ro ſaluandoꝝ. Sʒ hoc nõ eſt intelligendũ

de numero oĩm epᷣoꝝ. ſʒ aliquoꝝ ⁊ multo

rum repꝛoboꝝ. Uñ ⁊ Berñ. in epla ad ar/
chiepᷣm ſenonẽſem. Noli inqͥ t alta ſaꝑe.ſed

tamẽ in alto poſito ⁊ nõ altũ ſaꝑe difficile

eſt ⁊ oĩno inuſitatũ.ſʒ quãto inuſitatiꝰ:tan
to gloꝛioſiꝰ. Et ſequit. Nõ ergo felicem qͥa
Heſtis.ſʒ ſi nõ ꝓdeſtis infelicẽ ſcitote. Quã

vero magna ſit cura paſtoꝛalis.ſʒ q; meri/
toꝛia:docet Augꝰ.eplła.lxvj.dicens. Nihil

Difficiliꝰ.nihil ꝑiculoſiꝰ.nihil laboꝛioſiꝰpa
ſtoꝛis officio.ſʒ apud deũ nihil acceptius.

nihil beatiꝰ.ſi eo mõ militat᷑ quo iubet im/
Peratoꝛ noſter xpᷣs ih̊s.Et poſt de ſe loqui
tur dicẽs.Quid exiſtimẽ vt ſecũdus locuſ

gubernaculoꝝ in naue dei q̃ eſt eccłia mihi
raderet᷑ qͥ remũ nunq; tenere nouerã. Un
⁊ GBrego.indignũ ſe eſſe ad paſtoꝛis offici/
um oñdit dicẽs ꝑ exemplũ.Symea poteſt
leo vocari.ſʒ in veritate nõ poteſt leo fieri.
quaſi diceret. Ego miſer ⁊ indignꝰ vocari

poſſum ſummꝰ põtifex ⁊ papa.ſed tałt non

ſum in cõſciẽtia mea. Patet igit᷑ ex iam di
ctis ꝙ electi onꝰ paſtoꝛis debẽt cũ humili

tate ⁊ pauoꝛe ſuſciꝑe ⁊ timere ſe eſſe indi/

gnos.exquo ſancti patres ⁊ viri perfecti il
lud recuſabant.ſed ad illud impiẽdũ ſe pu
tabãt minꝰ idoneos. JU
KEapitulum ſextum.

Qualis debet elſe poſt cõſecrationk.

vbi ait
ſobꝛiũ.pꝛudentẽ.hoſpitalẽ.nõ ꝑcuſſoꝛẽ ⁊c
Et poſt ſubdit.⁊ ſine crimine. Super qð
Hiero.epła.xliij.de his tractãs vᷣtutibo di
cit. vno ſermone om̃s vᷣtutes cõpꝛchendit
gque debẽt epᷣm cõcomitari ⁊ in illo eſſe.cũ
dicit eũ eſſe debere ſine crimine. Et qͥa ſᷣm
Berñ.ad Eugeniũ li.ij. Epᷣi nomẽ: nomẽ
eſt oꝑio ⁊ nõ honoꝛis.qð ⁊ ſonat nõ in do

Wahls aut debz
electꝰ poſt cõſecrationẽ:bꝛeui
er oſtendit apkus ad Thymo.ij.
Opoꝛtet epᷣm eſſe irrepᷣhenſibilem

miniũ ſed in ſeruitiũ⁊ obſequiũ.Et iõ ſum

mum eßm inſtituit Grego. vocari ſeruum
ſeruoꝝ dei. Ideo debet eps iugiter tã ſibi
bene viuẽdo qᷓ; gregi ꝓficiendo intendere:
ßm illud Actuũ. xx. Attẽdite vobis ⁊ vni/
uerſo gregi in quo poſuit vos deus epᷣos

regere eccleſiã dei.⁊ Petri vltimo ðꝛ. Non

dominãates clero. ſed ſint epi ſᷣm Berñ. ad
ſenonẽſem archiepᷣm veri pontifices.ſʒ ſᷣm
eundẽ pontifex dicit᷑ quaſi pontẽ ſeipm fa

ciens inter deũ ⁊ populũ ⁊ ꝓximũ.Pertin/

git em̃ pons iſte ad deũ ea fiducia qua nõ
ſuã ſed dei querit głiam ⁊ vſq; ad populuzʒ
⁊.ꝓximũ illa pietate qua nõ ſibi ꝓdeſſe deſi

derat.ſed populo ſibi cõmiſſo.Et ſequitur
Offeret deo bonus pontifex ⁊ mediatoꝛ pᷣ
ces ⁊ vota populoꝝ.repoꝛtãs a deo bñdi/
ctionẽ ⁊ gram ꝑ quã illos deducat ad glo

riam. Supplicat maieſtati diuine ⁊ ſeipᷣm

ꝑ pniam mactat ꝓ exceſſib delinquẽtium.
nec populi reqͥret datũ.ſed aĩaꝝ lucrũ.nec
dei ſibi vſurpat głiam.ſʒ illi ſoli impẽdere
bhonoꝛẽ ⁊ reuerentiã. Huiꝰ ergo noĩs pon/
tifex ſp ſit memoꝛ ⁊ ſᷣm illud oꝑet᷑ et viuat.

nec dicat᷑ ei ilud Apoc.ij. Nomen habes
qꝙ viuas ⁊ moꝛtuꝰ es.Sit etiã epᷣs ſuꝑ om

nia ĩ exeplis bñ viuẽdi populo dei. ꝓut ait
Hiero.epła.xxx.loquẽs ad epᷣum in hunc

modũ.In te oculi oim dirigunt᷑.domꝰtue

cõuerſatio quaſi in ſpecula cõſtituta ma/
giſtra eſt publice diſcipline.quidqͥd fecerii

id eſſe faciendũ oẽs putãt.Caue ̊ ne com

mittas qð in te poſſit iuſte repᷣbedi.aut q̃d

non poſſit excuſari. Et ſequitur ibi loq̃ns

de epiſcopo qui ſolebat pauꝑibo ſubueni/
re.languẽtes viſitare.hoſpitio prouocare.
blãdicijs lenire.cũ gaudẽtib gaudere.cu 3

flentibo flere.qͥ ⁊ fuit cecoꝝ baculꝰ.eſuriẽti

um cibo.ſpes miſeroꝝ.⁊ ſolatiũ lugetiin

bose
diet
tetept
o
ſunn
ſi⸗
ſai
polun
mort⸗
Poleu
dolt
ſobdie
ai
peſe
here
den
lisno⸗
notſ
Düpo
liog
grrigen
tüteen
lmmos
Pterſa
1 one
uite
Dru
diſcp⸗
ſuſoli
lhumg
Moſe
nte
locnt

Iuſione

lchiſa

i

deei
mo,
n
ir
ecs
hd
henar
ſeci
gaftn
none
indo
oſum
uum
fäſb
endee.
cos
Fon
Gnd
Schfn
Cön
ſonn
1gnens
gopuln
Re
ime
gtorp
ic,
tuugo
tſon
äun⸗
ſi. Mec
gidere
Don
aat
bobes
lpon
r
ubune
done
tams/

tſani

Hlon
tqd
loqns
buenl/
nochtt⸗
cre a,
unid
gii

quia ut pꝛeoi

Eapitulum ſeptimum.

dis vicijs. ⁊ ſpecialiter in cauenda laſciuia

ctum eſt opoꝛtz epiſcopũ eſſe ſine
crimine.ideo pᷣcipue modis omi/

bus caueãt epi a vinolẽtia ⁊ carnis immũ
dicia que ſunt vicia.qꝛ ſᷣm apoſtolũ oꝑoꝛ/
tet epᷣm eſſe pudicũ ⁊ nõ vinolentuʒ. Suꝑ
quod ait Hieronymꝰ epła. xliij. Uinolẽtia
ſcurraꝝ eſt ⁊ comeſatoꝛum venterq; mero
eſtuãs cito deſpumat in libidinẽ. In vino

inquit eſt luxuria. in luxuria voluptas.in
yoluptate impudicicia.qui luxuriat᷑ viueſ

moꝛtuꝰ eſt.qui aũt inebꝛiat᷑ ⁊ moꝛtuꝰ et ſe/
pultus eſt. HNoe ad vniꝰ hoꝛe ebꝛietatẽ nu
dauit ſemoꝛa. que antea ꝑ ſecentos annoſ

ſobꝛietate ↄtexerat. Geñ.x. Loth vero per
temulentiã neſciẽs libidini miſcet inceſtũ.
⁊ quẽ ſodoma nõ vicerat vina vicerũt.Ge
neſis.xviij. Uñ ſacerdotibaphibitũ erat hi

letie 2 ſobꝛietatꝭ hñde ĩ ſacerdotibo euãgeli
cis ꝓpter qð dñs Luẽ xxj. Ne grauent᷑ coꝛ
Dda veſtra crapula ⁊ ebꝛietate.Unde quãto
5plati ſunt maioꝛes tãto opoꝛtet eſſe ſobꝛio
res nõ temuletioꝛes.quia ᷣm Grego.mo/
rał.j.Cũ maio:es voluptati deſeruiũt mi
noꝛibo laſciuie frena laxant᷑. Et moꝛat.xx.
Duü nos quaſi licenter letos aſpiciũt ſubdi
ti ad illicita reſoluũtur ⁊ illi. Pꝛelatꝰ ergo
arridens timeri debet.⁊ iratus amari. vt

cũ nec inoꝛdinata leticia reddat vilem.nec

immoderata ſeueritas odioſum. Quapꝛo

pter ſancti patres ampliꝰſe macerauerunt

⁊ vane leticie ſigna cohibuer̃t poſtq; facti
ſunt epiqᷓ; ante ꝓut narrat᷑ in vitaſpatruzʒ

de quodã ſancto abbate qui poſtq; factus
moda abſtinẽtia carnis.a quo cũ quererz

„..

ileſput eius gua renõ ita cruciaret ſe cũ
fuit in heremo. Rñdit. Fili mi ibi erat va/
ſta ſolitudo ⁊ quies ⁊ pauꝑtas ꝓpter h̊ vo/
lebam gubernare corf⸗ ne infirmaretur et
nõ poſiet opus dei ꝑficere.Et quererẽ tũc
ꝓ ſanitate qð cõſequi nõ poſſem. Nũc aũt
in loco iſto eſt quedã ſecuritas. Flã ⁊ ſi oc/
caſiones ſunt plunime ? infirmitates exh̊ᷣ

incurrẽde,ſunt tamẽ in ciuitate medici mł

ti qui ſuccurrere poſſunt.Sed ecõtra mul

bere vinũ Leui.x.ĩ figura extminãde temu

ti ſunt qui ante dignitates ſuſceptas ma⸗
gis ſe cruciãt q; poſtea.⁊ tamen ſi vellẽt ar

tius viuere careret gra dignitate ſuſcepta
ſicut patꝭ in vitaſpatꝝ li.ij.ꝑte.xv.vbi nar

ratur de abbate ophi.ꝙ; cuʒ eſſet monachꝰ

ſimplex duriſſima duxit vitã. ſed cũ factui
fuiſſet epᷣs voluit eadẽ duricia vti in ciui/

tate qua ⁊ vtebat᷑ in heremo.ſed pter mul/

ta pᷣpeditus nõ valuit.vnde in ↄſpectu ðo
mini ſe pſtrauit dicẽs. Putas ne dñe/ꝓpter
epiſcopatũ quem ſuſcepi diſceſſit a me gra
tia tua. Et reuelatũ eſt ei ꝙ nõ.quia pia in
tentione curã ſuſcepit paſtoꝛalẽ.ſed ꝓpter hᷣ
quia nõ erat in ſolitudine.Et cũ hõ in ſui
reputatione nõ eſſet.deus illi erat adiutoꝛ
in omnibj Sed quãdo venit ad ſeculũ ho
mines ſatis ei auxiliabant᷑. Et ideo nõ ha
buit tantã virtutè ad aſpera ſuſtinenda ſi
cut ⁊ antea. In cuiꝰ rei ſignũ ⁊ ꝓbationem
legimus filios iſrael ꝙ dů in deſerto ⁊ ſoli/
tudine erant:deus eis in omnibs pꝛouidit
manna ð celo eis mittendo. ſed ꝑducti ad
terrã fluentẽ lac ⁊ mel manna vltra nõ ꝑce
perunt. Uñ frequẽter accidit ꝙ qnto mg/
gis qͥs ſperat ex humana ꝓuidẽtia tãto mi
nus ꝑcipit ex diuina munificẽtia
apitulum octanu
ODualis debet eſſe in cauenda macula

It etiã in epiſco
po caſtitas purioꝛ ⁊ excellentioꝛ:
gquãto ⁊ eiꝰ dignitas ⁊ ſtatꝰ eſt al/
loꝛ. Uñ in canone ꝓhibitũ fuit ne mulie/
res cũ eis habitarẽt ne obtrectãdi maliuo
lis ⁊ temptãdi diabolo daret᷑ occaſio.exce/
ptis illis mulieriba quas habere in conſoꝛ
tio ſacroꝝ canonũ cenſura ꝑmittit.ſcʒ ma
tre amica germana. Lutius tamen eſt ſi
hee ꝑſone nõ cohabitẽt:fᷣm Auguſtinum
vbi ſupꝛa.qͥ nõ ↄſenſit habitare cuʒ ſoꝛoꝛe
qꝛ que cũ ſoꝛoꝛe ſunt ſoꝛoꝛes nõ ſunt Et ſe
quitur ibidẽ li.regiſtri Grego.nono.Do/
cti viri cautela magna nobis debet eſſe in
ſtructio. Hã incaute pᷣſumptiõis eſt ꝙ foꝛ
tis pauet minꝰ validũ nõ timere.Et ſapiẽ
ter ülicita ſuꝑat qui didicerit vti nõ cõceſ/
ſis. Et nota exemplũ de epiſcopo Andrea
temptato a ſanctimoniali ſecũ habitante⸗
ſupꝛa dilſ.ij. ca. ij. ꝑtis quarte hꝰ li. Uñ de
bet eſſe tãta caſtitas pontificalis vt ⁊ illa⸗
reuereatur beſtia irrationalis. ſcur relttt

ferre de cen

BGBregoꝛili iij. dyalo. c. vij. de ſancto Johe
papa qui poſtq; inſederat equo cuiuſdam
nobilis ſibi accõmodato:ↄiugẽ illinobitł

recuſanit.
(Capitulũ nonũ

„ „

aricie. 2 in largitiõe elemoſyne

It etiã in epiſco

s pis elemoſynaꝝ largitas ? hoſpi

¶Mualis debet eſſe in cauenda oppoſitio

Tbymo. j. O

exemplo paulini ep̃ᷣi nolenf.de quo Augꝰ.

libꝛo pmo de ciui.dei.c.x.vbi ait.ꝙ nolam
barbari vaſtauerũt. Et tñ cũ ipᷣe ep̃ᷣus ab

eis teneret᷑ in coꝛde pᷣcabat᷑ dicens.Domi⸗/

ne nõ excrucierꝓpter auꝝ ⁊ argentũ.tu em̃

ſcis vbi omnia mea ſunt Ibi em̃ om̃ia ſua

habebat vbi eũ dñs theſauriʒzare pᷣceꝑat.

Inſuꝑ ⁊ theſauro deficiente quẽ non pote

dit ꝓ filio captiuo cuiuſdã vidue liberädo
ꝓut narrat Grego.li.iij.dyalo.c.j. Uñ mul
tum acceptꝰeſt deo epᷣus elemoſynarius.ꝑ
qð ⁊ deo placuit beatꝰ Gregoꝛiꝰ.qui ꝑegri
nos quotidie ad mẽſam inuitauit.⁊ tñ cuʒ
vna die aquã manibo pauꝑi miniſtraſſet i
uitato:ille ſubito diſparuit.⁊ nocte ſeduen
ti xpᷣs ei apparuit dicens. Ceteris diebb me

—

rat dare ꝓ captiuoꝝ redemptõe ſeipſuʒ de

in membꝛs meie ſuſcepiſti. ſz beri memet/
ſipſum recepiſti. Itẽ cũ ſimplex monachus

beatꝰ Gregoꝛtꝰ fuiſſet rome: ⁊ omnibo ero/

gatis nihil habuit qdð amplius daret: pᷣce/

pit cuidã naufra go ſcutellã matris ſue ar/
genteã dare ne triſtis abiret.⁊ extũc deꝰ ipᷣe
vicariũ beati Petri ipᷣm futuꝝ eſſe pᷣuidit.
ſicut ſibi poſtmodũ fuit reuelatũ ꝑ angelũ
in ſpecie ꝑegrini ſuſceptũ. Epᷣi ergo atten/
Dere debẽt ꝙ ſunt apoſtoloꝝ ſucceſſoꝛes qͥ
diſtribuerũt vnicuiq; ꝓut opus erat ð his

talitas. Et ideo ait apoſtolus ad
. poꝛtet epiſcopũ eſſe nõ aua/
rum. Et ad Tytũ dicit᷑. Opoꝛtet epiſcopũ
hoſpitalẽ eſſe ⁊ beniuoluʒ. Unde ⁊ Hiero.
epla.xxxiiij.dicit ꝙ gloꝛia epiſcopi eſt pau
perum opib prouidere.Et ignominia ſa/
cerdotis eſt pꝛijs ſtudere diuitijs. Et ſeqͥ
tur. Ipᷣe optimꝰ diſpẽſatoꝛ eſt qui nihil ſi/
bi reſeruat exemplo ſancti exuperij epiſco/
pi de quo narrat Hiero.epła.lxxij. EX ipſe
vidue ſareptane imitatoꝛ eſuriẽs panit ali
os ⁊ oꝛe pallẽte ieiunijs fame toꝛquebatur
aliena.⁊ omnẽ xpᷣůi ſubſtantiã xpᷣi viſcerib
ero gabat.Qui talis eſt in celo theſaurizat

que ponebant᷑ ad pedes eoꝝ. Actunm.iiij.
Unde⁊ Berñ.in epiſtola ad abbatẽꝛvilł.
diẽ.ꝙ in gentilibo gentilis arguebat.Dici⸗
te inquit in ſacro quid facit auꝝ. quaſi di⸗
ceret:inutiliter eſt auꝝ in ſacro.cum ex hoc

pau peꝝ neceſſitati nõ ſubuenit᷑. Undefa⸗

ciende ſunt elemoſyne nõ ſolũ mẽdicanti/
bus publice.ſed etiã indigentibo occulteet
ſe pꝛe pudoꝛe occultãtibus. ⁊ iſtud eſt ſum
me piũ ꝓut dicit᷑ in vitaſpatꝝ.li.ij.ꝑte.xiij.
de quodã viro ſancto qui acceperat gratiã
vt ſingulis petentibo elemoſynã daret.Ad
quẽ cũ veniſſet mulier quedã vilibus veſti
ta.aperiens manũ voluit dare multum. et
clauſa eſt manus.Et venit alia mulier be/
ne veſtita ⁊ miſit manũ volens dare parũ.
que leuauit multũ ⁊ aꝑta eſt. Oð admirãs
queſiuit de illis mulienib.⁊ cõpertuʒz eſt ꝙ
male veſtita nõ indiguit ſicut ipſa que fuit
bene veſtita.⁊ tamẽ quantũ potuit illud ſi
mulauit exterꝰ. Unde nobiliba ad pauꝑ/
tgatem deductis piũ eſt ſubuenire. Qð at/
tendes ſanct
bi noua paranerat ⁊ decẽtia cuidam militi
pauꝑpi ſe nudato veſtimẽta pᷣ̃dicta amoꝛe

xp̃ᷣi cõtulit. Unde ⁊ de elemoſynis erogan

dis pauꝑibo accipiãt ep̃i exemplũ de beato
Baratdeninc alio qͥ dixcit ad dominũ
Diñe videamꝰ qͥ pꝛius deſiciat vel tu ĩ dã
do vt erogẽ pauperibo.vel ego dãdo illis q̃ᷓ
mihi tribuis. Uñ ⁊ ſibi miſericoꝛdiã ⁊ pie
tatẽ deſpõ ſauit.q̃ eſt filia reg eterni pᷣmo/
genita. ꝓut ð in vita ſua. M
LEapitulum decimum
. ualls debet eſſe in ſeruãdo hoſpitali/
tatem. ⁊ hun gratia de hoſpitalitate qualii
debet eſſe. 2 de huiꝰ vtilitate

5
. .Z

litate miꝝ habemꝰ exemplũ libꝛo
ꝙòNilj. eccleſiaſtice hiſtoꝛie. ca. xxuij.
vbi dicik. ꝙ cũ Bregoꝛiꝰ epᷣs vrgente tꝑis
2, ꝓcelle anguſtia in fanũ apollinis inter at

pes cũ diuertiſſet. ſacerdos gentilis eũ ſu-
eſſi ido

ſcepit officioſiſſime. Poſt cuiꝰ diſc

lum ſuũ dare reſpõſa nolebat. Cũq; ſacer
dos ſtupoꝛe eſtuaret. demon in ſomnis ei
aſtitit: dicẽs ꝙ in aduẽtu ſancti epᷣi Grego

rij expulſus fuerat.nec vltra regredi potu/

it ſine licẽtia dicti ſancti. Quibo auditꝭ ſa
cerdos beatũ Gregoꝛiũ inſecutꝰeſt. ⁊ ad eũ
Eueniẽs rem pãdit.⁊ q̃ſtus ſui deploꝛat ſa

gunt
ranciſeꝰ indumẽta que ſi /

Cem oe hoſpita

l
bite

nib
dare

in
ſets

it
6¹

des
wr⸗

An
(ſ

ins⸗/

ſeot

ſot⸗
ſact
pon
loo
deni⸗
cpilco

henſ

biod
mileo
pul

onh

boßo
nulth
lber
müker

mni
i
e⸗
deid
merboe
Unhein
tianti⸗
ocallek
ickin
noreri.
peni
NA
oreti
Aun
nliade⸗
mhen.
enniis
mzeſt
1gnefut
ſtllud ſ
dNaug,
Oer
nangteß
idannli
lcta eme
nioerogen
iebenn
domini
Atuida
olis
ndiͤndee
ipno⸗

bpia⸗

aarniß

onnni

igſuce
vonmnioa
ibeh⸗
dipott⸗
vcige

tad
Gout

ugnii

ſpin

plühha

cnlitatèe deperditã. Cui cõpatlens beatus
Bregoꝛiꝰ memoꝛ bñficij ab eo recepti ſcri/
bit epłam in hec verba Gregoꝛius apolli/
ni. pꝑmitto tibi redire ad locũ tuũ ⁊ ↄſueta
Diare reſpõſa. Quã epłam cũ poſuiſſʒ iuxta

ſimulacrũ affuit demon ſacerdoti reſpõſa

petẽti. Qð ille admirãs dixit ĩtra ſe. Ma/
ioꝛ eſt Gregoꝛiꝰ ⁊ melioꝛ deo meo.Clauſiſ
q ianuie phani Gregoꝛiũ adijt ⁊ ſe ad pe/
Des gregoꝛij ſtrauit rogãs vt ſe deo ſuo ve
ro recõciliaret cuiꝰ virtute Gregoꝛiꝰ dijs
gentiũ imꝑabat. Qõ cũ feciſſet baptiʒatuſ
eſt ſacerdos.⁊ hoſpitalitatis gratia ſalua/
tus.⁊ intantũ vite merito ac fidei virtutep
fecit ꝙ ipᷣe beato Gregoꝛio in ep̃atu ſucceſi
ſoꝛ extitit. Laudãda eſt ergo hoſpitalitas
ſacerdotis infidelis. veneranda ſanctitas
pontificis. mirificãda pietas ſaluatoꝛꝭ ſa,/
cerdotẽ pᷣdictum iuſtificantis Itẽ cõmen⸗/
danga eſt vꝛbanitas gratitudinis pꝛefati
epiſcopi erga humanitatẽ hoſpitãtis. Fu
erunt em̃ antiqui multũ grati hoſpitãtibo
2 ingratitudo hoſpitatoꝝ fuit multũ repᷣ/
henſibilis apud antiquos.ꝓut ait Señ.li
bꝛo de beneti. c. xxviij.vbi dicit᷑ ꝙ cũ qͥdaʒ
miles naufragꝰ in poſſeſſionẽ cuiuſdã eſſet
apulſus.recollegit eũ triginta diebus:re/

- . *„

cedenſq; ait. Referã tibi gratias ſi ↄtingat
me videre imꝑatoꝛẽ meũ.Cũq; veniſſʒ ad
Philippũ regẽ macedonũ petijt ſibi dari pᷣ
Dia iuliꝰ a quo fuit hoſpitatꝰ.qð ille fec. Ali
us vᷣo expulſus:nõ vt ruſticꝰ iniuriã tacitꝰ
tulit.ſʒ regi totũ intimauit. Qui mãdauit
vt oĩa poꝛi dño reſtituerent᷑:⁊ vt impꝛobiſ
ſimo militi hoſpiti ingratiſſino ſtigmata ĩ
fſcriberent hominẽ ingratũ teſtantia. Si/
militer narrat Ualeriꝰli.v.c.j.de quodaʒ q̃
cum eſſet hoſpitatꝰ ab vno humaniſſime ⁊
ulũ poſtea ad pugnã ꝓuocaret. Alcũ eſſʒ
viribo coꝛꝑis ⁊ aie virtute ſuꝑioꝛ monere ĩ
gratũ voluit mag q; vincere.Tuũ inquit
ſit crimẽ hoſpitẽ occidere voluiſſe.meũ au
tem nõ erit hoſpes occiſus.Cũ g̊ hoſpita/
liittas ſit in oĩib hoĩbo cõmendanda.multo
mMagis in ep̃ᷣis clericis ⁊ eccleſiaſticis qͥ ſũt
reynx crucifixi diſpenſatoꝛes vt dictum eſt.
Tnde Gregoꝛi Electionẽ cuiuſdã quaſi
gauari fert᷑ repꝛobaſſe eo ꝙ audierat euʒ ad
charitatẽ domꝰ ſue exercendã neminẽ inui
taſſe. ꝓut dicit᷑ in policrato vbi ſupꝛa.Om
dit Ang: epka. lxxvij. 2 Grego.ſuꝑ Math

oymeb vj. Ideo de vidua ait apoſtolus ad
Tymo. v. Di hoſpitio recepit ⁊c̃. Et ð ho

ſpitalitate in vitaſpatꝝ ꝑte.xiiij.ꝑ totũ vbi

mira narrãtur de hoſpitalitate antiquoꝛũ
patrũ. Et de hoc ſupꝛa ꝑte pma vbi de pᷣn
cipis hoſpitalitate. In hoſpitalitate autẽ
huůaritas ſumme cõmendãda eſt. Unð ſᷣm
fabulas Jupiter ampliꝰ acceptauit hoſpi
tium panꝑis hilariter eũ ſuſcipiẽtis. ſm il
lud poete. Suꝑ omĩa vultꝰ acceſſere boni
nec in his pauꝑiſq; volũtas.Et hec hilari
tas eſt deo accepta. Hilarẽ em̃ datoꝛẽ dili
git deus. ij. Coꝝ. irx. DZ
(¶ Capitulum vndecimum
Qualis debet eſſe in menſa. ⁊ a quibus
cdquere ̃

Eo nulla hoſpi⸗
ttalitas eſt accepta niſi fuerit gra/
ta vꝛba nitas in ſuſceptiõe hoſpi/
tum ⁊ debita liberalitas in ſubminiſtratõ
ne neceſſarioꝝ.⁊ modeſta hilaritas vultꝰ?
geſtiũ exterioꝝ. Eps ergo ⁊ vir eccłiaſticꝰ
in menſa cuʒz hoſpitibo religioſa hilaritate
ſit iocũdus.ſ.liberalitate munificus.⁊ ce/
leſti collatione affa bilis.alimẽtis celicꝭ pa
ſcendo animas:ſicut coꝛꝑaliba paſcit coꝛ/
poꝛa Exemplo beati Auguſtini de quo ðꝛ
In vita ſua hoſpitalitatẽ ſemꝑ exhibuit et
in ipſa menſa lectionẽ ⁊ diſputationẽ ma/
gis qᷓ; epulationẽ vel potationẽ diligebat
nulla ba mala ſuſtinebat. nullas detra/
ctiones. Uñ ⁊ in menſa ſua erãt iſti verſus
ſcripti. Quiſquis amat dictis abſentũ ro
dere vitam. Hãc menſam indignã nouerit
eſſe ſibi. Oẽm ↄuiuã a ſuꝑfluis ⁊ fabuł ad
ſtinere docebat. Et ne qͥs de facili⁊ ſine ra
tione ad ꝑiuriũ decidiſſʒ:in eccia pᷣdicauit
⁊ ſuis inſtituit ne qͥs iuraret ad mẽſaʒ.ꝙ ſi
lapſus fuerit: vnã de ſtatutꝭ ꝑdebat poꝛti/
onẽ. Erat eĩ numerꝰ poculoꝝ ſuis pᷣfixus.
Et ibi bñ de h. Cõſimile narrat Hiero.de
bono epo ꝙ appoſita q̃q; libabat in menſa
vt ſuꝑſtitionẽ fugeret ⁊ ↄtinentiã ſeruaret
Sermo erꝰ ⁊ ome ↄuiuiũ de ſcripturꝭ ali/
quidꝓponere.libẽter audire.rñdere.verecũ
diã pꝛauã acrit᷑ confutare.diſputantẽ õ ſe
magis docere q; vincere ⁊c. Hec ſũt fercu/
la celeſtia. ̊ pocula ſacra q̃ dñt mĩſtrari et
pinari in mẽſa ep̃ali. Et h̊ ſunt oꝛnamẽta
magis oꝛnantia menſam q; argentea vaſa
vel aurea.que vtinã multi epi baberent in

menſis ſuis exemplo Augy de quo legitur
in vita ſua ꝙ coclearijs tantum argenteis

vtens cetera vaſa quibo meſe inferebant᷑ ci
bi teſtea ⁊ marmoꝛea fuerũt.nõ tam neceſ

ſitatis inopia q; ꝓpoſito volũtatis. quia.ſ.
vinebat in volufaria pauꝑtate. Uũ et pie
bi dicebat ſe malle ex collectionib plebis
viuere q; poſſeſſionũ curã vel gubernatio
nem pati. Et cũ eccleſie pecunia deficeret:
hoc populo denũciabat nõ ſe habeꝛe quod
pauperibo erogaret.Ecõtrario de multꝭ qͥ
cumuiãt vaſa argentea ⁊ aurea in mẽſio et
paꝝ cogitãt de pauꝑibus.qui foꝛte aliqñ
nõ habebant multa vaſa lignea in menſis
De quibo loquit᷑ Berñ.ſuꝑ Cañ.ome.lxxv
Vnde hanc illis exuberare exiſtimas rerũ

afſluentiã. veſtiũ ſplendoꝛẽ. cõgregationẽę

vaſoꝝ argenteoꝝ ⁊ aureoꝛũ niſi de bonis
crucifici. Hon ſic fuit de illo rege de qͥ legi
tur.qꝙ noluit vti niſi de vaſis fictilibo. Vñ
verſus. Fictilibo cenaſſe ferũt anthochea
regeʒ. Atq; abacũ ſepe ſamio honoꝛaſſe lu
to. Querẽti cauſam reſpõdit. Rex cum ſim
cicilie figulo ſum genitoꝛe fatus: foꝛtunã
reuerẽter habe quicunq; repente.diues ab
exili ꝓgrediere ꝛdom
(KXapitulum duodecimũ.
Be multiplici ↄuiuio.⁊ quale debet eſſe
cõuiuiũ epᷣi.⁊ qualia fuerunt conuiuia an

tiquoꝛum ſ „.ð
OVntiltex ergo cũ
p/hoſpitibo debet cõuiuari:non ad
muocdũ vulgi.ſed ad modũ philo/
ſophoꝝ ⁊ ſanctoꝝ.Eſt em̃ triplex ↄuiniuzʒz
ſcʒ plebiũ ſiue vulgare.in quo regnant vo
luptas ⁊ vanitas. Iſa.v. Cythara ⁊ lyra ĩ
cõuiuijs veſtris ⁊ opus dñi nõ reſpicitis.
Eſt em̃ ↄuiuiũ modeſtũ ⁊ ciuile in quo re/
gnant ſocialitas ⁊ honeſtas. Unde in po/
licrato li.viij.c.viij.iuiliter ↄuiuariẽ hi
lari vultu larga manu diligẽti officio ame
narecõuiuium.Et qð in vſum ſuppetit ha
bita cõſideratione loci ⁊ temꝑis ſingulł diſ
penſare nõ ex triſticia aut neceſſitate. In q̊
conuiuio difficile eſt abſtinere a pctõ ſaltẽ
leui vel veniali. Item eſt cõuiuiũ philoſo/
phicum.ꝓut dicit᷑ ibidẽ. Cõuiuia philoſo
phica ſunt omnino caſtigata ⁊ ſuis reguł
limitata Socratẽ nõ reuocat.i. uiuiũ ne
poſitiuã iuſticia exequat᷑. Nec Platoneʒ a
naturali inqͥſitione. himeus nõ ꝓhibet

cauſas reꝝ omniũ aperire. nec aliqs a quo

cunq; vᷣtutis officio retardaret᷑. In tali cõ
niuio apud phos regnabat vitas. Apud
ſanctos vero veritas ⁊ charitas regnant.
Vnge ait ſaluatoꝛ diſcipulis.Nõ grauen

tur coꝛda veſtra crapula ⁊ ebꝛietate: qͥn vi

res poſſint intẽdere oꝑibꝰ ſuis libere abſ/

q; impedimeto. Iſti ſancti epulant᷑.ſʒ ĩ aʒi
mis ſinceritatis ⁊ veritatis ⁊ coꝛã deo epu
lantur nõ in delicijs terrenis. Secura em̃
mens quaſi iuge ↄuiuiũ. Pꝛouerb.xv. Co
tmedunt em̃ de panibo quos ꝓponit ſapiẽs
in menſa ſua ⁊ bibũt ð vino quod miſcuit
Pꝛouer.ix. Religioſa maturitate gauden/
tes.ad imitationẽ illiꝰ ꝓpłi de quo dicitur

Judith.vlt. Dopulꝰ erat iocũdus ſᷣm faci

em ſanctoꝝ. Onaliter antiqͥ aũt ↄuiuiaoꝛ
dinauerũt narrat Tlaleriꝰ li.ij.c.p.dicens
Cõuiuiũ ſolẽne maioꝛes inſtituerũt.cui pᷣ

ter cognatos ⁊ affines nemo interponcba
tur. vt ſi qua inter neceſſarias ꝑſonas q̃re
la eſſet oꝛta apud ſacra mẽſe ⁊ inter hilari⸗
tatem aĩaꝝ ⁊ fautoribo ↄcoꝛdie adhibitis
tolleret᷑. Senectuti iuuẽtꝰ ita cumulatũ et
circumſpectũ honoꝛẽ reddebat tanq; ma/
ioꝛes natu adoleſcẽtiũ om̃es patres eſſent
Quocirca iuuenes ſenatꝰ die aliquẽ ex p/
bioꝛibo ciuitatis au:ꝓpinquũ aut paternũ
amicũ ad curiã deducebat affixiq; valuis
expectabãt donec reducẽdietiã officio fun
gerent᷑.quaq; volũtaria ſtatiõe ⁊ coꝛpoꝛa
⁊ animos ad publica officia impigre ſuſti

nenda roboꝛant᷑.bꝛeuiq; ꝓceſſu in lucẽ vir
tutum ſuaꝝ verecũda laboꝛis meditatiõe

ipſi doctioꝛes erãt. Inuitati ad mẽſam di
ligenter querebãt qͥnam ei cõuiuio interfu
turi erant.ne ſenioꝛis aduentuʒ diſcubitu
pᷣcurrerent.ſublataq; menſa pꝛioꝛes ↄſur/
gebant. Ex quibo apparet cene quoq; tem/
poꝛe qᷓ; parco ⁊ q; modeſto ſermone ſoliti
ſunt vti.maioꝛes natu ĩ ↄuiuijs ad tibias
egregia ſupioꝝ oꝑa carmine repᷣhenſa pan
gebant.quo ad ea imitãda iuuenũ vᷣtutem
alacrioꝛẽ redderẽt.Curialis ergo vꝛbani/
tas antiquoꝝ in ↄuiuijs inſtituẽdis ⁊ rõ/
nalis oꝛdinabilitas et vtilis cõmoditas.
Nec miꝝ qꝛ phia ẽ totiꝰ ciuilitatꝭ ⁊ oĩum
agẽdoꝝ mgr̃a.Uñ ⁊ ipᷣe qͥ eſt ſapia patris
docuit ↄſtituere ↄuiuiũ qñ ait.Cũ inuita/
tus fueris ad nuptias:recũ be ĩ nouiſſimo
loco.⁊c.Et oẽs inuitauit ad ſuũ ↄuiuium
Lu. xiiij. Hõ quidã fecit cenam magnã ⁊c

EFtho
ml⸗
pun
ſatin
guſa
crclud

Degle
at,
Poleen
ſvoge
deuitä
tlacti
laſcl
buit
Vlteſe
Scpel
ſolint
niſſu⸗
Atnotdi
hahdil

ramen
chmits
gpuade
ub fign
ſapeſe
mentar
(eſteg
libtoy
mmfi
none;
Peccat
Joh
luhten
Myie
eti
hn
(mm
tnin
at
tie

geho
tlc
Zord
Gnart
enen
en
e d,
hitz
be
nc
1.Co
ſoplis
niſait
dep⸗
5Wne
3fnke
iuigot
dicens
itaip
poncba
wasäre
nbiani⸗
chbirs
mulotia
nöne⸗
ebeſſen
icth/
gtemi
Vlnis
cofun
pon
Greſiki
ci
latie
amdi
atafa
ſcubinn
eogion
gten/
neſoli
tbies
Mapen
piuten
bond/
z⸗
itss.
oium
votris
nuits/
ſſino

N 4*

Diſtinctio quarta.

EPt boneſtos voluit eſſepuiuãtes quando
aalit. Quõ huc intraſti nõ habẽs veſtem nu
prtiale Matth. xxij. Pꝛelati & imitent᷑ ſum
mũ pontificẽ Ihm xpᷣm inſtituẽdo ↄuiuia
ſua ⁊ inuitãdo ad illa ⁊ faciãt recitari egre
gia facta antiquoꝝ patrũ.ſ.in menſis ſuis
ecrxcludedo cãtica vanitatis ⁊ carmĩa ſecu
laria ⁊ hiſtrionica ſpectacula voluptatis.
DODe alijs vᷣtutibo pᷣlato cõpetẽtibo determi
nat Miero. eplła. xliij.⁊.xliiij. Et qꝛ plus eſt
paſcere mentẽ qᷓ; ventreʒ. Jõ epᷣi hoſpites
ſuos paſcãt in meſa honeſtis collatiõibus
deuitãtes cãtica hiſtrionica ⁊ vilia ſpecta/

cula cxẽplo beati Augꝭ. de quo legit᷑ in vi/
ta ſua ꝙ hoſpitalitatẽ ſꝑ tranſeũtibo exhi/
buit. ⁊ in ipᷣa mẽſa lectionẽ.diſputationeʒ.
vite ſanctoꝝ recitationẽ magis diligebat:

HG epulationẽ vel potationeʒ. Flulla verba

ſuſtinebat ſcurrilia aut detractoꝛia. Uñ ĩ
mẽſa ſua erant hi verſus ſcripti.Quiſquis
amat dictis abſentũ rodere vitã.⁊c.qui pᷣ/

habiti ſunt. Juratiões aũt deuitabat. ⁊2c.

Eraſe⸗ quarta qᷓ̃rte ꝑtis hꝰ ſie umme.

Kapitulum pꝛimum. –
e diſpenſatione ſacramentoꝝ.·

Abito quales eſ

munit. Nũc ſuꝑeſt ↄſiderare ð eo
ci officio.qꝛ eoꝝ eſt ſpẽaliter ſa/

cramẽta dei diſpẽſare.diuina pᷣcepta ⁊ do

cumẽta dei ppło denũciare.⁊ eundẽ ppłum

apud deũ oꝛationum ſuffragio iuuare. In

cuiꝰ figura ter dicit dñs Petro:paſce.pa/

ſe debẽt eccleſiaſtici viri ⁊ eᷣi cõ/

ſitus eccłie ſine culpa nõ eſt qñ verba vite
nõ audiẽs ex ſua culpa moꝛit᷑ ſubiectꝰ.hũc
ipᷣe occidit qͥ eum tacendo moꝛti tradidit.

Vbi em̃ ſubiectꝰ ex culpa moꝛit᷑ ibi is qui

peſt qꝛ tacuit reꝰ moꝛtis inuenit᷑ Tot occi

dimus q̊t ad moꝛtẽ ire tepidi tacẽtes vide
mus. Et BGrego.moꝛał.xxij.in fi.ſuꝑ illud
Job. xxxj. Si fruct? comediabſq; pecunia

dicit. Pꝛelatꝰ fructus comedit abſq; pecu

nia q eccłiaſtica cõmoda ad vſum coꝛꝑis
accipit ſi echoꝛtatõis miniſteriũ ppło nõ ĩiè/
pendit.Et ſequit᷑ Quid ad hec paſtoꝛes di
cimꝰ qͥ officiũ pᷣdicatiõis ſuſcipimꝰ.ſed ec/

cleſiaſtica alimẽta muti mäducamꝰ Exigi
mus qð noſtro debet᷑coꝛꝑi.ſʒ nõ impendi
mus qd ſubditoꝝ debemꝰ coꝛdi ⁊ ſpiritui.

Dʒ ſicut impiũ eſt ⁊ doloſum magna ſti /

pẽdia reciꝑe ⁊ paꝝ laboꝛare. ita iniuſticia

eſt a ppło pcia pctõꝝ comedere.⁊ nulla eis

Alimẽta ſpualia repédere

.

ſce.paſce. Johᷣ.vlt᷑. Eſt eoꝝ officiũ ſacra/
menta diſpẽſare vt generẽt filios dei et ec⸗
cleſie.qꝛ ipi ſunt ſpõſi eccłie. Uñ ⁊ Gregꝭ.

libꝛo vlt.regiſtri in fi. Cenſemꝰ eos qͥ aplo

rum figurã tenẽt pᷣdicare. baptiſare.cõmu

nionẽ dare. penitẽtes miſericoꝛdit᷑ ſuſcipe.
peccataq; ſoluere.Et ideo dicit dñs Mat

chei.vlt.Eũtes docete omẽs gẽ.bap.e.⁊c̃.?

Joh.xx.ðꝛ.Quoꝝ remiſeritis pctã remit/
tunt eis.qð ⁊ veꝝ eſt claue nõ errãte. Inſu
per viroꝝ eccłiaſticoꝝ ſecũdo eſt pło pᷣdi /
care ⁊ ipum infoꝛmare.Uñ ðꝛ ad Cytum.

„

(XEapitulum ſecundum.
e ſanctitate vite pdicantiũ. ⁊ de vᷣtuo
itate quas debẽt habere curam animarũ

babentes.

Eo ut pꝛeoicatõ
plati fiat fructuoſa ſubditꝭ opoꝛ/
tet illũ pᷣcellere exemplo ⁊ vite ſa/
ctitate.quia pᷣdicatoꝛi peccatoꝛi dicit dña
Nuare tu enarras iuſticias meas.·et aſſu.

4
.

teſta.m. ꝑ os t. Pꝛedicatoꝛes em̃ ſunt oꝛga

num veritatꝭ.⁊ ſubtrahit᷑ aliqñ ꝓ culpa au
ditoꝝ ſermo veritatꝭ.⁊ aliqñ ꝓ culpa pᷣdi/
catoꝛis ſᷣm Gregꝭ.in omeł.⁊ etiã moꝛa.xxx
in fine.qꝛ cuiꝰvita deſpicit᷑:reſtat vt eiꝰ pꝛe

dicatio cõtẽnat᷑. Uñn pᷣdicatoꝛes ſiles ſint

beato Stephano.ð q̊ Actuũ.vij.ðꝛ.; nõ
poterãt reſiſtere ſapie ⁊ ſpiritui qͥ loquebat᷑
Vñ tũc eſt ſermo viuꝰ ⁊ efficax:cũ ineſt pꝛe
Dicatoꝛi vite perfectio puritas ⁊ ſanctitas

Vññ narratur de iſta materig li.x.eccłiaſti/

cehiſtoꝛie vbi ðꝛ.ꝙ cũ ſancti patres conue
niſſent ad ↄciliũ nicenũ.⁊ ibidẽ eſſent phi.

7 dyaletici acutiſſimi.vnꝰ eoꝝ ↄflictũ cum

Opoꝛtet epᷣm amplectentẽ eſſe eũ qͥ f᷑ᷣm do

ctrinã eſt fidelẽ ſermonẽ vt potẽs ſu exhoꝛ
tari in ſana doctrina.Et dñs ꝑ Ezech.iij.
ait.Audiẽs verbũ ex oꝛe meo annũciabis
eis.Snꝑ qð ait Grego.li.j.omeł.xj.Pꝛepo

epᷣis in dyaletica mouebat intm̃ ꝙ fiebat ĩ
gens ſpectaculũ.nec poterat phᷣs cõcludi.
TZãta em̃ arte dicendi ⁊ ſilogiſandi polle/

bat. vt vndiq; velut anguis ab eis laberek

lubꝛicus.Quod vidẽs vnus epiſcopꝰ vir
nihil ſciens niſi Jeſum ⁊ hũc crucifixum:

loquendi petijt licentiã. Cui tamen vix᷑ cõ
ceſſa pᷣ timoꝛe ſimplicitatis:dixit phᷣo. In

nomine Jeſu tpᷣi qui eſt vera ſophia nõ hu

manitus inuẽta audi que vera ſunt de dei

ſapientia.Deus vnꝰeſt qui fecit omnia illa

creans virtute verbi ſui.qðð verbũ caro fa

ctum dicimꝰ filiũ.qui filiꝰde virgine Ma
ria natus eſt. paſſus ⁊ moꝛtuꝰ.⁊ reſurgenſ
in celũ aſcendit.quẽ ⁊ nos iudicẽ venturũ
credimꝰ reddituꝝ ſingulis merita ſiue bo/
nis ſiue malis.Quibo cuʒ feruoꝛe ſpiritus
dei ꝓlatis.obſtupeſfactꝰeſt velut ſermoneʒ
neſciens philoſophꝰ.nihilq; loqui valens
contra hec:dixit epiſcopo. Nihil veriꝰ eſt
q; quod dixiſti.Cui epiſcopuſ. Si credis
iſta vera eſſe ſurge ⁊ ſequere me.⁊ fidei mee
ſignaculũ ſuſcipe.Et ↄuerſus philoſophꝰ

omniby dixit. Audite me viri ſancti.Dum
verbis mecũ res geſta eſt verba verbis op

poſui.⁊ que dicebant᷑ arte mea ſophiſtica
ſubuerti. Sed qñꝓ verbis virtus ⁊ ſancti
tas ꝓceſſit ex oꝛe dicẽtis:reſiſtere nõ potui
tãte ſanctitati ⁊ virtuti.quia nõ poteſt ho
mo deo aduerſari.nec deus ab homine ſu
perari.Et ideo om̃s hunc ſenẽ ſanctũ epi.
ſcopuʒ ſequamini. Pꝛedicatoꝛ ergo qͥ vult
verbũ ſuũ efficax eſie hauriat a deo ꝑ oꝛati
onem fluẽta diuine gratie.⁊ ideo auctoꝛeʒ
verbi exoꝛet vt ad penetrãda coꝛda audi/
toꝛum virtutẽ verbo tribuat ⁊ linguã diri
gat.quia homiĩs eſt pᷣparare animũ:domi⸗/
ni eſt gubernare linguaʒ.quia dominꝰ dat
verbũ euãgelizantibo virtute multa. Et h;
verũ eſt his qui enãgeliʒantꝓ honoꝛe dei:
2 animaꝝ ſalute.nõ pꝛo queſtus cupidita
te aut captãdo humano fauoꝛe ⁊ vane glo

rie vel vana laude. Hanc gratiã habuerũt

multi ſancti patres ⁊ doctoꝛes.put ait ha
ymo ſuꝑ epiſtolã pmam ad Coꝛinth. xiiij.
Ungde in vita beati Ceſarij legit᷑.ꝙ ſpiri/
tuſſanctus ſermonẽ ſuũ diſponebat vt ho
minũ cõſcientias verbis ſuis ꝑcutexet q̃ſi
agnoſceret. Unde ibidẽ narrat ꝙ quidam
homo puerſus beato Auguſtino pᷣdicãte
intrauit eccłiam.ſtatimq; quaſi ipſo igno/
rante ⁊ nõ ꝓponente ſermo eius verſus eſt
contra quedã vicia quibo ille irretitus erat

Qui cõſiderans epiſcopum ſanctũ eſtima

bat peccata ſua a deo ſibi reuelata.Qui et
mox poſt conuerſus eſt finito ſermone.Et
ideo ᷣm Auguſtinũ libꝛo ↄfeſſionũ.Expe
dit multoties digreſſionẽ facere in ſermo/
nibus.Et hoc ꝓpter varias hominũ cõdi/
tiones audientiũ.Pꝛeterea nõ cõfidat pᷣ/

dicatoꝛ totũ in ſua ecloquentſa ⁊ pꝛopꝛia ſa
pientia.ſed in danda deſuꝑ dei munificẽ/
tia.quia frequẽter deus multos conuertit
citius ꝑ ſimplices q; ꝑ ſopiẽtes. quia ſcdᷣʒ
illud Qoꝛinth.j. DStulta mundi elegit de/
us vt cõfundat foꝛtia. Unde narratur li/
bꝛo.x.eccleſiaſtice hiſtoꝛie.c.xj. ꝙ gena ybe

roꝛum que ſub axe pontino iacet ꝑ vnam
paupculã mulierẽ ⁊ captiuã fuit cõuerſa.

Ham in captinitate poſita ſobꝛiam duxit
vitam.pudicã ⁊ ſanctã.iugiter oꝛãs ⁊ pſal
lene. Cunq; quereret᷑ quare hoc faceret: re
ſpondit. Hoc ritu deũ meũ creatoꝛẽ omni
um colo.Eratq; ibi mos ꝙ cñ infans ali/
quis infirmaret᷑ per domos vicinoꝛũ ſin/

gulas ꝓ remedio poꝛtaretur. Et ſemel ve/

nit vna mater filiũ poꝛtans a caſu ad do/

mũ in qua detẽta fuit hec ſancta captiua a

qua cũ quereret᷑ puero remediũ. Reſpõdit
nullũ ſcire remediũ niſi Jeſum languidos
verbo curantẽ.⁊ paruulo ciliciũ ſuũ impo
nens dixit. Sanet te dominꝰ meus Ihuſ
xpᷣs.Quo dicto ſanũ reddidit illuʒ matri
Hui? fama ſtatim ad reginã deuenit egro

tam quã ad ſe adduci pᷣcepit.que venire re

nuit ne pᷣſumere ampliꝰ qᷓ; ſexus ſineret vi
Deretur. Ad quã igitur cũ regina ſe deferri
fecit ſanata eſt ſicut puer in nomine Jeſu
xpᷣi. Quo facto ⁊ xpᷣm ſue ſanitatis pᷣdica/

uit auctorẽ. Regina hec omĩa marito nar/

rauit.Qui ſtatim iuſſit munera deferri ca/
ptiue ꝓ coniugis ſalute.Cui regina dixit.
Hil hoꝝ dignatur accipere.auꝝ ⁊ argentũ

reſpuit vt lutũ.ieiunio ⁊ oꝛatione quaſi q

dam cibo paſcit᷑.Hoc ſolũ muneris dabi/
mus ei ſi xpᷣm ieſum deũ agnoſcamꝰ ⁊ co/

lamus.Dõ rex diſtulit donec die quadaʒ

in venationc occupatꝰtanta fuit tenebꝛa/
rum denſitate circũdatꝰ vt ſolus erraret ⁊
in tenebꝛis periclitaret᷑.tunc intra ſe dixit
Di vere deus eſt xpᷣs quẽ captiua coniu/
gi mee pᷣdicauit liberet me ab his tenebꝛiſ
⁊ ipſum colã deum veꝝ. Quod vt mẽte de
nouerat reddita eſt dies ⁊ icolumis redijt
fſactũ ↄiugi referẽs. Uocata eſt igit᷑ capti⸗
ua pauꝑcula q̃ docuit eos credere.eccłiaſ
edificare.⁊ ſoꝛmã docuit.Et oẽs h audito
crediderũt ðᷣo viuo.Et cũ colũne deberẽt
collocari.⁊ vna nõ poſſet eleuari:captiua ĩ
oꝛatione in nocte illa ꝑmanſit.⁊ mane cuʒ
rex rediret vidit columnã ſuꝑ baſem ſuam
libꝛate ſuſpenſam.⁊ cunctis admirantiba

n
polt

s!

calo.
plian
perm
zusſ⸗
nitß⸗
Etie
altoa
toꝛen
pyoa

WMr

loumt
uswi
ſogan
doloe
geno⸗
reqya
nnene
ſcven⸗
Hieg⸗
lellige
ſiomis.
ootu.
latioco
loan
Copfun
eüar
Aadcce
gatꝛcat
huncmo
Dahion
r Poo
debetſer
Guae
recedat.
Aaſiq
1barae
conſon
ſu ſeri

Ured

ohriee
nuniſci⸗
tohueri
giaſch
egirde
umrli⸗
honaſbe
Krmn
tönon,
londort
iotpe
coent
NKonni
fns A
indiäſn
tſemade
ſuasdo⸗
dpeine
Reſpoct
inguidos
iüimpo
nens
tllezmen
dchent⸗
pverant
oſinaad
ſedcten
nine Yein
io polca/
aruona/
tefenich
Gno dr.
uſnd
ecbalch
giode
Waco⸗
de gvade,
ittenebi⸗
nscnaſt!
naoſedet
is lolu⸗
is tonb
ytmanedt
Unionitt
tae,
Magia
Haudito
edebert
nanec
ſon ſenn
nlrantr

Be veri

debegnt.

2⁊ ſtupentib in oculis omniũ ſuo loco de-
poſita eſt ⁊ eccleſia ad ꝑfectũ deducta ⁊ fi/
Des xp̃i vbiq; ſuſcepta. Plus ergo in pᷣdi/
catoꝛe efficit vite ſanctitas qᷓ; ſcietie multi
plicitas. Pꝛopter qð ait dñs Iſa.xl. Su/
per montẽ excelſum aſcẽde tu qui euãgeli/
zas ſyon.i.ſuper eminentiã vite ſᷣm ꝙ expo
nit Gregoꝛi? ſuꝑ Ezech. libᷣ.pᷣmo.omeł.xj.
Et ideo debet pᷣlatus eſſe ſpeculatoꝛ qui i

alto conſiſtit. De quo Ezech.j. Specula/

pꝛoficiat opoꝛtet pᷣdicatoꝛẽ verbũ dei pꝛo

pPonere nõ paſſim ⁊ indifferẽter. ſed ꝓ audi
toꝛum qualitate ⁊ capacitate ꝓut Gregoꝛi
us vbi ſupꝛa.q pᷣdicatoꝛ debet penſare qͥd

loqnat᷑ ⁊ quantũ loquat᷑ cui loquit᷑ ⁊ quan

do loquit᷑.De quib exemplificãs ibidẽ po
nens exemplũ de medico qͥ debet cõſidera
re quomõ vulnꝰeſt ſecãdũ ⁊ quod medica/
men apponenduʒz. Et de agricola qui añnq;
ſemen mittat:terre qualitatẽ cõſiderat UInñ
Bregor. moꝛał.xxx.ſuꝑ illud Job.xxxviij.
NDuis dedit gallo intelligentiã:ait.Gallo ĩ

telligẽtia tribuit cuʒ doctoꝛ virtutẽ diſcre

tionis nouit quibo quid quãdo vel quõ lo
quatur. Nõ em̃ vna cadẽq; cunctis exhoꝛ
tatio cõuenit.quia nec om̃es par moꝝ qua
litas aſtringit. Sepe em̃ alijs officiunt q̃

alijs ꝓſunt.Et ponit bona exẽpla dicens.
Plerũq; herbe que hec animalia reficiunt:

glia occidũt. Et leuis ſybulꝰ equos miti/

gat ⁊ catulos inſtigat.Et medicamẽtũ qð

hunc moꝛbũ minuit alteri vires tribuit Et
panis qui vitã foꝛtiuʒ roboꝛat ꝑuulos ne/
cat. Pꝛo qualitate igit᷑ auditoꝛuʒ foꝛmari
Debet ſermo doctoꝝ vt ad ſua ſingulis cõ
gruat. et tamen ab edificationis arte non

recedat. Intẽte em̃ mentes auditoꝛũ ſunt
quaſi quedã tenſiones coꝛdaꝝ ſtrate in cp/
chara q̃̊s tãgit artifex cũ plectro vt reddãt

conſonã modula tionẽ licet nõ vna impul
ſu feriant e

Capitulum terttum.
tate pᷣdicationũ viroꝝ eccleſia/
icoꝝ ⁊ de ſuffragijs eoꝝ quibo populũ iu

uare debent.⁊ quales ad hoc opus aſſumi

