ſtatu iuſticie non quidem repente:ſed paulatim et particula
tim cadit · Tercio ex pꝛogreſſu quia quando inſurgit veniale

ſi non prohibetur poſſet progredi vſq; ad moꝛtale · Non ꝙ;

ipſum veniale in ſubſtãtia fieret moꝛtale: ſed quia ex ipſo ve
niali occaſionabiliter progrediendo fieret moꝛtale . Fſtud pa

tet in primis motibus qui inter venialia computantur ·ſed

quando delectatio con ualeſcit intãtum ꝙ conſenſus accedit

iam peccatum eſt m oꝛtale ⁊ veniale ſic ꝙ duo ſunt peccata-
Kuguſtinus in libro de penitentia Nullum eſt peccatũ adeo
paruum quod nõ creſcat neglectum. Quarto propter conſci
entiam erroneã 1 nimis ſtrictaʒ ſalicet quando aliquis tene

ret aliquod peccatum quod eſt veniale in ſe ꝙ eſſ et moꝛtale

De boc habet᷑ ſupra eodem D.

Queſſiones de peccatis venialibus.

Veritur vtrũ teneamur Ge ere 8 venialibus? Rñdeo l

bm Tho. in. iiu · di. lxvii.· Cũ dicit᷑ aliqs ad aliquid teneri
q̃dã neceſſitas ĩpoꝛtat᷑· Neceſſitaſ aũt ẽ duplex vna abſoluta

xE p PEOGCNH0O VENENILI

et ᷣm hanc homo tenetur faceꝛe ea ſine quibꝰ nõ eſt ſalus et FHt
hoc mõ nõ tenet᷑ ad peccati venialis penitẽtiaʒ: qꝛ moꝛteʒ ex eem
hoc nõ ĩcurrit:niſi foꝛte ex cõtẽptu dimittat · Mia neceſſitas on
eſt ex ſuppoſitõe alicuiꝰ finisſicut dici᷑ aliquid eſſe neceſſa⸗ litt
riũ ſine quo nõ poſſumꝰ finẽ intẽtũ cõſequi.⁊ hoc modo ne.· ißa⸗
ceſſariũ ẽ ꝙ hõ de venialibꝰpenitẽtiã agat:ſi ei remitti debe⸗ won
ant in hac vita. Sʒ m hoc nõ ꝓpe dicit᷑ teneri aliquis ad ali wil
quid· Et iõ dicẽdũ eſt ꝙ hõ nõ tenet᷑ ad pemitẽtiã venialium (tn
niſi large ſumẽdo · ſcz ſi ei ĩ pnñti vita remitti debeãt · ¶ Vtru vot
veniale poſſit dimitti volũtate manẽte ?Rd illud reſpondeo Wtt
ſ̃m Tho ubi ſupꝛa· Nõ põt tolli culpa niſi reoꝛdinet᷑ volütas Pal
que reoꝛdinari nõ põt qʒdiu in ip̃a deoꝛdinatõe manet· alias uſa
eſſẽt duo oppoſita ſimul.⁊ ideo nullo mõ veniaſe dimitti t w
q;diu volũtas ad illud manet· ¶ Vtrũ ad remiſſionẽ uema⸗ üibe
lis reqrat᷑ cõtritio? Rñdeo ſᷣm Tho · vbi ſupra:· NHeccatum ue dubt
niale nõ remittit᷑ q;ʒdiu volũtas manet in illo vt iã dictũ eef. Ijin
ITypm aũt recedere voluntate ab eo qð pᷣus volebat:eſt diſpli ſot
cere ei quod voluit. Et talis diſplicẽtia quãdo eſt grã ĩfoꝛma Qiſtt
ta dicit᷑ doloꝛ cõtritõnis· Et ideo veniale ſine cõtritõe tali nõ
dimittit᷑ · Ergo cõteri debemꝰ de uemalibꝰ quoꝛũ memoriam
babemꝰ. ⁊ de oblitis in gnali de quibꝰ non recoꝛdamr.. echt
((Vtrũ homo teneat᷑ cõfiteri uenialia peccata? Rñdeo hm hef
Tho · vbi ſupꝛa· Cõfeſſio ad hoc neceſſaria ẽ ut penitẽs ſatiß: iiej
factõem accipiat 'm modũ delicti · peccato aut veniali nõ de rWpn
bet᷑ pena taxata · qꝛ pena illa eẽt ꝓropoꝛtionata pene peccati oide
moꝛtalis a quo peccatum ueniale in infinitum diſtat· Vnde piipm
Peꝛ ſolam corectionem interionem peccatum ueniale remit Eept
ti poteſt . ¶ Sed an ſemel in anno teneatur confiteri qui nõ Eechr
habet niſi venialia æ Dicunt quidam ꝙ in hoc eaſu pꝛopter p (os
ceptum eccleſie tenetur uemalia confiteri · Niuiautem dicunt vebf
ꝙ ſufficit ꝙ ſe repꝛeſentet ſacerdoti. ⁊ ſe immunẽ a peecato 2*
mortali oſtendat: ut ad cõmunionem admitti poſſit· Prece: nii⸗
ptum enim eſt ad obligãduz illos qui habent aliqua que con iae
fiteri debent · Vnde ſi alicui per gratiam collatum eſſet ut a ðð”
peccato veniali immunis eſſet · ſicut btẽ virgini eſt collatunm n

llu⸗

Rn
neelin

ſe fert⸗

XNe

s
nnalun
XE
8 Een
bhande

elte
Unet NS

1

e Mnate
* 1
oneocnn

Decbon e.

tüdeic⸗

mtenn
ünmon
winmn.
Hiaof
tis ſini
gilirode
pen
ür n
gienmt
onqnrd
vonu
Grnd
ren ſen
volthi
ng

veĩal dimiſſio.⁊ ſic ñ dimittit᷑ ei veĩ

Kcb

nõ teneret᷑ ad illud pꝛeceptum · ¶ Vtrũ petm̃ veniale poſſit
remitti ſine moꝛtali? Rñdeo ſcdðᷣm Tho. ubi ſupꝛa:· Remoto
poꝛe remouet᷑ ⁊ poſterius · nec poſteriuſ reſtituit᷑ niſi pori re
ſtituto· feꝛuoꝛ aũt caritatis cui ueniale opponit᷑ eſt poſterioꝛ.
ip̃a caritate · vñ q;diu ipᷣa caritaſ ñ ĩſtituit · · dimiſſionẽ pẽ̃i
moꝛtlis: nec feruoꝛ caritatiſ reꝑari põt ·ĩ q̊ ĩꝑatõe cõſiſtit pc·
ĩale cui moꝛtle ñ dimittit
Et notãdũ ꝙ dĩa ẽ ĩter dimiſſionẽ pẽi moꝛtliſ veĩal.qꝛ vnũ
moꝛtale nõ dimittit᷑ ſine alio · Eꝛgo ſi deꝰ rẽittit tibi vnũ p ẽm
uoꝛtale tũc remittit tibi oĩa peccata tua moꝛtalia: etiaʒ ſi mil
le baberes peccata moꝛtalia· Nõ em̃ põt deus dimidiare gra⸗
tiã ſuam: vt dimittat ꝑtem 1 ꝑtem nõ dimittat. Vt dicit᷑ Deu

tro · xxxii. Dei ꝑfecta ſũt opera· Et hoc qð legit᷑ in euãge · ꝙ to

tũ hoĩeʒ ſaluũ feẽ ĩ ſabbato · v. Larga dei pietaſ veniã ñ dimi
diabit. Rut totũ aut nihil te lacmãte dabit. Sʒ vnũ veĩale bñ
dimittit ſñ alio.⁊ rõ ẽ qꝛ nõ hnt cõnexionẽ ad ĩuicẽ ex ꝑte aũ

17

dei ſtat cũ veĩali pẽo · ſz ñ cũ moꝛtli.· ¶ Dẽa veialia · vii · mõiſ

Rũñdeo octo mõis· Prĩo ꝑ cõfeſſionẽ gnalẽ ꝗᷓ fit publi
ce cũ mitis. vt fit cõit᷑ pꝰ p̃dicatõeʒ:⁊ etiã alias· ⁊ iſta cõfeſſio
bʒ effieaciã ad rmiſſionẽ venialiũ ey tribꝰ. ſ. ex cõtritõe cõfitẽ
tis · ex hũilitate cõfeſſioĩs. Ergo cũ hũilitate genua flectẽ dẽſ
1 caput hũiliter ĩdĩare qñ dicis tleʒ cõfeſſiõeʒ gnalẽ · Tereio
ex oꝛõe ſacerdotis q̃ dicit ſuꝑ pplI Miſeat᷑ vñi oĩpotẽs deꝰ · Er
go ĩterĩ ꝙ ſacdos dicit hãc oꝛõeʒ ꝗlibʒ ĩ collecto coꝛde ⁊ deuo

te petẽ dʒ a deſiderare hꝰ a deo ĩpleri qð ſacdos dicit ⁊ petit

A ĩitelligẽð ẽ ð ill'qᷓ dicũt cõfiteoꝛ cũ ſacdote añ miſſam

Seðo ꝑ deuotã pectoris tũſionẽ exẽplo publicaĩ qꝗͥ ꝑcutiẽſ
pect' ſuũ dixit · Deꝰ ꝓpiciꝰeſto mihi pẽori · ð pe · di · i · Treſ ſũt
actões ¶ Tercio ꝑ aqᷓ bñdẽe aſpſionẽ · de cõ · di· ii · Nquaʒ ſale
Niq̃ hñt ãquã bñdẽaʒ ĩ domo ſua:vt quẽadmoð ſep pẽant
ita eẽ ecõũſo ĩ deletõeʒ veĩaliũ aq; bñdẽaʒ r̃cipiũt:⁊ laudabil
⁊ bõa ẽ tliuʒ deuotõ. Sciẽð tñ ꝙ aq̃ bñdicta deuote rcipiẽ da
znõ irriſoꝛie ſiue recipiat᷑ a ſacerdote ſiue a ſeipᷣo· Et vbicũq;

Enialia pẽa ꝑ ꝗᷓ dimittũt᷑ 1 quot mõis —2D dimittuůr Q

xI. p DeCCGNT
et in qualicũq; parte coꝛꝑis tetigit hominẽ ſiue in manibus 5
ſiue in facie homĩs bonũ eſt. Attamẽ in facie hoĩs cõiter reci aott
pit᷑. t hoc ꝓpter dgne ne⸗ eſt nobilioꝛ ꝑs corꝑis· tñ etiaʒ is
ꝓpter quinqʒ ſenſus quibꝰ ſepius peccauimꝰ qui magis vii dar
gent in capite · Ttem bonũ eſt habere aquã benedictã arca le⸗ Vyy
ctũ ⁊ aſpergere ſe de ſero cũ ea· Et maxime circa infirmos· qꝛ a
ſepius aſpergẽdi ſunt ad defugienda fantaſmata demonũ. gun
ſal.Qõtribulaſti capita draconis in aquis. Vnde in cõſecra „.
tiõe aque legunt᷑ valde nobilia ba diſcedãt omẽs fan. inlo. o
in quo aſpeꝛ·fu:aqua. xẽplũ huiꝰ legit᷑ ꝙ in monaſtenio qu.— lu
dam laicus de nouo cõuerſus cuʒ eſſet in articulo moꝛtis vi Wet
dit totam domũ repleri defoꝛmibus ꝑſonis roſtratis. Qui cũ dd
ſignificaret cuſtodi ſuoille intelligẽs ꝙ immũdi ſpũs eſſent
fecit poꝛrigi vas aque ⁊ ex ea aſgſit totũ locũ· et cũᷣ boc facẽt bost
taliter clamare cepit· Hya eya fac qð facis qꝛ dyaboli fugiũt

ſũma celeritate cõtendũt exire:alter in alteruz impingẽtes.

Ille foꝛtius cepit aſpergere· et ſic liberatꝰ eſt eger a demonũ
infeſtatõe · Querit᷑ vtrũ aqᷓ benedicta ſit ſacramtũæReſ põdeo
Fßm Tho. Nõ. Sed eſt ſacramẽtale · quaſi quedã diſpoſitio ad
ſacramentũ. Vñ dat᷑ cõtra demouũ nequicias: et venialia: et
om̃e qð effectũ ſacramẽtoꝛũ impedire poſſet · Quid cuʒ aqua
benedicta apponit᷑ aque nõ benedicte? Rñdeo bᷣm Tho · ĩ ijii ·
di · xi · TLotũ eſt benedictũ ·virtꝰ em̃ que acquiſita eſt aque ex
benedictõe puenit ad aquã additã· Simile ð oleo nõ cõſecra
to ⁊c· ¶ Quarto ꝑ cõtritionẽ coꝛdis. Ergo bonũ eſt ĩmediate
õteri. qñ adutis te aliqð veniale cõmiſiſſe · Vñ Caſſi · ſup illð
Plal · Ad dñm cũ tribularer dicit · Dñs neſcit ifferre quẽ cõ
pũcto coꝛde ſenſerit ſibi ſupplicare. ¶ Quĩto ꝑ oꝛationẽ pci
pue dñicã.ð pe · di.iii · Quotidianis.Vñ Rug · De quotidianis
leuibꝰ pctĩs ſine qbꝰ hec vita nõ duci quotidiana oꝛõ fideliũ
fatiſfacit· ¶ Sexto ꝑ ep̃alẽ benedictõeʒ ⁊ ᷣm quoſdã etiã ꝑ ſa
cerdotalẽ. igo manẽd ẽ ĩ eccla vſqʒ ad finẽ miſſe.a bñdictõʒ
u⸗ ſacerdos dat ĩ fine miſſe deuote ſuſcipere dʒ vnuſ. ſq3ʒ
chꝛiſtianus :· ¶ Septimo ꝑ elemoſinarũ argitionẽ· Vnde Da
nielis. iii · Peccata tua elemoſinis redime · Vnde canitur in

N

Mmug
ctn

uinge

nne
zdenoit
nnccn
ilnin⸗
ivci

nonst

ſſüncſen
täeſct
MAig
npitze
71

wengut
ude
,wii
nen
ceen
Kimtte
Nn
ſimtgis
ermiie

ſethung

4 Gw

7

“

1

—

„

ſeab
dzvinn
ee
ecntr

—.
— =—

9

—
S

.
7 .

qdrageſima. Abſcõde elemoſinã in ſinũ pauperũ · Quia ſiẽ aq̃ᷓ
extinguit ignẽ · ita elemoſina extinguit peccatũ; Vnde Cccl.
ii. Sicut ĩ ſereno glacies:ſoluent᷑ peccata tua · It addũt qui

dam peꝛ iniuriarũ dimenſionẽ: que eſt elemoſina ſ piritualis ·

Vrnnde habet᷑ Luce vi · Dimittite et dimittemĩ· ¶ Octauo per
dignã euchariſtie cõmunionẽ de cõ.di· i · Cuʒ ome crimẽ. t

qu idã addũt etiã per extremã vnctionẽ. extra 8 ſacra vnctõe

c. Vnico · De his ſunt verſus: Confiteoꝛ tũdo cõſpergoꝛ con⸗

teroꝛ oꝛo · Signoꝛ edo · dono peꝛ hec venialia pono· t nõ ſo

luz per iſta ſpecialiter nůata: ſed etiã per qdlibet bonũ opꝰ

delent᷑ venialia · Et ſicut dicit beatus Tho de aquino doctoꝛ

ſanctus · Dlura vel paucioꝛa venialia per p̃ dicta remit tunt ·

ſedm ꝙ peꝛ hoc maioꝛ vel minoꝛ feru oꝛ concitat᷑: qui de pluri

bus vel paucioꝛibꝰ ſaltẽ implicite cõtritionẽ eõtineat · Vnde

nõ opoꝛtt vt a ſemꝑ omĩa nemialia dimittant.

H De primo viis ſcʒ ſuperbia
QVperbia deteſtãda eſt et fugiẽd olibet homi
hoc ꝓpter tria · Drimo q; deo multũ diſplicet. et rõ
huius eſt quia ſuꝑbia primã cõtumeliã deo intulit in primo
angelo que ei illata fuit · Vnde Thobie:iii · Supbiam nũquã

ma quolibet homine 1 N

—

in tuo ſenſu aut in tuo verbo dñ ari ꝑmittas · ab ipᷣa em̃ ĩtiũ
ſumpſit omĩs ꝑditio · Eteʒ qꝛ ſuꝑbia deũ impugnat in om̃i lo

co om̃i tꝑe a in om̃i ꝑſona. Eoꝛnicatio aũt nunquã aut raro
in ſacro lo co cõmittit᷑: ſed ſuperbia potius cõmittit᷑ in ſacro

Iqʒ in alio · tũc em̃ magis ſuperbe indute incedũt mulieres qñ
a eccleſiã vadũt · Multa etiã ſũt pctã a qbus in precipuis fe
ſuuitatibꝰ hoĩes abſtinẽt: ſed ſuꝑbia tũc maxĩe exeꝛcet᷑ · Mte
etiã ſũt ꝑſone q̃ foꝛnicari dedignarent᷑: qᷓ tñ pctĩ ſuꝑbie reci
piut · Supbia eĩ latitat ſub cinẽ ⁊ cilicdio · iuxta vbũ bti Cneg ·
Quũ em̃ ſeruus chꝛiſti omĩa vicia ſuperauit: adhuc hẽt pugnã

cõtra ſuperbiã · Itẽ ſuperbꝰ peccat directe cõtra deum: Ergo
q́ʒtũ ad hoc ſuꝑbia magis diſplicet do q́; cõtumelia q̃m ĩifert
ei cupiditas vł aliud viciũ· Nlia em̃ vicia deũ fugiũt cõũᷣtẽdo
ſe ad aliam creaturã · vt cupiditas ad aurum et argentum lu
rxuria p̃cipue ad delectatões que ſunt ĩ tali actu·⁊ ſic de aliis ·

viciis · Sʒ ſupbia vult ſibi vſurpare que ſũt dei ſeʒ honoꝛem
glo riã quaʒ ſibi ſoli ſeruat · Vnde gloriã meam ait dñs alteri SS
nõ dabo · It ſuꝑbus· Igo mihi eam etſi nõ dederis vſurpabo
QCõtra qð dicit apls Meb· v. Nemo aſſumat ſibi honorẽ. Ideʒ
Soli deo honoꝛ et gloria· Hal. Nõ nobis dne nõ nobis: ſed
nomiĩ tuo da gloriaʒ· Sicut humilitas ðꝛ deũ ſpãliter hono⸗ Sð
rare. Vñ dicit᷑ eccia.iii: Magna potẽtia dei ſolius:⁊ ab humi: U
libus honoꝛat᷑ · Sic ſuꝑbia ſpãli mõ deũ inhonoꝛat ⁊ ſe ei op ðUD
ponit. Vnde fob · xv· dicit᷑ · ucurrit aduerſus eũ erecto colo
Vnde Cꝛego· Qũ oĩa vicia fugiãt a deo ſola ſuꝑbia ſe deo op g
ponit v?᷑tẽ cetera vicia auferũt deo pauꝑes ⁊ ignobiles. Sed ðZUW.
pbia aufert ei nobiles dinites 1 potẽtes · Et wdeo ſuꝑbi ſu v
mũt occaſionẽ deũ impugnandi. Vnde occaſionẽ debuerunt
ſumere ei ſeruiẽdi · Cdeo em̃ ſuꝑbi cõtẽnũt deũ · qꝛ deus de bo lu
ms ſuis plus contulit illis q; quibuſdã aliis· t qꝛ deus fecit d
eos glorioſioꝛes:ipſi volunt cũ inglorioſũ facere · hoc patʒ ex ð
eo quia ſuꝑbi nõ ſolũ ecualer volut eẽ deo ſed etiaz ſupioꝛes d
Vnde Bern · loquẽs de illo·ii · Theſſal.ii · vbi dicit · et fit mẽtõ uſß
de antixp̃o · Qui extollit᷑ ⁊ aduerſat᷑ ſuꝑ omne qð dicit deus .)
aut quod colit᷑ · dicit ſic Bern· Dico em̃ vobis ꝙ nõ iſte tm:iſſzʒ eaf
et oĩs ſuꝑbꝰ extollit᷑ ſupꝛa deũ.vlt eĩ deꝰ fieri volũtatẽ ſuã ⁊ eyerſ
ſuꝑbꝰ ſuaʒ· iam videt᷑ eq̃litas · Sʒ vide malã ꝓpoꝛtionẽ · deꝰ eĩ ioone
in his que ratio appꝛobat ſuaʒ vult fieri volũtatẽ · Suꝑbus bi
vero ſine ratõe et cõtra ratõem · Ergo deꝰ ſuꝑpbũ hoĩem vili eni
pẽdit deteſtat᷑ odit et aboĩnat᷑ · Rd pᷣmũ ꝑtinet illud Cꝛego· aor
Quãto coꝛã hoĩbꝰ fueris glorioſioꝛ: tanto coꝛa m deo ⁊ ange 2
lis eius eris vilioꝛ· Qaũt deus ſuꝑbũ deteſtat᷑ habet᷑ mos ei
vi: vbi legit᷑· Curauit dominꝰ deus in aĩaʒ ſuam.dicit dominꝰ e
de exercituũ · deteſtoꝛ ego ſuꝑbiam iacob.Et ꝓuᷣbi · viü · Ar⸗ d
rogãtiã ſuꝑbiam 1 uiam pꝛauam et os bilingue deteſtoꝛ · De a
odio vero qð habet dominus ad ſuꝑbiã et ad ſuꝑbũ habet᷑ ec Kn
dlia.x. Odibilis coꝛã deo ⁊ hoĩbꝰ ſuꝑbia. Quia deo et homini
eſt iniurioſa· Deo q; vſurpat ſibi quod eius eſt ſeʒ vominani ijj
Homi vero quia uult eũ biſ ubiiceꝛe quẽ natura ei equauit 0

Ftẽ quia ſuperbus omnibꝰ inuidet · Vnde mmug. Suꝑbia oib⸗ dui⸗

irdii
nenſine

dnn

ſeit

erſteni
8 dict i
gnd ſe i
anmi
ti. Shis
i Wen N
o eg⸗
zmdeo! M.
bilne
dotn

de ete 4
wbäbeet

deo ele
ſqdonn

6
na e,
un

S.
—

2
. 2
. .

tur pibus qꝛ ei equant᷑· Ergo merito odibilis eſt eoꝛaz deo et

hoĩbus ſuꝑbia. Signũ huiꝰ ſcʒ ꝙ deꝰ vilipẽdit ſupꝑbos ꝛ dete
ſtat᷑: eſt hoc ꝙ deꝰ ſuꝑbos deponit:⁊ paupꝑes ⁊ mites loco eo

rũ exaltat.· Vnde beata virgo maria dicit· Depoſuit potẽteſ ð

ſede et exaltauit· ꝛc· Vñ ecclĩa·x· Sedes ducuz ſuperboꝛũ euer

tit: et ſedere fecit mites ꝓ eis · Hoc patet pmo ĩ lucifero ð cu
ius deiectõe ſicut dicit᷑· Quomodo cecidiſti lucfer· q́ mane ori

6„

ebaris · vt hẽt᷑ eſaie.xiiui⸗Et Lu c.x· Videbã ſathanan quaſi ful

gur de celo cadentẽ. Rdeo aũt deiectꝰ eſt lucifer ꝓpter ſuam

ſuꝑbiam. vt cum eſſet angelꝰ factꝰ ſit di abolus · Et cum eſſet
nobiliſſima pulcherrima creatura. iam eſt vilioꝛ et defoꝛnn
oꝛ eunctis demonibꝰ. Secũdũ exemplũ eſt in homine qui uo
luit eſſe ſciens vt deus:et inſcius factus eſt vt pecus· Vnde

BernhardusDuto iumenta dicerent ſi loqui fas eſſet. Ecce
adam fẽs eſt quaſi vnꝰ ex nobiſ· Et Pſal.Momo cũ in honoꝛe

eſſet nõ ĩtellexit. comparatus eſt iumentis inſipiẽtibꝰ. Teꝛciũ

in ſaule qui cũ humilis eẽt ĩ regem ſublimatꝰ eſt. Vñ · i. Regũ

xv· Nõne cum puus eſſes in oculis tuis: caput in tribubꝰ iſra

hel factus esæ Superbus autẽ factus a regno eiectus eſt. Vi.
de ſubdit᷑ ibide m Proieciſti ſermones domi i: proiecit te de
us ne ſis rex in iſrahel · et ſic de aliis · (Secüd⸗ G
ſuꝑbia.q; diabolo valde placet· Rõ eſt q; ſ upbia ẽ origo omom
criminũ· Vnde yſidoꝛus de ſummo bomo· Pricipaliũ ſeptẽ
viciorũ regene et mater eſt ſuꝑbia· vnde maximum peccatuʒ

vocatur · Vnde pſal. Emundaboꝛ a delicto maximo · id elt · ſun

bia · dicit glo · Sciendum qꝙ hoc vicium ſuperbie habet ſe ſicut
rex et regina viciorum · Et ergo coꝛonaʒ debet habere ſed ma

ledictam. Vnde eſaie ·xxviii· Ve coꝛone ſuperbie· Et ad modũ
regis qñ hoc uiciũ uenit ad aliquẽ non venit ſolum ſed addu
cit magnam ſocietatem uicioꝛum. Vñ ecclia.x. Tnitium om̃is

pẽi ſuꝑbia qͥ tenũit eã adĩplebit᷑ maledẽis · i. uiciiſ · vt diẽ glo ·

terlinearis · Quia ĩ oĩ pẽo ĩuent ſ uꝑbia. Tſido. ð ſum. bono.
Oiĩs peccans ſuperbus eſt · qꝛ faciendo vetita contẽptu hẽt
diuia pcepta·.qꝛ ſiẽ ſine caritate alie vᷣtutes nihil ſũt: ita ſine

ſuper bia alia vicia nibil ſunt; IOlſtꝛahe ſupbiam: et habehis m
gratiã · Quia ſuperbis deus reſiſtit: humilibus aut dat gratiã
Quia cõuexũ nõ eſt receptm liquoꝛiſ alicuius ſed cõcauũ ttẽ
ſuꝑbia ſignũ eſt quo dyabolus ſuos diſtinguit ab aluſ. Vnde
legit᷑ in tob· xl· ð ipſo· ipᷣe ẽ rex ſuꝑer omẽs filios ſupbie·
6Gt Grego. Guidentiſſimũ ſignũ reproboꝛũ ſuꝑbia eſt· electo
.— rum humilitas. Quʒ ergo quẽ quiſqʒ habeat dñm cognoſcat 4
ſub quo rege militet. vnde in magno timoꝛe et doloꝛe dehe A
ret eſſe qui ſe cognoſcit eſſe ſuppbum. quia eſt filius dyaboli ·
Vnde Ruguſiinus in epla quadã · Quẽ ſupbum videris: filiuʒ
dpaboli elſe nõ dubites · ktem ſuꝑbia eſt velut quedã imago
dyaboli. Vnde homo ſuꝑbus expreſſe ſimilis eſt dyabolo· tu
xta illud Grego· ARpoſtate angelo ſimilis effici᷑: dum homo
boĩbus ſimilis eſſe dedignat᷑. Exquo ſuperbus nõ poteſt eſſe
ſimilis deo nechſe anctis: et refutat eſſe ſimilis aliis homĩbus
tũc opoꝛtet ꝙ habeat etiã aliquẽ ſibi ſimilẽ· a talis eſt dpabo Nn
lus. ¶ Tercio deteſtãda eſt ſuperbia q; valde nocet homini “S
Quia priuat hominẽ omnibus virtutibus et gratiis Ex quo üs
patʒ ꝙ argumentũ ſuperbie eſt ſubtractio gratie. Vnde Cre
gonus. Sicut humilitas omĩa vicia euacuat: omẽſqʒ virtutes Era
colligit et roboꝛat: ſic ſuperbia omẽs vᷣtutes deſtruit et ener Aug
uat · V. Si tibi copia laus ſapientia foꝛmaq; decoꝛ: Tnquinat lun
omnia ſupbia ſola ſi comitet᷑ ctem bona opera homis falſifi (et
cat Vnde Rug · Supbia etiã bonis operibꝰ inſidiat᷑ vt pereãt uun
Oriſoſt.ſuper tobãnem· Suꝑbia in nobis exiſtẽte omĩs vita clunn
noſtra immüda fit · Gtiã ſi ſobrietatẽ ſi virginitatẽ ſi ieiuniũ Nben
et oꝛatiões et elemoſinam et quecũq; alia ꝑfecerimus: ttem tiape
ſupbia hominẽ excecat decpit et ĩfatua t. Vnde ꝓuer · xi: Vbi Kenc
humilitas ibi ſapiẽtia. et eeõtrario· vbi ſuperbia ibi ſtulticia · ftüͤct
Vnde Rernar· Omis ſuperbia ſtulticia·hoc patʒ · Quia omĩs keafm
ſuperbus ſibiipſi placet. vnde cõſequẽs eſt ꝙ ip̃e ſtultus ſit
Nec eſt paꝛua ſtulticia iſta ꝙ ſibi placet:cum ipᷣe deo angelis
et homibus diſpliceat· Rugꝰ. Qui ſibipſi placet ſtulto plac
ktem patet ſtultida ſuperbi in hoc ꝙ ipᷣe exaltationẽ appetit
que fit ad eius maioꝛẽ precipitationẽ. Vnde Vſido. Qui enin uliti

r
ng
Dchenit
ülle
flwſge
ngta
wor N
H
ndmſin
miing
tobi
ono
ſck

Hürdorig

Asckyr
ſoekt uni
ne inh
nigm
uraen
n iuin
enhen
zni ſumn

Nn

uhſten
Cinan
ſeſun
ze Nong
tolif

PoCMM£.

=

—

—

D

=

—

extollit᷑ humiliat᷑ · et qui exaltat᷑ deiicit · qui eleuat᷑ pſterniẽ·
inflat᷑ allidit᷑· De excelſo grauioꝛ caſus eſt·. de alto maioꝛ rui
na · Vnde ceſſante vita pꝛeſenti ſuꝑbus deſcẽdet in infernũ.⁊
humilis aduolabit in celũ. Vnde Luc · xvii · Omĩs qui ſe exal
tat humiliabit᷑. Sic fit ð ſuꝑ bo ſicut de vaſe qd cõfringi debz
qð eleuat᷑ vt ꝑfectius fran gat᷑ Vnde puer · xvi · Ante ruinã ex
altabit᷑ coꝛ· Etiã quãdoqʒ nõ expectat dũñs vt ſolũ in futuruʒ
humiliet᷑: ſed eos etiã quãdoq; in preſenti humiliat dũ ſe ſp
extollẽ nitunt᷑· Vñ pſal. Deieciſti eos dum alleuarent᷑· Et bhoe
patʒ in Rntiocho rege. vt habet᷑i· Machabeoꝛũ.ix. qui ſe ex
tollebat: adeo fuit deiectꝰ etiã in pᷣſenti:vt in vermibꝰ qui ĩ

ſuo coꝛꝑe ꝓprio ſcaturierũt: a in fetoꝛe ſuo miſerabiliter de

V

functus eſt· Simile legit᷑ in libro qui dicit᷑ ſcala celi · & quidã
diues multos exceſſit in ſi upbia et in oꝛnatu ſui coꝛꝑis cõtra

deum : qui etiã ꝓpter ſuaʒ ſublimitatẽ et ſi uperbiã loqui pau

peribus homĩbus et ſimplicibus dedign abat᷑· Qui in breui di
uino iudicio ad tãtam cecidit miſeriã: ꝙ infirmatus ſe viſitan
tibus reſpõſuʒ daret:ſe eſſe cattũ.et etiã ſub lecto et bãchis
abſcõdebat ſe ſicut cattus · Et quãdocũq; ã monitiões ſibi fe
cerũt de ſacramẽto:de cõfeſſione:de cõtritione. vel etiam de
quacũqʒ alia re interrogarẽt euʒ: nihil reſpõdit niſi ſolũ ver
bum · Igo ſum cattus · Et ſic in tali ſtatu defũctus eſt ſine via
tico et ſine om̃i penitẽtia. Vnde in iſto verificatũ eſt illud di

ctum pſal.Ho mo cũ in honoꝛe eſſet nõ intel lexit: comꝑpatus
eſt iumẽtis inſipiẽtibus:et ſimilis factus eſt illis. Ergoſ- equi
debemus beatu MHieronimũ qui dicit in quadam epla · Nihil
ita a puericia vitare conatus ſum quẽadmodũ tumentẽ aĩm
et erectã ceruicẽ: dei contra ſe odiũ ꝓuocãtem.noui em̃ magi
ſtrũ et dominũ meũ ĩ carnis humilitate vixiſſe ⁊ dixiſſe. Dilci

te a me quia mitis ſum et humilis coꝛde·
De ſpeciebus ſuꝑbie et primo de interioꝛi.

Vpbia diuidit᷑ ĩ ſuꝑbiã ĩterioꝛẽ ⁊ exterioꝛẽ Interioꝛ aũt B
babet quattuoꝛ ſpecies· Drima ſpecies eſt quãdo aliqͥs
credit ſe habere bona ſua a ſe ſq; ſanitatem coꝛpis honoꝛes
diuitias aurũ argentum domũ ⁊ cetera ſpũalia ſeʒ gratiã et

-ð

W. pe SVDERBHJ.
virtutes et ſapiẽtiam ·et ſic de ali is. la eſt valde mala ſpẽs
ꝙ homo vult eſſe quaſi deus ſuus · qꝛ dicit aplus · Quid habes mne
qð nõ accepiſtiæt xp̃s· vt habet᷑ toh̊.xv.Sine me nihil pot e⸗ eit
ſtis facere· Et cũ nec habetis nec ſcitis nec poteſtis · quia hhm ꝗA
Kplm nõ ſumꝰ ſi ufficiẽtes aliquid cogitare ex nobis · Gece q; c
mẽdax eſt illa ſpẽs · Sed ſi dicereſ· Ego laboꝛaui ꝓ illa re /Tuc no
ego quero a te a o habes illam foꝛtitudinẽ et ſapientiã me en
diãte qua laboꝛaſtignõne ab ip̃o deo? Sed diceres. quis ita fa ie
tuus ẽ ꝙ cre deret illa a ſe habere ⁊ nõ a deo? Dico ꝙ iſti licet l.
hoc nõ dicãt tamẽ oſtẽdũt hoc ꝑ oꝑa:quaſi nõ haberẽt illa a in
deo. Simili modo loquẽdo dicit᷑ ð aliquo ꝙ nõ cꝛedit eẽ xpᷣm ti
filiũ dei · cũ nec terret᷑ eiꝰ cõminatiõibꝰ.nec attrahbit᷑ pmiſſio: aua
nibus· nec pceptis obtemꝑat · nec cõſiliis acquieſcit · (Quat n
tuoꝛ modis dicit᷑ ſuꝑbus facere quaſi bona ſua crederet habe diutP
re a ſeet non a deo. DPrimo quantũ ad hoc ꝙ gloꝛiat᷑ de bonis eEeekhe
ſuis et iactat ſe de illis Vnde apls · i · Choꝛin · iiu · Quid habes fun
qð nõ accepiſtiæquid glo· qð nõ accepiſti · ergon oli gloꝛiari: mnm
nec te iactare de bonis tibi a deo collatis quia habet poteſta⸗ c(cs:
tem priuãdi te iüllis bonis qñcunqʒ vult · Et qui hec veraciter du.
p̃cogitaret: nequaquã de bonis ſibi collatis ſe iactaret · Scðo Ohe
ga de bonis ſuis deo gratias nõ agit · Vñ homo ingratꝰ dicit va
qſ nõ agnoſcere beneficiũ acceptũ · qꝛ ſi veraciter cognoſcẽét 22
ſe a deo accepiſſe: tũc rõ dictarʒ ſibi ꝙ datoꝛi ſuo gratias age uup
ret · Et illud viciũ eſt homĩ multũ nociuũ · qꝛ obſtruit ei fõteʒ ehn
diuine miſerico ꝛie · Vnde Berñ. Ingratitudo eſt vẽtus vrẽs iitel
ſiccãs ſibi fõtem pietatis: rorẽ miſericoꝛdie: et fluẽta gratie. hn
Vñ Greg. Nõ eſt dignus dãdi:qui nõ agit gẽas ð datis.Ter umel
cio quia ſibipſi viuit ⁊ nõ deo· Vnde cũ ſuꝑbꝰ deo ſe ſubiicẽ (6ode
et ei ſeruire renuit: ipſe bona ab eo accepta nõ recognoſcit · duen
niſi recognitiõe veꝛboꝛũ que ridiculoſa eſt ⁊ cõtumelioſa. Ri f
diculũ em̃ eſt ꝙ dñs deus ſolũ inueniat in homĩe calliffola S
verboꝛũ. Qõtumelioſũ et irriſoꝛiũ etiã eſt domĩo ꝙ; eũ aliquiNl! dorn
dominũ ſuũ fateat᷑ · qui tamẽ ei ſeruire dedignat᷑ RKugꝰ. ðd vi· ſaut
ta xp̃iana. Ille xp̃i nõ famulus ſed ſubſannatoꝛ et irriſoꝛ eſttè tan
qui eius ſe ſeruum dicit: et ſibi ſeruire diſſimilat · Modo kes

deſm
iplnl

1
tlipene

resden

Norli
Rutre
babaal

1

. 4
cctüi

nbimnn

— .

un (e

.
Naceabe
. 141
ſour Ne

1 Giddn
nolgen
Mhepot
ber vern
anti
vingren
irogui
oglintz⸗
dwrurahe

—
=

dibinan

ſeruus nõ eſſem. Quarto qui de bonis ſuis nõ tribuit deoc
ip̃e ea requirit in pauꝑibus· Ruguſ· de verbis dui ſermone
xlii · De meo vtiqʒ quero ait xp̃s da mihi et reddã tibi · habui

DG6 SVDERBR. F

ſi quis veraciter recognoſceret ſe habere coꝛpꝰ cum omĩbus
mẽbris et vitã ſuaʒ totã a deo: vtiqʒ ratio humana ſibi dicta

7

ret ꝙ ei cum toto coꝛꝑe et cum om̃i vita ſua ſeruire deberet.

quia ſᷣm ꝓphetã ĩpſe fecit nos:et nõ ipſi nos. Ergo quilibet
chꝛiſtianus ſtudere debet vt cũ om̃i vita ſua dño placeat · Et

nõ huic mũdo Vnde Rpoſto. Si adhuc homĩbus Riarer xp̃i
buit deo cũ

ſti me largitoꝛẽ: fac me debitoꝛẽ · pauca mihi das plura vtiqʒ

tibi reddã terrena mihi das: celeſtia vtiq; reddã Tẽꝑalia das

eteꝛna reſutuã · Suꝑbia autẽ iſta eſt valde nociua homĩ cũ bo

na a deo recepit et nõ ſe recepiſſe a deo recognoſcit· Niter eĩ

diuites ſe ad pauꝑes haberẽt: ſi omĩa veraciter cognoſceꝛent

ſe habere a deo que poſſidẽt · et inſuꝑ ſi ad remunerationem
futuraʒ anhelarẽet · Vnde Petrus Rauẽnẽſ.O homo ſi hic peꝛ
manſurus es: que tua ſunt hic reponas Si autẽ illuc iturus
es: cur ea hic relinquis? Manus pauꝑis eſt chꝛiſti gaʒophila
cium. Quia qdquid accipit pauꝑ: chꝛiſtus habet acceptũ · Tdeʒ
O homo quidqᷣd per pauperẽ tranſmittis in celũ deus vnuz
accipit ad cẽtum · Exẽpluʒ de hoc ꝙ elem oſina cẽtuplũ reddit᷑
a deo Quo daʒ temꝑe ep̃o quodã pᷣdicãte ꝙ erogãtes elemoſi
nas pauꝑibus cẽtuplũ recipiẽt · diueſ quidã hoc audiẽs:om̃ia
que habebat in manus ep̃i poſuit: et ep̃ᷣs ea pauꝑibus eroga

uit · Hlo moꝛtuo filii ſui ep̃m in cauſa illa traxerũt ad iudiciũ

bona paterna repetẽtes· Qui cum reddere nõ poſſet: inſpira
tum elt illi ſancto epiſcopoxvt irẽt ſimul ad patrẽ · quo extra
cto de tumulo inuenerũt in manu eius cartã in qua erat ſcri
ptum · ꝙ nõ ſolum illa que in manu epiſcopi poſuerat: rece
perat ſed amplius centuplũ · qð vidẽtes filii epᷣm dimiſerũt
(Secũda ſpecies interioꝛis ſuꝑbie qñ a liquis credit ſe ſua
dona babere a deo ſed ꝓ meritis ſuis · Et hec mala et mendax
ſupbia eſt · quia ſi haberemꝰ ex meritis: tũc nõ ex gratia. ⁊ ſię
talis ſuꝑbia euacuat gratiã dei ex qua dant᷑ dona homibus·
Itẽ talis liberaliſſimũ largitoꝛẽ reputat vẽdit oꝛẽ: dũ ea que

dominus ei dat credit ſe habere pro meritis· in quo deo ma
gnã irreuerẽtiaʒ exhibet·. tẽ magna eſt fatuitas illoꝛũ qᷓ cre

düt habere dona ꝓ meritis · cũ homo nõ ſufficiat fatiſfacere

deo de eo qð ei alias tenet᷑ rõe creatiõis · rõe paſſionis et re
demptiõis · Vnde Luce· xvii· Cũ feceritis omĩa que precepta
ſunt vobis:dicite ſerui inutiles ſumus· qð debuimꝰ faceꝛe fe
cimus. In quibus verbis innuĩ᷑ nobis ꝙ bene operando qð

debemus ſoluimus: et qð deo inutiles ſumus · vel ad minus
nos reputare debemus· Deus bonoꝛũ noſtroꝛũ non indiget.
. ,„ „W „ —— — —
Vnde pſal.Bonoꝛũ meoꝛũ nõ ĩdiges· Ergo cũ omĩa fecerimꝰ

ßm om̃e poſſe noſtrũ ſq; carnẽ et ſangumẽ noſtrum et vires
coꝛꝑis et anime in ſeruitio ſuo cõſumẽdo et inſuꝑ eum ey to
tis viribus diligẽdo. adhuc inutiles ſerui ſumus · Quia totũ
tenemur · et qdð debuimus facere ſolũ fecimus. Ergo quid ha

bet nobis dare vel etiã regratiari ꝓ ſeruitio noſtro: cũ ei an

te omne poſſe noſtrü tenemur· Modo nũquã fecimus poſſe

ris noſtrtez i meruimus adhuc ꝙ nos fedit et creauit

ũo tũc ꝑſoluemus ei ꝙ nos redemit cũ amara ſua paſſione

Ergo quilibet noſtrũ dicere poſſet illud Eia Quid retribuaʒ
domio ꝓ omibus que retribuit mihi. Inſ n
ſtris vident᷑ merita m oculis dei ſepius ſunt demerita. Vnde

W

Gſa · hii; Quaſi pannus mẽeſ

iuſiicia eſt: et in cõſpectu iudicis ſoꝛdet qð fulget ĩ eſtiatõne
operãtis · Nullus ergo cõfidat ð meritis ſuis. qꝛ om̃e meritũ

noſtrũ cõſillit in paſſiõe chꝛiſti et merito chiſti et in miſeri·

cxoꝛdia ipſiꝰ.· Vnde Bernar· Meũ eſt menitũ miſericoꝛdia dñi
Tdẽ. Sola miſericoꝛdia eſt que hoĩes pᷣuenit et pducit· Es ſub

dit. Sibi multã de hac miſericoꝛdia eõtraxerat Dauid eũ dice

ret ⸗Miſeric e
quet᷑ me: qꝛ miſe ricoꝛdia tua magna eſt ſuꝑ me · Et miſericor
dia tua ante oculos meos eſt. Et qui coꝛripit me in miſerico:
dia ꝛ miſeratidibus deus meꝰ aĩa mea:Hec ule · ¶ Tercia ſpẽs
cquãdo aliqs credit ſe habere bonũ qð nõ habet vl aſenbit

oꝛdia eius pᷣueniet me: et miſericoꝛdia tua ſubſe

* .

—

uꝑ que in oculis no

=ðð R 12 . .

ſtruate omẽs iuſticie noſtꝛe · Gre
goꝛius . Sepe iuſticia noſtra ad examẽ iuſticie dei deducta in

nis⸗

üil

ſbir
gult
foe
pita.
naſ.
lict
gui l⸗
reſe
“
geſet
ben
due n⸗
ſußp
bils6
magn,
quahe
ir N
tercen
certuse
dens v
udeti⸗
bonuo
dicatug
ſealisi
nbus:
ibne
feetiſt⸗

Nhod
ls dans⸗
eſetin
höͤint
tranio
in eoc

oden
lleuie
K ſoſten
Morit
leppeeen
dperandogg
Npmit
immidee
oninſeenn

3
4

—

=—

rumcene

ſupennen
1s⸗Qun
gocren
noſtociin

Kamns O

iintenie

kat er rent
lupan
Wofenbe
uenoclien
enaner Vd
ee

õ
Peicitin

ſte nnin

ſibi virtutes quas nõ hẽt et iactat ſe de illis que nõ hẽt· et nõ
vult habere mala que hẽt · In tali ſuꝑbo eſt magna ꝑueꝛſitas
Moc patʒ ex eo qꝛ ſm doctoꝛes nõ eſt mẽtiendũ ꝓ cõſeruãda
vita alterius. Quia nõ ſunt ſuſcipiẽda mala vt veniãt ĩde bo
na. ſed om̃e mẽdaciũ eſt pctm̃ igit᷑ · Sed multo peius eſt mẽti
ri cõtra honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ ꝓpriam· Vnde pſal. Perdes om̃s
qui loquunt᷑ mẽdaciũ · Alud em̃ viciũ vł ulla ſuꝑbia ſpecialiteꝛ

H eſaat inmpedimẽtũ gre:Primo qꝛ ip̃e nõ petit eaʒ cũ credit

e eam iã habere·Secũdo q; talibus deus nõ dat libẽter gr̃aʒ
q; ſcit ꝙ nõ ſunt grati · q; credũt ſe ante habere· et ſic q̃ſi dũs
ꝑderet gratiã ſuã ſi eis eam daret· Bern · Nũquid nõ ꝑdit᷑ qð

dat᷑ ingratoz ¶ Quarta ſpẽs eſt quãdo aliquis in eſtimatõe
ſua p̃dponit ſe aliis · et ſpernit alios· et vult ſolꝰ videri lauda⸗
bilis · It dolzʒ ꝙ etiã alii laudant᷑· et ſic pᷣponit ſe alis · Et hec
magna iniqtas et ꝑuerſitas eſt. Drimo ꝓpter incertitudineʒ

—

quã hẽt talis de bonitate ſua vel malicia aliena:Eccleſiaſtes:

ix · Neſcit hõ vtrũ amoꝛe dignus ſit vl odio · Et licet hõ pñtia

liter certus eſſet de bonitate vl malicia aliena: finaliter tñ in

certus eſt licet em̃ ꝓximus tuus in p̃ſenti ſit homicida vl iu⸗

deus vlſarracenꝰ vł adulter · et ſic de aliis· Eoꝛſitan in dei ꝓ

uidẽtia eſt de oꝛdine cherubin et ſeraphin. Licet et tu mõ ſis

bonus tñ in dei ꝓuidentia foꝛte es iam inferni patibulo adiu
dic atus · Et ꝓpter illam incertitudinẽ nõ deb emus nos pᷣ̃fer
re aliis in eſtimatõe noſtra. Vnde Berñ· Noli te comꝑare ma
ioꝛibus:noli efferri minoꝛibus. Nulli em̃ te p̃ponas ſed nec
cõꝑare pᷣſumas · Deberet em̃ ſe quilibet contẽptibilẽ reputa

reietiã ſi aliquid boni eſſet in eo · Ttẽ ꝑ hoc ꝙ quãto magis ſe
Aliquis appciat᷑:tãto minus coꝛã deo valet. Exẽplũ habemus

de hoc Saul de quo legimus · i · Reg · xv · Cũ eſſes ꝑuulus ĩ ocu
lis tuis caput in tribubus factus es· Et ecõtrario: Qũ magnꝰ
eſſet in oculis ſuis eiectus eſt de regno ſuo: Sic ſimili mõ dũ

hõ in ſe eſt magnus:deus in eo quodãmodo eſt ꝑuus· cũ cõ

trario modo opoꝛteat eſſe · opoꝛtet em̃ hominẽ minui vt de⸗

in eo creſcat· uxta exẽplum precurſoꝛis dñi:vt habet᷑ Cohã·
iii · Cllum opoꝛtet creſcere me auteʒ minui. Quia illum qui ſe

deſpiat ꝓpter deũ illum deus appciat · Pſal. Coꝛ contritũ et
humiliatũ ⁊c̃.· tẽ iniquus eſt qui ꝓximũ vult iudicare in quo
nõ habet iudiciũ · et hoc cõtra ꝓhibitionẽ dñi.Math̊.vii.Noli
te iudicare et nõ iudicabimĩ · Maxime cũ neſciat qua intẽtiõe
fecit · Et vtrũ ex ſurreptiõe vel ex deliberatione · vtrũ ex igno
rãtia vel ex certa ſciẽtia· vtrũ a caſu vel a ꝓpoſito · vtrũ ex ve⸗
hemẽtia temptatiõis· Si em̃ talis ſapiẽs eſſet: et peccata ſua
maioꝛa peccatis alioꝛũ eſtimaꝛet: cũ meliꝰ agnoſcat arcũſtan
tias peccata ſua aggrauãtes q; circũſtantias que aggrauant
peccata aliena vel alioꝛũ · Bern · Qui pꝑfecte ſeipſum examinã⸗
do intelligit: nullius peccatũ par exiſtimat qð nõ ſicut ſuum
eintelligit· omiĩ qui ſe pᷣfert aliis et quide ſe ſolo bonã habʒ
opinionẽ: qñqʒ ita acudit vt Rman qui ð ſe ſolo credebat ꝙ;
a rege eſſet honoꝛãdus · cũ tamẽ ecõtrario ex iuſſu regis erat
ſuſpẽdendus · Vnde Heſternii · Cogitãti in coꝛde ſuo Rant

nullũ alium rex niſi ſeipᷣm vellet honoꝛare ⁊c̃. Et ſubdit᷑ in

ine capituli. vii · Suſpẽſus eſt Aman in patibulo qð ꝑauerat
Mardocheo · Mardocheus vero quẽ Iman ſuſpẽdere voluit:
rex honoꝛare precepit · vt ibidẽ legit᷑ · Sic ille qui aliũ iudicat
quãdoq;ʒ eſt cõdemnãdus·Et qui abeo iudicat᷑ ad regnũ ſub
D limãdus et ſic patẽt iſte quattuoꝛ ſpẽs ſuꝑbie · ¶ Quomodo
aũt hee q̃ttuoꝛ ſpẽs ſuꝑbie ſint peccata moꝛtalia hoc ſᷣm Mer
manũ de ſchilditz tali modo patere poterit · Qui em̃ ſe eleuat
et excellẽtiam appetit de nõ bonis quaſi de bonis:eſtimãs ſe
bonũ eſſe qð nullatenus eſtliquet ꝙ peccat cõtra rectã rõeʒ
et cõtra veritatem· ⁊ per cõſequens facit id quod ſᷣm genus
ſuu eſt moꝛtale · Et ſimiliter eleuãs ſe de boms dei q̃ſi de ſuis
venit cõtra caritatẽ dei: nec deo vult ſubeſſe qð eſt de ſuo ge

nere moꝛtale ·Tdẽ patet de eo qui bona habita: nõ de gra me

ra dei ſed ſuis meritis accepta credit. Vñ ex genere ſuo iſtas
ſpecies omnes iſtius motus ſunt peccata moꝛtalia · licet pro
pter preuẽtionẽ rationis et carẽtiaʒ cõſenſus volũtatis poſ
ſint eſſe venia lia.᷑n omni tamẽ h omie iſtis motibuſ ex plena
deliberatione inherẽte nõ credo ꝙ alicui dubium ſit quĩ ſint
valde grauia peccata moꝛtalia:et multo maioꝛa in his qui iã

ol
ſere
ſiut
ſidu
u⸗
i
ſenmne
pnd
cioſa
hone
nua he
bißa
gare
efifu
noiſ
chpe⸗
E
genen
mnt
nogt
ſubit
tibue
prea
umet

cnti
hen
umi
nan
Obrne
tpmnt
Ctarüdn
emgu
umanmte
ſeut iun
dondr
ungzen
deſnnſn
lrſantt
gpnnn
erepolt

iuinde

e
uhrnt
iaiſeteun
alhmnit

rAtectiro

ꝗ-=
=£

otibuſaß

4

vnn ſtd

ninhißc⸗

. ——- ,—— —

eam in habitũ conuerterũt ꝙ ſic delectabiliteꝛ in his affectio
nibus verſari frequẽtius cõſueuerunt:ꝙ quaſi iam ex contẽ
ptu et irreuerẽtia dei in ſeipſis ſolum gloꝛiari didicerũt. Der
qð etiam patet faciliteꝛ queſtio· Quarta ſpẽs eſt peccatũ moꝛ
tale ex ſuo genere ex eo ꝙ aliquis in ſe et nõ in domio de bo
nis tam nõ habitis q́; habitis vult gloꝛiari ſingulariter inui
dens aliis de talibug bonis. M
— De ſuperbia exterioi.—
Vperbia exterioꝛ in multis exercet᷑ et hoc multipliciteꝛ
Nrimo in ſu

1 bo habitu . qui poteſt eſſe culpabilis ex
quattuoꝛ cauſis · ¶ Drima cauſa eſt pᷣcio ſitas· ſicut qñ hõ ex

cedit ſtatũ ſuũ ĩ p̃cioſitate veſtiũ (vt qñ ruſticꝰ vlł ciuis vult
hẽre tã p̃cioſas veſtes ꝙ quõdã ſuffeciſſʒ militi vni · Et miles

ſicut comes. comes ſicut rex et ſic de alis . Gt ſimiliter ð vxo

ribus intelligit᷑ hoc erit peccatũ. Vnde Ereg · in ome · Homo
quidã erat diues dicit · Sut nõnulli qui culpã ſubtiliũ p̃cioſa

rũqʒ veſtiũ nõ putant eſſe pctm̃ · qð ſi culpa nõ eſſz: nequaq̃ʒ

ſermo diuinus tã vigilãter exprimeret ꝙ diues qui toꝛqᷓbat᷑
apud inferos purpura et biſſo indutus fuiſſet· Talia em̃ pre
cioſa veſtimenta nõ querunt᷑ niſi ad inanẽ gloꝛiã ſcʒ vt quis
honoꝛabilioꝛ ceteris videat᷑· Vnde Greg · Q ꝓ ſola inani glo
ria veſtimentũ precioſiꝰ querit᷑: ipſa res teſtat᷑ ꝙ nemo vult
ibi p̃cioſis veſtibꝰ ĩdui vbi ab aliis nõ poſſit videri · Et notãð
