lieres in puerperio:et exufflant candelam accenſam in fa:
diem eius · quod eſt ſuperſtitioſum · Sed ſi thus ibi adole
at᷑ ſiue accẽdatur lumen conſecratum: vel aq̃ benedicta ibi

2 DePRE. PRHMO.
aſpgaturvel ſignum crucis ibi habeatur. talia licent et ſimi
lia · Sciendũ ꝙq om̃s homĩes libẽter debẽt honoꝛare et ſeruire
mulieribꝰ impregnatis:exẽplo virginis marie · que aſcendit ĩ
montana cum feſtinatõne · et intrauit in domum ʒzacharie et
O ſeꝛuiuit elizabeth cognate ſue tribus menſibuſ· ¶ Sedecinn
ſũt qui carminãt homines et pecoꝛa ſenes et iuuenes · et hoc
fit multipliciter · Primo caput cingunt et mẽſurant cum cin
gulo proprio. et tunc ponunt cingulũ ſub pedibus eius· et
ipſe dicit. Meliuſ te calco q; te poꝛto. tem oculos benedicũt
et ſic cum manu terrã tangũt · et ſic cum tali manu oculos ſi
bi contĩgunt. vFtem alii qui lauant oculos ex lotõne pedum ·
quod eſt oculis magis nociuũ. Ttem aliquos ponũt ad terrã
ĩ modum crucis·et ſic cum filo eos menſurant et tunc tale ſi
lum comburũt: et ſibi cineres dant ad potãdũ cuʒ aqua que R
tacendo allata eſt· Item quãdo aliquos ducũt per aquã flu·
dam ktem vertunt ſe contra oꝛtum ſolis . Item ducunt eos
quãdoqʒ ad arboꝛẽ·et faciunt eos quaſſare · Ttem quidaʒ car
minãt equos et cetera animal ia cum vermes habent.Et cum
demane pecoꝛa expellũt.vel cum alias perdita ſũt ea benedi⸗
cunt ne lupi ea rapiant. Vnde exemplũ legitur · & qᷣdã deuo
tus homo ꝑgens ad ſiluam vidit dyabolum in ſpẽ humana
cuſtodire poꝛcoſ.et fuit in autũno cũ poꝛci pellũtur ad ſuuã
ad comedẽdũ glãdes. t requiſiuit ille deuotꝰ heremita a dia
bolo qᷣd ibi faceret t ille reſpõdit · cuſtodio illos poꝛcoſ ne
a lupis ⁊ feris ledãt᷑. qꝛ carminatrices carminauerũt eos · vt
ergo illis carminibꝰ fides adhibeat᷑: et vt illi hoĩes in iſto er⸗

roꝛe ꝑſeuerẽt: ideo ego illos cũ diligẽtia cuſtodio.Itẽ quidaʒ
ſerpẽtes · ſicut ĩcãtatoꝛes ſerpentũ S quidã g ladios ne ledẽ
poſſint · tẽ quidã vulnera cũ homo vulneratꝰẽ. Itẽ quiã ſã
guĩem cũ hõ cruẽtat · Itẽ quidã cõtra amicos ⁊ inimicos. Itẽ
ꝗdã cõtra canes et lupos cũ vulneribꝰ hieſu xp̃i ſe carminãt·
ktẽ aliq dicũt ꝙ virgo maria ioheʒ euãgeliſtã carmmauit cuʒ
ſemel caput doluit qð ẽ falſũ. Et ex hoc volũt ĩferꝛe licituz
ſit carmĩare · et ſic conãt᷑ ſe ĩ peccatiſ ſuiſ cũ falſitate excuſaꝛe
et ſic de alis vanitatibꝰ. Sciẽdũ ꝙ om̃s iſti qui carminãt vel

„
2

DEDBG. PRERAO

7

ſe faciũt carminare · vel pueros ſuos poꝛtãt ad carmiatriceꝰ
gr auiteꝛ peccãt · maxĩe qñ de hoc antea amoniti ſũt nec tamẽ

deſiſtere volũt · Nota ꝙ talia nõ habẽt efficaciã ſ' ananvigiſ D
nare hoĩem ſine medicina eſt miraculũ: et cõuenit deo vel ſůa⸗
ctis qui ex diuina opatõe hoc hoĩ impetrãt ꝙ ſine medicinali

bus ſanat᷑ ¶ Tũc querit᷑ quare talia qñnq; pfen iuuare ? Re
ſpõdeo ꝙ ꝓpter tria Primo ꝓpter peccata

oĩm deꝰ hoc qñũ

broꝛũ et ſẽ u⸗!
quãdo hõ hbabʒ recurſũ ad dyaboluz.· i· ad illas carminatrices
tũc ceſſat a leſione mẽbri vel ſẽſul: et ſie cꝛedit hõ ꝙ iuuat:cũ

eß nullaͦ ekfectũ naturaliter habeãt talia carmina .M“ ſimile
legitẽ in legẽda ſẽi baꝛtholomei de diabolo ydolo aſchoꝛoth

aliquos ad tempus ſur

qui ex ꝑmiſſione diuĩa quãdoq; fecit

dos: aliquos cecos·a ſic de aluis · Et quãdo homiĩes ĩuocabãt

—.

eũ: et eũ colebãt ꝓ deo vt eis ſanitatẽ daret:tuc ceſſabat tor

quere eos · Et ſic credebãt ei qſi eos ſanaſſet · Secũdo pmittit

₰

deus boc fieri vt ꝓbet᷑ fides in hoĩbꝰ . vt quãdo vidẽt vel au

diutt hoc fieri pbent in qlli five ſint apud deũ · Nuguſtin dicit

ꝙ quiſq; fidelis nõ deberet eis credere etiã ſi aliquãdo eueni

uüt que pᷣdicũt: aut ſanare videãt᷑ aliquos lãguidos lledere ſa
nos · qꝛ hoc ex pmiſſione dei fit ꝙ ipſi qui hoc audiũt vl vidẽt

ꝓbẽt᷑: i apꝑeat ꝗli fide ⁊ deuotõe ſint apð dei
Ro.vui·firmo ⁊ ĩtegro coꝛde dicãaꝰ. Quis nos ſeꝑabit a carita

7

uu:ſicut viſu vel auditu 1 greſſu/ ſic de aliis · Et

deu.· Eigo cũ Nylo

te xp̃ᷣis an tribulatio: an anguſtia: an ꝑſecutio: an fames: an

nuditas: an gladiꝰ: an moꝛs⸗ 26. Boni xp̃iani nec toꝛmẽtis ſe⸗

pant᷑ a xpᷣo: Tepidi vo negligẽtes ĩterdũ ocioſis fabul ſeꝑã

tur · Et ſi vl leue dãnũ ꝑtulerit cõtinuo ſ. cãdalizãt᷑ cõtra deü
murmurãt: 1 ad dteſtãda auguria ĩ̃deũt · ſʒ ſidel hõ vana iſta

reſpuẽs btĩſicat᷑ iuxta ils plal. Btũſ vir c

1ñ reſpexit ad vaĩtates ⁊ ĩſanias flas. Et oppoſitũ ðꝛ ð vaĩs

obbuatõibꝰ ĩ alio ce al. ᷓ ſũt ĩ odio dei . Vñ pl. al. Odiſti oẽſ ob
buãtes vaĩtates ꝑuã fiduciã

6nom̃ dñi ſpel eiꝰ

upuacue · i ĩutiliteꝛ · Tercio ꝓpt
H — — ,„ LCie 11 „ —*
quã hõ hʒ ad deũ: 1firmã fidẽ quã hʒ ad illa carmia 1 carmia

trices · qꝛ ſi nõ adhiberẽt fidẽ a fiduciã ad tlia nihil iuuarent ·

Et ergo qꝛ in talibꝰ cõfidũt: et a deo recedũt cum fiducia ſua⸗:
ergo ſũt maledicti· Vñ hieremie · xvii. Maledictꝰ homo qͥ coſfſiſi·
dit in hoĩe et ponit carnẽ brachiũ ſuũ · Clo · i. m re fragili
OQ illa verba nullã efficaciã habẽt hoc ꝓbat᷑ · Primo qꝛ nõ habẽt
àA natura.qꝛ alias ſẽꝑ iuuarẽt cuius oppoſitũ ſepe contin git
Quia qᷣdquid ineſt a natura alicui rei iterim ꝙ eſt:ſẽꝑ ineſi ſit
cut caliditas igni:duricies lapidia ſic de aliis. Secũdo nõ ha
bẽt a dignitate · qꝛ tũc pater noſter digniꝰ eſt qð a xpᷣo dictũ
eſt et ĩſuitutũ ab eo q; illa verba que veꝛba antiqua vetula in
uenit cui dyabolus hoc inſpirauit· Ergo ſi a dignitate ineſſet
his verbis efficacia: tũc potiꝰ ineſſet pater noſter qð ẽ digni
us.Tercio mõ nõ habẽt ex ĩſtitutõe · qꝛ a deo illa ᷣba nõ ſunt
inſtituta ad illũ effectũ cõſequẽdũ · ſicut verba cõſecratõnis
habẽt vim tꝛãſubſtãtiandi panẽ in corpꝰ xp̃i · Qſine ſide effe
ctũ nõ habẽt talia verba· ⁊ ꝙ ſolũ ex firmitate fidei videntur
iuuare patet ꝑ exẽplũ.Quia fuit quedã ciuiſſa que doluit ocu
los· et iuit ad ſcolas et requiſiuit ſi aliquis ſcolariũ ſaret ſcri ẽꝗMV
bere ꝓ oculis ? ꝙ ſi eam iuuaꝛet tali ſcolari nouã tunicã eme
re vellet · Tuc vnꝰ expoſuit ſe ſcire talia ſeribere · et ſcripſit ei
cedulã et inuoluit eã panniculo quodã et dedit ei vt poꝛtaꝛet
eam circa ſe et nullo mõ apiret ſed firmaʒ ſpem adhibeꝛet tũc
eam ĩdubitanter iuuaret · et ſic ſanata fuit ĩ oculis. Tunc alia
ciuiſſa ſimiliteꝛ dolẽs oculoſ requiſiuit quõ ip̃a eſſet᷑ ſanata
SESEt illa indicauit ei quõ ꝑ lterã eſſz ſanata · Tuc illa inſtanter
petiuit vt ſibi etiaʒ cõcederet illã lrãz quã illa vix et cũ difſicł
tate magna ei cõceſſit · ſic tñ ꝙ nullo mõ aperirʒ: ſed ſibi eam
tali mõ reſtitueret ſicut ei cõcederet · que ſimiliter ſanata eſt.
et ei literaʒ reſtituit. Tercia mulier que ſimiliter doluit ocloſ
cui etiaʒ ſub ſimili allegatõe literaʒ conceſſit. et ſic etiaʒ ſana
ta fuit et illa literam ei reſlituit.· Sed ſco lariſ qui literam ſcri
pſit accepta noua tunicea a ciuitate receſſit · Tũc młlier illa cu⸗
ius litera erat oĩo volẽs vidẽ materiã lẽe apuit eã et nihil ibꝛ
repꝑit in ſcriptis niſi illam trufã. Dyabolꝰ tibi eruat oculos
et lutũ tibi ꝓnciat in foꝛamina· que ſtatim cõpuncta iuit ad

. plebanũ et ei oĩa narrauit · et ei literã oſtẽdit · dicẽs ei quomõ

om̃s tres mulieres ꝓpter fidẽ quaʒ habuiſſẽt ad lr̃am eſſent
ſanate · Tũc plebanꝰ vt vir pꝛudẽſ huiuſmõi inſidiaſ dyaboli
populo publice ĩtimauit vt ſibi ampliꝰ de talibus cauerent ·
Sʒ dicerz aliquis cũ tlia verba ſint bona quare tũc eſt pctm̃s
Reſpõdeo pᷣmo q; ibi ſũt verba falſa mixta cũ bonis vbiſ: qꝛ
raro vł nunq; eſt aliqd carmẽ quĩ ibi ſit aliquid falſitatis · Se
cũdo in caſu ꝙ illa verba ſint bona et vera tunc geſtus in bu
iuſmõi falſificãt: qꝛ terram tãgere:cõtra ſe olis oꝛtũ ſe verteꝛe
ꝑ aquã fluidã calcare· arborẽ quaſſareet ſicde aliis geſtibuſ
quibꝰ credũt ꝙ ſi tales geſtus dimitterẽt tunc talia verba ni
hil iuuarẽt· Et ſic ibi exhibet᷑ creaturis reuerẽtia creatoris · et
cõſequẽter peccãt · tercio ſi illa predicta nõ eſſẽt: ſeʒ ꝙ verba
nõ eſſẽt falſa ſed vera: et tales geſtus falſificãtes tlia carmĩa
nõ fierẽt:adhuc eẽt peceatũ:qꝛ ꝓhibitũ eſt ab ecdlłia · vt habet᷑
in decretiſ.xxvi · q· vii · ¶ Decimiſeptimi ſũt qui lunã adorãt
ſicut hodie plures ĩuenitur hoĩnes qui cum nouiluniũ vide
rint adoꝛãt eũ flexiſ genibꝰ et depoſito caputio aut pileo aut
capite ĩclinato honoꝛãt alloquẽdo et ſuſcipiẽdo · imo et ples
ieiunãt ipᷣo die nouilonii: ſiue ſit dies domĩca in qua ſcᷣm oꝛ
dinatõeʒz nõ eſt ieiunãdũ ꝓpter reſurrectõins xpᷣi leticiã:ſũ qꝗᷓ
cũq; alia di e etiam ſi eẽt reſurrectõis xp̃i vl natiuitatis xp̃i qᷓ
oĩa habẽt ſpeciẽ ydolatrie ab ydolatris relicte · De quibꝰ ðꝛ
Mieremie.vii · Q fecerũt placẽtas regine celi ſcʒ lune offerẽ
do eas ei · Et volẽtes hoc palliare dicũt ꝙ nõ honoꝛãt lunam
ieiunãdo: ſed om̃s ſcõs quoꝛũ feſta et ieiunia incidũt in me/ſe
lunatõis lune· Ecce qualis eſt illa exeuſatio:q; ieiunãt quãdo
nõ eſt ieiunãdũ.ſ·die domĩca. Et ſi ſequens dies eẽt dies ieiu
nii ſub p̃cepto ecclłie:et ambos dies non poſſẽt cõmode ieiu
nare · tunc potius ieiunium ecclie ad quod obligant᷑ ſub pre
cepto eccĩe q́; ieiuniũ lune ſoluerẽt. Cöera quod dicit hiero:
nimus Ing ratũ eſt ſpũſc̃oi quidqᷣd obtuleris neglecto eo ad
quod teneris· Item aliqui venerãtur ſolẽGxẽplũ de vna vetu
la que credidit ſolem eſſe deã: vocãs eam ſãctà dominã allo
quẽdo ſolẽ benedixit per eam cũ certis verbis cũ obſeruãtia
quadã ſuꝑſticioſa:que dixit ſe plus q;;:xl:annis credidiſſe b *

2 multas inſfirmitates curaſſe per hoc· Sed poſtea fuit com⸗
puncta in quodã ſermone et cognoſcẽs erroꝛẽ ſuũ: et ſic am
R plius eum deſeruit erroꝛẽ · et ſic penituit · Item rephendunt᷑
homĩes qui ſtulta vota ꝓmittũt et eis fidem adhibent:vt illi
qui cancros nõ comedũt ꝓpter oculos ⁊ credũt ꝙ oculi ma⸗
nẽt in tali ſanitate ſicut tũc fuerũt quãdo tale votũ emiſerũt
Item abſtinẽtes a capitibus animaliũ et volucrũ et piſciũ ne
capite infirment᷑ · Ctem qui quinta feria in angaria nõ come⸗
düt carnes credũt ꝙ peſtiletia nõ poſſit eos muadere · tez
qui tercia feria nõ intrat balneũ ꝙ valeat cõtra febres Item
mẽęſuratio lumĩs blaſii cõſecrati · vel eti am cum ſtola cõſecra
ta: vel qui comedũt palmã cõſecratã glutiẽdo · ⁊ ſic de aliis ·
Sequit᷑ ̃i magiſtrũ Nycolaũ gauer ſacre theologie ꝓfeſſo⸗
rem In tractatu de ſuꝑſtitionibus dicit ꝙ tales abutunt᷑ tali
bus quia nõ ſunt ad hũc finem cõſecrata: nec etiaʒ ex cõſecra
tione aliquã cõtrahũt virtutẽ ſanatiuã · ſed ſe olũ oꝛdinant᷑ et
deputant᷑ ad vſum hominũ vt reuerẽtia hoĩm et deuotio ma
gis excitetur. Vnde ſicut nec eccleſias conſecꝛatas vel veſtes
Keratas licet cõuertere ad vſus hominum:ita et in ꝓpoſito ·
ftẽ ſuꝑſlitio oblatoꝛũ in miſſis et cereoꝛũ panis vel alterius
rei oblate ſuper crucifixo in magnaſe exta feria · Similiter ali
qui recipiũt denarios qui ſũt oblati ſuꝑ crucifixo eadẽ ſexta
feria: et inde faciũt ſibi anulũ qui debet valere cõtra cadu cũ
moꝛum . Item qui ſabbato die crines nõ preſcindũt: nec ea
put lau ant: nec balneũ intrant · Et etiam alique mulieres illo
die non filant: vel fimũ de ſtabnlo non poꝛtant · ⁊ ſic de aliis
Cum tamẽ ſᷣm Moſtienſem · Sabbatis diebus debemus plus
laboꝛare ne nos chꝛiſtiani videamur iudaiʒare. Ttem qui ĩ na
tiuitate chꝛiſti et paſce vel penthecoſtes abſtinẽt a carnibus ·
Gt quia talia vota ſunt ꝓ vt frequẽter ſtulta et ſi upſticioſa:
ergo p̃ponere debẽt tales homĩes cõfeſſoꝛibus ſuis vel aliis
ſacerdotibus diſcretis et literatis intẽtiões et fidẽ et cauſas
quare talia vouerũt eoꝛum iudicio relinquẽdo vtrũ debeant
ea ſeruare: vel ĩ alia melioꝛa vota cõmutare · ¶ Decimioctaui
ſunt qui dicũt ꝙ aliqui hoĩes in nocte apparent eis ⁊ ponũt

n9 ſe ſup eos et pꝛemũt eos:ſed falſũ eſt: qꝛ eſt proprius ſãguis
K4 in hoĩe · hoc patet ex eo quia cõtĩgũt homĩ quãdo dure iacet
lb et in doꝛſo: et q;cito ſe vertit tũc nihil eſt ãpliꝰ. Et quõ quis
8 ianuis clauſis ad te ĩgredi poſſet:cũ hoc ſ olrg ſpectat ad coꝛ⸗
c pus glorificatũ g vt patet in xpᷣo qui poſtreſi urrectõem ſuã
e venit ad diſcpulos ſuos ianuis clauſis dicens eis Dax vobis
. Itẽ aliqui dicũt quãdo ſenitũ ſentiũt in ſiniſtra aure ꝙ ſit ſi⸗
3, gnũ oblocutõis · ſed ſi ſentiunt in dextra aure tũc credunt 3
n aliqui bene loquũt᷑ de eis · Ctẽ qui quãdoq;ʒ ſentiunt puſtulã
. ſuꝑ liguam ſimiliter dicunt ꝙ aliqui mentiendo detraxerũt
. eis · ¶ Decimmoni ſüt qui ſoꝛtilegia ſua cũ ſacramẽtis exei
. cẽt · vt quãdoqʒ cũ baptiſt mo. et quãdoqʒ cũ ſacra mẽto eucha
i riſtie Exẽplũ · fuit quedã mulier que ſacramẽtũ euchariſtie ac
4 cepit in oꝛe · et de oꝛe ad pannieulũ cadere pmiſit volẽſ diuina
4 tõnes ſuas cũ eo exercere· Et cũ quattuoꝛ ebdomadas ſecum
8 porꝛttaret:et in ĩtẽtõe ſua nihil ꝓficeret: cõmota fecit ignez in
domo et clauſit ianuã et recepit ſacramẽtũ ð burſa · Tũc xpᷣſ
, loquebat᷑ ad eamfilia quid de me vis facere 5 Et illa. volo te
3 ad ignẽ pꝛoiicere. Et xp̃s Qur filia vis me cõburere ? Et illa ·
quia iã te ꝑ menſẽ poꝛtaui et intentõne mea nihil ꝓfeci · et ꝓ
iecit euchariſuã de ſinu ſuo ad ignẽ · tũc xpᷣs ſaltauit econuer
ſo de igne in ſinũ ſuũ dicẽs · Si tu me nõ vis habere tam̃ ego
7 te volo habere ⁊ tecũ eẽ: que ſtatĩ cõpuncta et pterrita flexit
6 genua ſua et petiuit veniã· ⁊ locauit ſ acramẽtũ in diſcũ: ⁊ ſta
tĩ cucurrit ad plebanũ et retulit ei oĩa· Et ſic ſacerdos veniẽſ
15 ſlſacramẽtũ ad eccleſiã repoꝛtauit: et mulieri penitẽtiã iniũxit
ÿM que ãmodo vſzʒ ad moꝛtẽ fideliter xpᷣo unnitr aliq ſimpli S
na ces ex ſimplicitate quadã adoꝛãt aliee in eleuatõe miſſe tãq;
8. ibi ſit ſepulcrũ xp̃i:⁊ nõ ſacramẽtũ in calice· Cũ tamẽ ſeðʒ ſã
”MM ctũ thomã ſuꝑ q̃rto di ·x. vbi dicit · Olicet ex virtute ſacramẽ
s ti ſub ſpecie panis ſit tm̃ coꝛpus: et ſub ſpẽ vini tm̃ ſanguis
22 tñ ꝓpter naturalẽ cõcomntãtiã ſub vtraqʒ ſpẽ ſcʒ panis et vi
n⸗ ni eſt totus chriſtus:ſcʒ ſcðᷣm coꝛpus animã et deitatem · Et
u ergo ſic adoꝛandus eſt chriſtus ſub ſpecie vini in calice: ſicut ð

4 adoꝛatur ſub ſpecie panis · quia vt dictum eſt ſub vtraqʒ ſpẽ

RBRMO

eſt totus xp̃us ſicut natus ẽ de virgĩe:et ſicut pepẽdit in eru

ce:tet ſicut ſedet ad dextrã patris:et inde venturus ẽ iudicare
viuos et moꝛtuos · Quia q;cito ſacerdos ꝓfert verba ſuꝑ ho
ſuiam: tũc panis ſubſtãtiat᷑ in coꝛpus xp̃i:et ibi deſinit eẽ pa⸗
nis: et ſolũmõ ſpẽs panis remanet. Et ſic dicẽdũ eſt ſimiliter

de verbis que dicũtur ſuꝑ cõſecratõʒ caliciſ ꝙq ammodo ibi ñ

eſt uinũ: ſed verus ſanguis chriſti cũ coꝛꝑe et aãma et deitate

ſicut ſub ſpecie panis · ¶ Viceſimi ſunt qui ſcaunt ciromanci

amꝛet ſunt qui manum hominis abintra inſ piciunt: et ibi ꝑ

quandam crucem in manu exiſtẽtem cognoſcere volunt vtꝛũᷣ

homo cito mori debeat. Item inſpiciunt vngues hominis: et

ſic cognoſcere volunt vtrum ſibi aliquid nouitatis contĩget

Viceſimiprimi ſunt qui cum ſi in matrimomo conueniũt

et qui primitꝰ obdoꝛmit:illũ citius mori contingit· Ttem cuz

ſponſa primitꝰ domũ ingreditur ſponſi tunc palpat cũ ma

nu ſuperliminaria dicens. Ich griff v̈ber das v̈bertuͦr: min

krieg gang allewegẽ fůr. Et ſic credit ſemꝑ ĩ omĩbus victori
am obtinere · Et tunc econueꝛſo vir dicit · Kch griff an die wen

den ich byeg dir dinen rucken vnd die lenden . (¶ Vicelimiſe

cundi ſunt de inuenticiis: ſicut eſt nidus auis cum matre in⸗
cubante ouis vel pullis. Quius ſtulta credulitas apud quoſ⸗
dam intantũ inualuit: ꝙ ſicut cauſam ſue fecunditatis ac
ſperitatis temporalis abundãtie qui eum inueniret cuſtodi
ret· Huic autem tantã tribuebãt virtutem integre reſeruato
ꝓ ſcʒ fecunditas et ꝓſperitas a domo in qua cuſtodiebatur

nunq́; recederet · De matre etiã ſic inuenta multa mala opa
bantur.ad reconciliandũ amoꝛẽ: et pꝛeſtãdũ fecũditatẽ eideʒ

virtutẽ mirificaz ineſſe credebãt· et ita dei dona et oꝑa ali q̃;
deo attribuebant: et peꝛ conſequens alium autoꝛem fecundi

tatis et opulẽtie tempoꝛalis q́; deum altiſſimum opinabant
ktem ad hunc erroꝛem pertinet ꝙ vetule credunt meliorem
inuentõnem modici ferri q̃; multi auri · Et fortunatiſſimam

credunt eſſe inuentionem acus . Et meliorem credunt eſſe

muentionem oboli q́; denarii · Etem credunt infoꝛtunatam
eſſe inuentionem ouis vel bouis · Boꝛtunatiſſimam autem

—
—

— —

—
—

—— — — — — —

DepRKWE. PamAOo.

lupi vel colubri vel draconis vel bufonis. Item aliqui dicunt
ꝙ anulus fabricatus de tribus dlauis ferreis· dumtaxat inuẽ

tis valet geſtatus contra infirmitates · ¶ V iceſimitercii ſůt E
qui ſpem ſuã nõ totaliter ponũt in deũ ſed in aliqð creatum

Sciẽdum ꝙ deus quadruplicẽ ſpem eyxigit a nobis· Prima eſt
ſpes ꝓuidẽtie de tꝑali ſuſtẽtatione · Sapiẽtie vi · qualiter eſt
illi cura de omĩbus. Pſal.Oculi omniũ in te ſperãt dñe et tu
das illis eſcam in tempoꝛe opoꝛtuno · Pſal· Qui dat iumẽtis
eſcam illoꝛũ ꝛc̃· hãc ſpem nõ babẽt auari qui nunquã ſ atiant
ſed ſemꝑ timẽt ſibi deficere · Et procurãt ſibi cum om̃i ſolici
tudine tempoꝛalia vſqʒ; ad xxx· vel xl·annos·⁊ nõ viuẽt foꝛte
xxx. dies · Vnde Luce vi. De illo diuite qui dixit· anima mea

multa bona habes ꝛc̃. Et reſponſum eſt ei · Stulte hac nocte

animã tuã repetẽt a te · Secuda eſt ſpes remiſſionis peccato
rum · vnde dicit ad quẽ libet illud Math.ix· Eili cõfide remit
tunt᷑ tibi pctã tua i. Tohᷣiii:Si quiſ peccauerit aduocatũ habe
mus apud deũ iheſum xp̃m: et ipſe eſt ꝓpiciatio pro peccatiſ
no ſtris · hãc ſpem petebat Dauid dicẽs. Dic anime mee quia
ſalus tua ego ſum· hãc ſpem nõ habuit Qayn · ſimiliter et tu
daſ · Vnde Ceñ.iiii · Dixit Cayn· maioꝛ eſt iniquitas mea q; vt
veniã merear · Et de iuda dicit Leo papa in ſermone· Scelera
tioꝛ om̃ibus o iuda ĩfelicioꝛ exiitiſu: quẽ nõ penitẽtia duxit
ad dñm: ſed deſperatio traxit ad laqueũ · Sciẽdum ꝙ nullus
cõſequit᷑ miſericoꝛdiã dei et remiſſionẽ peccatoꝛũ quãtũcun
q; cõterat᷑ ſiue cõfiteat᷑:ſi nõ habet ſpem et fiduciã ꝙ deus ſi
bi ĩdulgeat· Vnde Rugꝰ.Penitẽtia que ex fiducia nõ ꝓcedit
inutilis eſt. ſterilis manet ⁊ ſine miſericoꝛdia · Ergo penitẽtia
vera debet eẽ fidelis fiducialiter ſperãs miſericoꝛdiã ⁊ remiſ
ſioneʒz ſe poſſe cõſequi peccatoꝛũ. Quidquid em̃ ſperare poſ
ſumus erimus accepturi · dicit em̃ dñs ꝑ ꝓphetam zechielẽ ·
Quacũqʒ hoꝛa peccatoꝛ ingenuerit omia peccata eiꝰ ĩ memo
ria nõ erũt· Vnde Hieronimꝰ Peccata pᷣterita nõ nocẽt qñ ñ
placẽt. Item Oriſo · Peccata pᷣterita nõ cõdemnãt neq; iudi
cãt:hoc leui et breui addito ſi nõ placẽt · Omis em̃ iniquitas
ad diuine miſericoꝛdie clementiã comparata mĩoꝛ ẽ q; gutta

PEBIMO.

roꝛis ad mare· Quia gutta et mare in hoc ſ. altem habẽt ſimili

tudinem quia vtrũq; finitum eſt: ſed miſericoꝛdia dei eſt infi
nita. It omĩa peccata omniu peccatoꝛũ ſunt ſinita · ergo nul

la poteſt ibi eiſe ꝓpoꝛtio. Vnde Rriſto. viii · phiſicoꝛũ PEiniti

„

ad infinitũ nulla eſt ꝓpoꝛtio· Ergo nullo modo cuicũqʒ pec:

catoꝛi deſperãdum elt de venia· Vnde RKugꝰ. ſup Tohem Ne⸗

mini deſperandũ elt dum eſt in hac vita. S olum em̃ deſpera

tionis crimẽ eſt quod mederi nõ poteſt· Vnde Yſido · de ſum

mo bono· ppetrare flagiciũ aliquod moꝛs eſt aĩme: ſed deſpe

ratio eſt in infernũ deſcẽdẽ · Ergo m eũdeʒ· deſperatio peioꝛ

eſt omi peccato Tercia ſpes eſt ꝙ nos vult exaudire in om
ni petitiõe ſalubri · Vnde Marc ·xi .· Quidquid oꝛãtes petitis
credite quia accipietis:et euemẽt vobis · Sed qui cum dubio
coꝛdis ſui petit mhil impetrat· Vnde Berñ. Timida oꝛatio ce

lum no penetrat . Sciendũ ꝙ deus vult ꝙ cum bona fiducia

eum inuocemꝰ in noſtris neceſſitatibꝰ:et ſic paratus erit no⸗

bis ſubuenire in om̃i neceſſ itate tribu latiõis Vnde pſal. Cũ

ipſo ſum in tribulatõe eripiã eum et g lonficabo eum. Sic fe
cit Dauid. vt patet in pſal· vbi dicit. Ad dñm cum tribularer

clamaui 2 exaudiuit me . kn ſig nũ huius xpᷣus in cruce pẽdẽs
babet caput inclinatuʒ ad nos exaudiendũ · ſic ꝙ quilibet no

ſtrum potelt dicere illud pſal. Inclinauit dũs aurẽ ſuã mibi ·
Ouarta ſpes eſt gloꝛe: quã de deo ſperare debemus Vn
de Luce vi · Nolite timere puſił grex complacuit em̃ patri
veſtro dare vobis regnũ. Vnde ad hebre · x· dicit aplus. Noli
te amittere fiduciã veſtrã que magnã habet remunerationeʒ

Rd Rom̃ v· Cloꝛiemur in ſpe gloꝛie filioꝛũ dei · hãc fiduciã ñ

babemus ex noſtris meritis: ſed ex meritis iheſu chꝛiſti · Et ꝑ
En qui eſt redẽptoꝛ noſter quẽ pater dedit nobis ˖ Ro. vii ·

—„ „

Qu etiam non omĩa nobis cum eo donauit xn ſignü huius

ſaber lacus dpenn in cruce ꝙ ꝑ eum intremus in regnũ ce

loꝛuz· quia iple ꝑ paſſionẽ ſuã ianuã vite reſerauit omnibus

intrare volentibus · Vnde Luce vi · Venit em̃ filius bomĩis

rere et ſaluũ facere quod ꝑierat ꝛc. Viceſimiquarti ſunt qᷓ
aliqd equaliter deo vel ſupra deũ diligũt: et hoc idẽ erit eoꝛũ

DERRG H . 7y.

deus · Vnde Rugꝰ. hoc ab homiĩe colit᷑ quod p̃ ceteris diligit᷑
Sciendũ tamẽ eſt ꝙ ſicut pagam diuerſos colebãt deos: ſi
iam chꝛiſliani diuerſos faciũt ſibi deos· Nam ſuꝑbus colit ꝓ V
deo vanã gloꝛiã: ſicut quicũqʒ plus diligit et maioꝛẽ cõplacẽ
tiam habet in oꝛnatu coꝛꝑis ſui qᷓ; ĩ deo: ⁊ omnẽ ſollicitudinẽ
ſuã oꝛdinat ad hũc finem quõ exaltari et honoꝛari poſſit in
bocmũdo: et quõ placere ei poſſit in veꝛbis moꝛibus et geſti
bus · Cõtra quod dicit aplus · Si inquit adhbuc mũdo placerẽ
chꝛiſti ſeruus nõ eſſem · Et hoc etiã patet ꝑ dictũ Tohãniſ qui
dicit vt habet᷑ pᷣma Fohã · i · Nolite diligeꝛe mũdum neq; ea q
in müdo ſunt · deoqʒ qui hoc preceptũ cõtẽnit et diligit mũ
dum: et ei placere appetit: inimicuſ dei cõſtituit᷑· Vnde taco ·
iii · Amicicia buis mudi inimica eſt deo · Ergo etiã de quolibʒ
ſuꝑbo dicit Rugꝰ. in epiſtola· Quẽ ſuꝑbum videris filiũ dia⸗
boli eſſe nõ dubites · Vnde etiã Qriſo·ſuꝑ tohã· Suꝑbia ĩ no
bis exiſtẽte omĩs vita noſtra immũda fit etiam ſi ſobrietateʒ
virginitatẽ ſi ieiuniũ et oꝛatiões et elemoſinà et quecũqʒ alia
ꝑfecerimus· Hoc etiã ꝓbat Ruguſtinꝰ dicẽs · Suꝑbia etiaʒ bo
nis operibus inſidiat᷑ vt pereãt · Ctem cupidus pecuniã ſiue
numos pro deo colit · Vnde Innocẽtius de cõdicione vilita⸗
tis humane · Ruaricia ſm aplum eſt idoloꝛũ ſeruitus · et ſicut
idolatra ſeruit ſimulacro. ſic auarus ſeruit theſauꝛo· Nã ille
cultum idolatrie libẽter ampliat: et ille cumulũ pecunie libẽ
ter augmẽtat· Tſte cum omĩ diligentia colit ſimulacrũ: et ille
cum omni cura cuſtodit theſaurũ · Nle ſpem in idolatria: iſte
ſpem cõſtituit in pecunia· Hle timet mutilare ſimulacrũ: et
Ale timet minuere theſaurũ · hec ille.MHoc etiam patet ex eo ꝙ;
anarus potius delectat᷑ audire de tꝑalibus q; de ſ piritualibꝰ
et libentius videt floꝛenũ qᷓ; ſacramentũ:et remotiuſ et libẽ
tius vadit ad nũdinas q; ad indulgẽtias· Et plura ardua ſu⸗
ſunet pro tempoꝛali lucro que nullo modo ſuſtineret ꝓ deo
Hoc mamfeſte apparet in illis qui ĩ diebus ferialibus pꝛo tẽ
poꝛali lucro mane ſurgũt: ſed in diebus feſtiuis in quibꝰ lu
crum aĩe querendũ eſt diu doꝛmiũt et ſeruitiũ dei negligunt
Iteʒ tales habẽt coꝛ ſuũ inclinatũ plus et frequẽter ad müdũ

X

et raro vel nũquã erectũ ad deum. Et ſm dictũ xp̃i. Math.vi:
vbi eſt coꝛ tuũ ibi et theſaurus tuus erit· Ttẽ guloſus vẽtreʒ
ſiue vẽtris ingluuiem pro deo colit · Vñ apls quoꝛũ deus võ
ter eſt · Nam hoc eſt regulare ſm Mieronimũ et Ruguſ. CQid
quod vnuſquiſqʒ ſuper deũ vel equaliter deo diligit: qd hoc
ſibi pro deo preſtituit:quãdiu ſic illud diligit. Sed dũñs dicit
nõ adoꝛabis deos alienos Circa quod querit᷑ vtrũ ſine ydola
tria poſſumꝰ imagines adoꝛareg Reſpõdet᷑ breuiter · ima
go poteſt cõſiderari dupliciter · Vno modo put eſt res que⸗
dam puta lignũ ſculptũ vel pictũ · et ſic nõ adoꝛamus ym agi

nem quia hoc eſſz ydolatria · NMio modo poteſt cõſiderari vt

eſt ymago et ſignũ alicuius rei: et quia idem eſt motus quo
quis vertit᷑ in imaginẽ ⁊ in ipſam rem cuius eſt ſignuʒ: ideo
etiam eadẽ adoꝛatõe qua veneramur ip̃am ymaginẽ et ipam
rem cuiꝰ eſt imago· ᷑tẽ querit᷑ vtrũ crux xp̃ᷣi in qua pependit
debeat adoꝛari adoꝛatiõe latrie Reſpõdet᷑ ꝙ crux illa in qua
fuit xp̃s paſſus põt dupliciter cõſiderari · Vno modo inqʒtũ
imago xpi extẽſi in ea:et ſic adoꝛat᷑ eadẽ adoꝛatõe latrie ſicut
xp̃s:⁊ ſic eã alloqmur ſiẽ xpᷣm dicẽtes:O crux aue ſi pes vnica

Alio mõ inq́;tũ ẽ res qᷓdã ſie etiã nõ põt eadẽ adoꝛatione ado

rani cũ ip̃o xpᷣo· qꝛ vt ſic nõ ꝑtinet ad ꝑſonã vᷣbi vt ꝑs eius:er
go nõ põt eadẽ adoꝛatiõe adoꝛari cũ ip̃o. Sed alie cruces qꝛ
ñ fuit in eis xp̃s adoꝛant᷑ vt imago chꝛiſti iõ adoꝛãc᷑ adoꝛatõe
latrie · Vtrũ beata vłgo ſit adoꝛãda adoꝛatõe latrie æ’Rũ deo
n: cũ tñ btã vᷣgo ſit ꝑ ſe qdã creat᷑a excellẽs ei debet᷑ honoꝛ p
ſe · Vñ alia adoꝛatõe adoꝛat᷑ q; filiꝰ eiꝰ.ſeʒ nõ latria qᷓ ſoli deo
debet᷑ · ſed adoꝛatiõe iꝑdulie:quia vltra alios ſctõs debet ado
rari· Ergo inuocamꝰ eam digniſſimã et ſanctiſſimã dei geni
tricem: virginẽ virginũ:dominã angeloꝛũ·⁊ ſic de aliis· Vtrũ
ſctõꝛũ reliquie ſint adoꝛãdes⸗ Dicẽdũ ꝙ ſctõſ dei in veneratõe
debemus habere tãquã mẽbra chꝛiſti:tãquã dei filios et ami
cos et interceſſoꝛes noſtros: et iam eoꝛum reliquias qualeſ⸗
cunq; honoꝛe congruo in eoꝛum memoꝛiam bonorare debe⸗
mꝰ · Et pᷣcipue eoꝛuʒ coꝛꝑa q̃ fuerũt tẽplũ ſpũſſctĩ: et oꝛgana
ꝑ que ſpirituſſanctꝰ oꝑatus eſt et ſunt coꝛꝑi nrõ cõfigurãda

—

in gloꝛiã reſurrectõis· Vnde ip̃e deus huiuſmodi reliquias

cõueniẽter honoꝛat in eoꝛũ pꝛeſentia miracula faciẽdo · Vnde
ſciendũ ꝙ deus ſolus adoꝛãdus eſt tanq; largitoꝛ omniũ bo
noꝛum vnde dicimus in oꝛatione miſerere mei deus ſᷣm ma
gnam miſericoꝛdiã tuã · Sed ſancti adoꝛãdi et inuocãdi ſunt
tãquã mediatoꝛes et in terceſſoꝛes noſtri vt nobis impetret
a deo quod petimus · Ergo dicimus in oꝛatõe Sancta Maria
oꝛa ꝓ nobis · ſancte petre oꝛa pro nobis · et ſic de aliis.
WWQ e ſecundo pꝛecepto
On aſſumeſ nomẽ dei tui inuanũ. Exodi xx · vbiſea coöm
Kugꝰ. ꝓhibet᷑ uramẽtum friuolũ ⁊ etiã ꝑiuriũ · vter
qʒ em̃ et qui pro nihilo iurat et qui falſe iurat nomẽ
dei aſſumit inuanũ· Sciendũ ꝙ quilibet debet ſibi cauere ne R

„

aſſueſcat iurare · Primo ideo quia qui frequẽter iurat replet᷑

omni iniquitate · Vñ eccleſiaſtici xxiu. vir multũ iurãs reple⸗
bitur iniquitate et nõ recedet a domo eius plaga. Ergo illi ꝗ
ſolent frequẽter iurare peſſimi homĩes efficiunt᷑: et replebũ
tur nõ ſolum cum vna iniquitate: ſed cuʒ omĩ iniquitate · Se
cũdo quia ille qui lieitum iuramẽtum facit ip̃e quaſi laqueũ
ad collũ ſuũ ponit · Cuxta illud ꝓuer · vi. llaqueatus es ver
bis oꝛis tui: et captus ꝓpriis ſermonibꝰ. Qñ vero licitũ iura
mentũ tranſgredit᷑ ipſe laqueo illo quaſi ꝓpriis manibus ſe
ſtrãgulat. Ergo quot iuram̃ta etiã licita quis facit:tot laque

os ſpiritualiter ad collũ ſibi ponit ·et q;ʒceito vnũ de his traf

greſſus fuerit: tãcito ſeipᷣm ſpiritualiter occidit · Tercio ille
qui ꝑiurat fur ſe acrilegus eſſe videt᷑ · Cõtrectat em̃ rem alie
nam inuito dño: et cum hoc rem ſacrã: quia nomẽ dni mua

— — — N— .d
— —— —à —

num aſſumit cõtra ꝓhibitionẽ illam ſibi ac cuilibet homini
factã in ſecũdo p̃cepto vbi dicit᷑· Nõ aſſumes nomen dñi dei
tui inuanũ · Ergo contra illud pꝛeceptũ ſunt rebelles deo et
inobedientes qui ſic iurãt· Quarto quia talis videt᷑ eſſe falſa
rius. hoc eĩ patet ex eo quia ſi quis ſigillo alicuius domini
ſibi cõmiſſo ad cõfirmãdaʒ aliquã veritatem: vteret᷑ ad aliud
cõfirmandũ ipſe falſarius iudicaret᷑ ſic cum deus perm iſerit
peo minibus vt aſſumãt nomẽ ſuũ ad cõfirmationẽ veritatis

4

D

K. pe PR6. SeCVNDO

ſi vtant᷑ ad cõfirmationẽ falſitatis ipſi falſarii ſunt:⁊ quo ad

ſecũdo p̃cepto dicẽs. nõ aſſumes ꝛc̃. ¶ Se

deum excõicati excõicatiõe illa que habet᷑ pᷣma ad Choꝛi.xvi ·
Si quis nõ amat dñm iheſũ xpᷣm anathema ſit. Quĩto q iſte
qui laẽteꝛ ꝑpiurat ipſe preter moꝛẽ alioꝛũ peccantiũ vult deũ

inuoluere ĩ peccato ſuo· Cũ em̃ iurare m Rugꝰ. ſit deũ in te

ſtem adducẽè ad teſtificãdũ ſibi: et ſm hoc talis inqʒtũ in ſe
ẽ vult maius malũ facere xpᷣo q; crucifixoꝛes eius· Ipſi em̃ in
tulerũt xpᷣo tm̃ malũ pene: ipſe vult eũ inuoluere in malum
culpe qð deterius eſt· Sexto qꝛ deterioꝛ videt᷑ eſſe talis q; qui
ſüt in inferno · hoc patet qꝛ c in noĩe iheſu om̃e genu flecta
tur celeſtũ terreſtriũ et infernoꝛũ vt legit᷑ ad philipp.ii· ille

vero qui ꝑpiurat deterioꝛ uidet᷑ eſſe illis qui ſunt in iferno · qꝛ
nomẽ dei nõ veret᷑: ſed ſcienter 1 ꝑtinaciter ꝑ ip̃iꝰ ſanctũ no

men iurat · Immo aliq̃liter videt᷑ eſſe deterioꝛ ipᷣis demonibꝰ

qꝛ demões terrent᷑ a nomĩe ihu · Septimo qꝛ ſaera ſeriptura

notanter diſſuadet iuramentũ pꝛopter magnũ ꝑiculũ ꝑiurü
Vnde math⸗v. Ego aũt dico uobis nolite iurare neq; ꝑ celuʒ
neqʒ per terrã. Vnde ecẽi·xxiii· Curatiõi non aſſueſcat os tuũ
Multi em̃ ſunt caſus in illa. Vnde aug in li· de mendacio. Di
co vobis nõ iurare omnĩo:ne ſcʒ iurando ad facilitatẽ ꝑueni
atur ad cõſuetudinẽ: ex cõſuetudine ex facilitate in ꝑiurium
decidat᷑ · Quia ᷣm Qriſoſt.ſuꝑ Matheũ.nemo eſt qui frequen
ter iurat:quĩ aliqñ ꝑiuret. Ergo dñs ꝓhibet nobis ſignãter ĩ
dieẽ 6. (¶Sciendũ ꝙ cõtra hoc
pᷣceptũ faciũt xv.genera hominũ: ¶ Brimin oĩantes deũ va
ne et ſine cauſa et timoꝛe et ex cõſuetudine quãuis hoc idem
ſit verũ et licitũ qð iurãt: tamẽ peccant ꝙ ſic nomen dei ſine
cauſa et ratiõe nomĩant · vt dicẽdo ꝑ deũ cras ibo ad ecdeſiã
vel ad ſermonẽ ·vel ꝑ deũ cras comedã vel ieiunabo vel equi
tabo · vel hoc vel illud faciaʒ·⁊ ſic de alis iuramẽtis · vt cõiter
ſic in quotidianis iuramẽtis ex qᷓdam leuitate vel curſu ver

boꝛum vel cõſuetudine factis peccat᷑ venialiter: ceũ talia iura

mẽta que ſic ex leuitate fiant nõ ſint ſemꝑ peccata moꝛtalia
Nam ſicut dicit Raymũdus.Si iurat᷑ in cõi locutiõe et aliqð
licitũ:ſicut fit ĩ iuramẽtis quotidianiſ q̃ fiũt ſine ſolennitate

ex curſu verboꝛũ ex quadã leuitate ⁊ mala cõſuetudine de re

tamẽ licita: vt per deũ cras ibo ad eccleſiam vel comedã hoc

veniale eſt · Cõcoꝛdat Innocẽtius et etiã Berũ · in glo· ſuꝑ ca

verũ ſit ex leuitate et cõſuetu dĩe fiat:q; ſ᷑ᷣm Onſo⸗ſuꝑ Ma

theũ · nemo eſt qui frequẽter iurat qͥn aliqũ ꝑiuret. ¶

qui ſciẽter falſum iurant ſiue ioco ſiue ſerio moꝛtale ẽ· qꝛ pᷣm
beatũ Tho · ſe · ſe · q; xcviii.nõ excuſat᷑ a moꝛtali pctõ qui ꝛoco
ſe pꝑiurat · qꝛ nõ euitat diuinaʒ irreuerẽtiã · ymo qztũ ad aliqo

*

magis auget. Etẽ ſᷣm eũdem beatũ Tho. vt ſupra vbi dicit · ꝓ

ν*

qð iurat nõ excuſat᷑ a peccato moꝛtali: ſicut neqʒ a dei cõtem

ptu· Si aũt hoc nõ aduert at: tũc nõ videt᷑ habere intẽtionem

iurandi et iõ a crimĩe ꝑiurii excuſat᷑· Iſta etiaʒ patẽt ĩ ſũma

piſani: ꝑiuriũ· Quarto ex iſto poſſumus elicè ꝙ iſti incaute fa

ciũt qui in ioco ſciẽter falſũ iurant trufãdo xl deridẽdo alioſ

Ctẽ nõ ẽ bonũ aliqᷣbꝰ młieribꝰ q̃ pueris ſuis iurãt vᷣbis qð tñ

factis nõ intẽdũt: vt dicẽdo ꝑ deũ vł ꝑ aĩaʒ meã ſi nõ tacebis
ad plateã te ꝓuciãet ſic de alüs · ſciẽter do
ſe et frauduleter iurãt vt in cõtractibꝰ ꝓximũ ſuũ decipiẽdo
vt iurando rẽ ſuã melioꝛẽ eẽ qᷓ; ſit · vl etiã ꝙ plꝰ ſibi cõſtiterit
qᷓ; fecerit · vl etiaʒ ꝙ plꝰ ſibi ĩ illa cĩtate ſoluiſſʒ· vtẽ q ĩ ſuꝑioꝝ

ꝑte ponũt qð bonũ eſt:et in medio miſcẽt illud qð defectuo
fum eſt:et ſic iurant ꝙ totum ſit ſic vt ſuperiꝰ apparet· Et ſic

ꝓximũ ſuũ decipiũt · Et oẽs iſti tenẽẽ recõpẽſare dam nũ ꝓxiĩ
et dupliciter peccant contra deum et ꝓximũ · Vnde pſidorus

mẽ dei inuanũ ſumit: et ꝓximũ dolo capit · Vñ etiã Rugꝰ. de

obis apli ſermone xnii· Tm̃ mali hʒ fla iuratio: ꝙ etiã ꝗ lapi

des colũt timeãt falſa iurare 1 lapides· tu vero nõ times deũ
preſentem et deum viuẽtem· Ttem etiam quãdoq; in ꝑuis ali
qui deceptoꝛie iurant · vbi gratia vt qui habent vẽdere cocle
aria in ciuit atibus: vl etiam ruſtici vitulos.vel oues in villis
q̃ qñqʒ mita iuramenta faciunt cum quibus proximos ſuos
decipiũt. Et qñq;ʒ per talia iuramẽta modicũ lucranẽ᷑ · QCum

pitulo Sicut nñis· Iñ ſaẽdũ ꝙ nõ eſt cautũ ſic iurare · q;uis

ille ꝗᷓ ex lapſu lingue iurat ſi quidẽ adùtat ſe iurare et flm eẽ

. .
— .

Tercii ſũt q̃ ſciẽter dolo ¶

tamẽ quilibet chꝛiſtianus ꝓ vno toto regno vel ꝓ toto mun
do ſemel piurare nõ deberet · tem aliqui dicũt ꝙ nõ poſſüũt

pPDB. SseCVNDO.

vendere vel emere niſi iurẽt: et allegant ꝙ ſi ſemꝑ veritatem

deberẽt loqui et nõ iurare opoꝛteret eos mẽdicare qð tamẽ

nõ eſt verũ · qð patet in pſal. dicẽte · Nũquã vidi iuſtũ dereli

ctum: nec ſemen eius querẽs panẽ · Ergo qui iuſtus eſſet: et

deum veraciter p̃ oculis haberet: ipſe euʒ nũquã deſere ret ·
¶ Quarti ſunt qui iurãt ꝑ oꝛationẽ dubiã ſiue indiſcret ã · vt
cum quis iurat de quo dubitat · etſi ex ꝓpoſito et deliberato

anio ſie iurat moꝛale eſt. quia diſcrumini ſe exponit talis ſie

iurans· Etiã ſi poſtmodũ cognoũuit ꝙ verũ fuit qu od ſic ſub

dubio Ten ne iurauit tamẽ grauiter peccat· Ergo ſi vnquã ſic

ſub dubio iuraſti· vel aliquid ſub fide tua aſſeruiſti vel affir

—

maſti · de quo tamẽ certa certitudinẽ nõ habuiſti confite ri et

D penitere debes · ¶ Quinti ſunt qui iurãt execrabiliter: vt illi
qui iurãt ꝑ inteſana dei: vel ꝑ pulmonẽ dei · vel ꝑ caput · vel

per alia mẽbra dei · Et talis ſic iurãs ſi clericus eſt debet 8po

ni ſi laicus fuerit anathematiʒ ari · xxii · q·i · Si quis ꝑ capillũ.

Item irreuerẽter iurãdo vt cum quis iurat ſine cauſa ꝑ quin

q; vulnerara chaſti · vel ꝑ moꝛtẽ · vel ꝑ ſanguinem chꝛiſti · hec
em̃ iuramẽta quãtumcũqʒ ſint vera · tñ ſunt vitanda et phi

penda · quia ſonãt in blaſ femiã et irreuerẽtiã dei · Magna em

eſt dei irreuerẽtia· precioſa ſua vulnera inuanũ aſſumeꝛe · vñ

nobis tota ſalus e fluxit · Cdeo ſi talia iuramẽta ex deliberati
one fiãt ſunt moꝛtalia peccata · ꝓpter quod etiã in aliquibuſ

terris talia iuramẽta ſic ſunt reſtricta · ꝙ quicũq; in talibus

offendit aurẽ vel linguã vel digitũ ꝑdit · Si aũt talia iuram̃

ta fiant ex curſu lingue vel indeliberate · tũc bm Meinricũ de

firmaria ſunt peccata venialia ſicut pmi motus infidelitatiſ

Sed ſᷣm beatũ Tho· ſecũda ſcde q· xiii notãdũ · blaſfe mia
