ipſe deus erit creaturarum ſpeculũ in futuro in quo omma vide
bimꝰ? que ad nr̃m gaudium pꝑtinebunt. Item p doctrinã Kpluſ
ad Ro. 8. Fides ex auditu &&. Situt em vnũ cog noſtit qnq; ex
anditu qñq; viſu · qñ; guſtu:ſic quodãmõ a deus cognoſcitur
auditu tognoſcunt deũ qui audiunt verbũ dei. et per ilbud cre⸗

dunt · Piſu credunt theologi qui legunt deum in ſcripturis:

— —ü
—,—

— 2 —- —— —

I— - — —

un:
done
d
imus
hit
mden
te
luper
gno⸗
gno⸗
paia
rbim⸗
nono
quia
iaco⸗
aige
dem
nomo
nebnis
amen
ſqu
puti,
n dies
cibil:
ibad
nis eſt
vplici
(or ;⸗
modi
ziſbi
creatu
atuna⸗
contra
vie
pluſ
iqer
ſcitur.
der⸗
tans:

Primus
et philoſophi qui ſpeculantur ipſũ in naturis. Guſtu ↄgnoſcũt
ſol boni p̃s· Guſtate et videte qm ſuauis eſt dommus. a iſte vl
timꝰ modus ꝑpfediſſimꝰ eſt a ceertiſſimꝰ · Dyoniſiꝰ diet. ꝙ tribꝰ
modis cognoſcit᷑ deus ſcʒ ꝑ ablationem ſiue ꝑ abnegationem
vt cum dicitur ˖ Deus nõ eſt hic vel ibi · vel deꝰ non eſt hoc vel
illuðd K&. geem per eminentiã · vt cum in creatura ĩiueni at᷑ potẽcia
attribuenda eſt deo ſũma potentia. et ſit de aliis · Item ꝑ cauſazʒ
hſm ꝙ per effectus peruemat᷑ ad cognitionẽ cauſe · vel per cogni
tionem motuũ peruenit᷑ ad oognitionẽ mouentis. Nota ꝙ; aĩa
ſenſu pereipit corꝑa· quia formas in materia tm̃ preſente corꝑe.
ymaginatione vero corꝑm ſimilitudines etiam abſente corpoẽ
hot eſt formas abſtractas a materia. Ratione aũt coꝛꝑpum na⸗
turas · Intellectum ſpãũm creatum· Intelligencia vero ſpũm ĩcre
atum. Sciendũ pꝛeterea ꝙ ðg noſcibilia quedã ſunt infra rõneʒ
quedã iuxta · quedã ſupra Infra rõtionẽ ſũt que ſenſu ꝑcipimꝰ
vt alba nigra et ſimilia· Juxta rationẽ ſũt que rõne ꝑdpimus.
vt verba falſa iuſta vel miuſta · Supꝛa rõnẽ ſunt que ſo lum diui
na reuelatione cõpꝛehendunt᷑ aut ſcripturaꝝ auctoritate credũ⸗
tur vt tres eſſe ꝑlonas et vnum deum.

De incircumſcriptibiliate dei (Ca. xvii
Biq; deus eſt: et tamen nuſq; eſt. quia nec abeſt vllo
loco nec vllo capit᷑ loto Rug. Deus eſt in medio non
meluſus · extra mundũ non excluſus.ſupꝛa mundũ.nõ
elatus· infra mundum non depreſſus· Ex hiis patet ꝙ deus eſt
intra omnia et hot quia omma replet. et vbiq; preſens ẽ· Item

extra omnia eſtaquia omma continet net vſq; valet coartari:

Sed nota ꝙ hec poſitio extra didt ibi non actualẽ pñciã ad lo

cũ · ſed potencale que eſt dei ĩmenſitas que iſinitos mũdos poſ

ſet iplere ſi eſſent· Item ipſe eſt ſupꝛa omma·. qꝛ ommbꝰ preſtat
nee aliquid ei equat᷑ · Iem infra oĩia eſt qꝛ cũcta ſuſtinet. a ſine

ipſo mihil pt ſubliſtere · Dic mus etiã ꝙ deus eſt vbiq;. vt non
indigeat rebus ꝙ in eis ſit ſed potius res ſui indigent vt ꝑ euz

ſubſiſtant · Deus em̃ ante mundi cõſtitutonẽ ſuit vbi nunc eſt

vide licet in ſe · qm ipſe ſibi ſufficit er quod ptz ſolutio qᷓſtioĩs

quorundã ſimplicium qui querunt vbi deus ſuerit ante mundi
ↄſtitutionem · Saendũ autẽ ꝙ aliqd eſt in loco circũſcriptiue et
diffinitue vt coorpus. Kliquid diffimtiue et non arcũſcnptiue.

vr angelus. Aliquid nec ſit nec ſic vt deus. et hoe eſt ideo: qa

non indiuiduat᷑ per materiã vt corpus.nec ꝑ ſuppoſituzʒ vt an

gelus. Rliquid etiam eſt in looo partim arcũſcreptiue et partĩ

S

Liber
diffinitiue vt corpus xp̃i ſub ſacramento qð eſt totum ſub tota
hoſtia ita ꝙ non excedit . et hm hot eſt ibi ceircunſcriptiue. Eſt q;
ſit ſub hoſtia ꝙ non vbiq; et ſic eſt ibi quodammõ diffimtiue:
Corpꝰ auteʒ xp̃i liet non ſit vbiq; cum ſit creatura nec equari
poſſit in hoc creatori in pluribo tñ lous eſt ſub diuerſis hoſtiis
et hoe eſt ꝓpter vnionem eius ad creatorez · Vnde merito habz
amplius q; alia creatura. ſcihcet ꝙ in locis pluribus poſſit eſſe:
Ex pꝛedidis patet ꝙ eſſe vbiq; ſimplieter ſoli cuenit creatori:

z in vno loto eſſe cõuenit creature· In pluribus vero lods e et

non vbiq; cuenit coꝛpori iheſu xp̃ᷣi. Deus eſt vbiq; potenciali
ter pneialiter eſſencaliter· per gubernationem· per ↄgnicoez · ꝑ
ſeruationem Augꝰ. O deus vbiq; eſt ſcimus. Qualiter autem
neſeimus · Mota ꝙ deus multipliater eſt in rebusſcʒ ꝑ naturã
ſic eſt vbiq; potendaliter pñdialiter eſſen cialter · Item per g rãz
ſic eſt in bonis Joh . Qui manet m me et ego in eo hic fert fru⸗
ctum multum. Item per gloriam ſic eſt in rationali vt veritas ĩ
ↄtupiſcibih vt bonitas.in iraſcibili vt poteſtas⸗ Item per vnio⸗
nem lic fuit in vtero virgims vnitus humane nature xp̃i.et in
ſepulchro vnitus carni. et in inferno vmtus anime xp̃i · Icẽ deꝰ
dicit᷑ eſſe alitubi per occultoꝝ: reuelationẽ · Geñ · 28. Were dñs
eit in lo iſto· Icẽ per veſtigioꝛꝛ eius excellenteu rep̃ſentatio eʒ
ſie dicit᷑ eſſe in eelo quia ibi maxime reluœt ſua potencia: ac ſa⸗
piencia ac bonitas· Icem per nature ydemptitatẽ ſicut filius eſt
m patre. et pater in filio.et ſpũſſanctus in vtroq;· Item per mi
raculoꝝ oꝑacõem⸗Exoð. Digitus dei eſt hic· Jvm per cõſerua
tionem et gubernationem ſic eſt in mundo. Item deus eſt ĩ ſeip
ſo vt alpha et o· öm illud · Dic vbi tunt eſſet cũ patre tuz p̃ter
eum mihil eſſet. Lunc vbi nũc in ſe qm ſibi ſufficit iple · Per qð
patet ſolutio qſtionis quorundã ſimplicum: qui querunt vbi
deus eſſet priuſq; mundus eſſet. Item ipſe eſt in mundo ſicut ĩx

im regno · Bern · Deus vbiq; regnat · vbiq; imperat· vbiq ma

ieſtas eius omnia r plet.et cõplecntur vniuerſa.ꝗ teʒ in angelo
eſt vt decor inquantũ veritas · et ſicut ſapor mquantũ bonitas

Item in eccleſia eſt ſieut paterfamilias in domo · Vnde illud Vo

biſcum ſum vſq; ad coſummationẽ ſeculi. Item in electis vt hbe
rator a malis.et adiutor in bois · et hoc ẽ quod dicit Ber · De
us eſt in creaturis mirabilis. et m homimbus amabilis · in ange
lis deſi derabilis. in ſeipſo incomprehenſibilis m reprobis intol⸗
lerabilis. Item in reprobis eſi vc terror et horror Rug . Qui te
dimittit quo it niſi a te placato ad te iratũ · Vnde vlumo modo

— — — — — C — ——

—,

— — —

—;W — . . — —

VPrimus
deus eſt in damnatis ſient terror et horror.Non em̃ manũ dm̃
Poterimus effugere p̈s · Si aſcendero m lelum. tu illie es. Zi de⸗
ſcẽdero ad infernũ ades. Si vero dubitat᷑ vtz deus ſit in dya bo
lo · Scendũ ꝙ quedã ſunt nomina que impoꝛtãt naturas ꝓut
ſunt nature. In his cocden dũ eſt ꝙ deus inſit. Bunt alia que ĩ
telliguntur deſoꝛmitates vt dyabolus de quibꝰ nõ eſt dioendũ
ꝙ deus inſit niſi addatur inquantũ ſpũs vel aliquid tale. Deꝰ
eſt m anima ſidei:ſicut ſponſus in thalamo:·rex m regno turris
in caſtro. Item ſicut mꝗr in ſcolis.ſons in oꝛ to. lux in tenebris:
Item ſicut theſaurus in agro:vmum in œlario. carbunculus in
auro. Item ſicut manna m archa. ſigillũ in cartha. medieina in
apoteca· Item ſicut cythara in cοιο»nago m ſpeculo. mel
m fauo.Item ſic fructus ĩ arbore · oleũ m lampa de. liliũ ĩ ↄualle
Be eternitate dei Capit ulum. xvui
Acut deus vbiq; eſt nee tñ ahquo loco ↄtinet᷑. Sic eter⸗
nus eſt et tñ nullo temꝑe men ſurat᷑.Ilon em̃ cõpetit eᷣ
tempus pñs.net preteritũ nec futuruʒ. Mã pñ̃s tempꝰ
anens eſſe non habet quia pertranſit: deus aũt ſemꝑ manet
idem vnde DMilarius. Eſſe non eſt acidens deo: ſed ſubſiſtens

veritas et manens cauſa. Similiter tempus preteritũ modo non

eſt nec habet eſſe ſubſiſtens . Ged de deo dictur m p̃s. Ipſi ꝑibt
tu autẽ ꝑmanes· Eodem modo tempus futuꝝ non ẽ hexſpecka
tur; de? aũt ſemp eſt · Vnde meꝛcuriꝰ. Bola monas eſt alpha et
o· hoc eſt quia deus eſt prinupiũ ſine principio.q finis ſine fine
Cum em̃ deus oĩno ſimplex ſit non habet in ſe pemcpium dtra
rietatis que eſt cauſa corruptiomis· Quid auteʒ ſit eternitas bm
rem · Seendum ꝙ ꝓprie dr diuturnitas ſine principio et ſine fi⸗
ne:a ſine muta bilimte. et ?m hoc duenit etnitas ſoli diuine na
tune in qua eſt duuturnitas imenſa. Eternitas vero m ethymo
logiam diditur quaſi extra termmos qꝛ termino caret. tam midq
al q; fin ali · Hed õm diffinition em Woecii in libro de ↄſolatiõe
Eernitas eſt intermmabilis vite tota ſimul et ꝑpfed a poſſeſſio:

Kd huius diffinitioms nitelligentiã. Alotandũ ꝙ in quibuſ daz

eſt terminabilitas ſimpliciter· quia ex parte ante et ex parte p9
vt lunt generabilia et corruptibilia ad quoꝝ differenciã ponit᷑
iterminabilitas · Et bene ponituꝛ iſtud ꝑ negationẽ qꝛ ſimpli⸗

cia a p̃ipue diujina nullo mõ melius manifeſtant᷑ q; ꝑ remotõez
vt ait Dyoniſiꝰ· Et hec eſt ratio qꝛ ſimpliuũ eſſe non põt intel
lectus perfecte tomp̃hendere. Et ideo ex negationibꝰ eoʒ qᷓ ab
ipſo remouent᷑ manudutit᷑ ĩitellectꝰ ad ea aliqualit ↄgnoſcẽda.

Liber

Ytem in quibuſdã eſt interminabihtas eſſendie ſed non vite · vt

m coorporibus celeſtibus ad quoꝝ differencã addit vite De do

aũt didt XKugꝰ?: Qð ſolus dicit᷑ habere imotalitatem. In omni
eni3 mutabili natura nonnulla moes eſt ipſa mutatio quia facit
aliquid in ea non e quod pus erat · Vñ a homo qñ naſcitur qᷓ
dammodo inapit mori. In abuſdã eſt interm mabilitas vite ſeð
tñ cũ miſeria et infeli utate vt in demombus et damnatis · Xd
quoꝛ diſferenciã addit᷑ poſſeſſio · In cuius intellechu eſt iocũdi⸗
tas felicitat?. Qui a tunc poſſeſſio rei ali tuius dr qñ ad libitũ ha

betur. In quibuſdã eſt interminabilis vite poſſeſſio. Sed tñ nõ

tota. vt m hominibꝰ beatis ante indiduz quoz eſt bẽitudo bm
partem anime et non ozꝑis- Ad quozꝶ dram dicitur tota. qꝛ
totũ eſt non diminutum. vel cui mhil eſt extra· In quibuſdã E

—

inter mmabihs vite poſſeſſio tota vt m ãgelis beatis añ iudiciũ
uia bm totam ſui ſubam habent felicem et mtormmabilez vitaã
ed tamen non ſfimul cũ aliqua ſit in eis ſucceſſio reuelatonuz
et gaudioꝝ. AAd quoꝝ dram ponitur ſimul · In quibuſda eſt
inter mmabilis vite poſſeſſio tota ſimul. ſed tñ nõ ꝑfecta eo mõ
quo nos diamus perſectum nullo indigens ſic eſt in angelis
et hominibus beatis poſt iudiaum. d quoꝶ dram additur ꝑ
ſedta nullo indigens ad ſuum beatũ eſſe. Patet ex predicka diß
fimtione ꝙ tres ponunt᷑ ibi ↄditiones ꝗ ſunt iſepabiles ab eter
intate intreata que deus elt. ſcz imtermmabilitas ibi intermialiſ
vite poſſeſſie · Ivm inuaniabilitas ibi tota ſimul. Mihil enim va
nabile eſt totum ſimul- Item ſimpliatas ibi perfecta Jllud eniz
ſüme pfectã eſt cui non eſt poſſibilis aliqua additio · Per pᷣmuz
ſepatur deus ab omm toꝛruptibili Per bᷣm ab omni variabili·
Per terciũ ab omni compoſito· Igitur nota ꝙ ilud quod carz
prindpio et fine didtur ecernũ vr deus cuius eſſe interm inatũ
E. Sed ꝗᷓ prinapiũ hñt et ſine carent dicunt Petua vt aãgeh et
hoĩes. que vero prinupiũ et finẽ hñt dicunt temporalia vt cor
ruptibilia et vegetabilia et ſenſibilia vt bꝛuta et hmõi.

e imncõmutabihtate dei. Cabi xix
Cmutabilis eſt deus et impꝑmutabilis et inoõmutabik
Immutabilis eſt qꝛ ñ cadit in eũ motus accidentalis . l⸗
aug mentum Leo papa ſimplia diuinitatis nature nil
addi vel mmui poteſt . qꝛ ſemper eſt quod eſt. Item nec dĩnutio
Malach; Ego deus et non mutor. Item nec alteratio Jatcobi a·
Kpud quẽ nõ eſt tranſmutatio net vialſſitudinis obumaratio
Ium nec m locum mutatio qꝛ vbiq; pñs eſt ſa. Celũ a terrã

— — — — ——— —

53

ðũ

nva
enz
mnuz
hili⸗
az
natü
ͤet
cor

nbi
,
l
utio⸗
bl
0
era

ð

Primus
ego impleo: gmꝑmutabilis autem eſt quia non cadit in enm
motus ſubſtanaalis que eſt de non eſſe ad eſſe · vt generatõ qꝛ
iitũ nõ huit Mec ille ꝗᷣ eit de eſſe ad nõ eſſe vt corruptio.qꝛ ſi
ne nõ habebit· Illud ei lolu in mhil eſt verabile qð eſt de mihi
lo · Eſt etiã ĩcomutabilis ex eo ꝙ nõ cadit in eum motus ex o⸗
patione. Mam ſoh deo duenit in oꝑatione quietũ eſſe. Oñn Bo
etius. Stabiliſq; manens das cuncta mouen. VBnde qñ deus fa⸗
cit aliquam rem non ſit in ipſo deo mutano ſed in re circa qua;
oꝑat᷑ · O at ſeat deus Pdicare ſubu erſionẽ niniue. et p̃dicẽ moꝛ
tẽ ezechie quoꝝ neutrum acidit· In talibus non mutauit deꝰ
tonſiliũ qð ab eter no ſetum habuit m ſmam que reſpectuz ad
ipſa negotia habut. Quia mimue ſubuertenda erat bm demeri⸗
ta· et E echias mœiturus erat ſm cauſas imferiores. Bed hee
non im poſuerunt necſſitatm diume potencie. gtem triphater
diſtinguit motus ſeʒ naturalis violentus & voluntarius Ma⸗
turalis eſt quo naturaliter tendũt res ad loum ꝓpnũ. Motus
aũt violentus eſt qñ cogunt᷑ res eſſe extra lotum ꝓprium. Sed
motus voluntarius eſt vt in aialibus qñ currunt vel comedũt
vel oꝑantur.et iſte motus eſt medius inter naturalem motũ a
violentum . qꝛ ꝑtim eſt naturalis ſciliet inquantum voluntas
diungit᷑ actii ſicut cauſa ſuo effectui· Item parum eſt violentꝰ
ſciliet inquantũ mouent᷑ membm cõtra motũ ſuũ naturalem:
WPer quod laſſantur etiã que ex motu naturali nunq; laſſaren
tur. Igit᷑ pᷣmo modo motus non eſt in deo ſcʒ naturalis · Et H
ꝓPter quatuo rõnes . Prima eſt qꝛ omnis motus eſt ad quiecẽ
et ꝓpter indigendam vt dicit phus . ſed deus nullius eget . Be⸗
tũda eſt tũ ſit vbiq; nõ habet necœſſe de lodo ad locum moueri.
VTerca eſt qꝛ nõ eſt in eo grauitas ſeu leuitas: ꝓpt᷑ qᷓ ſurſum vel
deoeſũ moueat᷑· Quarta ẽ qꝛ cũ deus ſemꝑ in ſeipo maneat non
habz neceſſe locũ ꝓpriũ et ſibi naturaleʒ extra ſe querere ſicut a⸗
lie creature. Item ſcdo modo nõ mouet᷑ ſczmotu violen to · qꝛ ñ
fit ei violencia · gob.iI. Si ſortitudo qᷓrit᷑ robuſtiſſimus ẽ· Itẽ tcᷣ
o mõ nõ mouet᷑ motu ſcʒ voluntario qꝛ in oꝑatione nõ laſſat᷑:
vt aĩalia Preterea nr̃a mens eſt inſtabilis.qꝛ mõ ꝓfiamꝰ: mõ
deficmus. mõ reminiſcimur. mõ obliuiſcimur· modo volumus:
modo nolumus. modo diffuſis togitatiobꝰ et affedcionibꝰ · atq;
ſiliis hut illueq; vagamur. Deus aũt ſemꝑ ſe habet equalit a
immobiliter. gtem alius eſt motus circularis-alius redus- aliuſ
obliquus Circularis eſt ooꝛ pum ſuꝑioꝝꝛ ꝓput firmamentũ mo⸗
uetur m formã quidẽ vt diot phus nõ m ſubaʒ hoc elſt di ee

Liber
ꝙ non mouetur ad lotum ſed in loco · Chotus antem reckus eſt
ſurſum vel deoꝛſum bᷣm qð oꝛꝑa inferiora mouent᷑ ꝓpter leuita
c vel grauitatẽ.·. Motus obliquꝰ com poſitꝰ? eſt ex eircul ari et re
cto. Vñ ꝙ fledti᷑ habz a motu drculari· qð vero linealit᷑ mouet᷑
habet a recto. Nullo iſtorum modorum moueĩ deus. quia pꝛopᷣ
etates iſtorum motuũ nõ cõuemũt ei· poſſemus tñ dicere iſti
motus deo tõuemunt miſtice vt dicatur moueri motu circalai
omnia regendo et gubernando Item motu recto bonos remu⸗
nerando. Item motu obhquo ꝑuerſos a pceto mundando Eodẽ
modo poſſet die ꝙ deus mouet᷑ motu naturah: quo ſcʒ inclita
ſua bonitate omnibus creatuis ꝓ captu eaꝰꝝ ſe oo municat · Item
motu violento quo pct᷑oꝛes damnat. J tem motu voluntario
quo ita in eſſe ↄſeruat vel cuncta firmat. Sic etiam põt exponi
dickum phi qui aſſignat motum a centro ad entrum 5 circa cẽ
trũ- Qm deus mouet᷑ ad centz in incar natione et a entro i a⸗
ſcenſione. et crca centꝝ in p̃dicauone· ꝓPcer hot et his limilia:
Dicit in libro ſapĩe ſpũſancꝰ et mobilis et ſtabilis. Wobibl ·. qꝛ
faut ſanctos mobiles ad operandũ ac in bono pfiœre. Stabilis
aũt quia dat in bono ꝑpſeuerare. vel mobilis in via. ſtabilis in
atria. Vel mobilis in adtuis ſtabilis in dtemplatiuis Pel mo
bilis in aliis ſanctis ſtabilis in xpo Yſa. iI · Nequieſcet ſuꝑ euzʒ
ſpãs · Si endũ ꝙ oꝑation es quedã attribuunt᷑ deo. quedam
bm cauſalitatem et eſſendam vt ſeire. quedam bm cauſa litatẽ et
non eſſenuã ˖ vt comedere currere. quedã bᷣm eſfenaã ˖ et nõ cau
ſalitatem vt creare iuſtificare auctoꝛitate · Auedã nec ſic net ſic:
v1!t peccare mentiri et cetera. = . .
Ge ſimplicitate dei:· Capitulum xx.
.—ℳNB, Implex eſt deus er angelus e amma. ſed diffe ren ter qꝛ
m deo idem eſt qð eſt. aa quo eſt et het eſt pfecka ſim⸗
plicitas· Berñ. Bola iĩcreata natura hanc ſibi vendicat
ſimpliatatem vt nõ aliud et aliud alibi et aubi modo modon
uemat᷑ im ea· Nempe qð habet et qð eſt ſemꝑ et vnomõ ẽ ˖ Bed
in angelo et in anima dĩnt. qð eſt er quo eſt. et ideo eſt ibi qð
alteritas et tõ poſitio. lieet ibi nõ ſit dimenſio qᷓntitat? · Vñ mer
curius-In ſupeeleſti eſt vnitas In eleſti alteritas. In ſubeeleſti
pluralitas⸗Simplex eſt itaq; dedin eſſenca. qꝛ mihil er acidens
eſſe poterit ymmo pfecta ſimplicitas ibi eſt cũ nõ ſit ibi poſſibil
additio. qꝛ quiequid in deo deus eſt. Vnde leo papa. Simpliqᷣ
diuinitatis nature nihil addi vel minui p̃t· qꝛ ſempꝑ elt quod eſt
Cui ꝓpriũ eſt. cui ſempiternũ eſt cui idem eſt viuere et intelligẽ

Primus

ſck Heruntñ multiplex eſt ĩ doms . apłs · REhbi datur mo ſapie ie.
keun gadco omne datum optimũ et omne donũ t. Mon ẽ in deo ðↄpo
jetn ſinio partium integrahũ.vt in domo·nec partiũ potendcaliũ vt
mouet m aĩma.·nec guis diſferenciax · vt ĩ ſpecie. nec materie a forme
apoß vt in corporibus/net coaceruacõis vnitatũ vt ĩ numero· nec a
gi qð eſt et quo eſt vt in ãgelo nec ſube a acidentẽvt ĩ idiuiduo
irula nec corpee ſube incorpee vt in hoĩe. De his Berñ . Mõ ꝑti bo
nmu⸗ ↄſtat deus vt corpus. nõ affecubus diſtat vt aĩima. nõ ſormis
CEo ſubſtat vt omne qð ſadctũ eſt· Idipſum oñdit᷑ et rõne · quia utum
ctttx omne cõpoſitum ſit poſterius ſuis o mpon entibꝰnec pᷣmo qſqᷓ;
em ſit prius.oꝑtet deum qui primũ eſt pꝛinapiũ non eſſe ↄpoſituʒ
unnni Preterea em nullũ cõ poſitũ eſt totũ luum eſſe.deus ergo cuz ſit
erpon ſuũ eſſe nõ erit ↄpoſitus· vnde Berñ . Non eſt formatus deus
nrcai for ma eſt· non eſt effectus deus effelio eſt non eſt compoſitus
win us ſimplex eſt. ——
nia: e excellencia dei? Capit ulum xxi.
Juine dignitatis excellentia tanta eſt ꝙ mens de deo o
abilis

ltans deſecit · cum ſit mntõ prehenſibihs · ſenſus eum non

ilis in ꝑuapit cum lit inui ſibilis· lingua ipᷣm non explicat · cum
elno tm ſit ineffabilis tempus eum non menſurat cũ ſit mterminabi
geuʒ lis.locus eum non rapit cum ſit incircũſcriptibilis ·· Seriptura
edam ißm non explicat cum ſit ineſtimabilis. Virtus eũ non attingit
anuͦet cum ſit inaceſſibilis · Deſideria et vota tranſgredit᷑ cũ ſit ĩcom⸗
noan ꝑpabilis Et breuit oĩs creatura ad deu 1ꝑata defectuz habet ·˖ qꝛ
eele: mfimti ad fimtũ nulla eſt ꝓoꝛtio· Ecce pz ꝙ excelleneia diuina
nsõò eget aliqͥ· qꝛ ipſe ſibi ſuſfidens bonum ẽ· Nõ em̃ indiget coꝛ
Pore vt ſit · nec loto vt alicubi nec temꝑe vt aliqñ.nec cauſavt
r. aliunde. nec forma vt materia.nec:nec ſuba in qua ſubſiſtat vel
4. tui aſſiſtat. Sunt etiã alia ꝗᷓ ſoli duuine maieſtati cueniunt. et
ſn⸗, nulli alii creature in quibus excllende ſue dignitas apparet ˖ ſiẽ
dien eſſe omipotentẽ omm bono oĩ ſcientẽ · qꝛ tognoſcit oĩa pñcia
Ni pterita et futura.et ommia ſingularia ſi? actu· Solus cõg noſcit
50 ea ꝗᷓ ſubſunt libero arbitrio. et oogitationes hoĩm ſolus ↄgno
bi ſcit ſeipſũ Itẽ ad ip̃m ſolũ ꝑtinet vbiq; pñœm eſſe.de mhilo reſ
ſneoeck creare ˖ in inſtanti oꝑari.in oꝑatione quietũ eſſe.miracula facere
aleli ex auctoꝛitate· de quͦbet treata fa ere qð vult· vo luntatẽ hoĩs co
ens głẽè in ictu otuli moetuos ſuſcitaẽ eſſendie aĩe alibi peta dimittẽ
ſbil grãm inſundere. in igne perpetuo corpus ſeruare. Quando ali
Pplia quid creature euenit quod tompetit creatori tunc exœlleneus
deſ de deo dicit vt ſi in creatura eſt potencia in deo ſit ſũma rotõtia

ligi .

D M

ALiber
ſi ſapientia in ipſo ſit ſZamma ſapiencia · et ſic de aliis · Vnde et
humſmodi dicuntur de deo mõ ſuꝑlatiuo · ꝓPter ꝙ deus dicit

Pontiſſimus ſapientiſſimus optimus· pulcerrimus dulceſſimuſ

miſericor diſſimus iuſtiſſimꝰ pfecuſſimus altiſſumus amantiſſimꝰ
mirabiliſſimus deſiderantiſſimus ditiſſimus veraaſſimus fideliſ
ſimus et ſie de aliis Rag.m libro de trimtate · Oportet vt ſum⸗
me vinere et cuncta ſentiret atq; intelligere et mori et corrumpi
immitariq; non poſſe nec corpus eſſe ſed iplum omnipotentilſi
mum iuſtiſſimum ſpecioſiſſimum optimum beatiſſumum deuz ſa
teamur. Poteſt et pꝛeter auctoꝛitatem ratio aſſignari. ꝙ bona
lunt excellencus in deo q;ᷓ in creatura: quia ſemper eſt aliquid
nobilius m cauſa q;ᷓ in cauſato &έe. Pidemus etiam ꝙ aqua pu⸗

tioꝛ eſt in fonte q; m riuo. Radii quoq; ſolis luudioes ſunt in

ipſo ſole qᷓ; m aere:et dulœdo maioꝛ eſt in melle qᷓ; in mellito ·

de notionibꝰ deitC a. viceſimuzſecunduz

ceſſio innaſcibilitas cmunis ſpiratio nma eſt patris
ecunda ſihi.ter cia ſpũſſandti. quarta patris. quinta pa⸗
tris et filii. Ex quibus patet ꝙ tres notiones inſunt patri.due
filio · vna ſpirituiſancto · Tres prime tantum notiones dicunt᷑
perſonales eo ꝙ perſonas fadant et eas proprie diſtinguant:
et ille ſole ſunt tres vmtates trium perſonarum quibus perſo⸗
ne dicuntur tres. Vnde liet pater habeat phures proprietates.
tamen pater paternitate tantum eſt vnus Pater emm patermi
tate eſt indiniſus in ſe· et diuiſus ab aliis:· Innaſcibilita stantũ
eſt patre. et ſumitur pꝛiuatiue eo ꝙ ipſe ſit a nullo: et tamen
patrem notiſñcat: ſicut ouis non ſignata per hoc iplum diſtin⸗

guitur a ſignatis· Simihter tõmums ſpiratio eſt vna notio · et

illa vnitas eſt in patre et filio · et eſt diſtincka ab omni alia noti
one. Motanduz ergo ꝙ ꝓprie loquendo tres ſunt ꝓprietates ſci
liet pater nitas filiatio procſſio quia perſonalis proprietas eſt
que vni ſoli perſone cõuenit et eam ab ommi alia re diſtinguit.
Relationes vero ſunt quatuoꝛ. Quia vna eſt patris ad filium.
ſcʒ paternitas· Klia eſt emm ecõuerſo ſcqʒ filiatio. Tesda eſt pa
tris a filii ad ſpiri tumſanctũ cõ munis ſpiratio· Quarta eſt econ
uerſo ſcʒ ꝓœſſio. Notiones autem ſunt quinq;· q⸗ ꝗlibet ᷣlatio
eſt notio· et p̃terea innaſcibilitas que pr̃i ðuemt ꝑ Puationẽ re
latõis ad aliud prinupiũ. MNotones hñt multa nomma dicun
tur eĩ notõ nes qꝛ ꝑſonas notiſicant · Dicunt᷑ et diſtincões . qꝛ
pſonas diſtinguunt⸗ Icem dieuntur relationes quia plone per

Dotiones ſunt qunq; videlicet pacernitas ſiliatio pꝛo⸗

as

didet
us diat
aſimf
nalm
8 Rlf
vt lun⸗
runpi
enti
deuz ſ.
bonn
üiqrid
gua pu⸗
ſunt mn
llit.

om
opo⸗
patns
apa⸗
1due
ant
ant:
erlo⸗
nos.
rm
mnti
mwen
ilun⸗
10et
noti
15 ſti
z eſt
wit⸗
um.
tpa
w
110
ne
un
g
der

Prumus
eas ad ſeinuicem referuntur · Dicunt᷑ quoq; ꝓprietates· qꝛ ꝓprie
ꝑſonis inſunt. Nota regulas notionũ.nulla notio de aho pre⸗
dicatur. Item quelibet notio eſt illa ꝑſona cui mmeſt. gtem que
libet notio eſt eſſencia diuma et deus · Item om̃es notiones ſũt
vna eſſencia . Item nulla notio ineſt diuine eſſendje que diſtin⸗
guit nec diſtinguitur · Itẽ notiones ſumpte abſtradtiue p̃dicant᷑
de eſſencia · ſed ſumpte ↄcretiue non · Vn bene dictt eſſencia eſt
paternitas ſed non ditit᷑ eſſenaa generans. Item notio ſemper
importat dignitatem. Item ſuppoſita notione non ſupponitur
perſona. quia aliquid conuenit notiom quod non conueit ꝑſo
ne. NMotioni ei Prie dueit diſtin guẽ · ꝑpſone diſtingui.
de nomnibus diuinis: (Capit: xxni
Wne nomen qð de deo diat aut eſt eſſentiale aut per⸗
onale aut notionale· Eſſenci alia quedã ſũt ſubſtãtiua
vt deus diuinitas creator et ſimilia: Quedã vero ſunt
adiedtiua vt bonus eternus imenſus et huiuſmodi. Perſonah
a lunt vt pater et filius et ſpũſſanctus. Motionalia ſunt vt pa
termtas a innaſcibilitas π De his notandũ ꝙ nomen eſſenda
le ſubſtantiuũ et abſtradiuũ nullo modo p̃ᷣt trahi ad ſupponen
dũ ꝓ ꝑſona · Vnde falſe ſunt hee. Eſſenca genuit eſſencia vel dei
tas deitatem: ſeu diumitas diuinitatem· Sed concreata licet ſint
eſſendaha trahi pñt ad ſuponendũ peo ꝑſona Et hoc per ver
ba notionalia vel ꝓpoſitiones nocõnales·vñ iſte vere ſũt Deꝰ
genuit deũ creator creatorẽ ˖ vel deꝰ? de deo. Similiter de no'buſ
ꝗᷓ media ſunt vt lumen de lumine · Item hoc nomen ſapiẽcua liz
ſit abſtractũ · tñ pᷣt ex vſu ſumi quaſi ðtretũ· vt ſapiendia de ſa⸗

pienda Eſſencahũ autẽ adiechuoꝝ. queda; pꝛedicant pure eſ

ſendam diumã vt bonus et ens· Quedã diumã eſſenciã ↄnotã⸗
do puationẽ pᷣnupii et finis vt eternus. vel certe menſure locał
vt imenſus Quedq; principaht᷑ ſignt diumã eſſendã et cogno

„

tant effectum m creatura m actu-vt creat iun ſtificat · vel in habi⸗

tu vt iuſtus miſenicoꝛs vel impotenaa vt ommpotens·. Sunt ꝗᷓ⸗
dam verba quoꝝ nec ſigmificatio nec modus ſigniſficandi deo
conuenit vt turrere ambulare · Auedam ſunt quoꝝ ſignificatio
conuenit ſed non modus ſig nifican di vt creare faere · Auedam
ſunt quoꝝ ſignificatio a modus ſignificandi deo conuemt: vt
patet in hoe ver bo eſt. Exodi · Qui eſt miſit me. Notandum q;
omnia que ſunt perfectionis de deo vere dicuntur ˖ Que autem
imperſedi onis ſuntaut non dicuntur aut ſcᷣm aſſumptionem
humane nature dituntur vel trãſlatiue· ꝗItem in diuĩs ſunt duo

—

Liber
mo di predicandi ſiz per modum ſubſtãdie et relationis. ſedſub
ſtancia continet vnitatem a rᷣlatio multiplicat trinitatẽ c. Mo⸗
mina queda; dicuntar de deo eternaliter vt dñs et miſericors:
que ↄnotant effectum in creatura ᷣm habitum· Quedã tꝑaliteꝛ
vt dñ ator et miſerator que ↄnotant effectum in actu. Aueda

pluraliter vt ꝑſone- Quedã ſingulariter vt deus · Aueda; ꝓprie

vt ꝓprietas ꝑſonaꝝ. Auedã aꝓpropate vt potenua et ſapiencia
Quedã poſitiue vt iuſtus ommpotens · Quedã priuatiue vt im
mortalis ·˖ et hec magis ꝓprie dicũtur de deo q; politiue · qꝛ me⸗
lius dicitur de deo ꝙ nõ ſit ; d ſit · Auedã tranſlatiue ſicut ꝗ

ſimbolice de deo dicuntur. vt agnus leo Quedã collediue vt tri

nitas trinus-Qu edam relatiue vt equalitas ſimilis: Quedam
reſpectiue ad creaturas vt creator refugium· et hec nomma nõ
dicunt relationem dei ad aliud. ſed aliorum ad deũ ˖ Duo ſt pn⸗

apalia dei nomma.ſcʒ qui eſt et bonum. Per primũ ſigtur eſſe

dei abſolutum in ſe: a ſic ↄſideratur vt infinitũ.qꝛ qui ðt ſubaʒ
infinitam cum ſit nomen infinitum. Per bm notat᷑ eſſe dininum
vt cauſa · FFeett em̃ deus omnia ꝓpter bonitatem ſuã · In theolo⸗
gia lu pponitur quid et hoc ꝑ nomina eẽndalia vt deus deitas⸗
diumitas Potencia natura a eſſenc a. Item ſupponit᷑ quis vt cũ
ſuponitur ꝑſona · Item ſupponitur que vt cum ſupponitur no
tio. Preterea ꝑ neutz genus diut᷑ ſubſtãcia diuma. per maſcu⸗
lũ ꝑſ-ona.ꝑ femininũ notio · Per hot patet quod non debet in
ymno cantari. Vnus patri cum fiho· h vnũ patri cũ filio. quia
pater et filius non ſunt vnus in ꝑſona: h vnũ in ſuba ergo ma

Jhil digne vel ꝓprie de deo dia p̃t. ꝓpter eius excellen⸗
ciam. Mon emm per nomina de deo ꝓprie loquimur.
quia nomina figniſicant ſubſtandã cum qualitate· a ita
mteiligitur ibi cõ poſitio forme tum materia:que in deo nõ eſt:
Mec ꝑ ꝓnoĩa que de deo didta cadũt a demõſtratione.Mõ enizʒ

t ibi eſſe demonſtrato ad ſenſuũ cũ ſit intorꝑeus lec demõſtra

tio ad intellectũ cu ſit ĩcognoſcibilis. SBi ergd dicis ꝙ hmõi p⸗
nomina ſᷣm Priſtianũ ſi cadũt a demõſtratione caſſa erunt a va
na. Dicendũ e ibi eſt demonſtratio ad fide · Nec per verba que
tũ modis et formis cum tempꝑe ſine caſu agendi vel patiendi ſi
gnifſicatiua ſunt. ſed talia non cadunt in deum ec per ꝑtidpia
cum ſequantur naturam nominis et verbi . Mec ꝑ alias ꝑtes o⸗

ratõis.qꝛ nõ ſũt ſubidubiles nec p̃ dicabiles· Ex his patet ꝙ dei

gis cantandum eſt vnũ patri q; vnus. —
(Kuod deus ineffabils eſt: (Capi xxuii

bdſub
elh⸗
nors:
pan.
guedz
pe
piendn
evtin
ℳ me⸗
ſiut⸗
nevtn
lneden
nma n
Kn⸗
wr ele
tſube
umum
tolo⸗
xitas⸗
vtai
ur no
Ku⸗
betmn
quia

gom
Tiui

ellen⸗
nur ;
11ta
eſt:
ennz
ſtie
dip⸗
2
aue
ſbl
ppi⸗
306
dei

Primus
notiſicare non poſſumus per diffinitionem ſed qualiter cũq; per

urtulationem · vnde Berñ ˖ Quid eſt deꝰ ex quo omma. in quo

omnia· per quem omnia · Quid eſt deus quo mqhil melius oogi⸗
tari p̃t. Quid eſt deus voluntas omnipotens. bemuolentiſſuma
vᷣtus lumẽ eternũ · incõ mutabilis ratio · ſũma btitudo:muiſibi⸗
lis et inacc eſſibilis in ſe.in ſuis ſpectabilis et ſolus mirabihs:
Multis modis aſſerit᷑ aliquid de deo. Primo per ſinderiſim que
dickat ꝙ vnus eſt deus remun era tor bonoꝛ a pumtor maloꝝ
Scðo per ſidem qua credimus deum eſſe vnũ in ſubᷣna et trinũ
m ꝑſonis · Tercio ꝑ ſacraʒ ſcripturam. Quarte ꝑ rões pbabileſ

Quinto ꝑ predicationem exteriorem. Sed hiis duobus vltimis

modis non eſt mmidndum miſi firmitatem habeant ab aliquo
trium predictoꝝ· Eſt enim regula ˖ Oà quiccunq; aſſerit de deo a
liquid quod nõ eſt ſibi eertum ꝑ ſideriſim vel per naturalem ra
tionem vel ꝑ fidem· vel ꝑ ſacram ſcripturam pᷣſumit a peccat.

e ydeis et libꝛo vite: CCapit: xxv:
Dee reruz a exemplar a rõnes ſie in deo ſunt ꝙ ydea
importat cauſam effieientem cõformem effeckum. Seðd
exemplar cauſam formalem · Ratio vero cauſaz ſinaleʒ
deus emm omnium rerum eſt pnapiuz a quo ſunt. et foꝛma ex
emplaris ad cuius imitationem ſunt. et finis ad quẽ ſũt Mec ta
ſic a ſe differunt ꝙ exemplar vnũ eſt quia exemplar donnotat
tauſahtatem. Cauſata vero in cauſa ſunt vnum. Bed rõnet es y

dee plures ſunt · Quia iſta reſpectu rerum ditunt᷑· Sunt itaq; plu

res ydee quia connotant cognitionem. Cognoſcibilia autem
diſtinguuntur in cognoſcente. Bimihter et rõnes in deo plures
ſunt:quia ſingula creata ſunt ꝓpriis rõnibus. AXbſurdũ ẽ eĩ dite
re vt dict RXugꝗgꝰ. Equũ ea rõe creatũ qua hommẽ · Didendũ eſt
ergo ꝙ liet rõnes in deo vel ydee ſint vna veritas et vna lux:
et eſſenaa/ dicunt᷑ tñ plures rõnes et ydee ꝓpter pluralitatem y
dea torum cuius exemplum habes in naturis. Hidemꝰ eĩ ꝙ oẽs
linee arculi vniuntur in centro. Remott autẽ a circulo differũt
ab muicem . Bunr autem ydee vt dicit Rug?. Foꝛme n apaleſ
neꝶ que diuma intelligencia ↄtinent᷑ · Dieendum eſt g ꝙ ſicut in
mente artiſius prius eſt forma rei qᷓm in opus exeat. Sic ydee
reꝝ ante mundi ↄſtitution em ĩ mente treatoris erant. Mon em̃
ali quid extra ſe inſpiaebat m qð mundũ faceret. Ex hoe pz -
oĩs creatura priꝰ mundo extitit ꝙᷓ in ſeipſa.Vñ cũ ab ea ꝑ crea
tionẽ ꝓceſſit ab ipſo quodãmõ diſtare œpit. Vñ rõnalis creat᷑ᷣa
ad ip̃m redine debet cui pᷣmo diuncta fuerat et antec eſſer: et

hoe per ydeas que nõ aliud q; ipſe deus lunt et erant: ſic autez i
ad lotum vñ exeũt flumma reuertuntur· Res aũt ꝓut ſunt in l
deo dieuntur vita que impoꝛtat rationẽ bom Joha. Qð ſactuz ẽ ui
in ipſo vita erat · Dieuntur et lux que ĩpoꝛtat rõneʒ veri Rug. da
ſuꝑ Geñ. Creature in deo ſunt lux. hec aüt ideo dicuntur quia ĩ d
deo nõ ſunt neq; mala neq; falſa Differencia eſt inter exemplar ”ͦJ”M
et librum vite et ſpeculum. Exemplar nanq; dict᷑ rrſſpedu rez nnin
vt exeuntium · Liber vite reſpectu rerum vt redeuntiũ. Bed ſpe dar
culum reſpectu rerum vt euntium· De libro vite Dugo de ſãcto “”è
vickoꝛe ſic dicit. Liber vite eſt tuius oꝛigo eterna in oorruptibi- gel
lis eſſencia cognitio vita. ſcriptuma indelibilis · inſp ectio de lidera deu
bilis doctrina fadlis. ſcienaia dulcis profunditas inperſcrutabi Ado
lis.verba innumerabiha tñ vnũ verbum omnia · Knima vero
m oꝛaliter loquendo multipliater eſt in deo · ſciliet ſicut ramus
in arbore · apis in floꝛe:nauis in litore · feſſus in thalam o·theſau
rus in agro.ſcri ptura in hbro · obſeſſus in caſtro· auicula in ndo
piſcis ſn riuo:quelibet res invi ꝓpria · ſtella ifirmamento.ima X
in ſpeculo· cera in ſigillo. gemma in auro· mel in ſuo- De
De appꝛopꝛiatis dĩinis pſonis (Ca:xxvi en
Pãus omnia eſſencalia ommbus ꝑſonis equaliter Göo e
eniant · Rppropat᷑ tamen patri potencia: filio ſa piẽtia n
ſpũiſancto bonitas. et hot eſt ꝓpter excluſionem carna⸗ ſnb
lis intellectus. ne videlicet pater ratione antiquitatis credatur ”
impotens· et ne filius natione iuuentutis credatur inſipiens: pe
et ne ſpirituſſandus retione impetuoſitatis credatur crudelis: ð an
Dec ratio pertinet ad ſimplices Klia pertinet ad ſapientes ſcz n
quia potencia naturahiter precdit ſapienciã · et vtrumq; bonaʒ ę
voluntateʒ. De attributis itaq; duphater eſt loqui : Rut ſcðᷣm
rem ſic omnino idem ſunt net appropant᷑. Rut h̊ᷣm ratione;: ſic t
eoꝝ quedam a ꝓpropriant᷑ quedã non. Mã appropnatio non ẽ
abud q; ſpẽalis attributio rauone alicuius conformitatis cuʒ pꝓ pt
prio illius perſone · ſicut habet ſimilitudinem potentia cũ patre n
qui eſt pꝛincipium vniuer ſale · Et ſapieneia cum verbo et boni⸗ .
tas cum amoæe. predictam a ꝓpropriationem habet conſuetudo
ſcripture que opera manifeſtancia: potencie attribut patri ſapi⸗ 2
enda ſilio. bomitatis ſpirituiſancto. Mlia eſt appropriatio hilarii
talis · Eternitas eſt in patre · quia non habet pꝛmeapiũ inupiẽdi
net pꝛinepium eſſendi ab aliquo · Spedies in ymagine in vbo ”M
quia ſũme pulcrum. viſus in munere ſpirituſancto: qꝛ ſumme .
pficuũ et ↄ»mumicatiuũ · Iſtud per alia verba ſic inſinuat R&ug:

1 te;
tiuntn
aig
g.
r quni
kempir
eckuen
dedſpe
de ſie
mpob⸗
deſden
fſemtb
ma vn
ttamus
theſau
mn mdo
t. ima

o⸗

LIN
lier co
apiei
carna⸗
damr
ppiens:
ndehs:
ntes ſch
bona;
t ſeom
nez:ſi
pnoni
ah
ipan
t bon⸗
emd
nopi⸗
Mani
Hiedi
nobo
umme
ſug:

Primus
In patre vnitas · In filio equalitas. in ſpũſancto vnitas.equa⸗
litatiſq; ↄcordia· Conuenit autẽ patri vnitas: quia ſicut vnitaſ
a nullo deſcendit · et ommis pluralitas ab eo deſluit . Sie deus
pater a nullo eſt · et alie perſone ab ipſo ſũt · Preterea ſiẽ vnitas

de ſe gingnit in vnitatẽ. ita pater de ſe gingnit alxz ſeefilium·

In filio vero didt᷑ eſſe equalitas.quia equatur patri non ſoluz
m potencia ſapieneia et bonitate · Sed etiã in hoc qꝛ licut pater
dat ſuam bomtatem alteri ꝑſone ſit et filius.In ſpũſancto autez
eſt vnitas equahtatiſq; connexio: qui eſt amoꝛ amboꝝ patris:
ſcʒ et filii.tem quarta aꝓpropatio eſt ꝙ ĩ pr̃e eſt rõ prinapiã⸗
di et oꝛiginãdi.qꝛ ſũme pꝛincipium. In filio vero rõ exẽpłlificã⸗

di . qꝛ ſũme pulcꝝ. Sʒ ĩ ſpũſcõ rõ fadedi. ſũme ꝓficuũ a boꝰ.
de potencia dei· (Capitulum xxvii:

tencia dei duplex eſt ſcʒ abſoluta et oꝛdinata. Multa
ro poteſt primo modo que nõ põt ſecũdo modo.quia
multa ſubſunt ſue potẽcie que nõ congrunt ſibi · vt nũce

ſcere· poſſet tamen facre ea cong ruentcia· a ſic poſſet illa facre:

Deus poteſt facere omnia omnibus modis· quia poteſt produ⸗
cere non ens in eſſe·et hot per creationem &. Iteʒ poteſt ex incõ
pleto completum ſacœre.et hoc per propagationẽ &. Item põt
