ibi adonibeſech· ⁊ moꝛtuꝰ ẽ. Nec ĩtelligen/
dũ eſt ꝙ filij iſrk tũc habuerũt hierlm ĩ diti
one ſua expulſo iebuſeo. Hoc enĩ factũ nõ
ẽ vſq; ad tẽpoꝛa dauid.qͥ expulſis iebuſęis
ſedit in ea:⁊ trãſtulit eã de beniamin in ſoꝛ/
tem regũ. Hoc videt᷑ a qbuſdã recapitulã/
do dictũ ⁊ factũ eſſe viuente ioſue· añ diſtri
butionẽ ſoꝛtiũ · qñ conceſſam ſibi iudas ha

vſq; ibi. Et ſurrexerũt alij qͥ non nouerant
dñm. Alij tradũt eo oꝛdĩe dictũ eſſe qͥ factũ
ibi demũ inchoãt

recapitulationẽ · di Hoc etiam vult au

miſit ꝙ̈ populũ ⁊c. guſtinus oꝛdine ſuo

Aſcẽdit ⁊ caleph in dictum · in ioſue hoc
ebꝛon · terraʒ ſcʒ g cupatum.
gantũ · ⁊ ꝑcuſſis ho/
ſtibꝰ pleniꝰ poſſedit eã.Et recapitulat h̊ hi/
ſtoꝛiã:qð ſupᷣ diximꝰ factũ ĩ cariathſepher.
Cepit indas gagã ⁊ aſcalon ⁊ acharon cuʒ
finibꝰ ſuis. Nec cotuit delere habitatoꝛes
vallis/q; falcatis curribꝰabundabant.
(Deeineis et traſgreſſiõe populi.

Capitulum. II.

cinei cognati moyſi aſcẽderũt ð ci
itate palmaꝝ cũ filijs iuda ĩ deſertũ ſoꝛtꝭ
eiꝰ qð ẽ aomeridiẽ. Iſti ſunt filij iobal fris
ſephoꝛe · vxoꝛis moyſi qͥ relicto patre et pa/
tria ſecutꝰ ẽ moyſen · ⁊ deinceps habitauit ĩ
medio filioꝝ iſrl. Ciuitas autẽ palmaꝝ ðꝛ
bic engaddi Ael qꝛ hiericho ſic ſolet appel
lari ⁊ foꝛte de cãpeſtribꝰ eiꝰ vbi erãt cũ beni⸗
amin trãſtulerũt ſe ad iudã. Beniamin au
tem poſt iudã aſcẽdit ĩ hierkm. Hinc putãt
qda eã fuiſſe cõmunẽ. Nec potuit eicereie⸗/
buſſęũ · ſ̊ ꝑmiſit e habitare ſecũ in tributo.
Effraim q; aſcẽdit ĩ bethel ꝗᷓ pus vocabat
luxa. Nidẽteſq; hoĩeʒ egredientẽ deabſeſſa
ciuitate dixerũt ei:Oſtẽde nobis ĩtroitũ ci/

uitatis · ⁊ faciemꝰtecũ miſericoꝛdiaʒ. Nuo

oſtedẽte· pcuſſerũt eã · hoĩeʒ vero ⁊1 domum
eiꝰ ditauerũt. Qui traſiẽs in terram etbim ·

Ilij auteʒ ietro

Hudicũ

edificauit ibiciuitatẽ vocanit eam lucam/V
Mec deleuit effraim chananeü· ß paſſus eſt
eü viuere ſub tributo. Siliter ꝛreliquę tri⸗
bus cũ eſſent cõfoꝛtatę maluerunt eos hẽe
tributarios q; delere:trãſgrediẽtes manda⸗
tum vñi· et cõuerterũt ſe ad agriculturas.
Qui ad diuitias ſe tradentes ꝑ epulas ⁊ li
bidinẽ iam imbelles facti in conuerſatione

legũ integri nõ erant.
Beloco flentium in galgalis.

bebat hierłm· ⁊ totũ recapitulando dictuʒ

Lapitulum. IIII.

Ngelꝰqautẽ do /
Imini apparuit in galgala:a cũ con
eniſſent filij iſrael ad eum de finibus ſuis:.
tranſtulit ſe ad aliũ locũ:⁊ inſecuti ſunt enʒ
Cũq; impꝛoperaſſet eis dñs p angelũ bñfi/
cia ꝗᷓ eis contulerat addidit. Cur iniſtis ſę/
dus cñ habitatoꝛibꝰterrę huiꝰ.⁊ reſeruaſtł
aras eoꝝ:⁊ noluiſtis audire vocem meam.
Quão bꝛem dij eoꝝ erũt vobis in ruinam.
Hecangelo loquẽte eleuauerũt vocẽ ſuaʒ
⁊ fleuerũt:⁊ vocatum eſt nomẽ loci illius lo
cus flentium· cognominatus ab euentu · ſi/

cut galgala collis ſputioꝝ. Immolauerũt

q; ibi hoſtias dmino. Poꝛro hic recapitu
lat hiſtoꝛiam de ioſue ad cõtinuandam oꝛ/
dinis ſeriem dicens: Dimiſit ergo ioſue po⸗
pulum · ⁊ abiecerunt filij iſrael vnuſquiſq; ĩ
poſſeſſionem ſuam · ſeruierũtq; domino cũ⸗
ctis diebus ioſue ⁊ ſenioꝛũ qui poſt euʒ vixe
runt · nouerunt opera domini quę fecerat
cum iſrael. Moꝛtuꝰ eſt auteʒ ioſue 1 omnis
generatio ſenioꝛum:⁊ congregata ẽ ad pa/

Ee bihoniele. ¶Eapituliv.
AJTſurrexerunt

alij qui non nonerunt dominum
dẽ:non viderant virtutes eius: quas fece
rat eis in exitu de ęgypto in deſerto ·⁊ĩ in/
greſſu terrę pꝛomiſſinis. Feceruntq; maluʒ
in conſpectu domini · et ſeruierunt baal et
aſtaroth · 1 d ijs terrę · contraxerũtq; coniu.
gia cum alienigenis. Quamobꝛẽ indigna/
ta dininitas· non deleuit gentes de medio

eoꝝ · vt eſſent eis in aculeũ ⁊ laboꝛc. Ettra/
didit eos dñs ĩ manibꝰ chnſan raſathaim
regis meſo potamię? ſyrię. Seruier ũtq; eis

octo annis: ⁊ clamauerũt ad dñm· qͥ ſuſcita

uit eis liberatoꝛẽ othoniel· fratrem caleph·
quẽ ioſephꝰ cenẽ vocat · q̃ſi equiuocũ patri
Et d cenem q̃ſi ceneceꝰ a loco.Et fuit dñs
cũ eo-a pugnauit aduerſus cuſan raſatha-
im. opꝛeſſit eñ ⁊ qeuit t᷑ra qᷓdraginta an-
nis. Et moꝛtuꝰ ẽ othoniel. Hic dic ioſephꝰ
occiſionẽ ĩ beniamin factaʒ · ꝓ vxoꝛe leuitę ·
qdðᷣ nos infra ponemꝰ.ſequẽtes oꝛdinẽ huiꝰ
libꝛi. Et nota ꝙ hebꝛei ſub h numero com
pꝛehẽderũt ãnos uitutl ⁊ qᷣetis·⁊ ſiłiter ſbᷣ
alijs iudicibꝰ. Aliter nõ ſtaret hiſtoꝛia.
(¶Incidentia. V
An dieb?othoniel Cadmꝰ regnauit the/
bis ex cuiꝰ filia ſemele natꝰeſt dion yſiꝰ liber
pater. Bithinia ↄdita ẽ a phenice· qͥ pheni

cibꝰ quaſdã tradidit ſr̃as ⁊ ad ſcriłedũ ver

miculũ inſtituit. Añ ⁊ coloꝛille pheniceus
dictꝰ eſt · qui poſtea lra mutata puniceꝰ ðꝛ.
Ephira ꝗᷓ nüc choꝛintꝰ Zꝛ a ſyſipho cõdita
7. Minos filiꝰeuro pe regnauit in creta.
¶Beaioth et ſangar. Capi. VI

Dgiderũt aũt

filij iſrł facere malũ in ↄſpectu dñi.
Mni ſuſeitauit aduerſus eos eglon regem
moab: copulauit ei filios amõ ⁊ amalech
Nui trãſiẽs ioꝛdanem pꝑcuſſit iſrł⁊ poſuit
idola ſua ĩ galgala ·⁊ fecit ſibi domũ ĩ vꝛbe
palman · i· hiericho · ⁊ ſeruierũt ei filij iſrael
Tecẽ ⁊ octo ãnis:⁊ clamauerũt ad dominũ.

NQui ſuſcitauit eis ſaluatoꝛẽ aioth· filiũ ge⸗

ra · filij gemini. Qui
vtraq; manu vteba
tur ꝓ dextera. Jemi agere de ſaul 8ꝛ vir⸗
nũ qͥdã dicũt fuiſſe foꝛt roboꝛe· ab H qͥ‚/
quẽdã vilẽ ĩ benia- dã putãt dictũ gemi
min ˖ qͥ poſteris ſuis nũ q̃ſi binomiũ.
ſepe legit impꝛope/
ratꝰ ob ignominiã. Mebꝛęei tradũt hũc fuiſ
ſe beniamin. Et q̃ſi ꝑ auffereſim · vbi nos po
nimꝰgeminũ · ipſi ponũt iemin: qð ſonat de/
xtrariũ vel dextrale · qͥ latine geminꝰdici poſ

n reguʒz vbi ĩcipit

ſet· qꝛ gemin at᷑ cũ trahẽte · niſi ieminus aie/
min p·.j:cõſonantẽ ſcriberet᷑. Dicit᷑ aũt a ia
min ꝓpꝛie ieminꝰ.ſicut a dextera dextrarius

Milſerũtq; filij iſrł p aioth munera eglon

regi ꝗᷣ fecit ſibi gladiũ ancipitẽ lõgitudiniſ
palmę manꝰ ⁊ accinctꝰ ẽ eo ĩ dextro femoꝛe
ſubter ſagũ qð ẽ quadratę foꝛmę militare
indumentũ. Erat aũt eglon craſſus nimis.
Ciüq; obtuliſſetei munera⸗ ꝓſecutꝰ ẽ ſocios
q cũ eo venerũt: et reuerſus ẽ ad regem ait:
Aerbũñ ſecretũ habeo ad teo rex Egreſſiſq;
oĩbꝰ qui cũ eo erãt ·acceſſit ad eum aioth ⁊
ait: Nerbũ dñi habeo ad te · qð ĩtelligẽdũ
ẽ de ſomno ex mandato dñni.Qui ſtatim ſur
rexit de thꝛono. Extẽditq; aioih manũ ſini/⸗

ſtrã· ⁊ tulit ſicam de dextro femoꝛe · ⁊ infixit

eã in ventrẽ eiꝰvalide:nec eduxit eaʒ· ſ̃ reli/

quit in coꝛpoꝛe. Ipſe vero clauſis diligẽter

hoſtijs cnaculi:ꝑ poſticã egreſſus ẽ· anfu/

git. Gerui aũt regis poſt lõgã moꝛã intran
tes· ĩuenerũt eũ moꝛtuũ·⁊ iacẽtẽ ĩ terra. Ne

nitq; aiothin ſayratet inſonnit buccina in
mõte effraim· ⁊ cæſcẽderũt cuʒ eo filij iſrl ad
vada ioꝛdanis ꝗᷓ tra ſmittũt ĩ moab. Et vo
lẽtes trãſire moa bitas ꝑcuſſerũt circiter de/

cem milia · et humiliatꝰ ẽ die illa moab ſub

manu iſrael · et quieuit terra:lxxx annis. Et
moꝛtuꝰ eſt aioth. Et tũc de philiſteis vo lẽti/
bus intrare terrã iſrael· ſangar occidit · de·
viros vomere vno. Ipſe q́; defendit iſrael

7 eodem anno vitam finiuit. .

( JIncidentia.
ie dieb aioth cyrene ciuitas cõdita ẽ
in libia·⁊ triptolemus longa naui veniens
eleuſim · frumẽta ibi diſtribuit. Pꝛoſerpi/
nam rapuit rex moloſoꝝ oꝛchus cui ingẽs
canis cerberus pirithoum deuoꝛauit · qͥ cuʒ
theſeo ad raptũ ꝓſerpine venerat. Sʒ the
ſeum deuoꝛaſſet · niſi hercules ſuꝑueniẽs euʒ
liberaſſet.Frixꝰ ⁊ helles inſidias nouercales

euaſerũt ĩ naui· cuiꝰ inſigne fuit anies. In

dardania regnauit tros a qͥ troiam cõdita
ferũt. Perſeꝰ occidit goꝛgoneʒ meretricẽ ſj
ob nimiã pulchꝛitudines ſpectatoꝛes ſuos
mẽet ĩpotes reddebat. Dionyſiꝰ ĩ india ni⸗
ſam cõdidit:⁊a ſuo noĩe eã appellauit.

do⸗
colhtnid
Megeret
icleooth⸗
noſptoße
abit,noſ
QAuidamar
lapphetes
füſnüinn
dicebatpe
flgifknnon
fuchſllune
Hepttlin
Gtrirüſei
Nefack
Teytin
niyptiq⸗
MsO
bolſt e
nlliacknept
ſrunimaru
arnccd
K Bob
Nuncgtin
barnchin
ngrege⸗
cantumli⸗
nlizegui
Aloscumm
nnudbarnal
disſpſarae⸗
Weniiby⸗
litmdine⸗
ſigituftai
ſtiton
hingſana⸗
ſialfidri
on,
gbi

nhienin.

t Nati
Audn

totbnunnne

mahiſigrin

0 . 1
deolro

rgte ke e.
(nate kome⸗

Nlon anſn ins

6 P Ron .
A Neies
199
Ueries atpegn„,

dbaee Ae
reſſenl .
YV 184d „ 7
dte⸗ 6 ctici
. 0 4
vdn. Qinaie
lpaotbnaniſe
nofemore tici
relunreuzebſer
chrſs dllgi⸗
„ „ „
ingelnseanſi⸗
AK. 4
. 4, 141
tinlonnubucann
nirayzco figin

Nulentanuterd

diellunondſi
mrIgrunnis)
Tobines
ſungnonict
Pechdinant⸗
fmnt.,
Nenti

ueman
iſcs N
1ctoun e,
encnencht
lammt
onſhici
igl

7

1
M 1
R 5
4 Dð es
.
—

Oedelboꝛa et barach ſyſara ia

hel et iabin. Capitulũ.vVII.

Dſt moꝛtez gi/
oth addiderunt filij iſrł facere ma
coꝛã dño.Qui tradidit eos ĩ manꝰiabin
regis chanaan:qͥ regnauit ĩ aſoꝛ ⁊ habuit
ducẽ exercitꝰ ſui ſyſaram. Ipſe aũt habita/
batĩ aſeroth gẽtiũ ꝗᷓ ſic dicebat:qꝛ non ab
vno pplo ·ſ a multis collectis gẽtibꝰ habi⸗/
tabit᷑ · ⁊ oppꝛeſſit filios iſrłꝑ viginti ãnos.

Qui damauerũt ad dñm. Erat autẽ delbo/

ra ꝓphetes vxoꝛ lapidoth ·ꝗᷓ poſuerat tẽto/⸗
riñ ſuũ in mõte effraim ſub arboꝛe palmę:q̃ᷓ
dicebat᷑ palma delboꝛę · ⁊ aſcẽdebãt ad eaʒ
filij irrk in omne iudiciũ.Quę vocauit ba/
rach filium abinoe de cedesalias cades ðᷣ
neptalim. Mulier enĩ itura ad ſliuʒ voca/
uit virũ ſuũ qͥ ſupꝛa dictꝰ ẽ lapidoth.Cre⸗/
dit enĩ fuiſſe idẽ barach et lapidoth· qꝛ ea/
dem ẽ vtriuſq; noĩs interpᷣtatio. Interpᷣtat
enĩ vtrũq; choꝛuſcatio · delboꝛa vero hebꝛai
cę apis. Quę dixit ad eũ. Pꝛecepit tibi de
us iſrl. Duc exercitũ in montẽ thaboꝛ decẽ
milia de neptalim et cabulon·ego tradã ſy/⸗
ſaram ĩ manũ tuã iuxta toꝛrentẽ cyſon. Cui
barach: Niſi veneris mecũ nõ pergã. Nui
ait: Ibo · ̊ victoꝛia tradet᷑ in manꝰ mulieris
Nunciatũ ẽ ſyſare ꝙ aſcẽdiſſent delboꝛa et
barachin montẽ thaboꝛ ad pugnandũ.Et
congregauit exercitũ ad toꝛrentẽ cyſon · tre
centa milia armatoꝛũ · vt ait ioſephꝰ. ⁊ decẽ
milia equitũ:⁊ nõgentos currus falcatos: ⁊
alios currus duo milia ⁊ cẽtũ.Et ait delbo/
ra ad barach. Deſcẽde:hac die dabit tibi
Dñs ſyſaram ĩ manus tuas.Et deſcẽdit cũ
decẽ milibo · delboꝛa ſtante in mõte ad oꝛati9/

onẽ.Et pterruit dñs ſyſaram ⁊ vniuerſam

multitudinẽ eiꝰ. Aentꝰ grãdo ⁊ pluuia ir/
ruerũt in facies eoꝝ·arcus ⁊ fũdibulę inuti
les fiebãt plurimi de equis ſuis ⁊ curribꝰ ex/
cuſſi cõterebant᷑. Sicq; cõuerſo in fugã ex-
ercitu · ſyſara de curru exiliẽs· ⁊ fugiẽs · pue/
nit ad tẽtoꝛiũ iahel vxoꝛis abner cinei. Ab/
ner enĩ cuʒ oĩ domo ſua receſſerat a fratrib
ſuis · q habitabat vt diximus ĩ ſoꝛte iudeę

tetẽderat tabernacula ſua ĩ valle ſemijm iu⸗ 4
xta cedes:⁊ erat fcdus ĩterregẽ aſoꝛ ⁊ domũ
abnercinei.Ooꝛro iael ſuſcepit fugientem
rogantẽe vt celaret eü:⁊ petenti poculũ de/
dit ei lac vt grauiꝰ obdoꝛmiret. Illa vero
doꝛmiẽti clauũ ferreũ ꝑcuſſũ malleo ꝑ vtrũ
q; tẽpus ĩmiſit vſq; ĩ terrã. Et barach poſt
paululũ veniẽti oſtẽdit eũ in terra cõfoſſũ.
Et ſic impletũ ẽ quod dixerat delboꝛa: ꝙ ꝑ
mulierẽ triumphꝰ accideret. Barach vero
agẽs exercitũ ſuꝑ aſoꝛ obuiã veniẽtẽ iabin
interfecit: ciuitatè funditꝰ eijciẽs · vt ait ioſe
phus.Cecinerũtq; delboꝛa ⁊ barach canti/
cũ dno · in qͥ hoꝛtant᷑ victoꝛes ad bñdicẽdũ
deũ · rememoꝛando bñficiũ · qð fecerat dñs
iſraeli · dũ daret legẽ ĩ terrę motu et pluuia
addendo ⁊ quõ ꝑ langar vt diximꝰ quieue
runt hoſtes a ſemitis ilrael: ⁊ quõ defecerat
foꝛtitudo iſrł/donec ſurgeret delboꝛa · qñ no
ua bella elegit dñs · vt mulier de viris trium
pharet. Qð ſequit᷑ in catico · ſurge delboꝛa
⁊ loquere caticũ no
ĩ hebꝛęo.Addidit Mui pmꝰ infeſtauit
q; de amalech victo ilrgel in deſerto.
ĩ raphadim ab effra

im id ẽioſue effraita · 1 ꝓphetanit eundem

poſtea vincẽdũ ꝑ ſaul ex beniamin Et cõmẽ

Dauit eos qͥᷣ demanaſſie ⁊ yſachar ⁊ cabulõ

7 neptalim cñ eis venerãt ad plium vitupe
rans ruben 7 gad⁊ dan ⁊ aſer·q noluerũt
cũ eis venire. Qð etiã vicit ruben g ſe diui
ſim ĩtelligit᷑ ꝙ ſeparauit ſe a pugnaturis vlł
q; rubenite ĩter ſe diuiſi erãt:quibuſdã hoꝛ/
tantibꝰ vt irent ad gliũ alijz dehoꝛtãtibus
aũt dicit pugnaſſe eos ĩ thane iuxta aq̃s
mageddo-intelligen dũ ẽ regionẽ eſſe ſecus
cyſon qui pᷣterfluit mageddon. Mebꝛę?ba
bet in ramacache qð interpᷣtat᷑ ſuꝑ altitudi
nem cãpi:⁊ ſignificat qꝙ; ĩ cq po vbi pliatũ ẽ
hoſtib ſuperioꝛes ſactiſũt.Qð autẽ ſequit
ſtelle pngnauerũt aduerſus ſyſaraʒnõ ma/
thematice intelligendũ ẽ:q̃ſi fatali cõſtella⸗
tione h̊ factũ fuerit. Sed qꝛ choꝛuſcatiões
⁊fulgura ita de ſublimi ferebãt᷑ in eos·ac ſi
ſtelle ruerẽt· ⁊ ẽ hyperboleos. Seqᷣt toꝛrẽs
cyſon traxit cadauera eoꝛum ſicut toꝛrens
l m

cadumũſupple traxit cadauera ęgyptioꝝn
Cadumin interpᷣtat᷑ antiquoꝝet ponitur
ꝓ mari rubꝛo· eo ꝙ autiqᷓ miracula ibi fa/
cta ſũt. Q ſequit conculca ala mea robu⸗
ſtos. oxẽ ppli ſeſe adhoꝛtantis. Sequit᷑.
Maledicite terrę meroth · dixit angelꝰ oñi
Meroth fuit vnꝰ de pᷣncipib chanaan · del
boꝛa vero ſeipſam dixit angelũ dñi:vel mi⸗
chael quiperat iſraeli.Dixitvt malediceret
meroth qð ſonat archanum . id ẽ· angelis
apoſtatis q aduſabatr᷑ ei in archano. Doſt
ea benedixit ia hel:qm̃ foꝛtiter egit·⁊ quie/
uit terra p quadraginta annos. Eo tẽpoꝛe
regnũ defecit apud argos.a tranſlatuʒ ẽ in
micenas.Obijt liber pater cnius ſepulcrum
eſt apud delphos iuxta appollinem aureũ.
Pingit᷑ vro muliebꝛi coꝛwꝛe · qꝛ mulie/
res militantes cum viris habnit ĩ exercitu.
ituʒ. Miletus cõdita.
Degedeone. ¶ Eapitulum. VIII.

Ecerut terum
fliilijiſrł malu coꝛam dño:qui tradi
Dit eos in manibb madian ſeptẽ anis.Aſcẽ-
debant eni madian
et amalech ſingulis Gerto ſuſcitauit do⸗
annis ĩ iſrael vaſiõ/ nminꝰ ſpirituʒ gedeo/
tes ſegetes eoꝛuz et nis ĩ irael.
vninerſa iumenag
trahetes in hdam. Cũq; clamaſſet iſrael ad
Dñmmiſit ad eos virũ ꝓphetam ꝑ quẽ ex-
pꝛobꝛauit eis dñs beneficia ꝗ cõtulerat eis
X tñ noluerũt audire vocẽ eiꝰ. Venit auteʒ
an gel? dñi: ſedit ſub quercu ꝗᷓ eratĩ effra.
HMicẽ vir quẽ dñs miſerat Lapis aũt ſuper
qus ſedebat ⁊ quercus ⁊ agerꝑtinebant ad
ioas patrẽ familię egri:i:-honoꝛabilioꝛẽ ĩter
glios illius familię. Gedeon filiꝰeiꝰtimens
hoſtes qui irruerat ſuꝑ terrꝗ in occulto ex/
cyotiebat frumẽta in toꝛculari · vt haberet vi
aticũ ad fugã. Joſephꝰdicit h maximũ fuiſ
ſe diuinę ꝓpitiatiõis indiciuʒ q tũc vteret
toꝛculari ꝓ area.Futurũ enim pꝑ euʒ erat vt
areę replerent᷑ toꝛcularia. Et ait angelus
ad eũ.Dñs tecuʒ viroꝝ foꝛtiſſime. Cui ge/
on: Si dñs nobiſcũ ẽ · cur appꝛehẽderũt

nos ̊ mala:Et reſpexit in eũ dñs in angelo

et ait: Nade ego mitto te in hac foꝛtitudie

tua:quã ſcʒ cõfero tibi reſpiciendo vel mit
tendo:pcuties madian q̃ſi virũ vnum. Cui
gedeon:Si graʒ ĩiueni coꝛam te nõ recedas
donec reuertar. Et coxit gedeon hedum· po/⸗
ſuitq; carnes ⁊ agimos panes i caniſtro · et
miſit ius in ollã:offerẽs ea angelo.Cui an/
gel?: Pone carnes ⁊ panẽ ſuꝑ petraʒ:⁊ ius
deſuꝑ funde.Quo facto tetigit ea angelus
ſumitate virge quam gerebat. Et aſcendit
ignis de petra ⁊ cõſumpſit oĩa.ingelꝰ at
euanuit ab oculis eiꝰ. Cimẽeſq; gedeon ait:
Hen mihi dñe · qꝛ vidi angelũ dei.Cui di/
xit dñs:Me timeas:õ moꝛieris. Eadem
nocte ait dñs ad eum: Deſtrue aram baal
quã erexit pater tuꝰ.⁊ nemus circa eã ſucci/
de:⁊ occide taurũ quẽ ſaginat idolis:alium
vero taurũ ſeptẽenem quem ciues dedicaue/
rũt idolo offeres mihi ĩ holocauſtũ ſupꝑer al

tare qð ędificabis mihi in ſũmitate petrę⸗

ſuꝑ qua ante ſacrificiũ poſuiſti. Gedeon ti/
mens patrẽ ⁊ ciues:cũ decẽ ſeruis oĩa nocte

cõpleuit:a vocauit altare pax oñi:⁊ latuit.

In craſtino ciues dixerũt ad ioas:Educ fi⸗
liũ tuũ vt moꝛiat᷑:qm̃ fecit hoc. Muibꝰ ille
ait: Nunqͥd vltoꝛes eſtis baal: Si deus eſt

baal vindicet ſe. Exinde dictꝰ eſt gedeon:ie
robaal id ẽ:foꝛtitudo baal q̃ſi foꝛtis cõtra

baal. Igit᷑ madian ⁊ amalech trã ſito ioꝛda

ne ſed erũt in valle ieſrael q̃ſi locaſte. Spi/

ritus aũt dni induit gedeon: vocauitq; do/

mü abiecer · de cuius familia ipfe erat· ⁊ ipe

milit nücios ad manaſſen ⁊ aler ⁊ abulõ
neptalim Qui occnrrerunt ei trigintaduo

milia. Et petijt gedeon ſignũ victoꝛię a do/

mino ĩ vlllere poſito ĩ area · ſi nocte illa vel⸗
lus roꝛe cõplueret area ſicea manẽte.Et fa
ctum ẽ ita. Et expꝛeſſo wllere roꝛe cõcham
impleuit. Sequẽti nocte necaſu factũ pu/
taret᷑ ꝑetijt ſignũ in ↄtrariũ:vt area irriga/

retur:⁊ vyllus ſiccũ eſſet. Qð factũ eſt. Ae/

nit aũt gedeon cũ ſuis ad fontẽ ꝗͥ ðꝛ arad.
Et ait dñs ad gedeon: Dopulꝰmultns eſt
tecũ · ne dicat iſrael· viribꝰ meis liberatus iñ
clama ad populum. Qui foꝛmidoloſus eſt

knetne i
dait il
inoſſssd
Kcaritdon
Ginlicng
tejconme
Piuupotea.
Nvocnliat⸗
toſoel gea
daccosag
lnbuerinta
ſesepiſtima
gentilüttät
Jabis ter
QAubyeſti
bio gelleon
diltr disan
dioyturo⸗
olrunt
ſutüeniemt
Eoten aſto
glenänamn
bienoci,G.
Wlubanzene
ſhn macian
iicbueniti
Ptiscn
at Aes
ltergenn
tesiſtky
ltheriiſt
huntlin
Noyshe
gigge
dieltdiis
gleoggo⸗
Linnsenn

ktdiuiſten

küdſenne
einberfunni
Ppiämtonn

ininn

untenö Rn

„
Ernhing
Danesicunſn,
ölIo
Lagis
Ne 4 De
Dltoin mncbii
olg ſe
MMpalnda Cud
Delue gandel

nnsanca es ucn

manes dogave⸗

woenſcüſtgral

untget
KA mR⸗

Wool. Dad

Wiſenus oinnoe

vepgroiilun
eadons Ccucekt

ttwe Quidel⸗
ban Didu!
db gden
ll inzii

—α

„ a4 80
e 99 1 „
Gulad
37 , 7
. . 5 5
1 9
n „„9/ 3/
cnruitſucn)
G6Kran 4
DUI 37

7
Oind.

†
2 „

=
S=
=

=

—

4

7,dR
Avur 10

Pn un,

fenitoſe⸗

1
7

*
4

reuertat. Tñ intelligendũ eſt alia tria ꝗᷓ mã-
dauit dñs clamãdo in pplo eñ non tacuiſſe
ꝗ̃ moyſes dixit in deuteronomio. Qui edi/

ficauit domũ ⁊ nõ dedicauit eã reuertatur.

Similiter·qui plantauit vineã ·⁊ necdũ fe
cit eã cõmunẽ·⁊ qͥ deſponſauitvxoꝛem ⁊ nõ
dũ accepit eã.Et reuerſi ſũt de ꝓplo viginti
duo milia:⁊ tantũ decẽ milia remãſerũt. Et
ait dñs ad gedeon:Adhuc pꝑolłs multus eſt
duc eos ad aq̃s in caloꝛe meridiei · et eos qͥ
lam buerint aquaʒ manu et lin gua ſicut ca/
nes · exiſtim ãs magnanimos ſepabis. Et in
uenti ſũt tãtuʒ ex eis trecẽti viri.Et ait dñs
In his trecent tradã madian ĩ manꝰ tuas
Quibꝰaſſũptis· ⁊ cibarijz ꝓ numero ettu⸗
bis · ged eon ſe certamini dedit. Eadẽ nocte
Dirit dñs ad gedeon:Deſcẽde in caſtra ma
dian · tu 7 pharan puertuꝰ tecum- audies
qd loquant᷑·⁊ cõfoꝛtabunt᷑ manꝰtuę.Diſ
ſolutũ enĩ erat coꝛ eiꝰ Qui deſcendẽs ſtetit
in ꝑtem caſtroꝝ vbi vigilię erãt:⁊ audiuit
quendã narrantẽ ſomniũ cõmilitoni ſuo ĩ
hũc modũ. Nidebat᷑ mihiꝙ panis ex hoꝛ/
deo ſu becinericiꝰ⁊ comeſtibilis deſcẽdebatĩ
caſtra madian vſq; ad tabernaculũ ·ſ regis
T ſubuertit illud· ⁊ terre funditꝰ coęquauit.
Et ait is cui lolauuenn..
bat. Aile ẽ hoꝛdeũ Foꝛte tabernaculum
iter grana viter gẽèeoꝛũ dicit vexilluʒ qᷣ
tes iſtł videt᷑ abie- ducebãtur · vel habe
ctñ:⁊ĩ iſraele vilis ẽ bant tabernaculum
familia gedeonis.
Mon ẽ h aliud niſi crificabant.
gladiꝰgedeõis:tra
didit dñs ĩ manꝰ eiꝰmadian. Nð audiẽs
gedeõ adoꝛauit. Et reuerſus ad ſocios ait:
Eamus.tradiditnob dñs caſtra madian.
Et diuiſit eos in tres ptes:⁊ dedittubas in

manꝰ eoꝛũ dextras lagenas vacuas:a lam-

pades ĩ medio lagenarũ ĩ ſiniſtras. Et ait:
me facere videbitis facite. Et ingreſſi
ſunt ꝑ gyrũ caſtroꝝ in trib locis in vigilia
noctis medię Et cũ cõfregiſſent hydrias·te
nueruntlaãpades ĩ manibꝰ. ⁊ inſonãtes tu⸗
bis clamauerũt. Gladius dñi gedeonis.
Scðm ioſephũ vacuas q; pharetras poꝛ/

in quo idolis ſuis ſa

tauerũt. Quibꝰ ſimul comploſis.terribilis

audiebat ſonitꝰ. Quo ſubito boſtes excita
ti ·turbati ſũt· nec cognoſcẽtes ſeſe· plurimi

mutuis vulneribꝰcecid erũt· alijs ĩ fugã ↄuᷣ/
ſis vſq; ad berſecha. Airi aũt de neptalim-
7 aſer manaſſe q redierãt cõclamates · pſe
quebant᷑ madian. Effraim q; deſcẽdit in oc
curſum fugientiũ ⁊ occupauit ioꝛdanẽ vſq;
bethara:⁊ occidit duos reges madiã · oꝛeb
ceb. Meb ĩ petra quadã· ceb vro ĩ toꝛcu/
lari.Et vocatuʒ ẽ nom loci illius toꝛcular
geb nomè alterniꝰpetra oꝛeb Quę modico
apice litterę differt a noĩe oꝛeb vnde aꝗ flu

xerunt ꝑ manũ moyſi. Et foꝛte differẽtia ẽ

in iterpiatione. Et poꝛtauit effraim capita
regũ ad gedeon:⁊ iraſcẽtes dixerũt ad eum
Cur ↄtẽpſiſti vocare nos ad pugnaʒ. Qui
ait: Me foꝛte indignaremini. Melioxꝛ ẽ enĩ
racemꝰ?effraim vindemijs abiexerſ ĩ ma⸗/
nus veſtras dati ſunt reges madian. Quid
tale facere potui ſic vos feciſtis.Quo audi9/
to requieuit ſpũs eoꝝ. Trãſiuitq; gedeon

ioꝛdanẽ cñ trecetis viris· nec poterat ꝑſequi
fugientes h laſſitudine. Et ait ad viros ſo/

chot. Obſecro date nob panes vt poſſimus
ꝑſequi cebee ⁊ ſalmana. Nui negauerũt ei
ſuhſannauerũt eũ. Idipſũ rñderũt ei viri
phanuel/petẽti ab eis:cebee aũt ⁊ ſalmana
ĩ valle quieſcebãt:nil aduerſi ſuſpicãtes: cũ

Duodecim milibo tantũ ceſis de exercitu cẽ/

tum viginti milibi. Gedeon aũt repente ir⸗/
ruit ſuꝑ eos·⁊ turbato exercitu eoꝛũ · duos
reges cõpꝛe hẽſos ſecũ reduxit.Et reuertẽs
appꝛehendit puerũ de ſochot · ⁊ ꝗſiuit ab eo

noia ſenioꝝ de ſochot. Et deſcripſit ei ſeptu
aginta ſeptẽ viros qͥs ſpinis ? tribulis cõ/

minuit tanq; autoꝛes pꝛędicte ſubſannati
onis. Currim q́; phanuel ſubuertit · occiſis
habitatoꝛibꝰciuitatis.Cunq; rediſſet effra
regionẽ ſuã dixit cabee ⁊ ſalmana. Quales
erat viri qͥs occidiſtis ĩ mõte thaboꝛ: Qui
dixerunt:Sites tui.Et ait eis:Fratres mei
erãt vterini.Et ait mogenito ſuo.Interfi
ce eos. Qui nõ eduxit gladiũ· timẽs q; pu/
er erat. Surgens gedeon occidit eos.Et di
xerunt oẽs filij iſr ł ad eũ. Dominare noſtri
m 2

X
—

tu es filtuꝰ. ⁊ filiꝰ filij tui. Quibꝰ ille. Nõ
domĩiaboꝛ veſtiri nec filius meꝰ ſed dñs do/
minabit in vos. Anuʒz poſtulo a vob date
mihi inaures aureas de hda. Qui dederũt
Et fuit pondus auri mille ⁊ ſeptingẽti ſicli.
Et fecit ex eo gedeon ephodet poſuit illud

factũ eſt gedeoni ⁊ omni domui eiꝰin ruinã
Perephod qðᷣ ẽ digniꝰ indumentũ põtifi
cis intelligit᷑ ꝙ gedeon fecerit oĩa indumen
ta põtificalia:⁊ fecit ĩ effra tabernaculũ ⁊ al/
tare pter illud qdð erat ĩ ſylo. Et factꝰ eſt ſa-
cerdos:⁊ ĩmolauit ſuper illud hoſtias dño
Nuãobꝛem offenſus dñs oẽm domũ eius
fere deleuit. Habuit enim ſeptuaginta libe
ros de vxoꝛibꝰ · ⁊ vnuʒ naturalẽ abimelech
e cõcubina dyhoma · quã habebat ĩ ſiche.
Hic occidit omnes

fratres ſuos pꝛeter Wer qðᷣ conicitur

vnũ Et quieuit t᷑ra poſtea penitẽtiã ege⸗
qᷓdraginta ãnos q/ rit . q alibi ꝙ vbi do/
bus ſfuit gedeon. minus cõſtituerat ſa/
NQuibꝰmoꝛtꝰ ẽ in ſe crificabat,
nectute bona ·et ſe⸗

pultus eſt in ſepulcro pꝛis ſui in effra.
(¶IIncidentia.

¶ Lem poꝛiby gedeonis mercurius iuenit
ſiringas: trahens hoc nomen a ſiringa vxo/
re cathmi:⁊ armonica:ꝗᷓ ꝓpter celuʒ armo

niea viro ſuo receſſerat Inuenit etiã liram
hoc modo. Reperit etiam concham teſtudi
nis moꝛtuę ⁊ putrefactęcuius neruuli arẽ/

tes ⁊ extenſi in oꝛe conchę ad auraʒ tenuem

ſibilũ reddebant. Incertum ẽ autẽ quis fu
erit iſte mercurius· vtrũ hermes an trimegi/
ſtus philoſophꝰ an mercuriꝰ minoꝛ. Tres
enĩ legunt᷑ fuiſſe ᷣm ioſephũ.Tirus ↄdita

eſt ante templum hieroſolymoꝛũ annis du/

centis quadraginta. Dedalꝰ aues fecit me/
tallinas quas volare fecit artificioſe ſpiritu

ĩcluſo. Dicitur etiaʒ feciſſe ſimulacra ſe mo

uentia. Dꝛimus enĩ omniũ pedes ſtatuaꝝ

a ſeinuicem ſeparauit alijs coniunctim eos

fabꝛicantibus. QNui cũ filio in naue fugiẽs
pꝛopter inueſtigabilem fugam pennis euo⸗/

laſſe eſtimatus eſt. Argonautaruʒ hiſtoꝛia

ephod ꝛet polu Deabimelech.
T ciuitate effra·⁊ foꝛnicatꝰ ẽ oĩs iirł ĩ eo. Et W

facta ẽ. Oꝛpheus clarus habitus ẽ. Cuinus
diſcipulꝰ fuit muſeus. Linus magiſter her/
culis clarnit. Minos creditur cretenſibꝰ le/
gem dediſſe:quod plato negat-ydrã vero
allidiſſimum fuiſſe ſophiſtã aſſerit plato.
Lapitulum. Ix.

Teonis filij iſrael foꝛnicati ſunt cũ
alaim nec fecerunt miſericoꝛdiam cnʒ do/⸗
mò ierobaal, Aſcendit autem abimelech ĩ
ſichem · ad omnem cognationeʒ matris ſuę
et ait: Conſiderate ꝙ os veſtrum ⁊ caro v⸗
ſtra ſum. Loquimini ad oẽs viros ſichem
in hunc modum. Quid vobis melius eſt ·
vt dominentur vſſtri ſeptuaginta viri filij
ierobaal an vt dominetur vnus vir. Et lo/
cuti ſunt de eo ad omnem populum·⁊incli/
nauerunt coꝛ opuli poſt abimelech· iura
uerunt ei omnes in fano baal. Quãobꝛem
vocatum eſt deinceps idolum baal berith.
Berith enim coniurationem ſonat. Et tol
lentes de fano:lxx· pondo argenti dederunt
ei. Qui conduxit ex eo viros inopes et va/
gos · et aſcendẽs in effra·occidit omnes fra
tres ſuos ſuxer lapideʒ vnum:excepto vno

ioathan. Tunc omnes ſichimite conſtitue-

runt abimelech regem iuxta quercum in ſi⸗

cheʒ. Si queritur· quomodo ergo ſaul pꝛi-

muſ dicitur rex in iſrael: Poteſt dici hoc di

ctum eſſe pꝛopter regnuʒ vniuerſale bic au
tem tãtũ regnauit in ſichimitis. Quod cuʒ

nunciatũ eſſet ioathan: ſtetit in vrtice mõ
tis garraʒ vel gariſim:et exclamauit ad om
nes ſichimitas qui cõuenerant ad diem fe/
ſtum baal. Audite me viri ſichem. Jerüt li
gna ſiluarum · vt vngerent regem ſupꝛa ſe⸗
et dixerũt oliuę impera nobis. Quę noluit
eſerere pinguedinem ſuam:qua dij vtun/

tur ⁊ bomines. Idipſum dixerunt ad fiſcũ

que noluit deſerere dulcedinem fructus ſui
Idipſum dixeruntad vitemquę noluit de/
ſerere vinum quod letificat deum et homi/
nes. Dixerũtq; ad rhamnum: Impera ſuꝑp
nos. Qui reſpondit: Aenite ergo ⁊ quieſci
te ſub vmbꝛa mea alioquin egrediat᷑ ignis

10 TS ge/,

Terbano
ſhaͤnns ge
eluntaſr
tes ſoſyt
Naturumi
poncignt
ſobuyr flu
uiſisegen.
wnorfli
nhucſe,
deuoretipti.
gt fucmiel
gtibasann
Gpiritumm
funtabine
cebatlatw⸗
lis Lanpw
ulciſfunn
o os⸗
Uuaczcalcar
iitrepnlas
lch Gaalch:
chytlemian
Eöhietobanl⸗
Gtledlourd.
Phllusbici
GWN
Wrce
bnitadimnc
lechaum
iaranh
bylcume
ſctabinel.
bul Ciced
Cnigebube
Pmnnzt
gnyg
ſio tene d
tun nue qu
ſoßgedere
Dultet vict
n
Mti die
Uiffavtg

”l

dnsag

Hturgenanh,
negndſci
hiſer ie
Aplwlunin

onar
Aſomeret ſoue
S

1

*

Ndgntinifi
tmus n., l
nppolumzinch
bn. Quüopbten
nenſonn E
ongnn ddom
ios inopezar⸗
dtonnasffn
mum aepto vno
tintrconſätn⸗
nqnawumit
docnſunin
Wineſlkn

11

M 1„ 4 .
nbsOM

mnumt ufſi
ineniuchein
Grcpenatd
Gtunt inin
nun. luni
nite apongn⸗
iuegteeill

6

derhãno/⁊ deuoꝛet cedros libani.Eſt aũt
rhãnus genus rubi quod vulgo ſenticẽ ap
xellant aſperum nimis· ⁊ aculeatũ ſicut ſen
tes. Joſephus dicit hoc inter ligna habere
naturam ignẽ ꝓferendi. Tunc expoſuit eis
paradigma dicens. Interfeciſtis filios hie/
robaal:⁊ filium ancillę eius ſuꝑ vos cõſti/
tuiſtis regem. Si recte egiſtis cũ hierobaal
7 domo ⁊ filijs eius recte ſit vobis. Sin au
tem puerſe. Egrediat᷑ ignis ð abimelech qͥ
deuoꝛet ipſũ ⁊ vos.Quę cuʒ dixiſſet aufu/
git. Factũ eſt autem cũ regnaſſet ſuper ſichẽ
tribus annis abimelech· dedit ei dominus
ſpiritum malum aduerſus eum et expule/
runt abimelech ab vꝛbe T a tribu. Qui exer
cebat latrocinia ſuꝑer eos agens pꝛędaʒ ex
eis. Tempoꝛe vero vindemiarum intrauit
gaal cñ fratribꝰ ſuis in ſichem. Quo deſcen

Tentead eos:deſcenderũt ſichimite vineas

vuaſq; calcauernnt. Et ingreſſi fanum dei
ſui ĩter epulas ⁊ pocula maledicebãt abime

lech. Gaal q; dicebat: Quis enim ẽ abime⸗

lech vt ſerniamus ei: Nunquid non eſt fili/
us hierobaal:hyronice dictum ẽ· quaſi nõ
eſt · ſed ſpuriꝰ. Et addidit. Atinaʒ daretur
populus hic ĩ manu mea vtauferrẽabime/
lech de medio · cebub quoq; quem fecerat
abimelech pᷣncipem in ciuitate: clam nũcia

uit abimelech omnia Surrexit itaq; abime

lech cum exercitu nocte: ⁊ tetendit inſidias
iuxta vꝛhym. Egreſſuſq; eſt gaal maneet ce/
bul cum eo ſteterũt in poꝛta.Cunq; aſcẽdiſ
ſet abim elech cum exercitu: diut gaal ad ce
bul. Ecce de mõtibus multitudo deſcendit
Cui cebul: Vm bꝛas mõtium vides · quaſi

hbominuʒ capita ·⁊ hoc erroꝛe deciperis.Rur-

ſus quoq; gaal:Ecce populus quaſi de vm

bilico terre deſcendit. Cui cebul: Abiẽ os
tuum nũc quo contra abimelech loqueba/

ris. Egredere ⁊ pugna contra eũ. Qui pu/
gnauit et victus eſt · et fugiens recepit ſe in
vꝛbem · cebul autem expulit eum ⁊ ſocios eiꝰ
Sequenti die abimelech expugnauit vꝛłẽ
interfectis habitatoꝛibus eius: eamq; de/
ſtruxit ita vt ſal in ea diſpergeret. Habitan
tes wro in turre ſichimoꝝ ingreſſi ſũt pha/

EEEEEEEEEreebe.
]õ ———— —

õ⁊ l

num dei ſui · quia locus munitus erat. Joſe

phustamen dicit pꝛofugos per ꝓninciam
congregatos ſupꝛa petram munitiſſimaʒ ·7
nitebantuream munire vl murare Quod
videns abimelech aſcendit in mõtẽ ſelmon
hſciſum ramum ferens·dixit ſocijs: Facite
quod ego ago. Qui tollentes ramos et cir/
cumdantes pꝛęſidium ſuccenderunt illud-
igne ⁊ fumo perierunt ĩ eo mille viri · pꝛe/
ter mulieres et paruulos. Et recedens inde
abimelech obſedit opidum thebes. Erat au
tem turris in medio in qua receperãt ſethe
bite. Et nota qa thebis ęgyptioꝛum dicũt
thebei. A thebis gꝛecoꝛum thebani. the⸗
be iudęoꝛũ thebite.Cunq; abimelech expu
gnaret turrim· ⁊ ignem ſupponere niteretur
mulier fragmen mole iaciens deſuper · fre⸗
git cerebꝛũ eiꝰ.qui ait armigero ſuo. Per/

cute me ne dicarinterfectus a fenina:qui ĩ/

terfecit eum. Manc peſtem dicit ioſephꝰac/
cidiſſe effraitis · eo ꝙ iurgati ſunt aduerſus

gedeonem ad aquas ioꝛdanis.
ncidentia.

41 Eodẽetpe coꝛus inuentus ẽ in gręciaqð

inſtrumentuʒz dicit ſtrabus pellem eſſe cum
duabꝰ cicutis · p alteraʒ inſpirat᷑·p alteram

reddit ſonum. Et ſcribitur ſᷣm quoſdã ſine
aſpiratione · ꝓ voce autem canentiũ men

ſura ⁊ vnio cum chaſpirato.

BDſtabumelech

iudicauit iſrael thola de iſachar fi

lius phua patrui abimelech·nec moneatte

phua et ioas fratres eſſe cũ alter de iſachar
alter de manaſſe oꝛtꝰ fuerit. Filij enĩ fuerũt
vnius matris · ⁊ duoꝛũ patrum de diuerſis
tribubus. Mic iudicanit iſrael ĩ ſanir·xxiij·
annis 1 monuus eſt.
ncidentia

Eo tẽpoꝛe hercules antheum vicit in pa

leſtraet ilium vaſtauit· bellum fuit inter la

phitas et centauros · quos palefactus in li-

bꝛo de incredibilibꝰ nobiles fuiſſe deſcribit
equites theſſaloꝛũ. Pꝛiamus filius laome⸗/

dontis regnauit ĩ troia.Androgeꝰathenis

m 5

*

„ 4 „.

dolo interſicik. Theſeꝰin agone minothau⸗
rum occidit: ꝓpter qð athenienſes pueri tri

butarij a pęna liberati ſũt. Fuit autẽ mino/

taurus vir q dam in bumanꝰ valẽsĩ pale⸗/
ſtra magiſtratꝰ minois. AUñet ſic dictꝰẽ · qſi
minois taurus· id ẽ: minois carnifex.
Deiair galaadite et moꝛte eius.
¶ Eapitulum. XI.

Oſt tholaz iair

galaadites detribu manaſſe iudi
cauit iſraelxxi: qnis habens triginta filios

cauit nomine ſuo aiothiair id ẽ opida iair
moꝛtuus eſt.

(ncidentia.
Eo tem ſoꝛe theſeus rapuit helenã · quaʒ
rurſus receperunt fratres eius caſtoꝛ et pol/
luxcapta matre theſei:eo peregre pꝛofecto.
Pbiliſtus ſcribit a ciuibꝰ tirijs coꝛo et kar/

ta gine kartaginẽ conditã. Carmentis nim

ha Iias latinas inuenit.
E eiepte. apituluz XII.

Melleruierunt idolis circũſtantiũ gẽ
tium · et tradidit eos dominus in manꝰ phi/
liſtijm etamon. Et afflicti ſunt vehementer

xviij· annis: omnes qui habitabant tranſ

ioꝛdaneʒ in terra amoꝛrei. Amonitę quoq;
ioꝛdane trãſmiſſo vaſtabatiudam ⁊ benia/
min et effraim. Qui afflicti clamauerũt ad
ñm. Qui cũ dure reſpondiſſet eis· ite ⁊ in
uocate deos quos elegiſtis piecerũt omnia

idola de finibus ſuis:⁊ doluit dominus ſu⸗/

permiſerias eoꝛum. Cõgregatiq; ſunt filij

iſrael in maſphat contra amonitas qui fixe

rant tentoꝛia ĩ galaad. fuit eo tẽoꝛe iepte

galaadites vir foꝛtiſſimꝰ pugnatoꝛ · ſ̊ filiꝰ

meretricis. Mic habuit vxoꝛez de galaad·
de qua ſuſcepit filios. Qui cũ adoleuiſſent.
eiecerunt eum tanq; ſpurium dicẽtes. Nõ

poteris eſſe heres in domo patrum noſtroꝝ

Et abijt in terram iob. Et congregati ſunt
ad eum viri inopes·⁊ latrocinantes:⁊ cum
quaſi pncipem ſequebantur Deſcẽderũtq;

quos fecit pꝛincipes · xxx · ciuitatũ quas vo/

ad eũ maioꝛes natu ð galaad dicẽteſ.Eſto
pnceps noſter · et pugna contra filios amö
Nui ait: Mõne vos eſtis qui odiſtis me et
eieciſtis? Qui dixerunt:Mõ odimus tenec
Venimus vt perſequamur teſed vt ſequa/
mur te. Et ait iepte: Jurate ergo mihi. Et
iuraunerunt. Et aſcẽdens cuʒ eis ĩ maſphat
humiliauit ſe coꝛam domino:⁊ factus ẽ ppn
ceps populi. Et miſit nuncios ad regẽ amõo

ĩ hec verba. Exi de terra meacur vaſtas eã

Nui reſpondit: Lulit iſrael terram meam

cũ aſcenderet de ęgypto ⁊ recepi eam. Cũ/

q; iepte dixiſſet eam iure belli acquiſitaʒ et

multo tempoꝛe poſſeſſam:cccannis noluit
acquieſcere amon vt exiret. Et ait iepte. Ju
dicet hodie dominus inter iſrael etamon.

Et factus eſt ſpiritus domini ſuperiepte et
egrediens ad pugnam votum vonit domi
no dicẽs:Si tradideris filios amon in ma-
nus meas:quicunq; de domo mea pꝛimus

occurrerit mihi reuertenti:eũ holocauſtum

dño offeram. Et percuſſit iepte filios amon

plaga magna nimis: ⁊ humiliati ſunt coꝛũ

filijs iſrael. Reuertenti autem iepte in m aſ⸗
phat:occurrit ei vnigenita filia eiꝰcuʒ tym⸗/·
panis ⁊ choꝛis. Qua viſa ſcidit veſtimenta

ſua et ait: Meu filia decepiſti me:et decepta
es. Aperui os meum domino contra te. Fi⸗
lia wro non dolens in hoc caſu pꝛo victo/
ria pꝛis ait: Fac mihi pater quodcũq; polli

citus es. Hoc ſolum pꝛeſta mihi yt duobꝰ
menſibus circũeam montes· ⁊ plangaz vir /

ginitatem meam cum ſodalibꝰmeis. Et ait
pater: Aade. Et expletis duobus mẽſibus

redijt ad patrem ſuum et fecitei ſicut voue

rat. Exinde mos increbꝛuit in iſrael vt an⸗
nuatim veniãt filij iſrael. et plangant filiaʒ
iepte quattuoꝛ diebus Arguit ioſephus ie

pte:quia obtulit holocauſtum non legiti/
mum nec deo charũ. Quid ſi canem obuiũ

habuiſſet. ĩmolaſſeteuz domino. Fuit ergo

in vouendo ſtultus· et in ſoluendo impius.

Potuit tamen ante votuʒ eſſe bonns:quia

irruit ſuper eum ſpiritus oñi · et etiam poſt
votum. Nam ⁊ apoſtolus ponit eum in ca/
thalogo bonoꝛũ. QNuidã tamẽ excuſantes

fe unn
G

4

ni eey

famii
ſtalſe
Curcon
n'wn
nirenole
ultht
lemduin
dunfies
gireiül
:Qodi
ithtoletb
kebolethe⸗
nales G⸗
füteothe
ſmown
Rbrhlea
Annisan
ſetebie
ſinſga
ſunsbisn
ſinonss

4

Utbusn⸗
Nengoeut⸗

lud Nieiſg
contmflicen
Soniociſisne
Mocinnarn
rteſtntinn
mnteenonhi
