nanq; indicis aduentum peruenit et quaſi ſimul fiet per illum
ignem purgatio iuſtoꝛum· et punitio maloꝝ. et coꝛporum in
cineratio tum conſumptione teꝛre naſcencium. ſictut dictum eſt·
Quo fſacto ſtatim erit reſuꝛrectio eorum coꝛporum cum aduentu
indicis ad indicumet tunc in flãmabitur totus mundus per
circuituʒ· Terminato vero iudidio tota caliditas illiꝰ ignis exe
quitur ſentendam iudicis. Inuoluet em pe catoꝛes et trahet in
iſernum. et ita patet ꝙ ignis ille aduentum inditis pꝛecdet.
et concomitabitur et ſequetur · Poſt pꝛedicta fiet mundi imno⸗
uatio. Sed inter purgationem et innouationem multiplex eſt
differentia. Pꝛima qma purgatio erit penalium qualitatum ð
tradtio· Sed innouatio erit pulcrioris foꝛme inductio. Secundo
quia purgauo eſt elementoꝝ ab impuritate quã habet ex com
mixtione mutatio. Innouatio vero eſt eeloꝛum a ſtatu veteri in
ſtatum nouum tommutatio· Et hot per ceſſationezꝭ a motu.In
celis em pꝛopter impermixtionem nulla impuritas eſt · ſed tm̃
imperſectio motus. Vnde non erit in eis purgatie per ignem
ſed ceſſatio a motu. Sit aũt purgabuntur elementa ꝙ pꝛ ecide
tur ab igne vis concupiſcibilis. Ab aere obſcunitas · ARb aq ua
gQlauahs frigiditas.Rteꝛra vero grauitas et opaditas ·

— — .
— — ð

Septimus

ẽ reſuxrectione generali 4 Capit ulux xv

Eus ſicut eſt potentiſſimus in conſtitutione naturarum
ita eſt clementiſſimus in collatione gratiarum a inſtiſ
ſimus in tribulati one ſtipendioꝛum · Quõ igitur homo
meruit vel demeruit in anima ſimul a coꝛpoꝛe pumet᷑ · vel pꝛe⸗
miabitur in vtroq;· Vnde in eiſdez opoꝛtet ißm relurgene Ad
vocem aũt tube relurgent moꝛtui ſicut dict apłus. Dupliater
aũt intelligit᷑ illa vox · Nlam bᷣm quoſdam vox tube eſt imperiũ
chriſti reſurgere imperantis. ᷣm alios vox tube eſt maiſeſta xpᷣi
apparitio. Vnde Gregoꝛius. ubam ſonare mihil eſt aliud qm
mundo indicem filium dei demonſtrare· Reſurgent igit omes
nulla in eis exiſtente differentia quantum ad oꝛdniem temꝑis·
ſed magis quantum ad oedinem dignitatis. Nam mali reſur⸗

gent deſoꝛmies a paſſibiles· in bonis aũt natura ſeruabitur a

vieia detrahentur. Omnes vero tam boni q; mali reſurgent in⸗
tegri coꝛpore debita ſtatuta m etatem plemtudinis chriſti. Re
ſuꝛrecho igitur tria coꝛriget in natura ſcʒ defectum ſicut in pue
ris et mutilatis ſiue m diminuta natura membꝛoꝛum. Guper
fluum ſciliez vnguium eriminum a hmõi. Eerorem ſicut in mo⸗
ſtruoſitate membꝛoeum. Reſurgent quoq; coꝛpora eadem nu⸗
mero que pꝛus erant exeodem puluere in quem relacta fuerãt
ita ꝙ in quaſcunq; auras vł ſimus puluis ille diſperſus fuerat
ad eandem animam redeat que ipſam pꝛimitus vt viueret: et
creſceret animauit. nec ſolum reſurgent coꝛpora quantum ad
membra pꝛincipalia· ſed etiam ſaluis capillis a eteris membriſ
que fadunt ad decoꝛem. Reſurgent eim homines quantum ad
eſſe a quantum ad integrum eſſe.a quantum ad decoꝛum eſſe
Et reſurgent vnumquodq; toꝛpus in optimo ſuo eſſe a pᷣmo
Duplex eſt moes· amme per culpam. et coꝛporis per penam.
is reſpondet duplex reſu: rectio. ſcʒ anime per gratiam. a coꝛ
Poꝛis per gloriam.et ſitut in pꝛrimis parentibus moꝛs culpe in
tulit moetem pene. ita reſuꝛrectio anime per gratiam· cauſabit
reſuꝛrectionem coꝛporis per gloriam. In reſuꝛrectione coꝛpoꝛũ
oontuerent quatuoꝛ cauſe. ſeʒ effi iens id eſt ipſe deus: materia
lis ſqʒ pulueres. foꝛmalis ſcʒ coniunctio anime a toꝛporis. fina
lis ſcʒ vt recipiat vnuſquſq; pꝛout geſſit in coꝛpore ſiue bonũ
liue malum Kelurgent tunc homines velociter · integraliter ſo
cialiter et eternaliter. Erit illa reſuꝛrectio iuſta quantuʒ ad deũ
perſecta quantum ad reſurgentes· et miraculoſa quantum ad
ipſam reſurrectionnen.

Liber

We Judicio extremo. (Lapitulum xvi

Oſt reſuꝛrection em ſtatim erit iudicium . Ipſum vero iĩiu
diclum pꝛecedet trina ctatio. Pꝛima fuit per ꝓphetas ·
Vnde Pꝛouer. r⸗. Mocaui aεäuiſtis. Becunda per chri
m a apoſtolos a p̃dicatoꝛes Luœ· ꝗ. Miſit ſeruos ſuos hora

cxne *. Tercia erit per vltimam vocem tu be. et hec citatio erit

peremptoꝛia m Richardũ triplex erit iundidum. Pꝛimum eſt

vrnſoꝛ me hot eſt indicium pꝛeſentis eæleſie que nõ iudieat nii’i

de ſola qualitate retributionum et in genere tantuz ſcʒ ꝙ bona
bonis et mala malis redd ant.· Et hoc in genere tantũ ſecundũ
numerum et quantitatem retributonum neſcit. Secundu ent
multiſoꝛme ſcz ꝙ quilibet experietur ĩ moꝛte acipiendo ſentẽci
am de ommbe boms vel malis que geſſit. Sed nõ oĩa bona vel

mala ſtatim reupit quia redpit in anima tantum a non in co⸗⸗

poꝛe. Terclum dicit᷑ omm foꝛme ſcʒ vltimum iudidum quanto
ſcʒz numerum et quantitatem redipiet quiſq; bona vel mala in
coꝛpe et in aĩa· VPltimum indicium erit hoꝛribile ex omni parte
gma ſupꝛa erit index ſtrennuus ſubtꝰ patens infernus intus co
ſciencia remoꝛdens extra mundus ardens. a dextris peta acu⸗
ſanda a ſiniſtris demonia teꝛrencia. Circa illos bom angeli in m

fernum ꝓpellentes Ibidem oẽs ſandi ſentendam indics a pbã

tes et omnes mali cum bonis peccata damnandoꝝ cognoſcen
tes. De qualitate iudidi nota ꝙ erit hoꝛribile · Luc/21. Virtu
tes œloz mouebuntur. Intollerabile . Job. QAuis mihi tribuat
vt in infer no ꝓtegas me et abſcondas me donec ꝑtranſeat fu⸗
roꝛ tuꝰ &ι. Ineuitabile. Apoſtolus. . Coꝛintheoꝝ. 5. Dẽs noſ
opoꝛtet maniſeſtari ante tribunal chriſti „τα Inopmabile Kpls
2z Coeintheoꝛ. 5 Dies domini ſitut ſur ĩ nocte ita veniet K&. In
exoꝛabile. Pꝛouer; Qui obturat aures ſuas ne audiat vocem
paupis clamabit et ip̃e non exaudiet᷑ &. Erubeſcibile · Rpls
Quem fructum habuiſtis tunce in illis in quibus nũe embeſcitis
Pꝛedicka vero eru beſcenaa erit in duobus · Pꝛimo in veniendo
ad indicium quia mali cum habeant coꝛpora ponderoſa opoꝛ⸗
cet eos illuc poꝛtari ab angelis· ſicut abacuc poꝛtatus fuit ad
lacum leonum in babilomam · Setundo in ſtando coꝛam indice
qui a pecata eoꝛum erunt omnibus manifeſta · Vnde illud reue
la bo pudenda tua et in facie tua et oſtendam populis nudita⸗
tem tuã. Locus inditii erit in valle oſaphat. Et hoc multipliei
ratio ne · Pꝛimo quia locus iuditii debet eſſe cdommunis · ſed ihe
mſalem et teꝛ ra adia eens videtur eſſe oommums cum ſit quaſi

Septaemus
locus medius teꝛre habitabilis. SBecundo quia debet eſſe publi
cus ſed locus pꝛedictus eſt ſamoſiſſimꝰ pꝛopter opera noſtre re

demptionis que ibi geſta ſunt. Tereio competit lo cus ille rati

one negdcii· qiua tractandum eſt ibi opus miſericoꝛdie et iuſti
die · Wons autem oliueti qui eſt apud vallem illam. deſignat
miſeritoꝛdiam. Joſaphat autem qð niter pꝛetatur iudicium de

ſignat iuſticiam.

WVe Judicantibus. Capitulum xvi.
On ſolum ſcðᷣm poteſtatem dminam. ſed etia; in foꝛma
humana xp̃s indicabit. quia iuriſdicione odinaria iu
dicabit vt deus cum tota trinitate ſed iuriſdictionis de
legata iudicabit vt homo .· Vnde notanduz ꝙ; quinqʒ; ſũt mõi
indicandi · Pꝛimus modus eſt pꝛime auctoitatis quo iudica⸗
bit tota trimtas: Secundus eſt ſubauctori tatis quo indicabit
chriſtus vt homo. Tercius eſt aſſeſſoꝛie dignitatis quo indica
bunt apki et perſecn viri qui cum iudic emmenius relidebunt
et tameꝙ; melius ſeientes leges et oonſuetudines regni dei qui

bus totaliter implendis et ſciendis opera dederunt Quartus

eſt aꝓpbationis quo iudicabũt ſanci et angeli. Qumtus modꝰ

iudicandi eſt culpam iudicandoz manifeſtare. ſic etiq; mali iu⸗

dieabunt. In indicando xp̃s habuit oꝓpoſitos actus vnum ſcz
aduue et alium paſſme. Pꝛimus namq; eſt infirmitatis a alius
teſtatis. In Pꝛimo nãq; aduentu xpᷣs vemt ad indicandum
paſſiue. in ſcᷣo venit ad indicandũ actiue Pꝛopter hoc in pᷣmo
aduentu venit in ſoꝛma infirma in ſcðo apꝓparebit ĩ foꝛma g lo

rioſa. Dinc eſt ꝙ xp̃m indido videbunt iuſti tam in natura di⸗

uinitatis q;ᷓ humanitatis. malis aũt nullo modo foꝛma diui
na videri poterit. et hoe duplic rõne Pꝛimo ꝗpter defectum di
ſpoſitionis in ip̃o vidente · quia natura ſiue gratia non ſuff icit

ad dei viſionem. Scðo ꝓpter demeritũ deleckacois que eſt in vi

ſione diuinitatis · quia videre deum bm Johem vita eterna eſt
Johis · i7· que non poteſt cõmunicare repꝛobis · Ex pꝛedictiſ pa

tet ꝙ ṽs appebit · blandis caſtis ſicut Gregdꝛius diat et terri

bilis miuſtis qð pꝛefiguratum eſt in columna nubis in die. Et

ignis in nocte Exodi · 13 Videbunt enim mali hu manitatem
chriſti vt timeant et non dininitatem ne gaudeant. boni autez
vtrãq; naturam chriſti videbũt. Stig mata quoq; criſtus mon⸗
ſtrabit et inſignia paſſionis ſcʒ crueem clauos . Sedebit quoq;
chriſtus ſupra in loco eminentioei cum ſanctis. mali vero ſubtuſ
in teꝛra qᷓ;ᷓ dilexerunt et merito tũc chriſtus indicum exercebit

Liber
tum quia noſcit merita ſinguloeum cũ ipſe ſit in quo ſunt om⸗
nes theſauni ſapiencie et ſciencie abſconditi · Ium quia non eſt
reus de aliquo eoꝛum ſuper quibus iudicabit · NMõ em̃ ſect pec
catum nec muentus eſt dolus in oe eius vt habetur.i· petri.2
Et hee duo pꝛecipue decent indicem ·
We Judicandis Capit uli. xviii
L Rdines quatuoꝛ erunt in udicio. Quidam em̃ iundica
buntur et damnabuntur vt quoꝝ merita damnabi⸗
lia permixta ſunt aliquibus bonis ſicut illoꝛum qui ha
buerunt ſidem ſine operibus· Auidam indicabuntur et ſalꝛa⸗
buntur vt quoꝛum merita bona per mixta ſũt aliquibus mahs
venialibus. Quidam autem non iudicabuutur et damnabun⸗
tur vt quoꝛum mala merita omnino impermixta fſũt bonis vt
qui caruerunt ſundamento ſidei · Quidam non iudicabuntur hz
indicabunt et ſaluabuntur· vt quoꝛũ merita bona impermix⸗
ta ſunt malis ſicut perfecoꝛũ pauperum chnſti de qubo Mat.
19· Vos qui ſecuti eſtis me ſedebitis ſuper ſedeʒ iudicantes duo
deam tribus iſrahel τι De pꝛedictis quatuoz oꝛdinibo nota ꝙ;
om nes homines iudicabuntur iundidio retributionis. ſed nõ in
dicio diſceptionis · Infideles enim quia non fuerunt aues cini
tatis dei tanq; hoſtes ſine vlla meri toꝛum diſcuſſione et audi⸗
enda danmabunturFides vero mali tanquam eius cum me⸗
ritoꝛum diſcuſſione et audiencia peemientur · Iſti autem non
ideo iudicabuntur vt merita eoꝛũ de nouo diſcncantur an bo
na vel mala ſint·ſed vt bonoꝛum pꝛemia vel pꝛemientia omm
bus manifeſtentur· et vt area malos iunſta appareat ſentencia
damnationis. Due ſentendie ſerentur in iudicio. Pna pꝛo bo⸗
nis.alia contra malos· Sentenda bonoꝛum ↄunet ſepteʒ clau
ſulas de quibus habetur · ath· 2 5Pꝛima eſt amabilis voca
tio ibi · Venite. SZecunda eſt diuma benedickio · Abi · Benedicki
Tertia paterna dilectio · ibi. Patris mei. Quarta remuneratio
nis retributio ibi. Pꝛedipite · Qunta regm aſſignatio ibi. Reg⸗
num. Sexta gloꝛie peeparatio ibi quod vobis paratũ eſt Sep
tima eterna pꝛedeſtinatio · ibi · Ab oꝛigine mundi · ꝗgtem ſenten
cia contra malos continet ſex clauſulas de quibus etiam habet᷑
Mah.⁊5· Pꝛima a deo ſeperationem cuz dicitur · Ite. Scðᷣa ma
ledictionem. ibi. Waledicti Tercia incarcratioms incluſionez
ibi · In · Auarta pene acerbitatem · ibi · Ignem. QAumta liberatio
nis deſperationem · ibi · Eternum · Zexta demonum aſſociationẽ
ibi· Qui paratus eſt dyabolo et angelis eius.

a

Z MU Geptumus
e innouatione mundi (Capitulum. xix
Erminato voro inditio ſtatim erit innouano mundi ᷓ
non cõplebitur q;diu peœatoꝛ eſt in mundon· quouſq;
de retrudatur in infſernum. Sicut em̃ ille maximus igms
elementa purgabit tum habeat virtutem expulſiuam foꝛme
7 extrin ſiœ . ſit mundum innouabit cum ha beat virtutem ſubtin⸗
tatiuam· CMundum autem innouari id eſt pulchri oꝛem foꝛmaʒ
induere debere. oſtendit multiplia ratiõe · Pꝛimo qꝛ ſieut dig⸗
num fuit vt elementa purgarent᷑ pꝛo eo ꝙ inſecta erant ꝓpter
pectatum hominis.ita dignum erit vt mundus in nouetur ꝓp
ter gloꝛiſicationem hommis·. Secundo vt creature remũerarent᷑
pꝛo laboꝛe quo hommi ſerui erunt. Tercio vt totus mundꝰ ꝓ
ut eſt poſſibile oonfoꝛmet᷑ hommi gloificats· Quarto quia mũ
dus factus eſt vt homo nunc per ſpeculum creature deum cog
noſcat quem in ſua natuna videre non poterat · Vnde in futuro
opoꝛtet ſpeculũ melios ari et purgari vt in pulchritudine crea⸗
turaꝝz amplius reſultet ſpecies creatoꝛis. Doc aũt non erit ad
necſſitatem quaſi deus alit᷑ videri non poſſit ſicut modo ſed ad
io cunditatem vt videlicet delectationi mteleldtuałl viſionie ad
datur deleckatio viſionis ſenlibilis. Dꝛbes celeſtes et ſidera ꝓ
ter impermixtionem nullam habent i mpuritatem ſicut habent
elementa · ſed tantũmodo motus imper ſedtio nem. et ideo inno
uabuntur ſed non purgabuntur. Innouatio em̃ in illis duo re
quirit ſcʒ motus œſſationem a claritatem ſplendoꝛis amplioe?
qñ ſtabit ſol in oꝛiente et luna in occidente ſicut creati ſunt · Hu
ius didi het eſt ratio q: coꝛꝑa ſuꝑioꝛa facta ſunt ad vſum homi
nis duphciter. Vno mo do ꝓpter neceſſitatem coꝛꝑis ſcʒ ad ſta⸗
tum generatienis a toꝛrupcõis a deo ceſſate illo eſſſabit motꝰ
Klio modo ꝓpter delectacoez in pulchritudme creete a ꝓpt᷑ cog
mcõez dei in ills. et ideo bux eoꝝ non oſſabit ſed augebitur.
Circa elemẽta nota ꝙ; teꝛra erit ſicut criſtallꝰ et planabit᷑ Rer
erit clarioꝛ nec habebit impꝛeſſiones q̃s hr᷑ mõ·qꝛ ñ erunt nu
bes net venti nec pluuie nec ros nec grando nec nix nec toni⸗
trua nec fulgura · Ignis etiã aQ aqua fient purioꝛes a manebũt
nõ ſolũ ſᷣm ſubſt anuã ſed etiã ᷣm ſuas qualitates quas qui dẽ
habebüt quãtũ ad habitũ ̊ nõ quãtũ ad vſũ quia tum in hyſ
duobo elementis magis vigeant qualitates adtue. ſcʒ frigidi⸗
tas in aqua a caliditas in igne magis ſunt gnacõis a corrup
tdtois pnapiũ a talis effectꝰ ipoꝝ no erit amplius et ꝓpter hoe
dicuntur interire. Vel ideo 'm alios dicũtur hec duo elementa

—

in tori e quꝛa tũc dñs intercidet in ilhs teſte baſiho ſuper. Pſab.
ox dñi intereidentis ſfammam ignis ita ꝙ calidum vſtiuum
et frigidum gladale tendet inferius Perſpituum auteæʒ in aqua
et lux in igne manebunt qua de omnibus elementis ig nobi⸗
le tendet deoꝛſum ſicut groſſum teꝛreumet opaeum a tenebꝛo
ſum ac huiuſmodi. Patet igitur ꝙ lum a teꝛra tranſi bũt quã
tum ad ſoꝛmã ſed nõ quantũ ad ſubſtanciã · Patz ec ex pdickiſ
terminari tranſmutationem elementdꝛum a generationem ami
mahum et plantarum. quia rtauſe iſtoꝛuʒ æſſabunt propter iſta
dieunt elemẽta interire nõ quantũ ad ſubſtanciã ſed quantũ ad
actionem et paſſionem. Coꝛpora vero eleſtia habita quiete et
lumine clarioꝛi dicuntur remunerari· Verum tamẽ illa que ſic
dickum eſt interiut ſaluantur im homme qui ſi mili tudinem hi
(ũ o mni genere creaturarũ · et ꝓpter hoc in hommis mnouatiõe
et gloꝛificatione poſſunt did omma innouari et remunerair·
e penis inferni (Capitulmn. xxr
Ncut patet diuma potendia in creando. ſapi entia m qu
bernanto. et clementia in reꝑando. ſic patebit eius u
ſtiaa in puniendo. Dignum em̃ eſt vt non emaneat
decus peccati ſine decoꝛe iuſticie · Liœt aũt peccatũ ſit tranſitorſi
umtñ pena erit perpetua multiplia ratione · Pꝛima ratio eſt.
quia homo pecauit in ſuo eternoideo punietur in eterno dei
iundido. Secundo quia materia igmis infer nalis eterna eſt ſcilicz
peccati macule. ideo et pena Terdo. quia peccatum eſt contra
illum qui eſt infinitus. Vnde et pena debet eſſe mſimta. nõ qui
dam acerbitate. ſed duratione· Quarta quia homo per pecati
peremit in ſe bonum per quod poſſet vinere meternum Quinta
qꝛ mala volũ tas repꝛo boꝛum eterna eſt. Vellent em̃ in peccatu
ſi poſſent ineternum delectari ideo perpetuo ſeu eternaliter dez
bent puniri. Sexta quia in infinitum erat rationalis cum pꝛepo
nit finitum mſim tom iudicando· ſimiliter concupiſcibilis m ap⸗
petendo. a iraſcibils ĩ adherendo . vnde a pena erit inſimta Bep
tima qumia damnatus de pecato perpetrato nunq; habebit ve⸗
ram penitenaam Ideo deus nunq; mutabit puninonis ſenean
ciam. Octaua qꝛ pecatũ a vita perpetua ſeꝑat ſeʒ a deo · Jdeo
moꝛtem ꝓpetuam peccatoꝛ incuꝛrit. Poſt rõnes inducantur ex⸗
empla eadem materia · Vide mus em ꝙ emptio momentanea
dat ius poſſidendi petuũ · Item vulneratio momentanea moꝛ
tem induat Petuã. Item caſus in foueam et temꝑalis· deten oti
Vero perpetua. Item cnimen leſe maieſtatis temꝑale eſt ſeruitꝰ

Beptimus
vero perpetua· Item plaga temꝑalis eſt liuioꝛ vero ppetuus.
Am in peccato eſt delectauo cũ contemptu merito pꝛecipitatur
peccatoz in lotum infinitũ a deſpectum ac maxime a ſtatu glie
elonga tum ſcz in infernum. vbi a deſpectis rebus pumatur ſcz
a ſeto ribus coꝛporum mundanoꝛum. qꝛ in innonatione mundi
quicquid eſt ignobile in mundo ad locum penarum confluet.
et ibi hoꝛrorem carcris multiplicabit. , ,
WWe dinerſit ate penarum Capituluz. xxi
1. Vm in damnatis ſit diuerſitas peccatoꝛum.erit etiam
diuerſitas penaꝝ. Vñ cũ in peccato ſit auerſio a crea⸗
Dꝛe. a nuerſio ad bonum cõmutabile a deoꝛdinauo
vluntatis contra dictamẽ recte rõnis merito pena variabitur
PPter iſta. Vnde pꝛopter auerſionẽ fit carentia viſionis dei ſed
ꝓWPter oonuerſionẽ ſit pena materialis ĩcendii- ꝓpter inoꝛdĩati
onem aũt rõnis a woluntatis erit pena vniuerſi. que cõſiſtit in
afflictione varia a acerba atq; eterna-Igms infernalis nõ om
nes equaliter cruuabit.qm ab eodem igne alii plus alii minꝰ
toꝛ quebuntur.ſᷣm quod plus vel minus peceauerũt. Sicut ab
eodem igne aliter vritur palea. aliter et aliter lignum. Quãuiſ
aũt ig nis ille ſit oꝛ poꝛ eus.nec poſſit agere in ſpũm ip̃m cale
ſauendo. agit tñ in ipſum vt inſtrumentũ diuine iuſtice ipſum
ledendo · a ille doloꝛ eſt maximus. tum pꝛopter potentciã diuime
manus illu ignem mouentis. tum ꝓpter ſenſibil tatẽ pacientie
tum ꝓpter immediationẽ ↄiundioms. Inſernus eſt locus tene⸗
bꝛoſus cũ ſit locus triſtide · Lumen auc lict ſit delect abile. tñ
lumen ingerit triſtiaam per accidens. ſcʒ in quantũ oſtendit ali
quid triſte qm in mſerno erit aliquid obſcuri luminis quo dam
nati videre pñt vñ doleant · non vnde letent᷑ · Repꝛobi vident
vſq; ad diem indicii gloriq; beatoꝝ in vniuerſali. ſed nõ in pti
culari.qꝛ vident eos in magna gloꝛia ſed ñ m quali.De huiuſ
moddi vero viſione nõ letantur ſed triſtant᷑ tuʒ ꝓpter innidiã
aliene felicitatis. tum ꝓpter carentiam ꝓpꝛie beatitu dinis. Poſt
iudiaum vero ad penas ꝓpꝛias ita deſiectetur eozꝛ ↄſidemtio.
gliam ſanctoꝛum nõ cogitabunt. vel houpſum eis ſubtra⸗
hetur in penam eoꝛum cũ videbuntur huit gloꝛioſo conſpectui
indig ni reputari. In damnatis vero erit fletus ſpirituals . ſcʒ
dolox interioꝛ · et non fletus coꝛporalis qui eſt tũ reſolutione la
crimarum. quia œſſante motu cœh nulla iam erit generatio vel
1 to: ruptio.tum erunt ibi etiam illa que coꝛporaliter nunc ſunt
in fletu. ſcʒ compꝛeſſio cerebri a defoꝛmatio ſaciei a huinſmodi

—

Vermis quem dommus cõminatur in euangelio nequaq; ma
terialis erit · qma nullum ammal pꝛeter hommem remanebit ·
Erit aũt ibi vermis conſcientie rodens ammam et non coꝛpus
In loco ſũmo ſola eſt letida.In loo infimo ſola triſticia In me
dio . in mundo hec ſunt modo permixta · Poſt diem iundiai tm̃⸗
modo tria lota erunt inhabitata. ſcʒ infernue. eelum aO lymbus
Quot ſunt loca penalia· require ſupra libꝛo quarto de ceſcenſu
chriſti ad inſeros. Octo genera penarum in lege eſſe conſcripſit
Auliusſcʒ damnum.vintula · verbera.talionem ·ignomimiam
exilium. moꝛtẽ · ſernitutem · Mec omnia pñt penis infernalibus
adaptari. Pꝛimum patet qꝛ damnati amiſerunt deum a omnia
bona tam gre q; gloꝛie · non ſolũ in re · ſed etiam in ſpe. YPlaie.
Non manebit teſta ad haurienduũ pauxilluzʒ aque de ſouea ſcz
diumne miſericoꝛdie igniculus de im cendio ſez caritatis · qꝛ bm
NHieremiam. mita eſt eſtas conſũ nata eſt meſſis · De ſecundo
Mathei. ⁊2z· Ligatis manibo aO pedibus &ε De tercio Pꝛouer ·
Mallei ꝑcutientes impioꝛum ooꝛda. Iſtud non intelligit᷑ ð mal
leis materialibus· ſed de diuerſitate penarum quibo impij mal
leantur · De quaro Aοâ²0. 18-Quantu gloꝛiſicauit ſe et in deli
dis fuit ti date ei de toꝛmentis. De quinto Dieremie · Facies
combuſte vultus eoꝝ· ymo tam ignommioſuʒ erit coꝛpuſ pec
catoꝛis ꝙ anima reſumens ipſum ſtupebit qñ illud videbit . et ”UDd
vellet habere tale ſicut fuit qñ dimidium erat cõm eſtũ a vermi
bus. De ſexto MWath. 2z· Pꝛoiicite eum in tenebras exterioꝛes
De ſeptimo Gregoꝛius. IJbi moes ſemꝑ viuit· a hoc ſicut diaẽ
im Apoca·. Erit moes ſcdᷣaDe octauo Trenoꝝ.i· Pꝛincps pꝛo
nintiarum facta eſt ſub tributo · Mota ꝙ damnati ſub tributo
penaꝝ ſemꝑ ſeruient. a tñ nunq; ꝑſoluent·. Ex pꝛedidtis colhge
ꝙ erit ibi Caloꝛ ignis · ſtridoꝛ frigoris.tenebre. fumus. lacrime
mterioꝛes aſpectus demonũ· clamoꝛ. impꝛoperiũ Kriditas ſitis
ſe cꝛ ſulphuris.vermis ↄſcientie:vincula. carcr. timoz· dol oe. .
pudoꝛ.muidia. rantoꝛ· triſtida.carẽtia viſiõis dei. Ablatio ſpei
oĩs ſalutis. Ipſũ etiã eſſe ꝙ oĩs creatura appetit pena eſt eiſ qꝛ
qrent moetẽ a nõ inuenient. .bi erit ſicut ait Dyoniſiꝰ ꝓterua
hantalie. demens concupiſcentia · et furoꝛ iraſcibilis. .

Ee celeſti gioꝛia ¶ Capituluʒ xxii
(Nke tanto perſectius eſt qñ tomagis ↄiungitur eſ

ſen di pꝛimntipio · Homo aũt qui per fectum eſſe expectat
duphlicem habet finem vltimũ · Vnum extrinſetum qu
eſt beatitudo creata que nos in patria beatificat foꝛmaliter aliũ

— — —

—
ð

Beptimus
habet finem intrinſecum. qu eſt beatitudo increata que nos be
atiſficat effectiue . ſcilcet ipſum deum · Prima beattudo ſciliz cre
ata eſt tanquam fims quo quieſcitur. Secunda vero ſeilieet in
creata tanq; ſinis in quo qiueſcitur. Anho modo indicabũt phi
loſophi de beatitudme.ſed male · Dicebant enim ſtoyei beatitu
dinem in virtute animi conſiſtere · Perypatetici autem in cog⸗
nitione veritatis. Seð epycuri in coluptate. et etera. Mos autẽ
diamus duplioem beatitudinem ſicut pꝛius dictum eſt. Deus re
munerat ſuos ſᷣm merita · Apoſtolus· Vnuſquiſq; meroedez ac
cipiet pᷣm ſuum laboꝛem et ꝓpter merita JohanmsI · Gratiam
ꝓ gratia Wath·28. ite et vos in vmeã. Et ſupra merita. Lu.⸗
Vnde menſurã bonam. qa ↄfertam et cogitatã et ſupereffluentẽ

dabunt in ſinum veſtDim. H

Ds ĩ patria e ſt illud quod immediate a pꝛimo amimã
deo diungit. vt eſt.: viſio . dileckio . cõ pꝛehenſio. Sunt
em quedam dona patiie. ſicut eſt ſapientia a intellectꝰ
que hicet aiam deo diungant. non tñ ſine habitu medio:a p⸗
ter hoc nõ ditunt᷑ dotes ſed amme pꝛemiationes. Dotes auteʒ
nõ appellant᷑ dona quehbet que dantur aĩie in introductione;ʒ
ſui að glo?lam. ſed dona pꝛeupua per que ad actũ vite ghlioſe
diſpomit᷑ ſitut a in pꝛeſenti non appellatur ꝓprie dos quodcũq;
donum datũ ſponſe in ſua traductione. ſed donum pꝛeapuũ de
quo ſuſtentan debeat· Dotes ſunt duplices quedam eniz ſunt
a ꝑte aĩe quibo deo tãq; pncipio vite ſue ſine habitu modio tõ
uungit᷑ a ꝑ quas traducit᷑ in amplexus ſponſi indiſſolubiles a
fruibiles · Quedam vero dotes ſunt ex parte coꝛꝑis quibo ip̃ᷣm
ooꝛ pus ſubiicitur anime tanq; pᷣncipio vite ſue. ne per ip̃m ani
ma ab actu gloꝛie retardetur. Notandum euq ꝙ dotes anime
ſunt de pꝛimo ſubſtanuali. Dotes aũt coꝛzpoꝛis de pꝛemio acce
dentali . Chriſtus dotes non habet qꝛ ſponſus eſt · Dos aũt poſ
ſeſſio ſponſe eſt que vſum euiſdem habet poſt moꝛtem viri ſui ·
Similiter ne c angeli dicuntur habere dotes. qꝛ cum in nupciis
tonſenſus ſit ammoeum· a vnio naturarum. Secundum nõ eſt
m angehs liet pꝛimũ habeant ˖ vnde et angeli nõ poſſunt dic
ſponſe ergo nec dotes habebunt ꝓpꝛie · Sponſis carnali bo dan
tur tria· ſcʒ dos donatio ꝓpt nupaas:a paraſernalia. Dos at
eſt donatio facta ſponſe ex parte patris. et hoc ad vſum ſponſi
pꝛopter onera matrimonii ſed ad poſſeſſionem ſponſe. In dini
nis aũt deus pr̃ dat ſponſe dotem ad polſidendum. ſed ſponſo

1

chriſto ad gloeiam et honoꝛem et non ad vſum quia bonoꝛuz

noſtroꝛum non eget · Donatio autẽ peopter nuptias eſt que a
ſponſo datur ſponle· et hoc erit ni futuro gaudium ꝙ habebit
amma in vilſione xßi hominis· Paraſernalia ẽ quodh
pꝛeter dotem ſicut ſunt munera que ſibi dant᷑ ab amias a hmõi
Iſtud erir in patria ꝑ gaudiũ ꝙ habebitur de ſocetate beatdrũ
et de congratulatione felictatis eozum. — —
De dotibus anime in generali (Ca. xxiui
Otes anime ſunt tres.ſcʒ.cognitio· dilectio imheſio ſiue
tentio. que a quibuſdam appellatur cõpꝛehenſio· a qin
buſdam etiam fruitio .Harum dotùm numefus multi⸗

pliciter acipitur · Pꝛimo ex parte virtutum theo logicaꝝ. quia

coognitio ſucedet ſidei . Dilectio vero ſiue inheſio ca ritati · cõpꝛe

henſio autẽ ſpei. Acipitur alio modo ex ꝑte poten daꝝ anime

Cognitio nanq; pt᷑ appꝛopꝛiari intelligentie. Di lectio volũtati

compeehenſio memoꝛie. Æpꝛopꝛiant᷑ etiam a quibuſda; tnib⸗

aliis potenciis.ſeʒ rõnabili. traſcibili:.a c cupiſcibili · ſed iſtud de
ceo ntupiſcicih a iraſcibih et ſenſitiua nõ poteſt intelligi · qꝛ deus
non eſt obiectũ potentie ſenſitiue ſed intellectiue · Poſſunt etiaʒ
peedicte dotes accipi 'm tria que tribo ꝑſonis apꝛopriant᷑. Ita

vt cõpeehen ſio reſpiciat potenciã pr̃is.cognitio vero ſapiencã
ſilii et dilectio bonitacẽ ſpũſſancti. Cirta iſtas dotes nõ ꝙ cogni

tio ponit rei in ſe pꝛeſentiq;. compꝛehenſio ponit rei contingen⸗
tiam. dilectio ꝓponit amantis ad rem amatam colligentiam.

Be euvem in ſpeciali Capitulum. xxv

Rima dos amme eſt cognitio qua diuina eſſentia vi⸗
debitur ab ommbo tota ſed ñ totalit · ſcz put 6 inſinita
PHidebit᷑ tñ eſſentia dina lympidius ab vno qᷓ; ab alio

Et iſte defectus erit ex ꝑte videntis · et nõ viſi · qꝛ idez erit viſ
Beatitudo nanq; ꝛſiſtit in perſecta oꝑatione potencie altiſſime

ſeʒ intellectine· a arca obiectum altiſſimũ ſeʒ deum Ex ꝑte eego

obiecti cũ ſit vnum ſimpliciſſimũ nulla pĩ᷑ eſſe diuerſitas ſeðd ex
pte potencie · Nam inquantũ vna potendi magis erit perſecta

inmine gloꝛie quã altera tanto ꝑfectius operabit᷑ cirea vnum æ&

idem ſubiectũ ſitut idem ſol diuerſimode a diuer ſis aſpiat᷑. vel
eadem litera a diuerſis legentibo hm ꝙ oculus magis vel minꝰ⸗
eſt diſpoſitusad videndum . Tribus modis cognoſcit᷑ alquiðd

ſcz ꝙ eſt. vel ſicut eſt. vel quid eſt. Pꝛimo modo tognoſcit᷑ deuz
in via etiã a malis· Scðᷣo modo videbit᷑ ſin patria a bonis · PDñn
Je.· Siles ei erimus qm̃ videbimus eũ ſicut eſt -ſuã maieſtatez

3 ſponſa

☛

è —

Seprtimuus
bonitatem claritatem. Tertio modo.nec a bonis videbitur neè
a malis. nec in via:nec in pr̃ia.qꝛ finitũ nunq; capit in finitum
ſed tm ſecunde modo dickũ eſt. Videbimus deũ in ſe . et deum in
nobis · àQ nos in deo · aà deũ in creaturis: a creaturas ĩ deo. Cog
noſcere aũt deũ in ſua eſſentia eſt viſio meridiana. Cognoſcere
vero creaturas in v̈bo viſio matutina. Sʒ ↄgnoſcè crea turas
in ſe hoc eſt in ꝓpꝛio genere a ppellat᷑ viſio veſpertina· Videbit
em̃ vnuſquiſq; cogitacõ es alterius: ꝓut vult ipſe cogitans ma
niſeſtare · vñ Grego · Vniuſcuiuſq; mentẽ ab oculis alterius toꝛ⸗
pulentia nõ abſcondet. Videbũt itaq; iuſti deum vt gaudeant
Videbũt gloꝛiã ſanctoꝝ vt guſtent. Videbunt q; penas repꝛo
boꝛum vt de periculoꝝ euaſione grãs agant· Rd ſeiendũ qua
liter deus videatur ſine medio. Mota ꝙ triplex eſt medium · ſcʒ
deſerens obnubilans a diſponens. Sine medio igit᷑ differene⸗
videbitur deus . qꝛ dei viſio nõ eſt ꝑ diſtanciam ſed ꝑ pꝛeſenuã
tũ ipſe deus eſſencaliter ſit vbiq; · Videbitur etiam ſine medio
obnubilante . q: tolletur ſpeculũ et enigma que am bo ſunt in
via · Cum em̃ viſus noſter in pñti non poſſit ꝓpter debilitatem
in tam excllenti uc ſigi neœſſe eſt habere ſpeculum mediũ ſez
treature · Quia vero in fimta ẽ diſtantia inter ſpetulũ a rem vila
Ppter hoc obſcure reludet ibi ſimilitudo. Vñ · I. Coꝝ·13· videmꝰ
in enigmaterobſcure · Vdebitur q; ſine medio ſimulari · qma
deus cognoſcetur a ſeipſo a nõ per aliq abſtractã ſimilitudinẽ
alias creatura eſſet terminus et deus nò eſſet vere finis ommũ
NMon aũt videbit᷑ deus ſine medio diſponente qð eſt gratia et
gloꝛia · Oꝑtet em̃ ꝓpoꝛtionẽ eſſe inter viſibile et viſuz. Dec aũt
diſpoſitio eſt ex ꝑte videntis a nõ rii viſe. Sciendũ ꝙ mitiplex
eſt mediũ. ꝛimũ eſt mediũ peccati. Yſaie. Pecata vr̃a diuiſe
funt inter vos et deũ nẽm iſtud ẽ mediũ impioʒꝝ · Sc ðm eſt me
Dium creature Apꝰ. Inuiſibilia dei creatura mũdi ꝑ ea qᷓ facta
ſunt· Intellecta ſpidunt᷑ hoc mediũ ẽ phoꝝ. Terciũ mediũ ẽ
nigure Kplłs . i. Coꝛz. 10⸗Dmia in figura ↄtingebãt ilus · Iſtuð
fuit mediũ pr̃iarchaꝝ ꝓphetarum· Quar tũ eſt mediũ ſcripture
Põ.Declaratio ſermomũ tuoꝝ illum mat·et intellectũ dat par·
uulis hoc eſt mediũ theologoꝝ · Auintũ eſt mediũ ſidei po/z
Eſto ſidelis vſq; ad moꝛtem. hot eſt medium ſideliũ quo tanqꝙ;
in enigmate vident deũ Scða dos anime eſt dilectio . Sed inter
dilectionẽ virtutem et dileckionem dotẽ duplex eſt differenna
Vna eſt ſm habitum.quia virtus eſt id ꝓprie quod tranſit de
ſtatu gracie in ſtatũ g loꝛie. Dos aũt eſt qð ſupꝛa merita datu

Liber
intraductione ſponſe · Alia eſt differentia penes obiectum· quia
liee obiectũ vtrobiq; ſit deus. non tñ bᷣm ꝙ deus .· ſed erit obie
ctum vir tu tis dilectionis in quantũ eſt ſũma bonitas. Obiectũ
aũt do tis diledtionis inquantũ eſt vnibilis in vnũ ſpũm. Mota
ꝙ ſides et ſpes hm rem euacuabuntu r in patria. Caritas vero
nec hm rem. nec ſm actum euacuabitur · Sed ſolummodo bᷣm
modum . quia imper ſectio ipſius tolletur . Diat etiam Rugꝰ.
ÿ ſdei ſuckedet ſpes qᷓ; videbimus. Spei vero lucedet beatitu⸗
do 2 q; puenturi ſumus. Sed caritati nihil ſuccedet. qꝛ potius
augebitur. Tercia dos anime eſt ↄpꝛehenſio que elſt tentio viſi
vel amati. vel eſt tentio veri et bom pꝛimi. Et iſtud verum ẽ
ut compꝛehendere lſumitur peo attingere et nõ circumplecti di⸗
ninam immenſitatem. —
ẽ dotibus coꝛpis in generali (Ca xxvi
Maqueq; pars perſectius habet eſſe in ſue totd qᷓ; ꝑ ſe.
Vnde ſicut anima nunc a toꝛpoꝛe coꝛru ptibili 4 ata
Nperleckins habet eſſe ꝙᷓ ei conuncka lit in fſuturo recon
iundta toꝛ pori intoꝛru ptibih ꝑfectius hʒ eſſe q; modo ſeparata
maxime cũ non impediatur. tunt a toꝛpoꝛe Reut modo qui po
tius de gloꝛiſicatione doꝛꝑis habeat tũe gaudinz ſpeceale. Do
tes coꝛꝑpis ſunt quatuoæ· quoꝛum numerus ſic habetur. Mam
ad hoe ꝙ coꝛpus perſecte ſubiedtũ ſit amime: nec eam impediat
in operibus gloꝛie · uatuo requiruntur.quoꝝ duo ꝑtinẽt ad
ſen ſum · duo ad motũ. Quo ad ſenſũ duo requirunt᷑· Vnum vt
ſit fatile reœptibile ſpecieꝝ ſenſibiliũ ad quod diſponit claritaſ
Alterum vt nõ ſit reptibile paſſionũ ignobiliũ ad quod di⸗
ſponit impaſſibilitas. Quo ad motum etiam duo requiruntuꝛ
Vnum eſt vt per oontramiam inclinationem nõ reſiſtat ſuo mo
toꝛi ad quod diſponit agilitas. Aliud eſt vt coꝛpon per que
mouetur nõ reſiſtant ei ad quod diſponit ſubtilitas. Klia ſuffi
cientia talis quia in homine quadꝛuplex eſt compoſitio · Pꝛima
eſt qualitatũ cõtrariarũ.Hec compoſitio tunc erit perfecta qñ
qualitates ita equantur vt nulla pugnet tontra aliam. et hoc
ſadet impaſſibilitas. Secunda eſt compoſitio materie cũ foꝛma
Hec aũt tõpoſitio erit perſeda qñ materia tota vinat᷑ a fſoꝛma
Penes hant imperſectionẽ ſumitur ſubtilitas. Tercia eſt com⸗
polito toꝛpoꝛis oꝛganici cũ anima· Perſectio iſtius compoſitio
nis eſt ꝙ omnia oꝛgana ſine impedimento ſunt mobilia ab aĩa
penes hanc perſedtionẽ ſumitur agilitas · Quarta eſt cõpoſitio
coꝛporis tũ ſpiritibus lutidis quibùs mouet᷑ coꝛpus ab anima

–—

R—R—— — „

Geptimus

et huic poſitioni ſᷣm ꝑſectum ſtatũ reſpondet claritas: Tet eio

ſumitur numerus pꝛedictoꝛum m ꝓprietates que ſunt in ele⸗

mentis.Mam penas aque tranſparentiã ſumit᷑ claricas. penes
terre ſoliditatem ſumitur impaſſibilitas. penes ſubtilitatẽ ignis
ſumitur ſubtilitas Penes mobilitatem aeris agilitas: Quart-
ſumuntur iſte dotes ?m quatuo defectus quos haber coꝛpus
humanum a quatu elementis de quibo componitur · Daber
em̃ corpus humanum ab ig ne caliditatem. a inde nigredmem

R terra groſſiciẽ. Ab qere paſſibilitatem · Ab aqua frigiditateʒ
inde tarditatenn . ſed inſt a tolluntur per quatuoe dotes corpo

ris. E)us aſſumpſit quatu dotes oo rꝑis ante paſſionẽ ſuam
ſicut dieit Dugo de ſancto victoꝛe. Claritatem in traſfiguratio⸗
ne. Agilitatem qn ambulauit ſupra mare· Subtilitatem in nati

nitate.qꝛ ſalua integritate virginali matris natus fuit· Impaſ

ſibilitatem. in ena qñ corpus ſuum diſci pulis ad mãducanda

dedit. quod intelligitur m actum et non m habituz· quia a⸗
liter derogaretur dminis miraculis. ̃Dð

(De eiſoem in ſpeciali Capit ulin. xx vii

Rima dos coꝛporis eſt claritas. Sed nota ꝙ dr aliqd
tlarum dupliciter Kut qma peruium ſicut diet vitrũ
clarum. Aut quia lucidum ſitut diceit᷑ ſtella clara· Coꝛ⸗
pus aũt gloꝛificatũ erit peruium a luedum vnde vtroq; modo

erunt clara corpora · Duo em̃ ſũt que nunc cauſant obſturita
cẽ in hũano torꝑe. Vnum eſt materie impuritas. Klterũ eſt lu⸗
minis pautitas. Tunc vero tolletur vtrunq; ſcihʒ illa impura

denſitas a obſcuritas que ex modiatate hlummis ẽ: a ideo erũt
toꝛpora clariſſima. Nota ꝙ coꝛpora ſepcies erunt tam clara ſiẽ

ſol· quia ditit dñs ſicut habet᷑ Mathi/ 13· Juſti fulgebunt ſicut

ſol. Sed teſte yſaia. Erit lux lune ſicut lux ſolis · a lux ſolis ſeptẽ

plititer ſicut lux ſeptem dierum. Saendum q; ꝙ corpora ſancto
rum non equaliter erunt clara qma melio? amma corpus ha⸗
bebit luadius. Vnde lieet corpus xp̃i ſupra modum excllit cla
ritatem alioꝛum. tñ in comꝑatione ſanctorũ poteſt claritas eius

aſſimilari claritati ſolis m illud Malachye · Vobis timentibꝰ

nomen meũ orietur ſol iuſticie. xp̃us. Sed claritas ſancoꝛum

poteſt reſpectu xp̃i comꝑani lumini ſtella;. Vnde apls. 1. Coz
15· Stella a ſtella differt in elari tat. Doc e ꝙ ſandi plus hmmꝰ

lucent ?m diãm meritoꝝ.· Claritas vero puerorum qui poſt ba

ptiſmũ moriunt᷑.anteq; vemunt ad ãnos diſcretionis comꝑari
poteſt hummi lune. qꝛ ſicut luna nõ habet lumen a le led a lole

Liber
