ba ſcurrilia. Wultiloqiũ ſcilict· detractio. vitu peria et ala ver
ba mania. inepta letitia Laſciuia carnis ſiue geſtꝰ coꝛporis in

oꝛdinatus.laſcmiaz mentis demonſtrans. Immundicia ſeilie 3

que ſolet ꝓueni ex gula· vt eſt vomitus a eructatiões fetide
ac luxuria· ebetudo mentis vſubuerſio mtionis, Gula duo co⸗

pleditur · ſcz o meſſationem a ebꝛietatem· et pꝛopꝛie loquendo
parſimonia oꝓpomit᷑ cõmeſſatiom·et ſobꝛietas ebꝛietati. Gula

ℳ

„ „ :
E O . Z „
mmem. Etemplum in

eeereerð
na perdit. exemplum in Eſau qini P ci
in Poteos &- Bezuum contra ſe ammat.- Prouerb.
nutrit leruum luum- ſendiet eum dont emß⸗
1337:

et. —— ein 4
neonet mallipicidr⸗ e paradilo eicit
agemfa byab Parat. Euangelium⸗
Mine nos in pozees i⸗ Besuum Oontrſe anmatPronerg⸗
2 1 d„„ * SE wlñ le thy lomicadia Pfitit exem
luxnrio vmongt, „ rempn w 10 E* ℳ P pP
induat mostem natur Ettleſiaſticd: 32. Pzopter crapulã mulu

renerant Geneſis. Auac q; hom comedenitis t. inducit motẽ
culpe. KAppbus: 1-Thimothei. 5 Vidua vinens in dencijs mor⸗

tua eſt. mdutit moꝛteʒ gehenne. Qu. ca. 16. Diues epulo ſep u

tus eſt in inſerno. Wemedia gule ſut qοο Primũ eſt ſpualiũ

aboꝝ frequens ſumpao Mat: 4. lõ in ſolo pane viuit homo
ſed m ommi verho dei. Hecundu ſuture carmis noſtre ↄſideratio
Jeroꝰ. Deſaale contemmt omnia qui ſemꝑ ſe cogitat moꝛituʒ
Tercdum eterne œne meditatio Lu. ca 14 Domo qudꝙ ſecit
cœnam magnam. Quartum famis xp̃i et ſuæum eius penſatio
Trenon 3-Retosdare paupertatis mee ablintij et felns .
De luxurra (Eapituium. Xxxi
tarmis pſtitucs. r luruna eſt libivmmole volup

nss a tarmis ꝓſtit
1K tatis appeti

mis a mialligas h a petitu g eſt ex Aſen⸗

ſu rõnmis-quia talis appetitus eſt moetale pctm. Dictur etiam

=ẽ

motale pctm quando ratio non cohibet huinſmodi appetituzʒ
tum poſſet. Differenae luxurie ſunt octo. Prima eſt foꝛnicatio
que eſt ſoluti cum ſoluta. Becunda eſt meretriauz qð ſit duplr

aſcʒ vel vagam libidinem cum diuerſis ſecando. vel cum publice

venal toncubendo: Teraa eſt aduicoriuz quo diugahs thozus
violat᷑ Qaarta ſtupꝛum quo virginalis integfitas cozrumpit
Quinta ſatnlegium quo continenca deo ſacrata ledi tur. vt in
religioſis a cleride in ſacris o:vmibus conſtitutis. a in his qui
emilerunt votũ continentie. Bexta mœſtus quo vinculum con
ſangai itaas vel affimatis vel compatermitatis corrampitur
BSeptima peccatũ contra naturam ſiue ſodomia quo naturaus
vſus coeundi peruertit Motandum etiam ꝙ aliqind eſt totra
omne peccatum moztale eſt contra naturaʒ - quia in rauonali
ntreatuſa remurmumt ſynderiſis contra omne peccatũ. Zed ſe⸗
aundo modo peccatũ 30domie contra na uram eſt quia non ſo

lum m homme ſed etiam in beutis diuerſi ſxus conuemunt in

— —— ——

RNRM7 — — — — .4 ——N

,„,„„ — — —. —

mulieres aufert coꝛ

Cerciuos
titu. Vnde ſi alio modo ſit contra naturam genens eſt. Da ·
na eſt libidinoſus coitus doniugalis qui multiplicter acceipits
Coitus enim coniugalis · alius eſt licitus. alius fragilis. alu:

impetuoſus. Licitus tripliciter fit ſcʒ eauſa pꝛolis að cultũ deia

vel eauſa reddendi debitüu. vel cauſa foꝛmcationis vitande non
in ſe ſed in coniuge. pꝛimus eſt pietatis.ſecundus iuſticie.tereiꝰ
eautele a in his nullum dict᷑ eſſe pcẽm. Fragilis eſt qñ hit tau
ſa delectatioms a tũc diſtinguit᷑· quia ſi amox delectatiõis illiꝰ
pꝛeponitur deo peceatum moetale eſt. ſi vero poſtponitur tunc
veniale eſt. Impetuoſus eſt qͥ ex ſola hibidine ꝓueniens metas
honeſtatis a rationis tranſcendit. Et hot fit· ·· modis. Orimo
caulſa ſatiande libidmis per meretridaas blandidas. Secudo cuz

ſfit tontra natumlem modum. Tertio cum ſit temꝑe peohibito

Quarto tum fit loto ꝓhibito. Quinto tum acœdit᷑ ad p̃gnantẽ
viemã ꝑpti vel ꝗᷓ eſt mfluxu menſtruo. gilie luxurie m Greg.
ſunt octo. Prima eſt eantas mentis quia m Ruguſti. in opere
luxurie tota ratio abſoꝛbet᷑. Secunda in ↄſideratio ſcʒ mortis et
interni. Tercia eſt moonſtantia ſeʒ ad cogitandu et nunt iſtud
nunt illud delderandum. Auarto amoꝛ ſui quo aliq́s deſiderat
longam vitam ad hot vt expleat voluntatem ſuem. Qnta pee
upitatio qua quis pꝛeapitant᷑ currit ad peccandum exponens
ſe perieulo moetis ꝓpter luxuriam fanendam. Sexta odium dei.
quod fit qua deus abſtrahit a punit eos qui ſequũtur earmis

delidas ad quas inclinat luxuria. Geptima affed? pñtis ſeculi.

ſcʒ a ppetitus honoꝛum dinitiarum ſanitatis forti tudinis et hu
iuſmodi · per que luxurioſus finẽ ſuũ conſeqnit᷑. Octaua deſpe⸗
ratio futuri ſetuh que eſt diffidentie gloeie vel venie ↄſequende
a het eſt filia luxurie comſũmat. Luxuria nocet multiphater.
Deo eſt contumelioſa quia templũ eius inquinat. Demoniby
pladida Job. Pehemoth doꝛmit in locis humentibo. Subiecto
popꝛio nodua Apoſtolus. Qui auteʒ foꝛnicat᷑ in coꝛ pus ſuum
pectat. Pꝛoximũ ſcandalizat Oſee. gadch eſtis laqueus ſpecu⸗
lationi a rethe expanſum ſupeꝛ montem taboꝛ. Xnima; ꝓpriam
damnat · 2· Reg Mon recedet gladius meꝰ? de domo tua · hoe
Sicit᷑ ad dauid ꝓpter bezꝛſabee. Viliſſimo dño ſubicit carm ſczʒ a
ſenſualitati Gen.3. Qꝛz audiſti vocẽ vxoris tue pluſch me · ideo
maledicta terra in opere tuo. Mentem infatuat Dſee. Vinuz ee
Remedia luxurie fut occaſiões fugè. Job
Pepe gi ſedꝰ cũ oculis meis Pꝛ ou · Qui tangit picẽ inqmnabiẽ
ab ea Eccleſiaſticus Auu tenet eã qſi qͥ apprehendenit ſcoꝛpionẽ

Liber

moꝛtis extrma togitam. Eccleſiaſtitus ·· Fili memoerare no⸗

niſſima tua a ineter nũ non peccabis · de ſe nõ pꝛeſumere qꝛ cœci
dit landiſſimus danid lapientiſſimus ſalomon.feetiſſimꝰ ſam
pion. Frequenter ſe octupare Jeroniꝰ. Semper aliqd boni ope
ris agendũ & carnem domare. Euangehum. Moc genus de
monioꝝꝶ non eijtitur niſi in oratione et ieiunio · demptationi in
mcipio reſiſtere Geneb · 3· Apſa conteret caput tuum ;

nando ſeptem vicga ſint venialia et qñ

moꝛt alia (Lapitulum. xxii.

tñ ſemper ſunt mostalia. Vnde videndum eſt quãdo
vnũquodq; ſit moꝛtale vł veniale· Vana igit᷑ gloꝛia
ex genere eſt vemale quia genus oꝑis ſumit᷑ ex obieco. Panũ
autem vm ſe nõ eſt obiedctum moetalis culpe ſed venialis. vn de
cum vana laus ſit huius peccati obiectuzʒ. patet ꝙ non ſem per
eſt moetale peccatuzʒ. Erit tamen vana gloria moꝛtalis dupli

cditer ſcʒ rõne finis ꝓpter quã laus appetitur-⸗Opus nanq; tale

eſt quale eſt illud ꝓpter quod appentur. Item atione operis.
in quo laus querit᷑. Circa pꝛimum ergo dicndum ꝙ; quadiu⸗
plii ſine laus a ppetitur. Orimo ad vitandum malum infamie
fieut ſamuel ſe laudamt.i. Reg ·2⁊- pꝛopter vtilitatem aliquazʒ
ſpetialez · vt eſt gloria dei vel ediſicatio ꝓximi. ſicut paulus ſe
cõmendauit.2. Coꝝ· ii. Tercio ꝓpter lucʒ auaricie ſitut pha
riſei quu deuorabant domos viduamum ſimulantes longaʒ om
tionem Mat.23. Quarto ꝓpter aliquem actũ vemialis peccati

ſicut quãdo quis laudari vult· eo ꝙ vemaliter in laude deleckek

pꝛimũ eſt peouidentie-lecundum caritatis dei a pximi. tertium
eſt peccatuʒ moꝛtalea idem intelligendũ eſt qñcunq; moꝛtale
eccatum ponitur ſinis alicuius operis. quartum eſt veniale
Bequitur ſecunda cauſa quare vana gloria ſit moꝛtale perm.

ratione operis per quod laus queritur. Doc autem poteſt ſieri

tripliciter· quia laus quãdoq; queritur per opera illictta. qñq;

per opera ex ſe in differentia quandoq; per opem virtutuz. Si

pꝛimo modo · ſit eſt tale peccatum quale eſt illud illicitum ſcz
moꝛtale vel vemiale. Si ſecundo modo ˖ ſic eſt peccatuʒ veniale ·
vt eſt haben diuicas vel veſtes peecioſas· cũ ab vſu talium in

landem. Veruntmñ ſi talia de ſe ſunt oꝛdinata vt ſint occaſiões
moꝛtalium peccatoꝛum ſᷣm ꝙ mulier tũ oꝛnatu meretricio ad

tapiendas animas ꝓparatur. vel ſi ſactum illud eſt iluceitum er

Ania peccata pꝛedicta q;us ſemper ſint peccata · nõ

—

— ——— ZG

—

— — — — —

.M Cercuug
4 prhhibitione ſupenoris vt toeneamenta huiuſmodi cum acce
n dDderet pꝛeceptũ eccleſie ſic ſunt peceata moꝛtalia Si terao modo
8 erſilans queratur ꝑ opem virtutum hoc eſt duplidteꝛ.· quia vł
8 aa Petitus laudis adiungitur operi virtutis · tanq; madens. ſiẽ
1 don tingit in cantu vel in pꝛedicatione quandoe;: a ſit eſt venia
le vel laus eſt ſinis prinapaliter pꝛeſtitus open virtutis a ope
nrnnnti ; ita ꝙ ibi conſtituat finem vltimum. ſic eſt moꝛtale. qa
tunc inheret ei vt ſini vltimo. Nota ꝙ mams eſt peccatũ glo⸗
traari de bonis ſpiritualibus q; de dmporalibusquia minus ha
MMD bent motum. eo ꝙ minus a ſpareanrt extra c; tempoꝛalia. ꝗnui
1 dia eſt moetale peccatum ex ſuo genere. quia cum bm Remig.
. ſit de alieno bono· doloe Iriatur direcke caritati que nõ emulat᷑
ni ſed congaudet veritati . . Coꝶ 13. Caritati vero nihil eſt Srium
*M niſi moꝛtale peccatum. tamen illud quod ex genere eſt moꝛtale
e pProteſt eſſe veniale inquantum xvel in pꝛimo motu nſiſtit · vel
l extra orationem ſuam trahitur. Doloæ ergo de alieno bono ẽ
ie⸗ quadruplietter. Qnia aut eſt motus pꝛimo pmus ex natura ve
. miens. ſitut quidã natuyraliter inuidi ſunt. a hoc nullũ eſt petm
1 tcum nullo modo ſit m Pteſtate noſtra. Vel eſt motus ſecundo
il BGſmus quando ſcilicet a ppetitus ſine completa deliberatiõe tali
c paſſione afficit . a ſic eſt veniale pcerm. Vel eſt achus voluntari⸗
deliberatiue. a ſie eſt moꝛtale petm. Vel trahit per intentioneʒ
extra ſuam rationeʒ · vt quando doloꝛ de alieno bono ſurgit ex
ęauſa bona · ſitut qñ dolet aliquis de bono tempoꝛali alterius⸗
quia videt illud redundare in detrimentũ aĩe illius. Vel etiaz
nmnn detrimentu cõmunitatis . a talis doloꝛ bonus eſtquia maius
tet bonum magis eſt a ꝓpetendum. Motandũ vero ꝙ per doloꝛem
boni compeehenditur gaudium de malo qð ex ipſo cauſat᷑.Ina
eyx ſuo genere eſt motale peccatuʒ· quia m Caſſiodoꝛum. Ina
eſt animi concitatus motus ad penam pꝛouocans mſerendam
Talis autem motus ctrariatur caritati que non irritatur. nec
en, ogitat malum.i. Coꝝ. 13· Jra igitur vel diatt iraz 3 el que eſt
nig dteſtatio vicij· a hoc non eſt peccatũ ſed eſt Perfecnonis. poteſt
5 . etiaʒ ſibi quis per hunc modũ iralci ſitut digt gloſa ſuꝑ illud
68 Põs. Iraſcimim a nolite peccare it. Quid inqnit eſt homo peni⸗
le⸗ tens niſi homo ſibi iraſcens. Vel dicit remiſſionẽ affedtus arca
1 Primuʒz ꝑ quã homo non dolet de malo ꝓximi· nec gaudet de
s bono eius · ſed eſt ei indifferens a ſic non eſt moꝛtale ſed eſt im
d9 PpPrerſſecho caritatẽ. Vel diaut actualẽ impoten tiaʒ abſq; a ppetitu
T vmicke · talis motus etiam dolibe ratiuus eſt vemiale petᷣme-

le
le.

Liber

in quibus bm Phm continue moꝛdet᷑ natura· ꝓpter qð ſemper
ſunt turbulenti · et ſie nullum eſt pcẽm cum ſit motus naturał

alij peimi motus. Quandoq; eſt a volumate delibemtua et tũ

ym Rug- Kcadia eſt tedium interni boni. hoc auteʒ nõ oponi
tur caritati · ſed diat dimmutionem ſeruoris caritatis in quo
conſiſtit omne peccatum vaniale. Iſtud ergo tedium vel ẽ mo
tus naturalis a ſic nullũ eſt peccatum. Pel eſt motus appeti⸗

etiam ille appetitus ſit deliberatiuꝰ. q; ↄſenſus in vemale non
eſt mſi veniale. Rccdia vero ſitut dictũ eſt ex genere a ſe ve⸗
mahs ẽ. Vel hoc tediũ redundat in obmiſſionem eoꝛ que ſüt
neœſſaria ſaluti. a tunc eſt moꝛtale. Si aũt tedium illud ex ob⸗
milſione boni a difficultate aggrediendi bonũ duat in deſpera
nonem.tũt iam aceœdit ad pctm in ſpm ſandtum.et ſit tedium
liud ita creſtit ꝙ etiam duat in tediuzʒ vite intm̃ ꝙ initiat ſibi
manus tũc iam ſimils erit iude· qui laqueo ſe ſuſpendit. XÆ–ua
ritia im Tulium. eſt immoderatus amoꝛ habendi. hec igit᷑ aut
liſtit in apetendo. vel in acquirendo. vł in rtinendo. Di pmo
modo hot eſt qnq; modis. Onmo qma appetit aſiena appetitu
pleto. q; ptederet in opus ſi eſſet facultas.· ſic ẽ moxtale. SOe⸗
cundo qꝛ appetit illietta voluntate cpleta. vt ſi aliqs indignꝰ

Terdo ſi appetit talia ſiue ſint aliena ſiue illitita ann voluntate
Ondicionata ſʒ ſi poſſer hie line offenſo dei ac mnumia primi-
tunc vel nullum vel veniale pcĩm eſt ſiue talem conditionezʒ

aꝓpetit habere ſuperflua· et hoc appetitu ſuffocante mentem a
ſna cura et conſideratione diumo a ſic eſt moꝛtale peccatuʒ
Quinto ſi ſuꝑfluo amoꝛe inheret temꝑalibus a tamẽ ifra deũ
q eius amoꝛẽ hoc vemale eſt. Si aũt auarida ↄſiſtit ĩ acqrendo
hoe eſt tnipliater. Ama vel acquirit res iniuſte quocunq; modo

offitium quod per ſe moꝛtale eſt pctẽm· etiam ſi ſine lutro eſſet
et tumc eſt moꝛtale. Vel atquinit talia ꝑ operati on eʒ illicitam
que eſt vemale peccatum vt cum qus verba iocoſa componit

quia habet tompletam rationẽ imencut patet ex ſup̃dicta diif·
miione. Vel diat impacientiam cum appeatu vindicte et hocte⸗
tripliciter. Quandoq; enim hot eſt a natuma. ſic in melancoliis

Quandoq; eſt ab appentu indehberato: a tunc eſt veniale · ſiuutt

eſt moꝛtale peccatuʒ Accidia ex gene eſt wmale petm quia

tus contniſtati de opere ſpũali laboꝛ ioſo · a lic eſt vemale.·c;uis

conat᷑ bene ſfitium eccleſiaſticum adipiſci ſie iterum eſt moꝛtale·

aſtualiteꝛ addat vel habitualr eam intendat. Qr̃to ſi ſimplia

a tunt eſt moꝛtale. Wel acqnt res per tale opus aut actem vel

—

—

Toercius

ad licrum q hot eſt veniale niſi ahquis pꝛopter delectationem H

diſſolutionis totaliter det ſe talbꝰ tunc eſt moꝛtale. Dico aũt

ſuſtentationẽ ſibi conquireret cũ aham artem neſciret lucroſam

non reputarem eum in ſtatu damnandoꝛum. Si autez conſiſtii

auaritia in reti nẽdo hoc poteſt eſſe quinq; modis. Mrimo qua
retinet ſci enteꝛ ea que reſſituere tenet et ammo retnendi ſice eſt
moꝛtale petcatuʒ. Secundo quia retinet ea que ad neceſſitateʒ
ſuam pertinent et ſuorum· vel ad conſeruationem ſtatus ſui et
ſuorum hᷣm ꝙ decet ſuam digmiatez hot non eſt petᷣm. Ter cio
qnia retinet ſuperſlau reſpectu vtriuſq; iam dictoruʒ a hoc iꝑe
extreme neceſſitatis ahcuius ſic eſt moꝛtale pctm. Quarto quia
retinet ſuperflua etiam citra extremã neceſſitatem ex inſa dabili
cupiditate ſic eſt moꝛtale peceatum. Preapuum autem lignum
talis affectus eſt ꝙ quis poaus res putreſcere ſinit apud ſe ;
vtiliter diſpenſet alijs. Qnta quia retinet ſuꝑflua ex moꝛdĩato
amoe temꝑalium per quem moditũ deſitit a medio largitatẽ
ſaluo tñ ſtatu virtutis.ſit eſt veniale. Nota ꝙ auaridia ex ge⸗
nere eſt moꝛtale qnia ab apoſtolo ydolatrie tmparat᷑ non qꝛ
ſit de ſpecie illius pcri· cũ non habeat actũ eius ſed qꝛ aliquid
ſimile facit ydolatrie ſeʒ ſeruiendo creature pocius q; cxatꝛi.
Gula eſt ex genere vemale petm. qꝛ appetitus comedendi ex
ſua rõne non ſubiacet dñio voluntatis. Gula eſt imoderatꝰ ap
petitus comedendi qð põt eſſe quinq; modis. Primo ſi eſt ibi
ſolus a ppetitus ceibi a hoc nunq; eſt pctm. nec etia; delectatio

cibũ ↄſequens eſt pctm. mq̃ntum oꝛdinat᷑ contre defectum ſibi

Zrium.· het emm pure ſunt naturalia. in quibo nec eſt meritum.

nect demeritũ. Scðo ſi appentui neœſſitatis adiungit᷑ appetitus

delectationis a voluptatis in ubo hoc eſt veniale pcẽm. Teꝛtiũ
ſi eſt ibi pᷣæpti tranſꝗreſſio.vt cũ aliquis ſine neceſſitate ſoluit
ieiunia eccleſie. vel quando religioſus comedit carnes cuʒ hoe
m ſuo oꝛdine ſit phibitũ ſub pꝛecepto.ſie eſt moꝛtale peccatuʒ
uarto ſi a ppetitus edendi eſt cum libidine· vt qñ mmio et fi
nali affechu mheret deleckatione abi. a hoc eſt peccatũ mortale
Quinto ſi ducit in tonſuetudinem talem que faut totam vitaz
hoĩs delectatiombus huinſmodi deputari · het tam vicina ſunt
mortali peccato ꝙ; ebꝛietas ab apoſtolo inter peccata moꝛcalia
tomputatur. Ebeietas tamen quandoq; eſt vemale ut quando

vltra neceſſitatem quis accipit 'm tñ menſuram inpercœptibilẽ
Quando vero quis eg reditur a menſura per epubili om rõneʒ

Liber

bene oꝛdinatã ad diſcernendum . a hot in tali menſum ex qua

euertitur ſtatus mentis effrenata libidine· qñ hoc deo Pomit ·

cunc pectat moetaliter. Si quis aũt alium inebꝛiat ſcʒ inuitang
eum ad potuz intondens ſtatũ mentis eius euer tere a ſiat hoc
in eius notumentũ peccat moꝛtaliter quia magis aulert ei q; ſi

auferret bonum aliquod tempoꝛale · qꝛ vſum rationis ei tollit
Luxuna ex ſuo gener eſt peccatũ moꝛtale: qua eſt tõtra illud

pꝛecœptũ. Mon mechaberis. Concupiſcenda lbaxurie diſtinguit

ſempteʒ modis. Primus eſt cũ dcupilcentia ↄſtat in ᷣmo motu

ta ntum a ſic eſt vemale petm. Secundus cum ſequit᷑ tonſenſus

in delectation em led nõ in opus a ſic eſt mostale. Tertus eſt.
cum conſentit᷑ etiam m opus a ſic eſt itrrum moetale. Quartus

modus eſt ecum ooncupiſten cia non⸗ ſolum tenetur in roede . ſed
Vat. 5. Qui viderit mullerem

paſcit᷑ viſu · a ſic iteꝝ eſt meꝛtale
ad concupiſcendum eam 1. hot animo a ſine attendat eaqz vt

ipſam coneupiſcat· quia m Rug· hoc non eſt iam titillan. ſed
pPlene conſentire ibidmi. Bene etiq; dicitur ad concupiſtend
eam quia ſi alquis videmt mulierem vt rem pulcraʒ a vlanꝰ

non ꝓcederet. tunt vel nulluz eſſet petratũ vel ſolim peccatum

curioſitatis. Nuintus modus eſt m ſtułtiloqo vt cũ quis muh
abet tum ea familiaria
colloquia et eſt motale. Seyxtus modus vo catur ab apaſtolo ·
turpitudo glo vti in oſculis ⁊ in amplexibus hoc eſt metale.

erem pꝛocatur. vel pꝛopter Hlibidinemh

atanto grauius pee cedenti bo qᷓ qᷓnto magis ꝑ talia libido acen⸗
dii ꝓpter nimiã aꝓpximationeʒ ad igne m. Notanð ꝙ; tanger

malierem pꝛeter intentionem non eſt peccatũ · ſimiliter tangere

cum intentione h̊ ex neœſſitate. veltangere ex libidme. vel oſcau
Nari ad ſe non pertinente peccatũ eſt motale. Septimꝰ modus

tum doncupiſcentia peedit in opus et hot conſtat eſſe moetale-·
Mota qꝙ eſt differentia inter mos motus gnatiue a nutritiue

uoma; pꝛimus motus in generatiua ſemper peccatuʒ eſt mſi
Per ſacra mentum matrimonij excuſet· ſed non m nutritiua qiia
Potenda con cupiſcibilis non tantum coerupta eſt in nutritina.

Hoximo vbi agitur de ſpeciebus luxurie .
De peccato in ſpizituzſ. nctu⸗

Hmuis omne petm ſit generaliter tra deum tinuz
4 vnum ; a ꝓpꝛopeiate tamen didituꝛ aliquod peccatũ
eſſe in patrem aliqð in filiũ aliquod im ſpämlanctum
In patrem enim peccat᷑ ex impotentia.m hliam ex. iGnoranfia:

ſicut in generatiua: de hac materia require magis ſupꝛa ptuto.

Teoercius ’
in ſpũmſanctum ex malitia. hoc eſt quando voluntas põt a ſeit
reſiſtere alicui malo· a tamen ex ſola malicia illud eligit. Octᷣm
in ſpũmſanctuz mere ꝓœdit ex impꝛoba volũtate liberi arbitrij
et direcke impugnat gr̃am ſpũſſandh · Q ideo nõ habet toloꝛem
excuſationis · quia quantuz eſt de ſe direche impugnatiuuʒ eſt
media a remedij ꝑ quod fieri habet remiſſio peccati. Mcẽm in
ſpũmſanctum ditcit᷑ irremiſſibile in hot ſeculo et in futuro. non
quia dimitti non poſſit.ſj qnia raro dimittitur·aut vix m hoe
ſeculo quantuʒz ad culpam. Item quia modicum aut quia nihil
dimittitur in futuro quantum ad penam. Item qmia non legit
dimiſſum ꝓpter hoc dicitur irremiſſibile. ſieut melchiſedech d
eſſe ſine patrequia non legit᷑ de eius patre. Itẽ quia aduerſat
fonti remiſſionis ſcʒ ſpirituiſancto. Item peopter impotentiam
hoĩs qui vix poteſt ſe pꝛeparare ad gratiaʒ quam tanta moles
peceati pꝛemit. Sciendum ꝙ hoc nomen irremiſſibile actpitur
tripliciter ſz negatiue · vt videlieet ꝙ nullo modo Poteſt remit
ti · hot modo perᷣm angeli a damnatoeum elſt irremill ibile. Itez
peiuatiue vt quod non habet congruen tiq; ex ſe quare debeat
remitti. lieʒ ex oo ngruo dei poſſit omne peccatum remitti · hoe
modo quodlibet petm mortale eſt rremiſſibile. Aem contranie
hm ꝙ habet alqua culpa griam diſpoſitionem ad remittendũ
hot modo peĩtẽ̃m in ſpũmſanctum eſt irremiſſibile· quia Sriatur
gracie rmittenti peccatum a hoe peꝛ deſperationem vel pꝛeſũp
tionem. vel alias ſpedes huius peccati. Sex ſunt ſpeces huiuzs
peccati in ſpũmſanctum ſcʒ deſperatio· pꝛeſũptio· impugnatio
taritatis agnite. inundendaa caritatis fraterne· obſtinatio finali,5
impenitentia. Doeum numerus acapit᷑. In remiſſione tria ſunt
ſcʒ ipſe remittens.a ille cni remittitur ac diſpoſitio remittendi
in eo cin remittit᷑. In ipſo remittente duo ſunt.ſcʒ miſericoꝛdia
2 luſticia. con tra pꝛimum eſt deſperatio· contra ſcᷣm Fſumptio
Item in eo cui emittit duo ſunt ſcʒ doloꝛ de cõmiſſo et ꝓPoſitũ
de non tõmittendo. contra pꝛimum eſt obſtinatio. contra ſcᷣm
finalis impenitentia. Pretewa diſpoſitio remictendi in eo cni re
mittitur eſt duplex ſceʒ· oognitio veri · a amoꝛ boni. ↄðtra pimuʒ
eſt impugnatio veritatis ag nite. contra ſetunduz immdentia ca
rninus fraterne. De finali impemtentia nota ꝙ ſi diat tontinu⸗
ationem peccati vſq; ad ſinem vite. ſic in omni peccato in quo
quis de ædit eſt finaus impemitentia negatiue. Sed finalis im⸗
renitentia paout eſt vna ſpecies peceati in ſpũmſanctum ᷣm
hit ſumitur · ſic dicitur ꝓpoſitum non pemiendi. DZ

N

— Liber
Enumeratio peccatoꝝ (Capitulum. xxiiii
J Eccata coꝛdis ſunt hec · oo gitatio· deleckatio · ðſen ſus
deſideriũ mali · puerſa volintas · inſidelitas · indeuo co
pꝛeſumptio · deſperatio· timoꝛ male humilians· amo?ꝛ
male atcdens. ſuſpitio .· inudia · ira; odiũñ · timere deũ ſerniliter
exultatio in aduerſis ꝓximi. ðtemptus paupeꝝ · vel peccatoꝝꝛ
perſonarum accœptio perſidia: affedus parentum carnalium -
mepta leticta.ſeculi triſtida· impacientia· auaritia · ſuperbia · p⸗
plexitas · obſtinatio· malitia· tediuʒ boni actidia inconſtancia
penitenctie . doloꝛ qua non ſeat amplius. mali ypocriſis· amor
placendi. timoꝛ diſplcendi- verecundia de bono opere. amox pei
uatus:ſenſus ſingularis· ambitio dignitatis· vana gꝗloria ð bo
nmis nature vel fortune vel grade. verecundia de pauperi bo ami
as - contemptus ammonitionũ- immiſericodia π eccata oris
ſunt het crebꝛa uiratio· periurium.blaſphemia · nomen domini
qreuerenter aſſamere: verita tez impugnare· deũ de aura alis
mſtru ere. contra deuz murmurare· irreuerenter hoꝛas dicere · de
tradio.adulatio.mendatiũ · vituperiũ · maledictio· infamatio·
Otentio · tõtumatia.impugnatio veritatis agnite·impugnatio
carita tis fraterne · ſeminatio· diſcoꝛdia ꝓditio · falſuʒ teſtimoniũ
mala cõſiha deriſio. ↄtradidio obediende · muertere facta bona
in ercleſijs plautare ad iraz homines ꝓuocare · repꝛehendere iu
alio quod ipſe facit· vaniloquium multiloqium . ſtultiloquium
pꝓferre verba ocioſa· vel ſuper flua curioſaiactancia verboꝛum.
politita tio.· peccatoꝛũ deſenſio· clamoe·ri uscachinnus · turpi⸗
loquiũ ·lenocimũ· cantare cantilenas leculares · in cantu diuino
magis ſtudere vocẽ frangere q́; deuote pſallere· murmurare · ver
ba ſcurrilia ꝓferre. in iniuſta cauſa aduocare malum tõmendaè
. Pectata operis ſunt het gula luxuria· ebꝛietas· ſacrilegium
ſymo nia · ſoꝛtilegia· violatio dierum ſolenmum imndigne com
munitare · votoꝝꝶ fradho · apoſtaſia · diſſolutio · in offitio diumo
ſcandaliʒare:ſuo malo ex emplo pꝛoximum corrumpere · ledere
hom inẽ in rebus vel in perſona vel in fama. furtũ ra pina vſura
decptio ludus venditio iuſtide exadtiõ es ac theolonea minſta
auſcultare mala-ioculatoeibus dare. necelſaria ſibi ſubtra here ſu
perſlua ſumere. vltra vires aliquid aggredi. ↄſuetudo peccan⸗
di· recdinatio ſimulatiotenere offitiũ ad quod non ſufficit vel
quod ſine peceato non agitur choꝛeiſare·nouitates inuenire.
maioꝛibus rebellar: minoꝛes o Primere delinqre viſu auditu⸗
Sactu olfactu guſta lucha oſculis itinenbus. muneribus nutibe

HS Tercms
mandatis ſcriptis cirtumſtanaas aggrauantes admittere que
funt tempus lotus modus numerus ꝑſona moꝛa ſcientia etas
eemplationes p̃uemie. ſeipſum ad peccanduz cogere. Peccata
obmiſſionis ſunt hec. de deo non cogitare · ipſum non timere.
vel amare· gradas de beneficijs non agere · oꝑa que qus faeit
ad ißm non reſerre. de peccatis ſicut debet non dolere: ad graz
perapien dam non ſe ptepare· gmcia accepta non vti. nec eaz
tonſeruare: ad inſpirationem diufnã ſe non ↄuertere. volunta⸗
tem ſuã voluntati diuine non confoemare. ad orõnes dicẽdas
non attendere. oꝛationes debitas obmittere. et ea que tenetur
ex votd vel pꝛecpto vel officio negligere. confeſſionem a tom
munionem ſemel in anno non expedire. parentes non honozasë
ſeipſum non recognoſcere a rep̃hendere ðſcientiam negligere
eccleſias a pꝛedicationes fugere. temptationibus nõ reſiſteee
penitentias miunctas negligenter fawre. ea que ſtatim ſa ciẽsda
lunt differꝛ e.de bonis pꝛoximi non congaudere et mahs eius
non condolere. iniurias non remittere. fideʒ non ſeruare. a be
neficijs ems non rñdere. delinquentes non coꝛripere. lites nõ
ſedare.ignorantes non inſtraere.afflicos non tonſolare. am⸗
monitiomibus non acquieſtrte.
Exphiit liber tertins.
cipit pꝛologus quarti hibi.
Ieut deus rerum eſt pꝛincipiuzʒ effecnuũ in creatione
ſic a reſedtiuum in redemptione.a perſectiuũ in retri
butione. Quoniq ſicut pater omnia creaut ꝑ veꝛbũ
mereatum. ſic omnia creata renouamt per verbuʒ intarnatuz
Poꝛro tirca incarnationeʒ xp̃i tal fuit oꝛdo. Galutatio ange
lica reſponſio virginea. ſandiſicatio mauert la: conceptio dina

de quibus nunc agendum eſt t. licit ppologus.

nepiunt tituli capituloꝝ quarti hibꝛi.⸗

E ſalutatione angehean· Capitulum. 1.
De reſponſione virginaa Capitulum2·
De ſanditate materna Capitulum. 3.
De tonepuone dommica Capitubim. 4.
Rationes incarnatioms xp̃i Capitulum. 5.
De modo incarnatiomis xpᷣi Capitulum.õ⸗
De vnione a natura aſſumpta Capitulum⸗.
Vtilitas mcarnatioms xpi Caapitulum. 8.
De mirabilibus intarnatiomis xpi Capitulum.9.

Liber

De natiuitate domini Capitulum. 10

De därtumciſione I. De palſſione xfi 38.
De baptiſmo dommi 12. De effectu paſſionis xp̃̃i 19.
De plenitudine gre xp̃i·i3. De cruce dommi 20.
De plenitudine ſapiẽcie · .4· De deſcenſu xp̃i ad inferos· 2
De merito xpi 15. Oe relurredtione dommi 22.
De voluntate xp̃i 16. ODe aſcenſione 23

Oe deſecl qs aſſũpſit xp̃ſ.iĩ?. De dꝛſen ſu xpi ad dex. pa.24·

EGe ſalut atione angelica (Cap.pꝛimum

Iſſus eſt gabꝛiel angelus qui fuit de oedine arth⸗
angelorum ad beatam virginem cui ad ſenſum a⸗
paruit viſione coꝑali. quis ei loqueret᷑ lotutiõe
ſpirituali. Rd iſtud nobile ſatramentuʒ nuneꝰ de
buit eſſe angelus ꝓpter tria. Orimo peopter cognationem vir
ginitatis ad naturam angelieam. Secundo pꝛopter odimnem ⸗
uaricatiomis humane quia ſieut venit ibi diabolus in ſer pente
ad mulierem. ila deus hic vemt per angelum ad virginem. et
ſic ex oppoſito mediceina reſpondeat mor bo et reparatio lapſui
a notumento remedium. Tercio 32 ſicut illa gratia fuit repa⸗
mtio nature humane. ſic fuit et ruine angelie. Hnde cõmuni
benefſicio vtraq; natura omuniter debuit miniſtrare. Diuidit
ſaluatio beate virginis in tres partes Primam partem intepit
angelus cum dixit. Kue gratta plena dñs tetum benedicka tu
in mulieribus. Secundã ſubiunxit elizabeth cum ait. Et bene⸗
dickus fructus ventris tu. Terciã a ppoſmt eceleſia vt in vue
rentia nomen marie haberet᷑. nam ipſuʒ nomen maria non eſt
de dextu. Iſta ſalutatio omendabilis eſt in qᷓtuo. Primo ꝓpter
auck oeez quia miſſus eſt ange his a deo. Becundo ꝓpteꝛ nuntiũ
Mon enim homo dignus fuit hec nunciare h angelus. nec qui
libet angelus h gabꝛiel. Tercdo ꝓpter eã que ſalutat᷑ qꝛ virgo
nec quelibet virgo ſed mania. Nuarta ab ipſo modo ſalutandi
qui indieat inno entiam virginis cum didi᷑. Rue item graciaʒ
nu erſationis cum Diet᷑. Gracia plena· item ꝓpter excellentiaʒ
neptionis cum dicit dommus tecum item ꝓpter pꝛiuilegium
progatiue ſingularis cum dic cif. PBenedicka tu in mulieribo. Sa
lutationes quedam inueniunt᷑ optatiue ſalutis Reguz. Salue
rex· quedam gracie Kpłs. Gracia vobis a pax· quedã gaudij.
Tvbie · 5· G mdiñ tibi ſemper ſit: quedã benedicionis Ruth
2Z. Benedicat tibi dñs. Dec autem ſalutato angeli ex omni bo
conflata videt᷑ · tontinet emm ſalutem cum diat⸗Aue. gratiam

Quartus
eum dieit. Gratia plena. gaudium cum dicit. dominus tetum be
nedictionem cum diat. Benedicka tu m muherib?. Preterea im
hac ſalutatione notat᷑ triplex pꝛerogatiua beate virginis . ſcʒ
nature cuz dietur. Aue. gmcie cum diet᷑. Graaa plena. gloꝛie
cũ dieit Benedicka tu in mulie ribo. Mota deniq; ſex in angelica
legatione.Primũ q; ruerenter angelus beatam virginẽ ſalu⸗
tauit cum diat. Rue grada plena dñs tecũ. Scõo q́; excllent
cõmendamt ibi. Benedicta tu m mulieribus. Tercio q; dulcit
eonfotauit ibi. INle timeas maria &. Quarto q; diligenter lega
tionem ſuaʒ complenit ibi. Ecce ↄupies a paries hihuʒ. Qnto
q; eleganter modum expoſuit ibi. Spũſſanctus ſuperueniet in
te · Bexto q; tonuemienter pꝛolem naſcitutam deſcripſit. g b
Ideoq; quod naſcetur ex te ſanctum voeabitur filius dei.
Ereſponſione viꝛginea (Capitulum.ii
Os legimus in ſcriptura dyalogos. vnũ inter euaz
a dya bolum quo moes concludebatur alærum inte⸗
angelum a mariam quo vita oꝛiebat᷑. Vide aũt tria
que feat beata virgo in ſalutatione angeli. ſcz deliberationem
togitabat. interrogationem quia querebat dicens? Quomodo
ſiet iſtud &c. oonſenſum quia reſpondit. Ecce antilla dni &. nec
m deliberatione fuit ſubdita ſic eua nec in inteꝛ rogando dubia
ſicut zacharias. nec in conſentiendo taꝛda ſitut ſara. In rñſione
beate virginis quatuoꝛ verba inu enies· que quatuoꝛ virtutes

redolent. Rit emm: ecce qð eſt obediencie ꝓPmpte malla dñi.
qð eſt humihtatis perſecte fiat mihi quod eſt caritatis inflam
mate ?ᷣm verbum tuũ gꝗð eſt fidei deuote. Septez verba lotuta
eſt beata virgo. Primum. vinũ non habent . Beðm. fili quid
ſeciſti nobis ſic c. Terciũ · qdᷣcunq; dixerit vobis faate. Quartũ
ſalutauit Elizabeth. Nuintum: quomodo fiet iſtud qm̃ virum
non oognoſco. Sextũ · ecte ancilla dñi. Septimuʒ. magmificat
anima mea dñm a&τ Primum verbum kuit pietatis. Becundum
caritatis.tercium inſtructionis. quartuzʒ tonſolationis. quintü
diſcretionis. ſextũ humilitatis. ſeptimum oꝛationis et gratiaʒ
adtionis. Et nota qꝙ verba pᷣdicta oĩa fuer̃t bꝛeuia pter vltim.
eſanctitate materna Capit ulum. iin
AKnctificatio triplex eſt. uedam em cõmunis eſt vt
que ſit per ſatramenta. Quedam ſpedalis. vt qᷓ ht ꝑ
glraciam ſpũſſancti. Queda; ſpecialiſſima vt que ſit ꝑ
graciã ſingularem. Prima remouet tulpam a conſert graciam
rmanet tamen fomes et ꝓnitas ad petcandum et talis eſt in

Liber
bapti ſatis. Stõa remouet tulpã et ꝓnitatem peccandi motałr
æ talis fiut ſct̃iſicatio in vtero iohis baptiſte aQ ieremie. Teꝛcia
remouet culpam oiginalem et ꝓmpti tudinem ad peccandum
tam venialiter q; motalit᷑· et talis fuit in beata vir gine. Et ſti⸗
endum ꝙ liæt gratia ſanchſicationis in vtero ſit quantum adð
eſſentiam maioꝛ qꝙ; grada ſacramentalis: tamen quantum ad
aliquos effectus eſt maioe iſta qꝛ baptiſmꝰ impeimit earacterẽ
q aperit ianuam regni et abilitat hommem ad alia ſacramenta
quoæum nullum fſadt ſandificatio in vtero ex ſe. veruntñ gracia
ſandiſcatioms in vtero pꝛecellit in hot grauam baptiſmalem:
quia taliter ſancificatus non poteſt peccare mortaliter · a ad ve
maha minus intlinet eum fomes: ꝓpter qð mmoæa a paucioa
venialia cõmittit. a talis gra fiut in iohanne baptiſta: et ideo
ne inuacuum gradiam dei reaperet fugit homimum ſocetatem
artiſſimam in ſe penitentiam tenuit ne leui ſalte matulane vitã
ſemine poſſet Patet ergo ꝙ in ſandificatione in vtero confert·
gradia media mter grauam ſacramentalem a gr̃am plene con
firmationis in patria que habet ſibi toniunctum fin em vltimũ
Kd confirmationẽ enim perfectam tria pertinent. Primum eſt
inſeparabilis coniunſtio rationis ad deum. ſcm indeflexibilis
ſubiccdtio inferi oꝝ potentiaꝝ anime ſub imperio rõnis Teraum
eſt indiſcontinuabilis tuerſio actualis tocius hominis in deuz
quãdo homo diuina dulœdine affeckus ex toto coꝛde ex tota
anima a ex totis viribus ſemper actu tendit in deum et in qð⸗
tunq; aliud inquantum in eo reluct deꝰ?. Primum hoꝛum agit
grada ſandaſicationis ſimplititer vt ſeʒ nullus qui eius ꝑtiœps
fuerit poſſit peccare moꝛtaliter. Secundum habuit beata virgo
et ideo nee venialiter vnc; pecoauit vt diet Nug?. Tereum
autem non poteſt conuemne grage vie eo eꝙ hec ex dei fwitiõe
cauſetur que tantum eſt in patria. Tres fuerunt ſanctifieatiões
matris dei. Prima fuit ſandnficatio in vtero et het tres effectus
habuit ſcʒ oꝛiginalis culpe expiationem: et graue infuſionem
fomitis tantam reſtridionem. ita vt nõ poſſet in aliq petᷣm
dud: licet ipſe fomes maneret m eſſentia. Scðᷣa fuit in ſpũſan
Rqi obumbꝛatione a ſilij dei ↄceptione que tribus p̃miſſis duo
ſuperaddit ſcʒ oĩmodaʒ fomitis extindioneʒ a tonfirmationẽ
in bono · ita ꝙ que pꝛius tĩ poterat non peccare · iam nõ poſſet
peccare. Dos duos effect9 expᷣſſit angelus Lu. j. Spũſſanctus
ſupueniet in te quo ad pꝛimũ a virtus altiſſimi obũbꝛabit tibi
quo ad ſcdᷣm. Iſta vero ↄſirmatio non fut kberi arbitrij abla⸗

WSS — N f —dN— —

Qnuarrtrraaas
tio · ſed eius per gram completio.pᷣtere a ſpũſſanctus ſuꝑuenit
in eam non ſolũ ad ſandiſicandũ· ſed etiã ad fecundanduz cuid
virtute virgo deepit virgo peperit et poſt partũ virgo ꝑman
ſit. Teraa fuit ſcẽñicatio m ſilij dei inhabitatõe qui nouẽ menſi
bus in vtero eins manſit. Et hec oibus pꝛedidis duos effedus
addidit. Vnus fuit quo diſpoſitiones fomitis ſublate fuerunt
ſieut quan o moꝛbus curatus eſt adhuc interdũ manent rehqe
curande. Becundus fuit deditatio ad diumna.ita ꝙ etiam liatis
vſibus humanis ſcʒ matrimonialibus eam aptan eſſet impoſſi
bile · qꝛ tunc non ſoluz eius mens ſed et coꝛpus lbuce diumitatẽ
reſplenduit vt ſignatum eſt Ezeeh· 43 Ex pꝛedichis tollige ꝙꝙ
fomes perſonam inſicit et naturam. Derſonam ꝗquidã quantũ
ad malum·pꝛonq; facit ac ſtimulat ad peteatũ. Naturam vero
qꝛ carnem mſidit pꝛout eſt pꝛinapinm ad carnem altera. Sed
beata virgo in pᷣma ſandiſficatione que fiut in vtero mundata
fuit ab oꝛiginali petccato inquantũ fomes reſpieit perſonã ſu
