deus iacob:deus moyſi ct aaron: deus thobie et
helye:te ſempiternũ deum depꝛecamur vt famu⸗
lum tuum M. iubeas de temptationibus er vexa⸗
tionibus oemonum malignoꝝqʒ; ſpirituum libe
ani quia ſpirit immundi ſuerunt ab initioſ emꝑg

bis copioſa ab omni iudea et hieruſalem a man‚
tima et tyꝛi ⁊ ſydonis:qui venerãt vt audirent eü

Pcnmgti ſker

aAnqters

elenighftr
mbmilbyſine⸗
Sgnis vtdeft

Sair ſtieniitt

loßßs ſocli e⸗
Uetiſiin iragfun
Meoſdem ümice⸗
Mnlgiac inpdit
enem famulun
iade coꝛpoꝛe ce
ulritare non po
itnsenima quä tu
nhthenntneqz in y
lymnſenin conp⸗
cls malinitas
ekcvonii n di
lielostiugct ſpirit
fpone noninis ni
fiiz ninwtiſpini

mnes diſſpenur d

Alnlapereiradpe

ucgnatn die n aur

ratispeoperftionet
ne gkatiter ceipe⸗
Finſtuinz n
er dün.
pe pꝛeccs quas b⸗
1.7 puiccinimiecse
mnes ſibiſabieag⸗
abeant poteſii
1fatigandi ſen tin
qula inte dieſon
ſed in iuſictattſ⸗
4
us abꝛaam delsl
garon: deusthet
depꝛecamun ir
mnpratiombusan
nozqz ſpittun
ſuerunt abiniiht

fallaces:et nunquã ſiererũt in vᷣſtare ſed ſemper
iu malicia iniquitatis 7 ſuperbie vanitaris 7 inui
die er cupiditatis perſteterunt:qui famulum tuũ
variis ꝑrurbatiõibꝰ fatigabãt. Jube igitur ange⸗
lis tuis benignis:vt deſiruãt iſtos humani gene⸗
ris inimicos: vt ãtqui iſti ſerpentes crudeliſſimi
lãgueſcãt ⁊ om̃s ſocii eoꝝ.coſq; percuti fecias ſi
curi percuſriſti in ira ⁊ furoꝛe fuo Sodomã ⁊ Go
moꝛrã ſic eoſdem iĩimicos a aduerſarios tues ad
nihilum redigi:ac in ꝑditionẽ deſcendere iubeas
quia pꝛeſentem famulum tuum Mmiſerabiliter
fatigani et de coꝛpoꝛe conanrur vt ampliꝰ in coꝛ
poꝛe eius latitare non poſſint:quod nen fecerunt
nec in eius anima quã tu diuinitus infudiſti pete
ſtatem habe ant:neqʒ in vllo veſtimento eius: vel
indumen: o:ſeu in compaginibus mem bꝛoꝛuũ ſen
coꝛpoꝛis eius malignitas eoꝛum vim aliquã obti
nere valeat:quoniã ru dſſe feciſti de limo terre oſ
ſa et neruos eius:et ſpiritũ dediſti. Et ideo pꝛo⸗
pter honoꝛẽ nominis tui dñe:a filii tui diñ̃i noſtri
ieſu ch iſti ⁊ virtutẽ ſpiritus ſancti: atqʒ ſanc iſſi
me Ecrucis diſſipentur demones a coꝛpoꝛe ⁊ aĩa
famuli tui ⁊ pergar ad penaꝝ loca:ipſis a te pꝛe⸗
parata quia tu dñe nõ auro nec argento nec gem
mis pꝛecioſis comparaſti:ſed ſanetiſſimo coꝛpoꝛe
et ſanguine tuo per paſtionem tuã nos redemiſti
Jeſu xpᷣe ſaluatoꝛ mundi: quã maieſtatem tuam

laudant angeli. Oꝛatio.

CuDultitudo languenriůͤ: qui vexabantur a ſpi

ricibus immudis veniebãr ad eũ: quia virtus de
illo exibat et ſanabat omnes. COꝛario.
CKeleſtis hic panis:quem ſumpſimus dſie a no
bis indulgentiam tribuat: er famulum tuum eb

hoſtis antiqui irriſone defendat. er dominu

noſtrum ielum chꝛiſtum. Oꝛ atio.

COmnipotens des:cterna medicina:exaudi nos

pꝛo famulo tuo depꝛecantes: et da ei verꝗᷣ humili
rarẽ: veram penitenriã er virrutẽ:et fac eum relin
quere vanas pompas diaboli: a angeloꝛum eius

apoſtacticoꝛũ:⁊ ipſum famulu tuũ N. ab eoꝑ po
reſtate liberare digneris:ſicut liberaſti adãꝗ de in⸗
ferno:
ſannam de fallſ. o crimine: Aucian de lupanari:qui
iuſſiſti MParaliticũ tollere grabatũ ſuum Tambu
lare. Laʒzarũ de monumento ſurgere: Iraeliticũ

populũ per mediũ maris tranſire. Jonã de vẽtre

ceti:de ſydonia tres pueres de camino ignis arde
tis liberaſti.Danielẽq; de lacu leonũ. hauid de
gladio maligno.ſariã magdalenam de ſeptem

demonijs eripuiſti: ira dñe liberare digneris fa⸗

mulũ ruũ M.ab ant᷑iquis perſecutionibus. Oꝛa⸗

mus te dñne:q̃ſumus oĩporẽs deus vt ſpiritus ini

quitatis non habeat amplius poteſtarẽ in famulo

tuo:et pax dñi noſtri ieſu chꝛiſti: per quẽ red pti

Petrũ de carcere: MPauluũ de vĩculis: Su⸗

enll nela ine
, dronnde Po
NE 1
ln )0 Goon⸗
EEn nomnine,d
iocöfido⸗ Ouis
antts . Otlecl
praoiurario⸗CC⸗
flirſeem ſpfn
ytls Eugeliſas
tißſctoga ſclis d
nior laudiragle
ihdin noſtrüͤ eſun
uhhoeſamylo dei
ſnidiinoſtriieſun
emntionervt reced
Cümiediabolep⸗
iis isfnt iuſpeſt
di ſtno poßis e
lhihsſais:nec in lap
Mrdeholepclauo⸗
nenstheg escus.
fmnllo dei ,

ſinnein caplte, C.
Aucbeber ögnis

TES
untnnde cxiun

id
rng meiſienacau⸗
ntes;tdatipefi
r vinrlkettſae unn

amuluͤtuß Poabeor

:ſichr lberaſttacin,
e: Paulüdeviales

e:Aucian deluengt

re grabatü ſuum n

ento ſurgere: Ie
tranſire. Joni deſn
ros de cammnoigen

e lacu leond, Jad :

magdalenan deſgt
jeliberane dignens
pefſecutiondbis
otes deus yrſpirnen
pliuspottſtreniigl

„

Ichꝛiſti: perquenct⸗

laboll: nungtlangg

cum eſt. Der eundẽ. MPoſtea dicetur. Initiũ ſan⸗
cti euãgelij ᷣm Jo. Gloꝛia.In pꝛĩcipio.ꝛc. Plal
mus.Deus in nomine. Deus in adiutonum meun

itẽde. In dſio cõfido. Quid gloꝛiaris. cu ler̃aniis

er oꝛat᷑ionibus.ſ. Deus cui pꝛopꝛiũ.⁊ . Poſtea
dicekur hec cõiuratio. CCõiuro te diabole ꝑ pa⸗
trẽ ⁊ filiũ et ſctm̃ ſpm:⁊ ꝑ Matriarchas ꝓphe
tas Apoſtolos Euãgeliſtas:marxyꝛes:cõfeſſoꝛes:
virgies a eẽs ſctõsa ſctãs dei:qui quocidie ⁊ ſem

per regẽ dñoꝝ laudãt gloꝛificãt ipᷣm in thꝛono

ſedętẽ: ꝑ dñm noſtrũ ieſum xpᷣm te cõiuro vt re
cedas ab hoc famulo dei N. CConiuro te diabo
le ꝑ paſſionẽ dñi noſtri ieſu xpᷣi: quã recepit ꝓ hu

mana generatione:vt recedas ab hoc famulo dei

M. CCõiuro te diabole ꝑ ſanctã crucẽ ĩ qua dñs
noſter ieſus xpᷣs fuit᷑ ſuſpẽſus vr recedas ab hoc
famulo dei N. vt nõ poſſis te celare ĩ coꝛpoꝛe ſuo
nec in mẽbꝛis ſuis:nec in capite ſuo.
CCõiuro re diabole ꝑ clauos dñi noſtri ie iu xpᷣi:
quibus manus ⁊ pedes eius confixi ſuerut vr re
cedas ab hoc famulo dei N. vt nõ poſfis te cela⸗
re in oꝛe ſuo nec in capite. CCõiuro te diabole ꝑ
lãceã quã habebart Lõginus:qua latus dñi uoſtri
i eſu xpᷣi ꝑfeꝛauit:⁊ inde exiuit languis ⁊ aqua: vr

nõ poſſis te celare in gutrure ſuo nec in ligua:nec
ſub lingua:nec in aliquibus membꝛis cius.

a quo tertia die reſurrexit a moꝛtuis:vt nõ poſſis
ce celare in viſceribus ſuis:nec in inrerioꝛibus.
CConiuro ⁊: diabole per reſurrectionẽ dñi no⸗
ſtri ieſu x i in qua apparuit diſcipunis ſuis dicẽs
Ego ſum nolite timere.a pꝛecepit eis dicens. Ite
in mundu vniuerſum a pᷣdicate euãgelium omni
creature:qui crediderit ⁊ baptiʒatus fuerit ſalu⸗
erit:qui vᷣo nõ crediderit cõdẽnabitur. Per ver⸗
ba ſupꝛadicta cõiuro te ⁊ admoneo:v⁊ recedas ab
hoc famulo dei N.CCõiuro te diabole ꝑ aſcen⸗
ſonẽ dñi noſtri icſu chꝛiſti:vt recedas ab hoc fa⸗
mulo dei N. CAlia cõiuratio.
Coniuro te diabole per Spm̃ ſctm̃ altiſſimũ ꝑa⸗
clytum:quẽ dñs noſter ieſus xpᷣs mandauit diſci
pulis ſuis in linguis igneis:vt᷑ recedas ab hoc fa
mulo dei M. et amplius nõ reuertaris:nec reuer⸗
ti facias aliquẽ ſuꝑ cu. Et ſicur᷑ des ſeparauit ce⸗
lum a terra:veritatẽ a mẽdatio:bonũ a malo:dul⸗
ce ab amaro:ſic tu ſis ſeparaiꝰ ab hoc famulo dei
et amplius nõ poſſis appꝛopinquare ei: nec eum
ſuccumbere:nec to dirigete de die nec de nocte:
nec foꝛnicarc:ncc ſpumare: nec doiñ facere in nul
la hoꝛa:nec in momẽto:nec dum ſteterit nec dum
am bulauerit᷑ nec dũ doꝛmierit nec dũ vigilaucritx
nec aliqua ratione nec dum mãducabit nec dum
bibit nec dum aliquod opus fecerit nec poſſis cõ

CConiuro te dlabole ꝑ moꝛtẽ er ſepulchꝛum xp̃i

Anulezdeisliue
ulriofetd aliqu
enecofcncere nec
cd nelun poſſsce
one moleſtä dare⸗
npintum in two ad
orhunc ſamulum
diſftiparence wiol
unn diabole ct ſpiea
umſorier 4pieſumn
innoſri,et per Gyn

mpduodeein 3⸗

ltv.r per duoecn
En denioꝛcsttcöiun
jnecpte cinnd ali⸗
urdis hegen deum

norketſenln,
rannornigtif
ſuis:necin inmnetg
per reſumenoiz,
Paruitdiſchlitzſte⸗

e.n pecehlteis ee

Abaicatt clägeliune
lta baptizetis fueni
erit cenchimur
te daannoleorptftcle
Cöurottdiabelehe
hriſtint eecesai
CNucöiura
er Spfnſerin aliſfan
crieſus phsnandu
igneis. ſecelas it
us nö rcucrkirisneen
i. Et ſiuk deg ſehnnun
mẽdatio⸗boniamnt
ſeparaig abhorſim

appꝛopinquareti

ſigete de die ee di
nare: nec do fuant
o:nec dunn kekgnint
oꝛmicrit necduſicn
cdum mnädluchben
dopps fceele nihe

tra hunc famuluʒ dei aliquod maluʒ facere:nec p
aliquã reuelationẽ ad aliquã perſonã viuẽtem in
rerra dare nec offendere nec facias eum offendi:
nec aliquod malum poſſis cõtra eum exequi: nec
alicui perſone moleſtiã dare poſſis nec aliquẽ im
mundum ſpiritum in tuo adiutoꝛio cõuocare poſ
ſis nec ſuper hunc famulum dei M. ſtara poſſis:
nec ipſum diſſipare nec violare.
CCõiuro te diabole et ſpus ĩmnnde ꝑ deum pa
krem omniporẽtẽ ⁊ꝑ ieſum xpᷣm filium eius vni⸗
cum dñm noſtrũ.er per Spiritum paraclytum al
tiſſimum a ꝑ duodecim Apoſtolos.⁊ ꝑ qua ruoꝛ
Euangeliſtas.⁊ per duodecim ꝓphetas.⁊ ꝑ quat
ruoꝛdecim Senioꝛes fe cõiuro.ex per cẽs inuoca⸗
tiones ſanctoꝝ te cõiuro qui quotidie et ſomꝑ die
bus noctibus Regem deum ſunt laudãtes ⁊ glo
rificãt᷑ es in ſecula ſeculoum Amen.
CConiuro re diabole ct ſpirirꝰ neqᷣſtime ꝑ quet

tuoꝛ partes mundi. vt ꝑdas et dimitras locũ iſtũ

vbi manes et vadas nec iterum reuerti poſſis ad
ipſum.nec ad aliquã aliam perſonã ſed reccdes
cum aliis immundis ſpiritibus. dimitras iſtum
locum ⁊ vade vbi tibi dixi.Et ſicut fiuit cera afa
cie ignis. et pereuur pecca oꝛes a facie dei a ſicut
ſal perit in aqua ſic fugeas pereas et ad nihilum
ſis deductus. CAlia coniuratio.
CConiuro te diabole ſpirituſ qᷓ; apoſtatice ꝑ ſan

crum Michaelẽ:per ſanctum Gabꝛielẽ:ꝑ ſancti
Raphaelẽ:et per ſanctum Wrielẽ ⁊ per oẽs ange
los ⁊ archãgelos:⁊ per nouẽ choꝛos angeloꝝ: et
per oẽs virtutss ce oꝝ Mꝛincipatus ⁊ Poteſta⸗
tes: Thꝛonos ⁊ Dominariones Cherubin 2 ſera
phin deo patri obedientes a ipſum ſemꝑ laudan
tes a gloꝛificãtes in ſecula ſeculoꝛum.Amen.
CAlia eoniuratio.Coniuro te diabole ꝑ oẽs ſan⸗
ctos veteris teſtament᷑i:qui ſunt in paradiſo et in
gloꝛia dei patris omnipotentis: et per gloꝛioſam
virginẽ Mariã:que fuit virgo antepartum: et in

artu: arq; poſt partum:a concepit dũm noſtrum

ieſum chꝛiſtum ſaluatoꝛẽ et redẽptoꝛẽ mundi:a ꝑ
oẽs ſanctos Patriarchas ⁊ Pꝛophetas:Apoſto
los Euãgęliſtas Martyꝛes Cõfeſſoꝛes Doctoꝛes
7 virgĩes: per oẽs virtutes dei.Coniuro te vt nõ
habeas poreſtatẽ neqʒ licẽtiã ſtandi in coꝛpoꝛe fa
muli dei M. quia deus fecit eum ad ſimilitudinẽ
ſuã. Mec te latuir Sathana et Gelzebuth immi⸗
nere penas et toꝛmẽta:que ſubuenient tibi in die
iudicii:⁊ in die ſempiterno:ñ deus venturus eſt
iudicare viuos moꝛtuos velut clybanus ardẽs
in rerra cum vniuerſis ſociis tuis angelis mali
gnis in ſignum vadas: et pꝛoinde intus dãnatus
per inſinixa ſecula ſeculoꝛum. Amen.

fFJ'NJIS.

mnetum Gibi,
4 e⸗ 6
dun ninn⸗
nonechedg n⸗

1 unclpans:
inariones chenidhg

entes lpfunſenntn

culaſeculoun Ing

miuro te dibalepe

tüiquiſuntinpanat.

upokenns aper glan
uit virgomtepaſtun
m: 7conccpirdimn ne
tors etriceptone nin
chas 7 Orophenah
ryꝛes Coͤſeſſoꝛes drr
rtutes dei Coniuront
licekiä ſtendiincan⸗
fecit eum ad ſiniin
thana et Belzebethn
Uque ſubuemertii
terno⸗f deusrenin
tuos velur cybeng
ſociis tuis ngl
:et pꝛoinde intnent
uloꝛum. Amen,.

97S.

Traãſlatio miraculoſa Eccleſie
beate Marie virginis de Zo

+—

. ra domus beate Marie virginis matris do
mini noſtri Jeſu Chꝛiſti:que domus fuit in parti
bus Hieruſalcm Judee:et in Ciuitate Galilee:
cui nomen Maʒareth. Et in dicta Camera fuix
gloꝛioſiſſima virgo Maria na:a:etiam ⁊ educa⸗
ta:⁊ poſtea ab Angelo Gabꝛieli ſalurata:⁊ demũ
in dicta Camera nurriuit dilectiſſimum filium
ſuũ dominũ noſtrum Jeſum Chꝛiſtum vſq; per⸗
uenit ad ecatem duodecim annoꝛum. Demũ poſt
Afcenſionem domini noſtri Jeſu chiiſti in celum
remanſit᷑ beata NMirgo Maria in terra cum Apo
ſtolis: 1 aliis Diſcpulis Chꝛiſti: Qui videntes
mulkta miſteria diuina fuiſſe facta in dicka Came
ra:decreuetunt de cõmuni conſenſu omnium de
dicta camera facere vnam eccleſiam in honoꝛem
q memoꝛiam beate Marie virginis a ita facrum
fuit.Et᷑ deinde Apoſtoli ⁊ Diſcipuli illam Came
ram conſecrauerunt in Eccleſam:a ibi celebꝛa⸗
runt diuina officia.Et beatus Lucas Euangeli⸗
ſta ſuis manibus fecit ibidem unam imaginem
ad fimilitudinem beate Nirginis Marie:que ibi
eſt vſq; hodie.hemum dicta eccleſia fuit habita
tas honoꝛata cum magna deuotione reuerentia
ab illo Populo chꝛiſtiano:qui erat in illis parti
bus:in quibus ſtetit dicta Eccleſia: quouſq; ille
opulus fuit chꝛiſtianus. Sed poſtq; ille popu⸗
us dimiſit fidem Chꝛiſti:a recepit fidem Mahn
meti:tunc Angeli dei abſtulerunt pꝛelibatam Ee
clenam:a poꝛtauerunt illã in parres Sclauonie:

¶ Ecleſia beat᷑e Marie de Loꝛeto fuit Fame⸗

amal qnod
aanelbi mmnine ha
cain. Nerun de eo
elun: porauefun
fmeCerrtoꝛi Raca

Wn tluammrque cra

UeChietis Racanaten
un lotunc accpit i
niuce erat ülius fln
anmi aria de Lorer
munſtin dicta ſlus.
ſnigea maxima la
Unihcönitrebantur
Mnmanus rurſus adl
umduoꝛii ffatun
Mlum manus ikaf
lſcnori1alanun
unimllnp Adlinuicem
aflas enefunt. Prop

lihflleunt eamde⸗

ſkurnurean in vian
Unpſen heſvennntaf
1 nlraclis aglocat⸗
4 pidedumd
ummn ſneline

chl

ſede Lorcoſie
ariepitgng
nnh
anedantbſitt
Er u Nun A
griang nere nd
h. e id
Zadericliſclutnen
hit dilgefinnun,
efum Chiſum g⸗
am ennorum Demn
ſri Nenchntiir
Uaraintenaann!
is Chnſti: Qui w⸗
uiſſe ſactain dickt
uni confenſwomnien
im eccleſaum in horn
Arie pirginis 1le
17Oiſcpalliln
Ccclefamn:n hi d
beatus Lucis Eun
bidem unammn imgt
Wirginis ,Merieg
dicta ecclefa fntte
na deuotione/tan
ano:qui eratinilen
gia Ecclefa: geli⸗
s. Sed poſtßß i
irr rectpirſcnin
bfulerune pelter
Uläin pantes Gu

7

æpoſuerunt eam ad quoddã Caſtrum: quod vo⸗
ĩur Flumen:⁊a ibi minime honoꝛabatur vt dece⸗
bat virginem. Iterum de eodem loco Angeli ab
ſtulerunt᷑ illam:⁊ poꝛtauerunt eam ſupꝛa Mare
in partibus Territoꝛii Racanati:a poſuerunt eã
in quandam ſiluam: que erar cuiuſdam nobilis
domine Ciuitatis Racanatenſis que vocabatur
Loꝛeta:ex illo tunc accepit iſta Eccleſia nomen
a domina:que erat il lius ſilue domina ⁊ patro⸗
na:Sancta Maria de Loꝛeto. In illo tempoꝛe:
quo pertranſit in dicta ſilua:ꝓpter gentiũ nimiu
concurſum in ea maxima latrocinia: innumera
bilia mala cõmiteebanrur:Quapꝛoprer per An⸗
geloꝛum manus rurſus aſſumpta eſt: ⁊ poꝛtata
in Montem duoꝛũ Fratrum:a in eodem monte
per Angeloꝛum manus ſiła fuit.Qui fratres ob
maximũu denarioꝛũ a aliarum rerum intratum et
lucrum:ſimularq; adinuicem ad maximas diſcoꝛ
dias ⁊ lites venerunt᷑. Pꝛopter quas pari modo
Angeli abſtulerunt eam de ceiuſdem montis lo⸗
co:⁊ poꝛtauerunt eam in viam communem: ⁊ in
candem ipſam poſuerunt a firmauerunt eã:vbi
eſt nunc cum magnis ſignis:⁊ innumerabilibus
gratiis ⁊ miraculis collocata fuit᷑ in eadẽ via iſta
alma Eccleſia.Tunc igitur totus Populus Ra
canateñ.venit ad vidẽdum dictam eccleſiam:que
erat ſuper terram ſine aliquo fundamento. Pꝛo
pter quod dictus populus cõſiderãs tam magnũ
miraculum:a dubitans ne dicta eccleſia veniret
ad ruinam:fecerunt dictam Eccleſiam Greddͤari
ii

alio muro bono groſro a optimo fundamento:
pꝛout hodie viderur manifeſte. Tamen nullus
ſciebat vnde iſta Eccleſia oꝛiginaliter veniffet:
nec vnde receſſ.ſret.
CMota quomodo ſupꝛadicta ſunt ſcita. In An⸗
no domini..cccxcvi.quia beata Nirgo appa⸗
ruit in ſommo cuidam Sancto viro ſibi deuoto:
cui ipſa ſupꝛadicta reuelauit. Et ipſe ſtatim om⸗
nia diuulgauit quibuſda bonisviris iſtius Dꝛo
uincie:⁊ ipſi immediate deliberauerunt velle ſci⸗
re veritatem huius rei:⁊ ſic communicato conſi⸗
lio decreuerun ꝙ eſtent Sexdecim homines no⸗
tabiles:⁊ boni.qui ſimul irent ad ſanctum ſepul⸗
chꝛum:⁊ deinde ad illas partes de Heruſalè Ju
dee ⁊ in Ciuitatem MNaʒareth:ad inueſtigandnm
ſup:adicta inuenta:⁊ ita factum eſt: Nam ipſi ſe⸗
cum poꝛtauerunt menſuram dicte Eccleſie:a ibi
veſtigia fundamentoꝛum ipſius Eccleſie inuene⸗
runt advnguem ſicur eſt iſta.Et invno pariete ibi
pꝛope eſt ſcriptum ⁊ ſculptum quomodo iſta Ec

clena fuit ibi:⁊ poſtea receffit. Poſtremo quip⸗

pe dic.i Sedecum viri redierunt ad iſtam Pꝛo⸗
uinciam a noriſicauerunt ſupꝛadicra inuenta per
cos eſſe vera.Et ex runc ſcitum fuit ꝙ iſta Eccle⸗
ſia fuit Camera gloꝛioſiſfime Virginis Marie
Ect exinde Populus chꝛiſtianus habuit magnã
deuorionem: ⁊ haber: Nam ommi die ibi beata
virgo Maria fecit ⁊ facix innu merabilia miracu
la:pꝛout oocet ⁊ demonſtrat᷑ experientia.
CHic ruit vnus Heremita:quivocabatur frater

erſiunihabt
nneitun eleſ̃
ageia adofficlum
aebeinenkic⸗n vite
lidecemmepelcirce.
Ernginis 4MMarier
homedien per du
lln dicto fratre ᷓ
yfeniente verſus
landefe de celo ſ
luhongirndine riacl
Unnin aritudine fere
pnenſupꝛadictame
nindictbakryfuit
nlindie Patiunteti
bhano,
naum omnium ſi
dpoft Teremano⸗
eutcleftrgoicem du
llnens:hilnspille
Euntanerunret pll
eun usvocaba
kalizfieſis dli

lodiriemhi Aun
alldarenitpeeiz

m Sanctonfo.

euclaut, gefn
uſcä bononoſi
late delldenuerinene
feit ſic conninican
ent Sehttam hommn
imul irentalſanennne
Hlas paſtes de ani⸗
Aazarcth:adinucktn
1ita fackun eſe hen
enſuram dicte Eait
Num ipfins Ecceſenn
t eſt iſta. St inpnofent
ſculpcum quonolrt
a ſeceflit. Pottrem
Firedierunt ad ſan
crunt ſupꝛad aimm
uncſcicum furrqnitt⸗
moſiffime Cingns
1schrſtianus habei
e. Mum ommn die n
facit innumentblin
nonſtrak experiennu

crenmitarquivociht

Paulus de ſilua qui habitabat in vno tugurio
in ſilua pꝛope iſtam eccleſiã:qui omni mane erat
in iſta Eccleſia ad officium diuinum:a ſuit homo
magne abſtinentic:a vite ſancte: qui dixit: Jam
ſunt Anni decem:vel circa: ꝙ in die Natiuitatis
gloꝛioſevirginis Marie:que eſt Octaua die Sep
tembꝛis ante diem per duas hoꝛas ſtante aeris ſe
renitate: ⁊ dicto fratre aulo exeũᷣte de ſuo tu
gurio:a veniente verſus Eccleſiam vidit vnũᷣ lu⸗

men deſcendere de celo ſupꝛa dickam eccleſiam-

quod in longitudine videbatur fere Duodecim
pedum:a in latitudine fere ſex pedum:a cum ſuix
illud lumen ſupꝛadicram ecclenam diparuit. Ip
ſe ob rem dice bat᷑:ꝙ fuit beata Nirgo: que ibi
apparuit in die Natiuitatis ſue: ⁊ hoc vidit ille
ſanctus homo.
CIn quoꝛum omnium fidem a teſtimonium mi
hi Mꝛepoſito Teremano gubernatoꝛe pꝛeno⸗
minate eccleſie: quidam duo boni viri pꝛememo⸗
rate Ciuitaris:huius ville inhabitatoꝛes rerule⸗
runt:ac nuntiauerunt:et pluribus vicibus dixe⸗
runt quoꝛum vnus vocabaiur Paulus Reual⸗
dulcii:et alius Frãciſcus alias Pꝛioꝛ: Et dictus
aulus dixie mihi ꝙ Auus Aui eius vidit quã
do Angeli duxerut pꝛedictã eccleſiã per ¶Mare:et
poſuerunt illam in dicram ſiluam:et pluribus vi
cibus ipſe cum ceteris perſonis ipſam eccleſam
in pꝛelibat᷑a ſiluaviſirauit. Item dictus Frãciſcus
mulrotiens retulit arq; dixit mihi ꝙ; Auus eius
qui erat centum viginti Annoꝛnm dixit᷑ ei:ꝙ plu

ſilua.Et pari modo ipſe Francifcus retulit᷑ atq;
dirit mihi per plures vices. Item huius rei cre⸗
dulitatem atcq; certitudinem appꝛobamus:quo⸗
modo iſta alma Eccleſia fuit a ſtetit᷑ in dicta ſilua
⁊pluribus pꝛobis perſonis dictus Frãciſcus di
xit:q; Auus Aui eius habuit domuma habitauit
ibi:⁊ eius domus erat penes pꝛeractam Eccleſiã
in ſui tempoꝛc eleuata fuit ꝑer Augelos a loco
ſilue:⁊ poꝛtata in Montem dicroꝛum duoꝛũ Fra
trum: ⁊ibi ſita ⁊ collocata fuit vt ſupꝛadict᷑um ⁊
enarratum eſt.

Deo gratias

ribus vicibus viſiauit dickam Eccleſiam in eadẽ

ores deeenn
ens chritiani.

lonn wend
rn hecem nationes
ndos. Jocobitas⸗
Nnenos. Beogiane

Puima nario
tpiheben papamai
npoſaperioꝛibusan
lenſtancie in nattone
öflonites.
ſone Hyſpanica
mnofer Aragonierer
Ntapuſi duccs t co
itoneielicarer Sie
Ultducts narchon
nianun florentierg
Ulennaniciantenn 1
alldeber ſe *

W tener ſeſenie⸗
rene Horuegiene
nhlie ldi
RleneNAtex (yprien
erckee Paren
.

Senne nario,

=

tdickam SLecleſni⸗
ſe fmneſan
vices. Iem hulsn
dinem R
ia fuit ſntin det
rlonis diche Frila
babuit donunhen
tpenes egaetan g

Ka fuit de ggele
Intem diaoumn dunn
ocata ſuntſrſupzali⸗

o gratiu

Diuiſiones decem notionum
totins chꝛiſtianitatis.

Orandum ꝙ gentes chꝛiſtianoꝛum diuidũ

tur in decem nationes: videlicet Latinos⸗
Grecos: Indos: Jacobiras: MNeſtoꝛianos:Moꝛo⸗
nitas: Armenos:Geoꝛgianos:⁊ Moʒoꝛabes.

Pꝛima natio
CLatini habent papam ⁊ imperaloꝛem Roma⸗
noꝛum pꝛo ſuperioꝛibus a reges multos: videli⸗
cet regem francie in nationc gallicana ⁊ multos

duces a comites.

CIn natione Hyſpanica ſunt reges Caſtelle:
Legionis:rex Aragonie:rex poꝛtogallie:rex Na⸗
nerre:ac multi duces a comites.
¶ In natione iralica rex Sicilie:.rex Neapolita⸗
nus ⁊ multi duces marchiones ⁊ comites: videli
cet Nenetiarum Floꝛentie:Senarum ⁊ Janue.
CIn germanica autem natione pꝛeter Impera⸗

toꝛem qui debet eſſe Alemanus ſunt reges mul⸗

ri.videlicet rex Anglie.rex Scorie:rex VUngorie:
rex Gohemie:rex: Polonie.rex Datie:rex Friſie
rex Suetie:rex Noꝛuegie:rex Dalmatie:rex cro
acie ⁊c.⁊ multi ltrãgraui duces ⁊ comires ⁊c. Itẽ

in inſula Cypꝛi rex Cypꝛie:⁊ omẽs pꝛedicti ſunt
obecientes eccleſe romane.

Seunda natio.

CSreci habent patriarcham Conſtatinopolica⸗
num archiepiſcopos epucopos abbates ac. in
ſpirirualibus. In tempoꝛalibus Imperatoꝛem
duces comites hyſbotum ⁊c. Pauei tamen ſunt
nunc numero:qꝛ agareni ⁊ Turchi occuparunt

receperunt maioꝛem partem grecie er iſti non
obediunt romane eccleſie:⁊ habent᷑ erroꝛes mul

tos ⁊ ſunt᷑ condemnati per eccleſiam:quia dicunt

w ſpiritus ſanctus non pꝛocedit a filio ⁊ ꝙ non

ſit purgatoꝛium. V
Tertia nario.

. ¶CIndi ſunt quoꝛu pꝛincepꝑs eſt pꝛeſbyter Johã

nes de Indiis:huius poteſtas numerus exce it
omnes chꝛiſtianos. Nam habet ſub ſe ſeptuagin
taduos reges. t quando dictus dominus pꝛeſ⸗
byter Johãnes equitat ſemper facit poꝛtere cru
ceẽm anie ſe ligneam. Sed quando vadit ad bel⸗

lum tuac facit poꝛtare duas cruces:vnam de au⸗
ro:aliam de lapidibus pꝛecioſis. In illa terra eſt

coꝛpus ſancti Thome apoſtoli in maxima vene⸗
ra:ione.
. Quarta natxio.
CJacobite dicti a Jacobo heretico diſcipulo pa

xr iarche alexandrini:hii in partibus oꝛientis oc

cupant᷑ magnam partem Aſie a terram mam bꝛe
eſ᷑ p:opinqua egypte: ⁊ terram Ethiopie vſqaʒ
ad indiam pluſqᷓʒ quadraginta regna.hii circun
ciduntur 7 bap: izan ur cum ferro ignito cara⸗
cterum crucis impꝛimunt in frontibins ⁊ ina us

partibus coꝛpoꝛis vt in pectoꝛe vel in bꝛaciis

Fethemmſolldeo/
uicgnrnmumnhii
urhroran diutnam.
imuci derali nabie
tum dineriratem
Iuhlennariincenelio
Quinkanat
ſinenianeforohen
Difk Lonſkantinope
ſoduas perſonas vn
Punaſamn: negant be
Niſdbene homninig
igtinſnis ſeipen
Mlinſenmeto:hii inbe
iniilinmn 1ſunemal
nanrunn ſiht Aang
unnrcondemnatin
nir diriſ b eccleſign.
ttipenneti.
hunten i unn⸗
☛ an here
Npnunehi in n
es'n, Mhabiran

1 habenk erores ð
ecclefan una dien

occilafilionn

nario,
Ps eſ weſbyter iß
ſagt numerus erti
gabet ſub ſeſeptnig
dickus dominus⸗

ſperfacit poꝛtar g

quando vadit ad hj
cuccs: pnamn denn
loſts. In illa ten
toln in maxima ran

herekicodiſcpuin
partibus onins
ſie terram man
rram Tthiopeen
zinta egnahlen
im ferro gnltd .
ffonkbng ini
oꝛe ſel in hu⸗

Hii conſitentur ſolideo ⁊ non ſacerdotibus in⸗
doꝛuimm 7 agarenoꝛum:hii dicunt in chꝛino eſfe
tantum naturam dininam. al'quii eczum oquũ

tur lingua ca dea:alii arabica:alii vero aliis :lin⸗
guis ſecũdum dinerſitarem nationum. Iſi fuc⸗
runt condemnati in concilio Calcedoneñ.
Quinta natio.
CNeſtoꝛiani a neſtoꝛio heretico diſcipulo ſic vo
cati qui fuił Conſtantinopolitanus: hi ponunt

in chꝛiſto duas pe rſonas vnam diuinam aliam:

vero humanam: a negant besram mariq eſſe ma

trem dei ſed bene hominis Jeſu:hu vruntur lin

gua chaldea in ſuis ſeripꝛuris a conficiunt coꝛ⸗
us xpi in fermeto: hii inhab:xant tartariam er

maioꝛem indiam a ſunt multi numero terra eoꝝ

continet rantum ſicut Alamania JIralia. hii he⸗
retici fuerunt condemnati in Synodo epheſina
fuerunt diniñ ab eccleſia romana Permanfe⸗
runt in ſua pertnatia.
Se ta natio
CMoꝛonite a quodam. heretico Moꝛone qui
vnum intellectun a vuamn voluntarem in chꝛiſto

tkantrin ponunt. hii inbabirant Libiam in pouin

cia fenicis? n magno numero pꝛeliis edocxi er ex
perti ſpecialiter vtuntur arcubus ſag eti mo
re latinoꝛu m campanis coꝛuʒ epiſcopi annulis
mitris ⁊ baculis paſtoꝛalibus vrxuntur in ſcriptu
Tis otuinis littera caldea:⁊ in vulgari arabica
vtuntur. Mii ali uando fuerunt ſubo bedientia
ecclene,. Nam eoꝛum patriarcha erat inoncilio

egnerali LYateraneſi. celebꝛato Rome ſub Inno⸗
centio. iii. Sed poſtea receſſerunt.hii pꝛimo fue
runt condemnæ i in ſynodo Conſtantinopolita⸗
tana:poſtea redierunr ad obedientiam eccleſie ro
mane:n iterum reuerſi ſunt ad ſuam opinionem
falſam in quo perſeuerant.
Septima natio
CArmeni habirant in regno Armenie pꝛope In
tiochiam:hii pꝛopꝛium ydeoma æ linguam com⸗
munem omnibus e ſcripturas ſanctas off iciů
eccleſie cantant dicunt in vulgari lingua ita ꝙ
ab omnibus ſec ularibns viris fem inis intelli
gunrur:habeni ſuum pꝛimatem quem vecant ca
tholicom cui obediunt velut pape cum magna
deuotiõe a reuerentia. Quadrageſimam ie iunãt
in qua non comedunt piſces:hec bibunt vinum
in die bus tamen veneris comedunt᷑ carnes.
Octaua natio .
CSeoꝛgiani a bearo Geoꝛgio quem habent in
pꝛeliis in patronum et habitant in partibus oꝛi
entalibus. eſt populus multum pulcer fortis et
delitioſus Medis ſerſis Affuris in quoꝛũ con
finibus cõmoꝛanturvalde foꝛmidoſivtuntur lin
gua greca: vruntur ſacramentis modo grecoꝛum
clerici habent coꝛonas rotundas in capitibus ra
ſas:ſeculares vero quadratas:a quando veniunt
ad ſanctum ſepulchꝛum non ſoluunt ſarracenis
eriburu et ingrediuntur hieruſalem cum vexillis
erectis quia ſarraceni eos rimeni:coꝛum femine
vtuntur armis ſicut viris vtuntur pileis altis in

hen

ſrsad errud
msſtnoſen

(orrimidicuntun
norin Guriarel
merulger linovs
ocoffciomiſte
jsctconſnekucine
Oahumrin omnibe
entapiniones g
puntur aliqui ch
unſmarimni co
Muum. ed non be⸗
Deci
hozoubes hilol
uinbas Iffriceel
lſuſtenim dicti
Nl mmꝛü de grabic
ODturnl diuinis off
nero .
uunn neleſe
ſin nizinot lati
ſelb: uia in diun
eholirao:uiaen
Ininriquarru
e⸗ ugeruor ho⸗
ſtis rationeshe
ldunt noꝛe
funt in pinc a
leſenanegemid
ern eue
muüneninanlil
Maninonion

ebiat Honethn.
tneceſſennt hinin
nodo Confenin
d obegientin ic

untad ſunncpiin
rant.

tima natio
neno Antniep
mnydcomu rlnguune
criptunas ſencas 0f
unkin polgamilinguen
ibns vinsdſeninin
n pꝛimatem ouen vect
int velm pepe aumn
2, Quadragefſnan in
t pilces: et bbunt i
neris comcduntan
zua natio
Georgiognen i
et habirank in paffi

ns multum poeenſ

Derfs Affurisinenn
valde ſornm Gofem
ramcntis nodoht
3s fotundes inccti
gadreras,ſpiliif⸗
um non ſoluun
ntur hienſdlenen
ni eos inennanc,
giris vruntun Uust

capitibus ad altitudinem cubit᷑i:et quando ſcri⸗
bunt Soldano ſtar᷑im ſiẽ quod petunt.
Nona natio:
CSuriani dicuntur a ciuitare Sur que eſt emi⸗
nentioꝛ in Suria vel Aſſuria.hii vruntur in ſer⸗
monevulgari lingua ſarracenica in ſer pturis di
uinis et officio miffe lingua greca:habent epiſco
pos et conſuetudinem grecoꝛum ſeruant et eis
obediunt in omnibus conficiunt in fermento et
habent opiniones grecoꝛum contra latinos hos
ſequuntur aliqui chꝛiſtiani qui in terra ſanctavo
cantur ſamaritani conuerſi pꝛimo rempoꝛe apo⸗
ſtoloꝛum. led non bene ſapiunt in fide.
Decima natio.
CMozʒoꝛabes hii olim fnerint multi numero
in partibus Affrice et Hyſpanie.ſed modo ſunt
pauci:ſunt enim dicti moʒoꝛabes:quia modos
chꝛi ianoꝛũ de arabica n multis tenebant. Iſti
vtuntur ni diuinis officiis lingus latina et obe⸗
diunt romane eccleſie er pꝛelatis larinoꝛum ⁊ cõ
ficiunt in aʒimovt lat᷑ini:ſed in multłis diſcrepãt
a latinis:qu ia in diuinis officiis habent hoꝛas
valde pꝛolixas:quia cum dies naturalis diuidit᷑
in vigintiquattuoꝛ hoꝛas ⁊ pſalmos ac hymnos
ac certas oꝛationes habent et᷑ nimis ꝓlixas quas
non dicunt moꝛe la inoꝛu m:nam illud ꝙ larini
dicunt in pꝛinc pio ipſi dicunt in fine vel in me⸗
dio:ſacramentum euchariſtie diuidunt aliqui in
ſeptem partes:aliqui in decem: eſt natio valde de
uora in macrimonio non coniunguntur:niſi per

ſonis ſue ge ls ſine narioni is gineer anas frinin⸗
an
teri ſeg peri an ene caſi⸗ ate p erpe eua.
Cantat tante mmuinonis i tere 15 viſtianos fu! 1
ab antiqt is emng 30 oꝛit bus chꝛiſtlani i fucrunt aſtri⸗

*

Cci " impediti ne cele bꝛrare ntconcilis generalia:

ideo inſurgenbus hereticis in diuerſis paitibus
non lui qui remedir inm apponeret.

Finis.

gtones ſin
Oalone ſa

Kionisinter ſegten
ung lamn Conümgin

g ehugſanze

karentconcl Cehent
ceneiaſn⸗ erſa erh
El ics I Ollerns Paſigr

happonene,

igide: cum
iones ſancte Biigie 7
ration⸗ ſancti Auguſtimi.

ℳ „

1

CHec ſunt quindecim collecte:ſiue oꝛationes il
lius pꝛeclariſſime virginis beate Oꝛigide:quas
ante imaginem domini noſiri Jelu chꝛiſti crucifi
ri indies deuoriſſime dicebat.
CMꝛima oꝛatio.
Domiiie Jeſu chꝛiſte eterna dulcedo te a⸗
manrium iubilus excedens omns gaudiũᷣ
2 omne.deſiderium:ſalus a amateꝛ penitentium
peccatoꝛum:qui delitias tuas atteſtatus es eſſe
cum filus hominum:pꝛopter hominem homo ſa
ctus in fine tempoꝛum:emento omnis pꝛeme
ditarionis:a intimi meroꝛis:quem ab inirio con
ceprionis tue in humana naxura ſuſtinuiſti: maxi
me inſtante ſaluberrime paſfionis tue tempoꝛe:
in diuino coꝛde ab eterno pꝛeoꝛdinato. Memen
to triſtitie ⁊ amaritudinis:quam in anima ti a:te
iplo atteſtante:habuiſti:quãdo dixiſti:Triſtis eſt
anima mea vſq; ad moꝛtem. Et quado in vltima
cena coꝛpus ⁊ ſangainem tuum diſcipulis tuis
tradidiſti:pedes eoꝛum lauaſti:a dulcirer eos con
ſolando:imnminentem pafſionem tuam eis pꝛedi⸗
xiſti.Memenro etiam tremoꝛis anguſtie ⁊ dolo⸗
ris:quem in tuo delcato coꝛpoꝛe ante paſſioneʒ
erucis tue pertuliſti:quãdo poſt trinam oꝛationẽ
ſanguineum ſudaſti ſudoꝛem:a a diſcipulo pꝛo⸗
pꝛio rradebaris:ab electa gente capiebaris:a fal
n xeſtibus accuſantis a tribus:iudicibus iniuſte
iudicabaris:in electa ciuitate:in paſchali rempo⸗
re:in rioꝛida coꝛpoꝛis tui iuuentute innocenter
damabarisaradabaris:coalſpucbaris:veſie pꝛo

raeftitgtl
aealisn ſacie .
acurezligsdanis
cgs0dl ſine
,unbarum penarun
eFgenen rnnen
mnporam confchon
mtonniupeccaorn
1A.
lefine Jeſu chitte
rmnoſter. Aueme

Eptopamlibet oran

CSGecunda
Mreralibertas an
Mirturum. MOement
Ellnebas: quao on,
ſareiſim te arcu⸗
oconſpurionibus
uliis ſuppliciis te
antonelioſa verba
Flanenaquiboste
Uundeynecante velib
nloſezniſblibus⸗
lſtuefun prokect
nſlnen Zue dulcif
ndtemaena,

Neim collegeſieeg
vingnis begne gien
Mmininofn N di⸗
bilnse tuenedlat
lnsg erctdebonntee
nſelus 7 anan denin
elttustuas Aeſerus
mpꝛopterhonnende
Num. DOemenonntz
m meroꝛis:qoen wbinen
Uumana nekuraſaſinuifi
emme paſfions we ten
betemmno preclängto,cn
itudinis: quan inanint:
buiſt:quädodiutTit
d moꝛiem. Etquidont
gainem twumn diſche
oꝛum lansſti duleigen
temn paflionemtvants
num tremoꝛis anuſte
dclcaro corpoꝛt anl ſ
ſtrquido poſttrinam
ſt ſudoꝛem: 24 dieht
belecta gente cnnn
mtis atribus: uatde
(aciuitate: n pa cht
ors kui iuuenteini ii
õ

6
4
4

pria exuebaris:veſtibus alieni s induebaris: cola
phiʒabaris: oculis 2 facie vele baris:alapis cede⸗
baris: ad colũnaʒ ligabaris:ſlagellabaris:ſpinis
coꝛonabaris. O dulc ſſime ieſu da mihi queſo ob
memoꝛiam harum penarum ? aſſionuʒ ante cru
cis tue paſtionem veram ante moꝛtem meam cõ⸗
tritionem: puram confeſfionem:dignam lſatiſfa⸗
ctionem:i omniũ peccatoꝛum meoꝛum remiſſio⸗
nem. Amen. .
Aue dulc ſlime Jeſu chꝛiſte miſerere mihi pecca
toꝛi. (Dater noſter. Aue maria. Et iſte modus ſer
uetur poſt quamlibet oꝛarionem.
CSecunda oꝛatio.
Jeſu vera libertas angeloꝛum: paradiſus
Jdelitiarum: emento ferroꝛum 7 hoꝛroꝛu
quos ſuſtinebas:quãdo omnes inimici ui ran;
leones f erociſfimi te circũdederunt: a colaphi a⸗
tionibus:conſpurionibus:vulgationibus: ceteriſ
qʒ; inauditis ſuppliciis te moleſiauerunt. Per
omnia contumelioſa verba:dura verbera:dur ſſi
maq; toꝛmenta:quibus te omnes in mici tin af⸗
fllxerunt:depꝛecoꝛ te vt liberes me ab omnibus
inimicis meis viſbilibus:a dones mihi ſub vm⸗
bꝛa alarum tuarum pꝛotectionem ſalutis eterne
inuenire Amen. Aue dulciſſime Jeſu chꝛiſte. a
ter noſter. Aue maria.
¶ Tertia oꝛatio:
6 Jeſu mundi fabꝛicatoꝛ ⁊ creatoꝛ:quẽ nulla
dimenſio vero termmo metiuur:qui terraʒ
palmo concludis. Recoꝛdare amariſſimi doloꝛvuæ

quem ſuſtinebas:cum ſanctiſſimas manus tuas
ad crucem obtuſis clauis bꝛimo affixerum: a ad
Perfoꝛandum deucatiſtimos pedes tuos doloꝛez
ſuper voloꝛem vulneribus ruis a ididerunt: a ita
crudeliter ta oiſtraxerunt: a extenderunt in lon⸗
gum latum crucis tue:vt diſroluerenrur omẽs
compagines membꝛoꝛum tuoꝛum. Pꝛecoꝛ ke
huius; ſanctiffimi amariſl imi in cruce doloꝛis
memoꝛiam: vr des mihi timoꝛem ⸗ amoꝛem t᷑uũ
Amen. Aue dulciſrime Jeſu chꝛiſte. Pater no⸗
ſter. Aue martia.
CQuarta oꝛatio.
AZelu celeſtis medice:recoꝛdare languoꝛis⸗
doloꝛis atqʒ liuoꝛis:quos in alco crucis pa
ribu o leuatus paſſus es in omnibus dilaceratis
membꝛis tuis: quoꝛum nullo in ſuo ſtatu recte
manſit: itavt nullus doloꝛ doloꝛi tuo ſimilis inue
uiretur: quia a planta pedis vſq; ad verticem ca
Pitis non fuit in te ſanitas:a canc doloꝛum oim
immemoꝛ: patrem pꝛo inim icis pie exoꝛaſti dicẽs
Pater ignolce llis:quia neſciunt᷑ quid faciunt᷑.
Her hanc chariatem a miſericoꝛdia m: a ob me
moꝛiam doloꝛis concede:vt hec memeꝛia amariſ
ſme paſſionis tue ſit ommium peccat ꝛum meo⸗
rum plenaria remiifio. Aue dulciffime Jeſu. Pa
ter noſer. Ahe maria. CQuinta oꝛalio.
Jeſu ſpecnlũ claritatis eterne:memento il
lius mroꝛis quẽ habuitti quado in ſpecu
o lerenſſime maicſtaris tue conſpexiſt p
deſt.nationẽ elecioꝛi mneoꝛu:per merita paſfiõis

unlruͤn pebe
rninroriPaby
ceolrsndeſ atio
mei;lakroniinfu
mtiers n paradiio
Nciniaz ihotano
eſilrper ater n
(Sena
rex amabllis
ſenito meroꝛ orq
ſnolizincruce pidi
ort tterür:n nulli
idllcri genitrie
naſmri.ua diſci
lpelerecce filius
EKamgker kua Ro
ouitunc eins ann
3nhiſtebustnbule
