ſtas · et ſed erunt innumerabiles in cunctis
finibus ęgypti:et deuoꝛaueruut omne vi⸗
rens in lignis et herbis. Dicitur autem lo⸗
cuſta quaſi longa haſta/quia longioꝛa re/
tro habet crura. Feſtinuſq; pharao voca⸗
uit eos · ⁊ ait: Peccaui in den veſtrum et in
vos. Oꝛate ꝙ tollenda peſte etiam hac vice.

Et egreſſus moyſes oꝛauit dominũ.Et fla-

uit ventus ab occidenteet pꝛoiecii locuſtã
ĩ mare rubꝛum. Et indurauit dominus coꝛ

haraonis:nec dimiſit iſrael. .
¶ Deten ebꝛis Car

4
ℳ

es manum in celr
nebꝛe palpabiles · vt nec videre nec moueri
localiter poſſent egyptij:multi etiã mirabi⸗
liter cõpulſi ſunt moꝛi. Abicunq; aũt erat
iſrłlux erat. Et vocanit eos pharao· et ait:
Ite vniuerſi · oues tm̃: armenta remaneãt
Et ait moyſes. Mec remanebit ex eis vngu⸗
la pꝛeſertim cum ad huc ignoꝛemus· quid
debeam imolare. Et ait pparao: Cauene
vltra faciem meam videas ⁊ moꝛiaris.
ediebus egyptiacis.
(Zapituluʒ. XXIIII.

Bijt ergo movy
ͤ(ſes ad frẽs ſuos · et dixit dominus
Ndbuc vna plaga tgaj pharao/

nem et dimittet vos. NMotandũqꝛ plures
fuerunt in ęgypto plageę q; decẽ:q̃s exodus
nõ enumerat:ſ̊ non fuerũt adeo graues foꝛ
te· ⁊ ideo tacẽtur. Vñ qͥdã dies ęgyptiaci
Dicũt · qꝛ in his paſſa ẽ ęgyptus: qͥ ꝝ duos
tm ĩ ſingulis menſibo notamꝰad memoꝛiaʒ
cü plures foꝛte fuerũt. Mecẽ credẽdũ ꝙ egy

ptij licʒ aſtroꝝ periti · depᷣhẽderũt dies hos

nefaſtos in inchoatiõe opꝑis vel itineris · vel
minutionis. Nota etiã ꝙ qdam ęgyptioꝝ
timẽtes ęgyptum ꝑituram egreſſi ſũt vt cy⸗
crops qͥ ingreſſus gręcia vꝛbe ↄdidit · quaꝰ
vocauit actẽ ·ꝗ poſtea dicta ẽ athenę· quaʒ
qdã grecoꝝ diadas:qͥ dq oꝛtomenã dixerũt
Qui dictꝰ ẽ diffres.Et ẽ nomen ęgyptium
qð latine ðꝛ q̃ſi dihomo vl qꝛ tradidit grę
cis matrimoniũ maris et femie · vt ait pom/
peius trogus · vel bicoꝛpoꝛ: vel ꝓpter ꝓceri/
tatẽ ſtatureę· vl ꝓ viriũ ĩmenſitate · vel ꝓ pe
ricia vtriuſq; linguę quam habuit gerce et
egyptię· ſõ qͥ pᷣmo nata e ĩ arce oliua. Credi
tur etia eadẽ tẽpeſtate egreſſus dion yſiꝰ ba
chus q et argos cõdidit:⁊ vſũ vineę grerxis

Tedit. Dicit᷑ etiã diluuiũ ĩ teſſalia factuʒ ſeᷣ

deucalione:⁊ incẽdiũ ſub phetonte circa tẽ/
poꝛa moyſli:et ſub eo hercules antheũ vicit
erictoniꝰ filiꝰvulcani currũ. ⁊ troiliꝰ pmus
quadrigaʒ iunxiſſe ferunt. Egyptus ꝗᷓ pꝛꝰ
meſraim poſt aera · ab ęegypro rege ſubmer/
ſo ęgyptus dicta ẽ. Lacedemõ filiꝰ ſemeles
lacedemoniã ↄdidit:xantus triopaleſbum.
Epidaurus cõdita ⁊ coꝛinthus:quę pꝛius
ephyra · yſis ſm qͥſdam ex theleno epaphũ
gennit ˖ q memphim candidit·: cum in ſcdᷣa
eęgypto regnaret. Sane ceterminans dñs
plagã ꝗᷓ reſtabat·ait: Ingrediar in egyptũ
7 moꝛiet᷑ omne pmogenitum a pmogenito
pharaonis · vſq; ad pmogenitũ ancillę ꝗ ẽ
ad molã · etiã pᷣmogenita pecoꝝ.Apud vos
Vro nec mutiet canis: ⁊ petetis vaſa pꝛecio
agb eęgyptijs 1 dahut vobis.
ʒimoꝛum etagno pa

bis pᷣmus in mẽſibanni. Mic eſt apꝛ lis.id
lunatio apꝛilis· ꝗᷓ in marcio ſepꝑe inchoat
MHic ðꝛ ab hebꝛeis niſan · apud ęgyptios
parmuti apud macedones xanticꝰ. Qolu/
it qpe dñs iudęos a cetert natiõib differ/
re ſicut religione ⁊ caracterecircũciſiõis·ita
7 tẽpoꝛis ratiõe. Romani enĩ extraditione
nume põpilij pmuʒ mẽſem ꝓonũt ianuariũ

qꝛ tũc incipit ſol aſcẽdere poſt ſolſticiũ hie/
male ara bes inchoant anuũ ſoſt ſolſticiuʒ

eſtinũ.Cõgruentiꝰ videt fieri ab hebꝛeis ĩ
marcioin qͥ 1 mũdus cõdit legit᷑. In apꝛi⸗

li ergo cerimoniali differunt a nobis: ĩ tem

poꝛali conueniunt nobiſcũ. Et adiecit dñs
Decima die menſis huius tollet domus

quęq; agnuʒvel ſi non poterit agnumſal/
tem hedum Muod ſi non ſufficet numerꝰ

domus ad eſum agni · aſſumet de domo vi

cina domui ſuę iuxta numerum animaruʒ
quę ſufficiant ad eſum agni:⁊ erit ſäaſculꝰ
anniculus· id eſt: vniꝰanniſine macula:nõ
quideʒ vwlleris ſed coꝛpoꝛis · ꝗq in leuitico

determinat.Si cęcũ fuerit ſi fractũ ⁊c · ⁊ ſũ/

ptum de gręge ſeruabitis euʒ in domo vſq;

ad/xiiij·diem· ⁊ ĩmo S
labit eum oĩs multi Perx·lunam alias

„ „ 6

Terũ dirit do⸗

un?ad moyſen: Meiis iſte erit vo

tudo filioꝝ iſrł quę

qᷓ; domꝰ.ſſuũ ad ve

ſperã · ⁊ tin getis cũ

faſciculo yſopi vtrũ
q; poſtem ⁊ ſuperli⸗/

minare ſanguie edẽ

tes carnes nocte illa

gſſas igni · nec coctũ

qd de ea aqua aut
cruduʒid eſt: ſemi/
coctuʒ ex feſtinatio
ne· 1 acimos panes
cum lactuc agreſti
bus · quaꝝ amaritu
do amaritudinẽ ſer
uitutis memoꝛaret

xiiij· innuit᷑ ꝙ agnus
q tollebat᷑ ſignifica/
bat aliqͥd et᷑nũ. Sic

eniz ð luna q̃rta die

creata q̃ſi fuerit pꝛi9/
ma die mũdixj· añ
mũduʒ. x. Aiũt qᷣdã
q x· capita erant in
eſu vniꝰ agni. Bene
attẽdas h̊ ſcð ꝙ; luna
fuit creata qrta feria
7 eo die · xiiij · ⁊ ſic ter
tia feria fuit · xiij· ſecũ⸗/
da feria · xi · pꝛima fe

ria.xj.

in ſempiternum. Caput cum inteſtinis vo/

rabitis ⁊ pedibus. Si quid reſiduuʒ fuerit
igni comburetis · quia vt ait: Yoſephus · cre
matum ſurſum ferni ſolet · et eleuatio ignig

Aeuat
ſigna
woce
gete
chlos
ſansn
pbien
tnoge!
gnoge
ſboter
ſtage
terd
rion
ſeng
Pina
ſepti
buf
dicht
fiente
ſſter⸗
gnuole
punren
wnoli
Psleg
ſkfeeen
Ngegat
mne

6

cmtee
line
adeg,

nihdi=n

midlositn
Mamdäoe
Dritunni
wkſalkiy
t hni
tanedsin
Ctadietdis
loller donnns
tagnunmell-
ſaetnuma
addrovi
mn minemn;
Tnſad
Inemacovno
gdinleuii
fracti inſi
in wo rſch

lonam alins
nmit agnus
drt ſniſtn
iatni G
Rlunaönde
miifuntn
dirnitin
inr iit
n
m wihen
sbiarn
uniqin ni
hipi iin
ntii niſe
iinpinm .

tſium⸗
eicrmfnt
hhise .

lanoins

ſignauit nec com edet ð eo ĩcircũciſus. De

modo etiã comedẽdi ait:Renes vꝛos accin
geti calcimẽta habetes ĩ pedib:tenẽtes ba-

culos ĩ manibo os nõ frãget · nec ð carnib

eis innumerabili· et

eleuatiõeʒ ab eis peſt! ꝗᷓ vaſtauit ęgyptios

. de exitu iſrael dee L to.
foꝛas mittet·⁊ comedet feſtinãter. Eſt enĩ (Bear egypto.

phaſe · i · trãſitꝰ dñi Dicta ẽ aſt nox illa traſi
tus · qꝛ trãſiuit ĩ ea angelꝰp ęgyptũ pcutiẽs
pmogenita ab boĩe vſq; ad pecꝰ.⁊ tranſiuit
ſupꝑ tecta hebꝛeoꝝ · linita vel illita ſanguine

Et aggreſſus ẽ iſrł iter trãſeũdi ab ęgypto

Iterũq; ait dñs: Diẽ hũc habebitis ſolẽnẽ
in monimentũ ĩ generationib vꝛis cultu

ſempiterno. Septẽ diebo acima comedet·

pma dies erit ſancta ⁊ venerabilis · ſiliter et
ſeptima. Mihil oꝑis facietis ĩ eis · exceptis

bis ꝗᷓ ad vſcẽdũ ꝑtinent. Patet ꝙ medijs

dieb poterãt opari Et h̊ etiã ptʒ:qꝛ ſabba
tũ erat eis ſolẽniꝰ quouis feſto q;tũ ad ocin
ĩqͥ nec ꝑᷣd vſſcẽdũ lʒ oꝑari. Inde potuit eſſe

mulieres ĩ ipſo die ſolẽni paſce potuerũt

parare vnguẽta ad vngendũ dñʒ:q; ſabba
to nõ licuiſſet. Ju ecechiele feſtũ in pᷣma die
ablis legit ˖ et in · vij · q ð nõ b. Et egreſſi filij

iſrl fecerũt ſicut cepit dñs moyſi ⁊ aarõ et
ↄgregati ſũt· xiiij · luna ĩ finib ęgypti circa
rameſſen. Lñ ioſephꝰdic eos cõgregatosx

luna.⁊ vix expectaſſe quartãdecimã.
Bel

e pꝛimogenitoꝛum.
apitulum. XXVI.

ctis medio · ꝑcuſſit dñs omnepᷣmo
enitum egypti:nec erat dom? in q̃ nõ iace/
ret moꝛtuꝰ.dño foꝛte ita ꝓcurãte non fuiſſe

rao dixit moyſi ꝑ nũcios vt egrederet᷑ cum
oĩbꝰ ſuis · imo et egyptij vꝛgebãt eos exire
Culit igit᷑ ꝓpłs farinã ↄſperſaʒ ſuꝑ hũeros
ligatã ĩ pallijs · ⁊ petierũt vaſa ab ęgyptijs
Vſtẽq; plurimã ⁊ ſpoliauerũt egyptios exp
cepto dñi · tũ ꝓ mercede laboꝛis q̃ fraudati

erãt · tũ vt inde fieret tabernaculũ.Et erant

qſi · de · milia viroꝝ

peditũ abſ puuliſ DObarao vl egyptꝰ

vulgo famulgtiũ ꝗ decẽ plag verbera/

ctũ eſt aũtno

domũ abſq; pᷣmogenito. Cõpulſuſq; pha⸗

apituluʒ. XXVII.

lctũ eſt aũt vt

dũt ꝙ ouis ex ĩpꝛouiſo aſtitit iut᷑ eos ꝗᷓ̃ lo⸗

cuta ẽad eos.Ob quã rem duxerũt eã ſecc
mlto tꝑeꝑ deſertũ:⁊ dixerũt eã ouẽ ioſelp
ð q̃ ibi:Qui deducis velut ouẽ ioſeph. n

egreſſu etiã eoꝝ terręmotu facto multa tem
pla egypti cũ idolis ſuis coꝛruerũt. Habi⸗
tatio aũt filioꝝ iſrł in egypto fuit · cccc xxx⸗

ãnon. Sʒ noĩe ęgypti itelligẽdusẽ oĩs ĩco.
latꝰ eoꝝ ·qͥ incepta a ꝓmiſſiõe abꝛaę factaĩi
via meſopotamięa q̃ vſq; ad legẽ datã tot

ãni fluxerũt.Solis eni·c xliiij· ãnis ſeruiuit
iſrł in ęgypto poſt moꝛtẽ ioſeph. Quibꝰex⸗

pletis · eadẽ die egreſſa ẽ oĩs multitudo de

fra egypti:qð etiã mirabilitera deo factũ ẽ.
Vel foꝛte eadeʒ dieq̃ exiuit abꝛaã ad pere/

grinãdũ.Et nota qð h̊ ðꝛ · die q̃ egreſſi ſũũt
⁊infra · memẽtote diei huiꝰ ĩ q̃ egreſſi eſtis
de egypto pma die . agimon· etiã ſup̃ legit
dictũ eis · nullus egrediat᷑ oſtium domꝰ ſuę

vſq; maneecontra ſtatim legit᷑ ̊. Mox iſta

terra ęgypti ·⁊ in benedictione cerei dicunt

nocte educti. Foꝛte intelligenduʒ eſt nocte

eductos/id ẽ·ad mane egrediendũ ab ęgy⸗
ptijs nocte compulſos. Oꝛofectiq; ſunt de
rameſſe ĩ ſochot · nec ſunt ſecuti eos ęgyptij
ſepeliẽtes moꝛtuos ſuos Multi etiã egypti
oꝛũ flebãt pęnitẽtes ꝙ eis fuerant tã crude
les. Coxerũtq; farinã quã tulerãt ð ęgypto
feceruntq; ſubcinericeos panes agximos ex

mumerabili; et ta non ceſſit· ſolo ſan
duyxerũt ſecũ diuſi guine agni victa · fili
generis animantia os iſrł dimiſit.

niilus ſtter ſolitũ adhucinundaret
errã q̃ erat ſepulcrũ ioſeph. Tenebãt᷑ aũ=t
iuramẽto aſpoꝛtare oſſa eiꝰ Tũc moyſes ſcri
plit ĩ lamĩa aurea nomẽ dñi tetragrãmatõ
q̃ ſuppſita aꝗᷓ ſuꝑnatauit·vſq; dũ veniẽs
ſtaret ſup vbi erat ſepulcrũ. Et effodiẽtes
ſuſtulerũt oſſa ꝗᷓ ſublata legũt᷑ eis ꝓphetalſ-
ſe foꝛte ð difficultate itinert. Tñ hebꝛęi tra

modico tñ tpe coagnlatos. Mis enĩ vſi ſũt
triginta dieb. Nõ enĩ vltra ſuffecerunt ꝗᷓ
tulerãt de egypto lʒ ſub neceſſitate cuſtodi
Enec eis ad ſocietatẽ wſcerent.
ctificatiõe pꝛimogenitoꝛũ.
apituluʒ. XXVIII.

Iritqʒ iterum
dus ad q⸗ Sanctifica mibi
omne pmogenitũ maſculinũ q ð aperitvul
nã · tam de hoĩbꝰ qᷓ; de iumẽtis · qꝛ pcuſſerat
Pmogenita ęgypti ĩ liberatiõe eoꝝ Et qꝛ ſo
los maſculoſ ꝓ h̊ ſibivoluit ſanctificari · di
ci pᷣt· nõ ꝑcuſſos niſi tiñ maſculos. Ael foꝛ

te q; pᷣmogenita eoꝝ a pcuſſoꝛe an gelo libe

maoyſes

raueratet h̊ mõ ſua erat:voluitq; vt dein/
eps eſſent ſua oĩa. Vel qꝛ ex oĩ fructu pᷣmo
Tonoꝛãdus Edeꝰ. Prꝛimogeniti g qͥ erãt de
filijs leui offerebãt᷑ nec redimebãt᷑ ⁊ ſeruie/

ſynai ad imolãdũ ſibi. Tü ſi pęnitẽtes ęgy

ptij wllẽt eos ꝑpſeqͥ· grauẽ moleſtiã ſuſtine⸗

rẽt itiner. Armatiq; aſcẽderunt filij iſrł de

terra ęgypti ·mlta ·ſ·ſuppellectili muniti EIn

alia traſſatio hʒ·qnta ꝓgenie aſcẽderũt fi/
lij irk. Moyſes enĩ a iacob qͥntꝰ fnit · vel p

tribũ iudęa phares vſq; ad ſalomonẽqͥn-
qʒ fuerũt tm̃ gñationes. Hebꝛę? hʒ· qͥnqʒ

gnatiões aſcẽd erũt filij iſrł. Pꝛofectiq; de
ſochot venerũt ĩ ethã. Ethan ciuitas erat
tũc deſerta ĩ capite ſolitudis ·ꝗᷓ a ioſepho ly
cus ðᷣʒ · vbi 1 baby·
lonẽ poſtea factã di Mõ illã famoſaʒ ba⸗
cit · dum cambiſes bylonẽ nabuchodo/
eęgyptũ vaſtaret. noſoꝛ.·pᷣ aliã babylo⸗
nem ꝗᷣ etiã nic inha⸗

bitat· ðꝛ ibi requieſcere beata katherina in

mõte ſynai·⁊ ſũt ibi monachi religioſi·⁊ ar-
det ſolũmodo oleũ in lampidibꝰqð ð tum

bãt iugit᷑ dño · pmogeniti alioꝝ offerebãt᷑. (allin⸗ beateę virginis mangt.
et . v ſiclis redimebãt᷑. Pꝛimogenita peco edð

rũ apta ad ĩmolãdũ oblata erãt ſacerdotũ
Immũdoꝝ vero nõ oblata·ꝗᷓdã redimebãt᷑

vt pᷣmogenitũ aſinioue mutabat · ꝗ ꝓ eo of⸗

ferebat᷑:ꝗqdã nec etiã redẽpta occidebãt᷑· vt
pᷣmogenitũ canis Et adiecit dñs. Cũ intro
duxerit te dñs in terrã ꝓmiſſaʒ intimabis hᷣ
filijs tuis· puanda ritu ſempiterno. Eritq;
Hq̃ſi ſignũ ĩ maun tua · ⁊ q̃ſi appenſũ qͥdob
recoꝛdationẽ añ oculos tuos· vt ſcʒ huiꝰ li/
beratiõis memoꝛia nõ aliter veniret ĩ obli/
uionẽ q; ꝗᷓ manu gerũt᷑:vel añ oculos appẽ
dunt. Qð phariſei ad lr̃aʒ obſeruantes in
chart h̊ ſcribebãt:⁊ decalogũ ſimul·⁊ eas ſi
niſtris circũligabãt bꝛachijs ⁊ interoculos
appẽdebãt:qs dñs in euangelio philacte
ria vocat a philaxe etthoꝛac

NDe deſerto egypti. Ea. XXIX

Gitur cũ emiſiſ
ſet pharao ꝓpłm· non eduxit eos
paleſtinã cõterminã ęgypto· ꝓpr
antiquã moleſtiã et odiũ patrũ · ne inſurge⸗/
rẽt philiſtei aduſus eos · ſ̊ circũduxit eos p
deſertũ ·qð ẽ iuxta mare rubꝛũ. Tum ꝓmã
dato dñi iubetis · vt duceret ppls ad mõteʒ

ucatu colũnę et marerubꝛo.
¶ Capitu lum. XxXX.

Dminus autez

vt dux eſſet itineris · Hcedebat eos
per diem in colũna nubis contra feruoꝛem
ſolis. ⁊ ꝑ noctẽ in colũna ignis: ꝗ̊ tenebꝛas
vt ſibi a ſerpẽtibꝰ ꝓuiderẽt. Pꝛęecepitq;

dñs vt reuerſi aliquatulũ verſus ęggyptũ ca

ſtra metarent᷑ in regione phia yroth· ꝗ ẽ int
magdalũ ⁊ mare ʒ beelſephon Eſt ant mag

daluü ciuitas in cõfinio ęgypti · ad quã iu-

dei tpe hieremię ĩterfecto godolia pmo ↄfu
gerũt · ⁊ poſuerũt caſtra ſup mare rubꝛum.
Huiꝰmaris qq̃ nõ ẽ rubea ·ſ oĩs terra circũ
ſtans rubea ẽ · ex q vitiat᷑ gurges ⁊ inficitur.
vñ minimũ acutiſſimũ excipit᷑ Quicqͥd etiã
ad eſũ in fructibꝰẽ in hũc coloꝛẽ cadit. Ob
hoc ibideʒ rubꝛe gẽmę inueniũtur ·quę hu
mo inuolute ⁊ĩter harenas attritę terrę co
loꝛem habent et maris. Hoc mare in duos
ſinus diuiditur · qui ab oꝛiente ẽ ꝑſiccꝰap⸗
pellatur:qꝛ pſe oꝛam eius inhabitant alter
arabicus dicit: vbitñ nos dicimus rubꝛu:·
hebꝛeus dicit cannoſum · quia canne in li/
toꝛibus eius abundant. Sanetbicoartai

4

wios

uites
Nüor
figr
gen
Pie
(o
ſen
wo
pl
hiene
len⸗

duis
Au
nie
xilin

iſe⸗

Gite

ſug
nd

W
ſione
fetſ
dinẽ
lunts
ſynes
wkei
Pomee
or
ſicabe
iein
gamn
ſiſentd

(pptioe

1

ignist
blerabi
labeste
ione
Wiier

Altin
leſtüſin,
ntſiiiiſte
linunit,
ſeöcenitfß
fni
Aononidn⸗
dody ang;
Prfangn
Anitis ant
itolpbo

liimeindr
nenbucdeo⸗
ſeninücinbe⸗
blhennain
tigoler⸗
odeun
WD
nuento,

gte
jecuebatos
tnaferuotem
zimnednas
Prepich
ſas gr
unotb int
dRurmg
cri
Pcunn
Femmoi
Ngoltfan,
S
alniadt
niünrl/ ln
nmnime
meinduos
neiglaky⸗
bitnntait
14 nneil/
netic

II

in litoꝛibe eiugabundat. Saneibi coartati

ſunt filij iſrł. Ex vna pte erant mõtes aſper
imi im eabiles ex altera pte mare.
itu maris rubꝛi.Ca.xXxXI
Mmutatu qʒ ẽ
coꝛ pharaonis · tulitq;· ccc· currus

ꝓpꝛios· ccc· ab ęgyptijs · ⁊ inſecuteſt eos·
equites q; Duxit:l:milia:⁊ ducẽta milia pe/

ditü armatoꝝ Leuãaãteſq; oculi hebꝛei:vide

rũt ęgyptios poſt ſe·⁊ timuerũt valde.Ne/
q; enĩ fugę facultatẽ habebãt nec pugnare

Ppwterãt · qꝛ inermes erãt · nec ibi moꝛari ꝓpt᷑
ciboꝝ inopiã.Cũq; plurimũ arguerẽt moy

ſen · dixit eis: Molite timere h̊ fecit dñs/vt

hodie videati magnalia eiꝰ. Ipe pugnabit
ꝓ vob ⁊ vos tacebit.. Egyptios qͥs videtis

nũc·nõ videbit ĩ ſempiternum. In hebꝛeęo
pleniꝰ ẽ:nõ videbit ĩ ſempiternũ ·vt nücvi
detis Nuos. ſ. Et oꝛauit moyſes ad dominũ
Qui ei dixit: Quid clamas ad me? Elena
virgã tuã ⁊ tẽde manũ tuã ſuꝑ mare ⁊ diui
de illudvt ſuꝑ ſiccũ in grediat᷑ filij iſr ł. Col

lẽq; ſe angelꝰ ꝗ ſcedebat eos ſietit poſt ter

gũ ĩter egyptios ⁊ iſirł:⁊ erat nubes tenebꝛo
la egyptijs · ᷣ lucida hebꝛeis.Cũq; extendiſ
ſet mo yſes manũ:flauit vntus whemẽs ⁊

Vrtitaquã ĩ ſiccũ · ⁊ diuiſũ ẽ mare ĩ·xij diui
ſiones · vt queęq; trib pꝑturmas ſnas ĩcede

ret Et aduocãs moyſes ſinglas tribo hᷣm oꝛ
dinẽ natiuitatl ſuę hoꝛtabatr eos· vt ipſũ p/⸗
euntẽ ſequerẽt᷑. Cũq; timuiſſent ĩtrare ru be
ſymeõ ⁊ leui. Judas pmus aggreſſus ẽ iter
ꝓoſt eũ · vñ ⁊ ibi meruit regnũ. Pꝛofecti ſũt
Op mediũ maris.⁊ erat aqᷓ q̃ſi murꝰa dextrł

eoꝝ ⁊ a leua. Qð vidẽtes ęgyptij vſanos
iudicabit eos. Sʒ cum viderẽt illos ilclſos
abire · ingreſſi ſũt poſt eos. Jq; vnerat v/
gilia matutina. Et
reſpexit dominꝰ ſup Muattuoꝛ dicũt vi

ggyptios ꝑ colũnã gilię matutine/pᷣma

ignis et nubis · in / ↄticiniũ · ſcda intẽ pe

tolerabiles imbꝛes ſtinũ:tertia gallicini/

Fues tonittꝰ coꝛu/ umqrta antelucanũ

alonel a lãpa ¶⁊ipſi in q̃rra ingreſſi
des iniecit ſuꝑ eos. ſunt mare m bꝛũ.

Vn et territi dixerũt: u giamꝰ iſraelẽ. dñs 3R

enĩ pugnat ꝓ eis. Filij at iſrł ſᷣm ioſephũ

ad z wſitã venerũt terra. Mebꝛęei wero tra⸗

dũt ꝙ cũ veniſſet ad extremũ mõt poꝛrectii
mareꝑ lõgã maris viꝗ eos obliquaſſe:a cir

cũeundo montẽad ideʒ litꝰ ęgypti redijſſe.

Qð ꝓbant ſic Matura maris ẽ vt qð perit
in eo ad ꝓximũ litꝰ ꝓijciat. Cũ g̊ mane iace

rent ęgyptij moꝛtui litoꝛe· ptʒ qꝛ ides erat

litꝰ ex altera mõtis pꝑte. Mon enĩ in ſpatio
noctis fere equinoctialis: nec illi nec hi etiã

ad mediũ maris tranſcurriſſent · quia ſpa-
tioſum eſt ibi. Cũq; ſic ꝑturbarent᷑ egyptij
moyſes domino iubente extendit manũ ſu⸗
am ſup mare · reuerſe ſunt aquę ad pꝛio/
rem locum operuerũt ęgyptios nec vnus
quid em ſuperfuit ex eiset tulit iſrael arma

moꝛtuoꝝ:moyſeſq; dno canticum expoſuit
exam etro carmie. Cantemꝰ dño ⁊c. Qð qꝛ
pus legitur cęteris:cãticũ dꝛ cãticoꝛũ. Mec
hoc diſcredendũ eſſe dic ioſephꝰ.ecũ alexan

dꝛo macedoni ⁊ exercitui eiꝰ dariũ inſequẽ⸗

ti mare pamphileũ diuiſum fuiſſe legitur.
dño iubete · qui ꝑ eü regnũ perſaꝝ delere vo

luit. Moꝛatus aũtiſrael inxta litus maris
vij· diebus · 1 cñ tympanis ⁊ muſicis inſtru⸗

mentis ſingulis diebus veniebãt ad litus⁊

cantabãt dño canticum moyſi · viri ſeoꝛſuʒ

7 mulieres ſeoꝛſum. In cuius rei memoꝛiaʒ
vij· paſcalibus diebus cantando redimus
ad fontes. Et terminatur hic liber ioſephi
ſecundus.

edulcoꝛatiõe aquemarath.

ſunt in deſertuʒz ſur. Tamen hebꝛe⸗

ds habet in deſertum ethã. Dicimus enim

qꝛ pus ante mare fuerunt in deſerto etbam
poſt mare in deſerto ſur· poſt helym in deſer⸗

to ſyn. Ambulaueruntq; tribus diebus p
ſolitudinẽ nec inuenerũt aquam donec ve⸗
nerunt ĩ marath· vbiaquã inuentã ſ ama⸗
ritudine nõ poterant bibere. Añ ⁊ locũ illũ
dixerut marath· ab hac amaritudine aꝗᷓ vł

potius ꝓ amaritudine animi.Animequioꝛ

òòMR êc S“ = 5 .

eſt enĩ qͥ ſitit ſi nõ ĩuenerit potũ q ſi iuentũ

guſtare nõ poſſit. Dñs ãt oñdit lignñ moy
ſi qdᷣ cũ miſiſſet ĩ aqs dulcoꝛatę ſũt Foꝛte li

gnũ illud tlis efficacię erat:⁊ foꝛte miraculo

ſe factũ ẽ vt ĩ ſolitudie ĩ q̃ nõ erat lignũ ĩue
niret᷑ lignũ. Hebꝛeꝰdic · qꝛ illõ lignũ natu
ralit᷑amariſſimũ erat ⁊ vt mirabilit᷑ ĩinote/
ſceret vis diuĩa·amaꝑ additũ amaro dul-„/
cedinẽ opatuʒ ẽ. Joſephꝰvidet᷑ velle:q; aꝗᷓ
vitiũ hotraxerãt:q; ſp ĩ mõte fuerãt ſm illð
Et vitiũ capiũt ni moueãt᷑ aq̊. Dic enĩ ibi
fuiſſe modicñ puteũ. Sumẽs ãt virgã moy
ſeſ quã habebatĩ pñti:ſcidit eã p mediũ ĩ lõ
gitudĩe inciſionẽ faciẽs ⁊ iecitĩ puteũ·⁊ ſce
pit foꝛtibꝰvt haurirẽt aquã ⁊ plurimã pus
effũderẽt: vt vltima ꝗᷓ remaneret ·frequẽtib⸗
ↄcuſſionibꝰexercitata ⁊ purgata fieret pota
bilis. Ibi etiã dedit eis indicia:nõdũ tñ ĩ re
H daturũ ſe ꝓmilit · ſi obedire ſibi vellet.

eduod ecim fõtibus et.lxx.pal./

mis helym. ¶ Capi.XxXXIII.

R. rũt
Oſt hec venen
Alym . vbi erãt · xij · fötes · · lxx · palmę

Et dic̃ioſepbꝰ ꝙ modica qqᷓ erat in fontib
vt er ea modicũ ſumeret᷑ manibꝰ. cenoſũ

eẽt T ĩutile. Pꝛopt᷑ h̊ etiã palmę nõ multũ

eminebãta tra · qꝛ nõ ſufficiebathumoꝛ ad
ↄglutinãdũ humũ.Exinde venerũt in deſer

tũ ſyn · q ẽ inter helym ⁊ ſinai vbi plures fe

cerũt mãſiones ꝗᷓ in numeris exponunt.
(Becotumichus ermanna.
Capitulum. xXXXIIII.
Bito decimo
die menſis ſcði ·i · maij · xxx · die · ab
1 8 egypto

xi tu eo

qñ ·. ſcðᷣm paſca ce Pꝛecepit dñs moyſi
lebꝛat᷑ defecerũt eis vt ſi aliqͥs : vel pꝛo re

victualia ꝗ̊ tulerãat motione vel ꝓĩmun
ð egyoto · ⁊ dixerũt dicia non poſſet pa/
Ach; moꝛtui eſſe / ſca celebꝛare · ĩ pmo ·ſ·
musĩ egypto · qñ ſe apꝛili ſcdi mẽſis · ſcʒ

debamus ſupollas maij decimo die ills

carniũ: comedeba celebꝛaret.
mus panẽ ĩ ſaturita

te. cũq; oꝛaſſet mo ſeſad dñz dixitad os

Audiuit dñs murmuratiões vẽas g eum⁊
dabit vob vſpe carnes:⁊ mane panes ĩ ſa
turitate Factũ q; ẽ vſpe.Et aſcẽdens cotur
nix ð ſinu arabico vbi ſcipue nutrit᷑ trãſcẽ

ſo medio mari operuit caſtra· ⁊ ad libitum

ppli capiebat᷑.Eſt autẽ coturnix auis regia

quã ioſephꝰoꝛtigiã vocat·gręcꝰ oꝛtogome⸗

trã· nos vulgo curlegiũ dicimꝰa currendo.
Mane vo cuʒ oꝛaſſet moyſes ros deſcẽdẽs
illinitꝰ ẽ manibꝰeiꝰ quẽ pᷣus im bꝛẽ ſuſpica-
tus ẽ ·ß cũ guſtaſſet · . elte mellis dulcedinẽ
panẽ ꝓmiſſũ datuʒ ĩtellexit:⁊ iacuit ros p
circũitũ caſtroꝑ·⁊ erat granũ minutũ qſi ſe/
mẽ coꝛiãdri:albũ ĩ modũ pꝛuinę:⁊ qſi pilo
tuſũ. Qð vidẽtes filij iſrł dixerũt. Mãhu · i⸗
q̃dẽ H;: Vñ deinceps mãna dictũ ẽ. q⸗
dDam ĩdeclinabile putãt.alij ĩ ᷣma declina⸗/
tione ponũt · alijĩ tertia · ſicut ⁊ paſca · ce · xel
paſcatis. Et ait moyſes: Hic ẽ panis vob
datꝰa dño. Colligite vob gomoꝛp ſingu/
la capita.Et collegerũt alij plꝰalij minus⁊

mẽſi ſũt ad mẽſurã gomoꝛ. Nec qᷣ plꝰ colle/
gerat habnit ampliꝰ.nec qͥ minꝰ parauerat
reperit minus. Foꝛte em in aceruis collecta

ponebãret reddebatſingulis gomoꝛ. Nᷣ

ioſephꝰvocat aſſariũ · ⁊ eſt decima ps ephi.

Ael foꝛte q;tũcũq; qͥs colligeret veniẽs ad

ꝓpꝛia nõ ĩueniebat

niſi gomoꝛ qᷣ ab alijſ Der miraculum fa⸗

etiã comedebatur. cum eſt. vt edacibus

Colligebat᷑ aũt ma ſufficeret gomoꝛ.
ne · qꝛ cum incaleſce
bat ſol liquefiebat · q d miraculoſũ erat · cũ
ad ignẽ durũ fiebat. Terebantaũt illud in

puluerẽ· ⁊ cõglutinatũ in panes foꝛmabãt-
cuiꝰ ſa poꝛ erat dulciſſimꝰ ꝓ quo dictum eſt
ſimila cnz melle. Et
alibi ſapoꝛ paĩs ole· onſonat tñ ei qð i
ati. Qð vero dicit᷑ libꝛo ſapientie dici·
quia ſapiebat ĩ oꝛꝛ Panem decelo de⸗
cuiuſq; qdð deſidera diſti nobis habentẽ

batnõ multũ autẽdomnem ſapoꝛez ſua⸗
ticũ ẽ. Dic̃ ioſeppꝰ uitatis.
ꝙ etiam hactenꝰ ri/

gatur locꝰ ille ſiccis imbꝛibꝰ. Myxitq; moy-

ſes ad ppłm. Mullꝰ relinquat ex eo in mane

IJèòMM

tinön
ſatooe
ſlopmn
ſaficart
urqrſp
dupless
nor ee

falies

gmer
inem;
guren
byien
cdi
lengtab
Ght
l. Ho⸗
düͤtane
el

⸗
pbimn
ſione⸗
ſemol
omnin
noyſen
cabu
Gun
aben
ſedicn.
Pteroꝛe
Lugee
noſſen
dizdictte

Düütl
agd

mepanag.

Lenuneni
Penadlbinn
nn usng
Nooloenn
mmanng,
mdſͤlß
indiſihin⸗
clelcni

NLTnIINn

ininniid
nine⸗rſi⸗
müt Wibee
imadelin,
1aſeredl
ipanswo
Pnandſng⸗
Dbali ninudt
erqoboln
nin pannen
uiscolen
gonor. Q
nmagseh.
tWis

miracnlunt,

KNteNlhs

etgnn,

bemitluin

onafnlſir
gnimmi

lunnid

Pinnedit

dere de
obis habene

ſſapvre,

Ztmpß
cwpynine

—

Quidã tñ reſeruauerũt · ⁊ ſcatebat vermibꝰ

⁊cõputruit. Pꝛęcepitq; moyſes vt die ſexx

to colligerẽt cibos duplices · q; ſabbato nõ
inueniebat᷑ ĩ agro. Tñ ſeruatũ i die ſabba⸗/

ti nõ coꝛrũ pebat᷑.Quidã q; putãt nec etiã

ſexto die collegiſſe quẽq; niſi vnũ gomoꝛ · H
illð p miraculũ multiplicabat᷑ vt duobus
ſufficeret diebo · Binde colligẽteſ:qꝛ ĩfra legi
tur · qꝛ ꝓpt᷑ ̊ tribuit vob dñs dieſexto ciboſ
duplices. Dixitq; dñs moyſi. Imple go⸗

moꝛ ex eo· vt cuſtodiat᷑ ĩ futuras retro gene
ratiõ es.i.in poſt futuras retro generatiões

ad memoꝛiã retro habẽdã.Et fecit moyſes

iuxta verbũ dñi· poſuit illud aarõ in vʒyna
aurea in tabernaculo reſeruãdũ.Aiunt he-

bꝛei eos pᷣmo habuiſſeparuũ tabernaculuʒ
in qͥ dñm ↄſulebãt · deqͥ infra. Moyſes tol/

lens tabernaculũ:tetendit extra caſtra pcul.

Ael p ꝑꝛolẽſim de futuro tabernacło dictũ
eſt. Hoc cibo aliti ſũt filij iſrael.xl.ãnis vſq;
dü tangerẽt fines terrę chanaann.
¶ Deaqua data in raphidim.
Lapitulü. xxXxXV.

eſt oĩs multitudo 8 deſerto ſyn ꝑ

mãſiones ſuas iuxta ſmonẽ dñi:⁊ venitĩ ra

phim · nõ ꝙ verbo diſtingueret eis dñs man
ſiones ſᷣ iudicio nubis ſtantis· quã heũteʒ

ſemp ſeꝗbant ea ſtãte caſtrametabat. Ibi

omnino defuit aqua· 1 murmauerũt cõtra
moyſen · qͥ ait ad dñʒ. Quid faciã pplo huic
Ad huc puſſilũ ·⁊ lapidabit me.Et dñs ad

eũ. Sume de ſenioꝛibe iſrl· ⁊ vade ad pꝑetrã

oꝛeb · pcutieſq; eã virga pars ẽ montꝭ ſyna
ſic dicta. Alia eſt alibi petra oꝛeb · dicta ſic
ꝓpter oꝛeb regẽ·qͥ occiſuſẽ ĩ eafactũq; ẽ ita

Et egreſſę ſũt aquę⁊ bibit pplłs·⁊ vocauit
rauit ei moyſes ſigna ꝗᷓ fecerat ꝓ eis dñs · ·
vniuerſum laboꝛem itineris ſui. Et congra-⸗
tulans illi ietro ait. Genedictus dñs qͥ eri-
puit polm ſuũ de terra ęgypti. Nũc cognoęt
ui qꝛ magnuſ eſt dñs ſuꝑ oẽs deos. Obtulit

moyſes nomen loci tẽptatio ·qꝛ tẽptauerãt

dñʒ dicẽtes. Eſi ne dñs ĩ nobiſan nõ:Alię
poſi fuerũt aquę contradictionis.
¶ Depugna contra amalech.

¶ Capitulũ.XxXVI.

Gitur pꝛofecta

WGeſſus ẽ autezʒ

amalech vt pugnaret aduſus iſr Au guſtinꝰ tñ nõ vult gentile imolaſſe oño

tumtuli

l s S .

ĩ raphidim. Strabꝰ ait. Amalech fuit filiꝰ

hiſmahel · aqͥ amalechitę · qͥ ⁊ hiſmahelitę

ipſi ſüt ſaraceni. Hos dicit ioſephꝰ pugna
celſ‚in habitãtes goboch vel iaboth petrã
a circũſtantibb cõductos ad bellũ aduerſus
hbebꝛeos. Ecõtra legit᷑ ĩ genelſiꝙ eliphat p⸗

mogenit eſau genuit de cõcubina amalech

Vñ in libꝛo regũ · vbi filius doech idumei
nũcianſ dauid moꝛtẽ ſaul ait. Amalechiteſ

ſũ.Foꝛte duo fuerũt equiuoci:⁊ ex his duo

ppli. Elegit aũt moyſes ieſũ ð tribu effraim
virũ bellicoſũ ad dimicandũ cõtra hoſtes
cui paucoſtradidit armatoſ plurimos ad
cuſtodiã caſtroꝛũ retinuit. Ipſe aũt aſcẽdit

in montẽ habens virgã dei ĩ manu.aAſcẽde⸗

rũtq; cũ eo aaron ⁊ hur vir mariętñ ſᷣm pa

ralipomenon fuit filiꝰ calephet manięauus

beſeleel. Cũq; eleuaſſet manus moyſes ad
Dñʒ · vincebat iſrael. Sin aũt paululũ remi

ſiſſet· vincebat amalech. Quo ↄperto aarõ
et hur ſuppoſuerũt ei lapidẽ·⁊ exvtraq; ꝑte

manus eiꝰ ſuſtentabãt· erãtq; graues ꝓ la
boꝛe oꝛãdi. In huiꝰ rei figura·ſacerdoſ ma
nꝰ eleuat ĩ miſſa: etiã ĩ figura chꝛiſti oꝛãtis

in cruce. Mec remiſit manꝰ moyſes vſq; ad

ſolis occaſuʒ. Fugauitq; ioſue amalechim
oꝛe gladij.Et ait dñs moyſi.Scnibe hoc in

libꝛo ob monimentũ.Ad huc enĩ delebo me

moꝛiam amalech de ſub celo ˖ qð in diebus
ſaul ĩpletuʒ eſt. Et edificauit moyſes altare

vocauit illud dñs exaltatio mea.

Deſubdiuiſione magnatũ ad
conſiliũ ietero. ¶ Eap. XXxXVII.

Geſſus eſt aũt

ietro cognat' moyſi obuiã eiĩ deb⸗

Cunq; intraſſet tabern aculum moyſi:nar-

ſecuz ſephoꝛaʒ et duos filos eiꝰ

ergo ietro hoſtias dño: comederũt cum o

moyſes et aaron etſenioꝛes iſrael coꝛã dño

ſed mo yſen m aliaʒ tranflationẽ ꝗᷓ ẽ. Sũ⸗
plſit ietro hoſtias de oblatis a moyſe · ſum/
pſit ab eo et comedit. Foꝛte tũc ſacrificauit
moyſes iuxta mõtẽ · ſicut pdixerat dñs. Di9/
cit enĩ ioſephꝰietro veniſſe circa mõtẽ· vbii
rubo multas viderat moyſes viſiones. Al⸗
tera die ſedit moyſes vt iudicaret populũ qᷣ
aſſiſtebat ei a mane vſq; ad veſperã. Quod
attẽdẽs ietro ait. Stulto laboꝛe ↄſumer vl⸗

tra vires tuas eſt negociũ. Sed audi vrba

mea ⁊ erit dñs tecũ.Eſto populo in his quę
ſunt ad deumet cerimonias et viam moꝛũ
Wl itineris oſtendas eis.Ad deciſioneʒ xo
cauſarum elige viros potentes timentes do⸗
minũ:qmãtes veritateʒ· deteſtantes auari⸗
ciam. Et nota ꝙ in his quattuoꝛ quę dicit
cõſideranda in eligendo iudice wonit poten
tiam quę plurimũ valet .ſi tria illa ſequant᷑
alio quin additur oleum camino:et gladiuſ
Vn eno. Alia tranſlatio habet · ſapiẽtes q̃s
foꝛſan potentes vocat ad iudicãdũ.Et ad-
didit. Cõſtitue ex electis quoſdã tribunos
id eſt· cuiq; tribui vnũ pꝛeępone ·qᷣa tribu tri
bunus hebꝛaice · grece cyliarchus · latine mil
lenariꝰ. Non qꝛ in tribu tantũ eſſent mille.
uᷣ certũ num eru poſuit pꝛo incerto. Ael pꝛo
multitudine copioſa numerũ poſuit ſupꝛe/
mũ.Foꝛte quia iam pncipẽ habebat queq;
tribus ſuũ · ſub pncipe voluit eſſe millenari
os · qͥ tantũ cellent mille. Sub millenarijs
añt monuit cõſtitui.x.ethacontharcos·id
eſt · cẽten arios vel centuriones · ſub centuri
one duos pẽthacõcharcos· id eſt/quinqua
genarios.ſub quĩquagenario.v. decanos
Oꝛta igit᷑ lite inter decẽ ſtabãt ad iudiciu,ʒ
Tecani:ſicq; facile erat litis paucoꝝ dirime
re. Si non poterant diffinire aſcẽd ebãtad
qnquagenariũet ſic vſq; ad moyſen/quod

tam en rarum erat. Maioꝛa tñ reſeruebant

moyſi ·ipſi minoꝛa iudicantes. In hũcmo
dum eccleſia romana vocauit plurimos in

parteʒ ſollicitudinis. pꝛimates· vel patriar

chas archiepoſepoſarchidiaconos archi
pꝛeſbyteros. Et mĩoꝛes ſacerdotes leuioꝛa

peccata:et queędaʒ grauiaſed occulta iund
cant. Grauioza vo peccata ⁊ aperta referüt

5. 7 .2
— .
⸗ 7 . . . — —

ad epᷣm. Acquieuit moyſes nec erubuit vir
deo plenus cõſiliũ ſeqͥ getilis · dimiſitq; co/

gnatũ ſuũ · hebꝛeus vbiq; ponit ſocerij. Et

reuerſug ẽietro in terrã ſnuu.
eperuentuad montem
ſinaiCa. XXXVIII.
Enſe ergo ter/
tio egreſſionis de ęgypto · id eſt· in⸗
nio diè hac in kalẽdis iunij venerũt ad mõ/

tem ſinai ·fixeruntq; tentoꝛia e regione mõ9

tis. xlvij. die · ſc a phaſe. In exponendo enĩ
ſcpturas.xxx.dies ꝓ menſe pponimus quaſi
mediã inter lunares ⁊ ſolares mẽſes eligen
do viam. Lunares enim infra tricenariũ in
ueniunt᷑ quidã· vltra vero nõ. Solares ve
ro plures hunc numerũ excedunt.A phaſe

qdem. xvj. dies ᷣmi mẽſis reſtabãt· flirerũt

vero poſtea.xxx.ſecũdi mẽſis. Reſiat ergo ꝙ;

ppma dies iunij.xlvij. fuit Sequenti die di/
luculo aſcendit moyſes ĩ mõtẽ ad deũ ·qͥ di/

xit ei. Dices domni iacob. Midiſtĩ quę fece-

rim vobis. MNũc adijciã vt etiã loquar vo/

bis. Si ergo cuſtodieretis pactum meũeri
tis mihi ĩ ꝑeculiũ de cũcti opulis. Quę cũ

moypſes retuliſſet populoreſpõderunt. Cũ⸗
cta ꝗᷓ locutus eſt dñs faciemꝰ. Cũq; redijſſet
moyſes ad dñm ait ei dñs: Neniam ad teĩ
caligine· vt audiat me popułꝰ loquẽtẽ ad te

vade ⁊ ſanctifica populũ hodie ⁊ crasid eſt

lauent ſe ⁊ veſtimẽta ſua. ANacent ab aplexi⸗

bus· T ſint pati in diem tertiũ·et conſtitues
terminos ꝑ circũitum mõtis quos qui trã/
ſierit tũc et tetigerit moꝛte moꝛiet᷑. Manus
non tanget eũ ſed lapidabit· aut iacnlis cõ⸗
fodiet᷑ · ſiue iumentũ ſiue homo. Ateoantur

aut vt dicit ioſephus in his duobꝰdiebus

cõniuijs opulẽt᷑ 1 oꝛnamẽtis decẽter.
edatione legis uerbotenus
¶ Cap. xXXIX.

Am aduenerat

— dies tertius 7 ante ſolis gꝛtũ cepe

runt auditi tonitrua ac micare ſulgura et

nubes denſa opemit montem: et clangoʒ

cit
ſenge
Tfon
Zinn
punb.
erys
o Ho
ctiocan
ghn
gomit
defuc⸗
gepta
oduin⸗
Ditat⸗
beev
eauni
Hont
ſotue
nyoioꝛe
geke
ſel die
de

pl

dimiſtihen
Ntſogi

Monten
GIl

go le/

Hoſceſei⸗
eligionen⸗
iawnacoi
wrinns ui
smiſeselgen
Umcenanäin
Golras ve
unt Apbꝛſe
bätfai
Hein a
Mncnndied⸗
tiad iͦd
Ucſkqneta⸗
n oquoro⸗
gum mneien
uls Quci
derunt. i⸗
Lichteciſet
Oemiamad en
Ploqriten
diennpii
Nanhil
tnic müns
s elünn
nouc. Ons
untiualsl⸗
o Memmm
wuhNils
mim.
botenus

went

eniche
egind

W äl KTW.ẽ — 8
l õ ð .

2 „ „ *

os alienos coꝛã meid ẽ me ſolum habebis

buccine pſtrepebat. Fumabat mons:· q; de

ſcenderat dñs in igne· ⁊ fumꝰ ferebat᷑ quaſi

⁊æ foꝛnace· ⁊ mons tremuit vt aiunnt hebꝛei
Timuit pplus· ſedet moyſen ira dei periſſe
putabãt. Candẽ lotꝰ apparuit moyſes ⁊ſe/

renus aer cum eo reuerſus ẽ ĩter eos.Et ait

eis. Hodie nõ audietis moyſen filiũ amrã
et iocabeth·ſed illum qui ꝓ vobis pꝑcuſſit
egiptum·qͥ per mare iter dedit· qui cibũ de
celo milit · potũ de petra cõceſſit· p quẽ adaʒ
de fructibus terrę comedit·noę eximbꝛibuſ

ereptus vel exceptus eſt· abꝛaam chananęã

obtinuit · iſaac natus ẽ de ſenibꝰ· iacob ꝓle
ditatus/ ioſeph ſublimatꝰ.Fiant ergo vba

hec vobis amabilioꝛa · qᷓ; filij vł vxoꝛes.Et

eduxit ꝓpłm in occurſum domĩ ad radicem
montis.Aſcenderunt aũt dño iubente moy
ſes ⁊ aaron vltra terminos:ſacerdotesid ẽ
maioꝛes et ꝓpłs non tranſierunt. Locutuſ/
qᷓ; eſt ꝗs dñs/ita vt nullum vox effugeret·
ſic. l.die dedit eis legem verbo tantũ · in figu

ra:ꝙ daturꝰ erat ſpmſctm̃ die qndgeſimo.

Explicatio decalogi.Cap.xXI.

Dnhabebis de

os alienos coꝛã me. non niſi de⸗
cem Rcepta dñs dedit · omnes aſſerunt ſan.
cti · ſed in diſtinctione eoꝝ differunt. Pꝛi⸗
mũ enĩ ⁊ vnum pᷣm auguſtinũ diuidit oꝛigi
neſi duo· 1 queſũt duo vltima hm auguſti
nũ colſigitĩ vnnʒ · cui cõſentit ioſephꝰ.Oꝛeę
terea dicit auguſtinꝰ
tria fuiſſe ĩ vna tabn
la · ⁊ ſeptẽĩ alia. Joſe duas tabulas legt
phꝰ po ⁊ hebꝛei.v.in lapideas ·q̃ꝝ q̃libet
vtraq;. Foꝛte qͥa au/ cõtinebat duo mã/
guſtinꝰ voluit tria p data ⁊ dimidiũ:taʒ

tinere ad dilectionẽ exterioꝛ qᷓ; interioꝛ

dei · 1 ſeptẽ ad dilecti M
onẽ ꝓximi · ꝓ dignitate potius q;ᷓ ꝓ ſcriptu/
ra dixit ea eſſe pᷣmę ⁊ ſcᷣe tabulę· ſicut dice/

re ↄſueuimus homines pᷣmę claſſis ⁊ ſecũdę

Quocũq; vo mõ diſtinguãt᷑idẽẽ ſẽſus.
¶ Dꝛimũ pꝛeceptum

Dn habebisde

Joſue · dicit vidiſſe

ceũ. Et ponitur· nõ habebis p non habeas
im peratiue · hm ideoma hebꝛeoꝝ. Mõ enim
aſſerit hoc e? cũ quãdoq; habuerint.ꝭDon

facies tibi ſculptile vel idolum. Alia littera

quod nihil ẽ imũdo/id ẽ nulliꝰ rei naturał
repᷣſentatinũ· vt fiebat hamon ca pite arieti
no anubis · id ẽ mercuriꝰ capite canino ſine
barba. Mec oẽm ſimilitudinẽ ꝗẽ ĩ celo vel
fra vła qͥs vel ſ̊ terra ·q̃ſi nec facies tibi ꝓ

deo ſimulachꝛũ ſolis ⁊ lunę:⁊ hmõi:nec ho
minis aut iumẽti aut hmõi nec dꝛacoĩs:vł

reptił cuiuſſibet · ꝗᷓ colebat diuerꝰ hominũ

erroꝛ: non coles nec etiã adoꝛabᷣ ea. Colere

enĩ ẽ mẽte adoꝛare.Adoꝛare aũtẽſi nõ ani⸗

mo · ſaltẽ ꝓ metu: vł adulãdo regibꝛadoꝛa⸗/
cuſtodiã dicti ⁊ di/

re. Poſtea ad iculcãd
cẽdoꝝ addidit ĩcidẽt᷑.
Ego ſü dñs de tuꝰ·
foꝛtis ⁊ celotes · viſi / teſtate · pticipatiõe
tãs pctã patrũ ĩ filioſ nuncupatione
in tertiã ⁊ quartã ge⸗/

nerationẽ eoꝝ qͥ oderũt me:⁊ faciẽs miſeri/

coꝛdiã ĩmilia · his qͥ diligũt me ⁊ cuſtodiũt
pcepta mea ·celuſ dicit᷑iĩ nidia:ðꝛ etiã amoꝛ

ſed ꝓpꝛie amoꝛ viriĩ vxoꝛẽ ꝓ quo ſuſtinere

nequit alteriꝰ acceſſũ ad eã. In modũ hunc
dicit dñs. Ego ſũ celotes i.nõ patiar te foꝛ/

nicari poſt deos alienos. Quod addidit ſe

viſitare pctã patrũ in filios · aiunt heretici.

Moõ ẽbonus hic ſermo vt ꝓ pctõ alteriuſ qͥs

puniatur. Et dicunt vtus teſtamentũ non
eſſe datum a deo. Non enm ſic crudelis eſt
deus · ſed ecõtra in his mitis apparet:quod

etiam hoc nomine viſitans innuit᷑. Ex pie-

tate enim viſitamus infirmos:⁊ ipſe ex man
ſuetudine non ſtatim peccantem punitſed
expectat etiam vſq; ad quartam generatio
nem · diu ſcilicet patres viuereſſelent · ⁊ ſi
coꝛripietur pater · vel filij non imitabuntur
ipſum · parcit· alioquin quaſi poſt longam
expectationem iuſtius punit.Et de tempoꝛa
li pęna tantum intelligenduʒ eſt. Sicut de
achabat ĩ iehu ⁊ poſteris vindictaʒ ſumptã
legimns. Vel poteſt expꝛimi ſeueritas iuſte
iudicantis. Gꝛanius enim puniuntur pec/
