ſancto nec eſt cũ ſpũſancto ſieut timo hũanꝰ a mũdanꝰ quos
nec ſpũſſandi gra ſecum cõpatit᷑. net per ſpinſanctum dat᷑. Eſt

adhuc alius timoe reuerentie qui ſolus inter timoꝛes erit in pa
tria:ſicut dr m põ · ¶Limoꝛ dñi ſanctus pmanens in ſecłm ſeculi·

Reuerentia vero eſt reſiliatõ a conſiderata magnitudine dei in

ꝓpriam putatem Timoe dñi multa bona oꝑatu?. Primo petrm

expellit· Eœliꝰ . Limoꝛ expellit pctm. Sapiam gigmit. Ecceleſi .
Radix ſapientie timoꝛ dñi. Negligendam abict. Ecclel: Qui

timet deum nihil negligit · Mentezʒ ſtabilit zourb. 22.· Miſi

nocumentũ nature. Iſte timo: nõ eſt mentdrius- nec

—
—

‚— — — — —

— —

QLQauuintus
in timoꝛe dñi tenueris te ↄſtanter ſcito ſubu ertetur domus tua
Spũaliter ditat·ps. Non eſt inopia timẽtibo eum · Bona oꝑa
tumulat. Eccłi9· Qui timet deum faciet bona· Coꝛ dilectat. Ec
cłiꝰ9. Timoꝛ domim de lectabit toꝛ· Vitam plongat. Ecoli?. LTi
moꝛ dni apponit dies. Deuocõeʒ irrigat Etcl. Timoꝛ ſons vi
te eternalit᷑ remunerat. Eccl. Timenti deũ bene erit imn extremis

De timoꝛe ſeruili (Capiculum xxxixꝛ
. AIgmæꝛ ſeruilis dñi eſt ſpirituſſandi. nõ tñ a ſpirituſeto
eſt Biait auroꝛa a ſole ẽ. nec tñ eſt tũ ſole. Timoꝛ ſer
Auilis tñ locum ſpirituiſancto pꝛeparat vt eũ ſicut ſeta
fmůᷣum imntroducat. Seta nanq; ſic filium mducit vt ip̃m pᷣeedat
ſed cũ ipſo non ꝑmaneat · Sicut ait XRugꝰ. Timoꝛ ſeruihs ẽ bo
num qͥ nemo bn vtitur · q; liet habitus timoꝛis ſeruilis bonus
ſit in ſe m quẽ etiam bonũ ſpũs eſt. tñ actus eius eſt qñq; pec
tatum. Timoꝛ itaq; ſeruihs duo faat· Primũ eſt ꝙ pꝛeꝑat viã
caritati. Scm eſt ꝙ retrahit a peccato metu pene tm: Ratiõe
peimi bonus eſt. ſed rẽne ſetundi diſtingui᷑· Vnde notandum
eſt vſus timoꝛ ſeruilis duplex eſt · ſciz vel cũ vtitur qs eſſen
tia habitus tm̃.vel cũ vtitur ſeruilitate. Primo modo vſus eiꝰ
bonus eſt. nam ille vſus eſt abhoꝛrere penas eternas qð bonũ
eſt cũ ſit etiam in timoꝛe inidali. SGcðo modo vſus eius malus.
qꝛ ſic vſus eius eſſet vitare mali. ex coachone per penam eius
tñ affectus habet᷑ in voluntate a ſequeret᷑ effectus ſi ſperart᷑ im
punitas. vt ait Rugꝰ.Et ſic intelligit᷑ dictuʒ auguſtimi qui ait
Oꝛ timoꝛ ſeruilis bonus eſt. non tñ qui timet ſeruiliter bñ agit
quia agere bonũ eſt ex bonitate ſadi · ſed agere bene · meritoꝛie
eſt ex bonitate agentis qui agit ex virtute caritatis a grade.

Oe timoꝛe miciali. (Capitulum xl.
Imoꝛ inidalbs ideo ſit dictus eſt· qꝛ eſt pᷣmo intipiẽ
uuz · qui adhut in anguſtia ſũt ſuꝑ pecato ſuo quod
tõmilerunt · Sed hec anguſtia ſoꝛas mittitur qñ ↄſci⸗
entia ſeruatur ad plenũ. Perſfecta quoq; caritas dr̃ ſoꝛas mit⸗
tere inidalem timoꝛẽ. inq;tum habet natunã timoꝛis Puihs.ſm
hot ꝙ habet ſez oculũ ad penã Timoꝛ em midalis habet duos
otulos vnũ ad gloꝛiazʒ q eſt ei eſſencialis: aldꝑꝛ ad penam qui
eſt ei acidentalis. Sed timoꝛ ſeruib eſſenaalis. Dꝛeterea timoꝛ
micialis abſtinet a pcto veniali ꝓpter penq; purgatoꝛij ſn quo
caſu põt ↄuenine cũ per ſeco qui etiam timet penã purgatoꝛij

*D

Liber

amoe. ſcʒ ſilalis vt quo dih gimus deãñ ꝓpter ſe tm̃: Et merœn
narius vt quo diligimꝰ deum ꝓpeer ſe pemdpabr et ſecundario
habitu reſpectu ad merœdez Huic duplici amoꝛi ridet duplex
timoꝛ. ſcʒ filiahs et micialis. MNaz ſiliahs timox reſpondet amoꝛi
Hiliali. Imicialis vere reſpondet amori mercennario:

— Imoe hilialis ꝓprie timet offendere deũ ꝗ; etiã ſi ꝓpter
Neccatum nõ ſeꝑaret᷑ a deo:tñ a pecato abſtineret ne
ip̃m offenderet · Et in h differt timoꝛ filialis ab micia

li qui ꝓprie eſt timoe ſeꝑatioms qꝛ conſcĩa pecati timet a deo ſe
parari: LTimoꝛ vero filialis tantũmodo timet offendere deum.

Klia eſt dr̃a· quia timoe inidahs eſt impſectoꝝ.· Ged ſiliab per
ſectoꝝ eſt. Tercia eſt differenda quia cũ in timoee pene due ſüt

ſcʒ p undctio et cautela: pſa pundio pꝑtinet ad timoeẽ micialem

tmnhs em pundio eſt ex oſcienda pcti de quo neſat an ſit dimiſ

ſum· Cautela vero ꝑtinet ad timoꝛem filalem. Gicur emm per⸗
ſectus cauet peẽm quia deũ offendit. ita per dſequens cauet pe
nam ſed tñ per acidens· Limoꝛ filians dr etiã lanctꝰ? et caſtus

Be vono pietatis. (Lapit nlum. xiii

ratõe ſacre ſcripture a m honoꝛe ꝓximoꝝꝶꝛ Cultꝰ? dei
Vliſtit in ꝓfeſſione diuma maieſtatd et hot eſt theoſe
bia Veneratio ſatre ſcripture ↄſiſtit m hoc vt ei firmiter credat᷑

vt ſollicite cuſtodiat᷑ vt ſideliter diſpenſet᷑ Monoe ꝓximi ↄſiſtit

ono ſciencie(Capitulum: xuiu

in reuereodia ſuꝑioꝝ · in ↄſoꝛmitate eq̃liũ. in ſubuentõe inſerio⸗ꝛ

tus pollitiea h differt in rõne agendi. OPrudenda em
ꝓeedit ex pemdpijs iuris natalis Saentie vero donũ
ꝓcedit ex pꝛem epio fidei Pzopꝛius actus ſdiende doni eſt docè.
recte ↄuerſari in medio nationis pꝛaue et ꝑuerſe. Tria vero re⸗
quirunt᷑ ad hoc ꝙ aliquis bñ ↄuerſet᷑ in medio nationis pꝛaue
et puerſe · Pꝛimuz eit ꝙ habeat rõnes quibo ſe deſendat ab im
pugnanti bo fidem ſuã: vnde ſcdentie donũ non tm̃ ſuppomit ea
que ſcri pta ſunt in libꝛis theologie:ſed etiã ea que ſcripta ſunt
in tota phia quibo inuatur ad pꝛobandũ fidem. Gcðm eſt ꝙ a
malo abſtineat· Lerciũ ꝙ bene et pꝛudent᷑ temꝑalia admiſtret
Pꝛeterea ſdencie dom eſt dirigere oꝑa ad noꝛmã rẽnis ad con⸗
ſoꝛmitatẽ dei · Item per donuz ſaendie ſcitur.ne ſub ſpetie bom

We timoꝛe filiau. (Capitulum. xi

Onũ pietat; ðſiſtit in tnbo ſcʒ in cultu dei. a in vene

Ciencie donũ lilem habet actũ cũ pꝛudenca qᷓ eſt vir
Piuc 9

te

Quintus ä
malum lateat: Item ↄſilium regit pietatem ꝓpeer qð etiam het

duo dona cõbinantur . Ieem p donũ ſcientte ſcit homo quid ſit

et a quo ſit a ad quid ſit. Saen de donũ eſt ſcientia ſaciendoꝛũ
t ideo ratio ſcienae ↄſiſtit in tognitione · m quã nõ eſt vᷣtus
Sed rõne faciendoꝛum in imperio· et m hot eſt virtus·

Vo dono conſilii ¶(Capit ulum xliiii

Onſihum ſumit᷑ tribo modis qnq; em̃ diat᷑ conſilium
deliberatio de rebb valentibo ad finẽ quẽ mtendimꝰ?:
Et tale ðↄſilũ ꝑtinet ad piudenciam xel eſt ide m cuz
eudoncia Anc dier conſilium pſuaſio reꝝ exœlllentiuʒ ad 5
non tenemur ˖ Scðm c hoc dẽ elſe Olilium. Si vis pfectus eſſe⸗
vade et vende omma que habes & Qñq; diut᷑ conſihũ pꝛuden
cia valde exeretata in medio ↄdemplatiuoꝝ et adiuoꝝ dongz
et delbe ratio de opibus arduis ſiue teneamur ad ea ſiue non
Et bͤm hoc ſumit᷑ conſilium donũ · a ita conſiliũ et pꝛude ncia ſũt
idem in eſſentia. et tñ conſihuʒ habundat ſuper pꝛudentiam in
vno accedente ſcʒ ꝙ; eius eti am eſt imꝑare. Nota ꝙ ſic ad ſcien
tie donũ ꝑtinet repeobare malũ et eligere bonũ · Ita ꝑtinet ad
tonſiliũ cauere ꝑitula que ſunt in hot exilio Iem diat donũ ſa
entie habet regere pietatem ita donũ eonſilij habet regere ſoꝛti
tudinem in hot em differunt ↄſilium a ſcenda·. ꝙ ꝛſiliũ eſt cir
ta diffiale et arduũ. Sed ſcientia eſt circa bonum et malum
Ge ſapientia et intellect Capiuuluʒ xlv
Kpienda et intellectus differt: qꝛ ſapĩa eſt oong nieð
dei abſolute. Intellectus veꝛo ẽ tognitio oollatiue. ſcʒ
Jin comparatione ad creaturas. Itẽ aha ẽ dra · quia in
Neau tognoſat᷑ deus per illumimnacõz de auditis in ſcriptura.
Sapĩa veꝛo cognoſcitur ipſo exꝑimento. Item per imtllectum

deũ tognoſtimus per ſapiam veꝛo eius dulœineʒ; guſtamus

Vnde ſapia diet᷑ qñi ſapoꝛe virtutũ tondita ſcendia. Itez ſicut
diet Greg?. per intelleckum ſumus Puidi et ſapiam matun
Be beatit udinibus in gener Capit xlvi
Eatitudies ſunt ſeptem ?m diſtmdhonem graduũ.

quis oſto ſmt m eſſẽaã quas ſaluatoꝛ enum ent in
ſermone in mõte· Sic habet Mat. x. eʒ panꝑtas ſpi
ritus mititas. ludꝰ. eſuries. iuſticie · mibicoꝛdia. coꝛdis mũdicia
pax. Maꝝ beatitudmũ numerus accipit᷑ im integritatẽ ꝑfecho

nis · Requirunt᷑ aũr ad ꝑfidionis inegritatem tria ſciʒ recſſus

.

. . Liberx.
a malo.peœſſus in bono·. a pſectus ſtatus in optimo. Sane ma
lum ꝓpedit. aut ex timoꝛe ſuꝑbie· aut ex rantoꝛe malicie· Rut
ex languoꝛe ↄcupiſcencie Contra hec tria ſunt tres btitudines
ſcʒ pauꝑtas ſpũs ↄtra malum tumoꝛis mititas ↄtra malũ ran
toꝛis luctus ↄtra malum libidinis. Item ꝑpfedtus in bono atten
dit bm diumam imitationẽ. que eſt ſm duas vias dñi ſez miſ⸗
ritoꝛdiã et veritatem · De quibo in põ. Vniuerſe vie dñi miſen⸗

coꝛdia et veritas · Igitur m has duas vias ſumunt᷑ due beati

tu dines. ſcʒ eſuries miſtidie et affectus mib icordie · terea ſttus
in opumo attẽdit᷑ m duobo· ſcʒ in limpida cognitione tranql
la affedione · a im hoc ſumunt᷑ due vltime btitudines ſcz mun
ditia coꝛdis ad videndũ deum. a pax menus ad ꝑfecte fruẽdũ
Per ſeptem btĩtitudines exchidunt᷑ ſeptez vicia capitalia Pau
pertas ſpũs excludit ſuꝑbiam. manſuetudo iram luctus inuidi
am · qm qu luget peo peccatis alioꝝ non inuidet illis. Eſuries
mſticie acidiã· mibitoꝛdia auariciã. mundicia coꝛdis gulaz · qꝛ
toꝛdis mundicia non ſemit ventri ad modũ bꝛuti aĩalis. Pax
exclludit huxuriam qm̃ guſtatd ſpiritu deſipit omnis caro· Sic
in enumemacõe donoꝛ eſt oedo artifſiaal qꝛ pmo ponunt᷑ digni
a· ita in btitudinibo ẽ oꝛdo natalis vbi digoes ponũt᷑ vltĩo
We prima beatitudine ( Capitulum. xlvii
Rupꝑtas ſpũs ſumit᷑ hic ꝓ abſtinencia ab amoꝛe mði
rab amoee caꝛnalũ vo luptatũ et diuiciaꝝ.at ꝓprie
excellende. Dec tria cõ plecut᷑ amoꝛ mundi · Vñ dict
m glo-ſuper lucam. Paupes ſunt qui non querunt illetebeoſa
ſuꝑ Math quo dicit · Pauꝑes ſpũ ſunt humiles deũ timentes
Kua glo· diat Paupes ſunt qui mhil hñt et omnia poſſident
Oe ſecunda beatitu dineCapitulm.xwiii
Itis eſt ſitut diẽ Anſtotiles· qui nec patit᷑ nec dedudꝭ
tur· Eſt aũt mititas eadẽ cũ mãſuetud ine. Dabet᷑ em̃
ex gloſa ſuꝑ Mat. O mãſuetus eſt qui nullã amari⸗
tudinem animi ſentit · Ex quo ptzʒ· ꝙ manſuetudo eſt purgati
ammi. Et põt diei ꝙ manſuetudo eſt ſpẽs ſoꝛtitudinis. a idem
tũ pacencia. Differunt tñ manſuetudo a padenda aliquo mõ
Am pacienaa eſt in ſuſtinentia moleſtiarum coꝛpoꝛalum. man
ſuetudo vero in ſuſtilienaa oontumeliaram.
(De tercia. (Capitulum. xlviiii
Vckus eſt lugere ꝓ pecato et odire ip̃m ita ꝙ inſur⸗
gamus ad deſtrudnonẽ ip̃ius. Lugere at̃ de malo vt

pa

dia

Ne

e Quarta: (Capitluum rlix.

Qumtus
fu giamus ipſum ſic lugere eſt ſolius caritatig: Lugere veꝛo de
aliquo malo ſpetiah eſt cu uſlibet virtutis Raeli oet enim vir
tus luget de ſuo contrario -

. E.
— .. 1
* *
.

boni ; Eſuries at iuſtitie ẽ beatitudo podus q; eſuries
aliaꝝ virtutũ cardmaliũ. quia per iuſti tiã immedia
te toniungim̃ deo quod non fit per alias cardmales virtutes.
Juſtitia emm pꝛout ſumitur compꝛehendit fidem. ſpem a tari⸗
tatem que immediate conungunt nos deo.

e Qumta Capitulume Li
Iſeriooꝛdia eſt ꝑ quazʒ ꝓ terrenis œleſtia merem · Oꝑa
mibicoꝛdie ſũt: i4· viʒ ſeptẽ coꝛpꝑalia et ſeptẽ ſpũalia ·
Coꝑalia ſũt hec. viſitatio mfirmoꝝ · potatio ſicientiũ. cibati o
eſuri entium. redemptio captiuoꝝ· veſtitio nudoꝝ.collectio per
egrinoꝝꝶ. ſepu ltura moꝛtuoꝝ. prima ſex de iſtis habemꝰ m euã
gelio· ſeptim in Thobia · Oꝑa miſcðie ſpũalia ſunt hec· Delin⸗
quenti ignoſcere · peccanteʒ coꝛ rigere; ig noꝛantem docre. titu⸗
banti ꝛ lulere.meſtũ ↄſolari:ꝓ ſalute ꝓximi oꝛare.miurias ſuſti⸗
nere. Et h vltim p̃terea dr opus mie qꝛ rñſio mollis et hũilis
Padientia frangit iram a hot piũ eſt ſeʒ fuꝛoꝛem irati mit gare.
e Sexta: (Capitulum. in
nditia coꝛdis eſt qua clarificat᷑ coꝛ et mũdiſicat᷑ ad
videndũ deñũ a ar detiſſime diligẽdũ · Rccipit᷑ atĩ mun
ica coꝛdis .

OW Suries iuſtitie eſt vehemẽs deſideriũ iuſtitie ſiue ſũmi

. 4

hic uõ ꝓ vᷣtute.·h ꝑ ſtatu quoð qͥ ẽ purgati animi
Oe ſeꝑtima ¶Capitulum hu.
Rrx eſt ſtatus virtutis in quo eſt diledtio in deo.· ſine
Sntrarietate vel dtradidtione carmis mũdi a dyaboli
Reſt aliqua mefficax eſt · Vnde ptz ꝙ pax eſt ſtatus purga
tiſſimi ammi Baciſias magis attribuit eſſe filios dei ꝙ; aliis qꝛ
liæt miſericoꝛdia maxime aſſimilet hominez deo q;tum ad oꝑa
exterioa⸗ tamen q;tum ad interio'a magis aſſim ilat pax.
Oe octaua beatitudine¶ Capituium. lii
Ctaua beatitudo de qua dr Mat.s. Beati qui pſecu
tionẽ paciunt᷑ ꝓpter iuſtidiam qm̃ ipſoꝝ eſt regnũ ce⸗
loꝛũ: Dec vtus ſcʒ ſuſtinẽcia ꝑſecutiomũ ꝓpter iuſticei⸗
am annexa eſt paa · Cum em̃ padſicus ſit abſq; ↄtradidiõe car
nis · mundi a dyaboli. ſcʒ ꝙ idem ꝑatus erit ſuꝑare etiam tem

Weſe

W ⸗ .ℳ

Liber

płationezʒ moꝛtis. vnde ſuſtin endia motis pꝛo xp̃o in eoð gfa⸗

du eſt cũ paœæ ꝓpter hoc dicim us ꝙ octo ſunt btitudines q;tuʒ

ad eſſentiã Bed tm̃ ſeptem q;tum ad diſtindtioneʒ graduũ qm
ſupꝛa patem non eſt virtus alia. Dicit em Rug. Pax eſt finis
a ðſũmatio oĩm virtutũ · Octau a btitudo diet᷑ redire ad caput

duobo modis · Pꝛimo qꝛ idẽ pꝛemiũ ſibi ꝓmittit᷑ qð pᷣme btitau

dini ſeʒ regnum teloꝝ ·. Sco qꝛ om̃s pbat ab vltima vſq; ad
pꝛimã Vtrũ vere ſint Gregꝰ · Qnalis vnuſquiſq; apud ſe lateat
illata dtumelia ꝓbat· Ex pꝛedidis colligit᷑ ꝙ habitus vtutum

cardmaliũ pꝛinepalidr diſponũt ad exerutiũ adtiue.Dabitus

veꝛo donoꝛꝛ diſponũt ad actus ↄtemplatiue maxie. habitꝰ at
beatitudinum diſponunt ad perſectionem vtriuſq;-

Er ſenſus ſpũales ꝑaupit amma ſpũalia qꝛ videt ſpõ
ſi ſui pulcritudiẽ ſub rõne ſplendoꝛis. audit ſũmam
ar momã ſub rõne veebi. guſtat ſũmazʒ dulœðmẽ ſub
rõne ſapie oõpꝛe hendentis vtrũq; ſci verbũ et ſplendoꝛ eʒ · odo
ratur ſũmazʒ frag: antiã ſub rõne verbi inſpirati in coꝛde · tã git
ſũmaʒz ſuauitatẽ ſub rõne verbi incarnati a mter nos habitan⸗

tis coꝛꝑałr et reddentis ſe nobis palpabilẽ a oſculabilem per
ardentiſſimã caritat· Ex pꝛedictis ptzʒ ꝙ ſenſus ſpũales durcũt

per eptiones mentales arca veritatẽ ↄtemplandã. que qidez

ↄtemplatio inepit a ſenſu a ꝑuenit ad ymaginacoeʒ · De yma

ginanone ad rõnem· De rõne ad intellectum De intellecktu ad
mtelligenciam de intelligentia ad ſapiam ſeu notidiam exceſſi⸗
uam que intipit hic in via et ↄſũmat᷑ in gloꝛia. „

Eẽ fructibus ſpiritu C apitulnm. lvi.

Ructus duodeam nõ dicunt nouos habitis. ſed ſta
tus cõſolationũ quibo conſolatur ſpũs iuſtoꝝ·a iſte
. deleckationes ſecunt oꝑa ꝑfecta. Sunt at᷑ iſti frudus
Caritas. gaudiũ. pax. patiencia-longammitas. bonitas beni⸗
gnitas.manſuetudo. fides· modeſtia.continenda. caſtitas-

ature exhibet᷑ honoꝛ deo debitus ẽ ydolatrra. Latria

oronem · Prima duo ſũt coꝛdis·ſequentia duo ſunt oꝑis. vlti
mum eſt oeis ; Dulia debeĩ crature me;tum eſt ymago dei · Vñ

nſibus ſpiritualibuaC apitulum.lv.

Eẽ dulia et latria Capitulum: xvi

Ktria eſt reuerenda a ſeruſtuis deo exhibita vñ ſi ore

endit quinq; ſcʒ. fidem ſapiam reuerenciam. ſacriſf mũ

duha eſt amoꝛ qui debet᷑ ſancis · Vnde de beata v̈ᷣgine ſeiendã

iqn
hms
taput
deitn
ged
ladat
utum
bitus
tx

.ly.
tho
nam
ſub
od
igit
tan⸗
nper
ct
dez
yna
1
ali⸗

ſte
tus
en⸗

i

ſge

ii
ſni
Ni

₰

Quintus

qꝙ inchtum ipla eſt ꝑſona ſancta · debet ei dulia. ſed inc;tu'n eſt
mater dei de ber L1 yperdulia i8O eſt ſuꝑpioꝛ Dulia . Sanc ſi pſon a

cui debet᷑ dulia eſt m pꝛelatione conſtituta debet᷑ ei ruerenaa
tm̃ que ↄſiſtit mn obediẽcia pꝛeeptoꝝꝶ a in exhibitione bono⸗
Si aũt eſt ꝑſona ſimplex debetuꝛ ei reuerencia tĩ que ⁊ſiſtit in
exhibitione bonoꝛꝛ · Yperdulia debet creature exoellenti ſitut
eſt eaꝛo xp̃i· beata virgo · crux xpᷣi · Vnde ſciendũ ; ligno vere

crutis xp̃i in qua pependit debetur yperdulia· etiam ſi non ſit

figuratum vt ſignũ crutiſixi.quia inſtrumentum fuit noſtre re⸗
demptionis Crua bo aũt ſadis inq;tum ſunt ligna vel res tales
mhil debetur. ſed crucibo factis in lignum xpᷣi eruũſix debe tur
latna Imaginibo enim eadem debetur adoꝛatio que debetur a
illis quoꝝ ſunt ymagines. Vñ nõ ymagines mmqe;tum ſunt res
ſcte. ſed illa quoꝛum ymagines ſunt 2doramus. :
e pꝛeceptis in genere(Capitulum: lviii
Recœptum eſt imperiũ fadendi vel nõ faden di. Pꝛe⸗
ceptoꝝꝶ alia ſũt affir matiua vt honoꝛa pr̃em aha ne
gatiua vt nõ mechaberis.Precœpta affir matina ſtri⸗
e ſumendo ditunt᷑ pꝛecepta. ſed negatiua phibitõis. Pꝛetep⸗

ta affirmatiua obligant ſemꝑ. ſed non ad ſemꝑ: Megatiua vo

obligant ſemper et ad ſemꝑ · Pꝛeœpta decalogi poſſunt inte li
gi vel data vel innata · Pꝛimo modo tm̃ ꝑtinent ad ꝓpłm iſra⸗

heliticum. Scdᷣo modo om̃s obligant.qꝛ qcquid ↄtinet decalo
gus explicte · hoc oontinet lex natur que ſcripta eſt in coꝛde cu
iuſlibet imphcite Iſtud em̃ pꝛe eptũ legis nature Quod tibi nõ

vis fieri alteri ne feœris. inc ludit hec pꝛeœpta. Non occides nõ
furtum fades a hmõi que decalogus ponit explicie· Quedam
pꝛecœpta tradunt᷑ imꝑatiue.ſcʒ illa que ſunt affirmatiua· Que⸗
dam aũt indicatiue ſc; negatiua. a hoc ideo quia diffialius eſt
facere bonũ qᷓ; declinare a malo. Plures enim in fadendo bonuz
requirunt᷑ arcũſtantie · In quibuſdam pꝛeœptis ꝓhibetur actꝰ
et effectus vtz in his Non mechaberis: non veupiſces vxoꝛezʒ
buſde; ſo lůmodo phibetur ackus vt cũ dic · Mon occides hoc
dico ?m foꝛmã tradendi .nõ bᷣm veritatẽ intellige di· nã öᷣm vita
tem intelligẽdi oĩa pᷣepta negatiua coherceet manũ a aim. mul
tis modis ligam̃· ſcʒ lege nate · vt eſt dilgẽ deum ſuꝑ oĩa. et
nulli ſaœre qð nobᷣ fieri nolumꝰ pœptis dĩinis. Sic ligabat᷑ adã
pecptis ſibi datis · et indei ſuis voto · quia hßm Rugꝰ. Vouere
eſt vo luntatis· ſed reddere neeſſitatis · Vnde quibuſdam etiam

cõſilia ſunt pꝛetepta. ſicut religioſis qui ſon erunt talia deeretis
patzꝛ vt e ieuinare aliquas vigihas ſanctoꝝ a hmõi. Conſue
kudie bm ꝙ in franua pꝛimogenitus ſuœedit in regno. Wan
datis pꝛelatozꝛ: at· 23. Vnde ſuꝑ cathedeam moyſi ſederunt
ſcribe c. Conſcientia. qꝛ hm Aug. Qmcq; d ſit ðtra tonſcienaaʒ

ediſicat ad gehennã · Numerus pᷣeptoꝝ ſumit᷑ ſi:quia quedã
odmant nos ad deum. quedam ad ꝓpximum. ꝙ deus inſinua⸗
re voluit qñ in duabus tabulis illa dedit. In pꝛima tabula ſũt

tria pꝛe epta que ꝑtinent ad deum quoꝝ pꝛimũ ptinet ad pa

trem quia eſt de diuma vnitate. ſcᷣm ad filum. quia eſt de ti⸗

rame nti veritae. Tercuũ eſt ad ſpiritũſandtum.quia eſt de ſpi⸗
ritua li weatione. In ſcᷣa tabula fuer̃t ſeptem pꝛecepta að pꝓxi
mum ꝑtinencia. quoꝝ pꝛimũ eſt de ex hibẽ dis bonis vt ẽ ubud
Monoꝛa pr̃em · reliqua ſex ſunt de cauendis malis. que in ferri
PHoſſunt.coꝛde.e · vel oꝑe · Opere ledimug ꝓximum tripliater
Iter qð dant᷑ tria pᷣæpta. Primũ eſt. Non ocides Secuudum
Non mechaberis · Terciũ . Non furtum faues · Dꝛe quoq; ledi
mus ꝓximum:. a contra hot eſt illud. Non loquaris ↄtra pꝛoxi
mum tuũ falſum teſtimonium τ. Cocde ledimus pximũ dupkr
Añnq; reſpectu rei rõnalis. Oe hoc diat᷑. Mon tontupiſtes vxo

—

Non concupiſces rem pꝛoximi tui äů·

De Primo. pꝛecepto (Capitulum lx
4 Reteptum pᷣmũ tres habet clauſulas: Prima eſt. nõ
. habebis deos alienos coꝛã me . vbi ꝓhibemur adora

rem ꝓximi tui &. Quandoq; reſpectu rei irrationalis. Vñ diat᷑·

ubi ſculptile. a hoc eſt ymagines ſactas que nullius tei natura
lis ſũt repꝛeſentatiue. Tercia ẽ᷑.neq; oẽm ſilitudmẽ · ſciz yma⸗
ginem rei natualis et ſequit· Que eſt m œlo deſuper vt ſolis a
lune · et que in term deoꝛſũ vt hoĩs bom et ſiłium. Meq; eoꝛuzʒ
que ſunt in aquis ſub terra upiſcium non adoꝛabis ea ſcʒ aceu
exterioꝛi · neq; coles ſcʒ affectu interioi. Ex his ptz ꝙ non tep̃
hendunt᷑ xp̃iam qui faciunt ymagines:non quid ad adoꝛandũ

et colendum ſed ad memozandũ · Monoe aũt qui exhibet᷑ ſctis

non eſt latrie ſed duhe bm rõnem allegoꝛicã. Pꝛima claufula
huius pꝛecpti oſtendit iudeos a ſarratenos eſſe ydolatras qui
deos hñt alienos· Judei quide meſſiam anuxpᷣm. Sarra ceni
machametũ. Contra ſcdᷣm ſcʒ. Non ſades tibi ſculptile facunt
heretici qui non credũt de deo niſi ꝙ ymaginatõzʒ er fantaſiam
oↄfingunt·. Contra eroũ ſaaunt mali xp̃iani qꝛ ſuꝑbus toht ſi

re creatum ſpũaleʒ angelos· Secũda eſt. Mon ſacdes

dan

ä AQAQLuintus
glue militudinez eoꝛꝛ que ſunt m clo deſuꝑ/ Mam ſuper omnia dili
gn SQgit p̃laturam. Kua usο coht ſilintudmem eoꝝ que ſũt in rra
zun Vohuptuoſi oolũt ſil itudineʒ eoꝝ que ſũt in aqͥs h eſt delidaʒ
ſi; e ſecundo pᷣcepto Capituluʒ lx.
cdi SEcundũ eſt. nõ aſſumes nomen dei tui muanũ: Dic
mug⸗ pyryhibetur iuramentũ et peruriũ quodð fit᷑: ſine canſa. vterq; em
lſi ſcʒz pꝛo nihilo iumns a fallo iurans aſſumit nomen dei muanũ
dpr Quia pꝛimus ſine cauſa noĩat ſũmã veritatem. Scðs aũt noĩa⸗
Au⸗ tam contemnit. Tribo modis peccat quis in ꝑiurio vel ꝑiurãdo
ſpi Otra conſcienciã.vel iurando illicitum. vel vemedo dtra mramẽ
dpi tum · Pꝛ eterea ſciendũ ꝙ iuramentũ quod quis fatit ðtra con⸗
lbd ſcientiam ſonat in blaſphemiã . vt qñ quis iurat ꝑ inteſtina dei
nſen vel ſilia que ſonant in irreuerendam. ſitut qñ qus iurat ꝑ vul
hat neuxra xp̃i ſaut pcẽm moetale· vel graue vemale · etiam ſi veꝝ eſt
dun gquod mrat · Iſtud pꝛecœptũ non ſolum intelligit᷑ ᷣm pꝛedictaz
ledi rronem Ilralem ſed etiam m intentioneʒ moꝛalem. Kſſumit᷑ em
Noeal nomen dei multiplicditer muanũ ·ſczʒ coꝛde . oe a opere. Coede ſi
r cut mali qui neie tm̃ ſine re dituntur xp̃iani · qui licʒ ſacramen

tum haptiſmi ꝑcœperunt tñ rem ſacramenti gracia; non hñt

Dꝛe ſcʒ mala iuratione· voti tranſgreſſione· pꝛedieacõe que ſit
vana muntione a indeuota ofone De qua dicit᷑ yſaie.29· po
pulus hit labis me honoꝛat· coꝛ autom eoꝛum longe eſt a me.
ir Opere bᷣm qð ypocrite nomen dñi aſſumunt m ſiłatione oꝑis.
o exteri oꝛis non in pietate coꝛdis. Vnde ſumunt iſtud muanum.
quia cœ perunt meredem ſum.
. M De tercio (Capitulum: lxi
Eraum eſt memẽto vt diem ſabbati ſandifices· nõ fa⸗
aas omne opus. In hoc p̃epto quoddaʒ eſt moꝛale
. vt vacatio ꝗᷓ eſt ad deũ oꝛando colendo meditãdo qð
3 dam eſt ibi eri momiale. vt aſſignatio diei ſeptime· que figura
1 bat tropologic œſſationem a pcto Kllegoꝛiœ quieteʒ co? po⸗
; ris xpᷣi in ſepulch:o. E̊nagoye requiem eternam mn clo. Iſtud
di ergo pꝛeœptũ tnplicier põt intelligi · Pꝛimo generalit · vt lel⸗
daD ſe nas a vitiis . Sco ſpecialiter. vt ceſſemus ab oꝑpibus coꝛꝑa
nn libus que impediunt vacationem ad deũ. Terdo ſpecialiſſime
gri vnt eſt m viris demplatinisqui ab omnibo mundams ſe ſepa⸗
an rant vt bocali er de vatet. Pꝛima eſt vo catio neœſſaria. Secũ⸗
unt da debita ˖ Teraa perſecta · Sciendum ergo ꝙ ſabbatũ dicitur
iin requies ſine vocatiõe ad deũ.ſic dies dñica poteſt diti dies ſab
ntfi bati et queli det dies ſtatuta ad diumazʒ venerationem quibus

—

eeſſandum eſt ab ope ſeruili a pcto et ab oꝑe impediẽte va⸗
cationeʒ ad deum . Opem enim ſeruilia determmant᷑ ab ecleſia .
Opera mechanica agricultura mercatum plaatum. Sèð”ẽ
de QuartoCapitulum. Ilxii
Vartum eſt. honoꝛa patrem tuũ et matrem tuã huie
pꝛecepto additur ꝓmiſſio ſcʒ vt ſis longeuus ſuꝑ vuer 8
am quia congruũ eſt vt oſeruatio vite akene mereat᷑ ↄſerua 8
Auoneʒ vite ꝓprie · Pater dicit in hoc mandato homo qui ẽ pꝛin
lupium per generatoʒ quo ad eſſe nature vt pater car nalis vel
qui eſt pꝛinepiũ per miſterinz regqnationis quo ad eſſe grade;
vt peelatus ſpũalis · Sumit᷑ alno modo pater non bᷣm rationeʒ
ꝓPriam ſed cõmuneʒ pæe ſene qui dr̃ pater etate. vel ꝓ rege qui
itit᷑ pater deſenſione. Donoꝛ intelligit᷑ hit dupliditer. ſe exhi

bitio coꝛꝑabhis in ſuſtentatione.a ſpualis in obedienciaet reus
rentia· ſed obediencia dinerſifſicatur bm diuerſitatem patrum.
quia patri ſpuali debemus obedi in ſpiritualibus.pꝛelato ſe⸗ mn
culari ſeʒ regi in tempoꝛalibus reipubliæ patri carnali in diſpe NN
ſitione reifſamilians. tun
e Quinto(Capitulum. Lxin ii
Vmtũ eſt. Non occides· Die explate phibet᷑ homici⸗
Dium . ſed implicite omnis motus ine ↄtra ꝓximũ ſiue
ille ſit to dis tm̃ vt ira. ſiue oꝛis vt contumelia. fiue operis vt 4
pertuſſio titra mortem· vel depilatio. ꝓhibe tur hit hominis oc
aſio iniuſta Sed iniuſta ſit tn phuter. Iſcʒ ex caulſa vt in illo qui d⸗
ocudit᷑ ſine tulpa⸗Vel ex ordine vt eũ ilie qui nõ eſt miniſter e
legis oceidit · Vel ex ammo vt qñ mmiſter quidam legis occi zn
dit ˖ Zed libidine vindicke nõ ex amoꝛe iuſtitie · Diſtin guitur
homiudij genus dupliciter· ſcz veꝝ quod dr̃ coꝛꝑale:et mterp M
tatum quod dr̃ ſpũale · Pomieidium ſpũale duobo mo dis ſit R
Vno mõ obmittendo vt cũ quis videt aliũ in extrema neceſſi⸗ N
tate et non ſubuenit ei. merpeetatiue vict᷑ eum ocidiſſe · Rlio er
modo fit ↄmittendo et hoc qñq; coꝛde ſciz odiendo· Joh· in ſua in
canonica · Qui odit fratrem ſuũ homitida eſt Qnq; oꝛe ſcʒ detra

hendo ˖ qꝛ ille cui detrahitur ociditur in oonſciencia illius qᷓ au
dit detradionem in qua pꝛius viuebat per bonã famam. Qñq;
opere ſciz malo exemplo · Xlii oc aſionem rume pꝛeſtando⸗Et
tunc interꝑꝛeta tiue diatur illum occidere ·

De ſexto Capitulum. lxiiii

—

g,

——
—

— — — —

—w —

ðũ

flſupꝛa libꝛo te

cia male voluntatis.

Oe conſilis in genere

Üh AU,tKO unintus
Extum eſt · Non mechabe ris. In hot pcepto ſic dieit
NRug Phibetur omms illietus dcubitus a illoz me
bꝛoꝛꝛ omnis illegitimꝰ vſus. De hac materia quere
raio in capitulo de luxuria:et capitulo ſequenti.
e ſeptimo Capitulum. lxv.
ptimũ eſt. Non furtuʒ facies.Hic pᷣm RAug · ꝓhibet
omis o tradio rei aliene ex cupiditate. Contradtio rei
aliene poteſt fieri liate trib modis. Primo modo qñ fit non ex
tupiditate ſed obe diẽcia· ſieut feœrunt filij iſrahel aufer ẽdo va⸗
ſa egiptioꝝ. Scðo qñ ſit ex caula, vt ſi aliquis furet᷑ gladiuʒ
furioſi ne ſibi vel alis noœat᷑. Lercio quando fit ex nx cœſſitate.

vt cũ qs eſuriens furat᷑ panẽ qꝛ in in ne tate ſũt oĩia dmunia.
2 oct qauo p ecepto (Capitulum lxvi.
Ctauũ pꝛeœptum eſt. Non lIoquaris contra pꝛoximũ
tuũ falſum teſtimomiũ · Dic pꝛohibet᷑ om̃e genus men
dacij · ſieit dict Aug · quod determinat᷑ ꝑ tres diffe⸗
rencdas. Eſt em mendatiũ perniti oſum qð nocet. offitioſuʒ qð
pdeſt · ioto ſum qð delectat. Includit᷑ in hoc pꝛecpto etiam tad
turmtas veritatis temꝑe neœſſitatis. Tamen cauſa et opoꝛtu⸗

mnitas faaut ip̃am taciturnitatem veritatis eſſe liuta.

₰☛ .

De Nono pꝛeceptCapitulum.lxvii.
Onum pꝛeœptũ et decimũ eſt hot· Mon toncupiſces
domũ pꝛoximi tui · Nec deſiderabis vxoꝛ ẽ eus . non
ſeruũ · nõ ancillã· nõ bouẽ · nõ aſinũ.nõ oĩa q̃ illiꝰ ſũt
uo pꝛohibentur hitc. ſeʒ con cupiſcẽtia carnis in vxoee pꝛoxi
mi. et concupiſencia oculoꝶ in re aliena. Mam ad hec duo ma-
xime inclinat᷑ natura toꝛrupta ad vnũ ꝓpter cõſeruationem ſui
m eſſe ſpeciei. Ad aliud ꝓpter conſeruationem ſui in eſſe indiui
dui hic non pꝛohibetur aꝓppetitus qᷓ eſt ex ooꝛruptione ſomiti⸗
vel delectatione ſenſualitatis. qꝛ impoſſibile eſt ꝙ ille deupiſcẽ
tie non ſint in nobis. Sed ꝓhibetur a ppetitus qui eſt ex ↄſen⸗
ſu rõnis. Quãuis iſtud pꝛeœptum ad duo determinetur tantuzʒ
tamen intelligitur ibi ꝓhiberi vmiuerſaliter omnis ↄcupiſcen⸗

apit ulum lxviii

Onſilium peout diniditur ↄtra p̃eœptuz eſt perſuaſio
boni melioeis adð qð nõ tenemur. Conſilia in multis
differunt a pꝛecptis Primo qꝛ ad pꝛeœptũ tenemur

ad ꝛſilia veꝛo non.q: pꝛecepta ſeruare eſi neœſſitatis· conſilia
veꝛo voluntatis · Item lex vetus dat pꝛccœpta· euangeliũ veꝛo

perſuadet ↄſilia- Item ↄſihum ꝑtinet ad ꝑſectos.pꝛeœptũ aũt
ad ꝑpfietendos · ſed ꝓmiſſio ad imꝑfectos· pꝛohibitio veꝛo ad ꝑ

uerſos·pꝛecepta ſeparant nos ab illicitis· ſed ↄſilia a coneelſis:
Acœm per pꝛecepta declinamus pctᷣm. ſed per ↄſiliuʒ declinamꝰ
otcaſiones pecandi Item ꝑ peecpta maxime negatiua penam
fugimus· ſed per ðſilia pꝛemia tumulamus. Item ↄlſiliũ ſeruatũ

affert pꝛemiũ non ſeruatum non adduat ſupꝓpliceiũ · Iteʒ ad pꝛre

cepta conſtrmgimur ex debito. ſed ad conſilia non mſi ex voto.
Item conſilium per votũ fit pꝛeœptum ſitut ait Rugꝰ. Voue⸗
re mquit eſt voluntatis · reddere veꝛo neceſſitatis. Item mehus

eſt deuotuz in minoeibo q; indeuotũ in maioꝛibo pꝛomiſſioni b

inuenirne Vñ melius eſt nuda pꝛeœpta ſeruare cum deuotione.
G. ſe ad ↄſilia obligare et in his neghgẽtem eſſe · Mota ꝙꝙ in le

ge moſayca fuerũt iudida et œrimonialha et moalia · Cex aũt

euangehca indidia temꝑabat ꝑtem auſerendo. figums euatcuat

reꝝ veritates exhibendo. pꝛeœpta ↄſumat aditendo · addit aũt
tria ſeʒ inſtrudion em documentoꝝ · pmiſſioneʒ pꝛemioꝛnm· et

plłedtionẽ conſilioꝝꝛ · Et ideo diat lex moſavca differre ab euã⸗

gelica.quia illa figuraꝝ hec ventatisilla pene.hetc gracie· ꝗlla
liceralis hec ſpũahs.illa ocidensiſta viuificans· Illa timoꝛiꝰs

lyt ameeis· illa buitutis iſta libertatis · illa oneris..iſta honoꝛis
e conſiliis euãgelicis in ſpecie Ca· lxix.
Onũſilia que xpᷣus adiedit p œptis iſta ſũt. Pꝛimũ eſt
pauꝑtatis que cõſiſtit in abdicatione ꝓpꝛietatis · Vñ

Luc qui non renũciauerit omnibo que poſſidet· non

pPoteſt meus eſſe diſtipulus · Wat · ig. Omnis qnui reliquerit do
mũ vel fratres aut agros *&: ꝓpter nomen meũ centupluz aci⸗
piet. et vitam eternã poſſidet. De hot Jeꝛo · dicit · Wonachus
bis obulum non valet obulũ· Scðm eſt obedientie.vñ illud.
Mat. 23· Super cat hedꝛam ſedebũt ſcribe et phariſei · qð dicũt
faite. opera aũt eoꝛũ nolite facene Math· Si quis vult poſt me
xenire abneget le it · Sciendũ aũt ꝙ duplex eſt obediencaa ˖ ſcz
pfecta que ſe extendit ad oĩa que non ſunt ↄtra deum vel ꝛtra

regnlam quã quis eſt ꝓfeſſus et que diſpoſitõi pꝛelati nõ ſub⸗

dunk. De hat obedientia Berñ. Perſecka obedientia legẽ ne
ſcit· triminis non artat᷑:non continetur pꝛoſeſſiomis anguſtia.
Ad hant nullus tenet debito neceſſitatis · ſed ſolum ꝑpfectionis.

—
BS
—

☛SGsB —— — — —ę =esͤ —»

Quintus

Sieut tenemur ſemp e nulari cariſmata melioza. Klia eſt obedi

entia imꝑfecta ſuffinens tñ ad ſaluuem quã quis obe dit tim in
his que ſeru re ꝓmilſit. vel in his que in ilhs implitite ↄtinent᷑
vt ſitut ſunt illa ſine quibs religiomis pꝛofeſſio non ſeruat᷑. Vt

reupere officia a hmõi: et talis o bediendia neœſſitatis eſt · Cuzʒ

ergd diat be'us Benedickus in regula O ſi pꝛelatus pꝛecpiat

aliqd impoſſibile ad temptã dũ eſt facere· Loquit᷑ de obediencia

ꝓfecta quam dũ ſeruat ſubditus in his ad que non obligat᷑ ad
peelati p eptum ↄſilii eſt et magne ꝑfechomis a nõ neceſſitatis
Sed ſi buat ad ſimplie admomtionẽ tale q d maieꝛis ꝑfectõis
eſt · Lerciñ ðlilium eſt caſtitatis· de qua diet euangeliuzs Sunt
enuchi qui ſeipſos caſtrauer̃t ꝓpter regnũ loꝛ. Ad idem ꝑu⸗
net illud Mat. Xudiſtis qꝛ dicũ eſt antiquis NMõ mechaberis
Egd aüt dieo vobis ˖ qui vide rit mulierẽ ad ↄcupiſc endũ eã ve
DHic ondit ꝙ non ſoluʒ damnabilis eſt ↄſenſus ad opus mech
ie ſed etiã ðſen ſus ad delectãdũ. Nota ꝙ; cõcupiſcere ex ſubito
mo tu vemile ſt · ſed ↄcupiſcere ex delibe ratone ꝑſidendi moꝛ⸗
tale eſt. Predicta tria ↄſilia ſunt ſpũalia et ſubᷣlia oĩs ꝑfede re⸗
ugionis q? ſuos obſeruatoꝛ es elongant a malo nõ ſolũ q;tum
ad culpam ſed etiam q;tum ad cauſam · Ome namq; malũ oꝛit᷑
ex triplia radic ſcʒ ex ↄtupia carnis et concupia oculoꝝ a ſuꝑ

bia vite Predicka veꝛo tria ↄſilia ꝑfecte nos elongãt ab hac ra

dice triplic · AQu artũ ↄſiliũ eſt cantatꝭ Chat. 5. Diligite ĩimitos

vfos · Allð q;tũ ad dilectõzʒ affcũs ẽ pᷣceptũ. ;tũ ad de lectõz

effcus eſt cõſilium qꝛ mimieo velle gram a gliam nccitatis eſt
Sed oñdere illi ſigna bemuolentie hoe ꝑfecnonis et conſilii eſt
Vnde ad hoc non omnes tenentur · Sane negare homini ſigna

fam iharitatis qñ veniam petit vel qñ neœſſitas expoſcit vmdi

cta eſt . vel qñ ſi ille qu hoſtis habet᷑ ad famihrritatem ingerit ſi
habeat᷑ pꝛeſumptio ꝙ non ſiłate vel irriſoꝛie faciat qꝛ tunc dili
git a inter amicos deputandus eſt . Sed ꝙ aliquis vltꝛo ſe ad
ſamiliaritatem imimico ingerit hoc ꝑfedioms eſt · Vnde ꝙ alq̃s
miuriagz paſſus recdaliacdem quemt et amiatiã non eſt debitũ
neceſſitatis ſine quo non eſt ſalus· ſed eſt ꝑfedionis et conſilii:
quo magnũ expectat᷑ pꝛemiũ · Quintũ eſt mãſuetudinis MWat.
5. Bi quis te ꝑcuſſerit in vnam maxillam pꝛebe et ei aliam. hoc
ſic intelligit. ꝑatus ſis aliam patienter ſuſtinere.a illud oõſiliũ
eſt pacientie reſpectu leſionis cozꝛꝑm. Bed ad idem ptinet illud
qð eſt patientie reſpectu oblationis reruz· ſicut eſt ilud · Qui te
tum vult inditio dtendere et tunicam tollere⸗ relinque ei a pal

Liber

lium· Nota ꝙ; ↄtingit ſua repetere coꝛam indice fideli dupliciter

Rut cũ ↄtentõe a fraude. aut cũ caritate Primũ nulli liœt. ſcdᷣm
veꝛo liet infirmis a imꝑfectis ꝑfedis aũt non. vñ non repetere
ſilum eſt inſirmis ·. ꝑfedtis vero pꝛecptuz. Illis aũt qui abre⸗
nuntiauerunt ꝓprietati non lieœt repetere ſua vt ſua. ſed vt dõ⸗
ihum eſt miſcie et eꝛogationis vt illud Thobie. 4. Dmm pe
renti de tribue Et illud Mat. 9. Si vis pfectus eſſe vade et vẽ
de omma que habes et da pauꝑibo· Mota ꝙ; dare ſuꝑfluum in
extrema necœſſiate eſt neœſſitatis. ſed dare quibus egenus eſt
conſilii Rug?. Mehus eſt minus egere q; pius hr̃e · Ge aũt di
eit dñs Mat. 27. Dmnia que vultis vt fadant vobis hoĩes vos
ſacite ilus· Sit inelligendũ eſt. Auetunq; vultis rationabilr a
dictante caritat vt faciant vobis &α Vnde ſi perremus rem ali

q; et nõ indigeremꝰ nõ vellemꝰ rõnabiliter dari nobis· Septi
mũ ↄlſilium eſt de ſimplidtate verboꝛũ vt ibi. Sit ſermo veſter

eſt eſt · non non. Cuius ſenſus eſt Si affirmatio vel negatio eſt
in oꝛe ſit et in coꝛde. Ad hoc ſilium reduat᷑ et illud MWath. 5.
Audiſtis quia dictũ eſt· NMon ꝑiurabis. Ego auœm dito vobis
NMon iurare omnino · Mota ꝙ murare q;tum ad inſir mitatem per

tinet ꝑmiſſionis eſt. non iurare aũt q;tum ad ꝑſecnonẽ ꝑtinet

dlilii eſt · Pꝛohibet aũt dñs iurare ꝑ rreaturas· ſcʒ per celuʒ per
termã vel per tapillũ ꝓpter ydolatriam ne ſcʒ credamus aliquid

numinis eſſe in illis· F iũt tñ mĩdũ iuramta ꝑ euangeliũ et oru

æœs ꝑ eũ cui het ſut dedicata· Octauũ ẽ deutãda occaſiõe pcti

Vnde dỹ. Zi oculus tuus ſcandaliſat te erue eũ . Et bm Rug ·
Mullum membꝛoꝝ ad Fam erui p̃ſipitur. ſed occaſio peccan⸗
di. Poteſt em̃ occaſio eſſe ex aſpectu. a tunt oculus ſcandaliſat

Cum autẽ fit bona intentione tunc otulus dexeer eſt. vel poteſt
eſſe occaſio ex contactu et cũ bona mtentione· tunct manus dex
