loquendũ iuxta poꝛtã aquaꝝ·i:poꝛtã atrij ·
ſecus quã erãt luteres:⁊ legit de mane vſq;

ad mediũ diẽ. Leuitę vo duodecim ſiletiũ
faciebãt ĩ ꝓplo. Flebat ãt oĩs ppls· et dixit
ad eos eſqras. Molite ↄtriſtari·qꝛ ſanctꝰdi/⸗

es dñi eſt · H ite comedite pinguia ·⁊ bibite
mulſũ · date ptes eis qͥ nõ pᷣparauerũt ſibi
KCũq; rediſſent in diem pᷣm -inuenerunt ĩ le
ge hceptuʒ eẽ a dño· vt habitent filij iſraelł
in tabernaculis mẽſe ſeptima in die ſolenni

Et mandãte eſdra egreſſi ſũt ⁊ tulerũt fron

des oliuę ⁊ ligni pulcherrimi myrti ⁊ palma

rũ ·et fecerunt ſibi tabernacnla ĩ atrijset do⸗

ebinhon
rihbienst

Plthyſuige
ntadichſſ⸗
Lincepsinil
Die mooctn
tumn ſgtuente

ſciponnint⸗

igha aſa
1pand D⸗
Nicritinlegen
Fubuttalaz.
ſienigenasin
Peſtinügent
ſigs ſugs bien
ſeptenneo i.
legemeugkert
Detemminatap

Dynmn,rſebant

eicto ucene⸗
leigtrattere
Duslegturenten
inpopoloctor
ltſinonpenitne
ſnnoctelungin
Dece nogelin
diemwſ

Ptisindielande

wielegtienid⸗
Wökemir
Kelhhähne

eg
MMe op

nene

kohnlennt.h
mtenzdeni

nſſen oſt
Pbienlalag:

ftfuntoteg
muti

ro
nngieoſn

Kenizid

Nlnsitnen
ltiighti,
Cueitpnie
nodgunie
nlgor his
Cunkzmngttg
nc dinhre
Agdägg, 3

elabnamuſche
oubutlrnto
onnthrincdiri
Mirqrocirin
Mlopr iinlin
rcinti
tbdörmie
5
hdöſubci

linmilaaisdarſee

ſrns mdine
mvotiicatrat
Lccbrandanan⸗
mnr,
bemaalong.

ade
dinittce
gnniun

”

1 dulmmlin
rindigbe
ireiui
Hiiynmni/
rimmnlil
uimtſl, ne

matibꝰ ſuis · Z in atrijs domꝰ dñi ꝗᷓ non fece

rant a diebꝰioſue filij nun.Et obſeruatuʒ ẽ

deinceps in iſrael vſq; in hoꝛdiernum dieʒ.

Die vero octana fecerunt collectam iuxta ri

tum · ſtatuentes vt quiſq; daret tertiã ꝑteʒ
ſicli ꝑannũ ad oleũ et panes ꝓpoſitiõis ad
ligna ⁊ ſacriſicia ſempiterna:in diebꝰ feſtis
p peccato. Die vero viceſimatertia:qꝛ au

Dierãt in lege amonites moabites nõ in

trabunt ecclłiaʒ dei ſeparauerũt ab eccleſia

alienigenas:⁊ in mũdationẽ ſuã ſtatuerunt
in craſtinũ generale ieiuniũ · vt affligerent
aĩas ſuas holes T iumenta vſq; ad pueros
ſeptennes:⁊ cõuenerũt octies ad audienda

legem quater ĩ die ⁊ quater ĩ nocte.Lectio/

ne terminata ꝓſiernebatur populꝰ ad oꝛan/
dDum· fiebant pꝛeces ſuper eum ⁊ tandẽ be
nedictio ſacerdotalis. Ex his vt dicit beda

eccleſia traxit exemplum. Nam ⁊ ſupꝛa gra

dus legitur . 1 leuitę ꝓclamationes faciunt
in populo. et octies cõuenitur ad eccleſiam

et ſi non penitus eo modo q illi. Semel enĩ
in nocte ſurgimus ad nocturnos · ſm illud
Media nocte ſurgebam ad cõſitendũ tibi

⁊c. In die vero ſepties pſallimꝰ.ſm illud ſe
pties in die laudẽ dixi tibi. Singulis autẽ

hoꝛis legit᷑ lectio:quã capitulare dicimus:

pPoſtq; pſternitur ad pꝛeces ĩ diebus pꝛofe/
ſtis.71 ubditur oꝛatio ꝓ benedictione.

Dꝛro neemias

tarẽt in hieruſaleè· ⁊ benedixit eis: qui ſe ſpõ
te obtulernnt. Reliqᷓ wro multitudo milit
ſoꝛtem ⁊ decimũ caput fecit habitare in hie
ruſalem. Poſt aliq tempꝰcõgregati ſunt

in bieruſalẽ ad dedicationẽ muri· ⁊ aſcẽde⸗/
rũt ſacerdotes ⁊ leuit? 1 cantoꝛes cũ muſic.

inſtrumentis ⁊ pſallentes incedebant ꝑ mu
ri. Eſdras vero ꝓcedebat neemias ⁊opti

mates cũ eo ſuꝑ alteram ꝑtem muri incede

bãat pſallentes. Reliqua wro multitudo ſe⸗/

quebat eos ſuꝑ terram⁊ ducebat choꝛos.

mię. (Capituluz. X. rd

Avigens vꝛbem fere vacuam factaz
babitantibus·rogauit optimates vt habi/

MHis expletis redijt neemias ad regẽ in per

ſide anno ſecundo et/xxxregni ſui. Et moꝛ

tuus eſt eſdras i ſenectute veneranda 1 cu,ʒ
multa literalitate ſepultꝰ in hierlm. M,nnc

quidã hebꝛęoꝝ autumãat fuiſie malachiam
Sed malachias poſt regreſſũ captiuitatis
natus eſt in indęa in ſophis. Quem qꝛ vitę
optimę fuit:⁊ alpectu ecoꝛus ꝓpls appelia
uit malachi· id eſt:angelũ. Cradunt etiam
ꝙ; ꝗ̊ᷓ hetice dicebat eadem die angełꝰ dei

apparens itera bat. Et moꝛtuꝰeſt du aqhbuc

iuuenis eẽt ſepultus ĩ agro ſuo. Doꝛro cir

ca finẽ dierũ ſuoꝛũ redijt neemias in hieru/
ſalẽ ex beneplacito regis· intellexit mala ꝗ

fiebant in ea Sacerdotes nanq; in diebus

vicis ſuę·non habitabãt in gagophilatijs

circa templumſed in domibus ꝓpꝛijs cum
omni domo ſua:⁊ cuſtodiaʒ vaſoꝝ dni po-
ſuerant in domibus ſequeſtratis a templo.
Et ędificauit de ꝓpꝛio gagophilacia in qu/
bus excubabant lacerdotes: ⁊ reponeban
vaſa. Pꝛeterea iu enit copulũ calcãtes tos

cularia in ſabbato.⁊ inferentes in hieruſa

lem vinum ⁊ vuas ficus ⁊ omne onus. Gẽ/
tes quoq; inferebant piſces ⁊ yenalia:⁊ vẽ

debant in ſabbatis filjs iuda. Et obiurga

uit optimates dicẽs:ur ꝓphanatis diem

ſabbati ⁊ inducitis iram dei ſuꝑ iirl · et ſuꝑ

ciuitatem hanc: Etadiurauit eos de cuſto

Dia ſabbati · Ocepit claudi poꝛtas ĩ ſabba

to ne intrarẽt negociaioꝛes⁊ manſerũt ex
tra hieruſalẽ ſemel ⁊ bis.Et ↄteſtatus ẽ eos

neemias· ꝙ; ſi deinceps venirent manũ mit

teret in eos/⁊ receſſerunt. Et fecit neemias ĩ
hieruſalẽ bibliothecã congregas libꝛos de

regibꝰ ⁊ libꝛos ꝓphetarũ/⁊ dauid· ⁊ eplłas
regum ⁊ de donarijs 1 ꝓ his omnibus quę
fecerant oꝛauit neemias ad deũ dicẽs:Me
mento mei deus meus in bonum. Mucuſq;

ſumpta ẽ ſeries hiſtoꝛię ab annalibi hebꝛęo

rum pꝛeter beſter. Que wero poſt h apud iu

deos geſta ſunt · deſcriptis ioſephi ⁊ africa/
ni exhibentur · 1 de libꝛo machabeoꝛũ · queʒ
quidã ab hebꝛeęis ſcriptü autumaniquidã

a gręcis. Et moꝛtuꝰeli neemias vir tenignꝰ
eti ſepultus iuxia murum queʒ ędificauerat

Poſt artarxerſem regnauit xerſes duobus

mẽſibꝰ oſt quem ſogodianꝰ menſibus.vij.
Poſt quẽ regnauit darius cognomẽto no

6 Ea etate lolis defectio facta ẽ · ⁊ ignis de
ethna erupitplato natꝰẽ ypocrates medi-
cus claruit.dionyſius in ſicilia tyrannideʒ

thus ſub quo ęgyptreceſſit a perſis.
Feidentia

exercuit. Poſt dariũ regnauit artarxerſes

raſitidis filius Hic ab bebꝛęis dicituraſue

qui cognominatus eſt mennon· darij ? pa/

rus. Sub hoc hiſioꝛia heſter cõſcripta eſt.
Sequuntur tituli capituloꝛuʒin

hiſtoꝛiam Heſter. .
De heſter capi. j.
De ocho. capi.ij
De danio filio arſami. ca. iij.
Dealexandro. ca.iiij.
De recluſione decem tribuum et moꝛte ale/
xandri. ca. v.
De ptholomeo ſother. ca. vj.
De ptholomeo philadelpbo. ca.vij.
De euergete. ca. viij.
Dephilapatoꝛe. ca.ix.
De ſelenuco. ca. x.
De antiocho epiphane. ca. xj.

Incipit hiſtoꝛia libꝛi heſter.

Lapitulum.I.

AYbꝛum he

ad petitionem paule? eu/

7 quia in gręco coꝛruptus

erat per varias edaionesreuelauit eum de

archiuis hebꝛeoꝝ · diligẽter tranſtulit de

verbo ad verbum. Regnauit aſuerus ab in.
dia vſq; ad ęthiopiam ſuper · c·xxvij· ꝓuin
cias· ⁊ erat in ſuſis cinitate ſolium regni eiꝰ.

Tertio igitur anno imperij ſui fecit grãde

conuiuium cunctis pꝛincipibus ſuis· ⁊ in-

clytis ꝓuinciarum coꝛaʒ ſe · c· et · lxx· diebus
in domo illa mirabili · de qua legiturĩ hiſto

ria alexandri:cuius columnę erant argẽteę
tectũ inſtar firmamenti concameratum ba

ſter tranſtulit hieronymꝰ

ſtochij de hebꝛeo ĩ latinũ

bens gem mas diuerſi coloꝛis · in figuram ſi
derum ⁊ ſignoꝝ diſpoſitas. Poſt hos dies
conuiuij inuitanit omnem populuʒ q erat
in ſuſis:⁊ diſcubuerunt extra domũ ſeptem
Diebꝰ in veſtibulo hoꝛti delitiarũ. In hoꝛto
erat vinea habens vites argenteas:⁊ palmi
tes aureos et botros ex varietate gemmarũ

diſtinctos. Su per conuinãtes extenſa erãt

tentoꝛia · quę appendebant columnis argẽ

teis ⁊ marmoꝛeis:eburneis circulis inſerta

funibꝰ byſſinis atq; purpureis. Lectuli q;
aurei argentei diſpoſiti erant ſuper paui/
mentum/ſmaragdino ⁊ pario ſtratum lapi⸗
de. Bibebant aũt omnes in aureis poculis
vinum pꝛęcipnũ etabundans/nec erat qui
nolentes cogitaret ad bibendũlʒ id moꝛis
eſſet apud perſas. Aaſti quoq; regina fecit
conuiuium fgminarũ in palatio regis. Die
autem ſeptimo cum rex incaluiſſet mero · P
cepit ſepteʒ ennuchis vt introducerèetregi/
nam in decoꝛe ſuo· vt oſtẽderet omnib pul
chꝛitudinem illiꝰ. Quę ad imperium regis
Vnire ↄtempſit.Et iratus rex ꝗſiuita ſeptẽ
ſapientibꝰ qui videbant faciẽ eius cui ſen/
tentię vaſti ſubiaceret. Et rñdit manuchã.

Mon lelſit te ſoluʒ vaſti ·ſed ⁊ omnes viros

regni tni. Nam eius exemplo mulieres par
nipendẽt imperia viroꝝ. Egrediat᷑ aũt edi
etum a facie tua:vt vltra vaſti nõ ingredi/
atur ad regem · ſed altera melioꝛ regnet pꝛo

ea. Et exijt edictũ in omnes ꝓuincias ꝑ epi/

ſtolam regis. Et direrũt pueri regis ad eũ.
Nugerantur regi puelle virgines ſpecioſeę·

traduntur aggeo eunucho ad cuſtodiaʒ et

accipiant mundũ muliebꝛemid ẽ vſſtes ⁊

cultus. oꝛnatꝰ. Ande ⁊ miniſtros taliuʒ

mundiburdos vocamus·⁊ quęcũq; oculis
regis placuerit regnet ꝓ vaſti. OPlacuit ſer⸗
mo regi · iuſſit hoc fieri. Erat tũc in ſuſisiu⸗
deus vocabulo mardocheꝰ· de tribu gemi⸗

ni · qui deſcẽderat ð trãſmigratiõe iechonię

Hic erat nutricius filię fratris ediſſę · quę
et heſter vocabatur·quam oꝛbatam vtro/
q; parente mardocheus adoptauerat in fi⸗
liam. Mec inter ceteras tradita eſt eunucho
nec indicanit populum ſuum. Sic enim

Gladenargte
aiscunch
ſebion dcith
ccoleret. Pe
Cebantoltom
dignitstton
nüingenan
laregrtitkn
ſurcmonieil
lens bitwnſdb⸗
Cüngnoſlnt
cnohiſerfli⸗
ſgenee ſiitn
bſpſottivolit
dareganchpt
gunoſcptinone
Ditleherhine,
Cpucegorfaut
ſebunitvuptias
looqnigggurid
inineſoregno
chensautez
iybabylonin n

eInlrltleir ol

Gduoeynuchiin

(octcerentfegen

Wrun Eincicn
Narocade
GReödercon
1oeadtun
ingubtorege
digebef ſo
amalacbikri
mnueltmadani

opteterna

glegeocozan
Ntencensamna
n ebenm
Cunn hicante
Utcrdereivde

htgimotus

nlthitng D
mendſe pin
Minheh
ncſtne le

e n d

Nüdlimiin
s nunrbtn
am Gnnri
emnidgnlt
on nimer
mezchuls ſen
Sumielen
olubſunt
bndnnsent
Abemciegitne

7
.„* . 4
Afogenn nce
N D mid

musmeu
Wt fuii dnnſr
iu tonnams
nplonnpligef
r Egeluntditt

m Märöingt

mamticrtege
mnssphinar,
ritpbenngell

muc lgiußt

c
ulchtonere

mandauerat ei mardocheꝰ. inuenit gram

ĩ oculis eunuchi · ⁊ accelerauit ei cultũ mu/

liebꝛẽ · ⁊ dedit ei ſeptẽ puellas· vt eã oꝛnarẽt
⁊excolerẽt. Poꝛro virgines ꝑ ſex mẽſes vn
gebant oleo myrtino· ⁊ alijs ſex quibuſdaʒ
pigmẽtis et aromatib vtebant · vt poſt an⸗
nũ ingrederent᷑ ad regẽ:⁊ quę veſpere intra

bat egrediebat᷑ manenec poterat redireni
ſi rex ex nomĩe iuſſiſſet eam venire. Mardo

cheus aũt verſabat᷑ in vſtibulo domꝰ regię
curã agens ſalutis filię. Candẽinſtabat di
es quo heſter filia abiel intrare debebatad
regẽ · nec ꝗᷓſiuit ab aggeo cultũ muliebꝛem
ſß poſuit ĩ volũtate eiꝰ qui tenebat᷑ puellis
dare ꝗ̃cunq; ꝑetiſſent.Et ĩtrauit ad regem
anno ſeptimo regni ipſiꝰ mẽſe · x· q hebꝛaice
ðꝛthebet latine ianuariꝰ· ⁊ ĩuenit gratiam
apud regẽ:⁊ fecit eã regnare ꝓ vaſti.Et ce/⸗
lebꝛauit nuptias p mẽſem· et mãdanit per
eos qui aggari dicunt·id ẽ: curſoꝛes requiẽ
ĩ vniuerſo regno p tempus nuptiaꝝ.Mar⸗/
docheus auteʒ qui frequentius moꝛabatur
inbabylonia· vnde ⁊ adducta fuerat heſter
tranſtulit ſe in ſuſis. Eo tem poꝛe irati fũt re/
gi duo eunuchi ianitoꝛes:⁊ machinabant᷑
vt occiderent regem. Quod nõ latuit mar-
docheum. et indicanit heſter:et illa ex nomi/

ne mardoehei detulit ad regem. Quęſitum
q; eſt etinuentum· ⁊ appenſi ſunt in patibu
lo. Et traditum eſt coꝛam rege ĩ annalibus

in quibus reges accidentia tempoꝛis ſui re

digebast. Poſt hec aſuerꝰexaltauit aman

amalechitẽ qui erat de ſtirpe agag quem ſa
muel trucidauit · et adoꝛabant eum ſerui re
gis · pꝛeter mardocheum:qui pꝛopter patri

as leges coꝛam eo genu non flectebat. Q 8

attendens aman indignat eſt:et accipiens
eum hebꝛeum eſſe ait. Perſe liberi flectunt
genua hic autẽ ſeruus dedignat᷑.Et diſpo
ſuit perdere iudęos qui erant in regno aſue
ri · veteri motus odio:quia iudei deleuerãt

amalechitas. Duodecimo itaq; ano regni

aſueri· mẽſe pꝛimo miſſa ẽ ſoꝛsin vꝛnam ꝗᷓ
hebꝛaice ðꝛ phur coꝛã amã quo die⁊ quo
menſe gens iudeoꝝ deberetĩterfici:⁊ exiuit
menſis. xij. Cuc ait aman ad regẽ. Intereſt

„ . – .
N „
4 . 1
.
. .
.
. O- „
— „
.

ddh

regi ſeruare pacẽ. Nouerca ant pacis ẽ diſ 9 H

ſimilitudo.Eſt enĩ gens ĩ regno tno diſſimi
lis cęteris:nouis vtens legibꝰ. inſuꝑ ⁊ reg
ſcita cõtẽnẽs.Expedit tibi vt nõ inſoleſcat.
Decerne &̊ vt pereat.Et ne diſpendiñ ſenti
as ĩ tributis: decẽ milia talentoꝝ appẽdam
archarijs gace tuę.Tulitq; rex anulũ qͥ vte

bar. edit illũ aman dicẽs: Argentũ tuuʒ
tibi ſit· 1 8 Plo age qð tibi placet.Lũc ſcri

pſit aman ex noĩe regis lras anulo regis de
ſignatas in oẽs ꝓuincias · vt occiderent᷑ iu
dei a paruulo vſq; ad ſenẽ.⁊ bona eoꝝ diri⸗/
perent · xiij· die mẽeſis.xij. Statim q; in ſuſis
pependit edictũ. Qð cũ legiſſent iudęi fle
uerunt. Sed ⁊ mardocheindutꝰ ẽ ſacco·et
aſperſus cinere magna voce eiulabat ꝓ foꝛi

bus palatij. M enĩ fas erat indutos ſacco

intrare palatiũ.Qð cũ accepiſſet heſter cõ/
ſternata ẽ ⁊ miſit ei veſtẽ qua indutꝰ ĩtraret
ad eam · quaʒ accipere noluit. ſed ſignifica⸗

nit ei er eunuchum canſam fletus exem/

plar edicti qᷣ pendebat ĩ ſuſis miſit ei:mo
nens eãvt intraret ad regẽ · ⁊ ſupplicaret ei
ꝓ populo ſuo. Quę reſpondit: Jã · xxx · die⸗
bus non ſum vocata ad regem · ⁊ decretum
eſt· vt ꝗͥ non vocatus acceſſerit moꝛiat · niſi
foꝛte rex auream virgam ad eam extenderit
NRurſumq; mardocheus ad eaʒ: Quid ſcis
vtrum idcirco ad regnum veneris· vt tali
tempoꝛe parareris. Gi nunc ſilueris · ꝑ aliũ
liberabit dñs populum ſuũ·⁊ tu et domus
patris tui peribitis. Lunc mandauit heſter
mardocheo vt omnes iudęi qui erant in ſu
ſis per triduum ieiunarent ⁊ oꝛarent pꝛo ea
ſed ⁊ ipſa ieiunauit. Die aũt tertia induta

regalibꝰ:ſtetit in atrio domꝰcontra baſilicã
regis cum duabus puellis:quarum vna in

cñ bentẽ ſuſtinebat·altera ſequens lon gitu⸗
dinem veſtis ſummis digitis depoꝛtabat.
At rex ſedebat ſupꝛa ſolium contra oſtium
domꝰ. Nui cũ reſpexiſſet eã toꝛuo vultu col
lapſa ẽ.Cũq; vidiſſet heſter lapſam· placu/
it ei· ⁊ extendit ↄtra eam aureã virgã. Quę
ↄſurgens ⁊ accedẽs · oſculata eſt ſum mita⸗-
tẽ virge· ait rex. Quidvis bheſter: Quiqd
petieris dabo tibi. Quę rñdit: Obſecro vt

vnias ad me hodie⁊ aman tecũ ad ↄuiui/
um. Et ſurgẽs venit ad eã. Et fouẽs eaʒ gre
mio ↄſolabat᷑ diceſ. Moli timere· ꝓ ſubdi
tis lex data ẽ· tu vero mihi cõregnaſ. Nene
rũtq; amto ad ↄuiuiũ reginę. Cunq; rex bi
biſſet abũdanter ait: Pete quod vis heſter
et imetrabis. Quę rndit: Obſecro vtveni9/
at cras rex⁊ aman ad ↄuiuium ·⁊ indicabo
eis coꝛ meũ.Egreſſus eſt itaq; aman lętus.
Cuũq; vidiſſet mardocheũñ nõ aſſurrexiſſe ſi⸗
bi indignatꝰ ẽ· cõuocãs vxoꝛem ⁊ amicos
expoſuit eis oẽz głiaʒ ſuã:addens ꝙ eü ſolũ
cũ rege heſter vocauit ad cõuiuiũ. Aerũtñ
ſe nihil habere reputabat:dũ viueret mar⸗

docheus. Et dixerũt ei: Jube parari trabem
l‚cubitoꝝ:⁊ ſuggere regi: vt appendat᷑ mar/

docheus in ea · vt ſic eas letus cũ rege ad cõ/
uiuiũ.Et iuſſit parari crucẽ. Mocte illã rex
Duxit i nſomnẽ·⁊ iuſſit ſibi legi annales.Et
Vntũ eſt ad locũ vbi ſcptum erat ꝙ mardo
cheus nũciauerat ei facinus eunuchoꝝ. Et
ait rex: Quid honoꝛis ↄſecutꝰ ẽ mardocheꝰ
ꝓ bac fide: Et dixerũt ei: Nihil. Et ꝗſiuit
rex qs eſſet in atrio. Et dixerũt pueri aman:
Iple eni itrauerat vt ſuggereret regi ð moꝛ
te mardochei. Cũq; vocatꝰ ĩtraſſet amã· di
xit rex ad eu;. Quid debet fieri viro quẽ rex
vnlt honoꝛare: Qui cogitãs ꝓ ſe dictũ eẽ
rñdit:Debet indui ſtola regia ⁊ coꝛonari di
ademate/⁊ ſedere ſuꝑ equũ regis:⁊ pꝛimus

de pncipibꝰteneat equũ:a per ciuitatẽ ince
xens clamet: Sic honoꝛabit quẽ rex volue/⸗

rit honoꝛare. Dixitq; ei rex: Feſtina ⁊ fac vt
lo cutꝰ es mardocheo. Caue ne qᷣcqᷓ; ex his
ꝗᷓ locutꝰ es ſtermittas.Et fecit aman mar/

in ſeruos venũdaremur ? gemens tacerem
Et ait rex: Quis eſt qui hęcaudeat facere.
Quę reſpondit: Moſtis noſterẽ iſte aman.
Quod ulle audiens obſtupuit. Rex autem
iratus ſurrexit ⁊ ĩtrauit in hꝛru- ama vero
ſupplicabat reginę pꝛo anima ſua.Cũq; re
uerſus eèt rex reperit aman coꝛruiſſe ſuper le
ctuliũ in qͥ iacebat heſter:⁊ ait:Etia reginaʒ
vult oppꝛimere me ſᷣſente. Et dixit arbona
eunuchus.En lignü qð parauerat mardo/
cheo ſtat in domo aman. Et ait rex: Appedi

te illũ ĩ eo.Et ſuſpẽſus e aman ĩ patibulo.⁊

dedit rex heſter domũ aman. Et ingreſſus ẽ

mardocheꝰad regẽ. Confeſia ẽ eni heſter ꝙ

patruus eiꝰ eſſet.Et dedit rex anulũ mardo
cheo quẽ aman recipi iuſſerat. Heſter autẽ

cõſtituit mardocheun ſuꝑ domũ ſuam. Quęg

iterũ flens ꝓcidit ad ꝑedes eius · ſupplicas
vt veteres litteras q̃s ſcripſerat aman ↄtra

iudęos nouis epiſtolis irritaret. Et acqui/

euit rex.Et ſcplit mardocheus litteras anu⸗
lo regis ſigillatas ad pꝛincipes ꝓuinciarũ
ne occiderentur iudęi:imo illos qui parati
erant ad occilionẽ iudęoꝛum inter ficerẽt iu
dei · 1 manus pncipum eſſet cñ eis. Et factũ
eſt nomẽ iudęoꝝ celebꝛeita vt plures ð gẽ/
tibus religioni eoꝝ iungerent᷑.Et recoꝛda⸗
tus eſt mardocheus ſomnij quod viderat-

J interpꝛetationẽ eius intellexit· ⁊ hoc erat
ſomniũ. Apparuerunt ei voces et tonitrua

7 terrcmotus ſuper terraʒ. Et ecce duo dꝛa
cones parati contra ſe in ſlium ad quoꝛũ

clamoꝛem nationes excitatę ſunt vt pugna

rent contra regem iuſtoꝛum et fuit dies illa
tenebꝛarum et diſcriminis. Et conturbata

docheo vt locut?fuerat.Qui pus renitebat gens iuſtoꝝ clamauit ad dominum· et ecce

putãs ſibi illudi ab amã · ſ̊ cognita verita

te cõſenſit.Et redijt mardocheꝰad foꝛes pa

latij. Amã vero feſtinabat ĩ domũ lugens

operto capite. Et direrüt ei amici eiꝰ: Si de
ſemine iudęoꝛũ ẽ mardocheꝰ añ quẽ cadere

ccpiſti nõ poteris ei reſiſtere ſ̊ cades. Et ecce

nũcij regis cõpellebant euʒ intrare:⁊ intra/

nit cuʒ rege ad cõuiuium. Et ait rex.· Pete

q vis heſter. Quę rñdit:Dona mihi aĩaʒ
meã ⁊ populũ meum ne pꝑereamus. Atinaʒ

fons paruus creuit in flumen maximũ ⁊ oꝛ

ta eſt lux magna et humiles exaltati ſunt ⁊
deuoꝛauerunt inclytos. Doꝛro in ſecunda
epiſtola quaʒ ſcpſit pꝛo iudęis exculauit le

rexin hunc modũ.e putetis ſi diuerſa in
bemus ex animi leuitate venire · ꝓ neceſſi⸗

tate tempoꝝ ferre ſentẽtiã vt reipublicę po⸗

ſcit vtilitas. Multi ſublimati a regibus bo
noꝛe collato abuſi ſũt ĩ ſuꝑbiã:⁊ in ipos qͥ

æderũt moliunt inſidias. Iiman animo

—

Famni en
0

uetemere
Anſenumae
uurninkrl
nustcenunn /
igete n oun
Snorten he
eintcimetnn
untunfeletn
unniniitse
uni ndi

Wosebſolnin

Ptond,Fgiur
eiboſtes u⸗
1sNczadlry
diecclebanenut
los ſbiinucẽnt
ſani,dnina
rengo abbt
teinceoaui
Salisrcter

Pphmindern

Nantesed ie
Ptenanädan
doosdiesinun
Ephonimidek
Nwenorun n
Postndiesw
Gincanm
Gopptnunart
ſintihirtn⸗
ueſentat dien
Hücengſeni

(dichen
Vicgperütum
ſones galliden
tetrepto api
ſonenſibonbe

Gecgerunt

ulttenebro
erewnen
Giarmmit

ngenmen
udeemigfn
sniniitn
ofuput Nan
enmgi
danmſulin
mancnnſeig
lien nnküärgn
n Kirin
.

nmmn Logee

. olt⸗ oni bon
Ai⸗ –—☛
HLZ uanat
Niufan henn

et genere macedo exobliquo cõmaculãs

genꝰ pſarum adeo intumuit: vt regno nos

puare niteret᷑ ⁊ ſpiritu. Na mardocheũ cu⸗

ius fide viuimꝰz cõſoꝛte regni heſter cũ om/

ni gente ſua nouis machinationiby expetijt
ad moꝛtem cogitans/vt illis interfectis no/-
ſtrę inſidiaretur ſolitudini: ⁊ regnum perſa
rum tranfferret in macedones. Mos vero

nntu dei viuẽtis cuiꝰ beneficio patribus no

ſiris regnũ traditũ ẽ ⁊ vſq; bodie cuſioditũ
iudęos abſoluimus:et hoſtes eoꝝ interfici

iubemꝰ. Igiturxiij· die mẽſisxij pcuſſerunt

iudeęi boſtes ſuos plaga magna per ꝓuinci
as vſq; adlxxv· milia. Qurtadecima vero

Die celebꝛauerũt cõuiuia cñ gaudio · ꝑticu-

gnanit artarterſes qᷣ och? dictus Hic mi !*
ſit va goſum ſfectum vniuerſis regionibus

tranſ flum en eufraten. Erat aũt in hieruſas
lem ſummus ſacerdos iohannes quiiudę
patri ſuo ſucceſſerat. Erat autem frater io⸗

hannis ieſus qui ad pontificatũ aſpirabat

et pꝛopterea vagoſi familiaritateʒ ſibi com/
paruit. Qna confidentia ieſus altercatus

in templo aduerſus iohanne adeo incita⸗

uit fratrem vt euz interficeret. Ande vago
ſus indignatus aſcẽdit in hieruſalẽ. Cuq
phiberet eum ab ingreſſu templi. Reſpon⸗/
dit: Mundioꝛ ego ſum cadauere quo tem

plum pꝛophanaſtis. Et ingreſſus in tẽpluzʒ
ſpoliauit illud. Et im poſuit iterũ miniſtris

las ſibi inuicẽ mittẽtes. In ſuſis vero inter⸗
fecerũt · d· viros. Et in· xiiij· die obtinuit he⸗
ſter a rege· vt ad huc occiderent᷑ in ſuſis ho⸗/
ſtes iudeęoꝝa ſuſpenſi ſunt decẽ filij aman.

templi tributa annonas annivija qbus
interuentũ eſdre abſoluti fuerãt. Ooꝛro
artarerſes ſcʒ ochus egyptũ ad ſuuʒ reuo
cauit im perin:nethanalbo rege in ęthiopiã

inwniban d
osaus il,
SCigentunan

cocbnsumdnsd
lornas Puncc

1
3

Pimoillosela

wun itenfcefit
ſetci as Ktfin
viraytpiunesd
Genent, Qnn
Nni rod nitan
Utclend 1ed

a ves toNnn

mn Qucedion
mtnuun
ſrundii
tud umn

18 alijs circiter · cce· erierũt. Et ideo iudei

q̃ habitabãtin ſuſis duob diebꝰocciſioni

vacantes · xv· die cõniuia celebꝛanerũt. Et
ꝓpterea mãdanit heſter mardocheus hos
Ouos dies ĩ numero ſolẽnitatũ recipi:⁊ di/
es phurim · id eſt· ſoꝛtiũ obſeruari a iudęis
vt memoꝛiam facti nulla deleret obliuio.
Hos tñ dies vocat ioſephꝰↄuerſatoꝛes eo
ꝙ iudęi de meroꝛe ĩ gaudiũ cõuerſi fuerãt
Ocripſit etiã mardocheꝰ ad iudã ſummuʒ
ſacerdotẽ ĩ hierłm:qui patriſuo heliſaphat

ſucceſſerat· vt dies iſti ſolennes haberẽtur

in iudęa:n ſempiternu.
(Incidentia.
¶ In diebꝰ alueri athenienſes · xxiiij· litten.

vti ceperũt cum antea· xvj · tm̃ vterent᷑. Se
nones galli duce bꝛenno romã inuaſerunt
et excepto capitolio incenſam vaſtauerunt
vj· menſibꝰtribuni militares ꝓ conſulibus
eſſe cgperunt. Obijt anaxagoꝛas phiſicus ?

eraclitꝰ tenebꝛoſus ⁊ democrit·et ſocrates

in carcere venenũ bibit diogenes ? yſocra/

tes claru erũt. Ariſtoteles audiuit platone
xviij-annüggens -—-
– (Heocho. (Capituluz.l.

pulſo · in quo ęgyptioꝝ regnum deſtructuʒ

eſt. IJdem ochus apodaſmo iudęoꝛuũ capta
in hircaniam accolax tranſiatos inxta ma⸗
recaſpium collocaut.
—— Uncidentig.
Eo tẽpoꝛe romani gallos ſuperauerunt
Bemoſtenes et yſocrates claruerũt. Obijt

plato poſt quem pſeuſippus tenuitachade

Dedario filio arſami. ¶ Capi.Ill

Dſt ochum re/
gnauit filius arſamuſ. Et moꝛtuo
lohanne in hieruſalẽ ſucceſſit ei filius eius
iadus in ſacerdotiũ. Poſt arſamuz regna/
uit filius eiꝰ darius. Hic pᷣfecit regionibꝰ
tranſ flumen ſaraballã· de genere cut heon·
ex quibꝰ ſamaritę deſcenderũt. Erat aũt ia/
do frater manaſies ad põtificatuʒ an hel,
ꝓpter qð yſachã filiã ſaraballę duxitvxoꝛ⸗
Cũq; miniſtraret ĩ ſacerdotio ĩdignati ſũt
hieroſolymitę· iubebant eum recedere ab
vxoꝛe· aut nõ ĩtroire ſanctuariũ. Itaq; ma/
naſſes cũ vxoꝛe trãſtulit ſe ad ſocerũ ſuum.

Nui pollicitꝰ eſt vt edificaret ei templuʒ in

ſtar hieroſolymon ſuꝑ montem garixim · h
hoc cũ ſententia regis danij faciendum erat

Interim aũt ↄdidit eiabiſaʒ vłabiglam d
eſt mediterraneꝰvicus tyrioꝝ ⁊ inſignis Et

trãſierũt ad manaſſen plures de hieroſoly⸗

mitis qͥbꝰ ſaraballa pecunias miniſtrabat ·

terrã colẽdã qputabat T habitatione.
(Incidentia.
No tpem

expugnauerat.
Dealeaxndro.

reſte.Cui ſucceſſit alexander filiꝰ eiꝰadopti⸗/

uus:·qꝛ legit᷑ notanabi filiꝰviceſimũ agens

leſpontũ.Et cõgregati ſũt aduerſus euʒ du
ces darij ꝗ erant tranſ flumẽ:⁊ ſuꝑ granicũ
fluuiñ expugnauit eos. Cunq; pcurriſſet li

diam 2 yconiaʒ/ puenit ad loca pamphilię.

Tic dariꝰ filiꝰarſami electũ collegit exerci⸗
tũ ⁊ traſiuit eufratẽ⁊ mõtem cilicię taurum

ſperãs ĩ cilicia macedones expugnare.Lũc

gauiſus ẽ ſaraballa putãs ꝙ poſtvictoꝛiaʒ

occurreret dario:⁊ ędificationẽ tẽpli ab eo
impetraret · qd pollicitꝰerat gen ero ſuo· iße cauit. AMudieiq; ele gelntale au
Dꝛñ ꝓceſſit cũ ſacerdotibꝰ ⁊ ciuiũ multitu/
dine ſacra:ad locũ qui ſaphim axpellatur
qð latine trãſlatum ſcopulũ ſonat· vñ hie.·
roſolyma templum dni videri potuiſſent.
Et factũ eſt cõtra ſxm omniũ qui ſequeba⸗

qdem longeunsa hlijs vacabat · b aliter e;G

ſperaret euenit. Nã victꝰ ẽ dariꝰa macedo⸗

nibꝰ capta matre eiꝰvxoꝛe⁊ filijsad ꝑſas
fugiẽs remeauit cum paucis. Cuncalexan⸗/

der cępit aſpirare ad monarchiam oꝛientis
intras ſyriam cępit damaſcum ·⁊ ſubiuga

ta ſidone tyrum obſidebat. Tunc ſarabal
la eligens de ſuis · viij· milia in alerandriam
ꝓuectus ẽ in auxiliũ·dicens ſe libentiꝰobſe⸗
qui ei q; Dario/⁊ ꝙ loca cõſtituta ſub pote

ſtate ſua ei contraderet · ⁊ grate ſuſceptꝰ eſt

ab alexãdro. Pꝛęterea dixit ei ſe habere ge
nerũ manaſſen frẽm pꝛincipis ſacerdotum

gentis iudęę: multoſq; alios cũ eo pᷣſentes

ex ea gẽte qͥs velle aiebat ſub eo templũ con
ſtitutis locis ędificare·qd ꝓfuturum alexa
dꝛo teſtabatur · qꝛ potentia iudęoꝝ in duo
diuiſa non rebellaret. Cõcedẽte vero alexã⸗

alius toꝛquatꝰ cõſul romanoꝝ
filiũ ſuũ virgis ceſum ſecuri pcuſſit: qꝛ ↄtra
imperiũ cõſulũ cuʒ hoſtibꝰpugnauerat⁊ mñ

apitulnz. IIII.

mpus

Ppbilippꝰ rex macedonũ ꝑ inſidias
deumptꝰẽ a pauſania · tra hete genus ab ho⸗/

dꝛo oĩ ſtudio ędifi ¶ Ecce tertio legit tem

cauit ſaraballa tem plum ędificatu; a ſa
plum altare ꝗqð ꝑ lomone in hieruſalẽ

manſit vſq; ad de- in ęgydto⸗ s ſana
ſtructionẽ factaʒ pꝑ balla.

romanos: I eoma—?

naſſen ↄſtituit pontificẽ. Poꝛro dũ alexvi ⸗
der erat ĩ obſidione tyri: ſepſit eplaʒ ad pn-
cipẽ ſacerdotũ in hierm inuitãs eũ vt ſibi
hberet auxiliũ · ⁊ exercitui venalia hpararet
⁊ redderet ſibi tributa ꝗᷓ pus dario cõfere⸗
bat. Et rñdit iadus ſe dario ſacramẽtũ de/
Diſſe · nec eo viuete poſſe traſcendere ↄſtitu
ta. Cũc cõminatꝰ ẽ alexãder genti iudeo g

p p eü diſcerẽt quibꝰ deberẽt ↄſtituta vua⸗

re.Cũc iniectis aggeribꝰ tyrũ fecit ↄtinẽt·
id ẽ·cũ pᷣus eẽt inſula·fecit eã ↄterminis ter
rę·q̃ vaſtata ga cã obſedit. Et moꝛtuꝰeſi ſa
raballa. Mlexad er at capta gaga ĩ hieroſo.
lymã feſtinabat Et tim entes iudęi caamaue
rũt ad dñm ⁊ ĩmolabant hoſtias et iadus

oꝛabat ꝓ gẽte.Qui cum poſt ſacrificiũ ob⸗/

doꝛmiſſet·ᷣcepit ei deꝰvt ↄfideret·ſericiſ;
id ẽcoꝛtinis ciuitatẽ oꝛnaret:⁊ ipſe contifi /
calibꝰindutus⁊ reliqui ſacerdotes cum eo
legitimis ſtolis induti obuiaʒ exirẽt aleran
dꝛ0. Et ſurgẽs a ſo poꝛe · oꝛaculuʒ oibꝰ indi⸗/
cauit. Nudiẽſq; nõ lõge eſſe a ciuitate alexa

tur regem. Mam alexander intuens antiſti/

tem pontificali ſtola inſignem: et ſuꝑ cyda/
rim laminam auream in qua ſcriptum erat
nomen dei deſcendit de equo· ⁊ adijt euʒ ſo
lus· ⁊ n omen dei adoꝛauitet pontiſicem xe·
neratus ẽ. Et obſiupuerũt pncipes exerci/
tus ⁊ ludificatã regꝭ mentẽ putauerũt. So
lus pathemiꝰ quęſiuit ab eocur ſacerdotẽ

gẽt iudeę adoꝛaſſet.Et rñdit:. Nõ hũc ad

oꝛaui p deũ cui pncipatum ſacerdotij gerit.

Nam per ſomniũ in tali habitu deum pꝛo/
ſpexi· adhuc in licea ciuitate macedonię cõ/
ſtitutꝰ. Dũq; mecum cogitarẽ vtrum aſys

Pgnno⸗
Sate

. ſemn obtiner
ſturm!
nibitucetatr
mo nidiintve
tmediunce⸗

i Erilgeeſi⸗
PGNlolaifcun
(en Ktattule
nentquent
muntptentian
(ganiſus eſt
lumiſſttfr,
untinscohee
bbloetſeptin
Perſobbatum
aolebartem. G

Popecrsch .

ificentiazci

guntoleindeo⸗

imn dmanaſe re

yt tenplum er

odlirndlin

ltenntabeore

itieſent Erd

Wnermunch
Nnsckkunch
oncch Hor
Uoqnlite
lunttqvon
etloncrletn
Muntofei⸗
Sucptonhoen

lienpifan
Ulatmgen,
rrfinungs.

mmngentbpbe
ligtidenarte

iſterziaſo
unmmtet

geti

krtmute
tee
Den fene
Dngh
nſpeh
8 N

ni ei 1
nlgitglyt
Mainmizin
unifene
ngsni
edand amii,
e riſencrin
höcromtg
ANt,inn
miiftt i
ſttiemiir
dſeit Erani
itchnggibine⸗
mamucichnme
bardo endn
aunk afeit⸗
ritnnſ
nmepleſvnn
iſuentonesund
obpin ennalien
voallnzoldit
Eiſenctunin
othe cnüini
nſupbinpenn
opniibnun
düipicnen

—
SSe=

==
S=—=

nommiialmn

mndannuene
zinquimn
nuutenind
aiug
minmni
1 lil
nmnton o⸗
bebimunge
atnnaldoh,
Grronmmn 4

poſſem obtinere · iuſſit me confidere. Nam
ipſe exercitum meum perduceret et perſarũ
mihi traderet pꝛincipatum. Nunc añt pꝛi/

mo vidi in hoc ſacerdote ipſius effigiem et
quę mihi pꝛomiſit ꝓuẽtura confido:⁊ pꝛo-

pterea deum adoꝛaui:⁊ hominẽ veneratus
ſum. Et ingreſſus eſt vꝛbem alexander· ⁊ in
templo ſacrificauit deo hm ſacerdotis oſtẽ/
ſionem. Et attulerunt ei danielẽ·in quo ſcri

ptum eratquendam grecoꝝ perditurũ per

ſarum potentiam et arbitras de ſe ſcriptuʒ
eſſe gauiſus eſt.Et in craſtinũ conuocãs po

pulum · iuſſit petere que vellent. Et ipſis pe/

tentibus conceſſit iudęos vbiq; pꝛijs vti le
gibus · et ſeptimum annum ſine tributis eẽ

ꝓPpter ſabbatum terrę:quia ſeptimo ãno nõ

colebat᷑ terra. Et exinde ad alias ciuitates
pꝛonectus eſt. Tunc ſamariteę videntes eiꝰ
munificentiaʒ circa iudęos · cognatos ſe di⸗

xerunt eſſe iudeoꝛum oꝛiginem ſuã ab effra

im manaſſe recenſentes. Et poſtulauerũt
vt templum eoꝛum in garigim honoꝛaret:
quod in reditu ſe facturum pꝛomiſit. Cũq;
peterent ab eo relaxationem · vij· ãni · queſi⸗
uit qui eſſent. Et dixerunt ſe bebꝛeos.Cũq;
adderet vtrum eſſent indei:negauerũt ſe iu
deos eſſe. Et reſpondit: Judeis tantuʒ hc

conceſſi. Poꝛro nos ſub ſilentio pertranſi -/

mus:qualiter alexander darium vicit ⁊ po/
rum · et quomodo conſuluit arboꝛes ſolis
et lunę·⁊ cetera am/ MM
mirationedigna qᷓ Frboꝛes ſolis etlu⸗
hceptoꝛi ſuo ariſto-⸗ n. Cunq; ſol oꝛieba
teli perepiſtolam in tur·⁊ſplendoꝛ ſũmi
dicauit ad ea ꝗᷓ cir- tatem arboꝛum tãge
ca wopulũ dei geſta bat vſq; ad radices
ſunt feſtinantes. concutiebãtur · et tũc
D reſponſum dabat in
terrogantibꝰ. vbi alexander de vxoꝛe ſuis
recepit ⁊ de moꝛte ſua ſi babyloneʒ intraret
⁊ita factuʒ ẽa ſoꝛoꝛe. Sacerdotes vero qui
erant vtentes pomis arboꝝ ſolis ⁊ lunę qua

Rꝛingentos annos vinebbat.

erecluſiõe decẽ tribuum et moꝛ
tealexandri. ¶ Capitulum. Y.

ſerũt ad eũ filij
edicto enĩ tenebãt᷑ egredi nõ licere poſtulã-

ſet alexãder ad mõtes caſpios · mi⸗/
filij captiuitatis decẽ tribuũ. Ex

tes ab eo egrediẽdi licentiã.Cũq; queliſſet

cauſã captiuitati · accepit eos receſſiſſe aper

te a deo iſrael.vitulis aureis imolando ⁊ p
ꝓPhetas dei pdictum eſſe eos a captiuitate
nõ redituros. Tüc rñditqꝙ artius eos inclu-
deret. Cunq; anguſta viaꝝ obſtrueret moli
bus bituminatis: vidẽs laboꝛẽ humanũ nõ
ſufficere· oꝛauit deum iſrł/vt opus illud cõ

pPleret. Et acceſſerunt ad ſe inuicem ꝛupta

montiũ·⁊ factꝰẽ locus ĩm eabilis.Ex quo li/
quido aꝓparet nõ eſſe dei voluntatẽ vx exe/
ant. Egredient᷑ tamen circa finem mundi⸗
magnã hoĩuʒ ſtragẽ facturi.Et vt ait Joſe
phus:Deꝰ quid facturꝰ ẽ ꝓ fidelibꝰſuis ſi
tm̃ fecit ꝓ infideli.Cunq; redijſſet alexãder
ĩ babylonẽ ſumpto veneno vſũ linguę ami
ſit:⁊ extremã volũtatẽ ſuã ſcripto expꝛeſſit
Et noluit monarchiã ſuam in aliquẽ tranſ
ferre:ne aliquis par ei ĩ otẽtia apud poſte/
ros legeret· et · xij· qs ab adoleſcentia ſua ſo
cios habuerat regni ſucceſſoꝛes inſtituit.
HMHec aũt inſtitutio nõ ſtetit. Nã·iiij· ex bis
tm̃ alijs abiectis regnauerũt.ſicut in hiſto/
ria danielis ẽ cõpꝛehẽſum. Moꝛtuꝰ eſt autẽ
cũ eſſet annoꝝ·xxx· duonet · xij annis regna
nit. Et dicit᷑ a qbuſdã ꝙ xij· alexadrias ędi
ficauit.p numero annoꝝ quibꝰregnauerat
Ipſe ĩ amone ↄdidit parathoniũ ·i·virtut.

ſuę indiciũ ſcʒ arcũ triumphal.
Wetholo meo ſother. (Capi. VI.

Leiü in egypto ptolomeꝰqͥ cognomi
natus ẽ ſother. Qui cum regno ſuo adieciſ-/
ſet ſyriã · apoſuit vt adijceret ⁊ iudeęaʒ. Et
aſcẽdẽs in hieruſalem die ſabbati:ſciens ea
die indeos arma nõ moturos · ſub ſimula/
tione ſacriſicãdi o nullo ↄtradicẽte ĩtra/
nit. AUñ pᷣm ioſephũ vt ait onidiꝰ:ſabatar/

chides iudęos nidiculos appellauit q p ſu
perflua ſuꝑſtitiõe gue dominiũ ſuſtinnerũt

Ptholomeꝰnãq; multos de iudęa ⁊ gari/
cim captiuos trahẽs ad ęgyptum redijt.Et
vVnditiõi exponẽs eos a negociatoꝛibo nati/

onũ diſtracti ſũt ⁊ diſperſi.Et ꝑ hanc capti

uitatẽ licet nõ fuerit generalis · diffuſiꝰ di⸗
ſperſi ſũt ĩ nationes. VUñ in actibꝰ aploꝝ le/
git · cõueniſſe ĩ hiermn iudeos ex omninati/
one queſub celo ẽ. Jado pontifici ſucceſſit
filiꝰeiꝰ onias · cui ſucceſſit filius eius ſimon
iuſtus · cui ſucceſſit frater ſuus elea carus ꝓ
onia filio ſimonis adhuc puero.
¶ Incidentia.
Eotde apius claudiꝰ cecꝰ romę claruit:

qaqᷓs claudias: alias calidas induxit · ⁊ viã
apiam ſtrauit. Theophꝛatꝰ phᷣus claruit qͥ
q diuinitate loqu⸗,
di vt ait cicero no⸗ Quia ꝑ q̊ numerum
men accepit · cẽſu ro ciuiũ depᷣhẽdunt.
mę agitato inuenta
ſunt ciuiũ · cc· lxxmilia:conditę ſunt a roma
is ariminũ beneuenti.
eptholomeo philadelpho.
[Lapituluz. VII.

)Dſt ptholome

um ſother regnauitĩ ęgypto phila
delpᷣhus. Mic ſtudioſus ⁊ libꝛoꝝ cupidus·
demetrium bibliothece ſuę pꝛęfecit.Cunq;
quęſiſſet ab eo de numero libꝛoꝛumxx· mi/
lia adeſſe reſpondit · ſed paulo poſt tꝑe vſq;
ad ·l:milia poſſe puenire dixit: Et nüciatuʒ
ſibi dixit apud iudęos eſſe legeʒ oꝛe ipſius
dei editã:⁊ digito ipſiꝰ ſcriptaʒ ꝓ qua ſum
mope laboꝛãdũ eſſe dicebat· vt in gręcũ cõ
uerla eloquium ĩ archiuis regalib habere/
tur. Mec enĩ erat lex dei quẽ philoſophi ce

na dicut · id eſt· viuẽtem · geni enĩ viuere vel

vitaʒ ſonat:quem vulgus appellat iouem.
Et ad oſtendendã legis eius ſanctitateʒad
didit:ꝙ non niſi a dei viuentis cultoꝛibus
trãſterri potuiſſet. Nã ⁊ theoppmpꝰ cum hi
ſtoꝛijs quas ſcribebat eam voluiſſet interſe/
rere: verſus ẽ in amentiam ꝑ dies.xxx.The.
otecus q; ꝓ cauſa eadẽ factꝰeſt cecus· et pc/
nitentes ſanati ſũt.Et ſuggeſſit regi vt ſcri
beret põtifici iudęoꝛumvt iudęos bebꝛęę ⁊

iſtoꝛia

grece lingue peritoꝛ ad ipſũ dirigeretcñ le⸗
ge dei ; q ad eã tranfferendã ſufficerẽt.

vt impetraret munera cum epiſtolis mittẽ/
da cenſuit. Ad erat ibi ariſteus· qui longo
tem poꝛe iudęoꝝ calamitati cõpatiẽs oꝑoꝛ/
tunitate liberandi eos inuẽta ait: Quõ qð
poſtulas obtinebis · tot indęis ĩ regno tuo
ſeruientibꝰ: Solue itaq; eos et nihil gratiꝰ

erit pontifici iundeoꝝ. Nec ob hocqð dico

me iudęoꝝ affinem eſtimes ſed qꝛ ſcio tua
itereſſe · ſi factoꝛẽ omniũ deum honoꝛaueris.
Et liberauit rex de iudęis·c xx· milia· dans

dominis eoꝝ ꝓ capite · c xx · dꝛagmas argeti

