Elatio:arrogãtia:ĩſolẽt᷑ia ambitic:contemꝑtio co
tẽptus:otumacia:pᷣſũptio:ĩobediẽtcia:irrreueretis
Iſte ſunt diff initiones pꝛemiſioꝛum.
Elatio eſt tumoꝛ animi quo quis nõ vult pati ſu
perioꝛẽ vel parẽ. Arrogantia eſt rtumoꝛ quo quis
mouctur ad iactãdũ ſe habere quod non habet.
Inſolentia eſt extra cõem vſum animũ quaſi cetᷣe
ris deſpect᷑is vᷣba ſctã geſtꝰ habiruſqʒ ſigni ſicare
Ambitio eſt deſideriũ honoꝛis.Cõt᷑ẽtio eſt imꝑu⸗
gnatio veritatis ꝑ fiduciã clamoꝛis.Cõtẽptus eſt
quod qͥs honoꝛare renetur tanqᷓʒ velle negligere
Cõtumacia ẽ auctoꝛitati maioꝛis ex ↄtẽptu obire
Pꝛeſumprtio eſt quod alioꝝ e ſtſbi aſſcribere.
Inobedientia ẽ ſuis ſuperioꝛibus nolle obedire.

e. ,,
teſurt vndeclme
birerctanrinin
uttusſnaltiaftt
Nefuntdiffnne
nckinueteratön⸗
6gior diſenkioqu⸗
Knck ammimorn
l acro miuſe ge
rüünpekuoſumn ne
ludconuitioti. P
nnn verbis pꝛoꝛüpe
lainni molltur.
yoporeſt. Malign
loi ncli no poſtt.
Nunbeſts in ratione
e ſunr ſpecies
Mhenioſuſurratio,de
nadenſs peorin,,
. eſſnt difint
Mactiockbonan fa
ungtio eſinter am
auckoeſ bona
nekineſperos inceef
iuſcginalverf
Paſenss bonoror
Nel nor A
Zuneeſtging
haſlleſn lne⸗

N ſin difini

marcl debii jen

einuidia anantn,
mnt diffinitionesng⸗
inndinerisnman⸗
el, nr
tereclletii raivhen
n animni tieigils
Muidlaci dinnint
aſces⸗animinnniz N
ca dilitias, Aaizenin
et bon inchout u i⸗
Rabo er poruſupetlun
ninctia corpcrise unn
ſe ſüͤt. x. ſpecics nens
iſolitia anbitie:conten
Pſüptio iobecſeiuinnn
dffinitionespromfann
mimi quo quis nin
Anogantia eſt umnon g⸗
düſchabere quodnwns
gacöen vſum animi
ſci geſh habiaſoff
cniö hononis. Calne⸗
füdleiiclantbi⸗
eteneturtanizli
oꝛitati malotot in
s upenorlon

R

Irreuerẽt᷑ia eſt debitã reuerẽtiã ſuis ſuperioꝛibꝰ⸗
non pꝛepare.
IIſte ſunt vndecim ſpecies ire.
Odiũ:diſcoꝛdia:rixa:iuiuria:ĩpaxiẽ tia:cõtumelia:
pꝛoteruitas: malitia:nequitia: malignitas: ſuro?.
Iſte ſunt diff initiones pꝛemiſfoꝛum,.o
Odium eſt inueteratus rancoꝛ animi. Diſcoꝛdia
eſt aliquoꝝ diſſent᷑io quos amoꝛis vĩiculũ colliga
uit. Rixa eſt animi motus in diſcoꝛdia. Iniuria ẽ
dicto vel facro iniuſte gerere. Inpatientia eſt ani
mi motu impefuoſum non refrenare.Cõtumelia
eſt illatio conuitioꝛũ. MPꝛoteruitas eſt ſubuaneo
motu in verbis pꝛoꝛũpere. Ma ixia eſt qua quis
alicui dãnuũ molitur. Mequitia eſt cũ quis suder
quod nõ poteſt. ¶ Palignitas eſt mala volutas ad
malũ cũ malu nõ poſtfir.Fu oꝛ eſt inueterata ani⸗
mi tempeſtas in rationem ꝓſiliens. .
AIſte ſunt ſpecies Juuidie.
Detractio.ſuſurratio.depꝛauatio.ĩuident᷑ia.plau
ſus in aduerſis pꝛoximi.doloꝛ in ꝓſperis pꝛoximi
Iſte ſunt difinitiones pꝛemiſſoꝛum.
Det᷑ractio eſt honam famam alt᷑erius denigrare.
Suſurrario eſt inter amicos diſcoꝛdiã ſeminarc.
Depꝛauatio eſt bona alterius ꝑuertere. Jnuiden
fia eſt pꝛoſperos ſucceſſus alterius nolle videre.
Plauſus in aduerñi spꝛoximi gaudere.Doloꝛ in
proſperis:ẽ bono proximi contriſtari.
Aſte ſunt᷑ quinqʒ ſpecies Auaritie.
Simonia.vſura.latrocinium.ſurtum.rapina.
Iſte ſunt diff iniciones pꝛemiſſoꝛum.

Simo nia eſt ſtudioſa voluntas vendendi vel emẽ

di aliquid ſpirituale:vel ſpirituali annexum.
Vlſura eſt emolimentũ quodcũq; ſoꝛti accedens.
Latrocinium eſt violenta vſurpario rei aliene in⸗
nito dommo.

Furtum eſt latens ſubtractio rei aliene ĩuito dñũo

Mapina eſt violenta pꝛedatio rei aliene.
Iſte ſunt octo ſpccics ccidie.

Deſidia:pigriria:puſilianimitas:negligent᷑ia:im

ꝛouidentia:incircũſpectio:tepiditas:ignauia.
Iſte ſunt᷑ diſrinitiones pꝛemiſſoꝛum.
Deſidia eſt ſegnicies qua quis bonum agere foꝛ
midat᷑. LHigrit᷑ia ẽ inhexrẽtia:q̃ quis bonũ cõſuma

re faſtitit. Puſillanimitas ẽ animi anxietas:qua
quis timet aggredi magna. Negligẽtia ẽ animi

rotpoꝛ:quo quis nimis negligẽs eſt ad cxequẽqũ
illud qued debet exequi.Impꝛouidẽtia eſt men⸗
tis obtenebꝛatio:qᷓ quis numis pauido ẽ circa ali
qua furta eſiderãda. Incircũſpectio ẽ negoxii cir

cuſtrias negligent᷑ examiare. Tepiditas ẽ remil⸗

ſe circa benẽ agẽda ſe haberc. Ignauia eſt ad bo
num non aſfurgere feruenter. S
Iſte ſunt᷑ octo ſpecies Gule.
Guloſit᷑as:ebꝛictas:ĩmodeſtia:inuerecũdia:vani
loquiũ:imoderãtia:inauſtinẽtia:inhoneſtas.
H Iſte ſunt diſt initiones pꝛemiſſoꝛum.
WPBuloſitas eſt exceſſus in cibo.Ebꝛietas eſt exceſ⸗
rus in poꝛu. Jinmodeſtia ẽ coꝛꝑis oꝛnatꝰ et vane
ſupelicctilis vſus ĩmoderatꝰ.Inuerecudia ẽ feda
er turpis verba ꝓferre.Naniloquiũ eſt ſuꝑflua

ynſtras

itas

erbacteer. nn
n ſborinhercre.⸗

Artnenfte Nheneſ
Centerrin eis teflus⸗
Aſe ſumk ſer peeics
6tieno inolcraate
lrſcetus:inppaict
eſunr diffinttion
e tonmplexctean
ri crca adlicrid.
nithoi⸗Deflontio
te neeltus eſt conſan
lütmſen religioſamea
Eameniorious ignis
Uuaum conera naruran
hemachacozdinamn
Septeyirtutes cotn
contraſ
Peienn corttan
napmini cemin
— tontraan
eſ contraae
Pſtnentia conſ

coneral

inſifte

„ odirkeinernene⸗s
J Urmnerucercöt

Geſeeſlis
W
Pwfentien Eneſe

4 velunds Nendng
Ewelſpntugl n

1DPro, .
orackio reieſn ii
ecio riiig.
oſpecics Reee
nſl animites eein
EN
ecliotegliigie
Funitloncsenfann
guaquis dennn ege
heritit: nizteni
umtas anmienees
nagna, Vegligitni
us negligiset cage
qui.Impoonigetece
us mumis peuichicn
Incirciſpecnoenen
ramiare. Tepititsin
chabere. Jgnauntce
rucnter.
ſpecies Gule.
mmodefia:inucnil
nabſtmitiainhentte
inuriones prenifcunn
sin cbo. Ebrictt̃li⸗
clis copis nagt
dcrarg. Nugniclti
. Qaniioniiͦcti

rvitioſa verba exigere. Immod eraria eſ nimio ap

petitui ciboꝝ inherere. Inabſtinẽtia eſt tẽpus ci⸗
bandi pꝛcuenire. Inhoneſtas eſt foꝛtioꝛa fercula

querere:ct in eis attentius operam dare.

Iſte ſunt᷑.ſex ſpecies luxurie.

Foꝛnicatio ſimplex. adulceriũ: defloꝛatio ſeu ſtu⸗

pꝛum:inceſtus:impudicitia:peccatũ cõtra naturã
AIſte ſunt di initiones pꝛemiſſoꝛum.
Foꝛnicatio ſimplex eſt carnalc cõmerciũ pᷣter legit
timũ coitũ circa adulteriũ. Adulreriũ eſt violatio
alterius thoꝛi.Defloꝛatio ſeu ſt upꝛũ ẽ virgis ceꝛ
ruptio. Inceſtus eſt conſanguinitate vel aff inirate

coniũctam ſeu religioſam cognoſcere. Inmpuditia

eſt ex exterioꝛibus ſignis luxuriã demonſtrare.
Veccatum conrra naruram eſt ſeminis eſff uſio cx
tra locum adhac oꝛdinatum.

—

Secptẽ virtutes cõtra.vii.pctã moꝛtalia.

Humilitas contra ſuperbiam
Matientia contra iram
Amoꝛ pꝛoximi contra inuidiam
Largitas contra auaritiam
Dil:gentia contra accidiam
Abſtinentia conẽ̃r a gulam
Caſtitas contra luxuriam

CIa ſunx ſeptẽ vba que dñs noſter Jeſus
yyps dixit in cruce:cõtra.vii.petã meꝛtalia.
Par ignoſce illis qꝛ neſciũ qͥd faciᷣr.cõtra irã.
Hodie mecũ eris in paradiſo:contra inuidiam.
Dulier ecce filius tuus: Heinde dixit dicipulo:
Ecce mat tua.cõtra accidiã,Hely hely lamaʒaba

*

ni:contra ſuperbiam. Sirio:cõtra gulã.Cõſum
matum eſt:cõtral uxuriã. MPater in manus tuas
cõmendo ſpiritum meum:cõ ra auaritiam.
Seprem oꝑa mie ſᷣm coꝛpus.

Elſurient᷑es paſcere. Sitienres potare. Nudos ve
ſt:ire. Peregrines hoſpitari. Infirmos viſitare.

Incarc raros redimere. Moꝛtuos ſepelire.·

Septẽ oꝑa mĩe pᷣm animam.
Gonum conſilium petentibus dare. Ignoꝛãtes

docere. Triſtes conſolari. Peccatoꝛes coꝛrigere

Offenſas remittere. Infirmirates coꝛpoꝛis ani
me pacienter ſerre. Pꝛo amicis ⁊ inimicis ⁊ om
uibus ſidelibus viuis et der̃unt᷑is oꝛare.
QANuinqʒ ſenſus coꝛpoꝛis ſunt.
AViſus.auditus:guſtus:odoꝛat᷑us:tactus.
Quinqʒ ſeuſus ſpirituales ſunt.
Perceprtio:cogitaxio:.ſciẽtia:ſubtilitas:aĩoſitas.
Tres potxentie anime ſunt.
In?elleceus:voluntas:memoꝛia.
Quatrtuoꝛ paſſiones anime ſunt.
MWaundium et doloꝛ de pꝛeſenti.
Spes et timoꝛ de futuro.
Iſte ſune ſeptem etates hominis.

Infantia:pnetitia:adoleſcentia.iuuentus: virili⸗

tas:ſeneccus:decrepiũas.
Iſte ſunt di initiones pꝛemiſſoꝛum.
Infantia a narinirate vſqʒ ad.vii.annos
Pueritis eſt abinde vſqʒ ad.xiiii.annos
Adoleſcentia eſt abinde vſqʒ ad.xxi.annos
Juuentus eſt abinde vſqʒ ad.xxviii.annos

(Süchufti⸗Ane

(Ieſunt due
Hume: Aita conmh
(Niſunt nes

(mni Kontinenti

CItaſunrocte
Gbentiunn ctern
heres ſoiriruft
snoniem ipſi
lentspopeccans
inins tſtters iu

crkances:quom

Ondocnleconii
fionguonun fil
eenonenpati
miſuunctlegn
Cochrenpſe
fmngihof

.

ebiam. ginde

irer A N* .
lrrmi. Dam. Virilitas eſt abinde vſq; ad.pxl. annos.
e n Benecrus eſt abinde vſq; ad:xx:annos.
cba mie mcng Decrepitas eſt abinde viqʒ ad finem vite:
CIſte ſunt ſex etates mundi.
ms holpitar. ne Ab Adam vſq; ad: Moe: A: Moe: vſq;ʒ ad Abꝛad⸗
dimcre, hongie Ab Abꝛaã vſq; ad: dauid. A. Dauid vſqʒ ad iraſ
ba mie m minn. igrarionẽ babilois. a traſmigrationé babilõis
uum petentibis , vIqʒ ad: Chꝛiſtu: A xpo vſqʒ ad finẽ muüdi
conl⸗ olani. Peeng C¶QLAſte lunt due vite.
— Airginuũ Continenriũ.Coniugatoꝛum
ſenſus npan. CIna ſunt octo genera hominum conſe⸗
anſns:acotites N.,. Aenrium crernam beatitudinem:
Cauperes ſpiritu: qin ip̃oꝛuᷣ eſt regni celoꝛum.
ſendnsſpintugn. ites: quoniam ipf poſſidebunt terram:
tanio: Cctaα XZugenres pꝛo peccatis: quouiã ipſi cõſolabutur.
ctentic animemn. SEſuriẽtes aſitiẽtes iuſtitiã quoniã ipſi ſerurabut᷑
luntas:memo. Wiſericoꝛdes: quoniã ipſi miſericoꝛdiã cαquet.
or paſſioncsmi undo coꝛde: quoniã ipſi deum indebunt:
oloꝛ de pꝛcſeſti Macifici:quomiam filii dei vocabuntur:
de futuſo. Perſecutionem patientes ꝓpter iuſtitiam:quo⸗
e ſeptenn etrts hamz niam ipſoꝛum eſt regnum celꝛum.
itiadoleſcentuinun CSeptem plantus ſpirituales ſunr.
ccrepilas. Fſere amitionẽ tꝑis.lere uitã male coꝛrecrem.
tdikinttiones en Flere xpᷣi paſſionem.flere ꝓximi comꝑ aſſionem.
inirae rich alfiin Flere peccati cõmiſfſionem. lere gratie eptationẽ
ein Flere gloꝛie pꝛemitionem. . -
inde vichel, CHec quinq; facinnt quẽ ſeruum xp̃i.
taan⸗ in⸗ Aſperitas penitẽcie. Puritcas cõſcienne. Pꝛœ
binde viq; N.

3

elaritas ſapientie. Equitas iuſtitie.Largitas mi⸗
ſericoꝛdie.
Iſta de ber habere quiſquis vſus deuʒ.
Dilectio pura.Obediẽtia vᷣa. Perſeuẽrtia ↄtiua
Iſta ſunt havenda erga ſeipſum.
Intentio bona.Cogitatio ſancca. Nerbũ bonum
Opus perfectum.
Erga pꝛoximum ſunt hec habenda.
Subuẽto charitatiua.Coꝛrectio diſcreta:Relaxa
tio voluntaria. Suppoꝛtatio compaſſiua.
Hoꝛum quattuoꝛ deus miſeretur.
Zugẽtibus ſua peccata. Timẽtibus dei iuditia
Remitentibus pꝛoximis iniurias perſeueranti⸗
bus in penitentia.
Hii quattuoꝛ non de relinquuntur a deo.
Miuentes in innocentia. Dolentes in pẽitentia.

Charitas gaudium pax patientia longanimitas:
bonitas benignitas manſuetudo fides modeſtia
continenrtia caſtitas.
Duodecim effcctus ſpirituſfancti.
Perfectionis.vnionis.operis.dilectionis. mu⸗

tue adheſionis. contriſtationis. cxtaſi. celi.liqua⸗

tionis.feruoꝛis.languoꝛis.perſeuerãrie.gaudii.
cxultaxionis.
Iſte ſunt tres perſone diuine:
Pater. Filius. Spirituſſauctus.
Iſte ſunt dignitates diuine.
Porentia: Sapien: ia: Honitas.
NMNouẽ ſunt cõitates ſiue ꝓpꝛietates dei

Petnnehiulnin
un inno Kſlc
cucncuuls:

gzrrpn
(Mblt⸗

oln
nnroones
ſapetus.

ſates,

es.

munel.

l. m
Ntifuntnresprine

Lenr 1 ntia. ahel Gubril Rapt
Studentes in ſapientia. Suſtinentes in patiẽtia.
Duodecim fructus ſpirituſſancti ſunt.

Iulunttnes in
n Poyſes. ſerru⸗
Gehkein femüͤera

(umpoſeſtio⸗ con

ſefllarodintna,
G ele ſpecia
Plchuninzeoetas
ſenitns,

Spengoꝛieſp

vehiumenaconee

Cniisenum.
kinugn coꝛ
hſunſtssrctern

. npaes gio
Winnitmni
phies dote

Eimumſorrheptn
tus. Coreqnadſanm,
upportarioconkeſin.
quattuoꝛ densnien
cccdata. Timnitbodein
toximis iniunis ſan
.

ner nonde ſelingunm

centia. Dolenttsnnzi⸗

Mentia. Suſtinennesinte
aim fructus ſpirtuſint
im par patientia ongnt
tas mManſucruco fiiszl
35.
aim effcenus ſpifiufen
nionis. operib.dieeid⸗
ontniſtationis, ufd
angnous. Pelſectin

1t mes penſonediin
Spinttuſauchib,
t dignitarsdiune
lentu: Bontts
vnt colarts ile

Bonitas: magnitudo:eternitas: poteſtas: ſapiẽtia
voluutas.virtus:veritas:gloꝛia.
. Kouem oꝛdines angeloꝛum ſunt.

Seraphin charit᷑atiui.
Cherubin. ſciantifici.
Thꝛoni foꝛtes.
Dominationes dominatoꝛes.
Pꝛincipatus. pꝛincipantes.
Poreſtates. potentes. P
Wirtutes. virtuoſi.
Archangeli. ſecretarii.
Angeli. annunciantes.

Iſti ſuntrres pꝛincipes angeloꝛum.
Michael. Gabꝛiel. Raphael.
Iſtiſ unt tres pꝛinciges beatoꝛũ.
Adam.Moyſes.Petrus.
Septem remũuũe rationes beatoꝛum
Regnum:poſſeſſio: conſolatio:miſericoꝛdia: vi⸗
ſio:filiatio:d iuina.
Sex gloꝛie ſpeciales coꝛpoꝛis gloꝛificati.
Pulchꝛitudo:velocitas:foꝛtitudo:libertas: volũ
tas:ſanitas.
Septem gloꝛie ſpetiales aĩe gloꝛificatc.
Sapiẽtia:amicixia:concoꝛdia:honoꝛ: poteſtas
ſecuritas:gaudium.
Pꝛincipales gloꝛie coꝛpoꝛis gloꝛificati.
Dulcedo:ſuauitas:eterna:lux.

Pꝛincipales gloꝛie anime gloꝛit᷑icate:

Eternitas:viſio:amoꝛ: ſplendoꝛ:cantus:fragãtia.

Pꝛincipales dotes coꝛpoꝛis gloꝛilicatu.

Claritas:ſubtilitas:agilitas:impoſribiliras.
Hꝛiucipales doxes anime gloꝛificate.
Eterna tenlio:clara viſio:amoꝛaſa frutio.

Aſtis tribus debentur aureole ĩ paradiſo.

Uirgimibus:Martyꝛibus:Doctoꝛibus:
Septem contemplationes vite exerne
Aidere eſſentiam diuinam
Human:tarẽ:xpᷣi:nionẽ verbi cum carne.

Videre naturã angelicã:Midere cõſoꝛtiũ ſctõrũ

Videre ſeipſum gloꝛificatum coꝛpore.
Aigdere animam pꝛoximam beatificatam.
Quindecim admirationes angeloꝛum.
O gloꝛia:O gratia:O ingẽs:Odecus:O altitudo
O dulcedo. O ſamtas: O magnifſicentis: O clari⸗
tudo O beatitudo:O ineff abilitas:O ſublimitas
O: celſtudo: O magnitudo:O maieſtas.
Septem miſerie coꝛpoꝛis damnati.
Xurpirudo:ponderoſitas: un becilitas:ſeruitus.
infirmitas.anxietas.vite.bꝛeuitas.
Septem miſerie anime damnare.
Inſpientia.inimicitia.diſcoꝛdia.dedecus,.impo⸗
Rentia.timoꝛ.triſtitia.
Iſte ſunt vndecim pene damnatoꝛum
Diſperatio.cecitas.odium.obſcuriias.fletus.ſe⸗
koꝛ.ſtridoꝛ.dentium.amaritudo.eternitas.ignis
perpecua.maledictio. 4
Ab hiis malis domine. Jeſu xpᷣe per tuam miſe⸗
gicoꝛdiam libera nos.

Explicit tabula ad xpᷣiane religiõis diſciplinã

Fifunepe
ſ
Pinum
Oyiairexrade
Arlssfideine
Cutnnſorſe
Eturdensnuin

fmmopolans

enmns facien
enenſcß dor
Cnsobſerun
Oſphemaſco
Galnonpoſtere
CibisRfaciarn
Gruncoleden
Geaulij
Olicanns fabi
Npciencoden

Mroünansm

Penonnsdube
ema
Slcrhungrhee
Liber nendud
chccenofiſ
Mimmuft
„. Lacküp
Oimmne
nicts nfin
Ouimmtt

aglingineg⸗
deteganinegin
niſoanangiin⸗
debenturannin
Kenpla ansfn
diinan
nione bianin

lclAicdeneſeni

ouficatunannt,
orimam berinn,
mmüranionesngden
O inges Odeas
B:Omagniſleennn
Dineffabligd e
ugnitvde Onact⸗
erie coꝛpoꝛs dannn.
oſitas: unbealutgrſen
.püe. bꝛelitzs.
ſerie anime dannna
tla. diſcctclo deceent
.
decim pene danmin
odium,obſcurinsſt
.amantudo ami
b.
inc. Jelo pe a
5.

Njßtmrnig

Iſti ſunt verſus continentes decem.
(ꝛecepta legis. „
Pꝛimum pꝛeceptůᷣ. Nuũᷣ vnde cole deũ.
Qui colir exera deum.vel lcrõs quodcũq; creatũ
Articulos fidei negans.ſi ſpem reliquit.
Moti tranſgreſſoꝛ.vel qui moꝛxalia nouit.
Er tardens nimium:nolens implere pꝛomiſſum.
Fine malo volens:ac per ſe vora refringens.
Incantans faciens fieri bꝛeuia vmalefactot᷑.
Inuenienſq; docens addiſcens medius extans.
Oꝛens obſeruar qui ſomnia ſoꝛtibus vtens.
Blaſphamãſq; deũ:qui murmurat at maledicit
Vel non poſſe referr ſed deſpicit aſpicit ipſe:
Cibãs vt faciat mala pꝛauus pꝛeterit iſte.
Vnum cole deum ſi ſcit mortaliter ipic.
Secuedũ pᷣceptũ.Mec iures vanaꝑ ipᷣm.
Qui cantus fabulas trufas vel turpia dicens.
Deſpiciendo deum nominar ſctõs ſacra ſpernẽs
Juditio iurans mendax inductoꝛ ad illud.
MPeriurans:dubium iurãs:moꝛtalia iurans.
Perqʒ crucem fidem animãq; deumq;.
Sic adiuuet.hec dicens mendaciter atcq; iocoſe.
Et per menbꝛa dei ſancto.ũq; angeloꝛum.
Inducens falſum iurantem quiſq; ſcienter.
Aduertens frangir nec iures vana per ipſum..
Terriu pꝛe ceptũ. Sab bara lanct ifices.
Qui non confeſſus dimittens ⁊ ſacramentum
In feſtis miſſam ſinc caula. inducto? ad alliud.
Qui manuale facit vendens emit ar non edenda
Juuenum ſrangit qui tertia commedit hoꝛa.

cbitr
gua⸗
amd!t 9
Qui facit in feſto mala pꝛauus grauioꝛ extat. lainsnllinanmnn
Aſrumens criſma ſacramentum vel mulierum Sehtinufn zni
Si peccatoꝛ crat moꝛtcali fune ligatus Ouiſquis nannnceen
Eccleſie vetiro qui contrahit temmpoꝛe ſacro. Prrſenolls ii iiic
Coꝛiſans ludens veneri moꝛtaliter agit. Auqzſolutusſonnienpe

Sabbata ſanctifices violat reus arq; ſuperbus. iſiqᷓ Pancnofickiun
Quartu pᷣceprü. Habeas in honoꝛe ꝑarẽte Ss lunq onialiſcelusekta

Nui pꝛecepta dei contẽnit arq; ſtatuca. Erigtin ſacro uiſimine
Vel qui noluerit parere parentibus.arqʒ. Ekrapiens rapror cumdn
Alere extremos ſi poſſit eſſe obligatus. wican contraxtivdſp⸗

Irrideniqʒ patrem vel matrem vel maledicens. Spondens contraherene
Verberans ⁊ pꝛobꝛiãs blaſphemãs aſꝑ turbas t quicontrarit maiouſ
¶VHMoꝛitur aſꝑnẽs habeas in honoꝛe parentes. QAunq; nods peccam
Quintum pꝛeceptũ. Non ſis occiſoꝛ Ntibus llicitis ſemencn
Occiſoꝛ coꝛde veroo factoqʒſuaſoꝛ. us opcrans polem din
Incitans a cauſans cupienſq; ꝓcurat aboꝛſum Exercens aliam cupitare
Verberat ⁊ mandans facienſue toꝛneamenta. uitans tangens indun

Si iudex ceperit ex ſacro limite pꝛauum. Lubricaverba refen iat
Sacrilegus factus ac ledens vel murilaroꝛ. Octaui pꝛecepti
Non ſis occiſoꝛ frangens moꝛtaliter egit. Quimendarfuerirind⸗
Sextũ pꝛeceptũ.on furtum facies. Ga mala guidictt bon
Si quis furatur rapiens participanſqZ3. Ncuſans vel hoc inren
Juſſio.conſilium cõſenſus palpo recurſus. Aculans celefos ddio

Participans. mutus.nõ obſtans.nõ manifeſtãs Detracorodio nendn
NReddere cuncta debet.ſi cauſa pꝛima fuiſſet. Vadifanator dicens

Excipitur mutus nõ obſtãs nõ manifeſtans Ledula⸗ fierderrzenri
Reddere neqʒ; deber qui ni ſint officiales Aczſkretatgrun g
At non in cauĩa pꝛimus ꝓ parre renetur Prodio⸗ 11
Foꝛtune luſoꝛ cupiens ſpoliare ſodalem Geruͤ⸗
Ac fraudens ludum retinens indultoꝛ ad ill 4

mala pꝛau
ſacramentun en n
orrali m yel lennr
oekall fune ligan
contrahit tejnpore
eneri mnonralur
es violat reus a in
:abegsinbae
ontẽnit arq ſtang
arere parennbig en
oſſit eſe obligg
vel matren velnizie
äs blaſphenzz gf 1
beas in honoꝛe parint
ceptü. Pon ſiz ecſſa
ncroqzſiaſoꝛ,
Pienſq; pcurat abe,
bs farlenſuetoꝛneamen
ſacrolimite pꝛanum.
c ledens yel murileta.
gens mortaliter egi.
pru. Honfurtum feeis⸗
Nens parniicipanſqz.
ſenſus palpo ſeculſie
s. nöobſtans, n inii⸗
bet. ſicauſa pꝛima fuiſt
obſtis no manifeſun
r qui ni int officiils
nus p pane tenetur
ns ſpoliare ſodalen
rerinens ndoltgalb

ie dare perdenti cenſebitur aliter egris
Et fraudens iuſta pedagia ſiqʒ gabellas
Ledens menſuras monetas fur malus extat
Septimũu pꝛeceptũ:Mon mæecaberis
Q uiſquis non nuptus miſcebitur ac polluetur
Per ſc mollis erit ſi nuptus fiet adulter
Atqʒ ſolutus ſoꝛnicatoꝛ:excra ſodomita
Inceſtũqʒ parens facitcum virgine ſtupꝛum
Cunqʒ moniali ſcelus extat ſacrileguſqʒ
Exigit in ſacro qui ſimine polluit ulud
Et᷑ rapiens raptoꝛ cum bꝛutis beſtia f et
Qui clam contraxti vel ſponſam pꝛeuenit actu 1
Spondens contrahere mendax vr miſceat illi

im Er qui contraxit maioꝛi fune ligatus

Quinqʒ modis peccat maritusvxoꝛe abutens
Actibus illicitis ſemen cum ſeminace extra
Vas operans pꝛolem diuitans ſemen emittens
Exercens aliam cuꝑit arcens firmo porentem
Inuitans tangens indulcoꝛ medius extans⸗
Lubrica verba refert iactans ſe mechus habetur
Octauũ pꝛcceptũ Mon ſis teſtis iniquus
Qui mendax fuerit in damnũ pꝛoximitatis
AVel mala qui dicit bona narrãs vel bona pꝛaua
Accuſans vel hoc iurans eſtteſtis iniquus
Accuſans ceteros odioſus vt mala ſumat
Detractor odio mendaxqʒ relatoꝛ ocult᷑i
Vel dimamatoꝛ dicens hec ⁊a manifeſtans
Cedula fiat detractrix cautio ledens
Atqʒ ſecreta ratun qʒ ſigillo eut᷑ litrera clauſa
Mꝛoditoꝛ ⁊ laudens inducens ad ſi upꝛadicra

AIlla repoꝛtari gaudens eſt teſtis iniquus H
AMonum pꝛeceprum Mon concupiſces
vxoꝛem pꝛoꝛimi tui
Eui cupit alterius ſponſam noſcatur adulrer
AVei qui deſiderat aff ines vel moniaMles
Inceſtu ſcelus ſacrileguſqʒ cũ virgine ſtupꝛum
Et᷑ cupiens foꝛnicato⁊ fit ſirque ſollurus.
Er cupiens matrem ſodomitaqʒ beſtia bꝛura
Ac quorieus cupit vel ſi fuit ⁊ philocaptus
Rui delectatur cogitando lubꝛica vel quu·
Se ſomno polluit cauſans vel ꝑoſtea gaudens
Oꝛnans vr amet:vel amari qni gloꝛiatur
Rbiſqʒ viro pꝛopꝛio cui hoc ſacit vt ſic amertrurx·
Vel ſi perpendea: ruinam vel pꝛouocando
Alterius ſponſam cupiens moritur lubꝛicanddo
Decimũ pꝛece ptũ Mon rẽ cupias aliens
Qui cupit alrerius rẽ in dãnũ pꝛoximiraris
Si per vim raptoꝛ per occulxam fur malꝰ exrar
Si per auariciam cupiat dicetur aus rus
In rapiendo male 2 fallere quiqʒparatus
Mec cupiens contra mandara cetera frangir
Denum mandatum nec rem cupias alienam

F J N 3 S

ncnn
vorimim 4

namnlen i
onaſnn
ſ⸗ cin
ſſ ltquceſoſt l
onzi nn
nu den
ns ve A ote D
unquig Gornen
boe iurftienn
ammn vel zopoen
ens morturlcbugt
il Wein ſecepzi
dän iponmnrt
Cccultim forniyn
dicetureuen
Cre quiczperans
nderz ccrafiu
fen c,uusii

135

Aritnoc
Drii
tesſdne
1s ſlſchit
corte ee
nneſſnnn

1.

noetidche

Lonenge
nſolion
ſoirtuſe
ciumpon
ibstbig
venefiätznt
atumeickh
niſtretakn
a nalg
ſthinlpen
E mt
dinirnee
ſimedſe
giettatt
oſmnibtef
crctpotf⸗
crummt
nas in an
gerts

6
*
4
4
4
4
.
.
4
.
„

hlhanenntanſchmannanm
1 2 3

ucrktaknntccugnwmuchhl

4

5

6

—ereee

.
11

7

19 20

13 14 15 16 17 18

12

4 5 6 7 8 9 10

3

QN

TTI
8

1
9

.
₰
◻●
„—
=
2=.
Q◻
=2
te
O
●
-.
„☚
=
=
R„☚
2
QO
O
2
E
=
5
2
R
2£
O
☚
₰ W
E

„plepuels 101oeſesqe*εe

198110 eesonnq