vzisinſ
Dnimd nnkin

undos adezmn
ndos engin

numerarnttpei
türad mmngen

S
3

Ine Nnsndn
rm Etutin)

oniniiteripert
wun vomtdpnn
Sflosnmoninma⸗
rdnonapinas

ſricpteflomn
bumlianſurtn⸗
utemicpre innal
ntuflualyjtſn⸗
ſ Cdtwlinent
piii ne Reeht
ninocontate⸗f
orcaſn on
un gnoclig .
SSõ

nontes⸗

õ

—
—
—
2⸗— S
—
—
S=

4 J
0 Se
s Rotai
cnuſon ite
Ag
Orlanmnt
en tt

1

eũ:familiari cõſilio ſpũſſancti dicũt eũ hoc (Deabdon. ¶ apitulum. xV. „

feciſſe. TCũc veniẽtes ad eũ effraite dixerunt

Cur cõtẽpſiſti nos vocaread pugna. Incẽ

demꝰdomũ tuã.Qui ait:Nocaui vos ⁊ ve

nire noluiſtis. Et vocatis viris galaad pn⸗A

gnauit g effraim. Occupauefr̃t ant galaadi/

te vada ioꝛdanis. Cũq; veniſſet ad eos q/

dam fugiẽs de effraim· ⁊ obſecrãs vt pmit
terẽt eñ trãſire · dicebãt ei: Nũqͥd effrateus
es: Quo dicẽte nõ ſũ ĩterrogabant eũ. Dic
5 theboleth qð interpᷣtat᷑ ſpica. Qui rñdit
theboleth·eadẽ littera· ſpicam expmere non
valẽs. Statim q; iugulabant eũ. Et cecide
rũt eo tꝑe de effraimxlij· milia. Et nota ꝙ ef
frateꝰ ponit᷑ ̊ ꝓ effraita.Effrateꝰ enĩ ꝓpꝛie
ðꝛ bethleemita Et iudicauit iepte iſrael · vij
annis· ⁊ moꝛtuꝰ eſt· ⁊ ſepultꝰ in ciuitate ſua
ſebethi · ꝗᷓ eſt in galaad. Hic ab ętate moy/
ſi vſq; ad ſeipſum ait cõputari annos· ccc·
Annis his nõ addunt᷑ decem ⁊ octo anni af

flictionis ꝗͥ ceſſerant.
— (Jnelcencia.
Eo temꝑe hercules flãmis ſe iniecit. NMã
moꝛbũ inciderat ꝑeſtilenteʒ;.

beſſan. (Kapitulum. XIII

Bſt iepte indi/

cauit iſrł abeſſan vel eſſebon bethle⸗/
emita ð iuda ſeptẽ annis. Eo tpe agamẽnõ

regnauit micenis. Menelaꝰ lacedemonię.
eaghilon. apituluz. XIIII.

o )Dſt abeſſa abi

lon cabulonites iudicauit iſrł an/
nis decẽ. Mic cũ decẽ anis ſuis ĩ· lxx· inter/
pᷣtibus nõ habet᷑. Pꝛo quoꝝ damno ſup/
plendo euſebiꝰioſue filio nun ſamueli ⁊ ſau
li:quoꝝ qnos ſcptura ſacra nõ dicit plures

annos q; in ioſepho legebat annotauit: q̃te

nus ab egreſſu iſrael ex ęgypto vſq; ad ędi
ficationẽ templi · cccc · 7 lxxx: annoꝝ ſummã

quã ſcripturg pᷣdicat habere.
Snridentia
Eo tpe alexander helenã rapuit bellũ de
cennale ſurrexit. Mennon 1 amaçones pa/

mo tulere ſubſidium.

¶Buiann

Oſt abilon ab/

on thecuites de effraim iudicauit
ael · viij ãnis. Sub his tribus iudicibus
non receſſit iſrael a dño· quieuit terra. Et
ideo nil memoꝛiale feciſſe leguntur. Tamẽ
quidam tradunt ſub abdon cladem factaʒ
in beniamin ꝓ vxoꝛe leuite.
Incidentia.
1 o tertio capta eſt troia·⁊ fluxe
rũt vſq; ad pmaʒ olimpiadem anni cccc· vj
Tunc gręci ad gloꝛiã victoꝛię ſuę ceperunt
annotare temꝑa ſua ſic.Anno a captiuita/
te troię. Incepta olimpiade deinceps ãno⸗
tauerũt tem ꝑa uxta numerũ olimpiadum
Candẽ romani flo
rentes annotauerüt NMota ꝙ olimpias
tꝑa ſic. Anno ab vꝛ dicta eſta ludis qui
becondita. Altimo ſub olimo mõte fie
chꝛiſtiani annotant bant apud elidem ci
ſic. Anno ab ĩcarna uitatem elidis agen⸗

tiõe dñi. Capta tro tibꝰagonẽ ⁊ qnquẽ⸗

ia menelaꝰ helena nale certamen quat/
deuenerũt ad thuo/ tuoꝛ qnis medijs va
rim regẽ ęgypti quẽ cantibꝰ.⁊ ob hoc eli9/
homerus polibum dis certamĩs tempꝰ
vocat. Anno tertio olimpiadeʒ vocaue
a captiuitate trois rũt quadriennio in
l qnto vt qdã vo vno olimpiade com/
lũt regnauit eneas putato.Eſt aũt olim
tribꝰ annis ĩ italia ĩ pias ſpatiũ quattu/
qᷓ pꝛiꝰ regnauerant oꝛ annoꝝ.

ianus · ſaturnꝰ. picꝰ.

faunuslatinus:annis circiter. c.l.
(Deſampſone. ¶EKapituln . XVI

Vrſus filii iſra
el ꝑccauerunt coꝛam dño:⁊ tradi:
dit eos in manus philiſtinoꝝ quadraginta
annis a qua ſeruitute hoc modo liberati ſũt
Fuit vir quidam de ſtirpe dan ·nomine ma
nue · habens vxoꝛem pulchꝛam ſed ſterilem
Cui ſepe oꝛanti in agro pꝛo ſterilitate amo/
uenda·apparuit ei angelus ⁊ ait: Cõcipies
7 paries filium caue ne comedas aut bibas

m 4

deinceps niſi iurta Qua lege vinerẽt na
legem nacaręoꝛum carei reqre in hiſto/
Filius enim tuus ria numeroꝝ. Iſid

erit nacareus dei ex appoſuit · m · vt ſatil /

vtero matris ⁊ dein faceret hierony· qui
ceps ipſe liberabit ait· nomẽ eiꝰ ſᷣdictuʒ
iſrł. Alia lr̃a. Et di- a dno cum pꝛedeter

cer ſampſon robu- minatuz ſit ſupꝛa qᷣt

ſtus liberatoꝛ iſrael. fuerint quoꝛum no/

Qusę cũ oĩa indicaſ mina pᷣdicta ſunt:qꝛ

ſet viro ſuo ⁊ cõmẽ/ nomen fuit ei impo⸗/
daſſet angelo pul/ ſitum ſcilz ſampſon ·
chꝛitudinẽ: ↄtriſta/ iuxta equipollentiã

tus ẽ vir · quia celo hoꝛum verboꝛuz dñi

tes erat · vt mitiga/ ait hiero · pꝛedictum
ret irrationabilẽ vi eius nomen.
ri triſticiã · conſulutt

vt am bo oꝛarent dominũ · vt iterum veniret
angelus ad eoset inſtrueret vtrũq; de pue
ro. Et apparuit iterum angelꝰ vxoꝛi. Qnę

cum vocaſſet virum· ait manue ad eus:Tu
ne es qui locutus es de pnero: Cui angelꝰ:
Sum Cui manue:Anid vis vt faciat puer

Et ait angelꝰ: Nacaręeus erit omni tempo/

re vite ſuę. Attulitq; manue hedum etpa⸗/
nes. Cui angelus: Non comedam. Si vis
offerre offer illa dño. Et ait manue: eſi
nomen tuuz: Qui angelns: Cur quęris no
men meum quod eſt mirabile: Et obtulit

manne que tulerat ſupꝛa petrã dño qui fa

cit mirabilia. Et aſcendit angelus in flãma
ignis nec vltra apparuit eis.Et intelligens
manue eſſe angelum dei ait:Moꝛiemur . qꝛ
vigdimus dominuz. Cui mulier: Nequaq;.
Mam accepit dominꝰ holocauſtũ a nobis ·
indicauit quę futura ſunt. Natumq; filiuʒ
vocauerunt lampſon:quod ſonat robuſtũ

CQreuitq; cito puer adeo vtiam ꝓpheta fu⸗

turus agnoſceretur: cępitq; ſpũs dñi cũ eo
elſe in caſtris danid eſt· ĩ exercitu tribꝰ ſue ·
Wl locꝰ ẽ in quo pꝛius habitanit ſampſon ·
et ẽ dictus caſtra dan· per anticipationem.
Nondum enim tribus dan pꝛopꝛiaʒ habe⸗/
bat ſoꝛtem.

itulum. XVII.

„

2 ——

Diebꝰ flebat cũ ſup dietũ

Knsſamdſ n interfecitleonem
Cap „

ſampſon in thãnata philiſteoꝝ vt
videret ſolennitatem quę ibi agebatur. Et

viſam ibi virginez concupiuit · aitq; patri

et matri. Accipite mihi quęſo vxoꝛẽ thãna
team/quia cõplacuit oculis meis.Qui di/

xerunt: Cur negligis filias fratruin tuoꝛuʒ

T tranſis ad filias incircũciſoꝝ. Meſcientes
ꝙ res fiereta dño. Cunq; deſcenderent cuʒ
eo apparuit ei catulus leonis ĩ vineis opidi

et irruit in eam ſampſon in ſpũ dñi · nil ha/
bens in manu · et dilacerauit euʒ fruſtatim
quaſi hedum capꝛarũ:et hoc parentibꝰnon

indicauit. Deſponſataq; ſibi vxoꝛe · cñ poſt
aliquot dies rediret vt acciperet eam decli
nauit vt videret cadauerleõis Et ecce apes

erant in oꝛe leonis· ⁊ fauus mellis quẽ ſum

ptum comedit in via · deditq; partem patri
et matri ⁊ comederunt·partem quoq; ſpon
ſe tradidit Cũq; thamnatei ciues eſſent in
epulis nuptiarumtimentes robur iuuenis
dederũt ei·xxx:iuueneſ robuſtos· ſᷣmone q̃ſi
ſocios · oxere vero cuſtodes · ne qͥd foꝛte vel
let cõmittere creſcente conuiuoꝛũ ſatietate.
Nuibꝰ ait ſampſon: ꝛoꝑono vobis pꝛo

bleuma · quod ſi ſolueritis mihi infra ſepti/

mũ diem ↄuiuij dabo vobis· xxx · ſindones
totideʒ tunicas: alioquin vos dabitis mi
hi totidem. Qui dixerũt: Pꝛopone. Nit ;
ſampſon: De comedente exiuit cibus et de

foꝛti egreſſa eſt dulcedo. Joſephus alia wo/
nit verba. Qui cucta deuoꝛat cibũ de ſe ge⸗
nuit ſuauẽ · ʒ ipſeſit ſuauis. Mec potuerũt

ꝑ tres dies ꝓpoſitionẽ ſoluere.Cunq; adel-
ſet dies ſeptimꝰ dixerũt ſponſe. Blãdire vi

ro tuo/vt indicet tibi ꝓbleuma ⁊ indica no

bis · alioquin incen demꝰ te ⁊ domũ pꝛis tui.
Qusę ſollicitãs virũ flẽdo dicebat. Odiſti
me. ⁊ ideo nõ exponis mihi. Septeʒ igitur
diebꝰcõuiuij flebat apucen g quõ leptẽ
it ſeptimo die cõ/
niuijveniſſe ad eg iunenes Ooteſt dici Cũ
qʒ adeſſet dies ſeptimꝰid ẽcũ ad huc eẽt di
es ĩter ſeptẽ pmus.Quod ideo determina/

tũ ẽ · ne putaret᷑ poſt tres dies veniſſe: de qᷣ

Eſcenditigitur

mala.

has dicin

ioetr
dic Cich

gunt
Prtalt/

W gint

ntoſ.
peckinil
anitien
Utolchton

Pbbreniatn
ieſeptünm
fgtimninch

noaltel

Quiddn

git Qid

fonn nnn

Nanmmei

rlnone

otilata
Ktüntusſa

( Droron

boſuis Cur
Pntſanpt
kadum Cun

Pppnobibi

Geanpa

Mnane

Cuicgen
mecontt

augise
ſuccnge

untſe
hegs uo⸗

Paleſini

en eins e⸗

mmlbrins
hneenetn
nſttens
mnnlinn
icenc
ufſenu⸗
Wimidi
Mwynin
nn

ditigin
Mnnphlik
Meidighun

nagiuttiten

MI 1
ocls

=

„ *
Rlusffnn loy
Gnricſe Nüine;
Se
leneisg
.

mlbipoä
Naaen
4 WunN
mmmmmasinn
inansbams
ſrwbuſppfnani
rcſen
nuinni nimnt,
Opnn wbbio
iis nibiininſepn
bsr Indons
undos dblien
rirPopn
anecintohutn
tununnlin
uls fili
S
D Hutn
ttaibdh
Aidy i

—
—

zis wiſe dh

1

bus dictũ erat ꝙ nõ poterant ſoluere ꝓpoſi
tionẽ per illos tres dies. Doteſt etiaʒ aliter

Ddici Cũq; adeſſet dies ſeptimꝰ.i:appꝛopin

i

iuxta eſſet ·/et ita poſt tres dies inquiſitiõis

eoꝝ quarta die venerũt ad eam ⁊ locuta eſt
viro ſuo. Quod aũt ðꝛ ſepteʒ diebꝰ fleuiſſe

hoc eſt in illis ſeptem nõ ꝑ illos. Quidã tñũ

coꝛrigũt ita. Cunq; adeſſet dies vnꝰ. N&

vitio ſcbtoꝛis reoꝛ factũ· qui videns ſeptem

abbꝛeuiatumeſtimauit legi vnũ. Tandeʒ

die ſeptima cum ei moleſta eſſet expoſuit: ꝗ
ſtatim indicauit ciuibꝰ ſuis. Et illi die ſepti

mo aute ſolis occaſum dixerunt ſampſoni:·

Nuid dulciꝰ melle: qͥd foꝛtioꝛ leone:Qui

ait: Quid doloſius muliere: Si non araſſe⸗
tis in vitula mea:non inueniſſetis ꝓpoſitio
nem meã.Et irruit ſpũs dñi in eum·⁊ deſcẽ

dit aſcalonem· ⁊ ibi percuſſit triginta viros

quoꝛũ allatas vſtes dedit pꝛonubis ſuis.
Et iratus ſampſon redijt in domum patris
ſui. Axoꝛ autem eius nupſit vni de pꝛonu/

bis ſuis Cunq; dies triticee meſſis inſtarẽt

re. pꝛohibuit pater dicens: Putaui ꝙ odiſ

Vnit ſampſon viſere vxoꝛem ſuam ferens
hedum. Cuuq; cubiculum eius vellet intra

ſes eamet tradidi eam amico tuo. Soꝛoꝛẽ

habet quę pulchꝛioꝛ ẽ ea · ſit tibi ꝓ ea vxoꝛ.
Cni ſampſon: Ab hac die nõ erit culpa in

me contra philiſteos. Faciam enim vobis

mala. Et ccpit · ccc· vulpes et iunxit caudas

caudis faces ligauit in medio: quasigne
ſuccend ens:dimilſit eas diſcurrere et incen/

Cerunt ſegetes philiſteoꝛum intãtum vt vi
neas quoq; et oliu eta ignis conſumeret.

Paleſtini ſcientes opꝰeſſe ſampſonis· vxo⸗

rem eius et parentes combuſſerunt tanqꝙ;
mali buius autoꝛes. Et ait ſampſon: Ad/
huc expetam vltionem et quieſcam. Et per/

cuſſit eos plaga graui ·ita vt ſtupentes ſurã

femoꝛi im ponerent. Lxx interpꝛetes dicunt
ita Percuſſit alienigenas ſampſon tibiam
ſuper femur: quod ad pꝛioꝛem ſenſum re/

ducitur id ẽ· tam mirabiliter: vt ſiupentes

tibiam vnius pedis ſuper femuralteriꝰ po/

nerent. Camen quia tibijs incedimus · ⁊ ſu/

NRr e .
6
2
* . *
. 5 .
2
* —,— sl

E—-l

222ð

per femur ſedemus· quidam exponunt ſic.
Percuſſit tibiam ſuper femur. id eſt · pedi/
tes pꝛeęter ſedentes in equo. Et habitabat

ſampſon in ſpelunca petrę ethan · quaſiĩ lo

co munito.
¶ Quomodo interfecit multos cũ

mandibula aſini. ¶ Capi. xVIII

philiſtei in terram iuda caſtrame/
tati ſunt ĩ loco qui ſtea dictus eſt lebi: id
eſt·maxilla. Et dixerunt ad eos viri iuda:
Serui veſtri ſumꝰ cur aſcendiſtis aduerſus
nos? Qui dixerunt: Ut ligemus ſampſo/
nem. Et aſcenderunt tria milia de iuda ad

ſampſonẽet culpantes eum dicebant. Me⸗/

ſcis ·alias noſti ꝙ philiſtei imperent nobis

VNenimus vt ligemus te et tradamus phili

ſteis Qui ait: Jurate ne me occidatis.Et iu
rauerunt. Et permiſit ſe ligari duobus no/
nis funibus. Qui cum traherent euʒ ⁊ voci
ferarent philiſtei ſ̊ gaudio · irruit ſpiritꝰ do

mini in eumet diſſoluta ſunt vincula eiꝰvt

lina ſiuppe lineę.id ẽ· vt filum linitoꝛtũ pu
tamine ad ardoꝛem ignis. Tollenſq; man/
dibulam aſini iacentem in terra ĩterfecit in
ea mille viros · alijs ĩ fugam verſis. Et exul/
tans ſampſon cecinit metrice. In maxilla
aſini: ĩ mãdibula pulli aſinarũ deleui eos ·

1 pcuſſi mille viros. Hebꝛeus habet in ma
xilla aſini hemoꝛ. Hemoꝛq; ſonat cumuluʒ

decumelis · hoc eſt in maxilla aſini feci cumu
lum de cadaueribꝰmoꝛtuoꝝ. Et ꝓiecit mã/

dibulam et vocauit nomen loci ramathei⸗

Vl ramathlebi ·quod eſt elenatio maxillę.
Rama eni excelſaʒ ſonat.Et ſitiuit ad moꝛ
temquod factum eſſe tradunt hebꝛęi:quia

dedit ſibi gloꝛiaʒ et non deo:⁊ clamauit ad

Dñm. Obſecro domine en moꝛioꝛ ⁊ incidaʒ
in manus incircumciſoꝛuʒ. Et a peruit dñs

molarem dentem in maxilla alini⸗et egreſle
ſuntaquę:quibus hauſtis vires recepit Et

mutato noĩe pꝛioꝛi· dictũ ẽ nomẽ loci fons
inuocantis de maxilla. Cunq; non timeret

philiſteos · abijt in gacã· vidit ibi mulierẽ
meretricẽ et in greſſus eſtad eam. Quo co

D2

gnito paleſtini poſuerunt cuſtodes in poꝛ/
ta ciuitatis vt exeuntem mane occiderent.

BGampſon vrxro media nocte ſurgens: am/
bas foꝛes appꝛehendit cum poſtibus ſuis ⁊
ſera · etin hum eris ſuis poꝛtauit in verticẽ

montis qui reſpicit heboon.
¶ Duõ tadẽ deceptus fuit ſampſõ.

philiſtinoꝝ dicẽtes
Diſce ab eo in quo
habeat vires 1 quõ
valeamꝰ euʒ vinctũ
affligere 1 dabimus

tibi ſinguli mille cẽ⸗

tũ argenteos ˖ qð ẽ
v · milia.d. Quidaʒ
tñ diſtinguunt ita.
Dabimꝰ tibi ſingu

Lapitulum. XIX. et. XxX.

Oſt hec qama⸗

. uit dalilaʒ ꝗᷓ erat in monte ſoꝛech
Et eſt ſoꝛech locus vel genus vitl. Et vene⸗
runt ad eaʒ qͥnq; ſatrape · id eſt· nobilioꝛes

Ois enĩ mulier fere

*
„
.

naturaliter amara et

leuis. Ande adam

Nuid leuius flãma

flamẽ. Quid flamĩe

fama. Quid fama:

mulier. Quid muli⸗
ere:nihil.

li mille · c argenteos. Et blandita eſt dalila
ſampſoni. QNui reſpõdit ei in dolo Si ſeptẽ
neruiceis funibus nouis:et adhuc humen/

tibus ligatus fuero· ero ſicut cęteri homĩes
Quos ioſephus palmites vinearum recen
tes dicit. Et attulerũt ad eam ſeptem funes

quibꝰ doꝛmientem SJ
ebꝛiñ colligauit·la⸗ Ebꝛiũ dicit nõ vino
tentibꝰapud ſe phi ſᷣ amoꝛe. Vel ſatia
liſteis. Et clamauit tũ aliter legẽ nacare
mulier Philiſtei ſu oꝛũ exceſſiſſet añ ton
per te ſampſõ.Qui ſuram ⁊ receſſiſſet ab
rupitvĩcula q̃ſi ſtup eo dominus.
pea. Idipſũ factũ ẽ

ſcðᷣo de ſeptẽ nouis funibꝰ.Cũ aũt tertio ſe
ptem crines capitis eiꝰ circũligatos licio et
clauo terreę infixiſſet · excitatꝰab ea ſampſon
extraxit clauũ cũ crinibꝰ ⁊ licio.Cũq; mole⸗
ſta eẽt ei dalila:⁊ deficeret aĩa eiꝰ ad moꝛteʒ
aperuit ei veritatẽ dicẽs: Macare ſũ ab vte
ro maris meę.Si raſum fuerit caput meũ:

recedet a me foꝛtitudo. Tunc dalila reuoca

nit latrapas · vt venirẽt cũ pecunia quaʒ ꝓ/

¶ Incidentia. ¶ Capitulum.xxI.

—

miſerãt. At illa doꝛmire fecit euʒ ſuꝑ genua

ſua·⁊ ꝑp tonſoꝛẽc raſit ſeptẽ crines eiusi:oes

Nel qꝛ nouacula aſcederat ſuꝑ caput eius
etiã ꝓ ſolis ſeptem raſis dñs receſſit ab eo.

CTiũc abiecit eũ mulier. Quẽ cũ aꝑpꝛehediſ-/

ſent philiſtijm eruerũt oculos eiꝰ et circũdu⸗

xerũt eũ ꝑ terrã:⁊ apud gacam claulũ ĩ car/
cere molere fecerũi q̃ſi ſeruili opere eũ affli/

gentes. Mebꝛęi tamẽ tradũt ꝙ philiſtei co/
gerũt eum doꝛmire cñ mulieribus robuſtis

vt ex eo ſobolem robuſtã ſuſciperent. Pꝛo⸗

cedente tem poꝛe cum capilli eius renalſci ce-/
perant · cñ adeſſet publica ſolẽnitas ingreſ/
li ſunt pꝛinciꝑes fanum ſuumvt imolarent
magnitfice dagon deo ſuoquia tradidit ini

micum in manus eoꝛũ.Qunq; lętarent᷑ cõ/

uiuantes : adductus eſt ſampſon vt añ eos

luderet ·et ei illuderent. Stabat auteʒ inter
duas columnas quibus domus innitebat.

Et ait puero regenti ſe. Sine me vt tangaʒ

columnas paululum requieſcam. Et ap⸗

pꝛehẽdens vtrã q; columnaʒ manibus ait:
Moꝛiatur anima mea cuʒ philiſtijm. Et cõ

cuſſis columniscecidit domus ſuper om/

nes et multo plures interfecit moꝛies qᷓ; vi/

uus. Et perierunt pter cõuiuas circitertria

milia vtriuſq; ſexus qui ludentem expecta/

bant de tecto. Tulitq; eum vniuerſa cogna

tio eius et ſepelierũt eum in ſepulcro patris

ſui. Et iudicauit iſrael viginti ãnis. Hacte

nus iudicũ liber tem poꝛa ſignat:habens an
nos ducẽtos nona/ „
gintanonem ⁊ iudi, Mota q in veteni te

ces · xij · Pter ſangar ſtamento q̃ttuoꝛ ho/
et barach.

minum nomina per
angelũ nunciata fue
runt · iſma hel· yſaac ecechias ſampſon. In
nouo duo · iohanes ⁊ ieſus.

UV D tẽpoꝛe aſca

mnius albã cõdidit ſecũdus rex lati/
noꝛũ. Palefactus in libꝛo incredibiliũ ·tra
dit vlixẽ in trierim cirenoꝝ fugiſſe ſcillã ſw
liare hoſpites ſolitam. Sirenes q; mulieres
fuiſſe ꝗᷓ decipiebãt nauigantes.

Hralini
tolept

Duninäe

Nicnſcteo⸗
Qiabkrl
1bultas v
gs erpulg
Cotempo
nemichan⸗
tamarge
tomate
Wleml
gecial
lus fla
vorlnuct
Cpoſtum
guineius⸗
i Indiet
muſquſch⸗
Ebatfuite
Uognatue
Wuitpde⸗
aek
nicheco⸗
lbiſgens
nos de
ter vict
batſibi
os yr t
bitgre E
Cneruntin
niſentwit
lebis Et
lun opum.
Uintelesn

tlaulogritc,
engätgplite
nblunbrepee
anamn,

66

10 enee
glinenid.

dlan ſätzi
oniumddrn

fbunpſoytein

Dubrtantezint
1dnsinnith
Bernenttngn
nazpbiniin
ttwemsſvgron⸗
Nutantnonis
cönitucmumma

ludmremee

um muniu og
minkyolgon
vgnnäͤniah
Nigarhin

Oupunm?
unmniin
nu/ N 1
ccttwitiin)

„

zs⸗

s

demicha. (

Equitur hiſto/

ria de idolo miche. Mũc autẽ euẽ/

didiſſet eos dominus in manꝰ chananęoꝝ
Qui abſtulerunt iudę aſcalonẽ et accaron
7 multas vabes in cꝗ peſtribꝰ.⁊ ipſos dani/
tas expulſos in monteʒ fugere cõpulerunt
Eo tem poꝛe fuitvir de monte effraim nomi
ne michas · qui ſuſcepit a matre ſua millecẽ
tum argenteos votiuos. Et fecit ex mãda/
to matris ſuę ex eis ephod et teraphimid ẽ
veſtem ſacerdotalem ⁊ idola. Et ſeparauit
eis ediculam in domo ſua:⁊ impleuit manũ
vnius filioꝛum ſuoꝛum⁊ factus eſt ei ſacer/

dos · inueſtiuit eum ſacerdotio peraliquid

appoſitum in manu eius· vel impleuit ma/
num eius · id eſt· ſepe obtulit ei tanq; ſacer⸗/
doti. In diebus illis non erat rex in iſrael · h
vnuſquiſq; quod ſibi rectum videbatur fa
ciebat. Fuit autẽ alter adoleſcẽs bethleemi
ta cognatus michę ⁊leuita ſed pauꝑ. Nui
voluit peregrinari· vbicunq; comodum ſi/
bi rexeriſſet. Cunq; declinaſſet in domum
michẽę · cognita cauſa vię eius cõſtituit euʒ
ſibi ſacerdoteʒinſtituẽs ſibi ꝑ ſingulos an

nos decem argẽteos et veſtem duplicẽ pꝛe⸗

ter victgm. In diebus ülis tribus dan ꝗ

bat ſibi poſſeſſionem· ⁊ miſerunt quinq; vi

ros vt exploꝛar ent terraʒ in qua poſſent ha
bitare. Et intrantes domum miche · requi
euerunt in diuerſoꝛio leuitę. Cũq; conſide⸗/
raſſent veſtes ⁊ idola·abierunt et venerunt
lachis. Et vidẽtes locum vberem ⁊ magna
rum opum et habitantes in ea ſine timoꝛe ·

Z imbelles reuerſi ſunt ad fratres ſuos et di⸗

xerunt: Eamus et poſſideamus terrã quam
vidimus Mullus erit laboꝛ. Et pꝛofecti da
nitę ſexcenti viri armati: pꝛimo man ſerunt
in cariathiarim iudę qui locus exeo dictus
eſt caſtra dan-alius eodem nomine dictus
eſt· de quo diximꝰin ſampſone. Tertius eo/

Tem nomine dictus eſt; vbi ierobogm ſacri⸗

¶ Eapitulum. xxXII

tũ T alterũ de vxoꝛe lenitę dicit ioſephus cõ
tigiſſe poſt moꝛtẽ ioſue·⁊ ante othoniel cuʒ
plurimũ peccaſſet coꝛam dño iſrael: et tra-

ficauit vitulos. Cũq; trãſiſſentiutta domã
miche intrauerũt quinq; pᷣdicti viri vttol
lerent veſtes 1 idola. Cunq; ſacerdos accla

mar et dixerunt ei: Neni nobiſcũ. Melius

eſt tibi vt ſis pater in vna tribu:q; in domo
vnius viri. Et abijt cũ eis ferens ſecum om/
nia. Cũq; inſequeretur eos michas cũ om/
ni domo ſua:videns eos foꝛtioꝛes minan
tes ſibi moꝛtem rernerſus eſt. Illi vero cuʒ
mulieribꝰ ⁊ paruulis et iumentis et vniuer/
ſa ſupellectili ſua venerunt ad populum la/
chis· et percuſſerunt eos et vꝛbem incende/
runt.Et ſtruxerũt ſibi ciuitateʒ:non ꝓcul a
libano.et iuxta fontes ioꝛdanis circa maxi/
mũ campũ ſidonis in regione roob. Et ap/
pellaueruut eam dan queę pꝛius lachis vo/
cabat᷑· poſueruntq; ſibi in deũ idolü michę
toto tem wꝛe quo fuit domꝰ dei in ſylo. Jo/
nathan wro filiũ gerſon de genere moyli·
filios eiꝰ ſtatuerũt ſacerdotes in tribu dan
vſq; ad diẽ captiuitatis ſuę. Cũq; replicet
hiſtoꝛia· ĩ dieboillis nõ erat rexin iſrł videt
cõſentire ioſepho qui dicit h̊ factũ q ð ſeqͥ/
circa tem poꝛa eadem cõtigiſſe.

evroꝛeleuite. ¶ Capi.xxIII

Wit vir leuita

habitans in latere mõtis effraim

abens vxoꝛem de bethleem · que irata viro
ſuo redijt in domum patris ſui in bethleem

Secutus eam vir ſuus cũ pureo ſuo ⁊ duo
bus aſinis·reconciliatus eſt vxoꝛi.Quarto
auteʒz die cum regredi vellet tenuit eũ ſocer
vſqʒ; in craſtinnʒ. Quinto die ſumpto cibo
circa meridiẽ egreſſus eſt ducens ſecum du
os aſinos onuſtos ⁊ cõcubinam. Sic enim
quandoq; vxoꝛ dicitur. Et vtvidetur velle
ioſephus luna qnta infauſtuʒ iter arripuit.
Cũq; trãſirẽt iux iebꝰ die declinãte noluit
ingredi opidũ getis alienę. Et trãſiuitĩ ga⸗
baa ꝗᷓẽ in tribu beniamin · nullo eũ recipi
ente ſedebat in platea. Et ecce ſenex rediẽs
de agro qͥ eratĩ mõte effraim ⁊ aduena ba-⸗
bitabat ĩ gabaa Qui ĩtroduxiteos ĩ domũ
ſuã. Et cnãtibꝰillis veniẽtes viri ciuitat fi

lij belial dixerũt ad dñm domꝰ. Educ viruʒ

Hiſtoꝛia

qui ingreſſus eſt ad te vt abutamur eo.Tñ iſraelin maſphat ꝙ gentium filios ſuos ſuanit
ioſephus dicit:nõ veniſſe eos ꝓ eo· ſ̊ vtra nullus eoꝛum filias dicitur in euangelio da
perent vxoꝛẽ eius. Cũ aũt obtuliſſet eis ſe- ſuas daret vxoꝛes fi voxin rama ⁊c̃. Nnaln⸗
nex filiã virginẽ ⁊ vxoꝛẽ viri ꝓ viro:eduxe/ lijs beniamin. Tan Sucſen
runt vxoꝛem viri. Qua cũ tota nocte abuſi dem pęnitentes de deletione tribus vniꝰ re De⸗
eſſent· dimiſerunt eã maneꝗᷓ rediẽs ad ho- quiſierunt quis de iſrael non aſcẽderat cũ an
ſpitiũ · expirauit ante ianuã. Et ferẽs vir eiꝰ eis nec iurauerat. Et inueuti ſunt filij iabis Ghluef
cadauer in aſino redijt in domũ ſuam·⁊ con/ galaad non interfuiſſe certamini. Et ꝑcuſſe tuzil
cidens eam in duodecim pꝑtes· miſit in os runt eos a viro vſq; ad mulierem ſoliscccc niifle .
terminos iſrael Et clamabãt ſinguli. Nũq; virginibus reſeruatis. Et aduocãtes ſexcen ninſis v
ſic factum eſt in iſrael·ex quo aſcẽderũt pa- tos viros de petra remmoꝛ reddiderunt eis ninaſv
tres noſtri ex ęgypto. Et egreſſi ſunt oẽs qᷓ ſoꝛteʒ beniamin· ⁊· cccc:illas virgines dede Ktnonqn
ſi vnus vir ĩ maſphatcccc milia pugnato/ runt eis ĩ vxoꝛes.Et inito cõſilio de dandis raſann
rum et dixerunt:MNon redibit quiſpiam in vxoꝛibus ducentis quę remanſerãt dixerũt arenenit
domum ſuam donec vlciſcamur in gabaa. eis:Ecce ſolennitas domini ẽ in ſilo:⁊ aſcen Cuinoen
Et elegerunt vi⸗ dent filięg iſrael ducentos choꝛos · et vos la ſautdig
ros vnum de decem Decimaʒ partem vi tentes in vineis exite ⁊ rapite ſinguli ſinga/ gentumn
qui aꝑpoꝛtaret ciba roꝛum intellige. Sẽ/ las vxoꝛes.Et factum eſt ita. Et reſtituta ẽ pulinii
ria. Et miſerunt ad ſus eſt. Decimã par/ tribus beniamin. In diebusillis non erat Mulutnns
omnem tribum be/ tem viroꝛum elege rex iin iſrael.ſed vnuſquiſq; quod ſibi rectũ Pobneg
niamin dicẽteſ. Cra runt ad apoꝛtanda vigdebatur faciebat. Eadem ẽ clauſula quę nlenen
dite nobis flagitio cibaria. eſt ſupꝛa. Ideo foꝛte videtur ꝙ circa idẽ tẽ/ kengusd
ſos de gabaa vt mo ous vtrũq; factũ fu erit. ffmnabnn
riantur. Qui noluerunt · imo dederunt eis Meruth. ¶ Capitulum. XxXIIII lebberfnt
in auxiliũ · xxv· milia de beniamin. Erãt eni ſt —, uunnoft
in gabaa · x· viri · ita ſiniſtra vt dextra pꝛeli D ſ. gmnp ſonẽ Rriſun
antesſic etiam fundis lapides ad certũ ia⸗ iudicauit W E
centes · vt capilluz quoq; poſſent percutere. iael heli ſacerdos Gic certum ꝙ cum nugl
Et aſcendens exercitus iſrael in ſilo conſu/ qui non tantum iu/ aaron quattuoꝛ ha⸗ icfumn
luit dominũ.Quis aſcendit pꝛinceps certa dex ſ̊ ſacerdosa di/ buit filios duo ex eis uttier
minis cõtra beniamin: Et reſpondit domi/ gnioꝛi officio agno in deſerto igne perie⸗ iram di⸗
nus: Judas. Moc foꝛte videtur facere ꝓ io minatus eſt. Ettrãſ rũt eoꝛũ qmĩ reman- lien
ſepho de tẽpoꝛe huinsc ladis. Et aſcẽdẽtes lato ſacerdotio a fi ſerãt maioꝛ natu fu- Hignint
inde expugnabant gabaa· I ᷣma die egreſſi lijs eleacar · B pmus it eleacxar· cui debeba ſt
filij beniami n de gabaa pcuſſerũt de iſrael de filijs ithamar ac tur ſacerdotium ·qdðᷣ hlfüen
xxij · milia · ſequẽti vro die · xviij · milia TCer cepit ſacerdotium. durauit vſq; ad heli tüctticci
tia vero die ꝑ inſidias circũuenti ceciderũt In diebꝰ ei facta ẽ qui fuit de ithamar ſe Perebe
et incenderu nt vꝛbem filij iſt rael occidentes fames in terra:⁊ ſur fratre ſuo. kiſlaroe
viros mulieres paruulos idipſu m facien/ rerxit helimelech de nunegdiͤ
tes alijs ciuitatibus in beniamin. Deomni bethleẽ effrate? cũ vxoꝛe ſua noemi· ⁊ duob anent Ege
numero beniamin ſoli ſexcenti remanſerunt filijs ſuis maalon vchelion. Et igreſſus ẽ re nüdfdanan
Qui ſederunt in pe gionẽ moabitidẽ vt paſceret᷑ ibi. Quo moꝛ kitkncen
92 emmoꝛ· ⁊ planxe Petra bec excelſa ſu tuo filij eiꝰ duxerunt vxoꝛes moabitidas oꝛ lunncd
rũt planctu magno ii. Rama auteʒ excel · pham ⁊ rutb Tamen ioſephꝰ dicit qpater nhyn⸗
quattuoꝛ menſibꝰ. ſum ſonat. AUnde de accepit filijs ſuis vxoꝛes:⁊ mãſerunt ibi de/ cgliche
Et iurauerunt filij planctu iſtoꝛuz plan/ cem annis et moꝛtui ſunt ambo ſine liberis · Mareg

nonentihone
nnitr
nueüſanſtzit⸗
ecmunmn Kos
Riſen
wenmmncideri
wuniinllotien
DDZZ
inpie ingiſng
neſtin. Erämni
Giigautſtinti
Cudaniduitugg
ndemraai
1.

Wuun mu
nolne

öctamm gan
umn gpanuobe
doaſtüosdlods
munhtin

munebo.

ummn l
in inſpil
nth. Qomm
snobin 4501
ſchingpinl
gininmthir

ithun

Noemi vovidua 7
oꝛbata filijs· ſurrexit

vt rediret in patriã.
Fudierat enĩ ꝙ dñs

ederat populo ſuo

eſcas etcomitabant᷑
eaz nurus ſuęg Quęg
ait ad eas. Reuerti
miini filig mee in do
mũ miris veſtrę.Mõ

atcn

ee

Super paraliwome

non diẽ hieronymꝰ
q in diebꝰ?elim elech
ſol ſtetit ad tranſgreſ
ſoꝛes leg. Sʒ qꝛ nõ
timuerũt deũ · tanta
fam es ĩualuit vt po/

tioꝛ ĩ tribu iuda fuge

ret cũ vxoꝛe ⁊ liberis.

enĩ vltra poteſt ſperare viros ex vtero meo

e ð . . „ .
WM . 8 .
* „V⸗
e ssõs .

iſrael mercedẽquo

meſſoꝛibus. Dominus vobiſcuʒ. Et queſi⸗ 5 ½

nit cuius eſſet hec puella. Et dixerũt: Hec

eſt moabitis illa quę venit cũ noemi. Et ait
boocad eam. Filia ne vadas in alteriꝰagrũ
Nullus pueroꝛum moleſtus erit tibi. Siſi

tis vade ad ſacinulas pueroꝛum meoꝛzuz; et

bibe hoꝛa veſcendi veni buc ⁊ comede⁊ in/
tinge buccellã ĩ ace,z,
to. Reddat tibi deꝰ Quʒ terra illa calidiſ
ſima ſit· homines re/

niam confugiſti ſub gionis illius contra

Et nota quoniã apud moabitas ſeruabat
lex de ſemine ſuſcitando:⁊ acquieuit oꝛpha
et reuerſa eſt. Ruth vero ſequebatur eam.
Cui noemi.Audi filia. Non ẽ deus noſter
ſicut dij gentium · nec copulꝰ?noſter ᷣm ritũ
gentium viuit · exgedit tibi vt redeas ad po
pulũ tuũ:⁊ ad deos tuos.Et ait ruth: Do⸗/
pulus tuus ꝓols meꝰ deꝰ tuus deus meus.

alas eius. Pueris
q; ſuis dixit. Mꝛoij
cite ð manipulis ve
ſtris ð induſtria vt
abſq; ruboꝛe colli⸗
gat. Cũq; comediſ-
ſet ruth ad latꝰmelſ/
ſoꝛum cõiecit polen

remedium eſtus in
condimẽstis ſuis ace/
to quod frigidum ẽ
vtuntur. Contraria
enim contrarijs cu/
rantur:quoniã etiaʒ
calidiſſimꝰ ęſtus mi⸗/
tigatur.

Pꝛofectęq; ſunt ſi

mul:⁊venerũt ĩ beth
leem ꝗᷓ pus dicebat᷑
effrata ab vxoꝛe ca/

leph · bec fuit maria

„

ſoꝛoꝛ moyli · bm qᷣſ/
dã trãſlata Z here/
mo ꝗ poſiq; pcuſſa
lepꝛa agnominata

E effrata·id ẽ·furoꝛẽ

vidit:i:experimento
iram dei cognouit.
UAel itepᷣtat᷑ ſpecu/
li:quia plaga eius

Opiniones plures

ponunt᷑. VUñ ciuitas
ꝗ nüc bethleẽ ðꝛ pus

vocata fuit effrata
bm pᷣmã opinionem

dicẽtẽ. Mariã ſoꝛo/
rem moyſi trãflatã il
lucqꝛ moꝛtua fuit in

deſerto. Hieronymꝰ
tñ dicit ꝙ caleph ſu
ſcepit de effrata vꝛ vi
rũ marię.⁊ vꝛ genuit
belelehel.

oĩbꝰ ẽ poſita ĩ exem /
plü ·ſᷣ tũc pmo ꝓpt᷑incredibilẽ vbertatẽ ſibi
redditã cępit vocari bethleẽ qð ẽ domꝰpa⸗/
nis. Oercrebuit fama ĩ bethleẽ ⁊ dicebant
HMec ẽilla noemi ·quibꝰilla.Ne vocetis me
noemi:qð ẽ pulchꝛa·ſ̊ vocate me mara:qð
ẽ amara.Egreſſa ſũ plena:⁊ vacuã reduxit
me dñs amaritudĩe plenã.Et tũc ppᷣmo me/
tebot᷑ hoꝛdea.Erat aũt ibi vir potẽs ⁊ opu/
lẽtus boo cõſanguineꝰ helimelech. Intra⸗
uit itaq; ruth agros illiꝰ S volũtate noemi

et colligebat ſpicas poſt metentes. Accidit

autem vt egrederetur boog ad agrum· ⁊ ait

tam quẽ ioſephbus

alphitam vocat cõſeruabat eã ſocrui ſuę

In vſpera aũt ꝗᷓ colligerat virga excutiẽs
inuenit hoꝛdei qſi ephiiid eſt·tref modicos

Cunq; rediſſet ad ſocrũ: indicauerit ei ꝗ̊ fe/

cerat ſibi boog. Et ait noemi: ꝛopinquꝰ
noſterẽ homo:bñndict? ſit a dño. Idipſũ fe⸗

cit ruth ſequẽtibꝰ diebꝰ vſq; ad areę venti⸗

lationẽ. Mos erat ĩ iſrael: ꝙ in ventilatiõe
areę dñs grande cõuiuium parabat pueris
ſuis et meſſoꝛibus. Et doꝛmiebat in area:et

iſi ſolennicans abſtinebat ab amplexibus.

Igdipſum fiebat in tonſione ouium Si poſt
vindemias fieret non legi.Et ait noemi ad
ruth:Lauare filia et vngere et induere culti
oꝛibus veſtimentis:⁊ aſcende in aream cuʒ

alijs. M te videat homo donec inebꝛiatus

fuerit.Cunq; obdoꝛmierit ꝓijcies te a par⸗/

te pedum eius et ibi iacebis. Et fecit omnia

quę ſibi ſocrus imꝑerauerat.Et ecce media

nocte enigilans homo expauit dicẽs: Mug

es: Et illa:Ego ſũ ancilla tua. Expade pal⸗
lium tnum ſuper me:quia pꝛopinquius es

Cunq; indicaſſet ei booin talibus deroga/

tionibus caſtitatem eſſe ſeruandã addidit.
Aliꝰ ꝓpinqoꝛ meẽ. Si te voluerit retinere
iure ꝓpinqtatis bñ res acta ẽ· alioquin ego

õ

te ſuſcipiã · viuit do Arconiũ dictum eſt
minꝰ. Surrexit ita ab arcẽdo:qꝛ gelime

q; boox de loco vbi ibi arcẽtur quelibet

iacu erat iuxta arco- ab alia.
nium manipuloꝛũ
anq; homĩes mutuo ſe cognoſcerẽt:⁊ imple
nit palliolũ illiꝰ hoꝛdeo ꝗſi ſex modijs ⁊ re/
dies ruth onuſta ad ſocrũ indicauit ei ꝗᷓ di
xerat boog. Aſcẽdit g̊ booc ad poꝛtaʒ ⁊ ledit
cũ iudicibꝰ:⁊ vocauit decè de ſenioꝛibꝰciui/
tatis:⁊ aduocauit ꝓpinquioꝛẽ illũ d qͥ di/
xerat. Et ait ad illũ: artẽ agri patris nr̃i
helimelech diſpoſuit vndere noemi. Nos

duo ſoli ꝓpinqui ſumus ſed tu ꝓpinquioꝛ.

Eme &̊ ſi placet.At ille:Ego ema.Cui boog

Ergo nõ ex media ꝑte opoꝛtet te legum hꝛe

memoꝛio habeas neceſſe ẽ cñ agro relictam
maalon · vt ſuſcites nomen ꝓpinqui tui.At
ille ait: Cedo a iure ꝓpinꝗtatis. Lu autvte
re meo pᷣuilegio.Et ait booc: Tolle ꝗ calcia
mẽtũ tuũ · vt firma ſit ↄfeſſio. Joſephꝰtñ di
cit: Gooc itaq; teſtificãs ſenioꝛel iuſſit mu
lieri vt eiꝰ ſolueret calciamẽtũ ſᷣm legẽ · ⁊ in
faciẽ eiꝰ ſpueret. Johes vero ait: Cuiꝰ nõ ſũ
dignꝰ coꝛrigiã cal ,
ciamẽti ſoluere. Ex Senſus verboꝛũ io/
his tribꝰ conijcitur haãnis pᷣm vnã expo/
ꝙ; ᷣm diũſos caſus ſitionẽ is ẽ. Putaba
quãdoq; ipſe repu/ turiohãnes ſponſus
dians ſoluebat ſibi ſponle id eſt eccleſieę
calciamentũ quan/ et fuit cõſuetudo vt
doqʒ vo mulier ſol · moꝛtuo vno ſine ꝓle
uebat ei:quaudoq; vxoꝛeʒ eius duceret
vir qͥ ſuſcipiebat ea ꝓpinquioꝛ eius. co/
Sʒ quocũq; modo gnatus. Qð ſi nol/
fieret in oꝓpꝛobꝛiuʒ let/pximꝰeuʒ diſcal/
repudij contra legẽ ciabat et duxit eam.
domus eius diceba Dicit ergo iohãnes
tur domꝰ?diſcalciati Mon ſum ego ſpon/
Et ait boo aſtatibꝰ ſus/ſ̊ xpᷣs cuiꝰ coꝛri/

Huiꝰrei teſtes eſtis giã calciamẽti nõ ſũ

NQui dixer̃t: Teſtes dignꝰ ſoluere⸗ vt du⸗
ſumus. Faciet dñſs cãq eiꝰ ſponſaʒ· non tñ
hãc mulierẽ tibi ſicẽ̃ ipſe diſcalciabat re⸗
rachel ⁊ lyam:ꝗᷓ ędi pudiantem ducens
ficauerũt domũ iſr! eam.qð notat bic.

Accepit itaq; booc ruth in vxoꝛem. Et poſt
annũ natꝰeſt ei filiꝰ quẽ poſuit noemiĩ ſinu
ſuo· nutricis ⁊ gerulę fungẽs officio. Et di/

xerunt ad eam vicinę cõgratulantes. Ecce
habes qui nutriat ſenectutẽ tuã ⁊ ſeruiat ti

bi plus qᷓ; ſeptem filij. Ob hoc vocauit no/
men eius obeth · quod hebꝛaicę ĩterpᷣtatur

ſeruiens. Mic eſt pater iſai patris dauid.

Tabula ĩ hiſtoꝛiã Regũ pꝛimi

Miſtoꝛia libꝛi regum. capi.jſ.
De parentibus ſamuelis. ccg. ij.
De fenenna. Cca. iij.
De oꝛtu ſamuelis. ca. iiij.
De filijs hely. ca. v.
tertio vocauit dñs ſamuelẽ6. ca.vj
e moꝛte hely et filioꝛum eius et captione
arce. ca. vij.
Ee remiſſiõe arce. ca. viij.

oꝛante ſamuele vicit iſrael philiſtijm.
capitulum.ix.

L iſrael petit regem. ca. x.

De vnctione ſaulis ⁊ electione. ca.xj
De naas ⁊ ſcda vnctiõe ſaulis. ca.xij.
ſamuel pꝛedixit ſauli detranſlationere/

gni. ca. xiij
De clade philiſtijm et fauo quem comedit
ionathas. ca.xiiij.
ſaul vicit amalech. ca.xv
De vnctione dauid ĩ domo patris. ca.xvj
De moꝛte golię. * ca. xvij.

ſaul ꝑſecutꝰẽ dauid. ca. xviij
michol depoſuit dauid per feneſtram.
capitulum xix. .
De fuga dauigd in nobe. ca. xx.
Defuga dauid ad achis. ca.xxj
De moꝛte abimelech ſacerdotũ. ca.xxij
De gipheis et ꝙ dauid latuit in ſpelunca.

capitulum. xxiij.
De moꝛte ſamuelis nadabis. ca.xxiiij
De fuga danid ad achis. ca. xxv.
De ſuſcitatione ſamuelis. ca. xxvj
Q dauid vicit amalech.

ca. xxvij
De moꝛte ſaul ⁊ filioꝝ eius.

tolo
Oniterig4
ltngnont
ſgtoinee
dinſüfuen
ſeſbinge
hierenig⸗
buitbiene
lohnint
Lyurt

Mumanon
Rcipntbn
VIcpppnun

ſoßelis Di
Aneunngei
nunnth⸗gi
ſolanein
dcetd
kackrchias
hadtbie
mmathaiſ
miotig
trwenj
hötis effra
nſcerin
Karrevr
Montp
Gißnmnate⸗
nlſplitr
ütneit
Amguitſ
dbn
Nantine
tfnie⸗

Pnorenkig
Dſutnoen, In
ngofti
oralntcg ,
uketi rin
Oocbepgentze
Cbchni irße
giluangdnn

A
els ai⸗
al.
aii
, n
Sbanneli d
unausetanpnon
.
pi⸗
ct indobli.

1dectone. an

1
4

löeſaula c
Aldemundanonere
an
tfnoguen koti
an
iwnopuns
n
id.
it dutn uſmm.

— —

uobe ⸗

cbrwmn,
mußlmnt iin

ai
„ ul

4

==

4 „

—

in ꝗ

bꝛeos aũt in duobꝰ. 1 di⸗9
* cũt pmũ ſamuel a nomine
autoꝛis:ſcᷣm voant malachim · id ẽ⸗regũ
a materia · qdam vocãt malachoth qð ſo/
nat regnoꝝ ł vitioſe. Agit enĩ in eo vno
regno iudęoꝝ tatũ:⁊ de regib eiꝰlʒ in duo

diuiſũ fuerit. Scriptus ẽ autẽ cronicę liber

iſte ſõ ſingulis regib qͥ cõpactꝰ ẽi vnum a
hieremia ·qð exinde ptʒ ꝙ idẽ finis ẽ huiꝰli
bꝛi ⁊ hieremię.Ad cõmẽedatiõeʒ aũt ſamue
mittit᷑ cõmẽdatio pꝛis eiꝰ:ĩ hüc modũ.

eparẽtibus ſamuelis ¶ Ea. I.

de ramathaĩ ſophim · de monte ef/
raim- nomẽ eiꝰ helchana:effratens. Air

enĩ ponit᷑ ̊ nõ ꝓ ſexu · H̊ ꝓ vigoꝛe virtutuʒ

nec vnꝰ p numero ſ̊ꝓ ſingularitate religio
nis ᷣ alijs. Dicit᷑ aũt ciuitas eiꝰramathaĩ ·
