Gb555_fol
author: Johannes, Guallensis

M

„
MD

=

7* 2 . „. 4i A 66 6 4

. 2

N 1245 11935387 021
öuununntuntminuoann. —
us Töbinagen
f. cc D

EPayer

☛☚n s — — = = 2 . — — —

— —

—

15

nſ⸗

–

nis ga

an

lationũ Joh

Tabula pꝛime partis.

Pꝛimũ capłm ẽ ꝙ aſſumptꝰ eſt ad ſolicitu
dinem ⁊ laboꝛẽ ⁊ nõ ad ociũ vel quietem.
Secundũ ꝙ debet eſſe humilis deo et ec/
cleſie.colens deũ vere.⁊ eccleſiã honoꝛãs.

Ad om̃e hominũ gen incipit liber Sũ
ma collationũ dictꝰ.quia in eoipſo ſũma/
tim: pmoin ſe ſuiſq; attinẽtijs reſpublica
manifeſtat. Scðdo multiplex mẽbꝛoꝛũ ad

inuicẽ colligatio enodat᷑.Tertio q;tum ad
ea q̃ omibo ſunt cõmunia hoĩm gen? infoꝛ
mat᷑. Quarto ſpecialiter in ſe ſuiſq; mebꝛiſ
eccleſiaſtica reſpublica demõſtrat. Quĩto
ſcolaſticoꝝ infoꝛmatio aſſignat᷑. Sexto re
ligioſoꝝ ſtatꝰdeclarat᷑. Septimoꝛvltimo
moꝛt pᷣparatio efficaciſſime ſollicitat᷑

Wius ſume ſep⸗

teem ſunt ꝑtes invniuerſo. Par/
tiũ ſunt multe diſtinctiões.Di/
ſtictionũ plura capitła ſũt ĩ ſũma aſſigta.
Pꝛima pars eſt de republica.cuius decem
ſunt diſtinctiones in ſumma aſſignate.
Pꝛima diſtictio eſt de republica ĩ ſe. Huiꝰ
bme diſtinctõis poſita pła ſũt capitula.
Pꝛimum capłm docet qͥd ſit reſpublica.
Bcõðm ca.ex qͥb ꝑſonis ↄſtituit᷑ ⁊ q̃liter.
Tertiũ ca.qualiter debet regulari legib⸗
Quartũ qualiter iuſticia fundari debet
Quintum qualiter debet ↄcoꝛdia vniri.
Sextũ qualiter debet fidelitate adiuuari
Septimũ q̃lit᷑ ſalubꝛibo ↄſilijs dʒ dirigi.
ODcctauũ q̃lit᷑ dʒ vᷣtuoſ moꝛib decoꝛari

Nonũ q̃liter recta intentõne dzʒ oꝛdinari.
Decimũ q̃li᷑ ex pᷣdictoꝝ defectu deſtrui᷑.

Undecimum qualiter antiqui multa ſuſti
nueret pꝛo republia.

Duodecimũ qꝙ; doctrina euangelica nõ re

pugnat reipublice.Et ꝙ poſt ſuſceptionez
eius non ↄtigerunt plura aduerſa reipub.
anee.
Vecunda diſtinctio eſt de infoꝛmatio/
ne regꝭ pncipis ⁊ cuiuſlibet pᷣſidentꝭ in re/
publica.Et huiꝰ plura ſunt capitula
Pꝛimum capitulũ eſt ꝙ pꝛinceps habet ſe
ad modum capitis in coꝛpoꝛe naturali et
de capitis pꝛopꝛietatibuuuus.
Secundum eſt ꝙ dominatio non eſt ex li
bidine cupiena.

Tertiü quomodolegittime ctoꝛdinate eſt

aſſumenda et quomodo dominatio in ea
vitanda ⁊ pꝛo bene vſavel male eſt penavł
gloꝛia expectanda ſᷣm Auguſtinũ de duo
decim abuſionibuus.
Tertia diſtinctio eſt de virtutibus pꝛin
cipis. Et huius plura ſunt capitutus.

igeranni et crudeil. ?
¶ QDuarta diſtictio de infoꝛmatione eoꝛũ

Tertium ꝙ debet eſſe immaculatus a ſoꝛ/

didante culpa.

Quartũ ꝙ dʒz eſſeᷣtunoſus operũ inſticia.
Quintũ qꝙ dʒ eſſe miſericoꝛs pia clemẽtia.

Sextum q debet eſſe equus iuſticia.
Septimũ q dʒ eſſe ſapientiali illuĩatꝰſci/
entia et de ſtudio antiquoꝝ pncipum.
Octauũ ꝙ dz eſſe largus munificentia.
Nonũ q dz eſſe hilaris.affabilis.⁊ letus.

Decimum ꝙ debet eſſe hoſpitalis.

Vndecimum ꝓ debet eſſe patiens et lon/

ganimiis.

Duodecimũ ꝙ pnceps ſit vᷣtuoſus invita
Tredecimũ ꝙ nõ dʒ exeqͥ niſi iuſtũ bellũ.
Decimũquartũ ꝙ tunc maxime dʒ ſtude/
re placere deo.iuſticie.et miſericoꝛdie.

Decimũquintum ꝙ debet pꝛouidere vt in
ſeet in ſuis ſit ars bellaniil.
Decimũſextum ꝙ debet pꝛouidere vt in ſe
et in ſuis ſit oꝛdinata diſciplina

Decimũſeptimuʒ ꝙ debet pꝛouidere vt in

ſuis ſit fidelitas.

Decimũ octauũ ꝙ de celo ẽvictoꝛia.⁊ ideõ

dz eſſe ĩ coꝛ ĩ ſuis ſpes firma ⁊ oꝛo deuota.
Decimũnonum qualiter debet eſſe rex in

regendo ſe et ſuos affectus.

Uiceſimum qualiter debet cauere ab im/

* — *

qui ſunt pꝛeſides pꝛouinciaruʒ et iudices.
qui ſunt ad modum oculoꝛum et aurium

repub.et huius diſtinctionis.

Pꝛimum capitulum eſt ꝙ non ſint ambi/
cioſi talium officioꝝ. H ’M
Secundũ debẽt cauere avana pompa⁊
inutiliũ perionaꝝ ſequela
Tertium qꝙ debent elſe diligentes in cau/
ſarum diſcuſſione et in ſententiaꝝ diffini
tione et ꝑtinentium ad cauſas talium.
Quartum de oꝛdinata indulgẽtia ⁊ de ve
ritate iudicij cum miſericoꝛdia. D
Luinta diſtinctio eſt ð infoꝛmatõe oꝛa
toꝛũ ſiue iuriſperitoꝝ qui ſũt ad modũ lin
gue in repub. Et hurꝰ pła ſunt capitula
Pꝛimum capituluʒ eſt quales debent eſſe
et a quibus debẽt cauere. M
Secundum de infoꝛmatione actoꝛum in
iudicio cõmuniter.
L 2

Cabula pꝛime partis.

Tertium de infoꝛmatione teſtiium.
QNuartum de infoꝛmatione actoꝛuʒ⁊ eoꝛũ
contra quos eſt actioo.
Nuintum de infoꝛmatione accuſatoꝛum.

extum de infoꝛmatione interceſſoꝛum.
Dexta diſtinctio eſt de infoꝛmatiõe ſe/

natꝰſiue ↄſiliarioꝝ qͥ ſũt ad modũ coꝛdis
in republica.Et huiꝰ plura ſüt capitula.
Pꝛimum capitulum eſt de talium inſtitu/
cione et auctoꝛitate apud antiquos.

SDecundũ ꝙ debet eſſe iuſticia vite ꝓbati.

ertium ꝙ debent eſſeveritate pꝛediti ſi/
ue veridici. ””M
Quartum qꝙ debẽt eſſe exꝑientia induſtrij
Quintum qꝙ debent eſſe ſtabilitate ſolidi.
Dextũ ꝙ debẽt eſſe examĩata eoꝝ cõſilia.
Septimum in ↄſilijs capiendis ⁊ dan
dis ſunt audiende diuerſoꝛum ſententie.
Octauum qualiter pꝛincipes debent eſſe
res omnibus in conſů“s.
Nonum qualiter ſecreta et archana conſi/
lioꝛum ſunt occultana.

Septima diſtinctio eſt de infoꝛmatio/

ne theſaurarioꝝ ſiuehabentium curam de
theſauris pncipis ſiue reipublice qui ſunt
ad modum ſtomachi in republica. Hur⸗

diſtinctionis duo ſunt capituul.
Pꝛimum capitulum de infoꝛmatõne mi/
niſtroꝛum ſiue camerarioꝛum pꝛincipis q̃
ſunt ad modum laterum. ðYUVMD
Secundum eſt de infoꝛmatione cuſtodũ
theſauri et expenſarum reipub.qui ſunt ad
modum ſtomachi. ”M
¶Octaua diſtinctio pꝛime partis eſt devi

cijs cauendis que ſolet eſſe in curialibus.

Huius diſtinctionis plura ſunt capitula.

Pꝛimum capitulum eſt ꝙ ambitio h
ris eſt cauenda. ”MM
Secundum de canenda adulatione.

Tertiũ de impꝛoba munerum acceptione.
Quartum de impudenti venditione offi/

cioꝛum vel commodoꝛum.

Quintũ de ſimulata amicicia ſiue fictiõe.
Sextum de ſophiſtica machinatione ca/

lumniarum et impia ſpoliatõne pauperũ.
eptimum de voluptate comeſationum
etvicioꝛum concomitantium illos.
Hona diſtinctio eſt de infoꝛmatõe mili

tum q ſunt ad modũ manuũ in republica.

Ouius diſtinctionis plura ſunt capla.

Pꝛimũ caplim eſt quareꝑ manꝰſignantur.

magnificentioꝛes largioꝛes et clementio/

Secundum de inſtitutione milicie et mi⸗
litis nücupatione ſiue eius effecuu.
CLertiũ de ſacramenti militaris qualitate.

Quaꝛtum de milituz virtuoſitate ꝙ debẽt

eſſe ſtrennui ⁊ circũſpecti ac expediti.
DOuintum de diſciplina militari et exerci⸗
tationevirtuali et earum vtilitate.
Dextum de iure militir.
Septimum de multiplici milicia et quali
ter debent militare contra hoſtes ſpũales.

Decima diſtinctio eſt de infoꝛmatione

Ppli laboꝛãtis qͥ eſt ad modum pedũ in re/

publica. Et huius plura ſunt capitula.
Pꝛimum capitulum eſt quare laboꝛantes
pedes ſignantur et de pedum ꝓpꝛietate.
Scõm de ãmonitõe taliũ vt laboꝛẽt fide/
liter ⁊ de numero ſeptẽ artiũ mechanicaꝝ.
Tertium de talium admonitione de pec/
catis cauendis que cõcomitant᷑ laboꝛan/
tes et de debito cultu diuino ſiue congrua
oꝛatione quã debent exſoluere ſuo modo.

Quartum de infoꝛmatione ſinguloꝝ ꝓut

congruit ſue arti.

NQuintum de infoꝛmatione venatoꝛũ vt

caueant que ſunt cauenda in talibus.
Sextum de admonitione medicoꝛum et

egrotantium ſibi commiſſoꝛum.

Deptimum de admonitione vacantium
ludis et de cauendis vicijs que ſunt in lu/
Dis alearum c. V ⸗
Octauum de admonitione habentis curã
reipub. vt pꝛouideat ꝙ ſinguli exerceant
ſua officia et de excluſione inutilium offi/
cioꝛum. Et in hoc terminatur pꝛima pars
que eſt de coꝛpoꝛe reipublice ac membꝛis⁊
eius conſtitutione. .
ars ſecunda.

cude partis qᷓ
eſt de colligatõne multiplici mẽ

bꝛoꝛum ad inuicem ſunt diſtin/
ctiones nouem. quarum pꝛima eſt de colli

gatione oꝛdinali vel legali que eſt domino
rum ad ſeruos et econuerſo. Et huius di

ſtictionis quinq; ſunt capitula.

Pꝛimum capitulum eſt de oꝛigine ſeruitu
tis.et de equalitate conditionis omnium.

uam debet pꝛinceps cogitarnr.

ecundum de infoꝛmatione ſeruoꝛuʒ vt

intelligant peccatum eſſe cauſam ſeruitu/
tis vt ſint liberi mente. .

Tertium de fidelitate quam debent babe/

—

— ——

Tabula tercie partis.

re erga dominos.

Daartũ de neqᷣcia q̃rũdã noꝝ ⁊ punitõe.

DNuintum de admonitione ſidelium ſpe/

cialium:qualiter debent ſeruare obedien/

tiam ad ſuos dominos.

Becunda diſtinctio eſt de colligatione
natali q̃ eſt patrũ ad filios ⁊ ecõuerſo⁊ eo/
rũ admonitione. Et hꝰ tria ſunt capitula.
Pꝛimum eſt de admonitõne patrũ vt nu/
triant filios ⁊ filias ſub oꝛdiata diſciplina
Secundũ de admonitione filioꝛum erga

pa rentes in affectu⁊ effectu.

*

ertia diſtinctio eſt de colligatione fra

trũ ad inuicẽ. Et huiꝰtria ſunt capitula.
Pꝛimum capłum eſt de inſtructione taliũ

quo ad amoꝛis beniuolentiam et operꝭ be

neficentiam.
Secundum qualiter paterfamilias debet
regere familiam totam HW

Tertium de admonitione pꝛedictoꝛuz er /

ga illos qui ſunt colligati cognatione vel
affinitate.

Luarta di

ra ſunt capitula.
Pꝛimum capitulum eſt quid ſit coniugiũ.
et de contractione oꝛdinata et legitma.
Secundũ de inſtructionevxoꝛis ſi ſit mi/
nus moꝛigerata et ſupoꝛtatione.
Tertium de mutua dilectione coniugum

Quartum de fidei indefectöne.

exercitatione. ä
Fän de perpetua indiuiſione.

Quinta diſtinctio eſt de colligatiõe ſpi
rituali q̃lis ẽ fideliũ.Et hꝰtria ſũt capła.
Pꝛimum capitulum eſt qualiter debet ſibi
ad inuicem coberer.
Secundum qualiter cauere debent ne diſ
ſeniiroh hone. l H
Tertiuz qliter antiqͥ patres laboꝛauefr̃t ad
attxabedu homies ad illã colligationem.
BSerxta diſtinctio eſt de colligatione ci/
uili.Et huius quattuoꝛ ſunt capitula
Pꝛimum capitulum eſt de dilectionis ve/
ritate quam debent habere ciues.Et qua
liter debent cauere ne noceant vicinis.
Secundũ qualiter debẽt ſubuenire eiſdẽ.
Tertiũ ð cauẽda frauduletia ĩ mercaturꝭ.
Quartũ de nõ accipiẽdis vſurꝭ a vicinis.
¶ Septima diſtinctio eſt de colligatione

Muarta diſtin ctio eſt de admonitione
eoꝛum qui ſu nt colligatione ſacramentali
colligati.vt ſunt coniuges. Et huius plu

Quintum de operis coniugalis religioſa

amicabili.Et hnuius tria ſunt capitula.
Pꝛimũ capłm eſt qͥd ſit amicicia et q̃lis dʒ
eſſe ſiue que exigunt᷑ ad veram amiciciam.
Scõm de ficta amicicia ⁊ ꝓpt᷑ q̃ diſſoluit᷑
Tertium de vtilitate vere amicicie.
. ctaua diſtinctio eſt de colligatõne ſo
ciali in ↄuictu. Et hꝰ q̃ttuo: ſunt capitula
Pꝛimũ capłm eſt ꝙ ho debet eſſe ſocialis.
Secundũ ꝙ ſocietas maloꝝ eſt vitanda.
Tertiũ ꝙ ſocietas bonoꝛũ eſt apetẽda.et
qlis dʒ eſſe. et q̃ debẽt eſſe invera ſocietate.
Quartum eſt de his q̃ diſſoluũt amiciciã.
HNona diſtinctio ẽ depᷣtuali ↄuerſatõne
cñ aduerſarijs. Et hꝰduo ſunt capitula
Pꝛimum capitulum eſt ꝙ laudabile eſt bñ
viuere inter malos.
Secundum capitulum eſt ꝙ ꝑ patiẽtiaʒ ⁊
beneficentiam vincuntur aduerſarij.
¶Pars tertrtrii.
NErtie Partis que
eſt de infoꝛmatione hoim q;tũ ad
ea qᷓ ſũt cõia omib ſunt diſtinctões octo.
Pꝛima eſt de inſtructõe q;tum ad diffe
rentias ſexꝰ. Et huiꝰplura ſunt capitula.
dꝛimum capituluʒ quales debẽt eſſe viri.
Scõðm ð inſtructõe mulieꝝ q̃les debẽt eẽ
mulieres ⁊ ſpecialiter q;tũ ad ſobꝛieta tem

CTertium quales debent eſſe q̊ͥ ad caſtitatẽ

Quartum quales debent eſſe quo ad quie
tem et taciturnitaten.
Quintum quales debent eſſe quo ad veſti
um et oꝛnatuum qualitaten.
BSecunda diſtinctio eſt de inſtructione
hominum 'm differentias etatum. Et hu
ius diſtinctionis plura ſunt capitulua.
Pꝛimũ capitulum eſt de inſtructione coæg
qͥ ſunt in mo gradu etatꝭ.ſcilʒ infantiũ.

Secundum de inſtructõne eoꝛum qͥ ſunt

in ſecundo gradu ſcilicet pueroꝛum.
Teꝛtium de inſtructione eoꝛum qui ſũt in
in tertio gradu.ſcilicet adoleſcentium.
Quartum de inſtructione eoꝛum qui ſunt
in quarto gradu.ſcilicet viroꝛaim.
Quintũ de inſtructõe eoꝝ qui ſunt in qͥn⸗
to gradu.ſcilʒ ſenũ dictoꝝ a ſenectute.
Sextum de inſtructõne eoꝛum qui ſũt in
ſexto gradu.ſcilicet ſenum decrepitoꝛuʒ et
incõmodis ſenectutis.
Tertia diſtinctio de inſtructione hoĩm
ad differentias ↄditionũ. Et pmo de in

Cabula quarte partis.

iitij. ſunt capitula.

Pꝛimum capitulum eſtvt tales nõ gloꝛie‚/

tur de nobilitate ⁊ ð hꝰpua cõmoditate.
Secundum de vera nobilitat.
Tertium de inſtructione ignobilium ⁊ de
modicitate incõmoditatis illius.
NDuartum ꝙ non gloꝛiandum eſt de pꝛe/
eminentia donoꝛum.
Quarta diſtinctio eſt de inſtructõe ho⸗/
minũ q̃ ad differentias ſuſtentatõnis ſiue

Pꝛimum capitulum eſt de multiplici ad/
monitione diuitum.
Secundum de admoni
de yvtilitate panpertatis.
Quinta diſtinctio eſt de admonitõe ho
minum fm differentias qualitatꝭ vite. Et
huius diſtinctionis duo ſunt capła.
Pꝛimum capitulum eſt de admonitõe ho
minum exiſtentium in peccato.
Secundũ de admonitione penitentium.
¶ Serxta diſtinctio eſt de ad monitõe ho/
minum ſᷣm differentias ſtatuum. Et hu/
ius diſtinctionis tria ſunt capitula.

Zimi capᷣ.eſt de admonitioneviduarũ.

Secundum de admonitione virginum.
Tertium de admonitione multiplici vir/
ginum et quales debent eſſe. Et de fructu
virginitatis.et de penis violantium virgi
nitatem ſ̃ᷣm antiquos.
¶Septima diſtinctio eſt de admonitiõe
hoim ſ̃m differẽtias euẽtꝰ vel foꝛtune ꝓut
loqͥ᷑ vulgꝰ.Et huiꝰ duo ſũt capitula.
Pꝛimum capitulum eſt de admonitõe exi

ſtentiũ in pſperitate et de hꝰ inſtabilitate.

Secundum de inſtructione hominũ exi/

Pꝛimum capitulum eſt de inſtructõne ho
minum exiſtentium in ſanitate.

Scom de admonitione hominum exiſtẽ/

tium in infirmitateet de eius vtilitate.
— ([Pars quart.

AQAiealiter ⁊ de eius membꝛis: ſunt
diſtinctiones quinq;.

ticis. Et hbꝰ diſtinctionis plura ſũt capła.

tione pauperuz et

ctaua diſtinctio eſt de admonitione
minum quo ad differentias complexio
num coꝛpoꝛis.Et huius duo ſunt capitlła

lennu aduerſitate et de eius vtilitate

Warte partis q̃

QANeſt de republica eccleſiaſtica ſpe/

Pꝛima diſtinctio quarte partie eſt ð cle

Pꝛimũ capitulũ eſt de clericꝭ in cõmuni q̃
les debent eſſe ⁊ de ſig clericali.ſcʒ coꝛona.
Secundum de inſtructione eoꝛum qͥ ſunt
in pꝛimo gradu.ſcilicet hoſtiarioꝛum.,.
Tertium de inſtructione eoꝛum qui ſũt in

ſecundo gradu.ſcilicet lectoꝛum.
Duartum de admonitione eoꝛum qui ſũt

in tertio gradu ſcilicet exoꝛciſtarum.
Quintum de admonitione eoꝛum qui ſũt
in quarto gradu.ſcilicet accolitoꝛum,.
Sextum de admonitione eoꝛum qui ſũt
inq nto gradu.ſcʒ ſnbdiaconoꝛum.
Septimum de admonitiõe eoꝝ qͥ ſunt in
ſexto gradu.ſcilʒ dyaconolum.

*

Octauum de admonitione eoꝝ qui ſũt in

ſeptimo gradu.ſcilʒ pꝛeſbyteroꝛum.
Honum quales debent eſſe ſacerdotes.
Secunda diſtinctio eſt de ꝑfectione pᷣ
dictoꝛum quales debent eſſe.Et huius di
ſtinctionis plura ſunt capitula.
Pꝛimum capitulum q debent eſſe ſcientia
pꝛediti. debent etiam eſſe monbo maturi.
Scðum qꝙ debeẽt eſſe caſtitate puri.Et de
ꝑiculo cohabitatiõis taliũ cũ mulierib.
Tertium ꝙ debent eſſe ab auaricia liberi ⁊
a negocijs ſecularibus ſeparati. “
Quartum q̃les debẽt eſſe ſacerdotes ſpe/
cialiter ⁊ ð vita antiqᷓꝝ ſacerdotũ getiliũ.
Quintum ꝙ debent eſſe ſolliciti circa ec/

cleſiam ſibi cõmiſſam.et quales debẽt eſſe

reſpectu illius.
Tertia diſtinctio eſt de inſtructiõe coꝝ
pecialiter. Et huiꝰfunt plura capitula
Pꝛimum capitulum eſt ꝙ poteſtas eccle/
ſiaſtica non eſt ambiena.
Secundũ de exemplis ſanctoꝝ in fugien
do eccleſiaſticã dignitatẽ et rerutando.
Tertiũ de incõmodis ambitõis ⁊ impꝛo/
bitate.
Quartum ꝙ electio rite eſt faciendd.
Quintuʒ qua intentione debet conſentire

electus et que debet cogitare in conſentiẽ⸗

do et de nomine epiſcopi quid impoꝛtat.
Sextum qualis debet eſſe poſt ↄſecratõʒ.
Septimum qualiter debet eſſe ſollicitꝰ in
cauendis vicijs et ſpecialiter in cauenda
laſciuia gule.
Octauum qualis debet eſſe in cauẽda ma
cula luxurie. D .
Nonum qualis debʒz eſſe in cauẽda oppõe
auaricie ⁊ in largitõne elemoſine.
Decimũ qualis debet eſſe in ſeruando be

ETabula ſexte partis.

cgirnlkratennet hwin gratia de hoſpitali/
tate qualis debet eſſe.⁊ de huius vtilitate.

Vndecimum qualis debet eſſe in menſa ⁊

a quibus cauere.
Duodecimum de multiplici conuiuio. et
quale debet eſſe conuiuium epiſcopi.⁊ qua
la fuerunt conuinia antiquoꝛum

MQuarta oiſinen eſt de officijs eccle/

laſticoꝛum. Et huiꝰtria ſunt capitula.
Pꝛimũ capitulum eſt de diſpenlatione ſe a/
cramẽtoꝛum.
Secundum de ſanctitatevite p̃dicanti 133

et de virtuoſitate quas debent habere ecu S

ram animarum habẽtes.

Tertium de veritate pꝛedieationum viro

rum eccleſiaſticoꝛum et de ſuffragijs eoꝛũ

quibus populum iuuare debent.et qua/

les ad hoc opus aſſumi debeant.
Quinta diſtinctio eſt q̃les debent eẽ in/

dices eccłe.Et huius quattuoꝛ ſunt capła
Pꝛimum capitulum quale debet eſſe iudi
cium eccleſia ſticoꝛum.et que in eo cauẽda
Secundum qualis debet eſſe familia ep̃i.
Tertium de myſterijs veſtimentoꝛum epi⸗ .

ſcopalium ⁊ ſacerdotali’n

5K14

Nuartum de neceſſitate cobabiraronls

paſtoꝛum cum gregibus.et de periculo di

niſionis et abſentie.
— (Pars quinta

WBite partis que

eſt de te Palt ſcolaſticoꝛũ
ſunt diſtinctiones due.quarum pꝛima eſt
Dde inſtructione diſcipuloꝛum. Et huius
Diſtinctionis plura ſunt capitula.
Pꝛimum capitulum eſt de dignitate ſapĩe.
Scõðm qualis debet eſſe quantum ad coꝛ
poꝛis diſpoſitionem ſapientie ſiue litteris
addictus.quia coꝛpoꝛis et membꝛoꝛum
diſpoſitione debet eſſe venuſtus.
Tertiũ q̃lis debet eſſe q̊ ad induſtriã mẽtꝭ.
Quartum qualiter pueri in pꝛimis ſüt in
ſtruendi.
Quinrum in quibus doctrinis ſunt infoꝛ
mandi.et a quious eſt cauendum eis.
Bextum que ſunt neceſſaria ſtudentiba.
Deptimum qualis debet eſſe diſcipulus.
Octauũ quale debet eſſe ſtudium boni di/
ſcipuli.⁊ de exemplis antiq̃ꝝ in ſtudedo.
annnn quales debent eſſe diſcipuli quo
vice honeſtatem.
nnas diſtinctio eſt de infoꝛmatiõe

doctoꝛum. Et hꝰ quattuoꝛ ſunt caienla.
Pꝛimum capitulum quales debent aſcen

dere gradum magiſtralem. et de verliane
virtuoſevite docentium:ipſis diſcipulis.
Secundũ quales libꝛos debẽt hꝛe ſtudẽ/

tes. et qualiter in eis ſtudere debeaut. Ac

qualiter ſunt canẽde noxie ſcie ſcolaſticoꝝ

Tertium qua intentione debent ſtudere.

Quartum qualiter eſt ſtudendum in ſacra
kriptlra. et que neceſſaria in ea.
Pars ſexta.

xte partis que

eſt de inſtructione religioſoꝛum
ſunt diſtinctiones ſex.
Paima diſtinftio eſt de religionis inſtitu
tione.Et huiꝰ duo ſunt capitutuua.
Pꝛimum capitulũ quid eſt religio ⁊ vñ ðꝛ.
Becundum de inſtitutione et oꝛtu eius.
Secunda diſtinctio eſt de eminentia re
ligionis et dignitate.Et huius diſtinctio
nis plura ſunt capitula.
Pꝛimum capitulum qualiter antiqui bu

modumviuendi pelegeru˖nt.

Secundum de religionis eminentia.
Tertiũ de diſtinctõne religioſoꝝ antiq̊ꝝ.
NDuartum de tribusi in quibus cõſ⸗ iſtit re/

ligio ſpecialiter.

Quintum de panpertate ad quam ſe obli⸗/
gant religioſi. et de huins exemplis in ſan
ctis antiquis et philoſoppis.
Sextum qualis debet elle paupertas.
Tertia diſtinctio eſt de caſtitate religio
oꝛum ad quam ſeobligant.Er buius di
ſtinctionis qᷓttuoꝛ ſunt capitula.

Pꝛimum capim quid ſit caſtitas 7 qucad

eam ſint neceſſaria.
Secundum q inoꝛdinata ſenſunz euaga
P eſt cauenda pꝛo caſtitate ſeruanda.
ertium ꝙ nimia comelationum ingur⸗
gitatio debet caueir.
Duareum cpallidua mulicrum cohabita,
QDur 1 mtadiſtinctloeſt de obedientia ad
quam anraiſtin religioſi. Et huius di⸗/ :
ſtinctionis plura ſunt capitugag. ·
ꝛimum capitulum quid ſit obedientia. 5
Secundũ q̃lis dz eſſe et de eius gradibj.
Rertium qlia debet eſſe opera obedientie.
Quartũ de cxemplis obedietie ina ntide
Quintum de perſectione obedientie.·

Sextum de periculo mobeentte⸗ 12 2
4

1

4.

Tabula ſeptime partis.

Quita diſtinctio ẽ de ſepteʒ neceſſarijs
religioſis vt perfecteviuant in pꝛedictis.
Et huiꝰ diſtinctionis plura ſunt capitula
Pꝛimum capitulum eſt de elõgatiõe a tu/
multibus mundanis que eſt eis neceſſaria
ſaicem affe-cco.e
Secunduʒ de omnimoda ſuijpſoꝛum ab
negatione.
Tertium de cultura coꝛdis ſiue interioꝛi
exercitatione. ù
Nuartum de ſcrutinio interioꝛi ſiue diſ/
ruſſione. OYèẽG
Quintum de vera ſuijpſoꝝ cognitione.
Sextum de vera huũilitate ⁊ qualis dz eſſe
Septimum de oꝛationis deuotione
Octauum de ſeptem que faciunt oꝛatio/
nem eſſe efficacem.
BSerxta diſtictio ẽ de vite religioſe vtili
tate. Et hꝰ tria ſunt capittlllaa.
Lꝛimũ capitulũ eſt de pᷣmij magnitudine
Becũdum de ꝑuerſione eoꝝ qͥ maleviuũt

in religione ⁊ de pene taliũ magnitudine.
Tertium de myſteriali ſignificatione habi

„

cus religionis.

(Pars ſeptimg.
Eptune partis qᷓ
eſt de inſoꝛmatõne vt ſint parati

Pꝛima diſtinctio eſt de pꝛeparatiõe ad
moꝛtẽ. Et buiꝰ ſunt plura capitula.
Pꝛimum capitulum eſt de bui vite bꝛeui/
gate ⁊ labilitate ⁊ ꝙ nõ eſt in ea ↄfidendũ

agd moꝛtez ſũt diſtinctiones tres.

Sextũ de viri inſti ante moꝛtẽ pꝛeparatis
ne et meditatione in hoꝛa moꝛtis.
Septimuʒ de angeloꝝ aduentu ad ſctõs
moꝛientes ⁊ de reuelatione gloꝛie.

.

Octauum decõmoditate ſiue vtilitate ba

bendi ſctõs circũſtantes in hoꝛa moꝛtis.

ertia diſtinctio eſt de eoꝝ qualitate q̃ᷓ

pꝛoſunt moꝛientibi.Et hui diſtinctionis
plura ſunt capitula.
Pꝛimum capitulum eſt qᷓ;tuʒ valent pom
pe exequiaꝝ vel loca ſepulturaꝝ.
Secundum de cure modicitate de ſepul/
turis quam habuerunt antigtauu

Tertium de varietate conſuetudinũ apuc

gentiles de coꝛpoꝛibo moꝛtuoꝛum.

Duartum de neceſſitate reſtitutionum et

rectitudine teſtamentoꝛum.

Quintum quibus modis iuuantur ani⸗

me defunctoꝛum.

Sextũ de ſtat deſũctoꝝ varietate ⁊ quib

oſunt ſuffragia viuoꝝ ⁊ qb non.

BHBanc collectionẽ ſi qs dignat᷑ inſpice⸗

re ꝑ hoꝝ tituloꝝ ſiue capituloꝝ inſpectõʒ
poterit ſequentiũ depꝛchendere oꝛdinem ?⁊
bꝛocellſum.

Secundũ de hoꝛtatione hominũ ad me-

rita cumulanda in tam bꝛeuivita.

Tertium de moꝛtis ineuitabilittt
Quartum de ipſius iugi memoꝛia et me/

Ditatione.

Quintum de pꝛeparatione ante moꝛteʒ. ?-
arerd hent homines eſſe paraii.
extum de erroꝛe gentilium qui ſibi moꝛ

m intulerunt ⁊ de erroꝛis impꝛobatõe.

nis plura ſunt capka.

Einumn capitulũ eſt de diſtinctõe moꝛtß.

Secunda diſtinctio eſt de moꝛtis mul
tiplicitate et timoꝛe.Et huius diſtinctio/⸗

ecundum qualiter eſt moꝛs pꝛima ſclly

coꝛpoꝛis timenda malis.

Tertium qualiter moꝛs ſecũda ẽ timenda .
Quartũ de moꝛte ſcõꝝ ⁊ de eꝰ pᷣcioſitate.
Quintũ de timoꝛe electoꝝ etiam in moꝛteł

et de boſtis infeſtatione

—

DM

ðG

Vncipit pꝛologus in cõmuniloquium
ſiue ſummã collationuʒ a fratre Jopanne
gallenſi oꝛdinis minoꝝ de obſeruãtia re/

WVBm doctoꝛ
ſiue pᷣdicatoꝛ euangelicꝰ
ſapientibus ⁊ inſipienti/
,dbus debitoꝛ ſit.ſaluato/
re demandante p̃dicare
7 4 euangeliũ omi creature.
ſedula diligentia puidere dʒvt ſciat om̃es
inſtruere doctrinaliter. ⁊ admonere effica/
citer.nõ ſolũ in pᷣdicatiõe declamatoꝛia.ſʒ
in collatione familiari et mutua.ꝓut Ec/
cleſiaſticus hoꝛtat᷑.xxxvij.Cum viro irreli
gloſo tracta de ſanctitate ⁊ cũ iniuſto ð iu
ſticia.⁊ ſic de alijs q̃ ibi enumerat. Et h̊ ex
emplo ſaluatoꝛis qͥ nõ ſolũ pᷣdicabat pub
lice in ciuitatib⁊ in ſynagogis.ſʒ etiam in

—
2–

menſis parabolas ⁊ verba vite frequenter

audientibopponebat.Luc.vij. Vymõ:ha

beo tibi aliqͥd dicere.⁊c̃. Silr exeplo bea/

ti pauli qͥ ait. Et ſᷣmo meꝰ et pᷣdicatio mea

nõ in ꝑſuaſibilibo hũane ſapientie verbis

Sdicatio.ſ.pu blica.et ſᷣmo puatus ait glo
ſa. Actuum.xx.ait idem. docerẽ vos ꝑ do
mos ⁊ publice.ſ.puatim ⁊ cõiter teſtificãs
⁊c̃. Freq̃nter em̃ collatio familiaris et mu

tua efficacioꝛ eſt ad inſtruendũ qᷓ; pdicatõ
publica vel lectio.ꝓut ait Gregoꝰ.ſuꝑ euã

gel.li.ij.omeł.xj.Collatiõis inqͥt vox coꝛ/

da tepentia excitat płꝰqᷓ; lectõis.⁊ q̃i q̃daʒ

manu ſolicitudinis vt euigilẽt.ſ.audienteſ
pulſat.Et ideo pᷣdicatoꝛ apoſtolicus etiaʒ
in puata collatõnevᷣbavite iugiter ꝓponat
ꝓ loco⁊ tꝑe.⁊ etiã in mẽſa.vt alimẽta coꝛ/

poꝛis miniſtrantibo ipᷣe alimẽta vite diſpẽ

ſet. Ciuile em̃ eſt et ſacris lr̃is ↄſentaneuzʒ
aut oĩno ſilere in mẽſa vt audias ad pꝛofe/

ctũ.aut vñ ꝓficiant alij.aut ſine culpa letẽ

rur. doctũ ꝓferre fmonẽ. Siqͥdem et inter
comedentes dñs ꝑabolas miſcuit.ꝓut ðꝛ
in Policrato li.viij.c.ix.Si eĩ Dyogenes

⁊ alij ethnici obuios monuer̃t put aitSe

neca.xxx.epła.et Hieronimꝰõ Jouinianũ

loquẽs de Dyogene ait:ꝙ habitauit ĩ poꝛ

taꝝ veſtibulis ⁊ in poꝛticibo ciuitatũ vſq;/

quaq; ꝓſiciẽs.verũ⁊ trãſeuntiũ aut abeũ/

tiũ annotãs vicis qᷓ moꝛes fedabãt. Oul
to magꝭ diuinꝰ pᷣdicatoꝛ dʒ ſingulos mo/

vere ⁊ vtiliter cũ illis ↄferre.vt qlibʒ ex ſua

collatione ampliꝰillumineł ? melioꝛet᷑ qͥa

vt ait Seneca epła.cix. Qui ad phᷣm venit
q̃tidie aliqͥd boni ſecũ ferat.aut ſanioꝛ do/
mi redeat aut ſevilioꝛ. Et ponit exempla.
Qui in ſolemvenit coloꝛabit᷑qͥ in taberna

vnguentaria reſederit odoꝛem ſecum feret

Sic qͥ ad pᷣm acceſierint vt ſecum uc
traxerint neceſſe eſt. Pꝛedicatoꝛ &̊ ſiẽ phs
celeſtis verba ſapientie effundat vñ audiẽ
tes illuminent᷑ ſicut a ſole.et exempla vite
oſtendat aſpicientibovt odoꝛe virtutũ refi

ciant᷑. Sic em̃ monet beatꝰ Gregoꝛiꝰ ſuꝑ

euangeł.omel.xvij.li.ij. Cum quẽlibet lu/

bꝛicũ videmꝰ:admonendus eſt. vt coniu/

gio ſtudeat refrenare inquitatem ſuã. Cũ

2ↄiugatum videmꝰ:admonẽdꝰ eſt. vt ſic ex
erceat curam ſeculi ne poſtponat amoꝛẽ dᷣi

Cum clericũvidemꝰ:admonendꝰeſt qua⸗/

tenꝰſicviuatvt exemplũ vite ſecularibo pꝛe

beat. Cum monachum videmꝰ:admonen
dus eſt vt reuerentiã habitꝰſui in actu.ĩ lo
cutione.in cogitatiõe:ſemꝑ circũſpiciat.et
ea q̃̊ mũdi ſunt deſerat.⁊ q̊d oñdit hũanis
oculis in habitu.ante dei oculos moꝛibui
pᷣtẽdat. Iſte ſãctꝰeſt:admoneat᷑ vt creſcat.
Iſte iniquꝰ:admoneat᷑ vt ſe coꝛrigat Qui
cũq; ad ſacerdotẽ ſe iunxerit ſale monis
eiꝰↄditus recedat. Apłs ad Col.iiij. Ser
mo vẽ ſemꝑ in gr̃a ſale ſit ↄditus.vt ſciatii

qũo opoꝛteat vos vnicuiq; reſpõdere. Iſte

eſt fructꝰphievere.vt em̃ ðꝛ in libꝛo de deo

Socratꝭ. Ariſcippus rñdit cuidã tyrãno

interroganti qͥd illi philoſophie ſtudiũ tã

impenſum ꝓfuiſſet. Ut cum omnibo inq t
hominibo ſecure et intrepide fabularer Et
iſte vere philoſophie fructus ſcire loqui oꝛ
dinate decenter ⁊ vtiliter cum hominibus
ſim dignitates graduum.quantitates eta/
tum. qualitates ſtatuũ.ↄditões miſterioꝝ
⁊officioꝝ.ſcʒ ſcire loqͥ cum regibo ꝓput de⸗
cet alloqͥ eos.cũ epᷣis ꝓut decet eos alloqͥ.
et ſic de alijs. Et ſᷣm hos modos apoſtoli
docuerũt ppłlum dei.nunc dominos.nunc
ſeruos.nũc patres.nunc filios. nunc ſpon

ſos.nũc ſponſas.nũc ſenes.nũc iuuenes.

nũc diuites.nũc pauꝑes. Uñ apoſtolꝰ ad
Ephe.v. Uiri diligite vxoꝛes veſtras.⁊c̃.
Et. vj.filij obedite parentibus.Et ſequi/
Werneobeaiee dominis. Et ſimiliter
beatꝰ Petrus ĩ pma cano.ij.c. Serui ſub/⸗
diti eſtote ĩ om̃i timoꝛe dñis.Et ſeqͥ᷑ ibidẽ
tertio ca. Oulieres ſubdite ſint viris ſuis

tur.

2 d

Similiter Johannes .. Joh. ij. Scribo

vobis patres. Scribo vobis adoleſcen/

tes. Scribo vobis infantes. ⁊c. Et non ſo
lum apoſtoli et ſancti doctoꝛes ſic dietine
modis docuerũt.ſʒ etiaʒ phi gẽtiles ione
6

narrat Trogꝰ põpeius de Pytagoꝛa li.
et Policrat.ibidẽ li.vij.c.iiij.q cũ audiſſet
Crotonioꝝ vꝛbẽ oĩno r̃ſolutã ⁊ vᷣtutꝭ o
indigentẽ:illucvenit.⁊ matronaꝝ ſeꝑ
aviris doctrinã.⁊ pueroꝝ a parentibo tre⸗
quent᷑ hũit Et docebat nũchas pudiciciã

et obſequia in viros.nüc illos modeſtiam

ct lr̃aꝝ ſtudiũ.⁊ inter hec velut genitricem

virtutũ frugalitatẽ omnibo ingerebat. Et

ſic aſſiduitate diſputationũ ad frugem me
lioꝛis vite populuʒ reuocauit.Uñ deſchᷣſi
moꝛes hoĩʒ iuuenũq; ſenũq;. Qualit et ſer
ui decipiãt dños.Quid meretrix.qͥd leno
dolis ↄfingat auarus. Hec qͥ cũq; legit ſic

puto tutꝰ erit. Exẽplo & ſaluatoꝛis ⁊ apło

rum erꝰ⁊ ſacroꝝ doctoꝝ et etiaʒ gencilium
phoꝝ euangelicꝰ pᷣdicatoꝛ vt pᷣdictum eſt
oꝛdinabilit᷑ ⁊ diſtinctevtilit᷑ ⁊ exꝓpꝛijs oẽs
moneat tam ĩ publica pᷣdicatõe q́; i puata
collatõe.Et ſiẽ ꝓuidꝰexploꝛatoꝛ dʒ ↄſide/
rare ſtatꝰ eoꝝ ⁊ moꝛes ⁊ ↄ ſuetudies cũ qᷣb
ↄtert.⁊ ꝓut viðᷣrit expedire ſaluti eoꝝ ſᷣmo

nes vtiles ꝓponere.⁊ eos efficaciter hoꝛta/

ri. qꝛ vt ait qdam ſapieẽs. Cũ oꝛatoꝛ nõ ali
ter niſi oꝛando ꝓbet᷑ phᷣus nõ minꝰtacen/
do ꝓ tꝑeqᷓ; loqᷓndo ꝓ tꝑe philoſophat᷑.Eſt
em tꝑs tacendi ⁊ tꝑs loquendi.Eccs.iij.
Et ido ait pus tacendi tꝑs ⁊ poſtea loquẽ

di. eo ꝓg ille veraciter loqͥ nouit.qͥ pus bene
tacere didicit.Et q̃ſi ddã nutrimẽtũvᷣbi
eſt cenſura ſilencij ait Grego.ſuꝑ Eʒe. li.j.
omet.xj. Ubi em̃ nõ eſt auditꝰnõ effüdas
ſᷣmonẽ.Ecci.xxxij.et Mathei.vij. Nolite
ſetm̃ dare canibo Et iõ in libꝛo ſaturnaliũ
ðꝛ ꝙ Socrates grecꝰ oꝛatoꝛ cũ ĩ ↄuiuio a
ſodalibo oꝛaret᷑ vt aliqd in medio ꝓponeret
ð fonte eloq̃ntie ait. Que pñs locus ⁊ tꝑs
exigit ego nõ calleo.i.ſapio.que ego calleo
nec loco pñti ſũt apta nec tẽꝑi. Jõ ibidem
ſeqͥt Nihil tã cogna tũ phie q; locis⁊ tꝑib
aptare ᷣmones. Regła & diſcretõis mode
rante ꝓutviderit expedire ꝓ loco ⁊ tꝑeppo/
nat pᷣdicatoꝛ diuinꝰ vᷣba edificatoꝛia.im/
plens illud Ecci. xj. Uerba pꝛudentium

ſtatera ponderabunk.
Explicit pꝛologus.

ma diſtinctio pme ꝑtis hꝰ
nme. CLapitulum pꝛrimum.
AQuid ſit reſpublica.

Hime igi⸗
tur part diſtinctio
pma ↄtinẽs duode
cim capitula: eſt de
Veepublica i ſe. Cuiꝰ
O△ bmü caplum docet
dIcg ſit reſpu blica di

cens ꝙ reſpublica ẽ
rres ppli. res ↄmuniſ

ꝓpłus ẽ cet? iurꝭ ↄſenſu ⁊vtilitatꝭ cõmunio
ne ſociatꝰ.De his diffinitõibꝰ Augꝰ.ð ci.
dei. li. ij. c. ix.et li.v.c.xviij.⁊ epła.v. Om̃is
igit᷑ intẽdẽs bonũ cõmune ⁊vtilitatẽ ꝓpaʒ
ꝓpri.vt regni.patrie.ciuitatꝭ.eccłe.⁊ ↄſimi/
liũ augere ⁊ defendere ac ↄpᷣuare ſalua iu/
ſticia intendit etiã rempub.augere.ad quã
rempub.habuerunt antiqͥ magnũ ʒelum.

(((Capitulum ſecundum.
Ex qᷣb ꝑſonis ↄſtituitur ⁊ qualiter.

Ecuou capitulũ
oñndit ex qbo et q̃lit᷑ↄſtat reſpub.
determinat Aug'. li. v. de ci. dei
c. xix.vt S.dicẽs ꝙ tũc reſpub.et res ppłi iu
ſte et bñ regit᷑ ſiue ab vno rege ſiue a paucꝭ
optimatibo ſiue ab vniuerſo ppło cuzʒ talis

ꝓłus.ſ.cetꝰ iurꝭ ↄſenſu ⁊ vtilitate cmuni·

eit ſociatꝰ.Tuũc em̃ ſalua eſt reſpub.cũ ᷣm
ius omes ↄſentiũt ⁊ vtilitatẽ cõmunẽ oẽs
intendũt.Cõſtat at ex ꝑionis ſuꝑioꝛibus
medijs⁊ iferioꝛibo.ſᷣm Augeibid⸗ recitatẽ
vba Scipionis. ꝙ ſiẽ in fidibo ac tybijs
atq; ipo cantu acvocibo ↄcẽtꝰ qͥdã tenedꝰẽ

Ddite ferre nõ pñt q̊uſq; cõcoꝛs emicit᷑.ſic ex
ſũmis ĩfimis ⁊ medijs interiectꝭ oꝛdinibo
vt ſonis moderatãvnitatẽ ↄſeſu diſſimuli/
moꝝ ↄcinere.et q̃ armonia a muſicis ðꝛ in
cantu eã eſſe ĩ ciuitate ↄcoꝛdia.̊ eſt dictu.
Inter omes ꝑſonas reipublice dʒ eſſe con
coꝛdia ad modũ muſicoꝝ cantantiũ ſubtꝰ
ſupꝛa et medio modo. Sicut em hoꝛrent
aures niſi ſonꝰcantantiuʒ ↄcoꝛs fuerit.ſic
hoꝛroꝛ ⁊ terroꝛ eſt in ciuitate ⁊ religione et
etiã in oĩ cõmunitate ex ꝑſonaꝝ duſenſio⸗
ne Et ſicut conſonatia delectat in muſica.

ilr oñdit qͥd ſit pus. quia

ex diſtinctꝭ ſonis.quẽ diſcrepãtẽ aures eru

”l

eẽ in repub.ciuili ⁊ eccłiaſtica.qꝛ vtrũq; eſt

Diltinctio pꝛima.

ſic in ciuitate ⁊ in religiõevnanimis ↄcoꝛ/

Dia. Et iõ dicit ꝓpha.Ecce qᷓ; bonũ et q; io

cũdũ habitare frẽs ĩvnũ.Quilibʒ em̃ ĩ ci/
uitate ⁊ ĩ religiõe ac in oĩ cõitate eſt ſicvna

ffa in ſermonevel q̃i in cantu vna nota ̃ᷣm
Auug. de ci. dei. li. iiij. c. iij. Supioꝝ igit̃ ꝑ
ſonaꝝ eſt iuraꝛ leges ciuitatꝭ ſcire eaſq; cu
ſtodire q̃i fidei ſue ↄmiſſa ⁊ ĩtelligere ſe ge

rere ꝑſonã eiuitatꝭ.ᷣm ſniaʒ Tulij ð offi.c.

xxxix. Et tñ ſuꝑioꝛ parẽ ſe eẽ alijs ĩ honeſtꝭ
dʒ oñdere.ſᷣm illð Ecci.xxxij. Rectoꝛem te

poſuer̃t noli extolli.ſʒ eſto ĩ ilł q̃ivnꝰex ipᷣis

Inferioꝝ vᷣo ꝑſonaꝝ ẽ nihil pᷣter negociuz

ſuũ agere.nil de alio inquirere.neĩ repub.

curioſũ eſſe.ſʒ ꝓpꝛiũ opꝰ et officiũ ſibiiniũ

ctũ ad cõmunẽ vtilitatẽ ꝑficere ᷣm Tuliũ
vbi S. Mediaꝝvᷣo ꝑſonaꝝ eſt negocia in/

ſferioꝝ ad ſuꝑioꝛes fideliter deferre. accuſã

da ex caritate accuſare.pmouẽda ꝓmoue/

re.⁊ ↄcoꝛdiã ſuꝑ oĩa int hos ⁊ ulos fouere
MHec em̃ ↄcoꝛdia dʒ eẽ int᷑ oẽs ĩ repub.⁊ in

oĩ cõitate ſctã. Siẽ em̃ in coꝛꝑe natali me

bꝛa ſibijnuicẽ deſeruiũt ⁊ p ſeinuicẽ ſolici /
ta ſũt.mutuo ſe ꝓtegũt.mutuo defoꝛmita

tes cooꝑiunt.ac mutuo ſe oꝛnant.Sic dʒ

qᷓivnũ coꝛpꝰ.cuiꝰcaput ẽ xpᷣus.⁊ nos alter

alteriꝰmembꝛa. Ait apłus ad Ro. xij.et ad
CLCox.xij.Etem̃ ĩ vno ſpũ nos oẽs ⁊ invnuũ

coꝛpꝰbaptiſati ſumꝰ Et ſiẽ euidẽs ſignum

rabioſe furie eſt ꝙ vnũ mẽbꝛũ deſtruit alið
vel deuoꝛat ĩ coꝛꝑe natali.ſic ſignũ rabio/

ſe malicie eſt ꝙ vnũ mẽbꝛũ reipub.deuoꝛet
aliud ⁊ diſperdat marxie ſi ẽ ſanũ mẽbꝛũ. ſi
eſt putridu mẽbꝝ ⁊ infectiuũ alioꝝ aufer/
rivel ſegregari dʒ ab habẽte ptãtem ſᷣuato

iurꝭ oꝛdie. vel etiã amputari.ꝓut ait Culiꝰ

li.iij.de offi.c.vij.loquẽs de tyrãno dicens
Hmõi genꝰ hoim peſtifeꝝ atq; impium ex

hoĩm cõitate exterminandũ eſt. Et ponit
exemplũ:Mebꝛa coꝛꝑis amputant᷑ ſi ſpũ
vitali carere ceperint ⁊ nocẽt ceterꝭ mẽbꝛiſ

coꝛꝑiſ. Sic feritas hoĩs ⁊ imanitas belue
a còitate ciuiũ tanqᷓ; hũanitate coꝛꝑis ſe/

gregãda eſt. Si ̊ vtẽtes oꝛganis muſica/
libo diligent᷑ ſtudẽt ne fiat aliq̃ diſſonãtia ĩ

oꝛganis ſuis.⁊vt fiat ꝓpoꝛcionalł ↄſonan/

tia.multo magꝭ gubnatoꝛes reipub. ſolli/

cite debẽt ꝓuidere ꝙ ĩ pᷣdictꝭ ꝑtibo reipub.

ſit debita armonia ſiẽ̃ recitat᷑ in policrato

li.iiij. c. viij. Si inat citharede et alij fidici
nes młta diligẽtia ꝓcurãt qũo oberrantis

coꝛde cõpeſ. cãt viciũ.⁊ eandẽ vnanimẽ red

dant faciantq; dulciſſimã diſſidentiũ cõ/
ſonantiaʒ. coꝛdis nõ ruptꝭ ſed tenſis ppoꝛ/
cionaliter et remiſſis:quanta ſolicitudine
opoꝛtet pᷣncipẽ ⁊ patrẽfamilias moderari.
nũc rigoꝛe iuſticie.nũc remiſſione clemen/
tievt ſubditos faciat qᷓ̃i vnanimes eſſeĩ do
mo.⁊ q̃i diſcoꝛdantiũ in miſterio pacis et
caritatꝭ oꝑibovnã faciat ꝑfectã ⁊ maximaʒ
armoniã. Hoc aũt certũ eſt ꝙ tutiꝰeſt coꝛ/
das rmitti qᷓ; ptẽdi.qꝛ q̃ ſemel rupta ẽ nul
