tia.ſed diſciplina pᷣuagat᷑Obliuio enim ẽ
comes ebꝛietatis ait Macrobiꝰ ⁊ hilaris

inſania Señ.epła.lxj. Uolũtaria ebꝛietas

eſt inſania ait ibidẽ Et ideo ſumme cauen/
da ſcolaſtico ꝓut ait Boeciꝰ vbi ſupꝛa po

nens exemplũ de quodã qui talibo oꝛnati/
bus vacabat ⁊ ſua cõſumebat qͥ poſtea in
ops ⁊ pauꝑ factꝰeſt.Que aũt ſint expediẽ/
tia in ſcolaſtico vt ꝓficiat in ſciẽtia ait Hu

go dydaſ.Et Boecius vbi ſupꝛa. dicẽs ꝙ
ſapiens quidã cum de modo diſcendi ĩter/
rogaretur Reſpõdit. Mens humilis inqͥt

ſtudiũ querendi vita quieta. Scrutinium
tacitũ pauꝑtas terra aliena. Hec reſerare

ſolent multis obſtructa legendo. Et de q̃⸗

libet iſtoꝝ pꝛoſequit᷑ bene dieens. g bnci⸗
pium diſcipline eſt bumilitas.cui pꝛeci⸗

pven
mum
vllen
reern
tof⸗
ſſſep
bion⸗
lllit
oꝛſin
ſope
ſigu⸗
Uminu
Gto

Gpen
.
nee
tunt
phia
Pooin
unge
gns

Rech

du
hene
uni
auu.
tng
gmnüt
ltariſ
nontte
müope
olor
ſuntche
Paucis
(Kame
lnlibr
lletg
ctan
pienl

N
hini
ne

tſeo⸗
ſcele
gtiol
lue c
ite
lca ſoe
neſeti⸗
goooc
ultuin⸗
ſpoſt
nun
lez ⸗
gliena
mick
ſanaf
e
canet⸗
irpon
ſcorpi⸗
Gigteni
an an
Wemac
ii co
nomsro
halinuo
onii
Ju
NCert
rini
idelcs
ione
zener
nundl
morbi
ſapich⸗
cnum
Mlanis
chriens
neaben
ſopnup
ormnt⸗
hofan
aheti⸗
golt
dllis
noiiter/
lsinqt
eininmn
keererte
gpN/
ac/

dam. Eſt em ſtr
animi ad aliquid agendũ magna cum vo/

Diſtinctio pꝛima.

pue tria documẽta ad lectoꝛem ꝑtinẽt. Pꝛi
mum vt nullã ſcientiã nullam ſctipturam
vilem teneat. Secundũ vt a nemine diſce/
re erubeſcat Tertiũ vt cum ſcientiã adep/
tus fuerit ceteros non cõtemnat.de qͥbus
ipſe pꝛoſequit᷑ bene. Similiter ſtudiuʒ eſt
eis neceſſariũ.de quoꝝ ſtudio patebit in/

fra. Similiter ⁊ quies tam interioꝛ.vt per

illicita deſideria non diſcurrat. Et exteri/
oꝛ ſimiliter vt ociũ ⁊ opoꝛtunitas ſtudijs
ſuppetat. Similiter ſcrutiniũ tacitũ quod
ſignat diligentiã meditationis ſicut ſtudi
um inſtantiã oꝑis. Meditatio vero eſt co
gnitio frequẽs in cõſilio.que cauſam ⁊ oꝛi
ginem modũ ⁊ vtilitateʒ vniuſcuiuſq; rei
pꝛudẽter inueſtigat Unde ibidẽ pulcre ait
hugo.q lecticã philoſophie quattuoꝛ poꝛ
tant philos ⁊ copos.id eſt.amoꝛ et laboꝛ.⁊
philemia ⁊ agrimia.id ẽ.cura ⁊ vigilia.Co
pos inquit ꝑagunt laboꝛ ⁊ amoꝛ. Conſili

um ꝑagunt cura ⁊ vigilia. In laboꝛe eſt vt

agas. In amoꝛe vt ꝑficias. In cura eſt vt
pꝛeuideas. In vigilia vt attendas. Cathe
dꝛa philoſophie eſt ſedes ſapientie.que hiſ

ſuppoſitis geſtari dicit᷑. Unde ⁊ pulcre iu/

uenes a fronte ꝓpter robur illam tenere di/
cuntur.ſ.amoꝛ ⁊ laboꝛ.qui foꝛis opus ꝑa/
gunt. A poſterioꝛi puelle deſcribunt᷑.ſ.cu/
ra ⁊ vigilia.quia intus in ſecreto conſiliuz
pariũt. Similiter paupertas.id eſt.non ſe
ctari ſuperflua ſpectat ad diſciplinam. nec
non ⁊ exiliũ.quia philoſophantibus totꝰ
mũdus exiliñ eſt. ait Hugo ibidẽ. Et ð hiſ
Karſcrn tus libꝛo.vij.capᷣ.xiij.vbi ait ꝙ he
unt claues diſcẽdi quas ſenex carnotẽſis
paucis expꝛeſſit vbi ſuꝑaddit ꝙ vna claniſ

eſt amoꝛ docentiũ. ꝓut ait Quintilianus
in libꝛo de inſtitutione oꝛatoꝛis Scolaſti

ci ergo caueant a pᷣdictis vicijs ⁊ habeant

56aictas claues ad aperienda archana ſa/

pientie ⁊ ſtudeãt humiliter ⁊ diligenter.

li. 2 de exemplis antiqꝝ in ſtudendo.

monendi ſunt ſcolares vt ſolicite
deant ad ſapientiã aſpꝛehedẽ/
ſtudiuʒ vehemens applicatio

luntate/ vt ait Tulliꝰ in rethoꝛica ſua pꝛi/

— Eapitui octauum.
Quale debet eſſe ſtudium boni diſcipu

tias. Alij acceptis iniurijs gaudebãt.Alij

Dnſequenter ao

mo libꝛo/ ꝓpter quod Ecẽi.vj. Quali is qᷣ
arat ⁊ qui ſeminat accede ad illa vt ait Hu

go vbi ſupꝛa. Pythagoꝛas in ſtudijs ſuis

hanc conſuetudinẽ ſeruaſſe legitur vt vſq;

ad ſeptẽnium ſᷣm numeꝝ ſcʒ ſeptẽ liberali/

um artiũ nullus diſcipuloꝝ ſuoꝛum ð his
que ab ipſo dicebãtur rationẽ poſcere au/

deret. ſed fidẽ dare verbis magiſtri quouſ/
q; omnia audiniſſet.ſicq; iam ꝑ ſemetipᷣm

rationẽ eoꝛũ poſſet inuenire. Has ſeptem
tanto ſtudio quidã didiciſſe dicuntur. vt
plane omnes ita in memoꝛia teneret vt ſta

tim ſingula eoꝛũ parata haberent. ſ. regu/
las ⁊ rationes que in illis artib⸗ doceban

Et hic accidit tot eo temꝑe fuiſſe ſapiẽtes
vt plura ipſi ſcriberẽt qᷓ; nos legere poſſi⸗
mus. Sed vt ait idẽ Hugo. Noſtri ſcola/
res aut nolunt aut neſciũt modũ congru/
um diſcẽdo ſeruare.Et idcirco młtos ſtu/
dentes paucos ſapiẽtes inuenimus. .
nendi ergo ſunt ſcolares vt ſtudeant affe/
ctualiter ſiue feruenter cõtinue ſiue iugi/
ter ꝓuide ſiue artificialiter recte ſiue oꝛdi/
nabiliter.ſ.ob amoꝛẽ vere ſapientie. pꝛout
hoꝛtatur ſapiẽs Pꝛouerbᷣ.ij. Si queſieris
eam quaſi pecuniã.⁊ ſicut theſauros effo/
deris tũc ſcientiã dei inuenies.⁊c̃. Et hoc
exemplo antiquoꝝ philoſophoꝝ. de ꝗ buſ
ait Hugo vbi ſupꝛa. ꝙ ſoli ſe phie dedica⸗/
bant. ⁊ vt eius cõtemplationi vacarẽt libe
rius ea que virtutes ſolẽt impedire.ſi.a cu/
piditatibus ſe ſubtrabhebãt. Permenides ĩ
quit philophus quindecim annis in rupe
egyptiaca conſediſſe legitur. Et Pꝛomo/
thens ob medicine artem in monte cauca/
ſo vulturi expoſitus memoꝛatur. Et The
miſtodes cũ expletis centũ et ſepteʒ annis
ſe moꝛi cerneret: dixiſſe fertur ſe dolere ꝙ
egrederetur de vita quando ſapere cepiſſʒ.
Similiter Plato octoginta annos in do
cendi ſcribendiq; doloꝛe laboꝛeq; comple
uit. Et hec omĩa ſumit Hugo a Hierony
mo epla. xxxiij.vbi ſilr ð alijs phis. Et vt
vacarent liberiꝰ phie. put ait Hugo vbis
Alij calcabãt honoꝛes. Alij ꝓiecerũt diui

penas ſpꝛeuerũt.Alij ↄtubernia hominũ
deſerẽtes vltimos receſſuſ ⁊ ſecreta heremi
penetrantes ſoli ſe phie dedicabant.vt eo
cõtemplationi vacarent liberius q̊ͥ nullis
que virtutes tunc impedire ſolent cupidi/

tatibo animũ ſubieciſſent. Et ibi beue de H

Hugo ⁊ Hieronymꝰ vbi ſupꝛa.Et ſimili

ter epła.cxvj.de phᷣo qui multaꝝ poſſeſſio

num pᷣcin pꝛoiecit in pelagus. Abite inqͥt

male cupiditates. Ego vos mergã ne ipſe

mergar a vobis. Phus em̃ inqͥt Hiero.ni
hil popularis aure vile mancipiũ totam ſi

mul ſarcinã depoſuit.Qð nõ faciũt multi
ſcolaſtici xpᷣo credentes. ſed potius aggre
gant ⁊ cnmulãt cupiditates quibo ſubmer
gunt᷑ vt ſepe. Mira ergo ſtudioſitas anti/
quoꝝ. Nã vt ait idẽ Hieronymꝰ eplła.lxij.

Quoſdã mſidi phos legimus vt totã cogi

tationẽ ad mẽtis cogerẽt puritatẽ ſibi ocu

los eruiſſe.Et de mirifico eoꝝ ſtudio Ua/

lerius libꝛo.viij.c.vij.vbi ait. ; Carnoes

laboꝛioſus ⁊ diuturnꝰ ſapiẽtie miles ſiqͥ/
dem nonaginta expletis annis idẽ illi vi/
uendi ac philoſophandi finis fuit. Ita ſe
mirificũ in doctrine oꝑibo addłxerat vt cũ
cibi capiẽdi cauſa recubuiſſet:cogitatõibo
inherens manũ ad mẽſam poꝛrigere obli/
uiſceret᷑ Et ſeqͥt᷑. Aĩe ergo tm̃ vita fruebat
coꝛꝑe vero quaſi alieno circundatus erat.
Ibidẽq; narrat de multis alijs de quibuſ
in tractatu de vita phoꝝ. De miro autem
ſtudio Euclidis narrat agelliꝰ li.vij.ca.x.
vbi ait.ꝙ cũ athenieñ.decreto cauerant vt
qui megaris ciuis eẽtſi intuliſſe pedẽ athe

nis pꝛeſcius eſſet.ea res ei capitalie eſſet.

Tunc Euclides vt audiret Socratẽ ſub
nocte poſtq; adueſperaſceret tunica longa
muliebꝛi indutꝰ⁊ pallio verſificato coloꝛe
amictꝰ ⁊ caput velatꝰ e domo ſua migrãs
athenas ad Socratẽ cõmeabat.vt vlł no
ctis aliquo tꝑe cõſilioꝝ ſermonũq; eius fi
eret ꝑticeps.rurſuſq; ſub luce milia paſſu/

um paulo ampliꝰ.xx.eadẽ veſte illa tectus

redibat. Et vt ait Agelliꝰ videre philoſo/
phos vltro currere vt doceãt ad foꝛes iu/
uenum.diu tamẽ eoſq; ſedere ac operiri ꝓ/

pe ad meridiẽ donec diſcipuli nocturnum

edoꝛmiãt.Scolaſtici ergo ſtimulati exem
plis pꝛedictoꝝ ſint quieti a tumultibus cu
piditatũ negociationũ.⁊ ſtudeant verephi
loſophie vt appꝛehendãt veritatẽ ⁊ acqui/
eſcant conſilio ſapiẽtis qui ait. Sapienti/
am ſcribe temꝑe vacuitatis.⁊ qui minoꝛa
tur actu apꝛehendet illã Ecci.xxxviij. Be
atus inquit ſapientia qui vigilat ad foꝛes
meas quotidie.⁊ obſeruat ad poſtes hoſtij
mei. Pꝛouerbioꝝ.viij. Qui em̃ ſic vigilat:
ſedulo ſtudio gratia dei adiuuãte aſſequet

=

ſapientiã. Uñ ſequit ibidẽ Oui meinuene
rit inueniet vitä

KCapitulũ nofſrſuün·
Duales debent eſſe diſcipuli quo ad vi
te honeſtatem

quales debent eſſe ſcolaſtici quo
aag yvite honeſtatẽ. Debent em̃ eſſe
a vicijs pᷣnumeratis immaculati ⁊ virtuo

ſis moꝛibo maturi. Unde philoſophi anti

qui inſtruebãt diſcipulos ſuoſquo ad mo
reſ.ꝓut ait Hieronymus epła.xxx ꝙ. Ipo
crates adiurat diſcipnlos anteq; doceat ⁊
in verbis ſuis iurare compellit. ſacramen/
toq; extoꝛquet ſilentiũ.ſermonẽ.inceſſum.
manſuetudinẽ.moꝛeſq; deſcribit.q̃nto ma
gis nos ꝓut ibi cõcludit. Uniuerſam em̃
philoſophiã reuocauit Socrates ad mo
res coponer hogalt Señ.epła.lxxiiij. Et
idem Auguſtinꝰ de ciui.dei libꝛo.viij.ca.

iij. ſocrates pꝛimo vniuerſam philoſo

phiam ad coꝛrigẽdoſ atq; cõponeẽdos mo
res flexiſſe memoꝛat᷑ Et idem Tullius de
tuſcuł.queſtionibo lib.v.poſt pᷣncipiũ.vbi
bene de hoc. Magna ergo ignominia eſt
ſcolaſtico iugiter audienti p̃cepta ⁊ regu/

las philoſophie niſi fuerit maturioꝛ ⁊ mo⸗/

ribus honeſtioꝛ q; laycꝰ qui nil tale audit.

Bunt aũt alia ꝓficua ſcolaſticis que enu/

merat Boeciꝰ libꝛo ſupꝛadicto.ſicut con/
ſtantie ſtabilitas.quia vt ait. Quid in dile
ctionie opuſculo lucidius cõſtantia.quid

inconſtãtia nequius.Pꝛima parit. ſecun/
da parta diſſoluit.Pꝛima pꝛecedit.ſecun/

da recedit. Pꝛima colligit.ſecũda collecta

diſpergit.Ex exempliſicat de quodaʒ: qui

voluit eſſet litteratꝰpꝛimo ſiue ſcolaſticus
deinde faſtiditus.id eſt.grauatus fuit mer
catoꝛ.poſtea tedio ad militiam ſe tranſtu/
lit. Deinde territus iterato ſtudijs inhia/
bat.Et ſic in nullo pꝛofecit. Item vtile eſt
ſcolaſticis vt ſit ſuaz complexionũ diſcre
ta conſideratio.quia aliter debent laboꝛa/
re mela ncolici.aliter colerici. vt ibi exem/
plificat. Item ꝓdeſt ſcolaſticis vt ſit ĩ eis
magiſtroꝝ dilectio.veneratio doctoꝛuʒ ⁊

dictoꝝ ab illis credulitas ſiue ſuppoſitio.
cum eiſdẽ manſio ſiue cohabitatio mulie/

rum: ſicut vetulaꝝ ⁊ lotricũ rara acceſſio.
ſeruoꝝ bilinguiũ ⁊ detrahentiuʒ excluſio.

Xpꝛeoictis patʒ

loa
llo⸗
ol
nug
ſisn
ſahn
peww
dun
en
pei
ſena
olui
lamen
Gmg
hienc
bonte
lulih
Vends
f
deate
dicip
gf
tende
tepin
Giſte
tepo
lnſe
lope
Mlin.
Wite
Ww
W
N
Nr

ign⸗
nce
ne
nti
o
o⸗
t
men
un.
lom
nen
no
e
a.
Nloe
loeno
lins de
li pbi
niock
gu⸗
mo/
dit.
cenn/
tcoy/
ne
id
cun
ccon⸗
Aacin
eh
gſtaus
Viene
upſu
inbi/
tleel
digt
gbonv
Cun/
ti es
mz
molie
iſic
dulo⸗

Diſtinctig

3

“”“c
. ?
ð

Diltinctio ſecunda.

»

bonoꝝ ſocioꝝ ⁊ fldelinn adinnentio.ſum

.2

ptuum vel expenſaꝝ ſufficiẽs puiſio.Deqͥ

bus omnibo pꝛoſequit᷑ ꝓlixe vbi ſupra:in/
troducens exepla depᷣdictiſ. Pꝛedicatoꝛ ̊
diuinꝰ ↄferẽs cũ ſcolaſticis de pᷣdictꝭ hoꝛ/
tetur eos ad ea q̃ ſunt illis pficua dehoꝛtã
do a contrargñgs.
ſcoᷣa qnte ꝑtis huꝰ ſumme
((Zapitulum pꝛimmm.
nales debet aſcendere gradum magi
Kralẽ. 2 de vtilitate virtuoſe vite docentiũ

ipſis diſcipulis

Einde ſunt a0⸗/
monendi doctoꝛes de his que
ſpectãt ad eoꝝ officiũ. Et pᷣmo

x8t ſit ad tale officiũ honoꝛabi/
lis aſcẽſio. Deinde vt ſit vite ⁊ moꝝ perfe/
ctio. Tertio vt ſit doctrine veritas ? recti
tudo. De pmo ſciendũ.ꝙ nõ debet aſcẽde/
re ad gradũ magiſtralẽ niſi ſit pᷣditus ſciẽ /⸗
tijs ⁊ clarus vᷣtutibo. put ait Boecius vbi

ſupꝛa QN cũ ad magiſtrat excellentiã bo/

ne indolis iuuenis velit accedere:oꝛdinan
dum eſt vt ſciat que ad tãti nominis perti
nent reuerentiã. vt queq; ſcita vel q̃ſita ex/
pꝛimere noſcat.Et ne ſcriptoꝝ cõmiſſioni
ſe totaliter cõmittat.⁊ vt libꝛoꝝcopiam ac
quirat. ac eos conſulat cũ opus fuerit.nec
tamen eis omnino credat. quia miſerrimi
eſt ingenij ſemꝑ inuentis vti ⁊ nunq; inue
niendis. Et ibi pſequit᷑ de modo quo ſole/
bant antiqui magiſtrari ſiue inciꝑe ĩ facul
tatibo athenis vel rome.enumerãs que ca/
uenda ſunt taliba necnõ que ſunt neceſſa/
ria. Maioꝛ em̃ eſt ignominia ĩperito ⁊ ide
ote aſcẽdere gradũ magiſtralem q; in ſtatu
diſcipuli remanere.ne ei dicat᷑ illud Roꝝ.

Hj. Qui aliũ doces:teipſum nõ doces ꝓpter

qð Ecẽi.xviij. Anteq; loquaris.ſupple.do

cendo diſce andiẽdo. Ideo Jac.iij. Noli/
te plures ma giſtri fien.Cũ aũt factꝰ ẽ ma⸗/
giſter vel doctoꝛ opoꝛtet vt moꝝ honeſta/
te polleat: ait Boeciꝰ vbiſupꝛa. Sit inqᷣt
in ſermone verax.in iudicio iuſtus.in cõſi/

lio ꝓuidus.in cõmiſſo fidelis.conſtans in
vultu.pius in affectu. in virtutibo inſignis

bonitate laudabilis. Et ſequit Hulla ſiq/

Dem res magis eſt ꝑnicioſa diſcipulo q;ᷓ vi
ta magiſtri ↄtumelioſa.Et ponit exemplũ

Infuia em ſepiſſime ↄfundi videmꝰ ex feti

do vale. Clas em fetidũ coꝛrũpitaq̃s. Et

ta docẽtis.

ſic ſiłr doctrina vileſcit ex ignominioſa vl⸗
Qui ̊ vult ꝓficere ſuis audito
ribo viuat vᷣtuoſe vt eos infoꝛmet.Et ðᷣ H
Señ.epła.vij.vbi ait ꝙ plꝰ homines ocuł
; auribo credũt.Longuʒz em̃ iter ꝑ pᷣcepta

bꝛeuc efficis ꝑ exempla. Zenonẽ.n. cleãtes
nõ expꝛeſſiſſet ſi eũ tantũ audiuiſſet.obſer/

uauit iullũ vt ex foꝛmula viueret.Et ſequit᷑
Turba ſapientũ plex moꝛibo q; ex verbis
ſocratis traxit. Et ibi bñ de hoc. Ignomi

nioſa em̃ vita docẽtis facit eũↄtemptibilẽ

apud diſcipulos vel auditoꝛes. ex conſe
quenti ſuã doctrinã.qꝛ vt ait Tulliꝰ.ij. de
tuſcuł.queſtionibo. Ut cũ vitã pungit oꝛõ
turpiſſimũ eſt. ſicut grãmaticũ ꝓfeſſus loq̃ᷓ
tur barbarice. aut vt abſurde canat qͥ vult
ſe habere muſicũ.ſic phᷣs in vite rõne pec/
cans turpiſſime delinquit in vita Et ſ̃m il
lud.Cubd vita deſpicit reſtat vt eiꝰ pᷣdica/
tio ↄtemnat᷑ ꝓut ait Grego.ſuꝑ Eʒech.li/
bꝛo.ij.omel.vj. Sic ex ꝑte iſta qñ vita do/
centis deſpicit᷑ ⁊ eius doctrina cõtemnit᷑.
Et ideo ſumme debet laboꝛare vt habeat
vitam honeſtã qui vult ꝓficere auditoꝛibo
Multum em̃ obeſt diſcipulis diſcola vita
magiſtri ⁊ immodeſta. Ut em̃ ait Hieroni
mus epła.lxxxix. Dagiſterpbe etatis ⁊ vi
te eruditioniſq; eſt eligẽdus.nec puto eru/
beſcit doctus vir id facere in ppinqua vᷣgie
qð fecit Ariſtoteles in philippi filio vt ipi li
bꝛoꝝ vtilitatẽ initia monſtraret litterarũ.
Nõ ſunt ↄtemnẽda quaſi ꝑua ſine qb ma
gna ↄſtare nõ poſſunt.Et ſequit᷑. Grecoꝛũ
narrat hiſtoꝛia Alexandrũ potentiſſimuzʒ
regẽ in moꝛibo ⁊ inceſſu leonidis pedagogi

ſui non potuiſſe carere vicijs quibo adhuc

ꝑuulꝰ fuerat infectꝰ. Pꝛocliuis eſt em̃ ma/
loꝝ emulatio.⁊ qᷓ; vᷣtutes aſſeqͥ neqͥs cito
imitaris vicia. Hec ille. Periculoſa ergo ẽ
diſcipulis ꝑuerſa vita doctoꝛꝭ Pꝛouideat
ſilr doctoꝛ ꝙ recte doceat⁊ artificialit᷑ vnũ
quẽq; ſᷣm ſ uã capacitatẽ. ſm cuiuſiibʒ ar
tis exigentiã ꝓut habitũ eſt ſup. CIñ Boe
cius vbi õ.ꝙ doctoꝛ tenet᷑ eſſe ernditꝰ. Pꝛi
us em̃ opoꝛtet vt diſcat q; doceat. Debʒ eẽ
mãſuetꝰ ꝓut opoꝛtunũ eit.Dʒ eſſe rigidus
vt lites diſſoluat. oblatrantes remoꝛdeat.
Wloquetcs repmat.pꝛoteruiẽtes caſtiget.
Dz elſe antiquꝰ nõ in annis.ſʒ ſcia. Debet
eſſe nõ negligẽs. Nã ſiẽ mr̃ in vnoq oꝑe i
uenit ↄſtãtia:ita vniuerſe doctrine ⁊ diſci
pline nouerca eſt negligẽtia. Debet eſſe nõ

Pars quinta.

arrogane put de his omnibo pꝛoſequitur

Boeciꝰ vbi ſupꝛa. Magna ergo ars eſt ſic
recte vnũquẽq; ſᷣm ſuam capacitatẽ ⁊ con
ditionẽ ⁊ in qualibet arte ex pꝛijs ſᷣm ſuaʒ
exigentiã obſeruatis dictis circumſtatijs
ꝓ loco ⁊ tꝑe inſtruere. Ut em̃ Grego.moꝛa
lium. vſ.in fine. In omni qð dicit᷑ neceſſeẽ

vt cauſa tꝑs ⁊ ꝑſona penſet᷑. Si verba ſen

tentie veritas roboꝛet.Si hãc tꝑs ↄgruũ
poſtulat. Si ⁊ veritatẽ ſentẽtie ↄgruentiã
temꝑis.ꝑſone qualitas ñ impugnet. o
neantur ergo doctoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛcs dei ðᷣ
pꝛedictis. =YDUMW
apitulum ſecundum.
NDuales libꝛos debent habere ſtuden/
tevᷣ.⁊ qualiter in eis ſtudere debeant.ac qᷓ
liter ſunt cauende noxie ſcientie ſcolaſti/

Nolaſtici ergo tã
docæẽtes qᷓ; addiſcẽtes ſunt admo
nendi ð artificioſo ſtudio ĩ libꝛis
ut ait Deñ. epla. ij. Diſtra hit libꝛoꝝ mł
titudo.ita ꝙ cũ legere nõ poſſiſ quantũ ha
bueris:ſatis eſt habere quantũ legas Sʒ
modo inqͥs hũc libꝝ euoluere volo.modo
illũ. Sed faſtidiẽtis ſtomachi eſt młta de/
guſtare.q̃ vero varia ſunt ⁊ diuerſa inqui/
nant:nõ alunt.ꝓbatos itaq; ſemꝑ lege. et

ſi qñ ad alteros dinertere libuerit ad poꝛeſ

redi. Hec ille. Monet ů&vvt fiat diliges in⸗/
ſpectio ⁊ inſpectoꝛuzʒ impᷣſſa rememoꝛatio
UVngde ibidẽ epła.xlvj.nõ refert q;multos:
ſed q; bonos habeas libꝛos. Lectio tertia
ꝓdeit vana delectat. Multitudo em̃ libꝛo
rum onerat nõ inſtruit.⁊ ſanius eſt pauciſ
auctoꝛibo te tradere qᷓ; errare per multos.
MHonachi em̃ milia libꝛoꝝ Alexandri ar
ſcrunt.Cũ em̃ innumerabiles ſint libꝛi nõ
oteſt homo ꝑuenire ad oĩm inſpectioneʒ.
Ermucat ergo in autẽticis ⁊ vtilibus Nõ
em eſt finis faciẽdi plures libꝛos. Ecẽs.vl
timo. Sʒ cũ ſint ſciẽtie alie noxie ⁊ alie vti
les:ſcolaſtici ſunt admonẽdi vt non inten
dant noxijs:ſed fructuoſis ⁊ vtilib.pꝛout
ait Auguſtinꝰ li.ij.de doctrina chꝛiſtiana
ante finc. Uidetur mihi inquit ſtudioſis⁊
ſgenioſis adoleſcẽtiba debere pᷣcipi vt nul
las doctrinas que pᷣter eccleſiã xpᷣi exercen
tur kan Pac beatã vitã adipiſcendãa ſequi.
ſed eas ſobꝛie ⁊ diligenter diindicẽt. Et ſe
quitur.Alienent ſtudiũ a ſuꝑfluis inſtitu/

tis hominũ.⁊c᷑. Et ibi bene de hoc Eſt em̃
ſapiẽtia de ſurſuʒ deſcendẽs.⁊ terrena. ani
malis.diabolica. Jac.iij. Illam celeſtẽ de
bent appetere ⁊ exqrere.ac ſcias ad ipᷣaʒ di
nigentes.⁊ caucre ab aiali diabolica terre/
na ſapientig. ⸗ 2
CCapitulũ tertu’ũn½
¶ Oug intentione debent ſtudere

Aicqrant ⁊ recto modo ea vtãt᷑.nõ
eleng do ſe ex ſciẽtijs ſuis:ſʒ magis humili
ando. Sciẽtia em̃ inflat.Coꝝ.viij. ⁊ ĩ mt

ta ſapia multa indignatio:ait Ecẽs.pmo

Et de hoc bñ Berñ.ſuꝑ Cañ.omeł.xxxv.
Eſt inqͥt in ſe oĩs ſciẽtis bona q̃ cũ verita⸗/
te ſubnixa ſit.Et ſequit᷑. Aut nõ ꝓbat apo
ſtolus qñ ait.HNõ plus ſaꝑe qᷓ; opoꝛtet:ſed
ſaꝑe ad ſobꝛietatẽ. Et omeł.xij. Non ꝓbat
inq; multa ſcientẽ ſʒ ſciẽdi modũ neſcien
tem. Quid &̊ dicit modũ ſciẽdi niſi vt quo
oꝛdine ſcias quo ſtudio quo fine queq̃ noſ
ſe ſciat. Quo oꝛdine vt id pus qð maturiꝰ
ad ſalutẽ. Quo ſtudio vt id ardentius qð
vchemẽtius ad amoꝛc. Qno fine vt nõ ad
inanem głiam aut curioſitatẽ: ſed ad edifi
cationẽ tuã vel ꝓximi. Sunt em̃ qui ſcire
volunt eo fine tm̃ vt ſciat.⁊ turpis curioſi
tas cſt. Et ſunt qͥ ſcire volũt vt ſcire videã
tur. ⁊ turpis vanitas eſt. De quibo Sati/
ricus. Scire tuũ nihil eſt niſi te ſcire h ſci/
at alter. Et ſunt qͥ ſcire volunt vt ſciẽtiam
ſuã vendant ꝓ pecunia ⁊ p honoꝛibo. ⁊ tur

pis queſtus eit.Et ſunt qui ſcire volũt vt

edificent.⁊ charitas eſt. Et ſunt ꝗͥ ſcire vo
lunt vt edificent᷑.⁊ pꝛudẽtia eſt. Et hi duo

vltimi modi nõ inneniunt᷑ in abuſione ſci

entie.Alij aũt om̃s audiãt. Sciẽti bonũ
7 nõ facienti pctm̃ eſt ei. Jac.iij. Et Luce.
xij. Seruꝰ ſciẽs voluntatẽ dñi ⁊ nõ faciẽs
vapulabit plagis multiſ.⁊ ponit exemplũ
bonũ.Cibo indigeſtꝰ ⁊ qͥ nõ hʒ bonã deco/
ctione malos generat humoꝛes ⁊ coꝛrũpit
coꝛpꝰ Ita ſcia multa ingeſta ſtomacho aĩe
qualis ẽ memoꝛia ſi nõ fuerit decocta igne
charitatis ꝑ actꝰ gĩe ⁊ moꝛes trãſfuſa ma
gis coꝛrũpit vitã hoĩs qᷓ; nutrit.vt de tali
dica pha. Uentrẽ meũ dolco. Hiere.iiij.
Scolaſticꝰ q;din ẽ diſcipułꝰ acqͥrat ſciẽ
tiam ſtudioſe.qñ eſt doctoꝛ doceat ortifi/

cioſe.⁊ ſemꝑ vtat᷑ ſcia recto fine

Tem ſunt aomo

nendi vt recta intentiõe ſciẽtiam

.
— C ———K .

iſcinuſe

Vyinthi

mndict

.

„

enttit

deduotyb

enhe
unin de,
avitaint

cocni

luorpnd
cuſtoal
cmonene
gitißa fap
vi Suer
turaſome

centde

ſcutißn
phiſico.
ſtudentib
oꝛwinetio

docer M.

Ait Crotun
Nuniprali
ocd
dologian.
ſchprune
Unweſeuu

ODerdegeug

loteſeutin
dedonar

MWhumllita

loquesad
aſapiertt⸗
Inleleet
71dat e
meſpüst⸗
Laſſians
moin lb
hare Then
egnen
cchinore

tanee

ſtonn
Grpone
nlboer

—
—
S= S=. N S=S

Nüen
liin
umli
Unt
aro
np.
Veric,
topo
tetſeg
npbat
cien
W
ärof
Watun
nnsa
thö
1
nrioſi
d
Oati⸗
rbla⸗
Hinim
ttbr
lüͤtt
Greyo
bidoe
ſorela
bonid
L
ſis
venpll
ideeo
enii
ogie
lgne⸗
ſuma
detali
Ne
ratla

glitt

(Lapitulum quartum.

Dualiter eſt ſtudendũ in ſacra ſcotura undatione
aarnaliu detergere. Quibo expulſis coꝛdis

⁊que neceſſaria in a.

E quia ſacra ſcri

e ptura eſt cõtenting omnis ſapiẽ/
tie / put Auguſtinꝰ dicit libꝛo.ij. ðö

doctrina xpiana in ine. Quidqͥd homo ex

tra didicit ſi noxiũ eſt ibi damnabit᷑.id eſt.

in ſciẽtia ſcripturaꝝ. ſi vtile eſt ibi inuenit.
Igem etiã epła.iij.qꝙ; vniuerſe lr̃e cõparan

de duobo pᷣceptis dñi in quibo omma ars.

Idbi em̃ phiſica.quia cauſe naturaꝝ omni

um in deo. Ibi ethica. quia nõ aliunde bo

na vita infoꝛmat niſi deuz. ſ. diligẽdo. Ibi
logica.quia lumen aie nõ niſi deus. Ibi ſa
lus reipublice.quia ciuitas nõ cõditur ne
qʒ; cuſtodit᷑ niſi vinculo fidei Odeo omnes
admonendi ad ſtudiũ ſacre ſcripture. ꝓut
ait ipᷣa ſapiẽtia inuitans ad hoc Pꝛouerb.

viij.Audite quoniã de rebo magnis locu/
tura ſum. ⁊ aperient᷑ labia mea vt recta pꝛe
Dicent:veritatẽ meditabit᷑ guttur meu. Et
ſicut ipᷣa eſt excellẽtioꝛ omni alia ſciẽtia vk

phiſica. ſic ſtudens in ea debet eſſe pfectioꝛ
ſtudentibo in alijs ſciẽtijs ⁊ ſua ſtudioſitaſ

oꝛdinatioꝛ.Quaſiter aũt ſit in ea ſtudẽdũ

docet Hugo bñ dydaſcolicon.ꝑte.v. vbi

ait. diuina ſcriptura habet triplicẽ mo
dum intelligẽdi.ſ.quo ad hiſtoꝛiã que eſt qꝗᷓ

ſi alphabetũ.⁊ quo ad allegoꝛiã.⁊ q̊ ad tro

pologiam. Qualiter aũt ſit ſtudendum in
ſcriptura m iſtos modos ibi ꝓſequit᷑ bñ.

Vmnde ſtudens in ſacra ſcriptura nõ confi
dat de acumine ingenij ſui. nec de ſubtili/
tate ſcrutinij. nec de ſedulitate ſtudij.ſed
de bonitate dei ⁊ pietate oꝛõis ſiue oꝛaculi

humilitate coꝛdis intimi.Ait em̃ filiꝰdei

ioquẽs ad patrẽ Math. xj. Abſcõdiſti hec
a ſapiẽtibo ⁊ pꝛudentib ⁊ reuelaſti ea ꝑuut
Intellectũ em̃ dat ꝑuulis. Optaui inquit
7 datꝰ eſt mihi ſenſus:inuocaui ⁊ venit in
me ſpũs ſapientie. Sap̃.vij. Unde narrat
Eaſſianꝰ in collationibo patꝝ.⁊ Caſſiodo
rus in libꝛo de inſtitutõe ſcripturaꝝ deab
bate Theodoꝛo.ꝙ cũ de explanatione ob/⸗
ſcure queſtionis inqͥreret: ſeptẽ diebo ⁊ no/⸗

ctibo in oꝛatiõe infatigabilis ꝑſtitit:donec

ſolutionẽ er reuelãte dño cognoſceret. Et q;
ideo ait Caſſianꝰ. Monachũ cupientẽ ad

ſcripturaꝝ noticiã ꝑtingere nequaq; debe

re laboꝛes ſuos erga cõmentarioꝛũ libꝛos

impendere.ſed omnẽ induſtriã menti

tentionẽ coꝛdis erga emundationẽ vicioꝝ HW
oculi ſublato velamine paſſionũ ſcriptua/
rarum ſacramẽta cõtemplant᷑ Et ponit ecx
emplũ de oculis carnalibus ⁊ lumine viſi
bili quod intuent᷑ oculi naturaliter ablatꝭ

„

vicijs oculoꝝ.Cũ omni ergo humilitate ?

omni coꝛdis ſanctitate ⁊ cũ oꝛõnis pietate
7 cũ oꝑis equitate anditoꝛes ſacre ſcriptu/
re in ea ſtudeãt. Ecẽi.j. Fili ↄcupiſce ſapiẽ?
tiam ⁊ ſerua iuſticiã ⁊ deꝰ pᷣbebit illam tibi
Et ſtudeat oꝛdinate? artificialiter.Pꝛimo
in facilioꝛibo.ſ. in hiſtoꝛia ſcripture ꝑſcru/
tanda. Et qꝛ res in ſcriptura ſunt ſignili/
catiue. Deinde ſtudeat in facilioꝛib⸗ intelli
gentüs vt ptingat ad ꝓfundioꝛes et altio/
res. quia vt ait DHugo. Inſtruẽdus eſt ſtu
Dẽs.i.in ſcriptura quid cauere debeat. De
inde infoꝛmandus eſt qualiter ea que ſunt
agẽda ꝑficiat.Nã duo inqͥt parea ingenio
equales ſtudio lectioni intendũt.ſʒ nõ eq̃li
ter pficiũt.qꝛ vnꝰ diſcretiꝰ pꝛudẽtꝰlabo
rat. Sunt em̃ tria q̃ nocẽt ſtudijs legẽtiuz—z
ſcz negligẽtia qñ ea que ſunt diſcẽda pᷣter/
mittunt᷑. Impꝛudẽtia qñ ↄgruꝰoꝛdo ⁊ mo
dus in eis nõ ſeruat᷑. Et foꝛtuna qñ pauꝑ
tate vel infirmitate vel doctoꝝ puationea
ꝓppoſito s retardat᷑. Et ſic ſtudeat vt opet
Uñ ait ibidẽ Nõ ſic te teneat lectio vta bo
no oꝑe vacare cõpellat. xpᷣiano pho lectio
exhoꝛtatio debet eſſe nõ occupatio.⁊ bona
deſideria paſcere non necare. Uñ ⁊ narrat
ibi de quodã ꝓbabilis vite qͥ multũ flagra
bat amoꝛe ſcripturaꝝ ⁊ deſiderio ſapiẽtie
fruens impꝛudẽter ſpꝛetis ſimplicioꝛibus
ſcripturis cepit pfunda rimari ⁊ obſcurg.
2 enigmatibo ſcripturaꝝ enodãdis.⁊ miſti
cis ſacramẽtoꝝ intellectib⸗ inſiſtere. Sed
mens humana nõ ſuſtinẽs tm põdus non
ſolũ ab vtilibo. ſed a neceſſarijs actibo cepit
ceſſare. vᷣſoq; vẽto in pↄtrariũ ex ſcripturis
occaſionem erroꝛis accepit quibus noluit
vti cum moderamine diſcretionis. Dʒz mi
ſeratõne diuina tandẽ ꝑ reuelationẽ eſt ad
monitus ne amplius eaꝝ ſcripturaruʒ ſtu
dio incumberet. ſed ſauctoꝛũ patrũ vitam
2 martyrũ triumphos fre uentaret. Sic⸗
in bꝛeui ad ſiatum pꝛiſtinum eſt redu/
ctus. Ideo Pꝛouerbioꝛũ.xxv. Sicut qui
mel comedit multum non eſt ei bonũ. ſic qᷣ
ſcrutatoꝛ eſt maieſtatis owꝛimet᷑ a gloꝛis.

Per gradus ergo aſcẽdat. qui ſunt lectio

templatio. Lectio em̃ intelligentiam dat.

Meditatio ↄſiliũ pᷣſtat.oꝛatio petit.ↄtem
platio inuenit ꝓut ibide Hugo ꝓſequens
de his bñ. Audiens & ſcripturas ⁊ ſtudẽs
in eis oꝑe impleat ea que audit. ſicut fecit
Pannuciꝰabbas.de quo narrat᷑ li.ix. hiſto
rie tripartite CX cũ eſſet ſine lr̃is aſcẽdit ad
quenda vt doceret᷑. Qui cũ audiſſet pmuz
verſum illiꝰ pſalmi.Dixi cuſtodiã vias me
go: vt nõ delinqua in lingua mea. Secun
dum vᷣſum nõ eſt paſſus audire. dicens. ſi
potuero implere hoc in iſto verſu tm ſuffi/
ciat mibi modo. Cũq; doctoꝛ ei culparet
poſtea ꝙ ꝑ ſex mẽſes ad eũ nõ veniſſʒ. Uer

ſtea vero q quodã requiſitꝰ an verſum ſuu
didiciſſet ⁊ cõpleuiſſet. Quadragintano-

uem annis inqt vix eũ implere pᷣnalui Ad
exemplũ ergo iſtiꝰ vir ſcolaſticus in ſacra
ſcriptura ſtudes ope impleat ca que audit
vt ex oꝑe augeat᷑ ſapiẽtia.Pie em̃ agentib⸗

deus dedit ſapiam. Ecci.xlij. Et ſicut ſtu/
dentes in alijs ſcietijs debẽt cauere a per/

nerſa intetione. ita ſtudes in ſacra ſcriptu/

ra.⁊ eo magis quo ipᷣa pfectioꝛ.qꝛ ſunt nõ/
nulli qui diuine ſcripture ſciam appetũt vt
dinitias coõgregent vel honoꝛes obtineãt:

vel fama acquirãt.quoꝝ intetio quantũ ꝑ
uerſa tantũ miſerãda. Sunt alij quos an
Dire delectãt verba dei ⁊ opa. nõ quia ſalu
tifera.ſed quia mirabilia. ⁊ diuina pᷣconia
in fabulas cõmutãt. Et ſunt alij qͥ ſacram
ſcripturã legũt.vt ſint parati omni poſcẽ/
ti readere roõem de fide.⁊ vt inimicos veri/
tatis deſtruãt:minꝰ eruditos doceãt.⁊ vi/
am veritatis ꝑfectiꝰ agnoſcãt.⁊ altiꝰ ſecre
ta dei intelligat.artius amẽt.quoꝛũ deuo/
tio eſt laudada.pmi ſunt miſerãdi. ſecũdi
iuuandi.tertij laudãdi,put ait Hugo vbi
ſupꝛa. Pꝛedicatoꝛ ergo diuinꝰ alloquens
ſcolaſticos dʒ exploꝛare in qͥb ſcietijs ſtu/
dent ⁊ laboꝛẽt. ⁊ put viderit expedire cum
eiſdẽ cõferre de pᷣdicttſtis
Sequitur ſexta pꝛincipalis ꝑs huiꝰto
cius ſumme

Rnumeratis mo
dis aliquibo ſupꝛa ꝑte qͥnta quali/

eeerr infoꝛmandi ſunt vini ſcolaſtici.
nũc in hac ꝑte ſexta reſtat videre qualiter ĩ

ſtruendi ſunt viri religion. Et pᷣmo dicen
dum eſt de ᷣmaria ſacre religionis inſtitn

dignitate. Tertio de tribo ſubſtantialibuſ

7

religionis.que cõſiſtit in obediẽtia. panꝑ/

tate.⁊ caſtitate.Quarto de alijs vᷣtutibus
que ſunt perfectioni religionis neceſſarie.
Quinto de religionis vtilitate. Sexto de
immẽſitate pᷣmij religioſoꝝ. Septimo de
tauo de pena maloꝝ in religione exiſtẽtiuz
⁊ dies ſuos in malis terminantin
Diſtinctio pꝛima ſexte ꝑtis huiꝰ ſũme
((Capitulũ pꝛzimm.
Duid eſt religio. ⁊ vnde dicitur.

E pꝛimo ergo

nhoc ſciendũ eſt ꝙ fm Augu. in
AYlibꝛo ð vera religione. Tlera re
A ligio eſt qua vn deus colit: et
purgatiſſima pietate cognoſcit᷑ vł ᷣm eun
dem de cini.dei.li.x.c.j. Religio nihil alið

ꝑuerſitate in religione male viuentiũ.Oc/⸗

eſt q; cultus dei. Unde ſᷣm Pap̃.religio di

cta eſt eo ꝙ vni deo ſerniẽdo animas nr̃as

religamꝰ. Et dicta eſt religio eo ꝙ deũ ree⸗

4

ligimus quẽ negligẽdo ⁊ Reccado quando
ꝙ amueram m eundẽ. Tamẽ ꝓnt ad pꝛre
ſens fit de religione mẽtio. Religio eſt ſup/⸗

q; amiſeramꝰ ſ̃m eundẽ.

erogatio deuotioꝛis cultus diuini in ad/
impletione conſilioꝝ euangelicoꝝ. Unde
Auguſtinꝰ de vera religione. Religio ẽſtu
diũ ſapiẽtie.ſed vera ſapiẽtia eſt adimple/
re vei conſias“
(Lapitulum ſecundd

HDeinſtitutione religionis ⁊ oꝛtu eiꝰ
Eligioſoꝛũ uero
rTr cõuentus pᷣmo Samuel inſtitu/
tiugiter vnd plallentn pur ais
magiſter in hiſtoꝛijs ſuꝑ illud Reg.x. Ob/
nium habebit gregẽ ꝓphetaꝝ de excelſo de
ſcendentiũ ⁊ añ eos pſa llentiũ. Et dicebã
turnphetare.id eſt.laudare deñ.ꝓut ðꝛ ibi.
Eti ᷣm Hiero.epla.lxij.Religioſoꝝ ꝑſonã
geſſerũ:ꝓphete.Nam filij ꝓphetaꝝ q̃s mo/
nachos in veteri teſtamẽto legimꝰ edifica/
bant ſibi caſulas ꝓpe fluẽta ioꝛdanis ⁊ tur
bis ⁊ vꝛbib derelictꝭ polẽta ⁊ herbis agre
ſtibus victitabãt. Hãc inſtituit obſeruan
do beat?ꝰ Johãneſ baptiſta. Cuiꝰveſtꝭ erat
aſpera.ſ.ʒona pellicea.⁊ mel ſilueſte edebat

tione. Secũdo de eminẽtia religiõis ⁊ eiꝰ

ußn

iio w⸗

* 4
. ſ
4
/. 4 * 4
4 7
1

ntat
mct.

pog
hin
ſcays
u
Agypot
olawm
wini
eritt
Tal
diel
latſ
fili
ſdie

tulis
imoo
hia.
rolen⸗

tant ⸗
caueriͤ
Mam
geſo
lodie.
ſcoꝛſut
un
came.
ſſope
lliiſe
llliq
ſoſce

loꝛſ
ntlo
lldſes
camit

dibin⸗
unqh

ddicnn
inſtitun
ete

ſelbuat

Pen-.

ntibus
eſare.
epode
mnod
O⸗
Keriz

Ucnt

o
Ne
ket
meun
c⸗
iciodi
gorfas
deüree⸗

Onendo.

oopee
lp⸗
o/
e
i
imple⸗

9

90
nbir⸗
putdi
1Ob⸗
cclode
dicbi
bin
oni
n,
a/
ttur
agee
cruan
Berat
gebat

*

Diſtinctio ſecunda.

¶ Diſtinctio ſcdᷣa ſexte ꝑtis hurꝰ ſumme
CLapitulum pꝛimum.

eronricmibune modum viuẽdi

ꝛeelegerunt

Einoe hanc ue⸗

raciꝰ inſtituit ⁊ autẽticauit dei
filius qñ ipᷣe pauꝑ in ingreſſu et
pꝛogreſſu ⁊ in exitu vite ſue pau e elegit
in fide:dicens cuidã Math.xix. Si vis ꝑ
fectus eſſe vade ⁊ vẽde oĩa que habes ⁊ da
pauꝑibo. ⁊ veni ſequere me.nõ habẽtẽ vbi

caput meũ reclino. Unde ⁊ talẽ vitã religi
oſam duxerũt diſcipuli poſt aſcenſionẽ do

mini qñ nullꝰ dicebat aliquid eſſe ſuũ. ſed
erãt illis oĩa cõmunia.ꝓut dicit᷑ Actu.iiij.
Talẽ etiã vitã habebãt credẽtes Alexan/

dꝛie ſub beato Marco euãgeliſta. ſicut re/

fert Philo vir edoctꝰ in eccłiaſtica hiſto/

ria li.ij. c. xvj.vbi mira narrat de vita illoꝝ

ſic dicẽs. Hi em̃ pᷣmo omniũ renunciabãt
cunctis facultatibo. extra vꝛbẽ egreſſi ĩ oꝛ
tulis ⁊ ꝑuis agellulis degebãt refugiẽtes

impa ris ꝓpoſiti ⁊ vite diſſimilis cõtuber

nia. Scietes hoc impedimẽto eſſe arduuʒ
volentibo iter ᷣtutis incedere.Cõtinenti/
am velut fundamentũ pᷣmo in aĩma collo/
cant. ⁊ ita deinde reliquas ſuꝑ hanc edifi/
cauerũt vᷣtutes.cibũ potũq; nullꝰ eoꝝ ca⸗/

pit ante ſolis occaſum curã coꝛꝑis cũ no
cLte ſociã tes. Nõnulli poſt triduũ. aliqͥ q̃r/

to die. Alij ſexto die coꝛꝑi cibum indulgẽt
ſeoꝛſum viri. ſeoꝛſum femine ↄgregant᷑.vi
num nemo guſtu ↄtingit. ſz nec quamlibet
carnẽ.tm̃ aqua poculũ ⁊ panis cũ ſale vel
iſopo cibo erat. Unde ᷣm Johem caſſianũ
li.ij.collationũ Sublimioꝛa hi ꝑegerũt qᷓ;

illi qͥ ſub apłis viuẽdi noꝛmã in communi

Capitulum ſecundum.
e religionis eminentia

Jlimis eſt ergo

⁊ eminẽs vita religioſa.quã dei fili

ſuſceperun

us ⁊ ſui diſcipuli ſic pᷣmitus inſtituerũt.de

qua loquit᷑ beatꝰ Berñ.in fᷣmone de nata/
li dicẽs. Naſciturꝰdei filiꝰ elegit quod fuit
carni moleſti?. qꝛ natꝰ in pauꝑe domo ⁊ hy
eme aſperioꝛi.⁊c̃. Sʒ nõ tale eſt iudicium
mũdi. Aut & iſte fallit᷑ aut mũdꝰerrat. Sʒ
diuinã impoſſibile eſt falli ſapiam. Uñ qͥ/
cunq; pᷣdicat ↄtraria falſa eſt erꝰ doctrina.

antixpᷣiana. Et ſequit᷑ In celis oim aſ⸗
uentia.ſʒ pauꝑtae nõ inueniebatur ĩ ea:
Hẽãc &⁊ ↄcupiſces dei filiꝰ deſcẽdit vt eã eli
geret ⁊ eã nobis ſui eſtimatõe pᷣcioſam fa/
ceret. Nõ &̊ eſt detrahendũ pauꝑtati volũ
tarie ꝓpter xpᷣm aſſumpte. Cũ oia relinq̃re
ꝓpter xpᷣm meliꝰ ſit q; monaſteria ↄſtruere
7 pauꝑes ſuſtẽtare ꝓput Hiero.epła.cxvj.
Extruis inqͥt ad nepotianũ monaſteria.⁊
multꝰ a te paupeꝝ numerus ꝑ inſulas dal
macie ſuſtẽtat. Sʒ meliꝰfaceres ſi ⁊ ipſe fa
ctus monachꝰ ⁊ pauꝑ inter ſctõs viueres.
qꝛ plus deo facit qͥ ſe totũ ðᷣo donat q; ſua
Ad qð ꝓbandũ euidẽs exemplũ ponit bea
tus Anſel.de ſiłitudinibo de duobs ſingu/
las arboꝛes habẽtibi.quoꝝ vnus dño ſuo
dedit fructũ arboꝛis.ſʒ arboꝛẽ retinet ſuo
dominio.Aliꝰdat arboꝛẽ totã ſimul cum
fructu nihil ſibi retinẽs.⁊ iõ iſte plꝰ laudat
qᷓ; pᷣmus.ſic ⁊ ille ꝑfectyfacit qͥ ſe ⁊ ſua om
ma deo deuouet q; ſi ſua deo tribuit ⁊ ſeip

ſum volütati ꝓpꝛie retinet. Uñ ⁊ Greg.ſu/
per euãge.li...omeł.v. Multũ dimiſit qui

cũ re poſſeſſa ↄcupiſcẽtie ꝓpꝛie renũciauit.
Multũq; dimiſit qͥ ſibi nil retinuit. Et ſe
quit᷑. Tãta a ſequẽtiba dimiſſa ſunt: quãta
a nõ ſequẽtib ↄcupiſci pñt.⁊ iõ religioſus
ſi nihilↄcupiſcat poſt dimiſſa pᷣmiaãdus eſt
tanq; ſi multa dimiſiſſet regna. Uñ ⁊ pau
peribo dicit dñs Matth.v. Beati paupes
ſpũ.q̊.ip.eſt reg. celoꝝ.Et iõ ad vitã religi
oſam ⁊ volũtarie paupereʒ hoꝛtat᷑ Hiero.
epła.xxxiij.vbi ſic dicit. Licet e collo ꝑun/
lus pẽdeat nepos.licet ſparſo crine ⁊ ſciſſiſ
veſtibo vbera qͥbo te nutrierat mr ondat ⁊
limine pr iaceat.pcalcato patre ꝑge ſiccis

oculis ⁊ ad vexillũ crucis euola Solũ pie

tatie genꝰ eſt in hac re eſſe crudelẽ. Sʒ m
Hiero.epła.lix. Aduerſus vigilãtiũ.Sũt
aliqͥ dicẽtes.ſi oẽs ſe recluſerint ⁊ in ſolitu
Dine fuerint ⁊ religione qͥs edificabit eccle
ſias.q̃ͥs pauꝑes ſuſtẽtabit.qͥs hoĩes ſecula
res deo lucrifaciet. Quibo rñdet Hierony
mus ibidẽ. Si oẽs fuerint tecũ fatui quis
erit ſapiens. Et addit. Rara eſt ᷣtus neca
pluribo appetit.⁊ vtinã eſſent oẽs qð pauci
ſunt. de qͥba multi ſunt vocati pauci vᷣo ele
cti. Innuit igit ꝙ hec eſt maioꝛ vᷣtus vẽde
re oĩa ⁊ ſeqͥ pᷣm qᷓ; miſſas celebꝛare ⁊ pau/
peres alery
—(Lapitulum tertium.
He diſtinctiõe religioſoꝝ antiquon .

plici mo

Pars ſexta.

Erito ergo hec ui
ta diuina ⁊ apłica eſt imitãda quã
⁊ ſancti monachi ĩ egypto ſub tri/
achoꝛũ genere duxerũt. de quib⸗
HPieroni.epła.lxxxiiij.ad Euſtochium ait
Tria in egypto fuerũt monachoꝝ genera.
ſcʒ cenobitaꝝ qͥ ĩ cõmuni viuebãt.Et ana
choꝛitarũ qͥ ſoli in deſertis habitabãt.Et
alij quoꝝ genꝰ dicebat᷑lingua eoꝝ remith
qui bini ł trini viuebãt.De pᷣmis ait ibidẽ
q nullꝰin cibo eoꝝ ſtrepitus nemo in cibo
loquit᷑.ſed ſola lectio aĩe refectio audit᷑.vi/
uitur pane leguminibo⁊ oleribo.que ſolo ſa

le ↄdiunt᷑. vinũ tantũ ſenes accipiũt.Et ſe

quitur. Uite vᷣo anachoꝛitaꝝ auctoꝛ Pau
