lus.illuſtratoꝛ Anthoniꝰ.ſʒ pᷣnceps iohã/
nes baptiſta. Huiꝰ vᷣo vite religioſe excel/
lentia oſtẽſa fuit beato Anſeł.ſicut dicitur
in libꝛo de ſiłitudinibo in fſine.Ad quẽ ve/

nit angelꝰ dicẽs. Uis videre qͥs eſt mona /

chus verꝰ. Et ille. Uolo.Et duxit eum q̃ᷓ
ſi in ↄſpectu magni clauſtri ⁊ ſpecioſi.⁊ ait
Circũſpice.Et aſpexit ⁊ erãt parietes oẽs
obducti argẽto puriſſimo ⁊ in medio her/
ba virẽs ⁊ ipᷣa argẽtea mollis ⁊ redolens ⁊
vltra humanã opinionẽ delectabilis.Cũ/
q; ibi ꝑpetuo habitare elegiſſet ductoꝛ eiꝰ
ei ſpopõdit:ſi vellet verã oñdere patiam ⁊
monachũ bonũ ꝓfiteri:habitare tunc poſ
ſet ibidẽ.

cialiter.

apitulum quartum.
. in quibo conſiſtit religio ſpe/

MAIrreligioſa in tribo pncipaliter.ſ.in
voluntaria pauꝑtate. In ſincera
caſtitate.⁊ in ꝑfecta obediẽtiali humilita/
te.vt ſic repꝛimat᷑ ⁊ ↄpfundat᷑ mũdi trinariꝰ
conſiſtẽs in queſtu auaricie.fluxu carnalis
immũdicie.⁊ ſaſtu ſuꝑbie. Unde in iſtoꝛũ
triũ figura dictũ eſt abꝛae GBeñ.xij. Egre/
dere de terra tua.⁊ de cognatione tua.⁊ de
domo patris tui. Uñ in his tribo conſiſtit
pfectio vite.ſ.in amoꝛis eleuatione ab infi
mis. In libidinũ cohibitione a fedis.⁊ in
adbeſione dei in ſummis ꝓut ait Auguſti
nus epła.lxxxiij.ſentẽtialiter.Et ſequitur.
qui xpᷣo inheret ⁊ in eũ credit infimũ nõ di
ligit.in medio nõ ſuꝑbit.⁊ ita inherere ſum
mo fit idoneꝰ. In his igitur tribo pᷣdictis

Dnſiſcit aũt uita

eſt ꝑfectio. Sed pauꝑtas voluntaria pꝛo
pter xpᷣm aſſumpta pꝛimũ eſt religiõis fun
Damentũ Et ideo ſaluatoꝛ de beatitudini
bus ⁊ eoꝝ meritis loquens pᷣmiſit dicens
Math̃̊.v. Beati pauꝑes ſpũ.⁊c̃.ꝑ h̊ innu/

ene q ipᷣa pauꝑtas eſt fundamentũ vᷣtutũ

beatitudinũ
¶ Capitulum quintum.
Hepan tate ad quã ſe obligant religio
i.? de huiꝰ exemplis in ſanctis patribo et
philoſophis.

ND hanc pauper
a tatem ſe obligãt religioſi diuerſi/
moge fm ſtarꝰ ſui exigentiã. Uel
ad nihil habendũ ꝓpꝛiũ nec in cõmuni nec

in ſpẽali.culuſmodi ſunt ꝓfeſſoꝛes regule

ſancti Franciſci. Uel ad nihil habendum
in ſpẽali.ſʒ in cõmuni ꝓpꝛiũ.vt ꝓfeſſoꝛes re
gulaꝝ beati Bñdicti ⁊ beati Auguſtini.⁊
aliaꝝ regulaꝝ a ſede apłica cõſirmatarum
cuiuſmodi ſunt carthuſieñ.hoſpitalarij. et
templarij ⁊ alij qᷓ; plurimi. Hec ergo pau/
pertas eſt ab oibo obſeruãda.qꝛ ꝓut ðꝛ lib.
ij.in vitiſpatrũ ꝑte.vj. heſaurꝰ monachi
eſt volũtaria pauꝑtas.que eſt diligẽter cu
ſtodienda.ne ſicut pᷣcioſus theſaurꝰ aufe/
ratur minuat᷑ aut violet᷑. Uñ narrat Gre/
goꝛius li.iij.dyal.de Iſaac qͥ dixit. Oona
chus qͥ poſſeſſionẽ ĩ terra querit monachꝰ
nõ eſt. Sicq; metuebat pauꝑtatis ſue ſe/
curitatẽ ꝑdere quõ diuites auari ſolent di
uitias perituras cuſtodire. Uñ cõmuneẽ

pꝓuerbiũ. Monach qui ꝓpꝛiũ obolũ habʒ

obolũ non valet. Et ideo quidã ſanctꝰ nilł
habere volẽs: vẽdidit euãgeliũ dicẽs. Ipᷣʒ
verbũ vendidi quod iubet oĩa vẽdi ⁊ dari

pauꝑib xpᷣi. Iteʒ ⁊ pncipes gẽtiles multi

eoꝝ nihil hr̃e voluerũt.vt Fabꝛiciꝰ ðᷣ quo
dicit Ualeriꝰ li.iiij.c.iij.auꝝ ⁊ argentũ

⁊pcioſa alia refutabat.⁊ ipᷣm locupletẽ fa/

ciebat nõ multa poſſidere.ſʒ modica deſi/
derare. Et Señ.li.de ꝓuidẽtia diẽ ꝙ De/
metriꝰ diuitias ꝓiecit.onꝰillas bone men/
tis exiſtimãs.Et iõ ſequit᷑ ibidẽ.Contẽne
pauꝑtatẽ nemo tã pauꝑ qᷓ; natꝰẽ.Et Hie/
ronumꝰ ↄ Jouinianũ narrat de Oyogene
qꝙhabitabat in dolio ⁊ manu ↄcaua bibe

bat.Cupꝰↄtinentiã alexander vincere non
potuit.Ad quẽ cũ in ſole ſedentẽ acceſſiſſʒ

oꝛtaret᷑q; vt peteret qͥdqd vellet. Ille rñ/

Dit.Flihil aliud q̃ro a te niſi vt nõ ſtes ĩter

ome..
lecul
trägen
nullt
puupt
io
gon
litd
ſtno
pouo
eb/
zͤgon
nuͤ⸗
ſopad⸗
Mrm⸗
fnerüt
tlge
lahe.
G
thag
mache
aſc⸗
beräͤt
Dtent
Trriin
ruſtica
temſa
lafaſt
agllo/
om
enog
nn
Pniſe
tloni
herne,
gun

Mton⸗

UA
lnec
vle
duin
oe
n
gun
i⸗
ab/
Rlb.
ochl
rrau
Nule⸗
Gre/
on
ae
geſe⸗
udi
nee
zad;
Gnd
1i
nult
a⸗
ſenuu
lelife
1 deſß
ode⸗
mnen/
ntene
Hie
ogene
abibe
re non
ceſſh
lem;/
si

Diſtinctio ſecunoa.

me ⁊ ſolẽ put narrat Claler vbi ſupꝛa. Et

Socrates põdus auri in mare ꝓiecit:di/

cens. Ite in ꝓfundũ male cupiditateſ. mer

gam vos ne mergara vobis. Si igit᷑ pdi/
cti legis diuĩe ignari hoc fecerũt qͥd factu/
ri ſunt xpᷣiani.⁊ pᷣcipue religioſi a xpᷣo hoc
facere edocti.
N¶ECapitulũ ſextũ.
Mualis debet eſſe pauꝑtas.

nõ facit cõmendabilioꝛẽ pauper
tas ſi ſoꝛdes ⁊ pctã non cauet.ſᷣm
lero.epła. xcv. Ideo neceſſe eſt vt pauꝑ
tas ſit mũda.qꝛ ſᷣm Chꝛyf.ſuꝑ Matheü.
omel.vlt.Pauꝑtas eſt ſimilis pulcre puel

lee. cuiꝰ oculꝰ purus eſt ⁊ clarꝰ mũſuetus et
traãquillus ⁊ delectabilis ad oẽs reſpicies
⁊ nulli inuidẽs ⁊ nullũ odio hñs.Sit etiã

pauꝑtas iocũda.qꝛ vt ait Greg;.ſuꝑ Ese/
chielẽ. li.ij. omeł.vj. Ille pauꝑ eſt qͥ eget eo
qð nõ habet.Et qͥ nõ habet ⁊ hr̃e nõ appe
tit diues eſt. Pauꝑtas em̃ in inopia mẽtis
eſt nõ in qᷓntitate poſſeſſiõio. Nã cui bñ cũ
pauꝑtate ↄuenit nõ eſt pauꝑ. Uñn ðᷣꝛ Pꝛo/
uerb. xij. Melioꝛ eſt pauꝑ ⁊ ſufficiens ſibi
qᷓ; gloꝛioſus ⁊ indigẽs pane.Et Señ. epi
ſtola. ij. Honeſta res eſt leta pauꝑtas.de q̃
ſupꝛa ꝑte.iij.diſ.iiij.c.ij. Sit etia pauꝑtas

ſtatui ↄgrua.qð ideo dico.qꝛ ſunt aliquiqͥ

fuerũt pauꝑes ⁊ viles in ſeculo intrantes
religionẽ foꝛte ea intẽtione ꝑuerſa vt ma/
ioꝛes ha beãt diuitias delitias ⁊ opulẽtiaſ
qᷓ; vnqᷓ; habebãt in laribo paternis. Uñ di
cit Hugo de duodecim abuſionibo ꝙ ſepti
ma abuſio eſt habitꝰ in religione pᷣcioſus.
qñ ſcʒ qͥ veteres ⁊ viles pãnos hr̃e cõſueę/⸗
uerãt:in religione nouos ⁊ precioſos hr̃e

ↄtendũt. In quoꝝ ꝑſona ait Hiero.epla.
xxxiiij.NHatꝰ in pauꝑe domo ⁊ in tugurio
ruſticano qͥ vix milio ⁊ cibario pane rugiẽ

tem ſatiare ventrẽ poterã nũc ſimilã ⁊ mel
la faſtidio.nouiq; genera ⁊ noia piſcium.⁊
calleo ſapoꝛibo auiũ.Sit etiã pauꝑtas ĩ/
ediam ĩ effectu ꝑpeſſiua.qꝛ volũtaria pau/
pertas martyriũ eſt. Un Berñ. in ſermone
de oi anctis ait Quid ſibi vult ꝙ eadez
ꝓmiſſio.ſ.regnũ celoꝝ fit pauꝑibo ⁊ marty
ribo.niſi qꝛ genꝰmartyrij eſt volũtaria pau
pertas. Uñn martyrij genꝰ eſt inter epulas
eſurire. int᷑ veſtes pᷣcioſas algere exẽplo ſal

uatoꝛis qͥ ieiunauit ⁊ eſuriuit Matth. iiij.

Eo qꝛ pauperez

⁊ exemplo diſcipuloꝝ qͥ ceperũt vellere ſpi
cas ꝑ ſata trã ſeuntes. Ma tth. xij. ⁊ exem
plo beati pauli ſeruieẽtis deo ĩ fame et ſiti.ĩ
frigoꝛe ⁊ nuditate.ij.Coꝝ.xl.Et dñs ꝑ ꝓ/
phetã.Ego inqͥt mendicꝰſum ⁊ pauꝑ SDʒ
ecõtra ꝓut dicit Berñ. vbi Sð. Multi ſunt

eo pacto pauꝑes vt nil tñ eis deſit qð non
ↄuenit. qꝛ m Grego.ſup Eʒech.omek. vij

exponentẽ illud apłi Phił. iiij. Scio eſuri
re ⁊ abũdare ⁊ penuriã pati.ars magna eſt
hoc ſcire. Uñ ille ᷣm eundẽ iſta ſcit quẽ pe
nuria nõ frãgit.quẽ penuria a gratia ꝝxacti
one nõ retrahit.⁊ quẽ penuria in reꝝ tꝑali
um deſiderio nõ accẽdit Sit etiã pauꝑtaſ
in hũilitate fundata.eo ꝙ deꝰ odit paupe/
rẽ ſuꝑbũ.Ecẽi.xxv.⁊ iõ a pauꝑibo cauẽda
eſt arrogãtia.put ait Hiero.epła.cxx.Plꝰ
eſt animũ depoſuiſſe qᷓ; cultũ. difficiliꝰ em̃
caremꝰ arrogãtia q; auro.argẽto.⁊ gẽmis
pᷣcioſis. His em̃ abiectis interdũ gloꝛio/

ſis tumemꝰſoꝛdibo.⁊ vendibilẽ pauꝑtateʒ
populari aure offerimꝰ. Caueãt etiã pau/
peres ab oĩmoda /ꝓpꝛietate q̃ renigioſuʒ dã
nat. ⁊ in moꝛte a ↄſoꝛt io fideliũ ſeꝑat.put

narrat Hiero.epła.lxxxiiijde dã religio/
ſo ꝓpꝛietario hnñte centũ ſolidos q̊s lina te
xendo acqͥ ſierat.⁊ ſecũ pꝰmoꝛtẽ retinuerat

Poſt cuiꝰ moꝛtẽ int᷑ frs magna facta ẽ q̃/

ſtio qͥd agendũ. Habitabãt em̃ ibi circiter
qnq; milia fratꝝ diuiſis cellulis. Alij eĩ di
cebãt paupꝑibo eſſe illos centũ ſolidos ero/
gãdos.Alij eccłie dãdos. Alij parẽtibus

mittẽdos. Sʒ machartꝰ. pacomiꝰ. ⁊ iſido

rus q̊s pr̃es vocãt: ſctõ in eis loquẽte ſpi
decreuerũt cũ eo infodiẽdos dicẽdo.Pecu
nia tua tecũ ſit in ꝑditionẽ.ſicut dictũ fuit
ſimoni Actn.viij.Et merito tales in ꝑditi
onẽ veniũt.qꝛ metiunt᷑ ſpuiſctõ.inſuꝑ ⁊ fu
res vſurpãdo qð ſuũ nõ eſt. ⁊ voti ſui ſunt
trãſgreſſoꝛes.⁊ lõ ꝑiuri.Et iõ dixit beatuſ
petrꝰ Ananie Act᷑.v. Lur tẽptauit ſatha/

nas coꝛ tuũ mẽtini ſpũiſctõ ⁊ fraudari ð p̃

cio agri. Sile narrat GBrego.iiij.dyal.de qͥ
dam religioſo hñte tres aureos abſcondi
tos. Et iõ ꝓhibuit gregoꝛiꝰ ne i moꝛte fra
tres ad eũ accederẽt.⁊ q; eũ cũ fratriba non
ſepelirẽt.ſʒ in foueã cũ illo aureos illos pij
cerẽt:dicẽtes. Pecunia tua tecũ ſit in ꝑditi
onẽ. Uñ ille eſt ꝓpꝛietariꝰ qͥ ſine pᷣlati licen/
tia aut ↄſciẽtia aut recipit aut receptũ reti
net.aut retentũ diſpẽſat cõmutat ⁊ donat
ad libitũ quecũq; tꝑalia ſiue ꝑua ſi iomas H

Pars ſexta.

Pꝛeterea ne quis ſibi falſo blandiat᷑ ð pan

pertatis obſeruãtia recurrat iterius ad cõ

ſcientie ſue iudiciũ videndo quãtus accre/

ſceret ei doloꝛ in pᷣlationũ libꝛoꝝ locoꝛum

res ⁊ latrunculi.
NEuapitulum ſecundum.
Rinoꝛdinata ſenſuũ euagatio eſt cauẽ

pmendi ſunt oculi q̃ſi qdã ad culpã rapto

officioꝝ amiſſione.⁊ reuera tãtus inerat ei da P caſtitate ſeruanda.

gyqmoꝛ inoꝛdinatꝰin eoꝛundẽ poſſeſſione.qꝛ
Sm Brego. in moꝛal.ex vehemẽtia doloꝛis
in amittẽdo eſtimari debet amoꝛis magni
tudo inoꝛdinati in poſſidendo.

(Seantem diſtineri⸗ tertia ſexte ꝑtis
huius totius ſumme.

Atet ergo qua⸗
liter religioſi pauꝑtatẽ obſ̃ua
re debẽt in abdicatione tꝑali/
— um q̊s ⁊ caſtos ↄuenit eſſe ĩ co
hibitione libidinũ tã interiꝰ q; exteriꝰ pul/
lulantiũ.de qua caſtitate dictũ eſt ſupꝛa ꝑ/
e. ij. Diſ.iiij. ca.j. vbi agit᷑ de mulieꝝ pudici
cia Et ꝑte quarta.diſtinctione.ij.ca.ij.vbi
agitur ðᷣ clericoꝝ caſtitateꝛ pudicicia Si
em mulieres debẽt eſſe pudice ⁊ viri eccleſi
aſtici caſti ⁊ mũdi:multo excellẽtiꝰ viri reli
gioſi qͥ ſe ꝓpter deũ caſtrauerũt ⁊ ſuo perpe
fno deo ſeoſecrauerũt. Ipſi em̃ ſunt eunu/
chi recluſi in templo dei:De qͥbo Iſaie.lvj
Dabo vobis eunuchis in domo ⁊ ĩK muris
mwmeis noinẽ melius a filijs ⁊ filiabo.
(((Lapitulum pꝛimum.
¶ uid ſit caſtitas.⁊ que ad eam ſint ne
celſſaria

RSt enim caſtitas
e cohibitio ⁊ cõſeruatio amoꝛis et
By apetituũ ab inoꝛdinata dilectõe
⁊ appetitiõe.ait cõmentatoꝛ ſuꝑ illud ange
lice hierarchie.ca.iij.Caſtis oculis intelle/
ctus. Uel caſtitas eſt ſummꝰamoꝛ omimo
de puritatis incoꝛruptiõis ⁊ integritatis.
Ait idẽ.vij.ca.Et ſᷣm Augꝭ.de beata vita

Ille eſt caſtus qͥ deũ attendit ⁊ ad ipᷣm ſo/
lum ſpꝛetis oĩba ſe tenet. Talis igit᷑ ſit reli

gioſus cui dictũ eſt Thymo.v. Teipſuz ca
ſtum cuſtodi. ab omni.ſ.libidine coꝛꝑali ꝑ
cohibitionẽ qͥnq; ſenſuũ.⁊ mẽtali ꝑ cohibi
tionẽ᷑ fedaꝝ affectionũ ⁊ appetituũ.Et pꝛo
hac duplici cohibitiõe dixit Job. xxxj. Pe
pigi fedus cũ oculis meis ꝓ pmo.vt nec qͥ
dem cogitarẽ de virgine ꝓ ſecundo. Unde
Grego.ibidẽ.moꝛat.xxj.ait. Ut mũda mẽs
ſit in cogitatõe a laſciuia volũtatis ſue de

caſte viuere volẽs ſen

Noe aocaſtita⸗

is obſeruantiã tria pᷣcipue ſunt
enda. videlicʒ inoꝛdinata ſen

ſuum euagatio.ſuꝑflua comeſationũ ĩgur

gitatio.⁊ frequẽs aut aſſidua mulierũ co/
habitatio. Pꝛimo ego caueat religioſus
uũ exterioꝝ euaga/
tionẽ.⁊ maxime viſus cohibẽdus eſt.quia
ſim Grego.vbi ſupꝛa. Sepe depᷣdat᷑ aiam
oculus illicita intuẽtis.vt patuit ĩ dauid
vxoꝛẽ vꝛie illicite ↄtuente ⁊ peſſime ruente.
Et in Holoferne cuiꝰ aiam rapuerunt ſan
dalia Judith. ⁊ ad interitũ coꝛꝑis ⁊ aĩe de
duxerũt. Unde iſta ↄſiderans ſanctꝰ Job
nõ ſine cauſa dixit. Pepigi fedus cuʒ ocuł

meis ⁊c. Nõ em̃ dixit. Pepigi fedus cũ au
ribus ⁊ nariba ⁊ alijs ſenſuũ oꝛganis.ſʒ ſi

gnanter dixit pepigi fedus cum oculis ⁊c.
qꝛ ⁊ ſi ſint duo ſenſus diſciplinabiles ſᷣm

mũdi ſapientẽ.ſ.viſus ⁊ auditus.tamẽ int᷑

omnes coꝛꝑis ſenſus de pluribo reꝝ diffe/
rentijs annũciat viſus.quo viſu mediãte

⁊ annũciante hauriunt᷑ iſte ſpecies⁊ foꝛme

ꝓhibite. ⁊ ꝑ cõſequens in moꝛoſa retentõe
fiunt multis occaſio peccati ⁊ ruine.quia

qᷓ;cito ſuꝑioꝛ poꝛtio rationis ꝑiculũ aduex

tit ⁊ hauſtũ inoꝛdinatũ ⁊ illicitũ non repei
lit nec reijcit ſed intus delectãdo fouet ⁊ re

tinet ſtatim pᷣſumit ꝓ ↄſenſu vero vel ſaltẽ
interpᷣta tiuo in multis moꝛtali coequato.

Quanta aũt moꝛa requirat᷑ vt moꝛoſa de
lectatio moꝛtale dicat᷑ non eſt ad pꝛeſens hᷣ
determinare.Et cũ multi ſunt magni⁊ pe
riti iſtud determinãtes ſᷣm diuerſam con/
ſiderationẽ ꝑſonaꝝ.conditionũ.⁊ ſtatuuʒ.
Auertamus ergo oculos ne videant vani

tatem. qꝛ ſßᷣm Hieronimũ in epiſtola qdaʒ

multos legimus phos oculos ſibi eruiſſe:
vt totã cogitationẽ ſuã cogerẽt ad mentis
puritatẽ.Et in vitiſpatꝝ li.ij. ꝑte.iiij.ait q̃

dam ſctã mulier ad monachũ.qre ð via de
clinaſti. Et ulle rñdit.qꝛ vos mulieres mo

niales eſſe vidi.Et illa Si ꝑfectꝰ inqͥt eſſei

monachꝰ nõ ita nos reſpexiſſes vt cogno⸗

ſceres nos fuiſſe mulieres. Sʒ viſum me/
lius vt decet religioſum cuſtodiſſes

ſen
r
/
ſvs
Ne
n
iam
nid
nte.
tſe
de

n

Diiſtinctio tertia.

Eapitulum tertium.

(Wnir iacomeiationum ingurgitatio
Ecundo etiaʒ ca
ueat religioſus caſta vitã ducere
volens comeſationũ ingurgitati

nem. Fm Hiero. Uenter mero eſtuãs de

rantia ⁊ ieiunio cito laſceſſit.Et Hierony

mus eplła. xciiijait. Aptus Paul macerat
rxoꝛpꝰſuũ ⁊ aie ſubijcit imꝑio.⁊ adoleſcẽtu
la feruens cibis de caſtitate ſecura eſt. Et

ſequit᷑. Alia pctã extrinſecꝰ ſunt: ſola libi/

do carni inſita eſt. Grandis & vtus eſt ĩ te
ſupꝑare qðò in te natuz eſt. Uñ ſumedo coꝛ/

poꝛis alimentũ neceſſariũ eſt nobiſipſis te

perate frenũ imponere vt illud ſumamꝰad

neceſſitatẽ nõ ad effluentẽ voluptatẽ.quia
ita eſt de carne noſtra ↄtumelioſa ſicut de
calce viua ⁊ cõbuſta in qua latet ignis:li/
cet nõ apareat Clñ ſi ſuꝑ ũlã ifundat᷑ aliqᷓ

liquida ſubſtãtia ſtatim vᷣtus ignis apare
bit exteriꝰ qui pus latitabat icluſus. Sic

in miſera carne noſtra latet ignis quidem
ↄcupiſcẽtie:licet nõ ſemꝑ ſentiat᷑ in ſuo fer
uoꝛe. Sed ſi eſus ⁊ potus ſuꝑfluitas car/

facili ſpuimat in libidinẽ. Et Chꝛyf. ſuper
pſal.l.Caſtitas inqͥt ſine comitibo tempe/

ca. ij. Unde fugiẽda eſt femina.qꝛ ſicut pix

manũ ita ipᷣa inquinat hoĩeʒ.Et iõ Eſdre

iij. dicif. Facite qð placituũ eſt dño ⁊ ſepa/

ramini a populis terre ⁊ a mulieribo alleni

genis. Dz ſi velit religioſus mulieꝝ vita/
re ↄtagia obſeruet qð ðꝛ his verſibus St

raro vadas geſtu gᷓuis ⁊ bona dicas. Si
cito diſcedas mulieꝝ ſic mala vites.Cum
quãta aũt diligẽtia fugiẽda ſunt mulierũ
cõſoꝛtia edocent nos ſancti pr̃es antiqui.

Unge beatꝰ Arſeniꝰ reſpõdit cuidã mulie

ri petẽti vt ſui memoꝛ eſſet:rogo deũ vt au
ferat memoꝛia tui de coꝛde meo.vt patet ĩ
vitiſpatrũ li.ij.pte.iiij.Et ibidẽ legitur de
muliere ſancta egrotãte que non ſuſtinuit

fratrẽ ſuũ vt eñ viſitaret. neſpter illam v0e
niret in medio feminaꝝ.ſʒ mãdauit frarri
ſuo dicẽs. Uade frater ⁊ oꝛa ꝓ me.quiaaa

miſericoꝛdiã dei in celo videbo te. Et bea
tus Aug'. in li.de cura ꝓ moꝛtuis agenda
narrat de beato Johe nobili monacho ha

bente ſpũm /phetie.quẽ cuzʒ videre cuperet

quedã mulier bona ⁊ ꝑ maritũ ſuũ ad hoec

inſtaret.ille noluit videri a muliere.ſʒ mã/

dauit mulieri ꝑ maritũ ſuũ dicens. Nocte
ꝓxima me videbis.⁊ tamen te non videbo.
Dicq; factũ eſt ꝙ in ſomnis illa euʒ vidit

Poſt quã viſionẽ deſcripſit eũ marito ſuo

me ni tribuat᷑ ſtatim incluſus caloꝛ in medul in omnibo coꝛꝑis lineamẽtis ac ſi eum coꝛ
niͦe ilis ſoꝛis erũpet in mebꝛis.⁊ hoc in ↄtume/ poꝛeis oculis frequẽter intuita fuiſſet. Et
gn liã ſpũs.qꝛ m apłum. Caro ↄcupiſcit ad Et vbi ſupꝛa ꝑte pma ditxit quidaʒ abbas

NNH uerſus ſpum.⁊ ita ꝑ ↄſequens ꝓpter nimis

–

uoſſumptũ a nobiſipſis aduerſus noſmetip
ſos excitat᷑ quoddã bellũ inteſtinũ. Unde

ſm Hiero.vbi ſupꝛa. Nihil ſic inſlammat

coꝛpꝰ ⁊ titillat mẽbꝛa ſicut cibo indigeſtua

ructuſq; cõuulſus.Et ideo dicit apoſtolłꝰ
Ephe.iiij. Nolite inebꝛiari vino in quo eſt
luxuria.qꝛ ꝓut ðꝛ in Ecc.Luxurioſa res ẽ
vinum.
NNL(apitulũ qrtu.
(ER aſſdua mulierum cohabitatio eſt

Ertio etiaz caue
at religioſus caſtã volens ducere
vitã mulieꝝ ↄſoꝛtiũ ⁊ pᷣcipue co/

babitationẽ aut frequentẽ viſitationeʒ.qa

mulier ignis eſt. ⁊ flamigero igne ꝑcutit fe
mina exuritq; fundamẽta mentiũ etiã vi/
roꝝ foꝛtiũ ſᷣm Hiero.epła.xxxiiij. Uñ de

iſta materia plene ðꝛ ſupꝛa ꝑteiiij.diſtij

ci

diſcipulo ſuo.Eamus illuc vbi mulier nõ
eſt. Unde nouerãt hi omnes patres ſancti

ꝙ demones iugiter laboꝛãt ꝑ mulieres vi
ros religioſos deciꝑe ⁊ de eoꝝ deceptiõis

victoꝛia gaudere ꝓut narrat᷑ vbiſupꝛa ꝑte
qͥnta. de filio ſacerdotia idoloꝝ.q vidit ſa
thanam ⁊ eiꝰ militiã ſibi aſſiſtentẽ.⁊ cuz q̃

reret a ſingulis qͥd feciſſent:vnus reſpõdit
Suſcitaui bella multa tali loco ꝑ trigin/
ta dies. quẽ iuſſit ſathanas flagellari. Alt
dixit. ſubmerſi naues ⁊ homĩes multos in
mari ꝑ viginti dies.⁊ hunc ſimiliter iuſſit
flagellari Et tertiꝰ dixit.lites in ciuitate fe

2„

12 etiã ſpõſum in nuptijs occidi.et hũc ſi
militer iuſſit flagellari. Et ſurrexit quartꝰ

2 dixit ſe fuiſſe in heremo ꝑ quadragita an
nos impugnãs carnis temptatione quen
dam monachũu. ⁊ vix nocte illa fecerat euz
foꝛnicari. Quod audiens ſathanas ſurre/

tit deſollo voſculatus eſt ciꝛculitch eons⸗
nam de capite ppꝛio ⁊ illã ſibi ppoſnudets

₰
D

S

Magnam rẽa grande op' feciſti. Hec au
tem omnia videns filius ſacerdotis idolo

rum intra ſemetipſum dixit. Magnus eſt
coꝛã deo oꝛdo monachoꝝ.⁊ egreſſus nituʒ
pꝛiſtinũ deſeruit.⁊ factus ẽ monachꝰ.Pꝛo
pter hec ⁊ conſimilia cauenda ſunt nõ im/

merito mulierum conſoꝛtia.

iſtinctio ärta ſexte ꝑtis hui ſumme
(Lapitulum pꝛimum.

N(ʒVuid ſit obedientia

pdictis de religioſoꝝ pauper
Htate in abdicatione temꝑaliũ
2 eoꝝ caſtitate in cohibitione

liobidinũ. Nuc aliqua dicant᷑ de eoꝝ obedie
tia ⁊ humilitate in ꝓmpta volũtate ſubie-/
ctionũ.qꝛ ſᷣm Damal.li.iij.c.xiiij olũůüta
ria ⁊ ꝑfecta obediẽtia eſt volũtatis ꝓpꝛiep⸗
pter xpᷣm ſubiectio hoĩ facta.deq̃ obedi⸗⸗
gnatoꝛ

tia ðꝛ.j. Re.xv. Melioꝛ eſt obediẽtia q; vi/
ctima. Suꝑ qð Gregoꝛiꝰ moꝛal.vltx.dicit
Igeo melioꝛ eſt qꝛ ꝑ victimas aliena caro.

obedientiã volũtas ꝓpꝛia mactat᷑. Huiꝰ

—

obediẽtie peminentiã ondit dei fili? qͥi non
venit facere ſuã voluntatẽ.ſʒ volũtatẽ pa/

tris. Joh̊.vj.qͥ etiã factꝰ eſt obediens vſq;

ad moꝛtẽ.Phil.ij. Un Berñ.in epła ad ſe

ne ꝑderet obedientiaia
Kapitulum ſecundum.
ualis debet eſſe.⁊ de eiꝰ gradibus.

eſſe ꝑfecta obediẽtia deſcribit ber
naradus in fᷣmone de obediẽtia:qͥ

nonẽſem ait.pᷣus dedit ſuã vitã pᷣcioſam

incipit Egredere de terra tua ⁊c̃.ponẽs ibi

ſepte gaꝰ obediẽtie. Pꝛimꝰ eſt libeter obe/
Dire donec mactata volũtate diligamꝰplꝰ
q; noſtra pᷣlatoꝝ voluntatẽ. Secũdus eſt

ſimpłr obedire ſine q̃ſtionib. murmuratõ

nibo.⁊ excuſatõibo.n pha. In auditu in
quit auris obediuit mihi. Tertiꝰ eſt hilari
ter obedire.qꝛ hilarẽ datoꝛẽ diligit deꝰ. vt
hilaritas ſit in vultu ⁊ dulcedo in affatu.⁊
ꝓmptitudo in effectu Exẽplo Dauid ante

arcà hilarit᷑ ſaltãtis. Quartꝰgradꝰ eſt velo

citer obedire.iã inqͥ pheta mandatoꝛũ
tuoꝝ cucurri. Uñ fidelis obediẽs moꝛam

neſcit.craſtinu fugit.tarditatẽ ignoꝛat.pᷣ/⸗

cipientẽ pᷣuenitoculos parat viſui:audi/

☚

(Dud

dientia tun pmuteti⸗ in igné ire ad pꝛece/
ptũ a bbatil.q cũ clibanũ intraſſet vt tri
mnens in camino ignis ceſſit flama eiden

tui anres. lingnã voci pedes itineri.?⁊ torũ
ſe recolligit vt imꝑantis ꝑficiat volũtatẽ.

Exemplũ de Zacheo cui dixit Cuẽ xix.ſe
ſtinans deſcende. Quintꝰ gdus eſt pᷣcepta

viriliter adimplere.⁊ q;nis tribulatio ĩtoę-⸗
net ⁊ ꝑſecutio inſultet ⁊ ſi pctõ:es laqueuzʒ
ponãt ⁊ maligni ſpũs iter impediãt. dicat
obediẽs. Paratꝰ ſum ⁊ nõ ſum turbatus.
Serxt gdus eſt humiliter obedire.Cũ in
quit eſſes ꝑuulꝰ in oculis tuis.factꝰ es ca/
put.j. Re.xv. Septimꝰ gradus eſt ꝑſeuerã
ter obedire.qꝛ qͥ ꝑſeueraucrit vſq; i finẽ .
Mach. x. Unñ in obediẽtia ẽ ꝑſeueranduʒz.
q́;uis grauis ſit ad audiendu. grauioꝛ adi

grauiſſima ad tenendũ
Eapitulũ tertum.
a debent eſſe ogꝑa obedientie.
uui ergo hos gra
1dus obedlentie ꝑfecte tenuerit et
dnaiur aimo ſuo melioꝛ eſt expu/
latoꝛt vꝛbiu. Pꝛouer. xvj. Ded graue eſt
animo dñari. qꝛ ſm Grego. moꝛaliũ. xxxij.

Hoi nihil eſt anguſti? q; ꝓpꝛias frãgere vo
lütates UIñ qͥ ſeipſum ꝑ obedientia vincit
2liberã volũ tatẽe ſua facit ſeruã ⁊ captiuaʒ
⁊ alteri volũtati ſe ꝓpter deũ ſubijcit ꝑfecte

dici poteſt de eo illud Pꝛouer xxj. Uir obe

diens loquet᷑ victoꝛias. De hac vo obediẽ

tia ð in vitiſpatꝝ li.ij. ꝑte. xiii. Obedietia
eſt ſalus omniũ fideliũ.genitrix virtutum.

celos aperiés. homies de rerra eleuans, co
phabitatrixangelo:um cibus omnium ſan

7

(Tapitulum quartuumm.

(SNe exemplis obedientie in antids.

. ficacie fuerit obediẽtia patrũ anti
BNV'quoꝝ oñdit᷑ ibidẽ vbi 8S Pꝛimo ð
illo qͥ ůd unꝑiũ ſancti ſenis rigauit lignuʒ
aridũ ꝑ tres annos qð poſtea fructũ ꝓtu/

lit qͥ a fratribo vocabat᷑ fructus obediẽtie.
Decũdo ptrʒ in illo qͥ ad iuſſum ſui abbatꝭ
ligauit leenã. Tertio de illo qͥ vnã ꝑtez lr̃e
o dimiſit nõ ſcriptã cũ eſſet ab abbate ſuo
vocatꝰ.quã redeud ꝓpt᷑ o bedietie merituʒ

reꝑit ſcripta. Itẽ ibide ꝑte.ij.narrat ð obe/

q cũ clibanũ intraſſet vt trib

Uñ ⁊ ſenioꝛes qñq; pcipieba t fratrib gra

hbes
nod
dam

ſeo
dem
mun
quen
dier

inn
mi

dic
eſt
ti
ſck
ſoꝛ⸗
die⸗

ero
nct
iu;
e
be
e
Un⸗
100
49

„

Diſtinctio quinta.

nia ? diſtoꝛta vt pbarent ſi in eie eſſz vera

obediẽtia ⁊ nulla volũtas ꝓpꝛia.a q̃ ſupꝛa
modũ pᷣcauebãt ſancti pr̃es. Uñ dixit qui
dam ſenex vbi S. ꝑte.xiij.ꝙ demones ñ pu
gnant nobiſcũ qñ facimꝰ noſtras volũta/
tes.ſʒ ſuos nos poſſidẽt.qꝛ ipᷣe volũtates
demones ſunt. Clñ ꝓpꝛia volũtas eſt quaſi
murꝰ eneꝰ inter hoiem ⁊ deũ.quã ſi hõ reli

querit poterit dicere. In deo meo traſgre⸗/

diar muxꝝ. vt ðꝛ ibilcdẽ.
Laapitulum quintum.

De ꝑfectione obedientie.

Lontra uero eſt

de multis religioſis qͥ malũt hr̃e
ſſupꝑioꝛes ad ſuã volũtatẽ qᷓ; econ
nerſo.ꝓut dicit᷑ in vitiſpatꝝ ꝑte.x.de quo/
dam abbate rñdenti cuidãa ſibi dicẽti.vel/
lem habere abbatẽ iuxta voluntatẽ meam
⁊ cũ eo moꝛi.Enui rñdit abbas.Tüc vellei
ſemꝑ pᷣeſſe ⁊ nunq; ſubeſſe.⁊ hoc apoſtati/
cum eſt ĩ religione. Hmõi hoĩes ſic volen/
tes ſimiles ſunt ceco Cui dixit dñſ.Quid
tibi vis vt faciã.Et Berũ.in ſermone ait.
Multi ſunt a quibo magis opoꝛtet vt ſu/
perioꝛ ab illis rn⸗ q̃d velint: qͥd ve faciat
eis qᷓ; ecõuerſo.Diſſimiles Paulo qͥ diri⸗
Dñe qͥd me vis facere. Nulli igit᷑ decipiãt
in hac pte eſtimãtes indifferẽtia ⁊ leuia eſſe
que pᷣcipiunt᷑⁊ iõ de neceſſitate nõ eſſe obe
Ddiendũ.ſʒ audiãt Berñ.in li.de pꝛecepto ⁊
diſpẽſatõne. Et in regula beati Bñdicti ſi
militer vbi ðꝛ.Obediẽtia q̃ maioꝛibodebe
tur deo exhibet qᷓ;obꝛem qͥcqͥd vice dei pᷣci
pit hõ qð nõ ſit certũ diſplicere deo: paut
ſecꝰ eſt accipiendũ q;ᷓ ſi de pᷣcipiat. Quid
intereſt vtꝝ ꝑ ſe an ꝑ ſuos miſtros ſiue ho
mines ſiue angłos homib ſuũ innoteſcat
bñplacitũ. Nec dicat᷑ ꝙ loqͥ?᷑ de his q̃ tra/
didit ſcptura vł rõ maniteſta.qꝛ de his nõ
eſt pᷣceptoꝛ expectãdus vł ꝓhibitoꝛ auſcul
tãdꝰ. ſʒ qðᷣ ita latere vel obſcuꝝ eſſe cogno/
ſcit᷑ vt ĩ dubiũ venire poſſit vtꝝ deꝰ ſic an
foꝛte alit᷑ velit. Hec ille. Uñ in talibo ẽ obe
diendũ qñ pᷣcipiuntur r
((Eapitulũ ſexrtũ.
(De periculo inobedientie

8 dAQlmilitudinibo. ca. xxiiij. Tria ſũt ĩ

8

tia. Inobedletia. q ſütatraria. Et licetia⸗

⁊ ſexta abuſio eſt monach⸗ aauſtälrus,

que eſt ſi media. Queqdẽ licẽtia multos

qñq; decipit. put ibidẽ ponẽs exẽplum de

ancillis exiſtẽtibo ſub dũa.q̃ꝝ aliqᷓ eſt qua

ſi latrona q̃ ꝓcurat exire fingendo cãs.Et

niſi potuerit exire intermittit opꝰ. ꝙ infir/
ma ſit pᷣtendit.ↄtriſtat᷑.occulte detrahit.et
ↄſimilia facit. Inobediẽtia vᷣo cõtradicit
murmurãdo ꝗᷓ eſt daãnatione digna.qꝛ f̃ᷣm
Grego.moꝛał.xxix.Qui ſubeſſe faſtidit:di
abolũ imitat᷑ p inobediẽtia dãnatũ Unde

GSm Aug.ſuꝑ Jo. omeł.xxv. Adã qꝛ volu

it viuereↄ ſilio ſuo ꝓpꝛio elapſus eſt ꝑ euʒ qͥ
añ ceciderat ꝑ ſuꝑbiã ꝓpinãs hoĩ ſuperbie
calicẽ.Et ſᷣm Anſel.vbi ̊ ꝓpꝛia voluntas
eſt q̃ſi quedã adultera diabolo ↄiũcta.ex qᷓ
oꝛiunt᷑ multa vicia.Qualit autẽ puniebat᷑
inobediẽtia ab antiqͥs pncipibo etiã gẽtili

vus narrat Aug'. de ciui. dei li.v. ca. xviij.

De illo qͥ occidit filiũ.qꝛ pugnauit ð prfis
imperin.licet tamen inimicos viciſſet. De
his ergo tribo ſubſtatialibo religionis di/
cig ſufficiag.
elage ſexte ꝑtis huiꝰ ſme
SDe elongatione a tumultibo mũdanis.
que eſt eis neceſſaria ſaltẽ affectu

XTlicet ſuperom
nia religioſo ſint hec tria neceſſa/
ria.ſ.pauꝑtas.caſtitas.⁊ obedien
tialis hũilitas. n ad maioꝛꝭ ꝑfectionis

oñſionẽ ſunt ⁊ q̃dã alia a religioſo obſᷣuã

da. Unde decet religioſum pᷣmo ſea mun

danis tumultibo elõgare.⁊ infra clanſtruʒ

qᷣeſcere niſi q̃tenus cogit iuſta neceſſitas ł
vꝛget pia vtilitas.put hoꝛtat᷑ Hiero.epła
lxxij.dicens. Quid deſideramꝰ vꝛbium fre
quentiã qͥ de ſingularitate cẽſemur. Mihi
inqͥt opidum carcer eſt.ſolitudo padiſus.
Et idẽ epła.xxxiij.O heremꝰ famiuliariꝰðo
gaudẽs. Et ſequit᷑. Quid agis frat᷑i ſecto:
qͥ maioꝛ es mũdo. Uñ vixit qdã in vitiſpa
trum. Quotiẽs int᷑ hoĩes fui totiẽs minus
hõ redij.Et iõ ait Hiero.epła.xxxv.Cõut
uia tibi religioſo vitãda ſunt ſecularium. ?
p̃cipue eoꝝ qͥ bonoꝛibo tumẽt.Et idẽ epła
lIxxxiij Monachũ ſe eẽ nõ loqᷓndo ñ diſcur
rẽdo nouerit qͥs.ſʒ tacẽdo ſedẽdo ⁊ qeſcen

do. Et ðꝛ Treñ.iij. Sedebit ſolitarꝰ ⁊ ta.

⁊ leuabit ſes ſe.Et Aug.ð duodeci abuſi
onibo diẽ ꝙ qnta abuſio ẽ monachꝰ?curia

— Nð

ð

accubuit que tamẽ ſpoponderat eũ ullicere
quod cũ facere non poſſet ⁊ alij quibo hoc
Pꝓpmiſerat eã deridebãt. Reſpõdit illa. Pa/

(SEapitulum ſecundũ.

Deomnimoda ſuijpſoꝝ abnegatione

Ecet etiam ſecun
d do religioſum ſeipſum abnegare
OQuni vult venire poſt me abneget ſemetip/

ſum ⁊c̃.qð exponens Gregoꝛiꝰ libꝛo.ij.ſu/
per enan. omeł.xij.ait. Tunc noſmetipſos

abnegamꝰ cum vitamꝰ quod ꝑ vetuſtateʒ
fuimuſ ⁊ ad hoc nitimur quod ꝑ nouitatẽ

vocamur.Et ſequitur. Niſi a ſemetipᷣo qͥs
deficiat:ad eũ qui ſupꝛa ipᷣm eſt non apꝛo
pinquat. Et ponit exemplũ de plãtis ole/
rum que tranſponunt᷑ vt ꝓficiant. cradicã
tur vt creſcant. Et ſemina in terra defici/
unt vt vberius ſurgant.Et idẽ ſuper Eze
chielem libꝛo pmo.omeł.x.ait. Semcetip/

ſum abnegat qui mutatꝰ ad melioꝛa inci⸗-

pit eſſe quod nõ erat.⁊ deſinit eſſe quod fue
rat.vt ſic ſm illud Coꝝ.v.ſit in xpᷣo noua
creatura.Et non debet religioſus ſolũ mu

tari quantũ ad culpã ⁊ peccata.vt luxuri⸗/
oſus ad cõtinentia.⁊ ſuꝑbus ad hnmilita
tem. quia illa mutatio eſt neceſſaria omni
penttẽti.ſᷣm illud Pꝛouerb.xij. Uerte im/

pios ⁊ nõ erunt. Sed debet religioſus pᷣ/

rxipue ⁊ ſpecialiter mutari quo ad concupi/

ſcentie omnimode appetitũ motũ ⁊ actum
ꝓut eſt poſſibile in hac vita.vt dicere poſ/
ſit cũ Paulo. Uiuo ego.iam nõ ego.vt ho

rum vicioꝝ omniũ cõcupiſcentie ſint iam

extincte ⁊ ſit quaſi lapis vel effigies.prout
narratur de xenocrate libꝛo q̃rto Ualerij.
ca.iij.qui nõ ſenſit mulierẽ que iuxta eum

ctum victoꝛie vobiſcũ poſui nõ de ſtatua:
ed de homine. Statua eũ vocabat eo ꝓĩ
obilis ⁊ inſenſibilis ad motus ↄcnpiicẽ
tie illicitos eſſe videbat᷑ Cõſimiles illi ſint
⁊ boni religioſi mutati vt de eis dici poſſit
illud ad Roma. viij. Non eſtis in carne ſʒ
in ſpiritu. Conſimiliter narratur in colla/
tionibus patrũ de Dyogene.ꝙ quidaʒ in/
auens eũ dixit.Oculos coꝛruptoꝛis habeſ
In quem cũ vellent eꝰ diſcipuli irruere cõ
peſcuit eos dicens.Quieæſcite o ſodales qꝛ
talis ex natura ſum.ſed virtute me cõtineo
ſupero.Itẽ in policrato li:viij.c.vij.ðꝛ ð

lſeipſum quaſi tranſmutaread/
implens illud dñi dicentis Matthei.xv.

Demoſtenec bliatus eſt eñ rey natura et
victoꝛ abijt.malignitatẽ eiꝰ ꝑtinaciſſimo

animi roboꝛe ſuꝑando. Et ſequit᷑. Alterũ
demoſtenẽ natura. alteꝝ induſtria ẽ enixa.
Et niſi ſic ſe mutanerit religioſus non erit
ei in ſeipſo pax ⁊ quies ꝑfecta:nec ipſe gfe/
ctus crit.Uñ Señ.epla.xxix.inimũ de/
bes mutare nõ celũ ait poeta. Aliter ſeq̃n/

tur te vicia quocũq; ꝑrexeris. Unñ Socra

tes cuidã querẽti.quare non ꝓdeſſent ſibi
ꝑegrinatiões.rñdit. Quid miraris tibi nõ
ꝓdeſſe ꝑegrinatões cũ te circũferas tecum

Pꝛemit em̃ te eadeʒ canſa q̃ expulit. Quid
em terraꝝ nouitaſ poteſt ꝓdeſſe.iõ fuga te

nõ iunat.Tecũ em̃ fugis:onꝰ animi depo
nendũ eſt.nõ antea tibi vllus placebit locꝰ
vadis huc atq;ʒ illuc vt pondus excutias:
qð iactatiõe ipᷣa fit incõmodius. Et poĩt

exemplũ ita dicẽs. In naui onera immota

minꝰ vꝛgent.inequaliter cõuoluta ꝑtez in
quã decumbũt immergũt. Studium ſit
religioſo vt ſe mutet a ↄnerſatiõe pꝛiſtina.
qð tamẽ multi nõ faciũt.pnt ait Gregoꝛiꝰ
omel.pᷣdicta.lidimꝰ inqͥt q̃ſdã habitum
mutaſſe nõ animũ veſtẽ religioſam ſumũt
ſed añ acta vicia nõ calcãt. Hã ire ſtimuliſ
Raitant deprimi doloꝛe letant᷑.de oſtẽſis
onis ſuꝑbiũt. pñtis mũdi lucra querũt.⁊
in ſolo exterioꝛis ſanctitatis babitu fidu⸗
ciam pabooernrrr.—

„

Erxrtio etiã opoꝛ⸗
HMtet religioſum ſeipſum ſpirituali/
ter excolere ⁊ agrum coꝛdis ſui ex

ercere ne hoſte ſuperſeminante ʒizaniã puſ
lulent vicioꝛum ſemina ⁊ oppꝛiment aime

bona ſpiritualia. pꝛout dicitur Pꝛouerbi

oꝛum.xxiiij. Per agrũ hominis pigri tran
ſiui.⁊ per vineam viri ſtulti. Et ecce totuʒ
repleuerant vꝛtice.que ſunt ardoꝛes libi/
dinum.⁊ ſpine que ſunt punctiones tem/
poꝛaliũ cupidinum.et maceria diſſipata ẽ
carens ſcʒ cuſtodia diſciplinaꝝ. Non ergo
iſta in religioſo reperiãtur.ſed agrũ ſuũ ex
erceat vt ad bona omnia reddatur expedi
tior. pꝛout exemplificat Apulens ð deo ſo
cratꝭ dicẽs. Si qs velit acriter videre ocu
li curãdi ſunt quibo cernitur.⁊ ſi velocites

ecultura coꝛdis ſiue interioꝛi exerci

irn.
kerie

ide
ſi,
lo
tſbi
bino
N
d
dte
de
tloo
ligs:
peit
mota
in
at
hne.
ob
biun
unit
mmnll
ſeſo
i

mi

N/
nol⸗
ie
ime
abt
an
hn;
/
ta
go
e
petl
oſ⸗
e
ℳ

Diſtinctio quinta.

aljijs membꝛis. Cur ergo homines animũ

ſuum ratiõe nõ excolunt.que ratio omnib⸗
viuentibo eſt neceſſaria. Unde Agellius li

bꝛo ſcdᷣo. Si quis agruz ſuũ paſſus fuerit

ſoꝛdeſcere incultũ ⁊ arboꝛẽ ⁊ vineam exco/
lere noluerit aut purgare ex incuria dam/
num ſibi facit. Sic religioſus hoc faciens
non erit arboꝛ bona fructꝰ bonos faciens.
Matth. vij. Unde ait Auguſtinꝰ de vᷣbis

domini.ſermone.xij.Quid ꝓdeſt plena bo

nis archa ⁊ inanis cõſcientia.bona vis ha
bere ⁊ bonus eſſe nõ vis.Erubeſce de bo⸗/
nis tuis ſi domus tua bonis plena ſit ⁊ te
malũ habeat dominũ Et cõcludit ibidem
ꝙ ſi bona exterioꝛa poſſent clamare cõtra
dominũ ſuũ interpellarẽt ante deũ ⁊ dice/

rent.Ecce tanta bona dediſti huic ⁊ tamẽ
ipſe malus eſt. Et ideo Abacuc.ij. Lapis
de pariete clamabit.Et ideo Auguſtinus

vbi ſupꝛa querit. Quid enim pꝛodeſt ei qꝙ;

muitũ habet quando euʒ qui omnia dedit
non habet ́”MU
Xapitulum quartum.

Delſcrutinio interioꝛi ſiue diſcuſſione

WBarto opoꝛtet

religioſum ſe ⁊ ſua ſacta diligẽter

pe viciã ſe ſimulãt eſſe ᷣtutes put ait Gre/

„ „ »

goꝛius moꝛał.xxxij. Unde dicit ibidẽ.Diſ

ſoluta remiſſio quaſi mãſuetudo et pietas
habet. effuſio miſericoꝛdia credit᷑ maloꝛũ
Priugcis cõſtantia dicit᷑.timoꝛ incõpetens

umilitas credi.vocis ſuꝑbia libertas ve

ri eſtimatur.pigritia quaſi qͥetis continen /

tia attendit᷑.⁊ inquietudo vigilãs ſolicitu/
do nominat᷑.Et ideo opoꝛtet religioſuʒ re
dire ad coꝛ ⁊ diſcutere affectiones locutio
nes actiões ⁊ om̃s eoꝝ circũſtantias qua
ſi ſecũ quoddã tenens capitulũ.pꝛout do
cet Gregoꝛiꝰ moꝛal.xxv.ſuꝑ Job.xxxiiij.
Pon eſt in poteſtate hominis vt veniat ad
ludiciũ. Ubi ſic dicit. Conſciẽtia te accu/
ſet.ratio iudicet.timoꝛ liget.doloꝛ excruci

et.Et Auguſtinꝰ in libꝛo de penitentia q̃ſi

idem ſic dicit.Conſtituto in coꝛde iudicio
aſſit accuſatrix cogitatio.teſtis conſciẽtia.
carnifex timoꝛ.⁊ ex hoc quidã ſanguis ani
me cõfitentis ꝑ lachꝛymas ꝓfluet.Unde ĩ

ſigura huiuſmodi diſcuſſionis ⁊ tuijpſiuſ
circumſpectionis dicit de ſanctis animali

diſcutere.an ſcʒ ex deo ſint. qa ſe/

bus.qꝙ coꝛpus eoꝝ erat plenũ oculis ante
⁊ retro.Et ð iſta materia ait Hugo ð clau

ſtro anime. Bicut cõuentus vt errata coꝛ

rigat ſtatuta hoꝛa ſingulis diebo ad capitu

lum cõfluit.ſic mentis ratio cogitatões di

uerſas ad ſecreta coꝛdis cõuocat vt incoꝛ/

rigibiles eijciat.inquietas coꝛrigat.negli/

gentes emendet.Et in hoc capitulo abba
tis locũ ratio poſſideat. Unde ſm apoſto/
lum Coꝛinth.xj:Si noſmetipſos diiudi/

caremꝰ nõ vtiq; iudi. Et Pꝛouerbioꝝ.xij.

dicitur.Cogitatiões iuſtoꝝ iudicia. Sed
econtra ſᷣm Berñ.in pꝛincipio meditatio/
num. Multi ſunt qͥ multa ſciunt ⁊ ſeipſos
neſciunt.Alios inſpiciũt ⁊ ſeipſos deſerũt
quod nõ fecerunt ſancti patres nec etiam
philoſophi.quia vt ait Señ.libꝛo.iij.ð ira
Animus quotidie ad rõem reddẽdam vo
candus eſt Yaciebat inqͥt hoc Sixtus.cõ
ſummato efñ die cũ ſe ad nocturnã quietẽ
recepiſſet:animũ ſuuʒ interrogabat quod
hodie malũ in te ſanaſti.cui vicio obſtitiſti
qua ꝑte melioꝛ es hodieqᷓ; fuiſti heri. Un/
de ᷣm eundẽ.Sic eſt ſemper viuendum q̃ᷓ
ſi quotidie ad iudicẽ veniẽdum. Sed hãc
diſcuſſionẽ impedit occupatio ⁊ exterioꝛũ
euagatio.quia ſᷣm Gregoꝛiũ ſuꝑ Eʒechie.
libꝛo pᷣmo.omelł.xj. Sicut concuſſa aqua
imaginẽ ꝓſpicientis non reddit:ſed ſolum
cum eſt quieta.ſic anima ſe non depꝛehẽdit
cuʒ circa multa nimis fuerit occupata. Et
ſicut candela ſepe multis parietibus infi/
xa in ſe minuitur.ſic anima ſi in varijs oc/
cupetur
((Lapitulum quintum⸗
De vera ſuijpſoꝝ cognitione.

rreligioſum ſeipſum cognoſcere:
fßm illud Coꝛinth. vltimo. Ipſi
vos pꝛobate an cognoſcitis voſmetipſos
VUngde hec cognitio pꝛimaria debet eſſe in
homine poſt cognitionẽ dei ꝓut oꝛat Au/
guſtinns in pꝛincipio ſoliloquioꝝ:dicens
deo.Nouerim te noueriʒ me.Et de hacco
gnitione ait Bernardus ſuper Cant. ome
lia.xxxvj. Uolo animam pꝛimo omnium
ſcire ſeipſam. Et hoc poſtulat oꝛdinis ra/
tio.quia ꝙ nos ſumus pꝛimum eſt nobis

VBinto opoꝛtet

ęt ratio vtilitatis hoc exigit. Quia talis

ſcientia non inflat ſed humiliat Et eſt q̃dã
ad edificandũ bona in homine pᷣparatio,

Pars ſexta.

Unde ait Iſaac de diffinitionibuſ. Uera
phia eſt cognitio ſuijpſiꝰ ab hoĩe.Uñn apð
gẽtiles ĩ fronte tẽploꝝ fuit ſcriptũ gnotos
