ant.⁊ ſi aliq̃ ludovtant᷑.debito modo⁊ de/
bito tꝑe ⁊ religioſe fiat.vt ait Señn.epla.l.
Ulir auᷣt ꝑfectꝰnõ dʒ intẽdere ludis vanis
in q bꝰdelectant᷑ demones.Uũ et ĩi ſomno
fuit dictũ illi romanovt ludi inſtaurarent
ſicut recitat Augꝰ.de ci.dei li.iiij.ca.xxvj.
de ludo vero alee et ecꝑiculo in ſumma de
caſibꝰli.ij.vbi ðꝛ ꝙ illi qͥ ludũt ad aleã vel

ad taxillos vel qui ludo interſũt vel ſũt ꝑti
cipes peccant.Et ibi de peccatꝭ ↄcomitã/

tibo talẽ ludũ qualia ſũt deſideria lucrãdi.

volũtas ſpoliandi.tꝑis amiſſio.frequens

peieratio. rixaꝝ ꝓuocatio.ſubſtãtie ↄſum

ptio.aſſiduitas mentiendi.⁊ ocioſa verba
⁊ blaſphematoꝛia ſepe ꝓferendi. Unde ðꝛ

in Policrato li.ꝙ mendacioꝝ ⁊ ꝑiurioꝝ

x.

mater eſt alea. Unde et Chilon lacedemo/
nius iũgende ſocietatꝭ cauſa miſius Co/

rinthum duces et ſenioꝛes pplłi ludẽtes in
uenit in alea.et ideo infecto negocio reuer

ſus eſt. dicẽs ſe nolle glam ſpartoꝝ quoꝛũ

fama conſtructo biſancio clareſcebat hac

maculare infamia.vt dicerent᷑ cũ aleatoꝛi/

bus ↄtraxiſſe ſocietatẽ. Conſilr regi De⸗/
metrio in opꝛobꝛiũ puerilis leuitatꝭ miſſi

ſunt aurel tali a rege parthoꝝ.q̊ͥ mũere in/

locatꝰeſt

honoꝛata eſt adoleſcentia reg ſen ilis. z in
maieſtate regia ↄſtitu tꝰnon verebat᷑ leuia

exercere. Econtra eſt de magnatibo mo⸗

dernia.qͥ ꝓ magno habent ſi nouerint ve/

naticam vanitatẽ ⁊ in aleaꝝ pericia ſint in
ſtructi.et ſi in vanis ludis ſint experti.Cũ
tñ dicat Seneca in ꝓuerbijs.Aleatoꝛ tã/⸗

to eſt nequioꝛ q̃nto in arte doctioꝛ.ergove

ſa nia magna eſt tali arti inſudare. Et non
ſolum nobiles intendentes talibo ſibi no/
cent ſed etiã multis alijs qͥbs dant audaci
am ⁊ exemplũ talibo vacandi.⁊ etiam libe
ros ſuos et heredes exemplo ſuo ad talia

pꝓuocant. Oundus iſte totꝰ q̊ddam ſcac⸗

cariũ eſt.cuius vnꝰpunctꝰ eſt albus et alxꝰ
niger /ꝓpter duplicem ſtatũ.vite et moꝛtis.
gratie et culpe. Familia buiꝰ ſcaccarij ſũt
bhomines huiꝰmundi.qui om̃es devno ſac
culo materno extrabunt᷑.⁊ collocant᷑ in di
uerſis locis huiꝰ mundi.et ſinguli habent
Diuerſa nomina.vnꝰ dicit᷑ rex. alter regina.
Tertius rochus.Quartus miles.Quin/⸗
tus alphinus. Sextus pedinus. Uñ ver/
ſus. Rex rochus alphinus: miles regina
pedinus. Iſtius auteʒ ioci conditio eſt ta
us.vt vnꝰ alium capiat.et cum ludum cõ/
pleuerint ſicut de vno loco et ſacculo exie/
runt ſic in vnuʒ locũ reponunt᷑.nec eſt dif᷑/⸗
ferentia inter regem ⁊ peditem pauperẽ.qꝛ
ſimul invnum diues ⁊ pauper. Et Sap.
vn. dicit. Unꝰ eſt introitꝰ ad vitam et ſimi
lis exitꝰ.Et ſepe ↄtingit ꝙ quãdo familia
ſcaccarij poni in ſacculũ rex infertꝰ col/
cat eſt. Dic qñ tranſeunt ab hacvita hꝰ
mundi maioꝛeſ in inferno ſepeliunt᷑.? paiꝛ
peres in ſinum Abꝛahe depoꝛtant᷑.exem/
plo diuitis et Laʒari. In iſto etiam ludo
rexvadit circumquaq; directe ⁊ capit vn/
diq; ſemꝑ directe.in ſignum ꝙ rex omnia
iuue capiat.et in nullo omiſſa iuſticia om̃i
bus exhibenda obliquare debet. Sʒ mo/
do quicquid agit iuſticia reputat᷑.qꝛ quic
quid pꝛincipi placet iuris habet vigoꝛem.

Regina ſiue domina que dicitur Ferʒe ca

pit et vadit oblique.quia cum auariſſimuʒ

ſit genus mulieruʒ quicquid capit niſime

re detur ex gratia: rapina eſt et iniuſticia.

Rochus eſt iuſticiarius perambulans to
tam terram. directa tamen linea ita ꝙni⸗/

hil oblique capiat muneribue coꝛruptis.
ſed omnia iuſte coꝛrigat nulliparces. Dy
econtra de illis iã verificat᷑ ilð Amos.iij.

GWS

Lonnertiſti in amqritudinẽ iudiciũ ⁊ fru
ctum iuſticie in abſintbiũ. Miles vero in

capiendo duo puncta tranſit directa ⁊ ter

tium obliquat. In ſignum ꝙ miles et dni ⸗
ſte capere redditus de/

terreni poterunt iuſtece aunue de⸗
bitos. et iuſtas emendas a delinquentib
ſm exigentiam delicti.ſed tertiũ punctum

obliquat rũ talliagia et iniuſtas exactio/

nes extoꝛquent a ſubditis. Alphinivo coꝛ

nuti ſunt epiſcopi nõ vt Moyſes ex collo

quio diuino.ſed potiꝰ regio imperio vł pꝛe

ce aut pꝛecio ſublimati. Iſti alphini obliq̃
currũt et capiunt tria puncta ꝑtranſeũdo.
quia fere omes pꝛelatos peruertunt odiũ

et amoꝛ et munerum fauoꝛ ne delinquen/

tes rephendant et contra vicia latrent.ſed
potiꝰ? pꝛo annuo cenſu peccata ad ferinam

traduntvt ſic oya bolum ditent. Undð qui

debuerũtvicioꝝ extirpatoꝛes eſſe.iam per
cupiditatem facti ſuntvicioꝝ pꝛomotoꝛes
⁊ dyaboli ꝓcura toꝛes. Pedinꝰ vero pau/
perculus eſt qui incendendo ſemper vadit
directe in ſua ſimplicitate.ſed quando ca/
perevult obliquat. ſic ſemp dum ĩ ſua ſim
plicitate et paupertate conſiſtit directevi/
uit.ſed cum querit aliquid temꝑale vł ho/
noꝛem conſequi ſtatim mendacijs. periu/
cijs.adulatiõibo. ⁊ fauoꝛibo obliquat quo/
uſq; ad gradum ſuperioꝛeʒ ſcaccarij perue
niat. et tunc duo puncta pertranſit. tertiũ
obliquãdo. Sic pauꝑ cum eleuat᷑ ſtatim
ꝑuerſe incedit.quia aſperiꝰ nihil eſt humi/
lſicum ſurgit in altũ. In iſto ſcaccario dya
bolus dicit eſchack inſultando aliquem et
pereutiẽdo peccati iaculo.qui ſic ꝑcuſſus
niſi citius dicat liueret ad penitentiam re
currendo. dicit dyabolus ei matt. animaʒ
ſecum ad tartara deducendo.a quo nec li/
berabitur pꝛece vel pꝛecio.quia in inferno

nulla eſt redẽptio.Et ſicut venatoꝛ diuer/

ſos habet canes ad capiendas beſtias di/

uerſas.ſic dyabolꝰet mundꝰdiuerſa habẽt
peccata quibo diuerſimode homines illa/

queant. quia om̃e quod eſt in mundo aut

eſt concupiſcentia carnis aut oculoꝛũ aut

ſuꝑbia viitee.
(Lapitulum octauum.
Be admonitione habentis curam rei/

publice vt ꝓpuideat ꝙ ſingłi exerceant ſua

Kicia et de excluſione inutilium officio/

publicam ait Hugo vbi ſupꝛa.

Elboꝛantes aut

in pᷣdictis artibo mechanicis et

atẽ ſunt q̃ſi pedes ipſius ⁊ obſe

tarcꝰ?dicit. In om̃ibo exequẽeda ſũt q̃ humi

lioꝛibo.i.multitudini cõpetũt. Nam pau/
citas ſꝑ pluribo cedit.⁊ ea cauſa ſũt inſtitu

ti magiſtratꝰ vt a ſubditꝭ iniurie ꝓpulſent᷑.

ipſaq; reſpub.q̃i illoꝝ opiſicio calciet᷑. Eſt

em̃ qi diſcalciata qn iniurijs exponit᷑ quo
nihil pᷣt ignomin eẽ gerẽtib magiſtratũ.
Afflictꝰnãq ꝓpłus q̃i pncipis podagram
arguit ⁊ ↄuincit.Et ſicut ait apłs ad Co/

rinth. xij. Om̃ia mẽbꝛa ſũtvnũ coꝛpꝰ.q̃

mẽbꝛa habẽt diuerſa officia.et qdlibʒ indi
get officio alter? Tüc eſt q̊dlibet mẽbꝛũ pꝑ
fectũ cũ pᷣt ꝑſicere ſuũ op ꝓpꝛiũ.Unũq̃dq;
cĩ eſt ꝑfectũ cũ attingit ꝓpꝛiã vᷣtutẽ.ait phᷣs
li.vij phiſicoꝝ.et.iiij.methaphiſice.Hocẽ

ſingulũ qͥd pᷣt facere ſuũ opꝰ Et equocũ eſt

illð qͥd nõ pᷣt facere ſuũ opꝰ vt ſerra lignea
⁊c̃. Sic ẽ in coꝛꝑe reipu.ꝙ ſũt diuerſa mẽ/

bꝛa ꝓpoꝛtionabilit᷑ vt dictũ eſt habẽtia di⸗

uerſa offcia.q̃ꝝ q̊dlibʒ indiget officio alte
riꝰ.Et tũc ipᷣa eſt in debito ſtatu qn neutꝝ
vſurpat alteriꝰ officiũ.⁊ q̃dlibʒ exercet ſuũ
veracit᷑. Hec dʒ qͥs mirari de coadaptõne
reipub. mẽbꝛis coꝛꝑis nat᷑aliſ.cũ dñs oſtẽ

dit nabuchodonoſoꝛ ſtatuã cutꝰ caput ex

auro optimo.pectꝰ⁊ bꝛachia de argeto ⁊c.
Ad ſignandũ variũ ſtatũ regnoꝝ diuerſo/

rũ ſ̃ᷣm ſctõs.Conſimili rõne in vno regno

diuerſe ꝑſone ĩ repub.pñt adaptari diuer
ſis mẽbꝛis in coꝛꝑe natali Uñ ⁊ ĩ tractatu

q̊ ðꝛ liber phie ðꝛ ꝙ ĩ ciuitate ymaginaria

Socratis.Caput eſt ad modu arcis ipᷣiꝰ

palladis.bꝛachia tãq; pꝛudẽtes⁊ foꝛtes vi

ri iuxta arcẽ ad ipam tuendã locati. vẽter
et genitalia opifices ciuitatis et mulieres.

Coxre vᷣoꝛ crura ſut negociatoꝛes huc⁊ il/
luc diſcurrẽtes. Pedes vo ſũt agricole Cx

negociatoꝛes pnᷣt ſignificari ꝑ pedes.quia
calcãt terras.⁊ ſub nauigatõne ↄtinet᷑ ars
mercãdi ſᷣm Hugo.vbi S. vel pñt ſignari

ꝑ crura vnde ſuſtentãt rempub.ſuis mer⸗/

caturꝭ. Mercatura em̃ multũ iuuat rem/

oꝓvooibo ad illas ptinentib ad rei
pub. vtilit
quunt᷑ ei ⁊ eam ſuſtentant.de quibo pedib
cuſtodiendis mouẽdis dirigedis ſtatuen
dis debet hꝛe curã magiſtratꝰ. Unð Plu/

ſ

nicsa
wene
gtobte
ppec
ſatuen
B,
fühan
Mon,
inſtin
blent
E

ſtco.

ſtrai.
ugeun
CCo⸗/
Nii
bzlngi
ſbrün
ac
ipds
Hor!
uocih
Palignen
mi⸗/
di⸗
goole
neutz
nuſoi
apöne
Nivoli
Hung
lone.
acrlo⸗
go
aduc
Uractat
gumn
rco i⸗
ſoꝛtcort
ti Fent
lan
bocel/
eU
ula
ck ors
gnan
mer/
Nran/

Diſtinctio pꝛima.

Sequitur ſecunda pncipalis pars bu/

evecn ſumme.
Pꝛologus.

Abita oeſcripti
onereipu.in cõmuni et enume/
ratis virtutibo q̃ ſunt membꝛis
eſſarie. Sine deſcptis et infoꝛmatis ꝑ

hecel cpiis erimdemaris
ſonis ex qͥb reſpublica ↄſtituit᷑ quia tali/

um perſonaꝝ eſt multiplex colligatio ſiue
coherentia. Dirigente ſũmo magiſtro xpᷣo
ihu videndũ eſt de pᷣdicta colligatõne q̃li/

ter admonendi ſũt omes in repub.vt tene/

ant oꝛdinẽ ſue coherentie. Et pᷣmo de co/
herentia legali ſiue oꝛdinali.ſ.poteſtatum
que eſt dominoꝝ ad ſeruos.et econuerſo.
Secũdo de colligatõe natali q eſt paren/
tum ad filios et fratrum ſiue cognatoꝝ ad

inuicem. Tertio de colligatione ſacramen

tali q̃ eſt ↄuugatoꝝ ad inuicem. Quarto ðᷣ
coherentia fidei q̃ eſt xpᷣianoꝝ ad inuicem
in coꝛꝑe xpᷣi. Qinnto de colligatõne ciuili
q̃ eſtvicinoꝝ ⁊c̃. Que omia diſtincte pᷣnar

rata ſüt in pncipio
¶ Hiſtinctio pma ſecũde ꝑtis hꝰ ſumme.

Eapitulum pmum.
¶ Deoꝛigine leruitutꝭ.et de equalitate cõ
ditionis omniũ quã dzʒ pᷣnceps cogitare.

Epꝛimag colliga

tione qᷓ;tum ad vnã partem.ſcilzʒ

xv. vbi multũ de h.vnde ait.cõditio ſerui/

tutis iure intelligit᷑ impoſita peccatoꝛi. et

pma cauſa ſeruitutꝭ eſt peccatũ.ꝓinde nũ
q; in ſcpturis legimꝰſeruũ anteq; ̊ voca/

vulo Noe iuſtꝰpctm fuij iudicaret. Geñ.ix

MNomen itaq; ulud culpa meruit non na/

tura. Et ibi bene de h̊. flon debent dñi
nimis eleuari de dominatu cum nõ exna

turali ↄditione ſint dñi ſʒ merito peccati.

Unde Aug'. vbis. Qui impant ſeruiunt
eis qbovident᷑ imꝑare.Nec imperant cupi

Ditate dominãdi.ſed officio ↄſulendi.nec

pncipandi ſuꝑbia ſed ꝓuidendi miſericoꝛ
dia.hoc naturalis oꝛdo pᷣſcribit. Ita deꝰ
cuũ hominẽ ↄdidit.Dominamini inqͥt pi/
ſcibo maris ⁊c. Gen.j. Rationalẽ creaturaz
dQg vmaginẽ ſua noluit niſi irrationabili/

gqualiter debent ſe habere pꝛinci
pes ad ſeruos dictuz eſt S. tamẽ intelligere
Debẽt ꝙ ratio dominandi oꝛta eſt ex pctõ.
put Auguſtinait li.xix.ð ciuitate dei.ca.

bus dominari.nec hoĩem homini :ſed ho⸗

minẽ pecoꝛi. Inde pꝛimi iuſti paſtoꝛes pe

coꝝ magꝭ q;ᷓ reges hominnʒ ↄſtituti ſunt.
BGBeñ.xlvij.vt ſic inſinuaret deꝰqͥd poſtulet
oꝛdo creaturaꝝ.qͥd exigat merituʒ pctõꝝ.

Hec Aug'. Poſt petm̃ tñ legittime hnci/⸗

Pancib⸗ ſᷣm legẽ diuinã ⁊ humanã debent
omiĩes obedire.ſᷣm illud Ephe.v. Serui
obedite dñis carnalibo cũ timoꝛe et ſimpli
citate coꝛdis ſicut et xpᷣo.Debet ergo dna
et pnceps iugiter meditari equalitatẽ cõ/
ditionis cũ ſeruis.et pondus ſue ſeruitutꝭ

ex alia parte et nõ meareer cunlitata re
dictü eſt. Sic fecit Job. xxxj. qui ait.

quid nõ invtero fecit me ſicut ⁊ illũ.ſ.ſᷣuũ.

Vbi Grego.moꝛał.xxi.Potentibus viris

magna eſtvirtꝰ?humilitatis ↄſiderata eq̃li
tate ↄditionis.et poſt manu humilime cõ
ſiderationis depᷣmendꝰeſt tumoꝛ elatõis.
Beñ.ix.Terroꝛveſter ac tremoꝛ ſit ſuꝑ cũ/
cta animalia terre. Ibi Gre. Homo aiali/
bus irrationalibo nõ ceteris hominibo ad
yvymaginèẽ dei factis eſt nat̃a pᷣlatꝰ. Idcirco
ðꝛ ei vt ab animalibo non ab hominib ti⸗/
meat᷑.qꝛ õ̊ naturã ſuꝑbire ẽ ab equali velle
timeri.Et ibi bñn de h. Et de h̊ Señ.epła
xl viij.ait. Cum ſeruis familiariter viuere

Ddecet pꝛudentiã tuã.ſerui tui ſunt.vmmo

hoies ſunt ↄtuberniales.ſũt humiles. ſũt
amici dei et cõierui tui. Et ſequit᷑. Cogita

iſtũ quẽ ſeruũ vocas ex eiſdem ſeminibo oꝛ
tum. eodẽ frui celo.eque ſpirare.eque mo/
ri. Unõð hec ſumma mei pcepti eſt vt ſic cũ

inferioꝛeviuas quẽadmodũ ſuꝑioꝛẽ tecuʒ

velles viuere.Pꝛeterea dñs debet cogita/
re ꝙ aliqͥ tge foꝛte erit ſeruꝰ. Unde ibi Se

neca. Neſcis qua etate ⁊ vbi ſeruire ceperꝭ.
viue cũ ſeruo clementer.viue cõiter.et i ſer
monẽ ⁊ in ↄſiliu ⁊ ↄuictũ ſllũ admitte.Itẽ
cogitet dũs q; qͥ eſt ſeruꝰ ↄditione liber eſt
vircuali libertate mentis.qꝛ ſine peccato.

ber animo foꝛte.ſᷣuus eſt.̊ illi nõ nocebit.
Oſtende qͥs nõ ſit. Cu q ons es ſᷣuis libi
dini aut auaricie aut ambitioni aut pecca
to multiplici omes timoꝛi. Nutla ſeruitꝰ
turpioꝛ eit qᷓ; volutaria peccati ſubiectio.
Cum &ů& ſit poſſibile ꝙ dns aliqñn ſit ſeruus
pᷣdictaꝝ paſſionũ no ſuperbe vebet efferri

ſuꝑ ſeruu. Ideo ↄcludit Sen. Colant te

fui tui potꝰ qᷓ; timeant.ſʒ ad rabie cogũt
vos delicie. ⁊c. Et ideo ᷣm Auguſtinutn.

uü⸗

Multi dñi ſunt ſerui tot dñoꝝ q̃t vicioꝛũ

Hon tñ ꝑmittẽdi ſũt ſeruiviuere ſine diſci

plina ⁊ laſciuire.ymmo ſũt caſtigãdi debi/

to modo.Ecci. xxxiij. Panis et diſciplina
opus eſt uo. Unde Señ.eplła vbi S.Uir

ga em̃ om̃e murmur ↄpeſcit᷑. Iſtã eqlitateʒ

cũ ſᷣuo cogitabat beat? Martinꝰ qñ verſa

vice ſᷣuiebat armigero. Et exemplũ chari

tattꝭ erga inferioꝛes oñdit dñs ⁊ mgr cum

lauit pedes diſcipuloꝝ Joh̊.xiij. Et quan

Do erat in medio ſiẽ qͥ miſtrat Lu.xxij. Uñ
nõ venit xpᷣs miſtrari ſʒ miſtrare.Nõ tame

Denegandũ eſt qn fui ⁊ ſu bditi oẽs cũ om
ni affectu ⁊ hũilitate ⁊ reuerẽtia debeãt ſer
uire dñis ſuis:reddẽtes q̃ ſũt ceſarꝭ ceſari.
et q ſunt dei deo Macth. xvij.et.j.Petri. ij.

Serui ſubditi eſtote dñis in om̃i timoꝛe.
Sʒ admonẽdꝰeſt dñs vt nõ tumeſcat coꝛ

de ex diuino dono.nec ↄtẽnat fᷣuũ iniuſte

ex ſuo imꝑio.ſʒ debet ſicut pꝛ patrie piꝰ cie

mentia.⁊c.vt dictum eſt ſupꝛa.
LLapitulum ſecundum.
BDei

peccatum eſſe cauſam ſeruitutꝭ vt ſint libe

ri mentee. . —
WVWantũ 90 aliã
parteʒ.ſ.qualit᷑ ßui debẽt ſe hꝛe
erga dños ſuos. NHotanduʒ ꝙ
admonedi ſũt vt intelligãt pctm̃ fuiſſe cãzʒ
ſeruitut vt dictũ eſt.vt eoipᷣo magꝭ habe/
ant pctm odio ⁊ ab illo ſe caueãt q̊d indu/
xit tam turpeʒ ſubiectionẽ.qꝛ qͥ facit pcti
ſeruꝰ eſt peccati. Joh.viij. Uñn ſtudeat eſſe
liberi mẽte ĩ interioꝛi hoĩe ⁊ tũc nõ eſt dolẽ

du de exterioꝛi fuitute ſᷣm ꝙ monet aplus

Coꝝ.vij.Seruꝰ vocatꝰes nõ ſit tibi cure
ſupplevocari ſᷣuꝰ. Qui in dño vocatꝰ ẽ ſer/

uus libertꝰeſt dñi.Oꝛigo aũt hꝰ vocabu/

li ſeruꝰ inde credit᷑ ducta ꝙ hij qͥ iure belli
capiebant᷑ ⁊ poſſent occidi ̃uabãt᷑.vnde a
ſeruando ſerui appellati ſunt.
apitulum tertium

Iſubaiti oẽs ſiue ſint milites ſiue
ſerui admonẽdi de ꝑfecta obedi
entia ⁊ fidelitate ⁊ ſtabili dilectiõe erga do
minos ſuos.magniſicando ⁊ pᷣconiʒando
ſalua veritatevitã ⁊ honoꝛẽ eoꝝ cuſtodien

*

nfoꝛmatione ſeruoꝝ vt intelligant

De fidelitats quam ſerui debent habere

nt aut ſerui et

do. pmptecis obediẽdo.exemplo populi
qᷓ nolnit ꝙ Dauid rex iret ad bellũ ꝓpt peri
eulũ.vt patet.ij. Re.xviij. Qui ⁊ dixerunt.

Tu vnꝰ ꝓ decẽ milibo reputar.Et exẽplo
Joab qͥ noluit caꝑe vꝛbẽ ſine rege.nevicto
rig ſuo nomini aſicriberet᷑ij. Reg.xij. Dic

em̃ faciebant antiqͥ ⁊ eis in om̃ib obedie/
baãt.ſicut dicit Uirgiliꝰlibᷣ.j.dicta militis

Enee.qͥ ait. Rex erat Eneas nob qͥ iuſtioꝛ

alter. Nec pietate fuit: nec bello maioꝛ ĩ ar

mis. Que omia euidenter patent in fideli

tate quã debent pᷣncipibo. Ideo admonen

di ſunt ſpecialiter de obſeruãda fidelitate.

Figdelem em̃ ſeruũ ⁊ pꝛudentẽ commẽdae
dñs ⁊ remunerat Math. xxv. Et h̊ exem/

plo antiq̃ꝝ ſicut militũ ceſarꝭ qͥ erãt ſibi de

uotiſſimi. nec ab eo aliq̃ᷓ modo valebãt ſe⸗,/
parari. Sic narrat᷑ in vita ceſarꝭ. Et Cale

riꝰ dicit li.iij.de qdaʒ milite qͥ cũ eẽt captꝰ

et ad Anthoniũ ꝑducvꝰ. Rñũdit eidẽ. Ju/
gulari me iube.qꝛ nõ ſalutis beneficio.nec
moꝛtꝭ ſupplicio adduci poſſuz vt ceſarꝭ mi
les eſſe deſinam. Unñ q̃ ↄſtantiꝰ vitã ꝓ dño
ↄtempſit co faciliꝰvitã ⁊ libertatẽ ab An/
thonio meruit. Sic dz eſſe in milite xpᷣi vt

nihil eũ a dño ſeꝑet.f̃m illð apłi ad Roma

nos.viij. Quis ſeꝑabit nos a caritate xp̃i.

Item exempluʒ ꝙ qnto qͥs eſt fidelioꝛ ſuo
dño tanto magꝭ dʒ cõmendari ab aduerſa
rio.Et de hac fidelitate ſeruoꝝ ad domi/

nos Ualeriꝰli.vj.narrat de ſeruo cuiuſda,z
pampiniõis ꝙ cũ aliqͥ eſſent miſſi vt wdfim
ſuũ occiderẽt.ſeruꝰ cõmutata veſte cũ dño
⁊ ꝑmutato anulo dũm claue ſecreta emiſit

a thalamo.⁊ ſe in cubiculũ dũi recepit.⁊ ſe
vt pampinionem dñm ꝑmiſſus eſt occidi.

Bꝛeuis hꝰſfacti narratio.ſʒ nõ parua ĩ gẽ/
tili fidelitatꝭ oſtenſio Et ibi de alijs ſeruis
fidelibo ſuis dñis.Et de hac fidelitate ſer
uoꝝ erga dños Señ.li.iij.de bñfi.narrat

de ſeruo qui aptauit ſibi veſtem et anulos

dñi ſui.⁊ ſe obtulit ⁊ pᷣbuit ad occidenduʒ
ꝓ dño ſuo. Ualeriꝰibidẽ narrat de ſeruo qͥ

pmo dñm occidit ne traderet᷑ in manꝰ ho

ſtiũ.deinde ſeipᷣm traiecitvno ictu dicens.

Tempeſt inqͥt me cõſulere mihi. Jam em̃

dñm meũ manumiſi. Ibidẽ narrat ð duo
bus ſeruis qͥ capta quadã vꝛbe fugerãt ad
hoſtẽ. ⁊ hoſte ⁊ exercitu erꝰ intrãtib vꝛbem
illi ſerui pᷣcurrerũt ad domũ dñe.⁊ eãẽ edu/
xerũt.ac querẽtib.q̃ nam eſſet.ꝓſeſſi ſunt
cxudeliſſimã mulierè ab eis duci.ſ.vt to⸗

woli
thei
mm.
Niplo
wigo

Si⸗

helie,

Wlins

ſtr
Nrix

ſaci
en
tte,.
er
/
ſbide

ie⸗
e

100O

u/
dnee
nwi⸗
X
⸗
eröint

Non
o.

erſd
Nmi/
inſce

1 din
Jame

mt
aſe
cüci.
gig
ſons
neſe
nenat
nulos

ſenoqh
ndho
ens.
memn
zduo
rite
Nbein

zect /

ſiſunt

t to/

ſencl;

Diſtinctio pꝛima.

queret᷑.qᷓ̃ ſic euaſit ?⁊ ambos poſtea manu/
miſit.i.liberos fecit. Siłr narrat de q̊dazʒ

incluſo a ceſare qͥ petijt a ſeruo vt traderet
eivenenũ.Et cũ ille non poſſet eunadere qͥn

traderet᷑ ei d petebat medicamentuʒz in/

noxiũ dedit ei ⁊ acceſſit ad filiũ eius dicẽs

Jubeas obſeruare donec intelligas an ve

nenũ dederim patri tuo. Ille cum ſopitus

eſt vixit et a ceſare ſeruatus eſt.

¶ Capitulum quartum.

ſafſſeruoꝛũ qͥ dños occider᷑̃t et lares
djñoꝝ ↄiuges inuaſerũt narrat
Trogꝰpompexꝰli.xviij.ꝙ vnꝰex ſeruis illiſ
miſertꝰeſt dñi ſui. Et cũ illi ᷣuivellẽt ex ſe
illũ regẽ eſſe qͥ pᷣmo ſolẽ oꝛientẽvidiſſʒ Ille
ſeruꝰad dñm ſuũ Stratonẽ noiĩe detulit ⁊
eũ infoꝛmauitvt cũ in campũ ꝓceſſiſſet ce/

teris in oꝛientẽ ſpectantibo. ſolꝰ ille in occi

dentẽ intu eret᷑.Et cũ aduẽtare ceꝑit dies

fulgoꝛẽ ſu mmo faſtigio ciuitatis oſtendit
editiũculis culminibovꝛbis oꝛiens ſolfa
re

bat. Et qꝛ nõ ſeruilis ingenij rõ viſa eſt.
quirentibo auctoꝛẽ de dño ↄfitet᷑. Et tunc

intellectuʒ eſt qᷓnta dñoꝝ ingenia ſeruilibꝰ

pᷣſtarẽt. Data gvenia ſeni filiũq; eiꝰ regem

Strato nẽ creauerũt poſtqᷓ; ad filiũ regnũ

trãſiatũ eſt ⁊ ad nepotes.Et qꝛ celebꝛe fuit
facinꝰſᷣuoꝝ alioꝝ toto oꝛbe. Jõ Alexãder
magnꝰ vltoꝛ publice ſecuritatꝭ oẽs qͥ pᷣlio
ſuꝑfuerũt: ſi qñ eos expuguit ob memo/
riã veteris cedis cruciba affixit expugnata

xoꝝvꝛbe.genꝰ tñ Otratonis inuiolatum

Fuauit regnũ Deteſtãda em̃ fuit temeritaſ
pᷣdictoꝝ ſeruoꝝ.⁊ iðo magna equitate ple

ctenda.Et ſi fide ihu xpᷣi puati erant fide-
les dñis ſuis his modis.multo magis fi/

de illiꝰpᷣditi ⁊ etiã alligati debẽt eſſe fideleſ
dñis ſuis.et eos honoꝛare. Uñ narrat᷑ in
vitiſpatrũ li.ij.c.de humilitate.X abbas
Olimpiꝰ qͥ ſeruꝰfuerat deſcendebat ꝑ ſin/
gulos annos a Scithia in Alexandriam
poꝛtans mercedem dñis ſuis.et mittebat
aquã in peluim ⁊ offerebat lauare pedes eo

rum. Et cũ illi dicerẽt noli pater h̊ facere.

Rñdit.Ego ↄfiteoꝛ qꝛ ſeruꝰ vꝛ ſum.⁊ grãſ

ago vobis ꝙ dimiſiſt me liberũ fuire deo

Mercedes gᷓᷣveſtras vobᷣ debitas accipite

Quibo non acquieſcentib, dixit. Credite

dei deo.

N
Henequicia quoꝛũdam ſeruoꝝ et puni/

E nequicia uero

mihi ꝙ ſi nolueritꝭ reciꝑe mercedes veſtrai

hic remanebo ⁊ ſeruiam vobis. Memine⸗
rat enim chꝛiſtum dixiſſe Matthei. xxij.
Reddite que ſunt ceſaris ceſari.et que ſũt
(Eapitulum q̊ntum.
De admonitione fideliũ ſpecialiũ qua⸗
liter debent ſeruare obedientiam ad ſuos

Xemplo iſtoꝛum
Aſeruoꝝ ſunt admonẽdi ſubditi et
ſerui ad omnimodã fidelitatẽ ſer
uandã dñiis ſuis et ad tuendã eoꝝ ſalutes

Et de h̊ Uirgiliꝰ loquens de apibo hoꝛtat

ſubditos. Unde ait. Pꝛeterea regeʒ nec ſic
egyptus et ingens lydia nec ppłi parthoꝛũ
aut medus ydaſper obſeruauit regem in/
columem. ⁊c.

¶ Diſtinctio ſecũda ſecũde ꝑtis hꝰſũme.

(¶Eapitulum pmum.
De admonitõne patrũ vt nutriã
et filias ſub oꝛdinata diſciplina.
eſt de colligatõe naturali aliq̃ꝝ
mẽbꝛoꝝ in repub.ſicut parentũ

⁊ filioꝝ ⁊ fratrũ ⁊ ſoꝛoꝝ ad inuiceʒ. Unde
pmo ſut admonẽdi pꝛẽs ⁊ matres ad eru/
diendũ filios diſciplinaliter.vt ſicut ſunt
cau ſa eſſendi.ita ſint ⁊ bñ viuendi.eos bñ
nutriendo ᷣm ſapientẽ in li. Ethi. Unð ⁊

Ecẽi.vij.Filij tibi ſũt:erudi illos.Et.xxx
ſimiliter. Pꝛo aĩabo filioꝝ colligabit vul/
nera. Et ſeqᷣ?. NHe des illi ptãteʒ aie tue. Et
ibi multũ ð H̊. Itẽ Pꝛouer.xxiij. Noli ſub
trahere a puero diſciplinã.Heb.xij.Quis
em̃ filꝰ quẽ nõ coꝛripiat pꝛ.⁊c̃. Sic em̃ fi/

lij cohibent᷑a malis.infoꝛmãt᷑ in moꝛibus

bonis.⁊ ad dura ſuſtinẽda pᷣparant᷑.vt he
reditatẽ paternã aſſequant᷑ digni efficiũt᷑.
Et ideo nobiles antiq ſilios erudiri fecer̃t
ſapientialit᷑.vt pʒ de Philippo pꝛẽe Alexan
dꝛi ſup ꝑte pma. Item diſciplinabant fi⸗
lios virtualiter cohibẽdo a mał ⁊ infoꝛmã
do in bonis.qꝛvt ait Augꝰ.ð maioꝛibus

eccłe. Diſciplina in duo diuidit᷑. In cohi/

bitionẽ.ſ.⁊ inſtructiõem.q̃ꝝ pᷣmũ timoꝛe:
ſcdᷣm amoꝛe ꝑficit᷑. Et ivðᷣo narrat Policra
tus li.vj.q; Octauianꝰ imꝑatoꝛ filios ſu/
os ⁊ ſi nõ genuit adoptauit ad gradũ mi/
litarẽ ⁊ curſuzʒ ⁊ ſaltũ fecit cercifari. vſich

tfilioꝰ

Pars ſecunog.

natandi pũctũq; feriẽdi telũ ⁊ iaciẽdi miſ/
ſilia ⁊ lapides mann ⁊ füda.Et qualit᷑ on:
ne bellü ſcirẽt ſuſtinere aut inferre. Et q;/
uis ſufficere poſſit eis clarꝰſanguis ad glo
riam ⁊ bonũ hereditariũ ad omnẽ affluen

tiam. tñ ea diligentia ſũt inſtructi ac ſi ſua

retinerevel aliena acqrere nequaq; poſſent

niſi pvᷣtutẽ. Silr legit᷑ filias ſuas in lani//
ficio feciſſe inſtrui.vt ſi pᷣter ſpem in extre/

mã pauꝑtatẽ eas ſoꝛtuna ꝓieeiſſet. vitam
poſſent arte amiſſia facultatibo exhibere.
HNam et nendi ⁊ texendi ⁊veſtes ſoꝛmandi
pingendi ⁊ cõponendi nõ tm̃ artẽ ſʒ vſum

babebebant. Ex qͥbo patet ꝙ filios? filias
noluit ociari nec deſidia reſolui. Multo
minꝰ nec milites ſuos q̃ꝝ ꝓfeſſio exigit la/

boꝛem mllitarẽ. Conſimiliter de hac diſci
plina narratTulili.ij.de tuſcuł. q̃ſtiõib.

Nleges ligurgi laboꝛibo erudiũt iuuẽtu/

tem venando currendo eſuriendo ſitiendo
algendo eſtuando. Sparte vero pueri ad
aram verberibo accipiunt᷑ vt multꝰe viſce/
ribo ſanguis exeat.Et cum ibi eſſeʒ aitCu

tius nõ audiebã ꝙ vllłꝰvnq; clamaretvl ge

meret. Et ideo h̊ faciebãt qꝛ qͥ bñ inſtruũt᷑
in tenera etate de facili ad hona inclinant᷑

cum ꝓfecti ſunt. ꝓut ait Señ. li.ij. de ira.

Educatio maximã diligentiaʒ plurimũcq;
ꝓfuturã deſiderat. Facile eĩ eſt adhuc ani
mos teneros cõponere. difficulter reſcin/
dunt᷑ vicia q̃ nobiſcũ excreuerũt. Uñn vꝓᷣbũ
Oꝛacij. Quod nona teſta capit inueterata

ſapit. Item Señ.li.de ꝓuidentia loquẽs
de lacedemonijs qͥ expiunt᷑ indolem filio/
rum verberiba admotis.⁊ adhoꝛtant᷑ illos
vt ictus flagelloꝝ ſoꝛtiter ꝑferant.Et ſeqͥt᷑

cauſa.CLontẽptũ Peula aſſiduitas peri/

clitandi dabit.et ſolidiſſima coꝛꝑis ꝑs eſt
quã frequẽs vſus agitauit.Et põit exepla.

PNauticis ſunt coꝛꝑa efferenda maria du /
ra. agricolis man trite.ad excutienda tela

militares lacertivalẽt.agilia ſũt mẽbꝛa cur

ſoꝛibo. Id in q̊libet ſolidiſſimũ eſt q̊d exer⸗

cuit.⁊c̃. Silr exemplificat de ꝓplis qͥ dicũ
tur germani.q̊s ꝑpetua hyems.triſte celũ
ſterile ſolũ:ſaciunt foꝛtiter ꝑferre laboꝛes
et inedias.Et idðᷣo aplłs ad Ephe.vj. Edu
cate illos.ſ.filios in diſciplina ⁊ coꝛreptio
ne dñi. Item ad Thimo.v.loquens devi/

dua ait. Si filios educauit.⁊c.Et ð inſtru

ctione pueroꝝ cõiter in parte.v. De ſeueri

tate aũt patri in coꝛripiendo ⁊ diſciplinã/⸗

920 filios narrat Ualeriꝰ multum li.ij. vbi

narrat de Bꝛuto qui filios vᷣgis ceſos ad
paluʒz deligatos ſecuri ꝑeuſſit.qꝛ volebant
reducere dominationẽ Tarquini in vꝛbez
a ſe expulſam.pꝛẽm exuit vt ↄſulem ageret
oꝛbũq; viuere qᷓ; publicevidicte deeſſe ma
luit. Siłr narrat de Caſſio qͥ filiũ ſuũ ꝓpx

crimẽ affectati regni damnauit ⁊ vberibui
affectuʒ necari iuſſit. Similiter narrat de
manilio toꝛquato qui fuium ſuũ eo ꝙ pꝛo⸗-

batũ eſſet ipᷣm accepiſſe pecuniã a ſocijs ĩ⸗
dignũ domo ſua iudicauit.qͥ filiꝰ ex triſti⸗/
cia ſe ſuſpẽdit.cuiꝰ exequijs nec pater int᷑⸗

fuit. De his narrat Augꝰ.li.v.de ci.dei.ca.

xviij. Et quia ſeueritas nimia aliqũ noce

MNarrat Ualeriꝰ li.v. de moderamine pareł

tum in filios etia ſuſpectos de nequicia m
arentes nbi narrat de qdam qͥ cũ ſibi a ſi
io inſidias parari cõperiſſet.in locũ deſex
tum filio ꝑducto gladiũ tradidit ac iugu⸗
luʒ feriendũ obtulit.necveneno nec latrõe
ad ꝑagendũ patricidiũ opus eſſe affirmãſ
Quo facto.abiecto gladio ait filiꝰ u pa/
ter viue.ſgqueſo ne meꝰ erga te amoꝛ eo ti/

bi ſit vilioꝛ ꝙ H̊ a penitentia oꝛit. Simili⸗

ter narrat ibidẽ de indulgẽtia ꝑentum ĩ fi/

lios. vbi ðꝛ ꝙ Anthiochfili? Seleuci re⸗
gis cũ incidiſſet in grauẽ languoꝛẽ ex veſa

no amoꝛe nouerce.⁊ eſſet h̊ dephenſũ a me

dicis.pꝛ ſibi ↄiugẽ ↄceſſit. Et ibidem nar

rat de indulgentia alioꝝ in filios. Seue/

ritas & paterna eſt cõmendanda in coꝛre⸗
ptione ſilioꝝ dum nõ habeant exceſſũ. In

vulgentia appꝛobãda dũ caueat peccatũ ⁊
filioꝝ diſpendiũ Moderatio laudãda dũ

tenet oꝛdinatũ modũ.⁊ ecõtrario negligẽæ
tia parentũ in caſtigando filios ⁊ coꝛripiẽ
do eſt multũ vituperanda Et peccata eo-
rũ eis imputãda aliq̃ mõ.⁊ pena eis aliqſ̃
a deo inflicta ꝓ coꝝ negligentia.ſic fuit de
Hely qͥ fuit negligens in coꝛripiẽdo fitlos
inſolentes. Et ideo a deo merito punitus

erat.j.Re.iij. Añ arae eckll. drariin

ca.x vij.de puero qnquẽni damnato qͥ co⸗
ſueuit deũ blaſphemare.fuit ꝑcuſſus a ᷣOb
in ſinu patris et moꝛtuꝰ.Et h̊ iuſtetam in
penã patris qͥ non coꝛripuit eũ.q; in penẽã
illiꝰmoꝛtui.⁊ ne creſceret i malis maioꝛib⸗
creſcente etate. Et de h̊ narrat Boecili. ðᷣ
diſci.ſcoł.de filio Lucrecij ſanguineo no
mine Zenonis diſcipulo qͥ fuit abſq; diſci
plina nutritꝰ, ↄſumes ſua in aleis ⁊ meræ⸗

li
lsi
biebunt
npbq,
nageret
len
ſuüge
berdaf
umtde
⸗
eisi⸗
nci⸗
erint/
Nc.
fünoon
ne pene
nci
ſbiaſ
i deſer
lugu/
loe
fnnif
e,
Rad
Ginii⸗
iſ/

Va

zame
nder
Oeuv
lor⸗/
gli
adi
gige
onipe⸗
alaeo/
tla
fuide
oflos
Onitus

ngas⸗
400
min
penaͤ
orib
li5
no
diſci
merg

Diſtinctio ſecunoa.

tricijs. ſient enumerat ibi. ꝛa pꝛe redẽptus
creberrime de anguſtijs crucis. Et deinde

captꝰ: parẽtis penuria redemi nõ potuit.
Qui cu lacrimis voce querula oſculum pe
ciijt a pꝛe. ⁊ cũ pꝛ acceſſiſſet naſũ illiꝰ moꝛſu

acutiſſimo ſecuit dices.qꝛ erroꝛib puerili
bus moꝛes incaſtigatꝰeuaſi.ac mgr̃i mei

documẽtꝭ nõ obediui.ſocioſq; meos con/

tẽpſi.filij pꝛẽʒ caſtigatui neceſſe ẽ idulgere
mgri ẽ diſcipłi moꝛes ifoꝛmare.q̃ſi ᷣ dice/
ret.pꝛ qꝛ ñ caſtigaſti meſʒ ꝑmiſiſti me vaca
re pctis ſupdictꝭ: merito de te capio vindi

—

Sʒ relinquãt eis vᷣtutẽ hereditatẽ ſic et ter
renaꝝ ⁊ midanaꝝ poſſeſſionuʒ. Unde ait
TZuliꝰli.de offi.c.xxxvij.ꝙ optima beredi/
tas a patribo tradit᷑ liberꝭ. omiq; patrimo
nio pᷣſtantioꝛ glaptutꝭ.⁊ nephas eſſe viciũ
iudicare. Suꝑ omia debent docere vt ca
ucant a peccatꝭ. Ut em̃ ait Hiero.ſuꝑ Iſa.

li. vltimo. Aquilaꝝ maxim eſt amoꝛ ad fi

lios.q̃ in locis inacceſſibilibo nidos locat.
7 ne coluber fetus violet amatiſtum ĩ nido
ponit. curꝰvᷣtutevenena ſuꝑant᷑.Solinus
tñ lib.viij.ca.vj.ait qꝙ; herſes alias ethites
eſt lapis qͥ inuenit᷑ in nidis aqͥlaꝝ. Hulto
u;– mag debent pᷣcauere paretes ne filij ve/
neno ſerpẽtꝭ antiqui coꝛrũpant᷑.⁊ eos do/
cere vt niditicent in petra xpᷣo habitaculo
tirmiſſimo.
(¶ Capitulum ſecundum.
De admonitione filioꝝ erga parẽtes in
affectu ⁊ effectu. MMD
Bales autez de
bent eſſe filij erga parentes.ſcilʒ
aamãtes eos ſincero affectu. obe
dientes eis in omi ſtatu. honoꝛates eos ĩ
ꝓmpto actu et neceſſaria miſtrantes eiſdẽ
i effectu ſi indigeãt ſacra ſcptura dermiat
Exo.xx.honoꝛa parentes.et Ephᷣ.vj.Fi/
lij obedite parentiboveſtris.h̊ em iuſtü eſt.
Iteẽ Ecẽi.iij.Qui honoꝛat pꝛẽm ſuuʒ vita
viuet lõgioꝛe.Et ibi multũ de h̊.De pieta
te igit nno erga paretes narrat Ualeriꝰ

li. v. c.uij. Et dicit ꝙ diligere parentes pꝛi

ma lex nate eſt. Un narrat ibið qdã bona
fuia q̃ nutrinit matreʒ ſuã in carcere lacte

mamillaꝝ ſuaꝝ. Cũ em̃ mjr eſſet ꝓ capitali

crimine carceri dãnata. Ille q pᷣerat cuſto

die carceris miſcdᷣia moꝰ dedit aditũ filie

ctam. Clñ ⁊ parẽtes debẽt cauere ne relin/
gquant malũ exemplũ filijs vt dictũ eſt ſup.

ad matrẽ: pᷣuidẽdo tñ ne cibũ aliqnẽ ei ifer
ret.volẽs eam ſic inedia ⁊ fame ꝑire.Cũq;
plures dies interciderent ⁊ qũo tãdiu ſine
cibo ſuſtentaret᷑ cuſtos carcerꝭ miraretur:
aĩaduertit fuiã matris famẽ lacte lenientẽ

Que nouitas ſpectaculi admirabilis ad

ↄſiliũ deducta remiſſionẽ mulieri incarce
rate impetrauit. Nartat etiã ibidẽ ð alia fi

lia q̃ pꝛem ſuũ pa ri cuſtodia traditũ iã vl/
time ſenectutꝭ velut infanteʒ alimonia pe/

ctoꝛis ſui fouebat.De h̊ etiã Solinꝰ li.j.ẽ

fine narrat de filia cuiuſdã.q̃ dephenſa eſt

alere pꝛem ſuũ vberibo. Uñ et ille donatꝰ

liber filie in memoꝛiã tanti pᷣconij.⁊ locus

ↄſecratꝰ eſt numini. Narrat᷑ etiã ibidem de

CLoꝛaliano qͥ damnat a romanis cõſfugit

ad voluſianos qͥ erant infeſti romanis. et

ibidẽ poſtea imꝑiũ ſoꝛtitꝰ eſt.qͥ ſtatim ince
pit eſſe romanis infeſtiſſimus.necvolebat
eis ↄfederari ꝓ aliqͥbo lʒ mitterẽt᷑ ſacerdo/
tes cũ infulis.Qð vidẽs mr vxoꝛẽ erꝰ ⁊ fi⸗
lios ſecũ trahẽs venit ad caſtra in qbo erat.
quã vt filꝰ aſpexit.Expugnaſti inqt o mar
meaʒ iram. Holuit em denegare matri d

pecijt.ſʒ eiꝰviſio ad pietatẽ tyrannũ emol/

liuit. OQuerit aũt Señ.li.iij.de bñfi.c.xvj.
An liberi poſſent recompeſare parentibuſ
maioꝛa bñnficia qᷓ; ab eia acceperunt.⁊ ꝓſe
quens iſtam queſtione narrat de pietate ſi
lioꝛũ erga parentes.Ponẽs exemplum de
Scipione qͥ ſeruauit pꝛẽm in pᷣlio ſeipſuʒ
obijciens moꝛtꝭ ꝑiculo ꝓ patre.Item capᷣ.
xxiiij.ponit exemplũ de Enea qͥ pꝛem gra/

uem ſenio ꝑ mediũ hoſtiũ agmina tulit et

ꝑ ignes. Uñ q̃rit ibidẽ. Quid eĩ nõ poteſt
pietas.q̃ſi diceret.omnia poteſt.qꝛ pietas

dd oĩa valet ſᷣm apłm. Et qd mirũ ſi hoies

roõne pᷣditi erga parentelſ ſint pij.cũ irratio

nalia pietatẽ exhibeãt pa rẽtibo.ꝓut narrat
Amb. exame. omeł.v. ponẽs exempluʒ de
ciconijs q̃ pꝛijs penis paretes Ddepluma4
tos ſenio tegmine plumaꝝ fouẽt.⁊ collato

cibo paſcũt. ⁊ fultro alaꝝ ſubleuãt ⁊ ad vo

landũ exercẽt. Un ſubdit ibidẽ. Auibo nõ

eſt graue qd eſt pietate plenũ.nec ẽ oneroſũ
q̃d ſoluit᷑ nate debito.HNõ recuſãt aues pa
trẽ paſcere q̃s nõ lex ſcpta.ſʒ innata ſtrigit

Ad ̊ ↄuenuũt nõ pᷣcepto.ſʒ natalis gre of

ficio. Eſt em̃ apud eas vera pietas qua re⸗

cuſat alicn hoim impietas. Un romano⸗

tate filioꝝ erga parentes et de pen male⸗

rumvſu hauis pia vocat᷑. Ded de unpie⸗

3

Dictionis materne narrat Angꝰli. de ci. ði.

rxrij.c ix. ꝙ decez fuerũt frẽs. ſeptẽ fuert

mares ⁊ tres femine.qͥ ex maledicto ma/
tris ſunt puniti tremoꝛe mẽbꝛoꝝ hoꝛribi/

li.qꝝ duo.ſ.frater ⁊ ſoꝛoꝛ ſuerũt ſanati ĩ ec/
cleſia beati Stephani.alis invltiõe ꝑma

nęæétib. Conſilis vindicta narrat᷑ nr̃is tẽ/
poꝛibo iuxta Stanſfoꝛdiã ↄtigiſſe de q̊daʒ

filio matri moleſto et contrario.quem illa

quodã die dñico nimiũ anxiata maledixit
in pñtia tot parrochie. Qui ob hbᷣↄfuſus

poſtq; qͥlibʒ ad ſua reuerſus eſt:ſub q̃dam

altari ſe abſcondit. ac poſtq; oſtium eccłie
clauſuʒz fuit ille filiꝰmaledictꝰſe coꝛdula cã

pane miſerabiliter nemine pñte ſuſpendit.

Diſinctio
(KLapitulum pmum.6
¶ De inſtructione fratrũ q̊ ad amoꝛis be/
niuolentiã ⁊ oꝑis beniſicentiiim.

einter ſe ad mutuã dilectõem exq̃
ſunt ex eiſdẽ parentibo⁊ pᷣncipijs. Uñ dñt
pᷣcipue ſe mutuo diligere.qꝛ cõicant eandẽ

naturã. ꝓut ait ſapies Ethi.viij. IAtem de

mutua dilectõne frm̃ ait Ualeriꝰ li.v.c.v.

Hanc caritatẽ fraterne beniuolẽtie pximꝰ

gradꝰ accipit. Et ponit exempla de fabio

q delatũ ſibi triumphũ a ſenatu reciꝑe nõ

ſuſtinuit.qꝛ frater ſuꝰ illo pꝛelio ceciderat.
Silr põit exẽplũ de alio qͥ ꝑ grauia itine/
ra tranſgreſſus die ac nocte mutato equo.
ſolo comite ↄtentꝰ trãſiuit ad liberandum
frẽm ſuũ.Silr ibidẽ narrat ꝙ cũ in caſtris
ompeij vnꝰ miles aliũ intemiſſʒ iacentẽq;
poliauit.⁊ vt frẽm eſſe germanũ cognouit
multũ ac din ↄuicio deos obiurgauit.pꝛe

cioſaq; veſte frẽʒ opertũ rogo impoſuit. ac

deinde ſubiecta face ꝓtinꝰ eodẽ gladio qͥ il

lũ interemerat pectꝰ pꝛiũ trãſuerberauit.
ſeq; ſuꝑ coꝛpꝰfratris ꝓſtratũ cõmunibo flã

mis cremandũ tradidit.Cicebat eĩ ignoꝛã

tcie bñficio innocẽtiviuere.ſʒ vt ſua potius

pietate qᷓ; aliena venia vteret᷑ comeſ frater/
ne necis eſſe nõ defuit.⁊ artiſſimis vincłis
ſanguĩs pietas ſatiſfecit. Jdẽ narrat Au/
guſtinꝰde ci.dei li.ij.c.xxvj.Et ideo cauere
debent frẽs ne ꝓpter terrena aliq̃ fiat in eis
diſcidiũ coꝛdiũ vel extinctio caritatis fra/
terne.Vñ⁊ ſaluatoꝛ tratribi petetibus vt

tertia ſecũde ꝑtis bꝰ ſumme.

Ein de hac diſti⸗

ctione tertia admonẽdi ſũt fréz

ſudicaret ⁊ diuideret int eos hereditatẽne
luit ſieri iudex eoꝝ in H̊ Luce.xij.qꝛ erat in

ter eos ↄtentio litꝭ nõ caritas dilctõis Lu
ce.xij.ſᷣm ꝙ exponit Augꝰ.li.ſᷣmonũ.j.ſer
mone.xlij.ꝙ dñs diniſionẽ petẽti di.quis
me ↄſtituit iudicẽ.Cauete ab om̃i cupidi⸗
tatc.ſʒ ego dico dic fratrivt teneat mecum
vnitatẽ.⁊c. Pꝛeterea li.vij. Eccłiaſtice hi⸗
ſtoꝛie narrat᷑ q ddam ſtagnũ hereditatis
duobo fratribo ſoꝛte aduenerat.et pecunie
cupiditas q̃ fere oĩia coꝛda moꝛtaliũ ſuꝑat
fraternã viciſſitudinẽ ſereviolauit. Na qqa
erat piſciba copioſuʒ ↄuenerũt frẽs.nõ tim
ad capiẽdos piſces.ſʒ ad interimẽdos ho
mines bella mouẽtes ⁊ hũanũ ſanguinemn
fundẽtes.ſʒ dei ꝓuidentia ipᷣis ↄtendenti

bus aduenit beatꝰ Grego.ceſarieñ.epᷣs vi⸗
denſq; moꝛtes et pᷣlia viroꝝ ⁊ furẽtes ger⸗

manos:cauſam reqͥſiuit ↄtentõis.q̃ cognẽ
ta. Nolite inqt o filij rõnabiles aias Am
tis ⁊ irrõnabiliba ꝑdere.fraternam pacem

queſtꝰcupiditate diſſoluere.dei leges ⁊ na

ture iura temerare.Et ego vos ꝑvᷣtutẽ deĩ
abſoluã ab om̃i certamine ↄtentõis crn⸗⸗
te.Et cũ acceſſiſſet ad ſtagnũ tenẽs in ma-

nu vᷣgã.poſitꝭ geniba palmas tetẽdit in ce⸗
