ferentias etatü monẽdi ſunt vmuerſi.
D (aplrulum penun.

¶Beinſtructioe eoꝝ qͥ ſũt in pᷣmo gradqu

pueroꝝ iauaier terüe ſin
ſecũda ꝑte diſtinctõe.ij.c.j. VUñ

beat? Hiero. epła.xcv. dicit ꝙ nõ eſt parũ
apud deũ bñ educare filioſ.qꝛ qd noua te-
ſta capit inueterata ſapit. Un et beata mr̃
ſancti Eadmundi ꝓut legit᷑ invita ſua aſ/

ſuetfaciebat filios ſuos ad oꝑa pnie in pue
rili etate.alliciens eos munerib puerilib
vt tali die ⁊ tali ieiunarẽt.camiſias nõ poꝛ
taret.ſʒ cilicijs ſe induerẽt.O btã talis mr
q̃ potiꝰmaluit filios deo educare qᷓ; mũdo
Vlñn ⁊ talẽ ↄmẽdat apłus ad Thimo.v.di.
Si filios educauit.⁊c̃.Sʒ qͥd dolendũ ẽ
fere omẽes patres ⁊ matres modernis tem

poꝛib ſ̃m ꝙ ait Joh. criſoſt.in ſᷣmõ e:coꝛ/

pus natoꝝ amãt.ſʒ aias ↄtemnũt.Deſide
raãt eos valere in h̊ ſeculo ⁊ nõ curãt qͥd paſ
ſuri ſũt in alio.Alij militias.honoꝛes.red
Ditꝰ. 2 ꝑalia ꝓuident filijs.ſed nemo filijs

ꝓuidet deũ.pꝑditõneʒ illoꝝ cũ magno pᷣcio

cõparãt et ſalutẽ ex deo illis acquirere no
lũt.Si cos viderint pauꝑes triſtant᷑ ⁊ ſu/
ſpirãt.ſʒ ſi viderint eos peccãtes nemo tri
ſtat᷑. Et ſic patenter oſtendũt ꝙ coꝛpoꝛum
ſunt parẽtes nõ aĩiaꝝ. Uñ et ait Hiero.epi
ſtola.lxxxix.q̃ intitulat᷑ de inſtitutõevł in/
ſoꝛmatõne filie dicẽs ſic. Nutrix nõ ſit te/
mulenta.nõ laſciua.nõ luxunie dedita ꝓpt
lactis coꝛruptõeʒ.nõ garrula habeatq; fi/
lia modeſtã gerulã nutriciũq; grauẽ.quia
Fm eundẽ epła.lxxxvij. In tenera etate fa
ciliꝰſancte ↄuerſatõis vſus inoleſcit.et ad
inſtitutionẽ optimi pᷣmi anni habent in ſe
qddam lentũ et molle.et qͥd facile ſoꝛmari
queat et ad arbitriũ volẽtis trabi.Et po/

E nfoꝛm gtio ne dagd bonum inclinat᷑. Sũt etiã pueri ſobꝛie
et parce nutriendi ſine ingurgitatione. qͥa

ßm Auguſtinü de ciuitate dei. Si ꝓviri/

nit exempluz de arbuſculis qᷓ in äntlibet

ꝑtem flecti poſſunt.et tenera aĩalia ſine la,/
boꝛe poſſunt domari.Et ſeqͥt᷑. Penitꝰſolet
inherere ſenſib q̊d pus ceperit ſiue bonuz

ſiue malũ ſit.Et ponit᷑ exemplũ de Alexã/

dꝛo qͥ moꝛiboꝛ inceſſu ¶eonidis mgr̃i ſui
etvicijs qbo fuit paruulłꝰ infectꝰ nõ potuit

carere cũ factꝰ eſiet dñatoꝛ oꝛbis. Et ideo

peritũ Ariſtotelem ei ſubſtituit. Cõſimi⸗

pꝛ eiꝰ eonidem a cura filij ſui amouit et

lia etiã exempla ponit Augꝰ.de ſiłitudibo.

ca.liij.dicens ꝙ mollis cera recipit ymagi

nẽ ſigilli de facili indurata retinet Sicẽ

de etate infantili ſaciliter intoꝛmata.Et ſi

cut indurata cera nõ faciliter infoꝛmatur.

ſic etas in malis indurata ⁊ iuueteratavix

bus ſuis alatur infans fiet vt creſcẽdo plłꝰ

cgpiat.ſed ſi modũ ſue capacitatꝭ excedat
deficiet anteq; creſcat. Et Seneca libꝛo

ſecũdo de ira dicit ꝙ vinũ negandũ ẽ pue/
ris ſicut tradidit Piato nec cibis quidem
implendi ſunt pter diſtenſionẽ coꝛpoꝛum
ſm eundem. Sunt etiam infantes ab ini
cio inſtruendi fideti documetis. Unde ſ̃m

Hugo. de ſacra.li.ij.parte.vj ca.xij. Patri
ni ſunt fideiuſſoꝛes ꝓ eis quos in baptiſ/

mo ſuſceperũt.vt eos cũ ad legittimã eta/
tem ꝑuenerint doceãt fidem rectaʒ. añ oia
ſim bolũ et dñicam oꝛationc:bona m etiaʒ
habere ↄuerſationẽ. Et GBreg.vij regiſtri.
Peto vt ꝑuulos dnos q̊s nutris pᷣcipue ĩ
moꝛib inſtruere cures.et eunuchos qꝗ eis
deputati ſunt admonevt ea illis dicãt que
coꝝ mentes in caritate circa ſeinuicẽ ⁊ er/
ga ſubditos i mãſuetudinẽ ↄpũgat. Cler/
ba & nutrietiũ aut lac erũt ſi bona ſũt:aut
venenũ ſi mala.Calia ̊ eis nüc ſuggerãt
que poſt oſtendant qᷓ; bona fuerint que ab
eis ſuxerũt. Sunt etia pueri infantes co/
hercendi a peccatis pueriuibo que młta ſũt

fm Auguſtinum li.j.ↄfeſ.vbi de ſe dicit.

Lantillꝰpuer ⁊ tantꝰ peccatoꝛ peccabã cõ

tra pcepta parentu et magiſtroꝝ. narrans

etiam quo pira furabat cum ſodalibo ſuis

Igeo debent parentes pueros a talibo co/
hibere.qꝛ vt aii Hiero.epła.lxxxix.vſq; ad

ſepte annos imputat᷑ peccata parentibus
Suũut etia infates debito mõ vᷣberibo ſubij

ciendi.qꝛ ſi ꝑculſeris eu virga non moꝛick.

ſin
ſug

pin
kepe
fule.

lum
Uerer
K
eat.
borl

tulſe⸗

diun
fopt

mul
fig

ſuſpe
ſleyi
att

(lic

lune
pe
Ure

lbe
nele⸗
ſo
onn
leui,
Fiſi
Molut
ide
dulttr
ſini⸗
nai.
agi
ci
S
un.
nerie
lobete
e
pviri
lop
celat
hro⸗
ipa/
hidem
poumn
cmni
geßn
bonn
on’
W
ndi
ma;
G.
puei
ges
nrcge
i/
C
Gtant
eit
aesb
tslo⸗/
uoli
bdl
hico
u
pſuis
Hco/

liblis

ſubi
wic

Du.ſ. puerozum.

dis. qꝛ i
nes ⁊ ↄcupiſcentie.ideo laboꝛanduʒ eſt vt

Diſtinctio ſecunda.

Vnde Ecẽi.vij.ðꝛ.Filij tibi ſunt:erudi u/⸗

los.et curua illos a puericia eoꝛuʒ. Sunt
etiã erudiendi debitis artificijs ↄuenienti

bus ſuo ſtatui.vt ſi ſint nobiles erudiant᷑
vt ſint eloquentes faceti ⁊ liberales.⁊ pctã

ſumme cauẽtes.qꝛ hec ſumma ingenuitas

et libertas carere vicijs ſᷣm Criſo. Inſuꝑ
nõ obeſt nobilibo.ſʒ ꝓdeſt mediocribus in
ſtrui in aliq̃ artificio qͥ foꝛtaſſeviuerẽt ſi in
digerẽt. Uñ legit᷑ ð Conſtantino imꝑato
re ꝙ fecit filias inſtrui ĩ arte texendi ⁊ nen

di. vt ſi neceſſitate compellerent᷑ indeyviue⸗

— apitulum ſecundum.
De inſtructione eoꝝ qͥ ſt in ſecũdo gra

But etiaz homi
nes infoꝛmãdi in etate q̃ ðꝛ pue
ricia et maxime a beccgtſeguen
n illa etate pᷣcipue inſurgũt libidi/

illa domẽt᷑ caſtitate ſobꝛietate et debito la

boꝛe ꝓu: bhoꝛtat᷑ Criſo.ſuꝑ Matth. omekł.

xlix. dicẽs. Sicut terra infructuoſa ſic iu

uentus q̃ negligit᷑ multas ꝓducet ſpinas.

Cõburamꝰꝗ ꝑnicioſas et ſpineas ↄcupi/⸗
ſcentias ⁊ pparemꝰ vel aremus areas no/
ſtras ad ſemis ſuſceptõnemvt in iuuẽtute
fulgeat ſobꝛietas ⁊ ſequat᷑ caſtitas.ſed in/

opinabiue eſt in fluctuatiomibo trãquillita

te potiri.in camino nõ cõburi.⁊ in iuuen/
tute eſſe nõ impudicũ. Item infoꝛmãdi ſũt

in motibo reuerentialibo.qꝛ fm Lulium.,j.
ca.xxxiiij. Adoleſcentꝭ eſt maioꝛes natu re

uereri.optimos ⁊ ꝓbatiſſimos viros dili/
gere ⁊ imitari.q̊ꝝ ↄſilio vtant᷑ ſalutari. Et

ſeq̃t. Hec etas a libidine eſt cohercẽda la
boꝛibuſq; exercenda. Uñ ait Tuliꝰli.ij.de

tuſcuł.queſtionibo.X ligurij laboꝛibo eru

diunt iuuentutẽvenando.currẽdo.eſuriẽ/
do. ſitiendo.algẽdo.eſtuando.Sparteve

ro pueri ad aram verberibo accipiuntur.vt
multꝰ e viſceribo ſanguis exeat.ne coꝛpulẽ
ti fiant. Et de ᷓ̊ Señ.epła.iij.ait ꝙ natus

in ſpartia arcum tendit. In germania ha/

ſtilevibꝛat. In ytalia equitat ⁊ caute hoſtẽ
ꝑcutit.Et Saluſtius li.ij.dicit q; mos eſt

cuiuſdam gentis equitando iaculari ⁊ cur

ſum cũ equa libo certare. Item nõ ſũt pue/
ti malis nutritoꝛibo tradẽdi.quia Tulius

in rethoꝛica recitans verba Terencij dicẽ

—

tis ꝙ erant duo fratres Demas et Micio
Et demas pauꝑioꝛ tradidit fratri ſuo tã/
qᷓ; ditioꝛi et nobilioꝛi filiũ ſuũ nutriendũ.
quem nutriuit laſciue ita ꝙ ebꝛioſus fuit ⁊
luxurioſus. Qd vidẽs Demas.ſ.filiũ ſuũ
ſub cuſtodia fratris ſui ꝑire dixit ad eum.
Quid agis.cur perdis adoleſcentẽ.Etve/
re ſic faciunt multi diuites et pauꝑes qͥ in
laſciuia nutriũt filios ſuos.et quo ad deũ
et homines ꝑdunt illos. Et ideo non ſine
cauſa ðꝛ Ecci.vij. Filie tibi ſunt:Fᷣua coꝛ/
pus illaꝝ⁊ ne oſtendas hylarem faciẽ tuaʒ

ad illas. Gloſa pꝑmittendo illas laſciuire.

Vnñ et Hieronimꝰ de inſtitutione filie ait.
Nihil aliud diſcat audire filia vel loq niſi
q̃d ꝑtinet ad timoꝛem dei. turpia nõ intel
ligat.cantica mũdi ignoꝛet. lingua tenera
pſalmis dulciba imbuat᷑cũ dyna nõ egre/
diat᷑. Poſtq; grãdiuſcula ad templum dñt
cum parentibo pergat.nec inter turbas ho
minũ inuenia᷑ exemplovginis marie quã
gabꝛiel in thalamo reperit. Cnẽ.j. Et ſargꝗ
Thob.iij.ait. unq; cum ludentibus mi/

(KKapitulum tertium.
de inſtructiõe eoꝝ qͥ ſunt in tertio gra⸗
du. l. adoleſcentiu.

Bnſequenter ao

monendi ſunt exiſtentes ſub ter/
tia etate q̃ ðꝛ adoleſcẽtia.vt ſicut
creſcit etas coꝛꝑis ita creſcat etas mentꝭ ⁊
vᷣtutis. Iñ NHieroꝰ.de ↄtinentia vᷣginali
ait. Creſcat in te etas virtutis cũ annis tẽ
ꝑis.cuzʒ etate iuſticia.⁊ ſides eo ꝑfectioꝛ vi
deat᷑ q̃ ſenioꝛ es.Et ſeqͥ. O m̃e tꝑs in q̊ te
melioꝛẽ nõ ſenſeris ̊ eſtima ꝑdidiſſe.quia
ſim GBrego.moꝛal.vltimo. Uacuꝰ dieꝝ eſt
qui et quãlibet multũ vixit.etatis ſue tem/
poꝛa invanitate conſumpſit.Et idᷣo cum
ſanctus puer Joſaphat quereret a ſancto
Barlaam magiſtro ſuo. Magiſter quot
aunoꝝ es.et ille reſpondiſſet.xlv. Et puer

dixit ei.videt᷑ mihi ꝙ.lxx.annoꝛũ ſis. Re/

ſpondit ſanctꝰ BGarlaam. Si a natiuitate
mea omẽs annos queris.lxx.ſum annoꝝ.
Sʒ ego in mẽſura vite mee nullo mõ illos

annos ↄputo qᷣs invanitate mũdi ⁊ ĩ pctõ

expendi.ſed quia tm̃ quadragintaqnq; an
nis deo ſeruiui.⁊ ideo illos ſolos compu/

to ad vitam eternã ⁊ ceteros ꝑditos eſtimo

quaſi annos moꝛtis. Hec in vita barlaam

Ungde ne ãni ꝑdant᷑ ab infantia creſcat bo
nitas et ſanctitas ſicut dixit Job.xxxj.Ab
infantia creuit mecũ miſeratio. Unde cõ/
muniter ðꝛ ꝙ cito vult pungere qui ſpina
vult eſſe. Unde adoleſcentẽ infoꝛmat bea
tus Anſhelmꝰ de ſimilitudiniba cap.xlvj.
dicens. Tria ſunt in iuuene cõmendãda.
taciturnitas. coꝛꝑis mundicia.et verecun
dia. Et talem alloquit᷑ Eccleſiaſtes.xj.di
cens.Letare iuuenis in adoleſcentia tua.
⁊ in bono ſit tibi coꝛ tnũ in dieb iuuentu
tis tue. Et Seneca eplła.xxxiiij. dicit ꝙ iu
ueni eſt parandũ:ſeni vtendũ.Sũt etiam
adoleſcentes admonendi ꝙ ſint ſenioꝛibo

ſubditi ⁊ obſequioſi.quia ſᷣm Auguſtinuʒ

de duodecim abuſionibo: tertius gradus
ꝗbuſionis eſt adoleſcens ſine obedientia.
Et ſequit᷑. Sicut in ſenibo ſobꝛietas ⁊ mo
rum ꝑfectio requirit᷑.ſic in adoleſcentibus
obſequiũ ſubiectio et obedientig maioꝛib⸗
impenſa eſſe debet.Et ſequit᷑. Sicut fru/⸗
ctus nõ inuenit᷑ in arboꝛe in qua flos pus
nõ apparuit. ſic ĩ ſenectute bonꝰeſſe nõ po/
terit qͥ in iuuentute bonis ſtudijs ⁊ inicijs

nõ floꝛuerit.
Eapiſplum quartum.
De inſtructione eoꝝ qui ſunt in quarto

Gradu.ſ.viroꝛum.

Vnſimiliter ao⸗/

monendi ſunt exiſtentes ſub q̃r
cLa etate que dicitur virilitas.de
qua dictũ eſt ſupꝛa parte.iij.diſt.j.capło.j.
Ut eo.ſ.q̃̊ ſunt vigoꝛe vigoꝛoſioꝛes com/
plexio ne temꝑantioꝛes et ſanioꝛes et ſoꝛ/

tioꝛes ſᷣm Auicennã coipſo perfectius ſer

uiant ſuo creatoꝛi dicẽtes cum pꝛopheta.
Foꝛtitudinem meã ad te cuſtodiã.Et.Ui
riliter inquit agite et confoꝛtet᷑ coꝛ veſtrũ.
Item Job. vj. Que eſt foꝛtitudo mea vt ſu
ſtineam. Super quod ait Gregoꝛiꝰ moꝛ.
vij.Foꝛtitudo iuſtoꝝ viroꝝ eſt carnẽ vin/
cere.voluptatibo cõtraire.delectatõem vi/
te pᷣſentis extinguere.huiꝰ mundi aduerſa
pꝛo eternis pꝛemijs amare ꝓſperitatꝭ blã/
Dimenta cõtemnere.et hec omia in coꝛde⁊
coꝛpoꝛe ſuꝑare.ſ̃m illud vſaie.xl.Qui cõ/
ſidùt in domino muta but foꝛtitudinem.
aſſument pennas ſicut aquile.currẽt et nõ
laboꝛabũt.ambulabunt et non deficient.
Ende ſicut viri ſunt ſexu ſic ſint actu ⁊ et/
etu.

—

eingt Tabitulum quintum.
du.l. ſenũ dictoꝛ a ſenectute.

ℳ

VDnſimiliter ao/

Vmonenai ſunt ſenes ſub quinta
etate q̃ dicit᷑ ſenectꝰ vt ſit in eis
omniũ voluptatũ iuueniliũ abdicatio.qͥa
vt ait Tuliꝰde ſenectute.Pꝛeclaꝝ munus

eta tis eſt auferri a nobios q̊ͥd erat in adole/

ſcentiavicioſiſſimũ.ſ.voluptatẽ omnimo/
dam. Si em̃ Paulꝰ qn factꝰ fuit vir cua/

cua bat ea qᷓ erant paruuli ſ̃m q̊d dicit Co

rinth.xiij.multo magiſ qn factus eſt ſenex
Debet ea euacuare ꝓpter q̊d ait Señn.epi/
ſtola.lxx.Gratias ago ſenectuti.quia quic
quid debebam nolle nõ poſſum. Iteʒ ſint

ſenes ſalutari intẽti. Unde Señ. vbi ̊.

Bratias ago ſencctuti qͥa lecto me aff xit.
Et ſequit᷑. Cuz libellis eſt mihi ſermo plu

rimus. Et Auicen.ꝑte.v. de anima dicit.

ꝙ poſt quadraginta annos intellectꝰ robo
ratur. Et Tu lꝰ de ſenectute capᷣ.iiij.dicit
p memoꝛia induſtria et ingeniũ vigent in

ſenib anteq; fiant decrepiti. I˙tem Sene⸗/
cg epiſtola.lxxix.ait. Queris qͥd doceam.
Reſpondeo. Seni ſemꝑ eſſe docendum.
Quid ſitultius in hac vita q; ꝙ diu non di

diceris nõ diſcere.Omnis etatis homĩcs
ſcola admittit.in hoc ſeneſcamꝰ. Tamdiu
diſcendum eſt q́;qiu neſcias. Et ſi pꝛoner

bio credimꝰq;diuviuas.quia nulli rei bee
etas magis couenit qᷓ; huic. Sic etiam in

ſenibo vſus virtutum et rectitudo.quia vt
ait Ambꝛoſiꝰexame.omeł.j.Senectus in

bonis moꝛibo eſt dulcioꝛ.in ↄſilijs vtilioꝛ.
ad ↄſtantiam ꝑatioꝛ.adrepmendum libi/
dines foꝛtioꝛ.EtTuliꝰvbi ſupꝛa de ſene/
ctute dicit ꝙ arma ſenectuiꝭ ſunt artes v/

tutumq; exercitatõnes.Et ſequit᷑. Nichil

eſt iocundiꝰ ſenectute ſtipata virtutibus.

Unde et ſenes plus agunt ſepe ↄſilio ſciẽ/
tia et auctoꝛitate qᷓ; iuuenes coꝛꝑis robo/
re. Sicut legit᷑ de Ariſtotele qui cõſuluit
Alexandrũ nõ valentẽ capere quandaʒ ci/
uitatem/ꝓprer baſiliſcũ omes hoies inticiẽ
tem vilu ſuo.q; obuiã viſui baſiliſci depoꝛ

tare faceret ſcutü vitreuũ ꝙ cum vitrum nõ

poſſet penetrarevenenũ in ipᷣm reflecteret᷑
et ipᷣm interficeret a quo venenũ ꝓiectũ eſt.
SDic etiã in ſenib moꝝ ꝑtectiovt ſupꝛa di

ctu eſt ab Ambꝛo.et vᷣuatꝭ ↄſtãs pᷣaicatio

ructione eoꝝ qͥ ſũt in nto gra⸗

unar

nal
ſoe
dabp
hioort
b
epe
dey
C
bin
ſ⸗
ort

teit

gepin
ctiam
potib.
eode
Aio⸗
briodr
dit D
moris
BGen
hos
feere
ſenis
Vellen
u y

ferer/

lnive
R
Muz
legn
cne
dann

vinen
mnos
ſoe
vunns
ole⸗
nimo⸗
reg,
Co
ſcner
c/
cne
ſeſnt
wis,
fi.
vop
dicit.
fobo
d
G
Sene⸗
octn.
noun.
nonol
mie⸗
nol
Ponet
nubee
numi
vun
lusin
kon.
mi⸗/
deſen⸗
tes
Pol
llbis
lolai⸗
gtobo⸗
ölt
hl/
ae

deg

umn
cictc
ctücke
hdt

MNNι

Diiſtinctio ſecũda.

pꝛout ait Claleriꝰlibꝛo. vj. ca. ij. de quodaʒ

dicente duas eſſe res que dant licentiã ho

minibayvt libere loquant᷑.i.ſenectꝰ⁊ libero/⸗
rum oꝛbitas. quia exqͥ erat ſenex ⁊ cito mo
riturꝰnec habebat pꝛolẽ ꝓ qua fuerat ſolli

verendo.

aditnlum ſerrum.
Beinſtructione eoꝛuʒ qui ſunt in ſexto
gradu.ſcilicet ſenũ decrepitoꝝ ⁊ incõmo/

.

nendi qͥ ſunt invltima etate que
pła.lxj.eſt ſexvite ⁊ edificium putredinis
vndlq; ruens.vt eo ꝙ ſunt moꝛtevicinio/
res eo ſint ſemꝑ ad moꝛiendũ ꝑatioꝛes et
deo ꝓximioꝛes. am et ſi moꝛs ſit cõmu/
nis omniba tamẽ ꝓpꝛie in inſidijs eſt iuue/

nibo. ſed in ianuis eſt ſenibo.et maxime de-

crepitis. Unde ſic eſt de coꝛpoꝛe ſenis ſiẽ
de putredinis edificio in quo omĩs iũctu
ra dilabitur et de die in diem diſcinditur.
Circũſpiciendũ eſt ̊ fm Seũ.vbi S.qũo
hinc exeas:quia nil de ſuturo habet quod

ſperet quem ſenectꝰ in ꝓximo deducit ad

moꝛtem Unde in alijs etatibo aliquał eſſe
poteſt ſpes vlterioꝛis vite.ſed in ſenibo de/

crepitis nihil eſt moꝛte ꝓpinquiꝰ. Caueãt
etiam decrepiti ab exceſſu in alimentis et

potibo.quia vt ðꝛ in libꝛis ſaturnaliũ Se/

nes de facili inebꝛiantur.Et cauſa eſt ſᷣm

Ariſto.quia in eiſ coꝛpus eſt ſiccũ et in mẽ
bꝛis durioꝛibo naturales meatꝰ obſerãtur

Et ideo exalatio excluſa ad cerebꝛũ aſcen

dit. Studiũ etiam ſenis debet eſſe vt ĩ eo
moꝛiãt᷑ vicia anteq; ipſe moꝛiat᷑. pꝛout ait
Senecca epla.xxvii.Et ſequit᷑. Nuera an

nos tuos ⁊ pudeat te velle q̃ volebas puer

facere.Et epła.lxiiij.ait. Hec debẽt eẽ oꝑpa
ſenis illa nolle q̃ voluit puer, et ſemꝑ bene
velle moꝛi.Et ſequit᷑.Aliqũ ſenectutẽ cu/
raui vt beneviuerẽ.ĩ ſenectute vt meliꝰmo
rerer. Qui em̃ talis nõ fuerit erit puer cen

tum annoꝝ maledictꝰ. Sicut exponit il/

lud vſaie penultimo Gregoꝛiꝰmoꝛal.xvij

VUnde ait Seneca epła.xiiij. Nihil eſt tur

pius qᷓ; ſenex incipiẽs beneviuere. Senis
etiam ſtudiũ ſit abdicare voluptates: re/
cogitando emẽdare poꝛes culpas.et attẽ/
Dere penalitates ſeniles.Et ideo velle diſ/

citus libere dicere potuit veritatem nullũ

ðꝛ ſenectꝰdecrepita.q̃ ᷑ᷣm Señ.

ſolui⁊ eſſe cum xpᷣo. Unde de hijs miſerijs⸗
ſenem ↄcomitantibo ait Gregoꝛius ſuper
euangebł.li.j.omeł.j. In illa decrepita ſene/
ctute ſtatura curuat᷑.viſus debilitat᷑. cer/
uix exſiccata deponit᷑.frequentib ſuſpirijſi
pectꝰvꝛget᷑. Ulirtꝰ vbiq; deficit.loquentis
verba anhelitꝰ intercidit. Nam ſi languoꝛ
deſit. plerũq; ſenibo ipᷣa ſenectꝰ egritudo ẽ.
Et ſᷣm Señ.epła.cx. In ſenibo melioꝛa pᷣ
teruolant ⁊ deterioꝛa ſuccedũt.et ponit ex
emplum optimũ.Quẽadmodũ ex ampho
ra pmo effluit quod ſinceriſſimuʒ eſt et q̃d
turbidũ et grauiſſimũ eſt poſtea ſubſidet.
Dic in etate noſtra q̃d optimũ eſt pᷣmo ẽ.
illoq; exhauſto in peccato:feceʒ vite noſtre
deo reſeruamꝰ. Item ſenectꝰ inſanabilis

moꝛbo eſt. et ideo triſtem illã vocat Uirgi/

lius. Exq̊ etiam nõ reſtat ſeni ſpes devita
longa.⁊ impoſſibilis eſt dilatio moꝛtꝭ diu
tina.nõ reſtat niſi vt bñ moꝛi ſtudeat. Sʒ
bene moꝛi pᷣcedit beneviuere.quia non po
teſt male moꝛi qͥ benevixerit.nec bene mo/

ri qͥ male vixerit.quia ſfᷣm Auguſtinum in

ſmone de innocentibo. Hac aiaduerſione
ꝑcutitur peccatoꝛ vt moꝛiens obliuiſcat
lui qͥ dum viueret oblitꝰeſt dei.Debet etiã
ſenex moꝛiendo bonũ poſteris exemplum
relinquere. Sicut fecit ille bonꝰ ſenex. de

quo. ij. Macha. v. qui ait. Exemplũ foꝛte

dereliquam vobis. Unde narrat Ualeriꝰ
li.viij.de quodã ſene virtuoſo qui cũ cente
ſimũ annũu ageret interrogauit eũ quidam
quare tamdiu viuere vellet.Qui reſpõdit.

quia nõ habeo aliquid in quo ſenectutem

meam accuſem. Unde ſᷣm Beñ.eplła.xcv.
Non eſt curanduvt diuviuamꝰ ſed vt be/
neviuamꝰ.nã qui male dies multos et an
nos expendit:nõ vixit.ſed in vita moꝛatꝰẽ
Inſuper ſᷣm Auguſtinũ de duodeci abu/
ſionibo. Secũdus gradꝰ abuſionis eſt ſe /
nex ſine religione et virtute. Unde querit
ibidem. Quid ſtolidiꝰ dici poteſt ſi mens
ad ꝑfectionẽ vite nõ cõtendat quando to/

tius coꝛꝑis habitus ſenectute affectus ad

interitum pꝛoperat. Caligant oculi.ſur/
deſcunt aures.et ſic omia alia coꝛꝑis mẽé/
bꝛa in ſe deficientia domũ coꝛꝑis in ꝓxio
ruituraʒ eſſe denũciant.Et ſequit᷑. Sicut
in lignis repꝛoba arboꝛ comꝑet que poſt
floꝛes fruct?non exhibet.ſic repꝛobus eſt
quem flos iuuentutis deſerit ⁊ tamen bo/
noꝛũ operũ fructꝰmaturos non ſtendit,

—8

Pars tercia.

Et ſubdit ibidẽ. Cauẽde ſunt in ſene due
rarnis particule.q̃ in ſene nõ veteraſcunt.
ſed ad peccatũ ꝑtrahũt.ſ.coꝛ et lingua.qa
in ſene coꝛvanas cogitationes machina/
ri non deſinit.Et lingua loquit᷑ quecunq;
coꝛ machinauerit. Caueat etiã ſenilis etaſ
ne hee due particule iuueneſcãt et ſenẽ de/
cipiant. Et ſubdit generalẽ regulã dicens
Unicuiq; etati ↄſiderãdũ ẽ qͥq etati emi/
nenti dignũ ſit et H̊ ſemꝑ agat qͥd necvitaʒ
nec etatem vileſcat. De hijs et ſimilib⸗ cõ/
ferat pꝛedicatoꝛ euangelicꝰcum iuueniboꝛ

ſenibus.
Diſtingtio tertie tertie ꝑtis hꝰ ſumme.
(Eapitulum pmum.
¶ nobiles nõ gloꝛient᷑ de nobilitate.?
de hui parua cõmoditate.

les et ingenui.⁊ ſunt aliqui ſerui et infimi.
Nobiles ̊ admonendi ſunt vt nõ ſe effe/
rant ⁊ inaniter gloꝛient᷑ de carnis nobili/
tate. Nam om̃es eque nobiles ſumꝰ reſpi/

criendo oꝛiginẽ.et illa noĩa libertus ⁊ liber

tinus ſeruus ⁊ ancilla aut ex ambitiõ e ſũt
aut ex iniuria ßᷣm Señ. epka. liiij. Unde et
ait Gregoꝰ.moꝛał xxj.ſuꝑ illud Job. xxxj.
Nuũquid nõ invtero fecit me qͥ ⁊ illũ.Om/
nes homines natura ſunt equales. S⸗ ac
ceſſit diſpenſatoꝛio oꝛdinevt qͥbuſdã pᷣlati
videamur. Rõne oꝛiginis indifferentis
nõ opoꝛtet multũ gloꝛiari. Unde Ecci.x.
Quid ſuperbis terra et cims. Inſuper nõ
opoꝛtet gloꝛiari rõne inferioꝛitatis illius
partis curꝰ iſta nobilitas.Eſt em̃ iſta no/
bilitas ex parte carnis et ſanguinis que ẽ
infima pars hominis ꝓpter qd dicit ꝓphᷣa
Oſee.ix. Gloꝛia eoꝝ ab vtero⁊ partu.In/
ſuper non eſt gloꝛiandũ in nobilitate car/
nis.et ̊ ratione alieneitatis.qꝛ iſta nobili
tas nõ eſt noſtra. ſed parentum. Undeait
Apuleius de deo Socratis. In homini/
bus ↄſiderãdis noli aliena eſtimare. Alie/
na voco que parẽtes pepererũt.generoſus
es parentes lauda. Unde ait Criſoſto.ſu/
per Math. omel.v. Nobilitas cognatoꝝ
nõ valet niſi fuerimꝰ noſmetipſi boni. Et
omelł.ix.idem dicit ꝙ nobilitas parentum

malis nõ pꝛodeſt.ſicut Eſau malo patris

nõ ꝓfuit bonitaſ.Et omel.xlix dicit ꝙ nõ

Dnſequenter ao
monendi ſunt viri ᷓ ad differenti
ↄditionũ. Sunt aliqui nobi⸗/

ꝓdeſt habere pꝛem Job ſine operiby. In/

ſuper nõ eſt gloꝛiandũ de generis nobili/

tate.et h̊ rõne facilime degenerationis cõ
tingentis. Nam nobiles ſepe a poꝛibo ſu⸗
is degenerant.pꝛout ait Ualeriꝰ li.iij.ca.
v. Undevocat tales nobilia poꝛtenta ſoꝛ
dib imbuta. Hinc qͥdam ſapiens ait ꝙ ñ
viuentes m nobilitateʒ parentũ.ſed ſub
vmbꝛa eoꝝ.ſimiles ſunt locis ſoꝛdidis ſo

le illuminatis. Item nõ eſt gloꝛianduz de

generis nobilitate.rõne iudicij durioꝛis.
quia ſicut ait Criſo.vbi õ. Clirtꝰ parentũ
nihilvalet.ſed ex hoc maiꝰ iudicium ſumi
mus niſi bonis ſimiles ſimus. Unde ait
Juuenalis.Omne animi viciũ tanto con
ſpectius in ſe crimen habet qᷓnto maioꝛ qͥ
peccat habet. ðJMW

Dbilitas autez
VVvera ſm Juuenalẽ eſt q animuʒ
„yirtutibo oꝛnat. Et ᷣm Senecã
epka. xlv. Ille generoſus eſt qͥ a nata bene
ad virtutem compoſit?eſt. Item ille eſt no
bilis qui ſᷣm phie documentaviuit. qa ſᷣm
Denecam epiſtola. xlviij. Nobilẽ animuʒs

facit phia. Et ideo dicit᷑ ibidem ꝗq; Plato⸗

nem phia fecit nobilem et nõ inuenit. Et

Criſoſto. ſuꝑ Math. ometl. xliiij. ait q; eft

vna nobilitas ſine peccato eſſe ⁊ volunta/
tem dei facere. Unde Hieroꝰ.de cõiugio

git Sola apud deũ libas ẽ nõ ſᷣuire pctis.

et ſũma apud deũ nobilitas eſt clarere vix
tutibo. Et ideo ait Berñ. ad Eugenium.
BGBenus apoſtoloꝛũ nõ fuit aliunde nobile
q; moꝛũ ingenuitate ⁊ virtutuʒz varietate.
Ded tñ econtrario eſt de multis nobilib
De quibo Gregoꝰ.dyał.li.ij.ca.xxiiij.ſic di
cit. Nõnullis ſolet nobilitas generis pare
re ignobilitatẽ mentis. Unde tales faciũt
ſibi quaſi clipeũ vel caſtrũ ad peccandum
⁊ ſe defendenduʒ.contra quos ðꝛ.j. Petri.
Et quaſi liberi nõ q̃ſi velamẽ habẽtes ma
licie libertaten.
Xapitulum tertium.
ej inſtructione ignobiliũ.⁊ de modici
tate incõmoditatꝭ uliꝰ.

Lontrario mo/

nenai ſunt ignobiles ſanguine

udeant eſſe nobiles virtute⸗

obli⸗
nis c
lbſ⸗
ith.
mabe
igi
ſd ſo
lcis ſ0
Crzde
lorio.
rentü
ſumi
e ait
nidcon

morg

6
tumaz
Miri
übene
keckto
4ℳℳ.
nim
n,

t. ES
gA.

gunn⸗/
oigo
pCis
geyk
min.
nobie
nieat⸗
chiip
n
oon
gſit

Diſtinctlo tercia.

quia humili loco et gente nati multi fuere
clari.ſicut recitat Ualeriꝰ li.iij.ca.iiij.po/
nens exempia de multꝭ talibo. Et pmo de
ulio hoſtilio quem in cunabulis pꝛimo
accepit agreſte tugurium.eiuſq; adoleſcen

tia in pecoꝛe paſcendo fuit occupata.vali

dioꝛ etas imperiũ rexit romanũ.ſʒ ſenectꝰ
eius in altiſſimo maieſtatis faſtigio fulſit

Et Socrates humiliter genitꝰ.non ſolũ
bhominuʒ reputatu ſed apollinis oꝛaculo

ſapientiſſimꝰ pnunciatꝰeſt. Natus ergo ð

humili genere:tamen clarus philoſophia
moꝛibo et ꝓpbitate ſatis magis commẽda/

bilioꝛ eſt nobili nato ex alto genere talibuſ

carente. Unde Juuenalis. Malo pater ti

bi ſit terſites dum modo tu ſis Eacidi ſi/

milis vulcanaq; arma capeſſas q; te terſi/

te ſimilem pꝛoducat Achilles.quaſi dice⸗/
ret. Melioꝛ eſt natus pꝛobus ex patre hu
in q́; natus vicioſus et impꝛobo ex patre

—-

mili qᷓ;

(Lapitulum quartum.

noꝛum.

VOnſequenter ꝗd

ANes q; ignobiles:vt nõ inaniter ſe
extollant de excellentia donoꝝ naturaliuʒ
niſi regant᷑ regulis virtutũ gratuitaꝝ.vm
mo qnto plura acceperit qͥs dona natura/

lia:ſiue a parte anime qualia ſunt ingeniũ
ſcientia memoꝛia et hmõi.ſiue a parte coꝛ

poꝛis qualia ſunt ſanitas.agilitas.pulcri
tudo.foꝛtitudo.et hmõi.tãto debet eſſe hu

milioꝛ et deo gtioſioꝛ. vñ dedit deꝰ alicui

qnq; talenta. alij duo.alij vnum. Matth.
xxv. Et ideo ſᷣm Greg.omelł.ix.Tanto qͥſ/
q; debʒ eſſe humilioꝛ ex munere qnto ſe ob
ligatioꝛẽ eſſe ↄſpicit in reddenda ratione.
Nuid ergo habes quod nõ accepiſti. Et

q̃d gloꝛiaris q̃ſi nõ acceꝑis querit apłus

ad Coꝛinthi.iiij. IJdeo Hiere.ix.ðꝛ. Non
gloꝛiet᷑ ſapiens in ſapientia ſua nec foꝛtis
in foꝛtitudine ſua. Cum ergo talia ſint cõ

munia bonis ⁊ malis nõ ſe efferat quis ex

talibo.vnde ſunt qᷓdam dona hereditaria.

id eſt. heredũ dei.⁊ quedam filioꝝ concu/

binaꝝ ait Augꝰ.li.de pacientia.Et moꝛ.j.
ðꝛ ꝙ quedam ſunt dona ſine quibo ad vi/
tam nõ ꝑtingit᷑.q̃dam ſine quibo bñviuit᷑

Et moꝛ.xjðꝛ ꝙ ddam ſunt dona que mu

Rnon gloꝛiandũ eſt de peminẽtia do

monendi ſunt vniuerſi tam nobi

niunt.qᷓdã qᷓ oꝛnant. Sed ſunt multi ab/

utentes donie. ⁊ vnde deũ laudare płꝰ de/
buerant.tanq; ingrati ſilij inde deum im/
pugnant et ſeducunt. Et ſicut ðꝛ yſaie.v.

Sapientes ſuntvt faciant mala.Et ideo
dicit dñs Luce.xvj. Pꝛudentioꝛes ſũt fi/
lij ſeculi huiꝰfilijs lucis. Similiter abutũ
tur multi ſua pulcritudine ſicut impudici
quoꝝ pulcritudine alios alliciũt et ĩficiũt

Unde ðꝛ Pꝛouer.xj.Circulꝰ aureus ĩ na⸗

ribus ſuis mulier pulcra et fatua. DSus eĩ
licet habeat circulũ aureũ in naribo illi nõ
parcit.ſed ſupponit ſtercoꝛibo et fodit in ĩ/
mundicijs. Ita mulier pulcra ⁊ fatua pul
critudineʒ ſuã oſtendit leccatoꝛibo ſuis.et
ſoꝛdeſcit eam carnalibo feditatibo. Cuius
ↄtrariũ fecit qͥdam adoleſcens caſtꝰ ⁊ mũ
dus. de quo refert Ualeriꝰli.iiij.capᷣ.iiij.q
cum mira ſpecie ſua q;plurimũ feminarũ
ulluſtriuʒ ſolicitaret oculos.oꝛis decoꝛem
vulneribo diffudit.⁊ defoꝛmis in ſe eẽ ma⸗
luit q; eſſe mulieribo cauſa libidinis. Et
Amb. li.iij. de virginitate ait. Juuenez ve⸗
teres ſabule ferũt cum ꝓpter admirandam
oꝛis pulcritudinem in amoꝛẽ libidinoſuʒ
incenderet feminas.ſtigmatibovultũ ſuuʒ
inaraſſe et ſic illarum libidinoſum affectũ
cohibuiſſe. O qᷓ; diſſimiles ſunt moderni
iuuenes ⁊ iuuencule qͥ potiꝰ pulcritudinẽ
ſuam augere ſtudent vt libidinẽ accẽdant
qᷓ; vt illam extinguant.Et potiꝰ darent au
rum vt virgines defloꝛarẽt qᷓ; vt virginita
tem in puellis ↄſeruarent.ſicut et fecitbea
tus Nicolaus qͥ ei opibo tres puellas ma/
ritauit.ne lupanaribo infamate fuiſſẽt ſoꝛ
dibus. Nuliꝰergo de pulcritudine coꝛꝑis

gloꝛiet᷑ qᷓ potius eſt occaſio ruine qᷓ;ↄier⸗
uande pudicicie.quia nõ ex talibo ſunt eſti

mandi boni ⁊ virtuoſi.ſʒ ſᷣim Señ.epiſto/
la.lxxix. Omnia ſuo bono.ſ.ꝓpꝛio coſtant
Et ponit iſta exempla. Fertilitas cõmen/
dat vitem.ſapoꝛ vinũ.velocitas ceruum,
ferre ſarcinã equum. Sed in hoĩe optimũ
eſt ratio.hac antecedit animalia.deos ſeqͥt
Ratio ergoꝓpꝛium eſt hoĩs.cetera vᷣo com
munia ſunt illi cum bꝛutis. Ualet em̃ ho/
mo ⁊ leones ſimiliter valent.foꝛmoſus eſt
homo et pauones foꝛmoſi ſunt.velox ẽ ho
mo et equi⁊ ceruivelocioꝛes ſũt.ſʒ ſola ra/
tio pᷣcellere facit hoĩem.q̃ vnum hoĩsꝓpꝛi⸗
um bonũ eſt. Qui ergo gioꝛiat᷑:in dño glo
riet᷑ cuiꝰ ymago eſt ratio aie. Et fen apim

iij. Coꝛith.j. Gloꝛia noſtra hᷣ ẽ teſtimoniũ
ↄſcie noſtre.ſine quo teſtimonio nõ ẽ gau/
dium aie.ſʒ tribulatio ⁊ anguſtia in om̃em

SDiſtinctio q̃rta tertie ꝑtis huiꝰſumme.
Eapitulum pmum.
De multiplici admonitõne diuitũ.

ð

Vnſequenter ao

monẽdi ſunt hac diſtinctõe quar

ſeſſionis hoĩes diuites et pauꝑes. Unde
diuites admonendi ſunt ne iniuſte diuiti
as ↄgregent.et hoc ꝑ rapinas.vſuras.do
loſas mercaturas.vel ꝑ alios modos illi/

citos quibo congregari ſolent diui tecee
Dat

pter qͥd dicunt᷑ mãmone iniquitatꝭ;.

chei.vj. et Luce.xvj. Unde et Hieronimꝰ

epła. xcvij. dicit ꝙ omnis diues iniquꝰ vel
beres iniqui eſt. Item ad monendi ſunt di
uites ne inoꝛdinate diuitias ament ⁊ appe
Tant.quia Ecẽs.v.ðꝛ.Qui amat diuitias
fructum non capiet ex eis. Et Thimo.vj.
OQui volunt diuites fieri incidũt ĩ varias
temptationes ⁊ in laqueũ dyaboli.⁊c. Itẽ
admonendi ſunt diuites ne diuitias a ðᷣo

collatas q̃ſi ꝓpꝛium retineant.ſʒ indigenti

bus eas cõmunicèt tanq; alienas nõ ſu/
us ꝓpꝛias.quia ðꝛ Johã.iij.Qui habuerit
ſubſtantiã huiꝰ mũdi et viderit frẽem ſuum
neceſſitatem hzẽe ⁊ clauſerit viſcera ſua ab
co quo caritas dei eſt in illo. Itemadmo/
nendi ſunt diuites vt in diuitijs non cõfi/
dant eo ꝙ caduce ſunt ⁊ defectibiles nec ĩ
die vltionis ꝓtegerevalentes. Uñ ðꝛ Pꝛo
uerb.xj.Qui cõfidit in diuitijs coꝛruet.et
nõ ꝓderũt diuitie in die vltionis.Itẽ ad/

monendi ſunt diuites vt de diuitjs non

ſuꝑbiant nec pauꝑes ↄtemnant. Unde ðꝛ
Zhyimo.vj.Diuitibo huiꝰſeculi pᷣcipue nõ

ſublime ſaꝑe nec ſperare in incerto diuitia

rum. Item admonendi ſunt diuites vt ſe⸗
cum nõ poſſe diuitias ferre ſepe recogitẽt.
Job.xxvij.Oiues cũ doꝛmierit nihil ſecũ

auferet.qꝛ nihil intulimꝰin hũc mundũ.et

ideo nihil nobiſcũ auferre poſſumꝰ. Unð
et Greg.moꝛ.xviij.dicit.Din cum reba no
ſtris manere nõ poſſumus.quia illas aut
moꝛiendo deſeremꝰ.aut ille nos viuentes
Deſerent. Et ideo reſtat vt diuites admo/
neant᷑ de commutando terrenas diuitias

animã hois opantis malũ. pꝛout dicitur

ſm differentias tempalis poſ

ꝓ celeſtib.quia ðꝛ ibidem. Terrena ſeruã
do ꝑdimꝰ:largiẽdo ſeruamꝰ.Et patrimo
niũ noſtrum ſeruando ꝑditur.ſʒ erogatuzʒ
manet. Agendum ergo nobis eſtvt res ab
ſolute ꝑituras in nõ peundam trãſire co/
ga mus mercedem. Et ideo ðꝛ Quce.xvp.
Facite vobis amicos de mãmona iniqui

tatis.dando pauꝑib depoꝛtantibo ad ce

lum elemoſynas veſtras.Et ideo ſᷣm Au/
guſtinũ li.ſermonũ.ſᷣmone.xxxvij. Uolu⸗
it deꝰ vt aliqui eſſent paupes quibo dare/

tur elemoſyna.vt ſic diuitib eſſet regnum
celoꝝ venale. Item admonendi ſunt dinui

tes vt maloꝝ diuitum penas a dño com/

minatas pᷣcogitent ac pᷣcaueãt. Ait enim

dñs Luce.vj. Ue vobis diuitibo qui ha/
betis hic ↄſolationẽ veſtram. Et Jacobi

qnto ðꝛ.Agite nunc diuites ploꝛate vlu⸗/
lantes in miſerijs veſtris. Quiergo volne
rit iſta euadere opoꝛtet dinitias iuſte acqͥ

rere.oꝛdinate amare.miſericoꝛditer eroga
re.et ſaltem affectu ↄtemnere Sunt enim

Diuitie bone.ſed nõ quia faciunt bonum

niſi bene illis vtentem ſᷣm Auguſtinuʒ de
verbis dñi ſermone.xij. Quid em̃ pꝛodeſt

plena bonis archa et inanis cõſcia. Gona
vis habere et nõ vis bon eſſe. Erubeſce

de bonis tuis ſi domꝰ tua plena fit bonis
et malum te habʒ dñm. Non em eſthomo
ex his eſtimandus vel reputãdus ᷣm Se

necam eplła.lxxix.vbi ðꝛ.Cum voluerꝭ ve

ram hoĩs eſtimatõeʒ ſcire et q̃lis ſit. nudũ
inſpice.depone patrimoniũ.depone hono
res ⁊ alia foꝛtune mendacia coꝛpus ipſuʒ
exuat.a ĩazʒ intuere.qł q̃ntuſq; ẽ alieno an
ſuo. Item admonendi ſunt dinites vt di/
uitiarũ vilitates intime ↄſiderent.qꝛ lu/
tum ſunt.terra ſunt.fimus ſunt.Et ideo
Abacuk.ij. Ue qui multiplicat nõ ſua vſ/

q;quo aggrauat õ ſe denſũ lutum. Itẽ cõ

ſiderande ſunt illarũ fallacie.qꝛ ſᷣm Greg.

ſuꝑ euangel.li.j.omeł.xvj.diu nobiſcũ ma

nere nõ pñt.Et qꝛ mentꝭ inopiã nõ depo/
nunt nec animã ſatiant.et cauſa eſt ᷣm au
guſtinũ de qntitate anime.quia ania ma/
ioꝛ eſt omni creato virtute compᷣhenſiua.
Et ideo nullo eo q;dtumcũq; magno q̃d ea
minꝰ eſt ſatiari poteſt. Et quia omne con/
tinens maius eſt ſuo ↄtento. Ideo aĩa oia

continere valens maioꝛ eſt omi creato qͥd

ab ea compᷣhendi poteſt.Qui ergo animã

ſuã implere deſiderat:appetat deu qͥ pt in

finrit
oſt

ẽ
tim
men
eth
Ge
onẽ
pien
trxi
pena
Ao
fmon
Nöa
ſant
liyi
is
nie
aen
lhral
diui
Ple
etf
rip
h⸗
llie
lemp⸗
Zas
beet
perg
ndo⸗
dert
ſdon
erti
que
lllle
4gr
ſuce
fen
ſuoe
hine

us

Wo⸗
n
gue⸗
H
S
u

ſenri
trino
Ganz
eoad
re co⸗
un
nigvi
dad e
n ,
Co⸗
daore/
MNR
diri
N/
Lenun
nibr
Mbi
eri⸗
polne
ecqh
oga
Kenm
donrr
tnde
Pnod
„Bon
beſas
bonis
homo
De
lujr
juß
/
G;
noen
Ntd
gilo/
1be
ſuſt⸗
Jil
⸗
ſcän
ce/
Ns/
ſiua.
zea
econ/
zigoi
oc
anins

en

Diſtinctio quarta.

finitatẽ ſuã replere pᷣt in bonis deſideriuzʒ
noſtrũ.⁊ nullũ aliud creatũ h̊ pᷣt ad plenũ.
Itẽ admonẽdi ſũt diuites ↄſiderare mul/
timoda diuitiaꝝ impedimenta. quia liga

menta ſunt. muſcipule ſũt.onera guia ſũt.
et B̊ inoꝛdinate diligentibo illas. Unde ðꝛ

Saß.xiiij.Creature dei facte ſũt ĩ tẽptati
onẽ aĩe hoĩm et in muſcipulas pedibo inſi/

pientiũ.qꝛ ſᷣm Aug.de vᷣbis dñi ſermone
xxxiij.Amoꝛ rerũ tꝑaliũ viſcus ẽ ſpũaliuzʒz
pẽnarũ. Cõcupiſti adheſiſti.amoꝛem dñi
ꝑdidiſti.Amoꝛ em̃ mũdi adulterat aĩam.

Aumoꝛ fabꝛicatoꝛis caſtigat eam ait ibidẽ
Ffmone.lv. Et qꝛ difficile eſt hꝛe diuitias ⁊

nõ amare.ideo ſuis poſſeſſoꝛibo periculoſe
ſunt.Et ideo dixit dũs cuidã iuueni diui
ti viam perfectionis requirenti. Matthei

xix. Sivvis perfectus eſſevade⁊ vende om

nia que.⁊c. Quibo auditis triſtis receſſit.

qd videns dũs verbũ terribile diuitibus

intulit dicẽs. Amen dico vob: difficile eſt
diuiteʒ intrare in regnũ celoꝝ.Hec et mul
ta alia ↄſiderantes antiqͥ diuitias ↄtem/
pſerũt.et H̊ tam dñi mundana poſſidẽtes
et ſtudioſi ſiue in ſapientia phantes qᷓ; vi/
ri ꝑfecti dei filiũ ſequentes.vt pleniꝰ dicet

infra parte ſexta. vbi aget᷑ de religioſoꝛum
pauꝑtate. Hõ g ſe efferant nec extollant di

uites in diuitijs.qꝛ ſᷣm Greg. Succeſſus
tem ꝑalium diuine repꝛobatõis eſt indiciũ
Ad qd euidenter ꝓbanduʒ narrat᷑ in vita
beati Ambꝛoſij epᷣi.Qui cum ſemel romã
pergeret.in quadã villa tuſcie hoſpita tꝰeſt
in domo cuiuſdã hoĩs ditiſſimi. Queʒ cũ

beatꝰ Ambꝛoſiꝰrequireret ð ſtatu ſuo. Re
ſpondit ũle diues. Status meꝰ?ſempꝑ felix

extitit et gloꝛioſus.qꝛ ad libitum poſſideo
quaſi infinitas diuitias.habco fᷣuos ⁊ an
cillas.filios et filias.domos.redditus.et

agros.et omnia que deſiderat anima mea
ſuccedunt mihi advota.Quibo auditꝭ in/

fremuit obſtupuit ⁊ condoluit epᷣs.vocãs
ſuos et dixit. Surgitevelociter recedamꝰ
hinc.quia dñs nõ eſt in loco iſto.Feſtine/
mus igitur velociter ne nos hic inuoluat

vltio diuina cum iſto in diuitijs ſecurita/
tem habente. Quibo egreſſis ſubito ſe ter/
ra aperuit et hominẽ illum cum vniuerſis

que habnit viuum in infernum abſoꝛbuit
Nuibo expletis dixit ſanctus Ambꝛoſius
Ecce fratres qᷓ; ſeuere deꝰ in fine iraſcitur

cum mudana et ꝓſpera ſemꝑ elargitur.

( vapitulum ſecundum.
De admonitione pauperũ.et de vtilita
tepauꝑtatis.

nſequenter ao

monendi ſunt pauꝑes neceſſita/
volũtate.quia quidam ſũt ne
ceſſitate.qui nõ habent diuitias.ſʒ habere
vellent.quidam ſunt pauꝑes volũtate.qui

ha bitas diuitias deſerũt.nec illas habere

vellent ſi poſſent.Et hij ſunt ꝑfectioꝛes ⁊
xpᷣo ſimilioꝛes⁊ carioꝛes.de quibo dicet᷑i/
fra parte.vj.diſtinctione.ij.de religioſoꝛũ
paupertate. Et ſicut pauperes voluntate
ꝑſectioꝛes ſuut et excellentioꝛes pauperi⸗

bus neceſſitate:ita magis meritoꝛium eſt
et deo acceptiꝰ magis illis q; iſtis ſubueni
