Mitte viros nõ eſt cõtrariũ· qꝛ ad ſugge/

ſtionẽ populi conſuluit dominũ qui diit:

Mitte. nd puſillanimitatẽ quoq; eoꝛum
cõfoꝛtandamiterauit moyſes de victoꝛia
og regis baſan · qui reſtiterat de ſtirpe gigã
tium. ⁊ in argumentũ magnitudinis eius

moſtratur lectus ferreus ipſius in rabath

filion amon nouem cubitos habes lõgitu

dinis. ⁊ qᷓttuoꝛ latitudinis.

(Lapitulum. III.

Danem boſoꝛ in tribu ruben· ramoth gala.
ad in tribu gadgolanĩ baſan in tribu ma

debebat: impune percutiebat homicidam.
Erat autem in ea fugitiuus vſq; ad recon
ciliationem cum ꝓpinquis· vel vſq; ad moꝛ
tem ſummi pontificis · ĩ qua hmõi omnes

fugitiui redibant ſecuri ad ꝓpꝛia. Lamẽ ſi

ꝓpinqui occidi volebant illuʒ impetere ꝙ;

volẽs occidiſſet: ⁊ coꝛam ciuibus vꝛbis eiꝰ
hoc pꝛobarenttradebatur eis ad occiden

Dgaidit quoqʒ

Addidit quoq; cũ de manna iteraret᷑.Nõ
in ſolo pane viuit homo · ſed ĩ omni verbo
qð pꝛocedit de oꝛe
dei. Panem voca AUAlibi wnũtur x· p⸗
uit hic omnẽ cibũ cepta. Sed nota ꝙ;
hominũ. Cõſueuit ſub his duobus cõ⸗
enĩ ſcriptura panẽ tinẽturilla. Hoꝛum
ꝓ cibo ponere.Etẽ enĩ pꝛimuʒ cõplecti
ſenſus. Molite mi/ turtria · ſcðʒ cõtinet
rari ſi cibũ inſolitũ ſeptem.
dedit vob dñs · qꝛ
nõ ĩ ſolis vſitatis cibis vita hoĩs ſtabilita
eſt apud deũ·ł̊ ſolo vrbo põt creare nona
ex quibus viuat homo.Addidit quoq; in
ter ben eficia ꝙ per· xl· annos in deſerto ve⸗
ſtim enta eoꝛũ nõ defecerant vetuſtate · nec

¶ De ciuitatibus refugii tranſioꝛ

Eparanit mo/

yſes tres ciuitates refugijtrãſ ioꝛ/

naſſe. Harũ hic vſus erat. Si quis nolẽs
hominẽ occidiſſet: confugiebat ad aliqua,
harum.⁊ ibi a conſanguineis occiſi tutus
erat. Si enim extra fines alicuius harum
inueniſſet eũ:qui vltoꝛ ſanguinis effuſi eẽ

pꝛecepto dilectiõis ¶ Ea. IIII.

moyſes. RBiliges dominũ deũ tu⸗
toto coꝛde tuo:⁊ ex tota anima tua
R extota mẽte tua·et ex tota foꝛtitudie tua

ſe

tulmen
tesfln n
telchott
Aolanme
irenſti
rniteim
Glnriutuyn
Dituraute
igltula
ſatfaretra⸗
enwkanken
Genetcſi
eptadiün
neratten
neſicofuun
Wjiuant
ſeſno⸗g
mitbicle
liubus in
nwre⸗nlin
dioalerot
Eate⸗Adcid
igdices:
ſierwſtere
Ubanogvin
Pocchae
Ducnandin
ecdn
Dictione
btmnſit
hunemo
etmon
vymino

gungimo⸗

bſervato⸗
Pokacei⸗
liebortnb
iones inb
nnneſp
Martgetes

„

ſnte

S

pſin fnnbn
tos balie⸗ .
is in
uguitmnſe⸗
umll.

Wmitne

itcsſtüigtiſn
nmthet,
ibaininiun
nr Sicngnas

ngnunin, L

inesonäſdnns
Saliaiusbenn

ſnginsefliii.

er oniitn
ns ſggd
rn
utbräonnes
Lin
tünzineeeg
anibus pbisd
ras Coctde

CEl.

lgno

Wwind dit

atta minan

wuuſotinut,

UnnatmtA

o⸗ſtimind

rindi
bboruttath
ämrlu m
iningit

Ymu/jon
n.

trüſihln
ötcrmto
Gcictnop
vindſend

tmin

s · ꝗlatine ſitulę dicũtur:q; perimũt ho/

—õ .

Deuterono

ſotulares attriti erant· euaſerãt ſerpen⸗
tes flatu vꝛẽtes circũſtãtia:quos ob hᷣ foꝛ/

te ſup dixit ignitos:⁊ ſcoꝛpiones·⁊ dipſa/

minem ſiti · ⁊ adeo paruęſũt vt cũ calcant
vix videãtur:cuius venenũ ante ringuſt)
q; ſentiaturnec triſticiam ſentit moꝛiturꝰ.
Dicitur autem ſitula per cõtrarium va⸗
enĩ qð ſitula dicit᷑ aufert ſitim · hęc affert
ſicut faretra quę infert moꝛtem· feretrũ:qʒ
fert vel aufert moꝛtuũ. At etiaʒ oſtenderet
quę neceſſitas incũberet eis obſeruandip̃ᷣ/
cepta dñi in terra ꝓmiſſionis addidit · qꝛ
nõ erat terra illa ſicut terra ęgypti · que be⸗/
neficio fluminis fecundat᷑· vbi ꝑ oꝛtos aꝗᷣ
eriuant irriguę · ſed erat montuoſa ⁊ ca/
peſtris · de celo pluuiã expectãs·⁊ ideo plu/
rimũ ibi colendũ deũ vt daret eis pluuiaʒ
tẽpoꝛibus ſuis· tẽ poꝛaneã ſcʒ in autumno
in vere· vel in hyeme· iactis ſeminibꝰnutri/
endis:⁊ ſerotinaʒ ad crementum ĩ vere vel

eſtate. Addidit q; de terminis terre ꝓmiſſi

onis dicẽs: Oĩs locus quẽ calcauerit pes
Vſter · weſter erit· a deſerto qð eſtĩ meridie
⁊libano qui in ſeptentrione ⁊ flumine ma/

gno eufrate qui eſt in oꝛiente. Aſq; ad me⸗/

diterraneũ erunt termini veſtri · hoc eſt ma
re qð tyrrenũ dicit᷑. Addidit quoq; ꝙ bñ/

dDictiones ⁊ maledictiones ſcriptas ĩ libꝛo

B tranſito ioꝛdane ĩ ingreſſu ſuo dicerẽt ĩ

hunc modũ.Sex tribꝰ maioꝛes natu aſcẽ/

cerẽt montẽ garigim cũ ſacerdotibꝰ⁊ leuitł

7· vj· minoꝛes montẽ ebal e regiõe · ⁊ qui in

garagim oẽs bñdictiões dicerẽt ſuꝑ legis

obſeruatozꝛes· ⁊ qui ĩ ebal reſpõderẽt amẽæ

Poſt aſcẽd erent ſacerdotes ⁊ leuitę cum
alijs ſex tribubꝰ ĩ ebal ⁊ ſimul oẽs maledi/

ctiones impᷣcarent᷑ trãſgreſſoꝛib ⁊ qͥ in ga
ricim reſpõderẽt amẽ.Et nota qꝛ cuʒ enu
merat gẽtes q̃s eiecerũt ð tra ꝓmiſſiõis fe
re vbiq; ſex noĩat:chananęũ amoꝛr eũ · fe/

regen iebuſeũ · eueü · etheũ. In hac vo ite⸗

ratione noĩat ſeptimũ gergeſęũ. Itẽ nota

gqꝛ abꝛaę ꝓmiſſũ ẽꝙ; decẽ deleret· ꝗᷓ tũc re⸗

tres erãt delete Filij loth delen erũt gigateſ

uera ibi erãt. Sʒ cũ venerũt illuc filij iſrl· iã

eſau hoꝛreos · capadoces ꝑtẽ eneox

fili

¶ Dedecima ſcdðᷣa ¶ Capitulum v

Ddiditqʒ mo/
yſes· qꝛ nõ liceret eis comedere de/
in opidis ſuis:nec pꝛimogenita pe/
coꝝ·nec pmitias laboꝛumnec votiua· nec
ſponte oblata/ſed tantũ coꝛã dño ·in loco
quẽ elegerit dñs ibi cũ vxoꝛe comederẽt et
liberis · Puo ⁊ ancilla ⁊ leuita ꝗͥ concellaneꝰ
eẽt. In qͥ cepto vident᷑ fraudari leuitę qͥ
bus ᷣmiſſa debebant᷑. Mꝛoinde dicũt qͥ
Dam h ſemel factũcũ pmo ſcʒ terrã obti/
nuerũt. Cüc enĩ obtulerunt ſdicta dño- ⁊2
deinceps reddiderũt ea leuitꝭ. Sʒ ̊ nihil
ẽqꝛ nõdũ dñs locũ ſibi elegerat in terra ꝓ
miſſionis. Alij dicũt qꝛ ſingulis annis hᷣ
fiebãt ſic. Oꝛimã ꝑtem decimę totiꝰ vt pꝛi
mã geligmam grani: pmã amphoꝛaʒ vini
Vl olei ſeparabat ſibi q decimã dabat le⸗
uitis · ⁊ illã modicã ꝑtẽ decimaꝝ ferebat ſe
cũ in hieruſalẽ:⁊ epulabat᷑ inde coꝛã dño
Et ̊ iude cõiectant:qꝛ H̊ decima pᷣcipitur

poni ĩ cartallo·qd modicũ vas ẽ·nec verã

caperet decimã. Sed hic de pꝛimogenitis
et pꝛimitijs votiuis ⁊ ſpontaneis nihil ha⸗
bent determinatü. AUnde verioꝛ eſt hictra
ditio hebꝛeoꝝ. Singulis annis hebꝛei fa⸗
cinut duas decimationes bonoꝝ ſuoꝛum
Pꝛimã ſeparabãt leuitis.De hac dictuʒ

ẽ. Deſudet elemoſyna in mann tua donec

inuenias iuſiũ cui desid ẽillum cui debes

Iterum .ix · reliquas ptes decimabãt⁊ hãc

ſcdᷣam decimã ſibi reſeruabant⁊ ex ea ter
in anno cum aſcendebant in bieruſalem

oblationes et epulas ſibi et domui ſue fa⸗
ciebant · et leuitam concellaneũ qui etiam
cum eis aſcenderet inuitabant. In eoſdeʒ

vſus reſeruabãat ſibi ſecũdum animal poſt

pᷣmogenitum · quaſi ſecũdum pꝛimogeni/

tum · et ſimiliter oſt pꝛimitias tantũdeʒ ſi
bi reponebant · quaſi ſecundas pꝛimitias.
Qui autem amplioꝛa his illis tribꝰ feſtis
expendere volebataliqua ð bonis ſuisad

puc ſeparabat⁊ cum pꝛedictis reſeruabat

vouẽs illa dño. Pꝛeterea etiã quidaʒ in.

lllis ſolenitatibꝰ ter ea qᷓ diximus ſponte
quędam expendebant ad honoꝛem domi-
ni· ⁊ hec ſecundaria ſcepit moyſes fieri ad
locum ſanctum⁊ comedi coꝛam domino.
Tamẽ remotioꝛibꝰ licebat iſta vendere in
loco ſuo · ⁊ ferre cium ſecum · et emere ſibi
in hieruſalẽ quod deſiderabat anima ſua.
Pꝛeterea tertio anno duab decimis ſub
latis vt diximꝰ.tertiã faciebant iterũ deci/
mationẽ ĩ vſus pauperũet hãc reponebãt
apud ſe vt haberẽt vñ darẽt ꝑegrino ⁊ ad
uene · pupillo 1 viduę egẽtibꝰ. ⁊ etiã leuitł
ſi indigerent. In vſus vero ꝓpꝛios ex hac
nihil expendebãt:⁊ de hac dictũ ẽ. ODmni
petenti te tribue. Addidit q; qdð ſi etiã fra
ter aut vxoꝛ aut filius aut amicus ſpecialis
pſuaderet aliquẽ ad cultum idoloꝝ · foꝛte
ꝓpter affluentiã ꝗᷓ̃ ſequebat gẽtiles · nõ oc
cultaret euʒ· ſ̊ cõuictum aut cõfeſſum ppłs
obꝛueret lapidibꝰ · ⁊ ille cui perſuaſerat pꝛi
mus im poneret manꝰſuas ſuꝑ eũ.Eodem
modo ciuitas aduerſus ciuitatẽ inſurgeret
deleret eã · ſi perſnaderet recedere a cultu
dei. Inciſſuras etiã ⁊ caluicium fieri ſuper
moꝛtuos ꝓhibuit ·qðᷣ ⁊ ſanguinẽ ſuũ fun/
re · capillos tondere · ⁊ ſacrificare moꝛ/
tuis · vt ⁊ etbnici faciũt. Pꝛohibuit quoq;
moꝛticina comedi. Sed addidit · qꝛ et illa
ſibi ⁊ ĩmũda poſſent dare aut vendere pe/
grinis aduenis · quia natiões alię licite
multis veſcũtur ꝗᷓ interdicta ſunt hebꝛeęis.
Septimo q́; anno quietis terrę addidit
moyſes·ne creditoꝛ exigeret debitũ a debi/
toꝛe hebꝛeęo dũtaxat A ꝑegrino poterat exi
gere. Et ob hoc vocanit annũ illũ annũñ re
miſſionis · nõ illiꝰ tñ cuius erat iubileꝰ. In
iubileo enĩ dimittebant᷑ debita · in h diffe
rebant petere. Pꝛobibuitq; in pᷣmogenit
bobus arari · ⁊ vellera pᷣmogenitoꝝ tõderi
Per qð inuit nibil de pᷣmogenitis debere
ſumi vel fieri in vſus ꝓpꝛios · qꝛ leuitaruʒ
erat. ſi maculã haberet pᷣmogenitũ · pote
rat comedi in loco ſuo·ſ̊ nõ coꝛã dño. Re⸗
petens q; moyſes de feſto pentecoſten ait:
Septeʒ hebdomadas numerabis tibi ab
ea die q̃ falcẽ in ſegetẽ miſeris · ⁊ celebꝛabis
diem feſtium hebdomadaꝝ dño deotuo.

merabitis.

Mocvt dicit Nieronymꝰ bebꝛei nec ad lit

terã nec ad ſpiritũ cuſtodiũt. Cunc enĩ nõ
eodem die fieret pentecoſtes : qꝛ alij tardiꝰ

alij citius metunthſm ſtatum regionũ ſuaꝰ

rum. Fuerunt etiã qui dicerent quẽq;agri
colam a pᷣma die meſſiõis ſuę · l· dies com⸗
putaſſe · 1 ea die ſibi ⁊ ſuis epulũ ſolẽne pa

raſſe ⁊ diem feſtũ egiſſe. Nec quidẽ pente/

coſten legalem ſed ꝓ collectis omnibo qua
ſi diem agebãt ſoleneʒ. Craditioſephus/

qꝛ·xv· luna phaſe die ſcʒ ſolẽni acimoꝝ of

ferebãt grana cõfricata dño.Et h̊ erat mil
ſio ᷣma falcis in ſegetem · ⁊ a·xvj · luna nu/
merabãt ſeptem hebdomadas· poſt q̃s fa⸗
ciebant pentecoſten. Quidã tamẽ dicũtvt
pdictum ẽ a die dñica quę eſt in feſtis aci⸗
moꝛum debere nu/ H
merari ſeptem heb⸗ In vritate a · l· die
domadas·qrlegi᷑ aximoꝝ pᷣma eſi pꝛi-
in leuitico. Ab alte ma dies pentecoſtes
ra die ſabbati nu/ cuiꝰ feſti ſecüda die
Duo panes noni of
ferebantur ·⁊ ita du/
os dies · · intellige · in pꝛimo pꝛimuʒ diem
pentecoſtes : ſecundo ſecundum diem eiuſ
Vm feſti.

eappellatione populi ad ſum
Eap

mũ ſacerdotẽ. ¶ CapitulumvI.
q iudices ciuitatũ ſedere in woꝛtt
uaſi iudicaturos intrinſecus extrinſe-

cus de finibus ciuitatis · ⁊ vt in oꝛe duoꝛũ

Vl triũ teſtiũ periret qui interficeret᷑ ab eis
1ꝙ manus teſtium pma fieret in illum.

ſi cõtingeret iudices illos am bigere de ſen
tentia aliqua· aſcenderẽt ad ſummũ ſacer/
dotem · quod ille indicaret fieret O ſi qͥs

ſententig eiꝰ non obediret interficeret. De
his iudicibꝰciuitatũ dic ioſephꝰ ꝙ ſeptẽ
eligebantur in ſingulis ciuitatibus · virtu

te ⁊ ſtudio inſticię accepti. Anicuiq; vero

eoꝛũ dabantur duo viri miniſtri de gene/
re leuitaꝝ. Teſtimoniũ mulierũ nõ admit

tebãt ꝓpter leuitatẽ · nec ſeruoꝛũ ꝓpt᷑ igno

bilitatem animi· ꝓ q̃ de facili vel p timoꝛe

ier geni 4
ſſdͤſloß
. Joci
Vnes ſchir
carecto⸗)
nömplup
ſubditos⸗
nömutan
datojnet
ptungunt
Gonerl
unrargent
enn Lndet
laſdice

—

sſſnie
turis⸗c
geſtuse
leficoo⸗i
wlſaltem
ſigos u
ntnloqn
gphito
☛ b⸗
ncpnigr,
inbenoe
linntes

W.
rion
NE
Ge
ſüniein

.
.

itf

—

Kkun ppterãt coꝛrüpi vel lucro. In appellationi⸗
eh bus nõ licebat põtifici iudicare ſine phe⸗
atun ad ta ⁊ ſenioꝛibo loci ill? quẽ elegerat dñs.
crnnchalit nſticia isapt itulũ VII
iamgriht Smmcda eGe Piti
en TN BSadidit etiam
– . ſi qñq; regem ſibi crearẽt· non
lrsmmmn⸗ MWlienigenã ſed contribulẽ aſſumerent qui
i uſine cõſilio pontificis ⁊ ſenioꝝ nil oꝛdina/
Nnuuiſcho⸗ ret. In ocio ſemꝑ deuteronomiiũ legeret ·
aiimeef vxoꝛes ſibi nõ multiplicaret ne auerterent
düpkannt eũ a recto. Equos aũt aut opum pondera
upunn nõ multiplicaret ne potẽtio: factꝰ ſeuiret ĩ
ndts ſieß ſubditos · terminos terrę ꝓpꝛieę vl alienę
ilitnnidii nõ mutaret.Mõ enĩ ꝓcul ẽ vt leges trãſcẽ
peckinfefisnt dat · qͥ metas terrarũ trãſmutat. Hoc pᷣce/
ptum plurimũ tranſgreſſus ẽ ſalomõ qui
ntren/ de gloꝛiatꝰeſt· ꝙ tantũ reliquerat ĩ hieruſale,
inorpmelti⸗ auri ⁊ argenti:quantũ inuenerat ibi eris ⁊
udispntrſis ferri. Tandẽ tamen pęnituit vt tradunt ð
nbfiiſcicnde qua oſt dicetur.
duopmnesnoli ¶ Demaleficis abiiciendis.
õõ (LapitulumvVIII
nino puinpjdien — J G 4
un dema Mter xit quo
— ſecũ ha bere ariolos:i inſpecto/
vpoliadſon res fibꝛarum circa aras ꝓ cognoſcẽdis fu-
Airdlamn turis: ⁊ cõiectoꝛes ſomnioꝝ:⁊ auguresid

geſtus auiũ aut garritus attẽdetes· ma⸗
leficos:id ẽ ĩmolantes pueros demonib⸗
l ſaltem luſtrantes:incãtatoꝛes · id ẽ·p/

taiſin ſtigios qui intuẽtes fallũt:phitones:id ẽ·
mmnean ⸗ ventriloquos ·qͥ ꝑ ſpiritũ malignũ loquũ
vnnn tur · a phitone · id ẽ · apolline ſic dictos· di⸗/
bie 1 uinos/id ẽ·auruſpices ·id eſt · aſtroꝛũ inſpe
niniin ctoꝛes:nigromãticos qui ſacrificijs vł car
lsnnig minibꝰeuocãt moꝛtuos quia pꝛophetam
ritdimtiftl ſuſcitaret eis deus de gente eoꝛum illuʒ au
antinnc, Dirent.

uge Detalionelegis (Eapitulũ x
eH Etalione quo

q; legis occaſiõe falſi teſns appo/

ninift * ſuit·; vt ſi diligẽtiſſime ꝑſcrutantes depꝛe/
Mnien 100 . henderẽt falſũ teſtẽ redderẽt ei qd cogita-/
mon ſyt⸗ uerat facere ꝓximo ſuo aĩaʒ ꝓ aĩa/oculuʒ

—

ꝓ oculo · dentẽ ꝓ dente · pedẽ p pede.
detimidis et ſollicitis remouẽ-
dis ab exercitu ¶ Capituluʒ x
Ddiditquoqʒ

ce exercitu ꝓgreſſuro ad pugnan

ne timeret hoſtes · 1 ſperarẽt tantũ in domi

nonon in armis ⁊ robꝛe ſuo: deinceps qͥſ

qʒ pnceps turmę ſuę loqueretur.⁊ diceret:
NQui ex vobis eſt foꝛmidoloſus reuertat᷑:
ne pauere faciat fratres ſuos pterritꝰ etiaʒ
ſollicitos ꝓ negocijs imꝑfect ꝗᷓ reliquerãt
reuerti hciperet. Specificabat aũt tria ne/
gocia·quibꝰ maxime affectꝰtenet humanꝰ
dicẽs: Quis ẽ homo qui ędificauit domuʒ
nouã· 1 nõ dedicauit vel initiqauit eam re/
uertat·ne foꝛte moꝛiat᷑ in bello · ⁊ aliꝰ dedi⸗
cet eã: Quis ẽ homo qͥ deſpondit vxoꝛẽ et
nõ accepit eamreuertat᷑ ne foꝛte moꝛiat᷑⁊
alius accipiet eã? Quis ẽ homo qui plãta
uit vineã· ⁊ necdũ fecit eam cõmunẽ⸗ de q̃
omnibꝰ veſci liceat:reu ertat ne foꝛte moꝛi⸗

atur·⁊ alius fungat᷑ eiꝰofficio.Qð ſic in⸗
telligitur. Si nouella vineę plãtatio ante
quartũ annũ fructum faceret:ĩmũda erat·
q; natura ſter tempus vim feciſſe videba
tur· nec ex ea pᷣmitias deo offerre· vl q piã
edere licebat. Quarto anno vindemiabat
Dñno. Vmnẽ eni fructum eiꝰ anni deferebat
homo ad vꝛbẽ ſanctã cũ ſecũda decima ali/

arum fru gum:vt epularetur ex eis coꝛã do
mino. Muinto anno fiebat homo dominꝰ
vineę ⁊ vindemia bat ſibi. Sexto anno et
deinceps erat quaſi omnibꝰ cõmunis ſᷣm
cõſuetudinẽ eoꝛuʒ talem. Iter agentibꝰ li⸗

cebat intrare vineas ⁊ pomeria ⁊ tanq; de

ꝓpꝛijs ſatiari · ſed extra depoꝛtare fas non

erat neq; vindemiãtes de his quę ad toꝛ⸗/

cular poꝛtabant guſtare ꝓhibebant ſibi oc/
currẽtes. Alia trãſlatio plana eſt. Muis ẽ
homo qui plantauit vineaʒ ·et de nouella
eius nõ bibit 77.
Nefedus inirẽt cuʒ gentibus
¶ CapitulumxI

umvt pus ſacerdos exercitũ admoneret

29 necuz gentibus terre ꝓmiſſionis
fſfedusini itextirparet. In ẽ
grauiter peccauerũt. Cũ finitimis aũt gen
tibꝰ pacifici quãtũ poſſent ⁊ federati eẽnt.
Addidit q; neĩ obſidione ſucciderẽt arbo-

res fructiferas ad faciẽdas machinas. Itẽ
ſi inuentꝰ fuerit occiſus · ſᷣ a qͥᷣ neſcit· ſenio/

res de ꝓpinqꝗᷓ vꝛbe occiderent iuuencã ⁊ lo
tis manibo ſup eã ſacerdotibo iurabũt ð in

nocẽtia ſua.Egreſſi vo ad pugnã ſi innu/

mero captiuoꝝ mulierẽ quis videret pul/
chꝛã virginẽ ſeu iã nuptãet voluerit eam
hae vxoꝛẽ nõ pᷣus cubile eiꝰ aſcẽdet· donec
illa raſerit caput:⁊ circũcidat vngues ⁊ lu/
gubꝛeſcema ſuſcipiens defleat parentes ⁊
amicos · qͥs amiſitĩ bello·xxx· dieb· vt tan⸗
Tem luctu ſaciataad epulas nuptiales cõ
uertat. Cüc liceat viro eam humiliare.
ſi ſatiatus fuerit: ⁊ nec ſederit animo eius
Dimittat eã liberã.Nõ eni licet eiaut reuo
care eã ĩ ſeruitutẽ· aut wnũdare alij. Ma⸗

leficũ q;; ſuſpenſũ in patibulo ea die iuſſit
deponi · ⁊ cadauer ea die ſepeliri: qꝛ maledi

ctus erat oĩs pendensi ligno · id ẽ · ſufficit
ad pęnã · qꝛ turpem et maledictaʒ ſuſcepit
moꝛtẽ·ne vltra ius tenderet᷑ pęna.Abomi⸗/

nabile q; dixit apud dñm · ſi aut mulier ve

ſte virili · aut vir veſte fęminea vteret.

¶ Dehis quibus nõ erat phas in/
rareeccdleſiã dei.Capituluʒ xII.

Odidit quoqʒ

2 * de differentia ingrediẽtiũ eccliaʒ
Mei ſic. Mõ intraibit eunuchus attritis vł
Jamputatis teſticulis vel abſciſo vretro ec
cleſiã dei · nec mancer vſq; ad decimã gene/
rationẽ. Amonites et moabites poſt deci/
mãꝗ generationẽ nõ intrabit ĩ ęternũ · qꝛ hi
Ppli ꝓpinqui hebꝛeis exeũtibꝰ de egypto
occurrerũt eis cũ pane tantüũ ·cũ ſcirent eos
laboꝛare ſiti in deſerto:⁊ ↄduxerũt aduſus
eos balaã filiuʒ beoꝛ. ꝛeterea qᷓ; plures
eoꝝ ſeducti fuerũt per mulieres eoꝛũdem.
Põt ingreſſus ĩ eccliam dici ingreſſus in

nirẽt · ß penit?extirparẽt. In qͥ poſt

atriũ mnndoꝝ·a q
arcebãt qͥdã ĩ eter
nũ:quidaʒ ad tpᷣs
ſcilʒ vel vſc; ad ali
quẽ terminũ dierũ
ſuoꝛuʒ · ð qᷣbꝰalibi
vlvſq; ad terminũ
ſucceſſionũ de qͥbꝰ

iſraelitaꝑ mũdoꝝ qͥ

tum gentiliñ.

hic agit᷑. Hebꝛeus verius tradit dicẽs. In

gredi eccłiam dei eſſe de filiab iſrael duce⸗
re vxoꝛem ·⁊ ſic in ſe ⁊ in genere ſuo fieri de
ꝓplo dei. Cũ pᷣm h̊ fruſtra videt᷑ hᷣmiſium
eſſe de eunncho · cũ non woſſit ducere vxo⸗
rem · ſed nec ſi ille vellet vxoꝛem ducere de

iſrł ob pecuniã vel hereditatẽ vel ob quã⸗

libet cauſam · ei non liceret.Foꝛte qꝛ niſi ſo-
lũ mancerem noĩauitnõ exclud ebat᷑ ab ec
cleſia ſpuriꝰ nothus. Mancer aũt ꝓpꝛie
ẽ de ſcoꝛto natus. Spurius de ↄcubina ꝓ
ſpurcicia incõtinẽtię. Nothus qͥ ð adulte

ra. Midet᷑ enĩ cũ nõ ſit verꝰde mrimonio fi
liꝰ ſicut ⁊ nothas febꝛes dicimusꝗᷓ vreq̃r
tanę aut hmõi vident᷑· nõ ſũt aũñt. PMãcer

nõ copulabit filia bꝰilrl· nec filiꝰ eiꝰetiã
& legitima · nec nepos · vſq; ad decimũ ſuc/
ceſſoꝛẽ.Hic terat intrare eccleſiã dei · qꝛ
penitus extincta erat memoꝛia antiqui op
pꝛo bꝛij: ecclłia nõ ſolũ man ceres · ̊ ⁊ ſpuri9/

os excludit ab oꝛdinib. De h̊ ꝙ ꝓhibiti
ſũt duo ꝓpłi pdicti intrare.Aug dicitqꝛ ĩ
decima generatiõe poterãt ꝓpter rutb mo⸗

abitidẽ ꝗᷓ ĩtrauit · de qua boos filiꝰ ſalmon
genuit obeth. Sed q; generationem ruth
neſcimus ab abꝛaam ↄtemperaneo moab

ecẽ numeramus generatiões vſq; ad ma

trimoniũ ruth. aũñt additũ eſt in pꝛohi/⸗
bitione in eternum · per h qð ibidẽ pᷣmiſſũ

ẽ debet exponi · ſcʒ niſi poſt decimã generati
onẽ. Vel qꝛ dixit amonites et moabites q

noĩa ſũt maſculini generis · nec dixitamo⸗

nitis vel moabitis de viris facta ẽphibi ⸗/

tio · nõ de mulieribus:qꝛ foꝛte nec mulieres

oc ſt hebꝛeis in delerto.
Per hibitione pꝛoſtibuli
Cap

ituluʒ XIII.

Nuattuoꝛ erãt atria
vnum leuitaꝑ· ſcom

tactu moꝛtuoꝛũ vel
alio nõ erat imundi
tertiũ imundoꝝq̃r⸗

ſtNö
arnioſwn
nenclej p
lötumeliape
i oͤfen
ſogeonerc
Gdgöd
glieno pern
gnitardl
Vorſuane
ſecltatyi
nihcin
Diſpliebat
Nutlteliinn
unſacenot
ſicheodſ
lnwlng.
ſeidarttei
ſölcebetei
ſcergtenmea
Dcecs
Wane
voin.
nonolep
ſus e
al beli
lunger⸗
Poreſtor
Molis dr
Rannnsl
ſiäſread
Gtpne
lteionei
de
guinge,

P
„e
tarce

onkn
udiige

Aunni
runlentn
mneltn nit
uanneni
Nionö antnn

1
66½
We

uungel.

—

—
=☛nR6ed

Se=

Wuotniti
Afliifn,
rugemmipini
fnirnttiin
ltdunn,
Arypndun
ricltnt Nbai⸗
nt forani
ölugebreb
Dnngruütpi
mnsd abiu
MWoniale
Nt, efPi
tmranllelin⸗
nanonvontint
nunnss1hun
Dbgpo
mm do dot
nritguntr
guosfinn

=

. nmmmn n
montis un
iulidint
rie Ptihnſt
. gimmnignnt
mntrezanoh
mmis udpi
õ
rrann 6

M.

—
== S=ι
S —

4

=
—
= ESEs=
—.

l

Ogdiditquoqʒ

Mõ erit meretrix nec ſcoꝛtatoꝛ in
iſrł Mõ offeres mercedẽ ꝓſtibuli : nec pᷣciũ
carnis ĩ domũ dñi tui · qꝛ vt dicit ioſephꝰ
mercedeʒ ꝓ coitu canis venatici velcuſto/
dis gregũ nõ licebat offerri:qꝛ ex his ꝗᷓ̃ de
cõtumelia ꝓcedũt diuinitas non delectat᷑.
Itẽ.Nõ fenerabis pecuniã ad vſurã · nec
frugesnec aliqͥd aliud fratri tno·ſᷣ̊ alieno

Sed qð dictũ ẽ d fratre· pceptũ ẽ ·qð de

alieno permiſſio · ſicut ⁊ ꝑmiſſio fuit/qð ſe/
quitur de libello repudij. Nir apud quem
vxoꝛ ſua nõ ĩueniebat gram ꝓpter aliquã
feditateʒ ꝗᷓ multimode ꝓueniũt · ſcribebat

ꝙynũcq; cõueniebatcũ ea:⁊ cauſam ob qua

Diſplicebat ei mulier ne cõuenireta trade
bat libellü in qͥ ſcripta erãt h̊ mulieri · vt co
ram ſacerdotibꝰ legeret᷑.Et cũ iuraſſet ve/
rũ eſſe qð ſcripſerat · licebat vtiq; alij copu

lari. ſi ingrederet᷑ mulierad alteꝝ· qui

iterũ daret ei libellum repudij · viro pꝛioꝛi
nõ licebat eã recipere · quia abhomĩabilẽ
fecerat eam coꝛam dño. Modoꝓ nulla fe

Ditate excludit᷑ vxoꝛ:niſi ob ſolã foꝛnicati/

onẽ·neq; ſic etiã licet eos migrare ad ſcdᷣa
vota. Tñ ꝗdã eccłię modo ĩtroduxerũt ð
nouo lepꝛã ·qꝛ moꝛbus ſerpẽs ẽ ⁊ ↄtagio
ſus. Itẽ qͥ nuꝑ acceꝑit vxoꝛẽ:non ꝓducet
agd bellũ nec ei qcq; neceſſitatis publicę in/
iunget · vt vno anno leteturcũ vxoꝛe ſua.
Poteſt aũt ĩtelligi annꝰ iſte nuptialis nõ
vſualis decẽ mẽſiũ tãtũ:iuxta quẽ numeꝝ

Zꝛ annus luctꝰ.qꝛ moꝛtuo viro nõ lʒ vxo/

ri trãſire ad aliũ · añ decẽ mẽſes:qꝛ foꝛte cõ
cepit de pᷣmo·⁊ poſſet fieri dubiũ ·cui viro⸗
rũ aſcribedus eſſet partꝰ. Ite ꝓhibuit q;
ne liberi ancillas ducerẽt vxoꝛes.

Deplagis quarummaioꝛ erat

quadragenaria. (api. xIIII.

„

¶ECerũ ſividerit

iudex reü dignũ plagis tantũ· p/

ſternet eũ toꝛam ſe·⁊ faciet eum verberari.

Pꝛo meſura peccati erit plagaꝑ modus
ita dñiarat ve⸗ qdragenariũ numerũ non

= ——
. „* *
„ .— * .

hancſuſtinere.

excedat. Sic et pęnitẽtes excõicatos pla g 1
cedimꝰ ᷣm numeꝝ verſuũ alicuiꝰ pſalmi
quẽ dũ cedimꝰ cantamꝰ. Joſephꝰ dicit · xl
plagis vna minꝰ habena publica ver berã⸗
dũ. Liberũ aũt boĩeʒ turpiſſimũ erat pęnã

¶ Deſuſ. citariõeſ⸗ eminis et mo⸗

filijs a viro fu erit relicta · accipiet
frater eiꝰ pᷣm ogenitũ ex ea filiũ fratri ſuo
defuncto adnominabit · i: filiũ fratri defũ⸗
cti nõ ſuũ vocabit·⁊ dimittet hęreditatis
ſucceſſoꝛẽ quẽ ſuſcitabit. ſi noluerit fra/
ter ſuſcipere relictã ꝗᷓ ſibi debet᷑ ex legeĩter⸗
pellabit mulier iudices ĩ poꝛta. Et accerſi/
to eo · ſi accipe eã noluerit/mulier coꝛã eis
tollet calciamẽtũ ðᷣ pede eiꝰ.⁊ ſpuetĩ faciẽ
eiꝰ⁊ dicet domꝰeiꝰ dom diſcalciati ogpꝛo/
bꝛiñ ĩ iſrl. Alibi legit᷑ ꝙ qͥ ducturꝰerat eam
aliꝰ diſcalciabatillũ · m qð iohes dixit:
Mõ ſũ dignꝰ ſoluere coꝛrigiã calciamenti
eiꝰ. Mð foꝛte fiebat · ſi pſto erat aliꝰ ductu
rus eaʒ ſi frater repudiaret.Qñq; enĩ nul/
lus ducturꝰerat eã:⁊ tũc mulier diſcalcia/
bat. Qñq; etiã frater nõ interpellãte mu/
liere ꝓfitebat᷑ iudicib:ſe nolle habere eaʒ
tũcipſe ſeipſũ diſcalciabat. Vñ alibi le/
git᷑ ꝙ nolẽs ſuſcitare ſemẽ frĩs ſe diſcalcia⸗
bat. Itẽ ſi mulier appꝛehẽderit virilia alte/
riꝰviri rixãtis cũ viro ſuo abſcides manũ
eiꝰ.nec flecteris ſuꝑ eã mĩa aliqᷓ. Ite;inon
habebit pondus ⁊ pondus:mẽſurã ⁊ men/
ſurã·i:maioꝛẽ qua emas:minoꝛẽ qua ven
doc eui abominabile eſt vño.

Deſemine agroꝛuʒ ¶ Eap. xvVI

Odiditquoqʒ
moyles de ꝗbuſdã ꝑmirxtiõibus
erũ diuerſi generis canẽdis dicẽs: Non
ſeres vineã tuã altero ſemĩe grani vel legu
minis· ne ⁊ ſemẽtis quã ſeuiſti· et ꝗᷓ naſcũt
ex vinea pariter ſanctificent· ne ſeʒ vnã de⸗
cimã ? ſingulares pᷣmitias des tãq; ð vno
agro · cum de vtroq; fructu ſeꝑatim dada

ſint · vl ne hac occaſiõe velles pᷣmitias ſe/
mẽtis vel vini nõ dare· qꝛ ſimul nõ ſancti/
ficant. Nã ſemẽtis pᷣmo anno· vin ea qrto
Facta & altera ſanctificatiõe· foꝛte putares

ſufficere ad vniꝰ agri ſanctificationẽ. Alia
lr̃a bʒ. Ne pariter ſuffocet᷑.QNð videt᷑ vel/

le ioſephus dicẽs hãc cõmunionẽ ꝓhibi⸗/
tam eſſe· qꝛ diſſimiliũ cõiunctione natura
nõ letat᷑. Item. NMõ arabis ĩ bone ſimul et
alino · cuiꝰ ſenſü ponit ioſephus · bobꝰ ſcʒ
tantü arãdã terrã eſſe: vt noĩe aſini ꝗlibet
alia animalia excluſa eſſe ĩtelligamꝰ. Me/

bꝛei tradũt ob hoc dictũ · qꝛ noluit dñs ſer

uili iumento · id ẽ·aſino regẽ iumentoꝝ co
pulari. Quattuoꝛ enĩ q̃ſi regia aĩalia oſtẽ
dit dñs ecechieli. Homo eni rex oĩuʒ aĩa/
liñũ ẽ·ſub qꝗ leo ẽ rex ferarũ:aquila rex auiñ.
bos rex iumentoꝝ. Muidã hebꝛei pueriliꝰ
exponũt · qꝛ ſc; bos ruminat·putaret aſinꝰ
ipſũ velle comedere· ⁊ fame afficeret ⁊ defi

ceret. Itẽ. Mõ indueris vſtimẽto qð ex li-

no lanaq; cõtextũ ẽ · qꝛ vt dicit ioſephus.
Hec veſtis ſolis ſacerdotibꝰeratconceſſa.
Hoc vſq; adeo obſeruabãt iudeęi · vt nec
pelles nec aliquꝗ lan eã veſtè niſi filo laneo
cõſuant. Tradit q; ioſephꝰ iumẽta diuer
ſi generis ꝓhibita cõmiſceri · ne iniuria H̊
tranſiret ad hoĩes· vt pecudibꝰcõmiſceri li
citũ putarent. Multa enĩ in minoꝛibus ꝓ/
hibita dicit:ne ad maioꝛa ꝑ ſimile fieret ac
ceſſus .
e deletione amalechitarum

(Eapitulum xyVII

Recepit etiam

Dñs vt cũ dnarent᷑ in terra ꝓmiſſi
vnis · delerẽt amalech de ſub celo · qꝛ ipſis
tranſeũtibꝰ ꝑ deſertũ plurimũ nocuerunt.
Extremos ſcʒ agminis.i· feſſos ⁊ lepꝛoſos

ſemĩe fluẽtes · eos ſcʒ quibꝰnõ erat fas in
gredi caſtra ĩterficiẽtes. Et ſubdidit dñs

huic ſcepto. Caue neobliuiſcaris. Qð qꝛ
trãſgreſſus ẽ ſaul trãſlatũ ẽ regnũ a domo
eiꝰ. Itẽ cũ ĩtraueris terrã ꝓmiſſiõis tolles
de cũctis frugibꝰ tuis pᷣmitias et wones in
cartallo vaſe ſcʒ vimineo·ibiſq; ad locum

bis in die ˖ 1 veſpere

edificabiſ altare do

quẽ dñs elegerit. Et facta oblatiõe ſtans e
dDiuerſo altaris gras ages deo coꝛã ſacer/
dote · qꝛ liberauit pꝛeʒ tuũ iacob a ſyro eũ .
ſequẽte · ſcʒ laban · ⁊ filios eiꝰ de egypto.

tãadẽ dedit tibi trâ lacte melle mananteʒ.

Hoc ſemel factũ qͥdã tradũt ĩ ingreſſu tre
ſ ſingulis annis tradit io ſephꝰ has graꝝ
actiones agẽdas in
ſcenophegia. Imo In buiꝰ rei memo/
riam iudęi etiaʒ ad/
huc ĩgreſſi ſynago⸗/
gã eoꝝ cãtant hunc
pſalmũ. Bñdic qĩa
mea dñnoĩqͥ ↄtinẽt᷑
bñficia eis pſtita.

mane iu giter teſti
ficãda ab eis dona
ei dicit. Iteʒ. Nñ
trãſieris ioꝛdanem

mino ð lapidibꝰqͥs

ferrum nõ tetigit: offeres hoſtias dño/et

ſcribes ſuꝑ lapides oĩa verba leg huiꝰpla
ne ⁊ lucide. Item poſtq; enumerauit moy
ſes bñdictiões obſeruãtiũ legẽ ⁊ maledicti
ones trãſgreſſoꝝ·in fine maledictionũ ait
ꝓPphetãdo. Beducet te dñs claſſibꝰ in egy/⸗
ptũ · ibi vnderis hoſtibus tuis ĩ ſeruos et
ancillas· ⁊ nõ erit qui emat. Mec ꝓphetia
poſtea ĩpleta fuit:qn triginta iudęei etiã ꝓ

vno denario emebart. In alexãdriã enĩ vt

dic ioſephꝰ.multa milia iudęoꝝ ſũt vẽdi⸗
ta · et vix habuerũt emptoꝛes. In hac reca/
pitulatiõe ponit ioſephꝰ. Me venenuz aut
moꝛtiferũ quid vllus iſraelitarũ habeat·

apud quẽ ĩuẽtũ fuerit moꝛiat vᷣ patiẽtes

ille quẽ ↄfectũ ꝓbat᷑ pateretur.
unoq moyſes tradidit deutero
nomiũ leuitis. Capitulũ XVIII.

tigatione tradidit moſes deutero/⸗
homiũñ leuitis vt reponerẽteã in arcam fę

deris dñi vt ſeptimo anno remiſſionis le/

geret᷑· vninerſis vtriuſq; ſexus audi Etibꝰĩ
diebꝰ ſcenophegie· a ſũmo ſacerdote ĩ eci⸗
to.vt ait ioſephꝰ. Itẽq; ait moyſes. Scio
intentionẽ veſtram et cernicẽ duriſſimam.
Adhuc vinẽte me vobiſcũ ſemꝑ contẽtio/
ſe egiſtis cõtra dñsq̃nto magl cũ moꝛtuꝰ

fuero. Ideo iterũ moneo vos· ne faciatis

Seod
nis⸗olu
feeirgun⸗
teſinonn
Ciruin

no
Cnminish
iAtbaon
ſadliazt⸗
onintn
Nlonan
natioesli
tuit dis
ſſrkconſtn
chani nrn
ſöditin
fnmenge
emho⸗

Ganteh⸗
K
Died
parvitd
lo Lne
ooal igt
jobtult.
Mitadi
lbyangel
n n ibe .
mliceipſt
g tenip⸗
Mezuſtr⸗
ſopcied
Uchorn
lirdſo⸗
Kninn
noſchrie
taken
Pdcg⸗

2

ch dPlntörte
1esNogil
munineobaſcni
iosedegn
Keinclenung

1mdiinei

Ububinn,

„ „
„7 11,64
on Log
14
ves 7
P X.
Mach as
. .E1 t,
rNEEH
4
* SGei,

1 We maledarart
„ ſage 4
eons clo

ustwisiſee

lan.. Herper
nannn ügeicni
Pclaücnäcnin

„ 2⸗17
omts Jhnrne

.
S;
ELAAN
ef vonme M
NUR

11

¶ãticũ

lü trãſi in

Ideo vero qꝛ ĩ teſtimoniũ huiꝰ admonitio
nis · hoĩuʒ mihi deeſt teſtimoniũ· aut inuti/
le eẽt qꝛ moꝛtales ſũt· ĩmoꝛtalia elementa ĩ
teſtimoniũ inuoco.

teſtimonii (api xlIx.
Ocntuſqʒ eſt

moyſes audiẽte vniulo cetu verba
carminis huiꝰ. Audite celi ꝗ loq̃r: audiat
fra vba oꝛis mei ⁊c.Cuiꝰcarminis hũcver
ſũ ad lr̃aʒ tãtũ exponimꝰ.Cõſtituit terminũ

ꝓplłoꝝ iux᷑ numerũ filioꝝ iſrłi· ſᷣm numerũ

pſonaꝝ ꝗ ĩtrau erũt egyptum poſuerat dñs
natiões lingua ꝝ. Hebꝛęꝰ ſic legit.Conſti⸗/
tuit dñs termĩos ꝓpłloꝝ·ſ̊ terminos filioꝛũ
iſrł conſtituit iuxta numerũ.q.d. Iſrł tanq;
charũ numerauit · alios qᷓſi viles numero
nõ diſtinxit.Alia editio habet · iuxta nume⸗/
rum angeloꝝ dei. JJMMVZU
emoꝛte moyſi poſtquã benedi
xit populo. ( Capitulum.xXX.
NDecutuſqʒ ẽ do
minꝰ ad moyſen eadẽ die. Aſcẽde
in montẽnbarim·in montẽ nebo id ẽ · per il
iſtũ · T vide terrã chanaã ⁊ moꝛere
Szʒ anteq; aſcẽderet moyſes bñdixit filios
iſrł. Oñdictionẽ vero ĩcepitĩ hũc modum.
Dñs de ſyna venit · ⁊ de ſeir oꝛtꝰ ẽ nob. Ap
paruit de mõte pharan in dextera eiꝰi gnea
lex. Tradñt hebꝛei ꝙ dñs miſit angelos ſu/
os ad idumeos: ad iſmahelitas i pharan

7 obtulit eis legẽ ſuã. Quã cũ reciꝑe nollẽt

Vnit ad inudeosĩ montẽ ſyna cñ multis mi

libꝰ angeloꝝ. Datis bñdictioniba ſingula-

rũ tribuũ. aſcẽdit moyſes ſuper nebo vſq; ĩ
vVrticẽ ipſiꝰ qͥ ðꝛ phaſga · et oſtendit ei dñs

oẽʒ terrã ꝓmiſſiõis vſq; ad mare nouiſſimũ
ptẽ auſtralẽ ⁊ latitudinẽ cãpi hiericho· ꝗᷓ

alio noĩe dicta ẽ ciuitas palmarũ · vſq; ſe/

goꝛ. Moꝛtuuſq; ẽ ibi moyſes ĩ terra moab

inbete dño · 1 ſepeliuit eñ dñs miniſterio an
geloꝝ ĩ valle terre moab· ⁊ nõ cognouit ho

mo ſepulcrũ eiꝰ. vſq; ĩ hodiernũ diem. Nᷣ
ideo factuʒ autumãt hebꝛęi· ne ipſi moyſen
p deo colerẽt · qꝛ ꝓni erant ad idolatriam.

naue Vl ioſue ben
nun . qd idẽ ẽ. Cognoĩatꝰ ẽ añt ſic ad diffe/
rẽtiã ieſu filij ſyrach ꝓnepotis ieſu magne

ſue

Moyſes · c xx ãnoꝝ erat qñ moꝛtuus ẽ⸗nec

dDũ tñ caligauerat oculꝰeiꝰ. nec dẽtes eiꝰmo
ti ſũt. Et fleuerũt eũ filij iſrłxxx· diebꝰ Et nõ
ſurrexit vltra ꝓpheta ĩ iirł ſicut moyſes quẽ
noſſet dñs facie ad faciẽ · i:adeo familiarit᷑
HMoc capitulum finale vt ferũt appoſuit eſ⸗
dꝛas ſic ab illo loco.Aſcendit moyſes vſq;
ad huc locũ:ferũt ioſue agpoſuiſſe.

Incipit pᷣfatio in hiſtoꝛiam libꝛi Joſue.

De Joſue. capi. j.
De exploꝛatoꝛibꝰ ⁊ raab (cog.ij.
Ee traſitu ioꝛdanis. ca.iij.
De circũciſione in galgalis. ca.iiij.
De eu erſione hiericho. ca. v.
Selapidatione achoꝛ. Cag. vj.
De incendia hai. ca. vij.
De dolo gabaonitaꝝ mulcta. ca. viij.
De quinq; regibꝰ ſuſpenſis. ca.ix.

De · xxiiij · regibꝰ peuſſis a ioſue. ca.x.
De altari in hebal · ⁊ pᷣma diſiributione ter

hebꝛon data ẽcalepp. ca xij.

Quomodo ioſue ſoꝛte diuiſit terram decẽ

ca. xiij.
De irrignis axe dat a pꝛe caleph. ca.xiiij.
De reditu duaꝝ tribuũ ⁊ dimidię. ca. xv.
De federe qð ſtrauit ppłs ad deũ. ca xvj
De moꝛte ioſue eleacar. ca. xvij.
Incipit pꝛefatio in hiſtoꝛiam li

bꝛi Joſuie.

Iber ioſue
q noie auctoꝛis cenſet᷑ q ⁊
ieſus dictꝰ ẽ. Nã ioſue et
ieſus idẽ ẽ nomẽ. Cogno⸗/
ninat? eſt aüt a pꝛe ieſus
nun . i · filiꝰ naue vel filius

ſacerdot ·qͥ ſcripſit eccleſiaſticuʒ.Et nota q;
ſm hebꝛęos h̊ incipit ſcs oꝛdo veteris te/
ſtamẽti. Qui diſtinguũt vetꝰteſtamentũ in
tres oꝛdines. Oꝛimũ vocãt legẽſcðʒ Phe⸗
tas tertiuʒ agiographa. In lege wnüt qͥn
qᷓ; libꝛos moyſi. In ꝓpheti octo/ioſue · iudi
cumſamuel:malachim eſaiaʒ· bieremiam.

ecechielẽ · xij. ꝓphetas. In agio graphis o⸗
nũt nouẽ libꝛos vteris teſtamẽti. Qui ſuꝑ
ſũt hi dicũtagiographaid ẽſanctoꝝ ſcpᷣta

●

qð nomẽ cõmuneẽ oĩbꝰſacręſcpᷣturę libꝛis

Et qꝛ hi nouẽ non
habuerüt eminẽtiã
5 ceter ᷣm quã ag⸗
nominarent᷑· cõmu
ni noĩe ↄteti ſunt ·ſi/
cut ̊ nomẽ cõfeſſoꝛ
generale ẽ oĩuʒ ſan⸗
ctoꝝ· ⁊ tñ qͥdã illoꝝ

ſm eminẽtiã aliquã

quã habxt alijs no/
minibꝰcẽſent᷑ · dicũt
alij apli · alij marty⸗
res ⁊ hmõi. In hũc
etiã modũ vltimꝰoꝛ
do ageloꝝ cõmuni
noie oĩuʒ nũcupat.
ODꝛigenes autẽ ᷣm
gr ęcos ĩ pmo oꝛdie
ſeptem ponit libꝛos

addẽs penthateuco io
oꝛdinẽ illũ eptatheucũ · ab epta qð ẽ ſeptẽ·

Job dauid · tres li⸗/

bꝛi ſalomõis · daniel
paralipomemon: eſ⸗
dꝛas heſter · lapiẽtie
eccleſiaſticꝰ. Judith
tobias: paſtoꝛ ma/
chabęeoꝛuʒz aocrifa

ſunt · qꝛ autoꝛ igno/
rat᷑ eoꝝ · ̊ qꝛ de verri

tate nõ dubitat᷑ ab
ecclia recipiunt. Si
autem nec autoꝛ nec

writas ſciret᷑ non re

ciperent · vt liber deĩ
fantia ſaluatoꝛis · et
de aſſumptiõe beate
marię virginis.

Ttheucos qð ẽ volumẽ. In quocũq; auteʒ

ſue ⁊ iudicũ.:⁊ vocat

ie ſit liter iſte hiſtoꝛia nõ mutat᷑.
eJoſue. ¶ Capituluʒ.l.

ctũ eſtautem
poſt moꝛtẽ moyſi ⁊ quieſcẽte luctu
pli qui ꝓ eo factꝰ ẽ locutꝰẽ dñs ad ioſue fi
liũ nun. Moyſes ſeruꝰ meꝰ moꝛtuꝰ ẽ. Sur⸗/
ge? trãſi ioꝛdauẽ hũc/tu ⁊ oĩs ꝓpłs tecum.
Sicut fui cũ moyſe ero ⁊ tecũ.Eadẽꝗ̊ᷓ moy

ſi ꝓmiſerateiſdem fere verbis ꝓmiſit ei:et

eoſdeʒ termĩios terręꝓmiſſiõis deſcbſit. Et
nota · qꝛ cũ dixit:mo yſes moꝛtuꝰẽ ·ſuggilla
uit erroꝛẽ quoꝛũdã dicẽtiũ moyſen raptuʒ
cñ helia eſſe ⁊ enoch·qm̃ nullũ vſſtigin moꝛ
tis eiꝰ relictũ ẽ. aũt reddidit ſeruus meꝰ
deſtruit ⁊ alioꝝ erroꝛẽ dicentiũ moyſen dã⸗/
natũ ęternaliter· ꝓpter aqᷓs cõtradictionis.
Q wro dixit ſurge · locutio ẽet non ſenſus.
Moõ eni credendꝰ eẽt ſediſſe vel iacuiſſe cuʒ
loqueret᷑ ei oñs.Cunc pcepit ioſue ꝓplło ꝑ

pᷣcones. Pꝛeparate vob cibaria · qm̃ poſt
diẽ tertiũ trãſibit ioꝛdanẽ. Qð de cibanijs
alijs q; de mãna intelligẽdũ ẽ · qʒd in tertiuʒ

diẽ reſeruari nõ poterat. Hoc de hũano cõ

ſilio dixitioſue. NQeq; enĩ trãſierũt ioꝛda/
nem vſq; ĩ diẽ.vij.Exploꝛatoꝛes enĩ qͥs tũe
miſit ꝑ triduũ moꝛati ſũt·poſt quoꝝ reditũ
triduo expectauit pplłs diminutionẽaquaꝝ
7 parauit ſibi cibaria iuxta mãdatũ ioſue
Permiſit dñs vt ait anguſtinꝰ errareio⸗

ſue ne deinceps ſimile aliqd ſinẽ diuino cõ

ſilio aggrederet᷑ · pᷣſertim cum dñs dixiſſet

moyſi ĩ electiõe eiꝰ ioſue ſuccedet tibi · ꝓ eo

ſi qͥd agere voluerit · elea car ſulet dñm.
aũt errauerit pts. Ignoꝛabat enĩ vtrũ ĩ ter
tiũ diem nubes attolleret ſine cuiꝰmotu nõ
mouerent caſtra. Quidã tñ aſſerũt h̊ p an-
ticipationẽ dictũ nec mandatũ eſſe a ioſue:

donec redierunt nuncij.
DPeerploꝛatoꝛlbus et raab.
apitulum. IlII.

tus ẽ ea ſpatio · xl· ſtadioꝝ a ioꝛdane Explo
ratoꝛes aũt ſub ſimulatione fatuitatis dili⸗
gẽter cõſiderauerunt vꝛbem Tĩmunita loca
eiꝰ. In veſpera declinauerũtĩ domum raab
meretricis:ꝗᷓ iñcta erat muro ⁊ poꝛte ciuita
tis. Nũciatũ ẽ aũt regi hiericho caanti · vi⸗
ros exploꝛatoꝛes eſſe. Qui cũ miſiſſetad ra/
