tra hoſtes viſibiles adiunare Regũ-DHeliſeus vidit caſtra ange
lorum . Quartus eſt orationes nr̃as et ełias deo pñtare a ꝓ
nobis om. Tho.i2z· Qñ orabas cũ lacrimis Quintus viã oñ
dere Tho. Ego ſanũ dueã a wdũ: Bextus eſt in agendis doce⸗

Liber

re. Each. 2. De angelo qui inſtruxit eũ de quatuoe fabiis Sep ſHo
mus ſeipſum et alia ſecreta reuelare Tho. Ego ſum raphael an er,
gelus. Dcdtauus eſt a peccatis exatare. Actuu-Sarge velocettter.
Nonus ad ſeruoeem exdtare· 3. Reg: 19. Surge grandis emßjffe ec
ſtat tibi via: Deamus eſt tonſolari · Iobie · Foeti animo eſto ĩ 22ͤo
ꝓximo ẽ vt a des cureris · Vndeamus eſt de p cto increpare · Ju nar
dith. Dixit angelus populo iſta hel cur hoc feuſtis · Duodeeimnꝰ P e
eſt poteſtates Ontrarias exar cre ne tm̃ notere valeant. quan⸗
tum vellent Thobie Qualiter angelus aſmodeum ligauit. An 777
geli nobis ſerniunt propter tria ſeʒ ꝓpter ruine ſue reparauõez
hoies em̃ ſalu andi mtrabunt locum candentium angeloꝰ Jteʒ
Ipt menti accidentalis tumulationẽ qð anget᷑ in eis vſq; ad diẽ d
mdieii. Item ꝓPter amoeis erga nos demonſtrationem Dyoni⸗ mal
fſius. Attribuit angelo tres actus ſeʒ purgare illummar a ꝑſiee ttan
w. Purgant itaq; angeli ãmouẽdo fauta ſmata ꝗᷓ ĩpediũt illuia⸗ Eu
nẽ ꝙ; angeli inten dũt facè ĩ nobis· Vñ tria mouẽt ab aĩa ſcʒ ig in
noraciã a nubila fantaſiazꝶ at fallas opiones phicaꝝ rõnũ fᷣue von⸗
lacënũ ↄtrariaꝝ illuiantvo aĩaʒ tri płr. ſ. ad ſenſüũ vt pzʒ qñ ma MWW 6ee
iiffeſtãt aliq;d in aſſumpto coꝛꝑe. Jeʒ ad ymaginationẽ ſcʒ cu, — wn⸗
fumoſitates qᷓ ꝑ ſpm aĩalem a œrebꝛũ eleuant᷑ tranſmutant m ui
diuer ſa fantalmata: et hanc ptãtem dyabolus etiã habet· Item ae
ad intellectũ a talis ilummation ſolũ ꝑfecta eſt NMotãdũ autez 8
ꝙ angelus non illumin it mtelledum effictendo cognitionem ĩ n
aĩa quia nõ p̃t intellecui nouam ſpeaem imprimere nec habi⸗
tũ noui lumims dare ſed net eius itentionẽ quo vult conuerte 4
re · Dec em̃ tria requirunt᷑ vt intellectus noſter aliquid ĩtelligat 1
ſcʒ ſpedes qua cogneſcatur. et lumẽ in qͥ cognoſcat᷑· et intentõ n
qua conuertat ſe miellectus ſuper ſpeciem. Illummat enim ãge n
lus intelleckum noſtrum tantum excitando a diſponendo et hu⸗
men dininum in nos tranffundendo Fact enim vt dictum eſt i m
fantaſia tranſmutati onem ſpecierum ↄponẽdo a diuidendo bm
exigentiam rei quã vult reuelare ·. Item irradiat lumen intelle⸗ N
ſtus ſui ſuper illlas vt moueat intellecum nr̃m. Et ſic phura et 3
ſubtiliora videri pñt m lumme duplicato· Item exatat intentõ
nẽ aĩe aliquo motu vt ſe conuertat ſuꝑ illa fantaſmata abſtra⸗
hendo ab aliis . Perficiunt᷑ etiã pmoueãt ad meliꝰ? · Vtrum an
gel incendere poſſit affectũ huanũ · Nota q; hoc triplicẽ poteſt
itelhgi. ſcʒ vel effinendo · vel mouendo eel excatando vel adiunuã
do. Primo mõ ſolus deus p̃t inflãmare affectũ Stðo mõ ipſuzʒ
deſideratũ inflãmat ad affectum. Tercio mõ p̃t angelus nolſtrũ

Secundus

ſrge, moendere affedu. De iſtis habemus exemplũ in naturis. Quia

phal H Kno mõ acendit ignis ligna. Sco ligna acendunt ignem.
Nloan. Terdo qui ligna igmi a pponit ignem incendit·. Differencia eſt
dis en inter immittere cogitationem· et moendere et mentẽ illummare.
noetoj qꝛ togitationẽ imittè ẽ vt ðt Beda. Intus cware er facere cogi
paneh tac em. Sed intendere eſt cogitacõem iã factã inflãmare. Jllumi
Na) nare vo eſt dare reuelatone de aliquo oculto intelligibili;
oD, (We locutione ãgeloꝛuz (Ca decimnonu;
ut. Erbü triplex elt ſez menus is et operis. Verbo men
ndighg N loquit᷑ deꝰ ãgelis et ecõuerſo. Itẽ deus aie a eduer
lop y ſo. Item dyabolus deo . cuiꝰ? tñ intentio deũ latere non
gaddie Pteſt · Ver bo autem oris loquit᷑ homo homĩ· et ange lus homi⸗
Dyor⸗ m aſſumpto corpore. Sed vorbo operis loquit᷑ deus dyabolo:
ra ki et angelus dyabolo ˖ De lotutione itaq; angeloꝝ · Mota ꝙ an
tilbiz⸗ gelus lo quitur deo cũ ĩ motũ ãmiratoms ex viſis exurgit. vel

uſgig tũ affectus ſuos ei pnñtat qͥs tñ eũ ñ latere mime dubitat. aglus
nü ne vo loquit᷑ angelo mentis ſue ſpedies oſtẽdendo mediãte illuia⸗
cõe quadq; ſpãali irradiante ab ipſo. Et ſic loquunt᷑ homines

zgüm H
* ddVdVwooibus ſcʒ mai ores mmoeibus et conuerſo htem angebus faat
ntn aliq uid oorã angelo quo facto intelligit qð ante non itelligebat
/rnn eetomnes ſic loquuntur omnibus. ſcʒ maioꝛ es inferioribus: et
1 euerſo· Item loquitur angelus angeio per cognitionem diui
lonemi m luminis ißm inſtruendo Bic non logqeunt᷑ oes omibꝰ nec oĩa
hebi⸗ ſed tm̃ ſuꝑiores inferioꝛibꝰ. De his que per diumas theophani
oruert as pœperunt. Loquit᷑ aũt ange lus homi dap liat. Primo mõ
ſnlger verbo localiæ aſſaumpto corpore ſed tunt ſicut non proſfert ſonũ
nend m oꝛgams materialibo 'm materiam ita nec cirtularit᷑ immutat
nnig medium quẽadmodũ eſt in vode naturali. Vnde non auditur mi
eh⸗ ſiab illo ad quẽ dinat ; Et eſt ſimile m a paitiombus ange lo
uncti rum quos quið videur et alii eque ꝓ nqu no vident vr ap⸗
R paret in heliſeo et puero eius. Dicunt tamen ali qui ꝙ; angelus
nule⸗ nunq; apuit vel apparet aut lo quit homi m ſubiecta creatum.
uc Sed mtentionem ſiue ſimilitudinẽ pomt mm oculo eius vel mien
nam tion em vocis pomt in aure illius: et ibi recipit ſenſus cõmums
be ſpedes illas ae demde puemunt ad ymaginationẽ poſt hot ad
„ intellectum. Et hot eſt ꝙ dẽ angelus apparere vel bomim loqui
Scðo modo loquit᷑ ꝑ impꝛeſſionem reru m ſenſibilium ĩſtrumẽ⸗
. tdo vmaginis et ſic lotũtur vigilantibus doꝛmientibus · Loqᷓ
de tur etiã angelus dyabolo ſpeaẽ ſui ĩtellectus ei ſine aliqua illu
n minatione oſtendendo . JItem loquit᷑ dyabolus homi dupliater

oſri

Liber

quia qñq; ſenſuʒ immutando ethoc vel ymagineʒz ali euius rei t
primendo mſtrumento viſus vel obiiaendo viſui ſimilitudmem
ali iꝰ rei · Scðo loquit᷑ dyabolus hoĩ per impreſſionem rram vn
ſen ibiliam mſtrumen to ymaginis et hot qñq; fadt vigilanubꝰ od
qñq; doꝛmientibus et ſie immittit cogitatienem mali·.Cogitaꝰ 4
nem vere malam non poteſt immittere que tm̃ per conſenſũ ma v
la fit. Eſt aũt lotutio ammaꝝ quia aĩa loquit᷑ des per deſideriũ 4
tuius affedtiones nude ſunt otulhs dei et aꝑte· ’ÆA.nma etiã ſiliteꝛ i
loquitur angelo ſed hot per voces toꝛꝑis qs bene ꝑtipit ange⸗ 4
lus ſicut et alia ſenſibila Vnde et aĩa exiſtens ĩ corpore aliqua

exuta a corpore. Item aĩa lo quit᷑ dyabolo qꝛ ſibitudmes affecti
onũ impmunt᷑ ſenſibus ſiue carni vbi dyabolꝰ? legit eag.

(e ſpecialibus noibus angeloꝝ: (Cacxx .

E michael gabriel et raphael . Suendum ꝙ hec ſunt ꝓp
pꝛia nomma angelorum hicet et mierpretationes eorũ 1

et ahis ſint cmunes. Sed eorum propꝛia ſunt: quia
eis horum nommum mterpretationes conueniunt execellenti⸗
us MWichael meerpꝛetatur ꝗs vt deꝰ · hic eſt de oꝛdine pimapa⸗
tuũ et attribuunt᷑ ei quatuoꝛ ſeʒ eſſe Poſitum ꝑadiſia eccleſie ſi
cut et olim fuit pimœps ſynagoge. Item deſerre aias in paradi
ſũ h hoc nitelligas ꝙ gloꝛioſius deferat q; alii Item pugnare tũ
dratone dyabolo · lcut legit᷑ in apocał· Item venine in adiutori
um ꝓplo dei · Gabriel mter pretatur fortitudo dei · Mic eſt de oe⸗
dine archangeloꝛum et meri to quia magna nunciauit Rapha
hel merpretat mediana dei . et ẽ de oꝛdme virtutu qꝛ miratula
magna ſect. — .
(decaſu angelorum (Capitulum xxi
Wnes angelos fecit deus bonos nõ tñ ſummos me
dios mier ſe et ſummum bonũ mcõmutabile: qꝙ eſt cra
tura ꝙ ſi cuer terent᷑ ad amãdũ qð erat ſup ſe aſcende⸗
rent ad ſtatum graue et glorie · Si vero cnuerterent᷑ ad bonuʒ
cõ mutabile qð fuit infra ſe hoc ipſo ruerunt in malũ culpe a pe⸗
ne qꝛ nõ eſt dedecus pecrati ſiue detore inſtice ·

ſpeaali ptãte loquendi non indiget ad angelos ſed hot hebit

de ſpirituali caſu angelorum (Ca xxii
Aſus dyaboli fuit duplex · ſcz ſpũalis et lotalis· Spũa
lis quið quia cœcidit de nature puritate ad impuritatem WWU
De libero arbitrio ad bonum flexible. De lute in tene⸗
bꝛas. De ſcientia ad ignora aam. De innotentia m tulpam: de

minmi
ndien
en dun
glandd
Cogin⸗
nlenſi mn
deſdeni
eda ſelie
1 inge⸗
aliqu
or hebit
nes afeh
nr
r uunt
nes eorii
nt:gti⸗
ecellena⸗
zmape⸗
arleſie .
. nudi
gnanech
dindoſ
ldeo⸗
ithephe

mimaul7

mn t
wshne
nel cta
ſeende⸗
d bon;
eape

Gecundus
ſelicitate in penam De dilectione m odium· Poſt cauſã eĩ factuſ
eſt impenitens et obſtinatus in malo.et exccatus a vero et de
oꝛdinatus in bono· et ifirmatus invirtute. et excluſus a dei co⸗
templatione · Preterea voluntas eius impia auerſa eſt homĩ ad
odium a iuidiam. vñ toto oonamme miit᷑ ad eius ſubuerſionẽ
ꝑ temptationẽ multiph. In tantum aũt exœcatus eſt ꝙ potiꝰ
vult eſſe qᷓ non eſſe vt pugnet contra deũ : liet ex hoc ſciat ſibi
ſemper malum euenire · qꝛ quolibet ſacto ſuo.qð ex libero arbi
tri edit ˖ peccant moꝛtaliter -·

Oe locali caſu dyaboli: ¶(Capirulum xxiii

Kſus etiam dyaboli localis ſuit · vel qꝛ ĩ infernũ. vel in
aerem caliginoſum qui eſt m medio interſtitio aeris coꝛ
ruit · Demones em̃ nõ ſunt in ſuꝑiori ꝑ& aeris ne lumi
ne gaudeant. Mec ſunt in part iſeriori ne nimis contra nos ſe⸗
uiãt. Vnde notandum eſt ꝙ in demonibꝰ tria ſt ðdſidemnda: ſcz
natura officũ a pctm. Et nature quið ↄuenit locus ſũmꝰ.i.celũ
in qͥ tanq; in loto ↄgruo ſũt creati pꝰmoð ĩ nat᷑a ſi ſtetiſſent ꝑfi
ciẽdi · officõ vᷣo ꝙ; hnt exercdi hoĩes cõuenit locꝰ medius.i aer
caliginoſus· vbi et ſatis ꝓpmqui nobis ſunt ad temptandum.
et tn nõ hñt lumen ad gaudendum . ſed peto ↄuemt locꝰ ĩfimꝰ
ſcʒ infernus · Vñ demones poſt finẽ mundi qn œſſat eoꝝoffiaũ
detrudent᷑ inſimul m mfernũ. Dicũt quida; ꝙ angelus ceciderit
ſecũda die. ſed cõmunior eſt o pinio ꝙ pᷣma die ſubito poſt crea
tionem ſuam cœciderit Dict᷑ cõmunmit᷑ ꝙ diamus chorus angelo
rum ceeidit. ſed h nõ dẽ ꝙ dee oedines angeloꝛ fuerunt. tz qa
tot de ſingulis oedinibꝰ cec dert qᷣt poterant facer choꝝ vnñ.
Eẽ reſtauratione ruine ãgelice( Ea? xxiii
T Ngeloꝝ ruma reſtaurabit᷑ ꝑ ſaluandos dicit Augꝰ: ꝙ
tot hoĩes ſaluabunt᷑ quot demones ceciderunt h Eregꝰ
ditit ꝙ tot hoĩes ſaluabunt᷑ qͥt angeli ꝑſtiterunt. Dixe
rũt etiam quidam duo ꝑietes erunt ĩ celo· ſcz vnꝰ hoĩim · alꝰ an
geloꝝ · Et ꝙ rumna angelica reſtaurabi ꝑ virgines. et de alio
pariete tot erunt ſaluãdi qᷣt ĩ alio ꝑiete ſt᷑ virgines et angel.
LQuare peccatum dyabon ſit rremiſſibi

le· (LCapitulum viceſimumquintum.
Vuare pecatũ dyaboli ſit irremiſſibile aſſignant᷑ pluri
me rõnes · Prima ẽ qꝛ ᷣm Rugꝰ nullo ſuggerente pec
aauit ideo nullo reꝑante redibit. Scða rõ qꝛ hm Dãm.
ntra diffoemẽ itellectũ peccauit · q̃nto aũt ẽ nobilioꝛ cognitio

Liber

tento peioꝛ eſt erroꝛ ſeruus ſciens voluntatẽ dm̃· Terda eſt hm

eunð Da. Kngelꝰ? nõ ẽ ſuſceptbilis pme vñ nec venie: Quar⸗ Und
ta qꝛ ĩ dyabolo extincta eſt ſinderiſis qᷓntũ ad boni ꝓmotionem nnd
Qnta eſt natura ſpũalis tin ſemel ver tbil eſt eo ꝙ totã ſe duer nſu
tat qð hõ nõ facit qꝛ caro ſemꝑ repugnat ſpãi. GStatus mali an s
geli triplex eſt vt patẽ poterit ex pꝛdidie Pnm ſcʒ innotenae emnuti
lecũdus culpeter qus pene et milerie · . n
dẽe pꝛopꝛietatibus demonum (Ca/xxvi AA
Emones ſunt ſpũs impuri humami gñis mimid. mẽte uur
Snales. in necia ſubtiles nocendi cupidi. ſuꝑbiã tu. ð”ð”
midi. ſemꝑ in fraude noui ĩmutant ſenſus. inq nant affe Has
dus vigilantes turbant: dormientes ꝑ ſommia in qetantemoe⸗ ma
bos inferunt. tempeſtates tonatant- in luds angelos ſe tranſfoꝛ ne
mant · ſemꝑ mfernum ſuum ſecu portant · in ydolis ſibi dininum n
tultũ vſurpãt· ſuꝑ bonos dñari appetunt· magiœ artes ꝑ eos fi m
unt. bonis ad exerciũ dant᷑· ſemꝑ fim hoĩs mſidiãt᷑. Triplicei acu W w
mine ſcie vigent demones· Primo ſubtilitate natur.a H ꝑ cog dſer
nitionem veſptinã Scðo exꝑĩenda tꝑm Tertcio reuelatõne ſpi fi
rituũ ſuꝑnoꝝ rimo“ ĩtelhgũt nataha pñcia. Scðo“ itelligut ”?J?
naturalia futura. Terdo“ oognoſtunt etvolũ tana. Multipliat nt
dyabolus noĩat᷑ ꝑ qð et ꝓprietates ſue cognoſcunt᷑ Hocat᷑ eniz “è
dyabolus qð mẽpretat᷑ defluens qꝛ defluit · vtorruit ſpũ aliter a a
localiter ſicut dictũ eſt · Grece quoq; interpretat᷑ dyabolus clau Rc
ſus ergaſtulo· et hot cõuenit ſibi qꝛ nõ ꝑmittit tin notere quan un
tum vellet Preterea dyabolus ?m ethimologiam dr a dya q8 u
duo a bolus qð eſt moeſellus qꝛ duo occidit ſcʒ corpꝰ a aĩa; Eus
Item vocatur demonrſanguineus. et hoc ꝓPter peccatum: vel u
ſciens quia viget triphii ſcien da ſicut dictum . Item belial qd ſen
intertat᷑ abſq; uigo vel abſq; dominio qꝰ ꝓPoſſe pugnat ↄtra o
eum cui deberet eſſe lubieckus Item belz ebub qð interpretat vir zun
muſcarum u aĩiarum peœantium vel peccatricum que reliquerũt nes
verum ſponſum xpᷣm. Item ſathanas id eſt aduerſarias. Pe: ur⸗
vAca · ca. y· Xduerſarius veſter dyabolus ta mq; leo cr cuitgtem üppun
vehemoth id eſt beſtia qꝛ fadt hoĩes beſtiales· Item leuiathan· 1 u
additamentum eoz qᷓ peccatis petᷣa cumulant. . ß
(ve malicia dyaboli contra nos Cap: xxvi KSW
Yaboius nocet hoĩ multipliat᷑ Quia per violenciam et
oc qñq; exterius corpus ledendo ſitut fecit IJob · Qnq; W
Q intra membra ligando ſicut eſt m obſeſſis · et ꝓpter hoc
datur paruulis angelus bonus ne dy abolus in his ledat: vel 4

n Gecundus

da⸗ exy edat eos · Item nocet ꝑ imp̃ſſion em ymaginum mala ſugge
iſen rendo⸗ vel tõmotionem ſanguinis ad peccatum accedendo vel =
miln ſenſus exteriores ꝑ obiedionem falſa⸗ꝰ formaxꝝ deupiendo. De ð
nn his et ſimilibo dict Gregꝰ? Að dyabo lus aut opprimendo rapit
ent aut inſidiando arcũuolat. aut ſuadendo blandit᷑ aut minando
- terret · aut deſperando frangit · aut pmittendo deapit · Dyabo⸗
IN Iꝰ decipit hoĩes quatuo modis · Primo ſuadendo bonũ h hoc ꝓp
la⸗möen pter malum vt cum hoi mſtabili luadet ingreſſum religionis vt
npbüän poſtmodũ apoſtat. Stðo ſuadendo malum ſub ſpece bom vt
nantafe Piurare ꝓ rebus alteri us coſeruandts. Ter cio diſſuadendo bonũ
nbenn tanq; noduũ vt cum diſſuadet bono viro veligioms regreſſum.
iaſi ne de hoc peniteat et egrediens donfundatur vel qn diſſuadet
Oiunue alicui orationem vel elemolinam vt Per hot mcurrat vanã glo
veosſ riam. Quar to diſſuadendo ma lum vt ducat ad peius· vt quan⸗
3. do diſſuadet in tempantiam m victu et lomno. vt inducat min⸗
fa⸗ diſcretam abſtinentiam qð peius eſt Impeditur dyabolus in ef
11 ſedu ſue malide multis modis. Quandoq; per cumen lue pote⸗
e ſtati impoſitum a deo. Icem quandoq; per reſiſtentiam bonorũ
i ſpiri tuum · Dabet enim quehbet amma duos angelos.ſciliœt
ppet vnum bonum ad cuſtodiam alium malum ad exercctum. Item
tenz per arbitrium homiis non tonſentientis· Item quãdoq; ꝓpter
alar pecati abhominatõem: qꝛ demones nobilioris nature pecata
us dan vila deteſtantur · Item ꝓpter cautelam qñq; omittit faere mala
n quan vt peius fiat ſicut modo non vexant ex cmunica tos vt ſentenca
1d as tales minꝰ timeant · Vtꝝa virtus m dyabolo temptandi mi
af nuatur qn vindt᷑. Diuerſe ſunt opiniones· Dicunt em quið q
un vl ſuꝑatus ivno vidio ip̃m victoꝛem non poſſit amplius tempta?
xlin de eodem vicio. ſed allus dyabolus poteſt. Klii dicũt ꝙ ſuꝑpatꝰ
t vun ĩ vno vido nullũ de illo vicio poteſt ampliꝰ temptare. Drige⸗
ti vi⸗ nes ditcit ꝙ ſupatus ab vno vicio nemmem de etero p̃t temp⸗
uerüt tare · Data eſt demombus poteſtas exercendi magicas ar tes mł
8.e: tiphi rõne · Primo ad fallendum fallacs ſieut egiptios a ipõs
ichan magos· vñ etiã ipſi que per modũ talem actuni ſunt q̃ſi diumã
hent do pᷣdicũt. Secũdo ad mouendũ ſideles ne ſcʒ tale ꝙ pꝑo mag⸗
no deſiderent cum videant etiam et malos faœre hmõi. Tercio
. mi ad Pbandum et exeroendum patiengam ſanctorum .
2 e lucifero ſpecialter (Capitulum xxvii
gig E lucifero ſciendum ꝙ fuit de ſupmo oꝛdine. ſuperioris
woe ierarchie ac in illo oꝛd ine ſupꝛemuʒ grnadum cenuit cui

tem tanq; pꝛincpi de ſingulis oꝛdmibus magna multitudo

Liber

adheſit quos omnes ſecum traxit· Cuuſfer dickus eſt. qꝛ p̃ eteriſ
luxit ſueq; puleri tudinis cõſideratio euzʒ ex œcauit· Primũ hoĩez

temptauit et viet . Em temptauit et victus eſt. Poteſtatem
tunt amiſit quã vltimis temporibus retupembit/Munc religa⸗

tus in fine ſoluetur · Pecatum ludſferi fuit ꝙ ſe et ſuum pnua
tum bonum exccatus dilexit. De alti tudine habita pꝛeſump⸗

ſit· at ꝓpriam excellencam ambiuit. Qð habiturus erat ex ſe nõ
ab alio et ſine meritis habere vo luit ſtare tum poſſet vſq; quo g
aa a pponeretur noluit dei ſimilitudineʒ dcupiuit ˖ nõ quið imi
tationis ſed poteſtatis. id ẽ ſubditos habere voluit et null ſub⸗
ditus eſſe dcupinit·

*

ſt naturam corpoream et mcorpoream. Diendum ẽ
tde natu na ex vtriſq; compoſita· Sʒ pᷣmo ex ꝑte mentis ·
VJSecundo ex ꝑte corꝑis- Terdo ex ꝑte homims cotiꝰ? De
aiã igit videndũ eſt pᷣmo quid ſit bm diff initionẽ. Poꝛro a qui
buſdam ſanchs diffimitur vt ſpũs: a qbuſdãvt aĩia a qbuſdãvt
ſpũs et aĩa· Inqᷓntũ igit᷑ aia naturam habet ſpũs diff initur ab
Klexandꝛo in libꝛo de motu cordis. Kmima eſt ſubſtanda icor
porea intellectualis ilummationem a pmo vltima relatione ꝑ
ceptiua. Ex hac diffimtione dognoſcimus ꝙ ſpũs hüanus quu
eſt anima mter omnes creatuas immediate poſt angelos illu
minatõis diume ſit peeptius. Aia vero mqntu diffmnit a Remi

gio· Kmima eſt ſubſtanda inoorporea regens corpus. Ex hac

diffinitione habemus ꝙ aia eſt quaſi oorꝑis motor rectoꝛ Itẽ
aĩia in quãtuʒ ditur a pho in li. de aĩa: Kia eit endelechia cor⸗
pis phiſia oꝛganiti vitam hñus in potenda endelechia dẽ hic
actus pmus ſiue pfectio . Ex hac diffimtione habekꝙ aia vmbi
lis eſt corꝑi non omnmi ſed ſolo oꝛganido et phiſicou naturabter
ad ſuſteptionem aĩe rõnahs diſpoſito · Mia in quantũ ſpũs ab
Nuguſtino diffinit. Ria eſt oim ſimihtudo · Det data eſt diffini
tio ꝑ cõꝑacõnem aĩe ad cmaturas Rima em̃ ex ſua natura ad
ſuſcipiendas ſimilitudines oĩm reram coꝛꝑaliũ ſpũaliũ eſt ap
ta. Item alia deſcriptio eſt talis· Kia eſt deiforme ſpiraculum vi
te. Dec diffinitio ſumit᷑ a Geñ. 2 Et dar m ; aima comꝑatur
ad deum put nõ extra duœ ł ſeminali rõne ꝓpagatur ſed a deo
torpi creando infundit et infundendo creat᷑. Idem Seneca lic dif
finit aiam. Kia eſt ſpũs intellectualis ad beat: tudinem in ſe et
toꝛpe oꝛdinatus. Dec deſcriptio datur in relatione aĩe ad ſinezʒ
bᷣm ꝙ ñ ſolũ ſeꝑata beatiſicat᷑ in ſe ſicut agelus ymmo et in cor⸗

Ve aia go ſit m viffinicões (Ca: xxix:

uimi
lnb⸗

.:
dum?
entis⸗
Der
1 qui
ſdavt
wurab
zior
ne p
qun
s illu
Rem
hae
1cor⸗
hie
ombi
ahter
is ab
iffini
ra 60
eſtap
um vi
r
1 o
. df
eti
inez
ot⸗

BGecundus
pon gloriſicato ipſius beatitudo ampliatur—
Quid ſit anima ſecundum rem. (Ca xxx
EE aia bm rem diuer ſas vident᷑ phi ſentend as protuliſſe
Plato em̃ ditit aiam eſſe numerum ſeipſũ mouentẽ. R
AYiſtotiles Endelichiaq;. Pittogoras armomã ypotras
ſpiritum tenuẽ. radius luc. Democritus ſpĩ cõ poſitũ ex atho
mis ypareus igneũ vigorem. Permenides ditctt eã eſſe terna
et igne Epycurus aũt ex aere et igne. Inter has diuerſitates
nos ſequamur dicta ſanctoꝝ et catholicoꝝ magiſtrorum dieen
tes ꝙ anima eſt ſpirituslis ſubſtanda et rõnalis ad viuificãdũ
toꝛpus humanum ex mhilo creata eſt in quã anima pfſedibilis
et imperſecta quantũ ad ſcienciã per virtutes. Per ſectiſſima tñ
eſt qᷓntũ ad potendas naturales. Et quia i meorporea eſt ſenſui
non eſt ſubiecta neq; bm dimenſionem extenſiua. Quanttatem
em habet amma vt diei RKug? non dimenſiuam ſed poteſtati
uam et virtualem . Et quia ſimplex eſt amma ideo net augmẽ
h net detremen ti eſt ſuſceptiua: quia nec m coꝛpore maioꝛi ma.
ioꝛ nec in mmeꝛi minoe reꝑitur. ſicut diat Auguſtinꝰ. Wktitu⸗
do quoq; potenciarum in anima non ponit maioꝛitateʒ im aime
natura · ſed mutiplicitatem effecuum· Amma eſt etiam vita peꝛ
petua ꝑ memoꝛiam intelligenaam et voluntatem ad ymaginẽ
dei factacapax virtutis vel viai ſuſceptibil pene vel prem ar⸗
bitrio libera· potentiis et habitibus at affediomibus decorata:
caret pondere figum et toloꝛe paſſibilis eſt et immutabilis Eo
magna eſt quo capax eſt etermtatis · Eo recta ẽ quo aꝓpetens
bonitatis. Eo beata quo eſt partiteps deitatis
Quid ſit anima ᷣm nomen (Capi:xxxi:
Mima dr inquantũ animat ſiue torpus viiſicat · ẽs
inquantũ recolit. Amimus dum vult. Ratio dũ rectuzʒ
iudieat · Spiritus dum ſpirat · vel qꝛ naturã ſpiritualeʒ

tas dum conſentit · Dec noĩa diuerſa ſũt aie. non ꝓpeer eſſeneie
pluralitatem ſed ꝓpter effectuũ et oꝑatonũ multiplietatẽ. Dr
etiã aĩa ab a qð eſt ſine et mene qð ẽ ſanguis eo ꝙ ſit ſine ſan
gumePel dñ ab a 2 mene qð ẽ thuè eo aia vitam tribuat·
Oe triplici anima (Capitulum xxxii.
Ctus anime triplex eſt· ſcʒ vegetare ſentire rõnari a bm
hoc diſtinguit᷑ aie potẽtia tri pliater ſcʒ vege tabilis ſen

habet. Benſus dum ſentit · Wemoria dum recordatur. Polun⸗

ſibilis et ronalis. De quibus Rmbroſius dicit ꝙ aima

— Li ber S

vegetabils a ppetit eſſe ſenſibilis bene eſſe: rõnalis aũt optim e

eſſe · et ideo nunq; quieſcit quouſq; optime cõmngat᷑· ꝓpter hoe
vi amoeis in deum mouet᷑ tanq; ad eentzvt in iplo ſumme dele
ctetur. Hee tres potencie in diuerſis ſubiedtis tres aie diti pñt.

Nam anima vegetabilis eſt in plantis ſenſibilis in bꝛutis. r=nan
lis in hoibus. In hoĩe aũt p̃dide tres anime. vna ſũt m eſſenna

tz dẽnt in Potencis Nec obſtat ꝙ in hoie ſuceſiue ac in diuerſiſ
rꝑibus mamſeſtant᷑ Dec em̃ eſt ea virtute formata que rõnabi
u ter pꝛius diſponit ad vitam q ad ſenſum. et pꝛius ad ſen ſum

ꝙᷓ ad rõnẽ p̃ᷣſertim cũ natura non ineſt ſed paulatim a ſucœeſiue

operetur. Cum aũt aĩa rõnalis infundit᷑ coꝛpoi tũt predicte po
tencie pino inſundunt᷑ et non habent adiones ſuas dein eps a
vir tute formatas. ſed ab ip̃a aĩia. Anima quoq; duas pᷣmas po
tencias ſcʒ vege tabilem et ſenſibilem exerœttmmõ in coꝛpore:
Terciam vere habet exuta a coꝛpore. Knima vegetabilis et ſen
ſibilis non dñt diii in hoĩe ſed potencie· Mec aĩa vegetabilis di
æ nda eſt aĩima in ſenſibili. ſed potencia: Anima auteʒ vegetabi
lis m vegetabili drĩ anima non potenda.

„ g. . „2
De potencia anime veget abineCa. xxxii
MMNima vegetabilis tres habet potentias ſcʒ generatiua;
mnutritiuam et augmentatiuam. Prima ẽ ad ↄſeruatõeʒ
ſpeiiei. Setunda ẽ ad conſeruationẽ indiuidui · Teruia
eſt ad tonſeruationem ſeu ꝑfectionem ſubiedti. Virtute em̃ nut᷑
tiue quatuoꝛ deſerniunt. ſeʒ virtus attradiua que aſſumit neceſ
ſaria in nutriments. Item dige ſtiua que ſeꝑat cõuemens ab ĩcõ
uem ente in alimento· Item retentiua que abum tamdiu retinet

expellit qð ſuꝑfluũ eſt m nutmẽto. ʒ añ has o᷑s ẽ appetiua

De potẽcus appꝛehẽſiuis aĩe (Ca. xxxiin.

et motiuam. Apprehenſiua diuidit᷑ m a pprehenſiuam de
foris etin apprehenſiuam deintus. Vires apptehenſiue
deforis ſunt quinq; ſenſus particulares ſiue exteriores. ſciliz vi⸗
ſus aun ditus &. Pires atiã appreſenſiue deintus ſunt qnq; poten
die interioris aĩe ſenſibilis. qui ſũt ſenſus cmunis ymaginauo
eſtimatiua fantaſia et memoꝛia· Tradunt ꝑypotetiti oẽs iſtas
vires oeganicas eſſe et ꝙ per inſtrumenta eoꝛ poralia ſuas ope⸗
ratões ꝑſidiunt · eo ꝙ ſint eirca ꝑtitularnia tm· Dmims em̃ foꝛma
partitularis in materia ali qua eſt q; forma ſine omni materia ac

m vno loco donec debitam redpiat altemtionemt Itẽ expulſiua

Nima ſenſibilis duplieem hzʒ potenciã ſcʒ a ꝓprehen ſiuaz

Secundus

in. epa vniuer ſals eſt urea qnã opaè in ulledue Iſta ſale vi⸗
rbe dere i ſenſib ꝑt cularibꝰ qm illi nõ apprehendũt miſi per rei ſenſi
ned bilis pñcdam. De virtutibus aũt interioeib? que ſunt ymagina
in. to. eſtimatio· ſantaſia memoria idem eſt qm̃ in illis ommbꝰ eſt
zaͤn apprehenſio foꝛme ſingularis ?m ſitum eius et liniamenta a ;⸗
elenn titatem. Dmnes iſte Potencte paſſiue ſunt paauntur a formilſ
ii er moiniduis que ſunt kemopia gnittome ſenſibilis: Geien-
fnnn dum primo q; nulla Htenaa apprehen iua enſibilis retinet id
ir⸗ quod a ꝓrehenditymmo qð vna aſphendit retinet alia. Motan
4. dum etiam eſt ꝙ alia eſt virtus que bene tenet et alia que be⸗
neſui ne reepit · Illa que bene tenz pficitur ſico et frigido. Sed illa
el ue bene rapit ꝑfidtur humido.
Se enſibus particularibus. (Ca. xxxv.
wr: Enſus partitularis m quinq; diuidit · ſcez in viſü audi⸗
aſen tũ guſtu odoratũ et tactũ. Ani in multis zuemũt · et ĩ
lisd multis differunt. Conuemũt em qnq; lenſus in h ſt
abi ires paſſiue · Sentimus em mtia ſuſcipientes non extra mittẽ
tes . Senſibile poſitũ ſupꝛa ſenſum non ſentit᷑ Omnes ſenſus ſũt
„. percœptibiles ſingularium non vmuerſaliũ · RAd quemlibz ſenſũ
LIm extendunk nerui duplies: Vnus ad ſentiendũ . a alter ad mo
tiua; tum voluntarium · In omm ſenſu optet eſſe ꝓpoꝛtionem ſenſibi⸗
aroe, lis ad ſen ſũ qꝛ in mediis delectant᷑ et in extremis oorrumpunt᷑
lerun Ad ſentiendũ aliquid opoꝛtet eſſe obiectũ pñs et mediuz deſe⸗
mi rẽs a oꝛganũ ſanũ atq; couemens et amme itentio actuał. om
tneel nes ſenſus vnũ hñt oꝛiginẽ ſcʒ ſenſum cõmunẽ a quo velut a c
icc tro q̃ſi linee quedã exeuùt · Differunt etã ſen ſus par ticulares in
tiner multis. Mam quilibet habet ſpẽale iſtrumentũ. Differ ũt etiaʒ
lſius in obiedtis. Differunt medio differente. quia tactꝰ? et guſtus ha
etiua bent etiã mediũ intrinſecũ alii extrinſecũ · Differunt apprehẽdẽ
jiie di velocitate · qꝛ viſus atiſſime etã remota a ꝓpprehendit. Diffe⸗
nn. runt ſitu qꝛ viſus ẽ ſußmus. poſt auditus· demde alii ?m oꝛdi
fun nẽ. Differunt vtilitate qꝛ guſtus et tactus maxime ſunt neceſſa
md rii ad conſeruacõez nidiuidui et etiã ſpedei. Guſtus etiã diſcer⸗
nlue nit ubũ quo ſeruatur a noauo aĩal. Et tactus diſcernit ſua ob
ti iecta ſic calidũ frigidũ et hmõi vt aĩal deelinet ad extrema ta⸗
wen liũ q̃itatũ ne corruptionem incurrat. Dr̃nt enam generalitate
nun⸗ quia tactus generalioꝛ eſt cũ nõ habe at oeganũ determinatum.
ſn tz n omnibus membris ſic differũt imß ſſone intentione. Senſꝰ9
ope⸗ em groſſiores ſoꝛtius retinent ſuas imp̃ᷣſſones·ſicut patet ĩ ta⸗
ma ctu · Mota ꝙ; videmus viſu et oculo· h differenter · Nam viſu vi

ſaa

. Lider
demus effedtiue ſiue formaliter · hotulo videmus iſtrumentalit
Eodem mõ ditendum eſt de anditu etguſtu ceteriſq; ſenſibꝰ Riĩ
ma alienat᷑ a ſenſibus tripliciter · Primo mõ in ſomno ih in exta
ſi magis.jin moete tamen maxime.

De ſenſu communi (Capituluz xxxvi
Enſus cõmums eſt potentia que oĩm ſenſuũ ꝑti eulanũ
obiecta a pprehendit Omnes em̃ ſenſus exteriores a ſen
ſu interiori cmum vebud a centro partitulariter exeũt:
et ſenſatoꝝꝛ ſuoꝝꝛ ſimilitudines ad ſenſũ cõmun?ẽ reducũt qͥ me
diante de ſinguloꝛ ꝓprietatibus mdicant et diſcernunt. Vnde
ſciendũ ꝙ lenſus ↄmunis eſt fons ex quo omnis ſenſus orit᷑: et
ad quẽ oĩs motꝰ ſenſibiliũ refert᷑ ſicut ad vltimũ finẽ. DHec potẽ
tia que dã habet inquantũ em̃ ſenſus eſt· et quedã inquãtũ tõ⸗
munis ẽ· Inqntũ em ſenſus ẽ habet reape rex ſpecies ſine ma⸗
teria et tñ pñti materia- Inqntum auteʒ ↄmunis eſt habet duo
quoꝝ vnũ eſt indicium ſenſibile ꝑ quod apprehendimꝰ? nos vi
dere qñ videmus et audire qñ audimus a ſie de aliis Si ein iu
diciũ hoc non eſſet in aialibus nõ ſatis vuile eſſet videre et au⸗
dire er bm alios ſenſus apprehendere . Becundu eſt ↄpare plunma
ſenſata dicedo vnũ eſſe dulce et alind eſſe duleius et hoc ideo ſe
ſus cõmums habet. qꝛ ad ip̃m referunt᷑ omniũ ꝓprioꝝ ſen ſuum
ſenſata. Dec virtus in anteriori parte erebri pomt᷑ ĩ loco vbi cõ
currunt nerui ſenſitini quinq; ſenſuum· qui loes m edulloſus ẽ
et humidus. .
e ymaginatione Capitulum xxxvn:
— Irtus ymaginatiua ẽ potencia a pprehenſiua in yma
gines rex ſenſibiliũ reſeruantur Mec virtus plꝰabſtra
hit q; ſenſus qm ſenſus non acipit foꝛ mã niſi pnñe re.
ſta aum repuat formã etiã abſente ren hoc etiã ymaginaco
differt a ſeſu cõmum qui pñcia reui exterioris indiget ſi cut ſenſuſ
partitularis· Iſta virtus theſaurus ſoꝛ marum vocat᷑ qm̃ m ea ſi
ut dickum ẽ: foꝛme a partieularibus ſenſibus reœptentnent
immobilitantur. Dec potencia oedinat in anteriori ꝑte cerebni ſi
tut et ſenſus cõmunis et hec inaioꝛ eſt durides ex frigiditate e
rebri pueniens vbi a ymaginatiua ĩtinet imp̃ſſiones a lenſu cõ
muni receptas 2, “
(Be eſtimatiua Capitulum: xx viii
Stimatiua virtus eſt que a foꝛma acquiſita intencõneſ
liat que ſenſu non pdpiunt᷑ bᷣm quã ouis fugit lupũ ⸗
np? miſeretur nato ſuo · Dot aũt nõ polſſet fieri niſi lu

alie
RRi
nna

d
ulani
aln
xeüt:
ame
Vnde
mt:et
te woi
mdo⸗
ema⸗
duo
os vi
ein in
et au⸗
plun
do ſ
ſuum
obidd
olus

yn
bſtn
ſen.
ziud
nſl
neal
genta
ndil
ane
gnis

onel
pu/
l

Secundus
pus haberet tognitionem huiꝰ imdiuidui a ꝙ hot ĩdiniduum ẽ
natus eins. ſicut et ouis apprehendit ſibi lupã noquum. Iſta ve
non pñt diſcermi et ſcin per ſenſum. Eſtimatiua dit ab ymagi⸗

natiuaqm ymago ſolummõ retinet foꝛmas apprehenſas ꝑ ſen⸗

9

ſũ ↄmunẽ et ad ymaginacõeʒ ſolã non ſeqtur affectus miſerie
vel triſtide vel fuga vel mſecutio. Ad eſtimationẽ aũt ſtatim ſeq
tur qdlibet illo Vn ſicut mtelledus pꝛacticus ſe habet ad ſpe
tulatiuuzʒ ita ſe hatet eſtimatiua ad ymaginatiuã· a ꝓPpi h eſti
matiua nõ pemtus apprehenſiua eſt h etia motiua ꝑhch deter⸗
mĩiat ad àd moueri debeat aial et a quo ſugere Cũ em aial mo
uetur ad cibum oꝑtet ymaginationem cibi & in aĩali. S3 yma
ginatiua non ſolũ mouet ymmo aſphendit. Opoꝛtet igit᷑ aiali⸗
a habere eſimanonem qua moueant᷑ Offiaũ em eſtimatiue eſt

apprehendere intentiones nõ quið rõnes h; nature. vñ nõ aſpre

hendit qd ſit ſilimꝰ vel nomen aut verbum ß amiciaam: vel ii

mitidam cõmodum vel inchmodum ſicut dickuz eſt · Der virt?

m pma pte medie cellnle cerebri pont᷑ que calida ẽ ex motu mł
phci ad ipſam animam.,. ðDBðè

„
(De fantaſia (Eapitulum. Xxxxix:
Kntaſia eſt potencia componens ymagines cũ ymagit
mbus et ymagines cũ mtentionibus · et intentiones cũ
+mentiombus Compomt inq;ᷓ ſantaſia· ymagines cuʒ
ymaginibus vt eſt aliquid a pprehende cu ymaginibus aliquid
eſſe album et nige. vel diuer ſas foꝛmas tompo nere et ſingere
chimeras. Componit etiã ymagines cũ iten tiombus. vt cũ ap

p̃hendit ouis formã lupinã eſſe fugiendü. Componit etiã inten

tiones cũ intentiomibus vt patet moue que aꝓprehen dit nato

ſuo eſſe p̃benda vbem et alienũ repellendũ. Per fantaſiam eſt

maioe oognitio que poteſt haberi m amma ſenſioili. Per hãc ei
non ſolũ ſcit pñaua h etiã ſibi puidet in futuꝝ · Per hãc emm ꝗᷓ
dam aĩalia fadunt ſibi caſas· a de bo prouident ſibi in longin
quum. Per hanc etia de illo ſcit ꝙ ſit idem et de alio ꝙ; ſit alið
et ſie de omm eo de quo ſentencia pfert ꝑ modũ affirmationis kł

2

negationis. Per hanct quoq; videmꝰ aĩala aliud eligere a alið

reſutare. Ad electionem aũt et refutatonem pexigit᷑ ſima a diſ
cretio Ideo mult dixer̃t ꝙ fantaſia eſt aliquid rõnis ſed dicim?

nõ e verã eledionẽ aĩe ſenſibilis h aliq d ſiłe · Ooc aũt a vulgo
vocat᷑ ĩ hoĩe togitatiua cũ tñ ꝓprie togita ſit rõis: ſan taſia opa
rat᷑ in ſomno ſitut in vigilia · G& aũt in ſomms ſes eſſe videntuꝛ

Liber
pñtes. Doe em eſt ideo qꝛ ſit reuerſio ad ſenſum ↄmunem. Iſta
Potentia qn coniuncta eſt rõi ſicut eſt in hoie tũt agendi acipit
et operandi regimen a rõne Sed qꝛ ratio din erſiſieat᷑ pᷣm diuer
ſitatem eorum de quibꝰ rocinatio fit Ideo operation es ſan taſie
multiplican tur in hoĩe valde · Vbi aũt fantaſia non eſt tũ rõe ꝓ
ut eſt in brutis tunc regitur ſolũ m inſtinctũ natureEt qꝛ na⸗
tura vna mõ eſt m hñtibo ſpẽm vnã. ideo conceptio fantaſie o⸗
at᷑ in talib vno mõ· Inde ẽ ꝙ oĩs yrundo facit vno mõ midũ
i. Dixert quidã phi ꝙ iſte virtutes m bꝛutis pouaus agunt᷑
a natura ꝙ; agunt·. Sʒ in hoie potius agunt q; agant᷑ qꝛ beuta
mouent᷑ ᷣm impetũ et impulſũ a ꝓpet tus naturalis. motus at᷑
hũani regulantur hm regimen rõnis Notã dũ ꝙ melancolia et
mfirmi et amentes hnt multas fantaſias h hoc nõ ex illuſtracoỹ
ne que Rt per ymagines reꝝ ſenſbiliũ ex paſſionibus nature
et cõſuſione ſpirituũ aſcendentiũ ad cerebꝝ er caput turbãtiuzʒ
Tales em̃ ſpũs diuerſaꝝ ymaginũ muolucões faeiũt a gnant
horribiles viſiones et c ttiones. Stiendũ ꝙ bꝛuta ceiaus reei
piunt influxiones pᷣmi motoris q; hoĩes ſitut patet in foꝛmica:
que qñ abum ecolligit infm tres dies non phuit a gallus cãtuzʒ
tꝑe variat qꝛ mutationem aure ex influxione pᷣmi motoris p
knunt⸗Wuigdidi het eſt rõ qm hoĩes multũ ocupant᷑ arca cõ
eptiones ſuas conſerendo et ↄponendo atc dinidendo quare et ĩ
fluxiones pmi motoris non perapiunt ſirut bꝛuta que non ſit
ocupantur in ſuis ⁊cptionibus nec m illas oꝑpant᷑ ſiue ocu⸗
pant᷑ h̊ timmõ pᷣm inſtinctum nature· Iſta vis ſcʒ fantaſia pluri⸗
mũ impedir mtellecku. eo mmis ocupat aiam cõpaſſione et
diuiſione ymaginũ nõ ſolũ aceptaꝝ a ſenſibus hͤ etiã ficaram
Maxime autẽ impedit intelled um qñ aliquid de cleſtibꝰ a de
diuinis ei iprimit · Et hoc eſt ideo qꝛ deeptiones intelleckus fre⸗
quenter non ſunt ſifes ymaginibus et ficionibo fantaſie ganta
ſia ponitur in medio medie celle eerebri tq; een trum imt ymagi
natiuam a memoratiuã. qꝛ fantaſia ↄuer ut ſe tam ſup̃ formas
quag accepit ymaginatiua per ſẽſuʒ q; ſuꝑ intentiones quas re
ſeruat memoria Et tunt illas ſoꝛmas et mtentiones diuidit et

(Be memor 19. Capituluʒ quadꝛag eſimuz
Emo raia eſt repoſitorum pᷣteritoꝝt Reſeruat aũt memo
ria tam ſoꝛmas apud ymaginatiuã repoſitas q; inten⸗
tiones per eſtimationem a figuris reꝝ illiatas-Anima
r memoꝛiam mediantibus rebo ſenſibilibus redit in ip̃as res
ſenſibiles que ſunt extra ipſam. Et ꝓpter hoc oportet actũ me⸗

Ne
pit
duer
undſe
idey
Rmn⸗
leo⸗
mdi
zgunt
beut
us aſt
lia et
ſrac
atre
atuz
ſant
3 wel
nica:
taan
ns
taco
eti
enk
oan⸗
neet
un
1de

vgi
nas
9 re

ſter

no
ſ⸗
n1
1s

Gecundus

memolie duas p̃iedere operacões · Auaz vna eſt hot eſſe reep⸗

tũ. a h eſt oꝑatio ſenſus cmunis. et in h memoia mupit. ſKða

eſt h eſſe ↄſeruatũ apud nos: qð fit per ymaginatiuã · Opoꝛtet
etia ꝙ anñ memoriã quedã virtus operet᷑ qᷓ ex figuris reæ dicat

