mtaddin. Eti miſſa fuerit a romana ciuitate ꝗᷓ eſt in italia eſſet ſalna fide licuit eiſ elle in am biguo an
cüchunmit qꝛ romani ĩpatoꝛes mittebãt milttes ſuos iam natus elſet· an adhuc naſciturus. Cuʒ
rrusltnend E cĩtates ad cuſtodiendas munitões.Et diſceſſiſſet angelus a carnelio vocauit duoſ
Npermummnit erat religioſus ⁊ timẽs dei religioſus ſupꝛia domelſticos ſuos. 1 militem metuentez; dum
teſprettücher gradñ ti moꝛis · timẽs infra gradum religio q de dome ſticis nõ e ſt dictu nertn conna⸗
Pternecniien, nis·i pietatis· quia in graduali aſcenſu do⸗ bat familiam eius religioſaz e ex tinoꝛatg
diveſttſiin noꝝ ſpũſſancti'gra NQuibus cum narraſſet ſin gula · miſit illos
ar une dus pietat ẽ ſupꝛa ietas equiuocum in loppen. Biſione Botri
1s uitu gradũ tioꝛis. Inq̃n eſt. ad cultũ dei · 7 ad eyvi lone petri H
iini intantũ timens deñ infra gradũ religionis Dſter 9 gut Ole
ſut comſehi xr noie religionis intelligas ſpũm pietatis Miter facientibusillisatpꝛopinquã
cuzliccuer Erat inqur eligioſus cũ oĩ familia ſua ꝗ —itibus ciuitati ioppe· wi apparẽtib
coech religioſa erat 7 timoꝛata facs elemoſynaſ ym atiam litteram . vt iam poſſent videri de
4 enn multas plebi nõ acceptoꝛ ꝑſonarũ Iſte ceẽ domo ſimonis coꝛiarij· aſcẽdit petrus in ſu- 4
nſhi iſſet quaſi hoꝛa nona diei vidit in viſn ma/ perius cenaculi hoſpitij ſui circa hoꝛã ſextã
mptung

vt in ſecreto oꝛaret · poſt oꝛationem come-/
ceret · quia tempus erat comedendi: ipſe
patiebatur eſuriem. Et parantibus pꝛandi
um miniſtris cum ipſe eſſet in oꝛatione · ceci
dit ſuper eum exta ſis · quia domino operan

te paſſus eſt alienationem mentis ita vt nõ

vteretur ſenſibus humauis. Et in hmõi ex⸗
taſi vidit cęlum apertum:· 14 eſk. aerem 7 e
aere aperto delcendens vas quoddã wviut

lintheũ magnu de celo ſubmitti in terrã q̃t/
tuoꝛ lintheijs vl litijs wel initijs · quę littera
Vrioꝛ eſt. Dicuntur autem initię funiculi
molles quibus circũligantur pueri in cuna
bulis · facti de ſiuppea materia · vel de ſerico
ad opus nobilium. Uidebatur ergo ei val
illud quaſi lintheum quattuo⸗ initjs quat⸗
tuoꝛ coꝛnibus alligatis· in aere appenſum

et ita dimitti in terram · et in eo elle ominia

genera animalium/quadrupedia · ſerpentia

terreę Et cum eſuriret facta eſt vox ad eum

Dicens. Burge petre macta et mãduca. Ac
ſi diceretur ei in ſpiritu. TCranſt ad gentes.
occide eis vicai · ⁊ ſic eccleſicincoꝛpa.Ab
ſit inquit domine:qꝛ nunq; manducaui cõ/
mune⸗immundũi. Et eſt ideoma hebꝛęoꝛũ
reputantiñ cibos imundos quibus cõmu⸗/
niter vtebat gentes vnde vocabant cõmn
nes qᷓi immũdos. Ab hoꝛruit ergo petrꝰ qð
dictũ eſt ei manduca· quia oſtenſa ei fuerat
quadrupedia·et ſerpentia ßᷣm legem ĩmun/
Da quia graue videbatur ei vti cibis in le/
ge ꝓhibitis· 1 maxim etimebat rep henſionẽ
ind ęon ſi vtereiur cibis gentiliũ. Et iõ cuzʒ
ita cuncta abhoꝛreret · facta eſt vor ſecundo
ad eum dicens. Quod deus purificauit cõ/

mune ne dixeris. Quod conſtat ei ſpñaliter

Dictu fuiſſe de gentibus · iam in dei pleuti
per fidem purificatis. DOe quaꝝ punificati
oneinſtruxerat petrum vox pꝛima facta ad
eum dicens occide 1 manduca. Cum autẽ
oſtenſa fuiſſent ei ſerpentia terręconſtat ea
non fuiſſe a deo purificata nec alicui ſiue iu

ogo ſiue gentili ad comedendum munda.
NMoc autem factũ eſt ei ter·ſcilicʒ vas ſemel

iterato et tertio in terra demiſſum ⁊ vox ter
addita eſtp cõmendanda veritate viſionis

wl fide tnnitatis. Maʒ vt dicit ambꝛo. In

„

catheciſmo fit trina interrogatio · ſeʒ credis

in deũ · abꝛenuncias ſathane vis bapticari
Similiter trina vnctio:in vertice ſiue frõte

in ſcapulis·ĩ pectoꝛe. In baptiſmo q fit tri

na immerſio. Poſt trinã vaſis oſtenſionez

receptum eſt vas in celũ. Et dũ intra ſe cogi

taret petrus: quid ſibi vellet hec viſio. Ecce
tres viri qui miſſi fueranta coꝛnelio· inqui⸗-

rentes domũ ſimonis coꝛiarij ſteteruntad

ianuam-querentes · ſi ſimon qui agnomiat
petrus illic haberet hoſpitium. Et cogitante
petro de viſione · dirit eis ſpũs. Ecce tres vi
riquemint te. Cauſam tñ cur ei quererent
ei ſubticuit · quam ipſe poſtea ab eis didicit

Nuid ad conſeruanda hu militatẽ aliqunan

do ꝓ†phetię ſpis ex parte animũ tangit· ⁊ ex
parte non tangit. Surge inqt et deſcende-
et vald ecũ eis nihil beſitans/quia ego miſi
oillos. Deſcendens aũt pentus ad eos dixit.
Ecce ego ſum quẽ queritis:quę caula eſt ꝓ
qua veniſti. Ad quẽè illi. Coꝛneliꝰ centurio
vir religioſus ac timens deũ · teſtimoniuz
babens ab vniuerſa gente indoꝝ reſpon
ſum accepit a ſpirituſancto vt accerſiret te
in domũ ſuam ⁊ audiret verba a te.Et itro⸗
dudit eos in hoſpitiũ ſuũ et fuerunt cum eo

nocte illa. Sequenti aũt die ꝓfectus eſt cũ

illis et quibuſdã fratxiby qͥ eñ comitati ſũta
ioppe vt ei teſtes eſſent.

¶ D petrus venit ad coꝛneliuʒ
vocatuxg. apitulum ¶-LII.

Atera autẽ die
ſecunda ab egreſſu de ioppe intro/
iuit ceſareã. Coꝛnelius xo exꝑecta
at illos ↄuocatisſyis ⁊ amicis neceſſarijs
Amici neceſſarij dicunt᷑quinõ ceſerunt ho
miné in articulo neceſſitatis. Et cũ introiſſʒ
petrus o buius occurrit ei coꝛnelius · pꝛoci
dens ad pedes eius adoꝛauit euʒ ipſo geſtu
coꝛpis expꝛimens deuolionẽ mẽetis. Petr?ꝰ
xo eleuauit eũ dicens. Surge quia ego ho
mo ſum vt tu. Et cñ multi adeſſent cognati
ſcʒ et amici conuocati: locutus eſt eis petrꝰ
dicens. Aos ſcitis q;ᷓ abominabile ſit viro

iudęo accedere ad alienigenaʒ. Sed ondit

bicensn
züredubit
wego un⸗
gnicomelu
wrabonals
ta dieubhe⸗
Pinecni 5
ſeciga mmen
cuseſtpetrus
funtin vig'g
cevirſteütan
Comneliexan
netnea do⸗
ſiſimonegn
ſtadteꝛiub
omis aſſumu
etibiinomn
.donino Ln-
it Auneinx
petſoneen get
terindeos:
timet den
Vos ſans
Gletbſatist
agto euangel
ahiensabap⸗
wwsctichns
Pteom dons
ſit benefzei
looppꝛeſtn
it in rgio⸗
in lignoett
nos teſtes ſ

nus ci llo

bns pcepit
ſeeſt uie
op etmea
Naumn Nec
Molltteſti
vonaepsre
Malduntin
en
ulcunee

vgntoſczat⸗
nepisbeptan

5

=

n Wice ſueſee

buptinozſti
wals oſtmiong

Etdi intnſed

letberviſo Ee⸗
1connelio⸗ingli
ninz ſetemntal
mmgniagnonint
mn oglante
isſpis Ennsv
tüareä ganmnt
ſtengbesdidt
bumilitatirloun
eanimü tangt
Nincter dſente
ns ui gonit

4
ns ad cos ditit,

ninalick,
I., Comnel?centun

8 NiTteſinonc

mtr ugeor einn
o w ounrſiit
mbr ate Crino/
atfuenuntcun 0
tdie ecnastſch

vicnittimn

nied on
iwlum (.

9

gtee

e
Grſu igenn
Louncius minn
81 Mi
N
1intni
taamtus⸗1)

canc iß c⸗

emet.

miumt⸗

qð ſine dubitatõe veni accerſitus. Interro

go ergo quaʒ obcauſam accerſiſtis me. Ad

quẽ coꝛnelius.AQ nudiꝰquarta die oꝛabam
hoꝛa nona ĩ domo mea.Ac ſi diceret.Quar

ta die ab hac hoꝛa m innouationẽ dierũ.

Pꝛima enĩ die vidit angelũ ⁊ miſit nũci os
ſecũda venerũt nuncij ĩ ioppen:tertia pꝛofe
ctus eſt petrus cum eis:⁊ illa nocte remanſe
runt in via:quarta venerunt ceſaream ⁊ ec

ce vir ſtetit ante me in veſte candida: et ait.

Coꝛneli exaudita eſt oꝛatio tua:et elemoſy/
ne tuę a deo acceptęmitte in ioppen· ⁊accer
ſi ſimonẽ qui cognomĩat᷑ petrus:⁊ ſtatĩ mi⸗/
ſi ad te ⁊ tu bene feciſti vniẽdo. Nunc ergo
omẽs aſſumus in ↄſpectu tuo ꝓmpte obedi
retibi in omnibꝰ quecunq; pᷣcepta ſũt tibi
a domino. CTunc ꝑgtrus aperiens os ſuũ di
xit.Nunc in veritate com peri quoniã nõ eſt
perſonq acceptoꝛ deus; nunc diſcernit in/
ter iudęos ⁊ gentes:ſed in omni gente qui
timet deñ ⁊ opatur iuſticiã acceptꝰ eſt illi.
Vos ſcitis q iobannes pᷣdicauit ieſũ a na/
carethſcitis etiam ꝙ factũ eſt vebũ ·i:pꝛedi
catio euangelij ꝑ vniuerſam iud ęã · incipi/
cipiens a baptiſmo iobannis quo baptka
tus eſt ieſus: poſtea ꝓſequẽs quomodo vn
xit eum deus ſpiritulavcto et vtute qͥ ptrãſ
ſit bene faciendo ⁊ ſanando omnes a diabo
lo oꝑpꝛeſſus.Et nos teſtes ſumus oĩm ꝗᷓ fe
cit in regiongiudęoꝝ ·⁊ ꝙ eum ſuſpender̃t
in ligno:et tertia die ſuſcitatũ a deo Cuius
nos teſtes ſumus qui manducauimꝰ ⁊ bibi/
mus cũ illo poſte; reſurrexit a moꝛtuis:qui
bus pᷣcepit pꝛedicare populo ⁊ teſtificari qꝛ
ipſe eſt qui conſtitutꝰ eſt a o patre iudex
viuoꝝ et moꝛtuoꝝ:quia dedit illi omne iu
dicium Mec nos ſolum ſed etiaʒ omnes ꝓ
phete illi teſtimoniũ perhibent · qꝛ omnes ꝑ
nomen eius remiſſionẽ peccatoꝝ accipiunt
ꝗqni cceduntin eum. HZ
Oyba ptiʒauit coꝛneliũ et eos
quicum eo erant.
¶Capitulum C¶. III.
Dhuc loquẽte
betro ꝓ̈ba hęc/cecidit ſpirituſſan

⸗ð 2*
M

H—W —

.⁊ã⁊h/dl

mibi deus nullũ hominẽ immũdũ eſſe ꝓpr

„

ctus: et deſcendit repẽte ſup omnes qͥ audie
bant verbũ. Atrũ aũt in igneis linguis vl
in alia ſpecie viſibili deſcenderit incertũ eſt.
Et obſiupuerũt qui erant cũ petro fideles
de circũciſione:quia etiam in nationes:id ẽ
in gentes gratia ſpũſſancti effuſa eſt. Audi
ebant enĩ eos hboquẽtes linguis ⁊ magnificꝗ

— à £

tes deum. Tunc reſpondit pꝑetrꝰ. Nunquid

aquã quis ꝓbibere poteſt vt nõ bapticaren
tur hi qui ſpiritũſanctũ acceperũt ſicut et
nos:qð maius ẽ qᷓ; baptixari.Et iuſſit eos
bapticariĩ noĩe xpᷣi:ſᷣticẽs foꝛmã baptiſmi
a domino traditam ꝓ dilatatione nominis
xpᷣi. In quo noie intelligitur ipſe qui vnctꝰ
eſt· et patera quo vnctus:et ſpũſſanctꝰ quo
vnctus eſt. Tunc rogauerunt eũ. Et mãſit
rogatus cum eis aliquot diebus in quibꝰ
pꝛimo creditur vſus fuiſſe cibis gentilium
Ande poſtea redargutꝰ eſt. Diſata tum q; ẽ
vbiq; ⁊ delatum vſq; ad fratres qui erat in
iudęa:quia gentesrecepant bum dei. Et
hic fuit pꝛimus tranſitus pticularis apło/
rum ad gentes ĩ quo conuerſus eſt coꝛneliꝰ
cum familia ſua.
ũo redargutꝰeſt petrꝰ a x pia
¶Lapitulum (IIIIII.

nis

diſſet petrus hieroſolymã. diſce/
Sptabant aduerſus eũ fideles de cir
cũciſione dicẽtes. Quare introiſti ad viroſ
pꝛepuciũ habentes· ⁊ manducaſti cũ illis q̃i
dicerent. In duobo otra legẽ feciſti · quia in
traſti ad eos:⁊ qꝛ cibis eoꝝ couſus es.Cüc
incipiens petrꝰ expoſuit eis ꝑ oꝛdinẽ onſam
a deo ſibi viſionẽ·⁊ quõ apoaruerat angelꝰ
coꝛnelio.Et in tota ꝓſecutione nõ addidit

niſi vnũ bum qð dictũ eſt coꝛnelio. Ditte

accerſi ſinonẽ qui cognominat᷑ petrꝰ.vbi
addidit · qͥ loquet᷑ tibi ꝓba quibus ſaluus

eris tu ⁊ vniuerſa domꝰtua.Et ex eo qð ſta

tim ſubdidit:cecidit ſpũſſanctꝰ ſuꝑ eos ſic
et ſup nos ab initio. Pꝛeſumit᷑ ꝙ ſuꝑ coꝛ/
neliũ ⁊ familiã ſuã deſcẽderit ſpuſſanctꝰ in
linguis igneis ſicut deſcenderat ſuꝑ apłos
die pẽtecoſtes. Et tũc inquit recoꝛdatꝰ ſum
vrbi dñi qð nobis dixit Jobau⸗ qdem

bapticauit aqua · vos aũt bapticabimĩ ſpũ
ſancto. Nideus hocim pletuʒ in coꝛnelio et
in familia ſua. Audita petri excuſatiõe mul
tiplici · deſtiterũt ab increpatione eiꝰ.⁊ gra/

tias egerunt ſaluatoꝛi⸗et ita impleta eſt pꝛ’o

phetia iob. Ab aquilone veniet aurum et

ad deum foꝛmidolola laudatio. Id eſt·pꝛo

congelatione infidelitatis gentiles compa
rabiles aquiloni qui in tenebꝛis erantid ẽ
in cęcitate animi percipient lucem fid ei pꝛo
quarũ illuminatione dirigitur ad deũ foꝛ/
midoloſa laudatio/quia pꝛo inopinata et

repeniina gentiũ conuerſione fideles de iun-

a tim entes gloꝛificauerunt deum.

——

Decontinuatione hiſtoꝛie.
apitulu. 7. LV.

ſertü eſt de philippo petro ⁊ io-/
banſſe ⁊ phulo·poſtq; ſupꝛa dictũ eſt· igitur
q diſperſi erant ꝑtranſibant eſangeliates

vYbum dei · quaſi incidens fuit. Pꝛolequit᷑

ergo in hunc modũu. Etilli qͥ diſperſi erant
a tribulatioe que inceperat a moꝛte ſtepha
ni ꝑpam bulauerunt vſq; ad phenicẽ pꝛouin
ciam ſyrieoccidentalẽ et cipꝛium-nemini lo

quentes ver bũ niſi ſolis iundęis. Erant autẽ

quidq cũ eis de cipꝛo crene.Qui cum in
troiſſent antiochiqꝗ loquebant᷑ ad gręcos
annuncidãtes dñm ieſumet erat manus dñi

cum eis. Et multus numerꝰ cred entiũ con⸗

uerſus eſt ad dñm. Super hunclocũ dicit
beda:quia poſt. reuelationeʒ ſindonis cepit
eccleſia creſcere. Añ conicitur ꝙ ſpecieʒ ſin/
donis vl linthei vidit petrus in viſione · cñ
alibi dicat vas fuiſſe· alibi diſcus. Delatuʒ
aũt ad aures eccleſię ꝗerat hieroſolymis
de cõuerſione anthiocenoꝝet volentes ple
ne certificari:miſerunt barnabã in anthio⸗

chiam. Qui cum verniſſet et videret gratiaʒ &
domini · gauiſus eſt et exhoꝛtatus eſt omnes

vt in ꝓpoſito coꝛdis manerent in dño · qui

erat vir bonꝰ:plenꝰ ſpirituſancto ⁊ fide.Et

dicit ſuper hunc locum rabanus- barnahã
ideo multipliciter cõmendatũ · ne puteſur
pꝛo indignatione ſua amiſiſſe apoſtolatum

ſtoꝛia ad oꝛdinẽ ſuũ.Qdð eni int᷑

WEbinli.

Hiſtoꝛia

Et erat rabanꝰ in ea opinione ßm quaʒ ð⸗
barnabas ille ſuper quẽ ꝓiecta eſt ſoꝛs cum
matthia· poſtea tñ cũ paulo in apoſiolatuʒ
electus eſt. Mos alio ſequimuropinionem
Videns aũt barnabas ꝙ non ſufficeret ad
erudiendꝗ tantã multitudinem venit thar
ſum:vt quereret laulũ:a inuentũ ꝑduxit an
tiochiam ⁊ ꝑ annu ↄuerſati ſũt ibi·⁊ docue
runt turbã mults. Et tunc pꝛimo ſequaces
xpp̃ianę religionis capite denoĩati ſunt chꝛi
ſtiani:qui pꝛius dicebaut᷑ diſcipuli · et fuit
inſtitutio gentiliũ ſatis elegans. Aiſum eſt
eni incongruũ ? indecens gentilibus ad fi/
dem ↄuerſis:ſequaces chꝛiſtianę religionis
cõmuni noĩe cenſeri.Sed ponꝰ denominã/
dos eſſea noĩe magiſtri:ſicut in ſectis philo
ſophoꝝ ſequaces denoiĩabanta nominibuſ

ma giſtroꝛuʒ· vt ab epicuꝑxo epicuri. In his

aũt diebus ſupuenerunt ꝓpheteę a hieroſo
lymis antiochiã. Et ſurgens ex eis vnꝰ no/
mine agabus ꝓ betauit ꝑ ſpũmſanctum fa
mẽ futura in vniuerſo oꝛbe terraꝝ · et maxi
meĩ indęa ꝗ facia eſt ſub claudio ſcʒ q̃rto
anno claudh.

De collecta pau ihne facta ·
..LVI.

nc pꝛopoſue

rũt diſcipuni tacere collectã: vt da
ret vnuſquiſq; pꝛo modulo ſuę fa/
cultatis:⁊ mitterent gliqd paudibꝰq erant
in hieruſalẽ:qᷓ venditis omnibus poſuerãt
pꝛecia ad ꝑedes apłoꝝ vt pᷣmunirent eos ʒ
famẽ.Et tunc pꝛimũ facta eſt collecta in vſꝰ
pauperũ ꝗᷓ miſſa eſt ꝑ barnabã et paulũ in

.

bieruſalem. „
emoꝛtęe iacobi minoꝛis.
C-TVII.

Lapitulum. ſt

, herodes rex manꝰ vt affligeret qͥſ-
dam de ecclia.Occidit aũt iacobũ
frẽm iohannis gladio. At aũt intelligat lo
cus iſte de qͥ ſ; herode ſit accipiẽdũ · expedit
ad tempus pᷣtermittere hiſtoꝛiã actuũ apo
loꝝ · et ꝓſequi hiſtoꝛiã romanoꝝ imꝑatoꝝ

M

Honck
cbam gn
Nmagtt
chalel

ſtpllato

indutin

fitincti
latuscro
piobtuus
mnpenit
nitelliop
asopuc
violente
tus eſtet
batimag
eſtetiamn

Honrede⸗

ductüin⸗
igtaseſt
Nwiin
Daia
Donaria
ſowvneb
ciencaſ⸗
guorewv

N

„

We

cereine
dazl.
Hjann
pbqa
lam mo
ſolenns
Crdos
nodieb
Wſua
lamen
niſipen
ing
us eſte
lte vge

kgilncſian Mon eſt putandũ bunc fuiſſe berodẽtetrar
Auloin SSGl cham quicognoĩatus eſt antipas. ſed hero
– dem a grippamille eni nõ fnit rex ſ. ed tetrar
non nfin cha · ille ſcʒ filius m agni herodis qui conſ. en
minene ſit pilato de nece dñi:qui remiſit eũ pilatũ
imanihen .— indutñ vſie alba. qui iam depoꝛtatus fue⸗
fiſithe⸗ rat in exiliũ viennã · et ibi moꝛtuus eſt. Pi⸗
ehinoſe 4 latus ergo moꝛtuꝰiam erat:qui vt a pꝛinci-
Nn pio huius hiſtoꝛię pꝛetaxatuʒ eſt anno xix·
Etdi nth imperij tyberij ceſariſ erat pꝛo curatoꝛ indee
u Mihrlafl vitellio pꝛeſide ſyric: accuſatus eſi in mul
SAegnns Cſund tis apud tyberiũ. Accuſatus eſt a iudeis de
mbulltzii violenta innocentũ interfectione. Accuſa/
dallune igan tus eſt etiam ꝙ iudęis reclamantibus xone
adwl Nnnni bat imagines gentiliũ in templo. Accuſatꝰ
luut inſans eſt etiam quia pecuniam repoſitam in coꝛbo
bantinominde nan redegerat ĩ vſus ſuos:iĩde faciẽs aquę/
bepian. bis ductũ in don ſuaʒ. Et ꝓ his omnibo dewoꝛ
Pote bieo⸗ tatus eſt in exiliũ lugdum vñ oꝛiundus at
Ngnses vt ebi in oppꝛobꝛiũ generis ſui moꝛeret᷑. QOi
itohpünlancn & quia muſac erat arca in qua reponchant
vorbetenmr auni donaria regũ vel pꝛincipum· coꝛbonan in qͥ
ubclaucoſgqn reponebantur donaria ſacerdotum ad refi⸗
cienda ſartatecta templi. Gacophilatiũ in
quo reponebãt᷑ donaria tranſeuntium
onbrs factx *

VI
. YL⸗

Quis fueritſubſtitutꝰ pꝛocura

popon moztuo pelato. Eq. „LVIII.
R 1
E ulntin ſubſtituit vitelliꝰ fratrẽ ſuũ p/
lachant curatoꝛẽ iudęe. Et volens pla/
omnbupit htiſ

cere iudęis latiſfecit voluntati eoꝝ in qbuſ
Nrönnunn, daʒl·de amotione cayphę:⁊ ꝓmotione fi⸗/
Ictsckoolamn lij annę:quia ad pꝑetitionẽ eoꝝ amouit cai⸗

barnabit phã a ſacerdotio.⁊ ſu bſtituit filium annę qͥ
iam moꝛtuus era: reddiditq; ei ſtolã ſcilicʒ
bimninn ſolennẽ et antiquã quã debebat habere ſa.
. cerdos in poteſtate ſua · vt ea vteret in feſti⸗
uis diebus. Pilat? xo tranſtulerat eaʒ in
ℳ Dmñ ſuam⸗et cum in feſti uis diebus neceſ
tifige, ſaria erat ſacerdoti nõ poterat ea m habere
teütint niſi pꝛecio pꝛecedẽte. Temꝑe tyberij moꝛtu

.

tus eſt philippꝰ tetrarcha itureę ⁊ traconiti

—

ſtintelign H
re⸗ dis regionis fater herodis tetrarchę moꝛtn
cſpĩ ni us eſt etiam lyſanias tetrarcha abiline. Et
ſindn ila vacabant duę tetrarcheę · et aſpirabat
manop Med

„ —
. 8 VD . 4 S
. 8 Ker⸗ 5
“ä
. 2 „H
*

herodes agrippa ad alterã earum.

¶ zapitulum.

ℳ₰ℳ

s agrippa vir magnanimꝰ r bel⸗
Acoſus ſed pauperrimꝰ. ne pos be⸗
rodis tetrarchę:et frater vxoꝛis eins herodi

adis. Fuit enim filius ariſtoboli filij magni

herodis· et ipſa filia eiuſdẽ. Diſpoſuit ergo

Vnire roma·ſi foꝛte poſſet impetrare a tybe/

rio alteram tetrarchiam vacantiũ. Cunq;
wniſſet romam videns eum tyberius militẽ
ſtrennuiſſimum retinuit eum ſecumfecitq;
adherere filio ſuo dꝛuſo:cui iam in vita ſua
contradiderat imgerium. Mec eſtiſtedꝛu/
ſus ille qui doꝛmit moguntię.Erat autẽ he
rodes agrippa vir magneę liberalitatis:⁊ vt
ſibi conciliaret animos romanoꝝ multa ex
pendebat. ⁊ multis debitis ſe ob gauerat⸗
et vt tradit ioſephus:non fuit homo ĩ quo
mutabilitas foꝛtunę adeo ꝓſſet depꝛehẽdi
Humo in hoc male ei contigit:quia moꝛtu
us eſt ꝛuſus ſilius tyberij· de cuius moꝛte
ad eo inconſola biliter doluit tyberiꝰ: vt om
nes a pꝛeſentia ſua amoueret qui familiari
ter adheſerant dꝛuſo:ne reducerẽet ei ad me
moꝛiam moꝛtem eius. Et compulſus eſt he
rodes agrippa redire in indęam·⁊ deſpans
pꝛe nimia panpertate intranuit turrim vtibi
afficeret ſe fame- ⁊ ita moꝛeretur. Quod ſi/
gnificauit vxoꝛ ſua ſoꝛoꝛi eiꝰ herodiadi vxo
ri herodis tetrarchę: ꝗ ſupplicauit viroſſuo
vt reuocaret eum a turri et daret ei neceſſa⸗/
ria. Et acquieuit ei et ſtatuit eum in tyberia
de · ibi aſſignauit ei domũ:et dedit ei neceſ-
ſaria vite.Et quadam die cũ eſſet herodes
tetrarcha in tyberiadeet epularetur: factus
hilarioꝛ ſolito:quia incaluerat mero · cepit
impꝛoperare herodi agrippę qui epulabat᷑
cum eo · beneficia quęcontulerat ei:ſeʒ ꝙ li⸗
berauerat euʒ a peſte famis. Et doluit inde
agrippa vltra modum diſpoſuititerũ re/
dire ad tyberiumſi foꝛte inneniret animuʒ

* eius immutatu. Et in reditu eius inuenit

eum petronius vel tyberius · et honoꝛufice
receptus eſt ab eo· et venit cum eo romam.

epꝛo poſito herodis agri ppę

Ehero

* .

Et cum haberet tyberius duos nepotes al/
ternm de fili o truſo/id eſt:tyberiũ · et alterũ
de fratre germanico ſcʒ gaium · nolebat ſibi
ſubſtituere filiuʒ filij:quia magis diligebat
eum.

Decã inuidietiberii et herodis
agrippe. ¶(Capitulum. IX.

NErodes qautem
agrippa magis diligebat gaiũ et
AAaomiliariꝰ ad herebat ei · vñ ſibi ſu⸗
ſcitauit indignationẽ tyberij latentẽquam
nondũ ei indicabat·ſed latens odiũ in coꝛ
ereſeruabat. Quadõiaũt die cum ſederet/
agrippa in curru ſuo cũ gaio leuatis mani
bus in cęelum dicebat. Atinaʒ viderẽ moꝛ/
tem im poꝛtuni ſeuis · et te dominũ totiꝰ oꝛbᷣ
qqui idoneus es lperare vuiuerſo oꝛbi Moc
audiuit quiſpiaʒ · ſcilicet aueiga ipſiꝰagrip
pę· qui poſt aliquot dies cum damno rerũ
agrippę aufugiens:captus eſt et vinculatꝰ
Et dum traheretur ad carcerem petijt duci
ad imperatoꝛem dicensquia in aure loque
retur ei:quod eſſet ad eius vtilitatem. Et pᷣ
ſentatus eſt im peratoꝛi:et dixit ei conſulto ·
quia ſic optauerat agrippa moꝛtem eius et

dominiũ gaij. Ciberius antem multum cu/

rabat vrba vinculatoꝝ· et trulus eſt ille
in carcerem. Et cum ſepe inſtaret agrippa vt
indicaretur et occideretur· reſpondittyberi
us. rater ſufficit tibi ꝙ vinculatus eſt ⁊ ita
differebat. Quia vtrefert ioſephus: in om/
nibus negocijs ſuis moꝛſus erat. Andecuʒ
ſtatuerat pꝛocuratoꝛes ĩ pꝛouincijs vix aut
nunq; mutabat eos. Et cum ſepius queſi9/
tum eſſet ab es: quare ſcilicet non mutaret

pꝛocuratoꝛesreſpondit ſeĩ hocparcere ple

becule. Scientes enim pꝛocuratoꝛes ſead
modicum habere pꝛocurationem· emun-
gunt vſq; ad ſanguinẽ · et tanto dominant᷑
gradius quanto bꝛeuiuu:⁊ qui recentes ſu
perniunt · diſſipant qutcquid ĩiueniũt.S
oſtendit eis exemplo cuiuſdam vulnerati ·
qui cum iaceret in via:et nõ amoneret mul/
titudin em muſcarum a vuluere · ſupueniẽs
alter putauit:ꝙ hoc obmitteret ex im becilli
tateret abegit muſcas quę operuerant vul/

iſtoꝛia

õ

nus. Ad quem ille. Male feciſti mihi . quia

muſce quas amouiſti iam plene erãt ſangui

ne et parcius moleſtabãt me quę autem re/
centes ſuperueniẽt:acriꝰ pungent me. Sic

pꝛocuratoꝛes vel officiales recenter ſubſti

tuti acrius deſeuiunt in ſubditos.

n quo herod es offẽdit tiberiũ
Capitulum. C. KXI.

Em quadam

)pdie moꝛe ſolito incitaret agrixpa
yberiũ vt tra heretur auriga eius
e carcere · rñdit tyberiꝰ idipſum ei nõ expꝑe

dire · cũ in pꝛeſentia ipſiꝰvellet eũ vinculatꝰ

accuſare. Et cuʒ in nullo ſibi conſcius eſſet
agnippa · teſtat eſt ſe velle vt extraberet᷑ 1 ac
cupret eũ. Eductꝰ ille de carce:arguit euʒ
e crimine leſe maieſtatis:qꝛ oꝛauerat moꝛ/
tem imperatoꝛis. Tüc ait tyberiꝰ carcerdrio
Liga hunc. Intellexit carcerarius hoc pꝛe/
ceptũ eſſe de eo qui ductꝰ fueratet ligatum

retruſit in carcerem. Quadam aũt die dum

deambularet tybenꝰ in iwodromioid eſt in
circo equoꝛũ ·⁊ teneret agripam permanũ
vocato carcerario dirit ei. Liga hũc.Et mi9/
ratꝰ eſt ille et vniuerſi ꝙ pꝛeciperet agrippã
ligari· cum purpuratꝰ inc qeret et qꝛ erat ð
regio ſemine. Cum autem duceret᷑ agrippa
ad carcerem · patiebatur ſitim in tolerabi/
lemquia ſplendide comederat · ⁊ ſuꝛte oc/
currit ei poꝛtitoꝛaquę:⁊ dedit ei bibere. Et
poſtq; refocillatus eſt ꝓmiſit eiiq; in ꝓximo
rèmuneraret eum in regno gaij⸗ confidens
qꝙ in pꝛoximo gaius eſſet regnaturus:⁊ poſi
tuse ſt in carcereʒ. Et dum quadam die in
carcere manens ſtaret innixꝰ arboꝛi cuiꝰfrõ
dibus inſidebat bubo · acceſſit ad eum vnꝰ
de concaptiuiset locutus eſt ei. Noli inqͥt
eſtimare ꝙ adulando loquar tibi :cũ ſis con
captiuꝰ meus. Nolo enim indicaretibi:qðᷣ
inducauerunt mihi dij. Erat autem peritus
in augurijs. Cito inquit liberaberis a carce⸗-
re:⁊ in tantum ſublimaberis · vt etiam inni⸗/
deant tibi omnes amici tui et noti:⁊ in hac
pꝛoſperitate moꝛieris:relinquens bona tua
filijs tuis. Quaʒ cito autem huius generis

nouetil

diellon⸗
H
vimmod
riincarcen
ſerſerme
campas
montoe
tuus/no
dnsaßt
inpeniſi
ſtatuit vt
ſoꝛen. G
deon
guenne
ſerio.
piretac
jemnerti
ſghant
genolnit
berins
Neätni
6O
guige
labat
ſyccee
batt
fli⸗
ment
ſemp
gocia
funeri
onno
det
ſonn.
agn
lnns
tula
cerie

lnecnitin

= .

enegutn,,
mngentneS
enami
Citos

illttibeni

hdtategim

euuraungrens
plun ainö
letei nnala⸗
conſuseſet
comaberetc
Koargultenz
zmanauno⸗
mbanedi⸗
mninsoe ie
ent etlgrun
nauitdiedon
vmmioidelin
pan rmani
bie Eim⸗
apart gi
lanetgend
ducaet 4gi
tinintolenn⸗
crat⸗ 1drtec
Citabine
tagin
gii·orſci⸗
ummmstßt
uuden din
gajboiayfi
ſt
Mailscon
ntbig
num ventus
s acN
etian inm
otielunbn
nslolum

Alitem videris amplis ſuꝑ te · ſcito qꝛ quin

Elctuumn

a die moꝛieris.

berodes in cacere · deſcribebat ho
noꝛem dñs carceris·ſciens eü eſſe

virum nobileʒ 1 familiarẽ gaij et ſuſtinebat

tanq; ignoꝛans multas cõmoditateſ ſibi fie
ri in carcere ab amicis ſuis:⁊ fuit in carcere
per ſex meuſes. Poſiea ci eſſet tyberiꝰ apð
campas cepit infirmari ĩfirmitate ꝗᷓ poſtea
moꝛtuꝰ eſt. Et ſi in cronicis alibi legat᷑ moꝛ
tuus non eſt curandũ vbi moꝛtuus ſit. Ai
dens aũt ſe mouturũ · conuocatis nobilibꝰ
im perij ſui 1 duobo nepotiby gaio et tyberio
ſiatuit vt in craſtino ſubſtitu eret ſibi ſucceſ
ſoꝛem. Sed paius voluit conſulere menteʒ
dDeoꝝet oꝛauit deos ſuos vt intimarendei
quen nepotũ ſuoꝝ vllent ei ſubſtitui ĩ im-
Perio. Et ſtatuit apud ſe · vt illũ qui pꝛiꝰ ve
niret ad eũ in craſtinocõſtitueret im ꝑerato/
rem·vt ita quaſi ꝑ ſoꝛtem eligeret· ⁊ tamen
ſigficauit tybenio vt pꝛioꝛ venirert. Quima
ne nolnit venire niſi pꝛãſus.Et cũ mitteret

tyberius nuncios ad nepotes ſuos· gõ inue-

nerũt niſi gaiñ. Et venit gaiuſpꝛioꝛ ad tybe

rii. Quẽ vid enæ yberiꝰ fleuit amare- dolẽs

quia alter nõ venerat quẽ volebat ſbᷣ ſtitue⸗
re:qꝛ tenerius eum diligebat ſed diſſimu-
labat. Et locutꝰ eſt ad eum tyberiun. ili tu
ſuccedes mihi in im perio quod potius debe
bat tyberio · qᷓſi inre hęreditario · tanq; filio
filij· ſed ego video te vtilem impio· ⁊ noui

mentes deoꝝ. Cane ergo ne moleſtes eñ · P

ſemꝑ babeas eũ tanq; frem. Satage vt ne⸗
gocia imperijſapiẽter diſponas ⁊ exequias
funeris mei imperiali honoꝛe perficias. Et
conuocatis nobilibdenunciauit eũ imꝑa
toꝛẽ· etmoꝛtuus eſt. Et ſtatim aliquantulũ
inſonnit fama in ciuitate romana de moꝛte

tyherij· venit quidã hebꝛę⸗ amicꝰ herodis

agrippę ad carcerẽ· hebꝛaice diyit ei NMoꝛ
tnus eſtleo. Et cepit agrippa mirabilit᷑ gra

tulari/adeo vt quereret ab eo dominꝰ car/

ceris ꝗᷓ eſſet cauſa tante exultationis. Et con

.ẽæt
WB
. ——.
H 4 2 2 .
e 3
8 . = 6
= D
òèð
4 D ₰

felſus eſt. qula ille ſignificauerat ei bebꝛaice

moꝛtẽ tyberij. Et ſtatim dominus carceris li
berauit eũ:⁊ ſtatuit ſibi collateralẽ in menla
In craſtino inſonuerũt alij rõoꝛes ſcð ꝙ ty
berius connaluerat⁊ tertia die romam ven
turus erat. Cunc arguit eũ dominꝰ carceris
quia deceperat eũ· timens ne in caput eius
redundaret ꝙliberauit eũ· ⁊ mira biliter ver
berauit eum et retruſit eñ in carcerẽ Poſtea
increpuerunt certi vumoꝛes de moꝛte tyberij
ſubſtitutione gaij.Et venit gaius romam
et ſepeliuit tyberiũ honoꝛifice et ipſa die vo
luit liberare agrixpam · led diſuaſũ eſt ei · ne
videretur facta tyberij ſubito in irrituʒ vel
le renocare Ooſtea ꝑ aliquot dies liberauit
eum et ſblimanit eñ: et dedit ei dnas tetrar-
chias ſcʒ tetrarchiam philippi. ꝗ erat tetrar
cha itureę et traconitidis regioniset tetrar
chiam lilanie qui erat tetrarcha abiline· 2
impoſuit ei diadema et ſublimatum in regẽ
remilit in iudeà: et inuiderunt ei omnes ꝓ/
pinqui eius etiam ſoꝛoꝛ ei heroduins ꝗᷓ mi/
ſerata fiat infęlicimodo inuidit fęlici:pꝛeci
pue quia habebat nomen regis · quia vir ſu⸗
us erat maioꝛ natu filius magni berodiset

nunq; meruit rex appellari⸗ ſed tetrarcha:

Perſuadebat itaq; viro ſuo de die in diẽ
vt iret romam- ſatagaret omnibe modis:
vt ſibi compararet nomẽ regis. At ille male
bat eſſe in ocio· quia opulentus erat/ vnde
ſepe vxor exaſperata dicebat ereãt opes
tuę · quia magis diligit opes q́ᷓ; honoꝛes.
Tandẽ victus inſtantia vxoꝛisiuit ad gai⸗
um cum magno axparatu · et ipla cum eo⸗et
inuenerunt gaiũ bais. Merodeslaũt agrip
pa qui pꝛeſenſerat ꝙ nõ pꝛo bono ſuo iſſent
diſpoſuitire poſt eos · ſed pꝛemiſit nunciuʒ
quendam famihiarem ſunʒ et amiciſſimum
gaio · ꝑ quem direxit epiſtolam gaio in qua
continebatur-quia herodes tetrarcha etiã

viu ente tyberio firmauerat amicitiam cum

rege parthoꝛum · vt eſſz rebellis romano im
perio et in argumentum huius ſignificauit
ei· quia in ciuitatibus ſuis habebat arma
quę ſufficerent ſeptuaginta mili bus arma⸗
toꝛum.

3
.

rent eam in circumſtantibus ciuitatiby „—

¶ Hygaius mandauit ſtatuam
ſuam erigi in templo⸗.
Bnqʒ veniſſz

herodes tetrarcha herodias vx⸗
oꝛ ſua ad gaium et ſatis honoꝛifi
ce atcepi eos· ſnpuenit nuncius herodis
agrippę· woꝛrexit eplam gaio ex Ppte hero/
dis agrippe. Perlecta epła· gai⸗ qi aliũde
recipiens cepit inquirere de ſtatu herodis
etrarche· ⁊ inter cętera queſiuitab eo· vtrũ
in ciuitatibus ſuis tanta copia eẽt armoꝛũ.

qntã ipſe audierat nõ negauit. Et tüc cre/

dens gaius verũ eſſe qð ſignificarat ei hero
Is agripa·relegauit eñ in erilin vxoꝛi ãt
ſuę quia erat ſoꝛoꝛ herodis agrippe quẽ ma
xime diligebat: dedit libertate red eundi vt
ha beret terram ſuam. IJpſa aut comitata eſt
virũ in exiliũ dicens·q; nõ dimitteret eum
in aduerſis· cui cõmunicauerat in ꝓſperis.
dewꝛimti ſunt ĩ exiliũ lugdunũ vbi oſtea
miſera biliter moꝛtui ſũt. Et deditgaiꝰ gali
leã qua habuerat herodes tetrarcha hero⸗
di agnippe · ita habuit tres tetrarchias Ffu

it ant gaius in initio im perij ſui ꝑ bienniuʒ —

ſatis manſuetꝰ.poſtea euanuit coꝛ eiꝰ in ela
tionem · ⁊ in tanta pꝛoꝛupit vſaniam· vtab

vniuerſis hominib imperijſi ui vllet coli ta

q; dens· 1 dicebat ſe fratrẽeſſoiouis. Ande
etiam filiã vnicã quã habuit wonebat inter
genua ionis· vt ita quaſi communis vtriq;
videret · poſtq; egreſſa fuerat de genibuſ io
uis. Miſit ergo imaginẽ ſuã Pp vniuerſũ im/
periũ ſuũ vt omnes adoꝛarent ei ⁊ ſic fece/
runt omnes exceptis iudeis. Añ cum in ale/
xandria ciuitate oꝛta eſſet ſeditio inter iude
os ⁊ gentiles· ⁊ vniſſʒ vtraq; pars añ gaiũ
vt diſcuteret controuerſia-inter ceteras al
legationes q̃s ha buerunt gentiles otra iu/
dDeos obiecerunt eis.· quia deñ ſuum quẽ cõ
muniter omẽs gentiles receperant.ipſi ĩbo⸗
noꝛabant quia imaginẽ gaij nolebant ado
rare. Et tunc pꝛimo ſciuit gaius:quia iudęei

nõ adoꝛabant imagi nẽ ſuaʒ. Significauit

aũt petronio pſidi ſirię· vt ſtatuã ſuam one
ret in templo in hieruſalẽ vt facilins recipe⸗

ſi foꝛte iudęei reclamarẽt · collectis romanis
legionibus intraret iudęãet nemini Paree⸗

ret manus eius. Collecto ergo exercitu ĩtra⸗

uit petronius iudęam et venerunt ad eum
iudei de hieruſalẽ cũ amicis herodis agrip⸗
pe· qui erant pꝛecoꝛdiales gaio:2 ſupplica.
uerunt ei:nead hoc eos artaretquia pꝛiꝰp.
mitterent ſe occidi: parabant iugulos. di
cebant:quia nunqᷓ; ampliꝰ colerent terram
vt ſic inedia affecti moꝛerent᷑. Et reſpondit
petronius:non de conſilioſuo hoc pꝛoceſſiſ
ſe ſed non audebatreſiſtere mandato impe⸗-
mtoꝛis. Uidens tamẽ quia grauẽ iacturaʒ
incurretet gaius:ſiamitterettri buta totius
iudeę pꝛomiſit quia opponeret ſe gaio pꝛo
eis et miſit epiſtolam ſuam gaio per viros
bonoꝛatos vt deſiſteret ab hoc mandato.
Qui cum vniſſent ad gaium nò auſi ſunt
peeſentareſe conſpectui eius? ſed acceſſeriũt
ad herodem agrippã vt ſubueniret iudęis.

quia vna de tetrarchijs ſuis ſcilicet galilea

in indeęa erat. . .
De noꝛtegai imperatoꝛis.
Lapitulum LXIIII.

1 inuitauit gaiũ ĩ craſtino: vt come
deret cum eo.e cũñ in craſtino eẽt
in conniuio ammiratus eſt delitias conui„/
ui Et cepit memoꝛari gaius qua uta fuerat
paſſus pꝛo eo herodes·ſcʒ vincula tsberij· et
alia multa· ⁊ pcepit ei vt ꝑeteret qcqd vllʒ
At ille reſpondit ei·:ſufficere ſibi grãm ſuaʒ
Et cum ille inſtaret vtali quid peteret ·petijt
ne poneret et ſtatuam ſuã in tẽplo in hirem.
Et iratus eſt gaius: tñ ↄſideranit aĩoſitatẽ
agrippe · quia voluit petefeopes vel hono⸗
res acquieuit ei:et ſcripſit petronio in hunc
modũ. Si nondã ſoſita eſt ſtatua in tẽplo⸗
non eſt neceſſe vt ponatur. Et ſicnõ eſt poſi

ta eiꝰ ſtatua in templo. Poſtea reſpiciens

gaiꝰreſcripſit petronio in hũc modũ.Quia

conteinpſiſti mandatũ im peratoꝛis/ otiꝰ

dilexiſti mũera iudęoꝝelige tibi genꝰ moꝛ

gis quod visvt diſcant omẽs nõ eſſe tutuz
obuiare mandato imperatoꝛis. Sed deo

pcumn

nottise

Lüeni

ſbyol

ontaeſt
ſites
vjricon/
yldigt
funtſent
dagine
Kntus
1volu
quoer⸗
nitatis
tra mil
um⸗70
tuerüti

uim ma

nüiſinn
eoserolt

gdeis

fſeiſcide

Cepto.
uten
ſellben
al dar
ciqd d
di de
llaudie
latagen
lus Et

(lndtins

lueren
nEt .
lninn
Rinmg
Komnng
lem oi
Deretun
cgretin;
hitei⸗ 5
balhogn

. „ —⸗

Andkoafl
enaniannn,
4 inefunmg
Feinibutuoie
nentſegionn
loper vis

toc nunct.

Ptöauſ ſunt
d maſeit

enigtutd
ſalet gile

roris
Nuu.

kodes

inovtcone
füinanſtnoi,
Tlitasconn⸗
gunntuhen
incnlahe
biginin
idrenkyt
ipbinhinn
it ioſt
ro
vrinitne
iutplo⸗
ai pſ.
hicens
li Qui
wo⸗
gend m.
eſſe tonz
Oed o

Pcurante ita factu eſt vt pꝛiꝰ audiret fama,

moꝛtis eiꝰ.q; videret nücios hui⸗ legatõis.
Ci eniʒ eſſet romeet rediret a ludis circen

ſib· ↄſilio ſenatoꝝ interfectus ẽ a duoby· 7

ozta eſtin ciuitate diſſ. enſio inter curiã ⁊ mi
lites ⁊ populũ. Curia dicebant ſen atoꝛes et
viri conſulares.id eſt. qͥ de genere couſulũ.

vel digni vt fierent ↄſules.Quia ergo vide ⸗

rant ſenatoꝛes ſeuiciã imꝑatoꝛis ⁊ incõmo
da ꝗᷓ inde contigerant reipu blice· voluerũt
pemtus extirpare imꝑiũ impatoꝛis ab vꝛbe
voluerũt eã redigeread antiquũ ſtatũ · in
quo erat ante iuliũ ceſarẽ vt eſſet regimẽ ci/
uitatis in arbitrio conſulũ ⁊ ſe enatoꝛũ. Ecõ
tra milites ꝓpls timentes auiratiã ſenato

rum.⁊ amantes donatiua imꝑatoꝝ· conſti/

tuerũt imꝑatoꝛo claudiũ auunculũ gaij · vi⸗
rum manſuem̃ ⁊ pium.

eeodẽ ¶ apitulũ. Lxv.

Buc venit he/

odes agriꝑpa ad ſenatoꝛes:ducẽs
ſecũ de nobilioꝛiby qui erant in cu⸗
imulans fe fauere parti eoꝝ· cũ haleret

eos exoſos ꝓpter moꝛtem gaij. Conſuluit
ergo eis· vt ſignificarent claudio ne mone-

ret ſciſma in ciuitate · ſed deſiſteret ab hoe in
cepto. Et ſenatoꝛes rogauerunt herodem
ut pergeret cñ eis ad claudiũ.Et pꝛofeſſus?
ſe libenter fungi hac legatione. Et miſſus E
ad clauchũ ci alijs a eis andientibus dixit
ei qð dixerat coꝛã ſenatoꝛi bo · ꝙ vellet clau.
diꝰ ceſiſtere ab incepto. In aure qutẽ dixit
claudio vt non deliſteret ab incepto · qꝛ ipſe
latageret vt maioꝛ ꝑs nobiliũ faueret parti

eius. Et renunciamt ſenatoꝛibus ꝙ nollet

clandius veſiſt ere ab incepto⸗a cepit eis per
luadere ne contrairentquia nõ woſſent ĩpe⸗
dire.Et allexit quodam et tandẽ omnes⸗ et
ita ſine ↄtradictione factus eſi claudius im
peratoꝛ. Et ad perſuaſiouem berodis agrib
omnes occili ſunt qui ↄſenſerant in moꝛ
tem gaij.Et petijt ab eo herodesa gripoa vt
cecretum gaij de ſtatua ſua adoꝛanda reno
caretin irritum . qꝛ impium erat. Et acquie
uit ei 1 pcepit ei· vt epłę reuocationis p ſin
