banti ſanctuario. Lulit ergo moyſes iuxta

pᷣceptũ dñi aaron ⁊ filios eiꝰ. veſteſqʒ ſactaſ

oleñ vnctionis · vitulũ ; arieteſ duos:2
caniſtrũ cũ trib generibb agimoꝝ ·: toꝛtas·ſ·
panis ⁊ ꝗ collyrida dicitlagano ⁊ cruſtulo
Eſt aũt cruſtulũ panis qͥ fereĩ cruſtã ĩdura/
tus eſt. Et cõgregauit oẽm multidinem ad
oſtiuʒ tabernacnli. In electione enipõtificl

aſſenſus deſiderat᷑ plebis. Tradit aũt ioſe/

phus . qꝛ animos ppli ĩclinauit ad ſacerdo/
tiũiaarõ ĩ hunc modũ.Dixit enĩ qꝛ ipſe ſe/
ipſuʒ dignũ ſacerdotio iudicauerattum ꝓ
familiaritate quaʒ habebat cũ dño·tum qꝛ
plurimũ ꝓ ppolo laboꝛauerattũ qꝛ qͥ q; natu
raliter amicus ſui ẽ:ſed dñs dignioꝛẽ aarõ
iudicauerũtcũ ergo placniſſʒ ꝓplo · obtulit
dño aarõ ⁊ filios eiꝰ.Cũq; lauiſſʒ eosaquiſ
fõtiũ:⁊ aaron feminalia iduiſſet: veſtiuit eũ
moyſes.vij.alijs veſtibb quas ſᷣdiximꝰ fun/
denſq; ſuꝑ caput eiꝰ oleũ vnctionis · vnxit
caput eiꝰ manꝰ ita ꝑ barbã ſtillauit oleũ

vſq; ĩ oꝛam veſtimẽti eiꝰ. Filios aũt eiꝰ veſti

uit lineis: ⁊ baltheis cingens ĩpoſuit eis mi
tras: ⁊ manuſeoꝝ oleo ſãctificauit. Liniuit
q;; tabernaculũ ſacto oleo cũ oĩ ſuppellecti/
li ſua. Cũq; aſperſiſſet vtrũ q; altare ſepties

aquis· vnxit illud ⁊ oĩa vaſa eiꝰ.labiũq; fn⸗

um cũ baſi ſua ſanctificauit olo.

¶ Deptãte offerẽdi eis data et acci.

piẽdi partes ſuas. ¶ Ca. XIIII.

ron ⁊ filij erꝰ vitulũ ꝓ pctõ ſuo ſuꝑ

caput eiꝰmanꝰ imponẽtes.Quẽ cũ ĩmolaſ/
ſet moyſeſtinxit digitũ ĩ ſãguine ⁊ tetigit ex
eo coꝛnua altaris ꝑ gyruʒ:⁊ fecit de eo ſicut
Te vitulo ꝓ pctõ ſacerdotis facienda pdixi⸗/
mꝰ. Obtulerũt ⁊ arietẽ ĩ holocauſtũ hoſtiã
ſcʒ ſalutarẽ.Et fecit moyſeſ de eo ſic de holo
cauſtis ſalutaribuſfieri pꝛeceperat dominꝰ
Obtuleruntq; ꝑ manꝰ imwoſitionẽ arietem
ſcm·hoſtiã:ſↄſecrationes ipſoꝝ.Quẽ cũ
imolaſſet movyſẽs ſũens ð ſãguine tetigt ex
tremũ aureulc eoꝝ dextrę ⁊ pollicẽ manus
dextrę ſlimilit᷑ ⁊ pedes dextri. Reliquũ ſagui

nis fudit ſuꝑ altare ꝑ circũitũ. Adipem xο

oëm ⁊ caudarenes q; cũ renüculis ⁊ armũ
dextru ſepauit.Colleſq; cauſtro collyridã
vnã ⁊ laganũ vnũ ⁊ cruſiulũ vnũ:oĩa ſimn
tradidit aarõ ⁊ filijſeiꝰ.q· d · Accipite ptatẽ
ſũmẽdi ha ꝓplło:ꝗdã ad offerẽdũ dno:ꝗdã
ad vſũ veſtrũ.Qui cũ tenerẽt eas ĩter manꝰ
ſuppoſuit moyſes oĩb pectuſculj. AUñ ⁊ pe
ctuſculũ eleuatiõis dictũ ẽ·q;ꝛ oĩb ſuꝑpoſi-⸗

tum fuit. In ſignũ tñ qꝛ ſuperios ẽ omnium

ſapiẽtia.Etiã ꝓ elenatione offerentü legit
ſic vocatũ. In pacificis enĩ ⁊ ſalutaribo ar⸗
mũ ⁊ pectꝰpus eleuabãt offerẽtes coꝛã dño/
⁊poſt tradebãt ſacerdotibus ſient ꝑ partes
eis aſſignatas. Armus vvo dexter dicebatur

ſeꝑatiõis· q; ĩ ſeꝑatione mẽbꝛoꝝ hoſtiępꝛi,-

mꝰ ab ea ſeparabat᷑· ⁊ qꝛ ĩ pꝑtem ſacerdotũ
ſepauit illũ moyſes tanqᷓ; ceteris mem bꝛis
dignioꝛẽ. Tradũt ei qdam·ꝙ foꝛmatio coꝛ
poꝛis aĩalis ĩ vtero matn ab humero dextro
inchoat. Tenentes ergo fülij agron oĩa hec
in manibus eleuauerunt ea coꝛaʒ dño: tra
diderunt ea moyſi · qꝗ oĩa adoleuit dñoſſuꝑ
altare · eo qoblatio cõſecrationiſ eſſet.Aſſu
menſq; vnguẽtum· ⁊ de ſanguine qᷣ erat in
altari admiſcẽs aquas fõtiũ aſperſit eos· et
ſuꝑ veſtimẽta eoꝝ.Cũq; ſctificati eſſetĩ hũc
modũ ·reliqᷓscarnes ariett coxerũt añ foꝛes
tabernaculi: ibi comederũt eaſ cũ panibo qͥ

reſidui fuerãti caniſtro:⁊ quicqͥd ĩ craſtino

ſuꝑfuit ex eis ignis abſũpſit. In eundẽ mo⸗/
dũ iterauit ſingula ꝗᷓ diximus moyſes.vij.
diebo tñ nõ veſtiuit eos qꝛ ſemel induti.vij.
dieb nõ depoſuerũt veſteſſctãs· nec ð atrio
ta bernaculi ſũt egreſſi. Quidã tñ tradũtp/
ma die olavt dixim fuiſſe ꝓſecuta. vj. dieby
ↄſecratiõis ſequẽtib oblatiões quotidie ite
ratas. ſ̊ nõ vnctionẽ. Joſephus vvo dic oĩa
ſicut ⁊ in pma die ſequentibo fuiſſe ꝓſecuta
diebus. „’
¶ Depꝛima oblationeſacerdotũ
etigne dato de ſublimi ¶ Ca. xv.

Ctauo auũt die

Tenũciauit moyſes pplo ſolenita⸗
teʒ ĩ q; ſacerdotes cõſecrati offerre inrhan

– . a . .

pꝛo ſe pplo. In predẽtibus eniĩ.vij.die
bus vicẽ ſacerdotis habuerat moyſes:⁊ ac
ceperat ab aarõ ⁊ filijs eius· ꝗᷓ poſtea a ppło

illi eraãt accepturi:a miĩſtrauit altari. In die

octauo aggreſſi ſũtipſi miſteriũ ad qð fne/
rant oꝛdinati:⁊ moyſes ceſſauit.Et tradũt

qdã diẽ octauũ fuiſſe pᷣmã diẽ ãni ſcdi ·ex q

egreſſi ſũt.Et cũ obijcit᷑ eis ꝙ pma die anni
ſecũdi dictũ ẽ ſuꝑ tabernaculũ erectũ:aiunt
erectionẽ dici ↄſũmationẽ ↄſecrationis eiꝰ.
Pꝛecępitq; moyſes ignẽ terrenũ amoueri
ab altari · qͥ vſus fuerat bis diebo· qꝛ ea die
appareret eis d ñs. Cõgregatiſq; filijs iſrael
pᷣmo obtulit aarõ ꝓ peccato ſuo vitulũ · cuiꝰ
adipeʒ renes ⁊ renũculos ipoſuit altari igne
nõ ſuppoſito· cetera combuſſit extra caſtra.
Im molauit etiã ꝓ ſe hoſtiã ſalutarẽarietẽ
in holocauſiũ:⁊ ĩpoſuit altari:ſed ſine igne.
Deinceps oblaturꝰꝓ pplo ſũpſit ab eis ho/
ſtias qͥn q;· vitulũ ꝓ pctõ ꝓpli · hircũ ꝓ pctõ
pꝛincipis · agnũ ꝓ peccato animębouẽĩ ho⸗
locauſtü· arietẽ ꝓ pacificis. Camẽ immola/

tione non niſi tria dicit᷑ imolaſſe· hircum ꝓ

peccato ꝓpli:⁊ bouẽ et arietem ꝓ pacificis.

Foꝛte qꝛ pus ea numerauerat: ꝓ bꝛeuitate

illa tacuit. Et qꝛ ſeparan de peccato ſynago⸗
gęe pᷣncipis ⁊ aiꝑ nõ agebat vt pus:quodli⸗/
bet triuʒ ꝓ pctõ ꝓpli potuit dici oblatum.

Augꝰ tñ impꝛobat litterã · ꝗᷓ dicit.v.tantuʒ

ſumpta·⁊ dicit ci illis.v.ſumptũ agnũ an/

niculum in holocar poſin:quod ſonat holo/

cauſtũ fructuoſũ. Dicebat᷑q; holocarpoſis
holocauſtũ illud:q dñs aliquo ſigno viſi
bili oſten debat ſibi gratum eſſe. Cũ autem
impoſuiſſet ex his aaron ſuꝑ altare ꝗᷓ adolẽ
da erat dno ſeparauit de pacificis ꝑtẽ ſuaʒ

armos dextros 7 pectoꝛa/? extẽdens manꝰ

benedixit ꝓpło. Ingreſſiq; moyſes aaron
tabernaculũ·⁊ egreſſi iterũ benedixerũt ꝓplło
Et cum eſſẽt oblata ſup altare· ⁊ etiã cũ eis
iuge ſacrificiũ matutinũ ·egreſſꝰ ignis a do/⸗
mino deuoꝛauit ꝗᷓ erant ſuꝑ altare:⁊ ſerua
tus eſt ignis iſte perpetnus vſq; ad tranſmi

.

grat ionem babylo/

nis ˖ nec licuit dein Yuge ſacrificiũ vo/
ceps ignez apponere cabatur qð qtidie

4

—

alienum. offerrebat· duo . agni
— vnns mane alt veſpere
¶ Hemoꝛtenadab et abiu

Lapitulum. (XVI.

poſuerũtulienum · deſuper incenſũ offerẽtes
Egreſſnſq; eſtignis a dño· velille qui iam

erat in altari · vel alius iterum veniẽs de ſub
limi:⁊ denoꝛauit.id eſt· extinxit eos. Et ait
moyſes ad aaron. Hoc eſt qð dñs dixit.
Sãctificaboꝛ in his qͥ apꝛopinquãt mihi

id eſt · etiaʒ in his qͥ mn miſtrãt axparebo ſan

ctus non parcens peccat eoꝛũ. HocauitqqG
miſahelem ⁊ elyſaphã filios oꝛiel patrui aa/

ron cognotos eoꝛum:.⁊ ait illis:Tollite fra
tres vſtros extra caſtra. Et expoꝛtauerunt
eos ſicut erant induti lineis ⁊ thiariſ ⁊ ſexe
lierunt eos · ita vt miniſtri altaris ſeæliunt

induti veſtibuſ miniſterij ſui. Cñ aũt aaron
T reliqͥ Duo filij erꝰ eleaſar ithamar plãge

re Vllent fratreſ ſuos moꝛe ſolito ꝓhibuit

moyſes dicens. Oleuʒ ſanctum eſt ſup vos

Molite capita veſtra nudare- veſtes nolite
ſcindere· ne foꝛte moꝛiamini.non exibitis fo
res ta bernaculi. Tamen ioſep bꝰ aliter dicit
qꝛ dum poꝛtarẽt ho ½
ſiias ſuper ara qᷓs nõ Et ſi H aſſignet cau
hceperat dñs·ſed qui ſa ↄſũptionis pᷣdic/

bus pmitus vteban / toꝛũ · tamẽ ioſepbꝰ

tur · ſubito inflãmati aliam ſignat ·
ſüt · nec valuit quiſqᷓ;
eos extinguere. Juſſitq; moyſes patrẽ eoꝛũ
fratres poꝛtantes coꝛpoꝛa extra caſtra con⸗

gruo honoꝛe ſepelire. Dixitq; moyſeſaaron

⁊ filijs eius · vt tollerẽt ptes ſuas de hoſtijs

ſalutaribus · ⁊ oblata ꝓ ꝑeccato quoꝝ ſan/

gu is nõ erat illat:ĩ tabernaculũ ⁊ cõmede/
rent ea.Et cũ qu ęrerẽt hircum oblatuʒ pꝛo
peccato pᷣncipis:exuſius inuẽtus ẽ. Cunq;
iratus moyſes ſuper hoc argueret aaron et
filios eius· excuſauit ſeaaron dicens. Mihi

accidere qð vides:qd· Ex ꝑturbatione ani

mi factum eſt hoc.

Adẽ die nadab

abind arreptis thuribulis igneʒ i-

lo n

ſnllei⸗

unenmmt
nrunitp
ſccanß
Ptenpe
ggterrg',
eotig⸗d
nig mn
Debis
ſegula⸗
unce
utcrin
Vplib

S=

Drocktan
Deeribue
ſent. Hoe
Ooletil
Rturſuoq
desimmuan
Wcurare
gen
Gnato
enitvſc
Etiam
nityt⸗
lox mo⸗
guoo cer
gain de
corpolu⸗
Mhnmentti
Gſerie
alentftüg
inlino⸗
ſupes di
Punmnf
Ktäſtner
Glnperſen
n nong
nn.

nedet o en
narkiſtrin
detabin
lun. E⸗

lennan

tbllsn⸗

dno Kllleqniin
Sllchun wiizi
Aremmntwekig
Ncigeninit
A wopngiüntt
niſfrätapenhin
ari. peni
Mosoelpatrnie,
nutilis Lolitrfi
ortanernnt
nus thanſtler
Anrichana hüͤ
moreſolito pbhii
ſancumek ſuo w
udan wſts noli
nininonenbitsfi
nioſeobyelierdic

Kribaſſicntan
ſa ſünonisfi⸗
un ſor

6

7

Iemlij iif
thiunatiin
inin⸗ C
t mmonch
n dieng
Gtotmtninen

tum eſt quod rumi/

De piſcibus q; gene

rit vt poꝛtet qſpiam

ſce.

— EEen

Dediſcretione ciboꝛum.
Capitulum.xVII.

ſſrael legẽ de diſcretione ciboꝛum. Ad litte-

ram enim dñs cibos homini conceſſos · eis
artauit ꝓpter caſtrimargiã eoꝛũ cuiꝰ ſũma
ſic compbendi poteſt. Animaliũ alia viuũt

in terra · alia ĩ aquis · alia in aere. Item quę
in terra· alia reptilia ꝗᷓ oĩa imũdaalia la/

tentia · vt talpa ꝗᷓ deluto naſcitur·⁊ hęc om

nia imunda. Alia gradientia ſuper terram
De his generalis eſt
regula. Mũdũ tan K/ Ruminat dicit ꝓpt᷑
xoꝛcũ qͥ tñ findit vn
gulã · findit dic pt
camelũ q ruminat.

nat et findit vngulã

ralis ẽ regula. Mun
dus eſt tanti habens ſquamas ⁊ pẽnulas.
Deauibus nominatim expꝛeſſit ꝗ imundę
eſſent. Hoc tantũ de auib generalit᷑ dictũ
eſt. Nolatile q ð gra
ditur ſuꝑ q̃ttuoꝛ e ¶ Utputa griffuſ ⁊ ſi
des immundum eſt quid aliud ſimile.
niſi crura retro habu

erit lõgioꝛa ſuper ꝗᷓ ſaliat. Tangens moꝛti/
cina eoꝝ lauabit veſtimenta ſua: imũdus

erit vſq; ad veſperũ.
Etiam ſi neceſſe fue · Siẽ locuſta ⁊ bꝛuc⸗
7 optimachꝰ. Opi⸗
eoꝝ moꝛtuũ. Super
quod ceciderit quic· pentibus pugnat.
quam de moꝛticinis
eoꝝ polluetur tam vas ligueũ qᷓ; quodlibet
veſtimentũ·ad veſperũ aqua mundabũtur
Vafſ fictile ĩtra qð ce

ciderit frãget. Ccliba Mꝛo eodem accipe

clib anũ ⁊ citro pedẽ
vaſa · l· terrea · qbus
artocree tegũt ĩ lare
Apud nos 8e teſta.

ni velcitropedes q̃s
ſirapas dicimus de
ſtruentur. Fõtes vᷣo
et ciſterne 1 quelibet
maria · ⁊ ſemẽtis gra
num nondũ ſeminatum tactu eoꝛum non
polluuntus. MM
De purificatione puerperę.

nus moyſi aarõ· vt traderẽt filji

ſtea dieſ punficatiõöis

machꝰ auiſe ꝗ ců b,.

(Eapitulum. xVII.

Roñs legem purificationis mulierũ

4

talem. Si mulier ꝑeperit maſculũ ĩmunda

erit.vij.diebo iuxta dies ſepationiſ mẽſtruę ·

i:⸗ eiuſdẽ ĩmũdicię iudicabit᷑ cuiꝰ ẽ cũ ſeꝑat

a mũdis qñ patit᷑ mẽſtruum. Intantũ eniʒ
immũda e ꝙ qͥcquid tangit imundũ reddit
cibum · lectũ: vſtem:ſedem. AUnde nõ licet
alicui cõmunicare ei nec ĩ lecto necĩ cbo. Oc

tauo die circũcidebat᷑ puer. Poſt. vij. dies

inquinationis manebat. xxxiij.dies in ſan⸗
guine purificationis ſuę ita vt oẽs dies pu
rificationis ſuę fierent. xl.qꝛ tot diebo dicũt
phiſici carnẽ maſculi foꝛmari ĩ vro. In pu
rificatione vo.xxxiij.dierũ licebat ei ſurge/
reĩ domo deambulare · ̊ nõ egredi ⁊ oꝑari
⁊ tangendo nõ polluebat·⁊ licebat alija cõ/

municare ei ĩ cibo· ⁊ in ſede.ſ̊ nõ ĩ lecto.Ac⸗

cedere vero ad tabernaculum non poterat⸗

niſi expletis. xl.diebb. Si vo ꝑeret feminã·

duplicabat᷑ pus dies inquinationis ⁊ po-
vt ſil fierẽt.lxxx.qꝛ tot id ẽ· immũda erat
diebꝰ foꝛmatur femi· duab ebdomadi⸗/
na in vtero.Expletis bꝰ iuxta ritũ fluxns
xo dieb purificatio menſtrui.
nis · offerebat ꝓ filio
vel filia agnũ anniculuʒ in holocauſtuʒ vel

pullũ columbę vel turturẽ ꝓ pctõ · quia in

libidine cõceperat· et
erat lacdotl. Qðiſi Pec aũt oblatõ etiã
nõ poterat manꝰ eiꝰ purificatio dicebat᷑.

inuenire agnũ · offere

bat duos turtures vel duos pullos colũba
rum · alteruʒ ĩ holocauſtum ꝓ puero/alterũ
ꝓ pctõ ſuo · vel ꝓ oꝛiginali filię:qꝛ filio in cir
cũciſione dimiſſum erat. Hebꝛei tñ nõ ha⸗/
bere paruulos peccatum tradunt. Pꝛeter
hec dicit ioſephꝰ pi
mogenitum redimi Augꝰ tñ dicit · ꝙ pꝛo
quinq; ſiclis. peccato pueroꝛuʒ of
H ferebãt quodlibet ĩ
circumciſione dimiſſuʒ plenius tunc dimit
tebatur.
72

—

W

△D

tuoꝛ gene

cutis cognoſciturſi
fu erit in eo alboꝛ· i·
pallida albedo · vel
puſtule · vl cicatrix ·
maxime ſi fuit alba ·
ſubꝛufa-ita qͥdẽ ſi lo

cuus lepꝛe buũilioꝛ ſit ꝛa · aut ĩ co
poꝛe fit cicatrix et ſi/

carne reliqᷓ; vel ſi mu
tati fuerint capilli in
cãdoꝛẽ.⁊ ſolito tenu
ioꝛes. Lepꝛa vero in
capillis alopicia Za·
fluentibus capillis.
Si in caluitio vel re
caluatiõe albus vel

rufus coloꝛ inuentꝰ

fuerit:plaga lepꝛę ẽ·
adducto itaq; lepꝛo

ſo ad ſacerdotẽ · ſine
cuiꝰ arbitrio nõ ex·

cludebat · ſi lepꝛa nõ
dũ ei pſpicua fuerat
recludebat eũ in do/
mo ſua. vij. diebus.
Nuibꝰ expletis ſi nõ
creuerat lepꝛaiteruʒ
recludebat euʒ aliſs
vij. Q ſi necduʒ le/
pꝛa increueratmun/
dabat eü · i mũdũ iu/
dicabat · qꝛ ſcabies
erat. Et lauabat hõ
veſtimẽta ſua· ⁊ mũ/

dus erat. Cũ vo per⸗
ſpicua erat lepꝛa· ſe/

parabat ad arbitriũ
ſacerdoti·⁊ habebat
veſtimẽta diſſuta · i ·
facilia ad induendũ

xel exuendũ· vel ſolã

gnitiõe lepꝛarũ. Ca.xlx.

. 7 *
—
—-⸗ 4

gez quoz le
pꝛe tradidit eis dñs. Sũt aut q̃t-
alepꝛęg. in cute · in capillis in ve⸗
ſte. in domo. LCepasas
Patet ex bis ꝗ̊. ð di
uerſitate lepꝛę dicũt

ꝙ; nõ oĩa ad lras ac/

cipi poſſunt. Oꝛige/
neſ. Inun enimꝰ? qnq;

ſpecies poſitas de ho

minũ lepꝛa-aut i coꝛ Pat eq idcc'0os. — Dipicha erqrlepza. col
. burebat veſtis· ſi dubia recludebat.vij. die

gnũ albedinis · fitiĩ

cu te eiꝰ coꝛpis cõta/

gio lepꝛę aut efflo/
rẽſeffloꝛebit lepᷣ·⁊ cõ

teget oẽʒz cutẽ conta/

gio lepꝛę a capite vſ
q;ʒ ad pedes eiꝰ. Ael

icarniſcute fit vlcuſ
T ſauciatur⁊ fit ĩ lo/
co ipſiꝰ vlceris cica/
trix al ba. Aut in car-/
nis cute fit aduſtio/

igniſlucida alba· aut
cum ruboꝛe candida

Nuinta ſpecies cum

viro aut mulieri fit ĩ
capite aut in barba
cõtagio lepꝛe. Alti9/
ma cũ fit ĩ caluitie · vk
in recaluatiõe conta

gio lepꝛe rubicunde

ꝗ ẽ lepꝛa effloꝛenſin

caluitio · vel in recal-⸗

uatione.

Muędaʒ veſtis erat
ꝗ aperturam a capi/
tio vſqʒ ad vmbili/
cum habebat · 7 qui

buſdã naſculis clan/

debatur.

veſtẽ extiſecã vt ſic cognoſceret: ⁊ caput nu
dũ vt poſſet agnoſci:⁊ os veſte ↄtectũ ne fe/
toꝛẽ loquẽdo diffũderet:⁊ habitabat ſoluſ

extra caſtraita vt a moꝛtuo nihil differre vi
ceret. Patet vt dic ioſephꝰ illo ſirriſibileſ

q dixerũt moyſẽ lepꝛa fatigatũ·⁊ ſimilium
eiectoꝝ ducẽ factũ: veniſſeĩ chananeã cũ eiſ

cũ ita q̃ſi imiſericoꝛs circa lepꝛoſoũ habitꝰ
ſit. q tũc maxime miſcdia indigebat. Lepꝛa
Vro veſteslineg vel lanee . vlpellis eratma/
cyula albida vł rufa:humilioꝛ ſupꝑficię reliqᷓ

q; coꝛroſiua ẽ. Quę cũ apparebatↄſidera
bat eã ſacerdos. Si ꝑſpicua erat lepꝛa · con

bᷣ. Si crenerat macula:adiudicabat᷑ lepꝛę
ſi nõ creuerat:abluebat᷑ veſtes · recludeba

tur alijſ. vij. diebus. Di adhuc dubia erat
rũpebat illõ a ſolido. Si tñ iterü alibi macu
la opparebat lepᷣ volatił erat:⁊ cõburebat

veſtiſ Si vᷣo ſimił macula coꝛroſiua appare

bat domo · pꝛius pcipiebat ſacerdos oĩa ðᷣ
domo efferri ↄſideraſq; valliculaſ ĩ pariete
palloꝛe vl ru boꝛe defoꝛmes:⁊ humilioꝛeſ ſu

pficie reliqᷓ: claudebat oſtiũ domꝰ.vij. die⸗
buſpoſtaͤſl ſi ineniret creuiſſe lepꝛã iubebat
erui lapideſſepꝛoſos:⁊ ꝓijci extra ciuitatẽ ⁊
domũ radiĩtus ꝑ circũitũ:⁊ puluerẽ raſurę
ſpargi extra caſtra vł extra vꝛłe in loco ĩmũ/
do· alios lapides ſubſtitui ĩ domo/⁊ luto
alio liniri domũ. Qð ſi iterũ redierit macu

la · lep pſeuerãs ẽ ⁊ deſtruet᷑ domꝰ ⁊ ligna et

lapides ⁊ puluis extra opiduʒ ꝓitientur in

locum immunduz.

ficatiõelepꝛoſi.Ca.xx.

niõeʒ habitatiõeʒ ſic

mundabat᷑· reuocabatad cõmu/

Veiebat vſq; ad cõ Foꝛte duo erãt gña

munẽitroitũ caſtro- paſſeꝝ ·qͥ ꝝ vno lici⸗

Bog ſi lepꝛol?

rũ vł opidi: habens
ſecuʒ duoſpaſſeres

viuoſ. qᷣ b licitũ erat

vſci · lignũq; cedri

nũ· ⁊ hyſopũ ⁊ ꝓmi

culũ · filũſcz coccine⸗

tũ erat veſci ĩ lege al
ten vo ꝓhibitu. M
hugo dicũt Z qᷣ b
ñ ẽ diſcretiuũ. Oꝛig.
dic. Dus gallinęe ac⸗
cipiebãt ꝓiug ei qui

nnyti
invleef
renſchei
nolobet
bni
ſms
nuilges
mnelgica
ludiage
les Dinni
giCi⸗
batoisp
batcaſr
prütad
noraſeo
tiſw
hosi
lianls in
ſorbotoi.
ſnolgbet.
ſigiecvn/
wiorlop
Nliſenran
Plicidet
unchi.
Wride
wewh
ſigen
ſogtd⸗
gleiſit
batpp
bomet.
bwued
Ghie linit
lui Ppa⸗
feme
nutbq
Motinere.
Mlpſti
ſerppeo
Koned
ſinppe
hlonßi
lut Ubi
aͤcſe

eentraptin
Nkeotecſi⸗
Ababitibatſa
onibldifmne
pboleſfinſbi
Nignirſinlin

keichananeitiſ
Aalenwſoiehn

incigebnt lin
egNplismnem
miiorſfnenti
Uupenbroſicen
picngentloronn
unrlucebetnid
adludiabetlpr
wktonellut
abucdubigent⸗
tüitenüalbimuan
lon cöburebet
ummſnaczre
nſundoton
BMliendidnt
meoibunloidſ
oſtii ond vi di⸗
ileelepräinbet
pijanmauitnti
i⸗rpulveni minn

11 winlocoimi⸗

mmii dnon un
iacüttciert nun
ruet d ligt
opienpinumg

elerot.

ſno

ruwhnn⸗

rrduvcigi
lrqt mln
unnſir
iopbhin.
aeodiide
ivicrini ,
eDuglirnn

boloc auſtũ fieretin/

um · 1aquas viuẽtes mũdabat· lignuz

cedrinũ ⁊ coccineus
coccꝰ.filũ:ſ rubeũ ·qͥ

in vaſe fictili · occur/
renſq; ei ſacerdosĩ

molabat paſſerem ligabat paſſerẽ viuũ

vnũ ·ſtillãs ſãguinẽ
ſup aquas aliũq;·ſ·
viuũ ligãs filo cocci
tate ligni cedꝛini ·:q̃ſi faciẽſ aſpſoꝛiũ tĩgebat
illud ĩ aquis rubꝛicatis aſpergẽs hoinʒ ſpe
cies · dimittebatq; paſſerẽ viuũ auolare in
agrũ.Cũq; lauiſſet hõ vſtimẽta ſua:rade/
bat oẽs pilos coꝛpꝑis ſui:⁊ lotꝰ aq̃ ingredie
bat᷑ caſtra· ita dũtaxat · vt maneret extra ꝓ
pꝛiũ tabernaculũ.vij.diebo iteꝝ q; die ſepti/
mo raſis oĩb pilis coꝛꝑis etiã ſu ꝑcilijs· lo/
tiſq; veſti bo ⁊ coꝛꝑe die.viij.tollebat duos

7 yſopꝰ ĩligno cedri

agnos ĩmaculatos.⁊ ouẽ ãniculã:⁊ tres de⸗/

ciams ſimil ↄſpſe oleo· ⁊ olei ſextaniũ ⁊ vf/
ferebat oĩa ad oſtiũ tabnaclłi. Cũc ſacerdos
imolgbat agnũ vnũ ꝓ delicto.Et ſumẽs de

ſãguĩe ponebat ſuꝑ extremũ auriculę dextre
hoĩs ⁊ ſuꝑ pollicẽ manꝰ dextrę ⁊ łedis · ⁊ de

olei ſextrario mittẽs ĩ manũ ſiniſtrã:⁊ tigẽſ
pollicẽ dextrũ ĩ eo aſꝑgebat ſpecies ↄtra ta/
bernackłũ. Reliquũ olei qð erat ĩ liniſtra fũ
debat ſuꝑ extremũ auriculę dexirę hoĩs·⁊ ſu
per pollicẽ manꝰ dextrę ⁊ ped dextri ·i · ſuper
ſãguinẽ quẽ pᷣꝰ ĩfũderat:⁊ ſuꝑ caput etꝰ.Et
rogabat ſacerdos ꝓ eo faciẽs aliquã ſpeci⸗/
alẽ ĩſtitutã ad h̊ oꝛõeʒ · ⁊ poſt ſacrificiũ facie
bat pctõ· 1 poſt imolabat holocauſtũ cũ li⸗
bamẽt ſuis:ponẽ᷑s illud ĩ altari.Et nota ꝙ;
h pꝛie diſtignit᷑ ſacrificiũ ꝓ delicto · cuiꝰſa⸗
guiĩe linitꝰẽ hõ ⁊ ſaccit·

ficiũ ꝓ pctõ· ð qͥ nibhil Mꝛo pctõ ẽ q̃ſi lo/
ei fctin ẽ Uñ ⁊ moyſeſ co dictiõis accuſati
dixit h̊ q̃ſi diſũgnẽs ni caſus. AUñ ⁊ ſacri
ita ptinere ad ſacer/ tficiũ ꝓ pctõ ñ poſtu

dotẽ hoſtiã ꝓ delicto laſti

Mota qꝛ diſtiguitre
nera moyſes ĩt᷑ ſacri
ficiũ ꝓ Zlicto ⁊ ꝑec/
cato · bᷣ int᷑ delictũ ⁊
ptem̃ neq̃qᷓ; diſini/
nuit ĩ arbitrio ſacer· guit. Sãcti vo diſti
dotis eſſe ð agno et guñt triplicit · vt ſit

ſic ⁊ ꝓ pctõ. Cũ enĩ
Diſtixiſſet agnü ꝓ de
licto · nec diſtxiſſʒ q ð
alioꝝ ꝓ pctõ· qd ĩ

neo cũ hyſoo in ſũmi⸗

to 7 olei lextariũ nõ

mẽſtruata. Sed nõ

ipſã cũ veſtib ablui

dicię ꝓ pctõ etiã ſo

oue · vt altex ꝓ petõ elictũ quod fit pin
alterũ holocauſtũ fa Duſtriã· pctm̃ quod
ceret qð vellʒ. ſi p ignoꝛãtiã. Ael de/
manꝰ eiꝰ ̊ inenire ñ lictũ qð fitĩ deũ · pec
xoſſy· agnꝰ tñ ꝓ delic catũ quod ĩ pximũ.
Nel delictü ĩ omittẽ
minuebat · qꝛ ex his do faciẽda:petm̃ ĩ cõ
purificabat᷑ homo vt
pus. oue 7 agang
reliqͥ offerebat par tururũ aut duos pullos
colũbarũ:qͥꝝ vnꝰ ꝓ pctõ alt᷑i holocauſtum
fiebat. Offerebat q; decimam ſimileoleatę
in ſacrificium. H
¶ Deviro ſpermgtico et muliere
emoꝛroiſſa. ¶ Cap. xxXI.

Einceps addi
dit dñſ de viro patiẽte fluxũ ſenũſ
q tũc iudicatur huic vitio ſhiacere ſi p mo
mẽta ad heſerit carni:⁊ ↄcreuerit fędus hu/
moꝛ ſemĩs· quod licʒ nolẽs · effũdit excoꝛru⸗
ptiõe.Caliſ imũdꝰ ĩmũ dũ reddebat qð tã/
gebat lectũ ſuũ · veſtẽ ſuã · ſedẽ ſuã:etiam ſag
ma ſup qð ſedebat .i · ſtraturã aſini. Aaſ fi
ctile qð tãgebat fräge
bat ligneũ lauaba? Sagma aſini · i· ſella
NQui tãgebat lectuz eiuſdem.
eiꝰ. wſtẽ eiꝰ.aut ſedẽ vel ſuꝑ
quẽ ipſe ſalinã iacebat:lauabat veſtimẽta
ſua ⁊ erat imũdꝰ.vſq; ad veſperũ.Cuʒ aũt
ſanatꝰ fuerat· num erabat ſeptẽ dieſpoſt mũ
datiõeʒ ſui:⁊lotis veſtibo ac coꝛpeĩaqͥs vi⸗/
uẽtibo mũdꝰ erat. Die aũt.viij.offerebat ꝑ

turturũ · aut duos pullos colũbarũ ⁊ facie⸗

bat ſacerdos alterũ ꝓ pctõ alterũ ĩ holocau
ſtũ. Eadẽ lex erat ĩmũdicię⁊ purificationis
⁊e muliere patiẽte fluxũ ſãguinis ex moꝛbo
Similit᷑ eiuſdẽim
mũdicię erat mulier Tradunt hebꝛei ꝙ ſi
qſ doꝛmierit cũ muli
ere pᷣma die ſui men/
ſtrui · ⁊ ſi puer ĩdecõ/
cipit᷑ ⁊ vixerit · ifra de
cẽ ãnos lepꝛoſus erit
Si vo ſeda die men⸗
lent accidere· ⁊ ileo ſrwithcifta va ſ
3

7

purificabat᷑ ſolẽnit
Sufficiebat enim

Moꝛbidęe en ĩimũ⸗

mittẽdo nõ faciẽda

5 3 cäl 4 õ D A 5 ́ƷMDẽõ
7 7 2

Hiſtoꝛzia

tum tabernaculum T altaria per ſanguinis
aſperſionem a contagijs quę contraxerant
per annuʒ ex peccatis miniſtrantiũ.Ea die

ꝓ eis p pctõ ſalutafe vſq; ad.vij.dieʒ.
offerebat· quod nõ ꝓ
menſtruo· qꝛ naturale eſt. Et nota ꝙ accedẽ
tem ad mẽſiruataʒ
dicit H ĩmũdũſep/ Vñ mulieri emoꝛro/
tẽ dieb et purificati iſſe a dño dictuʒ eſi
onẽ ei cõceditquod poſtq; ſanata ẽ. Va/

de ignoꝛãter accẽdẽ de ⁊ ampliꝰ noli pe.
te intelligẽdũ ẽ. In/ ne.d. a.t. ↄtĩgat Der

fra vtrũq; pimẽdũ qð patet · qꝛ ꝓ pctõ
Dicit qd dictũ ẽ· ſi ſuo moꝛbꝰ eiacciderat
fiat ex iduſtria. Mec
mirũ · qꝛ etiã legitime cognoſcẽtẽ vxoꝛẽ· vo
luit dñs lauare veſtẽ· ⁊ oẽ coꝛpus· ⁊ eſſe ĩmũ
dũ vſq; ad veſpemũ.Et ðᷣ vxoꝛe eodẽ modo
evitu la rufa ethirco a põpeio
et cineribus aſperſionis (KXII.
CTerũ locutus ẽ
oñnsad moyſen. Loquere ad aarõ
ne omn i tempoꝛe in grediatur ſanctuarium
qðò eſtinter velumne moꝛiatur quia in nu/
be apparebo lupper
oꝛaculum · niſi fece -· Muia defuncti erãt
rit hec que ſequunt dno filij aaron na/
NMon ẽ intelligẽdũ dab ⁊ abiu cũ offer/
vt quotiẽs vellʒ in rent ignem alienũ ad
trare · faceret hec 1 altare dei⸗ erat neceſ/
traret:ſed tantuʒ. x. ſe vt in ſtrueretur ceę⸗
die ſeptembꝛis in/ leſti doctrina aaron
traturus pus tamẽé quomõ eũñ ad altare
H faceret. Hec dies opoꝛteret accedere·
ſolennis erat in iſr · 2⁊ quo ſupplicatiõis

dicebat᷑ dies pꝛo ritu ꝓpitiũ faceret de
pitiationis pꝛopter uʒ· ⁊ vt caueret de H
cauſam pᷣdictã. Ael qð acciderat filijs.
qꝛ agebat᷑ ea die ci ⸗ Pꝛopterea ð his B
nis expiationis · ſie modo ſfata eſt lex.
Dies iouis ſaucta · q Iten locut? ẽ dñ ſ c

ſanctũ criſma cõ ficit᷑
Et ꝓ peccatis totiꝰ anni cõmunib vł igno
ratis ea di e oblatio fiebat. Dicebat etiã di

es afflictionis · qꝛ ea die ieiunabant hoĩes

et iumenta etiam pueri ſeptẽnes:⁊ agebat᷑

ea die memoꝛia moꝛtuoꝝ. Dicebatur etiã
dies expiationis:qꝛ ea die purificabat to⸗

tollebat ſummus ſacerdos de pꝛopꝛio vitu/

lam rufam trimam immaculatam quę non

traxerat in gum. Mec turbemur ſi quando-
qʒ vitulus nomineturquia in feminino ge
nere tantum intelligendum eſt quia ꝓ pec⸗
catis fragilitatl offerebat᷑. Sumebatq; ab

vniuerſa multitudine duos hircos ꝓ pecca

to·et arietem in ho locauſiuʒ. Cũq; lauiſſet
ſe induebatnr lineis tantũ pᷣm ritum mino/
rum ſacerdotumoblatiſq; animaliby facta
qʒ oblatione vel oꝛatione ꝓpꝛia ꝓ ſe etpꝛo
domo ſua ſiatuebat duos hircosĩ oſtio ta⸗
bernaculi:mittebatq; ſoꝛtem ſuꝑ vtrũq; q̃ᷓ
ſciretur quis eſſet dñi·⁊ qs ppli fieret. Mec ẽ
credendũ q buſdã qͥ dixerũt ideo mitti ſoꝛ
tes vt ſciretur quiſ domino ĩmolandus eſſet
et quis di abolo· mittendus ei in ſolitudinẽ
cum peccatis. Lex enim immolare niſi deo
non admittit. Sane cui ſoꝛs exibat domi⸗
no offerebat illuʒ pꝛo peccato populi ·et foꝛ/
te hic dicebatur pꝛopꝛie ꝓ peccato. Quius
ſoꝛs exibat populo reſeruabat viuenteʒ · im
molabatq; vitulã rufaʒ pꝛo peccato ſuo et
domus ſuęe. 1 tollebat de ſanguine hirci et
vitule · 1 thuribulum plenum pꝛunis. Mul
tumq; tollens thimiamatis · intrabit vltra
velum · tantum imponens thimiamatis · vt
nebula ⁊ va woꝛ operiret oꝛaculum ne foꝛte
viſa maieſtate dñi moꝛeretur. Aſpergebat/
qʒ ſepties digito de ſanguine coꝛam pꝛopi⸗
tiatoꝛio ad oꝛientem. Eodem etiam nume/
ro aſpergebat pauim entum. Simili quoc;
aſperſione ſeptena expiabat ſanctuariuʒ ex⸗
terius et pauimentum. Fundebatq; de eo⸗
dem ſanguine ſuper coꝛnua altaris aurei·⁊

aſpergebat illud ſepties digito· expians ita

totum tabernaculum et altare ab immundi
cijs filioꝝ iſrael · et a cũctiſ pꝛeuaricationib
eoꝛum · id eſt· contagio quod contraxerat

poſitum in mediopeccantium tabernaculũ.
Mulluſq; erat cum eo in taberuaculo· cum

ipſum expiabat. In quem modum etiam ſe
mel in anno lauamꝰ altaria vino Nota qa J

biclegin
Unenf
ceumeg
lo⸗umd
Nio P
ſentoue

ülupe

glitrromn
inprecans
fagonta
hliſoxer
ſertam pe
eoꝛgige
woepare
weciona
pinuc
leleni⸗
Muterotgt
anitebamn
Clatine em
Mupzerate

ltraerogib

Tpltiſc,
Uontſancn
batcannazit
urWhes
Rocof
Cadiges⸗
cumrenn
ſreuong
dachcata
bls ytitn
baptiſna
nerſioner
inmmurpr
unentis,
ſſhrationen
1pcoſis
mmtbirci:
ioſerb⸗
Pocrba
hnonbatn
intone

ana ringtt⸗
Sgneonnn
nſinmtikn
1os Npoohinen
mualatmgre
udennint⸗
Haniufnnine
ndunckn⸗ Ne
tdut Sndic
eduosbimno

nſir; Kig iuſe

E S
=

tmifnnuN,

Anlgzmnintihirn
weppupſen
s hirioſtn
bemm ſuo mi
csdfenn Het
Mmitictomtnio
minoinolncoscſer
Hminmourniden
ai sedbudnd⸗
crctto Pyrletin
mepſanm. in⸗
mubrt numntin

Bnopent ſoct
Tüngenebitä

musinmddt n

nanstbimuangth
Taonuium tein
1SrdnM

nmms
7s napeginen
cuurtbimne⸗

innumun
0 umn
min iniln
. umnm
noclnme
gtiinſtuc

tncuriſc

hic legitur ſacerdotẽ egredi de oꝛaculo ad
altare · 1 ſic patʒ · qꝛ erat extra. Nec poteſt di
ci eum egreſſum ad altare coꝛam tabernacu
lo· cum dicatur hic ad altare qð eſt coꝛam
dño. Poſt hanc expiationẽ egrediebatur
ſacerdos ad hircũ viuentẽ · ponẽſq; vtrã q;
manũ ſuper caput eius · confitebatur gene⸗
raliter omnes iniquitates filioꝛum iſrael·et
impꝛecans eas capiti eius:ponens etiam vt
tradunt quidã chartã inſcripã peccatis po
puli ſuper caput eius:mittebat eum in de/

ſertum per hominẽ ad hoc paratũ. Tradũt
hebꝛęi quoꝛũdam parnulos tribualiterad
hoc parari:id eſt: de tribu ad hoc deputata-

medicinaliter eis ſplene ſubtracto· vt ſic ex
piatus eſſet pppulus a peccatis illius anni
quę per ignoꝛantiam vet fragilitatem con/
traxerat · quę ſecuʒ ferebat hircus.Qui qͥa
emittebatur non rediturus·:a pompeiꝰ grę/
ce·latine emiſſarins dicebatur. Cum autẽ
deduxerat aaron homineʒ cum hirco extra

caſtra:redibat ad tabernaculuʒ teſtimonij·

depoſitiſq; veſtibus lineis in quibus expia
nerat ſanctuarium:⁊ emiſerat hircum laua

bat carneʒ ſuam in loco ſancto:⁊ indueba,

tur veſtibus ſuis ſcilicet pontificalibo et pꝛe
cioſis· et offerebat arietem in holocauſtum
et adipes vitulę ⁊ hirci pꝛo peccato · reneſq;
cum renunculis. In hunc modum ⁊ ponti/
ſex euangelicus in aſperſione baſilice quaʒ
cdicat quaſi in expiatione lineis ⁊ minoꝛi/
bus vtitur indumentis. Etiam in ſabbato
baptiſmali in conſecratione fontiumet ij
merſione cathecuminoꝛum ·. cuʒ ſcilicet trãſ-/
feruntur peccata eoꝛum-vtitur ſimilibus ĩ/
dumentis. Cum autem his peractis ad mi/
niſtrationem accedit altaris · pontificalibꝰ
et pꝛecioſis veſtibus infullatur. Aitulũ au

tem ⁊ hircñũ de quoꝛũ ſanguine facta eſt ex/

piatio ferebãt extra caſtra· et com burebãt

igni tam pelles q; carnes eoꝛ um et fimum.

Pꝛoijciebatq; ea ſacerdos in ignem qui il/

la voꝛabat mutatis pꝛioꝛibus vſſtibuſa re

ſumptis pꝛopꝛijs · lignũ cedrinuʒ ·hyſopũ
et coccumpis tinctuʒ:quia hęc in purifica⸗

tionibus valebant· ⁊ tunc rediens lotis xe·

ſtibus et carne ſua ingrediebatur caſtra⸗ct 41

immundus erat vſq; ad vſperum. Sed et
ille ſacerdos qui remanebatad ignẽ: vt cõ/
ſumi faceret omnia vſq; ad cinerem:non ni
ſi lotis veſtibus et coꝛpoꝛe intrabat caſtra-
et immundus erat vſq; ad veſperum. Sed
tertius ſacerdos qui colligebat cineres re
ſeruans ad aquam aſperſionis:non niſi lo
tus intra bat caſtra:⁊ immundus erat vſq;
ad veſperum. Ex his cineribus fiebat aqua
aſperſionis:qua per totum annum purifi/

cabantur immundi. Vnde difficile eſt rati
onem inuenire:cum hic cinis fieret ad puri

ficandos immundos ·cur illi qui eum tra⸗
ctabant vt dictum

eſt immundi erant · Aum et iudęi pꝛoꝛ- .

cum etiam dominꝰ ſus de hoc reſponde
hoc ſacramentum reſe neſcire fatentur
quaſi ſanctiſſimum nec gamaliel aliqd
religionem victimę bic eos doceat.

appellet. Sed ⁊ qui

capꝛam dimiſerat alias duxerat in deſertũ

immundus erat. De quo tamen facile eſt

inuenire rationem· ⁊ eſt wriſimile bos cine
res factos annuatim- vt modo fit criſma.
NQuidam tamen hebꝛei dicunt eos valuiſſe
et duraſſe per ęlures annos · nec factos nilſi

cum deficiebant. M
(Bepurificationeimmundoꝛum.

Lapitulum. XxXIII.

Is cineribꝰ pu
rificabantur immundi in hicmo/
Si quis tangebat cadauer hominis
moꝛtui in tabernaculo: vxl in agro occiſi
aut perſe moꝛtui : vel ſepulcrũ eius· immũ⸗
Ddus erat ſeptem dieb. Tabernaculum in qͥ
moꝛtuus eſt homo.et vniuerſa queibi erant
vaſa immunda erant ſeptem diebus. Tol
lebatq; vir mundus cineres combuſtionis
mittenſq; ſuper eos aquas viuas tinge/
bat ex eis hyſopum:et aſpergebat ex eo die
tertio ⁊ ſeptimo tẽtoꝛiũ:⁊ omnẽ ſuppellecti⸗
lem ⁊ homines huiuſmodi contagione pol-

lutos ⁊ lotis veſtibus ⁊ coꝛwꝛe mũdi erant

Si die tertio non fuerat aſterſus imunduſ

iſtonia

die. vij.nõ mũdabat. Si qͥs añt ſic nõ expi CCoralognaauor, dᷓ pꝛeptꝛũ

abat peribat de medio ecclię· qꝛ polluebat
ſactuariũ ·i · aia eiꝰ pibat deiſrł qꝛ pꝑeccabat
T arcebat ab ĩgreſſu loci ſancti. Sʒ ⁊ ille qͥ
purificabat immũdũ aqᷓ bhmõi:qꝛ tetiger at
cineres lauabat veſtimeta ſua imũdꝰerat

vſq; ad veſperũ. De ĩmundicijs ꝓo quibꝰ

erat imundꝰhõ ꝑ diẽ tantũ:vt ꝓpt illuſio/
neʒ nocturnã · vel qꝛ doꝛmierat cñ vxoꝛe· nõ
credimꝰhoĩem his cineribo expiatũ:ſed ad
minus de ĩmundicia · vij · dierũ · qꝛ de tertio
et ſeptimo legit᷑ facienda expiatio talis. De
expiatiõibo ꝗᷓ fiebãt cũ muneribo oblat · vt
ſupꝛa de lepꝛoſo dictũ ẽ·⁊8R viro ſpmatico
7 muliere ſanguinaria. qꝛ legit᷑ eoſnumera
re·ſeptẽ dies:⁊ octaua purificari · credimuſ
Die tertia ⁊ ſeptima his aquis expiatos.

nio. Capitulum. XXIIII.

Vdons filijs iſrael multitudinẽ pꝛęce
ptoꝝ recapitulãdo pᷣdicta ⁊ ſupaddendo
noua · de quibo nõ niſi illa perſtrinximus ꝗᷓ
ad intelligentiã lectionis ſacrę ſcripturę ſũt
neceſſaria. Sane ꝓhibuit dñs:ne hõ ad do/
meſucaʒ ſuę carnis accederet · nec reuelaret
turpitudinẽ eiꝰi: diſcooperiret ⁊ ĩtraret pu

denda ipſiꝰ. In pmoꝝ qͥdẽ parẽtũ cõiugio

ꝓpt᷑ hominũ raritatẽ:ſoluʒ duas perſonas
excluſit dñs a ↄiugio dicẽs: Pꝛopt᷑ hoc re
linquet hõ patrem ⁊ matrẽi:nec filiꝰ matri
nec pfr̃i filia copulabit᷑. Sub lege vo plu⸗/
res excepit · ꝗᷓ ſũt fere · xij · mater · nouerca · ſo⸗
roꝛ nepti amita:matertera· vxoꝛ patrui:nu
rus · vxoꝛ fratris. Oʒ

bec determinationẽ SBi enĩ quis habens

recipit:puigna filia vxoꝛem moꝛtuꝰ fne⸗
pꝛiuigni · vł ſuigne rit .nõ ſuſcepta inde
ſoꝛoꝛ vxoꝛis. Pau / pꝛole. frat᷑ eiꝰ duxit
cas tũc excluſit· vt m! eam · ⁊ ĩde fratri de

et repleret terram. uit. .
BSub g'a plurimę excludũt vbiptinẽtiã lo
cũ habet·⁊ ẽ hęc ꝓhibitio cõiugij A foꝛnica

tione oĩs enĩ mulier excluditur.

erſonis excluſis a matrimo/

(Capitulum. xXV.

Ditũ quoqʒcũ

maſculo et iumẽto ſub intermina⸗
tione moꝛtis pꝛohibuit ne etiã colligerent
ſpicas vel racemos remanentes:nec grana
cecidentia ·ſed relinquerẽt ea pauperibus

terrę:nec opus mercẽnarij retinere vſq; ma

ne· nec accipere pſonas · diligi amicũ ſicut ſe

ipſũ pᷣcepit · vbi· lxx · ꝓximũ ponũtſomnia

auguria:diuinationes obſeruari ꝓhibuit
nec agrũ ſeri diuerſo ſemĩe:nec iumenta di
uerſi gener facere co/
ire · nec veſte ex duo⸗ Diuer ſſa etiã aĩalia
bus texta induinec coire faciebãt vt ĩde
comã in rotundum aial naſceret᷑ qð plu/
tonderi· nec barbã rimũ eſſet deoꝝ ſacri
radi neccarnes ſuaſ ficio ↄgruũ:xł eoꝛũ
ſuper moꝛtuo incidi honoꝛi dedicatũ ·ſic
nec figuras aliquaſ mulꝰò equo ⁊ aſino

aut ſtigmata ĩ carne marti et cilleno aptꝰ

ſua fieri · cum quiby erat.
et ſimilibo ad litterã .
ſubintelligendum eſt ᷣm ritum gentium et
maxime ęgyptioꝝ cum quibe habitauerat.
Mazʒ ⁊ dauid legit᷑ mulã habuiſſe · ſuꝑ quã

poſitẽ ſalomõ:⁊ delatꝰ ad fontẽ geon ad ĩi.

ungendũ. Sʒ egypt? omnigenoꝝ venerãs
mõſtra deoꝝ·⁊ in honoꝛe diuerſon deoꝛuz
qͥs putabat talibo pᷣeſſe diũſa ſemĩa ĩ agro
diuſas materias ĩ veſte ſociabat · diuerſos
etiam cincinnos capitis diuerſis dijs ſacri

ficabat. Ande ⁊ in pncipio hoꝝ ſᷣceptoꝛũ

dixit dñs: Juxta cõſuetudinẽ terrę ęgypti⸗
in q̃ habitaſtis nõ facietis · iuxta moꝛẽ regi⸗
onis ad quã introducã vos nõ agetis.Ad/

digdit etiã ſpeciale pceptü cũ intrarẽt terraʒ

repꝛomiſſionis · vt auferẽt putia arboꝛuʒ

qjuas plantarẽt. Quod qᷓſi exponẽs ſubdit
1S.. . Popma quę germinãt iĩmunda erũt vobis
tiplicarentur hoĩes functo ſemẽ ſuſcita

Hoc tñ non eſt in hebꝛco.Et videt᷑ velle ꝙ;
fructꝰtriũ pꝛioꝝ annoꝛuʒ immundus eſſet
7 abijciendꝰ.fructus quarti anni ſanctꝰ do/

mino . cõmunis pauperibe·ß is qᷣnto ãno

et deinceps dñi ſui eſſent ⁊ eſibiles.

ojelrace
muntsſot
Grratotul
bicoſip
ſſollcceri⸗
ſiaboſol⸗
ce mac⸗
igsbn
niſineceſi,
Iſliiafn
No nlba
ijdlatnen
ſcenons n
Nonytiaus
Miptent.

1

ſcönunere

En
1

fentnr in
Prinapis
lre⸗lo et
Sglauoren
Gcentmoꝛt
lbies eis
ſecöcnbinas
Nrancilam
Ulcetamen
ebiappt
4 Darſicg
Miggecdiv⸗
Mnsinte
Kyignen
Nchnvrb
Nchnteſ

idipei
QyV 1

noggi

do ſub Gnmnine
eneetüchlignn
unentepnetgn
ait apunh
nmerſen
dilggamiiſate⸗
nmi wnirſonnia
vobſnmipbbit
mionerioncnad

Diuaſteti in
iefruebat nit

ilnncnt

ni ſet wr ſun

Nodagni⸗rleoti

rondlicntit
ubDvoino
muniaclenoap
nat

nnim gntunt
gnibehabitunenn
ibabniſeſugqi
Aſorii ongi
mnignor ms
vediueſor dun
ſedicſuſeni iin
ſ ſuibn ini⸗
sdinaſeel
chobrröahten
emuanimn H⸗
iasatinden
iwetüͤlgts
gicimmi mm
rrörtuntru
fni onun

ibkuinwin

”

Detribus generibus panum
