cbes ibun

znion hs
Ouiomesne
nocontradirer
Lunciiablert
tpthronur
gkanno i⸗
Mtapimiits.
odnulibon
ocae QAvi
cütfaciten⸗
ſetaliciq⸗rme
Mylſeritod i
Deinoticgna

öphaſc'rr

cao. Kt dſce
Gacwweoddn
eno 70is Tos
Pcepert nabyct
dogerabbisn
ſnsſwtetal
Kakdendeu
WoNrean

Mwd

opnerdran
ſeconmd
Cergotisfi
tend ⸗
totionefl
Cerſotes al
(llaiooffen
Om Muna
ſllentegg
ſentrrwe⸗
Aippts
ntus lop .
Plenplcz
midſ
Mlterz

4

haſchn

et .

u
ES .
unaodmdeene.

i id

4
Mhiin
umhltenadt
tomoul aſoc
dechtcwomurnn
Helirr poebtns
urtüttngnn
nprologouinth
F Dapn⸗
bilegtinnr ai
diniglotilod
drsnndinne
nümept. Ln
ns 1connhns
ſinchdeng
viucheſſv
msunAi
ſdrödre

—
S=
SSp

=
=—

—

chn
4 . cto minc
vunmchlſi
hinnibi

=

8

——

=—
S==
S

Seoe
—

=

—

in cilicia ⁊1 damaſco Mã ſuperioꝛ eo nul⸗
⁊libano:⁊ carmelo lus fuiuvoluit enim
galilea: ſamaria ſolus adoꝛariꝓ deo
vſq; ĩi hierłin · exigẽſ NMec cũ egrotaretvo

ab eis tributa lõge lebat ĩ lectica deferri

Juioꝛa q; pies ſui. niſi a ceruicibus re/
MQui omes vno ani guz · quaſi omẽs ſu/
mo contradixerunt peraret.
Cunc iratꝰrexiura ẽJ
uit ꝑ thꝛonũ ſuũ ꝙ defenderet ſe de oĩbus
Igit᷑ anno · xiij · regni ſui pꝛeęcepit holoferni
pncipi militię· vt egrederet᷑ ad regiones il/
las· ⁊ nulli hoiuʒ vel munitionum parceret
oculꝰeiꝰ. Qui egreſſus ẽ cũ exercitu:⁊ operu
erũt faciẽ terrę licut locuſtę. Qui cũ vaſtal
ſet ciliciã·⁊ meſopotamiaʒet medianitas:
miſerũt ad eũ pncipes ꝓuinciaꝑ dicentes:
Deſinat idignatio tua circa nos. Ueni no

bis pacificꝰ ⁊ vtere ſeruitio nr̃o ſic̃ placue/

rit tibi. Et deſcendit de montibꝰ cũ virtute
magna · ⁊ obtinuit oẽs ciuitates·⁊ deſiru xit
eas· 1 oẽs deos terrę exterminauit. Sic enĩ
Rceperat nabuchodonoſoꝛ · vt ipſe ſolꝰ de⸗
diceret᷑ ab his nationib ꝗᷓ potuiſſent holo/
fernis potẽtia ſubiugari.Et audientes filij
iſrael timuerunt valde · ne ſimilia faceret in
hierłm · ⁊ ĩ ſanctuario dei · ⁊ miſerũt ĩ termi

nos terrę per qͥs poterat iter eſſe in hiertm·⁊

munierut anguſta viarũ· humiliauerunt
ſe coꝛam dñno ad exhoꝛtationẽ heliachim ſa
cerdotis filij ieſu:filijioſedech· vel foꝛte al/
teriꝰ.qᷣᷣ ipie ieſus circũmittebat ad exhoꝛ

tationẽè filioꝝ urł in moͤtibo Et operuerũt ſa

cerdotes alta re dni cilicio · ⁊ ipſi in cinere et

cilicio offerebãt holocauſta: ⁊ clamabãt ad

dñm. Nunciatũq; ẽholoferni ꝙ filij ir pa
raſient ſe ad reſiſtẽdũ ⁊ mõtiũ iunera ↄclu/

ſiſſent:·⁊ vocauit duces amõ ⁊ moab dicẽs

Nuis ẽ ppls iſte · qq mõtana obſidet · aut ꝗᷓ
ẽ virtus eoꝝ. Lũc achioꝛ dux filioꝝ amon
rñditreplicãs ei quõ pᷣmo veniſſet ꝓplłsiſte
de chaldea ꝑ meſopotamiã in tra chanaã.

Cũq; deſcẽdiſſent i ęgyptũ · reduxerat eos

de eoꝝ ĩ terrã ꝓmiſſaꝰ.Qui cũ placatꝰerat
eis nemo poterat eis reſiſtere · cuʒ wero irrita
bat eü flagellabat eos · qꝛ deꝰ eoꝝ erat odi/

. * 4
H

—ʒrõ

ens iniquitatẽ. Nuꝑ autẽ reduxerat eos in

hierłm de puitute nabuchodonoſoꝛ:cui tra

Diderat eos ꝓpt᷑ ꝑccata ſua ·⁊ nüc obtinẽt

mõtana h.Et addidit achioꝛ. Perſcruta/
re ſi deꝰeoꝝ offenſus eſt eis: ⁊ poteris eos ex
pugnare alioqͥn nõ pualebis eis. Et iratꝰ
holofernes dixititt
oſtedã tibi qꝛ nõ ẽ Letranomiꝰ erat cã⸗/
de niſi nabucho· ex biſes· artarxerſes: a/
hac hoꝛa pplo illoꝝ ſuerus nabucho.
ſocia beris · vt cũ ill .
pariter pereas. Cũc ſcepit holofernes buis
luis · vt ducerẽt eũ ĩ betuliam anteq; caſira/
metatꝰ fuerat.Cũq; traberẽt eũ· fundibula⸗/
rij egreſſi ſũt aduerſus eos.Et timẽtes liga
uerut achioꝛ ad arboꝛẽ:⁊ receſſerũt.Fundi⸗/
bularij vero ſoluẽtes eũ:ſtatuerũt eũ in me⸗
dio ſenioꝝ ⁊ ppli. Miſerãt quidẽ de hierim
in bethuliã duos ſacerdotes:⁊ pncipẽ ociã
ð tribn ſymeon. Cũq; expoſuilſet eis achi/
oꝛ q̃re traſmiſſus eẽt ab holoferne ad eosre
cepit ei ogias in domũ ſuaʒ. Factũẽ aũt vt
holofernes iueniret ductũ aquaꝝ ·ꝗᷓ influe
bat ciuitatẽ ꝑ auiculas:ꝗᷓ ebibebãt aquam
de alueo· 1 platẽtes
rimulas aquęductꝰ Mirũ videbatur ꝙ;
ĩterrupto aquędu/ auiculę ĩ arido loco
ctu abſtulit eis aqᷓs roſtro terrę infixo bi⸗
Erãt autẽ nõ longe bere videbaãt᷑ ·⁊ inde
a muris fonticuli:qᷓ percepit holofernes
bus ciues furti vte⸗ aquam ſubeſſe.
bant᷑ ad refocillan-
dũ potiꝰq; ad bibendũ.Et dixerũt amonitę
ad holofernẽ. Si vis eos obtinere ſine bello
et ſanguĩe · appone fontibocuſtodes.Et ap/
oſuit ·⁊ defecit aqᷓ de ciſternis poſtxx· dies.
Et clamauit ꝓpłs ad eos qͥ venerãt ð hieru
lalẽ. Judicet dñs ĩternos ⁊ vos. Meliꝰerat
nob ſeruire holoferni qᷓ;ſiti ꝑerire. Et dixe/
rũt ſacerdotes. Suſtineamꝰ adhuc ꝑ qᷣnq;
dies · ſi foꝛte faciet deẽ nobiſcũ miſericoꝛdiã
Erat aũt in ciuitate iudith vidua tribꝰan/
nis mulier pulchꝛa nimis · ſᷣ caſta/ de tribu
rube · ꝗᷓ accitos ſacerdotes rep hẽditeo ꝙ tẽ
ptaſſent dñm· terminũ dieꝑ impoſuiſſent
miſericoꝛdię eius. Et ait ad eos. Opus F!

nocte ad poꝛtas ciuitat: ⁊ ocias vobiſcũ · vt
egrediar ꝑ manũ vꝛam. unq; illi abiſſent ·
oꝛanit ad dñm dicens:Dñe de pais mei ſy
meon · qui dediſti illi gladiũ in alienigenas
dirige manũ ancille tue. Nec cõmẽdanit fa
ctũ ſym eonis qð deteſiatꝰẽ iacobłᷣ vltiouẽ
factã a dño p manus impij. Qun q; oꝛaſſet
lauit ſe ⁊vnxit myrto optimo ⁊ induit ſe ve
ſtibus iocũditatis ſuę· ⁊ vocanit abꝛã ſuã
id ẽ ancillam. Ael ꝓpꝛiũ nomen eſt an cillę
Et im poſuit ſcapulę eiꝰaſcopaʒ vini:⁊ vas
olei olentã ⁊ lapatesi:cibũ oleribꝰ cõfe/
ctum· panes ⁊ caſeñ ꝓuecta ẽ. Et ammi⸗/
rati ſũt ſacerdotes pulchꝛitudinẽ eiꝰ ⁊ oꝛa/
uerũt ꝓ ea. Cũq; deſcẽderet mõtẽ tenuerũt
eã exploꝛatoꝛes:⁊ duxerũt eã ad ta bernacu
lũ holofernis:q ſtatim captꝰ ẽ in oculis ſuis
Sedebat aũt holofernes ĩ canopeo purpu
ra ⁊ auro ⁊ gẽmis cõtexto· B ẽ ſericũ reticu/⸗
lum muſcarũ · dictũ ſic a canopo opido ęgy
pti in q inuentuʒ eſt. Alij dicũt conopeum
qm̃ inſtar coni a lato aſcẽdit in acutũ.Et di
xerunt aſſyrij: Quis ↄtemnet polm hebꝛeoꝝ
qui tam pulchꝛas mulieres habetvt ꝓ his

merito pugnemꝰ ↄtra eos:Cũq; adoꝛaſſet
iudith dixit ad eã holofernes: Curplacuit

tibi vt ad nos venires: Quę rñdit:Certuʒ
ẽꝙ in ꝑditionem ibit polłs noſter · grauiter
enĩ offendit deũ ſuũ. Aaſa enĩ dñi impẽdit
ꝓictualibꝰalienigenis. Inſuꝑ oꝛdinãt vt
bibãt ſanguinẽ pecoꝛũ ſuoꝛum · quẽ lex dei
oĩno ꝓhibet guſtari. Nã ⁊ fame ⁊ ſiti iã in/
ter moꝛtuos cõputant᷑. Et miſit me dñs h̊
ipſa annũciare tibi:qͥ dicetmihi qñ reddet
eis peccatũ ſuũ ·⁊ tunc veniens introducaʒ
te vſq; ĩ hieruſalẽi ⁊ ha bebis omnẽ populũ
ſic oues qͥ bꝰnõ ẽ paſtoꝛ.Et ait holofernes
Bi fecerit mibi h̊ de?tuꝰ erit ⁊ deꝰ meꝰ.id ẽ ·
in numero deoꝝ meoꝝ habebo euʒz· 1 tu ma
gna eris in domo nabuchodonoſoꝛ. Et fec̃
eam introduci vbi erant poſiti theſauri eiꝰ.
Cũq; diſponeret qð darert᷑ ei ð ↄuiuio ſuo
ait iudith: Ex his ꝗᷓ mecum detuli mãduca
lbo.ne veniat ſup me ira dei. Cui holoferneſ
CQuʒ defuerint iſta qͥd faciemꝰtibi: Quęre

Hiſtoꝛnia

factura ſi:qð nõ indicalꝰ voh. State hac ſpondit: Aiuet anima tua quoniã nõ erpe

detoĩa hęc ancilla tua· donec faciet deus in
manu mea h ꝗᷓ cogitaui. Detijtq; ſibi dari

copiam egrediendi foꝛas nocte ad adoꝛan

dũ deũ ſuũ.Et ita ꝑ triduũ noctibꝰexibat ⁊

baptixabat ſe in aquis:et oꝛabat deum iſra⸗

el. Quarto die fecit
holofernes cenã ſer
uis ſnis · et dixitad bes in luca · ca· xj· vbi
vagao eunuchum. legitur. Phanſeus
Perlſuade hbebꝛęęil quidas innitaſſe do⸗
li vt ſconte ↄſentiat minũ ad pꝛandium.
mihi Fedũ eſt enim autez
apð aſſyrios vt mu

pð aſſyrios vtmi Pit inter ſe reputans
lier illudẽs viro ĩ/

dicere· quare nou ba

Dium.

munis trãſeatab eo ptixatus eſſet añ pꝛã

Et aitad eã vagao.
Moõ vereatur bona

4

quid illi placuerit · hoc mihi erit optimum

omnibus diebus vite meę. Et cuz oꝛnaſſet

ſe · ſtetit ante faciem holofernis. Qui iocũ/

dus factus eſt · bibitq; vinum quãtũ nunqᷓ;

biberat in vita ſua.Et cũ ſero eſſet feſtinaue/
rãt pui ad hoſpitia ſua:⁊ erat indith ſola ĩ
cubiculo Poꝛro holofernes iacebat ĩ lecto

nimia ebꝛietate ſopitus. Dixitq; iudith pu

elle ſuę vt ſtaret foꝛas ad oſtium et obſerua
ret· ⁊ oꝛauit cum lachꝛymis dicẽs:Confir⸗
ma me dñe deus iſrael T reſpice in hac hoꝛa
ad opa manuũ me/ S S
arum. Et ſoluit pu· Aultellũ ma gnuz qᷣ
gionem ð columna: ibat accinctus ſᷣ in/
quę erat ad caputle trans lecticã appẽde
cti·⁊ percutiens bis rat ad colũnam.
ceruiceʒ abſcidit co⸗

put eiꝰ.a tradidit illud abꝛe ſue· ꝛtollẽs co⸗

nopeum egreſſa eſt. Cũq; veniſſetad poꝛtã
ciuitatis clamauit. Aperite · qꝛ nobiſcũ ẽ de/
us qui fecit virtuteʒ in iſrael.Et occurrerut
ei omnes a minimo vſq; ad maximũ cuʒ lu⸗
minaribus:⁊ pꝛoferens caput holofernis ⁊
conopeum ait: Confitemini dño qui dedit
nobis victoꝛiã in manu mea· et reduxit me

imaculatã. Et vocatus eſt achioꝛ · ⁊ viſo ca

pite holofernis ̊ pauoꝛe cecidit in teram⸗

Gimile vrbum ba⸗

Phariſeus auteʒ cc

intrare ad dñm meũ. Quę reſpõdit:Quic⸗

drcſpto ſi
uſpen.
o Ducil

ubdtii

achioꝛcncna
tusẽ Adppinl
nimnecͤ⸗
. Grſſii le
ſ ſitnur
nnſetugno
Ntatneſin
Neculüiudith
4 Ph Vna
Idomo nabu .
ſemisnöeci
zlcniſetea
Ipuuſenitaun
ſor Perdien⸗
ſtſplaehhror
üniegnitmte
nntptfew
öbtesgnie⸗
4Litanuuti
Tptedioiti
fcnzineniesgn⸗
un Vonine
olegterno⸗
Monnedied
tonſdunve
midonnici⸗
Nfircia⸗
taut dein
iis Dipann
Neuciey niſe
ſuorningiabe
N
Menig. oſb
ſnkintid
nincäſpko⸗
bunltonesſa
gluklliofe
Unugtben

gnmrße
Wnerſngiad
8 nnade
kitlle

erg k. . .

mm SNnA

.
nige

7

Nx56. .
Dnirkeppene

NAbqenran

Nensſcnin

n
VNNL,

Capandſet
nuum udti und

iwtkinne.

zantuditbihi
mesucchatile
Darcczicibn
doſtumetoben

laen

A

Pkenbat

ee
bu Mandi
„ 1
9

7
7
ℳ0

u M

ninin
ctnlll
irhontnii
cict in

6

Die iudicij viſitabit
ſuos 7 vindicabiti/

ſed reſũpto ſpũ adoꝛauit iuditb. Quę di⸗/

xit ad ꝓpłm: Suſpendite hoc caput ſu mu

ros · ⁊ diluculo facite impetũ in hoſtes:qni

turbati ꝓ nece dñi ſui vrtẽt᷑ in fugaʒ. Lũc
achioꝛ circũcidit carnẽ hputij ſui:⁊ agpoſi⸗
tusẽ ad ppłim iſrł. Militq; ocias nũcios p
ciuitates iudę· vt egrederet᷑ poſt eos. Doꝛ/
ro egreſſi ſũt hebꝛei mane·⁊ dixerũt alſyrij·
Egreſſi ſũt mures de cauernis ſuis.Cunq;

intraſſet vagao vt excitaret holofernem. vi

dit cadauer ſine capite. Et ingreſſus ta ber

naculũ indith nõ inuenit eã Et exclamauit

ad ppłm. Ana mulier hebꝛea fecit ↄfuſione
ĩ domo nabuchodonoſoꝛ. Ecce caput holo
fernis nõ ẽ cũ eo.Et turbati ſũt valde fuge

Hſidiũ ꝗrẽtes. Et inſecuti ſũt eos filij iſrae

ꝑcuſſerũt eos vſq; ad extremita tes finium
ſuoꝝ. Per dies auteʒ triginta vix collecta
ſũtſpolia aſſyrioꝝꝑ ⁊ vniuſa ꝗᷓ pcculiaria bo
lofernis erat dederũt iudith. Joachim aut
ſummꝰpontifer venit de hierlm cuʒ vniũſis

pᷣſbyteris ad videndum eam·⁊ benedixerũt

ei. Cũc cantauit iudith canticuʒ dño dicẽs

Incipite dñoĩ timpanis.ic. Super hoc cã

ticuʒz iuenies · quod dicit hiero ſuper pſal/
mum. Domine deus noſter. Quia cũ in he⸗

bꝛeo legitur nomẽ dñi geminatuʒ ſicut hic

Adonay dñe deuns. Pꝛimũ ẽtetra grama,
ton · ſcum vero no 2ðð

mẽ domini cõmune Ketragrãmaton· id
In fine catici ꝓphe eſtqᷓttuoꝛ lrarũ · Jo⸗
tauit Rvie iudicij the. van. het. Sʒ bis
dicẽs. Dñs omps ĩ titteris nõ reſſentãt
elemẽta illa · que de
his debent reßſenta⸗
pios vt vꝛãt᷑ in ſem riſicut nos per · t· qñ
piternis. Poſt hec
aſcendit inditb in
hierlin cũ ꝓplo· ⁊ obtulerũt dño vota et re/

pꝛomiſſiones ſuas. Poꝛro iudith vniuer/
ſa vaſa bellicoſa holofernis T conopeũ ob/

tulit in anat hema obliuionis·⁊ ſolenicauit
oĩs polłs. Et diem hãcin numero ſanctoꝛuʒ
dierũ receperũt vocãtes cambiſem ſᷣm na⸗
buchodonoſoꝛ. Et redijt iudith filia mera⸗

ri rubeniteĩ bethuliam. Ex matrefuit ð tni

Deduoh

q; repſentamꝰ ſonũ.

ante foꝛes tẽpli:⁊ cuiꝰ equꝰ pꝛios hinnitum

bu ſymeon . 1 fuitin viduitate oĩbꝰ diebus
vite ſueę. Et completis · c· v. anis moꝛtua e ⁊
ſepulta cũ viro ſuo manaſſe:a dimiſit abã
ſuam liberã. ? planxit eã oĩs ppłs ſ. eptẽ die⸗

bus. Moꝛro cambiſes ingreiſus ẽ ęgyptũ

7 vaſtauit eã ·⁊ albominatꝰ religionẽ eius ⁊

cerimonias. tẽpla depoſuit ⁊ edificauit ba⸗

byloneʒz in egypto. Kñq; reuerteret᷑ ab ęgy⸗

pto egrotabat. 1 ferebatur ceruicibꝰ regum

Et moꝛtuus ẽ in damaſo.
Emagis et dario filio

regnum plarum erineides noie obtinuitre

biſe in vxoꝛem: ſimulans ſe non wlle ſibi re

gnare· ſed cõſeruare regnuy mergi fratri cã
bile · quia puer erat. Hunc tamen mergum
cam biſes pꝛius ocèiderat in penetralibus
templi · ſolo iſto erineide cõſcio huiꝰſ. acrile
gij ⁊ patricidij. Cunq; poſt ſeptẽ menſes re⸗
gni ſui moꝛeret᷑ erineides ſubſtituit ſibifra

trem iuuenẽ elegantẽ foꝛma viribꝰ dicẽs

HMec aũt occultatio regũ de facili fieri potu

it in pꝑerſidę:qꝛ ad regẽ nullus fere ĩtrabat
hter domeſticos eiꝰ. Anꝰ aũt de ſeptẽ mac
cpit illum habere ſuſpectum⸗ ſuſpicãs nõ
eſſe mergn. Mic magnus iuter cõcu binas
regis filiam habebatqui ſecretius loquens

vn de ſeptẽ magis qui iudicaoũt

gnum plarum ducens panthei filiaʒ cam

hüc eẽ mergũ cyri filiuʒ:a cambiſe fratrem.

cum ea monuit eã · vt de nocte attent pal/

uerat auribus Cunq; puella depꝛeheẽdiſſet
eñ aures nõ habere indicauit h̊ patri. Qui
cum reliquis magis hoc indicaſſet coniura/
uerunt in eum·⁊ occiderunt eũ·⁊ nõ regna

uerunt niſi ꝑ annũ iſti duo fratres. oꝛro

ſeptẽ magi cuʒ tractarent interſe· quis eoꝝ

duceret filiaʒ regis ⁊ regnaret ꝓ eo· cõpla⸗

cuit eis vt. tali vaticinio vnꝰ ex eis eligerer.
Diluculo venirẽt ſuꝑ eqͥs ſoli ĩ atio palatij

paret caput regis. ⁊ dep henderet vtrum au
riculas haberet Müc enĩ fratrem erineidis
quondam ſibi offenſum cambiſes mutila⸗

daret· ßm oꝛaculũ deon rexcõſtitueret. Erat

vndeoꝝ darius fili itaſt pis qui ſecretius lo
quens cũ cuſtode equoꝝ ſuoꝝ madauit ei ·
vt in loco ad quẽ in craſtino cõuenire debe⸗/
bãt:equo ſuo de nocte ſupponeret equam.
Quo facto cũ in craſtino ſeptẽ magi ad eũ-
em locũ deueniſſentſtatim ad equę memo
riam equus darij hinnitũ deditr ſine cun/
ctatione ĩ regẽ ſublimat?ẽ regnauit anno
xxxix · regni perſẽ auꝝ. Huic familiaris erat o
robabel. Cũ eni interdixiſſet cabiſes reedifi
cationẽ tepli aſcẽdit ad eũ coꝛababel et per
buius darijĩteruentũ temptauit animũ re-

gis mutare nõ potuit ⁊ tũc pſuaſit dario

ðð

ſecretiꝰ: vt voneret votũ deo iſrl·

regẽ faceret reſtauraret eiꝰtemplũ vniuer⸗
ſa vaſa Dñi:ꝗᷓ adhuc erant penes regẽ per/
arum remitteret in bierrm. —
De cõſ unnanise templiet zacha

ria et aggeo. apitulu.III.

0 ꝛobabel bunc regnare fiduciali/

teraggrelſus e reędificare templum aggeo

a cacharia exboꝛtantibus populum. Qui
pꝛędicabant deum eis offenſuz: eo q; bhabi
tarent ĩ domibꝰ laqueatis et domꝰ dm eſſet

eſolata. Hoc autẽ ſignum ire dei eſſe dice
bant: qꝙ ſeminabãt multũ ⁊ inferebãt parũ.
PVPiꝛincipes wero regis perſaꝝ qui erat trãs
Aumen interdicebant reędificationẽ Cnq;
reſpondiſſent ſenioꝛes iuda:qꝙ deꝰ ſuus hoc
eis Hceperat · cui nephas ẽ cõtradicere pla-
cuit vtriſq;· vt res ad dariũ referretur. Et

aſcẽ dit coꝛababel cuð nuncijs pncipiũ ad re

gem. 1 bonoꝛat ẽ ab eo ſup q; ſperaret M

in cubiculo regis doꝛmiebat cũa lijs duo by
cubicularijs. Doꝛro darius rex cgnam exhi

buit ſatrapis pſarum ⁊ pfectis indię ethi⸗

opię· magiſtratibc. xxvij/ ꝓuinciaꝝ. Ea/⸗
Tem nocte expergefactnoctem ducebat in⸗
ſomnem · 1 Poſuit ꝗſtionem tribꝰcuſtodi/
bus coꝛpoꝛis ſui· quod de tribus foꝛtius vi
Tereturrege ſc vino ⁊ muliere · ꝓmittẽs ei
munera honoꝛem qui lapien tiꝰ reſponde⸗
ret. In craſtinũ coꝛay ſatrapis magiſtrati

qðᷣ ſi eum

bus acceſſerũt illi tres. Et ait pᷣmns regem
eſſe foꝛtioꝛẽ cunctis. Cũ enĩ homo ſſit cete⸗
ris animantibe rex peſt homini:etad nutuʒ
eius oĩa fiunt. Secũdus aũt ſtulitvini foꝛ
titudinẽqꝛ cũ homo nõ ſſit ceteris niſi ani
mi foꝛtitudine: vinũ ſuperat ipᷣaʒ animi foꝛ/

titudinẽ. Zoꝛobabel vero mulierẽ foꝛtioꝛẽ

vtroq; aſſeruit. Qam ⁊ regibꝰ ⁊ eis qꝗ vites

plantant mulieres ⁊ vitꝗ cõferunt ⁊ alimo/
niam ⁊ ad robur vſq; pducunt⁊ ꝓ mulieri

bus hoĩes animas ponere non timẽt.Retu/
lit q; ſe vidiſſe cõcubinam cuiuſdam regis
alapas regi ĩponẽtẽ · cũq;ʒ illa riſiſſet rege ar
ridẽtẽ · ⁊ ea moleſta regẽ moleſtatũ. Suphᷣ
omnia vero veritateʒ dixit eſſe foꝛtioꝛẽ quę

imutabilis ẽ ⁊ ſempiterna. Aeritas enĩ dei

omnia creau erat:⁊ ad eius ꝓuidentiam oꝛ/
bis regebatur ⁊ nil ei reſiſtere poterat. Cun
qʒ omnes iudicaſſent foꝛtioꝛeʒ omnibꝰ eſſe
vVritatem · dixit rex ad coꝛobabel · vt peteret
ab eo quod vellet. Et poſtulauit coꝛobabel

fieri tẽpli reędificationem: vaſa domini re

mitti in hieruſalẽ. Et gauiſus eſt rex. Nam
idipſũ meninit ſe voluiſſe. Et ſepſitbncipi/
bus ſuis ꝑ epiſtolam trãſ flumen· vt nulla⸗
tenꝰ im pedirent iudęos ſed de ſumptibus
regis inuarent eos dantes eis per ſingulos
dies loſtias· ſimilã · vinũ ⁊ ſal: vt offerãt ea
deo celi · ⁊ oꝛent p vita regis ⁊ filioꝝ eiꝰ. Et
addidit. Quibac mutauerit iuſſionẽ tolla⸗
tur lignũ ð domo eius.⁊ configatur ĩ eo· do
mus aũt eiꝰpublicet᷑. Ego dariuaiatui de/
cretum⸗ qð ſtudioſeimpleri volo. Remiſit
quoq; darius vaſa M
dñi p manum coꝛo De eodẽ etiã hiero.
babel. Qui redituʒ in q̃daʒ epla dic
faciẽs p chald eã cõ cũ maximũ ⁊ pulcher

tribulibꝰ ſuis regis rimũ ↄgregalſet exer

mãdata patefecit.⁊ citũ· vng vice aſcẽdit
aſcẽderũt cũ eo mul cum paucis in tumu/
ti bieroſolymam. lum-vt oẽs conſpice
” ret · et ccpit flere. Et
cuz ꝗreretur cur fleret · cñ potius eẽt illi gau⸗
dendũ ſup tanto exercitu rñdit: Ideo fleo ·
qꝛ nullꝰiſto ꝝ durabit viuẽs poſt · c· annos·
ſed erunt oẽs puluis ⁊ cinis. Igit anno ſecñ

vollinit

11

illudno⸗N
mn 3 dicn
nis clfaun
lcitinos a⸗
ditenpityn.
vjanniduf
ſinitijetol⸗
utci/Ano
nockogge'le
ns iura ſaccre
Gonumenta.
dicatione te
pqulapodl
lis Etheſos⸗
Ctcelebꝛaven
Veama moe
lertun e. Gen
s Diacan n
elluran dl
Ueiinſtarpnor
inrermannbias.
ivceo Zegunen
lobum nela⸗
nonnigchane
inſeneantebone
ſehne lannage
Porodents
Nchcerde
Pusmonon

GnNao⸗⸗
gturhickagg
gucoꝛe Deu
da nachahr
ne dgicanit
unabeoy
kdicnntun
Nedrenbelg
nnqud
Mnbierolo

Kiaſen
uniien

untrine

midniſtg
Dningunn

ütßelnnt⸗
Atemeniz

ühnn

Jomuigiſti
noheltzenn
cöttnuin
Memnichen
unaaninis
iiniilmer
lnoletri
nit cheſomig
n Dntntid

1spridenting

newtmAn
nimnpz onnbeſe
h
enntit
iNAdnnt
Auiisiin n
le Kiüftnn
fiſfumeruln

tesasligi⸗

aloktit

otſlorch
õ
ionäginin
adm ,
mMinn

minil

mmumhi
. pinͤtlin
1, 10
uſef emn

—
=

moꝛtuꝰ e cacharias

ſucimzte ſepultꝰ iuxta aggeũ

A

do darij mẽſe · viij inſtabãt opi⁊ cõpleueft
illud ano· vij· darij · ꝗ eratxlvj· regni ꝑſaꝝ
hm qð dictum eſt in euangelio/xl·⁊. vj· an/⸗
nis ędificatum eſt templũ hocid ẽ:a pꝛima
licẽtia quã dedit cyrus red eũdi ⁊ reędificã/
di templuʒ · vſq; ad

vij annũ darij q cõ Hoc dixerunt iudei

ſumatuʒ ẽtot anni qn dñs dixit. Solui
fluxerũt. Et moꝛtu/ ie templũ B. ⁊ iteruʒ
us eſt aggeꝰ ⁊ ſepul/ excitaboillud.
tus iuxta ſacerdotu
monum enta. Kõuenerunt aũñt filij iſrael ad
dedicationẽ tẽpli et dedicauerũt illud mele

xij ·qui apud latinos marciꝰ ðꝛ.xxiij· die mẽ

lis.Et h ẽ ſcᷣa templi cedicato vernalis.
Et celebꝛauerũt fil iſr łphale vm legẽ dni

De arca vero quõ vel qn receperunt eaʒ in

certum eſt. Ged ſi wrum è quod epiphani„/

us dicit:eam vlq; ad iudic diem non eſſe
egreſſuram dæ latibulo peireę· certum e ꝙ he
bzꝛei inſtar pꝛioꝛis ędinicauerut alcera. 22
inter mannbias quas tulerunt romani de
iudęa. Leguntur tranflata arca oni cande

labꝛum ⁊ mẽſa. Et
Tres leguntur tẽpli
dedicatiõ es: vna fa/
cta a lalomone poſt
Poꝛxro darius cuʒ confirmationẽ tepli
diſceſſiſſet ab eo ęgy ab eo facti. Et hęcẽ

in ſenectute bona·7

ptus mo:tuus ẽ. facta in leptem bꝛiſi

cut ha bes in libꝛo re

gum anno · x)· regni ſalomonis. Secuda le
gitur hic facta ĩ wre inb danio coꝛoba bel

auctoꝛe. De tertia legit᷑ facta fuenit ꝑ iu
dã macha beũ · qͥ deuicto antiocho epipha/

ne dedicauit teplũ adeo imundatn 1 eſo
latum ab eo vt etiam frutices in eo pullulaſ

lſe dicantur. Et dicitur fuiſle enceniatuʒ · xx ·
die decem bꝛis.Oęc vedicatio ſtetitĩ woite/
rum de qua ð in euangelio.Facta ſunt en/
cenia in hieroſolymis ⁊ hyems erat.
QMncidentia.
HRomę poſi exactos reges · pᷣmum conſu
lesa bꝛuto elle cgperũt · et vix vſq; ad qͥntũ
decimũ lapidem ro
ma tenebat imperiũ ¶ Miliaria termis la⸗

õ ——r

Inde tribuni ple/
bis dictatoꝛes · et
rurſũ ↄſules rẽpub
licam rexerũt · vſq;
ad iuliũ ceſarẽ. Pi
ta goꝛas moꝛtuꝰ eſt romę:ppls a patribꝰ fa/
cta ſeditione diſceſſit.

exerſe. (CEapitulum.IIII.
Dſt dariuz xer

ſes filius eius ſucceſſit ei in regnuʒ
qui paterne volũtatt honoꝛãdo deũ heres
apparuit. Eo temꝑe pnceps fuit ſacerdotũ
eliachim ſiue ioachim filiꝰieſu:⁊ erat in iu/
Dea cura rerum gerendarũ penes ſacerdo/
tes· quę pus ſub regibus et iudicibꝰ fuerat
Recepit autẽ xerſes
egyptũ queęe a patre
Dilceſſerat ⁊ greciã
vaſtauit. De cuius
foꝛtitudie multa re-
fert grecoꝝ hiſtoꝛia. Sub hoc diẽ ioſephꝰ
eſdram veniſſe in iudęam · ſ̊ ſub artarxerſe
ipſe dicit ſeipſũ veniſſe. Poſt xerſem regna
uit arthabanus men ſibe ſeptem.
ncidentia

Eo tem woꝛe natꝰeſt ſocrates. Lapis ha⸗
ens foꝛmam capꝛinam in egeum mare de
celo ceccidit.
SBearrarrert. eeteſdra. (Eapi. v.
1SODſt hec artar/

rxerſes qui ⁊ lõgimanus dictus ẽ re

pidũ diſtiguut. 1n5 α
plus tũc ꝓtendebat
romanuʒz im perium
q; xv · miliaria:

Mon determinatur
hic quãto tperegna
uerit xerſes.

Hgnum pſarum obtinuit. Eo tempe eſdras

Jaaronita legem ſuccenſam a chald eis repa

rauit. Mouos quoq; apices liiterarus exco

gitauit qͥ facilioꝛes ad ſcribendum fierẽt ·
ad ꝓnunciandũ/ ꝓpterea wlox ſcriba di⸗
ctus ẽ. Mec ẽ mirandũ ſi ꝑ ſpiritũſanctuʒ li
bꝛos reparanit:cuʒ plures in dieb noſtris
pſalteriũ libꝛũ hymnoꝝ et plures libꝛos
hmõi deletos ſcirẽt reparare. Addidit etiã
Idaʒ de ſuo ſicut titulos pſalmoꝝ: ⁊ plura
O legunt in pentateuco. Sicq; veriſimileẽ
qdam ꝗᷓ ſupflua in MV
tellexit ipſuʒ ſubtra⸗ ¶ QAuidam tradunt

.
êc
. .
2„ 5
. ☛
T
ðů;—

xiſſe. Tradũt etiam eſdrã fuiſſe ioſedechieiuniũ/vt affligerẽt ſe coꝛã dño· ⁊ peterent
qdã modũ ſcritẽdi patreʒ ieſu vel mala ab eo vitã rectã ⁊ ſecuram. Erubuit eni el⸗
a dextra ĩ ſiniſira eñ chiam.

iudęis tradidiſſe cũ

pꝛiꝰad modũ arantiũ

ſcriptarent. AUnde

ſcptura exaratio ſolet dici. Scribebat autẽ

a ſiniſtro coꝛnu ĩ de

xtrũ: a dextro rede

undo ſcribebãt in ſi

niſtrũ. Foꝛte ꝑ illuʒ

moduʒ ſcribedi pᷣfi-
gurauit ſpuſſanctꝰ
idipſum q modo

ſignificat᷑ ĩ miſſa p

trãſſlationẽ libꝛi de

dextra in ſiniſtram.

Poꝛxro eſdras iue/

nit gratiã in oculis

artarxerſis et petijt
ab eo licentiã aſcen

NHic ſignificat ꝙ fi⸗
des vnius dei ꝗpᷣus
fuit ĩ iudęis ꝑ dextrã
nũc quieſcit ĩ gẽtibꝰ
P ſiniſtraʒ. In finere
nertet᷑ ad illos Dꝛo
pter h ſciendũ ẽ · ꝙ ſi
vnum tm̃ luminare

ſic ĩ miſſa · ꝓpꝛie ſem/

per dz eſſe in ſiniſtra
ad ſignificandum q;
lumẽ fidei modo tm̃
quieſcit in gentibus

dendi in hieruſaleʒ

vt in lege quã reparauerat ſpłm ſuũ erudi/

ret. Dedit g ei rex licẽtiã redeundi:⁊ tradi/
dit ei epłlam ad pᷣncipes ſuos trãſ flumẽet
ad cuſtodes arcę publicę · vt traderẽt eſdrę
abſq; moꝛa ꝗcunq; peteret ab eis vſq; ad
argẽti talẽta centũ et ad frumẽtn choꝛos·c
ad batos olei ·c ſal vero ſine mẽſura. Mi⸗

niſtros vero tepli· ſacerdotesleuitas:cãto

res:ianitoꝛes · et natinneos · ab oĩ vectigali
tributo ⁊ annonis abſoluit. Dedit q; eſdrę
ptãteʒ amouẽdi ⁊ ↄſtituẽdi iudices ⁊ pꝛeſi/
xxs trãſ flumẽ · ſᷣm ſapiẽtiã ſuã: ⁊ puniendi
cõtumaces ·ſiue ĩ moꝛtẽ · ſiue ĩ exiliũ ·ſiue in
cõdemnationẽ ſubſtãtię· vel certeĩ carcerẽ.
Hãc eplłam eſdras legit iudęis in babylo/
nia ↄſtitutis. Exemplũ vero eiꝰmiſitad fili⸗
os iſrł q erant vltra mõtes caſpios· wene/
runt de eis ad eſdraʒ ſacerdotes ⁊ leuitę· de
nathinneis.cc.xx. Et fuerunt cuʒ eo mille · et

bab ylonia · pmo die pmi mẽſis. ⁊ ↄuenerũt
ad fluuiũ qͥ decurrit ad auua. Joſephꝰ diẽ
iuxta eufraten. Et põt eẽ auua fluuiꝰ decur

rens ĩ eufratem· vel eufratis riuulꝰ. Et mã/
ſerunt ibi tribꝰ diebꝰ. pdicauit eis eſdras

dꝛas petere a rege ducatũ ĩ via dicẽs:Ma/

nus dei nr̃i ẽ ſuꝑ oẽs qͥ qrũt eũ. Et ſepara/
uit eſdras de ſacerdotibꝰxij·qᷣbꝰcõmiſit va
ſa dñi ⁊ munera ꝗᷓ mittebat rex in hierm ⁊

pncipes eiꝰ⁊ ꝑpłs.Et ven erũtĩ hierłm meſe
qnto · ⁊ ſiluerũt tribꝰdiebꝰ. Quarta die ob
tulerũt ĩ domũ dñi ꝗᷓ ſecũ tulerũt offerẽtes
holocauſta ĩ graꝝ actionẽ dederũtq; epłaʒ
regis ducib trãſflumẽ qͥ honoꝛauerunt po
pulũ dei ⁊ domũ dei. Tũc acceſſerũt ad eſ-

dꝛam pncipes iſrł dicẽtes: Mõ ẽ ſeparatus
ppls iſrła pplo terran. Culerũt enĩ de filia⸗
bus ſuis ſibi et filijs ſuis vxoꝛes. Manꝰ gJ

ſacerdotũ ⁊ pncipũ ⁊ ſacri ſeruoꝝ ĩ haciue/

nit᷑ tranſgreſſione. Lũc ſcidit eidras veſti

menta ſua:⁊ flens ⁊ oꝛans iacuit ĩ terra vſ/⸗

qᷓ; ad ſacrificiũ veſpertinũ.Cũc acceſſerunt

ad eũ pᷣncipes dicẽtes:Surge tuuʒz ẽ diſcer⸗
nere quid agamꝰ. Manꝰ nr̃a erit tecũ. Tũc
adiurauit eſdras ſacerdotes · pncipes · et le⸗
uitas · vt pijcerent vniũſas vxoꝛes alienige
nas/⁊ eos qꝗ de eis nati erãt. Et miſſa ẽ vox
ad oẽs filios trãſmigratiõis:⁊ cõuenerunt
in hierlim in tertiũ diẽ:mẽſe nono · q decem/
bꝛis apud latinos ðʒxx die menſis.Et ſur

gens eſdras criminabat illos ꝙ; z legeʒ dei

ſemẽ ſanctũ cõmiſcuerãt ſemini ĩcircũciſoꝝ

opus eſſe vt abijcerẽt vxoꝛes.Et reſpõdit
multitudo: Oopulꝰmultꝰ ẽ · ⁊ tᷣs pluuie ·

nõ ſuſtinemus ſtare foꝛas⁊ opugſ̊ nõ eſt

diei vnius vel duoꝛũ.Elige tibi pncipes et

trãſi ꝑ vniuerlſũ iſrael·⁊ apud qͥ ſcũq; inue⸗/

neris mulieres alienigenaseijce eas incun⸗

ctãter. Et inuẽtę ſũt ĩ hierlm pᷣmo apud fili
os ieſu filij ioſedech ⁊ frẽs eiꝰ ⁊ ſtatim eiectę
ſũt. Mec enĩ credendũ eſt ieſũ magnũ ſacer
dotẽ habuiſſe alienigenã. Et ꝙ viſus eſt ca⸗

charias ſoꝛdibo veſtibꝰ indutꝰ· ad filios eiꝰ
Occ. Et egreſſi ſũt ãno:vij·reg artarxerſis 8

referendũ ẽ. Ael q; cũ pontifex eẽt wopuluʒ
nõ arguebat. Idipſũ fecerũt ꝑ vniuerſum
iſrael· ⁊ offerebat vnuſquiſq; apud quem ĩ
uenta erat bec tranſgreſſio arietem ꝓ decli⸗
natione peccati.

5

E ſ

nte Qdn

bilnngnitsl

Vno ſtiitnbi

llemtaced
ſioababitareie
uungdiesfel
UNoctious intt
inplebantcn
neenias etelbe
gilenocte die
retinnenſzerl
nullnguici
fettiſtses:gd
Etteſoncttre
Cipatrum meo⸗
biwieturnirt
gitngnaqreie
Treuannis:
tmci Nu futb⸗
cicenuat Ne
Goccuntit Noe
Eucakrd
Puanſſone
nonabbena⸗
nlſoaluene
ſcite Euni
hoitg⸗rhun
NN gulnr,
Dgatrnninn
Mlstniplpbi
Menatlaenco
Eflutmeenig

ignsanz

fnconſigers.
ſirnecigen
Quartod
Aanemin⸗
nlutini e
lntſee 1
ſer lis⸗

nemin

=S̃S

=
==

die
n Shig
lrude
gii kſen
Gegeblirien
1 Aunbe
übuini
a Oemnen
innd
Nidwunt
emſeitue
rck üiſhnn
Duritmidſin
lmiſnoribri⸗
ilütitr
nwinniitmnt⸗
nni Nütuſenn
Gramhidcn
Wiaitti. i-
ot Nagp
ilsnumsdlen
i EKmiuim
togeconenowet
Hiſevonoq den,/
wwenmſe ſn
losgylegn
minicniͤdt
ins Cnhi
nulbi⸗iyzduu
irpnliyi
õ
mtii i
ini Minſi
Getig,

. 4
ð

4 e eeedr er

(Seneemia. Eapitulum.VI.
Tfactum eſt in

anno viceſimo: regis artarxerſis.

Erat pincerna regis neemias ð filijs capti

uitatis. Qui dum eſſet in ſuſis caſtro audi
uit pꝑeregrinos hebꝛaice loquentes · ⁊ acce·

dens ſciſcitat ẽ ab eis de ſtatu iudęę ⁊ hie
rulalem · ⁊ accepit ab eis vꝛbem eſſeſine mu
ris· ⁊ habitare ĩ ea populũ dei in afflictiõe.
Mam ꝑ dies feſtinabant hoſtium impetus
noctibus intrabant latrunculi: ⁊ plateas

implebant cadaueribus occiſoꝝ. Et fleuit

neemias etcibum deſiderabilem nõ guſta/
uit:nocte ⁊ die clamans ad onñm. Cũq; ſta
ret in menſa et leuaret vinum regi:apparuit

gnuaſi languidus ante enʒ. Et ait rex: Qua⸗

re triſtis es?:qð vę malũ latet in coꝛde tuo:
Et reſpondit tremens:OQnia ciuitas ſepul⸗/

cri patrum meoꝛum deſerta eſt. Si bonuʒ ti

bi videtur:mitte me et reędificabo eam. Et
ait regina quę ſedebat iuxta regem. Quan/
do reuerteris: Et cõſtitnit ei tempus reuer/

tendi. Mec fuit hecregina heſter vt quidazʒ
tradiderunt. Mec in diebꝰeſdrę biſtoꝛia il/

la occurrit.Mõ enĩ eſdras in volumine ſuo
ſiluiſſet. Et dedit rex neemię epłam ad pᷣnei
pes tranſ flumen. In qua mãdauerat de ho
noʒe exhibendo neemię tãq; Duci ·et legato

miſſoa latere eiꝰ. impendijs vꝛbis redi

ſicãdę.Et miſit cũ eo pꝛincipꝑes militum · et
equiteæ·⁊ tran ſitum faciens per babyloni/
am ·: multos de filijs captiuitatis ſecum re/
duxit?⁊ Venitin hierlim · xxv · ãno reg artar/
xerſis ſim ioſephũ. Poꝛro in hierulaleʒ ſũ⸗
mus erat ſacerdos heliſaphat filiꝰheliachĩ.
Et ſiluit neemias tribꝰ diebus· ⁊ nocte con

ſurgens cuʒz paucis circũibat ruinas muro⸗

*

T ñ·conſiderãs qua
liter reedificari poſ Ab hac reędificatio
ſent. Quarto die lo ne ĩtelligenda eſt cõ

cutꝰ eſt neemias ad putatio annoꝛũ quę
multitudinẽ. Heni innuitur in ꝓpbetia
te reedifſicemus mu danielis ſup̃ · viij⸗· vi/
ros hieruſaleʒ ⁊ nõ ſione. Scito ergo et
ſimus vltra ĩ oppio animadnerte.

gregis. I

bꝛium gentibus. Manus eni deinobiſeuz
eſt· ¶ Nrba regis quę locutus eſt mihi.

tfienn nehieruſalem.

LCapitulum. VII.

crrdotes et cdificauerunt poꝛtam
ia tranſlatio habet edificauerunt
oꝛtam ⁊ pꝛobaticam piſcinam. Mecẽ poꝛ
ta iuxta templum per quam inducebantur
greges ad offerendũ. HMec alibi turris gre⸗
gis 8. Fuit autẽ altera turris gregis in via

bethleẽ: vbi iacob panit pecoꝛa ſua ? paſto⸗
res vigilãtes ſuꝑ gregẽ ſuũ viderũt multitu

dinem militie celeſtis. Secũdo ſilij aſanaa
ędificauerũt poꝛtã piſcium·⁊ ſtatuerũt val/

uas eiꝰ ſeras ⁊ ctes. Mec reſpicit ioppen

diapolim · per quam inferebatur copia pi
ſciũ. Hec ᷣm ioſephũ poſtea dicta ẽ poꝛta
dauid. Tertio ędificauerũt poꝛtaʒ vterem
pigmẽtarij ⁊ aurifices. Veſtigia enĩ iſtius
erant a diebus iebuſeoꝛum ⁊ melchiſedech

NQuarto poꝛtam vallis · ꝗᷓ ſcʒ in vallẽ duce
bat ioſaphatcdiſicauerũt filij cayloe.Quĩ

to ędincauit oꝛtꝗ ſterquilinij micheas pᷣn
ceps vici bethacarem. Oer hanc poꝛtã ſoꝛ/

des ciuitatis efflu ebantinundantibus flu/

uijs in toꝛrentem cedron. Sexto ędificauit

poꝛtam fontis pnceps pagi maſphaet mu/
ros piſcinę ſyloe. Muros aũt inter poꝛtas

edificauit ppulꝰꝑ vicos et cinitates vnuſ/

quiſq; m poſſibilitatẽ ſuã. Mec te moueat
ſi alia noĩa poꝛtarum inuenias · quę foꝛteĩ

interioꝛi muro factę ſunt · cuʒ aliquę de di
ctis alia poſtea ſoꝛtitę ſint vocabula. Naʒ
poꝛta negociatoꝝ foꝛte poꝛta ẽ gregis · in q̃
negociatoꝛes ergaſteria ſua poſuerãt ob tẽ/

pli viciniã. Sʒ ⁊ poꝛta iudiciaria potuit eẽ
poꝛta vtus:queę ĩ fronte ciuitatis poꝛ emi⸗/
nebat. Poꝛta verro aquarum potuit eẽ poꝛ/

ta fontis. Ooꝛta vero equoꝝ non fuit poꝛ-
ta ciuitati:ſed ſtatuta erat ante atria ſtempli

vſq; ad quam aſcẽdere in equis licitũ erat.
PHoꝛrxro neemias cum ſeruis ſuis inſtabat
operi nec ſomno ac cibo ſuauiter vtebatur⸗

ſed ſub neceſſitate. Et cõſummatũ eſt opus
74

pꝓannos dnos ⁊ quattuoꝛ menſes.lʒ ĩ mul/
ta anguſtia et plunmis impedimentl. Mꝛi
mo eui finitimg nationes in manu foni ag
grediebantur eos. Neemias vero mediam
ꝑtem populi armataʒ ſtatuit extra ciuitatẽ

vt ſuſtinerẽt impetus aggredientiũ. ltera

vero media pars ędificabat vna mann po/
nen tes lapidemaltera gladium tenentes.
Poxꝛro lcdm interuenit impedimentũ.Fa/
mes eni oꝛta ẽ in terra·⁊ obligauit ſe popu-/
pulus debito ſub vſuris·ſed ⁊ agros et vi/
neas ? oliueta vendere cõpulſi ſũt:tand em

etiam filios 1 filias venundare in ſeruos et

ancillas. Et conuocata multitudine cõpu/
lit neemias diuites et magiſtratus remitte-
re vſuras et reſtituere vineaset ſeruoset
agros quos emerant .et excutiẽs ſinum ſuũ
dixit: Sic excutiat deus omnẽ virum·qͥ nõ
compleuerit verbuʒ hoc. Et dixit vniuerſa
multitudo amẽ. Ipſe quoq; annonas quę
regi debebanturcõdonauit. Qui cum dux
miſſus eſſet a regetamẽ annonas ꝗᷓ ducib
debebant᷑ non comedit · a pma die qᷓ egreſ-/
ſus ẽ a rege· vſq; dũ redijt ad eũ. Mꝛęterea
tertin habuit impedimentũ ꝙ pncipes trãſ
flumen qui inuidebant ei coꝛruperunt mu
neribus quoſdam ſenioꝝ qͥ erant in hieru/
ſalemvt eum moꝛti traderent. Quod cum
nequirent varijs eũ terrebant rumoꝛib· vt

ſic ab opere ceſſarent dicentes:Multi cõiu⸗
ranerũt aduerſum te · vade et abſcõdere ab/
eis. Rurſumq; giebãt. Delatuʒ eſt ad regẽ

wlis rebellare · 1 facere te regem in iudęa
Moli exaſperare vñm tuum. Cunq; multa

fingerent in hũc modũ non pualueruntq;

manus dñi erat cum eo.

einuentiõeignis. ¶ Capi. vIII.

Dſtquã autem
edificatꝰ ẽ murꝰ.q; rari erãt habi/
tqtes ĩ hierimn · pcepit neemias vt clauderẽ

mus qui fere totꝰ apud eos ſolẽnis ẽ · cõue/

nerunt ĩ hierim q̃ſi vir vnꝰ.Et accepit nee/

mias ꝙ non babebat ignẽ de ſublimi · adi⸗

* .
. —————SD

tur poꝛte ante ſolis occaſum · nec aperirent
ante coloꝛẽ ſolis.Rũq; ĩmineret mẽſis ſepti

tũq; ẽ ei a ſenioꝛibꝰ ꝙ hieremias ĩ diebo ca⸗
ptiuitatis abſcõderat ſtipites altaris ⁊ pꝛu
nas ĩ inferioꝛi bo terrę ĩ valle ioſaphat.Cu⸗
q; vniſſent ad locũeruderauerũt puteũet

iuenerũt ſtipites 1 pꝛunas et aqua craſſam

tollentes ea ſuꝑ ſtruem lignoꝝ · hoſtias

ꝗᷓ erant ſuꝑ altare ꝓiecerunt.ꝛ erupit ignis
Et atpellauit neemias hüc diẽ nephar gG
ĩterpꝛetat᷑ purificatio. Alij dicũt nephi. Et

oꝛa bãt ſacerdotes ·
ionatha ĩchoante · · Nota qꝛ qð b̊ di⸗
ceter reſpondẽtib. cimus magis factuʒ

Meemias q; ſpecia/ ẽ ſub neemiaſcilicet

lem edidit oꝛationẽ oꝛabant ſacerdotes
ionatha inchoãte ⁊c

B.eccleſia ĩ quadaʒ epla in quodã die ieiꝝ

nij dicit factũ tpe machabeoꝝ intitulãs epi
ſtolã:lectio libꝛi machabeoꝝ ·ꝗq fuerũt lõge
poſt neemia:⁊ ita videt᷑ ꝙ h̊ ðꝛ cõtranũ eſſe
ecclię. Soluet g ſice qꝛ cũ ſecũdus liber ma⸗
chabeoꝝ ð qͥ ſumit᷑illa epla · nõ ſit hiſtoꝛię

pꝓſecutio⸗hᷣ tm̃ epła ꝗ̃da miſſa a iuda ⁊ ſeni

oꝛibꝰ ad alios iudęos diſperſos tmn a iuda
illis diſperſis· hoc factum notificatur · et fe
ſtiuitas nouiter inſtituta celebꝛanda man/

Datur nõ pᷣncipaliter enarratur.
¶ De obſerutionetabernaculoꝛuʒ.

(Lapitulum. lXX.

Dꝛro pma die

. ſcenophegia ꝝ dixerũt eſ drę vt af⸗
ferret libꝛũ legis· ⁊ legeret coꝛaʒ ꝓpło. Ste

titq; eſdras ſuꝑ gradũ lineũ quẽ fecerat ad

