re.niſivtriſq; ſubueniri poſſit. Pauꝑ ergo
neceſſitate infoꝛmandꝰeſt de patienti ſuf/

ferentia ſue paupertatis.vt eam ſuſtineat
quaſi medicamen ⁊ peccatoꝝ purgamen/
tum.pꝛout ait Gregoꝛiꝰſuꝑ Eʒe.omel. xx
loquens de diuite epulone et a;ʒaro pau
pere.vbi ðꝛ.Quos moꝛum infirmitas vul
nerat medicina paupertatis curat.yſa.xl/⸗
viij. Elegi te in camino paupertatis. Sz

Ffim Criſoſto. ſup Matth. omcek.iiij. Pau
pertas eſt caminꝰigne hoꝛribilioꝛ. Dicut
ergo eger nõ debet grauari de medicamẽ/

to aſpero.nec purgandus ſiue ſcindenduſ

de igne ſiue ferro. SBic nec pauper de pau

pertatis camino.ſed eam ſuſtineat cuʒ pa⸗
cientia.et dicat cum Thobia.iiij. Paupe/

rem vitam gerimꝰ. ſed multa bona habebi
mus ſi timuerimꝰ deũ. Item monen d“ eſt
pauper vt letãter pauꝑtatem ſuſtineat.qa

ſᷣm Sencecam epiſtola.ij. Honeſta res eit
leta paupertas. Illavero nõ eſt paupertas
ſi leta nõ eſt.Cui cum paupertate bene cõ
uenit: diues eſt. Hon qui parum habet. ſʒ
qui plus cupit panꝑ eit. Et Grego. ſuper
Eʒe.lih.ij.omel.vj.ait. Ille pauper eſt qui
eget eo quod nõ habet.ſed qui non habet
nec appetit habere ille diues eſt. Item mo
nendus eſt pauper vt diuitias no appetat
qꝛ ſᷣm Grego.vbi ſupꝛa. Pauꝑtas quiſpe
inopia mentis eſt nõ in qualitate poſſelli⸗
onis. nam cui cum paupertate bene cõue
nit pauper nõ eſt. Et pcipue caueat a ſum
ma pauꝑtate que conſiſtit in peccato. Illa
em̃ vera paupertas eſt in qua eſt veraꝝ di
uitiarũ carentia. UInde Apocgeii dicinr

ð

PpPars tercas.

Dicis quia diues ſum. Et ſeqͥtur. Et ne/⸗
ſeis quia miſer es et miſerabilis pauꝑ ce/

cus et nudus.et hoc quia ſpoliatꝰ ſpuali/
pus diuitijs. De quibo yſa. xxxiij. Diuitie

ſalutis ſapientia et ſcientia.et timoꝛ domi
ni ipᷣe eſt theſaurꝰ. Item NHiero.epła. xcv.
Pauperem nõ facit commendabilem ſua

paupertas.ſed ſi peccata caueat. Itẽ mo/
nendus eſt pauper vt ſpũales diuitias ac
quirar vt ſit in deo diues. Undeſᷣm Au/
guſtinũ ſuper Johannez omel. xxv. Jelix
eſt qui bono modo aurum habet ĩ archa.
ſed felicioꝛ qui habet deum in ↄſcientia.qꝛ

pmus habet quod perire poteſt et vñ per/

ire poteſt.ſed qͥ habet deum nec perire po/
teſt. nec ab illo ipſo nolente auferri poteſt.

Vnde dicit Auguſtinꝰde ciuitate dei lib.
v.ca.xviij. Deus eſt opulentia mentium?⁊

poſſeſſoꝛes ſuos felices facit. Item paux

pericula ⁊ incommoda diuitum cõſideret
vt ſic facilius paupertatẽ ſuam ſufferat.qꝛ
vbi multe ſunt opes multi ſunt qui come/
dunt illas. Et quid pꝛodeſt ſuſtinere mul
tos ribaldos leccatoꝛes et peſſimos ðᷣi ini
micos. Reuera nihil. ymmo multuz obeſt
tales de patrimonio crucifixi fouere. Uñ

ad maximũ inconueniens deducunt᷑ qui
ratione dignitatũ vel honoꝛum ſibi colla
toꝛum tales ſuſtinere compellunt᷑.quia ſi /
ne illis eſſe nõ poſſunt quos tamen malos

eſſe ſciunt.quia vix alij reperti ſunt. Item

pauper cõmoda multa paupertatis reco/
gitet. que ſunt ſecuritas ab hoſtiba exteriꝰ

et ↄſcientie iocunditas interius Un.Cã/
tabatvacuus coꝛam latrone viatoꝛ.Unð
recitat Auguſtinꝰconfeſſio.vj.q tranſiẽs
ꝑvicum vidit pauperẽ mendicũ iocanteʒ
et letantem.et cõuerſus ad ſocios ingemu
it dicens.Omnibo conatib quibus labo/
ramus nihil vellemꝰ niſi ad ſecuram letici

am peruenire.in quo nos iſte pauꝑ pᷣcedit
Et ſequitur. Ille letabat᷑ ⁊ ego anx eram

Ale ſecurus et ego trepidus fuerã. Unde

BSecũdus phus loquens de pauꝑtate di
cit. Pauꝑtas eſt odibile bonuʒ. ſanitatis

mater.curarum remotio.abſq; timoꝛe ſe/
mita.ſapientie repertrix.negociũ ſine dã/

no.ſine calumnia poſſeſſio.Et ideo multi

iſta conſiderantes pauꝑtatem elegerunt.
de qua dicit᷑ infra diffuſe parte.vj. Inſuꝑ

ſuper omia pauper ſilij dei pauꝑtatẽ ſum

mã reducat ad memoꝛiã,. Qui cum diues

hj.Coꝛinth. viij. Item recogitet pauper.
paupertatis a deo electionẽ. cõmendatio

nem ⁊ beatitudinũ pauperis ꝓmiſſionem

Beati pauperes ſpiritu quoniã ipſoꝛũ eſt

regnum celoꝝ. Non dicit dominꝰ erit. ſed
c. UVñ pauꝑes vᷣacit᷑ dño teſtãte ſũt dñi re
gni celoꝝ.Quicũq; igit᷑ diues voluerit re/
gnũ hꝛe celoꝛũ vadat ad pauperes et illo
tanq; a veris dominis comꝑet. quia non
poteſt irritari verbum dñi dicentis Mat
thei.v. Beati pauperes ſpiritu quoniam
ipſoꝝ eſt regnum celoꝛum. Et ne paupe/

peres de ſua turbentur paupertate. ſed vt

melvu? inſoꝛment᷑ qualiter ſe habere debeãt

in illa.narrat beatus Bregoꝛiꝰ ſuper euan

gel. lib.j. omeł. xv. fuit quidaʒ pauper
Seruulus nomine.rebus pauper:ſʒ me/

nitis diues.paraliticus a pᷣmeua etate eui
ad ſeruiendu mater cum fratie aderat.hic

gquicquid ex elemoſyna accipere poterat a

eſſet in om̃ibns fact eſt egenno pter nos.

dantibus hoc alije erogauit pauperibus

hymnis dei et laudibo vacare. Hic ad ex/
tremũ vite veniens hoꝛtatꝰ eſt peregrinos

ipſe cum illis quaſi moꝛiens pſalleret.vo
ces eoꝝ compeſcuit dicens. Tacete tacete

Studebat in doloꝛe gratias deo agere.

hoſpites ſurgere et pſalmos canere.Et cä

pauliſper. Nunquid auditis quante lau/ .

des angeloꝛũ canentium reſonant in celo

Et hec verba dicens.ſpiritũ reddidit. tan
taq; fragrantia omnes repleti ſunt quouf
q́; ſepeliretur quantã nunqᷓ; antea ſenſeruüt
Ecce qualiter hinc exijt qui equanimiter
paupertatem et flagella ſuſtinuit. Inſuper

recogitent pauperes ꝙ; A aʒarus pauper ĩ

ſynum Abꝛahe depoꝛtabat᷑.ſed diues eyu
lo in infernum ſepeliebat᷑.vbi eſt pꝛopꝛiuzʒ
cimiteriũ maloꝛum diuitũ. Inſuper nar-
ratur in vitaſpatrum libꝛo ſecũdo ante fi
nem de quodam ſene.qui impetrauit a do

mino vt videre poſſet animas iuſti et pecc/

catoꝛis exeuntes a coꝛpoꝛe.Et cum venii

ſet ad ciuitatem in qua ſolitarius qui eſti

mabatur ſanctiſſimꝰmoꝛeret᷑:vidit quen /
dDam tartaricum deſcendentẽ ſuper illum.
et tridentem igneum in mann habentem.

quem poſuit in coꝛde.et illã abſtraxit ani/

mam infelicem et receſſit. Deinde pꝛoceſſit
ad alium vicũ.vbi vidit quendã peregri/
num hanherem nec curam habenteʒ mo/
rientem.

Ad quem cũ acceſſiſſet deſcende/

ANS
D.

kneto
Koen
ſorüc
entſ
ütdii
lventne
al
ufen
6Dr
vohinm
Muge/

Ne
Nen
Pereda

3Povpet
ßine⸗
latecui
crat bie

Oerat àa

Herhus
WE
NeN
mgne

re Ct

enm,w
tetacete
nre ha/
awc⸗
Gicit
nrcol

1tir

inlie
nupe
Nuuge!
iatschu
nopec
lpnin
onneß⸗
uited
Kiatey/
Anmn
ggnicti
Stocn/

entem.

vt any/
oceſt
peregt

teznO
cen

——

Diſtinctio quinta.

runt Michael Habꝛiel et meti angeli qui
omẽs rogabant animã vt exiret. Qua nõ

exeunte ait Gabꝛiel Michaeli. Sume eã:

cui eſt hoc pꝛopꝛiũ.Et ille reſpõdit. Juſſi

ſumus vt ſine doloꝛe et vi eam educamus
Quibus dictis adeſt Dauid cum cytha/

ra et omnes pſallentes de hieruſalem. Et

vt ipſa anima iſtos pſallentes audiuit ſta/

tim egreſſa eſt. et a Michaele recepta. ⁊ ſic

cum infinita leticia ad celum depoꝛtata.
MHec et conſimilia ad conſolationẽ bono
vum pauperum ſunt recitanda.
Bininet lo qnta tertie ꝑtis hꝰ ſumme.

Capitulum pmum.

. eadmonitione bominũi exiſtentium

in peccaoo.

di ſunt homines ſm varias vlte
qualitates.mali ſcʒ ⁊ boni. Sʒ

pmo monendi ſunt peccatoꝛes. vt pecca/

ta deuitent ne dyabolo ſeruiant.et ne pꝛo
peccatis in infernuz deſcendant. Et ideo

dicitur Ecci.xxj. Quaſi a facie colubꝛi fu

ge peccatum. Et ſequitur. Dentes leonis
Dentes illius interficientes animas homi

num. et quaſi rumpheæ bis acuta oĩs ini/
quitas. Sicut ergo homo fugere debz co

lubꝛum intoxicantẽ leonem deuoꝛantẽ. et
rumpheam trucidantẽ.ſic fugiat dyabolũ
ratione peccati.qui animã inficit deuoꝛat
et interficit. Unde dominꝰ N.lincoll. pec
catum deſcribens dicit ꝙ peccatũ eſt moꝛ
tis parens.dyaboli ꝓgenies.ſuperni lumi

nis obtenebꝛatio.et totius boni pꝛiuatio.

Quia ratione peccati in bonis gratuitis

ſpoliamur et in naturalibus vulneramur

NQuantũ autem gentiles peccata deteſta/

bantur pꝛopter ſuam feditatẽ ait Tulius

libꝛo tertio de officijſ.capitulo decimo.ſic
recitans verba antiquoꝝ. Nihil turpe fa/
ciendum bonoviro etiam ſi ex omni parte
lateat. Nihil enim auare.nihil iniuſte.ni/
hil libidinoſe eſſe ſaciendum phia perſua/
Det. Unde recitat ibidem quandã fabulaʒ

a Platone introductam de quodam qui

dicebatur GByſes. queʒz ferunt fabule ſemel
in quendam magnũ terre hyatum deſcen/
Diſie. vbi vidit equum eneum.in cuius la/
teribus vidit coꝛpus hominis inuſitate
magnitudinis.a cuius digito anuluzʒ au

reum extraxit. Qui cum veniſſet Oyſes in

einoe aomonen

5

ter paſtoꝛes:erat enim ipſe regius paſtoꝛ.

et conuertiſiet anulum ad palam. a nullo

ipſe videbatur. et tamen omnia videbat.
Qui cum iterum anulũ ad locum ſuũ re⸗
giraſſet videbatur ab omnib. Hic igitur

bac opꝛtunitate anuli regine ſtupꝛum in/

tulit et regem interemit et alios quos vo

luit. Et ſic repente anuli beneficio rex fa/

ctus eſt lydie. Hunc anulum ait Tulius

vbi ſupꝛa.Et ſi habeat ſapiens nichil ſibi

plus licere putet peccare q; ſi non haberet

Honeſta eniz ma nifeſtaq; viris bonis nõ
occulta querunt᷑. Unde nihil refert iuſto:
ſiue enim habeat peccandi facultateʒ ſiue
non: ſemper habet deum pꝛe oculis canq;
pᷣſentem.Et ideo nuſqᷓ; mala facit. Quod
patuit in Dauid qui inuenit Saul inimi

cum ſuũ in ſpelunca.nec tamen voluit eũ

occidere et ſi libere potuiſſet.vt patzʒ ſcdᷣo
peccata. Unde Seneca epiſtola. lviij. ait.
Nunq; ſatis cũ vicijs litigauimꝰ.que ſũt

Regum. Bemper igitur deteſtanda ſunt

ſine modo ſine fine ꝑſequenda. Nam illis

nec eſt modus nec finis te laniandi. Unde
ſi illa aliter extrahi nequeũt:ipſum coꝛ cũ
ipᷣis eſt euellendũ. Unde ſᷣm Ambꝛoſium
li de paradiſo. Peccatum eſt pꝛeuaricatio
legis diuine ⁊ celeſtiũ inobedientia man/
datoꝝ. Uel ᷣm Auguſtinũ cõtra Fauſtũ
Peccatũ eſt dictum vel factũ vel ↄcupitũ

coõtra legem dei eternã. Uel pctin m Au/

guſtinũ in ſᷣmone eſt puatio vite ipᷣius aĩe
que quidẽvita deꝰeſt.Et ſeqͥ. Plagꝭ moꝛ⸗
tuũ ſed plange impiũ. Plangis coꝛpꝰ a
diſceſſit anĩa.et nõ plangis animaã a q̃ diſ/
ceſſit deus.qui eſt eꝰ vita. Un ſ̃ᷣm Augu.
de duab aniabo. Moꝛs ſpualis aie ẽ a ði
cognitione auerſio. Et ſᷣm eundũ de ci.ði

lb. xiij. capᷣ.j. Moꝛs anie eſt cũ eã deſerit
de? q̃ a deo derelicta ꝓpter petm hoꝛnide fe

tet. quia ᷣm Anſelmu.Colerabiliꝰfetet a
nis putridus hominibe q; anima pecca⸗
trix deo.cuius fetoꝛ ad celum aſcẽdit. ¶n
de et idem ait in ſuis meditationibꝰ. Si
hic cernerem peccati fetoꝛem et illic infer/

ni hoꝛroꝛem ⁊ opoꝛteret me neceſſario vni

eoꝛum immergi pꝛius in infernum merge
rem q; in peccatuʒ immitterẽ. CUnde mal/
lem pꝛius mundus a peccato gehenna in
trare qᷓ; peccati ſoꝛde pollutꝰ ceioꝛũ regna
tenere. Unde vilius eit peccatum q; dya/
bolus.quia ſolü peccari illum nil an ſarit

. r.
7 — esden . .

R

4

2=è 7

Pars tercia.

Et vnũquodq ſpter q̊d et illud magꝭ.Et

nota de iuuene luxurioſo quẽ angelꝰñ po/
tuit ſuſtinere ꝓpter fetoꝛẽ peccati.ſic pleniꝰ
narrat᷑ in vitipatrũ.Et ideo vnuſqͥſq; hoc
en iderãs dicat cũ p̃s. Iniqtatem odio ha
ui ⁊ abominat?ꝰ ſũ.⁊c̃. Devicijs vᷣo in ge⸗

nerali ait Hugo de ſacra.li..pte. xiij. ca. 7.

ſic. Septeʒ ſunt vicia capitalia.vt᷑ ſuꝑbia

ꝗ aufert ab hoie deũ ꝑ appꝛopꝛiatõez. In/

uidia ꝓximuʒz. Ira ſeipᷣm. Accidia ſpolia/
tũ flagellat.Auaricia flagellatũ eijcit. Gu
la eiectũ ſeducit.Luxuria ſeductũ fᷣuituti
carnis ſubijcit.Et ſeqͥł. Anima rõnalis ĩ
ſanitate ſua vas eſt ſolidũ ⁊ integrũ dei ca

pax.quã vicia H̊ mõ coꝛrüpunt et viciant.

qꝛ ꝑ ſuꝑbiã inflat᷑.ꝑ inuidiã areſcit.ꝑ iram
crepat.p accidiã frangit᷑ꝑ auariciã diſper
git᷑ꝑ gulam inficit᷑ꝑ luxuriam ↄculcat᷑ et

in lutũ redigi᷑ Quid ãt ſit vnũquodq; eo/
rũ deſcribit ibidẽ dicẽs. Suꝑbia ẽ amoꝛ

ꝓpꝛie excellentie. Inuidia odiuʒ felicitatis
aliene. Ira ꝑturbatio mentꝭ ⁊ rõnalis aĩe.
Accidia eſt exↄſuſiõe mentꝭ nata triſticia
ſiue tediũ ⁊ amaritudo imoderata. Aua/
ricia eſt immoderatꝰ appetitꝰhabẽdi et ſua
retinendi. Gula ĩmoderatꝰ appetitꝰedendi

Auxuria ↄcupiſcẽtia voluptatꝭ explẽde ſu

pꝛa modũ vel õ rõeʒ efferẽs. Ab his vicijs

oꝛiunt᷑ omia alia tanq; a fonte malo ꝑuer

ſi riuuli.De quibo tractat Gꝛegoꝛiꝰ moꝛa.
Eluper Job.xxxix. Pꝛocul odoꝛat᷑ bel/
tuannnn.
(Eapitulum ſecundum.
¶ De aamonmitione penitentiũ.

Meoicatoꝛ igi⸗
tur om̃es efficacit᷑ moneat vt vi

riliter pugnẽt õ pᷣdictos duces
eoꝝ exercitꝰ ⁊ ꝙ om̃es interficiãt etiã cũ

Senuſe ſicut fecii Joſue de hay et pplo
exrꝰ. Joſue.viij.ſuꝑ q̊d oꝛigenes omeł.viij.

Rex hay ſignat dyabolũ.ꝓpłus eius vicia.
Demones em̃ interimimꝰ nõ ꝓpꝛiã eoꝛum

ſubaʒ ⁊ naturã interimẽtes.ſʒ opꝰ eoꝝ q̊d

eſt pctã facere in carne nr̃a moꝛtificantes.
ſͦm illud Colo.iij. Moꝛtificate mẽbꝛavzẽa
ſuꝑ terrã foꝛnicatõeʒ ⁊ imundicia.⁊c̃. Sʒ
B tit ꝑ pniam.ad quã om̃es inuitat Johã
nes bap.dicẽs Math.iij. Penitẽtiã agite.
Et dñs ipᷣe a penitẽtia incepit pᷣdicatõem
dicẽs Math. iij. Pniam agite. Et beatꝰ
Petrꝰ ct᷑iij. Penitemini igit᷑ inqt ⁊ ↄuer

timinivt dele. pctã vig. Eſt em̃ penitentia
vtilis.qua mediante pᷣdicti hoſtes cũ du⸗

ce ſuo dyabolo interficiuntmq̃d ait Au

guſtinꝰde trini.li.iiij.ca.v. Penitentia nia
reſuſcitat᷑ ⁊ moꝛs ipᷣa occidit᷑. Et ſequitur
Crucifixio interioꝛis hoĩs penitentie do/
loꝛes intelligunt᷑.et ↄtinentie qͥdẽ ſalubꝛiſ
cruciatꝰ.p quã moꝛtẽ moꝛs impietatꝭ pi/
mitur. Eſt aũt pnĩa optima res q̃ defectuſ
reuocat ad ꝑfectũ.ſᷣm Aug.in vponoſticõ.
Item ſᷣm Aug.de eccia. dogtibo. Pniĩa eſt
pctã puniẽdo nõ admitte.⁊ admiſſa defle/
re. Hec em̃ pnĩia neceſſaria eſt om̃i peccãti

quia ſicut baptiſma mũdat ab oꝛigiali.ſic

pnia er ab oi actuali ſiue moꝛtali ſiue
veniali.Sʒ ſicut i baptiſmate requirit᷑ ele

mentũ purgãs.vᷣbũ ſanctificans opꝰhoĩs

intinges. Ita ĩ pnia reqͥri᷑aqua ↄpũctõiſ.
vt qͥs coꝛde doleat.ſᷣm illð. Scindite coꝛ
da vꝛa. Itẽ ᷣbũ ↄfeſſiõis vt qͥs oꝛe pecca⸗/
ta pꝛomat.ſᷣm illud.Cõfitemi alterutrum
pctaã vẽa. Item opus ſatiſfactionis vt oꝑe
pctã puniat.Fm illð. Agite dignos fructꝰ
pnie. Hec etiã pnia ſicut ðꝛ ĩ bꝛeuiloquio
devicijs ſecuritatẽ homini pᷣſtat:ne eũ dya
bolꝰiterũ inuadat. exẽplo philomene que
ſecuriꝰreſidet in ſpinaꝝ denſitate pũgẽtiũ
qᷓ; in amenitate pꝛatoꝝ virentiũ. Itẽ a pec
cati putredie ↄfuat excplo medicine aſpe
re.⁊ ſalis amari a putredine carnes ↄſᷣuã/
tis. Itẽ ad celeſtia hoĩeʒ ſubleuat exemplo
auis macerate q ꝓ macie altiꝰvolat q; ſi in
pinguata fuiſſet. Itẽ deo peccatoꝛẽe recõci

liat.qꝛ nullũ hʒ deꝰ inimicũ queʒz nõ ſuſci/

piat in grãʒ ꝓpt emendã de pctõ ſibi factã.
qꝛ ipᷣe diſſimulat pctã hominũ ꝓpter pniaʒ

Item curiam celeſtem letificat. quia eoꝛũ

gloꝛiaʒ quodaãmodo augmentat. Et ideo
Qu.xv. Baudiũ eſt in celo ſuꝑ vno pecca⸗
toꝛe pniam agente.
¶ Diltinctio lexta tertie ꝑtis huſumme.
. apitulum pmum.

Amonẽdi ſunt hac diſtinctõe ſexta
Vomines fm differentias ſtatuũ.
ſcilicet coniugalis.vidualis.etvirginalia

De admonitone coniugũ dictum eſt ſuf/

ficienter ſupꝛa parte ſecunda diſtinctione

quorta. Et licet ibidem etiam aliqualiter
vicat de latu viquali. Attamẽ H̊ ca. pmo

mor

mo.
rüͤ.
güt
noj
pho
cieh
U
Jo
lede
nuor

o
ketnat

beber
noͤce
pidi
nube
opple
eſbe
Peti
ricn
op
Ue
liv⸗
nul
Me⸗
M
llgen
wone
hulli
ſchti
ſcaut
qen
Uep
Ddotee
retno
Catio
duele,

deg

tenee
d,
i
tiati
hime
nedo⸗
Nuhri
ng
tens
akc⸗
gicſ
dal

ie

Uſe
lſe
intce
ois
oi.
lecoꝛ
lcch/
tum
te
rucd
locrio
negve
iuni
er
ſſe
i⸗
mpo⸗
Gn
id
l⸗
li.
ri
cor
iceo
dlce;

mm,

10

ina
glis
ſuf/
tone
liter

Diſtinctio ſexta.

moneat᷑ vidua pcepto apłico dicẽte Thi/
mo.v. Clidua eligat᷑ nõ minꝰ ſexagita ãno

rũ.q̃ fuerit vniꝰ virivxoꝛ. Et ſequit᷑. Uolo

auüt iunioꝛes nubere.ſʒ h dicit indulgẽdo
nõ pᷣcipiendo. Nam antiquitꝰ mulieres qᷓ

vno erant ↄtente mr̃ionio coꝛona pudici/

cie honoꝛabant᷑.ſicut ait Ualeriꝰ li.ij.ca.j.
VUñ tales vidue ſup modũ a Hiero.li.ij.

NJouinianũ cõmendabant᷑.⁊ exemplificã/

te de multꝭ q̃ noluerũt ↄuolare ad ſecũdas
nuptias. Unð et Marcia Cathonis filia
vt ðꝛ ibidem cũ lugeretvirũ ſuũ deſunctũ
et matrone quererẽt ab ea.quẽ diem luctꝰ
Haberet vltimũ. Illa rũdit.quẽ et vite mee

Illa em̃ q̃ ſicvirũ lugebat de alio habẽdo
nõ cogitabat. Uñ ⁊ narrat᷑ ibidem de alia
vidua.quã cũ ꝓpinquꝰ eiꝰmoneret vt alteri
nuberet.qꝛ pulcra erat valde et iuuenis et
opulenta. Illa rũdit. Non nubã de cetero
qꝛ ſi bonũ virũ inuenerovt ante habui ſem
per timerẽvt ꝑderẽ eum.⁊ ſic doloꝛẽ dolo/

ricumulareʒ. Di vo malũ inuenero. quid

opus eſt poſt bonũ ſuſtinere malũ. Simi
liter Ualeria amiſſo Seruio viro ſuo nul
livolebat iteꝝ nubere.Que introgata q̃re
nubere nollet. Rñũdit.Semꝑ maritũ meũ
viuere eſtimo et ideo nubere nolo.Et ſeqͥt
ibidẽ. Legant vidue anteq; religio xpᷣiana
fulgeretvnicubas ſꝑ decꝰhabuiſſe int᷑ ma

tronas.legãt etiã nullũ ſacerdotẽ bigamũ

nullũ flaminẽ bimaritũ.ſʒ poſtq; in põti/
ſicatũ ſunt electiviros deſinere eſſe.hayde
ſiccate ſoꝛbitione.Eſt em̃ hayda q̃dã her/⸗

ba q̃ aviris bibita omnẽ motũ libidinoſũb

viri extinguit et caſtũ reddit. Utinã ſacer
dotee ⁊ pontifices moderni hꝰherbe habe
rẽt noticiã et eam in ſui creatione ⁊ conſe/
cratione biberẽt. Quales ãt debẽt eſſe vi /
due legãt ⁊ ̊ ſciãt q̊d ſcptũ eſt ĩ Luca vbi
ðꝛ ꝙ Anna erat vidua ab adoleſcẽtia ſua
vſq; ad.lxxxiiij.annos. q̃ nõ recedebat de

templo diebo neq; noctibo leiunijs ⁊ oꝛatõ

nibovacãs. Recoꝛdent᷑ etiã vidue ſarepta/
ne q̃ ſue et filioꝝ ſaluti helye pᷣtulit famem
vt ptʒ.iij.Re.xvij. Uñ et Hiero.in li.ð vi/
duitate ſᷣuãda alloqͥt᷑ quandã viduã dicẽs
Quid auguſtiaꝝ habeãt nuptie didiciſti ĩ
ipᷣis nuptijs.Et ſeqͥ . Quid vis te rurſum
ingerere in id q̊d tam noxiũ eſt. GBꝛuta ani
malia ⁊ aues vage in eaſdẽ pedicas retia
qꝙ; ſcient᷑ nõ incidũt.an foꝛte ꝓpter liberos

B vis.ſz ridiculũ eſt ꝓ certo ſperare qd vi/

deas multas nõ bẽe. Uerũtamen m in⸗

dulgentiam apłi.vidue que nolũt cõtinere

aut nõ pñt nubãt in dño.⁊ pᷣcipue adule/
ſcentuie.quia meliꝰ eſt marituʒ accipere qᷓ;
dyabolũ. Uñ Hiero.epła.xcvj.de quodã
viro qͥ ſepelierat vigintivxoꝛes ⁊ ð mulie/
re que habuerat vigintiduos maritos.qui
duo fuerãt poſtea copulati.⁊ erat oĩim ro/
me expectatio:qͥs quem e duobo pus feꝛret
ad ſepulcrũ. Sed vicit maritꝰ.et idᷣo totiꝰ
vꝛbis ppło ↄfluente coꝛonatꝰ eſt.⁊ palmaʒ
tenẽs acclamauit. vxoꝛis multinube fere/⸗
trũ pᷣcedat maritꝰ. Unde Hiero. ibidẽ al/
quens viduã cui ſcribebat ſic ait. O bſecro

te vt iſta teſtimonia nõ noueris qͥbo incon

tinẽtib⁊ miſeris ſubuenit᷑.ſed illa potius
lectites qͥba pudicicia coꝛonat᷑. Sufficit
em̃ tibi ꝙ ꝑdidiſti pmũ virginitat gradũ.
⁊ ꝑ tertiũ veniſti ad ſecũdũ.hoc ẽ ꝑ officiuʒ
ↄiugale ad viduitatꝭ ↄtinentiã. Qualiter
aũt vidua dʒ cauere a ſocietate ꝑuerſa et a
ſuſpitione mala docet Hiero.epła.xcv. di
cens. Quid facitvidua inter familie mul/
titudinem ⁊ int᷑ miſtroꝝ greges. Et ſequi
tur. Caueas om̃es ſuſpitiones et qͥcqͥd de
te ꝓbabiliter fingi pᷣt. Non ambulet iuxta
te calamiſtratꝰ ꝓcuratoꝛ.nõ hiſtrio factus
ĩ feminã.nõ cãtoꝛis dyaboli venenata duł
cedo.nõ iuuenis nitidus.nil artiũ ſcenica
rum.nil tibi in obſequijs molle iungatur.
ſed habeto tecũ viduaꝝ ⁊ choꝛos virginũ.
habetoq; tui ſexus ſolacia.empꝑ in ma/
nibo diuina ſit lectio.crebꝛa oꝛatio.vt oim
cogitationũ ſagitte qͥba adoleſcentia ꝑcu
ti ſolet hmõi clipeo repellant᷑.⁊ vidua biga
mie neſciat indulgentiã. Qualiter autem
vidua debet eſſe oꝛnata docet Hiero.epła
xciiij.vbividuã alloqͥt᷑ dicẽs.qͥd facit in fa
cie xpᷣiane purpuriſſus ⁊ ceruſa. Nã alteꝝ
ruboꝛẽ genaꝝ labioꝛũq; mentit᷑.alteꝝ can
doꝛem oꝛis et colli. Ignis iuuenũ et fomẽ
ta libidinũ ſunt hec ⁊ impudicicie ſignuʒz.
Et ſequit᷑. Quid vnuʒ pollicemur et aliud
oſtendimꝰ. Si lingua ꝑſonet caſtitateʒ et
totũ coꝛpꝰ ꝓfert impudiciciã mẽdaciũ eſt.
Qusaliter aũt debzʒ vidua eſſe ſobꝛia docʒ
Hiero.ibidẽ dicẽs.Quid neceſſe ẽ iactare
pudiciciã.q̃ ſine comitibo ⁊ apẽditijs ſu/
Is.ſ.ↄtinentia et ꝑcitate fideʒ ſui facere nõ
poteſt Apoſtolus macerat coꝛpus.⁊ ado/
leſcentula feruẽte coꝛꝑe cibis.ſecura eſt de
caſtitate. Unde ait apoſtołꝰ'ad Chimo.v.

8
x-

dit Hiero. vbi 5. Ardẽtes dyaboli ſagitte
ieiunioꝝ ⁊ vigiliaꝝ frigoꝛe reſtringẽde ſũt
Et idðo dicit.Ulinũ ⁊ adoleſcẽtia duplexẽ
incendiũ. Unde ⁊ btũs Hieroꝰ.ĩ mõe ad
Pauł.⁊ Euſto.ait. Hoc pᷣmũ moneo hoc
obteſtoꝛ vt ſpõſa xpᷣivinũ fugiat ꝓveneno
Hec aduerſus adoleſcetiaʒ pᷣma arma ſũt
demonũ.⁊ non ſol in mulieribo gentilib⸗

fuandeviduitatꝭ dat᷑ exemplũ vt pᷣdictũ ẽ

ſed in creaturꝭ irratõnalibo ſicut in turtu/
re.tm ꝙ refert btũs Amb.exame. omel. v.
dicẽs ꝙ ſi fuerit amiſſione cõparis vidua

taꝛiterare ↄiuctionẽ recuſat. Diſcite ́ in/

q̃t mulieres qᷓnta ſit viduitatꝭ gra q̃ etiam
in auibo pᷣdicat᷑ ⁊ obfuat᷑.Et ido dic apłs
Coꝝ.vij.Dico nupti ⁊ viduis bonũ elt ilł

De admonitionevirginu.

8 monet apłs CLoꝝ. vij. vbi

inſuꝑ admonẽde eo modo

ars tercia.

lidua in delicijs viuẽs moꝛtua ẽ. Et ſub exnatura.vtrũq; tñ et eſſe virginẽ vk ange.

lum diuini muneris eſt officiũ nõ hůanuz

Qualis aũt eſſe debeat vᷣgo deſcribit apo

ſtołꝰ Coꝝ. vij. dicens Uirgo cogitat q̃ dei
ſi untyvt ſit ſctã coꝛꝑe et ſpũ. In q̃ ſnia aꝑte
docet᷑ vtvirgo deo dedicata ſit intꝰ⁊ extra

pura ⁊ mũda.⁊ invtroq; deo vacãs ſit ⁊ in

tenta. Unde cuʒ ſit talis tũc alloquet᷑ eam
ſponſus et dicet illud Canti. ota pulcra
es qmica mea ⁊ macula non eſt in te.Sed
ſm Berñ. ſuꝑ canti. Illa ẽ tora pulcra cui
nihil deeſt foꝛmoſitatis.et nihil ineſt deſoꝛ
mitatis. Sed iſta pulcritudo nulli ineſſe
poteſt virgini niſi in mente ſit nitoꝛ ↄſcĩe
⁊ in carneviroꝛ pudicicie. Uñ ſumme deꝰ
delectat᷑ in nitoꝛe cõſcientie.q̃ eſt facies vᷣ
ginis pulera. de qua ſponſus ſponſaʒ allo
quens dicit Canti.viij. Oſtende mihi fa⸗/
ciẽ tuã ſoꝛoꝛ mea. Uñ legit de q̃dã virgine
dicente. HNõ eſt mihi cura de facie exterio/
ri q̃ ſepe eſt occaſio ruine ⁊ peccati.ſʒ de fa
cie interioꝛi in quã reſpicere delectat᷑ ſũme
ſpõſus meꝰfilius dei.Sʒ ad hãc pulcritu

dinẽ intus ⁊ extra ↄſeruandam opoꝛtetvt

ait. De vᷣginibo pceptũ dni nõ habeo. 2ſi/ ¶ vgo ſit abſtinens et ſobꝛia. qꝛ m Hiero.
ſilium aut do⁊c. Quia aũt ſtatꝰ vᷣginał eſt epłaxbi S. Di experimento inqͥt creditur
q̃ſi ſtatꝰcelicꝰ ideo nõ eſt in pᷣcepto ꝓpter ſui bhoepmũ moneovt ſponſa chꝛiſtivinũ fu⸗

arduitate ⁊ difficultateʒ ꝓpter qͥd ait diñs
ꝓpter regnuʒz celoꝝ.q poteſt capere capiat.
Unde Hiero.ad Euſtochiũ epła.lxxxiiij.
deſcribens virginitatꝭ eminentiam dicit.
Uirginitas nõ eſt in pꝛecepto.qꝛ maioꝛis
mercedis eſt qᷓ nõ cogit ſed offert.⁊ duriſſi

mũ erat naturam cogere quẽpiam. ange

loꝛũq; vitam ab hominibo extoꝛquere.⁊ id
quodãmodo damnare qͥd ↄditum eſt. Et
ſequit᷑. Filiꝰ dei ingrediens mundũ nouã
ſamiliã inſtituit.vt qͥ ab angelis honoꝛa/
bat᷑ in celis.angelos.ſ.virgines hꝛet in ter
ris. Item Ambꝛo. de virginitate ait. Su

giat pveneno. quia bec aduerſus adoleſcẽ

tia pma ſunt arma demonum. Quid ergo

oleum flame adijcimus. Quid ardẽti coꝛ/

puſculo fomẽta igniũ miſtramꝰ. Mode/

— 20-

rat? o virgo ſit tibi cibi.venter nũq;ᷓ reple
tus.ſintq; tibi q̃tidiana ieiunia et refectio

ſaturitatẽ fugiens. Sit etiaʒ virgo humit᷑

et timida exẽplo beate vᷣginis.que ⁊ ſi deo
placuiſiet ꝑ virginitatẽ.iñ ipᷣm ↄcepit per
humilitatẽ ſᷣm Berñ. ſuꝑ miſſus eſt. Unð

ßm Hiero.in epiſtola vbi ſupꝛa. Btã vir⸗

go de humilitate deum laudat.et ſeipſam
dicens. Qu.j. Magnificat ania mea dñũm

pergredit virginitas ↄditõem hüane nat Et ſequit Quia reſpexit hũilitatẽ ancille G
ꝑ quam homines angelis aſſimilant. An / ⸗Aece em ex h̊ͥ bram me dicẽt omes ge. “
geli em̃ ſine carne viuũt.ſed vᷣgies de car / UVñ ſolũ ð hũilitate nõ ð vᷣgĩtate nec ð ce
ne triumphant.et ideo cũ martirib aureo ter vᷣtutiboꝛ pᷣrogatiuis ſuis facit btã vir ſe
lam merent᷑. Item Hieroꝰ.in ſermone ad go mentioneʒ in ſuo cantico. Unde qᷓ;uis er
Paulã et Euſto.ſic dicit. Pꝛofecto in car / cantas ſit omniũ virtutũ mater oꝛigine et nat
nep̃ter carnẽ viuere nõ terrena vita eſt ſed infoꝛmatione.tamen humilitas mater et
celeſtis.vñ iñ angelicã glłam acqͥrere maio ommniũ virtutũ ↄſeruatõe Uñ dicit Augꝰ. n
ris meriti eſt q; habere. Eſſe em angelum de bo.virginali. & caſtitas et virginitas 4
felicitatz eſt. eſſe voᷣginẽ virtutꝭ. dum hoc eſt virtus.ſʒ hurꝰ vᷣtutꝭ cuſtos eſt hũilitas
obtmnereviribo nitit cum gꝛa qd bz angel? Sit v̈go vecuda ⁊ tacita ᷣm Hiero. ad .

leng

inng

bitche
Näde
ſbopte
hrem
isſrin
Clctan
eprlon
1eS
Nlai
kdeſn
Uineſe
Ro
mee
tftingß
Nſzalo
mihiſy
inigin⸗
ccenio/
ißdeſ
Miſüme
chloin
ohonm
n
ttdint
inini⸗
oleſe
nccgo
Kc⸗
Pocey/
iie⸗
Aln⸗
humt
1ſdeo
epe
Bti⸗
tſapen
nten
es don
anclt
ſeo ⸗
neeé
jbti
cihuis
gneen
afcr e
Zug
Ginita⸗
llitee
igo

de penis violantium virginitatem ᷣm an/

Demetriadẽ epka. xxxvij. vbi ait. Sit ſer
movginis pꝛudẽs modeſtꝰ ⁊ rar.nõ tam
eloq̃ntia: ſz pudoꝛe ſcioſus. Oirẽt᷑ om̃s
tuã te tacente verecũdiã.te loqᷓnte pꝛuden

tiã. Nũqᷓ; detractio ex oꝛe vᷣgis ꝓcedat.ſed
⁊ ſᷣmonẽ vicioſũ vitet.ſit etiã bonis exerci/
tijs occupata. Uñ et Hiero.loq̃ns de ĩiſti
tutione filie epła.lxxxix.matrẽ ſic alloquit
Reddat tibi filia tua ᷣgo penſum qᷣtidie ðᷣ

ſcpturaꝝ floꝛib.aſſueſcat ſe ad oꝛõnes. add
pſalmoſ nocte ↄſurgere.mane hymnos ca
nere.tertia. ſexta. nona.⁊ ĩ alijs hoꝛis ĩ acie

q̃ſi bellatrix xpᷣi ſtare.Et ſeqͥ. Diſcat ⁊ la⸗/

nam facere.colũ tenere.fuſũ rotare. polli
ce ſtamina

nceer.
¶ Capitulum tertum.
e admonitione multiplici virginũ.et
es eſſe debent ⁊ de fructu vᷣginitatꝭ.et

tiquos.

BDt inſuper om⸗

ſtro admonẽda.ne ſit vaga.

ſʒ quieta. ⁊ nõ egrediat᷑ cũ Dyna ad viden

das mulieres regionis illiꝰ ne coꝛrũpatur

ſßm ꝙ ðꝛ Beñ.xxxiiij. Nam virginitas eſt
cheſaurꝰ impᷣciabilis.⁊ poſtq; amiſſa fuerit

irrecuꝑabilis. Unð Hiero.ad Euſtochiũ

epla pᷣdicta. Caue q̃ſo ne qñ de te dicat ðs
Uirgo iſrael cecidit ⁊ nõ eſt qͥ reſuſcitet eã
Audacter em̃ loquoꝛ. Cũ em om̃ia poſſit
de.ſuſcitare tñ nõ poteſtꝰginẽ pꝰruinam

VUalet em̃ liberare de pena.ſʒ nõ vult coꝛo
nare coꝛruptã.qꝛ h̊ nõ pᷣt ſua iuſticia. Si

g hoies ſunt ſolliciti ad cuſtodiã theſauri
recuperabilis.quanto magis irrecupera/
bilis. Unde de iſto theſauro ait Gregoꝛiꝰ
lib.j.ſuꝑ Eʒze.omeł.xij.Depᷣdari deſiderat

q̃ theſauꝝ in via publice poꝛtat. Ille ̊ vir

gines q̃ oſtendũt ſuã pulcritudinẽ q̃ſi ve/
nalẽ vt cattus dellerimere nt ne ale
cuł ſathanicis vt a leccatoꝛibo depꝛedent. nrde E.
S db vellij rat libꝛo.iij.ꝙ ſancta Sotheris cum eſſet

Vnge de quolibet eoꝝ ðꝛ illud Job.xxiiij
Per noctem erit quaſi fur.quia oculłꝰ adul
teri obſeruat caliginẽ. Quaʒ ſollicite fuere
virgines ſancte de ↄſeruanda virginitate

narrat Ambꝛo.li.ij. de virginitate dicens.
Fuit em q̃dam virgo antiochie pulcerria
⁊ſanctiſſima.cuiꝰpulcritudo młtũ appete/
bat᷑.q̃ vi poſtea ducta fuit ad lupanar. In

tus erat columba et foꝛis ſtrepebãt accipi

n,onis virgo qvincit in mũdo auti

naſtimihivirgini tue feras ⁊ leones doma

tres. Qne flens oꝛauit ⁊ dixit. Dñe qui do

re:potes ⁊ nunc ſi placet has feras homi/

nü mentes refrenare.Nũc templũ tuũ dñe
inuadit᷑.ſed ne patiaris inceſtum fieri ſpõ
ſe. Etvix pᷣces compleu erat ecce miles qui
dam intrauit. Qua timente dixit. Ne time
as. Suꝑueni em ſaluare aiam tuã nõ per
dere.quia nõ vt adulter ingreſſus ſum.ſed
martir eſſe deſidero. Outemꝰergo et nos
veſtimenta.et tua veſtis me faciet vere mili
tem xpi.qꝛ martirẽ.⁊ mea veſtis te ↄſerua/
bit virginez. Sume ů pallium meũ quo te
tegas ⁊ vultum abſcondas. Solent enim
hoies erubeſcere qui lupanar exeunt. Sic
qʒ; factũ eſt. Sed cũ quidam lupanar in/
traſſet credens ibi inuenire puellam. in cu
ius loco virũ inuenit ſtatim egrediẽs alijs
rei euentũ denunciauit.Quo audito et cõ
perto militeʒ ꝓ virgine demnarũt. Quod
cum illa audiuit cucurrit ad locũ ſupplicij

et de nece cum milite ſancto certauit.At il

le. Ego inqͥt iuſſus ſum occidi ⁊ ̊ me lata

eſt ſententia. ſed illa replicans dixit. Non

a lupanari exiui vt fugerem moꝛtem. ſʒ vt
pudoꝛem virginitatie ↄſeruarem quẽ per
dere timebã.vnde ſi ſanguis in hac cauſa
exquiri:fideiuſſoꝛẽ non deſidero. Habeo
em̃ ego vnde ſoluam. In me debet exequi
ſententia qᷓ pꝛo me in te eſt lata Fideiuſioꝛ
em̃ liber eſt quando ille paratus eſt ſolue/
re pꝛo quo fideiuſſit.vnde aut ero rea ſan/

guinis tui.aut ero martir dei mei.ſufficiũt

enim membꝛa ꝓpꝛia moꝛti.qꝛ nõ declinaui

martiriũ.ſed iniurioſum obpꝛobꝛiuʒ. Uñ
et ſi veſtem tecũ mutaui.tamen ꝓfeſſioneʒ

xpᷣianam nõ deſerui. Noli ergo eriꝑe bñſi
cium qd in veſte tua michi dediſti. Sicq;

ſanctiſſime ambo ↄtender̃t ⁊ coꝛonã mar
tirij ſimul ꝑceperunt. Laudanda eſt & hec
beata virgoꝛ devirginitatcꝭ zelo ⁊ de mar/

tirij deſiderio. Hancvirginẽ opinant᷑ aliqͥ
ſanctam Pꝛiſcam fuiſſe. Ibidẽ etiam nar

virgo decoꝛa facie.et perſecutoꝛ eam ala/
pis in facie cedi pꝛecepiſſet. Illa vulcũ vl/
tro ad percutiendum obtulit. vt ibi fieret
martirij ſacrificium vbi ſolet eſſe pudoꝛis
temptamentum. Conſimiliter legitur in
vita beate Bꝛigide ꝙ cum ipᷣam quidam
nobilis peteret in coniugem:ipſa virgini/

tatꝭ zelo petijt a ðᷣo aliquaã ſibi dari coꝛꝑis

defoꝛmitatẽ qua mediante omniũ pꝛoco/
rum in eam ceſſaret inſtantia libidinoſa.
Et extunc ad pces eiꝰ vnus eiꝰ oculus cre
puit et liquefactꝰeſt. Quod videns pꝛ eiuſ
ꝑmiſit eam velari. Sed ſtatim facta ꝓfeſſi
one de virginitate oculũ ſibi reſtituit deꝰ

ex ſolita pietate.onſimile ↄtigit dequa/

dam ſanctimoniali in abbatia que appella
tur fons euerardi.quã quidã rex inde tr/
ſitum tranſiẽs mirabiliter ↄcupiuit.Cuiꝰ
ↄcupiſcentie cauſam cum a rege requirerʒ
Reſpõdit rex.Oculoꝝ tuoꝝ mira pulcri/

tudine captꝰſum.Et illa.HNoli inquit do/

mine mi de his ſollicitari.habebis em̃ q̊d

Ddeſideraſti. Et in ſero thalamũ ingrediẽs
ambos ſibi effodit oculoſ.⁊ illos regi trãſ
miſit dicens.Ecce mitto tibiquod concu
piſti exterꝰ.⁊ tamẽ remanet mihi viſus in

terius in quo delectat᷑ dñs meꝰet ſponſus
ihs xpᷣs.Quib auditꝭ ⁊ viſis rex ſup mo/

dum condoluit ⁊ locũ pᷣdictum in huius

rei memoꝛia poſſeſſionibo ditauit immen/

ſis. Inſuꝑ narrat Hieroꝰ.epła.xlij.ð qua

dam virgine ſacra que noluit a btõ Mar/

tino videri.qui illam pᷣcelſam moꝛibo vir/
ginitate et vite ſanctitatevenit viſitare.ſed

xenium ei miſit ac ꝑ feneſtram ei loquens
dDixit. Oꝛa pꝛo me pater ſancte.quia a viro
nunq́; fuiviſitata poſtq; hunc locũ ingreſ/
ſa ſum. Quibo auditis eam vir ſanctꝰbene
Dixit ⁊ edificatꝰreceſſit. Ex his igit᷑ exem/
plis aperte colligit᷑ q́; ſollicite ſuerantvir/
gines ſacre ad ↄſeruatõem ſue virginitatꝭ⸗
pᷣcipue deo dicate et ſacrate.Et ideo peri/

culoſum eſt et deo iniurioſum virgines ſa

cratas violare.aut a virginitatis oſito
nondũ ↄſecratas retrahere. Unde narrat
MHiieroꝰ.epła.lxxxix.ꝙ pᷣtaxata nobiliſſi/

ma femina iubente viro qui erat patruus

Euſtochij virginis habitũ cultũq; illius
virginis mutauit.cupiens vincere pᷣdicte
virginis ꝓpoſitum matriſq; illius.ſ.paule
deſideriũ.ſ.vt nuberet.Et ecce eadem no
cte cernit in ſomnis ad ſe angelum veniſſe
ſibi penas minantẽ terribili facie hec vᷣba
dicentẽ. Tu auſa fuiſti viri tui imperium
pᷣferre chꝛiſtivolũtati ⁊ caputvirgis ⁊ ſpõ
ſe dei in manibo tuis ſacrilegis cõtrectare.
Et ideo ille manꝰ ex nüc areſcent vt ſẽtias
cruciata qͥd feceris.et finito quinto menſe

ad inferna duceris. Inſuper et ſi in ſcelere
Eſcueraueris et marito et filijs infra pᷣdi/

ctum ſpaciũ oꝛbaberis.que omia ꝑ oꝛdi/
nem ſunt expleta.Et ſeram huiꝰ mulieria

penitentiaʒ velox deſignauit interitus ſe/

quens. Sic vlciſcit᷑ chꝛiſtꝰ in violatoꝛib
templi ſui offenſus. Nec mirũ ſi offendat᷑.

quia virgo ↄſecrata vxoꝛ eſt regis eterni et
compar quodã modo regine celi ⁊ matris
dei. Unde et ait Hieroꝰ.alloquens Eu/
ſtochiũ virginẽvbi ſupꝛa.Zelotipꝰeſt ihᷣs:

nõ vult ab alijs faciem tuã videri. Ipſe eĩ

Dicit tibi. Una eſt columba mea.vna eſt ꝑ

fecta mea.ſempꝑ ergo te cubilis tui ſecreta
cuſtodiant.ſponſus tuꝰtecũ ludat intrin/
ſecus. Oꝛa ſponſum ⁊ ille tibi loquet. Un
ſicut miles zelotipus ſponſam in caſtro re

cludit nevideat᷑.ſic chꝛiſtꝰ ſponſam ſuã in

caſtro religionis includit ne ab alio cõcu
piſcat᷑ ⁊ templũ ſuum violet. Sed ſ̃ᷣm apo
ſtolum Coꝝ.iij. Si quis templũ dei vio
lauerit diſperdet illum deꝰ. Et qᷓ;uis pᷣdi/
cta pᷣcipue intelligant᷑ devirginiba deo cõ

ſecratis. tamen om̃is virgo ſollicita debet
eſſe de ↄſeruatione ſuevirginitatis et ſi ꝓ/⸗
poſitum habeat nubendi. Unde ſm legeʒ

diuinam Deutero.xxij. Si quis appꝛeben
dens virginẽ cõcubuerit cum ea debʒ eam
ducerevxoꝛem. Item ⁊ ſieſſet virgo deſpõ
ſata ſi fuiſſet in ciuitate coꝛrupta ⁊ nõ cla⸗
maſſet debuit lapidari.pꝛout dicit᷑ ibideʒ.
Unõ invita ſancti Rinderini epᷣi dicitur
ꝙ apud antiquos ſaxones ſanxitũ fuit vt

quelibet virgo in paternis edibo ſpõte de/
floꝛata.viua abſq; vlla miſcoia ſepeliri de/
buit.⁊ violatoꝛ ſuꝑ eiꝰ ſepulcrum ſuſpẽdi.

Uirgines em̃ veſtales.id eſt.ſeruiẽtes dee
yeſte ſi inuenirent᷑ coꝛrupteviue ſepeliebat᷑
Unde de quadãa virgine illi dee malidicte
ſeruiente.que ab aliquibo eſtimabat᷑ coꝛru

pta cum tamen munda fuiſſet narratur a
Ualerio li.viij.ca.j.q accepit cribꝛum cur

rens ad tyberim et certa de puritate ſue x

» . .

ginitatis dixit O deaveſta dña mea ſi ſa⸗
cris tuis ſeruiens caſtas ſemꝑ habui car-
nes ⁊ mentes.effice vt ̊vaſe hauriã e tybe
ri aquam et in edem tuã hanc ꝑferam tibi

immolandã.Et ſic factũ eſt. Nec eſt intel/

ligendũ nec credenduʒ ꝙ h̊ fuit merito ſue
vginitatis vel obſequij ſiue ritus impenſi

demonibo. ſed m Augu. li.x. deci. dei ca.
xvj.loquentẽ ⁊ tractantem de h̊ facto.De⸗/
mon ꝑmiſſa ſibi poteſtate aquaʒ tenuit in

cribꝛo.vt ampliꝰ ſuos cultoꝛes deciperet

ttdeln
neoft
ſarni
gleom!
decene
gliayt
oncck
gaetne
lioaut
teratd
agnüg
bono⸗
gient⸗
fumnin
ſontin
öm.
ſunte⸗
Alagt
mißo
ſihur
reguan
fiswe
V.
ſaca
nes⸗
ſeen
nen/
ax,
rtu
(de

litee

hede
Vite⸗
quig
perd
dect
Em
Job.
Die
lUwene
lepſe
(lo
Pae⸗
Valu
las.

N

Lordh,

hlleng
mmngſc,
ggronto

