Gb534b
author: Andreas <de Escobar>

N 12 5 11908781 021

Iunuunnnanunno n ..

Toöbingen

vorhanden

/

venfe
enA
coheee

unomn
Ciiencon,
Anessn
iefmumen
ynfeimin
Marnocve

Pfnuemip

—

—

Muhini

ilaleri,
Piſnel Ben
ſgmmge⸗
fürermuti
ummn
nfkiane
iuſn
Pdntbine
R gnap
Ananmmn
miedelde
nere
Pihenfn

umͤn

ſutun
minen

nn

Mogus confitendi:compoſitin per. R.
P. D. Epm Andream Hiſpamm ſan⸗
cte Romane ecclcſie enitentarium.

Voniam omni con enti neceſfariun eſt hanc
generalem confeſtionem dicere a facere. Cuius

tanta eſt virtus ᷣm magiſtrum lententiarum liiti. diſ⸗
xxii.o.v.q; innumerabilia peccata venialſia deler.moꝛ⸗
talia vero a criminalia quoꝛum non coꝛdaris rollit
HDecccata vero que feciſti ad memoꝛiã reducir. Ex im
mo ad vtilitarẽ mihi vere confitenriuʒ. Ego magiſter
Andreas Hiſpanũ Ro. eccleſie penitẽtiarius. olim &
ui: ateñ ⁊ Alaceñ. Nunc vero Maga eñ vocatus En
oꝛdinis ſancti Genedicti:requiſi us per mihi confifẽ
tes hanc generalẽ confeſſionẽ:que quaſ omnia pecca
ra cõtinet:ex multis ſanctoꝛum patrum dictis collegi
verbis bꝛeuioꝛibus:q̃ʒ potui:quia di uſius a me in
Iaioꝛi confeſſione pꝛoceſſum eſt.
Efacto ſignoſancte K ante omnia dic pꝛimo. Confi
dꝛ deo omnipotẽti:a beate Marie virgini:⁊ oibus
ſancris dei:⁊ tibi patri meo ſpali:quia nimis peccaui
ab illa hoꝛa qua pꝛimo incepi peccarevſq; ad pñtẽ dit
moꝛtłᷣaliter: criminaliter: venialiter: cogitatiõe: cõſenſu
delecratiõe: deliberatiõe:conſilio a locuriõe:viſu:ver⸗
bo:omiſſione a opere:contra deum menᷣ patrẽ omni⸗
potentẽ per nature infirmitatem:cõtra filiũ dei ꝑ ani
me ignoꝛantiã a cecitat : cõtra ſpiritũ ſanctũ per ma
litiã ⁊ obſtinationẽ deſpera: ionẽ voluntariã peccanci.
conſuetudinẽ ram cupiditate 1 moꝛe ineꝛdinato:tir
re ſeruili ⁊ mundano:a confiteoꝛ me berca. con: 18

. 4

.

geum meuꝭ locutiõe cogiratiõ: z ope omiſſiõe.
CSDe cogitatione .
CPꝛimopecaui cogitatione. qꝛ carnis delitias gu⸗
las:luxuri&: ſecnl pompas:honoꝛes: diuitias habere
cogitaui amultũ cõcupiui:ac rurpibus cagitationbꝰ⸗
conſenſi:atã impꝛeſſam imaginationẽ in eis ha bui 4
dilectionẽ ac delectarionẽ ꝙ mulras meas cogi atio⸗
nes oꝑe perfeciſſe niſi timoꝛ 7 verecudia mudi me
Te raxiſfent:coꝛaec ⁊ aio hoꝛas meas nõ dixi nec deum

meũ laudaui nec de iplo urlumu leculat eu etiaʒ de
die extrenii iudicii cogitau: inm tẽptationes diabo
lIi m udi volutario ſuſcepi:⁊ eis ſemꝑ aſenſi: vindi⸗
ctas deſideraui ramicitias ſimulaui:in meis aduerſita
tibus patiẽtiam nõ habui:in affectũ coꝛdis mei trãn
ui:a opere perfici q̃cũq; pꝛius cogitaui ſacere. Quali
tercũqʒ cogiratiõe peccaui reddo me culpabilẽ a dico
meam culpabilem. CDe locutione. .
CScðo pater geccaui in locutiõe:qꝛ ſepe ſuperflue ⁊
inepte locutꝰ ſum. ed meũ a ſctõs eius blaſphema⸗
ui:⁊ deũ de ſuis operibus rerꝛehẽdi:pctã mea ꝓpꝛia
defendi:a excuſaui.inuanũ iuraui: et᷑ meis ꝓximis de
traxi:⁊ murmuraui eoꝛu vitã: ꝗ ſiniſtra opera iudica⸗
ui:a eos difr amaui. Jurata ꝓmiſſa nõſeruaui:ſed ſe
pe peioꝛaui:⁊ multos decepi.Teſtimoniũ falſum dixi
Pernitioſe mẽtitus ſuʒ. Pꝛor inquis familiaribꝰ
maledixi:⁊ eos vituperani:a ſcãdaliʒ aui. Maioꝛibus
adulau: a cũ verbis ⁊ mẽdatiis coꝛu amoꝛẽ ꝓcuraui:
a diſc ꝛdias ſeminaui: male conſalui:⁊ bilinguis fui.
Me ipſum laudaui:a ſecreta reue aui. Indiſcret⸗ fui.
vota honeſta nõ cõpleui.Diſſolutus in rilu fui in
viſu.cauxilenas.de alis ſeci:verbaſe curfilia Ihrpia

5

ibieeca

Gigſecart

EAaliaori
eigai

Weeie
es creel.
.

MNAeri *
ſwoangi
lleftec

s 14 nco⸗

T ene!
Sicbͤnve
enenlar
Rancolansc⸗

ſſen 1
enda

2,

=

ſdgnclnne
Musdebe
(
Api
zrn

efoniſfi⸗

lsdeliüib g,
5agitariend
neascogl ao⸗
14 müͤdi e
dißl necdeut
Ulaſen etigzde
tgtiones diehn
ſenſi pinch
mmeis aduerſig
ordis neitni⸗
ſacere. Oual
lpabile die⸗
e.
peſoperflye⸗
sbialphena⸗
ciä mes ppis
es ppimisde
opera iudie⸗
oſeruariſchſe
Dnii falindirl
isd fmlafiby
ui. Mtonbus
Amotepenrant.
Tbngusfei.
,ndlcrogfei
Sirnuutoiti
cirnd

dixi 1 perſidus in verbisc xtiti:verba dei ſacui: non
dvocui:nõ coꝛrexi ꝓximos:nõ monui: hoꝛas meas non
debite legi:nec ↄ eſſus fui:nõ communicaui:nec deo
meo de beneficis acceptis de mane:die:ac nocte gra
rias reddidi. Mec alia ſancta off icia lingue cxercui: ſʒ
eã ad oĩa vitioſa a vana verba laxaui. Qualitercunqʒ
gnim ego locuſione peccaui:reddo me culpabileʒ:aꝛdi
co meam culpam. .
CSe ſeptem peccatis moꝛtalibus.
. Et pꝛimo de ſuperbia.
¶ Tertio peccar iopere operatiõe mulctipli iter. Ex
pꝛimo conſiteoꝛ me peccaſſeicontra den meua ꝓximuᷣ
meu:de ſeptẽ peccata moꝛtalia ↄmiſiſſe. Superbia n.
cõmiſi: qꝛ ſin gulari excellẽtia aliis pꝛeeſſe ve lui. Põ
poſus ⁊ pꝛeſuptuoſus ex iti. In meis operibus ſemꝑ
vanaʒ gloꝛiã habui.c diuitiis:honoꝛibus:ac gſie 2
nobilitate: atqʒ; coꝛnoꝛis mei pulchꝛitudine me iacta⸗
ui: caufa ipſoꝛũ a uis oñari volii. Inobediẽs ꝛe⸗
laris meis extiti.Cẽſuras eccleſie ⁊ ſynodoꝛum nõ cu
raui.⁊ hypocrita fui a rebellis 2 obſtinatus in mala
conſuetudine peccãdi:cõfiteri penitere ſeu cõicare
non volui: Parẽtes ꝓximos ꝗ inferioꝛes deſpexi.
familiares a amicos verbis ſuꝑbis a me effugaui: cu

rioſus a leuis in verbis meis fui:ac diſiolutus in riſu

extiti:ſin gularis eſſe verbis a factis decreui: pꝛopꝛiã
voluntatẽ ſemꝑ adimplere volui:peccata pꝛopꝛia excu
ſaui 2 defendi:⁊ no cito crecidi: ingratus deo meo

hominibus de be eſicis acce tis extiti.

CSe Zuariiii. .
CItem peccaui cupidirate a auaritia: qꝛ inoꝛdinare

diuitias:honoꝛes: pccuniã ⁊ beneficia cõcuꝑini ⁊ ama

A ii

ui.res alienas abſtuli ⁊ rerinui iniuſte: diſſipaui: par
us mihi in neceſſarioꝛu cxhibitione: et pꝛoximis in
elemoſynarũ largitiòe fui pꝛopter pecunias honoꝛes
beneficia multa falſa teſtimonia: falſas litceras: ꝓdi
tionęs. adulteria: pꝛeximoꝝ dana:vſuras:ſymonia:de
ceptiones:fraudes:rapinas:furta:mẽdacia:cauſas liti
gioſas iniuſtas ac intquas ſententias: officia tyrãni
ca:⁊ mercãtias:⁊ aduocationes:cauſarũ iniuſtaꝝꝑ:ac ꝓ
curationes:falſos teſtes:alſas litteras:ꝑuerſoꝝ:a con
ſanguineoꝝ ꝓmotiões in dei eccleſia: ludos foꝛiuitos:
⁊ falſa iuramẽta dixi feci ⁊ pꝛocurauanin.
CDe lu uria.
CItem peccaui in peccato foꝛnicatiõis a luxurie quia
delectatione a cogitarione gule a luxurie coꝛꝑis pollu
tiones in coꝛꝑe hahui:verbis luxurioſis tactibus am⸗
plexibus ac ofculis ⁊ aliquãdo etiã actibus inhoneſtis
mulieres turpiter cognoui a dilexi:q;uis nõ.ope tamẽ
mete: ſic adulteriũ:inceſtũ:raptũ: peccatũ cõtra na
turam facere ⁊ exercere deſideraui.
CDe inuidia.
CItã peccaui peccato inuidie:nã honoꝛẽa famã ⁊ pꝛo
motionẽ mei ꝓximi ꝓximi pꝛopter inuidiã deſtrue⸗
re impedire curaui: ⁊ de eius dãno⸗ infoꝛtuniis mul
tum gauiſus fui:a de eius pꝛolperitate valde dolui:
ipſum depꝛeſfli quantum potui.
CDe Gula. .
Itẽ peccaui in peccato gule:qꝛ hoꝛã comedẽdi ⁊ bi
bendi ſepius pꝛeueni:ſine ſitis fame comedi bibi:ac
ebꝛietate me repleui.Cibu a potũ ſumptu:a frequen⸗
ter in die comedi:ac etiã bibi:ſumptuola cibaria ⁊ po
cula delectationẽ carnis pꝛocuraui.tabernas frequen

Pinſeen

(Mnpecen
Mr
ſeeeinin
wrblaſp
aenoneo
tnoece
clnoꝛ.

asnon

(Dndeces
ſenenon
ſugefeno
N
cofi
maots
ſſegerire
Molcfui
ltigs ſel.
snuli
Mbonan
napereg
Aainde
ffeune
Meber ſon
Alponih
lreren
ueril

en dog

8 lururiegt
liecopis pol
tactibus gn,
bus inhonets
lanopetani
catiſcotra ni

kaſamatnn
uidia detn⸗
Ntortunisl
vilde atl

contißt
oſttiſlla⸗
Pti nnnn⸗
lectanit
nsti

raui:⁊ in ſapoꝛibus ciboꝛum a potuum extiti.

CDe ira.
CItem peccaui in peccato ire:nã meis ꝓximis ⁊ ſub
gitis meis iratus ſiu ſine cauſa. Pꝛoprer irã me vin⸗
dicaui:nec iniurias mihi illatas ſuſtinere, volui:cũ ira
deũ meu blaſphemaui:homines vituperaui. Nocere
pꝛoximo meo in perſona ſua:a in rebus ſuis delibera
ui. Rancoꝛẽ coꝛdis ſeruau:a eumoꝛẽ mentis:oꝛe iram
habui:clamoꝛes feci:diſcoꝛdias ſeminaui:aveniam pe
tentibus non ꝑeperci.
= epe accidia.
CItem peccaui in peccato accidie:nã bona que rene
bar facere non feci:nec pꝛocuraui:mala attẽque tene
bar fugere non fugi:ſed plus ad illa cucurri:⁊ opere
cõpleui:ꝑpanẽ meu laboꝛibus non queſiui:tardus ac lõ
gus ad confidendum de peccatis fui:penitentiã mihi
datam:a vota pꝛomiſſa vel/inchoata nõ cõpleui:opus
dei neglexi:remiſſus indicendo officiũ diuinũ:⁊ faciẽ
do deo ſeruitia fui meum officiuʒ facere ignoꝛaui 2

iniurias feci: Res meas deturpaui. In hoꝛis diuinis

officiis nullã deuotionẽ habui:a ſi aliquando feci ali
quod bonum illud cum triſtitia: verecundia: ac vana
gloꝛia peregi.Deſiſtere me a peccatis penirus deſpe⸗
raui:⁊ indiſcreto feruoꝛe deo meo ſeruiendi tantũ coꝛ
pus meum exterminaui ⁊ extenuaui ꝙ ſibi ſeruire ve
tenebar poſtmodũ non porui: a ad conſuetã vitã decli

naui:vora pꝛomiſſa non complem: nec ieiunia eccleſie

Qualitercunqʒ pexcaui in hiis ſeptem peccatis moꝛta
libus:ac aliquo eoꝛum:ſiue in aliquibus circuſtanfiis
ipſoꝛum peccaui:dico meaʒ cu pam:a reddo me culꝑa
bilem deo omnipotenti ⁊ vobis parri,

CDe decem pꝛeceptis legis
CEuaro peccaui operatione: q; decem pꝛecepta dei
ei cranſ greſtus fui opere voluntaſe. Mimo deuz
mcu er toto coꝛde nõ dilexi:non fimni: non adoꝛaui:
nec firmã fidẽ a ſpem in ipꝑpſo a de ipſo habui:quę Ro⸗
tius Muinis: auguriis: ſoꝛtilægist ingantatiembus:
berenbus: alſis doctrinis:magis q; deo meo et ſa⸗

cris ſcripruris fidem dedi et magis confiſus fui. Eca.-

cudo nom dei inuanũ aſfumpſi per os neu: ꝓ nulla
e deum meũ iuraui:et frequẽter et ſine cauſa iuramẽ
la falſa ꝛonuntiaui: elunenen Kella iuraui ſing Le
ccſitate:ſimplici verbo credere nolui:et per membꝛa
dei iuraui Deum er ſanctos eius blaſphemani. Tex⸗
tio peccaui:nã diẽ dominicũ et feſtiuitates an ,
oꝛationibus miſſis et pꝛedicationibus ær Alęmoſinis
non ſanccificaui:ſed illis Riebus meos ¹ ui
mihi dehita pꝛocuraui: millam Mean labarg ſeer
æg tempoꝛalibus vacauiæt mundi gaudus erapulis et
Iunxarioſis actibus magis illis diebus feſtiuis quam
aliis diebus non feſtiuis me dedi. Quarto peccaui:nã
patrem a matrem meos coꝛpoꝛales nõ honoꝛaui: nec
in neceſtitaribus ei ſubueni ſed eos ad irã pꝛouocaui
P:elatis ſpirirualibus:a matri mee ſãcte eccleſie de
bpitas reuerẽtias non feci: nec eoꝛũ pꝛecepra ⁊ cenſu⸗
ras curaui:immo in contemprũ clauiũ eccleſie ei excõ
municatxis a ſciſmaticis a hereticis participaui: Degi
mas quas eccleſie enebar dare nõ itegre dedi,Quuin
peccaui:nã pꝛoximuũ meu licet nõ acru tamẽ animo
avolũtate occidere volui:ac in perſona ledere: ⁊ in re
hus concupiui:manus violẽtas in eũ poſi ui ponere

2.

decreui.Sexto peccaui:nam mulieres coniugatas

etumits
mnineuck
Curinpe
Canescontra
ſepuntamn
aatnoniasiea
ls fola
prunc mo
—
os ſtaud

Ullctctra
gacſee

V
Raomecn,
(unopece
tomnembrr⸗
llded ed:⸗
mlläme
Eeneage
us ctin
innhtotien
ſitlieres
. e
nmuresn

n dei
Aodenz
n adoran:
ulne ⸗
eo er ſa⸗

gfii S.

ie o nuſſe
ſi iurane
i e e
ermembra
naniA.
ecelefteel

Anolus
polli
Pae ſei

enapolis et
uis quam
Necauini
noui:et
ronocani
cecleſe de
Na alſi⸗
deſecstreo
epanit A
Al Olun
tani enino
daketin ve
ſui neſe
Dnuguts

gqulteriũ eas pꝛocuraui:a in diuerſis cogitatiõibus gꝑ
adulteriũ me coinquinaui. Septimo peccaui:nam res
alienas dominis ſuis nõ reddidi. atrimeniu cruo
fixi non debite eypendi nec per me ablat vel furanuz
aut in nemn tnidtl Tellitiiemeevolufatztaultitnes moz
tuozũ teſtamẽta cõpleui.Octauo peccaui:nam contra
pꝛoximũ meu ex malitia publice a occulte teſtimonin;
fallum a ſalſas ſcr ꝓrures:⁊ falſos teſtes ſepins cexra
pꝛocurau ⁊ dixi:⁊ eius vitam moꝛes quãtum pota
denegaui:vituperia.⁊ derinones:ac etiã multas mex
dictiones contra eũᷣ pꝛotuli:ſcandala pꝛocurani. No⸗
no peccaui:nam pꝛoximi meĩ vxoꝛem a conſanguinesʒz
ac ſanctimonialem deſideraui:a impulchꝛirudine eius
gauiſus fuii ad eam videndum cucurri:et eam habe
re quocunq; modo deliberaui.Hecimo peccaui:nã vi
cini mei agros et omos beneficia et bona ꝓximi mæ
per dolos ſraude::vioſcntiq:et deceptiõeʒ habere cõ⸗
õä imuſtas et litigioſas moat
verbis et faciis arum porui pꝛopter illa bana-eumdt
rebũs Inis Miuſte pꝛinaui:er pꝛiuari ſtudui. In his oĩ⸗

bus dico meam̃ cuſpaer recſdo mme culpabuem deo er
vobis patri:

CQuinto peccaui pa er contra deum cum omnibns
meis membꝛis:et ſenſibus coꝛꝑis mei:nã cum meoca
pite deo meo:et meis maioꝛibus reuerentisã non feci.
Item collũ meũ ad obedientiã inclmare nolui. Itẽ an⸗
res meas ad audiendum luxurioſa verba: derractices
cantus et inſtrumenta muſicalia dedi. Rẽ oculos' m æe⸗
os multotiens coloꝛibus derurpaui:ct᷑ impnudice cim
eis mulieres muſtas:et ꝓplures vanitates muũq reſpexĩ
Item nares meas odoꝛibus pꝛouocãtibus ad vanaiu

gloꝛiam et luxuriã oꝛdinaui. Itẽ os meũ ad loquẽduʒ
mendicia:blaſphemia:et iniurias depuraui. Item lin⸗
guam meam ad loquendũ ſuauia mendacia oꝛdinaui.
Item guttur meum crapula et ebꝛietate repleui. Item
manibus meis rapui aliena:et turpiter cũ eis coꝛpus
meum et alia mẽbꝛa mea ad generationem deputata
foꝛnicationibus maculaui. Itemventrem meù luxurie
er ebꝛietatibus dedi. Item lumbis meis ardoꝛẽ libidi
nis expotaui et excitaui.Itẽ in coꝛde meovarias cogi
tationes et temptationes habui:quas perficiſſem:niſi
timoꝛ mundi et hominũ me abſtraxiſſet᷑. Item genug.
mea a deo et ſanctis et maioꝛibus meis ac Pꝛelatis
meis non flexi. Item cum pedibus meis ad luxurian⸗
dum:ad furandum:et effundendũ ſanguineʒ cucurri.
Qualitercunq; ego cũ aliquo membꝛo mei coꝛpoꝛis
deum meũ offendi:dico meã maximã culpã:er confi⸗
ceoꝛ deo omnipotenti et vobis.
CSexto peccaui vltimo me do peccandi ſcilicet omiſ
ſione. Mam cum paupere indigente in neceſſitatecon
ſtituto ſeptem opera miſericoꝛdie non exercui. Nã cuʒ
potui eſurientibus panem non dedi:ſitienti potũ non
pꝛevui:hoſpitem peregrinũ et etiã errantex ad meum
hoſpitium:et ad viam bonã et rectam non direxi. In
firmos cu neceſſariis non viſitaui. Nudũu veſtimentis
meis nõ cooperui. Incarcerates ininſte non redemi.
NDoꝛtuum derelictum non ſepeliui:nec etiaʒ ſepeliri:
feci. IJtem operaſpiritualia que tenebar non adimple
ui. MNam ignoꝛantes que ſunt ſalutis anime nõ docui
deſtituto enim humano auxilio et peccatoꝛi conſilium
non dedi. Errantẽ et peccatoꝛem nõ caſtigaui nec coꝛ
rexi triſteim et deſolarum non confoꝛtaui:nec mihi ira

tnat ſxi
8euelas mihl
1 tone giaz ar
Seann:nnne

Ukroſnpleud
(de duoct⸗
murzperfecen
euctcum conſeſ
Noon irca ſacta
Gyveran slufam
Ggpemrosheret
Cdit ecdicaui
iſcen demera
(delepten
Nbopas afidchn
Wfirmalnsnfide
inmanclognn
Gcemeren

I.

nſei, Oys
vie

Manen. *
Wonemfagrere,
Wlerear,

. taui temlin .
enckrſsdr inn kcentibus 2 male facientibus nõ peperei: iniuriaã
natereplenieen a contumelias mihi illatas pacienier nõ ſuſtinui
tercieis oes pꝛo ſaluatione aiaꝝ amicoꝝ ⁊a inimicoꝝ meoꝛum
klonen depline deũ nõ exoꝛau:a mercedem laboꝝ mihiſeruien⸗
trem meülnne tibus nõ pꝛebui. Qualitercunq; ego oꝑa miſeri⸗
neisaroreſi coꝛdie nõ impleui: dico meam culꝑã 2 reddo me
e meorarſgdg culpabilem deo vobis.
1erliciſtengi CDe duodecim articulis fidei. ,
ſtct. Nem genl ¶ Septimo peccan:qꝛ duodecim articulos fidei
es ac Prelus firmier ⁊ perſccte nõò credidi: nec coꝛde ⁊ oꝛe ad
ſeſsad iurunan⸗ eius iuſticiam conſeſſus ſui:immo aliquando cix⸗
nguinez clchrn, ca ipſos:a circa ſacramenia altaris dubitaui: 1 ſi⸗
o mel coppons dem veram ⁊ iuſam cũ bonis operibus tanq; bo
jculpict conſß nus a fidelis xpᷣianus nõ habui:neq; contra infi⸗
deles ⁊ pꝛauos hereticos fidem meã omnino de⸗
ndiſellect omir fendi a pꝛedicaui: immo errantes a arguentes cõ
jneceſſiratccon fra fjdem libenter audiuu.
crcrel. iciz CDe leptem ſacramentis eccliſie.
nentipotuͤnon COc:auo pcccai: quia ſeptem ſacramenta ecele
H ſie vt bonus ⁊a fidelis xpianus pꝛererui m neglexi.
— Mꝛimo quia ſiim baptiʒatu : diabolo põpis
duͤveſinans eæius vt p:omiſi in baptu mo nõ renunciaui.Sum
ſe non n confirmat us: fidein xpi ac veritatem pter timo
tigſerlt⸗ rem mundi loqui a p̃dicare erubui ⁊ neglexial&
Nctei oꝛdinem matrunonlu no honoz aui nec cuſiodtut.
barnon ainglt Oꝛdines cccleſiaſticos indigne receꝑi: 7 in pciõ
anine o Nen colſdem exercui. enitentia PiO ihels PHαπ
aanen anſin 2 ieuie :aticics acGRaA ctas
caſtigaui nec eel Mon feci. Oꝛis confeſſionem: 2 coꝛ is xpi comu⸗

naunnennhhiit nionem ſacere a recipere neglexi. Qualitercunq;

go iĩ ſacramẽtis eccleſie peecaui dico meã eulpãa.

( CDe ſeprẽ virtutibus theologicalibus.
CNono paccaui: quia ſeptem virrutes theologi
cales reſeruare neglexi. In me nõ eſt vera xpᷣi fi⸗
des cuũ bonis oꝑibus. In me nõ eſt certa ſi pes de
ſururis bonis celeſtibus. In me non eſt charitas
qua ſupꝛa omnia diligatur deus: arq; vt meipᷣm
pꝛoximũ meu non dilexi. In me non eſt pꝛudẽria
quia actus meos:qð:quomodo:quado:debuiffeʒ
agere nõ fidei: ⁊ iuxta voluꝑtatis deſideria actus
meos in conſulte peregi. In me nõ eſt foꝛtitudo
qꝛ paſſiones interioꝛes ⁊ exterioꝛes viriliter pꝛo
xpᷣo nõ ſubiugni: turpia ⁊ verecundia agere non
metui. In me nõ eſt tẽperantia:qꝛ laboꝛes: ieiu⸗
nia ac tribulationes ſuſtinere volui.In me etiam
nõ eſt iuſticia: qꝛ a malo non declinaui: ſed boniũ
qð tenebar facere negle i. Anicuiq; qð ſuũ erat
nõ deni: ꝓpter meas vrilitates bonu cõmune:a
multoꝝ ſa uationẽ neglexi. Quicquid ergo otra
ſeptem virtutes peccaui dico meam culpam.
CSceptem dona Spiritus ſancti.
CDecimo peccaui:qꝛ ſ.ptem dona ſpiritus ſ an⸗
cti nõ curaui. In me nõ eſt ſapiẽt᷑ia a diuina con
templãdũ. In me nõ eſt intellecaus ad nouiſima
monig mee: ⁊ ꝑenas inferni:i diem iudicuii conſi⸗
deranduũ. In me non eſt ↄſilium a bonu eligen⸗
dum: a malũ repꝛobandũ. In me non eſt ſcientia
ad me ipᷣm a facta mea recognoſcendum In me

non eſt foꝛtitudo ad temprationibus a tribulatio

nibus ac malis cogitation:bus reſiſtendu. In me

cmne ead mal⸗

,amdü Oualie
ymamculpan.
(dordeein ffuc
Munopeccmi.
Sitni ſcener neg
n codiüin deiſc
tgrientininat
miſeruitiienec
tuliga primum
Aihwwrn opibus
mapontus: nec
Eeperits in ver
rniua nec caſtit⸗
icſpetcaun con-
oubusnen e
ſscno meam cu
(oco beantud
Aocinopeccant⸗
gchetznincte n i
Mo
Mupenate vol
eſeſſadni Secun
funnndbaga iniu
ngg eandef
Malhie ſeſſoni

ſantuiriſcdin

bimmerue
untiſisnen fu.
ſhmeidenon⸗
urgmii

ani
nnc⸗ theoſogi
eſrerutßi⸗
keenaſpese
oneſtcharitas
iich vt meißn
Rneſtpeudiri
ido debuiſtt
leſcerig ctus
et ſortituc
eg virillker pio
idia agere non
laboꝛes ieiu/
hi.In mectian
naut: ſed boni
iq; go ſuden
bonn comunen
cquid ergo n
ann culpam.
s ſancti⸗
aualeltte
kia ad diuinton
aus ad nou ina

dieſn iudiciin.

ai boni elgen⸗
ne non eſtſcienni
ſcendumum
ibons 7tnibalato
Teſiſendi Jun

non eſt timoꝛ dei ad malum fugiendu:a ad ſalurẽ
anime qurendũ. Qualitercunq; ego in hiis pec-
caui dico meam culpam.
CDuodecim fructus ſpũᷣſſancti.
CVndecimo peccaui:qꝛ duodecim fructus ſpiri
tuſfſancti etiã ſcienter neglexi. In me non eſt cha
ritas nec gaudiũ in dei ſcruitio nec pax cum pꝛo
ximo:nec pacientia in aduerſis:nec longanim tas
in diuinĩs ſeruitiis:nec honitas vite mee: nec be⸗
nignitas erga ꝓximum meum: nec modeſtia in
geſtu a habitu ac oꝑibus meis: nec manſuerudo
in turbationibus: neq; etiam hùmiliras in ope⸗
ribus: nec veritas in verbis ac locuticibus meis
nec continẽtia nec eaſticas in affecttonibus meis
ſed grauiter peccaui contxra pꝛedicta: ſicut equus
mulus quibus non eſt intellectus. Et de his
omnibus dico meam culpam.
COcte bearitudines.
CDuodecimo peccaui: qꝛ ſᷣm octo beatitudines
euangelicas viuere vt pᷣi ſeruus ⁊ eſſe obmiſ.
Pꝛimo paupertatẽ voluntariã cũ ſpũali inten⸗/
tione nen habui. Secundo mitis ⁊ manſuerus in
perſecutionibus a iniuriis mihi illatis nõ ex iti.
Terrio pctã mea nõ d:fleui:cu illa ↄrritione qua
debui ad hãc ↄfeſſionẽ non acceffi. Quarto iuſte
viuere non ſtudui:ſed in pctis aſruerus fui: bene
facere ieiunare ⁊ oꝛare neglexi. Quinto mihi mi⸗
ſericoꝛr ⁊ aliis non fui:ac bona eccleſaſtica com⸗
miſſa pauperibus non diſperſi. Se to coꝛde que
ad deum ⁊ ꝓximũ ꝑ bona exempla non vixi: lcdᷣ

duplici animo in factis ⁊ verbis ypocrita extiti.
Septimo pacificus non fui:ſed ꝓpter ambitionẽ

beneficioꝝ ⁊ bonoꝝ diſcoꝛdias ſeminaui a ſcil⸗

mata feci.Octauo peccaui:qꝛ non pter xpᷣm ꝑſe⸗
cutiones ⁊ maledicciões hoĩm ſuſtinui:ſed qñ po⸗
tui me vindicaui. Quãdocunq; ⁊ qualitercunq;
ego infelix peccatoꝛ peccaui ↄtra octo beatitudi⸗
nes: a ↄtra oĩa pdicta a ſingula a eaꝝ circumſtan⸗
rias ſcienter vel ignꝛanter:doꝛmendo vel vigilan
do reddo me culpabilem ⁊ dico meam culpam: ⁊
peto a deo meo indulgentiam:⁊ a vobis patre ab
ſolutionem a penitentiam. 3
CSeprem peccata moꝛtalia ↄtinentur in his ſep
tem litteris huius dictionis:Saligia.
CItem Quinq; ſenſus ſunt: Uiſus Odoꝛatus
Auditus Guſtus 1 Tactus.
¶Item Decẽ pᷣcepta dñi patent in hos verſus.
Vnum crede deum:nec iures vana per ipᷣm.
Sabbata ſanctifices:habes in honoꝛe parentes.
Mon ſis occiſoꝛ:fur:mechus:teſtis iniquus.
lterius nuptam:nec rem cupias alienam.
Et᷑ de his oĩbus peccatis qualitercũq; fui tranſ⸗
greſſus dico meã culpã: ⁊ confiteoꝛ deo ⁊ vobis:
peto a deo meo veniam: ⁊ a vobis patre abſolu
tionem ⁊ penitentiã. Ideo depᷣcoꝛ beatiſſimã vir
giuẽ Mariã:a ſanctos apoſtolos Petrũ ⁊ MPau
lum ⁊ oẽs ſetõs ⁊ ſctãs dei:⁊ te pater oꝛare dñm
noſtrum ieſum xpᷣm: vt parcat mihi oĩa pctã mea
moꝛtalia:venialia: oblita ⁊ neglectca:⁊ ꝑ me con⸗
feſſa:⁊ que libenter confiterer: ſi ooꝑ memoꝛiam

Mimtm

Seechemtpeqo⸗
imatgumonet
tan ecſtomiſ
a6rpolerum ſumil
Atntchibenum f

Ancoriam perd
agpane delpaeis
ielcauumn auce
j

.
Racyf

moos mes

unctiöcarus in
miptlibhomine
Ebſllpenſas aln
guntervelſcien
unliereuarnns
alepenihni f
uunda us ſacit
icPernitar ali,
nlrumurece,
Imll obmniſent:

nnitrni
, (car

N

pocrita ki
Meranhiin
mminamn ,ſch,
Pprerxon g,
tinmnſede, ſo⸗
7qualitetenng
noclo begtinc⸗
eapcircumſan⸗
endo vel vigllan
meamm culpam
4pobis patre an

entur in hisſeh
gia.
liſus Odo:arus

in hos verſus,
naperim.
onoꝛe parentes
is iniquus.
alienamn.
rcüch fui tran⸗
keoꝛ deo 7vobie⸗
bis parre abio
1or beatitimipr

s Peirun Pn

pater oare dinn
mhi cispeti ner
leca: 1 meco
coy enonalt

haberem:a que in tpe quo incepi peceare vſq; ad
pñtem diem cogitatione dixi ⁊ feci:⁊ bona opera
que debebam facere omiſi. Et᷑ conferat mihi gra⸗
tiam vt impoſterum ſimilia peccara non faciam:
concedat mibi bonum finem vite mee: ac perſe
urantiam in bonis oꝑibus:a hanc animã meam
gd celeſtem gloꝛiam perducat. Noſq; patrẽ meuʒ
requiro ex parte deĩ patris omnipotentis: a ſan⸗
ctoꝝ apoſtoloꝝ Petri ⁊ Pauli a ſancſe Roſna⸗
ne eccleſie ⁊ clauium aucoꝛitate:quatenus me ab:
ſoluatis ab omnibus meis pcccatis ⁊ delict᷑is con
feſſis neglectis i oblitis:⁊ a peccatis meis moꝛ⸗
kalibus cõmiſſis ⁊ obmiſſis:a venialibus:a a qui
buſcunqʒ aliis delictis ⁊ peccatis:⁊ a penis infer
Mi ⁊ purgatoꝛii: quas pꝛo hiis peccatis merui.
Item ſi ſum excõicatus: in erdictus: aut᷑ ſuſpen⸗:
ſus a iure vel ab homine: aut ſi fui: aue eſſem ir⸗
regularis: ſuſpenſus:aut interdictus:aut᷑ ſᷣi parri
cipaui ignoꝛanter vel ſcienter cũᷣ excõicatis: ſup⸗

plico humiliter quatenus me in foꝛma eccleſie ab

ſoluere:a ꝑticipationi xpᷣifideliũ reſtituere velitis
CItem quando quis facit confeſſionem nõ inte⸗
gram ita ꝙ ptermittat aliaqua peccata ſcienter:
tali non dimitruntur peccata: ꝓpter illud peccatũ
quod ſcienter obmiſerit: quia impoſſibile eſt q;
deus dimutit᷑ vnũ peccatum ſine reliquo peccato.
Eergo mulro minus pꝛ sbiter poterit:qui eſt mi
niſter dei:dimittere vnum peccatuʒ. Sed tenetur
omnia peccata pꝛius confeſſa de nouo confiteri.
Secus enim eſt ſi ignoꝛanter vel ꝓpter aliquã ſpe

eialem cauſam: tune non renetur confiteri quan⸗
do confeſſoꝛ non habet᷑ poteſtatem abſoluendi a
peccatis:vel fuit ignoꝛans: ſine ſcientia ſcripeu
re ſacre: vel ſi confitens non comꝑleuit ſen ſace⸗
re neglexit penitentiam ſibi iniunctam. In hiis
quatuoꝛ caſibus tenetur irerato confiteri omnis
bomo.
CScquitur oꝛatio poſt confeſtionem.
COmnipotens ſempiterne deus miſericoꝛdifſfi⸗
me:qui veniſti peccatoꝛes redimere: peto te pexr
dulciſſimũ ſacramantum coĩꝑis a ſanguinis tui
myſteriu: vt mihi dones indulgentiã ⁊ remiſſio⸗
nem omniũ peccatoꝝ meoꝝ pꝛeteritoꝝ ꝑñtium
fururoꝝ: vr dignam agere valeam penitentiam:
in bonis oꝑibus perſcuerantiam habeam:ac roto
coꝛde meo te diligere:⁊ que tibi placita ſunt tota
dilectione perficerei: te puro coꝛde meditari: 1
poſt hanc vitam nunq; a te ſeparari. Amen. *⸗
Mota.
CAuiſo te o confitẽs quatenus in quolibet pun
cto a clauſulis huius confeffionis: que multam
ſententiam omniũ circuſtantiaꝝ peccatoꝝ conti⸗
ner:reducas ad te ipᷣm: ⁊ ſatage recoꝛdare ſi ſeei⸗
ſti aliquo tpꝑe in ſpeciali aliquod peccatum conſi⸗

mile: a ſtarim illnd confitere cum ſuis circũſtan⸗
tiis: que ſunt: Quantitas:qualitas:lexus: condi⸗

tio: locus: cauſa:intentio: tempus: moꝛa: digni⸗
ras: tenrationis ⁊ oꝑ:tionis modus. Hec ſunt ſer
nanda: a cunctis penitentibus inſinuanda. Meo
runiquerende a penitentibus circũſtantie. Quis

Geposcum qnn
erclundotas:oꝛ
ccoſckis conlite

bgpeſſons: de o.
MMer nedkcaminer
nor fmnpecr hun
Eb Gerrfreqoens:n

hStcfer ainteg
uffegvens:geculan⸗
onrnihros ent
Etdoctum qutſtter
lſelconf tentes⸗
fnmnn penitenti
cntzflieconfeffio
Poſn nann ſoper
cſencſſereaurn

urconſiteri quan⸗/
ten ogbſolvena,
neſcienria ſcriptn
nalcvir ſen ſaee⸗
mmean. n his
confitei omnis

Ufeſlionem.
ls miſericeꝛdicti⸗
mere: petote per
saſangnimns wi
enriiz dremiſctio
ceriton pftium
leam penitentian.
im habeameacton
biplscifaſuntten
corde meditan
darari, Amen.

us in quolibaen
fionis: quemmuhn
iap peccatep n
1ge fecotdatef i
God peccentunei
ccum ſuiscitiin
altas: ells
ls: mormci
modus Detſun
bus inſinvunte. H
uscitcſannt⸗

quiq:vbi:per quos:cum quibus: cur: quomodo:
quotiens:⁊ quando: etas: jo:ma: locus:oꝛdo: ſapi⸗
entia:tempus:ſ. exus: conditio: cau a: intentio:mo⸗
ra:euen:us:⁊ perſona: ac oꝑis tentationis mo⸗
qus. Hec ſunt medicamina:quibus curatur con⸗
feſſio vera. Sir ſimplex:humilis:ſit feruens: pu⸗
ra fidelis. NHera: frequens: nuda:qſiſi. creta:libens:
verecunda. Secrera integra:lachꝛymabilig: ac⸗
celerata. Frequens:accuſ ans:ac ſe punire parara.
CPꝛopter multos eniʒ ⁊ varios ignoꝛantes cõ
feſſoꝛes:vt doecam qualiter debeant in foꝛma ge
bita ecelene eis confitentes abſoluerc: Ego Ep̃s
Magareñ minoꝛ penitentiarius addidi foꝛmam
abſolutionis huic confeſſioni mee ſupius deſcri⸗
pte ſic: Ponita manu ſi uper caput confuentis di⸗
cat conſeſſoꝛ::ſereatur tui Re. Quihus finitis
dicat:Hominus noſter ieſug xps⸗:qui haber pore⸗
ſtatem plenaria te abſ. oluendi te abſoſuat: Et ego
auctoꝛitate ipᷣius ⁊ ſancroꝛiᷣ· apoſtoloꝛu · Petri
Pauli ⁊ ſancte marris eccleſie ⁊ auctoꝛitate mi⸗
hi cõmiſſa in hac Paĩte:quantum poſrum ⁊ debeo
te abſoluere: Etpꝛimo te abi oluo a vinculo excõi
ca fionis maioꝛis iuris vel heminis ſi quod incur
riſti.Abſoluo exiãꝗ te ꝗ participatione excõicatoꝛuᷣ
ſi indiges.Ae ecadẽ quctoꝛitate te abſoluo ab om⸗
nibus peccatis tuts moꝛtalibus criminalibus
venialibus mihi confeſſis. Abſoluo etiam te ab
oibus aliis peccatis oblitis contfeſfig cõmiſri⸗
omiſſis ac neglectis qaantum poſſum ac debeo
in virtute pamic nis dj noſtri ieſu xpᷣi: Et in no⸗

2 „„ Sat 4
mine pacri .filii a ſpiritus ſaneti Amen Er ipe
paſſio dmi noſtri ieſu xpi: meriia ommũ ſancty
rum ſanctarum: 3 paſſiones ſanctoꝛ martyru⸗
71 um i agia militantis cccleſie: remiſfiones eiuſ⸗
dem ac indulgentie oꝛationes a peregrinarie nes
a bona quecunq; fidelium xpᷣianoꝛ quoꝛuᷣcune;
a ieiunia â elemoſine a oꝑꝶà milericoidie que feci⸗
ſti facis ꝓponis facert: quicquid tribulatio⸗
nis pacienter ſuſtinueris: totum id tivi confero
in latisfaccionem huius peni entie tibi per me in
iuncte: a'ad pꝛofectum auxihu remiſionis om⸗
nium peccaroꝛum tuoꝛum: liberationis pena
tuarum inferni a purgaroꝛui: quas pꝛo eis merui
ſti: a ad acquiſitionẽ gratie in pnᷣti: ? vite eterns
in futuro ſeculo Amen.

Deo gratias.

nogation
Pbus guilib
ebet imen⸗
um co
len
1

ſneri Inen f
WmMertigommnmuͤtanh
sſan tori mantt
ed femtſhionesei
68 Tperegrinatirne
Epianorii quorian
mlſencoꝛcle quefe⸗
quiequid tribult⸗
otum id tiot conige
gilegtietibi per nei

elrüremmſtiomsen
Inberatlonis pene!
l quas pio eis ni

n pütt: Ayle eicn

Interrogationes ⁊ doctrine
quibus quilibet ſacerdos
debet interrogare ſu⸗
um conſiten
tem.

P

CInterrogaciones et doctrine quibus quiliben
ſacetdos debet interrogare ſuum confitentem.
D Ic ſunt mulrta vtilla pꝛo ↄfeſſoꝛibus ad in
troducẽdu gẽtes ſimplices. Pꝛĩo qualis
debet effe cõfeſſoꝛ.Quo ↄfeſſoꝛ docebie cõfitẽtẽ
Nualiter cõfeſoꝛ cõfoꝛtabit penixen:ẽ.Qũuo eõ⸗
feffoꝛ oꝛdinat cõfeffionẽ. Que ſunt per cõfeſſoꝛẽ
cauẽda.he inquiſitiõe ꝓfeſſoꝛis ad firentẽ.De
modis q̃rẽdis circa pctm̃.De q̃rendis circa pctã
moꝛtalia.De ꝗqrendis circa pꝛecepta legis. Que
vota ſunt renenda a que nõ. Que iuramẽta ſunt
feruãda.Quibus cõfeſſoꝛ debet ꝓhibere ne reci
piãt coꝛpus xpᷣi. Qualiter cõfeſſio eſt facienda.
CRubꝛica.
COQualis debet eſſe confeſfoꝛ.
CPꝛimo debet effe dulcis in coꝛrigẽdo. Secũ
do pꝛudẽs in inſtruẽdo. Tertio pius in puniẽdo
Nuarto affabilis in interrogãdo. Quito ſuauis
in cõſulẽdo.Sexto ſit diſcretus penitxẽtiã iniũgẽ
do. Septiĩo ſit mutus cõfirxentẽ audiẽdo.Octxauo
ſit benignus in abſoluẽdo. Vnde verſuss
Confeſſoꝛ dulcis pꝛudẽs pius affabiliſq;
Suauis diſcrerus mutus ſit arq; benignus
Mec octo tibi pꝛecipiunt iura teneto
CQuomodo cõfeſſoꝛ docebit cõfitentẽ.
Cꝛimo cõfeſſoꝛ recipiar benigne er gratioſe
cõfitentẽ dũ venit.Itẽ faciat cõfitentẽ eſſe iuxta
latus ſuñ. Itẽ dicat ei ꝙ ↄfitetur vicario xpᷣi. ẽ
dicar ei ꝙ ſñignet ſe ſignaculo ſancte crucis dicen

don Inomine patris et filij aſpiriruſſancti.

(nochſef
ſdſcereiqrp
rin. Kiq e
cuieniii. Nn
ſibi narie mep⸗
Mraliterio. Ettan
punimeni: 4confe
Ncepern ſufiiho⸗
Cſabusinglio miͤck
(Auonoco cofeſtea
pnoeucir ofeſſio
lſfioniſpecial.
lls: dennge de ſ
Urdecipeceptis
ninnlsficel⸗ en
ſe ideehenbus
Unmalbug Nde⸗
Eedepeniteſriſsn
depencatione⸗
(Cieſunraun .
reileniiſcf
di Genenilg
güftiin dins,
ſglcki neceiͤtepne
lir cflerin
Gcchleuent, Ne,

Uretnene⸗
e⸗
(Denoclunnli

.

nchnineci

Ctrine gnidlsan
ne ſuum conftenn
a pꝛo 9feſſoninne
bro geſſonblen
mnplics inge
Afeſſo docidieiſt
bit penren i i,
Aue ſunt perchef
eſtois ofingi
.Oe irnlecne
ca pꝛecepta legis ⸗
no. Quciuraninſe
deber phibereſen
coͤfeſſio eſtſaeini.
nica.
ſſe confeffor.
lcis in coꝛrigela
Tentio piusinpni
rrogado. Quinoſi
cretus peniterini
irentẽ audiidoen
o. Undent
pius affabiliſh
ſit atch benit
tiura teneto.
ꝛ doctbit coſnt
biatbenigneggt
Niat cofitentitli
zfitetur ricanyfn
culo ſancte cnan⸗

ſliaſpininſen

CQuomodo cõfeſſoꝛ cõfitẽtẽ cõfoꝛrabit.
Pꝛimo ofdet ei ꝙ xpᷣs moꝛtuus fuit pꝛo nobis
pctõꝛibus. Itẽ q; ipſe eſt pius a miſericoꝛs. Itẽ
ꝙ ſibi idulgebit ſi cõfiteatur. Itẽ ꝙ ſcrũs perrus
negauit chꝛiſũᷣ. Irẽ quo ſctũs paulus ꝑſequeba
rur xpᷣm.Ite ꝙ ſctũs dauid fecit homicidiũ. Itẽ
dꝛ pctõ brẽ marie maꝝdalene.Itc de cananea ca
pra in adulterio. Et ramẽ oẽs iſti ſunt ſanctifica⸗
ri qꝛ penituerũ a conſefſi ſunt. Itẽ ꝙ; melius eſt
dctegere pctm̃ ſuñ ĩ hoc mũdo vni ſacerdoti quã
coꝛã oĩbus in alio mũdo ⁊ cũ hoc ꝑpetue dãnari
CQuomodo cõfeſſoꝛ oꝛdiner cõfeſſionem.
OMꝛimo audiat ↄfeſſionẽ generalẽ:deinde andi⸗
at cõſeſſionẽ ſpecialẽ. Pꝛimo de quĩq; ſenſbus
coꝛpoꝛis: deinde de ſeptẽ peccatis mo:ra bus.
Itẽ de decẽ pꝛeceptis ſacre egis. Itẽ de duode⸗
cim articulis fidei.Item de ſeptẽ ſacramẽtis ec⸗
cleſie. Itẽ de operibus miſericoꝛdie tẽpoꝛalibus
et ſpiritualibus.Itẽ de cõfeſfione nõ debite ta⸗
cta. tẽ de penitenrijs nõ debite cõpletis. Item
Item de participatione cũ excõmuuica is.
CQue ſunc cauenda per cõfeſfoꝛem.
Pꝛimo cauear cõfeſſoꝛ ne q̃rat de pctĩs ſingula
riter ſed in generali.Itẽ nõ querat cõfeſſeꝛ cum
quo vel cũ qua ↄfitẽs peccauerit. Itẽ ne virupe⸗
ret cõfitẽtẽ nec eũᷣ repꝛehẽdat vſq; in finẽ. Irem
nõ reſpiciat cõfitẽtẽ in facie. Itẽ nihil ĩterroget
donec cõpleuerit. Itẽ nõ perat cõfitẽti:qmis fe⸗
cit re peccare:quian ullũ debet ac uſare.
ECEde inquiſitione cõfeſſoꝛis erga eefitenke

Pꝛimo petart ei ſi ſciar Pater noſter Aue maria

Credo in deum.a articulos fidei:⁊ decẽ pꝛecepta
legis:a ſi neſciat pᷣcipiat ei ꝙ addiſcat. Item que
rat ab eo ſi ſit excõicatus. Itezʒ ſi cõpleuerit ſuas
penitentias.item ſi hẽt rancorẽ ↄtra altqueʒ.i ẽ
ſi vere penitet de pciĩs.itẽ ſi dimiſerit dicere vel
obmiſerit aliquot peccatum.uẽ velit abſtinere a
peccaxo. iem ſi vclit obedire mandaxis eccloſie.
Irem ſi hebet voluntem ſatiſfaciendi .
CDe querendis ꝑ ↄteſſoꝛẽ circa quedlibʒ petm̃
Pꝛio querat cõfeſloꝛ quid fecit ↄfitens vt ſciat
ſi ſit moꝛtale vel veniale.Secuũdo cui fecit qꝛ gra
uius eſt percutere clericũ q̃ʒ laicũ. Tertio vbi fe
cit qꝛ deterius eſſet intra eccleſ qᷓᷓ extra. Quar
to quare fecit qꝛ ꝑcutere ma itioſe ẽ peiꝰ qʒ ꝑcu
tere a caſu. Quinto quot vicibus fecit illud pcm̃
qꝛ grauius eſt bis q̃ᷓ; ſemel. Sexio quũo peccauit

ver modo ↄſueto vel contra naturã. Septimo ⁊

vltimo qñ ſecit qꝛ peius eſt in die feſto qᷓʒ feriali
CDe qᷣrendis ꝑ confeſſoꝛẽ circa.x. pᷣcepta legis

Eirca pꝛimũ querit᷑.ſi adyibuit fideʒ ſoꝛtilegijs

ſomnijs:augurijs ⁊ incantationibus. Si dilig it
fratrem ſuũ xpᷣianum:a vellet ꝙ ſaluet᷑ ſicur ipᷣe.
Circa ſecũdũ queri᷑ ſi giurauerit ſe: ſi iurauerit
deũu a ſãctos ſine cã.Si mendatia dixerit: ſi vota
fregerit.Circa tertiu ſi feſta ſeruauerit.ſi quadra
geſimã a vigilias ieiunauerit. ſi rempus in ludis

in ſocijs ꝑdidit.Circa quarrum parẽtibꝰ obe

diuit:ſi eis in ſuis neceſſitatibꝰ ſubuenerit:ſ pᷣla

tos ⁊ maioꝛes honoꝛaueritCirca quintum:ñi ho

Gi tervdleonſ
rlnarmis ſfec
eeruod mu ie
