put populi. Om̃is autem pnceps admo/
nendus eſt de cauenda ambitione pꝛinci⸗
pandi vel dominandi.

oiem
eſſe
teine
merito
famu/
lneſiẽ
oe⸗/
ſben⸗
alia

1o 5
apn
uale,
ſin
Ns
eſtaris
nino
oe
negit
tian/
toma
g
rch
w
Jobir⸗
ib'e

e

gua
nlaſti
aca;
upze/
Fbmi
rru/
icom
potio
ege⸗
gewene
taurs.
cros s
toetl/
cptini
octit
cew.
Guilud
nAl.
onin⸗
Nuädo⸗
ici ca/
zamo/
inc/

Diſtinctio ſecunoa.

d0dd Lapttulum ſerundum. .
dominatio non eſt ex libidine cupi/

cun du capitu/
lũ docet ꝙ nõ eſt appetenda mul
tũ potẽtia pᷣncipandi ſiue domi
natio ꝓptervtilitatꝭ ⁊ vere bonitatꝭ ĩ ea par

mitatẽ. ob multimodã incõmoditatẽ.et ob
Nevrnmomentaneã bꝛeuitateʒ. Ex qͥb om̃ib

loqͥt᷑ Boeciꝰelegant li.ij.de ↄſola.capᷣ.vj.
Quid inq; de dignitatibo potentiaꝝ diſſe
ram quas celo exequatis.⁊c.Et ſeqͥt᷑ ꝙ ita
ſit ꝙ nõ virtꝰex dignitate. ſʒ ex virtute di/
gnitatibo honoꝛ accedit.Quevo eſt iſta ve
ſtra ſpectabilis⁊ pᷣclara potentia.nõne ter

re aĩalia ↄſidera qᷣ.Nũc ſi int᷑ mures vide/

res aliquẽ murẽ ius ſibi atq; ptãtem pᷣ ce/

teris vẽdicantẽ qᷓnto mouereris cachinno
Quidvo ſi coꝛpꝰſpectes imbecilliꝰ homie

reperire queas.⁊c̃.Ex q̊ cõcludit nõ po/
teſt qͥs exercere ius niſi in ſolũ coꝛpꝰcũ ani
mus ſit liber. Et demũ arguit ꝙ ſi dignita
tib ac poteſtatib aliqͥd ineſſet natalis et
ꝓpꝛij boni nũq; peſſimis ꝓuenirẽet. Cũ aũt
peſſimos plerũq; dignitatibo fungi videaſ
Dubiũ nõ eſt illa nat᷑a ſua nõ eẽ bõa q̃ peſ/
ſimis inherere patiunt᷑. Et li.iij.c.iiij.de G
codẽ elegant᷑ vbi ꝓbat ꝙ dignitas ſiue ho
noꝛ nil hʒ in ſevᷣtutꝭ vel ꝓbitatis nec in eis
ꝓpꝛia vis.ſʒ q̃ hoĩm fallax annectit opinio.

Et iõ ꝑ vmbꝛatiles dignitates dubiũ nõ

eſt aſſeqͥ poſſe reuerentiã.cũ etiã indignis
malũ dedecꝰ ad ijciãt eo ꝙ minꝰpatet eoꝛũ
indignitas ſi nullis honoꝛib inclareſce/
rẽt.Et ↄcludit ꝙ cũ eo abiectioꝛ ſit qͥſq; q̊
magę a plurib ↄtẽnit᷑ cũ dignitas reueren
dos facere nequeat. impꝛobos q̊s plurib⸗

oſtentat. deſpectõꝛes potiꝰdignitas facit.

et h̊ merito. Reddũt em̃ impꝛobi dignita
tibo parẽvicẽ q̃s ſua ↄtagione cõmaculãt.
VUñ Berñ.li.ij. ad Euge.Symea in tecto
rex fatuꝰſedẽs in ſolio.Et poſt ait. Sicut
ſymea qnto płꝰ? aſcẽdit tanto euidentiꝰ pa
tent ſue turpitudines. Sic q̃nto plłꝰſubli⸗/
mat᷑ in dignitatibo indignꝰ tanto euidẽtiꝰ
manifeſtant᷑ ſue indignicates. Uñ recitat
Hiero.epła vlitma qͥd ait Tuliꝰde ceſare.
Cũ q̊ſdã.ſ.indignos oꝛnare voluiſſʒ nõ il
los honeſtauit ſʒ ipa oꝛnamẽta.ſʒ dignita
tes turpauit.ſ.ob eoꝝ indignitatẽ. Rectuſ

em̃ oꝛdo eſtvt ꝑvᷣtutes traãſcat ad honoꝛes

vt ait Augꝰ. li. ij. de ci. dei. c. xiij. Lõiuncte
erant edes vᷣtutꝭ ⁊ honoꝛis q̃ pdijs vł dea
bus habebankt et ꝑ edẽ virtu fiebãt trãſi

tus in edem honoꝛis. ad ſigniſicanduʒ q;

ꝑvᷣtutem dʒ qͥs ꝑuenire ad honoꝛẽ ⁊ impe

riũ.nõ ꝑ fallacẽ ambitionẽ.vt ait idẽ. Iteʒ

nõ ſunt ambiende dñandi ptãtes.ob mul
titudinẽ ſolicitudinum et inquietudinũ ti

moꝝ ⁊ doloꝝ qͥ tales ↄcomitanr.ſicẽ extra/

hit᷑ a Boecio ibidẽ vbi ait.Eſt h̊ poteſtas

q̃ ſolicitudinum⁊ inquietudinũ moꝛſus ꝗᷓ
foꝛmidinũ aculeos neqͥtvitare.vellent em
ipſivixiſſe ſecuri ſʒ nequeũt.An potenrem

cẽſes quẽ videas velle q̊d nõ poterat effice

re. qͥ ſatellite.i.collectõe exercitꝰlatꝰ ambit

q q̊s terret ipᷣe pł?metuit.qͥ vt potẽs eſſe vi

Deat᷑ ⁊ etiã in ᷣuitutis manu eſt ſitꝰ Et ibi

bf de H. vt em̃ ait Tuliꝰli.ij. de offi. ca. vij.
Quivolũt indigne timeri:neceſſe eſtvt me

tuant ⁊ ipᷣi. Et põit exemplũ de Dyoniſio
tyrãno quipᷣ timoꝛe ꝑmitti nõ audebat ab
aliq̊ radi barbã.ſʒ candente carbone adu/
rebat capillos. Et de h̊ exemplificat Boe

cius vbi S. Siłr exemplificat Tulius de

Alexandro ferreo.qui nõ audebat intrare
cubiculũ vxoꝛis añq; vnꝰ de ſatellitibo di/
ſtracto gladio anteiret ⁊ ſcrutaret᷑ arculas

muliebꝛes ne aliq̃d telũ occultaret᷑qͥ tũ ab

ea eſt interfect pter pellicatꝰſuſpitõeʒ.Et
de his narrat Caleri.q qͥdã rex nõ confi

dẽs de hõib ſʒ timẽs.vitã ſuã ⁊ ſalutẽ ca /

nũ cuſtodia vallauit.Uñ qᷓ;uis ipᷣa ptãs a
deo ſit. O mis enim ptãs a dño deo eſt. ad
Ro. xiij.⁊ ipᷣa bona ſit ĩ genere ſuo.i.q;uis
pᷣt benevti ⁊ ad bonũ.nõ tñ eſt ita bona ꝙ
faciat bonũ.ſ.habentẽ eã niſi ex gra ⁊ vᷣtu/
te ſit bonꝰ. Sic ꝓbat Boeciꝰ vbiõ.dicẽs
ꝙ nõ eſt ĩ dignitatibo pꝛia vis ſʒ hoĩm fal/⸗

lax annectit opinio.vt dictuz eſt.qꝛ ſi eſſet

naturale munꝰ in eis niło mõ ab illo ceſſa
rẽt. Sicut ignis vbiq; terraꝝ nũqᷓ;ᷓ tñ cale
re deſiſtit.ꝓut ibi exemplificat de miſerijs
ambientiũ dñoꝝ Uñ ait Señ. epka. xc viij
dicẽs ꝙ vt vincerẽt hoſtẽ cupiditate ſũt vi
cti.nec ambicioni vel cupiditati reſtiterũt

⁊ cũ agerevidebãt᷑ alios agebãt.Et ibi bũñ

de h. Nõ ſolũ pᷣdicta ↄcomitãt᷑ potẽtes.ſʒ
etiã ꝑicula ſpũalia aiaꝝ ꝓut ait Gregoꝛiꝰ

xxvj. moꝛ. exponẽs illud Job.xxxvj. Deuſ
potẽtes nõ abijcit. vñ ait. Oag eſt poten/
tia tꝑalis qᷓ hʒ apud dñm meritũ ſuũ ð bo
na admiſtratõe regimiſ.Nõnũqᷓ; ſ eoipo

3

Parspꝛima.

Abeminer ceter eiatoe cogitatiõis ĩtume
ſcit.⁊ dũ foꝛis imeſo fauoꝛe circũdat᷑ itus
vᷣitate vacuat᷑ atq; oblitꝰſui ĩ voces ſe ſpar

git alienas:talẽq; ſe credit q̃lẽ foꝛis audit:

nõ q̃ledcernere debuit.ſubiectos deſpicit.
coſq; eq̃les ſibi nate oꝛdie nõ cogᷣſcit.cun/

ctis ſe exiſtimat ãpliꝰſaꝑe qͥb ſevidet am/
pliꝰpoſſe.Et ibi bñ de h̊.Quabꝛeuis ãt ſit

talis ptãs ait Eccłiaſticꝰ. x. Omis potẽta

tus bꝛeuis vita.et Job. xxiiij. Eleuati ſũt
ad modicũ ⁊ nõ ſubſiſtũt. Jaco.iiij. Cita
nr̃a vapoꝛ ẽ ad modicũ parẽs Iſa.xlj. Ois

caro fenũ ⁊ oĩs gła eiꝰq̃i flos feni.Gregoꝰ.
moꝛ.xvij.Potẽtia tꝑalis bꝛeuis eſt et głia
carnalis q̃ dũ nitet cadet.⁊ dũ apud ſe ex/
tollit᷑ repẽtino ſine termiat᷑. Et ibi bñ de h

Vñ Sap.v.Quid nobᷣ ꝓfuit ſuꝑbia.qͥd

diuitia ꝝ iactantia. Seqͥ . Trãſiert omia
tcãq; vmbꝛa. Hãc potẽtie bꝛeuitatẽ co gita
re deberẽt pncipes exẽplo boni reg Noꝛ/
ꝛvegie.Dacie.⁊ Anglie noie Rnod.De q̊

habet᷑ in qdaʒ hiſtoꝛia ꝙ cũ floꝛeret maxio

vigoꝛe imperij ſui.ſedile ſuũ in litoꝛe marꝭ

aſcẽdentꝭ ſtatim poni iuſſit et alloquẽs ma
re ait. Impero tibi ne aſcendas terrã meã
necveſtes nec mẽbꝛa dñatoꝛis tui made/

lacere pᷣumas. Nihilomimꝰ mare aſcẽdit
⁊ terrã ac pedes eiꝰ madefecit.Quo facto.
Ille reſiliẽs ait. Sciant oẽs habitatoꝛes

oꝛbis vanã ⁊ friuolã eſſe reg potentiã.nec
regꝭ quẽpiaʒꝝ noĩe dignũ pᷣter eũ cuiꝰnutui
celũ ⁊ terra ⁊ mare obediũt.⁊ nunq; poſtea
capiti ſuo coꝛonã aureã impoſuit.ſed ſuꝑ

ymaginẽ ſaluatoꝛis in cruce eam poſuit in
laudẽ regꝭ eterni.vñ ⁊ rex Xẽerſes cũ ð ſub/
limi loco infinitã hoĩm młtitudinẽ ⁊ innu

merabilẽ exercituʒ vidiſſet fleuiſſe ðᷣꝛ.eo q/

oſt centũ ãnos nullꝰeoꝝ q̃s tũc cernebat
ſuꝑuicturꝰeẽt. Siẽ fcitat Hiero.epła.cxv
Et idem Ualeriꝰli.vltio añ finẽ.Ob pᷣdi/

cta ꝑicula ⁊ młta alia antiqͥ nõ ſolũ n am//

biebãt ptãtes do minationũ.ſʒ fugiebant

vel coacti accipiebãt.⁊ h̊ ob reipublice vti

litatẽ.vt narrat E geſippꝰli.uij.de veſpaſia

no.cũ eſſʒ in obſidione hieroſolimitana. ⁊
veniſſet rumoꝛ HNeronẽ eſſe occiſũ.⁊ Gal/
bam interfectũ qͥ fuit occiſus ſiłr ſeptimo

mẽſe a die aſſũpte ptãtꝭ.Tũc viriveterꝭ mi
litie elegerũt Ueſpaſianũ rogãtesvt ſuſci⸗/
peret imꝑiũ. Illevᷣo cepit abnuere.⁊ ſe in/

dignũ eſſe. Illivᷣo inſtabãt. Iſte reſiſtebat

ꝑſeuerãtiꝰ, Reluctãtes armati circũſiſtunt

6

gladijs moꝛẽ minãtes Qui aduertẽs diſ⸗
crimẽ ſibi eminere ſi reſiſteret.⁊ gᷓue ꝑiculũ
ſi refugiſſet:ita potiꝰ ceſſit imponentibo q
accepitvolũtariꝰ q̃d alij ambire ſolẽt.vꝛge

bãt milites.ſuadebãt duces.curã plus qᷓ;
honoꝛẽ induit. Et ibi bñ de h. Silr nar⸗

rat Tlaleriꝰli.vj. Rex ĩqͥt ſubtił iudicij quẽ

ferũt ſibi traditũ dyadema płqᷓ; capitii

poneret diu retentu ↄſideraſſe ⁊ dixiſſe.O
nobilẽ magꝭ qᷓ;ᷓ felicẽ pannũ quẽ ſi qͥs peni
tꝰ cognoſcat q; multꝭ ſolicitudinib ⁊ peri

culis et miſerijs ſit refertꝰ.nec humi iacẽtẽ
tolle vellet.qi diceret. Si qͥs conſideraret
ꝑicula ⁊ ſolicitudines annexas ptãti ipᷣaʒ
oblatã nõ acciꝑet.Et de h̊ Ualeriꝰli.v.ca.

vj.narrat de q̊dã egrediẽte poꝛtã.in cuius

caput ſubito coꝛona erupit.reſponſũq; eſt

regẽ foꝛe ſi in ciuitatẽ reuertiſſʒ.qͥ̃d ne acci

deret ꝑpetuũ ſibi indixit exiliũ ac volunta

riuʒ. Cuiꝰ teſtante rei gra capitis effigies

eree poꝛte q̃ exceſſerat incluſa eſt. Pꝛicipes
em̃ antiqͥ agebant gras qñ eoꝝ ptãtes mi/
nuebant᷑ put narrat Ualeriꝰ li.iiij.c.j.de q̊
dam q cu aſiam ⁊ vicinas gẽtes amiſerat:
egit grãs ꝓpło romano.eo ꝙ eſſet liberatuſ

dñantiũ ac pnceps reguʒ terre exemplum
euidẽs ⁊ efficax dedit ſuis fidelib ne am/
birẽt tꝑalẽ ptãtem.qñ cognoſcẽs ꝙ venie/
bãt vt raperẽt ⁊ facerẽt eũ regẽ ſeceſſit ĩ mõ

tẽ.ſicut habet᷑ Jo.vj. Suꝑ qͥd Criſ.omeł.

lxj.Zpᷣs fugit erudiẽs nos fugere mũda/
nas dignitates.Et ſeqͥ . Uenu eĩ erudiẽs
nos ↄtẽnere ea q̃ ̊ ſũt ⁊ nũqᷓ; ſtupere.i.ad/
mirari q̃ in hacvita ſũt clara.ſed deridere

om̃ia h.⁊ futa amare.⁊ ibi bñ ð h. Uñn ait

poſt. ꝙ gla hois eſt q̃ſi flos feni.
Lapitulum tertium

C
74

abuſionibo.

Erciuz capitulũ

docet ꝙ pncipes initituẽdi ſunt

legittia aucte.qd ↄtingit q̃dru/

plicit.vel diuia oꝛdinatõne vel ꝓuiſiõevel

eccłe collatõe.ex diuia auẽtate vel paterna
⁊ legittia ſucceſſiõevł militũ ſiue płivna/
nimi electõe. Fuer᷑̃t ei reges aſſũpti ad gu

bernatõʒ ppłi diuĩa oꝛdinatõe vel pᷣceptõe.
ſiẽ Saul. Reg. x Et Dauid qͥ fuit inunccꝰ

Quo legittime ⁊ oꝛdinate eſt aſſumẽda.
qũo dñatio in eavitãda.⁊ ꝓ bñvſa vma
le eſt pena vel gła expectãda ſᷣm Aug.ð.xij

iſc

Dinnctio ſcunda.

.

a ſamuele diuia pceptõne.j. Re. xxj. Unde

Moypſes oꝛauitvt deꝰ ꝓuideret hoĩeʒ ſu
multitudinẽ ꝓpłi qͥ poſſet exire ⁊ intrare añ

eos.Nũeri.xxvij. Item pncipes aſſumũt᷑
ad gubᷣnatõʒz ppli dei ab eccła diuĩa auẽta
te. Uñ moyſes vocauit Joſue ⁊ dixit ei vt
introduceret ꝓpłm. Deut᷑.xxxj Et miſterio

Samuelis vnxit dñs Dauid in regem.vt
dictum eſt in figura ꝙ deivicariꝰeccłie pᷣla

tus ↄfert pncipatum et poteſtatem ⁊ regi/
men pli dei ꝓut iuſticia exigit ⁊ eccłevtili
tas. Item fuerũt pncipes antiqͥtꝰ aſſump/
ti ad regimen ꝓpłivnanimi electiõe militũ
vel ppli.vt fuit de Ueſpaſiano.ſicut dictuzʒ
eſt et de aljs imꝑatoꝛibo romanis et cõſu

liho ꝓut ait Ualeriꝰ li.iiij.c.iij.ꝙ ab aratro
accerſiebant᷑ vt cõſules fierent. Silr nar /

rat Augꝰ.li.v.de ci.ðic.xviij.de Quĩtino

cũ iugera poſſideret et ea ſuis manibo cole

ret ab aratro ſuiſſe abductũ vt dictatoꝛ fie

ret.maioꝛivtiq; honoꝛe qᷓ; ↄſul.victiſq; ho
ſtibo ingentẽ glam ↄſecutum in eadẽ pau/
pertate manſiſſe.Oe huiꝰ electione narrat
Solinꝰli. xj.c.iiij.loquẽs de habitantibuſ

quandã inſulam. In regꝭ inqͥt electõne nõ
nobilitas pᷣualet.ſed ſuffragia vniuerſoꝝ.
Populꝰ em̃ eligit ſpectatũ moꝛibs ⁊ inue/
terata clemẽtia annis grauem.ſʒ ̊ i eo que

rit᷑ cui liberi nulli ſint. Naʒ qͥ pꝛ fuerit etiãẽ

ſivita ſpectet᷑ nõ admittatad regenduʒ.qͥa
foꝛte dum regnat pignꝰſuſtulit exuit᷑ pote
ſtate. IJdeoq; maxime cuſtodit᷑ ne fiat he/
reditariũ regnũ.nec ſołꝰ licet eſſʒ iuſtꝰ iudi

cabat.Sed cũ q̃draginta rectoꝛibo.qͥ ſi in
aliq̊ iniuſto ſacto depᷣhendit᷑:moꝛte dam/
nat᷑.O m̃ib his modis electi ad regimen
pri duz aſſit eccłe ↄſenſus ⁊ auẽtas ex ðo
regnãt. Unde Pꝛouer.viij. Per me reges
regnant. Nec obuiat q̊d ðꝛ Oſee.viij. Jpᷣi
regnauerũt et nõ ex me.pᷣncipes extiterunt
⁊ nõ cognoui. Poteſtas em̃ pncipandi ex
deo eſt. ſʒ pꝛauitas regiminis a male impe
rantibo Om̃is em̃ ptas a dño deo cẽ. Roꝝ.
xij. Et in Joh.xix. Nõ haberes in me po/
teſtatem niſi data eſſet tibi de ſuꝑ. Dicunt᷑
tñ mali regnare nõ ex deo ⁊ nõ cognoſci a

deo. eo qꝙ illos ñ appꝛobat ſic exponit Gre

goꝛiꝰmoꝛ.xxv. Yacit em̃ deꝰſinẽdo.ſed ne
ſcit repꝛobando.Nec eſt imputandũ diuie

oꝛdinationi ꝙ mali regnãt.ſʒ ſubditoꝛum

pꝛauitati. Ipᷣe em̃ facit regnare hoĩeʒ ypo

critam pter pctã ppłi. Job.xxxiiij. Duꝑ

q̃d Grego. Qui talem patit᷑ rectoꝛẽ eũ non
accuſet.qꝛ nimi⁊ ſui fuit meriti ꝑuerſi re/
ctoꝛis ſubiacere ditioni.Culpã igit᷑ magꝭ
ꝓꝛij accuſet oꝑis qᷓ; iniuſticiã gubnantis
Dabo tibi inqͥ t reges in furoꝛe meo.O ſee
xiij.ob meritoꝝ pꝛauitatẽ ad peccantiũ pe
nam.Et etiam patienter debent fideles ſu
ſtinere taliũ ꝑſecutionẽ.Uñ legit᷑ ꝙ Athi⸗/
la ꝑſecutoꝛ xpᷣianoꝝ interrogatꝰ a q̊dã ſan
cto epᷣo incluſo in eccła quis eſſet. Rñdit.
Ego ſum Athila flagellũ dei. Ac ſanctus
epᷣs veneratꝰ diuinã maieſtatẽ. Gñ inqͥ tve
niat miniſter dei.⁊ ingeminãs iſtð.bene/
dictꝰqͥ venit in noĩe dñni.reſeratꝭ eccłe foꝛi/
bus ꝑſecutoꝛẽ admiſit.ꝑ quẽ eſt aſſecutus
martirij palma. Nouerat em̃ poteſtatẽ fla/
gelli eſſe a deo.⁊ ꝙ deꝰflagellat oẽm filium
quẽ recipit.ait aplus ad Hebᷣ.xij.Aut ho /
mo ꝑ flagellũ purgat᷑.aut purgato ſua co/
rona multiplicat᷑. His modis pncipanteil
ſunt eccłe miniſtri ⁊ de manu eccłe accipi
unt gladiũ. In ipᷣa em̃ eccła ſunt duo gla/

dij. Luce.xxiij.quoꝛũ vnovtit᷑ ꝑ pꝛincipis

manũ ad cohercendã coꝛꝑalem multoꝛuʒ

maliciã. Spũali gladio ĩ põtificibb aucto

ritate ſibi reſeruata. Hõ em̃ ſine cauſa gla/
diũ poꝛtat dei miniſter.vindex eſt in iram

agimhain zaraioniis ad Ro. xiij.

Diſtinctio tertia pᷣme ꝑtis hꝰ ſumme.
apitulum pmum.

Eaſſumprꝰeſt ad ſolicitudinẽ ⁊ laboꝛꝛ

et nõ ad ociũ vel quietem.

T quocũqʒ mõ
pᷣdictoꝝ fuerit inſtitutꝰ pnceps
agAſſentire dʒ diuine oꝛdinationi
nõ exlibidine pncipãdi populis.nec ex li
bidine acquirẽdi pᷣdia ⁊ ꝓpꝛia cõmoda.ne
exvoluptadi libidine.nec ex libidine iudi

candi.ſʒ aſſentire dʒ oꝛdinationi dei et ec/

cleſie.⁊ pncipatũ aſſumere cũ timoꝛe et tre
moꝛe.⁊ cũ coꝛdis hũilitate.et cũ recta intẽ
tione.vt.ſ.obediat deo⁊ eccłe.et ad exequẽæ
dumvtriuſq; imꝑiũ ad dei honoꝛẽ ⁊ popu
li cõmoditatem mala cohibendo.bona iu
bẽdo.qꝛvt ait Augꝰ.li.iij.ad Criſoſtomũ.
In h̊ ſeruiũt deo reges ſi in ſuo regno bo/
na iubeant ⁊ mala ꝓhibeant.nõ q̃ ꝑtinent
ſolũ ad humanã ſocietatẽ.ſʒ ad diuinã re/

dis vel coꝛꝑis.ſʒ ad magna ſollicitudinem

⁊ laboꝛẽ.dũ ꝑfecte fecerint ſua ofkeia⸗ it

Pars pꝛima.

narrat Dacrobilib. .c. xxvj. de dioniſio
tyrãno.qꝙ cũ qͥdam familiaris ſuã vitã eſti
maret btãʒ. volens ille q; ꝑpetuo metu mi
ſera eſſet oſtendere ⁊ qᷓ; plena ſemꝑ ꝑiculo/
rum:gladiũ euaginatũ a capillo de filo te
nui pendentẽ capiti illiꝰinter epulas emi/
nere fecit. Ille aũt inter epulas moꝛtis ꝑi/

culo grauabat᷑. nec delicijs ↄſolabat᷑. Ca/
lis inqͥt Dioniſiꝰ eſt vita mea quã beatam
putabas.Sic em̃ moꝛtem pñtem ſemper

nobis videmꝰ. Qũo em̃ felix eſſe poterit qͥ

timere nõ deſinit. Qui em̃ peſt in ſollicitu
dine ⁊ timoꝛe eſſe nõ deſinit. Inſuꝑ ſicvo⸗
cati ad pncipatum ſunt vocati ad magnã

ſeruitutem et q̃ſi quandã captiuitatẽ. Job
xxvj. Gigantes gemũt ſub aquis. Super
qd Gregoꝰ.moꝛ.xvj. Nomine gigantũ po
tentes ſeculi.Aque em populi ſunt Apoc̃.
xvij. Gigantes & gemũt ſub aquis.qꝛ elati
dum in hacvita honoꝛes aſſeqͥ cupiũt.ſub
ponderibo ꝓpłoꝝ gemũt. Nam qᷓ;to qͥs al/
tius erigit᷑.tanto curis grauioꝛibo onerat᷑.
Pꝛeterea magna captiuitas videt᷑ iugiter
circũcingi ppłi multitudine ⁊ q̃ſi circũliga
ri d accidit pᷣncipibo ꝓut ait Señ.li.j.de

clementia.capᷣ.ix.loquens ad imꝑatoꝛem.

Poſſum inqͥt in qualibet partevꝛbis ince/
dere ſolꝰſine timoꝛe qᷓ;uis nullꝰ ſequat᷑ co/
mes.nullꝰad latꝰgladiꝰ.tibi in tuo pace ar
mato viuendũ eſt. Nullłꝰobſidet te ⁊ tamẽ
quocũq; deſcendis magnꝰ apparatꝰ aſſeqͥt
et ̊ ſumme magnitudinis ſeruiteſt. UVñ ⁊
Plato cum vidiſſet Dioniſiũ coꝛpoꝛis ſui
ſeptũ cuſtodibo: quod inqͥt malũ feciſti vt
a tam multis neceſſe habeas cuſtodiri put

„ „ „

ðꝛ in Policrato li.iiij. Et ꝓpter q̊ neceſſe ẽ

ꝙ ſint virtuoſi et viribo validi qui in talib

dignitatibus conſtituuntur. pꝛoqter q̃d ⁊

ð Saule dicitur ꝙ altioꝛ fuit vniuerſo ab

bumero et ſurſum. pmo Regũ decimo.

⸗ (Lapitulum ſecundum.

debet eſſe humilis deo ⁊ eccleſie. co/

lens deũ vere.et ecclam honoꝛans.

lum docet reges ⁊ pncipes non

deoꝛ ecclie eꝰ:deũ pie colendo. eccłiam et

Ecunoũ capitu⸗

multiplicare equos.vxoꝛes.et ri
baldos pctõꝛes ⁊ conſimilia.vt ðꝛ Deut.
xvij.Cu fuerit ↄſtitutꝰrex.⁊c̃.Exq̃ auẽta/
te patet ꝙ dz eſſe in eo humilis obedientia

X
N

miniſtros eiꝰdeuote honoꝛando Item dzs

eſſe in eo quo ad ſe ꝑfecta ſanctimonia ⁊ re

ſpectu inferioꝛũ pia clementia ad recte re/
gendum.diuinaꝝ legum ſolers intelligen
tia.⁊ in regendo perfecta iuſticia. reſpectu

omniũ larga muniticentia.et in ſe et ĩ ſuis

factis ⁊ dictis longanimis patientia. Uñ
beatꝰ Bregoꝛiꝰli.v.regiſtri.hoꝛtãs Mau
ricium imꝑatoꝛem ad debitam reuerentiã
miniſtris eccłe dei ait. Non indignetur ſa
cerdotibo dñs meꝰ.ſed excellenti ↄſiderati
one ꝓprer eum cui ſunt ſerui ita eis domi/
neturvt debitam reuerentiã impendat.qꝛ
illi aliquando in diuinis eloquijs dij.ali/
qñ nominant᷑ angeli.Exo.xxiij.Dijs non
detrahas. Malach. ij. Labia ſacerdotis
cuſtodiunt ſcientiam. CIñ Gregoꝛiꝰ vbiõ
Cum Conſtantinꝰaccepiſſet libellos ab/
ominabiles contra epiſcopos ſchtos:cõ/
uocans accuſatoꝛes dixit. Non eſt dignũ
vt nos deos iudicemus. Quid mirũ ſi no
ſtra poteſtas ülos dignetur honoꝛare qui
bus in ſuo eloquio honoꝛem tribuẽs cos

aut angelos aut deos ipᷣe dñs appellat et ĩ
eoꝝ ↄſpectu omẽs libellos incẽdit dicens
Uos dij eſtis a deo vero ↄſtituti inter vos
cauſas veſtras diſponite.qꝛ dignuʒ nõ eſt

vt nos deos iudicemꝰ. In qua ſententia
ait Gregoꝰ.plus ſibi ex humilitate q; illis

pᷣſtitit ex reuerentia ei impenſa. De admi/

rabili vᷣo bũilitate erga deũ ⁊ eccłaʒ narra
tur etiã in triꝑtita hiſtoꝛia de Conſtãtino
li.ij.qi ꝑ totũ. Ubi ðꝛ ꝙ cũ eſſʒ multitudo

epᷣoꝝ ⁊ clericoꝝ nüeꝝ tricentoꝝ excedens.
om̃ibo diebo imꝑatoꝛ qtidiana cibaria lar
giſſime oꝛdinauit exhiberi.⁊ cuʒ vnꝰ vellet
accuſare aliũ.pᷣcepit vt vno die omẽs libel
los ſibi traderẽt.q̊s ſuſcipiẽs ait. Hec ha/
bebũt locũ in die iudicij añ illũ iudicem q̃̊
iudicaturꝰeſt viuos et moꝛtuos.mihi ho/

mĩ nõ lʒ de hmõi hẽe auditoꝛiũ. Juſſitq;

oẽs libellos cõburi.⁊ ꝑatis ſedibo regalibo

in domo regali ⁊ miſtris eccłe in eis reue/

renter collocatꝭ:exhibuit regale ↄuiuiuʒ et

ipᷣe cũ paucꝭ⁊ in minoꝛi ſede ĩ medio ſedit.
Et ibi multũ de admirabili honoꝛe quem
exhibuit eccłe mĩſtris.Et de h̊ eodẽ li.x.c.

ij.Ecẽc̃.hiſtoꝛievbi ait.Deꝰvos ↄſtituit ſa
cerdotes ⁊ ptãtem dedit vob iudicãdi.⁊ iõ
nos avobᷣ recte iudicamur.vos aũt nõ po
teſtꝭ ab hõiba iudicari ꝓpter qͥd dei ſoliꝰin

vos expectate iudiciũ/etvꝛa iurgia q̃cũq;

li
ſe

ii⸗

un
ſui
dine
ſudi
lotf
ghin
gin
inan

Utt
R

ie
ger
lita
debe
ſini
ehbe⸗
Uir
ſon
ſhn⸗
Met
ſni⸗

höce

Entti
Goye

8
re
icen
den
iſis
i
en
mni
ſ
nt
ni/
R
on
dors
ſis
ab/
o⸗
Gü
Ko⸗
regti
6 009
ai
dins
wo
ſöck
ntia
is

zum
Knno
w.
Ncns:
lr
relet
lcd
ch,
cend
hibo/
ſin
galbo
feuc
giuzet
ſolt.

den

l⸗
nunſ
diai
noo

ſßnt

dalc;

Diſtinctio tertia.

ſunt ad illreſeruent examẽ. Uos em̃ nobᷣ

a deo dati eſt dij. et ↄueniens nõ eſt vt hõ

iudicet deos. Dʒ ille ſolꝰ de q̊ ſcptum eſt.

Deſtetit in ↄgregatõe deoꝝ.in medio ãt
deos diſcernit.Et idðᷣo his omiſſis illa que

ad fidẽ ꝑtinẽt abſq; vlla aioꝝ ↄtẽtione di /

ſtinguite. Et ibi bñ de h̊. Un ⁊ in ſcriptis

cuiuſdã romani põtificꝭ idẽ dixiſſe narrat
Sipꝛijs oculis vidiſſem ſacerdotem dei
aut aliqueʒ eoꝝ qͥ monachico habitu cir/
cũamicti ſũt peccãtẽ clamide mea cooꝑirẽ
cũ ne ab aliq̃videret᷑. Qualit᷑ ãt ie Cõſtã/
tinꝰdeũ coluit ⁊ diuinũ cultuʒ dilatauit ꝑ
oꝛbem ⁊ in ſigᷓ crucꝭ triũphauit.narrat᷑ li.

..triꝑ.hi.q̃ſi ꝑ totũ.vbi ðꝛ ꝙ in ſomno cõ/

ſtitutꝰvidit ſignũ crucis in celo ⁊ angelos

aſtantes ⁊ dicẽtes.o Coõſtantine in h̊ vice
et ex tũc ſignũ crucis pᷣferri añ ſe ⁊ eiꝰ faciẽ
fecit.et de ̊ bñ li.ix.eccłiaſtice hiſtoꝛie.c.ix

vbi ðꝛ ꝙ ĩ dextera ſua ſignũ crucꝭ ex auro
factũ habuiſſe ꝑhibet᷑. et ibi bñ de B.Qua
liter aũt cultũ diuinũ dilatauit ðꝛ ĩ hiſto⸗/
ria triꝑtita li.j.vbi ðꝛ ꝙ in regalib oꝛato/
riũ fabꝛicatũ eſt et tabernaculuʒ ad inſtar
eccłe circũferebat dũ aduerſus hoſtes ca/

ſtrametaret᷑.quatenꝰ nec in itinere degens

ipevel exercitꝰſacro numine pᷣuaret᷑. Seq̃ᷓ
bant᷑ parit᷑ ſacerdotes et diaconi tabnacło
ſeruientes qͥ ſᷣm legẽ eccłiaſticã ſacroꝝ oꝛ
Dines adimplebãt.Diẽ dñicaʒ ſanxiuit a
iudicijs ⁊vniuerſ cauſ hꝛevacatõem et in
eo tm oꝛõib occupari. Illum honoꝛabat.
qꝛ in eo xpᷣs reſurrexit Aliũ ſcʒ ſextã feriaʒ
qꝛ in eo fuit crucifixꝰ. aximã crucꝭ cul/

turam habebat.vñn⁊ ihs xpᷣus recõpenſa/

uit ſibi in vita.qꝛ fuit in bellis feliciſſimus
vt ðꝛ ibidẽ.qꝛ cũ ſuꝑaſſet omia bella velu/

ti recõpenſans xpᷣo in eiꝰ religione magis

ac magꝭ feruebat. Mira g hꝰ pncipis hũi
litas ⁊ ſtupẽda in diuino cultu pietaſ quã
debẽt imitari fideliũ pᷣncipes vniuerſi Cõ

ſimiliterviguit mira deuotio erga deum ⁊

ereccłam in Cheodoſio imꝑatoꝛe.Cuiuſ
miꝝ factũ iterſerat᷑ h ĩ exepluũ pᷣncipũ de hi

—

toꝛia triꝑtita li.ix.vbi narra ꝙ cuʒ apud

ctheſſalonicã ciuitatẽ qͥdã iudices fuiſſẽt la

pidati. indigt? theodoſiꝰ oẽs actoꝛes paſ/
ſim ĩterimi iuſſit.vbi ſeptẽ milia ſũt occiſi

nõ pcedente iudicio. Huiꝰãt cladẽ plena,ʒ
gemitibo audiẽs beat? Ambꝛoſiꝰ. cumpn
ceps veniſſʒ mediolanũ ⁊ ſolẽniter tẽplum

di ĩtrarevoluiſſʒ.occurrit ei beatꝰ Ambꝛo

ſiꝰ epᷣs audaci frõte ipᷣm repᷣhendẽs. dicẽſ
qʒ ſe indignũ ſacri tẽpli limina calcare.nec

illud debere itrareꝓpter crudelitateʒ necis

ꝑpetrate.a cuiꝰ manibo ſanguis innoxius
adhuc ſtillabat.Dixitq; imꝑa coꝛi. Recede
nephãde ne ſcdᷣo pctõ poꝛẽ adaugeas neqͥ
ciã.⁊ ſuſcipevinculũ q̊ te ligauit oim dñs.
His auditis imꝑatoꝛ obediuit ⁊ gemens
ad palaciũ redijt. Nouerat em̃ q̃ erãt ꝓpꝛia
ſacerdotũ.et dixit ad Ambꝛoſiũ. Tuũ eſt
medicamenta mibi imponere.⁊ meũ ẽ ob/

lata ⁊ impoſita ſuſtinere. Et cũ imperatoꝛ

allegaret ꝙ Dauid adulteriũ ⁊ homicidiũ
cõmiſiſſet. Rñdit Ambꝛoꝰ.Qui ſecutꝰ es
errantẽ ſequere ⁊ coꝛrigentẽ. Tũc pꝰpnĩaʒ
⁊ excõicatõʒ octo mẽſiũ fecit eũ Ambꝛoꝰ.
ſcribere legẽ decreta furoꝛis ſui euacuan/

—‧ —

tẽ.ſ.ꝙ nũq; pᷣfectꝰ ſuꝰ ſtatim exequeret᷑ mã

datũ imꝑatoꝛis ĩ c ſanguinis ſʒ differret
ſniĩiaʒ ꝑ trigita dies donec ↄſtaret ei ð rea/

tu aut accuſatoꝝ innocẽtia. Hoc fctõ im/

peratoꝛ cũ maxia hũilitate tẽplũ dei ingre

dit. Abs aũt Ambꝛoſirepulit eũ ð cãcel/
lo pꝰoblatõʒ ibi ſtantẽ dicẽs. O imꝑatoꝛ

egredere ⁊ foꝛis cũ alijs cõmunionẽ expe
cta. Interioꝛa loca ſacerdotibo ſũt collata.

Purpura eĩ tua imꝑatoꝛes facit ⁊ oſtẽdit:

nõ ſacerdotes. Cuc imꝑatoꝛ aĩio gratanti
ait. Non audacie cã intra cãcellos mãſi.ſʒ

in cõ ſtãtino politana vꝛbe hãc ↄſuetudieʒ
cogui.vñ ago grãs ꝓ hmõi medicia. Tali
igit᷑ tãtaq; pᷣſul ⁊ imꝑatoꝛ vᷣtute clarebant
Ego nãq; vtriuſq; opꝰadmiroꝛ.illiꝰ fidu/

ciã ⁊ audaciã. huiꝰãt obedientia.illius ʒe/
li feruoꝛẽ.hꝰ fidei puritatem. Alibi magne
feſtiuitatꝭ tꝑe cũ ad eccłaʒ ꝓceſſiſſʒz reman⸗

ſit extra cancellũ. Mãdauit ei pᷣſul cur in/
tus noluiſſet. Rndit pnceps ſe cognouiſſe
differẽtiã ſacerdotꝭ? imꝑatoꝛis ꝑ ambꝛo/
ſiũ.quẽ ſolũ inueniveritatꝭ mgr̃m ⁊ dignũ
vocari antiſtitẽ. Uñ ⁊ his pᷣncipib gloꝛio⸗
ſus pnceps regũ terre recõpẽſauit etiaʒ in
vita pñti tribuẽs eis q̃ſi arrã głe.Nã de fe

lici ꝓſperitate ipoꝝ narrat Augꝰ. ð ci.dei

li.v.ca.xxv. Hũiles em̃ pncipes et in pñti
eleuat deꝰ⁊ in futuro gloꝛificat.⁊ ſuꝑbos⁊
ſibi rebelles ⁊ eccłe huũilist ⁊ dãnat. Exem
plũ de Saule ⁊ Dauid regibo. Uñ Ecẽ.x.

BDedes ducũ ſuꝑboꝝ deſtruxit dñs.et ſe

dere fecit mites ꝓ eis.
b 4

Parspaima.

„(Eapltulum tertium
(MRdz enle imacular?a ſoꝛdidãte culpa.

de rege. Nõ habebitvxoꝛes plurimas que
alliciãt animũ eiꝰ.in q̊ ꝓhibet᷑ libido luxu

rie ⁊ gule qᷓ ẽ ei annexa. Pꝛinceps em̃ dʒ eẽ
deo acceptꝰ⁊ grat.in ſe oꝛdinatꝰ et hone-/
ſtus.ſuis amabilis et venerãdꝰ.hoſtibo ti/⸗
mendꝰ⁊ terrificꝰ.q̃ oĩa aufer̃t pᷣdicte libidi
nes ⁊ afferũt ↄꝛia.Amoꝛ em̃ mulierꝭ ener/
uauit potentiã Sampſonis.ſapiaʒ Sa/
lomonis.fedauit ſanctimoniã Dauid re/

gie. ꝓut ait Hiero. epła. xxxiii. ec ſalo/

Tſicut pꝛinceps
dz eſſe deo ſubiect?⁊ ecclevt dem̃
eEſt. Ita dz eſſe pur?⁊ imaculat/ vi
ta ⁊ ſanctimonia ⁊ maxie a fetoꝛe luxurie
hoꝛroꝛe gule.vt ĩ pᷣdicta auẽtate Deut.ðꝛ

mone ſapientioꝛ.nec dauid ſanctioꝛ.et trñn

vterq; a muliere deceptꝰ.Nullũ imꝑiũ du
rabile nec pncipatꝰſtabilis qũ regnatipn
cipe libido luxurie.vñ ⁊ imꝑiũ romanũ ex
hauſtũ ẽ ⁊ diuiſũ Nerone ĩperãte.cuiꝰgu/

la oĩa deuoꝛauit.maculauit libido. exhau

ſit auaricia.fregit ignauia.vt ðꝛ i policra
to li.vj.c.xij.Nec miꝝ.qꝛ qũ pnceps in ta
libo relaxat᷑ ſubditi licẽtiꝰ pcipitãt᷑. vñ Job
pmo. Bibetibovinũ ĩ domo fratris pᷣmo/
geniti⁊c. Ibi Greg.moꝛ.ij.Cũ maioꝛeſ vo
luptati deffuiũt mioꝛibo laſciuie frena la⸗
xant᷑. Uñ ⁊ herodes ait.Cõcionãs coꝛam
auguſto ⁊ loquẽs ð anthonio ſicut narrat
Egiſippꝰli.j. Illevᷣo victꝰeſt vᷣtucibo ſuis.ſʒ
magꝭ victꝰeſt moꝛibo ſuis.vicit eũ cleopa //
tra vxoꝛ.vicit eũ egyptiꝰamoꝛ. vicit eũ ca/
nopea luxurieſ.victꝰẽ qꝛ maluit cũ cleopa
tra vinci qᷓ; ſine ea vincere.vicit eũ mulier
infeſtioꝛ ſuis qᷓ; aduerſarijs.Et ð iſta luxu
ria ⁊ nocumẽtꝭ eꝰloqͥ᷑ Ualer?li.iiij.cap.j.
multü.ponẽs exeẽplũ de muli. Uñn Hiero.
epła.xxxj.⁊.xciij. Uenter mero eſtuãs cito

deſpumat ĩ libidinẽ.A libero em̃ pꝛe ꝓxi/

mꝰgradꝰẽ intꝑantie.ait Ualeriꝰli.ij.capᷣ..
Pꝛinceps eĩ dz eſſe oĩ tꝑe ſobꝛiꝰ⁊ potẽs vti
vſu rõnis.q̃d ipedit exceſſus gule. Unde
narrat li.v.de muliere dãnata a philipo re
ge temulento ait. Pꝛouocarẽ inqᷣt.i.a ꝓpel/

larẽ ad philippũ.ſ.ſobꝛiuʒz.excuſſit ille cra/
pulã ⁊ cauſa diligẽtiꝰ inſpecta iuſtioꝛẽ fer/

re ſniaʒ coegit.et iðᷣo Pꝛouer.xxxj.ðꝛ Noli
regiba o lamuel dare vinũ.qꝛ nullũ ſecretũ

vbi regnat ebꝛietas.ne foꝛte bibãt et obli/

—

cius li.iij.de re militari.c.x.q Scipio aſ⸗
fricanꝰin hiſpania cuʒ intcaptiuas virgo
eximie foꝛme ⁊ nobilis ad eũ eſſet ꝑducta.

oimq; oculos in ſe ↄuertet.ſũma cuſtodia
ſuis parentibo reddidit. Aurũ q̊d parẽétez

niſcant᷑ indicioꝝ dei. c᷑ vñ ⁊ pncipes gen
tiles abſtinebãt ſe a gula ⁊ luxuria.pᷣcipue
vt triũpharẽt de inimicꝭ Uñ narrat Uege

eiꝰ redempturi captiuã retulerãt eidẽ ſpõ/

ſo ꝓ nuptiali munere dedit.q̃ᷓ munificẽtia
vniuerſa gens victa.imꝑio ꝓpli romaniac
ceſſit. Silłr de Alexandro⁊ alijs pncipibꝰ
q captiuas vᷣgines remiſerũt intactas ad
ſuos.Quo munere hoſtes ex tãta gra ſe eii
ſubdiderũt ⁊ recõciliati ſũt. Sile de octa
uniano ꝙ moꝛtuo anthonio cleopatra ac-
ceſſit ad auguſtũ poſtq; fuit capta ⁊ puoꝝℳ
luta ad pedes auguſti ⁊ ſollicitauit ockoo

eiꝰ. Uñ de ipa poeta. Uultꝰadeſt pᷣcibo fa/

cieſq; iuceſta ꝑoꝛat. Fruſtra qͥdem h̊ fecit.

HNã pulcritudo elꝰ infra pudiciciã fuit pn
cipis.Et in Policrato li.iij.c.x. Silr legi
tur nobiles pncipes mire fuiſſe abſtinẽtie.

pꝓut narrat Clegeciꝰ.li.iiij.c.iij.q; Hanibal

ſurgere de nocte ſolitꝰ an noctẽ non reqͥe⸗/
ſcebat.crepuſculo demũ ad cenã vacabat.
plerũq; ſuꝑ nudã humũ ſacculo tectꝰ ſom
nos capiebat. Emilianũ ſcipionẽ tradit᷑ ĩ
itinere cũ amicꝭ ambulantẽ caꝑe panem et
comedere. Idẽ et de Alexãdro macedone

ðꝛ.maſmiſſam nonageſimũ etatꝭ ãnũ agẽ/

urianduiuu..
apitulum quartum.
el evirtuoſus opeꝝ iuſticia.
Wartü ca⸗

docet ꝙ pꝛincipes debent eſſe pᷣ

dü nõ ad lu

o;

uocent᷑ oẽs ſuos ſubditos ad ardua ope/

tẽ.meridie añ tabnaculũ ſtantẽ vel ambu,-
lantẽ ſolitũ caꝑe cibos legimꝰ. Siłr ð au
guſto ceſare legit᷑ in Policrato.li.v.c.vj.q
qᷣcũq; tꝑe ⁊ loco ſtomachꝰ deſideraret ſecũa
dariũ ⁊ cõmunẽ cibũ ſumebat.Et ſi tales
fuerũt gentiles quales debẽt eſſe pncipes
fideles. Cũ dicit ſcptura Ecẽs.x. Ce terre
cuiꝰrex puer eſt.⁊ cuꝰ pncipes mane come
dunt. Deg beata terra cuiꝰ rex nobilis. et
cuiꝰpncipes veſcunt᷑ in tꝑe ſuo.ad reficien

diti virtuoſis operibus vt pꝛo/

randa et ad terribilia aggredienda. Fa/

cta enim egregia pꝛincipis et exempla vir/

tuoſa plus pꝛouocant iubditos ad taliuʒ

Su
(n
Uiko
ſenſ
ie.

ſogn
ſcn
ls
hli
i
Bi

n
enne
pioc,
rigo
Nanan.
Ukocin
gräes
eſpo⸗
iſceta
ahige
cipi
16 4d
ſecc
Roct
n
Mo⸗
ocloo
bſy
fear.
en
Md
onntce⸗
aubian
in
maki
o
e
iniec
Uanbo⸗
Ilröͦn
ng
retſec
tales
nches
Deene
Anecone
oblis
Grefcen

.
4

.lu

teſſeß

na ope/

. lni/
nic

DDiſiinctio tertu.

mmitatõʒ q;ᷓ mãdata put ait Elaudianꝰad

Zheodoſiũ loquens. In cõmune iubes ſi

qd ceſes eſſe tenedũ.Pꝛiꝰiuſſa ſibi tũc ob/
ſeruatioꝛ equi. Sic ppłus nec ferre negat
cuũ viderit ipm. Auctoꝛẽ parere ſibi. cõpo⸗/
nit᷑ oꝛbis. Regꝭ ad exeplũ.nec ſic inflectere
ſenſus. Hũanos ⁊ dicta valẽt q; vita regẽ
tis. Mobile mutat᷑ ſemꝑ cũ pncipevulg.
Unñ ⁊ i ꝓlogo hiſtoꝛie triꝑtite Hieronimꝰ

loquẽs ad CTheodoſiũ ait.ꝙ pietas ẽ verꝰ
oꝛnatꝰ iĩperij.et ꝙ purpura ⁊ coꝛona ĩ qbo ẽ
ſignũ maieſtatꝭ clemẽtiã ⁊ pietatẽ intrinſe

cus ſꝑ nutriũt.⁊ ideo nobiles pncipes ni/

bil impauerũt alijs qͥd ipᷣi nõ ſacerẽt.ſicẽ ð
ceſare legit᷑ ꝙ nũq; dixit militibo ite.ſʒ ve/

nite. Dicebat eĩ ꝙ ꝑticipatꝰ cũ duce laboꝛ

videt᷑ militibo minoꝛ.De ligurgo ſilłr legit

ꝙ nil imꝑauit alijs q̊d pus non impleret.
SDic em̃ fecit nobił pnceps gedeon. Judi
cii.vij.Qõð me facerevideritꝭ h̊ inqͥt facite.
et q̊d pł eſt h̊ fecit pnceps regũ terre dNñĩs
ihs.ſ.vt aĩaret milites ſuos ad aggredien

dũ terribilia ⁊ ↄſtant᷑ ſuſtinẽda.Cepit em̃

ihs facere 2 docere. Acx.j.
7¶Xapitulum quintum.

mentia.

Mnſimiliter pꝛi⸗

ceps dʒ eẽ miſericoꝛs pia clemẽ/

bus qᷓ; regem ⁊ pncipẽ decet. Ita ⁊ vᷣtutes

magnis viris decoꝛe glłe ſũt.ſi ilł ſalutar
potẽtia eſt. Nã peſtiferavis ẽvelle ad nocẽ
Dü. Pꝛincipũ crudelitas eſt bellũ. Clemẽ/

cia in q;cũq; domũ ꝑuenerit eã felicẽ et trã
quillã pᷣſtabit.ſʒ ĩ regia q̃ rarioꝛ eo mirabi

lioꝛ. Magnanimi eſt ꝓpꝛiũ placitũ eẽ trã/

qllũq;.iniurias atq; offenſiões deſpicere.
Muliebꝛe eſt iraſci ⁊ de iniurijs vindicari
Nõ decʒ regẽ ſeua næ iexoꝛabił ira x ſidij
placabiles ⁊ equi delicta peccãtiũ nõ ſtati
fulmibo ꝑſequũt᷑.q;to equiꝰ eſt hoĩeʒ hõib⸗
pᷣpoſitũ miti aĩo exercere imꝑiũ. Uñ nar/
rat ibidẽ ð q̃dã qͥ multũ ſtuduit ad hoſtes
deſtruedos.⁊ cũ nõ poſſet qᷓndã deſtruere
ↄſuluit vxoꝛẽ.q̃ dixit ei. Fac qͥd medici ſo/

lẽt facere q vbivſitata remedia nõ ꝓficiunt
ſeu ꝓſũt tẽptãt ↄꝛia. Si ſeueritate adhuc

nibil ꝓfeciſti nüc tepta quo tibi cedat cle/

s debet eſſe miſericoꝛs pia cle

tia teſpectu inferioꝝ.⁊ B merito
Ipſe em̃ eſt pꝛ patrie ꝓut ait Señ. li.j. de
ælemẽtia.c.viij. Nullũ clemẽtia magꝭ ex oi

mentia. Ignoſce.ſ.qilli d ille gauifus an/

nuit.⁊ facto adimpleuit.ↄtulitq; poſteai
li ↄſulatuʒ amiciſſimũ fidiſſimũq; habnit

⁊ heredẽ.Et ibi ponit bonũ exempluʒ.

quẽadmodum pciſe arboꝛes plurimis ra

mis repullulãt ⁊ iłta ſatoꝝ generavt den
ſoꝛia reſurgãt reſcindũt᷑.ita regia dignitaſ
auget inimicoꝝ nũeꝝ clementiã tollendo.
Parẽtes em̃ liberiq; eoꝝ qͥ interfecti ſũt et

Apinqĩ ⁊ amici in locũ ſinguloꝝ ſuccedũt et

creſcũt. Aliud ponit exemplũ. Apes ſunt

iracũdiſſime ⁊ aculeos in vulnere reliquũt
rex illoꝝ ſine aculeo ẽ. Noluit em̃ nata euzʒ

ſeuũ eſſe nec vltioneʒ q̃rere telũq; detraxit.
⁊ irã eiꝰinermẽ reliqͥt.Et ibi multũ de hoc
Vñ ait Luciꝰſic recitat Policratꝰli.iiij.c.
viij. Pꝛincipẽ ſenẽ moꝛib eẽ oʒ.⁊ ꝙ mode
ratioꝛa ſeq̃t ↄſilia.⁊ vicẽ gerere medicoꝛuʒ
q moꝛbos curãt nũc ex inanitiõe ĩ obreple

tis.nũc in refectiõe in vacuis.⁊ doloꝛẽ cu/
rãt.nũc cauterio.nũc fomẽtꝭ.Et ponit ex/

empla. Dicebat em̃ inſanũ eſſe qͥ oculos ſi
habeat lippieẽtes eos malit effodere qᷓ; cura

re.Etvngues ſi acrocioꝛes fuerit reſecan/
Dos eẽ giebat nõ auellẽdos.Et cythareda
facit ↄſonãtiã nõ ruptꝭ ſʒ tenſ coꝛdis ꝓpoꝛ
ciona bilit᷑ vel remiſiis. Sic oʒ pᷣncipẽ mo
derari.nũc rigoꝛe iuſticie.nũc remiſſione

clemẽtie vnanimes facere ſubditos.⁊ tunſi

us eſt coꝛdas remittiqᷓ; nimis ꝓtẽedi.qͥa q

ſemel rupta ẽ niło artificio reꝑat᷑. Et ideo

ait Ethnicꝰ denũciãs laudẽ pncipis. Eſt

piger ad pẽas pᷣnceps ad pᷣmiavelox.Qui

q; dolet qtiẽs cogit᷑ eſſe ferox. Hec em̃ cle/
mẽetia damodo equat pncipẽ deo.ſic ait
aliegregiꝰ ꝓſificatoꝛ alioquens pncipem.

Sis piꝰin pᷣmis nã cũ vincamur in om̃i.
Munere ſola deos equat clemẽtia nobis.
Et ſi oĩib dieat ſaluatoꝛ.Eſtote miſericoꝛ
des ſiẽ ⁊ pꝛ vẽ mi.eſt.Lu.vj.Tñ pꝛecipue
ↄuenit pncipi vt ſit clemẽs.eo ꝙ eſt pꝛ pa⸗/
trie.vt dictũ eſt. Unde multꝭ ſecularibo fer
tur dixiſſe Plato ſicut recitat Policratus
li.v.Cum in ſubiectos inqͥ t poteſtas ſeuit

idem eſt ac ſi pupillum tutoꝛ ꝑſequat᷑.vel

eum ſuo mucrone iugules ob cuius defen
ſionẽ a deo traditum tibi gladium accepi
ſti ⁊c. Sicut ergo pius pater ⁊ ſic clemens
tutoꝛ pupilli.⁊ ſicut ꝑitus medicꝰ dʒ eẽ cle
mens in ſibicõmiſſos.ſic debet eſſe pꝛin//

ceps clemẽs ĩ ſuos.⁊ G̊ͥ pie compatiedo mi

ſerijs ſubditoꝝ.vt ait Señ.li. ij.ð clemtia

Miſcoa eſtvicina miſerie. hz em̃ aliqͥd qd
trahit ex ea ⁊ põit exeplũ. Imbecillos ocu
los ſciaſ qͥ ad alienã lippitudinẽ ipi füdunt᷑
⁊c.Et qᷓ;uis h̊ ſit ex detectu in oculis coꝛ/

poꝛis.tñ exvᷣtute eſt in oculis coꝛdis.ſ.re/

ſolui in doloꝛẽviſa alteriꝰ miſeria. flebã in
q̃t ſuꝑ eo qͥ afflictꝰ erat. Job.xxx. Uñ Ua/
leriꝰli.v.narrat de clemẽtia marci marcel/
li. cũ a ſe captꝭ ſiracuſis vꝛbiſ opulẽtiſſime
tũc afflicte foꝛtunã ⁊ caſũ lugubꝛẽ intuens
fletuʒ cohibere nõ potuit. Hilſcðia em̃ eſt

egritudo ex alteriꝰ miſeria ⁊ iniuria laboꝛã

tis.ait Tuł.ili.iij.de tuſcu.queſ.Et miſeri
coꝛdia a miſero coꝛde vocata eſt.ait Greg.
moꝛa.xx. Eſt em̃ triſticia in alienis malis
ait Dam.li.ij.c.xiiij. Itẽ ſcdᷣo dʒ clemẽtia
in pncipe eſſe in remittẽdo vel tꝑando pe/
nas.qꝛ clemẽtia eſt tꝑantia animi in ptãte
vlciſcẽdi.vel lenitas ſuꝑioꝛis aduerſũ infe
rioꝛcẽ̃.Crudelitas nihil alið ẽ qᷓ; atrocitas
animi in penis exigendis.ait Señ.li.ij.de
clemẽtia.⁊ ibidẽ. Miſcdia eſt egritudo aĩ
ob alienaꝝ miſeriarũ ſpẽm.aut triſticia de
alienis malis.Et de hac ait Señ.li.j.c.x.

Pꝛinceps curã nõ ſolũ ſalutꝭ ſʒ honeſte ci/

catricꝭ agat.niła glła eſt ex ſeua aiaduerſio
ne. Uñ et in laudẽ Tra iani ðꝛ ꝙ nata cle/
mẽs in oẽs.auſterꝰin paucos qbo ꝑcere ne
phas eſſet adeovt totiꝰ iperij ſui curriculo
niſi vnꝰ dãnatꝰ ſit ſenatoꝛũ.qᷓ;uis plurimi
inueniant᷑ in ipᷣm deliqͥſſe.⁊ h ẽ damnatꝰ a
ſenatu ipᷣo ignoꝛãte. Iteè tertio dʒ eſſe pꝛin
