ſeſſori bo collaudatũ Pg· Landate pueri dñm. M ſoł oꝛtu uſq;
ad occaſũ.a ſandus virgim bo p̃guſtatũ Canti.i.Oleũ effuſum
nomen tuuz Bern· Jheſus eſt mel in œe⸗ dulcdo ſeu melos in
aure iubilus in coꝛde· ab oibus ſandis exaltatũ. p̃s. Magnifi⸗
cate dñm metũ a exaltate nomen eius in idip̃m. Vñ inqr Peẽ ·
vt habetẽ Rctu · 4· Non eſt aliud nomen ſuꝑ terraʒ in quo nos

opꝑoꝛteat ſaluos fieri. In hot noĩe iheſus ſunt.x· litere q̊ pñt eẽ

X

—— —

— s b f — —

Qnharrts
initia iſtaꝝ didionũ · iocunditas merentiũ· eternitas viuentiũ
lanitas languentiũ.vbertas egentiũ.hoc nomen ihus ↄuenit
ei tripłr ſcʒ rõne nature vt q̃ ex dĩna natura erat ſaluatoꝛ au⸗
ctoritate· a ex hũana natura erat ſaluatoꝛ miſterio · etiã vondi
caret ſibi nomen ſamatoris Rõne decentie qꝛ vt ex re nomez
hr̃et.vnde quia ſaluat a peccato· a dyabolo:a ab inferno me⸗
rito habet nomen illi beneſino congruens. Ratione efficatie-
quia xp̃us nos ſua paſſione ſaluaanuiit. „
(De baptumo domini (Capitulum. xii
Mbaptiſmo dñi notat᷑ ipſius humilitas a nr̃a vtilitas. Ipſius
humilitas notat᷑ in qᷓtuoz?. Primo qꝛ venit ihs ſcʒ datoꝛ ſalut
a non indigens ſalute. Scðo qꝛ in ioedanẽ vbi creatoꝛ elemen
toz ſubiecit ſe humih elimentoa aque. Tercio qꝛ ad io hez ſcz
dñs ad ſeruum.rex ad ſcutiſeʒ: ſol ad uufeꝝ. Quarto qꝛ venit
vt bapti ſaretur ab eo ſcʒ fons a riuo.plenitudo a ſtilla:auct oꝛ
baptiſmi a baptiſmi miſtro. Vtilitas nr̃a notat᷑ in q̃tuoꝛ ꝗᷓ iir⸗
ca xpᷣm baptiſatũ euener̃t.Primũ qꝛ xpᷣs ↄfeſtim qñ baptiſatꝰ
fuit aſcendit de aqua ꝑ qð notat᷑ in nobis gr̃e infuſio. Hõ emzʒ
per baptiſmũ hberatus a culpa aſcendit ad vᷣtutes. Scðz aꝑtũ
eſt elum per qð notat᷑ hoĩs poſt baptiſmũ decdentis euolatio
Nertcuũ deſcendit ſpũſſanctus coꝛꝑali ſpede ſic columba m ipᷣm
per qð notat᷑ ꝙ baptiſmꝰ facit hoiem ſpũſſandi templuũ. Ar tum
vox patris facta eſt. Dic eſt filiꝰ meus diledtꝰ. in quo notat᷑
per baptiſmũ de filio ire fit filius gr̃e. In baptiſmo xpᷣi notant᷑
lſubſtãdalia baptiſmi nr̃i ſecz baptiſans baptiſandꝰ materia foꝛ⸗
ma a mtentio. Baptiſans fuit ioh es in quo nob miſtri ſctitas
deſignat᷑. Baptiſatus fuit xp̃s ſcʒ nr̃m baptiſmũ ↄſecrãs. Be.
qꝛ ðtactu ſue mundiſſime carnis vim generatiuã dedit aquis-
Materia fuit aqᷓ magis ↄu em ẽs a cis ceteris liquoribo ad ba⸗-
ptiſmũ nr̃m exns.qoꝛma notat᷑ ꝑ teſtimonium trinitatis. uit
em̃ pater in voce· filius in carne ſpũſſanctus in eo lũba. Intentio
lequit᷑ foꝛmã. Voces em̃ vt ait Phus note ſunt eaꝝ qᷓ ſunt in
aĩa paſſionũ. per voœm pfr̃is qᷓ andita eſt in baptiſmo xp̃i no⸗
tantur . S. digiitates a excllentie einſde dñi xpi. Cũ em ð. hie
eſt tõmendat᷑ xp̃ᷣs a vera eſſen tia qꝛ ſolus deꝰ veꝛꝛ hẽ eſſe. om̃e
em eſſe a foꝛma eſt. Deus at᷑ eſt foꝛma ſine matena vt Woeciꝰ
diat. Cum ð filiꝰ? idẽ xp̃s cõ mendat᷑ a ſilitudinis pr̃ne dueniẽ
ta: ex eo nanq; filiꝰ qꝛ fit a ille ꝓpter ꝙ filiꝰ ð imago patris
Po aus qꝙ́; ſpſſanctus ꝓptes rõnem quã ſup̃ᷣ habes in ᷣmo. Cũ
BSe meus cõmendat᷑ a ſubſtandie differencia. 8& em̃ meus mihi.

Liber
ↄſubſtanaalis. cũ ð dilectus cmendat᷑ ab amoꝛis beniuolẽtia
Joh Pater diligit ſiliũ a oĩa que hẽ dedit in manus eius. Cũ
autem ð.· in quo mihi bene complacm cõmendat᷑ a ſpeuali cõ⸗
placntia. Sed nota ꝙ pladitũ eſt quieta voluntas. vnde com⸗
placuia. cũ ſpũſancto m ſilio m naturaʒ aſſumptã quieui.

e ꝓplenit udine gracie xpᷣi. ( Capit.xiii
Oſt hoc dſiderandu eſt verbũ incarnatũ quo ad ple
mtudineʒ cariſmatũ ſpũaliuʒ que ſũt plenitudo gr̃e
ĩ effectu.a plenitudo ſapientie ĩ intellectu: ac pleni⸗
eriti m oꝑe a affectu. Circa pꝛimũ ten endũ eſt ꝙ in xpᷣo

a lui ↄptione fuit plenitudo gre quantuz ad gram ſingula⸗
ris pſone a quantũ ad gr̃am capitis.a q̃ntuʒ að gr̃q vniõis
Et hec triplex gratia eſt eadem m eſſen da ſed differt in effectu
Gracia em̃ ꝑſone ſingularis eſt gra habitual quã habuit xp̃s
pleniſſime a pfediſſime excepta fide a ſpe q̃s virtutes nõ habu
it· m illuð qð eis in patria ſacœdit.qꝛ ſidei ſuccedet cognitio
ſpei vero ſuccdet cõpꝛehenſio rei.pᷣm autẽ ꝙ p̃dicta gr̃a ꝑſone
ſingularis exuberat in xp̃o ita ꝙ influit in mebꝛa coꝑis ſui mi
ſtia ſenſũ a motũ ſpũalem ᷣm fontalẽ plenitudinẽ oĩs gracie.
a in ipſo habitantis dr̃ gr̃a capius. Vñ nota ꝙ; xp̃s ſᷣm vtiã⸗
q; naturã dr caput etcie qꝛ non ſolũ inquantũ deus ſed euam
inquantuz hõ inſimt ſenſũ a motũ ſpũs et gr̃e in oẽs qui ad⸗
herent ei ꝑ ſidem redã vel ꝑ ſidei ſacramentũ · ̊ inquantũ deus
mfluit talem gratiam auctoꝛitate: in quantũ homo influit eam
per modum meriti a illud meritum qð non ſolum ex congmo
ſed etiam ex condigno meruit membꝛis gratia habuit hoc ex
vnione ad verbum. Ex p̃didis tollige ꝙ; vp̃ᷣs inquantũ homo
dictitur caput eccleſie triplia ratione. Pnimo ꝓpter influentiam
gracie ſitut dicenm eſt. Secundo ꝓpter ↄfoꝛmitatem nature quã
habet caput ad mẽbꝛa: qꝛ liœt xp̃s exœllat mẽbꝛa ſua quantũ
ad diuinitatem: tñ confoemis eſt illis m natura humamitatis:
Tereio dici᷑ caput methaphorice quia ſicut coꝛpus verum xp̃i
conſtat ex puriſſimis mẽbꝛis: ita copus eius miſticũ ex puris
ſidelibus. Nam de plenitudine eius acepiunt oẽs benefitium
gratie a ſpiritus qui ad euz accdunt vel per fidem redtam vel
per ſidei ſacramentum. Rhla ratione xpᷣus bᷣm ꝙ; homo diatur
caput ſcili et ꝓpter nature confoemitatẽ quam caput habet ad
totum topus. Nam ſicut coꝛpus xpᷣi naturale conſtat ex puriſ
fimis membꝛis: Ita coꝛpus eius miſticum ex puris fidelibus:
pꝛopterea eadem gracia perſone ſingularis abilitauit naturam

Quartus
humanq; xp̃i ad vnionẽ verbi videlicer digna eſſet vmri tante
eelſitudmi vocatur graua vnionis per quq; ipſe xp̃us non tĩ
feliatatem glorie verum etiam adoꝛatione latrie dignus fuit:
Verum eſt bm ꝙ eſt conſtrudio tranſitiua vt ſit ſenſus. Grada
vnionis· vnio humane nature ad diuinam. que gratis et ſine
meritis data eſt hũanitati xp̃i· ſic differt gradia vmonis a gra
Pſonah et a grcia capit.· ſicut vnio differt a grada habituali
Pter quod diatur in iohanne ꝙ; ſpũſſandtus eſt ei datꝰ non
ad memſurã qð duplidter expomt᷑. Primo ſit nõ ad menſumzʒ
totaliter a non partitulariter: qꝛ quicquid potuit ei deus de
ſpũſancto dare dedit ei. Becundo ſic non ad menſuram:i ſupee
omnem ꝓportionem reſpectu alioꝛum hom mum. de hoc ꝙ diut
Johᷣ. i. Plenuʒ gradia a veritate. Mota ꝙ multiplex diſtinguut
plenitudo. Prima eſt ſufficientie que in quolibet iuſto eperit.
Secunda eſt copie qꝗᷓ fuit in aplis RAdtu.z· Repleti ſunt oẽs !
hec fint et in ſtephano ibidem .7. Stephanus plenus grada a⸗
fetitudine. Tercia eſt vmuſitatis que eſt in eccleſia cni nullũ
donum deeſt. Auarta exellentie que fuit mn beata virgine ˖ que
omẽs ſanctos in gratia exœdebat Ecck. 24· In me ommis gr̃a
vie a veritat? Lu· j. Rue gracia plena. Quinta ſupereffluentie
que fnit in xp̃ᷣo Joh̊.i.Plenũ gr̃a a veritate. Circa innocentiã
xp̃i hoc dicendum eſt ꝙ habuit immunitatem omms culpe: et
quan tum ad actum a quantũ ad poſſe.quia non peccaui nee
Peccare potuit. nec a patre ptẽm oꝛiginale traxit. quia patrem
tarnalem non habuit net a matre peccatum tia xit quam ſpiri
tuſſanctus a fomite totahter liberamt.

De plenitudine ſapienti Capit. xiii
cut in xp̃ᷣo fuit omms plenitudo grade ita a omms
Pplenitudo ſapientie non ſolum quantum ad cognita
Veruz etiã quantũ ad modos a differentias cogno
ſtendi qui ſunt quinq;. Orimus eſt cogmitio ſempiternalis ex
parc dininitatis et hoc modo cognoſcit ommia ſimul ſcʒ ſinita
et infinita quia apud deum omnis inſinitas eſt finita. Deꝰ em̃
videt multa vno.i: in ſeipſo. vnde nõ differunt ibi qð videt et
per qð videt quia videt ſe per ſe a in ſe videt omnian on ſo luz
que ſeat. ſed etiam que ſacere poteſt que ſunt infinita. Setundꝰ
modus eſt cogꝗnitio ſenſualis a ſenſualitatis ex parte carnis a
iſte modus eſt cogniuo peꝛ experientiam quo xp̃us non ſciuit
Rmul oĩa quia ſenſus non eſt perœptiuus rerum miſi ad obiech
teſentiaʒ. Tercius modus eſt ſpiritualis ex parte mentis. Et

Liber
ille triplex fuit ſcz ꝑ naturam- ꝑ gram· et per gloriaz. Per na
turam igitur eſt modus teraꝰ oognoſtendi quo modo togno
uit xp̃s omnia que ſpectant ad vniuerſi conſtitutionem: lõ⸗
ge excellencius e;ᷓ adam etiã exiſtens in natura inſtituta. Quar
tus modus elt per gradam hot modo cognouit yp̃us oĩa· que
ſpectant ad humam genens redemptionem. longe tamen ex⸗
cellenaus & aliquis pꝛophetarum vel etiam angelorum Mon
enim ſolum habuit yp̃s ſcienti am per habitũ innatũ · vt adam
a angeli: ſed etiam per habitũ infuſum. velut ſandi per gracia;
illummati. Cognitionẽ vero non habuit per habitũ acquſitũ
qui ꝓpter imperſectonẽ in ipſo nõ fuit. Quintus eſt per gloꝛiaʒ
hot modo cognomt xp̃s oĩa: fimita quidem cognitione actuali.
infimita vero nõ mſi cog mitione habituali vel excſſiua. Anima
emm xpi per gloꝛiq; compꝛehenſionis capiebat quantũ capere
tuit natura finita vmta infinito. Seiendũ ergo ꝙ tes dupkr
hñt cognoſti in arte ſcʒ ab ipſo artific· vel ab alio artem con⸗
templante. vtroq; mõ osgnouit xp̃s res.peimo modo ꝑ naturaã
diumitatis. ſcdo per gloꝛiã comp̃henſioms. Patent ex p̃miſſis
quinq; differncie oogmitiomis ꝗᷓ in xp̃o erant. per peimũ emnim
modum habuit oogmitzonem vt deus per leeundum vt homo
per ter dum vt viatæ· per quartuʒ vt illummatoꝛ. per quintũ
vt compꝛehenſoꝛ. Eus ᷣm vtranq; naturam dieitur lux· quia
m dimitatem illummat intus animam. et ?m humanitatem
infoz mat exerius vitam. Et hot tripliater ſcz miraculis p̃dica⸗
ti ombus et exemplis. pꝛimum eſt potendie. ſetunduz ſapiendie
tercium eſt bonitatis. Nota pterea ꝙ ſcientia xpᷣi hommis lim 3
pidilſima eſt inter ſcientias creatas: quia nmihil habz admixtũ
de ſuo dontranio vel actu vel potentia: pꝛeſertim cuzʒ non poſſit
ahquid ignorare ꝓpter vmionem ad verbum: tamen 9ꝛ amma
xpi creata eſt nõ eſt ſcientia eius ita limpida ſit dei: q;uis ſciat
omma que ſeit deꝰ. & dicit᷑ ihelus ꝓficiebat ſapientia a etate
coram deo a hominbus non eſt intelligendum ꝙ m ſe pfecerit ·
qui ab inſtanti coneptioms ſapientia plenus fuit· led Pciꝰ in
alijs qui doctrina ſua aQ ex emplo ꝓfeœrunt et hoc coꝛam deon.
ad dei gloꝛiam a ommibus ad vtilitatem hoim. Pꝛoficiebat
ta nen ihe us etiam in ſe cognitione experimentali ſenſuah qꝛ
diditit bm Kplm ex his que paſſus eſt obe dientiam.
De merito xp̃ᷣi (Capitulum. xv
gIyvul fit xpᷣs viatoꝛ et comp̃ henſoꝛ ab inſtanti dcep
m tõis ſue ex tunt em cepit mereri a frui. MMermt aũt

Quartus
mquantum viatoæ· non inquantũ tompꝛe henſooꝛ Per fedio et
plenitudo meriti xp̃i notatur in iſtis. Drimo quantum ad eum
qui merebat᷑ qma non tm̃ homo ejat ſed etiam deus. Becundo
quantuʒ ad tempus quo merbat᷑ quia ab inſtanti ↄptionis
vſq; ad hoꝛam moetis. Teruo quantũ ad id quod merebatur
quia ꝑ habitũ ꝑfecnſſimuz caritatis: a ꝑ exeratiũ Pledtiſſimum
virtutis. Nuarto ad eum cui merebat᷑ quia non tm ſibi H eta
nobis. Omnibus enim operibo ſuis que pꝛo cdebant ex libero
arbitrio ſibi vitam mermit eternã iam habitã a nobis hñndam
illis dico openibus que retulit ad nos. a eſt ꝓbabile qð retulit
oĩa ad nos cum in munduz venerit ꝓper nos. Quinto quantũ
ad id quod merebatur nobis quia veniam graciam a gloꝛiazj
Stolam q; carnis a aperitionẽ ianue regmi celeſtis. Knte incar⸗
nationeʒ enim xp̃i dyabolus habuit manũ attrahentẽ a manũ
impellentem attrahentem dito potenda in culpam impellentez3
ſine obſtaculo ad limbum. Sed xp̃s pꝛimam manuz debihtanit
ſuo merito. ſeeundam vero penitus am putauit. Igit᷑ in merito
xp̃i radicata ſunt omnia merita nr̃a ſiue ſatiſfactoeia pene: fiue
meritoꝛia vite eterne: qꝛ nec ab offenſa creatoris digni lumus
abſolui · nec immenſitatem pꝛemij quod deus eſt digin ſumus
aſſequi niſi per meritum hominis dei. Hexto quantũ ad id qd
merebatur ſibi quia liet non meretur gloificatonem mentis
quam iam habebat · meruit tamẽ het ſibi humilitate paſſionis
accelerationẽ reſurrectionis: gloꝛificationẽ ſui noĩs digmiatẽ
tudigarie Poteſtatis ſicut ait RKpls ad Phik.2 Kps factus eſt
obediens vſq; ad moꝛtem. moꝛtem. a ſequitur. Pꝛopter qð et
deus exaltaui illum quo ad pꝛimũ. Et dedit ill nomen qð eſt
ſuper omne nomen. quo ad ſecundum. Vt in noie ihelu omne
genu fleckat᷑ eeleſtium terreſtrium a infernorum. quo ad terauzʒ
eptimo quantum ad modum quo merebatur. Dicitur enim
aliquis mereri triplicter ſcilicet de indebito ſauendo debitũ. vel
de debito magis debitũ. vel de debito vno mõ facendo debitũ
alio modo Orimis duobus modis meruit nobis et non ſibi:
quia non Poterat ſibi facere de mdebito debitum . vel de debito
magis debitũ cum a pꝛindpio fuerit ſandiſſimꝰ nec in ſancutate
PNtuerit ꝓfiere. Tercio vero modo ſibi merit qꝛ bonũ glorie
quod ſibi fuit debitum per gratiam vnionis feat ſibi debitum
ho modo ſcz per meritũ bone adionis.meruit em̃ ſibi vitam

eternam iam habitam ſicut nobis abendam. H
e voluntate xp̃i. (Capit nlum xvi

e2 ͤDluntas dup lex in xp̃o fuit ſcilicet creata a increata
. vt dickũ eſt ſupꝛa in peimo de voluntate ipſiꝰ increa⸗
Ata. Volũtas xp̃i creata fuit duplex ſcʒ rõnis a ſenſua
litatis. Et volũtas rõms duplex eſt ſcʒ rõnis vt ratio ẽ a rõniʒ
vt natura eſt. Ooluntate ra tionis vt ratio eſt cõfoe mauit ſe m
omnibus vo luntati intreat. Sed voluntate rõnis vt natura ẽ.
ſen ſualitati aliquid volnit ꝓprium quod non voluit voluntate
rationis vt ratio eſt ſez non meꝛi. Et in hotc iſte voluntates nõ

fuer̃t ſibi contrarie: liæt volita ↄtraria fuerint. qm ᷣm vohmta

tem diumã xpᷣs quod iuſtum erat voliat m voluntatem rõnis
iuſte conſenlit · ſed hm vohintatem carms penam recuſauit· a ſic
vnaqueq; vo luntas quod ſuum erat tenuit ſcʒ volũtas diuina
iuſtiaã · voluntas rationis obedientiã. voluntas carnis naturã
Vnde patet qꝙ aliq d velle eſt illicitũ rationi qð non eſt illiatũ
ſenſualitati ſicut mn xpᷣo fuit velle non moꝛi.q;uis aũt voluntas
nõ moꝛiendi fuerit cauſaliter a ſenſualtate. fuit tñ occaſio nałr
a rõne quia xp̃s licut voluit fecit illud hoꝛribile vemire in ima⸗
ginationeʒ a m eſtimationẽ: quo facto naturałr moꝛtẽ reſugit
hoc autem voluit ꝓpter noſtram inſtruchonẽè · ſic ratio ꝓ ſenlua⸗
litat aduotauit diens. Pater ſi fieri po vſt . DHec petido fuit

tam ſenſualita tis q; mtionis. ſed ſenſualitatis tanq; affectantis

rõnis autẽ tanq; ꝓPonentis. Ex hot xp̃s fieri voluit ad triplicẽ
inſtrudionem noſtra m. Prima eſt vt ſciamus non eſſe peccatuzʒ
aliquid ex ſenſualitate velle qð eſt oontrarium voluntati diuine
Gecunda eſt vt martires xpᷣi non deſperent ſi mœtem hoereant

tũ illaʒ a filius dei ex hoꝛruit. Tercia vt diſcamꝰ dilcrete petere

ſcʒ ſuponendo voluntatem noſtram voluntati diume. Et hoc
nota tur in conditione a ppolita: ſi fieni poteſt &. et ibi. VPerun⸗
tamen non ſicut ego: ſed ſicut tu vis pater. =
De effectibꝰquos aſſumꝑ ſit xpCᷣs(Ca.xvii
On ſolum xpᷣs aſſumpſit humanam naturaʒ ſed etiã
deſectus arca naturã quos viʒ ipſum decuit aſſumẽ
Vaide cũ pene ſint exerutatiue virtutis ꝑfecte a teſti
fieatiue humane nature nõ ſimulate aſſumpſit tam penalitates
coꝛ poꝛales q́; ſpũales que reſpitiunt naturaʒ nr̃am in cmum
ſieut ſamem ſitim in ab ſentia alime nti: triſtidam et timeeem in
eſentia notumenti a hmõi. vt eſt ealoꝛ · frigus.laſſitudo c ·
nee tamen oẽs defectus coꝛporna les aſſumpſit ſit ſunt deſectus
egritud inũ multifoꝛmium: nec om nes ſpũales.ſitut ſunc pct̃ᷣa
ignorãtia rebellio carms ad ſpũm. Preterea qꝛ nullus innocẽs

——

— = ⸗ S

—— — — — =—

—BBB2 — % — — — — — — — — —

—— —.. ☛☚

Quartus IJD
debet inuitus penã ſuſtinere cũ hoc eſſet tontra edinem diuine
iuſtice. Ep̃s ſic penalitates ſuſcepit vt tñ pati nõ poſſet inuite
quia paſſio ſua non fuit ↄtra voluntatẽ diumitatẽ: nec contra
voluntatẽ rõnis: licet fuerit ↄtra vo luntatẽ ſenſualitatis aQ ear⸗
ms. Diamus etiã ꝙ xp̃s vere timuit a vere doluit a vere triſtis
fuit ꝓut iſta notant ꝓpaſſionem· non pᷣm ꝙ ſignant paſſionezʒ
Differt aũt ꝓpaſſio a paſſione qm̃ tunc affedtio ꝓpaſſio dietuꝛ
quando anima ſic affie᷑ oculum mentis nequaq; pertur bat
Paſſio vero ditit᷑ quando ita foꝛtis eſt ꝙ oculuʒ ment turbat
fatit a rectitudine vel a dei Dtvmplatione demare . et tũc ratio
ledit᷑ a patit᷑. Vnde dit iſta duo ſicut diſpoſitio a habitus.

e paſſione xpᷣ̊i. (Capit nlum xviii

Jrea paſſionem dñi cõmendamꝰ in opere patientiã ·
inſuꝑabilem · i modo humilitatẽ admirabilẽ· in cau
ſa caritavem ineſtimabilẽ. Circea opus notat᷑ ꝙ xp̃us

ſuſti nuit in tactu clauoꝝ aſperitatẽ · in auditu oꝓpꝛobꝛioꝝ tõo⸗

fuſioneʒ · in adoratu ſputoꝝꝶ feditatẽ · in guſtu aceti a fell ama
ritudimẽ · in otulis lacrimaꝝ effuſionẽ · in code timoꝛẽ. De mõ
patiendi hoc tenendum eſt ꝙ; xpGs paſſus eſt paſſione generali
quia ᷣm oĩa membꝛa copoꝛis Yſa. ca ·53 Didimus eum non
hñtem ſpeciem neq; decoꝛem. Item paſſione acerba Trenoꝝꝛa·
O vos oẽs qui tranſitis per viam attendite &ι Fuit aũt paſſio
xpᷣi maxima· tum rõne intenſionis ꝓpter optimã diſpoſitionem
ipſius patientis · tum ꝓpter eius innocentiam. tum ꝓpter eius
honoꝝ excellentiaz. Donoꝛabilis enim ſi confundit᷑ plus lediẽ
et p̃upue inter ſuos. Item graus fuit eius paſſio ꝓpter ipſius
vir tuoſitatem· quia vilis homo de morte dolere non de bet tum
turpitudo ſua ſinem tunt habeat. Item paſſione ignominioſa
Yla · ca · ʒ · Vidimus eum deſpectum a nouiſſimũ eorum. Dec
autez ignominia attendit᷑ in patibulo crucis que fuit ſu ꝓplitiũ
Peſſimoꝝ et in conſoꝛtio iniquoꝛum ſcʒ latronum cum quibus
erat deputatus. Curat autem vp̃s paſſione generali infecnonẽ
vniuerſalem.paſſione acerba libidmezpaſſione ignominioſa
ſuperbie peeſumptionem. In modo paſſionis attendit᷑ caritas
maxima q̃ nos liberauit ab mſerno dando veniq qua munduz
renouauit largiendo gr̃am. qua celum aperuit ↄſerendo gloꝛiã
het tria notant᷑ ſn tytitulo trucis. Mazgʒ ꝓpter peimũ dicit iheſus
ꝓPter ſcõᷣm nazgarenꝰ. ꝓpter tercuũ rex iundeozꝛꝛ. Ep̃s ſex viabus

ſanguinẽ ſuũ fudit viuus a ſemel moetuꝰ ſcʒ in cirtũuſione in

orõe in toꝛonatõe in flagellatione in cruuſixiõe in lanœatione

Liber
Per pꝛimũ docemur pcta abijcere · ꝑ ſcᷣm mentis anguſtiã pꝛo
ſalute noſtra tenere.per tertium aĩam nr̃am virtutibus oꝛnare
per quartũ carnem noſtram domare· per quintũ membꝛa nr̃a
mandatis dei ligare. per ſextuʒ vulneratũ coꝛ in dei amoꝛe hre
Poſtremo quia iſte paſſones non attingebant in xp̃ᷣo diuinã
naturam ſed humanã ideo in moꝛte xp̃i facta eſt diuiſio anime
a carne vt tũ ſalua eſſet vnio tam carnis q; aĩie cum diuinitate
Hoc etiam ſciendum ꝙ xpᷣus ſi paſſus non fuiſſet tamen ſenio
deſeaſſet quantum peꝛtinebat ad conditioneg humane nature
in ſe tonliderate ſine vmone . ſed ĩ poteſtate nature vnide fuit vel
lic denere velnon. . „B
e effectu paſſionis chꝛiſti Capit. xix.
Ffedtus paſſionis xp̃i multiplex eſt. ſiẽ patet in his
verſibo. Paſſio debilitat ſcʒ virtute demonũ. Job qſi
m hamo capiet leuiathan.ſpolians ſcz inferuũ Yſa.
Hoca nomen eius ſpolia detrahentiũ. infoꝛmat ſcʒ ꝑ exem ꝑlũ
Petrus. . dano. ta. ⁊2· Ep̃s paſſus eſt ꝓ nobis vobis xlinqns
exemphum. vnde xp̃s eſt quaſi liber poſitus in pulpito trudis
vbi diſcimus obedientiaz pacientiam. humilitatem. caritatem
Dilce aũt ſpeaałr qliter ſe habuit in tapi tulo qð ſibi tenebat᷑.
vnde Vernhardns. Stetit iheſus ooꝛam p̃ſide inclinato tapite
vultu plaade S̊mone caro. voce ſubmiſſa.de fixis in terra aſpe⸗
dibusparatus ad obpꝛobꝛia:a ad verba ꝓmptus. DHonorat
ſcʒ imitatoes fuos Meſter. Sic honorabitur queʒ rex voluerit
honoare. Exatat ſcʒ ad pugnã ſpũalem Tachabe o&. Oſten
derant elephantis ſang uinem moꝛi et vfe vt eos acuerent ad
bellum. Inflammat ſcʒ ad diligendum Bernhar. Supꝑ omnia
te mihi reodit amabilem bone iheſu. talix quem bibiſti opus
noſtre redemptionis. Reparat ſcihœt ruimam angelicam. IJpſe
enim xp̃s eſt lapis angulauis qui fecit vtraq; vnũ. Pawm dat
ſcʒ inter denm a hoĩiem · mter ange luz àa hommem. meer hoiem
et hoĩem Eccleſiaſtieus. Et in tempoꝛe iratundie factus eſt red
aliatio. Et armat ſeʒ tontra mundũ carneʒ a dya bolim. vnð
ſignat᷑ per chpeum quem ioſue leuamit contra hay. Sanat ſcʒ
mentis vulnera Mai2z0 Rſpictentes ſer pente eneũ ſanabant
Viuiſicat ſceʒ ſpũaliter Apłus ad Ro.S· Cum eſſemus moꝛtui
vmiſicauit nos Rugꝰ. MWortuꝰ eſt vmcus ne maneret vni cu/
Ducit ſcʒ ꝑ mare huius mði.Exodi.de virga moyli.dultorat
Exodi. de ligno miſſo in aquas mamth. obumbꝛat Canutoꝝ
SGub vmbꝛa eiuns quẽ delderabã ſedi. a calpa ruocat JPla. 53⸗

ſe

AQLuartus
Kttritus eſt ꝓpter ſcelera noſtra. reſerat ſcʒ telum Pſaie. Dabiʒz

clauem dauidacrucẽ ſuꝑ humez eius. illummat· vñ crux ẽ q̃i

candelabꝛũ tabernaculi. Iteʒ thobias illummatꝰ eſt ꝑ fel piſcis
Denat.vnð dixit ſancta agnes. a ſanguis eius onauit genas
meas. Ep̃us in paſſione ſua vidit diabolũ quẽ ligauit.infernũ
quẽ ſpohauit:moetem quã ſuꝑauit.mm quem vtempfſitſup⸗
plitiũ qð pertulit.celũ qð aperuit. Paſſio xpᷣi tollit ſeptem vi
cia. Tollit enim ſuꝑbiam capitis inclinatio per quã videbatur
tytulum crudis fugere in quo ſcriptũ erat Rex indeoꝝ. Inuidi
am bꝛachioꝝ extentio quaſi ad amplexanduzʒ. auaritã młtoꝛꝛ

erogatio que in paſſione tradidit · Berñ. Diſce xpᷣiane qᷓntuzʒ

debeas diligere xp̃ᷣm qui dedit nobis carnem ſuam in cbum et
ſanguinem in potum aĩam in pꝛecium aquã lateris in lauacz
veſtem truuſixozibus. coꝛpus diſcipulis· mr̃em io hi. Rcodiaʒ

feſtinatio ad paſſionem. iram mollis reſponſio: gulam fellis et

aceti potatio luxuriam lateris apertio. In redemptiõe nr̃a ſut
gratia mirabihs. Primo ex ꝑte motuum qꝛ caritas dei vidit ꝙ
nec per amicos nec ꝑ pꝛetium poteramꝰ nos redimere · ꝓpterean
ſe fratrem nr̃m fecit naturam nr̃am aſſumendo.et pꝛetiuzʒ dedit
ſanguinẽ peo nobis fundendo . p̃s · Redime me a miſerere mei
qꝛ vnicusnon habens amicos et pauper ſum ego ſcʒ nõ ha⸗
bens pꝛeciuʒ: Scðo ex ꝑte redimentis qui cũ liberare nõ poſſet
ex potencia fetit hot pPocius ex miſcvia vt ad amoꝛẽ nos aſtrin
geret. et vt iuſtige ipſius ſatiſſaeret. Tertcio ex ꝑte redempti ·
qui oꝓprimebat᷑ crim muʒ ſeruitute a detinebat᷑ m carcere. Bed
tra pꝛimũ magnũ emt vt filius ſeruus fieret vt ſeruus fieret
liber. Contra ſcdm magnuʒz fuit vt dñs ad car cerem lymbi de⸗
ſcenderet ꝙ ſeruꝰ exiret. Quarto ex ꝑte mſtice qꝛ nulla iuſtitcia
dictabat ut innocens puniret᷑ pꝛo reo. Quinto ex ꝑte exellencie
diuine. quia miruuʒ erat ꝙ in peedabile ponebat᷑ ſub pꝛecio vi
us creatum. Sexto ex ꝑte pꝛecij dat. Si em redemiſſet nos ſale
adhuc ad gras teneremurnunt aũt redemit nos aia coꝛꝑe⸗ et
vita vt mihil hoꝛ ſibi ſubtraheremus. Circa paſſionem dñi no
ta ſeptem ſuauitates ſcʒ capitis inclinationem ad oſculũ. jin ſig

nü noſtre retonuliationis. bꝛachioꝝ extenſion eʒ ad amplexuz

in ſignũ reœptionis ad gꝗr̃am de pct᷑o redeuntis· lateris aperci⸗
onez ꝓpder effaſionem pꝛetij nr̃e redemptionis. Exinit em̃ ſlan⸗

gnis et aqua clauoꝝ in manibo et pedibo infixionez ꝓPteꝛ me
moriam ñe recoꝛdationis. Jſaias ca · 49. Si obliniſci põt mat᷑

infantem &τ. Coꝛꝑis denuvationem in exemplũ noſtre ↄfeſſiõis

ALiber
que ſcʒ debet eſſe nuda. Cruus poꝛtatonem · in exempluz nr̃ e
imitationis. Corone ſpinee impoſitionem.in ſigurã nr̃e glori
ficationis. De effectu paſſionis dni · Rugꝰ ait. Per redempto
ris noſtri moꝛtem de tenebꝛis ad lucem de moꝛte ad vitam de
coeruptione ad incoꝛruptionem. de exilio ad patriam. de luctu
ad gaudium. de ternis ad celeſte regnũ vocati ſumus. Item di⸗
at Kug?. ꝙ xp̃us fuit ſacrdos ꝑ quezʒ recondihati ſumus. fuit
ſacrifitiũ quo retoneiliati ſumus. fuit templũ in quo reconeihati
ſumus. fuit deus cui vecontiliati ſumus. xpᷣus fuit me diato po
puli iudaid a gentilis et m hoc lapis angularis. Jte hoim
angeloꝶ a bᷣm hoc ð pauſicus. Item dei et hoim et 'm hoc ð
re demptoꝛ. Berñ: Quid vltra debuit facere a non lecit Abſol
ut vinctũ · illummanit cetũ.reduxit erroneũ· reeonciliauit reuʒ
Item RKug? Ecce pꝛo impio pietas flagellat᷑ · pꝛo ſtulto ſapiẽs
illudit᷑ · ꝓ mendace veritas necat᷑· iuſtiaa pꝛo iniquo damnatuz
mi ſericoꝛdia affieit᷑ ꝓ crudeh:pꝛo miſero replet᷑ ſinœritas acto·
mebꝛiat᷑ felle dulcedo. moꝛit᷑ vita pꝛio moꝛtuo.EXÿus o noſtra

infirmitate medemas ipſe accpit curauit enim per dietam qnñ

ieiunauit quadraginta diebo. Per ſudoꝛ em qn ſudoꝛ lactus eſt
ſudoꝛ eius ſiẽ gutte ſanguinis. Per minutionẽ qñælanis a lan
lea vulneratus eſt. peꝛ potioneʒ qñ guſtamt acetũ cũ lelle mix
tum. per emplaſtꝗꝛ qñ ſaues eius eſt ſputis illita. per electua⸗
rium qñ coꝛ pus a langunẽ ſuum dedit in cena diſcipuhs ſuis

cruce chꝛiſt Capitulum xx.
Ncruc dni nota hec. Su ꝓplitiũ quo nullum maius.
Trenoz.· . D vos omes *&ι. Mullũ dito maius ex eo
1 ꝙ paſſus eſt ipſe iuſtus ab iniuſtis ꝓ inuiſtis · cũ inin
is ex cauns minſtis ſub miuſtis iudieibo a miuſtis ponis. Dbꝓp
bꝛiũ quo nullũ viliꝰ Sap · 2· Moꝛte turpiſſlima ↄdemnemꝰ eũ
Preuũ quo nulli intonueniencius. qꝛ ſicut ꝑ lignũ venit culpa
ſic per ig nũ edemptio. Miſteriũ quo nullũ ꝓfundius. Ephe.
HVt pollitis tõpꝛehendere cuz omnibo ſanqhs qð exponit Rugꝰ
de cruc. Ex emplũ quo nullum pfſectius-i. Pet · 2· Xp̃s paſſus
eſt pꝛo nobis. Crux multis rebus comꝑat᷑. Ipſa enim eſt clauis
celi. vectis arche · nauis marnis· arboꝛ danielis palma fructuum
ſalomonis. baculus iacob quo ioꝛ danẽ tranſiuit · ſpetu lum imi
tatioms. ſcala acenſiomis. hamus quo leniathan capitur. tor
cular quo xp̃i ſanguis expꝛimit᷑· cythara qᷓ demon laulis com⸗
peſcitur · paulus in quo ſerpens eneꝰ ſu ſpendit᷑ · thau quo fron

tea ſideliumſignam? candelabeum qua tabernaculũ illummnat ·

— —

— — ⏑ —. —

t
n

. –

— — —

Quintus
Lignũ aquas marath dulcoꝛans. virga moyſi ꝑ mare rubꝛuz
dei pplm ducns· gladius ipſuʒ goliam decapitans. Pexillum
ad pugnam ſpũualem colligens cathedra diſcipulos xp̃i erudi

ens. Equꝰ dei amitos honorans. clipeus ioſue hey impugnãs

Liber miſteria ꝓfunda continens·altare oblatonez accœptiſſi⸗
mam acdapiens. Septem verba xp̃us in crucœ pꝛotulit Primuz
Pater ig noſce illis c Scõᷣm.hodie mecũ eris in paradiſo. Zeꝛ
cium. mulier ecœ fihus tuus. Quartũ. Sico. Quintũ. hely hely
lamaſabatham. Sextũ. Pater in manus tuas cõmendo ſpiritũ
meũ. Septimũ. ↄſũmtum eſt. Per pꝛimũ docemur iniurias di⸗
mittere. per ſedᷣm petentes exaudire · per teraũ parentes hono⸗
rare. per qrtum ſalutem nr̃ am deſiderare.ꝑ quintũ in necſſita⸗
tibo ad deum clamare.per ſextuʒ auxilium nr̃m m deũ ponere;
Per ſeptimũ ſfine debito vitam nr̃am ↄſũmare Quatuoe bꝛach

ia cruds lignant qᷓ tuoꝛ virtutes quibo extendi debet homo nẽ

interioꝛ. Sig nificat em pars ſuperioꝛ caritatem. inferioꝛ humil⸗
tatem. a dertris obedientiã a ſiniſtris pacientiaq;. Item m qua
tuoꝛ bꝛachijs truds notant᷑ quatuoꝛ bnficia crutis. Signiſi cat
enim ꝑs ſuperioꝛ ianue &œleſtis apertionẽ.mferioꝛ inferm deſtru
dione;· a dextris gre collationẽ · a ſiniſtris petoꝝ remiſſionẽ &
Quatuoꝛ ligna fuerunt in cruce ſicut didt magiſter in hyſtoria
Pes nanq; crutis fuit de dro. ſtips de ſpꝛeſſo· tran ſueꝛſale de
palma.tabula de oliua. Signat aũt cedrus altitudimem dtem⸗
lationis cpꝛeſſus ſamam bone opinionis: palma Frudum mſti
cie. Dliua lemitatem miſericodie.
edeſcenſu xpᷣi ad inferos Capit.xxi
Nima xp̃i poſt moꝛtẽ deſcẽ dit ad infeꝛ nũ ſiue ad lim
bum ad liberationẽ eoꝝꝶ qui membꝛa xpi exiſtentes
de hoc ſeculo exier̃t Diabolus emnm dũ manus in cũ
extendit in quo mihil iuris habebat merito amiſit in alijs ptᷣa⸗
tem. Rlia cauſa quare x¶p̃s deſcendit ad inferos eſt vt tant? eẽt

deſcenſus qntus erat liberando caſus. Primꝰ em̃ homo ſic in

ſtatera liberi arbitrij erat poſitus vt polſſet ad vitaz aſcendere
pout vellet. vel ad moꝛ tem deſcendere put vellet. ſed peccato
Pacto ſic bꝛachiũ alteꝝ ſtare ꝑ onus culpe depꝛeſſuʒz eſt ut eſſer

m ymo infermaltłꝝ vero m ſũmo cœli. Non at᷑ aſcenderet bꝛa⸗

chiũ depꝛeſſum mſi deſcenderet aliud bꝛachium. Deſcendit er⸗
ꝗο dñnñs ad mſernũ vt hoĩem captiuũ eleuaret vſq; ad celũ. ter
cia ſatio q̃re xp̃s deſcendit ad infe rnũ.ſcʒ vt ſicut viuus fuemt
limen per pñtiam mi coꝑalem ſic moꝛtuꝰ eſſet lumẽ inferm

Liber
per diumitatis maieſtatem. Quarta rõ eſt vt idem xp̃s hot exe
Aems ꝑ effieientiã qð paſſione ſua meruerat m ſuffieientiæ;.
uo aũt meruit ꝑ ſuaʒ paſſionẽ ſcz ſatiſfadionẽ·. a ianue aper⸗
tionẽ · ⁊ ideo hec duo effiut in deſcenſu ſuo ad inferos qꝛ ꝑ ſatiſ
fadionẽ ſoluta lunt vintula eap uitatis.ꝑ apertionẽ ianue ſac
ta eſt illuſtratio ipſius carceris. etiã pm luœm exteriæez. Libe⸗
mit aũt xp̃s omnes illos qui meriti ſuꝛ capaces eſſe poterant
ſitut fuerunt ſanqn pr̃es qui non ꝓpter reatum ꝑſone · ſed tantũ
ꝓPter ratuz nature detinebant. Damnati aũt huius meriti ca
pacs non ſunt·net paruuli mm lymbo.qꝛ de coꝑe xp̃i nõ ſunt
per ſidem vel per ſidei ſacramentũ. Dicendum etiam ꝙ anima
xp̃i per triduũ moꝛtis ſue cũ ſandis patribo in lymbo fnit Abi
dem fuit a latro cui dñs dixit. Sicut habet᷑ Lu. 23. Vodie me
cum eris in paradiſo &. Et nomme pamdiſi vocatur ibi dei ſu
itio · qunia peracta paſſione tazʒ ipſe latro q; alij qui erãt in lim⸗
bo viderunt deum per eſſentiam. ad quem inſfernũ xp̃s deſcen⸗
dit ſi ſeine volueris. Motandum tibi eſt ꝙ nomen inferni ſumik
dupliditer ſcʒ p?o pena 2a peo loto pene. m pꝛimuʒ modũ diei⸗
ur qꝙ demones inſernum ſemper ſecum poꝛtant. Jcem pꝛout in
fernus pꝛo loco pene ſumituꝛ ſit infernus quadrupliciter diſtin
gutur. Vnus eſt infernus damnatoꝝ in quo eſt pena ſenſus &
damniatc ten ebꝛe interiozes et exteriozes . abſentia gracie. Su⸗
pea iſtum eſt lyr:ꝛbus pueroꝝ vbi eſt pena damni a non ſenſus
et ſunt ibi tenebꝛe intenoees a extenioes. Bupea hunc locuz eſt
purgatoꝛis m quo eſt pena ſenſus a dammi ad tꝑus. et ſunt
bi tenebee exteriæes a non interiæes. quia grauam hñt. Gu⸗

pꝛemꝰ locus inter hec eſt lymbus ſanctoꝝ patzꝶ. vbi furt pena

dammi et non ſenſus. a fuerunt ibi tenebꝛe exterioꝛes ̊ nõ pꝛi⸗
uationis gade. Ad hunt locum xpus deſcendit at ſuos inde li

berauit a ſic infernuz momoꝛdit. quia partem abſtulit et Ptem
reliquit · Moꝛtem vero quo ad eledtos penitus deſtruxit. Zicut

dieit in Oſee. O moes ero moes tua. Dint quoq; locus ſinus ab

eſt ſinus abrahe· quia ibi iam eſt abraham. ÆX nullo pꝛe dictoꝛꝛ
locoꝝ eſt tranſitus ad alium niſi a tereio ad quartũ.· hot eſt de

purgatoio ad lymbum ſanctoꝝ patrum. Ex iam dictis patet

quare canta mus. Libera animas oĩm ſidehum defundtorum. de
manu inferni et de pꝛofundo latu· quꝛa ibi infernus ſumitur ꝓ
pꝓpur gatoꝛio · ſicut a ibi ſumitur pꝛo lymbo.qñ xpᷣus dititur ad

inſeros deſcendiſſe vel mfernũ deſtruxiſſe. Ex pꝛ ediais collige

— — —,.——

— —

Quartus
xp̃s moꝛtuus eſt in coꝛꝑe· deſcendit ad inſeros in aĩa-et wſur⸗
rexit in vtroq;. Dicendum etiam qꝙ; in illo triduo xp̃ᷣus totus
fuit in ſepulchꝛo ſed non totum· et totus fuit in inferno h̊̊ nõ
totum · qꝛ totus ditit perſonam.totũ vero naturam. Similiter
dicendũ ꝙ cũ vnio aie cũ coꝛꝑe faaat hoĩeʒ· xp̃s in illo triduo
non fuit homo.liœt aĩa a caro vnita tũt eſſent cũ ver bo &.

Ge reſurrectione xpi Capitulum. xxii

Riſtus teraa die wſurrerit a moztuis reſumendo co
pus nõ tale quale pems habuit h impaſſibile a im⸗
motale. Caro emm xp̃i que in natimtate flœuit. Et
m paſſione detidit per gloꝛioſaʒ reſurredionẽ refloꝛnit. Tũc re
nouata eſt vt aquile iuuentus xp̃i. Lunt leo ſuũ catu lũ ſuſci⸗
tauit· tunt ſenix reuixit. Lunc ſic legit᷑ in eremia. Figulus ex

eodem luto valis fradi fecit aliud vas ſic placnit m oculis eciꝰ

TLunc ionas de ventre ceti illeſus exiuit. tune veſtitũ eſt tan de⸗

labꝛum auro · tunc ſuſcitatũ eſt tabernaculum dauid quod ced⸗
dit · tunt refulſit ſol qui pꝛius erat in nubilo· tunt vinifita tũ eſt

granum fumenti quod cadens in termm moetuũ ſuerat. Iunc
eruus reſumpfſit conua tunct ſamp ſon tulit poꝛtas ceuʒ poſtiba
Tanc ioſeph educus de carcere condet et conſtituit dñs egi⸗
pti.tunt contiſſus ſatcus circũdatur letitia dñs pꝛobanit reluꝛ
rechonẽ ſuam vemm elſſe per angelos qui non mentiunt᷑ Mat
ea:vltimo. Reſpondens angelus dixit mulieriboe Ite; pbauit
mimicos quoꝝ vahdiſſimuz eſt teſtimoniũ. MWat vlamoet
quidã de cuſtodiho reuerſi &. Pꝛobauit eam non arte magica
Rctam· a hoc ꝑ cõmeſtionẽ. Pꝛobauit eam nõ eſſe fantaſtid coꝛ
Nꝛis a hot ꝑ tactum.peohauit eam in eodem copꝑe factq quo
paſſus eſt a hot per oſtenſionẽ cicatricum. Pꝛobauit eam fuiſſe
m coœꝑe gloiſicato vnito diumitati et hoc ꝑ ingreſſũ ſm domũ
ianuis clauſis. Pꝛobanit etiam dñs reſurredtionẽ ſuam multis
aꝑitiomib⸗aparuit em̃ ipſa die reſurrectionis qnquies ſcʒ ma
rie magdalene Jo-20. Walieri bo Mat. vltimo. Petro. Sed
non ingenit modꝰ. Lut vtimo. Diſcipulis euntibo in emaus

Lua m fine. diſcipulis ianuis tlauſis qñ thomas non ſuit ecum

eis Johis. zo·. Item a paruit in᷑ nſurredtioneʒ a aſcenſeonem
qnquies thome cũ alijs Johis.⁊ o· Rd mare tiberiadis. Johis
z0. In monte taboꝛ Mat. vlt. In irn qñ comedit tũ diſcipuł
Luœ a Mat. in fine. In monte oliueti qñ aſcendit. Lu. in fine
et Rckuũ m. I. Wultis decauſis ſurrexit dñs. ſcʒ vt ſcripturas
implert qñ emm dixit dne. Ecce aſcendimus 7ε. Subiuxit⸗et

1

ter ca die relurget⸗ vt nos ad nſurgendu ſp

D E

S

qma turpe eſt vt ſedeat ſernus qñ coꝛam eo ſu git dũs-vt ſr⸗
turã relurredioneʒ in ſe pꝛobamt-vt potentiam ſine dimimnitatis
oſtenderet. quia motuos viniſitam non eſt opus natuse- Kd
polencie diumt. Mon eſt enim mgneſſus a pinatione ad habi⸗
tuzʒ · vt nos ad tontemnendũ termena ꝓ adipiſcenda tali glonia
ammaret. Keſurrexit xp̃us velociter qnia terda die. Maz ſieut
ianuis clauſis ad diſci pulos intramt et ſicut ſalua virginitate
de vtero matris natus exiuit· Sit eum moꝛtuum. nect petra in
qua iatuit· net militum cuſtodia potmt retinem. Integraliter⸗
