abimelech abꝛaam multiplicatum
timuit eum ⁊ vnit ad eum cum phicol pnci
pe exercitus ſui · ⁊ ait: Jura mibi per deuz ne
noceas mihia poſteris meis ·ſed ſemper faci
as mihi iuxta miſericoꝛdiam quam feci tibi

derat deus agar · quem foderat abꝛaam añ
agar eiectam. Sed ſerui abimelech abſtu⸗
lerant illum abꝛaę· 1 fecerant illum in ſolitu

dine ꝓ gregibus adaquandis:quilongea.

manſione eius in ſolitudine paſcebant᷑.Et
reſtituit ei abimelech puteũ·ſed in teſtimo/
nium ꝙ ipſe foderat puteum·⁊ ablatum re
ſtituit ei abimelech · dedit regi · vij · agnas et
vocauit puteum berlabee · id ẽ · puteũ ſeptẽ
Sabee enim hbebꝛaice ſeptẽ ſonat ·⁊ ibidem
pcuſſerũt am bo fedꝰ. Añ ⁊ berſabee dictum
putant · id ẽ·puteum iuramenti. Sabee q;
hebꝛaice iuramentũ dicit᷑. Joſephꝰ tñ inter
tat᷑ berſabee fedus putei.A puteo vᷣo cir/
cũſtãs regi etiã dicta ẽ berſabee. Plaen,

Et eduxit eos abꝛaam ad puteum quẽ oſtẽ

q; abꝛaam circa puteñ nemus · fuit ibi co
lonus mult diebo nõ habitatoꝛ. Dicit enĩ

ſtephanus in actibꝰ apoſtoloꝝ:qꝛ nõ acce⸗/

pit ibi hęreditatem nec ſpatium pedis.
Se imolatiõe arietis pꝛo vſaac.
¶ Eapitulum. LVIII.

Oſt hec dů ha
bitaret in berſabee · yſaac vt dicit
ſoſephus · xxv· annoꝛum eſſet⸗ dixit dñs illi.
olle filiũ tuũ vnigenitũ quẽ diligis yſaac

vade in terrã viſionis ⁊ offer mihi eum in
bolocauſtũ ſup vnũ mõtiũ quẽ mõſtrauero

tibi. Terram viſionis dixit illaʒ ꝑtez iudęę

quę eſt in mõtanis · quia ⁊ ipſa a longe ⁊ de

illa longe videri poteſt· ꝗᷓ T ab eſaia vallis
viſionis dicit᷑. In ſñũmitate vero montiũ iu/
dee monticulus erat eminentioꝛ dictꝰmõs
moꝛia:quem monſtrauit deus abꝛaę ad im
molanduʒ filiũ. In hoc tradunt hebꝛei tem
plum poſt factuʒ: ⁊ altare factuʒ in loco vbi
abꝛaaʒz altare fecit/⁊ dauid angelũ rexonen
tem gladiuʒ vidit in area oꝛnã iebuſęi. Añ
Dixit eſaias:Erit mons domꝰdñi in vertice
montium. ⁊ ad eum fluent omnes gentes · de
quo ⁊ dñs pcepit iudęis:ne immolarent ſi/
biĩ omniloco/niſi ĩ loco quẽ oſtenderet eis
Oñs. Abꝛaam ergo de nocte conſurgens ne
mini quod facturus erat indicans· ſirauit

aſinum ſuũ:ducens ſecum duos iunenes ⸗

filium iuitq; iter duoꝝ dierum. Tertio die
eleuatis oculis vidit locuʒ pꝛocul. Hinc ꝓ
bantur illi erraſſe:qui dixerunt eũ tunc ha/

bitaſſe inter bethel ⁊ hay. Locus enĩ ille non

iſtat a monte moꝛia ꝑ iter vnius diei. Et
cum accepiſſetligna ⁊ ignemrelictis infra
iuuenibus cum aſino · cum filio aſcendit ſo/
lus.Cui filius.Ecce inqͥt ignis ⁊ ligna · vbi
eſt victima holocauſti: Cui pater.Deus ꝓ
nidebit ſibi victimã.Et ſtatuit arã:⁊ ligniſ
im poſitis ignem adhibuit. Refert aũt ioſe/
phus vꝓba patris ad puerũ dicẽtis:Quia
ſicut ex voluntate dei ingreſſus fuerat mun
dum mirabiliter · ita etiam ex voluntate dei
neceſſe erat ei egredi mirabiliter· queʒ dñs
quidem iudicaſſet dignum non egritudine

non bello · non aliqua paſſione · humnã vi

tam finire: ſed cuʒ oꝛationibus ⁊ ſacrificijs
animam ipſius ad ſe vocare:⁊ ꝙ ſuſcitaret
eum ob implẽdas ꝓmiſſiones. Et ſic yſaac
libens acceſſit ad aram ⁊ moꝛtẽ. De hoc al⸗
quinus dicit: Indu
bitãti animo macta Aliquinus fuit ma-
re volebat filiuʒ lau/ giſter MHaroli regis
dandus in conſtan / abbas ſancti marti

tia offerendi:⁊ ĩ fide ni tmronenſis.

ſuſcitandi filij.Arre
pto autem gladio vt filium immolaret · cla/
mauit ad eum angelus: Mon extendas ma
num in puerum:nũc cognoui ꝙ timeas do/
minum. Mon enim ſanguinem pueri ſitie/
bat dñs · ſed vt ſciretur quantuʒ abꝛaam ti⸗
muerit dominũ.Et vidit abꝛaã poſt terguʒ
arietem inter vpꝛes herentem coꝛnibꝰ quẽ
obtu it pꝛo filio. Hebꝛęeus habet in virgul
tis ſabech herentem coꝛnibe·⁊ eſt lebech ge

nus virgulti. Mic errauit euſebins dicens

ſebech hircum erectum ad carpendas fron⸗-
des. Dixit ergo arietem ſabech id eſt · quaſi
hircum erectum. Et dici teum rabanus nõ

nouiter creatũ:ſed aliunde ab angelo alla⸗

tum· ⁊ vocauit nomẽ loci · dñs videt.Et vſ
q; hodie qyaſi in pꝛouerbiũ dicit᷑ a iudęis
in arto poſitis · in monte dñs videbit · quaſi
dicerent. Sicut reſpexit yſaac in mote · ſic vi
eat nos in hac anguſtia. Diem aũt libera/
tionis yſaac· dicunt hebꝛei pᷣmã diẽ ſeptem
bꝛis. Unde ĩ eo ſolẽnicãt ⁊ clangũt coꝛnib
pecoꝛinis ĩ memoꝛiã ariett. Et iurauit dñs
p ſeipſum de ſemine multiplicãdo exyſaac
7 de terra danda ſemini eius. Altera die re⸗
dijt abꝛaam ⁊ reuerſus eſt in berſabee. Nũ⸗
ciatumq; ẽ ei ꝙ melcha genuiſſet nachoꝛ ffi
ſuo filios · viij· ᷣgenitum bus· de cuius ſtir
pe deſcendit iob ſicut ſcriptũ eſt. Vir erat ĩ
terra hus noĩe iob. Et hus fratrẽ eiꝰ excuiꝰ
genere balaam · qui bm hebꝛeos dicit ĩ iob
heliu bucites. Errant ergo qui dicũt iob de
genere eſau fuiſſe. Qð enĩ in fine libꝛi cius
eſt ꝙ de ſyro ſermone trãſlatus ſit · ⁊ e ipſe
quartus ab eſauĩ hebꝛeo nõ habet. De cõ⸗
cubina v roma alias rema ſuſteperat na-

mmiyi
niis
latue
cſar
we l

Angs
inani
u.
nece,
aum
neas d
tenſite⸗
zumti⸗
ttagi;
beq;
nvigal
whge
s Dicens
lasfon⸗
t quni
Mys ho
ocdu⸗
Kyl
iudeis
aaſi
dteſicyi
ütliber,
dieſepen
it onn
nutois
aſlur
1dene⸗
Ni⸗
chorſi
ius ſir
frerti
nercu⸗
tiio
tiobd
bꝛian
1
Dec⸗
INN,

taöltos matenb
NDemoꝛte ſare. (Capitulũ. LIx.

Eglijt aũt abꝛa

am ad conualleʒ mãbꝛe· ⁊ moꝛtua

eſt ſara ci eſſet · · xxvij · ãnoꝝ · ⁊ ſepulta ẽĩ he

bꝛon ĩ ſpelůca dupli —
ci quã emit abꝛaam Oadẽcaniatarbe · id
cccc · ſiclis argenti ab ẽ ciuitas qᷓttuoꝛ pa

ephꝛon · ſupplicãtib triarcharum· yſaac
pꝓ eo etheil. pplo re abꝛaę· iacob· ⁊ ade

Erat aũt ſpelũca du

plerx ru pes naturaliter vł artificialiter duaſ

ſpeluncas ha bens·quã emit abꝛaã in ſepul

turam generi ſuo. In ſuperioꝛi ſepeliebãatur
viri ĩ inferioꝛi mulieres. Tñ adam ⁊ eua iã

ibidẽ ſepultierãt. Mec peccauit abꝛaã emen
do· nec ille vendẽdo ·ſic nec hodie qͥ emeret
agrũ vt faceret cimiteriũ:niſi foꝛte qꝛ ſepul
ti erãt ibipꝛothoplaſti. Hieronymꝰ tñ di/

cit ephꝛon rephendendũ:⁊ ideo nomẽ eius

mutatum pꝛo ephꝛon effran.

¶ De legatiõe elieʒer ĩ meſopota⸗

miam. (Wapitulum. IX.
at aũt abꝛaaʒ

Enex · 1 dirit ad eliecer Pcuratoꝛem

domꝰſue. Oone manũ tuã ſub femoꝛe meo
1 . . .

⁊ iura mihi ꝑ deũ cęli ⁊ terręqꝛ nõ accipies
filio meo yſaac vxoꝛem de filiab gentiũ in/
ter qᷓs habito ·ſ̊ ibis ad cognationẽ meaʒ⁊
inde accipies ei vxoꝛẽ.Si tñ exillis aliqᷓ no
luerit ſeqͥ te· nõ teneberis iurameuto. Jura/
nitq; ſeruus:ponẽs manũ ſub fgmoꝛe eius.

radũt hebꝛeęi:ꝙ ĩ ſctificatiõe eiꝰi:in circũ/

ciſione iurauerit. Sed qꝛ ðꝛ ſub femoꝛe · di
cimꝰ eũ iuraſſeĩ ſemĩe abꝛa?ęiĩ chꝛiſto · quẽ
ex ſe naſciturũ ſciebat. Nñdixit: Jura mihi
p deũ celi ⁊ trę. Qð aũt ſub fcmoꝛe manuʒ
poni voluit · ĩnuit carnẽchꝛiſti ſuꝑ oẽs futu
raʒ. Tulit ergo eliecer decẽ camelos· ⁊ abijt
ex oĩb bonis dñi ſui poꝛtans ſecũ· maxĩe ꝗᷓ

rara nouit eſſeĩ terra ad quã ibat. Perre/ dum qioſeph dicit bathuelẽ iã defũctum

xitq; meſopotamiã ad charrã · vꝛbẽ nachoꝛ.

Multo qdem tge'et
laboꝛe vt dicit ioſe⸗ ¶ Nel ad bahꝛã. He

Mibꝛi geneſis

phᷣ. qꝛ ĩ heymeĩ me/ bꝛęi enĩ ante ⁊ rerro
ſopotamia ẽ luti ꝓfũ aſpirabãtvocalel h̊ᷣ
ditas . ĩ eſtate aaue
defectio · in ſaltib latrones.Fecit aũt came

los accũbere iuxta puteũ añ vꝛbẽpotos no

lens ĩitroducere. Cũ ant vſpe egrederentur
mlieres ad bauriẽdã aquã oꝛauit dñm vtĩ
terillas ĩueniret᷑ vxoꝛ dñi ſui :ſi aliqᷓ gẽtis il

liꝰoño ſuo deberet: ⁊ cognoſceret᷑ ita vt alijſ
negãtib aquã ſibi oſcẽti ipſa pᷣberet. Et ec
ce rebecca bathuelis filia deſcẽderat ⁊ iple/

uerat hydriã·⁊ alijs qͥdeʒ auertẽtibyſe · pe⸗

grino aquã pᷣbuit·⁊ adiecit qͥna camełtuis
aquꝗ hauria· hauſtũ aqua ifüdenſĩ cana
libe· potũ dedit camelis. Ille at tacitus in-

tuẽs eã · vtrũ eſſʒ ido HM
nea dño ſuo · gſiuit Mefoꝛte luſcavl gib
ab ea cuiꝰ filia eſſet. ⁊ boſa: vel toꝛto· vl
ſi ei eſſet loc' ĩ domo grandi naſo
pis ad manẽdũ. Ac
cepto vo ꝙ erat filia bathuelis filij nachoꝛ

melche ſoꝛoꝛ laban ꝓtulit ĩaures aureas
armillas:⁊ dedit ei. Cucurritq; puella in
domũ matri nücis⁴n
ꝗ audierat.Egreſſꝰ Ex h̊ qð nõ aitpꝛis:
q; laban introduxit ppẽdit᷑ puod moꝛ-/

virũ in hoſpitium · tuꝰ erat · ſicut Jole⸗
deſtrauit camelos voluit.
deditq; paleas ⁊ ffe
nũ·⁊ lauit pedes hoſpitũ ⁊ appoſuit eis pa⸗
nẽ. Noluit aũt eliecer comedere:donec loꝗᷓ
ret᷑ hmones ꝓ qͥb venerat.Cũ g ſe dixiſſet
buũ abꝛaę fris eoꝝ:⁊ cõmendaſſet abꝛaã in
multẽexpoſuit eis petitionẽ abꝛaę iuramẽ
tũ qdð ipſe fecerat:⁊ oꝛatiõem ſna a dño ad
puteñ exauditã. Reſpond erũtq; labã ⁊ ba
thuel. A dño egreſſſꝰ·⸗
ẽ hmo/ſabꝛaę ⁊ oꝛo id ẽ:vxoꝛ eiꝰ exman/

tua Nõ poſſumꝰ ex dato ab eo moꝛiente
placitũ eiꝰ qᷣcqᷓ; loᷓ ſuſctpto ·ſi verũ ẽ ꝙ

tibi. Ecce rebecca co/ moꝛtuꝰ erat ſicut io
rã te ẽ tolle eã ⁊ vxoꝛ ſephus eit.
ſit dñi tui. Sʒ notãa⸗

fuiſſe ⁊ ginẽ ĩ cuſtodia matrẽ ⁊ fratn eſſe·
de moꝛte pꝛis pᷣdixiſſe puellã quęrẽti ad pu-

tur copulatã.DNicũt eni hãc fuiſſeagarque &
pᷣus cõcubina:moꝛtua ſara trãſit ĩ vroꝛem A

*

.
22ẽ

Hi
teum cuiꝰfilia eſſet. Etiã moyſes hucuſq; vi
det velle eã nec tũc habuiſſe pꝛeʒcũ ſuꝑius
dixit· cucurrit puella ĩ domũ matris.Foꝛte
noie patris vocat᷑ hic materqꝛ mãdatũ pa
tris de filia tradẽda ð ei reliꝗ̃rat decedẽs
nũc expoſuit. Potuit en fieri: vt eã traden
d ã generi ſuo delegaſſet. Audiens h̊ puer
abꝛaę adoꝛauit dñmq direxerat iter ſuũ·
ꝓtulit vaſa aurea ⁊ argẽtea· ⁊ veſtes dans
rebeccę. Matri quoq; eiꝰ⁊ fratri ei mun era
dedit. Surgẽs aũt mane puer petijt dimitti
Stendẽs moꝛã quã facerat ĩ via ⁊ dñi ſenec
tutẽ.Cũq; rogaſſent vt decẽ dies maneret
apud eosnoluit.Et dixerũt: Nocemꝰergo
puellã:⁊ queramꝰeiꝰ volũtatẽ. Que ſciſci9/
tantibo ſi vellet ire ait: Nad ã. Et hpmo le⸗
gitcõſenſus mulieris reqͥſitꝰ:⁊ exinde ꝓ iu/
re habitũ ẽ· vt requirat᷑. Et dimiſerũt eam.
eaduentu rebecce ad vyſaac.
ꝗpitulum. LCxl.

D tẽpoꝛe vſaac
Vhabitabat in gerara· ⁊ ſoꝛte deam/
viã ꝗᷓ ducit ad puteũ viuentis
videntis. Egreſſus enĩ erat ad meditãdũ in
agro:foꝛte de moꝛa ſerui.Alia lr̃a habet · ad
exercitãdũ foꝛte la boꝛãs ĩ agro vł quippiaʒ
operis ad deducẽduʒ agens. Rebecca vero
ylaac viſo· ⁊ cognito ꝙ vir eiꝰ eſſet · deſcen⸗
dens de camelo · ⁊ tollẽs teriſtrũ vl palliũ al/
bum · operuit ⁊ compſit ſe. Eſt aũt teriſtruʒ
genꝰ arabici veſtimẽti mulierũ. Yſaac o ĩ
troduxit eã ĩ tabernaculũ matris ſuę:⁊ ĩ tan
tũ dilexit eã vt doloꝛẽ qͥ ex moꝛte matris ac
ciderat temperaret.
Demoꝛte abꝛaepoſtſuſceptã ſo
Holẽ decethura. Capitulũ LXII.

NBꝛaam aliam
VOnyzit vxoꝛem noĩe cethurã. Niunt
hebꝛeicethurã nomẽ appellatiuũ · qd ĩterp⸗

te nõ copulata ĩ copulataʒ ne ſenex nouis
nuptijs laſciuiſſe arguat. Joſephꝰ aũt dicit
ꝙanteq; miſiſſet p vxoze filij duxerat ej. Et

4 —

bec genuit ei liberos ſex. Juuenis enĩ de ſe⸗
ne parere poteſt. Et ſeꝑauit eos abꝛaã duʒ
viu eret ab yſaac ad plagã oꝛiẽtalẽ: cuncta

elt munera. Filij tamen cethurę a nomine li
bere ſe dixerunt ſaracenos. Obtinuerũt aut
pꝛimo traconitidem ⁊ fenicem ⁊ arabia vſ-
q; ad terminos maris rubꝛi. Reſert ioſe⸗
phus ꝙ ex vno eoꝛuʒz natus eſt affer· qui ca
ſtra ſua fixerat in libiam· qu am poſteri eius

inhabitantes ab illo africã denoĩauerunt.

Dixit q; eldeum pꝛophetam qui et maleus

ſiue malchus dictus eſt· hiſtoꝛiam iudęo/

rum ſcripſiſſe · ſicut ⁊ moyſes ſcripſit. Queʒ

refert dixiſſe ab vno filioꝛum cethurę nomi
ne ſurim vxl ſyrim ſyriam vocataʒ. Ab alio
wro qui dictus eſt affer africam dictam.

CQui deſcendentiin libiam hercules auxiliuz
tu lit· et filiam ipſius nomine etheam duxit

hercules vxoꝛeʒ · ⁊ ex ea genuit dodoam cuiꝰ
filius fuit poꝛon.Fuerunt aũt dies abꝛaę

c·lxxv · anni:et moꝛtuus eſtet congregatus

eſt ad ppulum ſuu
in ſinu in ferni. Et ſe
pelierũt euʒ iſmael et in textu· ⁊ in glo· ha⸗

yſaac in ſpelũca du/ bet hierony · ſuꝑ hũc

plici cum vzoꝛe ſua: locum dicentis ꝙ de
ficiens male additũ

ſitin lxx · quaſi qꝛ non ſit in hebꝛaica veri/

tate · etiã qꝛ ĩcõgrue dici videt · de tãto pa

triarcha ꝙ deficeret vl minueret. Cũ giilit

tera noſtra habeat᷑ deficiẽs de qͥ Mierony⸗
arguit · lxx · patz ex eo ⁊ ex pluribus alijs locł

ꝙ nõ ẽ iſta noſtra pura trãſlatio hiero·ſed

foꝛte ẽ ꝗdaʒ pᷣma · quã cõpegitð gręco ĩ lati

nũ e trãſlatione · lxx ⁊ tran ſlationibo alioꝝ

Que qꝛ foꝛte nõ inde mag vila ẽ· appoſuit

manũ vt purã faceret ð hebꝛęoĩ latinũquã

nõ habemꝰ. niſi in · xij · ꝓphetis. Ael foꝛte po⸗
teſt dici · ꝙ iſta noſtra ſit illa vulgata· ꝗᷓ mi/

rachloſe inuenta eſt bieroſolymiss
¶ De oꝛtu regnoꝛũ ¶ LCap. LXIII.

Nno. xi.abꝛae

moꝛtuus eſt ninus· guius vxoꝛ

DPeficiens habetur

ſemimamis vt poſt eñ regnare ol

nd
cunea
laſgt⸗
nineli
itait
tioſe⸗
gui ca
mans
nerunt.,
mnalens
liuco⸗
Q
enoni
balo

lctanm,

nnluz

ndapt
mnad
zabne

Mbrtur
goba⸗
obͤc
16
Additi
a nn⸗/
tütope
Lißilt
m⸗
oled
vilan
glog
poſuit
igs
ne⸗
1 ini

.

Me

sm!

ſegatnls

e

ſet · ppꝛio filio quem ſuſceperat exnino nu

pſit ⁊ ex eo filium genuitqui ⁊ babyloniaʒ
ampliauit. Anno abꝛaę lxxv· facta eſt ei re⸗
pꝛomiſſio. Anno eiuslxxxvj:natus eſt ei il⸗
ma hel. Anno eius·c-natus eſt ⁊ ylaac.An⸗
no eiuscxxxvij· moꝛtua eſi ſarng.
¶ Aliud incidens. ¶ ap. LXIlll.
roꝛtũ eſt regnũ
aſſyrioꝛum · anno · xxv · ſaruch pꝛo⸗
aui abꝛae ſub bello · 1 cucurrit vſq; ad ãnũ
leptimum otię regis iudęper annos mille
7. ccc·alij· ccc· ⁊ duos · ꝑ reges ·xxx· ⁊· vij · vſq;
ad ſardanapallum⸗q pmus puluinaria ad/
inuenit. Poſt quem tranflatum eſt regnuʒ

ad medos. Regnũ aũt ſicionioꝝ · ab anno

xxiiij · nachoꝛ aui abꝛaę exoꝛtum eſt ſub eu/
gialo alias egialeo· ⁊ cucurrit vſq; ad ãnuʒ
xvij · heli ſacerdotꝭ ⁊ indicis iſrael ꝑerãnos ·
Dcccc· lᷣj·⁊ ꝑ reges · xxxj · vſq; ad cenſippuʒ
poſt quem iudicauerunt ſicioniam ſacerdo/
tes charmi. Sicionia autem· eſt regio quę
pꝛius apia poſt peloponenſis dicta eſt. VUl⸗/
q; ad abꝛaam vero iam fuerant in ęgypto⸗

xv· dinaſtię. Dinaſti ⸗

am ſummam pote⸗/
ſtatez egyptij dicũt
A natiuitate abꝛaę
dinaſtiam · xvj · obti
nuerunt thebei xvij
paſtoꝛes regeſ ſic vo
cati · xviij · thebei vel
thiopolitãi qͥ ⁊ pha
raones ꝑ reges xvj·
Dariatę quoq; ſũt
Ddinaſtię ð generib
quoꝛundam reguʒ
ad alia ſepe trãſenn
tes vſq; ad cambi/
ſem filium cyri · ſub
quo pmo pſeęe im pe/
rauerunt eęgypto.

Dinaſtia pꝛopꝛie di
citur pᷣncpatus quę
durat apud aliquaʒ
pꝛouinciaʒ de eligẽ/
do imperatoꝛe · ſiue
alio pꝛincipatu qui
maioꝛ eſt in illa pꝛo/
nĩcia. Nerbi gratia.

QNuondam eltgebã
tur in ſaxonia impe/

ratoꝛeſ⁊ durauit ibi
et deinde in franco/
nia diu · deinde ĩ ba⸗
uaria et nunc in ſue-⸗
uia. Me tãtum ſunt
pncipalioꝛes pꝛouĩ/
cię theotoniceę terręli

cet multe ſint adiacẽ/

tes. Et ſicut in iſtis dictum eſt · ita intelligi

tur in alijs.

—

(SDe moꝛteiſmabelis.
C. Capitulum. LXyvy.

S quoqʒ il/

Wahpel.c.xxxvij.annos et moꝛtuus
eſt:tradunt illum hebꝛęi diſſinteria moꝛtu-
um fuiſſe coꝛam cunctis fratribus ſuis id ẽ
coꝛam filijs ſuis adhuc viuentibus obijt.
Habitauit poſteritas eius ab euila vſq; ſur
Eſt vᷣo euila india ·ab euila nepote noe ſic
Dicta. Sur autem eſt ſolitudo inter cades
barath⸗extendens deſertum vſq; ad ma-
re rubꝛum · ⁊ ęgypti cõfinia.
De laboꝛe rebeccein partu gemi ·

noꝛum. (Capitulum. LxVI.

Vſaac pꝛoſe

quitur hiſtoꝛia. Iſaac/xl:annoꝛuʒ
erat᷑ cum duxit rebeccam vxoꝛem·quęinuèẽ⸗
ta eſt ſterilis longo tempoꝛe. Sciens auteʒ
yſaac patri ſuo factam pꝛomiſſionem ſemi/
nis multiplicandi per ipſũoꝛauit dominũů
vt quod pꝛomiſerat impleret. Et concepit
mulier habens duos in vtero. Sed cuʒ vi⸗
cina eſſet partui collidebanturin vtero eiꝰ
paruuli. xx.interpᷣtes poſuerunt. ludebãt
l calcitrabant.Aquilaↄfringebant᷑. Si
machus . in ſuperficie ferebant᷑ · in ſimilitu⸗
dinẽ nauis legitimo pondere carentis. Mo
uebant eni mixtĩ pueri· vt viciſſim alter poꝛ
altero videret᷑ poſſe pꝛodire ad oꝛtum. ⸗S5
ꝓ exilitate vteri materni quaſi vix geminos
capientis intelligendũ ẽ hoc accidiſſe vt qui
buſdam viſum eſt· ſed tantuʒ ex voluntate
tei iam demonſtrantis in nondum natis:
quod futurũ erat in adultis: pᷣmogeniturã
ſcʒ quã alter habuit ꝑ naturaʒ·ceſſiſſe alte⸗
ri per gratiã. In woſten etiã eoꝝ futurã diſ⸗
ſenſionem iam tunc figurabat. Credit᷑ eniʒ
in vtero iã tũc ſanctificatus fuiſſe iacob.⁊ ĩ
boc motu pꝛefiguratum . quia nõ eſſet con-
ſenſus chꝛiſti ad belial. Mater vero grauit᷑
afflicta nollet concepiſſe et fere deſperans
de partu perrexit vt cõſuleret dominũ.Ta/
men quia non locus conſulendi dominum
nec modus nec per quos cõſuleret dominũ

oꝛia .

moꝛia vbi abꝛaam altare fecerat dño iuit ·
T ĩmolatis hoſtijs ſu bſtratis pellibꝰeaꝝ in/
cũbẽs:p ſomniũ accepit oꝛaculũ.Foꝛte mo⸗/
re gẽtiũ quẽ videratin parẽtibo ſpeciẽ lauri

qua tripodẽ dicũt capiti ſuppoſuit: ramis

arboꝛis ꝗᷓ agnuſcaſtus ðꝛ incubuit · vbi vi/

ſiones capiti fantaſticas doꝛmiẽs non ſenti
ret. Ael adhuc viuentẽ melchiſedech cõſu

luit.Quocũq; aũt mõ fecerit·reſpõſũ acce/

pit a dño. Duę gẽtes ſũtĩ vtero tuo:i· ptes

duan gẽtiñ ꝗᷣ int᷑ ſe poſt diuident᷑ pugna/

bũt · ̊ ⁊ maioꝛ ſuiet minoꝛi. Qð de paruuł
neq; ꝙ; dictũ eſt cũ ſemꝑ maioꝛ pfuerit mĩo⸗

ri · ß de ꝓpplis. YVdumei eniʒ qͥ de eſau futuri

erãt ·tributarij erat dauid qͥ de iacob. Niſi

foꝛte eligat᷑ eſau ſcruiſſe iacob · dũ pſecutꝰ ẽ
eu · vt lima ↄfert ferro:foꝛnax auro·flageluʒ
grano. Cũ gᷓ duos peperiſſet · qͥ pꝛioꝛ egreſ/
ſus eſt rufus erat:⁊ totus in modũ pell hyſ
pidus.⁊ dicteſt ob hoc ſeir · hebꝛei enĩ ſeirõ
capillaturã dicũt. Dictꝰẽ ꝓpꝛio noĩe eſau ·
id eſt: foꝛtis. Oꝛotinꝰalter egrediẽs·plãtaʒ
fratris in manu tenebat . quaſi retrahere vo
lens fratrẽ a pᷣgenitura:.⁊ ob hoc dictꝰ eſt ia

cob i· ſupplãtatoꝛ. SGexagenarius ergo erat

yſaacqn nati ſunt ei paruuli. Aiuebatergo
abꝛaam· ⁊ adhuc quĩdeciʒ annos ſuꝑuixit
Abꝛaam eni pꝛeter: cannos quos vixerat
nato yſaac · reſtabãt ad bucabꝛaęxv· anni
ad vitam. Hocideo diximus.qꝛ ioſephus
ſicait: Ooꝛro ⁊ poſt moꝛtem abꝛaę cõcepit

vxoꝛ yvlaac. c. Moꝛtem ei? foꝛte appellans

qñ iam penitus effeto coꝛꝑe generare deſijt
Ipſe enim textꝰlitterę nõ eſſe dictũ ꝑ reca⸗/

pitulationem indiaat.
Tertium incidens.

(ap. LXVII.

4

tre yſydis pmo rege. Qucurrit aũt vſq; ad
annũ xij · delloꝛe ⁊ barach iudicũ iſrł. Du⸗/

rauit aute vſq; ad vltimuʒ acriſium per re
ges · xiiij· ⁊ annos · d · xliiij alij· lxiiij. Perſeus

no quonati ſunt gemini yſaac re⸗
gnum argiuozuʒ exoꝛtum eſt ſub inachpa

(Hi
4 . .
.—

xo cũ nõ interfeciſſet ſpõte acriſiũtñ timẽſ
reliqͥt agros · tranſtulit regnũ apud mice/
nas. Si leger in hiſtoꝛijs regnũ hoc ꝓceſſiſ

ſe ab inacho vſq; ad telenũintelligit᷑ poſte/

ros de genere inachi vſ; tũc regnaſſe· da⸗
tũ regnũ danao qᷣ nõ erat de genere regio.

¶ De venditione pꝛimogenitoꝛũ

apitulum. LxVIII.

eſau.

leuiſſent filij yſaac· factus eſt eſan

Vnatoꝛ· iacob agricula ⁊ paſtoꝛ in taber⸗
naculis habitauit. Pater diligebat eſau ·

tum quia pꝛimogenitus erat:tum quia de
Venatione eius libenter veſcebatur. Mater
xo diligebat iacob · tum pꝛo ſimplicitate-
tuʒ pꝛo dei ĩſpiratione. Factũ ẽ ant cũ coxiſ⸗/
ſet iacob pulnẽtũ lenticulę. Eſau laſſus re/
dijt ab agro · ait: Da mihi de cociõe hac
rufa· qꝛ opido laſſus ſũ.q.d.Elſurio · nec ꝓ
laſſitudine ſufficio mihi pulmentũ parare.
Cui dixit iacob: Nende mihi pꝛimogenita
tua. Eſau puipendens pꝛimogenita · ſe mo⸗
riturũ niſi comederet in inſtanti putãs·de⸗
dit ei pꝛimogenita pꝛo edulio lentis.Et iu
rauit talem venditionem ratam ſe habitu/
rum· ⁊ quta lenticula fulua ẽ hebꝛaice autẽ
edom fuluũ ðdꝛ:extũc vocatꝰẽ edom. Aquo

ppſtea dicta ẽ regio ydumęa. Erant aũt pꝛi

mogenita ꝗdã dignitates q̃s habuerũtp⸗
mogeniti in cognatiõibo ſuis vſq; ad aaron
Habebat eni pᷣgenitus veſtem ſpecialem q̃
induebatur tantum in ſacrificio offerendo
et recepturus finalem benedictionem a pa
tre. Ipſe in ſolennitatibus · in conuiuijs be⸗
nedicebqꝗt minoꝛibus·⁊ in his duplaʒ cibo
rum poꝛtionem recipiebat. Tradunt etiaʒ
ꝙ in diuiſione hęreditatis ſimiliter in du/
plum reciperet. O”ü
¶¶ De deſcenſu yſaacin geraris.
L.aapitulum. L-xIxX.

Bta autẽ fame

dum vllet ire yſaac in egyptuz ex
pꝛęcepto dei remanſit in gerarss · et ob ami

citiam abꝛaę receptus eſt ab abimelech · et

S=S — =☛ =

— — –

wo

ſäinsf
imie⸗
Perſ

7 d,

egio.
toꝛñ

do

Rcn
nuber⸗
t elan⸗
guia de
Mate
lcitate⸗
iconl⸗
lusn e⸗
joehac
on
panare.
ogenita
ſeno⸗
is⸗d⸗
Etiun
abitu⸗
ceaute
.Aoo
gtaütpi
breritz
adaunn
ulenq
ferend⸗
nap
ysbe⸗
ſylx
ten,
in du⸗

ſs.

nha
obanntl
ccheet

ad exemplũ patris dixit de vxoꝛe ſua · ſoꝛoꝛ

mea eſt. Foꝛte poſt plurimos dies vidit abi
melech ꝓ feneſtram yſaaciocantẽ cñ vxoꝛe

* Nee.
2⸗ð 7 2 OI

ſua:⁊ accerſito ait:

Quare iĩpoſuiſti no

bis: Et eſt h ĩponere

vrbum abſolutum

id eſt·im poſturaid
eſt dolum facere. Et
eſt ſenſus. Muare
nos decepiſti: Cur

Per recapitulatõeʒ
H dictũ videt · id eſt ·
bus factü qᷓ; dicat

Mon enim videtur

vixiſſe tantuʒ abime

lech· oſt dictam

Vnditionem.

Me

mentitus es ſoꝛoꝛez

tuã eſſe. Poſuiſti ſuꝑ nos inducere grãde

malum:ſi qͥs cognouiſſet vxoꝛẽ tuõ · liberaʒ
a viro reputãs. Et ait ad ppłm ſuũ.Qni te
tigerit hoĩs huiꝰvxoꝛẽ · moꝛte moꝛiat᷑. De/
minauit yſaac in terra illa:⁊ inuenit centu/

plum eſtimatũ ·i· eſtimauit ſm ꝙ recoꝛdaba

tur de iacto olim ſemine cẽtuplũ recepiſſe.

Nec ð vna ſpecie h̊ eẽ potuit · h̊ foꝛteĩ oĩ ge

nere opum eſt centuplicatꝰ. Vñ alia trãſla
tio ha bet. Innenit in illo anno centuplum.
Ob hoc inuidẽtes ei paleſtini:puteos quoſ
foderat pater eius obſtruxerũt replẽtes hu
mo. Abimelech etiã timẽs eũ dixit ei: Rece/
de a nobis · qꝛ potentioꝛ noſiri factꝰ es. Et

recedens yſaac venit in agrum ꝗͥ ðꝛ phara·

id ẽ· cõuallis: ⁊ habitauit iuxta alueũ ꝑ quẽ
toꝛrens qñq; influebat:⁊ eruderauit ibi pu
teos quos olim ibidem foderat pater eiꝰ.ſᷣ
eo moꝛtuo obſtruxerũt eos philiſtei. Et cũ
inu eniſſet aquã viuã·iurgati ſunt paſtoꝛes
gerare aduerſus eũ dicentes: Moſtra eſtaqᷓ
⁊ob hoc vocauit puteũ eſcon/icalũniã vel
iurgiũ.Et reced ens inde fodit aliũ puteũ ⁊
pꝛo illo quoq; iurgati ſũt.Et ob hoc voca/

uit eum ſathana ·i· cõtrariũ vel inimicitias.
Atriuſq; pntei vt dicit ioſephus opꝰimꝑ/
fectũ relinquẽs:nolens cõtendere cuʒ indi-

genis expectans ⁊ exoptans bonę volunta/
tis eoꝝ rationẽ ⁊ licẽtiã. Mꝛofectuſq; inde
fodit puteũ tertiũ ꝓ qͥ nõ ↄtenderũt.Ob h̊
vocauit eum robooth·i· latitudinẽ:quia di
latatꝰcreuerat ſuꝑ terrã ·⁊ ex illo loco aſcen/
dit in berſabee. Et apparuit ei dñs ĩ ipſa no

cte · ꝓmitteſts ei ꝗ ꝓmiſeratpatri eiꝰ. Et ędi

¶ Hevxoꝛibus eſau.

nereren H
¶ De benedictionibus iacob.

5*

ficauit altare: inuocauit ibi nomen dñi· et

pcepit buiſ. vt ibi foderẽt puteñ Veriſile ẽ
ꝙ erud erauerũt puteũ abꝛaę. Eo tꝑe venit

ad eũ abimelech ⁊ phicol dux militię·⁊ iurã

tes int᷑ ſe fdus firmauerũt. Eodẽ die redi
erũt ad yſaacpueri nũciãtes de puteo queʒ
foderãt:q ĩueniſſent aquã:⁊ appellauit euʒ

berlabee · i · puteũ ſatietati vel abũdãtię. Et

ipoſitũ ẽ H̊ nomẽ vꝛbi vſq; ĩ hodiernũ dieʒ.
Et nota ꝙ ĩ modico vocꝭ ſtridulo ⁊ ĩ ſeptu/⸗
ra differt hoc nomẽ a noĩe q ð abꝛaã ei olim
ipoſuerat. Sa bee enĩ ꝑ ſin hebꝛeũ ſcriptuʒ·
ſeptimũ vel iuramẽtũ ſonat:⁊ aſperius ſtri/
cxt · ſcriptũ vᷣo ꝑ ſima gręcũſatietatẽ ſigni
ficat:⁊ mollius ſont.
Quartumincidens. La. LxXx.

roneus filiꝰ inachi ⁊ niobes pᷣmus
grecieę leges dedit· ⁊ ſub iudicecauſas agiĩ/
ſuituit:locũq; iudici deſtinatũ a noĩe ſuo fo

rum appellauit. Soꝛoꝛ ſua yſis in ęgyptuʒ

nanigauit:⁊ quoſdã apices litterã tradidit
egyptijs de agricultura etiaʒ multa docuit
eos. VUndecũ io diceret᷑:yſis ab eis dicta ẽ
qdð in lingua eon terra ſonat. Et ob hoc poſt
moꝛtẽ ĩ numero deoꝛũ in ęgypto recepta ẽ·
Filius etiam phoꝛonei qui apis dictus eſt ·
eodem tempoꝛe in ęgyptũ nauigauit ·queʒ
quidam virum yſidis fuiſſe tradunt.⁊ ſiłit᷑
ab egypijs deificatus eſt· ⁊ ſerapis noĩatꝰ.

Bau vero qua

ter chananęos; ſemetipſum dñm faciens ĩ
poteſtate vxoꝛum. Que cum ambe offendiſ

ſent animũ yſaac ⁊ rebeccę · ⁊ licet nollet yſa

ac ꝓuinciales ſuę miſceri cognationi· tamẽ

Hapitulum. LxXXII.

Enuit iſaac et

videre nõ poterat Et dixit ad eſau

Dꝛagenarius duxit vxoꝛes iudith·
et beth ſam eth filias potentinm viroꝛum in-

iſtoꝛia

Fac mihi cibos de venatione tua: vt come/
daʒ · ⁊ benedicat tibi anima mea anteq; mo
riar.Egreſſo eſau ad venanduʒ dixit rebec⸗
ca ad iacob: Si⁊ ſic audiui patrem tuum
loquentem cum eſan fratre tuo. Affer ergo
mihi cito duos hedos optimos: vt faciam
patri tuo eſcas quibus libenter veſcitur vt
benedicat tibi pꝛo eſau. Abijt ille ⁊ attulit ·
editq; matri.Quæęcum paraſſet cibosin/
duit iacob veſtibus elan valde bonis qui/
bus vtebant᷑ pꝛimogeniti vt diximus. Ci9
mebat vro iacob:ne depꝛehenſus a patre ·
ſuſciperet maledictionem pꝛo benedictione
Poꝛrxro mater pelliculas hedoꝛum manib
Tcollo eius circũdeditvt ſimilitudinem pi
loſi fratris expꝛimerent. In alijs enim q; ſi
milimi erãt tanq; gemelli.Acceptoſq; cibos
iacob intulit patri dicens: Ego ſum eſau.
Cõede de venatiõe
mea · vt benedicat mi Muaſi ego ſü cuius
hi aĩia tua Cuiyſaac ſunt pꝛimogenita
Accede ad me vt tã/ benedictio ſicut pns
gam te et pꝛobe · vtꝝ erant eſau· nec men/

tu ſis filiꝰmeus eſau tit᷑ſicut nec chꝛiſtus

annon. Quo palpa dicens iohannẽcſſe
to ait. Nox qͥdẽ vox heliam· non perſo/
iacob eſt ſed manus naliterſed in ſimili
manꝰſunt eſau. Cuʒ tudiue.
aũt comediſſʒ⁊ hau
ſiſſet vinũ ·oſculatus eſt filiuʒ:⁊ benedixit ei
Dicẽs: Det tibi deus ð roꝛe celi ⁊ de pingue
dine terrę· abundantiã frumẽti vini ⁊ olei
Mis tribus ſolet omnis terreę fertilitas ĩtel/
ligi · per frumentum cibus · per vinum potꝰ.
per oleum pulmenta. Et addidit: Seruiãt
tibi populi ⁊ tribus·eſto dominus fratrum
tuoꝛum · qui maledixerit tibi ſit ille maledi/
ctus:⁊ qui benedixerit tibi benedictionibꝰ⸗
repleatur. Mota quia tria quę ĩ benedictio
ne pꝛomiſſa ſunt ·ſcilicet abundantia· poten
tia· pꝛimogenitura· pꝛęſentis ſunt temporꝭ
Nuartum vro ſcilicet benedictio futuri ẽ
et ideo in bnedictionibus ſacerdotum no-/
ſtroꝛum ſolet dici. Benedictus autem eſtia
cob bm verba non m intentionem patris·
ſicut epiſcopus oꝛdinat alienum quem pu⸗

tat eſſe ſuum ⁊ eſt oꝛdinatus. Aix ſermonę
impleuerat pater· egreſſo iacob venit eſan

cibos inferens patri:petens ab eo benedicti/
onem. Expauit yſaac vehementer· z in hac

extaſi vidit in ſpiritu a dño factum eẽ hoc·
7 ſignificationem pię fraudis intellexit. Et

ideo nõ iraſcẽs:ſed confrimans quod fece/

rat:ait: Frater tuus venit fraudulenter:·⁊ ad
cepit benedictioneʒ tuã:⁊ erit benedictꝰ Cui
eſau: Juſte vocatus eſt iacob. En altera vi⸗

ce me ſupplãtauit⸗id eſt bis decepit:pus pᷣ⸗
genita· ſcdᷣo benedictionẽ ſurripiens.Cũq;

1 ipſea patre benedictionem poſtulaſſet· et
patri heſitanti in quo ei benediceret ⁊ vehe⸗

menter inſtaret· motꝰ yſaac ait: In pingue⸗
Dine terre ⁊ roꝛe cęli deſuꝑererit benedictio
tua·⁊ ita fuitidumca enĩ paſcualiſẽ.Et ad
didit de poſteris eius ꝓphetans. Niues gla
dio· id eſi bellicoſus eris:⁊ fratri tuo ſeruieſ

ci ſcilicet ydumea facta ẽ tributaria, domui
ilſrael:ſed vniet tempus cum excutias iu/

gum eius de cernicibus tuis. Hoc imple/

tum eſt · cũ rebellauerunt ydumęi ne eſſent

ſub iuda.
De ſomno iaco bcũ fugereti me
opotamiã et ſeparatiõe iacob et

eſau. apitulum. LXXIII.

Dixit in coꝛde ſuo. Aeniẽt dies lu⸗
ctus:id eſt:moꝛtis patris mei vt occidam ia

cob. Nunciata ſunt hec rebeccę. Eodem

ſpiritu ſciebat rebecca cogitationes eſau⸗
quo intimauerat iacob fraudare fratrem.

Ercuſat ergo iacob de mendacio in patreʒ.

et dolo in fratrem periuſſionem matris.
MVater vrro per familiare conſilium ſpiri/

tuſſancti · ꝗᷓ ait ad iacob: Juge ad laban fra
trem meum · et eſto ibi donec quieſcat indi-

gnatio fratri tui.Nð

ne abſq; licentia pa/ A quo hetheꝰ vnus

tris fieret:⁊ ait rebec de ſeptem populis
ca viro ſuo:Siacce pꝛo quo inuenerunt
perit iacob vxoꝛẽ de quandoq; cetheus
filiabꝰ heth· nolo vi · quia nos pꝛo voca/

uere. Et aduocans li vtrobſ; aſpirata

Derat ergo eu

.
-- —̊ũñ

none.
te
cich
inbe⸗
we⸗
it. Kt
Cſeer,
re
Ki
nn,⸗
nz⸗
ſee
⸗
ingle

Cdicmo

Etad
es gla
ſeniel
Dni
nasig⸗
tin gle⸗

eeſene

time
obet

Gnin
ob
diesl
licuni
d ⸗
ſmn.
Nauch.
nms.
pin⸗
Ponßn
inci⸗

ynns
oprls
ncut
ttus
oroh;
Gan

geneſis

yſaac iacob bñdirit apud hebꝛeos· poni
ei · et Rcepitei vt iret mus: ch· ad mitigã/

in melopotamiaʒ ſi · dam aſperitatẽ. Ipſi

bi accipere vxoꝛem dicunt habꝛam nos
de filiabꝰlaban. Ai chaãraʒ ipſi hetheus.
rt vocabat. Doſt luſa:id ẽnux vl amig
Dlualus: quia cum pꝛimo ibi fundamenta ia
cerẽt· radix amigdalina inuẽta eſt. Ael foꝛ⸗

Tens autem eſau ꝙ nos cheteus.

offendiſſet ſuũ patrrẽr
ꝓ nuptijs aligenigenaꝝ· iuit ad iſmahelem
patruũ ſuũ · accipiẽs ſibi vxoꝛẽ filiaʒ eiꝰme/

lech ſoꝛoꝛẽ nabaioth vterinã · abſq; bis q̃s
bus ha bebat. Igit egreſſus ẽ iacob de berſa
bee · ⁊ pgebat araʒ. Per chananeã vvo iter
faciẽs · timuit ĩcolas terrę.qꝛ vt ait ioſephꝰ

chananei erãt indeuoti yſaac poꝛibꝰ bellis
eius valde grauati maxime cũ cariathiariʒ
cępiſſet circa quã pꝛęcipue laboꝛauerat. Ci
muit ergo iacob apud aliquẽ pꝛouincialin

introire:⁊ ſub diuo iacebat.Cuʒ aũt veniſ/

ſet iuxta lucam veſpere · ſupoſuit capiti ſuo
lapideʒ obdoꝛminuit. Et vidit in ſomnis

ſcalam erectam a terris celos attingentem·

et angelos deſcendentes T aſcendentes per
eam. Joſephꝰdicit: Vidit deſcendentes ꝑ
eam figuras honeſtioꝛẽ naturã habẽtes qᷓ;

homines · ⁊ dñm innixum ſcalę dicentẽ ſibi:
Ego ſum deus abꝛaam ⁊ yſaac. Terram
hanc dabo tibi et ſemini tuo. Benedicẽtur

in te oẽs tribus terrę et in ſemine tuo. Ero

cuſtos tuus in hocitinere· ⁊ reducã te in ter
ram hanc.Oꝛdine pꝛeępoſtero vſus eſt dñs.
Pꝛius enim in pꝛopꝛia perſona iacob cu/
ſtodinit ·poſt ſub ioſue dedit ſemini eiꝰ ter/
ram illam · in fine tempoꝛum in chꝛiſto qui

de iacob bñdictęſũt tribus terrę. Euigilãs

iacob ait: Nere dũs eſt in loco iſto·⁊ ego ne
ſciebam. CTerribilis eſt locus iſte eſt do/

mus dei hic ⁊ woꝛta celi. Et pꝛophetauit de

lege ⁊ de templo ⁊ paſſione chꝛiſti · que ĩ ter
ra illa futura erant. Terribilis enim lex · do⸗
mus dei templũ ·paſſio chꝛiſti · aptio poꝛte

celi. Et lapidem quem ſuppoſuerat capiti
ſuo erexit ibi in titulum · id eſt in cõmenda

bilem memoꝛiã huiꝰ viſionis · ⁊ libauit ſup
illum oleum domino⸗ vonens dominũ qui

apparnerat ꝗj ſemper ſibi eſſe in deum · la⸗

pide ·id eſt·locuʒ lapidis ſemper ſibi hono/

Capitulum. LXXIIII.

rabilem . r in reditn decimas a1 boſtias ſe ſi

bi oblaturũ. Et vꝛbem ꝓximã etiã honoꝛã/
dam ecreuit: vocans eam bethel. id eſt.do-

mum dei · vll hm ioſephum hoſtiã dei. Pꝛi⸗
us enim iebus a iebuſeis/qui eam condide

te copia buius generis arboꝛum ibi eſt.
C De duabus vxoꝛibus iacob.

nit in aram. vnit ad puteum in agro op/
um lapide grandi:iuxta quem tres greges
accubabant. Cunq; dixiſſet paſtoꝛibus vt

adaquarẽt gregeset adpaſtum reducexrẽt-
accepit moꝛis ibi eſſe:non amoueri lapideʒ

donec omnes greges cõuenirentnec licere

greges particulatiʒ adaquare. Cunq; cun/

cta percunctaretur de laban valet inqui/
unt paſtoꝛes. Et ecce rachel filia eius cuʒ gre
ge ſuo venit. Quę cum adueniſſet amouit
iacob lapideʒ ab oꝛe putei. Datet quia nõ

ſolus iuit iacob· et adaquauit gregem eius ·

et indicans ſe conſobꝛinum eius/oſculatuſ
eſt eam. Quę nuncianuit hoc patri.Qui oc⸗
currens duxit iacob in domum ſuam· ⁊ au-
dita cauſa fuge · dixit ei: Os meũ ⁊ caro mea
es. ⁊ ideo ſecure latebis apud me. Tandeʒ
curam gregis eum habere decreuit. Poſt
menſem vero iacob dedit optionem merce/
dis pꝛo ſeruitio paſtoꝛali. Habebat autem
laban filias duas:lyam lippis oculis:⁊ ra/

chel vnuſto aſpectu. Quam diligens ia⸗

cob ait: Seruiam tibi ſeptem annis pꝛo ra
chel. Seruiuit ergo pꝛo rachel ſepteʒ annis
et videbantur ei pauci dies pꝛę amoꝛis ma
gnitudine. Nec dictum eſt parui · quia deſi
deranti animo ipſa vxlocitas tarda eſt: ſed
dictum eſt pauci :quia videbatur ei rem tã
amabilem paucis emiſſe. Longo enim plu⸗
ribus annis ſeruiuiſſet pꝛo ea· pꝛiuſq; ea ca/
reret. Ael dies vocat laloꝛem dierum · qui
videba tur ei paruus · quia laboꝛem leuiga

bat amoꝛ. Completo ſeptimo ano · fecit la⸗
ban nuptias genero ſuo. Aeſpere auteʒ fa⸗
cto ſu bintroduxitlyam dãs filię ancillam

nomine celpham. Jacob vo vt dicit Joſe⸗

ſephus ꝑ ebꝛietateʒ ⁊ noctem lyę cõmixtus
die facto apud laban de iuſticia querebat.

Qui dandam neceſſitati wniã poſtulauit
moꝛis ibi eſſe aſſerens maioꝛes añ tradi ad
nuptias. Doſt alios aũt ſeptem annos ſe

daturuʒ ei rachel laudauit:cauſam ꝓrelati
tpis dicẽs ſe nõ libentfiliã ad cananęoſ mi
ſurũ·cũ etiã ce ſoꝛoꝛe pęnitẽtiã ageret · ꝙ eã
illuc direxiſſʒ. Hieronymꝰ vo dicit erraſſe
illos ꝗͥ dixerũt poſt ſeptẽ ãnos alios rachel
iacob traditãſᷣ poſt ſeptẽ dies cõuiuioꝛuʒ
qs qᷓſi ꝑturbare ſuꝑpinducta alia ſponſa fas
nõ erat. QMuibe finitis iacob optatis potitꝰ
nuptijsamoꝛẽ ſequentis pꝛioꝛi pꝛętulitſer
uies ꝓ rachel alijs ſeptem annis.
Dequattuoꝛ filiis lyeet de filiis
ancillaruʒ. Capituluʒ. LCxxXV.

ruit vnluam lye ſoꝛoꝛe ſterili ðat⸗
vt amoꝛem viri fęcunditate cõſequeretur.
Nue peperit filiũ:⁊ ait: Aidit dñs humili⸗/
tatẽ meãi:vtilitatẽ erga virum meñ:⁊ ideo
vocauit filiũ rubeni:viſionis filiũ. Rurſuʒ
pepit filiũ aliũ ? ait: Audiuit me dñs habe/

ri cõtẽptui:⁊ ideo dictꝰẽ ſymeon.i.auditio.

NVepit aũñt tertium ⁊ ait: Copnulabit᷑ mihi
vir meꝰ.qꝛ addidi ei filios: ⁊ ob h dictẽ leui
id eſt addditio vłfirmatoꝛ ſocictatl bm io/

.ſephũ. Pepit q; qᷓrtũ ⁊ ait.: Modo confite/

boꝛ dño · ob h̊ dictꝰẽ iudasi:cõfeſſio.Ceſ
ſauitq; parere. ꝛoinde rachel inuidit ſo/
roꝛi:⁊ aitad iacob: Da mihi liberoſalioqᷣn
moꝛiar. Qui ait: Nunqd ego ſuʒ deꝰ: Et il-⸗
la: Si nõ de me ſaltem de ancilla mea. Et de
Dit ei balã in cõiugiũ. Mõ in vxoꝛẽ · hß vt ei
