Mnrnoredezſefun
efdunum ſclenter
Ficbenvent,Circay
ngunn rel puerpenn
itenbaſohenan
Mnt, Circa.lrſivy
mun pea vllupend
yemtſemos ſi vicn
(decerendiscifcar
(Enuſwpbiz qvertk
perdioltias:icte
iſſofgrecidentt,
ulamigaudetdem
bfllht ſdeletd
ungſinren
Elnnuſiiſ rolniſfer
nuucuſ miltage
ferſdirr ee .
Undeh dir
nd Cntinnnni
clts ſitde nen.

Nef

kernofter gtenne
ficerndecit
Paddlſcar Ten Ne
Ntez ſ cöpleuertſe
cofé e Atqnez i
dimiſerit diect i
mmu veltt goſtinene
gre mancgtis ece
tiſfeciengi

ecitcea quclib ei

d fecit ofitens erſe⸗
ecidocni fectegn
iy laici. Tertiobit
tecleſi qz ennn O
na nioſe epehhiz⸗
ielbus fectt lvd ne
l. Sexto qiopeun
tra naturä. Septine
ſin die ſeſe ihieii
é circa. . Heeptnſ
hibuit fidez ſonig⸗
tationibus Sidl.
Olet qy ſaluet ſcrf
raucrirſe: ſiiulint
endaria dixent ii
ſa ſeruaucrit. i
erit.K temmpliͤnn 47
quarrum pmnilßß5

mieidiũ feeir vel eonſẽſerit:ſi ſubuenit infirmo ĩ
articulo moꝛtuis ſi fecit q mulieres non conciꝑ⸗
ent:ſi fecit quod mulier aboꝛtum.Circa ſextũ: ſi
detinet mercedeʒ ſerunꝝ:ſi fideliter laboꝛauit ꝓ
alijs:ſi furtum ſcienxer emerit:ſi ꝑdirum notum
ſibi obtinuerit.Circa.vii.ſi violauerit mulierem:
fin partu vel puerperio eã cognouit.Circa.viii.
ſi aliquem blaſphemauerit ſi de ignotis ſibi di⸗
ſpoſuerit.Circa.ix.ſi vxoꝛem vicini axtrexerit: ſi
maritum ꝓ ea vilupenderit.Circa.x.ſi agros do
mos aut ſeruos ſui vicini concupiuit
CDe querendis circa moꝛtalia peccata.
CCirca ſuꝑbiã querit᷑ ſi iacet ſe pꝛopter amicos
vel ꝓpter diuitias:ſi crediderit habere bona ſua
de ſe ipſo:ſi crediderit.ꝙ ſi bonus ⁊ iuſtus.circa
inuidiam:ſi gaudet de malo alterius:ſi gauder cũ
aliquis vituꝑat᷑:ſi delet de bñ a vrilitare alioꝝ.cir

ca iram ſi ꝑcufferit aliquem: ſi fecerit vel dixerie

alicui iniuriã:ſi voluiſſet eſſe moꝛtuos in ira ſua
Circa accidiã:ſi vadit ad eccleſiã:ſi pẽitẽtias iniũᷣ
ctas fecit:ſi dixit ſepe pater noſter.aue mariacre
do in deũᷣ.Circa auaritiã:ſi cupit aliẽa:ſi fecit vel
ꝓcurauit ſymoniã:ſi pᷣſtitit ad vſurã.Circa gulã
ſi contentus ſiit de victu: ſi comederit multotiẽs
in die:ſi qᷓerit victus nimis delicatos.circa luxuri
am ſi cogitat ſepede hoc: ſi mulierem attigit in
honeſte ſi mulierem pꝛo aliis pꝛocurauit.
CQue vota ſeunt tenenda a que repꝛobanda.
CVorum ẽ ꝓ miſſo alicui de aliquo bono facta
sum deliberatiõe. Notũ de re illicira s Bpligat⸗
A U

7

Votũ in ira factũ nũc nihil valer. Notũ nulli ſa
ctu nõ tenetur. Votũ per timo.ẽ factũ nõ rene⸗
tur. Notum pueroꝛũ nõ tenetur niſñ poſt etatem
legix imã ratſt et gratum habeãt. Notũ peregri
nationis vxeꝛis non rener ſine conſenſu mariti.
Metũ vxoꝛis factñ de iciunio nõ valet niſi ſit de
licẽtia ſui marit.. Notũu caſtitacis i marrimonio
factũ nõ valer niſi cõſenſu amboꝛũ. otũ ſactũ
impediẽs cõiugale nõ valea neq; tenet in aliquo
Vorũ ſerui nõ liberi de inrrando religionẽ non
valer niſi de cõſenſu dñi. Notu peregrinationis
vlera mare nõ impletur ſine licentia pape.Motũᷣ
ieiunij mulieris iĩpꝛegnate nõ debet ſeruari pꝛo⸗
pter ꝑiculũ. Notũ cõtra bonũ publicũ eſt irruũ
CQue iuramẽta debẽt ſeruari a que non.
Juramentũ eſt arrirmatio vel negario de aliqua
lacre ei atteſtatione. .
Cad iuramenra requiruntur tria.
MPꝛimo veritas in cõſcientia iurãtis firmum
ſciat illud quod iurat Secũdo requiritur iuſtitia
Aclilicet ꝙ inter illud quod eſt licitů ⁊ honeſtum.
Terrtio requiritur iudiciũ ſcilicer ꝙ; nõ iuret ſi⸗
ne magna neceffuate:qui iurat per ſolẽ et lunam
per ignẽ et aquã a per per talia peccat:qui iurat
alicui obedire intelligitur in honeſtis et licitis.
qui iurat aliquod peccatũ nõ debet ſeruare tale
iuramentũ.qui iurat uõ facere elemoſinã vel nõ
indulgere oſr̃enſam non valet. qui iurat de ſibi
ignotis afrirmatiue vel negatiue multũ peccat.
qi ru.uat oe aliquoſine a.iqua mag na cauſa vel

ſuteecarqn
ginſenpuble⸗
ucmunſidz
(Ouosconfet
limecopusch
enepiartopus
aenicus. Pullus
iſcerit ſallſiacr
empschuiſtinii⸗
heͤriſercoꝛcle
Enndonspꝛelomar
Ehſnſarus velfar
oprgchꝛiſti. n
uheberfecipere co⸗
vymti veltuſfimg
nhereozpus pl.
mmmdeberrecipe
Urmncoren contra
tſckcarholcadeb
Uetpiatcꝛpus eh
tenomorrss ot
fllenlliänopere
loſtgioisndel
„(neltercöfſi⸗
inltcftiin
ſctalffartin,
imnt d
4 tunun ſſpo
ncſelniben
enleentifi
aſt

nalet.Vorine
nno d ſactü noͤnge
crur miſt poſtetann
beit,otiͤpen
neconlſenſu narn
1ono palernf 1n
hiratsi matninen
mnboꝛi. Votuͤfgi
necztenct in alan
fando religioni
otüperegringtionte
lcentia pape. G
hödebet ſerlaner⸗
mmüpuoliciͤ ckinmt
eruaria que non.
dcl negario deligt

Uiruntur tris,
a iurätis qo firmun
do requintur uſ
ſt liciti4 honetun
ſcilicet qnoͤiunet
rat per ſoleetlunn
alia peccatquliii
n hontſtsͤt lani
65 debet lefunt
ere clemoſtti ſii
let. qui turar de 1
ariue mmulri au

ua nagi ſet

ſne neceſfitate peccat.qui iurat᷑ cõrra bonos iuo
res vel cõtra rem publicã:nõ tenes iuramenrum
peccat grauiter:ſ ed dʒ cõfiteri ꝙ ſieut iurauit.
CEuibus confeſſoꝛ pꝛohiber
recipcre coꝛpus chꝛiſii.
ullus recipiat coꝛpus chꝛiſti niñ fuerit pꝛius
debite confeſſus. Nullus recipiat coꝛpus chꝛiſti
niſi pꝛius fecerit ſaliſfactionẽ ſi poteſt Nullus re
cipiat coꝛpus chꝛiſti niſñ pꝛius fecerit penitẽriam
aut opus miſericoꝛdie. Nullus excõmunicatus
aut inrerdictis pꝛeſumat recipere coꝛpus chꝛiſti.
Mullus inſenſarus vel fatuus aur indiſcretus re
cipiat coꝛpus chꝛiſti. Nullus exiſtẽs ſcienter in
peccato debet recipere coꝛpus chꝛiſti. Nullus ha
bens vomitũ vel ruſſim ſeu malũ ſtomachũ de⸗
bet recipere coꝛpus xpᷣi. Nullꝰ minoꝛ etate duo⸗
dotim annoꝝ debet recipere coꝛpus xpᷣi. Nullus
habens rancoꝛem contra aliquẽ:nec aliquis du⸗
bitãs in fide catholica debet recipere coꝛpus xpᷣi
Mullus recipiat coꝛpus chꝛiſti poſt comeſtionem
niſi i articulo moꝛtis. Nota ꝙ qui nõ recipit coꝛ
pus vpᷣi ſemel ĩ ãno peccat moꝛtaliter:a hoc niſiꝰ
ſit de cõſilio ſuꝑioꝛis ⁊ de licẽtia ſui confeſſoꝛis.
CQualiter cõfeſtio eſt facienda.
Qui ſe vult cõfiteri pꝛimo debet cogirare ad pec
cata que fetit ad fratrẽ ꝙ de oĩbus cõf̃iteatur:⁊
nulla dimittantur ſi poſt memoꝛari. MPꝛimo de⸗
bet eligere capellanũ bene ſapientẽ cui confitea
tur:et hoc de licentia ſui curati vel ſuꝑioꝛis. Se
cuũdo debet habere verã coꝛdis contritionẽ ⁊ di⸗
A üliz

plicentià de petls euʒ ꝓpoſito âplius non peces
di.Tertio requirit᷑ oꝛis ↄfeſfio pctã ſua inregre
ꝓfitendo ſeipᷣm increpando a nullum alius ſi po
teſt bono modo accuſando. quarto regritw᷑ oꝑis
ſatſfactio vel voluntas ſatiſfaciendi cum porerit
iniurias ꝑ eum factas emendando ablara a inuẽ
ka reſtiruendo: penitentiã ſibi iniuncrã debite
integre adimplendo. De ↄfeſſione ĩ generali.
CPꝛimo volẽs confiteri dẽt ſuũ confeſſoꝛeʒ ſa
lutare:deinde ſe iuxta euʒ ad latꝰ ſuũ geniculare
ſi eſt vir dẽt ſuũ caputiuʒ remouere:mulier: vo
non:ĩmo dẽt tenere caputiuʒ ſuũ añ oculos ſuos
dum confitet᷑. item confitens dẽt dicere Oñdici
te:⁊ confeſſoꝛidẽt reſpondere:dñs ſit vobiſcum
Amen. deinde confitens dẽt facere confeſſioneʒ
generalem dicendo ſic.Confiteoꝛ deoomnipotẽ
ti ⁊ btẽ marie vᷣgini ⁊ oĩbꝰ ſanctis vobis patri
de oibꝰ pctis meis q̃ feci vſq; in hunc diẽ pñreʒ
de quibus oibus peto a deo ⁊ a vobis qui eſtis
hic locũtenens Jeſu xpᷣi miſericoꝛdiam ⁊ indul⸗
gientiam. CDe confeſione in ſpeciali.
CPꝛimo confiteat᷑ de ſuis peccatis in ſpeciali
pꝛimo de quinq; ſenſibus naturalibus ſui coꝛpo
ris quos male rexit ⁊ per quos ſepe peccauit.pꝛi
mo de ſenſu Miſus per oculos in aſpiciendo ali
quam mulierem cum delectatione vel cuʒ concu
piſenria indebita aut cum indignarione ⁊ diſpliẽ
tia. Secundo confireat᷑ de ſenſu quditus qui fit
ꝑ aures vana ⁊ inutilia auſculrãdo:mala verba ⁊

inhoneſta de aliis libentiſſune audiẽdo. Tertie

eden Oln
erpcdorango ſcn
aloence gufando
woe ſeni Taaus
oterine ci ma nbu
Ccenres ant mu
unwendo. deine
ſucintione qul fuit
cidninagindoco
dlgſes: deice cont
lſlitoſepe conn⸗
Cn primos 7al⸗
hfrekdepecbusſt
ea iota ſuriu
min (deſſepten⸗
rfatconfitenk de ſe
lcenminallbus 7
udefaliabusſi⸗
lnſondiſtge cqu
igens dices ſe habe
— ſuitcon⸗
enicnucanrd ite
WNN
tleſtscreger

lener.
Mg.lte fccit bo
nlenfilrin V

8
R
AI

öpliugnen
iopeti ſin ine
nuſlumalii,
bantd regni
gciendicun penn
dandoabiiti
ſibi iniunerz debe
Teſtieneigent
der ſou confeſſen
dlaty ſuu genicie
kemouere:mulient
zſui aſ ocnlos it
ns det dicere Piil
e dßss ſit vobiſan
t facere confeſtion
fiteoꝛ deoonnnie
ſanctis / vobisen
q; in hune die in

4

97 A vobis gll AAH

ſcericoꝛdian tit
ſeſione in ſpten⸗
peccaris in ſpnl
jaturalibusſulcgg
uos ſepe pecenlii
losin aſpicinchi
tationt velcuj eni
ndignarone/iN.
enſu Zuditns l
cultidornan ti
ne adit 1

tonfireat᷑ de ſenſu Odoꝛatus qui fuit per naſum
odoꝛiferas odoꝛando ſicut roſas ſpecies ⁊ ſimllia
Ouarto de ſenſu guſto qui fuit in lingua res de
lec abiles auide auſtando comedẽdo ⁊ bibendo
Quinto de ſenſu Tactus qui fit oĩbꝰ ꝑribꝰ ceꝛ
poꝛis maxime cũ manibus membꝛa meęa inliciſe
tangendo viros ant mulieres amplectãdo vel in
debite oſcu ando. Deinde confiteat᷑ de cogitatio
ne imaginatione qui fuit in cerebꝛo aut in coꝛde
cogitãdo a imaginãdo cogitationes mutas mul
tas ⁊ puerſas: deĩde confiteat᷑ de oꝛe ꝑ qued pec
cauit loquẽdo ſepe contra ded iurãdo male gra
tiando ipᷣm ꝓximes a alios male diff amãdo: deĩ
de confiteat᷑ de pedibus ſuis quibus iuit ad loca
inhoneſta ꝓhibita ſicut lupanaria in tabernas 2
toꝛneęamẽra. CDe ſeptem peccatis moꝛtalibus.
CDOe ſtea confiteat᷑ de ſeptem peccatis moꝛtali
bus ſiue criminalibus a de radicibus ipſoꝝ: de
ſuꝑbia ⁊ de radicibus ſuis:pꝛimo voluit ſupera⸗
re maiores ⁊ diſpicere equales inferioꝛes.itẽ fu⸗
it arrogans dicẽs ſe habere mulras diuitias q̊s
non habuit.item fuit contẽtioſus ĩpugnãdo vi⸗
tatẽ ꝑ magnũ clamoꝛẽ.item noluit eſfe obediens
neq; ſuo confeſſoꝛi neq; mandaris eccleſie.item
fuit pᷣſumtuoſus credere plus ſcire vel valere q̊ʒ
ſciar vel valeat.itẽ fecit bona in pu blico ꝓpt᷑ lau
dem.item fuit ingratus nolens reddere gratias
deo de beneficiis per eum acceptis. iteʒ iactamit
ſe habere inulta bona ⁊ multo magnos amicos.
CSDe auaritia ſeu cupiditate.

Pꝛimo fuit nimfs cupidus ad bona er honoꝛes
huius mudi. Itẽ euſtodiuit diuitias ſuas curio⸗
ſe.Itẽ expãdit bona nimis parce. Itẽ ſi fuerit ſy
moniacus vendendo et emẽdo ſpiritualia. Item
de vſurs ſi pꝛeſtitit ad vſurã pecuniã vel bladum
videlicet recipiat lucrũ vel ſeruieiũ. Itẽ ſi furatꝰ
fuerit aliquid.ſi deriner aliena violentrer.
CDe luxuria et polſutione.
Pꝛimo delectatur in opere carnali mente vel fa
cuõ et ſine ratione.Itẽ ſi cognouit carnaliter alie
nã mulierã vel ſuam cõſanguineã. Itẽ de pollu⸗
tione facta de die vel de nocte vigilando vel doꝛ
miendo.Itẽ ſi cognouit pꝛopꝛiẽ vxoꝛẽ in puerpe
rio aur in vigilijs aut in ieiunijs vel diebus ſo⸗
lẽnibus vel qñ erat infirma corpoꝛe. Itẽ ſi cõtra
naturã maſculus cũ maſculo vel cum beſtia: aut
mulier cũ muliere:vel in loco non o:dinato.
¶De ira ſeu rancoꝛe.
ꝛimo quia voluit᷑ habere vindictã de iniurijs
ſbi ſactis vel dictis.Item non voluit indulgere
amoꝛe dei nec expectare vindictã dñi. Item ſi te⸗
nuit rãcoꝛem contra aliquẽ. Itẽ nõ tenuit patien
ciam in aduerſis:nec voluit refrenare animũ ſuũ
Itẽ voluit malũ ꝙ complere nõ potuit:ſicut fur
tum aut homicidiũ. Item pꝛedilexit quãdoq; iu
deus fuiſie quã chꝛiſtianus ⁊ moꝛtuus quã viu9
CDe guloſitare.
Pꝛimo comedit vel bibit vltra neceſfitatẽ. Itẽ
comedit vel bibit nimis auare. Itẽ comedit vel
bibit ante hoꝛã.Itẽ pauit cibaria care et ſuper⸗

Uroebſtiruita
lelcgenis le tenn
(deinuidiaſeum
n habut gaudi
oſpſoꝛi ts plu
poultdiſcoꝛdiam
iem tacit vonn
ane laudemn bo
(derrcidiaſcupi
nt piger manc
inidire. iten fuit
hpe wuperibusd
iriloudare:aur bo
Enbona tenne co
lenofeat diligenn
icpis ſeciengiite
. (de⸗
oſmnarcdicttfinn
egeinrelollenirn
Edeſctido urant
anill c urauit ſci
ultinteſfn
–— heneun
M ſncii
ninenfng e⸗

ad bongerhonn
duſtiggſitg e
arce. Riſſftent
oſpfrituglin n
pecnniävelbiain
eruieſü Ni ifinn
na woolenter,
Rrione,
cammelimentepe
Mouitcarnalitergi
uine. Ne depol,
Keyigilandoyeln
Prie vxoꝛe inpen
umiſs vel diebuste
cotpoꝛe. Je ſc
o velcum beſtia:a
o non oꝛdinato.

pindictä de inioni
on voluit indugen
dictä dfi. Nemi
Neenötenuitpune
fefrenare animull
eno potuinſnrf
edilexit quicdocz
amoꝛtuus qui u
o.
lrra neceſſtct,/
t. NRe conli
bariscane gichl

fiue. Item nõ abſtinuit a eibo vel potu vt ðare
pauꝑibus ⁊ egenis.itẽ tenuit mẽſem nimis lõge
CDe inuidiaſeu maliuolentia.
Pꝛimo qꝛ habuit gaudiũ de dãno al oꝝ ⁊ do⸗
luit de bono ipſoꝛüũ.itẽ plur.s blaſphemauit in⸗
iuſte.itẽ mouit diſcoꝛdiam ſepe inter amicos et᷑
pꝛoximos.item tacuit bonum alioꝛũ: nec voluit
audire a referre laudem bonoꝛum.
CDe accidia ſeu pigritia.
Pꝛimo fuit piger mane ſurgere:ire ad eccleſa
et miſfam audire.item fuit piger fragmenta col
ligere:a ipſa pauperibus dare.itẽ maluit occiſus
eſie quã deũ laudare:autc bonũ opus facere.item
negligẽs fuit bona terre colligere ⁊ ipſa debite
ſeruare.itẽ nõ fecit diligentiã de inuitãdo alios
ad bonũ opus faciendũ.itẽ negligẽs fuit ſe tene
re honceſte. CDe decẽ pꝛeceptis legis.
De pꝛimo non credidit firmiter in deũ:nec ama
uit euũ ſuper oĩa:vel dllexit nimisvxoꝛẽ ſuã filios
aut filias.De ſecõdo iurauit deum a ſanctos ſi⸗
ne neceſfitate.⁊ ꝙ iurauit ſcienter.De tertio nõ
ſeruauit mandata nec feſta:nec abſtinuit ſe a pec
cato.De quartro uõ honoꝛauit parentes natura⸗
les vel ſpirituales:nec ſanctã matrem eccleſiam.
De quinto ſi peccauit occidendo vel non iuuãdo
moꝛiẽtes ſame vel frigoꝛe.De ſexto rapuit bona
aliena aut conſenſit nec reſtituit inuẽta.De ſepti
mo peccauit cognoſcendo vel dcſiderando mulie
rem alienã.De octauo dixir teſtimoniũ falſum ⁊
mẽdatium ⁊ plures diſſamauit. De nono cogno

uir vel concupiuit vxoꝛem pꝛoximi ſeu eam ſub
oꝛnauit.de.x.⁊ vltimo coocupiuit vel rapuit bo⸗
ſui vicini:aut ea non conſtituit.
C De duodecim arciculis fidei.
CPꝛimo non bene credidit in deum parreʒ: ſʒ
credidit ſoꝛtilegiis ſomniisauguriis ⁊ inuocatiõ
nibꝰ demonum. de. ii.non bene credidit in filiũ
ſ.in dñm noſtrũ ieſuẽ xpᷣm.de.iii.ꝙ ſit concep:⸗
de ſptũ ſancto:⁊ natus ex maria virgine.de..q;
fuit crucifixus moꝛtus ⁊ in ſancto ſepulchro po
ſitus.de.v.qꝙ tertia die reſurrexit ex moꝛtuis in
carne ⁊a oſſibus ſuis.de.vi.ꝙ aſcẽdit ad celos ſe⸗
det ad dexteram dei patris.de.vii.ꝙ ipᷣe iudica⸗
bit oẽs ⁊ redet vnicuiq; iuxta opera ſua. de. viii.
non bene credidit in rertiã ꝑſonã trinitas.ſ.ſpm̃
ſctm̃.de.ix.non bñ credidit in ſanctam eccleſiam
2 facta a oꝛdinara ꝑ eã.de.x.nonbñ credidit ĩ ſa⸗
cramentum altaris:⁊ ꝙ; digne ſumens ſaluabit᷑
de. xi.non credidit generaleʒ reſurrectionẽ futu
rã in coꝛpoꝛe ⁊ aĩa.de.xii.non credidit ꝙ paradi
ſus ſit vita eterna ⁊ gloꝛia beatoꝛum.
CDe.vii.oꝑibus miſericoꝛdie rempoꝛalibus.
CDe pꝛio non dedit panẽ eſuriẽtiba: ne cibũ ⸗
debite cuſtoditũ.de.ii.non dedit bibere ſiriẽtiba
ſaltem aquã mudã a recentẽ.de iii.non viſitauit
infirmos nec dignatus eſt eos inſpicere. de. iiii.
non veſtiuit nudos nec cooperuit eis mẽbꝛa pu⸗
dibunda.de.v. non hoſpitauit paꝑes amoꝛe dei:
aut pꝛo ſua peccunia.De.vi.non redimit incarce
ratos nec voluit intercedere pꝛo ipſis. De.vii⸗

tpt defictoon
1 Cdenſehbb⸗
(mnnnnhe
Artun zilunm 1p
eritaningnoranei
ndelimtcs. De gin
Mrbus de quinton
unceſero non oꝛan
luunpolabotanti
zosnedecit eleno⸗
g (deſcpten
Nbpnſno noncre
ſelba reitrat.e
hedeſacrsoꝛdinibn
nſelcuhoſte de na
tdeſarrapenitentis
tone qubus non
Unacht nechonoꝛauit
ſenenan dehtte ,a
nibſteconplens tr
WNS
an uſeo ed
glternamſelusd
nndodomninus
ſſinſclottpeniimn
Plcchtsfuumn di
14, loce⸗
li cure .
nig n Naſoln
guberiſp
ſihnlong lter
nleme Senorel
iantgen

Broerſme
ſtituit. in
areiculis fie,
dicir in deum dern
iiszuginis nn
on benecfeciäti
m. de. il ſttnnn
Y maria virgine de
in ſancro ſepulen
eſunerter man
vi. aſcedir ad ei⸗
ris. de. vii gihe in
iurtaopera ſog de
tiäpſon trinitusſ,
dit in ſanctam at
e.x. nonbf crecidt
digne ſumens ſant
ilez reſurrectionet
.non crediditq n
a beatoꝛum.
coꝛdietemporalbt
eeſurieiby: necn
n decit bibere ſni
nte,de iii non i
ſt eos inſpicere
voperuit tis ilin
itauit pape; inn
vi. non fediniffi⸗
ene po ihſi⸗ d

non ſepiliuit defuctos:nec ꝓeurauit ad ſepilien
dum. CDe. vij.oꝑibus miſericoꝛdie ſpualibꝰ.
CPꝛimo non decht conſilinm penitentibꝰ: vel
dedi malum ↄſilium a ꝑuerſum. De ſecũdo non
docuit fidem ingnorantibus,.de tertio:noluit di
rigere deuiantes. De quarto:non dedit conſiliũ
carentibus. de quinto non planxit doloꝛes pau
perum.de ſexto non oꝛauit pꝛo peregrinantibus
uec etiam pꝛo laboꝛantibus.de ſeptimo non effu
dit pces nec dedit elemoſinas pꝛo fidelibus de⸗
functis. CDe ſeptem ſacramentis eccleſie.
CBDe baptiſmo non credidit ꝙ per euʒ pena re
laxetur a culpa rẽittat᷑.de confirmatione quaʒ ſe
cit epᷣs:de ſacris oꝛdinibus inſtitutis: de ſacrifi⸗
tio miſſe ſeu hoſtie:de matrimonio quod deꝰ in
ſtituit:de ſacra penirentia ⁊ confeſſione:de extre
ma vnctione quibus non adgibit fidem rectam:
nec recepit nec honoꝛauit vt debuiſſet. Item de
confeſſione non debite facta.item de penitẽtijs
non debite completis.item de partic ipando cũ
excomunicatis. CTracratus de abſolutiomba.
CQuerit᷑ quis poteſt adſoluere: Rñdet᷑ ꝙ deus
pꝛincipaliter:nam ſolus deus peccata remitrir.
Secundo dominus papa.vel ſuus penitentiariꝰ
poteſt abſoluore penitentem vel confirentes. ten
tio epiſcopus ſuum dioceſanuʒ abſoluere poreſt
nõ aliũ..curatꝰ abſoluere poreſt ſuũ veꝝ ꝑro
chianũ.ð.quilibet pᷣſbiter de ſicentia curati ꝓpij
vel ſupꝛioꝛis. Sexto religioſ pꝛeuiligiati ſicut
mendicantes aut alij. Septimo de caſibꝰ papali

bus e reſeruatis ſolus paps vel ſui penirẽriarij.

Octauo de caſibus epiſcopalibus epilcopus ab⸗
ſoluit ſuũ dioceſanũ:aut ſui vicarij ſeu peniten⸗
tiarii.Nono oĩs pꝛeſbyter poteſt abſoluere pe⸗
nitẽtẽ in articulo moꝛtis ab oĩbus ptccalis qui⸗
buſcuᷣq;.Decimo laicus poteſt abſoluere penitẽ
tẽ ĩ articulo moꝛtis cũ nõ haberi poſſit ſacerdos
CQui nõ debent abſolui et cuius
abſolutio non valet.
Mꝛimo confitẽs qui dicit ſe non velle aut non
poſie pemtere Secudo non volẽs indulgere nec
volens rancoꝛẽ dimittere.Tertio nollẽs redde⸗
re inuenta cũ ſciat quis ea ꝑdiderit. Quarto no⸗

lens reſtituere furta ſiue dãna per eũ ſacta. Qui⸗

ro nolens ſoluere debita ſua cũ hoc bene poſſet
et habeat vnde.Sexto adultus in quo non appa
rent aliqua ſigna contritionis. Seprimo cõfuẽs
alxeri quã fuo curato ſine licentia eius vel ſupe⸗
rioꝛis. Octauo excommunicatus a cane ne vel a
iudice per ſententiam larã Mono quãdo pecca⸗
kum eſt reſeruatũ confitens debet mirti ad ſupe⸗
rioꝛẽ. Decimo obſtinati in aliquo peccate ſicut
philardi:meretrix:aut vſurarij:tñ ſi inſt nter re⸗
uirũt poſfunt abſolui a penitẽtia iniungi vide
licet ꝙ huiuſmodi peccata relinquant ac futura
inuenta a debita reddant: ⁊ confeſſoꝛ drbet eis
dicere ꝙ talis abſolutio modieum valet aut qua

CCaſus multum vtiles circa confeſfſionem.,.
Dubiratur vtrum motus aut ſuꝛdus ſeu bleſus

ſetoiperfo⸗
ſunſepoſunreb
utranrinſnoh
Gamdur cenfeſ
enureligar.Oubi
rdelquo peccato
oi Raponcetur
eliar dfo concede
ien dubuarur
cerone naior poffi
ſytnideperis ſuis.
biwriebercomm
urdeſuspeccaris
ENaſt nicruato pe
Eknpleem capele
Iuychsgcunig roman
rpen ei facick ſe
Polenri

finu.

WNNN
alidus epilcopnst⸗
Apiceriſſenpenin
Pporeſtcbſelhm,
dſbusbtcrais
eteſtabſoueſehen
abenpoſſikſareie
bſoltictnins
.
tſe ſonvelle auen
n volis indulgenen
Tertio nolls ſell
1pdiderit. Quanon⸗
inaper eü ſacti
ua cu hoc benepent
ultus in quononen
onis. Septimnocſt
licentia eius velſin
nicatus canenent
Pono quadope
debermini adſn
n aliquo pcccaneſe
rariſetffiinſtnmn
enitetia iniungt
afelinquanter iin
: 7confeſſordſbes
nodicum valeteud

cireaconfeſſonin
aſuili

poſrit᷑ abſolui per ſigna vel ſcripta tradendo con
feſſoꝛi:⁊ ſic poſrunt abſolui.Dubitatur ſi adue⸗
na confiteatur in ſuo ydeomate ſi de beat abſolui
Reſpondetur ꝙ cenfeſſoꝛ debet eũ abſoluere li
cet non intelligat.Dubitatur ſi infirmus confi⸗
teatur de aliquo peccato reſeruarovtrum debeax
abſolui. Reſpondetur ꝙ ſic:iniungendo ei ꝙ ſi
conualeſcat dſio concedente faciat ſe abſolui per
ſuperioꝛem. Dubitatur ſi excõmunicatus ſanus
cxcõicatione maioꝛi poſſit abſolui per ſimplicem
pꝛeſ byterũ de ꝑcris ſuis.Reſpondetur ꝙ debet
pꝛius abſolui ab excommunicatione a poſtea ab
ſoluetur de ſuis peccatis.Dubitatur vtrũ confi⸗
tens de caſu reſeruato poſſit abſolui ab illo pee
cato per ſimplicem capellanũ. Reſpondetur ; ſi
eſt remotus a curia romana talis poteſt abſolui:
et percipere ei ꝙ faciat ſe abſolui per ſuperiorẽ
cum poterit.

finis.

Cöretio malone
cpoꝛbos bo
ſentiumpe⸗
ſancco P

Coniuratio malignoꝛum ſpirituum
in coꝛpoꝛibus hominum exi⸗
ſtentium: pꝛout fit in
ſancto Petro.

*
2

E

S

—
. —
7.
.
o
15 Opepn
—
.
Nͤ
4
8
/
4
*

—

rtoniſign
cun aititum
garundun
Gnmumuscſer
ſui haeds⸗
e ifuscten
umc. (Secune
unbene bus nn

ectexpꝛobeand

nt, Seann
lye deſciclsi
leſbig doceba
unnio ius:uu
lſnagoga erathe
lincirclamani
nhbndbi jeſu⸗
kegis ſo dej
aris Oomneſcen
6ftlucdenonun
lnceuit. Erfaenns
ucünralinucid
ſielsinpetiſze
knelbusnckennt
W loeum
as eopinus

. . =

1.

Ccsiuratio malignoꝝ ſpirituum in coꝛpoꝛibns
hominum exiſtẽtium: pꝛout fit in ſctõ Petro.

Secundum Matheum. .
PAUm narus eſſet ieſus in bethleem iude in
¶ ediebus heredis c. CSecundũ Aucam In
illo tꝑe.Miffus eſt angelus Gabꝛiela deo iu ci⸗
uitat e m. c. C Secuncum Marcum. In illo tꝑe.
Recumbentibus vndecim diſcipulis apparuit il
lis ieſus:et expꝛobꝛauit᷑ incredulitatẽ illoꝛum.c.
CSecundum Joannem. In pꝛincipio erat ver⸗
bum. ꝛc. Sccundum Lucam.
In illo tꝑe.Deſcẽdẽs ieſus Capharnaum cinitatẽ
Galilce:ibiq; docebat illos ſabbaris:a ſtupebãt
in doctrinis eius:quia in poteſtare erat ſermo ciꝰ
Et᷑ in ſynagoga erat homo habens demoniũ im
mundum:et exclamauit voce magna dicẽs. Sine
quid nobis a tibi ieſu naʒarene: veniſti perdere
nos ſcio te quis ſis dei ſanctus.Et increpauit il⸗
lum dicẽs. Obmuteſce:et exi ab illo.Et cum pꝛo⸗
ieciſſet iliud demonium ĩ medio exit ab illo:nihil
q; illi nocuir. Et factus eſt pauoꝛ in oĩibꝰ: ⁊ col⸗
loquebãtur ad inuicẽ dicentes. Quod eſt hoc ver
bum:quia in poteſtate et virrute imperat immun
dis ſpiritibus:a cxeunt. Et diuulgabatur fama
de illo in omnem locum regionis. Oꝛatio.
CSDñt deus pꝛopitius cſto mihi ꝑctõꝛi: qui oẽs
a ii

domines vis ſaluos fieri: ⁊ ad imaginẽ et ſimili⸗
rudinẽ diuinit᷑atis tue nos feciſti: ſuſcipe oꝛat᷑io⸗
nem quã pono ante ce nſpectum clementie tue ꝓ
famulo tuo MN.quia a demonio vexatus eſt:ipſuʒ
ad tuã miſericoꝛdiam peruenire cõcede. Per dõ
minum noſtrum. CAlia Oꝛat᷑io.
CObſecro te dñ̃e ieſu xpᷣe: vt extrahas oẽs lan⸗
Gguoꝛes ab oĩbus mẽbꝛis huius hominis a capi⸗
te:a capillis:a cerebꝛo:a fronte:ab oculis:ab auri
bus:a naribus:ab oꝛe:a lingua:a dentibus:a fau
cibus:a gutture:a collo:a doꝛſo:a pectoꝛe ab vbe
ribus:a coꝛde: a ſtomacho:a lateribus:a carne:a
ſanguine:ab oſſibus:a tibiis:a pedibus:a digitis
aplanta:a medulla:a neruis:a cute et ab omni cõ
pagine mẽbꝛoꝝ eius.Exaudi dñe ieſu chꝛiſte me
iniſerrimuũ peccatoꝛẽ:tibi ſit᷑ virtus poteſtas ⁊ im
perium in ſecula ſeculoꝛum Amen.
CExoꝛciſo te immunde ſpuůᷣs in nomine dei pa⸗
Fris oĩpotẽtis & a in noĩe ieſu xpi filij eius Ket᷑
in virtute ſpiritus ſancti & vt recedas ab hoc fa
mulo dei H. ¶Ipſe tibi imperar maledicte dia⸗
bole:qui ſiccis pedibus ſuper mare ambulauit:⁊
Pe:ro mergenti dexreram poꝛrexit:qui ceco na
to oculos aperuit:et quatriduanum Aaʒarũ a mo
numento ſuſcitauit. CErige maledicie diabole:
recognoſce ſentẽtiã tuã:et da honoꝛẽ deo viuo et
vero:da honoꝛẽ Jeſu chꝛiſto ſilio eius et ſpiritui

bhrichtoern

itſgniſancte⸗
neumnaledae

olehana et da e
yrmosimuͤcab
Nuengeloꝛi de
Wiaus martyri
Meubpafer dfil
ſaummu:acpee
unlterpoſcon
ötlerſus hune
Uß uenaucito n
Aontdr. C)p
gufeniss et mar
(Metbimnperarmn

beloni in infen

Perblihgatm

ad imegiſe fe
Crlmn cleneſtentg
onlo vennng ſit
enire cictle ſoen
. (latt
vrepnchus dit,
ins homnisgc
onteraboellisbin
gugn deſtibusetn
oꝛſonpectorethſt
a laenbus dcent
lis:apelbusadigt
s:a clke et abornti⸗
ndidit ieluchiſftn
t vintus poteſttn
n Amen.
pus in nomminedeitl
eſu xpi filiſeins
(yt recedas ab hee
nperar malcciat
der mare ambllu
porrexit qulcaen
duanum Aazatin
ge maledictt dun
da honoꝛ deoiil

ſilio eiuset n⸗

.

ſanct᷑o paraclyto:et recede ab hoc famulo dei M⸗
per hoc ſignũ ſancte crucis:quod nos frõti eiꝰ
damus: tu maledicte diabole nüquã audeas vio⸗
lare:neq; i eo pꝛeſumas amplius ſtare. Exi fſoꝛas
ab eo ſathana er da locũ ſpuũ ſctõ ꝑaclyto. Exi fo
ras ſpiritus imũde ab hac creatura dei. Oꝛatcio⸗
CDeus angeloꝛu: deus archageloꝛũ: deus apo⸗
ſtoloꝛũ:deus martyꝛũ:deus cẽfcſſoꝛũ:deus virgi
num: deus pater dñi noſtri ieſu chꝛiſti:inuoco no
men ſanctu tuũ: ac pꝛeclarã maieſtatis tue clemẽ⸗
tiam humiliter poſco:vt mihi auxiliũ pꝛeſtare di⸗
gneris aduerſus hunc nequiffimũ ſpirirũ:vrx vbi
cunq; larear: audito tuo ſancto nomine velociter
cxtat et recedat. C Jpſe tibi iperar maledicre dia
bole:qui veniis et mari ac ẽpeſtatibus imꝑauitx.
CIple ribi imperat maledicte diabole: qui te de
ſupernis celoꝛu in inferioꝛa terre demergi pꝛece
pit. Ipfſe tibi ĩperat maledicte diabole: qui te re⸗
rroꝛſum redire pᷣcepit.Audi ergo ſathana et time
victus ⁊ ꝓſtratus recede adiuratus in noie domi
ni noſtri ieſu xp̃ᷣi. Tu ergo nequiſſime ſi puͤs: iimi
cus humani generis:moꝛtis raptoꝛ:iuſtitie decli⸗
natoꝛ: maloꝛu radix: fons vitioꝝ: ſeducroꝛ hoim:
percuſſoꝛ gẽtiũ:incitatoꝛ inuidie:cauſa diſcoꝛdie
oꝛigo auaritie:excitaroꝛ doloꝝ:magiſter demonũ .
quid ſtas et reſiſtis:cũ ſcis ipſũ ꝑdere vires tuas⸗.
Mendax es:⁊ ſcis illũ qui in iſaac eſt imolatus::

ſoſeph venundatus imagine oeciſus eſt. et in ho⸗
mine eſic rucifixus: deide ſis ab eoſ. ep aratus. Re
cede in omine pa vtris et fi lüi ſpiritus Eſau
cti.da locum ſpiru ui ſancto per hoc ſignum ſekẽ
cru Ecis dñi noſiri ieſu xpi.qui vẽturus eſt iudica
re viuos et moꝛtuos a ſeculum per ignẽ. Amen.
COſricium ſuper his qui demonium vexãtur.
In pꝛimis dicitur Dñs vobiſcũ. N. Et cum ſpů
rxuo. Init᷑iũñ ſcrĩ euãgelui ſᷣm ioãnẽ.N. Gloꝛia nibi
dñc. In pꝛĩcipio erat vbum.c.Aliud euãgelium
̃m Marcũ. Dixir icſus.c. Euntes in mundum
vniuerſum pdicate euãgeliu.ac. Po ſtea dicitur
Parer noſter.et Aue maria. Sequitur Oꝛario.
CDñe ſancte pater omnipe tẽs qui cõſubſtantia
lem a coeternum tibi ante omnia ſecula filium in
eff abilem genuiſti cum quo atqꝙ; cum ſctõ ſpixitu
ex eodemqʒ filio pꝛocedẽtẽ celum terrã omnia qᷣ⸗
cnnq; exiſtunt viſibila er in viſibilis crc aſti. Hic
flectuntur genua dieendo. Te adoꝛo:te laudo: te
gloꝛifico teqʒ benedico:eſto queſo pꝛopiciꝰ huic
miſerrimo peccatoꝛi: ⁊ ne deſpicias cuʒ opus ma
nuum tuaꝝ: ſed ſalua et adiuua eum ꝓpt᷑ nomen
ſanetum tuum. Deinde ſtando dicitur Gloꝛia in
excelſis deo. e. Oꝛatio.
Dfie ieſu xpe fili dei vlui qui es verus er omni
potens ſplẽdoꝛ imago patris vita eterna cui
yna eſt cum patre ſctõq; ſpu cajlis honoꝛ cadẽ q;

Ppumamutss
eaioꝛo te udo.
Ginlitü pente
iru nietuegue
toglatus es Amn

(lnae pai deuse

calnus et coellal
lslnarrabiliterpr
minnoſrü ieſum⸗
ſhtofolos inlin
MMnnur genundi
utlooteqz gloriſi
nonebꝛas koti
Moneinco lumen
Aſmngſancciffimi
lbiefine ſempe
heni Marnationen
luentui Die ie
ſalruiftdie
UI
Ennetſancumie

lhſtebare⸗
an Donn leſu

enbanthene
,cdagestas
amſlind
fnſaiͤſangune
V

eoceiſuseſ iſ,
s ab eoſepunents
fic iinſpinnske⸗
to perhotſignine
qun velung eſtinge
um perign’,Ane,
n deſnoniumn perine
dbiſci. K. Etcam
n ioqni. F. Bloren,
m. 7, Alinc enägein
. Lumes inminen
luu.1c. Poſtesdienn
rig. Seaniunn
ipetis qai cöfuben
comnisſecllaflinnn
no atq; cumſcin
Ie cclum tertioni
in vifbiliscrteſt h.
,Le adoro telntin
ſto queſo Propictſ
deſpicias Mzeſuin
liuna an n
Ueur
lando diel

ni qvies renba
atris 4 Vltadini

ſpuͦ cls hon 9

gloꝛia coeterna maieſtas. Hic flectůtur genua di
cẽdo.Te adoꝛo.te laudo.teqʒ gloꝛifico ne hũc ob
ſecro famulũ tuũ perire patiaris ſed ſalua ⁊ adiu
ua cũ gratia mĩe tue:quẽ pᷣcioſo ſanguine ruo re⸗
dimere dignatus es Amẽ.Hic qr Credo. Oꝛatio
CDſie ſancte pat̃ deus eipotẽs qui cõſubſtãtia⸗
lis coeternus et coequalis patri filioqʒ exiſtẽs. etx
ab eis inenarrabiliter pꝛocedens:et ſuper eundẽ
dominum noſtrũ ieſum chꝛiſtum in columbe ſpe
cie a ſuꝑ apoſtolos in lingnis igneis deſcendiſti.
Hic flectuntur genua dicẽdo. Te adoꝛo te laudo
te benedico teq; gloꝛifico repelle q̃ſo ab hoc ſa⸗
mulo tuo tenebꝛas rotiꝰ noctis iniquitatis ⁊ per
ſice accende in eo lumen tue miſericoꝛdie er ignẽ
ſuauiſſimi ⁊ ſancciſſimi amoꝛis tui.Dñe ieſu xpᷣe
ſili gloꝛioſiſtime ſemper virginis marie pꝛecoꝛ re
per ſancrã incarnationem tuã parcc iſti per ſãctã
natiuitatem tuã.Dñe ieſu xpᷣe parce iſti per pꝛeſe
piu in quo iacuiſti. Dñe ieſu cheiſte parce iſti per
baptiſmum et ſanctum i eiunium ruum. Domine
ieſu chꝛiſte parce iſti per ſancram crucem ⸗ paſſio
nem tuam. Domine ieſu chꝛiſte parce iſti per ſan
ctos electos tuos. Domine ieſu chꝛiſte parce iſti
per ſpinas coꝛone rue.Dñe ieſu xpe parce iſti per
quinqʒ plagas ruas. Dñe ieſu xpᷣe parce iſti per
alapas ⁊ aceto felle mixtum. Dñe ieſu chꝛiſte par
e iſti per ſcrm̃ ſanguinem et aquã qui de tuo lae

rere emanauerũt᷑. Domine ieſu xpᷣe parce iſti per
ſanctã reſurrectionem tuam. Dñe ieſu xpᷣe parce

iſti per ſancram aſcẽſonem tuam. Ofie ieſu chꝛi⸗
ſte parce iſti per ſanctũ Spiritũ paraclytũ. Dñe
icſu xpᷣe parce iſti per venturum iudicium tuum.
Dſie ieſu chꝛiſte parce iſti per maieſtatem tuam.

Domine ielu xpᷣe parce iſti per gloꝛiam regni tui
Domine ieſu chꝛiſte parce iſti libera eũ a pctis

ſuis: et inimicis ſuis viſibilibus et inuiſibilibus:
er da iülli partẽ cũ ſanctis tuis ĩ vitã eternã. Amẽ.

CIn nomine paxetris et ſi E lij et ſpiritus ſan⸗

cti. Amen. Pſalmus.

Judica dñe nocẽtes me:expugna impugnãtes

me.Appꝛchende arma ct ſcutũ: et exurge in adiu
toꝛiũ mihi. Effunde frameã a cõclude aduerſus
eos qui perſequũtur me:dic anime mee ſalus tua
eas ſum. Gloꝛia patri.ac. Oꝛatio.

„

Deus qui per vnigenitũ tuũ excluſa dãnat᷑iõöe⸗

diaboli popnlũ tibi fidelẽ aptaſti: expelle queſu⸗

mus a famulo tuo. N.cunctas diabolicas illuſio⸗ .

nes et inſidias: eu illibatũ ab omni eius impu
gnatione conſerua. Per eundem. Oꝛario.
TBeus celi:deus angeloꝛũ:deus archãgeloꝛum
deus pꝛophetaru:deus virginũ:deus qui poteſta
rem habes donare viram poſt moꝛtem: requiem
oſt laboꝛẽ quia nõ eſt alius pꝛeter te dñe:nec pot

„.

inldisererein
ncngieſign⸗

tſe creatoꝛ celi er terre: qui rex es: et regni tui nõ ſutmn

obmiitnii
r emuldtui.
lrnre digtens
tnono Lucleer
itoniebar gotn
br:ui dicebas
ertnoniz in latert
pinullinẽ inbꝛii
idkinfernam trah
leſtenürac teincht
mulitiqui conenn
gelpolvit oꝛbe de
rimaiseius noͤap
undormierunt nn
undenteroicenn
nlepalntus iuoluti
hcilerit ad fune
nnlo non habebi
günlmidlen
P bentnennun
ach ells oecaſone
Ulſgenrnet hereqltz
icen orbis talie
bisdenec

— —

ieſu pepenef⸗
n. die tiipßen
ntuan dfenſ
pintüparahri d
nrum udicumm
per maieſtgtenter
iper geian ngt

e iſtialberaeit t

ilibusetinuifbiſe

tuisivitäeterni

tficliaſpinins
Phels
e:expugna inpnge⸗
ſcuruͦ etepangenn
nei acoclidealin
bic animne meeſilsn
tuͦtui excluſadint
aptaſti opelelit
ctas diaboſicblt
ti ab omni aip
undem. Oas
ri deus archigtnl
rginü⸗deus guigt
poſtmorren:i

cterte dieſti/
Spectertrdie
irercsetnigi⸗

co vt hunc famulũ tuu.mN.de immundis ſpirui⸗
bus liberare digneris. Per dñm noſtrum.
CMDemento Lucifer quomodo cecidiſti de celo
qui mane oꝛiebaris:coꝛruiſti in terrã:qui gentes

vulnerabas:qui dicebas in coꝛde tuo:Se de bo in

mõtẽ teſtimonij in lateribus aquilonis: aſcẽt am
ſuper altitudinẽ imbꝛiũ er ſimilis ero altiſſimo.
Aerũ ad infernum traheris ad impꝛofundu laci

qui te viderũt ad te inclinabũtur teqʒ ꝓſpiciẽtes

unquid iſti qui contur bãt terrã: qui concuſſit
regna qui poſuit oꝛbẽ deſertum:⁊ vꝛbes eius de⸗
ſtruxit:vinctis eius nõ aperuit carcerẽ oẽs reges
gentium doꝛmierunt vniuerñi in gloꝛia viri in do
mo ſua:tuo autẽ pꝛoiectus es de ſepulchꝛo tãquã
inutilis pollutus iuolutus:qui interfecti ſunt gla
dio:et deſcẽderũt᷑ ad fundamenta laci ſuoq; cadas
ueri putredo non habebis conſoꝛtiũ:neq; cũ cis
ſepulchꝛũ in terrã diſperſiſti:tu popuiũ occidiſti
non vocabitur in eternum ſemẽ peſtimoꝝ pꝑꝛepa⸗
rare filios eius occaſione iniquiatis patrũ eoꝛũ
non ſurgent:nec hereditabunt terram:nec imple
bunt faciem oꝛbis terre ciuitatũ:et confugam ſu
per eos dicit dñs exercituum.
Oꝛatio

C Deſcendens ieſus de monte ſterit in loco cam
peſtri:⁊ turba diſcipuloꝛũ eius.et multitudo ꝑle

4

erit finis humiliter maieſtati er gloꝛie tne ſuppli

et ſanarentur a languoꝛbus ſuis: qui vexaban⸗
tur a ſpiritibus immundis curabantur er omnis
turba querebat eum tangere: quia virtus de illo
cxibat et ſanabar omnes. Oꝛatio.

CEripe me de inimicis meis dñe ad te confugi

docæ me facere voluntarem tuam quia deus me⸗9
cs tu. Oꝛatio.
CANunus noſtre humilitatis pꝛo petitione famu
li tui oblatum petimus dñe gratãter accipe:a ab
eius oppꝛeſſione maligni inſidias:oẽmqʒ poreſta
tem benignus exclude. Per dñm. Oꝛatio.
ñe deus virtutum ſuſcipe pꝛeces quas tibi offe
rimus pꝛo fumulo ruo N. 1 pꝛice inimicos 7 ada
uerſatios tuos ſathan:a omnes ſibi ſubiectos de
mones:vt a nplius non habeant porteſtarẽ in hoc
famulo tuo N.moleſtandi fatigandi ſeu vexandi
cum neqʒ durandi in eo: quia in te dñe ſ peraui:
non confundar ineternum: ſed in iuſticia et foꝛti⸗
tudine tua libera eum. Oꝛatio.
CEterne deus:qui es deus abꝛaam: deus iſaac:
