a faaule ind ulget᷑. Peccatum veniale ſemper eſt a voluntate ad
hoct mouente vel permittente vel non tohibente. Peccatũ aliqð
eſt veniale tribus modis. Primo modo ex genere · licut verbuz
ocioſum eſt veniale. Becundo modo ex euentu bm ꝙ per pnĩaʒ
de moꝛtali fit veniale. Terdo modo ex caula vt qñ fiũt quedaq;
ex infirmitate vel ignoran cia. que hcʒ qñq; ſint moetalia tamẽ

dicunt᷑ venialia vel remiſſibilia ex cdomꝑatione ad pctm· quo d

ſit ex certa malida. quod eſt irremiſſibile moꝛtale ex ſuo genere
ſicut eſt foꝛnicari · quia tale qð etiam ſi fiat ex ifirmitate · tunt
ſemper eſt moetale. Sciendum q; peccatuz veniale nunq; poteſt
motale ſieri. ita videlieet ſi intelligat idem bm ſubſtantiam qð
pꝛins fuit veniale moætale ſieri· a hoc neq; quantum ad adtum

Eccatũ vemale mmeceis eſt tulpe· nazʒ in puulis poſt

neq; quantũ ad maculam. Ratio huius eſt qͥa nulla res poteſt

ttit
ſar

diſp
Vit
au
rmn

n⸗
iſud
Ahen
di
iper
dome
paͤn
gi
atebi
nſus et
lecn⸗
ehece
ntwa⸗
nat. d
tatur
imitur
uaßs
m. Et
m.ſed
contra

n
nottal
vien
zeretut
1 45
jalicd
erbi;
prin
nede
atanme
genen

Tercus
mutare ſpedem ſuam. pectatum autem moꝛrtale et veniale ſunt
diuerſe ſpedes peccati. Peruntamẽ adtus qui ex ſe eſt de genè
venialis poteſt fieri mostalis quatuoꝛ modis. Primo modo ex
tonſci encia: quia quicquid fit coontra conſcientiam edificat ad

gehennam . etiaʒ ſi ſit ontra erroneam conſcientiam. Et hec eſt
ratio·qma cũ in peccato duo ſint· cʒ auer ſio a cuerſio:penes

pꝛimum indicat᷑ peccatum qm auerſio a deo eſt quaſi foemale·
et tonuerſio ad creaturam quaſi mariale- Guis ergo leuare

calamũ de terna videat᷑ leue vel indifferens: tamez qñ fit cntra

tonſcientiam petcatũ eſt· qna ſpermtur bonum intõmutabile
et ita fit auerſio a creatoꝛe. Scdo ex cõplacentia. Vnde Augꝰ
Munllum pcĩm adeo veniale quod nõ ſiat moꝛtale dum placet
Tercio ex diſpoſitione·quia ꝑ frequentem laplſum in venialia
diſpomtur homo ad mortale · a ?m hot intelhgit᷑ illud Grego⸗
Vitaſti grandia uið ne abrutaris harena hot dicit quia ſit ſepe
de peecatis minimis veni᷑ ad modica. ſieut de magna ſcintilla
quandoq; ſurgit magnus ignis Pꝛouerbioꝛum. Qui negligit
minima paulatim defluit. Quarto ex ꝓgreſſu quia qñ inſurgit
veniale ſi non ꝓhiberetur poſſet pꝛogredi vſq; ad mortale. nõ

quia ipſum veniale in ſubſtancia fieret mostale · quia ex ipſo

occaſionaliter fieret pgrediendo moꝛtale. Iſtud patet in pᷣmis
motibus qmu inter veniaha computant᷑. Sed quando delectatio
to nualeſcit intm̃ ꝙ cõſenſus accdit iam peecatuz eſt moetale:
Differencia eſt inter peccatuʒ moꝛtale a vemiale· quia peceatũ
veniale eſt ibido ſiue voluptas in creatura citra deuz. Wortale
vero eſt libido ſiue voluptas in creatura ſupꝛa deum.vel eque
deo. Rectus enim oꝛdo eſt · vt bonum intõmutabile peefenatur
tõmutahbili · et honeſtum vtili · àa voluntas dei noſtri noſtre vo⸗
luntati et ratio ſenſualitati.quando iſte oꝛdo peruertitur tune
peccatum cõmittitur. Vtruʒ ali quis poſſit eſſe vel viuere ſine
petcato veniali dum eſt in hac vita videndũ eſt. Ad qð dicen
duz eſt ꝙ ſi loquimur de tota vita hoĩs · qu ꝑuenit iam ad eta
tem adultam de excellenti ac ſpeuali gracia eſt ꝙ talis ſine peto
veniah ſit. ſicut videtur beatus RKugꝰ? dieere de beata virgine ·
Gi autem loquimur de aliqua particula vite pꝛeſent· ſic poteſt

aliquis eſſe ſine peceato vemiali. Iſtud patet per exempla. qͥa

nauta poteſt ſingula foꝛamma nams in numero obſtruere: ne
aqua intret.ſed non poteſt omnia ſimul obſtruere· vt aqua nuſ
q; intret. vnde etiazʒ caritas perfecta non faut ꝙ petĩm veniale
non adueniat ſed ſacit ꝙ non duret quemadmoduʒz caminus

A wber—
ignis non fatit vt gutta aque ſibi non apponatur · ſed facit vt
appoſita atius extinguatur. Per fecta emim caritas ſtatim inflã
mat hommem vt de peccato veniali doleat a peniteat quod nõ
ſatut caritas imperſecta. vnde in imperſecis aggregantur młta
vnialia per que ſit ad pꝛoſtrationem maioe diſpoſito.
de effectu peccati venialis Capitu. xiii.
S Ffedtus peceati venialis multiplex eſt. Primus qꝛ ad

penã obhgatnon autem determinate a p̃aſe obligat

ad penam eternaʒ vel purgatoeiam vel pñtis ſatiſfa⸗

Rioms ſed ad ahqua; illarum penarum: qm̃ ſm foeum ecceleſie

pñtis ſatiſfacit homo leuiter· ſed ᷣim foꝛum purgateeij puniet᷑·.
homo grauius · ſed p̃m foꝛum inferni punietur pꝛo veniali gra⸗
niſſime. quia eternaliter ſi cũ moætali a veniali deceſſenit. Exem⸗
plum eſt de hoc ꝙ menſuna vini qᷓ valet in loto vno ſex denari
os ſi duutur vlterius valet vnum ſolidum. ſi dutitur adhue
vlterius valet duos ſolidos. Pena tamen illa in inferno ꝓ veni
ali intõꝑabiliter minoꝛ eſt q; illata ibidem pꝛo moꝛtali. vnde di
citur ꝙ pena illata in inferno pꝛo moꝛtali eſt ſicut ſohditas.illa
ta peo veniali ibidem eſt ſicut ſuꝑſicies illata pꝛo veniali m pur
gatoꝛio eſt ſieut linea. illata pꝛo veniali in pꝛeſenti eſt ſicut pun
ctus. Vnde ſitut illa quatoꝛ ſunt impeopoꝛcionabilia. ita inter
penas paedictas magna eſt differencia. Setundus effectus eſt.
ꝙ peceatum veniale animam maculat· a ponitur tale exemplũ
KRliquando enim denigratur aliqua imago depicta intantũ ut
videri non poſſit. Kliqñ enim ſic obſcuratur vt videri qudam
poſſit ſed non plene diſcerm. Et ideo ꝓpter talem differentiam
diat Gregoꝛius ꝙ veniale obſcurat. moꝛtale obtenebꝛat. De
macula vero illa diatur ꝙ in ſaluandis omne peccatuʒz veniale
deletur in pꝛeſenti a gratia finali: a hoc quantum ad tulpam:
non quantum ad penamimmo illa ſoluentur in purgatorio.
Delet autẽ grada ſinals peccatuz veniale in ipſa diſſolutione
toꝛpoꝛis a anime ex virtute cõpletionis a ſui ſtatus q;uis non
ſit motus ↄtritionis ad idem directus. öm hoc intelligit verbuz
Auguſtini ·qui ditit ꝙ in purgatorio pt eſſe abſolitio a pena
anon a tulpa hoc ab antiqnis dictum eſt. ſed modo cõmuniter
tenetur ꝙ pet̃m veniale hine deferatur: a multis etiam qᷓntum
ad culpam a in purgatorio purgatur. Quia dñs dicit de qui⸗
buſdam petcatis ꝙ non remittuntur · neq; in hoe ſetulo neq; in
futuro.quod exponit Gregonius ꝙ venialia dimittunt᷑ in futia
ro· ꝙ ſi intelligatur qᷓntum ad penam tm̃ · tunt exponit Gregꝰ

dt

.

10

772

u.
1
aliy
leſe
nei.
gra⸗
en⸗
nan
ue
xdi
pur
pun
mur
eſt.
hplü
ut
dam
ſcm

miale
m:4
no⸗
jone
non
tbuz
pen⸗
um
nun

n
t

TeKrcius
ꝙ nulla eſt qnia etiam moꝛtalia quantum ad penam purgantk᷑

que hic ſoluta non ſunt. Teraus eſt ꝙ minuit ſeruoꝛẽ cantat

ſieut aqua in ignem pꝛoiecta. liœt ignem nõ extinguat ſeruo⸗

rem tñ illius temperat. Quartus eſt ꝙ potentias aĩe in operibꝰ
bonis laſſat. ſicut quando ponit᷑ onus ſuper equum mmus eſft
pomptus ad ambulandum. Quintus eſt ꝙ retardat a glonriia.
qꝛ homo qi deberet a poſſet ſtatim poſt moꝛteʒ cuolare coget

Pter venialia ad tempus in purgatorio expectare. nunc; emm

ab aliquo ſades dei videbitur · donec ſoluat ꝑ penas mmimuz

quadrantem venialium peccatoꝛum. Opoꝛtet enim quemhbet

ita mundũ eſſe ante mtroitũ paradiſi.ſicut fuerat in innoncia

baptiſmali. Sextus eſt ꝙ bona cœleſtis glorie diminuunt. non
quidam illa que iam debent᷑ a que habemus hit per meritum

repoſita ſed que deberentur ſi venialia non ſierent quia medio

tempoꝛe poſſent ahqua bona ſieri qñ ſiunt illa. Preterea poſt
Petrationem veniahum opoꝛtet nos quedã opera conuertere
ad ſolutionem hoꝛum debitoꝛuz per que nobis debeat creſcere
cumulus eterm pꝛemij. Septimus effectꝰ eſt ꝙ vemalia ſepe ſũt
otcaſio peccatoꝛum moꝛta liuʒ. Et hoc qᷓ̃tuoe modis ſicut habes
ſupꝛa titulo ꝓximo.vbi dicit᷑ ꝙ actus qui ex ſe venialis eſt pr
fieri quatuo: modis moetalis. Doc eſt etiam ſingulariter ad⸗
uertendum . ꝙ ſicut ad remiſſionem peccati meetals exigit᷑ de⸗
ſertio actus peccandi tũ voluntate in poſterum abſtin endi. Sie
quoq; peccatum veniale in pꝛeſenti non dimititur. niſi et actu
et pꝛopꝑoſito deſeratur. Z

Oe viciis capitalibus (Capitulum. xiii

Ecentcum actualum vnum eſt initiũ· dupley radix

mus ſupꝑbiam. iuxta illud Eccleſiaſtiti · 10. Ynitiũ oĩg

peccati ſuꝑbia. Duplex vero radix eſt ſcz timee male humiliãz

amo male acœdens. tamen oĩs timoe o tuʒ habet ab amoꝛe
Mullus emm timet aliqiud per dere. niſi quia amat illud habẽ

Triplex peccati fomentum eſt ſcʒ tria que ſunt in mundo. Doc

eſt concupiſcendia carnis oncupiſcencia oculoꝛum.et ſupeꝛbia

vite. Septifoꝛme caput ſcz ſuꝑbia. iniudia.ira attidia auarica

gula. luxuria. Inter que ſũt quinq; ſpũalia. duo vero carnalia
Bufficienda vero hoꝛum ſeptem vicioeum ſic Poteſt colligi. Vo
luntas noſtm ſic deoedinst᷑· aut quia appetit non appetendum
aut quia reſugit quod nõ eſt fugiendum. Si pꝛimo modo · aut
eſt interiꝰ.a ſic eſt vana gloriaaut exterius.lic ẽ auanicia. aut

.

9

Inſeſius & tunt eſt delectabile. ſed liud deleckabile. aut eſt ad

.

conſeruationẽ indiuidui. a ſic eſt alimentũ qð appetit᷑ moꝛdi⸗-
nate a gula. Kut ẽ ad oonſeruationẽ ſpetiei · t ſic ẽ coitus qui
Appetitur a lauxuria. ſi auteʒ voluntas deordinatur quia efugit
quod non eſt fugiendum. poteſt elſe tripliter. Kut enim bm ꝑ
uerſum inſtinttum rationalis a ſit eſt inuidia. aut m inſtinctũ
iraſcibilis. a ſic eſt ira. aut m inſtinctum ↄcupiſcibilis.a ſic eſt
Artcdia. Ex his patet ꝙ quatu ſunt prinapia a ppetibilia. et
tres ſunt vires ?m quarum inſtindtum eſt fuga ideo tantũ ſunt
ſeptem capitalia peccata. Oeccata que dicta ſunt qñq; publice
ſe oſtendunt. vt quando directe fiunt. Anñq; vero ſub quadam
ſpecie boni palliata deupiunt. Vnde ſupbia quandoq; ditit ad
hot. volo peſſe vt poſſim pꝛodeſſe.ꝗra dicit. Non debent illata
mala tolerari ne ↄlueſcant inferri. Inuidia dic. Klijs bona nõ
cupio nec in ſucœſſibus eleuantur Kctcidia dicit. Kd hor mihi
in laboꝛibo parto ne indiſcretionis arguar. Ruaricia diat. ad
hot ſunt multa tong reganda ne ꝓpter mopiam cõmittat᷑ furtũ
xel rapina. Gula dict. d hor eſt coꝛpus cibis a potibus deli
catioꝛibus nutriendum vt ſit foꝛtius dño ſer ui enduz. Luxuria
ditit. Md tempus debet quiſq; ad libitũ viuere · a poſtea fortit᷑
penitere. Septem vicia ſeptem beſtijs comparant᷑. Vana ꝗlæœia
comparat᷑ leom. inuidia cani. ira lupo. accidia aſino. auaricia
eerritio. hixuria poꝛco. gula vꝛſo. X/liο mõ com ꝑant᷑ ſeytem vi⸗
ca ſeptem infirmitatibo. vana gloꝛia comꝑatur inflatiom In⸗
uidia lepꝛe. ina freneli. acudia litargie. auarida ydꝛopiſi. luxu

ria ſebꝛi. qula epilencie. Septem vidia xp̃i paſſione curantur.

Capitis in cruc inclinatio turat ſuꝑbiam. Dratio pꝛo inimicis
iram. Rpertio latens inuidiam. poꝛtatio erudcis accdiam. tra⸗
ditio ſpũs pr̃i. coꝛꝑis cruci·mr̃is diſci pulo· veſtiũ cruciſixoꝛibo
. chec inc curant auaritiã flagellatio luxu ia. tatio fellis gulã
Be ſuperbia (Lapitulum. xv.
Vnc dicendũ eſt de ſeptẽ vichs in ſpece et · pꝛimo de
ſuꝑbia que eſt regina oĩm vicioꝝ. Eſt aĩ ſuꝑbia vt
Aaait Kugꝰ. puerle celtitud inis a ꝓpetitus · vnde ſitut
ugꝰ ait. Supeꝛbia ommibus inmdet ſcz ſuperioribo . quia illiz
non equat᷑ inferioribus ne ei equant᷑ paribus quia ei equant᷑
SSuperbia dictur mitium omnis peccati triplidi mtiõe. Primo
Apter cauſam que inuenit᷑ in omm peccato- ia in omin pero
muenit᷑ contemptus dei qui eſt quedam cauſa peccati. Iſte aũt

. ¹

. .

— — — —

— — — — — —

—— — — —

— — —

led
nordi⸗
qui
inigt
meng
mſäni
lc
biliut
ntäſh
pubb
guadmn
dicre
Ntila
ona
vt mihi
iat, ad
t urtü
us del
Lurutia
1 ſoti
igloi
manan
un vi⸗
N Iy
K. wn
nar.
minics
m.tra⸗
aroribv
X.
einod
av
deſan
eala
Pino
ie
leait

Teeoeercius
tontemptus eſt auerſio a creatore·que in omĩ peccato eſt vbi
Ponitur bonuʒ cõmutabile bono incõmutabili. Quia ſieut ſine
caritate alie virtutes mihil ſũt.ita ſine ſuperbia alia vicia nihil

ſunt. abſtrahe ſuꝑbiam et habebis gratiam.quia ſupe rbis deꝰ

reſiſtit. humilibo autem dat graciã. Connexum enim inq̃ntum
huiuſmodi nõ eſt rœptiuum ſed concauum. Scðo quia pꝛimũ

principiuʒ peecatoꝛũ fuit ſuperbia. Doc enim genere peeccauit

dyabolus in telo a pꝛimus homo in paradilo. Tercio qꝛ ex ea
naſcuntur alia vicia m pꝛius et poſterius· hoc eſt mediate vel

immediate. ſicut habetur ſupꝛa in titulo de effectu vicioꝛum.

Eſt autem inter ſuperbiam à vanam gloriam talis differentia
quia licet vtrobiq; ſit apetitus ꝓprie excellentie: tñ ſuperbus
apparet ſibi magnꝰ intra· ſed vam glioſus appetit in ore alio⸗
aParere per laudem extra. Diuerſa peccata dicuntur radices æ
iitia ſiue cauſe alioꝝ pectatoꝝ. ſed diuerſis reſpechbus. Buꝑ
bia enim diatur mnitium ꝓpter tres cauſas ſupꝛa enumeratas-

Libido etiam dicitur cauſa omnis peccati. ſicut ditit Rugꝰ. et

hoc ꝓpter delectationem creature. que inoꝛdinate trahit animã
et auertit a ſumo bono. Eſt enim hbido impꝛoba volutas qua
mouet᷑ aĩa rauonalis ad hoc ꝙ delectet᷑ ĩ cratura. Cupiditas
etiam didtur radix ommum maloꝛum. ſitut dieit apoſtolus et
hoc ꝓpder eandez tauſam ſicut libido. Eſt enim hbido tupiditaz
ex amoee mmeedinata ad creaturag. Luxuria etiq; ᷣm Caſſianũ
dict᷑ dix omnis pcti: quia carnales delectatio es ſunt nobis
naturales.að naturalia autem ꝓni ſumus a difficult᷑ reſiſtimug
Inanis gloeie ſunt ſeptẽ filie võm Greg · Prima elt ino bediẽtia
quia vani gloꝛioſus in nullo vult viden inſerioꝛ quod ſieret ſi

faceret mandatũ. Secunda eſt contentio.quia vult᷑ vinere cum

clamoee a per hoc apperere. Tercia eſt iackanda qua quis enu
merat bona ſua vt laudabilis appareat. Quarta eſt y poe riſis qᷓ
querit hommibus in exterioribus a Parere. Qunta eſt ꝑtinacia

que factum ſuum malum vel dictum deſendit ne erraſſe videaa’=d

exta eſt diſcoꝛdia que contra omne dictum aſſumit ↄtranrum
Pter vanam ꝗloꝛiam. Septima eſt nomtatum p̃ᷣſumptio qua

uis noua vel diat vel inuenit vt laudet᷑. Quatuoe ſũt ſpenues

ſuperbie quas aſſignat Gregorius· 32· moꝛahuzj. Job. Prima
eſt cum homo a ſeipſo eſtimat bonũ habere quod habet. Scða
ſi deſuper datum credit. pꝛo ſuis tamen meritis accpiſſe putat
Tercia cum iactat ſe habere qð non habet. Quarta eſt quando
eteris deſpectis ſingulariter vult videri. Per peimam a ſcam

Libeoer
ſpedem iniuniat homo deo in ſe: quia per pꝛimã ponit ſe homo
rotam caulſam lui bom.ſed in ſecunda ponit ſe cauſã prindpalẽ
In tereia vero ſpetie minriat᷑ homo deo in pꝛoximo.in quarta

autem iniuriat᷑ deo in hoc qð non habet. Gradus ſuperbie bm

Bernhardũ ſunt.iz.qui ſũt curioſitas mentis leuitas inepta
letica:iactantia:ſingularitas· arrogantia pꝛeſumptio/pttᷣoꝝ
deſenſio· ſimulata ↄſeſſio· vebellio · libertas · peccandi cõſuetudo
Mumerus illoꝛum ſit actipitur.homo per ſuper biazʒ iniuria tur
deo a hoĩ cui debet eſſe inſerioꝛ· ſex pꝛrimi gradus determinant.
Hm iniuriam pꝛoximi qu debet eſſe par. quatuo ergo alij ?m

inmiriaʒ que fit hommi ſu perioꝛi· due vltime determmant᷑ ꝓprie

quantum ad iniuriam que deo immediate fit. hoc ideo diamuz

gquia a ſuperiores gradus in deum redundant . mediante pꝛo

ximo. Gmdus autem vocatur quia ſit a minoee ꝓgreſſus vſq;

ad maioꝛem. Primus enim maius elt · ſecundus eſt peice · et ſic

atteſtando inuenitur ꝙ vltimus eſt peſſimus. vnde minria que

reſpecku paris eſt mmo. Illa vero que ẽ reſpectu ſuperionis eſt
mai · ſeð illa que eſt reſpectu dei eſt maxima ꝓpter qð et tali

iſti gradus oedmant. Superbia multa mala fact. Primo id qð
dei eſt vſurpat ſcʒ gloꝛiam. Yſaias. Gloꝛiam meam alteri non

dabo. In bonis emm openbus que faamus duo ſunt videlicet

honoꝛ a vtilitas. ſed pꝛimum dominꝰ ſibi reſeruat aliud nobsi

cribnit. Vnde debemus deo partem ſuã relinquere ſi noſtra ꝑte
nolumus ſpoliari. Scðo perſedos viros impugnat. Gupeꝛbia
enim eſt q̃ſi tueris babel que vſq; ad celosa. vſq; ad celeſtes vi

ros debebat pertingere. Kugꝰ. Superbia etiam bonis operibo
inſidiatur vt pereant. vnde ſuperbia mnexpugnabils eſt ſicut
caſtrum in alto monte ſituʒ. Tercio gracia dei hommẽ denudat
Petrus. Saperbis deus reliſtit · 2. Regũ .i. Mons gelboe nee
ros net pluuia veniant ſuper vos· vnde hm naturam connexũ
non eſt reeptiuum ſed concauum. Quarto hominez deo pꝛinat
Hugo de lancto vickoꝛe. Huperbia aufert mihi deum. inuidia
pꝛoximum. ira meipſum. Superbia deo eſt odibilis. Prouerᷣ.
Tria ſunt qᷓ odit deus paupereʒ ſupbum &ς&. Deum impugnet
quia vexillũ mimici ſuiad yaboli ponit in caſtro ſuo et deponit
vexillum xp̃i ſqʒ cruæm quam ſemper homo deberet poꝛtare vᷣm
illud. Qui vult venire poſt me abneger ſemetipſũ &. Diabolo
hoĩez aſſimilat. Ipſe enim diabolus eſt rex ſuper omnes ſilios
ſuperbie.vnde ſicut dñs ait de caritate.In hot cognolcunt oẽs
quia mei eſtis diſcipuli li diledionem habueritis adinuicem

Haſ dpalolus d ſapbin.

e ſuꝑbia. In hot gnoſcũt oẽs hoĩes .
Wominem ſtultum demonſtrat: quia ancilla; oænar et dominã
nudam wlinquit. Stez quia magna p modito veridit laudez
K. Item quia ecredit ſe poſſe eum ſiſper bia illuc atringere vbi ia
dyabohus exiſtens nõ potuit eum ſupbia wmanere t. Deijat
ſcan dentes in alt im deſachh cadunt et gm ſe ele uant ſub
hodio humili deſacil caput ledunt. .
e inuiia (Lapitulum. xxi.
IEm Damale. Inmidia eſt triſtieta de alimis bomis Dr
aütjnnidia a non vrdendo. quia non poteſt vide bo
npo mna a 102 vnde diplicentia bom que elt muidia oteſt nota ri
vi viſionez mende vel exterie. ſit vult Seneca di ens Anicqd
ti m eente fugimus in geſtu ocul vix videm?. Qin; filias habet

aa
ehn
nepa
drie
lead
ranr
nm.
ij n
ipe

famg

ſercio afflicho in peoſpenis paoximi Quarta ſuſurmtio que ẽ
tĩ detradtio latens. Quinta det racno hec aũt ſit m aꝑto intenditq;
dad melios a Parere illo cui detrahit. Inuidia multa mala hat De
aon lumine œcat᷑ quia bona ꝓprim videre non poteſt. vnde inuidꝰ
iar compara?᷑ noctue et veſpernhoni Rugꝰ Oaulis egris odioſa
whei hix qae puris eſt amabilis de vita moeib. Grege⸗Danis vitaz
ape fotium roborat paruuloum necat· Vnde mnidus comparat
Ntpi febeicitanti: ciu enam bom cibi ſunt contrarij. Deo tontmriat.
fenri quia tam bonus eſt deus vt ait Augꝗꝰ? ꝙ etiam de malis bonũ
gib ehciat. ſed econuerſo iſti tam mali ſunt ꝙ de bonis malũ eliciãt
ore Item dmina bonitas omnia ſua tomumcat. iſii vero non. Item
ndet deoo placer bong hois at ma lum diplicet. iſti aüt eſt econuerſo
denet Bonum gracie a nature peruertũt. vnde ſieut omnia munda
mei mundis· ſic iſtis oĩa ſunt immũda·a ſic bonis oĩa cooperãtur
rinat m bo nuʒ ita inuidis bona coperantur in malam. vnde tales
uidin conuertunt etiqz aumm in cupꝛum. gẽmas in hutum gmnum
gerb⸗ m paleam. vmum in aquã: mel in ſel: diem in noctem. gaudiũ
grt m meroꝛẽ: roſaʒ in paluꝝ. balſamũ inſterquilimũ / electuariũ
c im venenum Mommez nſialedieit Yſayas. ca · · V e qui dieunt
nin bonum mabuʒ &τ. Stultu effidt: nimis enim errat qi ſibi vult
r idaroo vnum oculum erni ꝙ etia alijs vnus eruaturſit facit
ſios mnidꝰ dyabolug qꝛ ꝑ hoc ꝙ aljs inundt ſibi magis nocent
bis Kuackarem ſuum toequendo ledit Seneca. Vtinã mnui di in oĩbo
n tinitatibus aures a oculos haberent vt de omnibus pſedtibus

Liber

tœ querentur. peorimũ fraudulenter deupit · vnde inuidus d⸗

paratur cani qui blanditur in fadie mordet a tergo. Atem iu⸗
de qui oſcnlo xp̃m tradidit. Item homini perlido quu ledit ho⸗

minem ui eum nuncq; moleſtauit.
EC Jra
a eſt vt ait Rugꝰ? vla .
Jra eſt motus ammi datatus ad penã. het eſt diffini
. tio ire ꝑ vitium non ꝑ zelum de qua a hie eſt agenð
Jra igit duplex habet elle keʒ eſſe natuè a eſſe moꝛis put ergo
deoꝛdmat ad optimũ habet eſſe mœale quo viciũ eſt. quia ira

nõ eſt pcẽm rõne pure paſſionis imo pena· ſed cũ hoc dicit qᷓn⸗
tum ad occaſionẽ per quã deoꝛdinat hoĩem a qᷓntum ad deum

a quantũ ad pximuzʒ. Vult em a ſe expetere vmdictã quã non
debet mii a deo expetere vel a indice ſub deo dltituto. Vtz⸗ “l

quis ten eat᷑ remittere miuriã inimico petenti Nlota diſtinchonẽz
qꝛ ex iniuria ſolent oriri tna Primũ eſt rancoꝛ in affectu. ſcom
rancoꝛis ſiqnum in effedtu. teraum eſt adio contra miuriantem
Primum tenetur quilibet ſtatim remittere a ſi non roget᷑ · eom
te iet᷑ remittere veniam veraciter petentiii parato emendane bm
facultatẽ ſuam. teraũ non tenet᷑ remittere. Si vero ſeine volueris
vtrum uUle cui facta eſt inmria debe at amicitiã querere. Saens
dupler elt debitu. Primum eſt neoſſitatis ſine quo non eſt
ſalus. Hcðᷣm eſt perſectionis: quantum ad peimum debitũ non
tenetur quis reconcliationem querere. ſed de ſecundo dict Cri
ſoſti nus ꝙ talis debet retonaliatione querere vt duplice coro

nam e quat᷑.vnam qui a iniuriam paſſus eſt. altereq qꝛ pꝛius
ro gamt. Deus Porit tres gradus circa reatũ ire cuʒ dicit. Dis
qui iraſcitur fratri ſuo reus erit inditio. qui aũt dixerit · racha
reus erit conalio. qui aũt dixerit fatue · reus erit gehenne ignis
De his dieendũ ꝙ vbi cremt gradus eulpe creuit a odo ſente

tie. vnde recke ira ſine voce iudico. ina cũ vote concilio. ira tum

ſermone dtumehe gehenne igmbus mandpatur bm Rug. Eſt
enim in pꝛima ira tm · in ſecunda ira a wox. in tercia ira et vox a
certa expeeſſio irriſioms. diat antem Gregꝰ q; inditio eſt cauſe
diſcuſſiomi conauliũ. ſencenae diffimtio. gehenne igmis fentencie
ex ecutio. Notandum qꝙ reddere malum ꝓ malo eſt fra giutatis
ſicut fecit Joab qui mterſecit abner ſcz mterſectoꝛem fratris ſui.
azahel. Sed reddere maluz peo bono eſt peruerſi tatis ſicut feet
indas tradendo dñũm. Reddere bonum pꝛo malo perſecioms ẽ
ſieut ſeat ſtephanus quãdo pꝛo mimicis oæauit. Redden bonũ

apitulum. xvi.
ſſendi libido · hm Caſſiodozꝛ

=ð w—N—— — ☛n —

—,—,—

— ¾ — — —— — —

— E

, — — — — —— —

— —„ ,y — ie 4I2 —

46,

mi-⸗

pe

n.
ſiodn
diſmn
agen
derge
uain
igt⸗
d Rum
nä non
r ai
nchone
.ſcöm
mtem
lcn
an m
olueris
haend
zon el
ſtünon
hiät (
re v
eus
it,Dis
,fach
eign;
lente
am
4
teut
mhence
lai⸗
noſi⸗
tſkit
lonms
boi

Terciuus “
pao bono eſt equitatis. ſieut fecit aſſuerus quando mardocheũ
honoꝛauit. Filie ire m Gregoriũ ſunt ſex. Prima eſt rixa. hec ẽ
andax voluntas vindicandi minriam fadti pꝛecedens. Betunda
eſt timo mentis.hec eſt voluntas vmdicandi ſugiens aduerſf
tatem ꝓpter eſtimatas mimititias. Ter cia eſt dðtumelia que eſt
voluntas ſe vindicans ꝑ expꝛobationẽ maloꝝ. Quarta clamoꝛ
que eſt voluntas ſe vindicans in exaltando vocẽ ꝑ vituperium
ad aureʒ alioꝝ perueniens. Quinta indig natio ꝗᷓ eſt voluntas
ſe vmdicans per ſignũ moleſtie exterius declaratũ. Sexta blaſ
phemia que eſt voluntas ſe vmdicans per obpꝛobꝛium deo vel
ſandtis illatũ. Ex ira veniũt multa mala. Doſpitium ſpũſſanci
turbat Gregꝰ?. Dum ira animuz pulſat ſanctoſpiritui hoſpitiũ
ſuũ turbat. Nam ſicut in pace factus eſt loeus dei. ſic in diſcoꝛ⸗
dia locus dyaboli. Lales ſunt etiam incendiarj domus dei. HH⸗
Incende runt igni ſanctuariũ tuũ in terꝛa Vnde iſti ſunt ſimiles
dꝛaconi qui emittit ex ore ignem · quod dei eſt ſibi vſurpat ſcʒ

vindickam Pz. Mihi vmdickam a ego retribuã &. Talis facit

ſe indieem a deum vult eſſe toꝛtoꝛez ſitut dicit Rugꝰ. dicit ermm
Kit malus in orationibus ſuis. Do mine occide malunzʒ imimicũ
meum. Reſpondit dñs:? quẽ veſtrum. ͥabo emim eſtis mal.
immo talis vult eſſe actoꝛ a index in eadẽ eauſa. Btultum ſe de
monſtrat · quia per coꝛ ſuuzʒ mittit gladium vt ledat tunicam
mimid ſui· ĩmo ſi ſapiẽter faœret pꝛius ſe de ſeip̃o vindicaè de⸗
beret iram ſcʒ per elum aduerſus iram ſuam per vicium aſſu⸗
mendo. Limam purgationis conuertit in rubiginem depꝛaua
tionis. Aduerſitates enim que ipſum deberent a peceato mun
dare per impauenuam magis inquinant et foꝛnax mutat eis
aurum in cupꝛum.a flagellum ex grano ſacit ibi paleq. Durã
ſententiam in inditio expectabit. Cum enim dñs impꝛoperabit
quibuſdam. Nudus fui a non oooperuiſtis me. Quid dicturus
eſt iſtis qui non ſolũ nudos non veſtiunt· ̊ a veſtitos ſpohant
Bellum mundi carnis. a diaboli ↄtra ſe inſtaurat· ſapientes
ſedant mineꝛes guerras ꝓpter maioees qui imminent. Malazʒ
facdunt cõmutationem· quia auferenti palium bone fame dant
tunitã innocende. Remedia ire ſunt ſilencij obſeruatio. Prouů
Cum deſecerint lingna extinguer ig mis · pꝛeteria ſic ex colliſiõe
duoꝛzũ coꝛpoꝛum eheitur igms ſic ex amaris verbis aliquozz
ira. ollis exucat᷑ reſponſio Prouerbioꝝ. Reſponſio mollis

frãgit iram Sermo durus excitat furoꝛem. Ideʒ q̃ſi qui canem

auribus tc. Dñite paſſionis tonſidemtio Gregꝰ. Si paſſio dñi

—

ad memoꝛiam reuocatur nihil adeo durum qð non eqnimiter
tolleretur. hot ſigniſicatur MNumeri. vbi reſpicetentes ſerpentez
eneum ſanabant᷑ Premi tolerancie aiaduerſio. vnde Gregꝰ.
Conlſideratio pꝛemij vim flagelli mmit.
Be accibdia (Capitulum. xvuii
LCctdia eſt de virtutu laudabil exerutio vtriuſq;d bo
8

mmis languida deiedtio. Itẽ alia diffimtio. XKccidia
eſt diffidencia de ꝓPrijs viribꝰ anxilio dei implen⸗
da ardua. Duo noiĩa ſũt huiꝰ? vicij. ſez triſticia et aceidia. hoꝛꝛ
bono ꝗð eſtimat᷑ graue.ſicut eſt ieinnare et hmõi · a mone huiꝰ
digc tur triſtida. Eſt etiam ibi conuerſio ad creaturaz ſcilicʒ að
qmetem que eſtimatur leuis. a rõne huiꝰ dicitur acetdia. Ptz
ex his ꝙ hoc vitiũ put vocatur triſticia oꝓponit᷑ letiae ſpual.
. que eſt in exertitio ſpũ ali.ſed ꝓut vocat᷑ actidia :· o ponit᷑ foꝛti
tudini que conlſiſtit m aggrediendis arduis a ſuſtinendis ad
uer ſis AAccidia de nomĩat᷑ ab acœdine. vel ab acœdio qnia per
eam habet amma tediũ de omm ſpirimak difficili. KRecidia bm
Ereg lex habet ſilias. Orima vocat᷑ malicia que eſt m Rug·
vo luntas machinandi malum alicui. Cum enim quis miuriat᷑
ablicui tunc irnaſcitur et poſtea triſtatur. Gecunda deſperatio qꝛ
diffidencia meritoz mater eſt difidentie pꝛemi oꝛum ex quo ite
terum oritur triſtida Teraa eſt puſillammitas que naſcitur ex
diffidentia ꝓuemente ex conſideratione ꝓprie mfirmitatis vel
operis arduitatis. Quarta rancoꝛ qu eſt mueteratum odiũ. Si
tut enim ex caritate ſunt opera bona ex quibus eſt confirmatio
caritatis. ita ex ira ẽ atcidiaex atodia vero vetuſtas ir. Anta
to poꝛ arca p̃ eptaa quedam inſuaſibilitas ꝓpter quam homo
non põt induct ad executionem mandatoꝛ dei. Bexta euaga⸗
tio mentis ctrea illicia.het aũt euagatio qñq; eſt particularris 5
et œꝛtam habet materiam.a ſic conuenmit ommbus vicijs. qñq; N
eſt generalis aQ inœrta. et hec eſt ꝓpria euagatio aceudie. qui
eſna bſoꝛptus eſt triſtid a nõ ha bens in ſe vbi delectet euagatr᷑
ad oĩa querens delectationẽ. Ex accidia eueniunt multa mala
Precptum dñi negligit Geñ· 3. In ludoꝛe vultus tui. Wale⸗
didtionem incurrit. Ex emplum de fitu cui dñs maledixit- quia
folia tm̃ habuit. Diſcrepat a cteris creaturis. Exempluz eſt in
copoꝛibo maĩatis.ſicut in ſole a luna qͥ quotidie mane ſurgũt
et perfictunt curſum ſuum. Idem patet in aĩatis coꝛpoꝛibo ſicut
ar boꝛ es et herbe que let in hyeme nude ſint · tñ vᷣtutẽ ſeruãt

—— — — — — - —

nider

nn

de
y
tude
plen
„br
ſPpüͤel
ehed⸗
ied
P
ali⸗
forti
s ad
nper
uhm
iug⸗
mnat
ioge
oit
urer
3 vl
iibi
nato
gin
vmo
gi⸗
lans
nh

1 t
nal
e
ind
en
t
it

TTercus
et tempoꝛe ſuo redeũt ad conſueta. Item oſtendit᷑ in ſenſibilibo

Pꝛoũn.6· Vade piger ad foꝛmicam ⁊&c pꝛecioſum tempus ꝑdit.
ꝗqsð eo pꝛecioſius elſt · qꝛ bꝛem hoea poſſet quis obtinere veniaʒ
gratiam et gloeiam. et tñ m Wernhardũ mihil vilius tempe

weputat᷑ qꝛ dicunt hoĩies ocoſi. Venite deducamus tempus .
Spirituale lucrum neghgit· quia qui non mercat᷑ in nundmis
poſtea non habebit Pꝛouerbioꝝ.Pꝛopter frigus piger arare

noluit u*ι· Incita menta vicioꝛum colligit Pꝛouerbiozum. Per

agrum hominis pigri tranſiu: a ecœ totum repleu erant vrtite

operuerunt ſuꝑficdem eius ſpine &. Nota ꝙ aqua coerumpit

quiete · a ſerz dtrahit rabiginem et poꝛcus mactandꝰ pmittit᷑
in qniete pingueſcere.Lotũ diabolo Parat qma homo ocoſug
eſt qᷓſi puluinar diaboli. a ollam tepidã libenter muſce mſidet.

que ſeruentem fugiunt. Temptatiombus patet. vnde legit in

collatiombus patrum ꝙ monachum operantem vnus demon

abſq; muroꝛum ambitu: a quaſi ſignum poſitum ad ſagittam.
MWoꝛem peruertit.quia vult metere aQ non ſeminar. ſitut cat⸗
tus qui libenter piſces comedit ſed eos nõ libenter capit. Gene

ca. Incertũ eſt quo loto te mœs expectet. ideo tu illaʒ ijn ommni
lod expecta Furem fodientẽ parietem non repellit quia moꝛs

fueſt eʒ quotidie tollit vnum alſerem. vnum diem Matheꝰ
BSiſciret pr̃fſamilas qua hoꝛa fur veniret. Recptacukiz ſoꝛdiũ
ſe ſact Bernhardus⸗. Ommũ temptationum ſentina eſt oaum.

Ipfſum eſt emm octalio luxurie Regũ. adum eſt eo tempore

quo iegis ad bel &. Itẽ occaſio eſt nugaz: Actuü. Ktheniẽſes
ad mhil vacabant. Jteʒ occaſio eſt cunioſitatis ad Thimotheũ
Diſcunt arcuire domos. Btulti ciã oñdit qꝛ i n audiens

non fugit. Tonuit auteʒ xp̃s in trucœ in p̃dicatione· tonebit
etiaz in die indicij. Item ſtultus eſt qui immunditias de oculo
mnon eiecit Luc.2. Sculte eijce pꝛimo trabem. Ad celeſtia venire

negligit quia vix ad lotũ quis peruenit qui vnũ pedez mouer
hodie · a alium poſt annum. Sic a illi quoꝝ motus eſt pes in⸗
tellectus a nõ pes affectus. cũ tamen ſit affecibo ambulanduz.

De auaricia Capitulum.xix

Di ˖ gtẽ auaricia ẽ m Berñ. qᷓrumlibet reꝝ inſa ciab
lis a inhoneſta cupido. Kuaritia m apoſtolũ ð ydo
loꝝ ſeruitus.qꝛ homo auarus exhibet creature qð debet crea⸗

toni ſeʒ fidem ſpem a diledionẽ · hoc em auani exhibent pecunie

Parida eſt vt ait Tulius immoderatus amoꝛ haben

Liber

In hoc ergo ſpecialr repꝛehendunt᷑ iſti qꝛ rei viliſſime amoeem

ſuum exhibent ſcz pecunie ꝗᷓ de terra colligit᷑ quã natuna imſimã

oꝛdinauit. die in Eccleſiaſtico ꝙ auaro mihil eſt celeſti? et ho
ꝓpter quatuoe cauſas. Pnimo quia oĩa fere ſcelera peo anarictia
per petrant᷑· vt furta· luxuria a huiuſmodi. Secundo quia ↄtra
et vos ſ. Terdo quia contra legem ſcriptaui eſt Lu. 6. Eſtote
miſericoꝛ des. Quarto quia con tra legem vniuer lalẽ eſt que eſt
captiuas detinet res ne ſe cmunicare poſſint. Vtruz auũt cuicq
liœat theſauros condere AMlotandũ eſt ꝙ theſauriſare ex affetu
et hoc modo theſauriſare eſt omnibus pꝛohibitum. Rᷓlio modo

theſauriſare ex ꝓuidentia· a hoc vel ex ↄſideratione necſſitatis·
æt hoc conœdit᷑ parentibus ſecularibus: ob neceſſitatem fihoꝛuʒ

educandoꝛum.vxel filiarum ooningio tradendarum. non antem
ditandaz . ſed ſeruato modo a ſtatu pſone. Vel eſt thelaurila?

ex ↄtideratione publice vtillitatis ſcilicz regm defendendi⸗ vel

cultus dei ampliandi ſit conceſſũ eſt regibo theſauriſare· pſonis
vero eccleſiaſtics nunq; hot theſauriſare- nec etiam pecuniam

tenere intentione buandi Rmbꝛolſius. Auzz habet eccleſia nõ
vt ſeruet ſed vt eroget. Ex pꝛedichs patet ꝙ duplicit᷑ poteſt eẽ

amoꝛ pecunie liue temꝑahum ſcʒ veſpectu neœſſarij vel reſpectu
ſuperflui-tontra pꝛimum phibet dñs pꝛefocantẽ ſolicitudinez
contra ſecunduz phibet theſauriſationem. Ex auaricia ſequunt

multa mala. Primo quia a deo auarus malcdicit. Mugꝰ?. Wa

ledictus diſpenſatoꝛ auarus cuius largus eſt dñs ſempeꝛ eget

Jeronimus. Auaro tam deeſt quod habet q; quod non habet
Stultus mercatoꝛ eſt qui regnum cloꝝ imo ip̃ᷣm xp̃m vendit

pꝛo pauds denarijs a in hoc ſepe peieꝛ eſt auarus homo c; iÄfße
indas qui pꝛo. 30- denarijs vendidit xp̃ᷣm. Iſte autem interduz

pꝛo vno denario coꝛpus euiſcerat; quia dinidie acquirunt᷑ cuʒ

laboꝛe·poſſidentur cũ timoꝛe · amittuntur cum doloꝛe. Vñ ipſi
laboꝛant et alij ſepe laboꝛes eorum intrant ſcʒ fures maptoꝛes

vel certe mali filij. Iſti ſimiles ſunt aranee que faciendo telam ꝓ

capiendis muſcis ſeipſã euiſcerat· mentẽ ſuffocat Rugꝰ. Mau

fragium fugis a plumbum amplecteris. vnde ſocrates maſſam

argenti in mare ꝓpijcdiens dixit. MWergam te ne mergas me · m⸗

quinat Exodus. Filij iſrahel ſeruiebant egiptijs in iuto a latẽ
excecat. exemplũ m Thobia qui excecatus ẽ ſtercone irundinũ

—TK — -882 — — — —

—–— rH .—/—

i
1
mi
Na
mien
ſtote
reeſt

ei
ene.
nod
tis.
zuz

nez

et
et
it

;
b
3

6

—

et menſua dobita. alteri eſt ex eſſus.

Tercius

coœr dilacerat. Vnde diuitie comparantus ſpinis inſatiabihe eſt
vnde tomparat᷑ ſacto pertuſo a inferno qui nunq; diut ſuffiit

et mari cui oĩa in fluunt a tn non redundat & ydropico. Filie

auanicie ſunt ſeptem m Greg · Prima obduratio cœdis· et li·

obmittendo facienda. iſtam finam votat ꝗſidoeus inhumaĩtatẽ
Gecunda violencia · hec fit no cendo alicui pala; per mala fatta
quam vocat Iſidoꝛus mpacitatem. Ter cia inquietudo hec eſt
appetitus lueri. Ruanta piurium qdð ſepe ineidit in emptione a
venditione. Qnta fllacia qᷓ t ꝑ verba decipientis in occtulto
Sexta fraus ẽ deœptio ꝑfecta a hoc in pnᷣ tia illius qui decipiẽ.

Septtma pditio que ell ide qð deæptio fit iablentia de ep

l Vlã eſt vt ait Rugꝰ.ĩmodetata cibi auiditas. ꝗteʒ
rula eſt voꝛaꝝx edactitas nature fimbo non ontenta⸗
Aninczmodie bectee quis circa gulã vt dicit Greꝰ?
impatientiaʒ expectandi tempus debitum. Seeun do cum qus
querit eibana pꝛecioſa a delicata. de quib⸗ Qmdius. Eſt virt?

placidis abſtinuiſe bonis· ſed contra hot ſecit diues ille q epu

aoatur quotidie ſplendide. Tercio qn quis menſumzʒ excdit
lcʒ nimis coomedendo. Gciendum aut ꝙ illid qð vm elt mediũ
ma d Pn de menſura non »liſtit
in cibi qᷓntitate ſed in comedentis qualitate. Haruntamẽ quidã
ſuumieimmum retompenſant poſtmodum ſuperſiitate nimia-
ſed quid eſt hot aliud q; dare duos obulos peo vno denario.
Auarto quando nimis ardenter a felline comedit qs. Non em̃
vlus ciboꝛum ſed concupiſcentia in viciq eſt. Quinto qnñ nimi,
ſtudioſe quis cibaria ſua pꝛeparat Bernhardus. Mõ ſapores
ſed fames excitet a ppetitũ. In omnibus his ſumenda lunt non

vwoluptas ſed que requirit neteſſitas. Contingit antem peceatũ

*

elſe tirca diminutionem cibi ſitut circa ſuꝑſluitatem. Fihe gu⸗

ie ſunt qnq; ſᷣm Greg· ſcʒ ſcurrilitas.quia gula mouet ad ver
