quia in cœpe a anima. ſocialter- quia multa corpoꝛa ſanctoꝛũ
qu doꝛmierunt & Eternaliter Apls ad Roma⸗6. Epus welur
gens ex mortuis iam non moꝛitur. Silr lurgendum eſt nobis
ſpualiter ſicur et eiſdez modis reſurgemus in die indicij coꝛpa
liter. Reſurrecho xpi eſt cauſa et figura nr̃e mſurnctionis ſpũa
tis. Cauſa eſt dito motiua a hoc dupliciter· qiia cauſa motiua
eſt in comꝑatione nr̃i. Dum em̃ ↄſideramus gloniã reſurredtio⸗
nis xp̃i mouemur ad reſurgondũ in nouitatem vite. Iteʒ cauſa
motiua eſt in ↄſideratiõe dei patris qm̃ pater dans reſurrdio
nem ſiho- mouet᷑ ad dandum eandem gloriã fratriibo ſuis · lẽ
rex qñ facit finum ſuuzꝭ milieem mouetur amoꝛe ſili vt multos
fadat ſecũ milites Figura vero fuit· quia ſicut xpᷣus relurrex
it in nouitate vite: ita a nos in nouitate vite ambulemus. Jteʒ
ſicut diem reſurredtionis xp̃i pꝛecedit dies moetis in paraſceue
et dies quietis in ſabbato ſequenti:ita nr̃am glorioſam relur⸗
reckionem pꝛecœdat in nobis motiſicatio vicioꝝ a quies con⸗
templatiõis eternoʒ Mota ꝙ ſicut duplex eſt moes ſcʒ amime
Pr culpam et cœpis per extindionẽ. ita duplex eſt mſurrtio
ſcʒ anime per graciam a cœpis per gloriam. Et ſicut moꝛs aĩe
cauſabit moteʒ coꝛpis. ſicut habet᷑ Geñ. Ita econuerſo relur⸗
recho aĩe cau ſabit reſurredtionẽ coꝛꝑis glłioſã. Scenð ꝙ qda;
ſuſcitantur ſice · ſiut ſamuel qui lieœt vere ſauli apparuerit · tñ

non fuit vere reſuſcitatus vt quidem dicunt. Qmdð impfecte ſiẽ

laʒ arus itꝶ moꝛiturus. Quið per ſecte ſitut xp̃s ſemꝑ victurus
Et peima reſurredio ſignificat conuerſionem ſiue penitentiam
ypotritarum. Secunda conuerſioneʒ recidiuantiuʒ. Terdia tõ

uerſionem perſeuerantum. —ẽ ”Ml
e aſcenſione domini(Capitulum.xxiii

Ifferentia eſt in aſcenſioneʒ/aſſumptionẽ· a euola⸗
tionem. Quoniã aſcenſio ꝑtinet ad xpᷣmaſſumptio
ad beatam virginem ſed euolatio ad alios ſanctos

—

Quartus
Ratio huius eſt · qm̃ aſcenſio fit ꝓpria virtute aſcendentis .af
ſumptio aũt virtute xp̃i aſſumentis qub filius ſpeciahĩ obleqt
matri. Euolatio autem fit mmiſterio angeloꝛuʒ. RKha elt dra
qꝛ locus euolantiuʒz eſt diſtintio cho?oꝝ. Locus aũt aſſumpte
virginis eſt ſuꝑ choꝛos angeloꝝ. Lotus vero xp̃i aſcendentis
eſt vltra locum beate aſſumpte virginis. Circa xp̃i aſtenſioneʒ
ſunt octo ↄnſderanda que arcũſtabant aſcenſionem & colligũ⸗
tur in offitio de aſcenſione. Primũ eſt ꝙ videntibo illis a·. diſci⸗
pulis eleuatus eſt vt ſcʒ demſᷣderium vemendi ad ip̃ᷣm exataret᷑
m eis. Scðm eſt ꝙ nubes ſuſcepit eũ ab oculis eoꝛ. Per vm⸗
bꝛam nubis ſignatur ꝙ in hoc moꝛtali coꝛꝑpe ihm in alto vidẽ
non poſſumus. Tertiũ ꝙ eleuatis manibo ferebatur in celum.
Eleuauit aũt manꝰ ꝓpter duo ſczʒ vt ſuos patri offerret · et vt
mimidos manu alte retracta ꝑtcuteret. Quar tuz eſt qꝛ benedixit
eis vt eos ↄtra hoſtẽ mumieret. a bomis teleſtibo augeret. Auin
tuzʒ eſt ꝙ aſcendit in iubilatione qð nfert᷑ ad vo eem iocundita
tis redemptoꝛꝝ aſcendentium cuz eo qui pꝛius vo c lacrimabili
clamauerunt in poꝛtis inferni. Kdueniſti deliderabilis quẽ ex
pectabamus in tenebꝛis. Sextũ eſt ꝙ aſcendit in voce tube 2 H
refertur ad ſonũ pꝛedicationis ap łoꝝ qui ſonus fuut eis tunc
minnctus dicente dño. Euntes m mũduz vniuerſum pꝛedicate
euangeliũ omm creature. Ex tunc em̃ in om̃eʒ terram exiuit ſo
nus eoꝝ. Geptimũ eſt ꝙ aſcendens in altũ cap tiuq duxit cap
tiuita tm captiuos in captuitate inferm quos ſecũ victoꝛ edu
xit. Oſtauũ eſt ꝙ dedit dona hominibo· quia onmia bona nr̃a
deſurſum ſunt quo xp̃us aſcendit. Ooz peima duo habentur
ex epla· ſed tercũ et qᷓrtum ex fine euangelij Lucœ. Itẽ qntuz
et ſextum ex p̃s. Item ſeptimũ et octauũ ex pſalmo. Aſcendit
rp̃ᷣus regreſſus ad œlũ multipliuter ſczʒ tanq; bonus obediens
oompleta obedientia quo ad pr̃ em·tanq; bonus mediatoe fa⸗
cca pace a coꝛdia quo ad hommes. ta nq; ſtrenuus pugnatoꝛ⸗
contra demones. Kſcendit xp̃us phiribo de cauſis. ARd quieſcẽ
dum ſcʒ poſt laboꝛem quo fatigatus fuit. 33. annis nobis ſer⸗
miens. Ko intereedendũ pꝛo amias pꝓ quibo vtilter laborauit
Berñ · Becurum acceſſum habes o homo ad deum. vbi habes
filium mediatorem. etmatrem interu entricez. Filius oſtendit
Pdenl latus et vlnera. mater oſtendit filio pectus a vbera. ibi
alla po vſt eſſe mpulſa vbi tot conturr̃t amois inſignia. cri
ſtus ergo optimus aduocatus eſt qui tot habet linguas pꝛo
loquentes ꝓ nobis quot vulnera ſuſcepit. Rd conquinendum

Liber
de mimidis ꝓ quibo vires ſuas mutiliter expendit Iſa. Inua⸗
num laboꝛaui. Item aſcendit vt lotũ nobis peeparant Joh⸗
6.· Vado parare vohis lotum vt fidutiam nobis ſperandi hoc
ipſuzʒ tribueret vt in coꝑalem poſſeſſionezʒ hereditatis eterne
nos mitteret · vt ſpiri tum ſanctum mitteret ohis · 16. Si enim
non abiero ꝑaclitus non veniet ad vos. ſi aũt & vt deſideriuz
nrm poſt ſe tra heret Cañ · I. Trahe me poſt te. vt viam nob ad
celum oſtenderet ˖ qꝛ ſitut diat Lucas. Eduxit dñs pꝛimo diſci
pulos luos extra cimtatẽ in bethaniã vt ipſa edudiõe togno
ſcerent hic ſe non h̃e manentem auitateʒ & aũt in bethamã
eduxit eoe pꝛius que interpꝛetat᷑ domꝰ obedientie · ſignat ꝙ;
per oꝑa obedientie tranſituri eſſent ad deleſtia. Poſt hoc fecit
eos tranſire in montem oliuaꝝ vt ꝑ montem intelligat᷑ emmẽ
tia ſpũs in ctmplatione er ohuas aũt pinguiſſim pecto⸗
ris deuotio. Vlterius vero poſt iſta nõ reſtat mſi ſaltus amme
in celũ. Exaltatus fuit xpᷣus tripłr ſceʒ in tera per vite merituz
BGupꝑ terram per cruds ſuſpendiũ ·ſuꝑ celos per aſcenſionis iu⸗
bilu. Kſcẽſio xp̃i fuit angelis mirabilis Iſaie:? Quis ẽ iſte qui
venit de edom πα. Demonibo terribilis. 4. Regu · Mon fiut tin
gaudiũ heri aO nudinſtercius ve nobis. Dec ſũt verba philſti⸗
noꝝ qñ vociferati ſunt ſfilij iſrahel duʒ adduteret᷑ archa fede ris
de ſylo in caſtra vt ꝑ eazꝭ haberent adiutoꝛiũ diumũ in pꝛelio
Hominibo ſalutaris ſicut ſupꝛa ptz ex młtiplici fructu aſcen ſio
mis. Aſcendit xpC̃s multipliciter. ſcʒ patenter · qꝛ videntibo illis
eleuatus eſt . Potenter qꝛ eleuatis mambo ferebat᷑ · Gau⸗
denter ˖ qꝛ in iubilatione aſcendit. Decenter quia cũ duabo tur
mis regrediebatue hoĩm ſcʒ a ange loꝝ. Mon aũt dico ꝙ ibi ſu
erint angeli m adiuteꝛiũ necſſitatis· ſed in obſequiũ dignita⸗

tis. Ooĩes qs dico illos quos de inferis hberauit. a qui poſt re

ſurredionẽ vſq; ad aſcenſionẽ moꝛtui ſunt de nůo ſaluandoꝛũ
nec purgatoio vlterius indigentes. Item clementer · qꝛ bene
Dixit eis &. us non ſtatim poſt reſurredtionem aſcendit tri
pliti ratione. Prima eſt qꝛ differenda fuit aſcenſio vt multipli
titer pꝛobaret᷑ reſur recio· vt dice᷑ in adibo apłoꝝ.In mult ar
gumentis per dies quadraginta a pparens eis &. Scda eſt vt
padientam nr̃am inſoemaret quã mereedem debe mus equani
miteꝛ expectare · ſieut agricola non ſtatim poſt ſemmacõzʒ metit
ſed fruckum maturitatẽ expectat &. Terca ꝓpter diſcipuloꝛuzʒ
ↄſolationez · Vnde dieit gloſa Rctu ?i. Bicut qᷓtuee fuerut ho⸗
e moetis.ita qᷓtuoꝛ diebo cũ eis ⁊uerſatꝰ eſt pꝰ reſurredtioneʒ

Qnuarruns
quia tonſolatio diuma excedit triſticiam humanã *. NMota q;
xpᷣo conuenit deſcendere tan tũmodo de celo ?m naturã diuinã
qꝛ deus illut venire diatur vbi ſpedali effectu apparet h aſcen
dere conuenit ei ꝓprie m naturam hũanam: quia ſm illam ſo
lummodo mutat locum non hm natuſam diumam.
De cõcenſu xpᷣi ao dextrã pris Ca.xxiin.
Beendens xp̃us in celum ſedet ad dextram dei patris
omnipotentis. Duo intelligunt᷑ per dextram. pꝛimũ
eſt equalitas maieſtatis ad quã xpᷣus ſedet bᷣm diui
nitatẽ. De hat dextra ad hebꝛeos. S. Talem habemus pontiſi
cem · qui conſedit in dextera maieſtatis in exeelſis. Scðo intelli
gunkt per dexteram potioa bona gloeie in quibo xp̃s ſedet hm
humanitatẽ · qm collatum eſt ei a deo quicqiud ↄlerri potuit.
Et heet ab inſtanti coneptioms xp̃us acceꝑit᷑ bona gracie et
gloꝛie in anima:eadem tñ bona fuerunt in aſcenſione maniſe⸗
ſtata et in lod congruentia tompleta. De hact dextra dict᷑ ad
Colb· ʒ. Que ſurſuʒ ſunt querite vbi xp̃us eſt in dextera dei ſe
dens. Ibi dieit gloſa. ꝙ ſurſum vbi ſedet xp̃ᷣus ſũt pocioꝛa bo
na gratie aà glocie. Dicimus ergo ꝙ; alcenſio xp̃i fuit tam ad
locũ q; ad dignitatem. Inq;tum quidem fuit ad lotũ ſic aſcen
dit ſuꝑ omnes celos nvſq; ad digniſſimũ lotum œli empirrei
ſiue ad altiſſimam eius ꝑtem eo ꝙ; nobiliſſimo xp̃i coꝛpoꝛi cõ⸗
gruit talis locus. Mon eſt tñ dicendum ꝙ coepus xp̃i ſit obli-

—

gatum ad illũ locũ· ſed quia ille locus fit ei pᷣim congruentiazʒ
deputatus. Inq;tum aũt aſcenſio fiut ad dignitatem ſic ſedet
ad dertram patris:non tñ quo ad ſituzʒ qui patri nõ tom petit
ſed quo ad excllentiam du plitem ſicut dictũ eſt qꝛ per dextraz
intelligitur· vel equalitas maieſtatis que dompetit xpᷣo ſᷣm di
ninitatem. vel ꝑfedtio pꝛemij que ſibi tompetit ᷣm humanitatẽ
Pretereundũ quoq; non eſt ꝙ credimus xpᷣm ad dextrazʒ pr̃ßci
ſedentem. ſteffanus aũt vidit eum ad deytnis dei ſtantem quia
nos credimus eum regnantem et quieſcentem · que notant᷑ in
ſeſſione. Sed ſtephanus in tribulatione poſitus habuit ꝓug
natoꝛem a ſuſceptoꝛem. Vnde vidit eũ ſtantem. merito xp̃us
dieit ſedere ad dexteram pr̃is. Sedere quidem qꝛ laboꝛauit. pᷣĩs
In laboꝛibo fui a iuuentute mea tc. Ad dextram aũt. quia din
fuit in ſimiſtra aduerſitatis. pᷣs. Kfflictus ſum a humiliatus ſũ
mimis K&. Dei vero dicit᷑ · qꝛ poſt abiedionem merito ſequi de⸗
bet gloꝛia. vnde. qui ſe humiliauerit exaltabitur &

Zeð p ha

Liberz

EIndpit pꝛologus quinti libz
Vemadmoduz deus de cels nõ deſcendit ꝑ eſſentiã
ſuã in cõmutabilezʒ ·. ꝑ influentiã ab ip̃o manantem
ita nec ſpũs rõnalis eleuatur ſup̃ ſe per ſitũ lotalezʒ
itũ deifoꝛmẽ. vnde neeeſſe eſt ſpiritui rõnali ſi de bet

elſe dignꝰ eterne btitudinis ꝙ ꝑticeps fiat influentie ſpũalis

E oeigine grade *
Diſtindtio gratiaz. 2
. De effctu gaeie .3
De qualitate virtutum ʒ5
De equahtate virtutum 6
De connexione virtutum 27
De cõmendatoe virtutuz 8
De effectu virtutum 9
De merito virtutum 40
De abilitati one ad grfam n
De quibo cauſet᷑ merit 12
De ſine actionum 13
Quid mereamur 14
Dun ſiones a dẽ̃e virtutũ · iʒ
Differen a virtutuz cardina⸗

liũ et theologicarum 16
De vir tutibo theologicalibo
in genere 12
De ſide 18
De effectu ſidei 19
De ſpe 20
De caritate 21
Differentia inter caritatem et
alios amæes 22
De effectu caritatis 23

Quibo rebo caritas ↄpetur ·2 4

De excellentia caritatis 25
De ſignis dilectionis 26
De gradibus amoꝛis 27

De oedine carita tis 28

De dile dione peoximii .29

ytuli capituloꝛum quinti libꝛi.

De dilechone inimicoz. 30

De virtutibꝰ cardinalibo in

genene 3¹
De pꝛudentia 32
De temperantia 33
De foꝛtitudine 34
De luſtiaa 35
De donis 36
De dono timoeis 37
De timoꝛe ſeruili 38
De timoꝛe midali 39
De timoee filiali 240
De dono pietatis 41¹
De dono conlilij 42
De dono ſcientie .43

De dono lapientie ⸗44

De beatitudine in gůe · 45

De pꝛima beatitudine · 40

De ſecunda 42
De teraa 48
De quarta 49
De quinta 50
De ſexta Fi
De ſeptima 52
De octaua 53

De ſenſibus ſpũ alilbb . 54

De frudibus ſpiritus yS
De dulia et lattia 56
De eptis in genene ʒ52
De p̈o pepto decalo gi · 58

De ſecundo .*TJ59

De tercio 60

„ „ E —— „„N5

—

(Quintno

De quarto 61 De octauo .6 5
De quinto 62 De nono decmo 66
e ſexto 63 De conlilis in genere ,627
De ſeptima 64 De 2liijs euãgelice ĩ ſpẽ. 68

Incipit lber quintus de oꝛigine

gr aciCapitulum pzeimum.
D bonum geatie non poteſi ꝑ ſe quis venire ci non
ρ ſit hoc bim lhimites nature: ſed Sm influentiã largita⸗
tis diuine. Sic enim creatura ꝓ ſua defectibilitate ſuo peintipio
ſemp indiget vt ſit in eſſe nature· ſic pꝛintipiũ peo ſua bonitate
influere nõ ceſſat creature rõnali vitam ſpũalem vt bñ ſit ĩ elſe
gratie quam habere nõ poteſt ſine deo largitoꝛe. Veruntameʒ
mexcuſabilis eſt hõ ſi gaciam gratum fadenteʒ non reapit qꝛ
gmeia gratis data ſemꝑ peeſto eſt libeꝝ arbitniũ exctare et cõ
mouere cuius eſt huic admonitioni ↄſentire a hoc ẽ qð in ſe eſt
facœre quo ſacto poterit hõ grauam gratũ fadentem habere dqa
ot eſt ad gradam gratũ facientem ſe pꝛeparare. Quamis em̃
gratia habeatuꝛ dei dono efficiente· non tamen ſine libero arbi
trio ↄſeneiente · qua ſicut ait Rug. Qui creauit te ſine te nõ in
ſtiſicabit te ſine e. Igit᷑ gracia gratum fadens a tribus eſt: ſed
aliter a aliter. Eſt em a deo effiaẽte. ι grada gratis data hbe⸗
rum arbitrium excieante aàQ mouente. K libero arbitrio coſenti⸗
ente · quis enim libeꝰꝝ arbitrium non poſſit gr̃am efficere in ho
mine . Poteſt tñ ſe ad hoc habilitare a pꝛeparare e habeat. Biẽ
em aliquis non pt illummaẽ domũ.poteſt tñ aperire feneſtras
quo facto ſol intrat er domum illuminat. Quod autem dito de
libero arbitrio conſendente intelligo in adulto· quia in ꝑuuls
ſuffiat ſides et ſacramentuʒ eccleſie et meritum xp̃i · et exculat
impotentia ſui. Sciendũ etiaʒ ꝙ habilitatio a ꝓparatio ad gra
nam triplex eſt ſcʒ Efficiens· foemalis. et materialis. Prima eſt
a deo. Scðᷣa a gr̃a grats data. Tercia a nobis. RXÆma naneg
habet facultatem a inſtrumenta diligendi a oognoſcendi deum
ex natura. ſed non habet togꝗni tionẽ veritatizs· a oꝛdinez dile⸗
dionis niſi ex gra. Ad opera bona tria nos inatant ſcʒ natura
que ſcripta eſt in coꝛde hominis dicens · qdðᷣcunq; vultis vt ſad
ant vobis hoĩes ι. Ratio que diaut ea eſſe delectabilia. vtilia
et honeſta. Gracia que dicit ſerniendũ eſſe deo qꝛ ſũme bonus
Htilitas que diet ſubuemendum ꝓximo.quia dei filius. quia
dei ymago gqnia in beatitudine ſouus. Gratia nõ datur ei qui

Liber
ſe ad graciam non habilitat. Et de hoc multa exempla habes
ſciliœt m illo qui manũ ſuam ad largientem nõ extendit· quia
deus quantum m ſe eſt dat omnibus homjnibus affluenter.
un illo qui oculos ðtra lumen claudit · cum deus fatiat oriri ſo
lem ſuũ ſuper bonos et malos. In illo qui fonteʒ reupiens fũ
dum valis ſurſum erigit· quia ſicut ait Xugꝗꝰ. in gent liberta
te atq; vbertate replet om̃es creatums pꝛo captu eæꝝ. In illo
qui domũ ſuꝙ ängit ſpinis ne ingrediatur amitus. ipſe vero
deus ſempꝑ ſtat ad hoſtiũ pulſans. In illo qui 3ʒizania ex agro
ſuo non extirpat ꝓpter ꝙ fructus ꝑficre nõ poſſunt. In illo qᷓ
lꝗ na igni ſubtrahit qꝛ tunt ignis deſitit In illo qui os ad ſu
mendũ abum aperire negligit. qꝛ talis debet merito fame mo
ri. In illo qui tꝑe pugne arma pꝛoijut qnia talis ſepe capitur
et vulneratur. In illo qui remos non mouet temꝑe tempeſta⸗
tis quia talis ſepe mergitur. In illo qui exiſtens in egritudĩe
medico cõtradicit. Gratia nobis a deo poœdit ſicut radius a ſo
le:ſicut germen a ra dite. ſitul mel a flore. ſicut riuus a fonte· ſi⸗
cut ymago ab artiſi ?ᷣm exemplar incœriꝰ facturna exteri9.
Racia dicit᷑ tripliciter. Primo generalr. a ſic grada
eſt admtoeiũ diuinũ creature gratis impenſſuʒ a in-
difſferenter að quẽcunq; actũ. Sme huius adint oeio
gracie nihil poſſumus facœre· ymo nec in eſſe durare. Scðo dr
gra ſpeciahter. a talis gr a dr gratis data: ſcʒ donũ quo ſe hõ
Parat ad ſuſcipiendum ſpũſſandti donum. DHuius enim grade
eſt reuocare liberuʒ ar bitrium a malo et exctare ad bonũ· ſine
qua nullus ſadt ſufficient᷑ qð in ſe eſt vt ſe ꝓparet ad ſalutem.
Ter diat grada ꝓprie: ſcz donũ datuz dininitus ad merendũ
quidem donũ gra gratum fadens a pellat᷑ ſine iſta gracia
nulhis põt menii nec in bono ꝓfuere· nec ad gloꝛiq peruemẽ
Iſta triplex gr̃a inniut᷑ in verbis ap li vbi ait. Gracia dei ſum
id qð ſum. ecc pꝛima. Et gr̃a eius in me vacua non fuit. etce
ſetũda · ſed gracia eius ſemꝑ in me manet.ecec tercia. pꝛeter p
dicta dicit᷑ gracia gratis dans vt eſt deus. Item gra gracie ſi
gnũ vt ẽ ꝓphetia a poteſtas ſatiendi miracula. Gracia gratũ
fatiens diſtingnitur in oꝑantem a cooꝑantej. Gr̃a operans ð8ð
pꝛeueniens a incipiens ac liberãs quia pttm expelut. Gr̃a co
oꝑans ð ſubſequens a ꝑficiens at adiuuans: quia libeꝝ arbi⸗
tnium adiuuat· a ei cooꝑatur in merito. Multiplex diſting uit
bonum. Eſt enim bonum per eſſentiam et hoc eſt deus. Vnde

. .

—w— — — —— —⸗ —

H Quintus
Memo bonus niſi ſolus deus. Eſt etiam bonus ꝑ partitipatio
nem · a illud diſtinguitur in bonũ.Item eſt bonum nature.vñ
Rugꝰ· Omne quod eſt inqtum eſt: bonũ eſt Geneb. j. Vidit
deus cuncta que ſeœrat a erant valde boma. Item eſt bonũ in
genere hot eſt bonum ex obiecto· ſitut eſt elemoſina. Mam eſt

ibi actus in debita materia etiam ſi deſit foꝛma arcũſtantiaruʒ

Item eſt bonum ex aurcũſtancia·hot aũt eſt qñ bonũ ex genere
veſtitur debitis arcũſtancijs· ſi cut eſt dar elemoſinã indigẽti
temꝑe debito ex oompaſſione a hmõi. Item eſt bonũ virtutis
hot eſt quando addit᷑ operi ꝑfedtio ex parte operantis · que eſt
per habitum mentis bene conſtitute. Item eſt bonũ meritoruz
vt qñ addituz ipſi operi debiti finis intentio ſupꝑ motũ natura
lem. Item eſt bonum gr̃e:vt eſt ipſe habitus gratũ deo faaẽs

em eſt bonũ gloꝛie · vt eſt bonũ remunerationis eterne ·
Ee effocrn gracie Capitulum. terciuz

Fſectus gmcie eſt ꝙ extitat hbeꝝ arbitriuʒ ad bene
togitandũ · a ſanat ip̃m mutando affectum · ip ſumq;
roboꝛat ꝓdutendo ad actũ. Item gracia deuz hom mi
retontiliat: a pectato quoq; liberat.a penam eœrnam in tem⸗
poꝛalem commutat. Item gracia opem noſtra meritoꝛia faut-
et bona per pctm omiſſa mſtituit· at ſtabalũ in palatiũ duer⸗
tit. Iem ꝑ gr̃am effiat᷑ amma ſponlſa xp̃i.ſilia regis eterni : et
templum ſpũs ſandi. Im gradia purgat aĩam ac illummat a
perſicet. Item qracia mentem eleuat.deo aſſimilat. a ſpirituali
ſolato eibat. Nota ꝙ q;us virtus gratuita ſimul inſit amme
tum grada:non tamen habet effectuz ſuũ tam cito ſitut gratia
qm̃ effedtus ꝗradie eſt fſaere gratũ deo a foere dignũ vita eter
na et hit effectus ſtatim meſt puero poſt baptiſmũ. Dirtutis
aũt effectus eſt eliere actuz meritoriũ de potentia a hic effect?
non ſtatim ineſt puero poſt baptiſmũ.hoc aũt nõ eſt ꝓPter de⸗
ſectum virtutis. h ꝓpter impotentiaʒ nature agentis. puer em̃
non eſt abilis ad actus voluntarios. Vnde ſciendum cytriplex
eſt ꝑfedtio. Prima eſt gradie a cauſat eſſe gratuitũ. Be eũda eſt
virtutis a cauſat eſſe bonum actuʒ. Tertia eſt operis virtutis
et cauſat meritum. peima ꝑfectio perfiut animam.ſcdᷣa perſitit

anime lencias. teraa perſiet ipſos acus.
(Luid ſit virtus ¶ Lapit ulum. ii

Vnc de virtunbo eſt agendũ. Et pᷣmo quid ſit vir⸗
tus. Virtus eſt vt ait ſanctus Rug. bona qualitas
mentis qua bene viuit᷑ · qua nullus male vtit᷑ quaʒ

Liber
ſolus deus in hoĩe operatur. Dec diffinitio datur in ↄpatione
ad age nem. JIJtem ?m Rugꝰ. Virtus em habitue mentis be⸗
ne ↄſti tute. Dec datur in comꝑatione ad ſubiectum in quo elt
Item dicit phᷣus. Virtus eſt habitus voluntarius immediate
conſiſtens quo ad nos terminata ratione pꝛout ſapiens deter
mmabit. Det diffinitio dat᷑ in ↄꝑatione ad actũ aꝛca queʒ eſt
Item Tulius. Virtus eſt diſpoſitio ꝑfecti ad optimũ. Dec dar
HGm comꝑalioneʒz ad finem. Item Iſiderus. Virtus animi ha⸗
bitus natur decus vite.ratio moꝝ pietas. tultus dumitatis.
honee hoĩs· eterne btitudinis meritũ. Det diffinitio dat᷑ in c⸗
paratione ad effectũ. Diffinitio Kug . ſic exponit. Vir tus eſt
Pena qualitas. hie pomt᷑ qualitas ꝓ genere. bona vero dr̃ ad
drazʒ malaꝝꝛ qualitatũ aĩe · Dieit᷑ q; bona· qm̃ a bono deo dat᷑
et bonos tm̃ mhabitat a bonos hcit a ad bonũ ꝑducit. Mhen
tis ponit᷑ ad dr̃am qualitatũ que ſunt in coꝑe qua bñ viuit᷑.
ponit᷑ ad dr̃am qualitatũ quibo recte inelligit. ſicut ẽ ſcientia
qua nullus male vtitur·ponit᷑ ad dr̃am qualitatũ quibo bñ a
male vti poſſumus.quã ſolus deus in homĩe oꝑatur pomt᷑ ad
dram viit itũ caꝛdmalium que habent᷑ ꝑ atquiſitioneʒ. Circa
aham diffinitionẽ Rug · Notandum ꝙ ibi ponit᷑ habitus mẽ
tis bene ↄſtitute a hot ad ſilitudmem regm. qð tũt bene inſti⸗
tuit᷑ qñ recte conſulit᷑ a bena imꝑatur.a iuſte obeditur. Eode
modo bene mnſtituta eſt mens ſi rõ rede ↄſulit ſi voluntas ben e
Imperat a ſi ſẽſuahtas debito modo obtemꝑat. Ethimologia
virtutis eſt het. Virtus enim dict᷑ quaſi vis mmtus et hec vis
tonlſiſtit in aggreſſione arduoꝶ a in tollerantia aduerſoʒꝝ a
in abſtinentia plaadoꝝ. Item virtus dicit᷑ quaſi vize nitens.
Item virtus dici᷑ quaſi virum tuens. Item virtus dicit᷑ quaſi
viri ſtatus. Item virtus dicitur quaſi viribus nitens-

Ge equalitate virtutum Capitulum. v
Vm virtus in medio conſiſtat illud mediũ in tribꝰ
eſt ſez in agendis.ſcʒ int er. ſu a etra modũ. Apłs
Racioonabile ſit obſequiũ vr̃jm. In habendis ſcz inẽ
ſuꝑfluũ et indigentiã Pꝛoù · 3. Dimtias a pauptates ne dede
ris. In ſuſtinendis ſcʒ int᷑ eleuari in ꝓſperis a deia in aduerſiz
Vñ non declinabis ad dextram vel ſiniſtram. MWultiplex ẽ per
fednoſcʒ ſuffia entie · hanc omnes habent exiſtentes im carita⸗
te. Oꝛdinis huius ꝓpriũ eſt ſeruare tontinentia. Reliqiõis
huius eſt ꝓpriam renundare ommibo. Prelationis ad hos per
anet anima; ponere ꝑ ouibo ſuis. Securitatis · huiꝰ ꝓpriuz eſt

——, ꝭ‚—,b,[,,⸗r hfh f.ẽèẽtäf

———

— — Sd —

Ge equalitate vritutuʒ
. Iirtutes om̃s in eode m hoie ſunt equales. liœt inteꝛ
RR ſe diſtincte ſint aàa ꝓprias habentes excellentias: a hec

Quintus

habere moetem in deſiderio. a vitam in padentia. Ad peimã ꝑ
ſedionem tenetur quilibet· ad vltimã vero nullus tenet ſed að
tres medias tenentur aliqui ex cauſis. Virtus comꝑatur mitẽ
rebus ſcʒ auro Eccleſiaſticus. Murum pꝛobat foꝛnax· theſauro
Watheus ca. 13. Bimile eſt regnũ cloꝝ theſauro abſcondito.
Gemmis Eccleſiaſticus ca. 5. Quaſi vas auri ſolidum oꝛnatuzʒ
ommi lapide pꝛeuoſo. Armis. z· Reg.i. Quõ cetide runt foꝛ

in bello a intrierunt arma bellica. Arboꝛes Math⸗Dmis ar
boꝛ bona fructus bonos faut. De hot hugo de ſancto victore.
Krboꝛ ſapientie ꝑ timorem ſemmat᷑ per gram irrigat᷑.ꝑ ſidezʒ
raditatur:per deuotionem germinat·per deſiderium creltit ·
caritate n roboꝛatur.per ſpem viret· per circũſpedionem fron

det .˖ per diſciplinam floꝛet· per virtuteʒ fuctiſicat· per paciam

matu reſcit · ꝑ moꝛtẽ carpit᷑ floꝛibo. Cantieoꝝ. Fulcite me flo⸗
ribo. Fontibo. Can. gons oꝛtoꝝ putus aquaꝝ viuentiũ. Se
mitis. Pꝛouerbᷣ. Vie eius vie pulchre a om̃s ſemite tt. veſti bo
Aſtitit regina a dextris tuis ĩ veſti · Stellis Baruth. Stelle
lamen dederunt Pigmentis Cañ. Que eſt iſta que aſcendit ꝑ
deſertum. Cibarijs · Vnde gohis/ 4. Meus cbus eſt vt faciaʒ
Vluntatem pr̃is mei. Rlis. ps. Rſummo pennas.ſit tolum ba
Ires ſunt bone toditiones virtutis que ſunt temptacõis · r⸗
motio· actuũ multiphcatio. In bono delectacõ. pꝛimũ iaz viꝛ
tutem in radic firmat. Scᷣm quaſi floꝛibo decoꝛat. Tertiũ ſo
Pore fructuũ delectat. Silr ditendum eſt ꝙ ad ↄſũmationẽ viꝛ
tutum quatoꝛ iſta donturrunt ſcz diſpoſitio pꝛeꝑans:habitus
infosmane opemtio pꝛ'obans pꝛemium ooꝛ⸗onans.

Capitulum. ri

equahtas in mulus ↄſiſtit. Equales nãq; ſũt vᷣtutes

Primo quantuz ad eſſentiã quia oĩs virtus ſimplex. ſcᷣo q̃n

tum ad equalem nadicationem in aia ?m qð in ipſis eſt terao
qᷓntum ad relationem ad eundem ſinẽ · qꝛ om̃s ꝓpteꝛ deũ oꝑxꝑpan
tur. Quarto qᷓntum ad equalem effectum quia equaliter ſiu⸗
unt dignũ vita eterna. Quinto ntum ad equalem facultatem
ad aſtus ſuos quantuʒ in ipfis eſt niſi impediantur. Sicut vir
tutes equales ſũt pꝛedidtis modis. ita ſunt jnequales alijs mo
dis. Primo quantum ad vſum: quia virtutes ſunt ſicut arma

Sed ſicut miles neſcit equalier pugnaè tũ omnibo generibus

armoꝝ qꝗᷓ habet · ymmo meliꝰ pugnat cũ illis que frequentiꝰ

Liber

vlitanit. ſic eſt de virtutibo. SZcðo qᷓntum ad auct orita tr quia

bm hot maioꝛ ommb⸗ virtutibo eſt caritas· et quelibet virtus
Ht eſſe maioe alia m aliam pꝛerogatiuaq; qua; habet. vel hm

ali quẽ effecum. Tezcio qᷓntum ad ſeruoꝛem. qꝛ vna virtus feꝛ
ueneius alia opatur. Saenduz etiam ꝙ eadem virtus numero
eſt equalis ſibi ſemꝑ. Creſcunt em̃ virtutes młtis modis ſcʒ q̃̊n
tum ad intentioneʒ qᷓntum ad radicacõeʒ · qᷓntum ad potentiaʒ
virtutis · qntum ad maioꝛem expeeſſionem diume ſiſimidinis.
qᷓntum ad diuturniorem ꝑmanentia;. Preterea notandũ ꝙ cre
ſeente vna virtute creſcunt omnes. Et habes exemplum in cy⸗
thara in qua ſi debet eſſe debita ꝓpoꝛtio ſonorum neceſlſe eſt vt
qñ vna coeda tenditur etiam omnes alie tendantur·. ne in ar⸗
monia fiat diſſonantia: Quare auteʒ polleat aliquis vſu vnius
virtutis amplius q; alterius multe ſunt rationes. Prima eſt qꝛ
deo ſic platet·qui etiaʒ datoꝛ eſt virtutis. Scða eſt natum cõ⸗
plexionis que magis eſt conſona operibo vmus virtutis q; al

terius. Tercio eſt viſitatio quia magis exertſitauit ſe arra vnã

virtuteʒ quam airea aliam. Quarta eſt· qꝛ minus impug natur
a vido contra rio illi virtuti. Qumto. qꝛ maioꝛ em habet diſcre
tionem in oꝑibus vmius virtutis quaz alterius quelibet enim
virtus habet ſuas ꝓprias ratiões. Sexta eſt diffꝛeultas ſtatus

quia cũ de nouo quis tonuertit᷑:liet habeat maioꝛem caritateʒ

quam alius qui diu fuit in caritate non eſt tñ expeditus ad bo

num agendũ: ſiuit ille ꝓptr reliqnias petozꝝ que adhuc inhe⸗

rent magnitud mi ſcientie reſpondere debet magnitudo vᷣtutis
et hoc multiplia rõne ſcʒ roõne exempli dinini. Johis.i. Plenũ
gradia a veritate.Luce. Potens in ope et ſermone. Actuuz. 1.
Cepit ihus ſaere a docere. Rõne exempli angelia qui quanto
plus eognoſcunt tanto plus diligunt. Rõne exemplui hũani.
MWath. Qui aũt ſecerit et docuerit hic magnus. Rone exempli
naturalis qm̃ lux et calos in ſole ꝓpoꝛctionantuz. Rõne ob liga
tiomis· Lu· ea.?. Cui plus comittit᷑ &. Rone pene declinatois
Luce. Seruus ſciens vo luntatem dñi ſui a non ſecerit .

e connexione virtutum Capituluʒ. vii
VDnnexe ſũt ſibi deat henateq; virtutes.ita vt qᷓ vnazʒ

vnum membꝛuz indiget aho ſic et in virtutibꝰ. Tercia ratio

eſt quia ſicut in cythara ſi vna coꝛda defuerit non eſt armonia
ꝑſecta· ita nec in aĩa ꝑſecta erit ſpahs melodia niſi om̃s alſſint

— — — —— ‚—, ‚——

habet om̃s habeat. Prima ratio eſt laꝛgitas dei dan

—— —. — — — —

=

Quintus

virtutes. Quarta ratio eſt qꝛ ↄtra ſingula vida ſunt alique vir
tutes· ideo omnes oꝑtet hr̃e virtutes vt omnia vicia impug⸗
nent᷑ Mam ſicut miles mundi nõ eſt expeditus niſi habeat oia

arma. ita nec miles xp̃i ſi aliqua virtus ſibi defuerit. Quinta ſi⸗

militudo eſt ˖ qꝛ ſicut ſtelle a planete ſemꝑ in ſuis ſperis ſũt. ita

vir tutes oꝑtet eſſe in aia. Sexta eſt.qꝛ amima eſt quaſi vas au
ri oꝛnata omni lapide pᷣaoſo virtutibo. Septima quia anima

quaſi oetus nobilis cni non deeſt decoꝛ alicuius floris vel aꝛbo

ris. Ddtaua· quia amma eſt ſic apoteca tui non deeſt mediana
alicuius pigmẽti vel raditis. Ea que de ↄnexione virtutũ di⸗
cta ſunt· mtelligi debent de virtutibo gratuitis que omẽs quo
ad habitus ſunt ↄuexe · ſiẽ quo adtus meritorios ſũt equales.

Ec lict ſimul ſint virtutes. tñ alqᷓ ditunt᷑ martires virtutũ n5
ꝓ habitus virtutis generet virtutẽ habitũ. ſed motus motuʒ

ſiut diat Berñ · Lectio inquit parit cognitionẽ. oo gnitio amo
rem · amoꝛ frequentiã · frequentia familiaritatem famiharitas fi
dutiam · fiducia faualem impetrationẽ.pᷣm hunt modũ quatuor
dicuntur eſſe martines virtutũ.ſcʒ fides origine. qꝛ ex motibo
ſidei ſurgunt motus aliaꝝ virtutũ. Caritas educatione · pꝛudẽ
tia regimme. Dumilitas oonſeruatione. vitia vero non ſunt cõ
nexa ſitut virtutes. Ratio huius eſt · qꝛ vidia ſunt in nobis ex
ꝑibus nr̃is que ſimul non ſunt. Virtutes aũt theologice non

ſunt in nobis ꝑ atquiſitionez· ſed per infuſion e3. Aha ratio eſt
quia vitia ſunt o ꝓpoſita ad inuicem ſitut auarida et pꝓdigalitaʒ

uod non eſt in virtutibus. —,
(Ge comendatione virtutuz (Capit. vii

Irtus tõmendabilis eſt. Primo a cauſa effinente que
eſt deus. Ipſam em̃ vt ait Rugꝰ. ſolus deus in hoie
oꝑatur. Sco a cauſa materiah in qua qꝛ nõ niſi bo⸗
nus inhabitat. non eſt ſic de bonis naturalibo a foꝛtuitis quuia
taha pluit deꝰ ſuꝑ iuſtos a iniuſtos. Teruio a cauſa foꝛmali.qꝛ

de coꝛ eſt ſpualis. p̃s. Omnis gloria eius. Quarto a tauſa finali
Kug9 .Primum virtutis eſt ipſe qui virtutem dedit. Pirtus

eſt bona multipłr. Primo in ſe. qꝛ ſicut ait Rugquꝰ. Virtus eſt
bona qualitas menus. Nota ꝙ bona eſt poſſeſſio que ꝓpinqua

eiuitati. Dec aũt intra cuitatem eſt qꝛ in aĩa. Scðᷣo in patione
ad Deb. Optimũ eſt gra ſtabilire coꝛ. Tercio in oꝑatione · qa

bonũ facit opus hoĩs qð non eſſet meritoriũ mſi ex virtute pℳ7
ederet Greg. Nihil habet viriditatis ramus bom operis niſſI

manſerit in radic caricatis. RAuarto m nutatione. qꝛ de lupo

—

1wWer

ſadt ag num a tenebꝛas conuertit in luem. Mabhum enim cul⸗

pe mutatur in bonum gradie:et malum pene mutat᷑ in bonum
gloꝛie. qð ſignatur in uerſione aque m vinũ. Quinto diſtin⸗
dione: qꝛ per virtutes diſtingunt᷑ ſilij dei a filijs dyaboli Joh.
3. In hoc cognoſcent om̃s· qꝛ mei eſtis diſcipuli ſi diligetis in
unicem. Sexto in xeemplificatione:qꝛ oẽs ſlandi ſtudebant vir⸗
mubo. Vnde cõmendamus in abel mnocentiã. in abꝛahã obe⸗
dientiam in ioſeph vtinentiam. m moylſe manſuetudinem. In
dauid humilitaté et lic de alijs. Laudabib eſt virt? ꝓpter mlta
ſcʒ quia magne dignitatis xp̃m enim doctoꝛem habuit. Vnde
illud Math. I. Diſcite a me quia mitis & qꝛ magne ſublimi⸗
tatis. Nulhus. Dirtus yma eſt altiſſimis deſixa radicibo. qꝛ ma
g ne iotunditatis ps. In cuſtodiendis illis retributio multa.
QAuia magne vtilitatis Boeaus. Numq; ſine pena ſunt vidia-
et nunq; ſine peemio ſunt virtutes.qꝛ magne ſccuritatis. ulł
Dic demũ ſapientia eſt vt oĩa tua in te poſita eſſe dieas. Com⸗
mendabilis eſt ſtud ium virtutis ſtudio ſcien tie rõne exempli⸗
qma ſandi ſic ſeerunt· Ratione autoitatis Aplus ad Rom.
4· Mon in ſermo ne eſt ꝗnũ dei ⸗ ſed in virtute. Rõne effectꝰ?
quia virtus ꝓctm expellit ſeienda non rõne originis· quia vir
tus a deo inſunditur · ſcientia per ſtudiũ acquirit᷑ ratione finis
quia virtutis finis eſt gloria:a non ſcientie rõne obiedti: quia
virtutis obiectũ eſt bonũ.ſcientie veꝝ rõne materie im qua qꝛ
virtus non eſt niſi in filijs dei. ſcientia non ſemꝑ rõne ſecurita⸗
tis qꝛ ſecurius eſt eſſe bonũ q́; pᷣm. Ratione honeſtatis qꝛ ma

ioꝛ gloꝛia eſt ſequi dñm qꝙ ariſtotilem. Ratione vitandi maluz

qꝛ pꝛimi ꝑentes ſi exœndiſſent manũ ad lignũ vite ſic ad lignũ
fientie non incurriſſent tot mala in ſe et in poſteris
e effectu virtutum Capitulum.ix
RAIeꝛtutis gaudiũ pꝛecllit gaudiũ mundi. In iugitate
Pꝛouerb. i5· Setura mens qſi iuge ↄuiuiũ.ſed gau⸗
diũ ypo crite ad inſtar punch lic diaut᷑ gob·⁊o· In pu
ritate ↄſcientie· ſicut mũdus quieſcit᷑ in flornibo q́; in hto In di
gnitat Gloſa ad Galł. Elatio animi de his qᷓ digna; gaudiuz
mundi de indigmis eſt. In lalubꝛitate Saß⸗ Mihil vtilius in vi
ta hommibo. Etontrario Peouerb. Extrema gaudij luctus oc
tupat. In hbertate AAplus. In hbertate vocati ſumus: peccatoꝛ
aũt ligatus eſt Eccleſiaſtes · Fumibo petoꝝ ſuoꝝꝶ vnuſquiſq;-
In dinma pᷣſendalitate Rugꝗꝰ. Tale bonuʒ eſt deus vt nemmi
deſerenti eu bene ſit. Mota riuʒ in malis. Viatus oꝑatur mira

— —— —

— — — — — —.

aul⸗
dum
ſin⸗
ian
vir⸗
obe⸗
.n
mi
nde
ema
n.
ica⸗
Tulk
em⸗
pi.
em.
ect⸗

ims
u
e
fa⸗

1lz

mi

Quintus
multipliciter · ſeʒ in elo cui vim facit· Vnde regnum celoꝛꝛ vim
patit᷑ a v olenti rapiunt illud. In mundo qꝛ cuſtodit hominez
ne ↄburatur igne ↄtupie et ne inergatur in aquis voluptatis
et ne inqᷓnetur vido inõtinẽcie et ne lateret᷑ ſpinis auaricie In

dtoꝛde humano qꝛ vulneratũ ſlanat.inquinatũ mũdat· moꝛtuũ

viuificat.ex ecatũ illummat. In inferno qꝛ ignis infernalis nõ

poteſt ledere virtuoſum. ſic nec ignis materialis ſalamandram

Virtus rõnalem illummat· ad cogniceʒ veri· ↄtupiſcibilem ex
cecat ad amoꝛ em boni. iraſcibilem etiam ↄſoꝛtat ad deteſtacõ ez
mali. Item deo aſſimilat qꝛ pr̃i per vigoꝛem virtutis·ſfilio aũt
per virtutis ſplendoꝛezʒ · ſed ſpũiſancto ꝑ caritatis feruoꝛeʒ En⸗
gelis ↄfoꝛmat Jeromꝰ In carne pꝛeter carnem vmere angelico
nature eſt:non humane. mentem iocundat.oꝛnat ſubleuat. ho
noꝛat · ſanat · viuificat tibat ditat et mũdat. Item virtus mala
pꝛeterita expelut · pꝛeſencda impugnat a futuris pꝛemunit. Itez
virtus mentem bn inſtituit· dileckum hoĩem deo effieit fruckum
tam meriti q; pꝛemij adducit tꝑa diſcrete diſpomit. que in ſe ſũt
difficilia bona facit. ſicut ea que dicta ſunt detlarãt nobis effe
ctus vi? tutũ genermales:ita ſunt etiã ſingulanũ viꝛtutũ effectꝰ
aliqm ſpãales ſicut eſt ꝙ hu militas deo ſubiat. pnĩa deo redu
at. iuſtida deducit. obediencia ðducit·paciencia ꝑducit· ꝑpſeue⸗
ranaa introducit· puritas iungit cari s deo vnit:
e merito virtutum Capitulum
Eiritum elt boni oꝑis efficada ad optinẽdũ id quod
non habetur · Vel ad habendum iuſtius quod habe
tur · Vnde per meritum de non debito ſit debituz Et
ifßm debitum fit magis debitum Bicut rex dat equũ
quẽ miles nondũ meruit. ſed per vſum equi meretur eundem
equũ iam datũ Ad intelligendũ dicka ſciendũ ꝙ triplex diſtin
guitur meritũ ſcz ðdgrui digni et cõdigni · Weritũ 2grui eſt ꝑ
quod diſponit᷑ ſubieckũ vt poſſit reeꝑe gr̃am ſᷣm rõnẽ diuine
inſtice · Illud vocat᷑ diſpoſitio materie ſcʒ qñ quis faut qð in ſe
eſt Meritũ digni diat ydoneitatem oꝑantis ad aſſequendum
id qð meret᷑ ˖ meritũ ↄdigmi diat equalitateʒ meriti ad remune
rationẽ.· Dito aũt equalitatem nõ ariſmetricã ſed geometrieaʒ

id eſt nõ qntatis ̊ ꝓpoꝛcois· et illud patz qꝛ deus ſemꝑ remu⸗

nerat ſupꝛa meritũ ſicut punit citra dignũ.Vnð non eſt inter
hemiũ et meritũ equalis quantitas ſed ꝓpoætio. qꝛ apud deuz
nõ eſt iuſticia ↄmutatiua cũ nulh debeat aliquid ̊ diſtributiua
Votat᷑ aũt iuſtiaa tõ mutatiua iuſticia foꝛi qua dat᷑ vnꝰ panis

“M Liber
peo denatio vel vlna panni pꝛo ſolido. Juſtitia vero diſtributi⸗
ua eſt penapium qua diſtribuũtur do na m ꝓpoꝛtioneʒ ad me
rita Et ita eſt apud deũ. vnde apkus . Vnuſquiſq; accipiat ſuã
