⸗ manens: O aũt tres ſint ꝑtes penitendie ſic oſtendit᷑· Penichcia
di: em̃ eſt quoddã ſponta neũ iudiciũ in quo ↄtritio eſt quaſi que

ℳ

E dam dtatio· vbi ſequ᷑ rei apud iudim ſpontanea confeſſio.
di Deinde ſequitur emende per indi em impoſite ſolitio · Sed m
s hoc differt iudicium fſoꝛi a inditio poli · quia ibi cofeſſus m iure
Idem natur hit abſoluit᷑.· Xha ſufficiencia iſtaʒ partium quia
er iſta cirent᷑ per contrariũ ſcʒ vt pecato? culpam ammo deteſtet
verbo acuſet a ſacto pumiet· Iteʒ ꝑ peccatũ offendit homo deũ
eccleſiam a ſeipſum. ſed ꝑ cõtritionẽ reconceiliat᷑ homo deo; per
gꝓfeſſionem eccleſie:p ſauſfadnonẽ ſibi. Item ille tres partes pe
mitencie tres ſt᷑ diete quibo itur in terra ꝓmiſſiõis de quibo exo.
Ibimꝰ viã triũ dieꝝ It ille tres ꝑtes viuificãt mostłer tres moe
4 tuos qͥs dñs ſuſcitauit:qꝛ ꝑ ↄtritiouẽ ſuſcitat᷑ puella m domo·
u Horta. p ſatiſfactõem lazgarus de ſepulcro

c4 Oe contritione Capitulum: xxn:
Ontritio eſt do loꝛ vohinta rie aſſumptus ꝓ peccatẽ cũ
ꝓPoſito ↄfitendi a ſatiſfadẽdi. Hec diffimtõ magiſtra
n lis eſt· et ponit᷑ ibi dolo: ꝓ genere vo lũtarie aſſumptꝰ
1 Pomtur ad differenciã dolozis naturalis qui nõ eſt mentrius
, p peccatꝭ ponit᷑ pꝛo materia doloꝝ ad dꝛãm doloꝛũ inuidie qi
⸗ eſt de bono alieno. Sit g diffinit ↄtritio put eſt aqus virtins
ad alias partes addatur4 ideo pomt᷑ cũ ꝓPoſito ↄſitendi et ſa
ſiſfauendi Nota ꝙ; toꝛ didtur durum qñ diuine niſpiratione ſe
Kangenti nõ cdit ſed obuiat in affec u peti demeando⸗ Fragi

Liber
veꝛo dicitur qñ indpit a ꝓpoſito petcandi reſpikere- lit non
dum totaliter duertatur. Conteri aũt diat᷑ qn voluntas ꝑfecte
ab effectu peccati reſint. An contricione duplex eſt doloꝛ· Pnus
eſt vo lun atis qui nõ eſt aliud qᷓ; peccati diſplincia. Klius eſt
ſenſibilis . Primus eſt de eſſenqa ↄtritionis. a de hoc doloꝛe in⸗
telligit illud Hiere. 6. Luctuzʒ vnigenniti ſat tibi. qꝛ homo debet
ex rõne magis velle nunqᷓ; peceaſſe q; vnigenitũ viuere Scðus
vero doloꝛ nõ requirit᷑ de ðtritionis neœſſitate · ſed de eius pfecti
one · qꝛ talis do oꝛ nõ eſt in nr̃a po teſtate · Nota ꝙ cõtritio põt
tm̃ intendi ꝙ nõ ſolum culpa ſed tota pena dimittitur. Doc at᷑
pPoteſt ſien dupliater · Vno modo ex ꝑte caritatis que diſplieen

eiam peccati cauſat qð ſit patet · qꝛ contingit tm̃ intendi carita⸗

tem in actu ꝙ; oogtitio inde ſequẽs merebitur abſolutionez ab
omni pena. Klio modo fit illud ex parte doloꝛis ſenlibilis quã
voluntas in contritione excitat. qnia em ille doloꝛ pena quedã
eſt tantum poteſt intendi ꝙ ſufficit ad deletionem eulpe à pene
Difſferentia eſt mter attritionem et contritionem lſicut inter in⸗
foꝛ me a ſoem atũ hm qð dict᷑ de ſide jnſoꝛmi a ſoꝛmata · Vtz⸗
aũt attritio fiat contritio diſtinguendum eſtquia ↄtritio dict᷑
cũ grada tritio · hoc aũt poteſt eſſe dupli ater. Vno me do ꝑ con
cmitandiam. quia gratia aſſotiatur motui exiſtenti in anima
et illũ inſoemat q̃ nuis non eliaat · Alio modo ꝑ cauſam ira
motus a gratia elicatur. Primo modo attritio fit contritio.qꝛ
ackus ille ſimplex manens m anima ſoꝛmatur adueniente gra
ſRicut eoloꝛ adueniente lueæ. Scðo modo impoſſibile eſt ꝙ attri⸗
tio ſiat c tritio · Si queri᷑ qmdiu quis de pecatd dolene debeat

Ruñdeo ꝙ ſitut dictMugo de ſancto victoꝛe · Deus qñ abſol⸗

ut hommem a vinculo peccati ligat eũ vmculo ppetue deteſta⸗
honis· Sed deteſtatio peccati petua duplex eſ Rouedam eſt in
habitu ad quã homo ſemꝑ tenetur eti poſt ꝑfectam pecati re
miſſionem de qua diat Rugꝰ.loquens de penitenæ · Semꝑ in
qtut doleat a de doloꝛe gaudeat a non ſemper doluiſſe doleat.
AKlia eſt deteſtatio etiã im actu ad hanc nõ tenetur homo ſemꝑ
Baiendũ ꝙ; damnati et beati et hi qui ſunt in purgatoꝛio non
habent ꝛtritionẽ ꝓprie huius hec eſt ratio· qꝛ in ↄtritione ꝓprie
ſumpta tria ſunt.ſcʒ Gracia doloꝛ a effectus meriti ſatiſfact en
In beaus aũt non eſt doloꝛ. In damnatis veꝛ non eſt gada.
Et hi qiu ſunt in purgatdꝛio non merentur. =

We confeſſione (Capitulum. xxin.

„ — — — 27% —

☛☚ S -

Gextus S
Oaſeſſio eſt vt ait Augꝗ· per quẽ moꝛbus latens ſpe
venie aperit᷑. Dec eſt confeſſio ſacramentalis. que eſt
pars penitencie que couementer deſcribitur et per ma
teriam que eſt peccatum. et ꝑ actum qui eſt aꝑire a ꝑ fineʒ qui
eſt ſpes venie. Duplex eſt confeſſio. Quedam eſt mentalis que
fit deo· a het eſt de iure naturah. Quedam eſt wocalis que ſit ho
mini et hec non eſt de iure naturah. Igitur ante mearnationezʒ
xp̃i ſuffidebat conſelſio mentahs. quia deus nondũ erat homo
ſed poſtq; factus eſt homo debet ↄfeſſio fieri hmimi vicario xp̃i
In hoc em̃ ꝙ miniſtris ſarr amentoꝛum dedit poteſtatem ligan⸗
di et ſomendi imſinuaut confeſſionẽ eis tanq; indiubus debere

fieri. Sic ergo chriſtus confeſſionem inſtituit tacite· ſed apoſtoli

pꝛomulgau erunt expꝛeſſe: Quamuis igitur in contritone di⸗
mittatur pecatum tamẽ conſeſſio vocalis eſt neœſſaria vel iure
quando habetur opoꝛtunitas vel in pꝛopoſito.quando eam ar
ticu lus neœſſitatis excludit et non contemptus religionis. Et
iſta neceſſitas confitendi poſt contritionem non eſt m tali caſu.
pꝛopter neœſſitatẽ remedij cũ pecatuz iazʒ dimiſſum ſit· ſed pꝛo
pter obligatonem pꝛeœpti &- Confeſſio enim et ſatiſfadio ne⸗
leſſaria eſt non ſolum ꝓpter retonaliationem m indicio dei. ſed
euam in iudido eccleſie. Quas circumſtancias teneamur confi⸗
teri. Mota ꝙ urcũſtanciaꝝ quedã ſũt trahentes in ahud genus
leceacl. di coire cũ muliere ↄ»ingata et has tenet᷑ homo Onfiteri
uedã ſunt agrauaes in eadẽ ſpecie · a haꝑ quedã ſũt agra
uantes nõ notabiliter ſicut ſcienaa et hmõi has nõ tenet᷑ quis
ↄñiteri.qꝛ ſunt ſieut venialia pcta.Quedã ſunt agrauantes no⸗
tabihter et has m quoſdazoꝑtet ↄſfiteri. Non em̃ ſuffiat illi q
oentũ marcas de alieno habuit diere · Egd accepi alienuʒ cum
hot poſſet veriſieari ſi acepiſſet tm̃ vnum denariũ .· Scðm alios
ↄmunius ſed nõ tutius opmantes nõ oꝑtet⸗Que aũt ſunt circũ
ſtancie agrauantes pecatũ notant᷑ in his verſibus: Xgrauat
oꝛdo lotus moꝛa cauſa ſcienda tꝑs : Lucta pulilla modus culpe

genus a ſtatus altus · Conditio numerus etas a ſcãdala ſexus

Guis peccata alicuius nota ſint ſacrdoti· tamẽ opꝑtet ea ↄſiteri.
q non ſunt ei nota vt iudici Gdiu poſſit aliquis differre ↄſeſ⸗

ſionem due opimones Quidam em̃ dicunt gPacrate: Enentt
fiteri ſtatim habita opoꝛtumitate ſuffidienti. Alii dieunt ðmu⸗
mus ꝙ eũ confelſio ſit inter œpta affirmatiua nõ obligat. niſ
Peo lodo et tꝑe. Ecleſia aũt determinanit in decretali ꝙ homo
2ſiteatur ſemel m anno.qꝛ ſemel in anno habet qmliber de ne

M

eſitate municare: In quatuoꝛ tñ caſibus tenct᷑ quis ante hot
tꝑus oonfiteri · Vnus rõne ſacramen ti. qꝛ vult cmumicare vel

clebꝛare. Klius eſt rõne ꝑieuli vt ſi in ꝑiculo moetis quis eſſzʒ

Teraus eſt rõne ↄſcienae · vt ſi diear ſibi ↄſciencia ꝙ ſtatim te
neatur ↄſiteri.Quartꝰ rõne dubii vt ſi nõ ſperat ſibi illo anno
piam ↄſeſſoeis occurrere quã nõ hʒ· vel ſi habet caſuʒ de quo
ſolus papa habet abſoluere · et modo habet copiã pem tencarii
dñi pape. Si querit᷑ vtrum ↄfeſſio facta in motali valeat.dicen
dum c ꝛfeſſio eſt n remediũ a in pꝛeœptũ. In quantũ eſt in re
mediũ nõ valet in moꝛtali ſuſcepta · tñ abſoluit᷑ homo a p̃eepto

ſicut etiã ſicte baptiſmũ ſuſcipientes.· Vtrum aũt ↄfelſſio ſit ite⸗

randa· Motandũ eſt ꝙ regulariter nullus tenet᷑ ↄfeſſioneʒ ſemel

bona ſide ſacam amplius iterare· Sunt aũt quatuoꝛ caſus qui

bus teenetur quis confeſſionem iterare · quoꝛum duo ſunt ꝓpter
tonfeſſoꝛem et duo pꝛopter confſiten teʒ Pemus eſt · ſi confeſſoꝛr

deſiat clauis potentie eo ꝙ non habet auckoꝛitatem ab illo pec
catd abſoluere Becundus ſi deficit m eo clauis ſcienee: quia ne
ſeit diſcernere vtꝝ hot peccatum ſit moꝛtale vel veniale. Ter⸗

aus ſi conſitens dimidi aut conſfeſſion em. Opoꝛtet enim vn
ſiat confeſſio omnium que habentur in memoꝛia. Si wꝛo aliqᷓ
exciderunt a memoꝛia non ideo reputari de bet confeſſio dimi⸗
diata Quartus· ſi contem pſit ſeu neglexit et oblitus eſt ſatiſſa

dionum. Ham ſi ſciret et implere vellet non opoꝛteret confeſ⸗

ſionẽ iterare · Zi vero aliquis cadit in pecatuzʒ poſtq; bona fide

ſeat ↄfeſſionem queſtio eſt· vtrum teneatur confeſſionem pꝛius
facam iterum itorare et eſt opinio ↄmunioꝛ ꝙ non in ſpetie ſed
m genere. lieet aliter quidem dicant · Mota ꝙ confeſſio facta per

nuncium vel per epłam liet ſit quoddam opus bonum et me

ritdꝛium· tñ inquantũ eſt pars ſacramenti nõ poteſt ſic fieri·qꝛ

determmatam habet materiam ſcʒ3 actum ſermonis quo conſci⸗
enda homims mam ſeſtari conſuemt. Vnde ſine neœſſitate non

licet aliter confiteri· In necſſitate veꝛo poteſt defectus per actuʒ

Eequiualentem impien . 5
(Re qualit ate ⁊ effectu ↄfeſſiõi Ca.xxiiii

Valis debet eſſe conſeſſio notatur in his verſibo. Sit
ſimplex humilis ↄfeſſio pum ſidelis · Vera frequens
nuda diſcreta hbẽs verecuda. Integra ſecreta lacrima
ilis accelerata. oetis et accuſans.a ſit par ere ꝑata· Ad młta
alet confeſſio · morte libemt.quia ſicut confeſſus in ſoꝛo con

tentioſo damnatur · ſic in ſpñali lberamr. Deum hom ini mani

—— — — — — —

— ‚ N⸗ — — — —,,2— — — — ——

—

— w⏑

——

Boexrtüuiiuf«
feſtat Kugꝰ. Si nollem tonfiteri non me tibi abſconderem ſed
te mihi · Pulnem mentis ſanat Dierouiꝰ. Hulnus non mtelle⸗
ſtum tardius ſanatur. PBaradiſum aperit Rugu. O bꝛeue ver
bum pecaui quod poꝛtas aperit paradiſi · Exem plum m latro
ne dextro· Luœ. 23. Peccatum tegit. Vnde quedam gloſa. Si
homo detegit deus tegit · Ammam diuinam emo llit · gloſa ſuꝑ
illud. Delitum meũ cognitum tibi fea . Si homo agnoſcit deꝰ
ignoſcit · Rnimuz iotundat Põ. In voc exultatiomis et cõſeſſi
onis· ſonus opulãtis· ꝗntœſſoꝛes mulitiplicat: Sacerdotes em
oant pꝛo ſuis confeſſis· Conſcientiam mundat Rugu. Conſi⸗
tendo fit homo de ſedo puleer · edus dyaboli rumpit · Bicut cũ
aliquis ſecretum alterius detgit. Deo coniungit · Rug · Quid
ꝓpius auribo tuis q; coe ↄfitens et vita que ex ſide eſt: ꝗn viaz
ſalutis dirigit Prõu · Aui abſcondit ſcelera ſua non dirigetur.
ergo econuerſo peccatum delet · Ps. Dixi cõſiteboꝛ aduerſum
me miu ſti.meam. Satiſfadionem ſuꝓplet. Gloſa ſuper CMath.
Jube mur confiteri peccata vt erubeſcentiam pauamur ꝓ pena
Malum peecauet · Exemplum de dente putredo qui extrahituꝛ
ne ahi putreſcant.

Eui debeat fieri confeſſio¶ Capitulux xxv
5 Entaliter teneas ꝙ ↄfeſſio debet fieri ſacer doti habẽti

claues que ſunt ſciencia diſcernendia ptãs ligãadi a
lolnendi. Sd endũ aũt ꝙ; ſicit batiſmus eſt ſacramen
tum necſſitatis ita penitencia· Vñ ſicut baptiſmus duplic hz
miniſtz · vnũ cui baptizʒare ↄpetit ex officdo. ſcʒ ſacerdotẽ aliuz
cui ↄmittitur diſpenſatio baptiſmi rõne necſſitatis. Ita et mi⸗
niſter penitende duplex eſt. Vnus cui ↄfeſſio fit ex offio ſicut
eſt ſacer dos · Alius aũt eſt qui audiendo ↄfeſſionẽ vice ſu plere
Poteſt la eerdotis in necſſitate. vt eſt laycus · Dicũt tñ aliqui q;

tũ deeſt copia ſacerdotis nõ oꝑtet layco ↄſit eri.ſed ſufficit ſoli

deo · Auãuis omnes lac erdotes claues habeant non tñ omẽs
Poſſunt ligare et ſoluere. ſieut ex ↄmunicati · ſuſpenſi et heredic

dampnat · Mon aũt eſt hoc ꝓprer defectuz odinis ſed qꝛ non
habent materiam · ſeʒ ſubditos qui auferunt᷑ eis cũ exoõmunicã

nir Poſſunt tñ tales baptizʒare: qꝛ hot eſt ſarramentũ neceſſi⸗
tatis..Poſſunt q; tales euehariſtiam ſeerare · qꝛ hoc ſubſtãcia
liter ad heret oꝛdim · Ligare aũt et ſoluere adheret acadẽtalirer

dimi Dicendum etia; ꝙ nulbis pot eſt abſoluene ↄfitentẽ niſi

ſacerdos ꝓprius. ſed ꝓPrius ſacdos diut᷑ ſex modis. Pꝛimo ipſe
paſtoæ eceleſie: ſedo ꝑ deꝛ᷑mmatõem ſuꝑioꝛis vt vicarii Tertie

5

Liber
per pꝛiuilegiũ quibuſdã mdultum. vt ſũt fratres pꝛedicacoꝛes
Dmmoes quarto ꝑ lienciam ꝓpni ſaterdotis non tn lieendaan
tuꝛ niſi diſcreti ho neſti et noti · Auinto ꝓpeer neceſſitatem . qꝛ in
ſtante moꝛtis artitulo quilibet ſacerdos poteſt abſoluè. Et pere
mi abſoluunt᷑ ab illis apud ques ſunt. Ergo ꝓpter deſectuz
ui ſacerdotis qñ ſeʒ eſt ydeota vel pꝛoditoꝛ ↄfeſſiomis. vel ſolet
fſitentes mulieres peari. Junc em ſi non inuenit ahquem qui
auctoꝛ itatẽ habeat effitit᷑ ei ſaærdos ꝓprius non quihbet. ſed di
ſeretus et qui eſt notus vel ex oedine vel ex perſona.

e ſigilo confeſſionis ¶apitulum: xxxi

RXque gerunt᷑ exvrius in ſacramentis ſunt ſigna rez

doti ſe ſubiicit ſignũ ẽ mrioꝛis qua quis ſubiicit᷑ deo
Deus aũt pecatũ ilhus qui ſe ſibi ſubiicit per penitenuã regit.
Vñ opoꝛtet de neceſſitate ſatramẽti ꝙ ſacerdos cõſeſſionẽ celet ·
Sũt a alie huius cellationis vtilitates. qꝛ per hoc hoĩes magis

ad ↄfeſſionẽ attrahunt᷑. Simplicdius peceata ↄfitẽtur · Sacerdo s

etiam nõ ſolum debet œlare peccatũ quod in confeſſione redpit
H̊ etiã illa ommia ꝑ que polſſet peccatoꝛ vel peccatũ depꝛehendi
Poteſt aũt penitens faœre vt illud ꝙ ſacerdos ꝓpter confeſſionẽ
ſibi ſadtam ſciebat vt deus.ſciat etiam vt hõ- Et hoc ſacit dum

henciat eum ad dicendũ. a ideo ſi dicat nõ frangit ſigillũ con-

ſeſſionis. Si aũt querituꝛ vtrum id quod ſcit ſacerdos per ton⸗

feſſionem et ſeit alio modo poſſit reuelare. ſuꝑ hoc diuerſe ſunt
opiniones ſed hec eſt verioꝛ ꝙ ſiue ſacerdos ſciat illud peccatuʒ

ante ↄfeſſionez ſibi facam Ruaoſt non tenetur elare quantũ
ad illud quod ſcit vt homo · Mota ꝙ iſte modus diendi dito

tibi m cõſeſſione non claudit tale dickum ſigillum confſeſſionis

qma non ſerua tur ibi ſoꝛma conſeſſioms.

ODe ſat iſfactione: (Capitulum: xxvii.
cut m bello reſtituta amiada non ſtatim remittit᷑ de
itũ dampm illati ita poſt remiſſionẽ culpe in ↄtritio
ne remanet debitũ pene ſatſfactoꝛie. Iniungit at᷑ ſac⸗
dos quedaʒ ad ſatiſfactioms fundamentũ ſicuut abſtinere a ptto
a reſtituere ablata. Quedã miungit ad ſatiſfacio nis expedicõeʒ
vt eſt vitare conſoꝛcia maloꝝ· Quedã miungit ad ſubſtanaaʒ

ſatiſfactionis · vt ieiunare vigilare dare elemoſinã peregrinari

et hmõi opera penalia· Quedam iniungit ad perſectione a ſecu
ritatem ſatiſfactionis· vt ſunt opera ſupeꝛ erogationis. Satiſfa⸗

dio debet culpe reſpondere in tribo · ſcz in numero · Pã. auabo

oꝝ que interius ↄtingunt Et ideo ↄfeſſio qᷓ̃ quis ſac

ᷓ;— h — —

5
l

3
et
u
di

— — ⏑ — — —

ð

e ſingulis ꝑtibus ſatiſfactẽis

Gextus

per ſingulos noctes lecum meum lacri meis ſtra me. figabo.
In pondere Ruguꝰ. Libenter debet fcere immoꝛtalis futurus
quecumq; faœret pꝛo differenda morte moriturus. In menſura

Gregoꝰ. Tãto tẽpore debet in pemtẽtia eſſe quãto fuit ĩ culpa
atria mꝗrunt᷑ in penitencia m duenientiã nõ m necſſitatẽ
cꝓtibus eus in communi (Capi.xxvin
Ktiſfadtionis quedam partes ſũt pemepales. ſcʒ oõ
lieinniũ elemoſina Quedam vero ſunt ſetundarie que
ad has reducunt᷑: ut vigilie ꝑegrinacõis a diſcipline
Dioendum igitur ꝙ opera omma carnem affligentia redueun⸗

tur ad iemniugʒ · Omnia vero opera ſpũ aha ad oꝛationem Om

nia autem opera miſericoꝛdie ad elemoſinam. Suffitientia par

tium pꝛina palium poteſt accipi reſpedtu termini a quo eſt mo⸗

tus ſatiſfadnonis: quia per ieiunium reuocamur a contupiſcen⸗
uia carnis· per elemoſi iam a concupiſcentia oculoꝛum.per oꝛa
tionem a ſuperbia vite. RKlio modo ſumitur ſuffidentia er iſta
parte termini ad quem. quia per ieiunium bene odinat᷑ homo
in ſeipo · ꝑ elemoſinã ad ꝓximũ·ꝑ oõnẽ aðd deũ. Tercio ſumit᷑
het ſuſficie tia ex parte materie de qua fit ſatiſfadtio. qꝛ ꝑ elemo
ſinã de bonis exterioꝛis ſubſtãtie ſfit ſatiſfactio. ꝑ ieiuniũ ð bonis
toꝛꝑis· ꝑ oꝛatione de bonis mẽtis· Quarta ſumit᷑ hec ſuffiaẽtia.
ex parte modoꝝ ſatiſfaciendi. git em̃ ſatiſfactio tribus modis.
vel ꝑ punitionem · vel ᷣm redemptionẽ· vel per ſupplicationem

Primũ faumus ieiunando . Scðm elemoſinas dando. Ter eium

oꝛando. Quinto ſumitur hec ſuffiaendia ex parte effectus. Per

ſatiſfadnonẽ em tria magna bona nobis pueniũt. ſcʒ impetra⸗
no grade · remiſſio pene:expurgatio reliquiarũ culpe · Ad pꝛi⸗
mum videt᷑ valere elemoſina ꝓpter multipli cationez inter elſlo

rum Ad ſecundum ieiunium ad tercium oꝛzatio.

Elemoſina duplidter põt accipi · Kut intẽtione ſub⸗
leuandi neceſſitatẽ ꝓximi · et ſic eſt opus miſericoꝛdie
Ant mtenooe recompen ſandi ꝓ debito offenſe diumne
et ſie eſt opus iuſtide Vnde pꝛimo modo pertinet ad meritum

vite Zecũdo modo ad meritũ dimiſſionis pene quia elemoſina

ſic data eſt ꝓprie ſatiſfactoꝛia· De ieiunio quoq; ſciendum ꝙ in

carne duo ſunt · Vnum eſt natum que debet ſuſtentari. Xalhud

eſt vicaum qð debet domari · Jeiuniñn ergo quod natumz bᷣuat
et viceum domat. bonum eſt et ſatſfactoꝛiumaliud veꝛo non.

Li

Omtio duplieiter habet fieri · Rut pꝛo impetratione bondeum
et ſie eſt pars contemplationis. Rut pꝛo amotione maloaum:
et ſic pꝛopꝛie pars ſatiſfadiomis ·

e iuſtificacione impii (Capitulum xxx
Vſtificatio eſt motus ab inſtanda ad iuſticiã In iuiſti
ſficacone impij quatuse reqniruntur. ſcʒ motus hbeĩi
Abitni · et ðtritio. et mſuſio grade et remiſſio culpe;
hoꝛum pꝛima duo ſu it ex parte ſuſcipientis . Klia veꝛo duo ex
parte agentis.Predicka quatuo ſunt ſimul tem poꝛe. non na⸗
tura. Prioꝛitas autem et poſtenceitas que! bᷣm oꝛdiem natuie
eſt redutitur aliquo modo ad oꝛdmẽ cauſe a cauſati. Inter iſta
videtur hie d cauſalitatis elſe· Cauſaliter enim motus libeñ.
a bitrii pꝛioꝛ eſt alis tnbus quia requiri tur conſenſus voluta⸗
tis m huiuſmodi mutalione. Holuntas autem et libe rum ar⸗
bitrium ſumuntur hic pꝛio eodemę· Pꝛopterea: motus iſte⸗
a ppellatur motus liben arbitnii. Iſte quoq; motus liberi aꝛ
bitrii que conſentit deo. vt pꝛimo motoꝛi vocatur motus fidei
gmda habet aliquid Ignitionis et aliquid affedionis ſictut fides
imus ergo ꝙ; motus hberi arbitrii. ſiue motus fidei m deuz
caulaliter eſt pꝛioꝛ q; motus quo de peccato quis ↄteritur · quia
ſicut mn generatione peccati pꝛioꝛ eſt zuerſio q; auerſie 10. cũ dueꝛ
ſio cauſet auerſionem · Ita in eius deſtructione peioꝛ eſt duerſio
a Ru ꝑ libe? arbitriũ q auſio a creatura ꝑ t ritionẽ de peto
Quod em pꝛimũ eſt in ↄpoſitione vlti mũ eſt in reſolutone. Iſti
veꝛò duo motus ſcʒ liberi arbitrii et ↄtritiomis ſunt pꝛioꝛes q;
gratia infunditur ꝗꝛ ſunt pamtoꝛia cauſa vt gra detur. Quã⸗
uis em deus ſine vlla Para tione poſſet impiũ inſtiſicare tamen
reqnirit pꝛeparatio ex ꝑꝑ noſtra· qm ſidit requint pꝛłpara tio:
ex parte matenie in naturãlh mutatione ad reapiendũ ſoꝛmam
ita in mutatione vohintaria. hot nõ eſt ex impotẽtia agentis
ſeð ſuſcipientis. Klia eſt ratio quia in iuſtifi eatione pectatoꝛis
ſit intro dudio vmus ſoꝛme et expulſio dtrarie. Ideo reqnirun
tur piedicka duo· ſciʒ motus liberi arbitrii diſponẽs ad gradie
ſuſceptionẽ· et vtritio i. diſceſſus a peccato diſponens ad culpe
expulſionẽ. Gradia veꝛo pꝛuis infundit᷑ q; culpa remittat᷑ quia
per gr am culpa remitritur. ſicut intro duckõe Sime poꝛ eſt na⸗
turaliter ſoꝛma que expellit ex parte agentis q; illa que expel⸗
lenda eſt remoueri poſſit᷑: Qualit᷑ aũt iuſtificatie fiat mn inſtanii
vel lu cceſſiue nota diſtmdionẽ⸗Poteſte em̃ iuſti fitatio duphat:
accipi. ſiut et generatio. Ono modo vt dicat motũ ad iuſiũã

tt

klk EwEwE ife

Perxtaus
tum termino eiuſoem . et ſic ſit ſuceœſſiue· vt qñ ſucœdit ſuccelſt
ua pteparatio· Alio modo poteſt acupi vt dicat ſolũmo do mu⸗
tationem ſine motu.hot modo fit iuſtſficatio in inſtanti.et hoe
triplici ratione. Prima quia ſit virtute mſimita a ſimplia imme
diate· SBecunda eſt quia fit in ſubſtanaia ſimplici ſciliz in mente
Verda quia ipſa ſoꝛma.tam que expellitur ſcʒ culpa tam que
introduatur.ſcʒ graua ſimplex eſt omnio · Ad illud quod ait
Auguꝰ.ꝙ maius eſt iuſtificare im pium q; creare elum et ter rã
Dieendum ꝙ maius eſt quantũ ad id quod melius eſt. ſed nõ
quo ad modum ſadendi. Quamuis in iuſtiſicatione impii fit re

ſiſtentia foꝛmahs ſciliz contranum.nõ tñ eſt ibi riſiſtenda effe⸗

diua quo aliqid reſiſtat agenti. ſceʒ deo cuius virtuti nihil reſ
ſtere poteſt · In uiſti ſeatione impii aliquid eſt ex parte dei. et
aliqud ex parte peccatdꝛis: a aliquid ex ꝑte eccleſie. Ex parte
dei ſunt duo ſcʒ miſcða qua reatũ mdulget a iuſti dqa qua emẽ
dam aliquãtuluʒz exigit.vel h̊ vel in purgatoꝛio.hoc ſignat᷑ ꝑ
dueos diſcipulos quos miſit dñs in omnẽ locum quo erat ipie
venturus. tunc quidem coꝛpaliter · nunc aũt per gratiã ſpũali⸗
lier. Ex parte etiam peccatoꝛis ſũt duo.ſcʒ doloꝛ a amoꝛ· a hec
ſunt due mole quibo peccatum conteritur · que ᷣm legem non
debont in pignoee obligari dyabolo. Ex ꝑte eccle ſie ſimiliter ſt
duo. Primũ eſt meritũ a pꝛecipue xp̃i cuius meritũ eſt inhauſi
bile. enam ahoꝛum ſanctozum qui ſecrrunt opem multa ſuper
eꝛogatioms· que omnia ſub poteſtate clauium ſunt poſita· vt
quid minuꝭ in vno membꝛo ectlehie muenitur in alio recompẽ
ſetur. Vnde ſi aliquis non eſt membꝛum eccleſie non influit in
ipſum mentum pꝛedictum. Gecunduz eſt indulgentia quã dat
ectleſia per papam a epiſcopos. tñ vt ipſa mðulgentia tm va
leat quantũ pꝛomittitur exigit᷑ auctoꝛitas et cauſa ſcʒ ↄmunis

vtilitas ex parte dantis. Exigitur etiam ſides ſormata et obo⸗

Dientia. H eſt abſolnat illud ꝓpter quod dat᷑ ex ꝑte recipientis·
De penitencia venmahum. Capitu.xxxi.

„ Enitencia eſt remedium inſtitutum ad expianduz pec

catum que debetur pena ſenlibilis que tũ debeat᷑ pee
cato non ſolũ moꝛtaliſed ꝗ vemali · patet ꝙ penicẽcia
emedium contra vtrũq; Tamen penitenda non eſt ſimplici
ter de venialiabus ſed etiã de moꝛtalibus. qꝛ pemitẽdha mtrodu
cta eſt ad reconaliandnm amicitiam ꝙ;; peccatũ moztale tolut.
Lict ergo penitentia nõ ſit de venialibus. ſimp liauter tñ erit ꝑ
acudeg:⸗ et hot trib modis. Pꝛimo rõne dubii. vt qn credunt᷑

Liber

eſſe moꝛtalia. Secundo ralione ſtatuti vt eſt qñũ; homo qui cn e⸗

tut᷑ confiteri ſemel m anno non habet mſi vmaha. Terceio rõne
peri oih vt qñ venialis delectatio ad hec perducta eſt ꝙ niſi ho⸗
mo ſe aùtat ab ea trahit immoetale· De remiſſione peœati veni
alis ſciendũ ꝙ in duobus caſibo nõ remittit᷑· Primus eſt ſi talis
habeat moetale peccatũ.quo miã ſine moꝛtali peceato nunq; di⸗

uiditur veniale · Liet econtra poſſit fieri·ſcʒ q; metale dimit⸗

tatur ſine veniali· Cum em̃ moetale peceatum tollat caritatem
que vmuerlſa delicta operit· conſtat ꝙ exiſtenti in peccatd moꝛ
tali nullum vemale remittitur. Setundus eſt qñ voluntas fixa
manet in affectu alituius pcti venialis determmati: qm̃ idem il

ind dolli nõ poteſt. a hoc multiplici rõne· Orima eſt qꝛ om̃e pet

tatum remiſſiõe indiget quo ad duo:lcʒ quo ad culpam a quo
ad penam. ſed nõ poteſt eſſe remiſſio ſceᷣa ſiue pꝛimaqꝛ quam⸗
vmi homo culpam habet debitoꝛ eſt pene. Culpa aũt in deoꝛdi
natione vohintatis ↄſiſtit · Vnde volũtas ſic manẽs reoꝛdinari
non poteſt alioquin duo o ꝓpeſita ſimul eſſent in eodez Rlia ẽ
ratio quia manente cauſa non poteſt tolli effeckus. Sed volun⸗
tas inoꝛdinata ad aliquid eſt cauſa peccati vxenialis Vnde ma⸗
nente voluntate fixa in illo nõ remittitur ip̃ᷣm peccatũ veniale
Sdienduz etiam eſt ꝙ vnũ peccatum vemale poteſt remitti ſine
alteꝛo quia peccatũ moꝛtale qð maioꝛis ẽ adherẽtie poteſt ſine

vemali: Klia ratio eſt qꝛ pctm moꝛtale ita deo diſplicz ꝙ fant
etiam ipm peccantẽ diſpliee deo . ſed veniale qmuis deo diſpli

ceat tuʒ inoꝛdmatũ ſit. non tñ ſacit ipᷣm peccantẽ deo diſpicere·
quia nõ pꝛiuatur gratia ſed obnubilat᷑ in quantũ eius pceſſus
impeditur ad exterioꝛa. à ꝓpter hoe vnuz vemiale nõ im pedir
quin aliud vemitti poſſit · Tertia tatio eſt qꝛ vemalia nõ habẽt
dnexionem ad mmmcem nec ex parte auerſionis: qꝛ nõ auertũt
a ſũmo bono· net ex parte ↄuerſionis Ideo vnũ remitti pt᷑ ſine
alio· Mon veæꝛo ſic eſt de moꝛtalibus. vbi vnũ nõ dimittit᷑ ſine
alio quia moꝛtalia onexionẽ habent ad inuiveʒz ex ꝑte auerſio

nis. quodhbet em moꝛtale auertit a deo lit nõ habeant dne⸗

xionem ex parte cuerſionis. non poteſt tñ vnum remitti ſine
alis Ex pꝛedidtis collige ꝙ aliter ſe hñt ad inuicem venialia· et
ali moꝛtalia. a alit᷑ moꝛtalia ad veĩalia. Moꝛtalia em̃ ſic ſe ha

bẽt ꝙ vnũ ñ dimittit᷑ ſine alio veiaha ſit ſe hñt ad ĩuicẽ ꝙ vnũ

dimittit᷑ ſine alio. moꝛtalia at᷑ ſit ſe hũt ad veialia ꝙ remitti pt
moꝛtale ſine veĩiah. h̊ nõ veiali ſine moꝛtah cuiꝰ duplex ẽ rõ pᷣ
ma ẽ qꝛ moꝛtale a veĩale ſe hñt ſiẽ hitus a diſpoſicõ h ſublato

— — — 5— 1—U

ð;IS - — — —, ſ⏑ er

Z Sextus
habitu põt manere diſpoſitio· et non econuerſo · Secũda ntio
eſt· quia moꝛtale o ꝓponit᷑ caritati Peniale aũt feruoꝛi eius· ſed
ſublata caritate tollitur et feruoꝛ eius:et non etonue:ſo.

Per ꝗd dimittat᷑ peccatu veniale. xxii
ND peccati vemalis remiſſionẽ nõ exigit᷑ nouus carita
tis habitus· ſed ſufficit nouꝰ motus· quia pecatũ ve
male nõ tollebat btutis hĩtuʒ h̊ ipedebat ip̃uis accũ
Nota ꝙ peccatũ veniale nõ dimittit᷑ ſine ↄtritione. Cuius hee
eſt ratio · qꝛ quãdiu manet voluntas in aliquo veniali nunqm
dimttit . Sed voluntate auertere ab eo ꝗqð quus pꝛius volebat
eſt diſplioere ei quod voluit. Talis aũt diſphcecia doloꝛ dtritio
nis dicit · Sed ſciendũ ꝙ dtritio poteſt acupi triplict᷑. vel in ha
bitu vel in actu.vel medio modo. Contritio in habitu nõ ſuffi
cit ad peccati venialis dimiſſionez· quia tunc quicunq; haberet
penitende virtutis habitũ non poſſet habere veniale peccatuʒ
et ſic veniale petᷣm nõ poſſet eſſe cũ gratia· Cõtritio in actu nõ
ſemꝑ requirit᷑ qꝛ ſequeret᷑ ꝙ pet̃m qð q̃s in me moꝛia nõ habet
remitti nõ poſſet · ꝓpter hoc requirit᷑ ↄtritio me dio modo · ſcz vt
pcĩm diſpliteat actualiter· vel explicite vel implicite · Dico autẽ
implieite qꝛ talis actꝰ ſufficit. qꝛ diſpliæret explicite pctẽm veni
ale ſi cogmitio fer ret᷑ ad illud. Notandũ etiã ꝙ tam feruens pt
eſſe motus caritatis in deũ ꝙ oĩa veniaha peceata ↄſumit etiaz
ſine actuali oogitatione ipſoꝝ · qꝛ qñ quis feru enter fert᷑ in deũ
diſplicet ei ome qð a deo retardat · et ita liet explitite de pecca⸗
to veniali nõ cogitet. tñ in illo motu cõtinet᷑ implieite diſplicen
da peccati venialis vel vmꝰ vel oĩm · Scendñ etiã ꝙ in dtricõe
de venialibo nõ exigit᷑ ꝓpoſitũ nõ peccandi venialit᷑ · ſic in cõtri
tione immoꝛtali exigebat᷑.ſed ſuffiat ꝙ diſphœat ei etia pcetm
pꝛeteritũ · et infirmitas qua ad pctĩm veniale inclinat᷑· quis ab
eo omĩo immuis eſſe nõ poſſit · ita tñ ꝙ voluntas non maneat
ſixa in vno veniali.qꝛ illud ſit reuntũ nõ dimittet᷑ in otritione
gnali net ſpedali· Duius aũt ſentencie het ẽ ratio:.qꝛ ptẽa moꝛ
talia ſunt in ptãte nr̃a vt vitent᷑ nõ ſolũ ſingula. ſed etiã omĩa
Hemale weꝛo et ſi ſingula vitari poſſint · non tñ omnia qð ex
inſirmitate nature otingit· Multa ſunt ꝑ que tollunt᷑ peccata
venialia que ꝑ tria ↄpꝛehendunt᷑.Primo ſitut omĩa que gr̃am
cõferunt vt ſatramenta ectleſie Scðo illa quibo impedimenta
feruoꝛis a gr̃e tollunt᷑ ſicut eſt aqua bñdicta que vᷣtutẽ mimiti
nepꝛimit · et epãlis bñdidtio· Leruo exeritiuʒ hũilitatis ex ꝑte

Liber
nt̃ᷣa:ſitut eſt tonſio pectoꝛis· or̃o dñicalis· elemoſina·ieiumũ a
hmõi. Ratio hoꝝ eſt.qꝛ eũ venialia dimittant᷑ ꝑferuoꝛẽ carita⸗
tis qui implidite· vl expheite ↄtinet omma illa que nata ſũt de
ſe ſe uoem caritatis exatare dicunt᷑ peccata venialia dimittere-
Talia veꝛo ſũt omnia que p̃dicta ſunt. Vñ cũ hᷣm qntitatẽ fer⸗
udeis ſit quãtitas remiſſionis ptzʒ ꝙ; ꝓut ꝑ iſta tria pnumerata
maioꝛ vel minoꝛ exutat᷑ feruoꝛ qͥ vel ĩphieite vł explicite ↄtritõeʒ
2ꝛtinet plura vel pautioꝛa venialia dimittunt᷑. nõ tñ ſꝑ omnia
De extrema vnctione (Capit ulum xxxiii
Ediatoꝛ dei et hoim nõ ſolũ vocat᷑ heſus inquan tũ

habet ſaluare . etiã xp̃s inquantũ hʒ vnctõis gram
in alios diffundere. Unbus em̃ vicibo unctus fuit da
nid Primo in modo pr̃is ſui in ſignum regni futuri hee ſignat
vndtionẽ in baptiſmo·. Scðo mn ebꝛon ſuꝑ mdaʒ a poſtea młta
bella habuit· Det ſignat vnctionẽ in ↄſirmatione. Tercio itxꝝ
m ebꝛon ſuꝑ omnem iſrahel. poſt hãc in pacœ ſeg nauit. Dec ſi⸗
gnat vndchonẽ in extremis. De ſubſtancia huius ſarramẽti ſunt
quinq; · Primũ eſt ꝙ vndionẽ fadiens ſit ſacr dos Scðm eſt m⸗
centio: Tertiũ materia ſeʒ oleum in irmeꝝ. Quartũ ſoꝛma ver
boꝛum ſcʒ hec ꝑ iſtam ſanctã vndhonẽ &. quã ſoꝛmã debet dicẽ
mungens· Quintũ eſt loctus inungendus quia ſit ad oculos ad
aures ad nares· In hot ſacramẽto foꝛma verboꝝ eſt depcatiua
qꝛ illud ſaeramentũ videt᷑ valere quaſi ꝑ modũ ſuffra gii. Dat᷑
em̃ ad effedum quẽ homo ꝑ opera ꝓpria poſſet ↄſequi niſi inſir
mitas impeduet · Vnde notandũ ꝙ in aliquo ſacramẽ to foꝛma
verboꝛꝛ eſt in ſola orone ſieut hit· Dixit em̃ Jacobo. Inducant
peeſpiteros et oꝛent ſuꝑ eum · In quibuſda; ſacramentis ↄſiſtir
m ſola enundiatione· ſicut patet in baptiſmo. XKit em̃ dñs.· Ba
ptiſantes eos nõ fadens de oꝛ'õne mentionẽ In alio ſacramẽto
ſic dicũt quidã ↄſiſtit ſoꝛma in oꝛõne et enũtiatione vt in ſacra
mento penitencie Conſueuefr̃t em ↄſeſſoꝛes pꝛimo oꝛare dicetes
KXKbſolutionẽ a remiſſionẽ e · Poſtea dieũt. Abſoluo te a pctis
Cũ em̃ offendat deus et ecclia m peto ↄtra pᷣmũ merito fit oꝛõ
et ↄtra ſcdᷣm abſohitio. Iſtud ſacramentũ nõ datur niſi adultis
qui peccata venialia vident᷑ habere ↄtra que in ſtitutũ eſt · et ſic
datur aliis ꝙ; infirmis in ꝑiculo moetis ↄſtitutis. Sanis em nõ
da tur d

ſurſum erigant. Si ſepe quis ad moetẽ infirmat᷑.ſepe pt᷑ inungi-

htz in vna inſfirmitate nõ debz q́s bis inungi niſi eadẽ infirmitas

ud ſaeramentũ quia habent aliud remediũ para tũ ſtcʒ
pemitenciã. nec debet dari niſi poſtulantibo. qui deuotionẽ ſuaʒ;

— —¶, — — — — , =

— —

— — ⸗

—— — —

☛☛ ☛n

—
—

— — — — — ——— — —

rrirrrrrrrre etb

Gextus

vltra annum ptrahatur. Ita ꝙ in vno anno ꝓpter vnam infir

mitatem nequaq; bis inungatur - Effectus huius ſacramenti ẽ

multiplex · Pꝛ imus eſt ſanitas duplex· vna pᷣncipalis ſcʒ libema
tio ab inſirmitate ſpũali que ðↄtrahit᷑ ꝑ venialia.quibus amma
debils effict ad exſe quendũ actum gre vl gloꝛie · Kla eſt ſani
tas ſecũdaria que eſt quaſi effectus a ſig nũ pꝛioꝛis ſanitatis ſcʒ
ſanitas coꝛꝑalhs· a hot veꝝ eſt qñ ſanitas toꝛꝑalis expedit ſani
tati ſpũali Tunc em̃ iſtuð ſacramentũ cauſat vtrunq; ĩ ſuſcipi
entibo digne. Interdũ em̃ vtilis eſt ſanitas toꝛꝑals · ſcʒ ad me
ritum gloꝛie tuamulandũ.Valet etiã ad deuotioneʒ extitandũ
ad velotioꝛeʒ tranſitũ ad celũ· In hot ſatramento ſic in eteris
tria ſunt · Vnum eſt ſacram entum tm̃ · ſecʒ vndio exterioe · Kliud
eſt res tm̃.ſcʒ effectus duphcis ſanitatis vt dictum eſt· Terciũ
eſt ſacramentum et res · ſcʒ quedam vndio ſpiritualis in terioꝛ
id eſt mentis interioꝛ iocunditas et ſolatium.

(De ſacramento oꝛdinis. (Capi.xxxiiii.
(Aand ſacramenta de quibus dickũ eſt pertinent ad ſta

tum perſone · ſed duo de quibus dicendum eſt pertinẽt
ad communẽ ſtatum eccleſie·quia oꝛdo pertinet ad ge
nerationem ſpiri tualem · Watrimonium vero pertinet ad ge⸗
rationem carnalem. Dꝛdinem pꝛecedet pꝛimo tonſura.quia in
omni tranſitu de ſtatu ad ſtatum ↄuenienter interponit᷑ aliqua
diſpoſitio media · Vnde in tranſitu a ſtatu layeoꝛuzʒ ad ſtatum
miniſtroꝛum dei ↄuenienter pꝛima tonſura interponitur · Fit eẽ
in hat tonſura aliquoꝛum capilloꝛum reſedio in modum cozꝛo⸗
ne. quia in miniſterium illius aſſumitur cui ſer uire regnare eſt·
Eſt itaq; duplex ſignum diſtincnuum in oedinatis.ſcʒ exterius
tonſura et interius caracter · Adeſſe aũt oꝛdinis tonſura nõ pꝛe
exigitur ſed ad bene eſſe·quia diſpoſitio cgruitatis eſt in ipſa
tonſura ad oꝛdinem er nõ necſſitatis. Dugs de ſancdo victoꝛe
oꝛdmem ſit deſcribit. Vꝛdo eſt ſignatulum quodda in quo po
teſtas ſpũahs traditur oꝛdinato et officium· Dic nota ꝙ ſicut ĩ
naturalibus dedit deus ſuperiora toꝛꝑa in regimen inferioꝛum
ſic et in ſpũalibus quoſdam poſuit ſuꝑiores a quoſdaz inſerio
res vt ill poteſtatem habeant ſuꝑ iſtos ſicut ſunt clerici qui pꝛe
ſunt in ſpũalibus et pꝛmcipes ac iudics ſeculares qui pꝛeſunt
in temꝑpalibus · De ſubſtancia hinus ſacramẽti ſunt ſex · Pꝛimũ
eſt poteſtas ordinantis.quia opoꝛtet ꝙ ſit ep̃us· Scðm eſt ma
teria. ſeʒ vndtio in ſacerdo tibus et tactus illoꝝ qᷓ tangenda ſũt
Teranm eſt ſoꝛma verboꝛꝝ · Quartum eſt ſexus viril. qꝛ mulier

sõ

Liber

non red pit caracterem oꝛdinis · Auntum eſt intentio . Sextum ẽ

ꝙ oꝛdimandus ſit baptizatus· Baptiſmus enim eſt ianua oim

ſatramentoꝛum. Quoddam eſt hic ſatramentum tm. vt viſibi

le quo poteſtas tradi videtur. Quoddam eſt res tantum.ſcilicʒ

gratia que confertur· Quoddam eſt res et ſacramentum.vt ca
racker · Septem ſunt oꝛdines · Pꝛimus eſt hoſtiariatus.ſcdᷣus le⸗
ſtoꝛatus. tereius exoꝛtiſtatus: quartus atolitatus: quintus ſub
dyaconatus.ſextus dyaconatus · ſeptimꝰ p̃ſbiteratus qͥ ẽ oĩm
oꝛdinum ꝑfecuſſimus a terminus alioꝝ. Rlu em̃ ſunt quaſi ſex
gradus quibo ad thronum deſcenditur ſalomonis. Rctus ho⸗
ſtiarioꝛum eſt locum cuſtodire confectionis ſacramentoꝝ ab hyſ

qui immundi determmati ſunt . ſcz ab excommunicatis· Nckus

lectoꝛ eſt ꝓphedas legere · Actus exoꝛiiſtarũ eſt arere demões
er coniurationem ne dominent᷑ in ooꝛpoꝛe nondum bapaſato

Uctus acolitoz eſt delignare lumen euãgelii in coꝛpali himine

AKctus ſubdy aconoꝛum eſt oblationes accipere ab offerentibuſ
et eas offeꝛre dyatono· Legere aũt epłam nõ eſt actus eoꝛum
peinapalis ſed ↄueniens. Actus dyaconoꝶ eſt oꝛdinare hoſti⸗
as in altari · Pꝛedicare aũt vel legere euangeliũ eſt actus conſe
quens. Actus pꝛeſbiteroꝛũ eſt conſecrare toꝛpus et ſangumem
chriſti et hic eſt actus pꝛincipahs. Klius eſt ↄſequẽs · ſcʒ ligare
et ſoluere · Per qu em actum pꝛeparatur toꝛpus miſticuz vt ſit

aptum at ydoneum ad ꝑcœptionẽ coꝛꝑis xp̃i veri. In qualibet
oꝛdine impꝛimiturcaracter.ſed qñ fiat hoc nunt dicendum eſt
Doſtiariie quidẽ impꝛimit᷑ qñ datur eis clauis ligandi et diat᷑

