Nlſuper ao hoc

catoꝛẽ vti veritate.vt nec adulati

6

vt ſermo dei ꝓficiat opoꝛtet pꝛedi percipiunt oblationes et decimas: vt iſ
cadulati quiete viuentes oꝛent pꝛo populo eoꝛum
moꝛe.nec qſtꝰ cupiditate.nec pu/

ſillanimitate vᷣitatẽ omittat exèplo michee
q̃ cũ hoꝛtaret᷑ loqͥ placẽtia:rũdit.liuit do
minꝰ. qꝛ q̃cũq; dixerit mihi dñe h̊ loquar.
iij. Re.vlt᷑. Un ꝓpha docẽs mendaciũ ipſe
cauda ẽ. Iſa.ix.qꝛ cooꝑit ⁊ tacet turpitudi
nẽ auditoꝝ ſiẽ cauda tegit pudibũda aĩiali
um. Cali pᷣdicatõe veraci indigerẽt poten
tes. ꝓut ait Señn.de bñfi.li.vj.c.xx. Mon
ſtrabo tibi cui rei inopia laboꝛãt ſumma fa
ſtigia.qͥd oĩa poſſidẽtibo deſit.ſ.veritatꝭ ꝓ
troꝛem dedi te. Inſuper ad hoc vt ſermo vöi

latoꝛe.Et ſequit᷑. Ignoꝛãt potentes vires
ſuas dũ ſe tã magnos credunt vt audiunt
Hõ ſic pᷣdicatoꝛ euãgelicꝰblãdiat᷑ falſuʒ di

cendo. Et iõ ðꝛ Ecci.iiij. Pꝛo aĩa tua ñ cõ
ſundaris dicere veꝝ. ſʒ put ꝛ ad Thimo.
iiij. Argue obſecra icrepa in oĩ patia ⁊ do.
Sz multi dicũt ſꝑ dinitibo placebo.ſʒ nũ/

q; dicũt eis dirige.hᷣ eſt.illa qᷓ dirigant eos

ad veritatẽ vite. Inſuꝑ ad ̊ vt ſermo dei
ꝓficiat opoꝛtʒ pᷣdicatoꝛẽ q̃ verbo docʒ oꝑe
exercere exeplo Ihu xp̃i qͥ cepit facere ⁊ do

cere Uñ ſᷣm Gre.moꝛal.xix.loq̃ndi auctoꝛi

tas ꝑdit᷑ qũ vox oꝑe ñ iuuat᷑. Uñ pᷣdicatoꝛ
q bona dic ⁊ aliter viuit.nihil aliud fac ni/
ſi vna manu edificat ⁊ altera manu edifica

tũ deſtruit Clũ validioꝛ eſt vox oꝑis qᷓ; oꝛꝭ

ſm Berñ.ſuꝑ Cañ.omelł.lix.⁊ fᷣm phum
ethi.x. Actiões ſunt magꝭ credibiles ſfᷣmo
nibo in paſſioniba ⁊ actõib.⁊ cũ diſſonãt h

veꝝ interimũt. Un Señ.epła.cx.ait.Sic

iſta diſcamꝰ vt q̃ fuerint ba ſint oꝑa.⁊ po

nit exemplũ ꝙ ĩ tẽpeſtate gubernatoꝛ nau/
fragabũdus non ꝓdeſt. Quid inqͥt iuuare
põt rectoꝛ nauigij attonitꝰ ⁊ vomitãs. nõ

eſt loquendũ ſʒ gubernãdũ.dicũt eĩ multi.

hoc dicit plato.h̊ zeno ⁊ ingẽs agmẽ phᷣo/
rum.ſʒ faciãt q̃ dixerũt ⁊ ſua eſſe monſtra-

bunt. Qui g̊ bona docet ⁊ mala agit nibil

aliud facit q; deũ infoꝛmat qliter ipſum ex

ſnia/ꝓpꝛia ↄdẽnare debeat.dicere valens ei

Ex oꝛe tuo te iudico ſerue nequã.Eſt etiaʒ
tertio viroꝝ eccłiaſticoꝝ populũ apud de/
um oꝛationũ ſuffragijs iuuare vt culpa ei
dimittat᷑ ⁊ deo placet᷑.⁊ populꝰ reconciliet
exẽplo Moyſi dicẽtis Exo.xxxij.Oñe aut
dele me de libꝛo tuo aut dimitte ppło hanc
noxã.Et Johel.ij.ðꝛ. Inter veſtibulum ⁊

altare ploꝛabãt ſacerdotes dicentes. Par/

ce domine parce populo tuo.⁊c. Et ideo
percipiunt oblationes et decimas: vt in

cauſas coꝛam deo agentes: quaſi boni

aduocati.Et ideo Grego. paſtoꝛal.li.j. ca.
xvj.Sit rectoꝛ ſingulis cõpaſſione ꝓximꝰ
⁊pᷣ cunctis cõtemplatione ſuſpẽſus. Uti/
nam em̃ ſacerdotes euangelici eſſent tales
quales erãt moſayci.de qbus narrat Ege

ſipus li.pmo vbi dicit. C cũ Pompeius

intraſſet hieruſalẽ ⁊ inuaſiſſet eã:ſtupebat

acies ſacerdotũ aĩoo qui nunq; remiſſa of

ficia ſecerũt in medio belli.imo officio ince
pto ꝑſeuerater inſiſtebãt. Et ac ſi pfunda
pax eſſet nihil deerat ſolẽnitati ſacrificioꝝ
2 tãta erat eis cura miniſterij diuini ꝙ ſa/
cerdotes vſq; ad vltimũ in ſuo munereꝑ/
ſeuerabãt.⁊ infulati inter hoſtias ſuas ne

cabãtur.Ecõtra vero eſt de multis qͥ ꝓ le/

ui cauſa dimittũt ⁊ interrũpunt officia di/⸗
uina.illuſi⁊ extracti ſepe a diabolo ab eccle

ſia ꝓut narrat᷑ in vita beati BGñdicti de q̃/

dam monacho qͥ in oꝛatiõe nec in eccleſia
poterat diu ꝑſeuerare. ſed alijs fratribus
oꝛantily ipe ſepe exiuit: ages queq; tranſi⸗/
toꝛia.Qõdð cũ abbas monaſterij beato Bñ

dicto narraſſet.venit ſanctꝰ illuc ⁊ vidit

illũ monachũ diabolꝰ in ſpecie cuiuſdã ni
gri pueruli ꝑ veſtimentuʒ foꝛas trahebat.
Ddixitq; Benedictꝰ abbati monaſterij illiꝰ
⁊ cuidã alteri monacho nomine Manto.

Nunqͥd nõ videtis qͥ eũ trahit. Cunq; di/

xiſſent nõ. Oꝛemꝰ inquit vt videre valeatꝭ
Dꝛantibo ergo illis Daur?ꝰ vidit.ſed ab/

bas videre nõ potuit. Die ergo ſequẽti be/

atus Bñdictus illũ monachũ exeuntẽ in/
ſequit᷑.⁊ foꝛas repertũ virga percuſſit.⁊ ex
tũc in oꝛatione ĩmobilis ꝑmanſit.⁊ in offi
cio cũ ceteris. Sicq; antiquꝰ hoſtis non ẽ

auſus dña ri in ipſiꝰ cogitatõe ac ſi ipſe ꝑ/⸗

cuſſus ſuiſſet ex verbere.Et qꝛ officia eccle
ſiaſtica exercere nõ eſt pueroꝝ nec effemi/
natoꝝ aut ideotaꝝ inſcioꝝ. Ideo ꝓuide/
ant pᷣlati maioꝛes vt epᷣi pᷣcipue ne ecclias
regẽdasoſferant talibo.ſed in ꝑtẽ ſolicitudi
nis aſſumãt viros ſapiẽtes ⁊ induſtrios.p
ut dicit Exo.xviij. Pꝛouide tibi viros nõ
pueros de omi plebe potẽtes ⁊ timẽtes de
um.Et Deut᷑.j.ðꝛ ibidẽ. Debẽt etiã ſaltem
imitari Pharaonẽ qͥ noluit cõmittere pe/
coꝛa ſua niſi vinis induſtrijs ꝓut ipᷣe dixit
BGeñ.xlvij. Si noſcis eſſe in illis viros in
duſtrios cõſtitue eos magiſtros pecoꝛum
meoꝝ.Sʒ ecõtra eſt hodie.quia idiotis ⁊
pueris curialiba ⁊ legẽ dei neſcientlbo com
mittunt aĩe pᷣcioſo ſanguine xpᷣi redempte

agminibo lupoꝛũ vndiq; vallate. nec eſt qᷓ
aſcẽdat ex aduerſo ⁊ murũ ſe oponat pꝛo

domo dei. Sed iam verificatum eſt illud
JIſa.iij.Oabo pueros pᷣncipes coꝛũ. Sed

de talib epᷣis qui indignis cõmittũt curã
animaꝝ ait Berñ.ad Euge. li.iiij. Satis
p̃iad manũ habẽt quibo aĩias tradant.ſed

cui cõmittũt facultates regẽdas ſuas non

inueniũt.Et ſequit᷑. Patientiꝰ ferimus ia/
cturã xp̃ᷣi q;ᷓ; noſtrã. Quotidianas expẽſas

quotidiano recipꝛocamꝰ cõputo ⁊ ſcruti/
nio.⁊ cõtinua gregis dñici detrimenta ne

ſcimus.De pᷣcio panũ ⁊ eſcaꝝ q̃tidie cũ mi

niſtris exigit᷑ ratio.ſed de peccatis cum pᷣſ

byteris raro celebꝛat᷑ collatio.Cadit aſina
⁊ eſt qͥ ſubleuat.ſed cadit aia in peccati fo/
ueam ⁊ nõ eſt qͥ re’quiret. Uñ ⁊ optime ait

quidã. In eccleſijs fit detractio lini ⁊ lane

cũ fit queſtio de oue ꝑdita nõ fit mentio in
cõſilijs.ſed ⁊ oblatio ⁊ decimatio fit cũ pᷣ/
cijſ. Nõ ſunt ergo anime talibo cõmitten/
de ⁊ maxime pueris exeplo cuiuſdãa fratrii
repᷣhendẽtis quendã epᷣm qui nolebat cui
dam puero nepotulo ſuo aut foꝛte filio q/
dam pira tradere cuſtodieda: ⁊ tamẽ tradi

dit dicto puero ecclłlias ⁊ multas aimas re

gendas Itẽ debẽt epᷣi ſtatuere colũnas foꝛ
tes ⁊ erectas in eccłia dei.Et ideo ðꝛ GBalł.

ij. Hi em̃ columne erãt ⁊c ꝓ quibo ponunt

ſtipulas arüdines ⁊ feſtucae.hoc eſt.leues
ꝑſonas.Qð facere noluit quidã bonꝰepᷣs.

qui reſpõdit optime cuidã magno petetip
leui ꝑſona vt eã ſtatueretin eccia ſua dices
Sicut tu ad petitionẽ meã nõ poneres in
caſtro tuo feſtucã ꝓ columna.ſic nec tu de

bes velle ꝙ ego hoc faciã in eccia mea. Uñ
quia multi tales ponuntur in eccleſia:ruit
iam vbiq; eccłia dei.Et verificatũ eſt illð

Iſa.xlix.Uenerũt ſtructoꝛes tui deſtruen
tes te. Itẽ debẽt epᷣi cõmittere aias curan
das peritis medicis qͥ ſciant diſtinguerei/
ter lepꝛã ⁊ lepꝛã. Uñ ſubdit ibidẽ Gregoꝛiꝰ

qꝙ cogitationũ vulnera occultioꝛa ſũt vul

nerib viſceꝝ. Et tamẽ qui ſpũalia pᷣcepta
nunq; cognouerũt:coꝛdis ſe medicos ꝓfi

teri nõ metuũt.Cũ ecõtrario qui vim pi/
gmentoꝝ neſciũt videri medici carnis eru
beſcunt. Ideo qͥ ſe medicũ eſſe bonũ igno/

rat curã anima ꝝ nõ recipiat.ſʒ dicat illud

Iſa.iij. Eſto inquit pꝛinceps noſter.⁊ rñ/
det. Nõ ſum medicus ⁊ in domo mea non

alibi dicit᷑ le terre cuiꝰ rex puer eſt. Unde

cy liol

etp
ſtenle
Ien
ſia yb
ſcene
pmo⸗
dem
mltten
Sicl
mpen
urein
jmng
geieſi
tosd
eD
Gale
miot

g

ſooe⸗

Abel

ſcnti⸗

ſchor

orſl
woden
riſhi
unpe
Dem
gante
lict
tevl
puſcn
iunge

ALor

Mot
dumd
Glerti
nenteo
lm
phet
ſator

N
naten
ltctüs
iS
tDre
tüͤtani
Ss
wonted
ſutoren
mnoie
blcpiſes
tnt⸗
neynnne
Kecämi
damß
i
ccatifo⸗
ptime git
inllone
nentioin
fitc
GWinen⸗

ſifnnn.

hoiedatan
ntefloi⸗
mentan
gimoo
limus ſo
de ⸗
ponunt.
(Gleues
bordehe
voperitp
ſobuuis
nenoin
neelude
ma
eſtarwt
gückl⸗
jidckan
iou
ingvere⸗
ige
aſür
z
Airgf⸗
rinp/
mis eru
nüigo/
catllud
ſter 1n/
nesden

r ——
2. * 5 .
*. — 2 .
è”MB . ” 2
2 . „ 1 .* X
.

Diſtinctio quinta.

eſt panis.ſ doctrine ⁊ verbi deĩanimam ſu

ſtentãtis.quia nõ in ſolo pane viuit hõ ⁊c.

Item debẽt epi ſtatuere viros diſcretos ⁊
magiſtros peritos in ſcola dei que eſt eccle

ſia vbi edocent᷑ xp̃ᷣiani quid agendũ qͥd de
ſerendũ. Et ideo ait Grego.li.j..paſtora.c.

pmo.qꝙ ars artiũ eſt regimẽ animaꝝ. Un/

de magnũ eſt vituperiũ magiſtro artiũ cõ
mittere ſcolas ſuas ignoꝛãti artis pᷣncipia
Sic ſᷣm Grego.li.j.paſtoꝛ.vbi ſupꝛa.Ab
imperitis paſtoꝛale ma giſteriũ qua temeri

tate ſuſcipit᷑ qñ ars artiũ eſt regumẽ aĩaruz
Item qꝛ epᷣi ſunt duces aciei xpᷣi ſtatuãt in
acie ſua viros robuſtos ⁊ in pugna exper

tos qui poſſint cũ eo aciem ipam defende/

re. Unde ðꝛ in figura Cañ.iij.En lectuluʒ

Salomonis. lx. foꝛtes ambiũt ex foꝛtiſſi/

mis iſrael ⁊ oms ad bella doctiſſimi. Da

gna em̃ fraus eſt aſſumere debiles ⁊ igna⸗
ros artio pugnãdi? dare illis ſtipendia qᷓ
debeẽt᷑ bonis militibo aciẽ dei defendere va
lentibi. Uñ ðꝛ Coꝝ.ix.Quis vnq; militat
endijs ſuis rMUMDB

Diſtinctio qnta q̃rte ptis bupſt umme

(KEapitulum pꝛimmm.
MDuale debet eſſe iudiciũ eccleſiaſticoꝛũ

.

Aque in eo cauenda.

gijs ⁊ ſine deceptionũ fallacijs.qꝛ talia re/
pꝛobanda ſunt in curij s eccleſiaſticis ⁊ vi
ris ſpñalibo.Et ideo ait Berñ.ad Eugeni
um poſt pncipiũ. Queſo te quale eſt illud.
De mane vſq; ad veſperam litigare aut liti
gantes audire. Et vtinã ſufficeret diei ma
licia ſua. Nec ſunt inſuꝑ noctes libere ⁊ qe
te.⁊ vir relinquit᷑ neceſſitati nature qð coꝛ
puſculi pauſationi ſufficiat Et rurſum ad
iurgia ſurgit᷑ in mane.⁊ dies diei eructat le
ges ⁊ nox nocti indicat maliciã. Et ſequit
Duotigdie in palatio ꝑſtrepunt leges. ſʒ nõ
dum dñi iuſticia.⁊ tñ lex dñi immaculata

coõuertit aias. Tu ergo paſtoꝛ animarũ qꝗᷓ

mente obſecro ſuſtines coꝛaʒ te ſemꝑ ſilere

illam ⁊ garrire iſtas. Ideo clamandum eſt

cũ pheta.Narrauerũt iniqui fabulatiões⸗
ſed nõ vt lex tua. In his etiã iudicijs cau/

Vnſequenter ao
monengl ſunt epi hac diſtinctiõe
Inta qꝙ habeãt in repu.eccłiaſtica
iudices oꝛatoꝛes ⁊ aduocatos quales de /
ſcripti ſunt ſupꝛa ꝑte pma diſ.v. vt exerce
ant iuſticiã ritã ⁊ planã ſine iurgioꝛũ liti /

ES

ſas iniuſte qq; ptelant aſpellationes iniq
quas rephendit idẽ Bern.ad Eugemũ li-
bꝛo.iij.dicẽs ꝙ iniqua eſt ois appellatio ach

quã iuſticie inopia nõ coegit. Dimilitx de⸗/
bent eſſe ↄſiliarij eoꝝ docet Berñ. ad Eu

genium li. iiij. dices. Querẽdi ſunt vt tibi
aſſiſtant qͥ ſunt cõpoſiti ad moꝛes.pꝛoba/
ti ad ſanctimoniã qui marſupia nõ exhau/

riant.ſed coꝛda reficiãt ⁊ crimina coꝛrigãt

Sicut ergo cõſiliarijs pape tales eẽ decet
ſic ⁊ eoꝝ.Et ponit vlteriꝰ exempla. Qua
les etiã debẽt eſſe legati ſiue maioꝛes ſiue
minores a quibuſcq; miſſi infoꝛmãs eoſ
exemplo beati Martini qͥ fuit legat in da

cia.nulla tñ munera recepit.ſed pauper ita

redijt vt pene expenſis ⁊ equis deſicietib⸗
vix veniret floꝛentiã.cui quidã epᷣus equũ
dedit. Et cũ idẽ epᷣs eũ ſequeret᷑ ad curiaʒ
peteret ab eo adiutoꝛiũ in cauſa ſua.Rñ
dit. Decepiſti me neſcicbã tibi iminere ne/

gocium. Colle equũ tuum in ſtabulo. nolo

alicuiꝓ muneribo obligari. ⁊ ſic coegit euzʒ
de Hanfrido fungete in aquitanea legatio
nie offcio: pans ſumbrib officiͦ ſuum
peregit. Et c eſſet quida piſcis ſturgio ei
oblatus noluit recipe niſi pcio dato ꝓ eo.
Itẽ cũ domina opidi offerret ei duas pa/

fapſides ligneas pulcras.quas laudauit:

ſed nõ acqͥeuit acciꝑe.quãto minꝰ argẽte/

as recepiſſet qui ligneas refutauit. Hi fue
runt imitatoꝛes Abꝛaeq; noluit recipere a

filo ſubtegminis vſq; ad coꝛrigiaʒ calige.
ꝓut dici Beñ.xiiij.Et Samnel. ſ. Re. xij.
ait. Si de manu cuiuſq́; munus accepi.
Omnes ergo cõſiliarij.officiales.iudices
T aſſiſtetes epoꝝ: hoꝝ exemplo manꝰ excu
tiant ab omni munere ⁊ tũc ſecure ⁊ ſinere
pᷣhenſione ⁊ ſine iuris offenſiõe ſua poſſüt
officia exeerz——
AKapitulum ſecundum. .—
¶ Dualis debet eſſe familia epiſcopi.

DOnlequenter de
ſcribit Berñ. ibidẽ qualis eſſe de/
dbeat domꝰ ⁊ familia epoꝝ dicẽs.
Domũ epoꝝ ſicut dei decʒ ſanctitudo mo
deſtia ⁊ honeſtas ⁊ moꝝdiſciplina. Diſcat
ate o papa oms cpᷣi tui cõmaculos pueroſ
z comptos adoleſcẽtes ſecũ nõ habere. qͥa
inter mitratos nõ decet diſcurrere calami
ſtratos. Et ſequit᷑.SDi inſolẽtioꝛ fᷣmo kers

uit viij. De veſtimẽtis aũt his diffuſe tra⸗

te inſonuerit vel habitus indecens appa/
ruerit: manus tua ſtatim ſuꝑ hoc vlciſcere

a. Impunitas em̃ auſum parit.
um. Ad talia ergo ſcienda et

coꝛrigenda debet epᷣs eſſe ſolicitus. Sʒ tẽ
poꝛalia diſpenſanda cõmittit alijs vt ipᷣe li
berius vacet diuinis. Uñ ait ibidem. :
mento ſaluatoꝛẽ iudã habuiſſe iconomuz.

id eſt. diſpeſatoꝛẽ. Quid ergo
pius qᷓ; infima ⁊ vilia domus ſue ſcrutari.

7 de ſuſpitionibo ſinguloꝝ moueri.Nã ad/

1

traditis Joſeph ignoꝛabat qͥd haberet in t

queq; ꝑdita vł neglecta egyptiꝰ ille om̃ib

Capitulum tertium.

Demyſten
ſacerdotalium.

domo eke⸗ ðꝛ Beñ. xxxix.

tificalia in

iſcopo tur

erijs veſtimentoꝝ epiſcopaliuz

ſequenter mo
nendi ſunt epiſcopi vt veracit ha
beant virtutes quas ſignãt pon/
dumẽta ne falſo poꝛtent ſigna ſi

ne ſignato ꝓut ait Hugo de ſacra. libꝛo. ij.
te.iuij.c.xiiij. Epiſcopi vtunt᷑ ſandalijs qᷓ
ſunt calciamẽta pᷣdicatoꝝ ↄſiſtentia ex ſo/

lea.ſubtus integra ne pes terram tangat.⁊

deſuꝑ ex coꝛeo ꝑfoꝛato.quia gꝛeſſus epiſco
i 2 pdicatoꝛis ſubter debẽt muniri ne pol
uantur ꝑ terrena. ⁊ ſuperius aperiri vt co

gnoſcãt ⁊ anhelent iugiter ad celeſtia. In/
duütur igit᷑ caligis biſſinis vel lineis vſq;
ad genua.ꝑ quod ſignat᷑ pedibo ſuis rectoſ
debere greſſus facere ⁊ genua debilia robo

rare.⁊ ſic ad pᷣdicationẽ ſacri euangelij fe/

ſtinare. Baculo etiã vtũtur cuiꝰ acumine
rebelles increpẽt ⁊ pungant medio pios et
bonos foueãt ⁊ recuruo peccatoꝛes attra/
bant. Unde verſus. Attrahe ꝑ pmum me
Dio rege punge ꝑ imũ. Anulo vtunt᷑ q̊ ec/
cleſia ſponſa xpᷣi ab eis deſpõſata eſt per fi

dei ſacramenta. Mitra ſiue thyara in capi
te regimen qnq; ſenſuũ ſignat. Uñ et Hu/

go paꝝ ante dicit. ꝙ veſtimenta ſacerdota
lia tam in lege veteri qᷓ; in noua ſignãt eoꝝ

virtutes quas habere debẽt. Unde ĩ tuni/

ca linea ſignat᷑ caſtitas ĩterioꝛ. In zona ca

ſtitas exterioꝛ. In tunica iacinctina ↄuer/

ſatio celica. In ſuꝑhumerali laboꝝ pati/

tia. In cydari intẽtio recta. Et munimen

tum caſtitatis in feminaliba que tegunt ve
renda. Hec erant veſtimẽta ſacerdotis ĩ le
& moſaxca.ſicut patet Exo.xxviij.et Ce⸗

ctat Hieronymꝰ epła.lxxxv. Sed de veſti
mentis ſacerdotuʒ in lege noua ait Hugo
vbi ſupᷣ.ꝑ tunicã ſignat᷑ mũdicia.ꝑ zonam
ↄtinẽtia.ꝑ ſtolã patiẽtia.ꝑ caſulã charitai

amicieciiaaag “
apitulum quartum

cum gregibo.⁊ de periculo diuiſionis ⁊ ab

ſentie.

gregẽ.Talis em̃ paſtoꝛ eſt tantũ nomie.ſʒ
idolum re. Uñ Gregoꝛius ſuꝑ Ezech.li. j.

omeł.v.ait. Hi qui animaꝝ cuſtodes ſunt

⁊ paſcẽdi gregis onera ſuſceper̃t nullo mo
do loca ꝑmutẽt.ſed gregi cõmiſſo iugit᷑ in
uigilent.quia ꝓ qualibetania ſibi cõmiſſa
diſtrictã rõem reddituri ſunt. Uñ cuilibet

pᷣlato ðᷣꝛ.Cuſtodi viꝝ iſtũ.nõ ðꝛ maneriũ
baroniã vel armẽta boum ⁊ ouiũ.ſed virũ
iſtũ.Et ſequit᷑. Qui ſi lapſus fuerit erit aia
tua ꝓ anima illi. Et ſi pꝛaue ſint oues ta/

Andem ultimo
monendi ſunt epiſcopi vt gregi
iugiter inuigilent adimplentes
Ulud Iſaie.xrj. Suꝑ ſpeculã dñi ego ſum
ſtans iugiter. Unde ðꝛ extra de regulis iu
ris. Nõ poteſt eſſe paſtoꝛis cxcuſatio ſi lu/
us ouẽ comedat ⁊ paſtoꝛ neſciat. Uñ gre
ge derelicto nõ debẽt diſcurrere percuriald
ſeculares affectãdo negociationes tꝑales.
ſed cohabitẽt cũ ouibo ſibi cõmiſſis: illas
regendo paſcẽdo iugi verbo ⁊ exẽplo ⁊ tẽ=᷑⸗
poꝛali ſubſidio Ne dicat᷑ cuilibet tali illud
Zach.xj.O paſtoꝛ ⁊ idolum derelinquens

men nõ ſunt derelinquende.ſed frequenter

pie monẽde.qꝛ gutta canat lapidẽ nõ viſʒ
ſepe cadẽdo. Uñ narrat Beda de geſtꝭ an /

gloꝛum de Laurẽtio epo ſuccedẽte beato

Au guſtino miſſo in bꝛitaniã a beato Gre

goꝛio ad gentẽ illã ↄuertendã qͥ ob pꝛauoſ

moꝛes egie pon uit bꝛitaniã ⁊ gregẽ ſuuz
BDz añ receſſum iuſſit ĩi qua/
dam eccłia apoſtoloꝛũ Petri ⁊ Pauli ſibi
lectũ fieri.in quo poſt multas pᷣces ⁊ lacri /

derelinquere

mas qᷣeſceret:apparuit ei beatꝰ Petrꝰ qͥ ilũ

diriſſime flagello quodã cedẽs dixit. Qua
re gregẽ tibi cõmiſſum ⁊ a te ſuſceptuʒ vis

derelinquere ⁊ lupis exponere.an oblitꝰ es
mei qui vincula ⁊ carceres ⁊ crucẽꝓ grege

a xpᷣo mihi tradito pertuli.Qui cum euigi
laſſet liuetibo plagis venit ad regẽ ⁊ reiecio

emire

Fectin
oſtend
golae
demſu
fumal
Pbent
delſern
ſa uſt
direce
dedye
abolo⸗
loil
Ulnltte
N Ep
ſgdorin
Oye
ſpecul.

ſchrigt

olpt
nockte
gocaſe
denede
goens
lrerce
Liyt
ſhogy/

lpin

bereocch
hortans
cöſimilt
ſticiſine
fenech⸗
Nmage
Penuter
fmetn
Pleytie
ſcibv. .
neckth
t e
me
bien
lade
tland
Mün

H

n
4

.

nol

las

⸗

ud
nens
ieh
li.

ſunt

40

uol
ſurz

1/
it

R
ii
u

es
gege⸗
euigi
dicce

.

oſtendit. Quod audiẽs ⁊ videns rex reie/
cto idolatrie cultu ⁊ cõiugio illegitimo fi⸗/
dem ſuſcepit ⁊ baptiſmũ.⁊ mutatꝰ eſt ĩ vi
rum alteꝝ. Ex his igit omnibo liquet qᷓ; re
pᷣhenſibiles ſunt qͥꝓ leui cauſa gregẽ ſuuʒ
deſerunt. Exquo iſte ſanctus ꝓ aliqᷓ cau/
ſa iuſta gregẽ ſuũ derelinquere ꝓponẽs taʒ
dire coꝛreptus eſt. Unde dicit Anguſtinꝰ
de duodecim abuſionibo ꝙ decimꝰ graduſ
abuſionis eſt epiſcopꝰ negligẽs.qui gra/
Dus ſui honoꝛẽ inter homines requirit. ſʒ
miniſterij ſui dignitatẽ coꝛã deo nõ cuſto
dit. Epiſcopꝰ em̃ grecũ nomẽ eſt ⁊ ſpecu/
latoꝛ interpᷣtatur. Cui dicit᷑ Ezech. tertio.

Speculatoꝛẽ dedi te.Sed qͥ vult bonus

ſpeculatoꝛ eſſe opoꝛtet illũ ↄtinue gregi pᷣ/
ſentialiter intereſſe ⁊ nunq; abeſſe.Decet g
epiſcopũ omniũ ſuꝑ quos in ſpeculo poſi
tus eſt peccata attẽdere ⁊ ea ſermone coꝛri/
gere. ⁊ ſccleruʒ operarios declinare. Et ibi
bene de B. Pꝛedicatoꝛ ergo diuinus allo/
quens eccleſiaſticoſ hoꝛtetur quemlibʒ ad
exercẽda officia debita ſuo ſtatui ⁊ gradui
Et vt quilibet viuat pꝛout debet in ſtatu

ſuo quantũ ad ea q̃ enumerata ſunt

Capitulũ pmũ diſtinctõis bme eiuſdẽ.
BDe dignitate ſapiẽtie

Kehabitis anu⸗
ctoꝛitatibb narrationibo ⁊ exẽ·
plis quibas viri eccleſiaſtici poſ
unt inſoꝛmari.⁊ ex quiba pᷣdicatoꝛ põt ha

TS equltnta pncipalis ꝑs hꝰ ſumme

pere occaſionẽ ↄferendi cũ eis vtiliter ⁊ ex

hoꝛtandi eos efficaciter. Nunc colligãtur
cõſimilia quibo poſſunt inſtrui viri ſcola/
ſtici ſiue phiſici.ex quibo pᷣdieatoꝛ põt con
ferre cũ eiſdem ex eis que ꝓpꝛia ſunt eis.Et
vt magis ſubleuẽtur ad deſideriũ ſapiẽtie
pᷣmittenda eſt eius dignitas ⁊ ſublimitas
ſm eſtimationẽ vere iudicãtis.ꝓut ðꝛ Sa
pientie. vij. Pꝛepoſui inquit illa regnis et
ſedibo. ⁊c. Et ſequit᷑. Infinitus em̃ theſau
rus eſt hominibo ⁊c̃. Et Pꝛouer.iij. Deli

oꝛ eſt acquiſitio eiꝰ negociatione auri ⁊ ar

genti. Et ſequit᷑. Pꝛecioſioꝛ eſt cũctis opi/
bus ⁊c. Et de huiꝰ eminentia etiã apud gẽ
tiles dicit᷑ in policrato.li.iij.c.vj.q cũ gen
tiles nil ſine nutu numinũ credãt faciendũ
vnũ tamẽ quaſi deũ deoꝝ ⁊ omniũ pꝛinci/

veſtimẽto quantis eſſet vᷣberibo laceratus

debet eſſe venuſtus.

pem excolũt. ſ.ſa pientiã. quia omnibo ßelt.

Ungde ⁊ philoſophi veteres imaginẽ ſapi/
entie pᷣ foꝛib omniũ temploꝝ ꝑingi et hee
verba ſcribi debere cenſuerũt Uſus me ge
nuit.peperit memoꝛia ſophiam. e vo⸗
cant greci. nos ſapiam. Et hoc idem. Ego
odi ſtultos homines ⁊ ignauia oꝑa ⁊ phi/
loſophicas ſnias.iſ.in quibo nulla eſt vtil⸗

tas. Ad appetitionẽ ergo ſapiẽtie ⁊ ſedulaʒ

acquiſitionẽ ⁊ amoꝛẽ ſunt omnes ſcolaſti/

ci admonẽdi vt quilibet taliuʒ dicat illud
Saß. vij. Optaui ⁊ datus eſt mihi ſenſuſ
Inuocaui ⁊ venit in me ſpiritus ſapientie

Et illud Sapᷣ.viij. Hanc amaui ⁊ exqui/
ſiui a inuẽtute mea.⁊ queſiui eam ſpõſam

mihiaſſumere. Clnde huiꝰamoꝛ phᷣia dicit
⁊ eius amatoꝛ phᷣus.ꝓut ait Hugo dydaſ
calicon ꝑte ſcðᷣa.ꝙ phia ðꝛ amoꝛ ſapientie
a philos grece.qð eſt amoꝛ latine.⁊ ſophol
ſapientia. inde phia.i. amoꝛ ſapiẽtie. Unð
etiam phᷣia eſt ars artiuʒ. diſciplina diſci/
plinaꝝ.que vniuerſaliter cõmunis eſt om
nibus.⁊ que eſt honoꝛãda antiloquio deo

rum. ꝓut ait quidã ſapiẽs.Et Papᷣ.idem ĩ
ꝑte.que phia tradit᷑ in artibo liberalibus.ð
quib ꝓſequit᷑ Hugo vbi ſupꝛa.que ſuntp
pꝛia cuiuſlibet artis. Et ſimiliter Alphe/
granus in libꝛo de diuiſione phie:vbi ait.
ꝙ; phᷣia eſt humanaꝝ diuinarũq; rerũ cer⸗/
ta cognitio cũ ſtudio bene viuendi. Sapi
entia vero eſt veritas ſcietie reꝝ ſempiter/
naꝝ. Et de his ⁊ de phie diuiſione ⁊ de ilł
que ſpectãt ad vitã phᷣicam in tractatu de
vita phoꝝ.Ad pñs autẽ de inſtructõe ſco
laſticoꝝ qualiter ſcolares debent addiſce/
re ⁊ qualiter eos docere. Et pꝛimo qnales
Ddebẽt eſſe quantũ ad coꝛꝑis diſpoſitioneʒ
Secũdo quales debẽt eſſe quantũ ad mẽ/
tis induſtriã ſiue ꝑſpicacitatẽ. Tertio q̃li
ter inſtruendi ſunt quo ad modũ docendi
rectitudinẽ. Quarto in quib infoꝛmandi
⁊ in quib non.⁊ quantũ ad inſtrumenti q̃ᷓ

litatem. Quinta quales debẽt eſſe ſcolar
quo ad vite veritatẽ ⁊ honeſtate. Sexto q̃ᷓ
les debẽt eſſe quo ad ſtudij ſedulitatẽ. Se⸗/
ptimo de hig qᷓ ſpectãt ad docẽtes
apitulum ſecundgiu.
RDualis debet eſſe quantum ad coꝛpo/
is diſpoſitionẽ ſapientie ſine litteris addi
ctus. quia coꝛꝑis ⁊ membꝛoꝝ diſpoſitiõs

R
6 .

— .
— .

idem Heñ. recitat epła. lx. 1
cepta eſt ſapiẽtia vel vᷣtus veniẽs ex coꝛꝑe
defoꝛmi. Itẽ idẽ ait ꝙ tꝑis inteperies hye/
mis vel eſtatis nocet pueris. Et ponit exẽ
pluʒ Boeciꝰ de alio indiſpoſito ⁊ defoꝛma
to adducto ad diſcendũ.qui poſtea attenu
atus lippaticis moꝛbis occubuit ſtigante
canicula:illo ſcʒ ſigno regnãte ⁊ ardoꝛe fer
uente. Ibidẽ ait ꝙ cibarioꝝ debet eſſe me

ſtium abſit penuria. Pueri ergo debet eſſe
coꝛꝑpe diſpoſiti ⁊ integri ⁊ ſuſtẽtamẽtis de/
bitis regulati qͥ volũt addiſcere vt ſint ſco
laſtici ⁊ tꝑe debito debẽt inciꝑe.Et de his
ſunt admonẽdi tã ipᷣi qᷓ; habetes curã eoꝝ
Omniũ negociationũ tꝑs ⁊ opoꝛtunitas
eſt air Eceg

Pars quinta.

npꝛimis ergoob
artiũ liberaliũ ſiue phᷣie nobilita/
em z ponor fienctiz ob pſeſo⸗
bᷣus ełꝰ reuerentiã exhibendaʒ ab alijs ad/

diſcẽtes illas debẽt eſſe coꝛꝑis diſpoſitõe

⁊ plaſmatione venuſti put ait Boecius ðᷣ

Diſciplina ſcolariũ in pᷣncipio. Quia enim

videndũ eſt ne infans ſeptẽnis cũ duceret᷑
ad ibuendũ membꝛoꝝ indecẽs diſpoſitio
ſit.ſ.⁊ ꝑtiũ integraliũ.⁊ ponit exemplũ.Ce
gitur inqͥt Thymothei filiũ lepꝛa incum/

bentẽ caſtratũ loꝛipedẽ gibbo tumetẽ do/
ctrine mancipatũ plebeiam expetiſſe obie/

ctionẽ ſocioꝝ demonſtrationẽ ridiculoſaʒꝭ
Lauendũ eſt ergo netales ponant᷑ ad phi

loſophias diſcendas.ne phia ↄtemnat᷑ ob
taliũ defoꝛmitatẽ.⁊ ne minꝰ acceptet᷑.licet ĩ
ca ꝓfecerint quicq;. Sicut ait ennicꝰ. Gra

cioꝛ eſt pulcro veniẽs ex co te virtus. Et
ic minus ac/

diocris facultas ⁊ potꝰ tennis.ꝑcitas ⁊ ve

Eapitulum tertium.

Ecundo ſuntex⸗

ploꝛãdi pueri quales ſint quo ad

mentis induſtriã ſiue ꝑſpicacita⸗/
tem:an habeãt induſtriã diſcretõis natu/
ralis ⁊ ingenij vinacitatẽ.ſicut narratagel

lins acticaꝝ noctiũ li.v.c.iij. loquẽs de py
tagoꝛa pho qͥ cũ eſſet adoleſcẽs ⁊ cauſa vi
ctus iuncturas oneꝝ ferret. ⁊ de edera cau

dices ligni plurunos funiculo bꝛcui circũ
datos ferebat.ſemel obuiauit ei Demetriꝰ
⁊vidit cũ incedente expedite.⁊ iuncturam

ligni poſitnrãq; ↄſiderat ⁊ aceruũ illũ ſiłr

bꝛeui vinculo cõpꝛebẽſum: ⁊ tisnedi
geometrica libꝛari. Interrogauit quis ſie

circũuoluit.Cni aliꝰ.Ego.At ille dixit ei

vt ſolueret ⁊ mõ cõſimili ligaret. Sicq; il

le fecit. Cui demetri. cũ ingeniũ benefaci/

endi habes: nũc maioꝛa melioꝛaq; mecũ fa
cere poſſis ſi vis me ſequi. QOõð ille annuit.

2 adduxit eũ ſecũ ⁊ ſumptũ miniſtrauit.ac
phiam eũ docuit. ⁊ poſtea in centris pᷣus

fuit.ſed acerrimꝰ ſophiſtaꝝ Pꝛonidꝰ ergo

exploꝛatoꝛ ingeniũ pᷣdicti adoleſcẽtis dep

hendit ⁊ ad maioꝛa addiſcẽda eũ eſt hoꝛta
tus. Sʒ cauendũ eſt ne vinaces ingenio ⁊
acuti nimietate cibi ł potꝰ fiant ebetioꝛes.
ꝓpter qdᷣ ſunt nutriendi frugalit᷑.vt ait Bo

ccius ſupꝛa.⁊ Agelliꝰ plenꝰ libꝛo.iiij.ante
finem vbi ait pueros impubes cõpertũ eſt

ſi plurimo cibo nimioq; vino vterent᷑ ebe/
tioꝛeſq; fieri.atq; hinc elici tarditatẽ:coꝛ/

poꝛaq; eoꝝ impꝛocera fieri. Quod narrat
VUarro in hiſtoꝛijs ð liberis educãdis.Ca

uendũ & ne/ ꝓpter voracitatẽ ebetes reddãt᷑
pueri.et de hͥ ſupꝛa.iij.ꝑte.dil.ij.vbi de in /

ſtructione pueroꝝ

(NXapitulum quartum
DQualiter pueri in pᷣmis ſunt inſtruẽdi.

i inſtruẽdi artificialit᷑t oꝛdinabi
liter ꝓ eoꝝ capacitate ꝓut ait GBo

ecius vbi ſupꝛa. dicens ꝙ in pᷣmis figura/
rum.i.litteraꝝ elemẽta.i.lr̃as repᷣſentãtiuzʒ

impᷣmenda eſt dilectio ↄiungendaꝝqʒ ar/
tificioſa ↄiunctio. Sunt em̃ pueri inſtruẽ

di ⁊ attrahẽdi vr diligãt lr̃as qͥs addiſcũt
⁊vt recte ꝓnuncient ⁊ artificialiter ↄiũgãt
quia niſi in pncipio ſic inſoꝛment᷑:vix po/

ſtea poſſunt bñ infoꝛmari.Et grauꝰ eſt ac

Dilifficiliꝰpueꝝ male inſtructũ reinſtruere ſi
ue reducere ad rectã infoꝛmationẽ q; aliũ
nullo mõ inſtructũ. Uñ refert Quintilia/
nus in li. de inſtitutiõe oꝛatoꝛis ð Chimo
cheo.qͥ in arte tibiaꝝ excellebat.ꝙ; duplas
mercedes exigebat⁊ accipiebat ab his qui
fuerant male pᷣinſtructi q; ſi omĩno rudes

eſſent acciꝑet. Nec ĩmerito. Satoꝛ em̃ du

plicẽ exigit laboꝛẽ.cũ ⁊ delenda ſint ꝑuer/
ſe inſtitutõis ſemina ⁊ a bono ſint fideliui
inſerenda. Multo em̃ faciliꝰ eſt inducere

bonã inſoꝛmationẽ q; extirpare malã ⁊ in
ducere bonã. maxime cũ pma inſtituta v

Einde ſunt pue⸗

doct
ſutl
klyn
ſerun
ſenſi
godi
Ffitis
Boe
riso
doct
don
no
ſiopß
dooct
ſchet
mlin
Atn
ditel
to
cho
caant⸗:
puenn
lergee
kos di
fumt
puena
uoſ
lerioq
latabat
Whe
wmume
Dſun

/
gulbyel

bnof
vidie
Hg
icne
dealt
nn
ltery
lmnen
icre
larn
auen
Nen

an

ſe

Nrä⸗
iat
iegl
ſhoa⸗
neäſ
umni.
Nuitge
Pprs
Pag
o dey
onn
nio
es.
d⸗
hante
cüch
nicbe⸗
cor/
namut
nci
Udeiv⸗

ſtmidi

e/

Ginabi
nme⸗
figon/
Mmuinig
9 1
in⸗
alcit
iͤgi
nte
ubcke
fmncrt
iiͦdi
hintilc⸗
Thio
dunſu
hiou
ſudes
zem du
tpuer/
fiͤcir
nduent
holäi tin
itwten

Diſtinctio pꝛima.

documenta tenaciter inhereãt pueris ſiue

ſint bona ſiue mala.pꝛout ait Hiero.epła
xlvij. Ipſa litteraꝝ ſtudia teneris meliꝰ in/
ſerunt᷑ ingenijs. Idq; penitꝰ inherere ſolet
ſenſibo qð pus ſederit in mẽte. Dagna er

go diligetia ſunt inſtruẽdi pueri ne in pue/

ritia ex negligetia amittãt tꝑs ſuũ.put ait

Boeci vbi ſupᷣ.ꝙ diligẽtia cuiuſnbʒ ope/

ris obtuſitas ꝑmollit᷑.Et ſentẽtie ac dicta

doctoꝝ memoꝛiali cellule ſunt cõmendan

da vt ii exẽplificat. ne ↄtingat qð Lotha
rio ↄtigit.qui cũ.xxx.annis fniſſet ĩ gigna

ſijs phoꝝ.cũ adueniſſet dies vt pᷣeſſet me/

diocribo.ſ.pueris quaſi eoꝝ magiſter aſſe/
rebat ſe dubitaſſe cuꝰ vxoꝛ fuit eneas Si

militer requiſitꝰa quodã pmã ſyllabã.ſ.ma
giſtri qualiter vertere in verſu poſſet. Rñ/

dit abſurdũ eſſe tãti noĩs pᷣmã bꝛeuiari.ſʒ
acuto accentu ꝓnũciari. Ecce ait ibi Boe

—— .

cius quantũ tꝑis dure ceruicis obtuſitas
pꝑdidit ⁊ impenſe ſiue expẽſe CCaueãt ergo

pueri ne ſic amittãt tꝑs ⁊ expeſas negligẽ/
ter addiſcẽdo.⁊ caueãt eoꝛuʒ doctoꝛes ne
eos decipiãt. Hec em̃ ſunt peccata puero/
rum. ꝓut ait Augꝰ. enumerãdo pcta ſua in

puericia li..ↄfeſſionũ. Peccaba inquit mi
nus ſcribẽdo vel legẽdo aut cogitãdo ð lit

teris qᷓ; exigebat᷑ a nobis.Et ſequit᷑.qꝛ de
lectabar ludere.Et ſequit᷑peccabã facien/

do Z pᷣcepta parentũ ⁊ mgroꝝ meoꝝ.⁊ ibi

enumerat de talib⸗ multil.de qbo admonẽ
di ſunt pueri vt pᷣcaueãt

Sapitulum quintum.

n quibo doctrinis ſunt infoꝛmãdi ⁊ a
quibo eit cauendũ eis.

Vnſequenter elt
adhbibẽda diligẽtia ſolers. ꝙ pue
inſtruant᷑ recte ⁊ artificialiter.

pmo in grämatica ⁊ grãmaticalibo que di
uiditur in lr̃am.ſyllabã.⁊ dictionẽ. ꝓut ait
Hugo dydaſ.ꝑte.ij.vbi ait.ꝙ debʒ ſcire ar
ticulatã lram.ĩyllabã.pedes.accẽtus.⁊ ſic
de alijs ꝓut ibi determinat. Niſi em fuerit

inſtructꝰ pmo in talibo oꝛdinate ⁊ artificia

liter vix poſtea poterit inſtrui ĩ talib. Hoc
tamen neceſſe eſt ſcire vt hõ ſciat legere di
ſtincte ⁊ articulate ſᷣm regulas gramatica

les.vt patet ꝑ exẽpla Boecij vbið. Deinde
cauendũ eſt ne pueri pmo nimis imbuant᷑

Ddoctrinis poetaꝝ fabuloſis vt alliciantur
carundẽ delectatiõiby. Ut em̃ narrat Cla

te ꝓximã maximini.c nuiſam
obſcenis maledictis lacerauerat carminu

lerius li. vj.c.iij. Lacedemonij libꝛos archᷣ
ilothi e ciuitate ſua expoꝛtari iuſſerũt ꝙ eo
rum paꝝ verecundiã ⁊ pudicã lectionẽ ar/
bitranf. Noluerũt em̃ ea liberoꝝ ſuoꝝ ani
mos imbui ne płꝰ moꝛibo noceret qᷓ; inge/

nijs ꝓdeſſʒ. Itaq; maximini poꝛtã aut cer

qꝛ domũ ſibi inuiſam

exilio mulctauerũt. Ut em̃ tactũ eſt ſupꝛa.
mẽtes pueroꝝ tenaciter retinẽt doctrinas

qͥbo pᷣmo ibuunt᷑ Et iõ expedit qꝙ; vtiliby ⁊

verꝭ doctrĩs ĩ pᷣmis ĩibuãt᷑ Uñ⁊ moꝛis fuit
apð hebreos ſiẽ ait oꝛigenes ſuꝑ Canipn
cipio.O mẽs ſcripturas a doctoꝛibo ⁊ a ſa
pientibo tradi pueris ſimul.⁊ ad vltimũ re
ſeruari iſta.ſ.pncipiuʒ Geneſ.pꝛincipium
Eʒzech.⁊ finiſ ⁊ Cantica cãticoꝝ.quia iſta
ardua ſunt ⁊ in eis poſſet minus intelligei

errare. Et ideo ait Augꝰ. de ſeipſo li.iij. cõ/

feſſionũ Hoc nomẽ.ſ.xpᷣi ᷣm mĩam.t.i ipo
adhuc lacte matris teneꝝ coꝛ meũ pie ci/

pauerat ⁊ alte retinebat.Et libꝛo.vj.idem

ꝙ nomẽ xpᷣi mihi infanti iditũ ẽ Ueracib⸗
ergo doctrinis ⁊ vtilibo ⁊ nõ fictis ⁊ fabu/
loſis pueros imbuere eſt ſecuriꝰ.Sũt aũt
imbuẽdi in grãmatica vt dictũ eſt. ⁊ dein/
de in logica ꝓut ait Boeciꝰ vbi ſupꝛa.Cõ
pleto inquit nõ indebite huius gignaſij.ſ.

graãmatice rudimẽto ad maioꝛis ⁊ inqſiti/
oꝛis ſciẽtie lumina ꝓcedendũ. Scie inqm

quã ſolã veni falſiq; indagatricẽ nouimuſ

⁊c̃. Uñ Hugo vbisõ.qꝙ ex omnib ſcientijs
ſeptẽ ſpẽaliter diſcreuerũt antiqͥ in ſtudijs
ſuis ad opus erudiendoꝝ.in qͥbo tantã vti
litatẽ eſſe pᷣ ceteris omnibo ꝑſpexerũt.vt qͥᷣſ

quis pᷣmũ haꝝ diſciplinã firiniter ꝑcepiſ/
ſet:ad aliaꝝ noticiã poſtea inquirẽdo ma

gis ⁊ exercẽdo q; audiẽdo pueniret. Sunt
em̃ quaſi queda optima inſtrumẽta ⁊ eru/

dimẽta quibs via parat᷑ animo ad plenam
phice veritatis noticiã. Hinc triuiũ ⁊ qua
dꝛuuiũ nomẽ accepit eo his quaſi qbuſ/
dam vijs viuax animꝰ ad ſecreta ſophie ĩ/
troeat.Hec ille.Hanc aũt rõnalẽ logicam
pmo Plato grecis inſtituit.quam poſtea
Ariſtoteles diſcipulꝰ eiꝰ ampliauit ꝑfecit

⁊ in artẽ redegit.Oꝛatiꝰ vero Terẽtiꝰ ar

ro pmus dyaleticã de greco in latinũ trãſ/

tulit. ait Hugo ibidẽ. De modo addiſcedi
artem dyaleticã ait Boeciꝰ vbi ſupꝛa.ꝙ in
pmis terminoꝝ intrinſica cognitio eoꝝq;

i ꝓpoſitionẽ nõ latẽs copulatõ polſitioni

Pars quinta.

q; non indigna connectio ſunt oppetenda.
Terminoꝝ vero determinationes q̃s ſin/
cathegreumata appellamꝰ memoꝛit᷑ mente
impꝛimi debẽt.vtpote que ſophiſtice non
parũ deſeruiũt fantaſie.i.garrulatio niEt
ponit exemplũ de quodã pꝛudente in alijs
lſcientijs.ab alijs cauteł ſophiſticis in die
cõſtlictus.id ẽ.diſputationis cõfuſus ſnit.
Opoꝛtet ergo talia memoꝛiter ſcire.conſe
quenter addiſcere ⁊ audire libꝛos logica/
les.ꝓut ibi determinat.Et ſic in omni ar/
te vir ſcolaſticus ordinabilit᷑ ⁊ artificialit
ſcʒ ex pꝛietatibo illiꝰ artis dʒ diligẽter ad/
diſcere ſturre
N¶Eapitulum ſextũ

2 ue ſunt neceſſaria ſtudentibus

Tenim ait hugo
vV/ voiuenaſhnr neceſſaria ſtu
dentibo.natura.exercitium.diſci/
plina. In natura cõſideratur vt facile au/
Dita ꝑcipiat ⁊ ꝑcepta firmiter retineat.Ex

ercitio vt laboꝛet ⁊ ſedulitate ſenſuum ex/

colat. In diſciplina vt laudabiliter vinẽs
moꝛes cũ ſciẽtia cõponat.de quibo omib
ibidẽ ꝓſequitur elegãter. Et debet ſtudere
in omni arte querendo que ſunt ꝓpꝛia. Uñ
git ibi. Duo ſunt genera ſcripturaruʒ. Pꝛi
mum eaꝝ que ꝓpꝛie artes appellãtur. Secũ
dDum eſt earuz que ſunt apenditia artium.
vtrũq; opoꝛtet ſcire licet artes ſine appen/

dicijs erea gaſſiun, ſocere eeroꝛb Pit ihi

dem aic ſuꝑaddens ꝙ duo ſunt diſcernen
da. Pꝛimũ qualiter opoꝛtet de arte agere.
Secundũ qualiter opoꝛteat rõnes illiꝰar
tis alijs reb accõmodare.vt verbi gratia.
de grãmatica agit qui regulas⁊ pᷣcepta ad
hãt artẽ ꝑtinentia tractat. Grãmatice agit
qui regulariter loquit᷑ vel ſcribit.Et ſic de

“ alijs artiba.⁊ vtilit᷑ inſtruit ibi ſcolares qli

ter deben Aliare⸗ . “
(Kapitulum ſeptimũ
¶NDualis debet eſſe diſcipulus

Bales autez de
I bent eſſe ſcolaſtici ⁊ a quibo debẽt
. cauere docz Boeciꝰeleganter vbi
ſupꝛa.Diſcipuli inquit ſubiectio in tribus
debet cõſiſtere. Attẽtione. beniuolẽtia.do
cilitate.vt ſcʒ ſit docilis ingenio. Attentuſ
exercitio.beniuolꝰanimo. Attetus inq; ad
audiendũ,docilis ad intelligendũ.beniuo

lus ad retinendũ. ſubdit poſt. Nõ ſit ſco/
laris diſcolus.Dicit᷑ aũt diſcolꝰ q̃ſi a ſcola

diuiſus. Scola aũt grece dicit᷑ vacatio la

tine.quia a vacatiõe diuiſus. Diſcolus eſt
em qui diſcurrit ꝑ vicos ⁊ plateas ⁊ taber
nas ⁊ ꝑ meretricũ cellulas.per publica ſpe
ctacula.ꝑ pompas ⁊ choꝛeas.ꝑ comeſatio
nes.⁊ etiã ꝑ publicas cenas.⁊ h̊ vagio ocu
lis.effreni lingua.petulãti aimo.vultu in/
compoſito.omnibus iſtis ſcola poſtpoſita
Hec ille:Et ſubdit ſe multos tales vidiſſe
A quiby aũt debẽt cauere ſubdit ibideʒ. q;
a luxurie feruoꝛe ſtudeat diſcipulus aliena
ri.quã diſtinguit tripliciter dicens vnã eſſe
in oꝛnatu.aliã in coitu.tertiã guloſitati aſ
ſiſtricem ſeu aſſiſtentẽ. Ab his ſcolaſticꝰvo
lens ꝓficere in phia debet ſumme cauere ꝓ
ut ibipſequitur.ſubdens ꝙ meretrix nona
ria eſt inferni ianua.via iniquitatiſ.ſcoꝛpio
nis ꝑcuſſio.viſcariũ ſcelerum. puteꝰ interi
tus.id eſt.moꝛtis. Dicebat᷑ nonaria.qͥa añ
hoꝛam nonã antiquitꝰ nõ licebat talem ac
cedere. Uñ ⁊ hoc ait Auguſtinꝰ li.iiij. con
tra Int.recitans vᷣba Tullij.ꝙ motus vo
luptatis vt eſt maximꝰ ita inimiciſſimus
philoſophie.Cõgruere em̃ cum cognitiõe

magna voluptas coꝛꝑis nõ poteſt. Ibidẽ
ait Boecius.ꝙ opoꝛtet ſcolaſticum cauere

ab ebꝛietatibo ⁊ comeſationibo. quia vinũ
inquit modice ſum ptũ intellectui videt᷑cõ

ferre acumen. Nõ modice ſumptũ rationẽ

ꝑturbat.intellectũ ebetat.memoꝛiaʒ ener/

uat.obliuionẽ immittit. erroꝛem infundit
ignoꝛantiaʒ inducit. Ubi em̃ ebꝛietas:ibi

furoꝛ dominat᷑.vbi furoꝛ ibi nulla ſapien/

