pledit᷑·ſcʒ pver ſe et ſuper omnia Diligere deum in hoc differt
a diledione ꝓximi · qꝛ diligere deum eſt velle ei bonũ qð ha bet
ſcʒ ꝙ ſit omnipotens et ſũme bonus ᷣ hmõi. Itez dingẽè deum
eſt velle eius pꝛeœpta ſeruare tlum intentione fruendi eo · Item
diligere deum eſt velle ip̃m poſſidere et Poſſideri ab ipſo.Itẽ di
ligere deũ eſt voluntatem dei voluntati ſue in omnibo p̃ferre. di
ligere vero ꝓxim. eſt velle ſibi ſũmũ bonum non per eſſenaam
ſed per gr̃am· Item diligere pximum eſt ſuceſſum bonu e op⸗
tare et querere. Item diligere ꝓximũ idez velle et idem nolle m
bono · Item diligene Primum eſt ei velle hoc qð ſibi. Eſt iterum
differenca meer dilechonez dei et ꝓximi · quia deum diligimus
m ſe et ꝓpter ſe. ꝓpximũ vero dlligimus in deo et Pter deũ . qm̃
diamus eſſe duplicem caritatem. ſciz dei et ꝓximi· Dec duplici⸗
tas non intelligit᷑ q;tum ad habitus ſed qtuʒ ad actus qꝛ? vno
habitu caritatis dili git᷑ deus et pximus. Caritas qñq; dicit ha
bitum Aplłus ad Roma. x. Caritas dei diffuſa eſt in toꝛdibus
noſtris Qnq; motum. Cañ · Dꝛdinatt in me caritatem. qñq; ſi⸗
gnum · Vnde Joh. MWaioꝛem caritatez nemo habet a. maius ſi⸗
gnũ caritatis· Qñq; terciam ꝑſonam in trimtate Joh. Deus ca⸗
ritas eſt. Et ſic ſumt᷑ ꝑſonaliter. qñq; ſumit᷑ eſſencialit.et ſic to
ta trimitas dr caritas· qnq; ſumit᷑ pꝛo feruoꝛe caritatis. Vñ luoee

. Dimiſſa ſunt e pecrata multa quoniam dilexir multum.
(ve effect caritatis Capitulum xxiiii

.,

Liber
Kritas pctm expellit· vnde luce. · Dimiſſa ſũt ei pet
cata⸗ Legem cuſtodit. Apkus qui diligit legem im⸗
pleuit & dum homi uingit Joß. Qui manet in cari⸗

tate in deo manet et deus in eo · Wente vtunb' oenat Mpls. 1·.

Coꝛ. i3: Caritas pacis eſt bemgna eſt pfedõe; addudt apluz
Kdhuc excellentioꝛ em viam vobis demonſtro. Gloꝛiã tribuit
Joßis. 14· Fi qus diligit me *τ. Er ſequit Ad eum veniemus
et manſionẽ apud eũ ſademꝰ. Diledtione dei dignu efficit. Jo
Bis. Si quis diligit me diliget a patre meo Caritas in coꝛdibo

noſtris diffundit᷑ tum ad pximũ dilatatur Effundit per pꝛedi⸗

cationem et per oꝑa miſericoꝛdie. Infundi per illummationeʒ
gre· ſuꝑfunditur per oꝑa ꝑfednonis a ſuꝑrogationis Per cari
tatem venit deus ad hoĩes in incarnatione. a in hoĩes in gradie
collatione· Per ip̃am caritatẽ currunt hoĩes ad deuz bona oꝑa
tione · aD ꝑueniunt ad deũ in gloꝛificatione · Amoꝛis eſt vulne⸗
rare. qꝛ intima toꝛdis penetrat · Canti · Vulnerata caritate ego
ſum languidũ facre a hot per deſideriũ eſſendi cũ amato: Can.
Nüůtiate dilecto qꝛ amoꝛe lãgneo· Inebꝛiare.qꝛ ſic amãs tẽdit
in amatum qꝙ ſui ipſius a oĩm rerum per illum obhuiſcit᷑ Cañ.
Comedite et bibite er mebꝛiamim Liqueſfacere· qꝛ coꝛ in di⸗
uina dulodine ſic reſoluit ꝙ appetitus tum appetibili mirabili
amiudia vmt᷑ Canticoꝝ. Anima mea liqueſacta eſt · ERmoꝛ ha
bet vim diffuliuam in bona oꝑatione· vnitiuaʒ in ꝓpximi dile⸗
dione.tranſfoꝛmatiuaz in inſtiſicatione · Iłem aliter hocoſten⸗
ditur · quia vim habet diffu ſiuq vtz in reꝝ creatione· vnitiuã
vt patet in xp̃i imearnatõe · tranſfoꝛmatiuã vtz in gloꝛiſicacõe
Quibus rebus caritas comꝑpat Cap xxv
NXKritas eſt bonoꝝ pꝛincipiũ ꝗꝛ a deo. ipla eſt bonoꝝ
nediũ quia hm deũ · Ipſa eſt bonoꝝ ſinisqꝛ ꝓpter de
um vel aliter. Caritas dict᷑ bone oꝑatioms pnapiũ
qꝛ mouet ad illud . Greg · Caritas oꝑatur magna ſi eſt. Diat
et mediũ quia oꝑa inſormat. Dicit quoq; finis quia oꝑa diri⸗
git et ad ſinem debitum ꝑdu cit-Qũo caritas dicatur finis · Sii
endum ꝙ triplex eſt fims ſcʒ ↄſumptionis· conſũmatcõis/termi
nationis. Primo modo caritas eſt finis peccatoz quia illa oon
ſumit-Scdo modo caritas eſt finis pꝛeceptozꝝ quia illa perſicit
Tertio tam vita eterna q; etiam ipſe deus eſt finis nr̃i laboꝛis
Sed vita eterna debet elle termimus quo quieſcit · Deus vero
terminus in quo quieſcitur· Caritas dicit᷑ ſfoꝛ ma virtutũ multi
phiiter:ſciz qꝛ mouet om̃es virtutes ad oꝑa exteriora per que

‚—

ne

ne⸗

in.
Rt
i.
di⸗
bi
the
ile⸗
ten⸗
ui
we

um

ris
eO
Ut
ue

Quintus

pfidſunt᷑ virtutes et merẽtur augeri- Scõᷣo qꝛ omnes virtutes

mouẽtur ad finem carita tis ſcʒ ad bonũ. Caritas em habet bo
num ꝓ fine a obiecto Rlie aũt virtutes habent bonũ non pꝛo
obiecto ſed pꝛo ſine tm̃· et ille finis virtutũ ꝑfectionẽ donotat

Verco qꝛ caritas augmentat virtutũ delectacõ em. et tolut fa

ſtidium a alleuiat onera ꝓpter ipſius deſideriũ. Quarto qꝛ tom
plet aiam a ꝑfiaut · non qiuð in eſſe nature. ſed in eſſe gmatiuto
et meritoꝛio Caritas multis rebo ſilis dr̃ quia ↄpatur auro qð
ſoꝛnax tribulationis ꝓbat · Ruꝛoꝛe quã ſequit᷑ dies etermtatiʒ
Krche noe in qua qui nõ fuit inuẽtus periit Arboꝛi bonos fru
ctus pꝛoferenti. RAle ad celeſtia ſubleuanti. Bitunini aiam deo

iungenti. Claui elum aperienti. Coꝛone mentem decorãti. ca

piti ſenſum et motũ influenti. Caritas em̃ influit ſenſum id eſt
rationezʒ merendi aliis virtutibo· Influit etiam motũi. affoctũ
mouendi meritoꝛie dien mentem illummanti Eboꝛi thronũ ðᷣo
exhibenti. umi deo attrahenti. ſirmamento aquam voluptat⸗

ab aquis eternitatis diuidenti · fonti mentem irriganti. Gemme

animam oenanti· gladio flammeo paradiſũ cuſtodienti: Igni
affectum accendenti Jugd ſuamter peementi· manne de elo de
ſcendenti.roſe rube nti· radia humoꝛem graae· quem a ſummo
trahit ad virtuœs tranſmittenti a ſit nutriant᷑ a oonſeruentur
m bono· ſolᷣ fulgenti.theſauro latenti. vinculo ratioms omnes
diligenti. In dilecto colli genti · vmo mbꝛianti. veſti peccatdꝛũ
multtudinem coopienti. vngento vulnera etallia euranti.
Eexce lentia carit atis Capit ului.xxvi
AXKritas excellit alias virtutes in mulus. Primo in dei
confoꝛmitate Johis · Diligamus deũ · qm ipſe pꝛioꝛ di
lexit nos · Scðo m ſpũali diꝗtate. Ri chardus de ſan

dto vict oe · Caritas eſt regula virtutũ. Terao in Pꝛetioſitate:
quia eſt auꝝ de ophir Quar to in ſpetioſitate· qꝛ eſt planeta ve

neris et anime puleritudo. quia ſicut pulcri tudo exteriozis hoĩʒ

eſt ex deenti membꝛoꝛꝛ oedmatiõe et venuſtate toloeis. ſic pul
critudo anime eſt ex deenti oꝛdmatione ackuuz et habitu. Ve⸗

nuſto hot aũt facit caritas mm amma cuius actus oꝛd matus eſt

venuſtus habitus. Quinto m ſupoetatione laboꝛis. Rug.Diĩa
grauia et mama leuia faut amoz. Sexto m vigoꝛoſitate: Cañ.
8. otis eſt vt moes dilecho. Septĩo in vtilitate Augꝰ.Ha be
caritatem a fat qcquid vis. Octauo in dulledine qꝛ caritas· pᷣm
adũ ſuũ ſatit delectani nos in deo nõ ſolũ in pr̃ia.̊ etiã in via.
(Ca

De ſignis dilectionisCapitnlum. xxvi

Liber
IYgna dilectionis lunt . qꝛ amicus amicũ hbent᷑ aundit
libenter de ipſo loquit᷑. ſepe de ipſo cogitat ſine dio.
ſibi obſequit Coꝛpus et res p illo exponit· offenlam

t. uetoffenſum placat· congaudet ꝓſperitati· condolet aduer⸗
ſitati · gaudet de ſua pñaa . dolet de abſencia. diligit à odit hoc
quod ille oonat ei placer- timetq; diſplicere· trahit ahos ad

eius amidtiam mun era ab eo data non alienat. onſiliis ſuis
acqmeſcit · petit ab eo fidutialiter- Qualiter q́ͥs ſcire poſſit vt⸗
habeat caritatem· Nota ꝙ; quidð ſciunt ſe non habere caritatem.

vt qui ſunt in acu peccandi vel in ꝓpoſito. Quidã dubitant ſe

habere qꝛ rõnes habent peo vtraq; ꝑte ut ſunt illi qui in apiũr

ſacere illud qð in le eſt · Qnidã putant ſe habere ſitut qu multa

bona oꝑa ſeœrunt et duu abſtinuerũt a Pecato- adhuc tñ ſuſſti
nent motus temptacõis a ymagin ant᷑ turpia Quið experiunt᷑
ſe habere caritatem vt illi qui guſtant diuinã dulœdine m qui⸗
bus fere fomes extinctus eſt. et q̃ſi vel ſemꝑ bona fauũt vel at⸗
feckant. Quidam certi ſunt le habere vt quibus deus reuelauit

qu alis fuit apoſtulus Paums ·

e gradibus amoꝛis Capitulum xxviii.
Gı● Radus amoeis ſunt iſt Primꝰ? cũ diligo me ꝓpt me

iſte amoꝛ nõ eſt bonus. Gcdus tũ diligo deum Ppter
me hit eſt mernanius et tũc erit bonus ſi pnu palis
gims erit deus. Terdus cũ diligo deum ꝓpter ſe . quia bonus

hit eſt valde bonus. qꝛ talis amoe vno tin otulo id eſt dextero
deũ reſpicit· Auartus cum diligo me ꝓpter deũ hit eſt optimus
uia in tal amoꝛe nihil querit homo de ſuo etiam in ſeiplo · ſed
ſolãmodo que dei ſunt · Buper omnia diligendus eſt deus quia
cum iple ſit pꝛimũ ex hot ipſo eſt fmum et hot ipſo ꝙ ſũmum
ſume bonũ Et hoc ipſo ꝙ ſũme bonum · eſt ſůme be atũ · Et hoc
ipſo ꝙ ſũme beatum eſt. ſũme beatificatuʒ eſt. et hoc ipſo ſũme
fruendum Et hot ipſo eſt ei ſũme per amæem inherendũ et in
eo tamc; m fine quieſcendũ. Tria generaliter diligunt · ſez vti⸗
le.delectabile· honeſtum. ꝓpter pꝛimũ diligenda eſt tribulatio-
quia vuhs · ꝓPter ſcᷣm diligenda eſt virtùs amphus quia ho⸗
neſta⸗ Pter terciũ diligendus eſt maxime deus. qꝛ deleckabilis
mmo ꝓpter hec omnia diligendus eſt deus. quia ißm diligere

eſt vtile deleckabile a honeſtum. Gra dus caritatis inq;tum ip̃a

tollit peœatum ſunt iſti Primo tollit caritas pecatum moꝛtale

non chtum ad habitum ſed qtum ad actum ⸗Libe rat em̃ a pec

rerd
hbmu
uix
nun
ve
ine
en
i⸗
to⸗

Quintna

cato moꝛtali· ſed nõ a poteſtate cadendi in illud. Scᷣo modo ca

ritas tollit pcẽm moetale q;tum ad adum et ad habitũ. Sʒ ve

niale neutro modo⸗ſit ptzʒ in aliquibus ſandificatis. TLerdo ca
ritas tollit pcẽm moetale vtroq; mõ. et vemale quo ad habi⸗
bitũ nõ tollit ſed quo að actũ. Talis fuit caritas m bta virgi⸗
ne ante ↄcptionem xp̃i. Quar to caritas tollit vtrunq; vtroq;
modo Sit fuit in beata virgine m ↄœptione a poſt. Tunc em
fuit in ipſa ſublatus ſomes peccandi totalit᷑· Quinto tollit cari⸗
tas vtrunq; vtroq; modo a ſuꝑ oẽm mibiam·̊ hoc fiet in pa⸗
tria. Perfecta ẽ cantag qñ eſt habitu magna motu interioꝛi di⸗
recta· oꝑe exterioei ſolliata Radic ſtabihta. ſernoꝛe diſcreta.
dulcedine tonſolatoꝛia. Dihgitur deus toto coꝛde id eſt intel⸗
lectu ſine erroꝛe:tota aĩa id ẽ volitate ſine ↄtrarietate tota mẽ
te iðd eſt mẽoꝛia ſine obliuione. (De oꝛdme cantate Ca xxix.
Rdo caritatis Im Xugeſt diligere. Primo qð ſupꝛa
nos eſt i deũ deinde quod intra nos ẽ qð nos ſumꝰ
Poſt hoc qð iuxta nos eſt. id eſt ꝓxim. vltimo quod
infra nos eſt prium corpus In eodem gradu oõtinere debet
oꝛpus ꝓximi. quia vtrunq; tenet ratione inferioeis bom reſpe
ctu ſpiritus noſtri. SOcðᷣm Rmbꝛoſiũ diligendus eſt pmo deus
ſecundo paren tes. dein de lilyj. poſt domeſtici· vltimo mimida. Sʒ
hoc de exhibitione quið intelligunt. Kliqius diligit magis al
tero multipliciter. ſeʒ maioei effectu ſic ſuꝑ om nia diligendus ẽ
deus. ſed inter hoies magis diligedi ſunt pentes ch ſilij. demde
ↄſangumei ſᷣm graduʒ cognationis. Caioꝛi effectu ſic plus di
ligendi ſunt ſilij q;ᷓ pentes. ſed eque ꝑtinentibo pemis ſuccurten
dum eſt magis indigenti · Ad maioeem gr am ſic magis diligẽ
di ſunt qu magis ad graciam ſe abilitãt. Ad maioꝛem gloriã
ſic diugendi ſunt ſm gradus ꝑtiapandi bonum grade. elo t1.

mo diledlone naturali magis diligit ſe q; deum. ſed econuerlo

eſt m diledione gratuita. Oreterea ſciendũ q; idem oedo carita⸗
tis hm Aug.eſt m via erit in patria. quia cũ gloꝛia pficiat na⸗
mram qcquid non eſt imꝑfeconis in natura manebit in ghia
e dilectione pꝛoximiCapitulum xxx
Vituo debent ſe homies diligere · qꝛ omnia ſüt mem
bꝛa vnius coꝛpꝑis xpᷣi miſtici quia vno ſpũſaucko viun
ſicant᷑ ſpũaliter et vniunt᷑ qꝛ vnam ſide hñt. qꝛ vnũ

baptiſma reeperunt. qma vnũ habent pr̃em et dñm:quia ad

vnum tendunt regnu . Dilechonem ꝓximi luadet ius nature.

7

L iber
Mat· æ. Quecunq; vultis vt fauãt vobis hoĩes ι. Jus ſeriptu
re. Vnde Luœ. 10. Dihges dñm deum tuũ &. Exemplũ creatu
re. quia ſimile ſiłi ↄgaudet· a omne lſimile diligit ſibi libe · Che

lius eſt diligere q; diligi quadꝛuplia rõne· Primo qꝛ ued di⸗
ligimus ſamus ſed ꝙ diligimur neſamus H credim?!

cðo qꝛ
diligumus pꝓprie virtutis eſt ſed ꝙ diligimur aliene Lereio

quia cũ diligimus ahos obligamꝰ. cũ vero diligimur ahis ob

Uigamur· Quarto quia cũ dihgimus meremur nobis· tum aũr

diligimur ali merentur ſibi. Per diledionem pximi effiomur
Ämitatoꝛ es xp̃i Iohis.is·Dot eſt pꝛeceptum meũ vt diligatis

innim Saluatoꝛis diſapuli· In hoc oognoſcent omnes qꝛ
mei eſtis diſapuli Johis. i3 Contemplatoꝛes dei. Johis: Qui
dulgit fratrem ſuũ in deo manet et videt deũ. Soci etas frater

na vtilis eſt ratione ſublenationis· Sapiens· Ve ſoli. qm ſi ee⸗

ciderit · Ratione tonſolationisp · Ecee q; bonũ et q; iotundũ

Ratione exeratationis- Seneca: ſemꝑ an otulos tuos ponen

Dus eſt ali quis cuius exemplo ꝓpſfiaas qꝛ niſi ad regulam pꝛa⸗
na non coeriges.Pꝛouerbᷣ. Ex modica ſintilla augetur igmis-

Ge dilectione inimicoꝛu? Capituluʒz xxxi

Irca dilectionẽ mimicoz. Mota ꝙ alia eſt dilecno af
fectus a alia effectus. Diledtio affetus duplex eſt . qꝛ

cntie tenemur diligere inimicos qꝛ non debemus eis optare

malũ inq;tum malũ· ſed eis inq;tum expediens vel reipublic:

Fffectus viledionis beneficentie duplex eſt. ſeʒ pꝛincipalis a ſe
eundarius⸗ Affectus pꝛincipalis eſt velle mimids et optare bo
na ſpũalianſicut ẽ grada etx gloia· hoc mõ tenemur affectu dili
gere inimicos. Kffectus at dilechonis bñficcie earius eſt op
tare inimias bona temꝑalia: hoc modo non tenemur ſemp dili

gere inimicos. qꝛ non expedit ſemper eis habere bona temꝑa⸗

ha. Eodemanodo diſtinguendum eſt de dilectioue effectus qui

ſimiliter eſt innocencie et bñſicde · Primo mõ tenem̃ omes di⸗

ligere nnimitos: qꝛ tenemur eis mala nõ inferre · miſi ſoꝛte ꝓpter
bonũ ꝑſone vel reipubhœ . Scðo modo diſtinguẽda eſt dilecho
ben eſcnce quia ſi eſt beneficiũ ſpũale neœſſarium ad ſalutem-
tunt tenemur mimidas illud impendere . ſitut oꝛare pꝛo eis · non

quidem in ſpeaali ſed in ðmuni. ita ſcʒ vt nõ exchudamus eos

ab or onibha ↄmunibus.Si vero eſt beneſeiũ temꝑale ad hoc nõ

tenemur niſi in caſu neœſſitatis. Nota tñ ꝙ dupliœʒ poſſumus

habere mimitũ · ſcʒ ꝑſone nr̃e vel eclłie. Igit᷑ inimico ꝑſone bñ

alia eſt mnocentie alia beneficeentie Dilectione imno⸗

,—— — —

,= — — --—

22 —

Ph
ad
the
. d⸗
era
1 0
nait
ume
att
es qe
du
facer
lie⸗
undi
onen

pa⸗
ms.

oaf
eſ.g:
mo⸗
pate
nbla:
aae⸗
ureb
zudi
ſſtop
npdi
mnpy
s 0
es
α
dleü
an⸗
ſon
9eos
vt ſö
mus
jebi

Qnintus
hoœne pꝛfedtionis eſt niſi inq;d tum beneſficũ ipſi vel alteri occaſio
naliter noquũ eſt. qꝛ in tali caſu ſubtrahere beneſitium vlile eſt
gꝗnimico aũt eœleſie beneſitiũ ſubtrahere pfedtius eſt et melius
niſi qñ per beneſitiũ ſperat᷑ retoneiliandus eſſe Ex pꝛedictis pa
tet ꝙ optare bona temꝑalia mimidis eccleſie imꝑfedioms ẽe niſi

per accidens ſez qñ creduntur per hot du ertendi-Inimicis vero

plone optare bona pſecnonis eſt niſi ꝑacñs ſcʒ qñ putant᷑ eis
vel aliis ſoꝛe noaua. MNota ꝙ liæt amicũ diligere ſit magis de⸗
bituz tñ inimicũ diligere magis eſt re miſſioms pene meritdꝛiũ

et ad alia multa valet. ꝛimo qꝛ magis accedit ad ꝑfedtioneʒ

Maioꝛis em̃ virtutis eſt quia magis gratuitũ. Scðo qꝛ motꝰ
caritatis inimitũ magis eſt meritoeius remiſſionis pene et hoc
ratione difficultatẽ liœt in amici magis ſit meriteiꝰ vite eter⸗
ne rõne intẽtionis · XA”moꝛ em naturalis feruentioꝛẽ habet mo
tum cantatis ſic et diſpoſitio materialis ↄfert foꝛme. Terads qꝛ
mimitũ diligere expꝛeſſius ſignũ caritatis eſt quia ↄtra mo tum
nature eſt. Vnde a valde diffieile eſt niſi aſſit gra per quã vin
catur natum. Mota ꝙ ille tui iniuna facta eſt non debet reconct
liationem querere ex debitd neceſſita tis. ſed ſi facit ↄplet debi⸗
tum p̃ſectionis· Vñ dieit Criſo· & talis debet reonalatioiem
Jquerere vt dupliem gliam ꝛſequat᷑. Vnã qꝛ mmmriã paſſus eſt
alteram quia peioꝛ rogauit. .UMÿ
e virt ntibus car dinalibus Capit. xxxii.
Er virtutes cardinales rechficatur amma in ſuis viri
bus nã peudentia recnficat rõnalem. foꝛtitudo iraſcibi
lem temꝑantia dtupiſcibilẽ iuſticia vero redtiſicat om
nes vires. Ipſa em iuſticia tõpꝛehendit virtutes oꝛdmantes ad

ꝓximuʒ vt eſt eqmitas et hberalitas a oedin antes ad ſeip̃m. ſiẽ

eſt latria pietas obediẽcia. Pꝛ opter hoc iuſticie dicet circuire

Bitut et penitencia innotenea Et oꝛdinãtes ad deum. ſicut om
nes vires et ꝙ non tm eſt virtus ſpũalis et ſpecialis. ſed etiaʒ
generalis tompꝛehendens tocius amme reaitud mem cũ ipſa di
catur rechtudo voluntat. Item per virtutes cardmales homo
quia inſtruitur quo ad ſe per pꝛudentiã et qno ad ꝓximuʒz per
inſtin am Scm ſit etiam dupliater qui homo armatur in Ppꝛo
ſpens ꝑ tem pantiã. et in aduſis ꝑ foꝛti tud inẽ . Item diẽ Kug:
ꝙ peudenda eſt in eligendis.foꝛti tudo in tollerandis: tempan⸗
ua in vtendis· inſticda i diſtribuendis. Item dieit Kuguſti. ꝙ;
pꝛudencia eſt in pꝛecauendis inſidijs. Juſticia m ſubuemedo mi
lerij 9· Foꝛtitudo in ꝑferendis moleſtiis.temꝑancia in coher cedo

delectatiombo peauis. Kit auguſtinꝰ. in muſica ſua ꝙ ſuccedet
pꝛudentie ↄtemplatio oꝛtitudini ſirmitas adherentie Lempe
rantie menſura dilecioms. inſticie debita oꝛdinatio ad deum 2
ꝓxim. Iſte quatuoꝛ virtutes appellant᷑ cardinales. qe ſicut ho
ſtum vertit᷑ in cardine ita in his vertit᷑ et regit vita hoĩs. Vo
cantur et polline qꝛ hoiem oꝛdmant in vita cauih nmil diumit?
imkundam. Dicund et humane qꝛ humano ſtudio acquirũtur
Kppellant et ↄſnetudmales. qꝛ nõ ex vno adu. ex ↄſuetudi
ne nalcunt᷑ qꝛ et honeſtas huana magis ſe exeratat in iſtis ſi ẽ
et ſanctoꝝ deuotio ſe magis exerutat m virtutib⸗ theologitis
NMota ꝙ peudentie elſt ſcire quid poſſit · tempantie eſt nõ pꝛeſu⸗
mere qð non poſſit· Foꝛtitudims eſt fatẽ qð poſſit. Juſtiae eſt
non plus velle q; poſſit· Iſte vtuds ſuos hñt gradus Pfecio⸗
ms m quos aliter ꝓpoſſident eos maupientes ahter pficientes a
aliter pfecti Ditunt em iſte vir tutes qnq; pollitie bm ꝙ regũt
vitam hoĩs quo ad oꝑa exterioma put pugnant oontna vitia 2
hoc modo ſunt mapientiñ · Purgatorie dicunt hm ꝙ iam ſunt
in victoꝛia vicioꝝ Iliſtunt ptim intra ptim extra a ſic ſunt ꝓ
ficentiuʒ. Dicunt et purgati animi hm iam de vidis vitiis
gquieſcit homo · ita ꝙ raꝛ o pꝛimi motus imſur gũt et hot mõ ꝑti
nent ad ꝑſedos. Exemplares dicunt᷑ put ſũt in mẽte diuine nã
Re oĩm rex deꝰ? exemplar eſt-ita et ydee vtutũ in ipſo ðſiſtunt
Pꝛudencia Hᷣm ꝙ eſt vᷣtus pollidita eſt· vt ait CMacro
bius ad rõnis noꝛmã ꝗᷓ ogitat queq; agit vmuſa di
Uigere ac mhil pter rectu velle vel facè. Pꝛudencia vero bm ꝙ ẽ
virtus purgatoꝛia eſt vt ait idem mun dũ et oĩa que in mũdo
ſunt diuinoꝝ demplatione deſpicere . oẽm anime cognitionez
m ſola diunina erigere. Prudentia vero. put eſt virtus purgati
auimi eſt lola dina noſce et ea tamq; mhil ſit aliud intueri.pꝛu
dentia ſane exemplaris eſt ipſa mens diunma i oĩa nuda ſunt
et aperta. Par tes peudencie m Auliũ. intelligentia. puidentia
memoꝛia τ. Entelligentia vero virtus eſt per quã ammus peo
ſpicit ea que ſunt · Pꝛouidentia aũt eſt vntus vt idem Tuhus
eundem ꝑ quam repetit quis ea que ſacta fuerant· Mota ꝙ du⸗
plex eſt idiaum rõms ſcʒ diffimtiuũ et diſcretiuũ. Juditiuʒ di

ſcretiuũ eſt quo ratio iudicat ahq; d eſſe ſanenduzʒ vel non faaẽ
dum.arca tale iunditiũ eſt ſciencia et non virtus. Juditiũ veꝛo

„

Diffinitiuũ eſt virtus quo rado imꝑat aliqud ſieri velnõ Keri

dur
ndi
li
is
eſe⸗
e
do⸗
1s 3
güt
ian
unt
tp
cis
i
en
ſunt
n.
ane
hi
igt
nid

ſn
ſun

vnd

do⸗
3 di
gae
0
ſen

WAQOergg“
Et cirea illud ẽ virtus Vude m po inditio ſe habet ſcientia ciꝛ
ea oꝑationes bonas vt ↄſiliarms In ſcðo vere iuditio ſe habzʒ

virtus vt impꝑatoz · Pꝛudẽtia habet regere ceteras vir tutes in
adtionibo ſuis 'm om̃s ꝑtes phie moꝛalis que ſunt ethica mo⸗
naſtiea et ytonomica a politica· quaꝝꝛ peima ſcʒ ethita moꝛes.
quo ad ſeip̃m inſtuit. Scða ſcʒ ytonomica familiam diſpomit.
Tercia ſcʒ politica vꝛbes et regna vegit. Triplex eſt pꝛudentia
Prima eſt ooꝛdis a hec eſt in diſpoſitione pnñtium et m recogi⸗
tatione pꝛeteritoꝝ et in pꝛeuiſio ne futuroꝛꝛ. Deut᷑.· 32 Vtinaz
ſaperent ſcʒ pñtia a intelligerent ſcʒ peeterita ac nouiſſima pri⸗
derent ſeʒ fſutura. Gcda eſt oris et het ẽ in moderatione ?monũ
Pꝛouerbᷣ . Qui moderat᷑ labia ſua pꝛudentiſſimꝰ eſt: ps. one
dñe tuſtodiam ori meo &. Tercia ẽ opig et hec dliſtit vt ait tu
lius in ſuga mah a in eledio ne boni ·PS. Declina a malo a ſac
bonũ t. Mota ꝙ alia eſt mundana pꝛudendia.alia hũana- alia
dinma. Prima eſt in tenpalibo qui rendis. ſeda m comodo car
nis. derdaa in obſequiis dinis · Officium pꝛudetie eſt acus alia

virtutũ dirigere ſicut ſupꝛa dickũ eſt. Bern. Diſcretio nõ tam
vir tus ell i;ᷓ aun ga vir nitu Molle icere nec poſſe killt vr dieit
Seneca · Res m veritatẽ eſtimare. Seneca. tũtc per rõnem recke
viues ſi dina pꝛius exiſti mes.ſi digmtateʒ rebo nõ ex opimone
multoꝝ· h ex eaꝝ natura ↄſtituas. nohis ↄmiſſa ad dei giam
a ꝓrimi ediſieatõʒ diſpenſar. Lu.i⁊z. Quiſputas eſt ſideł ſuus
et pꝛudens & mutabilitatẽ fug è · Seneca. Scitd in quibuſdaʒ
ſeuerare debere qꝛ eepiſti. quedam te nec mapere.
e temperanca,· (Capitulu m xxxiiii
Eñmperantia ſetundum Macrobium. pꝛout eſt virtus
Pohtica.Eſt nihil appetere pemtendũ In nullo legem
moderatõis exeedẽ ſub iugo rõnis cupiditateʒ donare

LTempantie put eſt vir tus purgatoꝛia: eſt omnia relin quere

in quantum nata patitur que coꝛpus vſus requinit. Tempe
rancie put eſt virtus purgati animi. eſt terrenas cupiditates
non repꝛimere led penitus obliuiſci. Vempantie put eſt virtꝰ
exemplaris eſt quedã in ſe petu a ineencõ e dõ uerſatio · Partes
temꝑandie m tulium ſut tres ſcʒ ↄtinenaa. clemẽca. mode ſtia
Contientia m eundem talium eſt virtus per quaʒ eupiditas
conſilii gubernatõe regit᷑. Clemencia eſt per quã motus animi
in odium alicuiꝰ temere ↄutati ↄmumitate vel hijlanitate vtine
tur · Wodeſtia eſt virtus per quã pudoꝛ honeſtus caram et ſta

bilem comꝑat auctoeitacẽ.· Speaes temꝑancde ſüt tres ſcz ſobꝛi

. Liber
etas cõtinentia et modeſtia · Prima conſiſtit arca iuſtuʒ in quo
ponit modũ ſobꝛietas · Scða arca tactũ ↄſiſtit quantũ ad vim
generatiue huic pomt modũ caſti ras · Dabet em homo vehemẽ
tem appetitũ ↄſeruãdi ſe in eſſe indiuidui per nutritiuq;. a cõfer
uandi ſe in eſſe ſpedei ꝑer generatiuam. Iſti aũt appettus re⸗
ſtringunt᷑ ꝑ ſobꝛietatem. et ↄtineneã. Tertia ↄſiſtit m dictis et
fadis · Sactũ aũt ꝓut hie acipit᷑.ꝑtinet ad tres ſenſus et circa
eoꝝ ꝓpꝛias materias ſcz3· vi ſum auditũ olfactũ. Pertinet etiazʒ

hic facum ad tactum non quidẽ qui eſt in gntiua. ſed ad alios

tactus quoꝝ ſunt ogana manus ad ꝑcuciendũ vel capienduz
pedes ad ambulandũ · In ommibo iſtis modũ ponit modeſtia
Digmitas temꝑantcie in hot eſt ꝙ aĩam detorat · qꝛ ſicut m natu
ris foꝛma decenci eſt q; materia. ſic m motibo plus c mendatr
modus q; ip̃a adio · ꝓpter hoc tomꝑat᷑ ſoli tẽꝑancia qii medius
planetaꝝ eſt et de eencoꝛ inter omnes · Merituʒ tumulat quia
mediũ tenuere beati · Vnde dict ꝙ nõ verbis meremur ſed ad

uerbiis·nõ in eo ꝙ aliquid faamus ſed in eo ſi bene fſaumus.
Iſta patent in illa vidua qᷓ obtuht duo mmuta a magis comẽ

data eſt q; qui magna dona miſerũt in gazophiladũ.vitioſos
aꝓppetitus refrenat · ſicut ſup̃ dictuʒ eſt. Vnde compat᷑ freno et
remo et lime que ſuꝑſluum rubiginis tollit de ferꝛo · Rctiones
temꝑat m ꝙ apkus inſtruut dions Ad . Ro. 12. Rationabile
ſit obſequiũ veſtrum. edium ſeruat · Berñ · Tene medium li
non vis per dere modum · De hot medio diet: Medio tutiſſi⸗

mus ibis.· Iſtud mediũ voluit nos dñs cenere· qñ feeit euaʒz nõ

de capite vel de pede · ſed de coſta · Et qñ feat hoĩem ꝑtim coꝛpo
ralem a ꝑtim ſpũalem. vt dignitate nature eſſet ſub natum an
gehca a ſuꝑ ooꝛpeam creaturã: xp̃o aſſimilat qᷓ ſtetit in medio
diſciploꝝ ſedit im medio doctoꝝ · ſuſpẽſus ẽ in medio latronũ
locatus eſt in pꝛeſepio in medio duoꝛꝛ animaliũ. Viſus ẽ a Jo
hanne in Rpoca · Ambulans in medio candelabꝛoꝝ aureoz.
Maturam ↄſeruat. qa natura in mediis deledcat᷑. per extrema
coꝛrumpit᷑. Vnde phus. Excellẽtia ſenſatoꝝ coꝛ rumpit ſenſus

te qued erat in medio paradiſii.
Be foꝛtitudine (Capitulum. xxxv·
. Oꝛtitudinis m matrobium ꝓut eſt virtus politica:
Eſt animũ ſupꝛa ꝑiculi metũ agè · mihilq; mii turpia

ms purgati animi et paſſiones ignorare non vmorre vt neſci

gertulis eternis abat · Vnde temperanda comparat᷑ ligno vi⸗

timere · tollerare foꝛtiter aduſa vel ꝓſpera · Foꝛtitudi⸗

qu
vim
mi
ſer
z e⸗
is et
urta
edaz
lios
nduz
dſta
naan
ndat
dug
gui
d
us.
mi
ſos
det
mes
wble
um
oli
no

No

Qumntus

at iraſci et nihil cupiat. titudims purga toꝛie eſt anmmo nõ
terreri a toꝛpoꝛe recedente ˖ Nature altitudmẽ abhorere. goeti⸗
tudo exemplaris eſt.qꝛ ſemꝑ idom eſt nec aliqñ muta .· Partes

ſoꝛtitudims ᷣm Iuhũ ſũt quatuoꝛ· ſcz magmiſicen da. fidencia.

pactientia pſeueranda. Cag miſicencia m eundẽ eſt magnaꝝ-

et exœlſazꝝ reꝝ cũ ampla quadã amimi ꝓpoſitione togitacõ at

q; ad miniſtratio· gidendia eſt virtus ꝑ quã magnis a honeſtis

rebus multũ in ſe ammus ex ſpe certa fiducie colle cat᷑. Paden

tia eſt honeſtatis et vtiltatis cauſa reꝝ arduaꝝꝶ at q; diffialiũ

voluntaria et diutuꝛna Peſſio. Perſeuerantia eſt virtus in ra⸗
tione bene ↄſiderata ſtabilis ⁊ Petua ꝑmanſio · MWulti ſüt effe
dus ſoꝛtitudimis.pꝛ imus qꝛ de hoſtibo triũphat Chachabeoꝛ⸗
12. Judas vir ſoꝛtiſſimus c. Scðus hoĩ bona ſua ſeruat · Lue

Cum ſoꝛtis armatus ιά. Tereuus qa ditat. Pꝛzoue b. Chanus

ſoꝛtiũ diuidias parant · Quartus regnũ œloꝝ expugnat Mat.
Regnũ cloꝝ vim patit᷑.Quintus eſt ꝙ oꝛnat· Pꝛouerb. vlti⸗
mo· Foꝛtitudo et decoꝛ indumentu · Bextus in extremis aſſecu
rat. Pꝛouerbhᷣ. Leo ſoꝛtiſſimus beſtiaꝝ ad nullius patebit Sep

tmus remunerationẽ expectat · Pꝛouᷣ · vltimo Mulierem foꝛtẽé
quis mueniet ꝓeul et· ortitudo ↄſiſtit in quunq; ſeʒ in egreſſio

ne arduoꝝ. Pʒ. Virilier agite a ↄfoꝛtet᷑ ooꝛ· Item in dtemptu

terrenoz Debᷣ. Moyſes negauit ſe fihũ filie pharaoms. magis

eligens affli gi cũ populo dei inſuſtinentia tribulationũ· Can:

Kpkus. Nemo coꝛonabit᷑ niſi qui &. In impugnatiõe vicoʒꝶ
Job· 2. MWilida eſt vita hoĩs ſuꝑ c. Multa iunant foꝛt tudimẽ
Pꝛi mũ eſt exhoꝛtatio· Vñ legit᷑ de inda machabeo ꝙ armauit
ſotios ñi clipeo·ñ haſte munitõe h monibo optimis robuſtoꝝꝛ
Vnde legitur de Eleazgʒaꝛo foꝛtiter elegit mori pꝛo patꝝ legi⸗
bus exemplũ virtutis et ſoꝛtitudinis poſteris delinquẽs · Ter
tiũ exertitatio in pugnis. Vñ legit᷑ in ioſue · ꝙ dñs nõ deleuit
ſtatim hoſtes filioꝝꝛ iſrł· ſed rehinqiit aliquos. vt per eos ha⸗
berent exerutiuʒ pꝛeliandi. Quartum eſt ſpes remunerationis-
Paralippo· Confoꝛtentur manus vr̃e et nõ diſſoluantur· Erit
em̃ mercs opi veſtro · Quintũ hoſtiũ debilitas . Greg . Debilis
eſt hoſtſis qui non põt vicœre niſi volenam. Sextd or̃onis adð
iutoꝛiũ. Exodi. Cũ eleuabat manus MWoyſes vmeebat filii iſ⸗

rahel. ſi aſt dimittebant᷑ vmœbat amelech. Geptimũ armoꝛũ

ſpũalium apparatus · Vnde ſamſon vintebat philiſteos in mã⸗
dibula aſimtemꝑpantia a ſimphitate · Ockauũ memoꝛia dñite

Liber

paſſionis quod ſignatũ eſt in dauid: qui ðtra goliam venit in

batulo et funda Mouũ eſt eibus ſpãalisp̃s · Panis cor hois coõ
firmet &ι 3. Reg. 19 Ambulauit hehas in ſoꝛtitudine abi illi9
Vnde et petrus potatus ſpũſſandti gra tonſoꝛtatus eſt dicens.
Opoꝛtet deo magis obedire q; hoĩbus · Act . 4. Idem vero apo

Pſticia pollitiæ m Macrobiũ eſt obſeruare vmcuich
huius ꝓpoſiti viam vniuſcuiuſq; virtutis officiũ dſer
uare . Juſticie purgati anim eſt ita cum ſuꝑna mente ſotari. vt
ſeruet tũ ea fedus Pe tuuʒ imitando· Juſtide exemplaris eſt p
perhenni lege a ſempiterna opis ſui ↄtinuatione non fledtitur.
Partes iuſticie hm TLulium ſunt ſex· Religio.pietas. ꝗgra.vin

dicati o/obſeru anda· veritas :· Religio ᷣm Tuliũ eſt que ſuꝑio

ris cuiuſdã nature q; diumnã vocant curam rimomã qð afferz
Pletas eſt per quã ↄiunchs ſangume et beniuolenceie offiaum
et diligens tribmit᷑ cultus Gratia eſt in qua amititiaʒ a offido

rum alterius memoeia remunerandi voluntas dtinetur. Pimn

dicatio eſt virtus per quã ius et miuſia et omne qð ob fſutu⸗
rum eſt defen dendo atq; vlcſcendo ꝓPalſatur. Obſeruancia eſt
virtus per quam hommes aliqua dignitate antecdentes cultu
qᷣdam et honote dignant᷑. Veritas eſt ꝑ quã immitata ea que

ſunt aut fuerunt aut futum ſunt dicunt᷑· Mota ꝙ iuſticia nõ tã

eſt virtus ſpeualis q; generalis · Vade habes ſupꝛa de virtuti

bus cardinalhbus in gemere. Juſticia diatur m libꝛo ſapiena e
eſſe perpetua:multiplid ratione.· Primo quia petuat animaz
ſtabihedo eã ĩ loto debito. ſeʒ ſub deo a ſuꝑ coꝛꝑales creaturas

Secundo quia manebit m patria ᷣm eſſenciã et hᷣm vſum Klie
vero tardinales virtutes: a li maneant m eſſendã in pr̃ia.nõ

tñ bᷣm oem vſum. Tempantia em non refrenabit motus illia⸗
tos· pꝛudentia non cauebit ab inſidijs.ſoꝛti tudo non aggredi
etur terribilia: Juſticdia ꝑuertitu: triplititer: ſcz amoꝛe. viz per
ſone vel pecumie. Iſaias · We qui iuſtiſicatis impiũ ꝓ munerib

Timoꝛ. Euangeliãũ · Math. 10. Moli timere eos qui occidunt

czpus- Ramcote Mhath. zz7. Sciens ꝙ; p inundiaʒ tradidilſent
eum. plura mouent ad reditudinẽ iuſtitie · Pꝛimũ eſt rectitudo
humanmi coꝛpis quia indiœns valde eſt m recto coꝛpoꝛe curuun
habere aim. Scm eſt vt ait Kugꝰ. Juſtidia eſt in coꝛde homĩis

na m raliter. Teruũ eſt ꝙ bꝛuta aĩalia docent multa que ad iu⸗

ſColus ante talem ↄfoꝛtationem dixit neſcio hoĩem · Wat. 26.

ſicia
tnira
lle e
p
en

itin
i
ilt
ens.
ap

„
„
20.

„

auic
vna
der⸗
pt
e
nr.
vfn
dio
erz
um
40
n
⸗
l

n

Quintus
ſticiam ptinent vt innocentiã 2coꝛdiam 2 hmõði · Au artũ ſerip
tura Ecleſiaſtic. Vſq; ad moteʒ certa p iuſticia-Effectus iuſti
ae eſt ꝙ btĩfcat MWat · ··. Bti qui eſuriunt et ſiti · Et petrus ſi⸗
qd patimmni ꝓpt᷑ iuſticiã btĩi. Exaltat eccł.· Aui oꝑat᷑ uiſticã ex⸗
altabit. RPetitũ ↄcupiſcende refrenat. J ſa. Erit iuſtiaa eingu
lum lumboz eius. Lotũ deo pꝛeꝑat ps. Juſticia et indieũ ppa
ratio ſedis tue·. Æ&. morte eterna liberat. Pꝛouerb· Juſticeia libbe⸗
rabit a morte· Coꝛonat ad Thimoh. Repoſita eſt mihi coꝛo⸗
na inſtiäe Remunerar · PzS· Retribuet mihi dñs bm iuſticiam
meã Juſticia ↄſiſtit in fide apłus a8 Roma. 10. Credidit abꝛa
ham deo et repum tũ eſt ei ad iuſticã In orone. põ · Clamaie⸗
runt iuſti et dns ſt. In ſcta meditatio ne . Ecel. Beatus vir qui
in ſapia ſua moꝛabit᷑ a qui in iuſticia meditabit᷑ In humiliatio

ne Mat· 3. Sic do et nos adimplere oẽm iuſtica Glo · Perſec⸗
ea eſt inſticia ſubdere ſe minori· In eruditione · Pꝛouerb · Semi
nanh iuſtidam mertes ſdels. —· ⸗
De vonis. Capit ulum. xxvu.
Yeart omes habitus dat dinitus poſſint diei gnalia
dona dei · Spũaliter tñ at a ꝓpriate ſeptẽ ſũt dona ſpũs
ſandi que ꝑ oꝛdinẽ Ylaias enumerat a ſũmo ĩtipiẽs
cq; 2 vltim deſeendendo. Beptem g dona ſüt multiplici rõne
Primo vt ꝑ hot expellant᷑ ſeptem vicia. ita ſeʒ vt timoꝛ expel⸗
lat ſuꝑbiam pietas muidiã ſcientia iram. que eſt qᷓi quið inſa
nia. Foꝛtitudo accidiã· ↄſiliu; auariciã.· intellectus gulã · ſapĩa
luxuriam. Scðo dieunt᷑ dona ſeptem eſſe ꝓpter expediendas vi
res naturales. nã iraſcibilis indiget expediri tã m ꝓſperis q; in
aduerſis. In ꝓſperis quið ꝑ timoꝛẽ · in aduſis at ꝑ foꝛtitudinẽ
Concupiſtibilis indiget expediri q;tum ad effectũ reſpectu pxi
mi quod fit ꝑ pietatem. Et qtum ad effectum reſpecku dei qgd
fit per guſtum lapientie · Ratio quið indiget expediri m verita
tis ſpetulatione qð ſit per donũ mtellectus a in veritatis elecn⸗
one quod fit per donũ conſilii atq; in eledi executiõe quod ſit
per donũ ſcientie · Per hot em̃ donũ recte ↄuer ſamur in medio
nationis pꝛaue atq; peruerſe: Tercio ditunt᷑ eſſe ſeptem dona.
ꝓpter regimen actiue vite a cõtemtilatiue. Vita contemplatiua
mia dona debet habere. ſcz timoꝛez að reuerentiã maieſtatis m
telle ttum ad intelligentiagʒ veritatis ſapiam ad guſtum bonita
tis: Adtiua vero vita debet habere pietatem að agenð ˖ ſoꝛtitu⸗
dmem ad ſuſtinẽdũ· ſcienciã ad direchonẽ pietatis. ↄſinum að
dirchonis ſoꝛt tudinez · Plurima quoq; dona ſũt ad mtelledũ

Liber
ſpedtancia.qꝛ lux oognitionis multũ expedit ad dirigendos pe
des n os in viam padis Pter eandem cauſam fſit donoꝛꝛ cõbi
natio a quaſi ſemꝑ ad iungit᷑ vnũ directiuũ cum alio quod ſpe
ctat ad adionem vel paſſionem. Dieit Gregꝰ ſuꝑ Ezechielem.
Me ſſumus per ſapiam maturi· per intdellectũ pꝛomdi. per 2ſiliuʒ
cauti:pꝑ ſoꝛtitudmem animo ſi per ſcientiain diſcreti. per pieta⸗-
tem miſericoꝛ des · per timoꝛem umiles.
Pe dono timoꝛis (Capitulum: xxxvin
Imdꝛ elſt vt ait Aug fuga mali. Gpecies timoeis ſũt
ſex· OPrimus eſt naturalis. quo qlibet timet naanmalit

demerito:ius. q; n ſubiatet libezo arbitrio. Et dicit na tura lis
non a natura inſtituta ſed deſti tuta: qꝛ iſte timoꝛ eſt pena ꝓ pec
cat primoꝝ parntuʒ iſflicta.hot timoe xp̃us natumłr moei
tmuit.· Scðs eſt time humanus quo ſczʒ qius timet nimis pel
lñ ſue Iſte ti moꝛ naſcitur ex nimio amœe pñtẽ vite. et eſt qñq;

moꝛtalis actus ems v. cũ odus pecaret quis moæta lit᷑ q; amit
tent vitam ſuã.qñq; vemalis eſt vt cũ quis podus faœret veni
ale ptẽm qꝙ; ꝑmitteret ſe ocidi Tertius ẽ timoꝛ mũdanus quo

ſcʒ aliquis hamet mmis rebus ſuis. Dic naſci ex mmio amoꝛe

temꝑpaliũ: Et eſt qni; mertalis qñq; veniahs pemitus eodẽ mõ
quo dictum eſt de humano-. Quartus eſt timoꝛ ſeruilis quo ſczʒ
quis timet peccare ꝓpter ge hennã pꝛincipł r. Quintus eſt timoe
mitlalis ꝗſeʒ quis timea gehennã a dei offenſa. vñ qi duos hʒ
otulos.vnũ ad penã aliũ ad deũ · a h eſt pnepalioe. S exteiz eſt
tmoe hilial qᷣ ſeʒ timer ꝗs offenſã dei tmmõ vel ſeꝑatõeʒ a deo-
Mumerus pꝛedictoꝝ timoꝛuz ſit accipitur. Rliquis timoe eſt a
ſpũſancto et cum ſpirituſancto ſicut timo inidaſis et filialis ali
quis eſt a ſpirituſancto et non cũ ſpirituſancto ſicut timeæ ſer⸗
nilis . Kli quis eſt cũ ſpũſcto ſed nõ a ſpirituſancto cũ nõ ſit do
num ſpũſſandti ſicut timo: naturalis· Kliquis nec elt a ſpiritu⸗
