umi Diffmit autem perĩm multis modis. Primo ab Rug
n2. Peccatũ eſt voluntas retinendi vel ↄſequendi id q
unz; inſtina vetat. Scðo ſic ab Rugꝗꝰ. Peceatũ eſt dictum vel fſacuz
n . vel contupitũ contra legem dei. Tereo ſit ab ambꝛoſio. Pct̃m
5. eſt pꝛeuarieano legis diuine· a æleſtiũ ino bodientia pꝛeœptoꝝ
n.6. Quarto ſic ab Rugꝰ. Peccare eſt ſpꝛeto ineõmutabili bono re⸗
17. brus mutabilibo adherere. diffmitio peima dat᷑ pᷣm cauſazʒ effieiẽ
n.s. tem. ſeða ?m cauſã materialem. tereia m cauſam foemalẽ· qrta
19. m cãm finalem. Juxta diffinicõez nota ꝙ in peccato duo ſunt
40. ſeʒ auerſio a creatoe.a ↄuerſio ad creatumm.quoꝛ pꝛimũ eſt
quaſi fomale.ſcðᷣm quaſi materiale·a in adione non eſt peꝛᷣm
ve rõne conuerſionis ſi non ſiſtat᷑ in creatura. ſed rõne auerſionis
in qua eſt defeemitas a contemptus. ꝙ aũt rõne tonuerſionis
non ſit petẽm printipaliter ptz · quia poteſt fieri venialiter. qñq;
. vt qñ quis delectat᷑ ni creatun delectat᷑ plus debito ſed tamen
1 urca deũ. Añq; quis etiaʒ poteſt delectan in ewatum ſine omni
pctout cum delectatio naturalis eſt tm̃ ſm ꝙ viſus delectatue
8

9

Liber

in viridi guſtus in dula a ſic de alijs. Interdum etiã poteſt qͥs
delectari in creatura meritorie qñ ſeʒ ad deum refertur. vñ põ·
delectaſti me dñe in factura tua: ſed tũt ſumitur delectatio pꝛo
operatione et non pꝛo paſſione

uid ſit peccatum ᷣm rem Capitu. i
Enendum eſt de peccato ꝙ non eſt res aliqua vel ſub⸗
ſtancia ſed deſedus vel corruptela. a dic᷑ perm mhil
ꝓpier tria. Primo ꝓpteꝛ defectuʒ · qꝛ pctm nõ ẽ aliqua
res naturalhs ſed coxruptio bom. Scðo ꝓpter eſectum . qꝛ pcĩm
anihilat hoĩez 2a deſicere facit a vero eſſe. Ter eio ꝓpter deſpectuz
quia vilem faut hoiĩem a indignũ pꝛemio. Circa pꝛedicta tamẽ
ſcienduzʒ· ꝙ aliud eſt peccati actus. a aliud habitus.a aliud eſt
ratus peccati. Peccati actus alhquid eſt· ſed qñn nõ amplius fit
delinit eſſe etiq; ſine grada. Sed pet̃i habitus qui relinquit᷑ ex
malis adtibus etiam ahquid eſt àHa remanet. imterdum etiã ceſſan
tibus adtibus· a poſt infuſam gram ac peccati remiſſionem. Pee
cati vero reatus ſiue? matula pᷣm rem mqil eſt· a tamen deformat
aĩam. non per modũ poſitionis.ſed pꝛiuatioms. ſicut truncato
membꝛi defoꝛmat coꝛpus et matulat. dicit etiam RXKugꝰ. ſiẽ
abſtinenda nulla ſubſtanda eſt a tñ ex ea coꝛpus languet. ita
peccatũ non eſt aliqua ſubſtancia- eo tamen natura anime coꝛ⸗
rumpitur.ſemper aũt deletur ꝑ gratiam. Notandum peimo ꝙ
ptẽ̃ᷣm qñq; tranſit acu et remanet reatu ſicut peccatum actuale
Añq; em̃ ecõuerſo. vt cũ peccatuʒ tranſit reatu a remanet actu
ficut pctm oeiginale poſt baptiſmum. Qñq; tranſit acu ſimilit-
natu licut petm actuale poſt pnĩam perfectam. Qñq; remanet
actu et ratu ſitut peccatum originale ante baptimmm.

¶ Quid ſit peccatum ſᷣm nomenC api. iii

Eccatum aũt habet multa nomĩa. Pocat᷑ em̃ macu⸗
la a hoc qm̃ imaginẽ dei defoꝛmat Itẽ reatus qm ad
eternam penam obligat. Item polluao a hoc qᷓntum

a5 tontagionem cotractam ex terrena delectatione. Iteʒ vocat᷑

pena et hoc qᷓntum reſpiat pctᷣm pꝛimi hominis in quo natura
noſtra fuit coꝛru pta. Item vocat᷑ delictũ a hoc hᷣm ꝙ eſt reeſſus
a dignitate grade habite. Item vocat᷑ culpa et hoe put reſpiat
penam. Item offenſa a hoc qꝛ contra deum eſt. Item pᷣuaricatio
ahoc inquantũ mandatũ dei reſpunit. Pocat᷑ vicium deſectus
bonoꝛum naturaliũ. Votat᷑ pcẽm ꝓut eſt conuerſio ad bonum
Smutabile. Vocat᷑ ſcelus ꝓpter iniuriam dei magnam. Pocat᷑
nephas ꝓut eſt illiatuz perſone perpetranti. Pocatur crimen

R — —

tti
dpo
numhl
Aq
pein
vecki,
amè
udeſt
lus ſt
uten
aſen
per
amat
ntatd
l
t ita
eta⸗
noq
tuale
zitu
milie⸗
nanet

112

m
ſadl⸗
med
um
vcai
tura
lus

1o
aus
ſ
Na
nen

Tercius

peout eſt dignum accuſatione a pena.

We peccati oꝛigine Capit ulum v

Vamms pcẽm ſit con tra riũ ipſi bono.tñ non habet
eſſe niſi m bono.nec oꝛtũ trahit niſi a bono.qð quið
bonum eſt liberum arbitriũ et voluntas a qua pctᷣm
eſt lc a pꝛima origineet in qua eſt ſitut in ꝓprio ſubiecto. Vo⸗
luntas igitur eſt cauſa peccati. dioo non effiuens ſed defictens.
Voluntas em̃ bᷣm ꝙ habet reſpectum ad ſuũ principinʒ a quo

eſt ſcʒ ad deũ non eſt nata eliere ex ſe mſi bonum. ſed hm ꝙ ha
bet reſpectum rexꝛ ad pꝛmapim ex quo eſt qð mhil cum ipla

luntas ſit ex mihilo tendit ad deſeckum. Bi ergo velimꝰ ſcire

vnde ſir malum culpe materialiter dieemꝰ ꝙ er mhilo. Si vero
velimus ſciè vñ ſit foꝛmali᷑ diemus ꝙ; ex abſentia debiti boni
ſcʒ ſpeciei modi a oꝛdinis. Si velhimus ſcire vnde ſit criginałr
dicemꝰ ꝙ a voluntate ſiue a libero arbitrio. De ꝓgreſſu peccati
nota ꝙ pctm iniciat᷑ in oogitatiõepꝛocedit a creſcit in deleſta⸗
tione. perſiot᷑ in conſenſu. Circa ꝓgreſſum peccati ſceiendum q;

quedam antecedunt ipſum petm. quedam tonſequunt᷑.quedã
eircumſtant. Petm aũt antœdunt aliqua ex parte auerſionis

AXliqua ex parte a uerlionis. Ex parte aùlſioms anteredut ip̃m
pecctatum iſta tontemptus obmiſſio ingratitudo · mo bedientia
pꝛeuaricatio. illa vero que petrᷣm antedunt ex ꝑte ↄuerſionis
ſunt hec. co gitatio· libido.tocupiſcentia· delectatio · puerſa intẽ
tio. conſenſus. Klia ſunt qᷓ pctm ſequunt᷑.ſicut eſt matula de⸗
foꝛmatio imaginis dei a reatus obligatio ad penam eternaz
Sunt adhuc aha que pctm 200mitant· vt ſunt peccatoꝝ circũ
ſtande que petm aggrauant vel diminuũt. que notant᷑ in hoc

verlu. Quis quid vbi per quos quotiens tur quomõ quando.
Kcho enim depꝛauat᷑ etiam illa que ſunt de genere bonomm.
qñnq; in prinupio · qnq; in medio·qũq; m fine.a hoc per malã
mtentionem. vel negligentiã: vel vanam gloꝛiaq;. Pnuzʒ pctm

dicit᷑ maius altero multis modis.ſcʒ cauſalitate-vt pctm luu⸗

ſeri. vol generalitate vt pctm ade, vel defoꝛmitate vt peẽm in⸗
de. vel difficultate remittendi· ſicut petm in ſpmſanctũ. vel peni
culo. ſicut petᷣm ignorantie. vel in ſepabilitate vt perm cupidi
tatis. vel ꝓnitate vt peĩm carnis. vel offenſione vt pcẽm vdo
latrie. vel expugnãdi difficultate vt luꝑbia. vel ment cœcitate
vt ira. Circa pcti grauitatem nota· qꝙ; mhil eſt petᷣm viro per⸗
fedto quod non ſit pcẽm imperſecto miſi in his que vouit Maz
perfectio non mutat genus peccati · ſed qntitatem auget.

CToerans— .
Oe diuiſione peccati (Capitulum. vi.
3 Di niſio peccatoꝝ multiplex eſt. alia eſt em̃ 'm cauſazʒ

efficien tem m ſe vt hoc pct̃ᷣm. ahud ex impotentia.
aliud ex ignoꝛãcia. aliud ex malitia. Klia ſumit bm
eauſam effieientem ratione annexi m quam ſumit᷑ hec diuiſio.
Pceẽm aliud eſt ex amoꝛe male acedente. aliud ex timoe male
humilian e. hoct eſt dieere q homo poaus vult perĩ m committè
ᷓ amato carere aut malũ pene quam timet incurrer. Sumunt᷑
etiam peccatozꝝ diuiſiones ?m cauſam materialem area quam
hm cauſam materialem ↄtm quam peimo modo ſumitur het
diniſio. Petm aliud coꝛdis. aliud ons. aliud operis. Item hoc
pctm ahud ogitati oms. alind lotutionmis. XAhud operationis.
Becundo modo ſumit᷑ hoc pet̃ᷣm· aliud eſt in deũ. aliud in lſeipſũ
AKliud in pximu3. In deñ diuidit᷑ pctm. aliud in patrem aliud
in filium. alud m ſpmſan um. Kiijs tribꝰ modis peccatur in
deũ ſcz male per mſidehtatẽ de deo ſendendo itẽ blaſphemãdo
Jaęæz ſacramenta indigne tractando. Klio modo peccat quis in
deum ſcz ipſuz bem piando. Et hoc fit triplhater· quia quandoq;

temptat quis dei pouncia vt tum ſigna petit· qñq; dei iuſticiaz

vt per eandens ferrum vel duellum vel ſimilia undicum querit
Qiq; dei miſericerdiam. vt euʒ qnis bonitatem dei exammans
tcõ nicit ſe ſtulte periculis. In leipſuʒ peccat quis ſimiliter tri bo
modis videlicet neceſſaria ſibi ſubtrahendo. Item ſuperſflua lu⸗
mendo. item vltra vires quippiam aggrediendo. In ꝓximum
pPeccat quis etiam triplititeꝛ· ſcʒ ꝓximo ſua auſferendo. Item ſua
ſibi neceſſita non comunicando. Item malo exemplo m pcĩm
illuz trahendo. ſumunt᷑ pꝛime diuiſiones peccaatoꝝ bm cauſaʒ
fozmalem. a hot ſit tribus modis· quomiam vel ᷣm quahtatem

vel m qnantitatem vel ſm relationez. ᷣm qualitatem ſumitur

bee diniſio. Pcẽm aliud eſt cõ miſſi. aliud deldi quoeum peimũ
eſt peeuaricatio pꝛe eptorũ negatiuoꝝ . ſcððᷣm eſt pꝛeuanieatio

pecœptoꝛum affirmatiuoꝶ. Item peedictum duplex pꝛccatũ eſt

Tontra duas partes iuſtide que ſunt declinare a malo· et facere
bonum. Item aha diuiſio ?m qualitatem ſumit᷑ ſic. Peccatoꝛuzʒ

quedam ſunt copoꝛalia. quedã ſpũalia. ̊ coꝛpoꝛaha maioeis

ſunt inſamie. ſpũ alia maioris culpe ᷣm quantitatem ſumit᷑ hee
Siniſio. Peccatoꝝ aliud moꝛtale. aliud veniale quoruzʒ peꝛimũ
Dicit᷑ ꝑuerſio· ſedᷣm vero inoedinatio.quoniaz moꝛtale peccatũ

eſt anerſio totaltis ab incoõmutabili bono. a ↄuer ſio totalis ad

bonum comutabile. Sed peĩm vemiale eſt amo⸗ voluptatis in

n.v.
naauſe,
dant,
umähen
di,
e
dmmie
Humnn
qun
ſtur 8
an bo
Adoms.
nleppſi
malind
Alrr n
vmäd
niu
ando,
uſi,
quent
nmans
rtnib
lua lu⸗
imum
on ſun
npein
auſ
atem
mitur
rimü
jeatio
tu t
Kan
tonz
ices
ſt he
ni
atu
64
jen

creatura atm deũ bm relati umit!
aliud actuale. aliud ori ginale. Pltimo ſumunt᷑ diuiſiones m
cauſaʒ finalem· Et hoc dupliater . quia vel m ipſuz appetibile
vel bm actum hominis a ppetentis- öm ipſum appetibile ſumit

Liber

jonem ſumit hec diniſio. Peccatoz

hec diuiſio. Omne qð eſt m mundo. aut eſt ↄcupiſcentia carnis

aut ↄcupiſcentia oculoꝝ aut ſnperbia vite· quoꝛum pꝛimũ eſt

a Petitus delitiarum. ſcdᷣm diuitarum: tercium honoꝛum. bm

ackum homiis a ppetentis diuiditur petcatum m ſeptem vicia

capitaha ſcʒ· m ſuꝑbiam. im muidiam iram acudiã auaridam
gulam. luxuriam. Nota ꝙ quinq; ſunt genera operum nã que
dam ſunt mala in le. vt ſunt illa que pᷣm naturã ſuq; ſũt mala.

p, tñ per ahquam circũ ſtantia m fieri bona ſicut homieadium.

Quedaz ſunt mala m ſe· vt ſunt illa que per nullam arcũſtan

tiam poſſunt ſieri bona· ſiut ſunt odire deũ. vel foꝛnicari a hui⸗
modi. Quedam bona in ſe vt que ſunt bona ex genere: a tamẽ

Pet fieri mala per cireumſtanti am. ſicut eſt dare elemoſinã
uedam ſunt bona ᷣm ſe que per nullam crcũſtan tiaq; poſſunt
ſi eri mala.ſic eſt diligere deũ ex caritate. Queð ſũt indiſferentia
vt que net bona nec mala ſunt tñ poſſunt bona vel mala ſieri

lſicut eſt mouere pedem ſine deliberatione vel omedere qn;;

e effectu peccatt (Capit uum. vii
. Vlita mala ſacit peccatũ hommi ante moetẽ a in mo⸗
te aà poſt moꝛtẽ. Ante moetem pctᷣm hoc operatur na
turalia vulnemt. vt ſignat᷑ ĩ illo qu intidit m latro
nes· quia intellectus obſcuratur im cogmitione ven et effectus.
tepeſcit mn operatione boni. gratuitis ſpoliat Trenon. Diſperſi
ſunt lapides ſanctuarij ne aliqð bonã pereat· Illa bona opera

que quis peccando moetiſicat alijs ſaluandis dabunt᷑· ſicut qñ

coꝛporali mote quis moeitur.fFratres et ꝓpinqui in bomis eius
ſuccdunt. aiam maculat Treñ · 3. Denignta eſt ſuꝑ carbones
fades eorum. ad penam eternam obligat Gene · Quacunq; die
oomederitis ex eo meeiemini. conſcientiã amaricat Jerem. Vide
q́; malum a amarum eſt dereliquiſſe. Indurat Prouerh. Pecca
toꝛ tum in pꝛofſundum malorum peccatoꝝ venerit. Inſenſibilẽ
reddit Gen. 19 Didebatur eis quaſi ludens loqui. Simile ha⸗
bes in cane ſubmergendo qui non ſen tit in collo lapideʒ donec
in aquam extra nauem pꝛoijciatur. animam ocudit quia vita
vem deo pꝛiuat Regũ. Saul in gladium irruit. Sed nota ꝙ

pectĩm veniale diſponit ad meetem moetale vero infert moetem
ſed obſti natio detinet in moꝛte. ad peccata alia trahit. Grego⸗

S

CTercius

Pectcatũ quod per penitentiam non diluitur.mox ſuo ponden
ad aliud trahit. Exempluz habes in cayn· qui egꝗreſſus ſcilieœt

a gradia ocddit fatrem. eod modo in ſigurm. Eg reſſus coꝛuug
de archa interceeptus aquis et dma egiyſſa eſt vt videret .
et virginitatem amiſit· Et indas egreſſus eſt xp̃m tradidit. et
poſt adulteriũ dauid ſecutus eſt homieidium. Et ſic patet ꝙ pec
catum eſt pena peccati. Peccatum enim quod in ſe eſt· tulpa di
utur pꝛeœdentis petcati pena: a ita diceur aliqiid ſimul culpa

et pena. ſed tulpa diutur ra tione adctionis. pena vero nane Paſ⸗

ſionisquia culpa eſt quod faumus. pena quod patimnr Liet
igitur omnis tulpa fit a nobis- non tamen omnis pena eſt a
nobis immo quꝛdam eſt a nobis adta. quedaz a deo inflicta

quedam a peimis parentibo contracta. Et qꝛ eum qui fact qd

non debet inſtum eſt pati quod debet. Ideo omnis pena iuſta
eſt aO a diuina pꝛouidenua et potencia oꝛdinata. O aũt vnum
peccatũ naſcitur ex alio ſic apparet in ſuperbia.quia vult om̃s
pꝛecellere. dolet ſi aliquis ei equatur. et ſit ex ea naſcitur inui
dia. Innid? quia deſfacile iraſcitur ei ceni muidet. ideo ex ea na
ſcitur ira· ſed ira cum ſe vindicare non pocuſt triſtatur. Et ideo

ex ira naſcitur acudia. acadia vero conſolationem querens ſa

tit auarum. Kuaritia autem quia in temperalibus abundat

teſt magis exercere gulagʒ. Gula vero WPter ventris repletionẽ

deſacli ſpumat in libidinem: a ita generat luxuriã. Bona que
funt infructuolſa reddit. et hot quantum ad meritum a ntu
ad pꝛemium· ſicut ramus peetiſus ab arboꝛe non hcit frucum

ſed areſcit aQ abilitatur ad moendmm. de talibus dicitur Deu⸗

tronomij. Maledickus eris ingrediens et egiediens ſcz eccle
ſiam materialem ad oꝛ andum quia talium oꝛatio non eſt meri
toria. didt Rugꝗuſtinus ꝙ; ſi tales lignant ſe cruce inc ludũt in
ſe po uus diabolum q; exchludant⸗quia iam in eis per effedum
habitat. Ex homme mlernum fadt.- quia in peccatoꝛe eſt ignis

auaricie. ſetoꝛ luxurie tenebee ignoꝛande- vermis tonſciecde⸗

hits ↄcupiſcencie: de mones per effectum a huuſmodi. Pacuũ

hominem tandem relinquit. Geñ. Term erat manis et vatua
et merito. quia mundo adherentes ſugunt vbera arencta eo

relinquũt fontem vite a venam aquazꝝ vinentium ac paludi⸗
bus · tur bidis ſe ſaciant. fallendo decipit ſieut lignũ putridũ de
nocte hœns. a ſicut eſca in hamo piſtem detipit. ſtultum hoĩ⸗

nem demonſtrat: qiia peceando quis ſibi opprimẽda imponit
it lignam ſuper doꝛſum ſuuʒ cremando colligit· illi ſeruit qui

—
— — ☛m — — –☛, – — —–——

— —— — — — —

rden
ſelliat
Wung
dt ½.
didt.
rgt
ulprdi
nula⸗
nni
ma etn
nſia⸗
iſatas
nau
ſtynun
ult ofs
twurimni
er ea n
Etideo
erns ſ
ndatpo
hletioni
na que
näntug,
fniunm
r Deu⸗
gerte
t meri
vütin
fectum
tigns
legge⸗
Caai
vad
1409
pald
i&
m vi⸗
fynt
itqul

eum peo ſernido toꝛquebit Aug. Stultũ eſt in tali ſtatu viuẽ⸗
in quo quis non aundet mori. ſeqũ ꝙ pctm in moꝛte grauat

hominem ; quia in moꝛte pꝛiuatur homo ſolatio viſibilium que

dilexit. ſeʒ ebo · potu.amicis· rebus· lumine et requie. ꝓprio pii

uatur coꝛpore ꝙ; nunq; tah foꝛma recipiet · immo vellet habè

ſiuut quando peo dimidij parte coꝛroſum eſt a vermibus · quia
ſtupebit anima peccatoris qñ toꝛpus reſumendũ videbit. Tur
babitur peccatoꝛ in moꝛte quando videbit toncurſuʒ de monũ
ad animam parentum ad res Trenoꝝ. Dmnes inimiei appre⸗
henderunt eam inter anguſtias. Poſtremo videndum eſt. quali
ter pectatum pꝛemat hominem poſt moꝛtem confuſionem habe
bit ex operum denudatiõe Propheta. Reue labo pudenda tua
mn ſadi tua· expꝛobationem xp̃i audit in iuditio Mat.⁊ 5. Eſu

rini a non dediſtis mihi manducare. requie et luce peiuabitur.

Mat.zz · Ligatis mambo et pedibus pꝛoijcite euʒ in tenebꝛas
exteriores i& vnde non valebit ei cantus iſte. Requiẽ eternaʒ
dona eis domine · Suffragijs eceleſienon gaudebit Iſayas.
Vermis eoꝛum non moriet᷑.a ignis eoꝛum non extinguet᷑ &.
In in fernum pꝛetipita tur. Exemplum de lapide molari quem
piecit angelus in A†ρo*ια 9. in mare dicens. Dot impetu mitter
babilon m infſernum· a deo a eledis a ommbo boms ſeparabit᷑
Mathei ·25 Ite maledich in ignem eternum. a ſtatu penitẽcie
radet Jeremias. Tran ſit eſtas finita eſt meſſis omnis ſpes mi
lericoꝛdie pꝛetide tur Iſayas. Non remanebit teſta vt poꝛtetur
igniculus ſcihcet caritatis de inendio. aut hauriat᷑ aque paruzʒ
de fouea ſciheet diume miſericoꝛdie. Bicut itaq; petcatuʒ noœt
in peccato exiſtenti · at in peccato merienti.ſit etiã młtipliciter
nocet etiam petm ipſum deſerenti a de illo petenti· quia gloꝛiã
pꝛime innotventie nunq; recuperabit. Sicut em coꝛrupta decetero
virgo nõ enit ita ſemel peccans nunc; ſe nõ peccaſſe gaudebit.
Illud multis exemplis oſtonditur. NHam poſt ſanationem vul
neris ſemper manet cicatrix. Item qui ſemel furatur ſemper fur
diatur. Item domus eius domus diſcalciati de cetero poteſt dict
Item ſymon lepꝛoſus quem dñs a lepꝛa mundamt poſt emun
dationem tamen ſemper vocabatur ſpmon lopꝛoſus. Item tem
plum quod wediſicatum fuit poſt deſtruchonem pꝛimi. nullo
modo fuit ſimile in puleritudine templi pꝛioꝛis· ad penam obli

gat temporalem. Vnde non exibit inde donec reddat noniſſi⸗

mum quadrantem. Item regnum cœlos um non intrabit·. donec
lignum ſenum ſſipulapena peccatosꝛum tam moetalium ꝙ;ᷓ ve

malium que in pꝛeſenti ſoluta non eſt ſuper ipſum cremetur · a

gloeia retardat quod figuratũ eſt ĩ abſolone qui poſtq; patri

teconaliatus fuit. manſit tamen duobus annis ꝙ faciem illius
mon vidit. Icem tamdin differ tur qs ab omni gloia quouſq;
Kat ſine omni mactula ſicut erat in baptiſmo &- Tempus amiſ
ſum a pꝛemiuz quod ſibi potuit conquirere cum pꝛemio nunqᷓ;
retuperabit Jereme. Qui venit ad id qð vendidit non wuerta

tur. Obſcurat oculum cognitioms a hoc ꝓpter ſtercoꝛa irandi

num que ipſum œcauerant vt ſignatur in thobia K · Apeopter
trabem qui intus erat Kug. Dculis egris odioſa lux eſt. licut
noduis a veſpertilionibus &π. Et hot nota de quodã ceto quẽ

dominus licet illummauerat non tamen ſtatim perſecte vidit.
ſed vidit homines pꝛimo vt arboꝛes ambulantes. Affectũ red

dit tepidum . ſicut in pede vulnenatus etiam ſanatus rlaudicat
et arboꝛ mota de loto luo virtutis aliqnid amittit. vnde dickũ

eſt homii poſt peccatum. Spinas a tribulos germinabit abi.
Et dickum eſt lerpenti. Super pectus tuum gradieris. faſtidinz

bomi genemt Exodi. Rmma noſtra nauſeat ſuper cabo iſto le⸗
miſimo Rugꝰ?. Palato nõ ſano pena pams eſt qui ſano ẽ ſua⸗

ms. Item dixit de ſe. Polteq; conuerſus fuerit plus valebat ma
lunn molitum q; bonum inſolitum. Ad bene opemndum impe
dit Geneb⸗ 10· VPxoꝛ loth ſpidens retro verſa eſt m ſiatuam
ſalis ſcilicet ꝙ ſterilem faut terram Geneß·3. In dolore paries
ſcili et filios bon oꝛum operum. Ad reſiſtendum &mpta nombo
debilitat Judicũ. Gampſon poſt crimum pꝛetiſionem amiſit vi
res.q arboꝛ leſa per ſecurim cicius vento deyjcitur. Feruose mi
mniut caritatis. ſicut eclipſis ſolis duꝛ poſtmodum nocer terre ꝓ
eeo ꝙ modito tempo?e ſibi virtus radioæum ſolis ſubtrahitur.
3. Regum pꝛimo. Dauid ſenuerat a cum operiretur veſtibus
non caleſiebat &ι Et aqua caloꝛem ignis vel minuit vel extin⸗
guit. Doloꝛem a timoꝛem de letero ſemꝑ mnfligit· doloeem q dez
quia certus eſt de perpetrata culpa. Timoꝛem quidem. quia in
tertus eſt de venia Kug?. Penitens ſemper doleat: àa de doloe
gan deat et non ſemper doluiſſe doleat. Per peccatum corruma
pitur poteſtas liberi arbitrij dupliciter · ſcz m agendo et in ſuſſi
piendo. In agendo quidem quia non poteſt facre ſemper qued
opoꝛtet vel vitare quod nocœt. In ſuſcipiendo aũt quia gauaz
ſtabilem non poteſt ſuſcipere in hat vita. Iteʒ coerumpit᷑ ratto
Dupli eiler ſcz quantum ad diſcretionem indicij inter bonum eet
malum: Item quantum ad deliberationem tonlilij inter expedi

ve

uſti
1od

10
t

Teoeoercius

ens et inexpediens. Item coerumpit᷑ effectus duplierter ſcilicet
in oꝛdine à in modo. quia nec ſemper eſt oꝛdinatus. net ſempeꝛ

moderatus. Peccatum nocet multis ſcilicet· ipſi facienti. oſal⸗
miſta. Pcẽm meum contma me eſt ſemper. Dis qui ſunt in pur
gatoeio quos non poſſunt peccatoꝛes inuare tam efficauterſi⸗
cut ſi eſſent in gracda. Ipſis damnatis et hot per modum con⸗

inndiomis. Quarto enim plures funt in inferno: tanto maior

hoꝛroꝛ et pena. Fallit emm m mferno illa requla. Solatiuz eſt
miſeroꝛum ſodios habere penamm. Saluatis a hoc per modũ
ſubtradionis. Mam ex conſoꝛtio ac ſocietate gloꝛifſicatoꝛum ha

betur gaudium actidentale. Deniq; nocœt ipſis viatoeibus. tũ
pꝛo eo ꝙ ades eoꝛum contra demones minuitur m illo: q pec

pectatum perpetrat· tuʒ pꝛo eo ꝙ aliquos malo exemplo cor
rumpit et ſcandaliſat. Wulta mala ſimiliter euemũt hoi ex eo
quod in peccatum aliquod per penitentia; ſurrexerat reedinat
Primum eſt ꝙ homo ſit impotentioꝛ ad reſurgenduz Debꝛeos

impollſibile eos eſt qui ſemel illuminati ſunt τι Becundum eſt

ꝙ vitium foꝛtiſicatur ad impugnanduzʒ Rugꝰ? loquitur de ſe
Plus inquit valebit maluz molhtũ q; bonum inſolitũ · Terciã
eſt ꝙ culpa fit diſfialioꝛ ad remitrendum Jeremias.O cq; vilis

ſcta es mmis iterans vias tuas Vnde etiam diat᷑ ꝙ vulnus
iteratum tardius ſanatur. Quartuz eſt ꝙ deus fit difficilioꝛ ad

pꝓlacandum. 3. Reg·1. de ſemei qui ad peimã petitionẽ inuenit
miſericoꝛdiq;· eo tamen pacto ꝙ ſtaret in iheruſulam. ſed qndo

ſecundario petiuit fſine omni miſericoꝛdia occiſus erat. Auintuz

eſt ꝙ dyabolus difficilioꝛ eſt ad expellendũ Lu. unc aſſumit
ſeptem ſpãs nequieiores ſe: a ingreſſi habitant ibi. a fũt nouiſ
ſima hoĩs illiꝰ peiora pꝛioribus. Sequit᷑ de coꝛruptione ſpedei
modi a oꝛdinis. Vnde nota ꝙ bonitas naturalium comparata

ad animam quam ſpetioſam faut S ſpedies. ſed comparata ad

opus quod modiſicat· ð modus c comparata vero ad ſinẽ ſeʒ
ad deum ad quẽ oꝛd mat᷑ aQ oꝛdo. XKlio modo coꝛruptio ſpeciei
eſt diſſimilitudo amme ad deũ. Species enim aĩe ſimilitudo dei
eſt. Coꝛruptio aũt modi eſt dei non extenſionis virtualis ſiue
mſirmatio potentie que ex hoc eſt ꝙ amma non ſuſtentat᷑ abo
ſpũ ali guſtando qm̃ ſuauis eſt dñs. Coꝛruptio auteʒ oꝛdinis ẽ
im aia cum aſpedtus et affectus deoꝛſuuz eſt ad creaturas extra
naturaleʒ ſitum. Cum enim hec que ſunt quaſi eaput aĩe ſur ſũ
ſunt ad deuz in naturali ſitu a oꝛdine ſunt alioquin homo erit

quaſi euerſus. Küter pꝛinatio ſpedei ẽ defoꝛmitas ſiue carẽtia

debite rectitudinis voluntatis. R edtitudo autem voluntatis eſt
vt non declinet a ſuis extremis ſcʒ a deo pnapio et a deo ſine
vnt videlicet qui oĩa habet a deo prinapio· reſerat etiaʒ ad deũ
finem. Qñ vero ſibi quiſq; quod ha bet attribuit aut point aliũ
fſinem q; deum turuus eſt. Iteʒ pꝛin atio modi eſt exæſſus ꝓprie
voluntatis· ſcʒ eum vult aliquid diume voluntati contmarium.
Item pꝛiuatio oꝛdinis eſt auerſio voluntatis a deo a conuerſio
ipſius ad creaturam. Item ahter cratura rõnalis a ſũmo bono
eſt m triplicis cauſe habitudineʒz ſcʒ efficientis cauſe foꝛmalis.

et finalis. Et ideo nata eſt opera ſua agere a deo et hm deuz æ

ꝓPter deum · àa hoct hm modum ſpeuem a oꝛdinem ſibi inſitum

Sed qm̃ eadem rationalis creatura de mhilo ſacta fuit· potuut

deſicere in ſus adtiombo vt ſcʒ operati ones ſue nõ eſſent a deo
ae nec per hoc ?ᷣm deum nec ꝓpter deum. Hoc autem elſt peẽm
ipſius ſpeciei modi et edinis coruptiuumX.
Oe peccato oꝛiginali ᷣm rem (Capi. vin.
Epedito de peccato in genere diee ndum eſt de peto

ligit᷑ aĩa non ſit extra duce.tamẽ originalis culpa ab
aiĩa ade tranſit ad aias poſterioꝝ mediante carne ꝑ eupiam
gen erata ita ꝙ ſicut ab aĩa peccante infecta fuit caro ade a pꝛo
na effedta ad hbidinẽ ita ſeminata ſetũ trahens infectionem vi⸗
ciat aĩiam Ex quo patet ꝙ pctᷣm originale eſt in carne a in aia
ſed in car ne materialiter & originaliter. in aia vero foꝛmaliter

tanq; in ſubiecto. Sola em aĩa ſuſceptibilis eſt virtutis Q vicj

q tñ ſicut dictum eſt ex coiundtiõe ipſius ad copus coeruptum

cõtrahit iſtud viaũ ſicut qñ quis cadit in lutum fedatur à ma

tulatur. Talis aut infecio aĩe non tm̃ eſt anime pena ſed etiam

culpa. Ipſa vero tulpa que eſt matula in baptiſmo delet᷑ pena

antem que fomes appellat᷑ ſiue peccandi ꝓnitas manet poſt
baptiſmum . ſic enim in baptiſmo turat᷑ ctulpa quantũ ad reatũ
damnationis eterne . ꝙ tñ remanet ipſa pena quantũ ad actũ
æ motum ooncupiſcentie cum quo nos opoꝛtet q;diun vinimus

pugna. Mon extinguit᷑ toncupiſcentia per gratiq; cõmunem
im alhquo homine · qð dieo ꝓpter beatam virginem in qua fuit
exuncta in cceptione filij per graciam ſingularm. Ex p̃dicis
patet ꝙ perſona coꝛrumpit naturã.a etontra natum coerupta
eoerumpit perſonam. Nam per petᷣm peimi hominis coꝛrupta
eſt humana naturma. ſed natura ſic coꝛrupta coꝛrumpit perſoꝝ
nas alias. Nota autem ꝙ coꝛruptio perſone eſt matus mentis

,„ *% 1

in ſpece. a pᷣmo de originali hoſt hot de actuali· litet

is e

Md Liber
coꝛ ruptio vero nature eſt inſectio carmis put eſt prine pium aꝰ
car nem alteram. deniq; nullo modo debet im putari deo inſecti⸗

anime. liet eam creando infundat a vmat eũ carne infecta. ſa

oꝛdfnatiſſimum fuit ꝙ humana natu ma ita conderet qp tõdita
ꝓPagaretur· a ꝙ peo peto pumretur. vnde ſitut in conditione
ſeruatus eſt oꝛdo ſapi encie- a in ꝓpagatiõe ſeruat᷑ oedo nature
ſie m punitione ſeruari debuit oꝛdo iuſti cie. et ita patet ꝙ non
eſt contra diuinam equitatem ſi ad poſteros culpa tranfmittit᷑
Dicendum ergo ꝙ oeiginalis culpa tranſfuſio nõ eſt a deo nec
a natura condita ſed a vido pꝛimi hoĩs petrato· a hot eſt qð

ait Rugꝰ. ꝙ petm oꝛiginale non tranſmittit᷑ ad Poſteros ꝓpa
gatio ſed libido. Bic em conditus eſt. vt ſpũs ſemp peſſet coe⸗

Hꝛi: a coepus ſubeſſet ſpiritui. qdiu ille ſuo obediret ↄditori
Et econtia ſi ſpũs non obediret deo. iuſto inditio coꝛpus inci⸗
peret ei rebellare. Sicut igit᷑ ſi adam ſtetiſſet· coꝛpus ſuũ ei obe

diens fuiſſʒ a tale ad poſteros tranſmiſiſſet. Sic adam ex quo

peccauit caro eius fada eſt rbellis ſibi. opoꝛtet ꝙ tale ad poſte
ros eius tranſmittat·. a ꝙ deus ſm inſtitutionẽ peimariq; idem
topi aĩam infundat. Ex hoc patet ꝙ pr̃ eſt cauſa pct᷑i oꝛiginał

in filio· ſed cau ſam hit intelligas in genere cauſe efficiẽtis. om̃s

per toncupiſcentia; nati naſcimur filij ire ꝓpter q; incurrimus

deſeckum multiphoem cauſa aĩe toꝛpis ad quas ſubſequit᷑ pe

na moꝛtis et pena carendie diume viſionis a amiſſioms gloꝛie
cleſtis non ſolũ in adultis.verum etiã in paruulis non bapti⸗
ſatis qui pena minutiſſima inter teteros puniunt᷑. qꝛ ſolã penaq;
damm habent ſiue penam ſenlus. Onginale peĩ̃m ſic curat pezꝛ
baptiſmum in parente quod mhhilommꝰ ab eo qui euratus eſt
tranſmittit in plem ptẽm oꝛiginale ſicut videmus arcumciſus
generat ſilium cũ pꝛeputio. a granum nudum ſemmatũ pꝛocre
at qranum tũ palea. Et hec eſt ratio. quia homo generat filiuz

nõ m ꝙ curatus eſt in mente ſed bm qð coꝛruptꝰ eſt in carne

non bm ꝙ ſpiritualis ſed pm qð carnalis. —
beccati oꝛiginali pᷣm nomen Capi ix.
Riginale peem habet multa noĩa:et hot multiplici
nmtione. hm enim ꝙ originale pcẽm tomparatur ad
animã vocat᷑ infirmitas quia reddit aiam impotentẽ
reliſtendi motibus. Item ſeditas quia ꝑ ipſum aĩia maculatur-
Item ꝓnitas quia per ↄtinuꝙ inclinationẽ appetitus ad malũ
Nem coꝛruptio quia ducit ad nihilum ad pctm. Item vicum
quia eſt diminutio bonoꝛum naturaliuz. Itez lang uoꝛ natune

–

Teraus
qꝛ dumt mn natura coꝛrupta. habet etiq; noĩa pᷣm ꝙ tomparat᷑

ad coꝛpus: qꝛ votat᷑ lex carms· eo ꝙ lege diuma tarni ſit infli
ctum. Item lex membꝛoꝝ· qꝛ mouet oꝛgana ad opera ↄcupie-

Item tyrannus ꝓpter dnatonem. qꝛ violencia in ipſa contupi

fcibili. Item fomes qma ſicut anis fouet ignem · ita per ipſum
fouetur pctm in tarne m actum nutritiue aà genenatiue. Iem

ſtimulus carnis- quia ſtimulat carnem ad pꝛrimos motus a ad
animum ad oſenſum Mabet q; noĩa put tomparat᷑ ad actus

delecktabiles m hoc vocat᷑ toncupiſtentia que ſonat vicum in

actu ꝓut eſt viqum in adultis. Item ↄcupilcibilitas que ſonat

vicium in potentia pꝛout eſt in paruulis. Dabet etiam nomen
bm ꝙ comparatur ad pꝛimuʒ homimnem a quo contrahitur⸗ ſic

vocatur pcĩ̃m origanale quod eſt carentia debite iuſtiae.
Oe pꝛimis motibus (Capitulum. x
catũ actuale frequent᷑ habet oꝛtum a pꝛimis motib⸗

Vnde ſciendũ ꝙ in ſtatu innocentie nõ mouet᷑ ſenſu⸗
alitas mſi ᷣm motũ rõnis · ideo ſtante hoĩe nõ poterat in eo eẽ

prctm etiam vemiale. Munc autẽ qꝛ ſenſualitas rõni repugnat-
Ideo ꝑ pꝛimos motus neceſſe habemꝰ cõ mittere pcetᷣm veniale

Primi motꝰ et ſi par titulariter et ſi ſigillatim poſſint declinari

omnes tñ nullo modo pñt taueri· quia ſic ſunt pectata ꝙ ſunt

etiagʒ pene peccati.et ideo merito dicunt᷑ vemalia quia hocip̃o
ſunt digna venia. Primus motus ſit deſtribit· ꝙ eſt mo ms ſen
ſualitatis ᷣm impulſũ fomitis impetuolſe tendens ad fruitionẽ
creature delectabilis · Duplex modus diſtinguit qᷓntuz ſpectat
ad pñtem mateniam ſcʒ pꝛimo pꝛimus qui eſt naturahs a ſcðo
pꝛimus qui eſt ſenſualitatis. Cuʒ ergo loquit᷑ de pꝛimis ꝙ ſint
pe ceata intelligen dum eſt de ſco pꝛimis. quia pꝛimo pꝛimi nõ

ſunt pecceata tum ſint naturales a extra genus moꝛis . qð patet
per hot quia non ſequit᷑ imaginationẽ ſed ſolũmodo naturaliũ

qualitatũ adtionẽ. Mhotus aũt ſcðo pꝛimi ſunt peecata qͥa ſunt
actus mordinati in genere meꝛis. qð patet ꝑ hoc ꝙ tales motꝰ
ſunt ſenſualitatis qᷓ ſubiacet in talh bo dommio voluntatis Polũ
tas autem eſt prinapium moealium ſicut habet ·?. Methaph.
Dic eſt ꝙ ibi genus moꝛis incipit vbi pꝛimo dñium volunta⸗

tis inu emt᷑·hot at᷑ eſt in ſenſuahtate. Guis ergo ꝓpter mationẽ

pꝛ edict ã ſit in ſenſualtate peccatũ· nõ tñ hoc erit moꝛtale · h tm̃
modo veniale: quia voluntas non habet dominiũ completum

ſuper pᷣmos motus qu ſunt ſenſualitatis · vt in illis adubo· qui⸗

Vm pcetm aliud ſit actum. aliud ↄtractum. Ipm pec⸗

—

— —-ʒ — —.

— –—

„ —

X
S * . ..

ii Per imperium roõnis p cedunt . ſed habet in eis dominiũ intõple
tum. ſicut eſt in illis adtibo. qui non ex imrerio rõm
e. m uln aro qaug non ex impeno miis pedunt
n Aauñi vo untas tales motus ſenſualitatis impediẽ Poterat. a iõ ·
funt prim vemale. Primi q; motus idciroo ſenſuahtati aſcribiä
n tur · qꝛ talium motuũ prinapiũ eſt ſenſualitas a ſubiectũ. Di⸗
4 eendu eꝛgo ꝙ; pꝛimi motus bm p̃dicta ſunt pcta venialia tripli
” ci rõe. Primo qe mouent ad illicitũ. Scðo g funt qðammodo
.“ voluntarij non m ſe . qꝛ ſicut dictum eſt nõ impediunt᷑ a vo⸗
ni luntate. vel etiã ꝓpter peecœdentẽ a pprehen ſionem. Tercio ꝓpteꝛ
S delectationẽ annexaz. cu em aia per dolectationẽ coniungitur
k creature obtenebꝛat a peioꝛat᷑· ſitut qñ iungit᷑ deo · illuminat᷑
et melioꝛat᷑. Nota ꝙ homo ꝓnioꝛ eſt ad mali ꝙᷓ ad bonũ multẽ
decauſis. Primo qꝛ ſicut diut ſapiens · Sap̃ · . Corpus qð coꝛ
„I rũupit᷑ aggrauat aĩam trahens illam. ſceʒ ad malũa non ſit eri⸗
de⸗ geas ad malũ. Scdo qꝛ ſicut diat RX.ugꝰ. plus valet maluz in
tibe dodoii um. ꝙq; bonum mſolitum. Tercio quia naturaliter eſt faeihnꝰ
nſu⸗ lcendere c; aſcendere. a vnus trahit magis deorſum ; decem
e ſurſum. Quarto qꝛ incdtans ad malum pñs eſt. ̊ ſinis virtu tis
ntt. abſens eſt. Deleckabile autem apprehenſum per ſenſum vel per
male imaginationẽ quaſi de neeſſitate mouet ↄcupiſcentiaʒ. Qnto
inari, gquia p lures tirtũſtancie requirunt᷑ ad bonum q; ad malũ. Sex
LüNe to quia tendimus ad nem prinaupiũ ſeʒ ad nihilum. Septimo
qma fomes qm mouet ad malũ ſemper intra nos eſt: glotiam
i vero quam quenmus extm nos eſt. Octauo qma vires aĩe ſũt
G gadiue ad diligendu mpoꝛalia· h paſſiue et matenales ad e
etar ue ſunt graci⸗ 1 glieqnia non Pnt habe ri vV ir tutes E modð
ſo acquiſitiomis. ſed modu redptionis. vnde malũ poſſumꝰ fa
i re her nos· h bonũ non poſſumus facre ſine gra adiutrice.
in De moꝛoſa delectatione et conſenſu in
beccatts (Capitulum. xi
nli Electatio carnalis moꝛoſa moetale petm eſt. ſj nnlla
ſunt ditit᷑ moeoſa nili qñ ex conſenſu eſt. vnde nõ intelligi
dNℳ R ltur hitmoea tpis ſod conſenſus. Saendum g ꝙ dele
ou ſcta 10 Ri ſiſtit atra ðdſenſuʒ vemiale petr̃m eſt. Si vero ꝓ ceedit vl⸗
iyf⸗ terius dſenſus . ita qy vult inrius in delectacõe voluntari. nec
n, tñ vult ĩ opꝰ pedere. talis inq; ðſenſus eſt inter moꝛtalia ↄpu
ſen eandꝰ? qð maxie intelligi debet de pttis carnalibo.veruntñ iſte
eti conſenſus illeebꝛam duplex eſt. quia ↄſenſus in illecebeã alqs
n eſt ſubitus. non p̃habita delibe ratione. ſed ex ſola coꝛrupuõe
i⸗ ationis quam pꝛecedit appetitus ſenſualitatis in pꝛimo motu

„

Liber

talis ↄſenfus ditit ſubꝛeptio a eſt petm vemiale. Kius ẽ ðſen⸗

ſus in deleckationem motuũ · qui eſt deliberatiõe rõnis a iſtud

eſt pctẽᷣm moꝛtale vt dictum eſt. Si aũt ratio ↄſentit cũ delibera
tione· que ſit per rões diuinas hoc modo · quia omne lege dei
phibitum eſt vitan dum. tũt diet᷑ eſſe pctẽm in luperiori parte
rõnis. Sed ſi deliberatio fit per rõnes humanas hoc mõ omne
in quo tranſcendit᷑ medium virtutis eſt vitandũ.tũt d̃ petᷣm
in inferioni parte réms. Adhuc poedit conſenſus vlriꝰ? qñ ſez
Ponit opus conſumare. tunt voluntas ꝙ facto computat᷑ etiã
li fatultas deſit ꝓfidendi opus ip̃m. ſi vero ſequit᷑ conſenſus et

opus in his ꝗᷓ lege diuma ſint ꝓhibita. petm eſt moœrtale con⸗

ſũmatuzʒ. Ex pꝛe didtis tollige diſtinchonẽ qꝛ delectatio duplex
eſt. ſez voluntaria a naturalis in delectatione pure natali.nec ẽ
meritũ net dem eriti. Pobuntaria duplex eſt qꝛ alia eſt in crea⸗
toꝛe · alia in creatura. Delectatio que eſt in creatoe bona ẽ. de
qua ditcit. p̃s. Chemoe ſin dei a delectatus ſuzʒ · ꝗᷓ at in creatura
eſt duplex eſt. Aue dam ꝓpter deum a hec bona eſt · led ſumitur
delectatio pꝛo oꝑatione rationis. non pꝛo paſſone. de qua p̃s
Deleckaſti me dne in ſadura tua. Quedam eſt contra deum. Et

ſimiliter hec duplex eſt qma queeam eſt non contra deum ſed

pꝛeter deũ.a hoc peccatum vemale dicit. Quedam vero tontna
deum eſt. a hoc eſt peccatum moꝛtale-· —
De peccato venian.

Capituum. xii

baptiſmum pᷣmo ſurgunt vemaha. poſt het moꝛta lia
Veniale autem peceatum eſt vt ait Augꝗꝰ qð hoiem
vſq; að reatum petue moꝛtis non grauat · ſed pnam meretur
