cantes ſi filios pꝛo ſe etiam vid eant dunii
2

Eſt ceꝰ eſſentia · po⸗

— 4

et inſtius ꝓ expectatione. Oꝛigines tamẽ H 4
adiutoꝛes:quos quandoq; in peccãdo no.
bis adiungimns· vtpote. ꝛimo intrauit
diabolꝰĩ coꝛiude.Ecce pater. Poſt acceſſit
ad pꝛincipes · vt ipſi ĩ hoc peccarent. Ecce

intelligit ꝑ patres demones poſteros co⸗

filij. Moſt accepit ab illis coboꝛtem ⁊ mini/
ſiros. Ecce tertia quarta generatio. Dñs

añt non viſitat bic peccata patrũ qui reſer-

uãõt igni eterno ; modo tñ ſeꝑe punit hoĩes.
dꝛeceptum ſecůdu.

id eſt· nec falſe nec ſupꝑflue · nec do⸗
loſe iurab ꝑ nomẽ dei nec honoꝛẽ
eius quãtum in te ẽ euanaſcere facia s de eo
paue ſe . entiendo.
ertium pꝛeceptũ.
NEmento vt diẽ ſabbati ſanctifices
digc eſt. ſanctu ? feriatũ habeas. NMõ
Mfacies in eo omne opus tu ⁊ filius

cũ ab omni ope foꝛent ceſſaturi· ꝓpterea de
r ſeruili dicimꝰ ĩtelligendum.
¶ Auartum pꝛeceptũ.
Dnoꝛa patrẽ matrẽ tuaʒ dnplici
honoꝛe · reuerẽdo ſcilicʒ neceſſaria

miniſtrando. In his enĩ ꝗᷓ ſequũt

ferei

Muintum pꝛeceptũ.
On occides manu vyl mente vł cõ
ſenſu· nec violentã manũ ĩferes in/

H
cidit ſed lex.

(Bertum pꝛeceptũ.

Vn mechaberis · i· non miſcearis
alicui excepto federe matrimonij.

timũ pꝛeceptum.

On aſſumes nomen dei tuiĩ vanũ⸗

tn 7 filia tua·nec ſemuꝰ. nec ancilla tua· ne
iumentũ tuũ/nec aduena qui intra poꝛtas
tnasẽ id ẽtecum in domo tna ſeruiẽs quia
deꝰ quieuit die.vij. nos diẽ.vij.ſeruamus
⁊ſi nõ hunc quem illi. Qã ⁊ ioſephꝰſic ait.
uartsſermo ſem pnãdas ſeptimanas

nibus aparte totũ intelligit᷑. Añ
7 dñs docens · totaliter itelligenda impleuit

ſonti ·˖ nec ſᷣtrabes auxiliũ vite cui
bes dare. Jnd ex quidem non oc⸗

d On furtum facies · nec etiam rapi⸗
es aliena.
¶Octauũ pꝛeceptum.
OVn cõtra ꝓrimũ tuũ falſum teſti⸗
monium dices. Mic pꝛohibet om/
mendacium. Licet quidam ma

leſenſent deum tacite cõceſſiſſe mendacium
q58 ꝓdeſt · ſi nulli obeſt.

Nonum pręceptum.
On concupiſces domũ pꝛoximi kui
Secundũ auguſtinum hic pꝛohi-

Decimũ preceptum.
On deliderabis vxoꝛem eius/non
ſeruum non ancillam· non bouem
non aſinum:nec omnia ꝗᷓ illius ſũt

Hic antẽ pꝛohibet concupiſcentiaʒ reimo⸗

bilis. Scom oꝛigenem vnũ ẽ ceptum.
ealtari faciendo.
apitulũ. XILI.

dulus voces 1 lampades. ⁊ vocẽ

buccine⸗ montem fumentem ſtantes ꝓ/
cul dixeruut moyſi. Loqueretur nobis ⁊ au
diemus. Non loquat᷑ nobis dñs:ne foꝛte

moꝛiamur. Stetit ergo elonge populus

7 moyſes acceſſit ad caliginẽ. Cui dñs ait.

Altare de terra facietis mihi. Foꝛte antecõ⸗

ſtructionem altaris poꝛtatiliſ voluit boc fie
ri· vel illud poꝛtatile erat de terra ſicut infrra
dicemus. ſi altare lapideũ feceris mibi

non educabis illud de ſectis lapidibus. Si

leuaueris cultrum tuum ſuper eo polluetur
q. d. Molo qꝙ cum inſtrumento effuſionis

ngninum ecliffes mihi ſanctum. Inde

nos vnius lapidis altare cõſtruimꝰ. Foꝛte
pꝓbibuit · ne ſup altare hoſtic occiderentur.
Et addidit.Mõ aſcẽdes ꝑ gradus ad alta

re meũ · ne reuelet᷑ turpitudo mna⸗ kone non

du anti ni vtebãtur femine
Weindiciis ¶Cap. xIII.

Einceps t

betconcnpiſcentiam rei bliengi im⸗

debatautem

.

.
4 4

ditdj

of
ſes
ſetv
ritho⸗
ſtmuen
tutt
isi
noeißt
busß
nacnli⸗
ſemeh
vſch

con
plxen
lolne
Wies
dicd
d
dicte
flras
ocato
Ilalor
locen
ſnp
nape
gat

.
ſoleo.
Gibi
niſoci
cbepin
fümit
Pinſ
tmieuel
doberi

lannie

higge

Tic

ibid
Ae llin

retimtn,

n.
Pobihr on,
Kauſcung
Tenmirun

Un.
migonniti
un ln⸗

n.
Nem ains gon
nehon wuen
nui llusſit
mäßnino⸗
iientde.
o.

e 1
R
1. D

utemn

udeo wl
vtſuntes p/
mnobis tan
dioene fon
onge ſorls
Cui diont
funemntti
liſwwluttoe
temn iuri
uhi
lnhts
moplum
Gen ins
ncnn. et
fruim
couicdanenmn⸗
zictsddai
na Folteno

H — N

gratis egre

dit dñs iudicia q̃dam ad determinãdas ſI

tes. Mos qͥdẽ non oĩa ̊ ↄgrua ꝓſequitur
ſic. Si emer ſeruũ hebꝛęũ qᷣ iã.ſ.ſeruus nõ
ſit. vij. annis puiet tibi:niſi iubileꝰ ĩteruene-
rit ſeptimo egredier liber grat cũ q̃li veſie
ĩtrauerit. Si habens vxoꝛẽ cũ vxoꝛe ⁊ liberis
exeat. Si dñs dederit ei vxoꝛẽ · mulier cũ fi/

lijs q́s fecerit erũt dñi. ſi elegerit puꝰ ma-

nere ĩ puitute offeret eũ dñs dijs.i.ſacerdo/
tibus pᷣſentabit · ⁊ applicabit᷑ ad oſtiñ taber/
naculi:⁊ pfoꝛabit aurẽ eiꝰ ſubula:ĩ ſignũ ꝑ/

petue buituti · eritq; Puꝰ ĩ ſeclʒi dũ viuet vl

vſq; ad iubilen. Idẽ eĩ ĩtelligẽdũ ẽ ð ãcilla
- Defamilia.
¶ Siqs vendiderit filiã ſuã nõ ĩ ancillã.ſ

ſ̊ cõcubinã:quã gręci moirpheton alij moi

pheten dicũt. vij. anno nõ egrediet᷑ ſic ancil⸗

la.ſ. ſine pcio. Quia enĩ eã humiliauit dotẽ
veſtes ⁊ nuptias ·i· vtrũ ei ꝓpuidebit ꝓ pᷣcio

pudicitię. O ſi ante.vij. annũ diſplicuerit ei
vndẽdi eã alij poteſtatẽ nõ habebit nec pu

. S „„ —— „

dicitię pᷣciũ nega bit. ſiĩteriʒ agominaue

rit eã ſibi ĩ vxoꝛẽ duxerit· ſᷣm qð dicit᷑ mar

cia catõis · iuxta legẽ vxoꝝ faciet ei · nec ſine
libello repudij egrediet᷑. Si vvo nõ ſibi hᷣ fi⸗

lio eã emerit·ĩ modũ pᷣdictũ faciet ei ꝓ filio
ſicut ꝓ ſe. Si tria iſta nõ fecerit · iiſi nec ipſe

eã hũiliauerit ſine agnitione:nec eã agomi/
nanerit · nec filio eã acceperit· moꝛe ancillaꝝ
diet᷑· ⁊ abſq; pꝛecio ſibi dato.
(De bomicida.
Nui occiderit hoĩeʒ volẽs moꝛiat᷑ſi o

nolẽs· ↄfugiat ad vnã ð.vj.ciuitatibꝰ refu/

gij x ibi ſaluabit aĩazʒ ſuã · ne occidat᷑ a ꝓxi/
miſ occiſi. Et erit ibi donec ꝑ iudiceſciuitatł
eiꝰ ꝓpinqͥſ moꝛtui recõſiliet: vł vſq; ad moꝛ

tẽ ſũmi ſacerdot Tũc en redibitſecuruſad

ꝓpꝛia. Per ĩduſtriã vo occidẽs · etiã ab al/
tari euellat᷑· qdᷣ de ioab factũ legit᷑. Inſtar

vo harũ ciuitatũ nos hahemꝰloca ðᷣo dica
ta maioꝛẽ tñ ĩmũitatẽ pᷣſtãt qᷓ; ille.Saluat᷑
eni i eis etiã volẽs homicida ·⁊ qͥlibʒ fugiti

u. Lñ qͥ d exceptõeʒ faciũt. Si enĩ ꝓ homi

cigdio ĩ ecclia facto vłfurtovł hmõi ↄfugiat
ad tcle asaaf eũ ð bere exthi ⁊ puniri
5

Detalione.

.ðẽ .êãẽ³

.
* S .

Adadidit etiã dñs ſ̃cepta taliõiſiulẽs red
di aĩaz ꝓ aĩa · oculũ ꝓ oculo · dentẽ ꝓ dẽte.
vulnꝰ ꝓ vulnẽ ·liuoꝛẽ ꝓ liuoꝛe aduſtionẽ ꝓ
a duſtitione. MD
Deboue coꝛnupeta.
Bi bos coꝛnupeta buũ occiderit:lapidi⸗/
bus obꝛuat᷑· nec carnes eiꝰ comedent᷑.Oñs
aũt bouis.xxx.ſiclos argẽti reddet dño pᷣui.
Miũt hebꝛęi .ideo ſiceſtimatũ pᷣciũ pᷣui:quia
xxx.gñatiões egreſſę ſũt ð chaĩ qnẽ noę ſᷣui⸗
tuti addixit.

ddixit. HJMUN
N¶NDOe decimis et pꝛimitiis
¶ Becimas pᷣmicias ne tardaueris offer
re. Tñ agnũ vł hedũ.vij.diebo dimittes cuʒ
matre ſua·die.vij.⁊ deĩceps potert reddere
eſeptimo anno.
ex ãnis ſeminab t᷑raʒ tuã:⁊ cõgregab
fruges eiꝰ.vij.ãno eã reqͥ eſcere facies. Añ
7 dicebat᷑ ãnus req etionis · ⁊ etiã ãnꝰ remiſ
ſionis · qꝛ in eo nulli licebat exigere debitu,ʒ
aliqð niſi eo minato · ⁊ ſi qͥd ĩ eo ꝗno exᷣ/
terit frugib ſuccreue
rit ĩ ea cõedẽt paupe Augꝰ · ſup exoduʒ
res ꝓpli⁊ qð reſiduũ dic q; eo ãno ſemĩa
fuerit pauꝑibcomẽ/ bãt ſᷣñ colligebãt
dent beſtię agri. Ita a
cies ĩ vinea ⁊ oliueto tuo.Dũ h̊ obbuatum
fuit · vt ait ioſephꝰ.ĩ ãno.vſ.ĩ tm̃ abũdabãt
fruges ꝙ ſufficiebant ad vſũ. vij.⁊ octani
etiã ad ſemennrem.
etri bus ſo lẽntiatibus
¶ Addidit etiã tribo pcipuis ſelẽnitatib
ani qbus voluit ſibi appere oẽ maſculinũ
ſnõ vacnũ · ðD quib infra dicet.
Debedo nõ coquẽdo in lacte.
¶ Mõ coques bedũ ĩ lacte matris ſuęqð io
ſephꝰ exponit ſic. Nõ comedes eũ infra.viij.
diẽ · qi adhbuc nõ differt a lacte. Sancti de
chꝛiſto exponũt ſic. HMQR˖ee
occidas xpᷣm ĩdie con Ael eſt ꝓphetia : ꝓ
ceptõniſſuęqð tñ trãſ berodeſ nõ occide
greſſi ſũt. Dies vꝓo cõ/ ret chꝛiſtũ ĩfantem
ceptõnis vocatur lac vł ꝙ aplinõ pate/
matris · qꝛ extũc ĩ ma/ rent᷑ pᷣſſuras · niſi pᷣ
tre parat᷑ materia lac/ us roboꝛati.
tis. HMebꝛeꝰ?habʒz. N5

f 53

1 ð -ððð . . 4 K Saaaèẽ ?
8

4
4 „

coques ſepatũ ĩ lacte matriſ ſuę: ſenſꝰ. Sa

paratũ a carne parẽtũ ·i·qð ꝑ carnaleʒ gene/

rationẽ cõceptũ ⁊ editũ ẽ ñ comedes coctuʒ
cñ lacte vł cũ aliqͥ lacteo caſeo·ſ· vl butyro.
qð dictũ ẽ ꝓpt᷑ aues ꝗᷓ nõ de carne bᷣ de oniſ
ſeꝑant᷑ · q̃s ĩ lacte cocras vł cũ lacte cõedũt
NMec ideo de lacte matri ꝓhibitũ dicũt· i
alio lacte liceat coꝗ̃re · ſ̊ qꝛ lac illud ꝑatius
poſſit ĩueniri cũ aĩali ·p H. ꝓhibuit de oĩ lacte
Nuidaã tñ de his ꝗᷓ dno offerũt᷑ dictũ ĩtelli⸗
gunt ·q̃ſi nõ offeras agnũ vł hedũ ĩfra octa/
unʒz die qꝛ nõdũ ẽ eſibilis· nec differt a lacte
matris qꝛ ⁊ lup dixerat de pmitijs agnoꝝ et
decimis. In fine vo iudicioꝝ addidit dñs
Si fecer Hoccidã oẽm ꝓpłm ad quẽ ĩgredi
eris ⁊ pꝛęmittam ſcrabones: veſpas: quę
fuga bũt eos·i terro 2ð
rẽ noĩſtui:paulan ο Moc nũqᷓ; ad lit-
eijtiã eoſ ne redigatur terã factũ legit᷑ · iõ
rra ĩ ſolitudinẽ· ⁊ cre/ aculeos troꝛeſ itel/
ſcãt ↄtra te beſtie · po/ lige.

9„

nãq; ᷣminos tuoſ a mari rubꝛo · qð ẽ ab oꝛi

ente vſq; ad mare paleſtinũ quod tirrenũ

Dicitur.⁊ ẽab occidete ⁊ adᷣſertoquod ẽ pꝰ

betleheʒ qð ĩcipit poſt tecuã vſq; ad fluuiũ
ſe eufratẽ:ꝗᷓ tota regio qñq; dictaẽ iudęa.

Enit ergo moy
es? narranit plebi indicia dñi. Et

Ddixerũt oẽs vna voce. Dia ꝗᷓ locutus ẽ dñs

faciemꝰ audiemꝰ. Quod pᷣpoſtere ⁊ ioꝛdi/

nate dictũ ẽ ſſignauit futuroſtrãſgreſſoꝛeſ
aĩ Gpbo mẽdaceſ.Scpſitq; moyſeſ vniũſoſ
Fpmões dñi ſter decalogũ:⁊ mane ↄſurgẽs
edificauit altare dño: ⁊ duodeciʒ titulos · ꝑ
duodecim tribiiſrł foꝛſꝗ duodecĩ altaria
titulos dixit. Ael po⸗ D
tius vnũ ex duodeciʒ Eſt titulus triun/
lapidib ⁊ĩ ſingulſin pbalis · conialis
gula noĩa filioꝝ iſr memoꝛialis.
ſcripſit q̃ſi titulos tri-
buum duodecim mi
abiud .qui futuri erant ſacerdotes.⁊ ĩmo
lan erũt dño pacifica.xij.vitulos. Lulitq;

¶ Be federe fir mato aſperſioneſõ
guinis vituloꝛu. Dap. XII II.

ſitq; iuueneſſc, nadab

moyſes mediã ꝑtẽ ſanguinis· miſit ĩ crate⸗

res vaſa · ſ. viminea cũ anſis a cratin quod ẽ
contexere dicta· reliquũ ſanguinẽ fudit ſuꝑ
altare legitq; volumen federiſ audiente po
pulo. Qui dixerunt. Omnia quę locutus
eſt dominus faciemus. Ipſe vero ſumptum
ſanguin em reſperſit in opulum ⁊ ait. Hic
eſt ſaguis fęderis quod pꝑepigit dominꝰ vo
biſcum · quaſi diceret. Sic peribit vita eius
et ſanguis eius fundet᷑ qui violabit fcdus
hoc · id eſt pactuʒ inter voſ et doñm. Gane

hoc ſignnm ad cõfirmationeʒ fęderis huiuſ

habuerunt a gentilib· qui poꝛtam fęderis
fede laniantes ſic confirmabant fede laniã-
dum fęderis violatoꝛem. Camẽ ⁊ aliud ſi⸗

gnuʒ ſcderis terribilius habuerunt iudęi

ex ſe · effuſionem aquę:quod facit ioſue et

ſamuel .quia ſicutaqua tota funditur ita qꝙ;

nil remanet in vaſę quod non alij Iquoꝛeſ
et etiam ipſa perit ſuſa in terrã · ſic penitus
pe ſua periret qui ſolueret f'dus.

Capitulũ IIII.
Oc facto aſcen

dit moyſes ⁊ aaron· nadab· et abi
ud let.hxx. de ſenioꝛibus iſrael pm pꝛęcep
tuʒ dñi vſq; ad terminos mõtis ·⁊ viderũt

dominum · et ſub pedibus eius quaſi opus
ſaphyrinuʒ· et quaſi celum cum ſeruum eſt

Tamen nec ſu pereos qui er ant · in caſtris
miſit manum ſuam · id eſt- non abſcon-
Dit ſe ab eis· ſed videntes maieſtatem do/
mini ˖ 1 non ipſum lęti epulabãtur.Et vo⸗

cauit dominus moyſen: daturus ei tabulas
lapideas iſcriptas decalogo. Et aſſumpto

tm̃ ioſue tranſiuit terminos dicens ſenioꝛi-
bus. Expectate hitc · ſcilicet in caſtris · ⁊ vſq;

ad terminos. Si quid quęſtionis natum
fuerit · referetis illud ad aaron et hur. Ope
ruitq; nubes montemiterumq; dimiſſo io-
ſue in quadam planicie montis · ſolus aſcen
dit moyſes ad caliginem. Septimo aute,
die vocauit eum dominus de medio ca⸗
liginis. èòôòMòM

5

BDepꝛimo aſcẽſu moyſii montẽ

lehette
habite
weg
kunga

m..

necolt
duos⸗
ſſenil
dium
geone⸗
henſtin
Megte
babnt
Chrom
reag
laan
Mlint
Wen

isnmiſtinn⸗

——

unguinfuttin
Kerl udinen
nnns qneloanns
Newoimnnn
dlluntuthe
Rpogtdonipr
cenbtnin eis
nrolbtſens
wſaſin Gnne
nafigsbun
nun fles
nbant ſccelnni
Timiralucl
babpmmnr inci
noc latiolneet
funcinritn
Gnoniiigno
nteni ſe nns
iſolnaafes,
mofſiimnond⸗

N
toaſe

ornadab et abi

=

rdltmn prech

mötisd idei
s eus guiio⸗
um cunſanunt
picunt aſt
chumdbln⸗
tesmutfuund,
cpalbin En,
,datmnsüthli⸗
locv KAnpn
ins gimns inn
tuſN
gfiont⸗ natun
nonetbun r

71.

ontsſolfin

Sepemn u
6s .

bernaculi qð oſtendã tibi facies illud ita.
(Peſlen eare⸗
+NKEmapitulum. KLVI.

Becã de lignis

Hetabernaculo faciendo.

itulum.XxLV.

yſes mediũ nebule fuit cũ dũo · xl · di
ebus · ⁊· xl · noctib·nec comedẽs nec bibens
Et ait ðñs ad eũ: Sume pmitias/i:pᷣcioſa
q; a ꝓplo iſrłſ̊ ab eo tm̃ qͥ vltro obtulerit
aurũ ſcʒ ⁊ argẽtũ ·⁊ ęs iacĩctũ:⁊ purpuram
coccũ q; bis tinctũ:i:ſetã iacinctini purpn/
rei· 1 coccinei color · et byſſũ qð eſt genꝰ lini
ęgyptij molle ⁊ candidũ·pilos q; capꝛarũ:
7 pelles arietũ rubꝛicatas:q̃s parthicas di/
cimꝰ.qꝛ parti ſic coloꝛari eas exco gitauerũt
7 pelles iacictinas : ⁊ ligna ſethiʒ.Eſt aũt ſe/
thim nomẽ mõt: ⁊ regionis ⁊ arbor ꝗᷓ ſilis
eſt albe ſpinę in folijs:⁊ ẽ leuiſſimũ lignũ et
imputribile· et ĩicremabile oleũ q; ad lumi⸗
nariaaromata in vngenta:et thimiamata
boni odoꝛis ⁊ lapides onichinos/ſardoni/

ces · et gẽmas et faciant mihi ſanctuariũ · vt

habitem in medio eoꝝ ne ſit eis laboꝛ recu
rere ad montẽ hunc. Juxta ſimilitudinẽt.

ſethim facies · ꝗᷓ hebꝛaice ðᷣꝛ beron.

Et nota ꝙ moyſes h̊ oꝛdine narrat pmo de

his qui fuerunt in tabernaculo · ſcdo de ta⸗
bernaculo · tertio de atrio. Joſephꝰ vo ecõ
tra. Ille ſᷣm oꝛdinẽ cõpoſitiõis·iſte ſᷣm oꝛdi
nẽ collocationis. Lõgitudo arcę hahebat
Duos cu bitos ⁊ ſemiſſemlatitudo cubitũ
⁊ ſemiſſem· altitudo ſimilit᷑ cubituʒ ⁊ dimi/
dium. Et intelligit᷑ cubitus humanuſ non

geometricus. Quod apparet ĩ altari latera

nenſi · infra qð ðꝛ eſſe arca.Etiã h̊ ioſephꝰ
vocat cubitũ duos palmos.Et ðꝛ arca nõ
habuiſſe pedes·:⁊ deaurata eſt intuſ ⁊ foꝛis
auro mũdiſſimo. Et facta eſt ſupꝛa coꝛona
aurea ad modũ ſcʒ labij quod in menſis et

ſcacarijs fieri ſolet. Per vtrũq; latus longi
tudinis bſni erant circuli aurei · totũ lignũ
penetrtes: ꝑ eos vectes de liguis ſetbim

6

deaurati mittebãtur:quibus arca ferebat A
nec vnqᷓ; extrahebãtur. In qua poſt poſita
teſtificatio · i · tabulę in quib ſcrniptuʒ erat
teſtamẽtũ. Tamen quęq; ibi repoſita teſti/
monia dici oſſunt. Poſita eſt ibi vꝛna au
rea plena manna in teſtificationẽ ꝙ panem
cediſſet eiſ de cclo. Tabuleę in teſtificationẽ
ꝙ legem naturalem ſopitam in coꝛdibo ſuſ/
citauerat ĩ ſcripto. AHirga aaron in teſtimo
nium oĩs poteſtas a dño deo eſt. Deute/
ronomiũ in teſtimoniũ pacti ꝙ dixerãt oĩa
queęcũq; dixerit nobis dñs faciemuſ.Ob Hh̊
Dicta eſt arca teſtamenti vel teſtimonij. Ob
hoc etiam tabernacnlum teſtimonij dictum
eſt · et ideo etiaʒ quia cauſę pꝛę foꝛibus eius
agebantur. ðM
De pꝛopitiatoꝛio et cherubin.

7

Lapitulum. XxLvVII. H
Alctuʒ eſtetiam
iſu per arcam pꝛopoſitoꝛũ aureum·
id eſt:tabula aurea eiuſdẽ longitudinis et
latitudinis:cuius ⁊ arca·vt arcã tegere ſuf/

ficeret. De ſpiſſitudine eiꝰ nõ legitur. Hoc

idẽ dicebatur oꝛaculũ quia dominus de lo⸗
co illo reſponſa dabat. Reſponſum autem
diuinum oꝛacu lũ dicitur · quia oꝛãtibꝰ da⸗
tur. Dicebatur etiam ꝓpitiatoꝛiũ ·qꝛ exinde

loquẽs dñs ꝓpitiabat᷑ ꝓplo. vel qꝛ die ꝓpi⸗

tiatiõis dicebãt gliam dñi ſempꝑ ibi deſcen/
dere. Ex vtraq; vro parte oꝛaculi:ſ in duo
bus angulis anterioꝛibus · poſiti ſunt duo
cherubin aurei ⁊ ꝓductiles · nõ ſcʒ fuſiles ·
tuſionibb malleoꝝ ꝓducti. Sũt aũt vt dic
ioſephꝰ aĩalia volatilia·habentia figurãq
a nullo hominũ eſt inſpecta. Hec dixit moy
ſes ſe in ſede dei conſpexiſſe figurata. Che⸗/⸗
rub vnus alterum “
reſpiciebat · verſis ta Moſſunt etiaʒ dici
men vultibuſin pꝛo ad terram iuxta ar⸗

pitiatoꝛium · duab? cam poſiti. v. cubi⸗
quoq; alis expanſis tis alti · vtin templo

etimutuo ſe tangen/ ſalomonis actum eſt
tibus velabant oꝛa⸗ poſtea · niſi ꝙ ibi in
culumalas expoſito Dduplum maioꝛes
extendebant. erant.

—

coꝛonisEa. XLVIII

Temqʒ ait do
— minus. acies 1 menſaʒ de lignis
ſethim habentem duos cubitos lon gitudi/
nis.⁊ in latitudine cubitum⁊ in altitudine
cubitũ ⁊ ſemiſſem · ſpiſſitudinẽ vero tacet · et
inaurabis eã ex omni parte auro purifſimo
Erat aũt vt dicit ioſephꝰ hec menſa ꝓxime
wlut delphica · ſcʒ apollinis · habens · iiij · xe⸗
des qͥ dicunt eius altitudoerãtq; ex medi/
etate ptis inferior rotũdi qᷓſi tibia ⁊ toꝛna/
tiles. Pars ſupioꝛ opis q̃drãguli quaſi fe/

mur erat in ſingulis wro pedib erat anul⸗

aureꝰ. ſinuſq; erat in pede vbi anulꝰmiſſus
erat-ĩ anulis vero vectes aurati qb fereba/

tur menſa. Erat aũt labiũ in ea ꝑ circũitũ ſi/

cut ĩ arca·⁊ labio affixa erat aurea coꝛona

alta digit! qᷓttuoꝛ· ita ꝙ medietas eiꝰ ſuper

mẽſam eminebat · ne ſuppoſita caderẽt ex ea
Altera medietas inferiꝰpendebat ad decoꝛẽ

erat coꝛona beęc interraſilis · id eſtinterpo/

lata celaturis ⁊ plano.Erãt aũt vt aiunt he/
bꝛei celaturę ille q̃ſi imagines regũ· ⁊ ꝓphe/
tice · tot ibi ſunt imagines factę· quot futuri
erant reges in hieruſa lem a dauid vſq; ad
ſedechiaʒ. Tamen ioſephus videt᷑ velle nõ

fuiſſe in ea alind labium niſi hanc coꝛonaʒ

interraſilẽid eſt· reticulatã. Huic vero ſuꝑ

poſita erat alia coꝛona minoꝛ iſta. Sʒ quã/

ta ⁊ quomodo ſupꝑpoſita· ⁊ an plana vll in/
terraſilis neſcimꝰ tñ aureola vocatur. Me⸗/
bꝛei dicũt · 1 hanc ꝓphetice additam ad pᷣ-/
ſignandam diuiſionẽ

regni in duo regna. Bicut ariel ecechie⸗

Fuit enis regnũ iſra/ lis · de interraſili ex-
el populoſius regno urgebat ꝑ aliquod
iuda · ſed tamen mi/ interpoſitum·ſic ari⸗
nus dignum. ideo el interpꝛetatur alta
aureola ſuperpoſita re dei · velleo voꝛax ·

erat·⁊ tñ mĩoꝛ.Mẽ/quia altare holocau
ſa h ponebat᷑ ĩ taber ſtoꝛum omnia voꝛa

naculo adaquilonẽ bat. M
non longe ab aditu.

–

=

Tponebantur

ſuꝑ eaʒ duodecim panes acimi ð

ſimila · mundi valde· ⁊ ponebantur altrinſe

cus ſeni · ⁊ cẽſtabant ſinguli de duabus de

cimis ephi quas

ioſephus duos aſſa

rios vocat.Et ſingu
lis ſuperponebatur
patena aurea⸗⁊ ſuꝑ
patenã pugillꝰ thu⸗/
ris. Joſephus dicit
phialas aureas ſupꝑ/
poſitas plenas thu/
re Mi diluclo ſabba
ti recẽteſet calidiim

Ephus batus mẽ-

ſurg ſunt duoꝛũ · vel
ergo menſurabãtur

ephi pꝛoueniẽtes ð
decimis hinc vna · il

linc altera Vel deci
mabatur ephuslilla
ꝗq̃ pꝛo decima daba
tur. Vel ſicut leuitę

pꝛimo loco omniuʒ

„

epanibus pꝛopoſitionis

ponebantur ·menſę ⁊ reruʒ accipiebat de

erant ibiimmoti vſq; cimas · ſic ſummi
ad ſabbatũ ſequens ſacerdotes harũ de
tunc illis ſublatis:· et cimationum accipi

toto thure incenſo ſu ebãt decimas. foꝛ/

per altare· noui cum te ergo de decima il
alio thure ſubſtitue/ la ſecũdaria fiebãt
bantur. Sublatos panes illi trium mo
Wro ſoli ſacerdotes dioꝛũ. De quolibʒ
comdebant vndeſa- exponi poteſt.
cerdotales diceban/
tur. Ael etiam ideo vt ait ioſephus·quia
dominus pꝛęceperat ꝙ ſoli ſacerdotes pa/
nes illos foꝛmarent ⁊ coquerent :⁊ ponerẽt

in menſam ·et tollerent · ipſi tamem oſteỹ

ſcilicet diuites facti ſuntnon obſeruauerũt
hoc. Dicebantur etiam panes pꝛopoſitio/
nis · quia pꝛopoſiti erant coꝛam domino in
memoꝛiam ſempiternam: duodecim tribu/
um filioꝛum iſrael. Ael poꝛro poſiti id eſt.
lõgo tẽpoꝛe poſiti · ſcʒ per totã ebdõadaʒ
vel ineternum per ſucceſſionem onendi.
Debaſis libaminum¶Ca.L.

ecepit ergo
dñs pꝛeparari exauro puriſſi

no quattuoꝛ genera vaſoꝛũ ad offerenda
lihaminaet ab offerentibus ſacerdoti ·ali

bado id eſt· guſtando dicta: avacerdotibꝰ
dño · a libãdo · id ẽ·fundendo/⁊ poni ea ſu/

lic̃
zuid
fion
olc
Gifn
voltt
ut

ſoſti
Uri

ſbali
Poſe
lisae
oble
ſaß
lann
Poft
hiale
bhioeer
geiG
Gſereda
Prebat
loael
ETof

ape
Danesagm

dunturuinie
iNduubsd

duerbingn,
Cſunt dwonin
Pncninnbi
binneninz
mmisbir hil
tamnAi
batrohegt
o wom din
Eelſcutlat
no loonni
anpiebat de
usſc ſunni
nnrgheid
ntonum äh
it oennis fon
ago Nani
ſcidana febit
esilitnium no
i Degvolbʒz
niſpteſ.

tioſepbusgi
iſendotesn
uermnt1 ne
Püinmen pif
noncbenmn
P umſtn⸗
we wmn⸗ 1
mwoduin Ube,
n i Clinan
ſungyn

nn .
Nt.

erauroon/

.
2

rer mẽſaʒ ſc acetabula.phialasthuribu
la · cyathos. In his vinũ q ð debebat offerri

puidebata pᷣguſta bat᷑ vtrũ dignũ eẽt offer
ri an nõ. Sʒ qꝛ in coloꝛe⁊ ſa poꝛe vinuʒ di‚/
noſcit· dicit ꝙ hter aureaſ phiale vitrec ibi
erãt· vñ ⁊ a phialin qð grece vitrũ dicit᷑ ſic

in quibo coloꝛ et ſapoꝛ poterat cognoſci·qͥs
hebꝛei ſcutellas dicũt.Cyati vↄo minoꝛes ⁊

vocabant·ĩ imo ãguſteĩ ſuꝑioꝛi ꝑte ampl-ę

ãguſtioꝛes erãt ⁊ aurei:cuʒ quib fundebat᷑

vinũ ſuꝑ altare ꝓ hoſtię libamẽto. In thu/

inbulis ꝗᷓ etiã moꝛtariola dicebãt: ihꝰ pco/
gnoſcebat᷑ offerebat ſimilit᷑ ⁊ in acetabu

lis acetũ. Sed qꝛ nũq; aut raro occurrit de

o blatione aceti:qͥda dicũt acetabula vbi
ſcʒ huidebat᷑ a ſacerdotiboꝗᷓ dicebãtur of/
ferri· vtꝝ accepta/id eſt:idonea eſſent an nõ

Poſtea ſubdiuidũt acceptabula in tria · in

phialas in quibꝰ vinũ ·et thuribula in qͥᷣbꝰ
thus · et llia· et Snũ.·: ſal . et chiatos · in qb⸗
oleñ. Gumebãt · n· ſacerdotes pᷣus de his ꝗᷓ
offerẽda erãt oꝛtiũculas:q̃s in hmõi vaſis

ponebãt ad ſguſtandũ q̃ſi libãdo de ſingu

lis · quę libamina dixit moyſes offerẽda:id

eſt · de offerendis ſumenda.

De candelabꝛo auron
apitulum. LI.

Becepit quoqʒ
dñs fieri candelabꝛũ ex auro purilſ⸗
imo ductile. Tñ ioſephus fuſile dicit. Cuiꝰ
haſtile baſi infixum erat ⁊ ferreũ · ſuperu eſti/
tum calamis aureis quinq; geniculatis ad

modum cannę. Abi aũt calamoꝝ capita in

terſe iungebant capita habebãt tumentia.

⁊ inuicẽ ad modũ ciphi quẽ cupaʒ dicimꝰ.

Jũgebanrt aũt inter ſe tãq; duo ciphi ĩ mo

dDum nucis · ⁊ ex fundo cuiuſq; ciphi pꝛoce/
bãt floꝛes recurui q̃ſi lilia·:⁊ ĩ ipſo fundo
inter ciphũ et lilia erat ſperula volubilis ſicẽ
in capitibus cathedraꝝ ſubſunt ſperulę vo
lubiles · ita cũ in haſtili eſſent quinq; cala
mi in hũc modũ copulati.iiij. erant ibi iun/

cture· quaꝝ quęq; habebat q̃ſi cipbos du

os ſibi ũctoæ ſperulas ſimul.ꝛlilia: H eſt
qð moyſes dicit in baſtili quattuoz fuiſſe ci

gen da vl extinguẽda lie

l s l .êä . R
s * . .
„

. „

plvs in modũ nucis. Tñ hebꝛeꝰ nõ dicit ci-
phos · ſed nigillatas rotũditates.ſcʒ nigello
diſtinctas. Ex hoc ha ſtili pꝛocedebant tria
bꝛachia exlateribo hinc ⁊ tria inde ferrea· q⸗
rum vnũqð q; ſuꝑueſtitũ erat calamis qau.
reis ad modũ haſtilis:⁊ in iũcturis coibãt
capita calamoꝝ ꝗ̃ſiciphiin modũ nucis cũ

ſperulis ⁊ lilijs. Et qꝛĩ vnoquoq; q̃ttuoꝛ ci/

phos dicit mo yſes fuiſſe· videt vnuiquodq;
quattuoꝛ calamos habuiſſe Nidetur tamẽ

quibuſdãnõ ſperulas fuiſſe in füdo ciphoꝝ

vt dictũ eſt· ſed ĩ media planicie cuiuſq; ca/

lami ſperulam volubilem ſuppoſitam. Sic

erat candela bꝛũ ex ferro calamis aureis ſu/
perinducto factũ ſi fuſile fuit· ſi vo ducti/
le ſimpliciter ex auro fuit:⁊ malleis mirabi/

li artificio ĩ hac foꝛmã pꝛoductũ.Erat autẽ

vt dicit ioſep heer. lxx. ptiba cõpoſitũ.in vna
baſe erectũ ·ſic in haſtili ⁊ bꝛachijs erãt cala
mi. xxix.non integri:ſed ex duab ptib:ĩ me
dio vbi partes iungebant erat ſperula ſup⸗
oſita· ne iñctura videretur ꝛputaretur cala
mus vnus· ⁊ ita erant calami.xxix.cũ totidẽ
ſperulis.lviijquinq; partes in baſi.vij. lam
padum ſedes. Quocunq; vero modo fa-
ctum fuerit in ſũmo.vij.habebat capita eq̃
lia · ſup quę ponebantur. vij. lucerneę aureę
Infuſoꝛia etiã ſeptem ex auro erantquibo
oleum lucernisinfundebatur. Erantq;ibi
foꝛcipes dicti emun on r, auro ad emun
ia. Etiam vaſ⸗
cula exauro erant ad extinguendum ĩ aqua
quę emungebant᷑ ne tetrum redderẽtodo-
rem · dicta extinctoꝛia. Omne pondus eius
cum vaſis ſuis babuit talentum auri ad põ

dDus ſanctuarij·tria enim habebat talenta-

minus·l:libꝛarũ:quod erat inſtitoꝛum me/
dium · lxx·quod erat ciuiũ· maximũ ·c xx · qðᷣ
erat ſanctuarij. Cñ ioſephꝰdicitipſũ habu
iſſe · cmnas · qᷓs hebꝛeęi citares dicũtgręca li⸗-
gua interpᷣtatü talentũ nũcupat. Poſituzʒ
aũt erat ad auſtrũ ↄtra menſam nõ recte qͥ-
dem· ſed oblique.
¶ De parietibus tabernaculi.
(Q¶ Lapitulum, III.

— .

. S . .
. „ 4 „ .
— 4
. 7 . ..
2
.
* —2

ecepitquoqs

Dñs fieri tabernaculũ in hunc mo⸗

*

Jum Tabernaculũ erat domꝰ deo dicata q
ꝛata ⁊ oblonga· tribus clauſa parietibus
aquilonari:meridianooccidẽtali:liber pa/
tebat introitꝰ ab oꝛiẽte · vt ſole oꝛiẽte radijs
eiꝰilluſtraret᷑. Lõ gitudo eiꝰerat.xxx.cubito⸗/
rumlatitudo decẽ altitudo decẽ. In latere
meridiano erant tabulę de lignis lethiʒ ſtã
tes. x.qᷓꝝ vnaꝗᷓꝙq; ĩ lõgitudine habebat cu/
bitos.x.i ſpiſſitudine digitos qᷓttuoꝛ i lati
tudine cubitũ ſemiſſem. Jũgebãt᷑ aũt ſibi
mutuo icaſtraturęne rimula eẽt ibi aut pla
nicies pariet ięq̃let erãt ĩauratę ex vtraq;
pte. Supꝑpoſite vo ſingule duab baſib ar
gẽteis pfoꝛatis:ĩ qᷓ; foꝛamĩbo cardines au
rei imittebãt ĩ vtroq; qgulo tabulę eminẽ
tes ſicĩ ſcrinijs fieri ſolet. Cñ Nugꝰ.videt᷑
Vlleꝙ vna baſis eẽt ſb tabula⸗⁊ altera ſupᷣ
ꝓ epiſtilio · ̊ lĩa ↄ ẽ ꝗᷓ dic · ꝙ binę baſes ſin/
gułtabułꝑ duos ãgulos ſũmittebãt᷑. Atꝝ
aüt tabula ſuſpẽſa a terra ſup baſeſan inter
baſes ad terra ꝑtigerẽt nõ legit᷑. Eodẽ ſce/
mate factꝰ erat paries aqlonant. Ad occidẽ
tẽ vo erãt.vij.tabulęiꝑ oĩa ſiles alijs · ⁊ eo/
dem modo ſtãtes ĩ baſib. Sʒ cũ nõ ĩplerẽt
niſi.ix.cubitos: dimidiꝰcubitꝰex vtraq; p/
te vacuus patebat:⁊ ideo tabula vno cubi
to lata ſecta ẽ ꝑ mediũ · ⁊ factę ſũt duę tabu
lę ſemicubitales · ꝗᷓ vtriq; appoſitę parietẽ
occidẽt alijs duobo ↄpaginauerũt · ꝗᷓ etiaʒ
ſingule duab baſib imittebãt. Ne vo vẽ/⸗
toꝝ ĩpulſu · vel q̃libet alia cauſa parietes cõ
cuterent · ſinguletabulę habebant anulos
aureos ꝑoꝛdinẽvelut quibuſdã radicibꝰ
ↄfixos ꝑ qͥs vectes ꝑ trãſuerſũ pariet ĩmiſ
ſi tabulata firmiter cõtinebãt. Erant autẽ
vectes de lignis ſethim inaurati ſinguli qͥn/
qʒ cubitoꝝĩmittebaturq; caput vniꝰvectis
in caput alteriꝰin modũ cocci · vt ex plurib
ſic ĩnexis q̃ſi vnꝰvect ĩmenſę longitudinis
videret · ſicut ĩ baculo cambucę põᷣtificalis
eburneo fieri ſolet. Moc ſane planũ eet · niſi
dñs addidiſſet ꝙ. v. vectes eſſent ĩlatere ad
aquilonẽ/⁊ totidem ad auſtrũ:⁊ totideʒ ad

occidentẽ · qd minꝰ ↄgruũ videt᷑. Cũ en qͥ
libet vectis.v.erat cubitoꝝ.v. ꝓtẽſi in latere
vno. xxv. cubitos tm̃ ↄtingebant. Itaq; · v.
cu biti illiꝰlatert remanebãt intacti.ĩ occidẽ
tali vo latere duo tm̃ ſufficiebãt. Sũt qͥ di
cũtð tribo vectibo ſupfluiſ:vnũ ſupadditũ
v. vectiboĩ latere ſeptẽtrionali:⁊ aliũ in au⸗
ſtrali · ⁊ ſic qð illis deerat adipletũ.Tertiuʒ
ſectũ dicũtiĩ duos ꝗͥ poſiti erãt ĩ duob ãgu
lis parietũ · vt recuruati iũcturas ãguloꝛuʒ
colligarent ſicut iñcturę anguloꝝ ĩſcrinijs
ſtrapis ligan ſolẽt. Sʒ h̊ exlĩa conicinõ põt

Quia gin lr̃a eſt.v.vectes ĩmitti ꝑ tabulas

medias a ſũmo vſq; ad ſummũ ·de altitudi
ne pariet intelligi põt. Erat aũt iuxta ſũmi/
tatẽ parietis ſupꝛemã vnꝰ oꝛdo vectiñ extẽ
ſus in lõgũ per totũ parietẽ:⁊ iuxta ſummi⸗/
tatem inferioꝛey alius oꝛdo in eundem mo/
dDum . et in media planicie tres oꝛdines · vt
ꝙ dictũ ẽ. v. vectes fuiſſe in vno latere potiꝰ
ad num erũ oꝛdinũ q; vectiũ referat. Erant
aũt in vnaquaq; ta/ è
bula qͥnq; anuli· etin Una tabula erat ĩ

quolibet duoꝝ parie/ ciſa ⁊ cauata ĩ frõ/

tũ vectes xxx.qꝛ.v.oꝛ/ te ex vna ꝑte · ſimili
dinum quilihet. vj. xe ter? altera tabula
ctes habebat · in late/ erat ĩciſa cauata
re occidẽtal i.x. xctes ex altera pte · ĩ frõ⸗
bini per ſingulos oꝛdi te vo ↄtingebant᷑
nes. Sunt qui dicunt WMD
non oẽs vectes eiuſdẽ quantitatis fuiſſe ſed

quilibet vectium.v.qui erant in magnis la

terib·erãt.vj. cubitoꝛuʒ ·⁊ ita.v.ſufficiebãt
ad ↄtinẽdũ.xxx.cubitos:⁊.v.vectes qͥ ad oc
cidentẽ erant ſinguli duoꝝ cubitoꝝ erant.
Sed ioſephus loquẽs de his vectibus ait

vnoquoq; habente magnitudinẽ cubitoꝝ

guincGͤ..

De diſtinctionetabernaculiet
vtroqʒ velo (Cap.LIII.

Abernaculum
ſoc diſtinctũ erat in duas partes.
Poſterioꝛ pars ad occidentem decem cubi

tis pꝛotendebatur:⁊ ita quada erat in lon

gum · ſcʒ ⁊ in latum⁊ in altum.x.cubitoꝛuʒ.

Net
wlſane
teriop⸗
coͤnu
ſunmz
pupo⸗
ſautuil
Cunſan
diop
honde
gedl
tesgure
äemmo:
tas /e
angyk
zol
mat
ſinni
vncebal
Ctenian⸗
abtonz
Ciinero
tntpeno
liniet
ocdi
Poe
woti
lingue
rſui
gen?y
ti P⸗
Allybet
glidic
nnegnib
tig ſen
ſpoen
ni Knt
keöterii⸗
hogbon
werätite
nlg Fin
unnteri
lhäͤte
Doncte
tunn⸗
nen

Npcfinlen
Sban ng,

feri gitſ
bmiſntc
ondieliinen
titilnn
timitidoh i
üampinhy
enailin
ncmnanäi
Binitiotbs
nmmiAatni
Naitir in⸗
coügi

futn ſiunn, .—
bineundem no

4 nse
nwoluaed⸗

.
2

Ntöreart On

Dutubrlueni
aitaanntnifi
rarmi gteſmni
alrntabal
mticlancauan
autmnateifi

uuntttpfifll
lemtungil
GNrwine
õ
Tbö
Gaucliuin

mualiet
.

cutvn

in dun i

entem
nuchlnlt
tunhin

Hecbs aditũ dicebat · vel ſanctum ſancti ·

vlſanctnariũſanctuarij: vel ſctãſctõꝝ.An/
terioꝛ pars ad oꝛiẽtẽ.xx.cubit. ꝓtendebat·
q cõmunis erat ſacerdotibe · et q dicebatur
ſanctuʒ vl ſancta · vel ſanctuariũ.Reſpectu
huiꝰ poſterioꝛ dicebat᷑ ſanctüſancti ·q̃ſi cõ/
ſecutiuũ ſancti · vt dicit᷑ ſeculũſęculi: vel ſan
ctum ſancti:i:ſanctius ſancto · vt dicit᷑ dñs
Dñoꝝ · vel rexreguʒ. Adalterutras vo ꝑtes
ſepandas poſitę erãt in medio q̃ttuoꝛ colũ
ne de lignis ſethim deauratecapita haben
tes aurea ⁊ baſes argẽteas. Lñ ioſephꝰ diẽ
qᷓttuoꝛ fuiſſe tabulas ad modũ aliaꝑ opa-
tas · eq̃liter ſe inuicẽ diſtãtes · inter q̃s tres
anguſti patebant ingreſſus. Super capita
o colũarũ ſuꝑpoſiti erant duo vectes de/

cem cubitoꝛũ ·a pariete in parietem pꝛoten-/

ſi· in quihus per circulos aureos ĩmiſſuʒ de⸗
pendebatlumante quattuoꝛ columnas
extenſum· quadrũ in omni parte · ſcʒ decem
cubitoꝛuʒ: vt ex omni parte ꝓhiberet aſpe⸗
ctũ interioꝝ Erat aũt veli factũ de byſſo re⸗/

toꝛta · quod eſt genꝰlini candidiſſimi ⁊ mol⸗

liſſimi ·et de iacincto et purpura ⁊ cocco bi
tincto · id eſt: de filis ſericis iacinctini pur/

purei ⁊ coccinei coloꝛis ·opere plumario cõ

poſitũ · id eſt· opere acu picto. Pluma eniʒ
lingua quadam acus dicit᷑ · ſcʒ ęgyptioꝛuʒ·
qꝝ ſunt diuerſę linguę ſicut grcoꝝ. Hoc

genꝰ veli vulgo biſtratũ dicit· q̃ſi bis ſtra-

tũ. Pꝛimo eni fit tela cui cũ acu oꝑemanu/
ali lubſternunt᷑ diuerſę picturationes. Sũt

qui dicũt opus plumaꝝa ſimilitudine aui
um · quibus ſuꝑaddita eſt plumaruʒ varie⸗
tas. Idem opus dicit᷑ etiam polymitũ · a pp

li quod eſt multum ·pꝛo multitudine pictu/

rarũ. Erat aũt hoc velum pulchꝛa varieta⸗

te cõtextũ · ex vniuerſis vt aitioſephus floꝛi/
bus· quos gignit humꝰ.⁊ alijs picturl quas

poterat ĩterſerere pictoꝛes:pꝛeęter aĩaliũ foꝛ⸗

mas. In ingreſſu vo tabernaculi quinq; co

lumne erãt de lignis ſetbim deaurate capi-
ta habetes aurea. Baſes vo eueas ſup qs
duo vectes· xbhvnꝰ ecẽ cubitoꝝ ꝓtẽdeba/
tura pariete ĩ parietẽ. In vtroq; capite ſui
vtriq; parieti inſer ad modũ trabis in do⸗

mo . a qͥ depẽdebataliud velũ p circulos au-
reos inſertũ ad modũ pꝛioꝛis opatuʒ. Secd
ſm ioſephũ vſq; ad medietatẽ columnarũ
dependebattegens eas pꝑer quin q; cubitoſ
reliqui quinq; vſq; ad terram ad ingreſſuʒ
ſacerdotum patebant. Super hoc vo dicit
aliã coꝛtinam laneã ſuꝑpoſitã vſq; ad terrã

ptingentẽ · funib per anulos eam ducenti-
bus ⁊ retrahẽtiby· vt in diebe feſtis reducta

pberet aſpectũ tabernaculi. In alijs diebus
ſuꝑpducta ꝓhiberet aſpectũ · ſcipue cũ nubi

lIñ viderer᷑. Cextꝰenĩ foꝛtis erat ⁊ facile labo

rem ſuſtinebat:⁊ in ingreſſu tẽpli ſalomõis
ſimilẽ dicit fuiſſe agpeſam. Erat enĩ interi⸗/
oꝛi ſanctuario arca federis cũ his quę in ea
repoſita diximus.⁊ cũ his q̃ erãt ei ſuꝑpoſi
ta. In interioꝛi vo candelabꝛũ ad auſtruʒ

mẽlſa ad aqlonẽ. In medio aũt vlũ nõ lon
ge ab aditu altare aureũ ·qð etiã ioſephus
thuribulũ aureum vocat · de ͤ poſt dicemꝰ*.

¶ De coꝛtinis et ſago

Capit ulum. LIIII

Ectuz taberna
culi non concameratũ ·id eſt· recur
num ſicut in eccleſijs:ſed planũ ad modum
paleſtinę fuit quattuoꝛ operimẽtis aptatũ.
Pꝛimuʒ operimentum fuit coꝛtinę · x quę
etiam vela vl tentoꝛia vel quandoq; taber
naculum vocãtur:quę erant facte dequat-
tuoꝛ pꝛedictis coloꝛibus opere plumario.
Longitudo coꝛtinę vnius erat.xxviij.cubi
toꝛũ · latitudo quattuoꝝ quarũ quinq; mu
tuo ſibiiungebanturet quinq; ſimiliter · vt
quaſi dueę coꝛtinę ex quibus ſibi cõiunctis
redderentur. Jungebantur autem anſulis
iacinctinisquę in vnoquoq; latere coꝛtina
rum diſpoſite · altera contra alteram venie
bãt · et bine anulo aureo colligabantur.ſi/
cut ad oꝛnatum colli fibulę argenteg vel
auree · vtranq; oꝛam capitij ſolent colliga/
re. Dicit tamen Joſephus anulis aureis ⁊
vncinis eas fuiſſeiunctas. Secundum ope
rimentum erant ſaga cilicina· quę ⁊ vela vk
capillatis quandoq; voctur: quę de pilis

capꝛarũ quos capillos quandoq; dicimus

ad differentiã lanęe ouium facta erant ð qui
bus ⁊cilicia fiunt. Ande ⁊illa ſaga cilicina

dicta ſũt. ꝗ ꝓ aſperitate ſaga dicebant · vñ

et quoſdaʒ pannos

aſperos ſagiaſ dici Ouo vieſt vti reges

mꝰ. Vel foꝛte ex qᷓ/ fratoꝛu ʒcum pmum
dꝛatura ſaga dicta coꝛonãt᷑. Quatratũ

ſüt. AUñ 1 militare eſt· iſgit ad collũ · et
palliũ a gallis iuen caret omni ſatura.

tum quia quadru,y

erat ſagum dictũ eſt. Quod tamẽ ex aſpero
fiebat panno cõtra aeris ĩtẽperieʒ · ⁊ potuit

dici ſagũ. Erãt aũt ſaga h.xj.lõgitudo ſagi
vniꝰ habebat cubitos.xxx.latitudo qᷓ̃ttuoꝛ·
erãt.v.ſibi mutuo iũcta: vt quaſi vnũ ſag⸗
um facerent · alia. vj. quaſi in vnuʒ ſagum
iũcta. Jũgebant᷑ aũt anulł aureis ĩſertc an/

ſulis ↄtra ſe veniẽtib. Atrũ aũt ſingulę coꝛ

tinę vłſaga ſibi ĩuicem ita copularet: an. vj

coꝛtinę ſibi conſutę filo inſeparabiliter in

vnam coꝛtinam iunctę erantet alię.v.ſimi/

liter · ad tegendum tabernaculum hę duę

magnę coꝛtinę tantũ anulis et anſulis iũge
rentur-non elucet.
¶ Demodo agendi ſecũdũ bedẽ.

omodo ve⸗

coꝛtinę ſibi copulatę ꝑ tranſuerſum ſcilicet

tabernaculi:totum operientes tabernaculũ

Et deſcendentes per latera vno cubito diſta

bant ex omni parte a terra. Et quia ſimul

iuncte.xl. cubitos implebant · lon gitudineʒ
tabernaculi ꝗᷓ erat.xxx. cubitoꝝ tegebãt. Et
v. cubiti depẽdebãt
iuxta latus occiden-
