citur dogma philoſophoꝝ dicit᷑ ꝙ triplex
eſt capiendi conſilij deliberatio. Pꝛima eſt
de honeſto tm̃. Secunda de vtili. Tertia
de conflictu vtriuſq;. Dubitamꝰem̃ vtruʒ
honeſtum an turpe ſit factum. Deinde de
duob honeſtis quod hoꝛum ſit honeſtiꝰ.
Sinmiliter de duobo quod eoꝝ eſt vtilius
Dimiliter de pugna honeſti et vtilis. In
qua examinatione honeſtũ eſt pꝛeponen/
dum vtili.et bonũ cõmune pꝛopꝛio.et ſũ/
me quod eſt ad honoꝛẽ dei omni cõmodo
humano. Semper em̃ honeſtum eſt pᷣpo/
nendũ vtili ᷣm doctrinam Tulij libꝛo.iij.
de officijs.et poſt. NHNec vnq; eſt vtile quod

eſt crudele.ait idem ponens exemplum de

Ebent autem cõ

eſt appetitus faciendi vel non faciendi ve/

athenienſiby qui pꝛeſciderunt pollices all

quoꝛum qui claſſe valebant ne poſtea vale

rent. Similiter nec quod eſt inhumanum
faciendũ vel cõſulendũ.ſicut expellere per/
egrinos de ciuitate.vt ait idem. Et bꝛeui

ter concludendo.nihil conſulenduʒ quod

eſt iniuſtum. pꝛout ait Ualerius libꝛo.vj.
loquens de Themiſtode.ſe dicens habere
ſalubꝛe conſilium.petijtq; ſibi dare vnum
ſapientem ad examinandũ.Cui datus eſt
Ariſtides qui redit ad populũ dicẽs The
miſtodemvtile ↄſilium tñ minime iuſtum
voluere animo. Atuerovniuerſa concio ꝓ
clamauit ꝙ' equum nõ videtur nec expedi
re.Et ideo ad examinandũ ſic conſilia de
bet eſſe deliberata diſcuſſio et exquiſita ex/
aminatio. Duo em̃ ſunt ↄtraria ↄſilio.ſcʒ
feſtinatio et ira.ait Seneca in pꝛouerbijs
Et ibidem.Deliberandum eſt diu quicqͥd

ſtatuendũ eſt ſemel. Et ideo Seneca epła

cij. Quicqͥd cõſilio ꝓſpici poteſt:pꝛoſpice.
Item ↄſilia debent eſſe ſtabilia vt dictum
eſt pᷣus.quia ſapiens nõ mutat ↄſiliũ om/
nib alijs manentibs que erant.ait Señ.li
hꝛo.iiij.de benefi. Item debent cõ ſilia eſſe
iuſta ⁊ oꝛdinata:pꝛeponẽdo iuſticiam vti

litati.⁊ honeſtuʒ cõmodo.vt dictũ eſt. Et

talia ↄſilia ſuntvtilia et audienda. Hõ em̃
eſt nata ↄſiliatiuꝰ Ethicoꝝ.vj.Et iõ hoꝛ
tat᷑ ſapientia diuina ad audiendũ ↄſuium
Pꝛouer.ix.Audi ↄſiliuʒ et ſuſcipe diſcipli
nam. Et Ecci.vj.Audi ſili ⁊ accipe ↄſiliũ.

et ̊ a ſapientibo ↄſiliarijs.vt dictũ eſt.non

ab inſipientib⸗ Thob. iiij. A ſapiente per/
quire ↄſiliũ.Ecẽi.viij. Cũ fatuis ↄſilium
nõ habeas. Itẽ ibidẽ.Cũ extraneis ↄſiliũ

nõ habeas.et Ecẽi.xxxvij. A ʒelantibo te

abſconde cõſiliũ. Et ideo ſapientes facta
ſua regũt ↄſi ide Ponerr. Aſtutꝰ oĩa
agit cum ↄſilio. Unde Seneca ĩ tractatu
de vᷣtutibo. Si pꝛudẽs eſſe cupie in ſutu/

rũ ꝓſpectuz intende.et q̃ poſſunt ↄtingere

animo tuo cũcta ꝓſpice.nihil tibi ſubituz
ſit.ſed totũ ante ꝓſpicias. Qui em̃ pꝛudẽiſ
eſt nõ dicit.nõ putaui hoc fieri.quia non
dubitat ſed expectat.nec ſuſpicatur.ſʒ ca/
uet.cuiuſq; ſacti cauſam require.cum ini/
inueneris exitus cogita.Et ibi bene ðᷣᷣ
oc.

(Eapitulum ſeptimum.

Nin conſilijs capiendis et dandis ſũt

audiende diuerſoꝝ ſententie.

e
laſt
ſii
hje
beet
diet⸗
inl
le
Kar
duß
fmni
hin
deof
hobe
putab
S
gun
ſta
ſb
/
M
ſlur
ſgter
duotf
friſti
büde
froge
ſliü
ſgeich
ge⸗
dam
latr⸗
ſliar
obeo
Pient
tem/
foo!⸗/
NEe
lte;
lſore
ſlu
ſaſin
lunot
ſtge

4

tl
ae
anun
feper,
bieni
zgod
dioc.
habent
Pnu
tuseſt
The
uſtum
io g
Wedi
ſlia de
ine
lo.
lybis
licqd
cln
.
dtam
üion
Sail
lach
en
E
hocn
wöhor
Dium
cdiſepe
M
N
ee⸗
Kiun
8oi
m
bitu
liatoi
racuor
inſo
inget
ſubi;

ſnui

Us non
haa/
min/
bened

li ſi

lijs capiedis pncipiſ eſt audire
alioꝝ ſententias lʒ ſit ſapientia

ßditꝰ.exemplo moyſi qͥ audiuit conſilium

Je.qui erat inferioꝛ dignitate et minus il
lnſtratꝰlumine ſapientie Exo.xviij. Iſaie
iij. Conſiliariꝰ nõ eſt tibi. Suꝑ q̊ͥd Jero.
Greci poete laudabilis ſentẽtia.pmuz eſſe
beatũ qͥ ꝑ ſe ſapiat.Scõðm qͥ ſapientẽ au⸗
diat. Qui aũtvtroq; caret.hũc inutilẽ eſſe
tam ſibi q; alijs.Et ſeqͥ. Romani pncipes
ↄſules appellativł a ↄſulendo ciuitatibus.

vel a regendo cũ ↄſilio. Uñ ſenatꝰ a ↄſultu

ðꝛ. Nec eſt querendũ ↄſiliũ a malis hõibo.
ſm illo Ecci.xxxviij.A ↄſiliario malo ſᷣua
animã tuã.Uñ q̃rit beatꝰ Ambꝛoſiꝰlibᷣ.ij.
de offi. Qũo ſtaret vtile cõſiliũ cũ illo niſi

habeat iuſticiã niſi inducat ↄſtantiã.qũo

putabo eum vdoneũ ↄſiliariũ vt det mihi

ↄſilium bonum q; nõ dat ſibi. Ibi bñ de hᷣ
Job. xviij.Pꝛecipitabit eũ ↄſiliũ ſuũ. Ibi
Bre.moꝛ.xiuij.Ha bet ↄſiliũ ſuũ om̃is ini/

quus.pñtia appetere.eterna deſerere.iniu/
ſta agere.iuſta deridere.Et ſic iſta conſulit
ſibi iniquꝰ.ita ⁊ alijs. Item Gre.Nullꝰ ti/

bi fidelioꝛ ad ↄſiliũ pᷣt eſſe qᷓ; qͥ nõ tua.ſʒ te
diligit.Et ſicut nõ eſt credendũ malis cõ

ſiliarijs exterioꝛibo.ſic nec malis ↄſiliarijſ
interioꝛibo. Ut em̃ ait cõmentatoꝛ ethi.vj
duo ſunt ↄſiliarij inſipientes.delectatio ⁊

triſticia. hec em̃ multos pᷣcipitant. Et ibi

bñ de h. Uñ pᷣcipue in om̃ibo ↄſulenaꝰ eſt
magni ↄſilij angelꝰ.⁊ ab eo inquirẽdũ cõ/
ſiliũ qͥ ẽ admirabilis ↄſiliariꝰ. Iſa.ix. Sic

faciebat Dauid qͥ ↄſulebat dũm anq; ag/

grederet᷑ardua facta.j.Re.xxiij. Nũqͥd va
dam ⁊ ꝑcutiã philiſteos ⁊c. Et de ̊. Augꝰ.

in tractatu de lapſu mũdi bene.Quis ẽ cõ
ſiliariꝰpꝛudentioꝛ xpᷣo.Et ſeqͥt. Querimꝰ
ab eo ↄſiliũ ⁊ hẽmꝰcopiã nõ ſapiẽtis ſʒ ſa⸗/

pientie qualis eſt xpᷣs.Audi ſapiẽtiã dicẽ/
tem Math. vj. Theſauriſate vob theſau/
ros in celoꝛc̃.vñ ⁊ ipᷣevnꝰ ↄſiliariꝰ eſt de q̃
ðꝛ.Ecẽi.vj. Sit tibi ↄſilariꝰvnꝰ de mille.

Niſi eĩ ab ipᷣo ↄſiliario emanẽt ↄſilia ſicut

a fonte ſapientie.⁊ niſi tendãt finaliter ad
conſilia ſua adimplẽda:inſtabilia et erro/

nea ſunt. Unñ Señ epla.xviij.Errãt cõſi/

lia noſtra.qꝛ nõ habent q̊ dirigant᷑. Et po

nit exempla bona. Scire dʒz qͥd petat ille

q ſagittamvult mittere et tunc dirigere ac

Nluͤper in conſi

Diſtinctio ſexta.

moderari telum. Similiter ignoꝛanti quᷣ?
poꝛtum petat.nullus euentus eſt ſuus.i.
ſibi conueniens.Et quia iuſtus a deo que
rit co nſilium. et nititur adimplere conſi/
lium datum de ipſo.ideo dicitur Eccleſia
ſtici. xxxix. Ipſe diriget conſilium eius et
diſciplinam et in abſcondito ſuo conſilia/
bitur. Pꝛouerb.viij. Heum eſt conſiium
ait ſapientia diuina. Dans autem conſi/
lium debet ſollerter pꝛouidere ne temera/
rie pꝛeſumat dare conſilium ſapientibus.
Job viceſimoſecundo.Cui dediſti conſi/
lium. Ibi Gregoꝛius moꝛatł.decimoſepti
mo.Dare ſtulto conſulium eſt caritatꝭ.Da
re ſapienti oſtentationis.Dare vero ipᷣi ſa
pientie peruerſitatis. Nec mirum. grauis
imperitia eſt velle docere melioꝛẽ ait Gre⸗
goꝛius Jdðᷣo Eccleſiaſtici triceſimoſecũdo
In medio magnatoꝛũ loqui nõ pꝛeſumas
Et ſequitur. Et vbi ſunt ſenes nõ multi
loquaris. ”8

— .* pitulum octauum.
¶ ualiter pꝛincipes debent eſſe magni/

bus in conſilijs.
T quãuis pꝛin⸗
(ceps debeat audire cõſilia ſapi/
entum. vt dictum eſt. tamen in
conſilijs ipſe debet eſſe magnificentioꝛ de
teſtando contemptibilia ⁊ vilia.Et iuſtioꝛ
ſiue equioꝛ abominando iniqua et iniuſta
et clementioꝛ hoꝛrendo crudelia.et muni⸗
ficentioꝛ erogando dona. Unde narrat

centioꝛes largioꝛes et clemẽtioꝛes omni

Ualeriꝰ de Alexandro libꝛo.vj.ca.iiij. C

Dario regevicto ⁊ virtutem Alexandri ex
perto dimidiã ꝑtem regni ſui ⁊ filiã in ma
trimoniũ cũ decies centũ milibo talentoꝝ
obtuliſſet. Et cum de hoc conſiliuʒ a ſuis
requireret. Reſpondit parmenio. Si ipſe
eſſet Alexander. vſuruʒ ſe hac conditione.
Reſpondit Alexander. Et ego inqͥt vterer
ea ſi ꝑmenio eſſem.q̃ſi diceret. Coꝛ meum
regale eſt et magnificũ.et ideo me magnifi
ca decent:nõ parua Similiter pnceps dʒ
eſſe clemẽtioꝛ ⁊ iuſtioꝛ et munificentioꝛ.vt
habitum eſt ſupꝛa. Ipſe em̃ eſt vicarius et
vmago dei in terris.⁊ ideo deo cõfoꝛmioꝛ
debet eſſe. Unde et rex apum ſine aculeo ẽ
Sicut ait Seneca libꝛo pᷣmo de clemen/
tia. Et nullũ mag decet clemẽtia q; regeʒ
vel pncipẽ:ait ide. Qicet aũt aliter accidat

Pars pꝛima.

5ß ↄſultũ eſt aliqñi. nihilominꝰ pſiliũ pt eſſe

datũ rõnabilit qͥd pᷣt impediri exotingen/
tibo. put narrat Claleriꝰli.iij.de qdaʒ noie
Feſtion athenieñ.qͥ ait in ↄcione cum res
gliter accidiſſet qᷓ; ↄſuluerat ⁊ ꝓſpere. Aſſe
ruit tñ ↄſiliũ ſuũ fuiſſe meliꝰ. nec damna/

ulit q̃d recte acciderat.qꝛ alꝰ bñ geſſerat

(LKLapitulum nonum.
ualiter ſecreta ⁊ archana cõſilioꝛum
ſunt occultanda.

q̃d male ↄſulerat.

culoſ Uegeci li.j.de re militari

die facturꝰ eſſet. tunicaʒ inqͥt meã ſi eloqui
poſſet cohercerẽ.ſ.ne diceret alijs. Jdẽ Cla
leriꝰli.vij.recitat ſub alijs ᷣbis. Nam inqt

fk·˖ꝓ hꝰoſilij interioꝛẽ tunicã ↄſciam eſſe ſen/
ſero ↄtinue eam cremari iubeo. Jdðo ðꝛ in

Eccł. In abſcõditꝭ ſuis ↄſiliabit. Uñ CUla
leriꝰli. ij. de qdã pncipe dicit. tanta taci/
turnitate tenebat᷑ vt archana pẽm ↄſcpto/

rũ multꝭ ſeculis nemini ſenatoꝝ enũciaue
rit. Et põit exẽplũ.cũ rex Aſie bellũ a ꝑſis
aduerſus ppłin romanũ cõparari nũciaſſʒ

nõ ante ſcire potuit qd ille locutꝰfuiſſʒ aut
patres reſpondiſſent qᷓ; perſam captũ cog
nitum eſt. ”
Diſtinctio ſeptima pᷣme ꝑtis hꝰ ſũme.

((Eapitulum pmmumm.
Heinfoꝛmatõe miſtroꝝ ſiue camerario
õ MM
NWBemaomoduz
ſenatꝰſiue collectio ſapiẽtũ cõſi/
liatoꝝ ĩ repub. ↄꝑat᷑ coꝛdivt di/
ctũ ẽ.ſic mĩſtri pᷣncipis ſiue camerarij et cu
bicularij pñt ↄꝑari lateribo ſiue coſtꝭ ĩ coꝛ/
poꝛe natali. Un Berñ.li.iiij.ad Eugeniũ

papã ipᷣm alloqᷓns. Ueniaꝰ inqͥt ad colla/

terales ⁊ coadiutoꝛes tuos.hij ſeduli tibi.
hij intimi ſũt tibi.qᷓ;obꝛem ſi boni ſint.ti/
bi potiſſimi ſũt.ſi mali eque plłꝰ tibi ne di/
xeris ſanũ dolenteʒ latera.h̊ eſt. ne dixeris
bonũ malis iĩnitentẽ.Et ibi bñ de h.Cõſi
mile pᷣt dici pncipi ſeculari Jõ admonẽdꝰ
eſtvt eligat ⁊ aſſumat ſibi tales collatera/
les ⁊ miſtros qͥ ſint ad ſuũ honoꝛẽ ⁊ ad rei
pub.vtilitatẽ.Etvt ꝓuideat ꝙ ſint a ſoꝛdi
bus vicioꝝ imaculati.⁊ ne ſint ði inimici.

E conſilis uero

occultandis ĩ rebo arduis vł ꝑi/

vbi ait q metellꝰ interrogat qͥd poſtera

Nã ſi tales ſint nõ eſt ſecuꝝ viuere inteos
ambulãs in via ĩmaculata h̊ mihi miſtra⸗/
bat.aitꝓpha Dauid. Item ꝓuideat ꝙ ſint
vᷣtutiba pᷣditi.induſtria ꝓuidi.moꝛib ho/
neſti. Tales erãt miĩſtri ſalomoniſ.iij. Re.x
Uidẽs regina ſaba ſapiaz Salomonis ⁊

habitacula ſᷣuoꝝ⁊ oꝛdinẽ miſtrantiũ ⁊ve2

ſtes eoꝝ nõ habebatvltra ſpm̃ ⁊c̃. Cant᷑.iij
En lectulũ Salomonisa.ilx.foꝛtes ambi/
unt ex foꝛtiſſimis iſrł.oẽs tenẽtes gladiuʒ

⁊ ad bella foꝛtiſſimi. Ut ſint tales dzʒ pꝛin
ceps ſtuðe ſollicite.Siẽ em iudex ppłi.ſie

⁊ miſter eiꝰ.Ecci.x.et niſi ſint tales dʒ eos
de palacio ſuo eijcere taq; inimicos dei.pᷣ/
cogitãs ꝙ nõ erũt multũ fideles hõi qͥ ſũt
tam infideles deo ſuo⁊ creatoꝛi ſuo.Et hq

faciat exemplo Cõſtantini imꝑatoꝛis ve⸗

lut ſup dictũ eſt.
N¶Capitulum ſecundũ.
De infoꝛmatione cuſtodũ theſauri ⁊ ex

ſtomachi

Wnſimili mooo

cu

penſarum reipublice qui ſunt ad modum

—

coꝛꝑe natali. Die ſtomac
alimenta neceſſaria coꝛꝑi.que tñ refundit

virtualiter in membꝛa. Sic theſaurus re-

fundit᷑ in erariũ pᷣncipis aut cõmunitatis

vt iterũ effundat᷑ ad eiuſdem cõmunitatii

vtilitatẽ. Et de hmõi adaptatione Poli/
cratꝰli.iiij.vbi recitat factam fabulã Eſo/
pi de allegatione membꝛoꝝ õ ſtomachum
eo ꝙ deuoꝛabat omnes laboꝛes coꝝ.ſ.mẽ
bꝛoꝝ.ſm illud Eccs.vj. Omnis enim la⸗/

boꝛ hominis in oꝛe e.Et cũ veniſſent ad

iudiciũ coꝛdis vel rõnis.et illa ratio adiu/
dicaſſet nichil dari ſtoma cho.pꝛopter qͥd
tunc membꝛa ſunt debilitata.Et illis con
querentibo adiudicauit ratio cadem vt ali
menta ſtomacho admiĩſtrarent᷑ Quo ſacto
mẽbꝛa ſunt refocillata ⁊ pax oim ↄfirmata
Igdeo ↄcludit ibi ꝙ magiſtratꝰ tam ſibiq;

alijs coaceruat.Si enim exanimatus fſue

rit nil membꝛis valet impartiri. Stoma/
chi em̃ et pꝛincipis idem eſt officium in re
publica q;tum ad id qͥd dictũ eſt. Qñ er/
go pnceps eſt bonꝰet ea que accipit a po/
pulo expẽdit ꝓpter populivtilitatẽ nõ dz ð

eo ↄqueri ꝓplus.ſicut nec mẽbꝛa de ſtoma
cho. Et de tali pᷣt verificari ilð Canti.vj.

cuſtodes theſauri pᷣncipiſ vł rei
du S adaptari ſtomacho in
icut em̃ ſtomachꝰ recipit

inal
hick
duue
ve
ſe⸗
ic
Ue
ſier
ult
nure
po/
loehii
Gher
hen
Phin⸗
(De

biar
gſep
hoyna

da

n.
geen
Antii
Fanmg
rorch
ſmnoii/
Cerens
ſſdh
linsg
ſiij nen
ſulgti
Eiday

7

hleyte
ſörglie
1 Dhy
ſtAn
nifg
Reagen

leoo
in
hd
Mors
nrürr,
Cuni⸗
binb⸗
di
Rp
l
gtos
8dai/
iſin
Eb
None⸗

nitr
den

ddo
Piſrt
chon
ncpt
nolt
fore
Mtads
Huni
e pol⸗
iES,
chun

JTCquoniam pꝛe

UUenter tuꝰ ſiẽ aceruus tritici. Triticũ em̃
in aceruo colligit vtꝓ cõmunivtilitate exx·
pẽdat᷑.Cales fuer̃t romani qͥꝝ erariũ erat
Ddiues ⁊ ipᷣi pauꝑes ĩ domibo ſuis ᷑ᷣm Sa//
luſtiũ et Aureł.vbi S.tñ qñ deſiciebãt ex/
peſe.ſiue ĩ eoꝝ exequijs.ſiueĩ filiabo mari/

tãdis: adminiſtrabãt᷑ eis de erario cõi.ſᷣm

Valeriũ li.iiij.Ecõtrario ſtomachꝰ eſt pe
ſtifer qͥ młta recipit ⁊ recepta nõ refũditvb/
tualit᷑i mẽbꝛoꝝvtilitatẽ. Sic pnceps mł/
ta recipiẽs a ppło⁊ꝛ nõ elargiẽs vel expẽdẽs

ꝓ eiꝰ vtilitate peſtiferẽ ⁊ generãs młtoſma
los hũoꝛes ⁊ moꝛbos.i.ꝑuerſos moꝛes in

coꝛpe reipub. Et de talipᷣt verificari illud

h rareſſoꝛe exvẽtrevocaui te.
Diſtinctio octaua pme ꝑtis hꝰſũme.

Lapitulum pmum.
nbitio honoꝛis eſt cauenda.

dicti oẽs ſũt aulici⁊ curiales pᷣn

bia vicijs q̃ ſũt cõmunia talibo.⁊ ſpẽaliter

a ſeptẽ.Quoꝝ pmũ eſt auida dignitatũ et

bonoꝝ ambitio.yt eĩ ait Tuł.li.vij.ð offi.
Difficile eſt cũ pᷣſtare cupieris ſᷣuare equi/

tatem. Vacilime impellit᷑ ad res iniuſtas
q̃ głe cupidꝰeſt. Locꝰem̃ lubꝛicꝰeſt. nde

antiqͥ nobiles noluerũt pᷣeſſe in repub.niſi
qᷓ;din miſterio indigebat reſpub. ꝓut nar/

rat Ualeriꝰli.vj.qꝙ piſiſtratꝰ millenꝰ tãdiu

imꝑiũ ſuſtinuit qᷓ;diu cũ atheniẽſibo bellũ
gerendũ fuit.Poſtqᷓ; o pax victoꝛia ꝑata
eſt depoſuit imꝑiũ nevltra qᷓ; reipub.neceſ
ſitas exegerat dñs ciuiuʒ ꝑmaneret Et li.

ſiij. narrat de illo qͥ egit gras qñ amiſit cõ

ſulatũ.Et de h̊ habitũ eſt S.⁊ dicet᷑ ꝑte ſe/
cũda vbi de pᷣlato eccleſiaſtico.
Kapitulũ ſecundum.
BDecauenda adulatione.

Ecundum uiciũ
nun⸗ aulicis cõe eſt ſeductiua ⁊ mẽdo
ſa adulatio q̃ blãdiũt ſuperioꝛi/

bus vt aſſequãt᷑ dignitates et honoꝛes.nec

nõ ⁊ alijs vt eis faueãt ⁊ ab eis ↄmẽdẽtur.
Et ð h̊ vicio loqͥ᷑ Policratꝰli.iij.młtũ vbi

ait.Adulatoꝛ om̃is vᷣtutꝭ inimicꝰeſt.⁊ q̃ſi
clanũ figit in oculo illiꝰcũ q̊ ↄfert.eoq; ma
gis cauendꝰeſt q ſub amantꝭ ſpecie nocere

Alpi aſſiſtẽteſ ⁊ miſtraãtes ſiue cõ
ſulẽtes:admonẽdi ſũt cõitervt pᷣcaueãt ſi/

cupit. Et ſequit᷑ Comites habet adulatoꝛ
odiũ et fraudem ꝓditionẽ ⁊ notam mẽda/⸗/
cij.ſequelam ſeruitutꝭ.excecationẽ ꝓximi.

exterminiũ totiꝰhoneſtatꝭ.Pſal.Oleũ in/
quit peccatoꝛis nõ impinguet caput meũ.

Uere em̃ ab his laudat᷑ peccatoꝛ ĩ deſide2/

rijs anie ſue. Suꝑ q̊d Augꝰ. ait ꝙ lingue

adulantiũ alligant homies in peccatꝭ.⁊ ſic
trahunt ſecum ad ꝑditõnem. Unde antiqͥ
ſapientes nõ ꝑmiſerunt tales loqui cũ pn
cipib.ymmo interfecerũt.vt narrat Clale/
rius li.vj.ꝙ athenieñ.thimogoꝛã inter offi
cium ſalutatõnis Darium regem moꝛe gẽ

tis adulatum capitali ſupplicio affecerunt

De hoc in Policrato li.iij. egregie. Et vere

adulatoꝛes ſunt deceptoꝛes.ſeductoꝛes ⁊

inimici veritatꝭ. Adulatoꝛ em eſt blanduse
inimicꝰ ait Hieronimꝰepiſtola. xliiij. Hi/½

em ſunt ſcoꝛpiones facie blandiẽ tes.cau/
da percutientes. Eʒech.iij. Cum ſcoꝛpio
nibus babitas. Ibi Gregoꝛius omeł.iiij.

adulatoꝛ ſcoꝛpio eſt.palpando incedit
ſed cauda ferit. Et ſimiliter apis. quia meł
in oꝛe gerit.ſed in cauda vulnus. Uñ ad/

ulatoꝛes ſunt ſicut ſacerdotes infernales.
dicunt em̃ placentia.et ſic incipientes q̃ſi

yeſperas moꝛtuoꝝ que incipiunt a Place

bo.ſed in fine ſepeliunt ĩ peccatis. Sepul
crum patens eſt guttur eoꝝ.ſ.adulatoꝛuʒ
ait Auguſtinꝰibi.quia quos ad pctã ille/
ctant quaſi deuoꝛant⁊ in eoꝝvitam cõuer
tunt. Mach. viij. Dimitte moꝛtuos ſepe/

lire moꝛtuos ſuos Suꝑ qd Gregoꝛiꝰmo⸗

rał.iiij. Moꝛtui ſepeliũt moꝛtuos:cũ pec
catoꝛes peccatoꝛẽ fauoꝛibus pꝛemũt. Itẽ
ſunt nutrices ſathane.nutriũt em̃ hominẽ
in peccatis. Job.iij.Cur lactatꝰ vberibus
Ibi GBregoꝛius moꝛał.iiij.q; adulatoꝛes
lactant alios quos laudant quaſi pꝛemio
laudis.Pꝛouerbioꝝ pmo. Si te lactaue/

rint peccatoꝛes nõ acquieſcas eis. Iſa.iij.

Popule meus qui te beatum dicunt:ipſi
te ſeducunt. Ibi Hieronimꝰ Adulatoꝛes
ſunt hoſtes et ancille dyaboli. Item ſunt

pꝛopinatoꝛes demoniaci. pꝛopinant enizʒ
pocula moꝛtis quaſi melle adulatiõis cir/

cumlinita. Sicut loquitur Alexander
nequam de naturis rerum dicens. Adu/

latio eſt venenum mellicum aut melvene/
natum. Hij autem adulatoꝛes abundant
in curijs.et per blanda mendacia ſua ali/
os ſeducunt. Unde Juuenalis loquena

de roma ait. Quid faciã rome mentiri ne/
ſcio.liberũ ſi malꝰeſt laudare nequeo.qua/
ſi diceret. fugiovꝛbem adulatoꝝ veneficio
toxicataʒ et eam adulatoꝛibo derelinꝗ̊. Et

ideo aures ſunt clandende adulatoꝛibo ait

Seneca epla.liiij. Surdũ inqͥt te amanti
bus tuis pꝛeſta.Exemplũ de Ulixe poeta
q̃ claudebat aures ſyrenis. Syrena ẽ alal
marinũ ſiue monſtrũ.Et ſunt tria genera
quoꝝ vnũ voce cantat.aliud tybijs.et ter/
tiũ cythara.⁊ aſſimilat᷑ femine qᷓ dulcit cã/
tans naufragiũ homini facit ait Iſidoꝛus
in li.ethi. Tales in curijs dñoꝝ ⁊ magna/
tum libenter audiunt᷑.qꝛ loquunt᷑ placen/
tia.et mag q; pᷣdicatoꝛes veritatꝭ.eo ꝙ ve/
ritas parit odiuʒ ait Saluſtiꝰ. Et qͥ male
agit odit lucẽ. Johᷣ.iij.
((Lapitulum tertium.
e impꝛoba munerum acceptione.

Ertiuũ peccatum
cõmune curialibo ẽ impꝛoba ac/
cceptio muneꝝ. qᷓ tñ excecant ſa/
pientes.Exo.xxiij. Nec accipias munera
q̃ etiam excecant ſapietes.⁊ mutant verba
iuſtoꝝ. Abſq; em̃ talibo vixpᷣt aliqͥs ingre
di curias.vix cũ aliquo loq.vix ab aliq̃ ex/
audiri. Multi curialium ſunt ſicut canis
acris.qͥ obiecto cibo manſueſcit ait Señ.
li.de ↄſtantia. Sic em eſt ad lr̃am de tali/
bus.acres ſunt et aſperi anteq; videãt mu
nera.quibo tñ viſis manſueſcũt. Econtra/
rio de nobilibo romaniſ.de quibus narrat
Trogꝰ pompeꝰli.xviij.q; Lyneas miſſus
Pirro romã ad pacem ↄfirmandã cuʒ in/
gentibo donis.neminẽ inuenit cuiꝰ domꝰ
muneribo pateret. Quando aũt munera fe
rebat om̃es hoſtia clauſerũt ne cũ muneri
bus intraret. Idem narrat Ualeriꝰ lib.iiij
vbi ponit exempla de muliꝭ qͥ refutauerũt
munera et encenia. De qͥb in bꝛeuiloquio
devirtutiba phoꝝ.Et ſic accipiẽtes mune
ra glam ſuã necnõ ⁊ meritũ minuũt.Un/
de narrat Ualeriꝰ li.vij.ð Piſiſtrato mille

no ꝙ cũ agri pars ↄſenſu omniũ ei offerre

tur:auertit animuʒ ab eo munere.deſoꝛme
iudicans vᷣtutis głaʒ magnitudine pꝛede

minuere. Si ſic paganꝰreſutauit munus

publicũ ⁊ oblatũ ↄſenſu omniũ:qᷓ;to ma/

gis fidelis dzʒ refutare puatum. Exceptis

his q̃ recipere licitũ eſt ſᷣm leges.q̃lia ſunt
eſculentũ et poculentũ q̃ acciꝑe licituʒ eſt

ſe videamur.

modo debito ⁊ ꝓ tempe debito ⁊ p debita
q̃ntitate.Et de H̊ in Policrato li.v.vbi ait
ꝓꝙ m Pliniũ qͥdam hoies in affrica dicũt
effalcinare ⁊ voce ⁊ lingua.quoꝝ falcina/
tio eſt exitialis qũ aliqͥd laudant. Et ſimi

liter ait in illiricis naſci hoĩes qͥ interimũt
videndo.ma xime ſi diutius iratividerint.

Similiter Appollonides ꝑhibet in ſcitia

naſci feminas et eas habere binas pupil/
las.et ꝑimere ſi quem viſu irate aſpexerint
Quales ſüũt curiales irati qñ nõ vidẽt mu

nera ſibi oblata vt ait Seneca epiſtola.x⸗

viij. Reges parcos nõ poterit qͥs ſalutare
ſine munere. Habentes em̃ oculos macu
loſos ſunt ad nequiciã pꝛonioꝛes ſm ſapi
entes. Sic de habẽtibo oculos coꝛdis ma
culoſos pꝛonioꝛes ſunt ad nequiciaʒ ĩ ac/

ceptione munerũ.ſed ſic accipientes ſunt

mali mercatoꝛes.qꝛ taliba muneribo exce/
cant᷑ ⁊ puant᷑ oculi coꝛdis vt ſepe.Ecẽi.xx.
encenia ⁊ dona excecant oculos iudicum.
Nolentes autẽ munera acciꝑe cõmendat
ꝓpheta in Pfſal. Munera ſuꝑ innocentem
nõ accepit. Iſa. xxxiij. Qui excutit manuſ
ſuas ab omi munere. Suꝑ q̊d Gregoꝛius
moꝛ.ix.Tres ſunt acceptõnes muneꝝ ad

quas ex fraude feſtinat. QOunꝰ nãq; a coꝛ

de eſt capta grata cogitatiõe. Munus ab
oꝛe gła ꝑ fauoꝛem. Munꝰa manu eſt pꝛe/
miũ ꝑ dationẽc.A quib omibo iuſt excutit

man. Et ibi bñ de B. Item in Policrato
li.iij. HNon eſt deſperandũ de ſuffragio ipſi
us quẽ muneribo paſcis Alimentũ vmbꝛa

tilis gr̃e munuſcula ſunt.et ſi non fuerint
frequetata amicicie nomẽ interimunt.Et
q̃d crudeliꝰ eſt tales accipiũt a pauperiby.
ab afflictis. ab iniuſte vexatis.Cuiꝰↄtra/

rium cõmendat Gregoꝛiꝰli. v. regiſtri oi/
cens. Encenia veſtre ſanctitatis accipere

nolueram.quia valde incongruuz eſt vt a
pꝛedatis aut ab afflictis fratribo percepilſ/
⸗ apitulum quartum.
eimpudenti officioꝝ venditione.
Wartuũ peccatü
curialiũ eſt impudens venditio
officioꝝ vel cõmodoꝝ. Uix em̃

ſi ine pcio aliqͥd faciunt vel eꝰ ſpe. Uñ Ju/⸗

uenalis loquens de roma ait Omia rome
cum pᷣcio.qd das vt coſſum.i.illu diuitem
gliquãdo ſalutes.vt te reſpiciat clauſo.⁊c.

falüüe
ſcientl
nisd0
teeni
dat T
lernoy
Etqu⸗
oſſia
ſtcutle⸗
abla
zumnp.
Oct
von
nggd
Aonne

tirtüe

Ureip
Elcy
moncbte

Wnlar⸗
lnnn
Ponſrd
iocſt
Qbin
veles

K
EPlbe
ltfacl
ſunta
ſcquif
lisab⸗

ſicare

llocnt

9Ue

cerlun
iſerſen
twoene
nnart
c
nf
Cfen

ddebits
Wieit
n Reite
ſaleng,
interini
tinideint
tinſeite
is popi⸗
Apenmmt
idetmn
piſtolo ,,
eſclutare
hos macn
afnſ
Cordis n
nezi
res ſune
nene⸗
☚
ſodicam.
menda
mocemten
munt mannt
Brgorus
nuner o
Nig/
unuseb
nucſe⸗
Wcwurt
bolam
fngop
Minnber
n Mont
inumE
auenw⸗
Lobonn
gis aen
Tynt
rmm

un.
gitoe,

amico
tu.⁊ tũc apparebit ſe nõ eſſe amicos veros
Uere ipſi ſunt amici menſe. de ̊ quolibʒ
Ecẽi.vj.Eſt amicus ſociꝰ menſe.⁊ nõ per⸗
manebit in die neceſſitatꝭ. Exq̊ͥ om̃ia ſunt
rantibs oues.ſiue accipitribo deplumãatib⸗
columbas. Math. x. Sicut oues ĩ medio
lupoꝝ. Ibi Chꝛiſoſto. omeł.xxxiij. Quid
onis in medio tot lupoꝝ.qͥd colũba in me

Diſtinctio octai

Deß olicrat li. v. ait. Ympꝛobitas cn/
rialiũ eouſq; innotuit vt de teſtimonio cõ
ſcientie de venuſtate moꝝ.ð odoꝛe opinio

nis. de ſinceritate cauſe. de toꝛrente eloq̃n
tie.niſi pcio interueniente qͥs fruſtra cõfi/
dat. Lales autem nec inſtrumenta nec lit/

teras vel ſillabas ſine pᷣcio dant nec buʒ.
Et quod mag ꝑuerſum eſt nec ſilentiũ.qa
omia agit nüũm et caritas eſt excluſa. Et
ſicut legit᷑ de ydra cũ caput abſcindit᷑ pꝛo
abſciſo creſcũt alia.Eſt em ſerpẽs multo/
rum capitum ſᷣm Hieronimũ epiſtola.liiij
Sic eſt ꝰ

alij quibo opoꝛtet dare ſicut ait Deñ. li. de

— FKanitmlum quintum.

e ſimulata amicicia ſiue fictione.

Wintu peccatuzʒ
curialiũ eſt exterioꝝ amiciciarũ
fictio. Fingunt em̃ curiales ſe eẽ
9 donecveniat᷑ ad amicicie exꝑimen

venaliavt dictũ eſt apud pᷣdictos et acce/
ptio muneꝝ. patet nõ eſſe verã amiciciam
Pominiz lec nümon. ideo nulla vᷣa ami/
cicia.vt ait Tuli?ꝰli.iij.de offi. In malis fi

ctio eſt.in bonis vero amicicia. Un ſapis
n? eſt vt leo rugiens ⁊ vꝛſus eſuriens.Pꝛo
nuerb.xxviij Leo rugiens et vꝛſus eſuria
pnceps impiꝰſuꝑ ppm pauꝑem. CTales ve
ro impij pᷣlides velↄſiliarij ſũt quaſicanes
latrantes ⁊ cogentes pauꝑes ad iudiciuz
in quo ſpoliant᷑. Iſa.j. Omes diligũt mua
nera. ſequunt᷑ retribu. Et ideo ſequit᷑. Pu/
pillo nõ iudicant.et cauſa vidue nõ ingre/
ditur ad eos.Et tales aliqñ ſunt indurati
impietate.quia nec paupeꝝ innocentia n

Ethi.viij.ait. Tres ſunt ſpecies a micicie
equales amabilibo. DSunt em̃ amãates bo/
na.et ſunt ꝓptervtile amantes ad inuicem.
Et ſunt quidã amantes ꝓpter delectatõeʒ.

Et hee duevltime amicicie ſᷣm accidẽs ſůt

et facile ſolubiles. Diſſoluto em pt᷑ quod

ſunt amici dilſoluit amicicia.i qn qs non
ſequit᷑ vcile vel diligibile.Et ideo Ecci.xij

Non cognoſcit᷑ in bonis amicꝰ. nec inma
lis abſcondit᷑ inimicꝰ. Unde Ethnicꝰ ver

ſificatoꝛ. Cum foꝛtuna manet vultũ ſᷣua/
tis amici. Cum cecidit turpi vertitꝭ oꝛa fu
ga. Unð Zuliꝰ. Uere amicicie difficilime
reperiunt᷑ in his qͥ in honoꝛib req; publi/
caverſant᷑. Et Tuliꝰ epla.xx. Errant qui

atrio querũt amicũ. Et h ideo.quia qͥlibʒ
intendit ſuũ cõmoduʒ ꝓpter qͥd nõ eſt vera

amicicia.pꝛout ait Culiꝰ li.jideo de mul/
tis verificatur illud Hiere.ix.Et oĩs aini pꝰ-

ceus fraudulenter incedit. Et hec vetertia nocent cauſas habentib⸗ ꝛ negociq.immo

pᷣdictis qñ vni ſatiſfactũ eſt et
vniꝰ voꝛacitas quaſi incluſa acrius petũt

M
3 .

parte de amicicia.

(XLapitulum ſexutum.
Deſop

et impia ſpoliatione paupeꝝ

iſtica machinatione calũniari

Extum peccatũ

OW cõmuniter curialiũ eſt aſtuta ſi⸗
ue ſophiſtica machinatio ad ca⸗

tumniandũ. et illiqueandum ? ex ↄſeq̃nti
dQd excoꝛiandũ vel ſpoliãdũ ꝓpłm: iniquas
leges ſtatuendo vel eis fanendo. ꝑuerſas
ↄſuetudines allegando. varias vias calũ⸗
niandi inueniendo. Unde de talibo Iſa. x.

Ule qui condũt leges iniquas et ſcribẽtes

ininſticiam pſerunt vt oppꝛimerẽt in iu⸗/
dicio paupes. De quolibet taliverificatur
illud ps. Sedet in inſidijs cum diuitibꝛ ĩ
occultꝭ vt interficiat innocentẽ.quod ↄtin

git maxime qu pꝛinceps vel dñs eſt nimis

depic Ais ben iudicem populi ſic ⁊ mini
ſter eiꝰ. Ecci. x. 9
dacij omnes miniſtros habebit impios.

cci.x.Qui libenter audit ᷣba mẽ

Pꝛouer. xxix. Ut em̃ placeant tali et vt ai

ſequant᷑ partem lucri machinant᷑ ad ſpo-/
liandum pauꝑes.⁊ ab eis laudat᷑ peccatoꝛ

in deſiderijs anime ſue Et tales etiam aſſi

milant᷑ canibo latrantibo ſiue lupis deuo/

dio accipitrũ. Impiꝰem iudex ſiue domi/

pupilloꝝ infantia necviduaꝝ ignoꝛantia.

nec paupeꝝ inedia mouet eos ad pietateʒ,
Ecẽs.iiij. Uidi calũnias que ſud celo ge/
runt.lacrimas innocentiu.⁊c. Hij ſunt ſi/

miles lupis. de quibus ait ſapiens.viij.de

animalibo. ꝙ lupi cum piſcatoꝛes dant eis

aliqͥd nõ nocent illis.ſed cũ non dant eis

coꝛrũpunt retia qñ extendunt᷑ ad deſiccan

du. SDic de talibo. niſi munerib⸗ pᷣueniank

Pars punn.

ſũt crudelioꝛes lupis.Quia legit᷑ de lupis
ꝙ nutriũt infãtes expoſitos beſtijs.ſic fuit
de Romulo.quẽ nutriuit lupa.ꝓut ðꝛ ĩ hi
ſtoꝛijs. pdicti ãt excoꝛiãt pupillos ⁊ infan/
ies.Et ſicut eſt ðᷣ lupo ꝙ ſi pᷣus viderit ho
minèẽ q̃ſi eripit ei vocẽ.vt ait Ambꝛo.exa/
meron omel. vj. Sic tales ſi pus viderint
boieʒ:niſi pus muneribo pᷣueniãt᷑ eripiunt
eivocẽ ne poſſit loqͥ in indicio. Hij etia ſüt
ſites caſtoꝛi.de q̊ͥ ait Solinꝰ li.iij . ꝙ cũ ho
minẽ inuaſerit.ↄuentũ dentiũ nõ pus re/

laxat q; ↄcrepet oſſa ſub dentibo eius Sic
tales nõ ceſſant donec ↄfringant panꝑes.
Michee.iij. Deſuꝑ excoꝛiauerũt oſſa eoꝝ

⁊ↄfregerũt ⁊ ↄciderũt.Hij etiã ſunt crude
lioꝛes lincibo.de qͥb ait Hiero.epła.lxxv.
wvSlicet oꝛe rapido deuoꝛẽt tãdiu habẽt me
moꝛiaʒ pd andi q diu venter eſt vacuꝰ.vbi
eceñm̃ ſanguine paſta eſt feritas cũ ſaturitate

ſuccedit obliuio. donec memoꝛiã renoua/

uerit eſuries. Pꝛedicti aũt ſatura ti ſpolijs
paupeꝝ nõ ceſſant alios ſpoliare Itemhij
ſunt crudelioꝛes leonibo eſuriẽtibo. Ut em̃
Solinait li.iiij. Clemẽtie ſũt multa indi
cia ĩ leonibo. ꝓſtratis parcũt.in viros po/

tius qᷓ; in feminas ſeuiũt.infantes nõ niſi
in magna fame ꝑimũt.nec a miſcdᷣia ſepa

rant᷑.Pꝛedicti aũt null .i parcũtvt dictũ eſt
Et ſicut eſt de lupis ꝙ qñ habẽt młtos fi/
lios ſũt ſeueri.vt ait ſapiẽs de anialibo.vj.
Sic tales q̃nto plures habent filios tan/
to rapacioꝛes. Sʒ talibo euenit q̊d ↄuenit
auibs deplumantiba bubonem.vt idem de

aialibo.viij. Aues volant ⁊ deplumãt ißjm
ter h venatoꝛes depᷣhendũt eas cum ipᷣo

q̃d euenit pᷣdictꝭ.dũ em̃ iniuſte ipſi ſpoliãt
panpꝑes: iniuſte ipᷣi ſpoliant᷑ a ſuperioꝛibꝰ.
vel dũ ipᷣi ſpoliant alios bonis temꝑalibꝰ
ſpſi puant᷑ bonis ſpũalibo vt ſepe. Iſa.xxx
iij. Ue qͥ pdaris nõne ipᷣe pꝛedaber ⁊c̃.Et
hij ſunt inexcuſabiles.qꝛ cum ipᷣi ſint diui
tes nihilominꝰ ſpoliãt pauꝑes. ꝓut loquit᷑
Ambꝛo. li.ij.de officijs. Alloquens tales.
Diues eras.q̃ cauſa aliena rapiebas.ege/
ſtas nõ cõpulit. Ideo te feci diuitẽvt excu
ſationẽ nõ haberes cur nõ affuiſti iniuriã
patientibo. Ideo feci te potentẽ vt nõ infer
res violentiã ſʒ repelleres. Eripite inquit
pauꝑem et egenũ ð manu pctõꝛis liberate
Item ip̃i faciunt q̊d create irrõnabiles ab
hoꝛrẽt facere.vt ſapiens de anialibo lib.vj.
Nõ eſt em̃ modus auis vniꝰ ſpeciei ꝙ vna

tant ꝙ erit eis durũ iudiciũ.qꝛ )ᷣ eos młti

comedat aliam. ? tñ iſti ſunt etiꝗ ↄfratrei

ſpuũaliter denoꝛãtes. Michee.iij. Qui co⸗/
medũt carnẽ ppłi mei.Uñ narrat᷑ de tybe/

rio in cronicis bꝛeuib ꝙ cuʒz ſibi ſuaderet
tributa augenda eſſe puincijs dixit. Boni
paſtoꝛis nõ eſt pecꝰdeglutire. Nec iſti cogi

clamabũt ⁊ de eis ↄquerent᷑.⁊ quaſi multi

aduocati aduocabũt ⁊ iudex erit eis ſeue/
rus.Quot em̃ bona iniuſte abſtulerũt:tot
3 eos clamabũt.q̃t lacrime pauperũ.quot
ſuſpiria. quaſi tot legiſte eos aduocabũt

Ecẽi.xxxv.¶Lacrime vidue ad maxillaſ de

ſcendũt. Et ſequit᷑. A maxilla aſcendũt vſ

q; ad celũ. Job.xxxv. Pꝛopter multitudi/
nẽ calũniatoꝛũ ciamabũt.Abacuck ij Ue
qͥ ↄgregat auariciã malã domui ſue.ſequit᷑
quia lapis de pariete clamabit. Unõ nar/
rat Petrꝰ Damianꝰ in tractatu ſuo ð q̊dã
infirmato ad moꝛtẽ ⁊ clamãte etvlulãte.q;
qꝛ ſex nũmos a pauꝑcula vidua acceperat
verberabat᷑ de manibo ſanctoꝝ.ſ.Andree
et Gregoꝛijvt ſibividebat᷑. Et q̃t paſſus in
q̃t illa fecit in laboꝛandovt illos a me req/

reret.tot ictus a ſanctoꝝ manibus pertuli
Nec miꝝ ſi ſuꝑnꝰiudex ſit ſeuerꝰ talibo.qͥa
ðꝛ Ecci.xxxiiij.Qui offert ſacrificiũ ex ſub

ſtantia pauperũ.⁊c̃.
(Tapitulum ſeptimum

evoluptate comeſationũ ⁊ vicioꝝ cõ
K. èMZMB
EEptumũ uicium
— curialiũ eſt comeſationibo ⁊ vo/
luptatibus ſine ocijs ⁊ vanis lu
dis noxia vacatio. Ut em̃ patet ad ſenſum
curiales p̃dictꝭ ĩdulgẽt ⁊ etiã talibo ſtudet
ſicut iĩpꝛoperat Amos ꝓpha.vj. Optima⸗/
tes capita ppłoꝝ ⁊ in grediẽtes pompatice

domũ iſrl.Et ſeqͥt᷑. Qui doꝛmitis in lectii

eburneis ⁊ laſciuitꝭ in ſtratꝭ viis.Et Iſa.v
Ue qͥ potẽtes eſtis ad bibendũ vinum.Et
q̃d ꝑuerſius eſt.de die faciũt noctẽ.et econ
uerſo.Doꝛmiũt em̃ de die.⁊ vigilãt de no/
cte. Sicut loquit᷑ Señ.de quodã potẽte

epła.lxxxvij.dicens maioꝛẽ ꝑtẽ nocꝭ ĩ cõ⸗

uiuio exigebat. ⁊ vſq; ad hoꝛã ſextam fere

doꝛmiebat. hoc erat ei? matutinũ. Simili

ter narrat epła.cxxv.de quodã fabulatoꝛe
q valde frugaliterviuebat ⁊ nil cõſumebat
niſi noctẽ. qd ait irriſoꝛie. Unde taliba cõ

petũt q̃ ait Clirgiuꝰli.j.vbi ðꝛ. Poſtq; g⸗

Itt
r
li
N
M

M

dnoe
non⸗
fieſi

ihri
larot

Hicde

J id
eg

duet
kecet
Ali
diſti
ſidie
Nn
gnn
(de

lhfeme
lco⸗
denbe⸗
Rſuutenc
Nn Bori
eikogi
the
uſmi
mn tioſee⸗
ulaunge

Ni gnre
Chochbit
ullalde
ürp
tutiucdt⸗
ckie
neſe
Urter⸗
ſosͦi
plliteg
Nrpetat
(Dare
pohon
nen
busponl
rnllboe
icilib

rd⸗

0

cntro/
wanisla
dlniven
icſce
Oyrni⸗
porlc
ſonlul
60N
vinun
octi clceol
gliteo⸗/
liſoiin
nochic/
omter
Sinli
ſebulatoe
(Sſuneben

geal

dolif

ma quies epulis meſeq; remote. Crathe/

ſtrepitꝰtectꝭtc. Et qꝛ a libero pꝛe pximꝰeſt

tr diſtentũ cibo ſeqͥt voluptas genitaliũ.

cctoꝝ ſeqͥt ; ſint in ↄuiuio Dydonis .i vᷣgi
lio vbi Z. Infelix BMolsgumg bibebat
Señ. Cliuũtvt edãt. o

* * .

H vt ait Jeroꝰ.epła.vxxxvij. In cõuiuio pᷣdi/

amoꝛem. De talib-

miſerabiles qᷓꝝ palatuʒ nõ niſi ad pcioſas
elſcas excitat᷑.et hij nõ viuunt qͥ libidini et
ſomno viuũt ait Señ. epiſtola.v. De his
Iſa. v. Ue qͥ ↄſurgitꝭ mane ad ebꝛietatem
Et ſeqͥt. Ciphara ⁊ tympanũ ⁊ tybia ĩ con
uiuijs vꝛis.et opꝰ dñi nõ reſpicitꝭ. Ob iſta
vicia ⁊ ↄſiłia q̃ ↄſueuerũt regnare ĩ curjs.
ꝗ nõ ſüt regulate legibo dei ⁊ moderatione
txꝑantie oꝛdinate etiã phi fugiebãt.ꝓut öʒ
in Policrato de ſocrate.Cũ ei qᷓreret᷑ qua/

re nõ in foꝛenſibo negocijs ↄuerſaret᷑. Rñ/⸗
ait.pꝛudẽtia ſerpẽtꝭ eſt ꝙ coꝛpꝰpõit ꝓ ca/
pite.ſ. vefendedo. Ad h hoꝛtat᷑ ipᷣe diſcipu
los. Et iõ pᷣt Dreſgub lin ecckia qũ ſũt

dit. Ego cõtẽno q̃ illi aulici ambiũt.Etq̃

ego ambio illi ↄtenũt. Conſilr ſci viri de/

clinãt tales curias niſi qᷓ;tũ neceſſitas co/
git vel vtilitas aiaꝝ exigit. Oauid em̃ non
venit ad kalẽdas Saulis.j.Re.xx. Ad cõ
uiuiũ herodis nõ venit nec intfuit beatus
Johẽs.ſʒ in eo fuit decapitat? Math. vj.
Meliꝰeſt em̃ ire ad domũ luctꝰ q; ad do/
mũ ↄuiuij.Ecẽs.vſ. Jõ ðꝛ in tractatu de
duodecim abuſionibo ꝙ qnta abuſio eſt.

mõachꝰcuriał.qꝛ oꝛdo clauſtral ⁊ oꝛdo cu

neie ſüt diuerſi. Ibi ſedes ĩ inſidijs cũ diui
tiboꝛc. Hic audis.Cũ ↄſilio vanitatis nõ
incroibo. Ibi inſidiarꝭ vt rapias pauꝑem

Hic dicis.Odiui eccłlam malignãtiũ. ⁊c̃.

Ibi dextera tua repleta eſt muneriby. Hic
legi. aaui int᷑ innocẽtes manꝰmeas.Sũt
due tñ curie pncipũ curialiũ.quoꝛũdãa.iſ.qͥ

cccleſias inſtruũt.quoꝛũdam qͥ deſtruunt
Alia curia Dauid.Alia Abſolon.pꝓut bñ
diſtiguit ſexca abuſio q̃ eſt. monachꝰ cau/
ſidicus.ſ.qͥ amat eſſe płꝰ cum diſcũ bentib⸗
cum Herode q; in carcere clauſtri cũ Jo⸗
hanne.
¶ Diſtinctio nona pᷣme ꝑtis hꝰſũme.
((Tapitulum pmum.
Quare ꝑ manꝰſignant᷑ milites.

õſequenter pꝛo⸗
ſeq̃nduʒ eſt de ilł qͥ ſe hnt ad ma/
unũ modũ in repub.q̃les ſũt mi

lites. Manꝰ em reipub.ſut hoies milita/

rea. ⁊ cõgruenterꝑ manꝰ deſignãt Man⸗
eñ̃ ſüt pate ad iuuandũ ex nate imperio.⁊
S;tũ vtilit atꝭ hñt nulli ſcire lzʒ.tñ aperte iu
uant ait Señ.epła.xcix. Opꝰem̃ manuuʒ
eſt tãgere attrahe ⁊ impeiłe.ait cõmẽetatoꝛ

etbi.. Et ideo maneſt talis diſpoſitõis q;
poſſit talia facere.ait Algaʒel.li.iij. Et ma
nus eſt oꝛganũ oꝛganoꝝ Ariſto.lib. lij. de
dia. Et nõ eſtvnũ inſtrm.ſʒ multa.de aĩa/
lib li.iiij. Sicut & man in coꝛꝑe natali
ſũt ad repelleda nociua. ad ꝑcutiẽda inſe/
ſtantia. ad attraheda neceſſaria. ad ↄfuan
da ola alia mẽbꝛa ⁊ defendenda. Sic ſunt

milites ad iſta efficiẽda in repub. Et quẽ/

admodũ manꝰ ſpẽaliter opponũt ſe ad ca/
put ꝓtegendũ ne ledat᷑. Sic ſũt milites in
repub.ad cuſtodiendã ⁊ tutelã vite pꝛinci

pis.q eſt caputvt dictũ eſts. Uñ ait ſalua

toꝛ Math. x. Eſtote pꝛudẽtes ſic ſerpẽtes

Sugꝑ q̊d Augꝰ.lib.ij.de doctrina xpᷣiana

fideles.ᷣm illð pᷣs.Qui docet manꝰmeas
ad pᷣliũ.His militibo dʒ pᷣdicatoꝛ euãgeli
cus exp mere militie inſtitutõeʒ.dignitatrẽ

militũ antiqᷓꝝ. pbitatẽ militꝭ. diſcipline ſe
ueritatẽ.apud umpios officij qualitateʒ. et
buifructũ ſiuevtilitatẽ. Et de talibo ↄfer/
re cũ illis ad eoꝝ edificatiõem.

KEapitulum ſecundum.
e inſtitutione militie ⁊ milic nücupa

*

