Gb532_fol
author: Petrus, Comestor

4
.

—

—

Ses

N 1245 11937563 021

IHINIIIIIIINII

8 Tübingen
Archivfiim
vorhanden
W. Raiser
. 1“

1

el

4 *

—

el

“
*

1

₰ .

Scholaſtica hiſtoꝛig magiſtri Petri
comeſtoꝛis ſacre ſcripture ſeriẽ bꝛeuẽ
nnimis et expoſitaʒ expone

mmtis.

RN

4 9

5
.

rinerpe
adgoy
feit
gopatn
tblisſ
noggap
Tcup
wen
lity
biſton⸗
netip
Verncn
hoͤceluai
m wbi
illcoi
n
onnad
nag
logie
7 4*

rM

nesandl
aclii
ingnogn
ferqing
Panctto⸗
Villua
Sczb:
iccheine
Alteſt

VGꝛobemiũ ſcholaſticazʒ hiſtoꝛꝛaam
“ ncipit pꝛologus epiſtolaris. bnnlauim? imdomo deicũ cſenſu · ic ein ſa ⸗
N C cra ſcptura idipſi ſapiẽtes Seðm hac ðꝛ

–— . 6

pꝛi ac do⸗/

mino ſuo guilbelmo⸗
dei gratia ſeneſi archi⸗
epo. Petrꝰ ſeruꝰ chꝛi⸗

ſii pᷣſbyter trecẽſis. NHita boni ? exitũ beatũ
Cauſa ſuſcepti laboꝛis fuit inſtans petitio

ſocioꝑ. Qui cñ hiſtoꝛiã ſacre ſcriptureĩ ſe/
rie ⁊ gloſis diffuſaʒ lectitarẽt · bꝛeuẽ nimis

inerpoſitã · opus aggredi me cõpulerũt
ad qð ꝓ vxritate hiſtoꝛię cõſequẽda recur-

rerẽt. In qͥ ſic animꝰ ſtilo impauitvt a di⸗
ctis patrũ nõ recederẽ. Licet nouitas fauo/
rabilis ſit· et mulcens aures. Poꝛro a coſ⸗

mographia moyſi ichoãs · riuulũ hiſtoꝛicũ
deduxi uſq; ad aſcẽſionẽ ſaluatoꝛis.pelagꝰ
myſterioꝝ peritioꝛibꝰ relinquẽs · in qbꝰ vti⸗

lia ⁊ vtera ꝓſequi·⁊ nona cudere licet.De
hiſtoꝛijs q; ethnicoꝝ ꝗdã incidẽtia ꝓ ratio

ne tẽpoꝝ inſerui: inſtar riuuli qͥ ſecꝰ alueũ di

uerticula ꝗ̊ inuenerit replens ·p̃terfluere tñ

nõ ceſſat. QHerũtñ quia ſtilo rudi opus ẽ li/

ma vobis pater inclyte limam reſeruaui · vt

huic oꝑi deo volẽte ⁊ coꝛrectio eeſtra ſplen
doꝛem · autoꝛitas pᷣbeat ꝑhennitatẽ. Per

omnia benedictus deus.

Uncipit hiſtoꝛia ſ cholaſtica theo

.
S

logie diſe ciplina.

peratoꝛie ma

1 ieſtatis ẽ· in palatio tres b?e mãſio⸗

nes · auditoꝛiũñ vl ↄſiſtoꝛiũ ĩ qͥ iura decernit
cenaculũ in qͥ cibaria diſtribuit thalamuʒ
in quo quieſcit. Ad hüc modũ impatoꝛ no
ſter ꝗ imperat ventis ⁊ mari:mũdũ hũc bʒ
ꝓ auditoꝛio· vbi ad nutũ eiꝰ oĩa diſponũt᷑.
Vn illud eſaię. Celũ ⁊ terram ego impleo.
Sedʒ h̊ ðꝛ dñs. AUñ. Dñi eſt terra ⁊ pleni/
tudo eius. Maʒ iuſti habet ꝓ thalomo· qꝛ
elitię ſũt ei ibi qeſcere ⁊ eſſe cũ filijs hoĩuʒ.
Scðm h̊ ðꝛ ſponſus.⁊ aĩa cuiuſq; ſponſa.
Sacram ſcctura abet ꝓ cgnaculo · in qᷓ ſic
ſuos inebꝛiat: vt ſobꝛios reddat. Añ.Am/

paterfamilias. Cc⸗
naculi huiꝰ tres ſũt
partes:fundamẽtũ

parielſ. tectũ. Miſto

ria· ſundamentuʒ ẽ
cuius tres ſũt ſpeci/

es. Annalis-kalen⸗
daria. Effimera Al

legoꝛia paries ſuꝑ
innitẽs quę ꝑ factũ

aliud factũ figurat

tro wologia dogma
culmini ſuppoſituʒ
ꝗpbid qð factum ẽ
qᷣd a nobis ſit faci/
enduũ inſinuat Pꝛi
ma planio:. Scda

acutioꝛ.Tertia ſua/
uioꝛ. Sumit allegoꝛi

Afũdamẽto ſume⸗

mus pᷣncipiũ loquẽ

di imo ab ipſius fũ/

damẽti pᷣncipio eo

iuuante ꝗ oĩuʒ pn-

ceps eſt ⁊ pncipiũ.

numero · vt appꝛehẽdẽt ſeptẽ mulieres virũ

Effimera e febꝛis a

durat im̃ p diẽ a ver
me dicta/qͥ eodẽ die
moꝛit᷑ qͥ naſcit᷑. Mi/

ctũ qð ꝑ annũ factũ
/kalẽdaria hiſtoꝛia
q ĩ vno mẽſe facta eſt
id ẽ:factũ aliqð inſi/
gne/ q ivno mẽſe fa

ſtoꝛia annalis eſt fa-

ctũ . Effimera ẽ q

repẽte factũ ẽ·iĩ vno
die wli pte menſis.
Mac ſilitudine effi⸗
mera eſt piſcis qͥ mo/

rit᷑ eodẽ die qͥ naſcit᷑

NQñq;a re ꝗᷓͥ non ẽ p

a qnq; a pſona vt yſa
ac ſignificat chꝛiſtũ

ſona · vt veruex occi

ſus bumanitatẽ paſ⸗

ſam ſignificat. er
ſona eni ẽ indiuidua
rationabilis naturę

ſubſtantia. Mñq; a

vnũ ⁊c · i:ſeptẽ dona graꝝ.Qñq; a locovt

pꝑ mõteʒ in qͥ docebat chꝛiſtꝰeminẽtia virtu

tü. Nnq; a tꝑe · vt nõ ſit fuga veſtra byeme
l ſabbato · ie in refrigeratione charitatis.
Nñq; a ſacto · vt interfectio golię a dauid-⸗
id ẽ:interfectio diabetia chꝛiſto. Tropolo/
gia ẽ pᷣmo cõuerſiuꝰ.ptinens ad moꝛes ani⸗/
mi. Et magis mouet q; allegoꝛia quę perti/

net ad eccleſiã militantẽ anagoga ad triũ/

phantem· ad dñi trinitatẽ.

—,

¶ Sequitur tabula in hiſtoꝛiam

Geneſis.

toꝛum.

Depmaria mundi c

7*
6
W

di cõfuſione.
De operepꝛime diei. 2

O
Decreatiõe empyrei celi 1 qua

capi. j.

„ 64

ttuoꝛ elemẽ/⸗

—

3 Deopere ſecũdę diei. „ (. iiij. 4 De deſcenſu abꝛeę in egyptum et de reditu

65 4 . „ ⁹T
4 De quiete ſabbati·⁊ ſanctificatiõe. ca.! .
¶De creatione animę pꝛothoplaſti. ca.xij. De pacto circumciſionis ⁊ mutatiõenomi/

PDe operetertię dieid. ca.v. einſdem. caxlv
à Deopere quarte diei. cCoa. vj. ADe victoꝛia abꝛe et occurſu melchiſedech
De opere quinte diei. ca. vij. capitulũ. xlvj.
Be opere ſexte deii. c. viij. Deoꝛtu inbilei. ca. xlvij.
Se creatione hminis. ca.ix. ¶ De ſacrificio abꝛe poſt pꝛomiſſionem here

De inſtitutione coniugſj. ca. x. dis. ca rlviij
De fuga agar ⁊ oꝛtu iſmaelis. ca.xlix.

De paradiſo ⁊ lignis paradiſi. ca.xij num abꝛe ⁊ larai. ca.l.
— De quattuoꝛ fluminibꝰ paradiſi. ca. xiiij. ſ“ Detribꝰ anglis ſuſceptis ab abꝛaã .ca.lj.
⁶ De ꝓhibitiõe edulij de cepto. ca xv. 5 De duob deſcẽdẽtib in ſodomã. ca. lij.

De im poſitione nominũ animantiuʒ ⁊ foꝛ;//De ſubuerſione ſodomoꝝ. ca.liij.
matione mulieris. ca.xvj. De inceſtu loth. ca.liiij
,SDe ſomno adę⁊ foꝛmatione mulierisð co/ / De peregrinatione abꝛaę apud abimelech
ſta eius. ca. xvij. regem gerare. ca. lv.
è,De nominibus mulieris. ca. xviij. 8 Deoꝛtu yſaac ⁊ eiectiõe agar cũ filio.ca. lvj
De ꝓphetia ade. ca. xix. ? De puteo iuramẽti. ca. lvij.
. De ſtatu innocẽtię eoꝝ ante peccatũ.ca.xx. Ve ĩmolatiõe arietis p yſaac. . ca. lviij
9 De ſuggeſtiõe ſerpẽt ſiue demõis. ca. xxj q⸗ De moꝛte ſare. ca. lix.
4 De eſu pomi ⁊ ſtatu poſt peccatũ. ca. ij. MWe legatiõe eliecer ĩ meſopotamiã. ca. lx.
De maledictionibus ſerpentis mulieris et De aduentu rebeccę ad yſaac. ca. lxj.
viri. ca. xxiij. De moꝛte abꝛae poſt ſuſceptam ſobolem de
Seeiectione eoꝛundem de paradiſo vrom cethura. ca. hxij.
phea ignea. ca.xxiiij De oꝛtu regnoꝛum. ca. lxiij.
De generationibus ade. ca. xxvAliud incidens. ca.lxiiij.
Deoblationibus fratrum. ca xvj. Demoꝛte imaelis. ca. lxv.
BDe moꝛte abel. ca.xxvij. De laboꝛe rebeccęĩ ꝑtu geminoꝝ ca.lxvj
De generationibus cayn. ca.xxviij.?* Tertium incidens. ca. xvij.
ĩo De ſeth ⁊ eius generatione. ca. xxix. * De vVditiõe pᷣmogenitoꝝ eſau. ca.lxviij
Kpilogum interſerit. ca.xxx De deſcẽſu yſaac in geraris. ca.lxix
De cauſa diluuij. ca. xxxj. Nuartum incidens. (a. xx.
De arca noo. ca. xxxij De vxoꝛibus eaau. ca. kxj
ſà De in greſſu in areaam. ca. xxxiij. De benedictione iacob. ca. lxxij
SBe inundatiõe cathacliſmno. ca. xxxiij. De ſomno iacob cum fugeret in meſopota⸗
PDe egreſſione noe nr. * ca. xxxv. miam. ca. lxxiij
BDe ebꝛietate noe maledictione cham:ca 2 De duabe vxoꝛibus iacob. ca.lxxiiij
pitulum. xxxvj. De q̃ttuoꝛ filijs lye ⁊ ð filijs ãcillaꝝ ca.lxxv
12. De diſpſiõe filioꝝ noe ⁊18 nẽroth.cxxvij Quintũ incidens. ca. lxxvj
De turre babell. . ca.xxxviij. · De reliqs filijs lye ⁊ ð oꝛtu ioſeph.cꝗ.lxvij
5 Prꝛimum incidens. . ca.xxxix. De diuſis coloꝛibꝰ gis fetihꝰ. ca. lxxviij
ſzʒ De oꝛtu idoloꝛum. ca. xl. 3 De fuga iacob ⁊ federe cũ labã inito.c.lxxix
35 De generationibus ſem. ca. xlj. De muneribus pmiſſis eſaun. ca.lxxx

6

9. De egreſſu thare ⁊ ſuoꝝ ð chaldea. ca xlij. De lucta iacob cũ angelo ⁊ mutatione no⸗/
ſe Heannis abꝛepoſt moꝛtẽ pꝛis. ca. xliij. minis. ca.lxxxj

„

y De aduẽtu abꝛęĩ terrq cbanaõ. ca. xliiij =gDe occurſu eſau 1⁊ empſvneogri in ſichen.

—, -- —

—

——
—

—— —
— —

——

2„ De moꝛte ſichemitan ꝓ ra ptu dine.c. lxxxiij

e moꝛte rachel ĩ ꝑtu beniamin. ca.lxxxiiij
4 Re moꝛte yſaac ⁊ regibꝰedom. ca.lxxxv.
Sextum incidens. LCLa. lxxxvj

De vnditione ioſeph. ca. lxxxvij
10 De ingreſſu ioſeph in ęgyptũ. ca.lxxxviij.

—Quod iudas genuit phares et caramð ta

mar. ca.lxxxix.
s De incarceratione ioſeph. ca. xc.
25De expoſitione ſomnioꝛum pincernęet pi/
ſtons. ca. xcj
/Se ſublimatione ioſeph ꝓ expoſitiõe ſom-⸗
nij pharaonis. ca. xcij

De ingreſſu fratru ioſeph ĩ ęgyptũ.ca.xciij
29 De reditu fratruʒ ad patrem. ca xciiij
24 Beingreſſu fratrũ in ęgyptum cum benia/
min. ca. xcv.
22 Muod igſeph indicauit ſe fratrib. ca. xcvj
22 De deſcenſu iſrael in egyptum.
1 Nuod ioſephoccurrit patri · et introduxit
eum ad regem. ca. xcviij
2½ De datiõe qntę ꝑtis frugũ ĩſtitutę. ca. xcix
29 De iuramẽto qð fecit ioſeph patri. ca. c.
2 De bñdictione effraym ⁊ manaſſe. ca.c
121 De bñdictiõibꝰ duodecim tribuũ. ca.cij.
.

2 Demben. c. cii.
N4 De ſymeone et leui. ca.ciiij.
Deiunucdaa. ca. cv.
32* Degabulon. ca. cvj
3 De iſachar. ca. cvjj.
z. De dan. ca. cviij
z3²°De gaecd. ca.cix
3z3 De aſer. , ca. x.
„* Ee neptalim. ca. cxj
De benedictionibus ioſeph. ca. cxij
ca.cxiij.

3 Deleniomm.
ʒ De moꝛte Jacob et tranſlatione eius in he
bzꝛon. ca.cxiij.
ESereditu ioſeph et eius moꝛte. ca.cxv.

glios ĩ aqua a

ecreationeempyreicelier quat

tuoꝛ elementoꝛu. ¶ Capituluʒ.I.
NPpꝛincipio
erat vrbũ:⁊ verbũ erat pnci
piũ in qͥ T qd pater creaunit
ſidñ. Mundus q́ttuoꝛ mo
dis ðꝛ. Nñq; empyreñ celũ mundus dicit᷑
ꝓPter ſui mundicis.Qñq; ſenſibilis mun/
dus· qui a gręcis pana latinis omne dictꝰ
eſt· qꝛ philoſophus empyreũ nõ cognouit
Qñq; ſola regio ſublunaris mũdus dicit
qʒ hec ſola animãtia nob nota habet· de qᷓ
pꝛinceps mundi huius eiciet᷑ foꝛas. ñq;
homo mũqus dicit᷑ · qꝛ in ſe totiꝰmũdiima⸗
ginem repᷣſentat. An a dño homo oĩs crea⸗/
tura dictus ẽ· grecus hominẽ microcoſmũ
id ẽ:minoꝛẽ mundũ vocat. Em pyreũ autẽ
⁊ ſenſibilẽ mundũ·⁊ ſublunarẽ regionẽ cre
auit deus · id eſt. de nihilo fecit:hoĩem vero
creauit.id ẽ plaſmanit. De creatiõe ergo il
loꝝ triũ inquit legiſlatoꝛ. In pᷣncipio crea/
uit deꝰcelũ ⁊ terra ·i:ↄtinẽs ⁊ ↄtentũid eſt·
celũ empyreũ angelicã naturã. Terrã ve/
ro materia omniũ coꝛpoꝑ· id eſt:· quattuoꝛ
elemẽta · id ẽtmundũ ſenſibilẽ ex his cõſtã/
tem. Quidã celũ ſuperioꝛes ptes mũdiſen/

ſibilis intelligũt· terram inferioꝛes ⁊ palpa

biles. Abi nos habemꝰ deus · hebꝛe? habet

eloym:quod tam ſingulare q; pluraleẽ· id

eſt · deus vel dij · qꝛ tres ꝑſonę vnꝰ deꝰ crea⸗
toꝛ c. Cũ wero dixit moyſes· creauit· trium
erroꝛes elidit:platonis·ariſtotilis· ⁊ epicu⸗
. .„„ . „ „ 6
ri. Plato di xit tria fuiſſe ab eterno · ſc deũ ·

Vageas· yleæ in pncipio tẽpoꝛis de yle mun-

dũ factũ fuiſſe.Ariſtotoes duo:munduʒ et

opificẽ qᷓ de duohꝰpncipijs ·ſ materia ⁊ foꝛ
ma operatꝰ ẽ ſine pncipio·⁊ oꝑat ſine fine.

Epicurꝰ dio· inane T athomos ⁊ ĩ pncipio
natura duca athamos ſolidauitĩ terraʒ
ios ĩ aera· alios ĩ igne Moy
ſes wro · ſolũ deü ete Rũ ꝓphetauit. ſine

iacẽti materia mũdũ creatũ. Crea taũt ẽ in
pncipio · i· ĩ filio · 1 iterãdũ eſt in ncipio ſic ·
In pncipio creanit deꝰcęlũ ⁊ trã :ĩ pncipio

ſcʒ tpis.Coena enĩ ſũt mundꝰ? ſpᷣs.Sicut
33

auüt ſolꝰ de? eternꝰ. ſicmũdſensiternꝰ · id ẽ

ſemp ęternꝰ.i· tpaliter ęternꝰ· angeli s ſem
piterni. Ael ĩ pncipio oĩu; creaturaꝝ· crec?
nit celũ fraxi·has creaturas pᷣmoꝛdiales
fecit: ſimul. Sʒ qð ſimul factũ ẽ·ſimul di
ci nõ potuit. Licet enĩ hpᷣus noĩet celum q;ᷓ
tra · tñ ſcptũ ẽ. In initio tu dñe tram fũda/
ſti· 1 opa mannũ tuaꝝ ſũt celi. Mãc creatio

nẽ mũdi ſlibatã:ſub opibꝰvj· dienꝝ expli/

cat ſcptura · inſinuãs tria · creationẽ · diſpoſi
tionẽ· ⁊ oꝛnatum. In pꝛimo die creationẽ?
qᷓ̃ndã diſpoſitionẽ. In ſcdᷣo ⁊tertio diſpoſi
tionẽ. In reliqs tribus oꝛnatum.
naria mundi confuſione.
Lapitulum. II.

Erra autez erat

inanis ⁊ vacuai:machina mũdia
lis ad huc erat inutilis ⁊ infructuoſa et va/
cua oꝛnatu ſuo. Et tenebꝛę erãt ſuꝑ faciem
abyſſi. Eã dẽ machinã quã terram dixerat
abyſſũ vocat ꝓ ſui cõfuſione ⁊ obſcuritate.
Anñ ⁊ grec eã chaos dixit.Quia vero di/
ctũ ẽ · tenebꝛę erãt·qda dogmaticauerütte⸗
nebꝛas fuiſſe eternas · ꝗiã·ſ. cũ mũdꝰ fieret
erãt. Alij irridẽtes deũ veteris teſtamẽti di
cũt eũ pᷣus creaſſe tenebꝛas q; lucẽ. Sʒ tene⸗
bꝛę nibil aliud ſũt q; lucis abſentia.Oblcu
ritas aũt ꝗᷓdaʒ aeris a deo creata ẽ·⁊ dicta
tenebꝛę. Vñ ⁊ ĩ cathalogo creaturanꝝ dictũ
F. Bñdicite lux ⁊ tenebꝛę dño. Et ſpũs dñi
id ẽ ſpũſſanctꝰ dñs · vel dñi volũtas fereba
tur ſuꝑ aqs· ſic̃ volũtas artificis habent pᷣ
oculis oẽzʒ materiã domꝰ faciẽdę ſuꝑ illam

7.

fert dũ qͥd de qͥ facturꝰ ẽ diſponit. Pꝛedi⸗

ctam machinã aqs vocat q̃ſi ðuctilẽ mate
riã ad opandũ ex ea. Ideo vro ſic variãt
eiꝰ noĩa · ne ſi vniꝰ elemẽti noĩe tm̃ cenſeret
illi magis putaret᷑ accõmoda. Hebꝛę? ba/
bet · ꝓ ſuꝑferebat᷑ incubabatæxl ſyra ligua
fouebat · ſicut auis oua. JIs qͥ cuʒ regimine
naſcẽtis müdi notꝙ initiũ. Hüc locũ ma⸗
le intellexit plato · dictũ H putãs de aia mũ/
Di. Sed dictũ ẽ de ſpirituſancto creante de
legit. Emitte ſpiritũ tuũ ⁊ creabũtur.
Deopere pꝛimędiei. ¶ Capi.III.

genuit in quo erat
vt fieret lux·i· tã faci

le · vt ſi quis diceret

Vrbo. Lucẽ vocat
q̃ndã nubẽ lucidã ·

Nritqʒ oeꝰ. Fi/

atlux. Et facta eſt lux · id · vrbuʒ

Sicut verbum ẽ fili
us · ita dicere ẽ gigne
re ⁊ gigni.

illuminantem ſuꝑioꝛes mũdi ptes · clarita⸗
te tñ tenui · vt fieri ſolet diluculo⁊ q ad mo
dũ ſolis circũagitata. Pꝛeſentia ſui ſuꝑiꝰ

SGiẽ q;cito oculos

aperio · ſtatim acies
mea ſolẽ iacit in oꝛi
entẽ · qdᷣ nõ faceret

niſi multa aeris ſpa

tia ꝗᷓ ſunt ĩter me et

ſolem tranſuolaret
qua momẽtaneam
trãſuolatiõem ſi ve

lim explicare · ſepe

addam pᷣus et poſt.
Sic pꝛiꝰtrãſit acieſ
mea aerẽ vicinũ · pꝰ
gerẽ qᷣ ẽ ſuꝑ alpes ·
poſt aerẽ q ſup ali

as tras vſq; ad oce/
anmu. poſt agerẽ qͥ ẽ
ſup oceanũ·⁊ tãdeʒ
tangit ſolem.

hemiſperiũ ⁊ inferiꝰ
viciſſim illuminat.
Per fiat · pᷣſentia vł
Pſcientia lucis ĩ deo
intelligit᷑ puſq; fieret

pfecta ẽ eſſentia eiuſ

dem in actu · · cum ꝓ
dijt ad eẽ.Et vidit de
us lucẽ ꝙ Et bona · i ·
ꝗplacuerat in ſᷣſen/
tia vl pᷣſciẽtia · vt fie
ret · placuit ĩ eſſentia
vt maneret. Vel tro/
pice vidit.i; videre fe

cit. Et diuiſit lucẽ ac

tenebꝛas. Mic ĩcipit
diſpoſitio. Et tñ ali⸗
qd dicit ð creatione

qſi cuʒ luce tenebꝛas

creauit · i · vmbꝛaʒ ex
obiectiõe co wꝛꝝ lu⸗

ci creatas dioiſit locoꝝ diſtãtia ⁊ ꝗᷓlitate.

ſperia viciſſim ſibi vedicarẽt. Intelligit eti

am h angeloꝝ facta diuiſio Stotes lux ca
dẽtes tenebꝛeę dicti ſunt.Et appellauit lucẽ

diẽ · a dyan greco qð ẽclaritas·ſic lux x qꝛ
luit · i· purgat tenebꝛas.Tenebꝛas dixit no

ctem a nocẽdo:qꝛ nocet oclis ne videaãt:ſic

tenebꝛe· qꝛ tenẽt ocłos ne videanti. Sic tñ
Dies exoꝛtũ ẽ a dyan gręco/ita nox a nictin
Et factũ ẽ veſpe·⁊ poſt factuʒ ẽ mane.Et ſic
cõpletꝰ ẽ dies vnꝰnaturalis. Mꝛimo enĩ cũ
celo et tra lux ẽ creata·ꝗᷓ paulatim occidẽte
factü ẽ pᷣmũ veſꝑe pᷣmę diei vſualis:⁊ eadeʒ

Geneſis

migrãte ſ terras ⁊ ad oꝛtũ veniente/factũ ẽ gna ⁊ lapides ·fit etiã eſſentialiter cũ leuiga
mane id ẽ·termĩata ẽ nox ⁊ inchoauit dies ta ĩ ſirncturã domꝰ diſponũt᷑ · ita cũ dꝛ· fiat
. ſcðᷣa. Itaq; ſcedete luce die termiata:et ſe- ad pᷣſentiã vel pᷣſcientiã dei refert᷑. Fecit ad
quẽte nocte termĩata· extitit dies vnꝰ. Lux opꝰ ĩ materia·factũ ẽ ad opusĩi eſſentia. Il
lud pmo die · iſtud ſco factũ ẽet cũ huius

Ren⸗ htes oñdebat.̊ nõ diuidebat.

eopereſcðę diei. ¶ Capitu.IIII.

Ecunga die di

diei opꝰ bonũ fuit vt cęteroꝝ:tñ nõ legit᷑ de
eo. Nidit deꝰ eẽt bonũ Tradũt enĩ hebꝛei

qꝛ hac die angelꝰ factꝰ ẽ dia bolꝰ ſathanael

ſpoſuit deꝰ ſupioꝛa mundi ſenſibi id ẽ lucifer qbꝰhe W
is. Empyreũ enĩ celũ q;cito factũ ẽ ſtatim bꝛeis ↄſentire vidẽ Dicit ſathanael qꝗ 7
W diſpoſitũ ẽ ⁊ oꝛnatũiiſanctis angelis reple tur qui ĩ ſcdᷣa feria lucifer. Qð ĩ vita be
tü. Fecit gea die deꝰfirmam entũ in medio miſſaʒ ð an gelis c ã ati clemẽt! iuenit · et
G aauan· i·qᷓndã exterioꝛẽ mũdi ſuꝑficiem ex tare conſueuerunt . fozte cũ ſit alijs age⸗
ads cõgelatis · ad inſtar cryſtalli cõſolida/ qᷓſi in laudẽ ſtantiñ loꝝ noĩbꝰ.i:raphael
tam ⁊ ꝑlucidãintra ſe cetera ſenſibilia cõti angeloꝝ Sʒtradũt ſile. Sic dictꝰ añ la
nẽtẽad imagineʒ teſte ꝗᷓ in ouo ẽ·⁊ ĩ eo fira ſancti: qꝛ ĩ ſignũ ſa plum · vel foꝛte poſi
ſũt ſidera.Et ðꝛ firmamentũ nõ tm̃ ꝓpr᷑ ſui ctũ eſt h ·qꝛ binariꝰ lapſum:quaſi aduer
ſoliditatẽ·ſᷣ qꝛ terminꝰ ẽ qquanꝝꝗᷓ ſuꝑ ipſũ infamis numer⸗ eſt ſarius.el· id ẽè deo.
ſũt firnꝰ⁊ intrãſgreſſi bilis. Dicit᷑ etiã cclũ: iĩtheologia· qꝛ pmꝰ

qꝛ celat ·itegit oĩa ſen ſibilia.Et cũ legit᷑ fir
mamẽtũ cęli· endiadis ẽi:firmamẽtuʒ qð ẽ
cęlũ: vt cũ ðꝛ creatura ſalis. Añ ⁊ ꝓ ſui ↄca
meratiõe grece ðꝛ vꝛanoni·palatiũ. Ael
ðꝛ celũ · q̃ſi caſa elyos · qꝛ ſol ſub ipſo poſitꝰ
ipſũ illuſtrat. ãc tñ circũuolutã cõcame/
rationẽ philoſophꝰ ſũmitatẽ ignis intelle
xit.Kũ enĩ ignis nõ hʒ qͥ aſcẽdst circũuolui
tur · vt ĩ clibano patʒiita ⁊ circa mundi ex
rioꝛa ignis voluit᷑.⁊ G ẽ ſydereũ vl ethereũ
ceęlũ.Eſt ⁊ tertiũ celũ infra · qð aereũ ðꝛ · de
q́ Aues cęli comederũt illud. Quidã q̃rtũ
ſuſpicant᷑ eẽ celũ ſuꝑ em pyreũ·qꝛ lucifer cũ
eſſet in empyreo legit᷑ dixiſſe · aſcẽdaʒ ĩ celũ
⁊c. Et ĩ eo modo dicũt eẽ chꝛiſtũ hoĩeʒ ſup
angelos q ſũt in empyreo. Sane firmamẽ/
tum diuiditaquas ꝗᷓ ſub ipſo ſũt ab aquis
ꝗ ſupꝑ ipſũ ſũt·de quib ðꝛ in ps. Qui teg
aquis ſuꝑioꝛa eius:⁊ ſunt ſicut ⁊ ipſũ con/
gelate vt cryſtallꝰ. ne igni ſolui poſſint · vel
in mõdũ nebulę vapoꝛabiles. Cur wero ibi
ſint deꝰ nouit · niſi ꝙ q dam autumant inde

gquaſi poſt ſui cõſũmationẽ,

ab vnitate recedit. Deus aũt vnitas ẽ ⁊ ſe/
ctionẽ ⁊ diſcoꝛdiam deteſtatur. Pꝛonuer. vj
Poſſu mꝰtũ dicere·qꝛ opus tertię diei qua
ſi adhuc eſt de oxere ſecũdę diei ·qð poſi pa
tebit. Vñ nõ comẽdatur nili in tertia die-

ere tertie diei. ¶ Eapitu. v.

Ertia dieaquaſ

ſub firmamẽto cõgregauit deus in

vnum locũ. Quę Iz plura obtineãt loca· tñ

qꝛ oẽs cõtinent᷑ in viſceribꝰ terre in vnũ lo/
cñ cõgregate dicte ſũt. Et potuit eſſe vt aꝗᷓ
ꝗtotũ aeris ſpatium occupabãt vapoꝛabi
les·ſolidatę modicũ obtineãt locũ vel terræ
paululũ ſubſedit · vt eas tãq; ĩ matrice con/
cluderet:⁊ ſic apparuitarida ·ꝗᷓ q̃ſi latẽs ſſᷣ
aquis:ꝓpꝛie humus dicta ẽ· ſed cum appa/

ruit arida/eadem ð terra·qꝛ teritur ꝑedib

animantiũ. Ael circũ poſitis tribꝰelemẽtis
ðꝛ ſolum dNꝛ ſolida: dꝛ tellusqꝛ tolerat la/
boꝛes hoĩuʒ.Tõgregationes aquaꝝ voca/

roꝛem deſcẽdere ĩ eſtate. Qð aũt dictũ ẽ · fi⸗
at firmamẽtũ/⁊ poſt deus fecit firmamẽtuʒ
D ⁊tertio · factũ ẽ firmamẽtũ ·non ſuꝑfluit · qꝛ
ſicut ĩ donm facjẽda pᷣmo domꝰ fitĩ ſcientis qeẽt bonũ·⁊ addidit aliud opꝰilli ·cũ dixit
artificis:fit etiã materialiter cũ leuigant᷑ liꝰ Germinet terra. Nec de oꝑe germinãdi im̃
9 4

uit maria hebꝛeo yveomate qui quaſſibet
aquaꝝ cõgregatiões vocant maria.Com/
pleto ergo aquaꝝ ope ſubdit᷑.Et vidit deꝰ

intelligendũ ẽ ·ſ̊ de potẽtia q̃ſi potẽs ſit ger/
minare. Oꝛoduxit eni dæ terra herbã viren
tem.⁊ faciẽtẽ ſemẽ:⁊ lignũ pomiferũ faciens
fructũ pᷣm genera ſua. Datʒ qꝛ nõ ꝑ moꝛas

tsépon vt modo ꝓduxit platas ſuas terra· D5

ſtatim ĩ maturitate viridi · in q̃ ⁊ herbę ſemi
nibus ⁊ arboꝛes pomis onuſtę ſũt Notãdũ

N dictũ ẽ virentẽ. Quidã dicũt mumdũ in

Wre factũ · qꝛ viroꝛ illiꝰtemꝑis eſt ⁊ fructifi/
catio. Alij qꝛ legũt·lignũ faciẽs fructũ:⁊ ad
ditum · berbã habentem ſemen · factũ dicũt
in auguſto ſub leone. Sed in marcio factũ
dogmaticat eccleſia. Nota cñ pᷣmo ait faciẽ

tem ſemẽ · ⁊ addit·habẽs vnũqð q; ſemẽt

quia ſementis pꝛopꝛie dicitur dum adhuc
Ein ſemẽtino ˖ ſemẽ 5
ro cuʒ ſeminat · ſe id ẽ in herba iplü ſe/
miniũ vo vl ſemen mẽ pꝓferẽte ˖ qꝛ ſemẽti
tum · cũ ſeminatũ ẽ. nũ ↄx·q̃ſi ſemẽ tenẽs
Diſtinguit᷑ tñ alir ſementis quali ſeme
ſementis frugũ ar tentũ vel detentů.
boꝛum ſemẽanima
liñ · ſem iniñ cuiuſq; rei exoꝛdium. Nec nos
moueat/quia in diſpoſitione elementoꝛum
videtaer nõ diſpoſitus qꝛ nõ ẽ noĩat · ſ̊ di
ſpoſitus ẽ · cum liber ab aquis notã nobᷣ foꝛ/
mam accepit.

eoperequartędiei. ¶ Ea. VI.

) Warto dieque
diſpoſuerat cgpit oꝛnare · rebꝰ? illis

eque infra vniuerſum mũdum cõgruis mo/
tnibus agerentur. Plante enim qʒ terre he
rrent ad diſpoſitioneʒ terre quaſi magis ſpe-
ctant/⁊ ſicut diſpoſitionẽ· ſic ⁊ oꝛnatnʒ a ſu/
perioꝛibus inchoauit. Fecit enĩ eadẽ dielu-
minaria ſolem et lunam et ſtellas. Et ðꝛ ſol
qꝛz ſolus lucet · i nullũ cũ eo. Luna luminum.
vna · i· ma · vt vna dierũ · xel vna ſabbato
rũ 8ꝛ. Sol ⁊ luna dicunt᷑ magna luminaria
in duobꝰ ex duobꝰ . nõ ſol ꝓ quatitate
luminis ſed ⁊ coꝛpisg nõ im̃ cõparatione
ſtellarum . ſed ⁊ ſm ſe · quia ſol dicit occies
maioꝛ terra · et luna ””M .
etia maioꝛ terra di / Mð inde ꝑpenditur
citur. Lunã ſtellas qꝛ ę’que magna vide

voluit illuminare turab omnibus vbi

noctem:ne nox ſine q; terrarum quod fie
lumine nimis eẽt in ri vix poſſet · niſi ma⸗/
decoꝛza·⁊ vt operan ioꝛeſſet terra.
tes in nocte vtnaoua—
te ⁊ viatoꝛes ſolatiũ luminis haherẽt. Sũt

etiam quędam ani/

cule que luceʒ ſolis M axime be aues in

ferre non poſſunt· deſertis ethiopię ba⸗
fere nocte paſcũtur renoſis vbi modicꝰ ĩ

Mec ſuꝑfluit ſol· lʒ pulſus venti inuẽta

nuhes lucida vice, itinerãtium veſtigia
eiꝰ ageret · qꝛ illa te, complanat.

nuem ⁊ inſufficiẽtẽ
lucem habebat · ⁊ foꝛte non niſi ſuꝑioꝛa illu

minabat · ſic nec ſtelle modo. Deilla auteʒ
nube lucida ſupᷣdicta tradit᷑ modo ꝙ vłre

dierit ĩ materiã vnde facta fuerat· vt ſtella
ꝗ awaruit mag- colũba ĩq̃ viſug eſt ſpũſ
lanctꝰ. Vel qꝛ ſemꝑ ſolem comitat vel ꝙ de

eLa factũ ẽ coꝛpꝰ ſolare. Mec tiñ ad decoꝛem

et ad vſũ luminis ea voluit eſſe · H̊ etiam vt
eſſent in ſigna ⁊ tpa·et dies · et annos · vt ſcỹ

ſigna ſint ſerenitatis ⁊ tempeſtatis. Ael vt

exipſis fierẽt ſigna.xij·maioꝛa·⁊ ꝗdã ſigna
minoꝛa plura his : ꝗᷓ dicunt᷑ ſigna vl ſide/
ra.Cũ qꝛ mo gna diligẽtia ſignauit vel cõſi

Terauit ea antiquitas. Cũ qꝛ adhuc ſignãt

⁊ cõ ſiderant ea hoĩes ad deſignationẽ tepo/
rũ. Mec dicenduʒ eſt · vt genetaliaci · ſiue ge
neatlici ſomniãt · ꝙ poſita fint in ſigna euẽ/

tuum ⁊ operum noſtroꝛũ·aut ꝙ ſtatus vite

nr̃e ſignẽt ⁊ moderent᷑:qð docent qbuſdã

experimẽtis· ꝗᷓ apoceleſmata vocant. Non
enĩ credendum ẽ decelo.his q alieni ſunt a
patre qui eſt in cęlis. Nð aũt ſequit᷑ in tpa

nõ eſt putãdũ · ꝙ tũc ꝑ ea inciperent eẽ tpa
ꝗ cęperüt eſſe cũ mundo ſᷣ qꝛ ꝑ ea quattuoꝛ
ſunt tẽpoꝝ diſtinctiões. Sol q; deſcẽdens
ad capꝛicoꝛnũ ·ſolſticiũ hyemale facit·aſcẽ/
Tens ad cancrũ eſtiuale. Inter vtrüq; pari
ab vtroq; diſtãtia:eęquinoctia fac̃. Nel eſt

ibi endiadis· ſinti ſigna ⁊ tꝑai:in ſigna tẽ/
poꝝ In dies ðꝛ pluralit q;ꝛ dies mitiplieit
Z2. De die . ſ·naturali:ſſpatioæriiij hoꝛaꝝ
1 de die vſuali. Monit enã dies ꝓ tꝑenon

„⸗

„
?e

. .
üü2?

rrr

Geneſis

determĩato ⁊ ignoto nobᷣ vtibi. In illa die
ſtillabũt mõtes dulcedinẽ. In annos etiaʒ
pluraliter dictũ ẽ · qꝛ etiãẽ annꝰmultipliciter

ðꝛ. Mec h̊ dico · qꝛ apud diuerſas natiões
ſũt vtiq; diũſe ãnoꝝ diſtinctiões · maioꝛũ
7 minoꝝ· planetę ãnos ſuos hñt. Sʒ ſᷣm
ecclię vſũ dicimꝰ B. Eſñi eni annꝰlunanha

bes · ccc.liiij · dies. Eſt ſolaris · cõſtans ex die

bus · ccc . lxv · ⁊ q̃drante·i·ſex hoꝛis.Eſt et bi/
ſextilis · cõſtãs ex · ccc lxvj. Eſt emboliſmalis

q ↄſtat ex · ccc· lxxx · diebus . excedit hñs · xiij
lunatiões Dicit᷑ etiã annꝰab an · ꝗqð ẽ circũ

gꝛ in ſe reuoluit᷑. Añ ⁊ antiquioꝛes añ vſũ

lraꝝ·annum figurabãt ſub ſpecie ſerpẽtis ·

cuicanda in os eiꝰreuoluebat᷑.Facta g̊ lu/

minaria woſuit deꝰvt luceãt ĩ firmamẽto cę

cem ac tenebꝛas.Mò aũtluna ĩ plenilunio

facta ſit. ex alia ꝑ pendit᷑ trãſlatione ꝗᷓ hʒ·
⁊lumĩar̃e minꝰ ĩ inchoatiõe noctis. In pᷣn/

cipio enĩ noctis nõ oꝛit᷑ luna niſi pãſilenos
id ẽ rotunda.Et ðᷣꝛ a pan · greęce · i · totũ lati
ne·⁊ ſylenos·i:luna:vel menei.luna quod

nos pleniluuiũ appellamꝰ Inde ppenditur
ibi factꝰ ẽ mane ĩ oꝛiẽte:⁊ ſacto veſꝑe luna

facta ẽ in initio noct ſiliter ĩ oꝛiẽte. Aolũt

tñ quidã ꝙ; mane ſimul facti ſins · ſol ĩ oꝛiẽte

lIluna ĩ occidẽte· ⁊ ſole occidẽte·luna ſub ter/
ra redijt ad oꝛiẽtẽ in inchoatiõenoctis.
eopere quinte diei. ¶ Eapi-vVII

R Binta die de⸗

ans aeri·natatilia ads:⁊ vtraq; exaqs oꝛ/
ta ſũt. Facilis enĩ trãſitꝰ ẽaꝗᷓ ĩ aera tenuan

do · geris ĩ aquã ſpiſſando. Piſces voca

uit moyſes reptilia · qꝛ impetu q̃ͥdã totos ſe R
rapiũt vt ſerpentes · nõ ferũt᷑ pedib vt fere
Mota qꝛ exh̊ qð dictũ eſt creauit volatile
ſuꝑ r'ã errauit plato· qͥ deſcẽdẽs ĩ ęgyptuʒ
libꝛos moyſi legit · 1 putauit moyſen ſenſiſ⸗
ſe volatilia eẽ oꝛnatũ aeris tm̃ circa terram

oꝛnatũ vo aeris ſu-
pPioꝛis calodcmõ es Aũ mag wre dęmo
⁊cacodęma es. Sʒ nesdicãt᷑ boni ange⸗
nita ẽ Boni eni dę li q; mali in ſuggilla

ginoſũ detruſi ſunt =
ad pęnã/ nõ ad eiꝰoꝛnatũ. Deꝰenĩ peccãtib
angelis non pꝑepercit. Creauitq; deꝰ · i· plaſ⸗

mones vt dotů eſt · tionẽ tñ ꝓmiſſionis

ſũt ĩ empyreo:mali eoꝛũ ſcʒ eriti ſic dij·

vo ĩ hũc arerẽcali/ datũ ẽ eis q̊ nomen.

manit cete grãdia. Cete generl neutri ẽ in/
declinabile · declinat᷑ tñ cetꝰ ceti· ⁊ oẽʒ aĩam
viuẽtẽ atq; motabilẽ quã ꝓduxerãt aquę.
Motabiles aũt dicunt᷑ aĩę piſcium et auiũ
reſpectu aĩę hoĩs. Ille enĩ mouent᷑ de eẽ ad
nõ eſſe · iſta non · qꝛ ppetua eſt · vel qꝛ foꝛſan
animas nõ habent ſed tñ ſpũs vegetatiuos
qꝛ cũ ipis animab UM

extinguit᷑ ipſuʒ aĩal

vocauit aĩlam · id ẽ ·

viuẽs. Vnde ⁊ grę/

ci diuidunt anima/

lia per coa et ſichea ·

coa · id eſt: viuentia

bꝛuta · ̊ ſichea ani⸗

mata a ſiche qð eſt

Auguſtinuſ videtur
velle ꝙ piſces anias
habeãt. Dicit enim
eos habere memoꝛi⸗/
am. Mit enim fonteʒ
eſſe in bullenſi regio

ne plenum piſcibus
qui cum hominibus

qui creatus ẽ vt nõ uerunt.
moꝛeretur ſi rlle:““’
Illa vero creata ſunt vel vt in eſum cedant
alijs · vel ſenio deficiant. Mis benedixit deꝰ

aĩa rationalis. Sed ſupergradientibus
etiaʒ dicitur creÄatũ gregatim natando
motabile:quod cre eunt et redeũtet ſtãt

atum ẽ ſic vt moue/ cum ſtantibus:expe/
retur ð vita ad moꝛ ctãates vt aliquid eis

tem· quod nõ homo iaciãt·quia ſic aſſue-/

Creſcite ⁊ multiplicamini.

nit de terrã. Pꝛoduxit enim terra
nera animaliũ · iumẽtareptilia · beſti⸗
as. Sciẽs enĩ deꝰ hoĩem peccatũ caſuruʒ

pereſexte diei. (Capi. VIII.

in pęnã laboꝛ:s ad remediũ laboꝛis dedit ei
iumẽta ꝗſi iuuamẽt ad opꝰ vel ad eſum.
Reptilia vero ⁊ beſtię ſũt ei ĩ exercitium. Re
ptiliñ vero ſũt tria genera trahentia vt ver-
mes qui ſe oꝛe trahũt · ſerpẽtia vt colubꝛi qͥ
vi caſtrarũ ſe rapiũt repentia pedibi ſcʒ vt

lacerte vvtrace. Dicunt aut yeſtig qſi va⸗

ſtiga vaſtando-id eſt·ledendo et ſeuiendo.

Nugęrit᷑ de quibuſdã minutis aĩantibꝰ· ꝗᷓ
vl ex cadauerib vel humoꝛib naſci ſolent
ſi tunc oꝛta fuęrint. Quoꝝ ſex ſunt genera
NQuędam enim ex exhalitionibꝰ habet eſſe ·

vt bibiones: vermes q añ clepſidrã naſcũt

bibiones ex vino · papiliones ex aqᷓ. Nuę/
Dam excoꝛruptiõe humoꝝ vt vermes in ci
ſternis. Quędã ex cadauerib vt apes exiu/
uẽcis · ſcarabei et ſcabꝛones muſcę magnę ꝗᷓ
ſonãt ex volatu:naſcũt ex equis.Quędam
excoꝛruptiõelignoꝝ vt terredines.Quędã
ex herbaꝝ coꝛruptiõe.vt tineę ex oleribus.
Nuędã excoꝛruptiõe fructuũ · vt gurgulio
nes ex fabis. De his ꝛ q; ſinecoꝛruptione
naſcũt᷑· vt illa ꝗᷓ ex halitionibo tũc facta ſũt
ꝗͥ wro excoꝛruptioniby poſt peccatũ exrebꝰ
coꝛruptis oꝛta ſũt. Queęeritur q; de nociuis
animãtibꝰ.ſi creata ſint nociua· vł pmo mi
tia · poſt facta ſint homini nociua. Dicit᷑ ꝙ
añ peccatũ hoĩs fuerũt mitia · ſᷣ poſi peccatũ
facta ſũt nociua homini · tribꝰ de cauſis ꝓpt᷑
lominis punitionẽcoꝛreptionẽ/ inſtructio
nem. Punitur enĩ homo cũ leęditur his vel
cũ timet ledi:quia timoꝛ maxima pęna eſt.
Coꝛrigitur his · cuʒ ſcit iſta ſibi accidiſſe ꝓ

peccato ſuo. Inſtruitur admirando opera

ci :magis admirans opa foꝛmicaꝝ qᷓ; one
ra cameloꝝ. Ael cum videt h̊ minima ſibi
poſſe nocere· recoꝛdat᷑ fragilitatis ſuę:⁊ hu/
miliat. Sed diceret qͥs ꝙ ꝗq̃dã animalia lę/
Dunt alia · ꝗᷓ nec inde puniũt᷑· vel coꝛrigut
Vl inſtrunt᷑. Sed ex his ⁊ in his inſtruitur
homo pꝑ exemplum. Etiaʒ ad h̊ creata ſunt
vt alijs ſint in eſum. Sed ſi iteruʒ dicitur ꝙ
etiã in moꝛtuos hoĩes ſeuiũt. Sed ⁊ in his
inſtruitur homo-ne aliqd genꝰmoꝛtis hoꝛ/
reſcat:qꝛ ꝑ quoſcũq; tranſeat meatꝰ.necca/
pillus 8 capite eius peribit. Ad hũc modũ
ſolet ꝗ̃ri de herbis et arboꝛihus infructuo/
ſis · ſi etiã in illis diehꝰoꝛta ſint·cuʒ ſcptura
nõ memoxet · niſi her das ſeminales et arbo⸗
res fructiferas quę modo ſũt.Poteſt dici·
qꝛ ꝗᷓ modo infructuoſa ſuntante peccatum
fecerunt fructum aliquẽ : poſi peccatum po/

. —M

— ——————— „

tius naſcunt᷑ homini ad loboꝛem q; ad vtili

tatẽ. Ael poſt peccatũ oꝛta ſunt · qꝛ poſt di /
ctum eſt homini. SGpinas ⁊ tribulos germi
nabit tibi. Ael quęcunq; terris herent faci

unt fructũ ·.i: vtilitatẽ manifeſtã vel occultã

Nuia vero piſcibo⁊ auibꝰdictũ ẽ: creſcite et

multiplicamini · etiã de hisĩtelligendũ ẽ lʒ

aonis eon.

hominem ⁊c̃.Et loquitur paterad filium ꝛ
ſpiritu mſanctuʒ. Vel eſt quaſi communis

vox trium perſonarum. Faciamus et no-

ſtram. Factus eſt autem homo ad imaginẽ
dei q;tum ad animam. Sed imago dei eſt
anima in eſſentia et . .
ratione eius: quia id eſt:quo ad eſſenti⸗

ſpiritus factus eſt am et rationem ad
rationalis vt de/ imaginẽ quo advir⸗

us · ſimilitudoĩ vir/ tutes · ad ſimilitudi/
tutibus · quia bona nem dei factus eſt.

iuſta · ſapiẽs. Cum
imagine pertranſit homo · quia illam ha bet

etiam home peccans · ſimilitudine wero ſe⸗
pꝑe pꝛiuatur. Maſculuʒ vero et feminam cre

auit eos. Moc q;dtum ad coꝛpustamen di/

citur creaſſe ꝓpter
animam. Eos autẽ Me putaret quis ꝙ;
Dicit pluraliter· ne/ feciſſet hominem na⸗
androgeos ·i:erma tum ſpiritum· ⁊ ita ſi
froditos factos pu- ne coꝛpote.
taremꝰ. Tamen hm Angdros interpꝛetat᷑
coꝛpus factus ẽ ho/ vir · geos mulier · vel
mo quodammodo gama vnde bigamꝰ.
ad imagineʒ dei · cũ
os homini ſublime dedit · vt deuʒz et celeſtia
videat et imitetur. Ande cum quęſũ um eſ
ſeta quodam philoſopho/ad quid factus
fuiſſet. Reſpondit vtcontempler celum et
celi numina. Dedit autem hbomini deus po

teſtateʒ· vt heſſet alijs animantibus. In tri

bus ergo notatur nedigeite Pꝛi⸗
mo quia non ſoluʒ factꝰeſt in genere ſuo vt

nõ ſit dictũ. Mec eſt enĩ cõmunis cauſa cre

2 ecreationehois.( Capitu.lx

Einde ſubditur

de creatiõe hominis ſic. Faciamus

. ð
—

— .

. .
—

Geneſis

vdicta ·ſᷣ etiã qꝛ imago dei ẽ. Scdo qꝛ cũ de
liberatiõe factus ẽ. In alijs ſiquidẽ oꝑeribꝰ
Diyxit · 1 facta ſũt:in ̊ tanq; inter ſe deliberã
tes pſonę· aierũt:faciamꝰ. Tertio · qꝛ ſ ho
mo dñs ſtatutꝰ ẽ animaliũ ·vt eſſent ei queʒ

futurũ moꝛtalẽ deꝰ ſciebat in alimentuʒ in

indumentũ ·⁊ laboꝛis adiumẽtũ.iñ pecca/
tũ enĩ herbas tm̃ ⁊ fructꝰ arboꝝ dedit deusĩ
eſcã hoĩbꝰ? animalibo.Qð inde colligitur
qꝛ añ peccatũ nil noxium aut ſterile terra ꝓ/
duxit. Et nota qꝛ in maximis · vtĩ leonibꝰ·
pdidit homo dominiũ · vt ſciat ſe amiſiſſe· et
in minimis vt in muſcis etiã ꝑdidit · vt ſci⸗
at vilitatẽ ſuã in medijs babet dominiũ ad
Peneinmr vt ſciat ſe en; in alijs habuiſſe.
Et benedixit eis deus ſic. —
Deinſtitutiõe coniugii. ¶ Ea. Xx.

Beſcite et mul/
tiplicamini. Nð qꝛ ſine ↄiũctiõe
eoꝝ fierinõ potuit · ptʒ qꝛ deꝰconiugiũ viri
⁊ mulieris inſtituit · in q́ ↄfutant᷑ qdã bere/
tici dicẽtes: Cõcubitũ ſine peccato fieri nõ
poſſe. Si ꝗrit᷑· qᷓre añ pꝑeccatum date ſint ho
mini eſcę cuʒ eẽt ĩmoꝛtalis:Dicemꝰqʒ illa ĩ
moꝛtalitas in qua creatus ẽ cibis erat ſuſtẽ
tan da · nec erat talis q̃lis illaꝗᷓ futura eſt ꝗᷓ

cibis nõ indigebit. Illa enim erat poſſe nõ

moꝛi ·G̊ erit nõ poſſe moꝛi.Et vidit deꝰcun/

cta ꝗᷓ fecerat:et erãt valde bona:qꝛ ſingula

ꝑ ſe bona. Sʒ in vniũſitate erãt oĩa valde
bona · ſicut oculus ĩ animali ẽ pulchꝛioꝛ qᷓ;

ſeparatꝰ.vel omnia erant valde bona · id ẽ·

vniuerſitas bonoꝝ erat optima · q; licet quę
Dam in ea ſunt per ſe modo verſa in ↄtume
liam:tamen alijs ſunt in vtilitatem· ipſe ve/
ro ſũmum bonum · de hoĩe vero vt de ceter!
Dixerat non dixit. Et vidit de ꝙ eẽt bonuʒ
qꝛ in ꝓximo ſciebatlapſurum· vel quia nõ/
Durd homo perfectus erat · donec ex eo fieret
mulier. Unde ⁊ poſt legitur. Non ẽ bouum
lominem eſſe ſolum.

one. (apitulum. XI.

ſunt celi eterra. 6cluſio eß operũ NQuia

creati · diſpoſiti ·oꝛnati:igit᷑ pfecti. Et q; in

ſenario facti qͥ pꝛimꝰ ꝑfectꝰ numerantibus
occurrit:q;ꝛ ex ptibus ſuis aggregatis red/

dit eandẽ ſũmã ·qð in monadibꝰ numeris

non inuenies niſi in

iſto. Monadis nu/

merns apellatur ab
vno vſq; ad decem.

Sz nec in decadibꝰ

niſiĩ · xxviij· cõpleuit

eꝰ die ˖ vij · opꝰ ſunz

q fecerat Alia traſ
latio hʒ· vj· ⁊ tũc nul
la ẽ obiectio. Bʒ he

Partes illas nume
ri dicimꝰquarũ ꝗli/
bet aſſignari potelt.
quoto ſit in eo.Licet

eni ſenart? ex vno · et

veoſtet ⁊ ex ·ij · et · iiij ·
Quota tamẽ ſit eiꝰ
pars qrta aut qᷣnta
dici non põt.

Ge quiete ſabbati et ſanctificati⸗

Gtur perfecti

bꝛaica xitas hʒ· vij·
ideo ꝗrit᷑ · ſi cõplere eſt finale qpiã opis
facere ·quõ verũ ẽ qð ſequit.Requieuit ceꝰ
Die. vij. ⁊c. Nerũ ẽ ꝙ diem ſeptimũ fecit · et
ipſũ etiã bñdixit:⁊ poſt requieuit. Aelcom
pleuit · i· cõpletũ oſtẽdit:cu nihil nouũ ĩ eo
fecerit · ⁊ tiũc requieuit ab oꝑerü generibus

nouis. Mihil eni poſt fecit. cuiꝰtũc nõ feciſ⸗
ſet materiã vt coꝛpoꝝ· vl ſilitudinẽ vt aĩaꝝ
NMoõ enĩ q̃ſi feſſus ðꝛ quieuiſſe·ſᷣ qꝛ ceſſauit

Sicut ĩ eſaia ðꝛ:ꝙ ſeraphin requie non ha
bebãt dicẽtia · ſanctꝰ.ſanctꝰ.ſanctꝰ.i:nõ ceſ⸗
ſabãt Vel requienit ab oꝑe vel ĩ oꝑibꝰ id ẽ

nõ eget oꝑibꝰ ſuis:⁊ ẽ dictum q̃ſi negatiue

l reqeuit ab oꝑe in ſemetipſo ·i· a mutabi
litate operũ eiꝰ imutabilitas apparuit. Naʒ
ſtabilis manẽs dat cũcta moueri. Qð aüt

ʒꝛ ab omni oꝑe qð patrarat· inuit eẽ opꝰ

qð nõdum fecerat:a quo nõdum quielcit,
Tria enim opera fecerat · creauit · diſpolnit ·
oꝛnauit.QAuartum opꝰ ꝓpagationis nõ

deſinit operari. Quintum faciet:cum pᷣcin/
get ſe· et tranſiẽs miniſtrabit · vbi pꝛecipue
erit requies. Et bñdixit diei ſeptimoi: ſan/

ctificauit eũ:i:ſanctũ ⁊ celebꝛẽ euʒ eẽ voluit.
Semꝑ eni ab aliquib nationib añ legem
etiã ðꝛ ſabbatũ fuiſſe obſernatü.Huiꝰob
ſeruantiã in lege etia dixit ſanctificationeʒ.

