dñs ſubdidit Heati Mota q̃tuoꝛ ð poſi
eritis ſi feceretis ea. tiões veſtiũ xpi. In
Qus de ſola ablutõ cena depoſuiteas
ne pꝑedũ nõ dixiſſet. reſumpſi. d colũ
H nnsꝗᷓ nudatꝰ ẽ ⁊ reidu
tus. In illuſione militũ nudatꝰ eſt⁊ vedit⸗
Maã ab herode nõ legit᷑ nndatꝰ.Ad cruceʒ
nudatꝰ. nec reindut. Mꝛia ptinet ad axo
ſtolos · qͥs in bꝛeui reſpſit. Scda ad illos
q reſũpti ſũt in die pentecoſtes ⁊ paulatim
reſumunt.Tertia ad reliquias ꝗᷓ reſumun
tur in fine. Quarta ad ꝑuerſã medietatem
nni tpis ꝗᷓ nunq; reſumet᷑. Secũda ⁊ q̃rta
repꝛeſentant᷑ in eccleſia:cũ altaria mundaã/
tur.nã et ramunculis qi flagellis tundunt᷑
et aſpergunt᷑ aqua et vino.
depꝛoditoꝛis et egreſſu

—

(LCa pitulum C. CII.

Eſus auteʒ tur

batꝰdixit. Amẽ dico vob/qꝛ vnꝰ

batꝰ eſtihs miſericoꝛditer cõpatiens iudę
quẽ notabat.Sic ⁊ ſancti miſericoꝛdit᷑tur
hant · cũ vꝛget eos cura cicania a tritico ſe⸗
pare antemeſſem. Mẽtit᷑ ergo philoſoph⸗
q dicit animi pturbationẽ nõ cadere in ſa
pientẽ. Et dicebant ſigillatim. Munquid
ego ſũ dñe: Quiby ait. Qui intingit mecũ
manũ in catino·hic me tradet, DHuodecim
in eodẽ catino cũ dño edebãt· ⁊ alij nõ·q;
d. Unꝰ? de d u odecim tradet me. Foꝛte iõ
dixit intingit · qꝛ ſuccus ageſtriũ lactucarũ

neceſſariꝰ ad eſũ tgni erat. Catinꝰ in quo
liquoꝛ oſtendit ꝙ; vas erat fictile · parapſis

vas in qcibi parabant᷑· qꝛ paria habebat
latera. Apſis eĩ eſt extremitas. Ael vt qᷣdã
dicũt quadraturã laterũ notat H̊ nomẽ pa

x vob traqet me hac nocte. Tur/

rapſis. Et addidit iᷣs. Aęe homĩilli p que 3
filiꝰ hoĩs tradet.bonũ erat homini illi ſi na⸗
tus nõ fuiſſet. Oeę in ſacra ſcriptura ęternã
notat danationẽè·⁊ eſt: pibit eternaliter Et
ne minutiſſimã eiꝰ ꝑena intelli geremꝰaddi
dit bonũ ⁊c· i melius eſſet ei · ſi nõ eſſet na⸗
tus de vtero:ſed perijſſet in vte ro. TCũcenĩ
ꝓ ſolo oꝛiginali peccato dãnatꝰ eſſet. Ael
vſualit᷑ dictũ eſt· meliꝰ eſſet ei nõ eſſe q; ma
le eẽ. Recũbebat at diſcipulꝰquẽ diligebat
ieſus in ſinu eiꝰ. Et ĩnuit ei petrꝰ. vt ſecreto
quereret a dño qs traderet eũ. MHic nẽ ali
ter credit᷑ rcubuiſſe ſupꝛa pectꝰ ieſu:niſi qꝛ
dilcũbebat inclinatꝰañ pectꝰ dñi. Huic ſb⸗
miſſa voce querẽti: dñs ſubmiſſa voce ꝓdi
toꝛẽ expᷣſſit:cui ſcʒ panẽ intinctũ poꝛrigerʒ
Et buccellã intinctã poꝛrexit iude. Inde ẽ
qeuchariſtia nõ dat᷑ intincta. Et etiã pꝛo
he reſi tollẽda · ꝗᷓ dogmatiʒzabat totü xpᷣm
eſſe ſub vtraq; ſimul:a ſub neutra tantum
foꝛma.Et tũc introiuit ſathanas in iudaʒ
nõ tũc pᷣmo · ̊ vt q̃ſi ꝓpꝛiũ poſſideret · ſicut
apli ſpũ iam accepto · iterũ dicunt᷑ accepiſ
ſe ſpm. Tunc iudas ait. Nunqͥd ego ſum
rabbi. Dit illi. Tu dixiſti. Nõdum coꝛã ex
pꝛimit eñ. Doteſt eni ſic itelligi Ego nõ di
co· ſᷣ tu dicis. Vel de aſſertione coꝛdis ex⸗
boni põt:.q·d·Oꝛe quidẽ interrogas q̃i ne
ſcius ·ſed coꝛde ratu habes te eſſe pꝛodito⸗
rẽ. Et exiuit iudas continuo erat añt nox.
Tunc ait ieſus.Nunc clarificatꝰeſt filiꝰ bo
minis·i · eiecto tenebꝛoſo remanſerunt ſoli
mundi cũ ſuo mundatoꝛe Et addidit. Et
ↄtinno clarificauit eũ deꝰ:id ẽclarificabit.
Qð pt intelligi de reſurrectione. Ael deĩ
minenti traditione: ꝑ quã xpᷣs moꝛtuꝰ ap⸗
paruit his qͥ eũ in inferno erpectabant.
Woanchoricki⸗ data diſcipulis
et noniudde
¶ Capunlũ C.CIII.
Enantibuſaũt
ill bñdixit ibus panẽ⁊ fregit ⁊ de
dit diſcipulſuis dicens Accipite
ite⸗·ᷣ eſt coꝛpꝰ meũ qð ꝓ vob tra
detur. Silr ⁊ de calice ait. Bibite ex H oẽs
bic eſt ſan guis meus noni teſtamenti ſban

*
1

Euangelica

di cõfirmatoꝛ · qͥ ꝓ vobis et ꝓ multis effüů
er in remiſſionez peccatoꝛum. ait· acci
pite ⁊ cõedite: foꝛte

inculcatio ẽ. Nõ eni Bibite ex h oẽs · ſiẽ

intelligendũ ẽ ylũ⸗ teita 1 ipmitius er
ptuʒ coꝛpꝰ de mann cleſia. oẽl itererãt
dñi ſibi miſtrarẽt · P miſſg ſumebãtſſacra
q ↄſecrauit ibe⁊ mi- mẽtũ vnitatl. Nũc
niſtrauit. Sʒ eſtac⸗ atqꝛznõ poſſũt oẽs
ſi diceret · comedite · digne ſüere ſumũt
vtrãq; buꝰ ſacramẽti aliud ſaltẽ ſacramẽ
comeſtionẽ innuens tũ vnitat · i · oſculũ
Mec eĩ ð calice dixit pacis · qd tradẽs ſa
accipite · ̊ mĩſtrans cerdos mĩiſtro⸗ dic
dixit. Bibite. Et no⸗ habete vinculũ pa
ta·q; in cannone cum cis dilectõis · ac ſi
ꝓferunt H̊ ꝓba.hoc ẽ diceret · ſumite ex H
coꝛpꝰ meũ · hic ẽ ſan⸗ oẽs. Ael accipite et
guis meus · ex virtute Diuite inter vos.
boꝝ verboꝝ fit tranſ
ſubſtãtiatio. Ande credibile eſt cũ dũsea
deʒ verba dixit · mutaſſe panẽ vnũ · in car
ne ⁊ ſan guinẽ⁊ tũc eandẽ vim ↄtulit dñs
verbis illis in poſterũ. Et ꝓpterea ſic ↄſtru
enda eſt lrã. Hñdixit ſubaudi · dicẽs hů eſt
coꝛpꝰ meũ.Et tunc fregit dedit diſcipuł
ſuis · et ait. Cõedite. Et iterauit H eſt coꝛpꝰ
meu. Ael foꝛte tũc bñdixit bñdictõne nob
non tradita:ſed pꝰ ad inſtitutionẽ apłoꝛũ
vis bñdicẽditradita ẽ a dño vbis iſt! · Bẽ
coꝛpꝰ meũ. aũt ante traditio nẽ euchari
ſtię diximꝰ iudã exiſſe:videmur gdicere lu
ce· qͥ poſt cailcẽ traditoꝛẽ cõmemoꝛat ß foꝛ

te lucas de traditione recapitulat hilariꝰ

aũt ſuꝑ mattheũ ꝓbat iudã nõ interfuiſſe.
Tiũc enĩ bibentes calicẽ:ſecũ dixit ieſus bi
bituros in regno pꝛĩsad qð iudas idignꝰ
erat. Etiã bibẽtiũ nullũ excipiẽs ait · qͥ pꝛo
vobis effundetur In alijs ãt excepit dicẽs
ꝓ multis. Dici tñ pt iudã accepiſſe eucha/
riſtiã; 1 dictũ ab hilario facile determinari

Cũ ergo dixit ieſus · H facite in meõ cõme/

moꝛationẽ inſtituit H̊ ſacramentũ · ⁊ tacite
p̃ᷣmiſſum deſtituit. Cum ergo dixit ſenon
bibiturũ vinũ · donec cñ eiſ biberet nouũ ad
uerbialit᷑ poſituʒ eſi ·i:nouo mõ · tancq; no⸗

—

nus ſcʒ nõ incoꝛpoꝛãdo mihi vinũ vt pꝛiꝰ.

¶ Be pꝛedictõe negatõis petri.
ECa pitulũ CELII

Vnc eqait illis ie
ſus. Oẽs ſcãdalũ patiemini in me
in nocte illa Scriptũ? enĩ · pcutiã
paſtoꝛẽ · 1 diſpgent᷑ oues greg· cacharias
ꝓpheta ex ꝑſona ecclię oꝛauit dicẽs ad pa⸗
trẽ. Percutite paſtoꝛem · ⁊ diſpgent᷑ oues
gregis. Euangeliſta vo vidẽs impletũ qð
oꝛauerat ꝓpbᷣa reſponſionẽ pꝛs annuẽtis
poſuit · ſcʒ peutiã paſtoꝛẽ. Et cum dixiſſet
petrus. Et ſi oẽs ſcandali ati fuerint ego
nunqꝙ;ᷓ ſcãdalicaboꝛ:rſpondit ieſus Pꝛiuſ
q; bis gallꝰ vocẽ dederit.terme es negatu-

rus. O arcns hoc expꝛeſſit plenius ceteris

Poſt pꝛimã enĩ negationẽ petri ſtatiʒ gal
lus cantauit. ſed ante ſcm gallicantum-
bis iterũ negauit · ⁊ ita trina petri negatio
ante pmum gallicantũ inchoata eñ⸗ ante ſe
cundũ completa. Alij aũt euãgeliſię dicen
tes · puſqᷓ gallꝰ cantet ter me negabis. de in
ceptionẽ agunt. Et eſt. Trinã negationeʒ
inchoabis. Marens
vwro de completione In de ẽ qĩ hae die
eiuſdẽ ſcriplitEt ait omẽs hoꝛe flebiles
petrus. Etiã ſi owoꝛ/ ſũt· ſola miſſa ſolẽ
tuerit me moꝛi tecu; nis eſt in concẽtu
nõ te negabo. Non oꝛnatu miniſtroꝛũ⸗
mentitur petrus qa tanq; in die ſuęĩſti

credit verum eſſe qd tutõnis qij ſuo na
pꝛomittit · tali. Eadem q; die
criſma conficit᷑ quo

frontes liniunt · qꝛ eadeʒ die poſtes ſangui
ne agni liniebantur. Quam qn ſequebatur
eſus agni paſcalis · differtur linitio baptiſ
malis vſq; in ſabbatũ · vt continuetur eſui
agni. Confectio vo criſmatis differri nõ
potuit · qꝛ vſq; ag baptiſmũ nõ celebꝛatur
miſſa in illis diebus. .
eſermone domini poſtcena
Lapitulum. C.CLIIII.

SVnc ſubdidit

–☛☚ ieſus ↄſolãdo longũ ᷣmonẽ quẽ
ſcripſit iobãnes. Non turbet coꝛ

vſtrũ neq; foꝛmidet. In domo patris met

di ſcato
ann ponit
Pcknmon
ignmerhn
muynonte⸗
ma diſtinett
kelentapr
dopalare ve
Gpparant!

dDjitile wbis

Mu aitnoe
cilutiluc
nöckmei dar
biparneü
ſionromapd
cGdipſetei
eſue Ccoſ
noine Exol
iewlün
6ſolsqram
Lholan vis.
helermonea
Mdartanch
Tlisetan
iübſenm
vtqniern
inuititani⸗
neipſonolo
Etüpniſe
dſtin neoy
ſogtvy foe
reox.
hinbnar
dcriti,
lun iat
hp tr
lenkiun
Rergene
lan
nechnnge
nſineni
heinme

Cohen
A
llisi
Mmeminiinne
mecnianti
bcachanis
tdicisad pa⸗
Mhgentoues
iinpleig
Ns mmits
Candiſe
ieanfunnbe
nttieins Puu
tmnees eginn⸗
tolnus tens
niamſung
ngglentun⸗
uperinegeto
drmdͦ nneſ
tenigtlliedien
nenegubis den
nuinpgntone;

leigibede
wi febles
Aolanidabol⸗
Gckin cen!

mutmminiifdt⸗

nöndeſtfſ
ntönisq/on⸗
ul Cudench)
jinaconſiete
dieppftzſnc⸗
S
uriniununi

ummnin

t n
* “ N 4
ſs n
ünhantt

Giſtoꝛia

manſiones multe ſũt · ſi minꝰ dixiſſem vo

bis. Minus ponit᷑ ꝓ nõ·⁊ eſt. Si qͥ minꝰ.i
ſi in aliqͥ nõ dixiſſem vobis noi:ſi nõ eẽnt

ibi ; ego dixiſſẽ vobis i.non celaſſem vos;
imo dixiſſẽ vobis qꝛ nõ ſũt ibi. Sʒ ſubau/
Di:ſciatis:quia vado vobis parare locum
Jam parate erant manſiones vt dixerat
pdeſtinatione·ſed tñ adhuc parande erãt
apꝑtione ⁊ ipſoꝝ mertioꝛia oꝑatione. Mie

ronymꝰ autẽ ↄtra iouinianũ legit totũ ſub

vna diſtinctione ſic.Gi nõ maſiones mul
tę eſſent apud pꝛẽm dixiſſem vobis:q; va/
do parare vobis locũ · hoc eſt ſi nõ vnuſqſ/
qʒ ppararet ſibi manſionẽ ex ꝓpꝛijs oꝑibꝰ
dixilſẽ vobis:qꝛ vado parare vobis locuʒ
Meũ aüũt nõ eſt parare ſed veſtrũ.Et eſt di
ctũ · ſicut illud :ſederea dextris vel a ſiniſtr
nõ eſt meñ dare vobis.Lñ ⁊ qd quiſq; ſi⸗
bi parat ·etiã deus ei parat. Parat enimã
ſiones · manſionibe parãdo manſoꝛes.Cñ/
qᷓ; dixiſſet ei tbmas dũe qͥ vadis:rñdit ei
ieſus. Ego ſũ via vᷣitas et vita · ꝗ· di · Qno
vis ire. Ego ſũ via · i: me imitare.Quo vis
ire. Ego ſũ veritas ·i · xrus ⁊ ſupꝛemꝰ finis
q ſolus querendꝰ eſt. Abi vis permanere.
Ego ſum vita.Et nota·qꝛ mõ arguit eos ĩ

hoc ſermone quaſi neſcientes ipſũ: mõ cõ⸗/

mẽdat tanq; ſciengs.ꝙ bᷣm regulã ticonij
de alijs et alijs eſt intelligendũ. Sũt ⁊ quę
dã in h̊ ſermone quib applaudit ſabellius
vt qͥ vidęt me videt ⁊ pꝛem. Quedã qbus
inſultat èrrius· vt. Aerba ꝗᷓ ego loquoꝛ a
meipſo nõ loquoꝛ.Et maioꝛ me eſt:⁊ hmõi
Etiã ꝓmiſſionẽ hãc addidit ieſus Qui cre
Dit in me oꝑa ꝗᷓ ego facio ⁊ ipe faciet:⁊ ma
ioꝛa hoꝝ fociet. Genitiuꝰ ẽꝓ ablatino mo
re gręcoꝝ. Maius fuit ſanari vm bꝛa petri
q; fimbꝛia veſtis xpi:q: d· Non erit maioꝛ
me qͥ credit in me · ſed maioꝛ faciã ꝑ eum.q;
ſine eo.LNicit enĩ auguſtinꝰ.Nõ de om nib
oꝑibusxpᷣi hoc ðꝛ. Mõ audeo pꝛecipitare
ſententiam:vt dicã maiꝰ eſſe ſalutem fieri
peccatoꝝ · xpo oꝑante · qᷓ; ſunt angeli. In/
telligat q poteſt · vtruʒ maius ſit iuſios cre

are · q; impios iuſtificare · cũ hoc ſit maioꝛiſ

miſericoꝛdię illud maioꝛis potẽtię De ver
bis iuſticixꝗtnnc fecit eſt hic ſermo· non de

— ð

trem et aliũ paraclitũ dabit vobis · ſic ẽ cõ/
ſtru endũ dabit vobis paraclitũ · qᷣ eſt aliꝰ
a nobis id ẽ· alia ꝑſona a nobis · id eſt a pa
tre et filio. Oater enĩ et filiꝰ⁊ ſpũſſanctus
ſũt idẽ aduocatꝰ vel ↄſolatoꝛ. dixit pa⸗
raclitũ mitti in noĩe ſuo·hoc eſt ad noticiaʒ
eiꝰ gloꝛificationẽ. Ael quia habet idem
nomẽ quod filiꝰ id eſt· deus. Mec hoc ꝙ ait
ſermonẽ quẽ vos audiſtis non eſt meꝰ ob
loquitur ei qð dixerat:diligentẽſe ſermo⸗
nes ſuos ſeruare. Singulr eni dixit ſermo⸗
nem patris eẽ · nec eẽ ſuñ · id eſta ſe·⁊ dixit
eis Quando miſi vos ſine ſacculo ⁊ pera et
calciamentis:nunqͥd aliquid fuit vobis
At illi dixert. Nibil Et dixit eis Qui nũc
habet ſacculũ tollaast
ſimiliter 1 peram · et Nuaſi · d · habebitl
q nõ habet gladium p modicũ tempꝰꝑ-/
emat. ¶ Inſtruit eos lecutionẽ · ⁊ ideo pᷣ
dñsin diſcretõe vir munite vos · ⁊ in ar

tutũ · ſunt eni ꝗdam mis ad defenſioneʒ

ſp tenẽda vt miſeri zin ſaccłis ad neceſ
coꝛdia:humilitas:fi ſarioꝝ repoſitionẽ

des.ſpes charitas.

Quędam pꝛo temꝑe ⁊ loco mutanda vtfa
mes · ſitis · vigilie· oꝛationes laboꝛ oꝑandi
et docendi. Temꝑe g ꝑſecutionis docet ne/
ceſſaria tollere- donec tempꝰ euangelicãdi
rediret ſopita ꝑſecutione. Cunq; dixiſſẽt
Dñe ecce duo gladij bic·rñdit.Satis eſt.
Vnus q amputaret auriculã · in cuius ſa⸗
natioue virtus dñi monſtraret· alter qͥ non

eua ginatꝰ oſtenderet apoſtolos nõ ꝑmiſ-

ſos facere quicqͥd poſſent in dñi defenſione
Pꝛedixit q;ʒ ei ieſus. Ecce veniet hoꝛa etiã
Vnit · vt diſp gamini vnuſquiſq; in ꝓpꝛia
⁊ me ſolũ relinquatis. Poſtea eleuat ocu
lis in celum oꝛauit dicens. Dater venit ho
ra ⁊c. Et oꝛanit pꝛimo ꝓſe · poſt pꝛo diſci⸗
pulis · tertio pꝛo his qui credituni erant ꝑ

Verhbum eoꝛum.

¶ De trina oꝛationedomini ĩ vil

la gethſemani. ¶ Ea. CCLV.

Vnc venit cũ
illis ĩ villã qu? ð gebſemsi 6
53

omnib opiby eius. O añt ait: rogalv pa⸗

eſt ad radicẽ montis oliueti tranſ toꝛrentẽ tendo moꝛi etiã ꝓ meſed nũe patet camis
cedron. Cedron genitiuꝰ eſt grecus plurał infirmitas. Gecundo abijt · et oꝛauit eũdẽ
ꝗᷓ latine ðꝛ cedroꝝ.Et ĩtroiuit ieſus ĩ hoꝛ- ſermonẽ.Et apparuit illi angelꝰↄfoꝛtãs eũ

tu cũ diſcipulis ſuis: Sciebat aũt ⁊ iudas Et fact/ ĩ agonia ꝓlixius oꝛabatiin certa

locũ illi · qꝛ ↄſueuerat ieſus illuc venire cA mine ↄtra moꝛtẽ. Jam qi vincebat moꝛtẽ

diſcipulis ſuis.Et cum intraſſet dixit eis. in animo ·. dũ etiꝗ moꝛi volebat: quã poſt
Segete hic donec vada illuc ⁊ oꝛẽ etiim vicit actn ipſo ſc reſurgendo. Et factꝰ ẽ ſu
vos oꝛate ne intretis in tẽptationẽ:ne ſcilʒ dDz ei⸗ ſiẽ gutte languĩs decurrentt ĩ terrã

ſuccñũbatis temptationi. Et afſũpto petre Etrediens ad diſcipulos · ⁊ iueuit eos doꝛ
⁊ filijs cetedei cepit ↄtriſtari ⁊ ait. Criſtis Mietes. Tertio abijt· ⁊oꝛanit eũdẽ pᷣmonẽ

aia mea vſq; ad moꝛtẽ. Aſualirer dictũ efſt Tunc vnit ad diſcipuloſ. ⁊ ait ilł. Ooꝛmi

i·multũ triſtis eſt aia mea: vel triſtis ẽ vſq; te iam et requieſcite.Et cum paululũ doꝛ⸗
ad timoꝛẽ moꝛtis:⁊ ꝓ timoꝛe moꝛtis.Cri/ miſſent ait. Burgite
ſtabat᷑ aũt ꝓ ruina apłoꝝ. Vel põt eſſe vn/ SBufficit eamus. Ec⸗ Mota pꝛima effu
q; excluſiuuʒ. Triſtabatur enim donec ſe ? ce pꝛop eſt qui me ſio ſanguinis xpi
ſuos moꝛte ſua liberaret. Ael incluſiuum tradet. fuuit in circũciſione
ſcilicet donec poſt moꝛtem ſuam redirent BSecuũda in ſudoꝛe
a poſtoli ad fidem eius. Et pꝛogreſſus ab Tertia in flagellatione. Quarta ĩ crucifi-
eis quantũ iactꝰ eſt lapidis: ꝓcidit ĩ faci xione. NQuinta in mostui lanceatõe. Dꝛia
ſuã et oꝛabat. Abba in exemplũ·vr circũcidamꝰ mem bꝛa noſtra
pater · ſi poſſibile ẽ Moie calicl ĩtelligit Becũda in ſignũ:q; ſanguine ſuo irrigarʒ
trãſfer hũc caliceʒ a paſſio rõne mẽſure· ⁊ fecundar:et terra. Tertia ⁊ quarta ad re
me. Idẽ ẽ abba qð qꝛ deiiuſticia nõpa mediũ. Muinta ad ſacramentũ. Iñ ẽ gof⸗
pat᷑.Et eſt abba he/ tit᷑ aliquẽ pati ſup ficium miſſęin quiq; ꝑtitũ eſt Oꝛima eius
bꝛeũ ſiru · pꝛ grecũ id quod poſſit. ps eſt vſq; ad epłam .vt ab ea incipiat. Se
et latinũ In q inniit
deũ patrẽ eẽ oĩm gentiũ. At verꝰ hõ hoꝛre tia vſq; ad canonẽ. Quarta vſq; ad em bo
bat moꝛtẽ · ⁊ vellet nõ moꝛi:ſi fieri poſſj de liſmũ:quod interpᷣtat ſiꝑexcrelcens:quia

iuſticia. Mabebat eni iuſticia pꝛĩs vt xpus nouiſſime ſuꝑaddit᷑· ſcilʒlibera nos ⁊c· q 8G

pateret᷑· ⁊ a cõſtitutione mundi hoc ſlacra- in quibuſdã eccleſijs alta voce ðꝛ. QNuĩta
mentũ ab eo erat poſtenſum. Hec volun- ꝑs vſq; ad finẽ.Sed qʒ in ſola cꝑuce etiaʒ
tas nõ moꝛiẽdi gloꝛioſos martyres fecit. quinaria fuit effu ſio ſanguinis ·iõ et ſolus
Non eiĩ vult ſenſus carnis · niſi q Zlectat canon ſubdiuitur in quinq; ꝑtes. Pꝛima
Si añt delectaret eos moꝛi·nõ inde vide- vſq;:qui pꝛidie. Secunda vſq; ad meme⸗
rent᷑ mereri ·ſed qꝛ hanc moꝛiẽdi volunta/ to. Tertia vſq;· pceptis. Quarta ⁊ quĩta
tem ſubijciunt deo merent. Añ ⁊ xpᷣs ſub vſq; ad emboliſmũ vel ad finem.
igsigian⸗ qð ego volo ·h̊ quod tu Eei
Quidã tñ adlxrẽtes pticule demonſtrati9/ eauri 1
ue ſcʒ hunc dicunt oꝛaſſe Prlenirorcliterp one auncule ſeni ¶CIVI
indęil · vt ſi fieri poſſet· ꝙ intrarent gẽtes ſi — Ea bitlu
ne cecitate iudoꝝ · nõ biberet hunc caliceʒ
moꝛtẽ ſcʒ a iudeis ꝗᷓ ſibi iminebatEt cũ ve
niſſet ad diſcipulos·ĩuenit eos doꝛmiẽtes
Et ait petro Sic nõ potuiſti ⁊c. Ael ai tle
tro ſic ironice ·ꝗ · d · Sic erat faciendũ. In iitroꝝ gccepta a pncipiby 744
cõmuni aũt dixit illis trib Quid doꝛmitꝭ mis. Et vederat illis ſignũ · qꝛ oſculo idica
Spũs quidẽ pꝛomptꝰeſt·ſubaudi veſter. let eis ipᷣm.⁊ ipſi ducerent eũ caute.Outa
quaſi pꝛomptulũ babuiſtis ſpũm in pmit bat enĩ ꝙmagic artibo poſſ et ſe trafoꝛma

uente vnnit iudas cũ cohoꝛte
Qſmilitũ accepta a pᷣſide ⁊ turba
iſtroxꝑ accepta a pncipib ſacrrdotũ ⁊ ar⸗

cunda pꝑs vſq; ad euãgeliũ incluliue. Ter

eligatione domini et ſanati

Dhuc eo lo/

rrchbißt
ſisniii
Etnointe,
Atilidixern
querenbye
wjit Pol
ei.Oinonan
ſom frocune
ſmauttei rui
Urgaciopit
glrnciiuz el

gccipitgadin

e un
efn

idndanne⸗

ſtapteniſtent.
lalnoaitſeyt
aun amiclne
lonuco⸗ſuban
Che, Aluuc en
Mrbatincum
Gndond n
wdne anfu
es. Trndunt
bunchuſſeſol
petiefſſea⸗
ſikloggesy
Püſuodocili

febantqiamn

Nlperoaid
bqcäütraler
ngtabeis,
ögirnande

deprim

Chinu
ian
Wns

— bingzn
Ou⸗ nn
d 1nne

itht R

ncn Ktiapen
ummntitni
nentevod⸗

utäceßone

Retikommi
tan ullid⸗

Mnn pinnfp
lio ſangnins i
tinanialone
eictin ſer
Qumminaſi⸗
lmantoe Pria
Wmenbundin
gineſwoifnen
maZAbamnecnt
menti Regot
ie Oumaus
mapit e
iinclulve. Ler
upſhadendo
Natecns nin

itaandsieOn

1vocede. Qun

zuſolaccecaſ

cninis ötlis

lnqztes Oin

da nnn
Qurtc
dfnen,
mminiget

o l⸗

uscicolot⸗

ldettun
ſardofin

iaut

ſeſeO

gle

habebat indumẽtuʒ

iſtoꝛia

re ⁊ elabi. Et ſuſcepto oſculo.vocat euʒ ie

ſus amicũ · vel ironice · xel m ſtatu pᷣterituʒ
Et pmo interrogauerat eũ. Quem querit

At üli dixerüt. Jeſũ. Et cum diriſſetieſus
querentibo ſe:ego ſumabierũt retro ⁊ ceci

Terũt. Poſtea tenuerũt ihm · et ligauerũt
eñ. Bimon aũt petrus am putauit auricu/
lam pᷣno cui nomẽ erat malcbꝰ. Jeſus autẽ

ſanauit eũ ⁊ ait petro. Oĩs qͥ gladiuʒ acci/

pit · gladio ꝑibit · illo · ſcilʒ qui vertebat᷑ añ

paradiſnʒ vel ꝓ glagio accepto pibit. NMec

accipit gladium pꝛo eo qui datura deo vl
e fuga adoleſcentis
Capi. CCLVII. —
Daduxerũt aũt

pbc ſed qꝛ locer eius.Curpe eſſet
ſi domũ anng antepo

ſitã pᷣteriſſent. Ado⸗ Id ẽ· pmo emerãt

leſcens aũt ſequebat᷑ cayphas ⁊ anna ſũ

eum amictꝰ ſindone mũ ſacerdotiũ a pi
ſuꝑ nudo· ſubaudi lato/łᷣ caypbas illo
coꝛpe. Aliud enĩ nõ anno habuit ſᷣ qa
domꝰ? Ine eratit ˖ qſ
q; ſindonẽ· qͥ relicta itu eoꝝ ꝓ fuerẽtia
ſindone aufugit ab ſacerdotali anteq;
eis. TCradunt qͥdaʒ ad caypha illuc en
hunc fuiſſe iohannẽ introduxerunt.
quẽ tũc fuſſſe adole-) MVM
ſcẽtẽ lõga eiꝰ vita indiciũ eſt. Hieronymꝰ

tñ ſuꝑ locũ illũ pᷣs. Aim faciebant qͥ que,

rebantaĩam meã:ait Judęi vim faciebat
Vl petro cñ dicerent ·⁊ tu ex illis es · vel iaco

lo q cũ traberet relicta ſindone nudatꝰau

fugit ab eis. Videturtñ potius opinãdo

q; affirmando dixiſſe. .
e pꝛimanegationepetri.
¶Capitulum. (l.CLvVIII.

AEquebatur aüt

petrus a longe⸗ vt videret finẽ. Jo⸗

hannes vo notꝰ pontifici introduxit petrũ.

Quẽ cñ intuita eſſet ancilla oſtiaria dixit.

NMuũqͥd⁊ tn ex diſcipulis es hoĩs iſtiꝰ. Dic

ille. Non noui neq; ſcio qͥd dicis. Quid ã

ieſũ ad ãqna pmũñ qꝛ collega cay

volentes excuſare petrũ dicunt · ꝙ bene di ⸗*
xit ſe nõ noſſe illuʒ: quẽ nemo pfecte nouit

niſi pater. Et cũ dixiiſet. O hõ noõ ſuʒ· le ne
gauit ⁊ nõ xpᷣm.Cũq; dixiſſet homo neſcio
qd dicł · dixit le neſcire falſa eoꝝ ↄſilia⸗do
los. Sʒ ſtultũ excuſare quẽ dñs accuſauit.
Ipſe etiã ſe reũ lachꝛymis indicauit.Sta/
bat aũt cũ miniſtris petrꝰ ad ignẽ. Interro
gabat aũt pontifex ielũ de doctrina eiꝰ.Et
cũ dixiſſet ieſꝰ. Malam mũdo locutꝰſum ĩè⸗
terroga eos qͥ audierũt· vnꝰ miniſtroꝝ de
dit alapam ielu.Et ait ibᷣ̊s. Si bene locutꝰ
ſum qd me cedis. Oſtẽdit ihs pcutiẽti ma
xillã·nõ actu ipo pᷣbẽdꝗ eſſe alterã:ſed aĩo
paratũ eſſe ad patiendũ ſi opꝰfuerit. Et mi
lit ei annas ligatũ ad caypham.
De ſcðda et tertia Ca. CLIIX

Bat aüut petrꝰ

ſtas ĩ atrio ⁊ calefacies ſe:⁊ dicẽ
Ae alia ancilla. Et hᷣ cũ ieſu erat⸗
dixerũt q aſtabãt Qeretu exilłes:nã ⁊ ga
lil es: ⁊ lo quela tua:i:ideoma galileę ma
nifenũ te fecit Cũc negauit petrꝰcũ iuramẽ
to. Et añ hac negatõeʒ exierat⁊ cãtauerat
gallꝰ.Et q̃ſi oſt hoꝛã cognatꝰmalchi dice
bat eũ ſe vidiſſe ĩ hoꝛto cũ ieſu.Et tũc ꝑetrꝰ
cepit anathematixare ⁊ iurare·qꝛ nõ nouiſ
ſet hoĩem· ⁊ ſtati gallꝰ cãtauit. Et ↄuerſus
Dus reſpexit ꝑetrũ.Et recoꝛdatꝰ ꝑetrꝰ ꝓbi

d5ð dns dixerat: egreſſꝰ foꝛas fleuit am are⸗
fugiẽs ĩ caueã ꝗᷓ mõ gallicatꝰ appellat · ĩ q̃

loco ędificata e ecclia.Scðm hucoꝛdineʒ
iohãnis· videt᷑ petri trina negatio icboata
in atrio annę.⁊ ↄſũmata in atrio cayphe.
Scm alios qꝗͥ nõ faciũt mẽtionẽ de anna

viget tota facta ĩ atrio cayphę.An guſtinꝰ

ĩlibꝛo de ↄcoꝛdia euãgeliſtaꝝaſſerit totã
factã ĩ atrio anę· ⁊ ꝗᷓ dicta ſũt inde pꝰmiſſũ
ieſũ ad cayphã:recapitulãdo dicta. Hier
in mattheũ · ⁊ beda in lucã vidẽt᷑ velle · ꝙ pe
trus in atrio cayphę neganerit
Deſnia moꝛtis lata in ieſum·
LCapitulum UICLIX.

Ane facto co

nenerunt apud caiphã ſacerdotes et ſenio

res populi.⁊ ſcribę ⁊ phariſei:⁊ querebant
falſũ teſtimoniũ ↄtra ieſũ.Et dixerũt duo
falſi teſtes. Qos audiuimꝰeũ dicẽtẽ. Poſ
ſum deſtrueretemplũ dei bocmanufactũ·
poſt triduũ nõ manufactũ reędi ficare. Cũ
ᷓ; nõ reſpondit ieſus exurgenscayphas di
xit ad ieſuʒ. Adiuro te ꝑ deũ viuũ vt dicas
nob · ſi tu es xpᷣs filiꝰ dei bũidicti. Et rñdit
ihs. Cu dixiſti. Si dixero vobis · nõ credit
mihi:amodo videbitis filiũ hoĩs ſedenteʒ
a dextris vᷣtutis dei · ⁊ veniẽtẽ in nubibus
cęli:qð de ſecũdo aduẽtu eiꝰ ↄgrue ĩtelligi
poteſt · vel de aduẽtu eiꝰ in oꝛbẽ ꝑ pᷣdicato/
res. Cũc pᷣnceps ſacer
dotũ ſcidit veſtimẽta
ſua dicẽs: Blalphe⸗/ bebãt · ß ſignũ dolo
mauit. Cõſuetudis ris debuit eſſe.
iudaice erat audita
blaſphemia in deũ · ſcindere veſtimẽta ſua.
Et dixit.Quid vobis videt᷑.Et dixerunt.
eus eſt moꝛtis

¶ Pꝛima illuſio ¶Ea. CLXl.
Bnc expuerũt

in faciẽ eiꝰ.⁊ boc etiã ꝓpꝛiũ erat iu
dęoꝝ ſpuere in faciẽ eiꝰ quẽ abijcie
beant. Et adduxerũt eũ vinctũ ad pꝛetoꝛiũ
⁊ tradiderũt pontio pilato pꝛeſidi:⁊ nõ in
troierunt · ne ↄtaminarentur intrand o do-

mum gentilis.
PBefut endio iude ·
Kapituli, CLXII.
BSVnc iudas pe

nitẽtia Ductꝰ.retulitxxx:argeteoſ
ddicens pᷣncipib ſacerdotũ. Pec/
caui tradẽs ſanguinẽ iuſtũ. At illi dixerũt.
Quid ad nos.Cu vider·:q·d. Tu vidiſti
qͥd feceris·⁊ ſic ẽ pᷣ teritũ ſbᷣiuctiui Ael tu vi
debis cũ ſenties in pgna te peccaſſe · ⁊ ſic eſt
futurũ ſubiũctiui Muidã tñ ſub vna diſtĩ
ctione legũt. Quid ad nos· tu videris. qᷣd
ſcʒ ꝑtinet ad nos.Foꝛte ſathanas qͥ woſſið
rat iudã coſtqᷓ; fecit qð voluit receſſit ab eo
et iõ otuit iudaſ dolere qð fecerat · vt ex do
loꝛe iterũ intraret in eũ ſathanas·vt faceret
eũ inijcere ibi manũ.Dic hiero · ſuꝑ · cviij ·

Hoc ĩ lege nõ ha⸗

(Euangelica

ps· q magis offẽdit iudas deũ qñ ſe ſnſpẽ

dit · q in ꝙ eũ ꝓdidit.Et ꝓiectis argẽtelil

in templo abiẽs laqueo ſe luſpendit⁊ cre⸗
puit mediꝰ:effulis viſcerib⁊ in h quodã⸗
mõ delatũ eſt oꝛi: quo oſculatus erat dñm/
ne ꝑ hos ſpũs effũderet᷑. Rupto eĩ laqueo
putat poſt cecidiſſe ⁊ crepuiſſe. Atrũ auteʒ
eadem die ſe ſuſpẽderit · an diſtulerit dubi
um eſt · ſed ꝙ ante reſurrectionem dñi: ſuꝑ
pſalmũ habet᷑. Quid tñ dixeruntꝙ audi
ta reſurrectione quã nõ ſperabatſe ſuſpen
dit · q nõ eſt autenticũ. Dixeruntq; ſacer⸗
dotew quia nõ licebat eos mittere in carbo
nan · quia pᷣciũ ſanguinis erat. Mittere in
tellige ꝓ remittere:quia inde intulerat eos

Et emerũt ex eis agrũ figuliin ſepulturam

peregrinoꝝ · cuiuſdã ſcʒ figuli. Ał eſt figu
li ꝓpꝛium nomen. Et dictus eſt ager achel

demach.i · ager ſagnui
nis. ꝛ fuerũt pᷣcin Gupꝑ agrum bunc
moꝛtis in vſũ moꝛtu ſecꝰ via ꝗᷓ ducit in

oꝛum tradiderũt eoſ effrata· mons geo⸗
Lic ĩpletũ ẽ illð hie nem vbi ſalomon
remię.Accexerũtxxx. iunctus eſt.
argẽteos · lacerdotes

vl venditoꝛes agri vel iudas·⁊ dederũt eoſ

in agrũ figuli ·ſcilʒ pꝛeciũ aꝑpꝛeciati a filijs
iſrael · i· xpi quẽ a ꝓpꝛesauerũt · id eſt·pꝛecio
emerunt filij iſrael· vxl alij qui erant a filijs
iſrael nati. Nou legit᷑ in hieremia hoc· ſed
in zacharia pene ide ſenſus eſt ſub verbis

alijs. Ande quidã eodices habent per pio

phetam ſine noĩe oliquo. Dicit hieroi ma
ioꝛi bꝛeuiaiio·qꝛ ãtiqui codices habuer̃t
in aſaph/ꝓpheta · ſed vitio ſcriptoꝝ oſitũ
in eſaia · qꝛ neſciebãt qͥs fueritalaphb VUñ
poꝛphyrius vocabat mattheũ imperitũ cũ
poſuiſſet eſaiamſed non errauit mattheus
ſed ſcriptoꝛ. Similit᷑in marco dicit hiero ·
fuiſſe ſcriptũ hoꝛa ſexta crucifixum fuiſſe do
minum . ſed ſcriptoꝛes imperiti pꝛo epiſi ꝗᷓ
notat · vj· nec eſt lrã·ſed nota num eri tatuʒ
ſcripſerũt gãmam lrãm quę ſignificatiij·
inde foꝛte poteſt legi gloſa quę eſt ĩ marco
Hoc ꝓpꝛie marcns:ſubaudi dixit· ſed ſeni
ptoꝛ coꝛrupit · et vere dixit tertia· quãtũ ad

myſterium. Nam ? cum Mieronymus ita

ureniſſi

ſbiamin
erhi guec

tonfüiiß
Digoneinni

poehtnnſin

ſobſanptumma
diſegenppn

1 Man
ectumnguit.

(vinlnil

iait niſiſe
ſie⸗Nugoſtin⸗
gigenageliſt
mri ce r org
roneegi

chtui er duot

Plungtſtnd

ilk ſonacte
de⸗ W

ftindvoby
diccda
ſeeRaräperer
direrut Kobi
ſubancebist
lunoc elichhr
lobpoꝛiptin
pulansefort

eſätcelais

luesneriuc
halttibidi
mſanerütn

nceiſi

nenon dico
lgnan.
Auttina R
uiplaine
gndec⸗
nnur
mungeene

udicſ
Spnzt
oſeſlſnti

Mandikulent d
mminmndiß
ndnmntegnci
imrſeſirn
i. Dymngſuer
Leosmuumencud⸗
nisennt, Ditne
inceinmlrars
gnlinſepulunn
3tgnl. t

anseſtagergtchli.

Wurben
Cwuſduate
futynnons g
um hi ſonon
iuncugol.

Mhioraleited⸗
inprantaflis
uerüridcgnen
lianienntaſ⸗
nbicneniaboen⸗
nnlus cſib
Cicesbabent
1o Dotbiin
ni codſes hln
ino nptr oin
i⸗ mnuen
mutkriamnu
N munittens

mmninbieſx
mmipto ehliß
unumentinß

igifenn

dicat erraſſe ſcriptoꝛes ĩ mattheo · qͥ ſcripſe
rüt hieremiã ꝓ cacharia Etiã ſuꝑ mattheũ
diẽ hebꝛeũ quẽdã ſibi oñdiſſe libꝛuʒhiere
mię apocrifuũ ĩqͥ̊ ſcripta ad xbũ repererat
Oꝛigentes in mattheũ In ſecretis hieremis
hoc reꝑitur:ſicuta ððM
ſiolꝰ ſeripturas ruz Quia qlibet ꝓphe⸗
dã ſecretoꝝ ꝓfert vt taꝝ ſecreta habuit
illð. ð oclłꝰñ vidit ꝗ non renelauit ſcʒ
nec aur audiuit. In qa ſolutionem ne⸗/
nlło eĩ regulari libꝛo lſciuit· vñ ipſe dixit
B ĩueniet᷑ niſi ĩ ſecrett ſecretũ meũ mihi.

eſaie. Auguſtinꝰð cõ

coꝛdia euãgeliſtaꝝ dic. Apð cachariãvſſe
tantũ de · xxx· argeteis. In hieremia vo die
emptõne agri · lʒ nõ huiꝰ agri. Et ita diẽ H

capitulũ ex duobo cõpactũ. Altra etiä vt

dicit auguſtinꝰ. gdã ex ꝑſona euãgeliſtę · ſ

dã ex ꝑſona ꝓphetęaccipiẽda ſunt.
Deve biſ pilatiag ieſũ et iudęoſ

Wm aut ieſus
eſſet in pᷣtoꝛio exijt ad iudęos pila
tus/querẽs quã accuſationẽ ferrẽt
aduerſus hoiem hũc.Et pᷣmũ eũ accuſaue
rũt in duob·qꝛ ꝓhibebat tributa dari ceſa
ri· 1 qꝛ dicebat ſexpm regẽ eſſe.Cũq; rñdiſ
ſet · vt acciperent eũ · 1 ᷣm legẽ ſuã iudicarẽt
dixerũt. No bis nõ licet interficere quenqᷓ;
ſubaudi:his dieb. Ael ꝓ poteſtate tranſ⸗
lata ad alios hec dixerijt. Intrans ergo pi
latꝰ pᷣtoꝛiũ ·pꝛimã acculationẽ q̃ null re/
putans · qꝛ? foꝛte audierat ieſũ dixiſſe reddi
te ꝗᷓ ſũt ceſaris ceſari· deſcda dicit ad ieſum
Tu es rex iudęoꝝ. Qui rñdit. Dicis ha te
an alij tibi dixerunt boc de me. Id eſt in h
accuſauerũt me tibi. Etait pilatꝰ. Nunqͥ
ego iudę ſũ · ꝗ· d · Ego nõ ſum iudęꝰ. ⁊ ita
a me non dico · ſed gens tua ſcʒ qua tuã di

cis· 1 de qua natus es · tradiderunt te mihi

Et ait ieſus. Regnum meũ nõ eſi de mũ/
do. Cui pilatus. Ergo rex es tu. Reſpõdit

ieſus. Tu dicis · qꝛ rex ſum ego. Ego ad h̊

veni in mundum·vt teſtim oniũ ꝑhibeã ve

ritati. ui pilatus. Quid eſt vitas: Et ite⸗
rum exiens dixit iudęis, Nullam cauſam

iſtoꝛig

inuenio in eo. Atilli
clamabant ommo queris vere di ere
uit vniuerſum popu potes:q̃i:di muta

lum · incipiens a ga“ modum ꝓnuncian
lilea vſq; huc di. dic remilline q
dicis interrogatiue

Dicit magiſter quia bene feciſſʒ pilatus ſi
reſponſionem ieſu ſuper hoc erpectaſſʒ. In
boc pilatus arguitur ꝙ non expꝑectauit do⸗
nec writas a domino deſcriberetur cum a
phariſeis non potuerit deſcribi. Achade-
mici enim dicebant eam eſſe in puteo ſine
fundoet non poterant deſcribere.

My berodes illuſit domino.
TEapitulum C.CEXIIII.

Bnoʒ accepiſ

A ſet pilatus ꝙ bomo gallleus eſſet
V berodeſ qui pꝛęerat regione llli
hieroſolymis erat his diebus· volẽs defer⸗
re ei bonoꝛem · milit ei ieſum· vt dominꝰ ga
lileg bominem galileum vel abſt olneret · vel
damnaret. Et ideo recõciliatus ẽ herodes
pilato ſuper nece galileoꝛuz quam pꝛedixi
mus. Et gauiſus eſt herodes:quia ex mul
to tpe cupierat ieſum videre · ⁊ ſignum ab
eo videre. Sacerdotes aũt conſtanter ac⸗-
cuſabant ieſum coꝛam herode.Qui cuʒ in
terrogaſſet ieſum in multis nec recepiſſ re
ſponſum ab eo · ſpꝛeuit eum · et illuſit eis exi
ſtimans eum fatuum vl non ſane mentis.
Et in ſignum illuſionis induit eum alba
vſte.

Peſecnnd illuſione.
Mrnc pilatus
dDirit iudgis · qꝛ nec ipſe nec he/
rodes inueniebant in eo cãʒ et

ideo coꝛrectum flagellis dimitteret. Tur/
ba aũt vniuerſa clamauit. Crucifige eum.

CLiũq; pilatus renniſſʒaccuſabãt eũ iudęi

in tertio · qꝛ filium dei ſe fecit.

¶ Dy pilat h oꝛa ꝗquaſi ſexta ſedit
pꝛo tribunali (a. CrXVI.

Tu dick.id quod

tus magis timnit· ⁊ ingreſſus ad
lilleſſũ ait illi. Añ es tu. Jeſus ãt nõ
riũdit ei ꝓbũ. Cui pilat?. Mihinõ loquer?
neſcis qꝛ ptatem habeo crucifigere te· ⁊ di
mittere. Reſpondit ieſus: NMõ haberes po/

teſtatẽ in me vlla.niſi datü eſſet tibi delup

ia ceſare · imo a deo. Et qꝛ qſi timoꝛe pote⸗
ſiatis ſupioꝛis angebat pilatꝰ.dirxit e ibs
minꝰ peccare q; iudęos. Cunq; pilatꝰ que
reret vimittere ei:clamabãt iudei.Si bũc
dimitt nõ es amicꝰceſartoĩs q ſe regẽ fac
contradicit ceſari. Audiens hęc pilatꝰedu/
xit ieſum foꝛas.⁊ ſedit pꝛo tribunali ĩ loco
qui dicitur gręcelicoſtratos· hebꝛaice gaba
tha:quod ſonat varietatẽ pauimentiErat
aũt paraſcene boꝛa q̃i ſexta. Gꝛęcis admix
ti iud
Paraſcene eniʒ gręece · pꝛeparatio latine·
lic dicebant feriam lſextam · quia in ea para
bant neceſſaria ſabbato. ſicut ⁊ in deſerto
duplo colligebant manna. Poterat ergo

hꝛa ſexta eſſe incepta. Et vſqʒ; ad eiꝰcom/⸗

pletionem peracta ſuntea que leguntur vſ
q; ad tenebꝛas:⁊ a ſexta completa:facte ſt᷑
renebꝛe. Marcus dicit hoꝛa tertia:malenſ
intelligere hoꝛam qua linguiſ crucifixerunt
eum iudeęi. Aeliobannes vocat hoꝛqᷓ ſextã
pꝛeparationem dñice moꝛtis. Poſtq; en iʒ
in nocte iudicauerũt eũ reum moꝛtis-⸗ fluxe
runt vſq; ad crucifixionẽ tres hoꝛę noctis
et tres hoꝛę diei. Reoꝛ in meditullio boꝛaꝝ
ñm crucifixum· ideo modo hanc mo illaz

hoꝛam poſitam. Maʒ eccleſia inter tertiã z

ſextam hoꝛã celebꝛat
miſſa:⁊ cum mane ce in ieiunijs dif⸗
lebꝛat · debʒ ante can fert miſſa vſq; poſt
lari tertia Cuq; accu ſextaʒ· in q̃dra geſi
ſarent eñ in mult· ni ma vſq; pꝰ nonam
bil rñdit. Per diem reoꝛ pꝛo caſtrimar
aüt feſtum paſcecon gianrã magis fa⸗
lueuerat pꝛeſeſnonir cti eſſe · q;ᷓ ꝓ myſte⸗/
itroducta ↄſuetudie rio:ne audito mil⸗
dimittere vnũ ð vin ſa anteſextam que⸗
ctis quẽcũq; petiſſet ramus occaſionem

in memoꝛiam ꝙ ea pueniẽdi hoꝛ pꝛan 3

ei crebro vtebantur gręcis vocabut .

die egreſſi erãt ð ſer
uitute pharaonis.
egyptijs etiam com/
ꝑelletibus eos exire.
Alios occidebãt vt
chꝛiſtum 1 duos la⸗
trones in memoꝛiaʒ
opmogenitoꝛum egy
pt · iſi adhucidem fa
ciant·neſcio.Quod
quia factum eſt luna rectionis celebzʒat᷑
Xvconſtat ⁊ tũcfuil mane.
ſe am quintamdeci
ma.Cunq; optioneʒ dediſſet eligendiißm
innocentemaut barrabaʒ latronem · elege
rũt barrabã. Gcribitur barrabas/ ſonat
filius ma giſtri ſcribitur etiam barabbas 2

ſona ilius patris. . G
Hpilatus quaſi nolens tra

diditieſum flagellatum vt cruci

figeretnr.
enirnli.

dDij. Ael foꝛte qꝛ nõ
ſolũ paſſionisſed ⁊
moꝛtl ⁊ ſepulturę⁊
aſcenſiõis ſacramẽ
ta ſt i miſſa. In me

ſionis celebꝛant p⸗
ſextã·ĩ memoꝛiã ſe/
pultepꝰnonã · foꝛ/
te in mẽoꝛiã reſur/

C. CLXVII.

pilatũ vxoꝛ ſua dicẽs. Mibil tibi
et iuſto illi. Multa euĩ paſſa ſum
p viſum doꝛmiens ꝓpter eum. Jam dei nu
tu poterat cognoſceꝶ diabolꝰmyſteriũ cru
cis:⁊ id eo laboꝛabat nechꝛiſius moꝛeretur
Foꝛte iaʒ gaudebant ſancti in inferno. vñ
hoc notanit. AVidens auteʒ paatꝰ qꝛ nihil
pꝛoficeret:ſed magls tumultus fieretlauit
mauus ſuas dicens
Innocens ego ſuʒ a
ſanguine huiꝰ inſti.
Et rñderunt omnes
BGanguis eius ſuper
nos et ſuꝑ filios no/
ſtros · i · vltio ſangui
nis. Tunc ieſum fla-
gellis ceſum tradidit eis · vt crucift gerelur.
Sancitum erata romanis vt crucifigendꝰ
pꝛius flagellaretur: vel foꝛte vtiudęii acia
ti flagellis a moꝛte deſiſierent Adbuc colũ
na cui alligatus fuit ieſus veſtigia cruoꝛis
oſtendit.

Ydeo in ilſis diebꝰ
initia ⁊ fines hoꝛax
omittimus:quia a
nobablatus eſt ille
qui eſtalpha 1 0.2
traditꝰ? eſt impijs.

moꝛiã moꝛt ⁊ aſcẽ

VBnc miſit ad

Nferiolete
gun. Pro⸗
am Teſpin
gttet olice

untiuncos.

nus ſpinapr
Vict weta

bilecltaütacl

teenmunſl E
nseſeetſang

pigäüidv

Pdicnnbaſe
ltn nale⸗

loſmn p ſox

ocritinman
barundineme⸗
Nbanteitunch
egfe nee i

Ndde id
oset dug
Kiiz ztrest
nesin pſcha
Obienie⸗
libengtionsn
poccronein
ſonedneg
Moagerergn
Multein deſe
riptins
Ern

Uille

kin neorij ein
Wons alebt
iſtelong
nbe lumnmt
urbunbugerle
Urenam banabbe

uſinolensn
arum wane

(LxvuI.

Militaa

dicis Ehlibi
Mlacipaſalon

utun NAn d
daworſieniin

lechuilrsworgtn
ſanctiininfeno,
utezut it
mmnulensfienu

loinlled
nitutfustur
onitingn
mbrtluscklle
ucnbn10
iimphe⸗

cmciſigerein
zyt gnafiii

teytindge

mt Adbut

yeſtigaos

ti regre nec valenti.

mMelioꝛẽ optimã.

R

1. — — U ————

*

eilluſione militum.
ILapi. C.-CLXVIII.

lidis luſcipientes ielum · et exuen/

militudinẽ purpurę qua reges
vtebant᷑ · otuit in clamideilla aſſutum eẽ
aliquid purpuręintus· vt in eſtiua clami/
de fieri ſolet · qꝛ et marcꝰ dicit eũ ĩdutũ pur
pura. Pꝛo diademate aũt plectẽtes coꝛo
nam de ſpinis ĩpoſuerũt capiti eius. Qui
attẽtiꝰ ↄſideraſie ſe dicũt ſpinasillgs· aſſe

cineã- ad

runt iuncos fuiſſe marinoſqͥꝝ acies nõ mi

nus ſpina pungit .qꝛ dura eſt et penetratia
Vñ et weta · acuta cuſpide iunci.Credi

bile eſt aſt aculeos coꝛonę cruoꝛẽ de capi/

te extraxiſſe. Etiã flagellis cruoꝛ doꝛſi extra
ctus eſi· et ſanguineꝰ ſudoꝛ alias ꝑtes cos

Nꝛis tinxitvt nõ tantũ manꝰ ⁊ pꝑedes ⁊ la/

ta dicamꝰ aſperſa ſanguie· ſed tota veſtetiĩ

cta xpm aſcẽdiſſe de

boſra · pꝛo ſeptro ãt
Tederũt in manu eiꝰ
barundinem · ⁊ illu/
