lũ ⁊ oꝛanitvt ille aque eſſent de cetero ma/

ledicte ꝓ qͥb frẽs obliti ſũt fraterne pactet
ↄcoꝛdie.Etvt nũq; in loco illo piſcis aut
aqua appareat.ſʒ ſit campꝰ aratrũ patiẽs vY·
ferax frugũ.⁊vt fraterna ↄcoꝛdia ꝑſeuerer
in eternũ. Qua oꝛõneↄpleta ſic factũ ẽ vt
arentẽ campũ ⁊ frugifeꝝ germanis iã con

coꝛdib dereliqͥt Et q̊d añ fuit nauiũ ferax
lã ẽ ſolũ frugifeꝝ.Ex h̊ miracło liq̃t qᷓ; pla
cita deo ẽ fratrũ ↄcoꝛdia.ꝓut ðꝛ Ecci.xxv⸗
Vnñ ⁊ de ↄcoꝛdia fratrũ in diuiſiõe heredi

tatꝭ narrat Trogꝰ pompełꝰ li.ij.ꝙ Xerſes
dicebat ſe pᷣmũ filiũ natũ patri regi. Fra/
tervᷣo aliꝰqͥ añ eũ natꝰeſt ⁊ anteq; pꝛ rex et
vẽdicabat patrimoniũ q̊ddã puatũ dicẽcs

aliũ frẽʒ tm debere regnũ patris bꝛe.quia

erat natꝰ de matre regia q̃̊d certamẽ ad pa

truũ ſuũ aurifernũ detulerunt. Qui cauſa

cognita pᷣpoſuit Xerſem.⁊ intantũ finita G
fraternaↄtentiovt necvictoꝛ inſoluerit.næ
victꝰdoluit.ſʒ ipᷣo tꝑe litꝭ ſibijnuicẽ mune
ra miſerũt ⁊ iocũda int᷑ ſe ↄuiuia fecerũt. et

moderatiꝰ int᷑ ſe regna q; nos exigua pa/

trimonia diuiſer̃t Si ſic pagani ſehabue
rũt in diuiſione bereditatis meritoſunt in
crepandi chꝛiſtiani quivel fratres pꝛopꝛi/

tnene
Gontit
ctöel
onigit
diqi
nlcnai⸗
Amenn
laleri⸗
Odtano
ru
lüſoprr
Micr
höem
dos ho
Cinen
chdenn⸗
ton/
oge⸗
ſugt
pmu
Mc
srn
intee
disa⸗
gintw
it ine
wm/
oe
1s At
Venent

gien

liα
ſ
zna
i⸗
bortdi
Aſe
1
inerct
inlis
tir
ade
dula

e

es
nune
t
P/
abue
mtin
No,

Diſcinctio quarta.

os exhereditant iniuſte vel contra eos pu⸗/
Capitulum ſecundum.

Dual ter paterfamilias debet regereto

tam ſamiliam.

Tnon ſolum pa
ter admoneat ſulios naturales ⁊

Diſciplinet. ſed filios familie ſue.
vnde dictꝰeſt pꝛfamilias.qꝛ omiba ĩ fami/

lia ſua poſitꝭ taq; pꝛ filijs paterna dilectõe

ↄſulit vt ait Papias. Debet gD filios ſᷣuos
et ancillas diſciplinare ⁊ moꝛiba infoꝛma
re.qꝛ ꝓ eis eſt reſponſurꝰ ꝓut ait Augꝰ.ad
comitẽ.Queſo mi frater ꝓ om̃iba tibi ſub/
iectis a maioꝛevſq; ad minimũ amoꝛem ⁊
Dulcedinẽ regni celeſtis timoꝛẽ ⁊ amaritu

dinẽ pene gehẽnalis annüũcies ⁊ de coꝝ ſa
lute ſolicitꝰet vigil exiſtas.qꝛ ꝓ om̃iba qͥ in

domo tua ſunt rõnem dño reddes.Sua/

de ůͤ eis vt caueant a ſuperbia.detractione

ebꝛietate.ſoꝛnicatõe.ira et luxuria.ꝑiurio

furto.et cupiditate.q̃ eſt radix omniũ ma/
loꝝ. Ideo ait Augꝰ.ſuꝑ Joh.omeł.l. Su

per illud Johᷣ.xij. Qui mihi miniſtrat me
ſequat᷑.vos ꝓ mõ vꝛo miſtretꝭ xpᷣo bñ viuẽ

do. elemoſinas faciendo.verã doctrinãq;
eiꝰqbo poteritis pᷣdicãdo.vtvnuſqͥſq; pa/
terfamilias h̊ agnoſcat.paternũ affectum

ſue familie ſe debere ꝓximo.et ꝓ vita eter/
na ſuos oẽs moneat.doceat.coꝛripiat.im/

pẽdat beniuolentiã.exerceat diſciplinam.
Ita in domo ſua eccleſiaſticũ ⁊ qdammo/
do epale officiũ impleat miſtrãs xpᷣo vt in

cternũ ſit cũ eo. His ̊ modis pꝛfamiligs

et filios natales ⁊ totã familiã cuiꝰ ẽ pater
coꝛripiat ⁊ inſtruat.pctm̃ de domo ⁊ fami

lia exterminet.vt oẽs deo⁊ ſibi fideliter ſer

niant.nec inimicũ dei in domo ſua ꝑmit/

rat.ne diuinam indignatiõem incurrat.ſʒ
vt dicere poſſit cũ ꝓpheta. Ambulãs ĩ via

immaculata bic mihi miniſtrabat. Unde

ſi peccatoꝛes in domo retineat et foneat:

peccatis eoꝝ ꝑticipem ſe facit.Quia ↄſen⸗

tientes ⁊ agentes pari pena ↄſtringunt.

(Capitulum tertium.
de admonitõne pᷣdictoꝝ erga illos qui

ſunt colligati cognatõevel affinitate.

Dnſimilicer ao⸗

nata et legittima.

monendi ſunt homines vt habe/

ant beniuolum affectũ ad illos pcipne quu
ſunt colligati naturali cognatione vel affi
nitate.quia tales dicunt᷑ fratres in ſcptu/
ra.Quattuoꝛ enim modis dicunt᷑ fratrea
ait Papias.ſcʒ natura.vt Eſau ⁊ Jacoi
ente vt oẽs iudei.Cognatione vt Abꝛa

ham et Loth. Affectu. Et hoc vel ſpeciali

Vt omnes chꝛiſtiani.vel cõmuni vt omes
homines. Igitur ad omẽès homines qͥ ſũt
colligati cognatione debet amoꝛoꝛdinatꝰ
extendi.Et licet dominꝰ dicat Luce.xiij.
Qui non odit patrem et matrẽ.⁊c. Non p
hibet tamen amoꝛem naturalem parentũ
et cognatoꝝ.ſed carnalẽ qui impedit amo

rem diuinum pᷣponendũ ſᷣm Auguſtinuzʒ
epiſtola. xxij. Et Gregoꝛiꝰ omelł.ſuper illõ
Auce. Si quis venit ad meet nõ odit p⸗/

trem ⁊c̃. Dicit ꝙ eos qui nobis carnie co⸗
gnatione conluncti ſunt diligamus.ſʒ q̊s
aduerſarios in via dei patimur odiendo et
fugiendo neſciamus. Unde et antiqui acd
cognatos erant ſ̃ᷣm deum affectimi. ſicut
Abꝛabam ad Loch quem liberauit ab ho
ſtibus. Geneſ.xiiij. Et Laban ad Jacob
quando ipſum audiuit ad ſe veniſie. Geñ.
xxiiij. Unde et coniugium inſtitutum eſt
fieri inter extraneos vt inter eos amoꝛ et
charitas excendatur et dilateturvbi amoꝛ
naturalis minus habebat᷑ ſm Auguſti⸗
num de ciuitate dei libꝛo.xv.capᷣ.xvj. vbi

debac materia.

Capitulum pmum.

euenn ſecũde ptis bꝰ ſũme.
¶Duid t ↄiugiũ.2 de cõtractione oꝛdi/

Võſequenter hac
diſtinctione quarta videndum
eeſt qualiter ſunt infoꝛmãdi qui
ſunt colligati cõnexione ſacramẽtali qua/

les ſunt coniuges.Et cum matrimonium
ſit viri et mulieris coniũctio maritalis in

ter legittimas perſonas indiuiduam vite
conſuetudinem tenens. vt dicit Seneca
libꝛo.iiij.diſtinctiõe.xxvij. Uel legittima
coniunctio maris et femine vnionẽ chꝛiſti

et eccleſie repᷣſentans.vt dicit᷑ in li.de arti-⸗

culis fidei.De pertinentibo igit᷑ ad matri⸗/
moniũ debent copulati infoꝛmari vt ſit le
gittima ↄtractio inter extraneos ad dila/
tandũ caritatẽ ꝑ ſanguis vnionẽ Par ait

4*4

Pars ſecunda.

Auguſtin de ciultate dei li. xv. ca. xvj. di /

cens ꝙ matrimoniũ fit inter hoĩes vt qb⸗
eſtvtilis atq; honeſta ↄcoꝛdia diuerſarum
neceſſitudinũ vinculis necterent᷑.et alterũ
habeat qͥs pꝛẽʒ aliũq; ſocerũ.⁊vt alia ſit ſo
roꝛ alia vxoꝛ. Ulñ ait apłus Coxꝝ.vij. Qui
matrimonio iũgit virginẽ ſuam bene facit
et qͥ nõ iũgit meliꝰfacit.Et apłus ad He/
bꝛe. xij. Honoꝛabile em̃ inqͥt ↄiugiũ et tho
rus immaculatꝰ. Uñ et ſaluatoꝛ interfuit
nuptijs Joh. ij. eas ꝑ ̊ appꝛobãs.qꝛ pᷣſcie
bat futuros hereticos nubere ꝓhibẽtes. Pꝓ
ut ait Aug'. omeł. viij. Pꝛimo g̊ in nuptijſ
puid eat᷑ ꝙ ſit legittima ↄlunctio ꝑſonarũ
ſm legem dei. 1 ꝙ apta ↄditio vtriuſq; ꝑſo
ne ne ſequat᷑ poſtea ↄtinua penitudo.euiñᷣ
pᷣt ſubueniri. Uñ recitat Nalerꝰli. viij. c. ij
qvnice filie pꝛ ↄſu lebat Chemiſtodẽ phᷣm
vtrũ eã pauꝑi ſed oꝛnato moꝛibo an diuiti

. Pare dbata collocaret in ↄiugio.Cui ille.

Dalo inqͥrvirũ pecunia q; pecuniaʒ viro
rigeratũ poti q; locupletẽ eligeret ſivtrũ⸗/
q; adeſſe nõ poſiʒ.q;uis aſſint diuitiarũ
opulétie alicui. Zhẽs tñ cu illo vt cü illa doz
pᷣuide vt ꝑſona cũ q̃̊ ↄhit᷑ ſit ᷣtutibo pᷣdi/
ta. moꝛibo oꝛnata. ⁊ ſtatuↄpetẽti ↄditiona
ta.qꝛ ſepe ſolet tediũ triſticie ſeqͥ mf̃ioniũ.
Vñ narrat Ulaleriꝰ vbis. ꝙ Socrates cõ
ſultꝰ a qdam adoleſcentevtrũ vxoꝛẽ duce/
ret an aĩo abſtineret. Rñdit Socrates ꝗ

ddcũq; boꝝ ſeciſſʒ peniteret.nã ſi vxoꝛẽe nõ

duceret ſequerent᷑ multa incõmoda.ſ.ſoli

fudo. oꝛbitas generꝭ. ⁊ ꝓgeniei interitus. 2

heres alienꝰ. Si vᷣo duceret h ſequerẽtur.
ppetua ſolicitudo.ↄtextꝰ q̃rulaꝝ.dotis ex
pꝛobꝛatio.affiniũ graue ſuꝑciliũ. garrula
Paviingna ſubceſoꝛia.alieni mr̃ionij in/

cert?liberoꝝ euentꝰ. Hec ille.Oe hac etiaʒ

materia tractãs aureliꝰtheofraſtꝰ in lib.de

nuptijs ſiẽ recitat beat? Hiero.) Jouinia
nũ.q̃rit an vir ſapiẽs ducat vxoꝛẽ.⁊ cũ dif/
finiuiſſet. ſivxoꝛ pulcra eſſet.ſi bñ moꝛige/
rata.ſi honeſtꝭ paretibo ꝓcreata.⁊ ſi ipſe di
nes ⁊ ſanꝰ. ſic ſapienteʒ poſſevxoꝛẽ ducere.
ſz ſtatim infert. Hec ãt oĩa rariſſime ĩ nup
tijs ↄcurrũt.Hõ &̊ vxoꝛa ſapiente Educẽ/
da.q̃ phie ma xie impedit ſtudia.qꝛ Diffici/
le eſt ibꝛis ⁊ vxoꝛibo intendere. Itè multa
ſunt inqͥ t q̃ neceſſaria ſũt vſibo matronaꝝ.

ſczʒ pcioſe ⁊ ſũptuoſe veſtes.aurũ.geme.an

culle.ſuppellexvaria.lectice.exedra deaura/

idigentẽ Quo dicto monuit vt generũ mo

ta. noctibo ↄtinuant᷑ garrule ↄqueſtꝰ etru-/
moꝛes. Illa honoꝛatioꝛ ſꝑ ꝓcedit ĩ publi-/
cum:ego deſpicioꝛ. Illa a młt honoꝛatur

ego a mult ↄtẽnoꝛ. Sꝑ ſuſpicat᷑ malũ di
cẽs.Cur aſpiciebas vicinã.qͥd cum illa lo/

qjuebaris. Et ſic alteri? amoꝛẽ odium ſuuʒ
ſuſpicat᷑. Uñ vxoꝛẽ alere pauꝑem difficile

eſt. ⁊ diuitẽ ſuſtinere toꝛmentũ eſt. Itẽ ad/
de ꝙ nlla ſitvxoꝛis mala ↄditio.tñ q̃liſcũ/
qʒ; obuenerit habẽda eſt.ſi uaegaa. ſuꝑ/
ba.ſi fatua.ſi feda.ſi fetida. Equꝰ.aſinus.
bos.ouis.et mancipia.vꝛceoli.et lebetes.
pᷣus ꝓbant᷑ ⁊ ſic emunt᷑.ſola vxoꝛ nõ oſten/
Dit ne antea diſpliceat q; ducat᷑. Quoſcũ/
q; illa dilexerit lʒ ingrati tñ a te oʒ amari ⁊
ſuſcipi.Si totã ei domũ tuã regẽdã cõmi

ſeris:ᷣuiendũ eſt ei. Si aliqd tuo arbitrio

reſeruauerꝭ:fidem ſibi hꝛ?e nõ putabit. Et
tũc in odiũ vᷣtet᷑⁊ iurgia. Et niſi cito cõſu
leris parabit venena. Item. qͥd ꝓdeſt dili/
gẽs vxoꝛis cuſtodia:nã ĩpudica fuari non
poteſt. Pudica vero artari non debʒ. Illa

vero pndica dicenda eſt cui licuit peccare

ſed noluit et ſi talis rara ſit pulcra cito cõ
cupiſcit᷑ et amat᷑.ſed feda facilime deſpicit
DODifficile ergo cuſtoditur quod plures cõ
cupiſcunt et amant. Sed moleite poſſide
tur q̊d nemo habere dignat᷑. Minoꝛe ta/
mẽ miſeria deſoꝛmis habet᷑ q; foꝛmoſa ſex
uat᷑. Hihil tutũ eſt in quo totpopulivota

ſuſpirant. Alius eſt qui ſollicitat foꝛma ⁊

decoꝛe.Alius ingemo. Altꝰ diuitijs. Aliꝰ
liberalitate.et ideo aliquo modo expugna

tur quod vndiq; impellit᷑ ⁊ obſidetur. Si
dicis ꝓpter diſpenſationẽ domus ducende
ſunt vxoꝛcs. Reſpondeo ꝙ multo melius
diſpenſat ſeruus fidelis et timens q; vxoꝛ

omnia deuaſtans que ſe dominã omniuʒ

eque tibi eſtimat. Item ſi dicis.liberoꝛuʒ

cauſa et heredũ vxoꝛ ducẽda eſt. ſtolidiſſi/

mü eſt ;̊ dicere. Quid eim ad nos ꝑtinet re

cedentes de mũdo ſi aliꝰnoſtro noĩe vocet᷑

Aut qᷓ ſenectutꝭ auxilia nutrire domi qui

foꝛte ante te moꝛiturꝰ eſt. Aut ꝑuerſiſſumꝰ
futurꝰ ſit filtmoꝛibo.aut cũ ad matura eta
tem peruenerit tarde eividebit᷑ vt tu pater
eꝰcito moꝛiaris. Unde heredes melioꝛes
et certioꝛes ſunt amici et ꝓpinqui quos iu/
dicio eligerevales q; quos velis aut nolis
habere cogaris. Item narrat Calerius in
epiſtola ad Rufinum ꝙ cum Mari? filiã

ſuam dote diuitem.foꝛima nobilem. fama

(Ceb⸗
ſnol
ſh,
nal
ſuo⸗
ſcoll
doriun
Gel
zinen
copol⸗
veripe
ol
hobut
Deci
loem
anin
ti
licie
on
lio
Goͤl
degie
laai
iug
vo
ſit

en,
DNN,.
onanr
nüd
llalo,
mian,
dſfole
Nleg,
li⸗
ſug⸗
inus.
beres.
olſten/
loſci,
man
icn
nbin⸗
bitEt
lociſ
tolli/
rinon
„ Fa
Neccane
ctoc
hck
lorts
Poſſie
en
ſiſet
ſoman
i
mugt
☚
ncende
mndlius
ommniß
berong
lol
vict
on
lin
nidu
pelcr
clones
osi/
nols
Gis
i
n ſum

celebꝛẽ. genere illuſtrẽ. Oetello obtuliſſet

—e

in ↄiugiũ.Rñdit metellꝰ. Malo eẽ meꝰ q;

ſuꝰ. Cni Mari.ĩmo ipᷣa tua erit.Cui me
tellꝰ Uirũ inqt opoꝛtet eẽ vxoꝛis.nã talia
ſua pᷣdicata q̃lia eẽ ꝑmiſerint ſubiecta.Et

ſic calliditate boꝝ diuertit ab oneribus

doꝛſum ſuũ.vnde ethicũ eſt vivðᷣecui des.
Dʒ etbica ẽ ſũma vide cui teipᷣm des.Nõ
g̊ ſine młta ꝑplexitate ſił ⁊ incõmoditate ẽ
copula ↄiugalis.Clixq; credi poſſe obti/
ueri pax ⁊ ſecuritas cũ vxoꝛe ſiue bõa ſiue
mala. Nã luna virũ ſuũ int᷑fecit quẽ nimis
babuit exoſum. Qucia ſuũ quẽ nimis hũit
Dilectũ ⁊ carũ. Illa pmaveneno.hec pocu
lo amatoꝛio.Et idᷣo Ualẽtinianꝰ imꝑatoꝛ
eminentioꝛẽ ⁊ ſecurioꝛẽ vitã eligẽs.pudi/

citiã ꝑppetuã elegit.necvnqᷓ; carnẽ ſuã ad ib

licitos motꝰrelaxauit.Un cũ Octogena/

rłꝰmoꝛeret᷑ ſuoꝛũq; triüphoꝝ audiret reco

li pconia:dixit ſe ſolavᷣtute głari.Reqſituſ

q; ð illa.rũdit Hoſtẽ magnũ.iſ.carnẽ ꝓpaʒ

Deuici.nec vnq; illã mulieꝝ ↄſoꝛtio macu/
laui.Nõ ſũt ̊ iam dicta ad deteſtatiõeʒ cõ
iugij recitata.ſʒvt bñ ſibi ꝓuideãt qͥ nubᷣe

volũt ꝓpt᷑ incõmoda ſeqͥ valentia.qꝛ multe

ſtũt nuptiarũ moleſtie.Et ſit apłus ait ad
Cox.vij. Uirgo cogitat q̃ dei ſũt.que aũt
nupta eſt q̃ ſũt mũdi cogitat.Et idẽ etiam
ait ibið.qꝙ tribulatõʒ carnis patiut᷑ hmõi.
Jõ a ſapiẽtibovitãda ſũt ↄiugia.Unde ð

moleſtijs nuptiarũ recitat beatꝰ Hieroꝰ.
vhiS.dicẽs ꝙ Cicero rogatꝰab hircio vi/
ro nobilivt poſt repudiũ Terencievxoꝛis
ſue ſoꝛoꝛẽ ſuã duceret.oĩno ſuꝑſedit.dicẽs

nõ poſſevxoꝛi ⁊ phie oꝑam dare.MNã ph̊ia

exigit quietẽ.vxoꝛ vᷣo cauſat bellũ et luem.
Vñ Socrates ph̊ᷣs ſancipem ⁊ Micon
nepteʒ Ariſtidis duas habebat vxoꝛes.qᷓ
cũ crebꝛo int᷑ ſe litigarẽtvt mos eſt femiaꝝ
Socrates illas deriſit ꝙ ꝓpt᷑ fediſſimũ ho
minẽ.ſimis naribo.recalua frõte.pilo hu/
meris.repãdis crurib int᷑ ſe diſceptarent.
Nouiſſime iſte mulieres impetũ vᷣterũt in

eũ.Cui cũ młta ↄuicia ex ſuꝑioꝛi loco vna

illaꝝ intuliſſʒ. Poſtremo aquã immũdam
ſuꝑ illũ piecit.qͥ caput detergens nil aliud
rñdit.ſʒ paciẽter dixit.Sciebã em̃ pꝰ ꝓꝰbo

rũ tonitrua ymbꝛẽ e ↄuicioꝝ.vñ vix eſſe
pt pax cũ vxoꝛe.Uñ GBoꝛgias libꝝ pulcer/

rimũ de ↄcoꝛdia grecꝭ int᷑ ſe diſſidentibus
ſchſit.Cui qͥdã dixit. Miroꝛ te libꝝ decõ
coꝛdia grecꝭ recitaſſe cũ tu ? vxoꝛ tua ꝛ an

Diſtinctio quarta.

cllla tua tres tm ĩ vna domo ↄcoꝛdare nõ
poteſtꝭ. Itẽ Hiero. vbi S. Cũ alci cuiuſdã

ipᷣm arguerẽt ꝙ vxoꝛẽ bonã ⁊ caſtam reu⸗
diaſſʒ.ille ꝓtẽdit pede ſuũ nouo caiceo cał
ceatũ.⁊ dixit. Soccꝰiſte nouꝰ eſt ⁊ elegãs.
ſʒ nemo pᷣter me ſcitvbi me pᷣmit. Sic ẽ de
vxoꝛe ꝙ qᷓ;tũcũq; ſit bonavix ſuſtineri va⸗/
let ſine mẽtis anguſtia. Uñ ſapieti viro ra

ro ineundũ eſt ↄiugiũ.Et ſeqͥt᷑. Graue ẽ vi

ro ſolutovenire in dubiũ vtrũ bonã malãä
ve ducturꝰ ſitvxoꝛẽ.Et ideo tuti eſt ſecuri
oꝛem ptẽ eligere h̊ eſt nullã ducere. Hec et

glia narrat Hieroꝰ. vbi S. dicẽs ꝙAriſto⸗

teles Plutarcꝰ⁊ Geneca libꝛos ſepſerũt ðᷣ
mr̃ionio a q bo extraxit pᷣdicta.
apienum ecundum.
Pein ructionevxoꝛis ſi ſit minꝰmoꝛi/
gerata ⁊ ſuppoꝛtatione.
Yuero cõtingat
vxoꝛ ab aliqᷓ ſit ducta q̃ nõ ſit

moꝛigerata. nihil aliud reſtat ni
ſi cnſtodia ⁊ diſciplina ei imponẽda et ma

teria malignãdi ſubtrabenda. Uñ roma

nis matronis ⁊ feminis vſus vini aliquan
do fuit ignotꝰ.ne ĩ aliq̃d dedecꝰ plaberent
qꝛ ꝓximꝰa libero pꝛe intꝑantie gradꝰ ad in
cõceſſam venerẽ eſſe ↄſueuit.ait Ualerius
li.ij.ca.j.vbi narrat ꝙ quecũq; ſemia vinũ
imoderate appetit oibeytutibo ianuã clau⸗/
dit ⁊ delictꝭ aperit. Itẽ reſtringẽda ẽ vroꝛ
ne foꝛis exeat ⁊ in publicuz ſe ꝓdeat. NHam
ſi Dyna domi reſediſſʒ rapta ⁊violata non
fuiſſet. Unde recitat Ualeriꝰ li.vj.ca.iij.qꝰ
Gallłꝰſulpiciꝰvxoꝛẽ ſuã dimiſit eo ꝙ eã ca⸗
pite nõ cooꝑto foꝛis verſatã cognonerat.
Silr ſempꝛonius ↄiugẽ repudiauit eo q
ipᷣo ignoꝛãte ſpectacło ludi ſe foꝛas dedit.
Vñ ðꝛ Ecẽi.xxv. Ne des mulieri nequam
veniã ꝓdeũdi. Idẽ ibidẽ. Hulier ſi pᷣma⸗
tũ habeat ↄꝛia eſtviro ſuo Pꝛeterea ſtvxoꝛ
nõ ſit moꝛigerata.eiꝰtñ eſſe ðʒ ſuppoꝛtatio
ↄpaſſiua. Uñ ait Uarro in ſatyra ſua ꝙ vi
ciũ ↄiugis aut tollendũ eſt aut tolerãduz.
Qui tollitviciũ cõmodioꝛẽ ↄiungem pᷣſtat.
Dʒ ꝗ tolerat ſeipᷣm melioꝛẽ efficit. Uñ de
Socrate narrat Agelliꝰli.j.acticarnʒ no⸗
ctium.capᷣ.xvij ꝙ Bocrates cum eũ alci-

biades interrogaret quare ancipem vxo

rem ſuam iurgioſam.et die et noctu mulie
bꝛibus ſcatentẽ moleſtijs a domo nõ abi/
geret: Rũdit. Cuũ talẽ domi patioꝛ vxoꝛẽe z

Pars ſecunda.

ſuſtineo exerceoꝛ ⁊ inſueſco vt ceteroꝝ fo/
ras petulantiã ⁊ iniuriã faciliꝰferã. Dic eĩ
ſideles ſe debẽt ĩ ↄiugio inuicẽ ſuppoꝛtare.

Em illud Gatł.vj.Alter alteriꝰ onera poꝛta
te. Itẽ Colo.iij. Suppoꝛtãtes inuicẽ.ſup

ple eſtote.⁊ maxie ↄiuges cũ ſintvna caro.

pꝓut ðꝛ Geñ.ij. Uñ Ambꝛo exame.omel.v
ponit exemplũ de viꝑa ⁊ murena dicẽs ꝙ;
vipera murenã ad ↄiugaleʒ amplexũ euo/
cat. Et ſeqͥt. Quid ſibi vult ſᷣmo iſte niſi ꝙ;
ferẽdi ſũt moꝛes ↄiugũ.lʒ ſit aſper fallax ⁊
malꝰ. Et ſeqͥ᷑ Quid peius veneno qd ve/
nenũ in ↄiuge ſerpẽte murena maritꝰ non
reſugit ⁊ tu mulierẽ tuã ferre nõ vales.Ui
pera abſentẽ murenã vocat et blãdo ꝓcla/
mat ſibulo atq; vbi aduẽtare cõparem ſen
ſerit:venenũ euomit.reuerentiã marito de
ferens.tuvᷣo mulier aduenientẽ maritũ cõ
tumelijs depoſitꝭ ſuſcipe.ſʒ⁊ tuvir depone
tumoꝛẽ coꝛdis ⁊ aſperitateʒ moꝛũ.non es
vxoꝛis dñs ſed maritꝰ.nõ ancillam ſoꝛti/
tus es de pediba factã.ſʒ vxoꝛẽ ⁊ collegam
Dde latereviri creatam. .
Lapitulum tertium.
Demutua dilectione coniugum

Cem coniugum

dz eſſe mutua et caritatiua dile/
dent eſſe

–

oꝛvnũ et aniavna. Uñ ait apłus

Eph.v. Uiri diligitevxoꝛes veſtras ſicut

et xpᷣs eccłam. Uñ narrat Ualeriꝰ li.iuij.c.

v. ꝙ Clupancius audita moꝛtevxoꝛis ob

doloꝛẽ gladio ſe tranſfixit.Silłr narrat q;

Emplauciꝰcũ vxoꝛ etꝰ deceſſiſſet ⁊ in rogũ

poſita fuiſſʒ inter officiũ vngendi ferro ſtri
cto incubuit.⁊ ſicut erat togatꝰ⁊ calciatuſ
amici eũ coꝛꝑi coniugis ↄiunxerũt.ac de/
inde ſubiectis facibo vtrũq; ↄcremauerũt
quoꝝ ſepulcrum nũc tarenti ↄſpicit᷑. Iteʒ

narrat ibidẽ ꝙ Poꝛcia filia magni Catho

nis cũ Bꝛucũ virũ ſuũ interemptũ cogno
ſceret qꝛ ferrũ nõ dabat᷑ ei:ardetes oꝛe car
bones haurire non dubitauit.et ſic nouo
moꝛtis genere aſſumpta eſt. Silr narrat
ſbidem de quadã regina qᷓ Metridatẽ cõ

iugeʒ ſuũ effuſis caritatꝭ habenis amauit

ꝓpier quẽ tonſis capillis in virilè habitum
ſeↄuertit.equo⁊ armis ſe aſſuefecit q̊ faci⸗/

liiꝰ laboꝛibo⁊ ꝑiculis eꝰ intereſſʒ.⁊ illum vi
ctũ a pompeio ꝑ efferas gentes fugientem

infatigabiliter ſecuta eft

ctio.qꝛ ſicut ſuntvna caro ſic de

EEE

KCapitulum quartum.
De fidei indefectione.

BAMiliter coniu⸗
gum dz eſſe fidei indefectio. qa
iugij tria ſũt pᷣncipalia bõa.ſ.
fides pꝛoles ⁊ ſacr̃jm. In fide igit᷑ attendit᷑
ne pᷣtervinculũ ↄiugale cũ altero vł altera

5
5

ſe cõmiſceant.vt ait Hugo de ſacra.ꝑte.xj

ca.vij.vnde qͥlibet dʒ alteri ſidẽ tenere. ⁊c.
qꝛ ſᷣm apłm Coꝝ.vij.lir nõ hʒ ptã teʒ ſui
coꝛꝑis.ſʒ mulier.⁊ ecõuerſo. Unde de ſide
hacvxoꝛia ſiue cõiugali narrat Ualeriꝰ li.
V.c.vij.q; Ulpicia cũ a matre ſua Julia di
ligetiſſime cuſtodiret᷑ ne virũ ſuũ ꝓſcptuʒz
in ſiciliã ꝓſequeret᷑.nibilominꝰfamiliariet
viliveſte ſumpta ad eũ clãdeſtina fuga per
uenit.nec recuſauit ſeipᷣam ꝓſcriberevt fi/
dẽ ſeruaret in ꝓſcpto ↄiuge.Narratetiam
ibidẽ ꝙ Emilia vxoꝛ Affricani imperato⸗
ris tante fuit bonitatꝭ fidelitatꝭ ⁊ patiẽtie
vt cũ ſciretviro vnã ex ancillis ſuis grataʒ
eſſe.tñ H̊ diſſimulauit ne dominatoꝛẽ toti
us oꝛbiſ affricanũ feminea impaciẽtia reũ

oſtenderet tantumq; a vindicta mens epꝰ

ſe abſtinuit.vt poſt moꝛtẽ affricani mann
mitteret ancillã ⁊ in matrimoniuʒ nobili
collocaret.Et de hac materia ſimiliter nar
rat Ualeriꝰli.iiij.ſ.de fide vxoꝛũ ad viros.
ꝙ cum lacedemonij incluſi a ſpartanis ca

pitali ſeruabant᷑ ſupplicio puniendi coniu

ges eoꝝ illuſtriſſimi ſanguinis velut alio/
cutureviros in bꝛeui moꝛituros carcerem
intrauerũt. Impetratoq; a cuſtodih adi/
tu cõmutataq; veſte cũ viris ꝓpter ſimula⸗
tionẽ doloꝛis velatꝭ capitiboviros abireſe

cerũt et ipᷣe in carcere ꝓviris remanſerunt.
Et deh ſimiliter narrat Solinꝰli.x. ca. v.

de quadã gente Indie.in qua multe vxo/
res invni viri ↄueniũt matrimoniũ.et cũ

obierit apud grauiſſimoſ iudices ſuã que/

qʒ de meritis agũt cauſam.et q̃ officio cete
ras ſententia iudicũ vicerit hec palme de/

fert pᷣmium.et rogum aſcendens cõiugis
ſupꝛemas eius agit exequias. Cererevero

ſemper cum nota viuunt.nec licitũ eſt eas
de cetero alicuiviro coniungi.quia ingra⸗
te fnerant marito pꝛioꝛi. Unde exempluʒ
hꝰ fidei patet in vipera et murena ſᷣm Am
bꝛoſium ſupꝛa ca.ij.in fine.vbi etiã addit

Am bꝛo.exame. omel.de alijs animalibus
cõpare ſuũ boe requiric ⁊ equus diligit

Et
fun
adn
et
vno
mie
ſolum
g
nolen
fßbel
Unce
lcon
derne

dDanm

poſa
mile
lve⸗
adule
hene⸗
Pmn⸗
dico
Veräͤ
con⸗
led
liun

itie

rgen

fnge
cgin⸗
offiat
hiber
ſſtt u
ſietun
düvic
lentio
llug,
hzno
ni
aſt
N
Jh
Wake
Me
Caͤſn

ne
be.
ers⸗
kan
ahen
Ne .
irezi
deſce
lerdl.
Mlad
Npn,
ona
Gepæ
etſ⸗
keian
calo/
ancte
garg
toteſon
Cüuti
Nred
NiMan.
hoblt
Nternar
vios.
aisc
gi coris
lot alo⸗
N
ho⸗
nva,
adiren
ſſerunt
ra
glerp⸗
Nical
ſic⸗
Fioc⸗
lned
s
Mepero
k eu0
inga,
mmp,
nAn
z40
Halions
dllg

Diiſtinctio quarta.

Et ſequit᷑. Nolite querere viri alienũ tho/
rum.nolite inſidiari aliene copule.graueẽ
adulteriũ.Duos deꝰpmo fecit Adã: Euã
et vxoꝛẽ de viri coſta.⁊ iuſſit ambos eſſe in
vno coꝛꝑe ⁊ invno ſpũ viuere Quid igitur
vnũ coꝛpꝰſeꝑas. Quid vnũ ſpm̃ diuidis.

Adulteriũ vᷣo eſt B.Hec Ambꝛoſiꝰ Et nõ

ſolum eſt ̊ adulteriũ.ymmo enoꝛme fur/
tũ.qꝛ vir nõ habet poteſtatẽ ſui coꝛꝑis.ſed
mulier. Qui & autert coꝛpꝰ ab vxoꝛe et alte
ri pᷣbet legem pᷣuaricando fur eſt et latro.

Unge et bꝛuta animalia legunt᷑ abomina

ri cõmixtionẽ alienã.ꝓut narrat Alexan/
der nequã in libꝛo de naturis rerũ.dequa

dam ciconia adulcera.qᷓ ſe lauabat tamen
poſt coitũ.Quod factuʒ perpẽdit quidam

miles ⁊ ne ſe lauaret iteꝝ impediuit. Unð
cũ veniſſet cõpar ciconie odoꝛe depᷣhendit

nens.Et poſt aliq̃t dies redeũdo ſecũ du/
xit magnã ciconiaꝝ cohoꝛtem.q̃ quaſi iu/

dicio rectiſſimo adulterã ciconiã dilacera⸗

nerũt ⁊ deplumarũt.et alteram ciconiã in
coniugẽ loco dilacerate illi ciconie maſcu

le dederũt. Quod abominãt᷑ irrationa-/

lia merito deteſtari debent animalia rõne
vtentina.

–—— Kabiculum qntum.
De operis coniugalis religioſa exerci/
—fatiooeon.
Tem in cõiugio
dz eſſe ſcöᷣm bonũ matrimonij.
ſcz ſpes pꝛolis vt deuote expecte
tur.amanter ſuſcipiat᷑.⁊ religioſe nutriat᷑.
ſm ꝙ ait Hugo vbi S. Uñ idem dicit.viij
ca.iinj. Inſtitutio ↄiugij ante petm̃ fuit ad
officiũ vt natura multiplicaret᷑ ⁊ viciũ co/
hiberet᷑. Tũ qꝛ matrimoniũ ſic inſtitutuʒ
eſt.tum qꝛ ẽ magnũ ſacramẽtũ xpᷣi ⁊ eccle/
ſie.tum qꝛ eſt ad deuitandũ pctm̃ ⁊ cohibẽ

Dũ viciũ.religioſe honeſte ⁊ tꝑate ⁊ recta ĩ/

tentione debẽt ↄiuges vti oꝑe ↄiugali.ſᷣm
illud.j.Coꝝ.vij.Qui habẽt vxoꝛes ſint tã
q; nõ habẽteſ. Uñ ait Hieroꝰ. Jouinia
nũ q; Sextꝰ ait in ſentẽtijs ſuis ꝙ adulter
eſt in ſuã vxoꝛẽ amatoꝛ ardentioꝛ. In alie/
na vxoꝛe oĩs amoꝛ turpis eſt:in ſua nimiꝰ

Sapiẽs vir amare dzʒvxoꝛẽ caſto iudicio

nõ affectu meretricio. Nichil em̃ fedius q;
ges imitari debent pecudes vt poſtq; vxo/

—

adulterium ↄiugis et exiuit.ſe ab illa abſti

ris venter intumuerit ne ꝑdant filiosnom
ſe exhibeant vxoꝛibo libidinoſos amatoꝛel
ſed maritos. Unde et Thobias caſtevſus-
eſt coniuge.de quo ðꝛ Thob. viij.ꝙ ait ad
Saram vxoꝛem ſuã in cubiculo.Surge:
hodie em̃ et cras et poſt cras oꝛemus deũ.

Et ſequit᷑. Filij ſanctoꝝ ſumꝰ.⁊ nõ poſſu/

mus ita coniũgi ſicut gentes que ignoꝛãat
deum. Unde et Aſmodeꝰdemon foꝛnica/

tionis viros ſeptem dicte Sare ꝓpter in /

petuoſum libidinis ardoꝛem occidit.ꝓut
patet ibidẽ parumante.
Kapitulum ſertum.

¶ De perpetua indiuiſione mariti etxxo

Cem inter coniu
ges debet eſſe ꝑpetua indi uiſio q
dicitur ſacramentũ.quod eſt ter/

tium bonũ coniugij ſ̃ᷣm Hugo.vbi ſupꝛa D
In ̊ attendit᷑ ne ↄiugium ſeparet᷑ et ne di

miſſus aut dimiſſa etiam cauſa pꝛolis a -
teri copulet᷑.quia ðꝛ Math.xix.Oð deus
coniunxit homo nõ ſeparet. Qð etiam gẽ-
tiles ſeruauerũt.pꝛout ait Ualeriꝰ.libꝛo.ij-
ca.j.ꝙ repudium intervxoꝛem etvirũ a cõö
ditavꝛbe Romana vſq; ad centeſimum ert
qͥ nq̃ geſimũ annũ nullũ interceſſit. Pꝛimꝰ

ãat ſpuriꝰcarbiliꝰ vxoꝛẽ ſterilitatꝭ cã dimiſit

qui qᷓ;uis tolerabili ratione motus videre

tur. tamen repᷣhenſione non caruit.qͥa cu/

piditatem liberoꝛũ fidei coniugali nõ de/

buit pꝛepoſuiſſe. Quod ergo gentiles ſer 2
uabant lege naturali et honeſtate virtug-
li:debent fideles ſeruare coniunctilege di
uina et ligamine ſacramentali. Unde ꝛD no
biles matrone et pudice moꝛtuo pmo vi

ro moꝛe turturum nolebant alteri coniun

gi. Et ideo pꝛout ait Clalerius vbi ſupꝛa.

ꝙ mulieres que vno contente matrimo/

nio fuerant coꝛona pudicicie antiquitꝰ co

ronabãtur. Extimabant enim ꝙ mulier

que moꝛtuo viro alteri ſe iunxerit thoꝛo

coꝛruptum habere animũ et parũ dilexiſ/
ſe pꝛioꝛem maritum et impudicicie oſten/

dere ſignum. Unde ⁊ leges antique pꝛohi
bebant ne mulier moꝛtuo viro infra annũ
ſaltem alterius ſe coniungeret matrimon

nio:ne pater pꝛolis incertus haberetur ex
commixtione diuerſi ſeminis.De iſta ma/

teria dicetur inſra parte tertia diſtinctio
ne de viduss.

Pars ſecunda.
Boeles ergo de

bent ſe mutuo ad modũ fratruʒ

C o qnta ſecũde ꝑtis hꝰ ſumme.
Lapitulum pmum.
Mualiter debent ſibi inuicem coherere.
— iunare ꝓtegere ⁊ ab innicem no/

6le equenter bac ina repellere.Et ſ̃ᷣm q̊d ðꝛ.j. Joh̊.ij. Ani

diſtinctione qͥnta ꝓſequẽdum / mas ꝓ fratriba ponere.Caueamꝰ frẽs ne
de colligatiõe gratuita ⁊ ſpi/ hanc fraternã vnionẽ diſſipet dyabolꝰ.ſʒ ⁊
rituali: qualis eſt omniũ fideliũ ꝑ grãz in ſimꝰdyabolovt caſtroꝝ acies oꝛdĩata ter/
coꝛꝑe xpᷣi.Ad quã obſeruandã admonẽdi ribilis. Sed fᷣm Grego.ſuꝑ Ezech. lib.j.
ſunt ſicut hoꝛtat᷑ apłus Eph.iiij. Solici omel.viij.Cunc caſtroꝝ acles dyabolo et
ti inqͥt ſeruare vnitatẽ ſpũs in vinculo pa / hoſtib noſtris ſpũalibo eſt terribilis: quã
cis.vnũ coꝛpus⁊ vnus ſpũs.Et h̊ merito. do ita ↄſtipata et ↄdenſata eſt caritas mu
Tum qꝛ ſunt exvno pꝛe creante ⁊ redimẽ/ tua vt in nullo videat᷑ interrupta. Nam ſi
te.et ex vna matre.ſ.eccła ꝑ ſacramenta eoſ ita diſponit᷑ vt locꝰ vacuus dimittat᷑ pꝛo/
regenerãte.et ſicveri fratres.ſᷣm illðꝰ Hat fecto hoſtibo terribilis nõ eſt.ſʒ cito inſul/
thei.xxj. Unꝰeſt pater veſter: vos aũt frẽs. tat᷑ et penetrat᷑. Unde ⁊ ſi quelibet in nobii
Tum qꝛ ſunt membꝛa vniꝰ coꝛꝑis ex eiſdẽ ſint bona.ſed ꝑ malũ diſcoꝛdie deſit cari/
vinculis caritatis connexa ⁊vno ſpũ vini tas fraterna.locus aperit᷑ in acievt ad noſ
ficata. Multi em̃ ſumꝰ vnuʒ coꝛpꝰ in xpᷣo. ſferiendos valeat hoſtis intrare. Uñ vt fir/
Roma. xij. Tum qꝛ heredes dei ⁊ xpᷣi cohe mins vinculo dilectionis necteremur vo/
redes tanq; eiuſdem hereditatꝭ futuri par luit deꝰ vt exvno hoĩe totũ genꝰ humanuʒ
ticipes.ſᷣm illud Roma.viij. Heredes dei diffunderet᷑ invna ſimilitudine nate figu⸗
coheredes aũt xpᷣi. Has aũt rõnes aſſig/ ret᷑ ᷣm Aug.de ci.dei.li.xij.c.xxj. Hutuo
nat Chꝛyſoſto.ſuꝑ Johã.ometł.xv.vbi ait ô ſe debent homines iuuare:in indigẽtijs
ODmnes in vnũ coꝛpꝰbaptiſati ſumus ſm mutuis ſubuenire ⁊ tanq; lapides viui in
ꝗpłmvt nõ diuellamur.ſed ea q̃ ad inuicez edificio xp̃ᷣi et eccleſie mutuo ſe ſuppoꝛtare.
eit ↄuenientia et amicicia coꝛꝑis vnꝰ con / Fm q̊d ðꝛ Petri.ij. Sed ſᷣm Brego.ſuper
uenientiã obſeruemꝰ. Quocirca ita ꝓcure Eʒzech.li.ij.omet.j.Qapis in edificio aliuʒ
mus ꝓximos vt vnuſquiſq; carnẽ ſuũ non ſuppoꝛtat ⁊ ab alio ſuppoꝛtat᷑. Sic ⁊ faciat
deſpiciens. Nullꝰem̃ vnq; carneʒ ſuã odio fideles.ſᷣm illud Eph.iiij. Suppoꝛtantes
habuit.ſed nutriuit et fouit eam. Et ideo inuicem in caritte.
domũ vnã hunc.ſ.mundũ dedit nob deauu· ¶ Capitulum tertium.
ad habitandũ.vnũ nob accendit ſolem ad ¶ Qualiter antiqͥ pꝛẽs laboꝛauerũt ad at
videndũ.vnũ extendit tectũ.ſ.celũ ad co/ r endũ hoĩes ad illa colligationẽ.

i
operiendũ.vnam ꝓpoſuit nobiſ menſam.ſ. P „
chrar ad nos paſcendũ.ſed alterã multo De et gncti an⸗
nobilioꝛem menſam dedit.ſ.altare dei ad tiqui et martires beati pꝛo ſalute
ſpfm̃ recreanduz. vnum etiam dedit nobis A fratrũ laboꝛauerũt et moꝛti ſe ex/
modũ generationis carnalem ⁊ ſpualem. poſuerũt ⁊ etiaʒ infideliboſe vendiderũt vt
vna omib patria eſt celum.et vnꝰomniuzʒ ipᷣos ad viã veritatis ⁊ eccłevnitatẽ redu/
Ddomin'et deus eſt. vnde huic ſententie cõ cerent. Unde legit᷑ de ſancto Serapione
roꝛdat Señ.epła.xcvij.dicenſ. Membꝛa in libꝛo qͥ ð: paradiſus ꝙ; ſe vendidit pa/
magni coꝛpoꝛis ſumꝰet om̃es nos natura ganis pᷣcio.xx.ſolidoꝝ ⁊ eis laboꝛioſe fᷣui/
fratres edidit et cognatos. Unde ait Gre/ vit donec eos xpᷣianos effecerat. Cũq; re⸗
goꝛius ſuper Eʒech.libꝛo.ij.omelia.iiij. cederet pecunia eis pᷣdictã reddidit.Qui⸗
Caritas fraterna nos accendit cõcremat bus dicẽtibꝰ vt illa pauꝑibo daret. Reſpõ
et conflat et quaſi in vnam auri ſpeci nos dit.Date eam etvos pauꝑibo.qꝛveſtra eſt.
reſfoꝛmat. FEFE go em aliens pecunia nõ do paungibus
— Kapitulum ſecundum. Sedg vos ad deu ꝑ meouerſos do ⁊ offe/
Aualiter cauere debent ne diſſipent ab ro altiſſimo. Ibidem etia legit᷑ ꝙ alias ven
BoſeT didit ſe cuida ð poꝛibo ciuuatꝭ quẽ ſciebat
manicheuz ⁊ ei fuuit donec ipᷣm curauit.

S
Kinen
linde
teratt⸗
iS
hr
ſupi
düm
txca
ſubſt
velle
guit
fio
lsd⸗
doef
dant
buse
ſcien
piyen
fſalg
hoteo
dent

ber
Nh

W

6

cie
hen
gooc
ed
Don
deb
ige

eſtd
tion
plin
mnin
pren/
ſerin
feen
on
Reo

dde

ifim
lenno⸗
henz
gfͤe
ob
Gun e,
chliͦ
fabobe
llorgi
mo nu
nſ
o⸗
toigitl,
linnobis
ſtcan,
tagno-
inſir,
nuryo⸗
umaneg
ieng⸗

☛☚

watgit⸗
eenn
ponu
Niln
ol;
1ſci
ws

tign

a

zoſele

oliſet
ideitt
linctl⸗
pNe
ie
zoſefu⸗
Cig/
Or,
Reſpo
ſrack.
nonbus
fi
ias en
ſcieben
uraun

Diſtinctio ſexta.

dicit᷑ Leui.xix. Non facies calumniã pꝛo/

Sit et alij ſancti laboꝛauerũt et multa ſu
ſtinuerũt ꝓ ſalute fratrum ſicut btũs Pau

linꝰ epiſcopꝰqͥ dedit ſeꝓ filio vidue incar/

cerato.Dequo Gregoꝛiꝰlibꝛo dyalogoꝛũ
iij. Similiter beatꝰ Paul?qͥ ait.ij. Coꝛin/
thi. vltimo.Ego libentiſſime impendã et
ſuꝑimpendar ꝓ animabveſtris. Unð ᷣm
dum R. epiſcopum linconieñ.fratribus
ex caritate debemꝰcõicare noſtrum poſſe ĩ
ſubſidijs.noſtrũ poſſe in conſilijs.noſtruʒ
velle in deſiderijs.noſtrũ agere in bñficijs
quia pꝛobatio dilectiõis eſt exhibitio ope

ris. Mirandũ ergo eſt et ſtupendũ ſed po

tius de falſis fratrib dolendũ.oꝛe dicenti
bus ſe habere caritatem et tamẽ oꝑe oſten
Dunt falſitatem.qͥ nec compatiunt᷑ fratri/
bus aduerſa patientibo.nec congaudẽt ꝓ/
ficientibo ⁊ ꝓpſperantibo.ſed inſultãt ſancte
viuentibo.nec in ſuis ſuꝑfluis ſubueniunt
indigentibus Unde de his verificatur d

ximo tuo.nec vi oppꝛimes eum. Et ſequiꝰ
tur. Non maledices ſurdo.nec fſacieſ quod
iniquum eſt.
(Lapitulum ſecundum.
¶ Qualiter debent ſubuenire eiſdem.

Bnt eti 9omo

◻- nendivicini vt vicinis indigen
ſdtib ſubneniant.oppꝛeſſos libe/⸗

5

apoſtolꝰait ad Thimo.iij. Habentes qui

dem ſpeciem ſanctitatis:veritatem autem
abnegantes. MMU
Diſtinctio ſexta ſecũde ꝑtis hꝰſumme.
RLapitulum pmum.

¶ De dilectionis veritate quam debẽt ha

ceant vicinis.

S

dum eſt hac diſtinctõne ſexta de
colligatione ciuili: qua mediãte
ciues paciſfice cohabitent.mutuo ſibi ſub
ueniãt.et a mutuis iniurijs ſe abſtineãt ex
quo cõmunicant quaſi eandẽ habitatõeʒz.
et eiſdem legibo regunt᷑.et eundem habent
dominũ et viuendi ritum vnde diligere ſe
debent mutuo.ſ̃m illud Matth.xxij.Di/
liges ꝓximũ tuuʒz ſicut teipſum. Sed ſᷣm
Auguſtinũ epiſtola.xxxiiij.pꝛoximꝰ auteʒ
eſt dictꝰnõ ſanguinis ꝓpinquitate.ſed ra/
tionis ſocietate. Item Auguſtinꝰ de diſci
plina xpᷣiana ait ꝙ ꝓximꝰ om̃is homo ho
mini eit.ta m ↄditione nature q; religioniſ
ꝓfeſſione.Sed ad dilectionẽ ꝓximi perti/
net innocentia qua nulli noceamꝰ. ⁊ bene/
ficentia qua omi homini benefaciamꝰ.ſᷣm
Auguſtinũ lib.de mendacio. Undevicini
monendi ſunt ne vicinis in ꝑſona noceãt.

bere ciues.et qua liter debent cauere ne no

Eide pꝛoſequen

ne eos in fama ledant.nec poſſeſſionibꝰ ra

pina aperta vel occulta qualis eſt vſura et
talia mercatura damna ulis inferant.quia

rent. deſolatis cõſolationẽ impendant in
operibo miſericoꝛdie. alis erat Job qͥ di
cit. xxix.eo ꝙ liberaſſem pauꝑem vocifera/
tẽ.Et ſequit᷑. Coꝛ vidue cõſolatꝰ ſũ.Et pꝰ
Conterebam molas iniqui. Itẽ Job. xxx.
dicit. Flebam quondã ſuꝑ eo qui afflictꝰ
erat. Hec ſunt officia boni vicini de q̊ ait
Auguſtinꝰde ciuitate dei.li.iij.ca.xv. Fe
licitas maioꝛ eſt vicinũ habere concoꝛdem
qᷓ; malum ſubiugare bellantẽ. Ille em̃ ci⸗
uis ſiue cohabitatoꝛ eſt bonꝰ qͥ omnibo eſt
innocens omibuſq; benefaciens. Unde et
de tali vicino narrat᷑ li.j.de vitiſpatrũ vbi

dicit᷑ ꝙ abbas Pannuciꝰ oꝛauit deum v
oſtenderet ei cui ſimilis eſſet in terris. Ad

queʒ venit vox de celo dicẽs ꝙ erat ſimilis

pmario illꝰ vici. Quo audito perrexit ad
domũ illiꝰ. quem ũuᷣle benigne ſuſcipiẽs in

domũ duxit ⁊ ↄuiuiũ pꝛeparauit Illis o
inter epulas ſacra loquentibo.queſiuit ab
bas ab eo.q̊̃d eſſet ſtudiũ eius et que vita.
addens ꝙ reuelatum ſibi fuit a dno ipſuzʒ
eſſe in celo dignũ monachoꝝ ſanctoꝝ con
ſoꝛtio. At ille de ſe minoꝛa dicẽs. Reſpon
dit. Dico tibi ꝙ triginta ſunt anni exquo
ſum ↄtinens.et vxoꝛ mea ſimiliter.ſuſcepi
em̃ de dono dei tres filios.et hoꝛuz cauſa
tm̃ a me ter cognita eſt. hoſpites nunq; ſu
ſcipere ceſſaui.nec ĩ villa alicui ante me ha
bere ꝑmiſi.nullum de domo mea ſine via⸗

tico dimiſi pauꝑem.nullum deſpexi.ſed qᷓ

fuerũt ei neceſſaria impendi.cõtra iuſticia
nullã ꝑſonam accepi.in domũu meã nõ in/
trabant fructꝰalieni.litem ſividi nõ pᷣterij
qn pacificaui ſi potui.greges ⁊ boues mei
nullum leſerũt.vicinũ volentẽ ſeminare in
agro meo nõ ꝓhibui.vt potẽtioꝛ infirmua
p̃ᷣmeret nõ ꝑmiſi.vt neminẽ ↄtriſtareʒ di/
ctovel facto ſtudui. iudicium cũ apud me
fuit nullũ inique ↄdemnaui. Hec vᷣo ſan//
ctus audiens oſculatꝰeit manu eius.et ait
illi Et ſi h adimpleſti adhue deeſt tiblvnũ

Pars ſecunda.

ſcz vt cũeta dimittas ⁊ ſequarꝭ dei ſapiam
Nui ſtatim ſecutꝰeſt eũ ola ꝓ xpᷣo derelin/⸗
quẽs ⁊ ad heremũ ꝑgens.⁊ collocauit euʒ
in cella iuxta monaſteriũ ſuũ.foꝛmã viuen
di ei tradens. Qua ſuſcepta poꝛes laboꝛeſ
ꝑuos reputans: viriliter ſe exercuit.⁊ moꝛ
tuus eſt. cuiꝰ animã vidit ſanctꝰ collocatã
inter ſuꝑpioꝛes angeloꝝ choꝛos dicentiũ ⁊

cantantiũ. Beat⸗ eſt iſte o dñe ihu xpᷣe quẽ
celegiſti ⁊ aſſumpſiſti. Huiꝰ vicinivita pᷣdi

canda eſt. De qᷓ poteſt dici illud Pꝛouerb.

xxvij. Melioꝛ ẽ vicinꝰ iuxta q;ᷓ frater pꝛo/

(apitulum tertium

2

QIMeterea non ſo
lum caueant vicini ab aꝑta frau
dulentia q̃lis eſt ſpoliatioꝛ rapi
occulta q̃ eſt vſura et falſa merca

Ma. ſed ab

tura. vt em̃ ait Augꝰ. de trinitate li.xiij.ca.

iij. O m̃es volũt vili emere ⁊ caro vendere
ſicut quidã mimus in theatro dixit ſe ſci/
re qͥd oẽs vellent.pꝓpło ↄfluente dixit ſilenti
bus cunctꝭ.Omes vultis vili emere ⁊ caro
vendere.⁊ quia ſic eſt fiunt multe fraudulẽ
tie in mercaturis vel defectꝰ ⁊ vicia rerum
occultando.vel apparentias q̃ nõ ſũt oſtẽ/
dendo.vel menſuras diminuẽdo.vł inuti

lia cõmiſcendo.vel alias fallacias facien/

do. Que oĩa ꝓhibet dñs Leuit.xvij. Sta
