Oꝛdinis dignitas a que impediant vel pꝑmoueãt ꝓmouendos
eodem libro. ca. 26· per totum

Dꝛdinandi quales elſe et quid vitare debeant eodem libro ea⸗

pitulo. zzz ðð
Deginale peccatũ multa habet nomina libro·ʒ. ca·9· ꝑ totum.
Dꝛiginalis tulpe traſfuſio non eſt a deo a quõ turatur eodem.
libro, ca. S. a medio vſq; ad fcnen
Dꝛiginale pecatũ vnde habeat oꝛtũ vbi ſup̃ a pntipio capłi·
ra diſi teꝛreſtris ꝓpꝛietates hbro. 2. apitulo. 6z ·
Palma quale pᷣmiũ ſanctoꝝꝛ ſit libro·?. ca: Z S: pe fi.

—

Paſſionis et ꝓpaſſionis differentia etquomodo fuerint in xpo
libꝛo · 4· capitulo.i⁊=.poſt medium H
Paſſio xpᷣitollt ſeptẽ vidaa eodem libꝛo capitulo.i9cirta me⸗
dium 2 ubꝛo. 3· capitulo . 14. ante finem
Paſſio xpᷣi qualis et q; vtihs fuerit libꝛo · 4.caꝰ.iS.per totum
Paſſionis xpi eff ectꝰ multipliciter eſt eodẽ liꝰ ca.i9· a pᷣnapio
Paſſiones quomodo ſint in amma libꝛo · ⁊· caꝰ.⁊. per totum
Pater quomodo eſt in diuina eſſentia et ꝙ pater multipliciter
ſumitur libꝛo · i.capitulo:ꝗ·per totum
Pater non ditcit mitti in diumis eodem liꝰ caꝰ. ante medium
Pau pertatis vo nſilium libꝛo·s·:capitulo ·õ ·a pꝛmncipio
Paupertas ſpiritus quid ſit eodem libꝛo tapitulo.ꝗb.pe? totũ
Papa quibus poſſit indulgentias dare libꝛo.2?.ca.x· per totũ
Pax quid ſit hbꝛo · S:capitulo.3· per totum M
Pecatoꝛ quare puniat᷑ pena eterna pꝛo pecato mo mentaneo
libꝛo·i:capitulo.ꝭꝗ·poſt pꝛincipiim a libro.⸗2=· ca.2· ante finẽ
ecatũ angeli quare ſit irremiſſibile libro· 2· caꝰ · 2 5· per to tũ
Peamm fact indignum communione tribus modis libro.6
capitulo.i5.poſt pꝛinceipium
Pcẽm veniale qualẽ pniam reqiiat a an vnum poſſit remitti
line alio eodem libro caꝰ q ià. per totũ a lꝰ. 3· caꝰ. i3. per totum
Pecatum phura habet nomma libro·3ʒ. capitulo:.ꝗ·per totum
Peceata moetalia tO vemalia quomodo ſe habent admuicem liꝰ
6. capitulo · 31· circa m edium ððB
Peccatum noſtrum a pꝛimoꝛum parentũ quomodo tonfoꝛman
tur libro.⁊2· capitulo vltimo per totum HM
Peccata coꝛdis que ſint lbro.ꝭ. capitulo vltimo a pꝛineipio
Peccati diffinitio a quando delectari in creatura ſit peccatũ vel
non eodem libro capitulo.i .per totum ðUD
Peccatum quomodo oꝛitur euis tauſa a ipſius pꝛogreſſus eo⸗

dem hbro eapitulo. 5· qu aſi per to tum
Peccatum quare mihil dietur quomodo reatꝰ peccati manet
m amma eode m libro capitulo.32 per totum VD
Pecata operis que ſint eodem libro caꝰ vltimo crca medium
Pctm diut᷑ maius altero multis modis eodẽ liꝰ ca.. ante finẽ
Peccatum quomodo eſt pena peccati
Peccati venials multiplex eſt effeectꝰ odẽ liꝰ ca.3· a pneipio
Peccati meetalis a venialis differenua eodẽ liꝰ ca.i⁊.poſt pᷣn.
Peccatum demonis quale fuit lbro2.capitulo.⁊ S per totum
Peccati multiplex diuiſio et quid ſit moꝛtale vel veniale libro

capitulo. 6. qu aſi per totum
eccata oꝛis enumerant᷑ eodem libro caꝰ vltimo carca medium

Peccatum fadt homini multa mala a ꝙ vnum ex alio naſcitur

eodem libro ca.?. vſq; ad medium a libro·. caꝰ.S. a pꝛincipio
Peccata motalia quibus beſtiis comparã tur libro· 3. capitulo
14· ante finem
Peccata omiſſionis eodem libro capitulo vltimo ante finem
Peccatum quantum no cat etiam deteſtatum per penitentiam
eodem libro capitulo·2. ar ca medium
Peccatũ multis nocet iteratuʒ vbi ſupꝛa poſt medium eapituli
Peecatum in ſpiritumſanctum quare dicat᷑ irremiſſibile eodem
libro capitulo.23. per totum
Pceĩr̃m quõ dicat᷑ aliquid mereri a deo libro ·S· ca.io·cirea me.
Dena tempoꝛali qᷓre aliquu puniunt᷑ libro. j·ca · 33· Pe medium
Penitentia quid ſit a de duplid pñia hbro.h·ca.iS· a pᷣntipio
Penitentia q;diu durare debeat et que ſit materia et foꝛma ſa⸗
cramenti penitentie vbi ſupꝛa poſt pemapium ceapituli
Peiitentie effeckus qus ſit eodem libro capitulo·⁊o·per totũ
Pniam q̃ impediant a qͥt multiplex ſit eodẽ liꝰ ca.19· per totũ

Penitentie partes integrales ꝗᷓ ſint eodem libro ca·2i per totũ
Penalia loca ammaꝝ quot ſint a vbi libro.2. ca ·z. ante fineʒ

Per ꝓpoſitio qͥt modis acipiat᷑ hbro.iea. l.poſt pꝛina pium
eodem libro ca. · ante fineʒ et ca ·io· crea medium li · p̃dicto
Perſedis non heet ſua repetere hbro. . caꝰ.õ9. pꝛope medium
Perſedtio multiplex muenitur eodeʒ libro capitulo · 3· ante finẽ
et eodem libro capitulo.s· poſt pꝛmncipium et dicto libro caꝰ.
46. circa medium et libro · 6· capitulo. 32. Poſt princpium nec
non libro.ii:capitulo:iS. vltna medium
Perſetutio ꝓpter iuſtiaam eſt ãnexa pad liꝰ. ·ca.A.per totũ
Perplexitas quid ſit ibro.⁊· capi tulo·i5.ante finem
Perlſona quomodo diffinit᷑ liro.i.capitulo.izʒ.prope finem

Perſonarum diuinarum equalitas in quibus conſiſtat eodem

libro capi tulo.i⁊·per totum

Perſona vna quomodo ꝓœdat ab alia in diuinis eodem libro

tapitulo.i0 a printipio
Perſona an aſſumpſerat perſo nam vide per quatuoꝛ propoſiti
ones libro. 4· capitulo.2· ante medium
Perſonis eccle ſiaſtieis theſaurizare non licet a qualiter libro3·
capitulo. 19· circa medium
Pietatis donum in quo liſtat libro· S· capitulo.A2z per totum

⏑ — —

Philoſophia moꝛalis quomodo diuidit᷑ in pꝛohemio libꝛo· /
a libꝛo· S. ca.5· poſt pꝛintipium et eodẽ libꝛo ca. 33· a pncipio
Philoſophi quomodo cognouerunt deũ libꝛo · 5. capitulo· 18·
vltra medium MM
Philoſophi qualem beatitudinem poſuerantt
ihiſonomia hominis per ſingula membꝛa et accidetia libro. 2

capitulo · 52.· per totum

Phiſonomie regule generales a ꝙ non imponunt neceſſitateʒ
adtibus humanis eodem libꝛe capitulo. SS. a pꝛinapio
Planete quot ſint libꝛo ·i:capitulo.s.circa meduim
Plenitudo gratie multiplex eſt lbꝛo · 3. capitulo·iʒ. per totũ
Pluuia vnde cauſetur hbꝛo.i.capitulo./circa medium
Potentia dei duplex eodem hbꝛo capitulo.⁊2· a pꝛincpio
Potentie aĩe ſenſibilis qt a qᷓ ſint liꝰ.z.ca.32.et tribo ſeq̃n tib
Potentie eodem quomodo ſint in anima eodem libꝛo. caꝰ.ꝗ2.
Pꝛecœpta pꝛimoꝝ parentũ q̃lia fuerint eodẽ liꝰ ca. 42. per tdtũ
Pꝛecepta decalogi quomodo obligent et que ſit eoꝛum ſuffici⸗
entia libꝛo·5. capitulo.sSper totum r
Pꝛedeſtinatio quid ſit a in quo differunt pᷣdeſtinatio vocatio aↄ
magniſficatio libꝛo·i.capitulo· 30. vltra medium
P:edeſtinatio non imponit neceſſitatem pꝛedeſtinatis ibidem
Pꝛedeſtinatio a pꝛeſecientia differunt et in quo vbi ſupꝑea
Pꝛedicatoꝛes qualeʒ aureolam habituri ſint libꝛo/2·capitulo
penultimo ante finem MMV
Pꝛedicatoꝛ an petœt in moetali peccato pꝛedicando libꝛo⸗b·ca⸗
pitulo vltimo vltra medium
Pꝛelationes in hommibus euacuabunt᷑ libꝛo.⁊.ca.16. in fine
Pꝛimi hominis quinq; ſtatus libꝛo.:capitulo:2.ante finem
Pꝛo hibe tur aliquid multi pliater hbꝛo.⁊.caꝰ.õꝛ · per totum
Pꝛopꝛietates diu marum perſonarum libꝛo·i.ca.⁊⁊·a pnepio
Pꝛudentia virtus quomodo deſcribitur a de par libus eius
Pꝛuden tia triplex a quid ſit eius officium Z
Pꝛuina quid ſit libꝛo · 2z capitulo ..pꝛo pe medium
Pa rgatoꝛius ignis q̃lis ſit à multa de hoc hbꝛo:z. caꝰ. I.a pn
Pur gatoꝛium duplicz penã m ſe inc ludit eod liꝰ ca.?· a pn

Vatuoꝛ reperiunt᷑ in creatura libꝛoii.ca·ꝭ· circa mediuz
Quatuoꝛ voeabuloꝝ diuinoꝛum differentia ſcʒ eſſentie
ſubſtanuie ſubſiſtentie a ꝑſone eodez liꝰ ca · i3· per totũ
Qunta eſſentia quidð ſit libꝛo·⁊· capitulo · ⁊· eirta medium

Ktio quid ſit a quomodo dinidatur in partem ſuperi⸗
oꝛem inferioꝛem libꝛo.2=· capitulo· 42· per totum
Raatio cauſahs ſemmahs a naturalis quid ſint et eaz
Differentie libꝛo ·. capitulo.⁊8. ante finem
Radices pecatoꝛum que ſint libꝛo3. caꝰ. i5. vſq; ad medium
Reatus pecati ſeu macula q;d ſit lbꝛo · 3. capitulo· 4· per to ti
Redemptio hominis qualis fuerit hbꝛo·A·.ca.i9· vltra mediũ
Regnum romanozum peius deſtruetur q; indiaum extremum
dompleatur libꝛo·2⸗.capitulo.d.per totum
Relatõ es qͥt ſint a que in diuinis libꝛo.i. ca.⁊2 · circa mediũ
Reminiſtentia quid ſit libꝛo.=· capitulo· 0. pꝛope medium
Religioſus ſeu perfectus an grauius percet in eode genere peti
q; ſetularis libꝛo· 2. capitulo.S ad finem
Repꝛobatio quid ſit hbꝛo.i.capitulo.ꝭi.a pꝛincipio
MRerum caulſa eſt deus triphci modo libꝛo. 2: ca ·i. poſt pncipiũ
Res ſacram enti quid ſit VV
Res quot modis ſit in loco libro.i·capitulo:i2. poſt pᷣnapiũ
Reſurredtio moꝛtuoꝛum qualis erit a plura de hot libro. =. ca⸗
pitulo.is: ante ſinem a capitulo ſequ enti a pꝛind pio
Res quid ſit libro ·=· capitulo..poſt pꝛincipium
Reuerentia quid ſit libro. S. capi tulo · 38· poſt pꝛincipium

Rbbati ſandiſicatio pꝛeepitur libro.. ca· 61· per totũ
Sacramentum quid ſit et a quo ſacramenta ſint inſti⸗
tuta a quare libro· ᷓ· capitulo.i.et.⁊.per totum
Satramentũ vnde dieat᷑ eodem libro capitulo. 3. crca med iuz
Sacramentozum effectus numerus a efficada vbi ſupꝛa in pin
cipio capituli a capitulo·4· per totum
Satramentoꝝ qu ſint diſpenſatoꝛ es eodẽ libro ca · S.per totũ
Sacramentoꝛum legis nature ſcripte a gratie differentia eodẽ
libro capitulo. per totum ʒ
Sacramentoꝝ excellẽtia vniꝰ ſuꝑ ahud eodẽ liꝰ ca.ſo. ad finezʒ
Salutatio angelica qualis fuerit t ſalutationum differentia li?*
4·. capitulo·l. per totum
Sandtificatio xp̃ᷣi inueni᷑ eodem libro capitulo.ʒ. cirta mediuz
SanRificatio in vtero qualem gratiam conferebat ibidema pᷣn
apio capituli vſq; ad medium
Sanguis xpᷣi quinq; vicibo eſt effuſus eodem liꝰ ca:iS: ante finẽ
Sapientia genita pater ſcilit in diuinis non eſt ſapiens li bro
1:capitulo · S· arca medium

.
.
„

Sapientia dei multipliciter nommnat᷑ eodẽ liꝰ ca.29· ꝓpe mediãũ
Sapientia a intelledus in quo differunt li. s. caꝰ. 45. per totũ
Satiſfadtio qualis debeat eſſe a de partibus eius et earum ſuffi
centia hbro.6· capitulo:zz. a ſequenti per totum
Saturnus planeta lbro.⁊z capitulo.=.a prine pio H
GScientia dei angeli a hoĩs in qͥ differant liꝰ.j.ca. 29· poſt pn⸗
Geientie magne debet coꝛreſponderi virtutũ magmtudo lbꝛo
5· capitulo. 6̊. ante finen
Stientie donũ quid ſit a eius effectus eodez liꝰ ca. q. per totü
Siire plura poſſumꝰ h̊ ſolũ vnũ inteſligere li·2· ca. 44. ante ſinẽ
Scandalum pꝛohibet᷑ a quotuplex ſit h.S. ca.õ. ꝓpe mediuz
Genſus ſpirituahs qui ſint eodem libꝛo capitulo.s5. per totũ
Senſus particulares quot ſint a eoꝛum differentia libꝛo-2· ca⸗
pitulo. ꝭ5· per totum ꝗðUMVMM
BGemina iacienda ſunt qñ luna incendit᷑ eodẽ li.ca.2. ante fineʒ
Genſus cõmunis quid ſit eodem libꝛo capitulo. 36. per totum
Senſuahitas quid ſit aQ in quo differat a contupiſcibili a iraſci⸗
bili eodem libꝛo capitulo· ꝗl. poſt pꝛin cipium

Signa exterioea in membꝛis vel in mozibus nõ ſemper inducãt

interioꝛem ſtatum hominis eodem libꝛo caꝰ.SS. circa medium
Bym bolum quid ſit et quot ſint ſymbola ſidei et eoꝛum expo⸗
ſitio lbꝛo.s.capitulo.⁊o.per totun6.6
Simplititatis verboꝝ conſiuum eodem li.caꝰ.69. ꝓpe medium
Bynderiſis quid ſit a quis eius actꝰ libꝛo. ⁊. caꝰ.s.·per totum

Sotletatis fraterne vtilitas libꝛo.s.· capitulo. ʒ0· per totum

Golis mag nitudo a eius eclipſis libꝛo.2.ca·⸗. poſt pꝛincipiuzʒ
BGolicitudo nimia interdicit᷑ libꝛo· 5. caꝰ.vltimo vltra medium
Spes quid ſit a differentia inter fidem et ſpem eodem libꝛo ca⸗
pitulo. 21. a pe'inapio è
Bpei effeckus a quibo rebo comparet᷑ vbi ſup̃ erca medium ca.

Spiritus naturahs vitalis ammalis quid ſit libꝛo.2. capitulo

Al. cr ca medium

Spirituſſanctus eſt amoe a plura de hat materia libꝛo/i.capitu
lo ·S. per to tum rMUD
Spirituſſanctus quare dicatur caritas a donum eodem libꝛo ca
pitulo ·· a peincipio MD
Spirituſſanctꝰ quotiens quo tempoꝛe et quo effectu datus ſit
vbi ſupꝛa poſt pꝛincipium capitouua
SZpirituſſanctus multis modis vocat᷑ vbi ſup̃ poſt medium ca·
Sponſis carnalibus dantur tria que animalibus gleeiſieãdis

dabuntur libeo. 7. capitulo. 23· vltra medium
Status triplex fidelium libro.6. capitulo.6: per totum
Status multiplex hominis libꝛo·2· capi tulo· 6ꝗ· ante ſin em
Sdella quid ſit eodem libꝛo eapitulo. S.a pꝛincipio
Stelle quomodo erunt Poſt extemũ iundicluz libꝛo. 2. eapitulo
19. arca medium

Studium vir tutis landabil eſt ſtudio ſeientie libꝛo S:capitulo

8. vltra medium
AJubeilicn⸗ toꝛpoꝛum gloꝛioſoꝛuzʒ qualis erit libꝛo 2. capitulo
2. poſt medium
Zubſtantialis mutatio quadꝛuplex eſt libꝛo. 6. ea.i2· ante finẽ
Suffragioꝛum quatuoꝛ genera a qñ incipiant valere deſundis
libꝛo.2· capitulo. 3· per totum
Suffragia qnibus deſundis ꝓſint eodem libꝛo ea·3. a painapio

Superbia quid ſit a quane dicatur oꝛigo omnis peccati libꝛo- 3

capitulo·i5 a pꝛinapio
Superbie a vane gloie differentia ibidem
Superbia multa mala hcit vbi ſupꝛa poſt medium tapitunli
Superbie quatuo ſpecies et duodeeim gradus vbi ſupꝛa ſpe
medium capitunui
Abule peeteptoꝛum quomodo fuerint conſcripte libeo
( 1 5. capitulo·?8. carca medium
Theologie oõmendatio in ꝓhemio hꝰ libri a pꝛincipio
Theophama quid ſit libꝛo.2· capitulo.i5· poſt pꝛintipium
Temptatur deus multipliater libro . 3ca. 6. poſt pꝛincipiuʒ ca.
Temptatio demonum muluplex et quomodo repellatur libro
2· capitulo;65. a pꝛincipio
Tempus qudd ſit eodem libro capitulo. 10.· a pꝛincipio
Tempoꝛis incarnationis xp̃i ongruentia libro. 4· capitulo ·4
arca medium capituh
Temptationis earnis et dyaboli differentia libro. 2· capitulo
65. ante medium
Temptationum quatuoe genera vbi ſupꝛa corca medium

Temperãtia quid lit que partes ſpecies dignitas eius lbro

5.· capitulo·2 4. per to tum

Termogeſtus pulcre ponit in quo conſi ſtat meritum eodez3 li?

capitulo:ſ⁊. crca medium
erna elementum quid ſit libro·2. c. capitulo. .8. ante finem
Terra dititur maria et quare libro. 4· capitulo.io. ante finem
Terwmotus vnde cauſetur libro. 2· pitulo,0. pꝛope finem

— ☛ –– —— — –☛ — – — – — — — — ſ — l

— — G.E¶ „„ 0—, —

Thelaurizare an ſit liatü ſbro 3 · capitulo · 19. po ſt printipium
Timoꝛ quid ſit a quot eius ſpeaese et efftecks libro. x· capitule

38. per totum
Timꝛ midalis guid ſit a eius effedtꝰ eodẽ libro ca · 4. per totũ

Timoe filaliſ quid ſit ⁊ quomodo differat ab inidal vbi ſup ra

capitulo.ꝗi.per totum

Tonſura re ſat in clerias libro. 6. capitulo. 34· Grca pnapi

Tranſubſiandano triplex libro. o· capitulo.i2z. circa medium

Trinitas multiplex muenit᷑ in ſcripturis libro·i.ca.io.per totũ

Trinitas peꝛſonarum in diuina eſſentia declaratur eodem libro
capitulo· io· a principio

Trimtas perſonarum tribus modis nobis innoteſcit vbi ſupi
pPoſt princpium
Triſtida qud ſit libro·3. capitulo. 18. circa principium

Tomtruum qund ſit libro · 2· capitulo..prope medium

Toꝛneamenta exercentes peœant mortaliter lbro·3. capitulo·

2z· Poſt prinapium
Jur bo quid ſit lbro.⁊· capitulo.:ante finem

Lauaba noniſſima quid ſit hbro.2. capitulo· i5· circa principium
AKilis ioſa phat erit locus iudicii hbro. 2. capitulo·16.
ante finem

Hana gloꝛia quando ſit motale vel vemale Ppecatum
libro/3. capitulo.22.· Grca prinepium

Pana gloꝛia ſeptem ſilias habet eodem li. ca. §. ante medium
Veniale peœatum quot modis didtur a an poſſit et toto vi⸗

tari eodem libro capitulo·iz. a prinapio
Heniale pect atũ per que tollat᷑ libro.6õ.capitulo.ʒ2. per totũ·

Heniale pecatuzʒ poteſt fieri moꝛtale libro.3. opitulo. 12. poſt

prindpium
VHentus quid ſit a quot ſint venti libro.2. caꝰ 9. poſt medium
Henus planeta eodem libro capitulo·2.· orca me dium
Verbuʒz patris quare dicatur filius in diuninis libro.i: repitulo
6· vltra medum
Verbum triplex muenitur libro- 2. tapitulo. 19·. a printipio

Perbum caro fadum eſt quinq; modis hꝰ capitulo.6. arta

med ium

Hermis infernalis qualis erit hbro. 2. capitulo- 21· prope me⸗
dium capituli

Heſtigium trinitatis quomodo relucat in creaturis hbro.i· ca⸗

pitulo. I0· vltra medium

MƷ OD

WPirgines qualeʒz aureolam a qualem fructam habiture ſint hꝰ
2.· capitulo:29· poſt pꝛineipium MDU
Hiaa non ſunt connexa libꝛo · 5· capitulo.?· ante finem

Pirtus qund ſit àQ quomodo in medio conliſtat eodem libꝛo ca

pitulo.A.per totum a capitulo·· a pꝛincipio
Virtus quibus rebus comparetur et de conditonibo eius vbi
ſupꝛa poſt pꝛinap ium capituli vſq; ad ſinem
Virtutes quomodo ſint cõ
Vmrtutes quomodo diuiduntur eodem libꝛo ta iSa pema pio

Vir tutes pꝛecellunt ſcientiam et gandium mundi eodem libꝛo

capitulo. S. a medio vſq; ad ſinem a capitulo.9· a pꝛintipio
Virtutes quomodo ſint mfoꝛmes vel ſoꝛmate eodem libꝛo ea⸗
pitulo · 15-poſt pꝛnceipium .
Pirtutes theologiœ a cardinales in quibus differant libꝛo ·5.
capitulo: 16· per to tum ”M
Maq tutes theologice non habentur ſine donis vbi ſupꝛa

Virtutes theologic quomodo redifitant ammam quomodo

inter ſe differant vbi ſupꝛa capitulo.i? per totum
Virtutum equalitas a quare vſus vnius maniſeſtius ſe oſten⸗
dit q; altenus quomodo creſcant hbꝛo. 5· ca · 0· quaſi per totũ

Virtutũ operationes ſiue effectus generales a ſpirituales eo⸗

—

dem libꝛo capitulo ˖ 9· per totum
Virtutum quatuoꝛ matres a de cõ
capitulo.2. ante finem a capitulo ſequenti per totum

Vir tutũ don oꝛum fructuum a beatitudinum differentia eodem
ubꝛo capitulo:i5. ante ſinem a caꝰ · 54· eiuſdem libꝛi per totum
Vilſus ſpiritualis a coꝛpoꝛalis impeditur triphater libꝛo.i:ca⸗

pitulo⸗ 16. crea medium

Hita creature quomodo ſit in deo libꝛo.i·ca. 25. crca medium
Pitã eternã meremur ex ðdigno libꝛo. 5· ca:i4. vltra mediuz

Vndio extrema qud ſit quibus detur et quis ſit eius effectus
libꝛo ·6/capitulo.33· per totum S= ,
Vndio quotiens ſit accipienda a qui vngantur ibidem

Vnum quot modis dicatur a ꝙ tria genem ho minum multi⸗

plicant dininitatem libro.i: capitulo · ⁊. per totum

Vnum ſolum pꝛina pium ommum rerum oſtenditur eodem liꝰ

capitulo·3· per totum

Vniuerſalia quomodo cognoſcuntur per partitulania aQ econ⸗

uerſo libro·z. capitulo. 4. circa medium

Vicia quõ ſe palliant ſub virtutibo libꝛo/3. ca· 4/ circa medium

nexe libꝛo·5. capitulo:z. a pᷣnepio

mendatione earum libꝛo. 5.

—

— — ——— - vv— „ — C — ——---- —NLYZ —— — —

Holuntas dei qualis ſit in ſe a ad merita nr̃a liꝰ. ca· 32. a Pn
49· quaſi per totum JMUG
Voluntas quare non bogatur vbi ſupꝛa ante finem tapituli

Pohuntas quomodo aliis potentiis dominer libro·z· capitulo

Voluntas noſira poteſt cogi a deo liꝰ. j. ca· 22. poſt pꝛinapium

Voluntatis diume quot a que ſint ſigna eodeʒ libro capitulo
Voluntas noſtra confoemare ſe deber diuine voluntati ibidem
ante medium eapituli M H
Voluntatis diume conſoꝛmitas conſiderat᷑ quadꝛupliciter vbi
ſupra poſt medium capituli l M
Voluntatis nr̃e ↄſoꝛmitas in qͥ ↄſiſtat vbi ſup ante fineʒ capili
Hox tube in indicio qualis erit libro.2.c ca:I S. circa prin pium
Vulgur vnde generetur libro.2· capitulo.q. vlt ra me dium
Vxo quot modis cognoſcitur a quand tum vel ſine peccato
libro · 3. capitulo:z1. poſt prinapium S
Vxoe dimiſſa propter ſoꝛmcationem reconeiliat᷑ multis modis
lioro · 6· capitulo vltimo ante ſinem

us non habuit angelum ſibi ad cuſtodiam deputatũ
libro·z· capitulo.iS. poſt prina piim
Xp̃us quomodo ſit ſub ſacramento altaris ſiue ſub ſpe
iebus hoſtie libro. 6. tapitulo· iij. vltra medium
Xp̃us quomodo conœptus ſit a quando libro·4· capitulo/4.

circa med ium

Ep̃us quando a quatre incarnatus ſit eodem libro capitulo. 5
vſ ad medium capitluii— 23
Xßps eſt vna perſona a triplex in eo vnio et pluna de hot libro

4· capitulo.⸗·poſt prinapium
Ep̃i coꝛpus quomodo a ex quo ſoꝛmatum eodem libro et ta⸗
pitulo ante inem H r
Ep̃us quibus rebus comparet᷑ et quibus nominibus nomineẽ
libro. 4· capitulo·S. poſt principium
Ep̃i incarnatio quomodo excellat noſtram tonœptionẽ eodez
libro capitulo·9. per totum 14MB
Xp̃i triplex natiuitas figuratur per tres miſſas a de eius vtili⸗
tate vbi ſupra capitulo:.quaſi per totum

7 „

Ep̃us quare circuncidi voluit et quot modis fuerit cirtuneiſus

libro·ꝗ. capitulo.iiia prin apio

Ep̃us non habuit ſidem a ſpem eodem libꝛo ca. 133. arta pnei-

Eps quare baptiſari voluit eoð lbeo eapitulo.iz2· a pꝛincipio
Eps habmt plenitudinez gratie aQ quomodo eſt caput eccleſie

eodem libꝛo capituloʒi· per totum “
Eßus non ad menſuram accpit ſpinitumſanctum ibidem

Xp̃i exellentia patet libꝛo. 4. capitulo· z· ante finem

Ep̃s quomodo habuit plenitud ineʒ lapientie et plures modi

ſue ſciente eodem libꝛo capitulo.A· qua ſi per totum
Ep̃us quomodo diceatur pꝛołeciſſe ibidem
Xpus quomodo meruit a quid nobis libꝛo· · ca.I5· per totũ
Eps habuit duplitem voluntatem eodem libꝛo ˖ ca. 10· per totũ

AVßpus quos defectus aſſumpſerat aQ quos non et quare eodem

libeo capitulo: iu2· per totum DWU
Epus fuit ſimul viatoꝛ a compꝛe henſoꝛ libꝛo· . ca.lS.a pᷣnci.

Ep̃i paſſio Aualis fuerit libꝛo.ꝗ· capitulo.iS.quali per totum

Eßus an deſetiſſet ex ſenio vbi ſupꝛa ante finem eapituli
Eßi paſſionis multiplex effectus libꝛo.A· ca.i9· quaſi per totũ
Xp̃us quomodo ſit mediatdꝛ aD quomodo ſuſcepit medianam
noſtre infirmitatis ibidem ante fin em capituli
Fp̃us quare dicatur lux libꝛo· J· capitulo.i4. pꝛope finem
AEps ſeptem verba ꝓtulit in cruce eoẽ liꝰ caꝰ.zo/ arca mediũ
Aps quare deſcendit ad inferos eodẽ liꝰ ca·21· vſq; ad mediũ

Eps q̃lier reſurrexit et qᷓre et plura de h liꝰ 4· ca:22 · per to tã

Xpus quare non ſtatim aſcendit a poſt reſurredionem

Xßs quõ ſacros oꝛdines exercuit liꝰ. 6. ca. 34. vltra medium
Eßs non habet dotes ?m aĩam libro.?, ca23, circa pnepium
Xßs quare aſcendit a quõ libro: 4·tapitulo.23· cirta meeium
Xp̃us quomode dici᷑ ſedere ad dexteram patris a plura & hac

materia eodem libro capitulo vltimo per totum

Xßp̃us hm quam naturam indicaturus ſit àQ quomodo videbiẽ

in iudicio extremo libro.=. capitulo.i2 ·per to tum

Ydea quid ſit a quomodo ydee rern m ſint in deo eodẽe
libro capitulo.⁊5· a pꝛincipio

Ymago ſandteꝛum quomodo honoeetur libro · 5· eapitulo · 57 ½

carca medium a eodem hbro capitulo· 59· per totam
YVmago dei quomodo aliter eſt filius auter homo a aliter ange
lus ſiue mundus libro.2. capitulo.õ· a pꝛinepio

Ymaginatiua potentia quid ſit libro·2· capitulo:32. per totũ
Yperdulia quid ſit libro.S· capitulo;g7,arta medium

Finis regiſtri

Dolatria ſit multis modis libro .i·caꝰ. ⁊· circa mediũ

— — —— — .—.ꝰ — — .· — . UM ðð

io
ſie —
(DPꝛologus
Enabi pꝛologus in compendium Theo
logice verit atis. H
Eritatis Theoloyce ſublimitas tũ ſuꝑni ſit ſplen⸗
dii doꝛis radius illummans intellectũ et regahũ deli
vti ciarũ ↄuiuiũ reſiciens affectũ de mag noꝝ theolo⸗
in goz ſcriptis bꝛeue compendium coiligere dig nů
dixi quo et euit᷑ mater faſtidij ꝓlixitas· et tñ ad
inueſtigandũ pluna via det᷑ et occaſio ſapienti. Theologia cœte
. raz ſcienti azꝛ eſt pꝛieeps ommũ a regina: tui artes ctere tancq;
n pediſſeque famulant᷑. Nã de naturis reꝝ illa ſolũ ad viſum ſuũ
. accipit ð̊ quibo ſibi ſpeculũ fabꝛicare valeat in quo ↄſpidat ↄdi
din toꝛẽ · Dec eſt ſtientia ſcientiaꝝ que ſuꝑ omnẽ ſpeculationẽ phi
um loſophicã extollit᷑ et dignitate ac vtilitate omnibo anteſert᷑. Ip
ſa eim philoſophia cũ in naturalẽ a rõnalẽ et moealẽ diſtingua
„ tur · Philoſophia quidẽ naturahs litet doteat tog noſcere trea⸗
din turam. Ratonalis vero licet doceat dcludere homimbo non tñ
di dyabolo · Et philoſophia moꝛalis liet doœat acquirere virtu⸗
dnm tes ðſuetudinales: non tñ dotet acquirere caritatẽ · Moſtra ve⸗
ro philoſophia ſcʒ veritas theologica het omma operat᷑ · Docz
uum em̃ deũ cognoſcere: dyabolo reſiſtere: caritatis exertiis inſuda⸗
uum V re · Dec eſt em̃ diuinoꝝ pigmentoꝛ apoteca: deleſtabilis ſuper
an mel et fauũ:Dec ꝙ; theſaurus ẽ deſiderabiłl ſuꝑ auruz et la pid
hee ”MM pꝛetioſum multũ Per fons eſt mhilommus de loco voluptatis
. egrediens ecleſie militantis irrigans paradiſum · Deniq; pñ̃s
ebi ſcriptuʒz in ſeptem libꝛos diſtinxi et ſingulas in vnoq; materias
rubꝛice ꝓpꝛiis ↄſignaui. Pꝛimus ẽ de natura diuinitatis. Setũ
dii dus ẽ de operibo 2ditoꝛis · Ieraus de coꝛruptela pectati. Quar
”M tus de humanitate xp̃i. Quintus de ſanctificatione gr̃arũ. Sex⸗
tus de virtute ſacramen toꝛ . Septimus de vltimis tꝑibo et de
F. penis maloꝛꝛ et de pꝛemiis beatoꝝ:. Sicubi g in hoc ſcripto de⸗
uiam parcat᷑ mihi qꝛ ignozans ſeci. Pbi vero recte pꝛocſſi lau⸗
ge da᷑ gratia iheſu xpᷣi-ad cuius honoxeʒ et beatiſſime matris eius
peelens etiã opuſculũ tompilauni.

ncpiunt tituli capituloꝛum pꝛimi libꝛi
Vod deus eſt. l· De moõpꝛehen ſibilitate dei. 16.

Quod vnũ ſolum De eternitate dei. 18.

Quod vnus deus ẽ. ⁊. De incir cũſcriptibilitate dei. i12

pꝛintpium eſt 3. De intõ mutabilitate dei 19·
AQAuod pater eſt. 4. De ſimphiitate dei . 20.
Quod ſkilius eſt · y De excellentia de . 21·
Quod filius ymago patris ẽ· 6· De notiombo dei . 22·
Quod ſpũſſanctus eſt.ꝰ“. De nominibo diuinis. 23.

Quod ſpũſſanctus amoe patris Quod deus ineffabils eſt. 24.
et filij eſt. 8·

De ydeis et libꝛo vite. 25.
Quod ſpũſſanctus caritas et De appꝛopꝛiatis diuinis perſo
donũ ſanctoꝛꝛ eſt · 9· nis. 26.
Quod in trinitate ꝓſonaz De potentia dei · 22
eſſentie eſt vnitas.0. De virtute miraculoꝝ. 28.

Quod multiplex trimtas ẽ. Iſ. De ſtientia dei. 29.
Quod equalitas ꝑſonaꝝ ẽ. iz· De pꝛedeſtinatione · 30.
Quod mter eſſenuã er ꝑſonam De pꝛeſcia aQ vpꝛobatione.31.
differentia eſt 13. De voluntate dei. 32·
De immenſitate dei . 4. De iuſticla dei .33.
De inſinitate dei ç 5. De miſericoꝛdia dei 34.
— Expuadt tituli capitulo ꝶ pꝛimi libi:

neipit liber pꝛimus de natura deitatis

quod deus eſt. Capitulum pꝛimum.
—ꝑ Eũ eſſe mulus modis oſtendit᷑. Hec em
ſides recta teſtat᷑: ſctura ſacra loquit᷑ cõ
ꝑatio reꝝ ad ipſum idẽ indicat: ſandti q;
pꝛedicãt: creature clamãt: rõ naturał di
ctat · Pꝛio igit᷑ deũ eſſe fides teſtat᷑ qꝛ fi⸗

credit deo. (Crede vero deũ eſt crede ipſũ
eſſe. Credere ĩ deũ eſt credendo ip̃m ama
nrne deü et credẽdo in eüu ire ac mẽbꝛis eins
meoꝛpari· Credere aũt deo ẽ crede verb eius pꝛimũ et dertiũ bo
noꝝ et maloꝝ ẽ.ſed hm bonoꝝ tm̃: qꝛ crede deuz et crede des
bonis et mal cõe eſt. ſed in deũ crede ſpecalr bonozꝛ eſt · Deus
itaq; ſobus ht eſſe ꝑfectũ · illð em̃ ꝑfectũ eſt cuius nihil ẽ ex ip̃m
vñ gꝗᷣ eſſe nẽ̃m ht aliquid ex ſe imꝑſfectũ·deeſt em̃ nob ahquid

des catholica credit deũ: credit in deũ: a

—

———
=

=

atis
Um.

et en
mit oo
nctig
aldi
9 fi⸗
xü: 4
eipfi
nam
eins
t bo
ds
Deus
quid

Pꝛimus
qð de nẽo eſſe iã pꝛeterit vel quod futuꝝ eſt. diuinũ aũt eſſe tũ
totũ ſimł ſit netc quicq; ipſo pꝛeterierit aut futuzꝝꝛ ſit ꝑfectiſſimũ
eſt · Secũdo deũ eſſe ſep tura loquit᷑. Pſal. Ab eterno et vſq; ĩ ſe

culũ tu es. Exo. Qui miſit me · Jo. damaſ. Videt ommibo pem

dpalius eoꝝ qᷓ de d dicunt᷑ noĩibo eſſe qu eſt· Tergo deũ eſſe
comꝑatio reꝝ ad ip̃m facta indicat. tam verũetem̃ eſſe deus hr᷑

nrm eſſe comꝑatũ ſuo nihil ẽ· ĩmo deus ſuo pñtiali ẽ dat oi

bus rebo eẽ ita ꝙ ſi rebo ſubtrahet ſic de nihilo facte ſüt ſic in ni⸗
hilũ defluerẽt vniuſa. Gre. Dĩa hũana ꝗᷓ inſta qᷓ pulẽ ſũt dei in
ſudie et pulcritudĩ oomꝑata nec iuſta nec pulẽ ſũt oĩno nec ſũt.
Quan to deũ eſſe ſandti pꝛedicãt.AXnſhel.impꝛoſol. Credimus te

dñe eſſe aliquid qͥ nihil maius oogitari poſſit. Diom. Eſſe oĩm

ẽ ſuꝑſubalis diuinitas.ſed intelligas caãlit᷑ nõ foꝛmalit᷑.qꝛ ſit di
cit Knſhel. Illud hẽ maxime qð maxime diſtat a nõ eſſe qð ſcz
nõ hẽ eſſe poſt e nec eẽ poſt nõ eſſe nec pt᷑ cogitari nõ eſſe Qn⸗
to deũ eſſe creature clamãt.oĩa nanq; ſuo mõ dicũt · qm̃ ipſe fe⸗
ut nos et nõ ipſi nos: qꝛ ipſe deus ẽ vox nature q̃ oĩa pulẽ te⸗
ſtant᷑ ip̃m pulœrrimũ: dulua duleiſſimũ: ſublimia altiſſimum:
pura puriſſimũ a ſic de ahis · qꝛ ſic in patria ẽ deus ſpeculũ in qͥ
re luct creature: ſic ĩ via eeonuſo creature ſũt ſpeculũ qͥ creatdꝛ
videt · Rpls · I. co 13 DPidemꝰ? nũc ꝑ ſpeculũ ĩ enigmate · dẽ
ad ro.=· Inuiſibilia dei ꝑ ea que ſact a ſũtit. Sexto deũ eſſ rõ nã

malis dictat qᷓ ꝑ effectũ in cognitionẽ ẽẽ ꝑuenit.cm̃e nanq; cãtũ

ĩdiget alio vt ſit · et ieeꝝ illð alio vt ſit· et ita erit vel in ifimtũ

pſtede · vel erit ibi arculus · vel ꝑuenit᷑ ad aliquid qð nõ ſit cãtũ
areulus aũt nõ erit in rebo ſingularibo qm oꝑtet ahquid & pꝛi⸗

us et poſterius ſeipſo· nec erit ꝓœſſus in ĩſimtũ qꝛ vniuſitas cã
tozꝶ tota cã eſt ſiue ſit fimta ſiue infinita g indiget alio vt ſit ꝙ

eſt ex cãtozꝛ vmüůſita tẽ: et hoc ẽ deus a q fluunt omnia.

QRuoo vnus deus eſt (Can.

Num deum eſſe oſtendit᷑ auctoꝛitate · vñ in dentro .· c 32
Videte ꝙ ego ſuz ſolus et nõ ſit alius deus pꝛeter me-
NKpls ad ephe. 4. Pnus deus: vna ſides: vnũ baptiſ⸗

ma·. Bern. Si diti pt᷑ vmſſimus ẽ idem · eſt ſemꝑ et vno mõ mi⸗

hil in ſe niſi ſe h. hoc vere vmũ eſt in qͥ nullus ẽ nus nullũ in eo
aliud pꝛeter qð eſt. gð oñdit᷑ et rõne: qꝛ ſimplex foꝛma dimni

taus ſi nõ eẽt eadẽ nuo ſed cicabil pluribo ↄtraheret᷑ aliqͥ addi

to ad eſſe ſingulare et ita componeret᷑ alteri: nec eẽt ſimplidſſi⸗
ma qð ſalſuʒ eſt: qꝛ in ſummo bono nulla pr eſſe adiecno cũ ſit

„ =

UM Liber
oĩino ſimplex. Nota ꝙ vmũ ſumit᷑ put eſt pꝛin epiũ nui ſic deo⸗
nõ duemt. Klio mõ auertit᷑ tũ ente ſit deo potius duemt q; ali
cui rei create· qꝛ cũ vnũ ſit indiuiſũ in ſe et diuiſũ ab aliis exœp
to ſolo deo nihil in quo nõ intelligat᷑ aliqᷓ diuiſio vel actualis
vel potentialis cũ vnitatis nus aliquis de deo ditit᷑ nihil ponit
ſed tm pꝛinat vt quidã dicũt · Vñ cũ dici᷑ deas vnus intelhgit
nõ eſſe plures· Xiquid nõ eſt vnũ tribo modis: ſcʒ pluralitate
m ſpedes diuerſas: ſiẽ angeli et ſtelle nõ vnũ ſunt· vel muta⸗
bilitate ?m ꝙ vnus hõ plures diut᷑ qui mõ ſanus ẽ: mõ eger:
mõ diues: mõ pauꝑ. vel ꝓpagatione ᷣm eandẽ ſpeciẽ put vnꝰ
hõ plures ẽ in hihis ꝓagant᷑ ab ipſo· ſed nihil hoꝛꝛ peꝛedickoꝛꝛ ẽ
in deo. De pꝛimo em ↄtrariũ hemus in ſim bolo athanaſij. Dec
fides cat holica vt vnũ deũ m trinitate a trinitatẽ in vmtate ve
nerem . de ſecudo pſal. Ipſi ꝑibũt tu aũt ꝑmanes · Bern · Mõ ex
tꝑe alterationẽ habz nõ m ſubaa alteritatẽ· Leo papa. Simplia
Diuninitatis nature nihil addi vel minui pt. De tertio pſal.Mõ
erit m te deus reeens RKecens ẽ recenter ſoꝛmatũ vel natũ · Diui
nitateʒ tria gna maloꝝ hoim multiplicant ſeʒ ydolatrie. Pfſal.
Dm̃s dij gentiũ demonia · Itẽ nigromantiei qui attribuũt vir⸗
tutẽ caract eribo a huiuſmodi ſtuleiis c· Itẽ carnales hoies bᷣm
ꝙ guloſi colunt ventrẽ· Apłs. Quoꝝ deus venter ẽ· et auari ſu
per oĩa diligũt pecumiã · Apłs Ruaridaa ẽ ydoloꝝ ſeruitus · Eſt
i taq; in deo vera vnitas ꝓpter ſimplicatateʒ immutabilitatẽ ſin⸗
gularitatẽ. a ꝓpter vnitaus creature limilitudinẽ. qꝛ ſiẽ vnitas
a nullo deſcendit . et oĩs pluralitas ab ea defluit. ſic deus a nul

lo et oĩa ab ipſo · Itẽ ſitut vnitas de ſe gignit vnitatẽ ita deus
pater de ſe gignit alłꝝ ſe vt diat RXRugvalteꝝꝛ ſimilẽ ſibi vel al

teꝝꝛ a ſe ſcʒ hiliũ · DHoc nomen deus triphñit᷑ accipit᷑ · ſez na turalt᷑
ado ptiue nuncupatiue · Pꝛimo mõ ſoli deo ↄuenit. Secũdo mõ
duenit bonis homibo qui diuine bomitatis ꝑtieipes ſũt ꝑ gr̃am
ꝓuidentie: vel ꝑ doctrinã: vel ꝑ pocſtatẽ pꝛelationis: vel ꝑ po
teſtatẽ miraculoꝝꝶ Plal . Ego dixi di eſtis &π Tercio mõ dij di
aunt᷑ idola ſedð ſolo noĩe qꝛ res noĩs ſcʒ diuinitatis nõ ↄuemt il
lis.pꝛimo mõ non ht hoc uomen deus plurale ꝑ ſe cũ ſit vnus
ſolus verus deus ne diuinitas reapiat diſtindtionẽ. ſed ſecũdo a

terdo modo plurale habet —
Quod vnum ſolum pꝛincipium eſtCa ui

Jaut vnus ſolus deus eſt ſic vnum ſolum pꝛinapium ẽ
Ruod oſtendit multiphi ratio ne · Pꝛimo ſic qm̃ ſi duo

— –m —U 60— — —— — - ———-- —w— ð

— – — — — =—

—– – —

– =

es bm

tein⸗
pnitas
anuül
deus
welal
urabi
oͤno
gram
didi
lemt
vnus
iw⸗

a
ium?
ſidu⸗

Pꝛrimus
ſunt pꝛmipia vnũ ſcʒ ſumme bonũ·et aliud ſcʒ ſumme malum
aut commumceant in exiſtere per ſe aut non. ſi non g alterum il⸗
loꝝ ens per aliud: et ita non erunt duo pꝛmeipia. ſi ſic ſed exi⸗
ſtere per ſe eſt bonum · malum aũt plus eſſet malum ſi non ha⸗
beret illud bonum · g non eſt ſumme maluz · Pꝛeterea in creatu
ris muemunt᷑ quatuoe: videlicet: multitudo: oꝛdo: imper fectio
et connexio · m quodlibet iſtoꝛꝛ ꝓbat᷑ vnum tm̃ eſſe pꝛmncipiũ
om̃is em multitudo ᷣm diom.ab vnitate trahit oꝛigine; · g ne
ceſſe eſt omis multitudinis vnũ eſſe pꝛinupiũ. Itẽ omms oedo
tũ habe at pꝛius et poſterius: opoꝛtet ꝙ vnũ habeat pꝛimapiũ
Itẽ öᷣm Boe · Omne imꝑfectũ ab aliquo ſimpliet᷑ imꝑfecto tra
hit oꝛiginẽ: et hoc eſt deus neſter. Itẽ ommis connexio diuer
ſoꝝꝛ cauſam habet ſue connexionis a ↄſeruationis aliquid vnũ

et hot eſt deus. Itẽ ſi eſſet aliquid ſumme malũ: a quo omma

mala.ſequeret᷑ ꝙ xpᷣs ᷣm toꝛpus eſſet ab illo pꝛmapio cũ m eo
fuerit malũ pene: qð eſt abſurdũ dicere.Ex pꝛedichs ptz ꝙ; deꝰ
ẽ pꝛmipiũ et ſummũ a vnũ ſolũ pꝛmcipiũ: tũ rõne digmta tis
tũ roõne anceſſionis: tũ rõne cãlitatis.
Quod pater eſt. ¶ Ca.iiii.
Ternũ patrem ꝑ hoe eſſe oſtendit᷑: ꝙ cũ deus ſit poten
tiſimus: ſapientiſſimus: et optimus: poteſt: ſcit: et
vult ſe luumme communicare-hoc aũt eſt alteri maieſta⸗
tis ſue plenitudmẽ dare.ꝗ deus pater ab eterno filiũ equalem
ſibi genuit: cui diuinitatis ſue eſſentiã communicauit · Diiit eu
am dñs in yla· Si egd generationẽ aliis tribuo ipſe ſterilis ero
Pater multiphuter ſumit᷑ · dici᷑ eĩ pater eterna generatio.yſa.
63· Generationẽ eius quis enarrabit · Pꝛedeſtinatione ad ephᷣ
Gratia vobis et pax a deo patre: qui pꝛedeſtinauit nos in ado⸗
ptionẽ filioꝝ · Creatione · deutro .· 32. Munqund em̃ ipſe ẽ pater
tuus qu poſſedit te: et fedt te: et creauit te/ gecet inquã pᷣm coꝛ
pus: creauit ß᷑ᷣm amma: poſſedit ᷣm vtrunq;. Redemptione.
yla. Lu dñe pater noſter: a redemptoꝛ noſter: a ſeculo nomen
tuũ. Sacramentali regeneratio ne:i:pe. Bñdictus deus et pat᷑
dñi noſtri ihelu xp̃ᷣi: qui regnauit nos·idei inſtruſtione · io · .
Dedit eis poteſtatem fihos dei fieri · his qiu credunt in nomine
eius · Gratie adoptione · ro. AC epiſtis ſpiritũ adoptionis filio⸗
rum: in quo clamamus abba pater: Gloꝛie collatione. ad gal.
