fenack

aernict
Wan
no E,
he
Ope
ucke
ſanni
nirin/
S
Won
nfriin
ococl

napo⸗

del vio
80l/
deo co
aet
aſip
enle⸗
pe
ebzean
dho
öcla/
bicez.
Notar
fuitn
tee/
Mo
Hit.
3 Re
lcchät
loice
cun
fnur
nmar
eſß
lii
gich/
ebe
bi
niel/
ſoſue
penſi
eic⸗
De⸗
Uitin
ſpons

Diſtinctio ſeptima

et deluderet. Inſuꝑ monende ſunt virgi/
nes vt habeant de virginitate nitoꝛem co/⸗

ſcientie in coꝛde cum ſapientiba virginib⸗
oleum in lampadibo poꝛtantibo.⁊ ſint mũ
de ex meravoluntate nõ ex timoꝛe cogente

quia vt dicit Ambꝛoſi li.j.devirginitate.
Non eſt caſta que metu cogit᷑. nec honeſta
que mercede ↄducit᷑. De fructu virginita/
tis aũt ⁊ pᷣmio ðꝛ Apoca.xiiij.ꝙ nemo po
terat dicere canticũ niſi vᷣgines ꝗ ſequunt᷑
agnũ quocũq; ierit. Suꝑ quod Aug'. de

bono ↄiugali ait. O ſequi agnum quocũ/

q; ierit eſt ꝑ virginitatẽ mentis ⁊ coꝛꝑis ip
ſum imitari. Et ſequit᷑. Gaudia virginum

ſunt in xpᷣo.de xpᷣo.cum xpᷣo.ꝑ xpᷣum.poſt

xp̃ᷣm. Et ſequit᷑. Gaudia em̃ virginum nõ
ſunt eadem nõ virginũ q;uis xpᷣi.Nã ſunt
alia alijs:nullis tamen talia. Unde et do/
minꝰdicit yſa.lvj.eunuchis ꝑ qͥs virgies
ſignant᷑ et ↄtinentes.q ſe caſtrauerũt:ꝓpter
regnũ celoꝝ.Dabo eis in domo mea⁊ mu

ris meis locũ et nomen meliꝰa filijs ⁊ flia

bꝰ. Et iõ Aug. epła.cxxviij.ait Beatiꝰ ẽ

in carne imitari vitam angeloꝝ q; excar /
ne augere numerũ moꝛtaliu. Unde hec eſt

ſecundioꝛ felicitas nõ ventre graueſcere ſʒ

mente grandeſcere. non pectoꝛe lacteſcere

necviſceribe terram ſed oꝛationibus celuʒ
parturieioierr.
¶ Diſtinctio ſeptia tertie ꝑtis hꝰ ſũme.
(Lapitulum pmum.
onitione exiſtentium in ꝓſperi

—.

Dead ii
tate.et de hurꝰ inſtabilitate.

Vnſequenter ao

monendi ſunt hac diſtinctiõe ſe/
dptima homines ſᷣm varias foꝛtu
ne differentias vt nõ inaniter letent᷑ in hac
vita ꝓſperantes.nec triſtent᷑ per aduerſa.
quia ðꝛ Pꝛouerb.j. ꝓſperitas ſtultoꝛũ

perdet cos. Unde beatꝰ Aug'. epła. lxxxxj.

dicit ꝙ mũdus iſte periculoſioꝛ eit blaãduſ

ᷓ; molelſtꝰ. Et Gregoꝛiꝰ moꝛal.vj.ſuꝑ illð

Job. v. Clidi ſtultuʒ firma radice ⁊ male/
Dixi eiꝰpulcritudini ſtatim.ait.Quaſi per
amena pꝛata ad carcerẽ vadit qͥ ꝑ pñtis vi
te pſpera ad interitu currit. Et Auguſtinꝰ
epiſtola.v. Nihil inqt eſt infeliciꝰfelucitate

peccantiũ. qua penalis nutrit᷑ iniquitas.?
velut hoſtis interioꝛ roboꝛat᷑ mala volun/

tas. Unde cum hic deꝰ impunita dimittit

grauipunit. Item Sencca li:de ꝓpuiden

tia ait. Nihil infeliciꝰ eo eui nunq; accidit
aliquid aduerſi.qꝛ male iudicauerũt de eo
dij. Et idem epła. vij. ait. Ounera foꝛtu⸗
ne ſunt inſidie.Et epła.xl.idem ait.Sege
tem nimia vbertas ſternit. rami arboꝛum
onere fructuũ frangunt᷑.ad maturiratẽ nõ

ꝑuenit ſed ad putredinẽ nimia fecũditas.

Undeet idem euenit illis quos nimig in
hbacvita coꝛrũpit felicitas.Et Gregoꝰ.ait
ſucceſſus temꝑalium diuine repꝛobati-

onis eſt indiciũ. Item Gregoꝛt i regiſtre
li.iij.ait.Dum omia in hoc mũdo mutabi

litatis oꝛdo coꝛrũpit.nec eleuari ꝓſperis:

nec frangi debemꝰ aduerſis.vt humiliati

diſcamꝰquid deliquimꝰ.et exaltati aduer⸗

ſitatis memoꝛiã quaſi humilitatꝭ ancho/

ram in mente ſemꝑ habeamꝰ. Nihil enim
ſtabile in hac vita.ſedvt viatoꝛ modo per

plana. modo ꝑ ima. modo ꝑ ardua curri/
mus.Et ſequit᷑. Artem gubernandi nauẽ
mare tranquillũ nõ oſtendit.ſed ventꝰ con

trarmare turbans mgrm pꝛobum indi/
cat. Unde et Ualeriꝰli.vj.ca.vltimo. poſt

qᷓ; exemplificauit de multis aliquãdo pꝛo

ſperantibo et poſtea aduerſa ſuſtinentibus
ↄcludit dicens. Caduca nimirũ ⁊ fragilia

pluribuſq; cõſentanea crepitis ſunt iſta qᷓ
vires aut opes humane vocant᷑.affluunt

ſubito ⁊ repente decidunt.in nullo loco ⁊ iĩ
nulla ꝑſona ſta bilibo radicibo manent fixa

Et ideo neq; dici neq; eſtimari debent bo

na. Unde narrat ibidẽ de Craſſo.cui pe-

cunie magnitudo locupletis nomẽ dedit.
quiad tantã poſtea deuenit inopiaʒz vt q̃/
dꝛantem nõ haberet.ſʒ cũ egens ambula/
ret ab occurrentibo ꝑ deriſum diues ſalu/

tabat᷑. Item narrat ibidem de caſſo.qͥ pꝛe
fecture ſplendoꝛe.triumphoꝝ claritate.cõ
ſulatus honoꝛe et magni põtificis ſacer/
dotio illuſtrabat. intantũ vt diceret᷑ ſenatꝰ
patronus. qui poſtea ad tantã deuenit in
lfelicitatẽ vt manibo carniſicis ante totius
foꝛi romani ↄſpectum totꝰ dilaniaret᷑.Si

militer narrat ibi de Marcio q in multis

ꝛoſperatꝰ.demũ ꝓſcriptus eſt. Et ð mul

tis alijs ſimilia paſſis narrat᷑ ibidem. Unñ

et de humana ꝓſperitate gloꝛiari nõ eſt tu

tum.quia ſᷣm Beñ.eplła.lxx. Clita ſecura
elt quaſi mare in quo vbi eadẽ luſerunt die
nauigia eodeʒ die abſoꝛbent ⁊ ipſa. Unde
2 foꝛtune munera ſunt inſidie⁊ viſcata be

neficia ait ibidem epła. vij ꝓpter quod aie

m ð
.ẽe M

ſcz ad

Pars terca.

Auguſtinꝰ deverbie dñi ſmone.xiij. Ma
gne virtutis eſt cum felicitate luctari ne il/
liciat coꝛrũpat et ſubuertat. Et Gregoꝛiꝰ

ſuꝑ Eʒech.li.ij.omeł. vij. Magna ars eſt

⁊ mira ſciẽtie diſciplina ⁊ toto niſu coꝛdis

addiſcenda.ſcire equanimiter ſuſtinere p/
ſpera et aduerſa.Et ille magnꝰ eſt qͥ blan/

Distibo reb ſecũdis nõ ſeducit᷑.ait Berñ.
Qd Eugeniũ papam. Non ſunt aliqͥ ꝓpter
mqMcundanas ꝓſperitates magnificãdi.ꝓut

git Ualeriꝰ libꝛo.vij.ca.ij.recitans dictũ

Solonis dicẽtis. Neminẽ dum adhucvi
geeret beatũ debere dici. ſed tunc cũ ad dieʒ
fati ꝑuenerit.Et ibidẽ interroganti.quiſ/
nam eſſet beatꝰ. Anaxagoꝛas reſpõdit He
mo ex his quos tu ſelices exiſtimas vt ꝓp/

ſperantel.ſ.beatos dico.ſed quos miſeros

iudico.

Aer ſſitate. ⁊ de eiꝰ vtilitate

di ſunt aduerſa ſuſtinẽtes vt de
ſua nõ turbent᷑ aduerſitate.quia

plus pdeſt ⁊ ſecurioꝛ eſt aduerſitas qᷓ; pꝛo

ſperitas.ſicut aperte pbat Boeciꝰ de con /

ſolatione li.ij.ca.vltimo dicẽs. Plus ho/
minibo reoꝛ aduerſam ꝓdeſſe foꝛtunam qᷓ;
ꝓſperam. Illa cumvidet᷑ blanda mentitur

hec ſem ꝑvera eſt. Illa cum ſe ſtabilẽ mon/

ſtrat fallit:hec inſtruit. Illam videas ven/
toſam fluentem ⁊ ſemꝑ ſui ignoꝛam:hanc
ſobꝛiã ſuccinctã et exercitatione pꝛudentẽ
Illa deuios a vero bono facit:iſta ad vera
bona quodã vnco trahit.Et Seneca libᷣ.
De ꝓuidentia dicit ꝙ aduerſitas nõ eſt ma

lum q̊d noceat bonis.qꝛ nihil mali poteſt

accidere bono viro. Hõ em̃ miſcent᷑ ↄtra/
ria.et h̊ qꝛ nulla bona auferũt ab eis.ſʒ eoſ
in honis exercent.et a malis et peccatꝭ re/
trahũt.et gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ cumulãt et ↄfe/
runt. Unde et ſubdit ibidẽ. Sicut amnes
et ymbꝛes ⁊ fontes nõ mutant ſapoꝛẽ ma/

rris nec remittũt.ſic aduerſarũ rerũ impetꝰ

viri foꝛtis nõ vertit animũ.ſʒ ſemꝑ in eo/
dem ſtatu ꝑmanet.qꝛ nõ pᷣt ↄtriſtare iuſtũ
quicqͥd ei acciderit.Et ſeqͥt᷑. Om̃ia aduer
ſa exercitatões putat. Athlete ſine aduer/
ſario virtꝰ marcet.tũcq; apparet qᷓnta ſit q;ᷓ
cumq; polleat cũ aduerſa ſuſtineat.⁊ qᷓntũ

uerſa patientes tu dicis ego ſelices
Kapirulum ſecundum. .
nſtructione hoĩm exiſtentiũ in ad/

glitur 9omonen

qs poſſit ſuſtinere ⁊ valeat pacientia oſten
dit.qcquid accidit boni ↄſulunt in bonũ

vertũt.Et ſequit᷑. Patrũ bonoꝝ animum

habet deꝰaduerſus viros bonos.illos ve/
raciter amat.et tamen vult ꝙ oꝑibo dolo/
riboa ⁊ damnis exagitent᷑ vt ver colligant
robur.Et matres nolũt filios in ſinu ſem
per fouere ne langueant ꝑ inerciazʒ.ſed ad
ↄflictus foꝛtes illos emittunt vt exercean

tur ꝑ laudabilẽ miliciã. Et teſtante ſancto
Job. Milicia eſt vita hoĩs ſuper terram.

Et addit Seneca vbi ſupꝛa. exẽplificãs.
Isnis aurũ pꝛobat.miſeria vᷣo ⁊ inedia vi
ros foꝛtes. Nec eſt arboꝛ ſolida nec foꝛtis

niſi quaʒ frequens ventꝰimpellit et incur /

ſat. Ipſa em̃ qñq; in ramis ventivexatiõe

ꝓfringit᷑.ſed radix celſius ⁊ firmiꝰ figitur.

Et exemplificat ibi de multis magnisvi/

ris aduerſa demũ ſuſtinẽtibo.ſicutð Mit

ſio qui ſuſtinuit ignem. de Fabꝛicio pau⸗

pertatẽ.de Rutilio exiliũ.de Regulo toꝛ/

menta.de Socratevenenũ. Item Sene/
ca de ↄſtan. dicit.li.j.q; quoꝛũdam lapidũ
inexpugnabilis eſt duricia.quia nec ſecari
poteſt adamas nec cedi.ſed om̃ia incurrẽ/

tia retundit. Ita animꝰ ſapientie ſolidus

eſt et aduerſa queq; ↄtemnit. Conſimilia
exempla ponit Criſoſto.ſuꝑ Math. oml.
xxiiij.dicens. Nullus nocere poteſt vᷣtuo/

ſo.ſed multũ ꝓficere.ſicut qͥ adamantẽ per

cutit ipſe eſt qui ꝑcutit᷑.qui ſtimulos calci
trat ille eſt qͥ ſtimulat. Sic qui inſidiatur
et nocet bonis ꝑiclitat᷑ ⁊ magis ledit᷑ſicut
q ligat ignem in veſtimento flammã nõ cõ
ſumit.ſed veſtimentũ incẽdit ⁊ adurit. Itẽ
Beneca li.de ira dicit.vt tela a duro reſi/
liunt ⁊ cum damno cedentis reflectuntur.
ita magnũ animuʒ nulla ledit iniuria. Et

ſubdit exemplũ. Ut em̃ ſuꝑioꝛ pars mun
di et oꝛdinatoꝝ ſideriboꝓpinquioꝛ nõ im/

pellit᷑ tempeſtate et omni tumultu caret.iĩ/
ferioꝛa vᷣo fulminant᷑. eodem modo ſubli/
mus animꝰ ſemg eſt quietꝰ⁊ in ſtatiõe trã/
quilla locatꝰ.et ſi aduerſa inferiꝰ ſurgant.
Et ideo pꝛobat Seneca vbi ſupꝛa.ꝙ ſa/
piens nihil poteſt ꝑdere.omia em̃ in ſe re/
poſuit.nihil foꝛtune credidit.bona ſua in

ſolido habet.ↄtentus virtute.foꝛtuitꝭ nõ

indigente. Unde ⁊ ↄcludit ibidem ꝙ non

poteſt fieri iniuria ſapienti.Et ponit exem
plum de quodam pho capto qͥ cum inter/

rogaret᷑ an aliqͥd perdidiſſet.nihil inquit.

5

koſen
dori
nimem
lloore⸗
doh,
Age
ſinnſen
zletn
crercen
tſanco
toran.
liſicis.
jediay⸗
ſortis
aincur,
Vrdtöe
Pſgir.
Ghioni
5
lopou⸗
no to⸗
Son⸗
mlpv
ineckn
gincnn,
bſolcs
imiia
oml
tytuo/
mRer
los ci
ſſoonr
lſan
noc
t N
rore⸗
cuntnr.
uri
4s Gul
Nnön
gcrud,
oſud
tioeni/
ſhent.
1. 6 /
ſalere/
ſuann
mitz
G
niteten⸗
ninte
igol,

elſſe dicebat.qꝛ vera bona ſua vt vᷣtutes et

Diſtinctio ſeptima

qꝛ oĩa mea mecũ ſũt. Et tñ patrimoniũ eꝰ nocontra auſtũ li. xxj dicit.
lus hominuz ſic pᷣditꝰeſt iuſticia cui nõ ſit

in pᷣdã ceſſerat.ſilios ⁊ filias hoſtis rapue
rat.patria in alienã dominationeʒ ꝑuene/
rat.⁊ tñ vꝛbe capta nõ ſe victũ ſʒ indẽnem

moꝛes bonos ſecũ habuit.Diſſipata em̃ ⁊

direpta nõ iudicabat ſua.ſʒ aduenticia et

nutum foꝛtune ſequẽtia.⁊ illa nõ dilexerat

vtꝓpꝛia. Monendi g̊ ſunt aduerſa ſuſtinẽ

tes vt ea patienter ſuſtineant ꝓpter deũ.qa

tales ꝓpter deum ſcptura vbiq; cõmendat.
Unde ðꝛ Judith.viij. Abꝛaham tempta
tus eſt. Et ſequit. Sic Iſaac.ſic Jacob.

ſic Mo yſes et omes qͥ placuerũt deo per

multas tribulationes tranſierunt fideles

Et Hebꝛeoꝝ.xij.dicit apłus.Quem dili

git deꝰ caſtigat.et flagel.om.fi.quẽ re. Uñ

et ſi aliqͥ ſint turbati ad tempꝰpmiſſiõe vði.

tamen illos nõ derelinquit deꝰ.ſʒ ex ̊ ma
gis a deo appꝛeciant᷑. Sicut legit᷑ de bea/
co Anthonio.quẽ cũ demones ſemel oꝛan
tem dire flagellauerũt ⁊ vulnerauerũt.tan
Dem in fine venit ad eum xpᷣs cum multo
lumine.Cui dixit Anthonius. Ubi eras
bone i huvbi eras.quare a pncipio non ve
niſtivt me iuuares ⁊ vulnera mea curareſ.
Cui dñs.Anthoni hic eram.ſʒ expectabã
videre certamẽ tuũ.⁊ hvt in tua tribulati/
one oꝛo tua eſſet feruẽtioꝛ.purgatio pecca
toꝝ plenioꝛ.⁊ coꝛona tua maioꝛ ⁊ pcioſioꝛ

Et quia nũc viriliter dimicaſti ⁊ nõ ſuccu

buiſti.in toto oꝛbe te ſaciam noĩari. Nõ G
fidelis debet grauari ſi aliqñ aduerſa ſuſti

neat. quia de filio dei dictũ eſt Luce vltio

Opoꝛtuit xpᷣm pati.et ita intrare gloꝛam
ſua. Fatuus g et pᷣumptuoſus eſt qui cre

Dit leuioꝛi pᷣcio regnũ celoꝝ poſſidere qᷓ; fi

lius ðᷣi.qui cariſſimis apoſtolis ſuis dixit
Math.xx.Poteſtis bibere calicẽ quẽ ego
bibiturꝰ ſum. Suꝑ qͥd Gre.li.ij.omł.iiij.

Per paſſionis ⁊ tribulationis calicẽ ꝑue/
nit᷑ad dei maieſtatẽ.Et ꝑ amaꝝ poculum
penitentie ⁊ ↄfeſſionis ꝑuenit᷑ ad gaudiuʒ
lalucꝭ. Et idem moꝛ.xx.in fine. Sicut in/

ter ſpinas ro ſa creſcit et redolet.ſic iuſti et
ſi pᷣmant᷑ a malis tñ in deo creſcũt et redo
lent. Et Aug'. de ci.dei li.j.ca.ix.dicit.X
ſicut ſubvno igne aurũ rutilat et palea lſu
mat.Et ſub eadẽ tribula ſtipule cõminuũ

tur ⁊ frumenta purgant᷑. Itavna eademq;

vis irruens bonos ꝓbat et eliquat.malos

vero damnat vaſtat et exterminat. Item

Auguſtinꝰ contra YFauſtũ li. xxj.dicit. Nui

neceſſaria temptatio tribulatõnis velad ꝑ
ficiendã virtutẽ vel ꝓbandã aut ↄfirman/
dam. Et ideʒ ait epła.xlvij. Tribulatio va
let ad retundendã ſuꝑbiam.et ad ꝓbanda
patientiã.ad abolendã nequicie culpaʒ. et
ad augendã gloꝛiã et coꝛonaʒ. His om̃ibꝰ
ↄſideratis magis reputandi ſunt aduerſa
patientes q; ꝓſperitate fulgẽtes. Quod et
pꝛobari poteſt etiã demonũ teſtimonio.ꝓp
ut narrat᷑ a Ualerio li.vij.ca.j.dicẽs. Gy/

ſes qͥ bñficio cuiuſdã anuli ſe reddẽtis in/

uiſibileʒ.ꝓut patet ſupᷣ ꝑte.iij.diſt.v.capᷣ...
Cum factꝰeſſet rex lydie armis et diuitijs
inflatus Apolliinẽ pithiũ ſciſcitatꝰeſt. An

aliqͥs moꝛtalium illo eſſet felicioꝛ. Cui ſie
querenti ex abdito ſacrarij ſpecu voxemii

ſa reſpondit Aglaum ſophidium illo feli/
cioꝛem qͥ tamen erat vir pauꝑrimus.etate
iam ſenioꝛ.nec vnq; terminos agelli ſui ex
ceſſerat.ſed puuli ruris fructibo cõtentus
erat.Et ita Byſes opulentꝰet ſuperb duʒz
aſtipulatoꝛem vane opinionis deũ Apol/
linem habere ↄcupiuit vbi nam eſſet ſoli/

da ⁊ ſincera felicitas.qꝛ in pauꝑtate didi⸗/

cit. ⁊ ſic receſſit cõfuſus.Et ſeqt. agia
appꝛobandũ ẽ ridenſ tuguriũ q; triſte curꝭ⸗
et ſolicitudibꝰ palaciũ.paucaſq; glebas

pauoꝛis inexpertes q́; pinguiſſima lydie
arua metu referta. Et vnuʒ iugum boum

facilis tutele qᷓ; exercitꝰet equitatꝰet arma
voꝛacibo impenſis oneroſa. Et vnũ hoꝛ/
reolũ a nullo appetendũ ſʒ ſecurũ q; theſau

rũ immẽſum inſidijs ⁊ cupiditatibꝰ pᷣdo/

nũ expoſitũ. Si ̊ demon dat veritati te⸗
ſtimoniũ ꝙ nõ eſt in affluẽtijs ſʒ potius in
aduerſitatibo pauꝑtatꝭ gloꝛiandũ.fideles
nec illa appetant nec iſta refugiãt.quia di/
cit᷑ Pꝛouerbᷣ.xv. Meliꝰeſt parũ cũ timoꝛe
dñi q; theſauri magni ⁊ inſatiabiles.

¶ Diſtinctio octaua tertie ꝑtis hꝰſũme.
Tapitulum pmum.
e inlirſctione hominũ exiſtentiuz in
nit HW

Einde hac di⸗
ſtinctione octaua admonendi
uſſunt homines ſani et infirmi.
Sanos quidẽ bene infoꝛmat Bꝛego.li.ij.
paſtoꝛ. ca.xiij.vbi ſic dicit. Admo edi ſüt

=ð

Pars tercia.

tis eſcis erit infirmitas. Et ideo ait Se/
neca epiſtola. xcix. Oultos moꝛbos fece/

rũt multa fercula. Et ſequi᷑. Innumera/
biles moꝛbos nõ mireris. cocos numera.

Megicina em̃ quondã paucaꝝ herbaruʒ
ſcientia fuit.ſed poſt inuente ſunt mille cõ
diture et ciboꝝ cõmixture quib auiditas
excitat᷑.et que deſiderantibo alimẽta erant
onera ſunt plenis. Inde in facie palloꝛ.in

vt ſupꝛa dicitur. Flagellat deꝰ omnẽ filiũ

uum et vetus teſtamentũ cognouit.et li⸗
bꝛos inſuꝑ multos ipſe edidit. Cui dixit
Anthoniꝰ. Non te turbet o didime amiſ/
ſio oculoꝛum coꝛpoꝛaliũ.tales em tibi de/
ſunt quibo muſce et pulices tecum cõmu/

nes habent. ſed gaude potius quia tales

habes quales ipſe nõ habent quibo ange/

li cognoſcunt᷑.lumen internũ appꝛehendit
et de? ipſe videtur. Jdem Hieronimꝰepła

Tertius fuit in ſubiectione patrum ſpũa

Incolumes vt ſalutẽ coꝛꝑis exerceãt ad ſa infirmitas nobis moleſta fueritvt ſtaread .
lutẽ mentꝭ:ne ſi accepte incolumitatꝭ graz oꝛandũ⁊ pſallendũ nõ valeamꝰnõ contri/ ſ
advſum nequicie inclinãtes dei dono de/ ſtemur.quia hec omia imittit vt deſtructii⸗ ſr
terioꝛes fiant.⁊ ne opoꝛtunitatẽ ſalutis pꝓ coꝛpoꝛis deſiderijs validiꝰad deum eriga pve
merende toꝛpẽtes deſpiciant. Unde ⁊ dici tur ſpũs.Et ſequit. Sicut eniʒ magno et ge
tur Pꝛoner. v. Ne des alienis honoꝛẽ tuũ foꝛti medicamine egritudo curat.ita egri/ leo
et annos tuos crudeli.ſ.dyabolo ipi uiẽ tudine et moleſtia carnis vicia coꝛꝑis ſa/ uunt
do. Et ſequit᷑. Ne foꝛte impleant᷑ extranei nant᷑. Si enim amittimꝰ oculos nõ fera⸗/
viribo tuis. Sed quilibet ſanꝰ⁊ robuſtus mus grauiter.quia extollentie ⁊cõcupiſcẽ in
potidicat dño illo pᷣs. Foꝛtitudinẽ meaʒ tie inſtrumentũ amiſimus.Si ſurdi facti de
ad te cuſtodiã. Sed multi ſũtqͥ ſuã conſu ſumus:cogitemus ꝙ de cetero vana et ini / be
müt foꝛtitudinẽ ĩ oꝑibꝰ dyaboli.⁊ vix dit qua per auditũ nõ recipimꝰ Et ſic de alijs pt⸗
ſenectutẽ ſuam obſequijs dei.hij ſeruiunt coꝛpoꝛis membꝛis ⁊ ſenſibo. Ded ſi infir/ ſ
Deo ſiẽ ſeruit᷑ fiſtulatoꝛi et hiſtrioni cui da/ mitas totũ coꝛpus occupat.eo magis cuʒ Gen
tur roba cum iam eſt inueterata ſciſſa? di/ paulo ſpiritꝰcreſcat et in homine interioꝛi n
lacerata. Similiter admonendi ſunt ſani charitas abundet et ferueat. Huic cõcoꝛ// 5
ne ſanitatẽ ſnam deſtruant gula comeſati dat quod narrat᷑lib.viij.tripertite hiſtoꝛie uin
onibo crapulis ⁊ ebꝛietatibus. Et ne ſint de beato Anthonio alloquẽte Didimum i
ſui homicide. quia ð Ecẽi. xxxvij. Pꝛopt qui oculos amiſerat. cui tamen ꝓ oculis n
crapulam multi obierũt. ſed qui abſtinenſ coꝛpoꝛalibo ſpũales deus cõceſſit. ꝑquoꝰ 7
eſt adijciet vitam. Et ibidem ðᷣꝛ ꝙ in mul/ regulas gramatice et rethoꝛice didicit.no P

membꝛis tremoꝛ ⁊ miſerabilioꝛ ex crudita lxvj. Non doleas ſi hoc nõ habes qð foꝛ/ ſüi⸗
tiba ciboꝝ indigeſtoꝛũ q; ex fame macies. micule et muſce et ſerpentes habent.ſ.car/ cor
Inde membꝛoꝝ toꝛmenta et innumerabꝛ nis oculos.ſed ex hoc letare ꝙ illuʒ videa Nie
lium egritudinũ et febꝛiũ genera.et ita prr de quo ðꝛ Canti.iiij. Uulneraſti me ĩ vno nt
ↄſequẽs coꝛꝑis et anime ꝑdit᷑ ſanitas dũ oculoꝝ tuoꝛum. Item admonendi ſũt in P
regnat ſuꝑfluits iiuiuuirmi vt ſe recogitent ex magna dei ſpecia/ en⸗
Xapitulum ſecundum. litate viſitari cum infirment. ſicut dicit li // n
BDe admonitione hominum exiſtentiũ bꝛo.ij. parte.vij.in vitaſpatrũ de quodam
in infirmitate.⁊ de etꝰ vtilitte. frequenter egrotante.qui tamen cum vno lcel
— X ntra u ero 9 anno nõ infirmabat᷑ ploꝛabat dicens. O nep
O„ domine quare me hoc anno non viſitaſti. o⸗
monendi ſunt egroti et infirmi ſed dereliquiſti me. Sciebat em q infir r
t eoipſo ſe filios dei ſentiant mi honoꝛabiles ſunt apud deũ.Siẽ nar/ de
illos diſcipline flagella plłꝰcaſtigant. noð ratur in vitiſpatrũ.lib.ij.parte.j.de abbate om⸗
dicit᷑ Pꝛouer.iij. NHe fatigeris cũ ab eo ar/ quividit in celo tres oꝛdines coꝛã deo bhbo
gueris. Et Pꝛouerb.xx.ðꝛ. Liuoꝛvulne / noꝛatos. Pꝛimus fuit infirmoꝝ tempta/
ris abſterget mala. Ded pᷣcipue admonẽ/ tiones ſuſcipientiũ cũ gratiaꝝactõe. Se/ ⸗
di ſunt infirmi de pacientie longanimita // cundus fuit opera mũda coꝛam deo faciẽ d
te.gratiaꝝactione.et filiali coꝛreptione.qꝛ cium et nihil humanũ exhis accipientiuʒ. in

dus

quem recipit. Unde in vitiſpatruz legitur liter viuentiũ et ꝓpꝛijs voluntatibo renun / ſinP
libꝛo. ij parte: vij: de quodam dicente. Si ciantiũ. Itez ſunt infirmi cariſſimi dei. qs d

ſeed
ontri/
ml
erige
Mo et
degri⸗
loſ
ſen,
apſſce
iſi
etiny⸗
eals
inſir⸗/
sa;

ro

eRe

hiſoe
Gimun
vochlis
pquos
iclt,no⸗
aal⸗
Mdit
nemn⸗
Pthine
ncöm/
oals
alge/
hent
gg
cbſe,
nlc/
g s
eiyno⸗
ſſütin
era/

diekt⸗

logen
nno
lnnſ

liſf .
gn

le )
abbale
peoho

. “
M
„

git nevagantesad libitum periclitent᷑. Et·

coꝝ colligationes mutuas vt in ꝑte ſcöa. 4
vel quantũ ad eoꝝ ↄditões cõmuncs ⁊ eti teſtatem aſſumit et vt reuelata facie gliam
am lingulares ⁊ ſpecialen.vt in ꝑte tertia. ter
In hac ꝑte quarta ſũmo docente ac dirigẽ Et ideo comam nutrire pꝛohibent.et ha⸗/
te mgr̃o ihu xpᷣo adunãde ſũt auctoꝛitateſ bere veſtimenta religioſa monent᷑ in decre

Diſtinctio pꝛima.

Aiut mercatoz merces quas plus diligit epiſcopoꝝ. Quinto quales epii habeantin
ſfoꝛtius ligat ne perdãtur. ſic mercatoꝛ no repub. eccleſia ſtica iudices oꝛatoꝛes ⁊ad/
ſter et redempto: noſter quos in hac vita uocatos. ⁊2c. =Jð

plus amat moleſtijs et infirmitatibo ſtrin Diſtinctio pᷣma quarte ꝑtis hꝰſumme.
(Lapitulum pmum.
De clericis in cõmuni quales debẽt eſſe

ideo dicit Seneca. Gratias ago infirmi/

tati mee q̃ me cogit nõ poſſe que nõ debeo et de ſigno clericali.ſcʒ coꝛnong.

velle.Et ſicut incarceratꝰ gaudet ſi de die
in diem debilitet᷑ carcer et decidat vt eua/ R
dat.ſic et homo rupto coꝛpoꝛis pariete l / ergo clerici pmovt intelligãt ſta
bere ad ſuũ creatoꝛem tendat.Et ideo di,· tmum ſuũ et nominis ſui interpꝛe/
xit apoſtolꝰ. Cupio diſſolui et eſſe cũ chꝛi/ xationẽ. Unde ſᷣm Hiero.epiſtola.xxxiiij.

Dmonendi ſunt

ſto. Unde monendi ſunt infirmivt pulſan Clericꝰ qui ſeruit deo in eccleſia interpꝛe/

tem dominũ cum coꝛdis deſiderio ſuſcipi tetur nomẽ ſuum vel vocabulum ⁊ nomi/
ant et ei aperiant coꝛdis ianuam.quia ᷣm nis diffinitione pꝛelata nitat᷑ eſſe quod ðꝛ.
Brego.ſuper illud Luce.xij. Beatus ſer/⸗ leros em̃ grece ſoꝛs latine ðꝛ.ꝓpterea di
uus quem cum venerit dominꝰ ⁊c. Domi/ cunt clerici quia ſunt de ſoꝛte domini. vel

nus pulſat cum per egritudinis moleſtiaſ quia dominꝰipſe eſt ſoꝛs eis.i.pars vt di/

moꝛtem eſſe vicinam denunciat.cui con/½ citur ibi.Et ſequit᷑. Talem debet ſe exhibe
feſtim aperimus ſi hunc cum amoꝛe ſuſci/ re clericꝰvt poſſideat dñm et ipſe poſſi/
pimus. Deatur a domino. Oagna ergo eſt digni
as clericoꝝ ꝙ ſunt de ſoꝛte domini et im/
((Sequitur quarta pncipalis pars menſa eſt eox poſſeſſio ꝙ poſſident domi/
purtotius ſumme. niü. et in huꝰ dignitatis ſignum clerici ba
eeeKX „ iſſis 1ι6 bent coꝛonaz3. put ait DHugo libꝛo. ij. de ſa
emi 199 ute cra.parte.iij.ca.iiij.quia pᷣmum ſignaculũ

yyarijs auctoꝛitatibo narratio/ clerici eſt coꝛona. Coꝛona vero dec regale
rnibus et exemplis quiba infoꝛ/ ſignat.ſᷣm illud Petri.ij. Uos em̃ eſtꝭ gẽs

mMangdi ſunt illitterati.et hoc quantum ad ſancta. regale ſacerdotiũ.⁊c. Et ępter hoc
conditiones eoꝝ abſolutas ꝓpꝛias vel di/ coma capitis in clerico ad moduʒ coꝛone

ſtinctas vt in parte pma.vel quantum ad tondet᷑ et ſummitas capitis eius denudat᷑
vt per hoc detur intelligi ꝙ ad regiam po

dei ↄtempletur. pꝛout ait Hugo vbi iupꝛa

narratões et exempla quibo infoꝛmari pñt tis diſt. xxiij. Clerici comam. Moneãtur

viri lrati ⁊ eccleſiaſtici ex qͥb ↄſiſtit reſpu. etiaʒ clericivt ſint a mudanis negocijs ſe/

eceleſiaſtica.qͥ q̃nto ſũt ſpualioꝛes mẽbꝛis queſtrati. diuinis miſterijs mãcipati.ex/
reipub.ciuilis. tanto debẽt eſſe illis ꝑfecti cellentivita pᷣditi.omi grauitate maturl.x
oꝛes.quoꝝ oĩm caput eſtvicariꝰ xpᷣi in ter/ archanoꝝ diuinoꝝ iugiteroteplatiui. Uñ
ris pontifex ſummꝰ.cuiꝰ ↄditiones deſcri et Hiero.epła.xxxiiij ait. Negociatoꝛẽ cle
bere nõ pᷣſumo.quia ſcrutatoꝛ maieſtatis ricũ ⁊ ex inope diuitẽ et ex ignobili gloꝛio
oppꝛimet᷑ a gła.Et qꝛ ſatis hunc deſcribit ſum q̃ſi quandaʒ peſtẽ fuge.qꝛ ðꝛ ad Thi⸗

beatꝰ Berñ. in libꝛis ſuis ad Eugeniũ pa mo. i. Nemo militans deo implicat ſe ſe-
pã tranſmiſſis. Incipiendo igit᷑ ab inferio cularibo negocijs. Et beatꝰ Hiero. put ðꝛ
rib ꝓgrediendo ad ſuꝑioꝛes qͥ ſunt ĩ eccle in Policrato li.viij.capᷣ.xij.res clericos

ſia dei hac q̃rta ꝑte pmo deſcribẽdi ſunt ? a menſa ſua excluſit.quia ipſos vidit incõ
admonẽdi clericiſ̃m ſingulos oꝛdinũ gra poſitos.turpe dicens honeſto viro ⁊ graui

dus. Scdᷣo admonẽdi ſut omẽs viri eccte in etꝰↄſoꝛtio aliquẽ inoꝛdinatum repeniri.

ſiaſtici cõmuniter. Tertio ſpecialit᷑ ſacer · Inhoneſtü em̃ ⁊ turpe eſt clericis deferre ĩ

dotes. Quarto de officio eccleſiaſticoꝝ et capite ſigculũ regiũ ⁊ noie ꝓfiteri diuinuʒ

33

Pars qu9 rta. .

miniſteriũ ⁊ capitis denudatione teſtiſfica

ri ſe debere eſſe ↄptemplatoꝛes diuinoꝝ ar /

chanoꝝ.ſed ſeruiũt peccatis ⁊ ↄculcantur
a ſathana ⁊ abſoꝛbentur a ſecularibo nego
cijs et cauſis. Et ivᷣo ð talibo iam verificat᷑

illud Trenoꝝ.iiij. Qui nutriebant᷑ in cro

ceis amplexati ſunt ſtercoꝛa. Conſure aũt
vſus a naʒareis exoꝛtus eſſe credit᷑ qͥ pꝛiuſ
crine ſeruato demum ob vite cõtinentiam
caput radebant et capillos in igne ſacrifi/
cij ponebant ꝓut legi᷑ Numeri.vj.vt hoc

ſigno vicia coꝛdis ⁊ coꝛꝑis pullulantia pG/
ctiones apoſtolicas.vt ait Hugo vbi ſupᷣ
ca.vj. Hoc officio vſus eſt dñs qñ ĩ medio
ſenioꝝ libꝛum yſaie aperuit ⁊ legit dicens

ſcindenda eſſe deſignent.pꝛout ait Hugo
vbi ſupꝛa capᷣ.ij. Indecens ergo eſt clerico
ſiꝓ coꝛona regia poꝛtet coꝛonã ſuꝑbie cui
maledicit deus ꝑ yſa.xxviij. Ue coꝛone ſu
perbie.Et indecens eſt ſi nutriat crines vł
comã iactancie.quia ðꝛ Coꝝ.xj.Uir ſi co/
mam nutriat ignominia eſt ſibi ⁊ indecen
ciſſimũ eſt ſi in capite circũdueat oꝛnamẽ/
ga luxurie⁊ laſciuie.qᷓ etiã ꝓhibent᷑ mulier/
cule deferre.j.Pe.iij.quaꝝ nõ ſit extrinſecꝰ
capillatura aut circũdatio auri. In mag/
na ergo reuerentia debent clerici ſua ſerua
re capita in quibus eminet regalis pᷣemi⸗
nentia. 3 òòM—
— 4 Eapitulum ſecundum.
Deinſtructione eoꝝ qui ſunt in pꝛimo
gradu.ſ.hoſtiarioum.

NDꝛum igitur cle
ricoꝝ ſeptem ſunt grad“ in qui⸗/

bus ad ſacra tractanda ſꝑ altiꝰ
eleric? aſc aa 18

mento ianitoꝛes dicebant᷑.ᷣm Hugo.vbi
ſupꝛa.Et hoꝝ officiũ eſt claues ecclie de/
ferre.eam claudere.et hoꝛis cõpetentibus
aperire.ſicut illi fecerũt in templo dñi. Et
ideo hoſtiarij debent q̃ intra eccłam ſũt di
ligenter cuſtodire.ſideles intus recipere.et
excõmunicatos excipere ⁊ eijcere. Iſto oſ/

ficio vti dignatue eſt dominus qn emen· t uinnum.
BDe admonitõne eoꝛum qui ſüt in quar

tes ⁊ vendentes eiecit de templo. Unð de
ſe dicit Johᷣ.x. Ego ſum hoſtium. ⁊c.
— Aaiuium tertium.
De inſtructione eoꝝ qui ſunt in ſecũdo
gradu.ſ.lectoꝛum.

DSdei annuciant. Et debet in ſcie⸗/

cler edit vt ait Hugo vbi ſupꝛa. Pꝛi
mus g̊ gradꝰ eſt hoſtiarioꝝ qͥ weren

Eciude uero gra⸗
— dus clericoꝝ eſt lectoꝝ qͥ verbſj

tia eſſe inſtrueti. vt ſenſũ eoꝝ qᷓ legũt intel⸗

ligant.vim accentuũ cognoſcãt.vᷣba aper
te ⁊ diſtincte ꝓferãt.ꝰgrue ſentẽtias diſtin
guant. ne ſnſione pnſc arsnid intellectũ
auditoꝛibo tollãt.CLõ ſiderent etiã qͥd indi
catiue.qͥd interrogatiue.qͥd depᷣſſiue pꝛo/
nunciandũ ſit.⁊vox lectoꝛis coꝛdiↄſidene

tis ↄueniet.Cum hij oꝛdinant᷑ devita ip/
ſoꝛꝝ ⁊ ſcia epᷣs ad ppłm verbũ facit.⁊ vidẽte

pio tradit᷑ eis codex.et ðꝛ eis. Accipite et
eſtote verbi dei relatoꝛes. Et ideo extunc
habent poteſtatẽ recitandipheticas et le⸗

Spũs dñi ſuꝑ me.⁊c. Luce.iiij. Ex quo

datur intelligi ᷣm Hugo.vbi ſupꝛa ꝙ gra
ſpirituali clarere debent qui verbũ deian/

nunciant.
¶ De admonitione eoꝝ qui ſunt in tertis
gradu.i.exoꝛciſtarum.

exoꝛciſtaꝝ qͥ habent ſpeciale im/
periũ ſs a imũdos eijciẽdoſ
Vñ libꝛũ in q̊ ſũt exoꝛ/
ciſmi diuini nõ dyabolici cũ oꝛdinant᷑ de

manu epi recipiunt.de quibus ait apoſto
lus Coꝛinth.xij. Nunquid omnes dona/⸗

tiones habent ſanationum. Hoc officio
vſus eſt dominus quando tetigit aures et
linguam ſurdi et muti dicens Marci.vij.

Effeta quod eſt adaperire. Et ſimilit quẽꝗ
do erat hieſus eijciens demonium et illud

erat mutum.tria in vno homine faciẽs mi

racula.quia ille qͥ erat mutꝰloquit᷑.cecꝰ vi⸗

det. obſeſſos a demone liberat᷑. Luce.xj.

Similiter qñ eiecit de maria magdalena

ſeptẽ demonia. Caueãt & iſti ne immundi
ſpus inhabitent in eis quoꝝ eſt expelłeab

glijs hominibus.

(Kapitulum quintum.

to gradu.ſ.accolitoꝛum.

eſt accolitoꝝ qͥ latine dicũt᷑ cero

tenebꝛas aeris illuminẽt.ſʒvt ſicutviſibile

lumẽ maniby geſtant ita ꝓximis oꝑa lucꝭ

Ertius graoꝰ eſt

Wartus graouſ

ſferarij.qͥ accẽſos cereos dũ lehmg
tur enãgelia et offert᷑ deo ſacrificiũ.non vt

ittt.

Neper
8n
teſleei
indi
epto⸗
Renr
Ni⸗
nide
cpite
lclune
belle⸗
biſp
nedi⸗
Nens
Sun
190
daan

Wts

N

o gra

in ſacrament. oblatões in altari inferre et
Diſponere.menſam dũi cõponere ⁊ veſtire.

oſtendat. ? errantibo in tenebꝛis peccatoꝝ

ducatũ pᷣbeant. Hoc officio vſus eſt domi
nus quando dixit Johãnis.viij. Ego ſuʒ
lux mundi.qui ſequitur me non ambulat

in tenebꝛis. ſed habebit lumen vite. Hec

Hugo vbi ſupꝛa capitulo.viij.
(LCapitulum ſertum.
e admonitione eoꝛum qui ſunt in qͥn
to gradu.ſcʒ ſubdyaconoum.

Wintus graouſ
eſt oꝛdo ſubdyaconoꝝ.quoꝝ of
Qſiciũ eſt oblatões ponere ĩ altari
pallas et ſubſtratoꝛia lauare.et ſacra vaſa
pↄtrectare.epᷣo ⁊ pbꝛo circa altare miſtrare.
Quibo ðꝛ illð yſa.lj. Düdamiĩqͥ fert vaſa
dñi. Et ideo ſtatutũ eſt a ſanctis patribuſ
vt legem ↄtinẽtie de cetero obſeruẽt. Hoc

officio vſus eſt dñs qñ lintheo ſe pᷣcinxit⁊

pedes diſcipuloꝝ lauit. Joh̊.xiij. Sicut g
magna ſpecialitas eſt ⁊ dignitas cubicu/
lũ regis terreni pꝛeꝑare.ſic multũ maioꝛ ẽ
lectulum regis eterni et ea q̃ neceſſaria ſũt
ptrectare. Hec Hugo vbi ſupꝛa.
Capitulum ſeptimum.
¶ Deadmonitione eoꝛum qui ſunt in ſex
du.ſcilicet dyaconoꝛum. HZ
Extus grad' eſt
. oꝛdo dyaconoꝝ.Hoꝛum offici/
umeſt miſtrare in omibo qᷓ agun

crucẽ dñi ſerre.euangeliũ pᷣdicare.populũ
ad oꝛandũ admonere.⁊ flecte genua ꝓcla/
mare.⁊ pacem dñi annũciare.Hoc officio

vſus eſt dñs qñ ppꝛijs manib ſacramenta

ↄfecta diſpẽſauit diſcipulis ⁊ eos ad oꝛan
dũ incitauit dicẽs Math. vj. Uigilate et
oꝛate.⁊c̃.hij debẽt eſſe ſeptifſoꝛmi ſpũ pleni

ꝓut ðꝛ ĩ ſigura Act᷑. vi. Eleg.f ſeptẽ viroſ

boni teſtimonij.plenos ſpũſcõ ⁊ ſapientia
q̃s ↄſtituerũt ſuꝑ h̊ opꝰ.Hij etiaʒ eẽ debẽt
aboĩ ſoꝛde mũdi ⁊ vᷣtutibo pᷣditi.put apts
Thimo.iij.Oyaconos volo eſſe pudicos.
nõ bilingueſ.nõ vinolẽtos.nõ turpe lucꝝ
ſectãtes. Hij etiã debẽt eſſe ↄſtãtes ⁊ firmi

Et ideo ait dñs ad movſen. leuite ſerui

rent in tabnaculo aviginti annis ⁊ ſupꝛa.
qꝛ h etas robuſta eſt ad onera ꝑferẽda.vñ
et ſuꝑ ſiniſtrũ bumeꝝ ſtola ponit᷑. Et ſuc/

celſſoꝛes apłoꝝ decreuerũt vt ĩ matrice ec⸗/

cleſia dieb ſolẽnioꝛibo ſeptẽ dyaconi circa

altare aſſiſterẽt tãqᷓ; ſeptẽ colũne altarꝭ fuu

gentes ſpũ ſeptifoꝛmi.vñ ⁊ hij ſũt ſeptẽ ca⸗
delabꝛa aurea. de quibo ð: Apoca.j. Et ſe
ptem angeli tuba canentes. ꝓut ðꝛ Apoc.
viij. Hijs etiã ponit᷑ oꝛariũ.id eſt.ſtola ſug
ſiniſtrũ humerũ vt ex ̊ agnoſcant ſe acce/
piſſe iugum dni ad toleranda lſiniſtra et ac
cipiunt textum euangelioꝝ ð manu epᷣi vt
legant et pᷣdicent illa. Hec Hugo vbi ſuñ

Be admonitione eoꝝ qui ſunt in ſepna⸗
mo gradu.ſ.pꝛeſbyterox. “

Eptimug grao⸗
eſt oꝛdo pᷣſbyteroꝝ qui legittime
ſenioꝛes interpᷣtant᷑. Hij ſũt ſuc

ceſſoꝛes et vicarij ſeptuaginta diſcipuloꝝ
rxpi. ſicut et epᷣi ſucceſſoꝛes ſunt apłoꝝ dei.
Hon officiũ eſt ſup angelos⁊ etiaʒ ſupꝛa
matrem dei ſacramentũ coꝛꝑis chꝛiſti cõ/

ficere.oꝛationes dicere.dona dei bñdicere
Hoc officio vſus eſt dominus quãdo poſt

cenam panem etvinũ in coꝛpꝰ⁊ ſanguineʒ

ſuum ↄuertit.pꝛout ðꝛ Math.xxvj. Item
excellentiſſime hoc officiũ impleuit domi
nus ipſe ſacerdos ⁊ hoſtia in ara crucis ſe

ipſum obtulit ꝓ nobᷣ. Unde et beatus Au

guſtinꝰde fide ad Petrũ ca.iiij.dicit ꝙ xps

fuit ſacerdos per queʒ ſumus.et ſacrificiũ

quo ſumꝰ. ⁊ templũ in q̊ ſumꝰ. ⁊ de cui ſu/

mus recõciliati. Hoꝝ ſilłr officiũ eſt ſacra
mẽta diſpẽſare vt baptiſare ⁊ catheʒiſare.
verbũ in eccła facere.peccatoꝛes ad pniaʒ

vocare. Et eos apud deũ ꝓ remiſſione ob
tinenda oꝛationuʒ ſuffragije iuuare. Hec

Hugovbi ð.ca.xj. Sacerdotũ etiã ꝗpꝛiuʒ
eit ſᷣm Papiã ꝑ noĩs ſui interpᷣtationẽ ſa⸗/

crum dare.et hoc ꝑ ſacramentoꝝ admini
ſtrationẽ.ſacrũ docere.et h̊ ꝑ euangelicam
infoꝛmatõeʒ.⁊ ſacrũ ducatů pꝛebereꝑ ho/
neſtam ↄuerſationem. Sed vt verbis vta/
mur beati Berñ. in ſermone de conuerſio/

ne ſancti Pauli dicere valemus.O domi

ne ihu iam non eſt dicere.vt populłꝰ ſic ſa/

cerdos. ſed hen domine ihu ipſi ſunt in

ſecutione tua pmi qͥ vident᷑ pᷣmatũ gererę
in eccleſia dei.vnde miſera eoꝝ ↄueriatio:
plebis tue miſerabilis ẽſi ubuerſio. nec mi⸗
Fũ.qꝛ multi eoꝝ ppło ſunt ſceleratioꝛes vi/
lioꝛes ⁊ deo abomiabilioꝛes q potatoꝛes

xviliſſimi. plꝰ ſtudẽtes calicibs epotãdis q;
ſacris ſcpturis reſpiciendis.⁊ libentiꝰ au
Dirẽt ſᷣmonẽ de bono vino ꝓcla mato in ta

berna qᷓ; de vᷣbo dei ꝓnũciando in eccleſia

Inſup leccatoꝛes ſunt fediſſimi.Et tñ ſic
fedati audent ſe allaterare ⁊ ↄtrectare pol/
lutis manibo filiũ dei. O miſeri ſacerdotes

⁊ipudici recogitate ꝙ; Paralip.xxvj.Oʒi/

gs rex qꝛ voluit adolere incenſum ſuꝑ alta
re pꝑcuſſus eſt lepꝛa. Si & tam dire punitꝰ
eſt qͥ tetigit thuribulũ qᷓ; dire puniet᷑ qui in
pctõ moꝛtali tangit verũ coꝛpꝰ Dnicũ. In
ſuꝑ ſi dns moꝛte tẽꝑali ꝑcuſſit Oʒam. qͥa
vt dicũt ſancti tetigit archam poſt cogni/
tionẽ vxoꝛis legittume ante legalẽ munda
tionẽ.qᷓ; ſeuere ꝑcutiet in fine infelices ſa/
cerdotes ↄficiẽtes ⁊ ↄtrectàtes veꝝ coꝛpꝰ
Ddññi poſt cognitõem meretricũ ſuaꝝ añ pe
nitentialẽ lamentationẽ ⁊ verã ↄfeſſionem
Et ideo ðꝛ Exo.xix. Sãctificent᷑ ſacerdo
es qͥ accedũt ad dñm ne ꝑcutiat eos. non
moꝛte tꝑali.ſʒ ęterna ⁊ infernali. Inſuper

qad vos ſacerdoteſ miſeros clamito. Johã

nes baptiſta qͥ adeo ſanctꝰſuit ꝙ inter na/
os mulieꝝ nõ ſurrexit maioꝛ eo ↄcremuit
tangere ſanctũ xp̃ᷣiverticẽ.Et vos peccatꝭ
inuoluti qua fronte qua pᷣſumptione aude

tis tangere totũ xpᷣm et ad damnatoeʒ ve/

ſtrã incoꝛꝑare. Qui tales eſtis multo mi/
nores merito et inferioꝛes eſtis Johe ſan/
ctiſſimo.⁊ tñ maiꝰ ⁊ mirabiuleſt qͥd agitis
in ſacramento q; d ipᷣe fecit in tangendo
et baptiſando. Ipic em̃ intin xit ⁊ tu intin
gis. ſed diſſimiliter.qꝛ ipᷣe intinxit in ioꝛda
nis flumine et tu in vero xpᷣi ſanguine.quã
tñ intinctionẽ a pollutis chꝛuſtus fert mo
leſte dicens per Hieremiam. Recedite pol
luti recedite abite nolite tangere. Treno/

rum. iiij.

Eapitulum nonum.

uales debent eſſe ſacer doces.

NVWales autez de
obreꝛt eſſe ſacerdotes deſcribit apo
fſtol? ſub nomie epi q ſacerdotes
ſũt ad Tytũ.j.dicẽs.Opoꝛtet epᷣm eẽ ſine

crimine.nõ ſuperbũ.nõ iracundũ.non ꝑ/

cuſſoꝛẽ.nõ vinolentũ.⁊c.Qñ vᷣo oꝛdinant
pbꝛi:epᷣus pones manꝰſuꝑ capita eoꝝ in/
uocat ſpm̃ſanctũ ſuꝑ eos ⁊ dicit. Accipite

ſpmſanctũ quoꝝ remiſe.pec.⁊c. Et manꝰ
soꝝ inungit vt ex his ſciat ſe accepiſle gra

diſtinctione.

cCcialiter in ſuo gradu Sequitur

Pars quarta.

tiã cõſecrandi bñdicendi ⁊ opa miſericoꝛ/
die exercẽdi.Et ſuꝑ vtrũq; humeꝝ ſtolam

accipiũtvt intelligat ſe munitos per arma
iuſticie a dextris ⁊ ſiniſtris vt nec ꝑ aduer
ſa frangant᷑.nec ꝑ ꝓſpera extollant᷑. vt ait
Hugovbi õ. De his vᷣo gradibo bꝛemiꝰ ðꝛ iĩ
decretz diſt. xxv. Et in libꝛo ſentẽtiaꝝ qrta
io ſcdᷣa q̃rte ꝑtis huiꝰ ſumme.
Lapitulum bpmum.

Diſtinc

ldebereſe ſcientia pꝛediti.debẽt etiã

emoꝛib maturi.

tet quales debent eſſe clerici ſpe

hac diſtinctione ſecũda videre quales de/⸗
bent eſſe generaliter in omi ſtatu ſno.Ad/
