Ariſto · vii · Phi. Einiti ad ĩfinitũ nllła ẽ ꝓpoꝛtõ · Vñ dñs dicit
p Gechielẽ xviii· In qᷓcũq; die ꝑccoꝛ ingemuerit.⁊ꝛc̃.dꝰ .xviii
Nolo moꝛtẽ peccatoris
1 tñ nõ rſignãt officia ꝓhibita:q̃ ſine pccẽ̃o moꝛtli ꝑficere nõ
conſuetudine vel timoꝛe humano:non ex gratia nec caritate
Et talis confeſſio non eſt deo accepta nec homĩ ſalutifera qᷓ
nõ ex caritate ꝓcedit ſʒ ſoluʒ ex timoꝛe humano ⁊ etiaz ex ve
recundia. quia verecũdant᷑ ꝙ ſe aliis xp̃ianis nõ cõfoꝛmant

Septimi ſunt qᷣ cõfite nt᷑ pcc̃a ſua

oc qᷓre ante·xxv. E. ¶ Octaui ſũt qᷣ cõfitẽt᷑ ex ſola

„

ideo confitent᷑ ne ab aliis hominibus deſpiciantur· Gt illoꝛũ
qui ſolũ ex timoꝛe et ex verecundia bumana confitent᷑ ſunt
duo ſigna per que cognoſcuntur . Primũ ẽ ꝙ tales differũt

v

ſuam confeſſionẽ vſq; ad vltimã hebdomadaʒ tunc qũñ vltra
differre nõ poſſunt: tunc cõfitentur ex quadã verecundia ne
videant eſſe heretici vel pagani:ne poſt moꝛtẽ peiuent᷑ ecleſi
aſtica ſepultura. Quia ſm ius canonicũ qui non con fitentẽ in

quadꝛageſima a cõmunicant in paſca non debent ſepeliri in

cimiterio vel alio loco ſacrato ſed in campo. Sed ſi liceret
non eſſet verecundia: tunc tales qui ſic diſtulerüt ſuam con⸗

feſſionẽ vſq; ad vltimã hebdomadã cũ tam̃ bene babuiſſent

tempꝰ 1 opoꝛunitatẽ cõfitendi vlterius differrẽt: ⁊ raro vel

nunquã cofiterent: ſi boĩes non timerent. ⁊ hoc eſt ſignum
ꝙ non habẽt gratiã ⁊ caritatẽ. Quia hm grego- Caritas non

eſt ocioſa · opꝑatur em̃ magna ſi eſt. Vnde bern · O bone hieſu

eſt amoꝛ tuus tranſitoꝛius ſed eternus. Ex his ſequit᷑ ꝙ ſi ta

„

les haberẽt gratiã caritatẽ: tempeſtiue fuiſſent moti ad cõ

feſſionẽ ad penitentiã agendã vt digne poſſent cõicare ſa⸗

cramentũ · Et vt opa eoꝛum eſſent deo accepta- Quia vnum

pater noſter vel vna dies ieiunii poſt cõtritõem 1 cõfeſſionẽ

plus valet q; mille pater noſter vel totã quadꝛageſimã ieiu⸗
naſſe in vnd peccato moꝛtali. Scom ſignuʒ ꝙ tales tam cito
poſt paſca recidiuant 1 in nullo vitã ſuam emendant: ſz ime
maediate poſt paſca viuunt ſicut antea vixerunt: eadem pec

cata iterato cõmittunt que antea cõfeſſi fuerũt· Et hoc eſt ſi⸗

gnum nõ vere ſed ficke non er caritate: ſed ex coſuetudine
enitenti egerũt nec firmũ pꝓpoſitum emendandi habueft

per

Noni ſunt qui cõfitentur 2 penitentiã ſuſcipiũt: ſeo eam

eo q; eſt vnus caſus de quattuoꝛ caſibus in qui

x cõfeſſio · hoc quere · iii · D. Decimi ſunt qui vere penitent

lent de omibus peccatis ſuis conſitent᷑ omnia peccata ſua
Pare rintegre in quibus reco gnoſeu nt ſe deliquiſle· 2 hñt

ſatiſfacere ᷣm conſiliũ ſui confeſſoꝛis ſeᷣm ſuã poſſibilitatẽ
Et qui iſta habent illi remiſſionẽ peccatoꝛũ ſuoꝛũ cõſequunt᷑

non eſt amoꝛ tuus ocioſus· qui te diligunt non tepeſcũt. Nõ

non pficiunt · talis cõfeſſio nõ pficit ad ſaluteʒ· Moc patet ex
be iteranda E

ſitot
ſeneon
Peltaut
d arch
contrita
dupol
tiſſycer⸗a
ſeprrat
btißei⸗
eyintim
nitenti
ſbiumi
nicordi
ſbiſoun
mensdie
impon
catis n
coͤtnitoe
megen
intima

ſinepun

„/
P
4

ſtar gua

Gantho
nobadn
modish
Drinof

1oſa⸗

qoiiſt
ſponde
te coſit
deſder⸗

ntie
craund, 4

Purnane
ncoſſtetefn

ri
edſelrenten
irſuunen
eahriſee
rirnnndn
Ne ſGen
Cantas n
Obonehe
ſeguit ft
nenwtt
lent cdie
Quis Nn
Nngini an.
taies tun to.
Edeſie .

ntrrenenpe

GeOe
ercord.
Dmmmtn
dpinſpen

rpitet .

teranda

fe pentn 1

icie

1ſi tot peecata cõmiſiſſent quot ſunt gutte in mari:quia mi
ſenicoꝛd ia dei ſuꝑ omĩa opera eius. Exemplum· Nobilis qͥdã

peecauit cũ filia ꝓpꝛia: ⁊ cõpunctꝰ in quodã ſermone acceſſit

ad archiepiſcopũ quendã in francia ⁊ cõfeſſus eſt cũ magna
contritõe:⁊ queſiuit ab ep̃o vtrum adhuc gratiã ⁊ miſericoꝛ

dizã poſſz conſequi a deo ,y Reſpondit ep̃s ꝙ ſic · ſi ſaltem ſa⸗

tiſfacere vellet · quia dei miſericoꝛdia eſt infinita · Et ille dixit
ſe paratũ eſſe ad oẽm ſatiſfactõem ſcdðᷣm ſuam poſſibilitateʒ.
ESt iße iniunvit ſibi ſeptennẽ penitentiã· Qui nobiis gemens
ex intima coꝛdis cõpunctõe petiuit ſibi iniungere maioꝛẽ pe

nitentiã dicens · Qſi vſqʒ ad nouiſſimũ dieʒ peniteret nõ eẽt

ſibi nimiũ ꝓ tantis peccatis · Tuncepiſcopus videns ſuã inti
mã coꝛdis cõtritõeʒ diminuit ſibi illos ſeptẽ annos:⁊ iniũxit
ſibi ſolum tres dies in pane ⁊ in aqua· Et ille iterum plus ge

mens dixit dñe quid facitis =6go petiui pnĩam maioꝛẽ ⁊ vos
imponitis mihi minoꝛẽ: ⁊ etiã quaſi nullã ꝓ tam magnis pec
catis que cõtra deũ cõmiſi· Tunce epũs cernẽs ſuam maximaʒ

cõtritõeʒ coꝛdis iniunxit ei niſi vnũ pater nr· Tunc ulle maxi⸗

me gemens:⁊ ſic gemendo exſpirauit · Et credendũ eſt ꝙ iſta

ſine purgatoꝛio ad celum euolauit ·
De ſacramento euchariſuie-

intima coꝛdis cõtritio deleuit ſibepenã ⁊ culpam.⁊ ꝙ ſtatim

1

In quibus verbis fit mentio de ſacramento euchari⸗
dſie qð eſt quartũ ſacramẽtũ in oꝛine· Vnde hic qgue
ritur qualiter xpᷣs ſit in hoc ſacramẽto? Reſpondeo ſᷣm ſan

cctum tho . in. iiii · di · x · Ohꝛiſtus idẽ qui de virgine natuſ ⁊ pꝛo

nobis paſſus eſt cõtinet᷑ in hoc ſacramento · Itẽ querit᷑ quot

modis hoc ſacramentũ ſumit᷑ Reſpõdeo ꝙ tripliciter ſumiẽ

Drimo ſpiritualiter tm̃ vt qui accipiũt rem ſacramẽti ·i· grazʒ
2nõ ſacramentũ · Vnde augꝰ. Crede ⁊ mãducaſii · Sed querit

Fro mea vere eſt cibus ⁊ ſanguis meus vere eſt potꝰ R

qui iſti ſunt qui iſtud ſacramẽtũ ſic ſpũaliter accipiũt g Re

ſpondeo ꝙ ſũt quattuoꝛ genera hoĩm

rimi ꝗᷓ ĩ infirmita
α , „ „ z „à. „
te cõſlituti ſunt:ſic ꝙ non retinẽt cibuʒ:⁊ tamẽ ex toto coꝛde

deſiverãt hoc ſacramẽtũ tamẽ pꝓpter infirmitatẽ 1 vomitũ

„

* nõ pᷣſumũt ſumẽ. Et iſti mãducãt ſpũaliter · i.gr̃aʒ ſacramẽti
peipiunt ꝓpter deſideriũ qð habẽt ad ſacramẽtũ· Et taleſ nul
lo mõ debẽt ſumere hoc ſacramẽtũ qui ſic ĩfirmi ſunt ꝙ cibũ uate
nmnullo mõ retinẽ poſſũt.qꝛ ſufficit eis illa ſpũalis mãducatio. cra
Vñ exẽplũ · Quidã hñs deuotõʒ magnã ĩ ſacram̃to altaris oĩ auut
die ſi aliquo mõ pot uit integrã miſſã audiuit· Cũ moꝛi debe Aiu
ret. 7 Pbeer vomitũ cõicare nõ poſſet·⁊ de hoc multũ dolens n11.
petiit ſibi latus ſuum lauari ⁊ in panno mundiſſimo coꝛpus ALzc
xp̃i ſupponi· Quo facto pannus paulatim coꝛꝑi xp̃i ceſſit et ſerete
mox vt coꝛpus yp̃i nudam carnẽ illius homĩs tetigit vſq; ad nndi⸗
coꝛ cunctis videntibus penetrauit · Secundi ſunt qui pie: “
parauerũt ſe ad hoc ſacramẽtum ſcᷣm ſuũ poſſe·⁊ ſacerdos xiſn
denegat eis etiã cũ ipſi hũiliter petũt ⁊ deſiderãt hoc ſara gpee
mentũ. ſic ex obediẽtia ſac erdotiſ abſtinẽt a ſacramẽtali per nehe
ceptõe iſtius ſacramẽti. Fſti etiã vtputo ſpũaliter ſumũt.er eni
ßo patienter ferre debẽt tales ſi hoc ſa cramentum eis nõ ad ikde
libitum poꝛrigit᷑ ¶ Tercii ſunt qui in agone con ſtituti liben m
ter vellent confiteri cõicare. ⁊ ſac erdotẽ habere nõ poſſũůtt· 1
DMM ſi tales in tali ꝓpoſito ⁊ contritõne decedũt: ſpũaliter cõica iin
„. uerũt ꝓpter cõtritõem quã habent de peccatis: ⁊ deſidenruum in
qd habent ad ſacramẽtũ · Scie nduz ꝙ deus qñqʒ pmittit ſuꝑ “
aliquos vt ſubitanea moꝛte moꝛiant᷑ ſine cõtritõe ⁊ ſacramẽ⸗ id
tis vt cõmuniter illis contingit qui parentes inbhonoꝛant. vl 2 n
etiã qui alias enoꝛmiter contra deũ delinquunt non ex igno ⸗*
rantia vel infirmitate: ſed ex certa malicia: vt vſurarii adulte forn
ri luſoꝛes blaſphematoꝛes.⁊ ſic de aliis · ¶ Quarti ſüt qꝗᷣ ex pu⸗ e
ro coꝛde deo ſeruiunt 1 cum magno deſiderio hoc ſacramen lulee⸗
tum appetunt attamen ex humilitate reuerẽtia ſacramenti ue
non aundent ad hoc ſacramentũ accedere · Et ſic omĩ die q̃libʒ an
homo qui hẽt magnã affectõem deuotõʒ ad ſacramẽtũ põt enha
ſic ſpualiter cõicare. Vñ augꝰ. Crede ⁊ manducaſti · t tales nn
qñq; qui ſic cũ magno deſiderio ⁊ affectõne audiunt miſſam ote
maioẽ gratiã interdũ poſſunt conſequi q; ip̃e ſacerdos cele⸗ N
bpiꝛiꝛans ipſam miſſaʒ quia ſacer dotes non ſemꝑ ſunt bene di⸗ tuml
ſpoſiti:ſed quandoq; diſtraca ⁊ indeuoti · D .— Din

Bſinne
ubttieſn

lsnden
ſtoalenus
Uünoi
☛—
ſümape
Nicht
engtnin
ſuneqpin⸗
ſen ſacen
rithoeſ
wenerlin
ner ſunitt

D SVCRNMN. EVCEIRIS.

(Qui indigne cõmunicant ·

.*

‚₰

Ecundo ſumit᷑ hoc ſacramentũ tantũ ſacramentaliter B
vt cõicans ĩ peccato moꝛtali · ſic iudas cõicauit. Et quã
is tales peccatoꝛes verũ ſacramentũ ſumũt:nõ tamẽ fructũ
acramẽti ꝑcipiunt: ĩmo ſeptẽ magna ꝑicula ĩcurrũt. Drimo
quia tales homicide xp̃i ſunt · Vnde · i coꝛin. xi · Quicunq; mã

ducauerit panẽ vel biberit calicẽ dñi indigne reus erit coꝛpo
nas ⁊ ſanguĩs dũi. Vnde ambꝛo Qui indigne xpᷣm ſumit: idẽ
eſt acſi ip̃m ĩterficiat · Vnde dicit wilhel · lugdunẽſis. Si quis
ſciret qui fidem haberet: ſe ſemel xpᷣm crudſixiſſ ee vellet

nudis pedibus toto tpꝑe vite ſue penitẽtiaʒ agere· Quid ergo

deberent illi facere qui totiẽs indigne cõmunicauerũt: pec
catũ ſimile uli peccato totiens cõmiſerũt g Vnde grego· Ma
gis peccat qui ſpernit regnantẽ in celo: qᷓ́; qui crucifixit degẽ
tem in terra. Secundo tales quandoqʒ; puniunt᷑ in coꝛpe q ĩ
terdũ infirmant᷑ poſt indignã cõmunionẽ. Vnde apls · i. cor.

nrumasnen
onſcatut ien
arſopolit
üli
3 Ndenn

gmn

xi· Ideo inter vos multi infirmi 2 ĩbecilles.⁊ in ſignum huiꝰ
poſt paſca tales indigne cõicantes tam diuerſis ĩfirmitatibꝰ
a deo plagant᷑· Imo qð maius eſt quandoq; poſt indignam
cõmunionẽ moꝛte ſubitanea monunt᷑· Vnde legit᷑ · O quidaz
ſacerdos ꝓhibuit quẽdã peccatoꝛẽ a cõione · qui cõfuſione hu .
mana ductus acceſſit ad cõionem cuʒ ceteris hoĩbus.Et quã
toelion cito coꝛpus ad inquinatũ os ſuum accepit: tamcito infelicem
boront! anĩam ſuam reddidit · exſpirauit moꝛte ſubitanea coꝛam oĩ
tnorai populo · Tercio tales peioꝛes ſunt iudeis. Drimo ĩ hoc ꝙ iudei
ſrmimut ignoꝛanter xpᷣ̃m crucifixerunt. Vnde apłs·i:cor.ii· Si cogno⸗
lrjerp uiſſent nunquaʒ dñm gloꝛie crucifixiſſent · Sed iſti chꝛiſtiani
rſacrant indigne cõmunicantes peccant ſcienter · quia credũt ibi eſſe
creatoꝛẽ ſuum hieſum xp̃m marie filium. ét quanto grauius
eſt peccare ſciẽter q́; ignoꝛanter: tanto peioꝛes ſunt indigne
cõmunicantes ip̃is iudeis · Et in ſignum huiꝰ xp̃s non poteſt
pꝛo talibus oꝛare patrẽ ſuum ſicut oꝛauit ꝓ iudeis dicẽs DPa⸗
ter ignoſce illis qꝛ neſciunt quid faciunt· Secundo quia con
tumelia crucifixionis chꝛiſto tantuʒ ſemel a iudeis eit illata-
b indigne cõmumcantibus totiẽs quotiẽs indigne ſciẽter

eVCIBIS.

, d ſacramentu acceſſerũt· Vnde apls heb· vi· Rurſ. um crucifi pynte
gentes filiũ dei . ¶ Quarto quia tales iudiciũ ſibi manducãt ſt
bibunt.· Et ſic ↄñr incidunt in illam ſmiam quã dñs dicturꝰ didde
eſt in extre mo iudicio ad illos q a ſiniſtris eius erunt . kte ma poorp
ledicti 16. (Quinto tales indigne cõicantes ſimiles ſũt iude 10h
1 eis continget vt iude de quo legitur ſathanas in eũ in⸗ ſtet
troiuit 1 xpᷣm tradidit ⁊ deſperauit.⁊ poſtmo dũ ſeipſum ſu (nm
ſ pendit ˖ Sic indigne cõieantes incidunt in maioꝛe poteſtateʒ mMmwne
diaboli q; antea fuerũt· Scõo iudas xpᷣm tradidit 2 udeis ve gnec
didit · ſed indigne cõmunicans peius facit· Vnde remigi ſ up viOn
illud math.· Ve illi per quẽ füius hominis tradet᷑ ve tradenitt ſacrn
ſacramento ſumentibꝰ illũ· Et ſi non tradũt iudeis ad crudfi amde
gendũ: tradunt tamẽ ipſum mẽbiis inimici conſumendumm glusl
Ende etiã augꝰ· Magis peccant tradentes chꝛiſtü peccatoꝛuʒ ſpintn
mẽbꝛis q; qui tradiderũt cum crucifixoꝛibꝰ iudeis · Ergo xps ha
poteſt dicere hm Grego de quolibet ſumente coꝛpus ſuũ in⸗ en
digne ſicut dixit de iuda · Verũtamen manus tradetis me me⸗ ſaP
cum eſt ĩ menſa- Sicut iudas tradidit xpᷣm ꝑſecutonbus. Sic venp
ſumens coꝛpus chꝛiſti indigne tradit illũ quantũ ĩ ſe = emnn
monibus dum ponit illũ in locum qui eſt demonu· Bexto 2“
quia ẽ magna ingratitudo que ibi cõmittit᷑ · Nam in ſacramẽ Ve.
to illo moꝛs dñi miguratur quã pio bomibus ſi uſtinuit ˖ Vnde ſcyun
apls · i · cor. xi · Quotienſcũ q; mãducabitis pan ẽbunc 7 caliceʒ Z
bibetis moꝛtem dñi annunciabitis ꝛc· Vnde etiã xpus quan⸗ ien
do hoc ſacramentũ inſuituit dixit hoc facite in meaʒ cõmemo ger⸗
ratõem· Magna vero ingratitudo eſt ei cõtumeliam inferre WH“
eius vulnera renouare quẽ recoꝛdat᷑ moꝛtuuʒ ꝓ ſuo amoꝛe “
21 ſalute· Vnde dñs poteſt dicere indigne cõicantibus dictum iin
Dſal. Supꝑ doloꝛem vulnerũ meoꝛũ addiderunt ktẽ magnai , diin
gratitudo eſt ꝙ ibi venit diuina maieſtas viſitare boĩiem in lo
ſacramento altaris ⁊ hoc cũ plenitudine chariſmatũ ⁊ grati lie
arxrum Vnde illud ſacramẽtũ vocatur euchariſtia · i eſt · bona OWðWð
gratia Et miſer hbomo non timet contumeliã ei inferre quez M
piꝛo poſſe debuit honoꝛare· Satis ammirare poſſumus i hac nap

*

nſunang
immdert
idin en
und en
lesſarin
1s imeün
ſſäpſun
iarrſer⸗
tngdi
Penigſi

petrder
ſcentinſ

ſumendu

küperang
asErgo

opnsſtin
pasnenr
Nolus 5
iki.
ni⸗ Cinn
ninlſaen

Mnuit⸗Da

ne 1cd

; neno
uniſer

ſo Anor

dus din

ſpiritualis cibus ſi aliquẽ reperit malignitate pollutu

parte diuinam bonitatem humanam peruerſitatem · Vnde
pſal Quid eſt homo quia magnificas eum.Et etiã bene põt
dici de domino hieſu xp̃o illud Cecł.xxix · Daſcet ſcʒ cum coꝛ⸗
po:e pꝛopꝛio· ⁊ potabit cũ ſanguine ſuo pꝛecioſo ingratos-
adhuc amara audiet· Septimo quia tales indigne comuni⸗

cantes infelicioꝛes vident᷑ eſſe ceteris peccatoꝛibus Ip̃m em̃

ſummum bonum eſt eis noxium ex ipᷣa medicina infirman
tur· ⁊ ex ipſa vita moꝛiuntur · Quia ſicut ex illo ſacramẽto di⸗

gne cõmunicantes acquirunt ſibi vitaz eternam:· Vnde Zoh.
“ ⸗ „ . „ .„ ℳ
vi · Qui manducat hunc panem viuet in eternum · Sie ex eodẽ
ſacramento indigne cõmunicantes incurrunt eternam dam

natõem · Vnde criſoſt · ſuper Tohem · Sicut coꝛpoꝛalis cibus
cum ventrem inuenerit a diuerſis humoꝛibus occupatũ: am⸗
plius ledit magis nocet naturã ⁊ nullum pꝛeſtet auxiliuʒ ita

s8 eum perdit non ſua natura ſed accipientis vicio.

ſciendum quilibet cum deuotõne ⁊ reuerentia i timoꝛe ad
hoc ſacramentũ debet accedere· i ad hoc incitãt nos diuerſa
exempla ſacre ſcripture · Nam beatus łoh̊es baptiſta ĩ vtero

matris ſanctificatus a puericia in heremo cõuerſatus inuita

tus a domino vt eum baptiʒzaret: timuit tangere verticẽ dñi

Vnde cantat eccleſia. Baptiſta cõtremuit ⁊ non audet tangẽ

ſanctum dei verticẽ: ſed clamat cuʒ tremoꝛe ſanctfica me ſal
uatoꝛ· Quantomagis nos timere debemus cũ coꝛpus chꝛiſu

verum ſumimus.exquo tohes intantũ timuit verticem dñi
tangere: qui tante ſanctitatis fuit ꝙ xpũs de eo in euãgelio
teſtimoniũ phibuit dicens · Inter natos mulierũ nõ ſurrrexit

maioꝛ Tohe baptiſta · Item beatꝰ marcus ſibi abſcidit pollicẽ

vt ineptus eſſet ſacerdotio· tantum em̃ reuerebatur coꝛpoꝛis

dñi confectõnem · tem quidã ſenioꝛ inter heremitas cum ab

illis eligeret᷑ in ſacerdotem: ⁊ ab epiſcopo eſſet oꝛdinatꝰ:ait·
. „
Licet ego ſacerdos ſim oꝛdinatus: tamẽ in vita mea nunquãꝗ
conficiã: reputãs ſe indignũ cõficere coꝛꝑus chꝛiſti · It legit̃

Mathᷣ·viii · ꝙ centurio dixit chꝛiſto dicenti ei ego veniam cu
rabo puerũ tuũ· Dñe nõ ſũ dignus vt intres ſub tectũ meũ:

XKVt.
deſiet

Sic quilibet cũ vera humilitate 1 reuerentia ad hoc ſacramẽ inbor
tum accedere debet cogitando ſic· O deuſ ad illud venerabile DW

„ .

acram en ſufficerent mille anni ad pꝛeparatõem con uas⸗
dignã. quantomagis ego miſer indignus ſum qui pecco quo ten
tidie· ⁊ heu impreꝑatꝰ accedo· quãuis em̃ nõ ſim dignꝰ:tamẽ lra
ſum bene neceſſariꝰ hac ſalubꝛi medicina. Vnde ambꝛo· Qui re i

ſumus . medicina eſt celeſte 1venerabile ſacrament. 8
(Eructus digne cõmunicantium. ni
Ggtibe
nundel
dobit co
bienti
indeos
pope
wrpe⸗

cia eſt ipſa anĩa quã pater miſit de coꝛde ſuo in vterum virgi

nis. Quarta eſt vita cum coꝛpe · Quinta eſt ineffabilis deitas· M
In pꝛimis quando accipis coꝛpus xp̃i efficieris particeps in
oĩm bonoꝛum que xpũũs oꝑpatus eſt in vita ſua ieiunando pꝛe Keng.
dicando diſcurrendo oꝛando vigilando 1 ſic de aliiſ. Inſuper
totius me riti paſſionis xp̃i.Nam ſanctus tho· de aquino di⸗
cit . Qin qualibet miſſa inuenit᷑ omĩs fructus ⁊ vtilitas quã
chꝛiſtus in die paraſceue operatus eſt in cruce 1 cum moꝛte

.

ſua· Et eandem gratiã 1 fructum quilibet deuotus qui digne

Ercio umit ir ſacramentaliter Sirieualten t qui ĩ
A gratia accedunt ⁊ digne cõicant:· uantũ autem bonũ
ſit digne ſe p̃parare ad ꝑcpiendum ſacramentuʒ euchariſtie

*

poſſumus elicere · ex his parti culis que ibi ſu munt᷑ in hoc ſa⸗

„

cramento· Dro quo ſciendũ ꝙ quando coꝛpus xp̃i accipis hõ
tunc ſumis quinq; ꝑtes. Drima eſt ipᷣm coꝛpꝰ quod ſumpſit
de virgine qð ſpirituſſanctus de puriſſimo ſanguine marie
fonnauit· Secunda eſt ſanguis ipſius quẽ fudit in cruce. Ter

ſpond
le
dlkſi
nonlun
gſum

cõmunicat percipit tem accipis ibi in hoc ſacramento ꝑticei: Nens!
pationes omnium meritoꝛũ totius eecleſie ⁊ ſanctoꝛũ in celo tmronmn
Vt boc verificetur in nobis quod chꝛiſtus in euangelio dicit ſenn
Xlii laboꝛauerunt ⁊ vos in laboꝛes eoꝛum introiſtis· Minc eſt kiuche
in ſimbolo catholice fidei dicimus· Credo ſanctoꝛuʒ cõmu⸗ Doolna

nionem Vnde albertus magnus. Der verum coꝛpus chꝛiſti Nen
i qr crar.

omnes nos omnibus ehꝛiſti gratiis 1 omnium fidelium com

municamꝰ pꝛopter quod iam cõmunio dicitur· Ideo autenm ſpee
oĩm bonoꝛum xpĩ ⁊ oĩm ſanctoꝛuʒ facit nos cõicare:vt ſiquid HRelt

lib pern
rn⸗

lter i

Utem bon
euchunt

Urt mboee

ir miti

Gcd ſun
ngine un
tinonce H

wenm ni

Polsderx

ens wge
aunmmdope
Diürnun
xigninon
clltas
1cum ſot

ruͤinc

ngci⸗ N

ſtslrA

D SCREMENJ. eVCHNBRIS. NXV.

deficit in ſingulis ex oĩm ſanctoꝛũ abundant ia ſuppleat᷑ Xbi
in hoc ſacramento habemus virtutes patriarcharũ · reuelati
ones illuminatões ꝓphetarũ · dignitates apoſtoloꝛũ ·victo
rias martirũ ſanctitatẽ confeſſoꝛũ · mundicias virginuʒ · cari
tatem angeloꝛũ. a cõſequenter bona ⁊ merita oĩm electoꝛuʒ:
que omĩa a xpo in coꝛpus eius miſticum fluxerũt· Et de quo
libet in quẽlibet ꝑ caritatem ſpirituſſancti gratia redundat.
Vnde hieſus xpũs poteſt dicere ad quẽlibet digne cõmumcã

tem illud Geñ. xxx· qdð iacob ad laban dixit · Modicũ habuiſti
antequã venirem ad te: ⁊ nunc diues effectus es benedixit

q; tibi dñs ad introitũ meũ · Secundo cũ accipis ſanguinẽ
mundaberis a peccatis · Vnde hebꝛe.ix· Sanguis chꝛiſti emun
dabit conſcĩ am noſtrã ab operibus moꝛtuis ad ſeruiẽdũ deo

viuenti· Quia ſi ſanguis hircoꝛũ et vituloꝛuʒ in veteri lege
iudeos mundauit · quantomagis ſanguis xpĩ qui effuſus eſt
pꝛo peccatis noſtris emumabit animas nr̃as:quanto eſt ma
ioꝛ pꝛecioſioꝛ carioꝛ · ¶ Quenitur vtrum ꝑ hoc ſacramentuzʒ
deleant᷑ venialia? Reſpondeo ſm tho · in iii · di · xii · ſic. Non

tamen optet ꝙ omnia venialia deleant᷑:ſed bᷣm mẽſurã deuo

tionis· poſſet tamẽ tantus eſſe feruoꝛ ꝙ oĩa venialia deleret ·

Item querit᷑ vtrum ꝑ hoc ſ- acramentũ deleant᷑ moꝛtalia « Re
ſpondeo ſm tho vbi ſupꝛa· Non delet moꝛtalia miſi oblita ·
Vnde ꝙ dicit᷑ ablutio ſcelerum dupliciter põt intelligi·vel ꝙ
dicit᷑ ſic crimina abluere inquantũ ea impedit · vel de bis que
non ſunt ĩ hoĩs conſciẽtia vel memoꝛia.ꝑ hoc ſacra mẽtũ
ſcʒ ſumendo ſanguinẽ xp̃i peccata deleant᷑ oſtendit Criſoſt ·
dicens Monoꝛabilis ſanguis xpĩ ſi cum bona volũtate ſumi

tur omnẽ egritudinẽ extinguere poterit Kmbꝛo. Debeo illð

ſemp accpere vt mibi ſemꝑ peccata dimittant᷑· Vnde etiã bů ·
Euchariſie ſacramẽtũ potens eſt peccata cõſumẽè:debellare
obuias poteſtates: inferre celis anĩas reuertentes de terra

congine Nota ꝙ vinum qð dat᷑ cõmunicantibus non eſt vinuz conſe
orpis cxatrũ: ſed eſt purũ vinum . quia ſeculares ſolummodo ſub
ocun ſpecie panis recipiunt verum 2 totũ xpᷣm ſᷣm coꝛpus ⁊ aãam
puIn 1 deit at. Sed ſac erdotes in miſſis reapiũt ſub ſpecie panis

ruyrſin .

xXR. D SVCERA. GVCEHNRIS.

⁊ ſpecie vini . Quomodo aüut chꝛiſtus ſit ĩte graliter ſub ſpecie

vini in calice: ⁊ qualiter calix adoꝛandus ſit de hoc quere · i · S

¶ Tercio quando accipis animã xpĩ tunc accipis pignꝰ eter
ne vite · ſi ſic in tali ſtatu decedis · Vnde canitur de hoc ſacra:

mento. Et future gloꝛie nobis pignus datur. quia hoc ſacra⸗

mentum dat vitã gratie in ꝛeſenti⸗Tolᷣ· vi · Qui mãducat me
ip̃e viuet pꝛopter me· Et in futuro dat vitam gloꝛie . Vñ Foß̃·

*

vi . Qui manducat meã carnem bibit meum ſanguinẽ habʒ

pit am eternã · Quarto ibi accipis ſpiritũ chꝛiſi id eſt . vitam

chꝛiſti. Et accipiendo ſic vitam cum coꝛpoꝛe mu taberis in deũ

ſicut cibus ⁊ potus mutatur in te· Vnde vox diuina ad Kus.
diyit· Non tu me mutabis in te: ſed tu mutaberis in me. Sie
xpus dicit cuilibet digne cõmunicanti · Non tu me mutabis ĩ

tentia homĩ in hoc ſacramento cõmunicata erit homo poten

te 16. Quia quidq deus eſt ex natura: koc homo fit per gra⸗
tiam qui digne eõmunicat. Qum aũt deus habeat porenti
infinita a ſapientis eternam 1 ĩmenſam bonitatẽ ey eius po

tioꝛ tam ad operandũ q́; ad impetrandũ Ex eius ſapientia ef

,

fſicitur bomo ſapientioꝛ ad dilectõem boni 1 refutatõeʒ mali

E

tiare mſi ſolus deus Vnde bern · J ꝓmaginẽ quippe

Ex eius honitate bomo fit magis pius ⁊ caritatiuus Pacit

cus. ¶ QAunto recipiendo eius bonitatẽ anim a boĩs imple⸗
bitur gratia ⁊ dulcedine · Quia nihil poteſt aĩam hominis ſa⸗
pe dei fa
cta eſt anima rationalisceteris omĩbus occupari poteſt ĩple
ri non poteſt · Capax em̃ dei eſt. quidquid deo minus ẽ non
eam implebit· Vnde pl⸗ al. Satiaboꝛ cũ apparuerit gloꝛia tua-
Vnde exemplü legit᷑ in libꝛo de donis quidã ſanctus ep̃s

.

in feſto paſce dñũm rogauit vt ſibi reuelaret merita tunc co⸗

municantiũ. ⁊ dominus oſtendit ei ꝙ vidit aliquos quaſi pi⸗
cem nigros· alios vero vt ferrũ ignitos. alios vero ſanguino
lentos ceteroſ vero adinſtar ſolis fulgidos · Reſpondit ei an

gelꝰ dñi. Nigri ſunt luxurioſi ſuperbi· T gniti auari Sangui

nolenti iracundi a blaſphemi:qui om nes indigni acceſſerüt
quãuis ſint contriti ⁊ confeſſi:tamen non babent firmũ pꝛo

.

poſitum in futurũ abſtinẽdi. Ceteri vero qui ſunt lucidi ſũt

tec dat
noroe
nore
vond
mon
ocſ
ptr.
ſpon⸗
nond
tendi
nödet
Kiauan

nema
W
ſb
ſune
fa
recd
ſſe
qu⸗

J e ülti qui acceſſerunt digne cum firmo propoſito abſtinendiꝰ
Edne emendandi vitamſuuauum.
Sr or. l Sequitur de ſacramento extreme vnctõis⸗··
eNin Vintum ſacramentü eſt eyxtrema vnctio · Materia aũt R
Aheſmn buius ſacramenti eſt oleum oliue ab epiſeopo conſe⸗
☚ cratum. tale oleũ a buius cõſecratio ſunt de neceſſi
die G ema:
ngmebe
Dcvun

tate buius ſacramẽti· Eoꝛma aũt huiꝰ ſacramenti bᷣm Thomã
ſeſt oꝛatio depꝛecatiua dicendo ꝑ iſtam vnctionem 1 ſuã piiſſi
tn mam miſericoꝛdiã indulgeat tibi dominus quidquid deltqſti
rümni per viſum · Querit᷑ qbus conferenda eſt extrema vnctio? Re
naN ſpondeo ſeðm petrum de tharantaſia· non niſi adultis infir⸗
in men mis in periculo moꝛtis conſtitutis ex ipſa infirmitate · Vnde
emtie nec datur euntibus ad belluʒ nec nauigantibus aut hiis qui
oſt gn mox occidendi ſunt· quia talis moꝛs non imminet ex defectu
er weng nature ſed ex euentu foꝛtune · D ueris autem nõ datur: quia
tigens non habent infirmitatem ſ Piritu alez contracta m ex peccato
rbonoper moꝛtali actuali: nec diſpoſitõz deuotõnis ha bere poſſunt ad
lpenn hoc ſacramentũ:nec etiam datur natur aliter ſtultis · Querit
etig il vtrũ eytrema vnctio debet dari freneticis 1 amen tibus 5 Re

bos m non debet dari · ſi vero petierint dari debet · Tamẽ hoc aduer
Pone) tendũ eſt ſcom tho· ꝙ illis furioſis amentibus p̃apue dari
N nõ debz: qui poſſent illi ſacramento facere irreuerentiã per
prh aliquam ĩmundiciam: niſi 1 ipſi haberent lucida interualla in
hnuin quibus ſacramenta recognoſcerent. item queritui vtruß e⸗
du trrema vnctio poſſit iterari⸗ Reſpondeo ſcdum Tho.in · iii ·
tgi MD diſ. xxiii. Tterari poteſt ſine aliqua iniuria ſ- acramẽti: quia nõ
inin 4 hrꝛ abet effectum ꝑpetuum eo ꝙſ anitas coꝛpis 1 mentis que
n ſfunt ef fectus eiꝰ amitti poſſunt. xn eadẽ quoq; egritudĩe ite
è ran pot ſi pꝛimo quidẽ ſit in periculo motiſn eudoa⸗ poſt
fo.⅝ recidiuum patiat᷑ · quia erit quaſi alia infirmitas Et ſimiliter
wodo ſi ſit egritudo diuturna · vt ydꝛopiſis · quia tunc debet fieri
num quando videtur pꝛoducere ad periculuʒ moꝛtis· 2 ſi illud pe
i unſen riculum moꝛtis euadat eadem infirmitate durante:et poſtea
hni od ſimilem ſtatuz reducatur: iterum poteſt inungi. qꝛ iam ẽ

XVH. DSNCRNMEN. OBRDINRS.
Alius in firmitatis ſtatuſ: quis ſit eadem infirmitas. Et notã odin
dum ꝙ magiſter in cõpendio theologice veritatis dicit · Quã litn
do ſepe quis ad moꝛtem infirmatur: ſepe poteſt inungi · ſed ſit
in vna infirmitate non debet aliquis bis inungi: niſi eadem dotu.
infirmitas vltra annum protrabat᷑ 1cn . ĩ vno ãno pꝛopter peste
vnam ĩfirmitatẽ nequaq; bis inungat᷑· Sed bonauentura ſu gnun⸗
per quarto redarguit hoc dicẽſ. bſurdum eſt ꝙ ſacramentt æoll
regulentur ſeðᷣm mot um aſtroꝛum ; MV gund
Gffectus extreme vndétönns“ dedo
B Verit᷑ quis ſit effectus extreme vnctionis? Rñdeo ꝙ AIim
¶Aeſt quadruplex quorũ duos ponit beatus tho · ſup · ini tenet
pi.xxiii· ⁊ alios duos magiſter in cõpendio theologice verita ſovn/
ſtis. ¶ Drimus effectus 2 principalis ſcdᷣum btm̃ T ho· eſt ſa ſrerde
natio quedã ſpũalis: que datur contra quandaʒ debilitatem do⸗
vel ineptitudinẽ que in nobis relinquit᷑ ex peccato actuali vł G
ſoriginali· contra quam debilitatẽ homo roboꝛat᷑ ꝑ hoc ſacra ſcr⸗
mẽtũ ·q; hoc robuꝛ gratiam facit que non patitur ſecum pe
Icatum.Ideo ex conſequenti ſi inuenit peccatum aliquod ue rvc
niale uel moꝛt ale quo ad culpam: tollit ipſum dũmodo non pſun
apponat᷑ obex ex parte recipiẽtis · e Secundard' autem effe (ohe
* cus eſt ſanit as coꝛpoꝛalis· hanc tamẽ nõ inducit niſi ſedum cps
ꝓ expedit ad finẽ principalẽ ſcilicet ſ piritualem ſanationeʒ A
Et tunc ſemper cam inducit dummoꝰo nõ fit impedimẽtum etinm
eevx parte recipientis. Et licet in ipſo multe fiant inunctõnes: ſice
vltima tñ eſt foꝛmalis reſpectu omnium pꝛecedẽtium. ⁊ agit intert⸗
in virtute earuʒ· Et ideo in vltima vnctione Frrtabhuit, Abis
que effectum ſacramenti pꝛebet · Mec beatꝰ bo:. (Tercius Recn
effectus ſem magiſtrũ in cõpendio theologice veritatis eſt 4RW
tus effectus eſt ꝙ valet ad velocioꝛem tra nſitum ad celum le
WVEWDe ſacramento oꝛdinis. et de Ddm
Eignitate ſacerdotum hin
Os eſtis genus electum regale ſacerdotium gens ſã (crd
cta·populus acquiſitõnis· prima Pe · i · kn iſtis vbis ſge
4 oſtendit nobis beatꝰ petrus pᷣrogatiuã ⁊ digmtate u
⁶

DGE SCRN. 08DNS. VE
3Nae owinis ſacerdotalis. Et licet om̃es homĩes ſint genus dei ſo
e ſũt nouẽ chon angeloꝛũ ĩ celo: ſic ſũt nouẽ dignitates ſacer
/ dotü. ¶(Drima eſt ꝙ ſ. acerdotes ſũt ſup oẽs reges et princec
enunit pes terre Miereprimo· Ego cõſtituã te ſup omẽs gẽtes et re
mnmn gna: vt euellas ſcʒ malos moꝛes et vicia · et diſſipes hereſes
et edifices bona oꝑa· ⁊ plãtes virtutes in aabus· tem patet
quia dignitas ſacerdotalis habet reges facere ⁊ conſecrare·
Pinn Sed omnes reges non poſſunt ſacerdotem facere. In ſignũ
Zündd ꝙ maioꝛes ſunt: tunc non eſt iam Frinceps mex potenſ qui
loſun tenet᷑ ceruicem ſuam in confeſſiõe humiliare coꝛaʒ ſacerdote
Ncela loco dei. quia eſt vicarius eius. Vnde breuiter deus exaltauit
lott ſacerdotes ſuper omnes bommes· Vnde quidam doctoꝛ· Sa
NNlan cerdos eſt altioꝛ regibus. felicioꝛ angelis · creatoꝛ creatoris
Riki ¶ Secundo honoꝛauit eos in tẽporalibꝰ. quia illa que deus
ilherfmn ſi bi 1. eſ. eruauit · ſch dD ecimas oblatõnes teſtam Eta 1 primi cias V
Nſanſt et alia prfimoma crucifixi: gratis illis contulit pro ſuſtẽtatõ
riinenn ne coꝛꝑis · vt illi ſine laboꝛe (cũ alios hoĩes laboꝛare opoꝛtet
indpo ꝓ ſuſtẽtatõe coꝛꝑis) quietius deo ſeruiant in ſpũalibꝰ ¶ Teꝛ
umgt cio honoꝛauit eos in emunitatẽ cõferẽdo· ꝙ nullꝰ terꝛenꝰ pn
t nigſcan ceps ſupꝑ eos iuriſdictõeʒ habe at: nec rex nec prĩceps: nec ali .
ſunnon quis hoĩm ſeclariũ audeat manꝰ ſuas violẽter in eos mittẽ ·
metn etiam in minimum · id eſt· in acolitũ · Oppoſitum faciens eo
unctona facto excõmunicatus eſt maiori excõmunicatõe tã in celo qʒ
aumm it in terra Sic etiam pPtegit eos ꝙꝙ null⸗ audeat eos ꝑturbaꝛe
uii verbis vel factis Quia os opp robriũ illis llatum quaſi ſi⸗
ſn Hireputat factũ- Vnde vominus dict g pppetam zachzarie i
attis Qui tetigerit vos tangit pupillam oculi mei· Pſal. Nolite
. ( tigere xpos meo: a in pphetis meis nolite malignari Qua
Pacin re etiã nec vᷣbis ſũt moleſtandi: ſed honoꝛandi: vt dicit dñs
ad moyſen et aaron· Benedicam benedicentibus vos · Vnde
heinri· de firmaria ſuꝑ quarto precepto dicit. Ve illis qui ſa⸗
1ꝛ cerdotibus a religioſis detrabunt et defamantrurſus cruc
ni figẽtes filiũ dei ĩ ſemetipſis.vt ait aplłs· Detrahẽtes enĩ ſacer

=☛

R

XNVIII. D6 SNCRKR. ORDINIS.
.· Conuiciantes eos: chꝛiſtũ conſpuũt · Expꝛobꝛantes eo s 1 ha en
bentes eos exoſos: chꝛiſtum lancea tranſfigunt· Vnde etiam mn
ab eccleſia ſacerdotes ſunt pꝛiuilegiati intantũ vt quicunq; u
contra libertatẽ cleri ſtatuta faciunt vel talia ſtatuta ſ. eruant o
excõmunicatõem incurrunt Ttem nullus pꝛincipũ ſeculariũ .
audet exactiões facere in derũ · tẽ nec aliq uis debet pedagiũ a
recipere a clericds: alias incurrunt ſententiam excõmuni cati . gei
onis nec a pꝛedicta excõmunicatõne abſolui poſſunt niſi ple 82
ne reſtituerint· ¶ Quarto honoꝛauit eos in hoc ꝙ commiſit D
eis animas fideliũ.· id eſt· eccleſiam ſanctam. Vnde criſoſt. Ce
lo a angelis 1 omni creatura honoꝛabilioꝛ ẽ eccleſia· Chriſt?
eccleſiam amplius diligit q́; ſeipᷣm· Vnde venit de celo in ter
ram · . xxxiii· anni s ꝓ eaſeruiuit: ⁊ tandem amaraʒ moꝛtem
pꝛo ea ſuſtinuit · Et iam dat ei coꝛpus ſuum in cbũ ⁊ ſangui
nem ſuum in potũ · Et poſt hanc vitam dat ei ſeipſum in celo
in pꝛemiũ Inſuper hanc dilectam eccleſiam cõm iſit ſace rdoti
bus cum omnibus donis. id eſt ſacramentis. Solus em̃ oꝛdo
ſacerdotalis ex officio habet baptizare: quãuis in neceſſitate
cuilibet liceat· Ttem ſolus habet conferre ſ- acramentũ con fir
mationis Ttem ſolus habʒ cõfeſſiones audire 2 a peccatis ab
ſoluere penitentias iniungere · Vnde ioßhis · xx· Accipite ſpi
ritumſanctũ ⁊ quoꝛum remiſeritis peccata remittuntur eis ·
Item ſolus habet poꝛrigere ſacram entũ extreme vnctionis.
1 ſic de alüs. in hac dignitate in cõpꝛehẽſibili eos honoꝛauit deumla
ſingulariter pꝛe ommibis homĩbus. Vnde math̊· v. Vos eſtis teg
lux mudi. Sicut mund“ nihil eſt ſine luce ſic ecc leſia nihil ſine
ſacerdotibus. Quinto honoꝛauit eos in hoc ꝙ vult vt diſtri⸗ (een
cte obediatur eis loco ſui ab omibus hominibus cuiuſcunq; ſathen
ſtatus condiciõis fuerint · Luce· x. Qui. vos audit me audit ; Luad

1 qui vos ſpernit me ſpernit · Kuguſti . Quidquid non licet quine

meos
ritis pe
turin
cerdotii
ſomia
Primo
hm a
tes ha
tis⸗ Ser
dos tel
nubun
ſcenu⸗
co ang
ratone

paſtoꝛis eſt pꝛohibere ne fiat · gregis audire ne faciat · Ergo uum
obediendum eſt eis tanquam ſto quando precipiunt ho- fPoln
minibus ieiunare feſliuare· ⁊ ſic de alis. Iĩveo comminatur emun
dominus inobedientibus rebellis · Deutronomii · xvii· Qui chiſe
ſuꝑbierit nolens obedire ſacerdotis imperio moꝛte moꝛiatẽ · eume

B.

Rede n

Nſenne
Mitn
regi

ömnunican

urni e

cnſr

dectionl⸗
ſu Cheh

de elo inee

urn worn

chu ng⸗

epſuminch

mirſacerre
olrs non
in tereſtere

mnetedcotſrr

ipert 14

Reptei.

etuntur
epndtonb
6 honount
oVosdn
unmi fre

merdiſn
nniſcum
t mne 1Ne

15 non

cnt b⸗

cappiun

conhmnmitu

Mung

aaron· Et terra ſe aperuit viuos eos abſoꝛbuit · ¶
bonoꝛauit eos dando eis poteſtatẽ ligandi ⁊ ſoluendi. Mat·

dotes quotidie ſub peccato moꝛtali tenẽtur perſoluere ſe pe⸗
hoꝛas canonicas in laudẽ dei ;

De SCRN. OkßDHN xXVNR.

exto

xvii. Quodcũqʒ ligaueritis ſuper terrã erit ligatuʒ ⁊ in celis

quodcũq; ſolueritis ſuper terram ⁊c᷑· Mec poteſtas ligandi
atq; ſoluendi · vno modo intelligit᷑ de excõmunicatõe que eſt
gladius ſpiritualis: ⁊ eſt multuʒ timenda ꝓpt er quinqʒ· boc
quere · iii · E. Klio mõ hec poteſtas ĩ elligit᷑ de abſolutõe pec
catoꝛũ · Vnde epiſcopus quando oꝛdinat ſacerdotes exufflat
in eos dicẽs illð tohᷣ.xx · Accipite ſpiritũſanctũ quoꝛũ remiſe

ritis peccata ⁊c̃· Bepeimo bonoꝛauit eos ĩ hoc ꝙ nominã
tur in ſcripturis ſanctis angeli· Vnde grego Omnes qui ſa

cerdotü nomĩe cenſent᷑: angeli nommant᷑· Quare aut angeli
nominant᷑ ? Reſpondeo qꝛ habent ſimilitudinẽ cum angelis

Primo qꝛ officiũ angeli eſt miniſtrare deo ⁊ hominibꝰ· Quia

ähſm aplm. Omnes ſunt amminiſtratoꝛii ſpiritꝰ Sic ſacerdo
tes habẽt miniſtrare deo die noctuqʒ ⁊ homĩbus cũ ſacramẽ

tis. Secundo qꝛ angelus eſt vita purus ſic a quilibet ſacer

dos tenet᷑ eſſe caſtuſ: que eſt vita angelica. Ambꝛoſiꝰ· Qui nõ

7/727

nubunt neq;ʒ vxoꝛes ducũt: ſi ceut angeli in terris ſunt· Dama
ſcenus li.ii ·. Nnuptiis abſtinẽtia eſt angeloꝛũ imitatio· Ter

cio angeli babent infoꝛmare ⁊ ãmonere ommes ꝑ bonã inſpi

rationẽ · ſic ⁊ ſacerdoteꝶ ꝑ verbum dei · Quarto angeli babent
deum laudare· Dſal. Laudate deũ omnes angeli · Sic ⁊ ſacer

Octauo honoꝛauit eos ĩ
ſacerdos aliquo modo eſt ſimilis marie virgini · Primo qꝛ
Rru beata maria per quinqʒ verba cõcepit hieſum chꝛiſtum·
Luce.i· Eiat mibi ſcdᷣm verbum tuum: ſic ſacerdos conficit ꝑ
quinq;ʒ verba verum coꝛpuſ xpi. Et ſicut ĩmediate poſt cõſen
ſum marie fuit totus xpᷣus in vtero eius· ſic immediate poſt

prolationem verboꝛũ conſecratõis tranſ ubſtantiat Fani in

verum coꝛpus chꝛiſii· Secundo ſicut beata virgo po

ur · Secu t partuʒ
chꝛiſtum poꝛtauit manibus ſuis· ⁊ in pꝛeſepe collocauit · Et

eum econuerſo leuauit · Sic ſacerdos poſt conſecratiõʒ leuat

oc

òèò”è èðèððð 8
.

xVR. DpeEVCRNMEN OBDINS.

xp̃m et locat eũ ecõuerſo et poꝛtat et tractat eũ manibꝰ ſuis⸗
Tercio ſicut beata virgo fuit ſãctificata in vtero anteq́; coccꝛ···
pit vp̃m. Dſal. Sanctiticauit tabernaculũ ſuũ altiſſimꝰ: ſic ſin
