ſmũ dd
ſupmu,
nü, Eti
t jiſmo
ncrſäco
36 et ob
it ihüe
ua g⸗
1 quz
m tmn⸗
92 pndi
niiani
ſunt m
S
marc;
ctrti.
ntü2
hliana

I.
ablli⸗
nin
unin
tun
re⸗

HSecundus

&; primo mobili . Bed ỹter hoc delum empirreũ, mo tus eſt extẽ

neus beatoꝝſpirituũ h abitatulum ſpũalit᷑ ſedes der nuncupatũ
Grir pᷣmo mobili ſpedalit᷑ oonueit ꝙ eſt motu velociſſimũ ac ĩ
inferiora vir tutis influxiuuʒ. Eodẽ mõ dioendu eſt de firmamé?
to qð plurime ↄuemüũt ei de ꝓprietatibus ſupᷣdidiset inſuper ẽ
aquaꝝꝶ diuiſiuũ at ſtelus de orauuũ · Coꝛpo ra celeſtia diunidun⸗
tur in lneentia et non lucentia ac dyaphana. Mam corpus luteſ
eſt ſol qui ſolus inter ſidera per ſe lucet· Sed non luendia ſunt
ſtelle etere et planete qui lumẽ ſuum a ſole mutuant· Copom
vero dyaphana ſũt oẽs ſpere celeſtes . Item ſpere eeleſtes cũ mo
uent᷑ non mutant locum lſed in locis ſuis mouent᷑· Suꝑiora ĩflu
unt in inferiora virtutẽ motiuã vegetatiuq; ſenſitiuã · ae omniũ
generabihũ pre ductuã teʒ liœt careant qualitatibus elemen⸗
taribus. Non emim ſunt calida vel frigida· ſica vel humida. tñ
iſta cauſant in inferioribꝰ & Meruntamẽ nõ influũt ſuper libe⸗
rum arbitrium nec hñt viztutem immutandi hoĩs voluntatẽ lizʒ
bñ imutant ac diſponant ↄplexionẽ hoĩs que voluntatẽ nõ hz
quid cogere · ſed hᷣm magis vel min⸗ m diuerſis hoĩibꝰ inlinare:
Oꝑantur quoq; ſuꝑiora corpora diſtincã lignationem dierum
m lumen ſolis et diſtincionem menſiũ pᷣm motũ lune at diſti⸗
dionẽ annoz: bᷣm motãũ ſolis m obliquo circulo atq; diſtindio⸗
nẽ lempum bᷣm variũ curſum planetaꝝ et di ſtancia et ↄcurſum
aſcenſum et deſcenſũ retrogradationẽè et ſtatum ·

(De natura ſtellaꝝ in cõmuni (Capi: v

Telle ſupreme in firmamento figund et cum illo ſem per
mouentur. Materia ſunt puriſſime. figura ſperite · q;ti⸗
tate magne. Aꝓntaa ꝑue. qualitate lueide. radioꝛ dif⸗
ſiue.rerum inferiorum generatiue a ſole illummtionis reœpti⸗
ue.ten ebrarum ex pulſiue.q;to nox obſcuioꝛ tanto plus ſui ma
nifeſtiue in preſentia ſolis ſui luminis ocultatiue tempeſtatis et᷑
ſerenitatis conti tatiue viaram nauigantium diredtiue: quanto
toniunctiores tanto in commum lucidioꝛes. Sed ſingule mmuſ
a Parentes vt patet in galaxia claritate ac quantitate diffundi⸗
tur ac virtute· Galaxia eſt multirudo puarum ſtellaꝝ q̃ſi ⁊tigu
a2 illi loco oꝛbis vbi diffundit lumen ſolis. Eclipſis ſit cũ ſoli
ſe luna ſubnedit vt tenebras oebis efficdat· Mota ꝙ omnes ſtel
le eclipſantur et hoc vel a terra vel a planetis · Planete qñq; di
tunt᷑ ret rograde qñq; pgreſſiue qñq; ſtationarie ꝓut in epialis
ſuis diuerſimode mouent᷑ · Planete ſunt ſidera int elũ a terram
ermneia. firmamento contm riũ cur ſũ agentia. eurſu q; ht ab ĩ

Liber

ſluxu primi mobilis mouentur diretiue ſed ceurſu ꝓprio mouẽ

tur obliq· Non ſcintillant· ſinguli ſuos coloꝛ es hñt.et tũ urceu⸗

los alioꝝ ingrediunt᷑ etiam iſtoꝝ partiepant qualitatem cum
ſole micantes ocultantur· Quãto terre ꝓmquiores tanto cir cu
los habent breuiores et mmoꝛes· Quanto altio res tanto curſus
eoꝝ naturalis videtur eſſe tardioe · Coeꝑpa eoꝝ nõ lunt perſpi
tua ſed oꝑa alioquin non eclipſarent ſe.

Be luce: ((apitulum ſextum.
x eſt vt ait phus actus lucidi· pm qð luaduz · Vn de
tiendum ꝙ lux eſt qualitas adiua corporis buminoſi ſi
Aadltut caloz ignis· Lux quoq; dat eoloeibus eſſe intentõna
le ſic intellectus agens fantaſmatibus eſſe intellectuale. Ipla eſt
mediũ deſerens oĩa que a elle in nos deſcẽdũt · Ipſa mutat cor
pꝰ nõ lucns a luudo. Ipa ẽ vt ait Seðs phs ch purpura· ma
leſfactoꝝ mimicanauigantiũ directio. oeulus nodtis. ſaeies om̃i

um rerum. Lux vt ait. RKuguſtinꝰ rectum habet ineeſſum à nul

lo modo incedit per curuuz · Dec omnibus rebus ſoꝛmam et de
corem tribuit. Et abſq; illa cuncta ſunt ignota et abſcondita:
Motus eius eſt ſubitus: quia ſine mora ĩ plet omnia. hec in ſu
perſicaee vmbroſi coꝛporis nõ ſe proſundit ſed in corꝑe dyapha
no ˖ Vnde bᷣm corꝑis groſſiciem vel ſubtilitatem magis a minꝰ
particpatur Lux etiam ſine diminutione vbiq; ſe diffũdit plu
res ꝓprietates habes ſup̃ de ſole que illi cueniunt inquantum
lucet · Saendum qꝙ lux vocatur in corpore luminoſo · ſed lumen
prout eſt comunicatũ aliis ab ipſo in kieido tranſꝑenti. ſplẽdor
auũt in denſo terſo et coloe ꝓut eſt in toèꝑe opato. .
(de planetis in ſpecie: Capitu: evii:
Kturnis nobis eſt remotiſſimus frigidus: ac etiam ſie
tus. Hoc intelligas in effectu ſicut et in aliis planetiſ

eeius cum ioue clarus effieitur. Cum naturaliter ſit palldus
notciuus eſt et ipſo dominante fetus qui naſcit᷑. moetiſicatꝰ·aut
debilis plus nocet retrotedendo q; ꝓcdendo. moeatur in quoli⸗
bet ſigno · 30 menſibus Ex quo ſequitur ꝙ; curſum ſuum com⸗
plet. ʒo · annis · Npier eſt clarus quaſi adinſtar lactis tandidꝰ
In qualim tibus eſt bene temperatus· quia calidus et humiduſ
ſupeniori ſue parte abſidis temporat malicdiam ſaturni tũ a⸗
cenderit in areulum ſaturm tontrahit palloeem: : licet ſit cla⸗
rus. In quolibet ſigno moratur per annum: et im complet
turſum in duodecim annis-Mars calidus et ſicus: et ideo no

Et vic mitate eius caloe ſolis remittitur. Ex ooniuncio⸗

E
änn⸗
en an
nt ar
Dars
nterſe

n.
3 Pnd
ummonſ .
Mandöm
e)pas
munt or
Punma
ues offi
uma nu
nem et de
ſtondita:
tren in
dyepha
33mind
i pu
guantum
dnen
8. pledrr

e.
tamm ſe
phantil
nuncho⸗
palkdus
1) ,a
n quol⸗
um don⸗
hund
ma ⸗
rlt tla⸗
onpet
dN 1

Secundus

noduus et proprietibus ſuis irritat hominem ad bellum· Ex in

ter poſitione veneris et iouis eius noauitas reprimitur · Igne
us a ꝓparet et radioſus. In quolibet ſigno moratur· 40. diebꝰ
Sol diutur odties maioe terra · Sed hm Ptholomeum eſt:j60.
vicbus maieꝛ terra. Calidus eſt et illummoſus eclipſim patit᷑
et cõmunis eſt omnibus · Nube œlaturſolus ꝑ ſe uœt qð nulh
videri magis cõpetit. vnde et nomẽ accipit· ſtellas illummat:
et tamen eas ꝑ pnñdiam ſuã appendia luminis puat · edius ?
planetaꝝ odioſus egris oculis ſed amabilis eſt puris · tempoã
diſtingnit locis immundis non cinqnatur terreſtria ↄſolidat
gelda reſoluit · floꝛes aperit· frutus maturat.corpora dyapha
na penetrat· non requieſcit viſum retondit· vapo res eleuat:e⸗
miſperia viuſſim ꝑluſtrat:apprapmquans nobis eſtatatʒz facit
retedens vero yemem faat· oculbus eſt mundi in quolibet ſigno
moꝛatur 30· diebus · et io · horis. Curſum per annum ꝑficit mo
tu proprio.ſed diem ꝑfidt motu primi mobilis Penus eſt lu⸗

dafer calidus et humidus malida; martis temꝑat. ſemper comi

tatur ſolem. Sed qñ preœdit dict᷑ luauſfer. quando ſequitur dic
tur veſper coloꝛem habet candentem et refulgentez eleckro ſilez
inter ſydera plus ſplendet. complet curſum · cccxlviii · diebus:
Mer curius ſemper cuzʒ ſole graditur nunq; ab eo amplius· 30·
gradibus diſtans · coloꝛem habet radiantem. raro propter vic
nitatem ſolis cer nitur· eloquenda ſub ipſo eſt.aliqs dr dñare
p̃eſſe ſemĩbꝰ· Curſũ complet.30 o38· diebus Luan noctem ilbu
minat. lumen mutuat· augmentum patitur · et decrimentum:
Inſima eſt inter planetas echpſim patitur et effidt: maculas:
habet propter ciundiones ems cũ inferioribus Iteʒ cormitula
ta interdum apparet ex eo ꝙ pars eius illumiata a nob abſcon
ditur. Item regina celi appellatur quia ſol mquantũ mediꝰ pla
netaꝝ ꝑtiapat: ꝓpri etates oĩm a eas ad lunã cũ lumine ſuo tñſ
mittit. Ipſa vero luna quecunq; a ſole ſic reupit influit. Vñ qa
per eum tali modo virtutes planetarum redipimus merita regi
na cli vocatur.Dis viſis patet ꝙ qñ luna primo itendit᷑ optiꝰ
ſemma iacere. qꝛ tunc vᷣtutes planetazꝛ q̃s in ĩferioribꝰ influit
incipit colligere frigida et humida eſt· Solem preœdens minni
tur · heundẽ ſequẽs creſcit et ab eo elongat᷑ aceſſus et reſſus
maris per eã cauſant᷑ ſigna ʒodiad quolbet menſe ꝑcurrit.
De natura qnatuoꝛ elementoꝝ·/( Ca: vin⸗
Emis cõſumit et inenerat. In ſimilitudinem ſuã ſibi a⸗
ꝓpinquantia ↄfert motũ · facit de centro ad artüſerenciã

ardet et luet in materia aliena ſed non in ſpera propria· Inferi
ora reduut ad ſuperiora qꝛ reſoluit terrena in aquoſa a aquoſa

in aera. Mollificat dura et mdurat mollia: Subtiliat vt ptz in
reſolitione gladiei et tõ denſat ſeʒ hitum · depurat vt in auro et

coꝛrumpit ſcʒ ea que ↄſumit. frigefacit ꝑ acns vt patet in aceto
et etiã penetratiuus adiuꝰ diuiſiuꝰ· Item ig nis in ſpera ſua nõ
luct qꝛ ↄpactus nõ eſt: nullã em̃ corpus dyaphanũ lucz h po
tiꝰ il niabile. Si aũt ignis in ſpera ſua ↄpactus eſſer eclipſa⸗
net omes ſtellas ꝗᷓ ſup̃ ip̃ᷣm ſunt. Ignis vero lucet hic apud noſ
ter materiam oadunatam in qua eſt. Et ptz ꝙ candela appo
ſita alteri fadt vmbram. Ker eſt ſubtilis mobilis perſpituus ꝑ ĩ
ſpirationem et reſpirationem caloꝛis coꝛdis temꝑatiuus. deeora
tur wolatilibꝰ. lotus impſſionũ manſio ſpirituum. Eſt etiã alte

rabilis leuis et ſubtilis atq; rarus. Non lucet ſicut nee alið coꝛ⸗

l⸗ dyaphanũ ß eſt illamiabilis aqua ſuꝑ cœlos eleuatur · piſci
bo deoo rat tempeſtatibo ſubiiat᷑. Dmes fontes et flumia ad ma
re ↄtinuant᷑ ad locũ. Vñ vener̃t reuertunt᷑· Reni prebet aqua ĩ
formationem volatihbus oꝛnamentũ vegetabilibo nutrimen
tũ. Optime eſt termialis termmo alieno ſed mime tmio ꝓprio·
Coepus em̃ dyaphanũ· oĩbus ẽ cõmunis m criſtallinũ ↄgelat᷑
Irim in nubibꝰ creat.ſoꝛdes purgat.tos enim rigat ſebniatã
ies ſua frigiditate et humiditate delectat . ANlaues vehit. lumen
reapit ; ad ſuum prin ſii pium recurrit· loca vacua ſubit. lapides
cauat. ignem extinguit. oli mundũ purgauit· In mari rubꝛo
Plo dei ceſſit ð later xp̃i fluxit. Dãc xpᷣs in vinũ mutauit · ac de
ipſa baptiſmi materiam oꝛdmauit- Terra inter elementa eſt in⸗
fima mgra· magiſq; deſpecta· ponderoſa · rotunda. elemẽtis ali
is artũdata. mat᷑ fruduũ radix plantaꝝ. nutrix aĩalium edifi⸗

doꝝ ſundamentum. defunctoꝝ reeptaculũ machme mundialiſ

centrum includit in ſe infernũ. fri gida-ſicca.opaca. coꝛꝑis hüa⸗
ni materia. ſeruat metalla. Centro tenetur. motu ex vaporibuſ
incluſis oontutitur. herbis atc floꝛibus ac ar boribus decoratur-
circa eam motu crculari cũ ſideribus voluit᷑ ab hoibus et uumen
tis ralcatur. DHozꝝ quedam terre cpetunt m eſſe ſuum quedã
bm ſitum. quedã pᷣm tõtentũ·qᷓdã bim oꝛnatũ · ã bm vtilitatẽ
WDe unpꝛeſſionibus geris. ix
Ometes liet appet qſi ſtella nõ eſt tñ aliud q; aer iflatꝰ

Aſignare mutan

Corona eit albus circulus qui qñq; aet urca ſolem vel hanaʒ

Capitu: ix

onem regm: aut bella vel peſtilendas:

ſeri
iquoſa
rptn
awder
tmaad
auan
tuezhe
t erlp⸗
apude
dela⸗
picuni
drn
tenii
rali⸗
dur pii
da ad ma
t agai
utnmen
pno⸗
gelat.
Kbnati
umen
lapides
mbeo
üt1t
nln⸗
niis al
edifi⸗
undiali
is hün⸗
—
Oran⸗
t umm
gnenl
vtuias
n
ſat;
et dict
ncas:
llunqgh,

Gecundus
ant ſtellas alias et cauſatur ex reliquiis nubium per planetarũ
radios attradis ac illummatis. talis etiam arculus ſignuz eſt ſe
remtatis⸗ Xlub duplex eſt· ez aſcendens et deltendens ˖ Aſcen⸗
dens ſit ex vaporibus inſflatis m ſupmo aeris· et videt aſcende⸗
re licut li euolarent ſcintille de fornace· Kſub vero deſcen dens
ignis eſt tentus in nube qui tñ expellt᷑ obui ante nube frigida
et cadit continue. ꝓpcer quod videt qu? ſi ſtella cadens lõga a
relinquit veſtigia calus poſt ſe. lumen qð videtr de nocte diſcur⸗
rentibus ſe pꝛo dere eſt vapor ↄpactus deſcendes cui cum nihi
obuiat acendit᷑ confir matõne ſuipſiꝰ a aliq; diu ſtat in aere dra
to dr̃ vapor forus cõglobatus: cui frigida nubes eſt ad latus
vnum et calida ad aliud et tunc ꝓpter conuenieaã ad caliduʒ
attrihit ad illud et ita mœndit᷑ pars interio. et hoc videtur q̃i

ſpiramen draconis Wedia vero pars mturuat᷑ vt ſerpens avo

lat ſemꝑ ad illud latus vbi calidum circũſtat ipſum: Nubes ſi⸗
unt qñ virtute ſolis attra hunt vapores de aquis et palidibus
at lods humidis et ferunt ſurſum. Mebula eſt id quod ex nubi
bus aquam pluentibus relinquit᷑ Et ideo nebula bm Ariſtoti
lem ſignum eſt ſeremtatis: caligo vapor eſt den ebroſus q; vul⸗
gus a ppellat nebulam. Iſte vapor non eleuatur· ſed peiuſqm
tonuertat᷑ in nubes vel m plumã deprimitur. et remanet uxta
tera. Ros eſt id quod delc endit ex vapore paruo:· a ĩ deſcẽſio⸗

ne ſua conuertitur in ꝑuas guttas mmutiſſimas. Plunia eſt a⸗

qua deſcẽs ex nubibus reſolutis veloctavm hñs ſue deſcẽſioĩs
et hot guttatim. Pruina eſt ex vapore rorido qui congelat᷑ ante
q̃m ex ipſo reſoluatur aqua. Mix generatur in nube calida cuiꝰ

ↄge latio ſimul fit tum ↄuerhone m aquam. Et ideo ꝑtes eiꝰnõ

inſpiſſantur· Grando generat᷑ ex nube calidiſſima virtute ſolis
multuʒ eleuata. qui poſiq; in aquam reſoluitur tunc demum in
medio interſticio aeris congelatur. Tonitruum eſt ſonus vapo
ris ſiei egredientis de nube humida. Bed fragor diuturnus:
qui poſt ictum ſequitur ſit ex ignis extindtione in ventre nubis
Coꝛuſctato eſt illummatio vaporis ſicci in enſi m nube frigida·
et humida · Vulgur generatur ex vapore groſſo eleuato ex ca⸗
loꝛe ſicato qui tum ſit ignee nature vi ventorum contra natua
ram deſcendit et vrit et mhil reliſtit et eſtate pꝛecipue in mon⸗
tes frequenter cadit vel percutit· Fulmen eſt vapor teꝛreſtris in
flammatus qui quando tangit nubem que iam eſt in onuerſi⸗
one ad aquam conglutinatur ſicq; detoquitur for tiſſimo calido
et induratur in lapidem qui vocatur telum tonit i et emdit

Liber

quicquid inuenit . Iris eſt lumen ſolis reeptum in nube conca⸗

ua et aquoſa ac ſoli ex aduerſo oꝓpoſita. Gladies eſt aqua ↄge

lata. Ventus eſt vapor terreus aeris ſuperiora tranſcendens et

aerem fortiter percutiendo impellens . VPenti ſunt quatuo: prin

apales ſcʒ ſublolanus ab oriente temꝑatus. hñs a dexteris vul⸗
turnum deſicc antem et a ſimſtris eurum nubes generantem. gtẽ

a meridie eſt auſt calidus qui fſulmma gigmit a pluuias largal

hñs a dextris affricum calidum et a ſimſtris nochum temꝑatuzʒ

quið ſed peſtilencias inducentem. Item a ſeptentrione eſt aqui⸗

lo frigid us. iñs a dextris dradam ventum niues fadentem. et

grandmes. ſimſtris boream nubes conſtringentem ac pluuiã

ꝓhibentem. Item ab occidente eſt zephirus floꝛzes produœns:
habens a dextris cirdnum dempeſtavs phnuias & tonitrua ge
nerantem. A ſiniſtris Ru omum m oriente nubila ſed ſerena ĩi m
dia fadentem. Turbo eſt ventus de nube egrediens. in ſeipſum
reflexus. vel duo venti lateraliœr ſibi occurrendes ſe: ſeq; iuxta
terra oꝛbiculariter muoluentes. Terremotus eſt vapor groſſus
extractus de pfundo terre non potens exir propter ſuꝑficiei tᷣre
illius ſoliditatem· Sicq; coartatus interioribus vcauitanbus ter
ram concutit .

We tempore ECapitulum decimum.

Empus eſt menſum motus pꝛimi mobilis Ex boc ptzʒ
ꝙ hic eſt tempus m ſuã ſubſtãciã et non ſn elo: quia

nune pax. nũt diſcoedia:nunt tranquillitas nũc tempeſtasmu
tabilitas reꝝ oñdit᷑ in hot qꝛ ea qᷓ mundus p̃apue ampledtitur
ſcʒ ſapienda potentia in oriente ceperunt et noſtrã habitationẽ
ꝑturrerunt vſq; ad occidentem m ſignum ꝙ omma tendunt ad
ocaſum. Mam ſtudium ſapiendie epit in egipto. poſt hoc fuit
in grecia · poſt hot fuit roeme deinde in francia et in anglia · Bi⸗
militer regna fuerũt pᷣus in oriẽte. poſt apud romanos: nũt po
teſtas imperii rſidet m germania · ꝓpter hmõi 2pat Hacobꝰ? vi⸗

tam noſtram et h mutabilia vapori Iſa · Gomno et baculo arun

dineo et liber regum aque dilabenti. Differenga eſt ini tempuſ
et euũ et etermtatem · Nam tempus habet emcipiũ a finẽ · euũ
caret fine ſed non pꝛinapio. Evrnitas caret vtroq; termĩo-qꝛ ẽ
menſun inc rata. Iſte ſunt etates mundi: rima eſt ab adam
vſq; ad noe habens annos iuxta hebreos. W. de lvi . Bed iux.
ta ſeptuaginta interp̃ᷣtes duos· Mh. xlii · Secunda a noe vſq; ad
abrahã hns annos bᷣm hebreos · .· ct · xcii. ſed m lxx · C. 2·

hic mutant᷑ oĩa et nõ ibi. Dic eſt nunc yems. nũc eſtaſ

el
dee
ſnin
ge
vjg
ler.

lr⸗
eltn
neo
dis
ſurg
ſbee
ten
ſiti
vi
laa
ael
abe

lle

dnca⸗
ne
dens e
uapin
enspul⸗
nten. u
slga
mpany
am. et
epluri,
Wens:
ta N
main
ſeipfum
Girta
groſſus
ſuia in
bus be

n.
eptz
: gui
üteſta
kas mu
leckitur
atone
unt ad
t fuit
1, bi
nit o
bo vi⸗
amn
npul
ii
ℳt
1dn
ur⸗
z,

45
“

H Secundus
Tertcia eſt ab abraham vſq; ad dauid hñs annos m hebreos.
d ccc. xliiii · Sed pm lxx· m. c· 322. Quarta ẽ a dauid vſq; ad trã
ſmigrationem babilonis hns annos bᷣm hebreos.cecc.lxxviii.
Sed bm lxx · ꝗo0· ꝗ5 QAuinta eſt a tranſmigratione babilonis
vſq; ad chriſtum habens annos pᷣm hebreos. d · 89· Zed ſecũdũ
lxx.d. S. Igitur ab oꝛdio mũdi vſq; ad criſt habemus annos
bm hebꝛeos ꝓſequenti beato Jero.iii.m·d · cccc.lii · · Sed ſcðm
lxx · quas gred ſequunt᷑ · v · m. d. viii. Euſebius q; oroſius ſecutꝰ
eſt inter vtroſq; incedens numerat annos.v · m· c xcix· quos pe
ne omnes latini ſecuntur · Sexta etas a xpᷣo vſq; ad finem mun
di. Beptima eſt quieſcentium et turrit tum ſexta.Ockaua eſt re⸗
ſurgentium. Poero bᷣm hebreos in pꝛima etate mundi ſunt gene
cõ es.x· In ſecunda.x. In tercia.iꝗ· In quarta:iz. quas tñ ma⸗
theus gracia miniſterii·iqꝗ. pomt· In quinta.i4. Etates hominiſ
ſut iſte · Prima eſt infan aa hoĩs a natiuitate hoĩs vſq; ad amnos

vii · Secunda eſt pueridavſq; ad annos 14· Terca eſt adoleſcẽ

dia a I5. anno vſq; in. 2 8. Quarta eſt inuentus vſq; ad. 49. Qn
ta eſt ſenectus a. S0ο ano vſq; ad 29. Bexta eſt decrepita etas
ab anno. So. vſq; dũ vita fimtur · Dignitas dmc diei notatur
in hoc ꝙ ſuit pᷣma dieꝝ. Itein vt dỹ erit vltima dies Item nox
illam non preœſſit· Ic nox illi nõ ſucedit. Item celũ et terra in
ea creata ſunt· Item angelus in ea conuerſus eſt ad deum Itẽ pᷣ
mo data ſũt in ea filiis iſrahel mandata ſieut diat Drigines Itẽ
m ea xp̃s natus eſt. Ic in illa xpᷣs ſurrexit.Jtem ſpũſſanctus in

ea datus eſt aplis Item omes in ea reſurge mus atq; in ea iudi

camur. Item in ea continuamur ppetuo in lande dei⸗
e angelis in communi: (Capitu/xi.
gelus eſt m Dãmaſcenum ſubſtandea intellectualis
ſemper mobilis arbitrio libero ˖ inorporea. deo mini⸗
ſtrans· ĩ moꝛtalitatem ſuſcipiens ᷣm graciã t nõ m na
turã · Sba ponitur in hac diffimtione genere et pomit᷑ ad dif⸗

ferenciam accidentis. Intelligit᷑ enã ſuba hic quaht᷑cunq; tom⸗

poſita ex eo qð eſt et quo eſt. Inœllectuahs dr potius q; rõna

lis quia rõ eſt virtus collatiua cauſe et tauſati et ideo tompoſi⸗

ta· Intellectus aũt de rõne ſui non habet collationem. ſed eſt ſi
ne mquiſitione et compoſitione · a ideo cõpetit nature magis

ſimplici pro differenda vt eſt angelus Ratio aũt eſt differene

a nature minus ſimplids ſcʒ hoĩs· ſed ſemꝑ mobib nõ dieo de lo

to ad locũ · ſed mobilitas diut hic tripliæm vertibilitatẽ in ãge⸗

lo· ſez nature intelligencie aH voluntatis. Mobilitatem em habz

nature: quia omne creatum vertbile eſt in nihil. niſi manu om
nipotencie dei tontineatur · Similiter angebus mobilitatem ha⸗
bet intelligentie ˖ quia liett in angelo non ſit viaſſitudo intelli⸗
gentie quo ad ſcita cogmitione in verbo tum deiformem habe⸗
at intellecum bm Dyoniſium· poteſt in eo tñ eſſe viciſſitudo in
telligentie quo ad cog nitionem reꝝ in ꝓpria natura et quo ad
diſcenda; Et hoc eſt quod ait Augꝰ?. qꝙ omne ereatum hñs in⸗
tellectũ itelligit vnũ poſt aliud · Itẽ in vo luntate mobilis eſt an
gelꝰ qꝛ nõ ſimulvult hoc et illud Item poteſt dia ſimper mobi

lis motu diledtionis arbitrio ˖ Libera hoc modo dẽỹ ꝓpter defle⸗

dionem ad bonum indifferenter et ad malum.ſed ꝓpter hbe raz
elecionem eorum ꝗᷓ volit. Vñ angelꝰ bonus ſemp elegit libe
re bonũ. et ange lus malus libere at ſine adtione elegit maluz
In oorporea nota ꝙ angelus habet ꝓprietatem cꝛꝑis nõ natu
ia ſed in loce contineri · Cũ em corpꝰ ſit in loco arcuſcriptiue et
diffinitiue. Angelus tin diffinitiue eſt in loto. deo miniſtrans.
Miniſterium ponit᷑ hit ꝓ quocunq; obſequio.et ᷣm hunc moð
tam aſſiſtentes q; miniſtrantes ꝙ; etiam demones miniſtrant.

mmoꝛtalitatem ſuſcipiens bm grãm non naturazʒ. qꝛ tenderet

ĩ mihilũ niſi ꝑ grad am cõſerua toris cõti neretur · Angelo attri⸗
buunt᷑ quatu oꝛ. ſcʒ eſſencie ſubtilitas· intelligende ꝑſpicacitas.
liberi arbitrii fatultas diſcretio ꝑſonalis. In primis tribus con⸗
uenit aĩa cũ angelo· In quarto non qꝛ aĩa nõ eſt ꝑſona. Item

habet et alia tria angelus ſcʒ virtuoſitatem ĩ oꝑando · offiaoli⸗

tatem m miniſtrando immutabilitatem poſt electionẽ ſiue in bo⸗
no ſiue in malo. Differencie quatuo aſſignant᷑ inter angeluz
aĩam. Prima eſt et pnapalis penes eſſe naturale qꝛ aĩa ẽ vnibi

lis eorpoi etiã actu ſeꝑata ãgebus non. Secũda eſt penes eſſe lo

gitũ id eſt diffinitionem qꝛ aĩa rõnalis eſtſed ange lus intelle⸗

dtualis- Anima em a ꝓprehendit mquirendo a ↄferendo. angeluſ

autem intuendo. Terga aſſignatur differenda penes eſſe meta
p hiſicum. id eſt ſeꝑata a materia et motu quia angelusnon ha
bet paſſibilitatem miſi rſpedu ſuperioꝝ· Anima vero reſpectu ĩ
ferioꝛ ſenſibilium qꝛ ibi immutatur a ſenſibilibus· Quarta ẽ pe
nes & theologitũ qꝛ aĩa vertibił ẽ a bono in malũ et econuerſo
ange lus vero non qꝛ ſemꝑ m eo manet ad quoð ſe conuertit ſi
ue lit bonum illud ſiue malũ · Angel ſunt oẽs ſimiles in eo qð
ſunt immoetales et muiſibiles indiſſolubiles ſimplices diſcret:
pſonis imtõmutabiles alteri nature. ſed diſſimiles ſunt m donis
nature gracie a glorie. ꝓpterea dicit Dyoniſius ꝙ inomm na⸗

om
1 hi⸗
n⸗
lhale⸗
dd
guoe
hisim
n
r mobi
deſe⸗
rbbem
t natn
nonan
paueet
ſtuns.
ne mod
ant.
endent
loaen⸗
atas.
us on⸗
1 Jon
okiooſ⸗
nennwo⸗
nruz2
zevnbi
ig elelo
malle⸗
mgen
ſe meta
nonhe
waihe
vnuerh
uutt .
nlocd
in⸗
n doms
nm ns⸗

GSecundus

tura ſpũali treata aliud eſt eſſenaa aliud virtus aliud oꝑpatio.

Capi.xii
Erar chia triplex eſt· ſcʒ ſuper cleſtisceleſtis a ſubeeleſtiſ

Viſtinctio celeſtium ierarchiae

Superceleſtis eſt in tribus perſonis vt quidã dixer̃t et
male. quia ?m Dyoniſiũ Jerarchia ditit oedinem a ille

ab olute non eſt in tribus per ſoms· ̊ tm oꝛdo nature.. Celeſtis

i oꝛdinibus angelitis. Subceleſtis m ommbus ſandtis: Poꝛro

ierarthia celeſtis diuiditur in ſuperiorem me diã et inferiorem:
Suꝑioꝛ continet tres oꝛdines · ſeʒ ſeraphin therubin et thronos

Quoꝝ primi oonſiderant dei bomitatem · Secundi virtuceem Aeꝛ

ai eꝗtatẽ · Item in pᷣmis deus amat vt caritas· In ſecũdis noſcit
vt veritas In terais ſedet vt equitas · Wedia dtiner dñationeſ
pnapatus ptãtes AQuoꝶ pmi offida regunt angeloꝝ: ſequenteſ
capitibus prelunt ꝓpplorum Vltimi ptatem coher eent demonuz
tem in pᷣmis dũñs dñatur vt maieſtas in ſequentibus regit vt
prinapatꝰ. in vltimis tenetur vt ſalus. Inſeioꝛ ierarchia ſimili
ter ↄtinet tres oꝛdines.ſcʒ virtutes- archangelos angelos: ad
quoꝝ pꝛioꝛes pertinet miraculoꝝ operatio.ad ſcdos magno⸗
rum negodorum denun datio· ad teruos hũane euſtodie ſollien
tudo· Item in primis deus oꝑat᷑ vt virtus. in ſecundis reuelat

vt lux in terdis nutrit vi inſpirans. Mec dicta ſunt hm rego

riã · ſed vm Dyoniſiũ· Virtutes ſunt medius oedo ſecunde ierar
chie et prinapatus primus oꝛdo tercie ierarchie · Doc attende
ꝙ in qualibet trium ierarthiarum pꝛemiſſarum notatur trim⸗
tas perſonarum diumarum vt patet in cleſti ierarchia tam ſu⸗
pPeriori ꝙ; media q; iferiori ·

e pꝛopꝛietatibꝰ angeloꝝ (Capitu/xiii

omnem creaturam creati. natura mutabiles tonditi:
ſed contẽplatione immutabiles fadi.ammo impaſſibi⸗
les.mente rationales: ſelicitate ſecuri futuri pꝛeſcii iuſſi munduzʒ
regunt.miſſi corpora aerea ſumuntin eleſtibus dmorantur &τ

ĩ dignitates· ab initio ſtantes in oedine ſuo·perſectos ĩ gne ſuo
immotalitate petuosmente puros.affectu benignos: religio
ne pios: vnammitate indmiduos· pate ſecuros. diumis laudi⸗
bus et obſequiis deditos · Jem vbᷣm Wern. In angelis eſt dig⸗
nitas creationis. gratia tõſirmationis. et amo creatoris: viſio

deitatis. Eſt in angelis perſona ſicut ſupꝛadictuz eſt eſſencie ſub

Ugeli ſᷣm Iſidorum ſunt ſpirituali ſubſtancia fadi ante

Perñ. de eodem. Inueſtigemus inueſtigabilia · et pmo ſpirituſ
eſſe potentes glorioſos beatos diſtinctos m ꝑſonas· diſpoſits

Liber

ltas intelligende perſpicacitas· liberi arbitrii ſacultas agilitaſ

xelodtas prompte om̃es obediunt. maioꝛes. ſine ela tione pre
ſunt min oꝛes ſine vido ſubſunt:qui ad exteriora exeunt. ab in⸗
terioni cõtem platione non redunt · Omnem virtutem inſerio⸗
rem ſuperiores ꝑtiapant et non econuerſo. Qui excellunt in na
ahi alis eſſe digmitiores · Daplicem hñt viſionem ſez matuti⸗
nam et veſpertinam · Illummationes quas a ſuꝑioꝛibus rapi
unt aliis tribuunt.
(de officiis et pꝛopꝛiet atibus angeloꝛum
ozdinum:. (Capitulum decimu dqrtum:
Ropꝛum elſt ſeraphin m amoee dei ſemper ardere. ali
s ad mœnd ium diumi amoꝛis promouere⸗a deum o

tura precellunt m grã et in gloria et in eodem oꝛdine credunt ·

ungund et ideo primo et perfedius in ipos aꝑantes theopho⸗
nie deſerunt᷑ ad aliud quoq; extra amatum non diuertunt . che
rubin ̃mo et pemncipahter relucent diuim lumims radio eo ꝙ;

vicmus. Prime veritati iungunt. Poꝛ⸗ officium ẽ ꝓmouere ho

mmes ad diumã cognitionem . Ideo ceteris dicunk bwre. qa
plenitudmem quã ſuſcipiunt aliis mferio ribus c municãdo trã
fundunt. Throm dicunt eo ꝙ in eis deus ſedeat. et iudicia ſua
diſcernat. In his apue reluat rechitudo diuim iudiai · Di quo
q; dei virtutem quã ſup̃ ſe acipiunt ad mferiones tranſfandunt
Domjnationes dicunt᷑ quia œteris angelis dnant ab omni op
pꝛeſſione ſunt hberi et nulli inſeriori ſubiiciunt᷑· Morum offiauzʒ

eſt m Grego . im ſpuabh beilo inſtruere qualit᷑ opoꝛteat p̃laois

offitiam exercre et qualiter debeãt ſubditis dnari · Hoʒꝶ etiam

offidum ẽ bm Dyomtiũ timoee ſeruil depoſito in deũ moueri

incſſanter e famulari & Princpatus ſubditis angelis preſunt
et ad eos miniſterium dumũ excõ plendũ diſponunt · Ad hos

pertinz m Dyo vniuerſale regimen vmus regni vel gentis:

dudiaũ ad dei ſi mili tudiuem. Miſteriũ quoq; eoꝝ bᷣm Grego.
eſt do ere hoies · exhibere reueren aã vnicuiq; bm gradum ſuum
Hoꝛz etiã officũ ẽ ꝓmouere hoĩes vt nõ ꝓpter vtilitatem ꝓpriã
ſed ſpter ſolius dei amo em et honoæs fadant iuſticã · Poteſtati
bus bᷣm gſido rum virtutes aduerſe ſubiecte ſunt ne mundo tan

tũ noœãt quantũ cupiunt. Oo officium eſt bm Gregori. illoſ

qui ſpũali certamĩe deſudãt ðfoꝛtare. et ne regimẽ ſpuale amit
unt deſendere . Et bm Dyoniſiũ. ad ipſos ſpedtat angelos inſe
nores quãtũ poſſibile eſt diume potentie conformare Pirtutes

dmac diligendi ſormam tnbuere . Jſti imme diate deo

=☛

luc.
en,a
vum &
at do
ropo⸗
nt⸗ che
eo
ouen ho
Fti
Diqno
tßlan
dretm
nonen
. pnſunt
lgende⸗
Gr
um nun
en M

”“l

funt inſatigabiles ad execucõem fadendozz a robuſti ad ꝑeœpeõ

nẽ muneꝝꝑ · Doꝶ offiaũ ẽ ᷣm dyoniſiũ docere peꝛelatos vt facile
er perleueranter que ad offieium pꝛelationis ꝑtinent exeqᷓntur
et ipſiꝰ onera ſuſtineant patient᷑: Nem per illos minatula fiunt
et virtus fadendi miracula ꝑſedtis concdit. Krehangeli ſümi
nuneii nũcupant᷑ etſũma nuneiant. Mozꝛ off iciũ ẽ m Grego:
de illis que ꝑtinent ad ꝓmot onem Rdei vt de natiuitate xp̃i et

fadis eius hoies expedire aͤdemones ab hominibo rᷣmouere bᷣm

Dyoniſiũ ꝓpheuas reuelare· Iſti illuminationes q̃s a ſuꝑiriobꝰ
reupiunt inferioꝛibꝰ annũtiant. et per eoſdem nobis · Angeli ſẽ
in celeſti diſpoſitione vltimi et hoĩbus magis ꝓpinqui. Rngelꝰ
eſt nomẽ offiai non nature⸗ Iſti mimoea nunceiat a hoĩies ad dun
nã cognitõem dutüt et vt iuſte vinant inſtruunt hi ſurſum ex⸗
tondunt᷑ per dileionẽ dei et m ſemetpſis firmant᷑ ꝑ cuſtodiaz
ſui ac ſub ſe egrediunk ad auxiliũ ꝓximi. Nos aũt aſſimilari de
bemꝰ ſeraphi ꝑ caritacẽ cherubin ꝑ cogmtonẽ.thronos ꝑ eqͥta
tem. Item dnatiombus carnem ſubingendo prinei patibus reue
renaam quaſi noſtris maioꝛibus exhibendo. potſtatibus cem⸗
ptationibus dyabolies reſiſtendo tem virtutibuspe r co mpa
ſionem aſſimilari debemus archangelis perminiſta honem am
lis per obſequii exhibitionem
de cognitione et motu angeloꝝ (Ca xv
geli tog nitionem habent matutinam hoc è ↄgnito⸗
nem rerum in verbo · Atẽ veſpertinã tognitionem rex
m ſe · Item meridianã id eſt aꝑtam viſionem dei: Eſt a
alia cogmitio angehca put ſcʒ maioes indicant minoribus que
per diumas theophomas ꝑpaperũt. Theophoma eſt oñſio alitu
ius cognoſcibilis de deo per illummationẽ ſcʒ de deo venientem
et hoc poteſt eſſe. vel m ſim bolis.vel faue ad ſauem. eognitione
non natura propria. Nota ꝙ; ange lus ↄgnoſtit plura ſimul ha
bitu · non autem actu. Cirea incarnationem a paſſionem chriſti
ſciun erunt angeli ſubſtaneiã fadtiſe non omnes circunſtanuas
Preterea quecunq; ↄgnoſcunt angeli oog noſeũt remota ſicut
pin qua quia cognitio eoꝝ non eſt ꝑ ſenſũ.ſed per intelleccum:
GStatus angeli eſt triplex ſtʒ innocendie gmadie et gloꝛie. Diſtin
guit᷑ motus ãgeloꝝ triplex ᷣm Dyo· ſtz eircularis rectꝰ et ob⸗
liquus. Cireularis eſt ab eodem ad idem et cirea idem centrum
imm obile · hunc motũ hñt angeli quia immediate recipiunt il
lumĩationes a deo et ꝑ illas reuertunt᷑ ad deum · Iſtud aũt e⸗

ueit ſuꝑiori ierarchie tm̃· Item motu reco mouent᷑ qn ꝓœdũt

— . . =
””MZẽ JZ ”ů

ad puidentiã ſubiedtoꝝꝶ rede oia tmanſeuntes· a ibi non fuertũ ð (

tur ab eodem ad idem ſed de vnd ad aliud Itẽ eſt ĩ ange lis mo
tus obhquus qñ tognitionẽ inſenoꝝ quibꝰ puident 'fletunt

in deum pꝛina pium et finẽ pulcri et bom. Mota differencã int en
aſſiſtereet mimſtrrare. qꝛ aſſiſtere ẽ fadẽ dei cõtemplari ſit aſſi⸗ m
ſtüt oẽs ãgłi bom · Item aſſiſtere ẽ imediate recipere illumin atco P
nes a deo. ſit aſſiſtũt tm tres pᷣmi oedines Item aſſiſtere ẽ a ꝓpin iu
qᷓre deo et extraneũ eſſe miſſiõi ad exteriꝰ ſic aſſiſtũt . primi oo⸗ nut⸗
dines. niſtr are eſi nudare p tꝑis oportumitate vel operari: 2=èè”
m offidum. Eſt em miſteriũ nun et offi ui. Erratũ ẽ circa mo dil
tum angeloꝝ tribus modis. Dicbant em quidã phi ᷓ ange⸗ 990
li nunq; mouent᷑ ſed mouent ſperas a volũtates hoĩm. Itẽ di (a
xerunt quidã ꝙ; angelꝰ? ſit in pluribus lous: er etiã vbicunq; ſi hal
Sluerit. Itẽ diexrũr alii ꝙ agelus ſic venit de fine ſpaei ꝙ nõ n
tranſit media ſed tranſilit· Illud quoq; pᷣtermicendũ non eſt vel
vnuſquiſq; oedo ab eo denoĩat᷑ qð reſpecku imferioꝝ oꝛdinũ ex⸗ h⸗
tellentius accepit in muner. —=— ker
De pꝛelationibus angelo Capitu:xv: “”
Reſunt quið angeli regionibus vt dĩr m Daniele pn-⸗ .r in
eps grecoz àa pneœps pſaz quið vero pſunt ecleſiiss
Rpotalipſis. Angelo epheſi ecleſie ſeribe. Jcẽ alii p̃ſũt

plomse Kctuu. KAngelus petri credebat᷑ ad oſtiũ ſtare. Auidam
etiam ſpũs maligni dicu nt vicis preell. e · Vñ aliqs vocat᷑ ſpũs
luxurie et ſuꝑbie R. Que aũt pᷣlationes maneant vel que ceſſãt
poſt hanc vitã · Stiendũ qꝙ ierarchie ſtabunt ſemxꝑ quantũ adð
diſtanciã bẽitudims et quãtũ ad gradũ digmitatis et nobilita
m doni gratuiti at nature. Et etiã inquantũ ſuꝑioꝛes hñt re⸗
ducere mleriores in theophonias glorie · Ceſſabunt at pᷣlacõnes
ãgelie ſuꝑ hoĩes et angelos quo ad actũ regimms bm guber⸗
nationẽ mundi et electoz bm viam ad pr̃iam. Prelatio at ĩ de
monibus quo ad offiaũ inſultandi etir ridendi bm ꝙ vnꝰ pro
uocat altꝝꝶ in malicã non deſtruet᷑ p̃s Suꝑbia eoꝝ qui te ode
runt aſcendit ſemper ⸗Mec deſtruer quantũ ad malicã et natu⸗
ã. Ceſſabit aũt pꝛelatio eoz quo ad officuz temptandi eos q́
ſut in via . In hoibus etiã placões etuabunt᷑ qꝛ non er̃t deaanin
enturiomis ctiliarche et hmõi. In creaturis ſimiliter leſſabit pee
la uo qꝛ ſuꝑiora non mouebũüt in bonũ vel malũ nec in inferio⸗
ra ſicut et modo · ”DB H

VPe confirmatione angeloꝝ?Capi: x vii

Secundus

gractid et gloria. Ex nauma qma natura ſpiritualis tã⸗
tu ſemel vertibilis eſt m bonuʒ vel malũ niſi ex vnione
eius cũ alio. ſicut patet in anima que dum eſi in corpore poteſt
mutare ſepius de bono in malũ et econuerſo · ſoluta vere non:
Huius aũt ratio eſt quia natura pure ſpãũalis ꝓpter ſim plititatẽ
ſuam ſe totam conuertit ad id quod elegit qð non ſacit vnica
natura quia corpus habet retrahens. Ex graca ſimiliter habet
confirmationẽ:qꝛ ſi alq d tonn edit᷑ ſtabili eterno vmculo petau
o illa cnexio ſemper manet. Sie angeli colligati ſũt ſtabil eteꝛ
no ſcz de hot vinculo indiſſolubili caritatis Xpłsa. Corin. 13.

Q Onfirmationem habet angelus ex tribus ſcʒ ex natura

Caritas nũqꝙᷓ; exeddet· Ex gloria quoq; habet eam quia cũ deuzʒ

habeant ꝑ gloriam ꝗᷓ eſt forma ↄpleuua angelia deſiderii nñ va
gant᷑ extra ipᷣm vt querant quicq; illo melius vel deſiderabiliꝰ
vel iocundius. Nihil em in cwaturis muemũt. qð poſſit eos a
ſonte duledinis auertere. Tenẽdũ eſt itaq; ꝙ angeli bom ex li⸗
bertate arbitrii ad deum auerſi fuerunt. ſtatiʒ per grauã a gio
riam in voluntate conſirmare fideles ac ſelcs effedti atq; i rõne
illummati vt non ſolũ 2gnoſcerent ies in ꝓprio genere ß etiã ĩ

arte hot ẽ in verbo zerekerint inſuꝑ ꝑfectio nẽ in virtute oꝑati⸗

ua ſiue exequant᷑ illã· Aſſumpto corpore ſiue alias atq; ꝑfedio
nẽ in vir tute dtemplatam qᷓ quocũq; mittãt᷑ mẽ deũ currunt

e cuſtodia angelorum Capituluz/ xviũi

Ngeli nobis ad cuſt odiam deputari tenent nos ſtantes
ne cadamꝰ.et cadentes nos adiunuant vt ſurgamꝰ nec
uncqᷓ; nos deſer̃t etiã pecantes qͥn ſemꝑ ſint ꝑati auxi⸗
liari ſi velimus. Doc tñ fallit m obſtinatis a quoꝝ tuſtodia deſi⸗
ſtit angelus actu ali᷑. Paratus eſt tñ cuſtodiè ſi vdirevelint qm̃
nuncq; homo deſerit᷑ ex toto ab angelo · Nota ꝙ; xpᷣs ſibi deputa
tatũ angelũ nõ habuit.qꝛ aĩa eius ſuꝑioꝛ fuit oĩ angelo hẽ⸗
bit ãtixpᷣs vnũ quẽ lieet ꝓpr obſtinationẽ ſuã mĩam nõ ſit ha

biturus ad ꝓmotionẽ · Mabebit tñ ad acuſationẽ · Effechus at

angehce cuſtodie multiplex eſt. Primus ẽ impedimenta boni et

occaſiones pecandi remouere· Exo· MWittã angelũ p̃cturſorez q̊

eiiaat iebuſeũ robuſtum. Secũdus eſt temptationes mitigare:
Daniel. 3. Engelꝰ? dm̃ deſcendit in fornaceem c&. Tercius ẽ con⸗
