4· Itaq; iam non eſt ſeruus: ſed filius: quod ſi filius et heres ꝑ
deum. per opera dei ˖ Dpera em noſtra magis ſunt per deũ vite

A. 10r.
eterne meritoꝛia ꝙ; per nos· Pꝛimo modo ſumit᷑ patur perſona
Uliter. et i le modus ſoli gçatri ↄuenmit· Quarto modo ſez redemp⸗
tioms non effectiue dicte. ſed ꝑ miſterij exhibitionem ſumit · et
etiã perſonahter- et ille modus ſoli filio uemt. em ꝙ modus
redemptionis fuit ꝑ moꝛtem filj· omnes alij modi tnbus ſim-!
ꝑſoms ↄueniunt: qꝛ indiuiſa ſunt opera trinitatis· miſi ſoꝛte alli
quis illoz modoꝝ ↄueniat ahcui ꝑſone ꝑ appꝛopꝛiationẽ. Cir
ta generationẽ nota quataoꝛ ꝓpoſitiones in quibo videri pote⸗
rat vtrum eſſentia diuina generet vel generet᷑. Pꝛima eſt hec:
eſſentia generat eſſentiã. ſecunda eſt hec: eſſentia generat per⸗
ſonq; ter da hec: perſona generat eſſentiã · quarta hec: perſlona
generat perſonq;. Daꝝ ꝓpoſitionũ tres pꝛime falle ſunt: quar⸗
ta aũt vera. Eſt em regula m theologia ꝙ eentia diuma nec ge
nerat nec generat᷑· dieendum tñ ꝙ pater virtute eſſentie exiſtẽ
tis in ſe generat: et ꝙ filio ꝑ generationẽ communieat᷑ eſſenta
ſicut ſpirituiſancto ꝑ pꝛoceſſionẽ·
(Quodo fuius eſt Ca. v.
Vm ſint coꝛrelatiua pater et filius: ꝑ eaſdem rationes
oſtendit᷑ fihum eſſe ꝑ quas et oſtenſum eſt patrem eſſe
Pꝛeterea inter omnes emanationes ꝑſectiſſima eſt ge⸗
neratio qꝛ pemitus aſſimulat gemtum ſuo ge mitoꝛi ꝙ ahe ema
nationes non fadiunt· Cũ igit᷑ copioſiſſimo ſonti bomtatis tom
petat emanatio ꝑfedtiſſima ↄſtat ꝙ pater qui eſt fons bonitatis
generat filium equalem ſibi: cui cdommumcat ſue plemtudine;
maieſtatis:aliquis ẽ ſilius dei ꝑ gratiã vmonis: vt xp̃ᷣs homo
aliquis ꝑ veri tatem nature: vt xp̃s inquantũ deusaliquis per
adoptionem: vt ſandi. aliquis ꝑ creationem: vt queuis factu⸗
ra. De ſilie dei diat RAthanaſius in altertatione ↄtra Krrium
ipſe dicit ſenſus quo cuncta cogitant᷑. ſapientia qua cogita⸗
ta diſponunt᷑.virtus qua diſpoſita ꝑſiciunt᷑· verbum quo per⸗
fſecta nundant᷑. lumen quo perſecta clareſcunt. Filius ergo die
tur ſapientia patris: non ꝙ pater ſit ſapiens ſapientia genita.·
ſed quia ſinum genuit cui aꝓpꝛopꝛiat᷑ ſapienna: Vnde dici pa⸗
ter om nia in ſapientia ſeciſſe cum ſapientia que eſt fſihus: qm̃
indiuiſa ſunt opera trimtatis·: vel hec pꝛepoſitio in: notat ſubau
ctoꝛitatem in filio qui hot ipſum habet a patre ꝙ res creat. Ge⸗
neraliter em verum eſt: ꝙ quetunq; habet perſona: vel opera⸗
tur: vel eſt: vel habet ab eo a quo eſt· Qualiter aũt Hlͦus ſit de
patre · Mota ꝙ hec pꝛepoſitio de: qñq; notat cauſam effidentẽ.

R
eili

enda

p.
lones
nele
ge⸗
ema
do
dine,
vmo
s per
actu⸗
fum
gt
per⸗

odih

nipo⸗

ſtt de
ente⸗

9

L Pꝛimus
vt tum ditit᷑ · xp̃ᷣs ↄcptus eſt de ſpũſancto.Qñq; materiã vt tũ
ditit᷑ · x̃s natus de virgine.Qñq; idemptitatẽ eſſendie vt cũ ðꝛ
xpᷣs natus de pr̃e Añq; tranſubſtantiationẽ vt tũ ðꝛ toꝛpꝰ xp̃i

liejii de pane. Qñq; oꝛdinẽ m ꝙ creatura dicit᷑ eſſe de mhilo

¶ ᷓfilius imago patris eſt (Capitu. vi.

MWago patris tniplex eſt ſceʒ eq̃itatis imitationis rep⸗
ſentationis. Pꝛimo mõ ſilius eſt imago patris. Scðo
modo homo ſadus eſt ad imaginẽ dei Geñ. i. gaciamꝰ
lem ad imaginem. Tercio modo mundus dititur ſpeculum
creatoꝛis Rpłus. Videmüs nunc per ſpeculum in enigmate.
Item eſt imagð non ad imaginem ſicut filius: a eſt ymago ad
imaginem vt ho mo a angelus: et eſt aliud non imago ſed ad
imaginem vt mundus hit qui non pꝛopꝛie didtur imagd ſed
veſtigiũ creatoꝛis· quia licet trinitatem rep̃ſentet non tñ imitat᷑
net eſt capax eius ſicut homo. Eſt tñ mundus ad imagin? dei
factus: quia deus ahudð exemplar non habiut aàd cuius ſimili⸗

tudinem creaturas faceret niſi ſeip̃m. Eſt imago genita vt ſiliꝰ

et eſt imago creata vt homo et angelus: et eſt imagd facta vt
ſtatua herculis qᷓ im repñtat. Ex his patet ꝙ eſſe ad imaginẽ
tonuenit creatoꝛi a creature. Creatoꝛi quidem qui a filio qui eſi
qᷓ etiam compo ſite: ꝓpꝛie tñ loquendo ðꝛ ꝙ creatura toꝛpoꝛ al
eſt creatozis veſtigium: vnde Apłs. Iniuſibilia dei per ea que
facta ſunt. Jbi hec pPoſitio per non didtur medium diſponẽa
inquantum creatura conſiderat᷑ in ſe: ſed exctans inquantũ eſt
creatuna a inquantũ eſt ſimilitudo creatoꝛis: quia nõ diſponit
ad cognitionẽ 2ditoꝛis: ymo per talẽ modũ potius impediret
tog nitionẽ tum inteꝛ creatoꝛẽ a creatuiã maioꝛ ſit diſſimilitudo
q; ſimilitudo. Creatura vero ſpũalis diti᷑ creatoꝛis ſimilitudo.
Ez ech. Lu ſignaculũ ſimilitudinis: et hot ideo quia in angelo
ꝓpter nature ſimp liata tem expꝛeſſiox eſt ſimilitudo ad deũ qᷓ in
homine. Creatura autem compoſita i· homo dicitur imago dei
Geñ · · Facamus hominem ad imaginem noſtram: a hoct ideo
quia in homine plures inueniuntur tnnitates qᷓ; in angelo .
Vnde quo ad hoc potius etiam dicitur imago trinitatis/g ilus
dei poſſidet tpliem excellentiam ſicut innuit Rpls vbi ait ad
Debᷣ. Qu cũ ſit ſplendoꝛ gloꝛie a figura lubſtantie eius poꝛtãs
omnia verbo virtuts ſue. Vnam videlicet in reſpectu patris a
quo ꝓdudtur: ſic eſt ſplendoꝛ paterne gloꝛie. Eſt enim vt ait
Dyoniſius. Fontalis radius in ſe manifeſtans gloeiaʒ paternã

imago patris. Creature quidem ↄuenit tam toꝛ po: ali q;ᷓ ſpũan

—

Liber
Secundam autem reſpectu ſpũſſandti qu em pꝛodutit ex ſe ſit eſt
higura ſubſtanue patris Eſt em ꝑſona alia ab ipſo ſic a pr̃e qð
non acapit ſpãſſanctus a pre ſicut ſiliꝰ. Terdaa reſpectu creatu
rarum ꝗᷓ per eũ ꝓducunt᷑· ſic eſt poꝛtans oĩa verbo virtutis ſue
ꝓter pꝛimũ dicit᷑ finꝰ verbũ patris qm̃ ꝑfecte loquit᷑ bonitatẽ.
ſũmam pfr̃ie liberalitatẽ qui mhhil hr̃e voluit qð ſilio ſuo non
tõmunicaret. Iſtud eſt verbũ eternalr genitum a patre tꝑaliter
ꝓmiſſum a ꝓphetis qaQ ab apłlis p̃dicatum: ab angelo in incarna
tionem nundatuz ꝓpter ſcm dicit᷑ filius imago patris. Guis

emim tres pſone ſint eq̃les in eternitate atQ maieſtate ac prtate.tñ
filiꝰ dic᷑ potius imagd patris q; ſpũſſanctꝰ qꝛ non ſlolũ habet

duenientiam intus tum pr̃ e in eſſenae idemptitate ſicut a ſpiri⸗
tuſſanctus: ſed habet etiã ↄuenientiam extra cum pr̃e ex eo ꝙq;
ſicut a pr̃e ꝓcedit filius ſit et a filio ſpũſſanctus ſed a ſpũſancto
nullus. Mam Hm rõnem intelligendi reſpectꝰ huius relatim ſũt
extrinſecus exntes qꝛ potius ſunt ab ahqͥ q; in aliqͥ· ꝓpter teraũ

dicit᷑ filius virtus patris ad Coꝛ. Nos aũt p̃dicamus xpᷣm dei
virtutẽ dei ſapiam · Inuenit᷑ et imago trinitat? in nobis vicz

in memoꝛia intelligetia a volũtate vel m mẽte notitio et amoꝛe
m quibus per odinẽ patri a ſino et ſpiri tuiſancto ſimulamur
y ſpirtcaſſ. anctus eſt (Capitulum. vii.
Mana tio duplex eſt in diumnis. Vna per modũ nake

—

odũ voluntatis et hec dr ꝓœſſio a ꝓpꝛiate: ꝓpꝛie vero
ditit ſpiratio m quaʒ ſpũſſanctus eſt a pr̃ e a filio· Jcirco aũt
hec emanatio peꝛ modũ voluntatis dr eſſe qꝛ ſpũſſanctus amoꝛ
eſt · Rmoꝛ aũt ᷣm voluntacẽ eſt ꝓcdit aũt ſpũſſanctus a patre
mediate a immediate. MWediate qma filius ip̃m ſpirat qui hoc
abet a patre · Immediate vero quia ipſe pater ipſum ſpirat.
Q ſpirituſſa amoꝛ pr̃is ⁊ filii eſt Ca.viii
irituſſanctus amoꝛ dr a hoc tripłr videhet eſſendiałr
perſonałr et exemplariter · Eſſenaaliter dr̃ ſpũſſandus
am in quantũ ipſe cum pfe et filio vnꝰ eſt deus · Ipſi
em̃ tres inquantũ ſunt vnũ in eẽnua diligunt ſe amoꝛe ceenaali
qui appꝛopꝛiat᷑ ſpũiſancto.Perſonłar vero dr̃ ſpũſſantꝰ amoꝛ
inquan tũ ipſe eſt nexꝰ patris a filii · Pater em̃ a ſiliꝰ dili gũt ſe
amoee ab eis pœdente ꝗ nõ eſt pr̃ nec ſiliꝰ ſed ſpũſſanctus. De
h nexu dicit Rug Eſt ineff abilis quidẽ cõplexꝰ in illa trimtate
non genitus ſed genitdꝛis genitiq; ſuauitatis ingenti largitate

ꝑfundens oẽs creaturas pꝛo captu eaꝝ · Ex emplariter q; ſpũs

a hec eſt gnatio ſᷣm quaʒ filius eſt a patre· Alia eſt pr

— —

— — — — — —

==

2.9 —
— —.

Lere =

„— —

—. —
— —

teſt
c
ran
ſue
ac.
dnon
ahter
arna
Buis
retſi
abe
eog
ncto
ulüt
raü
di
vicz
noe
ur⸗
m.
ate,
per
rew
ait
mo
tſe

hot

mi
alr

Pꝛimus D
vr̃ amoꝛ qm̃ amoꝛis gtuiti qui eſt in nobᷣ ſpũſſandus non ſolũ
tau ſa effidens ſed etiã exemplar finis. Rmoꝛ em̃ qui eſt in nobᷣ
eſt a ſpũiſancto efficienter a hoc inquantuʒ ipſe ſpuùſſanctus eſt
deus Exemplariter aũt in nobis eſt inquantũ ipſe ſpũſſandtus
eſt ꝓœdens ꝑ modũ amoꝛis a pr̃e a filio. Sed ſinałr eſt in nob
noſter amoe mquantũ ſpũſſanctꝰ a quo amo noſter eſt habet
rõnem pꝛimi boni in qð tendit amoꝛ nr̃ · Pꝛopter hoc enim nos
diligimus deũ qꝛ ipſe pater a fihus diligunt nos am oꝛe ab eis
pꝓpcedente · Notandũ ꝙ amo qu eſt ſpũſſanctus ex mõ ꝓcdendi
eſt nexus · Sed ꝓpter ipſam ꝓceſſion em eſt diſtinctꝰ: ꝓpter na?e
vero diuine perſedionẽ eſt ꝑſona a ſu poſitũ. ꝓpter diuinã vero
ſimpliatatẽ eſt ipſe deus ac ſũme bonus.ꝗgitur ſpũſſanctuo eſt
amoꝛ quo pr̃ a filus ſe diigunt · Cum auteʒ dr pater et filius
diligunt ſe ſpũſancko dupkr poteſt exponi. Pꝛimo ergo diligũt
ſe ſpũ ſancto.iamoꝛe qu eſt ſpũſandtus: hᷣm hoc eſt vera· Scðo
mõ ſit diligunt ſe ſpũſanctoper ſpũmſanctum.Vel per amoꝛẽ

qui eſt ſpuſſandtus: a m hoc non eſt concedenda qꝛ non eſt ibi

aliqd reſpectu cꝰ hec dicio per dicat pꝛincipium. Eſt em regula
ꝙ het dictio per ſemꝑ dicit rõnem pꝛmcipij reſpedtu alicꝰ poſiti
m lotutione ſicut qn dr̃ pater operatur creaturas per filiũ · Ibi
enim vocat᷑ ratio pꝛinapij in filio reſpectu operi3. Similiter hee
ceditur ſilius operat᷑ per pr̃em · Nam ibi notat᷑ ratio pꝛinapii

jin patre: a h duplid reſpectu ſcʒ reſpectu fili et reſpedu operis.

Q ſpirituſſanctus caritas a vonum ſan/
Etoꝛum eſt (Capitulum. ix.
AVm inueni at᷑ in ſcripturis ſepius ꝙ ſpũſanau s caritas
domũ dẽ. Diligenter notandũ eſt qualiter hoc debeat
Bimtelligi. Et vtrum ſpũſanctus ſit caritas qua nos deũ
et ꝓximum diligimus. Vnde notandũ eſt ꝙ amoꝰ ſiu e caritas
tribo modis ſumitur. Vno modo effechue ſic abſq; dubio veꝛ
eſt ꝙ ſpirituſſanctus a moꝛ eſt quo deum diligimus: quia ſpiri
tuſſanctus operatur in nobis habitum et motum caritatis. Et
alio modo ſumitur foꝛmałr a exemplariter.ſic etiã ſpſiſſanctus
eſt caritas qua diligimus deum et ꝓpximum. Caritas enim que
eſt ſpi rituſſandus eſt exemplar noſtre caritatis. Terdio ſumit᷑
earitas foꝛmaliter per modum inherentie: ſic caritas dr̃ virtutis
habitus in aĩa qua diligimus deũ a ꝓximũ: a m hunc modũ
ſpirituſſand non diatur caritas. Sdendum tñ ꝙ ſpũſſanctus
datur cum dat᷑ eius donũ quia ſpũſſanctus amoꝛ eſt àQ pꝛimum
donum: poſterius autem non datur ſine pꝛioꝛi · Pꝛeterea coꝛ pꝰ

Liber

miſticum eſt vnũ per amoꝛẽ. Cum ergo nihil creatũ ſit vnũ in
diuerſis ꝑticularibo opoꝛtet ꝙ mẽbꝛa miſtie coꝛpoꝛis vniãtur

vno am oee int rato ꝗᷣ ſcʒ eſt ſpũſſanctus. Pꝛeterea qꝛ bᷣm Kug
Votuz malum hois eſt vti fruendis a frui vtendis · Conſtat
oppolitũ eſt totum bonũ eius · ſed ad fruendũ eo quo fuendũ
eſt requrit᷑ pñtia fruibilis a etiã diſpoſñtio debita fruentis. Vñ
rquirit᷑ pñtia ſpũſſandi a eius donum ſcʒ amoe quo in hereat᷑ ei
Veruntñ cum datur nobis ſpũſſanctus non inipit eſſe in loco
nouo ſed nouo mõ per ꝓdudio nem noui effectus a noui reſpe
ctus exqᷓ cratura ſe habet aliter ad ſpũmſanctuz cq; pꝛius ꝓpter
qsð a ipſe dicit ahter eſſe in creatura ꝙ; pꝛius quia eſt in ipſo vt
in oognoſcente a amante ip̃m qð non fſecit pꝛius. Ex iam didtis
patet ꝙ in uiſtificatione dupł: caritas nobis datur ſcz creata a
mcreata. ꝗIlla qua diligam et iſta qua diligam. Vel dat᷑ nob
taritas treata qua diligimꝰ fſoꝛmałr: a increata qua diligimus
effectiue qꝛ nẽ̃m diligere ipſe cauſat. Ex his colligit ꝙ keet deꝰ
ſit in oibus non tñ habe᷑ ab oĩbi. Miſſio ſpũſſandqi duplex eſt
ſicut a fili vna viſibilſic apparuit ſuꝑ xp̃m in colñbe ſpecie: et
ſuꝑ aplos in linguis igneis· Alia inuiſibił qua mitti᷑ in mentẽ
að ſandifieandũ creaturã a iſta miſſio fit ad habitationẽ creat᷑e
rõnalia· pꝛi o ſit ad inhabitationẽ demonſtrandũ aliis. Eod
mõ ſilii miſſio duplex eſt ſcʒ viſibił vt eiꝰ incaꝛnatio eſt.a mui
ſibilis vt eſt inter na mentis illummatio. Mota ꝙ miſſio filii et
ſpũſſandti inſeꝑabilia ſunt: ſed dict᷑ filii qñ mens per gram illu
minat᷑ ad deũ tognoſcendũ. Dr ſpũſſandi qñ affectus acœndit
ad amandũ:Sciendũ ꝙ; ſohꝰ pr̃is eſt mittè a nõ mitti. Cũ em
pater a nullo pœdit nuſq; mitti ðꝛ. Quia vero ſiliꝰ ꝓducit p
ducitur iõ mittit et mituit᷑ · Spũs vero ſcts qꝛ ꝓduut᷑ eternalr
tz nõ pdudir niſi ex tꝑe: ideo ipſiꝰ ꝓpꝛium mitti * nõ mittẽè nili
reſpectu create a niſi foꝛte dicat᷑ mittẽ hoiem aſſumptũ. Ex his
patet ꝙ he ſunt impꝛopꝛie exponende . Spũ ſſanctus mittit ſe x
mittit ſiliũ: filiꝰ mittit ſeip̃m niſi intelligat᷑ mquantũ eſt de vir⸗
gine natus · hec eſt aũt rõ qꝛ mittẽ dieit audoꝛitatẽ rõne ꝓduch
onis et᷑ne: quibo modis datꝰ ſit ſpũſſanctꝰ ſcʒ in ſigno viſibih
Saendũ ꝙ in igne vt calefaceret frigidos a ĩ linguis vt doceret
iqnaros.m ſono vt terrret rebelles. Apparuit etiã ĩ aliis triba

.

ſignis ſcz in nube tꝑe moyſi vt doctoꝛ eiꝰ in colĩna nubis eſſet

ſit legit᷑ Iſa · õ· In colũba ſuꝑ xp̃m baptiſatũ ad ondendã gre

plenitudinem ꝗᷓ in ipſo erat - Icẽ in flatu Poſt reſurredtionẽ ad
deſignandũ viuiſicationẽ affec: qꝛ flatus ab interioei ꝓeedit ·

alr

ir⸗
bili
je

d
..

Pꝛrꝛimus

Da tus eſt g ſpirituſſanctus bis poſt reſu rredtionẽ: ſeʒ in ter ra
Aꝓpter dilectionẽ pꝛoximi. et de celo: ꝓpter dilectionẽ dei. vel da

tus eſt in terra ad relaxanda peccata alioꝝ. Jo. zo· Inſufflauit

in eos et dixit · Acapite ſpiritũſanctũ quoꝝ u& · Datus eſt de de

lo in penth· ad robur et ad operationẽ miraculoꝝ:de his duo

bus pſal · Verbo dñi cel firmati ſunt.quo ad pꝛimũ · Et ſpiritu
oeis eius om̃is virtus eoꝝ: quo ad ſecundũ Tertia fuit collo
ſpũſſandti apłis fac a ante paſſionẽ qñ fuerunt baptiſati eoꝝ eĩ

baptiſmus mnuit᷑ ibi · Qui locus eſt non indiget: niſi vt pedes

lauet. In ſignũ pꝛedictoꝝ triũ ter inungit᷑ homo ad ſigniſican⸗

dum hant triphcem ſpiri tuſſanq inunctio nem: ſcʒ in baptiſmo

in dfirmatione: in moꝛte. Quadꝛuplieem effectum ↄſecuti ſunt.

apoſt ol ex pꝛeſentia ſpirituſſancti. Pꝛimo eloquentiam in lin⸗

guis · Secundo audaciam in toꝛmentis. Tercio efficaciam in mi

ratulis· Quar to pꝛotecnonem a viciis.qꝛ poſt penth· nunc; pet
cau erunt motaliter · Accipiunt et modo vtiliter ſpũmſanctum

Peccatoꝛes quidẽ ad purgandũ. Mat · Ipſe baptiſabit vos in

ſpirituſandto et igne. Itẽ penitentes ad pꝛoſidendũ Plſal. Spi
ritus tuus bonus deducet me m ternã rectã l · Itẽ pfedti ad ceer⸗

tificanduʒ. Ro. QAm dedit nobis pignus ſpiritus. Itẽ beati ad
fruendũ.Pſal. Rennuit ↄſolari aia mea. Itẽ tribulati ad ↄſo⸗

landũ · Gal.Non acœpiſtis ſpiritũ ſeruitutis in timoꝛe: ſed ac⸗

cepiſtis & Item ignoꝛantes ad mſtruenduzʒ. Jo.i5. Paraclitus

aũt ſpirituſſanctus quẽ mit.c. Quo tempoꝛe datus ſit ſpirituſ⸗
ſauctus attendendũ eſt: quia in die quinquageſima vt oſtenda
tur auctoꝛ eſſe remiſſiomis nam annus iubileus ſeruiebat remiſ
ſioni. Vemt etiam in die dominica · vt eſſet dies renouationis:
qui fuit et creationis · Datus q; fuit hoꝛa tercia: quia dicit᷑ pꝛi⸗

mus homo in hoꝛa tertia ꝑdidiſſe gratiam vnde duemiens fuit
eadem hoꝛa apoſtolis mitteret᷑. Item alia mttione datus ẽ ho

ra tertia· ſ;ʒ vt oſtendat᷑ ꝙ etiã nobis hoꝛa tercia gratia dei da

tur. ſunt em tres hoꝛe moꝛtales.ſcʒ ↄtriuo: ↄſeſſio et ſatiſfadiio

De hot nomine ſpirituſſanctus ſciendũ ꝙ poteſt eſſe arcumlo⸗

tutio vnius ꝓpꝛij nominis: et tunc conuenit tantummodo per
ſone tereie in trinitate. vel poſſunt ille due dictiones ſumi dini
ſim: et ſit quelibet trium ꝑſonarum eſt ſpirituſſand us. Spiri⸗
tuſſanctus habet multa nomima. Dieit em ſpirituſſanctus a ſpi

rando actiue eo ꝙ ſpirer · Joh · 3. Spiritus vbi vult ſpirat · Pm
hunc modũ hoc nomen ſpiritus commune eſt omnibo tribo per

ſonisſed ſpirituiſancto ↄuenit᷑ ꝑ appꝛoꝛdiationẽ RX„&lio mõ dieit

ſpũſſanct us a ſpirando paſſiue: eo ꝙ; ſpiret᷑ · et hor mõ ꝓpꝛiũ eſt
ſpũiſancto qui ꝓœdit ꝓꝑ modũ ſpirationis. nõ ſolũ aũt diat᷑ ſpi
ritus: ſed addit᷑ ſanctus: qꝛ ſlanctus idem ẽ mundus: vel hr⸗
mus: vel ſine terra · iſta non ſolũ ↄuemunt ei quo ad ſe.ſed etiã

in comꝑatione ad nos:nã per grᷣam ſpũſſandi mundam a pec⸗

catis: firmam̃ in bono: a terrems ſeꝑam. Sanctus g non eſt lolũ
in ſe: ſed quia nos ſlanctos faut ea ſlanqitate de qua diut diom.
BGGanditas eſt ab omni immundida libera a ꝑfecta: et oĩno im⸗
matulata mundicia. Pꝛeterea ſpũſſanctus vocat᷑ᷣ6nexus: vnitas
et amplexus.et hoc ꝓut eomꝑat᷑ ad patrẽ et ſilũ.Irẽ diat do
nũ dei altiſſimi: et hoc ꝓput comꝑat᷑ ad nos: qꝛ omne datũ op
timũ: et omne donũ perſeckũ de · eſt de. Itẽ dict ſons vinus: qꝛ
ſeptemplici riuo donoꝝꝛ nobis fluit.ꝗte dicit ignis: qm affect ũ
accndit. Itẽ diut᷑ caritas non ſoluʒ qꝛ eſt amoæ patris et filij:
ſed quia amantes nos ſacit. ꝗtẽ diot᷑ ſpiritalis vnctio. qꝛ om es
tribulationes mũdanas ſuaues ſaut et iocundas.m illud · In
laboꝛe requies: in eſtu temperies. Iẽ diat dextre dei digitus:
qꝛ ſic res coꝛpoꝛales digito demonſtrant᷑: ita ꝑ ſpũſanctũ oſten
dunt᷑ res ſpirituales oculo ſpirituali. gtẽ dici᷑ paraclitus · qua
dlolationes æ leſtes menti bo inſtillat. Item ditit᷑ magiſtroꝛum
optimus: quia intellectum ad cognitionem dei et ſuupſius il⸗

lummat. . ⸗
(Luod in trinitate Pe rſonarum eſſeæ rtite

eſt vnitas. Ca x.

nulla· Setunda per generationem. eſt a ſola perſona. Tertia ꝑ
communem ſpirationem eſt a pꝛima et ſecund a. Iſtud tñ ſic eſt
ꝙ trinitas perſonarum non exchludit ab eſſentia: vmtatem: ſim
pheitatem: immenſitatm: eternitatem Muius ratio per hoc pa
tet · quia qui crederet deum non poſſe ſumme communicare ne⸗
garet in eo potentiam· Qui vero credit eum hot poſſe. ſed nolle

led neſcire: negat in eo ſapientiq;. Cum igit᷑ pater potuerit ſci
uerit et voluerit ſe lumme communicare hoc facit eternaliter ſczʒ
habendo dilectũ: et dilectũ hoc eſt filiũ et ſpiritũſand ũ. Pꝛete⸗
rea boni ſemp eſt effluen vt ait diom · Vnde pater cũ ſit fons bo
nitatis ab ipſo erit emanatio ꝑfecuſſima que eſt generatio.erit
etiq; emanatio iocundiſſima que eſt per modum benigmtatis
st hberalitatis · Dec emanatio amoe eſt qui eſt ſpirituſſanctus.

vnitate nature diuine tres ſunt perſone · quarum pnma eſta

negat in eo clementiam. Qui aũt credit eum hoc poſſe a velle.

früͤet
ſed edz
mape⸗
n aſſoii
t diom.
ino inn
vet
diat d
nakectü
ſt fiij:
cz
ludn
Jus:
Wohen
waum
ſus iy

na eſta
emap
lc elt
n: ſm
vt pa
v ne⸗
nolle
celle.
nt ſe
rſ
ete⸗
bo
ent
ahs
us

Pꝛzꝛimus
aà patre ſiloq; peocedens· Et bene dici amoe emanatio hberal
tatis: quia amoꝛ pꝛimum donum ẽ quod a liberaltate pꝛocdit
cũ ſit donum in trinſecũ in ipſo dante in quo cĩa dona alia donã
tur. Dec beata trimtas tribo modis nob innoteſcit. ipſa em̃ pzʒ
in ſcripturis: oſtendit᷑ in figuris: relucet in creaturis · Pꝛimo im

quã beata trinitas patzʒ in ſcripturis · vñ Leo papa. Credimug

ſanctam trinitatem patrem e tfilium et ſpiritumſanctum vnum
denm ommpotentem: vnius ſubſtantie: vnius elſentie: vmus
Poteſt atis · JItem Yſaias. Kudiuit ſeraphin dicentia ter ſanctus
in laudem beate trimtatis: et ſubiungentia in ſingulari: dñs de
us ſabaoth ꝓpter ↄfelſionem diunine vnitatis . Icem ſi nõ elſent
tres pſone non diceret᷑ in gene . . c. gaciamus hoĩiem ſed facdam
nec dieret ad yma ginem noſtram: ſed meam. Ad idem oſten
dendum ponitur in plal. ter deus cũ dick:· Benedicat nos deus
deus noſter K et tamen lemel ponitur hoc pꝛonomen eum: Et
ibi ſubiungituret metuant eum omnes fines terre . Iem iere
1. K a a dñe deus ecce neſcio loqmi. vnde a triplicat: a in ſin
gulari dicit domine deus. Item apoſto lus · K quo oia per que;
Omia in quo omia: ipſi gloeia-Et nota ꝙ hec pꝛepoſitio ex: di
cit auct oꝛitatem et eſſe a nullo. hot aũt patri conuenit: qm eſt
pꝛindpium ſine pꝛinapio · ſed het pꝛepoſitio per: notat opemti⸗
onem ſeu medium: et eſſe ab alio. vnde per hoc mtellgitur ſili
us· qui eſt pꝛinci pium de pꝛinepio. hec aũt pꝛepoſitio im: notar
conſeraationem: et eſſet ab alis: et pꝛeterea competit ſpiritui⸗
ſancto: qui eſt continentia omis boni .Dſtenditur etiam beata
trinitas in figuris. Sigmſicatur em per tres amitos Job. Iem
Ptres digitos: qubus moles terre a Penditur. Item per tres
auitates veſugij: equal ſpadio mter ſe diſtantes Item per tria
diffidalia ad mueſtigandum. Iteʒ per tres poꝛtas ciuitatis quã
vidit Ezech · Reluct quoq; in creaturis veſtigium beate trim⸗
tatis. Co gnoſcitur em̃ in magmtudine creaturarum: potentia
patris. In diſpoſitione: ſapientia ſilij In oenatu: bom tas ſpini
uiſſandi . Item in quolibet ndiuiduo muemes vmtatem: ſpe⸗
dem: et v tilitatm· Quoꝝ peimum patri.ſecundũ filio.terctunmi
ſpirituiſancto ↄuemt. Item m ſole videas ſuam eſſentiq;· ſplen
doꝛem . et caloꝛem. in quibo patrem et ſilium et ſpiritumſanctũ
cognoſces · Item in aia ᷑m memoꝛiam: intellectum: et volunta

tem: ↄſidera perſonaz triĩtatẽ· Itẽ in ſierarchia celeſti ſuꝑioei de
us e ſtin thꝛoĩs vt maieſtaſ.in therubi vt veritas · in ſeraphi vt

æaritas ꝑ que neĩat᷑ trimtas ꝑſonaꝝ virtutiba theologias. ſc⸗

(Quod multiplex trinitas eſt.

Liber
Kde ſpe et earitate ið intellge · Itẽ in tribo dotibo anime ſcz com
pehẽſione cognitione dileòione ſilr iẽ nota. Ex pꝛedicus nõ.
ꝙ tam in creatura toꝛꝑali q́; ſpirituali q; etiã ex his ↄpoſita be
ata trinitas cognoſtit᷑ tñ duuerſimode put vnũ iſtoꝝ dicit᷑ cre⸗
atoꝛis veſtigiũ · aliud dicit᷑ eius ſilitudo a ahnud imago ſic ſupe
rius ẽ notatũ in titulo ꝙ ſilius imago patris ẽ · Demq; ſciend.
q phiralitatẽ ꝑſonaꝝ ĩ vnitate eentie ꝛũt ipſam vmtatẽ eentie

in ꝑſonaꝝ pluralitate hm Bern · Scrutari temeritas ẽ eredere pi

etas ẽ noſcere vita eterna eſt.

Vltiplex inuemi᷑ trinitas in ſcripturis. Eſt em̃ trimtas
increata que ſumma et ineffabil eſt. alie trimtates ſunt
create. inter has vna ẽ que œctit ſcʒ rõnalis cupiſti⸗
bihs iraſcibilis· alia eſt ꝑ quã homo ccidit ſcʒ ſugeſtio dyaboli
deleckatio ſenſualitatis: et ðſenſus ratioms: que tria ſigmſicate
ſunt ꝑ ſerpentẽ mulierẽ et viꝝ in pa radiſo. Terdia eſt in quaʒ

æddit· ſcʒ ig noꝛ antiã veri: impotentiã bomi: ↄcupiſcentiã mali

Quarta eſt ꝑ quã reſurget ſcʒ ſides ſpes earitas.Itẽ eſt trinitas
ꝑ quã adð gra tiã reꝑamur ſcʒ triplex ſuba que eſt in xpᷣo diui

mnitas aĩia et caro. Eſt et alia hm quã reꝑamur ſcʒ ſpiritus aqua

et ſanguis.ſpintus inquã ſandificatioĩis: aqua abhutioĩs: ſan⸗
guis redempuoĩs·hanc ioh.in canonita ſua nobᷣ reatat · Eſt q;
trinitas alia ꝑ quã ad gloꝛiã reſoꝛmam vt ſũt tres dotes aie ſc3
cognitio: diledio: comp̃ henſio · Pꝛobat᷑ etiã trimtas ĩ vnitate ꝑ
ſcᷣturas teſtime ĩales vt ibi hi tres vnũ ſunt adoꝛauit· ꝑ hiſto

rnias figurales. Gen. 17. RKbꝛahã vidit tres et vnũ adoꝛamt ꝑ

R
9
N

auctoꝛitates inſinuales. Pſal · Bñdicat nos deus deus nĩ a bñ
dieat nos deus· ꝑ res exẽplares.nã ratio memoꝛia affectus eað
ſunt· ꝑ rõnes topicales · quicq; em̃ agit᷑ in tribo ꝑſedtius ↄſũma
tur. Eſt pꝛeterea multiplex trinitas in creaturis ꝗᷓ eſt veſtigiũ be
atiſſime et mcreate trinitatis a de hoc hẽs õ m ti. & trimtas ꝑ⸗
ſonazꝛ et vnitas eſſentie ẽ.

Quod equalitas perſonarum eſCa. ii.
Valitas ꝑſonazꝝꝛ in tribo ↄſiſtit vt ait Rug Nay ſiẽ ait
nullus aliũ pꝛecedit etermtate· aut excedit magmtudie
aut ſuꝑat poteſtate · O equalitas m hec tria ſit m deo
ſie oſtendit᷑ qꝛ in iſtis imferioꝛibo tria ſunt ſcʒ ſuba qñtitas qua
hHitas igit᷑ vmtas in ſuba cãt idemptitatẽ · vmtas aũt in quali-⸗

tate cãt ſimiltudinẽ. ſed vmtas in qñtitate cauſat equalitateʒ.

a. xi.

ſ din
güit⸗
tse
tercio
in qu
dit:
viru
teraa
grib⸗
imenn
tumt
150

Pitü
ſhaa
lomo
ged
ſtaſ⸗

Zom
uo.
ale
di N⸗
li⸗
ſtiend⸗
ende
dnp

inmtn
rs ſunt
Upilth
pabolt
näicate
nquq
ämal
ſimeas
rdjui
aqua
z:ſan⸗
zie ,
ſaep
hito
nutp
abi
s eed
ſüma
ĩ b
1s pe
vi
ftatt
die
deo
qra
neb⸗

nz;

In diuims aũt eſt eqᷓlitas timodo ᷣm triphe quantitatẽ puùt
qnititas in deo e dicit᷑ liet impꝛopꝛie.Pꝛĩio bᷣm qñtitatẽ virtu
tis qᷓ eſt potẽtia.alio mõ ᷣm qñtitatẽ duratiomis ꝗᷓ eſt eterĩtas
tercio mõ bᷣm qñtitatẽ magnitudiĩs qua ipſe ẽ int᷑ oĩa et ex eaʒ
in qua ↄtinet et locat oĩia Eqᷓlitas ꝑſonaꝝ alit᷑ in his tribo on⸗
dit: qm̃ in creatura triplexmagnitudo reꝑit᷑ ſeʒ tꝑis dimẽ ſio ĩis
virtutis · Pꝛia magmitudo ẽ in rebo mutabihbo. ſcdᷣa in coꝛꝑibo
terdia in ſpiritibo creatis· Iſtis tribo rñdet in creatoꝛe:alia tria ĩ
quibo et ꝑſone diuine lüt eqles viʒ etnitas in eẽ: magĩtudo in
imenſitate et virtus in poſſe · Dicedũ eſt g ꝙ tanta ẽ eqntas in

trinitate ꝙ bm Kug.nec ẽ maius aliqd duo q; vnꝰ: nec maiꝰ

alið oms qꝙ; ſinguli Coeterne q; ſũt ꝑpſone diuĩe qꝛ in diuĩs nõ
eſt ponè mſi duo gna ſcʒ ſube ad aliqd· qñtitas vero a eqhtas
ibi tñſit in genus ſube ſic eqlitas et ſiitudo dicũt relationes.ʒ
ſuba cõis ẽ tribo ꝑſonis. Relatiuoꝝ: aũt ꝓpꝛiũ eſt ſil eſſe ·g nul
lo mõ pater ẽ pꝛioꝛ filio neq; ᷣm id qð abſolutũ eſt neq; bᷣm id
qð ad aliud ẽᷣ. Itẽ oñdit᷑ ꝑ exemplũ in natura qꝛ ſplendoꝛ hoet
ſit a ſole tñ et ſoli ceternus ſi ſol &t eternus M

,„

Quood int eẽntiã et pſonã dza ẽ Ca. xiii.

Pud grecos qᷓtuoꝛ ſũt vocabula.ſ.vſya vſyaſis ypoſta
Nſis ꝓſopõ · hec apud ſmos eq pollẽt iſtis ꝗtuoe vizʒ een
tia ſuba ſubſiſtẽtia ꝑſona. int᷑ hec tal eſt dria:vſya ſiue
Eentia dicit naturã vt ẽ hũaĩtas· vſyaſis ſiue ſuba didt hñs na
turã ſiue ſubſtãs nature vt hõ · ypoſtaſis didit diſtĩguibile· nõ
tñ diſtickũ cũ determĩata ꝓpꝛietate ad digĩtatẽ ꝑtinete vt aliq̃s

1õ.pꝓſopõ ſiue ꝑſona ditit diſtmdtũ cũ determĩata ꝓpꝛietate ad

dignitatẽ ꝑtin ente vt petrus.vñ ſic hoĩes ꝑtitulars diſtidi ſũt
ſuis ꝓpꝛiis qualitatibo ita pacer et ſilius et ſpũſſan. ſuis ꝓPꝛiis
notiombo· ſic aũt greu dixerũt patreʒ et filũ et ſpũmſan· tres
ypoſtaſesitres res ita et nos dicimus tres ſubas ut res res ñ
mdigentes alia re vt ſint. Conſiderata igit᷑ eſſentia dmina ĩ ſe

oino indiſtincta ẽ. ꝑſona vero in ſe diſtincta eſt ſuis Ppꝛieta tib

Conſiderata aũt eſſentia in ꝑſonis vel ꝑſona in eſſentia mediũ
modũ tenet ſcʒ vmtatẽ et diſtindionẽ.et hoc patet in appꝛopei
atis qᷓ omnibo ꝑſonis ↄuemũũt. ſed ad vnã magis determinantk᷑
Mõ ꝙ ſepe ſuba ſumit᷑ ꝓ eſſentia et ꝙ eſſentia nunq; tñffert᷑ að
ſignificandũ ꝑſonã. Tres ſunt diffmnnones ꝑſone Pꝛima eſt
Boetij talis. Perſona eſt rationalis nature mdiuidua ſuba.
ec ſumit᷑ penes naturã rei :· Secũda eſt Rich. de ſancho vick oee

5

Liber “
talis. Per ſona eſt ſubſiſtens ꝓ ſe ſolũ iuẽ quensã ſingularẽ ſub
ſtantie modũ · hec ſumit᷑ iuxta ethimologiã noĩs: Dicit᷑ em̃ ꝑſo
na quaſi res ꝑ ſe vna. Terdia ẽ diffinitio mgralis ſic· Per ſona
ẽ ypoſtaſis diſtinca ꝓꝛietate ad dig nitatẽ ꝑtinente · Notanð
etiã ꝙ pꝛedicta quatuo put ibi ſunt expoſita et exem pliſicata
ſcʒ eſſentia ſuba ſubſiſtẽtia ꝑſona differunt cratima re et noĩe
led in diuinis differunt rone.
De im menſitate dci Ca. xiiii.
On eſt in deo quantitas dimenſionis ſed virtutis· nec
vbiq; ẽ deus mole coꝛꝑis ſed pñtia maieſtatis· et ꝑ hẽ
. modũ ditci᷑ immẽſus. Sʒ nota ꝙ iĩmenſitas quatuoe in
deo tompledit᷑ ſcʒ iſinitatẽ intopꝛehẽſibilitatẽ inem cũſcriptibili⸗
tatẽ et etermitatẽ · ſi em̃ ↄſiderat᷑ deus in ſe ſic ẽ iniĩnitus· Pſal.
Magnus dñs et lau.ni. et mag· ei ·nõ eſt ſi. ſi vero ↄſiderat᷑ in
compꝑatione ad ĩtelleſtũ ſic ẽ comp̃ henſibił.apłs ad ro.ii.O al
titudo diuiciazꝛ & · ꝓpter hot etia; dict ſedere ſuꝑ cherubin. ſuꝑ

plenitudinẽ ſcĩie et ſuꝑ omnẽ intellect ũ. ſi in comꝑatione ad lo

cũ ſic ẽ inercũſeriptibił. Ambᷣ. Nihil pꝛeſcriptũ: mhil circũſcrip
tũ: nihil dimenſũ trinitas habet· nõ m loc claudit᷑. nõ eſtima⸗
tione ↄchudit᷑· nõ etate vatiat᷑· Sʒ ſi ↄſiderat᷑ in comꝑatione ad
Ddurationẽ ſic ẽ eternus· Apłs ad ro· iij· Regi ſeculoꝝ ĩmoꝛtali
inmſibili ſoli c.. de his quatuoꝛ dicendũ eſt in ſequentibo ꝑ oꝛdi
nẽ Tandẽ eſt g certiſſime ꝙ in deo nõ eſt ꝓpꝛie longitudo nec
latitudo nec ſublimitas aut ꝓfundũ.ſed hec methafoꝛioꝛ ſũt in
deo. eſt em̃ in deo latitudo carita tis qua nos ab erroꝛe reuocat
Jere· c qi· Caritate Petua dilexi te ideo attraxi te miſerans. Eſt
q longitudo patientie qua malos poꝛtatdiſſimulat nanq; pec
cata hoiĩm ꝓpter pnĩam·. Eſt etiã in eo lublimitas ſapientie qua
omnẽ lenſum ſuꝑat· Kpłs ad ephe · 4. Omnia nuda et aꝑta *&.
EStt etiã in eo ꝓfundũ inſtide qua peccatoꝛes dãnat. Mat 25.
I maledich in ignẽ eternu ſ.
Be infinitate dei Ea. xv
VPVbitanduz non eſt deũ eſſe infim tũ · eꝛ cũ in de o rdẽ lit
potentia et eſſentia. patz ꝙ eſſentia eius eſt infimien ſi c
Potentia . Vnde lic potentia dei non ita poteſt in tot ex⸗
tendi qn poſſit in plura. ſic et eſſentia dei non ita ẽ in rebo quin
poſſit & m pluriba ĩmo ſi mũdi eſſent ĩſiniti om̃s repleret · Pꝛe⸗
tberea deus cũ ſit reruzʒ cauſa effidens foꝛmalhs et finahs-Si non
eſt dicere de ipſo inquantuz eſt cauſa efficiens ꝙ ſit effediua nee

ſt

1t
et
no
no⸗
ſin
fne
i⸗
ſat
ven
nit
nd
nod
vnd
dim.
eſt
ſt

mas

ne ſub
züpſo
erſona
lode
Phita
meie

Xm.
Nts⸗ne
etpfi
an
ptbi⸗
Pa.
demin
1Dal
mrſup
ead lo
üſenp
eſama⸗
one ad
nortali
podi
donet
ſitin
uocat
ns. Kſt
c pee
je qua
n i.
t25*

4
Aſt
mli
wter⸗
cuin

Primus
m quantũ eſt cauſa formalis ꝙ ſit ſormata. Eadem ratione nõ
eſt diere cum ſit cauſa finalis ꝙ ſit fimta. Nullo g mõ dicenduzʒ
eſt deum eſſe fimitũ ſᷣm ſubſtandã miſi finitum dicatur ↄpletum

vel perſectum. Gane tripłr diat᷑ mfinitũ:ſcʒ negatiue· priuatiue

ↄtrarie ſiue deſꝑate: gnſinitũ negatiue ðꝛ per abnegacõnẽ finis
et ſie dr̃ ininitum id quod nõ fimt᷑ et hoc modo infimtũ eſt qð
nõ eſt natum finiri Inſinitũ priuatiue eſt quod ẽ natũ fimiri tñ
non finit᷑. Inſinitũ ↄtrarie eſt qð habet ↄtrariã diſpoſitionẽ ad
finiendum. Primo mõ eſſentia diuma eſt infinita. qꝛ nõ habet
finem nec eſt nata fimiri. Similiter ſi dicatur iſimtũ tercio modo
Si vero dicatur inſinitũ pᷣuatiue ſic nõ p̃ᷣt dia mfimta.· qꝛ nõ ẽ
nata finiri ymmo eſt fimes oĩa· ꝗItem ſinis dr tripłr. Dicit᷑ eniz
terminus et hm hoc q;titatis ↄunua eſt potenda mſinita qꝗᷓ̃ ẽ di⸗
uiſibilis in mſimtum· Et hot ideo qꝛ in ↄtinuo nõ eſt termmus

in diniſione ſicut nec in numero eſt termmꝰ in additione. Klio

modo dðr finis idem ꝙ ꝑfedtio· Tercio modo dĩ fims id ꝓpter qð
vnũqðq; fit · Primomodo deus eſt mſinitus nõ m q;ntitatem
dimenſiuã que in eo nõ eſt. ſed m q;ntitatem vᷣtualem qᷓ ĩ ipſo
eſt. Sed qꝛ in deo oĩmoda eſt mdiuiſio virtuas eſſentie non
põt eſſe inſinitas virtutis·:qͥn etiq; ſit eſſẽde imfinite. Scᷣo mõ
materia dicit᷑ eſſe infimta· qꝛ caret ꝑfedione. Tereo modo malũ

„

Dicitur in fimtum quia nõ eſt ædmatum ad finen
Aincõpꝛehenſibilitate dei (Capi. xvi:
eator a creatura cognoſci nõ p̃t ad plenum ĩ viavxel
tiam in patria·qꝛ infiniti ad ſimtum nulla eſt ꝓpoꝛtio ·
oecius. Trimtas ſibi ſoli nota eſt et homĩ xp̃ᷣo · Vnde
Berñ. Mil deo pneius eſt: et nil moõprehenſibilius. qd nempe
tuiq; rei pñaus ꝙ; eſſe ſum. SBane eſſe oĩm dixenim deũ nõ ꝗa
illa ſunt ꝙ eſt ille . Sed qꝛ ex ipſo et per ipſum a ĩ ipſo ſũt oĩa
Eſt emm intelligentia nrᷣa ad illã luœm in acceſſibilẽ młtominꝰ
qm viſus noctue et veſꝑtilioms ad ſolem. Vnde ditit deus in
Daniele . AXmbulare ſuꝑ pennas ventoꝝ. hoc eſt ſuꝑ intelligen⸗

caas etiam angelicas· Heruntñ oõpꝛehendit᷑ deus aliquo modo
per fidem in via Rug. Gentis hũane aties inualida in tam ex
cellenti luc non figitur niſi per iuſtidiam fidei emundet᷑ · Xd idẽ
Berñ. Ita deus eſt in irrationahbus creaturis vt tñ non capi
at᷑ ab ipſis · X rationabilibo omnibus eapi pᷣt per tognitionem
Sʒ a bonis tm̃ capit᷑ ꝑ amoꝛem. Diamus g ꝙ de deo ſeire poſſu
mus quid non ſit.non autem quid ſit Aug Intelligamꝰ deum
ſine qualitate bonumſine quantitate magnum.ſine indigendea

r
2ððð

iber
creatorem · ſine ſitu pꝛeſidentem. ſine habitu omma ↄtinentem:

ſine loto vbiq; totum ſine tempore ſempiternũ: ſine mutatione

ſui mutabilia facentem. nilq; pacientẽ Compꝛehendit᷑ quoq; de
us ꝑ ſpeciem p dignitate meriꝝꝛ in patria Aug · Videbimus
tue maieſtatis eſſentiam: vt vnuſquiſq; eo ꝑſpicauus quo hic
vixerit purius Et eſt exemplum in mari quod ſe offert quidem
viſui et tñ ᷣm ſuum ambitum totũ videri non põt · et hoc ẽ tñ
ꝓpter maris latitudinem. tum ꝓpter viſus noſtri ad tantã ſuper
fidiem in ꝓpozcionabilitatem. Nota tribus modis aliq́d cogno⸗

ſeitur ſez . ꝙ eſt · vel ſirut eſt. vel quid eit · Primo modo cogno⸗
ſcitur deus m via etiam a malis. Scðo modo videbitur i pata
a bonis vnde Johes. Similes ei erimus in patria qñ videbimꝰ2

eũ ſitut ẽ.ſicẽ eſta.ſuã maieſtatẽ et claritatẽ bonitatẽ· Lercio mõ
nec a bonis nec a malis- nec in via nec in patria videbit᷑: quia
ſinitũ nunq; capiet infimtũ · Doc igit᷑ tenendũ ꝙ deũ in via co⸗
gnoſcere non poſſumus quid eſt et in patria ſicut eſt. nunq; tñ
nec hit nec ibi quid eſt Viſus coꝛꝑalis impedit᷑ tripliater ſcz ꝑ
tenebras. ꝑ falſam lucem per auerſionem a re viſibili · Fodem

modo impedit᷑ viſus ſpũalis trca cognitionem dei. gorimo mõ

ꝑ tenebms pecati vel erroris Joh. Qui fact petm in tenebris
eſt apkus ad Deb. dhuc cum legit Woyſes eorum velamen
eſt ſuper corda eoꝝꝛ · Scðo ꝑ fallam lutem hoe autẽ fit qñ quiſ
metitur eterna ?m naturaha. Exemplum habes in ligno putri
do quod in nocte quandam luem videtur haber ſed cum dies
venerit mihil eſt. Tercio mõ per auerſionem a re oognoſcibili:
hotc ſit qũ quis ſpreto incõmutabili bono rebus m utabilibꝰ ad
heret. Talium oculis cum ſint egri odioſa eſt lux: que puris eſt

amabilis. Deus tognoſcitur intus et exterius- Intus duplici

quia qñq; ꝑ inſpirationẽ quod paudis datũ eſt Kpls. 2z. Cor⸗

*W

12. Scio hominẽ &- Quandoq; per rõanationem bm quẽ modũ

plures phi de deo noticiam habuerunt RKpls ad Ron Inuiſibi
la dei & Exterius etiam vognoſtit᷑ dupliciter ſcihcet per creatu
ras Apłus- Cor · iz· Videmus nunc per ſpe l vigʒ creatura⸗
rum que ſunt modo ſpeculum cratoris in pꝛeſenti ſicut etontra
