eis. Sic agite tanq; rõnem deo reddituri pꝛo rebus que cũ cla⸗
uibus iſtis recludunt᷑· Lectoribus camcter imprimitur cũ ep̃us
Pꝛrigit eis libꝛũ cũ debita ſoꝛma verboꝝ:. Exoꝛtiſtis imprimi
tur cũ datur eis liber exoꝛciſmoꝝ cum foꝛma verboꝝ. RKoolits

imprimit᷑ in verbis que dit ep̃us cum dat acolitis candelabzz

Subdyaconis impꝛimitur qñ epiſco pus cũ forma verboꝝꝛ dat
calcʒ vacuũ a tera vaſa quoꝝꝶ vſus eſt in confectionẽ eucha
riſtie. Oyatonis a pꝛeſbiteris impꝛimitur qñ ep̃us imponit ma
nus capiti cũ verbis ad hot ↄſti tutis.Pꝛedictos oꝛdines xpᷣus
ex ertuit. Hoſtiariatuim qñ vendentes et ementes eiecit de tem⸗
plo. Ledtoratum exercuit cum in medio ſeniorum libeũ Yfaie

aperiens legit. Exoruſtatum qñ demomiacos ſanauit. Acolita

tum qñ dixit · Ego ſum lux mũdi. Sudyatonatum qñ lntheo
ſe pꝛecinxit a pedes diſcipuloꝝ lauit · Dyaconatum qñ in cena
HSiſtipulis coꝛpus et ſanguinẽ ſuum miniſtrauit et doꝛmientes

———

— —

= — — –

=
—

—, — —

Gextus
apłos excitauit. Pꝛeſbiteratum qñ ſe in ara crueis obtulit a qñ
in ena panem a vinum in coꝛpus a ſanguinem mutauit.

We qualitate oꝛdinandoꝛum (Capi. xxxv
Valitas oꝛdinandoꝝz conſiſtit in duobus ſcʒ in fauediſ
C vitandis. Fadienda ſunt hec. Sit in moribus pudicꝰ
43 d. ca· . In habitu honeſtus2zi. q · ꝗ ꝑ totum · Cibo
potu temꝑatus. Ext᷑ de vita a honeſtate cleritoꝝ · R crapula
Competenter quãms non eminenter lrãtus. Extna de eleckiõe
Cum nobis · Manſuetus et modeſtus. 4l · d · c · I. · 2 per totuzʒ
Tonſu ram deſerant clericalem. Extra de vita a honeſtate cleri⸗
coꝛum· Clerieus. Doſpitalis.iS·q:i· Qm̃ Doctoꝛ in pꝛedicatõe
4 d. c. 1· Coꝛrectoꝛ viciorum ꝑ virgam diſcipline ˖ 80· d . ca · 2
Exemplum prebeat bone vite · 3· q· 2. S. Poꝛro in ſinem. Bone
fame · Fo · di · c.· I. Relidentiam fadat in eccleſia ſua vel beneſicio
Extra de cle · non reliden. per totum · vmtũ ſufficiat benefieaum
ha bens curam anmazz. Extra de pre: de multa. Bonus ſir gu
bernatoꝛ familie. 48. diſti · Ne ceſſe · Dec ſũt clerids vitanda ſcz
DOmne crimen moꝛtalis culpe. Extra de tẽtoꝛibo oꝛdi · ex tenore
Non litigioſus · 46· d. c. S. Ecce a.c. ſequenti . Non cupidꝰ · ꝗα.
di/ c · I· Non luſoꝛ. Extra de vi . a ho · cle. Cleriti Nõ negoua toꝛ
Ext na de cle · vel mo.per totum.Nõ exereœat venatiões clamo
roſas. Ex tra de cle. Vena per totumNon ſit mtõtinẽs.nec mu
lienbo cohabitet · Extra de cle · ob ·˖ a nobis · NMõ ſitin tõmeſſati⸗
onibus 2a fabulis · 44· D. c. i· Mon interſit ſpectatulis inhoneſtis
Exrra de. vi. a ho · cle · Cũ decoꝛ. Nõ immiſceat ſe negociis ſe⸗
cularibo · Ext᷑ ne cle.vel mo· Joculatoꝛibo a hyſtrionibus non
debet intẽ dere · Ext de vi · àa ho · Clerici. Tabernas debent vitaẽ
niſi in itin ere · Ex de vi. aQ ho . Cle. Poeas non debent negkgere
Extna de cele · miſſe:ca·i. Juſtum iudidum non debent vendere ·
I.q:i:· Eeleſiaſtica ſatram enta non cum packo ſed gratis date.
Extra de ſymo · Suam et quaſi per totum. Mon ſit excõmunica
tus vel ſuſpenſus aut irregularis Extra de ſñia.excõmu · Cum

illoeum MNMon apoſtata. Extra de apoſta · Cum. vltimo . Mõ lit

ſymoinacus in oꝛdine vel beneſicio.i·q.i:a extra ð ſym.quaſi
rtotum.Mon ſolenniter penitens· S0. di · penitens

e ipſa oꝛoinatione (Capitulum. xxvi.
Nte oe dinis ſu ſceptionem ſe quilibet ꝑ confeſſionẽ pꝛe
paret. 24· d. c. vltimo · Inpeccatd moetali nõ acte dat
Extra de tꝑibo oꝛdinis · Ad aures · Pꝛimam tonſuram
non negligat. Mullus eꝛdimet᷑ ni exammatio pꝛecedet. 24· D.

Liber
per totum non acipiantur ſimul minoꝛes oꝛdine s cũ ſubdya
onatu.net etiam duo ſacri oꝛdines ſimul ſed grad atim. Extra
de tꝑibus · Lrãs Mec per lſaltũ acipiat qs oꝛdines · 52. d. c. I.
Nec ab alieno epiſcopo ſed a ſuo.⁊2· d .· Perledtis. Ne c contra
epᷣi pꝛohibitionem nec ſine titulo. Extra de vita a ho. Cũ bᷣm
apłm: Neq; furtiue. Extra de eo qui fur.oꝛ· c..et vltimo Miſ
ſam in qua oꝛdinatur totaliter audiat. TLangat omma que ſũt
alangenda vnuſquiſq; in ſuſceptione ſui oꝛdmis·22· d. Perle
QNdis. Mõ acedat niſi lientiatus à pñ̃tatus. Extra de ſcrutĩo.c
Vnido. Jeiunus a iemno redpit oꝛdines. Extra de tꝑiby oꝛdi⸗
Lrãs. Mon reiipiant᷑ oꝛdmes nect ↄſerantur miſi tꝑibo ab eccle
lſia inſtitutis. Extma de temꝑpibus oꝛdi. ca·1. a .· 3. Wulta ſunt ꝗ
impediunt pꝛ'omouendum etiam ſine culpa liœt non ſine cau
ſa · Mon em debet pꝛomoueri ignotus. Extra de peregrimis ca ·
2Z. Bigamus. 26. 8. cunchs. Meophitus. 48. d. AQuomaz
Coꝛꝑe vieiatus 16. q.:· Legi De illegitimo thoro natus Ex

de filiis pꝛeſbiteroz c. I. Geruꝰ. Extra de ſeruis ñ oꝛ. c. I. 4.· 2

Obligatus ad ratiouma. qnq; repellitur ab oꝛdinibus. Ex p̃⸗
didtis patet dignitas clericalis. quia oꝛdin es non conferu ntur
a quohbet nec cuilibet. nec in quolibet loto.nec quolibet tem⸗
Pꝛe. neq; qualibet die. ſed tempoꝛe miſſe .
We ſacramento matrimonii (Ca xxx vi
. Ktrimonium eſt legittima coniunctio maris er ſemme
D indiuniduam vite conſuetudmem retinens. Watrimo⸗
nium per ſponſalia miciatur. Per ↄſenſum am moꝛum
expꝛeſſum Per verba de pñ̃ti ratificatur. Per carnalem topu
lam conſũmatur a ꝑfiuatur. Ad het aũt intelligen duz nota ꝙ;
duplex eſt perſedio · Pꝛima eſt meſſe ſimpliater. Se cunda vero
meſſe completo ſicut patet in puero in quo eſt perſedi o quã tũ
ad eſſe hommis ſimplidier · ſed non eſt m eo perſectio quantuʒ
ad eſſe ↄpletum pᷣm quantitatẽ a oꝑationem hommis. Eodem
modo dicendum eſt de mat imomo m quo duplerx eſt perfectio
Pꝛima eſt que fadit matrimo mũ ſeʒ cõſenſus animoꝝ ꝑ verba
de pꝛeſenti expꝛeſſus. Et ad hant non exigit᷑ opula carnalis:
Seða eſt perfectio que matrimomiũ conſũmat· et ad hanc exi⸗
gitur eopula carnalis.Wonũ matrimonii triplex eſt· ſeʒ ſide s
vt neuter alieno thoꝛo matulet᷑·pꝛoles vt ad cultum dei nutri
atur. Sacramentũ vt nõ diſſoluatur heet em̃ ecleſia ꝓpter im
pedimenta matrimomi poſſit diuoecia facere · nũq; tñ po teſt nec
debet matrimoniũ quod legiteime celebꝛatũ ẽ diſſo mere. Auia

MU — — — — — —

tur · quia ꝑ viros geneoloya texitur. Te
ſtis caſtitatis ipſius · Quarta ne infamaretur⸗ ſi generaret non
habens virum. Quinta ne velut incõtinens damnaretur quia

H Gextus
quos deus ↄuinxit homo non poteſt quãtecunq; auctoꝛitat ſit

ſeperare. ſoluitur tñ matrimomũ per moꝛtem. Ocienduz aut ꝙ;

duplex eſt ciunctio in matrimomio. a duplex eſt moꝛe coꝛpꝑis
coꝛreſpondens illi · Eſt em coniunctio ſpũalis per ↄſenſum am⸗
moꝛum que ſoluitur ꝑ moꝛtem ſpũalem hora qua homo moꝛi
tur mundo ꝑ religionis ingreſſum. Klia eſt coniunctio carnaliſ

tõmixtionem ſexuũ que ſoluitur ꝑ moꝛtem coꝛꝑalem · Cauſa

matrimomi quadeuplex eſt ſeʒ effiaens vt ↄſenſus animoꝝ ꝑ
verba de pꝛeſenti expꝛeſſus. Materialis vt ipſe ꝑſone legittime
Foꝛmalis vt benedictio et annuali ſubarratio aQ hmõi maliſ
cauſa duplex eſt vna pꝛinapalis ſitut eſt pꝛolis per eatio a foꝛ⸗
nicationis vitatio· quia matrimomum nõ ſolũ eſt in officũ ſed
etiam in remediũ. Inſtitu tum aũt fuit pꝛimo ſolum in officinm
Klia eſt ſecundaria et illa multiplex eſt Vnde verſus. Hoſtes
concihat a eo diſcernit᷑ heres. Bis ligat alma notat ius t᷑nffert
auget amoꝛem. Quadꝛuplex diſtinguitur matrimomũ. Pꝛimũ
eſt earnale inter virum et mulierem. Sc ðᷣm moꝛale inter deũ
animam in ecleſia militanti per grãm · Terciũ allegdꝛitũ inter
xp̃m a eleſiam· Quartũ anagdicũ inter deum àQ ammam in ec
cleſia triumphante per gloꝛie coniunctionẽ . Poteſt quis ace⸗
dere ad vxoꝛẽ quatuoꝛ detauſis · ſcʒ cauſa pꝛohs· cauſa red dendi
debitum · cauſa vitande intontinentie · Iſtis tribus modis non
eſt peccatum · Quartd poteſt caulſa fieri explende libidmis · et h
modo peccatũ eſt · vel meetale vel veniale lm ꝙ libido eſt moꝛ⸗
talis vel vemalis · Fit aũt peccatum quinq; modis in tõ iugali
toitu · Vnde verſus. Quinq; modis peccat vxoꝛe maritus abu
tens. Lemꝑe mẽte loco tõditione modo.Nlota ꝙ vxo dimiſſa
pꝛopter foꝛnicationem retonuliatur viro multis modis. Vnde
verſus · Vlcio mechatur retinetur retonaliatur. Abſens pꝛo⸗
ſtituit ius fraus reuocant mulierẽ · Tria ſunt oꝛnamenta ſpõſe
Knnulus in digito. monile in pectoꝛe · coꝛona in capite · Pꝛimũ
ſigni ſicat oꝑis puritatem. quia in manu eſt opus. Setundum
affectus ſinceritatem. quia m pectoxe eſt affectus · Aeraum con
templationis claritatem. quia in capite perſpicacitas intellectus
Beata virgo multis decauſis fuit deſponſata viro · Pꝛimo vt

delig naret ipſa beata virgo eccleſiam deſpenſatam xp̃o que ſi⸗

militer virgo eſt. Secunda vt per ſoſ oꝛigo eius oſtendere
Lercia vt ioſeph eſſet te

Liber
de tribbu erat ſacerdotali· a tales conburebant᷑ · Alie aũt adul
tere lapida bantur. Sexto vt virgo viri ſolatio ſuſtentaretur.
Septimo vt partus dyabolo claretur · Dctauo ne indei xyp̃m
tanq; illegitimũ iuſte perſequi viderentur · Nono ne legi que
dommendat matrimonium contrarian dñs videretur. Nota ꝙ;
12 lunt impedimenta matnimomi. Vnde veꝛſus. Erroꝛ condi⸗
tid votum cognatio crimen. Cultus diſparitas ius eꝛdo hga⸗
men honeſtas. Si ſis aſtinis ſi ſoꝛte toire ne quibis. DMec ſotian⸗
da vetant connubia iuncka retractant &

(Explicit lber ſextus.

Encipit pꝛologꝗus ſeptimi libi.
Inale iudiaũ quedam ſunt antecedencia quedaz qualſi

contomitanda a quedam ſequentia. Xnrecedencia indi
aum ſunt tria. ſeʒ pena purga toꝛia q eccleſie fuffragia
at perſecutio antichriſti. Contomitandi inditiũ ſunt duo viczʒ
Conflagratio mundi a reſuꝛ redio coꝛpoꝛum. Conſequentia iu
digaum duo ſunt ſcʒ pena infernalis a gloꝛia celeſtis⸗De quib⸗
per oꝛdinem dicendum eſt. Z

—

Uncipiunt tytuli capituioꝝ ſeptimilibꝛi

E purgatoꝛio.ca· .· De reſuꝛedione genereli · ca. 5.
De acerbitate purga De indictio extremo. ca· 16.
toꝛii· Capitulu. 2z. De indicantibus. capi. 17.

De ſuffragüs eccleſie. ca z. De indicandis. Capitulũ. /8.
Quoꝝ ſuffragia peoſint· ca· 4 De innouatione mundi ta. 19
Ht rum indulgentie defunchis De penis inſermi. cap· zo.
valeant ˖ Capitulum. y. De diuerſitate penarũ. ca. zt.
De aduentu antichriſti · ca · 5 De gloꝛia celeſti. Capi ·22·
De mala vita antichriſti . c· ?. De dotibus in cõmuni · ca. 23½
De quatuoꝛ modis quibo de De dotibo aie in gnali. e.·24·
apiet- Capitulum. 8. De eildem in ſpeciah. ca.25.
De ſequadbus antichriſti · c. 9 De dotibus coꝛpoꝛis in gene
De gog et magog. ca· o.,. ali. Capitulum 26
De helya a enoch.capi.iſ. De eiſdem m ſpedali. ea·22.
De duracoe hꝰ ꝑſecucõis.c· z De aureolis in genere. ca· 28.
De moꝛte antichriſti · ca · 3. De aureolis in ſpecie ca · 29·
De ↄflagꝗ ratõe mũdi.ca·J· Enũůatio celeſtiũ gaudioꝛzꝛ · · 30

—
—

Geptuanus

ẽ purgatoꝛio: ( Capitulum. Pꝛimum

Vrgatoꝛius igms coꝛꝑalis eſt per quem timmmodo
ſpũs iuſtoꝛum qui in hac vita non impleuerũt pem
na am. nec ſati ffactionẽ condignam affliguntur.
DHy qui ſunt in purgatdꝛio ſpem habent euaſionis
quia ſeiunt ſe nõ eſſe in inferno a tñ pꝛopter pen arum magni⸗
tudinem hot aliqn non aduertunt. MWul ſunt ra tiones quaè
opoꝛtet eſſe purgatoꝛium. Pꝛima ratio eſt · quia hm Ruguſti⸗
num tria lunt genera hommum · Audam enim ſunt valde mali
quibus non pꝛoſunt eccleſie fuffragia. Quidam valde boni qui
bus non ſunt neceſſaria· Quidã non valde mali net valde boni
ſciliet qui habent vemalia. Et hys debe tur pena purgatoꝛia.
Secunda eſt quia ſicut ſumma bonitas non patiatur ꝙ bonum
remaneat irremuneratũ.ita ſũma iuſti da nõ pattur ꝙ malum
remaneat impumtũ . Tertia eſt qꝛ diume lucis tanta eſt digni
tas qꝙ eam ſoli mũdi coꝛdis oculi eer nere pñt · Vnde o poꝛtet ꝙ
quiſq; veniat ad mundiciã baptiſmalẽ antec; ðſpeckui dñi reß⸗
ſentetur. Quarta eſt qꝛ culpa eſt offenſiua maieſtatis duime. et
damnoſa eccleſie et defoꝛmatiua in nobis ymagims diuine. S3
offenſa requirit punitionẽ a damnũ reqrit ſatiſfadionẽ a defoꝛ

matio expurgatõez : ꝓpter h ncte ẽ ꝙ peto pena ł hic ł alibi re

ſpondeat pumtiua. Quinta eſt qꝛ ↄtraria ↄtrariis curantur. ſed
peccatũ oꝛitur ex delectione a libidme. vñ deleri habet ꝑ penã
Sexta eſt qꝛ nulli debet negligendia ſuffragari. ſed ſi talis non
pumiret᷑ in futuro videretur in futuro co modũ expoꝛ tari de ne⸗
gligencia pemitentie dilate. Septima eſt qꝛ iuſtũ eſt ꝙ ſpũs qiꝝ
oontempto ſũmo bono ſe ſubiecit infimo·-peccato ſubiiciat᷑.poſt
ea inferioꝛiboipenis · Nota ꝙ anime poſtq; ſuffidenter in igne
fuerint purgate ſtatim euolant ad gloꝛiã:et hoc ptz młtiplii᷑
ratione. Pꝛima qꝛ poſt purgatione nulla remanet m aia dilſi
militudo ad gloꝛiã. Vñ merito iln debet iũgi. Scðo qꝛ ianua
celi ſempꝑ illis eſt aperta qui obſtaculũ nullu hnñt. Tercio qꝛ ne
ceſſe eſt illos ſpũs m quibo eſt caritas ſurſum eleuãs a mhil re⸗
tar dans ad gloꝛiam eleuari· Quarto qꝛ cũ deus ſit pꝛonioꝛ ad
miſerendum q; ad puniendũ merito debet purgatos diungere
gloꝛie · quos purgandos ſubiecit pene. Quinto quia nõ punit
deus bis mnidißm. Vnde cum iſte ſufficienter ſatiſfecerit in penis
igniũ nõ debet amphus pumii in dilatione pᷣmioꝝ. Sexto qꝛ
poſt purgationem nondt talis eſſe in purgatorio nec ĩ lym bo

quia nõ eſt de numero illorũ pueroꝝ · nec in infſerno · qꝛ nõ hẽ

Liber
moꝛtale peccatũ · ergo opoꝛtet eũ eſſe in elo.qꝛ poſt moꝛteʒ nõ
ſunt aha reœptatula animaꝝ · Septimo qꝛ efficatioꝛ ẽ caritas qᷓ;
miqᷣtas · ſed iniquitas ſtatim ducit ad ſuppli uũ ergo caritas ſta
tim duct ad pꝛemiũ · Octauo qꝛ ceſſante impedimeto coꝛꝑa gꝙ⸗
uia feruntur deoꝛrſum leuia ſurſũ ſic ſpũs maloꝝ remotd car⸗
nis on ere ferunt᷑ ſtatim ad lotũ ſupplicioꝰꝝ ꝓpter pecati graui⸗
tatem. Gpũs vero bonoꝝ ſi nõ ſit impedimentũ ahcuius culpe
vel pe ne debite ſtaum feruntur ad locum pꝛemioꝛum.
We acerbitate purgatoꝛi (Ca.ii
Mpurgatoꝛio duplex pena eſt. Vna eſt pena damm
de carencia dine viſionis Klia pena ſenſus de affliciõ e
ignis a qñtũ ad vtrũq; mĩma pena pugatdꝛii maioꝛ ẽ maxĩa

pena mundi Iſtud patet de pena dammni quia affectus deſiderat

ſummum bonum poſt hant vitam ab amimabus ſancus inten
ſioꝛ eſt q; aliquis effectus rei tꝑahs. In vita iſta maxim e cum
im tempus habendi aduenerit. Ideo carencia eius moleſtius
tolleratur. Iſtud quoq; patet verum eſſe de pena ſenſus qꝛ tum
doloꝛ nõ ſit eſſendaliter ipſa leſio.ſed leſioms ſenſus tantoma⸗
gis dolet amnima quantomagis ſentit ſenſitiuum aliqð · ꝗdeo ab
igne in ipſam age ntẽ maxime leditur a affligitur · Mota cauſa

aterbitatis pena purgatoꝛii hec eſt. quia cũ deus plus querat

emendam q penam pluus ponderat m pemuengde virtute bone
voluntatis quã penam afflidhonis · Vnde p lus ponderat deus
modicam penam voluntariam m pꝛeſenti q; multam non ita vo
luntariam in futuro ſitut phlis valet modicum auri ꝙq; multum
plumbi· Vñ opoꝛtet vt illud quod deſiut in voluntad ibi ſup⸗
pleatur in acerbitate · De igne qui purgat ammas ẽ loqui du
pliciter. Vel quantũ ad id quod pꝛimo affligit ſit eſt coꝛporeꝰ
Vel quantũ ad illud quod ꝓxime affligit et im mediate ſic eſt
coꝛporeus. Pꝛimo modo diatur ignis nature. Secundo modo
dict᷑ ignis limilitudinarie· ſicut diatur leo verus et leo pickuſ
Vtrunq; tangit Gregdꝛius qñ diat in eo ardent dum ardoꝛeʒ
vident Alle aũt ignis coꝛporeus duphaiter poteſt conſiderari.
Primo vt eſt inſtrumentum nature·.a ſic agere poteſt in coꝛpuſ
non in animam. Secundo ꝓut eſt inſtrumentum diuine iuſti⸗
tie.ſic agit jn animam impꝛimendo illi ſpedem ſuam per quam

affligitur qꝛ violenter ſpedie illa infoꝛmatur · Sicut eniz anima

hm oꝛdinem nature vmtur coꝛpori vt inſtituat vitã ſic merito
ym oꝛdinem iuſtidie vnitur igmi a quo ſuſcipiat penam. Nota
ꝙdemones non pumiunt ainmas m purgatoꝛio· ſed illuc eas

/

Geptimus
addutunt · vel euam aſſiſtunt vt cm uniter diet᷑. Ex pꝛemiſſiõe
tñ dei demones in hac vita qñq; bonos affligũt. Cuius hec eſt
ntio ˖ qꝛ in pnñti durat pugna mieꝛ hoĩem et demonẽ qui habz
in eo ptãtem exer cicii· ſed poſt hanc vitam nõ ſic. vñ a aer iſte
cahginoſus ẽ aſſignatus demombo magis WPt᷑ temptãdi officiũ
q; ꝓP ſuppliciũ· De lodis penalibo qͥt ſint a vbi ſint.·q̃re ſuß li.
quar o in capitulo · De deſcenſu xp̃i ad mfirmos. Sciendũ tñ
de loco purgationis ꝙ duplidt᷑ aſſignat᷑· aut m legẽ cõmunẽ
et ſie eſt m vno loco ſcʒ in parte mferm urca lymbum patrum
Kut ſm diſpenſationem ſpecialem. ſic purgant᷑ anime aliqñ ĩ
lodis diuerſis in quibus pecauerũt. hoc fit aũt ꝓpter aliquam
ſuã releuationẽ ꝓpter ſuffragia eoꝝ quibo a pparent ĩ illis loc
vel etiã ꝓpter aliquã viuenciũ ediſicationẽ.ꝗ gins aũt ille plus
vel minus cruciat. m ꝙ quis plus vel minus de cremabili ſecũ
tulit · Opo:tet em pꝛriuſq; dei fanes videatur q; lignum ſenum
ſtipula:imaiozꝛa mmora amediocria veniaha ꝑ crematione to
taliter conſumant᷑ · Predicka vero pene diuerſitas nõ eſt ex din
ſitate ignis agentis ſed ſubi edi pauentis· ſicut ſub eodem ſole
vnus plus eſtuat alter minus. vt diat Griegꝰ. Neceſſe eſt autẽ
vt ait Rugu ·ꝙ tm̃ vrat doloꝛ quantũ heſerat amoꝛ. Tant eĩ
quiſq; equetu diu aus quanto affectus eius venialibus ad⸗
he rebat ſoꝛcius .⸗ .
uffragiis eccleſie (Capitulm uii
ſicut ꝑtinet ad ſeueritatem diuine iuſſiie bonos ꝗpter
venialia in purgatoꝛio puniri ita ꝑtinet ad bomtatem
diuine miſeriooꝛdie eoſdẽ ꝑ ſuffragia releuari· Proſunt
er go ſuffragia deſundtis nõ ad meritũ vite eterne · ſed av abſo⸗
lutionem pene· Et hoc vel ad penaꝝ mitigationẽ vel ad celeri⸗
oꝛem penarum hbe rationẽ · Sunt aũt quatuoꝛ mõi generales
ſuffragioꝝ ad quos omnes alie educunt᷑· ſcʒ oꝛatio ieiunium.
elemoſina. a ſacramentũ altaris quoꝝ numerus ſic acipitur.
Am̃ deſundi poſſunt abſolui a pena duobus modis ſcʒ ꝑ viam
gratie · vel ꝑ viam iuſticie. Per viam gr̃e duplater fit· Primo
per intereſſionẽ publicam capitis que eſt in oblacõe ſacramẽti
altaris · Scðo per ſmnterœſſionẽ quaſi pꝛiuatam mem bꝛoꝝ ſcilicz
Per oꝛati ones iuſtoꝛum. Smiliter ꝑ viam iuſtide duplidter ſit
Pꝛeimo ꝑ modũ redemptioms pene. ſſcʒ ĩ elemo ſinaꝝ lar gicõe
Secundo modo ꝑ modum ſolutionis pene . ſcz in iemmioꝛ affli⸗
dtione. Si aũt quentur qñ intipiat valere defuncto illud quod
peo ſe ſieri mandauit. Dicendũ eſt ꝙ opus operans meritum

Liber
ackoꝛis ſtatim conſequitur moetuus de bonis que pꝛecœpit pꝛo
anima ſua fieri.ſed non ↄpus operatum-fructum ip̃ ius operis
quouſq; opera ſiunt.quia pꝛimum valet ex merito abſoluto.

ſed lecundum. ex merito condinonali;
¶ Quoꝝ ſuffragia ꝓſint a quibꝰ (Capi iui
„ O hoct ꝙ valeant ſuffragia requirit᷑ aliquid ex parte ſa
clentis: a aliquid ex parte mortui reci pien tis-Ex par⸗
te facientis requritur ꝙ ſit in earitate a ꝙ intentionem
ſuq; dirigat ad illos quibus vult vt opera ſua pꝛoſint· Diſtin
guendum tñ eſt hic ꝙ fuffragia per malum pñj t fieri du pliciter
Hel vt per auctoꝛem a ſic non pꝛoſunt niſi ſoꝛte per ac idens.
ſcʒ in quantũ ꝑ elemoſinas mali homis excitantur bom paupeſ
ad oꝛandũu ꝓ deſundis · Vel vt ꝑ miniſtrũ · a hoc dupliciter. Pr
q uia faat ea vt miniſter publicus dei et ecleſie. ſicut qn ſacer⸗
dos malue celebrat miſſa vel agit exequias moꝛtuoꝝ a talia
ſemꝑ pſunt quia malida miniſtri nõ nocœt operi boni auctoeis
ſicut ptzʒ in dno iuſto dante elemoſinã. per malũ ſeruũ. Si vero
faat ea vt mmiſter pꝛiu ie perſone exiſt etis tñ in caritate ſiue
deſunch ſiue alterius et taha ſemꝑ ꝓſunt qꝛ liet opus iſtud ſit
moꝛtuũ quo ad miniſtrũ· nõ tñ quo ad auctoꝛẽ · Bed ſi malus
mimiſter fatit anqua de mandatd eius qui nõ eſt in caritate non
ꝓſunt · Kliquid etiã exigit᷑ ex pare reupientis. Ad hot ꝙ luf⸗
fragia ꝓſunt illi · Pꝛimũ eſt ꝙ ipſe ſit m can tate· Vnde non va
lent hys qui ſunt in inferno. qꝛ ſunt a toꝛꝑe xp̃i miſtico ſeꝑau-
Vnde nulla ſpũalis influentia puenit ad eosſicut nec influen
cia co?ozalhs valet membꝛis a cꝛꝑe ſeꝑatis. Gcðm eſt indi⸗
gentia · Vnde non valet beatis quia nõ ſunt adhuc in via ſed
in termmo. nec poſſunt ad altioꝛa conſcendere ſed poaus econ⸗
uerſo illoꝝ ſuffragia pꝛoſunt nobis · Vtrunq; ẽ in hys qui ſũt
in purgatdꝛio ſeʒ caritas à indigentia · Vnde ſlic homo poteſt
ſatiſfacere pꝛo alio vimente qui per ſe non valet ita poteſt etiam
pꝛo defuncto · Mota ꝙ ſuffragia defunctis pꝛoſunt ?m magis a
mimus ꝓ d iuerſitate meritoꝛum m moetuis · vel ꝓ caritate viuo
rum. qu magis ſolicitantur peo ali qui bo qꝙ; pꝛo ahis. Illa emzʒ
ſuffragia que ſpedialiter fiunt pꝛo aliqui bus plus valent illis
qꝙ; abis liæt etiam aliis aliquo modo o municentur. Buffragia
vero que cõmuniter fiunt pꝛo defunctis qmuis ommbo pꝛo mo
dulo ſuo pꝛoſint· Allis tñ amplius qui dum elſent in ſtatu vie
magis mermerunt vt ſibi pꝛodeſſet· Guis autem vt dickum elt
ſuffragia non pꝛoſint hys qu ſunt in elo.nec illis in inferno⸗

Geptimus
tamen aliquo moðdo pꝛoſunt etiam illis. Vnde notandum qp
ſuffragia valent ills qui ſunt in purgatdꝛio per modum pur
gationmis:valent ſaluatis in celo per modum oo niuncdtionis. qꝛ
multiplieatio ſaluandoꝛum augmentat gloꝛiam acidentalem
Valent damnatis in inſerno per modum diuiſioms.quia quã
toplures ſaluantur per meritum ecteſie· tanto paucioꝛes dam
nabuntur· Et ita minoe erit pena ꝑ ſubtradionem conſoꝛci il⸗
loꝛum. Valent etiam ipſis facientibus per modum meriti. G
pꝛo paruulis moꝛtuis delebꝛantur miſſe defunctoꝛ um. DHoc nõ
fit pꝛopter eoꝛum indigenti am eum ſtatim euolent ad celum h
po gratiarumadti one-

Vtrum indulgentie valeant pꝛo defun

rtis. ¶ Capitulum. quintun
pales indulgentie pꝛoſunt defundus in purgatoꝛio.
t patet qꝛ crux datur alipñ pꝛo duabus vel quatuoz
vel deem animabus. In eœlelia em̃ eſt thezaurus meri
zum tam xp̃i quaʒ; perfectoꝝ de quo ſolus papa qui claues
habet huuis theſauri ꝓ necœſſitatibus ecleſie poułſt acipere et
diſpenſare · Alii aũt ſitut epiſcopi non habent in hys poteſtatẽ
generlem ſed limitatam a nõ mſi ꝑ ſummi pontiſfius diſpen⸗
lationem. Dicendũ ergð ꝙ papa ꝓpꝛie nõ abſobiit defundos
a pena ſed quaſi ꝓ eis ſo luit ð cõmuni theʒauro eccie ſitut alit
liberat credi toꝛ debito: em dũ a debito eũ abſoluit à ahr ami
cus debitoꝛis dum ꝓ eo debitũ ſoluit · ſed viuentes vtroq; mõ
abſoluit papa· Illig aũt quubo dant᷑ indulgencie non pñjt eas
vlterius dare.nec viuis nee deſundis. a h duplia rõne · Pꝛimo
q? indulgentia nõ eſt donũ collatiuũ gratie ſed pꝛiuatiuũ pene
Pꝛiuatio aũt cũ mqil ſit aliis tõmunicari nõ poteſt. Scdðᷣo quia
dare indulgencã auckoꝛitatis a iuriſdidioms eſt q; ñ habent
layci eo ꝙ indugencias reeipiũt · Vnde nõ poſſunt im pende re
defunctis indulgendiam ꝑ auctoritatem. ſed lolũmodo bomi ope
tis ſui ſuffragium ꝑ caritatem. Papa vero vtrumq; poteſt.

e aduentu antichꝛiſti (Lapitulm ri
Mtequã veniat dñs ad iuditium tegni romani fiet derfe
ctio. Nam ſicut diet glo. ſuꝑ ap'm Pꝛius erit diſceſſio
Iab vtroq; imꝑio qua impleta aderit antixp̃us · Dit ex
paren tũ ſemmibo ↄcepietur.ſed poſt conceptum deſcendet ſpuſ
malignus in vterũ matris cuius virtute et oꝑpatione demtceps
puer naſccetiir a aletur ac adoleſcet ꝓpter ꝙ Rlius p̃dicanoms

diat᷑· Maſcet᷑ at᷑ in babilonia de tribu dan. ſicut dicit g loſa ſup
apłm. Poſt hoc veniet in hieruſalẽ e eircu ii dit ſe dieens indeis
ſe elſe xp̃ᷣm illis ꝓmiſſum · Vnde plebs iudaica ſpecdialiter adhe⸗
rebit illi. ſicut diat Paymo ſuper Apocali pſim· Donec Heha
et Enoch pꝛedicantibus qui ex illis ſaluandi fuerint ad cebriſtũ
ruertantur. Angelus bonus pꝛimo deputabitur ad cuſtodiaʒ
antichriſto · Sed quando ita obſtinabitur in peccato dieet ſe
eſſe deum . et extoilit ſe ſupꝛa omne ꝙ dicitur deus aut colitur.
ſitut dieit apoſtolus. Junc pꝛimo deſeret eum angelus ex toto
nec habebit eum poſtea ad pꝛomononẽ. ſed ad accuſatio nem.
e mala uita antichꝛiſti (Capitulum. vii
Ntixp̃us erit huxurioſus a in ↄcupiſcenais ſemmarum
vt dicit Daniel ˖ I. In aperto tñ per ypocriſiz ſimula
brit ſanchtatem vt faeilius deapere poſſit · Coꝛ aũt ſuuzʒ
per ſuperbiam magnifſieabit· Et ſicut diatur Damel. S. Cõtma
pꝛmapem pnapum conſurgetcontra deum. vt diat glo · ſuꝑ
Daniel ·? In tantam eleuabit᷑ ſuꝑbiam. vt leges et eremomi
. (e mutare conetur · vel etam curſus tempoꝝ· Tante q; pꝛeſum

ptioms erit ꝙ nõ putabit ſe a deo puniendũ ꝓpter hoc ꝙ indi
aum differtur Pz Auferunt᷑ iudida tua a fadie eius. Erit etia
blaſphemus. ſicut dic᷑ in poc. 13 vñ Damel⸗8. Sermonem
contra excelſum loquetur· Ao maioꝛem aũt dei ↄtumeliam ᷣ
ciet ymaginem ſuam adoꝛari : a omnes ſuo caractere ſignari in
manu dextra.et in frontibus ſuis ſicut habe᷑ Rpoc.i3· Confite
bitur em ſe filium dei verum.et filiũ hommis. ita vt in templo
dei ſedeat tanq; ipſe ſit deus:a ſe fatiet adoꝛari. IJudei nãq; tem⸗
plum qð romani deſtruxerant reedi ſicabunt · Affirmabit etiaz
nullum ante ſe fuiſſe chriſtianum. ſed omnes antichriſtos fuiſſe
Ditctt in gloſa ad Theb. ⁊· O ſicut in xpᷣo omnis plenitudo di
ninitatis habitauit ita in antixp̃ᷣo omnis plenitudo miquitatiſ
uia in ipſo erit taput omnium maloꝝ ſcʒ; dyaboni1is.
e q̃tuoꝛ modis quibꝰ decipiet Ca vii
Erito comꝑatur antixp̃ᷣs in Geneſi · Ceraſti qui eſt ſer⸗
vrens coꝛnutus·quia quatuoꝛ toꝛnibo armabitur · ſez
ealbda ꝑſuaſione:miraculoꝝ oꝑatione:donorum largi
tione⸗ toꝛmentoꝝ exhibitione. Pꝛimus ergo modus ſubuer⸗
tendi hominis erit callida ꝑſuaſio · Pꝛedicabit em legem nouã
pꝛauaʒ eſſe a legem xpᷣi pꝛopoſſe deſtruet.Pꝛedicatoꝛes quoq;
ſui diſtru erent per vmiuerſas mundi partes Impedient nihil
ommus apoſtoli antichriſti ne ſcriptura ?m veritatẽ exponatur

Geptimus
a catholitis doſtoeibus vel a ſidelibus audiatur· Ipſi autem bo
nos ſe ſimulabunt:et tamen mala ſuadebunt· Secundus mo⸗
dus lubuer cendi erit per falſa miracula· Qma per artem magi⸗
cam faciet illa. Vnde gloſa ſuꝑ RXοcaalipb. 13 Wagica arte ſa
ciet ſtatuã loqui · et fu ura pꝛedicare · Faciet etiaʒ ſicut dictur
Rpoealipb· tredecimo. Ignem de celo ad teꝛraz deſcendere Glo
ſa‚i.mahgnum ſpiritum ſadet ſuꝑ ſuos deſcendere vt loquatur
variis linguis. Spũs em̃ malignꝰ deſcendet in eos in ðſpectu
hominum ſicut ſpũſſanctus deſcendat in apoſtolos chriſti · Vñ
ſe mehoꝛes iactabunt eſſe apoſtolos xp̃i:·qui ſpmſanctum acce
perunt in contlaui· Item ꝑ artem magicam ſimilabit ſe moꝛtuũ
a ſeretur a demonibo in aera quali aſcenderit in celum et ſic pu
tabitur a motuis reſuꝛrexiſſe· qui pꝛus moꝛtuus ꝑ triduũ pu⸗
tabatur et tunc mirabuntur populi· a adorabunt eũ atq; lan
dabunt ˖ Eceleſia vero tune non fadet mimcula. De hoc modo
decipiendi dict in p̃s. Inſidiat᷑ m abſcondita quaſi leo in ſpe⸗
lunca ſuaglo. Recte antixp̃ᷣus Patr leomi exñti in ſpelunca
quia in eo vis et dolus ogatur· Vis em̃ ꝑ leonem.dolus vero
P ſpeluncam intelligitur Gre diat · Penſemus que erit huane
mentis illa temptatio qñ ipſiꝰ martir a coꝛpus toemẽtis ſubi
icit· et tñ to: toꝛ ante oculos eius miratula faut· Situt em anti
xp̃us finget ſe a moꝛtuis reſurgere. ita q; ſe finget ad celũ aſcen
dere KApoc;. 13- et plaga moꝛtis eius curata ẽ glo. Rrte magica
aſcendet anaxp̃us in aera ſerentes eũ demom bo· gaciet q; ar bo
res lubit flere q areſcere mare turbari. naturas mdiuerſas fi⸗
guras mutari.MWoꝛtuos etiq; in conſpectu oim ſuſcitabit. Teꝛ
ei dedpiet ꝑ munera. Ipſe nãq; antixp̃ᷣus inueniet thezʒauros
abſeonditos ꝑ quos ad ſequendũ ſe melinabit plurimos. Dita
bit ei diuites huius ſeculi. à tunt eoꝝ ſalſam felicitatẽ ad detci⸗
piendũ alios oſtentabit- Quarto ↄpellat ꝑ minas et toꝛmẽta
quos aliter vm cere non poterit. Tanta vero ſitut ait dñs tunc
erit tribulatio vt m eꝛroꝛ em ducant᷑ ſi fieri poteſt etiam electi·
Et hoc innuitur in Rpoc. vbi dicit᷑ · Pedes eius ſimiles aurical
o ſicut in cammo ardenti· per pedes vltima xpᷣi membra.ꝑ ca⸗
minũ vero tribulatio vehemens deſignat᷑ · Exhibebit em cũcta
que in pꝛecedentibus m artiriibo ſũt impleta genera toꝛmẽtoꝝ
Sed in ülis regiombus tunc fideles ſunt vehementius vexãdi
vbi dñs fuit craaſixus. Et ſicut diet Haymo ſuꝑ Apo ca Illa
temptatio nõ ꝑ partes ſed ſimul totũ exammabit mundũ. Sol
nentur em̃ demones qui modo ſüt ligati. nec pñt nocre qntũ

Liber

vellent. Fidelis illo tꝑe nõ pꝛedicabũt· qꝛ tanq; ex to municati
habebunt᷑ boni. nec vender eis· nec emetur ab eis qui cquã ni
ſi habeant caracterem ſignum ah qð ad lrãm vt adherenteſſibi

co gnoſcant᷑ a alii interficiant᷑. Aut no men beſtiei. cõ ſeſſionem

oꝛis · Rut meri tum nominis eius:i multiplicationem operum.
vt habetur in Aꝙcalipſhi; Sicut autem antechri ſtus cr udelioꝛ
erit omnibus perſecutoꝛibus ita ſandti tunc tempoꝛis foꝛtioꝛes
erunt omnibus retro martiribus·

ſequacibus antichꝛiſti Cap. ix.
. Redichs quatuoꝛ mo dis antichriſtus ſibi multos at⸗
trahet · Vnde RAρο. 12. Cauda eius trahebat terciam
partem ſtellarum celi: a miſit eos in teꝛraz · Trahet aũt
malos per munera: bonos per toꝛmenta.ſimpliœs per pꝛedica
tionem a miratula. qui em iuſti a ſandi credebant᷑ adherebunt
illi pꝛ?o ſuo arbitrio volũtatis. Dabe bit igitur ſeeum magos a
maleficos reges q; a pꝛiinſpes. vñ · Apoca. 13. Vidi de mari be
ſtiam aſcendentem. Gloſa antichriſtum habentẽ capita ſeptem
id eſt piinepes vmiuerſos a cꝛnua decem eos qui impugnãr
decalogum ·˖ Nota igit᷑ ꝙ antithriſtus peimo veniet in benigmi⸗
tate a miratuleoꝛum opetatione · a tunc a indeis ſuſcipiatur qui
ei ſpecialiter adherebunt. Ad quoꝝ conuerſioneʒ venit enoch
* helyas. Et tunc antixp̃ᷣus in apertam ꝑſecutionẽ ↄſurget.·
De gog et magog (Capitulum x
O Egog et magog dicunt quidam ꝙꝙ lunt dedem tribus

vltra montes caſpios claulſe · tñ ita ꝙ bene poſſent ex.
ire ſi permitterentur· ſed nõ permittunt᷑ a regina ama
zonum ſub cuius regno a ditione vinunt. Das dieunt indei in
fine ſetuli exituras a venturas in hieruſalem et cũ ſuo meſſya
eccleſiam deſtructuras· Alii dicunt ꝙ per gog et magog incelli
gitur exeratus antichriſti qui in fine ſeculi veniet ecleſiam ex
pugnare · Per gog m glolam illi per quos latenter dyaboluſ
perſequitur fideles. Per magog autez illi per quos aperte vel
idez qui pꝛius teimpoꝛ e anuchriſti occulte:et poſtmodum apeꝛte
eccleſiã per ſequitur · m Ruguſti. gog reſertur ad gentes. ma⸗
gog ad dyabolũ qꝛ gogꝗ occultato interpᷣtat᷑· magog detedio·
Be HNelia et Enoch (Capitulum xi
Nter ocultum aduentum antichriſti qui eſt per natim
tatem a maniſeſtum eius aduentũ qui eſt per pꝛedicati
onem a apertam perſecutionẽ venient helyas a enoch

et duertent vt dict Malechie vltimo coꝛda patrum in filios
Glela ad inſtradtionem poſteroꝶ de ſide ſanatoris in quem a
ipfi rediderunt. Et coꝛda Rliozum ad patres eoꝛum Gloſa. qe
ſuſtipient ſdem quã ilh habuerunt. Vnde indei et xp̃iani peri
tunt religione in xpᷣm conſentient. De eoꝛum pꝛedicatione. et
ſanda donuerſatione diat KApocah1 Dabo duobus teſtibus
meis ˖ z helye et enoch er pꝛophetabunt vpꝛedicabunt dieb⸗
mille ducentis Exaginta lex. Glola nenbo annis ſicut ipſe xp̃us
Ppꝛedicanit. Kmici laeris vpeedicantes vemitenciam àa ex emplũ
oſtenden es Dy lunt due oliuenſpuitulancto vncti. duo can
delabea vdantes blumen aliis Tandem antixpus oceidet eos in
hierulalem et tadbunt tospora eezum in plateis tribus diebuſ
et tribus noctibo a dimidio. quia nullus audebit coꝛpora eoꝛ
ſepelire pꝛopter metum antichriſti. Ociſoꝛes aũt eorum valde
leiti erunt peopter moꝛtem eorum. Poſt dies tres et dimidium
relurgent et ocrilores eorum audient vodem talem⸗Melya et
Ensch alcendite hue. a aſeendent in orlum in nube⸗Kntichriſt?
vere quindeem dies regnabit poſt moꝛtem illo rum. .
(Be vurat ione huius pſecutionis Ca xii:
Egnabit antichriſtus ſient diat gloſa ſuper Rpocali.
tribus annis et dimidium vnde Daniehs. 12. Jurauit
angelus per vnientem ineternum. quia in tempus· ſcz
vmus anm a tempora ſez duorum annoz a dimidium tempo⸗
nadimidii anm. Gloſa Dot ſpacio dici tur durata deſolatio:
ſub antichriſto· Miſi aũt vt dititin; Chatheo abbreuiati fuiſſent
dies illi: non fieret ſama omnis caro. Gregorius. Quia em̃ a ſu
Ebos nos a& infirmes aſpiut deus qs fingulariter malos itulit
mileri oꝛditer breuiatos ditir ; Et gloſa ſuper. MWatheum diat
Dec tribulatio q̊nto ceteris grauioꝛ· tãto breuitate moderatioꝛ·
Ge moꝛte antichꝛiſtt (Eapi xiii
[agrs ſua dñs ocidet antichriſtum licut dicit gloſa.

ſuper Apoca. ſiue per ſe ſiue per Mhichaelem . Derider
aũt in monte oliuen in papillone a in ſolio ſuo in loto
ille area quem dñs aſcendit- Interſecto antichriſto non ſtatim
veniet dñs ad indiaum. ſed bᷣm gloſam ſuper · Danielem conce
dentur ˖ 45. dies ad refrigerium ſandtoꝛum a ad penitendã ſub
uerſoꝛum. Quantum autem ſit ſpacum inter illos. 45. à finem
mundi nemo ſeit ˖ Miniſtri vero antichriſti poſt moꝛtem illius
gaudebunt ducentes vxores a ditentes. Licet pem eps noſter
moꝛtuꝰ ſit tũ habemus pacẽ a ſeturitatem.a cum talia dixenint

Liber
vepentinus eis ſuperueniet interitus · Judei voro tunt ↄuertent᷑
ad ſidem · et ſancta ecleſia vſq; ad fiunem mundi padſſicata ↄqe
fſcit· quia ex tunt fraudulentiã dyaboli penitus deſiciet.

e conflagratione mundi (Capi. xiii.

EEnis pꝛecedet faciem iuditis permaximus · quia vᷣtute
diumna non ſolũ ignis qui eſt in ſpem ſua. ſed etiã oẽs
ignes et qm in teꝛra et qu ſuper teꝛram ſunt ↄcurrent
ad mundi conflagrationem. Iſte auteʒ ignis habebit officium
quatuoꝛ ignium ſtilicꝭʒignis infernalis repꝛo bos puniendo. et
ignis purgatoꝛii bones a venialibus purgando:. a ignis teꝛre⸗
ſtris vegetabilia a ſenſibilia donſumendo et omnium hommum
coꝛpoꝛa incnerando· et ignis elementaris elemẽta ſubtiliando
et ad innouationem diſponendo. Per illum igitur ignem ita
teꝛre ſuperſidens exuretur · ꝙ figura huius mundi peribit ſicut
et oum factum fuit per diluuium. Et pꝛimum dei iudiaum me⸗
rito fuit per aquam contra ardoꝛem luxurie que tunc viguit.
Vltimum vero iundicium erit per ignem contra teporem tarita⸗
tis que tunc quaſi ſeneſcente mundo frigeſcit· Ignis iſtiꝰ adtio
erit ſucceſſiua · Dabebit eniz · inieium medium. a finem · Dꝛimo
