at itaq; ab abiaã qnõ egreſſus de chaldea
nit in meſopotamiã ⁊ inde in carrã:⁊ in⸗

de in iudeam.

¶ Deſermone eiuſqẽ. ¶XXXII.
IJri inquit fra/

tres ⁊ pꝛẽs audite.De gloꝛię ap
aruit pꝛĩ nrõ abꝛaã cũ eſſet ĩ me

ſopotamia pꝛiuſq; moꝛaret᷑ ĩ carrã ⁊ dixit

ad illuʒ. Exi de terra tua ⁊ de cognatõe tua
Certiñ addit᷑ in geneſi·ſide domo pꝛĩs tui

“?è”

Seda ſtephano pᷣtermittit᷑ qꝛ ſcientibꝰlo
quebat᷑. Ideo hiſtoꝛiã bꝛeuit᷑tagit vł trãſit
qi notã. Sʒ videt᷑ obloq libꝛo geneſis· vbi
videt᷑ ↄtineri:ꝙ poſt moꝛtẽ patris :ſ. thare

dictũ fuerit hoc·łabꝛaę· de quo conſtat· qa
moꝛtuꝰ eſt in carra:vbi ⁊ filius eiꝰ cũ eo ha

bitanit · ita dictũ eſt in carra x. Quid eſt
ꝙ bic ðꝛ pꝛiuſq; moꝛaret᷑ in carra. Potuit
ei vtrobiq; dici. Ael vbi ðꝛ ⁊ dixit ad illuʒ

ſuppie poſtea in carrãꝗ. Sed ſiue in meſopo/
tamia ſiue in carra ſiue vtrobiq; dictũ ſit ei

quõ ergo diciũ ẽ ei:exi de terra tua ·queſtio
eſt. Nunqͥ d iam exierat de chaldea · vtiq;.
Sed adhuc ibi tenebat᷑ ſꝑ ⁊ deliderio re⸗-
deundi. Pꝛeceptu eſt ergo ei vt exiret mẽ⸗/
te ꝗ iam exierat coꝛꝑe. Ael pᷣt dici ꝙ melo⸗
potamia ⁊ carrq in chaldea ſũt.Et iia egreſ
lus de chaldeai:de quadã ꝑte chaldeę ve-
nit in meſopothamia in alia ꝑtẽ:ſ lchaldeę
et inde venit carrã ꝗ adhuc erat meſopota-
mia. Cunc exijt de terra chaldeoꝝ ⁊ de me⸗
ſopothamia·q;ium ad hoc qð videt᷑ bis di
ctu:⁊ venit poſiea in carram. Et inde ſiłr de
carrã poſtq; moꝛtuꝰ eſt pater eiꝰ tranſtulit
eũ dñs in terrã iſtam in qua vos habitatis
Ael tüc exijt de terra chaldeoꝝ mente · et in
e ·i · demi ·· poſi de poſitionẽ ulius volũta/
tis · poſt moꝛte patris tranſſatꝰ eſt in terram
iſtam. Ael ſi intelligat᷑ dici- venit in cerraʒ
plane legit᷑ hęc lra. Et videq; in bebꝛęo ʒ

e hur cbaldeoꝛuʒ.i: de igne chaldeoꝛum.

Chaldei enĩ ignẽ adoꝛabant ·⁊ ꝑ ignẽ traiʒ⸗

ciebãt ꝑuulos ſuos; ſicut nos traicimꝰ per

aquã baptiſmi Et tradũt hebꝛęi ꝙ qꝛ thare
et filij eius cũ eſſentĩ chaldea nolebat ado-
rareignẽ· ꝓiecti ſunt a chaldeis in ignẽ · et
combuſtus eſtaram frater abꝛac. Abꝛaam
vo a dño liberatus eſt · vñ ſepe dictu eſt ei
a domino. Ego ſuʒ dñs de tuus qͥ eduxi te
de hur chaldeoꝛum.x ð
epꝛoſecutionenarrationis
Tapitulum. C.XXXIII.

Dſt quaʒ aũt li
beratus eſt cum pacre luo thare et

nachoꝛ fratre ? loth nepote · et tota
familia· wnit in carram· inde poſtmoꝛteʒ

1

patris ibi remanente fratre eius nacho: ve
nit in iudeam. Camen nõ dedit illi heredi⸗
tatem dñs in ea:nec paſſum pedis.id eſi:nec
etiam minimã parte/qꝛ nihil poſſedit ibi ni

ſi titulo emptionis. Opeluucã eni cũ agro
nõ bereditate poſſedit· ſed pꝛecõ emit ab ef

fron filio ſeoꝛtheo· ſed repꝛomiſit dare illaʒ
in hereditatẽ ſemim eius poſt ipſum · cũ non

baberet filium dicens. Erit ſemen tuum ac-
cola ·i:·pegrinum in terra aliena:quadringẽ

tis · et Xxx annis et in parte buius tempoꝛis
ſubijcient eos ſeruituti ⁊ male tractabunt
eos ęgyptij· quia centũ quadragita qᷓ̃ttuoꝛ

annis fuerunt in ſeruitute pharaonis regiſ

ęgyptij· et gentem cui ſeruierint ego iudica
bo dicit dominus · 1 poſt exibunt ⁊ mihi dᷣſer
uient in loco iſto. Sic oꝛdinata ↄſtructione
lrẽ nil ſcrupuli ſurgit inde. Hos quadrin/

gentos triginta annos com putat rabanus

a die qua facta eſt bec pꝛomiſſio abʒaę vl⸗
qʒ ad egreſſum de ęgypto.A tempoꝛẽ nãq;
pꝛomiſſionis facte abꝛaę vſq; ad ingreſſuʒ
iacob in ęgyptum fluxerunt ducenti qua-/
dꝛaginta anni.⁊ ab ingreſſu ad egreſſuʒ to

tidem. Sic rabanus. Cui conſonare vide/

tur apoſiolus dicens · quia poſt quadringẽ
tos triginta annos facta eit lex.
us cputétur cc xx. anni.
NQKzmapitulum XXXIIII.

Eda et auguſti

nus quia dictum eſt. Ju ilaac vo
cabitur tibi ſemen:ad herẽtes huic

verlo computant · cccc· i· xx·annos a nati/

nitate iſaac vſq; ad moꝛtem Duoꝛum regũ.
ſcʒ ſeon regis amoꝛ reoꝛum ⁊ regis balan
Pꝛoſequit᷑ exinde bꝛeuiter ſiephanus hi⸗
ſtoꝛiam. Et dedit illi teſtſamentum circum/
ciſionis · 1 gennit iſaac· ⁊ circumcidit enm

octaua die. Et iſaac genuit iacob · et iacob⸗

xij· patriarchas · et patrniarchę emulantes

ioſeph vendiderunt eũ in ęgyptuʒ negocia

toꝛibus · qui tranſtulerunt en in ęgypti 98
bꝛeuiter trãſit. Et erat deꝰ cũ eo· ⁊ erupuit
eum ex omnibꝰ tribulationibo eius · 1 cdit
ei ſapiam ⁊ grãm in ↄlpectu pharaonis re/

giſ egypti · ⁊ ↄſtituit eũ p poſuũ ſuꝑ ęgyptũ

ſihoen
magainy
fumentil
feanipſech
ditin egy
neſeosgyen

mnuntipliin

ſitibi nli⸗
patoond op
eclitionix
Qua niliſe
opyeb ſuſſe
iacobiegyt
1tranſlati
legitg: fi
yptotun
turꝛ ſepulta

Plraldicti

Opi
apn
nt
AN
ſediatej ran
Polctaenat
uun ſcheme
enit Wnapr
Oomiſpen
Cerilſicisat
bamio vbil,
ciarn iſase
eſtgodicii
flhsenorf
ſepulcnabe
ltterd, Lr
htaa filgse
noꝛfilius ſ

Wotu

indialuc⸗

flinces

guͤſrihiſ⸗

ntensniihe
R—Z

tilben
n isſite.
nblſcttii
Nlnnci miiin
atprrönth
Nomiltdarei
pktipſomcizen

Nſementnungn

mqucnng
huns lamwris
imalmndont
rachuginätno⸗
uepbmnonsngl
minnt epvindt
Anbuntꝛmdbi die
Anua Mrudon.
wüparutabanns
ponſiolden

„

Nio Atunpd nig

Genſczo ngich

mum ducnn e

un
nnlonae ne⸗

iappt galnnge

ai.
cANan
(W

1

Keanc

Atu im
lwiwbu

S S

W ntos 40
PAeAN,
* 1 .
ouenm dud.

e ſip⸗

T⁊ſup oẽm douũ ſuã. Poſtea facta ẽ fames
magna in vniuerſa terra. Et audiẽs iacob

frumentũ eſſe in ęgypto pᷣmo milit filios co
ſtea ipſe cũ ſeptuagintaquinq; aiabo deſcẽ⸗
dit in egyptũ. Aeritas habet ſm libꝛũ ge⸗
neſeos ꝙcũ · lxx aĩabus intrauit · ⁊ ſi cõpn⸗
tant ipli iacob ⁊ ioſeph cũ duob filijs non

ſuũt ibi niſi.lxx· Lucas addit qͥnq; ꝑ antici/⸗
pationẽè cõputãs neꝑotes ioſeph·ſequens 4
editionẽ lxxĩterpᷣtum ꝗᷓ mag erat autetica
Nuã niſi ſepueret᷑ foꝛte minꝰ crederet᷑ ei et

opꝰ eiꝰ ſuſpectũ haberet᷑.Et defunctꝰ ẽ ipſe

iacob ĩ egypto.⁊ pꝛẽs nri:ſxij· patriarcheę

tran ſlati ſũt in ſichẽ. Moc de ſolo ioſeph

legit᷑· qꝛ filij iſrael ad eiꝰ petitionẽ oſſa eꝰ de

egypto tranſtulerũt:ꝗ etiã ꝓphetaſſe legun⸗
tur ⁊ ſepulta ſũt in ſichem. Quid ẽ ergo qð
pluralr dictũ eſt tranflatiſũt in ſichem.
Opind bedę deeodem ⸗
apitulum. QXXXIX

Bedendum eſt

vt dicit beda ſtephano: credendũ

le dicit ea tranſiſſe ꝑ ſiche⸗ et ibi inueniſſe ſe
pulcra· xij:patriarchaꝝ. Pꝛiĩo ergo taãſſa/
tam ſichem · poſita ſũt poſiea in ſepulcro qð
emit abꝛaã pꝛecio argẽti a filijs emoꝛ filij ſi

chem in ſpelunca · · Suplici quã emit qᷓdrin

gẽtil ſiclis ab effron filio ſeoꝛ etheo·ſ.ĩ abꝛa
hamio · vbi ſepultꝰ eſt adam cũ eua:abꝛaaʒ

cũ ſaraiſanc cũ rebecca·iacob cũ lya Sʒ qᷣd

eſt qd dictũ eſt in ſepulcro qð emit abꝛaa a
filijs emoꝛ filij ſiche · cũ ↄſtet abꝛaaʒ emiſſe
ſepulcꝝ ab effron etheo. Jõ ſic ↄſtruũt qͥdã
littera. Trãſlata ſũt in ſichẽſichẽ dico em/

prt a filijs emoꝛ filijſichẽ. Sʒ qͥd eſt qd dꝛ

emoꝛ filius ſichem · cñ ↄoſtet ſiche fuiſſe filiũ
emoꝛ. Potuit eſſe ꝙ fuerint duo ſichẽ q̃ruʒ
alter ðꝛ a luca pater emoꝛ alterin geneſi ð 2
filius eiꝰ. Ael ita oꝛdina ↄſtructionẽ vt iũ⸗
gas pᷣncipiũ ſermonis ⁊ finẽ H̊ modo · fili
is ſichẽfilij emoꝛ. Et ita hic locus congruit
libꝛo geneſeos. At ergo excludaroĩs dubi
tatio ita ↄſtruat lrã.Cranſſati ſũt in ſichẽ

ſichem dico emptã a iacob ſcʒa filijs ſichem

—

filij emoʒ.Mc ſi diceret in illaʒ ꝑtem ſichem

ſtoꝛig.

eſt hieron ymo. ꝗᷣ in hiſtoꝛia pau,-

ti ſunt in ſepulcro qð emit abꝛaàò ab effrõ
etheo · ſ.· in abꝛaamio.
¶ Redit ſtephan⸗ad oꝛdinẽ hi
Lapitulü. Q.xL.

Dſtea redit ſte/
pphanꝰ ad oꝛdinẽ hiſtoꝛię:qꝛ qͥdã
mò digreſſus fuerat· ⁊ ↄtinuat ei

qð dictũ ẽ. Poſt h exibũt et deſeruiẽt mihi

in iſto loco. ñ aüt aꝑppꝛopinquaret tempꝰ
repꝛomiſſionis creuit ꝓplus ⁊ multiplicatꝰ
eſt in egypto·quoaduſq; ſurrexit alius rex ĩ

ęgypto ignoꝛans bñficia ioſephi: imemoꝛ

bnficioꝝ ioſeph. Micafflixit prẽs noſtros

Hcipiens necari puulos noſtros.Et eo tpe

q̃ dedit edictũ occid endi ꝑuulosnatus eſt

moyſes· fuit gratus deo. Ecce quõ deſcen/

dit ad cõmendationeʒ moylſi:qꝛ arguebat᷑

blaſphemaſſe in eñ. Qui cũ nutritus eet tri

bus menſibus in domo patris ſui piectꝰ ẽ
in flumen· ? ſuſtulit eum filia pharaonis ꝗᷓ

Vnerat ad flumẽ vt lauaret:⁊ enutriuit eũ

ſibi in filiũ.Et eruditus eſt moyſes omni ſa

pientia ęgyptioꝝ ⁊ erat potens in vybis et

oꝑibe ſuis:i eloquẽs ⁊ foꝛtis · Cũ añt ett · xl.
annoꝝ vilitauit fratres ſuos filios iſrael ĩ
terra ieſſen vbi oceidit ęgyptiũ rixantẽ cuʒ
hebꝛeo · putans fs ĩtelligere ſic ipſe intel/

ligebat in ſpũ:ꝙ ꝑ manũ illiꝰ dñs filios iſra

el de manu egyptioꝝ eſſet liberaturꝰ At illi
nõ ĩtellexerũt Et cũ ſequeti die vellet recõci
liare duos hebꝛęos rixãtes·q iniuriã facie⸗
bat alteri · repulit eũ dicẽſ.Nuis te ↄſtituit᷑
bncipẽ ⁊ iudicẽ ſuꝑ nos. NQNunqͥd mes vis iĩ
terficere · ſicut beri interfeciſti ęgyptiü:Quo
audito timens ſibi moyſes fugit in terram
madian . vbi de ſephoꝛa filia ſacerdotis ma⸗
dian quã duxit · duos genuit filioſ.Explet
añt annis· xl· apparuit illi deꝰ in deſerto mõ
tis ſinai:cũ minaret gregẽ ad interioꝛa deſᷣ
ti in rubo· ⁊ facta eſt vox dni ad eum dicẽs
Ego ſñ deus patrũ veſtroꝝ · ⁊ tremefactus
ẽmoyſes. Diʒxit ãt illi deꝰ. Solue calciaamẽę
tum de pꝑedibus tuis. Locus enim in qͥ ſtts
terra ſancta eſt. Aidi afflictionem ꝓpli mei
q ẽin ęgypto·⁊ gemitũ eoꝛũ audiui · ⁊ deſeẽ

quã emit iacob nõ abꝛaã:⁊ inde poſtea pdoſi

di liberare eos. Et nũc veni · mittã te in egy⸗
ptũ. Munc moyſen quẽnegauerũt dicẽtes
Muis te ↄſtituit pꝛicipẽ ſuꝑ nos:miſit deꝰ
Pncipẽ ⁊ redemptoꝛẽ eoꝝ de ſeruitute egy/
pti · cñ manu .i opere vl auxilio angeli qui

apparuit ei in rubo. Mic eduxit eos faciens

ſigna ꝓdigia in terra ęgypti.a in mari ru
bꝛo ⁊ in deſerto annis/xl· Idẽ inoyſes dixit
filijs iſrael. Mꝛophetã ſuſcitabit vob de de
fratribo veſtr ·ipiũ tanq; me andietis Mic
eſt qͥ fuit in eccleſia ·i· in ↄgregatione populi
iſrael in ſolitudine ſinai cum angelo qui lo/
quebatur ei in monte cũ pꝛibus nr̃is qͥ acce
pit verba vite dare nobis· cui nolu erũt obe
dire patres noſtri·ſed repleuerũt en auerſi
ſũt coꝛdibo ſuis in ęgyptũ ad aaron dicen
tes. Fac nobis deos qͥ pꝛecedãt nos.Et fe/
cerunt vitulũ · ⁊ hoſtias ei obtulerüt.
¶ Komendattabernacnlũ ne vi/

deatur danare locũ ſanctum
(¶ Eapitulꝗ. (GXII.

Dſteg quia di/

cebat eũ depꝛauare locũ ſanctum
ſubdit de cõmendatione taberna/
culi. Qð dictũ eſt taternaculuʒ teſtimonij
VWl qʒ in eo erat arca teſtimonij.vel qꝛ ante
foꝛes tabernaculi cauſę ſub teſtibo diffinie
bant.Laternaculũ inqt eſtimonij fuit cuʒ
patribo noſtris in ðſerto· ſicut diſpoſuit de⸗
loquens ad moyſen vt faceret illud m foꝛ
mam quã viderat in monte. Moc habue⸗
runt patres noſtri vſq; in dieb dauid. In
diebe aũt ſalomonis templum tabernaculo
ſucceſſit. Poſtea incepit eos argu ere poſt/
ꝙᷓ; purgauit ſe a crimine ſibi a falſis teſtibꝰ
obiecto. Dura inqᷣt ceruice ⁊ in circumciſis
coꝛdiba ⁊ aurib voſ ſemꝑ ſpũiſancto reſtiti

ſtis ſicut ⁊ patres veſtri.Quẽ ꝓphetarũ nõ

ſunt ꝑſecutipatres veſtri. Hocaudientes
Diſſecabant᷑ coꝛib ſuis ⁊ ſtridebant denti⸗

¶„lapidaneruntſte banum
UEa pitulum. C. XLII.

VBm autẽ eſſet

ſtephanus plenus ſpirituſancto

intuens in cęlum vidit gloꝛiam ⁊ei:⁊ ieſſ̃ in
foꝛma bumana ſtantẽ a dextris virtutis dei

Stans apparuit ei crucifix? ne titubaret la
pidandus. Eo eni ipſo qͥ ſtabat ſe paratum

ei ſubuenire monſtrabat/qꝛ ſtare pugnatis

eſt vel adiuuãtis. Ecce inqͥt video cęlos aꝑ
tos: ⁊ filiũ hoĩs ſtantẽa dextris vᷣtutis dei
Lũc exclamantes voce magna clauſerũt au
res ſuas q̃ſi abhoꝛrẽtes audire blaſphemiã
et impetũ fecerunt vnanimiter in eum⁊ eij⸗

cientes eum extra ciuitatẽ lapidabãt· in B

bm legem ſe agere eſtimantes· qꝛ m legem
blaphem⸗ educebatur extra caſira lapida
bat eum vniuerſus populus.Et teſtes dno

ſcʒ falſi qͥ pꝛimi ſᷣm legem tenebant lapideſ
Pꝓicere qꝛ in lege dictuʒ eſt de blaſphemio.

Pꝛima manꝰ teſtiũ lapidabit eũ.Et depo⸗

ſuerunt veſtimenta ſua ne inqnarent᷑ tactu

ellius · ſecus pedes adoleſcłntis qͥ vocabat
ſaulus poſtea vocatus eſt paulus. Cui teſte
beda in hoc miſericoꝛditer ꝓuidit᷑ꝙ nõ
eſt manꝰ eiꝰſanguine innocẽtis polluta. Sʒ
tantũmodo ſeruauit lapidantiũ veſtimeta
et conſenſit eis vnde tanq; dignꝰ moꝛte pe

riret:niſi deus ꝑ gratiã et pnĩam inſpiraret

Lapꝑ dauerunt g ſtephanum leuitam inuo
cantem ⁊ dicentẽ. Domine ieſu accipe ſpiri
litum meũſicut ⁊ xpᷣus ad patrẽ ait. In ma

nus tuas cõmendo ſpſᷣm meſ. Dolu aunt

genubus clamauit voce magna dicens Do
mine neſiatuas illis hoc peccatum: quia ne
ſciunt quid faciunt Multi euĩ ex eis ipſum

occidendo eſtimabant ſe legem ĩplere:inxta

quod dominꝰ pᷣ dixerat. Nenit hoꝛa vtoĩs
qui interficit vos·arbitret᷑ obſequiñ ſepᷣſta/

re deo. Et cũ hoc dixiſſet obdoꝛmiuit ĩ dño

Et facta eſt pſecutio magna in eccleſia quę
erat hieroſolymis: q;ʒ occiſo beato ſtephao
vno depucipiby eccleſię ⁊ quaſi pꝛimicerio

vij· diaconoꝛum ceperunt alios pſeq gra-

uit· in tantũ ꝙ oẽs diſcipuli pᷣter apoſtolos
qui vt paſtoꝛes gregis ceteris erant ↄſtanti
oꝛes· diſperſi ſũt ꝑ regiões iudęę ⁊ ſamarie
fugientens a facie ꝑſecutoꝝiuxta qð pꝛece
perat dñs. Si vos ꝑſecuti fuerit in vna ciui
tate fugite ĩ aliã. Curauerũt aũt ſtephanũ
viri tioꝛatiiiuxta moꝛẽ terrę diligẽt᷑ cura

bus efalt
uiitiaeobiin

Abibentuſe
gni ſlgei⸗

sinſoſtſ

1

ſuerüteim
geonoapel
Diealeantun
epꝛim.

(Cpi⸗
2

naſt
rah
cens in caree
cuſftodienten

tiſoluenti.
ſbaut cloco⸗

Tönihlomin
inprechedo⸗
diacodus ſe
Cuitateſam
tenebärinn
diechit/
nia nultos
Palpticosſan
Cötidiſimon
ſonhadeton
Grmag
ſplü ee v
eſſepphet⸗
metes eon

buerter,

gelicanti
pticabant
ſeegere⸗
lipa facen
geno wt
Aminqu
Munliar
Gaſilia .
dpet
E⸗

an iti
unyint

Prünb

dabatſe Donnn
Planpugen
nicoct 8
ns ptnts
Gachuleritan

dire buipheni
N neumey;

imiinin in

tpeen

manſweoe
lus Etnſodn
ntenebantlzpisl

ebleſckenn

Cabitei E w
tndnunmttunn
hnis vorcbat

Epdus Kiteſe

um pudtg
oeini wlun
dantiü eſine
Gopnenortp
prinn inſnnt

unleuitamimno.

eienatipe ſpii
üpendt. Nn
nnii Ponin
nigdene
praun giun
ulienigeisin
ſkegniggen,
tobſniſi
gobdomrimn
mietN

adbibentes ſepulłęg a fecererũt planctũ ma

gnũ ſuꝑ eü. Cnnc aplłi puidẽtes ꝙ; ad gen/
tes in poſterũ eſſent traſituri. puideẽtes fide
libus ꝗ erant in hirim remãſuriioꝛdinaue/
rũt iacobũ alphe : epᷣm hieroſolymoꝝ. ⁊ ĩ/
poſuerũt ei manꝰ petrus T iacobꝰ. iobes.
Ideo nõ a paucioꝛibo qᷓ trib epis · eps ho·
Die ↄſecratur.
epꝛima perſecutioneſauli

Ea pitulum. Q⸗XLIII.

lulus vero de

R* uaſta bat eccłaʒ diſcurrẽſꝑ domoſ

trahbẽs viros ac mulieres ⁊ detru⸗
cens in carcerẽ. Meminẽ tñ occidebat dño
cuſtodiente manꝰ eiꝰ ne ſanguine innocen-
tũ pollueret᷑. Qui aũt diſperii fnerant ptran
ſibant de loco ad locũ euangelicantes vbũ

dei · nihilominꝰ q diſꝑſi conſtantes erante
in pꝛeqicatione enangelij Philippus autẽ

diaconus ſecundꝰ a ſtephano· deſceẽdęes in
ciuitatẽ ſamarię pꝛedicabat ibixpᷣm. Et in/
tendebãt turbę vnanimiter bis ꝗᷓ a philip
po dicebãt · videntes miracula ꝗ faciebat ·
quia multos demoniacos li berabat multoſ
palyticos ſanabat:⁊ claudoſ erige bat Erat
aũt ibi ſimon magus ſeducẽs gentẽ: cui au/

fſcultabãt omẽs a minimo vſq; ad marimũ

qꝛ magiciſ artibo mlia faciebat · vñ dicebat
ipſũ ee vtutẽ dei magnã · eſtimtes ipſum
eſſe ꝓphetam vel angelũ vl dei filium · quia
mẽtes eoꝝ dementauerat · i· magicis artibꝰ
ſubuerterat.Cunq; crederẽt philippo euã/
geliganti de regno ci in noĩe ieſu chꝛiſti ba
pticçabant᷑ viri 1 mulieres · ⁊ ſimon ſilauit
ſe cedere ⁊ bapticatus eſt. Nidens eĩ phi/
lippũ facere miracła: qualia ⁊ quãta ipſe fa
cere nõ ꝓoteratnec ita facile· putauit ex qua
dam induſtria fieri · ideo ficte baptixatꝰ eſt
vt familiariꝰ ei adhereret:⁊ addiſceret arteʒ
qua ſimilia poſſet facere.
e petitione ſimonis magi
¶ Eapitulũ LIIII.

ſent apki q erant hieroſolymis · ꝙ
aqmaria v̈bũ dei⸗miſerüt ad eos

Bm aut audiſ

v.

petrũ ⁊ iohannẽ Qui cñ veniſſent oꝛaueruũt
ꝓipſis vt accipent ſpũm ſanctũ viſibilit᷑ qq

foꝛte nõdum fecerãt:nondũ eniʒ in quenqᷓ;
illoꝝ venerat · i· viſibiliter delcen derat. Kõ/
ſtat eni qꝛ inuiſibilit᷑ ſpĩmſanctũ accepant
cũ bapticati eſſent in noĩe vñi ieſu xpi Cuũe
imponebant manus ſuꝑ illos ⁊ accipiebat
ſpiritũſanctũ · ia ꝙ viſibili ſigno oſtẽdeba⸗
tur. ci linguis omniba loqnerent᷑. Conſtat
hũc philippũ diaconũ fuiſſenõ aplm. °ι8
videtex gloſa ſuꝑ mattheũ: quia mannum
impoſitionẽ reſernauit aplis· ꝗ Pterea reb⸗
uatur bodie ſolis eoꝝ vicarijsi: epis: qͥ ma/
nus imponunt ⁊ frontẽ liniũt in ↄfirmatiõe
vbi dar ſpuũſſanctus ad robur. Si eni phi⸗
lippus iſte a poſtolus eſſet ſtatim bapticatt
manus ĩponeret nec ad hoc alios expectarʒ
Cũ aũt ſimon vidiſſet ꝙ; ꝑ im poſitionẽ ma
nus apłoꝝ daret᷑ ſpũſtanctus putanse /
dam induſtriaboc ab eis fieri ⁊ hãc poſſe ab
eis pꝛecio comꝑari obtulit eis pecuniã di⸗
cens. DHate mibi hanc woteſtatẽ vt cüicũq;
manus im luero accipiat ſpiritũſanctum
ſic voluit emere hãc ptãtem ad lucrũ. d
quẽ petrus. Mecunia tua tetñ ſit in ꝑditio
nem. Qð lic poteſt diſtingui·ne videat im/

pꝛecari pecunig. MEcuũia tua tecũ ſit· ſupple

ducens te in pditionem. Ael impꝛecando
ait. In ꝑditione pecunia tua tecũñ ſit · i· pecu
niã tuã habeas· ? ea pęn ęternam iuas.
Sancti enĩ cũ ſniam maledictionis ꝓferũt
nõ ex voto vltionis ſed intuitu iuſticie in eã
ꝓꝛumpunt. Mõ eſt tibi ꝑs in ſermone iſto⸗
vt ad mannũ tuaꝝ iĩpoſitionẽ det ſpuſſan⸗
ctus. Coꝛ eni tuũ non eſt tecũ coꝛã dnño ę
nitentiã itaq; ageꝓ bac nequitia tua ⁊ ro⸗
ga deum vt ſi foꝛte remittat᷑ tibi hęc cogita/
tio coꝛdis tui. In felle eni amaritudinis et
obligatõne iniquitatis video te eſſe. Scie
bat euz petrus in ſpiritu penitentiam non
acturũ:ſed ad hoc eũ exhoꝛtari erat eiꝰ offi⸗
cium Simon auũt ſciens ſe indignũ a deo ex
audirinoluit oꝛareſed ait aplis. Mneca-
mini me · vt nihil veniat ſup me hon ꝗᷓ di⸗
xiſtis. Petrus vero et iohannes rednt hie/
roſolymam multis ciuitatibus ſamarita

nozum euangelixabant.

WDe eunucho baptiʒato a philip
po.

a pitulũ C.XxLV.

Igelus autem

dDñi locntus ẽ ad philippuʒ dicens
Burge 7 vade contra meridianũ
ad viã: quę deſcendit a hieruſalem in gacaã
id eſt in afnicam/q:d. Vadę ad viã ꝑ quã
a hieruſalem ꝑ gacçaz deſcendit᷑ in africam.
Mec ſcʒ gaca deſtructa en. Aetus eni ga ca
quę olim erat terminus chananeoꝛuʒ iuxta
egypti deſtructa erat ? loco eiꝰ edificata ẽ
alia. Et ſurgens abijt. Et ecce vir ęthiops

eunuch' pores in domo candacis reginę q

erat ſuꝑ oẽs gatcas eiꝰ. erat eni conſuetudo

eunuchoꝛũ cuſiodire theſauros potentum

vnerat adoꝛare in hieruſaleʒ. Et vt tradit
in alijs hiſtoꝛijs· per eum miſerat multa do-
na templo in hieruſalẽ cãdacis regina ethi/
opum.Et vide quia om̃es reginęg ethiopuz
dicebant᷑ reginę candaces.ſicut romani im
pera toꝛes dicebant ceſares: nec habebat re
gimen regio illa niſi a feminis? Cu q; reuer
teretur ethiops ille ſedens ſup currum-a le
gens elaiam ꝓphetam.dixit ſ Piritus philip
o. AMccede ⁊ adiunge te currui.Accedẽs qu

tem philippus: audiuit eñ legentem eſaiaʒ

7 dixit. Putas ne ĩtelligis quę legis. Qui
ait. Et quomodo poſſumſi nõ aliquis oſtẽ
derit mihi.Et rogauit ppilippũ vt aſcẽde/

ret currum ⁊ ſederet ſecum. Erat autem Hie

locus ſcripturę quã legebat· qui dño pꝛoc
rante ſic legendus occurrerat. Tanq; ouis
ad occiſionem ductꝰ eſt ⁊ ſicut agnus coꝛã
tondente ſe ſine voceſic nõ aperuit os ſuũ.

vit. Obſecro te domine vt dicas e quo pꝛo

Reſpondens autem eunuchus pbilippo di

Pheta bec dicit · de ſe an de alio aliquo. Ape

niens autem philippus os ſuum 7 incipiẽs
a ſcriptura hac· de qua ſe c querebat euange
licauit illi ieſum. Et dum irent per viam · p⸗
uenerũt ad quandã aquã. Et ait eunuchꝰ?
Ecceaquaquis ꝓhibet me bapticari. Ad
quẽ philippus. Si credis ex toto coꝛde- lʒ
tibi bapticari. Ad queʒ ille. Credo dei filiñ
eſſe ieſum. Et vide · quia cuʒ in ſpiritu vidqe⸗

ret philippus eunuchifidem· voluit tñ ab

eo extoꝛquere confeſſionẽ manifeſtam no⸗
lens eũ ſubito baptiçare. At daretur exem⸗
plum bapticantibo bapticandis interro-
gandi confitendi. Inde hodie cũ quadã

dilatione 1 ꝓtelatione ſcrutinioꝛũ celebʒa⸗
tur ſolene baptiſma in ſabbato paſcali.qa
incipiunt ſcrutinia in media quadrageſima

ab ea die qua cantaturdũ ſanctificatus fu
ero. Et iuſſit ſtare currũ· ⁊ deſcenderut am/
bo decurru·⁊ bapticauit philippꝰeunuchũ
Et cum aſcendiſſet de aqua. ſpiritꝰ domini
rapuit philipum⁊ amplius nõ vidit euz

eunuchus · ſed ibat per viam ſuã gaudens.
Plulippus autem inuentus eſt in acoto · et

ptranſiens euangelicabat cunctis ciuitati/
bus donec veniret ceſareã. In qua legit do⸗
mü habuilſe · cuiꝰ vſq;ʒ hodieaſparent veſti
gig nec nõ ⁊ cubiculũ quattuoꝛ filiarũ eius
virginum ꝓphetiſſarum. Munc redit hiſto-
ria ad oꝛdinem ſuũ ꝓſequens de paulo · et
cõtinuatur ei quod ſupꝛa dictum eſt. Sau
lus deuaſta bat eccleſiam. ð enĩ dictu eſt
c philippo et de conuerſione eunuchi. qſi
incidens fuit. ſauli
e excecatione ſauli.
Lapitulum. . XLVI.
ulus adhuc
ſpirans mmhaꝝ ⁊ cedis in diſci-/

minans eis:⁊ in eos conſpirans ⁊ ad cedem
eoꝛum aſpirans: acceſſit ad pꝛimipem ſacer
dotum . celo furons eum concitante petijt
ab eo litteras ad ſynagogas ſingulas iu⸗
deoꝝ quę eront damaſci · vt eius auctoꝛita
te ſi qs ĩneniret damaſci hꝰ vię viros ⁊ mu

lieres· vinctos pducerg in hieruſalẽ. Et cũ
iter faceret: contigit vt aꝓpꝛopinquaret da/

maſco.⁊ ſubito circufulſit eũ lux de celo · et
cadẽs ĩ terrã audiuit vocẽ dicẽte ſibi:.Sau
leſaule quid me ꝑſequeris · id eſt in mẽbꝛis
meis. Qui ait. Quis es dñe. An deꝰ es vl
angel'. Ego inqͥᷣt ſũ ieſus quẽ tu pſequeris
Durũ eſt tibi ↄtra ſtimulũ calcitrare · i · wotẽ
tioꝛi rebellare. Et tremẽs ac ſtupeſ dixit Oo
mine qᷣd me vis facere: ic ſi diceret: Aolũ

tatẽ tuoꝗ indica mihi/qꝛ pᷣſio ſũ tibi obedire

pulos domini:id eſt·adhuc com

lentbil

iamin nt

tes nide wceil

tetcicnonn
uluoinfftd,
lidevigeiti
logneheene

(ocllenbl

jmiusfu
weehuuc⸗
tillü trahen

dustenentes

puntei dann
ho vides neh
jtiduogredt

lun. Ande

huſenõ hub.t

H czab oni

Pnuclatonen,
laplengoge
Pinimſanco⸗
gnanie Hert
uerſocins
hls⸗ granao
Olialteni won

Itespiimüan

Cobariarick
Annocdnnet
tes adido d
diem paſſon
emergens in
nigconenſ
hoen
niaspiſit

e

ſa⸗

no.
Nli n⸗
ARileitEe
diregus
cgturnecheg
minetbeien
daserutg
eſat dtnbe
igeſinteri

n
tpbiligpennn

npins föpitſtan

rnumſuiguucn
nenmnscſtinggtpe
batcuncts cnini
ei Pnguulgtnn
denpperarr
utor filoniis
Mſecitbiſi⸗
pens Apanlot
udicung,
I. Wanidede
mtoneannbii

neſauli
(A

.
Aboc
n adsin din
nrideſtadboren
pinns 1matn
tadpeinimnte
nconcitantel
gogtsen
et eusanats
iberienmn
fubenibi
propide
tai raltp
NiNirn G
vckunibts
4 venn
nitupſegues
lcitrarei
fvpiſdint
diceen
oſitbickni

Hiſto Actuũ apoſtoloꝛum

Ad quẽ dñs. Surge ⁊ ingredere ciuitatem
7 dicetur tibi qͥd te oꝑteat facere. Viri aũt
qui comitabant eñ ſtabãt ſtupefacti · audiẽ
tes quidẽ vocẽ ipſ pauli·nõ eius ꝗͥ loque
bat cũ eo:neminẽ aũt vidẽtes iuxta qð ipſe
paulus infra dicit. Qui mecũ erant lumen
quidẽ viderũt vocẽ añt eius nõ audierunt
q loquebat᷑ mecũ.Et ſurrexit de terra·⁊ ap/
tis oculis nihil videbat. Factus eſi cęcꝰ coꝛ
poꝛe · qͥ pꝛius fuerat ceęcus mẽte. Ad manus
autẽ illũ trabentes:manibo ſcʒ ſuis manus
eius tenentes ⁊ quaſi cecũ ducentes ĩtrodu
xerunt eũ damaſcũ.Et erat ibi trib diebus
nõ vidẽs neq; manducãs neq; bibens: In
q triduo creditur a ſpũſancto didiciſſe euã
gelium. Ande gloꝛiatin epiſtola ad gala/
thas ſe nõ habuiſſe hominẽ magiſtrũ dicẽs

NMeq; ab homine accepi illud neq; didici · ſ
b reuelationẽ ieſu thꝛiſti. Im poneb at eni ⸗

ei a pſeugo· q' edoctꝰ eſſet ab anania non a
ſpirituſancto · vnde vocabant eñ apoſtoluz

ananię. Mec te moueat · ſi quandoq; legat

auerſio eius facta pᷣmo anno dñice paſſio⸗
nis · quandoq; ſecũdo· alterũ deanno vſu⸗
ali alterũ de anno emergenti Z2. Si enĩ cõ
putes pꝛimũ annuʒ dñice paſſionis a lʒal ·
ianuarij qui eſt annus vſualis·tunc ſecũdo
anno conuerſus eſt panlus. Si aũt compu
tes ab ipſo die paſſioſis vſq; in ſequente⸗
diem paſſionis anno reuoluto qui eſt annꝰ
emergens in pꝛimo anno dominice paſſio
nis conuerſus eſt. ⸗
uõ ex mandato domini ana
nias viſitauit pauualum.
¶Capitulũ. ¶.qXLVII.

Pat aũt dama

ſci diſcipulꝰ quidã ·i: chꝛiſtianus

adilſſã in viſn/i· in viſione noctis. Anania ·

At ille ait. Ecce dñe ego paratꝰ ſũ tibi obe⸗

dire · quẽ dñs. Surge ⁊ vade in vicũ qͥ vo
catur rectꝰ.⁊ quere in domo iudę ſaulũ no/
mine tharſenſem. Ecce enĩ oꝛat. Foꝛſan in/
Das erat ꝓpꝛiuʒ nomẽ hoſpitis ſui vel foꝛſa
erat de tribu inde · vt ſit ſen? In domo iuð
id eſt· inter iud ęos qui ibi erãt de illa tribu

nomine ananias. Et dixit dminꝰ

Vicus aũt dicitur a vicinia ciuitatis · vt di
cit Rabanus· vt ꝓpꝛie dicant᷑ vici vicinio/
ra ciuitatis. Hoc iñ et ſepe alibi alit᷑ accipit᷑
Me timeret ananias venire ad ſanlũ· quem
nouerat acerrimũ perſecutoꝛe xpianoꝝ ad-

didit dominꝰ Ecce enĩ oꝛat:q: d · Non eſi ti

mendus quia factꝰ eſt de ſaulo paulus· 1 &
lupo agnus. Et ego etiam ren elaui ei aduẽ-
tum tun. Jam eniʒ vidit in ſpiritu te introe
untẽ ad ſe:et im ponentẽ ei manus vt viluʒ
recipiat. Lunc ananias. Domine audiui a
multis de viro hoc quanta mala fecerit lan

ctis tuis in hieruſalem· ⁊ ha bet poteſtatem a

pꝛincipibus ſ⸗ acerdotũ alligandi omes qui
inuocant nomẽ tuum. Ad quẽ domin?. a
de quoniã vas electionis eſt mihi iſte id eſt
vas electũ · et in foꝛnace tribulationis pba
tum · vt poꝛtet nomẽ meñ coꝛã regibus et ge
tibus et filijs iſrael. Et in quida baptigab
eum ſed nõ docebis eum · ego enim ſol. co⸗
cebo eum· 1 ofendam quanta opoꝛteat euʒ
pati pꝛo nomine meo· vt per multas tribu/
lationes pꝛobeiur vas electũ ⁊ mala quę in⸗
tulit ſanctus patiatur cũ ſanctis Abijt ana
nias et veniens ad poſpitinz pauli intrauit
ad eum etimponens manũ dixit Saule fra
ter· dominus ieſus qui apparuit tibi in via
quaj veniebas miſit me ad te vt videas in⸗
terioꝛi exterioꝛi culo· ĩplearis ſi pirituſã
cto · id eſt ſpinttumſanctum plenius accipial
poſtea in baptiſmo. Et co nfeſiim ceciderũt
ab oculis eius tanq; ſquame· viſuʒ recepit
et ſurgẽs baptixatus eſt cum accepiſſet ci
bum confoꝛtatꝰ ẽ. Et fuit cum diſcipulis 4
erant damaſci ꝑ dies aliquot · et continuo
ingreſſus ſynago gas pꝛedicabat dominuʒ
ieſum · quoniaʒ hic eſt filius dei. Stupebãt
autem omnes qui audiebant? dicebant.
Monne hic eſt qui repugnabatin hieruſalẽ
eos qui inuocabantnomen iſtud- ad hoc
huc veneratvt vinctos eos duceret ad pꝛi

cipes ſacerdotum. Saulus aũt magis ↄua/

lelcebat iudęos qui erat damaſci affirmant
qꝛ hic eſt chꝛiſfus. —
einuidia iudęoꝛũ i paulũ
Ca pitulum. KXLVIl4

☛

vllin domo iudęid eſt · in vico iudęoꝛum. ⸗

Bm aut iple⸗
rent᷑ dies multi a baptumo pauli
ↄſiliũ fecerũt iudei vt eñ interfice
quod dictũ ẽ cũ im plerent dies
multi· poteſt videꝛi· hoc nõ fuiſſe factü in h
paimo aduentu damaſci ſed in ſecunq 0· qꝛ
foꝛte tranſijt in ſiriam ⁊ cilieiam · ⁊ ibi p dica
uit. 1 multos ↄuertit. Poſtea cũ itern venit
Damaſcũ:qꝛ magis ſuſcitauerat inuidiam
iudęoꝛum· in ſecundo aduentu damaſci.
ſtatuerunt conciliũ vt eum occiderent· ſed
notificatę ſunt ei inſidię iudęoꝝet cuſtodie
bant woꝛtas ciuitatis die ac nocte vt euʒ do
lo interficerent:nõ iudei ſed ciues damaſci

et ppoſitus gentis arethe regis ad etitõ eyʒ

iudęoꝝ·ſicut ipeapoſtolus in epiſtala ſca
dad oꝛinthrefert dicens. DHamalci ppoſi
tus gentis arethe regis cuſtodiebat ciuitatẽ
Da maſcenoꝑ · vt me cõpꝛehenderet. Dilci/
puliautẽ eivs nocte dimiſerunt enĩ in ſ oꝛ
ta ꝑ murum. Et vide ꝙ in greeo additũ nõ
eſt eius · ſed dictum eſt limpliciter diſcipuli⸗

quia nõ habebat paulus diſcipulos: ſ oẽa

chꝛiſtiani tunc dicebantur diſcipuli Aꝛ no
dum inuentum erat hoc nome chꝛiſtiannug
Elapſus paulus a manibns damaſcenoꝛuʒ
Venit in hieruſalem· volens ſe iungere di⸗
ſcipulis domini · ſcʒ apligſed omnes time/
bant eum nõ credentes q eſſet diſcipulus.
Tunc barnabas cipꝛius leuites genere · qᷣ
vt ſupꝛa dictũ eſt pꝛecium agri venditi po⸗
ſuit ad pedes apłoꝛum dñi gppꝛehenſü illũ
Du xit ad axpſtolos narrauitq; quomodoĩ
via vidiſſet dñm: ⁊ qꝛ locutꝰ eſt ei· quomõ
in damaſco fiducialr egerit in nomine ieſu
Nuos autem apoſtoloꝛum muenerit in hie
rulalem in epła ad galathas oſtendit ſcilicʒ
petrum et iacobũ epũm hieroſolymoꝝ . cuʒ
quibus manſit · xv. diebus ſicut i pPple in epi9/
ſtola oñdit dicens. Deinde poſt annos tres
ſeʒ a conuerſione mea veni in hieruſalẽ vi⸗
dere petrũ:⁊ manſit apud eum xv· diebꝰ al⸗
ium autẽ apoſtoloꝝ vidi neminẽ niſi iaco/
bñ fratrẽ domini. Et erat cum illis ſi cqʒ petro
et iaco bo et alijs diſcipulis qui erantin hiè⸗
ruſalem· intrans et exiens per· xv dies. De,

.

inde venit in partes ſirię cilicie · et ibiloqᷓ⸗
batur gentibus et diſputabat cum gręcisi
iudeis inter grecos diſpſis. MHec aũt hiſto
ria pᷣ nimia ſui bꝛeuitate rei ventatẽ cõfun/
dit · quaſi totum in hieruſalẽ factum ſit. Ita

enim pꝛocedit ſeries hiſtoꝛię. Et erat cũ eis

intrans exiens in hieruſalem- fiducialiter
agens in nomine domini. Loquebat auteʒ
gentibus et diſputabat cum grecis. Illi ãt
ſe; iudeęi conuerſantes inter grecos cũ qui⸗
bus diſputabat:voluerunt eum occidere.
Quod cum cognouiſſent fratres. deduxeft
eum ceſaream quę ciuitas eſt palaſtine · iñ
dimiſerunt eum tharſum quc eſt ciuitas ci⸗
litię· vndeipſe oꝛiundꝰ fuit. Poſtea redit
hiſtoꝛiaad petrü de acibus aploꝝ agens
quaſi modo interſcalari.
Decuratione enee.
Capitulum. (C. XxLIX.

lctum eſt dutẽ

a vt petrus dũ p̃dicando diſcurre/

mninem quendꝗ eneam nole · paralyticũ ob
annis. viij: in gra bato iacenteʒ. E ait illi pe

ſurge et ſterne tibi lectũ· qui pꝛius nec etiaʒ
boterat de lecto ſurgese. Et cõtinuo ſurrexit
Et videruntillũ omnes qui habitabãt lid
de et ſarone · et ouerſi ſunt ad dñm. Eratt
in ioppen diſcipula quedi chꝛiſtiana · g he⸗
hꝛaicę ða thabitagrece doꝛcaslatine agtẽ
Damula vl capꝛea. Super marcum iñ ha⸗
bemus · quia thabita interpꝛetatũ eſt· puel⸗
la. Znde tha bitacumi interpzꝛetatũ ẽ puel⸗
la ſurge:et ſm hoc ſunt diuerſ⸗ e interpᷣtatio
nes hnius noĩs. ecaũt erat plena oꝑib⸗
bonis et elemoſynis quas faciebat et pꝛeci/
pue in ↄſuendis veſtibus pauper multum
la boꝛis impendebat. Factũ eſt aũt in diebꝰ
illis inquibus petrus vneratliddã vt infir
mata moꝛeret᷑ Qunq; lauiſſent coꝛpꝰpoſu
erunt in ſupioꝛi ccnaculo. Et cuʒ lidda ꝓpe
eſſet ioppen. diſcipuli audientes qꝛ Ppe elſʒ

Etrus liddę:miſerunt ad eum duos viros

dicentes. Me pigriteris venire vſq; ad nos
et nõ aꝑueruntei cauſam Exurgens autem

ret. venit lidda. Inuenit aũt ibi bo

trus. Enea ſanet te dominꝰ meꝰ ieſus chꝛilt ꝰ

fetnom
durerunt
tna tbabi
flentes 70
illis once
nan dl
poſſovel
citnanj
gloplitne⸗
ſiudnoni
ſui wlensi
ſuſcitatur?
ptis Valfe
racnliindg
nuſhononeo
Lbabituſin
ſoletioniec
Nluq Ctuotix
ſumiopenem
nbcſtems
ſinond conan
curig qꝛfoꝛte
rins wovi⸗

Wiimni

co
miſlafuenttar
qefonanise
P dtateog
eutteligioſne
guctinoie
nolopietatis.
nonſoüſſanet

Mpltatj o ſt

hliſng
ſumagnlg

n Loguebgkin
tangaz Ti
ningeos n
cnmtanoctden
Intfims Nenti
useſtoalſifori
umquc ekanins
tut. Poſtante
bnsaphe igeg
ener
GA.

Nktau

Sctanco dilun
Tuentaittbib
viearupnio
ante; Eutilite
Vmicschu⸗
uprusnerei
Ctcökinnoſune

.

gribabitä.

petrus vuit cum illis. Et cum adueniſſent
duxerunt eũ in cgnaculũ: vbi iacebat moꝛ
tua thabita. Et circũſteterüt eũ oẽs vid ug
flentes oſtẽdentes 1 veſtes quas faciebat
illis doꝛcas:vt opibo miſe ericoꝛdię ipſaʒ ope/
ram dediſſe oſtenderent.⁊ ſic petrũ ad com
paſſiouẽ cõmonerent. Tunc petrꝰomẽs eie
cit nõ tanq; ꝑpera aliquid facturꝰ.qð vellʒ

alios latere· vt hi qͥ magicis artib vel con⸗

ſilio demonũ aliqᷣd machinant᷑. ſ magiſtrü
ſun volens imitani · filiam archiſyna gogi
ſuſcitaturꝰ oẽs de domo eiecit: paucis exce/⸗
ptis. Ael foꝛte qꝛ nõnulli erant viſione mi
raculi indigni : eiectis omniby foꝛis· ſacta ge
nuflexione oꝛanit ⁊ ↄuerſus ad coꝛpus ait.
Tha bita ſurge. Atille aperuit oculos. vi
ſo ꝑetro reſedit.a dans illi manũ: erexiteaʒ
viuã. Et notũ factũ eſt miraculũ p vniuer/
ſam ioppen · multi ceciderũt in deũ. Et moꝰ
ratꝰ eſt petrus in ioppen multis dieb apud
ſimon coꝛiariũ vl curiariũ: vel a coꝛio. vl
curia·qꝛ foꝛte curialis erat:ideo dictꝰ en ria
rius· vl quia curabat coꝛia:ideo dictus eſt

coꝛiarius.
(Wexonierſione coꝛnelii.

Ir güt quidaʒ

erat in ceſarea noĩe coꝛneliꝰ.centu
cohoꝛtiſꝗ dicebat italica · quia

.ùẽ/9ue

nifeſte.manifeſta viſione nõ p ſomniũ wl 5
in extaſi angelũ dei introeuntẽ ad ſei dicẽ/
tem ſibi Coꝛneli. At ille intuens in eũ timo
re coꝛreptꝰ dixit. Quis es dñe.Ad quẽan⸗
gelus. Oꝛationes tue relemoſ yne tuę aſcen
cerunt in memoꝛiã in ↄſpectu dei Etnunc
mitte viroa in ioppen ⁊ accerſi ſimonẽ quẽ-
dam qui cognominat petrus. Hic hoſpitat᷑
apud ſimonẽ quendã coꝛiariũ · cuiꝰ vomnus
eſt iuxta mare tyrrenũ:qꝛ ioppen ciuitas ter
re ꝓmiſſionis erat marityrreno⸗ xima 1in
ipſius oꝛientali litoꝛe ſita· et ex pte litoꝛis ſi
ta erat domꝰ ſimonis coꝛiarij hoſpitis petri
Hic inquit dicet tibi quid te o poꝛteat face
re. Ecce coꝛnelio dictũ eſt ab angelo. Exau
Ditę ſunt oꝛationes tuę. An ↄſtat euʒ tunc
fidem habuiſſe:quia in boc conſonant ſan-
ctiiqꝙ merito fidei venit᷑ ad opa 7 nõ viceij.
ſa. Nondũ tñ credebatchꝛiſtũ incarnatum
quia de temꝑe incarnationis incertus erat
ignoꝛans an iam incarnatꝰfidẽ incarnatõ
nis haberetſalua fide poterat eſſe in ambi⸗
guo·an iam veniſſetan adhuc in carmne ven
turus eſſet. Quia nõnullos ſanctoꝝ patrũ
latuit chꝛiſtü natum eſſe oſtq; natꝰeſt · vt ſy
meonè vſq; ad quadrageſimũ natiuitatis
eius diem. NMon tamen putandũ eſt eos fi⸗
cem incarnationis nõ habuiſſe· quia tem/
pus nõ eſt de articſlo fidei · imo ci nonduʒ;
eſſet eis pꝛedicatũ vel inſpiratũ ꝙ iam natꝰ⸗

