ãin euangelio ðꝛ arimathiaa ioſepho ðꝛ
ramath · qꝛ ĩ excelſo ſita erat ſophim vero
ſpeculatio ĩterpᷣtat᷑:⁊ẽ ibi genitiuꝰcaſus · ac
li diceret de ramathaim ſpeculatiõis qꝛ ex
ea circũiacẽs regio lõge videri poterat Sic
tradit hieron ymꝰ. Alij diſtinguũt ſic de ra⸗
matha ĩ ſophim. Mõ ẽ aũt mõs effraim no-
mẽ mõtis h̊ regiõis. AHñĩ ſequẽtib vbi legi
tur de · xij.· Pfectl regionũ qͥ miſtrabant ſalo/
moni ꝑ ſinglos mẽeſes · ponit᷑ dechar pfectꝰ
mõtis effraim. Fuit aũt helchana leuita no

nuſdecimꝰa leui:deſcẽdẽs ab eo ꝑ caath. et

Fſuar ⁊ choꝛe. Vnde ptʒ ꝙ ſamuel non fuit
aaronita· 1 ðꝛ effrateꝰ · i· betbleemita. Fuit
enĩ ſᷣm matrẽ de tribu iuda. Vñ poſtea ſa⸗/

muel poſuitvnũ ð filijs ſuis iudicè ĩ betbleẽ
tãq; int᷑ ↄtribuleſ.Et nota ꝙ qdã tria noĩa

diſtinguũt ſic. Effrateꝰab effraim · ſcribũt ꝑ
duo . · ephꝛateꝰ ab ephꝛata ꝑ·ph· eufrateus
ab eufraten qð eſt frugifer ꝑ· eu · eſt vt di⸗
cunt terminꝰ iudęę iuxta eufraten.

ſtinguit᷑ apud nos· ſᷣm he

diuerſa mutati . i · animꝰe
ſiractus in varietates dubitationis.
De oꝛtu ſamuelis ( Lapitulũ.III

Defenenna. (Capituluz II.

hana duas vxozes nomẽ vn an,
na·⁊ nomẽ ſcoę fenena ·et cũ debuit dicere
alteri de duab· dixit ſcę innuẽs: qꝛ lʒ pa/

res eſſent ĩ noĩe vxoꝛio tn ̊ ſcᷣa eratĩ amo

re viri. Erat aũt anna pulchꝛa ſ̃ ſterilis· fe⸗
nẽna vo fccũda.Et aſcẽdebat vir illetribꝰ
ſtatutis diebꝰ.ſm legẽ ĩ ſyjlo ad adoꝛandũ.
Erãat ãt ĩ ſylo duo filij hely ofni ⁊ finees ſa/
cerdotes.Cuũq; ĩmolaſſet helchana tedit fe/
nẽne ⁊ filijs ⁊ filiabꝰeiꝰptes:annę aũt dedit
ptẽ vnã triſtis.Qnidã putãt h dictũ ee de

Vſtibꝰnouis q̃s diſtribuebat vxoꝛibꝰ libe

ris in die feſto. Sʒ magl putandũ ẽ eſſe di/
ctũ de ptib ſacrificioꝝ:ꝗᷓ ↄtingebãat offerẽ/⸗
tes · qᷓs tãq; ſanctas leuitę ceteris diſtribue
bãt. Hebꝛę? ſermo magis videt᷑ ſonare de⸗
dit anneę miſſionẽ vnã duplicẽ · qſi vnã ptẽ
equipolletẽ duabꝰ. MDoꝛro anna triſtl erat
ꝓ ſterilitate · ⁊ nõ ſumebat cibũ.Et egreſſa
ad foꝛes tabernaculi vt oꝛaret hely ſedẽte
añ poſtes · vt ꝗrentes ↄſiliũ paratũ eü inue/
nirẽt:⁊ flens anna votũ vonit vño. Dñe ex
ercituũ:ſi dederis mihi ſexum virilẽ: dabo
eñ tibi nacareũ oĩbꝰ diebꝰ vite ſuę. Et attẽ/
dens hely motũ labioꝝ · vocẽq; nõ audiens
eſtimãs temulẽtã ait: Digere pauliſper vi/

nũ qͥ mades. Queę rmdit: quaq; domine.

Sed mulier inflix ego ſũ vſq; adhuc.Oꝛa
ꝓ ancilla tua. Intelligẽs aũt eꝗ hely ſterilẽ
ait: Det t᷑ deꝰ iirł ꝑctitionẽ tuaʒ. Mebꝛęæiñ
hbʒ dabit. VUñ mulierex ꝓmiſſiõe ſacerdota
li ſecura abijt · vultuſq; illiꝰnõ ſũt ampliꝰin

e1

pareret filium· et vocauit nomen
id ẽ: poſtulatio dei quia a œæO

—

eius ſa

Abuit aucẽ hel

nõ ẽ deinceps di

poſtulatum ſuſceperat:nec aſcendit mulier

in ſylo cum viro ſuo· donec ablactaret fili⸗

um · ⁊ eũ ablactatum duxit in ſylo cuz vitu⸗
lis ibus · et modijs farinę mibus · hebꝛeus

tamen habet:⁊ in modio farinę et cum am/
phoꝛa vini ꝗᷓ eſt mẽſura trii modioꝝ. Nec
attulit ſimilã·⁊ vinũ ad libandũ tantũ cuʒ
in libaminibꝰvituloꝝ paucioꝛa ſufficerent
ſertim cuʒ nõ niſi vnũ vitulũ obtuliſſet· b
intelligẽdũ eſt ꝙ reſiduũ dedit domui ſacer-
dotü. Poꝛro mirũ videtur eſſe puerũ bimũ
quaſi nouiter ablactatũ adductũ eẽ ad mi⸗
niſtrãdũ in tabernaculo. Oꝛopterea qdaʒ
dicũt tres ablactatiões. Pꝛima eſt a lacte
mamillę quę fit tertio anno· ſecũda a lacte
infantię quę fit ſeptimo · tertia a lacte pueri
cię quę fit duodecimo · ⁊ ſic amonetur puer
a nutrice a pedagogo · a tutoꝛe. Dicũt ergo
quidam eum adductuʒ poſt ſecundã abla⸗/
ctationem ad imbuẽduʒ litteris. Ande in
ſequẽtibus legitur ꝙ ꝑ ſingulos ãnos mit/
tebat ei mater tunicã paruam. Alij dicunt
ꝙ poſt tertiam ablactationẽ quaſi iam ido/
neum ad miniſtrandũ. Unde ſtatim ſequi/
tur. Puerautem erat miniſter in cõſpectu.
domini. Cunq; obtuliſſet puerum hely · ait
anna. Viuit anima tua domine · ego ſü mu
lier infęlix ꝓ qua oꝛaſti ·⁊ ecce filius quẽ de⸗
dit mibi dominus. Genus erat iuriſiuran
di percõfirmationẽ ·: quaſi diceret: ꝑ animã
tuam dñe. Quidaʒ tamẽ quandoq; per ex/
ecrationẽ dici putant vtibi. Aiuit anima
tua rex ſi noui eũ ·q̃ſi diceret· deſtruet me vi
ta tua rex ſi noui en· oꝛauit anna dominũ
dixit:Exultauit coꝛ meum ⁊c. Canticũ ta/
men eſt pꝛopꝛie non oꝛatio · et continet tria
hoc canticũ · pꝛimũ eſt gratiaꝝ actio ꝓ bene
ficijs ſibi pꝛeſtitis · ſcm eſt inuectio in ſu-
perbos occaſione fenẽnę vt ibi. Nolite mul
tiplicare loqᷣ· tertio ꝓp hetat de regno chꝛiſti
vt ibi. Dñs iudicabit fines terreę. Qð autẽ
legitur in cautico donec ſterilis peperit plu/
rimos.⁊ quę mltos habebat filios infirma⸗
ta eſt hebꝛeus habet pꝛo plurimos ſepteʒ·

pꝛo in firmata eſt. ſecta eſt · et tradit ꝙ ſingu⸗
lis annę filijs naſcẽtibus · ſinguli fenẽnę fi⸗

lij moꝛiebantur·⁊ quinq; filiſss annę duos
filios ſamuelis cõnumerat vt ſint ſeptẽ. Re
dijt helchana in domũ ſuã. ⁊ ſamuel mĩſtra
bat ante hely·⁊ dicit eũ ioſephꝰ anno duo⸗

-R

ñcäl

ecimo pleno ꝓphetaſſe.
Befiliis hely. (Eapituluz. III

c ſacrificijs anteq; adolerent adipem tolle
bant ab offerentibꝰ crudam vt lautius ſibi
pꝛepararent eam- mittebat puer ſacerdo/
tis fuſcinulã ĩ ollã :et quicqͥd leuabat fuſci⸗

nula erat ſacerdotis : quod non erat poꝛtio

ſed rapina. Samuel aũt miniſtrabat accin
ctus ephod lineo· nõ ſacerdotali:ſᷣ pꝛophe⸗
tico· ⁊ tunicã paruaʒ afferebat ei mater ſin⸗
gulis annis · ⁊ viſitauit dñs annã:⁊ habuit
tres filios ⁊ duas filias Hely aũt erat ſenex
valde· ⁊ audiuit peccata filioꝛũ qui doꝛmie
bant cũ mulieribꝰexcubantibus ad oſtium
tabernaculi:⁊ eas quę venerat ad purificã/
dũ polluebãt. Quidam tñ volunt ꝙ nõ ad
miſcebantur mulieribusſed coꝛrupti pecu⸗
nia dabant mulieribꝰlicentiaʒ cõmiſcendi
viris ſuis infra dies purificationũ · vnde et
pater dixit eis:Crãſgredi facitis pppulum
domini et tepide arguebat eos · venit auteʒ

vir dei ad hely·⁊ ait ad euʒ. Loquens locu⸗

tus ſum· vt domꝰ patris tui miſtraret mibi
in ſempiternũ. Abſit hoca me ſed honoꝛan
tes me gloꝛificabo· contẽnentes abijciam.
Ecce pᷣcidã bꝛachiũ domꝰ patris tui · id eſt
auferam ſacerdotiuʒ de domo tua:pꝛo quo
debebatur ei armꝰ dexter · et vid ebis emulũ

tuũ in templo.Quod factũ eſt in diebꝛ ſalo

monis cũ ſadoch qui fuit ðᷣ eleacar factus
eſt ſacerdos· eiecto abiathar · qͥ fuit de ytha
mar. Quidã tamẽ autumant trãſſatuʒ eſſe
ſacerdotiũ ad ſamuelẽ/qui non fuit aaroni
ta. Sʒ nec legitur ſamuelẽ fuiſſe ſacerdotẽ
nec aaronitas amotos a ſacerdotio: vſq;
circa tpa machabeoꝛũ. Quod aũt addidit
vir dei: magna pars domus tueę moꝛietur·
foꝛte impletũ eſt in ꝓximo quando occubu
erunt filij eiꝰ in bello · vel quando ſaul ſacer⸗/
dotes nobe interfecit·⁊ in ſignũ futurę weri
tatis pꝛedixit ei vna die filios eius moꝛitu-

ros. Moꝛro ĩ diebus illis erat ſermo dñip/

cioſus · id eſt·rarus.

Oro filij helid

tes dominũ:partem ſacerdotalem

ſeiusalpet
an waute B
e Noͤeſten
Enusvigen
ſcincäüce
Aalocernac.
ſeſotergt
linguereki
wievar,n

Dxur cöſen

wteratna⸗
dü annpuet
pymiebotin
filemmacli⸗
niebet QAnd
belidicens:
ſöeenrit'n⸗
lerterer omt,
ilannelice
Gkucinear
disteru⸗
Gechce

Mn

ſanbtans,
entogitl
coöͤninat
pvirü,
iſſe vmin.
lergonooſe
hnoſend⸗
1Biao⸗
1.Aeer⸗ io
walſe ſamn
Ulitegfatnn
Nhocgtion
Ihnllte
Canavth ne
klͤvt

Ukiſin

Dhl
flübei⸗
,Mg
anten ſonton
glnmetimnt
nen Tlunneſt
ndur ſrnt,
Kgnidnhtftſͤ⸗
dmmuihhtcn
anerüiond
Gaänhnänunſt⸗
tdismmni bin
us hehuürie
Griflinid
mbuabas gofn
Vitatpuntri⸗
Amininr)no

Demien
nianani t

gentutse
bttevs mminn
da; Lognansle
niimihnmuretnd
wennolecborom
omtinantstbleim
Mistit
uNnoN
Wariddde
Glfinnti
guiſun unn

gummr⸗
ithrin

ceiniinun
imiiun
s 11mmund/
⸗ Std

36 vna

die hely iacebat in lecto ſuo·⁊ ocu/

li eius caligauerãt:nec poterat videre lucer

nam dei auteq; extingueret᷑. Qð mirũ vide
tur. Mõ eſt eni aliquis adeo cecutiẽs quin
clarius videat lucernã ardentẽ q; extinctam
Hſertim cũ cecutientes oculi clariꝰ videant
ad lucernã q; ad diẽ. Quidã ſic diſtinguũt

NMec poterat videre lucernam dei anteq; ex

tingueret· id eſt· moꝛeret᷑. Samuel aũt doꝛ/

miebat· ſupabundat aũt. Huic ſenſui vi

detur cõſentire hebꝛeꝰ qꝗͥ diſtinguit ibi · nec
poterat videre· ⁊ ſubiũgit:lucernam dñi nõ
dñ extinguebat· ⁊ ſic ↄgrue ſeqt᷑· ſamuel ãt
doꝛmiebat in tẽplo dmi:i:in thalamo iuxta
tabernaculũ · vbi ſolꝰcum hely ſacecdote doꝛ
miebat. Vñn cũ vocaſſet eum dñs · cucurrit
ad heli dicens: Nocaſti me:Falſũ dixit ſed
nõ ẽ mentitꝰ.⁊ ait hely: Non vocaui te. Re/

nertere ⁊ doꝛmi:⁊ factũ e ſcdo ſiliter. Mõdũ

enĩ ſamuel ſciebat dñmid ẽ·nõdũ habebat
cõſuetudinẽ audiendi dñʒ. Cũq; vocaſſet
eu dñs tertio · iterũ abijt ad hely. Intellexit

q́qʒ hely ꝙ vocaſſet eũ dñs·⁊ ait:Si deinceps

vocauerit te dices: Loquere dñe qꝛ audit
ſeruꝰtuus. Cũq; adnocaſſet eũ dñs doꝛmi⸗/

entẽ ait: Loquere dñe · indicauit ei eandẽ

cõminatjonẽ ĩ domũ hely quaʒ pᷣus fecerat
ꝑvirũ dei. Non tñ putandũ ẽ irritam factã
eſſe ꝓmiſſionẽ quã fecerat dñs aaron ð ſa⸗
cerdotio ſempiterno. Pꝛomiſſionibus enĩ
hmõi ſemꝑ addenda eſt conditio qñq; poſi
ta. Si cuſtodierint filij tui teſtamentũ men

c. Videt᷑ ioſephus velle dñm ideo tertio

vocaſſe ſamuelẽ· vt pfiguraret tres ipſiꝰ di/

Srnitates futuras. Fuit enim ꝓpheta qð ab

hac vocatione dicit euʒ habuilſe · fuit q; iu⸗
cx· obtulit etiã q̃ſi ſacerdos· eo ꝙ paruulꝰ

eẽt icaboth nepos hely. Mane adiurauit be

ly ſamuelẽ· vt indicaret ei vniuerſuʒ ſermo⸗

nem dñi ? indicauit ei oĩa. Et ait hely. Do⸗
minus ẽ:qð bonũ ẽ ĩ oculis ſuis faciat.Cre
uit aũt ſamuel · ⁊ cognouit vniugrſus iſrael

yfidelis pheta ſamuel eſſet dũo⸗1 ſolutt
eũ oĩs pplłs iuxta vrbum dñi. Pꝛeceperat
enĩ dominus vt abijcerent diuinos ario⸗
los ⁊ huiuſmodi · ⁊ ſciſcitarent᷑ a fribꝰ ſuis
vrbum dñi.

¶ De moꝛte helyet filioꝛum eius et

captione arce. ¶ Eapitulũ. vI.

factũ eſt con
enerunt phbiliſtijm in pugnam in
affech/ qui dicit᷑ locus iſrael· pertinens ad
iſrael· quꝗ vocat ioſephus ciuitatẽ amphe/⸗
olbentis. Iſrael quoq; egreſſus eſt in lium

inxta lapidem adiutoꝛij qð per ꝓlempſim

dictũ eſt · id eſt· ꝑer anticipationẽ poſtea pa/
tebit:⁊ victus è iſrael · ⁊ ceciderũt de eo q̃ſi
quattuoꝛ milia viroꝛũ: ⁊ dixerunt ſenioꝛes
Afferamꝰ de ſilo arcam dñi ſedentis ſuꝑ che
rubin. QAuod ideo dictum ẽ ſicut et in pſal
mo. Qui ſedes ſuper cherubin· quia gloꝛia
Dñi ibi quandoq; apparebat. Et tulerunt
arcam ⁊ iuerunt cum ea duo filij hely · naʒ
phin ees iam fungebat᷑ officio patris ſui · et
acceperant mandatum ab helij:ne foꝛte redi
rent ad eñ ſine arca: et timuerunt philiſtijm
T acrius pugnauerunt. Fu gitq; iſrael · et ce
ſa ſunt ex eo· xxx· milia peditum ·et arca dñi
capta ẽ· duo filij hely moꝛtui ſunt.Qucur/
rit auteʒ puer beniamita ex acie: ⁊ indicanit
in ſilo qð factum fuerat. Mely autem ſede⸗
bat cõtra viã ꝗᷓ ducebat ad caſtra ·ſpectãs
id eſt auſcultans. Jam enĩ cecus erat vt tra

dunt hebꝛei · id ẽ· nõ cecutiens. Qui audita

ſtrage ꝓplłi ⁊ moꝛte filioꝝ quieuit.Cũ auteʒ

audiſſet arcã captam cecidit retroꝛſũ·⁊ fra/

ctis ceruicibꝰexpirauit. Nurus aũt eiꝰvxoꝛ

phinees pgnans erat · et p̊ doloꝛe incurua/
nit ſe ⁊ peperit filium · vij · menſium · vt dicit

ioſephus:⁊ vocauit eũñ icabothid ẽ · inglo⸗
riũ dicẽs:Tranſſlata eſt gloꝛia dñi de iſrael.

Poxo hely iudicauit iſraelxl· annis. Qui

cõcoꝛdat ioſephꝰ.lxx·vero · ⁊ paralipomenõ
dicunt viginti. Poteſt dici ꝙ woſt ſampl. 0
nem · xx · anni fluxerunt ſine iudiceq aggre/

gati ſũt ãnis quibꝰ indicauit hely. Quidã

tñ dicũt · xx annos quib iudicauit ſamuel

1 ”M “
* .
T N
=SðS
*
==èð
„
- .
. * 4

aggregandos annis hely magiſtri ſui. Sʒ
veriꝰ anni ſamuelis cũ ãnis ſaulis aſcribũt
Sane potuit fieri vt hely fact?ꝰ iudex tranſtu
lerit ſacerdotiuʒ de domo eleacar. Eleatar
qdẽ ſucceſſit ppinees. Cui ſucceſſit abiexer
cui ſucceſſit buti · cui ſucceſſit oci· 1 traflatũ

eſt ſacerdotiũů.

NIncidentia.

In diebꝰ hely fuit tertiꝰ rex latinoꝝ ſiluiꝰ
toſtumꝰ filiꝰeneę ⁊ lauinie:a qͥ deinceps lati
ni reges ſiluij denoĩati ſũt. Hũc aſcani he
redẽ reliqᷣt adhuc ꝑpuulo filio ſuo iulio a qͥ

iulioꝝ familia 1 oꝛiginẽ traxit 1 nomẽ. Me/

neſtoꝛis.

Deremiſſiõ earcę. (apitulũ VII
Blerunt autez

rũt eã iuxta dagon q̃ſi tropheũ ⁊ ſurgentes

diluculo ĩuenerunt dagon ꝓſtratũ in terra
ante arcã:⁊ q̃ſi adoꝛãtẽ· vt dicit ioſephus.⁊

reſtituerũt eũ in locũ ſuũ.Rurſus mane ſe/

quẽte ĩuenerũt eũ ꝓſtratũ:caput vero ma

nus eiꝰ abſciſe a trũco iacebãt ſuꝑ limẽ Ob

hoc nullꝰingrediẽs templũ ĩ aoto calcat ſu
per limen vſq; in hodiernũ diẽ:⁊ aggraua/

ta ẽ manꝰ dñi ſuꝑ axotos · ⁊ ꝑcuſſit eos ſe-
cretioꝛi ꝑte natiũ ·⁊ cõputreſcebãt ꝓminen
tes extales eoꝑ. Mð ioſephus dicit factum

ex crudeli paſſiõe diſſinterięita vt putrefa
cta egererẽt inteſtina: ⁊ mures ebuliẽtes de

agris:coꝛrodebant extales eoꝝ · ⁊ ſatrapis
cõuocatis dixerũt ad eos: Quid faciemus
ð arca? Qui dixerunt:Circũducat᷑. Quo/
cũq; aũt circũducebat᷑ ꝑcutiebat oẽs in po/
ſterioꝛibꝰ· ⁊ fecerũt ſibi ſedes pelliceas· ⁊ cõ

ueniẽtes pncipes qnq; vꝛbium · tractabãt

„*½

qd factuni eſſent · ⁊ erant q dicerent canſam
paſſionũ factã ꝑ arcam·alij ꝑ caſum· alij ꝑ

coꝛruptionẽ aeris ⁊ fructuũ terre. Dixerũt

ꝗat ſacerdotes ⁊ diuini: Cur aggranatt coꝛ
vſtrũ ſicut pharao ⁊ ęgyptꝰ: Remittite ar
cam ſed nõ vacuã. Reponite in capſella iu/

xta arcam quinq; anos aureos· et quinq;
mures anreos ꝓ numero ciuitatũ : ꝗᷓ peuſſeę

ctoꝛis filijilium receperũt · expulſis poſteris

philiſtei arcã dni ĩ acotũ ⁊ ſtatue-

ſunt. Joſephus tñ dicit · v.· ſimulacra bomi

nũ aurea· ⁊ ponetis arcã ſuꝑ plauſtrũ nouũ
cõiungetis duas vaccas fetas:quibꝰ non

eſt im poſitũ iugũ·⁊ vitulos eaꝝ recludetis
domi ⸗ et ſi recto itin ere aſcendant contra be⸗

thſames · ipſe fecit nob hoc maluʒ · alioquin

caſu factũ eſt. Jbant aũt vacce mugiẽtes in

directũ· nec declinantes ad dextram nec ad

ſiniſtrã p viam ꝗᷓ ducit bethſames:⁊ hęceſt
vna ſacerdotaliũ ciuitatũ ĩ tnibu beniamin

Eſt altera hethſames ĩ tribu neptali. Poꝛ
ro bethſamite metebãt triticũ:⁊ venit plau

ſtrum in agrum ioſue bethſamite. ſtetit ibi

Et poſuerũt arcam ſup lapidẽ grandẽ quẽ

putãt hebꝛęei fuiſſe arã edificatã ab abꝛaã
1 capſellam ꝗᷓ erat iuxta eam·⁊ cõciderũt le

nite ligna plauſtri ⁊ vaccas poſuerũt ſuper
ea in holocauſtũ dño. Viri aüt betbſamite
obtulerũt holocauſta ⁊ victimas in die illa.

Aſſerũt qdã quinq; tãtũ eſſe cinitates ppi
liſtijm · ideo quinq; tantũ miſiſſe anos au
reos·⁊ qnq; mures. Sed in ſequentibe legi

tur ſiceleg fuiſſe ciuitas philiſtinoꝝ. Ande
meliꝰ videt᷑ qð dicit Iſidoꝛꝰ quinq; fuiſſe

tantũ metropoles ⁊ queq; obtulit anum au

reum ⁊ murem · alię ſolnʒ mures obtulerũt
vſq; ad abel magnũ:ſuper quẽ poſuerũt ar/
cam dñi. Et videt᷑ hęc lr̃a ſonare q abel ſit

nomen lapidis ſuper quem poſita fuit arca.

Alij aſſerunt ciuitateʒ ꝗᷓ tunc bethſames di

cebatur . ꝗᷓ poſtea dicta eſt abel· qð interp̃ta

tur luctꝰ. ꝓpter luctü bethſamitar qui ſecu
tus eſt. Et additũ ẽ magnum ad differẽtiã
alterius abel ꝗᷓ ĩ ſequentibꝰabela ðꝛ · vbi ſa⸗

piẽs mulier excaama

uit ad ioab. Mui in Mñ volebat eã ioab

terrogãt interrogẽt capere vt ſit ſenſus.

in abela · 1 ticlegit Moli eam deſtruere⸗

cam. id ẽ iuxta quẽ ſilium faciendoꝝ
7 pcuſſi ſũt ð bethſa

mit: · lxx · viri ⁊.l·milia plebis eo qvidiſſent

arcã nudã. Credunt aiũtilli ·lx· depoſuiſſe
arcam cu non eſſent ſacerdotes. Si querit
cur ergo moꝛtui nõ ſüt philiſtei quotquot

viderũt arcã: poteſt dici ꝙ non pꝑeccauerũt

dicocs
itletpun
yt red lccfe
ͦ Ouncd
rtrlent⸗
nfonind
ingrbua
cͤflüit
irſienit
Diunante
pinisnich
ünüreg
giöewlie
Mäema
ppinſteos
buotie

dort
3
. lun

Neſſcecdan
ichaſcic
Güdioi
hambi
ſeget
ioedi
eobiucie
9acaid
diſeppe
ſenwsige
noſes
ſſteſeinen
Witagoe
Meli lon⸗
mnalucriti⸗
hutſamucl
Nofgoren
mnmnplo
rplcct
aten

*

ſin Put

cbpſinlintn
äſgnſin
utsſrenin
Nulogen l
Grnindmtenn
wolhenii⸗
Ntntret

1

—
E
—

iinrns giriti
dio. Dnuürtnt
uſn nmnsil⸗
ngtätihinnsi
5Oalineannhe
niuspbiiſier D
ut id gungin
guegobtnitaund
olozamsobenlei
hrftlonnei
Eapendoſtifttt
miͤwn dhin

diam arceę · fuit ibi

q ipᷣe tulit eã ĩ caſtra

vidẽdo qͥbꝰñ erat phibitũ videre Timẽtes
ãt bethſamitę miſerũt ad viros cariathiari
vt reducerẽt ad ſear
cã.Qui reduxerunt
eã ⁊ tulerũt eã ĩ do/
mũ aminadab viri
iuſti in gabaa ⁊ elea
carũ filiũ eiꝰſacerdo
tẽ inſtituerũt ĩ cuſto

De cariathiari trãſ⸗
tulit eã ſamuel ĩ maſ
phat · poſt ipſe ⁊ ſaul
ĩ galgala · poſt ſaul in
nobe · 1 de nobeĩ ga
baa · poſt dauid ĩ do⸗
mũ obeth · poſt ĩ ſion
poſt ſalomon in tem/
plũ. Mas oẽs trãſla
tioneſ diligẽs lectoꝛ
aduertere poterit in
hoc libꝛo.

xx anis vlq; ad octa
nũ ãnũ regni ſaulis

Mãſerat aũt apud
philiſteos · vij · mẽſi
bus · tũc q euit iſrł
oſt vñm ſedata ira dñi ſuꝑ eos. .
ð oꝛãte ſamuele vicit iſrael phi
iſtiim. ¶ Capitulum. VIII.

ſamuel ⁊ vidẽs eoꝝ fiduciã ĩ dño
au:Aſcẽdamꝰ ĩ maſphat · vt oꝛem ꝓ vobis
Cũq; aſcẽdiſſentĩ maſphat· effüdẽs aqua
coꝛã dño ĩ q̃ maledicta cõgeſta erãt quaʒ ſi
idolatra bibebat · labia ei adhęrebat ſibi
inſeꝑabiliter· foꝛte in ſignũ fęderis ſic fecit
ioſue · et iudicauit eos ibi ſamuel ·i: docuit
eos iudicia dei. Quidã tñ aſſerũt ſamueleʒ
qͥddã idolũ redegiſſeĩ puluerẽ· ⁊ mixtũ de/
diſſe ꝓpło ad bibedũ:⁊ ĩ barbis eoꝝ iudicaſ
ſe reos idolatrię a nõ reis ſic quõdam fecit
moyſes.Et audierũt philiſtijim ↄgregatuʒ
iſrł eſſe inermem ĩ maſphat:⁊ armati aſcen/
derũt aduerſus eos·et timẽs iſrł dixit ad ſa/
muelẽ. Clamaꝓ nobᷣ ad dñm · obtulit ſa
muel lactãtẽ agnũ in holocauſtũ. Et dũ cla
maret ſamuel ad dñm initũ ẽ pᷣliũ ⁊ ĩtonuit
dñs fragoꝛe magno ſuꝑ philiſteos ⁊ mota
ẽterra:⁊ p loca pãdebat hyatꝰ⁊ philiſtei in
fugã verſi ceſi ſũt a filijs iſrł qͥ ꝑcuſſerũt eos
vſq; ad termĩios trę ſuę.Tulitq; ſamuel la/
pidẽ.⁊ poſuit eũ ĩ termis:⁊ vocauit nomen

loci illiꝰ lapis adiutoꝛij. Mec appoſuerũtvl

tra philiſtijm · vt ĩtrarẽt terminos iſrł dũ vi/

neret ſamuel. Judica bat itaq; ſamuel po⸗

pulũ ĩ bethel galgal · et maſphat circũiẽs
p ſingłos ãnos ⁊ reuertebat᷑ in ramatha.
ędificauit ibi altare·ſᷣ ⁊ ibi indicabat iſrael
Tres illę cinitates famoſe erãt bethel ꝓpter
ſomnius iacob ⁊ galgal ꝓpt᷑ circũciſionem
ſcdᷣaʒ:⁊ maſphat ꝓpt᷑ frequẽtiã ioſue ⁊ aſcẽ
debat ad eas ſamuel viciſſim ĩ tribꝰ ſolẽni‚-
tatibꝰ hebdomadarijs·⁊ iudicauit ibi ꝓpłm
Alijs diebꝰaſcendebatad eũ połs in rama/
tha ad iudicandũ.

rael petiit regẽ. CCapi.x.
VWBm aut ſenuiſ

lſet ſamnel· poſuit filios ſuos ioel ⁊
abiam · alteꝝ ĩ bethel · alten ĩ berſabee vt ibi
ſedẽtes iudicatet ꝓplm. ui declinauerunt
poſt auariciã ⁊ puerterũt iudiciũ Nð nõ fe
rẽs ppłs dixit ad ſamuelẽ. Da nob regeʒ vt
iudicet nos ſic cęterę gẽtes habet. Qð gui/
ter tulit ſam uel ꝓpt᷑ inſitã ſibi iuſticiã ⁊ cir/
ca odiũ reg.Cũq; ↄſuluiſſet dñʒ ait ei dñs
Audivocẽè pꝑpli nec te tm̃ abiecerũt ſᷣ me · ne
regnẽ ſuꝑ eos. Nerũtamẽ pdic eis ius regł
ſuper eos.Et ait ſamuel ad ppłm. Moc erit
ius regl. Filios vꝛos faciet ſibi puos ſuos:
eqtes ⁊ Zcurſoꝛeſ agricolas ⁊ fabꝛos armo
rũ:falias vĩas faciet vnguẽtarias: ⁊ coque⸗/
ſtrias ⁊ panificas. Seruos vꝛos ⁊ ãcillas ⁊
iumẽta ponet ĩ oꝑe ſuo · optima q; vꝛa dabit
Fᷣuis ſuis ⁊ vos erit ei pᷣui:⁊ ait ppłls.Non
audiemꝰ te · ſᷣ erit rex nob ⁊ pugnabit ante
nos ⁊ ait ſamuel: Ite ad ꝓpꝛia oꝑtune vos
euocabo · cuʒ cognouero a dño ꝙ daturus
ſit vobis regem.

nctiõe ſaulis etelectione.

Capituluz. X.
Terat vir de
beniamin noĩe cis de ſtirpe iemini·
cu iꝰerat filiꝰ ſaul. Mõ erat vir melioꝛ illo in
iſrł.Cuq; periſſent aſinę cis· dixit ad filiuʒ.
Tolle vnum ð puer ⁊ ꝗre aſinas. Cũq; ꝑ
trãſiſſent ꝑ mõtẽ effraim⁊ t᷑rã ſalym·⁊ frã
beniamin ⁊ nõ iueniſſent · vnerũt in terraʒ
ſuph:qͥ fuit ꝓauus ſam uelis ·et ait ſaul ad

puerũ. Reuertamur ne pater meꝰ ſollicitus
n 2

hac:qͥ abſq; ambignitate loqͥt᷑. Eamꝰad eũ
ſi foꝛte idicet nob ð via nr̃a · ⁊ ait ſaul:quid
feremꝰad eũ: Panis defecit ĩſiſtarcijs nr̃is
ſpoꝛtulã nõ habemꝰi:argẽtum ĩ ſpoꝛtula.
Errabat · vt ait ioſephꝰ putãs ꝓphᷣaʒ acce⸗
ptuꝝ muneracũ nec ſaul legit᷑ obtuliſſe nec
ille accepiſſe. Cui puer: Ma beo ĩ mãu mea

„/

qrtã ptẽ ſtaterl argeẽti:⁊ aſcẽderũt in rama

ſpõderũt.Eſt h̊ hodie ſacrificaturꝰ ĩ excelſo
Cũq; ambularẽt in “

vꝛbis medio apparu Sacxrificiũ ðꝛ pꝛan

it eis ſamuel.cui pꝛi Diuʒz qð parauerat

die dixerat dominꝰ. ſamuel illis.
XAYras hac hoꝛa mittã

ad te virũ ð beniamin · quẽ iũges ſuꝑ ꝓpłm
meum. Cunq; ſamuel aſpexiſſet ſaul dixit ei
Dñs:Ecce vir quẽ dixerã tibi: ⁊ ait ad ſaul.
Ego ſũ vidẽs/aſcẽde vt comedas mecum ·

cras dimittã te· ⁊ ꝗᷓ ſũtĩ coꝛdetuo indicabo
tibi:⁊ de aſinis nõ ſis ſollicitꝰ qꝛ ĩuentę ſũt.
Moſſet videri ſaul habuiſſe ſollicitudinẽ ĩ
coꝛdeꝓ aſinabe· niſi ð determiaſſet ꝓpheta.
Vñ aiũt hebꝛei ſaulẽ vidiſſe ꝑ ſõniũ ſe col9/
locatũ ĩ vertice palmę qð ẽ ſignũ regnaturi
vinde ſollicitꝰ erat:et ob ̊ dixit ei ſamuel:

Cuiꝰerũt optima quęq; iſrł· Nõne t᷑: aſcẽ

erũt ĩ excelſũ·añ tẽplũ enĩ licebat ſacrifica/
re ĩ excelſo.Cũq; recũ berẽt ĩ triclinio dedit ei
ſamuel locũ i capite
xxx·viroꝝ qͥ fuerãti/ Ki ĩ multis locis dã
uitati. Et poſuit añ nent ſacrificãtes ĩ ex
eũ armũ qᷓſi ꝑteʒ re/ celſo· qͥd ẽ ſamuel
galẽ quẽ ðᷣ ĩduſtria Sꝛ ſacrificaſſe ĩ excel⸗/
bᷣuauerat ei Cunqʒ ſo. Solue nõdũ erat
mane ſurrexiſſent et cõſtructü templum.
egreſſi eẽnt ciuitatẽ ·
Dixit ſamuel:Antecedat nos puer ⁊ tu ſub
ſiſte · vt idicẽ t᷑ verbũ dñi.Tulit aũt ſamuel
lẽticulã olei qð ẽ vas fictile · q̃drãgulũ hñs
foꝛamẽ ĩ latere ⁊ effu dit ſuꝑ caput eiꝰ⁊ oſcu
latꝰ ẽ eñ ⁊ ait: Anxit te ĩ pncipẽ deꝰ ſuꝑ he/
reditatẽ ſuã·⁊ H t᷑ ſignũ. Cũ receſſert a me ĩ
uenies ðdnos viros iux ſepulcꝝ rachel qͥ di-

ſit ꝓ nobis. Cui puer: Eſt vir deiĩ ciuitate cẽtt᷑ ꝙ ĩuẽte ſũt aſinę. Cũqʒ venen ad qrcũ

thaboꝛ.Et ẽ thaboꝛ nomẽ hoĩs:non mõtis.

Inueniẽt te tres viri· vnꝰpoꝛtãs tres hedos

aliꝰtres toꝛtas panis · ⁊ aliꝰ lagenã vini. et
accipies mau eoꝝ duos panes. Poſt hH

Vnies ad locũ qͥ ðꝛ ſtatio philiſtinoꝝ eo q;

quõ dã ibi philiflei caſtrametati ſũt ⁊ habe
bis obniñ cuneũ ꝓphᷣaꝝ deſcẽdẽtiũ de colle
Dñi · pſallẽtiũ ĩ ĩſtrumẽt. ⁊ ꝓphantiũ.Et ĩſi⸗
tha·ĩ qᷓ erat vir dei:⁊ dixerũt puellis egredi
entibꝰad aquã. Nũ qͥd ẽ ̊ů videns?:Quere

liet ĩ te ſpũs dñi·⁊ ꝓphᷣabis cñ eis.Et nota

ſamuel pmo ĩſtituit ↄuẽtꝰ religioſoꝝ iu-

giter pſallẽtiũ dño· ⁊ dicebat᷑ ↄuẽtꝰeoꝝ cu

neꝰ.qᷓſi conneꝰ. Et dicebãt ꝓphᷣarei· ingik
deũ laudare Et foꝛte aliq qnq; ꝓphabãt ex

eis. Et addidit ſamuel. Eñ videris h̊ ſigna.
ſcias ꝙ dñs tecũ ẽ· ⁊ deſcẽdes añ me ĩ galga

la· q; ibi ↄueniemꝰcũ opꝰ fuerit. Ego q pꝓ
deſcẽdã ad te vtofferas oblatiõeʒ · vij· diebb
In ↄſecratiõe enĩ ſacerdot ⁊ reg tot dieb
fiebat oblatio ſm qſdã.Et addidit. Expe/

cta h̊ donec veniã ad te:⁊ oſtẽdã t᷑ ꝗ̊ facias
Tñ qda.vij·dies referũt ad expectatiõeʒ vt
ſit ſenſus. Septẽ diebꝰexpectabis donec ve⸗
niam. qð poſtea explicabit᷑. Cunq; vniſſet
ſaul ad cuneũ ꝓphaꝝ ꝓphᷣauit cuʒ eis ſaul.
Niñũt hebꝛei eñ ꝓphetaſſe de gog 1 magog·

ůe mijs iuſtoꝝ ⁊ penis maloꝝ Et imiran
tes ꝗͥ nouerãt eũ dixert: Nũ qͥd ẽ ſaul inter

ꝓPhas ⁊ cis pr̃ eiꝰ.q·d·cũ nõ ſit ð gñe ꝓphᷣa/
rũ.Alia lr̃a hʒ.Et qͥs pꝛ eiꝰ. ſ̊ eodem ſenſu
Akita.Et qͥs pꝛ eoꝝ.Quaſi dicãt.Solus
deꝰ ẽ pꝛ ꝓphaꝝ·⁊ ſpũs vbi vult ſpĩrat:non
tmĩ filios ꝓphaꝝ. Exinde verſũ ẽ ĩ ꝓuᷣbiñ.
Num ⁊ ſaul inter ꝓphas. Qð foꝛte ð ſolo

ſaule dicebat· vl ð qᷣcũq; repẽte ſublimato

Et ĩtrauit ad ner patruũ ſuũ QNui cũ ꝗſiſſet

ab eo de v̈bis ſamuelis. De verbo regni ta

cuit:cetera indicauit. Nocauit aũt ſamuel

ꝓplim in maſphat ⁊ aitad illos: State coꝛã
dño·⁊ faciemꝰſoꝛtes ꝑ tribꝰ familias ⁊ ca/
pita · ⁊ ĩuenit ſoꝛs tribũ beniamin·⁊ deſcen

ditvſq; ad ſaul filiũ cis.Et credit᷑ ſamuel tẽ

peraſſe ſoꝛtes iux coꝛ ſuũ. Sciẽs aũt ſaul ꝙ;
quereretlatuit · q̃ſi nolẽs ſuſciꝑe pᷣncipatũ.
NMuẽ ĩuẽtũ ſiatnerũt ĩ medio ꝑpłi·⁊ fuit al/
tioꝛ vniũſis ab hũero ⁊ ſurſũ Et ait ſamuel

Ecevicle
Ftetdummnt⸗
ſtlamualtge
lornxe
aleeril
eciontatcn
igbu ,Ande
lustſe

(Tiptulun
ſ⸗

ſcln⸗

Piakrsgrunt

ſiſront

annebyho
Mbopibkeran

gievptatscci
ſinicenitai Co
usioistermios
honegeciemun
ſigbnlals E
Phripſelanlw
NeCipenitiub
ingrlä⸗ Etiuſtt
Tuaſingende
GWnfrack
Noslitdicis
nucleͤlcketb
Vrpr tric
plninpes-

Aumunuin
“ Eutplzagt
AAbtlan o⸗
g.

Kutſani.

tdiaſiiu⸗
igkollarin

ntſrlikgeſa
egingter

zeiadiri
is nonnſg
gtas eg ydo
Uigeni viti⸗ 4
uncz, Polß
blifinop
kutiſützbale
icati weole
nds Etnot
brtigeſori⸗
dtihtn
epörerit
ich pdabitg
initenshſn
toai neigig

ant Croge

noy riydiehh
Ineg totdiey
acicit Hir⸗
iliti ſucas
eamnoͤejyt
Abisnerwe⸗
Cng wiſet
itazesſaul.
g1mngo
n EKräminn
ideſunlinte
ſröcegd
.Beocenſen
nſidich ⸗
diutſoineN
emnheiphii.
Qobm M⸗
üritinnto
iiiſſt
wro 4
tuitlnuel
Gntecor
amnlias 104,
Gina ſen
utſunuclt
vitſulg
gencppatn.
lafuitel
Sitlanul

CGegum pꝛimi

—H,

Ecce quẽ elegit dñs· nõ ẽ ei ſilis in oĩ ꝑpło.
Et exclamauit oĩs ꝓpłs. Niuat rex. Et ſcri/
pſit ſamuel legẽ regni:⁊ legit vniuſo audiẽ
te ꝓplo ⁊ rege.Et repoſuit libelluʒ ĩ taberna/
culo · qð erat ad hucĩ maſphat cũ altari·et
redierũt ad ꝓpꝛia:⁊ ſaul abijt ĩ domũ ſuam
in gabaa. Quidã wro deſpexerũt eũ ⁊ ſaul
Diſſimulabat. .
Denaas et ſecũda vnctiõe ſaulis
4 1E qpitulum. XI.

Actũ ẽ aũt qua

ſi poſt meſem naas qmonites obſe
it iabes galaath.ũq; petiſſent ab eo ob/
eſſi fedus ait: In h̊ feria vobiſcũ fędus vt
eruaʒ oĩbꝰvob oculos dextros. Eis enĩ qͥs
bello capiebat dextros oculos eruebat · vt ſi
niſtros ſcutis celãtes ad bellũ foꝛet inutiles
Et rñderũt ei:hkKõcede nobᷣ·vij dies ⁊ mitte
mus ĩ oẽs termĩos iſrl:⁊ ſi nõ fuerit nob de
fenſoꝛ egrediemur ad te Nenerũt aũt nũcij
ĩ gabaa laulis.Et cũ nuũciaſſent hfleuit po/
pulꝰ ipſe ſaul veniebat deagro ſequẽs bo/

ues Et ꝓmilit ia bitt ſe tertia die veiurũ e
ĩ auxiliũ.Et iuſſit aliqs eoꝝ ꝓ ducatu itine

ris ſuſtinere· ⁊ diuinitꝰinſpirat ↄcidit vtrñ
q; bouẽ in fruſta · et cõminat eĩ oẽs termi/
nos iſrł dicẽs:Qui nõ exierit poſt ſaule et ſa
muelẽ · ſic fiet bobus eiꝰ·et egreſſi ſũt oẽs q̃ſi
vir vnꝰ tricẽta milia viroꝝ· et cõſtituit ſaul
Pplm in res ꝑtes:⁊ ingreſſus ẽ caſtra ĩ vigi
lia matutina:et ꝑcuſſit amon plaga gradi.
Et ait ꝑplłs ad ſaul.Quis ẽ qͥ dixit: 26 re/

gnabit laul ſuꝑ nos. Date nobᷣ vt iterficia

tur. Et ait ſaul.Mõ iterficiet᷑ q ſpiaʒ hodie
qꝛ fecit dñs ſalutẽ ĩ iſrł. Et ait iamuel: Ea/
mus ĩ galgala ⁊ inouemꝰibiregnũ:⁊ inun/
xerũt ſaul ĩ regẽ ſco ĩ galgala.Et ait ſamu/
el ad ꝓpłm: Ecce rex gradit᷑ ante vos. Me

abieciſtis ⁊ dñm · ⁊ B vobᷣ ſignũ ꝙ dedit dñs
vob regẽ in ira. Ecce meſſis triticea ẽ hodie

Inuocabo dñm·⁊ dabit tonitrua et choꝛu
ſcationes:grãdines ⁊ pluuias⁊ ſic factuʒ ẽ
ſtatim cõtra naturã t᷑ę illiꝰ. Et pplłs timẽs
ait. Oꝛa ꝓ puis tuis. Addidimꝰenĩ peccatis
nnis malũ vt peteremꝰnobᷣ regem. Et ait ſa

muel: Peccaſtis nolite deinceps recedere
a dno et viuetis. Alioqn pibitis vos et rex
veſter. Filiꝰvniꝰanni erat ſaul cũ regnarecę
piſſet · i hũilis tãq; puulus.Duob aũt an⸗/
nis regnauit ſuꝑ iirli: iuſte rexit ppłm. In
reliquis ãnis regni q̃ſi tyrannꝰ fuit:⁊ nõ rex
Nuidaã h̊ legũt ð hyſboſeth filio eiꝰ.dicen
tes eũ anniculũ eſſe ĩ pncipio regni paterni ·
de eodẽ dictũ ẽ ꝙ duobꝰ ãnis regnauit in
iſrl: ꝙ anñt duobꝰ annis regnauent hyſbo/
ſeth· certũ ẽ· añt aniculꝰeſſet cum regnare
cępiſſet pater eiꝰ ſtare nõ põt.Saul eni cir/
citer· xx· ãnos regnauit· hyſboſeth vro re⸗
gnãs poſt patrem iam q̃dragenarius erat.

Nð tn ipſi determĩare conant᷑.dicẽtes ſaul

cepiſſe regnare oſt hely· ponũt ĩ regno ſau

lis annos lamuelis. Hebꝛeꝰ ſic habet.
(△D5 ſamuel pꝛed ixit ſauli ð tranſ
atione regni. Vpituln m. XII.

Ilius vni' an/
mi erat ſaul cñ eſſet ĩ regno ⁊ duo/
us qnis regnanuit. Elegit ſibi tria milia in
iſrk· i· cũ regnaſſet ꝑx annũ ⁊ poſt duos ãnos
q̃ſi woſt tres anos elegit ſibi ⁊c. Et erãt dno
milia cũ ſaul in ma/
chmas ⁊ in bethel. DBuplex pt eẽ intelle⸗/
milleañt cum iona/ ctus huiꝰcapli · vlvt
tha ĩ gabaa benia/ ſaul ſit nomĩiatiui ca
min: quę fuit vꝛbs ſus:vl ꝙ ſit datiui.
phinees filij elea cari D
Et ꝑcuſſitionathas ſtationẽ philiſtinoꝝ ꝗᷓ
erat in gabaa· ilocũ munitũ in qͥ poſuerunt
philiſiei cuſtodes tãq; dominũtes in iſrael
⁊ tũc erexit ſe iſrł aduerſus philiſiijm Quo

audito philiſtei ↄgregati ſũt ad pugnãdũ

cõtra iſrłxxx:milia curruũ:⁊·vj· milia equi
tũ · ⁊ vulgꝰ ĩnumerabile.Et aſcẽdẽs ſaul in
galgala · cõuocauit ꝓolłm ⁊ ſamuelẽ ad con
ſulendũ dñm.Et cũ expectaret ſamuelẽ · vij ·
diebꝰ iuxta cõdictũ· dilapſus ẽ ab eo pplus

T timẽtes abſcõderunt ſeĩ ſpelũcis ⁊ in abdi

tis ⁊ ĩ antris · hebꝛei qᷓ ſic trãſierũt ioꝛdanẽ
Quidã erãt in iſił ſic appꝛopꝛiato vocabu
lo dicti. Qui p̊ timoꝛe credunt᷑ deſcendiſſe.

ĩ caſtra philiſtm ad obſequẽdũ eis.Cũq;
nz

228

vidiſſet ſaul moꝛã ſibi dãnoſaʒ · vij· die ob⸗/
tulit holocauſtũ ⁊ pacifica.Cunq; cõpleſſet
ecce ſamuel veniebat T arguens ſaulem ait
NQuid feciſti: Rñdit ſaul. Oopulus ſubter
fugiebat· ⁊ tu nõ veneras iuxta placitos di

q; placarẽ faciẽ dñi:⁊ neceſſitate compulſus

es.timni ne hoſtes aſcẽderẽt ad nos pꝛius

. .

obtuli dño. Videtur ſaul peccaſſe ꝙ ſine ſa

muele obtulit holocauſtũ dno ad ↄſulẽdũ
vñ qͥdã vt ſupᷣ diximꝰ dicũt· vij dies quos
Dityit ſamuel nõ eẽ expectationis ſ̊ oblatio/

nũ in cõſecratiõe regis·⁊ dicũt nũq; ſineeo

eẽ offerẽdũ ad cõſulendũ dñm. Nerũtamẽ
vt oblatiões · vij · dierũ fierent ꝓ ſacerdote
legitur· pꝛo rege vero nõ memini me legiſſe
Ag hb̊ valde mirandũ ẽ · cũ iã bis inunctus
eſſet ſaul in regẽꝙ in neutra illaꝝ fuit obla
tio talis ꝓ rege.Et ideo dici põt ſamuelem
ſic mãdaſſe · vt cuʒ vellet ſaul imolare ad cõ
ſulẽdũ dñm citaret ipſũ vt oſtẽd eret ei ꝗᷓ fa
cturꝰeẽt· ⁊ poſt citationẽ ſi moꝛã faceret expꝑe
ctar et eũ· vij· diebꝰ. Saul vero diẽ citatio/

nis ãnumeranit ĩ his ſeptẽ ⁊ nõ expectauit

euz niſi ſex diebꝰ. Et addidit ſamuel.Meq/

cqᷓ; regnum tuuʒ vltra ↄſurget · b̊ ꝗſiuit ſibi

Oñs virũ iuxta coꝛ ſuũ vt regat ꝓpłm eius.

Abijt ſamuelĩ gabaa beniamin· ⁊ egreſſus ẽ

ſaul cũ pplło obuiã philiſteis· nec erãt cñ eo

niſi ſexcẽti viri: ⁊ ionathas filiꝰeiꝰ. Moꝛro

faber ferrariꝰnõ erat ĩ iſrł.Cauerãt enĩ phi

liſtei ne facerẽt hebꝛei gladiũ aut lãceã. Et

deſcẽdebat iſrład philiflijm- vt exacuerent

acies oĩuʒ ferramẽtoꝝ vſq; ad ſtimulũ coꝛ/

rigẽdũ ·i ad emẽdandũ et exacuendũ. Ael

ita. Ad ſtimulũ qͥ ẽ ad coꝛrigẽdũ · ſubaudi
boues. Cũcq; veniſſet dies hlij nõ ẽ inuẽtus
enſis vel lãcea in manu totius ꝓpli:excepto

enſe ſaul ionathę.Et fecit arcaʒ dñi affer/

ri in caſtra · achias filiꝰachitob fratr ica/
HH ephod.

eclade philiſtiim etfauo quem

Nomeditionathas. (Eapi. XIII.
NXcidit autẽ vt
qguaganm die exiret ionathas cñ ar
Anigelo ſuo · vt exploꝛaret ſtationẽ philiſti⸗/

noꝛũ patre ſuo ignoꝛãte·⁊ trãſire voluitio⸗
nathas ad philiſteos ꝑ vallẽ pᷣꝛuptã ſcopu
lis hinc ⁊ inde eminẽtibꝰ ĩmodũ dentium
Et ait ionathas ad puerũ.Cũ apearuerimꝰ
eis · ſi dixerint:manete donec veniamus ad
vos ſtemꝰ. ꝙ ſi dixerit:aſcẽditead nos · aſcẽ
damꝰ.qꝛ tradidit eos dñs in manꝰnoſtras

Hᷣ erit nobis ſignũ.Cũq; dixiſſent philiſtei ·

aſcẽdite ad nos:aſcenditionathas.reptãs

manibꝰ pedibꝰ armigereiꝰ poſt eum. Et

exterruit eos dñs ante ionathan:⁊ pcuſſit

ionathas cũ puero ex eis · xx· viros ĩ media
parte iugeri.Et ↄturbata ſüt caſtra et diffu

giebãt mutuo ſe pimenteset indicauerunt

ſpeculatoꝛes fugã hoſtin ſauli.Cunq; quę⸗
ſiſſet · qs exnobis abijt:repertũ eſt abeſſe io/
nathan ⁊ armigerum eiꝰ. Et ait ad achiam
Applica· id ẽ· ppara arcam dñi ad cõſulen
Dum dñʒ. Qunq; tumultꝰcrebꝛeſceret ĩ ca/
ſtris· ait ad ſacerdotẽ: Contrahe manũ tuã
Et exclamans ſaul cũ populo ccpit perſequi
fugientes. Sed ⁊ hebꝛei q traſierant ad ca⸗
ſtra philiſtijm · reuerſi ſunt vt eſſent cum iſrł

oẽſq; qui ſe pꝛius abſcõderant redieruntin

Hlium·⁊ iq erant cum ſaul q̃ſi decem milia.
Aidẽſq; ſaul moꝛã dãnoſam ſi comederet

adiurauit polm dicens: Maledictus vir id

· dignus erit moꝛte · qui comederit panem

vſq; ad vſſperã · donec vlciſcar de inimicis
meis. Cũq; tranſiret populꝰ ꝑ ſaltum appa
ruit mel fluens· ⁊ nullus guſtauit ęx eo. Jo/

nathas vero qͥ nõ audierat maledictuʒ pa
tris tinxit virgã ĩ fauo.Et cũ guſiaſſet illu/
minati ſũt oculi eiꝰi· facies exhilarata eſt re

ſũptis viribꝰ. Dicit᷑ ꝙ tãta copia mellis eſt

ibi ĩ cauis arboꝛũ cauernis petraꝝ· ⁊ abdi
tis terrę ꝙ plures reperiant᷑ faui decidẽtes
ſuꝑ terrãa. Dicit ioſephꝰinueniſſe ionathan
apud cubilia in quercu ꝗᷓ erat in ſoꝛte effra
im. Cũq; indicaſſet ei quidã maledictũ pa/
tris · edere ceſſauit:nõ appꝛobãs maledictũ
patris. Naʒ ſumente pulo cibum ·maioꝛ
plaga fuiſſetĩ hoſtibꝰ. In vſpa vero ꝓplus

feſſus nimis ⁊ fame moꝛã nõ ſuſtinẽs · pe/

coꝛa mactauit in terra:et comedit cum ſan/

tnonfurtn

megimnmi
i anbn
Vtunolo⸗
nen. Dicn
lceborchordo
nolllt nin⸗

Dfonlte Clio⸗l

ugnteetcb
Ktutſalpopn
Pecint Go

AAdmelati g

heepitwrois
lua ſiͤetce
ſploßmmnart
ſotesalicff
eclfcantbun⸗
ſupramnodlan
giel⸗ Pntan
btniontnoun
ditipnignie
UltAunqgnoct
ithracos Con
Ginöreſwondit
ſotenecdeelegt
ſiasbereſlaren
Wtondunnctin
Whrrucad
Cnnpeern
tenenawiti⸗

Qukeuſäe

linsſiniig
,
nnel Cran
nlſtockuh

R MEtatenpn

„

Cehwuentd,
ndigeniun
talntanm⸗
bnopeenpn
neſeciern
mnatnsite
ubis
mpseſ
dioer
Retet

—=
ſ☛

—

— —
= E
=

E
=
—

.
A

2
—
—

—
E
— S=
—

üeenneni,

Dneeminn

Z
nonn munhoſf
Sdrlerpbilſfe⸗
tmnheihtis
Kigfan Et
nedenalſt
NN Meinddn
Aſütaſtndifn
Getinciauen
ſuli Cunqz⸗
mmi eſtakeſein
Ctuttagachiun
1dii c couen
rbecentiaa⸗
umbemnnita
Mlocpiretſni
Itränenmtatev
trteſſentamiſt
runtreclonurin
Oimem nli.
n lconederet
lechctusvibid
Omtderitpanen
clen inines
i Olum

—

glinizes,
t nicimy
Ki hltli
aschnncke
iumnunlo
mns mmtht
netui Noles
uailleonnhn
gruluneff⸗
linuanaipe,
Cüsnuldicin
oabun ·mul⸗
nnen Pis
