tera ſcandaliſat · Item põt eſſe occaſio pecandi ex alio. et hoc a
conſiliario qui drĩ otulus· vel ab adiutoꝛe qui die᷑ manꝰ q dex
ter qui eſt ↄſiharius ſeʒ adiutoꝛ in ſpũalibo-Dmõi ergo ſi ſtan
dahiſant abicienda ſunt. qꝛ ocaſiones peccandi ſunt fugiende
Monũ ↄſñilium eſt de rechtudine intentionis ac ſimplititate finis
Vnde dỹ MWat. . Att ẽdite ne iuſtiaã vr̃am ſadatis coꝛã hoĩbo

vt videamimi ab eis · Item illud ·. Neſciat liniſtra tua q d faciat

dextem tua. Item ſic lueãt oꝑa veſtra coꝛam hominibo. vt glo

riſient patrem vrm qui in ellis eſt· De his nota ꝙ dtingit ↄſti
tuere duos fines ſcʒ temꝑalezꝭ a eternũ. Sed ſi eternus eſt finis

Fegationie ner Pter ſe ſed ꝓter dommune bonũ. Sextũ con

der
e
5dd—
boll
Und
uſt⸗
ſben
imn

——

8

Quintus
vltimus hot bene lieer · Adio autem ſpũalis vt pꝛedicatio non
põt reſerri ad enem temꝑalem ita etiam ꝙ illud tempale refe⸗
natur ad deũ · qꝛ nõ ſunt ſadenda mala vt eueniant bona que
cunq;· a hot eſt ꝙ ait Rug. Mon debemus euangehſare . vt mã
ducemus. ſed mandncare vt euangeliſemus. Nota etiã ; tene
mur illos actus referre ad deũ. qi habemus dñm ex imꝑio ra
tionis · vt eſt mand ucare eligere cogitare et ſiłia.ſed non tene⸗
mur reſerre adus viriũ mobedientiũ ratiom. vt eſt nutritiua.
reſpiratiua aO hmõi · Deamũ ꝛↄſilium eſt de ↄfoꝛmitate oꝑis ad
dockrinam vt Wat · 23· Kllegãt onera grauia à impoꝛtabiha
digito aũt ſuo nolunt ea mouere-Dicunt em̃ aà non ſadũt.ad
idem Luc. 2. ypocrita. Eic pꝛimũ trabem de oculo tuo · et tũc
feſtueam in otulis fratris tui. Nota ꝙ in pꝛedicatione aſſeritur
aliqñ intentio gnaliter· ſcʒ de his que ꝑtinent ad ſtatuzʒ ſalbut?

Aliiqñ veꝛo aſſerit᷑ intẽtio õm ſtatum ꝑfectionis vt pote religio

ms· Primo modo tenet᷑ pꝛedicatdꝛ faœre qð didit tũ aſſerit oẽs
ad hoe teneri · Scðo modo non tenemur mii et ipſe ꝑfecionem
illam voluenit. Perum aũt malus peccet pꝛedicando diſtingin
tur.qa exiſtens in peccato notoꝛio pecat qñ pꝛedieat. ſiue ex
neteſſitate offtei hot fatiat· ſiue ex voluntate.quia ſcandalizat·
Exiſtens aũt in peccato octulto ſi pꝛedieat et non ſtudet ex di⸗
cto ſuo oompungi.adhut videt᷑ peccare· qꝛ videt contempnere
Vnden mũ dſiliuz eſt deuitanda ſollatudine . vt ibi · Molite ſol
haiti e&: ibi . Molite cogitaè de craſtina. Suẽdũ igit᷑ ꝙ triplex
eſt ſollicitudo · pma eſt laudabilł·et ẽ ꝓundẽcte ſpũalis· vñ aplłs
1·Cee. 2. Qui ſine vx oꝛe eſt ſolliatus eſt que ſũt dñi qũo place
at deo · gtem ad Rom I2z· de pꝛelatis. Qui peſt in ſollcitudine
Seda eſt tollerabił a iſta ſolliatudo cure tꝑalis quo að coꝛpus
Luc. jo.· Martha martha ſolliata es et turbaris erga pł ima
VTercia eſt vituꝑabilis.et iſta eſt ſuꝑflue theſauriſationis.quo
ad auariciam · Eccleſaſtes · Peccatoꝛi dedit deus afflichone ut
addat et congreget Er hec vanitas et caſſa ſolietudo mentis⸗
Solliatudo pᷣma pꝛetipit᷑ · cða permittit᷑ ·tercia ꝓhibet᷑ Duode
timũ eſt fraterne toꝛrectiõis: vt illud Luc. ræ. Si peccauerit in
te frater tuus toꝛripe illum &· Nota ꝙ coꝛriꝑe fratrem qñq; eſt
ſillum vr qñ coꝛripitur ſuꝑ venialibo · qnq; eſt p eeptũ vt coꝛ⸗
ripene de moꝛtalibo · a iſto ſcðo modo ꝑtinet ad om̃s et obligat
ſemꝑ.ſed non ad ſemꝑ.qua pꝛo looo a temꝑe ſcʒ qñ vacat et li
cet et ctedit᷑ ꝙ vtilis ſit coꝛrectio · Sciendũ ꝙ triplex ẽ coꝛrecno
ſcʒ amoeis.timoꝛis·pudoꝛis. Dunc oedinezʒ fraterne coꝛrectiõis

Lib

docet dñs in cuangelio cath. 18 B em̃ innuit fratreʒ re

uyocandũ amoꝛe cũ iubet euz ſingulariter zuenire diœns. Coxri

pe eum inter te a ip̃m ſolum. ſi hoc non vult · docet eũ ſcðo eſſe
reuocandũ ti moꝛe vbi ait. Si te non audierit adhibe tibi vnũ
vel duos teſtes Tercio do et. vt ſi net hoc valuerit qð reuocet
pudoꝛe · Vnde dicit . Oͦ ſi net illos audierit dic eccleſie · Bi aũt
eccleſiam non audierit. ſit tibi ſicut ethmitus et publicanus .
extõ mumieari debet a ſic deuitari· Sane pꝛedictus oꝛdo fraterne
ooꝛrectionis intelligit᷑ tm̃ de crimmalbo qꝛ de culpis cmunibo
ſolent clauſtrales m ſuis capitulis accuſare non pꝛemiſſa admo
mtione. Veruntñ acuſans ahum caueat diligeneer ne hoc ſaci
at ad infamandum ſed ad toꝛrigendum⸗ quomam ſi quis ex de
hberatione coontmarium faœret motaliter Pccaret.

—

Eieſtis medicus humamgenenis reꝑato⸗ tali mõ ſa⸗
nauit egrotũ ſiẽ optime ðpetebat egrotãti a egritu
dinm et occaſione egrotãdi a ipius egritudinis curacõm egro
tus igit᷑ homo el : moꝛbus aũt eœiginalis culpa eſt.· Dꝛigd vo
iſtius culpe licet pꝛmopaht᷑ ſuerit ex ↄſenſu rõms· ocaſion ez tñ
ſumpfit ex ſenſibo carms. d hoc ergo ꝙ medicina reſpondet
moebo opoꝛtuit ꝙ non tm eſſet ſpintualis verũ etiam aliquid
haberet de ſenſibilbo lignis. vt ſicut ſenſibilia ſigna fuerũt ani
me occaſio libende ita eſſent ei ocaſio relurgendi⸗ ꝓlerea me⸗
ditina noſtri vulneris ꝛↄſiſtit in ecleſiaſticis ſacramentis ·

Incipiunt tituli Gexti libeiꝛ

Diffinitioens ſacrameh Ca. 1 De qlitate penitencie . Ca. 99.

De inſtituto e ſacramẽtoꝝ. 2Z Der effectu penitentie. Ca. 20
De effectu ſlacramentoꝝꝶ. ca. De ptibo pnie in cmumi ·21.

De nüe ſacramentoꝝ. Ca· 4 De contritione- Ca2zZzZ

De diſpẽſatõe ſacramẽtoꝝ. ? De tonfeſſione Ca: 23

De caracten aiteracõe ſac · De qſitate fieri 2ſeſſiões: 25

De dra ſacramentoxꝝ Ca.? Cui debeãt ſieri ↄfeſſiones .25
De baptiſmo Ca. 8 De ligilo pſions Ca. 26
De baptiſmo a exociſmo. De ſatiſfacione Ca 29

De ↄfirmatione eukariſtie. 10 De ptibo ſatiſfa· in ymum .2 8
De ſacraamto eukariſtie Ca.ii De ſingulis ptibo ſatiſfa. 29

De digtate euk . a miſtris eiꝰ 12 De inſtificatione impij Ca· 30

De effecku eukariſtie Ca. 13 De penitencia veniahuz ta. 31
Per qd dimittat vemale⸗ 32

De ſumẽtibo eukaſtiaʒ a mõ
ſumendi Ca. 14 De extrema vndio Ca-. 33.

— ——ẽ

☛t —- — — — —

— ——

27

Q —

—
—

Bextnes
e abſtinenda a muniõe. 15 De ſaeramento ordinis ca 34
Do officio milſe Ca· 16. De qlitate edinandoz ca · 3 5
De negliis ꝗᷓ fũt in miſſa. i2 De ipſa odinatione Ca. 36
De ſacramen to penitencie . 18 De matrimonio Ca. 37

Mmittone ſacrament Capituluz: i
Ktramentũ eſt vt ait.· Rugꝗꝰ. immſibil gr̃e viſibihs
fſoꝛma. Dec diffinitio gnalis eſt et ↄuenit ſatramẽtis
tam noue legis q; veteris qꝛ tam illa q; iſta ſũt ex fihi
tuid ine repeeſent ancia a mſtituõe ſigni a ntia· m at ꝙ eadez
diffimtio duenit ſacramtis noue legis ſic ſu ꝓllẽda ẽ ita vt eiꝰ
inmdm em ge rat a cauſa exiſtat. qꝛ non ſolu ex ſilttudine reß
lentant vł mſtitutione ſignãt ſʒ etiã ex virtute diuma ſct̃ificat
a qram oſerunt ꝑ quã aĩa creat᷑ ab inirmitatibo vitio. a hoe
eſt ꝙq Rug. mſinuat in alia diffinitione diœns. Zacramentuz
mn t eſt illud in quo ſub tegumento reʒꝶ viſibiliũ diuma vᷣtus
ſalutem ſecretius oꝑatur. Eſt et ter aa diffnito · hugoms de ſan
cto victoꝛe qi ait. Sacramentü eſt materiale elementũ extrin
ſetus otulis ſupoſitum ex inſtiurtione ſigmſicanꝰ.ex ſilitudimne
repꝛeſentans. ex ſandtificatione aliq; gr̃ am muiſibilem ↄferens.
Vra tangun?᷑ hic ꝗᷓ ſunt ex rõne ſatram̃ti ſtricte a pe acepti⸗
pmũ ẽ natłabł ſilitudo ex qᷓ hʒ aptitudinẽ ſignãdi. bm ẽ actuał
mſututio ex qua hʒ odinationẽ detmmata reſpcũ huiꝰ ſignati
Vereiſi eſt ſpũalis ſacriſicatio ex qua habet virtutem effieiendi
iilud ſignatũ · Item dicit Augꝰ. O ſacramentü eſt ſacre rei ſi⸗
gm. Jllud at nõ ẽ diffinitio. H pociꝰ ẽ ethimologia ſacramẽti
de mſtitutione ſacramento Capit ii
cramenta legis gre xp̃us inſtituit: tamqꝙ; noue le⸗
giſlatoꝛ in qua vocauit ad premia dedit epta inſti⸗
tuit ſacrameta. xpᷣus em verbum pris cu ſit ſũme vir
tutissſũme veritatis a ſũme bonitatis · Ratione bonitatis Pmi
ſit pꝛemia btiſica itia. Ratione veritatis dedit pꝛecepta dinigẽ
cia. Roõn e virtutis mſti tuit ſacra m enta adiuuantia. vt ſic £ ſa e
cramenta vepartt᷑ virtus ad implenda pꝛeœpta. et p pꝛecepta
vematur ad pꝛemia· Inſtituit aũt xp̃us ſacramẽta in verbis et
elementis ·˖ vt ait Rug. Accedat in qut verbum ad elemen tũ
et fir ſarramentũ. et eſt ibi elemen tũ ꝓ materia a ſoꝛma verbo
rum pꝛo foꝛma·. Ad hoc vero ſunt inſtituta ſacramenta in verbᷣ
et elementis vt haberent euidentiam ſignificandi et efficacaz
ſanctiſicandi· qꝛ dum elementa otulis et verba auribo ſe offert
qui ſunt duo ſenſus pꝛecpue cog noſeitini:qꝛ dant euidentiaz

peebet experimentũ.

E.
Liber
ſigniſicationis Deiñ verba ſignificant elementa vt pleniee ſi
at humane curationis efficada Inſti uit aùt deus ſacramenta

diuerſimode. quedã ſcz ante aduentũ ſuũ vt mattrimomũet pe

nitentiaz. ſed hec duo ↄſirmauit a conſũ mauit in lege enange⸗
lica dũ pnĩam pᷣ̃dicauit et nupdis interſuit. Alia quinq; ſacr a
mentn ſolus xßus inidamt · Cõſirmatõ em quidẽ manũ ꝑuulis

imponendo. Vndtionem vezo diſcipulos ad curandũ mittendo
q infirmos vngebãt oleo ſicut dr̃ imn in arco baptiſmũ ſuſci⸗

piendo. deinde foꝛmã dando. Oꝛdpinem vero Primo ptãtem li⸗

gandi et ſoluendi tribuendi a 2ſidiendo altaris ſarramentum

et ſang uinis; Inſtituta ſu nt ſacra menta multiplici decaula. 5 ri
mo ꝓpter humiliacõz qua homo querit ſahitem m inſerioꝛ bo ſe
Scðo ꝓpter erudiuonẽ qua homo ꝑ viſibilia ad cognoſcenda
inuiſibilia rapiat Terao ꝓpter exercitationeʒ qua noxiam hõ
dechnet occupationeʒ aQ ocium Quarta eſt ꝓpter congruitatem
mediti ad medicinam. quia cum medicus ſit deus a homo. con
gruenter mediana vtinere debet aliquid diĩnum ſez muiſibilez
gram a aliquid hũanũ. ſeʒ viſibilẽ gre foꝛmã Anta ↄgruitas
ex ꝑte infirmi. qꝛ cũ mſirmus ſit homo conſtans ex cꝛpe a ſpũ
Spiritus aũt intoꝛpoꝛeus nõ bene capit ſpiritualia niſi m cꝛ⸗

pibus ↄgruũ ſuit dare medicamẽta ſpũaha in rebo toꝛpalibus

ſicut pillule et nebula· Gexta ꝓpter augmentũ mena · Multuz
em̃ valet ad meritũ qñ deo tredit᷑ in his vbi humama ratio nõ
Patet ergo ex p̃didtis que ſit ſaeramẽ toꝛũ
cauſa efficens. qꝛ diuina inſtituno Que foꝛmahsqꝛ gre ſandti
ficatio. Que finalis.qꝛ hũane inſirmitatis canſatio vel turatio·
e effectu ſacramentoꝛum Capi.iin
Frfectus ſacramẽtozꝝ noue legis mu laplex eſt Primo

a pcto mũdãt.ſcðᷣo in bono ðſirmãt·tereio coꝛꝑi xp̃i

miſtico mnooꝛꝑant. quarto inſtificãt· qnto ad futuram

vitã ſparant. ſexto erudiendo ilumiĩant. ſeptimo a malo p̃ſer⸗
uant. Iſta patent in ſeptẽ ſacramẽtis ꝑ oꝛdmẽ lam pmũ oꝑa

tur baptiſmus· ſcᷣm vo ↄſi rmatio a ſic de aliis: Sacramẽta di

cunt᷑ gr e vaſa a cauſa.nõ ꝙ in eis gr̃a ſu bſtantialiter dtineat ·

vel cauſalit᷑ efficiat᷑ · cũ in ſola anima habeat tollocari. et a ſolo

deo infundi ˖ Sed qꝛ in ilns et ꝑ illa gram cumtõis a ſũmo me⸗

tis quin a ꝑ alias vias gram ſuam ↄſerre valeat· Sacramẽta

— — ———,,;, — ——

—

—

—

᷑ —

— — . l

— —2
—. —

— — —
+—

1
i

Qumtus

ſemꝑ habent ſigniſicationẽ veritatis ſed nõ ſemꝑ eff catiã crea

tionis · Mon ꝓpter deſectũ ex ꝑte ſui ſed ex ꝑte ſuſcipientis· qui a
grᷣa nulli datur repugnanti a impugnanti fontem gre · Vnde
et ſacramenta nõ ſanduſficant. niſi accdẽtes digne et ab q; omni
fidione. Nõnunq; cũ virtute ſacramẽ toz fit de attrito ↄtritus

ita ꝙ deſeckus dignitatis vel Parationis ex ꝑte ſuſeipiẽtis ſup

pletur virtute diuma m ſacramẽtis· dũmodo nõ act edat ſcient᷑
m moꝛtali. vel in ꝓoſito pe ccandi . vñ ſciendũ ꝙ qudẽ luſcipi⸗
unt ſaceramentũ tim vt fide acedentes QAuidẽ rem tin qui ꝑ co⸗
tritionẽ a ſidei deuocõnẽ reapiũt gr̃am poſtq; vemũt ad ſacra
m enta Quidã ſuſcipiũt a ſacra mentũ et rem· vt digne acceden

tes. Sacramentũ dicit᷑ a ſatrando· a hoc pt᷑ fieri tripliacver. Aut

ſanchtatem efficiendo tm· aut ſig nando tm aut ſimul effidendo
a ſignando Pꝛimo modo ↄuenit ratio ſacramẽti rebus ſignatẽ
ꝑ ſacramenta tam veteris q́; noue legis Sðo modo dꝛuenit ſi⸗
gms veteris legis. Terao modo duenit ſaeramẽus noue legis
Huius exempl habemus in naturis. qꝛ mediana dicif᷑ ſanare
efficendo tm̃ · ſed vꝛina ſanat indicando tm̃. Certiſficatio vero
ſanat effidendo a lignando. Qnq; ſunt que aĩam miſtiſicant ſed
diuerſimode . Deus em̃ iuſtiſieat auctoꝛitatiue· gratia iuſti ficat
ſoꝛmaliter expellens moꝛbuzʒ ſpũalem · impletio mandatdꝛum
iuſtificat vt dieta · Sacramenta vero tanq; vaſa medicinalia m
quibo ↄſertur gra: ſacer dos aũt miſterio · Exemplũ hoꝛꝛ habe⸗
mus min curacõe moebi coꝛꝑahs. Deus em̃ ſanat coꝛ pus auctoꝛi
tatiue meditina veꝛo effectiue. Dieta ↄ ᷣuatiue.vas meditine
tontentiue. vt dici᷑ vulgariter· Pixis iſta ſanauit me. Wedi⸗
tus veꝛo ſanat vt mmiſter —-— J
numeꝛo ſacramentoꝛum Capit. iii.
Kcramẽta noue legis ſeptẽ ſunt m diuerſitatẽ hoĩim
in eceleſia · Primũ eſt mtrãtiũ vt baptiſmꝰ Scom pu
ꝗIꝗg nantiũ vt ↄſirmatio · Lercũ vites reſumetiũ vt eu
hariſia Quartũ reſurgentiũ vt penicẽtia · Qutum exeuntiũ vt

extrema vndio · Sextũ miniſtrantiuʒ vt oꝛdo. Septimũ nouos

milites introducentiũ vt matrimoniũ · Sepm ſaeramẽta ſigu⸗
nata ſunt in ſeptem ſignaculis quibo fuerit veteris legiꝰ pagina
ſigillata· que agnus q̃ habet claueʒ dauid qu claudit a nemo

apit reſeraut · Itẽ in. ?.D tubis quibo angeli eenerũt. Item m. ⸗

ſtellis quas habebat ſimihs fiuo hoĩs in dextra ſua· Item in. 2.
panibo dñs turbam ſaciauit · Item in.⸗· oculis ſuꝑ vnũ lapidẽ.
Item in·2. lucernis taber nactuli ſuperpoſitis cande labꝛo· Icẽ im

—M

2 —R 3.
Liber
2.cir cuitionibo hiericho· Itẽ m. ⸗ loctoni bo naaman in ioꝛdane
Sacramenta ſeptem ſũt qꝛ diſponũt ad.2. virtutes habendas

Nam baptimus eſt ſacramentũ ſidei · Cõfirmatio ſpei· Eucha⸗

riſtia caritatis· Pemiten tia iuſticie. Extrema vncho ꝑſeuerande
que eſt foꝛtitudinis ð plementũ · Dꝛdo pꝛudentie · Watrimomũ
tꝑantie. Küia eſt ra tio numeri ſatramentoꝝ · qꝛ oꝛdmat᷑ contra
tripliem culpamet contra quadꝛu plice penã. vnde baptiſmus
oꝛdinat᷑ contra peccatũ oiginale. Penitentia ðtra mœtale. Ex
trema vnduo ↄtra veniale· Dꝛdo cõtra ignoꝛanuã. Euchariſtia
cõtra malicetam· Conſirmatio ↄtra impotenuã · Watrimomum
vtra concupiſcentiã q; temꝑat a excuſat · Rlia eſt ratio num eri
qꝛ ſatramenta ſunt cauſe ſanatiue moꝛbi ſpũalis ad mediũ coꝛ
porahũ · Meditina vero coꝛꝑahs quadꝛuplex eſt· ſcʒ turatiua.
conſeruatiua/pꝛeſeruatiua· melioꝛatiua. ſimili mõ et ſacramẽta
curant · Baptiſmus em̃ curat ſimul et totaht᷑· Penitentia veꝛo

culpã curat paulatim quantũ ad penã quouſq; nulliꝰ pene hõ

debitoꝛ ſit· Extrema vero vndtio curat a moebis leuioꝛibo: ſeʒ a
venialibus.ſicut baptiſmus et penitenga curant a moxbis eta⸗

libus·. Sicut g pꝛedicta tria ſacra ſunt quaſi medidne curattuue

Confirmatio eſt medicina conſeruatiua ſamtatis ſpiritualis in

qua datur ſpũſſanctus ad robur et ad conuerſationem gracie

date in baptiſmo. Watrimoniñ eſt medicina p̃ſeruatiua· Dꝛdo

eſt mediuna melioꝛatiua in quo augmẽtat᷑ gracia· Euchia hec

cmnia ſimul facit· Curat em venialia que ſũt ruine occaſio ma
ioꝛis · Conſeruat etiã gram inuentã in homine et augmentat:
Sicq; melioꝛat nihilominus a pecc ato pꝛeſeruatt—
Ge diſpenſatione ſacramentoꝛna Cap. v
BöODneſtas diſpenſatõis ſacramẽtoꝝ regulari᷑ ſpecta.
ſolum ad genus humanũ In ommibo aũt ſacramentẽ
diſpenſandis necœſſaria eſt m diſpẽſante intentio qua
quis mtendat facre qð xp̃us nn ſtituit fieri ad humanã ſalutem
Vel ſaltem faœre qð faut eccleſia in quo cl audit᷑ mm gnah inten

tio p̃dicta· Quia eccleſia ſicut ſacrã a xp̃o accepit: ſic ad fide iãũw

ſalutẽ diſpenſat · Rurſum qꝛ oꝛdo dignitati exigit· vt m aioꝛa
maioꝛibo· minoꝛa minoꝛibo ↄmitt ant᷑. Qu edã reſpiciũt excœllen
tiam dignitatis vt ſacramentũ ↄfirmationis et oꝛdiis · Vnde

ↄferuntur ab ep̃is: Quedã vero reſpicũt indigentiã neœſſitat
vt baptiſmus a mrimomum· quoꝝ vnũ regenerat altrz vero
generat. Et hoꝛ diſpenſatio etaq; ꝑſonis infencꝛibo tõceditur

maxime in articulo neœſſitatis ꝙ dico rõne baptiſmi Quedam

—

Sextus B
aũt ſacram̃ta ſunt qᷓſi media. vt eukariſtia et penitẽtia a vnctõ
extrema. Et iſtoꝛuzʒ diſpenſatio ad ſolos ꝑtinet ſacerdotes · qiu

ſunt quaſi in medio inter ep̃os et minoꝛes pꝑſonas ↄſtituti. Ga⸗

cramenta diſpenſarn pñt a bomsa malis· a fidelibo a mſideli bo
mtra eccleſiam a extra eceleham.qꝛ ſi d iſpenſari poſſet tm̃ a bo
nis nullus eſſet certus deſiſcepeõe ſacramenti cũ nullus ſit cer
tus de bonitate mimſti ſicut nec de ꝓpria a ita ſemꝑ opoꝛtet ite
rari ſacramenta a malicia vmius hoĩs pꝛeindicaret aliene ſaluti
Id circeo ſacramentoꝝ diſpenſatio cõmittit᷑ homini non ratione
ſancutatis que variatur.ſed rõne auctoꝛitatis que ſemꝑ manet

quantũ eſt de ſe. Sienduʒ aũt ꝙ ſacramenta quedam habent

ſubſtandialia: quedã vᷣo ſacramẽtalia.RQuantũ aũt ad ſubſtãcia

lia nõ plus valet operatio bom miniſtri q; mali. quia deus ibi
operatur vt auctoꝛ·homo vt miniſter. Sed in ſatramentanbus

ſic ſunt orones plus poteſt valere oꝛatio bom &; mali.hoc autẽ
eſt per accidens non per ſe uquantum ad effectus accidentales
non quantum ad eſſentiales· Quãuis ergo apud hereticos ſint

ſacramenta vera. non tñ retipientibns vtilia niſi ad eccleſie re⸗
deant vmtatem. Vnde Rug: Eccleſia domꝑata paradiſo indi

cat poſſe baptiſmũ homines foꝛis ateipere Bed ſalutẽ nõ tenene
Mam et flumina de paradiſi ſonte ſoꝛis largiter manauerunt
net tñ imn meſopotama · net in egypto quo illa flumina ꝑuene
runt eſt ſeliatas vite que de paradiſo tommemoꝛatur.

Ge caractere iteratiõe ſacramẽtoꝝ( vi

Riplex eſt ſtatus fideliũ in acie ecleſiaſtiœ ierarchie

ſcʒ fidei genite.fidei roboꝛate.ſidei multiplicate. Scðz
pꝛi mũ ſit diſtinctio fideliũ ab meredulis in baptiſmo⸗
Scðm alum fit diſtimdio ſoꝛtium ab infirmis. q hoc in ſacramẽ
to tõ firmationis. Scm tercium fit diſtintio cleriooꝛũ a laycis.

per ſacramentũ oedinis· Dinc eſt qð hec tria ſacramẽta caracte⸗

res impmunt ꝑ quos indelibiter impꝛeſſos ſemper diſtinguũt.
vnde nullatenus iterare poſſunt. Caracker igit᷑ baptiſmalis eſt
ineupientiũ. ↄfirmationis ꝑſicientium.ſeð oꝛdinis eſt ꝑfectoꝛuzʒ
Pꝛedicta triplex diſtintio ſit ad ſimilitudinem diſtindiomis ali
eu ius exeratus diſtindti. Prima eſt cmums ſcʒ tocius exercitꝰ
ab alio exeratu: et hoe fit ibi ſpiritualiter ꝑ baptiſmum. Scða
eſt ſpecialis: ſcʒ militum a ꝓpłaribus.hoc aũt fit per confirmati
onem. Teraa eſt ſpedaliſſima ſciliz du cum ab vtriſq; · a hoc ſit

per ſacramentuzʒ oꝛdinis· Preterea quia caracter eſt ſignum di⸗

ſtinctionuz [peciale indelibile . ideo nõ conſertur m ſacramentis

Liber

que ſolent iterari.ſicut eſt pemtentia natrimomũ a hmõi Alo

tandum etiam ꝙ caracter baptiſmalis eſt fundamẽtum ommii ſẽ
caracterum alioꝝ · a ideo illo non habito nõ poſſunt ceteri cara i
cteres impꝛimi· ac per hoc opoꝛtet de nouo fieri vt illi caractès H
habeant᷑· Vnde li quis oꝛdinatur non baptiſatus mihil pꝛoꝛſus i
agitur. Quãauis tria ſacramẽta vt dickũ eſt ꝓpter caracteris im⸗
pꝛellionem non iterentur tñ ↄmune eſt hoc omnibo non iterari alx
ſuꝑ eandem ꝑſonam a materiã · a ex ead caula · et hoc eſt ideo hn
ne fiat ðdtumelia ſacramẽto. Ex hoc em̃ credi poſſet ꝙ ſacramẽ lg
ta pꝛius diſpenſata fuiſſent in efficacia a inepta Quedã ſunt de hi
ſacramẽtoꝝ ſuba.Quedã de ↄgruẽtdia. Si ea qᷓ de ſuba ſunt ob àA
mittantur euacuant᷑ ſacramẽta a ſunt iteranda. ODbmiſſio vero 1
illoꝛũ que ſunt de ↄgruentia nou euacuant ſacramenta. .

e differencia ſacramentoꝛum. Cap. vi
SB micdo tonſtituta ſunt ſatramenta ad curationẽ ho S
minum. et ſemꝑ tum moebo cucurrerunt. In lege em

nature fuerunt oblationes ſatriſiaũ a decimationes⸗

In lege autem ſcripta mtroducka eſt arcumaſio: adiuncka elt “
. expiatio atq; ſuper addita oblationem deamationem et lacri ”ßJMDU;
fitioꝛum multifoꝛmis diſtincio. In lege autem noua inſtituua 2—”
ſunt ſacramẽta numero pautioꝛa. vtilitate potioꝛa · virtute effi ͤ
. catidꝛa et pꝛe eminenaa digmoꝛaatq; ſignificacõe euidentioꝛa no⸗
In quibus eſt impletio ſimul et euatuatio ommũ pꝛedictoꝛum ””èR
ZSitut dicir Dugo de ſancto vicoe. Primi tꝑis ſacramenta fue “—
rmant ſicut vmbꝛa · Medij tempoꝛis ſicut ymago ſeu figura. Po ii
ſtremi tempoꝛis ſcʒ gradie ſicut coꝛ pus qð mtra ſe ventatẽ coon⸗- “””
tinet a grauam quam ſignificatione repꝛeſentant a pꝛeſentiali “?
ter conferunt ac ꝓmittunt · Predicka patent quia eiuſdem mun “”M
dationis ſimilitudo in oblatione legis nature. Sed oculte im⸗ dn
uenitur In cir cũciſione veꝛo euidentius expꝛimitur · Per bap ee
tiſmum aũt mamfſeſtius decla ratur. Item ſacramenta veteris le⸗ iei
gis nutriebant parunlos:exerœbant perſectosa duros one⸗ 22
mndo domabant. Sed ſacramenta noue legis conferunt quod
vevera de longin quo monſtrabant. Vnde pꝛioꝛa ſatramẽta pꝛe di
parauerunt et perduxemant ad noua: ſicut via ad terminume
ſicut ſignum ad ſignatum. ſicut figura ad veritatem · a ſicit im e
perfectum ad perſectuzʒ. Eſt a aha differencia qma comune eſt
oĩbus ſacram̃tis ꝙ; ↄſiſtant in rebo ſenſibilibo · muiſibilẽ gr̃am ſi
nãtibo· Sʒ ſpũᷣale eſt m ſacram̃tis noue legis qð ↄſiſtãt etiã in 8
verbis · Atem ſacram enta noue legis effiaunt quod figurant:

—
—

— — — — “

— —

Sextus

Sed hot nõ fatiunt ſac amenta vevris legis. Item ſacramenta

noeue legis miſtificant quantũ ad opus operans et quantũ ad

opus operatum · Sed veteꝛis legis ſacramenta iuſtifieabant ſo
lum quantum ad opus operans quia nõ valebant facienti bo
miſi quãtum ſe illoꝛum earitas a deuotio ſidei extendebat · Iſtud
non mitelligitur de ar cumeiſione que tũ non fuerit in lege data
nequaq; inter legalia computatur quia ipſa in paruulis tolle⸗
bat oꝛiginale a graciã conferebat quoð nõ faciebant ſacramta
legalia. Itẽ in lege diſtinguebat circũciſio ꝓpł m dei ab alus gẽ
abus. Sed nũc diſtinguit camqc er baptiſmalis. gtem legala:
bm Knguſtin. fuerunt ante paſſio nem dñi viua et ſtatim poſt

paſſionem moꝛtua:et poſtq; claruit veritas euangelii ſunt ſe

Pulta. Moſtra veꝛo ſatramenta vſq; ad finem mundi ſemper in
ſuo vigoꝛe manebunt·
e baptiſmo (Capitulum. vin.
Kptiſmus eſt ianua omniux ſacramentoꝛum qꝛ nulli
conſertur ante ipſuʒ in eccleſia aliquod alioum. De
ſubſtanda baptiſmi ſunt quinꝙ · Pꝛimũ eſt expꝛeſſio
ſoꝛme voealis a dño inſtitute· Que eſt hec. E go te baptizo · In
nomine patris a fihi a ſpũſſandi. abſq; obmiſſione vł addicõe
dichonis · abſq; pꝛepoſteratione etdims. et abſq; cõmutatione

nominis his aut quatuo modis ſoꝛma ver boꝝ violatur ſciz

obmiſſione additione tranſpoſitione a ↄmutatione.ſcʒ ſi pom
tur loto patris et filii a ſpũſſandi. nomen potentis. ſa pientis·
et benigni· quia in quotunq; ydeomate baptiſetur non debent
Pm a pꝛopeiata tribus peꝛſonis.ſed expꝛeſſa nomĩa pꝑſonaꝝ.
Similiter lodo baptizo nõ debet dic in mergo vel intingo. Se⸗
cundum eſt ablutio per elementũ aque in toto corpoꝛe. vel ſal
tem indigmeri parte. Tercium eſt ꝙ in merſio illa fiat ab vno
eodem tempore quo foꝛma verboꝛum expꝛimitur. ita ꝙ non
vnus puerum in mergat.a alius verba pꝛoferat. Quartum eſt
mntentio vel ſpedalis vel generalis. Spetialis auteʒ inten tio eſt
vt iſte bapazandus mundetur. Generalis aũt eſt faere id qð
ſacit ecclen a Intentio quoq; illius requi ritur qui baptizatur

ſi eſt adultus:quia qui muiti baptizantur non recipuint ſacra

mentum. Quintuz eſt fides ipſius ſacramenti baptiʒandi.quia
in adultis requiritur fides pꝛopꝛia·ſed jin paruulis aliena.quia
paruuli in ſide ecleſie baptizantur. Baptiſmus merito fſit in
aqua et non in alo hquoee· quia cum homo per peccatum pꝛi

mi paenti s incurrerit immundiciam et ignoꝛandam a concu

LTiber
piſtentiam per baptiſmum ab his tribus malis liberemur. Et
bot notatur in pꝛopꝛietatibus aque ſeʒ puritate · perſpicatitate
a fregiditate· Nlam baptiſmalis aqua ſua puritate nos mũdat·
ſua per ſpicatitate nos illuminat atq; ſua frigiditate ab eſtu cõ⸗
cupiſcentie nos temꝑat· Itẽ baptiſmus fit in aq̃ ne quemq; in
opia excuſaret · et ne ꝓpter deſectum peri culum ſalutis hommes
incurrerent ſi in aliquo liquoꝛe fierer· Et vt apud omnes inue
matur vmunis materia baptizanvi. Triplex eſt bapaſmus. ſcʒ
flumini flamminis et ſangums. Ineer hec eſt talis differencia.
Waptſſmus fluminis a tota pena hberat et a culpa. a graciam

in habitu infundit et carackerẽ impꝛimit Baptiſmus fläminis

delet eulpam non ſemel tm̃ ſed pluries · Et habet gra aã in vſu
in quo tonſiſtit meritum Baptiſmus ſanguims liberat ab omĩ
cemptatione a tonfert ſtatim pꝛemium· quia ꝓPꝛ ium eſt marti
rum ſtatim euolare. Ex his patet quis ſit meho iner hos bap
tiſmos quia ſe habent vt exceden da exeſſa. In baptiſmo qðᷣ
dam eſt ſacramentum tm̃ vt ablutio exterio:. Quoddaz res tĩ
vt gracia interioe. Quoddam res et larramentum vt caracter.
Oco ſunt de ſolenmitate bapti mi que non ſunt de ſubſtantcia:
Vnde verſus. Sal oleũ:criſma. œreus· criſmale. ſaliua· latuzs
virtutem baptiſmatis iſta figurant- Dec cum patrinis non mu
tant eſſe ſed ceenant In quattuor lous baptiſandus mungitur
ſcʒ. In fronte vt ſidem public pꝛoteſtetur · In vertiæœ vt agen⸗
da lubtilius in eo intelligantur. Inter ſcapulas· vt ingum xp̃i
ſuamius portetur. In pectoꝛe vt dulci coꝛde deus dihgak. Ba⸗
ptiſmus fuit inſtitutus. MWaterialiter qñ baptiſzatus eſt xp̃us·
Foemaliter qñ dixit. Ite doete omnes gentes Fmaliter quãdo
ꝛit mitodemo Ilſi quis renatus fuent ex aqua. Effechue q̃ndo
xp̃us paſſus eſt. Effectus baptiſmi multiplex eſt · Ad ſacr amẽ⸗
ca pꝛeparat. quia baptiſmus eſt ianua a ſacramentũ intrãtium
K peccato mundat qð ſignatũ eſt in mari rubꝛo vbi ſubmerſi
ſunt egiai · Nota autẽ ꝙ in baptiſmo deletur oꝛiginalis culpe
matula. gFomes veꝛo non tollitur · ſed remittitur · penã relaxat
Vnde puer indnitur veſte candida · Rationalem vim anime

illuminat. Vnde ponitur ſal in e puen· Concupiſcibilein að

bonum inflammat. Vnde datur candela puero. Iraſcibilẽ con
foꝛtat. Vnde iſrahel vicit amelch poſt tranſitum maris rubei.
Graaam tribnit ꝙ ſignatur per columbam que ſedit ſuꝑ xp̃ᷣm
baptizatum· Caracterem impꝛimit. hoc ſignatur per mare vi⸗
treum in RHpoẽ?· Fomitem mitigat qð ſignat aque fugiditas-

ter
hem
Tee
Du
nen
dun

fſm
lan
ae
n

1

ſio⸗

die
t.
2
Gn
mnes
mne
.6

dam
mi
zvn
omi
nat
hap
tin

aa:
1t;
mn
imr
en⸗

De cat heciſmo et exoꝛci

ſionem tam noxie poteſtatis

Sextns . H
Communionem eecleſie pꝛeſtat. ſiut Hieremie. Circimeiſio ꝙ;
uis ſanduſica uis fuerit in vteꝛo. X latiſfachone ertencei liberat
quia bapzatus non requirit gemitum nec planctum intellige
excri oꝛrem· Nam interi ee exigitur in adulto. ſciliœt. tõtricio po
teſtatem dyaboli dimmuit. ꝙ ſignat exſufflatio. Jamuam celi a
rerit ꝙ lignatur quia chriſto bapzatd aperti ſunt teh· Notan⸗
dum aũt ꝙ; paſſio xp̃i aperuit ianuam paradiſi per cauſam me
ritoꝛiam a ſatiſfactoꝛ iam generalez. Baptiſmus aũt aperit per
auſam effiaentem ſingular em: adit em iſtun fingularem ho
minem euolare. Os ad laudanduzʒ. Kures ad audiendũ aperit
Vnde ponitur ſaliua in oꝛe et in aure pueri: Templum chriſti
effiat. Vnde diet baptizato · Exi immunde ſpinitus et da locũ
aduemẽti ſpinituiſancto. Laudabilem coꝛam deo reddit · Vnde
baillamus ẽ in criſmat · So lẽt pueri baptiʒadði vſq; ad paſcha
et penth. mſi vegeat neceſſitas. vel timeatur periculũ reſeruari.
Rd ſignandũ q; in baptiſmo ſit reſur rexio ſpũalis. Et q; gẽa
ſpũſſanci datur. Baptiſmus xp̃i a iohis dueniũt in materia a
m modo mergendi Sed differunt in ſoꝛma qꝛ baptiſmus iohiz⸗
tradebatur in noie ventuni Differebãt etiã m effecku · qꝛ baptiſ/
mus xp̃i uſſtiſieat iohis nõ. Item in ſine· quia iohannis bapti
mus aſueſedt ad bapꝑtiſmum chriſti·

eci mo (Capit xv.
Atheaſmus a exoeciſmus tanq; pee para toꝛij p̃ᷣmittũ
tur in baptiſmo vt in ipſo gradia efficatius operetur
Tribus de eauſis eatheciſmꝰ? inſtitutus eſt Brimo pꝛo
pter inſtrudionem de articulis cmmunibus ad ſidei ſuſceptio⸗
nem. Secundo pꝛopter reſponſionem ad ſidei pꝛoſeſſionem·
Tecio pꝛopter ſponſionem ad ſidei obſeruationem. Quia veꝛo
adultus peccatum pꝛopꝛium habet · Et per ſe teſpondere poteſt
requirũtur hec ab eo· Paruuhis autem quia non habet peca
tum actuale nec per ſe credere poteſt requiruntur hec ab eo per
vicarium qui pꝛo ipſo reſpondet ad ſidei obſeruaneiam · Exoꝛ⸗
tiſmus ideo ſtatutus eſt. vt a baptizando poceſtas dyaboli pel
latur. Nam pꝛopter peccatum homimis · dya bolus poteſtatem
acepit im hominem et etiam in illa que cõuemunt in vſum ho⸗
paruuli exozziſari debent ad expul

minis. Vnde tam adulti ch;
e confirmatione (Capitulum x.
nſfirmatio ſacramentum eſt pugnantium De ſub⸗
ſtanda coſirmatio nis ſunt ſexi Duo ex parte ſacramẽ

Liber
ti in ſe. ſciliet materia triſmatis et foꝛma ver boꝛum. que talis
eſt ſecũõdum moꝛem magis comunem. Signo te ſigno cruds.
confirmo & criſmate ſaluus in nomine patris et filii a ſpintuſ
ſandti amen-. Duo ex parte mimſtriſceilieet dignitas pontifica⸗
hs.et intentio debita · Duo ex partè ſuſcipientis. ſcilit frons
in qua debet fieri eriſmatio; et ꝙ; tonfirmandus ſit baptizatus
HVndno criſmatis triplex ſit in tribus ſacramentis qurum diu⸗
ſitas in fine acipitur. In baptiſmo fit in vertice ad ſignan⸗
dum ſidei ſuſceptionem. quia vertex eſt locus cellule rationahs
In co nfirmatione fit ni fronte. ad ſignandũ audadiam conſfir⸗
mationis a confeſſionis cuius impedimentum eſt imeꝛ et vere
cundia. que ſpecialit᷑ maniſeſtantur in palloe vel ruboꝛe fron⸗
tis ex pꝛopinquitate ollule ymaginalis. In oedine ſit in mani⸗
bus. ad ſignandum poteſtatem conſecrandi ſacramentuzʒ domi
mai toꝛpoꝛis. Duius ſacramẽti multiplex eſt vtilitas quia gra
tiam in baptiſmo datam confirmat· Plał. Confirma hoc deus
qu od operatus es in nobis· id eſt m baptiſmo. Ad miliciam
ſpiri ualem pꝛepamt · Vnde Conſfirmandi tamq; pugiles pu

gnaturi mungitur. ne ab inimicis deſauh teneatur. Et quia

omnes chriſtiam in bello chriſti eſſe tenentur · pꝛopterea aO om⸗
nes hot debent reapere ſaeramentum.· vt faulius poſſint contra
mundum carnem a dyabolum pugnare. Ad confirmationem
conſt antem nominis xp̃i animat· quoniam opoꝛtet rerũ deum
et verum hominem confiteri · Primo vt confitamur eum ſcðᷣm
diumam naturam patri et ſpirituiſancto cequalem quod no
tatur in ſoꝛma ver boꝛum vbi ſit expꝑeeſſio trinitatis : Secundo
vt conſitamur eum pᷣm humanam natumm ecrutis ſupplitium

pertuliſſe quod notatur in crucis conſig natione: Intus et ex-.
tra ſpirituali decoꝛe nos oꝛnat: Intus qudem per conſcienetie

puritatem ſed extra per odoꝛem bone fame · Ft hec duo ſignan
tur in criſmate quod conſicitur ex oleo pꝛopter pꝛimum. ex bal
ſamo pꝛopter ſectundum. In bonis agendis et malis ſuſtinen⸗
dis ro boꝛat· Datur enim ſpirituſſanctus ad roboꝛ m confirma
tione ammam et toꝛpus armat. Animam quidem per impꝛe

lionem earacteris contra puſillanimitat: vicum. Coepus veꝛo
Armat per clhpeum crudis contra niſultus demonũ · Contra ve

recundiam et timoeem nominmis chriſti in confeſſione audadam

pꝛeſtat. ꝛimum notatur in criſmate frontis impolitione que

eſt locus veretundie . SHecundum in poteſtate miniſtri · Poſt pu
gnam toꝛonat quod notatur in vitta que circa caput confir⸗

mat
denn
uno

funt

ſtent
bor

ſe
ns
na⸗
une
ni&
ſſte
lafn
nan⸗
du
r
dti

BGBGexcne
mati liga tur · Auedam ſunt urca confirmationẽ que non ſunt
de lacramenti eſſe ˖ ſed de bene eſſe · vt ſunt hec. Gieiunis a ie
iuno detur. G per ali quẽ epiſcopũ pꝛeſentetur qui a patrinus
e ffia tur · G vita capiti drcum lige tur. Per illud ſaeramen tum
fiunt ſideles plemi chriſtiani. Plemtudime dito copie qui tamẽ
in baptiſmo plem fadi ſunt plenitudine ſufficientie· Sacramen
ta habent ſe in dignitade vt excedenaa et ex ceſſa Mam euchari
ſtia pꝛeminet in eſſe.baptiſmus in effectumatrimomiuz in mi
ſterio. Signat emm coniundioneʒ chriſti et eceleſie. Confirma
tio in dignitat miniſtri · qia non conſer tur niſi ab epiſcopis ·
enitẽcia in freq̃nti pecoꝛũ remiſſione· Et ſic de aliis ſaẽ metis.
De ſacramento euchariſtie Capitu. xi
Vchariſtia eſt ſatramentũ cantatis tam diuine q; nr̃e
Quia deus in hoc ſatmento magne dilectõnis no bis
ſignũ oſtendit. et noſtre diledionis affeckũ per idein
ſacram entum ſpedahter erga ſe inftãmauit· De ſubſtamcia hu
ius ſacr a menti ſunt quatuoꝛ.· Primum eſt ꝙ tonſetrans eucha
riſtiam ſit ſardos · Secundum eſt ſpedes panis et vim. Tera
um eſt intentio conſecr antis. Quartum eſt foꝛma veꝛ boꝛũ · Mec
videlieet Moc eſt enim coꝛpus meũ. Et iſta ſuper caliom· Dic
eſt enim ealix XÆ. Ad intelligendum iſta plemus: Mota ar
ca intentionem ꝙ aliud eſt intentie et aliud eſt attentio· quia
intentio ſemper eſt neceſſaria. vel ſpecialis vel generalis. ſicut

dickum eſt de ba ptiſmo. Xttentio aũt nõ eſt de ſubſtanda ſicut

quando rapiatur mens m ꝓlatione verboꝝ ad aliqua·ꝙ qñq;
tontin git ex infirnatate quandoq; ex negligendia vłl incuria et
tunt pecatum eſt. Sciendum pꝛeterea ꝙ non ſo lum requiritur
intentio conſecr antis. ſed etiam intentio illud ſacramentũ inſti⸗
tuentis Vnde ſi aliquis ſacrdos ſtaret in ſoꝛo et ſuper omnes
panes pꝛoferret foꝛmam verboꝛum.et cũ intentione conſecran⸗
di · ibi non ſieret tran ſubſtanciatio.et hoc non eſſet peopter de
fectum virtutis verboꝛũ cũ ſacerdos vna vic conſecrare poſſet
tot hoſtias ꝙ toti mundo ſufficerent ſi eſſet neœſſitas eccleſie Sʒ
eſt Pter deſecum mtentionis illius qui hoc ſacramentum inſti
tuit· qui non intendit ꝙ cum tali ludibꝛio vel ſtultiua ſieret tõ
ſecratio · ſed pꝛo vtilitate vel neœſſitate eæleſie generalis vel ꝑu
tularis · Circa foꝛmam quoq; verboꝛũ ſciendum qꝙ tum dicitur⸗
Moc eſt enim coꝛpus meum. Iſta coniundio em̃ non eſt de ſub
ſtantia ſoꝛme · ſed de bene eſſe ipſius · vnde obmitti non debet ·
Kliud nanq; eſt foͤema neœſſaria ſine qua non poteſt tranſub⸗

.
ZM H õ +ʒ5ꝝ

ſtanciatio fieri. Et aliud eſt ſoꝛma debita ſine q̊̃ non debet fieri·

Eodem modo de ſpeaebus vim a panis Vnde notatur ꝙ ma

teria euchariſtie alia neœſſaria alia debita ẽ. Materia necœſſaria
euthariſtie pams frumentinus. ſine qua non poteſt fieri eonſe⸗
