aneulbiaſti
nnominm
Pehledleiftmne ſeſu
(8
Oe ſons —
eolagsefe
i aſlhftz
K opuspfee

limiin crnce dolr

Nem 1 amoren
n chue. Pn 8
oꝛatio.
recondure angung
quosin aliocrice,
lommibus dilacenne
lom ſuo ſtaru ecii
oloꝛ tuo ſimnihsitu
pſq; ad verdicen
Ttunc doloꝛumn e

cis pie exoꝛaſtids
eſchund aund ſecin
lſencoꝛdiam:cbe

thec memoꝛiaantt
uin peccatetum me
dulciſfime eſn
tis cterne: nennonl
buiti quidonnſu
ſtatis tue coplpenc

u. per mertta paſi⸗

Rue ſaluandoꝛũ:a repꝛobationẽ maloꝛuſin multi⸗

tudine dãnatoꝛũ a ꝑ abyſſum miſerariois tue:qᷓ

nobis ꝑditis ⁊ deſpatis pciõꝛibꝰ tuc cõdoluiſti:
a pcipue q; latroni in cruce exhibuiſti dicẽs.No
die mecu eris in paradiſo. Rogo tie pie ieſu vt fa
cias mecũ miaʒ ĩ hoꝛa moꝛtis mee Amẽ Aue dul
ciſſime ieſu xpᷣe.Pater noſter,. Aue maria.
CSexra oꝛatio.
O Jeſu rex amabilis:totuſq; deſiderabilis⸗
memẽto meroꝛis:quõ habuiſti:qñ nudus ⁊
miſerabilis in cruce pẽdiſti ⁊ amici ac noti tui ad
uerſus te ſtererũt:a nullũ te ↄſolantẽ inueniebas
niñ ſolã dilecrã genitricẽ tuã:in agone tibi fide⸗
limſime aſtantẽ:quã diſcipulo tuo cõmendaſti di⸗
cens:¶Mulier ecce filius tuus. Et ad diſcipulum

txuuʒ: Ecce mater tua. Rogo te pie ieſu ꝑ gladiuʒ

doloꝛis:qui tunc eius animã ꝑrraſiuit:vt᷑ cõpatia

ris mihi in oĩibus tribulatiõibusa afrflictionibus

meis coꝛpoꝛalibus a ſpiritualibus:a da mihi cõ

ſolationem in omni tempoꝛe t᷑ribulationis mee

Amẽ.Auc dulciffime ieſu xpᷣe.Aue maria.
2 CSeptima oꝛatio.
O Jeſu fons inexhauſte pietatis:qui ex inti⸗
mo dilectiõis aff ectu iu cruce dixiſti:Sitio
ſcʒ:ſalu ẽ humani gfis, Accẽde q̃ſumus noſirum
deſideriuʒ ad oẽ opus ꝑfectuʒ: a fitum carnalis cõ
cupiſcẽtie:a eſtuʒ mundane delectatiõis in nobis

penito refrigeria exringue Amẽ.Aue dulciſſime

. —O* u. atq no. Aue ma. COckaua oꝛatio.
Ielu dulcedo coꝛdium: ingẽſq; ſuauuatis

4

mẽtium. Mer amaritudinẽ acetia fellis quã pꝛo
nobis ſuſtinuiſti:cõcede nobis miſeris petõꝛibus
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ tuuʒ omni tꝑe:a pᷣcipue in ho
ra moꝛtis noſtre digne ꝑcipere ad remediuʒ a cõ
ſolationẽ aiarum noſtrag Amẽ.Aue dulciſſime ie
ſu xpᷣe. Pat᷑ no.Aue ma. C Nona oꝛario
0 Jeſu regalis virtus:iubiluſq; mẽtalis:me
mẽto anguſtie:quã paſſus es:qñ ꝑmoꝛtis
amaritudinẽ:a iudeoꝝ inſultationẽ:cum magna
voce:a deo patre dereliccus:clamaſti dicens:e⸗
ly hely lamaʒabatani:quod eſt:Deus meus den
meus:vt quid me dereliquiſti: Per hãc anguſtiã
peto te:vt᷑ in anguſtiis moꝛtis mee nõ derelinqs
me důe deus meus Amẽ Aue dulciflime ieſu xpᷣe
Pater noſter Aue maria. CDecima oꝛatio.
0 Jeſu alpha ⁊ o:vnio ⁊ virtus in om̃i medio
NRecoꝛdare ꝙ a ſummo capitis vſqʒ ad plã
tam pedis te in aquã paſſiõis ꝓ nobis dimerſiſti
Pꝛoprer latirudinẽ ⁊ magnirudinẽ vulneꝝ tuo
rum:doce me verã charitatẽ cuſtodiẽdi laruʒ ma
daruʒ ruuʒ nimis Amẽ. Aue dulciſſime ieſu xpᷣe.
Marer noſter Aue maria. CUVndecia oꝛatio
p Jeſu abyſſus ꝓſundiſſime mie: Rogo tex
21 pter ꝓfunditatẽ vulneꝝ tuoꝝ q̃ rrãſiernut
carnẽ tuã.⁊ medullã ofrium:ac intima viſceꝑ ruo
rum:vt me ſubmerſuʒ in pctĩis emergas:⁊ abſcõ
das in foꝛaminibusvulnerum tuoꝛum a facie ire
tue:donec per:rãſeat᷑ furoꝛ tuns Amẽ.Aue dulcis
ſme ieſu xpᷣe. ater noſter Aue maria.
CDuodeciua o

tlichiſtine
ltſeeeſana.
Honnes ſcet
Plunzeniſunt
finusſefrete
itei ourodi
gonarnne den
m dipon
hbcanonice. gert
dffintio gmiallit
Gſciiet inuifbiis
Mrdencn.
M rll amieuli fide
cdoinde
lem geron⸗
ſrh Neſun
Ent. Wicun don
Eſeoe, ui ann
4 fns r e
Patus ſub⸗

6 ns morrn

raengzfli za;
vann. Tabula chꝛiſtiane religionis valde

nniten depneng vtilis et neceſſaria cuilibet chꝛiſtiano

Nurmimi quam omnes ſcire tenentur.
neme. — RXtima eni ſunt hec:q̃vnuſquiſqʒ chꝛi
S:iubiluſq; metalisge ee⸗ ſtianus ſcire tenetur: ſcilicer Articuli
apaſſus s gignam fidei. Oꝛatio dica. Duo pꝛecepta le⸗
ultaronecum mgt a. gis narure. Decẽ pꝛccepta legis ſcri⸗
tuscganaſi dicens he pte. Duo pꝛecepta legis gratie.Decẽ
nodet dens meng beep:a legis canonice. Serrẽ ſacramẽta eccleſie.
quiſi Perhie anga CSDiffinitio articulifidei.
bni AUlticulus fidei eſt inuiſbilis veritas de deo:nos
nogris neend deſtif arcrans ad credendum.

n in Iſti ſunt.xii.articuli fidei.m.xii.Apoſtolos.
la unn errus Credo in deũ patrẽ omnipoten

nion unehot n tem creatoꝛem celi erterre.
ummoctpins nſche 4 Andreas Et in Jeſum chꝛiſiü filiũ eius
aſſis pnobis dinenk vnicum dominum noſrum

nagnitmdin: vulnt Jacobus maioꝛ. Qui cõceptus eſi de ſpuᷣ ſancto
ritate cuſtodiedilan natus ex Maria virgine.

,Auc dulciſſimeielmi Joannes Panus ſub põtio pylato:cru⸗
fi. CUndccian citixus moꝛruus et ſepultus.
lundiſtime mie h Thomas. Dcſcẽdit ad inferos tertia die
vulnep tuop qͦ niſen relſt rer a moꝛtuis.
iuma intini α Jacobus minoz. Aſcendit᷑ ad celos: ſeder ad dex⸗
gin elss enelged in rerã dei patris omnipetentis.

4

nrot tuns Annt, Aud nos et moꝛtuos.
noſer ae tnaniu Gartholomeus. Credo in ſpir tum ſanctum.
4 agtin Marheus Sanctã eccleham carholicam.

uincrum hoꝛuma NMhilippus Ingde venturus eſt iudicare vi⸗

Sanckoꝛũ cõmunionem.
Remimonẽ pcccatoꝛum. *
Thadeus. Carnis reſurrecrionem.
arhias. Ef vitam eternam. Amen. .
CIſta eſt oꝛatio dñica: cõrinet iſ e. vii. petitiões
Pater noſter qᷓ es ĩ cælis:ſanctificetur nomẽ tuu
Adueniarx r egnum ruum.
Fiat voluntas tua:ſicut in celo et in terra
Panem noſtrum quotidianum da nobis hodie.
Et dimitte nobis debita noſtra: ſicut et᷑ nos di⸗
mittimus debiteꝛibus noſtris.
E ne nos inducas in tempfationem.
Seq libera nos a malo Amen.
Iſta ſunt duo pꝛecepra legis nature.
C O: nnia que vultis vt faciant vobis homines:⁊
cadem vos fa ite illis.
Nuaod ribi oderis fieri: alreri ne feceris aliquao
Cſa ſunt decem pᷣcepta legis ſcripte
Mö adoꝛabis oeos alienos. 5 aſre umes nomen
dei tui innanũ. memento vt diẽ ſabbati ſanctifi
cæs. Honeia parr fuum et marrem ruam: vt ſis
longen s ſuper terrã. NMõ occides.Nõ mechabe⸗
ris. Hõ furium fecies. Mõ dicas adierſus pꝛoxi
mum tuum lſalſum reſtimoniũ.Nõ cõcupiſces rẽ
pꝛox iim cui. Mon deſiderabis vxoꝛein eins.
Illa ſunt duo pꝛecepta legis gratie:
Diliges dominũuũ deu ruũ ex toto coꝛat tuo: et ex
kota anima tua:c t ex tora virtute tna: ex o oĩbus
vir ibns ruis.
Iſta lunt. x. pꝛccepta le gis canonice.

Simon

gelbot de nunSul
ſen ndefelloctimet
hole ſenis: Daniclen
nemvos ſylach mniſach
nis ardeniio:onam de
Necuecſat toꝛmentati
pfundo puteo infemni
tuon ſetrum de me

AIme famylum tuum.

fefliidel tiui liberane
hronum meum: qr inu
4 Lere volunt multa mal⸗

7 —

ſiconfllium orchitofeli
lon conna dauid igen
nlite dignens per ſanct
Mzineanmngtions tna⸗ pe

Mmaftin per figus er

0fliciodescherſe Rr Putar per
Ner clauos e nccz. per
erionem ſelistn gegi⸗
cis:er perſe ehnidardr⸗
u deoparn olpetentie

lliges pꝛoxinn tuũ ſicut teipſum

6½ .
a minionen. te gelboe de manu Saulis: a golie gigãtis:ſuſan
nanſeckearnnn nam de falſo crimine ⁊ teſtimonio:iudith de ma
s rauntrioen. nu holofernis: Danielem de lacu leonum: Tres
Kam ctemnam. Amen, pueros: ſydrach miſach 1 abdenago de camino
corinetiſe.vii gani ignis ardentis: ionam de ventre ceti: a filiã cana⸗
s. anctificetur anin nee: que erat toꝛmenfata per diabolum: 1 adam
m. de ꝓfundo puteo inferni cum pᷣcioſiſſimo ſangui
t incdoct in tern ne tuo, etrum de marin paulum devinculis
tidanun danobs Jra me fſamulum tuum. M. dulciſſime dñe Jeſu
bta noſtta: ſent et eoe xp̈e filii dei viui liberare digne ris: 1 ſuccurre in

s noſßris. adiutorium meum:qꝛ inimici ſuper me faciunt /
ltemptationen. ſacere volunt multa mala conſilia. Ita dñe Jeſu
lo Amen. xpᷣe enacuare digneris conſilia eoꝛuʒ ſicut euacu

peecept legisnemm aſti conſilium architofelis quẽ conſiliatus eſt ab

teeep

vtfatunt vobishafi ſalon contra dauid regem. Ira dſie ieſu xpᷣe me li
. berare digneris per ſancta beneficia tua:ſcʒ per
rl alten neſcecrisait lancrã incarnationẽ tnã: per natiuitatẽ tuã per fa

ceen heera legs in mem 2 ſitim per frigus er caloꝛes: per laboꝛes et
lienos. Mo aſſumtim afflictiones: per ſputa: per alapas: per flagella⸗
ento t de abban per clauos: per lanceã: per ſpineam coꝛonã: 7 per
n ct matfem uifm porarionem fellis et aceri: per ſeuiſtimã moꝛtem
gi cceides Hontt crucis: er per ſeptẽ verba: qᷓ pendens in cruce di⸗
cS een an Eiſti deo patri oĩpotenti: ater ignoſce ill is:qꝛ
ctinonid Noͤcaft neſ⸗ ciunt qͥd faciunt. Dixiſti dñe larroni in cruce
s pendenti Amen dico tibi: Hodie mecum eris in
cnabeeenes paradiſo. Dixiſti de marri tue: Mulier ecce fili⸗
eecn eatt tuus. Deinde diſcipulo. Ecce mater tua. Dixiſti
rnih due patri tuo: Mely hely lamaʒabatani: quod eſt
tomnvi inrerpratum. Deus meus deus meus vr quid de

ie Feliquiſti me⸗ Oixi ſii dſe: Sitio: id eſt: ſalutẽ aĩs⸗

. 1
„6 Rort 1
Fi
*5

5

vum cupiendo.Dixini dñe patri tuo: In manus
enas dſie commẽdo ſpm̃ meuʒ.Dixiſti dſie: Con⸗
ſumatum eſt:ſiguificans laboꝛes a doloꝛes:quos
ꝓ nobis miſeris peccatoꝛibus ſuſcepiſti:iam fini
re. Pꝛopter hec omnia depꝛecoꝛ te dñe qnat᷑inus
me indignum famuluʒ tuum. M. ſemper dirigas
et cuſtodias ab hoſte maligno:er ab oĩbus inimi
tis meis:et ab omni periculo aĩe et coꝛpoꝛis: hic
in pſiti:et poſtea in fu uro:per deſcenſionem tuã
ad inferos:per tuã reſurretionem:per frequenta
tionem diſcipuloꝛum:et conſolationẽper admi⸗
rabilem aſcenſionẽ tuã:per ſpirituſfanct imiſſio
nem per aduentum ad iudicium: Der iſta et per
cuncxa alia beneficia:de quibus tibi gratias ago
ct refero etiam ꝓ cunctis beneficiis mihi pecca⸗
toꝛi ſpiritualiter collatisqꝛ tu me feciſtiide pᷣcio
ſiſtimo ſanguine tno redemiſti:et ad ruã ſanctam
fidem condaxiſti:ab impio er maligno diabolo
me famulum tuuʒ. M.eruiſti:inſupervitã eternã
ꝓmiſiſri. Jdcirco ꝓpter iſta er mulra alia q̃ ocu⸗
lus non vidit:nec auris audiuit:nec in coꝛ homi⸗
nis aſcendi:rogo te dulciſſime dñe Jeſu xpe. vt
liberare digneris pꝛo tua pietare et᷑ miſericoꝛdia
me famulum tuuʒ: M. ab omnibus periculis aiĩe
et coꝛpoꝛis:nunc et ſemper:et poſt huiusvite cut
Tum ad te deuʒ viuuʒ et verum me pꝛoducere di
gneris. Qui viuis er regnas in ſecula ſeculoꝛum
IAwen. Deo gratias.

Arinidſeen en,
ofpn nenz Dr
ifirans libette⸗
ecenonbiß ſſth
enn depzecnte e⸗
Gnoerehehe
mi periculoiectan
in fu urorperdeſaſe⸗
renſ Gurekonenper,
zum:et conſolrionen
netuä:per ſorttuſfn
mmadiudciumoi
lcia de quibustbigt
cunctis bencficisnt
ollatis: tu ne ſci
mo redemiſtretolin
ab impi) cr nalig⸗
. Ncnuiſtiinlien
pprcr iſen e mihtt
auris audiuirneett
bte dulciſſimedſe)
pro tus piclittci⸗
ab ommnibos
aſenpenckpofft
uuz et verummeh⸗
erfegnuginſn
Deo glatics

5
4

* 2

*
g.

Dulciſfſime die leſu xpᷣe verus deus:q de
ſinu patris oĩporentis miſſus es in mun⸗
qum pctã relaxare: peccatoꝛes ſaluare:af⸗
flickos redimere: incarceratos ſoluere: diſperſos
congregare:peregrinos in ſuã patriã reducere:
ↄtritos coꝛde mederi: dolentes ↄſolari.ignare
leſu xpᷣe abſoluere a liberare me ſamulum tuum
M.de aff lictione a tribulatione in qua poſitus
ſum.Et tu dñie ieſu xpᷣe:qui genus humanum:in
quãtum homo:a deo patre oĩpotente in cuſtodiã
recepiſti:⁊ ex pietate tua:crudeli paſſione nobis
paradiſum pᷣcioſiſſimo ſanguine tuo mirabillter
mercatus es: a inter deum:hoĩes: angelos pacẽ
feciſti ⁊ ↄcoꝛdiã. Ita tu dñe ieſu xpᷣe digneris in⸗
fer me a inimicos meos ſtabilire ⁊ ↄfirmare con
coꝛdiã ⁊ pacẽ:⁊ gratiã ruã ſuper me ofidere:⁊ in⸗
fundere miam tuã:⁊ omne odiux iracundiã ini
micoꝛum meoꝝ:quã contra me habent digneris
exringuere a mittigare:ſicut mitigaſti ⁊ abſtuliſti
irã 1 odium: qð habuit eſau aduerſus iacob fra⸗
krem ſunm. Ra dñe ieſu xpᷣe digneris ſuper me
famulum tuuʒz. A.extẽdere:a me liberare ab om
nibus me odiẽtibus:ſicut liberaſti abꝛahã de ma
nibus Caldeoꝑ:a filium eius iſaac de immolario
ne ſacrificii:⁊ iacob de manu eſau fratris ſui:⁊ io
ſeph de manibus fratꝝ ſuoꝛuʒ:⁊ noe ab aqua di
luuii per archã: Loth de ciuitate Sodomoꝑ: fa
mulos tuos moyſen a aaron:a populum tuum i
raeliticuʒ de manu pharaonis:⁊ de ſeruiute egy
pti, Similiter ſicut liberaſti Dauid regẽ in mon⸗

rerteriofpeen
oneristineulun
6eeruzruoruz mu
mahlis ſqzad in
ceeommpiis udes
ieuorubꝛicatusud
itnescarnetuapermn
Aldpira facere debun
eiſooiavolnentun
uglinetuorpr in llis
jftap memo:iaſem
Unaneakve dolor
lincueha amoꝛ auge
hrfſerauumtheſaumn
Cpltumquod mihi⸗
jneinnita Amni. gut
ſo. Aue naria. C.
ſleofortſfinen
Alfinememirodol
anchledir tr oſum
ſt. . u.
Ku vnigenite alri
1 amnſubſine⸗

miſtus esin nin
Ccarotes ſaluane⸗
s ſoluere diſperſoh
na parriz feitenn
es 9ſolari. dign
Emeſamulumtum
lone in qua poſn
genus humanumt
ipotente in cuſtol
dcli paſtione non⸗
uinetuo mirabhlu
Moies: angelosi
leſa ppe dignersſn
Dlire 1 firmnarten
pper me ofidefen
odinx irecundiif
me habent dignin
r mitigaſti abft
n aduerſus iacohft
e digneris ſipenn
ea me liberane abll
iberaſti abeghide
us iſasc de imnon⸗
nu cſau frattoſli⸗
oꝛuz: 1noe benn
eitate Sodeſtei
onis: 1de nmn

Jeſu veritatis ſpeeulum:vnitatis ſignum⸗
o charitatis vinculum:memẽto mirabilium
vnlueruʒ tuoꝛuʒz multitudinem: quibus a
ſummo capitis vſqʒ ad ima pedum vulneratus
fuiſti:⁊ ab impiis iudeis laceratus:aſceiſfimo ſan
guine tuo rubꝛicatus:quã magnitudinẽ doloꝛis
in virginea carne tua pertuliſti pꝛo nobis ꝑie Je
ſu. Quid vltra facere debuiſti: quod non feciſti:
Scribe q̃ſo oĩavulnera tua in coꝛde meo:pᷣcioſiſſi
mo ſanguine tuo:vt in illis legã doloꝛẽ ⁊ amoꝛeʒ
tuum vt᷑ eoꝝ memo:ia ſemꝑ apud ſecrerum coꝛ⸗
dis mei remanear:vx doloꝛ paſſiõis t᷑ue ĩ me quoe
ridie renouet᷑:⁊ amoꝛ augeat᷑:vſqʒ dum ꝑueniaʒ
ad re deſideratum theſaurum oim bonoꝝ gau⸗
dioꝝ repletum:quod mihi donare digneris xpᷣe
dulciſime invita Amẽ.ꝗue dulciſſime. NHatxer no
ſter. Aue maria. CTertiadecima oꝛatio
o Jeſu leo foꝛliffime:rex immoꝛtalis ꝛ inui
ctiſſime:memẽto doloꝛis queʒ paſſus eeʒ
cum oẽsvires coꝛpis tui penrius defecerunt:⁊ in
clinaro capite dixi ti:Cõſumatum eſt. Per hãc an
guſtiã ⁊ doloꝛẽ miſerere mei in vltima cõſumatio
ne exitus mei:cum aĩa mea anxlata ſuerit᷑:⁊ ſpũs
meus cõturbabi? Amẽ. Aue dulciſſime ieſu xpᷣe.
Patrer noſter Aue ma. CDecimaurta oꝛaticx
Jeſu vnigenite altiſ mi paxris:ſplẽdoꝛai
o gura ſubſtãtie: memẽto obnixe commẽda
tionis. qua patri ſpiritum commẽdaſi di⸗
cẽs MPater ĩ manus tuas cõmẽdo ſpirituʒ meuʒ
q lacera:o coꝛpoꝛe: ruꝑtoq; coꝛde:cum valido cla

—

mote pareſactis viſceribus miĩe tue ꝓ nobis rediᷣ
mẽdis expiraſti: Per hãc pcioſiſſimã moꝛtẽ tuã.
depco te rex ſanctoꝝ oĩoꝛta me ad reſiſtendum
diabolo:carni:⁊ mundo moꝛtuus:tibi ſoli viuam
innouiſſima hoꝛa exitus mei ſuſcipe ad re re⸗
uerrentem ſpirtium meum exulłle ⁊ peregrinum
Amen. Aue dulciſime ieſu xpᷣee. Pater noſtei.

Aue maria. CQunitadecima oꝛatio
o JZeſu vutis vera a fecunda:memẽto ſuper
ſiuẽtis a habundaris em uſõis ſanguinis
tui:quem tu de coꝛpoꝛe tno::ncut de bono expᷣl⸗
ſo copioſe efudiſti:qñ in cruce roꝛcular ſolus cal
caſti:⁊per lanceã milirarem ꝑerſoſro latere nobis
ſanguinẽ ⁊ aquã ꝓpinaſti:ica vr minima gutra in
te non remaneret:tunc demum quaſi faſciculus
myrre in altum ſuſpenſus fuiſii:⁊ delicata caro.
tua euanuit:a liquoꝛ viſcerum tuoꝛum exaruit:
medulla offiuʒ tuoꝛum emarcuit. Per hàc ama
riſſimã paſfionẽ tuã:a pᷣcioſtimiſãguinis tui efrfu
ſonem pcoꝛ te dulciſſime ieſu vulnera coꝛ meum
vt penitentie amoꝛis lachꝛime ſint mihi panes
die ac nocte:a conuerte me totaliter ad te::vt coꝛ
meum fiat tibi perpetuo habitabile:⁊ ↄuerlatio
mea tibi placitan accepta ſit:ac finis v te mee tibi
laudabilis:vt poſt terminum vite mee te laudare
merear cum oibus ſanctis tuis ineternum amen
Aue dulciſſime ieſu xpᷣe. Parer noſter. Aue maæ

Finis.

Setbſenmdis
aAanas de decinni⸗
GGenspoſtiz ad
iSathr on pelcata i
iaſenelinanno⸗

(ſico nedat carncscen

linoori abſtineas
hotbosqutbus intere
ahtum comiugalen
Eunpoꝛibus.
lnt dies ieiunion
ucugeſima ſellcck⸗
innͤexceptis dieb

Altenpora anniſedl

inilhyachagcſine
lwol enthecoſten.
Abeptemb is. Hien
unhniniteris doftin
lſorhecofes Zſinn
nsOnmniun gpo
ic Jrebectſangi
ulliglis ſneti og,
ulOnniun ſnan
3 nedicsſſicol
ſungdjiro nan
☚ n eſu⸗

Clrrüciſon
cherci
ſchecidtn

ao
ſancti5
morſiwtni,

4

E

WNE
ilit diino

nie tue ibizil

peloffſiminenz l
ra me g leſttenin

hoauus:Rbiſolnug 016 veriu! ic
lbſotpun nerit cõfiteatur oĩa peccata ſua ꝓpꝛio ſacerdoti.

s malſuſcipe An
mexule 1 peregin
i xpe. arcr ioſe⸗
CQuniuadecinaat
ſecundamemeo in
aus effuſös ſangen
tno::ſcuede bonoej
1crucc tokenlarſolte⸗
em perſoffo laterenon
elta pe minima gunn
emumm quafi faſcc
1s fuiſil,a delicaig
cerum tuoꝛum cxant
emarcut. Perhun
loſlimiſägulmstud

(ieſu puineracori

Achuime ſint mihiſs
ne kotaliter dtennt
ohabifabtle: M

Aſtatfilisvte⸗

inum vite neete k
is lins inetemnun
.. Parer oſt du

inis.

De ieiuniis obſeruandis.De feſtis eolendis.De

miſſis audiendis.De decimis ſ oluendis. Quod
oĩs vtriuſq; ſexus poſtqᷓʒ ad ãnos diſcreriõis ꝑue

Quod cõicet ſemel in anno:ſaltem in paſcha.
Nuod nõ comedat carnes certis diebus. Ruod ĩ
diebus iciunioꝛũ abſtincat a quibuſdã cibariis.
De tẽpoꝛibus:quibus interdicte ſunt nuptie.
Quod debitum coniugale nõ petatur certis die⸗

bus vel tempoꝛibus.

Iſti ſunt dies ieiunioꝛum.
Tora quadꝛageſima ſcilicet a die cinerũů vſq; ad
ſabbatũ ſanctũ:exceptis diebus dñicis.
Quartuoꝛ tempoꝛa anni:ſcillcer Nernale in pꝛi⸗
ma ebdomada quadꝛageſime.Eſtiuale pꝛima eb⸗
domada poſt:Pꝛnthecoſten. Autunnale tertia cb
domada Septemb:is. Hiemale Sabbako ante

vigiliam NMatiuitatis domini. VNigilia Maralis

domini Penthecoſtes Aſſumptionis beate a
rie virginis. Ommnium apoſtoloꝛum. NPꝛererquaʒ
Philippi et Jacobi:et ſancti Johannis euange⸗
liſte. Matiuitaras ſancti Joannis baptiſte. ſancti
Laurentii. Omnium ſancto:ꝛum.
Aſti ſunt dies feſti colendi.
CMatiuitas dñi noſtri Jeſu xpᷣi: Sãcti Stepha
ni pꝛothomartyꝛis.Sancxi Joãnis euãgeliñe.
Sanctoꝝ Innocẽtiũ.ſancti Silueſtri pape ⁊ con

feſſoꝛis.Circũcinonis dñi noſtri Jeſu xp̃i. Epy⸗

phanie eiuſ⸗ dẽ. Pal. che: cũ duobus diebus ſequẽ
tibus Aſcẽſionis dũi noſtri Jeſu chꝛiſti. Pẽthe⸗
U

coſtes eum duobus diebus ſequentibus. Solem
nixatis coꝛpoꝛis xpi Matiuitatis Annunciatiòis
Aſiumptionis ⁊ urificationis biẽ Marie ſem
per virginis dei genitricis. Natiuitatis ſaucti io
annis bapeiſte Duodecim apoſtoloꝝ Sancti Lau
rentii martyꝛis.Dedicationis ſancri Michaelis

archangeli.Sancti Franciſci cõſeſtoꝛis.Solẽni⸗

tatis oĩm ſanctoꝝ.Sancri Martini epiſcopi ⁊ cõ

keſſoꝛis:nuentione lancre Crucis.ies domini
cales.Feſtiuitates:quas fſinguli epiſcopi in eꝑiſco

patibus ſuis vel dioceſibus laudauere.
CIſta ſunt feſta mobilia.
Dominice.lxx.lx.l.xl. Dies cinerum.
Dies ſanctus paſce Aſcẽſio dñi noſtri Jeſu xpᷣi.
Went hecoſtes. Solẽnitas coꝛpoꝛis chꝛiſti.
Jnitium aluẽtus domini.
Iſtud eſt initium adnentus domini.
Pꝛima ditca aduẽtus dũui eſt ea:q̃ int̃er.v.kalen.
Decẽbꝛis a iii Moſi.eiuſdẽ cõtigit haberi.

Item pꝛima dnᷣica aduẽtus eſt ea:que cadit᷑ pꝛo⸗

pinquioꝛ feſto ſaneti Andree apoſtoli.
Iſud eſt initium Septuageſime.
A feſto elle numerando perſice lunuam.
Doſt quadraginta dies tibi Septuageſima fiet.
Si cadi? in lucem domini ſuppone ſequentem
iſtextug quando fuerit ſuperadditur vnus.
Iſte eſt terminus paſce. ,B
Zoſt nonas martis vbi ſit noua luna require
Tertia lux domini pꝛoximum paſcha fier.

Dies in quibus eſt audienda miſſa ſunt.

vvyoſieis dien
dig goiche
eby leiunioꝛi.So
ggchmisd 4
ngnluenter.A lacnel
ſbiennisſeuen
tis tepoꝛid⸗
bagueru vſh ad⸗
ſhelockalas paſc
unvſq; ad ſeprim
Itis diebus nõ
diebus feſtoz. Die
cflonu⸗ Tnibus di
1 ninns. Tepoꝛe
nmns. Tempoꝛep

Kanpoꝛe meſtruine

Ia ſunt ſepꝛ
bepeiſmus Confirn
Exrema ynctio

Sacramenta
Achariſtia Penit

imoninm,

Ofiarius Zeckoꝛ E
s dyonus dr
Ite ſunttres
Cordis cötritio Oꝛi

Cannblerpumii

eldi Maiinints,
8 Punificationtz
Nlgenitrieis. n
1Oedlicnnonis ſne⸗
ncei franciſcicittn.
lox. Sancei enn
mtone lancre (ncsd
ce:uas ingtlinicn
nel dioceſtbus illun
Itaſunt feſtnii.
dlr.l.xl. Oiesanmn
palce Aſcſodiiſotn
5. Solenitgcopanß
us domini.
ſt imitium adnentusde
duetus duitcſt crqinn
i Vof. ciuſce cotſguſtn
iica aductus eſt cude
olanctl Anree adpolel
cſtinitium Sepenageint
numcrando peſſieelumnm
ginta dies tibi Setngn
cem domini ſuppontſe⸗
ndo fucrit ſupenmatn
terminus paſet.
artis pbi ftotuliut
vomini pꝛorimun ti

qulbus et audil

Diebs dfiicis ⁊ diebꝰ ſolẽnibꝰ ab ecclia ↄſtitutis
Iſtis diebus nõ ſunt comedẽde carnes.
Diebꝰo ieiunioꝛũ.Sexia feria et Soabbato vbi eſt
ab hiis cibariis.A carnibus generaliter.Ab ouis
regulariter.A lacticiniis in quadrageſima. In a⸗
liis ieiuniis ſeruerur conſuerudo terre.
AIſtis tẽpoꝛibus ſunt interdicee nuptie.
Ab aduẽtu vſq; ad Epyphaniã.A ſeptuageſima
vſq; ad octauas paſce.A tribus diebus rogatio⸗

num vſq; ad ſeptimũ diẽ ꝑoſt enebrc ſen.

Iſtis diebus nõ eſt exigẽdu debitũ cõiugale
Diebus feſtoꝝ. Diebus ieiunioꝛũ. Diebus pꝛo⸗
ceſſionũ.Tribus diebus ante ſacrã cõmunionẽ.

ad minus. Tẽpoꝛe peregrinarionis ſi eſt periculũ

aboꝛtus.Tempoꝛe puriſicationis poſt partum:
Tempoꝛe mẽſtrui naturalis.
Iſta ſunt ſepꝛtem ſacramenta cecccleſie.
Baptiſmus Confirmatio Euchariſtia MPeniten⸗
tia Extrema vnct᷑io Oꝛdo ſacer Matrimonium.
Sacramenta que i poſrunrt reiterari.
Euchariſtia Penitentia Exxrema vnctio Ma⸗
rrimonium. CSeprẽ oꝛdines eccleſiaſtici.
Oſtiarius Lectoꝛ Exoꝛciſta Accolitvus Subdiaco
nus Dyaconus Pꝛeſbyter.
Iſte ſunt tres penitentie.
Coꝛdis cõtritio Oꝛis cõfeſfio Operis ſatiſfactio.
Iſta ſunt cõditione confeſſoꝛis.
Sit ſimplex:humilis cõſeffio:pura ſidelis:
Vera:frequens:nuda:diſcreta libens verecũda:
Integra:ſecrexa:lachꝛymabilis:accelerata:
üii

Foꝛtis accuſans:et ſe parere paraas··
Iſti ſunt caſus penitenfiales papales

Vendentes:deferẽtes vel traſmittentes Galeas

vel naues:arma:ferrũ:lignamia ſeu vicrualia Sa
racenis ad ipugnãdu Chꝛiſtianos. Exercẽtes gu
bernacionẽ in nauibꝰa piraticis Sarracenoꝑ Im
pedientes auxiliũ vel cõſiliũ in diſpẽdiũ terre ſã⸗
cẽe. Inſecuroꝛes:ꝑcuſſoꝛes aut captoꝛes Cardina
liuũ vel ſocio faciẽtis ſeu mãdato vel rata hñs pꝛe
miſſa:aut cõſiliũ vel fauoꝛem pᷣmiſſis pꝛeſtãs:aut
re cepratoꝛ vel defenſoꝛ committenis pꝛemiſſa.
Qui ꝑcuſſerit cepcrit vel bãnierit Epᷣm: vel hec
fieri mãdauerit᷑ aut facta rata habucrit:vel ſoci⸗
ſuerit faciẽtis:ſeu conſiliũ vel fauoꝛẽ dederit:aut
facient defenſauerit. Nerberãs clericũ enoꝛmi⸗
ter:Excõmunicatus a papa nominatim. Partici
pans rali in crimine. Excõmunicatus a delegato
pape elapſo anno late ſententie. Incẽdiarius qui
cunq; denunciatus.Effractoꝛ eccleſie vel loci re⸗
ligioſi denunciatus. Falſiſicans litreras papales.
Vrtens ſcienter falſis bullis papalibuus.

4¹

Decoquens vel ſcindens coꝛpus alicuius defun⸗

cti pꝛo offibus tranſferendis.

Inquiſitoꝛes hereſis odio:graxia:amoꝛe:vel lucro

cõtra iuſtitiã vel conſuetudinẽ omittentes pꝛoce⸗
dere cõtra aliquam. Inquiſitoꝛes huiuſmodi ſimi
li odio:gratia vel lucro cõtra iuſticiam vel cõſciẽ⸗
tiam alicui hereſim imponentes. .
Inquiſitoꝛes huiuſmodi aliquid impenẽtes: pe⸗
quod impediri habeatofficinm inquiſitionis

à1

, aene tcͤkentiec.
Nrſceilareda⸗
nt can welſuos
ͤcelebeuliin loe
esrelinteflictos
6emnieseivel interan

mdocelebꝛantur d

wisbſh licitia di

urllis viczilel
Ghisbſchlicental
Wena euchariſtien

,
goſynocalibus:ine

oſ abſolnetes a

Ni rrelgioſ induce⸗
Guntnenddͤ de elige
intlectam mutanc

nao voti Hiereſe

fftnöslimindiap
mmoſmncti Job.

aſis bes payg ſ⸗
.,Nſuncaſnspe
Urunncenenper
en rencariuie
ltſgrüͤpel gliop!
WR quoidicẽ
klepöͤrionen
ſeäſisaad paen .

ke

fiei. Gelron

luͦvel cöftlii indtiͤi⸗
Speuffoꝛesan nne
etis ſen maen ſilng
ivelſauoꝛen nſine
defenſor conn keniin
cpent vel binient en,
kaut facta ,ntahuhntt.
cu confilni vel faunidu

zuerit. Uerberäsclnie

Atus apapa nonnitatn
mine. Excomunncattstn
nolate ſentemnie. Miln
us. Lffraclo eccltien
Ans. falſificans nef
talis bullis papalbdtß
Aſandens corpus aldlk
anlierendis,
ercſfsodio:grekitane
elcont etwdinkonimtt
1am. Mqbiflchtshit
ellucro cötraiufidumi
ſim ünponent.6,.
uuſmodi Aliqnidinge

Nbeatofrinni

Qui occaſione ſententie excõmunicationis:fuſpẽ
fionis ⁊ interdicti late da? licentiã grauandi eos:
qui tulerunt eam vel ſuos in perionis vel rebus.
Cogentes celebꝛari in loco interdicto.E uocãtes
excòicatos vel interdictos ad diuina officia.
Oꝛohibentes ne tales admoniti excant.
Excõmunicati vel interdicti admomti nõ excun⸗
tes quando celebꝛanrur diuina officia.
Religioſi abſqʒ licẽtia dioceſani vel ꝓpꝛii ſacer⸗
dotis: aut illius vicarii ſolẽniʒantes matrimonia.
Religioſi abſq; licentia ſupꝛaſcripta miniſirãtes
ſacramenta euchariſtie vel extreme vnctionis.
Religioſi abſoluentes excõicatos a canone vel a
ſtarutis ſynodalibus:in caſibus non conceſſis.
RKeligioſi abſoluẽtes a pena et a cu pa
Clerici a religioſi inducẽtes advoucndũ:iurandũ
vel pꝛomittendũ de eligendo apud ceos ſepulturã
vel iam eleccam mutando. MUU
Cõmutatio voti Hieroſolomitani. Commutatio
voti viſitatiõis liminũ apoſtoloꝝ Petria Pauli
Cõmutario ſancti Jacobi in Compoſtella. Itẽ re⸗
liqui caſus:quos papa ſibi reſeruat ſpecialiter.
Iſti ſunt caſus penitentiales ep̃ales.
PDeccatum clerici:per quod iĩcurjierit irregulari⸗
rarem. Incendiarii quicunqʒ denũciati. Em racto
res eccleſiarũ vel alioꝝ locoꝝ religioſoꝝ nõ denũ
ciati. Crimẽ ꝓ quo ĩdicẽda cſſet lolẽnis penitẽtia
Excõicati excõicatione maioꝛi:exceptis ſupꝛaſcri
ptis:et aliis ad papam ꝑtĩineſñi.Homicide volun⸗
tarii/Falſarii Tiolatoꝛes: Eceleſiaſtice immuni a

— - — — —

tis. Miolatoꝛes eccleſiaſtice libertatis. Sacrilegii

Cõmuratio votoꝛũ pꝛeter ſupꝛaſcriptoꝛũᷣ. Dilpẽ⸗
ſa io incertoꝛũ. Reliqui caſus:quos ſibi reſeruãt
diuerñ epiſcopi in ſuis epiſcopatibus.
In quo caſu ſit indicẽda ſolẽnis penitẽtia
Pꝛo crimine publico et vulgariſſimo per totam
vebem vel alium locum.
Iſta ſunt ſeptem dona ſpirituſſ anctłi
contra ſeptem peccata moꝛtalia.

Donum ſapientie conxra luxuriam.
Donum intellectus contra gulam
Donum conſilui contra auaritiam
Donũ foꝛt᷑itudinis contra accidiam.
Donum ſcientie contra iram
Donum pietatis contra inuidiam
Donum rimoꝛis contra ſuperbiam

Iſte ſunt ſeptẽ ſpecies Timoꝛis.
Timo:ꝛ mũdanus:timoꝛ humanus:timoꝛ narura
lis:timoꝛ ſeruilis:t᷑imoꝛ initialis:timoꝛ filialis:ti
moꝛ reuerent᷑ialis.
Aſta ſunt q̃ ſcire debet quiliber Clericus.
Legere competenter. Accentuare congruẽter.
Et ſaltem lecta grãmat᷑icaliter intelligere.
Iſta ſunt q̃ ſcire debet quilibet Sacerdos
ateriã ⁊ fſoꝛmã:qua conficitur coꝛpux chꝛiſti:
Aua ſunt q̃ tenetur ſcire quiliber Curatus.
foꝛmã ⁊ mareriã baptiſmi:et᷑ extreme vncrionis
et alia que ad curam pertinent.
Ita lunt q̃ ſcire debet qa ilibet cõfeſſcꝛ·
Diſceruere inter lepꝛam et lepꝛam

eredcherul
Pertmebin deied
ſaſeiretenetur qt
gediftcltatcs ten
un hebele hee ſcien
ſunt qne tenen
bmnapꝛompes. ſe
bpſeregra.
Puincipales inim
Hol pundus Aaro.
Ues virtutes the
bGres Cinin.
Ouaruoꝛ vrutes
Amria Juſtiria fon
dDifinitiones peen
lcthenceptioin iann
clfinns: uu eren

upls Cantas eſ deſ⸗

nifbonmni teni rqh
itz itns ingult;
incich,fontindo
akioet daturng labe
nodfinnilibidine
Ser pantes luſtitie

itesee
Ange⸗ *
banvdininad
aenutu iuctit
. tdenis Tjent
iſnrurſteni,

efitfclbetg g,
ſererſuptlan
dinicaſigei
. W
ſuis cpiſcoped
u ſür inchicei &U

ccum.
Premn donaſiinnene
em peccatan,
(Ccenimnhnnin
18 ctngin
contnatunitin
3 (conftiaellan
contrairam
Centra inuidien
contraſupervien
eẽ ſpecics Tinſoiis

timoꝛ hummandstinen

kimo: initialis,nmarfi

ſare debet quülbatt
ler. Acentuare ceſgni
fimaitcaltter inelgen
ſair debet gulas
qra confichur enu
nitur lcire qultibann
bapnimeck epenefe
npertinent.
8 dcbet q ibul⸗

chran a pin

nco er vuſgmniimen

AIſta ſcire debet quiliber pꝛedicatoꝛ
Pꝛoponere verbum dei ad ediſicationem
Iſta ſcire tenetur quilibet epiſcopus
Soluere difficultates veteris et noui reſtamenti.
aut ſecum habere hec ſcientem.
ſſta ſunt que tenentur perfecti.
Obedientia pꝛompta. Paupertas volñtar ia.
Caſtitas integra. .
Pꝛincipales inimici hominis ſunt.
Demou Dundus Caro.
Tres virtutes theologice ſunt.
Fides Spes Caritas.
Auartuoꝛ virtutes cardinales ſunt.
Pꝛudentia Juſtitia Foꝛtitudo Temperantis.
Diff initiones pꝛemiſſoꝛum.
fides eſt perceprtio in raris ſine earũ cognitione.
Spes eſt virtus:qua eterne vite pᷣmiũ ꝑatꝛẽter ex
ectamus. Caritas eſt dei ⁊ ꝓximi dilectio. Pꝛu
ẽtia eſt bonarũ rerũ atq; malaꝑ veraruũqʒ diſcre
tio Juſtitia ẽvᷣtus ſingula vſᷣm iupi elecrionẽ equa
rõne diiudicãs.Foꝛtitudo ẽ cõſiderata ꝑiculoꝛum
ſuſceptio:et diuturna laboꝛũ ꝑpeſſio.Zẽperatia
ẽ rõnis dñium ĩ libidinẽ ⁊ alios motꝰ ĩpoꝛtunos
Serx partes iuſtitie ſunt.
Seueritas.equitxas.veritas.obedientia.liberali⸗
tas.benignitas. Diff initiones pꝛemiſſoꝛũ
Seueriias eſt virtus debito ſupplicio cchercens
iniuriã.Equitas eſt iuſtitia dulcoꝛe miſericoꝛdie
rigoꝛoſa tẽperãs. Neritas eſt virtius ꝑ quã ĩimu⸗
tata ea q̃ ſunt aus fſuerut aut furura dicũtur.Obe

d entia eſt virt̃us q̃ legitima ſuperioꝛù pꝛecepła
exequirur.Liberalit̃as eſt virrus beneficioꝛi ero⸗
gatrix. Genignitas eſt virtus ad benefaciẽda ex⸗
poſita ſua cuncros inuitans dulcedine. .

Iſte ſunt nouẽ ſpecies Genignitatis.

Rcigio: pietas: innocẽtia pumanit:s:miſericoꝛ/

dia:gratia:reuerentia:concoꝛdia.amicitia. ⸗
Iſte ſunt diffinitiones pꝛemiſſoꝛum,.
Neligio eſt virtus dininitatis curam gerens:ceri
moniamq; offerens. Pietas eſt vxtus:per quaʒ
ſanguine coniuncris et paxrie beniuolis officium
et diligens attribuitur cultus. Innocẽtia eſt virtꝰ
omnẽ iniurie illationẽ abhoꝛrẽs. Humanitas eſt
virtus:qua miſerationis affectu nos inuicẽ tene⸗
mur. Miſericoꝛdia eſt virtus:per quã animus ſu
per calamitate aff licroꝝ mouetur. Gratia eſt vir⸗
tus:qua amicitiaꝝ ⁊ officioꝛũ alreriꝰ memoꝛia re

numerãdi volũtas cõtinetur. Reuerentia eſt vir⸗

tus perſonis grauibavel aliqua dignitate ſen pꝛ?
latione ſublimatis debite honoꝛificationis cultũ

exhibens Cõcoꝛdia eſt vireus cõciues ⁊ cõpatrio

tas in eodẽ iure ſpõranee vincẽs.Amicitia eſt bõa
volũtas erga aliquã ꝑſonã cã illiꝰtm̃:qui diligit.
Iſte ſunt rres ſpecies pꝛudentie.
Mꝛouidentia:circunſpectio:cautio.
Iſte ſunt diff initiones pꝛemiſſoꝛum.
Pꝛouidentia eſt pꝛeſentiũ notitia:et futuroꝝ co⸗
gnitio ꝑ:ractãs euẽtũ.Circuſpectio eſt virtus di⸗

ligẽter negotii circũſtãtias examinãs. Cautio eſt
virtus p direq ionẽ vtutij a vitijs ipedimeta effu

4 (Neſent
cgemimins:nuon
Aariaconfentis.
Iteſont diſtinir
ayemimitaseſtdift
ſottranonabil
Nuq; piclaroruoy
ant ſpes ammi pen
nnoccuritas eſt iöm
ſeſelinchoate no fo⸗
rigqs concumelie
Meegnanimiter poꝛt
Etimi firmi inpꝛep
Ueſunt octop⸗
lſirverecundia
oͤarcitas:ſobꝛieta
. Neſontdifinin
lueffeſ virtns que

fioecupztionem Plt

8 ſtere erecungiz,
Eſenu. Abcinetig
ne, ſPogeriti eſt;
cbesgletene
N llut peſuram!
evel npotucr
li nutanisnecere
lec ndiromn

Su erd⸗
Cnchefan

ds egiti
liaseſtyinns ge,
hitis eſtpiſtus n
nosinilkans litin
t nou ſpecics ge
Rinnocinia hugnen
crenrinconchrclizgni
rdiffinitionesnfen
nus dininitatbatnen
erens. Pietgseſtint,
enchs et punnebeniuts⸗
Iibulkur cultus nife

.
e

llationẽ abhoniz pune

ſerationis afeitn nesnn
Nrdig eſt virtlsperlin
afflicton menetnn Gren

tlap 7 fficioꝛiͦaltengn.⸗

inas cötinetun. Bevent
mauboyvel alignsdigtte
atis debitt hononfeni⸗
oꝛdia eſt vun ns cclns,
e ſporance rincis Anid⸗
liqnäpſonä cällienan
nr tres ſecicspruſen⸗
circunſpectiocaui,
t diffinitionespten ſt
cſtpꝛeſentiü nefliun⸗
eueri. Citciſpiht
circuͦſtätias annt
ſone vturi afſehe

gies. lex ſpecics F
IEDagnanimitas:magnificẽtia:fiducia:ſecuritas:

CQ ſte ſunt ſex ſpecies fFoꝛitdinis.

patientia:conſtantia.
Iſte ſunt diſſinitiones pꝛemiſoꝛum.
Hagnanimitas eſt difrficiliũ rerũ ſpontaneo ag⸗
greſtio et rationabilis.Magniſicentia.eſt diffici

ſium arq; pꝛeclaroꝛũ oꝑerũ cõſumatio. Fiducia:

eſt certa ſpes animi pꝑerducendi ad finẽ inchoatã
rem. Sccuritas eſt ĩcõmoditates ĩminentes vel af

fines rei inchoate nõ foꝛmidare. ariẽtĩa eſt in⸗
iuriarũ atqʒ; contumeliarũ: a oĩs aduerſitaris im
petus cquanimiter poꝛtans.Cõſtantia:eſt ſtabili⸗
tas animi firmi in pꝛopoſito perſererans.

Iſte ſunt octo perres Temperantie.
Modeſtia:verecundia:abſtinentia:moderãtia:ho
neſtas:parcitas:ſobꝛiefas:pudicit᷑ia.
Iſte ſunt᷑ diff mit᷑iones pꝛemiſſoꝛum.

WDaodeſtia eſt virtus que facit cultũ a motua oẽm

noſtrã occupationem vltra defecrũ er circa exceſ⸗

ſum ſiſtere. Nerecundia eſt in geſiu ecverbo hone
ſtatẽ ſeruare. Abſtinẽtia cſt ſtatutũ tpᷣs ciꝛbãdi nõ

pᷣuenire.Moderãtia eſt nimiũ ciboꝛũ appetitum

rationts imperio reuocare. Hone ſias eſt: nec lau⸗
rioꝛes cibos querere:nec in aꝑparatu operã dare
Parcitas eſt mẽſuram reſectionis nõ cxcedere.

Sobꝛietas eſt in potu cxceſſum cohibere. Pudi
citia eſt rationis moderamine ꝑerulãriã domare.
Iſta eſt radix omnium maleꝛum.
Superbia.

CIna eſt viff intio Superbii

Superbia ẽ animi rumoꝛ:quo deꝰ cõtẽnitur pꝛo⸗
ximus deſpicitur:et pꝛopꝛio appetitxui ſupꝛa ratio
nem obtemperatur.
Aſte ſunt ſeptẽ ſpecies Superbie.
Inanis gloꝛia:ira:inuidia:auaritia:accidia:gula:
luxuria. CIſte ſunt᷑ diffinitiones pꝛem:ifroꝛum.
Inanis gloꝛia eſt inoꝛdinatus animi morus:quo
quis ꝓpꝛiã deſerit exceliẽtiã:vt alios honoꝛe pꝛe
cellat. Ira eſt ſubita animi tẽꝑeſtas:q̃ quis moue
cur veri us aliquẽ. Inuidia eſt doloꝛ animi ex alie
na ꝓſperitate renaſcẽs:animũ toꝛquẽs. Auaritia
eſt peſtis animi circa diuitias.Accidia ẽ animi toꝛ
poꝛ:qno quis timet bonu inchoare aut ichoatum
perficere. Gula eſt cibo et potu ſuperiluus vſus.
Zuxuria eſt incont᷑inẽtia coꝛpoꝛis ex pꝛuritu libi⸗
dinis nalcẽs. CIſte ſũt.x. ſpecies inanis gloꝛie.
