na pꝛebent ſuꝑioribus ſu portationem· vt patet in pedibus et
cruribus que totum pondus alioꝛ membroꝝ ſuſtinent. Itẽ me

dia imperdunt᷑ vtriſq; deſenſionem et necſſarioꝝ tõquiſitõ nẽ
vt patet in mambus et brachiis· Item ſic ſunt oꝛdmata vt mu⸗
tuo ſibi condoleant omma membra· Bi em vnũ dolet membrũ
condolent omnia membra. et hot ẽ ꝓpter connexionẽ a colliga

tionem. Item ſit oedinata ſunt vt vnũ membꝝ in periculis pro .
alo ſe exponat. vt patet in capite ꝓ cuius deſenfione alia mebꝰ

peri culis ſe exponũt· Item qñ vnũ membz defidit alia de fechum
eius ſupplent · Vnde videmus aliquos carentes manibus cũ pe⸗

dibus manducare et alos carentes pedibus manibus ambula⸗

re. Item magnus doloꝛ in vno membro het minoem in alio ñ
ſentire. Item membra quoꝝ motus ſubeſt libero arbitrio tam
ꝓmptam ſeruant obediendam vt iter imperiũ voluntatis a exe
cu tionem operis quaſi nulla hora videat᷑. Et hanc obediencã
videmus ſer uare · oculum in videndo . et linguã m loquendo os
in oomendendo manus in operando et hmõi.

ꝛ phiſonomia:(Capitulum lviii:

uerſos affectus ac mores mdicant in homine nõ ꝙ iſta
ſigna neœſſitatem imponant moribus hoĩim. ſed oſten⸗

dunt inclinationem nature· que tamen retinere poteſt freno ra-
tionis. Sequamur igitur in hac arte magnos huius artis au-
ctoꝛes · ſeʒ ariſtotilẽ. auicnã· conſtantinũ· philomenem· loxum
et pallemonem indipientes a cõplexionibus- JIgit᷑ melancolicoſ
triſtes et graues dicimus · Sãagumeos aũt oppolſita ho vide⸗

mus habere. Item coleria faules ſunt ad iras. Et fleg matia ſũt
pigri et ſomnolenti Phiſonomie ſexus eſt ꝙ maſculinꝰ animꝰ
vehemens eſt ad impetus ſtudioſus et aĩoſus: Gemie aũt miſe⸗

rioordes ſunt et timide- Capilli etiã molles et rare ebes ĩigeniũ
pꝛelotuntur · Item capilli criſpipnundant tumidũ et men cupi
dnm. Item capilli depꝛeſſi nimiũ· et fronti immmnetes feʒ decla
rant aĩm. Et his concoꝛdat capitis vzſini capillatum. Item ca⸗

Juerſe membreꝝꝶ diſpoſicõnes bᷣm artẽ phiſonomie di

E f — — — —2—

—— — — — +☛R

i⸗
mnde
pieſi
pfiari
Ahärlin
nſe,
dibrse⸗
Jin.
uuſicon
wemu⸗
nendri
cli
is pro
meb,
itum
e⸗
bula⸗
lio f
9 am
zexe
jenci
dos

mie di
gila
ſten⸗
on⸗
3 d⸗
orum
wl
vide⸗
aſit
nnim,
gil⸗
mi
upi
etlu
&*

Secundus
pilli flaui et craſſi et albi indieant indodiles· Capilli vo ſub ni⸗

gri ſi ſint moderate tenues moes inducãt bonos et bonq hois

complexionem vel cõpoſitionem Caput mimis magnũ ſtolidũ
indieat · Caput aũt globoſum breue eſt ſine ſapienea àQ memo

ria. Item caput humile ſuꝑius et quaſi planũ inſolende er diſ

ſouitionis dat iudicũ. Item taput oblongum aliquãtu lum: et
malleo ſimile hoĩiem arcũſpectũ indieat ac ꝓuidũ Frons angu

ſta mmis indotilem et voraem declarat · Lata vero ꝑpuitatom ſi

gnificat diſcretionis lItem rotunda delignat iracundiã. Icẽ hu
milis et dimiſſa ſigmſicat veretũdũ et nõ admitt entem türpia.
Item quadrata et modemte magnitudinis magne ſapiencie et

mag nanimitetis eſt indicium. Super alia artualia vſq; diunga

tur að coꝛuũ naſi ſignant᷑ ſubtilem et ſtudioſum in oibus operi

bus luis · Si aũt ibidem duemüũt triſtẽ hoiem parum ſapientem

demonſtrant· Si vero artuoſitas ad tympona et ad giboſitatez

genaꝝ ſigmficat negligentem· Item ſuperclia ſi ſint longorum

et multorum piloꝝ ſignificant ferum et magna meditantem:

—

Deuli qui tamq; guttule viroris nitide relucent moꝛes cõ poſitoſ
iundi eant · Luãdo vero varie mouent᷑ · Dculi vbi modo currunt:

mode quieſcent·ſignificant mala reſolui iam in animo.ſed non

dum eſſe perpetrata. Oculi gladiei ſplẽdore tñ micante ſignificãt

audatem et peruigilem ad maliciam. Deuli magni trementes e
obſcuri deſignant vini pota torem et intemꝑantiam veneris. D
tuli puri mgri ſignificant imbe eillem et ſine virtute aĩ a lucri eu
pidũ. Qñ aũt guttule rubentes aliq̃ntulũ ibi ſũt· a tñ nigri ap⸗
parent.ſigniſicãt aim iuſtũ probum et ingemoſum. Vbi autem

in nigris oculis guttule vehementer rubent et aliq;tũ tendant

ad quadraturam· quadã ſint palide:quedã glauc et tirculi: ꝗ
foꝛinſetus anbiunt pupillas ſint ſanguinolenti : et ſint magmi
oculi.et nitor pupilli moueatur palpebra tales inqm oculi ſig
ni ſicãt aĩm qui omnẽ exœdat moꝛẽ feraꝝ · Quicq d em mſandoꝛꝝꝛ
togitationem o gitari poteſt talibꝰ ocuhs peꝛpetrabile eſt· nec
etiam a domeſtico ceſſabunt ſanguine · Dcun mimiũ ꝓminẽtes ru
bieundi et parui hinguã declarant effrenatã et cozpus inſtabile
Deuli acriter intuentes ſi ſint humidi indicant homiem verecun

dum et vericum atc in agendis velocein et puidum. Dculß qui

frequenter clauduntur atq; reſerantur timidum atq; imbeeilleʒ
declarant. Deuli multe aperitioms ſigniſicãt ſtulticiam et muere
cundiam. Si aũt mult tlauſure fuerint ſigniſicaãt mollem: et in
conſtantem in oĩbus facns ſuis· Kures ꝓminentes et valde ma⸗

Ane ſigniſieant ſtoliditatem et garrulitatem et imprudeneiam-
Sed valde parue malignitatis ſunt mdieiũ · Rures rotunde ni⸗
miũ inde äles ſignifieant · Aures oblonge et anguſte inuidie ſi
gna ſunt. Kures ia eentes et ſupꝛa caput applicate: pigritiam de
ig nant. Gene craſſe deſignant ignauiam et violentiam: ni⸗
miũ aũt tenues malignitatem. Gene rotunde inuidie arguunt᷑.
MNares patule alacritatis et foꝛtitudims dant indicũ. Longe
vero tenues mobilitatis et leuitats ſignum habent. Marium
aũt pars que mxta frontem eſt·. Si nec alta nec humili: ſed eq̃li

linea doſcendat virile ſignum eſt et conſtantiam demonſtrat ae

peudenaam. Mares minores debite furibus aſſignantur. Om̃is
vultus eum plenus eſt et craſſus.ignauũ et voluptatibus dedi
tũ ſignat. vultusdependens cogitatorem a ſubdolũ iĩdieat. La
bia tenua in ore maiori: ſi ſuꝑius labiũ aliq;tulũ exuꝑet ſuꝑ iĩſe
rius mag nanimũ indicat et ſoꝛtẽ · Tenua vero labia parui oris
imbe allem aim et verſutum ſignant· labia cũ ſoluta ab ore ali⸗
qtulũ dependent inertẽ demfant · Mã in azinis et equis antiqͥs
hoe ſignũ inuemitur · Os/ ꝑuũ conuenit tam vultibus mulieribꝰ
q; ammis effeminatis· Os qð vltra modũ pꝓtendit ſeu dilatat᷑:
voraeem indicat et immitem et impium. Talis em oris rich9 ma
rims beſtiis et monſtris conuenit · Wentũ ꝓlixũ aliquãtulũ de⸗
monſtrat minꝰ iratundũ et minꝰ perturbatũ· Qui paruũ a bre⸗
nementum habent imites lüt et inuidi· Dos em̃ plato ad ſerpẽ

tes referebat. Vtilius mentũ eſt m aliud cõmenſuratũ ad qua

draturã acedens · Wentum ſi longe improlixum diſtentat᷑ do⸗
loꝛem aſſu etum oñdit. Vox exiſtens ſimilis voui ouiũ aut cap̃ᷣ⸗
rum ſtultide habet indiaum: Qui aũt in modum auium vote in
tendunt defaali leues. Pox tonuis ex quaſi ligubris triſt em in
dicat et ſuſpiaoſum. Quoꝰ vox incurrit in nares itavt nares oõ
ſonent mendaces ſunt et maliuol et mahs alienis gaudentes.
Ceruix longa et tenuis ſig niſicat eum qui maligna meditatur
Ceruix rotunda pbat virtutẽ aimi et coꝛporis humilitatẽ. Cer
nix breuis indicüũ eſt eius qui cũ tenautate audax eſt. Ceruix ni
mis erecta inſolentem et tontumacez ondit-Pectus qð multis
carmibus contextuz3 eſt indociles indicat et igra tos. Pectus qð

longlus eſt ꝙᷓ venter prudentem inditat. Pectus ſi c ventre ni

mietate piloꝛum tegatur ſignificat hoiem inſtabilem et animuʒ
ſine religione ae pietate Cum aũt ſolum pectus capillos p̃fert

animoſum deſig nat humeri tenues et qui in acumen eredi ſunt
inſidioſum indicat hominem. Brachia quãdo in tanta ꝓphxitat

märm.
m⸗
mde
ſamd
l: n⸗
rgnunt.
Lane
Hunn
ibdeg
bt 14
7. Din
bu
ſent,
tüpi
rmons
o ale⸗
mnns
llend⸗
llatat:
jagma
uͤ de⸗
iabn⸗
dlerpi
das
ni d⸗
ntta⸗
wa n
em n
ns
nas.
ſtatur
Cer
mn
nuſt⸗
1605
ſt
mz
zirt
ſunt
s

Gecundus

extenduntur vt recto coꝛpon extremitates medii digiti a pin⸗

quant ad genu liæt foꝛte menſura quatuæ digitozꝝ deficiat abi
les oſtendit hommes et foetes· Cũ aũt ꝓlixitas hec ad femur ð
ſcendit vel parum vltra declarat hoĩes maliuolos a malis alie
nis gaudentes. MWanus nimium breues et exigue fortes demõ
ſtrant et ſagaes. Craſſe manus ſi digitos bꝛeues vltra moduzʒ
habeant dedlarant tergiuerſorem inſidioſum et furem · Wanus
in torcæ et tenues loquacem ſigmficant et foraem. Vngues al
bi et plani et molles at tenues et obrubentes a bene perluddi
optimũ ingemũ ĩdicant et rapaœs Vngues inflexi er curui im
prudentes deſignant et rapaces · Vagues breues nimiũ decla
rant malignũ. Digiti collech et globati auaꝝ dicut et malig⸗
m. Digiti parui et tenues ſtultum demõſtrant· Digliti vero ꝑ
uj et craſſi muidũ indicant et audacem· Latera tenua a ãguſta
et depꝛeſſa timiditatem indicant· Latera eferta carmbus et du
ra oñdunt hoiem indoalem . Dec em ad ranas bᷣm Platonẽ reſe
runt᷑· Pars cruris que ſub genu eſt· et vocat᷑ ſura qñ plena ẽ et
quaſi grauida intemꝑatũ hoĩem ſigniſficat et impꝛudentẽ · Mol
les ſure effeminatis aſſignant᷑. Pedes craſſi a breues valde ĩſir
mũ ſignifitant hoĩeʒ · Pedes mimiũ plixi ad hoiem doloſũ ĩ ſerũ
tur · Pedes ꝑtenues et bꝛeues ꝓdutunt hoĩe; malignũ. Qui lõ⸗
gis paſſibꝰ moedũt magnamimi eſſe ſolent et efficaces. Qui cele
riter iendẽdo ſe ðprimit et vultũ deducit atq; totũ coꝛpus cõ⸗
plicat ſignat innidũ et parcũ et verſutum · Qui breues paſſus
habet eildem actelerat maglignꝰ eſſe diet᷑ et imbeulis. Coloꝛ
tutis niger verſutũ indicat· Coloꝛ albus rubens foꝛtes a aimo
ſos oñdit. Coloꝛ albus vehementer cũ palloꝛe defec um virtut⸗
ſignificat ex mimia victoria flegmatis· Colo igmitus lucenti bꝰ
oculis ad inſamam vergit · Coloꝛ medius inter album et nigrũ
qui declinat in bꝛunũſi clarus eſt oſtendit virum inge nii boni
et bonorum morum· ⸗·
Regule generales phizonomie ¶ Eapi: lix
Enexraliter igit tenendũ eſt q membm que in ꝓpoꝛcõe
ſunt naturah quo ad figurã coloꝛẽ: quan titatem ſitum
motum indicant bonam mentis habitudinem natura⸗
lem · Wembra vero que peruerſa ſũt figura quantitate ſitu mo
tu quahtate peruerſam mentem inditant · Pretena plato diat:
ꝙ; quecunq; ſimilitido ammaliũ aliquoꝝ im homimbus ẽ tales
hoĩies etiam taliũ imitantur moꝛes · Notandũ inſuꝑ ꝙ liet per
ſigna membroꝝꝶ natumaliũ moes hoim cognoſcantMlõ tamen

2

Liber

imps nunt neceſſitatẽ.ſeo ondunt intlinationem nature nec ſem

per denuntiant affectus hoim ſed frequenter et ꝓbabiliter. Jtẽ
ꝓpter ſigna exteriora de quibus dictum eſt non ſtaum ꝓſerendũ
eſt indicium.· quia foꝛte ſig anum eſt per acidens a non per natu
ram et ſoꝛte victũ eſt per cõtrariã conſuetudmẽ vel freno rõnis
tenetur. Vnde narart Kriſtotles exemplum . ꝙ diſcipli ypoci
tis poꝛtabant figuram ypocratis pictam philemoni excellenti:

phiʒ onomis qui pronundauit de ip̃o ꝙ eſſet vir luxurioſus il
lis aũt idignantibus a culpãtibus philemonẽ ꝙ de optimovi

ro ſcʒ ypocrate taliter iuditaſſet · Retulerunt ypotrati qui eo n⸗
ſeſſus eſt philemonem verum udicaſſe. Sed ex amoꝛe phie et
honeſtatis dixit ſe c cupiſcendas cordis ſui viciſſe et acepiſſe
per ſtudium qð nature fuerat de negatum. Deniq; ſciendum ꝙ;
ſigna exæriora non teferunt᷑ niſi ad eas paſſiones : que natura
liter inſunt homini. ſicut ẽ ira contupiſcenda et hmõi. non aũt
ad eas que ſunt aiĩe ſolius ſic eſt muſica et ge'ometria a ſimilia.
Suendum quoq; q; m oculis principaliter conſiſtit ommis perſe
aio phiz onomie. et ſi oculorum indiaum tonfirmat œtere rum

membroꝝ: indieiũ tunc ata eſſe dixit loxus. Si aũt ↄtrariantu?

tunt pꝛeualent inditia oculoꝝ· ꝓpter qd omnes phiſonomi af
firm au erunt verum eſſe oculũ coꝛdig nundum-

e toto hominis. (Capitulnm lx:
Oſtq; expeditum eſt de homine ex ꝑte mentis et ex par
te coꝛporis Nunc dicendũ ẽ de ipſo put eſt compoſituſ
ex vtroq; Vbi ſpecaaliter notandum ẽ dei potencia· qa
naturaliter tam diſtantes tõiunxit vnã ꝑſonã naturam videhz
toꝛpoream et inooꝛꝑeã que maxime diſtant in predicamẽto ſub
ſtande· Preterea cu eſſet cratura vna que habe bat cogmitionẽ
intus per intellectũ vt angelus alia que habe bat cogmeõez ſo
ris ꝑ ſenſum vt qðᷣlibet aĩal brutũ fieri debuit creatura ꝓpter ꝑfe

quonem vniuerſitatis que hac eoognition duplici eſſet p̃dita vt

„

legere poſſet m hbro ſcripto intus ſoris hoc eſt ĩ creatore et ſue
oꝑe Vmea eſt aĩa toꝛꝑi multiplie rõne liœt ſeꝑata digmoe vi⸗
deak . Pria rõ eſt vt ꝑ ↄiundtionem tã diſꝑiũ naturaꝰ erigeret
mẽs ad ſperandũ vmonè ꝗᷓ erit inter animã et ſpũm mereatum
Nlia rõ eſt: vt amma ſeruiendo deo in coꝛpore mauis meritum
habeat qꝛ vbi maioæ pugna ibi maioꝛ victoria: et ꝑ ↄns maioe
torona. Diffitultas eim oꝑis multũ valet ad efficaaam merẽdi
Teria ratio eſt ꝓpter complementum vniuerſi. Cum em̃ ſicut
victum eſt quedã eſſet cmatura pure ſpũalis quedã pure toꝛꝑa

———

— =

—. —;——

eeſen
r
nd
er unn
ofͤns
lyper
llend.
ſoſus
jwoy
1 n⸗
hie et
upiſſe
dung
Ma·I
naũt
mlaa.
perſ
cum
untu:
wia,

upr
wln
dine
vi
ſub
inoni
i
erpe
ayt
ſe
vi⸗

Gecundus

lis cueniens fuit fieri creaturã mixtã partim ſcʒ ſpiritualem =
pꝑptim corꝑalem; Quarta rõ eſt quia ſicut coꝛpus viuũ valet ad

fructum penitendie. ſic coꝛpus poſt moꝛtẽ reſuſcitatũ valebit ad
tõſummationẽ ſtole duplicate. quia non ſolũ aĩa. ſed etiã coꝛpꝰ
premiabitur dote ſua · Auinta rõ eſt qꝛ homo ex defecubus toꝛpo
ris multam habet materiam humiliationis· Vñ ditit humiliaeõ
tua in medio tui · Sicut aũt aĩq ex ooniundctione ad corpus plłlu
ra bona cõnſequitur· ſic et multa oontrahit momoda· Primo
peuati oꝛiginalis inquinationem. Job. Quis p̃t ſœre mundum
de imunde cõceptu ſemine ˖ Secũdo peccandi ꝓnitatẽ Genelis. 8
Proni ſunt ſenſus hoĩs ad malũ ab adoleſcenda ſua.Tereio bñ
operandi diffitultateʒ Prouerbioꝰ·2· Peꝛ agꝝ pigri hoĩs tra
ſiui. et ecce totũ ic · Quarto imcellectus ebitudinẽ Sapiencie · 9.
Copus quod oo:rumpit᷑ aggrauat aĩiam Qn do continuam im
pugnationem ad Gał.s· Caro ontupiſtit aduerſus ſpiritum-
Zextd curaꝝ ſolici tudmem MWath. i· Dieo vobis ne ſollicti ſitiſ
aie veſtre dicens · qd manducabimus ant qᷣd bibemꝰ?. Septimo
paſſionũ multipliata tem Job · Domo natus de muliere bꝛe. *⸗
Ockauo glorie retar dationem. Gloriam em̃ nõ ꝑapiemꝰ q;diu

in oꝛꝑe detinemur . ꝓpt h apłs cupiebat diſſolui a eẽ cũ xpᷣo·
¶De pꝛoprietatihus hoĩs.( Capitulum lxi.

Roprietates hoĩs ſunt iſte diſcernere inter honeſtum et
turpe.Vñ a ſolius hoĩs eſt honeſtũ ꝓſequi. cuʒ oĩa bꝛu
ta non miſi delectabilia a vulia ꝓſequãtur paſſiones oꝛ

dmate ſunt ad himitem rõnis ſupꝛa mundũ et intellectũ eleuan.

Et ideo ſi aliqñ qͥs ꝑ adheſione in terrenis ſe mundo inferiorẽ ſe
terit iã quaſi honoè hũanitat exutus ꝓprietatẽ accipit beſtie vt
dicat᷑ fieri ꝑ ↄcupiamn poꝛtus.ꝑ inã cams· ꝑ rapmã leo. et ſit de
aliis ꝙ pla to vocauit ſcam a ĩaꝝ inoorꝑationẽ · Aͥmiciciam ha
here ?m om̃e genus amicdide et in hoc drt homo a bꝛutꝭ que nõ
hnt amicicie ſpedẽ. que ẽ diledtionis vel nutritoꝝ vel hmõi In
mtellectualibus theorematibo ſpetulan et deleckari talibꝰ vecũ⸗
dani in turpi petrato · ꝓpter qð inemendabiles dicunt᷑ inuere⸗
tundi qꝛ ſin alquo mutati ſunt a rõnis honore pecorinã naturaʒ
aſſumentes. Perfecte eſſe cõingale animal eo ꝙ legibus oꝛdia
tasſatiat honeſtas nuptias. Ciuile aĩimal eſſe qꝛ diſtribu tiones
et Ohibitones et federa et pugnas parfedas habet et vnhtan
bꝰ oꝛdmatas. Diſciphine eſſe ꝑcptibile ꝓpter rationis vſũ Eſſe
aĩal manſuetũ natura ꝓpter ceinilitatem eſſe animal nſibile . eſſe
aĩal gloriabile ꝓpter ꝑfectas gaudendi rationes que ſoh contin

Liber
gunt homi eſſe microtòſmũiminoꝛ em mundum· eo ꝙ eĩs trea
ture eliquid habe at homo videlicet eſſe cũ lapidibus. vegetare
tum ar boribo· ſentire cum aĩalibus intelligere cum ãgelis Ex du
plia natura eſſe compoſitũ.ſ.oꝛꝑali · a ſpũal · Creatufaꝝ eẽ di
gniſſima eſſe aĩal rõnale motale. humana fragilitas m hoc cõ⸗

ſiſtit ꝙ in homine eſt aſſiduitas de ſiciendi · impoſſibilitas ſtan di

facilitas cadendi. difficultas reſurgendi. vilitas naſcen di.meer⸗
titudo moriendi · Deſe tus humanus eſt quia quicͥd habemꝰ

aliunde habemus et iperfecte hẽmus a mſuꝑ amittere poſſumꝰ

In homie quoq; moriendi eſt neceſſitas a hot eſt vel illata ne⸗
cellitas et hot eſt ſicut in adam.vel innata ſicut eſt m nobis· vel
aſſumpta ſieut fuit in xp=o
2 pamis parentibus: Capitulum lxii.
mma bonitas volens ↄmumcare ſuũ bonũ a aliis ſec
ereaturam naturalẽ que ſummũ bonũ intelligerer- ilel⸗
ligendo amaret amando poſſideret. Poſſidendo beata eſ
et. Feut aũt deus pᷣmũ hominẽ formando coꝛpus eius per mi⸗
miſteriuz angeloꝝ de lymo terre mn agro damaſceno a iſpiranit
in fad em eius ſpiraculum vite. Doc ẽ aiam creauit quã coꝛ pori
faco vniuit. adus aũt eſt homo ad ymaginem dei in natura

libus et ad ſimilitudinem in gratuitis: Diat aũt homo facus

ad ymaginem dei Potius q; angelus: quia cueni enciam hõ cũ
deo habet intus et extra qð nõ habet ange lus· Intus em̃ ha⸗
bet cõuenienciã pᷣm memoniã intelligenciã et vobuntatẽ ſicut an
gelus. Sed extra tõuemendã habet quã non habet angelus:
NNã ſit a patre filius.ſic ab hoĩe hõ einſdem nature · Preterea ſiẽ
deus platus eſt oim in ſuo vmuerſo. ſic homo oĩm in ſuo vniuᷣ
ſo. Item ſitut deus vbiq; eſt. ſic aima vbiq; eſt ſue habitabihs:

Vbiq; ſuem coꝛpore nõ quidã per eſſen aam. ſed per Pocaas

Digmitaa humana eſt in hoc ꝙ deus ſent hoiem rone lapfenteʒ
vita mnocentem do mimo potentẽ · Pri mũ notat᷑ m hoe. qꝛ factꝰ
eſt homo ad dei ymaginem. Secundum · quia ad ſimilitudmeʒ
Terdum quia pꝛepoſitus eſt homo ammantibus a alis cre atu
turis que omma ſibi ſeruiunt. Ex his notatur ꝙ voluntati bo⸗
norum hominum ſubditur non ſolum twatura ſed etiam ipe de
us. Pzõ. Voluntatem timentium ſe facet Item ange li qui de pu
tant᷑ ad eius cuſtodiã · Item demones qui dantur ad exeraum
bonorum . Item homines bom qu ſunt ſocii tnibulationũ a ert
ſoui oonſolationũ. Iœm hommes mali qui bonos magis pꝓmo
uent perſequendo ꝙ; poſſent facere ſermendo. Corpus tale dedit

— —,Dw 1 = - 8 W☛e ‚ — — —

er
dan
du
di
Ra⸗
ſndi
.nar⸗
aben
oſſun
a e⸗
dis

ini.
is K⸗
ial⸗
en e
rmi⸗
ramit
wi
atura
iius
f̃ͤ i
nhe⸗
Ata
vlus:
ili
ymi
jhs:
ans
enng
ac⸗
mez
an
ibo⸗
jeᷣ
n
un
ert
n0
dit

Secunbdus
deus pᷣmo homini ꝙ aie eſſet ſubiectum. vt eſſet obtemꝑans ſi
ne rebellione · eſſet etiam ꝓpagabile ſine libidine ˖ eſſet vegeta⸗
bile ſine moetalitate. eſſet ꝓoscionabile qᷓntum ad cplexioneʒ
equalem· eſſet quoq; aĩe cõ foꝛme.vt ſicut erat aia innocns.
tamen poterat pecare.ſic corpus eſſet impaſſibile: vt tamẽ poſ
ſet inturrere moꝛtalitatem · Et ideo poterat mori et non mori.
Poterat habere ſufficiencian et mdigentiam·poterat obtempe⸗

rare et rebellar. et hot fuit rõne.nec deſedtiue ex nihilo creare.

nec per gloriam cunfirmare· Fuit tñ coꝛ pꝰillud ita tonditum.
vt in eo nulla eſſet pugna rebellionis. nulla imminutio vigo⸗
ris· nulla coꝛruptio moꝛtis· nulla ꝓnitas libidinis. Dec aũt im
motalitas toꝛporis ade pᷣntipaliter fuit ab amma ſic ab e ffluen
te .· RX toꝛporis equale compoſitione ſicut a diſponente.A ligno
aũt vite ſicut a vegetante· A regimine vero diuine puidentie ſi

tut ab mterius conſeruante et exterius pretegente. Factus ẽ ita

q; homo abſq; omm culpa et miſeria: nec ad culpam habuit fo⸗
mitis inſtamentum· Inſuper datum eſt eti quadruplex adiuto⸗
rium. Vnũ eſt recte ad volendum quod eſt conſcientia · Scᷣm ẽ
conſciencda ad murmurandum contra malũ et ſtimulandum ad
bonũ qð eſt ſinderiſis · Teraum fuit ſcienua illuminans intele⸗
ctũ ad cog noſcendum ſeip̃m · deum ſuũ et mundum iſtũ qᷓ factuſ
fuit ꝓpter ip̃ᷣma Quartũ ſuit caritas accendens affectũ ad diligẽ⸗
dum deum ſuper oĩa et ꝓximũ ſuũ ſicut ſeim. Prima duo ꝑti⸗
nẽt ad ꝑfedtionem naturaliũ. alia duo ad perſech onem gra tui⸗
taꝶ quoꝝ vnũ fuit gracie gratis date ſtʒ ſcienna. reiquũ gra⸗
cie gratum ſfadentis ſcʒ caritas· Xccepit homo tripliem oeuluz
ſcʒ carnis quo vidèt mundũ ·rationis quo videret animũ Con
templationis quo videret deum. Et ſic oculo carnis videt ho⸗
mo que extra ſe ſunt. Dculo rõnis que intra ſe ſunt · Dculo con

templatiomis que ſupꝛa ſe ſunt· Notitiam em̃ dei habuit. tuius

pꝛeſentiam quadam miteriori aſpira tione contemplabatur: Mõ
tñ ita excœllenter vt in patria- Mec ita vt m enigmate vt modo
in via. Res etiam ſactas nouit· qꝛ noĩa oĩbo aĩabus impoſuit:

Noticiam quoq; ſui habuit quia qualis factus erat ſcuit. et qd

agere vel ctauere deberet intellexit · Fuit quoq; ſine penalitatibꝰ

quia non eſuriuit nec ſitiuir. Item frigus vel eſtus: laboꝛ vel in⸗
firmitas eum non leſerit: nec moꝛtem expectauit. quia viuens

erat ad gloriam tranſferendus· Veſtibus non eguiſſet et nudꝰ
verecundiam non ſenſiſſet· Natura ĩ eo quo ad diſfoꝛmitatẽ mẽ
bꝛoꝝ non ernſſet. Conaptus ſuiſſet ſine pudor. Et partus ſi

= Liber
ne doloꝛe · MWotus mẽbroꝝ ſubiech fuiſſent voluntati·
De pꝛeceptis datis:iCapitulum lxiii.
Ackum adam deus in para diſum tran ſtulit et ibi deto⸗
ſta doꝛmientis euã pduxit ſibi ſodam ſoꝛmauit. DHãc ñ
fecit de capite ne viro dnaret᷑ nec de pede viri ne cõtem⸗

neretur ſed de latere vt amoꝛis vintulũ ꝓbaret᷑. Duplex bonuz
illis deus ſpareuit vnũ tꝑale et alius eternũ · Primũ dedit. ſeu

dum promiſit; ideo duplex pceptũ primꝰ homo habuit vnũ na
ture ad cuſtodiendum bonũ datũ · Rhud diſcipline ad prome⸗
rendum bonũ pmiſſum. Et hoc non Poterat pmereni meliꝰ q; ꝑ
meram obedienciam que tunc mera eſt. qñ pᷣeeptũ ex ſe ſolo ob
ligat et non ex alia cauſa. Et tale peptum diat diſcipline: qa
per ipſum diſcitur quanta ſit virtus obediende · Vnde et pre⸗
eptum diſcipline dr quia vitare lignum ſciende non ſu adebat
natura ſed diſciplina. Preœptũ vero nature fuit duplex· vnum
de ↄſummatione indiuidui vt ibi. De omni ligno paradiſi co⸗
mede Inter ꝗᷓ ligna fuit in medio paradiſi ſpedaliter noĩatum
lignũ vite ſic dichum ab effectu · quia coρaα pmoꝝ parentuz de
bebat ↄtinue vegetare. Kliud preceptũ fuit natur p ↄſeruatõe
ſpegei vt illud Geneſis i· Creſcite et multiplicamim. Cirea pre⸗
Non furtũ fades· aliud quia occaſio mali Math. 5. Mon iurare
omnino. Sic p̃latus multa prohiber põt · quia non ſũt exp̃ſſa
in ſua regula. Ahud ad pbationẽ obediente. et tale fuit pcep
tũ de lig no vetido

Ge paradiſo. Capi:lxiuii

DOmo predidis fulcitꝰ auxiliis acepit ocũ paradiſi vtᷣre
ſtris in habitationem tranquillam guit aũt locus ille
vt ait Damaſcenexultationis vmuerſe pmptuariuzʒ
terre excelſior Politus eſt.a tẽptato ac puriſſimo aere reſulget
plãtis ſꝑ floꝛidis cmatus eſt bono odore plenꝰ: Mullũq; irna⸗
nonabihũ ĩihabitat. Preterea habet ex Geneſi · ꝙ a dno padiſꝗ
plãtat᷑ fonte ꝗͥ diuidit in qtuoꝛ capita iriigat᷑ ligno vite ae ſcie
decoratur ꝑ cherubin et flammeum gladium cu oditur· Notã⸗
dum inſuper eꝙ nulle ſt ibi tempeſtates · Due ſunt quoq; hye
mes: et due eſtates· et bis frudificant ibi arbores· Item in vtro
q; ſolſtiuo habet hyeme et in vtroeʒ equinoxio eſtatẽ. Duiuſ⸗

modi aũt ratio eſi:quia paradiſus ſub arculo equinoxial ſituſ

eſt. Ieem ſemꝑ habet equinoxium ·

ifm, —— — — „ ,G

e
a
ap
i
le

Secundus
De caſu primi holuinis? Capitulum xv.·
Nuidens ergo dyabolus felicitati hoĩs in ſpe de ſerpen⸗
tis ipſam mulierem tanqᷓ; fragilioeem temptandũ agre
ditur ꝙ cum in reſponſione dubitantem teneret ſoꝛtius

mſtitit· Et ſic vmoens eam et viz illa mediante reiecit. Oroſ⸗

ſit ergo ſic.pᷣmo querendo · Cur pꝛecpit vobis deus Becundo

aſſerendo · Nequac; imt moriemini. Terceio ꝓmittendo. Eritis

ſicut dii ſcientes bonũ et malũ · Procſſus iſte fuit maxime ver⸗
ſuce · quia pceſſus exꝑiendo impellendo et allicendo. Experien
tiam enim acepit in mterrogatione impuht in aſſertione alle
xit in pmiſſione. Allexit vero dyabobus mulerem per triplex
appetibile. ſceʒ per ſcienciam que eſt aceptibilis ratonali· per
excellencam ad modum der que ẽ appetbilis iraſtibili. per ſua
uitatem ligni que eſt apetibilis cõcupiſcibili. Igitur vir pecca⸗
uit ꝙ lignũ vetidũ guſtauit: vñ et penam accepit · vt in fſudore
vultus pane ſuo veſceret᷑. Wulier autem in duobus pecauit:
Nam ſuꝑbiuit et vetidũ comedit vñ et duplieem maledictionẽ
habuit. ſcz ſub viri poteſtate eris et hoc ꝓpter primũ· Item ĩ do⸗
loꝛe paries · ꝓpter ſecundũ. Dyabolus vero in ſerpente inuidit:
mentitus eſt de epit. Vnde ꝓPter pꝛimum dictũ eſt e. BGuper pe
ctus tuũ gradieris · Propter ſecundũ dict᷑ ei · Terrã co medes · ꝓ
pter tertũ diut᷑ ei· Ipſa conteret caput tuũ· Si ſcire volueris qa
eorum plus pecauit ſcʒ vir vel mulier. Notandum ꝙ; qntũ ad
aliqua mulier plus peœauit et qᷓntũ ad aliqua vir ipſe. Mã mu
lier peccauit plus quo ad peioꝛis finis intentionem. Voluit em̃
fieri ſicut deus · ſed vir non intendebat c triſtare delicias ſuas:
Item muher peccauit in plures quia ĩ deum. in ſe aD in proximiũ
Item mulier pecauit damnoſius quia plures maled didiones
recepit. Vir autem peccauit plus qᷓntum ad originem: quia ex
certa conſcienaa. Idem vir peccauit maioi inga titudine · Que⸗
runt quoq; multi cur deus hominem feœrit qui peccare poſſet:

ZSed ad hoc aſſignantur plurime ationes· Prima vt oñdatur

dei potencia· qui ſolus inuertibilis eſt· omms aũt creatura mu
tabilis. Secunda ratio eſt vt declararet᷑ dei ſapiencia qua ex ma

lo ſtit eli bonũ quod nõ potuit ſieri niſi deus craturam ſeaſ

ſet vertibilem in malum. Teraa vt manifeſtat᷑ dei clemeneia qᷓ
chriſtus per moetẽ ſuã hoĩem perditum liberauit. Nuarta vt o⸗
ſtendatur dei mſtida que non ſolum reddit bonis p̃mia ſed etiã
malis ſu ꝓplicia:· Auinta vt homo non ſit peioꝛis cõditionis qm
alie creatum quas omnes deus ſic ammmiſtrat vt eas agere ꝓ

Liber V

pꝛiis mobus ſinat. Vnde et hoiem arbitrio ꝓprio relin quere

debuit ; Sexta eſt laus humana. Laus eſt em̃ vin iuſti ꝙ potuit
t ranſgredi et non eſt tranſgreſſus · Septimaeſt decoꝛ vmuerſi
qua oꝓpoſita iuxta ſe poſita magis elueſcunt· Ita mali bonos
qmendant ad muicem oati . Octaua quia bom exetant᷑ et p⸗
bantur per malos· Xdam et eua poſt peccatum de para dilo ex
pulſi ſunt ſitut luauſer de elo; Et in hac valle miſerie habitanteſ
fadi ſunt moꝛtales· Nam ſicut in ello eſt non poſſe mori· et ĩ pa
radiſo mori non poſſe.ſic in terra non eſt poſſe non mori: et ĩ in
ferno ſemper mori Ex his patet ꝙ primus ſtatus hominis fuit
mnocende ſecundus grade. terdius culpe homims. quartus pe

nitende. quintus gloꝛie· Daz em inoed inate erexit ſe ſupꝛa ſe e

(cidit miſerabiliter · ſeʒ a ſtatu mnocncie et grade in ſtatum cul⸗
pe et miſerie Item quia factus eſt mobediens ſuo ſuperiori iuſto
dei indicio factum ẽ. vt ſibi fieret mobediens ſuum inſerius et
maxime airca membra generatiua virtuti deſerui nia.
Rdo temptationis qui fuit m primis parentibus etiaʒ
in nobis cõplet᷑. Nam ſicut ſerpens ſuggeſſit mulier ð
. Aleckata eſt. vir oomedit. Bic in nobis m Gregerium
dyabolus gerit in nobis ſerpentis offiaum . Senſualhtas vero
mulieris et ratio viri lotum per conſenſum. Vel dicas bᷣm Ru⸗
guſtinũ ꝙ ſugge ſiio ſerpentis eſt primus motus ex fomite · Co
meſtio vero mulieris eſt delectauo ce gitationis per mferiorez p
tem rationis· Sed comeſtio viri eſt conſenſus ſuperioꝛis partis
ratonis. Per hec em̃ tria ſcʒ ſug geſtionem delectationem. a do

ſen ſum homo in temptationẽ dudtur qꝛ temptano per ſuggeſti

onem inchoatur. ꝑ diledionẽ pgredit᷑. ꝑ conſenſum conſumit .
Sunt aũt alia tria per que quis in temptetionem detinetur ſez
o pus prauum conſuetudo et deſperatio Baendum qtemptati
o eſt triplex. Prima a dyabolo vel per modũ ſugeſtioms vel ꝑ
modum afflhtioms. Becunda eſt àa mundo qui voluntate vel vo
lupta te alhct. vel perſecutionèe frangit: Ter as eſt carnis que ꝑ
ſen ſualitatem et fomitem impellit ad pecatum: quibus etiam
nmatõ conſentiens peccatum perſiat· Due temptatonis ſpedes.
Prima ſcz3 dyaboli et mundi ſunt extra nos a non habent pec
catum Vnde Kuguſtinus. Temptatio cui non conſentitur nõ
eſt peccatum ſed materia exereennde virtutis -Jetundus modulſ
temptandi eſt intra nos et eſt pecatum vemale qñ pꝛimus mo
tus tantũ eſt. ſed moꝛtale ſi conſenſus aduenerit-Contra predi

— — — ☛n —G

ee
ddur
erſi
ns
e
tnd
tipe
et im
s it
dus pe
dake
mal⸗
juuſto
us es

eni
herd
num

K⸗
⸗
üs

mit⸗
168

es,
00
dul
no

Gecundus

das temptationes dedit nobis deus tria remedia. quia contra

dyabolum habemus ſpiritus angelicos. qui ad bonum nos ſti
mulant et eontra inſultus dyaboli nos defendunt- Item contra
mundum habemus exempla ſanctorum· quos non alliciebant
mundi blandimenta. non terrebant ſuppliaa. Icẽ conrtra carnez
habe mus bona naturalia ſcʒ ſinderiſim et vim iraſcibilez · Habe
mus etiam bona gratuita.ſcs carita tem-temperantiam et hmõi
quibus carnis vida motificamus· Eſt autem differencga tẽpta⸗
tionis que eſt a dyabolo et tarne · Temptationes enim que a
dyabolo ſunt ſepe oriuntur preter rationem vt nuper ſaciatus
famen patiatur. et poſt longam doꝛmitationem ſomno pꝛegra
uentur. Temptationes vero que ſunt a carne frequenter ſur⸗
gunt pꝛo pter neceſſitatem. ſed excreſcunt interdum m ſuperflui
tatem vt ſic cbus poſt i eiunium immoderate appeti tur· vel in oo
medendo menſura et modus non tenet. Temptatio multiplex
eſt · Auedam ꝓbationis hec eſt a deo hm ꝙdðñs temptauit abra
be;. Auedã examĩatõmis hec eſt ab hoie Quedã pᷣ̃cipitatioĩs hee
a dyabolo qui temptauit pᷣmos ꝑentes:. Quedã deledtanonis
het eſt a carne. Quedã ↄſenſus hec ẽ rõis. Tenptacõis qtuoꝛ ſũt
ſpecies · pma eſt aſꝑa hetc fit de laboribo mconſuetis ĩ pᷣncipio tõ
uerſationis. Scdᷣa ẽ vana et orit᷑ de ꝓſperitatibꝰ ſpũalbo vt cũ

̊s de virtutũ ſucceſſibo gloꝛiatur.: Tercia eſt dubia. vt qñ qͥs

abigit q dcertum de aliqua re tenere debeat Vnde aceidit ꝙ leg
nioꝛ qᷓſq; ad bonũ redditur qñ id qð agit bonũ eſſe dubitat᷑. et
ꝓmtior fit ad malũ qñ malũ eſſe neſcit᷑·qᷓrta eſt faudulẽcia vt
qñ ſe dyabolus in angelũ luus tranſfigurat ſub ſpecie ſcʒ vᷣtu⸗
tũ ĩducs vicũ.hec ſit qn ſuadendo honeſtatẽ inducit ſuperbiaʒ
ſuadendo diſcretũ obſequiũ inducit nimium tarms cõmodum:
vel ſuadendo mſtum indieium indutit erudelitatem. vel ſuadẽde
miſeritoꝛdiam indudt remiſſionem et negligendiam. vel ſuaden
do largitat indutcit ꝓdigalitacẽ et ſic de aliis· In talibo autem
peri culoſiſſimũ peritulum eſt non videre Primum a ppellat Ps
timoꝛem noctur num. per noctem enim aduerſitas deſig natur:
Secundum appellat ſagittam volantem in die quia per diez p⸗
ſperitas ſignatur. Tercium appellat negocium perambulans ĩ
ten ebris et hoc pre pter dubium perplexitatis: Quartum vocat
de moniũ menidianũ . vnde diat. Mõ timebis a timoꝛe noctuno
a lagitta volante in die: a negodio perambulante in tenebris ab
inturſu et demonio meridiano· De his quatuoꝛ generibus tẽp
tationum idem ait · Super aſpidem quo ad primum. et ba-

Liber .

ſiliſtum ambulabis quo ad ſcᷣm. et tõculeabis leonem quo ad
tercum. et dratonem quo ad quartůmPropter pꝛedictas de⸗

æptiones dyaboli non ſunt etiã licita ſanenda et hot in quinq;
caſibus.Primus caſus ſi dyabolus ipſe ſuadet bonum ahquod
non eſt faciendum ne videamur conſiliis ſuis conſentire: vnde
xp̃ᷣs ipſo ſuadente noluit panez de lapidibus facre quod tamẽ
opus bonum fuiſſet · Setundus ſi aliqð bonum ꝓponitur tõtra
legem dei non eſt fadendum. vnde machabei nolebãt ↄmedere
carnes quas tñ tempore necœſſitatis comedere licuiſſet · Lercius
añ bonũ fit cum ſcandalo ahorum Coꝝ· Peccantes in fratrẽ

et loquitur de ydolatria Quartus eſt qñ bonum ſit propter o⸗
ſtentationem Job. Si oſculatus fuero manum meq;· QAuintus

cum impedit obedienciam ſuperioris: ꝙ lieet propter mandatũ
pꝛelati matum nunq; debeat ſieri: poteſt tamẽ bonũ aliqñ ꝓpter

obedienciam mieꝛmitti· Remedia contra temptationes ſunt:

memoria di e paſſioms. moꝛtiſicatõ carnis· vtile exera ainz de
clinatio ocaſionũ: ↄculcatio pꝛmcipii temptationnm · .
Eepliat liber ſeeunduss

Incipit liber terciꝰ de coꝛruptela peccati

neipiunt tituli capituloꝛum tercu libꝛi
E malo in genere Capituluinai.

peccati diffininone Capitulum. 2.
Quid ſit pecc atum bm rem· Capitulum. 3
Quidð ſit pctᷣm m nomen. Capitulum p.
De origine peccati · Capitubum.5.
De diuiſione peccati Capitulum.6.
De effectu peccat · (((Capitubum.
De peccato oꝛiginali m rem· Capitulum. 8.
De peccato originali m nomen Capituln. 9.
De primis motibus · “ Capitulim·io.
De moeoſa delectatione a conſenſu in ptem. Capitulu?.
De peceato veniali “ Capitulum 12.
De effecku peccati venialis Capitulum. 13·
De ſeptem viais capitalibus in genere Capi tuln·14.
De ſuperbia⸗ Capitulũ. 5.·
De inuidia Capituluz. 16.
De ira Capitu hum· i2
De accidia Caoapitu lum · 18
De auaritia Capitulum /9·

— — ——

Tercus
De gula HK Capitulum20
d De luxuria Capitulum.21
doꝛ. Qaundo ſeptem vitia ſint moetalia venialia Capitulum. 2z2
i De peccato in ſpiritum ſantum Capitulum.23
nod Enumeratio petcatonzꝛ Capitulum24
nde . xplitiunt tituh qapitulozum tercij libꝛi ·
n Oe malo in genere Capitulum pꝛimum.
tr Alum triplex eſt videlicet · tulpe pene a damni qð
de oꝓponit᷑ triplici bono ſcʒ. honeſto delectabili · a vti
is li.nam culpe o ꝓponitur honeſtum. pene o ꝓponituꝛ
delectabile. damno opponit᷑ vtile. Walum pene ẽ
vtile multis modis. Primo modo ꝓpter ſuam oedmationez. qꝛ
os ꝓPier viliſirationem ponit᷑ in loto inferiori in vmuerſitate rerũ
datu vnde bonũ oedinat᷑ licut a oꝛdinate ponit᷑.diabolus in inferno.
per ffur in patibulo. Secundo modo eſt vtile ꝓpter ſuam coactionezʒ
tt:, RKmaritudo enim conſciencie togit hominem recdere a peccato
d Jeremias. Arguet te malicia tua a auerſio tua. Jbidem. vide

q́; malum aQ amaæ eſt dereliquiſſe te deum tuũ. Tereio eſt vtile
per ipſius mali ↄſderationem· ex eo enim ꝙ homo malũ videt
. naturaliter ꝓficit: quia ſieut homo naturaliter bonum a ppetit.
t. ita natumliter malum hoꝛret et ſugit. “
e peccati diffinitione (Capitulum.ii.
Oſt malum in genere ſeqnitur de malo culpe in ſpece

8

