reꝝ mtentiones ſingulares Cũ igit᷑ memoria vtaq; hoꝝꝛ habe
at· oportet in ipſa depictas eſſe tam figuras q; mtientiones· Ex
quoꝝ cõ poſicõne tõplet᷑ acus memone· Differt ymago a me
moria:qꝛ hec conſeruat ſpecies reꝝ illa ↄſeruat mtetões ſpẽrũ

In hot etiã virtus ymaginatiua differt a memoria qꝛ liœt illa
reſeruet ymagines ſitut iſta· tñ memoria q& ponendo ymagineſ
cum intentiombus q̊s habet apð ſe repoſitas reſert illas ad res
eaꝝ. Per memoriam em̃ ſit refledio ad m p ſenſum pus acce

ptã. Suendũ quoq; ꝙ memoria drt a remimſcenaa: qui me⸗
moria diſtincte et diſcrete reuertit᷑ ad res cõ ponendo mtentõneſ
diſtinctas cũ ymaginibus. Reminiſcentia aũt ſiue retoꝛdatio ẽ
motus quaſi interceptus et abſtiſus per obliuionem et eſt eum
collatione tꝑis et lod et hmõi · Remimſceneie em motus nõ ẽ
vnifſormis. ſed cauſat᷑ ex pluribꝰ pꝛmdpiis arcunſtãtabo illð ceu
ius ꝓprie ẽ remiſcibilitas cũ ſit printipiũ multꝝe pᷣus memora
toꝝ · Cũ em̃ per mẽoriã fiat reꝝ aꝓprehenſio ꝙ eedem res pꝛiuf

fuerũt in ſe vel in aliis ſenſibus cognite⸗ patet ꝙ; ſi às rem eotali
Patet con

ter eſt oblitus non poteſt per memoriã retoꝛdari ſe eẽ oblitũ Z3

ſi oblitus eſt in parte tũt per id qð remãſit p̃t remiſci qñq; ſe ſci
muſle per collationẽ remiſcenae· Poteſt etiã ad id qð obhtus ſu

erat redire cum eins adiutrio. qð remanſit memorie. Klia eſt
dẽa inter memoriam et reminiſceneq&–. qꝛ memoriã multa ꝑtiu⸗

pant aĩalia. Sed remimiſcenuia ſolius eſt hoĩis· qꝛ reminiſcencia

quedã ĩueſtigatio que ſine oꝛdinatione rõis non ẽ.ac ſine de
liberatione per que an edens oꝛdinat᷑ ad ↄſequens· Sane cũ qͥs
reminiſci voluerit ea que nõ eo mõ per ſenſum per ĩtellẽm ap
pꝛehendit · Doc nõ fit per mẽoriã quia talia memoria non reſer
uat · ſed intelletus ↄuertit ſe ſuper ea que habet apud ſe: et ea

redudit ad actũ que hʒ in habitu. Iſte autem habitus remanet

actualiter apud mœllectuzʒ poſſibilẽ qui ẽ locus vmiuerſaliũ ſpe

tieꝝ. vñ et vniuerſalia prius ſpetulata remanent apud ipſum
tanq; in looo ſue generationis etiã qñ in actu illo nõ cõſiderat·
Intelledus aũt poſſibilis ad has ſpecies quas ſic hʒ apud ſe co

uertit᷑ vel ab eis anertit᷑ qñ voluerit · Vltimo notandũ ꝙ mẽo⸗
ria ponitur in poſteriori parte œrebri. qui locus eſt ſieus prop
ter neruos motiuos qui ooꝛiunt᷑ ex iplo; r

= Liber
De ſenſibui vi motiua Capitulum .xii:
Egquit᷑ de vi ſen ſibili motiua· DHec mouet qnq; ſpũali᷑·
Agqgqgſq; ooꝛ poraht᷑· Prima dr̃ appetitiua. a diuidit᷑ in appe

cupiſcibili et iraſcibili oriunt᷑ affectiones quatuoæ ſcʒ gaud ium
ſpes doloꝛ et timoꝛ. Nã ſi pnñs ẽ qð oõcupiſcimꝰ gaudemꝰ. ſi ab
ſens ſperamus. Siłr ſi pñs ẽ de quo iraſcimur dolemꝰ.ſi abſens

eſt timemꝰ. Senſualitas etã vis eſt aie ſenſibilis motiue. aK ad

idem mouet. ad quod cocupiſcibihs et imſcibilis. Senſualitas
em̃ ſemꝑ appetit ꝗ delcãbilia ſũt coꝛꝑi ac noqua rᷣſugit. Diffeꝛt
tñ ſenſualtas a vcupiſcibili a iraſcibili. qꝛ ſenſualitas magis co
iungitur corpori · et ſicut in bꝛutis.ita a in hoie nulla lege ſtrin
git᷑ qͥn ſemꝑ ĩ a ppetitꝰ reꝝ ad coꝛpꝰ ꝑtinẽtiũ moueat᷑ vʒ ðcupi

ſcibilis et iraſcibilis c ungu n᷑ rõm ꝓut fũt ĩ hoĩe frenant᷑ růòne

at regunt᷑ virtutibus qᷓ mm ip̃is ſundant᷑. Eſt em tꝑanda in cõcu
piſcibili foꝛtitudo m iraſcibili ec ſic de akis. Suendũ ꝙ vis mo

tiua ſenſibilis qᷓ mouet coz:pora lit᷑ ſic dinidit᷑ m vᷣtutẽ naturalezʒ

vitalẽ et aialẽ · Auaꝝ pᷣma ſitũ hʒ in epate vt in ꝓximo pꝛmdu⸗
pio tñ primũ pꝛmcipiũ eſt coꝛ.ſcdᷣa in coꝛde.tercia m capite vt ĩ
ꝓximo pnapio ·cũ primũ pᷣntipiũ eſt ooꝛ Virtus ei naturalis ẽ
motua humoꝝ: Mitalis eſt motiua pulſuũ. ARial ẽ motiua mẽ
bꝛoꝝ Dicimꝰ igit᷑ ꝙ vis naturalis eſt motiua humoꝝ mediãti
bo vemis arteriis. qᷓ radicant᷑ in epate m Galienũ. z m Kriſto
tilẽ in coꝛde · et h ꝑ ſpũm naturalẽ · Eſt aũt ſpiritus naturał ſub
ſtandia ſubtilis et aerea ex ebulitione ſanguinis m epate vi ca
loꝛis gnata in coꝛde hic ſanguine; ad ſingula membꝛa impellir
ex quo coꝛpus vegetatur. Mirtus vitals ẽ motiua pulſuũ me
diãtibo arceriis que radicant᷑ m coꝛde Spũs at᷑ vitalis ẽ idẽ qui
et natu ralis idẽ dico in ſuba ſ differens in virtuee⸗ Mic per ar⸗
torias ad membꝛa oꝛporis ſe diffundens viniſfitat ip̃m coꝛ pꝰtã
q́; iſtramentũ. Virtus aĩalis ẽ motiua mẽbꝛoꝝꝶ mediãtibꝰ ner
uis qui radicant᷑ in capite. et hoc ꝑer ſpm̃ aĩalẽ. Eſt autem ſpiri⸗
tus aĩalis idẽ qui naturalis et vitahs. Sed aialis dicit᷑ cũ ad ce⸗
rebꝛ deuenerit hict eeens ſubtihoe per neruos ad ogana ſenti
Edi dirigit᷑ vt ſenſus et motus ᷣm locũ exinde generet᷑ in coꝛꝑe
aĩalis. Circa vires iſtas deniq; ſcien dũ ꝙ cũ vir tutes aĩales m
cendunk: tüc naturales remittuntpter hoc ĩ hoĩe deditd ſtudio
vel meditationibus minꝰ oꝑat᷑ virtus nutritiua a generatiua
et augmentatiua · Ex quo ptzʒ ꝙ ↄtupĩa carnis domat᷑ in viro

titũ cõ cupiſcibilem et iraſcibilem per quas appetit ani
ma bonũ vel inſurgit contra malũ. Ab his vero dnobus ſcʒ tõ

— — — — — —

—,— ——K— - — —

— —

— – — —

‚—

2 ‚———-— —— — —N — ⸗

vti
ls
zme
döt
ſo
luo
vita
xllir
ime
ri
a⸗
ta
ner
pin⸗
do
ſnd
vpe
6
dio
ua
pito

Secundus

ſtudioſo · Vñ ait Jero . RÆ.aa ſciam ſcripturaꝝ et carms vicia mñ
amabisPreteren qñ virtutes aiales remittunt᷑ naturales ince⸗
dunt᷑ ſic patet in ſomno qui deſcribit᷑ eſſe qes virtutum aĩaliuʒ

cũ mtentione naturalium.

e potenciis anime rationalis Ca xlii.
een ſunt in amma vt ait phs potcie habitus a paſſio

enes⸗ Et potentie quið ſut mnate. Dabitus aũt ſunt acq́;

Rſiti vel mfuſi · Paſſiones vero ſunt mnate vel illate · Da⸗
bitus aũt ſũt acquiſiti vt ptz in ſcia et vir tute pollitica· Nã ex

freqnti ſtudio acqrit hõ ſcias et ex frequenti bñ agè ſit hõ bonꝰ

bomtate vᷣtutis polliucœ · Suũt et habitꝰ qnq; nõ ꝑ acqſicõeʒ ſed

ꝑ mſuſion· ſiẽ ſciẽcia fuit mfuſa ſalomoni a virtutes theologio
conferunt᷑ cotidie paruulis in baptiſmoset etiam penitentibus
in iuſtificatione. Et ex adcibus non generant᷑ tales habitus. ſed
potius econuerſo. Ex talibus habitibus elidunt᷑ bom actus ex

potenciis. Vñ in habitibus acqſitis ſequit᷑. Nuales ſũt acus ta

les ſunt a habitus · Sed m habitbus mſuſis ẽ ectrariũ ſcʒ qua

les ſt habitus tales ſunt et actus · Eſt tamen verum ꝙ habitꝰ

acqſit ſitut generant᷑ per actus. ita et generant adtiones. nõ
meritorias inqu antũ tales. Paſſiones aũt ſũt illate ab extrinſe
o· Vocataũt phus paſſio nes ipſas reœptiones obiectoꝝ. Gu
munt᷑ a alit᷑ paſſiones vt dicant᷑ affediones.ſitut ſunt timoꝛ do
loꝛ ſpes et gaudium.

De diuifione potenciaꝝ anime/(Ca xliiii

go diuidit prinapaliter ani me potẽcias in ↄg nitiuc et
motiuã q̊s theologꝗꝰ appellat intellectũ a affectũ .· Jpſũ
ũt affectũ intelligit voluntatẽ.· Poteneia etem̃ aĩe tũc dẽ intelle
ſtus dũ eſt a prehenſiua· Et dr voluntas dum eſt motiua· Idʒ
qᷓdã vires ſũt aĩe ſeꝑate a coꝛ pore vt velle et intelligere ?m. q̊s
aĩa nõ vtit᷑ vꝛꝑe ſed vti᷑ vtente coꝛꝑe· ſcʒ fantaſia que ſic ſe hʒ

ad mtellectum vt coloꝛ ad viſum. vt ait phs. Quedã vere ſũt vi

res inſeꝑabiles a coꝛꝑe. Vegetabiles et ſenfibiles et quantum

ad eſſenuã a q̊ntũ ad oꝑationẽ · Sed in hoĩe ſeꝑant᷑ iſte vires a

a coꝛꝑe quantũ ad eſſenuã· liet anima oꝑpacões eaꝝꝶ exercè nõ

poſſit extra coꝛ pus. In bꝛutis vero ſimpłr pereũt: quantuʒ ad
vtzq; · Itẽ aĩa potẽcias hʒ quaſdã comunes tũ bꝛuus.vt ẽ ſen

ſualitas:ſenſus ðmunis.ſenſus ꝑticularis ymaginatio. eſtima⸗
lio · memoria:Quaſdã aũt hʒ nõ cõ mun es cũ illis· vt ẽ rõ itelle
ſtus et hmõi Jtem anima vires hz q̃ſdã qͥ ad ſe.vx ẽ rõ vohn⸗

Vnc ad diuiſiones potenciarum aĩe accedamꝰ Phs er

. .

Lider
tas liberum arbitriũ. Quaſdã hʒ quibo coꝛpori pmiſcet᷑ vt ẽ vik
naturahbꝰ vitał aĩalis.de quibo ſup̃ dicũ eſt. Ex iã dictis ptz
ꝙ potencie quedã ſunt oganice⸗ quedã nõ. Ex pꝛedidis collige
ꝙ aĩa rõnalis oẽs potenduas hz aie vegetabihs a ſenſibilis. ſed
nõ inquãtũ rõnalis Peꝝ imnqᷓntũ rõnalis addit intelledũ a libe
rũ arbitriũ ae hmõi. Et hoc ẽ qð ðᷣt Gre · Dis mꝗt crature ali
d hz homo. Oz nanq; hõ we eſſe tũ lapidibo. vinere tu arbori
bus. ſentire tũ aĩalibus mtelligere cu angehs . Quicqd em̃ virtu
us et nobilitatis hñt nature mferio res· ha bent et ſuperioꝛes· h
perſediori mõ. a qð pñt inſeri es pñt et ſuperioꝛes a nobilioĩ
modo et perfednori. ꝓpter hoc manifeſtũ eſt ꝙ omnes vires qui
bus dmunicamus cum beuus - differunt in ſpecie prout ſunt in
nobis et in bꝛutis · —— S
(ve potenciis cog nitiuis Capituluʒ xlun:
— Patude aſſig nant᷑ differentie virtutis mtellechue-pᷣma
aſſign at᷑ m dr̃am nature ſic diuidit᷑ intellectus in agẽ
tem et poſſibilem · Gecũda datur bin draʒ obiech ſic di —“
iditur intellectus in ſpeculatiuũ et pꝛachen. Tertia aſſignatu?
dra bm dignitatem. ſic diniditur rõ m partẽ ſupexioꝛeʒ a iſerio
rem -Quarta datur dr̃a ᷣm qð ↄpat᷑ ad actũ et ſit dr᷑ intellectuſ
in habitu vel in actu · In habitu quið cũ poteſt intelligere quan
do vult. In actu vero cum actualiter ad intelligibile ſe zuerut:
vfra vero intellectus in effectu ·et eius qui dr̃ adeptus ſumitur
ßm maioem et minozem perſedionẽ ipſius intellectus poſſibilif
tapit ſpecies cũ lumine intellectus agent? tunt miellectus dr ĩ
effectu et etiã in habitu ſed cũ idem miellectus eapit pfecke lu⸗
mẽ intellectus agent? 'm formalẽ ⁊undionẽ tũt vo cat᷑ intell cũl
adeptus; Vñ pz ꝙ mtelledus m effectu a adeptus non differ t
re ſed timodo ratione Diligenter aut nontandũ ẽ ꝙ om̃s dre
intelllettaum iam pꝛedicte ſumunt᷑. vel ?m habituzvel m actũ
vel bm modum inelligendu et nulla ſumitur ſeðm dim ſionem
potence wognitiue niſi pma tĩ bm qua diuiditur intelleckus in

agentem a poſſibilem. .J ,
e modo cognoſcendi res: Capitu. xlv⸗

Es tog nolcit alicer deus⸗alicer angelus- aliter homo:
Ipſe quoq; homo aliter Per mtelleckum deũ ↄgnoſcit
Ajiiter creaturas-Intellectus vero diunin⸗ cognoſeit res
in leipſoper ſeipſum. Intellectus aute angeli ↄ9noſeit es per
ſpedies ſibi cõereatas que ſũt ſimilitudo rei. Sed intelleckus hu

bna
G
ledi
am
ſeno
ectuf
an
at:
nimr
bii
s di
teh⸗
lcul
ſfeft
die
adͤi
mnem
us n

n⸗
ne:
lita
ns
p
h

Secundus
manus cognoſecit res per ſpedies abſtractas a rebus ꝑtitulariba⸗
per ſenſuz pus cogmiis · Vñ ſciendũ ꝙ ſicut ſenſus ↄgnoſcit ref
pnñte obiecto et tñ cũ appendieiis materie. et ſicut ymaginatio
cognoſcit res abſente obiecto: ita intellectus cog noſcit ſine ap
pendidis materie ſub intentione vmnerſoli. Ria igit᷑ ꝑ intelle⸗
dtum alqualiter attingit oĩia · Cognoſcit em deũ ſup̃ ſe. et ſe ĩ ſe
et angelos iuxta ſe. et quucqd ambitu celi cotinet᷑ infra ſe. Quis
ſit aãũt modus cognoſcendideũ· Nom ꝙ intellectus hũanꝰ nõ
cog noſcit deum per abſtractionem ſicut alias res: Et hoe ideo ẽ
quia ſimilitudo abſtracta ſimplidoe eſt illo a quo fit abſtradie:
Deo aucẽ mhil ſimplicius eſt. Alia ratio eſt quia in abſtradtiõe
opoꝛtet e partitulare a vłe · Par ticulare quið a quo ſiat abſti
Rtio · Pmuerſale autem ſcʒ ip̃m abſtractuʒ mhil hoꝛeadit ĩ de
um. Cog noſcitur ergo deus ſit naturali oogii tione qꝛ itelledꝰ
Poſſibils infoꝛmatus lumme mtellectꝰ agentis qð eſt limilitu⸗
do pᷣme luus in hat ſilitudme cogneſcit lumen primũ qð ẽ de⸗
us. Sctendũ p̃terea ꝙ ꝑ ſenſũↄgꝗnoſcimꝰ ꝑtitularia h̊ ꝑ intellem
vmuerſalia: et qñ ſe mtellectus ↄuertit ad ꝑticulare. vt ipſum
a prehendat. tũt ſimilitudo abſtracta a ꝑticulari erit vniuerſaliſ
a nõ ꝑtieularis. Ite3 nihil venit ad itellectũ niſi ꝑ ſenſũ · a hoc fit
duobo modis. ſiʒ vel ſimpłr: vel ꝑ acñs. Simpłr quið: vt cũ ĩ
telligimꝰ ſenſibilia priꝰ ꝑ ſenſũ aſphenſa: Per accñs aũt: vt qn
intelngimus ſenſibilia peꝛ effectum. Notandũ etia; ẽ: ꝙ aliud ẽ
rem ꝑ cogmitionem in meellectũ venire: et alud ẽ i re iã intelleã
verſari. ꝗꝛ reꝝ cognitio ꝑ ſenſũ venit in intellectũ · ſicut dickũ eſt
Bed intelleckus rem iam a Prehendit: tunc delectat᷑ a1 negodat᷑
in illa etiã ſine ſenſus adminiculo· Ad intelhgẽdũ iſta pleniꝰno
ta vtzq; veꝛ eſſe · ſcz ꝙ ꝑ ꝑticularia tognoſcunt᷑ vniuerſalia ex
econuerſo ꝑ vmuerſalia tog noſcunt᷑ ꝑtitularia. Iſtud patet fic
qꝛ duplex eſt vmiuerſale. Omũ ꝓut eſt abſtr̃ctũ.aliud ↄfuſũvizʒ
qð eſt in ꝑtitulari. Dieimꝰ ergo ꝙ ad cognitionem vlis abſtra
Ri vemimus ꝑ partitularia ſicut patet in pueris in quibꝰ pᷣꝰ ope
rat᷑ ſenſiaua ꝙ intellediua: ꝛ pus cognoſcũt ꝑti uularia ꝑ ſen ſũ
poſtea vniuerſalia ꝑ intelledũ · Sicut em̃ phi inuenert modum
argumentãdi ꝑ indudtiõe;. qꝛ ex multis ꝓpoſitionibꝰ ꝑticulan
bo ↄcluſert vnã vmuerſalẽ hoc mõ:ſoꝛtes eſt aial plato ẽ aĩimal
cicero eſt aial ergo omnis homo eſt animal. Econuerſo in vm⸗
uer ſali confuſo quoniã per tale vmuerſale venimꝰ in ↄgnicõnẽ
particolariũ.ſicẽ qñ videmꝰ hominẽ a remotis tunt em̃ ñ togne
ſci᷑ mſi ſuba coꝛ porea.Sʒ pꝰea per motũ cernit᷑ eſſe aia dũ vero
magis aꝓpinq̃t cernit᷑ eſſe honoranð cog noſtit᷑ eſſe petrꝰ Alota

tõm phm plura ſcim poſſumus. ſed vnũ ſe lum intelligete· ꝗͥ
mam ſcire dicir habitum per quẽ plura ſcimꝰ· Intelligere andem
dicit acum qui non po teſt eſſe m incllectu duplicatus· Intelle⸗
dtus aũt ad vnũ ſolũ actualiter ſe poteſt conu er ere. Et hoc ptzʒ
qñ quis agit duos actus rõnis ſimul vno mpore vnus elſet i
tellectus alius memorie ſiue conſuetudmis . Verbi gra aliquiſ
diat horas et tũ hoc querit in libꝛo co noozdancias vel numerat
denarios. Pnũu illoꝛ ſcʒ qrere ↄcordandas eſt actus miellectuſ
ſed alius ẽ dicere horas eſt actus memore · ſicut enã aĩal bꝛutũ
ſine regimine intellectus vadit ad do mũ ad quã ſepe iuit · Item
nota ꝙ ad intelhge nciã rei non querit᷑ pnaa rei intelligibilis. h
pꝛeſentia ſimilitudinis eius tantum quia res non cognofſcitur
per eſſenaam per ſimilitudinẽ · Et inde eſt ꝙ intellechus aſpp⸗
hendit remota ſicut poopinqua
(Oe intellectu agente poſſibili( Ca. xlvi.
Vnc de intellecku agente poſſibih ſpẽaliter ẽ diondum
Intellcũs igit᷑ agens ẽ qui abſtrahit ſpẽs ab ymagina⸗
Rtione ſiue fantaſia et ſua irradiatione faut vmuerſales
aſt ponit eas in intellectu poſſibili. Mã ſicut adviſum coꝛꝑalè ex
ligitur lux abſtrahens intentiones coloeum · uſimilitudmes a co⸗
loꝛato· et ponit eas m aere non quidem hm eſſenaam. ſed mn ĩ
centionem id elt ſimilitudinem ſic intellectus age ns qui ẽ lux a
mime pomt ſpẽs ſubtracas a fantaſia mn itellectu poſſibili· nõ
dez actualit. ſed ᷣm intentionẽ· Quare inter ymaginacõnem et
mtellectum poſſibilem ſit potentia media que abſtrahat ſez itel
lectus agens ſed mter ſenſũ ↄmunem et ymaginationẽ non ſit
media potentia que abſtrahat. Dec eſt rõ qꝛ ſenſus cõmums et
ymaginatio ſunt einſoem aie Potentie ſeʒ aie ſenſibilis ſed ima
inauo et intellectus poſſipilis nõ ſunt potende eiuſ dez ſpecien
m alcera eſt potentia aie ſenſibihs altera aie rönalis. Intelle⸗
ctus aũt poſſibilis dẽ ꝗꝛ poteſt reepere tales ſpeaes ſed nonduũ

ſuſcepit eas cuiꝰ exemplũ eſt tabula nuda nullã hns picturam

povẽs aũt habere qcunq;. Sane cũ ĩtellectꝰ? poſſibilis tales ſpea
es reapit. tunc ſicut ha bes ſupꝛavo cat᷑ intellectus in affechu vel
in habitu. Cã vero illuſtratur mulndine ſpeceʒ ſcibiliũ tũt eſt
mtellectus adeptus. Qualiter aut iſte ſpẽs remaneant in intelle
Ngu poſſibili vel qualiter ad eas fiat per remimſcenciã reuerſio:
habes ſupꝛa de memoria: Poꝛro mielleckus agens et poſl bilis
differüũt ſicut lux et illumiatũ · vel ſicut Pficiẽs et perſecibile Itẽ
ſicut ðt phs Intellectus agentis eſt ommia faere led intellectus

Secundus

poſſibilis eſt omnia fieri.
inrellecrun peculatiuo et pꝛactico

itulum quadꝛageſimumſeptimum:?
Equitur de intelledu ſpeculatino et pꝛactieo qᷓ am bo in
ↄgnitione ↄſiſtũt.h̊ in hot dẽnt · qꝛ intellectus ſpeculati
uꝰ cog noſcit veꝝꝛ in rõne veripꝛaticꝰ at᷑ cognoſcit veʒꝝ
m rõne boni. Item ſpetulatiuꝰ intellectus vocat᷑ oog nitio ſpecu
latiua· ̊ pꝛacticꝰ dr cognitio affedtiua Itẽ finis ſperulatiui ẽ ve
rũ.fimis at᷑ pꝛadidi eſt opus.· Itẽ ꝑ ſpeeulatiuũ rede mtelligimꝰ
ꝑ praditũ recte viuimus. Intellectus practicꝰ vocat᷑ operatiuꝰ
qꝛ dr̃ a praxis qð eſt operatio.Iſte intellectus pꝛadctieus diuidi⸗
tur in ſinderiſim et rẽõnem. Racõ aũt diuiditur in ꝑtem ĩſerioꝛẽ
et ſuꝑioꝛem de quibo ꝑ oꝛdinẽ eſt dien dum.
De rõne a ptibus ipſius Eapitulu, xlvii
Ktio eſt vis anime non ſolũ cognitiua h etam motiua
Ratio emim cũ iud icat aliqd eſſe bonũ vel malum a ibi
onſiſtit tunc dr cognitiua: Si aũt procdit amplius et

mdicat eſſe bonũ vt fiat· ſic eſt motiua. Si vero adhuc vlterius

ꝓpeedit et nõ ſolũ indicat eſſe bonũ vt fiat h etiam illud appetit
ſic dẽ eſſe libe? arbitrium. qm hbeꝝꝛ arbitrium prehendit ra⸗
tionem et voluntatem. Ratio ſe habet ad bonũ paruculare: et
diuiditur in ꝑtem ſuꝑi æem et inferiorem. Guꝑiee pars diuinis
et eternis inten dit· Inſerioe aũt de tranſitoriis indicat et ea di⸗
ſpomt. Iteʒ ſuꝑioꝛ pars accipit rõnes per leges diuinas vt h
eſt fauendũ.qꝛ deus ̃cipit.Pars aũt inferioꝛ acipit rõnes peꝛ
leges humanas· vt hot eſt fauendum qꝛ honeſtũ eſt vel ꝙ expe
dit reipublie. JItez ſuꝑioꝛ pars rõnis ditĩ vis que liet vſq; ad
tontemplaſionẽ eternoꝝ ſe extendat- Differt tñ ab mielligẽ tia
m itelligentia negociat᷑ in eternis per modũ intuitionisrõ at
nõ ſic h̊ cõferendo et rõnãdo. Differt eciã ratio alio modo ab in
tellectu. qm intelleèus apprehendit eſſe rei abſoiute ratio autem
tollatõne vnus ad alterum. Inferioe vero pars rönis dr̃ mulez
qᷓ qꝛ arta res corꝑales verſat᷑ coniuncta eſt ſenſualitati. et allinit᷑

ſepe ab ea . Videt em ſꝑ poꝛrigi ſibi pomũ rilleæbrã vieinã. :

De potenciis aie motiuis: (Capi:? xux:

vis motiua in imꝑatiuã et conſiliatrice et effectiuã· et
ↄſiliatri ſimul et affechuã · Vis imꝑatiua eſt libeꝝ ar
bitriũ et ſinderiſis. Cõſiliatrix eſt ipſa ratio que diuiditur ĩi ꝑte

RNs motiuaꝝ aĩe rõnalis talis eſt diuiſio · Dimdit᷑ em̃

1 iber
ſupioꝛ em et inferiooæ. Vis affecnua eſt voluntas que diuidit ĩ
theliſim et buliſim · Vis que ſimul conſihatrix et affedtiua ẽ ipſe
imtellectus pꝛacticus ·

De voluntate (Capitulum l. .
Meer dickas potenelas pmo dicendũ eſt de voluntate qꝗᷓ
imter motiuas ẽ pꝛedipua cũ ſit gen eralis motor ommũ
viriũ · Cum em̃ intellectus apprehendit aliqd vt bonum
vluntas imꝑat viribus affixis ipſis oeganis ſicut eſt viſui ad
videndũ aut ad audiendu et ſic de ahis ſenſibus. Siłr in motu
locali volũtas ĩpꝑat virtuti aĩali et vrtuti que ẽ ĩ neruis t mu⸗
ſculis et ita mouet ad ãbulandũ vel currendũ a ad hmõi ſiłia:
S3 fallit iſtud in potenciis animevege tabilis in q bo voluntas ſu
um imꝑiuz nõ exerœt· Nutritiua em a genenatiua et aug mẽta
tua nõ bm noſtrum arbitriũ h naturaliter oꝑantur. Poluntas
in duas partes diuidit᷑· ſez in theliſim et buliſim· voluntateʒ na
tu ralem et deliberatiuã · quarum pma ſeʒ voluntas natural di⸗
rigit᷑ per ſinderiſim ſcðᷣa vero ſcʒ delibe ratiua per rõnẽ. MNotanð
ꝙ voluntas ꝓprie et ſtricte rõnabilium eſt tmmodo.h large diei
tur etiã eſſe et bꝛutoꝝ· In ꝓprie vero et qſi methaphorice dẽ eẽ
etiam vegetabiliũ Vnde voluntas pᷣmo mõ ſumpta ſcʒ prout ẽ
rõnabiliũ ꝓprie voluntas dict᷑. Sðo mõ ꝓut voluntas bꝛutoꝝ
eſt vo catür deſideriã Prie. Leꝛcio mõ ꝓut voluntas eſt vegeta
biliũ vocat᷑ a petitus. Inter potendas nulla liberio eſt q; volũ⸗
tas · quia nec obligatur oꝛgano·ſicut ymaginatio et hmõi nec
cogit obiecto ſicut mtellectus cogit᷑ vero· vires etiã affixe oega
nis ĩmutant᷑ neeſſario immutato oegano quibꝰ oĩbus volũtas
caret. vnde ait Rug?. O mihil adeo in nra ptãte ẽ ſicut volun⸗
tas. Si autem ſcire volueris quare voluntas non cogatur bono
ſicut intellectus vero. Dec eſt rõ qꝛ crea pᷣmũ mqhil ita bonũ eſt
qð nõ ali d ĩꝑfectoms habet h aliq;d ita verum eſt qð mhil ſal
ſitatis habet. vt patet in hac ꝓpoſitione:qð libet totũ mains ẽ
ſua parte. Vnde tali vero o gitur intellectus aſſentire · ſed volun
tas nulli bono crea to cogitur adherere . Item voluntas vider o
gi mnterdum per inoedmatum a ppetitum put voluntas qñq; tĩ
hit et alliät hoiem vt bonũ ſpernat icommutabile et rebꝰ mu⸗
tabilibus adhereat · h in hmõi coachone libertas etiã quedã ẽ:
Vñ Rugꝰ. Vmne pecatum adeo voluntarium ẽ ꝙ ſi nõ ẽ vo⸗
luntarium non eſt pecatum-

De ſinderiſi: Capitulum li:

— —. — — — —, — e — —

mmi
onun
ni ad
mot
umn⸗
ſlia:
tas iu
mit
ntas
gne
dan
edit
dre
wute
tor
get
wlü⸗
dinet
tage
üas
olun⸗
bono
nü eſt
hilul
inse
wlun
rin
iht
nw⸗
nii:

Secundus

q; lm ſindenſim eſt pecare · Saendũ eſt ꝙ linderiſig non exting

nitur totaliter etiã in Patoloet damnatis · Remanet enim in
illis alís actus eius. Sinderiſis em̃ qᷓntum ad inſtindũ bom · et

qᷓntũ ad diſplienciã mali culpe abſolute conſiderate extinda ẽ ĩ
dyabolo et damnatis · m vero ꝙ culpa cõꝑatur ad penam · ſic
non eſt in illis extincta ſinderiſis: et imn hunc modũ remanet eis

ad penam. Iſa. Vermis eoꝝ non moriet᷑· Habent em̃ diſplicen
tiam mali in oollatione ad penam. 4¹

e conſciencia: (Capitulum lii:

cũ et hoc nomine ſciencia Vnde cõſciencia dicit duo ſcz
ſttienciã et ſm hot cõſcienda eſt habitus naturalis non
olum tognitiuus ſed etiã motiuus: Inclhinat em̃ aĩam ad proſe

tutionẽ boni et fugam mali · Alio modo ↄſcienaa diut accepcõ⸗

nẽ ex ꝑte rõis qð nota t᷑ in hac ſpoſitione cũ.Primo mõ ꝓut ſez
conſcientia inchudit ſcientiã in ſe habet ſe ſitut ſuꝑius et coniun
gitur ſinderiſi et ſemper eſt reca. SZecundo mõ coniungit᷑ magil
ratio ni. et ſic habet ſe ſicut mſerius· hoc mõ reupit terroreʒ a cõ
turbationẽ ꝗn conſcientia em ex ꝑte inferioꝛis bene p̃t accidẽ eꝛ
ror · Nam rõ tui tonſcientia ex ꝑte mferiori iungit᷑ habet veꝛſari.
ſcʒ cĩ particuluria in quibus ſepe contingit errare · ſicut patet ĩ

ſylogiſmo tonſtientie m quo ſinderiſis ꝓomit maioꝛẽ.ſie Mul⸗
lum malũ eſt ſauendũ · Ratio aſſumit mmoꝛẽ. ſceʒ hoc malũ. Cõ
ſciencia conchidit· ergo nõ eſt ſaciendũ. Circa pmã ẽ error.ca

ſecundã qñq; eſt erroꝛ ex hot eſt falſitas in ðculione. Cauẽda ẽ
tonſciencia mmis larga er etiã mimis ſtricta. Nam peima gene⸗

De nomen ſderiſis vis eſt anime motiua qᷓ ſemꝑ nata
eſt ſigi in ſuꝑioꝛibus naturaliter mouens a ſtimulans
ad bonuz at abhoꝛrens malũ. Et in iſtis nunc; errat ne

He nomen cenſcienda compomt᷑ ab hac pꝛepoſitione

rat pᷣumptionem:ſcdða deſperationẽ · Item prima diat ſepe ma

lũ bonũ ſcða econuerſo bonũ malũ. Itẽ pᷣma ſepe ſaluat dam⸗
nandum. ſcða etonuerſo damnat ſaluandũ. Mota aliud eſt con
ſcienda aliðtimoꝛ conſciendie Tunt eiĩ ẽ conſciencia qñ ſenten da

liter quis iudicataliquid eſſe fadendũ vel vitandũ. Contra talẽ
tonſci enciã facere etiã ſi ſit erronea peccatũ ẽ.ſed tontra timoꝛez

tonſcinndie faere non ſemꝑ pcẽm eſt·q;ꝛ talis timoe nõ ſẽper ex
diffinitiua ſentencda rõms· per quã indict ſe ten eri ad aliqd. S3
ex eo ꝙ faullat inter dubia neſciens quid ſit meliꝰ vel ad d te

neatur · Poaus cũ tñ nõ omitteret qͥtq;d ſciret eſſe plautum di
nine voluntati. De conſci encda quoq; ſciendũ ꝙ qñq; reſpicit p

Liber
teritũ qñq; pñs.qñq; futuꝝ · Mam conſcienua acuſat de p̃ttito
remur munrat de pñ̃ti · p̃ cauet de ſuturo · Preterea namq; ĩ ſpiat:

vt qñ conſcienaa mentẽ de hoc qꝗð ſibi ↄſcĩa rep̃ hendit · ſicut elt
Prrſenea etã reſpicit oontra di

de malo ↄmiſſo et bono omilſſo·
ſedo eis cuiꝰ ꝑ ſcienaã habuimus oꝓpoſitu m. futura T ſpit: vt
qñ inſtruit et ſimilat mentẽ ad ea fauẽda vel vitanda ad ꝗᷓ ipſa
tonſcia iudicat nos teneri· G aũt ↄſcia ſe extendat vt dickum ẽ
tam ad ſacta q; ad facien da poteſt oo lui gi ex diffinitiombus con⸗
ſciencie que tales ſunt. Diut Johes Dãmaſcenꝰ. Conſciencia
eſt lex intellectus noſtri. Baſilius dicit eam eſſe rõnale iudica⸗
toriũ. Diffinitiones naturales et magiſtrales ſunt iſte · Cõſcĩa
ogmitio ſui ipſius. Item conſcientia ẽ habitus animi agẽ doꝛꝛ
et non agendeꝝ. Item conſcienda eſt habitus mentis boni et
boni diſcreti . Item tonſcienda eſt credulitas ad aliquid fadẽduzʒ
vxel non fauendũ ammi deliberatione firmata. Error tonſciena
eocto modis cauſat. Primo ex ignorãcia qñ ſcʒ neſcit ꝗs quid

ad elgendu vel declinandum lit. De tali errore Paralip. Cuzʒ

ignoremus quid agere debeamus hoc ſolũ habemus reſidui: vt
otulos nr̃os dirigamus ad te. Scðo ex negligenua vt cũ quiſ
neghkagit ↄſciam viſcutere. vel ſi nelſeit ſe ex expediè negligit cũe
ab alis querere · Lercio ex ſuperbia vt qn quis non humihat ĩ
telleckdam ſuum. vt ſcez melioꝛibus et ſapientioeibus ſe velit cre⸗
dere. Contra qð apł's· Captiuantes oẽm mtellecũ in obſequim
xp̃i. Poc eſt dicere ꝙ qmilibet in credendis plus debet conſen tire
fidei q ſibi· et in agendis plus debet tredere aliis ; ſibi· Quar
to ex lingularitate qua homo ſequens ſenſũ ꝓpriũ non Oformat
ſe alis. nec ſequitur vias dmunes. De hiis Numeri. Extrema
caſtrorum cõſumit igmis. Quinto ex aſfectu inoꝛdinato. qui ſepe
inclinat conſcientiam ad id quod homo tunc appetit et ſit facit
eam a lua redtitudine demare ˖ Geneca Perit omne indicum cũ
res tranſit in effectum. Sexto expuſillanimitate qua q́ timet ñ
timenda bm rectum indiaum rõnis Iſaie. Disite puſillanimis
ↄfortamim et nolite timere· Sept᷑io ex perplexibitate qua hõ ſe
eredit inter duo peccata po ſitũ eſſe quoꝝ alterũ ſit impoſſbils
declinare Sed ſciendum ꝙ perplex itas mhil eſt ſimplic ter · Põt
tñ aliquis eſſe perplexus bm qde bm erroneam conſcienciam q
depoſita erit liberatus· Odouo ex humilitate et cordis purita-
te. Gregorius. Wonarum mentiuz eſt ibi culpas agnoſcere vbi
culpa non eſt. Error pᷣmus ſeptem modis acceptus reprehenſi⸗
bilis eſt. Octauo laudabilis eſt ymmo net er ror debet diti: ſed

u

na

Gecundus

humilis ſuoꝝ deſectuũ ᷣcõgmitio dũmõ non ſit mimia

pidd n e.. „
t: Eẽ operatiombus animeCapituluʒ liii
ſiane Mima bm diuerſas potentias multas ac diuerſas habz
Nltnd opationes: Ipſa emʒ cognoſcit verum per intellectum
lut: ſpectulatiuũ. Affectat bonũ per intellectũ pꝛadti ctum. Di
dce ſcernit coſerendo inter bomũ et malũ. ve rum et falſum per ratio
ſctun: nem. Diſcernit ſimul et elegit per liberum arbitnum⸗Conſen⸗
us o ut per voluntatem · Inuemt medium per ingenium. Stimulat
nenai ad bonũ per ſinderiſim · Amma etiam in adibus ſuis modũ ha⸗
undicx bet et oꝛedinem · Nam qꝙ ſenſus ꝑcipit ymaginatio repreſentat.
oſẽ doö nitatio ſosmat ingeniũ: mueſtigat. ratio indicat memoꝛia ſer
ger uat.intelligenaa compꝛehendit et ad contemplationem addu⸗
omn k at . Kmma preterea cognoſcit res p̃ſentes per ſenſum. abſentes
idin vero per ymaginationem. Res aũt immatenales per ſui pꝛeſe⸗
ſtiena tiam m ſemetipſaac ſeipſam per reflexionem ſui ſupꝛa ſe.habet
cnid et alios actus amima pertin entes ad corpus. ſitut et vegetare
.Ci per virtutem naturalem: ſentire per virtutem animalem et vi
du: nilen per virtutem vitalem de quibus ommbus dickum eſt
gii de quantitate anime (Eapitulum l iii
nbat i ima cum ſit ſimplex non habet quantitatem dimenſi
lt tr⸗ uam ſed virtualem · Vnde patet ꝙ amma ſm eſſenclaʒ
ſequin non eſt in toto coꝛpore : ſed m parte coꝛꝑpis determĩata.
nſentn et inde virtutem influit toti coꝛpori · Et að hoc caladius pomt
dua exemplum in aranea que m medio tele ſue reſidens ſentit qmli
rmat bet motum ſiue interius ſiue exterius in tela facum. Eodem mo
tnma do anima in tentro coꝛdis exiſtens ſine ſua diſcenſione totũ coꝛ
uiſp pus ſibi vnitum ſenſificat.viuiſicat et mouet · Nec contra ſim⸗
ithat pliatatem anime eſt ꝙ dicuntur e tres aiĩe ſcʒ vegetabilis ſenſi
umĩ bilis et rationalis: cuius intelligendia ſuꝑius eſt expꝛeſſa Rima
wetͤ quoq; liet ſit ſimplex· tamen m Boedum differt in eo & eſt
mmis et quo eſt ſicut et angelus et omne quod creatum eſt. que oĩa
atot Trnt ᷣm ronẽ vmiuerſalem et particularem-
ſot de moꝛte anime Capitulum we
vt imam eſſe immostalem auctoritate oſtendit et ratio⸗
m ne · Diatur in libro ſapienee · Juſtoꝝ amime in manu
n dei ſunt et non tanget illos coꝛmentum malicie · Idez
evbi ſpes illorum immoꝛtalitate plena eſt. Item in euangelio. Que
nſſ⸗ runt hommes mortem et non muement · Item Gregorius. lo q́⸗
ſ turde malis inferni ibi · Woꝛs ſemper viuit. finis ſemper ĩdpit

Liber

et deſeſtus deſieere neſcit. Item Johᷣ: Qui manducat casneʒ me

an et bibit ſangumem meum habet vitam eternam · Dſtendi⸗
tur etiam anime immoꝛtalitas per rationes. Dmms nanq; cor
ruptio cauſatur ex contrarietate· nihil aũt eſt quod amme ſub⸗
ſtandie tontrarietur p̃terea anima capax eſt beattudinis. Duſ
aũt vt ait Aug · Ingenti libeꝛtate omnes creaturas replet pro
taptu eaꝝ. ergo confert anime beatitudinem ad beatitudimem
autem ſpeckat vita eterna. Preterea ſi amnima moreretur tum cor
pore homo non timeretur moꝛtuus: ſicut nec lupus nec canis
moetuus. Ergo relinquetur aliquiꝰ viuẽs pꝰ moetem hominis
qð timetur. Preterea cum deus index iuſtus ſit exiuſticia dei ha
bebunt bom premium mah penam. Sed hoe non ſit m hoc mun⸗
do cum mali videantur florè Dutüt em̃ in bonis dies ſuos bo⸗
ni vero tribulari· ergo fiet alibi· Doc ergo non poteſt eſſe niſi a

nima ſit immoetalis. Preterea deus feeit animam ad ymaginem

t ſimilitudmem ſuam. Sed deus immoetalis ẽ ergd et aia-
ODe libero aꝛbitꝛio (Capitulum lvi⸗/
Iberum arbitrium vt diat R 192. eſt facultas rõnis et
voluntatis qua eligitur bonũ gratia aſſiſtente · malũ ve
ro graua deſiſtente. In hac diffinitione ponitur ratõ et
oluntas · Ratio quidem vt confſiharius· voluntas aũt vt ĩꝑa⸗
toꝛ. Nam ratio diat illud eſſe bonũ vel malũ. voluntas aũt di⸗
tit ſiat fiat. Mota ꝙ libertas hberi arbitrii eſt libera a coadtione
ſuffid enti ſed non libera a cwadione efficienti · Mulla em̃ coadio
exterioꝛ ſuffidens eſt cauſa vt alq;d fiat. liœt qñq; ſit effidens:
vt patet m multis qui coadcn ſunt negare triſtuʒ per toꝛmenta:
quoniã in hmõi coacta voluntas eſt. vt ait Rugꝰ qñ vero pet-
cator trahitur a gmeia tunc nõ deſtruit᷑ libertas arbitrii · qꝛ ce
cus vel feſſus vel claudus in foueam cadens qñ extrahitur non
ſic hoc illo inni to. Libertas arbitrii triplex eſt· ſeʒ a neceſſitate a
pecato et a miſeria. Prima libertas eſt nature. ſecunda gracie. ĩ
aa glorie. In prima eſt maloꝝ et bonoꝝ ſecunda tin bonomm
eſt. ter da eſt in elo regnantium. Ex his patet ꝙ libertas viato
rum elt nolle vel velle peccare et etiam poſſe pecare ˖ Bed uüber
tas in paradiſo fuit poſſe non pecare et etiam poſſe non turba
ri. Libertas vero patrie eſt nolle et non poſſe peccare nec polſe
turbari. Patet igitur ꝙ liberum arbitrium liberius eſt in bonis
q; im malis. quia in bonis eſt tantummodo ſeruitus miſerie: in
mahs aucm ſeruitus miſerie et peccati. ſed in patria erit liberri
mum. quando omnis talis ſeruitus deſtrueretur . Nlota ꝙ lixt

zwe
mii⸗
r
nnd⸗
Dif
let w
dmen
vnwr
ans
minis
ih
KW
sd
ginen
ſu⸗

ms et
lüv
aco et
tipa⸗
ſͤtdi⸗
Wone
wato
zgens:
mena:
wpei⸗
‚qe tt
ur non
ſicate
nacieii
nomm
vind
edbher
uuda
npſe
lons
e: n
lbern
. ſet

Becundus
deus non poteſt male facere et ſimiliter ange lus et beate anime
tamen eſt meis liberum arbitrium quia bonum eligunt et ma⸗

lum declinant. non ex imſirma neteſſitat· ſed libera voluntate:
Sodem modo dicendum eſt de dy bolo ꝙ habet liberum arbi⸗
trium. Bonum tamen ſemper reſpuit et malum eligit. ſed hot
non fatit in eo violenta coadtio ſed voluntaria obſtinatio. Libe
rum arbitrium habet ſe in quibuſda; indifferenter ad bonum a
ad malum vt in primis parentibus ante lapſum. IJn quibuſdaʒ

plus ſe habet ad malum q; ad bonũ vt in regeneratis per bap⸗

tiſmũ . In quibuſdã ſe habet plus ad bonũ q; ad malũ. vt m ſã⸗
Auſicatis in vtero. In quibuldã neceſſario ſe habet ad malum vt

in ſidelibus non regeneratis In quibuſdam ne cœſſario ſe habet
ad bonum vt mn confirmatis ſicut fuit beata virgo poſt concep

uonem ſihi-

e natuꝛza coꝛporis humani Capitu: lvii

Omo grece antropos vict᷑ quaſi arbor ꝑuerſa. Mabet
em̃ in ſe caput tũ capillis ad moduz radids· brachia ve
ro cũ truribus ſũt quaſi rami. Solus etiã homo eſt lon⸗
gi et lati coꝛꝑis · Solus quoq; homo eſt erech toꝛꝑis· et huiꝰ ra
tio duplex eſt· ſeʒ naturalis et moralis· Maturalis quidã ratio
eſt quia in aliis aĩalibus abundat m capite materia terrea dep⸗
mens et deſiat taloz erigens qð non eſt m homie. Eſt et rõ mo
ralis. vt ſcʒ reehtudo ſtature coꝛꝑahs atteſtetur reditudinẽ mẽ

tis ſurſuʒ ad cleſtia tendentis. aci dencia em̃ amme tranfmutãt

cozpus. quia foꝛma delecabilis ymaginatiua mouet to?pus:
et ſic triſtabilis · Et ideo diat Ruitenna. q; multum triſtis: ac
lepꝛam timens erit quandoq; lepꝛoſus. Sic etiam econuer ſo ꝙ
coꝛꝑis paſſiones redundant in homme tonturbationem ſic ptz

in ſomno · Iteʒ ptes coꝛporis humani hñt ſimilitudinẽ toti? mũ
di : quia tanta eſt diſtmua inter extremitates duoꝝ longoꝝꝶ di

gitoꝝ vtriuſq; man quãta eſt avertite capitiav ad plataz pe

dis ſicut eſt tanta diſtanaa a centro capitis ad oꝓpoſitum tro⸗
pum mn celo quanta eſt ab oriente in occidentem Corpus huma
num ex quatuoe cpoſitũ eſt elementis· Sed apparet terra m oſ

ſibus et carne · Aqua in humoꝛibus ſcʒ ſanguine fletmate tole

na melancolya· Iam aer continet᷑ ĩi pulmone et hoe patet ex eo
quia ſemꝑ ẽ in motu. Nã pulmo ventilabꝝ coꝛdis ẽ ne minio
caloee diſſoluatùr Itẽ ignis totinet᷑ in coꝛde et ſdeo infenꝰ latuz
eſt et ſuꝑius aculũ quã ſoꝛmã ignis reu net · CWembra coꝛpis è⸗
plieia ſunt . Zunt em̃ quedã radicalia · vt epar coꝛ cerebrum gei

talia · Inter que pᷣma tri ſũt deeſſe indinidui. In quibo vt ſuß

Aiber
dicků eſt ſedem habere ſpũs natumlis vitalis et aialis. Sʒ mẽe⸗
bra ge nitalia fũt ad cuerſationem ſpeciei· Klia ſũt membra de

buuiẽda vt vene arterie et nerui ꝑ que vehitur ille triplex ſpi

ritus vt habetur lupꝛa. Terao modo dicunt᷑ membra officialia
ſitut manus pedes a hmõi · Sunt etiã membra tam artificialiat
oꝛdmata· vt mutuo ſibi deſeruiant. Nam ſuperiora inferioribuſ
adminiſtrãt gubernati onem. vt patet in oculis · Item inferio⸗

