ita iſti nõ habent gloꝛiam ex ꝓpꝛio merito ſed ex merito chriſti
Baptiſmus em̃ ex paſſione xpᷣi habet efficaciam. Secunda dos
coꝛpoꝛis eſt impaſſibilitas que reſultat ex virtute amme ſuum
coꝛ pus potenter ↄtinentis. ita vt a nullo exeriore agente va⸗
leat immutari Pꝛeterea qᷓmuis co Pra ſanctozꝝ ſint com poſita
ex contrariis. illa tñ ↄtrarietas erit ad omnimodã equalitatem
et concoꝛdiam redacta. Dixerunt aũt quida; ꝙ impaſſibilitas
ſanctoꝛum reſultabit ex natura quinti ooꝛporis. ſed hoc non ẽ
verum. qꝛ mhil de quintd toꝛpore venit ſn compoſitionẽ mate
rialem coꝛpoꝝꝛ inferrioꝛum Differenga eſt inter impaſſibilitatẽ
ſanctoꝛꝛ a ade in ſtatu innocericie a pueroꝝ in lym bo. Quia im
paſſibilitas ſanctoꝝ erit non poſſe pati.ſed impaſſibilitas ade
fuit poſſe non pati.· Impaſſibilitas vero pueroꝝ in lymbo erit
mqhil pati · Et hoe nõ eſt ex potencia reſiſten vi leſiom extninſite
quã non habebunt.ſed ex oꝛdinatione diuine miſentoꝛdie que
non ꝑmittit eis aliquid adhiberi per quod poſſent ledi. Ex 4
patet ꝙ ſi tales pueri poſt reſur redioneʒ in ignem ponerentur
lederent᷑ ab eo niſi obſtaret iuſtitia diuma. Secus eſt ð toꝛpori
ts Alancais que ſi etiam in infernũ ponerentur nõ ledaren
tur. Subtilitas eſt tercia dos que affert groſſiciem coꝛꝑis cau⸗
ſatam ex compoſitone elementaliũ quali tatũ. Mota aũt ꝙ du
plex eſt ſubtilitas. Vna ſcʒ ex raritate ꝑtium ſtantium 216 ꝓpin⸗
que: et ex tali ſubtilitate efficitur coꝛpus faule diniſibile et non
erit in coꝛporibus gloꝛiſicatis. Klia eſt ex perſecta vickoꝛi a foꝛ
me ſuper materiam· a hmõi ſubuilitatis eſt vmre. ſic telum dieit
ſubtile · Et hot modo erunt toꝛꝑa nr̃a ſubtilia. Sciendum etiaʒ
ꝙ ſitut duo toꝛpoma nõ gloꝛiſicata nõ pñ̃t eſſe ſimul in eodem
loc. ſic net duo coꝛꝑa gloriſicata. alioquin ſequeret᷑ incueni
ens ſcʒ ꝙ; in vno toꝛpore gloriſficato eſſet potendia agendi in
tran di partes alterius coꝛporis. In alia vero eſſet ĩpotencia reſi
ſtendi Coꝛpus vero glorioſum poteſt eſſe ſimul in eodẽ loto cũ
: ρ non gloꝛiſicato ?m dickum antiquoꝝ quorundã. quoed
tñ nec ſides hʒ nec auctoritas et ratio demonſtratiua ↄtradiat
Habent tñ aliquið apparentie per ſe . Mam ſicut in coꝛpibuſ nõ
gꝗloꝛioſis ip̃a groſſicies impedit ne duo coꝛꝑa in eode loco eæ
Poſſint.qꝛ vnum alteri reſiſtit. Ita groſſices iſta per gloꝛie ſub
tilitatem tolletur adeo ꝙ coꝛpus non glorioſum non Poſſit re
ſiſtere ꝗloꝛioſo ita ꝙ coꝛpꝑa glorioſa penetrabunt alia coꝛꝑa ñ
illa dinidendo ſed ſubintrando manende diſtintione dimenlio⸗
num vtniuſq; coꝛꝑis· Qnarta dos coꝛpis eſt agilitas que tanta

(De aureolis in generan

B8BUeptinns
erit ſitut ait Nugꝰ· qꝙ pꝛotinus vbi vult ſpiritus erit a coꝛpuſ
PVeruntamen ſitut melioꝛ anima coꝛpus habebit luadius ſic et
agilius. ita tñ ꝙ voluntas ſanct oꝛum erit omnino ↄiuncta rõm
Vnde voluntas eoꝛum nunq; aꝓpetet qð non debet. ſed volun⸗
tas anime melioeis volet rationabiliter moueri coꝛpus ſuum.
cidius ꝙ alterius: et ſpũs mimois gloꝛie non volet corpus ſuũ
tam atd moueri ſicut alterius. Vnde patet ꝙ in omibo verifica
bitur dictũ auguſtin · ſcz ꝙ vbi volet ſpũs pꝛotinus erit a coꝛ⸗
pus· Queritur quare coꝛꝑa ſint modo tarda et tunc agilia· hec
eſt ratio · qua tunc in coꝛpore duplex eſt moꝛoꝛ. ſcʒ natira ele⸗
menti pꝛedom inans que mouet ad determinatum lotum et vo
luntas amme que mouet indifferenter ad quemlibet lo cũ Mũc
ergo coꝛpora tarda ſunt ex ↄtraria inchnatione nature ad vo⸗
luntatem · quia teꝛra pꝛedominans naturaliter deoꝛſum trahit.
In fu turo aũt natura erit totaliter ſubdita voluntati · Vnde et

monebitur ρ“;s ad imperium ſpiritus.
Capituluz xx vin
Preola eſt mentis ſpetiale gaudium vemens ex opere
pꝛecellenti a priuilegiato · Scendũ aũt ꝙ ſicut ex gau-
dio eſſencialis pꝛemii quod eſt aurea redundat im cor⸗
Pus quide de coꝛ ꝗ eſt gloꝛi corporis. Ita ex gaudis aureole
reſultat aliquis decos in coꝛpus vt ſic auo lapꝛmupaliter ſit.
in mente ſed per quandam redundanciam fulgeat etiã in carne
GStiendum tñ ꝙ; decoꝛ cicatricum qui in martirũ corporibus ap
parebunt non poteſt dici eola. quia martires aliqui cicatri
ces non habebunt vtpute qui ſunt ſubmerſi vel famis in edia.
vel ſqualoꝛe carcens interempti · à iſti tñ habebunt aureolam·

—

Eribus generibus hommum debetur aureola quod patet muiu

uplici ratione · Pꝛimo ex operibus excellentiſſimis triuʒ anime
Potendiarum. Excellentiſſimum aũt opus rationalis eſt peedi⸗
catio verita tis. Ex cellentiſſimum opus ↄtupiſcibihs eſt obſer⸗
uatio caſtitatis virginalis· Excellentiſſimum opus iraſcibilis
eſt perpeſſo moꝛtis. Vnde patet ꝙ pꝛedicatoꝛibus· virgimbus
q martiribo debetur aureola. Secundo patet hoꝛum numerus a
ſuſfidentia ex hoſtibus quos per pug nas magnificas vimcimꝰ
qui ſunt mũdus.caro.demon· MWartires em vmtunt mundum
virgines carnem . pꝛedicatore s dya bo lum · qm non ſolum de ſe

ſed etiam de coꝛdibus alioꝛum eum expellunt. Ter cio patz idẽ

per victoꝛiam triplicum paſſionum · Sunt em paſſiones imante·
illate-et in ooꝛdibus alienis. Sed paſſiones innatas ſuperant

UMU Liber
virgines illatas vero martires. Illas aũt que ſũt in aliẽis coꝛ
dib vmcunt pꝛedica toꝛes. Quarto diſtinguuntur aureole bm
ea quibo xpᷣo nobiuſſime confoꝛmamur. SEp us emʒ fſuit docto⸗
bm ꝙ veritatem mundo maniſeſtauit. Fuit q; martir pᷣm ꝙ pꝛo
mundo paſſionem ſuſtinuit. uit etiã virgo ſᷣm ꝙ puritatẽ ſer⸗
uauit. Quinto ſumunt᷑ aurole m pꝛef gurnationẽ in teſtamẽto
veteri. Tria nanq; habebant aureolas ſicut legitur im Exodo.
ſcʒ altare inœnſi. archa ſederis et menſa popo ſitionis · Pꝛima
ſignat aureolaʒ martirum quia ceꝑa ſua ſuper altar paſſiõiſ
immolauerunt. Secunda ſignat aureolam virginũ .· q uia ſi eut
archa ſederis auro ſuit intus a extra detoꝛata. ita gimtas mẽ
tem et coꝛpus oꝛnat · Teraa ſig nat aurolam pꝛedica wʒ? . qẽ
ſicut menſa ꝓpoſitionis miniſtrant panes doctrine. Kureola di
m mutiuũ eſt a dicit᷑ hoc in cmꝑatione ad aunram. Vn notan⸗
dum ꝙ inter auream a auwola a palmã differentia eſt. RKurea
em̃ eſt pꝛemium ſubſtanciale quod methaſoꝛiœ diatur cozꝛona
Lum ex ꝑte meriti qꝛ non rñdet generi oꝑis ſed radid caritat?
tum ex ꝑte pꝛemii qꝛ per hot effidt᷑ homo ꝑtiœps diuinitatis.
per ↄſequens regie po eſtaus · Ium euq; rõne ꝑfectionis qð
ſigniſicat ſigum arcularis- KXureola vero ẽ pꝛemiũ accrdentale
non tñ quodlibet atcidentale ſed quov rndet operi excellenti
peiui legiato ſez mariirio virgimtati a pdicat u. Palma eſt
premiũ acidentale qð nec radia nec oꝑi debetur ſed volutati ·
TLale premiũ habuit ſandas martinus· eo ꝙ martiniũũ deſidera
uit. liet opus nõ fuerit ſubſetutũ · Vñ canta tur de ipſo. D ſan⸗
diſſima amma quam ſi gladus perſetutoꝛis non abſtulit. tam ẽ
pPalmam martinii non amiſit. Dec autem palma nec aurea ne
ꝙ aureola debet diet. B

De aureolis in ſpecie. Capituluz xxix
Vreola pma debetur maruribus in quibo perſecuſſuna
victoꝛiaeſt in pugnatione exterioꝛi . Et het pfecnio vi⸗
coꝛie conſidemtur ex duobus ſbeimo ex magmitudine
paſſiõis.qꝛ int᷑ oms paſſiões illatas exteriꝰ p̃apue moꝛs tenet
locum. Et preterea doloꝛ tactus omnibus alis doloꝛibus p̃emi
net · a ideo in hoc gloꝛioſioꝛ victoꝛia eſt · Secundo conſidera tuꝛ
gEæx taule hugne que ipſe xpus eſt. Pena emm non faut martiʒ
ſed cauſa id eſt moꝛs. Scendum ꝙ m martinio nõ debetur pre⸗
mium bm hoc ab extrioꝛi affligi ur ſed m hoc ꝙ voluntarie
fſuſtine tur· quia non meremur miſi per ea que ſunt m nobis. et

D

N e ea que ſunt extma nos:ſitut non demeremur niſi per ea

Beptimus

que ſunt intra nos. Quanto autem illud quod quis ſuſtinet oo

buntarie diffialius · eſt vo luntati ſuſtinere tanto voluntas que

pꝛopter Chriſtum illud ſuſtinet oſtenditur firmius in Chriſto

fixa. Et ideo exællencius ei pꝛemium debetur. Kureola ſetun⸗
da debetur virginibus pꝛopter ſingularem victoꝛiam quam
carne obtinent. contra quam continue bellum gerit᷑. Quamiul
aũt a vidue pugnent ↄtra carnem.perfectius tñ virgines tri⸗
umphant qꝛ nobiliſſimũ genus victoꝛie eſt nunq; hoſti ceſſiſſe⸗
Illis virginibus tantũ modo aureola debet᷑ que ꝓpoſitum ha⸗
buerunt virginitatem perpetuo ↄſeruandi· qmuis hoc ꝓpoſitũ
fuerit interruptũ integritate rñ carnis manente dũmodo in fine
vite inuenianf̃᷑ ad pꝛimũ ꝓpoſitũ rediiſſe.quia virginitas men
tis recuꝑari poteſt ſed non virginitas carms. Si eũᷣt aliqua ſit
virgo carne que ſi ꝓpoſitum nõ habuit perpetuo virginitateʒ
ſemandi · nõ eſt tñ dubium quin habitura ſit ſpeciale gaudiuz
de indoꝛruptione toꝛpoꝛis ſuꝑeſſenciale gaudiũ. Sicut ec inno
oentes de hoc gaudebunt ꝙ immunes a pecato fuerunt qᷓmuis
pecandi opoꝛtunitatem non habuerint. Mota aliqua poteſt
coꝛrumpi carne nec tñ aureolam amittit ſicut illa que violen⸗
ter o ꝓpꝛimitur. Vnde dixit beata lucia. Si in vitam me coꝛru⸗
peris· merces mihi duplicabitur ad coꝛonam quod nõ eſt intel
ligendum de aureola duplicata · ſed qui a pꝛemiũ duplex expoꝛ
tabit. Vnũ de virginitate cuſtodita et aliud pꝛo iniuria qᷓ; paſſa
eſt · Saendum inſuper ꝙ virginibus debetur fructus centeſimꝰ
hoc quia cleſtem vitam ducunt que ſigmſicatur per eentum
quia numerus ille de leua tranſit ad dextrã · Viduis vero debetẽ

fructus ſexage ſimus. qꝛ tales exer cere ſe. debent in oꝑibus miſe

ricoꝛdie que ſignificant᷑ per.õo · Coniugatis aũt debet᷑ fructus
triœſimus · qꝛ talibus ſufficit implere decalogum trinitatis · Ex
ducku em̃ ternarii in denariũ fiunt triginta · Vnde verſus· Cum
ſexageſimũ fructum capiant viduati.trieſimus dabit᷑ vxoꝛibo
aſſotiatis · Virgine dabit᷑ centeſimꝰ integrita ti · Aureola ter cia
eſt pꝛedicatoʒ · qꝛ ꝑfectiſſima victoꝛia obtinet᷑ ðtra dyabo lum
qñ aliquis nõ ſolum dyabolo impug nanti œdit ſed etiã eũ de
regno ipſius expellit· a non ſolum a ſe ſed etiam ab ahis Mec
etiam eſt dieendum vt quidam volebant ꝙ aureola pꝛedicato
rum debeatur pꝛelatis tantũm odo quibus compedit ex officio
pꝛedicare et docere · ſed quibuſcunq; qui exercent actum iſtum li
tite · Pꝛelatis aũt non de betur hec aureola quãuis habeant offi
tium pꝛedicandi niſi actu pꝛedicent/qmia aureola non debetur

haditui ſed actni pugne. m illud apoſtoli. Mon coꝛonabitur
nili qui legittime certauerit · NMotandum quoq; ꝙ pꝛedicare et
docere tum ſint actus miſeritoꝛdie inter ſpirituales elemoſina s

Enumeratio celeſtium gaudio? Ea xxx

ELitimo celoꝛum gaudia ſub epilogo numeremus nõ ꝗ
dam ſingula generum ſed genera ſingulorum ˖ Tot ei

ſunt gaudia particularia que quilibet habet in ſe vel in
aliis ꝙ ea ſohus dei notida cõpeehendit a illi quos ſũma ſapiẽ
tia voluerit ea ſcire · Cantum em gaudebit quiſq; de bono alte
rius quantũ de bono ꝓpꝛio · quod tñ non eſt intelugendũ de in
tenſione gaudii · ſed de numero gaudiorum. Tot igit᷑ et tanta
ſunt ibi gaudia ꝙ om̃es ariſmetria huius mundi nõ poſſẽt ea
numerate. omnes geometrid nõ poſſent ea menſurare.omnes
gramatia dyaletici rethorie nõ poſſent ea ſermomibo explica re
qꝛ vt habet; I. Coꝝ· 2. Oculus nẽ vidit nec auris audiuit nec
in doꝛ hominis aſcendit que pꝛeparauit deus dingentibus ſe.
Gaudebunt igitur ſandi ſupꝛa ſe de dei viſione · infra ſe de celi
aharum treaturaꝝ toꝛꝑalium pulcritudine. Intra ſe de coꝛꝑis
q anime glorificatione. Extra ſe de angeloꝝ a hominũ aſſocia⸗
tione. Deus omnes ſenſus ſpirituales meffabih deleck atiõe reſi
ciet· cũ ipſe obiectum omnis ſenſus ſpũalium ſit futurus· Erit
nanq; deus ſpeculum vilui · cythera auditui. mel guſtui. balſa⸗

mum olfſactui. flos tactui. Jbi erit candoꝛ lues eſtiualis· ame m
tas vernalis abundantia autumnalis· requies hyemalis · Jbi
teſte Xuguſtino. ulget quod nõ capit locus. ſonat quod nõ
capit tꝑus· olet quoð nõ ſparget flatus· ſapit qð minnit eda
citas- heret quod nõ diuellet ſatietas · Jbi ſicut ait Rug. deus
ſine fine videbitur · ſine faſtidio amabitur · ſine fatigatione lau
dabitur · IJbi videret᷑ ſtultica ſalomonis ſapientia · Ibi eſſet de
foꝛmitas pulcri tudo abſolonis · Ibi eſſet tarditas velocitas aſa
helis. Ibi debilitas iudicaret᷑ foꝛtitudo ſamſonis · IJbi eſſet moʒ⸗
talitas longa vita matuſale · ibi pauꝑtas eſſet reg nũ Kuguſti.
Jbi pᷣm Kuguſti . mhil obeſt. nihil deeſt. mhil effluit. mihil de ſlu
it. nihil eſt extra quod appetatur · mihil intra qð faſtidiatur · Jbi
bm Bern. Deus erit rõni plenitudo luas voluntati multitudo
pacis.memoꝛie ↄtinuatio eternitatis. Rugꝰ· in liꝰ.de coꝛꝑis a
amme miſera vita diatt ˖ O caro illaʒ vita m ampledi debueras
vbi vita ſine moꝛte vbi inuentus ſine ſenectute. vbi lux line te⸗
nebꝛis. vbi gaudium ſine triſticeia · vbi pax ſine diſcoꝛdia vbi
volũtas ſine miuria. vbi regnũ ſine cmutatõe · Berñ · Werces

õ

beatus m merita recipiat ſine fine·. Amen.

Geptimus
ſanctoꝛum tam magna eſt ꝙ non poteſt menſurari·taʒ multa q;
nõ pt᷑ mũ erari. tã copioſa ꝙ nõ pt᷑ finiri tam p̃coſa ꝙ nõ pt᷑ eſii
mari · Rug. Id qð ꝓmittit deus fide nõ capit᷑ſpe nõ attingit᷑
caritate non compꝛehendit᷑ · deſideria a vota tranſcẽdit · AXcquiri
poteſt · eſtimari non poteſt · ꝓbi m RXugu:carmima non deſunt
pꝛemia non defidunt.Obi nihil quod amatur deerit· Ibi mhil
deſideratur ꝙ non alſit · IAlla beatitudo ſicut ait Auguſtinus. in

duobus conſiſtit ſc in neceſſaria pꝛeſentia omnis boni: et in ne
ceſſaria abſentia omnis mali. De iſta gleꝛia ſic loquit᷑. Augu.

O vita vitalis dulcis a amabilis a ſemꝑ memoꝛialis vbi ſũma
ſeturitas: ſecura tranquillitas. tranquilla iotunditas iotunda
feliatas. fehx etermtas. eterna beatitudo cui ſine fine viſio atq;
laudatio·deus · IObi affluentia diuidarum· influentia deliciarũ·
et tonfluentia bonoꝛũ. Deniq; de gaudiis cleſtibus nota vᷣſuſ
Mens cognoſcendo dotatur amoꝛe Fruendo. Eſt ſubtile arum
tlarum doꝛpus padẽs nil. Coꝛpora ſanctoꝛum ata libera foꝛ tia
ſana · Pulchma voluptatis plẽa ſed abſq; pati:Senſus amicitia
tontoꝛdia plena poteſtas · Pax ſecura decus et gaudia ſunt ani
mabus Gaudia pax requies liber et ſecum iuuentus · Non pec
cat ſapiens ſanus d iues redolens laus. Aureolã mar ur doctoꝛ
virgoq; meretur. Fructus centenus ſexagenus tricenus- Virgi
mbus viduis et coniugibus tribuetur · Ex omnibus pꝛemiſſis

oollige quedam gaudia ſolum ſpectare ad anima; quedã ad

toꝛpus quedam ad coniunctum: que tamen felici fine quiſquiſ

Eit Laus vo.

.
7* .
.
.*
.
.
4
*
—
.
„
2
7
α .

2— — .

—

(Theoloyce veritatis cõpendium. alphabe
tico oꝛdine regiſtratum ac ĩ regali opioo
vlma per Johãnem zainer impꝛeſſum feli

citer incipit.
Wſoluere quis poſſit libꝛo.6. caꝰ.⁊S· vltra mediũ.

capitulo·is'circa mediim.
L Ackio coꝛporalis vel ſpũalis in quem ſineʒ refer ri de
bet libro· 5· capitulo· iʒ·verſus finem.

Kccidia quid ſit a de filiabus e uis libro· 3. capitulo.iS. a pꝛin

cipio vſq; ad medium .
Kctidia multa mala facit vbi ſupra a medio eaꝰ.vſq; ad finem
Kccidia qñ ſit pctẽᷣm moꝛtale a qñ veniale libro vbi ſupꝛa capi
tulo:zz.ceirca medium.

Aduentus xp̃i in carnem qualis fuit. a plura alia.de hoc libꝛo

4:capitiilo ꝗ. crca medium.

DDduerbiis er non verbis merem libro. 5. ca. 34. circa me dium

Kduentum xp̃i pꝛecdet ignis libro.?. caꝰ.iꝗ:a pꝛincepio·
Kgilitas gloꝛioſi coꝛporis qualis erit et quare coꝛꝑa humana
ſint modo tarda libꝛo:. caꝰ. 22 quaſi ad finenm.
RKer quid ſit et de eius imp̃ſſionibus libꝛo.⁊.capitulo· S· circa
medium · et capitulo :9· eodem libꝛo per totum.
Kmoꝛis conditionis libro. 5. caꝰ.2z4. circa medium.
Rmoꝛis diſtinctiones eodem libro. caꝰ. 33 a pꝛincipio.

Amoꝛ caritas et diledio differunt vbi ſu quaſi erca medium

Knge lus quid ſit Rbꝛo · ⁊. capitulo.ii.a pꝛincipio.
Kngelis atinbuuntur quatuor vbi ſupra cirea medium.
Angelus in quatuor differt ab anima vbi ſupra.
Kngeloꝝ conditiones in cõmum eodem libro . ca. iʒ. per totũ.
Angeloz officia 4 ꝓpetates in ſpedali eodẽ li.ca. iz. qſi ꝑ totũ
Kngelis quõ aſſimilari debemus vbi ſup̃ circa fineʒ capituli.
Angeloꝛꝝ tognitio et ſtatus qualis ſit vbi ſupra a pꝛmũupio.
Kngelozꝝs motus qualis ſit eodem libro. caꝰ. i5. pꝰ pneipium.
Kngeli boni et mali quibo pᷣſint a an poſſint amittere platões
ſuas eodem libro· capitulo.iõ · quaſi per totum.
Nngeli quomodo conſirmati ſunt in gratia. et quomodo non
habent dotes eodem libro capitulo.i2. per totum.
Kngeloz tuſtodia eſt circa nos et eius effectus eodem libro⸗

Acci den cia amme quõ trãſmutent coꝛpus libro.2z.

†

25

.

S

R

Balancde Q

20

20

Focus

N

K

J

H.

G

F

E

5

◻
O0

10

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

. Copyright 4/1999 VxyVMaster Gmbh www.yXyVmaster. com