mutare vnum completum in aliud ↄpletũ: ſicut patet in tranſ⸗
ſubſtãciatione panis in corpus xp̃i · De talibꝰ ðt Rug. Demꝰ
deo aliquid poſſe et nos intelhgere non poſſe. Potencia dei ap⸗
paret m mundi initio et in medio ac in fine· In pꝛinapio quidẽ
quia res de nihilo treauit· In medio aucẽ qꝛ res ne in mhilla
tantur ſua potenda continet. In fme vero: quia moꝛtuos mira
teleritate ſuſcitabit. Rparet quoq; dei potenda in rebus ſpiritu
alibus · quia cum dyabolus poteſt atem habuit in nobis immu⸗
tandi ſenſum et fanta ſiam angelus etiam cum poteſtatem hẽat
ſuper hoc/ et inſuꝑ intellectum immutandi. Solus deus habet
ptãtem non ſolum ſuper tria pꝛedicta · ſed pt᷑ etiam mutarevolũ
tatem Rug . ꝙ deus nos puenit vt velimus et ſequit᷑ ne fruſtra
velimus.Licet deus omĩpotens ſit tñ non attribunt᷑ ei adus cul
pabiles vt mentiri et male velle · nec penales vt metuere dole
re.nec corporales vt doꝛmire comedere et ãbulare.niſi forte trãſ
ſumptiue net actus inconuenientes · qui poſſunt eſſe tripliciter
Primo ſi aliquis actus contradidot diuine potentie vt eſt facere.
maioꝛem ſe. Secundo ſi contradituit eius veri ati · vt elt faere
aliquid ſimul eſſe vel non eſſe · vel ꝙ preteritum ſit futurum·
Lereio ſi ↄtmdieit eꝰ bomtati vt damnari perrum ſaluaẽ iudã

Tiber
De hiis KAnſhel. Quodlibet incõueniens etiam minimum eſt im
pPoſſibile apud deum. Doꝝ autẽ hec eſt ranto·quia pocẽca dei cũ
ſit ꝑfediſſima nec eſt de mihilo · nec eſt ſub aliquo.nec eget aliqͥ
Vnde non pf deficere pecando · nec ſucũbere paciẽdo. nec ege⸗
re ſubſidiuz in tꝑahbus qrendo · RARc ꝑ hot nec culpabilia· nec pe
naha nec materialia põt. Dicendum quoq; ꝙ deus poteſt om
nia vel per ſe vel ꝑ creatumã· Alla dico omma ꝗ poſſe eſt pure po
tenge · Doc autem ideo dicit qꝛ poſſe pecare non eſt potende h;
mfimta tis · Deo autem ↄpetit per ſedũ poſſe . et ꝑfectũ dm̃um.

de quo Dyoniſi· Dnatio ẽ non peioꝛũ exceſſus tin · Sed etiam

ommũ pulchroꝝa bonuruʒ oĩmo da a ꝑſecta poſſeſſio firma.a
non valens cadere ſortitudo · Motandũu ergo ꝙ quedã oꝑatio
nes attribuunt᷑ deo ?m cauſalitatem a eſſenaã vt ſcire· Quedam
bᷣm cauſalitatem aQ non m eſſenciã · vt comedere et currere · Que
dam bm eſſencam a non m cauſalitatem vt iuſtificare creare:
Quedam nec ſic nec ſic attribuunt᷑ ei.vt pecare·
e viꝛtute miraculoꝝ (CCapi. xxvui⸗
Vuoniam per diumam potenciam fiunt miracula I deo
de miratulis eſt agendũ. Kuguſti aus- Allud vocat mira

atultatem admirantis apparerer; Rd hoc ꝙ aliquid ſit mira
culum quatuoe concurrunt. Primũ eſt ꝙ ſit a deo. Setun dũ eſt
ꝙ ſit preter exiſtenaam nature contra cuius oꝛdmem fiat. Ter
aum eſt ꝙ ſit eudens. Quartum ꝙ ſit ad fidei roborationem:
Vnde li aliqð iſtoꝝ quatuoꝛ defuent mirum poteſt dici· et non
miratulum. Nota ꝙ; quedam ſunt ſlupra natumm· quedã ↄtra
naturam· quedam preter naturam. Supra naturam ſunt illa q́-
bus nõ eſt ſimile in natura.nec etiam mn potendia nature ſicut ẽ
virginẽ parere. Contra naturam vero ſunt que fiunt vſu cõtra
rie nature tamen termmantur ad conforme nature: ſicut eſt wci
illummatio. Sed pꝛeter naturazʒ ſunt que fiunt oꝛdme ſimili na
ture.non tamen per pꝛmepium nature vt in mutatione virga
rum in ſerpentes quia illud potuiſſet fieri oꝛdᷣme nature per lõ
gam putreſactionem tum ibi eſſent rõnes ſemmales. Veruntñ
qꝛ nõ ibi ſuit oꝑatio nature miraculum ſuit. Res qñq; ꝓduat᷑
ab genee ſimili ſucceſſme hoc attribuit᷑ nature et dic naturale.
qñq; ꝓduct᷑ ab agente diſſimili repente· hoc attribuit᷑ angelis.
dieit᷑ mirabile. Qnq; pducitur ab agente diſſimili in inſtanti: h
attribuit᷑ deo. et diatur eſſe miraculũ Sciendũ ꝙ qñq; potenda

aliqᷓ et actus eius eſt naturals ſic viſus a vide · Qñq; potencia

tulum quicquid arduum: aut mſohtuùm ſupra ſpecem

—— — — — — — —

—,

——,—

— — WW

Uma.2
opado
nedam
x⸗ue
eate:

vè
do
t mira
edem
tmen
dück
Ter
onen:
et non
t
ſaut ?
cotn
eſtoc
inna
virg
xr o
uunti
uat
ale.
6s.7
tih
n
mt

Primus
eſt miraculolſa et adtus naturalis. vt qñ cecus illumĩatus vidit
Qñnq; vtrũq; eſt miractuloſũ vt partus vir ginis. Mota ꝙ mira⸗
cula vel mira· qnq; fiunt intantum ente vt ſtatio ſolis: et eius
retroceſſio. Quandoq; fiunt in vegetabih· ſicut qñ virga Karon
floꝛuit Quãdoq; in ſenſibili ſicut fuit in locutione qʒine balaam.
Qñq; mn rationabili ſicut fuit in ambulatione claudorum. auditi
one ſurdoꝝ· ſuſcitatõe motuoꝝ et ꝑtu virginali:vt ſciamꝰqñ
aliquod fit miraculũ. Mota diſferenaam meer rõnes caulſales et
ſemmales et naturales- Quia ratio cauſalis eſt potenda paſſiua
creature abſq; omni diſpoſitione vt ſoummõ deus ex ea fadiat

gquod vult ſicut fiit in partu virginis et in talibus eſt miracu

lum ſimpliater · Ratio aũt ſemmalis eſt potendia paſſiua creatu
re·ſed cũ diſpoſitõe remota cauſa ſic ſuit in virgis de quibus ſa
Ri ſunt ſerpen tes. et hoc factum fuit in inſtanti:Matura autez cũ
idem ſeciſſet ſed non niſi paulatim per longam putrefadionem
Vnde patet ꝙ ea que fiunt hm rationes ſemmales: ꝑtim ſ-e᷑ na⸗
turalia. ꝑtim ſunt miraculoſa. Ratio natu mlis eſt potenci a cuz
diſpoſitione ꝓinqua. ſicut patet in materia qñ eſt m vltima di
ſpoſitione vt ſormã redpiat hᷣm hunc modũ eſt rõ naturalis in
grano ſemĩato ad pduchonem ſegetis· vñ hoc nõ ẽ miraculum
(ve ſciencia deli: (Capitulum :xxix.
KCLit deus omnia pñcialiter et ſimul perſede quoq; a im
mutabiliter. Preſentiahter dicoo hoc eſt ita lympade: ac
IlIi euncta eſſent pñtialiter exiſtenaa · Simul etiã ſcit oĩa
quia videndo ſe qui ſibi preſens eſt omnia videt. Perfecte quo
q; quia tognitio eius nec poteſt mmui nec augeri· Sic etiaʒ im
mutabiliter quia noſcit omnia ꝑ naturam ſui intellectus qui ẽ
immutabilis. Dicendum ergo ꝙ deus cognoſcit omma tꝑalia
eternaliter· mutabilia immutabiliter· ↄtingenda ifollibiliter. fu
tum pñacialiter· dependenaa independent creata intreate. alia
a le ĩſe et ꝑ ſe · Nota dr̃an inter ſciam dei et angeli et hominis.
quia deus ſtit omnia ſimul⸗Midet em̃ multa vno id eſt ſeipſo:
Vnde m viſione dei non differt qð videt · et ꝑ qð videt · qꝛ vi
der ſe ꝑ le a in ſe videt oĩa · Xps at᷑ ᷣm ꝙ homo eſt ſcit omma ꝗᷓ
ſce it deus ſed nõ ita lympade ſciĩa ſczviſionis-Ange lus vero dei
formẽ habet intellectũa. illa que ſcit illa ſcienaa que eſt in ver⸗
bo ſcit ſimul et adtu· ſicut deus liee neſciat omĩa que ſcit deus.
Zed homo vnũ ſolũ ſcit adu:quia liœt videat multa illa tñ nõ
videt vno ˖ ſed multis ſcʒ per multas rex ſimiliudmes. Sapiẽ⸗
cia dei licet in ſe nõ diuerſiſicet· dmerſa tñ ſortit᷑ noia. Inqntuʒ

Liber
enim ſapientia dei oognoſcitiua eſt poſſibilium ditit᷑ ſcienda ſi⸗
ue cognitio. Item inquantũ eſt tog noſcitiua oĩm qꝗᷓ fũt ĩ mũdo
dẽ viſio. Itẽ mqᷓntũ eſt cognoſciaua futuroꝝ dr p̃uiſio · IOem ĩ
q̃ntũ eſt cognoſcitiua eoꝝ ꝗᷓ ab ipſo deo ſaenda ſũt dr̃ diſpoſi

tio. Item mqntũ eſt cognoſcitiua pᷣmiandorum dr̃ p̃deſtinatio:

Item inquantũ eſt cognoſcitiua damnandoꝝ dẽ reprobacõ · co
gnitio diuma cũ ſit ꝑfedtiſſima cog noſcit omĩa diſtinctiſſime ſub
ommbus diſtinctiombus ſeu cõditionibus quas res hñt · et ꝓpt
hoc futura ſcit eſſe futura et pñcia pnñua et bona appropãdo ma
laq; reprobãda. Si aũt ſcire volueris qlier deus oog noſcat ma⸗
la. Motandũ ꝙ cõtingit alid cog noſti dupliet᷑ Kut per ſpẽm
ꝓpriam aut ꝑ ſpedem alienam. Primo modo cognoſcit habit?

ſcõo mõ puatio. Item pᷣmo modo cog noſtit lux ſcðo modo te⸗

nebre. Eodez mõ dicendũ eſt ꝙ mo modo dgnoſtit᷑ bonũ. ſetũ
do mõ agnoſcit᷑ malũ ſcʒ per ſpem oppoſiti habitꝰ. Vñ ditedũ
eſt ꝙ deus ↄgnoſcit bonũ ꝑ vnicũ mediũ. ſcʒ ꝑ eſſencaam propᷣ

am. mala vero quaſi per duplex mediũ. Mã ꝑ eſſenctam ſuam
tog noſcit habitum o ꝓpoſitũ malidie· et illo habitu mediãte vt
eſt in ipſo deo cog noſcẽte cognoſcit eius deſeckum. a ideo diii

tur mala a longe cognoſcere ·
De peꝛdeſtinatione dei (Capit ulum xxx
edeſtinacõnis diffimtiones aſſignantur quatuoꝛ bᷣm
uguſtinũ Prima em̃ predeſtinatio eſt preſcien cia bñ
ficorum dei · Setunda eſt predeſtinatio oedinatio ali⸗
cuius ad gloriam. Teraa eſt predeſtinatio ꝓpoſitum miſerendi
Quarta eſt predeſtinatio pꝛeꝑatio gratie in pᷣſenti: et glorie in
futuro. In prima diffinitione notatur diuma p̃ogmtio. In ſe⸗
tũda electio. In terda voluntas. In quarta directio in finẽ · Pre

deſtin ationis cauſa effieiẽs deus eſt qᷓntũ ad effectus conõtos in

nomme p̃deſtinacõis· MWaterialis aũt eſt ille qui p̃deſti nat᷑ · S3
formalis eſt modꝰ vel oꝛdo p̃deſtinatioms. qꝛ pꝛimo dat᷑ gratia

poſt hoc gloria. Cauſa ſinahs eſt vt ſimus ſanch a immatulati ·

Mota drq; int het quatuoꝛ que ponit apłs ad Ro.S.ſcʒ vocacõ
nẽ inſtiſicationẽ p̃deſtinationẽ magmificationẽ quia votatio ĩᷣti
hit a malo⸗ iuſtiltcalio reſpidt iniciale bonũ gradie.predeſtinacõ
reſpiet bonũ gratie finale · magniſicatio vero eſt bonum future
glorie Mel dicas ꝙ predeſtinacio gratiam preꝑat vocatio gr aʒ
offer v. iuſtiſicatio illam confert. ſed magniſicatio eam ꝑ glonñᷣã
multiplicat Saendum ꝙ p̃deſtinatio non ĩſet rebus neceſſitatẽ
ſicat verbi grada- Deus

it ſi iſte dmmeſſurus hodie vel non

l⸗

eyt

4
dia

rt
abm
abin
aA⸗
nndi
nem
ſ⸗

e

Primus

mnihilominꝰ iſte ptãtem habet comedendi et manũ ad os porri

gendi·quonmiã ſi pᷣdeſtinatio rebus neceſſitatem imponeret mul⸗
ta ſequerentur meõuementia· Mam fruſtra ꝓponerent᷑ bonis p̃⸗
mia et malis ſu ꝓplieia · Iem iniuſte remunerentur boni. et pu⸗
nirentur mali. Icem maloꝛum noſtroꝝ deus auckee eſſet Icẽ nec
ſperandi aliqͥd · net ſu plicandi vlla ra tio eſſet. Item euacuaret
hbertas arbitrii que ſe habet ad vtrunlibet. Item nec bona fad
entes eſſent laudabiles:net mah vituꝑabiles. Sa endũ tamen
hot eſt duplex · Si deus uidet hoe neceſſe eueniet. quia con⸗
iudtim eſt vera · diuiſim falſa⸗ et eſt ibi neeœſſitas conſequeneie et
non conſequentis · Dabemus exemphlum PBoeci in li· de cõſola⸗
cõne. Si aliqs videt alquẽ fadentem rotã neceſſe eſt ꝙ ille faci⸗
at rotam.nec tñ viſus eius cauſa eſt fadionis illius· Sic deus
nidet mala iſtius oꝑa-nec tamen ẽ cau ſa quare male operetur:
Veruntñ fiet ſi preniſuʒ eſt· Itẽ due ſunt pagine libni vit.vna
eſt pñtis iuſticie a qua poteſt quis deleri· Aua eſt diſpoſitionis
eterne de qua nulius delebitur. Differencia eſt inter p̃deſtina cõ
nem et pᷣſciendã · qꝛ prede ſtin atio eſt pᷣcognitio bonoꝝ cum cã
litate eorundem. Sed p̃ſcieneia dict poognitionẽ reſpectu malo
rũ ſine cauſalitate que potius reſidet penes libeꝝ arbitriũ· Cuz
dĩ a ſan eis ꝙ p̃deſtinatio oronibo iuuat᷑ non eſt ſic ĩelligendu
ꝙ tempale eauſet eternũ ſed qᷓntum ad effectũ predeſtinacõ nis
muat oratio ſcʒ qᷓntũ ad grãm et głam. quia m illa liberum

arbitrium bñ cooꝑat᷑ p̃deſtinatiom. Vnde ſitut deus aliquẽ ſal

uãduz p̃nidet ſic et modũ quo ſaluari debeat ꝓpt᷑ qð ſtultꝰ ẽ qͥ
ditit volo facere qð placuerit qꝛ ſi ſaluani debeo ſaluabor· vel ſi
damnari debeo damnabor · ſitut ſtultus eſſet infirmus.qui dite
ret volo comedere et bibere qð platuerit.quia ſi turari debeo cu
raboꝛ · vel ſi mori debeo moriar. Sit em̃ eſſent inutiles medici⸗
ne lane ſi deus pmittit liberum arbitrium ꝙ ſe habet ad vrruz
libet n malum tadere hoc non permittit mii iuſte · Rurſus ſi ꝑꝓ
graciam pꝛeueniat nulli faut miuriam Cum ergo deus malos
dam nat et repbat oꝑat᷑ ſm iuſticiã · Qn vero p̃deſtinat agit bᷣm
grãm et miam que non excludit iuſtiaam.
De pꝛeſciẽcia dei reꝙbatõe(¶ Cap.xxxi
Epbatio eſt vt ait angꝰ p̃ſciencia iquitatis quoꝝdaʒ
et preꝑatio damnatõms eorunde· Vñ nota ꝙ i npba
tõne tria ſũt. Vnũ eſt pᷣuiſio miqtatis ab eterno. Alte
rũ obduratio · id ẽ ſubtradtio gracie in pnti. Tertiũ preꝑatõ pe
ne eĩne in ſuturo · Sieut etont ra m pꝛedicta predeſtinatione ſũt

trna ↄtraria. Sed in hoc eſt dra quia p̃deſtinatõ ſparat gkaʒ pᷣm
bñplaci tuůᷣ · Bed repbatio preꝑat penam bm exigenciã meritozꝛ
De obduratone ſciendum ꝙ tranſlatiue dr̃᷑ ad limilitudinẽ ob
duracõis in corꝑibus. Duritiã aüt corpum ſequit᷑ tri plex ꝓprie
tas. Pri mũ ẽ inabilitas ad ſuſci piendũ impſſonem. Seðm eſt
ſtabilitas ad permanendum i ſe. Lercium eſt fortitudo ad reli⸗
ſtendum. Dis modis dr tor obdurari triplicier Pnomodo pes
mabilitatem ad ſuſcipiendam grãm. Scðo mõ ꝑ firmam adhe⸗
ſionem ad pecatũ· Terdo modo per rebe luon em diuinaꝛꝛ ĩiſpi
rationem et mandatozꝛ· —
Be volunt ate dei: Capitulum xxxii.
Oluntas dei duplex eſt ſcʒz voluntas beneplaciti· et hec
eſt duplex antedens que ſepe non expelletur et duem
ens ſiue ↄſequẽs · hec nunq; remanet mexpleta . Kliavo
luntas ſigmi. hec qñq; remanet inexpleta. Voluntas beneplaci⸗
ti dei ↄſequens ẽ recta efficax et irrep henſibils · Vñ qꝛ eſt recka

—

nullus ẽ reitus miſi conformetur er Atcẽ qꝛ ẽ efficax mihil ſine illa
pt effia · mhil vontra illã poteſt fieri. p nullũ pt impedin. Item
qma eſt irreprehenlibilis: mihil Ppapit aut permittit nik uſte 7 .
mhil agit aut conſulit mii bene Bigna beneplaati ſunt quinq;
videlicet eptio phibitio conſiliũ permiſſio·et oꝑatio. Cõtra
prima tria poteſt aliqᷣd fieri quia ſe habent vt infenius. Bed ton
tia vltima duo ſcez ꝑmiſſionẽ et oꝑacoem mhil poteſt fieri quia
le habent vt in factum elle et qð ſactum eſt non poteſt non fieri
De his ſignis nota ꝙ preeptum diat obligationẽ ad faaẽdũ
bonum Prohibitio notat obligationẽ ad vitandu malũ · Cõſi
lum dicit doctrinam per quaam ſcimus q; illud qð conſulitur
ſi fiat affert premium. ſi non fiat affert ſupplicium · permiſſio di
dr priuati onẽ cohibitiomis et eſt ſig num diumne voluntatis nõ
reſpedu mali quod permittitur. ſed reſpecku boni qð ex malo
permilſo elietur. Non emim permittit deus malum fieri: niſi ex
eo bonum eliaat · vt patet in temptationibus dyaboli queſtioĩſ
pſunt multipſiciter Preterea ſi nõ eſſec malũ nõ eſſet in bono m
ſi pulcritudo abſoluta. Nune vero Ptet ρatοννâúâαρâ àd malum
clarius elucſſit · Oꝑatio notat fadionẽ in re per quam refertur
creatura ad cratorem. De ↄformitate voluntatis nr̃e ad deum
Sciendum eſt ꝙ ſi hant atrendamus ĩ forma wlendi tunt ſivo
lumus habere mereedem noſtri oꝑis oportet ꝙ ſemper cõforme
tur a in forma volendi . Si autẽ querit vtʒ abſolute teneamu⸗
Rd hoc dicendum ꝙ eſt cõformitas in actu ad quam non tene⸗

—
— ¶ —— — — —,Z” —

— — —

— —
—

——— —,— r – ——ẽ – – —. — —

iye
mendn
dino
le
emek
dad ie⸗
node
m adbe⸗
nap in

en.
nnet ke
et uem
Kliaw
eplaa⸗
ſt ecta
ineilla
1. Jem
zuſte:
quinq
Cötra
zedeen
jenigai
non Ken
hidu
ii⸗Col
hnfuhtu
mſio d
tatis ſ
ernan
1:mſis
bonon
malun
ürmr
aunm
me ſio
forme
eum
. eue⸗

Primus
mur niſi habita caritate et nec tunc niſi ꝓꝑ temꝑe et loto. Vnde
qñ quis cogitat articulos ſidei tenetur credere qñ eogitat ði bo
nitatem tenetur diligere. Eſt aut aha oonformitas ĩi habitu ad
quã nõ tenetur qs mſi qñ actu bonitatẽ dei reeogitatquia tunc
tenetur ſe ad caritatem pꝛeparare De oon foꝛ mitace autem ĩ voli
to ſciendũ ꝙ voluntate ſenſualitatis non tnemur conformaivo
luntati diume. neq; in volito.neq; in mõ volendi. Sed volũtate
rõnis deliberata tenemur deo cõnſormari in vohtd qð ↄſtat no
bis deum abſolute velle et congruit nobis velle . Bi vo nõ con
gruit nobis q;uis ſit bonum m ſe nonvult deus illud nos velle
Vnde nõ tenemur velle n qntũ vohtũ eſt a deo:. ſicut ſi ſeio vel⸗
le deum moꝛtẽ patris mei tn poſſum eius vitam velle et labora
re ad hoc· quia deus non vult me velle contrarium. Otẽ voluta
te cõditionata non denemur deo cõ ſor mari. vt qñ pluitvellemꝰ
ꝙ non plueret ſi deus vellet qð volendo cddiuonat᷑ nõ diſcoz⸗
damꝰ a voluntate dei qꝛ hoc nõ eſt velle ſimpliater . Item illud
qð deꝰ nõ vult ſimplict vt abſolute et ſentenciã cõmmatioĩs ꝙᷓ;
aliqn mutat qñ merita mutant᷑ non tenemur velle· Conformi⸗
tas diume voluntatis quad rupłr poteſt ð’deran lᷣm habitudi⸗
nẽ quatuoꝛ cauſaꝝ Primo hᷣm cauſam materialẽ⸗ vñ qñ idem ẽ
volitum qð ſe habet vt materia arca quod ẽ acvoluntats: et
ideo iſta conformitas eſt ?ᷣm quid tm̃ et nõ ſimpliot᷑· qꝛ e ſim⸗
pliuter nõ eſt a matenia. Secundo mõ acipit᷑ con ſoꝛmitas hm
cauſam effidentem ſicut qn quis vult hoc qð deus vult eũ velle
quia deus hanc voluntatem in eo feat · Deus em vnãquãq; vo
luntatem in bonum oꝛdinauit et hot vult nos velle · Tercio bm
cauſam ſinalem · vt qñ qs in gloriam dei facta ſua oꝛdinauit ꝓp
ter q et deus facit oĩa: et in his duobns eſſentialit᷑ oonformitas
conſiſtit · Quarto ᷣm eauſam formalez· vt ſczʒ ex caritate velit ql
qð vult ſicut et deus ex caritate vult oĩa. et in iſto cõſiſtit pr
fedio conformitatis vt videlieet actus voluntatis noſtre tato ſit
diume voluntati tonformio q;to eſt melioꝛ et ꝑfedioꝛ. Ex pre⸗
didis collige ꝙ plena conformitas ad deũ ↄprehendit quatuoꝛ
Primo vt velimus qð deus vult · Secundo vt velimus qð nos
vult velle · Lercio vt velimus eo mõ ꝓpt᷑ qð vult · Quarto vt
velimꝰ eodem mõ quo vult. Sed conſormitas non plena ẽ tri
pliceiter Primo ſi oonformatur quis deo in volito tantũ ſicut et
ludei 2formes deo erant in moerte eriſti. Gcüdo ſi oonformatur a
ex caritate · Lercio qn coformatur quis m vohto et in modo ſed

non in ſine vt cum ad alũ finẽ bonũ tñ retor quet᷑ intentio· ſin
De inſticia det (Eapitulum xxxiii· nuf
OPſtida tribus modis ſumitur· Primo mõ qñ redditur ſo
alicui quod mermt· Scðo mõ qñ ꝓmiſſum ſolui᷑ Terꝰ pol
qñ unpfectum perfict· Primo modo remuneratio bono ſipfl
rum et pena reproboꝝ dr̃ opus iuſtide. Secũdo modo mcarnacõ nitu
chriſti eſt opus iuſtidie quia ꝓmiſit hoe ꝑ ꝓphetas· Tercõ modo m
dẽ opus iuſticie qñ deus pecca torem iuſti ficat cuʒ ſe ad gra tim tur
abilitat faciendo quod in ſe eſt. Nota ꝙ in omnibꝰ oꝑibus dei i ”
uenitur iuſtica et miſericordia. Sed iuſtica qñq; eſt occulta: et iͤ
miſernioo rdia aperta. vt in iuſtiſicatione impii et m p̃mo aduen ſleue
tu xp̃i t. Rliqñ eſt econuerſo ſciʒ aperta iuſtidia et occulta mia
vt in punitione ꝑuuloꝝ ſine baptiſmo decedentiũ et in ſeðo ad dſ
uentu xp̃i · Rliqñ vtrunq; eſt occultũ vt in tribulacõe quoꝝli⸗ zu
bet iuſtozꝛ et innocentiũ · ſic fuit in Job et in ĩſir mitatibꝰ ꝑuulo ies
rum. Aliqn vtrunq; eſt aꝑtum vt remuneratione iuſtoꝝꝛ à dãa⸗ ſe
natio nereproboꝝ· qꝛ illos remunerat ſupꝛa meritum iſtos pu nth
nit circa condignũ quod eſt mie ˖ Be dvtriſq; tribuit m merita G
hot ẽ boĩs bona malis mala· qð eſt iuſticde · Si vis ſcire qᷓ iuſtici
a puniat᷑ homo pꝛo pcto momentaneo eternaliter. Vide pᷣmo
auct oritates Yſa · Vermis eoꝝ non moriet᷑.et igms eozꝝ nõ ex
tinguet᷑ · ̃s· Ibunt vſq; in ꝓgenies patrum ſuoꝝ et vſq; ĩ eteꝛ
nuz ñ videbunt &ι. MWat. c. 25 ait · Ite maledidi in ignem eter
nũ · Apol. Aſcendet fumꝰ tormentoz eoꝝ in ſetula ſeculorum.
Rationibus idẽ oñdit᷑ qꝛ ſez homo pecanit in ſuo eterno meri⸗ 3
to punietur in eterno der ſeu in eterna damnatione . Item mate .
ria ignis eterna eſt ſcz matula pecati ergo et pena· Item pecca 1
tum eſt cõtra illũ qui inſimtus eſt ergo pena debet eſſe infinita
Ged hoc non poteſt eſſe aerbitat. vñ oportet ꝙ fiat diuturni⸗ 1
tate Itẽ cum homo peccat errat in infinitũ quodãmõ rõnalis et i
iraſcibilis et ccu piſcibilis qñ fintũ pomt᷑ mfinito· Illa quidez in
mdicando iſta adherendo et vltimo a ppetendo. Vñ ↄgrue pena
debet eſſe infinita. Itẽ mala voluntas epboꝝ eterna eſt eꝛgo aↄ t
pena. Oñditur exemplis idem qꝛ venditio momẽtanea dat iuſ

poſſidendi Petuum. Ivm vulneratio momentanea cicat cem in
fert petuam. Item ea ſus in foueam tꝑalis eſt detentio petua.
Item crimen leſe maieſtatis temꝑale eſt ſeruitus perpetua· Itez
effoſſio oculorum momentanea cœcitatem oꝑatur perpetuam:
Item potio veneni momentanea oꝑatur motem perpetuam:
dint Rug? ꝙ reddit de? mala pꝛo malis-hot eſt penam pro ĩiu

ditr
Ter
i D
arnad
5mod
ratiam
us di i
ala: e
aduen
le mia
tdoad
topli⸗
guulo
ꝛda⸗
s pu
nenda
ſcii
ono
noer
ieteꝛ
Recder
un.
men⸗
ma
letca
imita
rni⸗
8 et
ð/
xena
2
tul
nn
14.
4
1:

iu

Primus
ſticia quomiã iuſtus eſt. Item reddit bona ꝓmalis· hot eſt graaã
miuſtis · quoniã bonus eſt · Itẽ reddit bona ꝓ bonis id ẽ graaaʒ

pꝛo graua quomã bonus et mſtus eſt. Munq; aũt redd it mala

pꝛo bonis quomã ĩiuſtus nõ eſt · Aliqᷓs puni᷑ in pñnñ̃ti tꝑe ꝓpter
ſeipſum. vt ſcʒ pctẽm in eo pꝛecritũ purget᷑ Ioh. S. Ecce ſanus
factus es t. Iœm ꝓpter pctm perpetuo erutietur tam hic · ſciliz
q; in futuro · Exemplum habes in herode · Icem vt tulpa decline
tur · vt in paulo. Coꝛ·i2· NMe magmitudo reuel. Item vt gloria
in futuro datur Act.i4· Dportet nos per multas tribulationeſ
t. In primis duabus cauſis exercet deus iuſtiaam. In duabus
ſequentibus mĩam Quinto punit᷑ qͥs ꝓpt᷑ deum ſcʒ vt gloriſice⸗
tur · Jo· Nleq; hic peccauit &.. Gexto propt᷑ pꝛoximũ.vt.ſqſ
edificet᷑ ſic pumtus fuit ꝗob ſiłr et Tobiasvt aliis dart᷑ exẽ
plã patientie · Sie pumunt᷑ et ĩno entes pueri nevideat᷑ iconue
mes pctoꝛibus ſi qñq; tnibulant᷑ ꝗuſto dei indicio pumuntur ò
vel condeſſa abutunt᷑ vt adam: vel non coneſſa rapere conant᷑:
vt luofer ·

e miſericoꝛdia dei (Ca. triceſimuz iti.

Iſericordia bm ethimologiam di tnbus modis. Pri⸗
mo mõ dr mileritordia quaſi miſeriã cordis diuidens:
ſic actipit᷑ m illa auctoritate. Celi nõ indigent mia. qꝛ ĩ
uas nulla eſt miſeria iim hunc modũ mia ſolũmõ eſt i terra. Se
tundo modo mia ðdr̃ quaſi mittens ſeoꝛſum oordis rigoreʒ. ſic ac
eipit᷑ ibi mia et veritas obuiauerunt ſibi Mam veritas m rigo
rem pꝛocedit ſed miſericordia hunc rigorem temꝑat remuneranſ
ſupra meritum et puniens circa condig num. ſic eſt miſericordi
a in celo et in inferno· Tercio mõ didtur miſentordia quaſi mi
ra ſuauitas rigans corda: ſic mia maxime eſt m clo·het deꝰ ſit
iuſtus ſicut et miſeri ooꝛs tñ dr ei ꝓprium eſſe miſereri potius qm
iuſtum eſſe · qꝛ mi requirit᷑ ad tomplendũ opus mie miſi volutaſ
eius. Sed ad ↄplendũ opus iuſtide requirit᷑ etiq; aliquid ex ꝑ
te hoĩs ſcʒ exigencia meritvꝶ. MWiſeritordia dei patet in effeci⸗
bus benefiaoꝝꝶ. Dat emm reis veniã dimittendo tam pewati re
atũ ꝙ; peccati ſequalas. De quibus duobus p̃s. Qui ꝓpidatur
ommbus miquitatibꝰ tuis duo ad pmũ:Qui ſanat omnes infir
mitates tuas· Quo ad ſecundũ. Item largit᷑ iuſtis graciam dan
do ſcz virtutis habitum. et virtutis motũ vt ꝑ primũ fadat ho
minem deo gratum ac vita eterna dignũ. Sed per bm augeat᷑

eins meritum ˖ De his duobus p̃s· Qui coronat te in miſeroor⸗

dia. Quo a d pmũ Et miſeratio mbus Quo ad ſecundu et loquit

egen
Z

Liber

de corena glorie. Item confert ſandis gloriam · Et hoc duplierk

quia nunt m ſpe tandem in re de his pſal · Qui replet in bois de
ſiderium ſuum quo ad primũ renouabitur vt aquila iuuentus
tua quo ad ſcᷣm. Item ex miſericordia deus pecca tores pacien
ter exſpectat. benigne reuocat · vlciſci diſſimilat · X& mulus peri
tulis liberat· grãm liberaliteꝛ donat· datam multiplicat.młtipli⸗
catã ↄſeruat- ↄſeruatã in celo premiat· Item ex mĩia deus peeca⸗
to rem ad ſe redeuntem hi lariterſuſcipit ad peni ten ciq; cor emol
it. offenſam ato remittit· iniurie poſt ᷣmiſſionem non meminit

AItem ex mileri ordia dat deus aduerſa vt pecatũ purget: dat

aſpera vt ad amoꝛẽ puocet · dat ſacraz vt meritũ cumulet · dat
pꝛecpta vt pꝛemia divt· Item ex mia deus errantes ad ſe redu

cit: euntes ad ſe conducit· cadentes erigit · ſtantes ten ere non de

ſimt. peruenientes in gloriam mtromittit

(Expheit liber primus .
Encipiunt tit uli capit uloꝛu; ſecundi libꝛi
E rerum creatione · Cpitłm pᷣmum

e diſtindione creaturaꝝ in genere. Capitulum. 2z.
Diſtindio oꝛbium tam celeſtium q; elementoe. Ca. 3.
De natum celoꝝ et ſuꝑioꝝ corpum · Capitulum qrtum.
De natura ſtellaꝝ in cmum· Capitulum. 5.
De luc. Capłm. 6. De planetis in ſpecie. Capitlm?.

De natura quatuo elementoæzæz Capituluz3 8.
De impꝛeſſionibus aeris. Ca.9· De tempe. Caplm 10.
De angelis in cõmuni Capitulum.ii·
Diſtinctio ierarchiazꝛz. Ca pitulum · 12·
De ꝓprietatibus ange loꝝ in c mum. Capitulum⸗ 13·
De ꝓprietatibus et offiais ſinguloꝝ oꝛdinũ Capitlm 14.
De cognitione et motu angeloꝛꝛ Caapitulum; 5.
De p̃lacõibus aãgeloꝝ· Ca· 16. De cõſfirmatione ãgloꝝ· 17.
De cuſtodia ãgeloꝛ · Capitulum. 18.
De locutione angeloꝛꝛ Ceapitulum. 9·.
De ſpeaalibus noĩibus angeloꝛ⸗ Capitulum. z0.
De caſu demonis Capitulum. 21.
De ſpãali caſu demonis Capłm ⁊2
De loceali caſu demonis Coapſm. 23.
De reſtauratione ruine angelie Capkm. 24·
Quare pecatum dyaboli ſit irremiſſibile · Capitulũ · 25
De ꝓprietatibus demonum. Cap· 26.

De maliua dyaboli oontra nos. ”MB Ca: 27 4

Sec

dupini
di de
mends
pagen
Uns ei
mpl⸗
1s pexe⸗
wr emol
nemimt
Nt:dat
ulet. dat
dſe du
rnonde

Ubr
upmum
ulum.2.
(a3.
jrtun.
lun ..
itlmz.
uiz.
pln ⸗
lum.11⸗
lum.2
llum⸗ſ.
itlm /4.
lum⸗5.
lox./
um.’.
umn./9
um.⸗2..
zum.1.
pi 2
ln⸗33-
n.24
i⸗25
,26.
.

Gecundus

De lutiſero ſpecialiter · Capitulum. 28‧
De amma qnid ſit Hm diffinitionem. Caplm. 29
Kuid ſit anima mrem· Capituluz 30.
Quid ſit amma m nomen · Capłlm/31.
De triplici amma- Capi. 32
De potenais anime vegetabilis ; Capitu · 33.
De potenciis a ꝓprehenhuis amme ſenſibilis Capitulum · 34
De ſenſibus particularibus Capitulũ · 35.
De ſen ſu cõmuni Capitulum · 36,
De ymaginatiua. Capitulum · 3 .
De eſtimatiua · Capitulum 38.
De ſantaſia· Capitulum · 39
De memoꝛia. ca· 40 De inſenlibili motiua Capituluz 41½
De potendis anime rationalis. Capitulum · 42
De diuiſione potenciarum anime. Capitulũ 43
De potendis cogitatiuis. Capkm 44.
De modo cognoſcendi res. Capitulum. 45.
De intellectu agente et poſſibi. . Capitulũ · 5.
De intellectu ſpeculatiuo a pꝛaciito. Caplm. 42.
De ntione et partibus ipſius· Capitulum 48
De potenciis anime motiuis. Capi 49.
De voluntate Capitu · 50·
De ſinderiii. ”M Ca. SI.
De conſciencia Capi. Sz
De operationibus anime. LL.a. 43
De quantitatibꝰ an me Capi 5S4.
De immoꝛtalitate anime · Capi ˖5y.
De libero arbitrio. Capi. 56
De natura te rporis humani Capi. 5.
De philonomia. Ca· 58
Regule generales phiʒonomie Ca. 59·‧
De toto homine. Ca 60.
De ꝓprietatibus hominis Ca. 61:
Ds peimis parentibus Cap. 62
De pꝛeceptis ſibi datis. Capitu. 63.
De pandiſo . Capitulũ. 64·
De eaſu pꝛimi parentis Capitulu. 65.
De oedine temptationis in nobis. Capitulũ 66.

(Explieunt tituli capituloram libi ſecundi.

LDiber
Enc pit liber ſecundꝰ de reꝝ cꝛeacõeCa i.
Vmme bonitatis triplex eſt effluxio ſeʒ ꝑ generacõ
nem per ſpirationeʒ ꝑ creaconẽ· Due prioes ema
nationes ſunt ab eterno· Terca eſt ex tꝑe: de qua

*

le diſferentia eſt quia res exit in eſſe de nihilo ꝑ creationẽ. Bʒ
exit in eſſe ð aliquo fadiente aliquid de ſubſtacia ꝓPria per gene
rationem. Facere aũt eſt oꝑari de materia aliena Deus eſt rex⸗
triplex cauſa effidens et exemplaris ac finalis ſed nullo modo
materialis. Inter operari dei et creature dra eſt quia deus ope⸗
tur in inſtanti. Angelus antem repente. ſed natu ra paulatim:
Preterea reꝝ pꝛmupia ſunt a deo imediate. Effeckus vero conſe
quentes ſunt ab ipſo mediante natura et etiam immadiate· Ali
hil aũt eſt a deo mediate tm. Circa mundi creationem quatuoæ
erant errores-Quidã enim dicebant mundum eternum. Khi di
cebant mundũ quið factũ habuiſſe materiale prindpiuʒ a nõ
eſſe de nihilo Khi dicebant deũ ſupioꝛ es creaturas ꝑ le ꝓda xiſſe
Ged inſeriores per miſterinm ãglłoꝝ · Xlii ponebant duo pein⸗
apia ſicut mamchei · Pnũ ſcz ſüme bonum et aliud ſũme maluz

dicences intoꝛ ruptibilia eſſe a bono pꝛincipio. Sed coꝛruptibilia

eſſe a malo pꝛinapio. Dos errores oms exchudit MWoyſes: pꝛi⸗

mü cum diclt in in pemapio. Scðm ibi creauit · Lercũ q; dt de

us. Quartũ cum ſequit᷑ elũ c· Lenendũ ẽ enã ꝙ deus oĩa liml
creauit niſi aliquam nouã ſpecie; poſtmodum condidit quã 52
non fecerit · Vel in ſimulivt aĩias hoim Vel in ratione ſeminali.
ſitut patet in his ꝗᷓ naturaliter mtrodunt᷑ in ee. Et hot ẽqð dĩỹ
deus die ſeptima qeuiſſe nõ quidã a labore vel oper ſed ſiẽ dẽm
eſt a nouarum ſpedezꝝ tõditione. De oꝑibus vero ſex dierũ di
tunt quidã nõ in illis debere meelligi oꝛdinẽ tpis ſed nature qᷣa
debent ſimul ommia tempe fuiſſe facta et diſpoſita at ſuis ſpedie
bus diſtincka. Kli dicunt ſimul creata in materia. ſeð non in tali
forma ſicut mn diebus ſequentibꝰ reœper̃t h h opimo magis ſe⸗
quit᷑ l̃am. ſed pꝛima magis ſequit᷑ ronem· Deus em̃ duplicter
oꝑat᷑ · Kliqua nanq; faut mediante natura · et het fiunt ſucceſſiẽ
Kliqua ſeat ꝑ ſe immediate vt creare · peta dimitrere · graciam
infudere et hmoi. et talia fiunt in inſtanti er perſecte a cõplete:
Cum ergo deus pꝛimosdiales res nõ pduxerit mediante natu⸗
ra. immediate ꝑ ſevidet ꝙ ĩ inſtanti ſecærit eas et perfectas ac
cõpletas tam in materia q; forma. Coequene ſunt quatuoæ hee
pᷣmatiue rerum crature. Celum empirreũ angeh. materia mü⸗

nunc agendum eſt⸗Inter creare et generare et ſa

eſ.
ln
ſiaa
de
Etſe
ſohß
fin

Gecunous

De diſtincione creaturazum in genere:
e Capitulum ſecundum
ema

Ratura triplex eſt ſeʒ torꝑalis tm̃ vt elementa: ſpña⸗

en is tm̃ vt amgelus c poſita ex his vt homo.: Coꝛꝑalis
n de quoq; natura diſtinguitur in corpora luſida vt ſunt ſi
.t dera a opaca vt eſt t᷑ra et metalla a hmõi.atq; ꝑſpicua ſiue dy
en aphana · vt aer et aq̃. Creature quedã hñ̃t eſſe tin vt lapides.
Herx qu edã viuere vt ar bores.quedã ſentire vt aĩalia.quedã intelili
nodo gere vt angeh. Diſtinguit mundus triplielter ſez archetypus:
zope⸗ id eſt deus.et dr̃ archetypus ab archos qð eſt pᷣnœps et typꝰ
an: quod eſt figura quaſi ꝑꝛimcipalis figura · quia ipſe eſt exemplar
mundi ſenſibi lis. ꝗItẽ eſt mundꝰ qui diet᷑ macrocoſmus.imaioꝛ
* mundus vt eſt hit mundus viſibilis. Teraus eſt mund? qui ð
mitrocoſmꝰa.minoz mundꝰvt eſt hõ · De his tribꝰ goe. In mun
Uidi do erat · ece pᷣmũ . Er mundus ꝑ ipſuz ſactus eſt. ece ſecũð · Et
115 mundus eum non ↄgnouit.ecce terdu⸗ Differencaa eſt inter ele
ui mentũ a elementatũ· et qntã eſſenaã · Elentũ eſt pᷣmũ ↄpomi⸗
iin⸗ biliũ a non ↄpoſituʒ. Vñ nec terra net aqua.nee aer.nee igniſ
ri puzꝛ eſt elementũ apuod nos a ſimplex: qꝛ iſta inter ſe ↄmiſcẽ
ii tur et maxime in ea parte vbi ſe contingunt. Elemẽtatũ ẽ qðᷣli
bet tor pus ðpoſitũ ex quatuoꝛ elemẽtis. Qnta eſſencia ẽ torpꝰ
P ſe differens ab omnibꝰ elementis a elemẽtatis in materia qm
in orma. tã in natura · q; etiã in virtute nõ hñs in ſe ↄtrarietacẽ
7.4 vñ nec eauſam corrupcois · Opera ſex dierum ꝓ ut moyſes diſtĩ
xit: moralit᷑ ſic habent᷑ · Sigmſicat emm reum de mhilo creatõ
— iöõiili iuſtifica tionẽ. Firmamenti oꝑatio boni ꝓpoſiti cõfir macõezʒ
5 iqnarum congrgatio cordis adũdationẽ · Syderum perſectio
— exemplum bone opera tionis· Piſcium et auiũ ſormatio ſtatum
4 achoms et contẽplationis· Doĩs plaſmatio reditudinem ĩtencõ
nis · Poſt iſta ſequit᷑ ſeptima die reqes einitaus Eſt locus ſũmꝰ
ene celu vbi ſũma letiua eſt. Et infimus infernus vbi ſola triſticia
n Et eſt medius mundus in quo ſunt ſummaſperanda a infima
timenda· Dyabolus ergo a ſummo corruit et in ymo detruſus
eet⸗ quia repandus non erat Momo vero a ſummo non cadit
Re In medio collatus eſt. vt eſſet ei o cus quo aſcenderett per iu⸗
ſtinam. vel deſcenderet per culpam. Jtem. ODugo de ſancto victo
2: re dicet ꝙ aliquis eſt lotus in quo ſolum et ſummum bonum
, eſt ſez elum · Kliqͥs in quo ſũmũ malũ eſt infernus. Kliquis iqᷓ
8 10 ſolũ bonũ eſt ſed nõ ſũmũ vt paradiſus. Rliqͥs in quo ſolũ ma⸗

ke⸗ luiu eſt h nõ ſũmũ vt purgatoriũ.Aliqs in quo bonũa malũ ẽ h

Liber
neutram ſummum vt mundus c ·
Eiſtinctio oꝛbium tam celeſtium qm
elementorum. ( C Apit ulum tercum
Deꝑalis mundi macthnia tota conſiſtit in duobus ſciz ĩ
rnatura celeſti et m natura elementari. Celeſtis aũt di⸗
Rſtinguit in tres celos prinapales · ſcʒ em pirreũ criſtalli⸗
nũ et firmamentũ · Intra fir mamentũ vero qð eſt celum ſtella⸗
rũ continentur ſeptem oꝛbes ſeptẽ planetaꝝ qui ſunt ſat᷑nꝰ iupi
ter mars ſol venus mercuriꝰ buna. Nomie aũt œl criſtallim ſi

ue aquei mtelligit· Prima pars materie pᷣme que bm phᷣm for
mata eſt in duos oꝛbes quoꝝ ſuꝑioꝛ eſt pmũ mobile · Iſtoꝛꝛ oꝛ⸗⸗

biuz natura eſt ꝙ om̃es mouent᷑ exœpto empirreo œlo qð qe⸗

tũ eſt. Matura vero elementaris in quatuoꝛ ſperas prinůpales

diſtinguitur ſez ignis aeris terre aque. Spera ignis tria habz
mterſũiaa viʒ ſumũ quod vocat᷑ igneũ ac mediũ at infimũ qð
vocatur olympiũ. Rer ſimiliter habz tria inter ſticeia ſeʒ ſup muzʒ

quod vocatur etheꝝ et mediũ ac mfimum quod dr aereũ: ft ĩ

ſumo ẽ caloe et lux ꝓpter ſolis ꝓpĩquitatem. Gilr eſt et ĩ ĩſimo
ſedð ꝓter radiorum reꝑtuſſionẽ a ter ra In medio aũt inteꝛſticio

ad quod nõ ꝑtingere poteſt reꝑcuſſio radioꝝ ẽ frigiditas et ob
ſcuritas ĩ quo dicuntur habitare demones qui detruſi fũt ĩ hũc

aerem caliginoſum Ib etiã fiunt tempeſtatesſeʒ tonitrua grã⸗

do nies et ſikia. Ex his collige duodeim oebes terram aquã

ãbientes. qui om̃s pñ̃t celi vocari · Iſtos aũt excellit eelum trini⸗

tatis iße deus qui eſt in omnibus et ſuꝑ omnia diſtanda predi
ctoꝝ oꝛbiũ et planetaꝝꝶ het eſt a tra vſq; ad lunã ſunt miliaria
xv.dc · xxv. het ſũt ſtadia.c.xxvi a luna vſq; mercuriũ ſunt mi
liaria · vii · dc ec · xii · et ſemis a mer anlo vſa⸗ ad venerem tantuz

a venere vſq; ad ſolem. xxiii· cccc · xxxvi. K ſole vſq; ad marteʒ
ſunt miliaria. xv. de·xxv· a marte vſq; ad iouem. vi deccxxii.

a ioue vſq; ad ſaturnũ tantũ a ſaturno vſq; ad ſirmamentũ 23
400· 36 Ex iſtis ſequit ꝙ a terra vſq; celũ ellatũ ſunt miliaria

Elum eſt coꝛpus primũ ſimpliciſſimũ mor ruptibili⸗

Le natuꝛa celoꝝ ſupioꝝ coꝛpmnCa nu

tate ſolidiſſimũ. eſſencia ſubtliſſimum. quãtitate maxim
qualitate luidũ. dyaphanaoõe ꝑſpicuũ: materia puriſſi
1. Figura ſpericũ · locali ſitu ſupremũ amplitudine creatura
rũ ĩ ſe aliax dtentiuũ Iſte ꝓprietates tã celo duemũt empirreo

— — — —

e ——,,Q —.

8
mn
erchm
dis ſj
is aütdi⸗
ü enſtail⸗
um ſtelle⸗
ltalbima
phn r
or⸗
ogdͤe⸗
jnapales
tma hah
