qma nihil m ſua perſona purgandũ remanſit. In ſetunda vero

lſandiſicatione que fuit quando ſpũſſanctus ſuperuenit in eam
purgata fuit a fomite put ipſe fomes naturam reſpicit in tom⸗

paratione ad pꝛolem pꝛopagandã non opere nature · ſed opere
ſpũſſan i. Remotꝰ emm fuit eſſencialiter ꝓpter ꝙ pars ab ea
ſeꝑanda in coꝛpus xp̃i de fomite nihil habuit· ſicut net materia
Nota ſimiliteꝛ ex p̃didis a ſequentibus ꝙ beata virgo ex pᷣma
ſandiſicatione excellebat puritate omnes baptiſatos: ex ſeeũda
ſandiſicatione excllebat puritatẽ ade quam habuit ante pctẽᷣm
Per confirmati onem excllebat angelos: qm̃ iſti nec creſcere
P ſunt in pꝛemio ſubſtãciali.ſic net detreſc ere.̊ beata virgo
ꝓñiœre potuit in merito a nõ deſeœre. Puritas quadruplex fuit
matris dei in qua nulla creatura ſibi poterit omparari Prima
eſt puritas ſanctif̃ tationis in vtero. Dmnis em̃ rõnalis creatuẽ
puritas vel eſt nature vt in angelis. vel eſt gracie gratis date ·
vt fuit in innocentia pᷣmi ſtatus hommis. vel eſt grade gratuz
fatientis·et iſta teraa eſt maioe alijs duabus. Vnde tum in illa
ſpetie gracie ſanctiſicatio matris fuerit ſupꝛtema. patet q viat
purita em ommis pure creature. Secunda eſt puritas innocetie
in vita in qua ſi militer excellit · qꝛ beata virgo vixit ſine omni
peccato a hot opoꝛtuit eſſe maxime gracie qᷓ non ſolũ naturaʒ
ipſius perficeret ſed eam ſuper legeʒ natur coꝛrupte extolleret
Teraa eſt puritas virginee caſtitatis. in qua exœllit angelos
et homines, angelos quidem quia ?m Jeronimum hoc reti nuit

Liber
per virtutem caſtitatis.quod in angelis eſt necſſitatis nature.
Item excellit m hoc hommes· quia pꝛimum exemplar fuit huiꝰ
mtegritatis Pſalmiſta. Adducent᷑ regi virgines poſt eã pxi ſ
Preterea oſtendit᷑ illud aha rõne· quia ſumma eſthet puritae·
que poauus poteſt ſuũ ſecum quali contrariũ pati ·q; poſſit vio
lari: a talis fuit virginitas domine noſtre que gaudinz matris
habet eum virginitatis honoꝛe. et ideo nec pꝛima; ſimileʒ viſa
eſt. nec habere ſequentẽ · Quarta eſt puritas ſancuficatioms ex
ſuperuentione ſpũͥſſancti a pꝛeſencie dei imn qua ſimiliter exclut
oẽm creaturam. Cum em̃ elſe matrem dei ſit dignitas ſuperior
que pure creature c munitare non poteſt· neceſſe eſt graua; ad
hot diſponẽtem eſſe maioez omm gra pure creature. Opoꝛtet
rgo pꝛiuilegium ſandiſficationis ſue in hat parte omnem ſan
Rificationem excedere alioꝛum.

We conceptione dominica Eapit. iii.
Ox vt virgo beatiſſima aſſenſũ angelo p̃ᷣbuit dicẽs
giat mihi ſm verbum tuum. Spũſſanctus ſuper ea;
venit at ſiliũ dei conepit. Dec auteʒ tria limul temꝑe
fuerunt non natura Tunc impleta ſunt pꝛeambula ſigumaruʒ
a documenta ſcripturarum ac ꝓphetarum de ſideria ꝓPter ꝙ etiã
dictur aduentus xp̃i pleni tudo tempoꝛis. Quare autem xp̃us.
nec pꝛius nec poſt venerit nonnulle ſunt rationes. Prima eſt
vt oꝛdinẽ vniuerſitatis non turbaret. Singula nanq; ſuis fiũt
tempoꝛibus quanto magis in maximo dei opere ſcʒ filij incar⸗
nanone. Secunda ne ſides a ſpes ex ꝓmiſſa imcarnatione peri⸗
rent. Si emm tar daſſet venire quotidie decreuiſſent a tepuiſſet
Bed pꝛius venire non fuilſet neœſſe- quia nõ pꝛodeſt mediana
ſpũalis ſine affectu reupientis. Lercia vt ſupꝛeme infirmita ti
cu pe immediate ſuccede ret melioꝛatio ſicut ſũmuz atute ſtatm
ſequitur criſis et ſa natio. Quarta vt homo de lege naturali et
ſcripta pꝛius conuinceretur vt ait Ruguſt· quia ſi xpᷣus ſtatim
veniſſet diceret homo ꝙ per legem naturalem ſaluari poterat
ſuperfluum crederet aduentum xpᷣi. Smiliter dicere poterat de
lege ſcripta·ſed oomperto ꝙ nec ſie nec ſic ſaluari poterat · cum
omnes ad inferos deſcenderent tunc venit ipſe· quia tunt erat
tꝑus miſerendi eius. Amnto vt ſicut pꝛimus homo fuit ðdituz
ſexto die · ad tocus mði complementũ · ſic cdus hõ hieret in
ſexta etate ad tociꝰ creature ꝑſecuonez. Sexta em eras eſt apta
ad exerutiũ ſapĩe ad remiſſionẽ culpe ad meritũ vite etne a ad
trãſitũ de ſtatu miſerie ad ſtatũ glie:a iſta notant᷑ ĩ ſexta etate

AQAQA" &lunarrtus
mtione pꝑpſedionis ſenarij. Sexta quia xp̃s non debnit venire in
PHintipio tꝑis tum aduentus eius mimis fuiſſet feſtinus. nec in
ſine vltimo quia tunc mmis fuiſſet tardus · ſed detebat ſalua⸗
roem inter tempus moebi a iuditij intro ducere tempꝰ remedij
BGeptima quia decebat ductoeez ꝑfectum tunc ſe oſtendere. cum
eſſet opoꝛtunitas turrendi ad bꝛauium hot eſt in fine tempoꝛꝛ
Et tamen ante terminum vt per timoꝛem indicis ſtimulati. per
ſpem pꝛemij attradti. a per exempl perſedionem animati ſequi
Poſſemus efficacier dueem noſtram. Octaua qꝛ detebat quedã
membꝛoꝝ ſuoꝝ ipſum pꝛecedere a quedaʒ ſequi. Incarnationẽ
xp̃i multe figure pᷣceſſerunt a ꝓphecie. de quibo aliquas aſſigne
mus. Rbꝛaham deſcendit in egiptũ vt perigrinaret᷑ ibi. Lapis
de monte p̃eſſus eſt ſine mambus. Fluuius egrediebat᷑ de loco
voluptatis ad irrigandũ paradiſum. Sapientia ediſicauit ſibi
Domum exedit calumnas ſeptem · Thꝛonum fedit ſalomon de e
boꝛe grandem. Nouum fadiet dñs ſuper terram. femina circum
dabit virum. Jonas in mare pijatur a mare ſedat᷑. Stillahunt
montes dul cedmez. Deſcendi in oetũ nucum vt viderem poma
conualium a inſpicerem π. Vellus gedeonis roꝛiſicat. Manna
ſeruat᷑ in vena aurea. Virga aaron floꝛet eclos de radite ieſſe
aſcendet. Emittitur columba de archa noe. Mittitur hgnum
in aq́s marath. Paradiſus plantat᷑. Moyſes Ponit᷑ in ſiſcellaz
eirpeam. Iſiahel induit ioſeph turicaz polimitã. In ſole poſuut
tabernaculum ſuum. Duo vini ferunt in vecte botrum de terra.
peomiſſionis poꝛtantes. Mittitur ioſeph in ciſternã. Prbs foꝛ
titudmis noſtre ſyon ſalnatoꝛ ponetur in ea murus. Emitte a
gnum domine dnatoꝛem dterre de petra deſerti ad montem filie
ſyon. Rorate celi deluꝑ a nubes τπ. Kſcendet dñs ſuper nubez
leuem. iſcia a veritas obuiauerunt ſibi- Gẽma carbuncun
in oenamento anri. Simul im vnum diues et pauper. Ego ſuz
peimus a nouiſſimus gere· ca· 31· In caritate perpetua dilexi te
Mictitur daniel in lacuʒ leonum. Æ½Paret in camino quartus
ſimilis filio dei. Ombꝛa deſcendit in hoꝛalogio decem gradib⸗
Igrnis a pparet iſn rubꝛo non cõburens Ezech. Solẽ nube tegaã
Eccleſia. Auid lucid ius ſole a hic deficiet Plſalmi.Æπ& ſũmo celo
egreſſio eius. Nota ꝙ; quando queritur. vnde virgo concepit
Vtz verbo angeli vel a ſpintuſancko. Dicendum eſt ꝙ nõ ver
bo angeli ·˖ quia verbum eins in aurem ſalimt a non permanſit
ideo ſanguineʒz eins non diſtinxit ſeꝑando. nec conuertit nec
foꝛmauit · ſed de ſpũſancto ꝗ illam ſubiam cospulentam pꝛimo

deedit a ſanguine· poſtea duerut eã a foꝛmauit et higurauit

a in membea diſlinxit et animauit et ideo damnat᷑ ꝙ cantat
Coniipies per aurem · ſed debet cantari. Coneipies deũ pariteꝛ

et hominez. het omnia ſpũſſanctus non eſt operatus paulatim
vᷣt natum ſed ſimul in momento.a ideo beata virgo concpit
virum perſectum in vno momento in figum lineamentoꝛuz et

anmima a gacia et virtute a ſapientia· quia in nullo hoꝝ xpᷣus

pꝓſecit nec mn facie hominum.nec plus vno die oſtendit grade
lieet m vtero et extra vterum in REneam̃tis

et ſapientie ꝙ;ᷓ alio li
copoꝛis peoficeret.
Rationes incarnationis xp̃i Capr. v
Er verbuz igitur mmcarnatũ fadta eſt hũana generis
reparatio- non qꝛ auter ſaluari non po tuerit⸗- ſed qa
nullus modus alius fuit ita o graus ipſi reparatoꝛi
teparabili et nꝑatiom. Congrmebat inq; iſte modus ꝑatori
quem decebat oſtendere ſuam potentiam ſapientiã a bonitateʒ
Quid autem potenuus q; coniungere extnema ſumme diſtancia
hoc eſt creatoꝛem a creatuma. Wagna enim fuit potencia in cõ⸗
iunchone diſparium elementozz maioꝛ in coniundtione illoꝝ.
ad ſpũm creatum ·maxima in ciundtione iſtoeeum ommum ad

ſpũm mcreatum: vbi eſt et maxima diſparitas: Quid vero ſa⸗

pientius q́; ꝙ ad perſecho nem huius vniuerſi ſierer coiundtio

Primi et vleimi·hot eſt verbi dei · quod eſt ommũ pꝛinupium.

huamane nature que in ope ribus ſex dierum fuit vltima oĩm

creaturarum:? Quid enim beninolentius ꝙ; ꝙ creatdereꝝ con⸗

municare ſe voluit rebus creatis· et hec benignitas magna fuit
in coniuncnone ſui omnibus rebus per pꝛeſentiam maioæ quia
cõ municat ſe bonis per ꝗqratiq;. maxima quia c municat ſe hoĩ
a per qoſequens generibus ſinguloꝝ in vmtate perlone. Fuit
etiam modus ille tongruentiſſimus ipſi rꝑabih quia homo ꝑ
peccatum coꝛruit m infirmitatem et ign oꝛantiã a malitiaz per
que ineptus factus eſt ad virtutem diumam imitandam q ad
veritatem cognoſcendam.a ad bomtatem diligendaz. ideo deꝰ
fadtus eſt homo per qð reddidit ſe hommi imitabilẽ cognoſcibi
lem ac amabilẽ. nit ſimiliver ille modus ↄgruentiſſimus nr̃e
reꝑationi quo dñs in foꝛma ſerti pꝛocuraret ſerui ſalutẽ. Sunt
a alie ratiões quare ↄu eniens fuit deũ incarnari. Prima eſt qꝛ
p̃ᷣuaricatoꝛ abſtalit nobis deã. vnde duemens fuit vt reꝑator

redderet nobis deũ. Bcða qꝛ humilitas decuit deũ hnõ potnit
humiliari vſq; ad penas in nata dinina · g o poꝛtuit ꝙ in alia⸗

— — 4 — — „.

Quartus
Tertcia vt ꝓphecias adimpleret Yſaie. Ego qui loquebar ece
aſſum XKbatuk. Aparebit m ſfine et non mentietur ſi moꝛam ſe
cerit · expecta eum quia veniens veniet & nõ tardabit vt docèt
vmcere potius per iuſticam q; ꝑ potentiã. Quarta adð vitandũ

indonueniens: quia ſi deus incarnari nõ potuit vel neſciuit vel
noluit ·˖ a ſi ſic videtur in eo eſſe impotendua vel ignoeancia · vel

muidia qð abſit . Quinta vt tanta eſſet humilitas in redemp
toe quanta fuit ſuperbia in pᷣuaricato?equia ſuperbia tanta
fuit vt homo vellet eſſe vt deus ˖ vnde humilitas tanta debuit
eſſe vt deus fieret homo. Sexta vt noſtrum amoꝛez exutaret æ
noſtram ſpem erigeret. Septimũ vt exemplũ imitande virtut⸗
nobis daret in foma viſibili à humana. Guis opera trinitatis
ſunt. indiuiſa.ita ꝙ quicquid operatur vna perſona operetur a
alia· tñ ſolus ſilius fuit incarnatus: a nõ pater vel ſpũſſanctu5
Et habemus ſimile in tribo domicellis induentibo terciã ipſazz
de quibus poteſt diu. quicquid facit vna faeut alia- vna tamen
ſolum indut. Eodem modo dicendũ eſt ꝙ opus incarnationi5
quandoq; attribuit᷑ patri vt ibi. Cum venit plenitudo temꝑis.
miſit deus filium ſuuʒ. Quandoq; attribuit᷑ filio vt ibi. Exiui a
patre veni in munduz. Quandoq; ſpirituiſancto. vt dititur in
ſymbolo. Qui concptus eſt de ſpuſancto. Sed hec ideo dieuntẽ
quia opus mcarnatioms fuit maxime ſapiẽae potentie àO bom
tatis que tribus peꝛſonis attribuunt᷑. Sunt autem multe rõneʒ
quare filins intarnatus fuit a non pater vel ſpũſſandtus. Pri⸗
ma vt ꝑ eandeʒ ſa pientã qua mm condiderat fieret reꝑatio.
Gecunda vt qui filius eſt in deitate eſſet et filiꝰ imn humanitate

Terta ne idem eſſet pater a filius ſi pater de homine naſceret.

Quarta quia congruencius mittebat᷑ qui eſt ab aliquo ꝙ; qiu ẽ
a nullo. Quinta ꝓpter conſir mationẽ hereditatis nobis ꝓmiſſe
ne ſcʒ poſſemus patri dicere. Dñe tu habes filium cui com petit
hereditas quam hoĩ ꝓmiſiſti. Sexta vt patris erga nos oſten⸗
deretur caritas Joh;. 3. Bic deus dilexit mundum vt filium ſuũ
vngenitũ daret. Septima oſtendit᷑ ꝙ deus pater nihil habet·
ð non ſit paratus nobis dare· ceum filium ſuum dederit nobis
Octaua vt ſicut filius dei factus eſt homo: ſic homo fieret ſiliuꝰ
dei Kpls ad Gal. 4. Miſit deus filiũ ſuũ vt adoptionẽ filioꝝ
recperemus. Nona vt eſſet occaſio ſalutis qui ð fuiſſe occaſio
rume · ꝗꝛ hõ appetẽdo ſcĩiam dĩnaz que filio aꝓpriat᷑ eecidit. Vi

ðẽ ð em̃ lu aiſer dei fihũ ꝑ oĩa pr̃i ſiem muidit a voluit eſſe ſiłis

altiſſimo Jone. ꝓpter me tẽpeſtas hec oꝛta ẽ mitte me in mare·

Deema qui a imago debuit per imagineʒ reparan. Vndeema
quia ſicut verbum mentis mediante groſſioꝛi natura emittituꝛ
ſeʒ ꝓꝑ vo emſit verbum eternũ ꝑ aſſumptionem nature noſtre.
Duaodeama quia medius meer perſonas debuit eſſe mediatoꝛ
dei et ho mmis. Tredeama quia ſapietia patris reparare debuit
a ꝓetitoꝛem lapiencie Gen · 3. Entis ſicut dij ſcientes bonuz et
m ilum. Deamaquarta quia decentiſſime toniungit᷑ humilitas

cum lapientia Pꝛouerbioerum. Obi humilitas ibi a ſapienta·
vnde ſilium dei ̃ceipue decuit incarnari. Quindeama quia ydee

nõ ſunt niſi dei lapientia que fiho a ꝓpriatur. vnde euz ſingule
ydee ſing uloꝛum ſint cauſe· tunc demum omnia ſunt perfacta æ
tompleta cũ per vnionèe ad ſuũ prinapium rediert. Sedeama.
ſi pater fuiſſet incar natus tũt nulla ꝑſona fuilſſet ſine pncipio

Dedumaſeptma quia opoꝛtuit incarnatam pſanam tanq; ſate?ꝛ

dotem ſupplicare peo natura noſtra aſſumpta. ſed magis decuit
filium ſuꝓplicare patri ꝓ natum aſſumpta q; ecõuerlo. Decima

octaua. ſi ſpirituſſanctus fuſſet incarnatus tũt duo eſſent filij/

Deamanona. quia nullum magis decet reducere hominem ad
dinmam cognitionem q; verbum quo ſe pater declarat qð eſt
vnibile carni. ſiuit a verbũ vod. Viœſima quia nullum magis

De modo incarnationis xp̃i (Capit vi.
RMSMcmuni repatione oim decœns erat vt fieret tur⸗
ſus triũ de triꝑha ierachia ſcʒ · dina angelica:a hũa
na. Vnde in miniſterio incarnatiomis fuit ↄcurſus an
geli nunaantis a virginis apientis a verbi dei caꝛnẽ alſumẽ
tis.cũ filius in munduʒ mittit᷑ non fit lou mutauio · ſed nature
huma ne aſſumptio.quia ipſius mitti eſt eſſe vbi pꝛius erat · h
alider ibi eſſe q fuit pꝛius· a het alteritas non eſt ex parte eius.
qui eſt cum ſit immutabilis · h ex parte eius in quo eſt· qꝛ vmt
noſtre carni. vnde mutatio non fit ex ꝑte ſui ſed ex parte noſtri
Prerea in lot mutatione exigit᷑ non eſſe vbi quis pꝛius erat
ſed nec hot eſt m ſilij miſſione quia poſt incarnationem fut in
pati ſemper. Ep̃s aſſump ſit naturam noſtram quinq; modis

ſeʒ miſericoꝛditer :s. Scðm ſuam miſericoꝛdiam ι. Vuliter

ſczʒ pꝛo ſalite noſta· p̃s. Operatus es ſalutem τ. Sapienter. qꝛ
aſſumit bonũ nature repꝛobando malũ culpe Yſaias. Buti et
mel o medet vt ſciat repꝛobare malũ a eligere bonũ. Fortit᷑ qͥa
ſic ſuſcepit naturam noſtram ꝙ nunq; depoſuit ſuæ;:quia poſt

decet reducere hoiem ad filiationẽ adoptiuam q fihũ naturalẽ·

moꝛtẽ vnita fuit deitas carni in ſepulcro a aĩe ĩ inſerno.vñ p̃s

— —

M S JM
.

“””M Quartus
Non derelinquam animã meazʒ ι Mirabiliter quia toniunda
ſunt in mcarnatione ſummum ymum. hoc eſt deus et imus
Herbum caro ſadtum eſt quinq; modis·ſciliet m carneʒ bᷣm
veritatem carnis YPfaie . 33 Pere languoees noſtros ipſe tulit.

Preter carnem qma pꝛeter operationem carms Mat. ſ. Quod

enim in ea natũ eſt de ſpũſuncto eſt. SOupꝛa tarnẽ qiia meritis

noſtris non exigentibus Kpłus ad Tytum. Mon ex openbus

inſtide que fecimus nos Pꝛopter carnem qnia ad ſanandũ
carnem a hot quantum ad ſideles effidenter: liet quantum ad
omnes ſufficienter Lu.i. Pocatum eſt nomen eius iheſus quia
ſanos nos ſetit. Contra carnem qma ad maioẽ damnationẽ
inſide;um. vnde Joh. I5. Si non veniſſem a lotutus eis fuiſſez
peecatum non haberent. Opus aſſumptionis nature noſtre nõ
ammatio ſed incarnatio nommaturcum tamen a digmori res
dſuen erit nominari. Doc antem ꝓpter multas ratones ſcʒ vt
eypꝛeſſio fiat nomiatio aO pfundioꝛ explice dignatio miſeren
tis. Et quia nobis magis nota eſt pars carms: a vt maio ex
peimat᷑ humiliatio· eo q; magis a deo diſtat caro q; anima:
Be vnione natura aſſumpta (Capi. vi
Icut m deitate vna eſt eſſencia a tres ꝑlone. ita eton
uerſo in xp̃ᷣo vna perſona a tres ſunt eſſentie. ſciliczʒ
deitas aĩa a caro.hoc eſt eternuʒ nouum a antiquũ
quia deitas eſt eterna-ſed aia noua. quia in aſſumptiõe treata
caro vero antiqua: quia ab adam ꝓpagata. a xp̃ᷣs hᷣm naturam
deitatis eſt gemtus · m ammã vero creatus pᷣm carnes factus
Pñmio fuit triplex m xp̃o ſcʒ deitatis ad animam et econuerſo.
deitatis ad carnem a econuerſo· at aĩe ad tcarnem a ecõuerſo.
due pꝛioꝛes vniones ſemper manſerunt. tercia ſeparata fuit in
moete. Vmo ergo deitatis ad humanã naturam non eſt in vni
tate nature ſed perſone:non dito perſone humane ſed diuine.
hot eſt non aſſumpt led aſſumentis: nec perſone cmuſlibet ſed
ſolius verbi. Quia em impoſſibile eſt ꝙ dinina natura ↄcurrat
tum alia.ſitut pars ad conſtitutionez tercij cel ꝙ ipſa tranſeat

im aliam· vel alia in ipſam ꝓpter ſimplictatem a vmtatem eius

perſediſſimam. ꝛzopterea dminitas àa humanitas non vniun
in vnitate nature h̊ perſone.a ſic mtelligitur i lud in ſym bolo
Knaſtaſij vbi dicit Mam ſicut aĩa ratio nalis et caro vnus eſft
homo. ita deus a homo vnꝰ eſt xps ibi nan ponit᷑ ſimihtudo

ꝗqnuantum ad vnitatem perſone a non natureqe caro àH amma

Differunt ijn homine quantum ad eſſentiaz conſtituunt tamen

vnam perſong;. Eodem modo mier diuinſtatem a huanſtatem
xp̃i eſt differenda· a tñ eſt ibi vnitas in ꝑſona· et quia d iuina

natura in nullo ſu polſito pt ſubſiſtere p̃terq; m ꝓpria ypoſtaſi

ideo vnio illa nõ poreſt elle in perſona hois led dei. Et ꝓpteren
deus ſeeit ſeipſum ſu ꝓppoſitũ in vna perſonaꝝ ſuarum humane
nature. vnde tm̃ eſt ibi vna perſonalitas et vnitas perſonalis
ſcʒ ex ꝑte aſſumentis. Ad eſſentiã nanq; perſone triplex exigit
diſtincho ſcʒ ſingularitatis-/a naturalis incõmutabihtatis a ex
cellentie ſiue digmtaus. ꝓter pꝛimum nulluzʒ vniuerſale eſt ꝑ
ſona. ꝓpter ſecundum amma non eſt perſona.ſeðd ꝓpter tercium
xp̃s ᷣm ꝙ homo eſt peꝛſona. Ex his patet que ſit vera vel falſa
mter has qᷓtuoz ꝓpoſitiones. pꝛima perſona perſonã aſſumpſit
ſcdᷣa natura ꝑſonam aſſumpſit. terda natura naturã aſſumpit
Quarta perſona naturam aſſumpſit. peime due ſunt ſimpliater
falſe. tercia vno modo eſt vera alio modo eſt falſa. Si em ſumat᷑
nacura ꝓut eſt oõ mums tribo perſoms ſic ẽ falſa: ſi vero ſumat᷑
natura ꝓut eſt in perſona fſilij ſic eſt vera.qrta ꝓpoſitio ſimpłlr
eſt vem. Ad mtelligentiã hoꝝ nota ꝙ tres fuerunt opmniones
de imcaꝛ a ione xp̃ᷣi. Prima dicbat ꝙ; ſilꝰ dei aſſumpſit hoĩem
Secunda di cebat ꝙ aſſumpſit humanã naturam. Terda dixit
qꝙ aſlumpſit homineʒ vt veſtem- Prima opinio non ſuſtinetur
in ſcohs miſi per repetidonẽ · qꝛ ponit ꝙ in xpᷣo due ſunt ꝑſone
qð falſum eſt. Secunda cõmums elſt a celebꝛis · et ponit hoc ſcz
qꝙ; xp̃s eſt vnum ſolum lœt ſit ahquid ſᷣm ꝙ homo. Itez ponit
ꝙ aſſamens non eſt aſſumptum. Item qꝙ ille homo eſt diuma
eſſenea et econuerſo. Icem ꝙ omnis ꝓprietas ſiij dei ineſt ilu
hommi a econuerſo. Terdo opinio tanq; heretiea repꝛobatur ·
quia ponit nõ eſſe duas naturas in vna perſona xpi·et ꝙ due
ſubſtancie humane nature non ꝑtinent ad perſonalitatem filij
dei ſed extrinſecus ſe habent ad ipſam. Dicimus ego tanta
eſt ibi vnio vt qmuicquid dicitur de filio dei dicat᷑ a de eho hoi5
et econuerſo. his tamen exceptis in quibus expꝛimit᷑ vnio vel
claudit᷑ negatio. Si enim ſit vocabulũ in quo aliq̃ᷓ repugnatio
in cludit᷑ ſic eſt vnire incarnari aſſumè aſſumi in quibo incudi
reſpedus vmoms vniꝰ nature ad altrraʒ tunt nõ tenet p̃dida
regula. Similiter non tenet ſi m vocabulo includitur negatio
alicuius cuius o poſitũ alteri cõpetit ſicut incipere eſſe creari. er
ſimiha. Nota ꝙ ꝓprie loquendo compoſitio ẽ copoꝝ diundio
eſt copo:is aH amme.vnio eſt diume nature ad humanam tñᷣ
vnum qñq; ponitur pꝛo eliquo. Quinq; ſtatus fuerunt pꝛimi

ne

“MRM Quartus
hominis a de quolibet ſtatu accœpit xp̃s aliq̃d. Primus ſtatus
fuit mnocencie· de quo acœpit immunitatẽ peccati. Secundus

fuit gratie de quo acœpit plenitudmẽ gr̃e. Teraus fuit culpe

de quo accpit retompenſationẽ pene. Quartus fuit penitencie
de quo accœpit ꝓpaſſionezx doloꝛis a triſtitie. Antus fnitꝗ loꝛie
de quo acœpit plenam fruitionem. Copus xp̃i m iohannez
damaſcenum fuit foematuz ex ſanguine beate virginio- nõ ex
carne. Nam vere matris eſt ᷣm philoſophos tmmodo materia
miniſtrare: ſed dare virtutem foꝛmatiuam que adtiue materiam

fomet eſt patris a nõ matris. Cuʒ igit᷑ beata virgo ꝓprietatẽ

matris vere habeat opoꝛtet ꝙ materiã ↄtulerit que ᷣm naturã
ſit materia conueniens humam copoꝛi. et tamen integritatem
virginalem non polluat. talis auteʒ materia non eſt caro. quia

ditcit Phs ꝙ id qð eſt actu pars non eſt materia generationis

tum non ſit potendia totũ. Caro autem eſt actu pars. vnde nõ
eſt materia gnatiomis. talis q; materia non fuit ſemen femmeũ
quia hot puritati virginis non conueniebat.net etiã ᷣm phᷣm
eſt neeſſarium ad generatuonem qꝛ mulieres alique dapiunt
ſine ſemmatione.talis ergo materia fuit ſanguis· qma ille bm

phm eſt in nobis etiam materia generationis. O autem dicit
XKpls ad Ro · Qui factus eſt ei ex ſemme dauid. intelligendum
eſt æiginaliter nõ materiahter. Pirtus aũt foꝛmatiua in beata

virgine non fuit ex patre carnali: ſed ex virtute altiſſimi.
Vtilitas incarnationis xpCGi (Capi.vni.
Miſimus per peccatum. ꝓpriam excllentiam. ment?
innocntiã ac dei amiqtã. Dec aũt retuperari opoꝛ⸗
tuit per benefitiũ ſaluatoꝛis. Excellentiaʒ enim recu⸗
perare non potuimus · niſi per recuperato:em excellentiſſimuzʒ:

qma ſi per meram creaturam reparati eſſemus. tunt opoꝛteret

nos eſſe ſubiectos illi creature. Innocnna q; reacquiri non po

terat miſi per ſatiſfactoꝛẽ ſufficientiſſimũ qui videlicet deus eſſet
et homo. Deus quidem qui pꝛo omnibus ſatiſfacere poſſet.Dõ

vero de genere adam qui peccauerat ille nanq; ↄgrue ſatiſfecit

qui poteſt a debet. ſed non Poteſt nili deus non debet niſi homo
Kmidtia ſimilr refoꝛmari non poterat miſi per mediatoꝛem coõ

uenientiſſimum qui ſcʒ vtriq; parenti tonfoꝛmis eſſet· et vtriq;

parti amicus. Moc antem conuenit xp̃o qui eſt deo ſimilis per
deita tem a hommi ꝑ humanitatexz. Venit in incarnatiõe tanq

dñs ad ſeruos vt eos coꝛrigeret: tanq; medicꝰ ad egrotos ut

eos ſanaret: tanq; magiſter ad diſcipulos vt eos inſtrueret.

Liber

Per peimum oſtendit deus potentiã per ſem ſapientiam. per

tercũ bonitatem. Auatuoꝛ fructus diume incarnacõis aſſignat
Bernhardus. Lanna de eelo deſtendit gaundeant eſurientes.
Oe vinea celi botrus erupit· gaundeanr ſidentes. Dleum effuſũ
eſt gandeamt egrotantes. Lapis ſine manibo de monte p̃aſus
eſt. timeant negligentes. poο homini plures ackus dueniunt
nobis multum ſa lutiſeri per quos diuerſis rebus naturalibo
ar tifinalibus tomparatur. Ipſe nanq; xp̃s diditur caput ꝗpter
motũ a ſenſum ſpũalum q in membꝛis luis in fluit. Mediatoꝛ
qua partiupat ꝓprietates humane nature et dinine. Et ideo
efffiea ater inte: de pr̃em a nos poterit mediare. undamentu
ꝓpter ſidem qua in nobis illum mat intellecum. Doſtium ꝓpter
caritatem qua perſicit affetum. Paſtoe in quantum incoporat
nos eccleſie per ſacramentoꝝ partiapationem. Moſtia qꝛ ſol

uit obligationem contractaz per peccatum ceiginale et etiam

ꝓetcata actualia. Sacerdos qma ipſe rogat ipſe ſe exaudit: ipſe
ſeruus rogat ſe dñm: ipſe deꝰ exandit ſe hoĩez. via in exemplo
vita in pꝛemio. Igtem enumerat Bernhardus qtuo vtilitates

aduentus dñi dicens. Venit medicus ad egrotos redemptor

ad venditos ad errantes via ad moetuos vita. Sunt adhuc
multe vtilitates incarnationis xp̃i:· qma deꝰ fatus eſt homo vt
fieret homo deus. dñs factus ſeruus vt ſieret ſeruus dnñs. deus
de elis ad terras delcendit vt hõ de terris ad celos aſcenderet.
deus factus eſt fihus hois vt homo ſieret filius dei. immoetalis

factus eſt moꝛtahs vt moꝛtals fieret immoetalis. diues in oẽs
faqus eſt pauper vt pauperes ſierẽt diuites. obſcurata eſt lux.

vt nos illummaret eluriuit panis vt nos reſiceret· ſitiuit fons
vt nos inebꝛiarettriſtata ẽ leticia vt nos letifiearet- pauebat
fidutia vt nos confoetaret· laſſata eſt via vt iter noſtruʒ ad tce
leſtia dirigerer.

.

Oe mir abilibꝰ circa incarnationez Xp̃i. ix

Xellebat incarnatio xp̃i nram ↄcptioneʒ in pluri⸗
bus ꝑ qð a pparet ꝙ ibi natura ꝑdidit ſua ium. In⸗
uemunt em̃ ibi multa tam ex pte pꝛolis qꝙ; ex parte
mtr̃is tam etiã ex ꝑte modi que non ſunt pᷣm viã nature: h bm
potentiam virtutis infinite que ſolius dei eſt. Wim ergo ſuert
m matr ꝙ; bᷣm Wernhardũ fut ſine pudoꝛe fetunda: ſine gra
uamine gramda: ſline doloꝛe pu erpera. Abi Poꝛtamt ſtella ſolẽ
palmas vitem riuus fontem· filia patrem · creatura creat eem ;
Fuit inq; mater pattis et filia pꝛolis: fuit inmꝙ; pꝛole Poſterior ·

—

l
contento minoꝛ. r̃ et virgo fuit.a cũ deo cmunem habuit
filiũ. Maledichonẽ legis euaſit vbi maleðicte fuerant vᷣgines
o niugate. Virgines quidez quia non genuerunt. comgate
vero quia in doloꝛe pepererunt · ſed vtrunq; beata virgo euaſit
qmia virgo genuit a non ſenſit doloꝛeʒ Xugꝰ. Speculum non
rumpit radiꝰ ſolis.integritatẽ virginis ingreſſus aut egreſſu⸗
viciare non potuit deitatꝭ. Wirabilia q; fuerunt in pꝛole. qma
m inſtanti fuit ſanguims ſeꝑatio. ↄſolidatio· figuratio ·aĩatio
deiſicatio. Et ꝙ iſta non fuer̃t ſucœſſiua patet ex ſcript᷑a. Jere.
ca. 31· Femina artũdabit virum. Patet etiaz ex vintute agen
tis ſpũſſandti cuius ẽ ſubito operari. Guis aũt membꝛa toèꝑis
xp̃i uerunt in conœptione tompleta et perſecta vſq; ad amme

ſuſceptionẽ.ipſoruʒ tamen diſtindio hᷣm Augtam parua fuit

tenuis ꝙ humano viſui vix poſſet ſubija: qua in tanto fuit
mmus coepus illud qꝙ; alius ↄρtus cum fozmatur quantũ in⸗
fra · 46· dies augeri potuiſſet in vtero. vnde mimeuloſum fuit.
ꝙ in tam paruo co poꝛe fnit reœpta amima. ſed hot lactuz fint
ideo ut concptio xp̃i quantũ ad dempus manendi in vtero nõ
eſſet nr̃e cptiom diſſimihs OPreterea ab inſtanti cõceptionis
ſciuit ommia etiam hm ꝙ homo. Item in fruitione perfecta fuit
vnde quantũ ad hoc non ſolum fuit viatoꝛ ſed etia ↄpꝛehenſoꝛ
Iteʒ mundus fuit ab omm pecento a plenus graua a veritate
Habuit q; patrem in celis et matrem m terris. ſed patrem ſine
matre· a matrem ſine patre. Item per incarnationem ipſe dñs
fckus eſt ſeruꝰ. eternus factus eſt tempoꝛalis. immenſus factꝰ9
eſt paruulus. ſt ſummus ymus.mcompꝛehenſibilis fit locahs
ſit ſimplex oompoſitus diat Rugꝰ videt᷑ muiſibilis. palpatuz
impalpabilis· immotalis occidit. Ie; Rug?: Qus vnch eſti
mari poſſet vt poꝛtaret᷑ mamibo lem meis poꝛtitoꝛ oebis.panis
angeloꝝ alaret᷑. virtus celoꝝ infirmaretur. vita ommiũ more⸗
retur. Hic quoq; nota ꝙ ſicut in diuinis eſt trinitas ꝑſonaruʒ
m vnitac ſubſtancie· ſic m xp̃ᷣo eſt trintas naturaꝑ im vnitate
per ſone · qꝛ ſicut in diumis per diuerſas ꝑſonas nõ diſtinguit᷑
eſſentcia. ſic in xp̃o diſtinguitur per diuerſas naturas Ferſona
Deniq; mtarnauo xpi fuit mirabilis ex mõ.quia cuʒ t᷑res mõi
pꝛoducndi hommem pꝛo ceſſiſſent. Primus ſcʒ nec de viro net
de muliere ſicur in adi. Becundus de viro ſine muhere ſicut in
eua. Tercius de viro a muliere ſicut in ommbo tõ cupiſcibiliter
natis. XA mplementũ decuit vmuerſi quartũ modũ intro⸗

vnei vt homo de muliere ſieret ſine viro ꝑ virtuteʒ opemtoꝛis

ſummi. In con cptione ergo ſilij dei ſimul amnino turrit virtꝰ
innata infuſa et increata. Virtus innata materiam minſtranit ·
Virtus inſu ſa puriſicando ad vnionem verbi adoptauit: adop
tione dico cõgruente. Virtus mcreata ſubito perfiet qð natu
ra non potuit mii ſucceſſiue ·

¶ De natiuitate domini (Capitulum. x

Ktiuitas xp̃i triplex eſt ſcʒ · dina humana a gratui⸗
ta. pe ma eſt ex pr̃e.ſcdᷣa ex mat. tercia fit in mente
Æde patre naſcitur eternaliter· de matre temꝑaliter · in
mẽte ſpũaliter. Et iſte nati nitates ſumunt᷑ ᷣm tres ſubſtanaas
que ſunt in xp̃ᷣo ſcʒ diumitas·caro a ſpũs.nam ex pr̃e naſeitur
deus. ex matre caro. i mente naſcitur ſpũſſanſtus ſcʒ ꝑ gram
ex patre naſcitur ſemper. ex matre naſcituꝛ ſemel:in mente ſepe
Gm natiuitatem dininam xpᷣs habet patrem ſine matre.bᷣm hu⸗
manam habet matrem ſine patre. ᷣm gratuitam habet patreʒ
matrem. iuxta illud. Qui fecerit vo luntatem patris mei ipſe t&τ
Mas tres natimtates repꝛeſentat eccleſia in die natiuitatis eiꝰ
e nan dina in miſſa que cantat᷑ in nocte. eſt enm nobis
hec natiuitas occulta Yſa· 63. Gnationem eius quis enaꝛrabit
Gcðam m miſſa que cantat᷑ imn aurora· quia natiuitas humana
partim fuit occulta a ꝑtim manifeſta. octulta quidem quantuzʒ
ad modum. ſed maniſeſta quantũ ad factum. Terdam in miſſa
que cantat᷑ in die quia natimtas gratuita eſt maniſeſta in qua
xp̃us per affectum conapit᷑. per effectum naſtit᷑. per pꝛofectum
nutri tur Yſaias Rπ timœe tuo conepimus a peperimus ſpũm
ſalutis.de diuina itaq; generatione habet᷑ libꝛo·i . ſed nunc de
humana ꝓſequendum eſt. Motandum itaq; ?ᷣm verbum Aphi
ad Tytum vbi ait. ı₰ paruit gracia dei ſaluatoꝛis noſtri oĩbo
hoĩbo.MNatiuitas xp̃i fuit gloꝛioſa gratioſa copioſa a fructuoſa
Gmtioſaa:gratis non noſtris merit exhibita. Æμ Paruit enim
gratia gracioſa quia dei ſaluatoꝛis noſtri. Copioſa quia oĩbus
hoibus. Fructuoſa qꝛ erudiens nos. Et iſte fructus natiuitat:
xpi duplex eſt ſcʒz ſpectu tempoꝛis pꝛeſentis· a reſpedtu futuri
Reſpectu pñtis itꝝꝶ duplex eſt frucus. Primus eſt declinatio
mali ibi. Vbi abnegantes impietateʒ quo ad malum quod eſt

contra fidem a ſecularia deſideria quo ad malum qð eſt coontaa

bonos moes. Secundus frudus eſt operatio boni ibi. Sobꝛie.
quo ad nos.iuſte quo ad ꝓximum. pie quo ad deum. Item re⸗
ſpectu futuri temꝑis duplex eſt fructus Primus quo ad gloriã
amme ibi. Expectantes beataz ſpem. Zecundus quo ad gloꝛia

1

*

Quartus H
in reſurrectione coꝛpoꝛis ibi. Et aduentum gloꝛie magm dei:
a paruit in natiuitate xp̃i benignitas et humamtas ſaluat oꝛis
de tri plici latibulo ſcʒ de ſinu patris in quo celatur. de vm bea

legis in quo figurabat᷑.de ventre matris in quo fomabatur

Jpſe nanq; agnus ſoluit ſignatula libꝛi ſignati.MNatinitas xpi

fuit vtilis honeſta a iocunda. Quid enim vtiliꝰ ſaluti hmims·

Vocabis inquit nomen eius iheſuʒ quia ſaluum ſadet populũ
ſuum a peccatis ipſoꝝ. Saluum inqᷓ; ſatiet a foꝛmidine timoꝛiz

ab immanitate languoeis a detentione carteris a ſubiugatõe

hoſtis: Qud honeſſiꝰ partui virginis vbi virgo eſt qᷓ generat
deus qui generatur.ſpũſſanctus qui generationem operatur.
Quid iocundius oetui dei a hoĩs gauſi ſunt quidem qui Paelſſe
runt vt abꝛaham qmu exultauit vt videret diem dñi. Iem qui
ſequuntur Xpłs. Gandete in dño i&τ. Item qui pꝛeſentes erant-

vt angeli decantantes. et paſtoꝛes videntes. et iohßes in v& ro

eum ſendens:a ſymeon euʒ amplexans· ſed maxime eũ virgo
generans Lu.ca.i. Exultauit ſpũs meus in deo ſalutari meo:

Pꝛotulit in natiuitate beata virgo nobis fructũ qui fuit ſemĩa

tus in ↄceptione · germmauit in natiuitate. collectus eſt in pan
noꝝ muolutione: ad domũ allatus in puriſitacõe. flagellatꝰ m
ſtipite· ventilatus in falſoꝝ teſtimonioꝝ actuſatione · tõmolitꝰ
in paſſione · purgatus in rſurrectione. comedit᷑ in quotidiana
eukariſtie ſuſceptione et in celeſti fruitione. Beata itaq; virgo
eſt ælum qð xpᷣ̃m ꝛorauit· ipſa nubes que ißm pluit· ip̃a terra
que ſaliatoꝛeʒ germmauit. In natiuitate dni fiut beata virgo
terra de cuuis limo fomatus eſt verus adam. ĩa de qᷓ oꝛta eſt
veritas· terma de qua fructus ſublimis. tra bona in quam ſemen
cecidit ˖ terra germmãs herbã virentẽ. terra fluẽs lacke et melle
term de qua egrediebat᷑ fons irrigãs vmuſam ſuꝑficiem cre.
Oe circumciſione dominiCapituluj. xi
greumtciſionem dñs xp̃us accœpit multiplia ranoene
Primo vt legem quã dedit alijs etiã ipſe com pleret
Betcundo vt humihtarẽ oſtenderet quia eeremomiali⸗

busß ad ꝗᷓ nõ ten ebat᷑ ſe ſubiecit ipſe nanq; dñs legis fuit. Ter

cio vt ſangninem ſuũ pꝛo nobis non ſoluʒ m etate virili h etiã
in infancia fundaret. Quarto vt nos foæe circunddendos ſpuah⸗
ter demonſtraret. Auinto vt hereticos confunderet qui dixerũt
eum non verũ copus ſed fantaſtitũ habmiſſe. Sexto vt indeis
ſatiſfacert qᷓ ſcandaliz ati fuiſſent ſi arcũaſionẽ non ſuſcepiſſet
Septimo vt legem veterẽ a ꝓpbaret que vſqʒ ad ipſuʒ puanoa

MM

Liber
fuit. Legalia em̃ pm Rug:. fuerunt añ paſſionez dñi viua poſt
paſſionẽ mortua· ſed poſtq; claruit veritas euangelij per mm
ſepulta. Circumadit᷑ iheſus non ſolũ urcũciſione legali· h etaʒ

ſpãali. Vnde poſſumus cirtumeiſionẽ quadruphieem aſſignare.

Primo circũ ſidit eum pater m natiuitate cultello paupertatis.

Scðo circũuderuit euz ſui m ockauo die cultello legis. Tercio

arcũadit ſeip̃m in ommi vita ſua cultello humanitatis. Quarto

arcũaderunt eſi indei in paſſione cultello crucs a hoc ꝑ militeʒ
pylati. Circũciditur etiaʒ xp̃s in ſuis qdrupliciter. Pꝛimo per

detractozes qui auſfert amicos a ſamm;. Scdo per raptoꝛes qui
auſerunt bona tꝑalia. Tercio per heretioos qui auferunt aiam.
Quarto per tyrãnos qi aufer̃t cœpus. Circũciſio nr̃a ſpũalis
Duplex eſt. Prima mentis in peeſent a ctulpa. Scða coꝛpoꝛis in

ſuturo a pe na. Peima figujata eſt ꝑ arcuuſionem ſolennẽ que
facta eſt m egipto·. Et hec triplex eſt ſcʒ in ipientiũ a vicijs cul
tello iuſtice · item pficientium a ſuꝑfluis cultello miſcie. Item
perſectoꝝ a necſſarijs cultello caritat pfecte. Scða ſigmifieata
eſt per cirtũaſionem factã im galgalis in terra pmiſſionis. qꝛ in
octaua reſurredionis ꝑ petram xpᷣm iir cũtid im ab oĩbo miſerij
Ex quo patet ꝙ efficatio eſt nr̃a arcũciſio ſpũalhs q; iudeoruz
car nalis· qꝛ illoʒꝛ artũalio tiet ptem oꝛiginale tulerit. tñ pa⸗
radiſi ianuã non aperuit ſed nr̃a vtrunq; mtcit. In hac materia
duo nobis tangunt᷑.Primũ eſt xp̃i humilitas in arcumeiſione
Zcðm eſt ſublimitas in nommis impoſitione. Vocatũ eſt imqͥt
nomẽ ens iheſus. Dignitas huius noiĩs eſt multiplex. Eſt em
ab eterno ↄſecratũ vt diat Berñ. ab antiquo figuratũ ſcʒ in
goſue · a ꝓphetis deſideratũ Jlaie. Nomen tuũ in deſiderio aie.
a landis patribo ꝓPhetatũ Berñ · Dule nomẽ ihelus ꝓphetatũ
eſt ſalomonis oraculo a deo noiatum Kpłs. Dedit illi nomen
quod eſt ſuꝑ om̃e nomen ab angelo pᷣnundacũ.vt legit᷑ im luu
ca. vocabie nomen eius ihs . a beata vgine p̃dicatũ Lu·ca.i
Scẽm nomen eius.ab aplis magniſicatũ Rdu.s. gbant aphi
gaudentes *ε a martiribo teſtiſi catũ · quia noie iſto paſſi ſunt. a
