ſubcinericiꝰpanis a vas aꝗ comedit ⁊ bi-

bit · ⁊ rurſũ oꝛdoꝛmiuit.Et iuſcitauit eũ an⸗
gelꝰ ſcdᷣo dicens: Surge comede.grandis
enĩ tibi reſtat via. Joſephꝰtñ dicit angeluʒ
nõ excitaſſe eüũ·̊ aliquẽ. Et comedit helias
et ambulauit ĩ foꝛtitudine cibi illiꝰxl· dieb
· xl· noctibo vſq; ad mõtẽ dei oꝛeb · in qͥ ap/

paruit dñs moyſi ĩ rubo.Et manſit ibi heli⸗
as ĩ ſpelũca.Et ait dñs ad eũ: Quid h̊ agis

helia:Qui rñdit: Zelatus ſũ aduſus iſilp
te. Nã altaria tua deſtruxerũtꝓphᷣas tuos

occiderũt·: ⁊ relictꝰ ſũ ego ſolus ⁊ ꝗrut aiam

meã:⁊ aufugi.Et ait dñs ad euʒ: Egredere

T tranſibit dñs coꝛam te. Tria tamẽ pꝛius

viſibiliter trãſierũt·in quibus non trãſiuit
Dñs. Pꝛimo ergo tranſiuit ventus foꝛtis ·

conterens petras:ſed nõ in vento dominus
Secũdo trãſiuit cõmotio terrę:ſed non in

ea dñs Tertio tranſijt ignisſed nonĩ igne
dominus. NQuarto tranſijt ſibilus aurete⸗
nuiset cuʒ eo dominus.Et operuit helias

vultũ ſuũ pallio:⁊ ſtetitĩ oſtio ſpeluncę.Et

dñs tranſiẽs dixit ad eum: Quid hic agis
helia:Et reſpondit ei ſicut ⁊ ſupꝛa Et dixit

domin? ad eum. Reuertere ꝑ deſertuʒ ⁊ va
de in damaſcũ · ⁊ in vltionem mei inunges

acahel regem ſupꝑ ſyriam · hieu filiũ nanſi
regem ſuper iſrael· heliſeũ aũt filiũ ſaphat
deabela inunges ꝓphetaʒ pꝛo te · et iſti tres
interficiẽt idolatras de iſrael. tios acahel

alios hien . alios heliſeus· relinquã mihi
Tiſrłvij· milia viroꝑ quoꝝ genua non ſunt
curuata baalnec oſculati ſunt manus eius

Et nota ꝙ helias nõ aliter vn xit aca bel · ni⸗
ſi ꝙ dixit ꝑ heliſeum eum regem futurum

Hieu vero nec ioſſe
nec heliſeꝰ ĩiunxerũt NMõð ↄgruit oꝛaculo
ſß vnꝰ ꝓohetan miſ ·NMato eni heliſeo in
ſus ab heliſco · heli galgalis imago ð vi
ſeüu vero non vnxit tulis aureis mugit.
niſi ꝙ pallium ſuuz Quo audito in hie⸗/
poſuit ſuꝑ euʒ. Nõ rnlaleʒ ait ſacerdos.

Pꝛopheta nat? eſtĩ
iſrl qͥ ſcuptilia eoꝛuʒ
2

Oehummao
nn

ofecheng
gsinenit,qj

grätesichent

Pprunthil
feoſokttlie
muninejt
Uthertote
Nitelaocot
ſamzminir

ſerimnge⸗

dcia Oinor

boumitäfno⸗
itastoleted
Puntuoumet
chabaſlüſcil
Nrenoil
nncho Dicredi
Gofneepplunm
Unt Tol
Ulionenle
Doirdu
ſtepoglliss
mnnnubateb
lanniſnin
ſiolhe
ſorunn
hiurmsl
ſackegropug
I.Derea
ſiucb Kti
ſſorſesckin
n Nictorſi

ropotg

ſenct⸗
fuiinine
Cücheneen
ſelun
Ulobeobe;
itul
allec

Mteigti, N
Cndcgoltiiz
s lonatre
t Atſlännti
Durcklonelrg
alhbüdiing

=

ndisee
elchen
AWlche iil
4 „

1

4

rtsiünſ
Ninmigburn
Repblriflin
mn Luutmeni⸗
tugnbus noniſ
rmiaitwinsfili
nitigisſtnnig⸗
vemnirtibsunn⸗
ninns Klopmiti
imtioſirund
daun. Qusleag
ilartinn Ktdir
uarme dam
tüonenmaligung
nimtbiuflüin
daiſcinüͤtflüß

mator Mutn 6
N. 75 eto⸗
gaininmm
ntr m,

ſun im

1

=

Pꝛofectꝰergo heli / deſt

as ĩu enit · xij · viros

arãtes ĩ·xij · iug boũ⸗quoꝝ vnũ erat heliſeꝰ
poſuit helias palliũ ſuũ ſuger eũ:⁊ ↄtinuo
ꝓPhetauit heliſeus · vt ait ioſephus.Etcur
rẽs poſt heliã ait: Oſculer oꝛo te patrẽ meũ
7 matrẽ meã ⁊ ſequar te. Et reuerſus macta

uit par boñ ·et coxit illud in lignis aratri et

edit eſcas cõtribulibꝰ.⁊ ſurges ſecutꝰẽhe⸗
liam ⁊ miniſtrabat ei.

epꝛuma obſidione ſamarię.

apitulum.XxXXVII.

Oꝛro benadab

rex ſyrię obſidebat ſamariã·ha bes

ecũ · xxxijreges: miſit ad achab ĩ ſamariã
Ddicẽs: Si vis vt recedã a te:cras hac eadeʒ

hoꝛa mittã buos meos:⁊ omne qð placue/
rit eis tollẽt de domo tua:⁊ de domib ſeruo

rum tuoꝛum : etiq vxoꝛes et liberos. Et inijt

achab oſiliñ cũ ſenioꝛibus. Qui dixerunt:
Mõ acqᷣ eſcas illi. Et rñdit achab nũcijs be

nadab. Dicite dño meo. Oia ꝗᷓ iuſſiſti ĩ nũ/

cio facere poſſum· hãc aũt rem facere nõ poſ
ſum . · de vxoꝛibꝰ libert. Et ĩidignatus be/
nadab remiſit ad eũ dicẽs: Mec faciãt mi/
hi dij· H̊ addant-ſi ſuffecerit puluis ſama
rię pugillis oĩs ꝓplłi mei qui ſequit᷑ me Sa

lem· ⁊ ẽ ſenſus. Tata mecũ ẽ multitudo· vt

ſi ſinguli lapidẽ vnũ vel ſtipitẽ vel ceſpitez —

cõpoꝛtauerint tm̃ extruentaggerem q ęq;;
bitur muris ſamarię ⁊ terrę intus poſite· et

ita ex equo pugnabũt vobiſcũ. Et rñdit rex

iſrl. Dicite ei. Nõ gloꝛiet accinctꝰ equę vt

Ddiſcinctꝰ.Et ẽ ſenſus.Adhuc es accinctꝰar
mis · ⁊ res eſt in pendulo. Moli g gloꝛiari q

ſi iam victoꝛ ſis ⁊ diſcinctꝰarmis depoſitis ·
q · d · nõ põt gloꝛiari ſic ſliatoꝛ ſicut victoꝛ
vel m aliã lr̃am. NMõ gloꝛiet᷑ eque accinctꝰ

atq; diſcinctꝰ. q. D. Ante victoꝛiam nõ põt
gloꝛiari accinctꝰ multitudine:nec diſcinctꝰ
id ẽ eſt carẽs multitudine.qꝛ ſeꝑe pauci vin

cunt multos. Ooꝛro benadab cũ regibus
ſuis bibebat ĩ vm bꝛaculis:⁊ ait ſeruis ſuis:

Circücidite ciuitatẽ. Cũq; expugnarẽt eaʒ

timuit achab nimis. Etecce vnꝰ ꝓpheta co/6
foꝛtauit eñ micheas.vt quidaʒ tradunt⁊
ait: Mec dicit dñs:Ego tradã oẽʒ hac mul
titudinẽ in manu tua hodie · vt ſcias qꝛ ego
ſũ dñs. Et ait achab: Per que:Qui rñdit
DPer pediſſequos pncipũ ꝓuinciarum. Et
ait achab: Quis erit dux eoꝝ? Qui rñdit:
Tu. Et inuenit achab filios pncipum ·cc·
xxxij·⁊ egreſſus ẽ cũ eis.ũq; nũciatũ eẽt be
nadab ꝙ egreſſi eſſent de ſamaria:miſitĩ oc
curſũ eoꝝ viros dicẽs: Siue ad pacem ſiue
ad pᷣliũ veneritaꝑpꝛehendite eos viuos.Fi⸗
lij vro pᷣncipuʒ ꝑcuſſerũt eos· vnuſquiſq;
virũ q ſe veniebat. Et fugit exercitꝰ ſyrio
ru:⁊ egreſſus iſrael ꝑcuſſitequos ⁊ currꝰ et
ſyriam plaga magna. Cüc acceſſit ꝓpheta
ad achab dicẽs: Confoꝛtauit te dñs:vide
qd facies ei: SGequẽti ãno aſcẽdet rex ſyrię
cõtra te.q.dD. Meceſſe ẽ tibi vt habeas dñm
ꝓpitiũ. Cũc dixerũt ſerui benadab ad eum
Dij montiũ ſũt dij eoꝑ:⁊ pugnauimꝰcum
eis in mõtib·⁊ ideo vicerũt nos. Pugne⸗/
mus g in cãpeſtribus vbi dij eoꝝ nihil poſ
ſunt. ⁊ obtinebimus eos. Tu aũt fac verbũ
B. Amone ab exercitu reges: qꝛ inertes ſũt:
⁊ ponepncipes ꝓ eis:⁊ inſtaura numerũ pu
gnatoꝝ quos ante habuiſti.

cioꝛia achab. Ca. XXXVIII
mania habebat interiꝰ terrã pene muris ęeqᷓ.

Gitur poſt an/⸗
nmnum venit benadab cum exercitu ĩ
affec ˖ qᷓ in cãpeſtribus. Poꝛro filij iſrael
caſtrametati ſunt cõtra eos: q̃ſi duo parui
greges capꝛarũ. Gyri aũt repleuerãt terrã
dixit vnus vir dei ad achab:Quia dirxe/
rũt ſyri deus mõtiũ dñs ẽ ⁊ nõ valliũ.Tra⸗
dam eos ĩ manu tua.Et direxerũt acies ex

aduſo. vij diebus. Septima aũt die peuſſi

ſũt de ſyris cẽtũ milia ꝑedituʒ· ⁊ reliqͥ fugie
rũt in affec·⁊ cecidit murus ſuꝑ eos q remã
ſerãt. Benadab aũt fugiẽs in ciuitatem la
tuit in cubiculo · qd erat itra cubiculũ. Ser-⸗

ui aüt eius timẽtes ne ſuꝑueniret achab et
nemini parceret. ⁊ ſciẽtes reges iſrł clemen

tes · accinxerũt lũbos ſuos ſaccis: ponẽtes
funiculos in capitibus venerũt in occurſũ
r12

toꝛig

achab dic entes: Seruꝰ tuꝰ? benadab dicit
iuat oꝛo te aĩa mea.q.d. Quacũq; mul/
ctam im poſueris ſuſcipiã eam ꝓ aĩa mea.
Mui rñdit: Si adhuc viuat frater meꝰ eſt
id ẽ· faciã cũ eo fedus. Qui rapiẽtes verbũ
ex oꝛe eiꝰ. q̃ſi ꝓ omine feſtinãtes adduxerũ t
benadab ad eũ. Et leuauit eũ achab ſecuz ĩ
curru ſuo:⁊ dixit ad eũ benadab. Ciuitatel
q̃s tulit pater meꝰa patre tuoreddam tibi.
Fac tibi plateas ĩ damaſco · i · foꝛũ rerum ve
naliũ · ſicut fecit pater meꝰin ſamaria.Cũq;
federati eẽntredierüt ad ꝓpꝛia. Lũc miche⸗
as dixit ad ſociũ ſuum in ſpũ: Percute me.
At ille noluit. Cui ait: Quia nõ audiſti vo
cem dñi ·: cũ recedes a me ꝑcutiet te leo. Qð
factũ ẽ. Inuenienſq; alterũ virum dixit ad
eum: Percute me ĩ capite.Qui vulnerauit
eũ. Tũc ꝓpbᷣa mutato vultu aſper ſione pul
ueris ⁊ ſan guinis clamauit ad regẽ in via:
Cũ eſſemꝰ in pᷣlio adduxit vir vnꝰ captiuũ
ſuũ ad me dicẽs:Cuſtodi iſtũ ·qͥ ſi lapſus fu
erit · erit aa tua ꝓ aĩa eiꝰ:i· eris ſeruus mihi
ꝓ eo·aut talẽtũ argẽti mihi axpendes. Cũ
aũt verterẽ me huc atq; illuc:ſubito non cõ
paruit. Et ait rex: Judicũ tuũ ẽ qdipſe de⸗
creuiſti · alterutrũ neceſſe ẽ facies ei. LCũc lo⸗
ta facie agnitꝰ ẽ ꝓp heta a rege· ⁊ ait. Mec di
cit dñs:Quia dimiſiſti virũ blaſffemum di‚/
gnũ moꝛte· erit aĩa tua ꝓ ala eius·i· ipſe teĩ
terficiet. Et iratꝰrex ꝓphetę iuſſit eũ clauſuʒ
cuſtodiri:⁊ venit in ſamariiõs.

Dꝛro naboth

Miegrabelites habebat vineaʒ iuxta
palaciũ regis.Et di xit ad eũ rex: Da mihi
vineã tuã vt faciã ĩ eo hoꝛtum olerũ · dabo
q; tibi ꝓ ea vineaʒ melioꝛẽ vel pcium. Qui
rñdit. Pꝛopitius ſit mihi dñe · ne dem here
ditatẽ patrũ meoꝝ tibi.q.d. Non poſſum.
Hereditas relicta ẽ mihi a patribvt relin
quã eã poſteris. Et ↄtriſtatꝰ rex piecit ſe in
lectũ:⁊ nolebat comedere ⁊ cõfoꝛtauit euʒ
iacabel dicẽs: Equo animo eſto· ego dabo
tibi vineã naboth. Et ſcripſit ſecreto lras ex

Devinea naboth. Capi.XXxXIX

ces iegrahel miſit · vt cõuentũ facerẽt ⁊ ieiu⸗
na rẽt:tanq; dei iudiciũ facturi:et ſubmitte⸗/
rẽt teſtes aduerſũ naboth qͥ dicerẽt: GBñdi.
xit naboth deũ ⁊ regẽi:maledixit ſᷣm hebꝛę

nm ideoma ⁊ iudicãtes reum maieſtatis la/

pidarẽt. Et factũ ẽita: ⁊ lapidatꝰ ẽ naboth
ex ciuitatẽ iecrahel. Cuʒ g accepiſſet achab
de moꝛte naboth · deſcendebat in vineã vt
poſſideret eã. Et occurrit ei helias theſbites
dicẽs: Mec dic dñs: Occidiſti·inſup⁊ poſ/
ſediſti. Hebꝛeęꝰ hʒ.Occidiſti·⁊ poſt h̊ here/
ditabis. In loco h̊ in qͥ linxerunt canes ſan
gninẽ naboth. lã bent q; ſanguinẽ tuuʒ.i· in
eadẽ regiõe.Mõ enĩ intelligẽdũ ẽ in eodeʒ
loco ſingulariter. Qui rñdit:Num ĩueniſti

me inimicuʒ tibi ·i · qᷓre inimicaris mibi:Et

ait helias: Eo ꝙ vnũdatꝰ ſis diabolo · vt fa
ceres malũ coꝛaʒ dño. Mꝛopterea demetet
Dñs poſterioꝛa tua·⁊ dabit domũ tuã ſicut

domũ ieroboã ⁊ baaſa. Sʒ ⁊ de iecabel dic

dñs: Can es comedent iecabel in agro iexra
hel. Achab gtimẽs valde ſcidit veſtem ſuã
7 operuit ſe cilicio:⁊ doꝛmiuit ĩ ſacco/etam-
bulauit demiſſo capite.Et ait dñs ad heliã

Nuia humiliatꝰ ẽ achab coꝛam me · non in
ducam malũ h̊ in diebꝰ? eiꝰ. ſed in diebꝰ filij

ſui. Foꝛte dimiſſt uz eſt ei eccatũ ꝓpter pꝛe/
ſentẽ iuſticiã. Tranſierũt igit᷑ tres anni ſine

bello inter ſyriam et iſrael · ꝓpter fedus qð

inierant. Interim aũt ioſaphat rexiuda ac
cepit vxoꝛẽ filio ſuo ioꝛam athaliam filiam
achab ⁊ iecabel · p affinitatem confedera/-
ti ſũt rex inda ⁊ rex iſrael Tunc deſcendit io

ſaphat ad regẽ iſrael videndũ:⁊ eo pᷣſente
dixit achab ſeruis ſuis. Moſtra eſt ramoth

ᷓ eſt in galaad/cur negligimꝰeam tollere ð

manu regis ſyrie. Et ait ad ioſaphat: Ve/
niẽs ne mecũ ad pᷣliãdũ ĩ ramoth galaad:

NQui reſpõdit: Sicut ego ita ⁊ tu:populus

meus ppls tuꝰ. Sed ꝗqramꝰ hodie obſecro

ſermonẽ dñi:⁊ aſcitati ſunt baal ꝓphᷣe circi
ter. cccc Quibꝰrex aitt Ibo in ramoth gala⸗
ad ad pugnandũ an quieſcã:Mui dixerũt

Aſcẽde et dñs dabit eaʒ in manu regis.Et

ait ioſaphat: Num eſt h pꝛopheta domini:

Cui achab: Remanſit vnꝰ micheas filius

hienlrkoct
utupattl
tateiolpbat
jöninuont
Quinit
dſohbiſ
Athuskenleo
b erdic dn
tercllens aji
ü Lunegſi
aſicratao⸗
Tteos disin
noreg. Kvi⸗
snikig v
9s. Viiint⸗
Tultmhidi⸗
Etitligirab
iontulol
Nibitonun Li
dinleiteane

Vmnuonſin

Nbobytdecat
Poreniengebut

iliskenen

Anndis Der
Uhnsdaſtitn
Nnllcisd
on laner
chdhüns
goegebeti
Hclectg
nysierotyi
lenotunin
Citicaneen

umtifnni
i nenneſte,
dcbidirth
demllcci Ppe
ſannniſtit⸗
ilmlpin
S
Wanterinn
nntadetir

R 1
i

☛ —

(cde
Q wiͦ e⸗
nichlanganen

1

—

„

ittligitüinntg
tinininönbrt
itisdinnhen
nPrpma dnet
mbtdnini
Gmmigtid
nulceſacitcimii
wemiuitilapem⸗
te Etutdiattni
bubcounnenmn
Plasſadindichſi
rani pen,
itigtns miſi
nd⸗giaſccrsc

tihindunein

/

uun ubalmie

mn ſieiſ

d Luduin

—

„
F

biemla·ſ̊ odi eũ·qꝛ nõ ꝓphetat mihi bonũ.

Putabat reliqͥs occiſos a iecabel. Tũc pe/

nec deleas eã. i· H̊ ſignũ do tibi:qꝛ vtilabis

tẽte ioſaphat vocatꝰẽ micheas: ⁊ hoꝛtabat᷑

eũ nücius · vt bona regi diceret.ſicut et alij.

NQuirndit: Aiuit dñs:qꝛ qdᷣcũq; dixerit mm

dñs h loq̃r. Ooꝛro ĩ pſeudo ꝓphet erat ſe/
dechias fereſ coꝛnua ferrea ⁊ dicẽs ad ach/
ab: Hec dic dñs: Mis vetilabis ſyriã· do/

vyriã. Tunc ꝗſiuit achab a michea idipſuʒ
qð ꝗſierat ab alijs.Qui rñdit: Aiſcẽde ⁊ tra
det eos dns ĩ manu reg · nõ tñ dixit qͥs vel

cuiꝰregi. Cui achab: Adiuro te vt non loqᷓ/
ris niſi qd vrũ ẽ ĩ noĩe dñi. Tüc ait miche/

as: Vidi iſtł diſperſũ q̃ſi oues ſine paſtoꝛe

ait mihi dns.õ ha bet iſti dñʒ reuertãt

Et ĩtelligẽs achab ꝙ pdiceret ei ſe moꝛitu-
rü· dixit ad ioſa phat: ideſ qꝛ nõ ꝓphetat

mihi bonum. Tüc addidit micheas. Qidi

dDñm ſedẽetẽ · ⁊ angelos aſſiſtẽtes ei lonos a

xtri · malos a ſiniſtr· ⁊ ait: Quis decipiet

achab vt deſcẽdat ⁊ cadat ĩ ramoth galaad

Hoc eni exigebãt merita eiꝰ.Et dixitvnꝰa
ſiniſtris. Ego ero ſpũs mẽdaxĩ oꝛe ꝓphaꝝ
eiꝰ.Cni dñs:Decipies ⁊ hualebis.Lunc ſe
dechias ꝑcuſſit micheã ĩ maxillã·⁊ ait:We
ne dimiſit ſpũs dñi:⁊ locutꝰẽ tibi:Cui miv„i
cheas. Niſurus es qñ abſcõder ĩ cubiculo
tãcq; dep hẽſus in mẽdacio.Et vidit ſedechi
as rege heſitãtẽ·⁊ ↄfoꝛtauit eũ dicẽs ſecreto
HMic ſi eſſet ꝓpha aruiſſet manꝰmea·ſic ma
nus ierotoã. Sʒ ⁊ locutꝰẽ q heliã qͥ pdixit
te moꝛiturũ vbi moꝛtuꝰ ẽ naboth. Cũc rex

cepit icarcerari micheꝗ vſq; ad reditũ ſuũ

eioſaphat. ¶apitulũ.xL.

Beẽderũt igit

cum exercitu duo reges in ramoth

— galaad io ſaphat eratin ſtola regali. Cui

achab deferens erat in habitu militari · vl
ne cognoſceret a ſyris. Rex eni ſyrie ſcepe/
rat pncipiby belli · vt reliqͥs nõ curãtes ſoliꝰ
achab ſanguinẽ ꝗrerẽet. Et ꝓpterea im petu
facto pugnabãt ↄ ioſaphat.Qui cuʒ excla/
maſſet ↄuocas ſeruos · itellexerũt ſyri nõ eẽ
achab· ceſſauerũt ab eo. AUnꝰ añt dirigẽs

ſagittã in ĩcertũ pcuſſit achab ĩter pulmonẽ -

ſtomachũ·⁊ fluebat ſanguis in iynũ:i:in
iĩterioꝛa curꝰ ꝑ pcones reuocatꝰ e exercitꝰ

a bello. Moꝛtu?ꝰ eaũt achab et delatus ẽ in
ſamaniã·⁊ ſepultꝰ ibi iuxta domũ eburneaʒ
qus ędificauerat. Et dũ lauarent muliercu

le currũ ⁊ habenas ĩ piſcina ſamarięlinxe/
rũt canes ſanguinẽ eiꝰ.iuxta verbuʒ helic·
regnauit ochogias filiꝰetꝰ p eo. Poꝛro ioſa
phat redeũti occurrit hieu filiꝰ anani argu⸗
ens euð ꝙ ipio pᷣbuiſſet auxiliũ. Joſaphat
vo regnauit ĩ hierlm. Triginta qnq; ãno⸗
rũ erat cũ regnare ccpiſiet ⁊ xxv· ãnis regna
uit. Eępit ant regnare qno:iiij· achab regis
iſtl. Sʒ ⁊ B oꝛit᷑ ꝗſtio de collatione:q̃s oẽs

poſt libꝛũ reguʒ ſeparatim diſcutiemus.Et

am bulauit ioiaphat ĩ vijs aſa pꝛis ſui.An/
no ſiqdẽ tertio regni ſui ſcepit pncipibꝰ et
ſacerdotib regni ſui:vt ꝑagrãtes ꝑ ſingu/
las ciuitates docerẽt ꝓpłin legẽ mo yſi Poꝛ
ro amonitę:moabitę:⁊ arabes · irruerutĩ iu
dam circa engaddi.Et oꝛãte ioſaphat i tẽ/

plo vt legit᷑ in paralipom enõ ↄfoꝛtauit eũ

2

hierlm nolite time/
re cras egrediemi/
ni et dñs erit vobi9/B
ſcũ. Et egreſlꝰ pcuſ9/
ſit hoſes et fugauit
Cũqʒ diriperet iirl
caſira hoſtiũ tribus
diebus · dixit locuʒ
illũ ↄuallẽ bñdictio
nis et habuit dein⸗
ceps coꝛ rectũ cum
dno. Sʒ ⁊ reliqᷓs ef/
fęminatoꝝ abſtulit
de tra:verũtñ excel/
ſa nõ abſtulit·1 ad/
huc fuiebat edõ regi iuda ĩ tributo. Miſit
q; ioſaphat claſſes in ophir ꝓpterea auruʒ
ꝗ ↄfracte ſũt ĩ aſiongaber. ac ↄfractiõeʒ
ndixerat ei eliecer ꝓphᷣůa filiꝰ dodan futuraʒ
qꝛ ioſaphat fecerat fedus cum ochogia. Et
moꝛtuꝰ ẽ ioſaphat/⁊ ſepultꝰ in ciuitate da/
uid:⁊ regnauit p eo ioꝛam filius eius.

ia ciel fili? cacharię ꝓpha dicens:O iuda et

Mota ꝙ iudęa qñq;
ð tota terra iudgoꝝ
vt ibi · ignoti iudęa
dei · ⁊ notꝰ ĩ iudęa de
us. Mñq; iudea ðꝛ

min· hm qð ðꝛ ꝙro
boam regnauit ſuꝑ
iudaʒieroboã ſuper
iſrł. Qñq; ſola tribꝰ
iudę iudea ðꝛ · vt ibi
Judta et hieruſaleʒ
nolite ti.

rzʒ

tm tribꝰiudę ⁊ benia-.

Cnadenti⸗
Sub ioſaphat nonꝰ latinoꝝ rer fuit al⸗

nins carpentꝰ decimus ſilui⸗ tyberiꝰ · a que

fluuius dictus ẽ tyberis · qͥ pus albula dice
batur vndecimus ſiluius agrippa.

Sequũtur tituli capituloꝛũ i in bi

ſtoꝛiam regum quart.
De ochocia rege iſrael. capi. j.
De raptu helię. ca. ij.
De ſale heliſei. ca.iij.
Detribus regibus quiobſedeunt regem
moab. (ca. ii ij
De ſupabundantia olei. —(Cc. v.

Deſuſcitatione filij ſunamitis. ca.vj
De coloquintidis et ſuperabundantia pa⸗

Denaaman. ca. viij.
De ſecuri ⁊ acriſia ſyrioꝝ. ca.ij
De ſcdᷣa obſidione ſamarię.

◻

Defame ſeptẽ annoꝝ begrinatiõe mulie/

ris ſunamitis. ca. xj.
De moꝛte benadab. ca. xij.
De ioꝛam rege iuda. ca. xiij.
De hien rege iſrael. ca. xiiij.

De.lxx · filijs achab 7 eoß moꝛte 7 de moꝛte

hieu. ca. xv.
Deatbalia T ioas. .
De ga ophilatio.
De obitu heliſei.
De amaſia v ioas rege iſrall 4, ix
Deieroboam regeiſrael · et amos pꝛop e⸗
Beocia. ca. xxj

De achania ſell 7manaben. ca xxij
De initio captiuitat. decẽ tribuũ. ca. xxiij

De ionathan. ca.xxiiij.
De achax. ca. xxv.
De captiuitate decẽ tribuñn. ca. xxvj.
De exechia. ca. xxvij
De ſignis trium annoꝛuz quę pꝛędixit eſa/
ias. ca. xxviij
Defuga ſennacherib. ca.xxix.
VDe regreſſu ſolis. ca. xxx.
De moꝛe ecechię. ca. xXj
De manaſſe 1 obitu eſaie. ca xxxij.

Dem moꝛte manalſe.

ca. xxxiij.
eamon ⁊ ioſia. ca.xxxiiij.
De hieremia. ca xxxv.

De inuentione deuteronomij. ca. xxxvj
De moꝛte ioſię. ca. xxxvij.
De ioachim vel ioachac. ca. xviij.
De nabuhodonoſoꝛ et moꝛte ioacbim.

*

capitulum. xxxix.
De ſedechia. . ca.xl.
Delaguncula teſtea. ca. xlj.

De pᷣma obſidione hierkm. ca. xlij.
De ſcda obſidione hierlmn. ca. xliij.
Defuga ſedechię capta vꝛbe. ca· xliiij
De incẽdio tẽpli ⁊ vꝛbis ⁊ godolia.ca.xlv.
De moꝛte ſedechię. ca. xlvj.
Gedatio contrarietatum.

De ochoʒia regeiſrael. Capitulũ

eimũ hiſtoꝛię regum quarti.

gias filius achab regnare
cpit in ſamaria. ãno. xvij
ioſaphat 1 duobus anis
regnauit · et am bulauit ĩ

moab in iſrael · id eſt· receſſit atributo eius
Ceciditq; ochotias per cancellum cnaculi
7 egrotauit· ⁊ miſit nuncios qui conſulerẽt
beelcebub deuz accaron · de infirmitate ſus
Joſephus dicit miſit ad deuʒ accaron mu⸗
ſcam · et miſit domi⸗

nus heliaʒ in occur/ Beelcebub deꝰ acca

ſum nuncioꝝ.Qui ron dꝛmuſca.
ait eis: Nũquid nõ
eſt deus in iſrael vt eatis ad deum accaron.

Quãobꝛem nõ cõſurgetochotias · ſed mo⸗

rietur. Cunq; redijſſent nuncij ad regẽ di
cerent ſe rediſſe ꝓ hmõi ꝓhibitione ꝗſinit
ab eis ð habitu viri ꝗ apparuerat eis. Qui
dixerunt ei: Vir piloſus eſt· ⁊ cona pellices
accinctꝰ. Qui ait: Melias eſt· miſit rex ᷣn
qua genariũ cuʒ ſuis qnquaginta armatis
vt vocarent heliam vel inuitum traherent.
Et ait quinquagenariꝰ helie ſedenti in wr⸗

tice montis. Homo dei rex hcepit vt deſcẽ⸗

ca.xlvij

Drro ocho

vijs patris et matris ſuę · et pꝛeuaricatus

dis Ouitſi
tigteng
ctunck a
luni⸗
ſus Dehnmnta
nltfuſend

itunit

peennor nea
necume⸗
r Cirai⸗On

mſt dsil
seocoiggt

nocannoſe
ttücegpinoc
1aftines.
etuptubet

Heglun Pnewn

8 enn
ſtnedoninus
Vuttdis: nuit

—

iuarite Geieb
Gdpnclekto
enntiadede⸗
n Mcgad
Qitchidirß
Ouchb Qri
nicvicipid
Ouicnitbigs
manerer diſe
dmnegnloer⸗
larntinuolni
ſihneidie

lungmmnſen

licdrot ſe

ag

da
Ndnon, ar

3
be. ap
annkint

1t.
waw au
wötginat

4

—

S

=

=

— ☛

—
— —
= ——

einn pinli

1nsabbnn
itüſunmrien
Ppbitz dronui

uuitectanbluii
ſie atreuanuni
crtſitatnbatotn
Nrnrtlungnu
uncoseicofſtei
Eon⸗Tinfintut

ſudmnn

Batntin
wN
arsuN
nctanbt
ſutmmm uſt
nii bboni
jummmu

huuln

Drnece

das. Qui reſpõdit: Si homo dei ſum deſcẽ/
dat ignis de celo·⁊ deuoꝛet te ⁊ tuos:⁊ ſic fa
ctum eſt. Miſit q́; rexalium qnquagenariũ
cum ſuis qui ſimilia locutꝰ eſt et ſimilia paſ
ſus. Deſtinanit q; tertium qqnquagenariuʒ
q creditfuiſſe abdias: qui curuans genua
coꝛã helia ait: Obſecro vt miſereant anime
meę ſeruoꝝ meoꝝ. Et ait angelꝰad heliã:
Deſcende cum eo ne timeas.Qui deſcẽdit
ad regẽ ⁊ ait:Quia miſiſii ad beelcebub q̃ſi
non eſſet deus in iſrael moꝛien. Et moꝛtu/
us ẽ ochocias. et regnauit ioꝛam frater eius
pꝛo eo·anno ſecundo ioꝛam filij ioſaphat ·
et tũc equiuoci fuerunt rex iuda ⁊ rexiſrael
7 gffines. HD

Deraptu helie. ¶ Capitulum.II.

Actum eſt cum

leuare vellet dñs heliaʒ p turbinẽ
ncelum venerunt helias ⁊ heliſeus ĩ galga
la. Et ait helias ad heliſeum: Mane hic. qꝛ
miſit me dominus in bethel.Qui reſpondit
Aiuit dñs ⁊ viuit anima tua: quia non de
relinquã te. Sciebat enĩ in ſpiritu eum tol/
lendum eſſe.Et occurrerunt eis filij ꝓphaꝝ
qui erant in bethel · ⁊ dixerũt ad heliſeũ ſecre
to. Moſti quia ho die tolletur dñs tuꝰ a te.

me. ð ita impletũ fuiſſe tradũt. Nam be I
liſeus viuens ſuſcitauit moꝛtuũ: ſed ⁊ moꝛ
tuus ſuſcitauit moꝛtuuʒ:quod non helias.
Cũq; pergerentecce currus igneus et eqni
ignei diuiſerũt vtrũq;: ⁊ aſcendit helias·et
ferebatur perturbinem in celum. Legitur
ꝙ ſabacha pater helię nõdum nati⸗viditĩ
ſomnis viros cãdidatos ſe ſalutantes.Nðᷣ
cuʒ nunciaſſet in hieruſalem · reſponſum eſt
ei Puer hic iudicabit iſrael ĩ gladio ⁊igne
HMeliſeus autẽ videbat ⁊ clamabat: Mater
mi pater mi:currus iſrael auriga eius:id
eſt· ſuſtentatoꝛ wopuli et rectoꝛ · et deiecit ei
helias palliuʒ ſuũ. Cunc ille ſcidit veſtimẽ/
ta ſua: vel pꝛę doloꝛe · vel abiciẽs veſtẽ ſuaʒ
vt deinceps vteretur veſte helię. Et rediẽs
ad ioꝛdanem percuſſit aquas pallio helię ⁊
non ſunt diuile · T ait: Abi eſt de?helię etii⸗
nunc:? Percuſſitq; iterũ ⁊ diuiſe ſunt·⁊ trã
ſijt. Muod videntes filij ꝓphetaꝝ dixerunt
Nequieuit ſpũs helię ſuper heliſeuʒ.Et oc
currentes adoꝛauerunt eum · ⁊ eo licet reni⸗
tente miſerũt ·:l·viros ad querendum heliã
ſi foꝛte ꝓieciſſet euʒ dñs in aliquo montiũ
vVel vallium. Cũq; ꝗſiſſent per tres dies · eo
nõ inuento redierunt.

Oe ſale heliſei. ¶ Eapitulum. III

ui reſpõdit:Moui. Silete.Et ait helias . VBnc Direrunt

Mane b. Qui noluit:Qunq; veniſſet ĩ hie
richo idipſũ dixerũt heliſeo filij ꝓphetarum
qui erãt ibi qð ⁊ pdicti.Et voluit helias vt
maneret ibi ſed noluit Cũq; venirẽt ad ioꝛ
danẽ am bo · et · . de filijs Phaꝝ a longe ſpe/
cularentinuoluit helias palliũ ſuũ et pcuſ-/
ſit aquas ꝗᷓ diuiſe ſunt·et tranſierũt ꝑ ſiccũ

Cunq; tranſiſſent· dixit helias ad euʒ. Po

ſtula qð vis et faciam tibi anteq; tollar a te
Nui reſpõdit:Obſecro vt fiat ſpũs tuꝰdu/
plex in me.Qui reſpõdit:iRem difficilẽ po/
ſtulas:tamen ſi videris me quando tollara
te · erit· alioquin nõ erit. Spiritum dupliceʒ

habuit helias:id ẽ:ad duo/ad pꝛophetiaʒ

et ad miracula. Et ad eadem duo fuit ſpũs
in heliſeo. et ita non petijt diſcipulus eẽ ſu⸗
per magiſtrũ. Quidam tamen diſtinguũt
ita. fiat ſpũs tuꝰ duplex in me .i· duplicet in

V viri hiericho ad heliſeuʒ: Terra h
optima eſt · ſed aqua fontis peſſima terram
facit ſterilem. Qui aſſumens vas nouum
terreum miſit in illud ſal et egreſſus ad fon
tem miſit ſal in illũ.Et cuʒ oꝛaſſet ait: Mec
dicit dominus: Sanaui aquas haset non
erit in eis moꝛs vltra · neq; ſterilitas. Foꝛte
moꝛboſa erat bibentibus cum ſterilitate.Et
ſanatę ſunt aquę vſq; ad diem hanc. Cun⸗/
qʒ aſcẽderet in betheliilludebant ei ·xlij·pu/
eri dicẽtes: Aſcende calue.Et maledixiteis

in nomine domini ·id eſt per nomen domini

vel inuocato nomine domini.Egreſſiq; ſũt
duo vꝛſi de ſaltu · 1 deuoꝛauerunt eos. Cũ/
qʒ tranſiſſet per montẽ carmeli redijt in ſa-

mariam ⁊ habitabat in ea.

äl .“ä

1.
S 4

„

5

¶ De tribus regibus quiobſederũt

regẽ moab. ¶ Lapitulum.IIII.

Orro ioꝛʒ filiꝰ
adcchab regnauit in ſamaria anno
xxyiij· ioſaphat · et · xi· ãnis regnauit · tulitq;
idola gentium quępater ſuꝰ introduxerat ·
verũtamen a cultu vituloꝛum ieroboam nõ
receſſit. Quem cum redargueret micheas ·
occiſus eſt ab eo ſcipitio:vt dicit epipha⸗
nius epiſcopus ſalamię cypꝛi. Et ſepultus
ẽ in moꝛaſchi ſolus iuxia ſepulturam ſena/

chim. Alius fuit poſt micheas ſimiliter mo⸗

raſchites ſextusxij· ꝓphetarum. Ooꝛro rex
moab ſoluebat regi iſrael tributus:· agnos
centũ milia · ⁊ totidẽ arietes cuʒ velleribus
ſuis: ſed moꝛtuo achab receſſita tribnto.
Nuãobꝛem ioꝛam rex iſrael aſcendit cõtra
eum in lium ⁊ habuit ſecum ioſaphat re/
gem iudalſed ioſaphat duxit ſecum regẽ
edom. Cunq; iuiſſent ꝑ deſertum idumeę

vij· diebꝰnõ erat eis aqua.Et ait ioſapphat

Eſt ne hic ꝓpheta domini:Et reſpõdit qui

dam: Eſt hic heliſeꝰ. qͥ fundebataqua ſup
manꝰ helię. Et ſteterũt tres reges añ heliſecũ
MQui dixit ad regẽ iſrł: Quid mihi ⁊ tibi ·
id ẽ tu cũ ſis idolatra:qᷓre venis ad ꝓobam

Dñi. Nerũtamẽ ꝓpter ioſaphat reſpicia te
T ait:Adducite mihi pſaltẽid ẽ pſallẽtem
Ciq; caneret pſaltes:per armoniam excita
tus ẽ ſpũs eiꝰ.⁊ factꝰeſt ſpũs dñi ſuꝑ euʒ·
ait: Faciteĩ alueo toꝛrẽtis buiꝰ exiccato foſ⸗
ſas ⁊ foueas· vt abundantiã ſuꝑuenientis
aque retinere poſſint. Dabit eni dñs vobᷣ
aquam ſine vento· ⁊ pluuiã in abundãtia
Inſuꝑ tradet dñs moab ĩ manꝰvꝛas· vꝛbes
electas ꝑcutietis · ligna fructifera ſuccidet
fontes obturabitis:agros egregios operi/
etis lapidibꝰ. Factũ ẽ mane ĩ hoꝛa ſacrificij
irruerñt aquę ꝑ alueũ toꝛrẽti. Pluerat eni
Vbhemẽter tribꝰ dieb vt ait iolephꝰ ĩ ſupꝛe
mis partibus idumeę. Ooꝛro moabite ſta
bant in terminis terre ſuę· vt phiberent ho
ſtes ab ingreſſu. Qnicum mane vidiſſent
ex aduerſo aquas turbidas toꝛrẽtis ſole ret
percuſſas · ſuſpicati ſunt infectas ſangninę

7 dixerunt: Surgamus ad pꝛedam mutuo

ceſi ſunt hoſtes. Et dum irruerent pꝛecipi/
tes percuſſit eos iſrael ·et fugerunt et depo⸗
pulatus eſt iſrael moab · et fecit illa quattu

oꝛ quę pꝛedixerat heliſeꝰ. Et circumderũt

ciuitatem vbi erat ſedes regni quęa fundi/
bularijs ex magna parte percuſſa eſt. Et de⸗
ſperans rex moab·tulit ſecum ſeptingentos
electos· vt irrumperet per partem exercitus
vbi erat rex edom et aufugeret. Sed hoſtes
repulerunt eum in vꝛbem·⁊ neceſſitate com⸗
pulſus:filium qui regnaturus erat pꝛo eo⸗

coꝛam hoſtibus ſupꝛa murum obtulit hbo-
locauſtum· vt deus euʒliberaret. Reges au

tem vid entes hoc factum neceſſitatis ex hu
mana compaſſione receſſerunt ab eo. Et re
dijt ioſaphat in hieruſalemet occurrens ei

hieu pꝛop hetafilius anani:culpabat eum

homini idolatrę ſolacia ſbuiſſet.
Deſuperabundantia olei.
Lapitulum. v.

– ꝙ quędam mulier de vxoꝛibus ꝓ/

mabat dicens: Air meus moꝛtuus eſt et

pꝛophetarum. Et ecce creditoꝛ venit vt tol/⸗
lat duos filios meos ad ſeruiendum ſibi.
Et reſpondit heliſeus:Quid habes in do/
mo tua: Et illa:Non habeo niſi paruʒ olet
quo vngar. Qui ait: Pete mutſo vaſa va
cua nõ pauca · et clauſo oſtio cum filijs tuis
mitte inde in omnia vaſa Dumq; infunde
ret mulier: creſcebat oleum: et impletis va/
ſis ſtetit · id eſt· creſcere ceſſauit.Quod cum
accepiſſet heliſęꝰ ait ad eam: Nade vende
T redde creditoꝛi. Lu autem et filij tui viui⸗
te æ celiass.
uſcitationefilii ſunamitis
¶ Capitulum. VI.

em · et erat ibi mulier magna non tam coꝛ/

poꝛe q ſapientia· quę intelligens virum dei

hetarũ vxoꝛ ſcilicet abdię ad heliſeum cla-

oꝑpꝛeſſus erat ere alieno pꝛopter alimoniã

ſetenuteun

ſatinfdun

irnioltent
1neticple
ſbutrtis
nCraſn
Oitrurtfie
Enyiwprucl
Pnetiophin
ſuſüpnds⸗
jerteiſeh
fünöhabete
dcinteit

commesfuenth⸗

ſchy thel
bocenttbihe
Vraininnan
entiutn .
pneregtlusea
ut ichcun
nliteipotere
Ctooloaaniteu
Tincnuſtoſti
Cunndadriamd
NcHocienon
bsrhis
eſckentire
nnliepwun⸗
nowtadr
Quianpi
Nonitsila
turanutrr
Putemnotn
wahbotongnn
Pnlintrign

krroititi

WalſeEn
in Dinitte
iidſis llanit
ruifliigte,
unpnicien
lllane n
Nlornſen
J halini v.
Iunrſnn
Mtztmnin

—, E
—

tusnl Minen

n i wn
Cctfnnt,
daftilin

8

.

=

— —

elin A
uitin Cttgnte
aſhnmamning
nunnohnlte
Mlhr gocans,
Bnni ahubtan

V.
cſinun
nulier eyubu,
ceigleilunch
nmnonattuustſt
wpwpteralmnor
Gtdt Nndt
Quid babe
nbakoniomnt
Permthun
R
ortipin
tum buint
Huumtihun

fliſonmnits

nmmn
wum cut
ucnirontini

clgnsnis

D

4

eſſe tenuit eum vt comederet panẽ. Cunq;
frequẽter diuerteret ad eã heliſęꝰ ſnaſit mu

lier viro ſuo · vt faceret ei ccnaculũ paruũ:

1 poneret ĩ eo lectulũ ⁊ mẽſaʒ ⁊ ſellã ⁊ cqde/
labꝛũ.Et rediẽs heliſeꝰ reqeuit ibi:⁊ ait ad

gieci: Noca ſunamitẽ hãc ⁊ loquere ad eã
Nuid vis vt faciat dñs meꝰ tibi:. Loquet᷑ ꝓ

te regi vel pꝛincipi militię. Quę reſpondit:

In medio ppli mei habito · q̃ſi diceret. Aal
lata ſũ ꝓpinqᷣs·⁊ nullꝰinquietat me. Cũq;
ꝗreret heliſęꝰ qͥd vxllet · dixit gieci ad eũ: Fi

liũ nõ habet · vir eiꝰ ſen exẽ. Tuc ait heliſeꝰ
ad eã in tpeiſto ⁊ in hac eadem hoꝛa ſi vita
comes fuerit · ha bebis ĩ vtero filiũ. Hebꝛeꝰ
ſic bʒ. In tpe iſto · cuʒ tpᷣs vitę ſubaudi ad/
huc erit tibi· habebis ⁊c. Quę rñdit: Noli
vir dei mẽtiri ancille tuę. Cõcepit tñ mulier

peperit iuxta verbũ heliſei.Cũq; creuiſſet
puer egreſſus ẽ ad pꝛem ad meſſoꝛes ⁊ egro
tauit.Cũq; clamallet bis caput meũ doleo ·
remiſit eũ pater ad matrẽ ſuã:⁊ moꝛtuus ẽ

Et collocauit eum mater ſuperlectum vixi
dei· ⁊ clauſit oſtiũ:⁊ vocans virũ ſunm ait:
Qurrã adviam dei et reuertar. Qui reſpõ/
dit. Hodie non ſunt kalendeęnec ſabbatuʒ

cur ibis: Iſtis enim diebus ꝓphete ⁊ docto
res ſolebãt frequentari et audiri.Et tollẽs
mulier vnum de pueris ſecuʒ · ſedens in aſi/
no venit ad virum dei in montem carmeli.
QNui cum vidiſſet eam ait ad giexi. Ecceſu/
namitis illa.Occurre ⁊ dic ei:Recte ne agi/
turcirca ſe ⁊ virũ tuũ ⁊ ſilium:Quę rñdit:

Recte.Et nota ꝙ ſemꝑ heliſęꝰ hoſpitã ſuaʒ
vocabat ſunamitẽ. Mõ enim tantã habuit
familiaritatẽ cum ea: vt ꝓpꝛium nomẽ eius
ſciret·⁊ pꝛoiecit ſe mulier et appꝛehendit pe/
des heliſei. Et ait heliſę gieci volẽti eãẽ amo

nere. Dimitte illaʒ.Ma eiꝰ in amaritudine

F:· dñs celauita me.Et ait mulier: Nũqͥd

petiui filiũ a te.q.d.Mihi nõ petẽti dediſti
filiũ in ꝑniciẽ meã.Nũqd non dixi tibi:ne
illudas me Illuſionẽ vocat dari filiũ a dño
tam cito auferri. Et ait illead gieci. Tolle
baculũ men ⁊ vade ⁊T ne facias moꝛã vł ali/
quem ſalutando vxl reſpondendo ſalutati ·

pones baculum meũ ſuꝑ faciẽ pueri.Cun

—

q; abijſſet · ait mulierad heliſeñ: Aiuit dñs l6

nõ dimittã te. Et ſecutꝰ eſi eã. Et reuerſus
eſt gieci in occurſũ eiꝰ dicẽs: Mõ ſurrexit pu
er. Et ingreſſus heliſæꝰ incubuit ſuꝑ puerũ
contrabens ſe eoaptauit mẽbꝛa ſua mem
bꝛis eius. Et cum oꝛaſſet calefacta eſt caro
pueri · et oſcitauit puer et aperuit oculos.
NQuem cum reddidiſſet matri viuenteʒ · re-/
uerſus eſt in galgala. Hunc locum ſepe fre/
quentabat heliſeus · tum pꝛo religione loci ·
tum quia ibi natus eſt· et in oꝛtu eiꝰ tale ibi
contigit pꝛodigium · vt imago vna ex vitu⸗/
lis aureis mugiret acute.Quo audito ĩ hie
ruſaleʒy ſacerdos diuino nutu ait: Pꝛophe
ta natus eſt in iſrael qui ſculptilia eoꝛuʒ de/
ſtruet et fuſilia.

De coloquintidis et ſuperabun

datia panũ. (¶ Capituluʒ. VII.

erat ĩ
Oꝛro fames mi
filij ꝓphetarum ↄuenerant ad he
iſeum. Qui dixit vni de pueris: Coque pul
mentum filijs ꝓphetarum. Qui egreſſus vt
colligeret herbas agreſtes: inuenit quaſi vi⸗
tem ſilueſtrẽ ⁊ collegit ex ea coloquintidas
neſciens quid eſſet: ⁊ concidit in ollam pul
menti. Me ſũt agreſtes cucurbitę amariſſi
męæę· mĩoxꝛes his ꝗᷓ ĩ hoꝛtis naſcũt᷑. Ael vt qͥ
Ddam dicuũt · herba ẽ q̃ſi vitis ſe diffundẽs ĩ
ſepibꝰ fructu modico purpureo et rotũdo
cũ maturꝰẽ.Cũq; guſtaſſent recũbẽtes ðð co
ctione hac clamauerũt. Moꝛs ĩ olla vir dei
id eſt· amaritudo q̃ſi ĩ moꝛte vel moꝛtifera.
Et allarã farinaʒ miſitĩ ollã:⁊ dulcoꝛata eſt
eſca. Niraũt qͥdam ⁊etulit viro dei panes
pmitiaruʒ ⁊ xx panes hoꝛdeaceos:⁊ frumẽ⸗/
tũ nonũ ĩ pera:id ẽ:grana confricata. Non
eſt intelligendũ de panibus pꝛimitiaꝝ quę
offerebantur in pentecoſte:neq; de pylenta
offert in paſca· H̊ qꝛ fames erat terra · fe/
ſtinãter de tritico adhuc recente fecerat iſte
panes:quos fecit heliſeus apponi populo.
NAuidã dicũt · c· virl qꝛ miniſter dixit:quã/
tũ ẽ H̊ vt apponã · c·viris. Sed intelligẽdũ
vt apponã etiã ·c:viri nedũ ꝓoło. Alfoꝛt e
duos tm̃ panes pmitiaꝝ appoſuit ·c· vinis

—

pererit.Et factũ eſt ita miraculoſe iuxta ver

bum ODllll.
(Denaaman. (Eapitulum. VIII.

Aaman autem

ceps erat militię regis ſyrię · vir
iduus ſ̊ lepꝛoſus.Et latrũculi ᷣ

ſyria captiuã duxerãt puellã deiſrł· ꝗᷓ erat
in obſequio vxoꝛis naamã. Quę ait ad do/
minã ſua: Atinã fuiſſet dñs meꝰad ꝓphᷣaʒ

ſamarię qui curaret euʒ. Tulit naaman ar

gentũ ⁊ auru multũ·⁊.x·mutatoꝛia veſtiũ ·i ·

ecẽ paria: vel nouas veſtes ꝗᷓ ſic vocant᷑ ꝓ
mutatione veſtiũ veternʒy. Lulitq; ſecũ lr̃as
regis ſyrię ad regẽ iſrł in h̊ xrba. Scito qꝛ
miſerim ad te naaman vt cures eũñ a lepꝛa.
Et audiens rex iſrł blaſfemiam · ſcidit veſti-
mẽta ſua·⁊ ait:Nuũquid ego deus ſum vt cu

rem hoĩem lepꝛoſũ: Occaſiones ꝗrit aduer
ſum me. Et miſit ad eũ heliſeus dicẽſ. Cur

ſcidiſti veſtimẽta tua?: eniat ad me⁊ ſci⸗

gt ꝓPhetam eſſe ĩ iſrael. Stetit itaq; naamã

7 equitatus eius ad olif heliſei. Qui mi

ſit ad eum dicẽs: Lauare ſepties in ioꝛdane
munda beris.Runq; abiret naaman indi⸗„/
gnans ꝙ nõ tetigiſſet eu; inuocans nomen
ñi dixerunt ei ſerui ſui:Si rem grandem

dixiſſet tibi ꝓpheta facere debueras· quãto
magis qð modicũ ẽ. Deſcẽdit g̊ ⁊ lauitſeĩ

ioꝛdane ſepties/⁊ mundatus eſt.Et redies

ſtetit coꝛã heliſęo · ⁊ ait: Scio ꝙ nõ ſit deus

alius in vniuerſa terra niſi in iſrael. Et ob⸗
tulit ei benedictioneʒ. Cunq; renuenti vim /
faceret · ait heliſeus: Vinit dñs qꝛ nõ acci-

piã. Et ait naaman: Obſecro vt tollã onus

duoꝝ burdonũ de terra hac. Eſt autẽ bur/
do ex equo ⁊ aſina. Scom quoſdã tulit ter/

ram·vt ſterneret eam in templis idoloꝝ· vt

ſtans ſuꝑ eꝗ adoꝛaret deũ terre iſrł ne offen

ceret dñm ſuũ ſi pariter nõ adoꝛaret. Sed

Wrius videtur ꝙ fecerit altare dño exea ad

imolanduũ. Ande ⁊ ſubdit:Mõ faciet ſeruꝰ
tuus vltra holocauſtũ ac victimã dijs alie

nis niſi dño. Anuʒ ẽ qd mutare nõ poſſum

cum innitit᷑ rex ſuꝑ manũ meã ·⁊ adoꝛat in

Hiſtoꝛia

dicens: Mec dicit dominus: Comedẽt ⁊ ſu-

templo rẽmon opoꝛtet me ſimul adoꝛare.

Oꝛa dñm vt nõ imputet mihi hoc. Et abijt
naams electo terre tpe · id ẽ· cũ elegiſſet ter/
ram ad poꝛtandũ. Mebꝛeus ſic babet. Abijt
ab eo aliquãto terrę ſpatio. Eadem ambi⸗

guitas in geneſi legit. Eratq; vernũ tẽpus
Et ingrediebat᷑ effrata. Hebꝛeus habet.
Adbuc ſpatium terre erat:⁊ ingrediebat᷑ ef

frata. Et ſic latinus iterpꝛes poſuit electuʒ
tẽpus vel vernũ ꝓ ſpatio. Cucurrit ãt gieci
poſt naaman vt aliqͥd acciperet ab eo ⁊ ait

