paſca queſtio eſt. Habent enĩ hebꝛęi multa
greca vocabula · quia ſepe per multas capti
nitates particulares diſperſi ſuntet fnerũt

inter grecos a quibus multa vocabula reti

nuerunt. Eſt ergo ſenſus. Et cũ cõplerẽtur
dies pentecoſtes · i· quinquagenę · illa enim
dies erat qnquageſimaa reſurrectione et

cũ inchoarent dies pentecoſtes ·i · illius ſo⸗

lennitatis · vij · diebus ꝓtelandę erant om-

nes diſcipuli in cęnaculo. Et duʒ eſſent pa

riter in eodem loco factuseſt repente de celo
id eſt· de aere ſonus ·quia fragoꝛ quidam in
ſonnit in aere tanq; aduenientis ſpũs ·i: ſo⸗
ni vehementis vel tan q; ſi bn⸗ſ Pentir⸗

Elctuum apoſtoloꝛum

vt ſit tanqꝙ; nota ſimilitudinis · ac ſi diceret
Aenit ſpuilanctus in lititudine venit vehe
menus. Et erit tanq; expꝛeſſiun weritat· qꝛ
Weje ſpulianctus dicit᷑ vehemens quali v-
hensa mentei:a mentt afectibus alienãs
Qel iuxta qð ait ille clareuallenſis abbas

bernardus. Merito dicit᷑ vbemens quaſli

vadimensi eterna dananonẽ. Poteſnt g

7 ad lonu 1 au ſpũmſanctum referri qð di⸗

ctũ eſt· tantu aduenientis lipusqꝛ ſpus eqͥ‚/
uocum eſt ad vtrunq;· ſicut ruha in hebꝛeo
pn euma in gręco. Et repleuit ſonus ille vel
lpũſtlanctus totam domũ vbi erant ſedetes
id eſt· viros ⁊ mulieres in domo ſedentes· i/
piens quod dictũ erat eis. Gedete in cini⸗/
tate:qaduſq; induamini vtute exalto. Et
apparuerunt ilł duptitęlinguę tanq; ignis
iu ent radioli ignei in modu linguaꝝ iniidẽ

tes capitibe ſinguloꝑ. Ipſa aur ſpes crea
turę in qua ſpunanctus eſcendit vilibilit᷑

ad quẽ vlum tũc deſcenderit in aplos expᷣſ
ſit ſꝑecies ignisondens ſpumſanctuʒ tunc
datum eis ad roburlpẽs linguaꝝ ad ſcien
tiam. Lingua eni ſciam explicat ignis teſtã
ro boꝛat. Datus eſt etiam ſpũſſanctus apo/
ſtolis an paſſioneqn miſſi ſut ad pꝛecican
Du: 7 Dictũ eſt eis. Egros ſanate- demones
eijcite · moꝛtuos ſuſcicate. Doſt reſurrectio

nem etiam datus eſt eis od aliũ vſum quã⸗-
do in lufflauit ⁊ dixit eis.ccipite ſpũmſa⸗

ctum quoꝝ remiſeritis peccata remittũtur

eis· 1 qrum ret:nu eritis retenta ſunt. bi

foꝛte claues qᷓs dederat pꝑetio·dedit ⁊ alijs.
Et repleti ſunt oẽs ſpnſancto· ⁊ ceperũt lo/
qui varijs linguis/ꝓut ſpũſſanctus dabat

eloqui ili:qͥ diuidẽs ſingulis ꝓut vult vbi

vult qn vult qntũ vult quomodo vuli⸗ q-
bus vult ſpirat. Inde eſt ꝙ apoſtolivel vna
tantũ lin gua.ſ.hebꝛęa loquebant ita ꝙ ab

omnibus intelligebant᷑. Qel qð verius eſt
linguis omnibus loquebantur:quibus in-

ſpirauerat ſpinruſſanctus omniũ linguaꝝ
noticiam:iuxta quod in ſapientia legitur.

Spũs domini repleuit oꝛbẽ terraꝑ·⁊ Hͥ qd

continet omnia· id eſt · homo· conueniẽtiaʒ
habens cum omni creatura vel ꝓpter quem
facta eſt omnis creatura·ſcientiaʒ habet vo

cis. ilinguarum ac ſi diceret. Spiritus do
mini repleuit oꝛbem terraꝑ·⁊ dit diſcipu

lis ſcientiam linguaꝝ.
¶ De miraculo linguarum.
¶ Capitulu. .XII.

PBant auteʒ in
hieruſalẽ iud ei viri religioni:et ĩ
iudea habitantes- 1 pter illos alij
multi ſupuenientes fere ex omni natione ꝗᷓ
ſub celo eſt· quia multis coptiuitatibꝰ diſꝑp
ſi fuerant iudęei:pꝛecipueſub antiocho epi/

phanꝰque captiuitas fuerat vicinioꝛ huic

facto/⁊ modo ad diem feſtum omnes cõue
nerat. NRudito ergo fragoꝛe qui inſonuerat

in aere conuenerunt omnes ad dil cipulos

⁊ mirati ſunt quoniam audiebat vnuſqiq;
lingua ſua illos loquẽtes. Et merito dictũ
eſt lingulariter:lingua ſua? quia nõ ſciebãt

ſolum linguas led etiam linguaꝑꝝ idgoma-

ta. lij ant irridebant eos oicentes. Mu/
ſto pleni ſunt·id eſt: v hementer ebꝛij·quia

VWhementioꝛ eſt ebꝛietas de muſto q; de vi/

no defec ato.
petrꝰconuicit mentientes
auctoꝛit te pꝛo phetaru.
(k apitulum. C. XIII.

Gne ſurrexit

beirus ci· xj· oſtendens eos nõ
eſſe ebꝛios. b ſpiri tuſagnceto reple
tos dicens. on ſunt ebꝛij hiicũm ſit hoꝛa

Diei tertia ·q; d· Nondũ eſt tempus come⸗

dendi nec ſolent inebꝛiari ieiuni. Et qꝛ ſcie
bat legem· ſcientibus legem loquebatur-
oſtendit ꝓphetatum eſſe a iohel ſpus ſcʒ ad
uentu.Et cuʒ nõ inducat ꝓpheticam iohel·

niſi vt oſten dat p hetatu elle aguentu lpi⸗
rituſſancii:incidenter annectit ð die iudicij

quia pꝛedixit io hei iudicij ſigna quęda iam
impleta-quędam adhucimplenda Erit in
nouiſſunis diebus dicit dominꝰ efundam
de ſpiritu meo ſuꝑ omnecarne.·ſuꝑ vtrun

ꝙᷓ ſexum· nõ ſuꝑ omnẽ hominem· P beia⸗
bunt filij veſtri: vt agabus et ſimon niger.
1 filię veſtrę· vt filięphilippi. ⁊ iunuenes vii

ſellain 14—
ſone no
orſ Qin
leterraoft.
myentu a0tn
lſugons
gutelangui
Gfviteſie
Ofloenst⸗
ritalſancti)
fefumi⸗lſe
chirworeti
lonpenterin.:
Npaſloneie
ctücplendu
Gnd aſ
Uuitecheſet
icnutenel
oNtitegrun
uuichinou
Swnddi⸗
nöſacecete
minaditure
pliciter,
rpon

gkanci
pülnin
beogii
Paterned
wſ 1oen
infernie

ſetGind

idtdn

uaun.

N

Prulrbdiſ
ud Umocd
nanmbeie
Kfum ennese
eun inſonuen
eSdl Dlgonlos
Olcht wnulgſ

Krnento dii

gnuni ſacbit
ngnn ong⸗
8 dcnits.
wenter ebih ni
vnuloin
nentientes
uni.
W.

ſonen

Oſtencensensi
pinloſgocoene
C

uboeinſue
t tenpus e

lieium. ES

genloea/⸗
obehnſil
leuumnſo,
wvdud
uptalan

nc ENtin

uveftundan
Elag vn
vemn pen
ſmonun
Aiucueyn

utezn.
Mifchgobei
Sipeerllos
unnn anone

viſiones videbuntvt paulus raptus vſq;

ad tertiũ cęlũ · ⁊ ſenes veſtri ſomnia ſomnia/
bunt . vt petrus de quo legitur. Eſtimabat

autem ſe viſum videre · hucuſq; de aduetu

Tdabo pꝛodi
gia in celo ſurſũ. Qð impletũ eſt
cũ iudiciũ dñicę natiuitatl noua
ſtella in aere apparuit Et ſcdo in aere in paſ
ſione ; qñ ſol obſcuratꝰ eſt.⁊ ſigna i tra de/
oꝛſũ.Qð impletũ eſt· cũ xpᷣo ſpũm emitten
te terra ↄtremuit ⁊ petręſciſſę ſunt:⁊ monu
menta apta ſunt. Sanguinẽ dñici vulner
vl ſudoꝛis · qñ factus eſt ſudoꝛ eius ſicut
gutte ſanguinis qð pᷣter naturã fuit · ⁊ ita ſi
gnũ fuit · ſic⁊ ſaànguis de latere dñi moꝛtai
ꝓfluens pᷣter naturã ſignũ fuit.Et ignẽ ſpi
rituſſancti vehementis ſuꝑueniẽtis: ⁊ va po
re fumi ·i: feruoꝛẽ cõpunctionis de ſpũſſan/
cti ardoꝛe tanq; fumꝰ deigne ꝓcedent ſol

conuertet᷑ in tenebꝛas ⁊ luna in ſanguine,

In paſſione ſol in tenebꝛas vᷣſus eſt. Sed
cũ tũc pleniluniũ eſſet:vtꝝ tunc luna in ſan

guinẽ vᷣſa ſit · hominibe innoteſcere non wo

tuit · cũ eſſet ſub tea.⁊ viſib humanis ob⸗
iectu terre ſubtracta. De altero itaq; iſtoꝝ

ↄſtat·qꝛ iam impletũ eſt. Foꝛte adbuc reli-

quũ eſt implendũ.Et hec omnia fient ante
q; veniapdies dñi magnꝰ ſpatio· qꝛ nox ei
nõ ſuccedet opere · qꝛ in eo totꝰ mundꝰ exa
mina bitur claritate:qꝛ ſol fulgebit ſeptem
pliciter.
po

Er onit verba dauid de

Iri ifrahelite
gquibus ſpecialiter locuti ſũt ꝓ/⸗
phetę audite vba hęc-i · intelli⸗
gite iam cõpletũ eſſe qð hetauit iohel de
ſpũſſancti miſſione: q;ꝛ miſſus eſt ſpũſſanctꝰ
ab eo quẽ vos interemiſtis ·qᷣ alto conſilio
paternę diſpenſationis traditꝰ eſt in manꝰ
veſtras· quẽ deus ſuſc itanit ſolutꝭ doloꝛibꝰ
inferni · vel q;tũ ad ipſũ quẽ doloꝛes pgnaꝝ

inferni nõ lęſerũt· vel qᷓtum ad alios qͥ per
eũ ab inferni doloꝛibus abſoluti ſũt · qð pa
lam ẽ ex gręco: vbiðꝛ. Soluens ꝑ ipſu dolo
res moꝛtis. aũt a deo ſuſcitatꝰ ſit · ꝓbat
p ꝓPphbeticã dauid.Et ponit plures vᷣſus pᷣs

Sed ad hoc ꝓbandũ ſufficit ille ſolꝰ. 20
derelinques aĩaʒ meãꝗ in inferno:nec dabis

ſanctũ tuũ vid ere coꝛruptiont᷑. Sũt eĩ ba
xpᷣi ad patrẽq: d· NMõ patieris o pat᷑ aiam
meã ad inferos deſcendẽtẽ ibi detineri nec
coꝛpꝰ meũ ſanctificatũ coꝛrũpi vel incinera

ri. Poſtea de dauid nõ eſſe hoc intelligedũ

oſtenditarguens iudeos de dauid pperaʒ
interpꝛetantes dicẽs. Airi frẽs liceat audẽ

ter dicere vobis de patriarcha dauid: qm̃

defunctꝰ eſt et ſepultꝰ ẽ apud nos ⁊ coꝛpus
eiꝰ incineratũ:⁊ adhuc cineres eiꝰ apð nos
ſũt. Añ pʒ nõ de ſeulud dixiſſe. Nõ dabis
ſanctũ tuũ videre coꝛruptionẽ. Sʒ heta⸗
uit de reſurrectione xpᷣi:qͥ neq; derelictꝰ eſt
in ĩferno:nec caro eiꝰ vidit coꝛruptionem.
NQus ſuſcitauit deꝰ: cuiꝰ nos teſtes ſumꝰ. qͥ
ad dexterã pꝛĩs ſedẽs:miſit in nos ſpumſan
ctũ qͥ opat᷑ in nob ꝗᷓ videtis. ãt exaltatꝰ
ſit ad cexterã dei pꝛis iterũ ꝓ bat auctoꝛita
te dauid ꝓphetę dicẽtis. Dixit dñs domĩo

meo ſede a dextris meis. Qð de danid vel
alio hoĩie nõ pt intelligi.Certiſſime ergo ſci
tote hüc ieſum ita eſſe exaltatũ ⁊ ſpũmſan⸗/
ctü miſiſſe quẽ vᷣos crucifixiſtis.

impleta pꝛo phetia iobel.
Capitulum. CxVI. „
Is auditis cõ
uncti ſũt coꝛde: ⁊ ita impleta ẽ
. pphetia iohel . qꝛ pꝰignẽ ſpũſſctĩ
ſecutꝰ vapoꝛ cõpunctionis.Et dixerũt ad

petrũ ⁊ ad reliqͥs apłos. Quid faciemꝰ viri

frẽs. Ad qͥs petrꝰ Pniam agite · 1 baptiget

vnuſqᷣſq; veſtrũ in noĩe ieſu xpi: in remiſſio

nẽ pctõꝝ:⁊ accipietis domũ ſpũſſancti· vt
loquamini varijs linguis ſicut ⁊ nos.Et Hͥ
erat ſignũ familiare ĩ pmitiua ecclia· qꝛ ferę
oẽs aſcendentes ð lauacro loquebant᷑ oĩb⸗
linguis. E nota ꝙ ait petrꝰ. Paptiget vnnſ
quiſq; veſtrum in noĩe ieſu chꝛiſti. F0oꝛmam
naq; tradita? a dño qua paimie ninitas

ſ

iſtoꝛia

Din inpꝛimitiua eccłia ſubticuerũt apoſto
ſiolivtentes hac foꝛma vᷣboꝝ · baptixo te in
noĩe ieſu xpi: vt ita dilatarent nome chꝛiſti

Alijs vbis plurib exoꝛtatus eſt eos petrus
Et qͥ receperũt ſermonẽ eiꝰ baptigati ſlunt.

Et appolite ſunt numero fideliũ in die illa
ſcʒ ipia die pentec oſtes aĩę circiter tria mi/
lia. Et erant ꝑſenerantes in doctrina apto/
rũ·⁊ in cõmunione fractionis panis eucha
niſtię· q;ꝛ in pꝛimitiua eccła crebꝛo vnammn
ter conueniebãt ad ꝑcipiend euchanina;
Vl in cõmunione fractionis panis qͥtidia-/

ni: qui ſingulis qtidie ab apłis frangebatur

nihil eui habebant ꝓpꝛiü. Ged ⁊ pꝛedia vẽ
diderant et pſuerut pꝛecia añ pedes aplo/
rum:qui ſingulis dieb mane aſcendebant
in templũ ad oꝛationẽ. Sed poſtea redeun
tes ſingulis diſtribuebant panẽ:pꝛout cui/
De paralytico curato a petro.
. Wovirglum XVII.

VBm aüt qua⸗

dã die aſcẽderẽt pet.ꝰ iohanesĩ

Erat quidã claudꝰa natiuitate qui in glo/
ſa paralyticꝰ ðʒ · iuxta poꝛtam templi ꝗ dici
tur ſpecioſa · a ſpꝑeciali qͥdaʒ oꝛnamento qðᷣ
appoſuit ei alexander hirnꝰ. Ibidem etiã
poſuit herodes aqlamet erat poꝛta atrij vi⸗
roꝑꝝ mũdoꝝ. Iſte claudꝰqͥtidie poꝛtabat in
grabato ſuo ad poꝛtaʒ illam vt peteret ele
molynã ab ingredientib in templü. Et ro/
gabat petrũ et iohannẽ vt elemoſynã acci9/
Pet ab eis · cũ aſcendiſſent in tẽplũ ad hoꝛã
oꝛõnis nonã. Fuit enĩ ↄſuetudo hebꝛęoꝛũ
tribus hoꝛis oꝛare. Un daniel dato edieto
regis: qlibet de his tribo hoꝛis oꝛabataſcen
dens feneſtrã cu biculi ſui.Et hec ↄſuetudo
ↄfirmata eſt ab ecclia· ꝗᷓ eiſdẽ hoꝛis oꝛat · ſcʒ
tertia ſexta nona: qꝛ Ons bhoꝛa tertia flagella
tus eſt·ſexia cruce alcendit:nona aĩaʒ poſu/
it. Intuentes petrꝰ ioes claudũ dixerũt.
Reipicein nos.Ac ſi dicerent.Attẽde pau
ptatem noſtra·nõ ha bemꝰqð poꝛrigamus
tibi. At ille intuebat᷑ in eos ſperas ſe aliqͥd
accepturũ ab eis Ad quẽ ꝑetrus· Argentũ

templüũ ad hoꝛa oꝛationis nonꝗã.

et aurũ nõ eſt mihi NMẽ erat ſuũ qð reſerua

bat in vſus paupum qui reliquerãt patri/
monia ſua: picientes ad pedes aploꝝ. àο
autẽ habeo hoctibi do. In noie ielu xpᷣina

gareni ſurge ambula in pace. Et appꝛehẽ⸗/
la manu erꝰ dextera eleuauit en ꝓtinꝰ con

ſolidatę ſũt baſes eiꝰ ⁊ plãtę· Et ſtetit Dam

bulabat et ĩtroinit cũ illis in templũ ambu/
lans ⁊ exiliẽs. additũ eſt a luca· vt oſtẽ

deret illud impletũ. Saliet ſicut ceruꝰ clau⸗
dus. Et vidit oĩs ꝓplus claudũ ambulan⸗

tem laudante den. Et impleti ſunt ſtupo-
re et extali in eo qð ↄtigerat illi · ſcientes q;

a natiuitate claudus fuerat Et cũ viderent
petrũ et iohannẽ cucurrerunt ad eos ad poꝛ

ticũ ꝗᷓ appellat᷑ ſalomonisi· in ea ꝑteĩ qua

ſtabat ſalomon dũ oꝛaret. Et videns petiꝰ

ꝓplm ad mirantẽ ſuꝑ boc miraculo locutꝰẽ

deos. —. . „.
(D ſibinil aſcrib ebãt ſʒ oĩa deo.

¶ Ca pitulum. l. XVIII.
Iri iſrahelite
q admiramini:aut qͥd ĩtuemĩ
nos· qᷓi vtute noſira hoc feceri8

mus miraculñ·q d· NMon virtute nra hoc fe
cimus:ſed deusabꝛaam deus ilaac· deꝰ ia

cob· deus patrũ noſtroꝝ clarificauit filium

ſuũ ieſum:que vos qdem tradidiſtis ⁊ ne/
gaſtis añ faciẽ pilati iudicante illo dimitti
7 vos potius iudicaſtis barrabam dimittẽ
dũ. Nomẽ eiꝰi:noĩs eiꝰ inuocatto· ⁊ fides
habita de eo · dedit iſti integram ſanitatem
in conſpectu oiĩm veſtrum. Et nunc fratres

ſcio · qꝛ ꝑ ignoꝛantiã feciſtis ſicut ⁊ pncipes

Vſtri.Sed qꝛ ſicut pꝛedictũ erat ab oĩbus
ꝓPbetis · oꝑtebat implexi. Pcnitemini g et
cõfitemini vt cum venerint tꝑa refrigerij a
facie domini ·ſ.. tempus incarnationis · qðᷣ

reuera fuit tempus refrigerij · vl diſcretio

vniu erſalis iudicij ⁊ redemptio iuſtoꝛũ· de

deleant᷑ ꝑeccata veſtra. Tunc eni plene dele⸗

buntur pꝑeccata · cuʒ virtute reſurrectionis

moꝛs deſtruet᷑ nouiſſimaet cum miſerit enũ

qui pꝛedicatus eſt vobis ieſum chꝛiſtũ quẽ

opoꝛtet celũ ſuſciꝑe:i:ad dexreram patris ſe

dere · vſq; in tempus reſurrectionis omniũ

cuſit⸗
bäten
caſpenit
nöquai⸗
1wſueni
wpterütee
pbacope
ad ficeon
legtend
gdipla⸗
guinchn
h

.

ſtmnog

talieſen
lotegeet
cnet
in euane
lhintern
noie feg.
tns reſn
niam en
lbind
muntne
tgis
noſſiey
fiaſio
usſuſch
nugile

i Pri
lgneir
leſ
nnoeſpin
B

⸗ —

te Arſtmenm

—
=

lenpli Umb

Calucr yvyoßß

uuli unbun,

Wkniurfupv⸗

ili⸗ſcinnss
Stäänien
ntadevsdn
inerige
Encense
nimano oat?
hoindeo⸗
MWl.
4

in

naumiveni

olnn kwcke⸗

nutenräbocſe
Ws iane W
miccawitfliun

adidiſkise

Cunte odint
urobanut
nuoclt is
tigranlunn

.

1, Etuunchus

Hsſiutze

güutbibt

Ogmiuming4

1 . 4 N4
NR
m woicetio
wiuſoti⸗d
niglenedi
ſcunectioſs

unn miſentI

n chiifit
gunpli
gioz

ĩterrogata in cõſilio

— —
ℳ
.
4 .
7

lctuũ gpoſtoloꝛum

noſtrũ ꝗ̊ locutꝰ eſt dñs a ſeculo ꝑ os oĩm ꝓ
phetaꝝ.i· vſq; ad cõmunionẽ oĩm reſurre/
ctione. Tũc enĩ reuera oĩa cõplebũt᷑ de xpᷣo
a ꝓpbetis pᷣdicta. Et ponit exẽpla de bis ꝗᷓ

edixerũt de rpo · ⁊ pꝛemittitm oyſen.
Beiicial aduceoꝛũ in a plõs
¶ Capitulum (.· XIX.
Oquẽtibus au
tẽ aplis ad ꝓplłm · ſupuenerunt ſa/
Acerdotes ⁊ magiſtratꝰ tẽpli·⁊ indi
gnati ſũt oẽs cõmuniterqꝛ ita magnifica/

bãt eñ quẽ ipſi dãnauerũt q̃i reũ. Et ſadu

cei ſpẽalit᷑ dolẽtes · qꝛ Pdicabãt reſurrectio
nẽ:quã ipſi negabat ⁊ iniecerũt manꝰĩ eos

poluerũt ĩ carcere·qꝛ iã veſpera erat · et nõ

poterãt eos iudicare. Multi ãt qͥ andierãt

ꝓba eoꝝ crediderunt Et fuerũt qꝗᷣ eadẽ die

ad fidẽ ↄnerſtſũt qͥnq; milia Et h ẽ qð ſepe
legit · qꝛ tria milia vna die ad fidẽ ↄuerli ſt᷑
qð ĩpla die pentecoſtes factum eſt· alia die
quinq; milia. ⸗——W
(O cõſtanter relponderu⸗ ad

Atera die con/

gregati ſũt pncipes ſacerdotũi· qᷓ

otes qͥ noĩatim expmunt᷑. Annaſ

phas ⁊ alexãder ⁊ ioſes. Hi pꝰ annã erãt
excellẽt dꝛes · 1 qtqt erant de genere ſacerdo

tali ⁊ ſenioꝛes ⁊ phariſei traditionũ innen/

toꝛes · et ſcribę legis expoſitoꝛes legẽſ.alijs
exponẽtes Hoꝝ diſtĩctõeʒ frequẽter hẽmꝰ
in euangelio, Et ſtatuẽtes eos in medio ↄci⸗/
lij interrogauerunt eos in qᷓ vtute aut in ͤ
noĩe feciſiis hoc. Tũc petrus ſpũſancto ple⸗/
nus reſpondit pꝛimo queſtionẽ eoꝝ teme/
rariam eſſe oſtendens. Nunquid pꝛo bene

facto iudicamur · id eſt ad indicium trabi/

mur ⁊ tanq; rei arguimurq·d· Stulte nos
arguitis. Motuz ſit vobis omniby · quia in
nomie dñi noſtri ieſu chꝛiſti quẽ vos cruci⸗

fixiſtis · iſte ſanus aſtat coꝛam vobis·quẽ ð

us ſuſcitauit a moꝛtuis. Mic eſt enim lapis
angulanis a vobis edificantibo repꝛobat⸗

Encipatij babebãt int · xxiiij· ſenio⸗
es ſacer Digtun ePin
pnceps ſacerdotũ qͥ oĩibus pᷣminebat.⁊ cay

id ẽ · a vobis crucifixus ẽ qͥ poſtea ſuſcitatꝰ 1/
a patre faciꝰeſt in caput anguli ·i·factꝰ ẽ pn
ceps duoꝝ ꝓploꝝ · q in ipſo tanqꝙ; i angula
ri lapide ſut vniti/ nõ ẽ in alio aliq ſalus.
Mõ eſt enĩ aliud nomẽ ſub cęlo datũ boĩb⸗

qᷓ; nomẽ xpᷣiin qͥ oꝑtet nos ſaluari. ANiden⸗

tes aüt petri iohanuis ↄſtantiã attẽdẽtes

cilli eſſent ideotę ⁊ illitterati· qmirabatur

cognoſcentes eos:qꝛ c ieſu viderant eos⸗
⁊ q; pñs eratcũ eis quẽ ſanauerãt:nõ pote-
rant ↄtradicere. Nota q aliã hic habemus
ethimologiã huiꝰ noĩs ideota ꝙ; ab iſido⸗
ro. Nã pᷣm iſidoꝛũ ideota ðʒ · q̃ſi diuiſꝰ ab
aurib· idi enĩ diuiſio ota auris interpᷣtat⸗
vt dicat idiota q̃ſi diuiſus ab intellectu·ſ

fatuus. Sʒ hm etimolo giã ꝗj hic ponit · ꝛ
ideota q̃ſi ideomate. Dicti ſũt ergo ideotæ½

quaſi ↄteti ſolo ideomatielguę ſuę hebꝛeę
quã ſatis nouerãta nilhil aliud. Jullerunt
añt eos foꝛas extra ↄciliũ ſecedere:⁊ confere
bant adinnicẽ dicentes. Quid faciemꝰ ho⸗

minibus iſtis. Manifeſtũ eſt miraculũ qðᷣ

fecerunt:negare nõ poſſumꝰ ſed ne ampliꝰ

diuulget · cõminemur eis ne vltra loquan⸗

tur in noĩe hoc vlli hoĩm. Et vocantes eos
⁊enũciauerũt eis ne oĩno loquerent᷑ vel do
cerent in noĩe dñi ieſu. Ad quos petrus et
iohãnes. Hoſipſi iudicate·an poti? obedi-
endũ ſit deo pcipienti:an vobis ꝓhibenti⸗
bus · ꝗ· d. Exrchis ꝓhibentel ꝗᷓ deus Hcepit

nec eſtis audieudi. Abi enĩ ſuꝑioꝛ ⁊ inferi⸗

oꝛ cõtradicit nõ eſt audiendus inferioꝛ Sa
poſſumꝰ ꝗᷓ vidimꝰ audiuimꝰ nõ loqͥ. At
illi cõminantes dimiſerunt eosnõ auden⸗
tes manus in eos inijcere ꝓpter ꝓplłm. Di⸗
miſſi autẽ redierũt ad ſuos in ſion·⁊ annũ⸗
ciauerunt quata eis pncipes ſacerdotuʒ et
ſenioꝛes ↄixiſſent· et quõ eis reſponderant
Qui cũ audiſſent· vnanimiter leuanerunt
vocẽ dicentes. Dñ̃e qui feciſti celũ et terrã

mare et oĩa ꝗᷓ in eis ſunt ·qͥ in ſpuſancto per

os dauid patris nri pueri tui dixiſti. Qua⸗
re fremuerunt gentes 1 populi meditatiſũt

inania. Aſtiterũt reges terre ⁊ pꝛincipes cõ⸗
uenerunt in vnum aduerſus dñm ⁊ aduer

ſus chꝛiſtum eius. Connenerunt eni in eiui
tate iſta aduerſus puerum tnũ ieſum quem

2 4

. 5
.
7
.
.— .

milſiſti berodes ⁊ pilatꝰ cũ rebo⁊ populo iſra
el facere ꝗᷓ manus tua ⁊ conſiliũ tuum decre
uerunt fieri. Nũc dñe reſpice in minas eoꝝ

et da ſeruis tuis cũ omni fiducia loq bũ

tuũ. MNota quia de boc verbo ſolet frequent
opponi· cõuenerũt herodes et pilat⸗ tacere
ꝗ manus dei et conſiliũ decreuerũt fieri · b
adhere duob verbis facere fieri · q; reuera
ipſi conuenerunt ad exercendã pꝛaud actio
nem. Deus decreuit fieri illã paſſionẽ/quia

actio illoꝝ fuit pꝛauapaſſio bona. Cu aũt

oꝛaſſent motꝰ eſt locꝰ in quo cõgregati erãt·

et iterũ miſſus eſt ſpũſſanctꝰ:et repleti ſpiri

tuſancto loquebant᷑ verbum dei ciñ fiducia.

¶ Demutua charitateiter apoſto

los. ¶ Ca pitulu ¶ XXI.

credentum erat coꝛ vnũ 7 aima
vna. Mec quiſq; eoꝝ ꝗᷓ poſſide/
bat aliquid
lis omnia communia:et gratia magna erat
in omnibus illis. Neq; enim quiſq; egens
erat inter illos. Quotquot aũt erant poſſeſ
ſoꝛes domoꝛũ aut agroꝛum vendebant: et
ꝓponebant pꝛecia ante pedes apoſtoloꝛum.
Dinidebatur autem ſingulis pꝛout cuiq;
opus erat. Cunc ioſeph qui cognominatꝰ
eſt barnabas ab apoſtolis · quod ĩterpꝛeta
tur filius conſolationis leuites:cipꝛius ge/
nere cũ haberet agru vendidit illuʒ·⁊ poſuit
pꝛeciũ ante pedes apoſtoloꝛũ. AUnð cum di
xiſſet·leuites · ne videretur nõ habere ꝓpꝛi/⸗
um · quia leuitenõ babebant heęreditatẽ in
terra/additũ eſt:cipꝛius genere· vt oſtende⸗/

ret᷑ natus in diſperſione ⁊ inter gentiles· et
ideo licebat ei ꝓpꝛiũ habere. Sʒ eſt adherẽ

dum verbo bedęſuꝑ hunc locũet tenenduʒ

hunc fuiſſe ſocium pauli·nõ illũ qui cũ mat

thia ſtatutus eſt·qn cecidit ſoꝛs ſuꝑ matthi
am.Et quidã arbitrant᷑ vt dicit beda:minꝰ
intuentes quia hic barnabas appellax id ẽ
filius conſolationis: ille barſa bas.i.filius
qetis interpꝛetat᷑. Añ ucas noĩs interpꝛe
tationẽ ſcienter addidit vt huiꝰ ad illi dif
ferentiam inſinnaret.

T multitudis

d ſuum eſſe dicebat: ſed erant il

¶ Demoꝛteanimęetſa phire
Lapitulum. XXII.
Ir aũt. quidaʒ
nomine ananiaſcũ laphyra vxoꝛe

AVua volnit eſſe in collegio iuſtoꝛuʒ
vt bꝛet neceſſaria vitę ſuę laboꝛe. Etita lu⸗

cratiue voluit ſibi acqrere pᷣbendã et cũ vo

uiſſet totũ pꝛeciũ agri venditi ponere añ ꝑe-
des aplłoꝝnõ ſoluens votuʒ: defraudauit
de pꝛecio agri conſcia vxone ſua · mediã ptẽ
ſibi reſeruansreliquã ad pedes aploꝝ po⸗
nens. ſtatim petrus pᷣuidens in ſpũ ait.

Anania eur tẽptauit ſathanas coꝛ tuũ me⸗

tiri te ſpñiſã cto. Cur fraudaſti depᷣcio agri

Mõ es mentitꝰboĩbus·ſed deo qͥ ſcrutatur

coꝛda:et ꝑdit omnes qͥ loquunt᷑ mẽdaciuʒ
Audiens oc ananias cecidit et expirauit.
Abinotandũ qꝛlicet in euãgelio dñs dixe
rit Mui te ꝑcuſſerit in maxilla dexterã· pbe
ei T aliam tn in omitiua eccła qñq; exereuit
vindictã. Nñ enĩ pꝛimo ꝓmulgant leges.
ſolent ad eas ſanciedas graues vindictę ex
erceri· vt rigoꝛem pꝛomulgate legis ſanci⸗/
ant ſener as vindicte. Anð in initio legis

naſcentis ꝓ collectione lignoꝝ in ſabbato

lapidabat᷑ homo. In initio ſacerdotij duo

filij aaron igne ↄſumpti fũt ꝓ oblato igne

alieno. Dic ananias defraudans de pꝛecio
agri coꝛruit ⁊ expirauit ꝓ terroꝛe alijs incu
tiendiendo:qꝛ tq vlox vindicta magnũ ti⸗
moꝛẽ alijs incuſſit. Factꝰ eſt eĩ times magnꝰ

in omnes q audierũt. Et eſt anticipatio · qʒ

ſolius viri moꝛtẽ an vxoꝛis exitũ pauci au⸗
dierũt. Surgentes aut iunenes aſpoꝛtaue⸗
rüt cadauer⁊ ſepelierũt.Et factũ ẽ quaſi ho
raꝝ triũ ſpatiũ ⁊ vxoꝛ eiusneſciens itroiuit
Ad quã petrus. Dic mulier ſi tanti agrum
venddiiſti·ad quẽè illa.Etiã tanti.Ad quã
petrus. Quid vtiq; ↄuenit vobis tpare ſpi
ritũ domini. Ecce ꝑedes eoꝝ qui ſepelierũt
virum tuũ ſtant ad oſtium ⁊ efferent te.Ac
ſi verbo bꝛeui concludens diceret · moꝛieris
NQui enĩ ſepelitur moꝛtuus eſt · et confeſti
coꝛruit ante pedes eius ⁊ expirauit qa fuit
conſcia fraudis. Et intrantes iuuenes qui
ſtabant ad oſtiuminuenerunt eaʒ moꝛtuꝗ

Ei⸗

et wſuerit

nſottue
virh⸗ ſoi n
vjortd ſch

onem camt

gemuligf⸗

lis

hiiterin pr

ſcelii auch
territi erant
Dño geen
plateisinfi
vniẽteetnt
lierarental

Pulegiatus

lurfecſſeq
Seö aſ
bit gbbati
b⸗ſicſobba
diatturolmn
S
dicitggubetn.
ganstumen
winederlicd
(Cp

.

cerem Not
hnapes ſace
btteynuse
ihgria ſan
Ciapꝛete

nſiae.

uſtctäiſen
ceiaſthabta
lono ſunln
mrſeeſtne
Puncipibng⸗
ſolonzqn

Ectuum apoſtoloꝛum
⁊aſpoꝛtauerũt ⁊ ſepelierunt ad virũ· iuxta us ioſi negabban. 2 1*
virũ ſuũ.Fuit enĩ hęc conſuetudo hebꝛęoꝝ Wus per angelũ decarcere ſũt
vxoꝛes ſepelire iuxta viros ſuos vt ↄiuncti educti. rabi XV.
onem carnis ſequeret᷑ ↄiunctio pulueris2⸗

V
N.

nid

ne AIAaz mulier foꝛmata eſt de coſta vvri. Ngel? gute D 0
“ ¶ Deſignis gusg fiebãt ab 4 oſto mini ꝑ noctẽ aꝑiens ianuas carce
Wdierin lis. Lapitulum. XXIII. . olices eor daviig nileng
wneren, e in tẽplò plebi oĩa verba vitę huiꝰ ſcilʒ
eſd Er moanus gun vitęchaiſtiang qꝗð addere nõ fuit neceſſariũ
mnntti apoſtoloꝛiũ fiebat ſigna ⁊ pdigia q; iam famoſa erat ſecia pianoꝝ. Mon eſt
ee, nmulta plebe erant omnes vna aut intelligendũ angel aꝑuiſſeiannas car
in 1 mnumiterin pozticu ſalomonis. Memo aũt in ceris· ſed qð dictũ eſt aperiens ſic accipien
“ 1 fideliũ audiebat ſe ficte ↄiungereillis· quia du elt. Ac ſi diceret · ita eos eduxens · ac ſi ia
rd a e territi erant exemplo ananię. Et augebat nnsg eſſent aꝑte. Credendũ eni eſtiuxta qðᷣ
idoni Dñno credentium multitudoet pynebant in tradunt ſancti:clauſis ianuis eductos eẽ de
Noalanuen plateis infirmos in lectulis grabatis · vt carcere:qð factũ ẽad eoꝝ ↄfirmatõʒ ⁊ iudę
tnt Melgan, niẽte petro vm bꝛa illius coꝛꝑis obũbꝛati oꝛũ ↄfutatõʒ Nã quõ heſitauit tbõas xpᷣm
tetentaun. liberarent᷑ ab infirmita nba ſuis.Oꝛ petrus ĩ carne ⁊ oſſibo clauß ianuisad diſcipulos ĩ
lodiodſe puilegiatus erasĩ miraculis:⁊ maioꝛa legs tralſie· cũ ſeipſuʒ viderat claub ianuis ðᷣ car
un tur feciſſe q; chꝛiſtꝰ cere eductũ eſſe. Judęi q́; dicentes coꝛpns
lſcharnnt Scdm qſdam ſcri- Et vide qꝛ grabatuʒ xpᷣi furto ſublatũ ð monumento:quo furto
mulgztlege bit gbbatũ ꝑ duo · Ppꝛie ðꝛ lectiſterniu, dicerẽt apłlos eductos eſſe de carcere cauſo
mnes nciget b · ſic ſabbatũ · ⁊ ſic pauꝑũ · in qᷣb nihil Juxta pꝛeceptum angeli apoſtoli intrauer̃t
r gs ina⸗ Dicitur ð bere ꝓferri coꝛꝑi ſubſternit᷑·ſᷣ ta diluculo in templum· ⁊ docebant plebem⸗
lnintolegGz med ia coꝛrepta· alij tum ſupponit capiti qʒ pꝛeceperat angelus vt pꝛedicarent in tẽ⸗
Prinſebbato Dicüt grabatum qi ſubſtramentum. plo · ſcilz in loco celebꝛioꝛi ⁊ a ſacerdotibua
ankotzdis grauatum v mutrt Feguentot.
poba e u · in · b · ſic debet ꝓduci q8 eſt wriuns ¶ Quõ obſtu puerũt iliis eductis
eedh He incarcerationę apoſtoloꝛu (Lapitealum GXxVvI.
i ina mg; g . P 21 pᷣnceps ſacerdotũ ⁊ qͥ cũ eo erant
mntadtoen ceps ſacerdotum ⁊? ſaducei repleti ↄuocauerunt conciliũ· vt delibe⸗
citi anditn lüt gelo T iniecerũt man? in aplos rarent quid faciendñ eſſet de eis. Ad B eniʒ
nes uſpptan⸗ et poſuerũt eos in publica cuſtodia ·i· in car/ miſſi fuerant in carcerẽ: vt ad iudiciũ trahe
ſactieguir cerem. Nota qpcũ ſupꝛadictũ ſit pluraliter rentur. Et miſ⸗ erunt ad carcerẽ vt adducerẽ
liaglul pncipes ſacerdotũ·luc dicit᷑ ſingulariter. : tur. Kunq; reuerſi eſſent miniſtri renuncia⸗
Cuntgn foꝛte vnus eoꝝ moꝛtuꝰ erat.ſ annas. Aide uerunt eis ſi icut inuenerant dicentes. Car-
“ q; quia ſaducei dicti ſtq̃ſi ſeducei·a ſedech cerem quidem clauſum inuenimꝰ cũ omni
gni 98 interpꝛetatur iuſticia · vñ melchiſedech diligentia· ſtantes ad ianuã cuſtodesaꝑi
girlcit irex iuſticie. Aſurpabant eni ſibi nomen entes autem neminem intus inuenimꝰ. At
atte. iuſticię cũ eſſent iniuſti. Ael dicti ſunt laqu autem audieruut hos ſermones magiſtrat?
nendten ceia ſadoch ſacerdotead quẽ tranſtulit ſa templiet pꝛincipes ſacerdotũ ·.id eſt· poten⸗
4 gfei⸗ lomõ ſacerdotiũ ab abiathar:qꝛ gloꝛiaba/ tioꝛes ⁊ ſapientioꝛes · am bigebant quomõ
a tur ſe eſſe de genere eius. Iſti conſeutiebant boc factů eſſet. Et ecce qdam adueniens di
ut 3 puincipibus ſacerdotum in ꝑſecutione awgꝑ xit eis. Airi qͥs poſuiſtis in carcere · ſtant in
emai ſioloʒnʒ· quia pʒedicabant reſurrectionen templo ⁊ docent populum.

Miſtoꝛia

Dereſponſione eoꝛum
¶ Eapitulũ. C. XXVII.

giſtratus cũ miniſtris · · pꝛinceps
lacerdotũ. Et eſt ma giſtratꝰ ſingu⸗
laris numeriettodẽ mõ in pᷣcedenti hᷣm gre

cũ.Et adduxit eos ſine vi·nõ audẽs eis vio

lentiã facere ꝓpter populũ qͥ fauebat eis.Et
ſtiatuerũt eos in cõcilio · ⁊ait illis · pnceps
ſacerdotũ. Pꝛecipiẽdo pꝛeciplmꝰ vob au⸗
ctoꝛitate: põtificali :ne doceret ãpliꝰĩ noĩe
iſto · ſĩ noĩe ihu · ⁊ ecce repleſt: hirim doctnia
via. Nun qͥd vultis indncere ſuꝑ nos ſang
nẽ hoĩs huiꝰ.i:ſanguinis vidicta·q/d · Nũ⸗
qͥd arguiſtis nos qi reos ſanguĩs innocẽtł
pꝛedicando eñ innocentẽ quẽ ↄdẽnauimꝰ.
Etrñnderũt vnanimit᷑oẽs apoſtoli ex feruo/
re ⁊ celo nõ paciẽtes vnũ ꝓ oĩb loq.Obe⸗
dire ooꝛtet deo magis q; hoĩibus. Deꝰ pa
trũ noſtroꝝ ſuſcitauit ieſum quẽ vos intere
miſtis ſulpendentes in ligno· et exaltanit il⸗
lũ ad dextera ſuã:⁊ nos teſtes ſumꝰhoꝝ ver
boꝛũ:⁊ſpũ̃ſſanctus quẽ dedit nõ ſolũ nobis
ſed oibus obediẽtib ſibi:in quo ad pniam
eos ꝓuocauit. Acſi dicant. Etiam vobis ſi
velitis obedire. Heęc andientes diſſecaban
tur coꝛdibus ſuis.
¶BDe conſilio gamalielis
¶ Capitulum. (. XXVIII.

BVBrnc ſurgẽs in
concilio quidã phariſęꝰ noĩe ga/
nmaliel legiſdoctoꝛ honoꝛabiliſ vni
nerſe plebi pꝛepitvt ad bꝛeue hoĩeſ amoue
rent᷑. Iſte gamaliel vt dic clemẽs in epiſto
la q̃dam fuit diſcipulꝰ apoſtoloꝝ ſicut nico
Temꝰ· ⁊ erant de cõſilio apoſtoloꝝ inter iu⸗
vsgos vt ſepe mitigarent irã eoꝝ aduerſus

eos.Locutꝰ eſt ergo gamaliel in concilio in

hbunc modũ Viri iſraelitę attẽdite vob qͥd

acturi eſtis ſuꝑ hoĩbus iſtis ·q· d · Nõ debe⸗
tis ſubito iudicare ſed expectare· qꝛ ſi opus
eoꝝ eſt opus tantũ hominũ · p ſe deſtruert · ſi

ant eſt opus dei ſtabit nec poterit deſtrui Et

boc oñdit exeplo duoꝝ ſcʒ theodę ⁊ iudę ga
lilei. Cheodas magis vt tradit ioſeph di⸗

VBnc abijt ma

cebat ſe ꝓphetam ad cuius pſuaſionẽ mul⸗

ti vnditis omnibus ſuis ⁊ ſublatis ex vꝛbe

facultatibus ad ripas ioꝛdanis venerunt ⁊
pꝛomiſit ſe facturũ poſt tridnũ vt diuide-

retur ioꝛdanis ⁊ tranſirent ſicco pede ſicut

tranſierant filij iſrael. Et dũ expectatent · in
triduo illo ſuperueniens ꝓcuratoꝛ pꝛeſidis
ſirię cum mulitudine equituʒ: multos exeis
occidit:⁊ caput ipſius tbeodę hieroſolymã
rexꝛtauittt.
¶ Aliud exemp lũ deeodeęm.

¶ Capitulum. C. XXIX.

indas galileꝰ in diebus ꝓfeſſioniſ
id eſt· deſcriptõis generalis ab au⸗
guſto facto qñ vnuſqᷣſq; ſoluens cenſũ ca⸗

pitis ſui · ꝓfitebatur ie ſubditũ romano im

xerio. Iſe iudas galileꝰfut eſſeꝰ genere Et

vt tradit ioſepꝰ ꝑſuadebat indęis nega
rent tributa romanis: aſſerens eos ꝗ deci-

mas ⁊ pꝛimitiañ deo ſoluebantnon debere
ſoluere tributa hominibꝰ.Et ĩ tantũ pꝛeua⸗
luit hęc doctria eiꝰ vt pbariſei ⁊ magna ꝑs
populi quererent ab ipſo domino · an ſoluẽ⸗
dum eſſet tributum ceſari an non · poü es pe

rijt ipſe et quotquot ei conſenſerunt. Con⸗

ſenſerunt ergo exhboꝛtq tioui gamaliel· ⁊ con
uocãtes a poſtolos fla gellauerunt eos fla
gellatos dimiſerũt· ꝓhibẽtes ſub cõminati
one moꝛtis:ne ampliꝰloquerent᷑ in noie ie⸗
ſu. Et ibãt a poſtoli gaudentes & ↄſpectu cõ

cilij quoniã digni habiti ſũt pꝛo noĩe ieſu

ↄtumeliã pati.Ecce quantũ erat in eis iam
robur fidei · qͥ nec verbis ꝓhiberi poterant
nec flagellis ·i· nõ deſtiterũt pᷣmo ꝓbis ꝓbi⸗

biti · modo flagellis ceai.

¶ Deca mnrmuris ĩterx pianos.
Capitulũ. C.XxXxX.
2 diebus aute
lts creſcente numero diſcipuloꝝ⸗
pĩanoꝝ qni eo tpe dicebant᷑ di
ſcipuli · factũ ẽmurmur grecon · i⸗ aduenaꝝ
gentiliũ in ciuitate ↄuerſantiũ Ael iudeoꝝ
qui fuerant in diſpſione nati ⁊ ĩter greęcos
nutriti aduerſus bebꝛeos⸗/eo ꝙ deſpicerent

il

Dſt huc extitit

viduecor
lebꝛeopen
jebant ind
cte. QOl⸗

iuſtenün

gpoticieno⸗

hbantegs yo⸗

re Lidente⸗

tunpämmint

cſe gatäͤr
ſocſukkicen
tituaineo

os dfelin
ſs Lonli
teſtimong
quos oſnitn

ſrent wipſ
etpdicanoi

multitudin

philpi
parmenqe
Quiſolys.
qrſoonta
fytor?draCn

Aic degera

nsaphipo
necciagre
Mtſona
wanneer
ngerutar
ſtrationen
Cutdladan

tioni. Ety

nones,
leſgs nan
none Qu
toꝛitate
inpcluerut
hüibſ
nühmdm
coigpfan
Antin
nunk i
turmunet

httinn

Mlaſcnie
lnbinagr
unswn
ncri dui⸗
dſcogtea

Nungtor iſce

ymultosg
tbemhn

W
RX
Nedt
dicbuspfeſint
genalogbep
ſolvenscenſi n

bditiwinanoin
lrdogmenkt

Ntndgse

ſonns s di⸗
Gebant⸗non don
Eiumiptan
azmagnus
vnnino en olle
mnnonpien
ieicrunt.Cn
mniganaletnen
unquntcggtt
harp ſblönin
Ounmntinor
anskgſane
ſitpo mieſ
nüganes
gpbin n

= — = = SE—

1

„ gimio
gbte

mgodiai⸗
ve diccbin
“

lctuum apoſtoloꝛum

Decõmẽdationebti ſte ppani

viduę eop ĩ miſterio quotidiano ·qꝛ viduę

hebꝛeoꝝ erant magis peritęet ideo alijs pᷣre
rebant᷑ in diſpẽſatione ãminiſtratõnis qti

diane. Et p̃t intelligi cẽ murmuris dupli⸗
citer. Nel q;ꝛ viduę grecoꝝ in qtidianũ mi/

niſteriũ nõ admittebant᷑: vl qꝛ in miſterio
quotidiano nimis grauabant. Foꝛte facie⸗
bant eas vocarias ⁊ hmõi vilia ãminiſtra/
re. Nidentes aũt apli eẽ murmurationẽ oꝛ/

tam ꝓ aminiſtratione viduaꝝ:quas iõ ne/
ceſſe erat qminiſtrare/qꝛ nõ oterãt ipſi ad

hoc ſufficere · vt ſingulis diſtribueret mul⸗

titudinẽ ↄuocantes dixerũt.Nõ eſt equuʒ

nos derelinquere vbũ dei miniſttare mẽ/
ſis. Conlid erate g frẽs viros ex vobis boni
teſtimonij ſeptẽ plenos ſpũſancto ⁊ ſa pia
quos ↄſtituamꝰ ſuꝑ hoc opus vt ipſi mini/

ſtrent vel pᷣſint miniſtrantibnos vo oꝛõni
et pᷣdicatiõi vctabimꝰ. Et placuit ſᷣmo iſxæ

multitudini:⁊ elegerũt ſeptẽ::· ſtephanũ et

philſpũ. ꝓchoꝛn ⁊ nicanoꝛcet timonẽet
parmenã:a nicolaũ aduenã anthiocenum.

Qui ſolus dictꝰ eſt aduena qꝛ alienꝰ. Ael

qʒ ſolꝰ erat aduena·. vel qꝛ notabilł ſolꝰ erat

futurꝰ ᷣ aduena.q/alienus. Mos ſtatuert
illiqᷓ elegerant añ ↄſpectũ apłoꝝ. Etoꝛan/

tes apli ipoſuerut eis manꝰ. NHonꝝn vicẽ hñt

in eccłia archidiaconi. ꝓpterea inſtituti vt

wꝛtẽt pondꝰ negocoꝝ · vt epi liberiꝰ vacent
octrinę et oꝛõni. SGʒ epᷣinoſtri tꝑis qꝛ dep

henderut archidiaconos in hmoiammini⸗-

ſtratione minꝰ circũſpectos: ꝓuida quadaʒ
cautela dant opam huic oꝑationii: miĩſtra

tioni. Et vide ꝙ qꝛ apli oꝛãtes legũt᷑ manꝰ

eis im poſuiſſe:iõ in oꝛdinatõibus fiũt oꝛa
tiones. Mac etiq auctoꝛitate in q buſdã ec/
cleſijs manꝰ ĩ ppnuut᷑ diaconibo in oꝛdina⸗
tione.Qui ãt eis manꝰ nõ iponũt · ſecũ hñt
auctoꝛitatẽ bedę. aũt dictũ eſt:⁊ oꝛantes

impoſuerũt eis manꝰ.dicit intelligendũ eſſe

factũ poſt· qꝛ poſtea eoſdẽ oꝛdinauerũt mi‚„
niſtros ad miniſterium ſacri altaris · ⁊ dnici
coꝛꝑis ⁊ ſanguinis · ⁊ tũc eis manꝰ ĩpoſuer̃t
Vñ ⁊ ſacerdotibus cũ oꝛdinant᷑ manꝰ ĩpo/
nunt᷑ Nerbũ dni creſcebat ⁊ multiplicaba
tur numerꝰ diſcipuloꝝ in hieruſalẽ. Mul⸗

ta etia turba ſacerdotũ obediebat fidei.

rexerũt a
gione ſic dictoꝝ. Ael libertioꝝ .i:· manumiſ

Lapitulum (.XXXI.

Tſtephan? ple
nus gra ⁊ foꝛtitudine faciebat pꝛo
Digia ſigna magna in ppło. Sur
ñt qdã ð ſinagoga libertinoꝝ: are

ſoꝝ:qͥ cũ pꝛius fuiſſent ſerui poſiea fuerant
c libertate donati · ⁊ ſic de ſeruili ↄditione
fuerũt qͥ pꝛimo reſtiterũt fidei xpᷣi:⁊ cirenẽ⸗/
ſium a cirene ciuitate·et eoꝑ qui erãt a cili⸗

cia ⁊ aſia minoꝛi ꝗ ſibi ꝓxime ſũt diſputan

tes cũ ſtephano:⁊ nõ poterant reſiſtere ſapi/
entię ⁊ ſpnñiſancto qui loquebat᷑ in eo. Tũc
introduxerũt Duos falſos teſtes· qᷣ teſtifica-

rent᷑ ei diuiſſe blaſphemiã in deũ ⁊ in moy⸗

ſen:⁊ cõmouerũt plebẽ ⁊ ſenioꝛes ⁊ ſcribas

adduxerũt eũñ ĩ cõcilium ⁊ ſurrexerũt duo

falſi teſtes· ⁊ dixerũt. õ iſte nõ ceſſat loqͥ
aduerſuſ locũ ſanctũ ⁊ moyſen.q:d. Det ra
bit templo et legi. Nudiuimꝰ eũ dicentẽ· q́⸗
niam ieſus na arenꝰ deſtruet locũ iſtũ·⁊ mu
tabit traditiones qᷓs tradidit nobis moy⸗

ſes. Et omnes ꝗ intuebant euʒ ſedentes in
concilio videbat faciẽ eius tanq; faciẽ an-

geli. Et dixit pᷣnceps ſacerdotũ. Nũqͥd hęc
ita ſe babent. Tüc agreſſus eſt beatꝰ ſtepha⸗
nus facere grandẽ pmonẽ. Et qꝛ arguebat

de blaſphemia in deũ ⁊ in moyſen·iõ pꝛemit

tit ĩ pᷣncipio ᷣmonis cõmendationẽ dei di⸗/

cens · deũ qᷣ locutꝰ eſt pꝛibo ⁊ ꝓphetis eẽ deũ
maieſtat ⁊ gloꝛie.Et ſtatĩ accedit ad cõmẽ/

dationẽ moyſi:inchoãs ab altioꝛi:ſa cõmẽ
datiõe patrũ·a qᷣbo deſcẽdit moyſes Incho
