i Muocll apituluũ.CLXXXIIII. etf. 61 5”ä ”ä
Nivethimur 4 tfecit nõ lonsea hieru ſale extrui duo man

gnſeüteg güt ſolea :· in altero repoſuit coꝛpus filij. ⁊ pꝛe⸗

ſeon Frict laci cepitcum moꝛtua eſſet in altero coꝛpus ſuũ
. n Migiain 1 galgeie igvoleres reponi · et ſic factũ eſt · et ad huc apparet veſti/
anle 1N A „ C * „ ¹ 8 —
antrs t ciebe e manlſolenm heleng matris conſtantin.
Enapanen⸗ O) nõ eſſent ctedituri. Noluit ergo ſpnſſancꝰ· e mgins c H
Cöͦocjun ſanctũ dari canibus:⁊ impios ð cõtemptu ”
õ pꝛedicationis grauius danari. Aoluit etiã Wevi oegug apparuit paulo D
rngrechsian has. ꝓuincias alijs apoſtolis reſeruari Phj nocte. (Capituluũ CLXX XV.
Jureiranu lipus nanq; et iohanes pꝛedicauerunt in M
nPou alia minoꝛi. Lucas in bithinia a qua ſimilit᷑ ” OD
lamuutſe a ſpũſancto ſũt phibiti·⁊ ita duę cauſe red E n Pertran
uunimist⸗ duntur quare pꝛohibiti ſunt ab hmõi ꝓni ſiſent miſia paulꝰet ſocij eius· ve⸗
misapui (cijs. Nel ne lanciũ darer canib. velqꝛ deſſti eyunt troadem·⁊ oſtenſa eſt pau⸗
nnpbilide nati eranta ſpũſancto alijs a poſtolis· aſia lo viſio per nocteʒ. Apparuit ei vir macedo
evgn minoꝛ iohanni · bithinia luce. Oꝛigeneſ vbi id eſt angelus illius gentis aſſimilatꝰ viro
iöonneis agit de pꝛimitijs ⁊ de decimis dandis ſacer macedoni .pꝛopꝛietate lingug vl foꝛma ſpe
uctolin⸗ dotibo· reddit tertiã cauſaʒ. Dirit enĩ ꝙ deꝰ ciali ſtans 7 depꝛecans eum et dicẽs. Tran
1. n ꝓuidens ſeruis ſuis alimoniam coꝛxoꝛaleʒ ſi iens in macedoniã adiuna nos. Ex boc ver
Gloin ab huinſmodi pꝛonincijs diſcipulos pꝛo⸗ viet fniſie lomo nõ angelys, 26 enin:
ι

Giſtoꝛia

egent angeli auxilio niſi dei. Sʒ hoc ait ãge
lus aſſumpta ꝑſona macedonũ. At autem
vilum. vidit·ſtatim queſiuimꝰpliciſci in ma

cedoniã · certi facti ꝙ vocaſſet nos deus euã

gelixare eis. Et nota ꝙ dictü eſt queſiuimꝰ

Hic enĩ pꝛimo oſtendit lucas ſe comitẽ fu/

iſie pauli:foꝛte ⁊ nüc pꝛimo adbeſi ei· vñ nin

qᷓ; in pꝛecedenti ait vnimꝰ. ſed vbiq; venł

runt/⁊ ſimilia. Hic auteʒ pmo cõmilcuit ſe

ſocijs pauli:vide quoq; qð vbi dicitur erat

vir macedo ſtans. Suꝑ hoc verbo macedo
ſtans gloſa habet᷑ modica. Angeli ſemꝑ ſta
re dicuntur.ui pleriq; ad herentes: in an/
tiphona paſcali ſedit angelus:emendãt ſte
tit angelus:ſed errant. Intelligedũ eſt ſem/
per is hoc libꝛo:cij legant᷑ in euangelio an⸗/
geli ſediſſe ad monumentũ Nauigantes at
a troade recto curſu venimus ſamotraciaʒ
er ſequẽti die philippis ·ꝗᷓ eſt pꝛima ciuitas
macedomę· id eſt:venientibus a mari pꝛima
occurrit:⁊ erat colonia.DPicitur ãt colonia
ciuitas illa quę defectu indigenarum nouis
cultoꝛibo implet᷑:vnde ⁊ colonia quaſia no
uis cultoꝛibo dicitur. Fuimus eni ibi ꝑ dies
aliquot/⁊ die ſabbatoꝝ egreſſi ſumuſextra
poꝛtam iuxta flumẽ vbi videbat eſſe locus
congruus oꝛationi · id eſt locutioni vel ſup
plicationi. Oꝛarenãq; accigit᷑ proꝛare

et pꝛo ſupplicare.

¶ recepti ſũta muliere purpu
raria. ¶ Ea pitulũ. I. CXXXVI.
NCſedentes lo/
guebamur mulieribus qᷓ connene
rant. Et mulier quedam lidda no
mine:purpuraria ciuitat tiatirenoꝝ andie
bat nos loquentes. Moteſt autem intelligi
purpuraria quaſi vtens purpura · quia foꝛ
lan erat de regio ſemine. Ael potius purpu
raria quia textrix purpurę: vel quia vende⸗/

bat purpuram. Kum autẽ baptiata eſſet

7 domus eius tota depꝛecata eſt nos dicẽs
Si iudicatis me fidelem · introite in domũ
meam manete mecũ.Et intrauimꝰ coacli.
Adhuc enĩ abhoꝛrebant intrare domos gẽ
iliũñ ꝓ vitando ſcandalo iudęoꝝ.

cto⸗ pit. C. CXXXVII.

ret nob ꝗdã puella hñs ſpũm phi

tonicũ. Poteſt ant intelligi phitoniſſa · vel

ſpũm phitonicũ oꝑans arte magica:vlł ſpũ
phitonico vxata. Mis ei duob modis ac
cipit᷑ in ſacra ſcriptura hoc nomẽ: vel phito
niſſa ð: ꝗᷣ ꝑ ſpũm phitonicũ ſuſcitationem
moꝛtuoꝛuʒ operat᷑ arte magica · vt ꝗ ad peti
tionẽ ſaulis ab inferis vocauit aĩam ſamue
lis· vel ptius ꝓ ea ſpũm imundüũ. Mec at
ſpecies artis magicę ab apolline phitone in
uenta eſt et ab eius cognomine cognomia⸗

ta eſt. Dicit᷑ enĩ phitoniia ꝗ a ſpñ phitoni

cqoſſideturet ea vtit᷑ qi oꝛgano ſuo ad di
uinandũ:qualiter hic potius videtur accipi
Et erat queſtuoſa dominis ſuis:qꝛ multuʒ
pcipiebant emolimentũ ex diuinatõe ipſiꝰ
Mec ſubſecuta pauliũ ⁊ ſocios eiꝰ clamabat
dicens. Iſti hoĩes ſunt ſerui dei excelſi· q an
nunciant nobis viam ſalutis.Et ſic clama/
bat maltis diebus · foꝛte ꝑ bonũ naturę vel
potius ſpũſancto ſpũm phitonicũ vt per eã
vrum loqueretur vꝛgente.Conu erſus aũt
paulus ipla poſt eum clamnante · dixit ſpiri⸗
tui imundo. Pꝛecipio tibi in noie ielu xpi
exi ab ea. Et exijt ab ea qꝛ indignuʒ erat vt

vbü euangelij p eam ſpuůs mendas annun-

ciaret. Nidentes aũt hoc dñi eius lcientes ·
quia maximũ inde ſumerent incõmodũ:ap
pꝛehenderunt ſilã et paulũ:⁊ Duxerunt eos

ad foꝛũ ad pꝛiucipes offerentes eos magi/

ſtratibus dixerunt. Iſti hoies ↄturbant ci⸗
uitatem noſtrã· cũ ſintiudęi pᷣdicãtes nouã
quandã religionẽ quã no licet nobis ſulci⸗

pere cu ſimꝰ romani. Jam enĩ decretũ erat a

romanis· vt nullus deus de nouo coleretur

niſi appꝛobante ſenatu. Et cucurrit plebs

aduerius eos ⁊ magiſtratꝰ·et ſciſſis eoꝛũ tu⸗
nicis iuſſerunt eos virgis cedua flagellatoſ
miſerunt in carcerem pcipientes cuſiodi vt
diligenter cuſtodiret eos. Qui accepto ma/
dato miſit eos in carcerẽ interioꝛzẽ· ꝑedes eo
rum ſtringens ligno.

Deſ hitonico a puella eie/
Alctũ eſt autem

exeuntibo nobis ad oꝛõʒ vt obuia

oſtiae

dünen
enot⸗
nnurci
honni
ponli
cuſtos
1as er
re/a
Etqᷣ
ſi vid
ſacia⸗
ſum⸗
nüini
fugie
ſus el
bisq
ſteller
dito⸗
ſarcre.
ſalunst
ume
ocnti
indor
plag

luse

gedes
wgiſt
Nces
os
Rene
nunc
Di
igitu
Di

ceeliee

uelluce

XyI.

Auten

osznon
biosſpinon
bivonlſ,
ngerykpi
W nods
mi Wobir⸗
nulceanren
Dantuni
nutalanlamn⸗
unci Heit

Uünepbitonen

unecoghomnin⸗
nibitoni
nolnond d
SVKur i
isntün
Dininalöe ip⸗
osc̈damaba
marcllgn
Etlicdama,
nünarneV
Gnh i
Konncruseit
ute dithhnr
inboie cbpi
dgoje nl
ndNNn,
cius dentes
—
1dureunt
Gs oii⸗
s Yulbani,/
centul⸗
imiuitd
maleretur
muint pieb⸗
ſis eoni ⸗
. fagelu⸗
s cuſood
ecepto N
Noon

e terremotu

oſtia carceris ¶Ca. LXXXVIII.

Edia aũt nocte

—

vnde a perta ſunt

paulꝰ et ſilas decantabant bym/
nos:⁊ oꝛantes landabant deũ.Et
nocte oꝛarent ſubito factus ẽ ter
remotꝰ/quo ſcʒ terr emotu omnia fundamẽ
ta carceris cõmota ſunt · oſtia aꝑta:vincu

la omuiũ qui erãt in carcere rupta: nõ ſoliꝰ

Lapitulum.

pauli ⁊ ſile ſed etalioꝝ. Expergefactꝰẽ aũt
cuſtos carceris · ⁊ vidẽs ianuas carceris aꝑ
tas · euaginato gladio volebat ſe ipterfice/
re: autumans oẽs incarceratos aufu giſſe.

Et cũ eſſet paulꝰ in medio carceris tenebꝛo

ſi · videns hoc in ſpũ exclamauit. Mihil tibi
facias mali. Aniuerſi enĩ qͥs cuſtodiebas hᷣ
ſumꝰ. Sciebat enĩ ꝙ tunc volebat ſibi ma⸗
nũ inijcere · qꝛ Zutabat oẽs incarceratos oc
fugille·⁊ ꝑetito lumĩe a miniſtris introgreſ
ſus eſt cuſtos carceris· ⁊ trem efactꝰ.· tum ꝓ
bis quę farta c fuerant in terrmotu-tum qꝛ
ĩtellexerat paulus ꝙ ſe vlllet interficerę · pei
Dit pau lo et ſile ad ꝑedes:⁊ educens eos de
carcere ait. Quid me dñi opoꝛtet facere vt
ſaluus fiam. Ad quẽ illi. Credein dominuʒ
ieſum· et ſaluus eris tu ⁊ domꝰ tua tota. Et

locuti ſunt ei verbij dñi · et omnibo qͥ erant

in domo eiꝰ· et tollens eos in illa hoꝛa lanit
plagas eoꝝ· baptixatas eſt· ⁊ ſic lauit ⁊ le

Quo gmagiſtratib⸗ ſunt dimiſſi.
1XXXIX.

Bnqz perdu/

xiſſet eos ĩ domũ ſuã · appoſuit eis

ñ. Et cũ dies fact?eſſet miſerunt
magiſtratus nuncios ad cuſtodes carceris
dicetes. Dimitte ho miĩes illos tanq; deſpe/
ctos. Dimittebant auteʒ illos ne plures cre
verent:qꝛ iam innotuerat eis miraculũ.Et

nunciauit cuſtos carceris verba hęc paulo

Milerũt magiſtratꝰvt dimittamini. Nunc
igitur exeuntes ite in pace.Ad quẽ paulus
Miſerunt nos in carcerẽ flagellatos publi
ce · licet indemnatos hoĩes romanos:id eſt ·

romano im per

rũt auditoꝙ roma

Nwãẽſã ⁊ letatꝰẽ cũ omni domo ſua⸗
credẽs in

feſſos· ⁊ libertate romana donatos⸗ ⁊ nunc
occulte nos eq ciunt
Mõ ſic ſed vniant At ſiẽ in eos publi⸗
ipi et nos eijciãt. Et ca fuit manuum inie
cũ renũciatũ eſſet h ctio ita et publica fi/
magiſtratibꝰtimue at eiectio.
ni eſſent. Et veniẽtes eduxerũt eos· ⁊ roga
bant vt egrederent᷑ de vꝛbe. Et exuẽtes trãſ
ierunt ꝑ liddam.⁊ viſis fribo ↄſolati ſũt eoſ
et inde pꝛofecti venerũt theſſalonicam: vbi
erat ſynagoga iudęoꝝ. MPaulꝰ aũt: vt cõſue
uerat introiuit ſynagogã · ⁊ b tria ſabbata
Diſſeruit eis ſcripturis pᷣdicans xpᷣm moꝛ
tuũ et reſurrexiſſe.Et crediderunt aliqui ex
eis; et adiuncti ſunt paulo ⁊ ſile et mulieres
nõ paucę. et de pꝛoſelitis ⁊ gentib multitu
do magna · celantes ant iudęi et aſſumẽtes
quoſdam malos de vulgo cõcitauerunt ci/
unitatem aduerſus eos.

Dinuidig iudeoꝛũ iaſon accuſa

domüiia!
fnerãt-querebant eos pꝛoducereĩ
po pulũ:en6 inuentis eis putãtes eos a ia⸗
ſone fuiſſe occusta ots:traxer̃t iaſonẽ ⁊ q ſdã
fratres ad pntipes cinitatis dicẽtes. Iſti ſũt
qui vꝛbe concitant quos ſuſcepit iaſon · et
ipſi ſuc pientes eos faciũt contra decreta ce
ſaris regem alterü oicen tes eſſe q; ceſarem.
et concitauerunt pncipes aduerſus eos Et

accepta ſatiſfactõnea ioſonea cetęris dimi

ſerunt eos. Foꝛte iaſon ⁊ alij fratres nega/

uerunt ſe ſuſcepiſſe eos:⁊ ſi confeſſi ſut ſatiſ
fecerunt: ꝑ noctẽ dimiſerunt paulũ et ſilã
in beroen. Et introierunt in ſynagogam iu/
deoꝛum:et pꝛedicauerunt ibi:et multi de be
roenſibus crediderunt et mulieres honeſtę
non pauceę.

paulus ath enis fecerit.
Capitulũ. C. XxCI.
Caudierũt in/

N. dei q erãt theſſalonice a paulo

io ſubiectionẽ cenſicapite p· 3

. 5 7

pꝛedicaret᷑ vrbũ dei in beroe:⁊ venert illuc
concitantes multitudinẽ.Et ſtatim dimiſe
rũt paulũ frẽs vt iret vſq;ad mare:qꝛ mag:
ꝑſequebant᷑ eũ iudęi:eo eẽt dux verbi. Si
las aſt etthimotheꝰ remanſerũt i bi. Quiſãt
teducebãt paulũ ꝑduxerũt eũ vſq; ad athe
nas· ⁊ videns ciuitatẽ idolatrię deditãcito
remiſitad tbimotheũ et ſilam v᷑ venirẽt ad/
eũ· ⁊ venerũt.Et diſputabant cũ paulo opi⸗
curei:q pouebant fęlicitatẽ hoĩs in ſola coꝛ/
poꝛis voluptate · et ſtoici ꝗ in ſola animiꝰ
tute.Et inter ſe diſſentientes in ipugnatiõe
apli vnanimiter conſeutiebant dicentes.
NQuid vult ſeminiuerbius iſte dicere Aere
paulꝰ ſeminatur verboꝝ erat ſed meſſoꝛ mo
rumð hmõi meſſione expectaus vberem fru
ctum. Alij autem dicebant. Nouoꝛũ demo/
niox videtur annunciatoꝛ eſſe. Et appꝛehẽ⸗
ſũ duxer̃t ad ariopagũ·iad vicũ martis ·ĩ qͥ
ſcʒ erat templü martis qꝛ athenienſes ſingu
los vicos denominauerũt a dijs quos cole
bant · vt vicũ in q colebat mars- vocabant
ariopagũ:qꝛ ariot dici᷑ mars. Aicũ ĩ quo
colebant pan · vocabant panopagus. ⁊ ita
a ſingulis dijs ſingulos vicos denoĩabant.
Erat autem vicus excellentioꝛ ariopagus·
quia ibi erat curia magiſtratuũ · ⁊ ſcholę li⸗
beralium artium. .

De ara ignoti dei
CLapitulum C. XEII.
Tcum eẽt pau
lus ĩ pꝛeſentia philoſophoꝝ dice/
bant. Moua ꝗdã infers auribo no
ſtris · Poſſumꝰ ſcire ꝗ eſt hec noua doctria
q · d· poſſes rõnem reddere ſuꝑ his ꝗᷓ dicis.
Stãs ̊ paulꝰ in medio ariopagi ait. Airi
athenieſes poĩa iudico vos ſuperſtitioſos.
Pꝛeteriẽs enĩ vidi ſilacra veſtra. Int᷑ cete/
ra aüt inueni arã: cuiꝰ ſuꝑſcriptio erat hęc
ignoto deo; l ignoti dei. Acli dicat. Hec
ara dedicata eſt ignoto deo. Singulis eniʒ
aris ſupponebat titulꝰ indicans cui eſſent
dedicatę.Mũc inqnit deũ ignotũ cui hanc
aram cõſecraſtis ego annuncio vobis. Hico
eſt deꝰ qͥ fecit mundũ ⁊ oĩa ꝗᷣ in eo ſũt· in q
viuimꝰ monemur et ſumꝰ. Quõ aũt h̊ ara

illi deo ignoto ↄſecrata eſt/hiſtoꝛia actuum
apoſtoloꝝ nõ pꝛoſequit᷑ideo noſtrũ eſt hoc
ſupplere · ſcʒ dicere.
yphiloſo phi atheniẽſes dixe
ruũt deũ naturę pati (Ca. XClII.
Je enĩ domini

cę paſſianis philoſopbi q athẽis

vniuſã ſupficiẽ terrę nõ potuerũt cãm earũ

inu enire in naturalibo cauſis. Candẽéad B
inducti ſũt· vt dicerẽt qꝛ denaturę patiebat᷑

Et dixũt athenienſes. Cõſtituamꝰarã illi
deo · dedicata eſt ara · ⁊ ſuꝑpoſitꝰ eſt titulꝰ
ingnoto deo.Et cũ vellẽt offerre holocauſta

7 victimas illi deo ignoto:dixerũt philoſo-

phi. Bonoꝝ nrõꝝ nõ eget ſᷣ facietis genu
flexiones añ arã eiꝰ ⁊ ſupplica bit ei · qꝛ nõ
cuerit oblationẽ ꝑecoꝛũ ·ſ̊ denotõneʒ aĩoꝝ
Hic deũ ignotũ annüciabat eis pauł aſſe
rens eũ moꝛtuũ fuiſſe· ⁊ reſurrexiſſe:⁊ aſcẽdiſ

ſe in celũ · in fine oꝛbẽ iudicaturũ.Et cũ pᷣdi

caret reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ:quidã irride
bant. Quidã aũt nec reſpuebat nec recipie
bant dicẽtes. Audiẽꝰ te de h iterũ⸗Et exiuit
paulꝰde medio eoꝝ:⁊ quidã adherentes ei
crediderũt. Inter qͥs fuit dionyſiꝰariopagi
ta.quẽ poſtea oꝛdinauita poſtolꝰ epiſcopuʒ
coꝛinthioꝝ. Cuius conuerſionis modum
quia pꝛetermittit hiſtoꝛia actuũ apoſtoloꝝ
noſtrũ eſt ſupplere. .
¶ De dionyſio ariopagitů.
apitulum. ¶ XCIIII.

mgj̃ erat in ariopago:quãuisad ex
. oꝛtatõnem pauli de facili credide
rit· tñ nõ hiſi poſtlongam diſceptationem
pauli ↄfeſſus eſt ſe credere. Sʒ poſt multam
diſceptatõnẽ· dũ adhuc cũ paulo diſcepta

ret · foꝛte trãſijt cecus ꝑ viã coꝛã eis. Et ſta⸗

tim ait dionyſiꝰpaulo. Si dixerl huic cęca
in noĩe dei tui vide.⁊ viderit:ego ſtatiʒ cre

dam. Sz ne vtaris ꝓ̈bis magicisquia foꝛ/
te noſti verba ꝗᷓ habeant bmõi efficaciã ego
pꝛeſcribã tibi foꝛmã boꝝ hac inqͥt foꝛa
Vrboꝛũ dices ei. In noiĩe ieſu chꝛiſti nati de

erãt vidẽtes tenebꝛas factaſ ſuper

Btedionyylius

õ

Vrorec⸗
ditinegli
peepitpe
ret Ctin
yt videre
gedere.
multos⸗
nit quen
prilalle
tatamico
iudeson
Nregno
agepr
bebarc
vtiam
aqula
quqet
manun
coꝛij.
nes in
ſmoget
turars
tak vin
taturfn
niſſent!
dimilent
Gagel,
doswo
duse
undi
q qu
abin
coag⸗
mũ cu
eroto
du bv⸗
fuit dii
odina
Gns
Rpoſole
god
uni
diente
tiſunt
cens.
egote
Nttib

ninrn
noſickhe

Mhſesdin

A. CI

omi

Pbiathi⸗
Pfactaſſon

Nitcänenni
Amnded5
umneonichet
ſinamnil
Nwlbeſtinb
emebobont
Nenitpbih⸗
Sſuienyan
leir p̃

„ »
dloneor

tds eide
nlettſidtl

tmni Ctchhe

gigiinde.
Birnerende
Nni⸗Eterut
Adbrtentegei
rionegi
ſonisnocron

Ncpani/
efiim
ſntten
Snintun

is. Eiſty
Ibniccen
ſunſce
,nife⸗
fictut
inatonn
ilindn

— wr a

virgine crucifixi moꝛtui ·qreſurrexit. ⁊ aſcẽ
dit in celũ· vide. Et vt oẽs tolleret᷑ ſuſpicio
pᷣcepit paulꝰdioniſio · vt ie eade ba ꝓfer

ret. Et in ea foꝛma vᷣboꝝ dixit dioniſiꝰ ceco

vt videret· ⁊ ſtati vidit· ⁊ dioniſiꝰↄfeſꝰẽ ſe
credere. Et cuʒ pꝛedicaret paulꝰ athenis:et

Actuum apoſtoloꝛum

1

S

Myinqei dtauerüt gallion?s 35
in pauluù. (Capitulu XCV.

Nlſurrexerũt er
go vnanimit᷑ iudęi ĩ paulũ:⁊ eraxe
it eũ ad pꝛeſẽtia gallionis qͥ xrat

multos ↄuertiſſet· venit choꝛinthũ· ⁊ ibi ine 4 ꝓcuratoꝛ achię regionis· in q erat choꝛithꝰ

nit quendã iudęũ noĩe aquilã cũ vxoꝛe eiꝰ

pꝛilcilla · qs ſepe cõmemoꝛat aplłs· vbi lalu⸗

tat amicos ſuos. Iſti nuꝑ ven erüt de italia

iudeis omnib ex edicto claudij impatoꝛis
de regno erꝰ exire cõpulſis · eo ꝙ vxoꝛem eiꝰ
agrippinã pꝛęg nimia familiaritate quꝗ ha/
bebat cñ eis adeo traxerant ad ritus muos·
vt iam iudaicaret.Et holpitatꝰẽ paulꝰapð
aquilã ⁊ pꝛiſcillã.eo ꝙ eandẽ artẽ exercerẽt
quã et ipſe ↄſuerat exercere · de ꝓpꝛio laloꝛe
manuũ ſibi victũ acquirẽs ·ſartem ſcenofa
ctoꝛiã. Faciebanteni tentoꝛia ſiue papilio
nes ꝗᷓ neceſſaria erant indigenis terrę · ꝓpt
jmoderùtũ caloꝛẽ vel cõmeantibo. At dica
tur ars ſcenofactoꝛia· a ſcenos qð interpꝛe-
tat᷑ vm bꝛa vel m alios a ſcenos qð interpᷣ
tatur funis. Erant eni famicularij. Et cñ ve
niſſent ſilas ⁊ thimotheꝰ de macedonia vbi
dimiſerat eos· pᷣdicabat paulłꝰinſtant᷑ bũ
euãgelij coadiuuantibo il. Et vilipẽ eti
bus iudeis pꝛedicatõnẽiuxta qð pꝛecepat

vnns excuſſit puluerẽ de pedibo in teſtimoni

um dicens illis. Oundꝰ ſũ a ſanguine vꝛõ

qꝛ quantuʒ in me fuit· volui vos reunocare
ab impietaee vꝛã Sed qʒ ꝑtinaces eſtis trãſ

eo ad gentes. Et migrãs inde tranſijt ad do
mũ cuiuſdã gentilis nomine titi: cuiꝰ domꝰ
erat ↄiuncta ſynagogę⸗Nec eſt intelligen/
dũ hoc de tito · cui aplus eplas ſcripſit qᷣ eiꝰ

fnuit diſcipulꝰ.quẽ etiã cretenſẽ epiſcopum

oꝛdinauit. Et ↄuerſus ẽ criſpus archiſyna-
gogus cũ vniuerſa familia ſua · ille ſcʒ ð quo
apoſtolus ait ſcribens ad coꝛintbios. Grãs
ago deo meo · qꝛ neminẽ ex vobis baptica/

ui niſi criſpũ ⁊ gaiũ.Et multi coꝛithioꝝ au

dientes ↄuerſionẽ eiꝰ crediderũt ⁊ baptiæs
ti ſuntEt apparuit dñs paulo ꝑ viſionẽ di
cens. Moli timere h̊ loquere ⁊ netaceas/qͥa
ego tecũ ſũ· et nemo aꝑponet manũ vtnoce

at tibi: ⁊ fuit ibi ꝑ annũ? ſex menſes.

Et accuſauerũt eũ ꝙ; ↄ legẽ pꝛedicaret: ⁊ lo⸗
cutꝰ eſt gallio ad eos. Si argueritis hoĩem
iſtũ de aliqͥ ſcelere manifeſto · ſuꝑ eũ iudica
rẽ. Sʒ qꝛ diſceptatio ẽ de lege vꝛã non curo
iudicare. Et videntes gentiles ꝙ nõ faueret
ꝓcuratoꝛ parti innęoꝝ coꝛa eo appꝛehẽde⸗
rũt ſoſtenẽ pncipe ſynagogę· ꝑcutiebant
eũ⸗· nibil hoꝝ erat cure ꝓcuratoꝛi. Maul⸗
ãt cũ adhuc ſuſtinuiſſet in dies multos et
eẽt in cencris· ꝗͥ eſt woꝛtꝰ coꝛinthi aſceſurug
nauẽ vt nauigio veniret ĩ yriã· totondit co/
mam quã nutrierat · qꝛ fuerat nacareꝰ ex vo

o to. Macçarei eĩ ad tpus ex voto comã nutrie

bant· 1 cõpleto tꝑe voti radebant⸗/⁊ ijgnẽ
ſacrificij cogebãt. Quidã codices hñt totõ
derũt An quidã hoc referũt ad aquilam et
pꝛiſcillã. Sʒauguſtiuꝰ 1 bieronymꝰ? ad pau

lum boc referunt.
¶ ypaulus diſ putabatepheſi

contra iudeos.
(Eapitulum. ¶XCVI.

NT venit paul⸗
in ſyriã ducẽs ſecũ aqlã ⁊ pſcillã
Et cñ venilſet epheſum · ingreſſus
ſynagoga diſputauit cũ iudas Et rogãtib⸗
illis vt cũ eis ampliꝰ remaneret nõ ↄſenſit.
Sed valefacies fratrib ꝓfectꝰ ẽ ab epheſo
dimittẽs ibi aquilã ⁊ pꝛiſcillã.⁊ ipſe pam-
bulauit galacia ⁊ frigiã ↄfirmãdo frẽs. Et

o cũ eent epheſi aqᷣla et pꝛilcilla · venit epheſuz

quidã iudęꝰ nole appollo alexandrinꝰ gene
re. vir facundꝰ et peritus in ſcripturis. Iſte
bapticatꝰ erat baptiſmo iohãnis · et iam cre
debat xpᷣm eẽ meſſiã in lege ꝓmiſſuʒ·et recte
ſetiebat de patre ⁊ filio · led nihil adhuc au
dierat de ſpũſancto.Et cum viderent eum
aguila et pꝛiſcilla fiducialit᷑ pꝛedicãtẽ · aſſũ
Plerüt eum · diligenti⸗ expoſuerũt ei vnnʒ
ei. Atrũ aut baptigauerint eũ baptiſmo

chꝛiſti⸗nõ legit᷑ Cü aũt appollo vellet redi/ capitt oꝛnamẽtavel qddã genꝰ ſudarij qͥ he

re coꝛinthũ · aquila 1 pꝛiſcilla ⁊ cęteri fideles bꝛzxęi vtunt᷑:qͥ laboꝛantiũ ſudoꝛ abſtergitur.
erant eh aelt ſcrigſentſiqeliyc erqt co ¶ Depoteſtatenominis ieſu.
rinthi:vt ſuſciꝑerent eũ:nec abhoꝛrent eum Editn 1. C.XC VIITI
tanq; iud gͥ. Et cũ vniſſ coꝛinthũ:multũ (— r lum. XCLVIII.

ↄtulit fratribus qui erantcoꝛinthi. Vebe⸗ S dẽtes gutem

ee oĩs ieſu paulus eijceret demones
¶ Quõ baptiʒatiſũt qui baptiſma excogitauerũt vti eadẽ foꝛma verboꝝ ad eie
iohanis acce perãt ¶ Ca. XCVII. ctionẽ demonis · qꝛ licet ꝑ rareitlos ſeo⸗
— — .— „ Monis demones eijcerent.nõ tñ abſq; labo
McCCi eſt gutez re multo· lſed quibnicla berbigetozfnu⸗ ad⸗
cũ appollo eẽt coꝛinthi · vt pauiꝰ hibiiis · vt traditioſephꝰ. At ergo faciliꝰ eij

pheſũ- inueniretqſdã diſcipulos a iobãa⸗ dum. Mdinro vos p ieſum quem paulus pᷣ
ebaptiʒatosnondũ iñ ↄfirmatos· qꝛ poſt ditcat.· ⁊ ſic exbãt demões ab obleſſis. Erat
Baptiſini nõ accepant manuũ impoſitionẽ dit ſeptẽ filij ſceue pꝛincipis ſacerdotũ · qui
et interrogauit eos. Accepiſtis ne ſpiritum Scipue admirabant demones in hũc modũ
ſanctum credentesi-manuũ impoſitione,ʒ o Et dum quadãa die adiurarent demonẽ vt
qua ꝓatur ſpũſſanctus. d quẽ illi. Sʒ neccxiret de coꝛpe obſeſſo · reſpondit eis emon.
Telpnſancto mentionẽ andiuimꝰ. Ad qs il Je ſum nouiet paulu noui/ ſed vos ꝗ eſtis
le. Non ſufficit baptiſmꝰ iohannis. Et ſta⸗- Et inſiliens in eos · ꝓberauit eos. Et incre⸗
tim baptiati ſũt in noĩe dni ieſu xrpᷣi. Et cẽ Puit fama ꝑ vniuerſaʒ regionẽ et incuſſus
im poſuiſſz eis manus poſt baptiſmũ accepe eſt timoꝛ omniby exoꝛciſtis et magis · vt nõ
rüt ſpũmſanctũ:⸗ loqueban varijs liguis. gud erent amplius in huc moduʒ demones
Et quidã eoꝝ ꝓphetabãt pᷣdicẽtes futura. acerare. Et geegati ſunt oẽs magiquiꝑ
Erant aũñt oẽs lerxijfoꝛte.xj· vlxij erant artem magicam imperabant demonibus.
et eſt appoſitũ ferę ad tꝑamentũ. Et pꝛedi- combuſſerũtlibꝛos ſuos ante pedes pauli.
cauit ibi paulus aplus eus fiducia ad tres Moſtea paulus pꝛopoſuit ire hieroſolymã
menſes diſpntans et ſuadens de regno dei et inde romam. Mꝛemiſit aũt thimothe et
Et q pꝛius ꝓhibitꝰ fuerat a ſpnjſancto pdi/ araſtũ in macedoniã. ad pꝛepaxandas col-
care in aſia minoꝛi:nũceodẽ ſpſancto ĩſpi lectas quas erat delaturus in hirlin· ad vſꝰ
rante pᷣidicabat epheſi· Exqͥ patet q; ãmirãa⸗ Paupum q erat in birlin. Jpſe aũt ad tps
da ſunt iudicia dei. Cũ aũt pᷣdicaret epheſi remanſit in aſia minon.
quidam obſtiuati ⁊ incredulitate ꝑptinaces ¶ Detumultu excitato perdeme/
S t doctrine coꝛꝗ untituchin e. triũ. ¶ Lapitulum. (C.xCIX.
Diſcedens aũt ab eis ſegregauit ſecũ diſci„/ . „ è*
pulos· diſputas ĩſ- cbola dnfal. dã tyranni:i · T facta eſt 1 t E
nobilis · vel foꝛte nomẽ pꝛopꝛiũñ eſt illiusa q poꝛe illo turbatio magna ĩ epheſo
ↄduxerat dmũin qua docebat diſcipulos metriꝰ enĩ argẽtanꝰ qͥ faciebat
iuos. tanq; regẽs ſe cholas-7 hoc fecit ꝑ bien edes ⁊ imagines argenteas dianę conuoca
niũ. Et in eodẽ biennio ſcriplit eplam pmã mt operis eiuſdem opifices : ⁊ locutuſ eſt es
ad coꝛinthios. Et faciebat de? magnas et in huncmodi. Scitis qꝛ de huiuſmodi ar⸗
multas virtutes ꝑ manus eius ita vt ſana- tificio multũ nobis lucrũ cõparamꝰ. Mau⸗
rent languidi quibiſuꝑponebant ſemicin lus aũt pꝛedicat nõ eſſe deos manufactos.
cia. Dicunt᷑ aũt ſemicinc 193 wſtes tantuzʒ ab Si ergo inualuerit eius doctrina nibil am-
vno latere pendẽtes· xel qdã çonę · vel qdã plius lucrabimur · ⁊ etiã templũ magne dia

ꝑagratis ſuꝑioꝛib ꝑtibb vxniret cerent demones:adiura bãt eos in hunc mo

nuen
t Eenk
tor Nn
ſcat

1

Pfaie

nbunen

Womne

Rn
Ivosas

etins

gs⸗pti

.

dnibns⸗1

odar.

goſohri
mnutri
el

Remens
gi

FKaa —

ne ꝓp nibilo reputabit 7 maieſtas eius de

ſtruet᷑ quõ veneratur vniuerſus oꝛbis.Et
ſtatim ira repleti clamauerũt vnanimit᷑ di

ſcurrentes pcinitatẽ Magna diana epype⸗
ſioꝝ Et rapto gaio ⁊ ariſtarcho ſocijs pau

li: ↄtraxerũt eos in theatrũ:ſpectaculũ ſcilz
in quo rei puniebant᷑.Et cũ paulꝰ hoc au-

dito vellet venire in theatrũ nõ foꝛmidãs
ſe moꝛti obijcere · diſſuaſũ eſt eia qbuſdaʒ

amicis ſuis ꝓpter ↄuentũ populi. Moſiq;

aũt ceſſauit tum ultꝰ. vocatis paulus diſci
pulis exhoꝛtatꝰ eſt eos:⁊ valefaciens eis ꝓ

fectꝰ ẽ in macedoniã:⁊ inde athenas Abi

cum fuiſſet tribe menſiby· poſite ſont ei inſi/
dig a iudeis in ſyriã nauigaturo . ſcientibꝰ

ꝙ deferret collectas. Olim cũ eſſet vacuus

viatoꝛ nõ ꝓpoſuerũt illi iuſidias Habuit
igit conſiliũ vt renerteret᷑in macedoniam
vt ita vitaresinſtdias. Quidã enĩ ð ſocijs

eius ꝓfecti ſũt recta via.Et pᷣcedentes ſos
didit lucas ſuſtinuerũt nos troade ꝑ circũi

tum vnientes. Mos vvo nauigauimꝰ poſt

dies acim oꝝ philippis · ꝗᷓ ẽ pꝛima ciuitas
macedonię:⁊ in qn q; dieb venimꝰ troadẽ

vbi demoꝛati ſumus ſeptẽ dieb. Ana aüt

ſabbati cũ ꝑendinaremꝰ diſputabat pau/
lus cũ eis in craſtino pfecturus· ⁊ pꝛotra/
xit ſermonẽ in mediã noctem ⁊ erant lam/

pades copioſe infceuaculo vbi congregati

eramns. *
en ꝛtuo reſuſcitato a paul
Tahbinlum („S.
Tcum ſederet
q̃ͥdã adoleſcens ſuꝑ feneſtram et
grauaretur ſomno-ceci dit de ter

tio cenac
tus eſt paulo moꝛtuus·⁊ dicebat᷑ euticus:
Ad quẽ cũ deſcẽdiſſet paulꝰ ĩcubuit ſuꝑ eũ
et cõplexus eum ait. Nolite turbari.Anĩa

4 7 Sð

retur doctrina pauli:r vtanis infigeretun. ?

eoꝑ mẽtibo memoꝛia magiſtri ab eis diſceil

ſuri. Nos aũt aſcendẽtes dicit lucas naui

o deoꝛſũ. ſublatꝰ de terra obla

enĩ ipſius in eo eſtad huc. Hoc autem ait

vt tolleret deſperationẽ ab eis. Simili ver

o vſus eſt dominꝰ dicens. Puella non eſt

moꝛtua.ſed doꝛmit.Et ſuſcitatꝰ eſt adole/

ſcens · ⁊ guſtauit cibum ⁊ ↄfoꝛtatꝰeſt. Sic?
inter verba pᷣdicatiõis occurrit occaſio cu

ation is:vt oſtenſione miraculi confirma⸗

gauim? in aſſon · vt ibi expectaremꝰ paulẽ?
ſiceni diſtoſuerat ipſe ꝑ terrã interim iter

facturus.Et cũ rediſſet ad nos/aſſũpto eo
vnimus miletũ. Pꝛopoſuerat enĩ paulu)/
in tranſttu nauigare epheſũ· moꝛã nõ factu
rus.Feſtinauit enĩ ſi poſſibile eſſet · vtĩ die
pẽtecoſtes eſſet hier oſolymis. A mileto tñ
nõ nauigauit · ſed miſit epheſuʒ· ⁊ vocauit
maioꝛes eccłię· Et vocati venert miletũ⸗2
exhoꝛtatus eſi eos dicẽs ſe aſcẽdere hieroſo
lym ã.Ecce inqͥt alligatꝰ ſpñi:ſpũ ſancto⸗
ad id me coartate vado in birimꝗᷓ ventu

ra ibi mihi ſunt ignoꝛãslicet ſpũſſanctus
mibi ꝑalios ꝓteſtet᷑ · qꝛ vincula ⁊ trłbula-

tiones me ibi manent. Mlijs enĩ reuelaue⸗
rat ſpũſſanctꝰ de ipſo qð nõ ipſi. Sʒ nibil
inqᷣt hoꝝ vereoꝛ:nec facio aĩam meas.i:vi⸗
tꝗ tpalem hcioſioꝛẽ qᷓ; me· i q; alaim meaʒ
duũmodo conſummẽ curſũ meũ ·⁊ miniſteri
um qð accepi a dñno ieſu teſtificari euange
liũ gratię dei. Et tuncecce ſcio qꝛ ampliꝰ nõ
videbitis faciẽ mea.Et poſt multã exhoꝛta
tõnẽ poſitiſ genu bo vna cũ oĩbeilliſ oꝛauit

Et ꝓcum bentes ſuꝑ collũ pauli flẽtes oſcu

labantur eũ:dolentes maxime de eo ꝙ dire
rat· qm̃ facies eiꝰ nõ erant amplins viſu⸗
ri:.⁊ deduxerunt eũ vſq; ad nauẽ Et abſtra
cti ab eis trãſeuntes multas vꝛbeset regio
nes venimꝰtirum: vbi manſimus:vij · die bo
inuentis ibi diſcipulis quibuſdaʒ ꝑ ſpũm
ꝓphẽticũ paulo pᷣdicentibus · ꝗᷓ illi euentu
ra erant in hirłm·⁊ diſſuadentiba ne aſcen
deret. OPoſtea pꝛofecti ſumꝰ deducentibꝰ
nos omnibus cum vxoꝛibꝰet filijs vſq; fo⸗
ras ciuitatem. Et valefaciẽtes eis aſcendi⸗
mus nauẽ. Illi aſt redierũt in ſua. Nos ãt
aſcendimꝰ ptholomaidẽ.et ſalutatis fratri
bus manſimꝰcũ eis vna die.
¶ De hoc quod aga bus paulo
pꝛedixit. W
a pitulum CIJ.

tera autẽ die

domũ philippi diaconi. HMuic erãt q̃ttuoꝛ
filię vgines ꝓpbetiſſę pᷣdicẽtes paulo qdʒ
erat ei euẽturũ in hirłIm. Et cũ moꝛaremur

ibi per aliqᷣt dies : ſupuenit ꝓphᷣa de iudea

noie agab. Qui cuʒz vemiſſet ad nos tulit
conam pauli ·⁊ ligãs ſibi manꝰ ⁊ pedes ait.
Dec dicit ſpũſſctũs. Airũ cuiꝰ ẽ h cona ſic
alligabũtĩ hirłm iudęi:⁊ tradẽtĩ manꝰ gẽ
tiũ. Hec audiẽtes rogabamꝰ nos/⁊ qͥ erãt
loci illiꝰ vt nõ aſcẽderet ĩ hirłm.Et rñdit.
NQuid fletis affligẽtes coꝛ meũ. Ego eĩ nõ
ſolũ alligari ſ etiã moꝛiĩ hirlm patꝰ ſũ ꝓpt
nomẽ dñi ieſu xpᷣi. Et cũ nõ poſſemꝰ ei diſ⸗/
ſuadere q euimꝰ dicẽtes. Dni fiat volũtas.
Poſtea pᷣpati aſcẽdimꝰbirłm·⁊ nõnulli ð
Diſcipułqͥ erãt ĩ ceſarea nobiſcũ adducẽteſ
iaſonẽ hoſpitẽ nrjm. Et cũ veniſſemꝰ hirm

libent᷑ accepunt nos frẽs. Sequẽti ãt dieĩ

troiuit paulꝰnobiſcũ ad iacobũ qͥ erat epᷣs
bieroſolymoꝝ· ð qͥ dic beda ſuꝑ hũc locũ
ꝙ · xxx anhis rexit ecckiam hieroſolymitaꝝ
ſ·vſq; ad · vij · annũ neronis:qͥ ſecialũ ioſe/
phüuũ excerebꝛatꝰ ẽ partica fullonis. Beda
Dicit qꝛ ſcipitatꝰ ẽ de tẽplo.Alibi legit᷑ la
pidatꝰEt pvtuit eẽ · qꝛ poſtqᷓ; pᷣcipitauerũ

beda dicat moꝛtuũ iacobũ ſeptĩo anno ne
ronispalã ẽ nõ eẽ autẽticũ qð legit᷑ ĩ epła
clemẽtis · qͥ iuxta tenoꝛẽ illi plę dicit ſibi
eẽ mãdatũu a petro · cui ſucceſſit ĩ appſtola/
tũ · vi pꝰ eiꝰ moꝛtẽ iacobo epo epłas deſtina
ret:vt ao eo inſirueret᷑. Sʒ cũ iacobꝰ epũs
moꝛtuꝰ ſit ſeptio ãno neronis.⁊ petrus vi/
xerit vſq; ad/xiiij· ↄſtat h̊ nihil eſſe.
¶ Deboc quod obtulit in conſi
lio ſcᷣmlegẽ. Ea. Cll.

WBñm auũt itraſ

ſet paubł ad iacobũcollecti ſũt ſe
nioꝛes. Quibo ſalutat narrabat
p ſingula
miniſteriũ. Qui cũ audiſſent manificabãt
deũ · dixerũt paulo. Vides frat᷑qͥt milia
ſũt in iudęis qͥ crediderũt Oẽs tñ adhuc ſt᷑
emulatoꝛes legl volẽtes paritcũ fide ſuſce
pta obſeruare legalia:⁊ audierũt dete ꝙ ᷣ
dices abolitiones legis · ⁊ eis odibił factus

.
D „ S
.
, .
hcr Eõs Sõ

es q́i ð ſtructoꝛ leg moyſi. Cõueniet mui
titudo audiẽs te ſuꝑueniſſe. Uñ ↄſulimꝰ

1T qᷓnta fecerat deꝰ ĩ geẽtib ꝑ eiꝰ

ℳ

tibi vt ſãctificeſte ſᷣm legẽ · cũ · iiij · qͥ hñt vo
tũ ſuꝑ ſe · vt ſic appareat falſa opinio·ꝗᷓ in/

crepuit de te. Et ſtatuerũt de eiꝰ ↄſenſu vt

iudeis ad fidẽ ↄuerſis nõ ꝓhiberet᷑ obſer⸗
uatio legaliũ: dũtaxat ne ponerẽt ſpem ĩ eiſ
Et diſtingue q̃ttuoꝛ ſinodoſin pᷣmitiua ec
cleſia hieroſolym is celebꝛatas. Pꝛimã de
ſubſtitutõe matthię loco iudę. Scdam de
electõe · vij. diaconoꝝ Tertiã de legalibus
q̃ᷓ ſtatntũ ẽ ↄnerſis ad fidẽ ex gẽtibe · nõ eſſe

im ponẽdũ onus legaliũ:qñ aſcẽderũt pau

lus ⁊ bafnabas de antiochia in hierlm.

Quartã de q̃ bicagit:qua ſtatutũ eſt non

pꝓhiberi iudęosa legalib obſeruantijs· dũ
mõ nõ ponerent ſpem in is.·
igatus ẽ paulus a pꝛeſide

aqclamoꝛẽ iudeoꝛu -

CEapir. Cin. .
. Pſtera die pPu
rificatꝰ paulꝰ cũ q̃ttuoꝛ viris in/
trauit tẽplũ cũ eis.⁊ obtulit obla

eũ · lapidauerũt ei qᷓi vile cadauer. Sʒ cu,ʒ tioneſaã ſieut ali· gſmatd añ ſept? die

bus · Męi qͥ vnerũeð aſia pſequẽtes pau

lũ cũ vidiſſent eũ in tẽplo:qꝛ viderant tro⸗

phinũ epheſiũ deãbulanv cñ eo ꝑ ciuitatẽ

putauerũt ꝙ introduxiſſet eũ in tẽplũ· ho⸗/
nfinẽ ſcʒ gentilẽ· ⁊ ↄcitauerũt oẽm polim coö
tra eũ.⁊ iniecerũt manꝰ in eũ dicentes viri
. . — . — 20
iraelite adiuuate. Hic eni eſt hõ ꝗq contra

ꝓpłlm ⁊legẽ ⁊ locũ iſtũ pᷣdicat vbiq; terraꝝ
inſup gẽtiles induxit in tẽplũ:·⁊ ↄtamĩa/

uerũt locũ ſanctũ. Cõmota eſt ̊̊ vniũ ſa ci,/

uitas ⁊ facta eſt diſſenſio ꝓpłi.Et appꝛehen
Lẽtes paulũ traxerũt extna tẽplũ ⁊ clauſert
ianuas ne fugeret in tẽplũ:⁊ ꝗqᷓrentibo eũ oc
cidere nũciatũ eſt tribuno cohoꝛtis ſcʒ cau
dio liſie qͥ miſſus fuerat a felice pᷣſide. Et
cũ aſſũptis militibs enturionibꝰoccurriſ
ſet · vidẽtes eũ deſierũt pcutere paulũ. E
app hendit paulũ ·⁊ iuſſit eü ligari catheni
dua bo donec de cã ei cognouiſſet. Et cum

nõ poſſetaudire pſ̊ tumultu· iuſſit eñ duct ẽ

caſtra · · in turri regiã. Et cũ veniſſet ad gra
dũ foꝛte · ad gradũ tẽpli vł ad gradũ domꝰ

.

ley
ſui.
ſor
el

ig i⸗
bla
die
gun
no/
ine
i⸗
nos
onm
on
m
m,

WMiſtoꝛig

ꝓpꝛie:poꝛtabat᷑ paułꝰ a militib ꝓpt᷑ ĩptuʒ
ppli · ſequebat᷑ enĩ oĩs pplus clamãs.Col
le eũ · ad moꝛtẽ ſe ʒ.Et cũ induceret᷑ paulꝰĩ
caſtra · ait tribũo. Licet mihi loqͥ aliqᷣd ad
te. Ad quẽ tribunꝰ. Moſti gręcã ligua.Nit
Moui. Locutꝰ eſt enĩ tribunꝰ grece:ne iu/
dei intelligerent. Nunqͥd tu es ęgyptiꝰille
qᷓ añ hos dies tumultũ ↄcitauit·⁊ inde edu
xit ſecũ in deſertũ q̃ttnoꝛ milia viroꝝ ſicca

rioꝝ. Joſephꝰ dicit ꝙ cuz plurib milib· 7
wWtuit pꝛĩo venire cũ paucioꝛibo poſtea hĩe

plura.

4 Beeg ptio qui populũ ſeduxe/
rat. abirnict.

CII.

orti magicã ſibi cõꝑpauerat nomẽ ꝓ
phetę⁊ↄgregatis trigita milibo iudęoꝛũ
eduxit eos ꝑ deſerti vſq; ad montẽ oliueti
volẽs irruere in hirm vt eã caꝑpet. Sʒ oc/
currens ei felix ᷣſes cũ multis milib arma
toꝛũ fugauir eũ cũ paucis ·⁊ alios occidit.
NRñndens paułꝰ tribuno ait.Hõ ſũ iudęus
nõ ęgyptiꝰ.a tharſocilicie nõ ignoteę cini/⸗
ta tis municeps.Mõ eſt natꝰ tñ in tharſo hᷣ
in opido galileę noĩe giſcallo. Quo capto
a romanis trãſlatꝰ eſt tharſi cũ parẽtibꝰꝰ
ibi educatꝰ. Añ ab educatiõe ſe dicit thar
ſenſẽ · lic ĩ giſcallo fuesit nat·ſicut xpᷣs na
careꝰ ðꝛ:licetĩ betleẽ ſit natꝰ. Non eſt edu/
catꝰ in tharſo · ſ̊ in municipijs adiacẽtibꝰ

cinitati · vñ nõ vocat ſeu ciẽ ſᷣ̊ municipeʒ a

municipio ⁊ t᷑ritoꝛio eiuitatl in qͥ nutritꝰ ẽ
Dicunt ãt municipia vicina rura ciuitatl
q mũ̃era debitꝗ vel tributa ſoluũt ciuitati
Becognit a po pulo permiſſus
loqui pꝛeſidi ¶ Ca. CvV.
¶Nſequẽtibꝰ aũt

“ magis.ðclarat qre ſe dixerit palus

einẽ romanũ · eſt ſũma · qꝛ pat᷑ ſuꝰꝑ

obſequiòꝝ diligẽtiã ſibi cõpauerat gram
romanoꝝ donatꝰ ẽ ab eis romana liberta

te. vt putaret᷑ ciuis romanꝰ ipſe heredes

ſui · ⁊ ſiciurę hereditario habebat paulꝰcõ
ſoꝛtiũ romanęciuilitaſ.Rogo g te ꝑmuͤte

me loqᷣ ad ꝑplm Et pmiſſꝰcepit loq hebꝛai

iptius iſte per

lielis: ⁊ ab eo/eruditꝰ.⁊ fni ęmulatoꝛ leg ſi
cut vos ⁊ pſecutꝰ ſũ xpᷣianos.Cuiꝰ rei teſt⸗
eſt mihi pnceps ſacerdotum · a quo accepi

132 ‚,— * „ „ % ₰ 2 514
ce. Qð audiẽtłs magis p̃ſtiterũt ei ſilẽtiſ.
Viri frẽs ego ſũ bõ hebꝛeꝰ natꝰ in tharſo
cilicie nutritꝰ ĩ haccĩtate ſecꝰ ꝑedes gama-

litteras in damaſceni. vt ſi quos ibi inue/

niret ꝓpianos. vinctos ꝑducerẽ in hierim.
Poſtea ꝓſecutꝰ ẽ quõ ꝑcuſſit eũ dñs cęci
tate ĩ via:quõ ↄuerſus ⁊ bapticatꝰ ab ana
nia · quõ poſt multũ circũitũ de domaſco re

dijt in hierłm. Et dũ oꝛaret in tẽplo factꝰẽ

ĩ extaſi· ⁊ vidit ⁊ audiuitxpᷣm dicẽtem ſibi
Feſtina ⁊ exi velociter de hiertm·qꝛ nõ reci

pient teſtimoniũ tuũ de me.Ad quẽipſe re
ſpõdit Dñe ipſi ſciũt qꝛ ꝑſequebar ſectato

res noĩs xpᷣiani:⁊ interfui lapidationi ſte/

phani cuſtodiẽs veſtimẽta lapidãtiũ ·q·d.

Dzʒ eis ſufficere h̊ exeplũ ↄuerſatõis mee.

e Et dñs ad eũ. Hade qm̃ ad nationes mit

tam te lõge · ꝗ · d · Nec ꝓpter hoc credẽt tibi
iudęi:iõ mittã te ad gẽtes ꝗᷓ taʒ loco qᷓ; aĩo
a iudeis ſunflonge.

Ca pitulum ECVI.

Bnqʒ vſqʒz ad

augdito ꝙ qſtinatꝰeſſet gẽtibo vna
nimit᷑ vociferati ſũt ꝓijcientes veſtimenta

ſua:⁊ puluerẽ iactãtes in aera magnitu⸗

dine triſticię.qᷓi furoꝛẽ expᷣmentes · dicentes
tribuno. Tolle de terra hoiꝛem bmõi. Mõ ẽ
eĩ fas eũ audire. Et iuſſit eũ tribunꝰ ĩduci
in caſtra in turrim ſcꝭ illã ꝗᷓ dicebat᷑ anto⸗

nia · ⁊ agrippina·⁊ cedi flagellis ⁊ toꝛqueri

vt ita nõ occiderẽt eũ toꝛmẽtis eiꝰ ſatiati.
Et cũ aſtrinxiſſent eñ loꝛis · dixit paulꝰ aſtã
ti centurioni. Licet vobis flagellare hoĩem
romanũ indẽnatũ ·i.de nullo reatu oꝛdine
iudicario ↄuictũ.Quo audito acceſſit cẽ⸗
turio ad tribunũ dicẽs:NQuid acturus es.

Hic hõ ciuis romanꝰ eſi.Et accedẽs tribu

nus ad paulũ · queſiuit ab eo an romanus
eſſet. Et Cõfeſſus eſt. Et ait tribuuꝰ. Ego
młia ſũma pecunię hãc ciuilitatẽ emi.Ego
inqᷣt paulꝰ in ea nar m,grbar ſta⸗
2

peulns cinmroman ſe feci

B verbũ ĩ ſiletio audiſſent eũ iudęi

W xat zlanteqᷓ; gigneret eũ· cparata ſibi grã

romanon ciuilitate romanoꝝ donat? e ab

eis in ſe ⁊ in heredib ſuis.Et ſtati diſceſſe-

