ibi Memento vt diem ſabbati ſanctifices

Epilogus. Iſte ſunt generationes ceęli ⁊

terre. Quidam hic determinant opera ſex

dierum· quidã ibi. Cognouit odã vxoꝛem
ſuã.Alij ibi. Mic ẽliber generationis adę.
MPꝛetermiſſo aũtqð dubiũ ẽ· Ir̃e inſtamꝰ.
Quia de creatiõe maris ⁊ femĩęſimul dixe/

rat· ꝗᷓ tñ ſimul facta nõ fuit · vt explicet qðᷣ

ſub bꝛeuitate cõcluſerat reꝑetit de reliquis.

Beneratiões. Hoc nomẽ põt accipi actiue
id ẽ: oꝑationes dei. vel paſſiue · i · generata
NMec ẽ ſtereundũ ·qð aitfecit omne virgul
tũ anq; oꝛiret᷑ in ra ⁊ herbã puſq; germina
ret· cũ ſuperiꝰ dixit · virgultũ q;cito factũ ſta

tim adultũ ⁊ habes fructũ ⁊ herbã oꝛtam et
ferentẽ ſemẽ.Ad qð ðꝛ duos fuiſſe modos

opationis diuinę vt dictuʒ ẽ · materialẽ ſcʒ
7 eſſentialem. Fecit ́ᷓ ea materialiter pᷣuſq;

oꝛirent᷑ ⁊ germinarẽt eſſentialiter. Ael alit
qð innuit ſequẽs lr̃a cũ ðꝛ. Non enĩ plue⸗

rat dñs ſuꝑ terrã.Fecit equidẽtunc illa ꝑfe

cta ⁊ eſſentialiter· puſq; oꝛirent ⁊ germina/

rent vt modo faciũt cũ paulatim beneficio
roꝛis infuſi ⁊ laboꝛe hoiuʒ adhibito ad oꝛ/

tum ⁊ maturitatẽ pueniũt.CTũc enĩ fons ir/

rigebat terrã · vt nilus eęgyptuʒ viciſſim per
ptes diuerſas·ſicut ðꝛ ioꝛdanis añ ſubuer⸗/
ſionẽ irrigaſſe totaʒ pẽtapolim · viciſſim· ſcʒ

ſicut de ꝗ buſdã fontibꝰ dicit augꝰ qꝛ mira

viciſſitudie totã qᷓndã irrigãt regionẽ · ne ſi
ſimul totã fraʒ tũc fõte irrigatã dixerimꝰdi
luniũ fuiſſe dicamꝰ. Al qꝛ legit᷑ ibi fõs etñ
vnꝰ.młtitudinẽ ĩnuitvt ibi:venit locuſta.
tioneanimepꝛothoplaſti
pitulum. XII.

HBꝛmauitigitur

ꝓpꝛie ſeruũ ·ſ.la boꝛantẽ. Moſt recapitulati
onẽ · Z vtriuſq; hoĩs foꝛmatiõe diffuſiꝰagit
7 pus de viro.Et qꝛ dueę ſũt hoĩs partes· de
vtraq; agit d carnẽ enĩ ſpectat qð ðꝛ · foꝛ
mauit hoĩez delimo terrę. Ad aĩaʒ cñ ðꝛ · in
ſpirauit ⁊c̃.q.d.Coꝛpʒꝛ fecit de terra aĩaʒ de
nihilo. Alia trãſſatio Pʒ inſufflauit Vl ſuf⸗/
flauit:q ð nõ incõgruũ ẽ de deo· vt qͥdã pu
tau erũt ·cñ fauces:⁊ ſpiritũ nõ habeat.De⸗/

us eni inſpirauit · i· ſpirituʒ fecit. Siliterin

ddnñs de hoiem de limo teng. Hic
mo vocat deum dñm · qꝛ tũc pmo habuit/⸗

ſufflanit .i· flatũ.ſ.aiĩam fecit. Vñ in eſaia.

Oẽm flatũ ego feci.Qð aũt ðꝛ in faciem·p

ſynodochen . a ꝑte totũ ĩtelligit᷑. Cotuʒ eni
hboĩeʒ animauit. Sʒ faciẽ tãq; ptẽ dignio/
rẽ:qꝛ ſenſuũ capacẽ ſolã noĩauit.Eddẽ aũt

aĩaʒ etiã ſpiraculũ vitę vocatqꝛ ꝑ eam ho-

mo ſpirat ⁊ viuit.Et poſt dic alaʒ viuẽtem
in ſe · i · ppetuitate vitę viuẽtẽ· nõ moꝛtabi⸗

lem vt aĩiaʒ pecudis. Hũc locũ nõ ſane ĩtel⸗

lexit plato: dicẽs deum aĩas creaſſe·b ange⸗
los coꝛpꝰ foꝛmaſſe ·ibi dij deoꝝ · quoꝝ opi⸗/
fex paterq; ego ⁊c. Mð aũt qͥdam aſierunt
aĩaʒ de eſſentia diuina factã: ſtare nõ põt ·

qꝛ tunc nullo modo peccare woſſet. Alij di⸗

ſtinguũt ĩter ſpiraculũ vitę ⁊ aiaʒ dicentes·
ſpiraculũ vitę ſpiritũ ·ſ. quẽ etiã hoĩ tũc da
tũ aſſerũt ad ꝓphetãdũ ·qñ dixit: Hoc nũc

os ex oſſibꝰmeis.Alij etiã aliter diſtinguũt
ſpiraculũ vocãtes quẽdã ſpiritũ coꝛpoꝛeũ
i coꝛpoꝛe animalis· q ⁊ qnq; ſenſuꝰꝭ operat
in eo qͥ etiã paulatim extinguit᷑ in eo·⁊ dũ
moꝛit᷑ animal in aliqᷓ pte coꝛpoꝛis · adhne
ſentit ſpũs ille · cuʒ ĩ alia extinctus ſit. Factꝰ
eſt aüt homo in virili ętatemoꝛtalis ⁊ iĩmoꝛ
talis ·:i potẽs moꝛi et potens nõ moꝛiet aĩa
coꝛpoꝛi pus foꝛmato infuſa. Ged ꝗᷓrit vtx
in ipſo coꝛꝛe dũ infunderet᷑ creata vel ex⸗
tra creata ſit:⁊ ſit ei datuʒnaturaliter velle

incoꝛ waari. Quicqͥd circa illã actum ſit · de
poſt creatis dicit ꝙ in ipſis coꝛpoꝛibꝰ dũ in

funduntur creantur.
¶ Deparadiſo et lignis eius

Ca

pitulum. XIII.

tem dominꝰ deuns paradiſuʒ volu

ptatis a pꝛincipio. Quaſi ꝗreret aliqs. Re

naſit hõ in loco vbi factꝰeſtin agro ſcilicet

damaſceno. Mõ · vbi ergo tranſlat eſt: In
paradiſũ quẽ deꝰ die tertia plãtauerat ·id ẽ

plantis aptaueratherbis ſcilicet ⁊ arboꝛi/

bus inſitum · a pꝛincipio creationis ſcilicet

cum apꝓparuitarida· et germinare terraʒ fe⸗

cit. Ael a pꝛincipio·id eſt:a pma oꝛbis par

te. Ande alia tranflatio habet. Oaradiſuʒ

in eden ad oꝛientem. Eden hebꝛaice · latine

—
3ͦIib6wÜ—

delitię interpᷣtat. Ergo ideʒ eſt paradiſum
voluptatis q ð paradiſũ in eden .id ẽĩ deli
tijs. Sed a pncipio ·idẽ eſt qð ad oꝛienteʒ
Eſtaũt locꝰameniſſimꝰlõgo terre et maris

tractu a nr̃a habitabili cona ſecretus adeo

eleuatꝰvt vſq; ad lunarẽ globum attingat.
Vñ ⁊ aꝗ diluuijilluc puenerũt. Eſt etiam

paradiſus celũ empyreũ:⁊ ðꝛ ſpũalis:qꝛ re

gio ẽ ſpirituũ. Dicitur enĩ ſpũaliter paradi
ſus vita beata vel eccłia. Pꝛoduxitq; deꝰin
paradiſo de humo diuᷣſa ligna qᷣbꝰ delecta
ret᷑ hõ vidẽdo:⁊ ſuſtẽtaret᷑ edẽdo. Pꝛodu
xit qͥdẽ · id ẽ· ꝓcul in altũ duxit · vel ꝓduxit
id ẽ ꝓ hoĩe eduxit. In medio qͥrum tãq; di

gnioꝛa oſuit lignũ vitę·⁊ lignũ ſciẽtię boni

⁊ mali.Dictum ẽ añt lignuʒ vitę ab effectu
quẽ habuit naturalit vt comeſtũ ſepiꝰ ppe/
tua ſoliditate hoĩeʒ firmaretita vt nulla in

firmitate vl ſenio vl anxietate ĩ deteriꝰ vel

ĩ occaſum laberet᷑.Lignũ wro ſciẽtię boni et

mali dictũ ẽ ex eo qð ſecutũ ẽ eiꝰcomeſtionẽ

Pꝛiꝰenĩ neſciebat hõ qͥd eſſet malũ:qꝛ non
Du expertꝰ. Bonũ euĩ dicimꝰ ſanitatẽ ⁊ fir/
mitatẽ:malũ vero egritudinẽ et imbecillita/
tẽ·ꝗᷓ nõdũ ſenſerat homo Cognouerat qͥdẽ

ea ꝑ ſcientiã · qꝛ ex vno ↄtrarioꝝ cognoſcit
reliquũ ·ſ̊ nõ ꝑ experientiã · vt wedicꝰ dũ ſa

nus ẽ nouit moꝛbos · ſ̊ cũ egrotat mag co/
gnoſcit · qꝛ nonit ⁊ ſentit · ſicut de puero deli⸗/
cate nutrito ðꝛ qʒ neſcit qͥd ſit malum·imo
nõdũ nouit quãtũ ſit bonũ vel maluʒ. Ael
malũ ðꝛ ino bediẽtia· bonuʒ obediẽtia · quia
poſt comeſtionẽ nouit quãtũ bonũ erat obe
dientię· ⁊ qᷓntü malum inobediẽtię. Plato

nõ putans h̊ poſſe ↄuenire arboꝛibus · ꝙ ſit

lignũ vitę ⁊ lignũ ſcientię boni ⁊ maliideo
vtrũq; H̊ de hoĩe dictũ exiſtimanit · qꝛ viuit
ẽ ſciẽs bonũ ⁊ malũ · ⁊ dixit ipſũ vocatum
lignũ · id ẽ· coꝛwoꝛeũ · ad differẽtiã ſpirituũ
id ẽ angeloꝝ:ꝗq ⁊ viuũt ⁊ ſciũt bonũ ⁊ malũ
In medio vero ꝓoſitũ tradiditqꝛ homo eſt
q̃ſi mediꝰ ĩter creatoꝛẽ ſuꝑ ſe coſituʒ ⁊ ſenſi
bilia ſub ſe poſita. Diſcretaʒ vero illiꝰ hoĩs
fuiſſe creationẽ a creationibb hoĩuʒ reliquo
rũ dixit · p la duo addita:vitę ⁊ ſciẽtię bo/

nia mali. Sicut miĩ in ſamia figum·idẽ pi/

tagoꝛica ꝗͥ & ſamo inſnſa fuit pus eſt trun
cus integer:et poſt ĩ ſimo biuium ·ſic homo
modo in pᷣmis ętatibꝰ q̃ſi tm̃ viuit:nõ vtẽs
viribꝰ ad intelligentiã datis. Sed cũ vene
rit ad annos diſcretionis:tunc diſcernit in
ter bonũ ⁊ malũ:⁊ tüc ſunt pꝛimũ opa eius
bona vel mala. Sed nõ ita factũ eſt in adã
imo cũ vita data eſtei ſcetia boni et mali⸗
q̃ſi diceret. Factus ẽ homo coꝛpoꝛeꝰ.ſubdi⸗

—

tus deo:·ppoſitus animãtibus ⁊ ſimul vixit

⁊ſciuit bonũ ⁊ malum.
efonte parad iſi et quattuoꝛflu
minibus eius.

G

¶ Lapitulũ. xIIII

fons vel flu⸗

uius egrediebat ad irrigandũ pa

radiſũ·ic

Irrigare aũt woſituʒ ẽ ꝓ miniſtrare humo⸗
rem. Dicit᷑ eni terra circũiacens humecta⸗
ri fluminibe ꝑ traconesid ẽ· ꝑ vias ſubter

nneas wll per meatu s xiii ſtadije aut xvjj

ad igna paradiſi. Fons põtintel-
ligi wl abyſſus id ẽ:matrix omniũ aquarũ
Vl fontes ꝑ ſylempſim·ſingulare ꝓ plurali

Qui fons diuidit᷑in qᷓttuoꝛ flumina. Anꝰ

dict? eſt phiſon· qͥ a gangaro rege indię di
ctus ẽ ganges · T interptat᷑ phiſon · ᷣm Iſi/
doꝛũ caterua ·qꝛ decẽ flumina recipit · vel ĩ⸗
mutatio oꝛis · qꝛ mutat᷑ a facie quã hʒ ĩ pa⸗
radiſo. Mutat᷑ etiꝗ ſᷣm diuerſa loca tribus
modis. In coloꝛe·qꝛ alibi clarꝰ alibi obſcu
rusalibi turbidus. In quantitate · qꝛ alibi

paruꝰ.:alibi diffuſus. In ſenſu· qꝛ alibi fri/

gidus·alibi calidus. Hic circũit terrã eui/

lath.i.indiã:⁊ trahit aureas harenas.Aliꝰ .

dictꝰ ẽ geon vel gion vel igion:qᷣ ⁊ nilus⁊
ſonat hyat?terre vel terreꝰ· qꝛ turbidus eſt.
NMic circũit ęthiopiã.Alij duo pᷣmis noĩb
vocant᷑ tigris ⁊ eufrates.Cigris aĩal ẽelo
ciſſimũ:⁊ ideo fluuius ille a ſui wlocitate ti

gridi equiuocatꝰeſt. Hic vadit g̊ aſſyrios.
Dicit ioſephus ꝙ tigris dicit᷑ diglat · qð ſo
nat acutũ vel anguſtiveufrates frugifer vel

fructuoſus · de quo ꝑ q;̃s tranſiret regiones:
quaſi notum tacuit moyſes:quia ẽ in chal-

ea · vñ wnerat abꝛaã. Mec⸗iiij· vt diximꝰ

flumina ab ea eodeʒ fonte manãt ⁊ ſeꝑant:⸗

(Hiſtoꝛia

7 iteꝝ qdã eoꝝ inter ſe cõmiſcont᷑·⁊ iterũ ſe
parant · ſepe etiaʒ abſoꝛbent a terra· ⁊ locis

iterũ ĩ plurib emergũt. Inde ẽꝙ de oꝛtu o

rũ varia legũt᷑. Dicit᷑ etiã gãges naſci in lo
cis caucaſi mõtis : nilus non ꝓcul ab athlã⸗
te:tigris eufrates ex armenia.

He pꝛecepto et pꝛohibitioneedu.

lii. ¶Capitulum. v.

hoĩieʒ de loco foꝛmatiõis ſuę in pa

radilũ:vt oparetibi:nõ tñ laboꝛando ex ne

ceſſitate·ſ̊ delectãdo ⁊ recreãdo:⁊ ſic deꝰcu⸗/
ſtodiret illũ ſcʒ hoĩeʒ. Ael vtrũq; refert᷑ ad

hoĩeʒ· vt ſcʒ hõ cuſtodiret paradiſũ: ⁊ opa/

ret᷑ vt dictũ ẽ. Quidã codices nõ habet illũ
ß̃ illð · ⁊ tũc ẽ ſenſus: ⁊ cuſtodireti:cõ ſidera
ret opꝰ ſuũ hõ · vt qð faceret ĩ ᷑ra ꝑ agricul/
turã obſeruaret in ſe ꝑ diſciplinã· vt ſicter⸗/
ra ſibi ·ſic ipſe obtẽperaret ſuo cultoꝛi. Pꝛeę
cepitq; ei dicẽs ⁊c. At hõ ſciret ſe eẽ ſᷣ̊ dno
pᷣceptũ accepit a dño. Oiĩs aũñt iuſſio eſt in

duobꝰ.ĩ ᷣceptiõe ⁊ ꝓhibitiõe:⁊ ideo viro/

q; vſus ẽ dñs. Oꝛęcepitexoĩ ligno paradi
ſi comede. Pꝛohibuit · ðZ ligno ſciẽtię boni
mali ne comedas Et datũ ẽ viro mãdatũ
vt pvirũ etiã trãſiret ad mulierẽ Vel foꝛte
ẽ poccupatio ·qꝛ facta muliere vtriq; ſimul
datũ ẽ. SGubdit ãt pęnã ſi ↄtẽneret. Qua⸗/
cñq; die com eder:moꝛte moꝛierſaĩę ⁊ ne
ceſſitatẽ moꝛt habe
bis. VUñ alia trãſſa De diũſis trãſlatio/
tio hʒ planiꝰ. Moꝛ nibus ſemel dicimꝰ.
talis eris:lxx· plura Iñ ĩcarnationẽ dñi
liter wonüt. Muacũ ãno ccc · xlj · tpibꝰ pto
q; die comederitis: lomei philadelphii
moꝛte moꝛiemini. lxx interpᷣtes floꝛue/
Igdeo credit᷑ a q buſ rũt. Poſt aſcẽſioneʒ
Dã vtriq; dictũ:⁊ H dñi ano . c/xxiiijaqᷣla
Hoccupatũ.Factaẽ iudęꝰ factꝰchꝛiſtianꝰ
aut hec iuſſio p ali/

ctam ſicut ⁊ noh per adriano regnante.
ꝓpbᷣas T angelos. Deinde poſt annos
liiij · comodo regnãte
tbeodocio. DPeinde poſt ãnos · xxx ſbᷣ ſeuero

Wlit ergo deuſ

bmus ĩiterpꝛes ex he/
quã creaturã ſubie/s bꝛęo ĩ grecuʒ floꝛuit

ſimachꝰ Deinde poſt ãnos. viijqͥnta editio

hieroſolymis ẽ inuẽta · ꝗᷓ qꝛ autoꝛ eiꝰ igno⸗

rat᷑ vulgata ðꝛ. Aulgata ðꝛ q̃ſi awpcrifa.

Oꝛiginis q; editio ðꝛ vulgarꝭqꝛ ea q̃ſi vul
go vtim̃. Deinde poſt ãnos/xviij· ſbᷣ alexã⸗

dꝛo oꝛigen es coꝛrexit· lxx· cũ aſieriſco 1 obe⸗·
lo poſtea ſine his tranſtulit. Hi oẽs de he
bxʒxęo ĩ grecũ trãſtulerũt. Quidã de greco in

latinũ Plures ĩ pᷣmitiua eccłia ſcioli vtri⸗

uſq; linguę de greco ĩ latinũ trãſferebãt ſer

monẽ. Mieron ymꝰ vltimo de hebꝛeo lati⸗
nũ cuiꝰeditio nüc vbiq; ſuat᷑ a nob. Meri/

archon pncipatꝰ. Periarchon eſt liber in

oꝛigenes dic xpᷣm adhuc ĩ aere ꝓ dęmõibꝰ

pati ſicut in terra ꝓ hoĩbꝰpaſſus ẽ·hac au-l
tauitate. Mihil odiſti eoꝝ ꝗᷓ feciſti.
¶ Beimpoſitione nominuʒ animã
tium pꝛincipaliter et mulieris foꝛ
matione. ¶ Capitulum. xVI.

us: M25 eſt bonũ hoĩem ſolum eſſe

faciamus ei adiutoꝛium ad ꝓcreandos li/

beros · qdʒᷣ ſit ſimile illi. SGimilia eni de ſimi/⸗
libꝰnaturaliter naſcunt᷑. Sed ne videretur
adę ſuꝑflua mulieris foꝛmatio putãti ſibi
ĩ animãtibveſſe ſimilei- ideo adduxit deꝰ ad
adam oĩa terrę animãtia ⁊ aeris. In qͥbꝰin

telligẽda ſũt T qquę animãtia. Aptetotuʒ

accipe. Vel vniuerſa ſunt terrę · qꝛ etiã ꝗᷓ de
aquis cõdita ſũt:aliquid habent terre in ſe.
Ael potiꝰ piſces poſt ab hoĩbꝰ ſunt cogniti
inde nominati.Qð ptʒ·qꝛ equi vocant᷑
animalibꝰterręe · qꝛ ſimiles his dep̃henſi ſüt.

Fecit aũt vtoĩa ſimul eo nutu venirẽt quo
oia creauit. Ael foꝛte factũ ẽ p angelos.Ad

duxit aũt ꝓ duoby· vt im woneret homo eis
noĩa in ſcirent eũ ſibi heſſe · ⁊ ſciret adam
nullũ ex eis ſimile ſibi Et im poſuit eis noĩa

agdam lingua hebꝛea · ꝗᷓ ſola fuit ab initio.
Nð inde ppendit᷑qꝛ noĩa ꝗᷓ legũt᷑ vſq; ad

diniſionẽ linguan hebꝛea ſunt. Et nõ inuẽ
to ſili ſibi.imiſit deꝰ ſowꝛẽ ĩ adã nõ ſomnũ
ſ̃ů extaſim · in q credit᷑ ſupernęĩterfuiſſe curię

Vnñ ⁊ euigilas ꝓphᷣauit e cõictionexpi ?ꝰ
ecclię ⁊ de dilunuio futo et ð iudicio ꝑignẽ

Hoe aerd
yt dicot alis
Hꝛoꝛ mult
Pnuc decan.
erecttra forn
lalã ic dice
ada
bereſe
Wowerab
nealogias
ſenp ing
ꝗydfoꝛm
tmñ dicti
rüt de aia⸗
glaz muli
ne. Rugn
duſit de
Gziip
Gienig
lla eſt qᷓ
bat·tacel
vtiã auc
innitnöe
amnns pr

enel

ptüne
Köpt
Jsen
Poo.

ntzect

. AIwenfz,
eaqli yul
iſorole,
Egrecoin
iolivtri⸗
ſerebat ſer
badilati⸗
nos Pei⸗
eſt liberin
b demo
⸗ bac an⸗
anima
ris foꝛ
VI,

de

lum eſſe
gos li⸗
deſimi⸗
geretur
iti ſibi
Wad
naben
etoty;
letüga
gnitu
weant
t quo
no eis
dam
nois
litio,
662
inu⸗
mni
cun
i4.
igne

nn WG

ibidẽ cognonit ⁊ liber ſuis poſtea ĩdicauit.

eris de coſta eius. ¶ Capi.xvVII.

Wnqʒ obdoꝛ/

iſſet · tulit dñs vnũ de coſtis eiꝰ.
carnẽ ſcʒ ⁊ os·⁊ ędificanit mĩſterio angelo/
rũ illã i mulierẽ ; Sð carne carnem ð oſſe oſſa
faciẽs · ⁊ ſtatuit eaʒ añ adam.Nui ait: Hoc
nuncos ex oſſibꝰ meis:⁊ caro de carne mea
Hoc aduerbiũ nũc iudeos traxit ĩ erroꝛeʒ
vt dicãt aliã pᷣus factã · ð q̃ dictũ ẽ maſculũ
fęminã creauit eos:⁊ nũc ſcdaʒq:d/ adã.

Pꝛioꝛ mulier facta ẽ delimo terre mecñũ · h

B nũc de carne mea.Et ioſephꝰdicit:Muli
erẽ extra foꝛmatã ⁊ in paradiſũ cũ viro trãſ
latã · ſic dicẽs: In hüc hoꝛtũ introduxit de⸗
adã ⁊ vxoꝛẽ eiꝰ cipiẽs eos plãtatiõis ha/

bere ſollic tudinẽ. Et ex dua bo vxoꝛibꝰ ade

inumerabiles ſiue intermĩabiles fingũt ge⸗

nealogias · h exipſo tertu ↄuinci vidẽt in

ſemꝑ ſingulariter ſmo ẽ de eiꝰvxoꝛe. Nota
de foꝛmatiõe mulieris agẽdo· de coꝛpoꝛe
tm̃ dictũ ẽ. Vñ qͥdã ideo tacitũ eſſe volue

rũt de aĩa · vt daret᷑ intelligi ·ſic traductam

aĩaʒ mulieris de aĩa viri ſicut carnẽ de car⸗
ne. Auguſtinꝰetiã heſitare videteqð ſentiẽ/

Důũ ſit de aĩa an extraduce ſit: an ex nihilo.

Sʒ idipſũ qð tacitũ ẽſde aĩa potiꝰ z eos eſt.

Si enĩ aĩa mulieris fuit ex traduce aliter fa

cta eſt q; aĩa viri ꝗᷓ de nihilo.Et ſi aliter fie
bat · taceri nõ debuit ne ſic facta putaretur
vt iã audieramꝰ de aĩa viri. Itaq; tacendo

inuit nõ aliter putandũ factã eſſe q; didice

ramus pꝛius.

De noibus mulieris. (Ca. xVIII

¶ C ipoſuit adaʒ

vvroꝛi ſuę nomẽ tanqᷓ; dñs eiꝰ.⁊ ait
Hec vocabit᷑ virago · i· a viro acta · ⁊ eſt ſů⸗
ptũ nomẽa viri noĩe· vt materia de materia
ſũpta fuerat. Etiã denomĩatio ĩ hebꝛeo hẽ.
Is en vir ðꝛ · vnde denoĩat iſſa · vt a vir vi
rago. MHoc nomen ꝓpꝛiũ illiꝰmulieris fuit.
nũc oĩuʒ ẽ cõmune.Et eiꝰ ſincopatũ ẽ vira⸗

eſomno adę et foꝛmatiõe muli

alis eſt enĩ virgo

go. Nirgine? dicunt cdin ſũt in integrita
te natiuitatis ſuę. Poſtea vero fracte dicũ
tur mulieres. Similiter ſicut boc nomẽ adã
fuit ꝓpꝛiũ illi homini: nunc vero ẽ cõmune.
Et adaʒ ſonat rubeus vel rubꝛa terra:quia
ſm ioſephũ de rubea terra ↄſperſa factꝰ eſt ·

tellus wra vel ru⸗ Terra ꝓpꝛie adhuc
bea · id eſt: animata vgo erat qꝛ nõdum
quia ſedes animę ẽ coꝛrupta hoĩuʒzopere
in ſanguine · vel ru, nec ſanguĩe infecta.
bea ᷣm quod futu/

.

ra erat . i· ſan guinea. id ẽpeccatrix. Sãgui⸗

nis enĩ noĩe ſepe deſignatur peccatũ · vt ibi
Veſtimentũ concretũ ſanguine· et ſanguis
ſanguinem tetigit. Im poſuit ei aliud no
men eua · ſ· poſt ꝑeccatum:quod ſonat vita
eo ꝙ futura eſſet mater omniũ vinentium.
Tamen qꝛ hic non legitur im poſuiſſe · ſöů in
fra poſt maledictionẽ foꝛte quaſi plangens
hominis miſeriã dixit eaʒ euam·quaſi allu-
dens eiulatui paruuloꝝ. Maſculꝰenĩ recen

ter natꝰ eiulando dicit · a· mulier vero e · qſi

diceret. Oẽs dicent ·e xel · a· quotᷣt naſcun⸗
tur abeua. ——,
tia adę. (Capitu. XX.

Mpoſito noĩe
ſiatim ꝓphetauit dicẽs: Gobꝛem
ſcʒ qꝛ de latere viri ẽ·relinquet ſepe hõ piem
matrẽ ꝓpt᷑ vxoꝛem ſuã:⁊ adhęrebit vxoꝛi
ſuę tãq; poꝛtiũcule ſuę. Vel ob hacrem de
mõſtrãdo vxoꝛẽ dici· ꝓpt᷑ hanc mulierẽ re-
linquet hõ ⁊c̃. Moc fit qͥtidie a viris: qꝛ re/.
linquũt cohabitare coꝛꝑalit᷑ vł ſpũalit᷑ · qꝛ
maioꝛ ẽ elꝰin vxoꝛẽ:q; amoꝛ filioꝝ ĩ paren
tes ñ dico parẽtũ ĩ filios. Humoꝛ enĩ aſcẽ/
dit de trũco ad ramos.h̊ nõ redit.Etiõ nõ
Dixit· q; ꝓpt᷑ h̊ relinquẽt parẽtes filios·ma
xime ĩtelligẽdũ ẽ h̊ ſꝑ reliquet/i · nõ iunget
eis ĩ mrfimonio Mic.ij· pſonę ĩ lege · xj·ĩ euã
gelio plures ꝑſonę anwuẽt a ↄiugio · H eſt
ꝓpter hoc ſcilicet coniugiũ relinquet homo

patrem et matrem. Et erunt duo in carne

vna id eſt· vnient᷑ am bo in vno carnali ope
Vel erũt duo in carne vna pueri gignẽda.

Mõ eni ex ſanguine vno ß exſenguinibus

ↄcreat᷑ ꝑuuli caro. Ael lʒ ſint duo ꝑpſonali/
ter:erũt tñ in ↄiugio vna caroin alijs duo
ꝛnenter bʒ poteſtatẽ ſuęcarnis.
Beſtami

centigeoꝛũ ante pec

dũ ·ſic nõ erubeſcimꝰ ſi q viderit manꝰ⁊ ca
put ⁊ pꝑedes nros. Inoꝛdinatꝰenĩ motꝰ mẽ
bꝛoꝝ ipa fac pudẽda.Sic ⁊ pueri ſi videã/

tur pudẽda eoꝝ nõ erubeſcũt· quia bñficio
ętatl motũ erubeſcibilẽ nõdũ ſenſerũt qui

pudẽdus ẽ· inoꝛdinatꝰ.q; nõ ſine peccato
fit· niſi raro ſpe ꝓlis excuſatꝰ ·cũ tñ excuſari
põt a pꝑeccato:ruboꝛe carere nõ põt. Ande

ſanctꝰacharias cñ ſanctã elicabeth cogno
ſceret ad gignendũ ſanctũ pᷣcurſoꝛẽ dñi·tũ

videri noluit.Et qͥbuſdã hviſũ eſt deũ ſᷣce

piſſe vtriq; de abſtinentia pomi · lʒ pꝛęoccu

patum ſit.

monis.

*

Lapitulum. XxXI.
Erxpẽs erat cal/
lidioꝛ cũctis animatibꝰ t᷑rę·⁊ natu/
raliter:.⁊ incidẽter. Incideterqꝛ plenꝰ erat
demone.Lucifer eni deiectꝰa paradiſo ſpiri

tuũ:inuidit homini ꝙ eẽt ĩ paradiſo coꝛpo/

rũ ·ſciẽs ſi faceret eũ traſgredi ꝙ; ⁊ ille eicere

tur. Cimẽs vo depᷣ hedi a viro· mulierẽ mi

,nus ꝓuidã ⁊ cereã in vitiũ flecti aggreſſus
F. Et h̊ pꝑ ſerpẽtẽ · qꝛ tũc ſerpẽs erectꝰerat vt
hõ:qꝛ ĩ maledictiõe ꝓſtratusẽ/⁊ adhuc vt
tradũt phareas erect'incedit.Elegit etiam
quoddã genꝰ ſerpẽtis vt ait beda virgineũ
vultũ habes:qꝛ ſimilia ſimilib applaudũt
⁊ mouit ad loquẽdũ linguã eiꝰ · iñ neſciẽt.
ſicut ⁊ per fanaticos ⁊ euerguminos loquit
neſciẽtes · ⁊ ait: Cuꝰᷣcepit vob deꝰ · vt non
comedereti de omni ligno paradiſi ·i· vt co/

mederetis de ligno·ſᷣ non de omni. Quęrit
vt ex reſpõſione occaſionẽ iueniat dicendi
ad qð venerat.Et ſic factũ ẽ.Cũ enĩ q̃ſi du

Lapitulum.xxXx.

Pat autez vter e
qᷓ; nudusnec erubeſcebãt. Nihil
lãdũ:qꝛ nibil ſenſerãt refrenan

eſt· munduũ⸗

eſuggeſtioneſerpentis ſiue de⸗

.ùòte/

bitãdo dixit mulier ne foꝛte moꝛiam̃·qꝛ du

bitãs ad quãlibet ꝑtẽ de facili flectit᷑ vñ ſe⸗
curꝰ ð impatiõeait: Nequaq; moꝛiemini
imo denolẽs vos ſimilari ei ĩ ſciẽtia · ⁊ ſciẽs
ꝙ cñ comederet: ex ligno h̊ erit ſic dij ſciẽ/

tes bonũ ⁊ mali q̃ſi innidus ꝓhibuit.Et
elata mulier⸗ volẽs ſimilari deo acqᷣeuit.

De eſu pomi et ſtatu poſt pecca/
tum. ¶Capitulum. XxXII.

„ Igit quoqʒ mui

. „

qꝙ; lignuz eſſet pulchꝛn viſu · id

2

veſcendum ſuaue comedit · deditq; viro ſuo

foꝛte ᷣmonẽs verbis ꝑſuaſibilibs ꝗᷓ tranrſiit
legiſlatoꝛ bꝛeuitatis cauſa. Qui et ei facGile
acquieuit qꝛ cũ crederet pus mulierem ſia

tim moꝛiturã iuxta verbũ dñi:⁊ vidiſſet nõ

fuiſſe moꝛtuã · dictuʒ H̊ a dño eſtuananit qᷓſi

eoꝝ · i·viſu tale qͥd ꝑceperũt· qð nõ añ·diſ-
cõueniẽtiã:ſ.nuditat. Ael nõ de oculis codꝛ
poꝛis ĩtelligẽdũ ẽ· cũ dictũ ſit. Aiditmulie
lignũ ⁊c. Nõ enĩ acceſſerãtad lignũ q̃ſi paual
pones. Sʒ oculos eoꝝ dicimꝰ ↄcupiſcẽtiaasz
cognitionẽ eiꝰ. Erãt enim ĩ eis naturales
motꝰ?ocupiſcẽtię · ̊ repᷣſſi clauſi · vt ĩ puerk
vſq; ad pubertatẽ ·⁊ tũc tanq; riuuli aperti

ſũt ⁊ cęperũt moueri ⁊ diffũdi qͥs cũ pᷣus in

ſe eẽ nõ ſenſiſſent · tũc expti ſunt ⁊ cognoue⸗

rüt eos. Et ſic̃inobediẽtes fuerũt ſuo ſupe/-
rioꝛi · ſic ⁊ mẽbꝛa cęperüt moueri z ſuũ ſupe

riꝰ.i.rationẽ.Et pmũ motũ ↄcupiſcẽtię cõ⸗
trariũ rõni ſenſerũtĩ genitalibus ſua õ ſe
moneri vidẽtes erubuerũt. AUñ ⁊ illa pude

da dicta ſũt. Cętera qͥdem mẽbꝛa ad nutũ

hoĩs ſtant aut monent᷑ pudẽda non.Quia

Wro h̊ ẽ woꝛta ꝓpaginis ⁊ inobedientia mẽ/

bꝛoꝝ ·q̃ſi ſignũ inobediẽtię parentũ ſcbtuʒ

in poꝛta. Et cognouerũt ſe nudos i· diſcõ

uenire pudẽdai:erubuerũt videri punden
da. Tñioſephꝰtradit ſcientiã cognoſcẽdi

ſenudos⁊ itelligẽdi cõfuſionẽ ſua habuiſ

ſe exeſu ligni · qſi hũc effectũ naturaliterba⸗
ElEtis · dicens: Iſta nã q; plãtstio cauſa acu⸗

minis erat ⁊ intellectus

ex odoꝛe vel tactu notãs ꝙ ad

8
õõ „
R .
92 .ꝭãð⁊ã¾G

¶ Demaledictiõihus ſerpẽtis viri
et mulieris. ¶ Capituluʒ. xXIII.
VBnc fecerũt ſi
bi periçomata id eſt:ſuccinctoꝛia
quaſi bꝛacas bꝛeues · vt campeſtria.Nec ſi
ne cauſa de folijs fi
cuum · qꝛ de ſuco eo/
rũ ſi terat᷑ caro hoĩs
ĩuncta · ſtatim ibi ſẽ⸗/
tit voluptatl pꝛuri
ginẽ · vt q̃ſi ꝑ H̊ oſtẽ l
lũ ſit · qꝛ pꝛuriginẽ voluptatis iam in carne
ſenſerant·ꝗᷓ pꝛurigo deſignat pꝛuriginẽ vo

id ẽ· femoꝛulia de cã
pania · vbi hominis
curſoꝛes ſunt · vt ex/
peditius currant.

luptatis qu ipſi habuerũt. Hinc qdã di-

cũt ficũ fuiſſe arboꝛẽ ꝓhibitã. Et audierunt
vocẽ dñi deambulãtis · vt ex ipſo ſuo motu
is videret᷑ eos arguere· qꝛ nõ ſteterãt ĩ pce/

pto. Loquebat᷑ aut ꝑ ſubiectã creaturã eis.
Et abſcõderũt ſea facie dei ĩ medio lignoꝝ

Aocauitq; dñs virũ.ſ.cui dederat pᷣceptũ·
⁊increpãado nõ ignoꝛãdo ait:aAda vbis es
q.d. Aide in qᷓ miſeria es. Qui ait: Abſcõ/
de me· qꝛ nudꝰ erã. Stulta rñſio · q̃ſi diſpli⸗/
ceret nudus ꝗ talis fuerat factꝰ.Et ait dñs
Nuis hoc indicauit tibi niſi ꝙ de ligno co/
mediſti. Ille vero nõ hũiliter ↄlitens·ᷣ pec/
catũ ĩ vxoꝛẽ retoꝛquẽs · imo in ipſũ mulien.
datoꝛẽ aii: Mulier quaʒ dediſti mihi ſociã·
cdit mihi ð ligno· comedi ·⁊ ad mulierẽ

ait:Quare h̊ feciſti. Nec ipa ſe accuſauit · hD

obliquauit peccatũ in ſerpẽtẽ · tacite vero ĩ
autoꝛẽ ſerpẽtis. Serpẽs wro nõ ĩterrogat

ꝛ ſe h̊ ñ fecerat ·ſ̊ diabolꝰpeũ Et maledi
cẽés eis · incepita ſerpẽte:oꝛdinẽ ſeruãs ⁊ cõ

gruũ maledictionũ numerũ. Serpẽs enĩ et

pus ⁊ plus peccauitqꝛ in tribꝰ mulier poſt.⸗
minꝰ eo·ſ plus viro ·quia in duobꝰ.homo

poſtremo ⁊ minꝰqꝛ ĩ vno. Serpẽs inuidit

mẽtitus eſt· decepit. Mis tribꝰ reddita ſunt
tres maledictiões. Quia inuidit hoĩs excel
letię ˖ dictum ẽ ei. Suꝑ pꝑect'tuuʒz gradieris.
Nuia mẽtit õ punitꝰẽ in oꝛe · vnde terraz

e eiectiõe eoꝛũdeʒ deparadiſo
et romphea ignea.Capi.xxXIIII.

comedes oĩbꝰdiebo vitetuęimo abſtulit ei

vocẽ ⁊ poſſit ei venenũ ĩ oꝛe.Quia decepit

accepit H̊. Immicitias ponã ĩter te ⁊ mulie/

rem. Hinc Ninuit eua penituit. Ipſa cõ/

teret caput tuũ qð naturaliter ſuat ſerpẽs

ſi ſedẽ vitę. Et tu inſidiaberis calneo illiꝰ

maxime. Et ſicut naturale odiũ eſtĩter eqͥs

1 grifos.lupos ⁊ canes · ſic inter hoĩem ⁊ ſer⸗

pentẽ. Sicut enĩ venenuʒ ſerpentis hoĩem ·

ſic ſputũ hoĩs ieiuni perimit ſerpentem. Et
qꝛ adhuc nudi erãtſerpens modo hominẽ
timet nudũ ⁊ fugit:⁊ in veſtitum inſilit. In
Duobus peccauit mulier. Superbiuit 1 ve⸗
titum comedit. Quia ſuperbiuit: humilia/

uit eam dicẽs: Gub poteſtate viri eris vio⸗

lẽta · vt etiã vulneribꝰte affligat in defloꝛa-
tione. Nunc quidẽ ſubdita eſt viro conditi

one ⁊ timoꝛe·cui pꝛius ſubiecta fuerat/ſed
amoꝛe.Et qꝛ in fructu peccauit ·ĩ fructu ſuo

punita eſt. Ande dictũ eſt ei. In doloꝛe pa⸗
ries. ò dictum ẽ ei:in doloꝛe:maledictio

eſt· ſed paries:benedictio ẽ. Maledicta enĩ

eſt ſterilis. Etita in puniendo nõ eſtoblitꝰ

miſereri deus qð etiã in alijs maledictioni/
bus hominũ notandũ eſt. Adam qꝛ in ſolo
eſu peccauit/ĩ laboꝛe qu erẽdi ſibi edulij pu/
nitus eſt ſic. Maledicta terra in opere tuo
ſcʒ pꝛo operetuo ·i:pꝛo peccato: ꝓ qͥ factuʒ
eſt· vt terra quę bonos pus ⁊ vberes fructus

ſponte faciebat/deinceps raros nec ſine ho

minis laboꝛe/quandoq; etiaʒ ꝓ fructibꝰſpi

nas ? tribulos germinabit.Et addidit.Et
comedes herbas terrę: quaſi etiaʒ ĩ hoc par
eris iumento. Terrę autem maledixit:quia

de fructu terrę tranſgreſſio facta eſt· et non

Qqdquis. Inde ẽ comedit dñs piſcem·ſ nõ
legit comediſſe carnẽ viuẽtiũ ⁊de terra male.

dicta· niſi foꝛte ð agno paſcali ꝓpᷣcepto le

gis. Mddit & de la boꝛe. In ſudoꝛe vult? tui
Vſceris pane tuo:donec in terrã reuertaris

id ẽ donec moꝛiaris·: q; terra es i rã ibis
Pulchꝛe dictũ ẽ ibis qꝛ qͥĩ eodẽ ſtatu ſtetiſ

ſes donec trãſires ĩ meliꝰ ſi velles · modo de
mileria in miſeriã ibis moꝛe fluentis aquę.

Etiũc adam plã gẽseniſeriã poſteritat: ſug

vocauit vxoꝛẽ ſuã euã vt dictũ ẽ,

b

. „ . .
Hiſtoꝛia

—

Eecitqz oade
vxoꝛi eiꝰtunicas pelliceas · i· ðD pel
ibꝰmoꝛtuoꝝ alaliũ· vt ſignũ ſuę moꝛtalita
Ittis ſecũ ferrẽt· ⁊ ait: Ecce adã factus eſt q̃ſi
vrnsẽ ex nobis · yronia eſt qſi voluit eẽ vt de⸗
H ĩ euidẽti ẽ modo ꝙ non eſt. Nec ẽ vox dei
inſultãtis:h̊ nos a ſuꝑbia coꝛrigẽtl ⁊ ẽ vox
trinitat.. Ael ẽ vox dei ad angelos ẽ vox
plãgẽtis: qd ptʒ q; factꝰ eſta mevt eẽt q̃ſi
vnꝰ ex nob ſi ſtetiſſet. Nũc ne foꝛte mittat
manũ ſuã:et ſumat
ð ligno vitę·1 come Mõ dictũ ẽ viuat in
dat · ⁊ viuatĩ einũ. eternũ:ad opinionẽ.
Apeſiopelis eſt qᷓſi boĩs trahẽdũ ẽ · q · d ·
videte vł cauete vl et comedat hac opi/
eicite eum. Dura vi nione vt vinat ĩ eter

Letur dei ſentẽtia ꝗᷓ nũ · vel ernuz accipit

hdictis pęnis pęna ꝓ multo tꝑe Quidã
eiectionis addidit. tradunt eos fuiſſe in
Ged contra. Hãc paradiſovij hoꝛas.
enĩ pęnã quã dede⸗/
rat miſericoꝛditer tẽptauit · vt veru ð eo ap
pareat. Cũ iratꝰ fu-
eris miſericoꝛdię re Kiectionẽ pᷣmoꝝ pa
coꝛdaber · qꝛ enĩ vi/ rẽtũ repſentat eccłia
cturi erãt ĩ miſeria· in capite ieiunij· cum
Into eſſet vita diu / eijcit ex ſe pgnitentes
turnioꝛ ·tãto miſera ciliciũ dat in ſignum
bilioꝛ. Si guſtaſ⸗/ tunicaꝝ pellicearum
ſent ð ligno vitę di/ cinerẽ ſbᷣ his ver bis ·
utius viuẽtes · diu/ cinis es ⁊c· ⁊ ĩ memo
tiꝰmiſeri eẽnt. Nec riã maledictiõis· eie/
eſt mirũ · ſi etiã poſt cti ardetes candelas
petm̃ ꝑ eſũ ligni illiꝰ ferũt:qꝛ ꝓ oꝑeqͥ poꝛ
Diutiꝰ vixiſſet · cuam rexerunt manꝰ ad po
adhuc ſint quędaʒ mũ veitũ · appoſita ẽ

inſulę viuentium ĩ ignea rõphea padi-

quibus nullus mo/ ſo. Trãſeũt q; ad ali
rit᷑ · ſic etiã lanugo am eccliaʒ ·⁊ claudũ
fit in folijs arboꝛuʒ tur coꝛã eis foꝛes · in
apug ſeres cuiꝰ eſu, ſignũ aditꝰ paradiſi
vita ꝓtelatur. Etiã quõdã obcluſi. Nõ
alexãder ſcripſit anri ad menſam· ſed ſuꝑ
ſtoteli ð ſacerdotib terrã comedũt quia
arboꝛũ ſolis ⁊ lunę· maledicta fra in oꝑe

Fem womor logiſ. re tuo. Memo dicit
imã agant vitã Et eis aue qꝛ nondum
ſic dixerat emiſit eñ mutatũ erat nomen
dñs de paradiſo vo eug. qð in ſalutatiõe
luptatis · vt oparek beate virginis marię
terrã de q̃ aſſumptꝰ factum eſt.
eſt ĩ agrũ ſcʒ dama/ —=èð
ſcenũ de q ſumptꝰfuerat · in qͥ cayn abel ſuũ
frẽʒ ĩterfecitiuxta quẽ adã ⁊ eua ſepulti ſũt
in ſpelũca duplici. Et collocauit añ paradi
ſum voluptatis cherubin et flãm eñ gladiũ
atq; verſatilẽ · vt angelłꝰ arceret diabolum·
ignis hoĩeʒ Ael miniſterio angeloꝝ poſuit
ignẽ ibi qͥ includeret paradiſi ingreſſũ:qui
noĩe gladij nõ cuiuſlibet ſᷣ̊ vrſatilis dꝛ· id
eſt · vtrobiq; ſecantis · qꝛ pęna fuit hoĩuʒ in
vtraq; pte ſui puniriĩ aĩa ſcʒ ⁊ ĩ coꝛpe. Vł
Ddictꝰ ẽ verſatilis ·i:aptꝰad verlan dũ ·i·tol/
lendũ cũ deꝰ vellet. Ablatꝰenĩ fuit ꝗd tpᷣs in
trantibe helya 1 enoch/ penitꝰ vero non · do⸗
nec ĩ moꝛte chuſſti fuit extiuctꝰ. Si queritur
qd conſũmebat ignis ille. Poteſt dici:qꝛ
ꝗdã ſpecies ẽ.ignis·ſicut ĩ vita beati nicolai
legit᷑ · cui ſi manuʒ adhibes ardoꝛem ſentis

ſed non paterl aduſtionẽ · nec eget materia

quã cõſũmat ·et aliter vꝛit ſpiritũ. Iterum
ſi ꝗritur:quare ꝑmiſit deus hoĩeʒ temptari
cum eũ ſciret lapſurũ: Et de multis in hunc
modũ dicimꝰ quãtũ ad ſſens attinet opꝰ
qꝛ ſic voluit. Si ꝗritur:cur voluit:iſipida
eſt qſtio querere canſam diuinę volũtatis:

cum ipſa ſit ſũma cauſa oĩuʒ cauſaꝝ.
e generatiõibus adę.Ca.XxXV

Daz cognonuit
vxoꝛẽ ſuaʒ ſ̊ nõ in paradiſo/ſed iã
.Bꝛeuiter legiſlatoꝛ generatio/
nes adę trãſit · feſtinãs ad tẽcoꝛa abꝛaę pa/
tris hebꝛeoꝛũ ⁊ plures ſubticet ade filios ⁊
filias. Sed methodius martyr oꝛauit dum
eſſet ĩ carcere · ⁊ reu elatuʒ ẽ ei a ſpiritu depᷣn
cipio ⁊ fine mũdi:qð ⁊ oꝛauit⁊ ſcriptum lʒ
ſimpliciter reliqͥt dicens · ꝙ virgines egreſſi
ſunt de paradiſo. Et ãno vitę adãxv· natꝰ
eſt ei cayn · et ſoꝛoꝛ eiꝰ chalmam.Et ſi enim

factꝰeſt adam quaſi in ętate/xxx annoꝛũ tñ

SSiN — —— — —— — — — — N

.
fuit vniꝰ diei ⁊ anni:⁊ poſi dnoꝝ annoꝛũ et
triũ · ⁊ ſic de ceteris.Et potuit an cayn mul⸗
tos genuiſſe qui tacẽtur hic. Poſtalios/xv
qnos· natꝰeſt ei abel:⁊ ſoꝛoꝛ eiꝰ delboꝛa.An/
no vitę adam.c/xxx cayn occidit abel·⁊ luxe
runt eum adam ⁊ eua centum annis. Cunc
natꝰ eſt ei ſeth· xxxanno pmęciliadis ·id eſt·

pmę ętatis. Anum ſeculum ſcʒ ſpatiũ mil⸗/

le annoꝛum ciliadẽ
dicimus. Inchoat
enĩ methodiꝰſecula
poſi · cc· ãnos adę.2
vocat ſeculũ vnã ci
liadẽ. Et ↄſouãt in
B·lxx: qͥ dicũt adaʒ
ccxxxannoꝝ eẽ cuʒ
genuit ſeth · ßᷣ tñ in
bebꝛeo ẽ · c xxx. Sʒ

Lociin ; luxerũt enʒ

ðꝛ vallis lachꝛymaꝝ
inxta ebꝛon. Cilias:
dis mille ĩterptat᷑ ⁊
vbi nol · vj · etates di

cimꝰ. gręci dicũt · vj ·

ciliades non quod
oĩs ętas mille habu⸗
erit ãẽnos. Muędam

tñ redeamꝰ ad bꝛe/ enĩ plures ꝗdã pau/
uitatẽ geneſis. Cõ/ cioꝛes habuit.
cepit eua et peperit l
cayn q interpᷣtat᷑ woſſeſſio · rurſũq; peperit
abel qð ſonatluctꝰ vel meroꝛ vel pauoꝰ · q̃ſi

cito trãſiturus tõq; noĩe ꝓphatũ fuerit · dð
de ipſo futurũ erattñ ſᷣm ioſephũ interpᷣta

tur nihil hic:q; non reliquit ſemen ſuꝑ ter

ram. Abel fuit paſtos.⁊ cayn agricola.um

enĩ eſſet maligniſſimꝰvt etiã auàricię ↄſule
ret luę· pmus terram incoluit.
Deoblationibus fratrum.
¶ Eapitulum. xxVI.

(*) Bſt multos di
es obtulerũt dño munera cayn de

rugibus abel m ioſephũ lac etpᷣmogeni⸗
ia agnoꝝ. Mo ylſes ait de adipibꝰ eoꝝ: id ẽ

de pinguioꝛib gregis etiã obtulit. Credit᷑

adã in ſpũ̃ docuiſſe filios vt offerrent deci/
mas deo ⁊ pmitias.Et reſpexit de abel ⁊ ad
munera eius ad cayn vero ⁊ ad munera eiꝰ
nõ reſpexit· qꝛ placuit deo abel · ⁊ pipo pla
cuit oblatio eius qð quõ cognitum fuerit·.
alia trãflatio aperit. Inflamauit deꝰ ſuper
abel · 1 ſuꝑ munera eiꝰ. Ignis enĩ de celo ob

lationẽ eiꝰin cẽdit ·vt legit᷑ helyę factũ ĩ car/

melo et leuico ſuͤb mo yſe. Munera vero

Demoꝛteabel.

cayn ex auaria boĩs nata.ceo non placueꝰ
rũt. ITatuſq; ẽ cayn ⁊ cõcidit vultꝰ eiꝰ pᷣ ve
recũdia:minoꝛẽ ſibiſlatũ vidẽs. Increpãs
ergo dñs cayn ait:NQuare irat es: Nõne ſi

bene egeris reciꝑies pᷣmiũ · ſc a me vel ꝓ reci

pies theodocio poſuit acceptabile erit mu⸗
nus tuũ. Ginautẽ maleſtatim peccatuʒ in
foꝛibꝰaderit·i:pꝛęſto eſt.⁊ ĩ volũtate ꝑ quã
ingreſſus es ad opus. Sed tñ qꝛ liberi es ar
bitrij ſub te · i· in ptãte tua erit appetitꝰ eius
peccati:⁊ dominaberis illiꝰ ſi voluer.Alia
trãſlatio habet. Quare cõcidit vultꝰtuus.
Mone ſi recte offeras· ⁊ recte non diuidas
peccaſii:Auieſce.Ad te cõuerſio eius ·et tu
Dñaberis illiꝰ:i:in te ẽ vta peccato ↄuerta/
ris. Recte obtulerat:qꝛ deo · qꝛ creaturã cre
atoꝛi · ſ̊ nõ recte diuilerat·qꝛ ſeipſũ qͥ meli⸗
oꝛ erat oblatiõe obtulerat diabolo. Qel nõ
recte diuiſit:qꝛ melioꝛa ſibi retinuit: ſpicas
xo attritas ⁊ coꝛroſas ſecꝰ viã dño obtulit
ꝗpi.XXVII.

Nuigenſ itaqʒ

cayn fratri ſuo dixit ad eũ.Egredi
amur foꝛas in agrũ vl trãſeamus.Dic hie.
ronymus:qꝛ h̊ ſupflue in ſamaritanoꝛũ li-
bꝛis nroꝝ reperit.
NMoõ enim legit qͥd Hu receperãt pẽta/
Dixerit ad ei· ſ̊ ĩtel theucũ vt liberarent
ligeduʒ ẽ ꝙ dixerat aferis · ſᷣ coꝛruperãt
ei Nerba dñni incre- multis addendo ſᷣm
paãtis ſcʒ.Et tc cõ⸗ numerum.
ſurrexit aduſus abel
T interfecit eũ⁊ dixit dñs ad eũ: Abi ẽ abel
fratertuꝰ. Nõ ignoꝛando ſ᷑ increpãdo im
pꝛoperãs fratricidiũ.Qui cũ vellet occulta
re factũ · dixit deus: Noxſanguinis fris tui
abel clamat ad me de terrai: notoꝛiũ ẽ ꝙ fe⸗
ciſti · qꝛ effuſio ſanguinis h̊ indicatnec eget
accuſatoꝛe qð in euidẽti ẽ. Indeẽ ꝙ ĩ eccle⸗/
ſia quoꝛundã mos eſt· etiaʒ ſi nemo accuſet
ngnfnsetfuſioneſuſpech in loco ſacro
trahunt᷑ in cauſaʒ:qꝛ ſanguis clamat qdᷣſſi

5
negauerint ·iudicio dei examinent · et iura⸗
mento. Nũc ergo maledictꝰeris ſuꝑ terraʒ
vagus 7/ pfugus.Merito iſte m glecicitur.
R

4 .⸗ . .
„ 5 5„
ð
*

non adã ·qꝛ ſciẽs iſte pxna pᷣmę pſᷣuari

cationis · inde fratricidiũ addidit. Cimens

ergo caym ne vel beſtię denoꝛarẽt eü ſi egre &O
nitate ; ch
enoch. Hic pts ꝙ iã multi homiĩes erãt· ſi
nõ dicar᷑ eoꝝ generatio.qͥs ↄuocauit caym

deret᷑ ab hoĩbꝰ· wl ſi maner et cũ eis occide
rẽt eũ ꝓ peccato ſuo · damnãs ſe ? deſperas
ait: Maioꝛ eſt iniquitas mea ꝙ vt veniam

merear. Omnis qui

inenerit me occidet

mBe. Ex timoꝛe hoc
Diyxit · vel optando
dixit · q̃ſi vtinã occi

Maioꝛ ẽ iniquitas

mea q;ſitid qͥ wniã

merear:q: maioꝛ ini/

qtas mea oĩ merito.

dat me. Dixitq; ei

282

deꝰ. Mequaq; ita fiet. Mon cito ſ.moꝛieris

6 oĩs qᷣ occiderit ca ym · ſupplendũ ẽ. libera
bit eñ a timoꝛe · a la boꝛe · et miſeria. Et tunc
addit᷑ imꝑſonalitſeptuplũ puniet · i:puni

tio fiet R eo dũ viuet in pgna · vſq; ad ſepti
mũ lamech · qð ↄſonat traſlatiõi.lxx.Ois qᷓ
occiderit caym· ſeptem vindictas exoluet.

FTradũt qd pęnã eiꝰduraſie vſq; ad lepti

mãꝗ eiꝰgenerationẽ· qꝛ ſeptẽ peccata cõmiſit

Moõ recte diuiſit·fratri inuidit: doloſe egit
vocans ĩ agrũ occidit ꝓcaciter negauit. ve⸗
ſperauit:pęnitẽtia? danatus nõ egit. Ael·.
oĩs ꝗq occiderit caym ſeptuplũ punieturid

. plus q; ipſe caym ꝓ ꝓhibitiõe homicidij
A nòduz fuerat facta caym. Et poſuit deus
uagnũ ĩ caym · tremoꝛẽ capitis · vt ſic ſcireta

dno punitꝰ excõmunicatꝰ.⁊ indignꝰmile/
ricoꝛdia · ne ĩter ficeret. Lũc egreſius a facie
Dmñſi habitauit ad plagã oꝛiẽtalẽ eden· id ẽ
Eelitiaꝝ nõ in delitijs· ̊ verſus terram deli/
tianꝝu. Joſep hꝰᷣait· et multã ꝑagrans terraʒ
ci vxoꝛe ſua chalma “èYMVB
.na collocat ẽ in lo Eiectionẽ caym reſ/
co qͥ naida nũcupa ſentat ecclia excõica/

tur · qͥ ei etiã filij na/
ti ſũt. Mieronymuſ
tñ dic: Non ẽ terra
nazda vt vulg?no/
ſtrũ putat · ̊ habita
nit in terra nodi in

do ſanguinarios p/

cipue cu candelis ex/

tinctus · qꝛ ⁊ ille? iſti
vitã fratrũ extixerũt.

ſtabilis ⁊ vagus qð ſo

nat nod 8 cays nooc.
Degenerationibus caym.

