quio.nõ freq̃ntare ↄſoꝛtia viliũ ꝑſonarũ.
qꝛ nimia familiaritas ↄtẽptũ parit. Regei

indoꝝ ſtatuer̃t ꝙ rex tm ſeł in ãno appare/

at cũ regali aparatu.⁊ ſtare nobiles circa
eũ.vulgꝰa remotꝭ.Et illa die ↄſueuer̃t do
na elargiri.reos de carceribo emãcipare.et
pia oꝑa exercere.Et tũcvnꝰſapiẽtioꝛ ð pᷣn

cipibo ↄſueuit ↄcionari ad regè referẽs gra

tes.qꝛ regnũ indoꝝ ita bñ oꝛdiauit ⁊ de tã

ſapiete rege patriã decoꝛauit. Et pꝰ ↄuer/

tit ſe ad ppm bonos moꝛes illiꝰ enarrans
captãdo beniuolentiã ⁊ inducẽs eoſ ad hu

militatẽ reuerentiã obediẽtiã ⁊ dilectõʒ re

gis. Quo facto ppłus ſtudebat regias laa
des extolle. ꝓ regia vita deũ exoꝛare.pue/
ros ab infantia inducũt in reg amoꝛẽ ho
noꝛẽ obedientiã ⁊ timoꝛẽ. Cõſueuit tunc
ſceleratos punirevt ceteri coꝛrigãt᷑.tribu/
ta leuiare.cũ mercatoꝛibo diſpẽſare eis par
tẽ remitte. Jõ illuc ↄcurrũt ⁊ inde tributa
regalia augmẽtant᷑ ⁊ redditꝰ. Sequit᷑. O
Alexander noli appexe trãſituꝝ et qd oʒ te
cito relinq̃re.ſʒ pete diuitias incoꝛrupti-⸗
biles.noli eſſe crudelis ⁊ inflexibił ad par
cendũ his de qͥb habuiſtivictoꝛiã.Cogi⸗/
ta de futuris caſibo.noli imitari deſideria
tua in comeſtõe potu coitu diuturno ſom
no.Coitꝰem̃ eſt ppꝛietas poꝛcoꝝ.a q̃ ſi ce/
ſaueris grandis erit tibi głia.nõ exerceas
viciũ irrõnabiliũ anĩaliũ ⁊ actus bꝛutoꝝ.
Crede mihi indubitãter ꝙ coitꝰ eſt deſtru
ctio coꝛꝑis.abbꝛeuiatio vite.coꝛruptio vᷣ⸗
tutũ.legꝭ trãſgreſſio.moꝛes generat femi/
neos. Decet imꝑatoꝛã maieſtatẽ pᷣmates
hꝛe fideles cũ qͥb delectabit cum varijs in

ſtrumẽtꝭ oꝛganoꝝ cũ fuerit tedioſus. Aia

em̃ hũana in talibo nat᷑alit᷑ ðᷣlectat᷑. ſenſus
reqͥeſcunt.coꝛpꝰvigoꝛat᷑ſolicitudo ⁊ cura
euaneſcũt.⁊ h̊ tribovel q̃ttuoꝛ dieb..Etho

neſtieſt e fiat Puatim. Et abſtine tea vi⸗/

no ⁊ poterꝭ młta ſecreta ſcire ⁊ ꝑciꝑe.De/
bes hꝛe de familia tua ſpeciales qͥ tibi refe
rant q̃ fiunt ⁊ dicũt᷑ ꝑ regnũ tuũ. Honoꝛa
ſapientes.nullꝰſit de nobilibo tuis qͥ ñ ſen
tiat tuã largitatẽ.Decet regẽ hꝛe ↄtinẽtiaʒ
⁊ diſcretõeʒ.⁊ a riſu multũ abſtinere.qꝛ ri/

ſus tollit reuerentiã. ⁊ ↄtinẽtia ſenectutes
generat. Ille rex eſt landabilis qͥ aſſimilat᷑

aliqͥbꝰ⁊ nõ vni ſubiectoꝝ.Si qͥs in pñtia
ſua iniuriã faciat:ↄſiderandum q̊ aio fiat.
an ludẽdo vt placeat ⁊ ad gaudia ꝓuocet.
an in ↄtẽptũ.Pꝛimo mõ leuiter coꝛripiat᷑
Scõdðo mõ grauiter. Jus dñatoꝛis inten
De in religioſitate.dilectõne.curialitate.et
reuerentia. Rex in regno ſicut pluuia ĩ fra
q̃ eſt celi bñdictio.terrevita.viuentiuʒ iu⸗/
uamẽ.Et pꝰtꝑe neceſſitatꝭ ſuccurrere ciui
tatibꝰ.tũc debes aꝑire cellaria tua.viuant
vniuerſi pꝛudentia tua.Cane effudere ſan

guinẽ hũanũ.qꝛ ̊ ſoli deo ↄuenitQñ crea

tura interficit creaturã ſibi ſileʒ vᷣtutes ce
loꝝ clamãt ad diuinã maieſtatẽ dicentes.
Dñe bᷣuus tuꝰ vult eſſe tibi ſiłis.Annales
pẽm diſcute. Inde poterꝭ tibi exẽpla extra
vere. ſcã pᷣterita dãt certũ documtũ ĩ futu

Pars pꝛima.

ris.Caue ne infringas fidẽ datã.qꝛ h cõ/
uenit infidelibꝰ iuuenibꝰ et meretricibus.
Rerx niſi multũ rogatꝰ nõ dʒ iurare. Stu
Dia in ciuitatibo ſtatue.pᷣcipe oĩbyvt filios
doceãt ſcias lr̃aꝝ.⁊ tuã decet ꝓuidentiã in
neceſſarijs ſubuenire. Regnũ grecoꝝ ſub/
limauit diligẽtia ſtudẽtiũ ꝓbitas ſapiẽtũ
Nuüqᷓ; ↄfidas in oꝑibo mulierũ ⁊ ſeruitijs.
Recole factũ regine indoꝝ qñ tibi manda
uit cã amicicie ⁊ młta encenia et dona ve/
nuſta. Int᷑ que miſſa fuit illa venuſtiſſima
puella q̃ ab infantia imbuta fuit ⁊ nutrita
veneno ſerpẽtino ita ꝙ nat᷑a ſuavᷣſa fuit in
naturã ſerpẽtꝭ. Et niſi ego diligẽter inſpe
xiſſem in ipam ⁊ arte magica indagaſſem.
eo ꝙ ipᷣa ita audacter hoꝛribilit᷑ inceſſabili
ter inuerecũde ſuũ figebat viſũ in faciẽ ho
minũ.Perpẽdi ſiqͥdẽ ꝙ; int᷑ficeret hoĩes ſo
loviſu.q̃d tñ exꝑimẽto ꝓbaſti.⁊ niſi h̊ ce
tiſſime tibi oſtẽdiſſem moꝛs tua fuiſſʒ ĩ arn /
Ddoꝛe ipſiꝰcoitꝰ ↄſecuta.Et multũ ibi ⁊ bñn
de his. Expᷣmiſſis ̊ pᷣt pᷣdicatoꝛ diuinus
hĩe occaſionem inſtruẽdi pncipes ⁊ vtili/
ter conferendi cum eis maxime tempoꝛe

paccos.—
(Xapitulum tredecimü
(EC bꝛinceps non debet facere iniuſta
Hellsq.

LTgqꝛeſttempus
belli ⁊ tꝑs pacis.Eccs.iij.pꝛin/
cipes ſũt infoꝛmãdi tꝑe belli In
pᷣmis g̊ ſciendum ꝙ belli illati a pncipe vł
aſſumpti dʒ eſſe iuſta neceſſitas ⁊ debʒ eſſe
eiuſdẽ iuſticie equitas.et dʒ eſſe ĩ exercẽdo
intentiõis oꝛdinabilitas.qꝛ vt ðꝛ.xxiij.ca.
q.j.Bella poſſunt ſuſtineri ̃m cuangeliuʒ
vt licentia iniqͥtatis eripiat᷑ ꝓꝓter pacꝭq ne
ceſſitatẽ. In bello em iuſte rehendũt᷑ no/
cendi cupiditas.vlciſcẽdi crudelitas. im/
pacatꝰ atq; implacabił animꝰ.feritas de/
bellandi.lbido dñandi.et ſi qua ſimilia. ̊
ſũt q̃ in bellis iure reᷣhendũt᷑.ait aug epa
xxij.ↄtra fauſtũ.ſiłr q̃ſtione ſupᷣdicta ĩ qua
ðꝛ ꝙ bella ſũt pacata q̃ fiũtppt᷑ maloꝝ co /⸗
hertionẽ.⁊ bonoꝝ ſublimatõʒ.⁊ ꝓpt᷑ obedi
entiã exhibendã reipub.⁊ ibiſatꝭ de iuſtis
bellis de quibo Augꝰ.bñ vbi S.auẽtas
belli penes pncipẽ:miĩſteriuʒ exequẽdi pe/
nes milites. Et poſt. GBellũ qͥd gerendum
deo auctoꝛe ſuſcipit᷑recte ſuſcipi dubitare
phbas nõ eſt, vel ad terrendã, vel ad retun/

dendã.vel ſubiuganaa moꝛtaliũ ſuperbiã

Et idem Augꝰ.epiſtola quinta et de bello
iuſto Auguſtinus de ciuitate dei.li.iiij.ca
pitulo. xyv. ””

apitulum decimuquartu.

—

(bne ps in bellis timere debz ne deũ

pter peccatum vnꝰſcʒ Achoꝛ multi fuerüt
occiſi de populo. Quivult ergo haberevi⸗
ctoꝛiam in bellis habeat deũ ſecum exem

plo Abꝛae Doyſe Joſue Dauid.et alioꝝ

pncipum inſtz.
ð Eplmlum decimũqntũ.

2

2

eterpi

dicunt᷑ lacedemoñ.tradidiſſe.vnde et Ha

nibal vtaliam petiturꝰ lacedemoniũ que/

ſiuit ductoꝛeʒ armatoꝛũ. ꝓut dicit᷑ in Po

licrato li.vj. Unde narrat Trogus pom/

peius libꝛo.xj.de Alexandro ꝙ cũ ad peri/

culoſum legeret nõ iuuenes robuſtos.nec
pmum floꝛem etatis.ſed veteranos pleroſ
qꝙ; etiaʒ emeritos milicie qui cum patre pa
truoq; militauerũt elegit.vt nõ tam mili-/
tes qᷓ; magiſtros militie electos putares.
Nꝛadines quoq; nemo niſi ſexagenanꝰ du

VEcũdo dʒpann/

K cepe admoneri vt ſit in eo dili/
Ageens cuſtodioſitas om̃ia que of
fendũt deum ⁊ eiꝰeccleſiam cauendi ⁊ ea qᷓ
placent deo et eccleſie pꝛoſunt ſectãdi. De
bent em̃ pncipes et ſui ſumme ꝓuidere vt
babeant deũ ſecum quod erit qũ obediũt
eius mandatis ⁊ illa adimplent.pꝛout ait
Achoꝛ alloquens Holoſfernẽ. Judith. vj.
Vbi cum recitaſſet bũficia dei ecxhibita po
pulo ſuo concludit. Nũc & inqͥt dne ꝑqui-⸗
re ſi eſt iniquitaſ aliqua eoꝝ in ↄſpectu dei
⁊ aſcẽdamꝰad illos.qm̃ trades tradet illo’?
de? tibi.Si aũt nõ eſt offenſio ppłi hꝰ coꝛẽ
do ſuo nõ poterimꝰreſiſtere ei. Nũeri.xiij.
Nolite timere dñs vobiſcũ eſt.Et Leuiti
ci. xxvj. Si in pᷣceptis eiꝰambulaueritꝭ ꝑ/
ſequimini ini micos et coꝛruent coꝛam vo
bis. Econtrario Joſue.vij.dicitur. ꝙ pꝛo

oͤncepe in expugnando ſu ſagax
gudaccias.

Tem debet pꝛin
ceps pꝛouiderevt ſit in ſuis mi/
litibus regiminis oꝛdinabilita’i
andi artificialis ſagacitas. De-/
bet em̃ ſcire artem rei militaris.quaʒ artẽ

ten

le
G

dacee
forin
loo 7
hlpt
dane
do
ſun
trer

keett

ni

odl/
eol
ſten
idi .
e
nobecnͤt
pontat
lihn
bin do
ſeari,
Nde
Eatliol
ii
erc.
S
Uluuentg
orom .
lur i
bltifuerus
Nedareri
Conn cren
1 atlos

imni⸗
ſiee

or

nſrisn
ſdndli
nteth
Naltubo
s gon/

goshern
nhantſa

zuun nl/

olnſc⸗

Ca.

Diſtinctio tercia.

xit. vt ſi pncipia caſtroꝝ cerneres:ſenatum
te pꝛeſto alicuꝰ reipub. videre dicereſ. Ita
q; nemo in pꝛelio fugam ſed victoꝛiam co
gitauit. nemo in pedibus quicq; ſpei ſed in

lacertis.Econtrario fuit ð Dario et ſins.
et illi victoꝛes et hij victi.Qui in ſecũdos

optat euentus dimicet arte non caſu. vt
dicitur in Policrato vbi ſupꝛa.quã artem

nolcunt experti in milicia, vt dictum eſt.

apitulum decimſertum.
Moͤnceps in ſe
dinatam diſciplinam.

—

fuit diſciplina vt totum oꝛbem ſue ſubijce
rent ditioni. Alexander macedo exiguam
manũ militareʒ ſuſcepit a patre ſed doctã
que aſſuefacta militie oꝛbem terraruʒag/

greſſus innumeras hoſtium copias ſudit
XNcerſes rex ſepe fuit victus licʒ haberet tot
duces exercitus ꝙ pꝛe multitudine nume

rari non poſſent.diſciplinatos auteʒ nul/
los. Fruſtra em̃ pꝛinceps ſperatvictoꝛiaʒ
niſivigeat apud ſe ⁊ ſuos diſciplina.cohi/⸗
bendo pꝛedicta. Unde narrat Clalerius li
bꝛo ſecũdo.q; Coꝛnelius ſcipio cõſul in hi
ſpaniã miſſus eo momento quo caſtra in/
trauit duo milia lixarũ ⁊ ſcoꝛtoꝝ inde ab/
iecit et ſic cũ paucis virtuoſis mundis et
oꝛdinatis triuũphauit.
Sapitulum deci

mũſeptimũ.,.

nceps laboꝛet vt in ſuis ſit ſideli /

tas et amoꝛ.

ICeʒ pꝛincepo de

bet pꝛouidere ꝙ ſit in ſuis vera fi

re. Et ideo ſequitur de ipſo in vita ceſaris
ꝙ militem neq; moꝛibo neq; foꝛtuna pꝛo/

babat ſed tm virib tractabatq; pari ſeue/

tranſeo. Ded quia pomines ſunt cupidi/
tate ĩſatiabiles et mutabilitate inſtabiles.
opoꝛtet pncipem młta dare pꝛout ait S

et in ſuis debet hꝛe oꝛ /

Tem debet pꝛin
ceps pꝛouidere vt in ſe et in ſuis
üüiit debita diſciplina et recta. co/
hibendo.ſ.carnis laſciuias et comeſatio/
neſ. voluptates ⁊ ĩpudicicias.cupiditates
et rapinas.diſſenſiones ⁊ diſcoꝛdias.pꝛe/
ſumptiões et inobedientias. De facili eim
poteſt vinci exercitus quantuſcũq; niſi vi
geat debita diſci lina. pꝛout narratur in
Policrato libꝛo ſexto.ꝙ romanis adeo p/

NAelitas et verus amoꝛ mutuus.
Ungde ait Julius ceſar. Qui non laboꝛat
vt ſit militiba carus:militem neſcit arma/

ritate atq; indulgentia nonvbiq; ⁊ ſemper
ſed cum hoſtis in pꝛoximo eſſet ſuos milt

tes cõmilitones appellare.diligebat eos H
deuotiſſime. Hijs modis attrahit pꝛrin-

ceps coꝛda ſuoꝝ potius q; pecunia v miua
neribi.pꝛout ait Tulius libꝛo deoffi. reci
tans dicta Philippi ad Alexandrum que

neca libꝛo.iiij.de benefi.loquens de pꝛedi/⸗

cto Philippo pᷣdium alterꝰ cuidam militi
dante. Multa inquit reges donant i bel /
lo opertis oculis.non ſufficitvnus homo

tot armatis cupiditatibo plenis.nõ poteſt

quiſq́; eodem tꝑeet bonũ viꝝ ⁊ bonũ ducẽ

agere quando tot milia hominũ inſatiabiꝛ
lia ſatiabunt᷑. Quid habebunt ſi ſuũ quiſ-

qᷓ; habuerit.quaſi diceret.pꝛincepsvł do/

minus quaſi cogit᷑ ob armatas cupidita/
tes ſuoꝛum ad auferendũ quibuſdaʒ et ad
dandum alijs. Opoꝛtet tamen pꝛincipeʒ

largum eſſe et multa dare.ſed non ſunt fi⸗

deles qui ſola pecunia cõducunt᷑ et merciö

tur. magis benignitati et ſociali affabili/
tate pꝛinceps ſuos ad amoꝛem q; pecunia

(¶ KXapitulũ decimũoctauũ. H
Npnceps in deo ſpem habeat.quia de

celovictoꝛia et.
Xquia ve celo
victoꝛia eſt a rege regũ.ſ.qͥa nõ
in multitudie exercitꝰ victoꝛia
belli. ſed de celo foꝛtitudo eſt... acha.
iij.Pꝛincipis debet eſſe vera fides ⁊ firma
ſpes et pia ſupplicatio ad deum vt ipſe ſit

dux belli et pꝛotectoꝛ ſuoꝝ exemplo moy/
ſi Exodi. xvij.vbi dicitur Cũu leuaret mop
ſes manus vincebat iſrabel. Unde Deut.
xx. Si exieris ad bellum contra hoſtes⁊c.

nõ timebis eos quia deus tuꝰ tecũ eſi. Et
ſequit᷑ Appꝛopinquante bello ſtabit ſacer

dos ante aciem. ⁊ ſic loquet᷑. Nolite metqune
re quia dñs noſter in medio nir̃i eſt. Dic fe

cit Theodoſi ꝓut narrat᷑ in biſtoꝛijs ro
manoꝝ ꝙ cum quodã tempoꝛe in magno

pꝛelio a ſuis expers eſſet.oꝛationi incum/

bens totam noctem peru igil exegit. cü tñ
ſe a ſuis eſſe deſtitutũ ſciret.ab hoſtibo cir⸗/

cũſeptuʒ reſciret.fiducialit᷑ arma arripies
ſignoq; crucis ſe muniẽs in belluũ ſe dedit.

Cui occurrit Johẽs anachoꝛita eũ victu/
rü ⁊ ſi reri opõdit. Uñ ſequit
ibidẽ ꝙ cum ad ꝓgreſſionevenerat a parte
Theodoſijſpicula miſſa ſũtvt oẽs repelle
rent.⁊ ſic hoſtilis exercitꝰ pſtratꝰ.et Eugo
niꝰ captꝰatq; int᷑ alios argobaſtes ſua p/
pꝛia manu ꝑcuſſus.Ex q̊ ptʒ qtũ valẽt in

bello iuſticia pncipis et oꝛõis inſtatia.vñ
⁊ ibidẽ ſeqͥt ꝙ pꝰᷣmoꝛtem Theodoſij ſiljs
ſuis regnãtibo Archadioꝛ Honoꝛio Gil/

Do comes affrice arbitratꝰ in ꝑuulis mini

mã ſpem foꝛe:affricã ꝓpꝛio iure cepit vſur/
pare. Lur fr mierlezelllaglidi phoꝛre/

ſceẽs redit in ytaliã. Qui miſſus ad illũ ho
ſtẽ bello inſequendũ. Jã ſciẽs a theodoſio
;tũ in reba deſperatiſſimis oꝛo hoĩs ꝑ fi/
dẽ xpᷣi clementiã dei ipetraret:ca pꝛariã in/
ſulã adijt. Inde ſecũ ſctõs viros adducẽs
cũ qͥba oꝛõib ac ieiunijs dies aliq̊t conti/
nuauit ⁊ noctes. Ante triduũ q̊ʒ q; hoſtis
ↄtiguꝰfieret cernit noctu btimñ̃ Ambꝛoſiũ
paulo añ defunctũ q̊ vel qñ victoꝛiã caꝑet
diẽ indicantẽ ⁊ locuʒ. Ac tertio deinde die

oꝛõibo hymniſq; ꝑuigil cũ qͥnq; ſolũ mili/

bus aduerſus.ixxx.milia hoſtiũ ꝑgẽs dei

nutu ſine bello in ditionem accepit. Gildo
comes ſugã eiite⸗ pꝰaliq̃t dies ſtran/

gulatꝰ interijt. Mirifica ̊ diuina bonitaſ
et magnifica fidei virtuoſitas.⁊ mirifica
oꝛõis ſublimitas.Et ĩ bis dʒ pᷣnceps ho/
noꝛare eccłam dei ⁊ eiꝰmiſtros.⁊ ſuis ꝓhi
bere ne pᷣſumãt eccłas inhonoꝛare. Unde
narrat᷑ ibidẽ ꝙ qͥdã pnceps reꝝ ſecũdaruʒ
inſolẽtia tumẽs ecclaʒ dei temerare auſus
eſt atq; ex ea q̃ſdã nõ dubitauit extrahere.
ſed pena mox ſacrilegũ ſecuta eſt. Simili
ter narrat᷑ ibidẽ ꝙ cum athila ytaliam de/
uaſtaret. Uir ſanctꝰ Leo papa ad eũ acceſ
ſit ⁊ cũcta q̃ optauerat nõ ſolũ rome.ſʒ to/
tius vtalievictoꝛiã repoꝛtauit.Territꝰnã/
q; dei nutu athila fuerat.nec aliqͥd xpᷣi ſa/
cerdoti loqͥ valuit niſi q̃d ipſe pꝛeoptabat
Poſt diſceſſum põtificꝭ querẽtibo militib⸗
cur vltra ſolitũ moꝛẽ tantã reuerentiã ro/
mano pape exhibuerat ⁊ ad oĩa q̃ impetra
uerat obteperaret.Rñdit rex.Hõ ꝓpter illã
ꝑſonã quã vos vidiſtꝭ h̊ feci.ſed aliu virum
iuxta eũ in habitu ſacerdotali aſtanteʒ vi/
di foꝛma auguſtioꝛẽ.canicie venerabilem.
illũq; euagiato gladio mihi terribilit moꝛ
tem minantem niſi cuncta q̃ ille expetebat
expleſſem. Cuʒ em̃ pnceps ſit miniſter dei

ſuſcipiens gladiũ vt dictum eſt ſupꝛa in/
ſtum eſt ipſum eccleſiam honoꝛare et eius
miniſtros defendere et eoꝛum iniurias p⸗

pulſar.
— abitulum decimünoni⸗
ualiter rexvł pnceps interi? ſe ⁊ ſuos

dz virtualiter regere affectꝰ.

IAſo qualiter pꝛi

ceps dz regere alios ne falſũ poꝛ
et nomẽ pᷣncipis vel regꝭ.ſollici

te dz ſtudere ad regendũ ſe ⁊ familiã paſſio

nũ interioꝝ ad pᷣncipandũ ↄcupiſcentija
q̃ militãt aduerſus animã.vt em̃ ait Iſido
rus li.ix.ethimo.c.iij.Rex ðꝛa regendo.et
recte faciendo nomẽ regis tenet᷑.peccando
amittit᷑. Rex eris ſi recte facias.ſi recte nõ
facis rex nõ eris. Illevero vere eſt pncepa
et rex qui ſibi pncipatur cohibẽdo pꝛauos
appetitꝰet carnalia deſideria.Et ule meri/
to qui iſta regit. Job.xij.effundit deſpecti
onem ſuper pᷣncipes Ibi Gregoꝛius moꝛ.
p.Pꝛincipes vocant᷑ qui cogitationibus
pꝛincipant᷑. Item Job.xij. Baltheum re/
gum diſſoluit. Ibi Gregoꝛius vbi ſupꝛa.
Qui membꝛoꝝ ſuoꝛum motus bene rege
re ſciunt:reges non immeritovocant᷑. Itẽ
Job. xxcxvj. Reges in ſolio collocat in per
petuum. Ibi Gregoꝛiꝰ moꝛał.xxvj.Reges
quia pꝛelati motibus carnis modo luxu/
rie appetitũ frenant.modo eſtum auaricie
temperãt.modo gloꝛiã elationis inclinat.
modo ſuggeſtõnes liuoꝛis obꝛuũt. modo
ignẽ furoꝛis extinguũt.regeſq; temptatio
nũ ſuaꝝ motibs nõ ↄſentiedo ſluccumbere
ſed regedo pᷣeſſe nouerũt.qui tales ſunt illi

ſunt veraciter et virtualiter reges. Et ideo

Oꝛacius iu carmine lirico ad reᷣmenduʒ
dominandi libidineʒ ita cecinit ſicut reci
tat Auguſtinꝰlibꝛo ſecũdo de ciuitate dei
Latius regnes auidum domando ſpiri/
tum q; ſi libiam ſemotis gadibus iungas
et vterq; penus ſeruiatvni.Et de ſ̊ Clau
dianꝰ egregie alloquens Theodoſiuzʒ. Tu
licet extremos late dñare ꝑ indos.Te me/
dus te mollis arabs te ſeres adoꝛant. Si
metuis ſi pꝛaua cupis ſi duceris ira. Ser
uicij patiere iugũ.tolerabis iniquas. In/
terius leges tunc omia iure tenebis. Cuʒz
poterꝭ rex eſſe cuiꝓcliuioꝛvſus In peioꝛa
dat᷑ ſuadetq; licetia luxũ. Illecebꝛis effre⸗

na tauet ſed compme motus.Aſperiꝰ cum

e
ſlci
igaſo
nis
rie
ndo.
Nctnc
faen
Pncps
puunoo
lemen⸗
Nheen
insmi.
wonihu⸗
tham
tbiſopt
hene t
ni i
tinper
Ns
Nao rd
duaret
inalnir.
, M
nptaro
tumdene
8funtün
Eo,
Snend,
ſeuten

Diſtinctio tercia.

ꝓmpta venꝰcũ duriꝰire.Conſulit᷑ cũ pena

patet ſʒↄpme motꝰ. Nec tibi qͥd liceat ſed
qᷣd feciſſe decebit. Occurrat mentẽq; do/⸗

met rſpectꝰhoneſti. Uñ ⁊ Ulaleriꝰ impatoꝛ

octogenariꝰ ⁊ adhuc vᷣgo cũ audiſſʒ die fa
cti ſui pᷣmia triüphoꝝ ſuoꝝ recoli qͥbo ipſe
fuerat feliciſſimꝰ Ait ſe tm̃ vna victoꝛia glo
riari.⁊ reqͥſuꝰq̃. Rñdit.qua inimicoꝝ neqͥſ
ſimã domui carnẽ meã. Illi g ſunt reges ⁊
pncipes qͥ ſic ſeip̃os regunt ⁊ ſua oia Job
iij. Cũ regiboꝛ ↄſulibo terre. Ibi Gre.moꝛ.
iiij. Reges ſũt qͥ ſua bñ coꝛpa regere ſciũt.
Et idᷣo btã terra cupꝰrex nobit.Et ve terre

cui rex puer eſt Ecce. x. Uñ Seneca epła

xc vj.multi cũ vincerẽt hoſtẽ victi ſũt cupi/
ditate. nemo cupiditatibo reſiſtit. nẽo am/
bitioni.nemo crudelitati.⁊ cũ agere videã

tur ab eis agitant Et ꝓpx ſ̊ ait ide epła.xi/⸗
iiij. Si vis oĩa ſubijcere:ſubijce te ratõni.

multos reges ſi te rexerit rõ.ab ipſa diſces
qͥd ⁊ quẽadmodũ aggredi debeas. Et qꝛ ñ
ſic ſꝑ facit hõ ideo nõ eſt ſꝑ verꝰrex.ꝓut ait

idẽ epła. cxvj. Animꝰ nr̃ mõ rex eſt:mõ ty/

ranmꝰ. Rex eſt cũ honeſta intuet᷑.ſalutẽ cõ
miſſi coꝛꝑis curat ⁊ illi nibil imꝑat turpe:
nihil ſoꝛdidũ.Quivᷣo cupidꝰ.impotẽs.et

Dilatatꝰ vel delicatꝰ.trãſit in nomẽ deteſta

bile. ⁊ ſic tyrannꝰ. Paruʒ & valet pncipari
gentibo.exteriꝰ dñari ꝓuincijs.eas regere

ſegibo huma nie.niſi pnceps ille regat᷑ lege
rõ nis ac lege diuine equitatꝭ. Malꝰ em̃ ſi

regnat:ſeruꝰeſt tot dñoꝝ quotvicioꝝ.Ait
Augꝰ. li.iiij.de ci.dei. Ecõtrario ðꝛ Pꝛo/
uer. xvj. Melioꝛ ẽ qͥ dñat᷑aĩo ſuo expugna
toꝛevꝛbiũ.Quia illevincit exterioꝛa et ex/
pugnat.bicvᷣo interioꝛa ſua regit⁊ oꝛdiat.
Hᷣm ꝙ exponit Gregoꝛv li.ij. paſtoꝛalium.

cap̃.xij.De tali regeverificat᷑ illð Pꝛouer.
xx. Rex qͥ ſedet in ſolio iudicij diſſipat om

ne malũ intuitu ſuo.
apitulum viceſimum.
MRonceps ſũme ſibi cauere debeat a ty
annide et iniuſtis.

x pꝛedictis patʒ

qualiter differt pnceps ſiue rex a
yranno. qꝛ pnceps eſt qͥ eſt legit

lime inſtitutꝰ⁊ iure diuinoꝛ humano pn/
cipat᷑.Et qͥ eſt virtutibo pᷣdictꝭ pᷣditus ⁊ ſe/

ipſum regit.vt dictũ eſt. Tyrannꝰ vᷣo qͥ cõ
trarijs modis ſe habet. Job. xv. Et nume

rus anoꝝ incertus eſt tyrannidie eiꝰ, Ibi

Gregoꝛiꝰ moꝛ.xij. Cyrannus dicit᷑ qui in

cõmuni repub.nõ iure pncipat᷑.Et in Po
licrato li.x.ꝙ differentia eſt tyranni et pn⸗

cipis.quia hic legi obtemperat et eiꝰ arbi/
trio ppłm regit cuiꝰſe credit miniſtrũ. Cy⸗
rannꝰqͥ contrarijs modis ſe habet. Et nõ

eſt peccatũ tyrannũ occidere.ſed equum et
iuſtũ.pꝛout idem li.iij.ſubdens rationem.

quia qͥ a deo accipit poteſtatẽ legibo ſeruit
et iuſticie et iuris famulus eſt. Qui vᷣo eaʒ
vſurpat iura depꝛimit etvoluntati ſue le/
ges ſubmittit. In eo ergo merito arman
iura qui leges exarmat.Et ibi bene de hoc
Et idem Zuliꝰlibꝛo.iij.de officijs. Nulla
eſt nobis ſocietas cum tyrannis.ſʒ potius
ſumma diſtinctio.neq; em̃ contra naturã
eſt ſpoliare eum ſi poſſis quẽ etiã honeſtuʒ
eſt necare. Et ſequit᷑. Etenim vt membꝛa
quedã amputant ſi et ipſa et ſanguine ⁊ ſpi

ritu carere ceperint et nocent ceteris mem

bꝛis coꝛꝑis.Sic et iſta infima hominis ſe
ritas et immanitas belue a cõmuni tanqᷓ;
humsanitate coꝛpoꝛis ſegreganda eſt. Un
⁊ omnis pnceps licet ſit legittime inſtitu⸗
tus debet cauere tamẽ ab operib tyranni
cis.qᷓ ſunt iniuſtꝭ legiba ꝓpłm ſubiectũ op/
pꝛimere. indebitis tributis ⁊ tallijs aggra
uare. ab alijs innadentibo non defendere.
pꝛepoſitos et baliuos iniuſtos ad excoꝛiã

dum populũ p̃ficere.et ſic de alijs.quia vt

ait Auguſtinꝰli.ij.de ciuitate dei.c.xx. Rex
cum eſt iniuſt? tyrann eſt. Et ſapiẽs ethi.
iiij.ponens differentiã inter regem ⁊ tyrã/

num alit. Tyrannus eſt qui quod ſibi con/

ferens eſt intendit. Rex qui quod eſt vcile
ſubditoꝛum. Rex eſt qui per ſe eſt ſuffici/
ens et omnibus bonis ſuperexcellens. Et

talis nullo indiget.vtilia non ſibi ſed ſub/

ditis intendit.vt ait ibidem. Unde depn
cipantibus modo tyrannico Pꝛouerbio/
rum.xxviij.Leo rugiens ⁊vꝛſus eſuriens
pꝛinceps impius ſuper populum paupe/
rem. Dux indigens pꝛudentia mulios op
pꝛimit per calumniam. Et detalibus con
queritur dominus per Iſaiam pᷣmo. Pꝛin
cipes tui infideles, ſocij furum. ⁊c. Sed

pꝛinceps et iuſtus et nobilis cauet a pꝛe/

dictis.cogitans qꝙ eſt pater patrie.vt ha⸗/
bitum eſt ſupꝛa. Ut enim au ſapies Ethi
coꝝ.viij. Similis eſt cõparatio regis ad
ſubditos.⁊ patris ad filios.et paſtoꝛis ad

oues. Mogo ergo paterno debet regere

vpem ⁊ elementervt dictum eſt ð. Que ſit
merces pᷣncipũ bonoꝛũ regentiũ ſic tꝑalit
determiat᷑ Deut. xvij.vbi ðꝛ.Nõ multipli
cabit ſibi eqᷓs ⁊c̃. Et ſeqͥt᷑.vt lõgo tẽꝑe reg/
net ipe ⁊ filij eiꝰſuꝑ iſrael.Qualevᷣo ſit dã/
num tyrãnice regentiũ ðᷣꝛ Ecci.x. Regnuzʒ
a gẽte in gentẽ tranſfer: ꝓpter iniuſticias ⁊
iniurias ⁊ ↄtumelias⁊ diuerſos dolos.vt
atuit de Saule Regũ. xv. Et pꝰ de Jero

2

oam.iij. Re.xij.Eternavᷣo merces bñ re/

gnantiũ erit regnare cũ rege regũ ieternũ.

ſiẽ fuit de Dauid. Iniuſtevᷣo pᷣncipantiuzʒ
damnatio eterna. Judiciũ em̃ duriſſimuzʒ
bis qͥ pᷣſunt.⁊ potẽtes potẽter toꝛmẽta pa
tient. Dap. v.
Diſtinctio qrta pᷣme partꝭ bꝰ ſumme.

capit; in repub.ↄſequent᷑ de infoꝛmatõib⸗
coꝝ ſe habentiũ ad modum mẽbꝛoꝝ in re
pub.eſt agendũ.vt em̃ tactuz eſt ſup pꝛeſi/

des ꝓuincia⁊ꝝ ⁊ iudices et legiſpiti vendi/

cant ſibi officiũ auriũ oculoꝝ ⁊ lingue.Et
loquendo ꝑ appꝛopationẽ pᷣſides ꝓuiciaꝝ
ſiue potẽtes ciuitatũ ſiue pᷣpoſiti ꝓpłoꝝ ſi/
ue baliuivillaꝝ ſe habẽt ad modũ aurium
ſuſcipientiũ pᷣcepta pᷣncipis.⁊ ideo aurib⸗
aſſimilant᷑. Judices vᷣo qͥ recta vidẽt ⁊ iudi

cant oculis aſſimilant᷑.⁊ linguequaꝝvſus

eſt loqui:poſſunt comparari iuriſperitꝭ et
patronis cauſarum in iudicio contenden
tin...—e
(Laplitulum pmum.
Enõ int ambicioſi taliũ officioꝝ.

Auni aüt. ſ. pꝛe⸗
ſides et pꝛepoſiti ſũt admonen/
di⁊ iſtruẽdi ne ſint cupidi ⁊ am/

tiones ꝓpter quas pᷣnceps nõ debet am/
bire pncipatũ.de qͥbs ð. Si em̃ latrocinia
ſunt q̃dam regna ꝑueria ſᷣm Aug.⁊ Tut.
ſupᷣ.multo magꝭ tales digintates ſũt qͥdã
pncipatꝰ.vnde ⁊ vtentes eis vocant᷑ pote/
ſtates. Non ꝗ̊ ex ambitione dignitatꝭ.nec
ex cupiditate lucri tẽꝑalis.nec ex appetitu
ctraniitoꝛij honoꝛis dzʒ aſſumere huiuſmo
di officia. velvt veriꝰdicatur.onera ⁊ peri/
cula.ſed debet aſſumere intuitu obedien/
di ſuperioꝛi.ſ.pncipi iniungenti.⁊ affectu

Xpeoitis adiu⸗
ttoꝛio ſaluatoꝛis occaſionibus
aalloqndi pncipẽ qͥ eſt ad modũ

Dicloſi ad tales dignitas pter eaſdeʒ ra

cõmodi reipub.et deſiderio ſubuenitdi in

digentiba ſuo auxilioꝛ patrocinio. Eccłi.
vij.Noli querere ab hole ducatũ neq; a re

ge cathedram honoꝛis.Noli querere fieri
ludex niſivaleas virtute irrũpere iniquita
tes.⁊c̃. Sed valde difficile eſt irrũpere ini
quitates diebo iſtis.quia multi iniqͥ atq; in
fideles regnant: pauci vero boni ſunt.ait
Tuliꝰli.iij.de offi. Indigni autẽ non ſunt
a pᷣncipibo pᷣficiendi in dictis officijs.pꝓut
ait Ualeriꝰli.vj.narrans de illo qui conſu
luit neutrũ mitti in hiſpaniã cõſulem a ſe/

natu de duobo.qꝛ alter nibil habuit.alteri

nihil ſatis ſuit.eque malã imperio magnã
iudicãs inopiã ⁊ auariciã.Qñ em̃ pᷣfectui
eſt egenꝰ multuzʒ extoꝛquet a ſubiecto ꝓpło
vt ſuſtentet᷑ et ditet. Qñ vᷣo eſt auarꝰ młta
rapit vt inexplebilis auaricia ſatiet᷑. Talei
g̊ ſunt excludendi a taliba officijs. Unde ⁊

in hiſtoꝛijs ſcolaſticꝭ ſuꝑ actibo apłoꝝ nar

rat᷑ de Tyberio qꝙ erat in negocijs moꝛo/
ſus.⁊ vixvel nũq; mutabat ꝓcuratoꝛes.et
querentibo cauſam.reſpondit.ſe ꝑcere ple/
bicule. Scientes em̃ ſe habere pꝛocuratõ
nem vſq; ad modicũ tempꝰ emũgunt vſq;

ad ſanguinẽ.et tanto dominant᷑ grauiuss

quanto bꝛeuius.et qui recentes viniũt diſ

ſipant quicqͥd inueniunt. Et ibi exemplũ

devulnerato qui cum eſſet invia nec amo/

ueret muſcas a vulneribus.quidam ſuꝑ/
ueniens putauit ꝙ hoc omitteret ex imbe
cillitate.et abegit eas. Ad quem ille ait.

Male feciſti.quia ille quas amouiſti ple/
ne erant ſanguine et parcius moleſtabant
me. ſuꝑuenientes autẽ de nouo acrius pũᷣ
gent me. Sic pꝛocuratoꝛes vel officiales
recenter ſubſtituti acrius in ſubditos de/
ſeuiunt. Unde et Ualerius li.vj.narrat de

quadam vetula que oꝛabat deos pꝛo vita

DO yoniſij tyranni.A qua cum ille quereret

quo merito ſuo ipſa hoc faceret.reſpondit.

quando eram puella et grauem haberemꝰ
tyrannũ carere eo cupiebaʒ.quo interfecto
deterioꝛ arcem occupauit.eius quoq; fini
ri dominationẽ magnũ eſtima bã.tertium
te inopoꝛtunioꝛẽ ſuperioꝛib habere cepi/
mus rectoꝛẽ. Timens itaq; ne ſi tu fueris
abſumptus deterioꝛ in locũ tuũ ſuccedat.
caput meũ ꝓ ſalute tua deuoueo.Tam fa/

cetam audaciã punire Dyoniſius erubuit

Quales autem ſint aſſumendi et pᷣficiẽdi

ſufficiẽt docet Exo.xviij. Pꝛouide inqͥᷣt ðᷣ

oint
Ticn
guare
foone
gliaz
vite⸗
beto

lor.
e ſ

Met
lnid
ſibi⸗
reg
lib
ln⸗
Mcin
hlonnt
nopti
namel
dbelis
lechens
Uarratt
duos
pnege
öffico
llzad
mana
aurire
honan
fücfe

litn
c.
cte
oefin
mitie
lpenni
gage
n t
ſnt
o
n
me⸗
ngi
ſſcn
nopo
nl
Di
ee
ner
nod⸗
dies
cntple⸗/
Nannti
Nuntrſs
Genide
iürl
mmli
camo⸗/
WN
utrinbe
nileat
Uici po⸗
tibant
nus pu
ficiales
os de
unn
Pon
leguant
ſo..
hpat
infens
ah fn
umm
rap'
uſoenis
ceedat.
Vmtu⸗
snnbut

om̃i plebeviros potẽtes.alia lr̃a ſapientes

⁊ timetes deũ in qͥb eſtveritas.⁊ qͥ oderint

anariciã.⁊ ↄſtitue ex eis tribunos et centu

riones⁊c. Debẽt em̃ potẽtes eſſe iuſticie et
aliaꝝvᷣtutũ ſtabilitate:⁊ timẽtes deũ.cul/

tus diuini pietate. Et in eis dʒ eſſe veritaſ
vite ⁊ etiã iudicij in recta dijudicatõe.⁊ de

bẽt odire auariciã. deteſtatõe ⁊ refutatõne

munenꝝ.de qͥbo infra.⁊ abſq; ſpoliatõe infe

rioꝝ. Lalis erat ſeruꝰ Abꝛahe qͥ perat om
niba ꝗᷓ habebat.vt patet Geñ.xxiiij.Talis
erat Joſeph queʒ pᷣfecit Pharao toti terre

egvpti.Geñ.xlj. Et talis dz eſſe qͥlibet qui

eit fidelis ⁊ pꝛudens ſuꝑ familiã dñni ſui.
ꝛout ait ſaluatoꝛ Math.xxiii.

na pompa ⁊ ſequela inutiliũ ꝑſonaꝝ

patet exd ebncpe. Debet ein ei
imitatoꝛ bom pncipii.⁊ fcte rgere ĩ officio

libi ↄmiſſo ſiẽ ⁊ buceps ĩ ſuo dominio vel
regno.ſᷣm em̃ iudicẽ ꝓpłi ſic ⁊ miſtri.Ecci.

x. Et ſicut pnceps vel iudex dʒ rectificare
oẽs in ſuo recto regimine.ſic et quilibʒ pᷣ/
ſidens ſub eo. Uñ et Ecci.x.Qualis ẽ re/

ctoꝛ ciuitatꝭ tales ⁊ habitantes in ea.Ni/

hilominꝰdʒ cauere a numeroſa pompa ſer

uoꝝ ⁊ inutiliũ ꝑſonaꝝ ſequela ad ꝓpłi ſub/

iecti grauamen.exemplo antiquoꝝ.pꝛout
narrat Ualeriꝰli.iiij.de Cathone qui etiã
cũ bellis ciuilibo intereſiet filiũ ſuũ ſecum
trahens duo decim ſeruos habuit. Et ſiłr

narrat ibidẽ ð Scipione emiliano ꝙ poſt
duos inclitos ↄſulatꝰ totidemq; ſue pꝛeci

pue głe triũphos:ſepteʒ ſeruis ſequentibb
officio legatiõis functꝰeſt.Et ſeqͥ. Ita et

cuzʒ ad exteras gentes iter faceret non eius

mancipia ſʒvictoꝛiã mirabant᷑.nec q;dtum
auri ⁊ argenti ſʒ q;tum amplitudinis ſecũ
pondus ferret eſtimabat᷑. Item dʒ cauere
qͥ pᷣeſt ꝓło a ↄgregatõe indebita diuitiazx

et ab extoꝛta iniuſte pecunia exemplo pꝛe/
dictoꝝ antiq̊ꝝ.ꝓut narrat Ualeriꝰibideʒ
De talibo qͥ poſt ↄſulatꝰ in nullo fuerũt di/

tioꝛes.ſed etiam pauꝑes moꝛtui.Uñ nar/

rat ibi ꝙ Ualeriꝰpoſt tres ↄſolatus popu

„

lo romano acceptiſſimos ſic moꝛtuus eſt

ꝙ patrimoniũ ad exequiaꝝ impenſam nõ

— pirulum ſecundum
Mcauere debent pᷣpoſiti et officiales a
va

Walis aũt debz
eſſe quilibʒ talis ppoſitꝰ ⁊ quali

ter regere ppłm ſuũ ſibi ſubiectũ
icq ſupᷣ de pncipe.Debet em̃ eſſe

Diſcinctio quarta.

ſufficiebat. Similiter narrat᷑ de Harco
nenio qͥ arbiter fuit ſalutꝭ reipub.vt ita pe
cunie inops fuerat ꝙ; ſepulture honoꝛe ca
reret: niſi ex collecta pecunia a ppło fuiſſe
funeratꝰ. Et ſimiliter narrat de alijs qͥ ſic

paugꝑes deceſſerũt poſt ſuos ↄſolatꝰ ꝙ non

haberẽt vnde dotarẽt filias maritandaũs.

nec vnde poſſent ſepeliri cuʒ honoꝛe.Et h̊

ideo.qꝛ quilibet intendebat ſaluti reipub.

2 nõ ꝓpꝛijs cõmodis.vt dictuʒ eſt o̊.vbi de

bncipe ⁊ ↄſimilibo. Uñ narrat Uegeciꝰ li.

liij. ꝙ Scipio poſt res geſtas ꝓſpere in hy

ſpania in ſumma pauꝑtate deceſſit. necea
quidẽ derelicta pecunia qᷓ ſufficeret in do/

tem filiaꝝ.quas ob inopiam publice dota
uit ſenatꝰ. Item dʒ talis cauere a comeſa/
tionũ luxu ⁊ a luxuriaꝝ laſciuia. vnde nax

rat Ualeri vbi S. de quodã viro illuſtri. ſ.

Cathone qͥ triba ſeruis comitatus hyſpa/
niã vexit.et eodem cibo⁊ eodẽ potu ↄtẽtuſ

rem ge. Zlla em grata frugalitatè con/
generevite cũ ſũma dulcedie

ſuetudo in
ↄtinebat. Silr narrat Tlegeciꝰ vbi S.q̃lit
cauebãt antiqͥ a luxurie laſciuia.vbi ait q;

Antogonꝰcũ audiſſet filiũ diuertiſſe in eꝰ

domum cuiꝰtres filie inſignes et ſpecioſe
eſſent pᷣcepto edixit ne qͥs minꝰ qͥnquage/
nos annos natꝰ matriſfamilias hoſpitio

vteret᷑. Pꝛedicta em̃ multũ nocẽt exiſtẽétibb
in officijs publicꝭ. ⁊ etiã ꝓłis ſubiectꝭ.Et
ido a pᷣdict tales dñt pᷣcauere. q̊ꝝ ↄꝛia tũ
multi faciũt.q̊d dolendũ eſt. Sũme ãt ſic
p̃ſidentes debẽt deũ hꝛe et eiꝰeccłam in re

uerentia.⁊ ꝓpłm ſubiectũ ſub diſciplina.et
nihilominꝰtractare pauꝑee cũ miſcdia.co

gitantes ꝙ opoꝛtet eos miſereri pauperuz

ſubditoꝛũ vt de eis habeat deꝰ miſcõiam.
VUñ narrat᷑ in vita beati Baſilij ꝙ acceſſit
ad eũ q̃dã muliercula tãq;ᷓ ad potentẽ apð
regionis pncipẽ poſtulãs ꝓuidẽetiã ſibi fie

ri.i.miſciam ꝑ cũ.Qui ſchſit ei. Hec m

lier dicit me poſſe apud te.Si ergo poſſũ

oſtende.Qui reſpondit. Pater ſancte vo
lui miſereri illi.ſed nõ potui pꝛo eo ꝙ tri/
butis ſubiacet.Cui ſanctus reſpõdit. SGOi
quidem volens non potuiſti. Bene. vtcũ/

q; res ſe habeat.Si potẽs noluiſti ducat

te chꝛiſtus ad indigentiaʒ hoꝝvt quando
volueris nõ poſſis.Et ſic factum eſt. Po-
ſtea enim captus eſt ille et liberatus inter/
ceſſione ſancti Baſilij. Qui grãs agẽs re/
ſtituit mulieri dupluʒ eius quod abſtulit.

Igeo ðꝛ Math. xviij. Nõne opoꝛtuit ⁊ te
miſereri ↄſerui tui ſicut ⁊ ego miſertus ſuʒ
tui.Et Math.xxiiij.de malo ſᷣuo qͥ man/
Dyucat et bibit cũ ebꝛioſis et ꝑcutit conſer
uos ad quem veniet dñs in die qua nõ ſpe
rat.ꝓut ðᷣꝛ ibidem. Pꝛedictꝭ modis quili/
bet pnceps infoꝛmandus eſt.et quilibet qͥ
populobeßßß.
NNEapitulum tertium
NQualiter debent eſſe tales.ſ.vt ſint dili
gentes in cauſarũ diſcuſſione ⁊ in ſenten/
tiarũ diffinitione et pertinentiũ ad talia.

BVWoices autem

vendicant ſibi loca oculoꝛũ in
— repub.vt dictuz eſt. Sicut em̃
oculi diſcernũt ea que ſunt ad coꝛꝑis ſalu
tem a nociuis.qꝛ oculi qͥdem ſpeculatoꝛeſ
ſunt.et ideo in alto poſiti ad pᷣuidẽda ꝑi/
cula ſᷣm Ambꝛoſiũ.Exameron omeł.vl/
tima.Sic iudices reipub.ſunt ad diſcer/

nẽdũ iuſta ab iniuſtis.ſalubꝛia a nociuis.

Vnde iudex ðꝛ q̃i ius dicens populo ſiue

ꝙ iure diſceptet. Jure aũt diſceptare eſt iu

ſte iudicare.nõ eſt aũt iudex ſi non eſt in eo

iuſticia.cã.xxiij.q.ij.Et Papias idẽ.Qua

les aũt debent eſſe iudices ðꝛ Deut᷑.j.Da/
te exvobis viros ſapientes ⁊ gnaros ⁊ qᷣꝝ
ↄuerſatio ſit ꝓbata in tribub veſtris. Et
ſequit᷑. Pꝛecipeq; eis dicẽs. Audite illos⁊

q̃d iuſtu eſt iudicate.⁊c.qꝛ dñt eſſe viri.re/
quirit᷑ in eis virtutis cõſtantia. Uiri ꝓpꝛie

eſt foꝛtitudo ait Tuliꝰli.ij.de tuſcuł. q̃ſtio
nibo.Et vir dictꝰa virtutevel qꝛ maioꝛ vis

in eo ait Papias.Quia ſapientes.requiri

tur ſapientia debita iuris et leguʒ. Judex
eñm̃ ðꝛ q̃ſi dicens ius.vt dictũ eſt pus.Oꝛ
gnari:exꝑta induſtria. GSnarꝰ em̃ ðꝛ ꝑitus.
doctus.ſciens.ſtrẽnuꝰ.gnariq; ꝑiciam ꝓ/
pꝛievirtutis inſinuant:ait Papias.Quia
ↄuerſatio ꝓbata:laudabilis ⁊ redoles fa/
ma.Cales debent eſſe iudices.inq; tũ pñt

eſſe ijdem aliqñ pᷣſides ⁊ iudices.ſʒ pᷣſides

in pᷣſidendo.iudices in iudicando. Deut.
xvj. Judices et magiſtrosↄſtitues in oĩbo
poꝛtis tuis. Hij ſunt admonẽdivt exerce/
ant iudiciũ diligenter ⁊ ſtudioſe oꝛdinabi
liter ⁊ recte ꝓuidẽt᷑ ⁊ iuſte. Job.xxix.Cau/

ſam quã neſciebã diligentiſſime inueſtiga

bam. Ibi Grego.moꝛ.xix ꝙ ad ꝓferenduʒ
ſententiã nuq; pcipites eſſe debemꝰ. ne te/
merei diſſcuſſa iudicemꝰ. ne quelibʒ mala

audita noſ moueãt.ne paſſim ſine ꝓbatio
ne credamꝰ.Debet g̊ eſſe in iudicio exqui/
ſita diſcuſſio.facilis credulitatis excluſio.
ꝓpoſitoꝝ examinatio.et cũ deliberatõe ſen
tentie ꝓlatio Et h̊ merito.qꝛ dei iudiciũ ẽ.

Deut.j. Ita paruũ audietis vt magnum.

nec accipietiſ cuiuſq;ᷓ ꝑſonã.qꝛ dei iudic iũ
eſt. Et ait dñs Exoð.xxiij.Fec in iudicio
plurimoꝝ acquieſces ſententievt a vero de

uies. Pauꝑis q̊ʒ nõ miſereberꝭ in iudicio

ſcʒ deuiando a vero iniuſte ſententiando.
Sũme ꝭ debent iudices cauere a pᷣdictis.
et ab eis qͥ iudiciũ ꝑuertunt.et ſũme diligẽ
tes eſſe in cauſaꝝ diſcuſſione ⁊ ſententia?⸗
diffinitione.qꝛvt ait Gregoꝰ.vbi g̊. Ma⸗/⸗
ioꝛa crimina tarde credenda ſũt cũ audiũ
tur.et citiꝰpunienda cũ veraciꝰ cognoſcũt᷑
Facilitas em̃ credulita facit dare ꝑuer⸗
ſum iudiciũ.ſicut fuit de phutifare qui ni⸗
mis credulꝰvᷣbis ↄiugis ſententiauit con

tra Joſeph ⁊ tradidit eũ in carcerẽ.Geneſ
xxxix. Item defectꝰdiſcuſſionis accuſatio

nũ ⁊ defenſionũ eſt occaſio vel cauſa iniu
ſti iudicij.ſicut fuit de populo cõdemnate

SDuſannã ad dictũ ſenum. Danielis.xiij.

que fuit liberata examinatꝭ teſtibo ⁊ ↄ dem

natis. Unde ⁊ ſaluatoꝛ liberauit adulte/
ram. quia nõ fuit qͥ ↄdemnaret. Joh̊.viij.
Ult em ait Berñ.de gradibo humilitatis.

Eſt iudiciũ q̃druplex.ſ.veritatis. Joh.v.

SDicut audio ſic iudico. Item eſt iudiciuʒ

odij.ſm illud. Scdm legem debet moꝛi⸗
dixerũt iudei õ xpᷣm.Et iudiciũ timoꝛiſ
ſm illud Joh̊.xj. Si dimittimꝰeũ venient

romani ⁊ tollent noſtrum locũ et gentem.

Item eſt iudiciũ amoꝛis carnalis.ſicut fu
it de Dauid qͥ noluit ꝑire Abſolon.ij. Re/
gum. xviij.Et ſtatutũ eſt nõ debere admit
ti ad iudiciũ ſpeciales amicos ne fallat vel

fallant᷑ Cauendũ ergo eſt iudicibo ne ex ni

mia credulitate.nec ex diſcuſſiõis omiſſio
ne.nec ex odij ĩmanitate.nec ex timoꝛis pu
ſulanimitate.nec ex carnalis amoꝛis affe/
ctione.nec ex amicicie familiaritate.nec ex
muneꝝ cupiditate:iudiciũ ꝑuertant.quia
