monendi ſunt ergo elerici ꝙ ſint puri et im

maculati exquo ſunt miniſtri creatoꝛis ðᷣi
dicentis. Dancti eſtote quia ego ſanctus
ſum. Decet em̃ ſanctum dominũ ſanctum
habere miniſtru. Unde dicit᷑ Leuitici.xij.

Scti erũt ðo ſuo.⁊ ſeqͥ.qͥ habuerit macu
lã nõ offerat panes dᷣo ſuo.nec accedat ad

miſteriũ eꝰſi cecus fueritvł claudus.quod

exponit Gregoꝰ.paſto.lib.ij. ca.xij. dicens
ꝙ cecus eſt qui ſuperne cõtem plationis lu
men et ſacram ſcpturam ignoꝛat.claudus
vero qui viam viſe nõ valet tenere. ſed ta/

lis eſt om nis quivita peruerſa alios in er/

roꝛem mittit et malum exemplum tribuit.

Sint ergo virtutibus oꝛnati abijcientes
opera tenebꝛaruʒ.id eſt. peccata.que tene/
bꝛoſum ſaciunt.in tenebꝛis ſiunt.et ad te/

nebꝛas ducunt.et induentes arma lucis.
Roma. xiij. In cuius figurã ſeruientes do

mino in templo mundis veſtibus candi/

dio et pꝛecioſis induunt᷑ ᷣm illud po. Sa

ceoerdotes tui induantur iuſticiã. Dint eti⸗
am clerici ſcientia pꝛediti.quia ᷣm Hugo.

vbi ſupꝛa ca.j.Clericus ſecretoꝛũ dei non
debet eſſe ignarus:quia nunciꝰ eius eſt ad
ꝓpłm. Sʒ ia veriſicatũ eſt de ilł q̊d ðꝛ yſaie
ivj. Speculatoꝛes eiꝰ oẽs ceci.et iðᷣo ppłus
cecꝰductꝰa ſacerdotibo cecis vna cũ ilł ca⸗/
dit in foueã damnatois.Qualit᷑ em pᷣt ſa
cerdos ꝓpłm infoꝛmare ignoꝛanſ quot ſũt
articuli nidei.quot pꝛecepta decalogi.que
conſilia cuageiij.que et quot peccata moꝛ
talia.quot ſacramenta eccleſie.et que pctõ
ruũ circuitantie. Reuera neſcio.ſed vnu ſcio

X pꝛeoictis pa⸗

i
ciumm
noin⸗
liit
loꝛes
gitpp
cesd
cos!
recep
ret
feclpt
Peee
ſhech
en
te
nie
fant
aol
gold
ſbte
bian
dis
lar

ſhs
Aune
duot
liger
nüai
hore⸗
Mhot

6

ribn

P 1
ilen
ei
nun
Rec
lerite
ſunen
lap
g
rüſn
d

gen,
ſelen
rarmg
aer
pr git
mdri
mn

lunne
hiai

o,
naͤhe

egoune
Nloe⸗
ſo A⸗
rietin
oriool
netmo
metum
nwati⸗
uner
sol
Dicche
iol
gudos
deinc
Irbu
Centes
r,
an
lcs.
odo
ey
1
lutc
Hige
einon
geat
e
plis
a⸗
rſa
otſut
0

qet ſi mũdꝰplenꝰſit ſacerdotibi.tamen in
meſſe dei raro inuenit᷑ oꝑartꝰ.qꝛ et ſi offi/
cium ſacerdotale ſueigaten opus officij
nõ implent ſᷣm Gre. Sint etia clerici gra
uitate maturi exq̃ ſunt miſtri dei.⁊ lauda/
toꝛes xpᷣi In populo em̃ graui laudabo te

aitpha. Ulñ narrat Amb.lib.j.de offi.di/⸗

cẽs de ſeip̃o. Meminiſtꝭ quendã per ami/
cos mihi cõmendatũ in clerũ a me nõ eſſe
receptũ.eo ꝙ geſtus eius plurimũ dedece
ret. Et ibidem ait. Alteꝝ int cũ in cleruʒ

7

recepiſſem memiſtis me dicere ei: ne vnq;

hiret.quiavelut quodã verbere inſolentis

inceſſus oculoſ meos feriret nec fefellit me
hec ſententia.qꝛ vterq; ab eccła poſtmodũ

receſſit. Leuitas & ſecularis ⁊ geſtꝰ hiſtrio

nicus ⁊ veſtis curioſus amplius inhono/
rant clericũ q; honoꝛant.De quibbHiero.
ad Euſtochiũ epła.lxxxiiij. ait. Sunt ali/
qui de meis oꝛdinibo clerici qͥ ideo ad pꝛe/
ſbyteratũ ⁊ dyaconatũ aſcendũt ⁊ illð am

biunt vt mulieres licent videant.omiſq;

his cura eſt deveſtibo ſi bene oleant. ſi pes

laxa pelle nõ folleat.crines calamiſtri veſti

gio rotant᷑.digiti anulis radiant. Et ſeqᷣ.
Tales cũ videris ſpõſos magis eſtima qᷓ;
clericos.Sint et clerici ſobꝛij nõ vinolen
ti nõ meribibuli. Uñ idem ait epła.xxxiiij.

ad nepocianũ. Nũqᷓ; vino redoleas ne au/

dias illud Hiero. Hoc nõ eſt oſculuʒ poꝛ
rigere ſed ꝓpinare. Et idem ↄtra Jouinia/

nũ ait. Clericus ſic bibat vt an biberit ig /

noꝛet. quia Pꝛouerb.xx.Quxurioſa res eſt

(Lapitulum ſecundum.
debent eſſe caſtitate puri et de peri/

.

—

— 7Dmonend ſuͦt

—

inſuper clerici de conſeruanda
caſtitate.quã ſepe maculat mu
ecialitas. Unde Hieronimꝰepła

lierum ſp
nunq; mulierũ pedes terant. Et ſequitur
Nec ſub eodem tecto manſeris.nec de pꝛe

terita caſtitate cõfidas.quia nec dauid es
ſanctioꝛ aut Salomone ſapientioꝛ.qᷣ ſci/
licet ꝑ mulieres lapſi ſunt.Et idem epiſto
la. xlj. Pꝛima inquit temptamenta clerico
rũ ſunt frequẽtes feminaꝝ acceſſus Quid
eago tibi cum feminis qui cum dno ad al/

nlo cohabitationis talium cum mulie/

xxxiiij.ait. Hoſpitiolũ tuum aut raro aut

tare fabularis.Et ſeq̃tur. Feminarũ cum
clericis nullo pacto ↄiuncta permittit᷑ cõ
uerſatio. Ipſa eĩ eſt ianua dyaboli.via ini
quitatis.ſcoꝛpiomis ꝑcuſſio. nociuumq
genꝰeſt ſemina cum pꝛoximat. ſtipula in/
cendit᷑ igne.flãmigero igne percutit ſemia
ↄſcientiam pariter habitantis exuritq; fü
damenta mentiũ. Unde Pꝛouer.vj. NHun
quid abſcondere poteſt homo ignẽ ĩ ſynu
ſuo vtveſtimenta illiꝰ nõ ardeant.Et ideo
ſi cum viris femine habitent nõ deerit vi/

ſcarium dyaboli.Ex his em̃ aucupatũ eſt

ab inicio peccatũ.et feras et ferreas men D -
tes domat libido. Mihi ergo crede nõ pe
teſt toto coꝛde cum dño habitare qͥ femi/
narum acceſſibus copulatur. Nam ſanccꝰ
Dauid ex aſpectu femine coꝛruit.ij.Re.q.
Et Sampſon foꝛtiſſimꝰ Dalide ampleri
bus ruit. Judicum.xiiij. Amon/ ꝓpinquꝰ⸗
quia ſemꝑ cum ſoꝛoꝛe Thamar peccauit.
.ij. Reguz.xiij. Salomon ſapientiſſimus
infatuatꝰeſt.iij. Regum.xj. Judices ſenes
in concupiſcentiam Suſanne exarſerunt

Danieł.xiiij.ſed Joſeph fugit mulierem ⁊

ſaluatꝰ eſt. vt patet in Gen. Igitur ne apg/
pꝛopies foꝛibo domꝰ eius.Pꝛouerbᷣ.v. Et
Hiero.vbi õ.dicit ꝙ ſancta Tecla pꝰ paſ/
ſionis temptatõem antiochie a Paulo ꝓ/
hibetur pariter ꝑgere. Unde miro mõ an/
tiqui patres et ſancti fugerũt mulieꝝ ↄſoꝛ
tia et cohabitatõem.ſicut recitat Grego?ꝰ?ꝰ.
ix.li.regiſtri ſui dicens ꝙ beatꝰ Auguſtinꝰ
nec cum ſoꝛoꝛe habitare cõſenſerit dicens.
Que cum ſoꝛoꝛe mea ſunt:ſoꝛoꝛes mee nõ
ſunt. Nam dyabolꝰ temptat per mulieres

frequenter viros ſanctos Job.ij. dixit ei

vxoꝛ ſua ⁊c̃. Super quod Bregoꝛius mo/
rał.ij.ꝙ coꝛ mulieris tenuit hoſtis ⁊ quaſi
ſcalam qua ad coꝛ viri aſcendere potuiſſet
inuenit. Huius exemplum patʒ dyalogo.

tertio. capitulo.vij.de Andrea epiſcopo in

cuiꝰ domo habitabat ſanctimonialis.quẽ
ab illa impugnauu dyabolꝰmultis annis
qui tandẽ vnam alapa leccatoꝛiã dedit ſu⸗
per bumerũ mulieris.quod et fuit reuela/
tum in cõcilio demonũ coꝛã quodã iudeo
hoſpitato in ppano quodam derelicto. ſʒ
ab his demonibo nõ moleſtato.qꝛ ſignum
crucis ſibi impꝛeſſerat. Et ideo ſtatim ad

dominũ epᷣm accurrẽes.ipſum ſuꝑ his que

vidit ⁊ audiuit ad penitentiã exhoꝛtatꝰ eſt
et ipſe baptiſma chꝛiſti ſuſcepit. El deho

—–—

Pars dquarta. ⸗=

invltiſpatrũ.li.ij.ꝑte.v.vbiðꝛ ꝙ demoneſ
oſtenderũt mulieres iuueni monacho de

nocte.quas cũ vidiſſʒ queſiuit qᷓ erant ille.

Cui reſpondit ſenex werant monachi de
ſeculo.Et ſiłr parte ſcdᷣa ait ſenex. Ne ami

ciciã habeas cũ mulieribo. Item ait alius

Eamus in ſolitudinẽ vbi non eſt mulier.
Item pte.v.ðꝛ ꝙ ſenes noluerũt vidðᷣe mu
lieres. A quo cum quereret᷑ quare. Reſpon
dit.quia co gitationes ſunt ſicut pictoꝛes
inquiecantes ex commemoꝛatõne rerũ vi/

ſarum.et ideo ꝑte.xliiij.ait ſenex. Non ha/

beas noticiã cũ muliere.Et ibideʒ de alio
q̃ noluit alloqͥ matrẽ ſuã niſi clauſis ocuł.
Item ꝑpte.ij.legit᷑ ꝙ ſanctꝰ Arſeniꝰ oꝛauit
vt deleret memoꝛiazʒ mulierꝭ a coꝛde ſuo q̃
eñ ob deuotionẽ magnã venerat a roma ĩ

ſolitudinẽvt loqueret᷑ cũ eo ⁊ vt ſanctꝰoꝛa

ret ꝓ ea. Item ibidẽ ðꝛ ꝙ qͥdam ſanctꝰ mo

nachꝰnoluit tangere carneʒ matris ſuene

aliaꝝ mulieꝝ caro ſibi veniret ĩ memoꝛiã.
qꝛ caro mulieris ignis eſt.Et Bre.dyalo.
iiij.dicit ꝙ pvᷣꝛ ſenex moꝛiens vxoꝛi ſueq̃

fuerat dixit. Recede młier.igniculꝰ adhuc

vi nit.tolle paleã. SDi & ſancti pꝛes ieiunijſ
et penitentijs afflicti et extenuati ſic hoꝛre
bãt mulieꝝ ↄſoꝛtia.q;to magꝭ clerici iuue
nes ardoꝛibo libidinis bulliẽtes. Et ideo

ait Hiero.epła.xcvj.Non ethnei ignes nõ

vulcana tellus tantis ardoꝛibus eſtuant
vt iuueniles medullevino et dapibo inflã/
matte. Sð
(Eapitulum tertium
ExXxdebet eſſe ab auaricia liberi.et a ne/
ibo ſeparaiit.

cleſiaſtici viuentes de patrimo/
ucifixi. vt ſe cohibeãt ab auaricia et
1 VUiñ et Hiero.epła.xxxiiij.ait.
Obſecro te ne officiuʒ clericatꝰ genꝰ antiqᷓ
milicie putes.ne lucra ſeculi in xpᷣi milicia
queras.et ne plꝰha beas in clericatu q; qũ
eſſe clericus incepiſti.Et ſeqͥt. Pꝛocurato
res et diſpẽſatoꝛes domoꝝ aliaꝝ qũo pñt

eſſe clerici qͥ pꝛias iubent᷑ ↄtẽnere faculta

tes ⁊ eqs pauꝑib erogare.Uñ õ male ex/
pẽdentes bona eccłeqᷓ ſüũt bona pauperũ
inuehit beatꝰ Berñ.in q̃dam epła dicens.
Clamãat nudi clamat famelici pauꝑes xpᷣi
dicetes paſtoꝛibo eccłe dei.imo potiꝰſyna/

nc etiã aomo

nendi ſũt clerici ⁊ pcipue viri ec

goge dyaboli. Noſtrũ eſt noſtrũ eſt qd in/

funditꝭ o pᷣlati fures peſſimi nob ſubtrahi
tur crudeliter q̃d expẽditꝭ inaniter ⁊ turpi
ter. Et nos tñ dei ſumꝰplaſmatio ſangui/

ne xpᷣi redempti pᷣcioſo noſtriſq; detrahit᷑

neceſſitatibi qͥcquid accedit veſtris vanita
tibo. Deniq; quicqͥd pᷣter neceſſariũ victuzʒ
aut ſimplicẽ veſtitũ de altario xpᷣi retinetꝭ

qut expenditꝭ veſtrũ nõ eſt imo rapina eſt ?ꝛ

ſacrilegiũ eſt.qꝛ bona eccłe bona pauperũ
ſũt. Et ivᷣo ſm Hiero.vbi S. ab illis aliqͥd
ſubtrahere apertiſſimi ſceleris eſt ⁊ omniũ
pꝛedonũ crudelitatem ſuperat. Unde ipᷣe
optimus eſt eccleſie diſpenſatoꝛ qui nihil
ſibi reſeruat fm eundẽ.Et in decretꝭ diſtiĩ.
xlvj.ðꝛ ꝙ clericꝰ eſſe debet imunis ab om̃i
cupidittar.. Jèðð
(Lapitulum quartum.
Muales debent eſſe ſacerdotes ſpecia⸗

liter. et de vita antiquoꝝ ſacerdotum gen

Vnſequenter ꝗao

monẽdi ſũt ſpecialiter clerici ĩ ſa

to ſunt eminetioꝛes dignitate oꝛdis tanto
ſint eminentioꝛes excellentia moꝝ ⁊ virtu
tis. In cuiꝰſignuʒ Saul pꝛeficiendus in

regem vniuerſoꝛũ populum excellebat ab
humero et ſurſum. Sic et ſacerdotes po⸗-

puilo pꝛeficiendi ipᷣm pcellant in vite ſãcti

tate ⁊ in om̃ivenuſtate moꝝ.Et tũc erunt
in maxio honoꝛe.quia ſᷣm Berñ.ad Eu/

geniũ.Sacerdotes aũt ceteris honeſtio⸗
res ſũt ſi boni ſunt.aut om̃ib in fabula ſi
mali ſunt. Unde ⁊ apud gentiles ſacerdo
tes ⁊ flamines erant in maxima reueretia.
et pᷣcipue in auſteritatevite nimia. ꝓut ait
Plato thimei.li.j.i apud athenien.pꝛedi

ti ſacerdotijs ſeparatim a cetero pplło con/

uiuebãt ne aliquꝗ phana ↄtagione caſti/⸗
tas eoꝝ pollueret᷑.Et Seneca lib.j.decla⸗

mationũ.loquens de virginibo miniſtran

tibo in ſacris gentilium dee veſte dicit ꝙ a
ſacerdotio repellebant᷑ apud gentiles ca⸗
ptiue mulieres pꝛoſtitute et homicide. Et

ideo hee nõ poterant petere ſacerdotiũ.qa
ſacerdos deeveſte debuit eſſe caſta cum ca

ſtis.⁊ pura cum puris. Unde ſi aliqua illa

rum tranſiſſet ꝑ lupanar indigna eſſet ſa/
cerdotio. Et Hiero.cõtra Jouinianũ di
cit ꝙ qdam ſtoicꝰ vir eloqntiſſimꝰ de vilta

pn

dotali ↄſtituti dignitatevt q̃n

gut
tis!
fose
i

los⸗

(cpe
poſ
V
cth
nlm
ſceb.
debi

A

m⸗
man

g
U
i

n

—

Diſtinctio ſecũda.

antiq; ſacerdotũ gẽtiliũ narrãs ait q; om tem conſümnt.
tuni nes ſacerdotes eoꝝvᷣtuoſi omibo poſtpoſi airalum antum.
nngt, tis negocijs ſꝑ in teplo fuerũt et rerũ natu ¶ ddebent eſſe ſoliciti circa eccleſiã ſibi H
ec ras cauſaſq; ac ſyderũ rõnes ↄtẽplati ſunt commiſſam.et quales debent eſſe reſpectu .
wenin 2 nüq; ſe mulier õ illius. 2;ðẽ
i tos ꝓpinꝗs aut liberos vider Epe q IAN „ K e e
N coperür intno cultui ſeruire.a carniboꝛ vi Dnſequenter n⸗
gmnet no ſp abſtinuerũ pter tenuitatẽ enſus e foꝛmandi ſunt clerici qualiter ſe H
hui vertiginẽ capitꝭ quã ex cibo ꝑuo patiebiẽ. babere debẽt reſpectu eccłe et cu/
leaie et hB pter appetitũ libidinis cohibẽdũ q ex reanimaꝝ ſibi cõmiſſe. Unde ſufficienter
eiz⸗ ſcebat ne onerarẽt ſtomachũ.⁊ ſi qñ come bus loqu ẽs dicit. q; boni paſtoꝛes et eccle
inhi H debãt tüſum ꝑiter vſobũ ſumebãt in cibo ſiaꝝ rectoꝛes ſunt bonivigiles qͥ nob doꝛ/
d vt eſcã grauioꝛeʒ illiꝰ caloꝛe decoquerent. mientibo ipᷣi ꝑuigilant quaſi ꝓ animabus
dei Oleũ tñ in oleribo nouerũt et potũ iplum noſtris rõnem reddituri. Süut etiam boni
8 Pppter nauſeã et aſperitatẽ guſtꝰ leniendam cuſtodes qͥ vigilantes anio atq; in oꝛõib⸗
Z Quid loquar de volatiliba cũ ouũ q̃; ⁊ lac ꝓnoctantes hoſtiũ inſidias ſagacit᷑ explo/
. ꝓ carnibevitarẽt.q̃; alteꝝ.ſ.ouũ carnes li rant.ↄſilia malignantiũ anticipant.ma/
DNAc. quidas.alteꝝ.ſ.lac ſanguinẽ eſſe dicebant. chinamenta ↄfringunt. Hij ſunt fratrum
mn gen tem coloꝛe mutato. Cubile eis ð folis pal amatoꝛes ⁊ populi xpᷣiani.qͥ multũ oꝛant
mazꝝ quas balas vocãt erat ↄtextũ.ſcabel pꝛo populo etvniuerſa ſancta ciuitate.Et
. o lũ acliue ⁊ exvna ꝑte obliquũ ĩ terra ꝓ pul/ ſequitur. Ciuitas eſt eccleſia pꝛopter colle
OH uillo capiti ſuponebant. biduiq; et tridui ctionem.ſponſa ꝓpter dilectõnem.oues ꝓ/
erck rapitꝭ qͥ naſcunt᷑ exocio ⁊ ex mãſiõe vnius Cligilate ad cuſtodiã ⁊ ↄcoꝛdiã. Sponſa
nms loci: ↄtinuavictꝰparcitate ſiccabant. Nar eſt. Studete oꝛnatui.Oues ſunt. Inten/
BIImn rvgt etiã idem de alijs ſacerdotibo gentilibꝰ dite paſtui. Et ſequit᷑.Cuſtodia vt ſit ſuſ/
A tante cõtinentie fuerũt vt tm̃ pomis ar/ ficiens trifaria erit.ſcʒ. A vi tyrannoꝛũ.A
tb boy aut tenui pulmento aut coꝛticibo aut fraude hereticoꝝ.Et a temptationibo ⁊ ſe/
5/ farine cibo alebant᷑.quos cum reges ſepii ductionibb demonuʒz. Oꝛnatus ſponſe ſit
i ſimeꝓ ſanctitate viſitarent adoꝛabãt eos in bonis operib et in bonis moꝛibo et di⸗/
eann pacem ſue pꝛouincie ꝓpter eoꝛũ merita eis gnis oꝛdinibus.Paſtus vero ouium ſit in
,* alſſcribentes. Inſuꝑ flamines gentiles ⁊ ſi ſcripturis.ſed in his diſtinctio eſt vt man
lſu, pꝛauevite antea fuiſſent poſtↄuerſioneʒ et data imponantur duris.onera diſpenſa/
Nlſ ſuſceptionẽ dignitatis vitã coꝛrexerũt.p/ tcionũ infirmis. Conſilioꝛum ſolida foꝛ/
gtco ut narrat Ualeriꝰli.vj.ca.ix.dicẽs ꝙ Ua/ tiaq; pꝛoponãtur ſanis et perfectis.Unð
elis⸗ leriꝰflaccus luxu antea ꝑditam vitã in ſu / viri eccleſiaſtici debẽt eſſe ſicut vigiles cu
ultt ſcepta oignitate recuꝑauit. Uñn et Hiero. ſtodes et pugiles eccleſie m illud yſaie.lx
t cpta.xcvj.ait ꝙ ſacerdotes gentiles erant ij. Super muros tuos hieruſalem poſui
glon/ vnvnius vxoꝛis viri.⁊ ꝙ virgines dee veſte ? cuſtodes tota die et nocte.perpetuo nõ ta
ſi apollinis in ꝑpetua ſacerdotij virginitate cebunt. Debent etiam clerici eccleſiã ſicut
decl/ marceſcebãt. Ded heu miſeri ſacerdotes boni ſponſi diligere.ſacris monitionibus
tran xpᷣiani qͥ vitam ſanctã et caſtam ducebant eam oꝛnare.et fios gignendo ſpiritualesz
ge aun ſacerdotiũ.fla gicioſioꝛeſ et vilioꝛeſ fint eam fecundare.et nõ ſolum coꝛpoꝛalibus
ga, ofhi ꝓplo poſt ſuſceptũ officiũ. Et cũ laycꝰ ſed celeſtibo alimentꝭ paſcere.ſ.vᷣbo ⁊ exem
tim̃ vnã habeatvxoꝛẽ ⁊ ſuã ꝓpter incõtinen plo ⁊ tempoꝛali ſubſidio.Et ideo ter dixit
tiã et foꝛnicatõem vitandã.Sacerdos nõ chꝛiſtus Petro ſuo vicario. Paſce paſce .
nh abhoꝛret multas hꝛẽe ſolutas ↄiugatas et paſce oues meas. Sunt multi qui oues
nce nõ ſuas ꝓpter libidinẽ ſuã explendaʒ.ſed ꝑ ſanguine chꝛiſti redemptas non paſcunt.
all⸗ oſequens damnationẽ ſuã cumulandam. ſed canes impudicos vt ribaldos.lupos
8 Ulnde qͥ in ſpn aliquando ante ſacerdotiũ rapaces.vt excoꝛiatoꝛes.muſllerculas et
i ſuſceperut:in carne poſt ſuſceptã dignita meretrices. et ti ſuos et ſeipſos, quibus

pis

Pars quarta.

8ꝛ Eʒech.xxxiiij. Ue paſtoꝛibqͥ paſcune
ſemetipſos. Et ſequit᷑. Lac comedebatꝭet
lanis operiebamini.qd craſſum erat occi/
debatis. gregem autẽ meũ nõ paſcebatis.
q̃d infirmũ fuit nõ ↄſolidaſtis.qd egrotũ
nõ ſanaſtꝭ.q̃ abiectũ nõ reduxiſtꝭ.ſed cuʒ
auſteritate imꝑaſtis et cum potentia. Uñn
de paſtoꝛibo malis loquens Berñ. ſuper
canti.ometł.lxxv.ait. Pauci ſunt admodũ
pᷣlati qui nõ querũt que ſua ſunt.ex om̃ibo
caris eius ſuꝑ om̃ia diligunt munera. Et
ideo pariter nõ poſſunt xpᷣm diligere.quia
man dederũt mãmone. Unde vero hanc
illis exuberare exiſtimat rerum affluẽtiã
veſtiũ ſplendoꝛẽ̃.menſaꝝ luxuriã.vaſoꝛuʒ
aureoꝝ argenteoꝛũq; congeriem.niſi ð bo
nis ſponſe. Inde eſt ꝙ; illa ꝑ quam obueni
unt omia.pauper et inops reiinquit᷑ ⁊ nu/
da facie miſeranda hiſpida ⁊ inculta.quia
reuera his tempoꝛibo pl?multoꝝ paſtoꝝ 2

ciunt eccleſiaꝝ ſuarum ſacra altaria. Pꝛo

pterea ſᷣm Berñ. vbi ſupꝛa. Uix eſt qͥ velit

ſponſam oꝛnare ſed ſpoliare.cuſtodire ſed
perdere.defendere ſed exponere. inſtituere
ſed ꝓſtituere. gregem paſcere ſed mactare
et deuoꝛare.dicente dno ꝑꝓpham. Ipſi ſiẽ
eſcam panis deuoꝛant plebem mea. Item
Berñ. ad Euge.libꝛo.iij.querit ſic dicens
Quid ſibi vult q clerici aliud eſſe et aliud
videri volunt.lẽpe habitu milites.que/
ſtu clericos.actu neutrũ ſe exhibent. Nam
neq; pugnant vt milites.neq; euangeliſat
vt clerici.Cuiꝰergo oꝛdinis ſunt cuᷣ vtri/
uſq; eſſe cupiunt et tamenvtrũq; deſerunt
vtrüq; ↄfundũt.Et cumvnuſquiſq; in oꝛ
dine ſuo reſurget in quo iſti reſurgent.⁊ re
ſpondet. Qui ſine oꝛdine peccauerũt ſine
oꝛdine peribunt. 2=
Sequitur diſtinctio tertia quarte par

tis hu totius ſumme.

Tquia ex cleri⸗

cis eligũturepiſcopi.pꝛout ait
Mieronimꝰepiſtola.xliiij.ſic di
cens. Alexandrie a beato Marco euange
liſta epiſcopos a pꝛeſbytetis ſemꝑ vnũ elſe
electum.et in excellentioꝛi gradu colloca/
tum epᷣum nominabant.quẽadmodum ſi
exercitꝰ imꝑatoꝛeʒ faciat.aut dyaconivnũ
ex ſe moꝛigeratũ electum archiayxaconum

S*

.

pᷣlatoꝝ vmmo pylatoꝝ fulgent veſtimẽta
ſelle calcaria et meretricũ ſuaꝝ pallia qᷓ; fa

vocẽt. Quid em̃ faclt epiſcopꝰexcepta cle⸗

ricoꝝ oꝛdinatione.eccleſiarũ ↄſecratione.

pueroꝝ ↄfirmatione.q̃d non facit pbꝛ.Et

lſequit᷑. Pꝛeſbyter ⁊ epiſcopus aliud etatis
aliud dignitatis eſt nomen. Et quia ſacri
canones diffiniũt nullũ in epiſcopũ eligẽ
dum niſi quẽ ↄſtet in ſacris oꝛdinibo reli/
gioſe fuiſſe ↄuerſatũ. Ideo in hac diſticti⸗

one tertia monendi ſunt omẽs eccleſiaſti/

ci. Pꝛimo de ambitione dignitatꝭ⁊ pꝛela/
tionis cauenda. Secũdo de electione ca/
nonice facieuda.Tertio de dignitate eccle
ſiaſtica humiliter et trementer ſuſcipien/
da. Quarto de dignitate ſuſcepta pꝛouide

gubernanda et de virtute regentiu neceſſa

ria 2c6.

. apitulum bmum.
4X. poteſtas eccleſiaſtica non eſt ambi⸗
a.

.Dnendi ergo ſũt

viri eccleſiaſtici de pᷣlatione eccle

legittime ſucceſſionis iure.hec niſi canoni
ca electione⁊ inſtitutione.pꝛout aitapłus
Heb.v. Nemo ſumat ſibi honoꝛc.i.ſume/

re debet.ſed qͥ vocat᷑ a deo tãq; Aaron. Et

vt alibi ðꝛ. Sit ſacerdos ſᷣm oꝛdinẽ mel/
chiſedech.cuiꝰſucceſſionẽ hereditariã nuſ
qᷓ; ſcᷣtura cõmemoꝛat. Item nõ eſt h̊ pꝛe
latio eccleſiaſtica petẽda.quia miro mõ
piculoſa et hoc ſi ꝑeant anime cuſtodie pᷣ/
lati mali ↄmiſſe.qꝛ cuilibʒ pᷣlato ðꝛ Cuſto
divirũ iſtũ.qui ſi lapſus fuerit erit anima
tua ꝓ anima ipᷣꝰ. Item nõ eſt apetẽda.qꝛ

ſupꝛa vires ẽ laboꝛioſa et ̊ rite miſtranti-

bus. Undeðꝛ Thimo.v. Si qͥs epiſco/
patum deſiderat bonum opꝰdeſiderat.q̃d
exponit Hiero.epiſtola.xliij.ſic. Opus in
quit nõ dignitatem.laboꝛem nõ delicias.
Item opꝰ dicit ꝑ q̊d humilitate decreſcat

non faſtigio intumeſcat. Unde appetens

pᷣlationẽ ſibi ↄferri eoipſo nõ eſtverꝰ pᷣlarꝰ
vel epiſcopꝰ.pꝛout ait Augꝰ.de ci.dei.libᷣ.
xix.exponẽs illud.Qui epiſcopatum deſi/
derat bonũ oꝑus deſiderat. Scopin lati
ne ſuꝑintendere poſſumꝰdicere vt per hoc
intelligat ſe nõ epiſcopu qui plłꝰ pᷣeſſe dili/
git q; pꝛodeſſe. Ille ſolꝰpꝛodeſſe poteſt qui
valet ſua ſctitate pctã populi exterminare

ſiaſtica ambicioſenõ appetenda.
um quia homini minꝰ eſt debita q; pꝛela
tio terrena.quia iſta terrena debent᷑ mulcł

ihri
rea dia
lini
foͤcke
o
Piorit
tatiot
guitun
ſopſe⸗
deog
hocckt
Augeut
e⸗
Ge
rope
log
ainde
ſtons.
Tict
Dooe
mäli⸗
onis
ſapr
elſe
min
e
lſold
nubor
tumo⸗
mhorn.
cltotio
ſlusint
licfexſ
ngzim
t Du
dolns
tusq
Petee
etpen
gord
Pun⸗
diets
lreo
licin
tobri⸗
h̃ir
aen

acte
mtone.
PorE
daats
niaſe
di ige
nbech,
dilkicti⸗
cleſaſti
thretn
vonec
lecccle
cipicn⸗
Nouide

„*

üneccha

kenb⸗

d
Nede
Wene
nö
nini
iſiconont
es
ſmnc
won. Et
Neme
mmünul
akhyr
nino no
le/
Cto
amima
giſrann⸗
benle
genti⸗
Oron
dclicts.
entan
wamms
Pi
llb.
nochi
binloti
heres
ſſedili/
tetui
minon

Diſtinctio tertia.

T qui ſcit vult moꝛes coꝛrigere. Pꝛopte/

rea dicit᷑ Ecẽi.vij.Noli querere fieri iudex

niſi valeas virtute irrũpere iniquitatẽ Itẽ

nõ eſt appetẽda quia ſolicitudinibꝰ eſt ple/
na. Job. xxvj. Ecce gigãtes gemũt ſb aqͥs.
Quod exponens Grego.moꝛal. xvij. dicit
Nuãto quis hic altiꝰ erigit:tanto curis q

uioꝛibo onerat᷑:eiſq; ſupponit᷑ mente ⁊ cogi
tatione quib ſupꝛaponit᷑ dignitate.Et ſe
quitur. Homo in ſublime eleuatus tãůtos
ſupꝑ ſe ſuſtinet quãtos ſuppoſitos regit.Et

ideo gigãtes.id eſt.pᷣlati gemũt ſub aquis

hoc eſt ſub populis. Et alibi dicit.ꝙ cum

augent᷑ dona ratiões etiã creſcũt donoꝛũ.
VUndeᷣm Anſetł. de ſimilitudinibi.c.xxv.

Sic eſt de ambitioſis pᷣlatis ſicut de pue/

ris papiliones venãtibo qui dũ venant il/
los aſpiciẽdo ſurſum ſubito cadũt in foue
am deoꝛſum. Itẽ nõ eſt appetẽda.qꝛ tran/
ſitoꝛia.qꝛ omnis potentatus bꝛeuis vita.
Itẽ eſt lubꝛica:⁊ ruine quadoq; pꝛotima.
VUnde Gregꝭ.moꝛalł.xx.añ mediũ.SDepe
trãſitoꝛia poteſtas animũ ꝑ abꝛupta elati
onis rapit.⁊ quia eo quiſq; extollit᷑ quo ſe
ſupꝛa alios videt:opoꝛtz vt illũ qui ſupꝛa
eſt ſemꝑ aſpiciat vt ex cõſideratiõe veri do
minij decreſcat tumoꝛ falſe dominatõnis
Difficile em̃ eſt in arduo ambulare ⁊ nõ ca

dere.niſi em̃ homo põdere timoꝛis domi/

ni ſolidet᷑ ꝓpter qð ait Greg. vt ſupꝛa. Ma
nu humilime cõſideratiõis depꝛimẽdꝰ eſt

tu moꝛ mũdane elatiõis.quia ſᷣm eundem

moꝛatł.xx.añ finẽ.Ad hoc ſolũ fugitiue ſeli
citatis aura qñũq; ſubleuat vt repẽte dete/

rius in infimis ſternat.Et ideo dixit Da/
uid rex ſublimis.Nõ ambulaniĩ magnis.
neq; ĩ mirabilib ſuꝑ me. Unde optime di
cit Aug'. de ciuitate dei.li.xiiij.ca.xj. Dia

bolus peccauit.quia elegit płꝰ gaudere ela

tus q; eſſe ſubditꝰ. Itẽ nõ eſt hec pᷣlatio ap
petenda.qꝛ ſubditoꝝ ⁊ pᷣſidentiũ equalis
eſt pꝛimaria cõditio ⁊ natura. Un ⁊ Gre/

goꝛiꝰ moꝛatl.xxj.ante mediũ ſuꝑ Job.xxxj
Nunqͥd i vtero nõ fecit me qui ⁊ ilũ. Sic
dicit. Sancti viri cũ pᷣſunt non in ſe pote/
ſtatẽ oꝛdinis.ſed equalitatẽ cõditionis at
tẽdũt.nec pᷣeſſe gaudẽt hominibo.ſʒ ꝓdeſſe

⁊ obuiare vicijs. Sciũt em̃ ꝙ antiqui pa/
tres noſtri nõ tam reges hominũ q; paſto
res fuiſſe memoꝛant᷑ pecoꝝ.Et ideo dicit

BGeñ.ix.Terroꝛ veſter ac tremoꝛ ſit ſuꝑ cũ

cta animalia terre.nõ.ſ.ſuꝑ bomines. Et

W

ſequit᷑ Eontra naturã ſuꝑbire eſt abeqna
libus velle timeri.Tu ergo qui pᷣlatus ea
i.—e
— ¶ Capitulũ ſecundciua
De exemplis ſanctoꝝ in fugiendo eccle
ſiaſticã dignitatẽ ⁊ refutando.

Jsergo omnibꝰ
conſideratis dignitates ⁊ hono/
Nreo eccleſiaſticos ↄtempſere ſan/
cti patres. Unde ⁊ de beato Ambꝛoſio le/
gimus.qꝙ cũ dinino oꝛaculo eſſet electꝰ vo
ce infantis ſonãte Ambꝛoſium epiſcopũ.
q;uis in e etiã mirabiliter cõſenſiſſet om
nis populꝰ egreſſus eccłiam tribunal con
ſcendit.⁊ cõtra moꝛẽ ſuũ toꝛmenta ꝑſonis
cõſentiẽtibus adhiberi iuſſit. Attamẽ po/
pulus clamabat dicẽs.peccatuʒ iſtud ſuꝑ
nos. Ille vero domu reuertẽs phᷣm ꝓfite/
ri ſe voluit.⁊ mulieres publicas domũ ſu/
am ingredi publice fecit. vt illis viſis po⸗
puli intẽtio reuocaret᷑. Et cũ non acqeſce/
ret populꝰ. noctis ſilẽtio fugã inijt.ſʒ tamẽ
a Leõcio ꝓditus eſt. ꝓut legi in vita ſua.
Conſimile legit᷑ de beato Gregoꝛio.ꝙ cuzʒ
electus eſſet ab omnibo in pontificẽ: fugit
ad ſaltus ne cõfirmaret᷑.⁊ in dolio nocte ſe
efferri fecit ab vꝛbe ne pᷣficeret᷑. ⁊ tamẽ indi
cio columne lalside ſuꝑ eũ deſcẽdentis pꝓ
ditur rapit᷑ ⁊ in ſummũ pontitficẽ pᷣſicitur.
Hec in vita ſua. Similiter beat? Marcꝰ
pollicẽ ſibi abſcidiſſe legi᷑ vtindignus ſa/
cerdotio haberet᷑. Harrat᷑ etiã in libꝛo qui

dicit᷑ paradiſus de ſancto Amonio qͥ cum

fuiſſet in epiſcopũ poſtulatꝰ. ad bñdictõ
ferro ſiniſtra aurẽ radicir cictie vigerib⸗
ſecuit dicẽs. Huc pꝛobat no poſſe qd cupi
dederitis mihi etiã naribo truncatũ.ſʒ mo
ribue ꝓbũ nõ dubito cõſecrare in epiſco/
pum. Eũ ergo his dictꝭ vim amonio infer
re temptarẽt iratꝰ dixit. Si me Vergco
abſcinda:ex tunc dimiſerut eũ. onſimile
narrat᷑ libꝛo hyſtoꝛie tripartite.ꝙ cñ moꝛ/
tuo epiſcopo apud ierapolim ſanctũ Ayla

monẽ monachũ eligerẽt ciues: fugã petit

Ad quẽ Cheophil epᷣs accedẽs want ns

aberdotiũ refutaret.Eui ille pmiſit dicẽs
Eito qð placet dño de me in hac cauſa im
plebit᷑. Altero die veniẽtes ad cellã eius co
gebant eũ ſecũ ire vt ↄſecraret. Quibus il
le dixit. Oꝛemꝰ pᷣmo deũ ſicut mos eſt reli
gioſoꝝ añq; aliqͥd ſeculare dicãt aut faci/
ant. Qõ cũ laudaſſet Cheophilꝰ ⁊ oĩs po/
pulus.ecce cũctis oꝛãtibo ⁊ aſſiſtẽtibo Ny/

Alamon ſanctũ emiſit ſpndm. Si g ſancti vi

n vita eximij ⁊ virtutibo pleni ſic refutarũt

platiões ⁊ dignitates eccłialicas.qua te/

meritate vᷣtutibo carẽtes ⁊ oĩno indigni ꝑ

phas ⁊ nephas nitunt᷑ talia cõſequi. UIn/

de Brego.paſtoꝛal.li..c.ix.dicit ꝙ vᷣtutib⸗
pollens ad regimẽ nõ niſi coactus veniat.
virtutib vacuꝰ nec coactꝰ aliquo mõ acce
dat. Et Berñ.de hac materia tractans in
epka ad ſenonẽſem archiepᷣm dicit. Multi
non tanta fiducia ⁊ alacritate ad honoꝛes
currerẽt ſi onera attenderẽt ⁊ ſentirẽt. nec
cũ tato ꝑiculo dignitatũ infulaſ affectarẽt
ſed illas metuerẽt.Et ſequitur. Scolares
pueri ⁊ impubes adoleſcentuli ob ſanguis
Dignitatẽ aut ꝓpinquitatẽ ad eccleſiaſticaſ
dignitates ꝓmouent᷑ ⁊ de ſubſerula ad pn
cipandũ pᷣſbyteris tranſferunt᷑: letioꝛes qꝙ;
virgas euaſerũt qᷓ; ꝙ pꝛincipatũ meruerũt
Ded Ecẽs.x.dicit᷑. Cle terre cuius rex pu

er eſt. ł—
(De incommodis ambitionis ⁊ impꝛo/

ad Eugeniũ libꝛo.iij. O ambitio
. ambientiũ crux quõ om̃s toꝛqueſ
2 tñ omnibo places.nihil acerbiꝰcruciat.ni
hil moleſtiꝰ inquietat.⁊ tñ nihil apud miſe
ros moꝛtales celebꝛiꝰ eſt negocijs eiꝰ. An

noöõo limina aplłoꝝ plꝰ iam terit ambitio qᷓ;

deuotio. An nõ vocib veſtꝝ tota die reſul
tat palatiũ.An non queſtiba eiꝰ tota inſu/
Dat diſciplina legũ ⁊ canonũ. An nõ ſpo/
lijs eiꝰ inhiat inexplebili auiditate oĩs ita
lica rapacitas.Et ſequit᷑ Erux ambiẽtiuzʒ
quãto pła ↄſequit᷑ tãto plura ambit.ad q
ꝓbandũ exempluʒ ponit Señ.epła. lxxvj.
Dicẽs. CUidiſti canè miſſam a dño cruſtam
panis aut carnis aꝑto oꝛe captantẽ ⁊ ꝓti

nus qͥcqd recipit deuoꝛanteʒ qͥ tñ ad ſpem

veturi ſo hiat. Dic ⁊ illi qcquid ꝓijcit foꝛ

Cem bernarous

dä mor

us in ſatiabilit anhelãt. Et ſᷣm eundẽli.de
bñ̃fi.ij.c.xix. Quo maioꝛa veniunt maioꝛa

cupiũt multoq; ↄcitatioꝛ eſt auaricia ĩ ma

gnaꝝ opũ cõgeſtu collocata. ſicut flamme

acrioꝛ eſt vis qͥ ex maioꝛi incẽdio prumpit
UVnñ hec ambitio nõ patit᷑ quẽqᷓ in ea men
ſura bonoꝝ ↄquieſcere q̃ quondã fuit eius
impudẽs votũ. Nemo de tribunatu rece/
pto gr̃as agit.ſʒ cõquerit᷑ꝙ nõ eſt ad pꝛefe

cturã ꝑductꝰ. nec hec grata eſt ſi deeſt ↄſu
latuſ.nec hic quidẽ ſatiat.ſʒ vlterioꝛ reſtat

dignitas.ſʒ vtinã elatiões ⁊ mũdi eleuati/

ones ambiẽtes attenderẽt.qð ſᷣm Gregoꝛi

um. xvj. moꝛał.in fine dicit᷑. Ipſi ſunt rote
currẽti ſimiles que dũ in poſterioꝛi ꝑte ele
uatur:in anterioꝛi cadit ⁊ depꝛimit᷑. Sic ⁊
iſti dũ in mũdi dignitatibo eleuant᷑ ab eter

nis cadũt ⁊ deijciunt᷑.vt de illis verificet᷑

9ð dicit in pᷣs. Deieciſti eos dũ alleuarent᷑
Uñ ois mudi dignitas inanis eſt ⁊ caſua
lis.in cuiꝰ figura dicit᷑ij. Regũ.Caſu veni

in monte gelboe. Et ſepe qð a caſu incipit

ꝑ caſum finit.quia ſᷣm Señ.Eminẽtis vi
te exitꝰ caſus eſt. Et Grego.in omeł pmo.
Fructꝰ inquit mũdi ruina eſt. qui ad hoc
nitet vt cadat. Uñ ⁊ Berũ.ſuꝑ Cañ.ſem/
per ad maioꝛa aſpiranteʒ alloquit᷑ dicens.
O elateo ambitioſe ſequere ducẽ tuũ dia/
bolum. Omne ſublime videant ⁊ appetant

oculi tui.feſtina multiplicare redditꝰ. In⸗

de ad archidyaconatum aduola. Inde ad

cpiſcopatũ aſpira. nec ibi requiẽ habiturꝰ

quouſq; ꝑtingas ad aſtra. Quo ꝓgrederiſ
miſer. Heſcis ꝙ deꝰ nõ peꝑcit ſuꝑbo ange

lo.quãto magis nec tibi qͥ es vermis et pn

tredo. Ignoꝛas ꝙ quãto gradꝰ altioꝛ:tan
to lapſus grauioꝛ.Paulatim aſcẽdis:ſʒ ſu
bito velut alter ſathanas deijcieris. Hu/⸗
milia & te vt exalteris:ne exaltatꝰ viliter de
—Eapitulum quartum.
Meclectio nite eſt faciẽda.

Ec uero deiec
ſepe cõcomitat᷑ ambiẽtes ſicut ðꝛ
in Policrato.li.vij.c.xvij.dequo
onacho ambitioſo.ꝙ cũ ad abbatiaʒ
quã pecunia pᷣemerat vocaret᷑.ille modeſti
am ſumulauit vt auidiꝰ peteret᷑ q̃ſi onꝰrefu
glens ⁊ honoꝛẽ recuſans. Et ſe palã coꝛaʒ

4*

oiby tãte cure ꝓfitebat᷑ indignũ.qð audiẽs

pnceps. vere inquit indignꝰ es, quia data

ilde
tan
dim
fonne
mni
ad en
ans
n rec⸗
arck
deſta
rretn
Aeuan,
Segon
intfore
Neee
Ber
kabenr
veriice
levant
1c
üreni
ncipit
itiovi
adeno.
lat hor
Miſon
loleene.
üdiy
prunr
,
ead
dind
etenl
boolhe
9etput
ſontan
isrſgtu
ce
lierN

mihi tanta pecunia hãc emiſtia me digni/
tatem ? ſumms expᷣſſit.Sʒ ꝑ me nõ ſtat ſʒ
p te qui te indignũ ꝓfitebaris quo minus
pactu impleat᷑. Juſtũ eſt ergo me libeꝝ ab
ire.⁊ te domi a poſito vacuũ redire. Et ali
us qͥ dignus eſt deſtitute pᷣficiat᷑ eccłie.q̃ ⁊

omnia ſic facta ſunt Harrat᷑ etiã ibidem qꝙ;

in campania vacate eccłia anelana ad can

cellariũ regis acceſſerũt tres viri.abbas qͥ

dam ⁊ archidyaconꝰ ⁊ pᷣpoſitus reg cau/
ſam agẽs fratris ſui clerici.ſingult offeren

tes pecuniã ꝓ dicto epᷣatu habẽdo. At cũ
die electõis celebꝛãde cõueniſſent epᷣi ⁊ ar/

chiepiſcopi.pᷣfatus cancellariꝰ cõpetitoꝛũ

cauſas expoſuit.⁊ qͥd cũ quolibet ↄueniſiʒ
demõſtrauit. dicẽs ſe ex eoꝝ ſentetia pꝛo
ceſſuꝝ.Dã nati ſunt igit᷑ dicti cõpetitoꝛes
ſymoniaci ⁊ in penam taãte nequitie coacti
ſunt quidqͥd pꝓmiſerãt ſoluere. Quo facto

pauꝑ monachꝰ ⁊ inſuſpicabilis dyadema

poꝛtauit. Hõ ſunt ergo ambitioſi aſſumẽ
di ad pᷣlationis honoꝛẽ.ſed boni ſcti ⁊ mo
rigerati canonice ſunt eligẽdi. Sʒ tũc ele/

ctio canonica eſt ſi non in terſit ſymoniaca
Vcu ratio carnalis affectio.aut violẽta in/

truſio. Qualis aũt debeat eligi ad regimẽ
paſtoꝛale demonſtrat᷑ aꝑte in pᷣmo paſtoꝛe
a xpᷣo electo.qui ſᷣm Iſi.li.vij.c.ix.fuit tri/
nomi.vocabat᷑ em̃ ſymon qͥ interpᷣtat᷑ au
diens vel agnoſcẽo. vocabat᷑ etiã Petrꝰꝛqͥ

dicit᷑ firmus ⁊ ſolidꝰ.vocabat᷑ etii cepyhas

tur vt eligẽdꝰ paſtoꝛ ſit audiẽs ⁊ agnoſcẽs

ꝑ ſapiaʒ ſubditos infoꝛmare ſciens. firmꝰ
7 ſolidus ꝑ ↄſtantiã.aiam ꝓ ouibo ponẽs.

Caput ꝑ vite pᷣeminentiã ſubditos ĩ mo/

ribo pᷣcedens ⁊ excellẽs.Uñ ſuꝑ illð Leui.

viij. vbi ait dñs ad Moyſen vt ↄgregaret
omnẽ cetũ ad oſtiũ tabernaculi in electõe
aaron ⁊ filioꝝ eiꝰ.ait gloſa Oꝛigenis. Qui
pCᷣſtantioꝛ eſt ex omni populo.doctioꝛ⁊ ſan

ctioꝛ ⁊ omnivirtute eminẽtioꝛ ille ad ſacer
dotiũ pꝛioꝛ Unde illi qͥ alio modo eligunt

vel pᷣficiunt indignos timeãat dei iudiciuʒ.
⁊ ſibi imputari ꝑditionẽ aĩaꝝ ⁊ eccleſie dei

ruinã occaſione mali pᷣlati electi cauſataʒ
Vngde reuerẽde memoꝛie frater Adam de

mariſco dicebat regi angloꝝ ꝙ nunq; Ne
ro tãta mala fecit in eccłia dei: quãta ⁊ ipᷣe

occaſionaliter oꝑatus eſt. NHã NHero coꝛpa
xpᷣianoꝝ occidit.⁊ animas deo tranſmiſit
ſed iſte rex malos pᷣlatos ꝑ potentia regia

Diſtinctio tertia.

pᷣ̃ficiendo occidit animas occaſionalit:il/
las trãſmittendo diabolo. Cui ſnie conue
nit qdð ait Grego.li.j.de regiſtro. Hecelſe eſt
vt om̃s culpas ⁊ negligẽtias ſibi imputet
qui miniſteriũ vᷣtutis infirmo cõmiſit. Et
loquit᷑ ibi de miniſterio pᷣlationis ꝑ electio
nem indigno cõceſſo. Quã graue aũt ſit in
digno ſauere in electione narrat Grego.li.
liij.dyalo.c.xxxix.de Paſcaſio qui pꝰ moꝛ/
tem cuidã apparẽs:dixit ſe deputatũ locis
penalibo. qꝛ in ꝑrem Laurentij minꝰdigni
ↄſenſit cõtra Simachũ in electõe ill? ad
pontificatꝰ oꝛdinẽ. De electiõe ⁊ eꝰ ſolẽni
tate ⁊ ſoꝛma triplici.aut ꝑ cõmiſſionẽ. aut
ꝑ ſcrutiniũ ⁊ votoꝝ inquiſitionẽ.aut ꝑ in/
ſpirationẽ diffuſe tractat᷑.extra de electiõe
electi poteſtate.ꝑ totũ.Et in decretꝭ diſt.
xxiij. Qui epiſcopꝰ.Et ideo dicta ſufficiat
aoluinmutnnun. M
Mua intentiõe debet cõ
7 que debet cogitare in ↄſentiẽdo,⁊ ð noĩe
cpiſcopi qͥd impoꝛtat
Pfoꝛmatis igi⸗
tur electoꝛibo qualiter ⁊ quas ꝓ.
ſonas eligere debeãt.Cõſequẽè⸗

ſentire electus.

ter infoꝛmãdus eſt rite ⁊ canonice electus:

qualiter electioni de ſe facte cõſentiat.non
vt peſſe poſſit dominãdi cupiditate.ſed vt
obediat diuine volũtati ꝓ animarũ ſalute
ꝓut ait Aug'. de ciui.dei li.ix.c.xix.Hõ eſt
in actione amãdus honoꝛ in hac vita. ſed
opuſ vt valeat ad vtilitatẽ ſubditoꝝ ꝓpter
qð ait apoſtolꝰ.Qui epiſcopatũ deſiderat
bonũ opꝰ deſiderat. Et ſequit᷑. Epiſcopa/
tus nomẽ eſt oꝑis nõ honoꝛis.Et Grego.
li.jʒ.paſto.c.viij.ſic dicit.Qui pᷣeſſe concu/
piſcunt ad vſum ſue libidinis inſtrumẽtũ
aplici ſermonis accipiũt. Qui epatum de
ſiderat.⁊c. Qui tñ apłs laudãs deſideriuʒ
in pauoꝛẽ vertit qð laudauit cũ ſubiungit
dicẽs. Opoꝛtet epᷣm irrep̃henſibilè eſſe. Et
ſequitur. Illo tꝑe dicebat᷑: qui epiſcopatũ
deſiderat.⁊c̃.quo quicũq; plebib pᷣerat pᷣ/
mus ad martyriũ ducebat᷑.⁊ tunc fuit lau
da bile epiſcopatũ querere qũ ꝑ bunc dubi
um nõ erat quẽeq; ad ſupplicia ꝑuenire.Cũ
humilitate igit᷑ ⁊ pauoꝛe eſt onus pᷣlatiõis

ſuſcipiendũ nõ vltro ⁊ ꝑ nephas quertdu

quia ſᷣm Bregoꝛiũ libꝛo.vij. regiſtri. Si/
cut locus regiminis deſiderãtibo eſt negan
dus. ita fugientibo eſt offerẽaꝰ 2 ſonenc

nequis ſibi ſumat honoꝛẽ ſedqͥ vocat? ett

a deo tanq; aaron. Idẽ li.ix. Sicut qͥ inui/

tatus renuit qͥ citatꝰrefugit ſacris altarib

eſt admouẽdus. Sic qͥ vltro ambit vł im
poꝛtunuz ſe ingerit eſt repellẽdus. Nã qͥ ſic

nititur ad alta cõſcendere quid agit niſi vt

creſcẽdo decreſcat.⁊ aſcẽdendo ad ꝓfunda
deſcẽdat. Electꝰ etiã qñq; ſe landabilitc po
teſt excuſare ⁊ renuere.⁊ qñq; laudabiliter
pſentire ſi intẽdat ppło ꝓdeſſe.que duo pa/
tent exemplo duoꝝ ꝓphetaꝝ.ſ. Iſaie ⁊ Hie
remie. HNã Iſa. dixit.c.vj. Ecce ego domie

mitte me. Sz Hiere. dixit. c. ]. NHeſcio loqͥ

diñe. Qõ em̃ ᷣm Grego.li.vij.regiſtri vnus

Ppheta lauda biliter appetijt hoc alius lan/

dabiliter expauit ⁊ renuit. Unnꝰ em̃ voluit
ꝓdeſſe ꝓximis ꝑ vitã actiuã.Aliꝰ vero vo/
iuit amoꝛi cõditoꝛis inherere ꝑ via ↄtem/
platiuã. Pꝛeterea nullꝰde electiõe ſe extol/
lat.ſed magis timeat. quia reuelatum fnit
cuidã ſancto ad dignitatẽepᷣalem euocato

ꝙ ſi eſſet de numero epᷣoꝝ nõ eſſet ð nume

