q̃ttuoꝛ ſunt qͥb ꝑuertit᷑ iudiciuzʒ.ſ.timoꝛe
odio.amoꝛe.⁊ cupiditate.vt ðᷣꝛ cã.j.q.iij.
vnde.Quattuoꝛ hec timoꝛ.odiũ.dilectio.
cenſus. Sepe ſolent hoim rectos ꝑuerte/

re ſenſus. ʒ ꝓuideant ꝙ ſint imitatoꝛes

ſumi iudice cuiudiciu in terris exercent.
de ᷣ oꝛ Jla.xj. Judicabit ĩ iuſticia pauges

P
ſar⸗
Re
can
j⸗
cuſ
duo

ſumn

m.
alter
Mn.

cunii.
tens.

pfor
henit
faui
ſtüt
lahe
pecu⸗
ſitm
lant
rens
ſun
dil
ſon
co
ℳ
Hole⸗
llge⸗
luite
dam
ſlae⸗
ltpe
ſpolie

(far

ug
guiſt
poſit
coga
Ai

blent
demn

dleta
ſſet
mert⸗
p

ſoſde

lon
lige
oen

freppto
ogeni
tis nenſoo
benieſe
Nlincci
Nmagen.
etdiiacri
herniten
temenmne
jtuen
Mnnningo⸗
Migois
Gntalie
nenter
n Ber⸗
tänhi
Cognoci⸗
Mrpue⸗/
eglini⸗
Eüunecon
niene⸗
accand
a win
dchemdin
Dmncisc
Nſibt
radultn
Yoii⸗
imtlitans.
s Johe
Awaci
debet no⸗
aij anoni
ünten
iagenten.
loſicurfu
gonizee⸗
Ncherezant
nefälirn
Gicipnran
ſiös n
crtinnope
Amonol
Gnlatent
Menun M
unore
aiha l⸗
gidleno.
wouert⸗
umuatonts
scucreent
upenee⸗

Diſtinctio quarta.

O qᷓ diligẽtes ⁊ cauti fuerũt antiqͥ in cau
ſaꝝ diſcuſſiõe.⁊ qᷓ ſagaces ⁊ ꝓuidi in earũ
dẽ examinatõne.⁊ qᷓ; ↄſtãtes ⁊ induſtrij in
cauſaꝝ dubiaꝝ ſniatione.et q; clemẽtes et
pij in quoꝛũda etiã reoꝝ ꝓ exigetia cauſaꝝ

abſolutõe ptz in geſtꝭ eoꝶ*&. De pmo. ſ. diſ

cuſſiõe cauſaꝝ narrat Claleriꝰ li.vij.c. iij.
Duo hoiĩes tradider̃t cuidã mulieri qᷓndaʒ

ſummã pecunie depoſiti noĩe ea ↄditõe vt
cam ſimulvterq; redderet ⁊ neuter ꝑ ſe.qᷓꝝ

alter interiecto tꝑe tãqᷓ; moꝛtuo ſocio dece
ptoꝛie circũuenit mulierẽ tradentẽ ſibi pe⸗/

cuniã. Suꝑuenit tandẽ alter depoſitũ pe/
tens. Cum igit᷑ mulier reddere nõ poſſʒ qi /

ꝓ furto ad ſuſpẽdiuʒ damnata eſt.ſed ſuꝑ⸗
nenit Demoſtenes phᷣs ⁊ eam cautela lib
rauit dicens. Oulier hec parata eſt depo
ſitũ fid eliter ſoluere.ſʒ niſi ſociũ adduxerꝭ
id facere non poteſt. quia conditio fuit ne
pecunia vni ſine altero nũeraret᷑ et ſic eua⸗/
ſit mulier. De ſecũdo ſcʒ examinatõe cau/
ſaꝝ ſatꝭ patet in Daniele.xiij. Ubi Daniel
reuocauit ocẽs ad iudiciũ falſos teſtes con

futauit. Innocentẽ liberauit ⁊ iudiciuʒ in
diſcuſſe datũ retractauit. Unde ⁊ petrꝰ al/
fonſus narrat in ſuo tractatu de quodam

cuiꝰcognomen erat refugium pauperũ eo
ꝙ ſolebat pauꝑes adiuuare.Cum em̃ qͥdã
pauꝑ locaſſet domũ ſuã cuidã vicino diui

ti. qͥ cogitans ipᷣm ſi poliare pᷣdilio ſuo.po/
ſuit quedã dolia plena oleo in domo et qJ/

dam ſemiplena. Et tꝑe elapſ. ovenit videre
illa ⁊ inueniens illa dolia ſemiplena.impo

ſuit pauperi crimen furtivt inde poſſʒ eum
ſpoliare. Et cũ eſſet vocatꝰ ad iudiciũ ⁊ nõ

reſtaret illi niſi damnatio. Ille qͥ vocabat᷑

refugiũ pauperũ vocauit ipᷣm ſeoꝛſuʒ.⁊ in
gquiſiuit ſi eſſet innocẽs a crimine ſibi un/

poſito.q̊ iurante ꝙ erat innocens redijt cũ

co ad iudiciũ pecijtq; vt illa menſurarẽtur
Adijciens ꝙ ii eſſet tantũ de fecibo in ſemi
plenis ſicut in plenis dolijs: ille fuiſſi con

demnandꝰ. Sivo nõ eſſet in illis niſi me/
Dietas fecitʒ q erant ſemiplena: liberãdus

elſſet. Et ex ſö̊ comꝑtũ eſt ꝙ nũq; erant ple/

na. et ſic pauꝑ liberatꝰeſt. Sic patet qᷓ;tuʒ

valet ꝓuida examinatio in iudicio. Deter
tio.ſ. e dilatõne iudicioꝝ narrat Ualeriꝰ

li.viij.ꝙ qᷓdam muliervirũ ſuũ et filiũ viri

ſui quem habuit ex alia vxoꝛe interemit.qꝛ
illi occiderũt filiũ ſuũ optime indolis què
ipa habuit ex boꝛiviro. Delata eſt gcauſa

coꝛam iudice quã iudex duab cedibo.id ẽ.
moꝛtibo ↄtaminatã noluit liberare nec dã
nare pᷣciſe cũ iuſto doloꝛe cõpulſa eos oc/
cideret.ſʒ ad maioꝛes iudices cãm trãſtu/
lit. Illivo inſpecta cauſa accuſatoꝛẽ ⁊ reů
poſt centũ annos ad ſe reuerti iuſſerũt eo/
dem affectu quo poꝛ iudex. Sed ille trãſ/
ferende hij differendo cauſam damnandi
et abſoluendi inexplicabili mutatione cũ/
ctabant.
(Lapitulum quarrrnm.
¶Deoꝛdinata indulgentia et de veritate
iudicij cum miſericoꝛdia.

Equarto ſcz de
abſolutione reoꝝ ex indulgẽtia
dnarrat Ualeriꝰmultũ libꝛo.viij
et ̊ ex varijs cau ſicut ibi recitat vbi ait
ꝙ qͥdam interſectoꝛ ſoꝛoꝛis ſue a rege ꝓpter
crimen atrocitatꝭ damnatꝰeſt.ſed idem tũ

frater abſolutꝰeſt a ppło ↄſiderante cauſaʒ

qꝛ ſoꝛoꝛem occidit nõ ex impietate.ſʒ pꝛo/⸗
pter immatuꝝ amoꝛeʒ ſoꝛoꝛis. Silr nar/
rat ibi de quodã qͥ erat reus homicidij.pꝛo
ſe nihil recuſans.ſed ꝑuulos ſuos flens cõ
mendare cepit iudici.Qui ↄſenſu omniuʒ
aſtantiũ mutauit ſniam.⁊ reſpectu puero/
rum ipᷣm liberũ abire fecit. Similiter nar

rat ibi de alio accuſato ꝙ graues iniurias

attuliſſet ſocijs.⁊ cũ ſententie triſtes de eo
ferebant᷑repente ꝓſtratꝰhumo pedes iudi
cum oſculabat᷑.et os ſuum ceno replebat.
totam concionẽ a ſeueritate ad clementiã
et manſuetudineʒ trãſtulit.De multtꝭ alijs
ↄſimilib ibi narrat᷑. Erant aũt pꝛonioꝛes
ad abſoluendũ qᷓ; ad ↄdemnandũ. Un de
hoc ait Auguſtinꝰde ciuitate dei lib.xviij
ꝙ exiſtentibo duodecim iudicib. Sivnuſ
ſenarius reũ abſolueret.aliꝰ ſenarius non
potuit damnare.Si g̊ pagani et gentiles
deũ ignoꝛãtes.fidei xpᷣiane inexꝑtes.diui
nũ iudiciũ futuꝝ nõ pᷣcogitantes.nec bea
titudineʒ ſperantes fuerũt ita diligẽtes in
iudicijs ſuis.quales debent eſſe fideleſ.nõ
ſolũ in iudicijs ſuis:ſed in iudicio q̃d ði ẽ.
Dei em̃ iudiciũ eſt Deut᷑.j. Item ꝓnidðe de
bent vt iudiciũ ſit equitate rectũ vt non ꝑ/
uertat᷑ affectu carnalitatꝭ.vł motu poteſta
tis.vel intuitu cupiditat. vel malignitate
odij alicꝰ. Sic em pcepit dñs Exoð.xxiij.
Nec in iudicio plurimoꝝ acquieſces ſentẽ
tievt a vero deuics.Et Leuitx.xix. Hõ in/
9999dDd

—

—

Parspung.

aliqd ĩ iudicio ĩ regula.ĩ põdere.iĩ mẽſura.

Vñ narrat Gre.li.iiij.dyalo.ð q̃dã qͥ vidit

petrũ maioꝛẽ eccłe in loc deterrimis mag

põdere ferri ligatũ ac depꝛeſſuʒ.dictũq; ei

eſt ꝙ; h̊ patiebat᷑.qꝛ ſi qͥd ꝓ faciẽda vltione
iubebat᷑ ad inferendas plagas:plꝰ ex cru /

delitate qᷓ; ex obediẽtia fuiebat. Sũme eĩ
dz index cauere ab ira ⁊ crudelitate ipſum

deũ imitãdo. De q̃ Sap̃.xij.Et tu cũ trã/

quillitate iudicas. Ira aũt viri iuſticiã dei

nõ oꝑat᷑. Jaco.j. Uñn narrat Señ.lib.ij.de
ira.de qdam iudice tyrãnico.qͥ exira dam
nauit tres innocẽtes milites.vnũ quia re

Dierat de via ſine ſuo ſocio. imponẽs ei ꝙ;

illũ interfeciſſet.pᷣcepitq; alteri militivt eũ

duceret ad locũ ſupplicij. Qui cũ eẽt edu/
ctus venit cõmilito ſociꝰſanꝰ.queʒ videns
centurio cui ſuerat pᷣceptũ aliũ occidere.re
duxit ambos ad iudiceʒ. Quos cumvidit
tyrãnꝰiratꝰeſt.Dixitq; pᷣmo.Te iubeo in/
terfici.qꝛ damnatꝰ Scðo dixit.Et te ſilłr.
qꝛ cã damnatõis ↄmilitoni fuiſti. Tertio
Dixit.Et te iubeo occidi.qꝛ iuſſus occide/

re.ĩꝑatoꝛi nõ paruiſti. ñ Señ.ibi.O qᷓ;

ſollers eſt iracũdia ad fſingẽdas cãs fuꝛorꝭ
cres h puniti ſũt ob vniꝰinnocentiã.Exco
gitauit iſte quẽadmodũ tria faceret crimi

na cũ nullũ inueniret.hʒ iracũdia h̊ malũ
ꝙ nõ vult regi. Iraſcit᷑ ipiveritati ſi volũ
tateʒ ſuã aliqͥd fiat.Et de H̊ Iſido.li.iij.de

ſũmo bono.c.v. Judex iracũdꝰiudicij ex/
amen ↄtueri nonvalet.qꝛ caligine furoꝛis
nõ videt.⁊c̃. Item ꝓuidere dʒ vt iudicium
fiat liberalitate gratuitũ nõ venale vel ven
Dditũ ꝓut ait Aug.epła.xxxv. Nõ dʒ iudex
venðde iuſtũ iudiciũ.aut teſtꝭ verũ teſtimo
niũ.⁊c̃. Ibi bñ de h. Et idem cã.xiiij.q.v.
Tali eĩvẽditõe nihil eſt inoꝛdinatiꝰ.qꝛ iu/

ſticiã vende iniqͥ tas eſt. Iniuſticiã vᷣo ven/

dere rabioſa inſania.Pꝛeterea talis vẽdit

iuſticiã quã nõ hʒ. In alijs em̃otractibus

res vẽdita alienatur a vẽditoꝛe ⁊ tranſit ad
emptoꝛẽc̃.ſʒ ĩ tali ↄctu nullã iuſticiã hʒ ven
ditoꝛ.lzʒ foꝛte effectꝰ iuſticie trãſeat ad emp
toꝛẽ. Uñ talis etiã vᷣitatẽ ipᷣaʒ inhonoꝛat
⁊vilificat.Et qꝛ ipᷣaʒ cũ ſit ĩpꝛeciabił expo
nit ꝓ pᷣcio⁊ ipᷣm iudiciũ ꝑuertit.Pꝛouerbᷣ.
xxviij.Qui cogſcit in iudicio faciẽ ñ facit

bñ. Iſte ꝓ buccella panis deſerit veritatẽ.

ItẽAug. li. v. ↄfeß. Nil ſoꝛdidiꝰ.nil turpiꝰ
talivẽditõe. Apð ei antiq̃s oẽ qd ex vebi⸗

to officij gratuitũ eſſe oʒ: ſi fiat ad pᷣeiũ in

ſoꝛdibo cõputat᷑.ꝓut ðꝛ in Policrato li.v.
Pꝛeterea iudex eſt famułꝰiuſticie q̃ ẽ regia

vᷣtutũ. Ille eſt iudex infideł qͥ vẽdit ſuaʒ
dnam ⁊ reginã.⁊ ꝓſtituit eã pᷣcio.qꝛ vt ðꝛ ĩ

Policrato vbi S.Pꝛeciũ nõ ðꝛ tm̃ pecunia
ſʒ obſequiũ ⁊ oẽ genꝰmunerꝭ.Talis &̊ ſer/⸗
uus infidelis dñam cui ex fide tenet᷑ famu
lari q̃ſi in foꝛo ipᷣam diſtrahit. Johelis.iij.
Puellãvẽdiderũt ꝓvinovt biberẽt.i.iuſti/⸗
ciã incoꝛruptã ⁊ ſincerã.Et nõ ſolũ illevẽ
ditoꝛ eſt iniquꝰ.ſʒ etiã emptoꝛ.vt de ilł ve/
rificet illud Eʒech.vij. Qui emit nõ letet᷑.
Emptoꝛ em̃ tal ſcieter ex intẽtione illicit ⁊
coꝛrũpit ꝑuerſũ iudicẽ.ſiẽ fuit de Balach
qͥ coꝛrupit Balaam muneribo⁊ excecauit.

Müeri.xxij.Et de h̊ Iſido.li.iij.de ſummo

bo.ca.liiij. Nullꝰpᷣdo tam cupidꝰ ĩ alienis

qᷓ; iudex iniquꝰ ĩ ſuis.⁊c̃.⁊ ibi bñ de B. ñ

Petronꝰ.Quid faciũt leges vbi ſola pe/
cunia regnat.autvbi pauꝑtas vincere nulł
la pᷣt. Jam nũc iudiciũ nihil eſt qᷓ; publica
merces.Etꝓpt᷑ h̊ iudices ſacram̃to alligãt
legib iurati ꝙ; om̃i modo iudiciũ cũ veri/

tate ⁊ legũ obᷣuatõe diſponãtDe penave

ro mali iudicꝭ narrat Ualeriꝰli.vj.c.iij.di⸗

cẽs ꝙ cãbiſes mali cuiuſdã iudic ð coꝛꝑe

pellẽ detractã ſelle iudiciarie extẽdit et ĩ ea
filiũ ſuũ pꝰ pꝛẽm iudicatuꝝ ↄſedere iuſſit.
Et ſic rex barbarꝰatroci ac noua pẽa mali
iudicij ne qͥs poſtea coꝛrũpi iudex poſſʒ ꝓ
uidit. Sollerter ů̊ ꝓuideãt iudices ne per⸗/
uertãt iudiciũ ðᷣi vt nõ eternalit a deo pu/

niant᷑ exq̊ tanta pena puniuit rex iniquum

iudicẽ ⁊ ꝑuerſum. ”
¶ Diſtinetio qnta pᷣme ꝑtis hꝰ ſumme.
Lapitulum pmum. 3

Huales e

diſtinctiõe qnta admonẽdi ſũt
oꝛatoꝛes ſiue aduocativel legi⸗

ſte qͥ vendicãt ſibi locũ vł officiũ ligue ĩ re

pub. Pꝛonũciãt em̃ cauſas expediedas ꝓ

reipub.vtilitate ⁊ neceſſitate ſicut? lingus

enũciat coꝛꝑis neceſſitates. Pꝛopꝛiũ ei eſt
oꝛatoꝛis aperte diſticte et oꝛnate ꝓferre ait
Tuliꝰli.ij.de offi.Et hij ſunt infoꝛmandi
vtvtant᷑ ſua eloq̃ntia ⁊ ſcientia ad reipub/
lice vtilitatẽ ⁊ ſalutẽ ⁊ nõ ad ꝑniciẽ.vt ait

Tul.vbi S.Quid tã inhumanũ eſt qᷓ; elo⸗
quentiã a nata ad ſalutẽ hoim ⁊ adↄfua/

ſſe debẽt ⁊ a qᷣb⸗ debẽt cauere.

õſequenter hac

ſon
ni
can
mit
bug
leg⸗

6

cati
tme
Zug
goy⸗

cio!

caei
lire
ſobtt
dloe
reri

ſiss

eroꝛen
lbyeſt

Age⸗
ſlons
3zß

dia
t

l

Cooe⸗
Aeced
eſtemn
ifere
fokoe⸗

Molten

luiſlec
Pltone
Apof
tienne
lluoq
rega;
teſtiün
dekeſe
Puoe

Coda

nie⸗
Mlioeyi
norn

wüolie
oan

ſilen

aer

Miig
nr.
ginfi
ditſun
rͤi
echnig
lsͤſ/
Niſme
ii⸗
W
illers
ill⸗
öleret.
tllctr
Racn
letauit.
ſunnno⸗
lenis
i
pe⸗
genul
dlr
ligit
üder /
cengde
cio:
hcpe
aia
bult.
di
thoh
nee/
ſwgu/
ig

ce⸗

ſe

pniuiſie
mdlehe
. gelſe
e/
lngus
nicic
mnei
nmanci
reipub/
ſNalt
ſißelo⸗

Gofn,

Diſtinctio quinta.

tionẽ datã. ad boni ⁊ veritatꝭ ſubuerſionẽ

ꝑniciẽq; cõuerte.⁊ tũ talia ꝑpetrãt pdicti.
⁊c̃. Et ibi bñ de ̊. Exhis ptzʒ ꝙ tales dñt
cauere ne ipᷣam veritatẽ ⁊ eiꝰ cauſas oppꝛi/
mãt ⁊ deſtruãt. ne innocẽtes ⁊ iuſtos im/
pugnẽt ⁊ damnificẽt. ne falſitatẽ ⁊ eiꝰfalla

ces cãs defendẽdas ſumãt.⁊ ne ipᷣos impi
os veriſimiliba rõibs iuſtificẽt.qꝛ qͥ iuſtiſi

cat impiũ ⁊ qͥ ↄdẽnat iuſtũ:abominabilis
eſt vterq; apud deum. Pꝛouer. xvij. Unde
Aug'. li.iij. cõfeſ. In foꝛis litigiof eoipſo

q̃s reputat᷑a mult laudabilioꝛ qᷓ fraudu/
lentioꝛ.Et q̃d eſt ꝑnicioſius ad hmõi offi
cia aliqͥ ſeipos defendũt.Pꝛout ait Augꝰ
li. ix.confeb.loquẽs de ſeipo.Placuit mihi
ſubtrahere mĩſteriũ lingue mee ꝓpt᷑ immũ

da loquacitatẽ.ne vlteriꝰpuerilia medita/

rer. dñe ihu.nõ legẽ tuã.nõ pacẽ tu.ſʒ in/
ſanias mẽdaces et bella ſoꝛenſia mercarẽt

ex oꝛe meo arma furoꝛi ſuo. Sic em̃ de ta⸗/

liba eſt qͥ pᷣdicta faciũt.Lʒ eĩ iura ſint iuſta
2 leges recte.ↄuerte tñ illa ad vitatꝭ oppꝛeſ

ſionẽ ⁊ ad falſitatꝭ ꝓmotiõeʒ eſt eis abuti.

q̃d faciũt multi.⁊vt magꝭ poſſint h̊ facere:

Dilatãt philateria ⁊ fimbꝛias ſuas.tam oꝛ
natibo veſtiũ qᷓ; pompa geſtuũ qᷓ; arrogan
tia vᷣboꝝ. ꝓut ðꝛ in q̃dã tragedia de q̃dã qͥ

vidit intfernũ.in qͥ etiã vidit turbã infinita

gaduocatoꝝ.⁊ dixit. Heu venale genꝰhoĩim

Acceditevt mecũ in h̊ vaſe balneami.ſuꝑ/⸗
eſt em̃ adhuc locꝰ Sʒ nobił animꝰdedigt᷑

ꝗ̃rere hõꝛẽ ab exterioꝛibboꝛnam̃tꝭ.put nar
rat᷑ de Demoſtene in Policrato li.viij.De

moſtenes inqͥt anteqᷓ; vᷣtꝰeloquij eiꝰ inno/

tuiſſet. cultꝰoꝑoſioꝛes ðꝛ appetiſſe ⁊ veſtiũ

nitoꝛẽ.ſciens qꝛ purpura cauſidicũ vẽdit.
At poſtq; noticiã ⁊ famã aſſecutꝰ ẽ eloquẽ
tie.toga eſt ↄtentꝰdicẽs ſevelle ſibi a ſe po
tius qᷓ; a nitoꝛeveſtiũ ac cultu exqᷣſito ↄſta
re glaʒ.Quẽ ei ppꝛiꝰattollit honoꝛ:vilitas
teſtiũ nõ depᷣmit.Emendicatũ laudis vi/

det eſſe ſuffragiũ q̃d ab extrinſecis pendet

Pꝛofectovniꝰegregievᷣtutꝭ titulo qſq; ma

gis clareſcit q; ſpledidiſſimo luxurie iſtru
mẽto ⁊ omni lenocinio vanitatꝭ. Hõ g̊ ſa/
piẽs ⁊ virtuoſus dʒ dedignari oſtentare ſe
exterioꝛibo oꝛnamẽetꝭ.et ſic q̃ſi vende ſe.Et

nõ ſolũ etiã aliqñ tales ſevendũtvel ſuum
patrociniũ. Sʒ qͥd miſerabiliꝰeſtvendunt

ſuũ ſilentiũ.Et cu ſilentin ſit puatio locu /
tionis exponũut venaluio ipᷣas puationes.

et ſic q ſut nulliꝰpᷣcij ſũt apud eos venalia.

bene de hoc.

ꝓut narrat᷑ de Demoſtene.q̃ cũ Ariſtode/
mũ auctoꝛẽ fabulaꝝ introgaſſʒ q̊ntũ mer/
cedis accepiſſʒ.⁊ ille reſpõdiſſʒ.talentum.
Plus inqͥt Demoſtenes accepi vt tacereʒ.
Planũ eſt ̊ tales eſſe mirabules imo miſe
rabiles vẽditoꝛes.qͥ nõ ſolũ ſe ⁊ ſua ſic ven
dũt. ſʒ puatões reꝝ.vt dictũ eſt Et lingua
talis venditoꝛis multũ damniſica eſt ĩ re/
publica.ꝓut ðꝛ in Policrato li.v.N cau/
ſidicoꝝ ſiquideʒz lingua eſt damnifica niſi
eãvt dici ſolet funibo argenteis vincias.et
nõ ſolũ etiã ſicvendũt ſe ⁊ ſua.ſʒ etiã aliqñ
cãs ꝓtrahũt.vt plłꝰlucrent᷑.vel veritatẽ ex/
cludũt.vel q̊d nequiꝰeſt:interimũt.⁊ vt fi/
at ꝑuerſum iudiciũ efficiũt.vt verificet᷑ de
illis illud Iſa.lix.Conuerſũ eſt iudiciũ re
troꝛſum iuſticia lõge ſtetit.qꝛ coꝛruit ĩ pla
tea veritas ⁊ equitas nõ potuit ingredi.⁊c

ot em̃ repagula ⁊ tot obſtacula fallacia/

rũ adducũt ꝙ nõ hʒveritas ingreſſum. Et
qd grauiꝰeſt eam falſitatibo interimunt.et
ꝓinant aliqñ vinũ erroꝛis.ſicut loqͥt An/

guſtinꝰli.j.ↄfeſ.de poetꝭ loquẽs.Nõ accu/

ſo ᷣba q̃ſi vaſa electa ſʒ vinũ erroꝛis q̃d in

eis ꝓpinabat᷑ ab ebꝛijſ doctoꝛiba Et li..iij.

Quid valet eloquentia pagano q̃ tãq; po/
culo pᷣcioſo moꝛtiferos ꝓpinat erroꝛes ⁊ fa
cit linguam ſuã frameã.i.gladiũ bis acutũ
Item poteſt dici de talibo vere.Lingua eo
rum gladiꝰacutꝰ. Sed ſciant tales omnes
qꝙ tenent᷑ ad reſtitutiõem omniũ q̃ lucrati
ſunt iniuſte. ꝓut ait Augꝰ.eplła.xxxvj.lo/
quẽs de Zacheo qͥ ait. Si cui aliqͥd abſtu
li reddo illi quadruplũ.Lu.xix.verunta/
men ait Augꝰ.epła vbi S. Si iuſticia ſin/
cerius ↄſulat᷑.iuſtiꝰðꝛ aduocato.redde q̊d
accepiſti qñ õ veritateʒ ſtetiſti.iniqͥ tati af/
fuiſti.iudicẽ fefelliſti.iuſtã cãm oppꝛeſſiſti.
de falſitate viciſti. Quot vides honeſtiſſi/
mos ⁊ diſcretiſſimos viros.nõ ſolũ ĩpune
verũetiã gloꝛioſe ſibivideri cõmittere.Et
ibi bñ de h. Et nõ ſolũ tenet᷑ ad reſtitutõʒ
eoꝝ q̃ accepit.ſʒ etiã ad reſtitutõneʒ eoꝝ q̃
ꝑ iniuſtã aduocatõʒ ſuã iuſti amiſer̃t. Un
Augꝰ.ibi.Quis tandẽ aduocatꝰfacile re/
perit᷑ qͥ dicat ſuſcepto ſuo.recipe q̃d michi
cũ male adeſſeʒ dediſti et redde aduerſario

n o.q̃d me agente inique abſtuliſti.⁊c. Ibi

N „ *

e infoꝛmatiõe actoꝝ in iudicio com/
muniter. HM.
09 2

Paropꝛing.

3

ſz etiã om̃is actoꝛ ĩ iudicio ne pe
tat nõ ſua nec querat aliena.nõ ꝑ falſicateſ
ꝓcedat⁊ iudicẽ muneribo coꝛrũpat.ne pau
pereſ oppꝛimat.qꝛ ſi lucrũ his modis ſit in
archa. damnũ tñ erit in ↄſcia. Et de hCu
liꝰli.iij.ð officijs. Si bonꝰ vir habeat hãc

vim vt ſi digitꝭ ↄcrepuerit.ſ.ꝑ digitoꝝ per

cuſſionẽvt fuit mos apud antiq̃s poſũit in
teſta mẽto locupletũ nomẽ ſuũ irreꝑe.i.fie
ri heres.hacvi nõ vtat᷑.Et ſeqͥt᷑ cã. Intelli
git em̃ nihil expedire nec vtile eſſe q̃d ſit in
iuſtũ. Hoc qͥ nõ didicerit:bonꝰ vir eſſe nõ
poterit.Et ibi exempla de ilł qͥ ſuplanta/
uerũt alios iniuſte. Uñ attẽdat ois actoꝛ
malꝰq̃d ðꝛ.iij. Re.xxj.de Achab qͥ ꝑ falſuʒ
teſtimoniũ ⁊ iudiciũ ex ſuggeſtione Jeſa/
belis.eripuit vineaʒ Naboch. Uñ regi di/
ctũ eſt. Occidiſti ⁊ poſſediſti.Et ſeqͥt᷑. In
B loco ĩ q̊ linxer̃t canes ſanguieʒ Naboth:
lambẽt ſanguinẽ tuũ. Carnes vᷣo Jeſabel
comedent canes in campo Jefrael.ſimili/
ter de Aman qͥ voluit oppꝛimere iudeos et
Ddamnare coꝛam rege.qui tamẽ opꝓpꝛeſſus ẽ
et patibulo ſuſpenſus.ꝓut dicitur NHeſter
capitulo. vi.
. Capitulũ tertium.
De infoꝛmatione teſtuum
VBDnſumiliter te⸗
2 ſtis in iudicio admonendꝰeſt.ne
tgalſitati teſtimoniũ ꝑhibeat. ne

vendat.ne alijſ noceat ꝓut pᷣcipit dominꝰ
Exo.xx.Nõ falſũ teſtimoniũ dices. Unð
Iſido:ꝰli.iij.de ſũmo bono.Ceſtis falſidi
cus tribo eſt obnoxiꝰ.Deo quẽ ↄtẽnit.iudi
ci quẽ decipit.innocẽti quẽ ledit Et augꝰ.
in fᷣmõe de decẽ plagis ait ꝙ octaua plaga
ſcʒ locuſta aĩal dẽte noxiũ ſignat falſuʒ te/
ſtẽ. Quid em̃ aliudvuit niſi nocere moꝛdẽ

do ⁊ ↄſumere mẽtiendo.Et ideo admonet

apłs ne nos falſ criminibo appetamꝰalios
ↄſumere dicẽs Si moꝛdetꝭ inqͥt inuiceʒ ⁊

comeditis.videte ne ab inuicẽ ↄſumami.
BGBalł.iij. Laleſ veritatẽ interimũt.⁊ ſic iſßm

xpᷣm ꝗᷣ eſt vᷣitas. Uñ et ᷓ ipᷣm inſurrexer̃t
Mathei.xxvj.De h̊ Ambꝛo.in ſᷣmone de
paſſione dñi ait.Xpᷣs veritas.i.pax eſt et iu

ſticia.Qui & relinquũt ꝓ falſitate veritatẽ

Cnon ſolumao

nocareſt admonẽdꝰbijs modiſ

veritatẽ deneget q dʒ.ne ſalſũ teſtimoniũ

ꝓ tꝑali pᷣcio iuſticiã.qͥ odiũt ⁊ reſcindũt pa
cẽ xpᷣm occidũt Jõ merito teſtꝭ falſus non
erit impunitꝰ. Pꝛouer.xix.Unõð ⁊ de pena
falſoꝝ teſtiũ li.vj.eccłaſtice hiſto.ſic dicit᷑.
Tres falſi teſtes inſurrexer̃t Narciſſum
epᷣm hieroſolimũ.affirmãtes ſub ſacramẽ
to iuramẽti in hac foꝛma pᷣſtiti. Pꝛimꝰ em̃
dixit ſic effevt nõ igne ↄſumeret᷑. Secũdꝰ
ita eſſe ne regio moꝛbo coꝛrũꝑet᷑. Tertius

affirmauit ita eſſe ne luminibo oꝛbaretur.

Sanctꝰvᷣo cuiꝰvita⁊ pudicicia ab om̃ib⸗

noſcebãt᷑ in deſertꝭ locis pluribo annis de
liteſcit.ſʒ oci:ꝰdiuine ꝓuidẽtie nõ quieſcit

ſed impios ⁊ falſos vltioni terribili mul/

ctauit. Un pᷣmꝰa parua ſcintilla ignis do

mo ſuccẽſa cũ om̃i familia om̃iq; ſubſtan
tia ↄflagrauit. Scòs a pedibo vſq; ad ver

ticem moꝛbo regio q̊ fuerat impᷣcatꝰ con /

fumptꝰ eſt.Tertius vidẽs eoꝝ exitiũ.nec ſe
potuiſſe effugere dininũ indiciũ coꝛã om̃i
bus ſceleris oꝛdineʒ pandit et in lacrimas

ꝓꝛupit.⁊ lummibo oꝛbat eſt.Et narciſſua

qi de celo rediuiuus ex impꝛouiſo redijt.et
multo maioꝛ erga eũ amoꝛ hoĩm excreuit.
Sancto ̊ multũ ꝓfuerũt iſti.⁊ ſibi confu
ſibiliter nocuerũt.Cui gimponunt᷑ falſa⸗

patienter ꝓ xpᷣo ſuſtineat.et abſq; fa lſitate

innocentiã oſtendat: exemplo Joſeph qui
innocẽs in lacum miſius eſt. Geñ.xl. Et ex

emplo Suſanne Dañ.xiij. Et exẽplo ben
ti ſtephani Asr vij Et erenglain xpᷣi

q̃ſi agnꝰdnctꝰeſt advictimã. Math. xxvij
Tales em̃ defendit deꝰ aliqñ in pñti.vel ſi
ꝑmittat puniri.h̊ facit ad cumulũ meriti⁊

pꝛemij. ꝓut narrat Hieronimꝰ epła. cxxii⸗
de quadã ſancta muliere ſepties percuſſꝗ.
Imponebat᷑ em̃ ei crimen adulterij.⁊ viro
ↄfitente vt cõpendio moꝛtꝭ longos cruciꝰ

tus vitaret. Ait illa. Leſtis eſt deꝰ.nõ ideo
me negare velle ne peream.ſʒ ideo mentiri

nolle ne peccem. Et pmo ictu ſpiculatoꝛi?

caput viri abſciſũ eſt.Et cum ad illamve⸗

niſſet pmo icta rafure modice ſfanguinem
emiſit. ſcdᷣo fibulã auri excuſſit ex collo.ter
tio gladiꝰ reſtectit᷑.⁊ ſe ſerire nõ poſſe ↄfirek
Aluigit᷑ ꝑcuſſoꝛ eligit᷑ a q̊ ſemel ꝑcuſſa cõ⸗
cutitur.ſecũdo ab eo ꝑcuſſa quaſſat᷑.tertio

vulnerata ꝓſternit᷑.quarto ꝑcuſſa viſa eſt

moꝛi.et ducta a cleriq reuixit dicẽs. Dñs
mihi adiutoꝛ eſt.⁊c. Et lʒ poſtea ſenirẽt le/
ges nihilominꝰreddita eſt libtati Euidẽa

8D bic affuit ꝓtectio ⁊ miſcðia diuina in li⸗

here
letf
fig⸗
feat
cren
ohe
not
pe
Nente
leyie
ant
wet
tmol
lulte.
glitn
humt

1

Dunt

10
nocat
ſotuni
loppte
Aghumae
Uneen
ultaln
Viſion
bll
Vocar
ſonc
Diut
deres.
epen
Couln
ſſdori
Mheinn
r l
n
t
ntno
hlen
AM

enäͤrg
ude
1dehen
lurciſln
bſacnne
Dineß
Secis
Dertius
baretue,
bomib
lnnis de
guieſcie
dmul⸗
ignis do
ſobſnn
gaAe
dcon⸗
nineſe
gti omni
Wimas
molas
eante
aaotut.
ſronit
lorttl⸗
lliut
Nhari
z
N
ohan
Hatptenn
ii. nli
inena?

Nlud

peronſt.
eiawi⸗
Gs uch
Neoͤ
unmti
aun
–
ſngonn
atun
nlſ
uluc/
ſat tertio
ſaviſh
ices. Dis
triithe

iEuiis

dum ne incur
guſtinus in ſermone de decollatione bea/

Diſtinctio quinta.

cui imponuntur crimina in iudicio inſtru

endus eſtvt peccata non augeatvel cumu
let purgando ſe per mendacia vel per ꝑiu/
ria ⁊ falſa teſtimonia.ſed vt culpas ſuas et
reatus cognoſcat.veraciter peniteat.dig/
num ſe eſſe penis et oppꝛobꝛijs intelligat.
exemplo filioꝝ Jacob dicentium. Meri/

to hec patimur.quia pecca uimꝰin fratrem

noſtruz. Benef. xlij. Item inſtruendus eſt
vt penam vel moꝛtem pꝛo penitentia ſuſti
neat.et vt recognoſcat ſibi melius eſſe fini

re vitam in penitentia q; viuere in malicia

et vt humiliter miſericoꝛdiam dei implo/
ret.et vt confidat in ſaluatoꝛe ſpe certa. ex

emplo latronis dicentis. Et nos quidem

quitur. Oemento mei cumveneris in reg
num tuum. Quce viceſimotertio.

am acto ꝛes qui agant contra re/
os.vt non cogant eos ad ꝑiuran
ncurrant delictum.pꝛout ait Au

ti Johannis. Ille inquit qui hominẽ pꝛo

uocat ad iurationem et ſcit eum falſum iu
raturũ vincit homicidam.quia homicida
coꝛpus perimit.iſte animam.ymmo duas
animas.eius quẽ iurare pꝛouocauit ⁊ ſuã.
Ungde narrat ibi de quodam qui pꝛouoca
uit alium ad iurandu.qꝙ nocte ſequenti in

viſione adductus fuit coꝛam iudice terri/

bili.A quo cum interro garetur quare pꝛo

uocaret hominẽ ad ꝑiurationem.et ille re/
ſpondiſſet.quia negauit mihi rem meam.
Dixit iudex.melius eſſet vt rem tuam per
deres qᷓ; animã uliꝰ hominis falſa iuratio
ne perimeres. Et pꝛoſtratꝰ iuſſus eſt cedi
grauiſſime.intantu vt veſtigia plagarum
in doꝛſo eius euigilantis aparerent tem/
poꝛe multo Dictumq; eſt ei.Caueas de ce

tero ne ſimilia facias. Cum compaſſione
em̃ magna de damnis animarũ debent fi

deles agere contra tales.dolentes plus ðᷣ

perditione ammarum q; rerum. pꝛout ait

GBregoꝛius moꝛal.iij.ſuper illð Job xxxix

Fruitra laboꝛauit nullo timoꝛe cogente.

.
„ 4 /
6

plus inquit raptoꝛibus iſtis debemꝰ me⸗
tuere q; rebus irrationabilibo defendẽdis

inhiare. ⁊c̃. Unde apoſtolus pᷣma ad Co/
rinthi. vj. Jam quidem omnino delictum
eſt in vo bis ꝙ iudicia habetis inter vos.
quare non magis fraudem patimini. Si

ergo iudicia litigioſa in rebus repetendis
repꝛehendit apoſtolus:multo magis quã/

do fiunt actio nes in iudicijs abſq; carita

te. et ideo vſq; ad damnatiõem moꝛtis.Et

ideo ſancti dabant res etiam latronibo ne

furando peccarent. pꝛout dicit Gregoꝛiꝰ
libꝛo pmo dyalo.de illo oꝛtulano qui pꝛe/
cepit ſerpenti vt cuſtodiret aditũ oꝛti. Et
cum eſſet a ſerpente fur ibidem detentꝰ re/
diens ille ait. Quare totiens in laboꝛẽ mo
nachoꝛum furtum facere pꝛeſumpſiſti.Et
ſoluit eius pedem dicens ei cũ magna dul
cedine. Amplius non facias furtum.ſʒ cũ
neceſſe habes huc ad me ingredere.et que
cũ peccato conſueuiſti tollere ego tibi de-/
uotus dabo de laboꝛe pꝛopꝛio.ne animaʒ
tuam furando perdaas.

(Tapitulum quintum.
eirrtemerdend. H
Tquia in his iu

dicijs accuſatoꝛes falſi młta ma
a faciunt. Ideo ſunt fideles in/
ſtruẽdi ne ſalſo accuſent alios vel falſa fin
gendo vel facta aggrauando ſeu augmen/
tando. Unde de falſis accuſatoꝛibo ait do
minus per Hieremiam.ix. Extenderunt
linguam ſuã arcum mendacij et nõ verita
tis.Et ſequitur. Sagitta vulnerans lin/
gua eoꝛũ.Sicut enim ſagitta ſubito vul/⸗
nerat et cum hoc non ſuſpicaret᷑.ſic lingua
falſi accuſatoꝛis ſepe ledit innocẽtes ex in
ſperato.Et talis arcus eſt maledictus. qͥa
emittit ſagittas falſe accuſationis vſq; ad
exiſtẽtes in partibus remotis. Ideo ſepa⸗/
randus eſt falſus accuſatoꝛ a ppło ne mul/
tos ledat.ſicut canis rabioſus ne homies
moꝛdeat. Unde apoſtolus ad Philipp. iij.
Videte canes.Gloſa. Natura canũ eſt vt
non latrent ad eos cum quibus habẽt con
ſuetudinem vel noticiam. Econtrario eſt
De talibus qui frequẽter moꝛdent ſibi no/
tos et vicinos.ideo cuilibet tali competit
quod dicitur de capite eoꝛũ.ſcilʒ ſathana.
Apoca. xij. Pꝛoiectus eſt accuſatoꝛ fratrũ
⁊c̃. Gloſa.Accuſatoꝛ em̃ eſt fratrũ noſtro/

Pars pꝛima.

rum et non peccatoꝛum.quia innocentes
accuſat. .“
Beapirulum ſertun.
(Dei

foꝛmatione interceſſoꝛum.

T quia ĩ inoicio

ductus pietate et miſericoꝛdia vt non fa/

ueat peccatis vel criminibo.pꝛout docʒ ibi

Auguſtinꝰ bene reſpõdens obiectõi MHa/
cedonij ſibi obijcientis ꝙ illud pꝛobam
qᷓd impunitũ eſſe volumꝰ Et ſequitur. Ui
detur interceſſoꝛem appꝛobare reum pꝛoq̃
intercedit. Cui reſpondit Auguſtinꝰ. O
nullo modo culpam quaʒ coꝛrigi volumꝰ
appꝛobamꝰ:nec quod perperã cõmittitur.
ideo nolumꝰ impunitum eſſe quia placet.
ſed homines miſerentes.facinus ſeu flagi

tium deteſtantes. Quanto magis diſpli/

cet nobis vicium:tãto minꝰ volumus in/
emendatũ vicioſnʒ interire.⁊c̃. Ne ergo in/
emendati intereant ⁊ veraciter peniteant.
iuſti pꝛo reis intercedũt ad iudices Unde
ſequitur. Defenſoꝛ ab interceſſoꝛe multuzʒ
diſtat. Nam ille diluendis vel obtegendis
criminiba operam maxime impendit. In/
terceſſoꝛ autem cum de culpa conſtat pꝛo
pena remouenda vel temperanda curã ge/
rit. Undeet dominꝰ apud homines inter

ceſſit ne lapidaretur adultera. Johannis

viij. Malo ergo parce vir bone:quaãto me
lioꝛ tanto eſto mitioꝛ.qᷓ;nto ſis celſioꝛ pote
ſtate tanto hũilioꝛ fias pietate.vt ait Au/

guſtinꝰ vbi ſupꝛa. Juſti eſt ergo intercede/

re recta intentione. Nihilominꝰ iudicis eſt

iudicare iuſto oꝛdine. Unde et modus ro

gandi iudiceʒ eſt vt faciat que ſalua fide fa
cere poſſet.ſᷣm Tulium libꝛo ſcdᷣo de offi⸗
cijs. Judicis em̃ eſt ſemper in cauſis verũ
ſequi. Unde legitur in vitiſpatrum ꝙ in/
dex quidam pꝛouincie cũ abbatem paſto

rem videre cuperet.ſed nequiret.filium ſo/

roꝛis ſue tanqᷓ; malefactoꝛem tenuit dicẽs
Si paſtoꝛ venerit et pꝛo eo interceſſerit di
mittam eum. Mater ergo pueri ad oſtiuʒ
ſenis ploꝛans dixit. Ueni intercedere pꝛo

filio meo. Qui cum mulieri intus non re/
iponderet.Dixit iterum mulier. Et ſiviſce

l

R„

ra ferrea habes nec vlla compaſſione mo/

ueris: ſaltem miſeratio ſanguinis tui fle/
ctat te. Ille t mandauit ei dicẽs.Paſtoꝛ

nũq; filios generauit mandauitq; iudici

di. Examina cam fm legẽ et ̃m veritatẽ

1 ter ſententiam.
ſunt varie perſone.ſcʒ ꝑſona a
cuſatoꝛis.defenſoꝛis.interceſſo
ris.et iudicis.pꝛout ait Auguſtinꝰepiſtola
xxxv. ad Macedonium. Inſtruendus eſt
interceſſoꝛ vt debito modo intercedat in/

Diſtinc io ſexta pme ꝑtis bui ſi umme.

¶ Deinſtitutione et autoꝛitate ſenatꝰ ſine

cCconſiliarioꝛum apud antiques

ehabitis occa

NVY ſionibus infoꝛmandi iudices ·.qᷓ
ſunt ad modum oculoꝝ ĩ repub

lica.ſequitur de modo infoꝛmandi ſenatũ

id eſt. collectionẽ conſiliarioꝝ.Qui quidẽ
ſenatus tenet locum coꝛdis in republica

ſ̃m Plutarcum. Senatus enim nomẽ of

ficij eſt dictum a ſenectute.qui vel füdauit
vel auxit romam.vt ait Papias. Hija ro
mulo electi ſunt.qui ob etatem ſenatoꝛes.
et ob ſollicitudinem cure: patres appellati
ſunt.Et ſenatus officium eſt conſilio ciui

tatem iuuare ait idem Papias.Et de hoc

in pncipio hiſtoꝛie romanoꝛum.qꝙ Romu

lus condita ciuitate quam ex nomine ſuo

romam vocauit.centum ex ſenioꝛibus ele

git quoꝛũ conſilio omnia ageret quos ſe-

natoꝛes pꝛopter ſenectutẽ: patres ob ſolli
citudinem cure nominauit.Quid em̃ no/

bilius cetu ſenum. ait Policratꝰlibꝛo.v.q

merito a vulgaribo officijs ad cõſilij etre/
giminis officium tranſeunt. ⁊ in marcido

coꝛpoꝛe exercent mentis vires.eo ſapiẽtie

magis apti negocijs quo in exercitijs coꝛ
poꝛis minus poſſunt.Eoꝛum itaq; tatus
honoꝛ extitit apud grecos vt duces reipu.
nunq; pꝛocederent nec egregium aliquod

ggerent quod ſenes inſtituti non induce/

rent ſeu appꝛobarent. Et qͥd magis eſt.ab
inicio vꝛbis condite nomina coꝛuʒ aureis
litteris ſunt conſcripta. Et ibi multuʒ de
hoc.Et merito ſenatus.id eſt.collectio ta/

lium comparatur coꝛdi.quia ſicut a coꝛde
in coꝛpoꝛe naturali vita et vigoꝛ et regimi

nis oꝛigo eſt.ſic a talibus in republica pꝛo

poꝛtionabiliter dicta ſubueniunt.vt vere
dicatur reipub. O mi cuſtodia cuſtodi coꝛ

tuum. quoniam ex ipſovita ꝓcedit. Pꝛo/

uerbioꝛum quarto.et ad agendum et mo/
uendun- 2èðc

Awo⸗
N
Paſoe
ludici
eitate

umne.

bſine

((
ces
inepob
ſani
gnoe
olce.
neotf
Caua
ed
mons.
mwaln
ſlioci
dehet
Komn
ine ſo⸗

us ele

s ſ

eño⸗
bung
1Alo
Nado

Mene.

as
GGlüͤns

dofeg. .
Nictl

ndrc⸗/
scſi
6 ures

ln:dee

cnots/
tregim
lic po

yt ree
lodicoꝛ

. o/
etmno⸗

—

Diſtinctio ſexta.

(Lapitulũ ſecundum.
Rconnliarij debent eſſe iuſticia et ſan

Dtanoum ergo
quales debent eſſe conſiliarij.ſ.
vita ſancti et pꝛobati eſſe debẽt.

ctitate vite pꝛobait.

pꝛout au Ambꝛoſiꝰlibꝛo.ij.de officijs ꝙ ĩ
acquirendis conſilijs plurimuʒ valet vite

pꝛobitas.virtutũ pᷣꝛogatiua.beniuolen/
tie vſus.facilitatis gratia. Et ponit exem

pla. Quis in ceno fontem requirat. quis
ex turbida aqua potum petat. vbi luxuria
cxt. vbi intemꝑantia.vbivicioꝝ confuſio.
quis nõ hoꝛrendã exiſtimet.quis non de/
ſpiciet moꝛum colluuionẽ. quis vtilẽ alie/

ne cauſe iudicet quem videt inutilem ſuevi

te. Ex his patet quales debent eſſe conſu/
les ſiue conſiliarij.ſcʒ avicijs immaculati.
et virtutibus pꝛediti.et moꝛibus pꝛobati.

et experientia induſtrij. Unde ibideʒ Am

bꝛoſius. Pꝛeſtantioꝛ eſt a quo conſiliũ pe

titur q;ᷓ ille qui petit.Et ſequitur. Qualis
debet eſſe conſiliarius.ſ.vt exemplo ⁊ vſu
patioꝛ ſit nõ ad cõſulendũ tm̃.ſʒ ad ſubue

niendũ.Et ibi bñ de h̊.Et quia raro inue

niuntur tales.ideo dicitur Ecci.vj.Con/

ſiliarius ſit tibi vnus de mille.Et iðo an /
tiqui elegerunt ſenes pꝛo conſiliarijs. vt

E,

veritatepzedieiit.
ſ. Tem debent cõͤ

ſiiarij eſſe veritate pꝛed ti ſiue

veridici vt in veritate ↄſ nlãt ilł
quibo ſunt ↄſules.ſiue ſit pnceps.ſine ciui
tas vel reſpublica. nõ ad placitum eoꝛum

uibo ↄſulũt.ſed ſm reiveritatẽ. pꝛout ait

eneca.li.vj.de bũfi.Dic illis.nõ q̃d vo/

lũt audire aures adulatione letãtes.ſʒ in/
tret voxvera.da ↄſiliũvtile.Sʒ falſi ami/
ciꝓ ↄſulio adulationẽ afferũt. Et ſequitur

exemplũ adulantiũ blande fallentiũ Xer/

ſes dux medoꝝ grecis bellum indixit Cni
ſamiliaris vnꝰ dixit. Grecos nunciũ belli
nõ expectaturos ſed ad pmam aduentꝰ fa
mam tergauerſuros. Aliꝰ dicebat.greciaʒ
nõ vinci ſed obꝛui mole exercitus.Aliꝰdi/

cebat timendũ eſſe ne vꝛbes deſertas⁊ va/ “
cuas inuenirent. Alius dicebat. vix illina–

gRD

turam rerũ ſufficere.anguſta eſſe claſſibus
maria. militibo caſtra explicandis copijs.
ſequeſtribo campeſtria. vix celum patere ſa
gittis.Dum in hunc modũ regem in exul
tationẽ furentẽ concitarent.dixit Dama/
gatus. Multitudo iſta que tibi placet.ti/
bi metuenda eſt. Uerum eſt enim. in modi
ca nnᷣq; poſſe regi.nec diu durare quod re
gi non poteſt. Nihil tam magnuz qð peri
re non poteſt. Acciderunt autem que di /
xit Damagatus. De quo rege narrat CTro
gus pompeius libꝛo ſecundo vbi ſic ait.
XFterſes quadraginta milia eregno arma/
uerat.et tricenta milia de auxilijs. et cen/
tum milia nauium habuiſſe legitur.et flu/
mina ſiccata ab eiꝰexercitu.et greciaʒ om//
nem vix capere eius exercitum potuiſſe le/
gitur. Sed ipſe pꝛimus in fuga.poſtremꝰ
in pꝛelio.vnde et in eius exercitu equa pe/
perit lepoꝛem qui eſt fugax animal.ait Ue
gecius libꝛo ſecundo de eius confuſibili/
deuictione. Ex quo apparet plus pꝛouidẽ
tie ineſſe veris conſultatoꝛibus qᷓ; aſſenta
(LCapitulum quartum.
conniliarij debent eſſe experientia

„

LCem conſiliarij

Ddebent eſſe multiplici experien
tia induſtrij et perſpicui ⁊ ideo
merito ſenes eligütur conſiliarij.vt dictuʒ
eſt. Unðõ ait Ambꝛoſius exameron omel.
pyma. Senectus eſt in conſilijs vtilioꝛ. /
pter quod dicitur Eccleſiaſtici.xxv. Quã
ſpecioſum caniciei iudicium. et pꝛeſbyte/
ris cognoſcere conſilium.qᷓ;ſpecioſa vete⸗/
ranis ſapientia et gloꝛioſus intellectus et
conſilium. Ideo pꝛecepit dominus Moy
ſi vocare ſenioꝛes ad conſilium. Exoð.iij.
Vade congrega ſenioꝛes iſrahel.⁊c. Nu⸗/
meroꝛum. xj. Longrega de ſenioꝛibb quos
noſti eſſe ſenes. Jdeo Jeroboam qui dere
liquit conſilium ſenum et adheſit conſilio
doleſcentum a populo derelictus eſt. ij.
(Kegum duodecimo. ððð
(Eapitulum quintum.

ij debent eẽ ſtabilitate ſolidi.

Cem conſillaru
debent eſſe ſtabilitate ſolidi vt
Nnõ moueãt᷑ timoꝛe bh amoꝛe łcu⸗

Pars pꝛima.

biditate in conſils dandis. Ecci. xxxvij.
Ante omnẽ actum conſiliũ ſtabile. Et ma
rime requirit?᷑ ꝙ ſint ſtabiles in iuſticia di/
uina.ab ea nullo modo declinantes. Un/

de narratur de Conſtantino patre Con/

ſtantini. libꝛo pᷣmo hiſtoꝛie tripertite.
cum eccleſie paterent᷑ perſecutõnes in alio

terrarum oꝛbe conceſſit chꝛiſtianis licẽter
in ſua religione conſiſtere. 3 s pꝛobarevo/
lens quoſdam in palacio ſuo ſi eſſent ſoli/
di in fide.pꝛecepit ꝙ ſi qni venirent ad ſa/
crificandu dijs ſuis. Hij eſſent in palacio
circa eum. Si qui autem nollent ſacriſica
re: de palacio exirent. Et cum alij elſent p/⸗
ponentes chꝛiſtianam religionẽ.ſcilʒ pꝛo/
miſſis regis Alij vero pꝛompti eſſent ad ſa
crificandũ dijs.ſperantes amiciciã regis.
deliberauit rex eis vti conſiliarijs qui ĩ me
lioꝛibo fideles conſtanteſq; eſſent.alios vt
effeminatos expulit.credens nũqᷓ; eos cir
ca pncipem eſſe deuotos qui fuerũt ſic dei
ſui paratiſſimi pꝛoditoꝛes Illi enim ſtabi
les conſiliarij hominis qui veri amatoꝛeſ
veritatis.Eccleſiaſtici.xxxvij. A malo cõ
ſiliario conſerua animã tuam.
(KCapitulum ſextum.
MRdebent eſſe exa minata eoꝛum con/

ſilia eſſe examinata et cum deli⸗
veratione diſcuſſa. Conſiliũ em̃

re excogitata ait Tulius.ſiue appetitus in
quiſitiuus de his que in nobis ſũt ait Da
maſcenꝰ libꝛo pᷣmo.ca.xxiij.pꝛudentis em̃
eſt bene conſiliari. Sed in tractatu qui di
