olitos ex ſnia delphici oꝛaculi.i. appolli/
nis fert hec vox rñdiſſe ↄſulẽti quo itinere
ꝑueniendũ ſit ad beatitudineʒ. Di te inqͥt
agnoueris. ꝓut ait Macrobius li.j..Et in
policrato li.iij.c.ij.ðꝛ ꝙ oꝛaculũ apollinis
de celo deſcẽdit in hec ᷣba Nothys elyton
qdð interpᷣtat᷑ ſcito teipſum. Sʒ ad hãc ſciẽ
tiam aliqͥ nõ ꝑueniũt.qꝛ fᷣm Berñ. vbiõ.
Suꝑ biã parit ignoꝛãtia tui.cũ melioꝛem
qꝙᷓ; ſis decepta ⁊ deceptrix tua cogitatio te
eſſe mentit᷑. Sʒ ᷣm Aug'.de trini.liiiij.c.
pmo. Qaudabilioꝛ eſt animuſ cui nota eſt
ſua infirmitas q; qͥ ea nõ reſpecta vias ſi/
derum ſcrutat᷑ etiã cogniturꝰeas
¶ Zapitulũ ſextũ
De vera humilitate ⁊ q̃lis debet eſſe.

Z hac cognitiõe

ſui oꝛit humilitaſ.Uñ ſexto opoꝛ

emplo ſaluatoꝛis dicẽtis. Diſcite a me qͥa
mitis ſum ⁊ humilis coꝛde.Sʒ ſ̃ᷣm Berñn.
de gradibo humilitatis. Humilitas ẽ pᷣtꝰ
qua veriſſima ſui cognitiõe ſibijpſi quiſq;
vileſcit. Uel ̃ᷣm eundẽ ibidẽ humuitaſ eſt
ↄtẽptus oĩs excellẽtie.Et ibidẽ. Bona eſt
via hũilitatis q̃ veritas inquirit᷑. charitas
acqrit᷑. Sʒ ſᷣm Anſelł.ð ſilitudinibo.c.xxx.
vij. Hũilitatis ſeptẽ ſunt gdus.Pꝛimꝰ co
gnitio ſui.ſ.vt ſe inferioꝛẽ oĩbo iudicet.Se
cũdus doloꝛ de culpis ꝑpetratis. Tertiuſ
ſui pctiĩ ⁊ defectꝰ ↄfeſſio.Quartꝰ volũtaria
ꝑſuaſio.ſ.ꝙ peccatoꝛ eſt.Quintꝰↄceſſio q;
ↄtemptibilis eſt. Sextꝰ patientia in ſuſti
nendis iniurijs. Septimꝰamoꝛ q̊.ſ. amat
ſe humiliari ſiue ↄtẽni. Ille ergo qͥ hos ſe/

ptem gdus habet humilitatis vᷣe humiliſ

eſt.ſicut fuit Cõſtantius monachus.deq̊
narrat Gregoꝛiꝰ li.pᷣmo dyal.c.xv.ad queʒ
cum quidã audiens famã eius veniſſet vt
videret eũ:vt vidit eũ ↄtemptibilẽ ait. Pu
tabam hominẽ grandẽ vidiſſe.Et ecce ni/
hil eſt qd veni videre.qð audiẽs Cõſtanti
us gratias ei retulit dicẽs.Tu ſolus es qͥ ĩ
me oculos aꝑtos habuiſti ⁊ de me vera di

xiſti. Et ſubdit Gregoꝛiꝰ.Ecce quante hu

militatis fuit iſte qui deſpicientẽ ſe ampliꝰ
amauit ⁊ deſpici cõcupiuit. Unde. Qua/
lis quiſq; apud ſe lateat contumelia illata

religioſum ꝑfecte ſe hũiliare ex

ꝛobat. Et Hieronymus epka. xxx vij.ait.

ultibuiꝰ virtutis vmbꝛã:veritateʒ eiꝰ
panci ſequũtur.Et ſequit᷑. Auferant᷑ om/
nia figmenta verboꝝ.ceſſant ſimulati ge/

ſtus.viꝝ vero humilem patiẽtia oſtedit in

iurie. Unde Auguſtinꝰ de vera innocẽtia.

Humtlitas vera eſt in nullo ſuperbire. in

nullo murmurare.in nullo ingratum eẽ vł
querulũ.ſed in omnibo dei iudicijs gratiaſ
agere.Et de hac humilitate Auguſtinus:
epła.xxxviij.Hiſi humilitas omnia q̃cũq;

bene fecerimus ⁊ pᷣceſſerit ⁊ comitata fue-

rit ⁊ conſecuta.⁊ ꝓpoſita quã intueamur.⁊
appoſita cui inhereamꝰ.⁊ impoſita qua re/
pꝛimamur iã nobis de aliquo bono facto
gaudentibo totũ de manu extoꝛquet ſuper
bia.Et ſequi᷑. Sicut rethoꝛ nobiliſſimuſ

interrogatus.qͥd pꝛimũ deberet obſeruari

in eloquẽtie pꝛeceptis.reſpondiſſe dicitur.
pꝛonunciationẽ.⁊ cũ ſecũdo quereretur.re
ſpondit idẽ.⁊ cum tertio idẽ reſpõdiſſe ſert
Sic quotiẽs interroges me de pꝛeceptis
xpᷣiane religionis.nil alind reſpõdere libet
niſi humilitatẽ. Unde de mira humilitate
ſanctoꝝ patrũ legit᷑ in vitiſpatrũ libꝛo.ij.
parte.xv.qua ſi ꝑ totũ.vbi narrat᷑ de quo/
dam abbatc.a quo cũ eſſet queſitũ quomo
do acquiſiuit hanc virtutẽ:vt cum maxi/
ma iĩmergeret tribulatio in monaſterio nec
aliquid loqueret᷑. Reſpõdit. Quando ĩtra
ui dixi in animo meo. Tu ⁊ aſinus vnum
eſtote. Sicut ergo ille vapulabit ⁊ nõ loqͥ
tur:iniuriã patit᷑ ⁊ nõ rñdet.ſic ⁊ tu facias
dicẽs illud pſalmiſtẽ. Ut iumentũ factus
ſum apud te. Narrat᷑ etia ibidẽ de alio qui
expulius de domo patienter ibat.a q̊ͥ cum
reuocaret᷑ ⁊ quereret᷑ quid cogitaret in coꝛ/
de. Reſpõdit.cogitaui me eſſe ſimileʒ cani
qui cũ inſectat᷑ exit nec murmurat.ſic ⁊ ego
VUnde ꝛ⁊ ſancti patres fugiebãt de locis in

gquibo honoꝛabãtur vt alibi paruipẽderen

tur. ꝓut refert Johes caſſianꝰ li.iiij.colla/
tionũ de abbate Phinucio qͥ cũ eſſet pᷣſbyt
in magno cenobio cgypti multũ honoꝛatꝰ
nec poſſet humilitatẽ vt voluit exercere in

ter honoꝛes.fugit aſſumpta veſte ſeculari

ad cenobiũ diſtrictiuns.⁊ cum difficultate
ibi receptus excoluit oꝛtũ fratꝝ.⁊ humeriſ
ad paſtinandum eum ſtercus gerebat. Et
poſtea cx humilitate ⁊ patientia cognitus
flens receſſit dicens. Inuidia diaboli hu
militate concupita ſum fraudatus.

team
lecti
icer
lere

num
ſoi,
is

goi
um
co
Cn
g
gonn
den
ſo⸗
,
rin
lari
ate
erit
SS
ltus
lbu

Diſtinctio quinta.

Vnde ad pꝑtes paleſtine fugit vbi nec no/
men ſuũ vnq; indicauit. Cõſimile narrat
de Machario ĩ libꝛo qͥ ðꝛ paradiſus.qꝙ fu
git ⁊ ꝑrexit ad Pacomiũ vt eũ reciperet in
ter monachos.Cui cũ diceret Pacomius
ꝙ nõ poſſet ſuſtinere tãtũ laboꝛẽvt fratres
ſui. Rñdit ille. S
pelle me.Et cũ eſſent ibi mille quadringen
ti fratres electi.⁊ alij ieiunarẽt biduano ie
iunio.aliꝰ alio incredibili modo. Macha/
rius cũ intraret monaſteriũ ſemꝑ ĩ vno an
gulo ſtabat ꝑ totã quadrageſimã non pa/
nem neq; aquã guſtãs nec genua flectens:
nec ĩ terra iacẽs.ſed tm̃ die dñico folia cru
da ſumẽs.Et cũ ad neceſſitatẽ nature de/

clinabat ſtatim redibat.nõ os aperiẽs nec

cũ aliquo loquẽs ſʒ coꝛde iugiter oꝛãs.⁊ id

oꝑis qð tenebat in manibo ſemꝑ efficiens.

Alijs vᷣo fratribo mirantiba ⁊ de eo Paco/
mio referentibo:ille rogauit vt deꝰ reuelarz
ei quis tantꝰ vir eſſet.⁊ ꝑ angeluʒ reuelato
ꝙ erat Machariꝰduxit eũ intus Pacomi
us ⁊ ait.Gratias ago deo ⁊ tibi.quia cola/
phos bonos infantibo meis dediſti putan
tibus ſe aliqd magnũ ſacere in ↄuerſatiõe
vite ſue cũ tamẽ in cõparatiõe tua nihil ſit
qð egerũt. Magna ergo ſanctoꝝ humili/

tas patiẽtia ⁊ abſtinẽtia.ſed incõparabili

maioꝛ filij dei qͥ ſe humiliauit vſq; ad moꝛ
tem. ⁊ ad ip̃am docendũ deſcendit de celis
put ait Augꝰ. ſuꝑ Johannem omel. xxv.
tomniũ moꝛboꝝ cauſa curaret᷑ deſcen/
Dit dei filiꝰ ⁊ humulis factꝰ eſt dicẽs.Diſci/

te a me qꝛ mitis ſum ⁊ humił coꝛde. Hanc

lectionẽ diſcipuli xpᷣi humilit᷑ audiãt.vera
citer intelligãt.memoꝛit᷑ retineãt. ⁊ efficaci
ter adimpleat. V
LCapitulum ſeptimũ
NBeoꝛationis deuotione

Poꝛtet etiam ſe
ptimo religioſum deuz feruenter
oꝛare.fᷣm ũlud. Sine intermiſſio
ne oꝛate ⁊c̃. Sʒ ad hoc ꝙ oꝛatõ ſit deo acce
pta ⁊ oꝛãti ꝓficua opoꝛtet vt multipliciter
ſit cõditionata Pꝛimo ergo oꝛans aut oꝛa
tione cõmuni vel puata pctã ꝓpꝛia ſꝑ ĩ mẽ/
te plãgat.qꝛ ſᷣm Grego.moꝛal.xxxiij.Uera
citer oꝛare eſt amaros gemitꝰ in cõpunctõ
ne nõ verba reſonare. Secũdo oꝛans coꝛ
ab infimis auertat.⁊ ad deũ totalit᷑ ſe con
gertat.qꝛ fᷣm Hugonem de ſtudio oꝛandi

i me inferioꝛẽ videris ex

Oꝛatio eſt mẽtie deuotio ⁊ ad deũ ↄuerſio

p piũ ⁊ humilẽ affectuʒ:ide ſpe ⁊ charitate
ſubnixa. Tertio oꝛans ſe ſupꝛa ſe eleuet:et

ad deũ aſcedat.quia dicit᷑ Chꝛeñ.iij.Se/

debit ſolitariꝰ ⁊tacebit ⁊ leuabit ſe ſup ſe.
Quarto oꝛãs iuſte ⁊ caſte petat. Unde de
vtroq; ait Damal.li.iij.c.xxiiij. Oꝛatio eſt
aſcẽſus intellectꝰ in deũ ⁊ petitio decentiũ.
Eſt em̃ oꝛatio triplex. Caſta quãdo petit᷑
de peccatis venia. Caſtioꝛ quãdo petũtur
ſponſi dona.Caſtiſſima quado petitur ipᷣe
ſpõſus ſuꝑ omnia.ſᷣm ſniam cõmẽtatoꝛis
ſuꝑ capitulũ tertiũ de diuinis noibus.Et
beatꝰ Augꝰ.epła.xlvij. Ad ꝓbã.docet qua
lis debet eſſe oꝛãs.⁊ qͥd oꝛare debet ⁊ quõ.
Ait em̃.Oꝛa pᷣmo beatã vitã quã om̃s ap
perunt. Quid aliud em̃ opoꝛtet oꝛare niſi
qdðᷣ cupiũt om̃s. Sʒ qualiter ſit oꝛandum
ſubdit. Hoc negociuzʒ płꝰ gemitibo agit᷑ qᷓ;
ſermonibo. plus fletu q; afatu.Abſt it enim
ab oꝛõe multa locutio.ſʒ nõ deſit multa pᷣ/
catio.ſed feruẽs ꝑſeueret intẽtio.Et ſequit
Multũ aũt pᷣcari eſt ad enz quem pᷣcamur
diuturna ⁊ pia coꝛdis excitatione pulſare.
Et Brego.moꝛał.xxij.ſuꝑ illud Job.xxxj.
Quis mihi tribuet adiutoꝛẽ vt deſideriuʒ
meũ omĩpotens audiat:ſic dicit. Uera po
ſtulatio eſt nõ in oꝛis vocibo.ſed in cogita/
tionibo coꝛdis.quia valẽtioꝛes voces apð
aures dei nõ faciunt vᷣba ſed pia deſideria
Igeo dicit᷑ de Hoyſe Exodi.xiiij.Quid
clamas ad me.cũ tamen verba non ꝓtule/
rit.Et de Anna.j. Regũ.j.dicit᷑. nõ loq̃/
batur in oꝛãdo. Quõ aũt ſitoꝛandum do
cet ſaluatoꝛ Luẽ.xviij.dicens.Opoꝛtet ſꝑ
oꝛare ⁊ nõ deficere.Et ad Thef.v. Sine
termiſſione oꝛate.Et ꝓpheta. Semper in/
quit laus eius in oꝛe meo. Sed noie oꝛa/
tionis intelligũtur bona oꝑa.ſᷣm gloſam
ibidẽ.Et gloſa ſuꝑ Cuc̃.xiiij.dicit. Nõ de
ſinit oꝛare qui nõ deſinit bene viuere vł fa⸗/
cere.Eſt igitur iugiter oꝛanduʒ.quia ſcðõm
Chꝛiſoſtomũ ſuꝑ Math. omel.xxij. Sic
eſt de oꝛatione ſicut de reſpiratione.vt em̃
ſemper indigemꝰ reſpiratione:ſic ⁊ oꝛatio
ne.⁊ ſi non haurimꝰ a deo quod petimꝰ no
ſtra eſt incuſatio. Eſt em̃ oꝛatio ſimilis ca
thenulis vel funi pendenti de petra.vt ait
Dioniſius de diuinis nominiby.c.iij. Siẽ
em̃ homo ꝑ talẽ funem aſcendit ſuperiꝰ. ſic
aſcendit homo ad deũ ꝑ oꝛõem.Et iõ ſcti
patres ꝑuigilabãt in oꝛoe.Fm illð Petx.nij

Pars ſexta.

VUigilate in oꝛõe.Et xpᷣs ꝑnoctabat ĩ oꝛa

tione. put ðꝛ Matth.xiiij.?⁊ Luẽ.v. Unde

quantũ valeat iugis oꝛõ patuit ĩ Moyſe.

qui cũ oꝛabat vincebat ꝓpłs ei.cũ ceſſaret

vincebat Amalech.Et ideo lapis manib-

ei ſuppoſitꝰerat ne laſſaret᷑.vt ðꝛ Exo.xvij
Et de iugis orõis vᷣtute narrat᷑ in vitaſpa

trum pte vltima ꝙ Julianꝰ miſit quendazʒ

demonẽ vt poꝛtaret rñſum ſibi deoꝛiente.

qui trãſiens ſuꝑ locũ vbi publicus mona

chus oꝛabat nõ poterat vltra trãſire ſʒ ſte
tit immobilis ipᷣo ↄtinuãte oꝛõem ꝑ deceʒ
dies. Et ideo ad Julianũ reuerſus eſt im/
pedito negocio. Sʒ ecõtra multi non pñt

in oꝛõe ꝑſiſtere.quos tñ ducit ad libitũ di

abolus.ſicut patuit in q̊dã diſcipulo beati
Bũdicti ꝑ diabolũ foꝛis extracto.vt patʒ
ſupꝛa ꝑte.iiij.diſ.iiij..tcc.
ꝗapitulum octauũ.

efficacem

Jonſequenter opoꝛ
toꝛantẽ multas hr̃e ↄditões. Qua
rum pma eſt vt ſit in oꝛãte ᷣtus charitatꝭ.
quia ſᷣm Grego.ſuꝑ euã.li.ſ.ometł.vij.Uir
tus oꝛõis eſt celſitudo charitatꝭ. Secũdo
in oꝛãte ſit irrepᷣhenſibilitas ↄſcie ⁊ coꝛdiſ
ſm illud.j. Jo.iij. Si coꝛ noſtrũ nõ repᷣhẽ
derit nos fiduciã habemꝰ ad deũ. ꝙ qͥdqͥd
etierimꝰ accipiemꝰ ab eo.Et.j.Thimo.ij
Tolo inqͥt apłus viros oꝛare in omi loco
leuãtes puras manꝰ ſine ira ⁊c̃. Tertio ſit
in oꝛãte recõciliatio offenſi fratris.Cũ of/
fers inqͥt ſaluatoꝛ Math̊.v.munus tuuzʒ
ad altare.⁊ ibi recoꝛdatꝰ fueris ꝙ frater tuꝰ
habet ali.aduer.te re.⁊c̃. Quarto in oꝛante
ſit oꝛdinabilitas petitõis.qꝛ dicit dominꝰ
Joh.xvj. Di qd petieritis vace in nomĩe
meo:nõ in noie diaboli vt ſoꝛtilegi:dabit
vobis.Et Mat. vj.Pꝛimũ querite regnũ
dei. ⁊c̃. Quinto ſit in oꝛãte ꝑfectio oꝑatio/⸗
nis.qꝛ ſᷣm Grego.moꝛalł.xviij.Si id qð pᷣ
cipit deꝰ facimꝰ:id qð petimꝰ obtinemus
apud deũ.Hec em̃ in oꝛõe ↄgruunt vt oꝛa
tione oꝑatio ⁊ oꝑatione oꝛõ mutuo fulcia
tur. Uñn ⁊ Thꝛeñn.iij.ðꝛ.Leuemꝰ coꝛda cũ
manibo.ſed coꝛda cũ manibo leuat qͥ oꝛõeʒ
ſuã oꝑibo roboꝛat Sexto ſit in oꝛãte ꝑſeue
rantia petitiõis.ſᷣm illud Luẽ.u.Et ſi ꝑ/
ſeuerauerit pulians ⁊c̃. Sequit᷑. Pꝛopter ĩ
pꝛobitatẽ ſurget ⁊ dabit ⁊c̃. Septimo ſit ĩ

De ſeptem que faciunt oꝛationem eſſe

oꝛante ſtabilitas ſtatõis vt ad peccata ite
rum non recidiuet ꝓ quibo antea oꝛauerat.
Unde ðꝛ Ecẽci.vij.HNõ iteres verbũ tuum
in oꝛõe.hoc eſt.Cũ mala geſta deſleuerꝭt ne
quaq; rurſus facias qð antea in pꝛecibus
planxeras. His em̃ ſepre in oꝛatiõe ↄcur/
icax apud deuz. Uñ

rentibo erit tua oꝛõ e
hi ſunt ſeptẽ graduo ꝑ q̊e fit aſcẽſus ad de
um.E ʒechieł.xl. Et he ſunt ſeptem colum
ne religioneʒ ſuſtinẽtes quas edificauit ſa
pientia in domo ſua.de qͥb rolũnis dicit᷑
¶ Diſtinctio ſeptima ſexte ꝑtis burꝰ ſũme
KEapitulũ pmum
De pꝛemij magnitudine.

Bnſequenter ui

eamꝰ ð religionis vtilitate hac
Sdiſtinctiõe ſeptima. Cuius vtili
tas ex hoc attendat᷑.eo qꝙ in religione ma/
ioꝛ eſt q; in ſeculo ſecuritas appꝛoximandi
ad deũ.⁊ recõciliandi deo maioꝛ facilitas.
pᷣmij recipiẽdi ⁊ honoꝛis incõparabił im
menſitas.De qͥbus diffuſe tñ tractat Anſ

elmus de ſimilitudinibo.c.xxviij.vbi ait ö
ſecuritate religionis.qꝙ; dia bolꝰ impugnat

omnes fideles in hac vita.ſʒ ↄtra dia bolũ

villa eſt vita ſeculariũ ⁊ xpᷣianoꝝ.ſʒ caſtrũ

eſt monachꝰ ⁊ religio. In villa ſunt domꝰ

infirme. ⁊ leuiter impugnant᷑. In caſtro ẽ

ſecuritas maioꝛ ſi bene cuſtodiat᷑. Sed re
ligionẽ ſi quis ſemel aſcẽderit nõ licet redi
re. Maioꝛ eſt ergo ſecuritas in religionis
caſtro q; in villa inferioꝛi.⁊ ad gaudia per

ueniẽdi maioꝛ facilitas. De facilioꝛi ad de

um recõciliatõne exẽplificat idẽ Anſeł.po

nens ſimilitudinẽ inter deũ ⁊ regẽ aliquez

Cui quidã ſerniũt.ſed nolũt ꝓmittere ſe eẽ
ei fideles ne ſequat᷑ maioꝛ vindicta ſi deli/
querint.Alij vero ſeruiũt ⁊ fidelitatẽ ꝓmit
tunt.⁊ ſi peccauerint parati ſunt maioꝛem

ſubire penã.⁊ hi ſunt religioſi Uñ ⁊ ſi dñs

dicat ei. Quanto mihi familiarioꝛ eras ⁊
plus obligatꝰ.tãto debuiſti minꝰ peccare.
2 p peccato plus puniri. Reſpõdebit ⁊ reli
gioſus dño.veꝝ eſt ſi nõ peniterẽ.ſʒ me to
tum in pnia omnib diebo vite mee trado.
Et ideo maioꝛ debet fieri mihi miſericoꝛ/
dia.qð ⁊ veꝝ eſt ⁊ dictat ratio.quia ſi reli/

gioſus malefaciẽs plus eſt ſeculari pnniẽ/
dus. cõſequens eſt vt religioſus benefaciei
magis ſit eo pᷣmiandus.Dequoꝝ pꝛemio

ä

.

—— ——UN

te

nan.

In
ne

ſbus
Nr/
gade
blum

dicit

ſwe,

I
hac
li
a‚
ci
as.
hlim
Znl
aitö
li
mi

1
are
di
nis

der

ͤde
Aho
,
eſec⸗
dali/

onen
ſoſs
o
rt⸗
jeli
eto
do⸗
co/
feli⸗
nlo⸗

NIOH

onte

———

—
SS

Inaiciũ pauꝑib tribuit.
S moꝛał.xxv ponit q̃ttnor oꝛdineſ.duos ex
prte repꝛoboꝝ ⁊ duos ex ꝑte electoꝝ.Et qꝛ
Alij iudicant᷑ ⁊ pereũt quiba vᷣꝛ. Eſuriui et
noõ dediſtis mihi. ⁊c. Alij nõ iudicant᷑ ⁊ pe/
rxxcunt.ſicut bi de qͥbo ðꝛ Qui nõ credit iam

8 „ .

Diſtinctio ſexta.

nnu/arratur In vitiſpatꝝ pte. xliij. de quodam
ßU ſancto patre qͥ vidit quattuoꝛ oꝛdines glo

rificatoꝝ in celo.ſ.inſirmoꝝ ⁊ cũ h̊ gratiaſ
deo agẽtiũ. hoſpitalitatẽ ſectãtiũ ⁊ miſtrã

tium. in ſolitndine ↄuerſantium. nec vni;
poies videntiũ.⁊ religioſoꝛũ volũtati pa/

trum ꝓpter deũ ſe ſubijcientiũ.Et hic oꝛdo

—

vltim vltra om̃s alios vtebat᷑ toꝛq ⁊ co/
rona aurea Qð cũ ita vidiſſet pater ſanctꝰ
dirxcit illi q̊ hec ip̃i oſtẽdit. Quare maioꝛem
gliaz alijs habet iſte oꝛdo.rñdit. Oꝛ alij fe

cerunt ſᷣm ꝓpꝛiã voluntatẽ oꝑa ſua.hic aũt

oꝛ:do abijciens om̃s volũtates ſuas ꝓpter

deũ ad iuſſionẽ patris ſpũalis totꝰ depen/
Det.Et ideo tales in iudicio etiã honoꝛan
cur xpᷣo iudici aſſiſtẽtes ſᷣm illud Job.xxx.
Duꝑ qð Greg.

iudicatꝰ eſt. Hi verba iudicis nõ ꝑcipiñt:
qui nec eiꝰ fidẽ verboten? ſeruare voluerũt
Alij iudicant᷑ ⁊ regnãt ſicut hi quibo dicet᷑

FElſuriui ⁊ dediſtis mi.mã. Alij nõ iudicãt᷑
2 regnãt vt viri ꝑfecti de quib⸗ Math. xix
NUaos qͥ reliquiſtis oĩa ⁊ ſecuti eſtis me. ⁊c̃.
Et ſeqnitur cauſa. Relinquẽtes inqͥt omĩa
pb ꝓmpta deuotõne executi ſunt qᷓ; iuberi
e eeigiininm, Gregoꝛi.

apitulum ſecundũ.

(exu erſione coꝝ qui male viuũt in re
lisgione. ? de pene taliũ magnitudine

Tſicut religioſuſ
bonus ampliꝰ eſt gloꝛificandus.
quia magis ꝑfectꝰ. Ita religioſuſ

malus ampliꝰeſt puniẽdus.qꝛ mag puer/
. flus. ꝛiquãto gradꝰ altioꝛ tãto caſus guioꝛ
Qait Be rn.li.i. ad Eugeniũ. Que ei maioꝛ
vuerſitus q; poſt agnitã ⁊ appꝛehẽſam viã

täãte pfectionis ad vomitũ pctĩ ⁊ iniqtatis
redire vt canis. UIñ. Nemo mittẽs manũ
aadaratrũ ⁊ re piciẽs retro apt⸗ eſt regno ði
ait dñs Luẽix.Uñ ⁊ vxoꝛ Loth reſpiciẽi

retro verſa eſt in ſtatuã ſalio. Uñ ſtatue di

cxendi ſunt hmõi que effigiẽ hoĩs viuentis
habet trn. Et beat Anſel. li. de ſilitudini⸗
CE Mo. c. x xxv.facit ſiłitudinẽ inter denariuz

2 moneichu: dicẽs. ꝙ ſicut denari rotũdꝰ
àö chet Ae ex puro ererecto põdere, legiti/

ligionis

ma moneta. Sic debet eſſe in monacho et
religioſo bono obediẽtie ⁊ mundicie puri/
tas ꝓpoſiti ſtabilitas. ⁊ habitꝰ monachal
decẽs qualitas.Et ſicut falſus denariꝰ in
ter bonos reꝑtus in ignẽ ꝓijcit᷑ſic ⁊ malꝰ
religioſus ſeꝑatus a bonis mittet᷑ in ignẽ
inextinguibilẽè. ⁊ plꝰ qᷓ ſecularis ⁊ grauiua
toꝛquebit᷑. Clñ narrat᷑ in vitiſpatꝝ vbi ſu
pꝛa ꝑte.iij.de quodã qͥ cum vellet ↄuerti et
mater ſua ſemꝑ h̊ ꝓbibebat. Ille matri di
xit. O mater volo ſaluare aiam meam.nec
mater acqᷣeuit. ſed factꝰ eſt monachꝰ. male
tamẽ vitã ſuã expendẽs. Quo facto ↄtigit
matrẽ moꝛi.⁊ ipᷣe infirmatꝰ grauiſſimera/
ptus eſt in exceſſu mẽtis ⁊ ad iudicium du
ctus.ibiq; vidit matrẽ cũ his qᷣ iudicabãt᷑.
Cui illa vt vidit filiũ dixit. Ad qd fili mi/
ſer in hũc locũ veniſti cõdemnädus. Ubi
ſunt ᷣmones tui qͥb dicebas:ſaluare volo
animã meã. Qðò ille audiẽs ↄfuſus repᷣhen
ſione materna rã crudeli.nec hñs qͥd rñde
ret matri ipo doloꝛe ⁊ ↄfuſione ſtupidꝰ to/
tus factꝰeſt. Sʒ ecce diſpẽſatiõe dei illere
uixit.⁊ ſanus ſactꝰ penituit.⁊ vitã in opti⸗/
mam mutãs dixit. Si impꝛoperiũ matri
mee ſuſtinere nõ potui.quõ xpᷣi ſanctoꝛũ̃
omniũ aduerſus me potero ſuſtinere in die
iudicij.⁊ ex hoc ꝑmanſit in pnĩa. de die in
diem viriliter agẽs in dño. Ex his ptz ma
loꝝ religioſoꝝ toꝛmẽtoꝝ magnitudo ⁊ vl
tima in iudicia ↄfuſio. qͥ nũc tantũ gloꝛi/
antur de habitu ſolo ⁊ noĩe.⁊ nullã tñ hũt
ꝑtectionem in veritate.ſed abntunt᷑ ſua vo
catione ſᷣm illud Job.xxiiij. Dedit eis de⸗
us locum penitentie ⁊ ipſe illo abutitur. in
ſuperbiam
Kablrulnn tertium
De myſteriali ſignificatione habir re⸗

Wilwet ergo re⸗
ligioſus ↄſideret ſtatus ſi ui ꝓfeſſi
onem ⁊ habit? ſui qualitatẽ ⁊ ſtu/
deat viuere ᷣm oꝛdinis ſui exigentiam. qa
ſm Anſel. de ſilitudinibo vbi S. Quidquid
oſtẽdit religioſus ĩ habitu pfeſſione vł cõ/
ſuetudine exterioꝛi illud dzʒ obſeruare ĩ ho
mine interioꝛi.Et exẽpliſicat dicẽs.Uiles
veſtes ⁊ nigre ſignãt ꝙ reputet ſe peccato/
rem vilẽ ⁊ moꝛtuũ mundo. ſũt a capite
vſq; ad pedes ſignat ipᷣm in religione cõſi
ſtere vſq; ad finẽ vite. ſütĩ foꝛma crueꝭ
eleme eeed

Pars ſeptimg.

foꝛmate ſignat ipᷣm ſemꝑ debere in pnĩa vi
uere ⁊ iugẽ memoꝛiã paſſionis xpᷣi habere.
Coꝛona ⁊ capilloꝝ tonſio ſignat eos regeſ
xpᷣi eſſe ⁊ ſacerdotes.Et ĩ vitiſpatꝝ ꝑte.x.ĩ
ſine dicit᷑ ꝙ cucullũ debet eſſe in monacho
innocẽtie ſignũ.Et ſeqnit᷑. Hec eſt phia re
ligioſi ⁊ vᷣa ſapietia ſtudere vt ſit coꝛã deo
interiꝰ qualis apparet coꝛã boĩbo exterius.
Uñ ⁊ Hugo in dydaſ.ait.Simplicitas et
uritas monachi eſt eiꝰ phia. Et ſequitur.
ilitas habitꝰ⁊ ſimplicitas vultꝰ vite in
nocẽtia ⁊ ↄuerſatiõis ſanctimonia debent
hoĩes docere.quia efficacioꝛ eſt vox operꝭ:
i ſermonis . .
Sequit᷑ ſeptima ꝑs pncipal huiꝰ ſũme
Capitulũ pmum pme diſtinctõis
De huũ vite bꝛeuitate ⁊ labilitate.⁊ ꝙ
non eſt in ea confidendũ.

Icto igitur qua

liter cõferendũ eſt cũ hoĩbo ſm di
uerſitatẽ ſtatuũ.miĩſterioꝝ. offici
oꝛum.⁊ graduũ.Nũc vltimo hac ꝑte ſepti
ma qꝛ ad moꝛtẽ tendimꝰ om̃s.ſ.maioꝛes ⁊
miĩoꝛes.ſenes ⁊ iuuenes.diuites ⁊ pauꝑes
Dicendũ eſt qᷓliter admonẽdi ſunt omnes
moꝛtales. Et qꝛ hec vita eſt quedã moꝛs ꝓ
lixa.de die in diẽ deficiẽs ⁊ ad moꝛteʒ ſpe/
rans ſ̃m ſniam beati Grego.ſuꝑ euꝗ.li.ij.
ometł.xvij. Jõ monẽdi ſunt vniuerſi ne cõ
fidant de vite duratõe.qꝛ ſᷣm Augꝭ.cõfel/
ſionũ.iiij. Iſta vita eſt moꝛs viuentiũ ⁊ vi
ca moꝛientiũ.Et eſt pũctalis bꝛeuitatetrã

ſitoꝛia velocitate plena miſeria ⁊ calami/

cate.De qͥbo omnibo teſtat᷑ ſcptura dicens
Job. xiiij.Bꝛeues dies hoĩs ſunt ⁊c̃ꝓ pꝛi/
mo. ⁊ Job. vij. Dies mei velociꝰ traſierũt
; a texente tela ſuccidit᷑ ꝓ ſcdᷣo.Et Augꝰ.

de vᷣbo dñi.ſer. xvij Quid eſt din viuere q;

din toꝛqueri.ꝓ tertio.vñ monẽdi ſunt oẽs:
vr nõ cõfidant in hꝰ vite trãſitꝰ velocitate

„2

⁊ bꝛeuitate.qꝛ fᷣm Job. vij. ventus eſt vita
mea quo nil eſt mutabil.Et pᷣcipue mo/
nendi ſunt viuẽtes in pctõ.imo potiꝰ moꝛ
tui ꝑ pctm̃ vt nõ differant ↄuerti ad dñm.
qꝛ ſubito veniet ira eiꝰ ⁊ in tꝑe vindicte diſ

perdet te ꝓut ðꝛ Ecci.vij. Uñ Augꝰ.ſᷣmo

ne.xvj. vbi ſupꝛa.Quid differs in craſtinũ
longa vita erit ſpᷣa ſi lõga bona ſit.⁊ ſic me

lius erit ſi lõga bona ſit.Si vᷣo bꝛeuis ſit:
bñ factũ eſt vt ſit bona.q̃re em̃ vis hre lon
Sum malum

¶ Capltnlũ ſecundũ

De boꝛtatione hominũ ad merita cuman

landa in tam bꝛeui vita.

MBmuliter monen

J 8 di ſüt hoĩes vt cumulẽt bona me

rita in tã bꝛeui vita Ecẽo.ix.Qð

cũq; poteſt manꝰ tua inſtãter operare. Et
Joh..ix. Uenit nox qñ nemo põt opari.ſ.
poſt moꝛtẽ.Et iõ ſ̃ᷣm apłm Gat.vlt᷑.Dum
tꝑs bhabemꝰ oꝑemur bonũ.⁊c. Ecõtra eſt
de multis qͥ pᷣdictoꝝ obliuiſcentes ad car
nis voluptatẽ.mũdi cupiditatẽ.⁊ ad hono
ris tranſitoꝛij reſpiciũt ſublimitateʒ.Qui
ſimiles ſunt ſᷣm Barlaã cuidã fugiẽti vni
coꝛnem.⁊ in fugiendo cadẽti in baratrum
in quo tũ arbuſculã appꝛehẽdit.in cuiꝰ ra⸗/

dice vidit duos mures.albũ ⁊ nigrũ radi/

cem coꝛꝛodẽtes.⁊ in fundo vidit dꝛacont
ipſum deuoꝛare cupientẽ. De pariete vero
vidit qᷓttuoꝛ capita aſpidũ quaſi ipᷣm iua/
dẽtiũ. Leuãs vᷣo oculos vidit exiguũ mel
lis in arbuſcule ramis deſcẽdere.qͥ oblituſ
omniũ ꝑiculoꝝ pᷣdictoꝝ totũ ſe dedit vt il
lud mellis exiguũ appꝛehẽderet.⁊ adaptat
ſic ibidẽ dicẽs ſic eſt de multis pctõꝛi/

bus q̊s vnicoꝛnis ꝑſequit᷑.i.moꝛs. Bara/

trum eſt mũdus.arbuſcula vite nr̃emeſu/
ra qᷓ cõſumit᷑albo mure ⁊ nigro.i.die ⁊ no/

cte Aſpidũ quattuoꝛ capita ſunt quattuoꝛ

elemẽta.quoꝝ ſi vnũ pᷣcurrerit diſſoluitur
cõpago coꝛꝑis.Draco deuoꝛare querens
diabolꝰ eſt. Stilla mellis delectatio mun
dialis ⁊ pcti.quã inquirũt toto affectu om
nibo alijs obliuioni traditis. Et iõ ait pẽ.
talibo. Ut qͥd diligitis vanitatẽ ⁊ quericis
mendacin/
Eapitulum tertium.
De moꝛtis ineuitabilitate

nẽdi ſunt hoĩes vt iugit᷑ recogitẽt
emoꝛtis ineuita bilitate ⁊ gene/
ralitate.qꝛ ſᷣm pſal. Quis eſt hõ qui viuit
⁊nõ videbit moꝛtẽ:nullꝰ.qꝛ oẽs moꝛimur
a i aqᷓ dilabimur ĩ terrã.ij. Regũ.xiiij.
Moꝛs em eſt quedã pena generał Ade et
omnibo filijs etꝰ inflicta.vñ nullis parcit
moꝛs.ſʒ moꝛiunt᷑ iuuenes ⁊ ſenes.Uñ ſᷣm
quenda ſapienteʒ. Moꝛs iuuenibo in inſi/
dijs eſt:ſenibo in ianuis. Sʒ ⁊ omib⸗ gene
raliter eſt ineuitabil.⁊ iõ ðꝛ Apocalipᷣ.xx.

onſequenter mo

—

.. —

ð

tet
1e
N
4

t
it

4

Uidi moꝛtuos magnoo ⁊ puſillos ſtãtes
in ↄſpectutroni.Om̃s em eq vocat moꝛs

2— nõ eſt vt effugiamꝰ ictus eiꝰ.vndiq; eĩ te/

la in nos iaciunt᷑ ⁊ oẽs reſeruamur ad moꝛ
tem ait Señ.de naturis reꝝ.c.vlt᷑ Unde

marciã dicẽs.ꝙ nos ſumꝰ ſiłes aſcẽdẽtib⸗
muxz obſeſſum multis hoſtibo. ſuꝑ s de/
S ſcendũt tela ſagitte vel ſaxa a qbo vulnera

mur vel cadimꝰ.ꝑ q̃ ſignant᷑ varia genera

moꝛtis qͥb ꝑcutimur. Et Señ.ait li.v.de

gęetiles dicebat᷑ pluto.i.deꝰ in fernalis.vel
moꝛtis habere trigã.qꝛ capit oẽs in tribuſ
etatibo. pueritia.iuuẽtute.ſenectute.ait hu

go. Ulñ de hac moꝛtis generalitate narrat᷑

in quodã antiq̃ ſcripto ꝙ cũ filiꝰ cuiuſdaʒ
nobilis ⁊ vnicꝰ intra ſſet religionẽ. veniſſet
q; ad eũ pater vt eũ vi extraheret.⁊ cũ non

poſſent ſocij pueꝝ ↄ voluntatẽ patris reti
nere nec auſi erãt.petijt puer ꝙ ipᷣe poſſʒ cũ
.—½ patre loqͥ. qðᷣ cũ cõceſſum eſſet:ait puerad

patrẽ. Pr mi aufera regno tnopſuetudinẽ
vnã ⁊ redibo ad ſeculũ.cui annuẽte pre pe

tijt vt ſibi illã inoteſceret ↄſuetudinẽ̃.Cui

puer. Uideo ꝙ eque moꝛiunt᷑ iuuenes ⁊ ſe
nes. 1 ſi tollere poſſis ꝙ nõ moꝛiant᷑ iuue/

nes q̃ł ⁊ ego ſum tecũ recedã.qð ſi nõ pote

ris hic remanebo in dei ſeruitioſvt ſecure
moꝛi valeã. Quo audito. Nolo inqͥt pat᷑ ſi
lio vt ad ſeculũ redeas.ſʒ ⁊ ego tecũ hic re/
manebo.qꝛ ſpũſſanctꝰ in te locutꝰ ẽ modo
⁊ ex tũc ambo ſeruierũt altiſſimo.Exq̊ igit

4 nõ eſt fugere moꝛtẽ nõ reſtat niſi vt homo

ſic viuat vt ſecure oĩ tꝑe moꝛi poſſit exami
nando diſtricte vitã ſuã pñtem pᷣteritam ⁊
futurã vt nihu fedũ cõmittere ꝓponat.
ꝗqpitulum quartum.

⁊ idẽ ponit exemplũ bonũ in libello ſuo ad

brfri.c. vlt᷑ ꝙ moꝛs eſt cõe tributũ ⁊ lex na/
1 turaliſ officiũq; moꝛtaliũ. Uñ ⁊ moꝛs apð

Diſtinctio pꝛima.

mo ⁊c̃. Sequit᷑ meminiſſe dʒ tenebꝛoſi tẽ/

poꝛis.Et diẽ̃ Alphoꝛabiꝰ in li.de diuiſio/

ne phie ꝙ; ᷣm Platonẽ Phia eſt tediũ ⁊ cu

ra ⁊ ſtudiũ ⁊ ſolicitudo moꝛtis.Sʒ ꝑ ſoli/
citudinẽ moꝛtis intelligit moꝛtificationeꝭ
pꝛauaꝝ voluptatũ ⁊ carnaliũ deſiderioꝝ.
HNã his moꝛtificatis applicat᷑ hõ ad curazʒ
veritatis. Hec ille.Cui ↄcoꝛdãs Zullius
li.j.de tuſcuł q̃ſtionibo loquẽs de Socra/
te ait. Tota phᷣoꝝ vita eſt iugis cõmẽta/
tio moꝛtis. Uñ narrat᷑ in vita Johis ele/
moſynarij de antiq̃ ↄſuetudine quadã.
poſtq; imꝑa toꝛ eſſet coꝛonatꝰ aſtãtibo exer
citibo veniebãt monumẽtoꝛũ edificatoꝛes
cũ marmoꝛibo diuerſi coloꝛis.⁊ inqͥrebant

ab eo de quali metallo iuberet ſibi fieri mo

numentũ ſuũ. Per h̊ inſinuãtes ei ; ſemꝑ
recogitaret ſe eſſe moꝛtalẽ.⁊ in bꝛeui receſ/
ſuꝝ ab hac vita.Et iõ curã aĩe ſue impẽde
ret.⁊ ꝓ tꝑe ſuo pie ⁊ iuſte regnũ diſponeret
ꝓpter qð ⁊ pᷣdictꝰ Johes fieri ſibi monumẽ

tum fecit volẽs bonã imitationẽ poſt ſe re/

linquere alija patriarchis.Et beatꝰ Bre/
goꝛiꝰ moꝛalł.xxj.loquẽs de hac materia ſu
per illud Job.xxx.q̃ſi tumẽtes fluctꝰ ſꝑ ti
mui deũ ait ꝙ imminẽte tẽpeſtate.⁊ flucti/
bus tumẽtibo nulla nauigãtibo tꝑaliũ cu/
ra.nulla carnis delectatio ad mentẽ redu/
citur.ſʒ cũcte res in deſpectũ veniũt amo/
re viuẽdi Et qꝛ carnis voluptates ⁊ mũdi

delectatões ⁊ honoꝛes auferũt a mult re/
cogitationẽ moꝛtꝭ. Jõ dicit Eccſ.vij. De

lius eſt ire ad domũ luctꝰ qᷓ; ad domũ con
niuij. In illa em finis vniuerſoꝛuʒ admo.
Qui igit᷑ ſic ↄſiderat moꝛtẽ alios nõ deſpi

ciet.nec arrogãter ſe ſupꝛa ſe efferet. pꝛout
ait Señ. li.iij.de naturalibo q̃ſtionibo ĩ fi/

ne.Quid cliẽtulo tuo iraſceris:ſuſtine pau

lulũ venit eſſe moꝛs q̃ nos pares faciet Et

Beipfr iugi memoꝛia ⁊ meditatde. epla xcy. Doꝛs Gegequat 4
—Räs (¶ Zapitulum quintum.
. Ein de gomonen ¶ De pparatione añ moꝛtẽ.⁊ qualit᷑ debẽt
diſunthoies de n inu⸗ manſ: hoĩes eſſe parati
dcogitatiõe.vt ꝑ hᷣ a pctis retrahbz T it .
tur ⁊ ad bñ oꝑandũ excitent. Oemoꝛarei ..S 2 infructuo⸗
quit Ecẽci.vij.nouiſſima tua.⁊ in eternum 6 ſa eſt pᷣmeditatio moꝛtis niſi aſſit
nõ peccabis. Et Grego. in moꝛalł. ſuꝑ illd debita pᷣparatio vite. Jõ admo/
Job. x. HNunqͥd nõ paucitaſ dieꝝ meoꝝ fi. nẽdi ſunt vniuerſi vt ſint ad moꝛtẽ ꝑati.q̃
bꝛe.ait.Cũ culpa aim tẽptat: neceſſe eſt vt venit ex im pꝛouiſo. Et iõ dicit dñs Mat
breuitatẽ vite ⁊ ſue delectatõnis aſpiciat. thei.xxiiij. Uigilate ꝗꝛ neſcitꝭ qᷓ hoꝛa dñs
ne ad viuacẽ moꝛtẽ iniqͥtas rapiat.Et Ec veſter vẽturꝰ ſit.Et Apoc̃.iij. Si nõ vigi/
leſiaſtes.xj.ðꝛ. Si annis młtis vixerit ho

laueris veniam tãqᷓ; fur ⁊ neſcies qua hoꝛa

Pars ſeptima.

veniã. Uñ ſ̃ᷣm Grego.xij.moꝛał. Pꝛopte/

rea voluit deꝰ nos latere finẽ noſtꝝ vt duzʒ
incerti ſumꝰ qñ moꝛiemur:ſemꝑ parati ad
moꝛtẽ iueniri debeamꝰ.Et iõ ðꝛ Job.xv.
Numerꝰannoꝝ incertꝰ eſt tyrãnidis eius.
Vñ debemꝰad moꝛtẽ parari ſiẽ miniſtri aſ
ſiſtẽtes regi.ſᷣm illud Luẽ.xij. Sint lumbi
veſtri pᷣcincti.ſ.a cohibitõne libidinũ.⁊ lu
cerne ardẽtes ĩ manibo veſtris.ĩ fulgoꝛe bo
naꝝ actionũ.Et ſequit᷑.Et vos ſiles hoĩ/
bus expectãtibo domi.ſu.qñ re. Itẽ dẽmuſ
ad moꝛtẽ pᷣparari ſicut rõem reddituri.⁊ B
de omiſſis.cõmiſſis.ꝓmiſſis.⁊ acceptis.qꝛ
in fine moꝛiẽti dicit dñs illð Luẽ.xvj. Red
de rõem villicatiõis tue. Et iõ ſic paratuſ
ſit vnuſqͥ ſq; in hac rõe reddẽda vt rñdere
poſſit dño illud Math.xxv. Dñe qͥnq; ta
lenta tradidiſti mihi ecce alia qnq; ⁊c. Itẽ
debemꝰad moꝛtẽ ꝑari ſicut ad ꝑegre pꝛofi
ciſcendũ in remotas ꝑtes ſe parãt ꝑegrini
pmittẽtes.ſ.expẽſas ⁊ theſauros. Et iõ di
cit dñs Math. v. Theſauriſate vobis the
ſauros in celis.⁊ ̊ͥ ꝑ manꝰ paupeꝝ in the/

ſaurario elemoſynas pᷣmittentiũ ⁊ ibidẽ il

las reponentiũ.Quaꝓpter dicit dñs QAuce
xvj.Facite vobis amicos de mã.ini.vt cũ
Defeceritis recipi.vos in eter.taber. Exem
plo Barlaã narrãtis de quodã pᷣncipe ſa/
piente ĩ ciuitate regnãte.cuiꝰ ciuitatꝭ mos
fuit iſte.vt ꝑ annũ ageret pᷣnceps qð vole/
bat.ſʒ in fine anni nudari debuit ⁊ exulari.
Quã ↄſuetudinẽ attendẽs qͥdaʒ ibi pᷣfectꝰ
trãſmiſit bona ſua ad exiliũ.ad qð veniẽs
in fine anni inuenit omnem ſufficientiam.
qꝛ ſibi añ ꝓuiderat. Per ciuitatẽ iſtã intel/
ligit᷑ mũdus qͥ in exitu moꝛtis nos ſpoliat
oĩbo. Per exiliũvᷣo celũ intelligi põt ad qð
boni ſunt ituri pꝰ vitã iſtã.a quo ⁊ mali ſũt
exulati.Et iõ bonũ eſt ibi theſauros pᷣmit
tere.⁊ G̊ añ moꝛtẽ nõ poſt moꝛtẽ.Exemplo
alicuiꝰ eũtis aliquã viã obſcurã vł ignotã
cui meltꝰeſt habere lucernã añ ſe qᷓ; poſt ſe.
Vñ ⁊ beatꝰEadmundꝰ ſemel cuidã fune/
ri obuiãs in via añ qð ducebat᷑ bos ad ec/
cleſiã.q̃ſiuit qͥd fieret de boue illo.Cui co/
mitãtes funꝰdixerũt. Iſte bonꝰ homo illũ
Delit eccłie.Et ſanctꝰad eos. Mallẽ inqͥt
ipᷣm in vita ſua iugũ bouis dediſſe qᷓ; poſt
vitã bouẽ integꝝ cõtuliſſe.qꝛ plłꝰ pficit ele/
moſyna voluũtaria q; nula. Bi em̃ vixiſ/
ſet bouẽ nõ dediſſet. Sʒ iõ dedit qꝛ retine
renõ potuit. 6

(Eapitulum ſertum.
De erroꝛe gentiliũ qui ſibi moꝛtẽ intule

runt.⁊ de erroꝛis impꝛobatiõe

tie ꝙ hõ inferat ſibi moꝛtẽ. Jõ hũc erroꝛeʒ

T qꝛ error genti

lium fuit ꝙ moꝛs optanda eſt ab
nibo.⁊ ꝙ vᷣtutis eſt ſiue ↄſtan

repꝛobãdo tãgit beatꝰ Augꝰ.li.j.de ci.dei.

ca.xxij.narrãsde diſcipulo Platonis queʒ
ferũt ꝑlecto platonis libꝛo.vbi de aĩe im/

moꝛtalitate diſputauit ſeſe pᷣcipitẽ de mu/
ro dediſſe.atq; ex hac vita migraſſe ad eam
quã credidit melioꝛẽ. Ibidẽ etiã narrat᷑ de
Cathoneqͥ ſe necauit: eo ꝙ fuit gloꝛie ceſa

rie inuidus.Et de eodeʒ Cathone narrat

Señ.epła.lxxiiij.ꝙ eo die quo repulſus ẽ

a pᷣtura luſit ⁊ qua nocte periturꝰ legit.eo/

dem loco habuit expᷣtura ⁊ ex vita excede
re.Oiĩia em̃ que acciderẽt ferẽda ſibi ꝑſua⸗
ſit. Sʒ iſtum erroꝛẽ impꝛobat fides catho
lica.qꝛ nunq; diuinitꝰpᷣceptũ vel ꝑmiſſum
hoc reꝑit᷑ quacũq; ex cauſa. Sed lex q̊ pꝛo
hibet dicẽs Exo.xx.Nõ occides nec tencc

alteꝝ ſ̃ᷣm Aug.in glo. De hoc etiam Joſe

phus ↄcionãs ad iudeos ꝑtractat.ꝓut re
citat Egeſippuo li.iij. Nolebãt em̃ indei ali
qui incluſi a romanis ſe necare.Ad q̊s aie/

bat Joſephus. Nature vinculo oĩa coꝛꝑiẽ
ↄiuncta. Quis ergo impune coꝛꝑis et ani

me deo cõplacitũ ↄtuberniũ interrumpe/
re vel diſſociare audeat Et ſequit᷑.Dei poſ

ſeſſio ſumꝰ. deo in vtroq; ſeruitiũ debemꝰ.

quaſi ſerui expectemꝰdiuina imꝑia.q̃ſi ca⸗
ptiui reſeruemꝰ dei vincuia. quaſi fideles
ſerui depoſitũ dei cuſtodiamꝰ.nec munus
huiꝰ vite recuſemꝰ.ſʒ nec donũ celeſte refn/
giamus.Si em̃ hoĩs dona reijciasↄtume
lioſus es.quãto magis ſeruare cõuenit qð

a deo recipimꝰ.Et ſequit᷑. Nature lex vali

da eſt velle viuere nec ſibi moꝛtẽ aſſciſſere
Et poſt addit᷑. Depoſitũ dei eſt anima ĩ H
coꝛꝑe.⁊ ſi hoĩs depoſitũ violare pena infa
mie eſt.quãto magis depoſitũ dei. Non ꝗ̊

ex vᷣtutꝭ magnitudine eſt ꝙ homo ſibi moꝛ

tem inferat.ſed ex erronea incredulitate ⁊ĩ

terioꝛi cõſciẽtie hoꝛꝛoꝛe ⁊ angoꝛe ⁊ callida

hoſtis antiqui ſuggeſtione ⁊ deceptiõe ̃ᷣm
ſniam beati Aug?. vbi ſupꝛa. Uñ deiſts ſe
ductione refert Hugo de ſacramẽtꝭ. li.ij.

Ete.xvj.ca.ij.ð quodã ꝑegrino eũte ad ſan

ctum Jacobũ a ſocijs diuiſo.cui obuiauit

— — —— — —

☛r

☛

e ee

Diſtinctio ſecunoa

quidã vt videbat᷑ vir venerabilis qͥ int mt
ta alia ſuaſit ei ꝙ nil magis expedit viro vᷣ

cutis qᷓ; feſtinanter exire de hac vita.nec re
ſerre quoq̊ mõ hoc fiat.Qõ ille audiens et
putãs talẽ viꝝ vᷣa dicere:ferro iniecto ſeip
ſum iugulautt.Quẽ extinctũ a ſocijs inuẽ

tum ad vicũ vñ exierat rednxerũt ⁊ hoſpi/

tem de h̊ incuſant.qͥ tñ ꝓpꝛiã ſciẽs innocen

tiam tota deuotiõe a deo petiuit auxilium

⁊ ecce qͥ iacebat moꝛtuꝰ ſubito ſurrexit vi/
uus narrãs rem geſtã. Aſſeruitq; ſe ab illo
q̊ ei facinꝰ ſuggeſſerat ad toꝛmenta deduci
Cui occurrit ſanctꝰ Jacob ad tronũ iudi
cis ipᷣm deducẽs ⁊ pᷣcibo impetrauit vt vi
te denuo redderet᷑.qð ⁊ factũ fuit. Nullꝰ &
quocũq; ſuaſu aut inſtinctu moꝛtẽ ſibi in/

ꝙͤ̈ glioaummn
Diinctio ſcðᷣa ſeptime ꝑtis hꝰ ſumme
AYAIYYapitulum pꝛimm.

ferat.quia ſceleratioꝛes ſunt homicide ſui⸗

De diſtinctione moꝛtis.

X pꝛeoictis igi⸗

tur patet ꝙ non ab olb ẽ moꝛs

vehemẽter timẽda.qꝛ moꝛs pctõꝝ peſſima

quia in bonis moꝛs eſt initiũ vite ꝑpetue.

ſed in malis initiũ moꝛtis eterne.Eſt enim
ſim Aug.ad Oꝛoſiũ moꝛs quadruplerx.ſ.
moꝛs coꝛꝑis.q̃ eſt ſeꝑatio aĩe a coꝛꝑe.⁊ hec
eſt cõmunis omnib.⁊ eſt moꝛs aie que eſt
ſeꝑatio dei ab aĩa ꝑ culpã.⁊ hec eſt tm̃ ma/
loꝛum in hac vita.De his duabꝰ Match.
viij Dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſu

os. Et eſt aĩe pena ſoliꝰ añ iudiciũ.qualiſ

fuit ⁊ eſt illiꝰ diuitis.de q̊ ðꝛ in Cuẽ. oꝛ
tuus eſt diues ⁊ ſepul.in infer.qð eſt ꝓpꝛiũ
maloꝝ diuitũ cimiteriũ. Et eſt moꝛs coꝛ/

poꝛis ⁊ aĩe pena ſimul infligẽda damnatiſ
poſt iudiciũ.que ðꝛ moꝛs ſecũda. quando

ſcʒ dicet᷑ damnãdis illud Math.xxv. Ite

in ignẽ eternũ qͥ paratꝰ eſt diabolo ⁊ ange
lis eusss.

N((CLapitulum ſecundũ.

Eliifel moꝛs pma.ſ. coꝛꝑis timen

Huna ergo moꝛ

coꝛꝑalis timẽda eſt a malis.qꝛ mo

rientes iniqui incurrũt ablationẽ oium de
lectabiliũ in pñti ⁊ eternitatẽ oĩm inediaꝝ

⁊ penaꝝ in futuro,qꝛ ðꝛ Job.xxvij.Diues

debito mõ optãda. ſʒ a malii

cum doꝛmierit nihil ſecũ affert. apiet oeu/
los ſuos ⁊ nihil inue.ſᷣm ꝙ exeplificat ibi
Bꝛego. de diuite epulone ⁊ de ſtulto ꝓpone
te dilatare hoꝛrea ſua.cui dictũ fuit. Stul
te hac nocte repetẽet aĩiam tuã a te.que autẽę
paraſti cuiꝰ erũt. Uereg moꝛs pctõꝝ peſſi
ma.⁊ iõ timẽda.Uñ ⁊ Ecci.xlj.ðꝛ.O moꝛs
qᷓ; amara eſt memoꝛia tua hoĩ iniuſto ⁊ ha
benti pacẽ in ſubſtãtia. Uñ ad maioꝛẽ pe/
ne cumulũ quibuſdã impijs añq; exeãt de
vita oñdit deꝰpenas infernales ülis debi/
tas ꝓut narrat Beda de geſtis angloꝛũ de
q̃dã milite inſolẽte.qͥ cũ infirmaret᷑ monu
it eũ rex Renredus vt peniteret ⁊ cõfitere
Cui rñdit.HNõ mõ hoc faciã ne dicerer cti/
midus ⁊ a ſodalibo deriderer. Sʒ cũ cõua
luero foꝛte H̊ agã. Infirmitate igit᷑ aggra/⸗
uante iterato viſitauit eũ rex.Cui ille. In/
aniter me viſitas.qꝛ ecce mõ duo pulcri iu

uenes intrauerũt.quoꝝ vnꝰ portabat libꝝ

pulcrũ ſed ꝑuũ. In quo ſcripta erãt pau/
ca bona q̃ feci.Et poſt illos ecce mõ intrãt

malignoꝝ ſpirituũ multi exercitꝰ qᷓꝛũ ma/

ioꝛ oĩum ꝓtulit lib; hoꝛrẽde viſiõis enoꝛ
mis magnitudis ⁊ põderis ĩpoꝛtabił. In

quo deſcripta ſunt omĩa ſcelera mea tetris

