ab ⁊ educeret eos·abſcõderat eos ĩ ſtipula
lini: quã ſiccabat ſupᷣ murum · mẽtiens eos
egreſſos cũ clauderet᷑ poꝛta. Dixitq; nũcijs:
Perſequimini eos ꝑ viã ioꝛdanis · ⁊ cõpꝛe

hẽdetis. Tũc aſcẽdẽs ad viros qͥs operue/

rat dixit eis: Noui ꝙ tradet vob terraʒ hãc
ex his ꝗᷓ audiuimus ꝓ vob facta a dno. Ju

rate , mihi ꝑ dñm· vt quõ ego feci vob mi⸗

ſericoꝛdiã · ſic ⁊vos faciatt mecũ·⁊ cũ vniũſa
domo pꝛis mei ·vt ſaluetis aĩas nr̃as · ⁊ vni⸗/
uerſa ꝗᷓ oſſidemꝰ. At illi iurauerũt. Tunc

dimiſit eos mulier ꝑ funẽ coccineũ de fene/

ſira domꝰ ꝗᷓ herebat muro. Et aiteis: Lati-
tate ĩ mõtanis tribꝰ diebꝰ.donecr edeant ꝗᷣ

fhf UOä èsð ee
E-- — –

vos e
binurin
ciuiuso⸗
hücinten
ſannus
funtnh⸗
uselen.
Pormtoes⸗

Cait
Ainrün⸗
7

Vanctit
vos mine
tes Le
Gbtopt
Pniglis.
ſcaditi
Ccotes
Paruplig
dba
nuſetng
ſuonnato
ncge
U
itähn
eenech
ſactuin
nummno
ou⸗
Mötsin
leg roca⸗
ban ne
ſemnoꝛtun⸗
congz
Noflummn
Mhopare
iſedote
nincpatn
wopzi
nſi
o⸗ Noch
meni
6 Glosi

ne Odi,
d cönn
rhodhi

Beiriſri,

— 2.—

—. =

Aumngni

=

4
N

E
S

ſitaimni
mmnnine

—ſes
nunnitiie
86 H
eilclinums
unnmnzisdlt
Ueſunndttbe
aan lnnind

»

mprginii

mtnemhonn
nucniclen oie.
9.
hrasan.
1

wwoion

vrs tinibe
nouitciſyernett
nidme
oneſfumtausdi⸗
mümuninke
umiidnun
Nnundtp
gbiencen

ierwiinu

7
raDochne

2. e .
8 Annsiem
V nſ
Cettobtn
„600
nnde

—

/

wöſrnudn

goch ſun⸗

maini
s0ißs ſiii
Hionnenit
i SS
Culig⸗

e

S. S=ꝛ= SS —

=

☛ –

.

=
S —
— — =☛2ä

i maiymmno⸗

bũc in feneſtra:vt h̊ ſigno domũ tuã cogno
ſcamus.Quicunq; oſtiũ domꝰtuę egreſſus
fuerit ſanguis ipſiꝰerit ĩ caput eiꝰ ⁊ nos eri
mus aleni. Itaq; poſt tres dies redierunt ex
ploꝛatoꝛes ad ioſue:narrãtes oĩa ꝗᷓ ſibi ac/
ciderat. Joſue vero ⁊ eleacar ⁊ maioꝛes po

uli ratũ habuerüt iuramenti eoꝝ.
etrãſitu ioꝛdanis¶ Capitu.III

VBanctiſicamini. Cras enĩ faciet dũs inter
vos mira bilia.Diluculo vᷣo dixit ad ſacer

Oſteatribusdi

ebus euoluti·dixit ioſue ad ꝓpłm

dotes. Tollite arcam ⁊ ſcedite ꝓpłm ſpacio

cubitoꝝ duoꝛũ miliũ · vt videri poſſitis ab

vniuũſis.Cũq; intraueritis ꝑtem ioꝛdanis
ſiccabit᷑ ĩſtar pauimenti.Qũ q; ſcederẽt ſa
cerdotes cũ area·ſeqbat᷑ vniuſa multitudo
paruulis ⁊ mulieribꝰin medio collatis·ſᷣce
debatq; ruben ⁊ gad ⁊ dimidia tribus ma

naſſe hm ꝙ ꝓmilerãt moyſi. Et erãtxl:mi/

lia armatoꝝ. In paralipomenon legit᷑ tan-
tũ:l:in quo multa vitia ſcriptoꝝ depꝛaua/
ta ſũt. Accedẽtes aũt ad ioꝛdanemrepere-/
rũt eũ imeabilem. Plus eni ſolito tpe triti/

ceę meſſis excreuerat:tum ꝓ ſolutiõe niuiũ

facta in montibꝰ· tum ꝓpter imbꝛem ſeroti/
num nouter datũ. Cũq; intraſſent ſacerdo
tes aqua:ſteterũt aquę aſcẽdentes:⁊ inſtar
mõtis intumeſcẽtes apparebãt ꝓcul ab vꝛ⸗
be ꝗᷓ vocat᷑ adon: vſq; ad locuʒ quę ðꝛ ſar/
than. Inferioꝛes vero aꝗᷓ deſcẽderũt in ma-
re moꝛtuũ · vbi qᷣnq; ciuitates ſubmerſe ſũt
ſodoma ⁊ alię. Gacerdotes aũt ſtabãt ĩ me
dio fluminis cuʒ arca · donec vniuerſus po⸗
pulus ꝑ arentẽ alueũ ꝑtranſiret. Tic elegit
ioſue duodecim viros · ſinglłos de ſingulis
tribubꝰ q tulerũt de loco vbi ſteterãt ſacer
dotes · xij · lapides iuxta numeruʒ filioꝝ iſrł
in ſiccũ. De ſicco vero retulerũt in alueum
alios duodecim in aceruũ memoꝛialẽ trãſi
tus eoꝛu.Et ſuntibi vſq; in hodiernũ diẽ.
Ad quos iohanes credit᷑ demõſtrationeʒ

* 0
(
. õä

vos pſequũtur. Qui dixerũt ei: Non tene⸗
bimur iuramẽto . ſi nõ collegeris cũ capiet
ciuitas oẽzʒ domũ tuã tecũ⸗⁊ ligaueris funẽ

“ E

feciſſe cũ dixit. Potens eſt dñs de lapidib

iſtis ſuſcitare filios abꝛaę. Tn ſup mattbęũ
legiturad illos quos ioſue trãſferri de io
dane fecit. Cunq; trãſiſſet ſplus ⁊ arca poſt
eos reuerſę ſunt aquę in alueñ ſuumaſcen/
ditq; populꝰ de ioꝛdanel pmo mẽſedecima
die pꝛimi mẽſis·tollẽteſq; ſecuz duodecim

lapides fluminis· caſtram etati ſunt in gal⸗

galis ꝑ ſtadia decẽ ab hiericho ad ioꝛdanẽ
qnquaginta vro ſtadijs a ioꝛdane. Joſue
autẽ cõſtruxit altare dno de lapidibꝰ quos
tulerant deioꝛdane ⁊ ſuꝑ illud poſtea ſacri/
ficauit deo. Et nota ꝙ ſicut legit᷑ in cronict
euſebij ym hebꝛęosille annꝰerat iubileꝰet
erat qnqgeſimꝰ pmus inter iubileos · quaſi
fluxiſſent ab initio mũdi anni duo milia· d·
l· ſingulis iubileis ꝑ qnquagenos annos
deputatis.Scðm · lxx· vero lõge plures ãni
fluxerãt ab initio mũdi. HBeda q; i cronicis

ſuis ponẽs numerũ annoꝝ ſᷣm hebꝛaicã ve/

ritatẽ ꝓbat de ſᷣdicta ſũma ãnoꝝ·vij·ãqnos
defuiſſe · alias defluxiſſe.
ecircũciſione in galgalis.
Lapitulü.IIII.

Otempoꝛe er
F epto dñi circũcidit ioſue ppu/
lũ ſcdᷣo cultris lapideis:tñ hebꝛeęꝰ habet no
uaculis acutis. Mec intelligendũ ẽ q; idem
hbomo iterũ circũcideret᷑ſed paruuli qui na
ti fuerant in deſerto pꝑ quadraginta annos
incircũciſi erant/alij ex mãdato dñi alij ve/
ro ex negligentia parentũ/alij vrro ex eoꝛun
dem cautela:ne foꝛte mox circũciſis attolle/
retur nubes:⁊ neceſſe haberẽt ꝓgredi · et ſic
periclitarent᷑ paruuli. Facta aũt circũciſiõe
dixit dñs ad ioſue. Hodie abſtuli a vobis
oppꝛobuiũ eęgypti · id ẽ·pᷣcipuũ ·qð apud he
bꝛeos erat oppꝛo bꝛiũ ĩmũdicię gentiũ. Ob
H vocatũ ẽ nomen loci illiꝰ collis pᷣputioꝛũ
Vll galgala · i · reue/⸗
latio · qᷓſi ſanctifica⸗ Mota q galgalis qñ
tio ſm illud. Facta q; ponit᷑ indeclinabi
eſt iudęa ſanctifica/ le· qñq; pmę declina
tio eius. Poteſt tñ tiõis· vt galgala gal

dici · oppꝛobꝛiũ ab galę · quãdoq; nen⸗
2

eis ablatũ ſeruitus tri generis ⁊ ſecundę
egypti·⁊ laboꝛ de/ veclinationis vt gal /
ſerti · qd ↄgruit hm gala galgalon.
aliã noĩis intertaiit
onẽ. Interpᷣtat enĩ galgala libertas. Poꝛ/
ro mãſit populus ĩ caſtroꝛuʒ loco dvonec ſa
nareturet fecerũt phaſe quartadecima die
ad veſperã in campeſtribus hiericho · quod
nondũ niſi bis factum fuerat. Pꝛimo in fi⸗
nibus egypti circa rameſſe. Secũdo ad ra-
Dicem montis ſyna:ſecundo anno egreſſio
nis. Extunc intermiſſum fuerat cuʒ circum/

ciſione vſq; ad terram pꝛomiſſionis. Et co

mederũt de fructibꝰ terrę die altero agimos
panes ? polentam eiuſdem anni. Eſt autem
polenta grana toſia manibus confricata
ad mo dũ grani pilo tuſi. Et dicitur polẽta
quaſi pilenta. Quidam tamen tradunt po
lẽtam eſſe pultes de purgatiſſima farina fa
ctas. Et dictam polentam quaſi pollentam
a polline qð eſt purgatiſſima farina. Cuiꝰ
nominatiuus ẽ pollen vel pollens. Statim
qʒ; defecit eismanna quo aliti fuerãt qᷓdra/-

ginta annis.

eeuerſionehiericho. ¶ Capi. v

Adẽ nocte cuʒ

eſſet ioſue ĩ agro hieribd ad explo/
randum viditvirum ſtantem contra ſe ena
ginato gla dio et ait: Moſter es an aduerſa
rioꝛum. Qui reſpondit: Nequaq; ſed pꝛin
ceps ſum exercitus domini:⁊ nic venio. Et
docuit eum angelus de modo capiendi ciui
tatem· et ꝙ eam ⁊ vninerſa eius facerat ana
thema. Anatheem
id eſt · ab vſu homi/ Anathema dicit᷑ q̃ſi
num ſeoꝛſũ remota ſeparatũ. Andeana
Cunq; adoꝛaſſet io thema dicebatur cini
ſue ꝓnus in terram tas quando quęcun
dixit ei angelꝰ. Sol q; cum ea capiebant
ue calciamẽtũ de pe com burebantur oĩa
dibꝰtuis · locus enĩ et fiebat cineris cu⸗
in quo ſtas ſanctus mulus acceptus do⸗
eſt · quod intelligen⸗ mino · nihil inde ſe/
dum ẽ · ſanctificatꝰ parabat· pter ea que
eſt. Mui enĩ pollut? trãaãſierunt ꝑ ignem ꝗᷣ

eratĩ habitatiõe gẽ nõ incinerantur· ſed
tium ad pᷣſentiã do potiꝰ in igne purgan/

mini ꝑ angelũ ſan/ tur ꝗᷓ etiam eadem in

ctificatꝰ eſt. Ooꝛro igne purgata in vſũ
per nuditatẽ pedu, ta bernaculi ⁊ templi
in huiuſmodilocis et vaſoꝛũ reſeruabã/
ſanctis ⁊ in pniten tur omnia ſcilicʒ me⸗
tibus poteſt notari tallina.
innocentia quę tali/
bus congruit. Eam enĩ habuerunt pᷣmi pa/
rentes nudi Diluculo autem iuxta conſiliũ
angeli· ſeptem ſacerdotes:ſeptem buccinis
clangebantante arcam omniſq; populus

armatus pcedebat arcam · et reliquũ vulgꝰ

ſequebatur eamcircũieruntq; ciuitatẽ pꝛi/
mo die acimon ſemel ⁊ ſub ſilentio · ⁊ redie
runt in caſtra. Sic fecerunt ſex diebus. Die
autẽ ſeptimo ſepties eam circuierunt et in
circũitu ſeptimo dixit ioſue ad ꝓplm: Vo/
ciferamini aſcendite · ſitq; hęc cinitas ana/
thema · qᷓſi deuotata in moꝛtem pter aurũ et
argentũ ⁊ es ⁊ ferrum ·qð cõſeruabit᷑ dño
in pᷣmitias operum noſtroꝛũſola raab cum
ſuis ſaluabit᷑. Igitur vociferante wopulo ⁊

clangentibus ſacerdotibꝰ cũ buccinis muri

funditꝰcoꝛruerũt.Et aſcendit quiſq; ꝑ locũ
qui ↄtra ſe erat.⁊ interfecerũt omne viuens
in ea: combuſſerunt eam· ⁊ omnẽ ſuppelle⸗
ctilem in ea in tumulũ dño ſempiternũ RBa/
ab vero honoꝛatam muneribꝰ cuʒ omni do
mo ſua receperunt in iſrael in pergetuum.
Nuã ꝓcedente tẽpoꝛe duxit ſalmon ĩ vxo⸗
rem pᷣnceps in trtiiuu .
iuda. Tũc impᷣcatꝰ Qui gennit boosa⸗
eſt ioſue dicẽs: Ma num illiꝰ boos q ge⸗
ledictꝰqui reędifica nuit obeth Tres enĩ
uerit hiericho in pꝛi ↄtinui pater ·filiꝰ. ne
mogenito ſuo fida pos· dicti ſunt boos
mẽta illiꝰiaciat:⁊ in ⁊ ideo matthbęꝰ vnñ
nouiſſimo liberoꝛũ tantũ poſuit.
ponat poꝛtas eius:
nod impletum eſi vt poſt liquebit.
elapid atiõeachoꝛ ¶ Eapi. VI.

Dro achoꝛ vel

achar alias achim filius charim de

ribuind
ncenf
ten fmni⸗
niſimi⸗
ſcosape
gvlpntu
Mienctv⸗
ittels
detoisſpt
Gdä wber
la Qaic
ſüta wi
Kiginta⸗

ſoge

ſenm⸗
uchuci
orgun
lden
dioal ol
ſereroc,
Plnadte
nos⸗
Cborcig
toinue
lungre⸗
ack
Do
ſffütnn
niärer
Loli
nyie
in wllot
luorcit
fueng
etpſchin⸗

ilipil

genſtem
hnemeß,
fnen 3

Uaigrnnn
Aetunenlenin
nepmronnizzc
naalitnp
Wiiſtſnp⸗
mommuſälgne⸗
n

kahmrt ign
umnmontli
tes gimdnans
nyonniqöls
m Etnuiqnn
muntq;intnii
ſubſlentio nt
untſerdicbis
natrüierunten
oſoead pln. d
g beranitnsn
vortenöteranit
göcöſenubit di
ri⸗ mban
ikmmntepuht
baibuansman
mditgichdocn
mtonne wwens
vionniſuſel
Pſonpitenit
merit chon
ndne.
duntblun⸗

Qvibiin
minſin
tmniſuni
5 Duniunde
nte

—

myd em ſcʒ coccineã cõtextam auro:haben/
tem ſm ioſephũ aurni põdus maxan · id eſt ·
maſſanid ẽ· ducẽtos ſiclos · tulitq; totidẽ
ſiclos argẽti:regulãq; aureã vel ligulã qͥn/
quaginta ſicloꝛuʒ. Miſitq; ioſue viros de
hiericho · q exploꝛarẽt ciuitatẽ hay ꝗᷓ eſt iu/
xta bethel Qui reuertẽtes dixerũt: NMõ aſcẽ
dat oĩs ꝓpłus. Sufficiũt tria milia ad capi
endã vꝛbem. Joſephꝰ tñ dicit triginta mi⸗/
lia. Qui cũ aſcẽdiſſent terga vertẽtes · pcuſ/
ſi ſũta viris vꝛbis hay et coꝛruerunt ex eis
triginta ⁊ ſex viri. Joſue vo ſcidit veſtimẽ/
ta ſua·⁊ iacuit ꝓnus coꝛã arca vſq; ad ve/
ſperam/⁊ ſenes ꝓpli cũ eo ſaccis induti ·⁊ li-
quefactũ eſt coꝛ ppłi Herebãt᷑ enĩ ne timoꝛ
eoꝝ qͥ inuaſerat chananęos trãſiret ĩ auda
ciã· adeo vt im petũ facerẽt in ipſos. Dixitq;
dñs ad ioſue. Pollutꝰ ẽ ꝓpłs anathemate:
nec ero cuʒ eo donec mundet᷑. ꝓplica cras
ꝓplm ad te·⁊ fac ſoꝛtem ꝑ tribꝰ ⁊ familias ⁊
domos ⁊ capita.Et quẽcũq; ſoꝛs inuenerit
cõburet᷑ igni cũ omni ſubſtantia ſna. Duo
facto ĩinuenit ſoꝛs tribũ iudę: deinde fami/
liam care· tandem domũ charim · ad vltimũ
caput achoꝛ.Et dixit ei ioſue: Fili da głiaʒ
eo · cõfitẽdo quid feceris.Quo ↄfeſſo:miſ

ſi ſũt nuncij ad tentoꝛiũ eiꝰ qui ſᷣfatã pecu/
4

niã reconditã in terra retulerũt ad wopulũ.
Tollẽs itaq; ioſue illũ cum vniuerſa domo

eiꝰvniueſa ſuppellectili ⁊ iumẽtis · duxit eñ

in vallẽ ꝓfundã-lapidauitq; eũ oĩs popu-
lus· ⁊ cũcta ꝗᷓ illiꝰ erãt igne cõſumpta ſunt.
Fecerũtq; ſuꝑ euʒ aceruũ lapidũ qui pma/
net vſq; in ſᷣſentẽ diẽ. Nocatũq; ẽ nomen

loci illiꝰ vallis achoꝛ. Mec putandũ ẽ pplm
neglexiſſe mandatũ dni qͥ ſceꝑerat eũ com/

burendũ. Nam in ſacra ſcriptura ignis ꝓ
whemęẽti pęna accipi ſolet:vtibi: de foꝛna/
ce ferrea ęgypti. Putat tn hebꝛei dñm pᷣce/⸗

piſſe lapidari ipiũ· et alia ꝗᷓ lapidibꝰobꝛui

poſſent:cetera quę lapides nõ ſentirẽt igne
cremanda. Tradit tñ augꝰ ioſue feciſſe hoc
q̃ᷓdã cõſideratione. Aut eni pęnituit achoꝛ
T ſic dignꝰ non erat igne gehennali · T ſic il⸗
lum noluit vꝛere:qui dignus igne nõ erat.

Gan. . 4
=
—W

tribu iuda tulit aliquid ð anathemate-cla

Vel ſinon penituit ·⁊ dignꝰerat igne eter
no· reſeruauit dño pęnam ignis. Puniuit

eum alio genere penę. ne videret᷑ bis pu

nitus in idipſum. —
e incẽdio hay.Lapituluʒ.vII

Oſtea ſurrexit

ioſue ⁊ oĩs wopulꝰ cũ eo vt aſcẽde⸗
ent in hay et emiſit triginta milia viroꝛuz
inter bethel ⁊ hay ad occidentẽ. Mui dimiſ
ſis in locũ inſidiarũ:v.milibꝰredierũt ad ex
ercitũ qui erat ad aquilonẽ. Rexautẽ hay
feſtinauit mane egredi cum omni pplło ſuo
ignoꝛans ꝙ poſt tergũ laterent inſidię. Jo⸗/
ſue vero fugiẽs cuʒ M
lõgi ꝓtraxiſſet eos Exeo ꝙ clipeos ha⸗/
ab vꝛbe · eleuauir cli bebant · conici põtꝙ
peum quẽ gerebat. equos habebãt. Cli⸗
Quo viſo ſurrexert peos enim ferre pedi

ꝗqq erant in inſidijs 1 tes vix woſſent.
H intrãtes vꝛbem ſuc/

cenderunt eam. Quibꝰ egreſſis poſt hoſtes
ioſue facit᷑te im petũ in eos·ex vtraq; par/
te cedebant᷑ aduerſarij· ⁊ ĩterfecerũt omnes
a viro vſq; ad mulierẽ duodecim milia ho-
minũ pᷣdam wro ſibi diniſerunt · ſuſpendẽ
tes regem hay in patibulo vſq; ad veſperã
T tũc deponẽtes eũ ꝓiecerunt eũ in introitu
ciuitatis · cõgeſto ſuꝑ eũ aceruo lapidũ ſuc/
cẽdenteſq; vꝛbe fecerũt eã tumulũ ſempiter
num. Hic hoccupat hiſtoꝛia de altari illo
qð factũ ẽ inter ganicim hebal:ſuꝑ quem
ſcripſit ioſue dNeutronomiũ:⁊ ð bñdictioni/
bus ⁊ maledictionibꝰ factis ſuꝑ montes il/⸗
los de qu bꝰ loco ſuo dicemus.
dedolo gabaonitarũ et mulcta.
itulum. VIII. .P

Abaonite vero

audittes ꝗᷓ fecerat ioſue duabꝰ vꝛ/
bibus· et ꝙ ex mandato dñi nulli parceret
habitantiũ in terra ꝓmiſſionis nec amicici
as cuʒ eis faceret · callide cogitauerũt inire
fedus cum iſrael:miſeruntq; nuncios quaſi
e longinquo veniẽtes ·:qui in argumẽtum
lõgi itiner vtres ferebãt ⁊ ſotulares Vtanes
HßMUH 5

Hiſtoꝛia

T

⁊pitatijs cõſutos · paneſq; in ſiſtarcijs eoꝝ

Duri erant ⁊ muſcidi·⁊ in fruſta cõminuti · qᷓ
cum vrniſſent in galgalis dixerũt ad iſrael
De terra lõginqua venimꝰ · ꝗᷓ ẽ extra terraʒ
quę ſoꝛte vobis debetur·ſerui veſtri ſumus
inite nobiſcũ fedus. Credideruntq; eis filij
iſrael· et os dñi non interrogauerunt. Ini⸗
toq; cum eis ſedere·iurauerunt eis ioſue et
elea ar 1 oẽs pncipes multitudinis. Doſi
triduũ vero cognouit iſrael ſe circũuentum
eſſea gabaonitis mouẽteſq; caſtra venerũt
vt euerterẽt cinitates eoꝝ·egreſſiq; ſunt ga
bonitęe obniã eis et ait ioſue: Quare impo⸗
ſuiſtis nobis: Nui dixerũt:Timuimꝰ val/
de · 1 de conſilio ꝓuidimꝰ animab noſtris·
facite quod bonuʒ vobis ⁊ rectum videtur
Tuncacclamauit populus nõ eſſe ſtanduʒ
iuramento:quod per ſurreptionem factum
erat · et hſertim cuʒ dñs inhibuiſſent talib⸗
confederari. Maioꝛes vero qui iurauerant
pꝛo religione iuriſiurandi ſeruanda: mur/
mure populi ſedando·ſic diſpenſauerũt· vt

nõ haberent eos ſocios · ſ̊ ſeruos aquarios
1 lignarios·⁊ dicti ſũt nathinnei · qui ſcʒ li⸗
gna cederent⁊ aq̃s cõpoꝛtarẽtin vſus alta

nis locũ quẽ ſibi dñs elegiſſet. Quo facto
redijt iſrael ĩ galgalis.

. „ 7

Lapitulum. IX.
D lempoꝛe re/
gnabat in hieruſalẽ adoniſedech:
qui interpᷣtat᷑ dñs iuſtus·foꝛte ſic vocabãt᷑
reges hieroſolimoꝝ. Mam ⁊ melchiſedech
ſonat regẽ iuſtuʒ. Qui cũ audiſſet gabaoni
tas fed eratos cum iſrael·timuit valde ⁊ cõ
uocauit q̃ttuoꝛ reges ſecum et aſcenderunt

qnq; regeſ amoꝛręoꝝ obſederũt gabaon
Obſeſſi auũt miſer̃t ad ioſue dicẽtes:Aſcẽde

cito et libera nos. Qui collecto exercitu · ir⸗

ruit repente ſuꝑ hoſies · ⁊ verſi ſũt in fugam
per deſcenſum bethoꝛon. Et dñs miſit gran
dinem ſup eos· ⁊ plures occidit grando q;
gladius. Aidens aũt ioſue ſolem deſcẽden

tem ad occaſumet lunam aſcendentemti/

mens ne beneficio noctis euaderent boſtes

rum in galgala.

(De quinqʒ regibus ſuſpenſi is. ſue.

clamauit ad dñm dicens: Sol cõtra gaba⸗

on ne mouearis·⁊ luna contra vallem hay⸗

lon. Steterũtq; ſol
T luna ſpatio vnius Suc exechia: quĩq;

diei · nec antea nec hoꝛę additę ſunt hic

poſtea fuit tã longa vnus dies.
dies. Muinq; vo«

reges abſcõderũt ſe in ſpelũca vꝛbis mace

da. Pꝛecepitq; ioſue ſocijs ſuis ⁊ait: Aol
uite ſaxa ad os ſpeluncęet apponite cuſto/
des · vos anteʒ perſequimini hoſtes · Ceſis
itaq; aduerſarijs plaga magna redijt exerci
tus ad ioſueĩ maceda · vbi tũc erant caſtra
ſana ⁊ ĩtegro numero.Et ait ioſne: Pꝛodu

cite qᷣnq; reges ð ſpelſca. Quibus eductis

dixit ad pᷣncipes exercitꝰ. Ponite pedes ſu
per colla regum iſtoꝝ ne timeatis. Sic faci/
et dñs cunctis hoſtibo veſtris. Quo facto ſu
ſpenderunt reges in patibulis · depoſitoſq;

ad vweſperã ꝓiecerũt in ſpelũcã in qᷓ latuerat

poſuerũt ſuꝑ os eius ſaxa in tumulũ ſem/

piternũ. Eadem die ꝑcuſſit madam et regẽ
eiꝰ ĩ oꝛe gladij Poſtea vro vaſtauit lebnã
et lachim · eglon quoq; ⁊ hebꝛon ⁊ da bir et
reuerſus eſt cũ omni iſraele ad locum caſtro

2 777

De xxiiii regibus percuſſis a io
apituluʒ. X.

Bog cũ andiiſ

R ſet iabin rex aſoꝛ · miſit aq omẽs re
ges circũſtantes.Egreſſiq; ſunt vigintiq̃t/
tuoꝛ reges cum turmis ſuis habentes ſecuʒ
trecenta milia armatoꝛũ ·et duo milia cur/
ruum conuenerunt ad aquas meron· alias

meroy vt pugnarent contra iſrael. Dixitq;

dominus ad ioſue.Ne timeas eos ·cras tra
dam tibi omnes vulnerãdos /equos eoꝛnʒ
ſubneruabis · et currꝰigne combures. Factũ
qʒ eſt ita. Percuſſeruntq; omnes filij iſrael
hter eos qui in ciuitates munitiſſimasſe re⸗
ceperunt. Fecerãt enĩ ſibi chananęi plures
munitiones pᷣualidas a die qua andierãt
egreſſum iſrael ab egypto aduerſuʒ ſe nec
eas niſi longo tꝑe et graui laboꝛe obtinuit
iſrł. Naſiauit tñ vniuerſam circa regioneʒ

Ngculumcu
nnitate E
Pppnloct
Wninod
wereobweo
Perllrd
lintnun
ſumpnell
kehnſanl
Nuaminnon
llentis Cta
lecictone⸗
catlligno⸗

Mtmeledict

Nanciaige
tart
Neidenq
NNadd
nagdaen
manahe⸗
lenumm⸗

lulicwſe⸗

niingen
cfefmim
liscop.
Dedtaut
ſern gnen
gbflloſt
ſonpn
mſcpla

Glängt

Sgahirti
Wweiteitin
masdic,

ſglianhsn⸗
ſcgsſuisnrei
ecticpont atr⸗

B

inin dis (ſs

mugjen
vbiticamaſn

Eitoſr don

Qubis Acs
Pontelsf
tünends, Ockia

rs Qoſacoſe

Nhris dpſig

üändnen

ſanmnumnäͤle,
Ritmacanc
v mſuitei
1brbron 1000it
deidlocun uſtt

peruſisdi⸗
1
7
önel
lornirun ni⸗
ſicgbengng,
õ
NiiNli
uusnmi
punniinni
nmmu hllb
gunmn

nulli etati hoĩuz parces aut ſexni · ditatul⸗

qᷓ; eſt ſupꝛa modũ ex hoſtium pᷣda.
ꝛima diſtri

Gealtariin hebal. et pꝛima di
butioneterre. ¶ Capitulũ.xXI

naculum cum omni oꝛnatu ſuo ꝓ loci opoꝛ

tunitate. Et inde ꝓceſſit in ſichem cũ omni

populo . et conſtituit in monte hebal altare
domino de lapidibꝰ impplitis · obtulitq; ſu
per eo holocauſta ⁊ pacifica. Scripſitq; ſu/
per illud deuteronomiũ:quod quidã intel/
ligunt mandata tantũ deuteronomij. Po⸗/
ſuitq; mediã partem populi ſui ſuper mõtẽ

bebal cum ſacerdotibꝰet lenitis · aliãq; me⸗

diam in montẽ gaçarim cum ſacerdotibus
lenitis.Et acclamauerunt ſibi alternatim
benedictiones maledictiones ſicut mõda/

ueratillis moyſes. Moꝛro ioſephus tradi.
Dit maledicta ⁊ benedicta in altari conſcri-

pta reliquiſſe. Quo facto redierunt in ſylo.

Cõceſſit autẽ ioſue tribui iuda mõtana ad

meridiem ꝗᷓ iam acquiſierant ſed nõdũ ſoꝛ/

te tradidit. Effraim quoq; conceſſit monta

na ad aquilonẽ inter vtrũq; mediam tribũ
manaſſe collocans. His tribubus cõmiſit
terramalijs in caſtris manẽtibꝰ· tum quia
bellicoſe Rant· tum qꝛ dignioꝛes. Sciebat

enĩ iudę regnum eſſe pꝛomiſſus:et manaſſe

et effraim bñdixiſſe iacob ꝓ bñficio · ioſeph

pꝛis eo ꝝ. Sʒ ipſe quoq; ioſue effraita erat.

Dedit aũt effraim extra ſoꝛtem alioꝝ agrũ
ſichem · quem dederat iacob ſingulariter io
ſeph filio ſuo⸗et ſepeliuit in eo oſſa ioſeph.

HNieron ymus tamen teſtatur ſe vidiſſe ĩ ſi /

chem ſepulcra alioꝛüũ vndecim patriarcha/

rum.⁊ credibileẽ ꝙ quęq; tribus ſuum pa/

triarcham retulit in ſuam ſoꝛtem.
¶ ð ebꝛon data eſt caleph.
[Capitulum. XII.

Bintus iaz an
nus trãſierat ⁊ tranſtulit ioſue lo/
m caſtroꝛũ in ſylo· ⁊ ibideʒ trãſtulit taber

oĩ populo · ait: Noſti quę locutus ſit dãs 44
de meet de te ad moyſenet ꝙ iurauit mibi
moyſes in reditu ab exploꝛatiõe dicẽſ: Ter

ra quã calcauerit pes tuus erit poſſeſſio tua

in eternuʒ. Pollicituſq; eſt mihi dominus
terram in qua inuenimus enachim te audi/
ente. Quadraginta ⁊ qnq; ãniſunt ex quo
locutus eſt dominus verbum hoc · et ho die
lxxxv· annoꝛũ ſumſic valens vt eo tem poꝛe
valebaʒ. Benedixitq; ei ioſue et tradidit ei

ehꝛon in poſſeſſionem · 1 quieuit terra a pꝛx

lMs.
¶ Quõ ioſ ue ſoꝛte diuiſit terraʒ de

cem tribubus. ¶ Capituluzʒ XIII

CTCerũ conuoca

— uit ioſue eccleſiam ĩ ſylo⸗ ait: Se⸗
nui · bonum eſt vt terram quam ꝓmiſit nob

dominus ſoꝛte diuidamꝰ. Et aſſumpſit de
ſingulis tribubꝰ tres induſtrios viros ad
conſiderandã terram· deditq; eis decem vi-
ros metiendi peritos: quos pꝛopter artem

Writas non lateret:mãdans eis ne ᷣm quã

titatem terram metirentur-ſed m eſtimati
onem felic terre ·⁊ quę minus eſſet idonea
nam ſepe pluris ſunt decem iugera q; centũ
et ꝙ in ſcriptis redigerent terre diuiſtionem.e
Viri autem circñeuntes terram ⁊ eſtiman/
tes ſeptimo menſe reuerſi ſunt ad eumĩ ſy-
lo:pꝛoiectiſq; ſoꝛtibꝰpꝛima ſoꝛs iudę egreſ
ſa eſt· ſecunda ſymeonis: tertia beniamin.
Hec ſoꝛs anguſtiſſima fuit:pꝛopter tᷣrę fer/

tilitatem· tulerunt enim hiericho hieroſo⸗
lymam:quarta effraim quinta medietati

manaſſe · ſexta iſachar; ſeptima cabulonitis
octaua aſeritis nona neptalim vltima da⸗
nitis. Et notanduʒ ꝙ bm cõceſſionem terrę
pᷣus factaʒ duabus tribubus ⁊ dimidię · et
traditionem poſtea factã ſᷣm ſoꝛtes nouem
tribubꝰ ⁊ dimidieę· varie quãdoq; loquun-

tur autoꝛes. Legitur enim ꝙ iudas habuit
terram ſine ſoꝛte · 1 ꝙ obtinnit hieruſalẽ·nec
potuit inde eicere iebuſęũ quę de cõceſſiõe
dicta ſũt. Alibilegitur ꝙ; beniamin poſſedit

Eceſſit autẽ ca

Aleph ſiliꝰ iephone ad ioſue coꝛam

hierlm: q ð de traditione dictum eſt. Iterũ
legitur e ioſue locutus eſt ſepteʒ tribubus

2 MU
2⸗;ððð

dicẽs: Aſq;quo toꝛpetis ignauia. Date mi

bi viros qͥ diuidãt vobis terrãꝗ. Cũq; hoc
oĩbꝰ dixiſſet ſeptẽ tantũ legit᷑ hec dixiſſe · qꝛ
dueę tribus ⁊ dimidia terrã ↄceſſam q̃ſi tra
Dditã poſſidebãt. Inde ẽ ꝙ h nom en iudea
Diuerſis modis accipit᷑. Quãdoq; dicitur
iudęa tota terra ꝓmiſſiõis · tunc a iudeis
dicit ſm qð dicit᷑ pompeius iudęam feciſſe
tributariã:quãdoq; iudęea tantũ regnũ iu/
da · vt ibi. Audiuit ioſeph ꝙ archelaus re/
gnaret in iudęa:quandoq; ꝓ ſola ſoꝛte iu-/
de · vt ibi. Judęa ⁊ hieruſalem · id eſt ·ſoꝛs iu
de ⁊ beniamin. Si g circa hoc ſibi obloqui
videntur auctoꝛes. Determinandũ eſt ſᷣm
terrã cõceſſam vl traditam. Nam iudas 7
effraim maioꝛez bha

buerunt conceſſam
l traditam. Soli
autem duo ioſueet
caleph quaſi puile/
giati ſine ſoꝛte traʒ

Potuit eſſe vt nunc

eſt ꝙ in eadeʒ ciuita⸗/
te diuerſi babuerũt
quod ſui iuris erat·
quod fere in ſingulis

babuerũt. Caleph videmus fierri.
ebꝛõ habuit. Joſue

tamnatha vl tqnaſara ⁊ etiã ſichẽ m ioſe/
pbũ. Mac ptẽ elegit ſibiioſue poſt diſtribu
tionẽ oĩbꝰfactam tanq; bonus diſpenſatoꝛ.

Sed et leuitis ſeparauit qᷓdraginta ⁊ octo

ciuitates ad inhabitandũ:quaꝝ decẽ pus

acceperant in amoꝛręa. De reliqͥs triginta
octo tres ↄſtituit ciuitates refugij· ebꝛon de
iuda ·ſichem exeffraim · de neptalim cedes.
Tüc locuti ſũt filij ioſeph ad ioſue. Qur de/
diſti nob q̃ſi poſſeſſionẽ vniꝰ funiculi cũ ſi/
mus tantę multitudiniſ: Rñditq; ioſue ad
effraim 1 manaſſe. DPopulꝰmultꝰ es ⁊ foꝛt.
nõ eris cõtẽtus ſoꝛte tua ·ſ̊ trãſibis ad mõ
tem · ⁊ poteris vltra terminos terrę ꝓmiſſio

nis ꝓcedere ⁊ parare tibi lorum.,.
ſcei uis axedatis a patre ca
eph. 2 ꝗpitulum. XxIIII.
AJBD tcẽpoꝛe aſcẽ/
dit caleph in terrã ſibi traditã ⁊ P
cuſſit in ebꝛon tres filios enoch·⁊ aſcẽdens
inde obſedit ciuitatẽ dabir. ꝗᷓ̃ pus vocaba
tur cariathſepher.id ẽciuitas litteraꝝ. Ci/

Gere itu duarum tribuũ et dimi

ues enĩ eius ſcripto In paralipomenon
res erãt. Quã cũ in ðꝛ ebꝛon cariathia/
ueniſſet munitã ait: rim·id eſt· ciuitas ſil⸗/

Qui pᷣmꝰ ꝑcuſſerit narũ· vel cariathba⸗

vꝛbem hãc ⁊ ceperit al ·id eſt· ciuitas mu⸗
da bo ei axam filiaz ſcaꝝ vll viroꝛũ.
meã vxoꝛem cuʒ ea
Et cepit eaʒ othoniel filius cenem:frater ca⸗
leph iunioꝛ eo. Erant auteʒ vterini fratres

tantũ. Maʒ ille filiꝰiephone · iſte vero filius

cenem dicit᷑· niſi foꝛ

te pater eoꝛũ bino- Hecnota determĩat

mius fuerit. Dedit obiectionẽ ꝗ de eo fi⸗

itaq; caleph filiam eri põt · ⁊ caleph ob/

ſuã axam fratri ſuo uiabat legi iam datę
in vxoꝛẽ. Quę cum dando fratri nepoti

pergeret cũ viro ad ſuo filiam ſuam.
vꝛbem traditaʒ ſibi

ſuaſa ẽ a viro ſuo vt peteret a pꝛe ſuo agrũ

ĩ conuallibꝰ. Suſpirauitq; ⁊ fleuit vt ſede⸗/
bat ĩ aſino. Cui co⸗,

leph Quid habes ĩ Mota ꝙ caleph ma⸗
qt. At illa: Oa mi/ luit uare votũ ſuuzʒ

hi bñdictionẽ. Ter q; legeʒ · ꝗ interdicit

rã arẽtẽ dediſti mi- matrimoniũ cũ filia

hi iũge et irriguaz. fratris niſi foꝛte lexĩ-
Deditq; caleph ei telligat᷑ de filia fratił
irriguũ ſuperiꝰ et ir· ex patre.
riguum inferiꝰ·id
agros irriguos cir- Lxx. Redemptioneʒ
ca ciuitatẽ ab oꝛiẽte excelſaꝝ æedẽptio/
7 occidente. nẽ humiliuʒ ſubau⸗/
di flnentonx.

die. ¶Capituluʒ. xV.

cum iam quartuſdecimus tranſiſ-
ſet ãnus

ſes famulꝰ dei.Et qꝛ dedit dñs fratribꝰ ve/
ſtris quietẽ:rentimini ad terrã poſſeſſionis
Veſtrę · ita dũtaxat· vt cuſtodiatis legem dei
colatis eum nec eatis poſt deos alienos:qꝛ
arcam et tabernaculum non habebitis. Fra
tres ſumus et ſerui vnius dei ·licet ĩteriecto

tqnus · dixit ruben ioſue gad ⁊ dimidie
tribui manaſſe.Feciſtis ꝗᷓ pcepit vob moy

gunineſch
dits dinic
ſerun L
looionann
gentt iſn
fiiſgoi⸗

taontrinet

gininin,
noniinoft
Gckturchie
ſcpilentill
gancigtame
degifiani
aepleilue
gpodnont
erat Nus
priſentum
ſusck en
lognioſtrn
ſoCurrel
Cfiantesn
icpoerüt.
gin Wipe
nenecnus
gicpobis:
Wwn.
wo
ſgiücge
Vobiſeun
Krciren
luuguen
meſe
lusdñn
tun. G⸗
mnieſewe⸗
itfliite⸗

oglludloco

1 bron and.
Hwricckatigg
und Miannicen
E bantun,
Nyini⸗

Uns mfme
uteznmnnfing
onihewſis

hemmmit
oienaniid⸗
npot 7Tllgbt
bgtlegian d
nco fiminnn
ofliam ſan,

ugſterdid

Kugauepb
lutfunewiüſu
Glegi glunmin
nammnoni di tli
msni ſonelei
Algr Kfiaftn
tprne.

1n. Dedenher
rln hn

V
D . 1

mnmiadent

.
lenpon

nuen nul

irtgtmind

5 iupt wo

cinsbhnn

ros ini/
onhaliß/,
nilitimi

6 .

flumine ſeparentur. In multa ſubſtãtia re/

Ditis· diuidite eam cum fratribus qͥ reman

ſerunt Qui reuertentes venerunt ad tumu
los ioꝛdanis.Sic enim dictus eſt locus per
quem trãſierunt :alius per quem trãſierũt
filij iſrael diciturvada ioꝛdanis.Et ędifica
uerunt iuxta ioꝛdanem altare infinitę ma/
gnitudinis vocãtes hoc nomine illud. Te/
ſtimoniũ noſtrum ꝙ dominus ipſe eſt deus.

Uideturq; ioſephus velle ꝙ altari ſuperin

ſcripſiſſent illud.Cunq; rediſſentad ꝓpꝛia:
nunciatum eſt ioſue ⁊ his qui remanſerant

de edificatiõe altaris · ⁊ arbitrati ſunt illos

erexiſſe illud · vt imolarẽt ſuper eo victimas
quod non licebatniſi ſuper altare qd ſtatu/

erat deus antetabernaculum. Cunq; arri/

pniſſent arma vt delerent eos de cõſilio miſ
ſus eſt ad eos finees · ⁊ decem honoꝛati cum
eo qui dixerunt ad eos:Que ẽ iſta trãſgrel
ſio: Cur reliquiſtis deũ iſrael et cultum eiꝰ:

edificantes vobis altare ſacnlegum: At il/
li reſpõderũt: Abſit a nobis h̊ ſcelus· alio/
quin deꝰipſe quęrat et iudicet. Sed timui-/

mus ne cras dicerent filij veſtri filijs noſtris
quid vobis ⁊ nobis. Quid vobis ⁊ domi/

no deo iſrael: Terminũ poſuit dñs ĩternos

7 vos. Quãobꝛem memoꝛiale h̊ ereximus ĩ
ſignũ · quoniã fratres veſtri ſumꝰ. ⁊ deicoleę
vobiſcum. His auditis placatus eſt finees
Et cũ retuliſſet vrba bec ad omnẽ populũ
laudauerunt deũ. Mic videtur qbuſdaʒ fa

ctum eſſe quod legitur in libꝛo ſludicũ ꝙ a⸗
gelus dñi tranſierit de galgala ad locuʒ ſi⸗
tium. Sʒ qꝛ potius videtur auguſtino hoc
factũ eſſe poſt moꝛtẽ ioſue:non enĩ auſi fue-
rfüt filij iſrt eo viuẽte aperte recedere a deo;
nos illud loco ſuo explicabimus.
¶ De federe quod ſtatuit populusꝰ

ad deum. ¶ Lapitulum.xVI.

Boluto aut ez

„ unltote wꝛec reganiriolue oẽʒz
ſrkin ſic

ichim 1 ait: Ego hodie ingredioꝛ vi/
am vniuerſeę carnis·⁊ ſcio vos ꝓnos ad ir/
ritãdũ deũ. Eligite hodie qðᷣ placetcui po/

tiſſimũ ſeruire debeatis · vtrũ dijs quibꝰ?ſer

sesbee⸗ .———NGK

nierũt pꝛes noſtri in meſopotamia: an dijs
amoꝛręoꝝ in quoꝛuʒ terra habitatis: ego

aũt ⁊ domus mea ſeruiemꝰ dño.Et ait ꝓplłs
Dño ſeruiemusabſit vt ab eo recedamus.
Et dixit ioſue: Teſtes vos eſtis⸗qꝛ hodie
elegiſtis vob dñm. Er reſpõderũt: Teſtes
ſumꝰ.Et aſcenderũt in ſylo · vt ſtarent coꝛã
dño. Percuſſitq; populus ĩ die illa fedus

cum dño et in ſignum fęderis effudit ioſue

aquã ſuꝑ terrã. Moꝛs erat gentib ĩ ſignuz

⁊Trobur fęderis initi:ſanguinẽ ſuillũ effun/

dere · quaſi diceret. Sic effũdetur ſanguis

illius qui violauerit hoc fęedus. Hebꝛei ve⸗

ro aquam fundentes atrocioꝛem pęnaʒ in

violatoꝛẽ iudicabãt.Alij enĩ liquoꝛes non

effundũt᷑ de vaſe:quin aliqð veſtigium ſui
in eo relinquãt. Solus aquę liquoꝛ ꝓꝛſus

effunditur. Quod faciebant hebꝛei in fede

re inito cum dñoquaſi dicerent: Mõ ſoluʒ
violatoꝛ huius fęderis peribitłſicut ĩ alijs
fit federibus:ſed tota ꝓgenies eius peribit
cum eo vt nullum veſtigium eius aꝓpareat
ſuperterrã. Scripſitq; ioſue in die illa ver
ba ̊ in voluminelegis dei·id eſt· in libꝛo h

et tulit lapidem pergrandem· poſuitq; eum

ſubter quercum quę erat ante ſanctuariuʒ
domini · et ait: En lapis iſte erit vobis ĩ teſti
moniũ. Solebant enim veteres huiuſmo⸗

di durabilia erigere · vt ſui dinturnitate pop

ſteris initum fedus in memoꝛiam reuoca/

rent. Dimiſitq; ioſue populuʒ ſingulos in

poſſeſſionem ſuam.

. 7

¶ Demoꝛte ioſue et eleaʒar.

Lapituluz. XxVII.

— us ẽ ioſue cũ eẽt cẽtũ ⁊ decẽ ãnoꝝ.
Quadraginta q̃ttuoꝛ ãnoꝝ erat cũ acceſſiſ

ſet ad moyſen et qᷓdraginta anis ſeruiuit ei

ĩ deſerto. Ex qͥ colligit᷑ ꝙ vigintiſex ãnis re/
xit populũ tranſioꝛdanẽ:⁊ ſepelierunt eum

in tamnaſſara que ſita eſt in monte effraim

Elea car q; moꝛtu⸗

us eſt et ſepelierunt Gabaa finees bpo⸗

eum ĩ gabaa finees

⁊filij eiꝰ quę data ẽ tatis a finees ibi ſe⸗

teſt eſſe nomen ciui ⸗/

Iber indi/

ei in monte effraim pulto⸗ vl oſſunt eſſe
qui ſncceſſit patri ĩ duę dictiones.
ſacerdotunm.
ncidentia.
n diebus ioſue erictonius pᷣmus iũxit

quadrigam in gręcia· erat quippe apud ali/

as natiões. Buſiris tyrannideʒ exercuit in
hoſpites · fenix⁊ cathmus de thebis ęgypto

rum in ſyriam pꝛofecti:in regione thiri ⁊ ſi/
donis regnauerunt. Sed cathmo receden/
te in greciã:terra a phenice phenica dicta ẽ

Europe filię phenicis iupiter mixtus ẽ Da
naus ꝑ quinquaginta filias· qnqua ginta
filios egiſci fratris ſui interfecit · vno tantũ
ſupſtite · qui regnauit poſt eum.

Diſtoꝛia Judicum. cCcg. j.
uomodo iudas pugnauit contra chana
neum. ca.ij.

Decineis ⁊ trãſgreſſiõe populi.
De loco flentium in galgalis.

„ % *% %

Teothoniele. ca. v.
De aiothet ſangar. ca. vj.
De delboꝛa et barach · ſyſara · ia hel · ⁊ iabin
capitulü.vij.
De gedeone. ca.viij.
BDeabimelech. cCog.ix.
De thola. (cca x.
De iair galaadite ⁊ moꝛte eius. ca.xj.
De iepte. ca.xij.
De abeſſan. ca. vij.
De abilon. ca. xiiij.
De abdon. ca. xv
Deſampſone. ca. xvj
MQuõ ſampſon interfecit leonẽ. ca.xvij.

Nuomodo interfecit multos cũ mandibu/

la aſini. ca. xviij.
NQuõ tandẽ deceptꝰ fuit ſampſon. ca.xix.

Incidentia. ca.xx.
De micha. ca.xxj.
De vxoꝛeleuite. ca. xxij.
Incipit hiſtoꝛia Judicum

¶Tapituluz.l.

E.

cum hebꝛaice ſopthim di
citur: q iudices deſcribit
vſq; ad heliam ſacerdotẽ
ob hoc dicitur iudicum
tanq; mat eria. Nidet᷑ tamẽ quibuſdaʒ ab
autoꝛibꝰſic nominatꝰ· vt quaſi cronice ſcri-

bendo quiſq; iudicum tempus ſuuʒ ĩ actis
redegerit.Quis autem in vnum cõpegerit
dubiũ eſt. Dicunt quidaʒꝙ ſamuel · alij ꝓ

eſdras. ANeriſimiliꝰ videt᷑ ꝙ ecechias qͥ pa/
rabolas ſalomonis ⁊ libꝛum regum in vnuʒ
collegit.Si quęritur quare ioſue ⁊ moyſes
inter iudices nõ annumerent᷑ dicimꝰ. qꝛnõ
ſolũ iudicauerũt populũ·ſed ⁊ rexerunt.Cę
teri vero nil iuris in pppulo habuerũt · niſi

ꝙ in tribulationibꝰ ſuis cõſilio ⁊ pꝛudentia

um populus vtebatur. .
ca.iij ¶Dus iudas pugnauit cõtra cha
naneum. (Capitulum. II.

Tfactuʒ ẽ poſt

moꝛtem ioſue conſuluit populꝰ* do
iees. Quis aſcẽdet ante nos cõ
tra chanan eũ · et erit dur belli. Et dixit do⸗

miuus Judas:Mon pſonam . ſed tribũ de/

ſignans. Credit᷑ tamen caleph pꝛęfuiſſe wo

pulo· ſed ꝓ modicitate tempoꝛis nec recto/
ribus nec iudicibus annumeratus ẽ. Et ait
iudas ſimeoni. ſcende mecũ in Loꝛtẽ meaʒ

pugna contra chananęũ· go pergaz te⸗
cum in ſoꝛtem tuam. Mon tñ legitur ſimeõ
ꝓpꝛiaʒ poſtea habuiſſe ſoꝛtem · ſed ad hęſit

iudęvt impleretur quod pꝛedixerat iacob
de ſim eone ⁊ leui.Diuidam eos in iacob et

diſpergam in iſrael. Aſcenderũtq; indas ·

ſimeon in beſech· ⁊ pcuſſerunt in eo decẽ mi

lia viroꝝ. Cõpꝛehẽdẽteſq; adonibeſech· id

· Dñm beſech· adonay enĩ dominũ ſonat · i/

ciderunt ſũmitates manuũ et pedum eius.

Habꝛeus tamen ſermo videt᷑ ſonare polli/
ces. Quibus ceſis nõ eſt idoneus homo ad
arma ferenda. Et ait adonibeſech. Merito
patioꝛ h̊ idipſum enĩ fecerã ſeptuagita regi

bus qͥ colligebant ſub menſa mea ciboꝛum

rcigoins⸗
ſeuntenn
ſbiaconi.
düeſfl
onelu⸗
iyſgadt
ſGrncn
lanngi.
wdictitf⸗
butonelon
bbethiert
ibi.
Dim. Alit
ribi deni
neapitule
milt
Nlicltr.
ebioytern
Cantinnpe
Wlent
ſionid
Loptind
ſubuis
loꝛt
ecſeis

iden
ſybpen
tna ſecnt
peciofilio
beengꝛe
lirtoret
minträſtn
nwwſtiud

(äfu
löbonn

ſne
halgein

2
ben ld
RDZ
gincic
adbinſine
ediäniin
Eumegnilg
Ntquinng
ienprsſrzeg
mimninen
ideoimii
nückntie
ibuntmning
gugreioſetnnes
menntdian,
idzunn
Nlobibugite
äiflorpden
nt tömnch
Ntulonn.
₰
ih
ontulit wpre
aleitetantenost
urbeli Ktdidtd
ſonum ſedtibin
nclehbſißfuin
umſpront
mnnmenwsel

,☛s2Uä
=
See —

4

1

E-

—

NQdenntcäinin

nuncite1

,„

. Prigmm
leben be

1

4

—

reliquias.Et aſcẽdẽtes in hieruſalem pcuſ-
ſerunt eam·tradentes incẽdio et reliquerũt
