mercdem m ſuã iuſtiaam. Dicndũ ergo ꝙ nultus ſibi meret
pꝛimã gr̃am merito digm vel condigni. ſed tantũmodo merito
congrui. Siłr exiſtens in caritate non poteſt alteri mereri pꝛimã
gram merito ↄdigni. ſed merito digm et merito congrui · Po⸗
teſt aũt exiſtẽs in gra mereri ſibi aug mẽtum gracdie ex ↄdigno
et ꝑ ðſequens merito digni a merito ↄgrui put iſta ſuꝑius ex
polſita ſunt · Prefati tres modi merendi generaliter hñtur · Vñ

ſi ali inueniunt ad eoſdem tres redud poter̃t. Cum ergo diat᷑
ꝙ beata virgo meruit poꝛtare xp̃m intelligendũ o mꝑpatiue ·

me ruit ꝙ ipſa potius poꝛtare debuit q; ala vel poteſt intelligi
de merito digm · Item mali dicunt᷑ mereri tempalia quia nulluz
bonũ irrmuneratũ ſiẽ nec nullũ malum impunitũ.ſed illud dr

im ꝓprie qꝛ oꝑa in moꝛtali facta nõ ſunt directe bona cũ nõ ſint
imfſomata caritate tñ quia oꝑa talia aliqd bom hñt deus inter⸗
pꝛetat᷑ ea vt bona et aliqd dat ꝓ eis. Iteʒ peccatoꝛ qñq; meret
r̃am ocaſionaliter ꝗqꝛ pauꝑes interdum obtinent bñfactoꝛibo

gram ſuis pꝛecibo.quaꝝ pꝛetum occaſio ſuer̃t elemoſine· Itezʒ

ſatis im ꝓprnie ſumit᷑ meritũ vbi dr · Felix culpa que talẽ meruit

abere redenptoꝛem Ibi enim ponitur meruit
de abilit atione ad gracilam C

AKuñjmuis nullus ſibi mereat᷑ pꝛimã gr̃am ſicut dictũ ẽ

ie eſt· qꝛ nul talium gr̃a denegatur.hoc aũt non ex
nerto digni vel condigni. ſed congrui. Dec vero congruitas
multomagis eſt ex ꝑte bonmitatis dei gram ↄferentis q; ex parte
hominis ſed ad gram abilitantis. qꝛ im ꝓParatione ad gram et
etiam in mſuſione gracie· habet ſe aia ad modum materie. iple

vero deus vt pꝛimum mouens et efficiens. Aha ratione patet

ꝓ iſta oongruitas magis eſt a deo ꝙ ab homine quia abilitacõ
que eſt ex parte ho mims ſolũmodo dat locũ diuine mibicoꝛdie
ꝓ ſalua iuſtida poſſit alicui conferri gr̃a quia iniuria fieret dini
ne iuſtice ſi tal daret᷑ gracia· in quo eſſet adhuc obex grade ei.
pecandi voluntas Gufficiens igit᷑ abiktatio ad graaduam eſt ſi
hHmo heit qð in ſe eſt · Facere aũt qð in ſe tria cõpledtit᷑.ſciʒ vt
mo ackũ pcti aQ voluntatem peccandi deſerat a conet᷑ in bonũ

vt eſt libi poſſibile.Nota ꝙ omne meritũ vel demeritũ acqui⸗

etur in hac vita· Iem non bonum facere· ſed bene faœre lauda

apituluz xi

poteſt tñ pecatoꝛ abilitare ſe ad graciã fauẽdo qð in

m

In
3e
dic⸗
les

liy

ſnt
dr⸗

et

ibv

nit

Auintus

bile eſt. non enim verbis ſed aduerbijs mermur·

(Ex qinbus cauſetur meritum Capitu.xi

Pera meritoꝛia totaliter ſunt a gratia et totaliter ſũt
libero arbitrio hicet pꝛintipalius a gra. et qꝛ gracia
Patur ad liberũ arbitriũ ſicut ſeſſoꝛ ad equũ · ſic em
ſeſſoꝛ dirigit equũ.ia gratia dirigit hberũ arbitrium in exertci
tio virtutũ. Per nos em malũ faœre poſſumus. ſed non bonuzʒ
Kd efficatiã merendi tria valent: Primũ eſt difficultas operis
qð patzʒ in martirio Seðz pꝓmtitudo voluntatis XApls · 2. coz ·
9. hilarẽ datoꝛẽ dilkgit deus LVerciũ mag tudo caritat;· ip̃a em

caritas eſt pondꝰ ſanctuarij· m ꝙ oĩa qᷓ in templo erãt ponde

rabant᷑ · Ad hoc ꝙ aliqð opus ſit meritoꝛiũ tria reqrunt᷑. pᷣmũ

ꝙ ißm opus fiat in caritate qꝛ oꝑa que fiũt extra caritatẽ moe⸗

tua ſunt. ſieut earbo extinctus. Scõo ꝙ fiat ex caritate· Multa
enim ſfiunt in caritate que nõ ſunt meritoria ex eo ꝙ non fiunt
ex caritate · qꝛ non referunt᷑ ad ſinez debitum. Tercio eꝙ lit ip̃m
opus referibile Doc ideo dito qꝛ mala non poſſunt bona inten
ti one fieri:alioquin ſequeret᷑ abſurditas ꝙ idez opus eſſet me
ri toriũ et de meritdꝛiũ, Rttẽdunt᷑ in meritd tria ex ꝑte hominis
ſcʒ ſubiectum hoc eſt aĩa · Item libeꝝ: arbitriũ Item intẽtio ſiue
hinis. Dis tribo rñdent tria ex ꝑte dei.ſcʒ gꝗrr eia virtuscantas

Et graaca qiudẽ reddit ſubiectum deo gratũ. virtus aũt abili

tat libeꝝꝛ arbitriũ · caritas vero intentionem dirigit ad fineʒ de
bitum Didit termagiſtus hermes ꝙ meritũ cõſiſtit pen es hbexꝝ
arbitruim occaſionalit᷑ hot dieit qꝛ hbeꝝ arbitriũ fadt ad me⸗
ritum · ſed non ſuffict penes virtutem foꝛmałr· hoc dicit qꝛ ex
virtute tanq; ex ſoꝛma ꝓcdit motus:et eliatur de Potencia pe
nes motus virtutis eſſenciałr. hoc dicit qꝛ motus eſſenaaliter
eſt meritum: quia penes ipſum eſt grati aefficauter . hoe dieit

quia ſine grada nullus motus eſt meritoꝛius penes opus in⸗

ſtrumentaliter. hot dicit quia opus exterius eſt quaſi eauſa in⸗

ſtrumentalis ipfius meriti. Nota generałr ꝙ nõ meremur ſine

gratia neq; paſſio nibo inq;tum paſſiones neq; motibo nature
Ditit enim phus· natura neq; boni neq; mah ſumusneq; in⸗
uiti · Augꝰ?. Nemo innitus bene ſacit etiã ſi bonum eſt qð facet
neq; ar bitrio libero ligato.quicquid em̃ non habet vſuz rõni⸗
et liberi arbitrij in eo non eſt meritum vel demeritum · ſicut ſũt
infantes doꝛmientes inſan animali⸗

Liber

Wia meritum vel demeritũ circa finem adionmũ atten⸗
ditur ideo nota regulas de hac materia· Ex fine dicit

N actus bonꝰ vel maluns. malꝰ actus n fit ex fine bono

ſoldum dare ꝓ deo ita ꝙ cottidie vnũ denarium ſi qñ ſui oblh

ſor intẽtio multos adtus infoꝛmat.vt ſi aliqͥs intendit vnum

uiſcit᷑ et non refert donanonẽ alituius vel aliquoꝝ denarioꝛuʒ

tñ donatio eſt meritoria ꝓpter pꝛimã intencõeʒ · mem ſub ſine
Poterit quis ponere · Verbi gra Rliquis intendit ire ad foꝛum
ad hoc intẽdit vt emat medidinas: ad hoc emit eas vt curetur

ab infirmitate ad hoc curari deſiderat vt deo melius ſeruiat In

iſto pꝛecedentes voluntates om̃s ſũt meritorie. ꝓpter vltimam·
Scðm vltimũ em̃ ſineʒ omes pᷣedentes voluntates iudicantur
bene vel male· diuerſi fines nõ ſunt fadedi · quoꝛꝛ vnus nõ ſit
ad alium referibilis Perbi gra Rliquis intendit ire ad vnã do
mum ad hoe vadit vt luxuriet᷑ ad hot luxuriari vult vt ſanioꝛ
ſit· ad hoc vult eſſe ſanus vt deo ſeruiat· Iſte finis vltimꝰ illã
voluntatem que eſt luxuriari non infoꝛmat · ſed pocius econuſo
illa vo luntas iſtam mtentionẽ deſoꝛmat · qꝛ vna intentio ꝑuer
ſla plures depꝛauat voluntates lota ꝙ aduo coꝛꝑalis põt refer
ri ad finem tꝑalem dũmõ poſtmodũ referatur ad deum. Adctio
aũt ſpũalis vt pꝛedicatio non põt reſerri ad finem temꝑalem.

etiam ſi illud tꝑale referat᷑ ad deum. Et hot eſt ꝙ diat. Rugꝰ

Debemus manducare vt euangeliz emꝰ. non euangelizare vt
manducemus. Si aũt in adtioni bo finis ꝓximus ponatur deus
et finis vltimus emꝑale ꝑuerſiſſimꝰ eſt· bene aũt liet ðſtituẽ
Quio mereamur (Capitulum xiii

igre.remiſſionis pene · Primũ itaq; ſeʒ pᷣmiũ ſubſtã
ciale vite eterne rñdet radidi oꝑis:i caritati. Premiuzʒ
vero acidentale rñdet generi operis ſieut augmentũ gre quia
oꝑibus excellentibo·et oꝑibus ſuꝑ erogationis meremur ma⸗

ius aug mentũ gre q́; ahis oꝑibus. Remiſſio autẽ pene rñdet

penalitati oꝑis Mam oꝑa que magis ſunt penalia magis ſunt
meritoria remiſſionis pene. Eſt emm regula in theologia ꝙ pꝑe
na pene reſolutoria eſt. Nota igit᷑ ꝙ liæt tota vis merendi vi

tam eternam et etiam alia ↄſiſtit in caretate.non tñ totus effe⸗

ctus: quia merendi effectus ðſiſtit etiam penes magnitudinem
oꝑis. Situt patet in merito remiſſionis pene ꝙ non ſolũ dſiſtit

duos fines ſcʒ tꝑalem et eternũ.ita ꝙ eternus ſit finis vltimꝰ
((Qu
. Pera bona ſũt meritoꝛia triũ · ſez vite eterne. angmẽ

— —— — — — — — —— —

—

f f f f—— —, — — „ -- U⁶ —— —. —— -——

ner
kfer
io

ug;
evt
Nus
imi
im

4
„
t

hnt

y
fe⸗
em

ſit

Quintus HW
m carita te· ſed etiam in oꝑ bus penalibo. Et huins exemplum
habemus in xp̃o qui meruit nobis aꝑtionem ianue padiſi cuz
effectu · Doc aũt meritũ non erat in ſola caritate· ſed m caritate
et in ex ellentia oꝑisim ſua paſſione Saẽdũ ꝙ de pꝛemio ſub
ſtantiali meret᷑ homo tm̃ vno oꝑe q;tum per mille manẽte ra⸗
dio eadez et nõ creſcente. Valent tm̃m hmõi oꝑa ad multa alia
Vnde verſus. Jotũdat auget ſtabilit pet̃a remittit· Debilitat
remouet exeratat atq; repellit · JOoeundat ſciliz mentem ſtabilit

ſcʒ virr tutes. auget ſcʒ meritum accidentalis pꝛemij.peta remit

tit q; tum ad penam que iam dimilſſa ſunt ſceʒ q;tum ad reatum
per gram. Debilitat· ſcʒ fomiteʒ. remouet ſcʒ accidiam. exerÄoᷣ
mat ſcʒ hoĩem in aſſuefadione boni atq; repellit ſcz temptacões
dyabol. Mota ꝙ pᷣmam gr̃ᷣam nullus põt mereri ꝓprie.et hoc
multiplici rõne. Prima q talis radieœm merendi non habet a.
gr̃am·. Scðᷣa ꝓpter ſtatus indignitatemqꝛ pct̃oꝛ nõ eſt dignus
pane quo veſcit᷑. Teꝛcia qꝛ nullius hoĩs opus deo placet· miſi
plaat ip ſe pꝛius · Vnde dẽ in Geñ · ca · 4· ꝙ deus pus reſpexit
abel q; ad munera eius· Quarta. qꝛ naturałr añcedit cauſa ſuũ
effectum . ſic Q grẽ̃a pꝛecedit ome merituz.cũ ipſa ſit cauſa meri
ritoꝝ · Ipſa em bᷣm Rug· voluntatem nr̃am pᷣuenit· vt velimꝰ
er ſequitur ne fruſua velimus. Gra ſicut ſupꝛa dictũ ẽ ꝑ bonũ

vlum ems et merito cõdigni meremur augen in via vt aucka

mereatur a pſfid in patria et hot a deo cuius eſt gram infundẽ

AÄAugere et ꝑfiœre ?m coꝑationez voluntatis nr̃e nam ſic deꝰ

eſt gracie ſontale pꝛintipiũ influendi. ſic ipſe ſo lus ẽ pꝛinapiũ
agendi per modũ inſundentis ˖ Gra vero ꝑ modũ merẽdi a di

grnitatis. ſed libeꝝ arbitriũ ꝑ modũ cooꝑantis. Sicut liberum
arbitriũ per gram meret᷑ meritum ↄdigni augmẽtũ graeie in

ſtatu vie · ſit etiam meret᷑ merito ðↄdigni ipſius cplementum
in ſtatu patrie & aũt ex ↄdigno mereamur vitã eternã mult

ſunt cauſe.Prima eſt effieaeia doni ſpũſſandti cooꝑantis in me⸗

rito. Sca veritas dei ꝓmittentis TVercia ꝑſuaſibihtas hberi ar
bitrii ↄſentientis et finaliter ꝑſeuerantis. Quarta eſt difficultas

ſtatus merendi. Quinta eſt dignitas xp̃i noſtri capitis interue

nientis qð gloꝛiſicari debet tũ ſuis membꝛis. Sexta eſt libe rali
ias dei tribuentis quẽ non dect parua reddere . Septima obſe
quiuz ſibi ſideliter obtemperãtis. Octaua nobilitas opis qð ex

caritate ꝓœdit qð tim ponderatur in ↄſpectu iudicis q;tũ amoe

ex quo ꝓœdit, et ideo non põt ſufficienter niſi ſũmo bono re⸗
munerari. Opera que non fiunt in earitate liett non valent ad

Liber
vitam eternam. valent tñ ad alia multa. Vnde verlus Aptat
coꝛ ſcʒ ad ſuſc eptionem gre minuit penam ſcʒ ad illam que de
beretur ſi non fieret illud opus non aũt illam que iam debet ·
Confert bona terre ſcʒ temꝑalia· occupat ſeʒ ne ſit homo ĩterim
otioſus:aſſueſcit ſez ad bene oꝑandum. delackat ſciz mentẽ · mi
tigat ſcʒ fomitez· arcet ſcʒ fiuxum pcti. VItimo ſciendum ſcz cyp
nullũ bonũ erit irremuneratũ · et nullũ maliz erit impunitum·.
Vñ verſus· Que cũ motali fiũt dant bona terre. Co fadũt abi
le mmuunt toꝛmenta gehene · Vinere non poter̃t que nũq; vi

ua fuerunt. Illa reuiuiſtunt que quondam viua fuerunt.
Biniſiones et differẽtie virtutu Ca. xv
Irtutes ᷣm macrobiũ qñq; dicũt᷑ poliuce qnq; purga
toꝛie. qñq; purgati ammi:qñq; exemplares· Primas
do et ſalomon in ꝓpuerb· Scðas in eccleſiaſtico· Terc
as in Can. Quartas in deo legimꝰ. Politice nãq; dicunt bm ꝙq;
rgunt vitam hũanam quo ad oꝑa exteri oꝛa et m ꝙ pugnat
Otta viua· Purgatoꝛie ditunt᷑ ᷑m ꝙ; ſunt iam in vict oꝛia vici⸗
um et reſpicũt ꝑtim intrioꝛa ꝑtim exteri a·Purgati animi
dicunt᷑ qñ iam de vidis vicis poſſeſſoꝛ vir mitũ quieſcit raꝛo m
furgentibo motibo pᷣmis · Exemplares dicunt que m mente di

uina conſiſtunt. nam ydee virtutũ in deo ſunt quia ipſe rerum

oĩm eſt exemplar. Kriſtotiles dimidit vi tutes in in tellectua⸗
les et ↄſuetudimales· Intelleckuales aũt diuidit in pꝛudentiazʒ
artem. intellectũ ſctiam et ſapia m. Virtutes meꝛales diuidit in

peinuapales que ſũt temꝑantua ſoꝛtitudo a iuſtida: et adiunctaꝰ

que ſunt manſuetudo et liberalitas a hmõi. Virtutes q; ↄſue⸗

tudmales in honeſtatẽ a liberahtateʒ Itẽ phia moꝛalis diuidit
in et hicã Q yconomitcã a politicã. Maꝝ pꝛima moꝛes quo ad ſe

ip̃m inſtruit· ſcda familiã diſponit· terua vebes et regna regit.
Circa virtutes hic tenenduz eſt ꝙ cum vna ſit gr̃a gratiſicans
aĩam. Septem tñ ſunt virtutes quibo hũana vita regitur · tres

quið theologite et quatuoꝛ cardmales · Et lier hee virtutes

ſint gratuite per ifoꝛmantem gr̃am. poſunt tñ infoꝛmes fieri
per cul pam et iterũ refoꝛmari ꝑ pnĩam adueniente gratia: que
eſt habitus virtus oꝛigd. finis et foꝛma. De hac lege ſola ca

ritas excipitur que imfoꝛmis eſſe non poterit· ſic etere virtues

tum ipᷣa ſit vPtutum foꝛma· Nam cũ habitus aliaruʒ virtutum
hñtur ſine gracia et caritate in quibo ↄſiſtit vita virtutũ tunc
ſunt infoꝛmes. Cum aũt gr̃a ſuꝑuenerit tũc ſoꝛmant᷑ et detorã

tur at deo fiunt aceptabiles Vñ virtutes inꝛmes ſunt ſicut

— — —

r— —

—

NN —

— — — — —

Quintus

eolezes in tenebꝛis. ſic carbones extindi. et ſiẽ rami aridi:a ſiẽ

ale moꝛtue · et ſicut auza obſcuratũ .a ſicut gẽme auerſe in ſilieæ
Eoco nuͦſo vᷣtutes ſoꝛmate ſũt ſic ooloꝛes in luœ viſibiles qdez a
aſpectui ↄplacætes. a ſic car bones ardentes: a ſic rami virentes
et ſiẽ ale virẽtes at volãtes.a ſiẽ auꝝ fulgens.a ſic gẽme vas
aureũ decoꝛãtes. Dra eſt niter tutes aO pœpta a dona a fructꝰ
et btititudines · qꝛ vᷣtutes potẽaas diſponũt pᷣcepta oꝑa reſpi
aũt· dona oꝑibo facu lta tegred dũtfructus guſtin ſapoꝛe ſpũalẽ
apponũt. btititudines ip̃i vᷣtuti pꝛemiũ ſiue vie prie diungũt
AKlia eſt dr̃a qꝛ virtutibo oꝑamur bñ· donis oꝑamur expedite
beatitudinibo operamur perſecte · frucabus frumur deo.

Wꝛa virtutuz theologi:a cardinalinz 1 vi

Ifferentia vᷣtutũ theologicaꝝ et cardmaliũ eſt hec qꝛ
vᷣ̈tutes theologiee mouẽr in finẽ h cardmales mouẽt
ea que ſũt ad hnẽ Aua eſt drᷣa qꝙᷓ theologicaꝝ virtu
tum ſinis et obiectũ eſt ipſe deus. carnaliũ vᷣtutum finis eſt
deus a nõ obiectu ꝓprie. Item vᷣtutes theologic habent᷑ ꝑ in⸗
mſionẽ.cardmales vero ꝑ acquiſicd em. Item vᷣtu æs theologi
oe mouent ad oꝑa ex rõmbs ſumptis a iure diuino· cardina⸗
les a iure naturali· Item vtutes theologic attẽdunt᷑ quantum
ad actus miterioꝛes. ſeð cardmales q;tum ad opꝑa exterioꝛa. Itẽ
theologic non habentur ſine doms cardinales vero ſine donis
pñt haberi· Iteʒ theologic ſũt diſcretiue actuũ in deũ.cardma
les vero ſunt diſcretiue actuũ in ꝓpxim Item in theologice eſt ꝙ
habitus generãt actus · in cardmalibo eſt econuſio. quia ibi

actus generant habitus pᷣm ꝙ diat phus. Quales mquit ſunt

actus: tales ſunt habitus. H ⸗
e virt utibꝰ theologicis ĩ geneCa. xvii
Nima cq;tuʒ ad ſuꝑioꝛẽ ꝑtem in ꝗ ↄſiſtit ymagd trim
tatẽ redificari habet ꝑ tres tutes theologicas. vñ ſic
uymago creatoꝛis aſiſtit in trimitate ꝑſonaʒꝛ a vnitate
Entie ſic ymago creatõis ↄſiſtit in trinitate habituʒ cũ vnitate
gratie · ꝑ hos at᷑ tres hitus vᷣtutũ aĩa fert᷑ in ſũmã tnimnitateʒ ᷣm
cria a pata tribo ꝑſonis.ita ꝙ ſides dirigit ĩ ſũme veꝝ trededo
aſſendèe ſpes vo in ſũme arduũ inmittẽdo a expectãdo caritas
aũt in ſume bonũ deſiderando H amando vᷣtutes theologice d̃t

int᷑ ſe multipłr. pmo ſm actus ꝓpos. nã ſides facit deo aſſentire

ſpes deo ðſdè· taritas faut deũ diligè. 2⁰.rt rõe ſubidti- nã ſi

des ẽ in roõnali ſpes ĩ iraſcibili.caĩtas ẽ in ↄtupiſcibili rã be ſt in

Liber
edlütate ꝗᷓ ꝓpter ſiłitudinẽ adtuũ acepit nomẽ harũ potẽdaꝝ
Verao differunt rõne obiedi· nam ſides eſt urca verũ. ſpes cir

ca arduum.caritas circa bonũ Quarto differunt rõne effecdſus

Nam ſides in pñ̃ti deuz ſequit᷑ ſpes in el vſq; comitat᷑ caritas
perhenniter amplexat᷑. Auinto differunt rõne finis· qꝛ ꝑ fidem
deus tognoſctit vt veritas. per ſpem hetur vt eternitas per ca
ritatem diligitur vt bonitas. We Fide Ca · xviii.
des m apłm eſt ſubſtanda reꝝ ſperãdazꝛ argumẽ⸗

ſcʒ fund am entũ ſubſtans ediſitõ ſpũali qð eſt gr̃a et
Gloia.- Ipſa nãq; fides faat iã res aliqualr ſperandas in nobis
ſubſiſtere per gram et fadt tandem ꝑ głiam. Vel ideo ſides eſt
fun damentũ gradie et gloꝛie. qꝛ ipſa eſt pamus habitus vir⸗
tutum. Primus dieo non tpe ſed nature. Reꝝ ſperandazꝝ dr.
quia fides ꝑ aſſenſum ſadt m nobis ſubſiſtere res ſperãdas· Ar
gumentũ dr̃ rarguens mentem. qꝛ ſides inclmat mtellectũ ad
credendum ea que nõ apparent. ꝓpter qð dr̃ ſides poaus argu
mentũ q concluſio.qꝛ ſides pꝛobat de non appentibo ꝙ lint
non pꝛobat᷑. Non apparentiuʒ dr̃ quia fides ſua luc et veritate
man ſeſtat ea que non aꝓparent q; pñeia tam pꝛeterita q; etiaz
ſutura · Pꝛeterita quið quia ?m apłm. ide intelligimꝰ aptata
eſſe ſetula.Preſencia vero qꝛ ſitut ait Rugꝰ· Demus md deo
aliquid poſſe et nos mmtelligere non poſſe · Futura aũt quia ꝑ ſi
dem credimus reſurredioneʒ moꝛtuoꝝ a hmõi. Fides ð multi
pliditer. ſcʒ habi tus imfoꝛmatus carita te illummans mentez ad
credendum. Ackuu. Fide purificans toꝛda Equalitas inſoꝛmis
Jatobi.z· Fides ſine oꝑibus moꝛtua eſt. Wotus ſidei Rugꝰ.
ess eſt credere qð non vides · faalitas credendi · Mathei · 9:½
Non: inueni tantam fidem in iſłr. Deuotio ſidei. Math· ca. 15.
HS muher mag na eſt ſides tua ſ&ι- Krtitulus ndei · Vnde in ſym
bolo athamaſij · Dec eſt fides cat holiea vt eredamus a cõſiteam
Sicut m alia ſciencia quedã ſunt añ edenda · vt ſuppoſitiones·
Quedã vero ſequẽtia vt ðcluſiones · Quedam aũt ſicut media-
vr ꝓpoſitiones ꝓbantes Ita in doctrina ſidei · quið ſũt ad moð
ſuppoſitionũ vt vniuerſalia añ œdencia articulos. ſcʒ ꝙ ſcri ptu

ra condita et expoſita ſit inſpiratione ſanctiſpũs et ꝙ; vera ſunt

que loqnit deus in ſenpptura.et ꝑ ſanctos ſuos et hmõi dueð
ad modũ ↄcluſionum vt ea que ad m æes ꝑtinent ſeʒ ſoꝛni ca⸗
Hionẽ eſſe moetale ptim a hmõi. Queð admodũ ꝓpoſitionũ u

6 .

tum non apꝓparentiũ. In hat diffinicõe fides dr ſuba

oſitionũ ut

12

dus
s
dem

mi⸗
ub⸗
et
ebi;
gel
vr⸗
1ad
ngu
t4

tiz;

unt
ned

Quintus

ſut arti culi ſdei- MNota ꝙ ſides eſt q̃ſi media int᷑ opionẽ et ſcĩaʒ

Quia opinio habet ſe ad vnam ꝑtem ↄtrad ichouis cũ ſoꝛ midi⸗
ne alterius ꝑtis. Fides aũt ſe habere ad vnam ꝑtem ↄtidicho
mis ſine foꝛmidine alterins ꝑtis et ſine cauſe cog nitione Scien
na vero ſe habet ad vnã ꝑtem ↄtradichonis ſine ſoꝛmidine nli
que a tũ eauſe tognitione atc ꝑ media necſſaria. vñ a ſcĩa ẽ ne
veſſario· et ita ptz ꝙ fides ꝑliapat cũ vtroq;. Ad ſidei perfe⸗
dionẽ ꝑtinent ſeptem Primũ eſt ꝙ ſit pure veritati inmixa. ſicut
fides moyſi qui ſe negauit ſiliũ filie pharaonis ehgens magis
afflgi eũ ꝓpło dei. ꝙ; tꝑalis peccati habere iocunditatez · Scdm
ſit caritate foꝛmataſicut marie magdalene quã fides ſaluam
at. et cui dimiſa ſunt pct̃a multa.qm̃ dilexit multũ.vt habe
tur Lute.. Tertiuzʒ ꝙ ſit deuotione feruida ſic illius mulieris
tui dixit dñs vt hẽtur Math·e 5· O mulier magna ẽ ſides tua
Quartũ ꝙ ſit bonis oꝑibus ꝓbata ſic fides coꝛnelii.ARctuũ.jo·

—

Quintũ ꝙ ſit foꝛtitudme roborata· ſic fides ſtephani. laurencii
et alioꝝ martiꝝ · qui ꝑ fidem ſoꝛtes facti ſunt in bello. ad Debᷣ.
11· Bextũ ꝙ ſit obedientia decorata ſic fides abꝛahe Septimum

primo. Ece antilla dñi ſiat mihi && · Nota ꝙ ſides magis inni⸗
tiuir autoꝛitati q; rõm· qꝛ im Greg · ſides non habet meritum

vbi hũana ratio peebet expimentum intelligencie ſuffitiens. q;

uis enim ſides rõnibo firmet᷑· tñ nec tahbo nec etiaʒ exꝑimento
lenſibili debet quis credere ðtra ſidem ſieut patet in euthariſtia.
vbi et viſus et guſtus et tactꝰ a olfadus diat eſſe panẽ et vi⸗
num.ſed fides didt eſſe coꝛpus et ſangunẽ xp̃ᷣi. Augꝰ.qð in⸗

ctelligimus inqt debemus rationi. qð credimus debemus autoꝛi

tti qð opinamur debemꝰ erꝛoꝛi. Nota ꝙ duplex eſt cognitio
de deo lcʒ naturalis aO acidentals- Naturals cognitio duplex
elt · ſez an te peẽm qñ homo cognoſcebat deũ in creaturis · Item
poſt petm et hot per ſpecilũ in enigmate .· Rccidentalis vero co
gnitio triplex eſt · Prima ẽ acquilſita per rõ nes naturales quã
habuer̃t phi et dr̃ ſcientia Scda que habet teſtimonijs ſcriptu
raꝝ et miraculoꝛꝛ Et het cognitio dr fides infoꝛmis Teraa eſt
que htur per imnfuſionem grade gratũ ſadentis· et di ſides foꝛ

mata. Et per talem cog nitioneʒ aſſentit aĩa pure ventati ꝓpter
le et ſuꝑ oĩa. vnde adueniente ea ꝑeunt om̃s cogmitiones aci
dentales ad minus quo ad actum Cum eniʒ alie cognitiones
vemüt in aĩam tunc ſides tamq; veloti oꝛ pᷣↄoœupat motus oĩim
Cum ſides ſit de non a panentibus et diffiale ſit oculta credẽ?·

ꝙ ſit humilitate ſubiecta ſicut fides beate virginis que ait· Lu.

neœſſaria ſunt duo ad hot vt firmter eredat᷑ veritas. Primũ eſt
illuſtratio veritatis aiam eleuans: ſcᷣm eſt reda ficatio an toꝛita
tis aiam firmams. quaꝝ pꝛimũ eſt per fſidem. ſcðᷣm ꝑ ſcrip turã
au entieam a ꝑ ſpmſanctũ editam. Autoꝛitas em̃ p̃bet fula mẽ
tum ſidei et ſides alſentit autoꝛitati vtrũq; verum per xp̃m eſt
Ipter ꝙ eſt ſplendoꝛ et verbũ dẽ. qꝛ mentem ꝑ fidem illummat

et veritatem per doctrinam ondit Dot quoq; ſciendum ꝙ vna

tm̃ ſides eſt tam in pñtibo q; in pꝛeteritis q; etiam in futuris.liʒ
magis clara ſit et exphtara in eis qui ſequunt᷑ xp̃m. qꝙᷓ; in eis qͥ
pꝛeceſſerunt ems aduentum ſicut nouũ teſtumentũ clarius eſt

qꝙ vetus ˖ Quod em non tredimus elſe factũ antiqui pr̃es crede
bant futuꝝ. excptis illis articuls · qui adhuc reſtant ↄplendi

ſicut eſt reſurredio moꝛtuoꝛum. et iudicium extremum et nemu
neratio beatoꝛumet punitio reꝑoboauum.

e effectu fideit ( Capitulam. xix
wIdes multa bona ſatit in hoĩe. Primo ſaluat vt dictũ
eſt manie mag dalene: ſides tua te ſaluã fecit vade in
VRApace Luce· 2. MWentez purgat. Rctuũ · Fide puriſicãs
toꝛda eon⸗ Contra mundũ pugnat ad Deb. n Bancli ꝑ ſidezʒ
vicrunt regna. Poſtulata impetrat. Vn Math· 141. O mulier
magna eſt fides tua fiat tibi ſic vis· Per ſeuerantiã dat A/płs
TLu aüt in ſide ſtas. Lemꝑalia cõtemnit ad Deb. I.· ꝓide moy
ſes grandis effectus negauit ſe filiũ &.. Juſtiſicat /plus Credi
dit abꝛaham deo et reputatũ eſt ei ad iuſticiam. Beatificat · vñ

goſzis.20. Quia vidiſti me thoma credidiſti ρα Suꝑ fundamẽ⸗

tum ſidei edificant. Qunið aurum dtemplationis. qꝛ qui ↄtem⸗
plant᷑ ſine ſide quaſi qui nitit᷑ videre ſolẽ ſine oculis. quidã ar⸗
gentum peedicationis. qꝛ qui pꝛedicat ſine fide non loqui eũ
qui pm deum eſt fidelem ſermonẽ. Quið lapides pꝛecioſos bea⸗

toꝛũ oꝑm quia qui bene operatur ſine ſide· eſt lic qui facit ſttru

dturas ſup arenam Item ahi edificant ligna ſcz amor em arde⸗
tioꝛ em tempalium. Item alii fenũ ſeʒ fumũ delectationũ carna
hum. Klii ſipulam ſcʒ otioſoꝝꝛ verboꝝ et operum infirmoruʒ
Iſti qiuuð ſaluantur merito fundamenti. ſic tũ quaſi per ignem

quo exuret᷑ ediſitiũ non ydoneuʒ tanto fundamento. Fides ha

bet quoſda; effectus eſſenciales a pꝛintipales vt eſt facè filios
dei et ſere dignos vita eterna. et facere ſimiles deo et purga
re aĩiam a tenebꝛis ſeʒ peti et inſidelitatus· et iſti effectus ſunt a
deo Flios habet effectus voluntarios et ſecidarios ˖ vt eſt cre⸗
dere et dirigere opera aliazꝑ virtutum. et imperare omnibo ſuo

= — — —. — — — — — — ́⸗—

f

Wꝛarti

Quintus
modo ˖ Et iſti effectus ſunt a hbero arbitrioo
culis fidei Capitulum. xx
reſpectus habeatur ad eos qui ſymbolũ · edide rͦt
tiãtc articuli ſũt.iz · ad numerũ duodecm apłoꝝ. Si
aũt ↄſideremus que tadicałr ſunt creden da.tũtc arti
tuk ſunt. I4. quoꝝ ſpectant ſeptem ad diuinitatẽ. et ſeptem ad
xp̃ᷣi humanitatem· Et hec lignata ſunt in ſeptem ſtellis a in ſep
tem eandelabꝛis aureis. in quoz medio ſfilius hoĩs ambulabat
Sunt igit᷑ ſeptẽ artituli fidei· qui ꝑtinent ad diuinitatẽ. Primꝰ
eſt eſſe vnũ deũ · ; notatur ibi · Credo in deũñ · Sedus eſt prem
eſſe deum ibi Prem oĩpotentem. Teraus eſt ſiliũ eſſe deũ . Jbi
Et in ihm xp̃m filium eius vnicũ dñm noſtrũ.Quartus eſt ſpi⸗
ritum ſanctn eſſe deum · ibi Credo in ſpm̃ ſancum. Sic patet en
peedicke articuli ſunt de vnitate diuine eſſenge et trimtate ꝑſo⸗
narũ. Quntꝰ eſt cr edere remiſſione; pctoꝝ.his qui ſunt m ec⸗
cle ſia. ibi/ſanctam ecciam catholicam: ſanctoꝝ oo munionez · re
miſſionem pctoꝝ · Sextus moꝛtuoꝝ reſurrectio · ibi. Carnis re⸗
ſurredionem . Septimus eſt beatoꝝ remuneratio· ſub quo con
pꝛehendit᷑ a maloꝝ punitio.Jbi vitam eternã. Et iſti tres vlti
mi articuli ad diuinitatẽ ꝑtinent·. qꝛ virtute diuinitatis fit pec
catoꝝꝛ remiſſio.que eſt aie viuifieatio.a coꝛꝑm reſurredto.ateꝙ;
oꝛpꝑis ſimul a aie gloꝛiſicatio. RKlij ſeptem articuli ꝑtinent ad
xp̃i hũanitatem. Primus eſt· cr edere fihũ dei dceptũ de ſpũſan⸗
to. Scdus eſt filum dei natũ ex maria virgine ibi: Matus ex
maria virgine. Teraus eſt fihum dei pꝛ?o nobis moetuũ in cru
æ.gbi· Palſus ſub pontio pylato cruaſixus motuus.Quartꝰ
ſiliũ dei deſcendiſſe ad inferos ?m aĩam.ibi · Deſcendit ad infer
na. Quintꝰ Rluũ dei reſurrexiſſe-ibi. Tereia die reſlurrexit a mo⸗
tuis. Sextus eũdem aſcendiſſe ad ꝓatris equalitatẽ·ibi Aſcen
dit ad eelos ſedet ad dexteraz dei patris oĩpotentis· Septmus
filiũ dei indicatuꝝ bonos et malos· ibi· Inde venturus eſt iudi
care vmos et mostuos. Iſti · i4· articuli colliguntur ex ſymbolo
quẽ apłi ediderunt. Krti culum pꝛimũ a ſcdðᷣm de diuinitate po
ſuit petrus· Et andꝛeas poſuit terciuzʒ · Auartũ bartholomeu⸗g

Quintũ ſymon.Sextũ thatheus · Septimũ matheus. Itez pᷣmũ

articulũ de hũanitate xp̃i poſuitiaco bo maioꝛ etiã ſcðz ter eiñ
Johes.quartũ homas.quintũ mathias ·ſextum Jacobo mi⸗
noꝛ. Sptimũ philipus· ITna ſunt ſymbolapꝛimũ apłoꝛũ. Se⸗
cundũ NHiœni conalutertiũ athanaſii.primũ factuʒz eſt ad ſidei
mſtructõeʒ, Sm ad ſidei ex planacõem · tereũ ad ſidei deſenſionẽ

Mota ꝙ aliud eſt credere deum akud credere in den aliud tre⸗
dere deo. qm̃ credere deũ eſt ceredere ißm elle. eredere aut in den3
eltt eredendo amare eũ a gedendo in eñ ire ac membꝛis eing in
toꝛpari. credere vero deo eſt credere verbis eins .
(Deſlpe Capitulum. xxi.
— Pes eſt certa expectatio future btitudiĩs ex dei gratia
f et meritis ꝓpriis pꝛouemens.In hac diſfimcõe nõ ſu
mit᷑ ertitudo demonſtracois in quo plene vni ꝑte oõ
lentitur . Sed certitudo opimionis qua vni parti ↄſentitur. qa
tõne pꝛobari videt᷑· nec tn omino ſed cũ foꝛmidine · Duius aũ̃t

ex pect ationis cauſa pꝛ'mapalis eſt dei gra a non noſtra merita

quia a oꝑa nr̃a non ſunt meritoꝛia niſi ex dei gra.ſine meritis
tñ ſperare aliqd non eſt ſpes ſicut ait Gregꝰ. ſed pſump tio In

pꝛedicta diſfimtione diffumt motus ſpei et non virtus. Sʒ vir

tus ſpei diffinit᷑ ſic. SOpes eſt audada ment de largitate dei ae
cepta habendi vitam eternã per bona meritdꝛia. Inter ſideʒ et
ſpem dẽ̃a talis eſt · Fides em̃ eſt de p̃teritis et futurisiſpes aũt
de luturis tĩ eſt·. Fides eſt de bonis et malis ſpes aũt de bonis
cantũ eſt Fides eſt de bonis tam ſibi q; aliis:ſpes aũt de bonis
ſibi tim Conuenit tñ in hoc ꝙ tam ſides q; ſpes de muiſibilibus
eſt. Certitudo ſpei ex tribo oꝛitur ſceʒ ex diuma largitate·ex ha
bundantia meritoꝶ ex peeguſtiatione eternoꝝ · Nota ꝙ ſpes
pꝛout eſt viatoꝝ. ſic eſt cũ certitudine opionis. vt dictum eſt⸗
ſpes aũt eoꝝ qm ſunt in purgatdꝛio et qm ſluer̃t in lym bo eſt
cũ certitudine ſciencie · Vnde declinat aliquo modo a ſpe ꝓprie
dicta. Spes vero que fuit in ſtephano beato. qñ vidit elos aꝑ
tos. et que fuit in paulo qñ dixit · Siio cui credidi: et certus ſũ
Er que fuit in adam añ pctᷣm fuit cũ certitudine viſiouis. LTa⸗

men ſatis deb ilioꝛis quã in elo · Vñ ſpes ſit ſumpta adhuc eſt

mmus ꝓprie dicta:ex his ptʒ ꝙ in patria non eſt ſpes. qꝛ bea
titudo eſt oĩm bonoꝝ: ſimul tota poſſeſſio: vnde ibi mihi eſt ſu
tuꝝ qð ſperet᷑ a lit ſandtis ſit adhuc ſutura reſurrecno coꝛꝑm
Hm vem . tñ peeſens eſt m cognitionem. Spes aũt ſic fſutuꝝ re
ſpieit ꝙ pꝛiuat tam pꝛeſentiã rei q; coognitionis· ꝓut ſpes ꝓprie
ſumit᷑. Duplex eſt ſpes ſcʒ ſuffragii et pᷣme auctoꝛitatis Prima
Ponenda eſt in ſanchs · ſcda in ſolo deo eſt · Et hec eſt triplex ſez
venie Põ.· In te dñe ſperaui non confundar in eterm̃ Gfe. Põẽ

Sperantem in domino miſericoꝛdia ourcũdabit. Gloꝛie Pꝛouer ·

Qui ſperat in dommo ſaluabitur. Effedtus ſpei multiplex eſt ·
Primo a tribulatione liberat Ps· In te ſperauerũt pr̃es noſtri

—

fff—— — —,

de
pie
84
sſi

ſperauerunt a liberaſti eos exemplũ de ſuſanna et daniele Da
melis.i3. Confoꝛtat Wachab⸗ que mater pereũtes ſeptem fili⸗
os ſub vnius diei temꝑe conſpidẽs mater bono animo ferebat
ꝓpter ſpem quã in deũ habebat · Wen tem eleuat Jſaie · Qui ſpe
rant in dño mutabunt foꝛtitud mem aſſumant pennas vt aqle

Zahuat Ps. Qui ſaluos faat ſprantes in ſe Temꝑalia miniſtrat

Põ · Oculi oĩm in te ſperant a tu das illis eſcam ipſoruz in tpe
opoꝛtuno & Spes comꝑpat᷑ multis rebus. Dicit em galea “8
Theſſaloniceñ · Et galeam ſpem ſalutis. Anchora · Ad hebꝛeos
dieit de ſpe · Am ſicut anchoꝛam habemus aĩe tutam et firmaʒ
Medicina Põ· Sperans in dño non infirmaboꝛ Gẽma Pꝛouùᷣ.
Gemma gratiſſima expeckatio pꝛeſtulantis. Solatinzʒ ad Deb⸗
Vt foꝛtiſſimũ ſolatium habeamus. qui ↄfugimus ad tenẽdum

ꝓpoſitam nobis ſpem Clauis Glola ſuꝑ illud ps · Spera in deo
Per ſpem intratur ad videndum id. quod creditur · LCignum

—

vite Saß · Sic coꝛam hominibus toꝛmenta paſſi ſunt.ſpes illo
rum inmortalitate plena eſt · —
e carit ate Capit ulum xxu
nitas hm apłm diffini ſic Caritas eſt fims pꝛecepti
de coꝛde puro a ↄſciencia bona et ſide nõ ficta Et ſu⸗
mitur hic fims ↄſũmatioms qꝛ caritas eſt ↄ ſũ matio ſiue perſe⸗

dio omnis peetepti. Põt etiam did finis termimacõis p œptoꝛ⸗

qꝛ omnia oꝑa que ſunt in p epto tendunt ad caritatem. vt ma
gis ac magis habe at᷑ de coꝛde puro aintellectu puro. dicit glo
la · Et lumit hit intelleckus pꝛo actu intelhgendi bᷣm quẽ cauſat᷑
motus caritatis. Qñ enim quis deũ magis diligit· niſi alias im
pediat᷑· Et ita hec Politio de notat cauſam effictenteʒ· Et ↄſei⸗
entia bona ſpe qꝛ qui puram habet ↄſcientiã ſecure ſperat · et

fide non fictaſimulata vel non fragili. ſed inter aduerſa forti.

Pꝛoſper in libꝛo de vita ↄtemplatiua deſcribit ſit taritateʒ. Ca
ritas eſt vt mihi videtur recta voluntas ab omnibo terrenis ac
pſentibꝰ pꝛaſus aduerſa:Juncta deo inſepabilit᷑ et vnita · igne
quo dr̃ ſpũſſandi a quo eſt.et ad queʒ refert᷑ mœnſa. Inquina
menti oĩs extranea.coꝛrumpi neſcia.nulli vicio mutabihtat
obnoxia.ſuꝑ omĩa que carnaliter diligunt᷑ excelſa. Affectionũ

oĩm potiſſima dĩne ↄtemplatõis auida · in omibo ſemꝑ innicta

ſũma adionũ bonaꝝſalus moꝝ:finis cœleſtiũ pᷣeptoꝝ. Moꝛs
crimmũ· vita vᷣtutũ · vtus pugnãtiũ·palma victoꝝꝛ· ſctaxꝝ mẽ
tium arma· cauſa meritoꝝ bonoꝝ.p̃miũ ꝑſfectoꝛ: ſine qua nul

lus deo placuit tũ qua nõ potuit aliquis peccare ructuoſa in

Liber

peniten bo·gloꝛioſa in ꝑſeuerãtibo leta in pꝛoſitientibo.victoeio

la in martiribo· operola m ommbo oĩno ſidelibo ex qua qcquid

eſt boni operis viget. Caritas eſt mater virtutũ.qꝛ ſicut mr̃is
eſt nutrire ſic caritas virtutes et bona opera nutrit Dictt᷑ etiaʒ
earitas ſoꝛma. qꝛ ſicut mediante foꝛma potenda exijt in adum
ſic mediante carita te virtutes et opera exeunt in actum vtilem

Caritas dẽ radix.qꝛ ſicut a radie humoæ et viriditas· ſic a cani

tate virrtutũ et oꝑeꝝ viuiſicatio Caritas dr̃ vinculum · Dabet

em̃ rõnem vniendi diuerla · ſie capit Colb· 3· Sup omnia autẽ
earita tem habentes que eſt vinculũ ꝑfecnonis. vnde qui haber

vnã habet om̃es. Caritas dicit᷑ caput · qꝛ ſicut caput membꝛis
ſenſum motũ inſluit ·ſic earitas virtutibo motũ operandi me
ritorie confert Caritas dr̃ finis quo quieſcitur gimis vero quo
qmeſcit᷑ deus eſt in quo mediante caritate quieſcimus. Caritas

q;tum ad actũ diffimt᷑ quatuoꝛ modis· primo ſic in tertõ libꝛo

lententiaꝝ Caritas eſt diledio qua diligit᷑ deus ꝓpteꝛ ſe et pꝛo
ximus ꝓpter deum er in deo . Scðo ſic· Qmd eſt caritas niſi vita
copulans amatum cũ amato. Terdo ſic m Aug. Caritas eſt
vir tus qua videre deũ et ꝑpfrui eo delideramꝰ. Quarto vᷣm Ru
uſtinũ Caritas eſt virtus que ammi nr̃i rectiſſima affedtio eſt·

aꝝꝛ diffinitionũ pꝛima dr in oo mꝑatione ad deũ ſeða in pa

tione ad eius poſſeſſoꝛem. Tercia ſn ctomꝑatione ad terminum
Quarta in comparatione dileqh ad dilectum.

Moꝛ triplex eſt. ſeʒ gratuitus. naturalis et vitioſus
Rmoe gratuitus eſt laudabibł qꝛ virtus habet ſineʒ
pꝛinapalẽ bonũ intõ mutabile. hic dimdit in amiaaã

ſpid ens vti litatem ſuq; ſed bonitatem amici.· hoc modo diligit
homo plus deũ q; ſeip̃m. m ↄcupiſtẽciam diligit voro qͥs deũ
quia remunerationeʒ in eo expectat · Amoꝛ naturalis neq; lau
dabilis neq; vituꝑabilis a habet finem indigentiã · vel vtilita

tem ꝓpriam Iſte ſiłr diuidit᷑ m amicitiam a ↄcupiſceneiam. om
amicinam dilhigimus hoc amoꝛe nos a nram ꝑfectionẽ et nr̃aʒ

AMeruationem. Et magis ea qᷓ magis ſunt necſſaria.vt caput
peo quo totũ coꝛpus ſupponimus·hec tõmunis nobis et bꝛut
eſt. ᷣm ðↄcupĩam vero diligimus deũ quia neceſſitati nr̃e ſubue
nit · Quia hoc amoꝛe non diligitur res ꝓpter ſe · ſed ꝓpter vſum
eius · Vnde hoc modo phis diligit homo ſe dilecnone naturali
ꝙ deum Amoꝛ vitioſus vituꝑabilis eſt· quia peẽm haber ſinẽ

Ora eſt inter caritatẽ a alios amoꝛes.xiii

t ↄcupĩam. m amiditiam diligit quis deũ puriſſime· non re⸗

— – „—

S— =,ð

— ——

——T]—T — er —

Qunintus
uplatem ſiue dilecionem in creatun ſiue vanã dilectationẽ
Mic amoꝛ dimdiẽ etiam in amicidiã et in cupiſcenciam. Scðm
amiticia; diligimus hoc amoe delectationẽ creature pꝛopter ſe
q;uis in nobis non habeatur. Fm ↄcupiſcentiã vero diligimus
voluptatem creature ꝓPtr nos.· Amoꝛ itezꝛ multiplex eſt ſcʒ na
turalis erga ſe.pius apud ꝑentes.iocundos erga ſocios iuſtus

erga omnes violentus erga mimitos.· ſanctus erga deũ Itez

differencia eſt inter amoꝛem a caritateʒet dilechonem. qꝛ amoꝛ
ꝓPrie eſt nature· Et dẽ amoꝛ qᷓſi animoꝝ vnio.hic quietat ap⸗
Petituzʒ in re amata. dilectio eſt amoe ꝓximi et dici᷑ diledtio q̃ſi
duo ligas.ſodat em̃ amantẽ ad amatũ in amoꝛe vt ſcs mutuo
ſe diligant· Caritas eſt amoꝛ in deum. Dic amicum determinat
et indicat omnibo carioꝛem Vnde dỹ caritas quaſi cara vnitas
vel qſi carum deo ſacens. Klia eſt dr̃a inter pꝛedida. qa ama⸗
mus deum ꝗpter ſe. diligimus eum ſuꝑ oĩa. Caritas vtrũq; cõ⸗
