(Eapitulum. XxXVIII.

de

Dgnouit cayvm

vxoꝛẽ ſuaʒ ꝗᷓ peperit enoch · ⁊ fecit ci
xit eam enoch ex nomine filij ſui

ad vꝛbłẽ faciẽdã quoꝝ auxilio eam fecit.Et

ait ioſephꝰ.qꝛ rapinis ⁊ violẽtia opes ↄgre/

gans.ſuos ad latrocinia inuitabat⁊ ſimpli

citatẽ vitę hoĩuʒ ad inuẽtionẽ ⁊ ineq̃litateʒ

pmntauit mẽſurarũ ⁊ ponderũ ⁊ ad callidi/

tatẽ et coꝛruptionẽ ꝓduxit. Termios terrę
pmꝰ poſuitciuitates muniuit ſiue murauit ·

timẽs qͥs lędebat ob ſecuritatẽ ſuos ĩ vꝛ⸗

bibꝰcollegit. Ooꝛro enoch genuit irad. qͥ

mania bel· qͥ matuſael.q lam ech · q ſeptimꝰ

ad adã ⁊ peſſimꝰ.q ᷣmus bigamiã introdu
xit · 1 ſic adulteriũ ↄ lege dei naturę ⁊ dei de
cretũ cõmilſit. In pᷣma enim creatiõe vnica

vnico facta ẽ mulier· de os asę decreue

rat.Erũt duo ĩ carne vna.ſiccepitq; duas
vxoꝛes adã ⁊ ſellã Genuitq; ada iabel ·qui
adiuuenit woꝛtalia paſtoꝝ tentoꝛia ad mu/
tada paſcua:⁊ greges oꝛdinauit:⁊ caracte/
ribus diſtinxit · ſeparauitq; m genera gre⸗
ges ouiũ a gregibꝰ hedoꝛũ ·⁊ ſᷣm qlitate· vt

vnicoloꝛes a grege ſparſi velleris: ſᷣm ęta⸗

tem· vt aſtniculoſa maturioꝛibus:⁊ cõmiſiu

ras cert tẽpoꝛibꝰ faciẽdas ĩtellexit. Nomen

fris eiꝰ tubalpater canẽtiũ ĩ cithara ⁊ oꝛga

no. Mõ inſtrumẽtoꝝ qdẽ ꝗᷣ lõge poſtinuen
ta fuerũtſ̊ inuẽtoꝛ fuit muſicęi:cõſonãtia/
rü· vt lahoꝛ paſtoꝛalis q̃ſi in delitias verte-
retur. Et qꝛ audierat adã ꝓpbᷣas ſe de duo

bus iudicijs · ne periret ars inuẽtta ſcripſit
eõo in duabꝰcolũnis·in qlibet totaʒ vt dicit

Joſephus· vna marmoꝛea· altera latericia

qua ꝝ altera nõ dilueret᷑ diluuio · altera nõ
ſolueret᷑ incẽdio.Marmoꝛeã dicit ioſephꝰ

ad buc eſſe in terra ſyrica. Sella genuit tu⸗
balcaim · q ferrarea artem pꝛimꝰ iuenit res
bellicas pꝛudẽter exercnit:ſculpturas oꝑerũ

in metallis ĩ libidinẽ oculoꝛum fabꝛicauit.
Nuo fabꝛicãte tabal de qͥ dictũ ẽ ſono me⸗
talloꝝ delectatꝰ: ex põderibꝰeoꝝ ꝓpoꝛtiões
⁊Zoſonũãtias eoꝝ ꝗ exeis naſejt excogitanit

e

J

lo

m

tci
lui
rſi
ym
Et
ge⸗
npli
tate
Aidi⸗
tene
Wawit
voi⸗
acl
Pün
roge
ride
Mhica
mene
duas
Mqvi
dmua⸗,
ſacte/
ge⸗
ne⸗yt
neia⸗
omen
ro
ſinun
Nrilu⸗
Wite⸗
rduo
ghit
dicit
Neniga
tenn
lph⸗
uit⸗
tn
Nonn
ult.
me/
ſes
anit

fabuloſe· ſicut ⁊ ex oꝑe fruticũ:excogitauit
operari:i:ſculpere ĩ metallis.Cum eni fruti
ces incẽdiſſet ĩ paſcuis · venę metalloꝝ flu/
xerũt ĩ riuulos · ⁊ ſublatę laminęfiguras lo
coꝝ ĩ quibo iacuerãt referebãt. Soꝛoꝛ vero
tubalcaim:noema .ꝗᷓ ĩuenit artẽ varię textu
rę. Lamech aũt hᷣm ioſephũ res diuinas ſa⸗

piẽter ſciens vidẽs caym cõmuni pęnę ſub

iacere· ſibi vero deberi maioꝛẽ pęnaʒ·pdixit
H mulieribo ſuis ſic · qm̃ occidi virũ ĩ vulnꝰ
meũ:⁊ adoleſcentẽ in liuoꝛẽ meũ ·ſeptupluʒ
da bit᷑ vltio de caym · de lamech vero ſeptu
agies ſepties. Lamech vero vir ſagittarius

diu viuẽdo caliginẽ oculoꝝ incurrit:⁊ hñs

adoleſcentẽ ducè · dũ exerceret venatoneʒ
ꝓ delectatiõe tĩ ⁊ vſu pelliũ:quia non erat
vſus carniũ añ diluuiũ· caſu ĩterfecit caym

iter frutecta eſtimans feram quẽ qꝛ ad indi

ciñ iuuenis dirigẽs ſa gittã interfecit. Et cũ
exꝑiret᷑ ꝙ hoĩeʒ ſcʒ caym interfeciſſet iratꝰ il

li cũ arcu ad moꝛtẽ vᷣberauit eũ. Occiderat
Scaym ĩ vulnere adoleſcẽtẽ in liuoꝛe vulne
ris. Vel vtrũq; occiderat in vulnꝰ liuoꝛẽ

ſuũ·i:in dãnationẽ ſuã.Et ideo cũ peccatũ

caym punitũ eẽt ſeptuplũ vt diximꝰ·ſuũ pu

nitũ ẽ ſeptuagies ſepties·i·lxx· aię ⁊ ſeptem

egreſſeð lamech in dilunio perierũt. Ael h
numero maioꝛitateʒ peęnę tiñ notat · hebꝛe⸗

ait: Mulieres ſuę ſępe male tractabãt eum
Vñ ipe iraꝰ dicebateis ſe pati h̊ ꝓ dupli
ci homicidio qð egerat · tñ terrebat eas ſub/
dendo penã.q.d. Cur me vultis interficere:

Hꝛaniꝰ puniet᷑ qͥ me ĩterſiciet:qᷓ; q caym.

eſeth et eius generatione.
Capitulum.xxIXx

Dgnouit quo/

q; adam adhuc vxoꝛẽ ſua ꝗᷓ peꝑe
auit eũ ſeth. Dic ſtrabus poſt
moꝛtẽ abel vouiſſe adã nõ vltra vxoꝛẽ ſuaʒ
ſecogniturũ · ſed deo iubete ꝑ angelum fre

git votuz vt dei filius de eo naſceretur. Tñ

ioſephus dicit · qꝛ
abel exticteet coꝛm ALegitadã xxx · habu
effugato · adã de ꝓ iſſe filios ⁊ totidẽ fili

quꝗ inuentionẽ gręci pitagoꝛe attribuunt

. . W „ 6860
creatiõe filioꝑ cogi as pter caym ⁊abel.

tabat· et xhemẽter
eum generationis amoꝛ angebat· hãccogi
tationẽ ꝓpagatiõis potuit vocare ſirabus
hceptũ dñi:qꝛ inſſerat.Creſcite ⁊ multipli⸗/
camini. Sʒ ⁊ ſeth natus eſt filiꝰquem voca
uit enos qð ſonat homo vl vir q̃ſi rationa
lis ⁊ foꝛt: qꝛ pᷣmus cępit ĩuocare nomẽ dñi
Foꝛte inuenit verba depcatoꝛia ad inuocã

dũ deũ. Sʒ pleriq; hebꝛęoꝝ arbitrat᷑ qima

gines ad honoꝛẽ dei excogitauerat ⁊ errant
Ael foꝛte ad excitandaʒ pigriciã memoꝛię
dei effigiauit dñm vt modo ſit.

Epilogiũ interſerit. ¶ Ea. xXXX.
Ic e liber gene

—

4 .

ationis ade. Repetit de generati/
vt integrũ oꝛdinè genealogiaꝝ ꝓ/

—

ſequat᷑. Vñ quidã incipiũt ab ada pmam

etatẽ. Alij a ſeth·quibꝰ aſſentit methodiꝰet
ideo h̊ dicit · qꝛ de abel nullus natus ẽ·⁊ ge
neratio caym tota perijt in diluuio. Vixit

ada·cxxx annis· ⁊ geuuit ſeth· ad imaginẽ

7 ſimilitudinẽ ſuã-ipſe ad imaginẽ dei reli⸗

qui ad imaginẽ eius· qdð fere idẽ eſt. Ael ꝑo
tius moꝛtalis moꝛtales. Uñ q̃lis terrenus
tales et terreni. Foꝛte moyſes· c· anos luctꝰ
adęßptermilit · qꝛ vt diximꝰ lxx et methodiꝰ

⁊ ioſephus·cc·xxx annoꝝ euʒ fuiſſe ſcnibunt

ci genuit ſeth. Iſte genuit enos ꝗ caynan.
qui malaleel ·q iareib·qᷣ enoch· qui matuſa
lem · qui lamech· q noe. Sicut g ĩ generati

one caym ſeptimꝰ.ſlam ech fuit peſſimꝰ.ita
ĩ generatiõe ſeth ſeptimꝰ.ſ enoch fuit opti⸗
mus.Et trãſtulit illũ deꝰ in paradiſũ volu/

ptatis ad tps· vt in fine tẽpoꝝ cũ helya con
nertat coꝛda patrũ

ĩ filios. Jud ęi tamẽ Enoch quaſdã lr̃as

cauſam huiꝰtrãſla- inuenit quoſdaʒ li⸗
tionis attribuũt ſp bꝛos ſcpſit ſůqͥ adaʒ

tiꝰ ſeptenario q; ſan intelligit᷑ moꝛtuus.
ctitati eius · qꝛ plu/ o DW
res legunt᷑ ſanctioꝛes eo:quoꝝ nnllus trãſ

latus ẽ. In tantũ enĩ aiunt deuʒ om nia ſub

ſeptenario diſpoſuiſſe· ꝙ etiã dicũt eũ ſeptẽ

cęlos creaſſe:⁊ cuiq; nomen ſuum datum-

bʒ

7 èÿ .
4. . 4 . .

ſeptẽ terras: quas dauid fuſtdamẽta mõ
tium vocat. De annis matuſalem diuerſe
ſũt opinion es. Scm cõputationẽlxx · vi⸗
nItit anos · xiiij· poſt diluniũ· nõ legit fuiſſe
in arca nec traſlatꝰ vt enoch. Quidã dicũt
Hꝙmoꝛtuus fuerit ante diluuium ſex annis.
Hieronymꝰaſſerit ꝙ eodẽ anno ĩ quo fuit
diluuiñ· qð etiam diligẽs computatio an/
moꝛum ei? m geneſim manifeſtat Tamen

oẽs in numero annoꝝ vitę eius ↄueniunt·

ſeparauit cognationeʒ ſuam a cognatione

caym · qui redierat ad natale ſolum. Naʒ et
pater viuens ꝓbhibuerat ne cõmiſcerẽtur·et

habitanit ſeth in coꝛdã in quodã mõte ꝓxi

mo paradiſo. Caym habitauit in cãwo vbi

fratrem occiderat. Quingẽteſimo anno ſe/
cundeę ciliadis exarſerunt homines in alter-
utrum coeuntes. Septingẽteſimo anno ſe⸗
cundę ciliadis filij ſeth concupierunt filias
caym ⁊ inde oꝛti ſunt gigantes.Et incepta

qꝛ vixit annis · d.· cccc · lxix· tm̃. Poꝛro noe tertia ciliade inundauit diluuiũ. Sic oꝛdi
fuit decimꝰab adã in quo pᷣma ętas termia- nat methodiꝰ Po
ta eſt · ita ꝙ ipſe fuerit in ea. MHuius ętatt tuit etiam eſſe vt in ãc opinionẽ alibi
unos · lxx· ponũt duo milia · cc. xliiij· alij · liij cubi demones ge⸗ damnatauguſtinus
Hieron ym non plene duo milia. Metho⸗ nuiſſent gigantes a naiauglri,
inus duo milia. Ipſe tñ perciliades ſecula magnitudine coꝛpoꝛuʒ denominatos ſic· di
Diſponit · nec apponit annos ſi ſuperſint·et ctos a geos quod eſt terra·qui incubi vel dę
anoꝝ tradidit. mones ſolent in uocte oppꝛimere mulieres ·

igeo nihil certů de numerg qnoꝝ
¶ De cauſa diluuii. ¶ Capi.XXXI. ſed etiaʒ ĩmanitati coꝛwoꝛum reſcondebat

q̃ngentoꝝ eſſet annoꝝ gennit ſem
cham . Tlafeth. Moyſes dicturꝰ de diluuio
Smiſit cauſam eius dicens: Cum ccpiſſent

De vero cum

imanitas animoꝝ. OPoſt dilunin lamẽ na⸗
ti ſunt alij gigantes in ebꝛon·⁊ poſt fuerunt
in tham ciuitate ęgypti: a qua et thitanes
Dicti ſunt: de quoꝛũñ ſtirpe fuit enachim cu/
ius filij habitauerũt in hebꝛon· de quibus

bomines multiplicari ſuꝑ terraʒ· vid erũt fi oꝛtus eſt golias et quidam alij. Jratuſq; deꝰ
lij dei · id ẽ·ſeth religioſi filias hoĩnʒid ẽ· de peccatis hominuʒ dixit. Penitet me feciſſle
ſirpe caym · ⁊ victi concupiſcẽtia acceperüt hominẽ.q.Faciam qð ſolet facere bomo
eas vxoꝛes ⁊ nati ſunt inde gigantes. TCem pgęnitens operis ſui · delet enĩ quod fecerat
pus quidem quando factum fuerit h· vtri Et eſt ſenſus. Delebo hominem quem fece
ſub noe ul añ · vl multũ vel paru ante · nõ ram. Mon enim permanebit ſpiritus meus

ceterminat. Joſephus autem dicit ꝙ vſ;
ad ſeptimam generationeʒ · boni permanſe/
rũt filij ſeth. Poſt ad mala pꝛogreſſi ſunt
recedentes a ſolẽnitatibus paternis ·et ob
loc contra ſe deum irſitanerunt. Nam mul
ti angeli dei ·. id eſt · filij ſeth· id eſt· qui ſupꝛa

filij dei cum mulieribꝰ coeuntes iniurioſos

filios genuerũtqui ꝓpter cõfidentiam foꝛti
tudinis gigantes a gręcis dicti ſunt. Me/
thodius cauſam diluuij hominũ.ſ· pꝑeccata

dDiffuſius exequitur dicens:quia qngenteſi/

mo anno pme ciliaqisid eſt · poſt pmam ci⸗
liadem · filij caym abutebantur vxoꝛibꝰ fra⸗
trum ſuoꝝ nimijs foꝛnicationib. Sexcente
ſimo anno mulieres in wſaniaʒ verſe ſuper

greſſe vinis abutebatur. Moꝛiuo adſeih

id eſt indignatio mea in homine in ęternũ ·
quia caro eſt.q.d. Nõ puniã eum ęternali/
ter vt diabolum qꝛ fra gilis eſt · ſᷣ hic reddã
qð meretur. Et tn pꝛiuſq; diſperdã euʒ · da
bo ei tẽpus pęnitudinis ſi voluerit eruntqq
Dies illius ad pęnitendũ ſcʒ·cxx· annoꝛuz.
Non enĩ intelligendũ ẽ de ſpiritu hoĩs · ſed
de dei indignatiõe. MNec ẽ terminus iſte hu⸗
mane vite poſt diluuiũ · cũ poſt inueniatur
homo amplius vixiſſe. Et dixit dominꝰ hoc

ante annos · xx· q; inciperet fieri arca · vt dic
Hieronymꝰ·quęfacta legitur·cqnis. Vel
ſm ſtrabum eo anno dixit quo ccpit arca fi

eri. Sed quia in malicia ꝑſeuerauerunt. af

Pfixũ tps · ſcʒ cẽteſimo ãno delgi ſũt Lñ io

ſephꝰ dicit hũc terminũ dite hoĩuʒ ſtatutũ

Geneſis

ne Qð aũtðꝛ deus tactꝰ doloꝛe coꝛdis intrin ta. HMabuit?nĩ qnq; camerasquas Augu 8
zet ſecus · foꝛte nihil aliud eſt:q; ꝙ homĩes late ſtinus etiam pꝛcter
et bat quãtitas diuinęoffenſe. Hel antropo/ ſentinã dic ibi ſuniſ- Qð ðꝛ arca habniſ
pri ſpatos ẽ · ſc; humana ꝓpaſſio q attribuit ſe dicẽs ſuptabnla ſe xxx· cubitos in al⸗
dbi að bhoĩs eſt. õꝰ3iu ſentine fuiſſe bi / tum in coꝛpoꝛe eius *
le⸗ (Dearcanoe. apitulũ.xxXII cam eratã. Ana ſeni in eliſencam eſtic
ter⸗ 7 cam eraruʒ erat ſter- ca füdo vſq; ad ta⸗
ſe⸗ De Vero ergt 2 coꝛaria altera apote bulatu. Imſo⸗ ibile
s fectꝰ ĩ gen erationib ſuis · qſinõ il caria ·⁊ ſuꝑ hãcmã enim eſſet operturaʒ
Pta ius ꝑfeetionis ꝗᷓ ẽ in patria·ſᷣ pm modũ ge/ ſionẽ erat glia tnica eiꝰ non plus aſcendiſ
di nerationis ſuęſcʒ terrenę. Et dixit dñs ad merata. Laterales ſeret tigna · xxx · cubi⸗
noe:Finis vniũſecarnis vnit coꝛaʒ me · PH/ camerę erant vna - toꝛum tm operire lõ
dlbbi ter eos qͥ in arca erũt ſaluãdi· diſperdã eos mitiũ · altera mitiuʒ gitudinem ⁊latitudi
nns cũ terraid ẽ· cũ fertilitateterrę. Cradũt d; aonimaliũ:media bo nem.
vigoꝛẽ terre· ⁊ fecũditatẽ longe inferioꝛem minũ 7 auiũ. Et ha
edi eſſe poſt diluniñ q; ante· vnde eſus carniuʒ buit oſtium vbi bicamerata et tricamerata
lde homini cõceſſus ẽ·cũ antea fructib terrę vi iungebant. Alij vero bas quinq; cameras
fes. ctitaret. Fecit noe iuxta ſceptuʒ dñi arcam in altitudine ſola diſponũt inferioꝛem qug
* de lignis leuigatisi:politis· vl quadratis ⁊ ſentina ſtercoꝛariam dicentes: Secũdam
nn⸗ Alia littera · vl bituminatis lõgitudie · ccc ſupꝛa illam apotecariam Tertiam ĩmitiuʒ
munt cubitoꝛũ:latitudinel/altitudĩe/xxx· ad mo animalium et ſerpentum et vbi he iungun⸗
nes dum ſcʒ humani coꝛpoꝛis · in quo lõgitudo tur oſtium ponnnt. Quartam mitium ani⸗
eu⸗ ſexies eſt maioꝛ latitudĩe· ⁊ decies maioꝛ al- maliũ. Supꝛemã hominum auium. Joſe
4* titudine. Eſt aũt lõgitudo a planta vſq;dad phus tn dicit arcam quattuos cqmeras ba
Vrticem. Eſt latitudo a crate lateris ad cra Etẽ foꝛte ſtercoꝛariã vel ſentinã nõ ĩcludes
ale teem. Altitudo a doʒſo vſq; ad ventrẽ. Q Fecit in ea noe feneſtram quã hebꝛxi cryſtal
no tamen multi de coꝛ ä linam fuille tradũt· quę in hebꝛeo vocatur
caat poꝛe chꝛiſti tm̃ di · Muaſi agricole lo. meridiania ymacho diluculum. Dicitra⸗
nſer ctum eſſe volũt · qꝛ cutus eſt dominꝰ vt ban cu bitos arex fuiſſe geometricos · alio⸗
ſic legitur ĩ iſidoꝛo faceret ſcilicet nauez quin tata capere nõ valeret. Cõtinet enĩ cu
nan qui humani coꝛꝑis inſtar archonij id ẽ bitgeometric ſex nros l nouẽ. ꝛopꝛie
l. inſtar oſtendit in q ad conum tendentis enicubit pedem z dimidiũ bahet.
t uanee warnit fir/ el a ab arcendo De ingreſſt u i arca. Capi. XXXIII
it g bęcarca in fun- q;ꝛ vndiq; claua. R ſe —☛ ,„
Dam ento quadrata 7 . „ 4 . T ect9 lgit gr/
nih ſ̊ in foꝛma altera parte lõgioꝛi ab angulis ca:dixit dominus ad noe. Ingredi
1 in artũ cõſcendens donec in cubito ſummi- qis arcam tu et filij tni vxoꝛ tua ⁊ vxoꝛes fi
tas eius perficeretur. Bitumine intus et ex Nioꝛum iuoꝛum. In his octo reſeruatum eſt
bn tra linita eſt · qd eſt gluten feruentiſſmum ſeminarium genen humani.Et ſeoꝛſum vi
quo ligna linita non diſſoluunraliq̃ vi xl ros.⁊ ſeoꝛſũ mnlieres nominauit dominus
bo arte · nec materia vel maceria bitumĩata ſol/ cum de ingreſſu loqueretur. Ac ſi diceret⸗
n ui poteſt ſine mẽſtruo mulieris. In lacubꝰ Tepoꝛe afflictiõis o Dð
U iudeę ſuꝑnatans colligit. In ſyria limus ẽ vacãduʒ eſt ab am· Vox NMoe pbuar
uf a terra eſtuans. Facta ſunt in ea cnacula et plexibꝰ mulieꝝ· ex phara· vxoꝛ ſem/ par
triſtega · id · diſtinctiões dicte a trica.Di cũctis auimãtibus ſia:vxoꝛcham catba
ſio cit alia tranſſatio bicamerata et tricamera⸗

Gtü

—

vniũſe carnis bina flua vxo: Japheth

b4

induces ĩ arcami· flina. „
ↄbinata.i:maſculũ

=ð ðð s
7 õ . =
.

⁊ feminã. De ĩmũ dis enĩ aĩalibꝰ fuerũt ibi

tin duo · ſm genꝰ ſuũde mundis wro ſeptt
Immũda wro vocat ea moyſes ßᷣm tempꝰ
ſuum quę·. ſcʒ lex moſaica vocat immunda

Veltunc dicta ſunt ĩmunda · quę etiã tũc

naturaliter eſui hoiuʒ non erãt apta. IJdeo

Diyi naturaliter/qꝛ nlła adhuc ad edenduʒ

conceſſa. Tolleſq; tecum ex omnibꝰꝗ madi

poſſunt · vt ſint tam tibi q; illis in eſcam. Si
quęritur vtrum de minutis vel immundis
animãatibus aliqua introducta ſintad hũc

numerũ. Dicit aug quęnon generant᷑ ̊
coitu:non fuit neceſſe eſſe ĩ arca:quę ſcilicet
de puluere vt pulices· vel ð humoꝛibus vh
coꝛeuptionibꝰnaſcunt᷑. Qð aũt ex coitu ge
neratiua tim introducta ſint innuit᷑ cum ad

dit bm genꝰ luuʒz vel in genere ſuo. Qu erit
etiam ſi ſine tranſgreſſione mãdati ibi aliq̃
fu erũt incluſa: quę neceſſitas coꝝ alẽdoꝛi
quę veſcunt᷑ carnibꝰ coegiſſet includi. Dic̃
auguſtinꝰ poſſe eſſe ſter carnes alimẽta cõ/
munia:maxime cum ea ꝗᷓ carnibus velcunt
fico ⁊ caſtanea veſci poſſint· pcipue cñ oĩbꝰ

veſci cogat fam es. Foꝛte nõdũ etiað anima/

lia carnibo veſcebant· ſicnt nec hoĩes.Fecit/
qʒ; noe cuncta ꝗᷓ ſibi dñs hceperat. Sexcẽte/
ſimo anno vitę ſuęingreſſus eſt noe in arcã
cum omnibꝰ?queę dixerat ei dñs: quę ⁊ nutu

diuino T angeloꝝ miniſterio adducta ſunt

menſe ſcdo⸗die · xvij · qͥ ab hebꝛęis n yſan ðꝛ
alatinis maiusa macedonibꝰ dion. Moy
ſes añt in legitimis nyſani apꝛilem pᷣmum
.mẽſem cõſtituit ſᷣm ioſephũ. In ↄtractibꝰ
wro · i · in mercibꝰ faciendis et in alia gu ber/
natione ſeculi tẽpoꝝ decreta ⁊ vſualẽ oꝛdi-/
nem menſuũ ſeruauit. Dicit ioſephus ꝙ; ab
adam vſq; ad ̊ tẽpus fuerũt anni duo mi
lia · ſexcenti· lvj· quod in ſacris litteris cõſcri

ptum integritate ſignatum et.
GG Fnd ioneet cathacliſmo.

Ium. XXXIIII.

Arcam rupti ſunt fontes abyſſi· id

—
„

ractę celi .i:feneſtrę aperti ſuntid eſt. nubes

Cataractę ꝓpꝛie ſunt meatꝰnili fluuij cũ ni

lus ꝑ ſeptem oſtia ſepatur · vl loca eiuſde,
q cata dupla dicunt᷑. Abuſiue qlibet aqua

rum meatus dicũtur initiales ·: i-cataractę.

Et pluit ſuꝑ terram · xl.diebo noctibo⸗⁊ ele

uata arca in ſublime ferebat᷑· ⁊ ſup omnes
montes excreuit aqua altioꝛ cubitis· xv· vt
ablueret ſoꝛdes aeris. Aſq;qͥ aſcenderant
opera hoĩuz· vſq; ad eundem locũ aſcendet
ignis iudicij ob aeris purgationẽ᷑. Sʒ non

videntur opera hominũ tm̃ aſcedere potuiſ
ſe · cuz olimpus vſq; ad liquidum aera va
dat · ſup quẽſr̃e inſcripte in puluere ꝑ ãnuʒ

repertę ſunt ſtetiſſe imobiles· qꝛ venti dele

re non poterant ꝓpter altitudinem montin

vbi pꝛo nimia aeris raritate ne etiam aues
viuere quenntnec philoſophi aſcendetes

abſq; ſpongijs plenis aqua aliquantulum

ibi manere wotuerũt:qnas naribꝰ apponen/
tes · craſſioꝛem inde aera attrabebant.Sed
ſunt qui pntant altitudinem montium tuc

non fuiſſe tantam quanta nunc eſt· vel fo⸗

taſſe in ſublimibus ſacrificantes ignẽ accẽ-/

debant · cuius va poꝛ et fauillę multum aſcẽ

dere potueruntet aera maculare.Et cuʒ in
traſſet noe dauſit oſtium deus · ⁊ bitumina
nit exterius et moꝛtua eſt omnis anima vi⸗/
uens ſuperterram et obtinueruntaquę ter
ras · ita exaltateę·c l· diebꝰ ab illa.ſ.die qua
ingreſſus eſt noe. Poſt dies · c·l. cgerut ag
minui menſe · vij · ita ꝙ xxvij· die mẽlſis req

euit arca ſuper montes armenię. Illic arcę

reliquias vſq; nunc pꝛouinciales oſtendũt
Muius diluuij et arce vt aitioſepbhus:me⸗/
moꝛiã faciunt etiã qui barbaroꝝ hbiſtoꝛias
ↄſcripſerũt. De qua beroſus chaldeꝰ ſic ait
Dicit᷑ nauis eiꝰ ꝗq ĩ armeniã venit circa mõ
tem coꝛdicũ adhuc aliqna ꝑs eſſe 1 quod/
Ddam bitumen exinde tolli ·quo maxime ho⸗
mines ad expiationem vtuntur. Meminit
eiuſdem hieronymus ęgyptius qui antiqͥ-
tatem conſcripſit. Manaſſes damaſcenus
de eiſdem ſic ait:Eſt ſuper numidiam excel/
ſus mons in armenia· qui baris ppellatur⸗

„

—
—

——— — — ———, —

——— —

— — — —

init
ti⸗
enus
nul⸗
ute

in quo multos confugiẽtes · ſe rmo eſt dilu ⸗/
nij tẽpoꝛe liberatos: et quenqꝙ; in arca ſinul
euectum. Decimo tandem menſe pꝛima
Ddie menſis apparuerunt cacumina monti-
nm. Cunq; tranſiſſent · x· dies aperuit noe

feneſiram· ⁊ emiſit coꝛuũ/qui nõ reuerteba

tur foꝛte interceptus aquis· vel inneniẽs ſu
pernatans cadauer in aquiseſt illectus eo.
Tamen Joſephus ait:qꝙ cuncta rexeriens
inundantia regreſſus eſt ad noe. Emiſitq;
poſt eum columbam que cum non inueniſ⸗
ſet vbi requieſceret pes eiꝰreuerſa ẽ ad noe
Sed nõne cacumina montiũ iam erant nu
data.Foꝛte nõdũ ſiccata:⁊ ſic in paludere
quieſcere non potuit ſicut nec in aqua. el
Pp recapitulationem pus poteſt intelligi fa/
ctum⸗ poſtea dictů. Poſt dies ſeptẽ iterũ
emiſit eam· quę veſpere redijt ferens ramuʒ

oliuę virentem. Poſtalios ſeptem emiſit
eaʒ quę non eſt vltra reuerſa ad eñ. Igitur
ſexcenteſimo pᷣmo anno vitę noe pmo men/
ſe· pꝛima die menſis aperuit noe tectum ar/
cę · et vidit ꝙ exiccata eſſet terrę ſuperficies
ſed egrediendi expectabat dni pceptu;ʒ.

Deegreſſione noeetyri.
Lapitulum. xXXV. ,

noe. Eged ere de arca tu et vxoꝛ tua· filij tſi
et vxoꝛes filioꝛum tuoꝛum. Coniunctim in

bentur exire · qui diſiunctim intranerãt. Ac

ſi diceret eis: Nunc redijt tempus ample/

ctendi:vt multiplicemini ſuper terrã. Mox

enim ſubiunxit: Creſcite et multiplicamini.

Et egreſſus eſt noe cum vniuerſis quę erãt
cũ eo·eadem die qua ingreſſus fuerat reuo⸗
luto anno. Ingreſſus eſt autemxvij· luna
menſis ſecundi:licet habeat alia tranſlatio

xxvij · ⁊ egreſſus eſt·xxviij.luna·:qꝛ quota eſt
luna hodie·ſixj· addas tota erit eod em die
reuoluto ãno ·ſi hodie pmaeadẽ die ſequẽ/

ti anno.xij. Mec te moueat ꝙ dixi egreſſum
xxviij · luna cñ liber dicat. ꝓxvij. Potuit enĩ
eẽ gſpera leptimę diei xxvij lune egrel

Enſe ſecundo ·.

rxvij· die mẽſis dixit dominus ad

.

ſus ſit iam ĩneinẽte xxviij. Media wro tbo
quolibet noie extremoꝝ ſepe nominant᷑ vt
cũ dñs crucifixus fuit inter tertiam 7 ſextaz
qdam euãageliſta dicit hoꝛa tertia aliꝰ ſexta
Ael potiꝰ hm noĩa ſeptem dieꝝ · ſiĩ tertia fe

ria eſt luna· xxvij· reuoluto anno in eadẽ ter

tia feria erit lunaxx viij quia cõputꝰ dieruʒ

vnãꝗ diem deſcẽdit in martilogio. Aerbi
gratia. Ralende ianuarij ſunt in dñica die

luna.vij:reuoluto anno in kalendis ianu

arij· reiterata luna erit· xviij: ſ kalẽde erũt ſe

cunda feria. Ergo dñica die ante kalẽdas
erit luna/xvij · et ſic a dñica in dñicam reuo
luto anno non addũtur lunę niſi decẽ.ſed
a kalendis in kalendas vnd ecim. Et edifi-

cauit noe altare domino:⁊ de mũdis anima
libus ſeptimuz obtulit dño. Ideo enĩ iuſſe

rat dñs ſeptem ſm genus ſuuʒ induci vt ſe
ptimo oblato · ſex ſufficerent pꝛopagatiõi.

Locum aũt quo egreſſi ſunt armenij egreſ/

ſoꝛium vocant. Filij wro noe dixeruntthã⸗
non: id eſt· viij· pꝛo numero egreſſoꝛuʒ. Ob
hoc quoq; vt qͥ dam tradũt:noe fecit altare
ð· viij· lapidibus.Et odoꝛatus eſt dominꝰ
odoꝛem ſuauitati ⁊ ait ad noe: Non vltra
maledicaʒ omni terrę ꝓpter hoĩes qꝛ pꝛoni
ſunt ad maluͥ. Tempꝰautẽ ſementis et meſ/
ſis ⁊ frigus ⁊ ęſtus· nox ⁊ dies nõ reqͥ eſcẽt.
Foꝛte nõdũ ita plene diſtincta erãtiiijtpa
qꝛ nec vſq; ad diluuiuʒ aꝗᷓ fuerãt collecteĩ
nubes. Et bñdixit eis dominus dicens:Cre
ſcite multiplicami

ni·⁊ ſit timoꝛ veſter Eſus carnium ante

ſuꝑ cũcta animãtia diluuium non erat
terre. Moc dictů eſt ſed poſt ſtatim cõceſ⸗
eis ĩ ſolatiũ · ne pau ſus eſt. HMD
ci homines a pluri/
bus beſtijs oppꝛimi timerent. Muaſi ole⸗
ra virentia pꝛius dederã in cibum·nũc tra
do vobis animantia · excepto ꝙ carnem cuzʒ
ſanguine non comedetisid eſt: animal ſuf
focatum.Et pꝛohibuit eis deus homicidiũ
fieri quia maxime tin ebant:ne dominus
iterũ aquas diluuij inundaret ſuper terraz
noe qͥtidie oꝛabat ne h̊ fieret vt ioſeppus
refert· pepigit eis deꝰ vltra nõ fieret dilu⸗

nium · ĩi ſignũ fecde⸗ Me tim eant imbꝛes

ris huiꝰwoſuit arcũ datꝰ ẽĩ nubibꝰobſes

ſuũ ĩ nubib. Et eſt

ſignũ duoꝝ · iudicij ꝑ aquã ſteriti ne time
atur · 1 futuri ꝑ igneʒ vt expectet. Inde ẽꝓ
duos babet coloꝛes ceruleũ qui eſt aqueꝰ.⁊
ẽ exterioꝛ qꝛ pᷣterijt · rubeum qui ẽ igneus
qui ẽ interioꝛ:quia futurus eſt ignis.Et tra/

dunt ſancti ꝙ; xl· annis ante iudicium non
videbiturarcꝰ. qð etiã naturaliter oſtẽdet
deſiccationẽ aeris iam inceptam.

¶ De ebꝛietate noe et maledictiõe

cham. (Capitulũ. xXXXVI.
it noe exerce

rre terraʒ̃ plantanit vineã ·labꝛu⸗
ſcas naturales ꝑ cultum advſum vineętra
hens bibenſq; vinũ ſed ignoꝛans vim eius

inebꝛiatus eſt. Et doꝛmiens nudatus eſtin

tabernaculo ſuo. Nudatio enim femoꝛũ ſe-
quitur ebꝛietateʒ·ſicut libido ſacietatẽ. Sʒ

cũ cham vrrenda patris vidiſſet nudata ir⸗/
ridens nũciauit h̊ fratribꝰ. Sed illi palliũ
imponentes humeris· et euntes retroꝛſum
ne viderentoperuerũt patris vrẽda. Pa
tet quia nõdum homĩes vtebantur femoꝛa

libꝰ. Euigilans noe

cuʒ didiciſſet qud Semiramis fuit mmn

fecerat filius ſuꝰmi/ lier ꝗᷓ pꝛimo adinue⸗
noꝛ ait: Maledictꝰ nit bꝛacas ⁊ vſus ea
chanaan pner ſeruꝰ rum.
erit fratribus ſuis.

Si ꝗrit quõ cham ðꝛ minoꝛ filiꝰcunʒ eẽt me
dius natu. Poteſt dici minoꝛ:i:indignioꝛ
vl foꝛte minoꝛ ſtatura. Ael de iafetb dꝛ·
cũ minoꝛ eẽt tñ pꝛudẽtioꝛ fuit cham maio/
re. Maledirxit aũt nõ filio ſᷣ filio filij · qꝛ ſcie
bat in ſpiritu filiũ non ſeruiturũ fratribꝰ.

ſemẽ eius nec omnes de ſemine· ſed eos qui

cæ chanaan. Peccata qdeʒ patrũ ſepe vin

Dicant in filios tem paliter.Et eſt ſenſus ſic
Nůõ leter! de filio tusſicut nec ego dete. Et

addidit: Benedictꝰ dñs deꝰ ſem· ſit chana

an ſeruꝰ eius. Pꝛophetia eſt · quia pꝛeuidit

in filijs ſem cultum ⁊ nomẽ vniꝰ dei ꝑman/

ſurum. Et iteruʒ. Dilatet deꝰ iafeth· babi
tet ĩ tabernaculis ſemſitq; chanaã ſernꝰeiꝰ

Et h̊ ꝓphetia ẽ. Gẽtes enĩ ꝗᷓ de iafeth dila⸗

tatę ſũt numero · deo autoꝛe ⁊ĩ cultu deoꝛũ:
co pmittente poſt inſertę ſunt trũco oliuę

Et impleti ſũt dies noe · d· cccc.l:ãui ⁊ moꝛ⸗

tuꝰeſt. Dicit aũt ioſephꝰ ꝙ nemo putet fal

ſa ꝗᷓ de antiquoꝝ longeuitate ſcripta ſunt

qꝛ ꝓpter virtutes et gloꝛioſas vtilitates qᷓs
iugiter pſcrutabãt:iaſtronomiã ⁊ geome⸗
triam deeis amplioꝛa viuẽdi ſpatia cõdo
nauit quę aliter di·

ſcere nõ potuiſſent: Magnꝰ annꝰ cõple⸗
niſi ſexcẽtos viuerẽt tur reuerſis planet?
annos Per tot enĩ oĩbꝰad loca ſuę crea-
annoꝛum curricula tionis.
magn?ann?impler.

He diſperſione filioꝛũ noeet de
nemroth. (Capitulũ.x xxvyVII.

Edit Moyſes

ad pꝛincipium genealogię noe di⸗/

et incipit a iaphet minoꝛi vtvltimo loco xo
natur ſem · cuius ſucceſſionem texere inten⸗
dit. Texungur autem ex eis · lyx dut genera

tiones. qndecim de iaphet · xxx· de cham · xx⸗

vij · de ſem. Mi tres diſſeminati ſunt in tri⸗

bus partibus oꝛbis ſm alquinũ. Semaſi

am. cham · africam · iafeth· europam ſoꝛtitꝰ
eſt. Del expꝛeſſius dicitur hm Joſephum

Filij iaphet tenuerunt ſeptentrionalem re-

gionem . a tanro v amano montibus ſicilię
T ſyrię vſq; ad fluuiũ thanaym in europa

Wro vſq; ad gadira. Filij vro cham a pꝛo/

uincia ſyria ⁊ amano et lybano monubus
cunctas terras obtinuerunt quęcunq; ad
mare ſunt poſitę appꝛehendentes etiaz eas
quę vſq; ad occeanum ſuntet pꝛopꝛias fa

cientes appellationes. Filij vro ſem vſq; ad
occeanum ſeoꝛſum habitant aſiam· et eu-
frate facientes initium. Generationi Sem
inſiſtemus/alias tranſeuntes hoc tantum
addẽtes ꝙ chus dicitur filius cham · et fili
us chus nemroth· qui cępũ pꝛimus wtens

g ſunt generationes filioꝛum noe⸗

hit

ſn

d⸗

be

ſi

eci
lu

de
EIl.
7

voede

1 Ne⸗

ow
ten/

nera
⸗
atdi⸗
ne
ſer⸗
Nun
nie
ile
none
zpo⸗
obos
ais
ſa
ad
ten/
en
tum
ſi⸗

elrſe in terra· ⁊ robu/

ſtus venatoꝛ homi⸗

num coꝛam dño id
F· extinctoꝛ ⁊ oꝑpꝛeſ
ſoꝛ amoꝛe dominã/

Dicẽs:Cẽteſimo ãno terti

„ B
4 1.

Chalgdei ignẽ adoꝛa acquieuitet fegnauit inter eos ĩ babylone

bãt et cogebãt alios vexinde dictus ẽ de filijs cham. Sʒ ſi Nxrre
idẽ facere cõburẽtes fuit de filijs cham tũc nulla ẽ ꝗ̃ſtio q̃re ĩter

alia idola. Sacerdo eos regnauerit. Huiꝰ exemplo cępit regna/

tes vvo canopi h̊ au/ reiectan vl ietrã vel vꝛã ſuꝑ filios ſem · ſu/

noe filiꝰin ſilitudinẽ eiꝰ. ⁊ dixit eũ ionithũ.

Trecenteſimo anno

dedit noe donatiõeſ Obijcit᷑ ᷣm metho⸗

eciliadis natꝰ eſt

ſapientię · inuenit ra ratio methodi.

aſironomiam. ldndhlddG
quẽ veniens nemroth gigas/x · cubitoꝝ eru/

Dditꝰ ẽ ab eo · accepit ab eo ↄſiliũ ĩ qͥbꝰ loct᷑

regnare cepiſſet. Jonithus iſte futuros q̃ſ--
dam euentꝰ ᷣuidit ⁊ maxime de oꝛtu · iiij· re

gnoꝝ occaſu eoꝝ ꝑ ſucceſſionẽ. Quã etiã
plane ꝓphetauit daniel. Et pᷣdixit diſcipu/

lo ſuo nẽroth·ꝙ pmi regnarẽt de cham de

q belus deſcẽdit:poſt ð ſem medi ⁊ ꝑſe ⁊ gre
ci· poſt de iaphet romani. qͥ rediẽs nẽroth
accẽſus amoꝛe dominãdi ſollicitauit genus
ſuuʒ de ſemavt imperaret alijs qſi pᷣmogeni
tus · ß nolu ert · Nideo trãſiuit ad cham qui

di · I cogebat hoꝛes diẽtes ꝙÿ magnũ ido fene vl ſuſtene ſuꝑ filios iafeth. Narrat at
ignem adoꝛare.Ad lũ in honoꝛe beli fo;i philo iudęꝰ. vlvt alij volut gẽtilis philoſo
boc exijt · puerbium mauerant remonen/ phus in libꝛo ꝗſtionũ ſuꝑ geneſim · ꝙ ex tri
ad dicendũ dealiqᷣ tes coꝛonam aurea, bus filijs noe adhuc ipſo viuente ſunt nati
Hꝙ foꝛtl ſit ⁊ malꝰqſi appoſuerunt vas fi/ xrxiiij· milia viroꝝ:⁊cex mulieres ⁊ puulos
nemroth robuſtus ctile ad modum coꝛo habetes tres ſuꝑ ſe duces qͥs ſdiximus.
Pre coꝛaʒ dño. D ns pfoꝛatũ Lrannnr⸗ (Det rrebabylõ. Ca.XXXVIII
Hoc iõ diximꝰ· qꝛ bus ceęra obturatis. W 4 „
metho diꝰ de buhe Veentes chaldei „ Dſt obituz Ve/
fuiſſe ð filis hiron appoſuerũt ignẽ ⁊ li/ ro noe mouẽtes pedes ſuos ab oꝛi
filij ſem Quare yo quefacta cęra aqᷓ de- ente· cõuenerunt duces in vnuʒ ĩ campum
pmus ceperit domi⸗ fluẽs ꝗ erat ĩ coꝛona ſennaar et timentes diluuium cõſilio nem-/
nani· oſtẽdit agẽs ð extinvt ignẽ a pualu roth volentis regnare · cgperunt eędificare
qdaʒ filio noe · de q erũt canopi idols. turrim ꝗ ptingeret vſq; ad cęlos habentes
non egũů moyſes ſic . lateres pꝛo ſaxis: et bitumen pꝛo cemento.

Deſcẽdit autẽ dñs vt videret turrim · id eſt
gnimaduertit vt puniret-⁊ ait ad angelos:
Aenite ⁊ ↄfüdamꝰ linguã eoꝝ vt non ĩtelli
gat qͥſq; vocẽ ꝓximi ſui. In hac diuiſione

filio ſuo ionitho · et diñ de ionit ho · quia nihil noui fecit deꝰ q; voces eedẽ ſũt apud
dimiſit eum ĩ terraz nõ genuerat euʒ noe oẽss gẽtel · ſ̊ dicẽdi modos ⁊ foꝛmas diũſis
ethan · intrauit eᷓ ante diluaniũ ·qꝛ non generibꝰ diuiſit · de hac turri dicit ioſephꝰ
ionithꝰ vſq; ad ma fuit in arca· cu non quia latitudo erat ita foꝛtiſſima· vt ꝓpe eaʒ
re oꝛiẽtis:quod di fuerit moꝛtuus ante aſpicientibus lõgitudo videretur in minꝰ.
citur elioſchoꝛa id qʒ poſt inſtruit nem · Dij vero ventos imittentes euerterunt tur
eſt · ſolis regio. DHic roth.nec poſt diluui rim⁊ vocem ꝓpꝛiam vnicuiq; partiti ſunt
accepit a dño donũ um. Foꝛte non eſt xe Pꝛopterea babyloniã cõtigit vocari ciui

tatem. Babel eni hebꝛei ↄfuſionẽ appellãt.
De hac turri meminit ſibilla dicens: Cum

oẽs hoĩes exiſterent vniꝰvocis:quidaʒ tur/

rim ędificauerũt excelſam· tanq; ꝑ eã aſcen
ſuri in celũ.De campo vero ſennaar in regi

one babylonis meminit eſicius dicẽs: Qui
e ſacerdotibꝰ ſunt erepti:iouis ſacra ſumẽ

tes · ĩ ſennaar babylonis venerũt · diuiſiq;
ſũt poſt h̊ diuerſitate linguarũ:migratiões

agentes · appꝛehẽdẽte mediterranea ſimul
7 maritima. Mec ſtereunduʒ puto ꝙ moy/
ſes dicit regma filius chus duos habuiſſe
filios · ſaba 1 dodan. Joſeph dicit. ſaba et
indã · qrũ iudas ęgyptiacã getẽ beſperioꝝ

6 3—2 èß

iſtoꝛia .

— .

inhabitãs iudęis cognomẽ ſnũ reliqͥᷣt ðᷣ
aũt ðꝛ de tra ſennaar egreſſus ẽ aſſur ĩtelli⸗
gẽdũ ẽ·qꝛ nẽroth expulit euʒ vi a terra illa
⁊ turre ꝗᷓ eiꝰerat iure hęreditario. Ael ĩtel/
ligẽdũ nõ ẽ de aſſur filio ſem· q inuenit pur
purã ⁊ vnguẽta criminũ vel coꝛpoꝝa quo
chaldea ⁊ aſſyria di
cta ẽ·ßᷣ aſſur · iregnũ Ahaldea babylon ·
aſſyrioꝝ inde egreſ ſennaaridem ſunt.
ſu eſt · q; tpe ſarug
ꝓaui abꝛaę factũ eſt. Regnũ quidẽ babylo
nij habuteit du de ſemie nemrothvſq; ad

₰n

rtam aliadẽ⸗ vltimu cuſmidẽ.
(Dꝛim incides. (Capi.XXXIX.

Nteri vero ob

Inueruntegyptios ⁊ aſſyrios ita.
rug belus nẽrotides rexbabylo
nis · qꝛ fuit alter belus rex gręcię ĩtrauit aſſy
riã ſ parũ obtinuit ĩ ea. Quo moꝛtuo filiꝰ
eiꝰninꝰtotã obtinuit aſſyriã:⁊ ciuitatẽ in q̃
caput regni eratitinere triũ dierũ amplia/

uit· 1 a ſuo noĩe niniuen dixit. Indeẽꝙg⸗/
Ddam hiſtoꝛie dicũt· regnũ aſſyrioꝝ cgpille

ab antiqͥ belo/qð verũ ẽ qᷓntũ ad initiũ Alij
Dicũt cępiſſe a nino· qð verũ ẽ etiã qᷓntũ ad
regni ampliationẽ. Minꝰvicit chã · qui ad-9
huc viuebat ⁊ regnabat ĩ bꝛactia alij tracia
7 dicebat coꝛoaſtres iuẽtoꝛ magicę art qͥ
ſeptẽ liberales artes i· xiiij · colñnis ſcpſit ſe⸗
ptẽ eneis ⁊ leptẽ late
ricijs z vtrũq; dilu Sirophanes pᷣmus
niñ. Minꝰ vo libꝛos idolatra ęgypti · dio
eiꝰ cõbuſſit. Ab eiſ/ phat᷑ꝰ lacedemonio⸗/
dem oꝛta ſũt idola rumin wetria magi

ſic. ſfſfſiiri anſhelmii.
¶ Heoꝛtu id oloꝛũ. Eapi.XI.

nus ſolatiũ doloꝛis imaginẽ pꝛis

ſſibi fecid· cui tãtã exbibebat reuerẽtiã vt q⸗

buſſibetreis qͥ ad egm ↄfugiſſent parceret.

res imagini eiꝰceperũt ĩpẽdere. Huiꝰexem/
plo plurimi charſuis moꝛtuis imagines de
Dicarũt·⁊ ſic ab idolo beli cętera traxert oꝛi

.

Dꝛtuo belo ni⸗/

cti ſũt bim ioſephuʒ

Venito ꝗrit vtruʒ
ab heber dicti ſunt

ginẽ. ſic⁊ ab einoĩe generale nomẽidoloꝝ

Siẽ enĩ dictꝰ ẽ belus ab aſſyrijs · ſic et alie
natiões ſᷣm ideomata linguę ſuę dixerunt:
alig bel⸗ alię beel · alię baalalię baalim JImo
nomĩa ſpecificauerũt alię beelphegoꝛ ·alię
beelcebub dicẽtes. Sed tandẽ ſeriem gene⸗

dig ſem ꝓpſequamur.
egen eratiõe ſem.

m cẽtũ anno/

rũ erat qñ genuit arfaxat biennio
poſt diluuiũ. Repugnare huic videt᷑ qð di
ctũ ẽ ſup̃ qngẽteſimo ãno noe natũ. Sem
ſexcenteſimo ĩundaſſe diluuiũ.Ergo poſt
diluuiũ cẽtenaniꝰerat ſem·⁊ biẽnio poſt cen
tü ⁊ duoꝝ qnoꝝ.Sʒ mos ẽ ſacrę ſcpturę ſe

pe limites numeroꝝ ponere paucis anis ſi

ſuꝑfuerit tacitt. Dõt ꝗᷓ dici ꝙ; ſem cẽtũ ãno
ruũ erat ⁊ duoꝝ·p̊ duos tacuit ſcriptura · vel
noe cũ genuit eũ qͥngẽtoꝝ ⁊ duoꝝ vel dno
deerãt ad ſexcẽtos cũ iundauit diluuiũ Alł

ita legit᷑ lra. Sem cẽtũ anoꝝ erat poſt dilu/

uiũ· erat biẽnio poſt diluuiũ qñ genuit ar

faxat. Joſephꝰaũt dic. Sem filius arfaxat

natꝰ ẽ poſt ãnos ·xij· facti diluuij · qð foꝛte
vitiũ ſcptoꝛis ẽ. Arfaxat genuit ſale:cui ĩ lu

ca ſubdirehaynan. ſᷣm · lxxqꝗ ↄdidit ſalẽ⸗qᷣ

heber · a qͥ hebꝛei di
Nui ĩuenit᷑ in gloſa
ſuꝑ lucaʒ. In qᷓdam
enumeratiõe genera
tionis chꝛiſti de cay⸗
hebꝛei vlab abꝛaã nan reperies ꝑ q;:m
q̃ſi a bꝛa hei. Heber locũ iſtũ coꝛrexit.
genuit phalech v ieean
ctam. OPhalech hebꝛaice diuiſio; eo ꝙ di
ebus eiꝰ ꝓ diuiſiõe linguaꝝ diuiſę ſũt gen/
tes · diuiſio tᷣraꝝ facta h̊ ſᷣiſto hcipueifa/

LTñ auguſtinꝰ dicit

cta ðꝛ· qꝛ in iſto ⁊i filijs eiꝰremanẽtelingua
antiqua ·.alij qſi ab eo diuiſi ſüt. Phalech

genuit reu. vel regan.qui ſarug ·q nachoꝛ

gad fu q thare. Thare cũ eſſet ſeptuaginta ãnoꝛũ
Pꝛoinde hoĩes ð regno eiꝰdiuinos hono

genuit abꝛam:nachoꝛ ⁊ aram·et eſt oꝛdo ſᷣ

poſterus. Aram enim pmogenitus ⁊ abꝛam

vltimus fuit · ⁊ foꝛte non genuet eos cum el⸗

ſet huius tem poꝛis: ſed tunccępit generare

— — — —

☛ — — —

—
—

dor
talie
une⸗
Tno
malie
gene⸗

Al

09

nnio
8d
Oem
ſſteen
uyel
nis
ino⸗
N
Adeoo
iil
tdilu,
ultar
nt
ſoꝛte
nilu
le

ngo⸗
ien
genn
dup
t,

idi
en⸗
ela⸗
1ge
alech
ecr⸗
i
ß
hum
nch
dae

iã centũ viginti anoꝝ erat cũ genuit abꝛaʒ
q fuit vltunꝰ. In thare termĩat᷑ ſcda etas·
bñs ſcdᷣʒ ſeptuaginta. Mille · xxij · ãnos · Pm
methodiũ ciliadẽ. ſm hebꝛaicã writatẽ an/
nos . M cc · xcij. Et
tot annos diẽ Joſe

Ita nõ bꝛeuẽ faciũt

phus vſq; ad nati/ banc ętatem hebꝛei.

uitatẽ thare · Hvſq;

ad natiuitatẽ abꝛaę extẽdit᷑ ̊ ętaſ. Poꝛro
arã genuit loth· ieſchã qᷣ ⁊ ſarai:⁊ melchã
7 moꝛtuꝰẽ añ pꝛeʒ ſuũ:ĩ hur chaldeoꝝ.Et ẽ
nomẽ ciuitat hur hᷣm ioſephũ:vbi ⁊ hacte/
