uſmnetbebſoone
Edorintenöftt
mnt. lerwnn
ipaings ungo
Böfnobnt⸗
5
tiicgpääbin
n igoimns
l ws ini.

itegnaniting

ſegnitseptsf

. Poketvbn
twlo⸗eucſgetcsſ

twloeidoni
nutſimn ſ
N„ B
os n

Ganie

antiochũ theos regẽ ſyrix.b poſtea federati

ſunt. Nã antiochꝰ duxit vxoꝛẽ beronicem ·
filiaʒ philadelphi:repudiata pꝛioꝛi vxoꝛe

laodice·ꝗᷓ cum redijſſet in gram viri occidit

vVeneno virũ ⁊ filiũ quẽ ſuſceperat de beroni
ce· gallericũ vro filin ſuuʒ fecit regem ſyrię.

Euergetes æro qui ucceſſit philadelpto
in vltionem beronicę ſoꝛoꝛis vaſiauit ſyriã

Sed audito ꝙ pncipes ęgypti conſpiraue⸗/
rant aduerſus euʒ redijt in ęgyptũ · trahẽs
lecum de ſyria pꝛedam multam nimis · ⁊ ſi/

mulacroꝛum duo milia· dctalẽta. Poꝛro

gallericus duos filios reliquit ſeleucũ ⁊ an
tiochum magnũ ·ſed antiochus occiſo fra/
tre ſuo regnauit:⁊ cõgreſſus cũ rege egypti

philopatoꝛe victus eſt per deſertum fugiẽs

pene captꝰ. Philopatoꝛi vero ſuccelnit ĩ
egypto epiphanes cũ eſſet quattuoꝛ anno/
rum:⁊ cępit antiochus magnꝰ infeſtare euʒ
Sed pncipes ęgypti dimicabant ꝓ puero

Sub epiphane onias ſacerdos aſlſumptis

plurimis iudęoꝛũ fugit in egyptum· acce⸗
pit a rege regionẽ quę eliopoleos vocabat
et in ea extruxit templum ſumile templo iu/

deoꝝ· allerẽs ſe implere vaticiniũ eſaię ſcri
bentis. Erit altare domini in ęgypto · et titu⸗

lus eius in terminis eius. Hoc templũ per
manſit annis · cc· l ·

vſq; ad veſpaſianũ Tria in ſcripturis ĩ

qui ciuitateʒ ipſam uenis templa domi/
quę dicgbatur onie ni conſtructa a ſalo/
templum funditꝰ mone ab onia · a ieſu
euertit. Poꝛro an/ ſacerdote.

tiochꝰmagnus reli
quit duos filios ſeleucum:et antiochũ epi9/

phanem · ſed epiphanes per fraudeʒ eiecto
tratre vel occiſo regnauit in ſyria. Hucuſq;
de oꝛdine hiſtoꝛię inter ppꝛphyrium ⁊ nr̃os

nulla ẽ contentio·quę ſequunt᷑ exponit poꝛ/

phyrius de antiocho tin.Expoſuit enĩ da/

nielem vt infamaret enz. Nos autẽ mixtim

expoſuimus dea ntiocho et antichꝛiſto · quę
dam tamen ſpecialiter de antiocho · et quę

dã de antichꝛiſto · vt illud de antiocho· co
medentes panem cum eo ⁊c· vſq; illuc:⁊ wve⸗
nient ſuꝑ eum trieres ⁊ romani. Antiochus

elis

————õ

enim epiphanes dedit ſoꝛoꝛem ſuam vtoꝛẽ *
epiphanio regi ęgypti in dolũ · qui ſuſcepbit

exea duos filios. Cũc antiochus ingreſſus

eſt egyptum tanq; viſurus ſoꝛoꝛem 1 neo⸗
tes · ſed inter epulas fecit occidi virum ſoꝛo

ris · et voluit obtinere ęgyptuʒ· ſed egyptij

viriliter reſiſtentes deiecerunt eum. Moſt

bienniũ reuerſus obſedit alexandriam 1 ec

ce legati romanoꝛuʒ miſſi ſunt ad ęgyptios

liberandos quibus federati erant. Cuq; ap

plicuiſſent· egreſſus ẽ eis obuiã antiochus
7 Dum ſtarent in litoꝛe dixit ei marcꝰpubli⸗

us lenas. Genatus populuſq; romanus ſ/⸗

cipiunt tibi recedere ab amicis ſuis. Ci q;
ille ꝑeteret inducias reſpondendi:marcꝰ cir

ca illum fecit circulum in ſabulo cum virga-
Tait: Senatus populuſq; romanꝰ pꝛęcipi

unt tibi ne egrediaris de hoc circulo· donec
reſpondeas:id quem antiochus. Si ſic vi
ſum ẽ ſenatui ⁊ pppulo romano recedendũ
eſt · receſſit ab ęgypto· ſimiliter ⁊ q ſequi
tur: œ antiocho tm̃ intelligẽdum eſi·⁊ erit ĩ
concupiſcẽtijs feminarũ. Mam antichꝛiſtꝰ
caſtus erit ob ſimulationeʒ religionis. Qð
vero ſequitur deum moaxim in loco ſuo re
nerabitur vtriq; congruit. Moacim enim
Hſidium ſonat:⁊ antiochus in hieruſaleʒ ñ⸗
ſidium poſuit ·et idoluʒ iouis:antichꝛiſtus
wro diabolum deum ⁊ pſidem ſuum vene⸗
rabitur. Poꝛro antichꝛiſto tm̃ cõgruitid

quod ſequitur · ⁊ figet tabernaculum ſuum
apherno inter maria. Apherno interpᷣtatur
ſolium ſuuʒ.⁊ eſt ſenſus. Figet tabernaculũ
ſolij ſui in hieruſaleʒ/queę ſita eſt inter mare

moꝛtuũ ⁊ cyrrenum ⁊ ſuꝑ montem inclytuʒ
7 ſanctuʒ⸗id eſt· montẽ oliueti · ⁊ ponet taber
naculũ ſuũ:⁊ vniet vſq; ad ſũmitatẽ eius
id ẽ ad locñ vnde dñs aſcedit:⁊ nemo auxiꝰ
liabitur ei:qꝛ audietur vox in aere dicens:

Moꝛere ⁊ ſtatim fulminabitur. Poſtea ꝓp⸗

ſequitur viſio de antichꝛiſti tꝑe:⁊ cõuerſio/
ne iudęoꝝ.⁊ reſurrectiõe moꝛtuoꝝ dicẽs:
Et veniet tpᷣs quale non fuit ex quo gentes
cęperunt eſſe. Et ſtabit michael ꝓ filijs pli
tui· ſaluabit᷑ exeis oĩs qui ſcriptus erit ĩli
bꝛo dei.Et multitudo oiuʒ qui doꝛmiũt in
* 5

.
SS 2è „ NMNM S”ñäͤ

. S

iſtoꝛia

puluere terrę euigilabũt · alij vitam eternã
alij in oppꝛobꝛium vt videant ſemꝑ. Non

quidem bonos · quia tolletur impius e.
iuz

at gloꝛiam dei ·ſed vt videãt oꝑpꝛob
ſuum ſemper. Tu autem daniel ſigna libꝛũ
id eſt· ſcribe myſteria · ſed non expone. Der⸗/
tranſibunt plurimi · ⁊ multiplex erit ſciẽtia ·
quaſi diceret. Relinque poſteris materiam
exercitij. Et deſiderabat daniel ſcire quãto
tempoꝛe duraret ꝑſecutio antichꝛiſti. Et vi
Dit pncipem perſarum ſtantem in ripa flu/

minis· ⁊ pꝛincipem grecoꝝ ſtanteʒ in altera

et virum indutum lineis ſtantem in medio
ſuꝑ aquas/⁊ dixit ad eũ: Aſq;quo finis ho

rum mirabiliuʒ. Et eleuans ille vtraq; ma

num iurauit ꝑ viuentem in ęternum· quia ĩ
tempus et tempoꝛa et dimidium tem poꝛis.
Et ait daniel: Domine mi quid erit poſt h.
Et reſpondens ille iterauit idem tempus ·ſᷣ
per alia verba dicens: Cum ablatum fuerit
iuge ſacrificium·⁊ poſita fuerit abominatio ĩ
delolationẽ· hoc eſt cum ablato cultu dei et
Teſolato · antichꝛiſtus abominabiliter exhi
bebit ſe adoꝛãduʒ · ⁊ erũt dies mille ducẽti
xc· id eſt tres anni et ſemis. Poſtea intulit

quid erit poſt hęc. Rñdet dicens: Beatus

qui expectat ⁊ puenitad dies mille.ccc. xxxv
Si diebus mille · cc· xc· addantur dies · xlv ·
fient dies mille.ccc. xxxv. Ita poſt moꝛtẽ an/
tichꝛiſti dabũt᷑ lapſis ·xlv· dies ad pęniten
tiam. Et ẽ ſenſus. Beatꝰ erit qͥ poſt dies ꝑſe
cutiõis pueniet ad dies ſuꝑadditos pęni/
tię. Tu aũt daniel ĩterim vades ad pfinitũ
tẽpus vitę tuę ⁊ requieſces· et in fine dierũ
ſta bis ĩ ſoꝛte tuai·reſurges ĩ oꝛdine tuo.

De ſuſanaa. ca. xiij.
De idolo belis ⁊ dꝛacone. ca.xiiij.
Deabachu. ca. xv.
Decyro. ca. xvj.
De licentia redeundi data iudęis. ca. xvij.
De anno ſeptuageſimo. ca. xviij.
De reędificatione templi. ca. xix
De cambiſe. Lcaa. xx

Deſuſanna.

Capitulum. XIII.

etin li

WE —
Eguitur hiſto/
ria ſulannę quam hebꝛeus nõ ha/

bꝛo danielis. Et vocat eam fabulaʒ
non ꝓ inficiet rem geſtam · b ꝙ in ea falſum

legit᷑ de ſacerdotiby lapidatis ·quos hiere/
mias aduſios teſtatur. Et quia nos fabula
mur eam ſcriptã a daniele: cum a quodam
greco ſcripta fuerit · quod pꝛobatur ex eo ꝙ
ꝗdã alluſio verboꝝ facta ſitibi nominibus
arboꝝ videlicet· apotoy. cymi · cyſe · apotoy ·
pꝛini pꝛiſe. Cales enĩ alluſioues verboꝛũ et
ar boꝝ noĩa non inueniuntur in hebꝛeo · In
tranflatione quidem noſtra vna ex eis allu
ſionibus qualiſcunq;legit᷑ · vt cum dixiſſet
ſacerdos ſub cyno·reſpondit daniel verbũ ·
quaſi alludens nominiſcindet te mediuʒ.
Expꝛeſſius fieret ſi diceretur ita · ſub ilice ·

adderet · ilico angelꝰ dñi ſcindet te. ESadem

allnſio põt fieri verbi ad nomẽ tꝑis· vt ſi di
ceret· factũ ẽ h feria ſcdᷣa· ⁊ reſpõderet · feri/
at te deꝰ. Mãc eandeʒ hiſtoꝛiã vocat oꝛige/
nes fabulamin decimo ſtromatum . id ẽ· in

ſtructionuʒ · foꝛte ſe
cũda editionẽ quã
ſub obelo ⁊ aſteriſco
compoſuit ſtroma/
ta vocauit · quia per

eam plenuis nos in

ſtruxit. Apparet aũt

hoc factuʒ eẽ adhuc

recenti captiuitate·

qꝛ daniel adhuc iu/

nenis erat. Doꝛro
ſuſãna vxoꝛ ioachi
pulchꝛa erat nimis
7 exarſerũt ĩ ea duo
ſenioꝛes iudices illi

us ani⸗ de qᷣbꝰ dicit

dom inꝰ. Iniquitas
egreſſa ẽ in babylo⸗/

ne a ſenioꝛibꝰiudici
bus. Tradũt hebꝛei

Quid ſit obelꝰ aſte
riſcus · require ſupꝛa
ca in geneſi Z diuer
ſis traſlatiõibo. Quʒ
enim q̃ttuoꝛ fuiſſent
trãſlatiões ·lxx ·aqui
le theodotiꝭis:ſima⸗
chi· oꝛigenès tranfla
tion es illas coꝛrigẽs

iiij · colũnas fecit · ĩ pp

ma poſuit trãſlatio/
nẽ · xx · in ſcða aqle ·ĩ
tertia theo · in qrta ſi⸗
machi· ⁊ ↄueniẽtiaʒ
trium notauit aſteri-
ſco · diſcoꝛdãtis a tri/

bus trãſlationibus
notauit obelo.

qꝛ mulieres in hoc decipiebant · qꝛ dicebãt

ſe eſſe de ſtirpe dauid · ⁊ xpᷣm de ſemine ſuo
naſciturũ. Hi ſtatuerũt ĩ cõmune tempus

groſtſemen

uanmaft
Stingeelgel
ſtinl
ſgencnalei
inignumde
ru mminef
Ounnntwoſents
pobicciloqn

Alleni Etch
meo hold⸗
gaguit Ctacch
Miſentſene

ſannginmedi
ſugsſuocput

iweyonetipt.

dnnoveritan

ynn weemni
itnocns no

litdnelpintun

Pielencun
otuunfullen
iſepptrtun
itsſointüſane
uſilatiscnicſ
laneſßzeuernin

ſobiocanſurte

(tſeynant

Nocmns d
eoscolove
latini dient
cuths glctrde
Pls in osg
liteosiqin
Etfacts dan

iIdinceps.

Muheoſuos
ngnun erſn
teb detemn

Mrpns

tncktliſan
hſgorn

mman ra

Ubinn

Ptis
rSgumtti
dennn
odntune

enſe
Airdunnbes

lnsit
mmnnd
ntoſnugat
Glyr wandiit

1

õl

n ſancetteneci;
immmi übiliee!
Miliniat Cim
Ddmnitgdi
biäni wetoi
imoſmuntboſt

Qrititbhnſt
Nlus Ngininn
in ncſ d
ſgrilunob.
ð
gilunöeo
trodoüjen⸗
cheorgerhn
i olin lin
iͦilti
muntvnin
mmumiin
cnlnditsln
uilnnbe
wutolin

tur tempus quo li⸗

ctus eſt rex perſarũ ·

quo ſuſannam poſſent inuenire ſolaʒet la⸗
tuerunt poſt meridiem in pomerio helchię.
Et ingreſſa ẽ ſuſanna volẽs lauari ·id ẽ· vn
gi ꝓ ↄſuetudine terrę:⁊ miſit puellas ad af

ferendu oleũ ⁊ ſmigmata.Eſt aũt pꝛopꝛie

ſmigma hoꝛdeũ cũ palea vnde faciũt mulie⸗-
res decoctionẽ foꝛte ad nitoꝛẽ faciei. Tunc
currentes ſenes ad eaʒ dixerũt:Cõmiſcere
nobiſcũ:alioquin feremꝰ ↄtra te teſtimoniũ
adulterij. Et elegit ſuſanna incidere in ma
nus eoꝝ · potiꝰ q; peccare in deum. Et excla/
mauit. Et accurrẽtes famuli · erubuerũt cũ

audiſſent ſenes loqᷣ. Altera die ſtatuta ẽ ſu/

ſanna in medio ppli:⁊ ponẽtes ſenes manꝰ
ſuas ſup caput eius ↄteſtati ſunt ſe vidiſſe

inuenem et ipſam pariter cõmiſceri: ⁊ con/
demnauerüt eam ad moꝛtẽ.Et clamauit ſu/
ſanna voce magna ad deuʒ. Domie tu ſcis

qꝛ innocens moꝛioꝛ.Qunq; traheret᷑ ſuſcita
uit deus ſpiritum pueri cui nomen daniel.

Mon ẽ credendum his qui dicunt danielẽ

moꝛtuum fuiſſe:⁊ ſuſcitatũ tunc:⁊ deinceps
fuiſſe pꝛophetamſed tunc manifeſtauit do/
minus ſpiritũſanctum fuiſſe in eo · qui pᷣus
quaſi latẽs quieſcebat. Et ait daniel ad po

pulum:Reuertimini ad iudicium · quia fal9/

ſum locuti ſunt aduerſus eam. Cũ reuertiſ/
ſent ſeparauit daniel ſenes ab inuicẽ et ad
uocans vnũ dixit:Sub qua arboꝛe vidiſti
eos colloquentes:qui ait:Gub cyno · quã
latini dicunt ilicem · xel lentiſcum · T aduo/
catus alter dixit ſub pꝛino.Et acclamauit
ppls in eos ꝓpter diſſonantiã ·et interfece-
rũt eos:id ẽ regi tradiderũt interficiendos.

Et factꝰ ẽ daniel magnꝰ in populo a die il/

la ⁊ deinceps. Et rex aſtrages aꝓpoſitꝰẽ ad
patres ſuos·⁊ ſuſcepit cyrꝰregnũ eius /idẽ·
regnum perſarum.
Foꝛte b̊ determina
hiſtoꝛia: valens foꝛte
ad ſcedẽtia de ſuſan
na· vł mag ad ſequẽ
tia Zð idolo belis. Cẽ/
poꝛe enĩ moꝛtis aſtra/
gis ⁊ ſucceſſione da⸗
rij filij eiꝰ adoptiui et

berata eſt ſuſanna;
quãdo ſcʒ cyrus fa-⸗

et darius rex medo/
rum. Ael potius de
terminat tps ſequẽ

Tranſitꝰ ẽ quẽ Hfac

Hſ

tis hiſtoꝛig ꝗ̊ᷓ B̊ ĩicho
at Et adhuc ſtabat
regnũ babylonis
erat ĩ babylone rex
ð qͥ ſtatim ſequitur
Erat aũt daniel cõ
uiua regis:⁊ hono/
ratus ſuꝑ oẽs amicos eius:cuius nomẽ qꝛ
tacet hiſtoꝛia poteſt ĩtelligi fuiſſe pater bal
thaſar vl ipſe balthaſar ſub quo factum ẽ
a daniele qð legiturĩ fabula belis ⁊ dꝛaco
nis · quꝗ fabulã appellat hebꝛęꝰ · eo ꝙ falſü
legitur in eo · et im poſſibile de tranſſatione
abachuc. Et refert hieronymꝰ:ꝙ cũ dixiſſet
ei hebꝛeus talem tranſlationem coꝛpoꝛalem
nuſq; factã eſſe: reſpondit quidaʒ ſciolus qͥ

lij filie eiꝰ aſtrages fa
illud de ſuſanna· cũ

bylonis floꝛeret.

ctum ẽ illnd ð beleet

adhuc regnuʒ baby⸗

erat cum eis · ecechielem tranſlatuʒ de chal

dea in iudęã.Et irriſit eum hebꝛeus dicẽs:
In littera expꝛeſſum eſt ꝙ ecechiel trãſlatꝰ
eſt in ſpiritu. Ande apoſtolus veſter caute
locutus eſt dicens·ſiue in coꝛpoꝛe·ſiue extra
coꝛpus neſcio · deus ſcit. Et addidit hebꝛeꝰ
nil in hac fabula ꝓpheticum narrari· ſᷣ̊ opꝰ
tm̃ ex induſtria factum.
PDeid olo belis et dꝛacone.
(Lapitulum. XIIII.

Bat autẽ in ba⸗

bylone idolum nomine bel.⁊ impẽ

tabee · ⁊ oues · xl· et vini amphoꝛe ſex. Eſt au/
tem artabee apud chaldeos eadẽ mẽſura · ꝗᷓ
ephi apud hebꝛęos ·mẽſura ·ſtriũ modio
rũ.Et rex babylonis adoꝛabat illud ꝑ ſin-/
gulos dies · 1 dicebat danieli: Muare non

gdoꝛas bel:Qui rñdit: Nõ colo facturã ſᷣ

creatoꝛẽ oĩuʒ deũ viuẽteʒ. Et ait rex. Nõne
videt᷑ tibi bel deꝰviuẽs· qͥ tãta quotidie co/
medit ⁊ bibit:Qui rñdit: Intus luteus eſt
et foꝛis eneus· et nunq; comedit. Et voca/
uit rex ſacerdotes ⁊ ait: Miſi dixeritis mihi
quis comedit impẽſas has moꝛiemini.Si
aũñt oſtenderitis mihi quõ bel comedat hoc
daniel moꝛiet.Erãt aut ſacerdotes ·lxexce⸗/
ptis vxoꝛibus ⁊ paruulis.Et venit rex cum
daniele in templũ. Et dixerunt ſacerdotes:

iebus ſingulis de ſimila · xi ar

„

cyri nepotis · id eſt· fi

SSõ

Mos egrediemur foꝛas:⁊ tu rex pone vinuʒ
et eſcas ⁊ claude oſtium · ⁊ ſigna anulo tuo
niſi inueneris mane oĩa comeſta abel moꝛi
amur. Et poſuit rex cibos añ bel. Et daniel
cribꝛanit cinerẽ ꝑ tõtũ pauimẽtũ coꝛã rege

7 clauſũ eſt oſtiñ:⁊ ſignatũ anulo regis. Ga

cerdotes aũt in greſſi ſũt illa nocte iuxta cõ/
ſuetudinẽ ſuã cũ vxoꝛibꝰ⁊ liberis:⁊ cõſum/

pſerũt oĩia. Fecerãt aũt ſibi cuniculos ſub

terra·⁊ abſconditũ introitũ ſub mẽſa. Dilu
culo venit rex ad templũ ⁊ daniel cũ eo·⁊ in
uenerũt ſigna ſalua. Cũq; aperuiſſent oſtiũ
intuitꝰ rex mẽſam vacuã exclamauit:Ma⸗/
gnus ẽ bel·. tenuit daniel regẽ ne ingredere

tur· ⁊ ait: Animadute veſtigia pedũ ſuꝑ pa/

uimẽtũ.Et iratꝰ rex appꝛehẽdit ſacerdotes
oſtenderũt ei oſtiola ·p quę ingrediebe
tur egrediebãtur.Et occidit eos rex·⁊ de
dit bel in manũ danielis.Qui ſubuertit euʒ
templũ.Erat aũt in eodeʒ loco dꝛaco ma/
gnus latens in fouea: ⁊ adoꝛabant eũ baby
lonij. Sacerdotes eiꝰ habebant idrulia .i.
vaſa facta de coꝛijs vituloꝛũ· ⁊ pcutiebant

ea virgis coꝛaulinis· vt facerent ſonitũ ter-
ribilem · quaſi tonitruũ · ad quẽ excitatꝰ dꝛa

co quandoq; emittebat fumuʒ· qnq; ignem
quandoq; viſibilit᷑ apparebat. Et dixit rex

danieli. Mõ potes dicere · quia iſte non ſit ipſeclamaret ⁊ non

deꝰviuens. Et ait daniel. Oa mibi poteſta-⸗ exaudiretur. Sed ĩ

tem:⁊ interficiam eũ abſq; ferro et fuſte.Et
dedit ei. Tulit ergo daniel picem ⁊ adipem
pilos · ⁊ coxit parit᷑ · fecitq; maſſas·⁊ dedit
in os dꝛaconis⁊ ſuffocatꝰcrepuit.Et indi⸗
gnati babylonij di⸗
xerũt:. Jud ęꝰ factꝰẽ Ac ſi dicerent. Here
rex. Et dixeruntad ticus vel publicanus
regẽ: Trade nobis factus eſt.
danielẽ · alioqn ĩter
ficiemꝰte ⁊ domũ tuaʒ:⁊ cõpulſus tradidit
eis. Qui miſerũt eũñ in lacũ leonũ · ⁊ erat ibi
ſeptẽ diebꝰ. In lacu erãt leones ſeptẽ et da
bant᷑ eis quotidie duo coꝛpoꝛa dãnatoꝝ·
7 duę oues·⁊ tũc nõ ſũt data eis· vt deuoꝛa/
rẽt danielẽ. Erat aũt abachuc ꝓphᷣa in iu⸗
dea · qͥ ferebat pulmẽtü meſſoꝛibus. Et ait
angelꝰad eũ:Fer pꝛandiũ in babylonẽ da/

nieli: quiẽ in lacu leonũ. Qui rñdit. Baby,
lonẽ nõ vidi:⁊ lacũ neſcio.Et tulit ei ange
lus capillo capitis ſui :⁊ poſuit eũ ſuꝑ lacuʒ

clamauit abachuc:Daniel ſerue dei:tolle

pꝛãdiũ qð miſit tibi deꝰ. Et gras agẽs da.

niel comedit. Poꝛro angelus reſtituit aba

chuc ĩ loco ſuo. Aenit g rex die ſeptimo vt

lugeret danielẽ: vidẽs eũ ſedentẽ ĩ medio

leonũ exclamauit:Magnꝰes dñe deus da/

nielis · extraxit eũ de lacu leonũ. Ooꝛro il⸗

los qͥ ꝑditionis eiuſdẽ cauſa fuerant intro

miſit.⁊ deuoꝛati ſũt ĩ mom ento coꝛã eo.

eabachuc. ( Lapitulu. xv.
Dꝛro abachuc

ARfuit de tribn ſimeon. Mic pꝛeuidit
captiuitatem hieruſalem futuram etadue
niẽtibꝰ chaldeis fugit ĩ ſoſtratenã ⁊ erat in

cola in terra iſrael. Oeſcendentibo vero reli
quijs iudęĩ ęgyptü

quaſi peregrinabat᷑

ĩ terra ſua·⁊ ſcripſit
Et in pncipio oꝑis

cauſatur aduerſus

deũ⸗ cur impius va
ſtaſſet wopulũ dei ·
ſanctuarius eius cũ

cõſolationẽ aperuit
ei dñs calamitates

d eſt duarũ tribuñn

Jaã eni i captiuitate
erat. x· tribus ⁊ colo/

ni in earuʒ terras ad

Ducti inter qͥs latuit
abachuc quouſq; re⸗

ceſſiſſent chaldei · po
ſtea redijt in terrã iu-

de · et diſcedentibus

alijs ĩ pꝛopꝛia tera

circumſtantium na. manſit.
tionũ futuras p na

buchodonoſoꝛ longe maioꝛes·⁊ tãdẽ ipſũ

nabuchodo · periturum· et ita a murmure

conuerſus eſt ad pꝛeces.Et oſtendit illi do⸗

minus aduentum chꝛiſti dicens: Si moꝛã
fecerit expecta eum· qꝛ veniens venit etnon

tarda bit Et impꝛecatꝰ abachuc nabucho
donoſoꝛ inter plurima dicens:Aeę qui po/

tum dat amico ſuo mittens fel · et inebꝛiat

eum · vt aſpiciat nuditatem eius:quod fecit

nabuchodonoſoꝛ ſedechię. Altimo ſebſit

canticuʒ. Domine audiui ⁊c. QHic dum fer
ret pulmentum meſſoꝛibꝰ. dixit domeſticis
ſuis: Ibo ad terram longinquã · cito redibo

quaſi peregrinus re,

ardoneroh
Etcifuſerin
neſmnth t
babſlonit
lentſtamd
dit unthiogn
leminrfuinse
toneheint
enra.Lücinqn
ſiletaduan
aiſutnull
ſenoedncent⸗
onemloſtnente
nuscutapnl
rſepulinagv

nicdegpantun,
uliirilceunn
loct,ſriin
Ycidanielg d
gni nötbſi
bponan dice
QLidsnötüate
iuAſunigrbit
(ine babſionie

ſwo Kltigin
Gachtefnse
Wedereeße⸗
Wachacd
leintreucnet
actemlna
fuzennt ſan
vnnnatelen
ecfro.

6

nijme
liochi?ſegs

Itor naius

iſtbinnuen
miaſooren
moaſtiage
nil den
Cuigapebe
nahecbin

Qide
d Enltin,
Lipputäüſn

Duntſn

Lsr

ünäpfrift

=
SE=

E

—
E
— =

deihir

Cesäftntine

Ceaallämmero⸗

ime 4 )
1 Monandend.

obeche

linan hirnat
Unänmnand
rinmäraren
ndntbwont

ſtähuirti
Niaiichtuin
cutpthbismo,
niineamztment
ucninte qs ait
vubucqonzt
chlletchullerg
ſunncitnteni⸗
Naditdani
sipopnur
unienpin
mt.
niop iii
n Culamnt
hiſ Nins Pln
vmimzMtam
, sntrutn
enutu
unms guſv⸗
mdue 3
e. Uino ſ
ihenn
Gnitdoni

7, aroeon
cnniann

õ

Si tardanero pᷣ dies ferte cibũ meſſoꝛibus

Et cũ fuiſſent in babylone ſubito ſupuenit

meſſoꝛibꝰ. Intellexit aũt ꝙ celeriter eẽt połs
a babylonia renerſurꝰ. AUñ ptʒ lõge poſt li/
beratã ſuſannã:hoc eẽ factiũ. Signũ aũt re/
dit dedit his qꝗᷣ in iudęa erãt:ꝙ viſuri eẽnt
lumẽ in ruinis tẽpli:vltimãq; tẽpli deſola/
tionẽ pdixit: q; gens occidẽtalis hanc eſſet
actura. Cũc inquit vlamẽ ſancti ſanctoꝛũ
ſcindet᷑:⁊ duaꝝ colũnaruʒ epiſtilia auferen
tur· ⁊ qͥ ſint nullꝰagnoſcet. Ipſa vero in he
remo adducent· ⁊ eos ĩ vltimo qui ꝑſecuti/
onem ſuſtin ent a ſerpente illuminabit domi
nus ſicut a pncipio. Et moꝛtuꝰ ẽ abachuc
ſepultꝰin agro ꝓpꝛio ſolus. Poꝛro de da
niele quantum ſuꝑuixerit poſt reditum po-/
puli in iudeam neſcimꝰ. Defunctꝰ aũt ⁊ ſe/
pultus ẽ in ſpelunca regali ſolus cum glia.
Hic ẽ daniel qͥ dedit
ſigna ĩ mõtibꝰ ſup Nhec vᷣba ſüpta ſũt
babyloniam dicẽs: de libꝛo epiphanij
Nñ ꝑs mõtiũ a bo/ epi cypꝛi cni ĩ ſpũ re/
rea fumigabit veni/ uelata ſũt ꝗdã ſecre/
et finis babylonię · ta ꝓphetarũ. Pluri/
qñ vro velut ignis ma enĩ ꝓphete abſcõ
ardebit · finis erit Dunt᷑: vt aqͥdam ðꝛ
vniũſę terrę qñ ad Secretũ meũ mihi.

ptẽ nothi aꝗ decur ꝛliber ille epiphanij

rerint reuertet᷑ ꝓpls ſecretũ ꝓphaꝝ dicit
ad terraʒ ſuã. ſi
fluxerint ſanguine erũt homicidia belial in
vniuerſaterra.

Decyro. ¶ Eapitùlum.xVI.

Oſt moꝛtez oa
rij medi cyrꝰ monarchiã tenuit oꝛi

tis ˖ cuiꝰ ſedẽ poſuit apud perſas · Iʒ regnũ
edoꝝ maius eſſet ⁊ honoꝛabiliꝰ · eo ꝙ pſe

eũ ſublimauerantin regem. Iſte fuit nepos

darij exſoꝛoꝛe · nepos vero aſtiagis ex filia.
Pono aſtiages vnicã habuit filiã · ⁊ vidit
omniũ · ꝙ de genitaliby filie oꝛiebat vitis·
ꝗ totã occupabat aſiam·et accepit a conie/

ctoꝛibꝰ ſe habiturũ nepotẽ ex filia:· qui dñs

eſſet aſie ipſũ deijceret a regno.Qð timẽs

dedit filiã ſuã vxoꝛẽ militi plebeio · ne filius

exea naſceretur nobilis et potẽs. Pꝛeterea &π
filiam ſgnantem aſciuit:⁊ natum ex ea filiũ
cuidam participi archanoꝛum tradidit oc/
cidendum. Qui credens regnum trãſiturũ
ad filiam ſuam.filium eius veritus eſt occi/⸗
dere · ⁊ vni de paſtoꝛibus reg tradidit par/
unulum exponendum in nemoꝛe. Qui cum
expoſuiſſet eum· ⁊ id indicaſſet vxoꝛi/quę ĩ

diebꝰillis pepererat ſupꝑplicauit ei mulier

vt paruulum deferret ei alendnm· ꝓpꝛiuʒ
filium pꝛo eo exponeret. Cunq; rediſſet pa/
ſtoꝛ ad pueruminuenit canem pꝛebenteʒ ei
vbera · ⁊ a feris et auibus defendentem. Cũ
q; tuliſſet euʒ ad vxoꝛem alluſit ei tanq; diu
note · vocauitq; puerus ſpartacumid ẽca/
tulũ. Spartos enĩ perſice canẽ ſonat. Qui
cũ eſſet grandiuſculus a pueris ludẽtibus
factus eſt rex eoꝛum · et contumaces ⁊ ino be
dientes ſibi grauiter affligebat. Quod gra
uiter ferentes patres eoꝝ: verbũ detulerunt
ad regẽ de filio paſtoꝛis.Quem cum aduo
caſſet rex: ⁊ argueret eum ꝙ pueros plagaſ/
ſet · ille intrepidus ſe vt regem feciſſe reſpõ9/
dit. Et ammiratus rex et quędam ſigna ge
neris ſui in eo eſſe depꝛehendus· aſcito pa/
ſtoꝛe ſecretius veritatem rei agnouit. Nerũ
tamen timoꝛ eius de nepote mitigatus eſt ·
eſtimans ꝙ verbum coniectoꝛum de regno
impletum eſſet in regno pueroꝛum · ⁊ eideʒ
cui pꝛius cõmiſerat occidendum · cõmiſit
alendum:non indicans tamẽ eſſe niſi paſto
ris filium. Filium quidem illius ſecretarij
ſui clanculo dedit patri ad comedenduʒqꝛiꝛ
non obedierat oꝛi eius:⁊ poſt idipſum indi-
cauit ei. Factum eſt autem· vt aſtiages tra/⸗
deret exercituʒ illi ſecretario ad hoſtes expu
gnandos ·ipſe vero reſedit in media. Doꝛ/
ro ille non imemoꝛ maleficij regis perſuaſit
exercitui· vt ſpartacum regem perſidis ſibi
eligerent · et cognominauit euʒ cyrũ:quod
interpꝛetat᷑ heres:q̃ſi diceret.Licet relucte/
tur aſtiages · hic ẽ heres. Quo facto timẽs
aſtiages ˖ darium conſobꝛinum adoptauit
ſibi in filiũ · ⁊ collecto exercitu congreſſus ẽ
aduerſus cyrum·⁊ fugerunt perſe. Uxoꝛes
autem eoꝛum matres egreſſę ad eos⁊ de

4 = W 4 “ . õ
.

tectis oſterioꝛiboſuis aiebãt. Aultis ne in
troire iĩ vteres matrũ ⁊ renaſci. Hoc pudo⸗/
re excitati perſe acriter redierũt ĩ hoſtes ⁊ vi
ctus ẽ aſtiages. Cyrus aüt magis exhibuit
ſe illi nepotẽ q; victoꝛẽ. Nam regnũ ircano

rũ cõceſſit ei. Dario vero tanq; fratri mris

ſuę tradidit regnũ medoꝝ· tñ ſub certa ſpe
reuertendi ad ipſun.
Delicẽtia vedeundi data iudęis.
¶apitulum. xVII.
Taqz cum vni

uerſü regnu deuolutũ eẽt ad eũ:in
hniꝰregni qno pᷣmo ſuſcitauit dñs ſpirituʒ
eiꝰ. vt ĩpleret᷑ verbũ hieremię Et dedit liber
tatẽ oĩbꝰiudeis qͥ erãt ĩ vniuſo regno ſuo ⁊
licẽtiã redendi ĩ iudęã · ⁊ ęedificãdi domum
dñi. Excitatꝰaũt fuit ex verbis eſaię·qᷣ añ · cc
x·qnos ſcpſerat de ipſo · dñʒ dicetẽ: Chꝛi⸗

ſto meo cyro cuiꝰappꝛehẽdi dexterã ſubijci9/

am gẽtes ⁊ regnaipſe reędificabit domum
meãa ĩ hierm. t g hãc munificã ſcpturaʒ
impleret · ⁊ ſcptura libertat ⁊ licẽtię tradu/
xit iĩ vniũſũ regnũ ſu dicẽs:Oiĩa regna t᷑re
dedit mibi dñs deꝰceli · credo hunc eſſe quẽ
gens iſrł adoꝛat. In hac epla hoꝛtat ẽ etiã

in dęos · vt aſcẽderẽt ĩ iudeã:⁊ qͥ nollẽt aſcẽ

dere inuarẽt aſcẽdẽtes ĩ pecunia veſtibus ⁊
iumẽtis. Moꝛro clariſſi mi iudęoꝝ habita/
bat in babylonia ·i:in tra babylõis euerſę.
Babylon enĩ ꝓpꝛie nomẽ ẽ ciuitalt: baby
lonia vero nomẽ regionis:lʒ vnuʒ ꝓ altero
ſepe legat᷑. Inter eos cacharias natꝰ ichal⸗
dea iã ꝓhetabat. Hic bñdixit ſalatiel in fi
lio vocas eũ coꝛobabel· qʒ interpᷣtat᷑ magi⸗

ſter babylõis ·qᷓſi diceret·h̊ erit magiſter ca.

ptiuitat babylonicę. Ad huius ꝓphetę ex⸗
hoꝛtationẽ pmi ſurrexerüt viri iuda:vt aſcẽ
derẽt ĩ hierlm · poſtea wro viri beniamin et
leuite. Mꝛopterea vt dicit ioſephꝰ a iuda
cognoĩati ſũt iudęi. Huiꝰ eni noĩs plures
fuerunt cauſę. Suꝑ turrim babel legit · ꝙa
edan qͥ cognoĩatꝰ ẽ iudas· dicti ſũt iudęi.
Alibi ꝙa iuda filio iacob. Alibi ꝙa iuda
machabeo. Poꝛro aſceſuri ĩ hierlm vel in
iudęã alios hoꝛtabaãt᷑·ſ̊ paucos inuenerũt

qui aſſentirẽt eis:⁊ ꝓpterea tam ĩ exhodꝛtati
one q; in aꝓparatu tres qnos cõpleuerunt
Igit in tertio ãno cyri egreſſi ſũt ſub coꝛo⸗
babel duce · 1¶ ieſu magno ſacerdote ad hoꝛ⸗
tãtibꝰeos cacharia ꝓpheta · et aggeo iuue⸗/
ne ſ̊ nõdũ ꝓpheta.Erat aũt circiter.l.milia.
Fuerũt eni de iudęis q̃draginta duo milia
et. cccc. et. lx. Reliqui vero erãt ſui et ancillę
7 hoĩes generis ꝓmiſcui. Et remiſit cuʒ eis
cyrus ꝑtem vaſoꝛum dñni quinq; milia · ⁊ qᷓ
dꝛaginta inter ꝗ wonit ioſephꝰ refrigerato⸗
ria quoꝝ vſum non legi. iſcenderunt etiã
quidam cuʒ eis dicentes ſe eſſe de genere ſa⸗
cerdotum ꝓpter emolimentuʒ. Cunq; quę/
rerent ſcripturam genealogię ſuę et non in⸗
uenirent recepti ſunt in iſrael ·ſed eiectia ſa
cerdotio reuerſi ſunt in hieruſaleʒ · ⁊ in ciui
tates iudę.

. eanno. xx. G Capitulũ.xVIII.
* Icẽ aut annuſ

Vleptuageſimus relaxandę captiui⸗
tatis quã pᷣdixit hieremias. Nam et hiero⸗
nymus pmum annum dicit cyri fuilſe ſepti
mũ ſeptimę decadis. Itaq; tertiꝰannꝰ cyri

fnit ſeptuageſimꝰ. cui conſonat ioſephꝰ di

cens: Mꝛimo anno imperij cyri ſeptuageſi⸗
mus cocurrebat·id ẽiminebat. De eodẽ le
git᷑ in paralipomenõ.Si quis euaſerat gla

Diũ · ductꝰ ĩ babylonẽ pᷣuiuit regi ⁊ filijs ei?ꝰ

donec im peraret rex ꝑſarum · ⁊ cõpleret ſer/
mo hieremise· celebꝛaret terra ſabbata ſua
vſq; dum cõplerent᷑ teſolatiõis ſeptuagin⸗
ta anni. De eodẽ meminit daniel·anno pꝛi
mo dartij intellexi numerũ annoꝝ vt cõple/
rent᷑ deſolationis hierłin.lxx.ãni. Idipium
plane pᷣdixerat hieremias in epla qua dire
tit ad trã ſmigrationẽ. Cũ cęperint inqᷣt im/
pleri-lxx:anni ·viſitabo ⁊ reducã vos ad lo
cũ iſtu.Alibi tñ videt᷑ velle hieremias ꝙ añ
euerſionẽ babylonis cõpleti eſſent · vbi ait
Seruisẽt oẽs gentes iſte regi bab ylonis · lyx
qnis.Cũq; cõpleti fu erint ãni:lxx· viſitabo

ſuꝑ regẽ babylonis·⁊ ſuꝑ gentem iſtaʒ ini/

quitatem eoꝝ dicit dominꝰ. ⁊ ponam terrã
in ſolitudines ſempiternas. Ex hac autem

——

zutotutetbn
gultſtbolbe
Poqvitbigen
abnctun,
Olpzinerefnun
ſteltaffun

or CrrANen

ſyCfANnifi
ſtbietn⸗oerr

o rideko
unific uaſpis
ute achanie
dinitvirüſtnt

glimi vſchano
biß inda qbyln
iianndzwlpz
pönosnild
Huchoonatch
enginprino ſto
Mrdiisrlee
uutcaptiitlſan
str glci
dianmozdunfl,
ns Mieung
Abhditnguert
rikisni
sdei
ecdhigtonne
gtettoanoidn
glootbion
ino bſeyſg
Pmuyanntqn
unmranni,
iſrrlin
nowotenphi
mongeconhl
Monlobongt,

ſigt nn

4

qpnoann
ſichlinet

Douentoruen
Mrrctnn
rütihntai
ingrn unt
Wifirn

Mmbemit ia

mtugickeno
nNgamnti
Nunang
Wlogeleeanan
niincſtaini

tubionlgeytizas

1

.

—

Citrlxyl.

Mpu
nusſelnuncechen
mus Aundbiv⸗
ndiatqn lee
Jupten mi
onutiolt
rjaniſcpuage
ininca.Oecoci

Signsenſe

ehuiaintegtii
– hee⸗
mumnſibun
cnuntdundann

14

=

=

Nain ir
mizihi
ammtad
Nlebinn
cglneſin 6
ſennb e⸗
Nuriniſn nii
ipgnunii
nhe oer

1s Hbun

SSt

SE=
—

e

9

—
.
—

=

4

1

=ʒ
= ꝰ ==æ

—ä
E

autoꝛitate fabnlant᷑ indeęi vt ſup̃ dixim us
exultaſſe balthaſar ⁊ ↄuiuiũ feciſſe Hic aũt
loquit᷑ hieremias de·lxx:ãnis nõ captiuita/

tis hᷣ iniqᷣtatis nabuchodonoſoꝛ exqͥ cepit

oppꝛimere finitimaſ natiões Huic opiniõi
atteſtat᷑ affricanꝰagẽs ð neemia ⁊viceſimo
Ino reg artarxerſis dicẽs: Eo tpe regni ꝑ/

ſarũ · c xv· anni fuerũt euoluti : captiuitatis

aũt hierkim · c· lxxx · qͥnq;. Euſebiꝰ tñ ĩ libꝛo

cronicoꝝ videt᷑ obloq ſdictis ßm annum
Darij filij itaſpis dicẽs fuiſſe · lxx· ſm auto/⸗

ritate cacharię · qͥ ſco ano darij ſcribes au/
Diuit virũ ſtantẽ iter mirteta dicẽtẽ:Dñe ex
ercitnũ vſq;quo nõ miſereberis hierlſm ⁊ vꝛ
biñ iuda qͥbꝰ iratꝰ es: Iſte iã leptuageſimꝰ
ẽannꝰ.⁊ ꝓoſt pauca.Cũ ieiunaretis per hos

lxx qnosnũquid ieiuniũ ieiunaſtis mihi:
NMuic q; oſonat cle

Qui fuit magiſter ĩ
alexãdria·⁊ poſt eum

mens in pꝛimo ſtro
mate dicẽs · 1 pſeue
rauit captiuitaſ an
nis · lxx · vſq; ad ſecũ
dũ annuz darij filij
itaſpis. ANideturq; H
euſebiꝰdiſtinguere inter ſeptuaginta ãnos
captiuitatis: ⁊· lxx· annos deſolatiõis tẽpli
dicẽs: Scðʒz nõnullos vſq; ad annũ ·xx · cy
ri· colligit᷑ omne tẽpus captiuitatis ãni · lxx
a tertio ãno ioachim filij ioſię. Poꝛro bᷣm
alios ab ano trede/
cimo ioſie vſqʒ ad
Pmuzʒ annu cyri col
liguntur anni capti
uitat · lxx· deſolatio
nis vro templi ſub
dario rege complẽ⸗/

clemens ſtromatai⸗
inſtructiões qᷓſdam.

Quotꝰpoſt cyrũ fue⸗
rit Oariꝰ require ita ·
quot etiã annis cyrꝰ
quot cãbiſes · quot
ereneides regnauit
notare poteris.

tur anni. lxx. Moꝝ

opinioni ↄſonat gloſa hiero · ſuꝑ ecechielẽ
vbi agit᷑ de doꝛmitione ſuꝑ latꝰ dextrum di
cens · ꝙ pᷣmo anno cyri fluxerãt anni deſola
tiõis tẽpli.xxx. Ooꝛro pꝛioꝛ opinio ð anno
lxx ·magis certa ẽ ·et pluriũ autoꝛitatibo ſan
cita. Sola cacharic autoꝛitas nos mouet.
Iſte iam ſeptuageſimus ẽ annus·quod foꝛ
te determinari põtvt iam accipiat᷑ de pᷣte/
rito · ꝗ· d· lxx· annus iſte notus·ſet famoſus

oꝛigenes· et fecit ille

iam diu ẽ. Foꝛte dictus ẽĩ cacharialxx an

nus non captiuitatis · ſᷣ quinteę ętatis ·ꝗᷓ ßm
hebꝛeos inchoauit anno. xxx. ante cyri mo⸗
narchiam.
Dereed ificatio netempli.
apitulum. XxIX.

Dꝛro i anno re

greſſionis in iudeamcõgregatus
pls q̃ſi vir vnus in hieren. Et cdificãtes
altare collocauerũt illud ſuꝑ baſes ſuas. et
obtulerũt ſuꝑ illud holocauſta dño mane

veſpere · fecerũtq; ſolẽnitatem tabernacu⸗/

loꝝ. AUñ vero habuerũt igneʒ neſcimꝰ.niſi

foꝛte ex calculis vetenl altaris excuſſerint il/

lum. Anno aũt ſcᷣo·mẽſe ſcdᷣo iecerũt f’da

damẽta tẽpli. Qð audiẽtes ſamaritę· wne⸗/
rũt ad eos ⁊ dixerũt: Edificemꝰ vobiſcũ · qꝛ
ita vt vos ꝗqrimꝰ deũ veſtrũ. Et reſpõderũt

duces iſrłl. Cõmuneẽ nobᷣ et vob adoꝛare

dñm · ſ̊ non ei domũ ędificare. Hoc enĩ tm̃
nob rex cyrus pcepit Cũq; apparuiſſent fũ
damẽta ſuꝑ terraʒ:eleuauit ꝓpłs vocẽ in iu
bilationẽ. Ooꝛro qdaʒ ſenioꝛes qͥ viderãt
templũ pus eiulabat voce magna · nec pote
ratꝗͥs cognoſcere clamoꝛem lętãtiũ ⁊ plan-
ctum eiulãtiuʒ. Poꝛro ſamarite indignati
im pediebãt manꝰeoꝝ Cũq; ꝑ ſe ĩpedire nõ

poſſent dederũt munera pᷣncipib regis per

ſan · q erãt poſiti ſup
terrã. Qui pecunijſ
coꝛrupti vẽdiderũt
eis vt impedirẽt ne/
gligẽtiã edificatio/
nis · cyro tñ ignoꝛã/

Muia cũ pceptũ fu/
iſſet eis a cyro · vt cu/
ram ac diligẽtiã ędi/
ficationi tẽpli impen
derẽt a ſamarit coꝛ/
te.Et adeo impedie rupti · negligẽteſ erãt
rũt eos ꝙ in · xxx · an/ in ędificatione tem-
nis qbꝰcyrꝰ regna/ pli.
uit nõ erexerũtmi/
ros templi·niſi vſq; ad apodiationẽ. Poꝛ⸗
ro cyrus cum peuſſiſſet creſum iuxta fluuiũ
alim · gentem lidoꝛum bellicoſiſſimã aſtute

redegit in concoꝛdiã. Tradidit enĩ eis ſolẽ-/

nitates ludos · ſcipiens eis vt luſibus co/
meſſationibus ⁊ amplexibus vacarent · q̃ſi
beniuolentiam in eos oſtendẽs. Et in hunc

modũ eos eniranit · et ùs bello nõ poterat ꝑ
libidinẽ expugnanit. Doſtea vero traſgreſ
ſus araxem a regina maſſa getarũ thamari
victꝰi occiſus eſt. Quę caput eiꝰ pcilum in
vtrem plenũ ſanguine hũano ꝓijciẽs inſul
tãdo dixit:SGatla te ſanguine quẽ ſitiſiui.
Incidentia.

¶ In diebns cyri ſeptimus rexromanoꝛũ
tarquinius ſuperbꝰ.qui cauſa tarquinij iu-

nioꝛis filij ſui qui lucretiaʒ coꝛruperata re⸗
gno expulſus eſi. Hic genera toꝛmentoꝛuʒ
excogitauit· vincula thaureas·fuſtes · latu/
mias · carceres:cõped es · catenasexilia· me⸗
talla.

¶ Hecambiſe. ¶ Capitulum.xx.
Oꝛtuo cyro pꝰ

us eiꝰ cambiſes qui apua eſdra artarxerles
Vl aſuerꝰ dicitur. In hiſtoꝛia vero iudith

Ipter maliciã ſuam vocatur nabuchodono

loꝛ. Cunc pꝛincipes
terrę qͥ im pꝑediebãt

hebꝛeos ſc reude/ uente patrexij· anis

thleem quẽ ioſephꝰ tenuit regnũ aſſirio/
rum nini·vn eo moꝛ
accidentiuʒ. Et alij tuo monarchiam ſe

Dicit ſcptoꝛem oiuʒ

q iudicabãt ſyriã ? ptem anis renuit.
phenicẽ ⁊ oẽs regio/

nes vltra eufratè ſcripſerũt cambiſe regiꝙ
iudęi reedificabant hierim · vꝛbe peſlimam

ſemꝑ regib perſarum rebellem: ⁊ tẽplum

ad ſimilitudinẽ caſtri:ꝗᷓ ob rebellionem pꝛi/

dem deſtructa fuerat:quibo reędificatis ſta

tim negarẽt regi tributa ⁊ ãnonas · nec etiã

pateret regi tranſitus in ſyriam. Mec auteʒ

dDicebant ſe cõmemoꝛare ei:qꝛ non imemo⸗/
res erant ſalis:i:oĩs cõdimenti qð in pala/

tio eiꝰ comederãtqſi ꝓpter bñficia eis col/
lata ↄſuletes vt interdiceret hebꝛęis reedifi
cationẽ. Quibo acquieſcẽs cambiles · pote⸗/
ter interoixit ea ꝑ epiſtolas. Cuc intermiſſũ
elt opus dei in hieruſale vſq; ad ſcom anũ
darij. Moꝛro ſub cambiſe factu eſt quod ĩ
hiſtona iudith legitur.

xxx annos ſui regni ſucceſſit ei fili⸗

,Aam biſes adhuc vi

GBegquuntur tituli capituloꝛũ in

hiſtoꝛiam Judith.
Se Judith. ccapi.ſ.
De duobꝰmag ⁊ dario filio itaſpis. ca.ij.
De conſũmatione templi et cacharia ĩag⸗

geo. (c. iij
S. xerſe. (Cg. iiij.
De artarxerſe eldn. ca.v.
De neemia. ca. vj.
Pereeliſtcatione hieruſalem. ca. vij.
e inuentione ignis. ca. viij

De obſeruatione tabernaculoꝝn. ca.ix.

De dedicatione muri et obitu neemię.
capitulum.x.
¶ Encipithiſtoꝛia Judith.
Apituluz. I.

Anc hiſtoꝛi

am traſtulit hiero· ad peti
tionem paule ⁊ euſtochij
de chaldeo in latinum⸗.
Hicliber apud hebꝛęos ĩ
ter hiſtoꝛlas cõputatur interagiographa
quod dieit hieroꝰ in pꝛologo quiſic incho/
at. Uiginti ⁊ duas lr̃as ⁊c. Si ergo in ꝓlo/
go ſuꝑ iudith alicubi legit᷑ inter apocrifa·
vitiũ ẽ ſcriptoꝛis ·quod in ipſo titulo depꝛe
bẽdi poteſi· quem ſinodus nicena in nume⸗/
ro ſanctaꝝ ſcripturarũ recepit. Tranſtulit
aũt eum ꝓpter varias ⁊ coꝛruptas editiões
magis ſenſum exſenſu q; verben ex vrbo

ſequens. Moꝛtuo itaq; cyro qᷣdaʒ arfaxat

medus in echbatanis ſurrexit· et reparauit
eaʒ· ⁊ muniuit eam inexpugnabiliter· quaſ⸗
dam ptes medieę ſibicõcilians · vt tandẽ to/
ti medię imperaret. Nabuchodonoſoꝛ vero
rex aſſyrioꝝ qui regnabat in niniue · ãno · xij
regni ſui obtinuit arfaxat in cam po rogau ·
qui eſt inter eufratẽ ⁊ tigrim. Mic eſt cam/
biſes cui adhuc pater viuens niniuen et re
gnum aſſyrioꝝ cõceſſit:⁊ nabuchodonoſoꝛ
cognominauit. Mic moꝛtuo patre duode⸗
cimuʒ illius regni annum agebat. Nam in
regno monarchię nõ niſi octo annis regna
nit. Qui poſtq; factꝰ ẽ monarchus exaltatũ
eſt coꝛ eiꝰ.Et miſit ad oẽs qui habitabant

faclica1dan
zlibano 1l
lilezaſunm
xſchibialnt

