Vnde dicitur Math.xxvii. Clamans uoce magna emiſit ſpiri
tum pre cuiuſ damoꝛe terra mota eſt: petre ſciſſe ſunt:et ſol

obſcuratus eſt· Et tali clamoꝛe chaſti ſit magna irreuerentia

rea. Gt tales qui ſic delectant᷑ in cãtu ⁊ in ſiſtularũ ſonitu mi
ſerabilius et terribilius clamabũt et lugebůt in inferno dicẽ

per talem cantũ· et etiam per ſonitũ fiſtularũ qui fit in chho

tes illud. Rpoca viii · ve · ve · ve · Ve quiſ primo dicet ꝙ vnquã

natus ſũ bo mo: quia melius illi erat · ꝙ natus homo nõ eſſet

dicẽdo etiam· Maledictus uẽter qui me peccatoꝛẽ poꝛtauit et

vbera que ſuxi . ktem hm ve clamabunt ſuꝑ ſe et ſuper ꝓpria
mẽbra corpoꝛis dicentes ue uobis pedes mei maledicti quid

mibi miſero imput aſtis ꝙx malum greſſum et ſaltus illici⸗
tos mihi celi ianuas obſeraſtis· Ve vobis manus cur per ma
lum tactum et illicitã extẽſionem coꝛona gloꝛie me priuaſtis

iam Trer uos ducar ad infernũ · de quo nunquã egrediar·
pia verba ꝓtuliſti: et tam frequẽter illicitos cãtus cantaſti ·
O maledicti oculi qui me per illicitum viſum viſione dei pri
uaſtis: et nũquã vnã lacrimã pro peccatis meis fudiſtis · Taʒ
incipit fletus ueſter intolerabilis coꝛã omĩbus demonibus

et damnatis · Ve tibi coꝛ qᷣd mihi imputaſti ꝙ tuis cogitatio

nibus malis et gaudiis illicitis me etern is gaudiis priuaſti ·

et ſic de aliis· Terciũ ue damabũt pꝛe amaritudine pre multi

tudine et eternitate penarum Quartuʒ qð fit in choꝛea eſt ꝙ

cum manibus firmiter ſe tenẽt: et cumm anibus et brachiis

ſe inuicẽ com plicãt ne choꝛea de facili rumpat᷑ · Et hoc ſigni

ficat ꝙ hoc ideo fieri debeat ut diabolus firmius uos teneat

inmanu et poteſtate ſua. Nam om̃es in choꝛea ſunt in pote

ſtate dyaboli · quia ſunt in ſeruitio eius· Et ille dyabolus vo

catur ſchickendancʒ· Tdeo diabo lus qui vocat᷑ ſchichendancʒ
der nympt dich in ſin gewalt gãcz · Sed ſi quis diceret. ſi cho
riſans eſt in poteſtate diaboli. cur tũc diabolus poteſtatem
ſuam in talem hominẽ nõ exercet? Reſp õdeo ꝙ hoc libenter
faceiet ſi deus omĩpotens pnutteret. Vnde legitur exẽplum
ꝙ fuit quedã puella· que erat in cantilenis et oreis allidua

i0 maledicta lingua quãta mala mihi feciſti ꝙ tot tur

gũ
Atu
etdi
dem
piel
terua
tuma
foms
treme
beti
loſin
omnät
wop
nage
guuli.
habeb
diuenſ
fumm.6
den
cdn
cppit
ergoꝛ
flita
pebe⸗
terri
desch
Ppil⸗
etqvi
etſieg
tegn
morare
genten
ſutibr
D 4
ichr 1

ihtſpii
mdeſol
enerenta
fitinch
ſontun
ernodi
i
oroͤ clet
vortaunee
perppnn
dicnqd
tus u
orperme
epnuſts
zegredin
Ugtwtur
gcantſi:
hne daißt
diſlis⸗
venonihs
s ogerd
spnuſ
. pre Cllan
ornchh
et tntis
Eoeſn
vos teen
ſuntin o⸗
pbos 1
ncben
cent ſin
ponſerm

DG PRG. T G EP CIO

quã cantãtem et pulchre oꝛnatã cõfeſum turbo rapuit et in
altum defferẽs illam ſpũs malignus crudeliter verberauit:

III

et diuerſis flagellis hane diuerſimode flagellabat.Tctus qui

dem audierunt plurimi ſed videre nõ poterã t: flẽtem etiam

puellã audiebant in aere et clamantem: et poſt modicum in

teruallum cecidit moꝛtua nimis hoꝛnibilig ad vidẽdum Qui
tum qð fit in choꝛea· eſt ꝙ pulchꝛe ſe oꝛnãt ſ. caput cum co
ronis et caputiis et peplis.coꝛpꝰ cũ indumẽtis variis · ven

0

trem cum eingulis argẽteis. Et hoc ſignificat ꝙ; ideo fieri de

bet a chonſantibus ut eo diffoꝛmioꝛes et nigrioꝛes et diabo⸗

lo ſimilioꝛes in inferno fieri poſſint.· nam quãto plus ſe nũc
omã t variis veſtimẽtis et diuerſis veſtibus et coloꝛbus: tã

to opoꝛtet eos habere ĩ inferno magis diuerſas et varias pe

nas et multiplicia toꝛmenta.quia quelibet tunica ſupflua. et
quilibʒ coloꝛ varius ſpecialẽ penã ha bebit · Quia aliã penam
habebit coloꝛ rubeꝰ aliã coloꝛ flauius.et ſic de alis · Et ſic bm
diuerſitatem coloꝛũ in ueſtibus: augmẽtabit᷑ pena damnato
rum · Et ideo diuerſimode choꝛiſantes ſe oꝛnãt ut chꝛiſtlo ma
ioꝛem cõtumeliã inferunt. Nam ſicut chꝛiſtus coꝛonatus eſi
coꝛona ſpinea: ſic in ſignũ buius choꝛiſantes deriſoꝛie oꝛnãt
capita ſua cum ſertis de floꝛibus et cum mitris et cuz peplis
ergo doloꝛem chꝛiſti quẽ habuit in capite ſuo cum coꝛonatꝰ

fuit cum coꝛona ſpinea memoꝛare debes cuʒ caput tuũ ſic ſu

perbe oꝛnas· Item ueſtes nimis lõgas habetes et caudas in
terrã poſt ſe trabẽtes deſignãt albam ueſtẽ ⁊ fatuã quã hero
des chꝛiſto induit cũ euʒ cũ exercitu ſuo ſ pPreuit et ecõuerſo
ad pilatum miſit que ueſtis fuit lõgioꝛ qᷓ; chꝛiſtus in peꝛſona
et quãdo ſic pro cedere debebat ſuper eãdez ueſtem calcabat
et ſic ad terram cadebat· qꝛ manus fuerũt ſibi ad doꝛſuz liga
teꝙ nõ poterat longitudinẽ ueſtis ante ſe tollere. Talia me
moꝛare debent qui longas ueſtes bhabent. Item ein gulus ar
genteus ſignat funẽ cum quo chꝛiſtus erat ligatus · et ſic ad
patibulũ erucis ductuſ.talia memoꝛãda eſſent choꝛiſãtibꝰ cũ
ſe ad choꝛeam oꝛnant · et exemplum de bac materia habetur

infra xiii · D.

IE DG ERG.
Brietas eſt ſecũdũ peccatum quod maxime exercetur Kie
iebus feſtiuis· Vnde ſciẽduʒ ꝙ ebrietas eſt mater om R
mum vicioꝛum · ſicut ſobrietas eſt mater omnium virtutuz: ſupe
vt dicit Oꝛigenes omel· xxxvii · Vnde Kmbroſi ĩ libro de ani inpe
ma.Gbrioſus confundit naturã: amittit gratia m: perdit glo ke
riam: incurrit damnationem eternam. Item ebrietas facit de jetet
bhomine beſtiam: de robuſto infirmũ: ⁊ de pꝛudente inſanum omni
Et hoc patʒ per exemplũ · Legitur de quodam ebrioſo qui cuʒ AMuulle
veniſſet de taberna ebrioſus: occurrit ei pater ſuuſ arguens wnt
eum:quem cum crederet aduerſarium ſu um extracto gladio laet
occidit eum · et cum de nocte occurreret ei mater propria: et l
eum increparet idẽ de ea fecit · Et captus eſt et tentus in car guün
cere· de mane aũt ualde obſtupuit ſe talia feciſſe · eto
ſDe feſtiuitatibus ſanctoꝛum ððDWVMWU 6
qualiter ſint celebrande· gun
Veritur feſta ſactoꝛũ qualiter ſint celebrãd ag Dro quo aees
flſciẽdum ꝙ quattuoꝛ ſunt que pertin ẽt ad obſeruãtiaz hotio
ſolennitatù⸗Drimũ eſt vacare a terrenis operibus · Vnde cx Gl
odi xx· Sex dies operaberis et facies omia opera tua: ſeptio tibo
autem die ſabbatũ dũñi dei tui eſt: nõ facies in eo om̃e opus malr
vnde dictur Cene · Requieuit dominus die ſeptimo ab omrmrfi acl
opeꝛe quod patrarat · Gt merito cum ſex dies coꝛpoꝛi tuo ſer dAdu
uiſti dignum et iuſtum eſt. ut ſeptimum diẽ do deſ et in ſaliag (on
tem anime tue expendes: et te ad ſeruiẽdum deo pꝛompte ex de⸗
bibeas. Secũduʒ quod debemus ſeruare in feſtiuitatibus eſt KMZ
ꝙ debemus peccatoꝛũ onus depon ere · Vnde Hier emie xvii· don
Dolite pondera poꝛtare die ſabbati· Tn vigilia ſolen nitatis · henn
deberet attẽdẽ qlibet vtrum aliqð peccatu haberet in ſe · er ſi Van
haberet per veram contritionem et confeſſionem deberet il⸗ .
lud remouere. Vnde Bernardus · Ad hoc nobis vigilie pꝛepo h
nuntur. vt vigilemus /ſi aliquo peccato vel negligentia doꝛ ſof
miuimus: ut preoccupemus ſanctoꝛum facies in confeſſio “
ne. Sed aliqui qui pondera peccatoꝛum ſuoꝛũ in feſtiuis die
prus volunt poꝛtare valde peruerſe faciunt· potius volunt de

ereerr
Uerom
itutn
o de un
editg⸗
faatde
nſanun
cbien
Pguens
ogene
opniet
dugin cr

EDoen
bleminn
Vrdelte
wa ſepen
oſie onſs
wobon
hituoſer
ſeinſain
4 onpe ll
ttbusct
renepit
en fitans
en eſ
. debott!

igenn

poꝛtare onus diaboli graue q́; onus chꝛiſti leue · & onuſ xp̃i
eſt leue habet᷑ Mathei xi. Qonus diaboli ſcʒ peccatũ ſit gra
ue habet᷑ ex illo verbo pſal. Sicut onus graue g rauate ſunt
ſuper me · Item tales potius volũt poꝛtare qð demergat eos
in profundũ inferni:qᷓ; onus pꝛo quo det᷑ eis honoꝛ paradiſi
vteʒ nõ ſufficeret onera peccatoꝛũ deponere niſi homo caue
ret etiam peccata futura non cõmittere in die feſtiuo · q;3uis
omni temꝑe homo debeat a peccatis abſtinere: tamẽ princi

pgaliter et maxime in die feſtiuo· Et hoc innuit᷑ Gxodi xx. Me
mento ut diem ſabbati ſanctiſiceſ.hoc eſt ſanctũ cõſerues di

ligẽter in eo a peccato abſtinẽdo · Terciũ eſt ꝙ opera bona 1
ſcluraria exercẽda ſunt diebꝰ feſtiuis ſq; audiẽdo miſſas. Vnñ
quilibet ſm Moſtien·tenet᷑ die dñica audire miſſã ex pᷣcepto:
et totam ita ꝙ accipiat benedictionẽ ſacerdotis · ut patet de
cõſ. z oii Mrſtag e capitulo Omnes fideles: niſi excuſet᷑ ma
gna neceſſitate · qð notat᷑ in dicto capitulo miſſas · Sed ſi di
ceres remote habeo ire ad eceleſiãg Reſpõdeo quãdo cum de

uotione ad eccleſiã accedis: tũc angelus tecũ vadit et omẽs

greſſus tuos dinumerat et ſinguli remunerabunt᷑ tibi in re
tributione iuſtoꝛũ · quia nullũ bonũ irremuneratũ: et nullũ⸗
malum impunitũ · Ergo in via eũdo et redeũdo ad eccleſiã ñ
eſt claffandũ: ſed deuote orãdum· tem uerbũ dei audiẽdum
eſt in die feſtiuo:quia eſt abus anime · Vnde Mathuii.nõ in
ſolo pane viuit homo: ſed in om̃i uerbo quod ꝓcedit de oꝛe
dei · Ergo quilibet homo ſi cõmode poteſt· libẽteꝛ debet audi
re uerbum dei in die feſtiuo ut animã paſcat· Vnde Greg. Ci
bus mentis eſt uerbũ dei · Et chꝛiſtus dicit in euãgelio· ut ha
betur toh̊.viii · Qui ex deo eſt uerbũ dei audit · ꝓpterea vos

nõ auditis quia ex deo nõ eſtis Ergo malũ ſignũ eſt aliq

fugiũt ſermones:quia eſt ſignũ ꝙ non ſunt ex deo . ſed a dia
beſ ſm dictũ chꝛiſti · Moc tales nõ curãt qui in cimiterio et ĩ
foꝛo ſtãt · et ſic ſermonẽ negligũt · Etem elemoſina dandaẽ
in die feſtiuo· de his que cum laboꝛe tuo acquiſiſti · Vnde Ru
guſtinꝰ ĩ li · de vita xpiana dicit · Nlã elemoſmã deꝰ appꝛobat

que de iuſtis laboꝛibuſ miĩſtrat᷑ · ſicut ſcriptũ eſt honoꝛa dũm

H. PDpR6. TGRCO.

de tuis iuſtis laboꝛbus . Et contin git ſe epius ꝓP paruũ donũ
a pauꝑe datum quãdoqʒ plus a deo rem uneꝛat᷑: q́; donũ a di

uite · Poc patet in euãgelio de pauꝑe vidua qꝗᷓ duo era obtulit

de qua xpᷣus dixit ad diſcipulos. Fſta pauꝑ vidua plus obtu
lit q́; omẽs dicens· Quia deus reſpicit intentionẽ et affectuʒ
Plus q; incẽſum · Vnde Yſidoꝛus de ſummo bono· Quali em

intẽtione ab vnoquoqʒ largit᷑: taliter et apud deum recipit᷑

Ftem oꝛatio ni inſiſtẽdum eſt in diebus dominicis et feſtiuis ·
Vnde Rugꝰ. Oꝛatio tua locutio eſt ad deuʒ· Quãdo legis de?
tibi loquit: quãdo oꝛas deus tecum loquit᷑ et cum deo loque
ris· Ergo multum et deuote oꝛan dũ eſt die feſtiuo · Vnde Nu
guſtinꝰ. Oratio eſt anime ſancte preſidiũ· angelo bono ſola
men: diabolo ſuppliciũ: deo gratum obſequiu· Ttem in diebꝰ
feſtiuis laudare debemus deum · quia obleruatio ſolennita
tum quaſi quedam inchoatio eſt beate vite quã expectamus

Vnde ſicut ibi erit operatio aſſidua dei laudatio · ſic in feſtis

attendere debemus audi diuine ˖ Vnde nihil adeo repreſen
tat in terris quẽdaʒ celeſtis habitationis ſtatum:ſicut alacri
tas laudãtium deum· Vnde Rugꝰ in lib ro confeſſionũ. Vere

S fſeliyx eſſet qui poſſet diuine laudi ſemp inſiſteꝛe Quartum

eſt ꝙ quietem coꝛis noſtri debemus deo offerre cum medi

tationibus bonis ut poſſimꝰ dicere cum pſal · Meditatio coꝛ
dis mei in conſpectu tuo ſemꝑ· et hoc debet fieri cum medita
tione beneficioꝛum dei. Vnde Criſoſtomus ſuper Matheuʒ ·
Optima beneficioꝛũ cuſtos eſt ipſa memoꝛia beneficioꝛu ma
perpetua cõfeſſio gratiarum. Vnde Bernardꝰ. Dignum eſt

deo gratias agere ſemꝑ:quia nunquã ceſſat nobis beneface

re · Et memoꝛare debem ſi bene vſi fuerimus beneficiis dei
tüc deus nobis multa melioꝛa et maioꝛa dabit in vita futuia
quia dabit tibi ſeipſum · Vnde Ruguſtin? ſuꝑ Johãnem.Deꝰ
tibi totuʒ eſt. ſi eſuris: panis tibi eſt· ſi ſitis· aqua tibi eſt · ſi in
tenebris es: lumẽ tibi eſt. ſi nudus es immoꝛtalitatis tibi ve
ſtis eſt · Idem libro · xx.· de ciuitate dei Quod deus preparauit
diligentibus ſe ſide nõ capitur: ſpe nõ attingit᷑:caritate non

apprehendit᷑· deſidenia et vota tranſg reditur · acquiri poteſt

.
tis
ile
us/
inſ⸗
fm
cats
tate
dan

Pel

ino⸗
qui⸗
ſcien
fum
ſade
bab
tion
inhe
dase
guie

guil

ahru

ne
l
te

ran

ſana
ſdee
diui⸗

dien

lu

i i
oriͤ zdi
gobelt
us oben
iſfecrp
ualen
renpi
ſeſtus.
egsde!
olohe
Uwed
ono ſoln
nude
denne⸗
techimns
Neinfeſts
onpiin
cur alxi
nü Ver
Qunm
cum mol
tnnocon
n medtti
lathec⸗
comum!
gnun
bettfe
cheisde
gtafurun
nenhe
v. Aſi
zusth

1

Itneton

DGDRG. T

eſtimari nõ poteſt · ¶ FHeſia ſanctoꝛũ ppter ſex ſunt ĩſtituta
Eſta ſanctoꝛũ q̃re eccleſia inſtituit« Reſpõdeo ꝙ ppteꝛ
uinq; · Ct pᷣmo ꝓpter honoꝛẽ diuine maieſtatis· Quia

deum in ſanctis honoꝛamus qui eos ſanctificauit: vt ſi debi
tas gratiaruʒ actiones repẽdamus de donis et Grorigꝛquas
illis contulit ĩ hoc 6 eos ſuos filioſ et heredes

ecit · Olim de
us ſolummodo in ſeipſo honoꝛabat᷑: modo autem honoꝛatc᷑
in ſeipſo et in ſuis ſanctis · Secũde ꝓpter auxilium noſlꝛe in
firmitatis: qꝛ per nos ſalutem habere nõ poſſumꝰ·qꝛ in pec
catis ſumꝰ: et peccatoꝛes deus nõ exaudit · Vnde pſal.Cniqui
tatem ſi aſpexi in coꝛde meo ꝛc.· Ergo ut pro nobis interce

E

bis duplici ratione· Primo ꝓpter noſtram neceſſitatẽ · quia
indigemus per alios releuari·Secũdo propter dei volũtateʒ
quia vult vt membra ſpiritualia ſe mutuo iuuent· Ipſi enim
ſciunt dei volũtatem et in omnibus eam implẽt: et nos eo
rum ſumus membꝛa · ⁊ ideo ſolliciti ſunt nos iuuare· Tercia
ratio poteſt addi propter caritatem et affectum magnu quẽ

habẽt ad ſalutem noſtram. Ttem querit᷑ vtrũ ſanctoꝛum oꝛa

tiones ſemper exaudiant᷑ Reſpõdeo ꝙ ſic · quia nõ oꝛant niſi
in his in quibus cognoſcũt deuʒ ſe velle exaudiri· Quia volũ
tas eoꝛũ ẽ vnifoꝛmis volũtati diuine: ſic ꝙ nũq̃; peccant vel

qquic quã faciunt qð ſit contra voluntatẽ dei Ergo errãt iſti

qui hoc firmiter credunt et diffinitiue tenent ꝙ qñcunq; hoc
ſeruitium: vel iſtud fecerit iſti ſancto vel huic ꝙ hoc ſibi fiat
vel * ab iſta infirmitate liberet᷑·quia poteſt eſſe ꝙ deꝰ vult
ꝙ illam infirmitateʒ debes pati: vel ꝙ tibi hoc nõ ſiat qð pe
tis: quia foꝛte nõ eſſet ad ſalutem tuaʒ. Gt ſancti nullomodo

orant pro te in tali caſu· Sed ſpes eſt habenda ad ſuffragia

ſanctoꝛum ꝙ tibi hoc qð poſtulas ab eis tibi impetꝛare velĩt
a deo · Et bene poſſunt tibi impetrare ſi ſaluti tue pꝛoderit vlł
diuine voluntati placuerit · Tercio vt ſpes noſtra augmẽtet᷑
Si em̃ homines moꝛtales quõdam nobis ſi miles ſic ſunt ſub

leuati: vt nõ ſolum a deo et ſanctis in celo honoꝛent᷑ · ſed in

X
— „7
. . .
— “
* R

Reſpõdeo ſᷣm Bonauẽturã ſuper iii. ¶· ſancti oꝛant pro no

RC1O. HI.

T

dant eos honoꝛamus·. Querit᷑ vtrum ſancii orẽt pro nobisz V

terris ab homĩbus venerãtur: tũc nos debemus habere ſpez
mediãte auxilio dei poſſumuſ etiã meꝛeri:quilibet ĩ ſuo ſta
tu· ꝙ honoꝛemur ĩ celo a deo: ⁊ ab oibus veneremur ſanctis
et angelis dei Verbi gratia· Si es ĩ ſtatu matrimoniali: reſpi
ce beatã annã et btãz kunegũdã:et beatũ heinricũ.Si ĩ vidui

tate tũc reſpice beatã Glizabeth et brigitaʒ· et ſic de aliis. DZSi

es in ſtatu virginitatis tũc reſpice beatã barbarã et katheri
nã: q oẽs paſſibles ſiſes nobis moꝛtales fuer̃t: ⁊ tũ tãtã glaʒ
apud deũi celis et hoĩes ĩ terris meruerũt. Sic et qibet nr̃m
ſm ſuũ ſtatũ pᷣt meꝛeri mediãte grã dei·t ſic multa bona cõ
feꝛt ſidelibꝰ ſctõꝛũ cultꝰ.nã iuſtos letificat cũ audiũt ꝙ deus
ꝓ terrenis celeſtia ꝓ tpalibꝰ eterna his retribuit qui ſibi ſer
uiũt. Sic ecõuerſo cultꝰ ſctõꝛũ pctõꝛes cõfundit· qñ ad ſctõs

cõpꝑant᷑ apparet ꝙ beſtiis ſiles facti ſit: et illi angel· et quãta
bona obtinuiſſet ſi vt ip̃i deo ſeruiſſẽt· Quaꝛto ꝓpter debitũ
viciſſitudĩs:qꝛ gaudẽt de ſalute nr̃a ⁊ cõũſiõe ĩ cel. Sic ⁊ nos
de gla ipoꝛũ i terris. Quia magna ĩgratitudo videret᷑ eẽ ãgel

et aliis btĩs: ꝗͥ tãta bõa fecerũt et faciũt viatoibꝰ: ab eis ſibi
nullã reuerẽtiã exhiberi· ꝓpter qð merito a nobis moꝛtalibꝰ⸗

venerãdi ſũt · Quinto ꝓpter eoꝛũ dignitatẽ: qꝛ ſũt reges·⁊ re
gine regni celeſtis. Vñ ĩ ꝑſal · ð quolibet ſctõ ðꝛ. Poſuiſii dñe

ſupꝑ caput eiꝰ coꝛonã ð la·p·ꝛc̃. Si reges terꝛeni honoꝛãdi ſũt

bic ĩ terris multo ãpliꝰ reges celeſtes:qui iã poſſidẽt regnũ

celi cũ aĩa:ꝑoſt reſurrectionẽ cũ coꝛꝑe et aĩa:cũ xp̃s dicet eis
vt hẽt᷑ Math·xxv. Venite bñdicti patris mei poſſidete rĩᷣgnũ

Q¶ ᷑(De quarto precept47tdttbo.
Enoꝛa patrẽ et matrẽ· quo precepto ſᷣm NRugꝰ · ĩ⸗
plicact᷑ omnis actus beniuolẽtie ꝓximo impendẽdus
ſiuue ex debito naturalis obligatioms: ſicut in honoꝛe
qui debetur patri naturali: ſiue ex debito caritatis ſicut alu

actus pietatis qui ex caritate proximo impenduntur Sad

endum ꝙ hoc preceptum tranſgrediuntur ſex genera hoĩim

Et ſunt primi qui verecundãtur de ſuis pauperibus parẽti

bꝰ: et eis buire contẽnũt:qð eſt cõtra pᷣceptũ dei · Quia tene
mur hũir ⁊ ruerẽt᷑ buire ꝑẽtibꝰ nr̃is tota vᷣtute coꝛꝑis nii vt

ſde
gian

gu⸗

toe
fen
au⸗
ſot
diee
docl
fecot

qoi

tudt
ron

net
noꝛ⸗
bet
lere
M
rey

cp

tumm
gra
dit
Au
ly

fete

dils
un
uamg
eſte
dil

ſre

dntin
iſuoſ
ſanat
glinſi
diipo
Alis⸗
t kathen
trigt⸗
het
bonac
1gdens
wuſbiſi
d ſis
letqpit
erdebit
Srdos
rciil
bas ſbi
ottniiy
Patſdi⸗
Dhoſe, t

sdetes

dceigin

4

.. 6
nig'r
eneds
nenden
nem wovr
is ſut /
ntur⸗ G.
enenbun
bus
.Quume

orönin

De PR.

ſi debiles ſunt ip̃os coꝛꝑaliteꝛ poꝛtemꝰ:et eis manualiter ſer
uiamus· Item ſi ceci ſunt ꝙ eis ducatũ prebeamꝰ: et eoꝛum
quaſcunqʒ infirmitates leuiter tractãdo· Vnde eccli:vii: Mo

noꝛa patrẽ tuũ: et gemitꝰ matnis tue ne obliuiſcaris. Memẽ

to qm̃ niſiꝑ illos natus ñ fuiſſes. Tria em̃ nobiliſſima in pa
rentibus noſtris accepimus ſq; eſſe.nutrimẽtum· a doctrinã

quoꝛũ nullũ eis ſufficiẽrer recõpenſare poſſumꝰ. Vnde Nri⸗

ſtoteles ix · Etbico ·. Magiſtris dus et parẽtibus nõ poteſt red
di equiu alens· Ergo deo qui nos creauit· Magiſtris qui nos

docuerũt · parẽtibus qui nos genuerũt nõ põt fieri cõdigna

recompenſatio· Ergo quilibet noſtrũ ꝑpendere deberet cum

quãto laboꝛe educatus eſt · et cũ quãta ſollicitudine et mquie

tudine et doloꝛe nutritus et genit ſit. Vnde Thobie iiii · Mo

noꝛem habebis matri tue omibus diebus vite tue:memento

quãta ꝑpeſſa ſit ĩ vtero ſuo ꝓpter te · Sic quilibʒ pater debe
ret puerũ ſuuʒ ad hoc tenere ⁊ eum infoꝛmare vt matrem ho

noꝛaret ſicut Thobias fecit filium ſuũ. Et ſimili modo queli

bet mater deberz puerũ ſuũ ad hoc teneꝛe· vt patrẽ ſuũ in re
uerentia haberet · ( Secũdi ſunt qui in coꝛde ſuo odiũ poꝛ
tant contra parẽtes cum tamẽ quilibet ex coꝛde tenet᷑ dilige

re parẽtes: Quod eſt contra illos qui moꝛteʒz parẽtibus ſuis
optant vt hereditatẽ ꝑcipiant · ut ſine reprehẽſione ſᷣm mo
tum pꝓprie voluntatis viuãt: quod valde eſt repꝛebẽſibile et
grande peccatũ · Quod ſic probatur. Si em̃ ſᷣm tobanem qui
dicit i. TCohᷣ. iii · ꝙ ille qui odit fratrem ſuũ homicida eſt· tem

alibi dicit · Qui non diligit fratrem manet in moꝛte · hoc intel
ligitur de quolibet ꝓxio·quid tũc de illo dicẽdũ eſt. qui pa

rẽtes ſuos odit quos plłꝰ diligere tenet᷑ Querit᷑ vtrã fili plꝰ
diligũt parẽtes vel ecõuerſo? Reſpõdet᷑ ꝙ parẽtes plus dili
gunt ſuos filioſ· Vnde Kriſtoteles vii. Ethico· Darẽtes plus
amant filios qz ecõuerſo· Co ꝙ magis ſciũt parentes q; fulii.
qeex eis geniti ſunt · hoc tñ intelligẽdũ ẽ naturaliter qð etiã
eeſt verũ cõmuniter · licet qñqʒ fallat. Ergo merito parentes
Diligendi ſunt viceuerſa a filis · Vnde baſilius· Darentes no
ſtros vt ꝓpria viſcera diligamꝰ. Terci qui duris ⁊ aſpis

—

ſvobs fi
pninl
puden
fuide

verbis cum parẽtibus contẽdũt· Oð eſt cõtra preceptũ ꝙ
libet blandis vᷣbis reſpõdere debet parẽtibꝰ ſuis: 2 eoꝛũ reß
hẽſiones et coꝛrectões patiẽter et humiliter ſuſtinere G3 e
cõtra illos qui parẽtibꝰ maledicũt: i ex boc diuinã m aledicti
onem incurrũt · Grodi xxi · et Leuiti·xx · Qui maledixerit patri ubust
vel matri moꝛte monat᷑· tales q ſic dure et contẽptibiliter biche
cum parẽtibꝰ loquunt᷑ in hoc grauiter delinquũt hoc poſſũt üuuntin
aduͤtere ex dictis ip̃ius xp̃i in euangelio· Vt habet᷑ Math· v. oba
Qui dixerit fratri ſuo fatue reus erit iehẽne ignis· hoc intelli ilerc
git cõfundẽdo · dehon eſtãdo deridẽdo vl ꝑuipendẽdo fratrẽ corzp
O quid tũc reus erit qui patrẽ ſuũ antiquũ fatuũ noĩat vel moe
ei maledicta verba improperat. Vnde eccli· i· Quaʒ male fa⸗ eeten
me eſt qui relinquit patrẽ: et eſt maledictꝰ a deo qui exaſpat teſab

matrez . ¶ Quarti qui ꝑentibus in neceſſariis nõ ſubueniüt dus l

cumtũ quilibet tenet᷑ neceſſaria vite mĩſtrare ſuis parẽ tibꝰ tur.
cuʒz digẽt · EUt ad hoc tenemur ꝓpter ſecũdũ donũ qð ab ip̃is H,firl
recepimꝰ naturale videlicet nutrimẽtũ in hoc filii nõ poſſũt iquit
reddere equiualẽs· qꝛ parẽtes nutriuerũt fulios de ſua carne urrho
et ſubſtãtia ꝓpria: Eilu aũt nutriũt pẽtes de ſubſtãtia aliẽ‚a in et.
Et ideo filii qui parẽtibui in neceſſitate nõ ſi ubuen iüt peccãt üöonte
moꝛtaliter. Sicut et iſti qui moleſtãt eos iniuriis· vt patet ꝑ fßouimn
gloſaz. Exodi xx· Que dicit ꝙ hoc pᷣcipit᷑ ꝙ fili honoꝛẽt parẽ iducl

tes officio pietati s: ipſis vide licet in eoꝛũ neceſſitatibus ſuh bioe
uenmẽdo: et ipſis beneficẽtiã exhibẽdo· Vnde eccli. ii. Elemoof Pppib
na patris nõ erit in obliuione · Et poſſumꝰ ad hoc vti exẽplis ſe
inter que precipuũ eſt exẽpluʒ chꝛiſti qui cũ eſſet in anguſtia uuuire
paſſionis: tñ no eſt oblitus matris ſue. ymo curã ipſius hůütt (cde

. ℳ „

et iobãni eam cõmendauit ut habet᷑ iohãn is xix. Etiã ipa ir⸗ ealtni

rationalia anĩalia de hoc nobis dãt exẽplũ.Dicit᷑ em̃ ð grue =
cum pater et mater eius depiilati ſunt:filii querũt neceſſa edui
ria donec pilos babeãt vel vſqʒ moꝛiant᷑ · Itẽ ad oſtendendũ n
ꝙ debemus parẽtibus ſubue nire qñ ſunt ſenectute cõfecti · eeti
oſtẽdit᷑ exẽplum cicomarũ:de qbus legit᷑. Q qũ ciconie ſene guibe
ſcũt ſilii parẽtes ſuos in nido s ponũt: et velut infãtes iuxta hicpi
pectꝰ ſ̃ uũ collocãt fouẽt et nutriunt · Soli vultures parẽtes 171

ſtngi
erln
eak
naledidi
ntpeeri
hubilter

lachen.
deintellt
dofrate
oiat val
zmaiefr
anſprt
ſcuendit

pbis
noͤ poſſi
ſun cane
tin alen
Kpereit
Npreth
noret pn
nbusſih
Keroſ
wetipe
ninglln
giui⸗
krüipen⸗
oͤgwe
rüt act
oſtanende
ute öfech
cconeln
fires n
tes phun

prene

ſuos fame moꝛi ꝑmittunt · Item valde ingratus videt᷑ eſſe q

parẽtibus ſuis nõ pꝛouidet quãdo ipſi ſpiipſis non poſſunt

puidere: cum ipſi ſibi ꝓuiderint in puericia eius qñ ipſe ſibi

☛ß „

ꝓuidere nõ potuit · Tdeo dici᷑ Eᷓpheb. Eilii reddite vicẽ parẽ

tibus veſtris et hoc eſt acceptũ coꝛam deo· Vnde exẽpluʒ ſeri

bit Valerius vbi oſtẽdit ꝙ debemuſ parẽtibus ſubuenire qñ

ſunt in nec eſſitate poſiti · Recitat em̃ ꝙ quedam mulier nobi

lis ob quoddã f lagiciũ fuit moꝛti adiudicata. noluit tamẽ eã
iudex cõburere vel alia moꝛte publica eam punire ꝓpter ho
noꝛeʒ parẽtele: ſed incluſa eſt carceri: ut ibi fame ꝑiret. Eilia

vero eius que erat nupta de licẽtia iudicis eã quotidie in car
cere viſitauit· Drius ta mẽ diligẽter ꝑſcrutabat᷑ ne aliquid co
melſtibile ſibi afferret . Hla vero extracto vbere ſingulis die
bus lacte pro prio matrem alebat . Cum uero iudex mira⸗

retur · ꝙ tanto temꝑe ſuperuiueret: repertũ eſt qð ei fiebat a

filia Tunc iudex pietate motus filie matrẽ donauit.

ti qui ſunt parentibus ſuis inobediẽtes ˖ Quia quilibet tene

tur ho noꝛare patrẽ et matrem: ipſis in his que ad bonũ ſu
um ·et ad ſalutem ꝑtinẽt obediẽdo. Et ad hoc tenet᷑ fiius ra
tione tercii doni qð a parẽtibus accepit videlicet ſalutarẽ in

foꝛmationẽ et doctrinã · Ad hoc nos chꝛiſtus ꝓprio exemplo

inducit qui ſuis parẽtibus ſubditus fuit vt patet Luce i.
Vbi dicit᷑. C erat ſubditus illis· Ergo quilibet debet obedire
arẽtibus in licitis. ſ. quãdo aliquid iubẽt qð bonũ eſt et ad
alutem anime: ut ad miſſam et ad eccleſiã ire:et verbum dei

audire: vel tacere vel ſedere:vel doꝛmitum ire: vel ſurgere. 1
ſic de alus licitis. Vel quãdo prohibẽt pueris aliquod maluʒ

ſicut nõ choꝛiſare vel ludere vel de domo de nocte non exire

vel ad aliquem locum inboneſtũ nõ accedere et ſic de aliis ·
Et quãdocunq; aliquis ſeẽter ⁊ pertinaciter cãẽtra ꝑreceptũ

aliquod pred ictoꝛũ facit peccat moꝛtaliter · ¶ Sexti qui pa
rentũ ſuorũ defunctoꝛũ obliuiſcunt᷑ ⁊ nõ ſubueniũt: cũ tñ
quilibet tenet᷑ liberare ſiue ſubuenire aĩabꝰ parẽtũ ſuoꝛũ pꝰ
hãc vitã: eoꝛũ aĩas miſſis et elemoſinis ⁊ oꝛõibꝰ de purgato
rlo liberãdo. Et de filiis cõtrariũ faciẽtibꝰ cõqᷓ̃runt᷑ parẽtes

Vnde fob· Quare me perſequimini: et carnibus meis ſatu
ramini. Et merito: nonne qui multa bona a patre ſuo acce lus
piſſet ſalicet ducẽtos vel quadrĩgẽtos florenos: ⁊ viderʒ eed ta
in anguſtia vel in pauꝑtate eſuriẽtẽ ſitiẽtem nuduʒ:et ſibiiinn pitnt
nullo ſubueniret cũ tamẽ bene poſſet: merito infidelis eſſet tälest
cenſendus· Sic ⁊ ſiir in propoſito iſta ſex iam dicta tenentur Hone
fili parentibus ſuis· è aumm
4((QOuomodo mali fuii puniunt.· lcent
B IHliorũ cor ꝑforat᷑ quĩtuplici haſta diuine vltõnis qui tanet
ſuos ꝑentes ꝑturbãt: vel eorum indigẽtias non ſulle oeg
uat: aut eorum mandatis pertinaciter recalcitrant ¶ Dnima turper
eſt rerum tempoꝛalium ſubtractio · nam diuino iudicio di: tespor
gne talibus infoꝛtunia rerũ eueniũt · qui ſuis ꝑntibus cõtra eeerco.
diuinũ preceptũ ĩ ſuis ĩdigẽtiis nõ ſuccurrũt· Ergo tles ma qſdn
li filii ſepe et frequẽter depauꝑant᷑ et diuitis ſuis priuant᷑· nles
et ſe umnpbabebüt infoꝛtunia in temꝑa libꝰ rebꝰ· et hoc merue Vde.
rũt in parẽtibus· quia tales filii quãdoqʒ captiuãt᷑ vel etiaz topun
quãdoq;ʒ ſpoliant᷑ a raptoribus· Vel etiã quãdoq; bona eoꝛũ ſuſup⸗
igne cõburunt᷑ et ſic de aliis ĩfoꝛtumis · ¶ Secundo puniüf tg
in füliis propriis· et hoc dupliciter.· Primo ꝙ ipſi fili quůädo Kd
qʒ; eis moriũtur ꝓpter ihonoꝛatõem parẽtũ · Exẽplũ ĩ ceſario lin
de ülo qui ĩbonorauit matrẽ ſuã et filii eius om̃s in breui de gisp
fũcti ſũt. Secũdo ſi fuli ſuꝑuixerint tune quandoqʒ cõtingit ibilie
vt talis in ſua ſenectute filios ſibi duros inueniat· Et hoc mł ſact
totiẽs iuſto dei iudicio peꝛmittit᷑· Vnde legitur ꝙ quidam pa iüii
terfamilias totam hereditateʒ ſuam dimiſit filio ſuo · filius W
vero ille primo benigne ſe habuit eiga patꝛem:ſed poſt expu Wint
lit eum a thalamo ſuo vo lẽs thalamũ ſibi habere ⁊ vxori ſue beß⸗
Et ad vltimũ fecit ſibi lectũ fieri poſt hoſtium: ⁊ cum byems Penir
eſſet et ſenex pater frigoꝛe grauaret᷑ quia filiuſ abſtulerat ii ciliful
bi honũ cooꝑtoriũ) ipſe rogauit filiũ filii vt rogaret pro eo ſe
vt daret ei l uid ad tegendum ſe · Duer autem vix obtinu⸗ tietn
it duas vlnas butelli a patre ſuo ad opus aui ſui · Et cum Bein
alie due remanerent: puer flẽdo rogauit eum vt ſibi eas da⸗ ute
ret · Qui fletibus illius victus: quereret quid inde faceret5 iid

wosſeen
e ů ce
dni
erſtin

ndelss e
latenennn

Ultönig gi
non ſube

t (Oin

indico d:
chuscorr
odam
ispnunt.
ethoenene
it d en
bon ni
opuni
n quin

Hüi ſro

in Maude

tinnht

geltboem
Pcpinmpr

, ſvoNAns

ſed ctenn
ncun hhen⸗

ſebhrt

Eiuius reſpõdit · ſeruabo illas quouſqʒ talis ſis qualis eſt pa
ter tuus: nec dabo tibi amplius· ſicut tu modo non vis dare

patni tuo · ¶ Tercio puniuntur in corpore propri qꝛ qñqʒ
tales filii incurrũt cecitatẽ. Vnde Hieronimus uo o veꝛbo
Honoꝛa pꝛẽm et matꝛem. Meretur cecitatiſ ſue ſubire ſuppli

cium: qui p arentũ vultus toꝛuo viſu deſpexit et elatis oculis
leſerit pietatẽ· Item quãdoq; ĩcurrunt claudicatõem anidita
tem et infirmitates diuerſas: nõ ſeruierũt pentibus cum

coꝛꝑe quod ab ipſis receperũt ¶ Quarto quandoq; puniun
. —. 7 7 . — .
tur per adbꝛeuiatõem tẽpoꝛalis vice. Nam ſicut pꝛemiũ parẽ
tes bonoꝛantium eſt vite longeuitas · vt patet Eccleſiaſtici

tercio. Qui honoꝛat patrem ſuuʒ vita viuet longiori: Sic a ſẽ
ſu cotrario ipſos dehon oꝛandium e vite bꝛeuitas q plurimi

tales filii pꝛoterui impꝛouiſa a ſubitanea moꝛte moriuntur.
Vnde Nſal.Sbito defecerũt:ꝑierũt ꝓpter iniqtatẽ ſuã ¶ Qñ

— —

to puniũtur eterna moꝛte.hoc malũ ẽ ſuꝑ om̃e malũ · Vñ glo
ſa ſup illð exo. xxi. Qui maledixerit prĩ ł mrĩ moꝛte moriat᷑ di

cit ꝙ moriet᷑ moꝛte eterne dãnatõms. Nec mirũ ſi tales repu
₰ — % 7„ . ⸗ „1 „ ☛W
tãt᷑ idigni vita eterna: qui etiã reputãtur ĩdigni hac vita pẽa

li et milera: que eis diumno iudicio repẽtine ſubtrabit᷑: cũ tů
aliis peccatoribꝰ vita ad ꝓnĩam cõcedat᷑ · Et ex hoc põt ratio
nabiliter colligi quantꝰ ſit reatꝰ tranſgreſſioĩs illius quarti
pcepti · qꝛ cõ tra hoc p̃ceptũ peccantes eximũt᷑ a fẽtẽtia pieta
tis ipſius dei: que dicit̃ de ceteris peccatonibꝰ. Nolo moꝛtem

peccatoris ꝛc. De iſtiſ aũt ꝓpter repẽtinã moꝛtẽ qᷓ plectunt ꝑ
diumã ſñiam dici poterit ecõtrario Nolo vitã peccatoris· ſq;

boe p̃ceptũ tranſgrediẽtis: ſed vt repẽte moriat᷑ et eternalic᷑

puniat᷑.· Exẽp lũ ꝙ grauiter punit de ĩpios filios · Quidaʒ di
ues fuit qui cũ vxoꝛe ſua ceſſit oĩbꝰ bonis vnico eiꝰ filio: vt i

le duceret ſpõſam ditiorẽ· ſilius autem fideliter promiſit pa

9

tri et matri ꝙ abundanter qzdiu viuerent eis prouideret· Se
patim itaqʒ patre et matre babirautibus primo ſatis abun
danter prouidit filius ipſoꝛũ ipſis. Tandem cũ deſponſaſſet
quãdã iuuẽclaʒ clauſit viſcera pietatis · nimis eis tenuiter ꝓ
curauit · Quo dam die do minico vidit mater carnes ferri in

QVRTO.

domũ filii· Et dixit mater marito. Diu eſt ꝙ parũ de carnib

comediſtis: ite hodie ad domũ fili noſtri et ĩuenietis ibi bo

naz aſſaturã. Tꝑe igit᷑ prãdu pater veĩt pulſans ad hoſtium

ſtatimq; filius impiiſſimuſ aſſaturã quã iam ad comedẽdum

in partes diuiſerat abſcõdit · Intrãte autem patre interroga

uit filius quid velletæ Reſpodit pater volebam hic prande

re putãs hic aliqo¶ bonũ paratũ eſſe · Nit filiꝰ vides qͥd hic ha

bemus . accipe duos denarios et eme tibi et matri mee qð co

medatisxeũte patre hoſtium clauſuʒ eſt.et aſſatura repoꝛ
tata · cuiꝰ fruſtũ cũ ad comedẽdũ oꝛi applicaret uerſuz eſt in
bufonẽ:et inſiliẽſ in faciẽ eius ſic ei adheſit ut pedes ſuperio
res cum duabus maxillis vna caro fieret: et reliquũ coꝛpus
coꝛam oꝛe ipſius dependeret · Statimqʒ vocato preſ bitero
preſentatus eſt ar chieo⸗ peccatũ ſuũ cõfitens: et rẽ geſtam
per oꝛdinẽ narrãs· Archiep̃us autem ei pro penitẽtia iniũxit
vt iret ad omẽs maioꝛes pillas et ciuitates frãcie: et conuoca

tis iuuenibꝰ et pueris factũ narraret · ne quiſquã auderet de

cetero parẽtes cõtemnere: ſed ſicut precepit dñs in quarto
p̃epto honoꝛare · eo tꝑe frater toh̊. de magno põte oꝛdinis
pᷣdicatoꝛũ vidit illũ pariſius cũ multis pueris et homĩbus.
Darentes tenent᷑ ſex filiis ſuis ·
Equitur videre que parẽtes tenent᷑ filiis. Dro quo ſci᷑
endum ꝙ parẽtes tenent᷑ ſex filiis · Primo deb ent eos
ad hoc inducere vt offerãt deo innocẽtiã et puritatẽ ſuã cuʒ
pueris innocẽtibus: qui ſanguinẽ ſuuʒ ꝓpter chꝛiſtum fude
runt · Et hoc fit quãdo filii in puericia mmcipiunt deo ſeruire·
Tꝛenoꝛũ iii· Bonũ eſt viro cum poꝛtauerit iugum dũñi ab ado
leſcentia ſua· Et hoc ideo quia bonitas infigitur in coꝛ pueri
quod habet tenerũ ſubiectũ. Vnde dicit Rriſtote · Q anima
pueri eſt tanquã tabula in qua nihil eſt depictũ vel ſ. criptuʒz
tamẽ apta depingi · Et ergo quidquid primitus receperit in

ſe puer ad hoc ſemꝑ poſtmodum inelinat᷑· ſiue ſit bonũ ſiue

malum. Exẽplum reale de teſta ⁊ cipho in quẽ ſi primitus in

fundit᷑ liquor precioſus ſe; balſamus ſ- apoꝛẽ illum ſp tenet ·

Si autem primitus fetoꝛ infunditur: tunc eundem ſapoꝛem

ſenpte
ighif⸗
lture
los de
lt prec
ſaluan
Natzt
tpeot
ſeobin
timenn
ſdon
morc
ntras
ſigio⸗
ho
Aſt.Si
domus
one,
ocum
deo
pelra⸗
quiſe
ſvachn
ceil
lgame
tes deb
minifre

.

Nnc
emeduibe
d heſun
comededn
re inteng
thepem
dezehehn

minege

leer⸗ rp
lerſuzcſti
Oeg ſipeie
pü tapns
o phtere
. en n
Wmteadmaone
gerctconnon
maudenn
is inq
Poreoni
bonibs

Dog
odeberteos
ntte i
uun ſo
tdeoſeun⸗
ndüb

=☛

r inonflel

neeget!

ſtt bon

c

guinis · uel ſi quotidie legeꝛet vnũ pſa

DGC D

ſemp tenebit · ktẽ puer eſt tanquã cera m ollis in quã ſpecies
ſigilli facilius ĩprimit᷑ · ktez eſt ſicut virgula recẽs que cito f le
ctitur et faciliter ad quãcunq; partem Item infoꝛm are dñt
eos de bo nis ſalutaribus· ſicut ſunt pater noſter · et ſimboluͤ
et precepta dei quomodo ea ſeruare opoꝛteat vnumquẽqʒ qꝗͥ

ſaluari vult· Vnde mathei xix· Si vis ad vitã ĩgredi ſerua mã

data· Et in ſignũ buius tũc precepta ſunt ſcripta in manib?
et pedibus noſtris ſcʒ ꝑ decem digit os et per decem pedical

ne obliuiſcamur precepta dei · Item infoꝛmãdi ſunt vt deum

timeant· quia ſᷣm pſal· Tnitium ſapiẽtie timoꝛ domini Vnde
Yſidoꝛus· TCimoꝛ expellit peccatum: timoꝛ reprimit vitiũ: ti
moꝛ cautum facit hominẽ atqʒ ſollicitũ· Vnde etiaʒ Bernar.
in tractatu de ſeptẽ donis · Cõnexa ſunt quidem timor et re
ligio· nec vnum manere poteſt ſine altero. Quia ſine timore
dei homo nõ perſeuerat in bono nec ſaluatur. Vnde ſcriptũ
eſt. Si nõ inſtanter in timoꝛe dei ten ueris te: cito ſubuertet
domus tua. Ergo ſecũdum Ruguſtinũ de verbis domini ſer
mone xlvii· Deus timẽdus eſt in publico: timẽdus eſt ĩ ſeere
to.cum procedis videris: et cum intras in cubicu lũ vid eris
ab eo · Quia quicũqʒ deum ſemꝑ pre oculis haberet: nunquã
vel raro peccaret· Vnde Salomon bene dicit · Beatus homo

qui ſemꝑ eſt pauidus· Ttem infoꝛmandi ſunt ꝙ d euz ament

et ſibi regratient᷑ de benefidis ſuis: et pᷣncipaliter de paſſiõe
ſua Vnde Inſhelmus· Eateoꝛ domine et gratias ago. q; me
creaſu ad ymaginẽ tuam: ut tui memoꝛ ſim · te cogitem · te di
ligam. te intellig am· Vnde etiam Criſoſtomꝰ. Quidquid po
tes debes cre anti et redimẽti et vocãti te· Quia ualde eſt ho:
mini fructuoſu m: et deo acceptum pre aliis operibus et ſer
uitiis que exhibentur deo: deuote memoꝛari paſſionis eius⸗
Vnde Abertus magnus oꝛdinis predicatoꝛum . Simplex
recoꝛdatio ſeu meditatio paſſionis iheſu chꝛiſti plus valet qᷓ;
ſi integrum annũ ieiunaret quis in pane et aqua. vel ſi quo
tidie virgis vel flagellis cederetur vſq; ad effuſionem ſan⸗
Aenumm Ftem infoꝛmã
di ſunt vt ecdleſiã libenter viſitent · exẽplo pueri chꝛiſti: qui

