one ſiue eiꝰ effecttu.

dendũ de militie inititutõe ſiue
militꝭ effectione ⁊ nücupatione.

„ Kimo ergo ui⸗

UIteiĩðꝛ in hneſpi⸗ hiſtoꝛie romanoꝝ Cõ
dita ciuitate a .

. tate a Romulo quã ex noĩe romã
vocauit.mille pugnatoꝛes elegit q̊s a nu/

mero milites vocauit. Oiles em̃ ðꝛ quaſi

vnꝰex mille electꝰait Papias.Romułꝰ pꝛi
mo ex pplo milites ſumpſit ⁊ appellauit Et

ſicut miles eſt nomẽ laboꝛis.ita et honorꝭ
ait Policratꝰli.v. Scðo videndũ eſt ð his
q̊ militem faciunt.Et de h Policratꝰ li.vj.

dicit ꝙ duo ſüt pᷣcipua q̃ militẽ faciũt.ele⸗
ctioꝛ ſacramentũ. Reipub.totiꝰſalus ver⸗
titur vt tyrones non tm coꝛꝑibo. ſed etiaʒ
animis pᷣſtantiſſimi eligant᷑ advires reg/

ni et romani nois fundamentũ ⁊c.Et ſeq//

tur. Nec leue putet᷑ ̊ officiũ q̃d apud vete/
e 2

res inter tam varia genera virtutũ p̃cipue

Oſtat eſſe laudatuzʒ. Juuẽtꝰ em̃ cui defenſio

ꝓuinciaꝝ imminet ⁊ moꝛibo excellere dz et
viribo. Honeſtas eĩ ydoneũ militẽ reddit.
et verecundia dũ pꝓhibet fugere inhoneſta
ſepe facit eſſevictoꝛẽ.Et ſeqͥt᷑. Amagnis g̊
vVvlris magnaq; diligentia ↄuenit elegi iu/
nioꝛes. Cumvo diligẽs electio in iudicio
fuerit appꝛobata.ſignãdi ſunt ⁊ aſſcribẽdi
mMilitieq ad eam inueniunt᷑ ydonei. Nam
xxvelocitas requirẽda eſt ⁊ robur agilitas⁊
ſagacitas necnõ et virtꝰ ſimul ⁊ armoꝛum
vſus ⁊ diſciplina in eis exploꝛanda eſt.ple
ricq; em̃ q;uis nõ impꝛobabiles videantur
ſpecie.tñ exꝑimentꝭ compꝛobant᷑ indigni.

Repellendi ſunt minꝰ vtiles ⁊ in locũ eo

rfiũ ſtrẽnuiſſimi ſubꝛogandi. In om̃i enim
Iflictu nõ tam ꝓdeſt multitudo qᷓ; virtꝰ et
Diſciplina. Et idᷣo Alexander et ſi paucos
aberet milites fuit tñ totiꝰ oꝛbis victoꝛ.

quia ſui diſcipiinati fuerãt nunq; fugã co
giltantes. Unde cũ magna examinatione
et diligentia ab antiquis milites eligeban

((LCLCLapitulum tertium.
(NSDe ſaeramenti militarꝭ qualitate.
Eſacramento ue
ro militari legit᷑in Policratovbi
ſupᷣ.ꝙ Lucio flacco et gayo Uar
rone ↄſulibo milites pᷣmo iureiurãdo facti

ſunt. Antea em̃ ſacram̃ta tantũmodo a tri

bunis exigebant᷑. Ceteꝝ ipᷣi int᷑ ſe iurabãt

ſe fuge atq; foꝛmidinis cauſa nõ abituros
neq; ex oꝛdine receſſuros. niſi teli petendi

Hoſtiſue feriendi aut ciuis ↄfuandi cauſa
Et h̊ dicebat᷑ militie ſacramẽtũ. q̃d ⁊ xpᷣia
noꝝ pncipũ auctoꝛitate firmat᷑ ⁊ vſu. Itẽ
Uegeciꝰ li.iiij. Jurãt qͥdem milites ꝑ deũ

⁊ xpᷣm eiꝰ⁊ ſpm̃ſanctũ ⁊ maieſtatẽ pᷣncipis
deñũ pᷣſidet.ſe ſtrẽnue facturos omia

Ajßcipit pnceps.Cum em̃ qͥs legittimum
accepit pᷣncipatũ tãq; pñti deo fidelis ẽ ei
pᷣſtanda deuotio. Impẽdenduſq; eſt ei ꝑ/
uigil ſamulatꝰ. Jurãt etiam nũqᷓ; deſertu
ros miliciã vel moꝛtẽ recuſaturos ꝓ repu.
æt ꝓ eccła cuiꝰſunt ↄſcpᷣti militie.Cunq; hᷣ
pᷣſtiterint iuramentũ in puilegio dotantur
militari cingulo. Adeo g̊ obtinuit vt ele/
ctio ⁊ ſacramentũ militẽ facerẽt.vt ſine ele
ctione nemo ↄſcriberet᷑.aut ſine iuramẽto
nemo militꝭ nomẽ aut officiũ ſoꝛtiret᷑. Uñ

Tuliꝰli.j.de offi.refert de pompilio impe
ratoꝛe.in cuiꝰexercitu filiꝰ Cathonis tyro
militabat. Cum autẽ Pompiliꝰvideretur
vnã legionem dimitte. Cathonis filiuz qᷣ
in eadem legione militabat dimiſit.et S

ille amoꝛe pugnandi in exercitu remãſiſſe

Catho ad Pompilium ſcpſit vt ſi pateret᷑
eum in exercitu remanere.eum ſecũdo ob/
ligaret ſacramẽto.qꝛ pꝛioꝛe amiſſo iure cũ

hoſtibo pugnare nõ potuit. Patet ⁊ mili⸗/

tum dignitas ⁊ fidei firmitas ⁊ iuramenti
obligabilitas.Cuiꝰ foꝛma eſt vt deo pᷣmũ
fideſ debita.deinde pncipi ⁊ reipublice ſex
uet᷑ incolumis.Et ideo magna militũ ꝑi/
cula ſi nõ ſint tales ⁊ niſi etiam fidem ⁊ iu/
ramentũ fᷣnauerint.Et lʒ ſint aliqͥ milites
dicentes ſe nõ teneri eccleſie ex ſacramẽto
ſolenni.qꝛ iam ex ↄſuetudine plerũq; non

pᷣſtatur.nullꝰtñ eſtqͥ ſacramento tacito vł
exp̃ſſo eccleſie nõ teneat᷑ obnoxi. Et foꝛte

ideo ceſſat apud aliquos ſolennitas iura/
menti.qꝛ ad hoc ipᷣo fſacto om̃es inuitat ⁊
coartat neceſſitas officij ⁊ ſinceritas fidei
Unge inoleuit ↄſuetudo ſolennis vt ipſo
die quo quiſq; cingulo militari decoꝛatur
eccłaʒ ſolẽniter adeat. gladioq; ſuꝑ altari

poſito ⁊ oblato.q̃i celebꝛi ꝓfeſſiõe ſeipſum

obſequio eccleſie ⁊ altaris tuendi deuoue
at.et gladij.i.officij ſui iugem famulatum
deo ſpondeat.Neq; em̃ neceſſe eſt vt iſta p
fiteant᷑ verbo cum legittima ꝓfeſſio mili/

tie facto eius videat᷑ expleta . In homine

em̃ illitterato et qͥ magis debet arma ſcire
qᷓ; lr̃as non opoꝛtet exigere ꝓfeſſionẽ litte
ralem ſicut in hõibo lr̃atis.quales ſũt epi/

ſcopi et abbates.vt dicit᷑ in Policrato vvbi

ſupꝛa.

enui ⁊ circũſpecti ac expediti.

¶daces.et impauidi.experti et ꝓ⸗

uidi. ⁊ moꝛibo venuſti:patet ex pᷣdictꝭ. Uñ

Berñ.in exhoꝛtatione ad milites templi.
loquens de milicia ⁊ militibo ait.Tria ſũt
neceſſaria pꝛelianti ⁊ militanti. Ut ſit ſtrẽ
nuus ⁊ circumſpectꝰ ad ſe ſeruanduʒ. Et
expeditꝰad diſcurrendũ.Et ꝓmptꝰ ad fe/

riendũ.vndevt tales eſſent:inſtruebantur
abpncipib antiqͥs. ꝓut narrat Saluſtiꝰ dö

(apitulum auartum. J
de milltum virtuoſitate ꝗꝙ debent eſſe
ren

WBales autez de

bent eſſe milites. ſ.ſtrennui. au/

nimnn
orun
cond
gia
ai
Pus
men
laatf
tatis
nach
hade
Ver⸗
dil
lot
n
ni
ſerci
feene
ſegui
porin
boreh
gen
len.
OGen
dile
naſſe
volnn
Nnme
inl.
muln
lbro⸗/
liee
Perler
Uiroe

De

hinge
nune
ſlip
ſtn 8
nmiſſe
iaat
ricood⸗
birc
Send,
lmnari
coöni
blceſer
i
man,
niirs
enco
ſghon
aN
ſone
iuns/
uiat
uſcel
Wo
condr
pohi
pin
hone
nn
Wap
ſon⸗
honmine
na l

nette
iteg,
owde

.
chentc

6
nc
i
jlanoll⸗
LCraaſüt
tſit i
63.
Glc⸗
cbantur

ts

Diſtinctio nona.

milites ſuos frequentibo exercitijs pꝛepa/
raſſet ad pꝛelia. recedendi auſcultandi in/
ſiliendi ars mediocris nõ eſt. HNon & effe/
minativel delicati aut toꝛpidi debent eſſe

milites.ſed tales vt deſcriptum eſt. Opti/

ma em̃ militib ſunt.hoſtem foꝛtiter ferire.
pꝛeſidia agitare.nihil niſi fugam metuere
hyemẽet eſtum. laboꝛem et inopiam equa
nimuer ſub diuo quieſcere.balnea neſcire.
ferrum geſtare.delicias ꝑhoꝛreſcere. Sed
econtra milites moderni effeminati ſũt pi
gri et delicati.ocijs vacantes. aleis et au/
cupijs inſiſtentes. et in armis nitidioꝛibo
plus qᷓ; ſecurioꝛibus gloꝛiantes. Non ta/
men dico ꝙ vituperanda ſint arma oꝛna/
ta et fulgentia.dum tamen non fiat vani/
catis et oſtentationis gratia. quia legimꝰ
macha beos habuiſſe clipeos aureos. ſʒ h̊
habuere ob eoꝝ magnitficentiã. incitatio/

nem mutuam ⁊ aduerſarioꝝ diſſipatõem.

quia ex fulgoꝛe clipeoꝝ foꝛtitudo gentiuʒ
Diſſipata eſt. Sed inaurare arma ex oſten
tatione ⁊ pompoſitate et vanitate ſemine/
um eſt. pꝛout ait Berñ.Poꝛtare in ſcuto ⁊

armis leonem depictũ et tũ eſſe foꝛmidolo

ſum ſignũ eſt falſiſſimuʒ. Operitis equos
ſericis.depingitis haſtas clipeos ⁊ ſellas
frena et calcaria auro⁊ argẽto oꝛnatis.Et

ſequitur. Militaria ſunt hec inſignia an

potius muliebꝛia oꝛnamenta. Nunquid
foꝛte hoſtilis mucro reuerebitur aurum.⁊
gemmis parcet.et ſerica penetrare nõ po/

terit. Ideo vt narrat Uegecius libꝛo.iiij.

Scipio affricanꝰ cum oꝛnatum ſcutũ vi/
diſſet non mirari ſe inquit ſi tanta cura oꝛ/

naſſet illud in quo plus pꝛeſidij qᷓ; in gla/
dio haberet. Alia tñ ratione Julius ceſar

voluit armari ↄmilitõeſ ſuos pᷣcioſ armiſ
vt metu dãni ſe deſenderẽt ne ea ꝑderẽt.vt

in li.de vita ceſaris. De foꝛtitudine vero

militum et arduis factis tractat Ualeriꝰ

libꝛo.iij.vbi ait de quodam duce hoꝛtante

milites ſuos ad pꝛeliũ.Sic dicẽte.Pꝛan/⸗

Ddete letanter cõmilitones mei tanq; apud

inferos cenaturi. ”MV
Capitulum qntum.
De diſeciplina militari et exercitatione
virtuali et eax virtute.

Pompelo qp eum alacri altn. cum voloci C⸗ . ee I
aetcvenichs vectibo certabat. Neq; gebat etia Pouo
em̃ aliter potuiſſet par eſſe ſertoꝛio.niſi ſe ⁊

antiquos diſciplina militaris in
dicationevoluptatum carnis

ad fetoꝛes luxurie. Unde narrat Tlaleriꝰ

libꝛo.ij.ꝙ Coꝛneli? Scipio eodem temꝑe
quo caſtra intrauit edixit vt omnia que vo
luptatis cauſa erant amouerent᷑.⁊ tũc ma
ximum numerũ inſtitoꝝ et lixoꝝ cum duo
bus milibo ſcoꝛtoꝝ a caſtris abire fecit.ne
per hec milites effeminarent᷑ ⁊ infirmaren
tur. Unde dicitur in Policrato libꝛo. vj.
ꝙ gens parthoꝝ e ſuperata eſt.eo ꝙ ln/
xurioſiſſima fuit. Similiter regna ſyrioꝝ
leguntur fuiſſe ſubuerſa impulſu luxurie.
Similiter et imperiũ romanũ exhauſtuz

et diuiſum eſt Nerone imperante.cuiꝰ gu/

la fere om̃ia deuoꝛauit.maculauit libido.

exhauſit auaricia.fregit ignauia.Et cum

ſuꝑbia exinaniuit luxuria. Hec om̃ia attẽ
dens ille miles optimus Urias qui ſocijs

ſuis exiſtentibo in caſtris noluit intrare ad

vxoꝛem ꝓpꝛiam.pꝛout legit᷑.ij. Regum.xj.
Vnde dicit᷑ in Policrato.ñ Sũme pᷣcauen
dum a duce in re militari ne venus ⁊ vinũ
pugnantia pectoꝛa frangant. Similit᷑ di
ſciplina militis debet eſſe in cohibitõe co/
meſationũ et omniũ pertinentiũ ad gulaʒ
et ebꝛietatem.pꝛout narrat Ualeriꝰ vbi ſu
pꝛa de metello.qͥ ex caſtrꝭ liras ſubmouit
et cibum venalem ꝓponi vetuit. De q̊ nar
gat Uegeciꝰli.iiij.ꝙ pꝛohibuit milites vti
alia carne q; aſſa vel elixa. Iteʒ viguit apð
eos diſciplina in cohibitione rapinarum

et depꝛedationuzʒ. Unde fertur hoc edicto

Julũceſar compeſcuiſſe milites ſuos quã

do vꝛbem ingreſſus eſt non licere ſpoliare

templa deoꝝ. Et de ̊ Uegecius.vbi ſupᷣ.
ꝙ; Catho memoꝛie tradidit in furto com
pꝛehenſos inter cõmilitones dextras ha/
bere pᷣciſas. Unde ⁊ Ciſandrum militem
e via egreſſum hac pena caſtigabat Cui di
centi ad nulliꝰrei rapinam ſe ab agmie re/
ceſſiſſe. Reſpondit. Speciem rapine pᷣbut

ſti. Item erat mira diſciplina militũ apud

antiquos in ocij excluſione et laboꝛis exer
citatione.pꝛout narrat Ualeriꝰ vbi ſupꝛa
de metello quivetuit neminem militũ mi/
niſterio ſeruoꝝ vti neq; iumentoꝛũ.ſed vt

ipſimet arma ferrent ⁊ alimenta. Simili⸗
ter Uegecius vbi ſupꝛa narrat.q;uis vſus

claſſis nõ eſſet neceſſari.tamè ne milites
s 3

Pars pꝛima.

deſidia coꝛrumperent᷑ aut per ocij licentiã
ſocijs iniuriã inferrent naues ediſicare in
ſtituit. Unde de ipᷣa admirabili diſciplina
militum in ſeuera caſtigatione exceſſũ nar
rat ipſe Ualeriꝰ vbi ſupꝛa. ponens multa
et varia exempla. Sicut de mallio toꝛqua
to qui filiũ eo ꝙ ipſo ignoꝛante ad dimicã
dum deſcenderat mactari iuſſit. iudicans
ſanctiꝰeſſe patrem ſine filio qᷓ; patriã mili/
tari carere diſciplina. Et ibi młta talia ex
empla de caſtigatione militũ:vtvel incar/
cerent᷑.vel de acie fugerent.vei ꝙ nudivir/
gis cederent᷑.vel quaſi hoſtes reputarẽtur
et interficerent᷑.vel ꝙ era vel donaria dene
garentur.Diſciplina militaris acriter re/
centa pncipatũ ytalie romano imperio pe
perit.multaꝝ vꝛbiũ.magnoꝝ regum.vali
diſſimaꝝ gentiũ regimẽ largita eſt.⁊c̃. Et
deh Policratꝰ li.vjq; romanos gentium
omniũ victoꝛes fecerũt eſſe ſcientia.exerci/
tatio⁊ fides.quam electi impendebãt rei/
pub.et ideo pꝛeualuerũt aduerſus omnes

Similiter ait Trog Pompeius lib. xj. ꝙ

Alexander exiguam manũ militarẽ ſuſce/
pit a patre.ſed doctã diſciplinatam ⁊ mili
cie aſſuefactam.ꝑ quam oꝛbem terraꝝ ag/
greſſus eſt et innumeras hoſtium fudit vi
res ⁊ copias.De cauſis diſcipline ſiue pe/
ne conſimiliter dicit Agelliꝰ li.vij.bñ:vbi
ait. In peccatis puniendis tres cauſas eẽ
exiſtimant.vna eſt cum adhibet᷑ pena caſti
gandi gra atq; emẽdandi.vt is qͥ deliquit
attentioꝛ fiat coꝛrectioꝛq;. Secũda cũ di
gnitas eiꝰ auctoꝛitaſq; in quẽ delinquitur
tuenda eſt et reuerenda:ne pᷣtermiſſa pena
ↄtemptum pariat.Tertia ꝓpter exempluʒ.
vt ceteri metu pene terreantur. Has ſcri⸗/
pſit Plato.

8Kaptrulum ſertum.
De ilure militari ⁊ puilegijs.

Apꝛiuilegijs ðᷣꝛ in decretis diſt. j.
JZus militare eſt belli inferendi
ſolennitas. federis faciendi nexus.ſigno
dato egreſſio in hoſtem. cõmiſſio pugneꝛc̃
Item Policratꝰli.vj.Pꝛiuilegia inqͥt mi/
litaria erant ex iure antiquo ꝙ ab angarijſ
2 ꝑangarijs ⁊ ſoꝛdidis muneribo eẽnt alie/
ni.⁊ ꝙ iura licenter ignoꝛarẽt.Et licet ſint
in ptate patris. in caſtrenſi peculio teſtari

poſſuntiet ꝙ ex publica ſolicitudine nõ ꝑ/

Eiure milituz et

mittant egere aut militare fit licitũ ſub

2£

pᷣncipibs fideliba ⁊ legittime inſtitutꝭ et de
eoꝝ diſciplina.patet ex doctrina beati Jo
hãnie bap. Luce.iij.dicentis ad milites.
HNeminem ↄcutiatis.neq; calumniã facia
tis.et ↄtenti eſtote ſtipendijs veſtris. Su
per quod ait Augꝰ.epła.v. Qnibo/ꝓpꝛium

ſtipendiũ beat? Johannes ſufficere debe⸗

re pᷣcepitvtiq; militare nõ ꝓhibuit. Itẽ ꝗ⸗
fideles pñt militare ſub infidelibo in defen
ſione reipub.ſalua iuſticia ⁊ ſalua fide patʒz
de ſanctis militibb Manuricio ⁊ ſocijs eiꝰ.
qui militauerũt ſub impijs imꝑatoꝛibus.

vm illud.j.Petri.ij. Subditi eſtote in om

ni timoꝛe dñis.non tm̃ bonis et modeſtis
ſed etiam diſcolis. Sed quia frequent᷑ pec
cata ↄcomitant᷑ milites niſi ſolicita dili/
gentia pᷣcaueant.dicit᷑ in vita beati Augu

ſtini ꝙ inter inſtituta beati Ambꝛoſij vnũ

erat.volentem militare vel ad militanduzʒ
nullum inſtigaret.ne calumniã faceret.et ĩ
eum alij culpam refunderent. Secũdum
ꝙ vxoꝛem cuiqᷓ; nũq; peteret.ne illi inter ſe
nõ conueniant ⁊ ↄiungentes maledicant
Tertiuʒz ꝙ ad cõuiuia inuitatꝰ nõ libenter
accederet.ne temꝑpantie modũ nõ obfuet.
Et ideo ait Egeſippus libꝛo.v. ꝙ in exerci
tu romano opoꝛtet nõ ſolum virtutem coꝛ
poꝛis ſed etiam mentis requiri.nec ſoꝛtitu
dinem in hoſteʒz ſed etiam diſcipline noꝛ/
mam ſpectari.ne crudelis.ne impiꝰ.ne in/
ſolẽs miles ſit.ne potiꝰ pꝛede q; victoꝛie in
tentus. Et quia miles vt dictum eſt acci/
pit gladiũ de altari et gladium quaſi pᷣmi
cias deo et eccleſie offert.pꝛout dicitur in
Policrato vbi ſupꝛa. Ad eccleſie honoꝛeʒ
et populi catholici vtilitatẽ debet milita/
re et ad mandatuʒ pncipis oꝛdinate tueri
eccłiam.impugnare ꝑfidiam.ſacerdotiuʒ

venerari. pauperũ ꝓpulſare iniurias. paca
re pꝛoninciam.ꝓ fratribovt ſacramẽti do⸗

cet ↄceptio fundere ſanguinem.et ſi opus
eſt ponere animaʒ.vt de his verificet᷑ ũlud

ps.Et gladij ancipites in manib eoꝛum.

Et hoc nõ ad rapiendũ alienum.ſed vt fa⸗/

ciant iudiciũ ↄſcriptum ⁊ ad exercendũ of

ſicium ſuũ ſᷣm equitatem iudicij Milites

vero antiqui non exercentes officiũ ſuum
MHogo debito vel contrariũ facietes pu/
niebantur redigendo eos ad oꝛdinẽ pedi/
tum. ſicut narrat Ualeriꝰ vbi ſupꝛa.ponẽſ

exemplũ ð mulcꝭ.lnũ aũt tenendũ eſt tu⸗

ne
ome
Ving
delee
lieeo,

Bernl

ümi
ondr
ſide⸗
intre
Etſe

deßit

em

ceclei

bon⸗n
lnit
bunen⸗
unli
agie
hhie

Aae.

tiſab
Hade
znd
glis.
fͤſee
1S
pron
N
teh,
hoen⸗
boe.
ſonn
Ackis
ntee
noll⸗
Augn
m
nonz
mai
em
inerſe
Lican
Abene
obful⸗
nccod
Mma
Druin
eW
beiw
gonn
uuu/
Niint
ſturm.
onon;
miuna,
eno
ori
o
en
ſos
c
pcol⸗
r/,
Müol
Dltes
ſuum
es po/
Ehelt/
honel
c/

Diſtinctio decimna.

tum laſciuos molles et effeminatos babe ¶ Diſtine

re in pꝛelijs.et hoc exemplo Gedeonis Ju
dicum.vij.qui cum tricentis viris qui non
biberunt aquã curuatis genibo.ſʒ lambe/
rũt manibo omiſſis ſoꝛmidoloſis et timi/
dis obtinuit victoꝛtiij.
XEapitulum ſeptimmm.
De multiplici milicia et qualiter debẽt
Militare 0 hoſtes ſpũales. Z
Eo quia parum
pꝛodeſt militibus ꝙ ſint exerci/
tati diſciplinati victoꝛioſi iun mi
licia regia ſi fuerint deuicti ĩ milicia chꝛi/
ſtiana. Eſt enim quadruplex milicia. ſcilʒ
Lhumana.ſ.ſub pncipe homine.quos mo/
nuit beatus Johannes baptiſta nõ ſacere
calumniam Luce.iij. Eſt et alia milicia
chꝛiſtiana aduerſus pꝛincipes et poteſta/
tes.aduerſus carnem ⁊ ſanguinem Ephe.
vj. De quo Job. vij. Milicia eſt vita ho/
minis ſuper terram. Ibi Gregoꝛiꝰ moꝛał.
vi.in pn.ſufficienter de hac milicia et ð ho
ſtibus contra quos eſt militandũ. In qua
milicia militans debet eſſe fidelis deo.in/
dDuſtria pꝛouidus. diſciplina exercitatus.
virtute pꝛeditꝰ.conſtantia animoſus. Plꝰ
enim eſt vincere dyabolum q; pharaonem
cum exercitu. ait Bernardus ſuꝑ Cantic.
omel.xxxix. Item eſt milicia votiua et di/
uina in qua militat homo contra hoſtes fi
dei ad deſenſionem ipſius.quales ſũt mi/
lites templi et alij milites cruciferi quos
Bernhardus hoꝛtatur vt ſupꝛa. Sunt et
alij milites qui ex fidei amoꝛe et diuina de
uotione deuouerũt et exponũt ſe 3̊ hoſtes
fidei. Uñ Berñ. Becure ꝓcedite milites ⁊
intrepido anio inimicos cruc xpᷣiꝓpellite.
Et ſeqͥ᷑ Quã gloꝛioſe reuertunt᷑ victoꝛes
Deßlio.qᷓ; btẽ moꝛiunt᷑ martires in pᷣlioꝛc̃.
Item.Eſt ⁊ alia miliciavᷣtuoſa ſiue eccle/
ſiaſtica in qua militant pᷣlati ⁊ pᷣdicatoꝛes
eccleſiaſtici ðᷣ illi?hoſtes et õ hereſim erro/
rũq; inuentoꝛes.ij. Thimo.ij. Laboꝛa ſiẽ
bonꝰmiles xpᷣi.Et.j.ad Thimo.j.vt mili/
tes in illis.⁊c.Et hij om̃es milites ſũt in/
foꝛmandi modis dictis. Et ſi militãtes pᷣ
ma milicia debent eſſevᷣtutibo pꝛediti. mul
to magis in alijs milicijs.et de talibo vᷣtu/
tibo qᷓ eis competũt debet pᷣdicatoꝛ euan/
gelicus ↄferre cum eiſdem.

.

tio decima pme ꝑtis bꝰ ſũme·
((Lapitulumpmum.
Muare taboꝛantes per pedes ſignãtur.

et de pedum ꝓpꝛietate.
CE cut ergo per
manus milites ſignant᷑ ĩ coꝛ/
poꝛe reipub.ſic ꝑ pedes ppłus
inferioꝛ ↄuenienter deſignat᷑.

tio de

et deputat᷑ ad humilioꝛa officia ⁊ ad obſe/

quia reipub.ſᷣm inſtitutõem Plutarchi vt
dictũ eſt. Unde ait.Quaſi ſoccos pedibuſ
faciamꝰvt nõ offendãt᷑ ad lapidẽ obicem.

Illis em̃ tanto magis eſt neceſſaria ꝓuidẽ

tia quo plura inueniũt offendicula duʒ in

obſequio totiꝰcoꝛꝑis in terra gradiuntur.
eiſq; iuſtiꝰtegum̃toꝝ ſuffragiũ debet᷑ pᷣci/
pue cũ totiꝰcoꝛꝑis erigunt ⁊ ſuſtinẽt molz
pedũ adminicła.⁊c̃. Magna vtilitas ho
rũ pedũ in repub.⁊ mag cura ſut cuſtodiẽs
di ꝓtegẽdi et dirigẽdi.Opus em̃ pedis eſt
coꝛpꝰſuſtẽtare.neceſſaria vite pꝛeparãdo ⁊

obſeqndo ſᷣm cõmenta.echi.j. Sic opꝰeſt

płi inferioꝛis ſuꝑioꝛes ſuppoꝛtare ĩ obſe/
quẽdo.⁊ ſuſtẽtare.vite neceſſaria eis pꝛepa
rando. De quib pedibo ait Job. xxx. Pe⸗
des meos ſubuerter̃t.vbi ait Gre.moꝛ.xx.
Quid ꝑ pedes eccłe niſi extrema illi? mem
bꝛa ſignificãt᷑q̃ dũ ad oꝑa terrena deſerui

unt.tãto celeriꝰ ab aduerſarijs falli pñt q;/

to ſubli

mia minꝰintelligũt⁊c. Ibi bñ ð h̊.
(¶Lapitulum ſecundum.
e ãmonitione taliũ vt laboꝛẽt fidelix.
et de nüero ſeptẽ artiũ mechanicaz.

Cquia in repub

lica ſicẽ ſũt diuerſa mẽbꝛa ſic ⁊ di
AAerſa officia. queadmoduʒ eſt in
coꝛꝑe natali.ad Ro.xij. Siẽ in vno coꝛpe
młta mẽbꝛa hẽmꝰ ⁊c̃.Et.j.ad Coꝝ.xij.idẽ.
SDicut &̊ fupᷣ ðꝛ.Pꝛincipes ⁊ alij admonẽ

di ſũt vt exerceãt ſua officia ad q̃ ſũt depu

tati.ſ.laboꝛẽt fideliter ⁊ religioſe ſiue ſince
riter ⁊ fructuoſe.cogitãtes ꝙ hõ ad laboꝛ?ꝛ
naſcit᷑ Job.v.Et pᷣs.Qaboꝛes manuum
tuaꝝ qa manducabis beatꝰes et bene tibi

erit. Sed laboꝛ iſte ↄſiſtit in oꝑibo artiuz
mechanicarũ.que ſunt ſeptem. ſcʒ Lanifi

cium. Armatura. Nauigatio. Agricultu/

ro. Uenacio. Medicina. Theatrica m
Hugo.in dydaſcolicon.

(LCapitulum tertiuuim.
Be talin ammonitiõe de pctis cauẽdis
comitãt᷑ laboꝛãtes. et de debito cultu
diuino ſiue ↄgrua oꝛõne quã debẽt exolue

re ſuo modo.

P pmis ergo ſũt

hoĩes laboꝛantes admonendi q;
ſiint a pctis immaculati.ſ.a furtꝭ
afraudiba.mẽdacijs.⁊ carnis voluptatib⸗
et alijs q̃ ſolent tales cõmitłxe.et vt oꝛdina
ca intentõe laboꝛẽt.ſ.vt malint manibo la
boꝛare q; ocioſe viuere vel mẽdicare vel fu/
rari.Etvt in laboꝛando deũ oꝛent et inuo
cent.decimas ⁊ oblationes eccłe fidelic ꝑ/
ſoluãt.Etvt elemoſynas ꝓut pñt faciant.
et ſi H̊ fecerint ſperare pñt regnũ dei.et ve/
re tales ſunt deo accepti. Unõ de qdã tali
narrat᷑ in li.vij.collationũ.collatõne.ij.
cũ ad oꝛõnem ⁊ pᷣceptũ beati Johãnis ab/
batis demon noluit exire a quodã demo/
niaco.adueniente ſeculari qͥ eis pꝛimitias
detulit de laboꝛe ſuo.ad cuiꝰ pᷣceptuʒ ſtatĩ
demon exiuit.A q̊ cũ abbas oꝛdinem vite

ſue requireret. Rũdit ſe nulliꝰboni ↄſciuʒ:

niſi ꝙ fideliter manibo victũ quereret.et oĩ

die mane ⁊veſꝑe largitoꝛivite ſue ſanitatꝭ

et induſtrie in eccła graãs redderet.⁊ ð fru/

ctibo nũqᷓ; aliqͥd vſurparet niſi pᷣmicias et
decimas doꝛ eccłie ꝑſolueret.⁊ ꝙ nũq; bo

ues ꝑ aliene meſſis ↄfiniũ duceret niſi eo/
rũ oꝛa clauſiſſet ne damna inferrẽt. Inſuꝑ
addidit ſe ↄpulſũ imꝑio parentũ cũ vellet
monachũ ꝓfiteri duxiſſe ſponſam.quã nũ
qᷓ; cognouit ſʒvt ſoꝛoꝛẽvᷣginẽ toto tꝑevite
ſue cuſtodiuit.Quod abbas audiẽs dixit.

Uere monachos excellis.⁊ ivðo merito de
mones vincis et pellis. Uñ in iſto apparet

noꝛma ⁊ vita laboꝛantiũ qbo auget de? tẽ/
poꝛalia ⁊ ſpũalia.ſᷣm illud Pꝛouer.x.Be/

nedictio dei diuites facit.Uñ narrat invi
ta Johãnis elemoſynarij de duobo ſutoꝛi

bus calciamenta facientibo.q̊ꝝ vnꝰ habe/

bat magnã familiã.Parẽtes.ſ.pꝛẽʒ ⁊ ma⸗
trẽvxoꝛẽ ⁊ filios q̊s alebat ð arte ſua ꝓpter
deu.⁊ q̃tidie ſũmo mane ad eccłiaʒ ibat et
oꝛõibovacabat.⁊ in nocte ðᷣo grãs agebat.
Aliꝰerat eo doctioꝛ in arte ſua nec ad eccle

ſiã ibat.ſʒ ſx diebo om̃iba etiã dñicꝭ laboꝛa
bat.nec tñ ſeipᷣm ſuſtẽtare valebat. Inui/
dens igit᷑ alteri dieebat cũ ira. Unð tu ſic
diues factꝰes qͥ q̃ſi nihil laboꝛas.et ego ſꝑ

la boꝛoꝛ ſꝑ ĩ egeſtate ſũ.Cui alter pia can⸗
tela volẽs ipᷣm ad bonũ excitare dixit.Cii

ad eccłaʒ q̊tidie mane pergo pᷣciũ auri re/
perio.et ſivis venire mecũ illud tibi dimi⸗/
diabo. Quẽ cũ ad eccłam ſequeret᷑ q̃tidie.
bñdixit ei deꝰ⁊ diuitez fecit. Cui dixit.qñ
dimidiabis mecũ pᷣcium ꝓmiſſuzʒ.et rñdit
alter. Nihil pᷣcij materialis inueniebam ſʒ
ſpũale q̃d in eccła ꝑcipiendo addidit ⁊ deꝰ

mihi temꝑalia. quod ⁊ faciet tibi ſi me ſeqᷓ
volueris.quia irritari nõ poteſt ſententia

dñi dicentis. Querite pᷣmum regnum det

et iuſticiã eiꝰ.et hec omia adijcient᷑ vobis.
Hic ergo inſtruunt᷑ laboꝛãtes qualiter de

bent laboꝛare.

Tabpitulum quarrum.
¶einf ꝛmatione ſinguloꝝ put ↄgruit
ſue arti. .

boꝛãtes inſtruẽdi ſunt vt in arte
ſua artificialiter laboꝛẽt exteriꝰ:

OEo non ſoll la/

ſʒ ſpũaliter ad anĩevtilitatẽ. Uñ pmo ad/

monẽedi ſunt laboꝛantes in lanificio.q̃ ars
vpmo numerata eſt.qꝛ ↄtinet omĩa genera

texendi.ↄſuendi.nendi.retoꝛquendi.acu.

fuſo.ſubula ⁊ alijs inſtrum̃tivt ait Hugo
Lales debẽt moneri vt faciãt ſibi veſtẽ ſpi

ritualẽ.exemplo mulieris boneq̃ queſiuit

lana et linũ ⁊ oꝑata eſt ↄſilio manuũ ſuaꝝ

Pꝛonuer.vltimo.Ut ſic laboꝛãs indutꝰ ve
ſte nuptiali que eſt caritas ingrediat᷑ reg/

num celoꝝ.pꝛout ait Gregoꝛiꝰ li.ij. omet.
xvij.que caritas texitur dnobo pᷣceptis di/
lectionis. Ita vt dilectio dei ſit ad moduʒ

ſtaminis.dilectio ꝓximi ad modum ſub/

tegminis. Similiter pᷣdicatoꝛ inſtruat la
boꝛantes in arte armature.que ſunt vt ꝓte
gamur vel ꝑcutiamꝰ: vt taciant ſibi arma
ſpiritualia contra tela hoſtis nequiſſimi.
fm illud apoſtoli dicentis Ephe.vj. In/
Duite vos armatura dei.⁊c. Stulti enim
ſunt ſi alios arment ⁊ ipſi inermes contra
dyaboluʒ remaneant. Similiter pꝛedica/
toꝛ moneat nauigantes vt faciant ſibi na/
uem penitentie.quia ipſa eſt ſecunda tabu
la peccatoꝛibo poſt naufragium ait Hiero
nimus epiſtola. lxxxviij. Et appꝛehendant
crucem chꝛiiti.que eſt nauis eccleſie.ꝑ quã

tranſeundu eſt mare hurꝰ mũdi ait Aug.
ſuper Johan. omeł.ij. Mare eſt mundus

qui cauſaruʒ tumultiba et vndis ſe allidit.

ſonn

iüt
ſirt
ms

ſine

celi
mor

ſfti

ller/

(l
,

triſi
füpun
nagn
fnen
ofn

eſ⸗
dᷣ
ial
ſele
nator
Mtn
Ette
penit
engte
keperi
wyl
ſing
Pop
beſti
quih
mnoſe
fitil
Vo⸗

Le
felt⸗
nifte
ien
men
Mer⸗
ſi
lee

Kean
abi
un,
din⸗
gict.
dirtgi
ſchang
dinde
ſineſe
mtentis
um de
vobis.
Merde

rprl

tinarde
at⸗
dmoad,
con
nügenn
. ar.
e
reltepi
gveſuit
wüluap
ndus'N
gini
hont.
Ns0)
nocu;
mnſod/
Kraatls
mnpe
tſbianm
.
iaenn
co CoNM
rorea⸗/
ſina/
Aubu
Hi.
un
lep
Aug

gundus

ealigi

Diſtinctio vecima.

ait Gregoꝰ. li.ij.omeł.iiij. Huiꝰmarꝭ młta

ſũt ꝑicula.qꝛ ibi ſũt reptilia q̊ꝝ nõ ẽ nume

rus. Uñ impoſſibile eſt pᷣcipue pctõꝛibus

ſine naue crucꝭ.i.penitẽtie poſt hãc vitã ad

celũ trãſire. Siłr laboꝛãtes ĩ agriculta ad
monẽdi ſũtvt colãt agrũ ſuũ.ſ.coꝛpꝰpeni/
tẽtialibo exercitijs ⁊ oꝛtũ coꝛdis ſui multi/

mogdis vᷣtutibovt in fine metãt fruetũ vite

eterne.qꝛ ſᷣm apłm.j.ad Coꝝ.iij.Dei agri/
cultura ſumꝰ. Sʒ reuera in multꝭ verificat᷑

q̃d ðꝛ Pꝛouer.xxiiij. Per agrũ pigri hoĩs
trãſiui ⁊ ecce totũ repieuerãt vꝛtice.ſ.vicio

rũ pungentiũ. Sʒ magna dementia eſt cũ
magno laboꝛe agrũ exterioꝛẽ excolere pꝛo

fructu tꝑali ⁊ negligere agrũ aie interioꝛẽ

ꝓ fructu eterno. Z
De infoꝛmationevenatoꝝ vt caueant q̃
ſunt cauenda in talibo.
Nniliter aomo/
nẽdi ſũt laboꝛãtes in venatõe:q̃
dinuidit᷑ in ferinã.aucupiciaʒ. et

piſcatoꝛiã. et fit multis modis ſ᷑ᷣm Hugo.

is:ꝙ fiat debito modo. Nam licʒ illa q̃
eſt piſciũ ſit licita clericoꝛ monacho pꝛout
ðꝛ de oſe.diſt.v.c.vlti. Tñ illa q̃ eſt ſerina
vel illa q̃ ðꝛ aucupitiũ nõ om̃i ꝑſo ne ne oĩ
tꝑe licita eſt.vt ptzʒ diſt.lxxxvj.ca. Qui ve/
natoꝛibo.⁊c̃. In q̊ ca.ðꝛ.Quivenatoꝛi do/

nãt nõ homini ſed arti nequiſſime donant

Et ſeqͥt. Eſau venatoꝛ erat qꝛ pctõꝛ erat ⁊

penitꝰnõ inuenimꝰin ſcpturꝭ ſanctꝭ aliquẽ

venatoꝛẽ ſctm̃.Piſcatoꝛes ãt ſctõs młtos
reperimꝰ.Et poſt ſeqͥ. Quid ꝓdeſt ieiuna
reviſceribo ⁊ luxuriarivenatibo. Ibi em̃ di
— tus ꝙ eſtvenatio oppꝛeſſiua
paupeꝝ.⁊ B eſt illicita. Et eſt arenaria cuʒ

beſtia dentata cauſa viriũ oſtendendaꝝ.et
qui hanc exercet moꝛtalit᷑ peccãt.Etẽ ſal/

tuoſa in ſiluis ⁊ ſaltubo.Et h lʒ ſit licita tũ

fit illicita ex ꝑſona ⁊ tꝑe.vt epᷣo.religioſo.?⁊
viro eccleſiaſtico. Et om̃ibo laicꝭ in temꝑe

q̃drageſimali.ꝓut ðꝛ.xxxiij.q.viij. Si nul
la.Laico tñ eſt licita ob neceſſitatẽ tm.ſ.p
pellibo ⁊ carnibo cũ caniboꝛ ſtrepitu.pone/
re tñ laqueos vel retia ſine ſtrepitu clamo/

re ⁊ canibo licitũ eſt clericꝭ vt ðꝛ ibidẽ ĩ ap/

paratu.Debet etiã pᷣdicatoꝛ ↄdẽnando ex
pᷣmere venationũ vanitates vł varietates
curſuũ ꝓteruitates.tempoꝝ amiſſiones.ĩ/

utiles occupatões.ſepiu ⁊ ſegetũ ↄculcati

ones.⁊ ĩ fine fruetuũ modicitateſ.q̃ oia cõ

comitant᷑ venatoꝛes qñ poſt vnã beſtiolã
vt lepuſculũ timidũ tot currũt milites.tot᷑

ſuſtinent᷑ ribaldi ⁊ canes.tot coꝛnuũ clan/

goꝛes.totvlulantiũ vociferatões.et in fine

vtilitatꝭ paucitas ⁊ vtiliũ laboꝝ omiſſio/
nes. Ille ãtvenationes q̃ fiunt ad extermi
niũ noxiaꝝ feraꝝ.vt lupoꝝ ⁊vulpiũ et hu
iuſmodi magę licite ſũt q; alie ptcõmunẽ
vtilitatẽ ↄſequentẽ.dum tñ debito fiãt tẽ/
poꝛe.ſcʒ nõ diebs dñicꝭ⁊ feſtiuis.Uñ nar/
rat Policratꝰlib.j.ca.vj.qvates mantua⸗
nus fertur interrogaſſe marcellũ cum de⸗
populationi auiũ vehementiꝰ operã daret.
an auem mallet inſtrui in capturã auium.
an muſcam foꝛmari in exterminatõʒ mu⸗

ſcarũ.Riiq; ille queſtionẽ ad auuncnlũ ſe
tuliſſʒ auguſtũ.ↄſilio illiꝰpᷣelegit vt foꝛma

ret muſcã q̃ a neapoli ciuitate muſcas abꝰ
igeret.⁊ ciuitateʒ a peſte inſanabili libera“
ret.que optio impleta eſt. Et de mõ imple
tionis narrat Alexander nequã in li.ð na⸗
turꝭ rerũ ꝙ neapolis cũ ſãguiſſugaꝝ ĩfini
taꝝ peſte letali vexaret᷑.libata ẽ ꝗa marrone

id ẽ. Clirgilio piecta ĩ füdo putei irundine
aurea. Qua excracta a puteo mũdato.euo

lutꝭ annoꝝ circulis repleuit ciuitatẽ infini
tus exercitꝰirũdinũ.nec ſedata ẽ peſtꝭ anqᷓ
ſaguiſſuga aurea iterato ĩ puteo mittetur.
Qualitercũq; ãt de h̊ fuerit.liquet ex pᷣli/
ctis voluptati ⁊ delectatõi pᷣferendã eẽ mł
toꝝ vtilitatẽ.niſi em̃ aliq aliqͥb eſſʒ licita
ꝓtecto Iſaac patriarcha ad tale opus nõ
miſiſſet filiũ ſuũ añq; diſpoſuiſſʒ ei benedi
cere.tñ ex cã.ex tꝑe.ex ꝑſone ↄditõe.⁊ exin
debito mõ pt eſſe illicitavt dictũ ẽ.vñ nar-
rat᷑ de Edgaro rege anglie ꝙ cũ die dñica
ſemel iuiſſet ad venandũ.⁊ btũs Dunſtanꝰ
ſacris indutꝰregẽ ad altare diu expectaret
audiuit ab angelis in celis introitũ miſſe.
et kyrieł.euangeliũ.et poſtea.Ite miſſa.⁊c̃.
Cuicum diceret rex rediẽsa venatione vt
miſſam inciꝑet. Rñdit. Non poſſum.quia
audiui magnã miſſam dei in celis.pꝰquaʒ
nõ eſt mihi peccatoꝛi licitũ celebꝛare. In/
dignũ em̃ teꝓ quadãvanitate tanta miſſa
te feciſti. Quo audito rex ingemuit.⁊ de ce

tero ſe et ſuos a venatione diebus feſtiuis

abſtinere fecit. Unde venatio que aliquan
do licita eſt. ex tempoꝛe fit illicita et ꝑſona.
vt patet ex iam dictis.

P

(ELapltulum ſertum. li deſideras via eſt. ſi tenebꝛas hoꝛres lux 1
( eadmonitione medicoꝝ et egrotãtiũ eſt.ſi doctrina indiges veritas eſt. Vñ ipe
ſibi comiſeoen. dis ait Math. ix. Hon eſt opus valentiby
— milit er ifo Ang medic ſed male habentiby. ” ſe
EFaneee wen LCEKapitulum ſeptimum.
mad gene opib megleinert De admonitiõe vacãtiũ ludis aleaꝝ⁊c̃. 1
. fppmoji ſe pcaueat moꝛbos ſpua?&è QXuIs .
les ⁊ aĩazꝝ lepꝛas qᷓ ſũt pctã.ſᷣm illð Lu. iii nn æ militer quado
NMaeglice cura teipᷣm. Siłr infoꝛmãdi ſůt S6aicatoꝛ videt laboꝛãtes in thea
ne alios curare attẽptẽt añq; ꝑ fecte in ſca Atrica q̃ ſeptio loco nũerata eſt ab i
ſua ſint iſtructi.qꝛvt ait cõmẽtatoꝛ ethi.ix pugone q̃ qͥdẽ eſt ſcia ludoꝝ. dicta a thea/ l
NDOpoꝛtet ; medicꝰſit iuſtructꝰdiſciplia et tro.vbi ꝓpłus ↄueniebat ad ludendũ ⁊ ſoe ſer
expientia.⁊ ꝙꝙ adhibeat diligẽtiã in medi/ ctaculũvt ait idẽ. Debet monere eos ad pᷣ/ s
ccãdoꝛ cauſas moꝛboꝝ inſinuet egrotis.qᷓ cauędos ludos idebitos ⁊ laſciuos.Eſt ei eun
nterabulaa ſungulaeareukSaheia ludꝰ?puerſe illuſionis.ð q̊ͥ Geñ.xvj.dicitur me
xcix. Multos moꝛbos fecer̃t młta fercula ꝙ Dara vidit Iſmaelem lude cũ filio ſuo Nn
Et cõi ꝓuerbio ðᷣꝛ ꝙ cena ſerotina turgen Iſaac.in q̊ͥ ludo vidit illuſionẽ et ſi ignifica
tia lacit cymiteria. Itẽ Deñ. vbi ð. Mul / bat deceptõeʒ ait Augꝰ.ſuꝑ Joh̊.omelł.xj. n
tos moꝛbos nõ miraber ſi cocos numera et tales ſunt ludi ioculatoꝝ mimoꝝ et hi/ iſe⸗
uerj.ſʒ antiqͥtꝰ nõ fuit ita.qꝛ medicina fuit ſtrionũ ⁊ ſaltatricum.qͥ ſũt ludi nephandi uni
pauca ꝝ herbaꝝ ſcia.⁊ illos cibos excipie qbo nõ dʒ clericꝰ intereſſe nec reſpicere. De furn
beat q nõ niſi eſuriẽtib placere poſſent.⁊c. qͥb hiſtrionibo ait Augꝰ. Qui ſtultꝭ homi ſnne
Bbi bñ ð Hh. Itẽ infoꝛmãdꝰeſt medicꝰvt ꝓ nibo ludentibo aliqͥd impẽdit pctis eoum
Diuerſitate etatũ tꝑum ↄplexionũ et regio ꝑticipeʒ ſe facit. Undevos qͥ ſpũales eſtis ⸗
nuũ adhibeat medicinaʒ. ꝓut exemplificat. cũ tales videritis arguite coꝛripte et caſti-/ da
Augꝰ., epła.iiij.de q̊dã medico qͥ adhibuit gate. Eſt etiã ludꝰlaſciuievanitatꝭ⁊ volup aßf
ꝗqd ↄgruebat doloꝛi cuiuſdã.⁊ ſanitas ↄſe tatꝭ de q̊ Exo.xxxij. Sedit ppłus mandu/ ,
cuta ẽ. At ille p?aliq̃t annos pᷣſtino doloꝛe care ⁊ bibere.et ſurrexerũt ludere.Et tales n
grauatꝰappoſuit idẽ medicamẽtũ.⁊ peꝰ ſe ludi ſũt cauẽdi.Uñn Criſoſto.ſuꝑ Mach. 2—””
pabuit. Ei cũ a medico q̃ſiuiſſʒ cam. Rñ/ omel.vj.ait ꝙ deꝰ nõ cõmendat ludere ſed nncb
dit ꝙ illi etati uõ ↄueniebat q̃d alteri ↄpe dyabolꝰ.ſi luſerimꝰante certamẽ qaꝓpꝛia ca uid
tebat.Et ſubdit augꝰ. regłaʒ bonã. Lãtũ dimꝰpigricia. Itẽ ludꝰ eſt indiſcrete ac tio ſchr⸗
valet rõ vt artibo nõ mutat qͥd ſᷣm eas fit nis ex qͥ ſepe mala pꝛoueniũt.vt rixe alape deltp
tẽpoꝝ varietate eſt mutandũ.Eſt etim pugne.⁊ h̊ pᷣter ludentꝭ intentionẽ qui cuʒ ſ
admonẽd medicꝰ vt lucra nõ q̃rat iniuſta dephenſus fuerit ⁊ redargutꝰ dicit ludeni dtr
nec infirmitates hoĩm deſideret queſtus feci.nec certe ſufficit ̊ ad excuſatõnem.qꝛ hes⸗
gẽja.vt ait Señ.ð bñfi.li.vj.q; Damades lexcanonica dicit ꝙ ludꝰ noxius eſt in cul tiot
athenis veniẽs eũ qͥ neceſſaria funeribo vẽ/ pa.pcipue cum nõ poſſit in bonũ interpꝛe woli
Ddicabat dãnabat.cũ ꝓbaſſʒ magnũ lucrũ tari.Et ideo ludus talis eſt punieddꝰ ⁊ cõ eier
optaſſe q̊d eueniebat ei ex młtoꝝ nece.ñ demnandꝰ. Item eſt ludus ſocialis hone/ ptio⸗
ait ibideʒ. Grauiſſima infamia eſt medici ſtatis.ſ.ad recreationẽ ⁊ releuamẽ laboꝛis 1blul
opes querere.Cõſilłr debẽt ĩfoꝛmari egro/⸗ Et ſic legũt᷑ phi ludere.pꝛout Seneca di unpe
tivt pᷣmo querãt medicamenta ſpũalia.qꝛ cit libꝛo de tranquillitate in fine. ꝙ So/ mte
ſepe pctã infirmitatum ſũt cauſa.ſ̃m illud crates cum pueris ludere nõ erubeſcebat. hino
drego. dicẽtꝭ ꝙ nulla nocebit aduerſitas Et catho animuʒ curis fatigatũ publicis nnbu
ſi niła dñet᷑iniquitas. Sʒ xpᷣs eſt verꝰme laxabat ludis.et h aliqñ expedit.Et ponit eniti
dicꝰ. ⁊ verbũ eiꝰ eſt medicamẽtũ ſᷣm Aug. exempluʒ de agris fertilibo ꝙ cito illos ex/ ſuck⸗
li.iij.ᷣmonũ.ſᷣmõe.xxxj. Itẽ Ambꝛo.in ſer hauriet nũq; intmiſſa fecũditas. Ita ani/ ſne
mone ait.Omia hẽmꝰin xpᷣo ⁊ oĩa nob eſt moꝛum impetus aſſiduus laboꝛ franget wele
xpᷣs. Uñ ſivulnera carere deſideras medi vires:niſi paulatim reſoluti et remiſſi fue/ n
cus eſt. ſi febꝛe eſtuas fons eſt. ſi foꝛtitudie rint. Similiter põit exeplũ ꝙ ſomnꝰ refe/ n
indiges virteſt.ſi moꝛtẽ fugis vita eſt.ſi ce ctioni eſt neceſſariꝰ:ſi tamen ſit continuus en

wle
Re
Nlh

1
api

lthen
1ceb
hhe,
ehe
acß/,
Ne
lioſ
griica
nehn⸗
abi⸗
handi
mde
Goni
Scnn
Us ctis
ataſi⸗
iwly⸗
mnch⸗
unss
Oh⸗
oded
macn
aeneto
nuhe
gice;
ldenl
nonne
Kmart

4

ſahul
uhlds
tponit
los el/
taan
fange⸗
ſifue
reſo
tinuus

Diſtinctio vecima.

moꝛs eſt. Et ideo inquit. Legum cõdito/

1*

res ſeſtos inſtituerũt dies vt ad hilaritatẽ
pnblice homines cogerent᷑ tanq; neceſſa/
rium laboꝛibus temꝑamentũ interponen
tes. Item Tlaleriꝰli.vj. Ludos idcirco int

legittimas actiones ↄnumerabãt.qꝛ tem⸗/

peramento motꝰ naturalis caloꝛ nutrit᷑ in
coꝛꝑeet leticia men reꝑat᷑. Uiri tñ eccle/

ſiaſtici ſobꝛie et temꝑate debẽt ludere. ꝓut

ait Ambꝛo. li.j.de offi. ꝙ licet interdũ ho/
neſta ſint ioca ac ſuauia.tñ ab eccleſiaſtica
aberrant regula.Nõ ſolũ ꝓphanos ſʒ etiã
om̃es iocos declinãdos arbitroꝛ. Uñ de
beato Johanne apło narrat Caſſianꝰ lib.
vij.collationũ ꝙ; cũ manu molliter ꝑdiceʒ
demulceret vidit eũ quidã iuuenis.et ſenẽ
deriſit. et miratus eſt talem virũ ſic facere.

Cui ſanctꝰ ait. Quid geſtas in manu. At

ille. Arcum. Cui ait.Lur eũ nõ ſemꝑ ten/

tum circũfers. Et ille. Ne iugi curuatione
foꝛtitudo eiuſ molleſcat ⁊ deꝑeat. Sic ait

ſanctꝰne te offedat hec mea ꝑua laxatio.qꝛ
niſi remiſſione quadaʒ rigoꝛem qͥs relaxeęt
nõ poteſt obſequiũ dare ſiue iugiter fecun
Dare. Uirivero celici quales ſũt eccleſiaſti

ci religioſi ludos pᷣmo modo dictos caue

