qᷓ oĩa que vidẽt vel audiũt de ꝓximis ſꝑ in malũ interpᷣtãtur owi
Reſpodeo ꝙ ey duobus ꝓuemit. Drimo q; ipſi mali ſũt. Vnᷣ a
Crib.ſuꝑ Math. Oĩs hõ ſᷣm ſe aliũ exiſtimat· Idẽ· Sicut difficd aue
lealique ſaſpicat malu ͥbon rſic difficile ſuſpicat alidud n

bonũ qui malus ẽ. Secũdo q; male afficit᷑ ad illũ quẽ iudicat ſegn
Kug. Certũ eſt ꝙ de malo incerto neminẽ iudicarẽ quẽ tanc; luaf

meipm diligerẽ ſed etiã defẽderẽ ꝛ excuſarẽ q;diu ĩ publicu, itxt

nõ ꝓdirʒ. Sʒ qꝛ caritatẽ ꝑpdidim*: facilius alterutrũ iudicamꝰ
Et ergo oĩs ꝗ alterũ facliter iudicat : oſtẽit ſe vacuũ a gra
dei et a caritate ꝓximi. Sed qui bona ſuſpicat᷑ de ꝓximis ẽ ſi
gnũ pfectus bonitatis· Grego· in mor: Quãto vos ĩ bono
EPficitis: tãto etiã bona de alio ſ. etitis . ¶ Terciũ donũ eſt do

les et
tatusl
ptehn
wi P

nũ ſciẽtie · i gotliche kunſt · q; donũ pᷣmo docet ſeipʒ cogno Abin

ſceẽ. ſez quis es · quid fuiſti. 1 quid eris Bern· Cogita ergo vñ

generis 1 erubeſce · vbi es et ingemiſce · quo ꝓperas·2 ptime 3
ſce. Ttem cognoſce te ꝑ culpam actualẽ ſieri exoſũ deo · Sapi na
entie . ii. Odio ſunt deo impius et impietas eiug. Ecclła nun nder
Altiſſimus odio habet peccatoꝛes Ttem per culpã eris male ”
dictus . Dſal. Maledicti q́ declinãt a mãdatis tuis · Et ĩſuꝑ de
bitoꝛ moꝛis eterne: non ſolum temꝑalis vt iumentum . Gze rede
chiel.xvii . NRia qᷓ peccauerit ip̃a moriet᷑. Sʒ ecõuᷣͥſo co gnoſce mMla
ꝙ gẽa facit hoĩem filiũ dei heredem. Aplus ad Roma · viii · ſoge

NON

t eN

nnihe 4

lumn dantee
ercoded
innehua
gſpelli

Kie

Kiͤtin
N 1ſn
dtd
Ne

antdn

er e

iucie
em

Ziien
xüag
mnniil
ibont

oniede

mecgne
c

pün.

deobf
balri

ee

Eriird

rune
o

Onnn

idin

D SEDTGM DONIS SDIBETVSSNN. SX.
Si fuii heredes · Ttem facit hoĩem bonũ. Dl. al: Beatus popu H
lus cuiꝰ eſt dominus deus ei. ctẽ gẽa facit hoĩem benedictů.·
Deutro · xxviui· Si pᷣcepta mea audiens benedictꝰ tu ĩ ciuitate

benedictꝰ ĩ agro ⁊c.ꝛ ergo hoc noĩe nomĩabit deus bonos qᷓ
ad derga eius erũt dicens · Math.xxv· Venite bñdicti patris

⁊c. Secũdo docʒ donũ ſcĩe cognoſcẽ deũ. DPrimo ĩquãtũ ẽ

creatoꝛ tuꝰ ⁊ tu creatura eiꝰ. Vnd pſalTpᷣe fecit nos ⁊ nõ ipᷣi
nos·ꝛ ſic teneris ei obedire tãquã tuo creatoꝛi · Scðᷣo iquãtũ
dominꝰ tuꝰ 1 tu ſeruꝰ eiuſ.⁊ ſic teneris ei fideliter ſeruire tan
quã fidelis ſeruꝰ domĩo ſuo. Tercõ inquantũ ip̃e pr̃ tuꝰ ⁊ tu
fuliꝰ eiꝰ.⁊ ſic teneris ei exhibẽ honoꝛẽ ⁊ reuerentiã · Quarto in
qu antũ redẽptoꝛ tuꝰ ⁊ ſic teneris eũ diligere . koh· xv. Maioꝛẽ
aũt caritatẽ nemo hẽt vt aĩaʒ. Quĩto ĩquãtũ futurꝰ iudex tuꝰ
ſic eũ timere dẽs in oĩbus vᷣbis ⁊ facus ſiue comedendo ſũ
doꝛ miẽdo · Tercio donũ ſcĩe docʒ cognoſcere ꝓximos·ſ qũo E
oẽs hoĩes tam diuites tam pauꝑes qᷓ; nobiles ſunt ſimiles in
quattuoꝛ. Primo em̃ hoĩes ſũt ſimiles ex ꝑte pꝛincipii ·q; oẽs
ab vno deo et de eodẽ luto foꝛmati ſũt · et om̃s nudi et paupe
res nati · Tob· xxxiii · Ecce me fecit deꝰ ſiẽ et te· et ð eodẽ quoqʒ

luto foꝛmatꝰ ſũ.Sap· vi.Nemo ex regibus aliud habet nati
uitatis initiũ · Scoo ſumꝰ ſimiles ex ꝑte mediiq: om̃s moꝛta
les et bꝛeuis vite tã diuites q; Paupee Erer v Onnis poten
tatus bꝛeuis vite · ICob· xiiii· Breues dies homĩs ſũt: Tercio ex
pte finis · qꝛ omẽs ĩ eandẽ moꝛtẽ et putredinẽ redueunt᷑. Tob
xvi· Putredini dixi pr̃ meꝰ es ⁊c᷑. hoc patʒ ĩ oſſibꝰ moꝛtuoꝛuʒ
qꝛ ibi nulla eſt diſtinctõ inter nobiles ⁊ ignobiles· Quarto ex
ꝑte iudicii.qꝛ om̃s ſub vno iudice ratõem reddere compellü
tur · i · ad Choꝛin · v · Omẽs nos manifeſtari opoꝛtʒ ante tribu
nal xp̃i vt referat ⁊c̃· Et actuum· x. Te ẽ qͥ cõſtitutus ẽ a deo
iudex viuoꝛũ ⁊ moꝛtuoꝛũ · et cũ hãc equalitatẽ cognoſeimus:
tũc nos mutuo diligẽ dẽmus: a vnꝰ aliũ nõ ſpernẽ· Vñ gre.
Oẽs fres ſumꝰ vniꝰ impꝑatoꝛiſ poteſtate cõditi:⁊ ſanguĩe ipᷣ

redẽpti · et idarco fr̃es noſtros quãuit paupꝑes et abiectos in

nullo deſpicẽ debemus · Rug de doctria xpiana · Igo nõ ĩter
rogo te ſericatũ pauperẽ ⁊ pannoſum nõ quales in veſtibus

xNxX D SGEDTEM DONIS SPERHTVSSMN.

ſitis ſed quales nati fueritis · ambo certe nudi · ambo infirmi
ambo vitã miſeram ĩchoãtes· ⁊ ob hoc ãbo ploꝛantes quãdo
naſcebamĩ infantes ¶ Et üllud donũ expellit ĩuidiaz que con
tr aria eſt caritati · quia gaudet de malis 2 cõtriſtat᷑ de boms
quod ẽ diabolicũ · Ergo ĩuidi ſũt a deo maledicti. Gſaie · v· Ve
vobis qui dicitis bonũ malũ ⁊ malũ bonũ. t tles inuidi ſũt
Hfilii diaboli. Quia ſicut caritas eſt ſignũ filioꝛũ dei · Vnde Ro
haãnis· xiii En boc cognoſcẽt hoĩes ꝙ mei eſtis diſcipuli ſi di
lectõneʒ habueritis· Sic ĩuidia eſt ſignũ füioꝛum diaboli ·
(Quartũ donũ eſt donũ foꝛtitudimq· i·gotliche ſtercke · Vbi
ſciendũ ꝙ deꝰ nõ querit foꝛtitudinẽ coꝛꝑis ſed ſpũs. Vñ Nee nſic
mie . vin· Caudiũ etenim domĩ eſt foꝛtitudo nr̃a· Et notãduʒ mune⸗
ꝓ ſpũſſanctꝰ ꝑ donũ foꝛtitudĩs tripliciter cõfoꝛtat homineʒ tintu⸗
Prio in tolerãdo aduerſitates patiẽter. i. Theſſal · v. Patien⸗ ii
M tes eſtote ad om̃s· Sed diceres quõ acqram mihi patiẽtiam iran
in aduerſis? Reſpõdeo ꝙ prĩcipaliter ſũt tria que inducunt (c
ad patiẽtiam· Primũ ẽ qꝛ cũ peccatis tuis plus meruiſti · Mõ dort
peccato nequaq́; ꝑcit᷑ aut hic aut ĩ futuro puniet᷑ · Ergo mo Xp
dicũ p̃ſeti libẽter pati dẽs ꝓ purgatorio ⁊ peccatis tuis· Sdge (aa
cũdũ ꝙ xp̃s ſuſtinuit maioꝛa ꝓ te:ergo tu etiã ꝓ eo aliqð mo Nod

2

Quia⸗
tumter
donmis
diceg.
nipoti
lo con
nono.
remo⸗
cipal

.— ditdũ pati dẽs. Cre Si paſſio rpᷣi ad memoriaʒ reducit᷑: nibil doet
As nò equo aĩo toleret᷑ · Terci eſt qꝛ tribulatio eſt via ad ce: No⸗
m. Nctuu ii Der multas tribulatões oporter nos irrar n
regnü dei Inſupꝑ tribulatões ⁊ infir mirgtel angmarat pᷣmiũ tu

eternũ· Math· v. Caudete in illa die . ſupple. tribulatõis· am ſidn
mmerces multa elt in celis· Vnde HMieronim in epla. Libente: uſ
nüc tommẽta patioꝛ: vt futura mihi gla ſeruet᷑. Mõ quotiens mhel
aliquẽ doloꝛẽ patiẽter ſuſtines (etiã ſi milleſies doloꝛez ſenti
rres in oculo in doꝛſo in dẽtibꝰ) ꝓ qualibet vice eternũ premi ſaun
pʒ poſſioebie Et illud pꝛemium excedit om̃eſ paſſiones 1 ti noh
bulatõnes · Apoſtolus Roma. viii· Non ſunt cõdigne paſſio⸗ ”
nes huius temporis · Secundo confoꝛtat nos ſpirituſſãctus ò”
per donum foꝛtitudinis ad vincendum diabolũu . Kacobi · i ·
Reſiſtite diabolo. a fugiet a vobis Ttem ad contemnendum is
mundum acobi q̃rto· Amicicdia huius mudi inimica eſt dei „ en
”8 Miart en . . n

4* .

egimud

Vndeh
ſipliſi

1dahl⸗
ſtercke
is N

ltnoti

tuhonin
Roe
tipntitn
Peindom
meruiſdi N
ciligon
zuti⸗
ncnn
RZZ
Knudde⸗
eſos ſien
ſtit hn
eroo
l Ltber
ſigores
gbezſen
mͤpnn
ſioretn

ige ſt⸗

tefſihse

111

yob in
mnerd
elen⸗

iNn

DG SGDTGM DONIS SEIRELTVUVS 555⁵5S§

Quia amicꝰ huiꝰ ſeculi inimicꝰ dei conſtituit᷑ · Iſta vᷣba ſũt mi
tum terribilia amatoribꝰ huiꝰ ſeculi · Quia nemo põt duobꝰ
domĩs ſeruire. Sʒ diceres quõ vinat᷑ mũdꝰ? MHoc docet aug·
dicẽs. Cõcupiſce qdð ꝓmiſit oĩpotẽſ. expaueſce qdð minat᷑ om
nipotẽſ. ⁊ ſic vileſcit oĩs mũduſ ſiue ꝓmittẽs ſiue terrẽſ· Ceꝛ
cio confoꝛtat ad operandum bona opera · Vnde Tobhannis
nono · Operari opoꝛtet donec dies eſt · quia venit nox dum

nemo operari poteſt · Nota ĩ ſenſato di. xxxiii · in quarto prĩ

cip ali litera x· NRuguſainus· tnutiliter hoc tempoꝛe viuitur
niſi ad acqrendum meritum laboꝛetur: quo in eternitate re
muneretur · quia opera bona oꝛnant animam et concomi⸗
tantur animam cum omneſ amici eam deſerũt · Apocalipſis
xiui . Opa enim ülloꝛum ſequuntur illoſ· Et pꝛo his tũc remu
neramur ĩ vita beata· qꝛ deꝰ reddet vnicuiqʒ ſᷣm oꝑa ſua. Mie
roni · Vnuſqᷣſq; ꝓ oꝑibus ſuis mercedẽ acapiet. Vñ Bn-Si la
boꝛ terret: merceſ ĩuitet· Vnuſqᷣſqʒ eĩ ̃im ſuũ laboꝛẽ meꝛcedẽ
accipiet Et ſic hoc donũ expellit accdiã: qᷓẽᷓ mr neqᷣcie · Nug.

Ocioſitas ſine dei timoꝛe mgẽra neqᷣie ẽ · Vñ leo papa ĩ ßmõe

. ☛

Nõ doꝛmiẽtibꝰ pꝓueĩt regnũ: nec ocio ⁊ deſidia tepẽtibꝰ btitu
do eternitatis ĩgerit᷑ · ¶ Qntũ ẽ donũ cõſilii · i. gotlicher rat
Nota ꝙ ſpũſſãct ult ꝙ a tribꝰoẽmꝰ q̃rere cõſiliũ· Nrĩo a deo
Vnde Thobie quarto · Benedic deum et pete ab eo vt viam
tuam dirigat·⁊ oĩa confilia tua in ipſo permaneant. Eccleſia
ſtici · xxxix. In omnibus depꝛecare conſilium altiſſimi · Et hoc

conſulit Salomon dicens· Qonſiliarius vnus ſit de mille no

men eius ˖ Vnde Eſayas dicit Vocabitur conſiliariuſ deuſfoꝛ
tis. Secundo querere debemus a ꝓximo conſcientioſo et di
ſcreto et timente deum. Quia ſi nos indigni ſumus vt deus
nobis immediate coſuleret ſicut facit communiter bonis et
perfectis hominibus. tunc queramus ab hbominibus quibus
inſpirat que nobis facienda ſunt quia deus operatur per
medium · Exemplum de paulo qui dixit · Domine quid me
ris facere g Et vox reſpondit · Surge et ingredere ciuitatem
et dicet ur tibi quid te opoꝛteat facere · Et chriſtus appa⸗

ruit ananie et miſit eum ad paulum. cum tamen xp̃us per ſe

SWX. DG SEDTEGNA

. potuit ſibi manifeſtaſſe quid eũ opoꝛteret facere. Sciendũ tñ
ꝙ ſignãter cõſiliũ qᷓrere debemꝰ a literatis ⁊ cõſcientioſis qᷓ
abr ſciẽtiã ⁊ bonã vitã.⁊ nõ a diſſolutis ⁊ male vite · Vnde Aup
ambꝛo. de officiis li· ii. Quis vtilẽ indicet aliene cauſe: quem mmurd
videt inutilẽ vite ſue? Vnde ecd·xnii · Qui ſibi neq; ẽ: cui bo ſie s
nus erit? Tercio debemus querere cõſiliũ a conſcia pꝛopꝛia· ſapt⸗
Ecẽi.xxxii·. Oĩa fac cũ cõſilio·. ⁊ poſt factũ non penitebis · quia Lp
R ſicut qͥs vellet aliis cõſulere: ſic 2 ſibi ipſi debet facere · Ree ſpere
illud donũ ſpirituſſancti expellit auariciã · Et hoc fit qñũ ſpbu mund.
ſanctꝰ ꝑ donũ cõſilii conſulit terrena deſpicẽ: ⁊ celeſtia appe 4 dul
tere· quia terrena modicũ valent in pñti vita· quia ſolum ad dtem
ſuſtentatõem coꝛꝑis.ĩ moꝛte nihil ꝓſi unt. Prouxi. Non ppe Alleoo
runt diuitie in die vltionis · Ctem qꝛ nõ poſſunt tranſferri ad thiis
aliud ſeculũ. Cob· i. Diues cuʒ doꝛmierit nibil ſecum aufert · An
Itẽ poſt moꝛtẽ ſepius nocẽt multis qñ reddituri ſũt ratůdem teſur

ſaquit
cedine

vſq; ad nouiſſimuz quadꝛantẽ· Sed ſpiritualia bona que ad nn
celeſuia ꝑducũt ſunt appetenda: quia nihil vtilius in hac vita kulle
6E(Et boc fit quando faciunt oꝑa noſtra meritoꝛia · Ttem ĩ mo: ta
. te · qꝛ faciũt hoĩem feliciter moꝛi. Vnde beati moꝛtui qui ĩ dino asg
moꝛiunt᷑· ĩmo faciũt ip̃am moꝛtẽ pᷣcioſam· Vnde pſab· Nrecio dit
ſa in cõſpectu dñi moꝛs ſanctoꝛũ eiug · Ftẽ poſt moꝛtẽ · qꝛ eter oꝛe
nam gloꝛiã tribuũt· Vnde bern in epla. Bona moꝛs iuſti pꝛo⸗ oalle
ee requiẽ. melioꝛ ꝓpter nouitatẽ· optima ꝓpter ſecu ritatẽ nume⸗
Da maſcenꝰ.li.iiii. Moꝛs ſanctoꝛũ ſomnꝰ magis eſt q;ᷓ moꝛs: uddeſt
laboꝛauerunt em̃ in pꝛeſenti ſeculo vnde viuunt in ſeculum · aro
L¶ Sextum donũ eſt donũ ĩtellectus · i· gotlich verſtenteniſz
PDer illud donũ ſpũſſanctus docet nos intelligere deũ ĩ no?b
in creaturis. Nam pꝑ magnitudinẽ ⁊ latitudinẽ huius mũdi
potentiã dei agnoſamus ꝙ ipe eſt oĩpotẽs · qd patet in hoc

cuiʒ poſſet adhuc infinitos mundos ex ſua potẽtia creare · Itẽ
p decoꝛẽ celi mundi ⁊ creaturarũ ſapientiã dei intelligimus ·
Item ꝑ bonitatẽ ⁊ vtilitatẽ creaturarũ bonitatẽ dei intelligi
mus. Ergo qñ vides aliqua pulcra: ⁊ guſtas dulcia: ꝑ hoc in
telligẽ cogitare dẽs eterna· Bern· Dulcedo oĩm creatura ri

h poeSeDT6I DONIS SPDIRITVSSXN. NNX-
ani ſi quis iuſte aduertit:nihil eſt aliud niſi ꝙ ad illã eternaʒ d—u .
teanmſtf cedinem nos muitat · Et illud donũ expellit peccatũ gule.
entr in quia per donum ſpirituſſancti ſumimus cbũ ⁊ potum: ⁊ vti
enngn mur creaturis dei ad honoꝛem ipſius vtilitatẽ noſtram. Gt M
echeit ſic reſecatur ſuꝑf luitas gule · ¶ Septimũ donum eſt donum
Gupeonn ſapie · id eſt · gotlich wiſcheit · Et ſciendũ ꝙ ſapientia dicit᷑ q̃ſi
ha „ſfſ. apida ſcientia· ⁊ per hoc donum ſpirituſſanctus dat nobis
hrn ( ſapere celeſtia que dulcedo pꝛecellit omneʒ dulcedinem totiꝰ
eſreſ ſpi mundi Vnde baſilius . O dulcedo melliflua. dulcedo mirãda
eleſuunn hi‚ñeᷓ dulcis es in meditatõe: ſed dulcioꝛ in oꝛatõe · dulciſſima in
ſaſolung cõtemplatõne · Sed ſuꝑdulciſſima ĩ beatitudine·ĩmo tanta
Nop dulcedo eſt in eterna patria ꝙ eſt i nexplicabilis 1 inextermi
dunſſen, nabilis ˖· Vnde tãta eſt dulcedo ꝙ ſi celũ aperiretur ⁊ minimũ
Nun M rr gaudium alicuius ſancti ꝑui videretur: quãuiſ a nobis remo
ſenin te ſunt:tamen totus mundus ſufferre non poſſet. Si poſſi⸗
gaptint bile eſſz · tune nullũ coꝛ adeo triſte quin letificaretur.nec aliq̃
ugn pena tam amara quaʒ homo ſentiret ſiue ignem ſiue aquam
enbertit bullientem ĩmo nec ipl. am moꝛtem coꝛpoꝛalem Quid tune
eniron erit cum nos illic venerimus ⁊ cum deo ⁊ cum omnibus ſan
wiie ctis gaudebimus ? Deuʒ videre eſt ita delectabile · ꝙ auguſt·

ie dicit · & potius vellet eſſe in inferno ⁊ deum videre: q; in ce⸗
N. lo ⁊ eius viſione carere. Vnde pſal Quoniaʒ mille anni ante

mnigr oculos tuos tãquã dies heſtern. lit. (Et illud d
giſͤt⸗ oculos tuos taqua dies Pelterna que pꝛeteriit. ſ Et ulud do
eun num expellit peccatuʒ luxurie · Quia ſm grego · Quſtato ſpiri⸗
frech tu deſipit omnis caro · Rugꝰ. dicit ſic · Caudiũ diuine dulcedi
nis nõ deguſtas: ſi carnali delectatõne coꝛ maculas.
* Tractatulus de ſeꝑtem donis ſpirituſſancti explicit ·
delle Et per conſequẽs totus liber diſcipuli de eruditione
uug chꝛiſti fidelium.
Atet M
cenk
elgendg.
di nl
GerIn .

abula p ſermoͤibus de tpe ey hoc lbꝛo colligẽdis ·
Dominica pꝛima aduentus dominn.

17 *

vterũ vᷣginis marie ⁊ factꝰ ẽ hõ· Circa quẽ aduẽtũ
Ppic tria dicenda ſüt. Primo qualiter ĩcarnatio xpᷣi
facta ſit:

qre·xxii. M. Scðo q̃liter incarnatio xp̃i ſpecialiter ſpũiſancto
att ribuit᷑ · Et qũo ſolus filius incarnatꝰ ſit· hoc quere · xxii· .·

Terdo quare xps natu⸗
WDe eadem dominiaaaa.
¶Noꝛa eſt iã nos de ſomno ſurgẽ · Rom̃· xiii · Vbi ſciendũ q;
pfſomnũ pcetĩ ĩtelligit᷑ de quo ſurgẽ dẽmꝰ ſi nos ad aduẽtuʒ
xp̃i volumꝰ pᷣpare· Vñ h̊ dicẽdũ eſt qᷓ dãna ipᷣm pẽm moꝛtale
infert · habetur·xi:Ek YdMN
ʒff(([Dominica ſecũda aduẽtus dñi ·
(Tunc videb .

unt fuium homis venientẽ in nube . Luce · xxi ·
Iſte aduentꝰ fiet ĩ iudicio cum dñs ad iudicandũ venerit · Vñ
Pic tria ſunt dicenda. Primo vbi ⁊ in quo loco fiat extremum
iudiciũ · habet᷑ · xxii· D. Secundo qũo citabunt᷑ om̃es per tubã

2 qualit er ĩ celo ⁊ in mũdo in iferno hec vox audiet · habeẽ
xxuũ. D. Tercio ꝙ iudiciũ extremũ timoꝛẽ nobis incutere deb;
ꝓpter ratõeʒ diſtrictã ** ſumus reddituri de cogitationibꝰ

locutionibus ⁊ operib noſtris habet᷑.xxii. Q. Ftẽ de tempo

ralibus rebus qũo ſcʒ ſumus lucrati: ⁊ qualiter expendimus

hbabet᷑ xvii· M. Tteʒ guloſi de omnibꝰ in crapula ſuperflue cõ
ſumptis xviii · L. Item de tꝑe quo expendimus illud xvi. N.
Exemplũ ibidem· (e minica. ii· aduentus dũñ̃i ·
Ecce qui mollibus veſtiuntur ĩ domibus regũ ſunt· Mat·
xi. Super quo themate tria ſunt dicenda. Primum ꝙ; veſtes
culpabiles ſunt· ⁊ hoc pꝛopter quattuoꝛ · Primo pꝛopter pꝛe
cioſitatem · ſecundo ꝓpter mollidẽ · tercio pꝛopter extran eita
tem · quarto ꝓpter ſuꝑf luitatẽ · habet᷑ · xiii C. exemplũ ibideʒ·

Secundũ ꝙ ſuperfluitas veſtiũ in tribus attenditur · xii. E.

exemplum ibidem· Terciũ quomodo in veſtibus hoĩes tripli
citer peccant moꝛtaliterxiii · N Exemplum ibidem·

Cce rex tuus venit tibi manſuetus· Math·xxi· Taʒ
pꝛo pꝛeſenti tꝑe celebꝛat᷑ aduẽtꝰ xp̃i ꝓut venit in
detel

Nualiter tota trinitas iſtã incarnatõzʒ oꝑata ſit· hꝰ
ſit de virgine · hoc habet᷑ · xxii·. KR.

et
hrgn

(E
Med

gnite

llep

mon
pchis
damn
toq⸗

vin⸗

6

Kma

G⸗

(d

S

Meenti

ginie

ennth,

taſt

ſpüſeni

mh.

ſaeni

Oade
en mort

beluen

wrene

de tenn

npofe 1
eus diI
ſunt. O
n
rnen
mitg

¶ uid dicis de teipſo go vox damãti

HMic dicẽdũ ẽ ꝙ ñ dẽmꝰ teſtimoniũ ferre de nobiſipſis nos ĩ⸗

viüi. N.a exemplũ ibidẽ·

ur
piie W

Vominica quarta aduentus.

„

8 in deſerto· Kobßᷣ.i.

aniter iactãdo ⁊ cõmẽdando. Apls. Nõ em̃ qꝗᷣ ſeipᷣm cõmẽd at
ille ꝓbatꝰ ẽ ⁊c· Vñ hic q̃ttuoꝛ dicẽda ſunt · BPrimũ ꝙ iactãtia

deteſtãda ẽ ꝓpter tria · habet᷑ · xii. D. Scdo ꝙ nõ dẽmus teſti

moniũ de pꝛoxĩo ferreſ.mala cõmẽdando q; hoc ẽ vnum de
pctis aliems· habet᷑· xi · C. Tercio ꝙ falſus teilis teſtificans in
damnũ ꝓximi tria magna mala cõ mittit· habet᷑ viii · . Quar
to quũo teſteſ iniqui puniant᷑ a deo ·⁊ qũqʒ in p̃ſenti·habetur
An natiuitate xp̃i.
Annuncio vobis gaudiũ magnũ:qꝛ natus eſt ꝛc̃. Luce · ii·

Mic tria dicẽda ſũt PHrimũ ꝙ xps triplici ratõe naſci voluit ð
virgine 1 nõ de muliere lſb xxu. R. Sc?
nr mg eſt: ſeptẽ nos docens bona.xxii· E· Terciũ ꝙ ipſe dẽt
eſſe dñs nr̃: ⁊ libenter dẽmꝰ eũ ꝓ dño hr̃e ꝓpter eius quinqʒ
cõdicões· habet᷑· xui · G. t latiun
¶ Innuncõ vobis gaudiũ magnũ ⁊c· Moc gaudiũ qð hodie
om̃s fideles ĩ gr̃a exiſtentes de natiuitate xpiĩ peipiunt valde

et · xxui. R .· Scoðm ꝙ marie ſilius

tkterũ in natiuitate xp̃i·

magnũ ẽ· Vnde angelꝰ dixit annũcio vob gaudiuz magnuz.

Sʒ hoc gaudiũ luſoꝛes nõ ꝑcipiunt q iſta nocte ſacra vel alio

tꝑe luſerũt · Vnde hic tria dicẽda ſunt· Primũ q̃́; magnũ pec

catuʒ ſit ludꝰ taxilloꝛũ qð ĩ duobꝰ ꝑpendi põt. Primo in de⸗

teſtatõe taxilli· habet᷑· vii · i . Scdo oſtendit᷑ in hoc ꝙ in ludo

q̃ndoq; cõmittunt᷑· xviii· pctã moꝛtalia· vt babet᷑ · vii· äk. Se

cundo qᷣbꝰ luſoꝛeſ reſtitue tenent᷑ ea qᷓ ludẽdo lucrant᷑ habet

vii. nn · exemplũ ibidẽ · Tercio ꝙ ludus ſit licitus ad hbꝰ quat

tuoꝛ requiruntur vii· oo.

(Domnnica infra octauas natiuitatis domini ·
¶ Duer aũt cõfoꝛtabat᷑ ⁊ creſcebat Luce·i·Ex quo mentio

hiic fit de puero ihu nobis nouiter nato · Ex cõſequẽti de pu
eris hic duo dicẽda ſũt · Primo ꝙ fili tenent᷑ ſex ſuis ꝑentibꝰ

iiii · N. ⁊ exemplũ ibidẽ· Secũdo ꝙ filii qᷓ ꝑntes ſuos pturbãt
quintuplici pena a deo ꝓpuniunt᷑· iii:· B. ⁊ exemplum ibidem.
(In ephia domini ·

¶ PDrocidentes adoꝛauerũt eũ· Math· ii· hic tria dicenda ſũt ·

Drimo quomõ deus 2 ymagines ⁊ crux chiiſti 1 reliquie ſan
ctoꝛum ſunt adoꝛande. i. F. Secundo qũo calix in eleuatione

miſſe ſu adoꝛandus i. S. Tercio quomõ ſacramentũ deuote
ſumme hbonoꝛandũ · iii · . Sxemplũ ibidẽ.

ſumendũ eſt ſi noil. un. N.
S Dominica infra octauas ephie ·

cendũ eſt qũo parentes tenent ſex fuis ſuis· Primo tenẽtur

eos infoꝛmare de hiis qᷓ ſpectant ad deũ · iii · Q· Secundo qũo
ſe debent habere ad ꝓximum Tercio qũo ſe debẽt habere ad

ſeip̃os· Quarto ꝑntes tenent᷑ pꝛebere bonũ exẽplũ filiis ſuis.

bec oĩa quere· in · D. Quinto te nent᷑ eos de exceſſibꝰ coꝛrigẽ
iii· E. Sexto debẽt eis reliñre res iuſtas · ni · G. Ttem q́ʒ gra⸗
uiter parentes peccãt qui res iniuſtas filiis ſuis relinquunt
hoc quere v. N exemplũ ibidem · Ftẽ habes bhoc idẽ · vii · Pp·

Et exẽplũ ibidẽ. (Dnica pma poſt octauas ephie dñi ·

Nuptie facte ſunt in chana galilee · Tohan · ii · Mic dicenda

ſunt tria. DPrimũ quomõ deus multipliciter matrimoniũ ho

noꝛauit/ xxix· · Secundũ ꝙ matrimoniũ cõtrabere volentes

debent tria habẽ · xxix · B· Terciuʒ ꝙ; ſeptẽ ſunt cauſe quare ali
quibus in matrimonio nõ bene ſuccedit · xxix · .
(jtem de eadem
(Nuptie facte ſunt · Sciendum ꝙ ſtatus matrimonii habet
re gulã vnã que bẽt ſeptẽ capitula. quam regulam vnuſ qſq;
in matrimonio cõſututꝰ cum diligentia ſumma obſeruare de
bet:ſi vult ſaluari ꝑ ſtatum matrimonii·xxix ·. WE. .
Dominica ſecunda.

G dade oſtende te lacerdoti · Mat · viii · Mic dicendum eſt ꝙ·

in boc ꝙ vpũs lepꝛoſũ mundatũ ad ſacerdotẽ miſit ĩ hoc dat

nobis exemplũ honoꝛãdi ſacerdotes · Vnde hic dicenda ſunt
quattuoꝛ. Primo ꝙ! acerdos bonoꝛand? ẽ tripliciter · hoc qᷓre
inii · ante laʒ · · poſtea ĩ T. Secundo ꝙſ. acerdotes habẽt no
uem priuilegia pꝛe cũctis hoĩbus mundi xxviii. .· Tercio ſa⸗
cerdotibus detrabẽtes q; grauiter deũ in hoc offendüt · iii ·
V. Quarto q; ꝑieuloſe ſtant mali ſ. acerdotes ˖ ſch cõcubinarü ·
a ſimiliter concubine eoꝛũ · xxviii· E· C·

Fſeendẽtibus parentib' eius hieruſalem remanſit puer
pieſus Luce · i· Exquo hic mentõ fit de parẽtibus tunc hic di

ſoſ⸗

que

tiad
ſtp

pode

taun

ſau

mt

ſoe⸗

N

ge

cr⸗

ine
in
zu
an

ignein

euunon

e

ode.

ſt pu
Unehed

tenet r

mouis

Dlre d

flisſis
cong
nchgn
Anquun
edi⸗
de Nete

noniiO

wlene⸗

onu her

4

ſeruanth

uneſte

ihoc n
e
larte
Umd
git
Gbim

ſit petm̃ moꝛtale · xui· K.

hoc querexix· B.

gnuſceg

¶ Mare 1 venti obediunt ei · Math̊. via thic dicenda ſũt tria

Unmo qũuo quilibet libenter dẽt obedire platis loco xpĩ. r

quo mare ⁊ vẽtus obediũt ip̃i chꝛiſto · iii · S · Scoo ꝙ ĩobediẽ
cio vtrũ ĩobediẽtia

(Bnm a

it creuiſſet herba ⁊ fructum feciſſet · Math.·xiii · hic

veidẽdũ eſt que ſit ʒpʒania· Jyʒzania ſunt filii nequã · id ẽ.luxu
rioſi· Vnde math.vi⸗ Si oculus tuus nequã fuerit totũ coꝛpꝰ
tuum tenebꝛoſum erit · Sic etiã intelligitur de aliis ſenſibus
ſicut de oculo· Vnde hic dicendũ eſt ꝙ luxuria ſine actu com⸗

mittitur decem modis · Et quando ſit moꝛtale 1 quando nõ

([Dominica in ſeptuageſuma;

¶ Eommauit deus hoĩem de limo terre. Cene . i⸗ Exquo legit

iam liber geneſ vbi tractat᷑ de creatõne celi a terre ⁊ omniuʒ

creaturarũ · Et dec reatõe ipſius hominis ꝓpter quem omia
cereata ſunt· Vnde ſuper illud thema dicenda ſunt quattuoꝛ:
Primo ꝙ deus triplicẽ creaturã ereauit: i que ſit differentia
inter facere ⁊ creare· xxii. D. Secundo ꝙ om̃s homiĩes ſunt ſi⸗

miles ĩ quattuoꝛ.xxx. E. Tercio ꝙ dignitas hominis pꝛecellit

aliquo modo dignitatẽ angeloꝛũ in quinqʒ rxxi· RQu arto ꝙ
anĩe pꝛopꝛie dẽt quis e

uis e e
ʒ (EEtep decadem. D
Quid hic ſtatis tota die ocioſiæg Mat.xx.Mie dicenda ſunt

ibere ſex opera miſericoꝛdie· xxx- C.

trta· Drimo ꝙ laboꝛare debemus ⁊1 nõ ociari:exemplo chꝛiſti
qui ſex modis pꝛo nobis laboꝛauit · xvi. M. Secundo quomo
do accidia eſt homĩ multuʒ nociua xvi.D. Tercio quando ac

ddia eſt peccatum moꝛtale · xvi. .

ʒf fö(([BDominica in ſexa eſßm.a

comparat diuitias ſpinis. Vnde hic duo dicenda ſunt DPrimo
gquomodo diuitie quietẽ mentis impediũt· ⁊ quomodo talis

inquietudo eſt peccatũ moꝛtale· xvii. D. Secundo quibus mo

dis temꝑalium affectus eſt pctm̃ moꝛtale.ix·. MA.

H (Dominica in quinquageſima·

. „*
K*
.

¶ Ecce aſcendimꝰ hieroſolim ĩ 1 filius hoĩs. Luce· xviij. Sei⸗

endũu ꝙ ideo in pᷣ̃ſenti dñica paſſio xpᷣi nobis ad memon re

ducit᷑: vt gaudia illicita ipſoꝛũ mũdanoꝛũ ⁊ choꝛiʒantiũ tẽpe⸗

rc?. Vnde bic tria dicenda ſunt· Primo ꝙ choꝛea eſt magnuz

pctm̃ qð ꝑ qͥnqʒ ꝓbat᷑ · ii · L. Scdᷣo quo choꝛiʒãtes rurſũ filiũ

dei crucifigunt iii· M. Lercio quid ſignat cantus choꝛizantiũ ·
iii · N. Et exemplũ ibids· De eadẽ domĩca
¶Ecce aſcendimus hieroſolim 3· Sciendũ ꝙ paſſio xpĩ que
nobis hodie in euãgelio pꝛeponit᷑:docet tꝑantiam abſtinẽ⸗
tiam. In ſignũ huius tũc xpuũs ꝓ nobis in cruce bibit acetum
cũ felle mixtũ· Vnde bic tria dicenda ſunt· Drimo ꝙ ebꝛietas
multum piculoſa eſt . ii⸗ P Exemplũ ibidez · Scðm ꝙ ebꝛietas
quandoq; eſt pctm̃ moꝛtale qñq; veniale· ⁊ moꝛſ in ebꝛietate

picloſiſſia ẽ.xviii· ⁊. Tertiũ qliter ĩ futurũ ebꝛioſi puĩant᷑ qſ

¶Gouertimini ad me ĩ toto coꝛde veſtro· Tohelis·ii:·Ex quo
eſt iam tps penitentie tunc ille ſermo cõmunis frequẽter cõ
municari põt illo tꝑe ſacro:ſcʒ ꝙ decẽ genera hoĩm agunt pe

nitentiã nouẽ genera hoĩm illoꝛũ agunt falſam penitentiã

eoꝛũ potꝰ erit. xvii· R. xẽplũ ibidẽ·· E capite ieiunii·

ſt iõ eis nullũ dimittit᷑ pctm̃ · Sed decimũ genꝰ verã · xxv. N.

1 cõſequẽter·exẽplũ ibidẽ (Dñica in quadꝛageſima
Et cum ieiunaſſet. xl · diebꝰ. Math· iii· Exquo iam tempus
ieiunandi eſt dicẽda ſunt hic ſex· Drimũ qũo chꝛiſtus ter eſu⸗

riit ⁊ qual tũc cibꝰ eiꝰ fuit · xviii· R· Scso a qᷣbus abiſ ieiunan

tes abſiinẽ dñt.xvii·M. Tercio ſoluẽs ieiuniũ qñũ peccat moꝛ

taliter ⁊ qñ nõ· iiii· Q. Quarto an laboꝛatoꝛes pegrini 2 me

dici mulieres pꝛegnãtes ad ieiuniuʒ teneant᷑ uii· R · Quinto

gqũo abſunẽtia ĩ cbo ⁊ potu ẽ vite ꝓlongatio. xvui· B. Sexto
qꝙ abſtinẽtia ſeu ieiuniũ in nobis cauſat caſtitatem.xix · D. Et

exemplũ ibidem. (Dominica ſecunda in . A.
¶ Miſerẽ mei dñe fili dauid filia mea Mathei · xv· Verba pre
dicta. libet peccatoꝛ cũ coꝛdiſ cõtritõe dicere dʒ iã illo ſacro
tpe: qd tꝑs pnĩe ẽ· Vñ hic tria ſũt dicẽda · Primo q; doloꝛ con
tritõis dẽt eẽ maximꝰ qð ꝓbat᷑ ꝑ tria · xxx · · Scoðʒ ꝙ q̃ttuoꝛ
ſũt ſigna vere cõtritõnis xxv. E. Terciũ ꝙ cõtritõ tãta põt eẽ
ꝙ totũ reatũ pene delet · xxv. C. ⁊ exemplum ibidẽ ·

MM —— C1 eadem dominica · X 8“
4 Omulier magna eſt fwes tua Matß. xv Vnoe hic dicfda
ſunt tria. Nrimũ ſoes eſt fundam entũ humane ſalutis· et
n Aui ſide caret in ſtatu eſt damnatõis·i. D. Scdo qualiter qlſi
ddu bet yp̃ianus ſimbolũ aploꝛum ſcire tenet᷑:i. S. Tereiũ de duo
ni deam articulis fidei quis apoſtoloꝛũ quẽlibet articulũ cõpo
ſuit . xxii ·. l. (MDominica tera.
n (Oum eieaſſet hieſus demonm locut eſt mutus· Luce xi ·
nmn tunc mut“ loquit᷑· .id ẽ. peccata ſua confitet· Vnde bic dicẽda
en ſunt quattuoꝛ: DPrimo quid ſit cõfeſſio: ⁊ qũo quilibet adultꝰ
daua od eam tenet᷑ · xxv · M. Secũdo ꝙ cõfeſſio debet pꝛincipaliter
D gquinq; condicõnes habere · xxv · · Tercio confeſſio que fit ex
int, ſola cõſuetudine vel timore non ex caritate nõ eſt fructuo
kan ſa·⁊ talis cõfeſſio per duo ſigna cognoſcitur.xx .· V. Quarto
ꝙ in quattuoꝛ caſibus cõfeſſio reiteranda eſtmi.· D.
e ¶ In beelzebub puncipe demon ioꝛũ . Luce xi · Scendum ꝙ
ntemi Beelzebub nomen demonis eſt qui pꝛeeſt imundis cogitatio
nibus· Sed lucifer demon ẽ qui pꝛeeſt ſuperbie· Sed mãamon
NA. gqui pꝛeeſt diuit üs male acquiſitis. iſte habet multos ſe ub
un— ſe. Quia om̃es vſurarios ⁊ ceteros res iniuſtas poſſidentes·
mc⸗ Vnde cirea hec quattuoꝛ ſunt dicenda. Drimo quid ẽ vſura
Vtium quale eſt pctm̃.hoc quere. vii. T. Scdo ꝙ; vſurarius peioꝛ eſf᷑
er nn omẽ peccatoꝛe: ĩmo peioꝛ eſt q; iudas q́; moꝛs qͥ infernꝰ.·vii·
ninn V. Tercio ꝙ nouem genera vſurarioꝛum hic enumerant᷑ qui
omnes damnant ſi ſi moꝛiunt᷑ vii. P. Quarto quibus modis
Dominica · iiii· in quadꝛageſimn.

.

4 Nbit hieſus tranſmare galilee. ohᷣ·vi. Mic per mare ĩtelli

gitur mundꝰ · Vnde hic quattuoꝛ ſunt dicẽda · pꝛimo ꝙ mun /
dum nõ debemuſ diligẽ. Et hoc ꝓpter quattuoꝛ quere.xix. I·
Secũdo ꝙ tẽptani nos in pᷣ̃ſenti vita eſt neceſſariũ. hoc qre.
xxi. L Tercõ qũo virtuoſi ab amatoꝛibus huiꝰ mũdi irriden
n. C. Quarto ꝙ boni hoĩes debẽt eſſe patientes ĩ pſecutõne
buius mundi·O0. (De eadem dominica.

eatbipe
loſun
N
iSGe
rare

¶Eccepit hieſus panes 1 cum gratias· Tolᷣ. vi· Sicut domè

bhieſus ciba uit turbam cum quinqʒ; panibus · ſic quilibet debʒ
itentie ſatiſ facti

1s ſuis-Vnde bhic dicenda ſunt tria· Primo

cibare animam ꝓpꝛiam cum pane vere pen

onis pꝛo peccati tr
ſatiſ factio ſemꝑ debet fieri ꝑ contraria:hoc quere · xxv · L. Se

cundo an ſatiſ factio expleta ĩ peccato moꝛtali valeat · vl vtrůü

reiter anda ſit talis ſatiſ factio xxv. M. Tercio completa peni⸗
tentia quam ſacerdos iniunyit vtrum penitens tot aliter ſit
Dommica in paſſione

(Tulerunt lapides iudei vt iacerent in euʒz · Koh· viii Hodie
Vnde bic tria ſunt dicẽda · Pri

incipitur dominica ĩ paſſione· Vnde
mo quis

4

ſit· Et a quibꝰ paſſus eſt · Et quid coegit euʒ ad patiendũ moꝛ:
tem ꝓ nobis xxii· L. Seeundo qualiter iamn xpũs patit᷑ a mul

tis pil atis in ſuis membꝛis · xxii · poſt L. Tercõ ꝙ patienter de
bemus perſecutõne
de m eritoꝛiumxx. kx9 —
”M Dominica palmarum. èèD
¶ Ecce rex tuus venit tibi m anſ uétus. Mathᷣ·xu· Exquo nos
cõicaturi ſumus illo ſacro tempoꝛe:ne ſcienter indigne acce
da mꝰ ad ſacramentũ euchaniſtie: tunc hodie ſalicet in die pal
marũ dicendũ eſt de ſeptẽ maximis periculis que bomo icur
rit qñ indigne accedit ad ſacramentũ Hoc quere · xxvi · B.
De eadem dominic. “

¶Moc totũ factuʒ eſt vt impleret.· Iat i· Sic xpũs imxle

uit ꝓmiſſum ſcz equitãdo aſmam vt impleret ꝓphetiam. Et
nos viceuerſa merito ĩplere debemus vota noſtra deo ⁊ ſan⸗
ctis ꝓmiſſa. Vnde hic quinqʒ ſunt dicẽda. Primo quid ſit vo
tum: 1 ꝙ tria requirunt᷑ ad votum fiendum · hoc quere . ii· L.
Sed qualiter peccant qui ſtulta vota pꝛomittun t·i· R· Tercᷓ

votum licituz ſemxꝑ obligat exceptis qᷓttuoꝛ caſibusii. M.

Ouarto vtrũ vouẽs ſtatim teneat votuz implere · i · P. Exem⸗
ant᷑ qui vota pꝛomiſla

lum ibideʒ Quinto q́; grauiter pum
deo nõ ſoluunt · ii. R· Exemplum ibidem ·
(rn cena domini ;

ſit iſte qui paſſus ẽ pꝛo nobis 1 que qualia paſſus

8 tnibulatõen ſi ufferre: quia hoc eſt val

ils

i

dond
ſtna

mO

Amt

ter ſe

oe⸗

paſla

Kawo

tim

eAn

e⸗

gen

ndegl

o itc

6.

61
in bt

illud

liter nos opoꝛtet reſurgeręi

e.

1 ſan

Probet auũt ſeip̃ᷣm hõ ⁊ ſic de pane ⁊c᷑.i Choꝛinxi· Super
thema dicenda ſunt qᷓttuoꝛ. Drimũ ꝙ ſacramẽtũ eucha

é deuote ſumẽdũ a ſũme a nobis honoꝛãdũ.iiii · X· Ttez

Mtieede Eng * „
xxvi. Q. Sedo an pueris dandũ ſit hoc ſacramẽtũ euchariſtie
Et in q̃li etate ſit accedẽdũ ad hoc ſacramẽtũ ·xxv · M.Terciũ

ꝙ ſacramẽtũ euchariſtie tibꝰ mõis ſumit᷑. Primo ſpũᷣaliter

tm̃· ſeᷣo ſacramẽtaliter tm̃· tercio ſpũaliter ⁊ ſacrametaliter
ſimul · xxvi:A· Exẽplũ ibidẽ. Quartù digne ſumẽtes hoc ſacra
mentuʒ multiplices fructus ex hoc cõſequunt᷑ xxvi.· D.Exem

plum ibidem· In felto paſce.

Dur rexit nõ eſt hic· Mara · vltĩo· Cxquo hodie dies reſur
rectõis tũc hic ſunt tria dicenda Drimũ ſiẽ neceſſariũ ẽ credẽ

xßp̃m paſſum ⁊ moꝛtuũ: ſic etiã neceſſariũ ẽ credẽ gloꝛioſã eiꝰ

reſurrectõʒ· xxii.· N. Scoõm ꝙ qᷓdꝛuplex ẽ infernꝰ ⁊ q̃lẽ xpᷣs cõ
fregit quãdo ad inferna deſcenditxxii ante.M.Terciũ qua⸗
. in nouiſſimo die in qua etate
xN. (Secunda feria paſce
e⸗ factũ eſt dum fabularent᷑ ⁊ ſecũ quererent. Luce·xxmi.
c ſciendũ ꝙ libenter dẽmus loqͥ de deo:a de bonis exẽplo

iloꝛũ duoꝛũ qͥ ibãt ĩ emaus· Vñ hic q̃nq; ſunt dicẽda. DPrimũ
ſunt quinq; qꝗᷓ debẽt nos retrahere ab inutilibus vbis ⁊ a

multilo ꝗqo· ⁊ qn multiloquiũ ẽ petm̃ moꝛtale·xvni.· L. Scdĩ

ꝓloqui v̈ba ſcurrilia ⁊ luxurioſa ẽ ꝓpꝛiũ ĩpudicoꝛũ coꝛdium
viii· Ml. Gxẽplũ ibidẽ ⁊ qñ loqᷓ de luxunaẽ pctm̃ moꝛtale· xix.

tet ꝑ exemplũ · xvii· E. ( Beria tercia paſce ·

Sogerunt eũ dicentes mane nobiſcuʒ qm adueſperaſait ·
Luce · xxmi:HMic dicẽda ſunt tria· Primũ ꝙ peregrimi libenter
letanter recipiẽdi ſũt ad hoſpitia · hoc qᷓre · xx · B. Scdrñ qũo

—

hoſpes qui nimin cõputat hoſpitibus peccat contra pᷣceptũ
dei. a qũo peccat ho

pes qᷓ ebuù ꝓhibitum dat ſuis hoſpitibꝰ
vii· M Terciũ quantũ peccat qui malefactoꝛes recipiunt ad

hoſpitia a ꝑmittũt in domibus ſuis hoĩes ludere blaſphema

8“õl

C Vado piſcari · Iohᷣ·xxi · hMic docemur ꝙ redire debemꝰ poſt

feſtum ad laboꝛes manuales· quia ſᷣm Tob. MHomo naſciẽ ad
laboꝛem ſicut auis ad volandũ · Vnde hic dicẽda ſunt ſex· DBini
mum ꝙ laboꝛare debemus exemplo xp̃i qui ſex modis labo⸗
rauit ꝓ nobis · hoc quere · xvi.M. Sedðm qũo laboꝛatoꝛes mul
tipliciter fraudẽ cõmittũt ĩ ſuis laboꝛibus.vi.K. Terciũ me⸗
chanici qui p̃parant res ⁊ vendũt que niſi ad malum vſuʒ va
lent lirer peccant. vi· R. Quartũ mechanici vel mercatoꝛes

doloſe iurantes ꝓrimo tenent᷑ ad reſtitutõeʒ · vi · O. Quintuz

mechanici quãdo emẽdo vlł vendẽdo in dieb' feſtiuis peccãt

moꝛtaliter vel quãdo nõ· ii. D. Seyxtum ꝙ in quattuoꝛ caſibꝰ

põt quis laboꝛare in die feſtiuo · hoc quere · ii. O.
ʒ (Hominica in octaua paſce
7 (Dax vobis· cohᷣ.·xx· Mic ſciendũ ꝙ fili dei ſunt qui pacẽ fa
ciunt · Vnde grego in paſtoꝛali. Si dei vocant᷑ filii qui pacem

faciunt: ꝓculdubio ſathane ſunt filii qui pacem cõfundunt.

Innde tria ſunt hic dicẽda· Primũ ꝙ cũ quattuoꝛ ꝑſonis pꝛin⸗
cipaliter nõ ẽ litigãdũhoc qᷓre·xii· S. Secundũ quãdo diſcoꝛ

diſcoꝛdiã ſeminare · xmi · · Exemplũ ibiden.
Gominica pꝛima poſt octauas paſce.
Ego ſum paſtoꝛ bonus.Tohᷣ PDaſtoꝛ eſt p̃latus: oues ſũt

piꝛelati debent regere. ſubdit os.hoc guere· x· L.

diti · Vnde hic quinqʒ ſunt dicẽda · Primũ qũo pelar vel
ecundu ꝙ

—

pielati exactões facientes in ſubditos qũo peccant contra p̃

repeuim dei vii · C. Tercaum quãdo talis exactio ſit pctm̃ moꝛ

tale qualiter teneant᷑ ad reſtitutõeʒ · xvii· E· Quartũ ꝙ oues

id eſt. ſubditi libenter debẽt obedire pꝛelatiſ boc ppeer tria
furantes

iiii. S. Quintũ ſerui ⁊ ancille res ſuoꝛum dominoꝛũ
12 male illas expendẽtes qualiter peccant · vi . .
Gominica ſecunda poſt paſch.

„

Mulier cũ parit triſticiã habet.ITolR̊ ·xvi.Mic dicenda ſunt

—

quinq;· Primum ꝙ diuerſi erroꝛes cõtingunt circa mulieres
pturientes · hoc q̃re ·i. N. Secundũ ꝙ mulieres quandocunq;
ſũt coꝛam hoĩbus debent valere capita ſua triplici ratõe. hoc
qre· rii· M· Terciuz mulieres fades ſuas depingẽtes qũo pec-
cant moꝛtaliter · ii· C· Quartũ qũo ſuꝑbus oꝛnatus mulieruʒ

dia eſt peccatũ moꝛtale · xiii · P. Terciũ quantũ deteſtabile ſit

wie

nſd

fſerbe
s lbe
mezmnl
crüne⸗

nſn

ercatore

Qi

ſeeen

von N

gupeon

mn

6cleſt
unr
undi
contta
den o
tigen

runonme

ndun
nn

gitur Sedet

. nqz · 1 . 4 1.
mus cõicare abſqʒ pctõ· mi· M. Quintũ quãdo excõicatꝰ ĩtrat
eccleſiam an alii teneant᷑ exire · Et qui reuerentiam exhibent

nocet angelis bomĩbus i deo pꝛimo ſibiipſi homĩ·xiii. M-
Quintum ꝙ mulierũ conſoꝛtium debet fugi ab his qui volũt
caſte viuere. hoc quere · xix · Q. Gxemplum ibiee.

¶Dominica tercia poſt octauas paſce.

(Ule argue mandum de peccato de iuſticia de iudicio.
cenda Primum ꝙ rerrectio ſubditoꝛũ ſpectat ad quẽlibet p̃⸗
latum · hoc quere· xi · R. Vt aũt illa coꝛrectio fiat cum ſuauita⸗
te tunc quinq; ſunt cõſideranda.xx · · Secundũ vtrũ quilibz
homo tenet᷑ coꝛrigẽ pꝛoximũ ſuũ.⁊ quãdo obmiſſio fraterne
coꝛrectionis ſit moꝛtale quãdo nõ · v· L. Terciũ an cauſa coꝛ

fit mentio de coꝛrectõe · Vnde hic quinq; ſunt di

rectiõis liceat dicere ꝓximo cũuiciũ.viii· · Quartũ cõtumelia

qñ ẽ pctiñ̃ moꝛtale·xv· C. Qumtũ qũo debeamus repellere cõ
uicium nobis ĩpꝛ R

9 eratũ: 2 hoc ꝓPpter tria · vii · R. HMU
¶ Dominica rogattonſluũuüſ.

