cratio· MWateria veꝛo debita eſt ꝙ panis ille ſit azimus· qꝛ liœt
m fermento poſſex conſid·tñ hoc nõ debet fieri duplie de cauſa.
Prima caula eſt ꝙ pams aʒimus congrnit inſtitutioni. Chriſtꝰ

em dedit diſeipulis ſuis copus ſuum conſectum in tali materia
Scda cauſa talis eſt ꝙ talis panis cuenit etã ſignato.· ßus

enim ſine omni fermento pecati fuit · Similiter dieendum eſt de

materia calicis. quia alia eſt materia neceſſaria alia debita. a

ceria necſſaria calias eſt vinam quia ſanguis xpi non poteſt m

materia alia conſici q; in vino· Materia veꝛo debita eſt ꝙ aqua

vmo miſceatur.et hoc duplici ratione. Pꝛimo quia talis mate
ria conuenit inſtitutiom · Ep̃us em̃ ſanguinem ſuum ſub ſpeeie
tali dedit Secundo qꝛ talis materia etiam conuenit ſig nato qꝛ
eccleſia que ꝑ aquã ſignat᷑ xp̃o ꝑ ſidem et eantatem iungitur.
Stciendum pꝛeterea ꝙ in acto et in agreſta nõ conſiutur. quia
acetum nõ eſt vinũ · ſed fuit . Sic agreſta non eſt vinũ. ſed erit⸗
In conſechone ſangumis tam modicũ aque debet miſteri vino
qð abſoꝛberi poſſit ab illo.alioquin impe ditur tonſetratio.ſtiʒ
ſi vmũ ab aqua vinat᷑· Iſtud deſignat ꝙ cuz ad xp̃m conuerti
mur nõ ipſe in nos:ſed nos in ipſum mutamur.quia coꝛꝑi ſuo
miſtioo incooꝛpoꝛamur. Si vna gutta vmi impomtur ex aliqua
negligenda ſanguini nõ pꝛopter hot deſinit eſſe ſangius. nec;

Ipter admixtionẽ ſanguinis in ſangunieʒ mutatur. ſed vtraqq

ſpecies· in ſua natura permanet · Sed ſi multum de vino ponik

að vnam guttaz ſang uinis ſicut qnq; fit in ablutione tunc ibi
delinit eſſe ſanguis. quia ſpecies vmi illius gucxe: ſub qua eſt

ſanguis abſoꝛbetur a multo vino adiuncto: Circa euthariſtiaʒ
quidam eſt ſacramentum tm̃ vt ſpedes panis a vmi· quidam

eſt ibi res tm vt toꝛpus xp̃i miſucum. quidam eſt ibi res et ſa⸗

cramentum vt coꝛpus xp̃i verũ quod traxit de virgine. Jlbuð
chriſtus totus ẽ indiuiſus coꝛpus ſcʒ et amma et deus. Ac per
hoc vtrobiq; eſt vnum et ſimpliaſſimum ſaeramentum: Sub
ſpedie nanq; panis eſt coꝛpus chriſti per conu erſionem · et ſan

eſt emm res peimi et ſatramentum ſecundi. Gub vtraq; Petje

guis per connexionem· et anima per coniundionem. ac deitas

ber vmonem. Iſta enim quatuoæ non poſſunt dinidi net ab in

nicem ſeperari · Eodem modo dicendum eſt de ſangume · Pꝛete⸗

Pma
ſane
duſe⸗
dlat
alli⸗
hiih
aan
Ey
eld

An
gua

ea
ge
uf.
ua
iit⸗
n
ſe;
erti
ſi⸗
a
ſeg
n;
i
.

Bexras
rea totus chriſtus ſic eſt in tota ſpede ꝙ in qualibet eius parte

ſiue ſpeties illa lit integra ſiue diniſa ae per hoc non eſt ibi er
cumſpectus· Vel oæupans lotum vel habens ſitum⸗ vel pere⸗
ptibilis per aliquẽ ſenſum cozꝛpoꝛ eum. Exmpelum huius habe

mus in ſpeculo quoðd ſi diuidatur in multas partes: in quali⸗
bet aparet vmago que peins apparebat in integro · IJdez exem
plum eſt de ſermone q; multis rettto quia quilibet auditoꝛum
recepit illum totum. Vnde qmuis ſermo ſit vnieus in ꝓferente
cotus tñ eſt in quolibet audien. Doſtia frangitur in tres par

tes ꝓpter multas rationes . Oꝛzimo ꝓpter tres ꝑſonas diuinas:
in vna eſſentcia.ſic tres ꝑes indimſione hoſtie. vnus tñ xp̃ᷣus⸗/

Scðo ꝓpter ſtatus eccleſie ſeʒ mihtãtiũ a triũphantiũ a in pur
gatoꝛio ardentiũ · Terco ꝓpter tres ſtatus xp̃i quibs ſuit moꝛ
talis moꝛtuus a inmotalis. Quar to ꝓpeer tres partes in coꝛpe

dvñi tpe paſſionis. ſez manuum pedum a latorum. Qunto ꝓPter

tres ſubſtancias in xp̃o:ſcʒ deitatis:amme.a coꝛꝑis. Secramen
tum coꝛpoꝛis xpᷣi pꝛeſiguratũ eſt multipliciter· ſeʒ in oblatione

Melchiledech m qua figum habemus foꝛmã exterioe eſt ſa cra⸗

menti. etx pmum effectum ſciliet reſecionem. Ibi enim pꝛeceſſit
ſigura ſpũalis reſeionis in pane et vmo. In euchariſtia veꝛo
eſt rfecho ſpũahs in re: Item in manna vbi figumtur effectus

graue. Jem in agno paſeah quo fi gurabatur hberatio a ſeruii

tute egipdiaca. Iteʒ noſter agnus eſt ſignũ liberationis a dya
bolo. geez in diuerſis ſacrifidis de quibo habet᷑ in Leuitito. qui

bus ſigu rabat᷑ oblatio paſſionis xp̃iVbi ſuit hoſtia quo ad re

oonciliationem· a vidima quo ad ſatiſfadionẽ pꝛo peccatẽ nr̃is

E&t holocauſtum quo ad toaus oospis fui lelionez. In oblacse

maine de qua legitur Judituz Oer quam ſignabatur in quo

deheret ſieni oblatio a ſuꝑ quẽ · qꝛ in fide hieſu xp̃i qui ꝑ petraʒ
deſignatur· In virga ionathe melliea. vbi figurat᷑ quis offer⸗

re debeat · qꝛ Jonathas· PBer fauũ aũt mellis deſig nat᷑ deuocio
offeren tis. igura ſengmnis xpi fuit vmũ.ad deſig nandũ refe

Rionem. Vnde m cantidis eanticoꝝ · Introduxit me rex in celiã

ſuam Item aqua ad deſignandam ablutionem. vñ Mdi aquã
Reneem Fum languis ad deſlignandum redemptionẽ · ad

eb. Bme ſanguinis effuſione non ſit remiſſio.
De

in aa. (Capitulum. xii.

ts · Primo quia ſicut iaʒ pꝛedictũ eſt tam an legem

GB

dig nitate euchariſtie et mirabilibus

Ignitas a excllencia huius ſacmenti a pparet in mul

* „

M Liber
q; in lege fuit pꝛehguratum. Secundo quia a pꝛophetis pꝛenũ⸗
datum· Pſal . Panem angeloꝝ: manducauit homo. Preterituz
ponit pꝛo futuꝛo ꝓphali ertitudine. Tercio qꝛ a xpᷣo inſtitutũ
et hoe dupliciter. ſcz verbo et ſacto · verbo vt prz in Joh· ca · 6.
Egd inq; t ſum panis vuus qui de celo deſtendi. Facto veꝛo ut
ait᷑ m at. ca· 26. Accipite et comedite hoc em ẽ coꝛpus meũ
Quarto qꝛ ab apłis obſeruatũ:i. Coꝝ.ii· Cõuemẽtibo vobis
in vnũ. Quinto qꝛ a ſũmis pon tiſfieibo ſolennizatũ qui oꝛdina⸗
uerunt tm̃ ad oꝛationes a locuʒ et tꝑus et veſtimentũ et vaſa
duerſa · que omĩa ſunt ad de coꝛez huius ſacramenti . Maxima
dig nitas apparet in hot ſaeramento · qꝛ cũ xpᷣus cõſtet ex tri bo
ſubſtandis· deitate. anima. et toꝛpe· Ipſa quidez deitas excellit
omnia põ · Magnus dñs et laudabilis mimis. Item anima eiꝰ
pꝛeœllit omn es ammas cũ ſit plena gra a virtute a.pfectiſſima
m affecdnua a gitatiua- Item cozpus pꝛecellit omnia coꝛꝑa qð
de ſacuficato coꝛꝑe ſuit ſũptũ beatiſſime vᷣginis a deitati vnitũ
Ergo m xpᷣo nobiliſſimũ in elo a nobiliſſimũ ĩ terra vnita ſũt
Munbilia multa ſunt in hoc ſacramẽto.Primũ eſt ꝙ ẽ coꝛpus
xp̃ᷣi m tanta quantitate ſicut fuit in erue a ſicut iam eſt in elo;
nec tñ excedit termios illius foꝛme · Gcðm ꝙ ſunt ibi aceden
da ſine ſubiecto · Ierauz ꝙ; panis ita ↄuertitur in coꝛpus xp̃i
qꝙ tñ non ſit materia coꝛꝑis xp̃i · nec etiam ãmhhilatur. Quartũ

qꝙ coꝛpus non augetur ex multaꝝ hoſtiarũ ↄſecratione nec mi

nuitur ex hoſtiaʒ ſumptione. Quintũ ꝙ idem coꝛpus numeꝛo
in pluribus locis eſt a ſub omnibo hoſtijs dſetraus Sextũ eſt ꝙ;

qñ diuiditur hoſtia non diuiditur coꝛpus xp̃i. ̊ ſub quahbet

videtur oculis coꝛpus xp̃i nõ tangit᷑ nec videtur. Sed hec tan
tummodo circa ſpecies ſunt · Octauum q ſtatim cũ delinũt iſte
ſoꝛme tunc etiaʒ ibi deſinit eſſe coꝛpus et ſanguis xp̃i. Nonum

ꝙ cũ ibi nõ ſit panis vel vinũ tñ accedencia habent eundẽ effe
ctum. vt pꝛins ſcʒ ſaciare inebꝛiare a hmõi Nota ꝙ; deo duenit

elle vbiq; ſimpliciter a ꝓprie · Creature duenit eſſe in vno loco
tm.coꝛpus xpᷣi medio modo ſe hzʒ Cũ em̃ ſit treatura nõ debet
equari creatdꝛi in hoc ꝙ; ſit vbiq; Cuz veꝛo ſit vnitũ deitate de
bet in hoc excllere alia coꝛpa: vt ſimul a ſemel in lous plurib⸗
pPo ſſit eſſe ſub iſto vieʒ ſacramento In ſacramento euchariſtie
quidam eſt hᷣm natura. vt hoc ꝙ ibi ſunt accedentia in loco de
terminato · quidam eſt ibi ſupꝛa naturã ſed nõ ſuꝑ intellectũ vt
ꝙ ibi ſunt acedencia ſine lubiecto Am dam eſt ibi etiam ſuper

pte totus eſt xpᷣus. Septimũ ꝙ qñ tenetur hoſtia in manibo et

e effectu euchariſtie.

Gextus

naturam a intellect. vt ꝙ ibi xp̃us eſt tantus quantus fuit in

cruce Mec tñ excdit termmos illius parue foꝛme . De mirabil
tranſubſtanciatõe nota ꝙ triplex eſt mutatio. Vna eſt artiſteia
lis. vt qndo fit vitrum de cineribus: Alia eſt naturalis et hee
duplex eſt ſcʒ acci dentalis et ſubſtantialis . Reidentalis eſt vt
qn idem ſubieckũ manet ſub diuerſis accidentibus ſibi inmeem
ſucedentibus.Subſtandahs eſt vt qñ eadẽ materia manet ſub
diuerſis ſoꝛmis ſubſtancialibo· ſicut ptzʒ in tranſmutacõe elemẽ
ꝛum in muiœm. Tercia mutatio eſt ſuꝑnatumlis: vt qñ nee

materia nec ſubiectum manet · ſed tm̃ acedentia ſine ſubiecto:

et talis mutatio eſt m tanſubſtaaatione· In rerum mutanõe
poteſt cõ ſiderari triplex difficultas. Vei ex parte termini a quo
Vel ex parte diſtancie termmoum adinniem · Primo modo
treatio eſt mirabilioꝛ mutationibus omnibus:. quia eſt de non
ente ſimplieiteꝛ. Secundo modo oonuerſio panis in coꝛ pus chri
ſti eſt mirabilioꝛ ommibo.qꝛ eſt in ens adtu pᷣus exiſtẽs. Tertio
modo mearnatio eſt mirabilio qᷓcunq; mutacõe · qꝛ ibi eſt vnio
in fine di ſtantiũ · Ray diſtmguit qᷓdꝛuplite mutatõ ezʒ ſubalem
Prima eſt ab ente im ens et hec diatur generatio. Secunda eſt
ab ent in nõ ens vt coꝛruptõ. Tercia ab ent in ens qð modo
non eſt ˖ ſed iam erit. vt eſt pꝛodudtio. Quarta eſt ab enæ in ens
iam exiſtens et tals eſt zuerſio panis im cozpus xp̃i:· Dec mu
tatio non habet ſimilitudinẽ in natura · ſed eſt alrationi quaſi
vtraria· qꝛ hit mutatur vna ſubſtanca in aliam et manẽt acce
denca . SHed in alemacone econuerſo eſt. qꝛ ibi mutant᷑ aceden
da et manent in eadem ſubſtancia ſicut patet in coꝛꝑalibus qm
de albo ſit nigruʒ · a in ſpũalibus qñ de inſto fit impius.vel de
ignoeante ſit eiens· Mota ꝙ hec pꝛepoſitio de. multipliciter ſu
mitur · Añq; notat cauſam· vt cũ dici᷑ xpᷣus ↄæptus eſt de ſpũ
ſancto.Qñq; materiã vt cũ diat᷑· xpᷣus natus eſt de vᷣgine · qnq;
ydemptitatẽ ſube vt cũ dicit᷑ · Gilius natus de pr̃e.Qnq; traſub
ſtanciationẽ ſiue ðuerſionẽ vt cũ dic᷑ coꝛpus xp̃i fieri de pane
Auandoq; oꝛdinẽ · vt cũ diatur creaturã eſſe de nihilo.
(Capit. xiii.
Igne ſuſcipiẽtes coepus xp̃ᷣi bonũ mł tiplex ↄſequũt᷑
Primũ eſt xpᷣi cmemoꝛatio Cath.26. Doc facite in
meã ↄmemoæꝛatõez ſcʒ mee dilecois liberatiõis immi
ta tiomis: Aeem interioꝛ viuifieatio qꝛ nõnunq; per virtutẽ ſatra
menti hnius fit de attrito ↄtritus Gn. Lignũ vite ↄmeſtũ vita

pꝛeſtabat: ſic per graciq illum inam purgam̃ ꝑficimur reſiam

Liber
vinificamur · Et bene ieddit vita per cibum. ꝑ quã a moꝛs in⸗
traunit. Coeꝑis xp̃i miſtiei incoꝛꝑatio · Vnde dickũ eſt ab Rug.
Mec tu me mutabis me in te· iu mutabe ris in me. Iſtud non
intelligit᷑ de vnione eoꝛꝑis miſtiti de nouo fauenda. ſed de au⸗
gmentanda. non em vmt diſił ia- Item ſpũalis refedio. põ· In
loto paſcue ibi me collocamt. Deus em nõ tm̃ inſtituit ſacram
tum qð nos in e gr̃e generaret vt baptiſmũ.Vel qð gemtos

rohboꝛaret vt ↄfirmatio VPerum etiam ꝙ roboꝛatos enutriet ut

euehariſtiam. ꝓter qð hec tria lacramenta dentur ommbo qui
ad ſidem accedũt. Icẽ deuotõis augmentatio/PsS. Impiguaſti
m oleo caput meũ · Nutrimentũ em̃ ꝙ hic dat᷑ nobis quantuzʒ
ad eſſe gratuitũ in tribus attendit᷑· ſcʒ m ↄſeruatõe deuocõnis
ad deũ et dilectiõis ad ꝓximũ.et di lectiõis mtra noſmetipſos
Item fomitis mitigatio Pſał. Suꝑ aquã reſectõ is educãt me.
qꝛ ſicut aqua refrigent. ſic et iſtud ſacramentum a feru oꝛe ton
tupiſcẽcie · Gracie collatio. Exo.Deſcendente manna deſcende⸗
bat pariter et ros. Item virtutũ roboꝛatio · Põ. Coꝛ panis ho⸗
mĩs tonfirmet· Item peccatoꝝ: remiſſio. qꝛ ꝑ iſtũ cbum ſemper

fit reꝑatio deꝑditi · Vnde qꝛ diatur in oꝛatione dñita. Panem

nr̃m.quot.da .no·ho · ſtatim ſequit᷑ Et dimitte nobis debᷣinr̃a
Iſtud intelligit᷑ de venialibus a nõ de moetalibo·qꝛ ſicut alimẽ⸗
tum naturale ꝓdeſt vuenti a nõ moetuo. ſimiliter alimentum
ſpũale· Item contra dyaboluz armatio.p̃s. Paraſti in ↄſpectu
meo menſã aduᷣ · eos &ι- Item ſpei eleuatio. ÆA½pls . Qũo cũ illo
omnia nobis danauit. Item amoꝝ excitano· Bernhar · Diſce
xpᷣiane quantũ debeas diligere xp̃m qͥ dedit nobis carnẽ ſuam
in cibum. ſanguinẽ in potum· aiam m pꝛetiũ aquã lateris in la
uatrum Itm ſidei ↄmendatio quia in hot ſatramento eleuam
ſupta natutam e ſupꝛa ſenſum a ſuper mtellectũ. Apls · Capti⸗
uantes omnem intellectü in obſequium xp̃i. Item angelica con
uiuatio pp · Panẽ angeloꝛũ mãducauit homo· Itẽ eleſtis regni
collatio Johis.6. Qui mãdueat carnẽ meã a bibit meũ ſangui
nem habet vitam eternam . Spũalis delectatio ˖ Gap · Panẽ de
celo pſtitiſti eis· Item intellectus illummatio·.ſ. Re ·14· Guſta⸗
uit io nathas de melle a illummati ſũt oculi eius De effectu eu
chariſtie dieit Bern . Coꝛpus xp̃i eſt egrotis medieina · ꝑegri
nantibus dieta. Vebiles ðfoꝛtatvalentes deleckat· languoreʒ
ſanat · ſanitatẽ ſeruat ſit homo manſuetioꝛ ad coꝛrepti onezʒ pad
tientios ad labo: em. ardentioꝛ adð amoæẽ · Sagati oꝛ ad cautelaʒ

ad obedienciã peonio?. ad gr̃arumadionẽ deuotioꝛ · Situt rite

l

zin⸗
iug.
non
ean⸗
n
ran
mos
et ue
dqu
nnz

dem

ſo⸗
ſte

Hextus
cõmumieantibo multa bona Puemunt vt dick
toꝛpus xp̃i ſumẽtibo multa mala oæurrunt· Nulhus em̃ opus
plact deo niſi ipſe placat ipſius ꝗIndigna nãq; ↄmumo pctis
hoĩem illaqueat. damnationẽ ꝓparat. ꝓximũ ſcandiliʒat· men
tem excœcat · temptatõem ſubiũgit · Deum irritat. vitã tpalem
bꝛemat · gratuit ſpoliat. De his oĩbo ꝑ ædinẽ d̃ iñs. Fiat
inqt menſa eoꝝ toꝛã ipſis in laqueũ· ecce pꝛimũ. Et in retribu
tion es. ece ſcᷣm. Et in ſcandalis. ecce tereiuʒ · Dbſcurent᷑ oculi
eoꝝ ne videãt · ecce quartũ. Et doꝛſuz eoꝝ ſemꝑ ineurua· ecce
qntũ. Effunde ſuꝑ eos irã tuã ec& ſextũ · iat hitatio eoꝝ de⸗
ſerta. ecc ſeptimũ · et in hibitacuł eoꝝꝛ nõ ſit qͥ inhiĩtat·ece· S·

e ſumeuntibus euchariſtiaʒ et modo ſu

mendi. (Capitulum. xuii.
Dꝛpus xpi qtuoꝛ modis ſumit᷑ · Quidã acelpiũt ſpũa
liter tĩ: vt acepiũt rẽ ſaẽmenti grᷣam a nõ ip̃ᷣm
ſacmẽtũ tcoꝛꝑis xpᷣi · de H mõ ſu mẽdi diẽ Aug · Crede
a maducaſti u coꝛꝑi xpi miſtioo inooꝛꝑatꝰ es· Quidã ſaẽmẽtalit
tm̃. vt cõ municantes ſm motali · Quidaz ſpũaliter et ſacramen⸗
talicer · vt qui rem et ſacramentũ acapiũt · ſicut qͥ ſunt muni⸗
cantes in gra- Quidaʒ nec ſpũaliter nec ſacramentaliter · vt qui
nec rem nec ſacramentuz accpiũt. Primi nõ manducãtes man
cant. Secundi manducãtes nõ manducãt· Terai maiducandes
manducant-Quarti nõ manductantes nõ manducant· Cirea cõ
munionez ↄmittit᷑ peceatũ tribo modis. Primo cũ quis ſtatuto
tpe ↄmunionẽ dimittit. Joh · 6. Niſi maducaueritis carnẽ filii
hoĩs. Scᷣo cũ quis ſuo tꝑe ↄmunicans male actedit. XAοσ.1

Coꝛ. 1. Qui aũt ſumit indigne indiaũ ſibi mandutat a bibit

Teroõ cũ poſt »munionẽ a pctis ſe nõ cuſtodit a iſte mł tiplex
malũ incurrit. Primo qꝛ xpᷣm quẽ ignominioſe ſuſcepit· a ſe ex
pellit. Et terte turpiꝰ eict᷑ q; nõ admittit᷑ hoſpes. Beðo qꝛ tal
quodammodo ſimilitudinẽ inde gerit· ꝗudas em poſtq; c xpᷣo
tenamt ißm tradidit. Sic a abſolon frẽm ſuũ ⸗ο vumũ inuita
uit a poſt octidit · vt habet· 2. Re:iʒ. Teròo qꝛ oedinẽ hone⸗
ſtatis ꝓꝑuertit· Venturo em̃ reuerentiã exhibet pñti nullã. Pñ
ſimilis ẽ illis qui cũ ramis oliuazꝛ. a cũ tlamoee xpᷣo octurrer̃t
et ip̃ᷣm poſtmodũ cruaſixerũt. Quali᷑ ad mumionẽ acedendũ
ſit diſcẽ polſumꝰ in eſu agni paſcalis: Comedebãt em̃ eũ indei
accinctis renibo calcdiatis pedibo batulos habentes in manibus
cũ lacucis aggreſti bo a feſtinãter· ſic habet Exo·iz · Per pmũ
ſignat᷑ puritas caſtitatis· Lucœ. 12. Sint lubi vri p̃ench. ꝑ Keðᷣm

a eſt. ſc indigne

Tiber
affectus deuotõis Canti. Quã pulcra es in calciamẽtis filla pn⸗
cipis · Per teꝛcũ. memoꝛia dnic paſſionis Geñ. 33· In batulo

meo tranſiui ioꝛdaneʒ iſtũ. Per quartũ amaritudo ↄtritionis:

Plał. Cibamt nos pane latri · Per quintũ ꝓmtitudo bone vo⸗

luntatis a oꝑatioms ꝓPron · Vidiſti hoĩem veloœm in ope ſuo

coꝛam regibo ſtabit . Itẽ quales eſſe debeant municates oſten⸗
ditur in veſtibo ſacdotalibo. Requirunt᷑ em iſta. Judiaũ diſene
tonis. mũdida eaſtitatis· moetificatio carmis. cſtancia foꝛtitu⸗
ti inis ꝑſeuerantia lõganimita tis/ꝑſedio caritatis. Pꝛimuz no⸗

tatur in ſuꝑ hum emli. Scðm m alba Teraũ in anctura. Quar

tim in fanone · Quintũ in ſtola. Sextũ m caſula. Coepus xpi ſu
mitur velatũ accedentibus multiplid ratione· Primo ꝓpter me
ritum quantũ ad bonos.qꝛ bᷣm Eregoꝛi Fideð nõ hz meritũ

cui humana mtio pᷣbet expimentũ & Scðᷣo ꝓpter mdignitatez

quantũ ad malos. Exemplũ.ij. Re.6· de bethſamitẽ qui peuſſi
ſunt qñ archam dñi vidert · Ierdeo ꝓpter imbeclllitatẽ quantũ
ad omnes· Mon em poſſemus videre claritatem coꝛꝑis xp̃i ſcizʒ
gleriſicati. Exemplum de Moyſe in cuius fadem non poterant
ſilii iſrahel intendere qñ reſpleduit · Quarto ꝓpter vitandũ hoꝛ⸗
rorem crudeliratis, Si xp̃i carnẽ dentibo attreckaremꝰ. Tres ſũt
cauſe quare laycis nõ dat᷑ iſtud ſacramentũ ſub duplia ſpece.
Prima eſt ꝙ poſſent credere ꝙ totus xp̃us nõ eſſet ſub vtraq;

ſpecie · Secuda ꝓpter peri eulũ qꝛ de fauli poſſet effundi ſanguis
Tercia vt veritas reſponderet vmbꝛe · quia in lege mhil habe⸗

bant etiam offerentes de libamine.

Oe abſtinencia a cõmunione (Capit xv.

aliqui ſine culpa moꝛtali · Sed ꝓpter ſatrameti reuerẽ
tieam ſicut qui ſenciũt ſe minus mðos mente vel carne·
vel etiam indeuotos Et iſti bene faaũt dũmodo pñ̃t ſine ahoʒ
ſcand alo a iuſte ſuꝑſedere · Vnde vbi nõ inſtat neœſſitas conſu
lendũ eſt talbo vt de dmumiõe expectent quouſq; parati et de
uoti at tircũſpedn ac edere poſſint.· Nulla tñ necſſitas debet cõ
pellere vt aliqͥs in petccato moetali ſtienter ↄmunicet. Pecatuz
ſaeit indignũ cõmumione tribo modis. Kut in habitu qñ quis
accedit nõ ↄtritus de pecato p̃terito et intõfeſſus· Aut in actu
vt qñ immutat foꝛmaʒ ſacramenti.a irreuerenter ip̃m tractat-
Kut in ꝓpolito vt qñ hʒ voluntatʒ pecandi m ſutuzo⸗Poteſt
etiã ꝓpter reuerenaã ſacramena ex ↄeluſo fieri a Smumone tri
pliuter Primo ꝓpter reuerenciã ſacmenti exterieris. ſic excludit

Bſtinent quidã a ↄmunione ꝓpter culpam ꝓpriam·. a

nt
etan
ſicer
amf
malt
etate
vnce
oſsc
dina
fell
Tie

5

len
y.f
ſon
gul
ſnd
end
qun
euk
dſ
dan
due
W
n
noͤ
etiͤ
lere

der
ten

S.

15

— —
—

— — —

oIe .e

—
—

Gextus
p lutio et immuũditia coꝛꝑis · Secundo ꝓpter reuerenciam rei
contente ſubfoꝛmis· ſic excludit deſectus iudicii a rõms in puùis
et amẽti b. Terceio ꝓpter rei ſigmſieate a. vmitatẽ coꝛꝑis miſtici
ſic excludit vmculũ mẽdich vel ſuſpẽſiõis ve exocõmuicatõis eti
am miuſte Bic igit᷑ ꝓ ſola reuerẽda ſine omni culpa exchudunt᷑
multi a c mumione· Doc pmo patet in pùis. qui tñ ſi ſunt ꝓpe
etatem adultã ſcʒ.io· annoꝝ vel: iz. aQ appent in eis ligna reue
rencie a diſt recõ is poſſunt ſumere alias nõ. Idem patet in furi⸗
oſis qui excludunt᷑ ſine culpa·qui tñ ↄmunicare pnñt qñ habẽt
dilada intearalla Item cũ qnis habet lutoſas manus licz hoc
fit ſine culpa cũ ꝓ ſola reuerencia nõ debet tangere coꝛpus xp̃i.
Tria genen hoĩm excludebant᷑ in lege ab elu agmi · ſcz in eir cu
ciſi qui ſignant eos qui accedunt ad ↄmunionem irreuerenter
2 Reg. 6. legit᷑ ꝙ ꝑcuſſus eſt oza qui tetigit archam dñi. Itez
alienigene hi ſignant inſideles. de taliũ ðmunione drẽ in Gen
37. Fera peſſima deuoꝛauit ſiliũ meũ ioſeph Item immundi qui
ſignant hñtes moetale pecatũ . De his ait ꝓha: MWundami
qu fertis vaſa dñi.. De his tribo nota verſus. Indigne ſumis
ſi nõ ſumis reu erent· Vel nõ cat holiæ vel habens moꝛtale ſci⸗
enter · Qui nõ ↄmunicant ſuo tꝑe multa mala incurrũt. ꝓorimo
quia multiplia vtilitate pumant᷑· De quo habes ſupꝛa ĩ effectu
eukariſtie. Si em̃ raab ſaluata eſt qꝛ ſuſcepit nũdos dñi.Mul⸗
to ſoꝛ tins qi ip̃m xp̃m ſuſcepit · Scðo quia cõſtitutionẽ ecclie

tranſgredit᷑· Statuit em̃ ecleſia ꝙ qui nõ ↄmunicat in paſcha

vinens ab ingreſſu eccleſie ar œatur. a moꝛiẽs eccleſiaſtica ca⸗
reat ſepultura Terdo qꝛ maledicuonẽ mcurrit. Eccliaſtes · ve
ſoli qꝛ oeciderit nõ habet ſubleuantẽ ſe · Sed bñ ſolus ẽ qui xp̃m
nõ habet. Quarto qꝛ vices deo nõ rependit XRug . Verecundũ
eſt iln hoſpicium denegare qui ſolet omnem pulſantem admit⸗
tere Quinto quia vires ſpũales perdit · Quilibet em qui eſt ſine
moꝛtale peccato eſt membꝛum coꝛꝑis miſtici embeum aubez
debet ſuſtentan ahmentd coꝛpoꝛis. Chriſtici veri . RKlio quin ef⸗
ti etur aridum · ſi ut et me mbꝛum coꝛpoꝛeũ ad quodð nõ trãſ⸗

mittitur coꝛpozalis abi nutrimenum.
(Oe officio miſſe. Eapitulum. xvi.

Ropꝛietates plunmas habet miſſa. Pꝛimo quia cele
bꝛatur a ieiunis · Secundo quia tm in eccleſia a ſuper
alcare.niſi pꝛopter cauſam qñq; ſiat ſubtentorio.vł in

ahquo loco honeſto· Tertio quia opoꝛtz olebꝛantem eſſe ſacr

dotem. Auarto quia opoꝛtet eundez indutum eſſe ſacris veſtib⸗

Liber

Quinto quia tmmodo fit in die et nõ in node niſi in natinitate

diñ Sexto qꝛ ſemꝑ œlebꝛatur acenſo lumme. etiã ſi mille ſoles
lncerent ſuꝑ terram · Septimo quia ibi ſonant verba dinma er
angelica a humana. Diuma quidem qñ dict vel cantat Dater
noſter. Et legunk verba dñi in euangelio. Nngelica vero qn

cantatur. Gloꝛia in extelſis:· DHumana aüũt ſicut ſunt in colicdis

aliis hmõi · Octauo quia andiuntur ibi tria nobihoea ydeo⸗

mata que mundus habet. ſeʒ hebꝛaicu vt ibi ſabaoth a oſanna

Item gretuz vt cũ dict᷑ kyrieeleyſon. Item latinum vt in aliis

que ſunt ibi.· Nono quia miſſa ſuo modo tam plena eſt miſte⸗

riis· ſicut mare guttisſicut ſol athomis· ſicut firmamẽtũ ſtellis
et ſicut eelum empyrreum angelis · Decimo quia laterdos in ſo

lenmibus eccleſiis habent in miſſa ſua plures miniſtros. ſcihiœt.
dyaconum.ſubdyatonum.atoltos. In pꝛeſenda tante maieſta

tis · Vn decimo qꝛ angelis exiſtentibus ſuffieit in pꝛeſen tia tãte

maieſtatis eſſe ſcolares Duodeamo quia ibi ẽ deus deli dHterre
Offiaum miſſe moꝛaliter eſt ita Introitus ſignat inchoationez

boni · G aũt introitus duplicatur ſignat ꝙ; m noſtra mœptio⸗

ne debemus declinare a malo et ſaere bonum. Ryrieeleylon ꝙ

nouem vicibus variatur ſignat muo cationeʒ miſericoꝛdie dei ·

qua nouem modis indigemus · Primo tribus modis quantũ
ad remiſſionẽ pecatoꝛum que ppetrauimus eoꝛde oee et opere

Setundo tribns modis quantũ ad grade collationem ſcʒ ſidei.

ſpei et caritatis· Iereio tribus modis quantũ ad gloiſicacõezʒ

qua gaudebimus ſupꝛa nos in deo· a intra nos de nobis· a iu⸗
xta nos in ꝓximo- Gloꝛia in excellis ſignat graciarũ adionem

Collecta deuotam ſignat oationem. Epiſtola a Euangelium
ſignant noue a veteris legis obſeruatione;. Graduale aà All'a

notant vite adiue a contemplatiue perſedionem. Offertoꝛium
tribulati ſpũs ſacriſicium. Secreta ſignat ſtatum vie · Prefaao
ſtatum patrie. Sanctus Banckus Hancus ſignat exulationez
angelioꝛum pꝛeſentiũ. Canon tranſitum membꝛoꝛuʒ in coꝛpus
xp̃i miſtitum. Pater noſter notat filiation em per gram. RXKgnꝰ?
dei libera tioneʒ per gram diumam.Tripheatur aũt agnus dei
vt libe remur a pꝛeteritis malis pnñtibus a futuris Complenda
bom operis ſignat conſumationem. Cirea quedã alia que ſunt
in miſſa: Mota ſignificadonẽ allegoricam. Intelligimꝰ em̃ per
altare crucem. per calicem ſepulcrum per patenã lapidem ſuper
poſitum·per coꝛꝑale ſyndonẽ i quã coꝛ pus xpᷣi fuit muolutũ
Mota ꝙ licqʒ omnes miſſe ſint eque bone quantũ ad opus ope

i⸗

—
— —

Gextus
ratum cũ in omnibus ſit idem xp̃ᷣus multum tñ differunt quã⸗
tum ad opus operans. Vnde melius eſt audire miſſam bom ſa
cerdotis q; mal· ſicut in menſa coꝛpoꝛali eundẽ abũ iocundius
accipimus a mundo miniſtro q; immundo. Mota ꝙ; ꝑiculoſum

eſt ſi elebꝛet eecutiens. vel manus habens tremulas aut cadu

tum moebum. aut delyras. aut nimis ydeota. Vnde talibus in
iungendum eſt ꝙ abſtinant a miſſa. Preterea qñ ahquis bis ce
lebꝛaturus eſt ſicut ſacerdos nõ debet ſumere ablucõez in miſſa
pꝛioi Alioquin ad ſecundam miſſam nõ accederet leimnus·
e negligencus in miſſa(Capi. xvii
Iper negligẽdiã euenerit ꝙ ꝑlecho canone:nec vinũ
neet aqua neꝑiat᷑ in calice.ſtatim debet infundi vtrũq;.
et ſacerdos iterabit dſecrationem ab illo loto- Simili

modo et pſiaet vſq; in finẽ ita tñ vt dimittat duas cruces que

fieri ſingulariter ſuꝑ hoſtiam conſueuerũt· Vnde melius poteſt
die ꝙ aliam hoſtiam ſumat. et canonẽ a pneipio inapiat· O ſi
de ſimplici vmno vel aqua fuerit aſecratio ſfacta vmũ rveputabit᷑·
peo ſactramento ſed aqua non. Si quid eaderit de ſangume ſuꝑ
coꝛꝑale.vel ſuꝑ pallam altaris.vel ſuꝑ albam.vel caliœʒ pars
illa recemdatur· a in lod reliquiazꝝꝛ ſeru etur. pꝛius tñ extraha
tur ſaeramentũ quantũ poterit a ſumatur. Deinde abluatur ⸗

illa ablutio iterũ ſumatur· Si veꝛo ſuꝑ terram lapið vel lignũ

cecident lingendus vel extergendus vel radedus eſt locus ille.
et puluis ille in loco ſacro reſeruetur · Poero ſi in ip̃m ſanguimẽ
muſca vel aranea cciderit vel tale aliquid qð vix ſine vomitu.
vel ꝑitulo moꝛtis ſumi poteſt ꝑfundatur et lauetur quantd pt᷑
caucius m caliœm. a hanc ablutionem ſumat ſacerdos· Sed mu
ſca ſiue aranea ſuꝑ piſcinam cremetur & ſi de coꝛpoꝛe xp̃i ſuꝑ
pallam altaris æaderit. vel ſuꝑ aliud veſtimentũ non intidat᷑:
ſed vmo abluatur a a miſtro ſumatur· Si infirmus coꝛpus dñi
reijuat ſuſcipiatur pꝛout diligentius poteſt et ſumamr ·

e ſacramento penitencie¶Capi. xvii

Enitencia eſt vt ait Rmbꝛo.Preterita mala plangere
plangenda iteꝝ nõ ↄmittere Item gregꝰ Penten
eſt ante adta pecata flere et iteruʒ flenda non ↄmittẽ
reaà pꝛedictas diffimeoes nota ꝙ queda; diffinitiones dant᷑
ꝑ eſſenaam· vt homo eſt ammal rõnalis. Quedaʒ ꝑ cauſam vr
dies eſt ſol luens. Diffinitio aũt penitentie data eſt ꝑ eauſam
nõ ꝑ eſſentiam. Veruntñ penitentia diffinit ꝑ dupliem actum
Vnũ qui eſt reſpectu p̃teriti · ſciz ᷣterita mala plangere. Alterũ

reſpedtu futuri; ſcihcet plangenda nõ ↄmittere· et pᷣmus actus
eſt in re vel in ꝓpoſito · Pemitentia duplex eſt · Auedam inerioꝛ
tm.a hot de iure naturali. Quedã extenioꝛ que ſit ad arbitrium
bominis. Pꝛima nõ eſt ſacramentũ ꝓprie. Secunda veꝛo ſacra⸗
mentũ eſt. Mon em̃ penitencia ꝑ ſe ſuſcepta diat᷑ ꝓprie ſacramẽ
tum eccleſie cũ tahs etiã an baptiſmũ fieri poſſit · Sʒ penitentia
miũcta ꝑ miſtros ecclelſie ſarramentũ eſt. Notandũ q; ꝙ lugere
p pct̃is ꝓpꝛijs eſt actus penitencie · Sed lugere ꝓp mahs alterius

vᷣtutis eſt a miſcvie. Lugere veꝛo ꝓ bonis eternis eſt actus ter
dus btititudinis. de qua die᷑ Math. 5. Beati qii lugent. De

duratoe penitencie ſciendũ ꝙ exterioẽ nõ oꝑtet eſſe Petuam.
ſed arca mnten oꝛẽ diſtinguit᷑ eſt em pnĩa intioꝛ ᷣm habitũ · et h
dʒ e ꝓpetua. Alia eſt ſm actũ et hãt nõ oꝑtet eẽ petuã Semꝑ
em̃ tenet᷑ ad interi oẽ pnĩam qua vellet nõ pecaſſe: et vult
de teteꝛo nõ pecare . Sed ad exteriozẽ nõ ſemꝑ tenet᷑ peniteneã
Pꝛeterea alius eſt doloꝛ rõnalis qui ẽ pecati deteſtatio: Rlius
eſt ſenſibihs qui eſt palſſio Et pꝛimus ſemper doloꝛ debet eſſe in

penitenda⸗ Heeundus non eſt de neceſſitate. Item qmuis homo

nunquã ſit certus de peccati remiſſione · tñ ꝓpter hoc non oꝑtet
eſſe penitentiã exvrioꝛẽ petuam: quia non exigitur in talibus
certi tudo ſciẽcie. Sed ſufficit eertitudo coniecture ꝓbabilis vt ẽ
qñ ſecit homo pꝛobabiliter quod fuit ex parte ſua delendo con⸗
fitendo ſatiſfadendo cauendo · Cum in omni ſatramento noue le
gis ſit alia materia viſibilis elementi que ſit ſignũ a cauſa gre
DODpoꝛtet etiaʒ; in ſatramento eccleſie.ſcʒ penitende ita eſſe · Sed
tunc materia ſenſibilis large acipinir pꝛo omm re. ſiue ies illa
ſit exterioꝛ ſubſtantia · ſiue adio humana Vnde m hot m peni⸗
centia put eſt ſacramentũ ſunt res a verba Perba quippe ſunt
m ↄſeſſione et abſolutioue Res aũt eſt ip̃a ratio humana.Rd
mtelligendũ iſta plemus. nora ꝙ ſicut in mediams coꝛꝑalibus
Quedam conſiſtunt in ſola paſſione turati vt eſt ſectio vuln eris

Quedam veꝛo in acnone emſd · vt eſt exercitatio toꝛꝑis · Itẽ in

ſacmẽtis quedam ↄſiſtunt in paſſione eius qui ſandiſicat᷑ et nõ
m adione mſi ꝑ accdens. vt baptiſmus cõſirmatio euchariſtia
extrema vndio oꝛdo· Quedã ↄſiſtunt eſſencialiter in actu ipſius
qui ſandificat᷑ vt alia duo ſatramenta ſcʒ pnĩa et matrimoniuzʒ

In peimis ergo que ſine adu noſtro oꝑantur requirit᷑ exterio-

materia que lgnat et cauſat rem ſacramenti. In aliis veꝛo ipſe

actus noſter eſt pꝛ:o materia ſenſibili. Ex pꝛediqis patere poteſt

ꝙ quoddã eſt hic ſacramentũ tm̃ vt actus penitentis exterioꝛ·.

ing
1o
pe⸗

Quoddam eſt res tin vt re mſſio peccatozum: Quoddam res et
ſacramentum vt conteino mtærioꝛ:

Capit ulum: xix

St penitentia quedam vera Rug. Pemtẽtia vera eſt
penitenda nõ admittere. a ↄmiſſa deſtere. Quedam eſt
falſa. Yſidorus· Orriſioꝛ eſt a nõ penitẽs qꝗͥ adhuc agit
quod penituit· Quedam eſt coacta: Põ. Conuerſus ſum in erũ
pna mea dum conſigit᷑ ſpina. Quedã eſt ſera Kug. ſi tunc pe⸗
nites qñ peccare nõ po tes peccata te dimiſerũt non tu illa Que
dam eſt miqua Mathᷣ· Judas penitẽtia ductus laqueò ſe ſuſpẽ
dit ˖ Auedam eſt deſpenata Sapiens . Per angu ſtia ſpiri tus ge
mentes intra ſe ſapienciã agentes· Quedam ſancka et meritoria
Berñ. O ſelix penitentiũ hnmilitas · O bona ſpes conſitentiũ &;
facle vmceis mumabilem q;ato tremendũ indi ceem cõuertis in
pijſſimum patrem Penitencia debet eſſe amara Hiere · 6· Plan⸗
ctum vnigeniti fac tibi · Poluntana Aug. Cum gaudio debet
facere immoetalis futurus quetunq; facret pꝛo differenda moꝛte
moeiturus. Perfecta Augꝰ. Mulla peniten cia eſt ſera dũmodo
eſt vera · Kecelerata. Eccleſiaſtici. S. Ne tardas ↄuerti ad dñm
Mierom. Nauieule herenti m ſalo ſunez potius pꝛecide q; ſolue
ortis DHieroni. Per ealeatum perge pr̃em. PBerſeuemãs Cañt.
ani pedes meos qũo *&ι Item iter ſpuͦale debet eſſe cũ chriſto.
ſemꝑ victuro nõ cũ laʒaro moerituro Penitẽcia debet eſſe pꝛrom
pta et nõ diu dilata.Primo qꝛ diu expectamur. Vnde Yla · 5.
Expectaui vt faeret vuas et ſecit labꝛuſtas. Secundo quia ad
magna vocamur Geñn . is. Ego eꝛomer ces tua magna nimis-
Teraio ne ab etermis nupdis excludamur ſicut fatuis factũ eſt
virginibus que diffenebant pꝛeparare ſe Math·2 s. Quar to ne
ab hoſtibus impediamur. ſicut filii iſrael a pharaone ne egre⸗
direntur de egypto ˖ vt habet in Exo: Quinto qma relinquen
Peccatum etiam penis compellimur Grego. Contempnendus
eſſet hic mundus etiam ſi rebus pꝛoſperis abundaret ac cũ tot
aduerſitatibus ammum pulſat cum tot calamitates ingeminat
quið aliud q; vt non ametur clamat. Sexto ne blandis ſedu⸗
camur ſicut auis per fiſtulam aucupis. et ſicut piſcis per eſtam
in hamo. et ſieut vꝛſus per mel. Septimo ne moete pꝛeueniam
Gregoꝛ iis · Nihil eertius moete et mhil imoœrtius hoꝛa moꝛtis.
Octauo ne conſuetudine teneamur ſitut ar boꝛ defadile nõ enel
litur cum bene radicatur:Diere. Si poteſt ethiops mutare pel⸗
lem ſuam et vos & agendũ penitentiq; mouent quatuoz

de quibo Wernñ⸗Nimis duz: eſt coꝛ quod nõ emolliunt beneſ

tia: ne c terrent ſupphia nec alheaũt pꝛomiſſa. nec caſtigant fla

gella. Impedimenta penitende ſunt het puſillanimitas aggre

diendi. Tales ſunt ſic vmbꝛaticus equus qui a trunco vel vm

bꝛa terretur pudoꝛ conſitendi. ſed ſieut dict Aug . Verecundia

conſeſſionis magna pars eſt ſatiſfſadionis. Doꝛroꝛ ſatiſfatiendi
Contra hoc apłus. & in pꝛeſenti momentaneũ et leue tribula
tionis eſt eternum gloꝛie pondus in nobis operatur. Delecka
tio peccandi Gregoriꝰ· Tempoꝛale eſt quod delect at. eternum
veꝛo quod cruduat. Spes diu vinendi . Sed dñs diat ꝙꝙ ſecuris
iam ad radicem ar boꝛis poſita eſt · Deſperacõ graciã obtinẽdi
Contra dicit᷑. Ezechiel.i S. Quacũq; hoꝛa peccatoꝛ ingemuerit
ommũ pecatoꝝꝛ & Timor reeadmandi Aug. Qñ ccidi erexit
me. qñ ſteti teniit me. qñ iui duxit me. ita loquitur de domĩo.
Exemplum dehnquendi. BGed ſtultus eſt qui videt ahqueʒz ca⸗
dentem ſi non ſit in eodem loto cautioꝛ:Conſuetudo peccandi:

ſic balaã ↄſuetis mõſtris nõ curauit ꝙ aſina lo quebat᷑ Nui.2⁊2

Conſidentia de dei miſericoꝛ dia ipſum qñ penituerit reapiendi
led hoc eſt peccare in ſpem Gregꝰ?. Miſericoꝛdiam dei debemus
ern beſcere inſticdam eius nolumus ſoꝛmidare.

De effe ctu pPenmitencte Capitulum Xx.
Er pemtenciã ſoluit homo a pecatis: reſtitui᷑ ecleſie
recotciliatur xp̃o:donis ſpſalibus ditatur de filio dya
boli ſilius dei effict᷑ paradiſus aꝑitur. hec eſt que an
gelos letiſicat impiuz iuſtiſicat-amiſſa bona reuocat· penã eter
nam vitat· Iem pemtenda eſt ſcᷣa tabula poſt naufragiujʒ ad
quã peccatoꝛ potvſt recurrere q;din eſt ĩ ſtatu pñtis vite qncũq;
et quoaẽſcũq; diuumã clemẽciã voluerit iploꝛare. Duplex em̃ ẽ
naufragiũ ſcʒ peccati oiginalis a pecati actualis. Sed de pᷣmo
liberemur per tabulã baptiſmi que virtutẽ et efficadiaʒ acepit
tabulã a tabula crucis xp̃i · De ſcðᷣo aũt liberamur ꝑ pnĩq; quã
diuina clemenda puidit hommi.qꝛ peo peccatd actuali nõ põt
iteꝝ baptizari Mota ergo ꝙ a reatu pecc ati liberamur ꝑ gram
a ſequelis aũt pecatoꝶ per pemtentã et per partes peniten eie
R miſera vero ꝑ gloꝛiam Mota qualiter oꝑa mertiſicata reuini
ſcant · qꝛ liet veruʒ ſit ꝙ a pꝛiuatione ad habitũ non fit regreſ
ſus in vita naturali.non tñ veꝝ eſt in vita moꝛali · Nam a pei⸗
uatione ad habituzʒ ooluntarius eſt egreſſus. ſcʒ a moꝛte tulpe
ad vitam graue. Pade notandñn ꝙ ſitut peccata actualia tran
leunt adu e remaent reatu ita bona oꝑa t᷑nſeunt acu a rema

— ⏑, =—,

ꝗ” Berxrtees
tth nent merito. Scom aſt ꝙ manent dicunt᷑ viniſicari et mertiſfſ⸗
eari. Bona igit᷑ oꝑa q;diu ↄ-iuncta radici merendi dicunt vmd
yn Aß aut ab illa ſepantur dieunt mori qñ reuertunt᷑ dieunt᷑ viui
ſicari. qꝛ re deunt ad ſtatum ſue oꝛigimis ſcʒ caritatis. quia va

lent ad moieꝛem radicationem caritatis. —
ey a. xxi

—
=ęπ
☛
=.
——ʒ f

art ibus penitẽcie in cõmuni(C
Krtes pemtẽde integrales ſũt tres. ſeʒ ↄtritio· ↄfeſſio
et ſatiſfadtio ·. Guis em̃ tõplementũ peccati poſſit eſſe
in actu coꝛdis ſohus. vel coꝛdis a oeis ſimul vel trium
“ nmul. tñ ad perfecnonẽ penitende exigit᷑ hoꝛũ triũ ag gregatio
uint . liet ad eſſe ſimplex ſufficiat ↄtritio in aceu a& ↄſeſſio a ſauſfactio
t m poſito Mon em exigit in his que habent eſſe ſucceſſiuũ q;
. partes integrales ſint ſimul· ſed exigit᷑ m toto ꝙ habz elſe per
