tera iuſta et equa ſint pondera iuſtuſq; mo
dius equuſq; ſextariꝰ. JItem Pꝛouerðᷣ.xx.
Apud dñm abominatio pondꝰet pondꝰ.
⁊ ſtatera doloſa. Unde qͥ fraudulentijs ſe/
ducunt ꝓximos.theſauriſant ſibi theſau/
ros iniqᷣtatꝭ.ꝓut ðꝛ Michee.vj. Pꝛeterea
multi fraudulentijs iam dictis addũt ad
cumulũ ſue damnatõis mendacia ꝑiuria
falſa teſtimonia. Ideo ꝓpheta vbi ;. NHun/
qͥd iuſtificabo ſtaterã impiã ⁊ ſaccelli pon
dera doloſa in qb diuites eoꝝ repleti ini
quitate ⁊ habitatoꝛes eoꝝ loquebãt᷑ men/
daciũ et lingua fraudulenta in oꝛe ipſoꝛũ
Unde Lul.li.iij.de officijs.c.xij.inquirit

anvir honeſtꝰ⁊ bonꝰ debeat patefacerevi /

cia rerũ in venditione an celare.Et intro/

ducit ibi ſententias phoꝝ cõtrarias. Nã
antipater omia vicia eſſe patefaciẽda dixit

cum homo hominiby ſicut ſibi ↄſulere de/

beat inſtinctu natureet rõnis dictamine·

De cauenda fraudulentia in mercatu/

Dyogeni vero viro ſtoyco videbat᷑ ptrariũ

dicendo non opoꝛterevenditoꝛẽ exponere
vicia rerũ niſi quatenꝰ cõſtitutũ ſit in iure
ciuili. Vnde ↄcludit ibideʒ ꝙ aliter leges

aliter phi tollũt aſtutias. ¶eges quatenꝰ
manutenecpolinr vt ſi dolus det cauſã

ↄtractui. Phi quatenꝰ ratio et intelligen/
tia h̊ dictat. Ratio tñ poſtulat ne qͥd inſi⸗
Dioſe.ne qͥd ſimulatoꝛie.ne qͥd fraudulẽter
fiat.⁊ iſtð magꝭ ↄcoꝛdat legi diuine et iu/
ſticie: vt nullꝰfidelis ꝓximũ ſeducat.UVnð
Leuiti.xix.ca.ðꝛ.Nõ facies furtũ.Nõ mẽ

tiemini.nec decipiet vnuſqͥ ſq; primũ ſuũ.
⁊c̃.Ideoq; etiã ðꝛ Ecci.xxx vij. Cũ nego/

ciatoꝛe de traiectione.cũ emptoꝛe de ven/

Ditione.ſ.tracta eos.ſ.dirigẽdo ⁊ infoꝛmã

do.qꝛ ꝓut ðꝛ Ecci.xxvij. Int᷑ mediũ emp/
dianis et venditionis peccatum anguſtia⸗
itur.

(KLapitulum quartum.
(De nõ accipiẽdis vſuris a vicinis.

Bmuͤlter aomo

nẽdi ſunt vicini a fraudulentia
yvſurarũ vt mutuo ſinevſurꝭ ac⸗
comodẽt. ꝓut pᷣcipit᷑ Exo.xxij. Non vſura
oppꝛimes eũ.Et Deut.xxiij. Nõ fenerabia
fratri tuo advſurã.Et dñs Luce.v. Du
tuũ date nil inde ſperãtes. Hoc em̃ gratũ
eſt ante deuʒ vicino indigenti mutuare ad
releuationẽ ſue neceſſitatꝭ cũ dare ñ poſſis
Vnñ narrat᷑ in hiſtoꝛia triꝑtita lib.j.ð ſctõ
ſpiridone epᷣo ꝙ mos eiꝰ erat ex fructibus

alios erogare pauꝑibo. alios mutuare in/

digentibo. nec ꝑ ſe dabat.nec per ſe recipie
bat.ſʒ petentib dicebat vt q;tũ opꝰ habe/
rent tolleret.⁊ denuo ſuo die reponerẽt qᷓ;
tũ receperãt. Ad quẽ acceſſitvnꝰ et mutuũ
recepit.et reuerſus nõ repoſuit qͥd receꝑat
ſʒ auferẽs ſecũ abſceſſit putãs ſctm̃ virũ h̊
latere.Et iterato venit idẽ petẽs mutuum
Cui ſanctꝰ dixit vt iret ad hoꝛreũ.Ad q̊d

veniẽs inuenit vacuũ.q̊d ⁊ ipſe renüciauit

epᷣo.Cui epᷣs. Mirũ eſt qũo tibi ſoliviſuzʒ
eſtvacuũ ⁊ nõ alijs.ſʒ foꝛte q̊d alias accepi
ſti nõ repoꝛtaſti. Quo dicto captꝰ ẽ ille in
dolo.et volũtati epiſcopi ſe ſubiecit pniaʒ
ſuſcipiẽs.qua recepta ad hoꝛreũ veniẽs in
uenit plenũ.Ecce qualiter deꝰmutuantis
caritatẽ remunerauit.et miraculo decoꝛa
uit. Devſura multũ tractat Amb. li.iij. de

offi: vſurariũ alloques ſic. Cur ad fraude

Det
nici
fut
oin⸗
vle

hen
ſati

ſun

ſntn
ur
ſ

Wie
n
n
R

Diſtinctio ſeptima.

dohe auertꝭ? nate induſtriã. cur affec tas inopiã vt vna nimiter ↄſentiãt in licitꝭ ⁊ honeſtis.
nie ſterilitatẽ ⁊ cariſtiã.hancvocas induſtriãä: qꝛ amicicia eſt idem velle ⁊ nolle in reb ho
flgs q̃ eſt fraudis verſutia. Et q̊d tu vocas re/ neſtis.vnde amicus dictꝰ eſt q̃ſi animi cu
ut⸗ mediũ nequitie 2 mentũ eſt et latrociniuj. ſtos.vel q̃ſi animi equꝰ.qꝛ equalis nob vo
tenid Item Aug'. epła. xxxvj. ait. Quid dicam lũtate ↄiũgit᷑ait Caſſiodoꝛꝰſuꝑ pᷣs.xxxvij
lin, devſuris quas leges et iudices iubẽt red/ Talis amicſuit dei filiꝰqͥ cum eſſet ſuper
gtini, dere. aut crudelioꝛẽ dicam qͥ aliqͥd ſubtra om̃es tñ in medio diſcipuloꝝ eſſe dignatꝰ
lir hit furto diuiti.an qͥ trucidat: pauperẽ fe/ eſt eq̃lis ill.ymmo inferioꝛ ſe ſubijcies ſer/
et noꝛe. Et ſeq uit᷑. Hec ⁊ illa male poſſiden uiendo illis. Uñ in Johe. xv. dixit eis. Jã
1 vngevellẽ ꝙ; reſtituerent᷑.ſʒ nõ eſt q̊ iudice nõ dicamvos fuos ſʒ gmicos ⁊c̃. Item in
Hie repetant᷑. Item Criſoſto. de hac materia amicicia dz eſſe cõpaſſio mutua.qꝛ ipᷣa eſt
ſi. loquens ſuꝑ Math. omel. v. ait. Mutuo beniuolentia in ↄtcrapaſſis non latens ait
c⸗, da et amplioꝛes cape vſuras vbi nulla in / lapiens Ethi. viij. Unde ſm illd Ecẽc̃i.xij.
te⸗ uidia nulla accuſt atio nullus eſt timoꝛ. Et Non agnoſcit in bonis amicꝰ: nec in ma/
ſni mutua xpᷣo in membꝛis indigenti ⁊ tamen lis inimicꝰ. Item Job. vj.ðꝛ.Qui tollit ab
in omẽs nutrienti.⁊ ꝓ vſuris accipies regnũ amico miſcdiam timoꝛẽ dei derelinqͥt Uñ
l vite qn alij vſurarij ꝓvſuris recepturi ſunt ⁊ Augꝰ.amicũ moꝛtuũ plangens ait.Di/
penam gehenne. Quã occaſionẽvel excu midiũ vite mee. Et Seneca epła.ciij.O b
ſationẽ habemꝰcũ et amplioꝛa reciꝑe poſ/ iurgans plangentẽ moꝛtuũ filiũ ait Quid
ſumꝰhecvilia dando pauꝑib-. Nihil vſu/ faceres ſi amitteres amicũ exq̊ plãgis par
5 ra turpiꝰ.nil crudeliꝰ Alienas em̃ negocia uulũ q eſt incertcuiuſmodi ſit. Itẽ ĩ ami/
10 tur miſerias ⁊ alteriꝰ aduerſitatẽ lucꝝ ſibi cicia debet eſſe ſedula ſolicitudo de amici
. fac, Et ſeqͥt᷑. Uolo te bonã vſurã acciꝑe.H̊ ẽ honoꝛe.vtilitate.⁊ beneficio.qꝛvt Tulius
den a deo mercedẽ ſperare. YFacite̊ vob ami/ vbi ð. li. de amicicia ante fineʒ. Amici ſepe
ſunw⸗ cos de mãmona iniquitatis.vt cũ defece monendi ſunt ⁊ ſepe obiurgàdi.Et ſequit
dnfin ritis recipiantvos in eterna tabernacula. Mullam puto in amicicijs peſtem maioꝛẽ
nanbi⸗ Magna dementia eſt ab aliqͥbo vſuram q; blandiciam adulantẽ. Hinc Auguſti⸗
„M querere.qꝛ h̊ eſt contra legem nature ⁊ ſcri nus li.confeſ.ix.ait. Sicut adulantes ꝑ/
Gn pture euangelice et õ innatã bonitatem et uertunt.ſic inimici litigantes plerũq; coꝛ/
ntag oditõeʒ oĩs create oĩbocreatꝭ ſe cõmunica riguun.
noſs tia vt patet in luce igne terra aqua. Inde Eahimum ſecundum.
jöͤſc uliꝰli.ij.de tuſcuł.qſtioniba ait. cum e ficta amicicia et pꝛopter que diſſol/
ubyp Jutrereta Sathort ad erpeiret n re fa⸗ niturrxrx.
Nreiy⸗ miliari.et rnderet.bn paſcere.bñ veſtire. et C 3 N
fecoe Pencararc.ctt terram colere.queſitum etiaʒ em n gmcicia
bibe/ fuit an fenerari expediret. et rndit. Quich dzʒ eſſe cõmunicatio mutua coꝛ/
gaich/ ceſt fenerari niſi bominem occidere. —– di. interioꝝ ↄceptionũ. rerũ of
mund iicioz ꝛ miſterioꝝ. lInde Ethi.ix.in pnci
nuge ¶ Diſtinctio ſeptima ſecũde ꝑtis hꝰ ſůme pio ꝓuerbiũ eſt ð amicis.Qm̃ aia vna iðᷣo
ns (Xapitulum pmum. cömunia omnia. Unde Tul. vbi ö. Cum
nan ¶ Quid ſit amicicia. et qualis dzʒ eſſe ſie emendati amoꝛes amicoꝝ ſunt.int eos ſit
is que exigunt᷑ adverã amicici. ouim rerũ aſiuoꝶrolſitaru ſinevla ercchri
aint E re een one cõitas.tñ verecũdia et reuerẽtia ſꝑ te/
n inDe Dicen du nẽda eſt in amiciciavt ab amicis honeſta?
Mi eſt hac diſtinctione ſeptima de licita petamꝰ. Uñ devera amicicia exẽpla
lle in colligatõne amicabili que inter põit Ualeriꝰli.iiij.ca.vj.de duobo q̊ꝝ noia
pnin; amicos debet ellevera ⁊ nõ ficta. Sʒ vera Hamon et Phycias de qb ait ꝙ cũ Dyo
ſisin amicicia eſt m Zuł.li.de amicicia et ſm niſiꝰtyrannꝰ voluit vnũ occidere. dum ille
ants Auguſtinũ epła.lxxxv.diuinaꝝ hũanarũ ad res ſuas oꝛdinadas iret.aliꝰ dedit ſe va
decon q; rerũ cũ beniuoletia ⁊ caritate vnanimiſ diũ ꝓ eo ? redij t die ſtatuta. Quoꝝ fideleʒ
ide ↄſenſio.Uñ ſᷣm Cuł.ibidẽ. Beniuolẽtia animü tyrann admirãs ſupplici remiſit.
fnud eſt amicicie fons. Sũt amici admonẽdi rogẽas vi ſe in tertiũ ſocietatꝭ odũ reciꝑent

2

Pars ſecinoo.

2—— —

cile ſolubiles qꝛ ſepe diſſoluto eo ꝓpter qᷣd
ſunt amici facile diſſoluitur amicicia.pꝛo
ut ait phᷣus Ethi.viij. In ſenibus eſt ami

cicia pter vtile.ſed iuuenibus pꝛopter de/

(Xapitulum tertium.
Be vtilitate vere amicicie.

Gitur 9 omonen
dDdi ſunt amici ad veraʒ amiciciã
que dʒ ꝑfecta caritate cõglutina

—

ri.et talis amicicia eſt pᷣcioſiſſimũ genꝰ di
nitiaꝝ ſᷣm Boeciũ de ↄſolatiõe in fine.qa
amicus hʒ omes amicos ſuos vt ſe.⁊ om/
nia eoꝝ poſſidetvt ſua pꝛia.et ſic vera am ⸗
cicia facit eum inexpugnabilem ⁊ diuitem
Et h̊ eſt ̊d ait Criſoſto.ſuper Joh.omel.

lxxviij.vbi ðꝛ. Unꝰ amicꝰ multiplexẽ.Si

em̃ vnanimes fuerint duo vel decem: non

vnus eſt tm̃ ſed decies multiplicatꝰ ẽ vnuſ
quiſq; eoꝝ.vnde inuenies in decẽ vnũ ⁊ in
vno decem. vnde ſi aliqͥs vni eoꝝ inimicat
decem habebit cõtra ſe illi mimicãtes.Et

ſivnꝰeoꝝ depauꝑat᷑:inops nõ eſt.qꝛ alio/

rũ bona ſua ſunt.Et vnuſqͥſq; eoꝝ hʒ vigi

ti manꝰ. viginti oculos et viginti pedes ꝓ
ſe in ſolidũ officia ſua exercentes.ſʒ ⁊ decẽ

bʒ aĩas ꝓ ſe ſolicitãtes. Unde ſi amici fa/

cti ſuerint mille vel decẽ milia idẽ erit. vi ⸗-

des g̊ amoꝛis ſuꝑabundantiã qualit᷑ vnũ
facit multiplicẽ. Uñ in ꝑſida⁊ in roma q̊d
nõ pᷣt nata amoꝛ poteſt. Item ſi decies mi
lies fuerit qͥs diues:nudꝰeſt ⁊ inops ſi ſine
gmicis eſt. Et ſi inopes fuerint amici ad/
huc diuitibovberioꝛes ſunt.qꝛ q̃ ipᷣe ꝓ ſeip

ſo dicere non tẽptat h amicꝰdicet ꝓ eo. Et

quecũq; nõ pᷣt ſibijpſi largiri ꝑ amicos po

terit multo amplioꝛa ↄſeqͥ. Hõ pᷣt &̊ illi eſſe

male qͥ a tot armigerꝭ cuſtodit᷑ Q audãda ẽ
g̊ vera amicicia ⁊ fideliter obſeruanda nec

ciã e vita tollunt.

(((Tapitulum pmum.
We homo debet eſſe ſocialis.

monendi ſunt hac diſtinctione
octaua amicivt ſint colligati ſo

Pꝛedicatoꝛ etiã loquẽs cũ amicꝭ diſſuade
at fictas amicicias q̃ ſũt ſᷣm accidẽs et fa/

Diſtinctio octaua ſcdᷣe ꝑtis hꝰſũme.

onſequenter ad

ciali cõmunione.qꝛvt aitHugo.Socius
ðꝛ a ſocco q̃ſi invna caliga vel domo ma
nentes.vel a ſequoꝛ ſequerꝗ. Etiſociꝰ ꝓpꝛie
in ꝑiculo.collega in officio.ↄſoꝛs in pᷣmio
comes in itinere.ſodalis in menſa vel ſede
Nuocũq; em̃ mõ ſocietas ſumat᷑ vel ami/
cicia homo debet eſſe ſocialis et cõicatiuꝰ
quia homo eſt animal nõ ſolitariũ ſed po/

liticũ et cõicatiuũ ait cõmenta.Ethi.viij.

et Beneca li.iiij.de bñfi.c.xiiij.dicit ꝙho

minẽ nõ vnguibo nõ dentibo nata fecit ter/

ribilẽ.ſʒ nudũ ⁊ inermẽ ⁊ manſuetũ et piũ.
Et ſeqͥ. Societas et ratio homini dedit
alaliũ dominiũ ⁊ imperiũ gentin.

Et ſeqͥ

LCapitulum ſecundum.
ocietas maloꝝ eſt vitanda.

er.xxij. Noli eſſe amicꝰ homini

iracundo neq; ambules cũ homie furioſo
ne diſcas ſemitas eiꝰ. Sup q̊d Gre. fuper
Eʒzech.li.j.omeł.ix.di. Infirmi debent de
clinare ſocietatẽ pꝛauoꝝ ne mala que fre/
quenter aſpiciunt et coꝛrigere non valent.
imitari delectent᷑. Et ponit exemplum q;
ſicut aer malus aſſiduo flatu tractus inſiꝰꝰ
cit coꝛpꝰ. Ita puerſa actio ſepe viſa et lo
cu tio mala freqnter audita ificit animos.

qꝛ ðꝛ.j.Coꝝ.xv.Coꝛrũpũt bonos moꝛes

colloquia pꝛaua. Unde Seneca epła. vij.
ait. Unũ exemplũ luxurie. vnũ exemplum
auaricie:multũ malũ facit.qꝛ ↄuictoꝛ deo

licat

ſancto ſanctyeris:et cum ꝑuerſ ꝑuerteris.
Vnde et aplus.j.ad Coꝛinth.vj.et.x.No/

lo vos ſocios eſſe demonioꝝ. t. ij. Coꝝ.
vj.q̃ ſocietas luci ad tenebꝛas. Item noli-
te cõmiſceri cũ foꝛnicaris
Diſſoluẽda.qꝛ ſicut ait Tuliꝰ de amicica. .
Solem de mũdo tollere vident᷑ qͥ amici/

Kapitulum tertum.
R ſocietas bonoꝝ eſt appetẽda. et q̃lis
debet eſſe. et que debent eſſe in vera ſocie⸗

letas tamen
cũ bonis eſt habenda. Unñ Se
Ineca vbi S. Ad melioꝛes tranſi.
cuz Socrateviue. cũ zenone.cũ Criſipo.
cũ poſſidonio:hij tibi tradẽt diuinoꝝ bu/

VSt tamen ſocie⸗

Attas maloꝝ vitanda. qꝛ; Pꝛo⸗

emollit et eneruat. vicinꝰdiues cupi
ditate irritat. Item epla. cvij. Habebit te
tumoꝛ q;diu cũ ſuꝑbo cõuerſaris ⁊ incen/
dũt libidines adulteroꝝ ſodalia.quia cuʒ

a
nH

e,
mio
e⸗

N.

ns
ho⸗
rie,
gli.
ecit

Diſtinctio octaua.

mano:ũcq; noticiã. In ſocietate qͥdẽ bona

młta vebẽt ↄcurrere. Pꝛimo caritatiua af

WZ fectio.vt qlibet aliũ diligat ope ꝛ vitatene
fiat tm̃ amicꝰ ⁊ ſociꝰ menſe.ꝓut ðꝛ Ecci.vj.

VUnde Aug'. li.ↄfef.iiij. ocabat amicũ
ſuũ dimidiũ vite ſue. Scðo in ſocietate dʒ
eſſe vnanimis ↄſenſio.vt dicere poſſint ſo

cij ulud pᷣs. Ambulauimꝰin domo dei cũ

ↄſenſu. Item. Ecce q; bonũ ⁊ q; iccunduʒ
babitare frẽs in vnum. Certio in ſocietate

fit mutua ſubleuatio et nociui mutua re-/

pulſio ⁊ adiutoꝛij ꝓmpta collatio. De qbo
om̃ib Eccẽs.iiij. Oeliꝰeſt eſſe duos ſimul

eᷓsvnũ habent em̃ emolimentũ ſue ſocieta
tis.ſi vnꝰ ceciderit ab alio fulciet. Et ideo
ſequit᷑ Cle ſoli qꝛ ſi cadat nõ hʒ ſubleugan/

tem ſe. Quarto in ſocietate ſit mutua vene
ratioꝛ ſuꝑioꝛis cũ inferioꝛi parificatio Ro
ma. xij. Honoꝛe inuicẽ pᷣueniẽtes. Et Se
neca epła.xcij. ait. Penes deos ſit imperiũ

inter hoĩes ↄſoꝛtiũ.qꝛ de animalibo li... ðꝛ
homo eſt animal ſociale. Quinto in ſocie/

tate ſit pia compaſſio.⁊ mutua inſirmita/
tum moꝝ et coꝛpoꝝ ſupoꝛtatio. Unñ Se
neca epła. xcvij. Societas nra ſiłis ſit ſtru

cture lapidũ qᷓ caſura eſt niſi inuiceʒ ſuſtẽ

tet᷑. Er ſimile exemplũ põit BGreg.vbi ſup̃.
de amicicia dicẽs.ꝙ ſi ego moꝛes tuos nõ
ſuppoꝛto et ecõuerſo nunq; ca ritatꝭ ſurget

aut ſtabit edificiũ in ↄſoꝛtio.Et ideo dici
tur ad Gał. vj. Alter altert? onera poꝛtate.

Vñ Aug'.li.lxxxiij.q.qlxxi.ait Nichil ſic
pꝛobat amicũ ⁊ ſociũ ſicut oneris ſuppoꝛ⸗

tatio. Et põit exemplũ de ceruis trãſeun/

cibo aquas.quoꝝ poꝛes poꝛtãt capita alio
rum poſtremo natantium in clunib. ſʒvi/
ciſũim hoc faciũt Et ergo ðꝛ.ij. Coꝝ.j.Si
fueritis ſocij paſſionum eritis et conſola/
tionũ. Et Apoca.j. Ego frater vꝛ ⁊ ſociꝰ iĩ
sribulatieonrz..
(((Kapitulum quartum.
Debis que viſſoluunt amiciciam.

BWalium autem
pPpplonax debz eſſe ſocietas docet
Amb. il. i. de officijs di. Pulcra
ſocietas et ſecura iuuenũ ⁊ ſenũ. Nam illi
ſunt ſolacio:iſti teſtimonio. illi obſequio.
iſti magiſterio.illi delectatiõe.iſti infoꝛma
tione. Et põit exemplũ de Moyſe et Jo/
ſuc. Abꝛaham et Loth. Helyaꝛ Helyſco.
Paulo et Barnaba. Tu q iuuenis es ſi

¶ Elandabile eſt bene viuerei.

videris ſenſatũ nõ ſtultum euigla ad illſx
OQui em̃ ſcire voluerit q̃ eſt vera ⁊ fideł ſo⸗
cietas:legat q̃d ſcptum eſt in triꝑtita hiſto

ria li.j.de Conſtantino imꝑatoꝛe ad fideʒ

xpᷣi ↄuerſo cũ multꝭ alijs de familia ſua.q́ᷓ
cũ ꝓbarevellet qͥveri ⁊ falſi eſſent xpᷣiani.
vna die omẽs ↄuocauit ⁊ ſimulando et ꝓ
bando ſe velle ad ritum gentilitatꝭ reuerti
dixit. Quo audito multi ad ̊ idem facien
dum dixerũt ſe eſſe paratos.ſed aliqui licz
panci dixerũt ſe pus velle ꝓ xpᷣo moꝛtẽ pa/
ti qᷓ; xᷣm agnitum derelinquere. Quibo vi
ſis et auditꝭ imperatoꝛ oẽs fictos a ſe re/
mouit.et firmos in fide ſecum retinuit.di/
cens verbũ memoꝛia dignũ.Nõ poteſt ho
mini eẽ ſecurꝰ:⁊ fidus qͥ deo et creatoꝛi ſuo
falſus eſt fictus et ꝑfidus. Unde q;cito vi
des in ſocietate pctm̃ vel allectõem ad pee
catum vel peccati ſignum.dic impera torꝭ⸗
verbum ⁊ diſſolue ſocietatis vinculũ. Itẽé

Amb.exame.omeł.v. Cleram ſocietateʒ in

multꝭ diſſoluit anaricia. vt ptz in Loth et

Abꝛabam. quoꝝ multa erat ſuba. Et iõo

Geñ.xiij.ðꝛ. Diuiſi ſuut alterutrũ a fratre

ſuo. Itẽ põit englii de auib rapacibo qᷓ
nõ ſunt ſociales. Un Seneca. epła. xciiij.
Auaricia ⁊ luxuria diſſociauere moꝛtales
Et Zuli libꝛo.iij.de officijs.ca.v.diſſol/

nitur ſocietas cum quilibet pꝛium queris
comodum.

apitulum pmum.

¶ Diſticte nona ſcdᷣe ꝑtis hꝰ ſumme.
1⸗ nt᷑ malos.

aeoac diſtinctiõe nona admonẽedi
ſt hij qͥ amicabilivł ſociali col⸗
ligatione ↄiũcti ſüt vtvᷣtuoſe viuãt cũ his
etiã qͥ aduerſant᷑. Uñ ðꝛ i laudẽ beati Job
vir erat in terra hus ſimplex ⁊ rectus ac
timẽs deũ ⁊ recedẽs a malo. Et Job. xxx.
Frater fui dꝛaconũꝛc. Suꝑ qͥò Gre. moꝛ.
.Nõ młitũ laudabileẽ bonũ eẽ cũ bonil.ſʒ
bonü eẽ cũ mak vt ſit ſ; ex vᷣtute ſiẽ liuliũ
int ſpinas Canti. v. et ̊ͥ in medio natiõia
pue ⁊ ꝑuerſe.ſiẽ ðꝛ ad Phil.ij. Uñ et ſi qa
viuat int᷑ inimicos ⁊ malos.tñ ſᷣm ꝙ dici
tur Dath. v. Diligite inimicos vios ⁊ be
neſa.his.⁊c.vnde inimicꝰ diligedꝰ eſt rõne
nate. ⁊ odiendꝰrõne culpe ̃ᷣm Aug. cõtra
Fauſtũ. vt dicere poſſit cum ps. Perſecto
odio oderam illos. o
3

ꝑ patientiam et benificentiã vincũt᷑

(XEapitulum ſecundum.
adnernarij

3
9 W

neſficentia ⁊ pacientia eos ↄuer
tant ⁊ reducãt ad iuſticie ⁊ veritatꝭ itinera
Pꝛopter qͥd pᷣcipit dñs Math.v. Percu/
tienti ma xillã pᷣbere ⁊ alterã.vt ſᷣm gloſazʒ
nõ potiꝰvindicte qᷓ; patientie ſtudeas:eter
naq; ꝓ tẽꝑalibs ↄtemnas tanq; ꝓ ſiniſtris

W

dextras. Uñ ⁊ dicit Augꝰ. epła.v. Para⸗/
tus dzʒ eſſe hõ iuſtꝰ⁊ pius patiẽter eoꝝ ma

liciã ſuſtinere q̃s ſieri bonos q̃rit vt nerꝰ
potłcreſcat nõ vt pari malicia ſe numero
addat maloꝝ.Et lʒ iuſtꝰnõ ſic ſꝑ in opere

faciat:tñ pᷣcepta patientie in coꝛdis ppa/

ratione retinẽda ſunt.ſᷣm q; ait Augꝰ.ibi/

Dẽ. Noli g̊vinci a malo ſʒvince ĩ bono ma

lũ. Roma.xij.qꝛ ſᷣm Aug.vbi g.ꝑ beniuo

lentiã reducunt᷑ aduerſarij ad pacẽ etↄcoꝛ
diã. Unde ſ̃m aptm ad Roma.xij. Si eſu

rierit inimicꝰtuus ciba illũ.ſi ſitierit p
da illi. Uñ fᷣm aleniüũ li.v.ca.j. Dulc
hũanitatꝭ effera barbaroꝛũ ingenia pene/

trat.hoſtes mollit.vincit iram. pꝛoſternit

odiũ.hoſtilèq; ſãguinẽ hoſtilibo miſcet la/
crimis.Et Seneca.li.j.ðᷣ bñfi.ca.ij.ait
potinuationẽ bñficioꝝ ingrati et aduerſa
ſarij fiunt grati ⁊ amici Ingratꝰem̃ aduer
ſus vnũ bnficiũ nõ erit aduerſus ſecundũ
et ſi duoꝝ oblitꝰeſt terciũ ad memoꝛiã ̃du
cet᷑. Necvllum tam inſuetuʒ animal eſt qͥd
non cura mitiget ⁊ manſuetudo.vt leonũ
ora impune a magiſtris tractant᷑.⁊ elephã
toꝝ feritas in ſeruile obſequiũ manſuetu/
dine vertitur. Et ſicut beneficentie in fa/
cto mitigant iras. ſic verba dulcia illas

mitigant et ad amiciciam reducunt.ſcᷣm

illud Pꝛouerbioꝛũ.xv. Reſponſio mollis
frangit iram.et ſermo durus ſuſcitat ſuro
reʒ. Unde Criſoſto.ſuꝑ Math. omel.xvj.

ſicut ligna ignis ſunt materia.ſic ire et
rixe vᷣba dura ſũt cã. Ira em̃ ignis eſt quã

generant verba mala ⁊ ignea iracũdia ple

na.ſed ignis ignem nõ extinguit ſʒ auget.
Unde ðꝛ Ecẽi.xxviij.Certamen feſtina /
tum incendit ignem.Et ſequit᷑.ſi ſufflaue/
ris quaſi ignis ardebit ⁊ ſi expueris extin

guet᷑. Expuitionẽ vocat ibi lenitatẽ ⁊ paci
entiavt aquam molliſicanten.

Tem ſic debent

boni cũ malis viuere vt ſua be/

5*½

¶ Sequitur tertia pars pncipa,
palis huiꝰtotius ſumm.

„BSBemiſſis occa⸗

ſionibo infoꝛmãdi ſigillarim q̃t
N cũq; ꝑſonas in republica cõſi⸗

ſfſſtẽtes. In hac pte tertia dicen/
düũ eſt de inſoꝛmatõe pᷣdictaꝝ ꝑſonaꝝ q̃n/
tum ad illa que ſunt cõmunia om̃ibo ⁊ ſin/
gulis in quocũq; oꝛdine gradu vł officio.
quoꝝ q̃dam ſunt naturalia.q̃dã ↄtingen/
tia. Et pᷣmo de his q̃ ſpectant ad differen/
tias ſexus.ſ.q̃liter agtmonẽdi ſũtviri?⁊ mu
lieres cõmuniter. Scdo de his q̃ ꝑtinent

ad differentias etat.i.q̃liter intoꝛmãdi ſũt
infantes. adoleſcentes. ⁊c.vt in pncipio ſᷣʒ

miſſumeſt.
Diſtictio pᷣma tertie ꝑtis hꝰ fũme.
(Lapiculum pmum.
Auales debent eſſeviri.

Ac ergo viſtin⸗

ſunt viri vt ſicut in ſexu ſunt

vir .ſic ſint

Augꝰ.li.iij.fmonũ.ſᷣmone.xliij. Undeet
aplus..Coꝝ. xiij. ait. qñ aũt factꝰſumvir⸗
euacuaui qᷓ erat ꝑuuli. Item Saluſtiꝰlibᷣ.

ij. Dico mudicias mulieribo ⁊ laboꝛẽvirib5

uenire.qꝛ viri ꝓpꝛiũ eſt foꝛtitudo.et a viro

ðꝛ virt? ait Tuliꝰli.ij.de tuſcuł.q̃ſtionibꝛ.

Item ait Aug.de ci.dei.li.ij.c.xxj.dicitq;

noõ ſunt viri mii ſint moꝛigerati. Itẽ ppuz⸗
Ethi.viij.dicit ꝙ vir dʒ pncipari.vñ ðꝛ..
Coxꝝ.x.ꝙ vir eſt capni mulierꝭ. Qui li /
bigines vincũt ⁊ vᷣtuoſis oꝑibo ſe exercent
et moꝛibo ſeipᷣos exoꝛnãt ⁊ oꝛdiatevireſ in
ſubijciũt: ꝑfectiviri ſunt. De qb iam dict

ait Gre.moꝛ. xvj.ſuꝑ illud Job.xxiiij. De

ciuitatibo fecer̃tviros gemere ꝙ viri ſunt qͥ
pfectꝭ greſſibo ꝑ viã dei nõ fluxe ⁊ eneruiter

iʒ virilit᷑ currũt. Item Gre.moꝛ.xxvij.ſuꝑ
illud Job.xxxvj. De q̊ͥ ceciner̃t viri.⁊c. diẽ
ꝙ viri noie ꝑfecte vite hoĩes expmũt᷑. Itẽ
Gre.moꝛ.xxviij.ſuꝑ illud Job.xxxvj.Ac/
cinge ſicvir lũbos tuos.dicit ꝙ ſcptura ſa
cra viros vocare ↄſueuit qͥ vias dnii foꝛti⸗

bue ⁊ nõ diſſolutꝭ greſſibo ſequũt᷑. Cirilił

g̊ agite ⁊foꝛtet̃coꝛvꝛm.⁊ Pꝛouer.viij.O

viri advoſ dannto .α⁰ exponẽs gre.mor.

ctione pᷣma hꝰ ꝑtis tertie monz

l.ſic ſint viri ſtatu et effectu. Tir enim
ðꝛ a virtute eo ꝙ debet vincere libidies ait

wor⸗

en
eer

wir:

Ab.
Niis
o
i⸗

16

i
tcent

xxviij ait. Ego nõ feis ſʒviris loquoꝛ.qꝛ qᷓ
fuxa mente ſunt ᷣba mea ꝑciꝑe nõ poſſũt
Carnalis gͤvoluptas ⁊ feminea mollicies
et deſidioſa ocioſitas multos effeminant.

Igdeo ðꝛ de domo voluptatꝭ Pꝛouer. vij.
nõ eſtvir in domo. Abijt em vias lon /

inquas. Unde etvoluptas carnalis põt
ſignari ꝑ fontẽ ſalinacis cuiꝰ vndavt in fa
bulis ðᷣꝛ eſt delectabilis viſu.dule guſtu.

ſuauis tactu.⁊ om̃ib ſẽſibo gratiſſima vſu
eſt. Sʒ tata mollicie eneruabat vtvirꝭ effe/
minatꝭ ſexũ virilẽ adimeret ſiẽ ait Policra

cus li.v.ca.x.Uñ qꝛ młti balneãt ſe in hoc
voluptatꝭ fonte ideo effeminati ſũt ̃ᷣm il/

lud Naum.iij.Ecce ꝓpłus tuꝰ q̃i mulieres

in medio tui.Et nõ ſolũ verificat᷑ h̊ ð pplłlo
⁊ ꝑſonis infimis ſʒ etiã de maioꝛib. Unð
Vlſaie.iij.effeminati dominabunt᷑ eis. Sʒ
lij. Regum.xiiij. dicitur. Effeminati fue/
runt in terra ſeceruntq; omẽs abominati/
onecs. ¶Lapitulum ſecund um.
Beinſtructione mulierum quales de/

bꝛietatem.

VEcunoo mulie⸗

rtres cõiter admonende ſũtvt ſᷣm

bent eſſe mulieres. ⁊ ſpecialiter quo ad ſo/

ſtatꝰ ſui exigentiam ſubiecte ſint

viris. put r.j.Coꝝ.xj. Itẽvt tacite ſintñ
loquaces.ſᷣm illud Coꝝ.xiiij. Oulieres ĩ

eccla taceant. Itẽvt nõ ſint ocioſevagevel
curioſe vt Oyna.ſʒ clauſe in penetralibus
ſp inuẽte vt maria.ſic generali᷑ monet eas

apłus Thi.v.repᷣhendẽs illas qᷓ tales ſũt
Itẽvt nõ ad oſtentatõeʒ ⁊ ſtultoꝝ illaqa/
tionẽ tãq; ſagena dyaboli ſe oꝛnẽt.ſᷣm ulö

j. Pe.iij. Mulieres ſubdite ſint viris.Et

ſeqtᷣ.quaꝝ nõ ſit extrinſecꝰ? capillatura Itẽ

vt ſint in cibis ⁊ potiba ſobꝛie ⁊ ꝑce.qͥa vt
ait Ualeriꝰli.ij.ca.j. Uinivſus romanis fe

minis ignotꝰ olim fuit.ne de facili ĩ aliq̃d
dedecꝰ plaberẽt᷑. Uñ ðꝛ Ecci.xxvj. Huli/

er ebꝛioſa ira magna ⁊ cõtumelia.⁊ turpi/
tudo eiꝰnõ tegit᷑. Magna ů diligẽtia dñt

anulieres ſtudere ſobꝛietati.q̃ eſt pudicicie
mentis domꝰſue.Et ibideʒ ðᷣꝛ.Gra ſuper

pfᷣuatiua. Nam ſine cerere ⁊ vino frigetve

nus.ſicut recitat btũs Hiero.epła.xciiij.
Itẽ caueant mulieres ab exceſſu in alime/
tis.eo ꝙ vẽtrẽ cibo diſtentũ ſeqͥt᷑ voluptas

Genitaliũ ſᷣm Hiero.epla.xxxvij. Unde et

antiquitus mariti pᷣcauebat nevxoꝛes ſue
vinũ biberent. vel ſaltẽ in bibedo moduʒ

nõ excederent. vt dictũ eſt ð. Uñ ait Uale,

riꝰli.vj.ca.iij.q Metelliꝰvxoꝛẽ eo ꝙ vinũ

bibiſſʒz fuſte ꝑcuſſam interemit.idq; factũ

nõ accuſatoꝛe ſʒ rephẽſoꝛe caruit.Et ſeqͥ᷑
Sane q̃cũq; femĩia vſũ vini imoderate ap
petit oĩba vᷣtutibo ianuã claudit ⁊ delictis
aperit. Uñ narrat Augꝰ.lib.ix.ↄfef.circ⸗

mediũ. O erat qᷓdã decrepita mulier gne

ter ſenectã ⁊ optios moꝛes honoꝛabat᷑.

ec curã gerebat filiaꝝ matris beati Au⸗-

guſtini.q̃ nõ ꝑmittebat eas pᷣter hoꝛas qͥè
bus ad menſaʒ parentũ moderatiſſime ale
bãt᷑ etiã ſi excandeſcerẽt ſiti nec aquam bi
bere.pᷣcauens ↄſuetudinẽ malã.⁊ addens
vᷣhũ ſanũ ⁊ memoꝛia dignũ dicẽs puellis
Mogdo aquã bibit. qꝛ in poteſtate vinum
nõ habecꝭ.Cũ aũt ad maritos veneritis z
fetẽ eſtꝭ dñe apothecaꝝ ⁊ cellarioꝝ aq̃ vobᷣ
tũc vileſcet ⁊ ſoꝛdebit ſʒ mos potãdi ma
nebit.et ſic frenabat auiditateʒ tenerioꝛis

etatis ⁊ ipam puellarũ ſitim ad honcſttum
modũ deducebat vt iam nõ liberet q̊d nõ

deceret. Siłr narrat ibi Augꝰ. qꝙ mr̃ ſua
aliqñ puella ad menſam ꝑentum bibebat
vinũ modicũ de cuppa eoꝝ Et ita ad illud
modicũ modica q̊tidiana addẽdo in eam
ↄſuetudinem ꝓlapſa eſt vt plenos mero ca
lices ſaciliter et byanter hauriret.⁊ cũ an/

cilla qᷓdam cũ ea qdaʒ die litigaret obiecit
ei ̊ crimẽvocans eam meribibuls: q̊ ꝰbo
tanta verecundia eſt percuſſa ꝙ feditatem
ſuam reſpexit et de cetero tm̃ mulieris vi-

cium exuit.
((TLapltulum terttum.
debent eſſe quo ad caſtitatem.

VBnſimiliter ao⸗

monende ſunt mulieres de caſti
te et pudicicia ſeruãda. Exq̃ᷓ

pꝛouenit mulieribo eximius honoꝛ. tuo/

ſus decoꝛ. et fame ſiue opinionis bonuns
odoꝛ. Unde dicit᷑ Ecci.xxvj.Omis ode
ratio nõ eſt digna ↄtinentis anime.Et ſe⸗
quitur. Sicut ſol oꝛiens in mũdo ĩ altiſſi
mis dei.ſic mulieris bone ſpecies in oꝛna

grãm mulier ſancta ⁊ pudoꝛata. Uñn dicit
Augꝰ.ð duodecim abuſionibo.ꝙ quĩitus
abuſiõis gradꝰeſt femia ſine pudicicia Et

ſeqͥt. Jmpudica em̃ vita nec laudẽ ab ho/

miniby in pᷣſenti.nec remuneratiõeʒ a deo
expectat in futuro.pudica vᷣo famã bonaʒ

=r

Poars tercia.

int hoĩes poſſidet ⁊ de ſpe fułe btitudinis
ſpecialitc᷑ gaudet. Nã ⁊ ſi alijs alio: null⸗ tũ
talia ait Aug. de bonovᷣginali ad pudici

cie ↄmẽdatõeʒ. De hac materia loqᷣt Tlale
ryꝰli.vj.ca.j.dicẽs ꝙviroꝝ ⁊ feiaꝝ pᷣcipuuʒ

fundamentũ eſt pudicicia Et btũs Aug.
de duodecim abuſionibovbi õ. dicit O ſi⸗/
cut oẽs moꝛes bonos ꝓcurat ⁊ cuſtodit in

viris pꝛudẽetia.ſic ĩ feminis cũctos hone/

— –D

ſtos actꝰfouet ⁊ fᷣuat pudicicia. Uñ et Cla
teriꝰ vbi S. põit młta exẽpla de mulieribo
pudiciciã amãtibo.qᷓ etiã maritꝭ occiſis. la
queo vitã ſibi eripuerũt. Ibidẽ etiã narrat
de q̃ dã greca femina q̃ cũ hoſtiũ claſſe eſſʒ

excepta.vt moꝛte pudiciciã tueret᷑ ſe ĩ ma

re ſpõte ꝓiecit.Cuiꝰcoꝛpꝰlitoꝛi poſtea reie
ctũ ſepeliri demandatũ eſt. et eiꝰ memoꝛia
grecis laudib ẽ cclebꝛata. Ibidẽ etiã nar/

rat de lucrecia q̃ qꝛ a tarquino ſuꝑbi regis
filiovi defloꝛata fuiſſʒ.poſt tantã iniuriaʒ
in ↄſilio deducta ferro qͥd veſte tectũ attu/
lerat ſe interemit. Narrat᷑ etiã ibidẽ ð q̊dã

4 cũ didiciſſet filievginitateʒ a q̊dã iuuene
fuiſſe ꝑditã.ipᷣm pᷣmo.⁊ poſtea puellã neca
nit.malens plꝰacerbas filie ducere exeqas

q; turpes eiꝰ celebꝛare nuptias. Cõſimile

narrat Amb.li.iij/de vginitate ꝙ ſctã Pe
lagia apud antiochiam cũ eſſet qndeci an
noꝝ et ſe a pdonibo circũdari videret abſẽ

te matre⁊ ſociabo ait.deꝰremedio nõ offen
dit᷑.ſʒ facinꝰfides alleuiat. Quo dicto ca/
put ſuũ oꝛnauit nõ vt ad moꝛtẽ ire deceret
iʒvt ad ſponſum tendere alia mulier ſolet.
Et cũ h̊ viderẽt hoſtes ceperũt q̃rere mrẽʒ
2 ſodales ſoꝛoꝛes.q̃ cũ h oĩa vidiſſent dixe
rũt.Ecce aqua.qͥs ꝓhibet nos baptiſari.
pᷣcamurq; te deꝰne coꝛꝑa noſtra vnda di/
ſpergat.et ſic tanq; choꝛos ducẽtes in me/
dium alueum ꝓgrediũt᷑.nec cadauera vn/
da nudauit.Et ſancta mr lʒ ſenſu careret

pietatꝭ tñ fuabat amplexũ.⁊ religioſũ quẽ

tenebat modũ ĩ mari nõ relaxabat. Tamẽ

ꝓ fᷣuanda coꝛꝑali caſtitatevel cauenda in /

iuria nõ dz qͥs ſe interimere. ſiẽ determĩat
Augꝰ.de ci.dei.li.j.ca.xvj.qꝛ ðꝛ ĩ decretali

Religiõe nõ ferro quereda eſt caſtitas. Et

Aug.vbi S.Pudicicia eſt ᷣtꝰ mẽtꝭ q̃ non
pᷣt inuite tolli. Nec ergo fidelis nec infideł

dʒ ſe occidere.vt talia pᷣcaueat.ſʒ ſuſtinere
cũ pacientia violentid.nõ ↄſentiendo libi/

din exvolüũtate placenti.qꝛ ̃ᷣm Aug.ↄtra

Julianũ.Pudicicia eſt res animi: vᷣgini/

tas res coꝛpꝑis. Unde ea integra in animo

ꝑmanente pᷣt iſta violent᷑ auferri de coꝛꝑe.
Obvo beatꝰ Amb.vocat illas mulieres ſã
ctas q̃ ſe ſubmerſer̃t.vt õ dictũ eſt.ſane in
telligenduʒz eſt.q; nõ ideo ſancte dicte ſunt
qꝛ ſic ſe interfecerũt.ſed alio mõ quẽ nouit
de? Undeait Augꝰ.de ci.dᷣi.vbi S.ca.xxij.

Sampſon nõ aliter excuſat᷑ꝙ ſevn a cum

hoſtiba interemit:niſi ꝙ ſpũſſanctꝰ la tẽter
Hiuſſit qͥ ꝑ illum miracula faciebat. Sic⁊

5pᷣᷣdicte mulieres inſpirate ſe moꝛti expoſue
rũüt. vnde qꝛ diuinit iuſſe erant.eaꝝ marti

ria celebꝛat eccła ſᷣm ſniam Aug.vbi S.ca.
xxv. Unde etiã in mulieribo gentilibo ʒeluſ
pudicicie eſt cõmendandꝰ. exceſſus tñ inc/
fectionis nõ eſt imitandꝰ. Quante aũt re/
uerentie fuit pudicicia apð paganos nar⸗
rat Solinꝰli.vij.ca.xv.de quadã gente in
ꝑte indie ſita qvenere penitꝰ ſe abdicãt.pe
cuniaʒ neſciũt.nemo ibi naſcit᷑nec tamen
ibi deficit hoĩm multitudo.Locꝰ ille addi
ctus eſt pudicicie.Et licet plurimi diuer/
ſarũ genrium vndiq; ibi ꝓperent.nullłꝰ ad/
mittit᷑ niſi quem caſtitas tidei et innocen/

tie merituʒ ꝓſequitur. Nam qui reus eſt v

leuis culpe q́;uis ſumoꝑe ingreſſum adipi

ſcivelit diuinitꝰſubmouet.et ita ꝑ immen
ſum ſpacium ſeculoꝝ gens illa durat ceſ/

ſantibo puerperijs. Pudicicia etiaʒ eſt ho⸗/
noꝛanda pᷣcipue ſi eſt gfecta in omni ſenſu
guſtu affatu affectu et effectu. Uñ narrat
Dalem li itl ra iij g cũ quidam foꝛmam
pueri cuiuſdã laudaſſet. alius increpas di
xit enz libidinoſos oculos habuiſſe.Etli.
vj. c.j.ðꝛ de quodam q dixit filie ſue vt nõ
ſolum pudiciciam illatam conſeruaret.ſed

et oſcula pudica ſine libidinoſo affectuvi/

ro pꝛeberet. Unde narrat Hieronimꝰ con
tra Jouinianũ qꝙꝙ Diulli duxit vxoꝛẽ vir/
ginem tante pudicicie yt illo ſeculo habe/
retur ꝓ exemplo quo impudicicia nõ ſoluzʒ
eratviciũ.ſed et monſtruũ.hic Diullius ſe/
mel in iurgio audiuit ꝙ os fetidũ haberet
Et rediens conqueſtꝰeſt vxoꝛi ipſaʒ redar
guens ꝙ eum ſuper hoc non pꝛemunierat
vt ſcilicet remed ia queſiuiſſe poſſet.Cui il
la reſpõdit.Credebaʒ omniu hoim ſic oꝛa
olere.vñn veriſimile fuit ꝙ oſcula nüũq; alte

ri pᷣbuiſſet. Cuiꝰↄtrariuz faciũt multe.q̊d

tñ erat apð antiqᷣs et eſt adhuc apud mo/

dernos multos ſignum leuitatis et impu

Dicicie.

nino
e⸗
neſ
nei
eſunt
nonit
an
acun
gtare
Sic
poſoe
mnani
lsca.
dut
hine,
züt
oner,
nteig
cil he
tamen
eaddi
diuer⸗
l g,
nocen
ockn
naop
nme
kho⸗
ſa
nnt
mnan
Etl.
nd
aſd
ctun/
d
orinn⸗
be
zſon
iusſe
Nbert
nugr
nerat
Cuiit
coꝛa
gle
e qᷣ⸗
no/
impe

Diſtinctio ſecunda.

LVYapitulum quartum.

Duales debet eẽ q̊ ad qᷣtẽ ⁊ tacitnitatẽ

Võſequenter mo/

nẽde ſũt mulieres vt ſint quiete

HVo vagabude. 1 tacite nõ v̈boſe.
Unñ ait Criſoſto. ſux Joß. omel. xj. Nu
lieris ẽ domi ꝓphetarivel phari.⁊

in ſpecie hũana:inuenit eam in ſecreto tha
lami q expauit.nõ qꝛ viderat angelũ queʒ
ſepeviderat.ſʒ qꝛ eũ viderat in facie hũana
quã ſp antea q;tuʒ potuit deuitauerat.ſᷣm
ſententiã Berñ. ſuꝑ miſſus eſt.omeł.ij. Et
qꝛ mulier eſt ſcala ⁊ materia ad temptãdũ
m Grego.moꝛ.iij.Et eſt etiã ꝑ viſum de/

ceptibilis ⁊ magnevoluptat fm Auicen.
li.x.phie.Et eſt etiã foꝛtꝭ ad maliciã et cau
ta ad decipiendũ ſᷣm Criſoſto.vbi S. Jo
ne ſint occaſiones alijs ad peccandũ et ne
ipᷣe ex ſui fragilitate de facili labant᷑ ad vi/
ciũ.nõ debẽt eſſevage.garrule.vel ocioſe.
qꝛ tales repᷣhendit aplus ad himo.v. di
cens.et ocioſe diſcunt circuire domos.⁊c̃.
Etvt ait Tulius ca.v. Sub Romulo de
cretũ fuitvt quecũq; virũ alteꝝ attigerata
marito impune occidebat᷑.et oſcula etiam

tum fuit.
Vapitulum qntum.
(NQuales del
natuum qualitatem.

offerre valde pꝛopinquis et non alijs lici/

res admonende ꝙ ſint oꝛnamẽ/

dute. pꝛout docet beatꝰ Petrꝰ. j. Petri.iij.

quarũ nõ ſit extrinſecꝰ capillatura. Unde
de impudice ſe oꝛnantibo ait Hieroꝰ.epła
cviij. Ille mulieres oculos xpᷣianos ſcan/
daliſant que purpureo coloꝛe et buſdam
fucis oꝛa oculoſq; depingunt.Et idẽ epłla
xciiij.Quid facit in facie chꝛiſtiane purpua
riſſus et ceruſa. Et ſeqͥt. Ignis iuuenũ ſo
menta libidinũ ⁊ impudice mentꝭ indiciũ
eſt.oꝛnatꝰ iſte nõ dñi eſt ſed velamen anti/
xpᷣi. Unde Criſoſto.ſuꝑ Math. omlł.xxx.

ſic ait. Adijcere aliqͥd ymagini regie ꝑicu/
lũ eſt.qꝛ deũ offendis.ʒelotipie flãmaʒ ac/

cendis. ⁊ meretricantes ʒelaris ⁊ imitaris
Et Ams.exame.omel.vlcima ſic ait. Pi/

el ph⸗ ic quie/
ſcere. Sicut legit᷑ de blã vᷣgine maria ma/
tre dei.N ad eã ingreſſus angelꝰ Gabꝛiel

ebent eſſe quo ad veſtiũ et oꝛ/

Bnt etiaz mulie

☛ tis honeſtis non meretricijs in/

ctus a deo es o homo noli delere pictura,z

bonam noli tollere picturã dei et aſſume,⸗

re picturam meretricis. Nam illa pictura

in feminis vicij eſt nõ decoꝛis.fraudis nõ
ſimplicitatis.fallit decipit.vt neq; illi pla/

ceas cui placere deſideras.qui ĩtelligit nõ

tuũ eſſe ſed alienum quod oſtendis.Et ſic

ipᷣm deciꝑe conarꝭ. Inſuper et tuo dipli,)
ces qauctoꝛi ⁊ creatoꝛi qͥ videt opꝰ ſuũ in te
eſſe deletum. Et ponit exemplum de arti/
ſice qui merito indignat᷑ cum videt opus
ſuum adulteratuz. ſed qui adulterat opus
dei graue crimen eſt cũ pntas vt te melius
ſcias depingere q́; deus qui cũcta cõdidit

ſciat te facere. Et in collationibo patrũ di
citur ꝙ creaturam dei immutare eſt crea-
toꝛem vituperare et creaturam deturpare.

Ungde tales mulieres ſe pingẽtes fiũt tur/
pioꝛes et monſtruoſioꝛes. Habent em̃ col

lum longũ vt grues.v coꝛnua alta vt aries.
faciem depicta vt effigies. caudam lataʒ et

longamvt pauo. caput latum vt cribꝛum.
etvt auis icturica pepluʒ croceũ.Et ſic ſfſa

ciunt ſe miſerabile monſtrum quod nõ eſt
in rerum natura repertũ. Unde contra ta

les mulieres narrat dominꝰparyſieñ.ĩ ſu-

tractatu devniuerſo.qualiter quedã mu/
lier talib intẽdens dum viueret.poſt moꝛ
tem apparuit cuidaʒ pectinẽs crines ſuos

lamentabiliter pectine grandi et ferreo flã
meo. dicens ſe hec pati debere imperpetuũ
ꝓ meretriceo oꝛnatu capilloꝛũ cui intẽde/
bat immoderate dum viueret. Similiter

in partibo oxonie poſt moꝛtẽ apparuit que

dam domina duobus filijs ſuis religio⸗

ſis cum duobus ſerpentibus caput circiã
plectentibus pꝛo capitis craſſura. et cum

duohby ibufonibus mamillas ſugentibus
pꝛo duobus leccatoꝛibus ſuis quos ha-
buit ſub marito ſuo dum viueret.Qua ap

paritione placuit deo alias pᷣmunire mu/
¶ Diſtictio ſecunda tertie ꝑtis hꝰ ſũme.
ri admonendi ſunt de oꝛdinato
moo viuendi ſᷣm differentias
etatum. Et ideo ſicut varie ſunt viri eta/

tes.ſic varias oʒ eſſe viuendi infoꝛmatees
De varijs v̈ etatibo ait Papias oñmdens
ꝙ0 pma etas ↄtinet ſeptẽ annos q̃ ðꝛ inan

tia. Scða eſt vſq; ad decimumqrtũ annũ

Parstercid.

q̊ ðꝛ puericia. Tertiav ſq; ad.xxviij.annuz
Zr adolelectia. Quartavſq; ad qͥnq̃geſi/

mũ annũ q̃ͥ ↄꝛ iunuẽtꝰ virił. Quita vſq; ad

ixx.annũ q ꝓtendit᷑ ⁊ öꝛ virilitas ſeniliſ.qꝛ
Declinat a iuuẽtute in ſenectutẽ. Sexta ðꝛ

ſenectin qua hõ fit decrepitꝰ.⁊ Hpꝛie nul

lo annoꝝ ſpacio terminat niſi q;tů altiſſi/
mo placuerit. Haꝝ etatũ q̃dã ſũt/ ꝓpꝛia.qꝛ
ſicut ait Lulł.li.de ſenectute.Pueroꝝ eſt ĩ/

firmitas. Juuenuz ferocitas. Uiroꝝ gra /

uitas. Senũ maturitas Et iõ ſm has dif
