ten occultat ſe viſcus voluptatis t illa cogitatio eſt mita pe
riculoſa qꝛ ſub ſe puritas virtutis ⁊ ſinceritas diuini amo

ris frequẽter infici᷑ ꝑ occultatũ amoꝛeʒ car

nis · Remediũ cõ

tra hanc voluptatẽ eſt ꝙ hõ diligenter conſideret mentẽ ſuã
diſcutiat vtrum ſub ſpẽ affabilitatis amicicie qu ã exercz
aliqua cõcupiſcentia vel inclinatio pꝛiuati amoꝛis latenter ſe
abſcondat. Et ſiquã taliũ dep̃hendit: ſecurius tunc erit ꝙ ſe

potiꝰ exhibeat ſin

lam i

dignet᷑ ſe cuicũq; familiariter exhiber
Puritas ſeun ari. Et hec magnanimitas i· coꝛdis ſublimitas

Se

gqul.rẽ ⁊ matuꝛũ qᷓ; ꝙ ꝑ ſuã affabilitatẽ ma

n inclinatõez in ſeipo ſuſcitet vel alis ipſi. pcuret ˖ Et etiiã
optimũ remediũ eſt ad idẽ ꝙ homo tanta magnanimitate et
tanta comis altitudine mẽtis pudiciciã amplectat᷑: vt etiã de⸗

nequaq; ab elatõ ne: ſed potiꝰ ab vᷣtutis amoꝛe ꝓcedit ·

e: vxt poſſit ſue mentis

cundo occultat ſe ſub ſpecie caritatis ⁊ amicicie · hoc appa⸗

ret in his qui dicũ
inclinent᷑: vt exinde ꝓ
directõne ĩ deum magi

tatis ⁊ ſalutis ꝓximi vi
Rem ediũ cõtra
vtilit as illi ꝑſone ꝓuenire po
ad ipſaʒ affectõeʒ gerit. Cõſideret ſi
ſtudio indigeat · Nam ſi hõ ſeipſum aut aliam
mollẽ cognoſcat: ꝙ notab
illi mentis occupatio vel noxi
tutius eſt hoĩ ꝙ ſe ab omibusi
poſſet ſibi vel alii aliq noxiũ pꝛouenire

uũt ꝙ iõ ſingulari affectõe ad aliquaſ ꝑſonas
fectũ ſue ſalutis magis qᷓrant: ⁊ eoꝛum
6 s8 feruenter ⁊ ſolicite inſiſtant. Et iſi
multotiens decipiunt᷑ Quia in hoc caſu ſub ficta ſpecie cari⸗
mi viſcus carnalis cõcupiſcẽtie ſe occultat
boc eſt ꝙ homo diligenter cõſweret quanta
ſſit pꝛo cuiꝰ ꝓfectu ſingulareʒ
illa pꝑſona ſuadirectõe 1
ſeip ꝑſonam adeo
lliter timeat ꝙ ex eiꝰ ſtudio ſibi vꝭ
a amoꝛis inclinatio pꝛoueniat:
llis actibus reſtringat ex qovꝰ
Nã etiã greg· Quo

tienſcunq; qͥs ꝑ geſtus ꝓcaces leues diuinũ amoꝛeʒ ĩ coꝛde

pꝛoximi diminuit: totiẽs ĩ men
Si aũt quis ſcire voluerit an ex ſuo
cupet᷑: ex hoc cognoſcat
coꝛde ſuo ſupꝛemum locum tene

cũ a

te ſua ſeipᷣm ſpũaliter occidit
amoꝛe coꝛ ꝑſone altriꝰ oc
ſi ila ꝑſona aſſerat ꝙ amoꝛ tuus in
at · Vel ſi familiaritatẽ tuam

lia perſona moleſte ferat · hec em̃ ſũt certa ſigna noxi e

FK. De LVVRM.
peruerſe dilectõniſ· ¶ Tercio occultat ſe ſub ſpecie ſ anctita geſri
tis 1 benificẽtie· Et hoc appꝑet ĩ illis qui dicunt ꝙ ad bãc pſo ipſeſttit
nã vel ad illam magis ĩclinãtur rõne ſanctitatis et caſtitatis vaofon
et ᷣtuoſitatis in ea relucẽtis: aſſerentes ob hoc familiarita woeehn
tẽ eius frequẽtẽt: vt bonis exẽplis eidedilicctur . i iſti plerũ grinfin
qʒ decipiũtur · vt dicit aug. Nec eo minꝰ femĩe timẽde ſũt · inei
religioſe ſũt.quia quanto religioſioreſ tãto citius alliciuntu: oachhl
Et plerũqʒ ſub ſpẽ ſanctitatis latet viſcꝰ libidinis. Sciẽdũ / Intibon
qñ aliqua ꝑpſona deuota deſiderat habere priuata colloquia: glidap
et cõuentꝰ familiares· tũc ille amor familiaris ſe epe generat derllude
carnalẽ Et boc cõtĩgit ĩ viris ꝑfectis· ꝓut dicit ſẽs aug·in li · betchne
de ſinglaritate clericorũ· Crede mibi eypertꝰ loquoꝛ: ex feina dt liſn
rũ familiaritate mitos cedros cecidiſſe cognoui · de quoruzʒ Enaume
lapſu nõ min ſuſpicabar q; hieronimi vel ambroſu Et brůüũ slinn
ambꝛoſi dicit · Perfectos quoſqʒ viros niſi ꝑ mulieꝛeſ dy abo ebet ie
lus ipagnare con ueuit. Remediũ cõtra hanc occultatõem coõ nsagran
ſiſtit in hoc ꝙ homo virili anĩo illos actus quos alicui ꝑſone reſ lltſ
pro ſua ſ. anctitate impendit:non perſ⸗ one Ppter complackti MM co btii
am. ſed dei amore exerceat ſine magna mora lõgo cõiunctu etätide
feĩarũ · Ambro. Si pudiciciã queris femina quã videris bene onnud
coͤuerſãtẽ: mẽte dilige nõ coxali freꝗᷓntia. Quia nec es dauid (Cunna
ſanctioꝛ:nec ſalomone ſapiẽtioꝛ: nec Samſone fortior em dno⸗
to ſp ꝙ padiſi colonũ de poſſeſſione ſua mulier eiecit Ullnamnreun
(((otra illos qui dicũt ſe non poſſe caſte viuę iuunamn que
Nqui rep̃hẽſio illoꝛũ qᷣ dicũt ſe nõ poſſe cõtinere a for nitßi
nicatõe · hoc ſit falſũ patet primo ꝑ hoc:qꝛ diuſate tiitoghe
monia ſacre ſcripture hoc reprobãt · Et pmo illud Ee · ii · “ we cum he
qð diyit dñs ad cayn loquens de peccato · Subtus te erit ap niͤſnis
petitus euꝰ: et tu dñaberis illi. Vnde qſi mẽdaciũ dno impo etminer
nüt qui dicüt ſe nõ poſſe cõtinere:eũ tñ ho mo domĩat᷑ appe onnbinptt
tui cuiuſ libet peccati: ſic ꝙ poſſit inclinatõni huic reſiſtere· edſt
eẽ Lob · vi · An poterit quis guſtare quod guſtatũ affeꝛt moꝛ etumlis
tem · In veritate qui haberet perfectam fidez . cognoſceret ꝙ petſen
delectatio fornicatõmis eſt venenata. ergo merito vitanda . eilbd
Nonne ſi apponeretur alicui cibus amariſſimꝰ vl venenat? Pteſt cont

ithetem

gdeh ipſe ſtatim diceret nõ poſſũ aliquo mõ comedere Voluptas
agertſttae vero foꝛ nicatõnis extra matrimoniũ eſt venenata: imo etiaz
bafmian moꝛte amarioꝛ · quia hic moꝛte ſpũali·ið ẽ culpe hoĩem ĩterfi
ukriſpei cit · in futuro aüt ĩterficiet hbominẽ moꝛte eterna tã coꝛꝑis q;
W aime . ktez pbat᷑ per illud eccli· xv. Appoſui tibi aquã et ignẽ
mulliam ad quod volueris poꝛrige manũ · Et poſt · Ante hoĩem mors
dmihg 1 ita bonum 1m alũ: quod placuerit dabit᷑ uli. Ftem pꝛobat᷑
Ertcddg e illud apli · Eidelis . deus qui non permittit nos tẽptari ſu
ſee gnn Per ilud qð poſſumꝰ. ¶ Secũdo ideo cauere debet quis ne

pertinaciter dicat ſe non poſſe continere · quia per hoc red:
dit ſe inferioꝛem brutis animalibus . qꝛ minus habet liberta
tem animi et voluntatis q́; bruta animalia. cum tamẽ digni
tas illa data ſit homĩ pꝛe ceteris aĩalibus ꝙ liberũ arbitrium

ſesaug .
oqloretien
ur deqpen

nbditet habet. Diſcis enim temperat ſe ab eſca ſi hamum videt. Et
hnuireſgtn auis a grano frumẽti ſi laqũ vidʒ · Et miſer hõ tĩoꝛe moꝛtis ee
waltnini ne ñ vult ſe tꝑare ab illicitis voluptatibꝰ ipſiꝰ luxurie ( Ter
vsalnnan cio 15 qꝛ tlis ĩcurrit maledictõz oĩpotẽtiſ q dicit ſe ñ poſle cõ
H tiné. cũ tñ deus nullum mpoſiiite pierernie hoĩ. Vnde Mie:
icnmn ronimus. Maledictus qui dicit deum ꝛecepiſſe impoſſibile.
ni emn (Ouarto ideo quia tales ſunt blaſ Ei eo ꝙ imponunt
ume doeo id quod ei non conuenit et in ſuper quod eſt contra eiꝰ
ernor O diuinam reuerentiam· Moc patet quia imponunt deo igno⸗
eet &H rantiam: quaſi non ſciuiſſet grauamen oneris et infirmitatẽ
ſeru bois. qui tñ & eternaſ: apĩa et oĩa nouit · Ttem ĩponũt ei miu
ſecdner ſticiã: eo ꝙ bomi pᷣcepit quod ĩplere nõ poſſit quaſi iniuſte
lwegzmiit in hoc cum homine egerit · Cõtra qd dieit Hſal kuſtus dñs ĩi
nodoein oĩbe vis ſuis et ſ. ãctꝰ ĩ oĩbꝰ oꝑibꝰ ſuis · ktẽ ꝑ hoc ĩponunt ei
brusteeui, ipietate 2 crudelitatẽ ex eo ꝙ crudeliter egerit in hoe hoĩ
üidiilß onus impoꝛtabile ſĩpoſe uerit · Contra guod diie Pl al· Mäſue
vvliif t dñs. Eſt ipſe per ſe dici in euange.⸗ Diſcite a me qꝗꝛ mitil ſi u
wo Ger et humilis coꝛde Quĩto iõ qꝛ tlis loq̃t cõtra fidẽ 2 Vitatez
lie ſen ꝗᷓ dicit ſe nõ poſſe continenter viuere · Et ſcm augu. põt qᷓni
ſhtn de illo q dicit ſe non poſſe cõtinere:vtrum intellig at ꝙnon
en proteſt continere ſe ſuis viribus ſine dei auxilio · aut ſi intelli
s gat ꝙ etiam adiutus a deo non poſſit · Si primo modo hoe

planum 1 verũ eſt ꝙ ſine adiutoꝛio nihbil poſſumus.Vñ xp̃8s

diẽ in euãgelio vt habet᷑ Toh̊.xv. Sine me nihil poteſtis facè
Nõ dixit parũ facere: ſed nibil omnĩo· Vnde etiã apls.ii· cor·
iii. Non ſhmas ſufſiciẽtes cogitare aliquid a nobis q̃ſi ex no
bis. Vnde etiã augꝰ. Do mine ſine te mhil ſunt om̃s conatus

noſtri · Vnde etiã ſapĩe · vii· Sciui ꝙ alter nõ poſſum eẽ cõti.
nens niſi deus det · Zed tamẽ deus ſemp paratꝰ eſt dare gra⸗
tiam adiuuare hoĩeʒ in hiis que ſunt ad ſalutẽ ſi ſolummõ
homo eſſet ꝑatus reciꝑe gratiã ⁊ adiuuamẽ diuinũ. Si ſcd 0
mõ tunc manifeſtiſſime falſũ ẽ.qꝛ etiã ſapit hereſim ꝙ quis

audet dicere ꝙ etiã cũ adiutoꝛio dei nõ poſſit cõtinẽter viuł.

Quia talis loquit᷑ contra pꝛimũ articulum fidei vbi dicimus.
Qredo in deũ patrem omnipotentẽ· Et poteſt queri a tali an
poſſet aliquãto tꝑe continere ? ꝙ ſi dixerit ſe per menſem v·

Vltra poſſeVerbi gratia· vt in · xl.ĩ qua etiã qñq; peſſimi ho
mines abſtinent) tunc oſtẽdendũ eſt ei ꝙ potiꝰ ſperare debz

ꝙ ſequenti mẽſe cõtineat q; in iſto· cũ deus ꝑatioꝛ ẽ ad iuaann
dum eu poſtq;; ꝑ menſem amoꝛe eius cõtinuit q́; ante: ſi tãtũ

ex coꝛde eius auxilium inſtanter petierit· Ttẽ querimus a tali
quis cogit eũ g vtrũ a diabolo cogatur vel a muliere vl a car

ne ? nõ a diabolo. Vnde greg. Debilis eſt hoſtis qui neminẽ

vincit niſi volentem· ta ẽ debilitatꝰ ⁊ omĩ poteſtate ſua pꝛi:⸗

uatus ꝑ paſſionem ⁊ moꝛtem chꝛiſti. Vnde augꝰ. ſuper pſal.
Diabolus plerunq; vult nocere ⁊ nõ poteſt:q; poteſtas eiꝰ
eſt ſub poteſtate dei· Nã ſi tantũ poſſet nocere diabolus quäà
ller:aliur iuſtoꝛum nõ remaneret· Tdem ĩ ſermone ·
Non em̃ diabolus cogendo ſed ſuadendo nocet.nec extoꝛq̃t
a nobis cõſenſum: ſed petit· Dat quidẽ ille conſilium.ſʒ deo
auxiliãte noſtrum ẽ vl eligere vel repudiare qð ſuggerit. Vñn
etiã eriſoſt · ſupꝑ math · Diabolus em̃ ſuggerere poteſt: coge
te non poteſt.Ttem nõ cogit᷑ a muliere·q;ꝛ maſculus naturali
ter foꝛtioꝛ eſt q; mulier. Ctem nõ a carne.qꝛ deus dedit domi
nium homĩ ſuꝑ carnem ſuã. Vnde geñ ii · di xit ad mulierez
que tenet figurã carnis. Sub viri poteſtate eris:⁊ ipᷣe domi⸗

tum ve

nabit᷑ tui · aũt habeat dominiũ quis ſuper carnem ſuãq

bne

—ZDM

ſuuin r
diigen
tiptana
ſoo wplt
terhr we
tprlluvt
bellos:r
ſet crem
peyet/ n
1Mpluntia

ertt tnpee
ignem ae
triü feenicc
ſubtrabie
ſipis vid
enih,n
uacten
fetnbula
n mnemor
ſehde er

unnin dir

nMoptrĩ
Galtint
deemn
4 ſepdn
debatahe
Nchenent
gniſti
6 –

Kdergn

K

diuni d
bereſngi
tcötinind
davdidung
Rtqpreiicle
ſepernaian
ig penin
voſonnenn
mii iuu
Aringttl
Unnlenren
oſasci vnm
wreſtnſun

.

ſ
ug unft
q. Poeeh

ge diutwis

leni ne.

—

ocerarit.

—
—

enpntitſc
uus
õ
t

4 17

lispe r

= —

E

bene

ſis repleti vino cũ ſentit vinũ exire
tet ex hoc qꝛ ſi cum incõtinentia deberet ꝑdere oĩa bona

uiſſunnme tpalia: vt ſi ſarret ſe amiſſurũ pedẽ vnũ vel manũ vel ambos

- =

vehementẽ temptatoem carnis · cundu rem vyt DBE
qs ſubtrahat de cibo potu · Scom em̃ ligna ſüue exardeſcit

ſſit abſtinere a foꝛnicatõe ſi vellet. Moc patet qꝛ ſi ta
lis haberet tantã voluntatẽ cõtinendi:quantũ habet vinum
ſuũ in vaſe ſuo cuſtodiẽdi de facili cõtineret · Et ſi cum tanta
diligentia obſtrueret ſenſus coꝛꝑis:cũ ſentit ſe ꝑ occaſionez
tẽptari carnaliter cũ quanta diligentia obſtruit foꝛamen va

vel ſtillare ex illo · ktẽ . a

oculos: vel ſi ſairet ſibi pꝛeparatũ igneum lectũ in quo debe

ret cremari ſicut beatus laurẽtius in craticula: omnĩo abſii

neret a nunq; vſq; ad moꝛtẽ aliquem actum luxurie ſcienter

N(Kemedia luxurie cõmunia.

tna qð ſic pꝛobatur. Qum luxuria ſit ignis: neceſſario

erit tniplex remediũ contra eam : vbi gratia. Si olla que circa

criũ fieri cõſueuit. vel aqua frigida olle ĩfundit pel de lignis
ſubtrahit᷑ · vel olla ab igne elon gaũ Drimũ em̃ remediũ eſt x
ſi quis videt ſe tẽptari:tunc aqu infundẽda eſt · i. tribulatio
quecũcq; vel vt recipiat a ſe vel ab alio bonam diſciplinã vel
uniat ſe alias · · trahendo ꝑ crin es.: Vel ſi non vult ſibi adhi
kere enbulatses in ſentih tẽ adhibeat ſibi ipſiꝰ tribulati⸗
onis memoꝛiã: vt cogitet de penis que debent᷑ peccato luxu

a luxuria dixit ſi hoc egero: eternũ ignem mereboꝛ : ergo p

.

rie · Vnde exemplũ de his iam dictis· Legit quidã tẽptatus

re volo vtrũ poſſim ſuſtinere.⁊ ſic cõbuſſit ſibi digitos.ſic

cõpeſcuit in ſe luxuriã. Exemplũ etiã beato bernh· ppter
ardoꝛẽ luxurie inter ſpinas ꝓiecit ſe: ⁊ vulnerauit coꝛpꝰ ſuũ

et ſic ꝑ vulnera carnis extinxit ardoꝛem libidinis· Ttem legit

de beato Benedicto ꝙ ſemel imerſitſe in gelidã aquã ꝓpcer
(Secundü remediü elt vt

ignis Et pᷣcipue de illis generibus ciboꝛũ ⁊ potuuʒ qᷓ incitãt
ad luxuriam · vt ſunt foꝛtia vina ⁊ cibi acuti ſapoꝛis · Tſta em̃

. .
.* * 5
* . 4 . 7 F.
D . .
* — . „
„ .

LVxVBIN.

ſunt quaſi facule ardentes ad incendendũ luxuriã. Vñ bern.

iper zinciber ciminũ a ſaliua ⁊ multe ſpecies huiõi ſalſa:

mmentoꝛũ palatũ quidẽ delectant: ſed accendũt luxuriã Vnde

fero. knter epulas difficile ſeruat᷑ pudicicia· ⁊ nitẽs cutis ſoꝛ
faculis ardẽtibus domũ ſuam incendens diceret ꝙ cõbuſtio
eius ſibi diſpliceret: ſic derid ẽdi ſunt qui dicũt ſe velle conti⸗
nere quãdo cũ talibus cibis ⁊ potibꝰ domos ſuas:icoꝛpoꝛa
Deniq; a nobis edendi menſura ſeruet᷑: ne totiꝰ coꝛpis labes

generet᷑ · Vnde etiã criſoſt. Der ieiuniũ caſſatur pungna ad:
uerſus aĩam- Vnde etiã hugo de ſancto victoꝛe· Darca em̃ vi⸗

ta occidit vicia: libidin extiguit:virtutẽ nutrit: aĩm roboꝛat:
mentẽ ad celeſtia eleuat· & aũt ſubtractio cibi ⁊ potus extin
guat luxuriã ꝑ tale patet exemplũ· Grat quidã adoleſcẽ ſ q ex

intuitu illicico in cõcupiſcẽtiã carnis vehemẽter contra bone

ſtã 1 crã malierẽ accenſus ẽ: ip̃a repulit eũ ſepius. ipe

diryxit. impleret voluntatẽ ſuã opoꝛtẽt eũ moꝛi. Tunc

Qum aũt venit tũc ip̃a dixit · Voluntas tua non implebit᷑ niſi

a afign ait ei diẽ ⁊ locũ ⁊ hoꝛam qua deberet venire ad eã

conſenſeris mihi in vnica petitõne · ipſe libenter conſenſit

Tunc ipᷣa incluſit eum in vna camera ꝑ triduũ ſine cibo ⁊ po
tu: ⁊ quarta die ꝑparauit locũ vnuʒ cũ menſa que fuit plena
cum bonis ferculis ⁊ cibaris · ſiir 1 potum bonũ. Et ex oppo
ſito pꝛeparauit lectũ pulchꝛũ · et dixit iuueni · En optionẽ tibi
do an vis comedere bibere:vel voluntatẽ tuã mecuʒ adim⸗
Plere?z ⁊ voluntate tua ꝑacta ecõuerſo te includã: ⁊ iam non
guſtabis quicq́; in comedẽdo ⁊ bibendo.Tũc iuuenis rñdit
Ego iam ita fatigatus ⁊ attenuatus ſũ cũ fame ⁊ ſiti ꝙ ignis

cõcupi⸗ centie totus refriguit: ⁊ iam nullã cõcupiſcentiã erga

te habeo:ſed me delectat comedere 2 bibere magis qᷓ; quic⸗

quã aliud facere. Et ipſa ei · O nequã cur dixiſti ꝙ opoꝛterʒz te

*

cenſus es:tũc ſubtrahe tibi de

moni:niſi ego tibi conſentirẽ 5 Vade · ⁊ amplius quãdo ſic ac

2 potu:⁊ ſic facilime cõcu

(cigre

Leorrens men
ubyſi inuid
onaru q
teon ſi mur
mi dengr.
ſennulieni⸗
(Mutnt ad
mmimnmüach

cor biln

lainn
te prorin
monemurel
daormi cd⸗

Ntſ n
Afatfen
bono eſt ſi

nullnai

lemeno
dum⸗ergone
gbono noi
ſer Hedd
deonone
rigns lu

.

ſtegnmnm⸗
Fffegon
enfie,

töem incur

dcü and

Terciũ remediũ ẽ gg hõ elõget

.

. .

Q piſcẽtiã carnis tue ſupabis

ndi ed

nütercnmdhe
taiſpiisi⸗
kaüinon Lun
wuente de
nonmt
bentm oen

nüſnechn a

ſigvefure
bonültaff
ibiginin
etuimmon
ncheiunt,
irunnafſ
mriſcig
pleenit⸗

ſe ab igne luxurie. id eſt · a ̃ſentia mlieris · Et hoc docz apls.
i coĩ· vi. Eugite foꝛnicatõ em. Supꝑ quo verbo dicit Imbꝛoſiꝰ .
Cũ aliis nempe viciis põt ſpectari cõflictus:hanc aũt fugite
ne appꝛoximetis. quia nõ poteſt alter vinci melius · Rd idem

monemur exemplo foſeph geñ · xix · Qui cum dña ſua diceret

doꝛmi mecũ · ip̃e relicto in manu eius pallio fugit: ⁊ egreſſus
eſt foꝛas · Quare aũt fugiendũ ſit· reſpõdeo Primo qꝛ hbomo

eſt ſicut fenũ aridũ· Vnde ꝓpheta· Omnis caro fenum· Ttem

homo eſt ſiẽ ſtipula. Vnde Tob.xiii· Et ſtipulaʒ ſiccam ꝑſeque

ris: nulla aũt ſecuritas eſt ſtipule vel feno arido circa ignem

igit᷑ merito fugiẽdũ eſt Quia uxuria eſt peccatũ valde imun
dum. ergo nõ eſt ſecurũ luctari cuʒ pctõ iſto · vix em̃ poteſt eẽ
ꝙ bomo nõ inquinet᷑ · Ccẽ̃i · xii· Qui tetigerit picẽ inquinabiẽ᷑
ab ea. Sed diceret s ſtipulam ſe nõ eſſe: ĩmo quaſi ferrum ¶
⁊ ideo non opoꝛteret ei timere mulierũ familiaritat ẽ BRudeo

ꝙ etiã ip̃m ferrũ ignis ĩmutat vt quaſi igneã foꝛmaʒ inducit ·
S ignis luxurie etiã ho ĩes ferreos ĩmutat in malũ· Teroniꝰ
Eerreas mentes libido domat · Et etiã patz ꝙ ex duobus lapi
dibꝰ ſi inuicẽ collidant᷑: exit ignis · Sic ex familiaritate duarũ

ſonarũ qᷓ quaſi lapidee vident᷑:exit quãdoqʒ ignis luxurie.

Item ſi murus lapideꝰ a candela iuxta ſe poſita non cõburat᷑
tamẽ denigrat᷑ ſic licet ꝙ hõ quandoq;ʒ nõ cadat ex familian

tate mulierũ in peccatũ actuale: tñ frequẽtius aliquantuluʒ
inquinat᷑ ad minꝰ ꝑ cogitation es delectatões malas. Vnde

kerom Crede mibi non poteſt cũ dño toto coꝛde habitare: 4

feminarũ actibus copolatur. aüt cohabitatio ⁊ familiaris
cõuerſatio mulierũ multũ eſt occaſio ruine patet ꝑ tale exem

plum. Legit᷑ in vitis patrũ · Sen ex quidã er at q cum incurriſ
ſet egritudinẽ magnã ſeruiebant ei fratres· Et videns ſenex
ꝙ fres occuparent cũ eo dixit · Vadam in egiptũ vt non iĩpe.
tõem incurſurꝰ es. Hlle aũt cõtriſta

. .

os Et dirit ei abbas mopſes n vavas en fomica
tꝰ dicebat · Moꝛtuũ eſt coꝛ

65 meũ ⁊ tu mihi iſta dicis · Sur gens ergo abiit in egiptuz

cũ audiſſent homiĩes circũquaq; habittes offerebant eai
multa. Venit etiã ad eũ virgo quedã ſidelis volenſ obſequiů

*

ſuum ſeni infirmanti dependere · Et poſt aliquantũ tpis cuʒ
paululũ de egritudine qua tenebat᷑ melius habuiſſʒ incurrit

in eã · Et illa cõcepit- Interrogata 2 ũt a vicinis loci illiꝰ vñ cõ
cepit. Hla reſpõdit de ſene boc- Ali aut nõ credebant . Senex
vero dicebat ego hoc feci ſed cuſtodite infantẽ quẽ peperit
Que cũ genuiſſet puerũ ⁊ ablactatus fuiſſet:tulit ſenex ĩfan⸗
tem in bumeris ſuis· Et die qua erat feſtiuitaſ in ſchyti ocur
rit ibi a intrauit eccleſiã coꝛã multitudĩe fr̃m Ali aũt vidẽtes
eum fleuerũt · Qui dixit fratribus· Videte infantẽ hunc . filius

eſt inobedientie. Qauete ergo vos o fr̃es a cõſoꝛtiis mulierũ
2æo ꝙ'ĩ ſenectute hoc feci: oꝛate ꝓ me Et ꝑgens ad cellã ſuaz

ad initiũ pꝛime cõuerſionis reuerſus . Vnde bern. Lũ femĩa

ſemꝑ eẽ feminã nõ cognoſcè: nõne pł eſt q; moꝛtuũ ſuſc⸗

tare? qð minus eſt nõ potes: nec qð m aius ẽ · Vnde ieroni ·

tẽ mente dilige: nõ corpali pſentia. Vñ greg ſcribit ĩ regiſtro
beatus /ugꝰ. nec cũ ſoꝛoꝛe habitare cõſenſit.

Encipit tract
de coꝛpoꝛalibus.

44

Jñ pſaie · lvii· Erange eſuriẽti

—
1
.* . .

Cclreibare eſuriẽtez Vn

adeo duri ⁊ ĩmiſericoꝛdes qᷣ potiꝰ dãt poꝛcis ⁊ canibꝰ q; pau
peribꝰ. q; plures diuites meliꝰ paſcũt ſuos canes q; paupꝑes.
ſp̃parãdo canibꝰ offã vl dãdo eis carnes de qbꝰ pauꝑes po

☛ D „ =

ſent refici · & qbus oĩbus tales diuites diſtrictã reddituri ſũt

ratõeʒ Inſuꝑ aliqͥ tam auari tenaces ſunt ꝙ potiꝰ id qð re
manet ꝑnuttũt putrefieri ſeruãtes hꝰ ex nimia paitate: q; ꝙ
paupib' erogarẽt. Vñ dñs de marimo cõuiuio qdð faciet ſis
uis repellet eos cũ confuſione magna nihil eis dando:quu B
de mnek ſua nihil ei dederũt · vt pʒ in diuite epulone ⁊ pauꝑe

Si pudiciciã ſeruare qᷓris: feminã quã bene videris cõᷣuerſan

ulus de ſex operibus miſericoꝛdie· Et primo

” En tuũ. ¶ Scdðz ? potũ dare ſitienti. Math·x·
ANAuui potüu deðderit vni ex mimis meis calicẽ aque
frigide: nõ ꝑdet mercedẽ ſuã. Sʒ ſunt quidam

õ

terii
temml
Erhis
offerne
granice
ued
Gupo
ſpoliatea

c(aſenune

Aſtmaii
Pauom.
ſitatss:
dunmnare
quomoe

de Cwita
ſiognar
coꝛdib?

i diciſ
Udemat

ent⸗Nn
Mamoꝛt

thnrltos
Anmzf,
leche
loſt
Mennag
gecum
Temem

laʒaro. Luce xvi. Vñ etiã greg. Dei miſericoꝛdiã nõ põᷣt ꝓme
reri:q hic miſericoꝛs nõ ſuent. Vñ beda ſuꝑ eplaʒ acobi. Si
ne miſericoꝛdia iudicabit᷑ ille qᷓ cũ poſſz nõ fecit miſericoꝛdiã
Erxr his pʒ q́; piculoſe ſtãt tales tenaces dĩtes· q; deũ grauiter
offenvũut ⁊ cõtra caritatẽ ꝓximi faciunt: a cõtra aĩas ꝓpꝛias
gr auiter peceãt.q; tales quodãmodo cõpant᷑ furibꝰ rapto
inbus · Ambꝛoſi? i ſermõe· Non minoꝛis ẽ crimĩs habẽti tollz
q̊ʒ cũ poſſis indigẽtibꝰ denegare · Vñ etiã baſiliꝰ. Nõne inqt
ſpoliatoꝛ es·que diſpenſanda ſuſcepiſiᷣ ꝓpꝛia reputãdo.
etiã panis famelici quẽ tu tenes· nudi tunica quã in conclaui
cõſeruas. diſcalciati calcei qui peneſ te marceſcunt · indigẽtis
argentũ qð poſſides humatũ. Vñ xp̃s dixit ĩ euangelio Luè
rnii · Quã difficile qui pecuniã habẽt regnũ dei intrabũt· Itẽ
eſt malũ ſignũ cũ quis durus bomo non põt audire damoꝛẽ
pauꝑm·a ſi audit: tñ nõ cõpatit᷑ nec miſeret qꝛ; ẽ ſignũ puer
ſitatis: 1 nõ eſt ĩ caritate dei. t ex hoc ſequit᷑ ꝙ eſt ĩ ſtatu
damnatoꝛũ · Vñ.i· Coh.ii. Qui habuerit ſubſtãtiã huiuſ mũdi
1 Viderit fr̃em ſuũ necẽitatẽ hr̃e ⁊ clauſerit viſcera ſua ab eo⸗
quomõ caritas dei in eo manet? q̃ſi diceret nullomõ. Kugꝰ.
de ciuitate di · Miſericoꝛdia ẽ aliene miſerie ĩ nro coꝛde cõpaſ
ſio: qua vtiq; ſi poſſemꝰ ſubuenire cõpellimur· Vñ de duris
cvoꝛdib dicit ꝓuer · xxi· Qui obturat aurẽ ſuã ad clamoꝛẽ pau
ntſe Pin S peru: iße clamabit ⁊ ñ exa udiet · Et ergo vt dĩtes miſericoꝛ
baunge i dis dei cõſequant᷑: tũc ip̃i debent eſſe miſericoꝛdes paupibus
ſtent1t Vnde math̊· v. Beati miſericoꝛdes qm̃ ip̃i miſericoꝛdiam cõſe
i quent᷑· Ambꝛo:ĩ eꝑla ad nepocianũ.Non memini me legiſſe
mala moꝛte moꝛtuũ: qui libenter opꝑa pietatis exercuit· Pabz
4 em̃ multos interceſſoꝛes: ⁊ ĩpoſſibile eſt pees multoꝛu; non

gumit
bebuignn
igloc ibn
nedebant n⸗
migi n
ralt ſener ð
Mnſcytcan
Miürdde
famtihunehin
öſortüs nule
Ens daliſt
Xden üfen
öwormſ
use⸗ Ne en
Fſnbringe
nſe⸗

ntnwei din

exaudiri. ¶ Terciũ eſt reciꝑe ꝑegrinos ad hoſpitiũ hoe tam

B

vtile eſt deo tã acceptũ:vt qñq; etiã ad literã angeli ſunt
ad hoſpitiũ recepti·ĩmo etiã quandoqʒ ipe xpᷣ̃s viſibiliter vt

in emaus · Sed ſunt quidã adeo auari ꝙ nullũ ꝓ deo hoſpita
reee volũt niſi habeat expendẽ · Et ſie expellũt pauꝑes a domo
ſua · cum tñ xp̃s dicat in euãgelio · Qui vos recipit me recipit
eadẽ menſura qua mẽſi fueritis ⁊c· Ergo ſi claudis ianuam

NMMISGRI.

1. upen. ſic xp̃s faciet tibi cũ veneris dicẽs illud.Math.xxv.
omine dñe aꝑi nobis:Rũñdebit · amẽ dico vobis neſcio vos

—

Sed bonis electis ſuis dicet illud.Math̊ᷣ.xxv. Moſpes fuies

collegiſtis me· Venite benedicti ⁊c. Ex his ſequit᷑ ꝙ multũ re
piꝛehenſibiles ſunt illi dĩtes qui habent latas domus. potiꝰ
farnervne eas vacare:q̃;ᷓ ꝙ pauꝑes in eiſdẽ ꝓpter deum vel
len

illi paupeni daret . vt ſie poſſet mereri vitã eternã. ¶ Qu⸗
eeſt nudos tegere. Quantũ autem hoc placeat deo hoc patet

in beato martino: quẽ xpᷣs coꝛã oĩbus ſanctiſ angelis ĩ celo

exiſtẽtibus cõmendauit dicens· Martinꝰ adhuc cathecominꝰ
hac me veſte cõtexit · Vnde ammonet vnumquẽqʒ hoĩem per

pſaiam ꝓphetam dicẽs cũ videris nudũ:operi eum. Lu ·ii·
Qui habet duas tunicas det vnam non habenti. Ftem quia
hoc opus miſericoꝛdie non ita faciliter exercetur (Quia vnus
facilius dat pauꝑi fruſtum panis: vel recipit per noctem vnũᷣ
ad hoſpitium qᷓ; ꝙ daret ſibi tunicam · It etiam diutius du⸗
rat) Ergo diuites mulieres debent filare: ⁊ non ocioſe inee
dere · quia quamuis ipſe non indigeant pꝛo ſe: tamen mulcti

pauperes ſunt qui bene indigent· Erem plo beate Glyzabet

que filabat cum ancillis ſuis: ⁊ inde pauperibus veſtes facie
bat Vnde auguſtinus in libꝛo de vita chꝛiſtiana Ellaz elemo⸗

ſinam deus appꝛobat que de iuſtis laboꝛibus miniſtratur·
Sicut ſcriptum eſt honoꝛa dominum de tuis iuſtis laboꝛibꝰ.
Vndechꝛiſtus dicet talibus in iudicio illud Mathei-xxv. Nu⸗
dus fui cooperuiſtis me· Quia ita acceptum eſt ei quaſi euʒ

in cruce nusum pendenteʒ cooperuiſſes · Vnde Mathei·xxv ·

D Oð vni ex minimis meis feceritis mihi feciſtis · ¶ Quintum

ℳ .

ent hoſpitare:cum tamẽ laudabile eſſet ꝙ quilibet diues ad
minus haberet vnũ pauperẽ ĩ domo ſua · vt illud qð ſibiipſi
in menſa ſubtrabheret ſiue in comedendo ſiue in bibẽdo: hoc

Z

eſt viſitare infirmos. hoc multum acceptum eſt chꝛiſto quaſi

ipſe per ſe iaceret infirmus hic: ⁊ eum viſitares. Quia omnes
paſſus talium numerantur ab angelis· ⁊ remunerantur a
chꝛiſto in vita eterna · Contra hoc faciunt qui pauperes
et infirmos abominantur · vel etiam quandoqʒ pꝛopꝛios

auisin
Pyecoſent
in aul

famnlos

vt canen
ſiceſttii
ſas me.
dimnene nn

nip ſoſe
Ctonsli

raptoik

cet ſumi
mopemde
9i unt b
xpeegts
noꝛte qua
ſtdlehoi
dinimat 1

lepchſtne
oͤpuget
furgmn qh
Palns gri

laracoeme
tntoſs.

Onadabil

gpenddeſul

Cumternsn
dummmtn

deponant

anlan
gſie
urgnl
Nhus⸗ 8
Prdun
Abeding
tiiniͤſtip
zin bere
tdeoher
1angstitl

S — — —

uc catennn

vighrar
meunli
enn len d
tur Cuum
vokemi
Vn sda:
won oe
ſetnen
bere lye
us peltteis
m Angenm
1s intin

MtN
nckignhe
welen
Oe

ſtis me.

cimiterus an nõ g Reſpõdeo bᷣm

rideatura ſic loquntur leges· Sed

famulos cum infirmant᷑ a domo expellunt: vel ſi retin ent:

vt canem ſub gradu locãt: nec melius ei q; cani faciunt· Non
ſic elt fadendu ĩmo eſt eis benefaciendũ qſi angetlo· vel etiaʒ
quaſi ip̃i x-pᷣo:qui dicturus ẽ in iudicio· Infirmus fui ⁊ viſita
Serr opus miſericoꝛdie eſt vinctos viſitare ⁊ re
dimere · ſiue boni ſiue mali ſint aliqua eis miniſtrando. Si bo
ni: ꝓ poſſe liberari debẽt. fuxta ills pſal. genũ ð manu pec
catoꝛis liberate · Qui hoc facit · ſ· qui redim weabror inocẽter

a raptoꝛibus ab aliis malis hoĩbus:opus miſericoꝛdie exer
cet ⁊ ſimilis erit deo. Vñ pſalł· Deus quis ſilis tibig eripiens
mopem de manu foꝛtioꝛũ eiꝰ Si vero mali:tũc ſaltẽ liberan
di te ab eterna moꝛte · ſeʒz monẽdo eos ad pniaz cõtritõz
de peccatis ſuis: ꝙ offerãt deo illã ignominioſam 1 amarã

moꝛtẽ quã ſuſtinẽ eos oꝑtet ꝓ peccatis ſuis.qꝛ hoc eſt multũ
vtile boĩ ⁊ deo acceptũ. ¶( Vnde ꝗſtio eſt vtruʒ pena moꝛtis

dirimat aliqd de pena debita pꝓ peecatis? Rñdeo hᷣm beatuʒ
thomã in. iii · di xx · Moꝛs natural eſt pena cõſequẽs oꝛngina

le pctm̃: a qᷓi iam in naturã cõuerſa:ꝛ ideo ꝑ moꝛtẽ naturalẽ
nõ purgat al

de pctõ actuali: ſed ꝑ moꝛtẽ illatã bene põt

purgari aliqd· Vnde ſi aliqs moꝛtẽ illataʒ patiẽter ſuſtineat

pꝓ alus cr iminibꝰ. ſic illata valet ad diminutõem pene:⁊ ad li

beratõem etiã a tota pena ſeᷣm quantitatẽ culpe ⁊ paciẽtie
2 cõtritõis· Itẽ ſciendũ ꝙ Scotus ſuꝑ qᷓrto ſententiarũ dicit
Oſiquis inſir mꝰ cũ iam videt ſe vtiq; m oꝛiturũ: moꝛi vult 2
plene cõſentit ĩ moꝛtẽ: acſi ꝑſeip̃m moꝛtẽ elegiſſet: penã moꝛ
is ſic patienter ſuſtinendo ſatiſ faciet ꝓ oĩbus petis veniali

mez Quare ꝑ
oĩa laudabile ẽ ĩ iſio voluntatẽ ſuam diuine cõfoꝛmare · Ctem

*

querit᷑ de ſuſpendẽdis ⁊ decapitãdis an debeat eis dari coꝛpꝰ

xp̃i ? Reſpõdeo SDi ſunt cõfeſſi 1 enitẽt: nõ debz eis denega
ri · ii · ꝗ· i · e· fi tem querit de ſu bend an ſint ſepeliendi in
hoſtienb. ſepeliendi ſũt

„

dummõ tamẽ penituerũt · Sed tñ quo ad hoc vt de patibulo

deponant᷑: requirit᷑ licẽtia iudicis ſecularis:ne iuſticia cõtẽni

ipam licentiam ipe iudex

denegare non debet · Ex hiis iam dictis patet ꝙ eſt ſalubꝛe ta
les homines monere ad penitentiam quia poſſibile eſt ꝙ qs
in vno homine tali poteſt mereri vitam eternam. Et ratio eſt
quia ſcdᷣm Grego· Maximũ ſacrificium eſt zelus animarum.
ĩmo plus eſt deo acceptũ ⁊ homini meritoꝛium vnã ani mam

lucrari: q́; uureum montem deo offerre · Quia vna anima pꝛe
cellit omnes theʒauros totius mundi Vnde augꝰ. Sicut de

omnem creaturam: ſic amma omnem coꝛpoꝛeam ſubſtantiã

natura a dignitate pcellit · Vnde etiã bernh· Totus mundus
ille precium vnius anime eſtimare non poteſt. non eniz pꝛo
toto mundo animã ſuam daret xpᷣs:quã pꝛo bumana anima
G dedit Srterwil etiam ꝙ multum ſalutiferuʒ eſt talibus ama
ram moꝛtem ⁊ paſſionẽ chꝛiſti reducere ad memoꝛiam· Vnde
grego · Si paſſio chꝛſti ad memoꝛiam reducit᷑:mbil tam du⸗
rum quod nõ equo animo toleretur · Bern· Quid eſt quod ti
bi non ſuaue videtur:ſi collegeris ⁊ memoꝛaueris om̃s ama

ritudines ſaluatoꝛis g Et ſignanter cogitandũ eſt de talibus
Quomodo chꝛiſtus nonies eſt ductus ꝓ ſalute peccatoꝛum.
Et pꝛimo modo mox vt captus fuit: tunc ductus eſt ad annãä
Scdo ab anna ad capphãTercio a cappha ad pilatuʒ · Quar⸗
to a pilato ad herodem. Quinto ecõuerſo ab herode ad pila⸗
tum. Sexto milites duxerũt eum intus in atrium: illuſerüt
ei percutientes caput eius arundine · Septimo duxit eum pi⸗
latus foꝛas de p̃toꝛo poꝛtantem coꝛonam ⁊ veſteʒ purpureã
Octauo ad locuʒ vbi pꝛo tribunali iudicatus eſt ad moꝛtem ·
Nono extra ciuit atẽ ad locum caluarie vbi crucifixus eſt · Et
rememoꝛando tales tranſitus xp̃i: offerre debent tranſitum
illum ⁊ moꝛtẽ ⁊ penam ipſi chꝛiſio pꝛo peccatis ſuis· Et debẽt
habere bonum ꝓpoſitum ꝙ amplius nunq vellent peccare:
ſi diutiꝰ viuere deberẽt. a ſic deo cõmittere animas ſuas:· Vñ
exemplum legit᷑· Euit miles quidam nobilis ſed criminoſus:
qui tempoꝛe quodaʒ ab inimicis ſuis captus eſtet q; valde
moꝛtales erant inter eos inimicicie · viſum ẽ eis expedire vt ĩ
inſtanti occideret᷑. Cernens vir nobilis ſibi moꝛtem imminẽ
nullũ eſſe remedium vite: ſupplici uoce dixit ad illoſ Rogo

vos inti
minit.
ſponden
ſet vt coe
noſbuis:
ſeytrtle
ſaspolurm
locowit
incwitate
modo m⸗
foſemilti
noꝛens p
ſietisq
taommmis

be
1
Peeferunt
coiporalt
Dimüii
Nviaerron.
ſopter pen
unpreuoca
llereter
enatiode
tquisin
ſennen ſp⸗
duod
fuurt h
Plies wiſ
res ne ſen
plirdon
gepiͤbo
liunit

e!

gakſilten
mam berrne

us Durun.

ummiamne
Urum
en öint
Nrun tlnt
TLocus untg
Kronemn
humanamn
attallbusm
gemorian e
embi unn
Qudctcvet
Mensoffs im
Mitihs
Pecritounn.
usAninti
opltn n
leodetzln
iumtllit
oduntnß
veſte;punmn
eſtad munn.
maſugt
Chernmmitud
eſuttdci
nelenpenn
rns ſis
ginſt
19 api 1
en iin

„5

D ODeRIRRSD. MSCRE. xX.

vos intuitu dei vt ad modicũ tempus moꝛtem differe digne⸗

mini · vt alicui ſacerdotum poſſim peccata mea confiteri· Re
ſponderũt illi · nõ eſſet nobis hec dilatio tuta· Cõtingere poſ
ſet vt eognati tui ⁊ amici venientes eriperent te de manibꝰ
noſtris: ⁊ eſſet erroꝛ nouiſſimus peioꝛ pꝛioꝛe · Qui cuʒ pᷣcepiſ
ſent vt ſe ꝓſternerz ad decollandũ · Dixit hoc verbũ.deus tu
ſcis voluntatẽ meam/ Et ſubiunxit Animã meam virginis fi
lio cõmitto · Sicqʒ decollatus eſtEt erat tũc quidã obſeſſus
in ciuitate· cui cum dicerẽt quidã audita moꝛte tanti tiranni
modo magnum gaudiũ habetis pꝛopter animã illius facino
roſi militis · Reſpondit demon· Nequaquã vnum em verbũ
moꝛiens ꝓtulit pꝛopter qð ſaluatꝰ ẽ. Vnde bern· Maioꝛ ẽ dei

pietas q; queuis iniquitas · Siẽ em̃ ſcintilla in medio maris:

ita omnis malicia homĩs ad dei miſericoꝛdiij.
¶ De ſex operibus miſericoꝛdie ſpiritualibus.

Dera miſericoꝛdie ſpiritualia melioꝛa ſunt nobiliota

I1 putilioꝛa q́; coꝛpoꝛalia. Quia tanto illis coꝛpoꝛalibus
leferuntur: quanto ſpiritus coꝛpoꝛi antefert᷑· Et etiaz quia

quilibet homo poteſt ea omĩ temꝑe exercere: ſed ſecus eſt de

coꝛporalibus·quia pauper nõ habet hoſpitare · ⁊ ſic de alus ·
Primũ ẽ ĩſtruẽ ſimplices ignorãtes ⁊ errãteſ·hortãdo eos vt
a via erroris reſipiſcant tũ propter dei offenſã cauendã · tuz
propter penã declinãdã · tũ propꝑter celeſtẽ gloriã conſequẽ

dam reuocando eis ad memoriã qũo momentaneũ eſt qð de

lectat ⁊ eternũ qð cruciat· ⁊ his ſimilia·. Et notandũ ꝙ talis ĩ

formatio debet fieri cũ lenit ate · Call. vi. Si poccupatus fue

rit quis in aliquo delicto vos qui ſpirituales eſtis huiõi in⸗
ſtruite in ſpiritu lenitatis · Et ſciendũ ꝙ inſtructio fraterna ĩ
duobus cõſiſtit · videlicz in verbi exhortatiõe · ⁊ ſic literati in⸗

ſtruunt exhortando.⁊ boni exempli oſtenſione vt boni ſim

plices vitã ſuã oſtẽdẽdo vt errantes vndiqʒ habeãt ĩſtructo
res ne ſe valeant ex ignorãtia excuſare· Sciẽdũ ꝙ bonũ exem
plũ ⁊ bona doctrina ẽ multũ vtile ĩ eccleſia dei or pz qꝛ ad
exẽplũ bonorũ hoĩm multi mali hoĩes ꝗ ſũt inimici dei ĩ xl.
iciunãt:q̃ alias nunqʒ ieiunarẽt quia deũ nõ multũ diligüt)

T deris:cũ tantis ⁊ pꝛo tantis eterna pꝛemia poſſidebis. ¶ Se

ſi exemplũ ieiunandi in aliis bonis homĩbus nõ viderẽt· Etẽ
ad opa miſericoꝛdie ꝓuocant ſcʒ· quãdo vident alios elemo⸗
ſinã dare. Ftẽ ad audiendũ verbũ dei miſſas ⁊ ſic de aliis boĩs

opibus · Ctẽ pꝛopter exemplũ bonoꝛũ młti peccatoꝛes cõuer⸗

tunt a peccatis ⁊ penitẽt: 1 ſic ſaluant᷑ qui alias dãnarent᷑ ſi

exempla bona in aliis nõ vidiſſent· Vnde greg· Nunq́; pecca
toꝛes ad lamentũ pniĩe redirent: ſi nulla eſſent exempla bono

rũ que eoꝛũ mentẽ traherẽt· Itẽ ſciendũ ꝙ eſt hoĩ valde meri

toꝛiũ dare bonũ exemplũ ⁊ bonam do ctrinã aliis· Quia ex hꝰ

gaudiũ meritũ eoꝛũ augmentat᷑ quotidie in celo. Vnde ce:

larius. Quãtis exempla vere hũilit atis ⁊ ꝑfecte caritatis oſtẽ

cundũ eſt coꝛriꝑe delinquentẽ in fraterna caritate dicendo ·
Tu quis es g? qui audes deũ ad iracũdiã pꝛouocar pꝛoximũ

ſcandaliʒ are: ⁊ te ip̃m in coꝛꝑe in ania damnare · Time deuz

1noli hanc rem peſſimaʒ facere· Vnde apls Nõ vocauit nos

deus ĩ ĩmundiciam ſed in ſanctitatẽ · Et talis coꝛrectio debet

fieni cũ lenitate nõ clamoꝛoſe alias eſſet plus confuſio q; co
rectio.· Math. xviii Si peccauenit in te frater tuꝰ couipe ei in
ter te 1 ipſũů.

cõtemptu· 2 cũ vtilitate illiꝰ quẽ coꝛripis: ſic nõ qᷓas oſten
catõz ſeu poteſtatẽ: ſed illiꝰ vtilitatem. Vt aut comrectio frna

fiat cũ lenitate ex caritate tunc ille qui vult coꝛrigere aliuʒ

dẽt quinqʒ cõſideratões ſea eruare Quarũ tres poĩt· Aug?·
math. vii · Ypocrita eice pᷣmo trabẽ de oelo tuo⸗Reliqs duaſ
onit Ereg·ĩ moꝛa· Primũ ẽ ꝙ dẽt cõſiderare ſi ẽ ei ſimil · i ·
4 H eodẽ pctõ vel eqi vel maioꝛi: tune maxime ſi petm̃ ẽ no⸗

toꝛiũ nõ dẽt oĩno comigẽ · ſed ſeipſũ dẽt pꝛius emẽdare 1 tũc
28 pnĩaʒ cõmouẽ · Klias poſſet ſi i dici illð ad roma i · Quid

aliũ doces teipſũ nõ doces ? Nugꝰ. tudey in nullo eoꝛũ ſit in
dicandꝰ ꝗᷓ ĩ alio iudicare ẽ patus· Qui em̃ ex officio tenet᷑ coꝛ

rige delinquẽtes nõ dẽt hoe facẽ in pctõ moꝛtali: ſj adminus

det pꝛiꝰ cõteri de pctĩs ſuis. Si aũt nõ ẽ ei ſimil. tůc dẽt ſcðo
cõſiderare ſi aliqn fuit ei ſimilis: ⁊ tunc ſicut nolebat deſpici

. .

ſed cõpaſlionem ei impendi · ſic nee ipſe debet fratrem ſuum

Etẽ dẽt fieri er caritate:nõ ex indignatõe vel ex

tincͤſpee

4

mentone

D
bec vi
metoqf,
turo t
deleenen
Nig No
giautno
(öfidis

4

bil ſ

Auope
ſupporar
eßedere
ilbbeocot

batqpd⸗
fſicha mool⸗
ſerdi pn
i Sh
taſuz

bon eſt ni
nnoib elſe
Abetunc de

egodeſan

ſehas (0

Pannen
nnaluott

ſtepanein

vtr con

jeqmmi

no dderal

wünsn
