xit hieron ymꝰ.niſi fu
erit em boliſmaliſ an/
nuſ. Im poſſibile eſt
ꝙ p annũ naturalẽ
q̃ttuoꝛ dies fuerit
ibi ſil. diea paſca ſũt
egreſſi · qꝛ nũqᷓ; dies
paſce ideʒ ẽ ãni pce/
Tentis ⁊ ſequẽtis:⁊
nũ qᷓ; ↄcurrũt paſca
annuũ et annotinũ
Similit᷑ nũqᷓ; ideʒ ẽ
Dies. l. Mõ ergo ab
eo die q lex data ẽ re
uoluto ãno natura/
li ſunt egreſſi · ß cñ ve
niſſẽt ad mõtẽ pᷣma
luna iunij reuolntis
lunatõiby vſq; ad pᷣ
mã lunã iunij · q̃rta
eiuſdẽ luna ſt egreſ

umeroꝛum

Eſt ⁊ apð eoſãnꝰ le ſi ꝗᷓẽ qͥnq̃geſima die
gitimꝰ qͥ vtũt᷑ in legi a. xiiij.luna aplis.
timiſꝗᷓ agũt In h vt HM
dixmꝰ tertio mele ⁊ die q̃rto egreſſi ſũt.Eſt
apð eoſ ãnꝰ em ergẽs. In memoꝛiã enĩ libe
ratõis luęcęperũt ãnoſſuos numerare ab ex
itu ð ęgypto ſic gręcia pᷣma olĩpiade·roma
ni ab vꝛbe ↄdita:chꝛiſtiani abicarnatiõe do
mini:⁊ huiꝰ ãni ſcdᷣo mẽſe. xx.die egreſſi ſñt
Jã enĩ anꝰa phaſe vſq; ĩ phaſe vnꝰ trãſie9/
rat · 1 8 ſcdo a phaſe · . vſq; ĩ phaſe fluxerãt.
l. dies. Ergo mẽſis vnꝰ xxx· dieꝝ fluxerat·

ſecũdꝰ iã fecerat vigiti dies. HMec aũt ãnoꝝ
diſtictio ĩ multis locis neceſſaria ẽ. In hac
mãſiõe media pꝑs exodi. ⁊ tot leuiticꝰ. nu
meron ſcepta nõ modica cſcpta ſut. Mo⸗/

ta ꝙ qᷓdruplexẽ anꝰ. legitimꝰ. emergẽs· vſua
lis: ⁊ naturał.Annꝰlegitimꝰ huiꝰq ni tertio
mẽſe iunio · ⁊ qᷓ̃rta die eiuſdẽ menſis egreſſi
ſũt. Iſtũ cõputa a kalĩ kał. Annuſemergẽs
buiꝰ ãni ſcðo mẽlſe · ſ· xx· die eiuſdẽ ꝗᷓ ẽ q̃rta
dies iunij · exierũt. Iſtũ a phaſe ĩ phaſe con
puta. Oꝛius accipe.xv. dies pꝛimi menſis
et iunge cum. xiiij. diebus maij ſequentis
Ecce habes pᷣmũ menſem ſecũdi anni. Iteʒ
accipe · xxj· dies qͥ remanẽt de maio·⁊ iũge
cũ qᷓttuoꝛ diebo iunij. ⁊ habebis · xx· dies ſe ⸗
cũdi mẽſis a phaſe.Et ita vera erit vtraq;
cõputatio ãani:ſ.legitimi ⁊ emergẽtis ·ſicẽ in
textu lĩr̃e cõtinet᷑. Annꝰ vſualiſ iſie ĩcipita ia
nu.⁊ bũc habẽt hebꝛei nobiſcũ cõmunẽĩne
gocijs ſuis.Annꝰ naturalis · huiꝰ mẽſe ttio
luna · iiij · ꝗᷓ ẽ ·· dies · a · xiiij· luna aplis receſſe
rũt. Duxit aũt moyſeſ ſecũ obalaliaſ obad
frẽʒ vxoꝛis ſuę qͥ noueratĩ qb locis ꝑ deſtũ
caſtra cõmode poni poterãt ꝓmittens ei de
optimis ꝗᷓ traderet eis dñs. Sane cũ eleua⸗
bat᷑ arca dicebat moyſes: Surge dñe dil/
ſipẽt᷑ imicitui : ⁊ fugiãt qͥ oderũt te a facie
tua. Cũ aũt deponeret aiebat: Reutere dñe
ad multitudinẽ filioꝝ exercitus iſraeal
Deelectiõe ſeptuagĩta ſenioꝛũ.
Capitulum.XIIII.

ðäs aaaaa ä

Et accẽſꝰignisĩ ira dñi euoꝛauit extremã
ptem caſtroꝝillos ſcilʒ qͥ retro longe erant
Oꝛauitq; moyſes ad dñm·⁊ abſoꝛptus eſt
ignis. Nocauitq; nomẽ loci illiꝰ ĩcenſio · tñ
nõ fuit ̊ mãſiõis nomẽ. In eadẽ quoq; mã
ſione vulgꝰ ꝓmiſcuũ q uod aſcẽderat cũ eis
id ẽ · pui ⁊ ãcille ęgyptij ·⁊ multi ð iſrł piter
cũ eis flagrabãt deſiderio carniũ.Carnium
noĩe nõ ſolas carnes:ſ alioꝝ cibo x etiã ab/
undãtiã ĩtelligimꝰ. Añ nec ĩ querela eoꝝ de
carnibe legit᷑ · cũ dixerũt. Recoꝛdam̃ piſciuʒ
qᷓs cõmedebamꝰ grat ĩ ęgyptoĩ mẽtẽ veni

unt nob cucumeres · ⁊ pepones · poꝛriq; ⁊ ce
pe⁊ allia:aĩa nr̃a arida ẽ/nihil vid ent oculi

nr̃i niſi mãna.Audiuitq; moyſes pplm flen
tẽ · ⁊ ĩtollerabil res viſa ẽ ei·qꝛ ⁊ ab eo elcas
petebãt. Et ait ad dñm. Cur ĩpoſuiſti poli
huiꝰ põdus ſuꝑ me.Nũq d ego ↄcepi ⁊ ge/
nui młtitudinẽ oeʒ hãac.Obſecro aut aliter

Pꝓuideas· ant ĩterficias me.ui dñs:Con⸗

grega mibhilxx· viros de ſenioꝛib iſrłqͥs me
lioꝛes noſti ad oſtiũ tabernaculi:⁊ auferã de
ſpiritu tuo tradã q; eis: vt ſuſtẽtẽt tecũ onꝰ⸗
pli:⁊ ꝓpło dices. Cras dabo vobis carnes

vſq; ad mẽſem dierũ:i:ꝗᷓ ſufficiẽt ad mẽſem

etiã vſq; ad nauſeaz. Et dicit᷑ large nauſea
ꝓ vomitu. Mꝛopꝛie ẽ enĩ vomit ille· qͥ exci-

tat᷑ fetoꝛe ſetine. Ablatio quidam ſpiritus

moylſi· ⁊ traditio alijs· nõ ẽ ĩtelligẽda diui
ſio ſpũs eius ꝑ ꝑtes: vł iminutio ·ſᷣ illumina
tio alioꝛum ad regendũ populũ:per eandeʒ
ſpecialem gratiam per quã ⁊ moyſes illumi/
natus erat · ſicut de igne vnius lucernę mul
te illuminantur ſine ſui diminutione.Ele/

ctos itaq; · lxx viros duxit moyſes ad oſtiũ

tabernaculi pꝛeter duos qui in caſtris re/

manſerant non ex cõtemptu .ſed quia repu/

tabant ſe indignos:quoꝛuʒ vnus vocaba

tur heldad: alter meldad:⁊ erant vt aiunt
hebꝛei · fratres moyſi ex matreſed non ex pa/

tre. Deſcenditq; do⸗
minus per nn bem et Wieronymus dicit

requieuit ſpiritusin ſupparalipomenon

eis qui ſtabant cum non ex patre ſed ex
moyſe · 1 ꝓphetabant matre quia poſt le⸗/
Sʒ37 duo qui remã/ gem acceptam am/
ſerant in caſtriſ ꝓphe ram mãdante moy⸗

(Diſtoꝛia

tauerunt · nec poſtea ſe dimiſit matrem
ſiluerũt · id eſt · emp eius· qꝛ amita eius
teinceps vocati ſũt erat ⁊ duxit aliaʒ de
pꝛophete. Et redijt qua ſuſcepit hoſ du⸗
moyſes cum illis ad os:. ſed ᷣm hoc iſti nõ
caſtttaa ddyvj efrant bimi. Wa⸗

dici lex accepta a moyſe per cognitioneʒ in

ſpũ mlto añ tpe ãnos:q; ꝑ datiõeʒ foꝛſan ꝑ
xxx. vel.ÿ xl. Et ita iſti duo pptuerunt connu/

merariinter. lxx. “ä
De datione carniüũ etira dei ſu⸗
eos. ¶ Capitulum. xV

Ent? vero egre

diens a dño arreptas pcepto eius

cetulit in caſtra per circũitum caſtroꝛuʒ iti⸗
nere diei vnius volabantq; a terra altitu⸗
dine duoꝛũ ecnbitoꝛum. Surgenſqpopu⸗
lus congregauit ſibi coturnices duobus

diebꝰ · ⁊ ſiccauit eas. Qui parum.x.choꝛos

habuit. Fnerunt hę coturnices vt tradunt
non modicę quę apud nos ſuntſed illęma
ioꝛes quę regię aues dicuntur · quas curle/
ios a currendo vocamus. NMondum defe/

cerat cibus· ⁊ furoꝛ domini percuſſit popu/
lum plaga magna nimis. Modus vero

plage non determinatur hic ſed in pſalmiſ
videtur ꝙ fuerit igniſ. Sepultuſq; eſt ibi o

pulus qui carnes deſiderauerat. AUnde ⁊lo
cus ille vocatus eſt cabꝛoth·alias cabaio/

th·quod ſonat deſiderium ſepulturę· vel ſe
pulga concupiſcentię.

¶ Deplaga marie et cauſa lepꝛę.
pi

tulum. XVI.

AGeeſſi añt de ſe

dulcris concupiſcentie venerunt
in aſſeroth ibiq; iurgati ſunt maria et aa/

ron contra moyſen · pꝛopter vxoꝛem eius
ethiopiſſam: quaſi rixantes cum eo· impꝛo
perauerunt ei ꝙ reginam ethiopię in vxoꝛẽ
duxerat · vel ductã dimiſerat · N cotius ꝓ/

rat contra mariã. Madianite enim quon⸗

giſter ſoluit. Poteſt

tranſ mare in inſulis oꝛrtigijs · coturnices

dan woan
lwomnenon⸗
znobisſuu
ſidicnen,.
bogubel
Glnsolpte
Atitemacn
dtdisin te
zwariaman
Mos loqaat
Aperemg⸗
mneomoſen
us dr0e
Piis wse
nubes'ete⸗
gltanrona
pusnobe⸗
Al cpnini⸗
Nings⸗ Cip
honne xbue
loecifundt:
ncaſtnd
Poglinoan,
npeepee
fgenracaſtr
Wornsd
WN

ſeopbe
ſonis ſeg
inentio⸗pt
lltelabitn
hes gbaſe
Plenguef
ſunt in ann
de gſon
ſſtnorſes
htodonini
ſloſnglos:
glenbub⸗
anittn
Nlleri
nſchufe

r aminei
trdurtrleg
aſuſcptwin
ſeäßntweßiß
Herantbini,
terſolit Pon
rcognitongi
ddanögfin
tneruntconn⸗

i eindiſ⸗
fulun
cfoege
Plephiin
iggs commnis
tumcaſtwrnziti
chntem altu⸗
Sugmiap⸗
tumices duobts
ipanumacos
micospt tmdnnt
s unpſed lent
nenn qus url⸗
Pondom deſe⸗
iruſit ſop⸗
.ocvs von
dieſcd inpien
Oolnſczeſtbn
rawent Oern
otbetligali⸗
ununeN

eaanſene.
n.,W.

ſroeſe

ſete mmemn
untnauctid,
Ner on ns

chopi e
„,Wvs
t 8 fe⸗

Ameroꝛum

eer eeena

dam vocati ſunt ęthiopes vt legit᷑ in para

lipomenon· ⁊ indigando dixerunt: Nonne
nobis ſicut ⁊ moyſi locutꝰ eſt dominꝰ.Ac

ſi dicerent: Quare vult moyſes pꝛceſſe no/

bis · quia locutꝰ ẽ ei dominus.Et iratus do
minus dixit eis:Egredimini vos tres tatuʒ
ad tabernaculum. Cũq; ſtarent ibi: deſcen/
dit dñs in colũna nubis. Nocanſq; aarõ
mariam ait: Si quis fuerit ꝓpheta inter
vos· loquar ei in vilione · vel per ſomnium.

vl per enigmata· vł ꝑ figuras.Seruo vero

meo moyli qui in omni domo mea fideliſſi/
mus ẽ: oꝛe ad os loquoꝛ:vt qͥd ergo denra/
xiſtis vos ei quaſi parificantes.Et receſſit
nubes · et ecce apparuit maria lepꝛoſa. Et
ait aaron ad moyſem: Obſecro dñe:ne im/

ponas nobis hoc peccatũ.Oꝛauitq; moyſeſ

ad dominũ:Deus obſecro ſana ea.m do
minis: Si pater eius ſpuiſſet in faciem eiꝰ.
nonne debuerat ſaltem ſeptem dierum ru/

boꝛe cõfundi? Separetur lepteʒ diebus exx

tra caſira.q.d. Si pater eius vilificaſſet eã
pꝛo aliquo crimine ſuo:nonne deberet aliqͥ

tem poꝛe verecũdari: Excluſa itaq; eſt ma/
ria extra caſtra ſeptey diebus· nec opulus
motus eſi donec reuocata eſt.

—

Capitulum. xVII.

Grelſus autez
ls de aſſeroth · fixit tentoꝛia ĩ cæ/
ſerto pharan. Non eſt pharan nomem mã
ſionis ſed ſolitudinis plures mãſiones cõ/

¶ De duod ecim exploꝛatoꝛibus

tinentis· vt in cathalogo manſionum ma/

nifeſta bitur. Omnes enim continet manſi⸗
ones ab aſſeroth · ꝗᷓ fuit.xiiij.vſq; ad aſion
gaber · quę fuit.xxxiiij.p quaſ omnes tranſi
erant in anno ſecun/

do. De aſiongaber ec ſunt nomia xij·

miſit moyſes ex pꝛe exploꝛatoꝛum quos

cepto domini. xij. vi / miſit moyſes Detri

ros ſingulos de ſin / bu rubẽ ſemmaa⸗d

gulis tribub·qͥ con tribu ſimeõ ſalpba/

ſiderarẽt terrã quaʒ at:de tribun inda ca/
poſſeſſunerãt · quo/ leph ð tridu iſachar
ri pcipui fnerũt ca/ igal · de tribu effraiʒ

leph fili?iephone de

iuda ·⁊ oſee filiꝰnun
de effraim. Nocauit
q; moyſeſ oſee ioſue
hic erat mĩſter moy/
ſi. Andequidam di
cũt id quod ſupꝛa di
ctũ eſt ioſue ꝑ antici/

pationẽ dictũ eſle · ꝛ

nũc pᷣmo im poſitum
eſt ei Hnomen. MDo⸗/

oſee vl ioſue. Detri
bu beniamin phalti
de tribu cabulõ gel
ð hel · ðD tribu ioſeph
gaddi:æ tribu dan
anuel · de tribu aſer
ſtur · de tribu nepta
lim nalbi: de tribu
gad guel. Mec ſüt

noia viroꝝ qͥſmiſit
moyſes ad ↄſidera

um in

teſt etiã dici· qꝛ moy dũ terrã chanan·
ſes curã ⁊ ſalutẽ alio ”M
rum.xj. cõmiſit uli. Cũ q; vocaret᷑ ioſue vł
oſee ꝗᷓ noĩa ſaluatoꝛẽ ſonãt:tũc pᷣmo ei bęꝑc

nomina aꝓpꝛopiauit · cum ſaluatoꝛẽ alio x
inſtituit. Pꝛecepitq; eis moyſes · vt ↄlide/

rarẽt qlitatẽ terre ⁊ hominũ ⁊ vꝛbiũ:⁊ affer
rent de fructibus terrę. Eratq; tempus qñ

hſcoꝗᷓ vuęg comedi oſſũt. Qui aſcendẽtes

exploꝛauerũt terram:⁊ venientes in hebꝛõ⸗

viderũt tres viros de genere enach vl ena⸗

chim · id eſt. de ſemine gigãteo:quales etiã
viderantĩ thanai ciuitate ęgypti:qͥ ⁊ a tha
nai titanes dicti ſunt. Fuit aũt hebꝛon.vij.
annis ędificata ante vꝛbem thanaim: vnde
ab hebꝛon ſemen gigantium in eęgyptum
deſcendiſſe creditur. Deſcendenteſq; vſq;
ad vallem vberrimaʒ et toꝛentem:tulerunt
de maliſgranatis ⁊ deficis loci illius. Oal
mitem quoq; cum
vua abſciderũt qu? Malagranatus ar/
pꝛę magnitudinetu boꝛ:malũgranatuʒ
lerunt in xecte duo fructus.
viri. Ob hoc appella
tus ẽ locꝰ ille neeleſcoꝛi: botri toꝛrens.

¶ Hemurmurepopulipꝛo quo

per xl. annos in deſerto perierũt
Capitulum. xVIII.

Euerſiqʒ poſt

ies. xl. nerunt ad opulum ſu⸗
8· de · xxxij· enim manſione inte/
rim egreſſus erat populus et moꝛabatur in
xxxiij. Tamen quidam tradnnt:ꝙ de cades
miſſi ſunt exploꝛatozes·⁊ ibi eos exꝑectauit

———f f ͦͦñͦ

Hiſtoꝛia

—

ppłs. Hanc manſionẽ vocat ioſephꝰ gual

lem iuxta chananeo
rũ terminos exiſiten In terra ꝓmiſſionis
tẽad habitandum habitabant. vij. ppli

difficilem · 1 commẽ quoꝝ vnꝰ erat cha/
dãteſ viri terrã qua nanęus.
viderant addiderũt
Sed cultoꝛes foꝛtiſ Sicet nos cui inuiö9
ſimos hʒ vꝛbes grã/ demꝰ.laudiby eiꝰ cũ
des et muratas ſtir- aduerſatione vitia
pem enach vidimus ſubnectumus.
ibi · qbꝰ nos cõparati
qſi locuſte videbam̃ Cerra quã luſtrauimꝰ
deuoꝛat habitatoꝛes
ſuos · qð ſic exponit oduerte tripliceʒ eiꝰ
hebꝛ? Terra ĩfirma expoſitionem · qð di
eſt nec habere diuti/ ctũ ẽ fra quã luſtra-
us viuaces homies ninus. d. h. l.
poteſt · vel qꝛ nulli
gẽti licebat diu ĩ ea habitare ꝓpter frequẽ-
tes ipugnationes ſuꝑpuenientiũ. Añ ꝓphᷣa
cũ ſecuritatẽ pꝑmanẽdi illi terrę pollicet᷑ · hoc
oppꝛobꝛiũ ab ea auferẽdũ dicit · qd nõ vo⸗/
cabit᷑ terra cultoꝛes ſuos deuoꝛãs. Poteſt
tñ ⁊ iĩ cõmẽdationẽ terrę dici:q; adeo bona
ſit · vt nullꝰ ex ea pegrinari vlit ·ſᷣ qͥ ĩ ea na-
ſcit· moꝛit᷑ in eadeʒ. Igitur audiẽs hęc oĩs
turba fleuit dicens: Atinã moꝛtui eſſemus
in ęgypto. Nõne meliꝰeſt reuerti in egyptũ
q; cadamꝰgladio· ⁊ vxoꝛes ⁊ liberi tradant᷑
captiui. Conſtituamns nobis duceʒ aliuʒ
cq; moyſen ? reuertamurĩ ęgyptũ.At vro
ioſue ⁊ caleph ſciderũt veſtimenta ſua dicẽ

tes: Molite rebelles eẽ dñm · i eum mẽdꝗ/)
cem in ꝓmiſſo iudicare· qꝛ ſicut panẽ popu

lum terrę huiꝰ deuoꝛabimus.Cũq; clama⸗/
rent in eos alij decẽ qͥ terruerant populuʒ
oĩs multitudo lapidib vlllet eos oppꝛime⸗/
re· apparuit glia dñi ſuper tectuʒ fęderis·
ait ons ad moyſen:Quouſq; nõ credet mi‚/
bi populꝰhic. Feriã eos ⁊ faciã te in genteʒ
magnã. Cui moyſes:obſecro dñe ne fiath
ne foꝛte inſultent t᷑ ęgyptij·⁊ dicãt Nõ po
tuit ꝓpłm inducere in terrã quã ꝓmilerat.
Lui dñs: Juxta verbũ tuũ dimiſi Attamẽ
viuo ego · nullꝰ eoꝝ qͥ viderũt ſigna ꝗᷓ feci

egypto numerati ·:· a· xx · ãnis ⁊ ſupꝛa·⁊ iã
p · x· vices · i · multociẽs temptauerũt me · vi⸗
debit terrã pꝛo qua

iurauit patribus eoꝝ Sʒ qꝛĩoĩ ope dei

pter ioſue et calepp. coniũca eſtiuſticie
Quoniam aũt ama miſcð ia ſůᷣdit:qͥniã
lechites 1 chananę/ autem.
us habitant iuxta vos · ne ſu perueniãt mo/
uete cras caſtra·⁊ redite in ſolitudinẽ. Jux
numeruʒ xl· dierum
quibo terrã cõſidera/ Pteruʒ ſubdit᷑ ð iu
ſtis quadraginta an/ ſticia dei iu nume⸗/
nis recipietis iniqui- rum.?c. Ande da/
tates vꝛãs. Locutuſ/ uid ꝓpheta · xl · ãnis
qʒ; eſt moyſes omnia offeñ.f. g. b.
verba hec ad eos · et
luxit populꝰ nimis. Et ecce mane ſurgentes
dixerũt ad moyſen: Peccauimꝰ deſperãtes
parati ſumꝰaſcendere ad locũ quem pꝛomi
ſit dñs. Et moyſes ad eos: Molite aſcende
re· nõ enĩ dñs vobiſcũ ẽ. At illi cõtenebꝛati ·
ſine deo ſcʒ poſſe vincere putãtes aſcẽd erũt

arcã cũ moyſe ⁊ leuitis remanente in caſiris

Perſecutuſq; eſt eos amalechites ⁊ chana
nęꝰpcutiẽs vſq; ad locũ qͥ ob h̊ vocatꝰẽ hoꝛ
ma. i· anathema:⁊ redierũt ad ſolitudinem
Delapidatiõe colligẽtis lignai

ſabbato. apitulum. xIx

Actũ ẽ aũt cuʒ
eelſent in ſolitudine inuenerunt ho
inem colligenteʒ ligna in ſabbato · quem
recluſit moyſes donec conſuleret dominuʒz.
De quo dixit dominus: Moꝛiatur homo
iſte extra caſtra lapidibus obꝛuatur. Et fa/

ctum eſt ita. Quidam putant hũc fuiſſe ſal
phaat · quia filię eius poſtea dixerũt: Pa

ter noſter in deſerto in peccato ſuo moꝛtuꝰ
eſt. Ibidem etiaʒ pꝛecepit eis dominus · vt
per quattuoꝛ angulos pallioꝛum fim bꝛias
ponerẽt iacĩctinas · ob recoꝛdationẽ etiã mi
nimoꝝ pceptoꝝ dñi obſeruãdã. Mas ma/

gnificau erũt phariſei intãtũ· vt etiã ſpinas

in eis ligarẽt · vt frequẽti eaꝝ punitiõe ad
memoꝛiã iugem ſceptoꝛũ domid excitarẽ⸗
tur. Quadratis tũc iudęi vtebãtur pallijs.

Kabbirn⸗

ſuiobllifl

nile ot⸗

itr gitti

aſn

netpla

Käcäwidi
les uos dor
ten cetdo
duchtuſpl
munmunus⸗
garoccplen
huitocao⸗
nolonbyſe
ſemtoroßf⸗
ſterutczlbi⸗
bröwptitio:
nigpni
Drndicebat⸗
Anbengen
Kynaſaſch
laicne!
Wläng
Mltmne
obiͤd
ojmluitue
woonqg
lethimian⸗
nütſicktai
pliodatt
lbioo yt dic
litſtabätan
dnns ſueje
ſſpptius adr
naſſeoqza
ſurnntag
ſni ſie
ogerflente⸗
ſllitenn
ndn
N
iEnd

187 bontß

ridiee

nüͤcn eſtinſt⸗
diaſitini
n.
nemenöfno
bltmcin i

hmnjſbetin

Riimune,
nX ded
phrrthins
iſab⸗

naneſurgentr
in ſrrites
qumgoni
oitleenge
licötenchat⸗
ntüresaKidenit
mmenteincaſnis
hiteo:chan
bbwertibv:

d ſolindinemn

ns lignei
nXNX

güͤt

geinvammntr
ehutrg
uvni
Cnat bono
bumm tfn
mhrſtſt
Eadzrir d
ſonon
isDominne,
ſnunfilhin
utonitkian
di Hum
riiſpinn
nitöen
onik eim⸗

cbimm wl⸗

duit ſtabãt cuʒ vxoꝛibo? liber · ⁊ oĩfrequẽtia
domus ſuę ĩ introitu papilionũ ſuaꝝ:pard.

Mumeroꝛum

et adhuc in angul veſti qᷓdratę ĩ ſynagogis

ſuis hałet fimbꝛias iadctinas ob recoꝛdati

onẽ leg date de celo. Hoc aũt faciebãt vt
a ceterl gẽtib etia habitu diſcernerent.
Bel
ron et pla ga eoꝛũ.(Ca.xXxx.

— Cce aũt choꝛe

ili? iſuar fris Mota qpiſuar 13/
ãrã cũ vidiſſet fratrue, ram fres erat:qͥ ꝝ

les ſuos honoꝛatos· al altſiſuar qꝛ pge

teꝝ ſacerdotio·alteruʒ nitꝰerat·viſũ fuit
ducatu ppli inuidit:et filio eiſchoꝛe q
murmurãs ò moyſen ⁊ ipſe poti haberet
aarõ · cõplices ſecũ ha/ ſũmũ lacerdotiũ
buit ducẽtos.l ð leuitil q; moyſes filiꝰã/
maioꝛibo qͥſetiã dignoſ rã ⁊ ̊ idẽ voluit
ſacerdotio hᷣferebat ad/ pſuadẽ dathã ⁊
iũxeratq; ſibi dathan ? abirõ ð dignita

abirõ potẽtioꝛes rubeni te ducatꝰ qꝛ poti

tarũ:q bo pᷣncipatũ ꝓpłi oꝛeſ erãt rubeiti.
deberi dicebat · qꝛ fuerãt
de ruben genito. Quib moyſesait: Tol
lat vnuſqͥᷣſq; veſtrũ thuribulũ ſuuʒ:⁊ cras

bauſto igne ſupponatthimiama:et aaron

vobiſcũ ⁊ quẽ elegerit dñs ipſe ſit ſanctus

Milit g moyſes mane:vt vocaret dathã et

abirõ q dixerũt: Nõ veniemꝰ.Et ↄuocata
oĩ młtitudie dixit moyſes ad choꝛe ⁊ ducẽ
tos qͥnqᷓgita. Collite thuribula via· 1 poni
te thimiama ſuꝑ ea et ſtate coꝛã dño. Illis
aũt ſic ſtãtibe moyſes deſcẽdit cũ ſenioꝛib
ꝓpli ad datha ⁊ abirõ vt eoſ vocaret.NMãq
abirõ vt dic ioſephuſ ex pꝛe leuita erat. Illi

ti potius ad reſtitu ẽdũ ·ſi vim inferre vellet
moyſes q; ad obediẽdũ. Quod vidẽs moy
ſes oꝛauit ad dñm/vt inſolita moꝛte periro
⁊ ſic planũ fieret ꝙ dñs ipſũ miſerat. Quo

oꝛãte ⁊ flente:tremuit terra expauitq; ꝑꝑłs/

grãdi ſtrepitu ꝑ illoꝝ tabernacula excitato
⁊ſciſſa ẽ terra ſub pedibo eoꝛũ:⁊ aperiẽs os
ſuum delſoꝛanit eos cũ oĩ ſubſtantia eoꝛuʒ
⁊ deſcẽderũt viuiĩ infernũ ·i · in patulũ terre

hiatũ.Et reducta ẽ tra q̃ſi nihil boꝝ factu,ʒ

ciſmate choꝛe dathan et abi

moyſen

eẽ videret᷑. Sʒ ⁊ ignis egreſſꝰde thuribulis
choꝛe ⁊ ↄcilij ei·tãtqᷓntꝰnec de terra ꝓlatꝰ
vł ↄcurſiõe fulminũ aut violẽtia ſpirituũ
viſus ẽ vnq; exilire·⁊ deuoꝛauit eos aaron
ſtãte illeſo. Culitq; eleagar thuribula eoꝛũ
ex hcepto dñi igne hucillucq; diſpſo:et ea
ꝓduxit ĩlamĩnas:foꝛmaſq; ex eis coꝛonn⸗
las qaureas affixit eas altari eneo ad cõmo⸗/
uẽdũ filios iſrłne qͥs niſi ſemĩe aarõ acce
deret ad offerẽdũ ĩcẽſũ dñone ſilia patere
tur. Cñ⁊ ſic fabꝛefactę erãt ꝙ ⁊ ibi ſtabãt
ad decoꝛem.

¶ Deexuſtiõepo puli extincta per

Capi. XXI.

u ſequenti
die murmurauit oĩs multitudo ʒ
et aaron dicens: Vos interfeciſtis
populũ dñni.Cunggq
vllẽt eos obruerela Signo miſſo cõfir
pidibo fugierunt ad matü fuit ſacerdoti
tabernaculuʒ op- um aaron. Adhuc
ruit eos nubes agpa duoſequũtqꝝ alte

ruitq; gloꝛia dni.Et rũ hic ſupponit.

egrelſus ignis a dño
ceuoꝛauit ꝑo łm. Dixitq; moyſeſ ad aaron
Tolle thuribulũ:⁊ haulſto igne ð altari · po

nenſq; thimiama perge cito ad ꝓpłm-vt ro⸗

ges ꝓ eis. Acceleraſq; aarõ cũ thuribulo:et
ſtans int᷑ viuos 1 moꝛtuos:oꝛauit dñmet
plaga ceſſauit. Fuerunt autem ꝑcuſſi ex eis
xiiij.milia et ſepꝑtuaginta.
Devirga aaron quenoctevna
floꝛuit et frõd uitet peperit nuceſ
Lapitulum. xXII.

ATCtamẽ nõduz
eſſauerat tumultꝰ ſuper ſacerdo/
io aaron. Dicebant enĩ:quia ⁊ ſi non pdi⸗/

ctos leuitas elegerit dominus · poterat eſſe
aliqui de aliqua reliquarum tribuuʒ di⸗„

gni eſſent ſacerdonio· et foꝛte de omnibus
tribubus aliquot vellet dominns habere
ſacerdotes:ne tanta miſterij dignitas vni
dñi ⁊ tam paucis crederetur miniſtris. Ac
cuſabantq; moyſen de delerti inopia · eo ꝙ

ſcripſit ĩ vnaq̃q; no

eoꝝ negociaret᷑ inopiã vt ſemꝑ eiꝰ viderẽt᷑
egere auxilio. Tulit moyſeſ expᷣcepto dñi

virgas · xij · pncipũ ·
Barynaceß Dicebãt moyſen ſpõ
men tribſuę · vl po/ te eos ꝑ deſertuʒ du
tipncipis. Scripſit riſſe · vt ipſi ſuo ege⸗
aũñt ĩ virga aarõ no/ rent auxilio.
mẽ leui · ⁊ Rter has. DU
xij.ſũpſit vnã ſeoꝛſũ cũctas familias cõtinẽ
tẽĩ q; ꝓbaret᷑ vtꝝ de oĩbtribub vellet de⸗
habere ſacerdotes In numerxr tñ legit᷑ nõ fu
iſſe vᷣgas niſi.xij. Qð ĩitelligẽdũ ẽð ſingla

ribo·· accepta gñali. Quas cũ poſuiſſet ĩ ta

bernaculo coꝛã dño:ſequẽti die egreſſus in

uenit germinaſſe virgã aarõ· folijs dilata

tis amigdala ꝓtuliſſe. Sane hic tertio deo

oꝛdinãte aarõ ſacerdotiũ firmiſſime poſſe/

dit. Mã ⁊ ĩ ſignũ rebelliũ hcepit dñs virgã
garon ſeruari in tabernaculo in poſterũ.
Der editu in cades i quadrage
ſimo anno. Capitulum. XxXIII.

erũt itaqʒ fi

lij iſrklõgo tpe ĩ ſolitudine· multo

mõtem ſeir- ⁊ redierũt fere vſq; ad mare ru/
bꝛum. ⁊ circa fines ſynai.Et ꝓſtrata ſũt ca
dauera eoꝛum in deſerto. Tandẽ poſt mul/
tos laboꝛes et annos.xxxviij.redierũt ad ca
es vnde miſerant exploꝛatoꝛes · vel in qua
redierũt ad eos vt di/
ctũ ẽ · que ẽ ĩ deſerto Hyn de q hagit · vl
ſyn · nec illud ẽ deſer ẽcades vłin eo ẽ ca
tum ad qð venerũt des. Unde ðꝛ ſyn in
viij · mãſiones· vt diẽ̃ quo cades.⁊c.
hierony. Pꝛioꝛ eniʒ
ſcribit᷑ ſyn ꝑ ſamech·⁊ intpᷣtat᷑ rub vłodiũ
Syn xo in qͥ cades · vl ꝗ ẽ cades ·ſcribit᷑ p
ſade·⁊ ĩterpᷣtat mandatũ · vll ſancta · et ẽ vt
qdaʒ volũt ꝑs deſerti pharan. In fine igit
xxxix.anni a finibs ſynai venerũt ĩ cad esxj.
dieb · 1 potuit eſſe ꝙ tm̃ irent. xj. dieb cõci⸗
to gradu quãtũ iuerat.xj.manſionibꝰ tar/
do· vl per aliam viam. Redierũt ergo filij
iſrael. xl. anno menſepmo in deſertuʒ ſyn et
mãſit populꝰ ĩ deſerto cades. Et ſic. xlij. mã⸗

ſederũt tꝑe in cadeſbarne · et diu circũierũt

1

ſiões filioꝝ iſrł qͥb legũt᷑ pfecti ab egypto
vſq; ad cam peſtria moab iuxta ioꝛdanẽtri
bus tantum annis completeę fuerunt.xij. ab

ęgypto vſq; ad mõtẽ ſinaiãno pᷣa· xiiij · die

mẽſis pᷣmi · vſq; ad diẽ pmã mẽſiſ tertij De
inde ãno ſcdo/xx·die mẽſis pᷣmi ꝓfecti a ſy
nai vſq; ad cades ·x:manſiones · ⁊ vnam ex
pleuerunt infra annum ſecundum. Tamẽ
quoto ſpatio anni nõ
eſt determinatum ſi · Quaſi diceret nẽ ẽ
cut in pmo ꝑ/xxxviij · ita diſtinctũ in mã⸗
annos poſt errantes ſionibe ſcdi ãni quã
et ꝓſtratixl· anno re tũ tꝑis flueretinter
Dierũt ad eandeʒ ca vn mũſionẽ ⁊ aliã
des. Eo anno reliq̃ſ qſicut in manſionib
ix· manſiones tranl/ pꝛimi anni.
egerũt. O ſi inuene .
ris · -· huiꝰ anni fuiſſe mãſiones ·ſcito ꝙ; int
has iterum numeratur cades repetita.

Demoꝛte marie etaquiſcontra

dictionis. Capitulum. XxXIIII.

Dꝛtua eſt auteʒ

maria in cades · dũ · xl· vt dicit ioſe
pPus copleſſet annũ/ex quo ęgyptum dere
liquit·ininitio menſis xandici · qui et niſan

ſm lunam. Et ſepelierunt eam in montem

qui vocatur ſyn. Crãſactiſq; xxx · dieby fle⸗
tus: moyſes populuʒ purgauit hoc modo.
Vitulam trimã totam rubeam extra caſtra
cõbuſſit. Et ꝓſequitur hic ioſephꝰ oꝛdinẽ
cinerum luſtrationis:quem dominus deci/
ma die menſis ſeptimi fieri pꝛccepit ·⁊ vide
tur velle nunc pmo combuſtionem hmõia
moyſe factã. AUnde etiaʒ ſubdit: Hoc etiã
Vnturos ſeruare hcepit · ⁊ potuit eſſe ꝙ im/
pediti hucuſq; diſtulerunt/quia nec paſca
interim celebꝛaſſeleguntur. Cum aũtintra
uerunt terrã ꝓmiſſam ſᷣm pꝛęcepta dñi · le⸗
gitima ſua pꝛoſecuti ſunt.Etiã hic dicit io/
ſephus· anteq; rediſſent in cades eos veniſ-
ſe ad terminos ydumeę-et miſiſſe nuncios
ad edom pꝛo libertate tranſitꝰ p terram ſuã
Nuod cum pꝛohibuiſſet:moyſ Ride receſ-/
ſit ꝑ deſertuʒ iter faciens. Hiſtoꝛia numeri
dicit poſt moꝛtẽ marię miſiſſe iſrłk ad edom

Kklonii
onem⸗2 lr 4
dreuninln
toonihitni
iutphi
uoriploon
hodſoalt Lo
niEtpeuſi
giföcueſat
lbis Eitn
ſoſeetadit
. Kogega
noſſes: n
Apetiabueg
Hicuitañiol
ulialetunvan
it o dio
gieropecoral
leniifotegen
d wtenn⸗
ſüsptemtcla
ſlnoſotenn,
ſiacndeſn
Goporme
Ng
ndd Our
duellgie
tudictiöis
miſtoz wwt
(Deancd

rno deli
fniran

1

tdbine⸗

minist

maineinon
etnemntzie
nogtide
Uni pferna
nes⸗1 vnam et
uudum. Tam’

uſ dicerte;
1diſincüinni⸗
niſcdiänign
Pos fueretnm
iniſonetuli
tinmanſondh
niann,.

epſiidgine
1engein.
gniſconr
um XXIII.

Il
kaun
terditi
dGrptum de
lcquietniſn
Qnminwontn
ſcg adeht
ſGantkoent
Urmema
bielumi
“”
ainechtnni
üonenbnii
ſbcit Hon
wmickin
ninne ſa
Cunditnnt
ngaptn Nſeſ⸗
Gibicdicti⸗
ndestos M
niſfenmc⸗
ehpenm .
ſigelen⸗
iſoni gunnn
ſeſttoseen

Scdo vo ictu egrelſe ſũt ita largiſſime · vt

△

õ

Mec eſt liquidũ vt ¶ Iſte edom frateria arabũ quę nunc petia dicitur vnit ad mò⸗ 63

ioſephꝰꝑ anticipati cob fuit.
onem · an li ber numer⸗

p recapitulationẽ dixerit. Nos vo ſequ?

tes oꝛdinẽ hiſtoꝛię dicimꝰ ꝙ moꝛtua marian

indiguit ꝓpłsaqᷓ· facta ſeditione ↄ moyſen
⁊aaron ĩ pplo/oꝛauerũt ãbo ad dñm. Qui
bus dñs ait: Tolle virgã Tĩ ↄgrega połʒ ad
petrã. Et pcuſſa dabit vob aquã. ANtrũ vir
ga ꝗᷓ frõduerat an alia vſus ẽ moyſes · h eſt
dubiñũ. Ettñ qꝛĩ numer legit᷑:virga ꝗᷓ erat
ĩ ↄſpectu dñi:videt᷑ fuiſſe virga ꝗᷓ erat in ar
ca. Et ↄgregata multitudie añ petrã·dixit

moyſes: Mudite rebelles icreduli. Nũqd

e petra hac poterimꝰ aquã vobis eijcere:
Hic aũt cũ ĩ alijs egiſſent moyſes ⁊ aarõ fi/
ducialit:turbati ꝓpłlo murmurãte diffident
egerũt · qdð dño manifeſtãte ↄgnitũ ẽ. Non
eni ex oꝑe eoꝝ aliq· vł ꝓᷣbo HG̊ ꝑꝑẽdi otuil-
ſet · niſi foꝛte qꝛ moyſes q̃ſi dubitans dixit:
Muqͥd poterimꝰ. c. qꝛ inde ſenſus affirma
tiõis poterat elici ·q̃ſi poterimꝰ. vł negatiõiſ
q̃ſi nõ poterimꝰ. Qũ g̊ ꝑcuſſiſſet pus virga
ſilicẽ ·qꝛ deſperaueratnõ manauerũt aqueę.

biberet ꝓpłs etiumẽeta.Et dixit dñs moyſi
aaron. Quia nõ credidiſt mihi ·nõ intro
Ducet ꝓpłos hos in terrã eoꝝ. Meęcẽ aq̃ cõ
tradictiõis· q etiã electi deſperauerũt ðᷣ ꝓ/
miſſis ⁊ potẽtia dei· q̃ſi dicẽtes ꝓmittẽti.
De circũitu idumeę.Ca.xxV.

cios de cades ad regem edom di-
cente ater tuꝰ iacob mãdauit tibibec
Dblecro bt liceat nobis trãſire ꝑ terrã tuã
Nõ ibimꝰ pꝑ loca culta · via publica gradie-⸗
mur nõ declinabimꝰneq; ad dexteram nec
ad ſiniſtrã. Si biberimꝰaq̃s tuas:qð iuſtũ
erit dabimꝰ. Et reſpondit: Non traſibitis
pꝑme. Timẽs tñ ne trãſirẽt · egreſſꝰ ẽ obuiã
in manun foꝛti. Quãobꝛẽ diuertit ab eo iſra
el · maxime qꝛ deꝰ ſceperat ei:-Non pugnab
aduerſus fratrẽ tuũ. Circũiuitq; idumeã:
egredienſqz de cades:⁊ incedẽs ꝑ deſertuʒ
arabise· pertranſienſq; archim metro polim

garon ad

.

Zlium V esnu Foꝛte h̊ eſt locꝰqͥ ſupꝛa ꝑ anticipationẽ vo
catꝰ eſt hoꝛma. Anathema ðꝛ ab anathene ·
id ẽ· ſurſũ ponere·qð ẽ deuotare.i voto de⸗

tem hoꝛ qui eſt in finibo terre edom.

inus ad moyſen. Pergat ĩquit
lm ſuum. Mõ intrabit terram
ꝓmiſſiõis · eo ꝙ incredulꝰfuitoꝛi meo. Tol
le aaron ⁊ filiũ eius cũ eo:⁊ duces eos coꝛã

omni ꝓplo ſup montẽ hoꝛ. Cũ nudauer pa

trẽ ſtola pontificali: indues ea eleacarũ:cui

pontificatus acceſſit ꝑ etatẽ· pmogenito p
ignez aſſumpto. Et fecit moyſes qð ſcepat

ei dñs. Et moꝛtuus eſt aaron in mõte hoꝛ.
In deuteronomio ðꝛ muſcera locꝰ ſupultu/
rę aaron · qͥ vſq; hodie monſtrat᷑ in montis

vᷣtice. Populꝰvo fleuiteũ.xxx.dieb. Moꝛ
tuns ẽ añt.xl.anno egreſſionis · cũ eẽt. xxiij.
annoꝛum eodem anno quo ⁊ maria- men/

ſe quinto:qui⁊ apud hebꝛęos dicitur ſede

bach· apud romanus auguſtus:pꝛima die

menſis ᷣm lunam.

¶ De vicoꝛia poſt votũ anathema⸗

tis. ¶Capitulum. xXVII.

chanan eus ꝗ ha bitabat ad meri/
diẽ Eniſſe illuc iſrael· pugnanit iſrael cũ eo
⁊obtinuit :⁊ adduxit ex eo pꝛedaʒ. Iſrł aũt
vouit dño · ꝙ ſi traderet eũ dñs ĩ manꝰſual
ciuitates eiꝰanathematicaret Qð fecit ⁊ vo
cauit nomen loci illius hꝛmai:anathema.

oꝛſũ ab vſu nr̃o ſeparare:cũ ſcilicet res vo/

ta reddita ſurſum in templis ponebatur.
Et nota ꝙꝙ olim ge/

neraliter populus Tres legũt᷑ victi per

terre ꝓmiſſionis di capadoces in geneſi

ctus eſt chanan? RHM M
Vnde ⁊ hic nomine generali vocat eoſ qui
erant ad meridiem. Tuncenim ſeptem po⸗/
puli ꝓpꝛijs vocabãtur nominiby in ea:⁊il/
le pꝛopꝛie dicebatur chananęus :qui habi
tabat maritimmam.

Demoꝛteaaron. Ca. XXVI.

Bilocutẽ do

Bnʒ audiſſet

eſerpente eneo cotra ianitos
ſerpentes. Capitulum.XxXVIII

2

ofecti de mõ

miſit dñs ĩ ꝑpłin ignitos ſerpẽteſ· qͥ dicebã
tur igniti:qꝛ minimi ⁊ vloces erãt ad mo-
dů ſcatillaꝝ vel vt alij tradũt tactũ veneno
ĩflã mabãt vſq; ad tumoꝛẽ ⁊ ruboꝛẽ igneũ.
Rogauerũtq; moyſen vt oꝛaret ꝓ eis.Cui

dñs ait: Fac bpꝑẽtẽ eneũ · pone ĩ perticã in

medio ppłi eminẽtẽ:⁊ qᷣcũq; pcuſſus fue rit
a ſerpentereſpiciat eũ ⁊ viuet.Et factum eſt
ita. Munc ſelum
ſemper habuerũt fi · Quia hiſtoꝛie ſibi
lij iſrael · 1 magnifice ſuꝑ h̊ õdicunt ideo
repoſit eſt in hieru/ nomen regis nõ po
ſalẽ. Tamen ob cul/ nitur:quod tñ poſt
tum ſupſtitiõis qu? determinabitur.
populus ei exhibebat
cõminuit eũ in puluerẽ rexiuda.
e cohulis⸗ toꝛrentium quige
It. Lapitulum. XXIX.

INMae pꝛofecti⸗
galiqᷓs mãſiones vrnerũt ad toꝛ
rẽtẽ careth quem traſierũt ſiccis pedib vt
mare rubꝛũ. Quẽ reliquẽtes caſtrametati
ſũt arnon. Qui vt ait ioſephus fluuiꝰẽ a

mõte arabię deſcẽdẽs:⁊ ꝑ deſertũ fluẽsĩ ſta

gnũ aſphaltidẽ erũpit·diuidẽs moabitidẽ
armoꝛicã.Quidã volũt armoꝛicã ciuita/

teʒ eſſe ꝗᷓ ẽĩ deſerto· ⁊ ꝓminet ĩ finib amoꝛ

rci. De hᷣ trãſitu iſrael ꝑ terrã illã ꝓſeqᷣtur
liber numeri in hunc modũ. Unde dꝛ in li/
bꝛo belloꝝꝑ dñi · ſicut fecit ĩ mari rubꝛo ſic fa
ciet in toꝛrentibo arnon. Scopuli toꝛrẽtiũ
inclinatiſũt vel geſtierũt · vt requieſcerẽt in
arnon· ⁊ recũberent in finib moabitarum
Hunclocũ ſufficienter expoſitũ nõ memini
me legiſſe. Augꝰ · dicit foꝛte fuiſſe libꝛum ſic

vncatũ apud chaldęos · vñ egreſſus abꝛaã

erat · vel apud ęgyptios· apud quos ſcien/
tiam didicerat moyſes · qͥ de hoctrãſitu

lite boꝛ vnerunt in ſalmana · vbi e-
pit pplm tedereitinert ⁊ labori· dũ circnirẽt
terrã edom- murmurauit moyſen Ideo

phetatũ frueat. Ataũt fines int duas gẽteſ
ibi ↄſtituerẽt bello actũ fuiſſe putãt:quod
ꝓpter magnitudinẽ ſui bellũ dñi vocatũ ẽ·

qð bellũ liber ille cõſcripſit. Quidã dicunt
hiſtoꝛiã totam de filijs iſrael dici libꝛuʒ bel
loꝛũ dñi·in qua frequẽter dꝛ dñs ꝓ eis pn/

gnaſſe. Et maxime dicũt hebꝛei in terra illa
amoꝛręos manu potenti hebꝛeoꝝ fuiſſe de⸗
letos · iſti legũt ðꝛ ꝓ dicetqꝛ etiã ĩ hebꝛeo
ita eſt. Guꝑ hoc dicet᷑ in retractationibus
belloꝝ dñi · ⁊ legitur ſic: AVñid eſt.ð arnõ

dicitur · id eſt· dicetur:⁊ fiet memoꝛia ĩ libꝛo

belloꝝ dñi·.id eſt in hiſtoꝛia iſta cum leget a
poſteris. Fietaũt mentio de ea talis. Sicut
fecit dñs in mari rubꝛo ꝑdẽdo egyptioſſic
faciet in toꝛrentibo arnon· pdẽdo amoꝛreos
M oyſes dixit: Futurũ faciet:nos dicimus

teritum ſicfecit. Quod etiã ſequit᷑. Sco⸗
puli inclinati ſunt.c. Similit᷑ ambigue ex/
ponitur. Tradũt hebꝛęi immenſaʒ multitu⸗
dinẽ amoꝛręoꝝ in cõuallibo toꝛrentiũ ⁊ ſco

puloꝛũ arnon poſuiſſe inſidias iſraelit · vt

tranſeuntes incautos perimerentdñm vo

latitantes oppꝛeſſiſſe rupibb hincĩdeĩclina

arnon · ibiq; requieſce
ret · · finiret. Fuerunt Mötis ruina deci/
q dicerent deſcribi ſi dẽs qð ĩ niue aliqᷓ
tum arnon· quia cũ videt᷑ ⁊ a labẽdo la
ſcopuli pꝛerupti⁊ al bentia dicitur.

v

tiſſimi ſint in deſerto ·

tis · ita vt labentia ſcopuloꝝ extẽderenturĩ

paulatimiinclinãtur humiliãdo wonecreqd

eſcãt:i:finiãt᷑ iuxta arnon. Potuit eſſe· vt
aliqui ſcopuli mõtiũ inuioꝛn ⁊ minoꝝ coꝛã
iſraelitis inclinati ſũt · vt de facili tranſirẽt ·
quod foꝛte erat pꝛędictũ in benedictione io

ſeph · ibi donec veniret deſideriũ colliũ eter

noꝛũ.Et foꝛte de eodẽ dixit dauid.Mõtes
exultaueruut vt arietes.?vx c.

¶ Decantico ad puteum.
(Lapitulum. xXX.

locoapparu
it eis puteꝰ id eſt ex H̊ lgco venerũt
in alium locum· vbi monſtrãte

v mino fo⸗
derũt puteũ. Vñ ſubdit᷑: Quia hũc puteñ

ceithre
wwelegein
ge Eiliin
dücentefn
fit le⸗ 1
Auocnt.
Ere tet

(enonte

gogegeb

ſchehei
Gideiut
lloywlte
nons lle
giwtie
Twolles
lfuclnüau
tmriti
litinocie
Geſuoeiot
Wenunhne
ſiſcrahan
Wwedad
ſita-)
dictſor
tesgafn
admene
etergoſ⸗
lates aba
ſegniant
habitnit
gtioloph⸗
terttiufn
ſ nakazin
kigopnl
llochaſcp
mimonet
ligrüſ
onib
ſctnare⸗
mitmni
mubee⸗
nnſſö

esind duy E

Ri

nilepriün
di diirni⸗
t.Qiidan
kuddulo
tebfun
ncbniiie⸗
akgggniſthn
nlemanmns
in;
fietnmmiibn
mnifucnſgt
arteli O
Nätoegpnoſ
ätoanan
itn nosdimns
aüſegnt G⸗
miimbegeen
immmſeniiun⸗
Uiptonennürſo
nicis iſmeitin
minamntdön
pihbiiteilin
or idgentni

Doisminade
s dinmet
Cetaltbi
wntiudiam

uniävne
mptihen
inuranmmncn
rriitmiin
günwrtanten
t MCtidlint

Dotonit M

4
oureun.
4 MW.
Ouubieg⸗

L

.

foderũt pᷣncipes duces multitudinis ĩ da/
toꝛe legi.in dño. Moc tñ in hebꝛęo nõ le/
git. Et aſcẽdit aq̃ de puteo · donec ſupꝛa re

obꝛuerent᷑. Quo viſo cecinit iſrael carmẽ

iſtud. Aſcẽdat puteus ⁊c.
¶ De moꝛte ſeon regis amorreoꝛũ
et ogregebaſan ¶ Cap. X-xXXI

—.

Geſſus popu
lus inde ꝑ aliqᷓs maſiões ꝑpuenit
vſq; in bamoth. Nec ẽ nomẽ h̊ maſionis
ſed ẽ vallis ĩ regione moab · in vertice phaſ
ga id ẽ· iuxta montẽ
illuʒ · vel foꝛte adeo Exponit quod dixe
mons ille magnꝰ ẽ rat vallis in vertice
ĩ vertice hʒ colles phaſga
valles. Inde miſit
iſrael nũcios ſuos ad ſeon regẽ amoꝛreoꝝ
vt trãſitũ ei ꝑ terrã ſuã ↄcederet. Qui no/
luitimo cũ exercitu
egreſſus ei obniã in AWel ſaltẽ circa trã
delertum pugnauit ſuaʒ ſic fecerat eſau

cũ iirł· ⁊ ꝑcuſſus eſt ⁊ moab qð legitur

in oʒe gladijid ẽᷣ in in deuteronomio
inſtãtia. Joſephus
dicit plurimos ex eis ſiti perijſſe·alios ruẽ/

tes ad fluuiũ iaculis t᷑rę cõfixos:fugiẽtes

ad menia fundibularijs puẽtos. Occiſus
eſt ergo ſeon:tulitq; iſrael omnes eius ciui
tates/ab arnon vſq; iabochĩter q̃s caput
regni erat eſebon · et
habitauit ĩ eis.Di inuitates ſunt q̃rũ

cit ioſephꝰ hãc trã altera ẽ caput regni
iter tria flumĩa ſitã altera finis.
q̃ſi nataʒ inſulę ha

betẽ · opulẽtiſſimã Arnon fluit a meridie
iaboch a ſeptẽtrione · qͥ in ioꝛdanẽ deſcẽdit
cni nomẽ tradidit ioꝛdanis ab occidẽte.
Cũq; trãſiſſet iſrael fluuiũ iaboch · ⁊ aſcẽ⸗
deret ꝑ. viã baſan · occurrit ei og rex baſan-
ĩ egrai:quẽ penſſerũt cũ ꝓpło ſuo vſq; ad ĩ
ternitionẽ ⁊ poſſed erũt t᷑raʒ eiꝰ. Lñ terra hᷣ
quã hadᷣerũt vltra ioꝛdanẽ/nõ fuitðᷣ ter
ra. pꝓmiſſiõis ·qð ptʒiqꝛ moyſes hãcĩtra/

umeroꝛũ

uit. Pꝛofectiq; caſtrametati ſũtĩ cãpeſtri ⸗
bus moab vbi trãſioꝛdanẽ hiericho ſita ẽ

t ꝗ de puteo done De itinere balaam et que ei locu
dũdaret. Foꝛte in ſignũ:qꝛ exinde pugna,⸗ tgaeſtaſina.
rẽt:a hoſtes ſupgrederẽt᷑ in hunc modũ·

apitulũ XxXXII.
Idẽs balac fi⸗
li ſephoꝛ qui tũc rex erat ĩ moab·
quid fecerãt amoꝛręo:timuit:⁊ aſcitos ſe/
nioꝛes madiã qui ꝓximi regno eiꝰerant ⁊
amici:ↄſuluit qͥd facto opꝰeẽt dicẽs: Do
pulꝰ b̊ delebit nosſicſolet bos herbas vſ/
qʒ ad radices carpere. Miſitq; eoꝝ cõſilio
ad bala filiũ beoꝛ ariolũ qͥ habitabat ſu/
per flumẽ amonitaꝝ · vt veniret ⁊ maledi/
