gulas ciuitates indeę oner ent in loco emi

nenti: vt viderent᷑ ab omnibus.

Nuõ occiſo iacobo voluit ad

pPꝛehend ere petrũ.

Caitulum. TXVI.
MOſtea uoluit he

rodesaccipere licentiã a clandio et
redire ad ꝓpꝛiaet tunc claudiꝰ de-

it ei quarta tetrarchiã·ſcʒ iud ęãet ita ſub

limatus redijt ad WPꝛia. Et venit pꝛimo in
iudęã·et lvuoꝛifice ſuſceptꝰ eſt a ind eis · qa
in multis iuuerat eos.Et ci Pe eſſent dies
agimoꝝ vrit in hieruſalẽ ante diẽ feſtü vt
purificareturet mundꝰ intereſſet diei feſto
Et ante dies agimoꝝ occidit iacobũ fratrẽ
iohannis · poſtea in diebus agimoꝝ videns
quia placeret iudęis:appoſuit vt appꝛehen⸗
deret et petrũ. De iacobo aũt refert clemens
alexandrinus:q; cũ detruſus eſſehin carce⸗
rem·noce conuertit ad fidẽ cuſtodẽ ſuum-
et in craſtino confeſſus eſt ſe eſſe chꝛiſtianuʒ
et cũ am bo traberent ad martyriũ · dixit ia/
cobo. Pater da mihi remiſſionẽ. At ille pa
rum veli beratus ait. Pax nbi. Et oſculatꝰ
eſt eũ ⁊ ſimul ambo capite truncati ſũt. PHe⸗
trũ appꝛehenſum miſit berodes in carcerem
quia in dieb cimoꝝ nõ licebat aliquẽ oc⸗
cidere·⁊ pꝛetercuſtodes carceris tradidit eũ
cuſtodiendũ qᷓttuoꝛ quaternionib milituʒ

volens poſt paſca pꝛoducere eũ copulo · vt

ipſe populus occideret en non ipſe herodes
Yt iacobũ:qꝛ mag videbatur eis gloꝛioſuz
ſi ipſi occiderent eñ quia erat pꝛinceps apo
ſtolouum.
Nuomodo liberats eſt petrus
de manu herodis.

Capitulum TXVII. H
Bm aüt in cra

ſtino pꝛoducturꝰeũ eẽt herodeſ w
ulo/ ipſa nocte erat ꝑetrꝰvoꝛmiẽs
inter duos milites vinctus cathenis Duabꝰ
adhuc rome eẽ dicunt᷑a cuſtodes iacẽtes
Inte oſtiũ cuſtodiebãt carcerẽ. Etecce ange
lus dñi aſtitit: et lumẽ refulſit in babitacło
carceris:⁊ miraculoſe factũ eſt: vt ſolꝰ petr⸗
videretlumẽ · ꝑcuſſoq; laterepetri excitanit

2
.

eñ dicẽs. Surge velociter. Et ſtati cecide⸗/
rüt cathenę duę de manibyei· ꝗ abucromę
eſſe phibent᷑. Et dixit angelus ad ei. Pꝛe⸗
cingerę ⁊ calcia te caligis tuis. Depoſuerat

—

eĩ cingulũ ꝓpt moleſtiã carcerl vt tunica cir
ca pedes demiſia tꝑaret frigus noctis. In
datũ eſt exemplũ ſanctis viris: ꝙ in anguſti
is licet aliqͥd relaxare de rigoꝛe oꝛdinis. Le/
gimꝰ ei aplos ꝓphetas duris cinguł vſos
ꝓprafflictionẽ carnis⁊ petrũ ad tps dero /
luiſſe cingulũ ꝓ moleſtia carceris. Et fec pe
trus iuxta mandatũ angeli:⁊ addidit ange
lus. Circũda tibi veſtimentũ tuñ ⁊ ſequere
meEt exiẽs ſequebat᷑ eü:⁊ neſciebat·qꝛ veꝝ
eſt qð fiebat ꝑ angelũi:nõ putabat B ĩ rei
vitatẽ fieri · ß imaginaria vilione oñdi. Añ
ſequit Eiſtima bat ſe viſũ videre · ⁊ hoc ſibi
oſtenſu imaginaria viſione. Cranſeutes at
pmã cuſtodiã·i:cuſtodes carceris cuſtodię
eputat&. a ſecundãi· duos qᷓterniones.
Nel pꝛimã cuſtodia·i:pꝛimũ qtersionẽ cũ
ſuis. venerũt ad poꝛtã ferreã ꝗͥ ducitad ci/
uitatẽ · ꝗᷓ putar fuiſie i atrio carceris.Carcer
enĩ bẽbat atrin:⁊ erat in exterioꝛi ꝑte cĩtatts
ſiue extra ciuitatẽ· vltro aꝑta eſt eis.Et ex
eütes ꝓceſſert ĩ vicũ vnũ· ⁊ ↄtinuo deceſſit
angel? ab eo · vt ſciret ſe in reiueritate de car
cere eductũ qͥ putabat ſi bi Rimagiarie on-
ſũ. Et tũc ad ſereuerſusi ad mentẽ ſuã · qa
fuerat in maxio ſtu poꝛe · dixit Mũc ſcio vere
q; miſit dñs angelũ ſuũ·⁊ eripuit me de ma
nu berodis: de oĩ expectatõe pleb iudęoꝝ
Et ↄſiderãs vbi eſſet venit ad domũ marię
matris iohis qͥ cognoĩabat᷑ marcꝰ nõ euan
geliſta vbi erat multi ↄgregati cã oꝛõnis vt
oꝛarẽt ꝓ petro. Et cũ pulſaret petrus ad ia/
nuã egreſſa ẽ puella ad videndũ noĩe rode.
Et vt cognouit vocẽ petri ·p gaudio nõ ape
ruit ianuã ſ recurres nũciauit petruʒ ſtare
ad ianuã. Et dixerũt illã inſanire · ſciẽtes pe
trũ incarceratũ eſſe. Illa at affirmabat rem
ſe ſic hꝛe. Alij aſt eis dicebãt·angelꝰ petri ẽ.
Sup quẽ locũ dicit hbieronymꝰ tats digni
tatẽ eẽ aĩaꝑ· vt vnaqueq; ab oꝛtu natiuita⸗
tis ſuę habeat angelũ ſibi in cuſtodiã depi⸗
tatũ. Petrꝰ añt pſeuerant pulſabat. Et cuʒ
apuiſiẽt· viderũt eũ ⁊obſiupuerũt.Et inuit

——

eis manu vt tacerẽt · vt ſub ſilentio mirackm

viderent vel audirẽt. Ael foꝛte iõ:ne clamo
re gaudẽtiũ aduẽtꝰ eiꝰ in ciuitate ꝓpalaret.

Et narrauit quõ eduyxit eũ dñs de carcere⁊?

ait NMuciate h iacobo ⁊ fribo· · iacobo alphei

epo hieroſolymoꝝ· qꝛ alter iã fuerat decol

latꝰ ab herode. Et egreſſus eadem illa nocte
bijt in aliũ locũ timoꝛe herodis ⁊ indęoꝝ.

emoꝛte herodis a. LXVIII

t
Baſtina autem
die pꝰ eductioneʒ petri de carcere ·
efat nõ pua ꝑturbatio ĩter milites
qdna eſſet factũ de petro Qñ ap

7 cuſto

paret qꝛ clauſũ reliquerat carcerẽ/alioquin

nõ eſſet ambiguũ eũ euaſiſſe. Herodes aũt
cũ requiſiſſet eũ ⁊ nõ inueniſſet · diligent in
quy ẽs de cuſiodibe · vt noſſent quidnam
factü eẽt de eo· iuſſit eos adduci ad ſevt vĩ
Dicaret in eos/nõ tñ vindicauit dño ꝓcurã
te· vt ſolutio petri nulli noceret. Imminẽète
eĩ negotio· herodes deſcẽdit a iudęa in eſa

reã paleſtine ꝓpinquã tiro ⁊ ſidoni:vc noce·

ret tirijs ⁊ ſidonijs · qͥ b iratꝰerat. audiẽ
tes tirꝭ ſidonij· venerũt ad blaſtũ q erat

cubiculariꝰ berodis et cuſtos theſauroꝝ eiꝰ

qꝛ erat amicꝰ eoꝝ ⁊ patronꝰ· ⁊eo interpꝛete
recõciliati ſũt berodi. ú5 enĩ poterãt luſti⸗
mere inimicitias regis tam vicini. Sequen-
ti ãt die herodes veſtitꝰveſte regali-ſedebat
ꝓ tribunali apud eoset ↄcionabat᷑ ad eos
blãdiẽs eis. Oopułꝰ atacclamabat dei vo
ces ⁊ nõ boĩs ·i· exhibebãt ei laudes deo debi
tas et nõ bomini. Et dũ adulatoꝛijs fauoꝛi
bus demulceret · 1 oblatos ſibi diuinos ho⸗
noꝛes nõ reſpueret · reſpiciẽs ſup̃ ſe vidit i⸗
minẽtẽ ⁊inſiſtentẽ capiſi ſuo ĩ funiculo an-
gelü · i · bubonẽ moꝛtis eiꝰ ꝓxie nunciũ tẽ

vt tradit ioſephꝰ inclinauit ſe ad eos q ſibi

applaudebãt · ⁊ dixit eis. En ego de? veſter
moꝛioꝛ. Sciebat eĩ inux qð dixerat ei augur
citrabe ret ad carcerẽſeinfra qnq; dies p⸗
viſionẽ bubonis moꝛiturũ. Et ↄfeſtĩ vt ha
ber i hiſtoꝛie pcuſſit eũ ãgelꝰ dñi · i· facta eſt
ſuꝑ eũ vindicta dei:qꝛ ꝑ qnq; dies ventris

doloꝛe cruciatꝰẽ. Et coꝛrodebãt mes viſce

ra eꝰ ita paulati ↄſ nptꝰa xmibo expirauit

nechabt
buitoßt
ſorani.
henteeue
ſiſccelle
kerodis
.

igelbun⸗
wulalen
ſenme
carcera
fwit
ſoyliot
Obun
Bamabe
wolym
Winade⸗
Grine
herant
intqs
cirenen
checol
Lippſ
ptita d
dopꝛete
colo⸗
nnteaa
muraſa
mimieit
geggen
göaſim
lanctien
adpeni
klgan
ſpüſtune
Wntesn

H Eliquit aũt fili

— rWun ꝗq dictꝰ eſt agrippa nõ cogno⸗/
funte miatꝰ herodes·q adhucrome erat
lenlla e. nec habuit totũ regnũ pꝛis ſed ꝑtem. Ma/
. buit añt terrã duaꝑ tribuũ ⁊ dimidię vltra

iacoloahn

nen ioꝛdanẽ. Añ legit᷑ qꝛ fideles in indęa immi
nente euerſione hirim ad ãmonitionẽ ange
Wen li ſeceſſerunt in regnũ agrippe iſtiꝰ ſciliʒ filij
unn Hogis agricccckk.
Rediohikontad osdine uu-
RK —Eaitalum. C.XNX.
Bandi rRoꝛia ad oꝛdinẽſuuʒ.· ⁊ 9tinuatei
VAIs6ð ſupꝛa dictũ eſt · collectã factã a
unt guuchan fidelibus anttochię miſſam pauꝑby in Nje
üntkenn ruſalem ꝑ barnabã ⁊ ſaulũ. Nð eniʒ inter
mitdioperi ſertům eſt de herode· de moꝛte iacobi · de in/
nt. Inninit carceratione ⁊ liberatione petri:q̃ſi incidẽs
tiodannit fuit. Pꝛoſequit᷑ ergo de reditu barnabeę et
donNno ſanli a hieroſolymis hiſtoꝛia in hũc modũ
nt Wanti Aerbum dñi creſcebat ⁊ multiplicabatur
Abuficdt Barnabas aũt et ſaulus reuerli ſũt ab bie⸗
iſumg roſolymis aſſumpto ſecuʒ iohãne ꝗ cogno
td nii minabat᷑ marcꝰ pꝰ expletũ miniſteriũ · Erãt
mipmnitiſc aũt in ecclia ꝗ erat untiochie pter eos ꝗͥ ve
riuni Oeguen nerant ab hieroſolymis Phbetę ⁊ doctoꝛe⸗
erptleluchi int᷑ qͥs erat ſimon ꝗᷓ vocabatr niger · et luctꝰ
vrubeal eos cirenenſis· 1 manahen ꝗ erat herodis tetrar
untber i p che collectaneꝰ·i: eõdẽcũ illo lacte nutritnſ
uigdudt Et poſſuntidẽ accipi Pphete doctoꝛes Al
lapusfun pᷣt ita diſtingui:ꝓphete defutis ⁊ doectoꝛes
ſtidunnt de pꝛeteritis · Et vide qʒ iſteſimon dictꝰeſt
izii⸗ nctl de coloꝛe niger ſi ſit latinũ vocabulũ · vel ſi
1 nihrd eſt hebꝛeũ · Dictus eR niger · qᷓi aſcendens de
wvif⸗ . tt⸗ virtute ad vᷣtutẽ.Niger eſt he bꝛeũet inter/
e ſ ptatur aſcedens. Miniſtrantibo aũt ill wo⸗
in hnſn mino ⁊ ieiunantib · dixit eis ſpũſſanctꝰ Se
Se gregate mihi barnabã ⁊ paulũ in opus ad
dn qð aſſumpſi eos. Qui audito conſilio ſpiſ
anch ſancti remiſerũt ſaulũ et baruabã in hirm
Eenl t ad petrũ et iacobũ ⁊ iohannẽ qui erant ibi
dne⸗ e WM Nui gauiſi ſunt audito mandato dñi · vel
Gdicsn ſKH ſpũ;ſſancti· et ieiunantes ⁊ oꝛãtes im poſue/

vit NN

pegte runt eis manus in modũ oꝛdinãdoꝝ. tꝝ
iV“

Se
—

autem pᷣter impvſitionem manuũ aliã oꝛdi

nis ſolẽnitatẽcirca eos celebꝛauerunt incer
tum eſt. Mec de oꝛdiuatione aploꝝ aliqͥd le
gitur: velꝙ dñs eis impoſuerit manꝰ Depe
tro tamen certũ habetur:q antiochięmiſſã
celebꝛauerit. Ged potuit aplis pꝛo ozdina
tione ſuſfeere quod dictum eſt eis a dño.
Hoc facite in meã cõmemoꝛationẽ.Et licʒ
nõ interfuerit barnabas paulus:tamẽ qꝛ
poſtea electi ſunt ad apoſtolatũ conſilio ſpi
rituſſancti:foꝛſan in hoc cũ alijs fuerũt pꝛi/
uilegati nec alia ſolẽnitas oꝛdinationis cir
ca eos celebꝛata eſt. Multi in pꝛimitiua ec⸗/
cleſia ſine hac ſolennitate oꝛdinationis ad
ſacerdotiũ pꝛomoti ſunt:et multi laici ſine
Diaconio et pꝛecedentibo oꝛdinibꝰ ſacerdo
tes facti ſunt:iet imponentes eis manus di⸗/
miſerunt eos.Et ipſi quidem miſſi a ſpiritu
ſanctoe odeʒ duce itineris qui ſeparauerat
eos a cęteris abierunt ſeleuciã:⁊ in e naui/
gauerunt ecipꝛum. Et cum vuiſſent ſalami
nam pꝛedicabant vbum dei in ſynagogis
iudęoꝝ ·pꝛopter reuerentiaʒ ſiue duritiam
eoꝝ · ⁊ habebant ſecum in miſterio pꝛedica⸗
tionis iobannẽ q cognominabat᷑ marcus.
O paulꝰ et barnabas conuer
terunt ſergiõ pꝛo conſulem.
Tcñũ pera

laſſent vniuerſam inſulam cipium
(cs vſq; paphũ inueneruut quen/
dam virũ magnũ pſeudo ꝓphetam iudęuʒ
cui nomen erat barien q erat cũ ſergio pau⸗
lo viro pꝛudẽte qͥ erat homo magnę digni
tatis. Erat enĩ ꝓconſul ·i:ſecundus a ↄſule
Hic accerſitis barnaba et paulo: deſidera
bat audire verbũ dei · tamen reſiſtebat eis
elimas magus.Et vide quia alterũ eſt int᷑-
pꝛetatio alterius.Elimas eni inrerpꝛat᷑ ma
gus et ſic nomẽ cõmnne maleſicoꝛuʒ axpꝛo

pꝛiatũ eſt iſti. Saulus aũt qui et paulus re

pletꝰ ſpũſancto intuens euʒ dixit. O plene
omni dolo et omni fallacia:fili diaboli · ini⸗/
ſhice omnis iuſticię non deſinis ſubuertere
vias domini rectas. Mota ꝙ dictũ eſt ſaulꝰ
qui ⁊ paulus. Craduut enim Pngt a ſer

„

J 1 D 4

7 .
.
—
F „
D
. d 599¾ V . 2 „.
—

gio paulo ad fidẽ ↄuerſo· dict' eſt paulus.
Vn hic pꝛimo fit mentio de nomie paulus
Solus oꝛigenes dicit. qꝛ ſemꝑ fuerit bino
mius dictłꝰ·lcʒ ſaulus et paulus. Ael in apo
ſtolatus acceptione pꝛimo ſoꝛtitꝰ eſt hocno
men vt qͥ pꝛimo a ſaule ꝑſecutoꝛe dicebat᷑

ſaulꝰ de iupbo factus hũilis: ꝓ ſaulo dictul

eſt paulus· qᷓ modicus 1 bumilis. AUn qſi
nomẽè ſuũ interpꝛettndo/dicit ſe minimum

apłoꝝ. Qidet᷑ ant·xiij: anno a paſſione dñi N— ius ei aceegander
otnnc awwſtolgebri baryaba. et ſoꝛti ¶hnem inchoans ab altioꝛi. Nin inquit iſrane⸗
liteę et qui timetis deum de gentibꝰ audite

tus pauli vocabulũi ·et · xiiij · pꝛofectꝰ eſt ad
magiſteriũ gentin. Cui latis eccleſiaſtica hi
ſtoꝛia ↄcoꝛdat· vbi legit᷑ pꝛeceptũ apoſtolis
elle · vt poſt paſſionẽ ꝑ·xij annos pꝛedicarẽt
in iudęa. Certio ant decimo anno ceperũt
paulſatim tranſiread gentesnondu tamen
ex toto⸗poſtea omnino exierunt de funibus
iudęęet nũc inqᷣt. Ecce manꝰ dñi ſuꝑ te · i·
vindicta dei exercebit᷑ in te.Eris enĩ cęcus
lumine pitis· ſicut cęcus es lumine men/
tis non videns ad tempus ſolem materia-
lem · quia non vides ſolè iuſticię per fidem.
Et ↄfeſtim cecidit in eũ caligo et tenebꝛę.et
cecutiens·i:in modũ cęci in circũitu ſe xtes
querebatqͥ mauũ ei daret vt ducereteum.
Et ſtatim ꝓconſul viſo miraculo credidit·
ammirans ſuꝑ doctrina domini.
diſceſſu iohannis ab eis
m aute a pa
pho nauigaſſet paulꝰ ⁊ barnabas
ci eo venerũt ꝑgenciuitatem pam
philie et tũc ioßes diſcẽdens ab eis reuerſꝰ
eſt hieroſolymã vñ venerat cũ eis. Et foꝛte
repꝛehenſibilis fuit cauſa quare diſceſſit ab
eis · et hec fuit cã diſcidij inter paulũ et bar
nnbam· de qua habebis inferius. Paulus
Wro et barnabas venerunt antiochiã pſy⸗
die quod additũ eſt differentiã alterius an

tiochię · quę dicit᷑ antiochia ſyrię · quę oli,x

Olcebatur reblata: quã nos adhuc vocamꝰ
antiochiam. Et ingreſſi ſynagogaʒ die ſab
bati ſederunt quaſi audituri legem non /
dicaturi. Poſt lectionem autem legis et ꝓ
phetarũdixerũt ad eos pꝛinriꝑes ſynago⸗

ge. Viri fratres · ſi quis eſt in vo bis ſermo
exhoꝛtationis dicite. “
¶ Depꝛed icatione pauli etbar
er ein ſynagoga.
apitulůü. ( LXXIII.
Grgens autez

paulꝰ et manu ſilentiũ indicens·
aggreſſus eſt fa cere grandẽ pᷣmo⸗/

Deus plebis iſrael patres noſtros elegit ⁊

exaltauit plebẽ cũ eſſent incolę in ęgypto · P

uientes in luto et latere· de qua eduxit eos ĩ
manu foꝛti.Et · xl · annis ſuſtinuit moꝛes eo
rũ in deſerto· poſtea introducãs eos in terrã
ꝓmiſſã · deſtruẽs leptẽ gentes ꝗᷓ habitabãt
in Ene oꝛte diſtribuit eis terga ·qᷓi pꝰ q̃dni⸗
geltos quinqᷓ ginta annos Et intelligendũ
eſt a natiuitate iſaac vſq; ad exitum iſm el
de egypto flu xerũt anni quadringẽtiqᷣnq;.

Poſtea cõpletis · xl· annis in deſerto vſq; i
terram chanaan diuiſa eſt terra. AMnatiuita

te ergo iſaac vſq; ad diuiſionẽ terrę fluxe9⸗

runt qanadeingenianaF: poſt quadrin
Bento& - annos dedit dñs iudices populo
ſuo· et extunc fuit populus dei ſub iudicibꝰ

gento

vſq; ad tempꝰ ſamuelisæt exinde poſtula⸗

uerũt regẽ:a dedit eis ſaul:qui regnauit ſu/

Ereos · xl· annis:cõputatis ſimul annis ſa/
muelis. Sic enĩ habet in cronicis ybꝛeoꝛũ
Et eo ſeᷣlato de medio:ſuſcitauit eis dauid
regẽ:cui reſtimoniũ ꝑbibens ait. Inueni vi
rum ſᷣm coꝛ meũ · ex cuiꝰ ſemie ſuſcitauit deꝰ
ieſum ſaluatoꝛem iſrael·cuius aduentꝰ fuit
ꝛeco iohannis. .
filij generis abꝛaã:⁊ qui inter vos
e gentibus ſunt timentes den. vo

bis ſpeclaliter verbum ſalutis buiꝰ miſſum

eſt. Qui enim habitant in bieruſalem ⁊ pn/
cipes eius hunc ignoꝛantes eſſe ieſumigno
rantes etiam voces ꝓphetarum que perom
ne ſabbatum leguntur: adiudicantes eum

moꝛti· eas impleuerunt neſcientes. Deus

ſaseſto⸗
eo gel
ebad pl⸗
ad pres!
eh adimn
Notuig
remiſoo⸗
cato jo
Qiige
ſtistem
Nicn
Vete.
dimminli
dimmini
nöcredi
wiin die
*

ciegrue
etaguena
Wyientiä
Gbenti .
conend
tesinde
ti ceper
paulo.
guiexn
ticlo
runt. E
del·inxt
ſusniſig

Sed n

flitlo⸗7.
wum
nnbinan
lngäri
gentes
iuden⸗⸗
dici
lucen 6
ltremni

Nu.
aune

onci gno⸗
ninguttilrae⸗

Dnindite

voſnosdugtn
Eenegp
neluntevi
nuitnoresen
veps iutni
ababiubat
Ritſ⸗
intligendi
Acdtun iud
Mningiiqn.
n Nſenorſci
1 Auatunt

nitne f⸗
wlgrenn

Cicss wonlo
aſcbiwdcb
Andeür
gungnutiy
inul meß⸗
Nnicis emn
RZ

gnit nn
ieſaland

adnanß⸗

PII.

yfes

—

Vro ſuſcitauit eñ tertia die a moꝛtuis:⁊ vi⸗/
ſus eſt ꝑ · x· dies his ꝗͥ ſimul aſcenderũt cum
eo de galilea in hirkin · qͥ vſq; nunc ſũt teſtes
eiꝰ ad plebẽ.Et nos vobis annũciamꝰ eã ꝗ
ad prẽs nrõs repꝛomiſſio facta ẽqͥniaʒ hac
deꝰ adimpleuit filijs vꝛis reſuſcitans idum
Motũ igit᷑ ſit vobis viri frẽs · qꝛ ꝑ hũc vob
remiſſio pctõꝝ annũciat᷑ · ab oĩbus ſcʒ pec⸗

catis · qbo nõ potuiſtl ĩ lege moyſi iuſtificari
Nui credit in hunc inſtificat᷑. Aidete ne

ſitis ↄtem ptoꝛes ne veniat ſuꝑ vos vidicta
dei · ꝗ cõminat᷑ ↄtemptoꝛib in hunc modũ

Videte ↄtemptoꝛes ⁊ admiramini/et diſp c
dimini .i:· videntes admirabimini er diſper/

dimini · qꝛ opus operoꝛ in diebꝰvꝛĩs:quod
nõ creditis/i:qꝛ nõ creditis oxeri qð opera/

boꝛ in diebb vus.i:incarnationi. „

¶ Anaretrãſierũtad gentes.
¶KEa pitulũ. C. LXXV.

Feuntibus aũt

illis rogabant.vt ſequẽti ſabbato
loqueretur adhucin ſynagoga Et
cũ egrederent᷑ de ſynagoga · multi iudęoꝛũ

et aduenaxꝝ ·i·gentiliũ vłiudęoꝝ diſꝑſione

venientiũ ſecuti ſuut paulũ ⁊ barnab Se
quenti vo ſabbato pene vniuerſa ciuitas
conuenit vt audiretrbũ dei. Quod vidẽ
tes iudęi:repleti ſunt celo inuidię qͥ cõmo/

ti ceperunt ↄtradicere his quęe dicebant᷑ a

paulo blaſphemantes. Blaſphem? eniz eſt
qui ex inuidia obloquit᷑ veruati. Tüc reple
ti celo dei paulꝰ ⁊ barnabas ↄſtanter dixe⸗/
runt. NHobis o poꝛtebat pᷣmũ loqui verbuʒ
cei · iuxta verbũ dñi dicentis. Non ſuʒ miſ
ſus niſi ad oues quę perierunt domꝰifrael.
Sed quia repellitis:illud ·⁊ indignos vos
facitis: ⁊ ecce conuertimur ad gentes.Etno
ta · cum hoc legatur hic dictũ a paulo ⁊ bar
naba in antiochia ꝑſidię ꝗᷓ nõ in iudęa ẽ ſᷣ
in grecia · in pleriſq; locis legitur dictuʒ ab
aoſtolis in iud ęa ſcʒ cũ vellent tranſire ad
gentes poſtq; ꝑ·xij.· annos pꝛedicatuʒ eſt iſᷣ
iud ęa. Eccenõ moueatte. qꝛ potuit vtrobi
qʒ dici Sic eĩ pꝛecepit nobis deꝰ · woſui te in
lucem gentium . vt ſis eis in ſaluteʒ vſq; ad

extremũ terrę.Et ſũt in eſaia xba patris ad

filium. Ac ſi diceret paterſilio. Wiſi te vt⸗
poſt tenebꝛasinfidelitatis vlq; ad terminoſ
terrę gentib diſſem inares lucem veritatis.
Sed cũ ſpecialiter dictũ ſit x-pᷣo· nõ eſt con
trariũ ꝙ hic legit᷑ dictũ paulo:quia tanta ẽ
vnio capitis ⁊ membꝛoꝝ·:vt qð dictum eſt
capiti · mem bꝛa dictũ reputent ſibi:ſicut ca/
putxpᷣs pſequtionem membꝛoꝝ reputat in
flictam ſibi·dicens. Saule ſaule qͥd me ꝑſe
queris.i:in mem bꝛis meis.
De receꝑta pꝛedicatione a gen
gentes mentionẽ de ſalute ſua ga
uile ſüt · et gloꝛificabant deuʒ. et
crediderũt ex eis multi. Jud ci tñ celo ⁊ liuo

re inuidię ſucceſſi concitabant mulieres re-

ligioſas ⁊ pꝛimarios ciuitatis.⁊ exitabant
pſecutionẽin paulũ ⁊ barnaba:⁊ eiecerunt
eos de finib ſuis. At illi excuſſo pniſ᷑ere pe
dũ · iuxta qᷣ pꝛeceperat dñs in teſtimoniũ
illis: venerunt iconiũ. Et ingreſſi ciuitatem
locuti ſunt in ſynagoga:⁊ credidit copioſa
multitudo iudeoꝝ ⁊ grecoꝝ. Et demoꝛati

ſunt tibi multo tpe fiducialit᷑ pᷣdicãtes· do
mino pᷣdicationè eoꝝ miraculis ↄfirmante
Monnulli tñ de iud ęis in incredulitate pꝑti
naces ſuſcitauerat ⁊ ad iracundiã concita/
nerũt animos gentiũ aduerſis credẽtes. Et
diniſa eſt · ciuitas· quibuſdã fauentibus iu
deis · alijs fauentib aplis. Et cuʒ factꝰ eſſet
im petus gentiliũ ⁊ indęoꝝ · cũ pncipibꝛ ſu-
is vt contumelijs afficerent apoſtolos etla
pidarentilapidibo fugarent eos:confuge/
runt ad ciuitatẽ licaonie·ſeʒ liſtrã ⁊ derten
Et cum hic dictũ ſit venerunt liſtraʒ· iuxta
conſequeutiã ſermonis in ſequẽti vbi dici
tur· erat quidã infirmus liſtris:potius dicẽ
Dũ fuit liſtre. Sʒ pᷣtnomẽ ciuitan młtiplicẽ
hꝛẽ declinationẽ · vt dicatur liſtra liſtrę· vel
liſtre liſtran· vel liſtris indeclinabile Ande
ſequitur. Et erat quidã vir liſtris· qd gręco
conſonat vbi habetur paulus ⁊ barnabas
moꝛabantur in liſtris. Erat autẽ vir iſte ĩIfir
mus pedibus claudns ex vtero matris ſuę 2

ſedebatquia nec ambulare nec ln pote⸗

rat· nec vnq; ambulauerathic audiuit pau
li loquẽtẽ. Quẽ intuitus paulus ⁊ videns
ſpũſancto reuelãte qꝛ ha beret fide vt ſaluꝰ
fieret· ſcʒ tantã quę ad ſalut ẽ ſuRicerei. Al
videns qꝛ ſe ſaluadũ crederet: dixit magna
voce. In noĩe dñi noſtri ielnxpᷣi iurge ⁊ ſta
ſuper pꝑedes tuos rectus. Et ſtatim exilijt et
am bulat. Lurbe ant cũ videreut qð ſecerat
paulus putabant ipſũ et ſociũ ſu barna/
bam deos eſſe · ⁊ in foꝛma humana eis appa
ruiſie.⁊ leuauerunt vocẽ dicentes Dij limi
les facti hominibo deſcẽderunt ad nos.⁊ vo
cabant barnabam iouem · quia pꝛioꝛ eẽ vi/
tebatur paulu wro mercuniũ· qui ſemꝑ iu/
xta eoꝛum opinionẽ iouẽ comitabat· qᷣ elo
quens et lratus fuiſſe tradit᷑.⁊ facundia ho
minibe pꝛeſtare putabatur. VUn mercurius
quaſi medius currẽs inter aures a linguas
a latinis dicit· a gręcis vo hermes i⸗ inter⸗

ciuitae voluit ſacrificare barnabe ⁊ ioui:af
ferens thauros ad immolandi 7 coꝛonas.
Ael ad oꝛnandam faciem tem pli inxta ritũ
gentiliũ⸗ vel vt capitibo eoꝝꝑ imponerent ad
oꝛnatum.aut pꝛo aliqua alia caula vl reli/⸗
gione nobis ignota. t aüt audierüt pau
lus barnabasꝙ diuinos honoꝛes vlllent
eis exhibere·ſciderüt veſtimenta ſua qð ſem
per faciebant iudęi audita blaſphemia in
Teum · 1 pꝛohibuerunt ſtbi talia exhiberi ·
dicentes ſe eſſe homines moꝛtales:q potius
Vnerant vt eos reuocarent ab hydolatria
et vixſedauerũtturbas ne libi imolarent.
Perſecutione ꝗqua paſſi ſũt.
apitulu . 7 XXVII.
Emoꝛantibus
gutem eis et decentibus in liſtra.
ſuperuenerunt ab iconio et anti⸗
ochia iudei:⁊ concitatis tur bis in perſecuti
onem pauli lapidabant eum· et eiecerũt eũ
quaſi vile cadauer:eſtimantes enʒ eſſe moꝛ
tuum. De qua lapidatione ad connthi os
loquens ait. Semel lapidatꝰ ſum. Poſtea
diſcipuli eius circũdederunt illum aſſiſten/
tes ei·et reſpirauit:⁊ neſcientibus iud eis &R
ꝛtauerunt eum in ciuitatem et conualuit

Et poſiea die pꝛofectus eſt cum harnaba in
derben· ⁊ pꝛedicauit ibi ſicut fecerat in liſtra
Doſtea redierunt per eaſdem ciuitates per
quas illo vnerant confirmantes fratres in
fide:et conſtituentes in magnis ciuitatibuſ
pꝛeſbyteros · id eſt epiſcopos · quia eo tem-
wꝛe eode nomine cenſebant᷑ epiſcopi ⁊ pꝛe
ſbyteri. Et pꝛoinde conſtituebant ꝓ ſe epi⸗

ſcopos · quia erant migraturi ⁊ incerti vtruʒ

ad eos eſſent amplins reuerſuri.Et cñ rede
untes tran ſirent liſtram et iconiũ: venerũt/
ad antiochiam perſidię. Et tranſeuntes ꝑ/
ſidiam venerunt in pamphiliam regioneʒ
in qumeſt ciuitas pergen· in qua locũ ꝓbuʒ
ei deſcenderunt in italiam ciuitatatemet
inde nauigauerunt antiochiam vnde pꝛiꝰ
exierantſegregati a ſpũſancto ad pꝛedica/
tionem enan gelij.

Hermes:e inten ·½ RDequeſtione cireumciſionis
pꝛes 8ꝛ. Sacerdos quoq; iouis qui erat in

Determinata .
Ca pitulũ. ¶. IXXxVIII.

ontiochiam et congregaſſent fide⸗
es anthiocenos reuelaueft eis q̃n-

ti ſunt ibi non modico tempoꝛe cum diſci⸗
pulis. Et dum ibi moꝛa m facerent: &ſcẽde

runt quidã de iudea chꝛiſtiani adhuc tamẽ

iudaicantes·⁊ fuerunt de ſecta phaꝛiſeoꝛuʒ
Facta eſt ergo nõ minima ſeditio inter eos

paulum ⁊ barnabã · quia pꝛedicabant fi-

dem abſq; legalib ad ſalutem nõ ſufficere.
Et conſentiebant eis multi veteri cõſuetu⸗
dine imbuti. Et ſtatuerunt vt pꝛo hac diri⸗
menda aſcenderent in hieruſalem ad maio
res apoſtolos ·ſcʒ ad patrum ⁊ iacobum epi
ſcopum hieroſolymoꝝ. Et aſcendit panlꝰ
cum barnaba aſſumpto ettito · ſicut ipſe re⸗
fert in epiſtola ad galathas. Etqui deſcen/
derant ð iudea· aſcenderunt cõtra eos qͥdã
ſcʒ de hereſi phariſeoꝛũ ad fidem conuerſi.
Aui cum veniſſent hieroſolymã ⁊ eſſentin
pꝛeſentia apoſtoloꝛum petri et iacobi et ſe⸗
nioꝛum · ſurrexerunt contra paulum et bar⸗
nabam dicentes. Opoꝛtet circumcidi fide⸗
leset ſeruare legem moyſi. Et audita vtri/

„—

VBnqz veniſſẽt

ta fwerat deus per eos in gentibus: et moꝛa

ulichperti

ooies vtd

diſceptall
apoſtolo⸗
nabiliter.
busiugi,
gueratce
wyjbi
zfrmane
anteqybal
ſeredsſ⸗
nantäler
ptatisin
puloꝛun
tare wtu
1barnab
ga deus

ulritu
Ge

ditenne.
Pnumv
tmon⸗
dineiſio
potuli
pterqu
erxgenti
lo vtdi
ſeab bʒ
to et ſan
marie
lequod
inergen
wſolt,
Pwniad
nenntet
Disſis
ſmgon
guten
focati.
boccon
Eteoͤn
uittere

cunbanghn
ntfaununit

wuntesfines
Agnisciitnb

Wsgritenn .

irtepiſcpin

.

mnineni, mn

un. Ktce.

„

Anmiand),

pblamngn

nqralocifeng
Im nitatatennet
Nchunn vncen
Metag reln

umalſionig⸗

DRod.

veniſe
ngrprlentſich
tcucltueftess
Nulidusetmn
mnd and
Ufacerent⸗ Mit
ſtianiacbrehi
kſata pbenlon
uſecitg inn
4
utenlchutß
Uutemnö fi
lli wieiciſtt
tntpobr
guſalannn
mrucMe
nrl

tevre de.

zi deſeen
ö siti

em conntſ.

4,

näeſenn

et incobic⸗

lcden Cultues

Actuũ apoſtoloꝛum

ul q; partis ſententia ↄuenerunt apłi ⁊ ſeni
oꝛes vt diiudicarent ſuꝑ hoc·et poſt multã
diſceptationẽ ⁊ in quiſitionem factam inter
apoſtolos et ſenioꝛes· ſurgens petrus ratio/
nabiliter oſtendit nõ eſſe imponendũ fideli
bus iugum legis quia ipſe cõſilio dei bapti
cauerat coꝛneliũ· ⁊ gentibus pꝛedicauerat
vr bũ euaugelij· et deus pꝛedicationẽ eius
ↄfirmauerat·fide mundans coꝛda eoꝛuʒ
anteq; bapticarentur viſibiliter mittens ſu
per eos ſpumſanctumnec indicens eis obſ
uantiã legalinm. Quid igit᷑ inquit nunc tẽ
ptatis imponere iugum ſuper ceruiœs diſci
puloꝛum ·. qð neq; nos neq; patres nni woꝛ/
tare potuimꝰ. Et ſtatim ceperunt paulus et
barnabas narrare quanta ſigna et pꝛodi-
gia deus fecerat in gẽtibe ꝑ eos. Et iacebat

multitudo auduns eos.

De ſermoneiacobi fris domini
apitulum LXXIX.

Tfacto ſilẽtio
locutus eſtiacobus ad herens ver
bo petri. Viri inquit fratres au-
mon narrauit quẽadmod deꝰ
bmum viſitauit gentes vocans eas ad fideʒ

teſtimonia ꝓpbetaꝝ. Et induct teſtimonijſ

diuerſioꝝ ꝓphetaꝝ Auctoꝛitate pontificali

pꝛotulit diffinitiuam ſententiã dicẽs. Mꝛo.
pter quod ego iudico non ĩ quietari eos q
ex gentibus conuertuntur ad deũ ſed conſu
lo vt dirigamus acreos epłaʒ vt abſtineãt
ſe ab bydolatria et foꝛnicationeet ſuffoca/
to et ſangu ine. Idolatria ſiqͥdẽ ex gẽtibns

mayxie pallulau erat foꝛnicatio quaſi nata

le quoà dam et nullius reatus reputabat
inter gentes. Ideo yecialiter derreuerunt.
apoſioli pꝛohiberi iſta gentibus Erant etiã
pꝛoni ad effundendũ ſanguinem. Conſue/
uerunt etia m bibere ſanguinẽ immolatum
dijs ſuis. Ideo ſpecialiter pꝛohibiti ſunta
ſan guine effundendo et bibendo. Quał
autem ad lrãm pꝛobibuerint eis animal ſuf
focatũ :non eſt ſatis pſpicuum. Et placuit
hoc conſilium iacobi apoſtolis et ſenioꝛibꝰ
Et cõmuni conſenſu elegerunt viros: ꝑ qͥs
mitterent epiſtolam cum paulo et barnaba

iudã ſcilicet ⁊ ſilam·⁊ pꝛemiſſa eſt ſalutatio 3*
in hunc modum.

¶ Dee piſtola miſſa conuerſisx
gentibus. ¶a ¶XXX.

Poſtoli ⁊ ſenio
reæfratres fratribus ex gentib? cõ/
nerß ſalntẽ. Fuit aũt poſt ſalutatio

Inem hic textus epiſtolę. Auditũ eſt qꝛ qdaʒ

ccendentes a iudęa turbauerunt vos ener
tentes aias veſtras volẽtes veſtris im pone⸗
re ceruicibus ingũ legis Ideo de communi
conſenſu decreuimꝰ eligere viros ⁊ mittere
ad vos cñ chariſſimis viris noſtris paulo
et barnaba. Aiſum eſt enĩ ſpirituiſancto
nobis · vltra nihil vobis imponere oneus·

qᷓ; vt abſtineatis ab immolatt ſimulacroꝝ

a ſanguine et ſuffocato· ⁊ foꝛnicatione· a q/
bus abſtinentes bñ agetis. Valete.
Quomodo conſolati ſi int cõ
uerſos ex gentibus

Capitulum CTXXXI.
Eſcenderũt igi

tur paulus et barnabas in antio-
chiamet Duo illi miiſi ſunt cũ eis.
Cunq; deſcendiſſent congregata multitu/
dine tradidit eis epiſtolam. Et audita con/

ſolatione de iugo legis nõ imponendo ſibi

gauiſi ſunt fratres de gentihus. Judas aut
et ſilas cũ eſſent ꝓ bhetę conſolati ſunt eos·et
multũ confoꝛtauerunt in fide. Mon eſt autẽ
hoc pꝛetereundũ · quia de pꝛeſato aſcẽiu ſuo
in hieruſalem pꝛo dirimenda lite pꝛetaxata
ſcribit apoſtolus ad galathas in hunc mo-
dum. Deinde poſt annos xiiij· a conuerſio/
ne mea aſcẽdi hieroſolymãc barnaba al⸗
ſumpto et tito · 1 contuli cum eis euaugeliũ
quod pꝛedico in gentibꝰ. Ex quo annoꝛuʒ
numero colligit quia eodẽ anno quo pauꝰ
aſcendit hiroſolymãſcʒ xiiijia conuerſione
ſua· petrus aſcendit romã · eteodẽ anno ſe⸗
dit in cathedra epiſcopaliin qᷓ ſeditxv· an

feis. Quattuozdecim vero/ xxv · xxxix· red/

dunt. Aiceſimo aũtquinto anno a pꝛomo

tione beati petri in ſedẽ romano ſcy vltimo

JJ 5

.T‚ẽ (Hiſtoꝛia

anno neronis · paſſi ſunt petrus ⁊ paulus.⁊
ſic· xxxix anno a ↄuerſione pauli. AUñ colli⸗
git᷑ paulũ ad fidẽ ↄuerſü eodẽ anno qͥ dñs
paſſus eſt · cũ conſtet petrũ et paulũ·xxxviij ·
anno a paſſione vni:qui fuit vltimus nero

nis paſſos eſſe martyri.Si añt legat aliqñ
paulus conuerſus ad fidem ſæundo anno

a paſſione dñi:intelligẽdũ eſt ſecũdo anno
emergente · nõ tñ eodẽ vſuali ſicut alibi de/
terminatũ eſt. Quartodecimo ergo anno a
paſſione dñni:ſcʒ quarto anno claudij alcen
dit gemus romꝗ:et ſedit in cathedra epiſco
pali œcem annis ſub claudio-qui regnauit
xiiijeannis. nero poſt eñ totidẽ annis.
Pz& inat quado ſedit an
.tio leet quando rome.
Lapitulum. C. LXXXII.

teſt an queri

ocena. Conſtat eni ꝙ Edit antio/
bie· vij· annis in ſede epiſcopali:q ð neceſ

a paſtione dñi fluxerunt vſq; ad eius ꝓmo

tionẽ in ſekem romanam. Moſt. vij· ant an⸗

nos quiby ſeditin ſede anthiocena: cõſilio
dñi de hieruſalem aſcendit in romã ſed in
aſcenſu tranſijt ꝑ anthiociã· vt confirma⸗
ret ſubditos ſuos in fide Et vt habet᷑ in cro
nicis ſu bſtituit eudochiũ in ſede antiocena
Et in hoc tranſitu ꝑ antiochiã redargutus
eſta paulo.qꝛ comedens cũ quibuldaʒ fra/
tribe de indca:timens cos moleſta re diſcer
nebat ebos · et ita cogebat gentes indaica⸗/
re. NHu paulus ait. Añ venilſet cephas an/
tiochig m:in faciẽ ei reſtitit.
Mecauſa diſſen ſionis iter pau
lũ etbarnaba/¶¶ Ea. LXXXIII

D gutem anno
quo aſcendit petiꝰ aniiochia ro
ms paulo ⁊ barna ba antiochie re⸗/
manentibo· erat quida ꝓcuratoꝛ in iudęa ꝗ
E violentia ſibi voluit vlurpare poteſtateʒ
couſti tuendi ſummũ pontiſficem et mutan-
dipꝛo arbitno ſuo et vt poſſet ſummum ſa

quo tꝑe ſederit penꝰ ĩ ſede anthi⸗/

ſrio de · vij· illoꝝ ⁊·xij⸗o oꝛtet intelligi· qui

cerdotem vnũ vel duos codſtituere edem

anno. Et videntes iud ęi ꝙ nõ poſſent eireſi⸗

ſtere· petierunt ab eo licentiã ↄſulendi clau
Dium im peratoꝛẽ romanoꝝ:vt eius volun

tate hanc poteſtatẽ obtineretalioquin deſi
ſteret et conceſſit eis. Et cũ miſiſſent nũcios

romã ·erat ibi agrixpa filius herodis agrip

pęquẽ pater decedens in manu claudij di9/
milerat. Claudiuſ aũt differebat en mittere
in iudeęã tanq; dñmtum ꝓpter ſeuicia iudę
oꝛũ · tum ꝓpter teneritudinẽ etatis eiꝰ. Iſte
audiens ꝙ cauſa populi ſuia geret interceſ⸗
ſit ꝓ es ⁊ obtinuit. Et reſcripſit claudiꝰpꝛo
curatoꝛi:· vt ab hmõi exactione deſiſteret · et
dellitit. Et reſcripſit iudęis vt ſuꝑ hocgrãs
agerent agrippę ad euiꝰ interceſſionem hoc
obtinuerant.Et iudei ſignificauerunt ei vt
mitteret eis agripã·⁊ fuceset eũ tanq; regẽ

tdominũipie tamẽ abuc diſtulit. Moſtea

vro quando viſum eſt ei miſit e in ludęaʒ
non tamen reddidit ei totam terrã patris qͥ

totum regnũ integre obtinuit· ſed dedit ei
galaditidem regionẽ ſcʒ vltra ioꝛdanẽ ter?

ram duaꝝ tribuũ:⁊ dimidiętribus:⁊ dedit

ei pateſtatẽ conſtituendi ſummũ ſacerdoteʒ
in Heruſalem/pꝛo ar bitrio ſuo quam nega

u erat pꝛocuratoꝛi. Iſte fuit agrippa in cuiꝰ

regnũ ſeceſſerunt fideès de iudęa iminente

excidio hieruſalẽ·ab angelo pꝛemoniti· lic
habes ſuꝑ matt beũ. Sed nuc ꝓſequamur
ce paulo ⁊ barnaba qui adhuc emoꝛabã
tur in antiochia euangelicantes verbũ cei·
et iudas abierat ſila cũ eis remanente. ꝰ⸗
aliquot dies viſum eſt eis cõmoduʒ reuerti
Pciuitates in quibus pꝛedicaue rant ꝓbuʒ
Ti · et viſitare frẽs et confirmare eos in fide

HBarnabas aüt vo luit habere in comitatu

ſuo iobannẽ qͥ cognominabat᷑ marcꝰ Pau
lus at noluit dicens. Non aſiumendu eſſe
quia in fronte aciei conſtitutis animis tre⸗

pide ſteterat. quia timoꝛe moꝛtis a pꝛedi⸗-

cotione deſtiterat · qñ ſcʒ a pamphilia deſeẽ
dens reuerſus eſt in hieruſalẽ. JIJdeoq; non
erat aſſumendus ad pꝛedicatiõem· ne alios
malo exemplo lederet. Et facia eſt diſſenſio·
ita vt diſcederent ab inuicem. Et exculant
cos ſancti:qꝛ nõ diſceſſerunt odio cõmotiʒ

Wbos

itinn

ſedal

aſtum
nolt
nan
uson
pusa
turape

ſtanne
dutv

lesqn
epiſee
ſcanc.
lerent
witat
limtan
et goa
l⸗
euntee
ceigg
ſenet⸗
hbant

(0,

rituſ⸗
noell
ſanctt
pꝛedi⸗
has p
lwpus
gia mi⸗
(uͤſan
Ounnr
ho
natien
minon
ggit d

CElctuum apoſtoloꝛum.
– ſed a ſpũſancto ad hoc excitati · vt diuiſi plu pter fameʒ pꝛobibuit · pꝛopter illam ſcilicz 3
ni Nülndn ribus locis pʒedicarent. Barnabas autem maximõ famè in qua helena ſi uſtentauit fra
deptenen aſſumpto marco nauigauit cipꝛů Ex eo gt ctres pauperes qui erant in hieruſalem que
gekglogtine ꝙ noluiſoimittere en pbendit fuiſſe eius co facta eſt quarto anno, claudij NMec fuit hęc
imiſſenniis gnatus. Legunt᷑ aüt fuiſſe cõſobꝛini. au hbelena materconſtantiniſed regina abige
1hocsn lus aũt ꝓfectus eſt aſlumpto ſila quẽ domi/ noꝛũ:cuius amoꝛe captus eſt rex abigenoꝝ
nnnan 8 nus ad hoc remanere fecerat vt ei cooꝑare et eam in vxoꝛem accepit ⁊ concepit ex eo.
l nie DR tur.7 bambula bat liria 7 ciliciã. oſtea ve Et cum nocte doꝛmiret cñ ea· wluiſſ. et ma
Pn ſtzin nit in derben 1liſtram · vbi erat quida chꝛi num ſuꝑ vtern pꝛegnantis · audita eſt ab eo
Prfangipt, ſtianus noĩe thimotheus· filius mulieris vi vox in hunc modũ. Aide nelędas puerum

1 quia magnus futurus eſt in mundo. Et au
nugentinnmnch

dita voce huiuſmodi:ſtupefactꝰ dixit hoc

Duse vel iudęęnatus de patre geutili · cui p
hibebant teſtimoniũ religiones omnes fide

Enpſtcuutin les qui erant liſtris. Hunc conſtũuit paulꝰ ai ſuę. Moſtea puerũ natum cũ ſumma
onedeſſnt epilcopũ eoꝝꝑ · ſed circũcidit eũ pꝛo tollẽdo diligentia nutrierũt.⁊ moꝛtuo patre puer
stſuohoegi⸗ ſcandalo iudęoꝝne ſcandalicarent᷑ ꝙ ba/ factus eſt rex et cõmendatur iſte in multis.
Umneſionen h berent epᷣm incircũciſum · nõ ꝙ legalia woſt Et bec eſt cauſa commendationisqula au/
Nftnuguntat writatem euangelij eſſent neceſſaria· paula diens vnum den coli a ind eis: coluit eũdeʒ
Nei unchftl tim tamen no ſubito iudęis erant tollenta et luſcepit circumciſionẽ ⁊ ritus iudęoꝛum
Cdlrl. Poſte et quaſi cum honoꝛe mater ſe epelienda futt. Muius mater helena vniens hierulaleʒ in
initäünkhceg Hõſtea eduxit ſecũ paulus timotheũ ⁊ traſ uenit fratres fideles in hieruſalem inedia
Mumtenipaneg euntes ꝑ ciuitates pꝛecipiebat obſeruari de laboꝛamtes quia erat tempus famis: et emit
nuiteg duta creta apoſtoloꝝ et ſenioꝝ q erant in hieruſa granuʒ vndequaq;· quia attnlerat argenti
nmtorchnö lem · et ecclelię confirmabantur ⁊ multipli,- copiam ad emendum⁊ ſuſtentauit fratre
lenbusdut cabantur. qvuii erant in hierulalem. Et cum adhuc eſſz
nilumg ¶ O pꝛohibiti ſũt apoſtoꝛi ne in iudęa · nunciatum eſt ei qmoꝛtuus ellet
dtocnuntegt irent quo volebant. fiilius eiuset ſtatim redijt ⁊ fecit extrahi ca⸗
aiN k. S r dauer de lepulcro:et repoꝛtauit in iudeam
