Dñns meus miſit me ad te dicẽſ. Aenerunt
ad me duo adoleſcentes exfilijs ꝓphaꝝ· da
eis talẽtü argenti veſtes duplices. At ille

Tedit eis duo talenta ⁊ wſtes· et tradidi ei

pueros qͥ deferrẽt ea:⁊ abſcõdit ea ĩ domo.
Cũq; veſpere ſtaret coꝛã heliſeo ait: AVnde
Vnis gieci:Qui rñdit: Mõ iuit ſeruus tu⸗

us quoquã.At ille: Nonne coꝛ meũ tecum
erat · cũ reuerſus fu erat hõ in occurſuʒ tuũ:
Accepiſti argẽtũ vt emas poſſeſſiões. Sed
lepꝛa naaman adherebit tibi ſeminituoĩ

ſempiternũ.Et egreſſus eſt ab eo lepꝛoſus.
Mõ legitur ad litteram giei filium habuil
ſe lepꝛoſum nec poſterum. Certum eſtautẽ
T giecitis ꝙ lepꝛa ſimonic reſperſi ſunt.
eſecuri et acriſia ſyroꝛum.

apitulum. IX.

(ci eſſet heliſeꝰcũ filijs phaꝝ inci⸗
dẽtibo ligna ad ioadanẽ cecidit ferru ſecur:
nius in aquã.Cũq; eiularet ille · miſit he⸗

liſeus lignũ in aquã vbi ceciderat ferrũ · et

natauit ferrũ ? tulit illud. Moꝛro rex ſyrię

ſuos ĩ inſidijs.qs cauebat rex iſrl heliſeo ſi⸗

bi manifeſtate abſcõdita ſyroꝝ Et ↄturba

tus rex ſyrię ait ſuis ſuis:QOuis veſtrũ ꝓdi

toꝛ ẽmei apud regẽ iſrl:Et ait vnꝰ: Neq qᷓ
ſͤR5F.eliſeꝰ indicat regi iſrł quęcũq; loqueris

in cõclaui. Qui ait: Mittã ⁊ capiã eũ.Cü⸗

qᷓ; accepiſſet euʒ eſſe in dathaim· miſit illuc
robur exercitꝰ. Qui veniẽtes illuc in nocte

circũdederunt ciuitatem. Mane puer heli⸗
ſei vidit exercitũ · territuſq; clamauit: Meu

Nefun
urtsſitnebl
Ofgocllooßl
busigebia⸗
dſogtlten⸗
ſomn Ktnn

elc N

orerckitne.

hella Geau
Peroſiciv⸗
olostor“
lie loſtesch
bellei Pen
Paqragydn
vſitaltuet
ad rren
Clntlatones
ſecundae

.. deb⸗
üenacnifr
wamcan
iharde
teis Her
ſale Lndi
chl colun
bonsallitn
7 oſigernr
lerag ey
Hs vgreret
öſaluarte
tnan dto⸗
Neßegornn
pefnsconeg
iiitbſͤi
Wnitnrc
Cuſ,
Phügten
ut
uhit,

Hehen ſchirg
lonid Eung,
Nt eheubs

Mec

=

olehn!
lh
„51 s .
4

ſoado en
ano Kunie

99 . .

*
ſrontoe e
Wentederi

=

nun. Aonmdus
nonenſemin.
iuſmoun.

1
. 4
Cäf c 17 .
„ „ „

d

iinan 3
athupnl,
minz lueiie
n Ommoli⸗
i⸗ mnuß

ienn ME 4

dñe qͥd faciemꝰ: Qui rñdit: Moli timere ·
plures ſũt nobiſcũ. Et oꝛãte heliſęo aꝑuit
Ons oculos pueri · ⁊ vidit mõtẽ plenũ curri
bus igneis · ⸗ agminibꝰ? angeloꝝ. Cũq; itra
rẽt hoſtes ad eum oꝛãte heliſęo ꝑcuſſit eos
Oñs ceęcitate·nõ oĩ qdẽ:ſ̊ acriſiane eũ agno/
ſcerent. Et dixit ad
eos beliſeꝰ. Nõ ẽ H
via · nec eſt iſta ciui/
tas i· nõ ẽ h mãſio
heliſei. Sequimini

Acriſia ẽ amentia vi/
ſus·ſ. qñ qrimus qðᷣ
in manun tenemus.
me ⁊ oſtẽdã vobis virũ quẽ ꝗritis · ⁊ duxit
eos ĩ ſamariã. Et oꝛãte heliſęo aperuit dñs

oculos eoꝝ ·⁊ viderũt ſe eſſe ĩ medio ſama
risę · ho ſtes circũſtantes. Et dixit rex iſr ad
heliſęñ. Mercutiã eos pater mi. Qui rñdit

Mequaqᷓ;· dñs enim adduxit eos·ſ̊ pᷣbe eis

boſpitalitatẽ affluẽter. Quo facto redierũt

ſyri ad ꝓpꝛia · nec vltra in dieb heliſei ve⸗

nt latrones ſyrię in iſrael.

Deſecunda obſidione ſamarię.
IEapitulum. x.
lctum eſt poſt
hec benadab rex obſidebat ſama/
riã · ⁊ facta ẽ fames in ſamariaiita vt vende

ret᷑ caput aſini:lxxx argenteis numiſmatis

quarta ꝑs cabi ſtercoꝛis colübaꝝ v· arge/
teis. Mac vt ait ioſephꝰ cõdiebãt cibos ꝓ

ſale. Cradũt qdam noĩe ſiercoꝛis dici veſi-

culã colum be in qua reperiebant᷑ grana de
foꝛis alldta.Cunq; trãſiret rex iſrł ꝑ muruʒ

cõſideraret cuſiodias muri:clamanit mu/
lier ad eũ:Galua me dñe rex. Qui ſuſpica⸗
tus ꝙ; ꝗreret aliquid ab eo· cõmotꝰ rñdit:

Moõ ſaluat te dñs. Uñ te ſaluare poſſi. De

area an de toꝛculari:Quę rñdit: Nequaq;
dñe · ß ego 1 mulier iſta cõdixeramꝰ de filijs
noſtris comedendis: ⁊ comedimꝰ filiũ meũ

Hſ añt abſcõdit filiũ ſuũ.Et cõtriſtatꝰ eſt rex
Vehemẽter.⁊ ſcidit veſtimẽta ſua:⁊ apparu/
it ciliciũ quo veſtitus erat ad carnẽ. Et ait:
Quid ampliꝰmali poſſumꝰexpectare a dño
PHec faciat mihi deꝰ· ⁊ hęc addat ſi ſteterit
caput heliſei ſuꝑ ipſuʒ hodie. Hoc enĩ ma
lũ imputabat heliſęo:ꝙ cõciues non libera

.

batcñ poſſet. Cunqʒ miſiſſet ſpiculatoꝛ pę /

nitẽtia ductꝰ ſequebar eũ vt ꝓhiberet. He⸗
liſeus aũt ſedebat in domo ſua ⁊ ſenes cum
eo · quos ioſephꝰdiſcipulos eiꝰdicit.Et ait

heliſeꝰ: Meſcitl qꝛ fili?bomicidę·qᷣ·ſ occidit
naboth miſit vt ſcidat᷑ caput meuʒ. Pꝛo⸗/

hibete intrare nunciũ donec veniat rex· q ꝓ
hibebit ei qdð iuſſerat. Cũq; ſuꝑueniſſet rex
ait heliſeus: Cras hac hoꝛa erit in woꝛta ſa/
marię modius ſimilę⸗p ſtatere vno· et duo
modij hoꝛdei ſilłiter Et irriſit eñ vnus eoꝛũ
ſup quoꝝ manus rex incum bebat dicens h̊
eẽ im poſſibile.Cui heliſens. Aidebis ⁊ nõ
comedes. Poꝛro quattuoꝛ lepꝛoſi erãt ad
introitum poꝛtę fame deficiẽtes. Qui veſpe
re venerunt ad caſtra ſyrię ⁊ neminẽ ibi re/
pererũt.Terrauerat enĩ dñs ſyros·⁊ ſonitꝰ
exercitus magni mittẽs ſupꝑ eos · fugerũtq;

animas ſuas tm ſaluare cupientes · ⁊ intrãa

tes lepꝛoſi comederũt:⁊ tollentes de pꝛeda
iuxta coꝛ ſunʒ nũciauerunt poꝛtarijs vꝛbis

ſyros abijſſe. Duſpicatus autẽ rex iſrael ſy
ros ſim nlaſſe fugam ⁊ latere · miſit duos in

equis qͥ exploꝛarent oĩa vſq; ad ioꝛdanem
Nui cum reuerſi nunciaſſent ſyros fugiſſe
egreſſus ꝓpłs diripuit caſtra·⁊ vendebar ſi
mila ⁊ hoꝛdeũ iuxta verbũ heliſei. Dux aũt

q irriſerat e a rege cõſtitutꝰ ad oꝛtam op

pꝛeſſus ẽ aturba:⁊ moꝛtuus eſt.
De fame ſeptẽ ãnoꝛũ etperegrina

tione mulieris ſunamitis.Ca. XxI

Dſt hec aũt he
— . liſeus locutus ẽ ad mulierem · cuiꝰ
filiũ ſuſcitauerat. QHade cũ domo tua pere⸗
grinari vbicunq; poteris. Nocabit eni do
minus famem ſupꝑ terram vij annos id eſt

angelu Hpoſitũ fami . q · d· fames veniet · vl

eſt locutio.De hac fame am biguũ ẽvtrũ pᷣ
ceſſerit ſdictã obſidionẽ vel ſecuta ſit Igit
mulier ĩtrauit terrã philiſtijm · ⁊ cõtribules
occupauerunt bona eiꝰ.Quę finita fame re
greſſa ẽ·⁊ intranit vt interpellaret regem ꝓ
domo ſua et agris. Et tunc rex loquebatur
cum gieci · quęrens ab eo magnalia heliſei
NQui videns mulierẽ ait: EOñe h ẽ mulier.

r „

bic ẽ filius eius quẽ ſuſcitauit heliſeꝰ. Quę

cũ narraſſet regi ſeriem facti · reſtituit ei rex

₰

cunq; a miſerata die ꝗᷓ reliquerat terraʒ.
Demoꝛte benadab .apitu. XII
Dꝛro benadab

rex ſirię audiens ꝙ deus amouerat
eũ ab obſidione ⁊ nõ homo cõtriſtat'egro/
tabat. Meliſeꝰaũt veniebat damaſcũ·⁊ mi
ſit rex in occurſũ eiꝰa cahel cuʒ muneribꝰ. vt

coõſuleret ce infirmitate ſua. Cui ꝗrenti re-

ſpondit heliſę: Dic ei ſanaberis. Dec dixit
ſana bit᷑:qꝛ moꝛtuꝰ ẽ rex. Sʒ vt diceret ei ſa
naberis· poſtea traxit aca bel in ptem dicens
Oſtedit mihi dñs q;ʒ moꝛiet᷑ ⁊ iu eris rex ſy
rię. Cücimpletum ẽ qð dixerat dñs helię.
Aliter enĩ nõ inunxit helias acahel · niſi qꝛ

p heliſeu pᷣdixit eũ futurũ regẽ.Et fleuit he/

liſeus vidẽs i ſpiritu mala quę facturꝰ erat
aca hel filijs iſrl· ꝗᷓ etiaʒ indicauitilli. Et re-
uerſus acahel ad rege dixit:ſanaberis.Alte⸗
ra die tulit ſtragulũ:⁊ infudit aquã:⁊ expã
dit ſuꝑ faciẽ eiꝰ. Stragulũ ꝓpꝛie eſt ſtrato
riũ qð lecto vł ſedili ſuꝑſternit᷑.Et dicitur
ꝙ aca hel pãnuʒ pfuſũ aqua im oſuit ſuper

eũñ ad refrigerãdũ. Mebꝛeꝰ? habet. Expadit

ſuꝑ faciẽ ſuꝗ ſtraguli· vt non axahel ß ipſe
beneda b ̊ feciſſe intelligat᷑ tñ moꝛtuus ẽ
rex⁊ regnauit acahel ꝓ eo. Quidã tñ h̊ ex/

wnũt de obſequio moꝛtui dicẽtes aca hel

moꝛtuũ lauit aq·a expãdit ſiragulũ ſuꝑ fa-⸗

ciem moꝛtui. Joſephᷣplane dicit ꝙ acahel

altera die infu ſo laqueo ſtrãgulauit illum.
d hũc ſenſũ qͥdã pᷣdictã lr̃aʒ referũt dicẽ⸗
tes · ꝙ agahel veſtẽ madefactã poſuit ſuꝑ fa-

iem eiꝰ. ſimulãs refrigeratiõeʒ· b ſtatim ef⸗

fudit aquã ſuꝑ os eiꝰconec ſu ffocaret eum.
HDe ioꝛam regeiuda. Capitu. xXIII

to ioꝛam filij achab regis iſrael in
qͥ cõregnauerat ei ioſaphat rex iuda regna
nit ioꝛam filiꝰioſaphat ĩ hierłm viij·ãnis.
Nui ad cõſiliũ vxoꝛis fecit malũ coꝛã dño
ſecutꝰeſt dos alienos. Cñ dñs nõ diſperdi
dit iudam ꝓpter dquid ſeruũ ſuũ.Tunc re

Dꝛro anno quĩ

ceſſit edom ne eſſet ſub iuda Mã ⁊ regẽ ſuũ
tributariũ occiderunt idumei- nonũ crean

tes qui nõ teneret᷑ tributa reddere. Cũq;
ioꝛam ſenex frẽs ſuos occidiſſet· cõ pelleret

qᷓ; hieroſolymitas etias idolatrare-tulitad

eũ helias qdam ꝓpha epłam coꝛrectoꝛiã cũ
cõminatione pęnę. Impleta ẽ aũt cõmina⸗

tio in hũc modũ. Arabes irruentes in iudã

vaſtauerüt ꝓuinciã ⁊ domos regias: vxo
rem regis abduxerũt·filioſq; occiderunt/
ter ochociam · et ipſe tandẽ cronicaʒ incidit
egritudinẽ interna coꝛruptiõe viſcera effũ/

dens:vt quotidie q̃ſi ſe pꝑeuntem videret et

moꝛtuꝰ ẽ.⁊ ſepultꝰ eſt ĩ ciuitate dauid. Qõ

tñ vt ait ioſephꝰin ſepulcro patrũ ſuoꝛũ · ſ
pᷣuatũ tumulũ ſine regalibo exequijs tradi⸗

xerũt ei.Et regnauitochogias· wi acarias

filiꝰ eius ꝓ eo. Hũcregem ⁊ reliqͥs vſq; ad

ołiam ſtermittit matthę.Hegnauit autẽ
ãano/xijioꝛam filij achab. igintiduoꝝnan
noꝛum erat ocho cias cu regnare ccpiſſet · et

vno qno regnauit in hierm:⁊ ambulauitĩ

vijs achab aui ſui. Abijtq; cuʒ ioꝛam filio
achab auunculo ſuo ad huiandũ cõtra aca-
hel regẽ ſyrię in ramoth galaad- vulnera
tus ẽ ioꝛam · ⁊ relicto exercitu in obſidione
ſub hieu pᷣncipe deſcẽditin ieſrahel vt cura

retur. deſcendi tcũ eo acarias.
Dehieu regeiſrael.Capi.XxIIII.

exercitũ in ramoth galaad · vt ibi

hieu euocatuʒ in ꝑtem vngeret in regẽ ſup
iſrael. Qui cum inueniſſet hieu ſedẽtem cũ

oncipibus ait: Nerbum mihi ad teẽ opn/

ceps· ait hieu: id queʒ: Qui rñdit: Ad te
o pꝛinceps. Foꝛte non cognoſcens hieu ·

quaſi hſagium in mente ſua poſuerat·ipſuʒ
eſſe hieu · qui pꝛimus reſpondiſſet. Cũq; in
duxiſſet eum in cubiculum · fudit oleuʒ ſuꝑ
caput eins ⁊ ait: Mec dic dñs: VUnxi teĩ re

gem ſup iſrael· percuties omnez domum

achab in vltione ſanguinis ſeruoꝝ meozü
de manu iecabel. Quo facto citiſſime aufu/
git pꝛopheta. Cunq; regreſſus eet hieu ad

Eliſeus aũt mi/

ſit vnũ de filijs ꝓphetaꝝꝑꝰcũ lenticu

(noodiitit
iſendtQ

N yleun
Puthiuſfe
nibat afd
rnneiffe
Henſeſns
Gnlunlie⸗
gbitbel.
itl ni⸗
(atasioꝛam
cammmiltt ni
Hrdintnt.
Quidtbirp⸗
fene, lſt
di9d Qn
an ubas⸗Ct
unſcicinia
ſelci Etat
dcicoegtſi
günetvtbieg
Nbie Qrin
Netſominti
ſeccheinrer
ndeduni
Utnnepter
TLicpaſth
ſriſtgtny⸗
Githiengdd
iinogint
tuſenebena
nltus j diſe,
nlobpſicvi⸗
iin iſn:
Uninob ibit
Ahngluteritſs
lelinriten
untnf e
Uubcbien⸗
WWuirulner
mmiſirn
lgkinintn⸗
Dalhine
norct

säciſſtrige⸗

i. 1 enche
nuztclunet
dacpkamcnnten
.
Det “
1. K
mabsinnun
1donos
uagmum .
( 1 „ e 4
TE eneA
anſo⸗ n e
a Mnnnate
Pahcutnedni
nlulhopmiſwis
77* 6 eopcc fe
Renckegshd
mraetn „ . ,„, 4
uenerem rrchgeſ
Kl n
een 4 1
d Negnunitw

6

meenteengten .
Guncſt

=

nondöuntiint
nolbgnlund
Wentnininch
Cütitin ifalnn
aL.XII

—Kremmemie
1ℳſS— Gonn.

Nsdir

anmotbgu

/, /
buniinif

ſieie.

1 9
4c 8
Nemiohn
obhen. e,
N. .
VleſvrCna.,N

uwinigln
1e5

NCisNN
nisnh
ins ſnor i
huwanſinen

chbei

S= =
☛ = —

=S
—
—
—

–WW
Phnn

„* 5
E.
4

ſeruos dñi ſui dixerũt:Quid venit inſanus
iſte ad te:Quaſi inſanos enĩ reputabãt fili
os ꝓpbetarũ · vlł qꝛ fugeratcitiſſie q̃ſi inſanꝰ
Et ait hieu:Recte iudicaſtis. Nã verba ve/

ſana locutꝰ eſt dicẽs: Mec dicit dñs. Vnxi
te in regẽ ſup iſrael. Feſtinauerunt itaq; tol/
lere veſtes ſuas ⁊ ſubſternere ei ſimilitudi/
neʒ tribunalis· ⁊ canẽtes tuba dixerũt: Re⸗/

gnabit hieu. Cõiurauit ergo bieun ↄtra ioꝛã⸗
Zait: Nullꝰ nũciet hoc ĩ iegrael.ſᷣ oẽs aſcen/
damꝰ ſimul. Cũq; aſcẽderent-ſpeculatoꝛ in
iecrael ait: Nideo globũ venientẽ. Et ſuſpi
catus ioꝛam vel captã eſſe vꝛbeʒ vel pacẽ fa

ctam· miſit nũciũ in occurſũ eoꝝ. Qui ait.

Nyec dixit rex. Pacata ſũt oĩa. Et ait hieu.

NQuid tibi ⁊ paci.q.d. QDuid ad te:veque
re me. Ael foꝛte buic hieu q̃ſi ipſi regi reſpõ

dit. q.d. Quid queris de pace:qͥ terrã ⁊ pa/

cem turbas: Et ad heſit nũciꝰ ei.Miſit ⁊ io/
ram ſecũdũ nũcium ·qͥ ſimiliter nõ ẽ reuer/
ſus ad eũ.Et aſcẽdẽs ioꝛã rexiſrael ·⁊ rex iu

da cũ eo· egreſſi ſũt ĩ occurſum hieu vſq; in

agrũ naboth iegraelite. Et ait ioꝛam:Eſt ne
pax hieu. Qui reſpõdit:Quc pax. Ad huc

vigẽt foꝛnicatiõis matr tuę.q.d. Quæę pax

poteſt eſſe inter nos/cũ iugiter offẽdamꝰ de
um pidolatriã matris tue. Et fugiẽs ioꝛaʒ
ait ad nepotem ſuũ: Inſidie ſũt hic ochocia
Tãñc heuſſit hieu ioꝛã ĩter ſcapulas ·⁊ egreſ-/

ſa ẽ ſagitta p. coꝛ eiꝰ. ⁊ coꝛruit moꝛtuus.Et

ait hien ad ducẽ tertie pt milituz: Mꝛoijce
eũ in agrũ naboth. Memẽto quoniã ego et
tu ſequebamur achab patrẽ huiꝰqñ cõmi

natus ẽ ei dñs p heliaʒ:ꝙ redderet ei ĩ agro
naboth ꝓſãguine naboth ⁊ ꝓ ſãguine filio/
rũ eiꝰ. Iñ ſupꝛa defilijs naboth nulla facta
ỹ mẽtio ſ̊ qð ibitacitũ ẽ · hic ſuplet᷑. Foꝛte
canes linxerũt ſãguinẽ ioꝛã iuxta verbũ he/
lie. Linxerũt enĩ ſãguinẽ achab cũ linxerũt

ſangninẽ filij eiꝰ. Ochociam Fo fugiẽteʒz in

ſecut“ eſt hien· 7 vulnerauit eũñ ĩ aſcenſu ga
ber. Oni vulneratus fugit ĩ magedo/ moꝛ

tuus eſt ibi: ⁊ tulerũt eũ ĩ hiernſaleʒ:⁊ ſepul

tus eſt in ciuitate dauid. Poſt hec intrauit
PHieu in iegael. Ooꝛro iecrael erat ĩ arce tur

ris ⁊ depinxit ocnlos ſuos ſtibio·⁊ oꝛnanit

ê
rer e eerererer

g um S narti

te et demoꝛtehien.

a

„

caput ſuũ vt pulchꝛioꝛ vniẽti beaſpareret 13
7 feneſtrã ait ad hieu: Nũqͥd pax eſſe po/

teſt camri · qͥ interfecit dñm ſuũ.q.d.Tu oe
cidiſti dũm tuũ ſicut camri:⁊ eadẽ pęna pu
niendꝰ es. Tũc dixit hieu duob eunuchis
q circũſta bãt eã: Oꝛeęcipitate eã:⁊ pᷣcipita

nuerũt eã de turre · ⁊ cõculcauerũt eã vngulę
equoꝝ. Cũq; hien ſederet ad mẽſam ait ſer
unis ſuiſ. Ite ⁊ ſepelite maledictã illã ·:qꝛ filia
regis ẽ. Cũq; veniſſent ad eã:nõ inuenerũt
niſi caluariamid eſt ſupꝛemã cellulam cere
bꝛi: pedes ⁊ ſũmitates mannũ. Quo audi
to ait bieu: Sermo dñi ẽ quem locutus eſt
per heliam.

¶ De. lxx.filiis achab et eoꝛũ moꝛ
Capi. xv.

Rant aut ach

ab. lxx. filijĩ ſamaria. Et ſcpſit hien
nutriios eoꝝ· ⁊ ad optimates ciuitatis
dicens:Eligite quẽ vultis de filijs achab·
⁊cõſtituite regẽ ſup voſ:⁊ puguate ꝓ domo
Dñi veſtri. Qui pterriti reſcripſerũt ei. Ser

ui tui ſumus. fac quod tibi placet.Et ſcſit

eis ſecũdo.Si mei eſtis tollite capita filio/
rum dñi veſtri·⁊ venite ad me cras ĩ iegrael
T ſic factum eſt. Et attulerũt capitaĩ cophi/
nis ad hieu. Qui mãdanit ne introducerẽt᷑
ad eum·ſed iuxta introituʒ poꝛte ponerẽtur
ad duos aceruos vſq; mane. Cũq; mane in

tueret᷑ capita · dixit bien ad populu: Juſti

eſtis. q. d. Cõparatione iſtoꝛum q.lxx.occi/
cerũt iuſti eſtis qͥ nõ niſi ioꝛã ⁊ iecabel mecũ
occidiſtis. Ael otius ſamaritas qͥ eos oc-
ciderantcõmẽdauit.q.d. Juſte feciſtis im/
plendo verbũ dñi· qd videt᷑ vllle littera ſe⸗

quens. Addidit eni: Si ergo interfeci dñm

meü · qs ꝑ cuſſit eum ⁊ iſtos: Dñs fecit qð
locutus eſt in manu helię.Tũc ꝑcuſſit hieu
omnes reliquos de domo achab in iecrael ·
optimates eiꝰ ⁊ notos ⁊ ſacerdotes ·⁊ ibat
in ſamariam. In via werro obuianit. xl. duo

bus fratribus ochocięregis iuda· qͥ deſcen/

debantad ſalutandos ioꝛaz et ochoxiaʒ ne
ſcientes ꝙ occiſi eſſent et occidit eos hien.
Tunc egreſſus eſt in occurſum hien iona/
6

—
”õss

— è S “ S =è “ òM
.
— . . . „
. *
—
4 *

dab filiꝰ rechab. 1 benedixit ei pꝛo vltione

dñi quam fecerat. Qnem impolituʒ curui
ſuo duxit hieu in ſamariam et hcuſſit om/
nes qui reliqͥfuerãt de achab vſq; ad vnuʒz

Congregauit ergo bien populũ ſamarię ·

ait in dolo: Ampliare volo cultum baal· vo

cate omnes ꝓphetas eiꝰ 7 ſacerdotes. Qui⸗
cunq; defuerit non viuet. Sacrificiũ enim

grande eſt mihi baal: venerũt omnes ſer/
ui baal‚nec vnꝰ defuit· ⁊ repleta eſt domus
baal. Et ait hieu his ꝗ erãt ſuꝑ veſtes. Da⸗
te veſtes oĩb ſeruis baal. Et dederunt. Cũ
q; pſcrutatus eſſet hieu diligenter:ne quis
eeſſet vel aliꝰ intereſſet· dixit militib ſuis.
Ingredimĩ ⁊ pcutite eos· nulłꝰ euadat.Et
pcuſſerũt eos:ſtatuãq; baal cõmunuerũt·
7 deſtruxerũt templũ eiꝰ. ⁊ fecerũt ꝓ eo latri
nas · id eſti· ſubterraneos cuniculos ad mun
dandas vias vꝛbis. Et deleuit hien baal
eiſrael. Nerũtamen a vijs hyeroboã uon
receſſit· et ait ei dñs: Quia feciſti quę ĩ coꝛ/
de meo erant contra domuʒz achabfilij tui
vſq; ad quartam generationẽ ſedebũt ſup
thꝛonũ iſrael.Et moꝛtnꝰ eſt hieu ⁊ ſepultuſ

in ſamaria cum regnaſſet vigintiocto ãnis

T regnauit ꝓ eo filius eius ioax vel ioahac
vel ioachag —

¶Beathalia et ioas.
Drro at

idens filium ſuum moꝛtuum et

ſemen regium in hieruſalem. Erat autẽ io/
ſaba ſoꝛoꝛ ocho ieex patre· ⁊ vxoꝛ ioiade ſũ/

mi ſacerdotis · quę furata eſt ioas filiĩ ocho/

cie lactentem ne interfeceret᷑: ⁊ abſcondit eũ

leptem annis in domo domini id eſt· in do⸗
muculis ebdomadarioꝛũ. Anno auteʒ ſep⸗

timo ioiada collegit centuriones ⁊ pꝛinci/
pes le uitarum milites: ⁊ oſtendit eis ſecre
to filium regis: ⁊ coniuauerunt omnes pꝛo
puero contra athaliam· ꝙ pueruʒ in ſab⸗
bato conſitituerunt regeʒ. Et fecerunt ĩ huc

modum. Aigintiquattuoꝛ erant ſummiſa
cerdotes: quoꝛum vnꝰ in ebdomada vicis

ſuę habitabat ſecũ ĩ miniſteriũ.xxiiij.mino

.ẽ,
W ðèò

volens regnare · interfecit omne

res ſacerdotes et totidem cãtoꝛes·7 totidez
ianitoꝛes. Diluculo vo ſabbati pontifexq

ꝓpꝛia· pontifex vo qͥ miſtraturꝰ erat ingre/

Diebat᷑ cũ turma ſua. Lüc aũt ioiada ꝓam

pliando exercitu retinuit egreſſuros:⁊ rece/⸗
pit ingreſſuros · faciens ex eis duas turmas
Adiunxit q tertiã turmã de centurionibus
7 leuitis quos conuocauerat-⁊ intrans do/

mũ ſaltus ⁊ domũ armoꝛũ quam quõdã fe-
cerat dauid· dedit ſingulis arma et pᷣcepit
egreſſuris · vt circüſtarent regem in atrio in⸗
terioꝛi cuſtodirent. Ingreſſuris xo dixit

vt aſcẽderẽt ad domũ regiã ne ſerui reginę

egredientes ex ea vnctionẽ regis impediret
Seld hanc turmã diniſit in tres partes · pꝛę⸗

cipiens · vt vna obſeruaret excubias regis ·

id eſt· poꝛticus domus regię.Alia pars ob

ſeruaret poꝛtam ſeyr ꝑ quam aſcendebatur

cciuitate ĩ domũ regiam. Tertia pars ob

ſeruaret domũ meſſa· quę dicitur poꝛta ſcu
tarioꝛũ ·i · cuſtodũ regis p quaʒ de domo re⸗

gia aſcendebat᷑ ĩ templũ. Tertiã xo parte,

quam collegerat de centurionibo et leuitis

poſuit ad cuſtodiam atrioꝝ templi ex omni
parte. Tunc ipſe cum reliquis ſacerdotibus

et leuitis 1 ſenioꝛibꝰ pꝛoduxit filium regis

vnxit enm ĩ regem · impoſuit ſuꝑ eum dia/
dema · teſtimoniũ · legem dei dedit ei tenẽ

dam in manibus · vt cuz ipſo habitu regni
diſciplina legis dei ſeruanda cõmitteretur

Athalia vero accurrens· ſcidit vſtimenta

ſua clamans. Coniuratio coniuratio. Et

eduxerunt eaʒz centuriones extra ſepta tem

pli per poꝛtam equoꝛum · -interfecta eſt ibi
Deduxeruntq; regem p poꝛtam ſcutarioꝛũ
in palatiũ · ⁊ ſedit ſup thꝛonum regium. Et
letatus eſt ⁊ populus terrę·quia abſtulerat
dominus oppꝛobꝛium ne regnaret mulier
ſuper eos· ⁊ deſtruxerũt tẽpluʒ baal · araſq;
et imagines q́s fecerat ioꝛã et athalia. Ma
than q; facerdotem baal occiderũt coꝛam
altari. Septem annoꝛũ erat ioas cũ regna/
re cepiſſet· anno ſeptimo bien regis iſrael
et quadraginta annis regnauit in hieruſa/

lem · ⁊ fecit rectũ coꝛam dño cunctis diebus

negieninze
ſvvethnutspn
gtingu
ſotneen don
geuntiürg
debätituniad
odidonp
ſicepillitſe
legsiogen
ctatenpl.
Vtmmocapep
poinngon⸗
dumicülch
lcaeceſani
leune Lici
liügoto in
reüigedii
Lighepanet
Utoſatbeneg
1dcbitbis
Kndnd
Pekene
oNni
gioptlegt
eſtioiacal
ſence
dauiceo
Gynortu
lnluseren
Qusci ang
Cbanios fii⸗
foteülapich
l Ultertemo
line Ertic⸗
Gſbeninsn.
hhrein ti⸗
Wmnefe
Puagdab

1

acotere

hönient,

maſug mc
degicht
nlriupeain
Diniroinize
S
nssten
mmiNemmmnt
Odnaretnnns
mmian aütif
englsmröt
nmumnt,
none tgsnane
nitütsend
mumn mlisſ
nsnge Aronrch
Pgnedanpnr
oouNNn
wli Lanimn,
munoni al
mor tnplenm
inisſuenhothn
dnutflunegss
nwbitſtheund
Gin dideit⸗

igſobebiuts

umda cönitin
ns ſact
uunutio onm
mowtn n
benmn
mtmuczt
ner un
—K
miit
bul on
ani

Nec fiebat ex ꝑecunia illa vas aliquod ĩ do

ioiade ſacerdotis.

(Degazo philatio ¶ap. xyVII.
Pant aut in do

mo dni ruinęnõ ſolũ/ ꝓ vetuſtate ⁊
neglientia: ſ etiã quas fecerat athalia: de

ſanctificatis parauerat domũ baal. Mꝛece/
pit itaq; ioas ſacerdotibo· vt inſtaurarent
ſartatecta domus recipiẽtes oblationes ſᷣ/

tereuntiũ:⁊ ꝗᷓ offerebant᷑ ꝓ pᷣcio aixi:quę
dabãt ituri ad pliũ num erati.Oblatio enĩ
ꝓ delicto ⁊ ꝓ peccato ſacerdotũ eratꝗᷓ cum
ſuſcepiſſet ſacerdotes vſq; adxxviijiannũ
regis ioas: non tamẽ inſtaurauerũt ſartate
cta templi. Et iratꝰ rex ꝓhibuit ſacerdotes

vltra acciꝑe pecuniã. Joſephus tñ dicit ꝙ;

p oẽm regionẽ ſumerẽt ſacerdotes ꝓ capite
dimidiũ ſicli.Quod vidẽs ioiada ꝓplo nõ
placere ceſſauit· ⁊ ob hoc nõ fuerutinſtanra
tęruinę.Tũc ioiada fecit gacophilatiũ mu
nitũ apto deſuꝑ foꝛamiĩe:⁊ xvſuit iliud ad

dexterã igrediẽtiũ domũ nõ lõge ab altari.
Cũq; apareret plurima pecunia ĩ gacophi·

latio ſcriba regis ⁊ pontifexeffundebãt ea,ʒ

7 dabãt his qͥ perãt cemẽtarijs domꝰ dñi.

Et nõ fiebat cũ eis ratio·ᷣ ĩ fide tractabant
mo dñi niſi de eo qð erat reſiduum hrrsr
ctis · vt legit᷑ ĩ paralippmenon. Et moꝛtun

eſt ioiada ſacerdos qͥ ſolus legit᷑ poſt moy-

ſen · xxx· annis vixiſſe · ſepultꝰ ẽ ĩ ciuitate
dauideoꝙ generi dauid reppauit ĩperiũ
Eo moꝛtuo ioas a legifimis dei declinauit-
cuius exemplo etiã optimates vitiati ſunt.
NQuẽ cũ argu eret ca

charias filiꝰ ioiade · Mõ moueat te qðᷣ

rex ſirię cũ expugnaſ
ſet geth· aſcẽdit i hie
ruſaleʒ. Joas vvo mi
ſit ei theſauros do⸗
mus dñi et domꝰ re⸗

gix nõ de abſcondi9

tis tumuloꝝ· ⁊ receſ
ſit ab eo.Cũq; incur

ex dabir · i· er rõnali ⸗
ppendebãtvtrũ de
uz haberẽt ꝓpitiũ vl
offenſũ. Ael dabir ĩ
terpᷣtat pᷣmo· ⁊ ẽ ſẽſꝰ
Neq; ꝑ ſermonẽ ne
qᷓ; p ſigna loquebat

illis.

nos honoꝛes ſibi vo

35
5

fecit eũ lapidibꝰ ob/
rui inter templum et
altare. Extũc vt diẽ
epiphanin snõ acce
pit pplus in tẽplo re
ſpõſa manifeſte ſicut
pus.nec ex dabir nec
ex ephod. Rex auteʒ
nõ multo poſt pgnas
exoluit. Rcahel enim

legit᷑ i euãgelio a ſan
guine Lacharie filij
barachik. Foꝛte io/⸗
iada binomius fuit
Alideo qꝛ baꝛachi

as ĩterpᷣtat᷑ bñdictꝰ

dñi q iſte fuit.

Dabir enĩ ðꝛ lapis

poſitꝰ in rõnali. Añ

riſſet ioas languoꝛẽ

ꝛ Oss filij gachariecũ
peſſimum eo ꝙ diui

eo lapidati ſũt ſᷣter
vnñ poſtumũ · q wo⸗
lebat impendi:vt di ſtea dictꝰẽ cachari⸗/
cũt hebꝛei· duo ſerui as.
eiꝰ ꝑcuſſerũt eũ ⁊ moꝛtuꝰ ẽ ⁊ ſepultꝰ ĩ ciuita/
te dauid; nõ tñ ĩ monumẽtis regalibo:⁊ re/
gnauit ꝓ eo filius eius amaſias.
¶ Incid entia.
Sub ioas Duodecimꝰ rex latinoꝝ ſiluiꝰ
aremuł.qͥ pſidiũ albanoꝝ inter mõtes vbi

nũc roma ẽ poſuit. Huiꝰ filius fiut iuliꝰ pꝛo

auus iulij ꝓculi:q cum romulo romã cõmi⸗/
grans fundauit inliam gentem.
eobitu helizei.
Capitulum. XxVIII.

Nno viceſimo
GIitertio ioas regis iudę regnauit io/
achacfilius hien ſuꝑ iſrael · xvij· ãnis· ⁊ am
bulauit in vijs ieroboã.Et iratus dñs ↄtra
ilrael dedit eos in manus acahel ⁊ ĩ manus
benadab filij eius·⁊ nõ ſũt derelicti ioachag
de pplo· niſi · equites:⁊ decem currus·⁊ de⸗

cem milia pe ditũ. Et clamauit ioachax ad

Oñm·⁊ miſertus dñs dedit ei pacem in die
bus eius. Et moꝛtuꝰ ẽ⁊ ſepultus ĩ ſamaria
Et regnauit ioas filius eius ꝓ eo · anno tri⸗
ceſimo ſeptimo · ioas regis iuda ·et·xvj· an⸗
nis regnauit ſuper
iſrael. Et ambulauit
in vijs ieroboam nõ
tamẽ adeo quãtum
patres etꝰ. Heliceuſ
aũt egrotabat · ⁊ deſcendit ad eũ ioas rex iſ-

Extũc eq̃ vocaban
tur eodẽ noĩe rexin
da ⁊ rex iſrael.

rael· ⁊ flensidicebat: Pater mi currꝰ iſrael ⁊

auriga eiꝰ. Et ait heliceꝰ: Affer arcũ ſagit⸗
tas:⁊ ppne manũ tnã ſuꝑ arcuʒ. Quo facto
68 2

ſupertoſuit heliſens manꝰ ſuas maĩbus re⸗

gis ait: Aperi feneſtrã oꝛientalẽ· ⁊ iace ſa⸗

gitta · iecit. Et ait heliſens: Sa gitta dñi ẽ
cõtra ſyriã · 1 pcuties ptẽ ſyrię ꝗᷓ ẽ in affec do
nec cõſũmas eama ſublato arcu cũ ſagittiſ

dityit heliſę? ad regẽ: Mercute terrã iaculo
Cũq; pcuſſiſſet eã trib vicibꝰ ſtetiſſet· ira
tus vir dei ait: Si pcuſſiſſes vſq; ſepties· to

tiens pcuſſiſſes ſyriã: nũc aũt trib vicibo ꝑ⸗

cuties eã. Et moꝛtuꝰ ẽ heliſeus ⁊ ſepelierunt
eã iuxta abdiaʒ. MPoꝛro latrüculi moabitę
venerãt ĩ terrã eo anno. Quidã aũt ſepeliẽ/
tes hoĩeʒ viderũt latrũculos·: ⁊ timètes pꝛo
iecerũt cadauer ĩ ſepulcro heliſei. Quod cũ

tetigiſſet oſſa heliſei · reuixit homo. Joſeph⸗

tñ dicit la trones ꝓieciſſe ĩ heliſei ſepulcrum

moꝛtuũ quẽ ipſi videbãt᷑ ĩterfeciſſe. Moꝛ/

tuꝰẽ aũt acahel rex ſyrię· ⁊ regnanit ꝓ eo fili

us benadab. Cũ quo dimicauit ioas rex iſ⸗

rael tribus cõgreſſionibus:⁊ vicit eum ⁊ tu

lit de manu eius ciuitates quas tulerat ała
bel iſrael iuta verbum beliſei.
¶De amaſia et ioas rege iſrael.
apitulum. XIX.

as regis iſrael· regnanit amalias fi
ius ioas in hieruſalem. Niginti ⁊ quin q;
annonꝝ erat cũ regnare cepiſſet:⁊· xxix· annis
regnauit. NMom en matris eiꝰ ioiada de hie⸗
ruſalem. Et fecit rectũ coꝛaʒ dñoiuxta ea ꝗᷓ
fecit ioas pater eiꝰ.niſi tantũ h̊ ꝙ excelſa nõ
abſtulit · ſubau diendũ eſt vtraq; eoꝝ. Nec
eniʒ ioas excelſa abſtulit ſicut videt littera
ſonare. Et interfecit ſeruos · qͥ interfecerãt
patres ſuũ · nõ tñ filios eoꝝ ꝓpter legẽ moy⸗
ſi qͥ dicit. Non moii
entur patres ꝓ filiiss bõ neſcit qᷓntita/
neq; filij ꝓ patribus teʒ pcti alicuiꝰideo
Collegit aũñt exercitũ qntũ ad examẽ hu
vt amalechitas ⁊ idu manũ ſufficit · vt qſ
męos expugnaret· ꝓ ſuo moꝛiat᷑ deli/
condu xit a rege iſrael cto m iuſticiã dei
centuzʒ milia armato/ foꝛte nec etiaʒ moꝛs
rum centum argenti filij quãdoq; ꝓ de-
talentis. Et cuʒ eſſet licto patris.

no ſecũdo io

in ꝓcinctu ſuaſit ei ꝓpbeta vt dimitteret il⸗

raelitas: qꝛ idola ferebant et deus daret ei

victoꝛiaʒ. Et acquienitlicet grauiter ferret

eo ꝙ iſraelitis mercedeſ pᷣbuerat.Et pcuſſit
edom in valle ſalinarũ decem milia ⁊ appꝛe

hendit petram nobilem arabieę ciuitatẽ. Et
vocauit eam iexechel quod ſonat auxilium

dei. Joſephus iñ dicit viunos quos ceperat

eum adduxiſſe ad excelſam petram arabię

illos ex ea hcipitauit. Idipſuʒ quoq; dicit
paralipomenõnam fere in omnibus conſo

nant ioſephus ⁊ paralicomenon. Tamẽ de
os quos tulerat de amalech poſiea adoꝛa⸗
uit · qꝛ andiuiteos dãtes reſponſa ·i· periſſe
amalech/ qꝛ negligẽtes fuerant ĩ cultu eoꝝ
Pꝛo quo tali pęna pcuſſus eſt. Elatus enĩ
in ſupbiam ſcripſit ad ioas regẽ iſrael. Ser
ui mihi ſicut patres tni ſeruierunt dauid et
ſalomoni ·alioquin veni ⁊ videamꝰnol · q̃ſi
diceret · pugnemus. Et reſcripſit ei ioas in
enigmate. Larduus libani miſit ad cedruʒ
dicens:Da filiam tuã filio meo in vxoꝛem
Et indignantes beſtię ſaltus cõculcauerũt
carduũ. Eleuat te coꝛtuũ ꝓ victoꝛia. Cur p
uocas malũ vt cadaſtu Y indas teci:Et nõ
acquieſcente amaſia · cõgreſſi ſũt inxta beth
ſames· ⁊ fugit indas coꝛaʒ iſrael ⁊ ligatus ẽ
amaſias· cõminabat ei moꝛtẽ rex iſił niſi
redderet ei hiernſalem. Qua tradita inter/
rupit ioas murum hieruſalem a poꝛta effra

im que dicitur poꝛta vallis · vſc; ad poꝛtaʒ

anguli: quadrin gentis cubitis. Et tulit an/
rum et argentum et vaſa que inũenta ſunt
in domo domini · in theſanris regis ⁊ obſi⸗
des ⁊ red ijt in ſamariam. Et facta eſtcontra
amaſiam cõiuratio ĩ hierłm. At ille fugit in
lachis: ⁊ miſerũt poſt eũ ĩ lachis·⁊ interfece-

rũt eũ ibi · 1 retulerũt illũ ĩ hieruſailẽ ſepul

tus ẽ in ciuitate dauid. Tulitq; vniuerſus
pplus filiũ eiꝰ ociã vł acariã an anos natuz⸗

xvj. 1 conſtitn exüt eum regem.

¶ Incidentia.

¶ Sube amaſia tertiuſdecimus rex latino

rum fuit ſiluius auentinus ⁊ in eo monteqͥ
nunc pars vibis ẽ⸗moꝛtuus ⁊ ſepultus ęter

num loco vocabulum dedit.

nomunnie
Aoar
tvenflint
Ferettmittn
geckintoch
God cmare
mini gvodlo⸗
Pprtumqern
opbiredddif
eteponengi⸗
opel Morle
nölongrentat
nebiotvez
Ptechninetio
Nliſchetdiari
brenliniͦtenp
Qodecangt
ncſüneti
ſonmnnſtarn
Wedendarn
ſigianes

Iod

Ceretcvefion
utenpld
gonhpwn
Vantfͤsl
ſufenlltan
Unngilſerte
nworenfn
Cuncitenos
ſepermb
Ultüteßan

tehatüfint⸗
nnbinanns⸗
gnari

henrtat
rbantet enn

aitlingnd

S dbemtke
i MWmnnin

dlln niii⸗
Nkarocbnnte
atpinde
eaſe 2 4
tercnmnnh,
emd
nſerienu
„.1 „„
iunlnmlnid
dsdänfin

4

nubrroteb 4
D aRaes
e eire à4
4 6
4 „aWteel-
ecorluoy HHH
dtn inGtst
„ LPEeet 6
*V 1

. , 7 e
Nscormllenien

ſlen Qunh

1* 4
vn rNis ſeſe

8
7
1

nem uik

1

. 1 7

=ðð ??ͦðMU
K
ees 2 — .

4 De leroboã regeiſ⸗ rael et amos
pꝛopheta. ¶ Lapitulum. xx.
Dꝛro moꝛtuus
aria regnanit ieroboam filiꝰ eius ꝓ eo

eſt ioas rexiſrael ⁊ ſepultus in ſa/

anno. xv. amaſieę regis iuda. Et regnauit iſ

rael · xl· 1 vno anno · ambulauit in vijs ie⸗
roboam filij nabath qui peccare fecit iſrael.
Iſte reſtituit rninos iſrł ab ĩtroitu emath ·

quc eſt antiochia vſq; ad mare ſolitudinis

quod eſt mare moꝛtuum iuxta verbum do⸗
mini quod locutꝰ eſt per ſeruũ ſuũ ionã ꝓ/

phetam · qͥ erat de geth quę ẽ in ophech vel

ophir · ad differentiã geth ꝗᷓ ẽ in paleſtina
et ẽ nomẽregionis.Quare nõ ẽ legendum
ophel. Ophel enĩ ẽ nomẽ turris nebuloſe · ꝗ
nõ longe erat a templo. Hanc vaſtationeʒ
ſyrię ꝑ ieroboaʒ factã nõ legimus in iona · ſ
ꝓpter cõminationẽ euerſionis quaʒ pſᷣdica/
uit ⁊ ſepſit dicit ioſephꝰ eũ pdicaſſe ꝙ poſt

bꝛeniſſimũ tempꝰ aſię ꝑderent pncipatum

NQuod qͥdam pieroboam inchoatuʒ ẽ ſed

poſtea cõſũmatũ ẽ quando monarchia aſſy

rioꝛuʒ tranſſata ẽ ad medos. Mac felicita/
te ieroboã elatus.fecit malũ coꝛam dño.Et
miſſus ẽ amos thecuites ꝓpheta de paſtoꝛi/
bus · vbi paſcebat gregẽ in ſamaria · vt pdi

ceret eu erſionẽ domus ieroboam· calami⸗

tatem ꝓpli dicens: Meęc dicit dñs: Conſur

gam ſup domũ iero boã in gladio. Et rurſũ

Venit finis ſuꝑ ppłm meũñ iſrael.Quod cñ
ſignificaſſet amaſias ſacerdos bethel ierobo
am regi iſrael exmandato regis ꝓhibnita/

mos ne vltra ꝓPp hetaret in regno.x. tribuum

Cum aũt amos nollet ceſſare dicens ſe non
eſſe ꝓphetam ſ paſtoꝛẽ miſſũ a dño · frequen
ter afflixit eñ amaſias plagis. Candẽ filius
ſuus ocias frequenter eũ ĩcrepans vecteʒ p
tempa trãſfixit· ⁊ ſemiuinꝰ relatꝰ in terram
ſuã ibi moꝛtuꝰ ẽ ⁊ ſepultꝰ. Et moꝛtuꝰ ẽ iero/
boam ⁊ regnauit ꝓ eęo filiꝰ eius cacharias.
[LDeozia. ¶Capitulum. xXxXI.

¶Nnuno viceſimo
ſſeptimo ieroboam regis iſrael re/

gnauit oxias in hieruſalem dnob ⁊ qͥnqua/

ginta annis. Mieronymꝰtñ ſuꝑ oſee dic eũ

cepiſſe regnare ãno.xij.ieroboã.Et fecit qd

placitũ erat coꝛã dño:verũtamẽ excelſa nõ
abſtulit. Qui cũ hoſtes debellaſſet:⁊ amoni
tas feciſſet tributarios ſibi reędificauit mu/

ros in hieruſalem quos deſiruxerat ioas rex

iſrael · eratq; cipue terrę cultoꝛ:⁊ curaʒ ha
bebat circa plantationes: ⁊ ſemina fructuũ
diuerſoꝝ. Cũq; ditatus eſſet in ſubſtantia
moꝛtalicõtra deum ĩmoꝛtaleʒ agere niſus
eſt. Mam in feſtiuitate ꝓpitiationis indutꝰ
ſtola pontificali intrauit in templũ.vt ĩ cen
ſum poneret pontifici acaria cũ.ᷣlxxx. ſacerdo
tibus euz ꝓhibente. Et factus eſt terrę mo
tus:⁊ claritas ſolis valde effulſit.a incidit ĩ
faciem regis · ⁊ pcuſſus eſt lepꝛa in facie.An
te ciuitatem vro ſciſſa eſt media ps mont?
ad occidentem · deuoluta eſt ita vt et vias
clauderet ⁊ regios oꝛtos oppꝛimeret. Et ha

bitauit ſeoꝛſũ vꝛbeʒ puata degens vita. Jo⸗

athan wro filius gubernabat palatium- et
iudicabat ꝓpłm terrę.Et moꝛtuus eſt oſiaſ

ſepultus in ciuitate dauid. Joſephus tñ
dicit eum de regibꝰ ſolum habere ſepulcrũ
in hoꝛtis. Et regnauit pꝛo eo filius eiusioa
than. Sub oga rege iuda.et ſub ierobbam

rege iſr łcepit ꝓphetareeſaias · de quo pleni

us poſtea dicit · 1 ocee de tribu yſachar oꝛ⸗

tus in bethemoht. Sed h̊vt ait bieronymꝰ

pꝛęnuncians dedit ſignũ. AHeniet dominuſ
in tena ſicut quercus quęeſt ĩ ſyloz· quod
non legitur in ſcriptura eius ſᷣm editioneʒ

noſtram. Foꝛte quod bieronymus dixit ſi/
gnum·hoc epiphanius dixit pꝛodigium di
cens de ocee:Et dedit pꝛodigiuʒ dicẽs:Ae
nit in terra dominus · ſicut quercus quę eſt
in ſylo · cum exſemetipſa in duodecim fuerit

partita ⁊ factę fuerunt ex ea totidem quer/

cus. Pꝛophetauit autem contra decem tri
bus · pauca de duabus loquens. Et pꝛonũ/
ciauit hiſtoꝛialiter iudeos ĩ vltimo tempo-
re ad chꝛiſtum redituros. Tertium quoq;
diez dominiceę reſurrectionis pꝛedixit. Hic
in terra ſua ſepultꝰ.placida quiete doꝛmiuit
Sub eiſdem q; ꝓphetauit iohel de tribun ru

55

20

— S
* »
☛½ ʒY

ben nal⸗ ĩagro bethoꝛẽ . q deſcripſitůã dua ¶ De ʒacharia ſellum etmanahen.

ruʒ tribnũeruca:bꝛuco locuſta rubigine
vaſtandã. Pꝛędixit quoq; effuſionẽ ſancti
ſpiritus futuram ſuꝑ ſeruos dei ⁊ ancillas·

quod factũ eſt ĩ die xentecoſtes. Mic in be/
thoꝛon in pace moꝛtuꝰ eſt⁊ ſepultus. Suh
eiſdem regibus ꝓphetauit abdias vt qda
traduntſ̊ ſᷣm hebꝛeos verius eſt· ꝙ añ eos
ꝓphetauerit:nam moꝛtuusẽ añ heliſeũ. Re/
licta enĩ vxoꝛ eiꝰ p cõſiliũ heliſei liberata eſt
a creditoꝛibus oleo ſuperabundantie. Fuit
aũt de terra ſichen deagro bethamar. Quin
quagenarius enim ille fuit cui pe percit he⸗
lyas· qui relicto obſeqnio regis · helye diſci
pulus factus eſt. Cuiꝰ ſepulcrũ vſ q; ho die
cum mauſoleo heliſei· 1 iohannis baptiſte
in ſebaſte venerationi habet᷑. Sub ieroboã
rege iſrł ꝓphetauit ioas filiꝰ viduę ſarepta

ne · qui poſt reditum a niniue tem poꝛe famiſ

aſſumpta matre gentium incola factus eſt
NMam ⁊ erubeſcebat eſſe in terra ſua dicens:
Sic auferetur oppꝛobꝛium meũ · eo phe
tans contra niniuen mendax repertus ſum
Nni tranſacta fame redijt in terraʒ iuda·et
defuncta eſt mater eius ⁊ ſepelinit eaʒ inxta
bhalanum delboꝛe. Mic pᷣdixit ſignum euer/
ſionis hieru ſalem · q cuʒ viderent lapidẽ lu
ctuoſe clamantẽ pio

ſe ſit finis · ⁊1 cum vi · Genꝰ palme eſt del⸗
derint in hieruſalem boꝛe vel quercus.
gentes vninerſas
tunc tota illa ciuitas irrecuperabiliter euer/
teretur. Moꝛtuuſ eſt ⁊ ſepultus in ſpelunca
vnius iudicis iſrael:cuius ſepulcrum mon
ſtraturin vna vꝛbium geth in viculo quo/
dã iuxta ſephoꝝ. Sub ogia rege iuda termi
nata ẽ monarchia aſſyrioꝝ. Mam ſardana
pallꝰ vltimꝰ monarchꝰ victꝰ ab arbace me

do ſemetipſũ cõeremanit⁊ tũc arbaceſmõar
chiã ad medos trãſtulit:ſpe nõdũ re· G̊ enĩi

fecit dariꝰocciſo balthaſar. Fuerũt tñ regeſ
