iunn il vob ſuſple ſit· vkeſt tes qꝛ inde venit ad fer digitum tuũ buc⁊ vide Hec ⁊ alia fecit
mi il . Tñ cũ vicarius xpᷣi nos euangelium. ielus ad robur fidei noſtrę multa ꝗᷓ nõ le/
nnte pontifer ſcʒ dicit po guntur in euangelio.
tl lan pulo. Oax vobis · tantü ſubintelligitur · ſit Ser apparitõe ad mare tiberiadis
nr K . Nui vt oſiendatſe chꝛiſti vicariũ:qũq; dic̃ a pitulum CQ. CxXC V.
hnsulitn pax vobis · tũc ſc cũ pᷣmo vertit᷑ ad płmin — Mſb S
nenicdi miſſa· qꝛ ̊ fuit pᷣma vox xpᷣi ad diſcipulos ſt hec gutem
genve poſt reſurrectõnẽ. Inſtar vo alioꝝ ſacerdo manikfeſtauit ſe ihs ad mare tiberia
mniſhnn tum dicit boſtea dñs vobiſcũ · vt ſe vnum d dis. Miſcabãt ãt diſcipli · vij· no⸗
ntiteg er nobis eſſe oſttdt teqdã- vt bient cibos. Et cũ nihil pꝛendi-
itlionne Hec cum dixiſſet i Aopli dicunt accepiſ diſſent · mane ſtetit ieſus in litoꝛe Cunq; ad
in ſuſſlauit· ⁊ dixit eis. ſe ſpũmſanctum ter. pꝛeceptũ eiꝰin dextera nauigij rete miſiſſent
ne

*

(Euagungelica

impleuerũtillud· cliij:magnis piſcibus.Et
ait iobanes. Dñns en Lunc petiꝰ miſit ſe in
mare Miij nauigio venerũt· iuenerũt: pꝛu⸗
nas in litoꝛe · 1 piſcẽ ſuppoſitũ:⁊ panẽ iuxta

poſitum·. ⁊ alſantes ſimul de piſcib qͥs pꝛen

Diderãt:manducauerũtcũ ieſu· ſcientes qᷣa
dns eſt. Er fuit hec tertię diei manifeſtatio ·
poſi qͥt dies ab octaua die reſurectionis
nò eſt ceterminatũ. Lunc dixitieſus petro.
Dimon iohãanis dilig me plus his. Intro
gabat dñs qo ſciebat. Sed inuit vt ⁊ coꝛ/
credamꝰ. oꝛe ↄfiteam Et ait petrꝰ Etiã
vne tu ſcis: qꝛ amo te. 26 ẽ lic diſtiguedũ
etia dñe · vt ſcʒ dixiſſet ſe diligere plus alijs
Hoc ei neſciebat:ſʒ abuüdat enã ideomate

heoꝛgo. Caces g qð ignoꝛabat rnait qð ſcie

bat. Qel ita. Dne amo te:⁊ etiã tuſcis qͥa
amo te . ꝗ· D · Leipſu teſie ĩuoco: qꝛ amo te.
Dicit ei ieius. Oaſce agnos meos:q d· Ex
hibiuo oꝑis·ſit ꝓbatio dilectõis. Cũ que
ſiſſet idipiũ ſcdo ⁊ idẽ rñdiſſet petrꝰ. Iternʒ
iuudiqu. Paſce agnos· m · Doſi t᷑tiã xo
rniſione led idit: paice oues meas:qd · Da⸗
lce docẽdo:paſce oꝑando:paſce moꝛiendo
Lunc dixit ei ielus. Cũ elſes innioꝛ cin ge/
baste- abulabas vbi volebas. Qum at ſe
nueris extedes manꝰ tuas aliꝰ te cin get · et
Ducet qͥ tu nõ vis ·ſignificas · qꝛ crucifigeret
noles pm ſenſũ carms.Et aduidit. Sceque⸗-
re me:łſequeris me in genere moꝛtis.
¶ Opiniones de moꝛteiohanis
Eapituluꝗ. CCXCVI.

VBnc cepit ieſꝰ
abie. ⁊ cepit petrꝰeu ſeqꝗ: putãs h̊
ſibia dno mandatũ. Sequebat᷑
etiã eũ iohanes. Cõuerſus petiꝰ vidit ullũ
ſequẽtẽ · ⁊ ait ad ieſum. Dñnehic aũt qͥd ſup
ple patiet᷑ · poſi q; eni audierat ſe crucifigen-

dDi · voluit etiꝗ tratris exitũ cognoſcere. Re

ſpondit ieſus Sic en volo manere donec ve
nia. Putauerũt g diſdpuli iohannem nõ
monturn donecxps vniret ad iudiciũ. Sʒ
nõ eratmagnũ dare dilecto nõ noꝛi · cũ diſ
ſolui ⁊ ee cũ xpᷣo meliꝰ ſit. Dixit g̊ dñs ·ꝙ in
pace ſeniũ finret. Lñ fuer̃t qͥ dicerẽt · ſic euʒ
adhuc viuere· qꝛ cũñ in defonũ ſihi tumulũ

poſt celebꝛatã miſſã deſ⸗ cẽdiſſet lux magna p

aliquot hoꝛas fulſit · ⁊ circũſtãtes qͥ aderat
ceciderũt. Cunq; poſt lucẽ ſurgẽtes acceſſiſ⸗
ſeut ad tumulũ eiꝰ. vacuũ inuenerũt.tñ t᷑ra
leuis ſcaturiebat in fund oſic̃ in fontib ſo
let harena bulire· ⁊ adhuc qñq; eadẽ ſcatu
rigo bullire ibi videt᷑. Añ multi putauerũt
eũ vivere ſub t᷑ra:⁊ anhelitu ei ſcaturiginẽ
fieri. Alij ãt iã tranflatũ ad cęlũ putãt. De
hmõi vo melius eſt pie dubitare · qᷓ; temere

Oiffinre. . M
C 8 eupparitõe dni m galilea vbi
madatu ẽ diſcipulisvt do cerẽt gẽ

tes et ba ptiʒarẽtilCa. CX CvII.
Nadecim auteʒ
diſcipuli abierũt in galilęã· ad mõ
Evbi ↄſtituerat illis ieſus. Et vi⸗
dentes eũ adoꝛauerunt qͥdam aũt dubita/
uerũt Et exp:obꝛauitilł duriciã coꝛdis eoꝝ
7 ait. Data ẽ m oĩs ptãs ĩ celo ⁊ ĩ fra·i:nũc
apparet oĩpotẽtia mea. Vl ita·dixerã vob
in viã gẽtiũ ne abieritis · ſᷣ qꝛ iudęi abiecer̃t

me · qi dederũt mihi ptãtem mittendi vbiq;

terraꝝ ſub celo. Añ igit᷑ ſubdidit. Iteĩ oꝛ-
bẽ vniuerſũ:⁊ pdicate guãgeliũ oĩ creaturę
i· homĩ ꝓ qͥ facta eſt oĩs creatura. Ael qͥ bʒ

ꝑpticipationẽ cũ oĩ creatura. AUñ ⁊ bõ miqo

coſmꝰi:minoꝛ mn/
dus ðꝛ. Et addidit Quaſi deeret · q in
Docete oẽs gẽtes/i· aure audiſt pᷣ dicate
oĩa genera gentiuʒ te ſuꝑ tectũ. Inde eſt
ſeruare ꝗᷓ dixi vob ꝙ euangeliũ legit in
bapticates eos ĩ no edito tanq; vbiq; et
mine patris et filij 7 ab oĩbus audiendũ
ſpũnñſſancti In incho ⁊ coꝛã oĩib. Pꝛimo
atione opuʒ noſtro fit ſignũ crucis ſuper
rum eaudem ꝓponi libꝛũ · q · d · Mic ẽ lib
mus foꝛmaʒ vᷣboꝛũ crucifixi · poſt in frõte
ſed inuocando oꝛã/ et in pectoꝛe quaſi in
tes · vt ad honoꝛẽ tri vtroq; ſuꝑliminari.
nitatis fiat opꝰ qð

inchoamus· ? vt trinitas nobis cooꝑet᷑. In
baptiſmo aũt dꝛ affirmãdo:⁊ eſt. Baptico
teĩ noĩe pꝛĩs ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti ·i:miniſtenũ
baptiſmi ago· ſed autoꝛitas penes trinitatẽ
eſt. Qui crediderit ⁊ baptixatꝰ fuerit · ſalu?

Grgnini⸗
erbuptat
at hocheut
nöcontenpt
niſignisten
Qui nip⸗
agbetenthen
opltenbeßt
plunbenſn
Gttposqu

itntuull

ſesepgtn
Ggo
Gaſiovonn

ntrbpfieh

guliſcebupt
ufMortanb
Cnct Nlp
Polozctedere
ga aiteos

dierintehee

tur. Nroiel
logventnoui

ptpe dictien.

ib connerte
Cytneceſtania⸗
ſcbant Hose
landiainkun⸗
conpaſeſcnnt

N

„
L

“
Vuthleeral
nltelligit ſe⸗
in mont
Wsmanib
orus eſti
Müniniſe
tnſguſetg
manmn
he lenſp

halyng
iſimini
ſutgin
mugngih
ofeirbenhe
gncgentiſan
ſultuumi
Nifſamngti
ginti, De
Abindiemer

= S= ⸗—

ingellarit

Mdoceite
1CXCN

aute

nggllialn
Asicrs. Knd
um ait dubin
anaäconcdisen
oritm enin
rotniw
tudgabiegit
minencivbich
idt Jior
äci entar

ammmn. Oe

1tbönin

renucſlci⸗

uſdeurch
I
ottti

auungeii

tonng /
ibusini
ninin Pino
=
eheili
npſirfii
mmeutin
gſugliminn
7
eſ B
ctiunnih in,
cnepm,
mt

—

iscoohe

— —
=ẽ
=☛☚☚£ ——

=S=
BS=

7

=
=
— —

Giſtoꝛia

erit:qui nõ crediderit cõdẽnabit᷑. Non ait
nec bapticatꝰ fuerit. Sine baptiſmo ei ſal/
nat᷑ hõ cũ eum excludit articulꝰ neceſſitat:
nõ contempvreligionis. Uñ qð dictuʒ eſt
niſi quis renatus fuerit ⁊c · ſic intelligitur.
Qui ↄtẽpſeritrenaſci. Oꝛdini verboꝝ dñi

adherent heretici buiꝰ tꝑis dicentes. Qon

opoꝛtere bapitari niſi credentẽ⁊ iõ nõ reci/

piunt baptiſmũ paruuloꝝ. Sed nõ intelli

gunt tpᷣus · quo hoc dictũ eſt. Oꝛimo eĩ qꝛ

pdicabat adult·bapticãdi erat adulti:q̃ꝝ
tid es exigit᷑ in baptiſmo Ooſtmodu puuli
eonꝝ · ergo ꝓ adultis pᷣt ĩtelligi h̊ eſſe dictũ.
Del ſi pꝛo omnibe ſic expone.Qui credide⸗/

rit ⁊ bap · fue. hoc eſt

ctum Quo accepto

ſubuectus eſt helias

qui ĩ fide bapticabi
tur Opꝑptet enĩ bapti

canduʒ· vl ꝑ ſ vel

p aliuʒ cred ere.Si⸗
gna aũᷣt eos qui cre

Hene rale enim fuit
in pꝛimitiua eccleſia
ꝙ illi qui exibant d
fonte ſiati loqueban
tur linguis.

Ddiderint · hec ſequẽ/

tur. In noĩe meo demonia eijcient · linguis

loquent᷑ nouis · ſerpentes tollet ⁊c· hoc ;
ꝓ tpe dictũ eſt. Tuc eni ſigna fiebãt ꝓ inſi/
delibo conuertendis. Quia ergo ſigna non

ſunt neceſſaria· nõ mõ fiunt ſicut paſſiʒ tũc
fiebant. Nos eni cum arbuſta plantamus
ramdiu infundimꝰquo· quouſq; in terra
conualeſcant,
e aſcenſione domini

Ca pitulum CCXCVIII.

Je qũt aſcẽſio

nis Wnit ad eos ĩ hirm ⁊ ait. Ge
dete in ciuitate qᷣuſq; induamini
virtute ex alto.Cunqᷓ; comediſſet cũ eis vñ
intelligit᷑ ſextã hoꝛã tranſiſſe:eduxit eos fo
ras in montẽ oliueti vᷣſus bethaniã.Et ele
uatis manib bñdixit eis Et videntibe illis

eleuatus eſt in cęlũ:⁊ nubes lucida baiula/

bat eũ miniſterio angeloꝝ. Cunq; iam ſub
tractus eſſet ab oculis diſcipuloꝝ · tñ adhuc
intuebant in celũ · ꝓpterea duo angeli ĩ foꝛ
ma viroꝝ ſteterunt iuxta illos:⁊ dixer̃t. Vi
ri galilei quid aſpicit i celũ:q· d· Recedite
ne expectetis ieſũ · vt modo redeat · tñ tñ ĩ fi⸗
ne tem poꝝ ſic veniet quẽadmodũ vidiſtis

eum euntẽ in celum
biulis ſcʒ nubibus
delcẽdet ĩ aeri · Illi
autẽ egreſſi ſunt in
hirim- expectabat
ꝓmiſſum ſpiritũſã

onem poſt ieſumrep⸗
ſentat eccłlia domine
cis diebꝰ egrediẽdo

ad eã · qᷓi de hirim ex
iens· ⁊ rediẽs in hie/
ruſalem ⁊ ſequendo
crucem · vt illi crucifi
xum. Et licʒ illi redie
rint ſine ieſu · tñ nos
redimꝰ cuʒ cruce · qꝛ
ipſe dixit · vobiſcũ ſũ
vſq; ad ↄſummatio
nẽ ſeculi.Et nota qa
pmitiua eccła obſer⸗
nauit diẽ dñicaʒ vt
modo 17 etiã feriaz
qntam in memoꝛiam aſcenſionis · ⁊ tũc qͥn-

tpibꝰ ſuis ꝓfecti p/
dicauerũt vbiq; do
miĩo coopante ⁊ ſer
monem cõfirmante
ſequẽtibo ſignis. Et
nota differentiam.
Trãſlat enoch eſt ·

aſcendit ieſus ꝓpꝛia
lui virtute.

teferię fiebat ꝓceſſio. Sʒ multiplicatis ſo⸗

ſenitatib ſanctoꝝ· ſublata eſt ſolẽnitas qͥn
te ferie · 1 ꝓceſſio tranſlata eſtad dñicã. Nñ
ðꝛ ꝙ quinta feria cognata ſit dñicę.

Sequũtur tituli capituloꝛũ in
hiſtoꝛiã Actnũ a poſtoloꝛũ

Quotiẽs axpparnit dñs diſcipulis infra q̃/

dꝛaginta dies. Ka.j.
M apli fuerũt baptiCati.c.ij. ”MB!
Muid rñnderit dñs idiſcrete querẽtibo.c.iij.
De oꝛtu ⁊ ꝓceſſu pꝛedicatõis.c.iii.
fecerint abeunte dño.c.v·
uibe ex cauſis angeli apparuerũt.c.vj.
In quo imitamur aplos.c. vij.
Abi ⁊ cu qbo ſe colligerũt.c.viij.
Ne ſermone petri. c. ix.
De electione matthie.c.x.
De miſſione ſpnᷣſſancti.c.xſ.
Se miraculo linguaꝝ.c.xij.
petrus ↄuicit mentientes auctoꝛitate p/
phetarum.c.xiij. .„
De ꝓdigijs in celo ſurſũ impletis.c.xiiij.
Exponit vᷣba dauid de chꝛiſto.c. xv.
De impleta ꝓpbetia iohel. cxvi.
De paralytico curato a ꝑetro.c.xvj
O ſibi nibil aſcribebãt ł̊ oĩa deo.c.xviii⸗

Hanc vltimũ ꝓ ceſſi

e eccla redeundo

De inuidia ſadnceoꝝ in apłos·c·xix

N cõſtanter rnderũt ad interrogata in con

cilio · ca · xx
Se mutua charitate int᷑ apłos/xxj
e moꝛte snanie ⁊ ſaphire · c· xxij ·
De ſignis ꝗ fiebãt ab aplis · c· xxiij
De incarceratione aploꝝ ·c· xxiiij
Muõ ꝑ angelũ de carcerare ſũt educti ·c xxv
Muõ obſiupuerũt illis eductis ·cxvj
De mſione eoꝝ·ca.xviij
Deconſilio gamalielis · ca· xxviij
Bliud exemplũ de eodẽc xxix
De cã murmuris int᷑ chꝛiſtianos ·cxxx.
Decõmendatõe btĩ ſtephanicxxxj
De ſermone eiuſdẽ c·xxxij
2ꝛoſecutio narrationis · cxxxiij
Auõ cõputent · cccc· xxx· anni ·c· xxxiiij
Vpinio bedę de eode· · xxxv ·
Nedit ſtephanꝰ ad oꝛdinẽe hiſtoꝛie · c xl
Aõmendat tabernaculũ ne videat᷑ damna
re locu ſauctũ ·c xlj =
e lapidauerũt ſtephanũ · c xlij
Ne pma pꝑſecutione ſanli·c·xliij
Be petione ſimonis magi ·c·xliiij
De euaucho bapticato a philppo · c v
De excecatione ſaulic.xlvj
uõ ananias ex mãdato dñi viſitauit ſau
nrenig.
Se inuidia iudęoꝝ in paulic· xlviij
De cu atione enee · c· xlix
D cõuerſione coꝛnelij · c.l.
De vilion e petri · c · lj
petrꝰ vnit ad coꝛneliũ vocatꝰc·lij
E baptixauit coꝛnelium ⁊ eos qui cum eo
erant · c.liij
Quomodo redargutus eſt petrus a chꝛiſti
anis · liij
Se cõtinuatione hiſtoꝛie· c·lv
De collecta fata pauꝑibo· lvj
De moꝛte iacoli maioꝛis ·c. lvij
Muis fuerit ꝓcuratoꝛ ſubſtitutus moꝛtuo
pilato · c· lviij
De ꝓpoſito herodis agrippe · clix
Hẽ ca ĩiuidiętyberij ⁊ herodis agrippe · c · lx·
q herodes offendit tiberiũ · c hj

nomodo liberatus eſt herodes in moꝛte

inben · ca · lxj

Actuũ apoſtoloꝛum

gaius mandauit ſtatnam ſuam erigi in
templo · c· lxiij
Ee moꝛte gaijimꝑatoꝛi

· c· lxiiij
Ee eodem ca lxv

Quõ occiſo iacobo voluit appꝛehendere pe

trum . ca · lxvj 1
Muomodo liberatuſ eſt petrus de manu be

Laliecelee

e moꝛte herodis ·c· lxviij
De agrippa · ca· xxx
NReditꝰ hiſtoꝛię ad oꝛdinẽ ſuũ ·c·lxx
M panlus et barrabas cõuerterunt ſergiũ
ꝓconſulem · lxc)
De diſceſſu ioßis ab eis · c lxxij ·
De pꝛedicatõne pauli ⁊ barnabe in ſinago
ga · ca · lxxiij.
dbuc de eodem . calxxiiij
uare tranſierunt ad gentes ca · lxxv
De recepta pꝛedicatione a gentibe · c· lxxvj.
De pſecutione quã paſſi ſũt ·c · lxxvij B
He qſtione circũciſiõis derminata c· lexviij
De ſermone iacobi fris dñi · c lxxix
e epla miſſa ↄuerſis ex gentibo · c hxx
uomodo conſolati ſunt conuerſos ex gẽ/

tibus.ca.hxxxj

Determinaquando ſederit antiochiequã

do rom e.ca. lxxxij
De cauſa diſſenſionis inter paulum ⁊ bar/
naba iu.ꝑqea. lxxxiij
ꝓhibiti ſunt apoſtoli ne irent quo vole
bant. ca. lxxxiiij
Ee viſione ꝗᷓ apparuit paulo noce.c.lxxxv
O recepti ſt᷑ a młiere pᷣurpuraria.c.lxxxvj.
De ſpũ phitonico a puella eiecto.c.xxxxijj
De terrę motu vndeaꝑta ſunt oſtia carce/⸗
ris.ca.hxxxviij
Muõ a magiſtratibo ſũt dimiſſi.c.lxxxix.
inuidia iudęoꝝ iaſon accuſatꝰ eſt.c.xc.
MNuid paulus athenis fecerit.c. xcj
De ara ignoti dei.c. xcij
Mð philoſophi athenienſes dixerunt deü
natureę pati.c.xciij
De dionyſio ariopagita.ca.xciiij
Mð indei concitauerunt gallioneʒ in pau⸗
lum ca.xcv.

*

N diſputabat paulꝰepheſi Z iudęoſ.c.xcvj

Quõ bapti cati ſunt qui baptiſma iohanis

ch

cepefante⸗

Deptütenol
Petunulto⸗

Denoroſ.
eocdag

Pigekp
olumperen.
Versſpno
Cognitan
Cpaudane
Peſoſmate.
panliecg yl
Odüñs oloꝛ
Muöiurnt
anpꝛenge
tengitea/⸗
Ofelrvolon
lo⸗cgel
Deſecitione
Deappellat

VDe vro/

Luonogon
tognipe cre
Opuubmiſia
Pncidenter⸗

WNCN

Raunpoh
lnocpiyn

Poſtiuea

Deoſnch

Poanbcr

Ve ptope
Olonantt
L eepte

AQLuo tpeli

nonerom
Pquiboo⸗
vi

W dꝛi⸗

„

Votig
Uot

nſimtt

chi

apething

ſieng

Nammfedi

mahin ſug
verh

Fntwolg,

vee
innunctp
üemn
mutvolg
nerotti⸗
ntocbiegn
ullum 1den
eirentguo e

nonotee

vuraniaAAN.

ceco c
ſontoſtuane

mic.

n
nunntdin

onejinpn
deolen,

acceperant · · cvij

oꝛig

De ptãte noiĩs ielu ·c· xcviij ·
De tumulto excitato ꝑ demetriũ ·ca·cxcix ·
De moꝛtuo reſuſitato a paulo · ca · c·
De hoc qð agab paulo pdixit · ca · c·
De eo qð obtulit de ↄſilio ſᷣm lege · ca · cij ·

ODe ligatꝰ eſt paulꝰ a pſide ad clamoꝛẽ indę

oꝛum · ca · ciij · H
Deęgyptio q ppłm ſeduxerat/ca · ciiij ·
O cognitꝰa ꝓplo ꝑmiſſꝰẽ loqͥ pᷣſidi:ca · cv.

paulꝰ ciue romanũ ſe fecit · ca · cxj ·

De ſciſmate oꝛto interiudęos ex induſtria

pauli · ca · cvij ·
dñns ↄfoꝛtauit paulũ ·ca· cviij ·
Muõ ↄiuratũ eſt in moꝛtẽ pauli·ca · cix⸗
Man pꝛeſidẽcõtra tertullium oꝛatoꝛẽ con
tendit · ca · cx ·
e felix voluit Ecuniam extoꝛquere a paus
lo · ca j ·
De ſeditione int᷑ iudeos ⁊ gentilesca · cxij
De aꝑpellatione pauli ·c.cxiij ·

BDe woe qð rogabat agrippa feſtũ · ·cxiiij ·

Muomodo peroꝛauit paulus cozam feſto

et agriſpa ca · cxv ·

paulꝰ miſſus eſt romãc· cxvj·
icidenter narrat de ſacerdotibꝰindeęo
rum · ca · cxvij· .
De tempeſtate in mòri quam pꝛedixit pau
lus · ca · cxvi · H

O ↄſñtitutos ĩ ꝑicło paulꝰↄfoꝛtauit · c· cxxx

De oↄſtancla pauli · ca. cxx·
paulꝰ creditꝰẽ eſſe deꝰ ca · cxxj ·
We vbo pauli ad centurionẽ · ca · cxxij
lanauit pncipes patrẽ ⁊ alios · c:cxxiij.

Ne receptꝰ eſta frib xpᷣianis ·ca · cxxiij
Muo tpe liber epdicauit · ca · cxxv·

Muo neronis iꝑij ãno paſſꝰ fuenit ·c· cxxvj ·
In quibꝰlocis puuiti fuerint petrꝰ⁊ pau⸗
lus · ca · cxxvij

Cr oꝛieactuũ aplõꝛũ.¶ Na.I.

iſcipulis infra xl.dies.

cimo imperij tiberij ceſaris ad/

huc ꝓcuratoꝛe iudeg pilato · p
de ſynie vitellio: moꝛtuꝰeſt dns ⁊ reſurme.

luotiẽs apparuerit dominus

Nno nonode

xit. Reſurgẽs aũt vxᷣitatẽ reſurrectõis młtis ⸗
cõpꝛobanit argumẽi·mlta in coꝛꝑe ꝓpꝛio
ondẽes pᷣter naturꝗ coꝛꝑis imoꝛtalis. vt ſic
vitate reſurrectõis aſtrueret:⁊ ab apoſto/
lis eoꝝ poſteris oẽm oĩino cam heſitatõnis
amoueret. Comedit eni ⁊ bibit cũ eis: cuʒ
coꝛpꝰ ſpale citoꝝ alimonia mine ĩdigeat.
In coꝛꝑe ꝓpꝛio cicatrices ondit·cuʒ a nata
coꝛꝑis imoꝛtalis penitꝰaliena ſit oĩs defoꝛ
mitas cicatricis. Dꝛet᷑ hec argumẽta lucaſ
ſcribes hiſtoꝛiã actꝰapoſtoloꝝ· ponit alia.
Fuit eni argumẽtũ verę reſurrectionis ꝙꝑ
dies xl· apparuit eis loquens de regno dei.
NMõ e at intelligẽdũ:ꝙ lin guloꝝ · l· dierũ
tꝑe apparuit aplis:ſᷣ irra num erũ tot dieꝝ
cccieſ apparuit eiſ:vt ex euãgelica hiſtoꝛia
colligit᷑. Ipſa nãq; die reſurrectõis qnqui
es appatuiſſe legit᷑. Oꝛimo marie magda
lenę. Scdo mulierib redeutib de monn/
mẽto· qñ tenuerũt ꝑedes eiꝰ adoꝛanuerũt
eũ. Tertio petro:licetnõ expᷣſie habeat᷑ de
euãgelio.Nuarto duob eutib in emaus
Quito apparuitx:a poſtolis abſẽte tboma
Sexto poſt dies octo apparuit eiſdẽ pñte
thoma. Septio · vij · ducpulis apparuit in
piſcatõe ad mare tiberiadis. Octauo ĩ mo⸗
te thaboꝛ qñ ↄuenerant in galilecã:⁊ ita añ
diẽ aſcenſionis aꝑparuit octies. Ipla xo
die aſcẽſiõis bis aꝑparuit:ſemel:xj.aoſto
lis comedẽtibo ĩ ccnaculo. Oẽs qᷣdẽtã apo
ſtoli q; alij diſcipuli necnõ ⁊ mulieres habi
tabat i illa ꝑte hieruſalẽ ꝗᷓ dicebatmello·ſ⸗
in mõte ſyon · vbi dauid ↄſtruxerat ſibi pa/
latium·⁊ ibi erat ccnaculum illud grande
ſtratũ.ĩ quo pᷣcepit dns ſibi parare paſca.
Et ĩ ccnaculo illo tũc habitabãtxj·axoſto/
li Ceęteri at diſcipuli mulieres ha bitabãt
circũquaq; ꝑ diuerla hoſpitia.

¶Æapli fuerũt baptiʒati.¶ Ea. Il.

T dDu comede/

rẽt vndecim in cgnaculo apparuit
eis dominus · ⁊ expꝛobꝛauit incre/
meoꝝ ⁊ duritiã coꝛdis: ⁊ comedit
cũ eis. Et ↄueicens pᷣcepit eis ab hieroſoly
mis ne diſcederẽt:ſed expectarent ꝓmiſſio
nẽ patris ·i · ab ipſo ꝓmiſſã:vel a pꝛe ꝑ ipſũ

.

AEilctuũ apoſtoloꝛum

—
—

patris auctoꝛitatẽ cõplẽdã dicẽs. Johẽs
bapticauit aq. Vos ãt baptiçabimĩ ſpu/
ſancto· poſt multos hos dies.Ac ſi diceret.
Spũſſanctꝰ ſuꝑ vos deſcẽdes vos purifiv-
cabit· ⁊ rolvꝛabit. De baptiſmo at apłoꝛũ
ſolet dubitari. Sed ſuꝑ hũc locũ dicunt.
Beda ⁊ augꝰ·qꝙ fuerint bapticati. Ait enĩ
beda Bapticabimini qð ẽi ſpũſancto·nõ
ad illð tps reſpicitq apłi ⁊ cęteri fideles il

liꝰ tpis baptiati ſũt aqua in remiſſionem

peccatoꝝ· gra ſpũſſancti a dño ꝑcepta · Hᷣ
ad illud qͥ dño mittẽte: ſpũmſanctũ pleniꝰ
acceperũt. Ideo nõdũ fuerãt baptixati·nõ
dico aq̃ ̊ ſpũſancto:qͥs intelligimꝰ bapti
gatos baptiſmo iohãnis. Ael qð credibili
us eſt baptiſmo xpᷣi Cõuenies erat eos eſſe
bapticatos · qͥ bapticabãt alios De eodẽ
augꝰ. Scriptũ ẽ qm baptiatꝰ eſt paulꝰ.qᷣ
ab anania bapticatꝰ? eſt. Sʒ ſcriptũ eſt qn
bapticati fuerint alij apłi.Sʒ debemus in
telligere baptiçatos eſſe ꝓpter illã dñicam
ſniaʒ. MNiſi qs renatꝰfuerit ex aqᷓ ⁊ ſpũſctõ
nõ pᷣtintrare in regnũ dei.Sic apte volũt
beda ⁊ auguſtinꝰ· ꝙ ba pticati fuerint ba⸗
baptiſmo xpᷣi ⁊ & qbuſdã ſatis videt᷑ · ꝙ
baptiſmo iohis fuerint baptiati vt ð an
drea pbilippo ⁊ petro de qͥbe cõſtat ꝙ fue /
runt eiꝰ diſcipuli Hoc picto pᷣcepit eis vt
egrederẽt᷑ de ciuitate· ⁊ ſtatim euanuit ab

oculis eoum. . —„
(Anid reſ põdit dominus idiſ. cre

te querentibus ¶ Ea. .iII.

Cce nona ap⸗

☚ pariti o.Et ſiati pꝰcom eſtionexj·
apli ⁊ alij diſcipuli ⁊ mulieres ð
ciuitate vnanimit᷑ egreſſi iuxta pᷣceptũ dñi
vnerũt in montẽ oliueti:⁊ ſtati dñs appa/
ruit eis. Quõ ãt pꝛecepit eis vt egrederẽt᷑
de cĩtate ⁊ euanuerit ab ocułeoꝝꝑi quõgrei
ſi de ctate venerũt in montẽ oliueti · ⁊ ibi
ñs apparuerit eis · ĩ hiſtoꝛia ſpᷣctiet qꝛ bꝛe
uis ẽ. Lũc ꝗͥ ↄuenerãt cepeiñt eũ itrroge re
dicẽtes. Dñe ſi in tpe h reſtitues regnũ iſrt
tpale q;tũ ad qͥſda ipitos camaliter ſapi
entes· qͥ videntes alieuigenã regnare· iu

deos eſle ſub pꝛeſide: querebant dereſntõe

RðZðZ

regni iſrłtpal/putãtes tũc a dño reſtitnen
dũ ſicut ⁊ duo diſcipuli dicẽtes.Nos ſpa
bamꝰ ꝙ ipſe eſſet redẽpturꝰ iſrł.Alij magt

inſtructi ſcientes illã reſtitutionẽ nõ niſi fi/

nalit᷑ futurã ſcʒ circa tpa iudicij · querebãt

3 reſtitutõe regni iſrł ſpirital ſcʒ de dilata

tione ecclię.Ac ſi dicerẽt. Nunqͥd in h̊ tꝑe

facies qð ꝓmiſiſti eccłię. Oñs ãt nẽ certifi

cauit eos ſuꝑ hoc. Exq̊;dã tñ vbo in rnſiõe
eiꝰ poſito.ſi ſcioli eſſent poſſent ĩtelligere.re

ſtitutionẽ illã m łtis tpibo differenda.

inqt vſſtrũ noſſe tpa vel monumẽta:ꝗᷓ pa
ter oluit ĩ ſua ptãte:i:nũeꝝ tꝑm ⁊ momen
toꝝ vſq; ad finẽ ſeculi:ꝗᷓ tantũ pꝛĩs patet
ſcĩę.Ac ſi diceret. Nihil ad vos querere de
ſecretis hmõi:nec ad ea pcipiẽda eſtis ido/
nei. Sʒ de his ꝗᷓ ad vos ſpectãt eſtote ſolli
cciti qꝛ vos reuera acciepietl vᷣtutẽ ſu ꝑueni
entis ſpinᷣſſancti: cuiꝰ ꝓyitute roboꝛati: erit
min teſtes reſurrectõis meę. pꝛio in hilm. ſe
cũdo in iudęa:poſtea ĩ ſamaria · tãdẽ vſq;
ad vltimũ tᷣrę.Ac ſi tacite diceret. Añ r̃gni
illius reſtitutionẽ nõ ſolũ hieroſalymã ſᷣ ⁊
oẽs iudęe fines ⁊ ſamarięmũdi etiã termi⸗/

nos p circũitum fama euãgelij ꝑcurret.

eoꝛtu et pꝛoceſſu pꝛedicatõis.
(Eapitulum. (CIIII.

pdicatũ ẽ euangeliũ in hiriim· ſed
ꝓpt᷑ lapidatõeʒ ſtephni ⁊ moꝛtẽ

2 iacobi gladio occiſi · egreſſiſt᷑ de hirſm pꝛe
dicãtes ĩ finib iudeę. Poſtea trãſiert ad

ſamarit nos ⁊ iñ ꝓceſſerũt ꝑ vniũſũ oꝛbeʒ.
Etcũ ̊ dixiſſet· ſm alium euãgeliſtã eleua
tis mãibo bñdixit eis.Et pꝰ benedictõnem
illã vidẽtibo ilł eleuatꝰ ẽ. Et nubes ſuſcepit
eũ ab ocuł eoꝝ · qꝛ qi qſdã in globo baiulę
nu baſcẽdit Nõ tũ iõ ꝙ ad aſcẽdẽdũ eger⸗
miniſterio nub·ſ vt ꝑ B̊ oñderet᷑ qꝛ oĩs cre
atura parata eſt obſeq ſuo creatoꝛi.
Nuidfecerint abeũte domino:

¶ Capitulum ¶ V.
Eloco alſcẽſio
nis ſulpiciꝰ epũs hieroſolymi-
Ntanul · qꝛ ibi cũ woſtea edificata

ſſtacki
chuſtaaſe⸗

unto in

cuntiih'ca
eſſe doun
zeandeat
terna uſo
ſcaucor⸗
aſoilontes
abuiſetq:
Auonuſqh
diutswim
tes eos C

lennteili

nak pablu
tiuingee
iliodbuu
duoange
llosin weſ⸗

(ewe
kuNt.

*π

ſacere dbent
Clürbeinenc
avobisnc⸗
Dsezcune
Wase
bibyvidch
Duple
ſcz vtnel
ei wiegſe
inſegons
in gueoa
fegondn⸗
lbeſtin

Mptingat.

alit Tur
mngniv⸗

hlrhndſ
ſunnltht
ultgtepir

. Wwtedtene

amonteni
Alneti

ucſcnnti
ninegddln
NAngenki
isitni anti
Undtoinmid
Amtillcee
Anmmmmnin
her lon imocen
ztantipisri

d vosgueee

piätzeisid
enitcforhol.
Aitutilagvent
nnendwnntpert

pioinbikine

mmir ticiſſ
kdieget, Küin

biewnit
mäoleniterm-⸗

gelsgeunret.

neclenois⸗

M.

clünnbitye
ſepbiminmt
ſiſe bitnn
Doſen rijin
to miing
Ecuigtli
Vpentien
Eimnlitplt
ghtunſ
ttcüebe⸗

enor.

4

G.
ſcän

hinſht
vkuchn

.

—

vt ꝑtingat ad ſublunarẽ rgionẽ nec tñ trãſ

eſſet ecckia · locus ille in qinſtiterũt weſtigia
chꝛiſti aſcẽdentis· nunqᷓ; potuit ſterni paui⸗
mento· imo reſiliebãt marmoꝛa in oꝛa collo

cantiũ:calcati etiã pulueres a dño: hoc diẽc

eſſe documentũ: q; veſtigia impᷣſſa cernunt᷑⸗
eandẽ adhuc ſpeciẽ wlut pꝛeſſis Vſtigijs
terra cuſtodit.Cũ iam dñs ra ptꝰeſſet a con

ſꝑectu eoꝝ· adhuc tñ ſuſpeſꝰ vultib ſtabaͤt

aſpicientes in cęlũ:cũ potius reuerti in hirlz

debuiſſet·qꝛ dictũ erat eis · ſedete ĩ ciuitate

quoaduſq; induam ini vᷣ?tute ex alto. Etne
diuti? ibi moꝛarent·miſſi ſũt angeli inſtruẽ

tes eos. Uñ ſequit᷑. Cunq; intuevnt in ce⸗
lu enntẽ illi·i:illo abeunte vt accuſe atinꝰ o

nat᷑ ꝓ ablatiuo abſoluto ꝓ quo onit᷑ geni
tiuꝰ in gręco. Qel cũ pꝛius intuerent᷑ euntẽ
illũ ⁊ adhuc intuerent᷑ in cęlũ ecce duo viri
i· duo angeli in foꝛma virili· aſtiterũt inta
illos in veſtibyalbis qͥ 1 dixerſYt.
Muib' ex auſis angeli apparue
runt. HCapitulum. VI.

Yri galilei
tatis aſpiciẽtes in celũqᷓi obliti qͥd
facere debeatis. Mic ieſus qͥ aſſumptꝰ eſtin
celi:i:in eadẽ carnis ſuba·in q aſſumptꝰeſt
a vobis in celũ ſic vniet quẽadmodũ vidi
ſtis eũ euntẽ in celioi· ſicut baiulis nubibꝰ
vidiſtis eñ aſeẽdentẽ in celũ.ſic baiulis nu⸗
bibe videbitis eũ in aere ad iudiciũ venietẽ
Duplici cauſa biduo angeli axparuerũt
ſcʒ vt meſtos de abſentia dũi ↄfoꝛtarẽt et vt
eũ wre aſcendiſſe in ceclũ demonſtrarent.ſ⸗
in regionẽ angeloꝝ. Mõ ſicut belias qͥ raptꝰ
in igneo curru aſcendit vſq; ad ſublunareʒ
regionẽ:nec eã tranſcendit:ſed tantũ tranſ⸗
latꝰ eſt in paradiſũ terreſtrẽ· qͥ adeo eminet

cendit. Cunc reuerſi ſunt bleroſolymama
monte qui vocat oliueti ꝓpter copiã olina
rũ:ſabbati hñs iteri:itinere ſabbati diſtãſ
a hirlmn· ſcʒ ſpatio miliarijqꝛ non amplioꝛi
ſpatio licebat iud eis in ſabbato ꝓgredi de
ciuitate vl villa in qᷓ erant ·ſ ꝑ mille paſſuſ

ppterãt circa eambulare. Aetus editio bʒ

a monte triũ luminũ. Sic autẽ dictꝰ ẽ mõs
oliueti:q; de nocte ex parte occidentis illu⸗

.

minabatur igne tepli:qꝛ erat ignis iug ĩ ail
tari:mane ex ꝑte oꝛientis pmo excipiebatra
dios ſol anteq; illuſtrarẽt ciuitatẽ. Hebat

etiã copiꝗ olei qð eſt fomentũ luminis.
¶ In unienmure oſtolos.
N¶Xvapitulu. (. VII.

Bnqʒ egreſſi eſ
ſenti hirim omẽs vnanimit᷑aplos
lq; ad eoꝝ hoſpitia ↄduxert· deiñ
redierũt. HMãc ꝓceſſionẽ diſcipu⸗
loꝝ q vnanimit᷑ de ciuitate ſũt egreſſi:⁊ pꝰ

vnanimirt᷑ regreſſi repntat eccleſia ſingulis

dñicis diebo ꝓceſſionẽ faciẽs. Vñ ſicut illi
egreſſi ſũt pcedẽte crucifixo ita ⁊ nos de ec-
cleſia egredim̃ crucẽ pferẽdo. Et lſʒ nõ redie
rit cũ eis crucifixꝰ:nos tñ redeũtes crucẽ re⸗
oꝛtamꝰ.Quia licet nõ redierit cũ eis pñtia
coꝛpali:redijt tamen cum eis pꝛeſentia ſpi9/
ritualiinxta q dixit. Aobiſcũ ſũ vſq; ad
ↄſũmationẽè ſeculi. In eo ꝙ regredim cru⸗
cẽ dni pferendo:repꝛeſentamꝰqꝛ illi egreſſi

ſunt pᷣeuntecrucifixo. In eo qcrucẽ dñi re⸗

oꝛtamꝰ.cũ nõ redierit cũ eis pntia coꝛpali·
repꝛeſentamꝰ ꝙ ait. Qobiſcũ ſü vſq; ad cõ/

ſumationẽ ſeculi· In pmitiua auteʒ eccleſia

hmõi repſentatio fiebat in eccleſia qnta fe⸗
ria · ꝗᷓ tũc tꝑis eꝗ ſolenis erat · ſic pꝛia Quĩ⸗/
taꝓ veneratione aſcẽſionis Mꝛia ꝓ renerẽ
tia reſurrectionis. Añ in vulgare ꝓuerbiũ
vꝓᷣſum eſt· vt dñicę diei dicat᷑ cognata dies
iouis · qꝝ antiquitꝰ fuit ęque ſolenis. Sʒ qꝛ
ſuꝑuenerũt feſta ſanctoꝝ ⁊celebꝛare tot fe/
ſta erat qi oneroſuʒ· vt in die dñica fieret
ceſſio deinceps eſt inſtitutũ.

Abie

cũ quibꝰaſecollęgerunt.

„VIII

cende/
cerũt apoſtoli ĩ cnaculũ vbi ma
nebãt·ſ·petrꝰ? iacobiohes ⁊ an
dꝛeas ⁊ alij. Et mutat᷑ hic ſeries cathalogi.
Solẽt enĩ apli ĩ cathalogo in buc modũ cõ
binari. Petrꝰ ⁊ andreas. Jacobo ⁊ iohes.
Foꝛte ⁊ alibi ita ↄbinant᷑ ꝓ carnis affinita/
te. HMic aũt ꝓ meritoꝝ paritate: qꝛ ĩtellexit
lucas in ſpu pares eẽ in merito petrũ rioße;

1

qꝛ foꝛte ñ ceteris dilexerũt. Añ et alijs ſi⸗
mnlad monumentñ cucurrerunt. Et erant
oës vnanimiter ꝑſeuerantes in oꝛõne cum
mulieribo 1 maria matre ieſu ãa mulierib⸗
diſtinguiet · quia nõ poteſt Pzꝛie dici mulier
quaſi mollier · i: molliciem paſſa. Interduʒ
tn mulier ꝓ lexu nõ ꝓ coꝛruptõne ponit · vt
ibi. Quid mibi ? tibi eſt mulier. Et fratrib⸗
eius· quod de illis debet intelligi· de quibꝰ
ante paſſionẽ dictũ eſt. Neq; eni fratres eiꝰ
credebant in e nunc aũt credebant. Mota
dictũ eſt pleuerantes in oꝛatione. 7 nõ eſt
additũ de ieiunio. Quidã tñ a feſto aſcenſi⸗
onis vſq; ad feſtũ pentecoſten ieiunant exè⸗
plo apoſtoloꝝ/quos aiunt in ſpatio illo ie⸗
iuualle · quia in euan gelio dictuleſt Aeniẽt
dies in quibus auferetur ponſus ab eis ·
tunc ieiunabunt. potuit ita eſſe · hictamen

non habetur
¶ De ſermone petri (Ca. IxX.

N diebus ülis
id eſt in ilio meditullio tꝑis inter
aſcenſionẽ ⁊ ſpunſſancti miſſionem
exurgens petrus in medio fratrũ dixit.Con
ſiat eĩ in ſpatio illo factã eſſe mathię electõ
nem.licetnõ ſit determinatũ qua die vnde
quaſi indifſinite dictũ eſt un viebo illis. Et
inde quaſi ex foꝛma ſcripti alſumplit eccle/

ſia foꝛmã legendi. Añ qꝛ in actibo apoſtolo

rum frequent᷑inuenim?: in diebo illis · igeo
ci legunt᷑ in eccleſia particulg epiſtolarum
pmittitur. In diebüli 8. Et qꝛ in euagelijs
ſepe legit in illo tꝑe ideo cũ ſingulis diebꝰ
legunt in ecclelia ꝑticulę euan gelioꝝ pmit/
tit · in ilio tpe. Airi fratres o oꝛtet impleri
ſcripturã quã pdixit ſpirituſſanctꝰ ꝑos da
uid de iuda qui fuit dux eoꝛum qui com/
pꝛehenderũt ieſum · qui duxit cohoꝛtem ⁊ re
gis miniſtroſ ad hoꝛtü in quo oꝛabat domi
nus. Ael quia oſculo dedit ꝓditionis indi
tiũ · ita pꝛebuit eis ducatũ: qui connume⸗/

ratus eſt in nobis ·i· ſoꝛtitus eſt ſoꝛtẽ miniſie

rij huius · ſcʒ et apoſtolatus qui quaſi ſoꝛte
vt dominica electione obtinuit apoſtolatuʒ

Et eleganter dictñ eſt commemoꝛatus qa

numero non merito inter apoſtolos compu

Actuum apoſtoloꝛum

tatus eſt. Ael reſpicirad hoc qð dixerat· qᷣ

fuit dux eoꝛum qui compꝛehenderũt ieſum

et ſoꝛtitus eit ſoꝛtem inyſterij huius ſcilicet
ducatꝰ·id eſt· habuit huc ducatũ.Et hic qͥ

dem polſedit agrũ de mercede iniquitatis.

d qͥda myſtice exponũt · id eit. ꝓ accepto
pcio ꝓditionis poliedit infernũ · qͥ ꝛterra
monentiũ ſicut paradiſus terra viuentium
Alij dicũt iuda ibi ſepulti · ⁊ ua woſſediſſe ·
ſed nõ eſt autenticuũ Dictũ eſt ergo poſſedit
id eſt· poſſideri fecit· qꝛ de poſſeſſione eiꝰ ꝓ/
pꝛia emptus eſt ⁊ ab alijs poſſeſſus · ⁊ ſuſpẽ⸗

ſus crepait medius· diſtuſa ſũt viſcera eiꝰ

ſed nõ ꝑ os eiꝰ· vt ſic ꝑceretur oꝛi quo ſalua
toꝛẽ olculatꝰ fuerat. ?26 enĩ tã vilit debuit
inquinari:qð tam gloꝛiolů ·.l· os xpᷣi ↄtige⸗

rat. Dignñ eni erat · vt viſcera ditioneʒ

canceꝑant rupta caderent· guttur q; quo
ves ꝓditionis exierat la queo artaret. Seę
pe ei modũ pęne expmitm odꝰ culpę. Ende
abſeidit᷑ bomini caput coꝛꝑis · qꝛ ipe ſibi ab
ſcidit caput mentis · id eſt·rõnem · ſicut et iu
das moꝛtuꝰ eſt in aere tanq; aereis poteſta-

tibus ſociandus. Congruũñ eĩ erat vt ſepa

raret᷑ ab angeloꝝ ⁊ hominũ regione qͥ offen
ſus fuerat vtriſq;. Et ita modus ⁊ locꝰ?pęnę
congruit culpe
eelection Matthie.
apitulum. ¶X.

Tnotũ factũ ẽ
iſc omnibo habitantiby hirkm ita
Wtapellaret a ger ille lingua eoꝛũ
alcheldemach. eſt dictũ eon dicut qᷣdaʒ
becnõ fuiſſe xba petri cũ iudę eſſet. ⁊ ad iu
deos loqueret · b luce grece ſcripſit · iĩ he
bꝛęo nomẽagri expſit. Sil. dicũt ꝙ latinus
interps H addidit· ſᷣ meliꝰ a petro dictũ ac
ctũ accipit· ⁊ ↄtinuat᷑ ei qð dixerat. Notuz
factũ ẽ oĩb hitaãtibo birtm ita vt appellaret
ager ille acheldemach ligua eoꝝ · i· hieroſo
lymitaꝝ:qꝛ cñ petrꝰ galile eẽt ⁊ eadè eẽt lin
gua galileon vhieroſolymitaꝝ· tñ diuerſa
erãt Rguę ideomata. iñ petro dictü ẽ vere

galile? es · nã ⁊ loquela tua manikfeſtũ te fac

ideoma ligug galileop. Deriptñ een in li 4

bꝛo plalmoꝝ·nõ ẽ dictũ libꝛil Añ iſuliat

ſ hin
loing
qſto lbi⸗
Wettan
Gpleopamn
mltisdic
thias ticß
nahivi
Cuplvco
ſunomleli
Nobllaülunt.
iepuitd⸗
keiohannis
nobisteſten
fienivnume⸗
dasn ſcſph
Necipietaleer
ſtuampsga
euoendicii⸗
bicbnreiurre
etſankanoe
teſtononil

MAmnonnifa

abapti no i⸗

*

ſerdeereyq⸗
ſeruntdon

Mn audierun

Vins non
Goned Ten
ſerentesiol
cognonin⸗
laudelebäe
inapoſoli⸗
netanchind
myshicpl⸗
voczbatbe
l panlo in
ſtbricopi
wweniden
icſepb fun
Upnecft
nſd
oſenn⸗
locünner
Etnen
gtbian,

Werit ein
hdunsſele

eui She

dmn

einigita

ekhuun
kmni⸗gdnn
Impwentun
nnmſtole
aiococſat
Dlclanec,
hnsichi
ſütpionndh
mronigpold
itünit Abu
ſos i ong
nigſpatng
atmnchao
anle. .
Gage Ene
Nishhelbii⸗
rönem⸗Autetie
5mmes ſotii
iant r0,
goneciofen

us1oea .

bitunhinnt
relngun

1

——

or ditdih
iud ſtrun
k
1Ditr 15

V 4.

opehicht
eadeei
uninn⸗
ro dicliin,
nuntin
niptfenn

.

S=

zumt Norn

4

Aug. Mieronymo · libzũ pſalmoꝝ ꝑ qnq;
volum ina diſtinguẽti. Luc enĩ dici debuit
in qrto libꝛo pſalmoꝝ.Fiat habitatio eoꝝ

WVlerta · ⁊ nõ ſit qͥ habitet in ea · de luis ſcʒ ·

epiſcopatuʒ eius accipiat alter.i alius· qꝛ de
multis diſcipulisi:lxx· Duobo electus ẽ ma⸗/
thias eiq; ſubſtitutꝰ eſt · Aelid eo dictũ eſt
q; mathias ſuit longe alter ab eo · qꝛ vir ſa⸗
ctusiudas vo nequã: vel alter duoꝝ qruzʒ
ſoꝛtes miſſeę ſũt. Oꝑtet ergo exhis viris qui

nobilſcũ ſunt ↄgregati in omni tꝑequo itra

uit exiuit dñs ieſusincipiens a baptiſma
teiobannis vſq; ad diẽ quo aſſumptꝰ eſt a
nobis· teſtem reſurrectionis eius nobiſcuʒ
fieri vnum ex iſtis:q: d· Quia moꝛtuꝰ eſt iu
das· ⁊ ſic ꝓphetatũ eſi:quia epiſcopatũ eins
accipiet alter · ergo opoꝛteret vt aliquẽ ei ſõ⸗
ſtituamus qui teſtet᷑ no biſcũ reſurrectionẽ

eius : qꝛ dictũ eſenobis. Eritis mihi teſtes

hirłm reſurrectiõis meęi:et in omni iudęa
et ſan: aria · et vſq; ad vltimũ terrę.Et quia
teſtis nõ niſi de his ꝗᷓ vidit vłl audiuit debʒ

teſtimoniũ ferre eligendus eſt de his viris ꝗ

a baptiſmo iohannis poſtq; cepit ieſus face
re ⁊ docere vſq; in diẽ aſcenſionis nobiſcuʒ
fuerunt · ⁊ domini miracula viderũt ⁊ doctri

nam audierunt. Et nota ꝙ dictũ eſt· ex bis
viris· non de ſexu infirmioꝛi · ⁊ ad hoc minꝰ

idoneo. Et ſtatueruat illos duos alijs pꝛe/
ferentes ioſeph qui vocabat᷑ barſabas qꝗͥ
cognominatus eſt iuſtus:⁊ mathiã de cuiꝰ
laude ſubacet᷑ · quia ſufficit ei pꝛo laude ꝙ;
in apoſtolũ eligitur. Jꝓoſeph vo cõmendat
ne tanq; indignus reſpui vid eret᷑. Et habe⸗
mus bic planeĩ gloſa · quia iſte ioſeph qui
vocabat᷑ barſabas fuit barnabas· ꝗͥ poſtea
cũ paulo in apoſtolatũ electus eſt. Ged nõ
eſt huic opinioni adherendũ ·qꝛ ex ſequenti
bus euidens fiet hoc non conſtare. Iſte nã-
q; ioſeph fuit frater triũ apoſtoloꝝ filioꝛnʒ
alp bei· nec fuit apoſtolus. Et oꝛantes dixe/
runt. Tu domine qui noſti coꝛda omnium

oſtende quẽ elegeris ex his duobus acciꝑe

locũ miniſterij huius et apoſtolatus· de quo
pꝛeuaricat eſtiudas vt abiret in locũ ſuuʒ
Et dederunt eis ſoꝛtes Et cecidit ſoꝛs ſuper
mathiam. ⁊ annumerat eſt cñ · xj· Non eſt

modo vtendum ſoꝛtibus vt tradit Hiero⸗
nymꝰ ꝓ bac auctoꝛitate quia Ppuilegio pau
coꝛũ non faciunt legem cõmuneʒ. Nondũ

ttñ miſſus eſt ſpirituſſanctꝰ necdũ figuręle⸗

gales penitus ceſſauerant. Ideo adhuc po⸗
ſite ſunt ſoꝛtes ſicut in veteni teſtamẽto ſexe
factũ legit. Mam ſaul ſoꝛte electus eſt·iona-
thas et armiger eius ſoꝛtes iecerũt. DHauid
quoq; ſoꝛtes iecit qñxxiiij · ſũmos ſacerdo⸗
tes elegit Siquis tñ compellit᷑ vti ſoꝛtibus
apoſtolos imiteturpmiſſa ſcʒ oꝛatione ad
dominũ. Facta eſt ergo electio mathię inter
aſcenſionẽ et ſpũſſancti miſſionẽ · ſed q̃ die

incertum eſt.

¶ De miſſione ſpirituſſancti

¶ Eapitulum. C. XI.

Tcũ cõpleren

tur dies pentecoſtes· erant omẽs
diſcipuli pariter in eodem loco
in quo facta eſt electio mathię. Sed videt᷑
perperaʒ dictum cuz complerent · cum bec
fuit pꝛima:vij dierum quibus ꝓtelabatur
feſiũ petecoſtes. Tria eni erant feſta quę · vij
dieb ꝓtelabant · ſcilicʒ paſca · pentecoſte · et
ſcenophegia. Aidetur ergo potius dicẽdũ
fuiſſe cum inciperent dies pentecoſtes. Sʒ
pentecoſtes ęquiuocũ eſt ad quinquagenã
et ad eã ſolennitatẽ · vij· diebus pꝛotelatam
Penthacon eni interpꝛetat᷑ quĩiquaginta
in die pentecoſte · qdᷣ quinquagenã ſignifi⸗
cat· 1 eſt gręcum vocabulum pentecoſte · ſic
paraſceue· et ſcenophegia. Sed de hoc noĩe
