

=ð

1 ſic faceret.

–

centiã et delectationẽ. Et ergo reprehẽſibile eſt nimiã cõpla⸗

centi am habere in riſibus et leuitatibꝰ et in verbis iocoſis· et

ſic ð aliis· niſi talia fierẽt cauſa recreatõis et moderate. Quia
bm Friſto · vii · Sthi · Homo ſemꝑ indiget quadã delectatione

ſibi occur

runt· Sed exceſſus in riſibus et leuitatibus p̃caueri debz · Vn

de Baſilius in hexameron· oc ſiue riſus remiſſaʒ efficit ani

mam et negligẽtem erga dei precepta·nec delicta ſua poteſt
ad mem oꝛiã reuocare: ſed obliuiſcẽs ea nec ſe inſtigat ad pe
nitẽtiam · et ita paulatĩ omĩbus bonis priuat᷑·Vñ etiã Berũ·
de egrepen müdi · Compatit᷑ dei filiꝰ et ploꝛat· homo patit᷑ et

nialia diſponiẽ homo ad moꝛtale· Et bm hoc intelligit illud

Greg. Vitaſti grandia vide ne obruaris arena hoc dicit · quia

ſepe de peccatis minimis venitur ad magna: Sicut de modi

ca ſcintilla ſurgit quandoq; ma nus ignis. Eccleſiaſtici · xix ·

Qui mĩma negligit paulatim defluit. Vnde Gregoꝛius in pa
ſtoꝛali · Qui mnima peccata deflere et deuitare neglexerit a
