nus ſepultura eiꝰoñdit᷑. Hebꝛei hburigne,

Dicũt inde fabulãt᷑q chaldei ĩ ignẽ ꝑ queʒ

rtraijciebãt puulos ꝓiecert abꝛã et arꝗ qꝛ
nolebat ignẽ adoꝛare:⁊ aram ibi expirante

abꝛã dei auxilio eſt liberatꝰ. Vñ ðꝛ. Ego ſũ

ꝗqeduri teð hur chaldeoꝛũ. CThare g odio

bñs texã ꝓpt᷑ luctũ arã · nec valẽs ſuſtinere
iniurias ꝗᷓ fiebt ei vt ignem coleret · ſtatuit
pegrinari:⁊ dedit nachoꝛ melcham vxoꝛeʒ
abꝛe vro ſarai:qui ⁊ loth frẽʒ vxoꝛis ĩ fili-
um adoptauit · qꝛ ſarai ſterilis erat.
Deegreſſu thareet ſuoꝛũ dechal

dea. (apitulu.·XLII.
Geeſſus ergo

thare cñ illis vt irẽt ĩ fraʒ chanaã

Vnerũtq; vſq; ad arã meſopotami ciuita/
tẽ · lxx· ponũt charrã · qꝛ cũ·b·aſpirationem
vtrobiq; habeat ĩ gręcũ vertere nõ potuer̃t
chh·pꝓ vtraq; aſpiratiõe poſuerunt. AUñ ⁊ fi

liũ noe habã dixerũt cham. Inde ẽꝙ varie
legit᷑ oꝛeb vel choꝛeb · raab vel rachab. Me
ſopotamia vero a circũfluẽtibb aqs nomen
accepit. Meſo enĩ mediuʒ potamos aq· ſic
qaduileia ðꝛ q̃ſi aqs ligata. Et facti ſũt dies

thare· cc· v annoꝝ·⁊ moꝛtnꝰ ẽin aram.
Deannis abꝛę poſt moꝛtẽ patris
(Capitulu. X LII1I.

Vnus ad abꝛa. Egredere ð fra tua.

c.· Ixxv.qnoꝝ erat abꝛã cũ egred eret ð arã

Z Jol⸗ ep boait Din iſitq; chaldeã cũ/lxxv· an

4 èrrr 4

Tſuis tpib eos gennit · ſ.· p diuſa tpa ·ita /

non eet dño inbete · vt mi graret iĩchananeã
Si g̊ poſt moꝛtẽ patr abꝛã erat ãnoꝝlxxv·
ptʒ qð diximus ꝙ thare plus q;-lxx· anos

babebat cũ genuit abꝛaʒ. Si eni i illa etate
genuit abꝛã · tũc poſt moꝛtẽ pꝛis erat abꝛã ·c·
xlvanoꝝ. Augꝰ tñ dic ꝑ recapitulationeʒ
G̊ eẽ dictũ. Adhuc enĩ viuẽte patre cuʒ eſſet
c·xlv:qnoꝝ ⁊ abꝛã ·lxxv·egreſſus ẽ de aram

relinquẽs ibi patrẽ⁊ frẽʒ ·⁊ ĩ itinere dũ iret
meſopotamiaʒ dñm locutum ei et dixiſſe.

Egedere de terra ⁊c· nõ qͥn i eſſet egreſſus
ſed animũ reuertendi ad eaʒ habebat.q.d.

Nui egreſſꝰ es coꝛꝑeegredere mente.Mie/

ronymus dicit w

ram eſſe hebꝛeoꝛum Thare ergo erat/ c·
traditionem ꝗͥ an xxxannoꝝ cuʒ genu⸗
nos thare ponũt lxx it abꝛam · abꝛaʒ· lxxv
cum genuit abꝛam. cum pater obijt.

moꝛtuo pꝛe egrel/

ſum abꝛam de arã· ⁊ pluriũ eſſe annoꝝ tunc

q́; moyſes dicatſ̊ ãnos eiꝰcõputatos ab il⸗

lo tpeqͥ; dei auxilio euaſit igneʒ chaldeoꝝ⸗

vt id ei reputet᷑ ts ętatis· ex qͥ cõfeſſus eſt

dññnm · ſpernẽs idola chaldeoꝝ. Et dic ioſe/

phus iꝗq recidebat᷑ vita hoĩuʒ: paulatim de

clinãs vſq; ad moyſen · i qͥ terminũ vitę quẽ
oſtituerat dñs cõfirmauit. Centũ enĩ ⁊· xx·
annon moyſes moꝛtuus eſt.

eaduẽtũ abꝛę in terrã chanaan
Capitulũ. XEIIII.

Iſarai ⁊ loth.⁊ aĩas quas fecerat in
aram .i· animãtia ꝗᷓ ibi acquiſierat ⁊ itrauit

terrã chanaan et vnit ad ſichẽ ꝗᷓ coꝛruptę·

ſichar ſepe legit᷑⁊ ad vallẽ illuſtrẽ ꝗᷓ penta/

folis dicebat tunc a· v· vꝛbibe ſodomon ꝗᷓ
nüc mare ſalis vel moꝛtuũ ðʒ qꝛ nilĩ eo vi/
uit .· nihilĩ eo mergi põt habes aĩaʒ· vel la

cus aſpalti ·.i· bitumis qð ðꝛ iudaicũ vl val

lis ſalinarum. Apparuitq; ei dñs ⁊ dixit ei:

Semini tuo dabboY
rrã hãc. Qui ędifi-ꝰ Nũc Zꝛ mare diabo
cauit ibi altare dño licuiꝰ ſuaſu ibi pec/

vbi apparuit ei Inde catũ ẽ ⁊ multuʒ alu/
de eo ſic ioſephꝰait minis ibi reperitur.

W

Pꝛimꝰ pſũpſit deũ vnũ creatoꝛẽ eẽ cũctoꝝ
ꝓnũciare· ⁊ hoĩiuʒ opiniõ es q̃s cęteri ðᷣ deo
habebãt inouare et ĩimutare hualuit. Hec
aũt cõijciebat ꝑ t᷑rę paſſiões ⁊ maris:⁊ ea ꝗᷓ
ↄtingũt circa ſolẽ ⁊ lunam:⁊ exoĩbꝰ ꝗᷓ circa
cclũ ſp eueniũt. De eodẽ beroſus meminit
dicẽs: Poſt diluniũ decima generatiõe fu/

it apud chaldeos vir ĩ cęleſtibꝰrebꝰ expertꝰ.

Inde trãſgrediẽs abꝛã tetendit tabernacu
lũ int᷑ bethel ⁊ hay:⁊ edificauit ibi iteꝝ alta
re dño.Et pꝑrexit abꝛã vadẽs: ⁊ vltra ꝓgre
diẽs ad meridiẽſᷣ qͥ iuerit ſubticet moyſeſ
bꝛeuitat cauſa:vł qᷓſi notũ:et habitauit in
damaſco. Vñ ⁊ nomẽ eiꝰvſq; nũc ciuitate
Damaſcena habet in glia · ⁊ vicꝰoſtẽdit᷑ qui

ab eo ðꝛ habitatio abꝛã. VUñ nicolaꝰdama

ſcenus.Abꝛam regnauit in damaſco⸗veni/
ens aduena cũ exercitu de terra ·ꝗᷓ ſuꝑ baby

lonem ð hur chaldeoan.
Dedelcẽſ u abꝛe in egyptũu et der

W

ditu eiuſde;j. ¶ CapixIv.

Acta ẽ auteʒ fa⸗
mes magna ĩ tra chanaan⁊ deſcẽ
it abꝛã in egyptũ:timẽſq; libidinẽ ęgypti
oꝛũ ne eũ ꝓpt᷑ ſꝑeciẽ mulier occiderẽt ſoꝛo/
rẽ ſuã eã dixiteẽ.Et ſublata ẽ mulier valde
pulchꝛa ĩ domũ pharaonis. Abꝛaʒ ppo bñ
vſi ſũt ęgyptij ꝓpt᷑ eã Deꝰ o deſideriũ reg.
ipediuit ne tageret eã egritudie ⁊ tumultu
cauſaꝝ Cũq; ꝓ ſalute reg ſacrificarẽt ſacer

dotes · irã dei h̊ accidiſſe ſignificauerũt /
vxoꝛe ꝑegrini iniuriã ĩferre voluiſſet Aoca
uitq; pharao abꝛã ⁊ dixit ei:Kurñ ĩdicaſti⸗
ꝙ vxoꝛ tua eẽt:?:Ecce vxoꝛ tua: accipe eam ⁊

vade.Et hcepit rex viris ſuis vt deducerẽt
eũ.Erat enĩ diues valde ĩ auro ⁊ argẽto · in
ſeruis ⁊ ancillis·⁊ ĩ iumẽt. Arithmeticã ſa/
ne ⁊ q ð aſtrologia ſũt ęgyptijs tradidit añ
eis ignota · a qͥ bꝰ oſt puenerũt ad gręcos.

Neuerſuſq; ẽ abꝛã vſq; ad locũ vbi fixerat

tabernaculũ int᷑ bethel ⁊ hay. Partituſq; ẽ
krã cũ loth dũ paſt &es eoꝝ int᷑ ſe rixarẽt ꝓ
paſcuis · optionẽ etiã ↄceſſit loth Et eleuãs
loth oculos · vidit regionẽ ioꝛdanis ꝑ quã
ſibi:⁊ moꝛatꝰ ẽ in opidis ſodomoꝝ. Abꝛaʒ

— —

£
xo deſcẽdit ad ↄual Ebꝛon interpᷣtat᷑ cõ

lẽ mãbꝛę iuxr̃ hebꝛon

habitauit ibi fecit
q; ibi altare dño.

VNebꝛõ ciuitas ẽ ꝗᷓ

cariatharbe ðꝛ· ·
ciuitas quattuoꝛ.

Aꝛbe eni q̃ttuoꝛ ca/

riath ciuitaſ ibi enĩ
ſepultꝰẽ adã maxi9
mus⁊ abꝛam yſaac

iugiũ vel cõiugũ · qꝛ
qᷓttuoꝛ patriarchę cũ
vxoꝛibꝰ? ſuis ibi ĩcine
rati fuerũt. Heęc int᷑‚-

pᷣtatio reperitur in qᷓ

dam gloſaĩ actibns
aplon · qᷓ;. W. legens
conſuluit vt in hiſio
rijs poneretur- quod
et ſe feciſſe dixit.

⁊ iacob cuʒ vxoꝛibꝰ
ſuis. Mãbꝛe vero aner ⁊ eſcol frẽs erãt ⁊ cõ
federati ſũt abꝛę.⸗A =M
pᷣmogenito eoꝝ val Ir boꝛ illa ßm bhiero⸗/
lis cognoĩata erat. nymum vſq; ad tpᷣs
Habitabat aũt ibi theodoſij imꝑatoꝛis

abꝛam circa quercũ durauit.⁊ exilla fuiſ⸗

Vl terebintuʒ · cuiꝰ ſe ꝑphibet᷑ ꝗ̊ mõẽ ꝗlʒ
radices apparẽtad/ arida tñ meaicinalis
huc. Quã ꝓpꝛio no ẽ. ð q̃ qͥ ſecũ hʒ iumẽ
mine ioſephꝰ voca/ tũ eius nõ infundit.
uit dicẽs: Habita⸗
bat abꝛam circa ilicem · qᷓ vocat᷑ agyga · vel

ogig · vl dirpſi · ibi ꝓmilit ei deꝰ ꝙ oẽz ter ⸗
ram circũſtantem p quattuoꝛ partes oꝛbia

daret ei ſemini eius.
Devittoꝛig abꝛe etoccurſu mel

chiſedech. ¶ Eapitulum. xLIVI

Actũ eſt autem

dominãdi:q quęq; ciuitas regulum habe⸗

bat·quoꝝ plurimi alicui maioꝛi regi puie⸗
bant tandẽ oẽs ſubditi erãt monarcho aſ⸗

ſyrioꝛũ. Sane qͥnq; ciuitates ſodomoꝝ ſo

doma.⁊ gomoꝛra· adama ·ſeboil · bala ꝗ⁊: ſe
goꝛ.qnq; reges habebãt. Mas ſubiugane⸗
rat ſibi codoꝛlaomoꝛ rex elamitaꝝ·⁊ tribu⸗

tarias ſibi fecerat:⁊ duodecim ãnis ſeruie/

rãt ei ĩ tributo/xiijnoluer̃t ſibi dare. Pꝛo⸗

inde · xiiij· anno codoꝛlaomoꝛ aſſumens ſe⸗

cum tres reges babylonis ⁊ ponti.⁊ gentiũ
collecto exercitu cõuenerũt in vallem ſilue
ſtrem · in qua erãt putei bhtummisquę per

üinillo tpe vt amraphel rexſennaar
lidẽ:babylonis ⁊c̃. Jã tm̃ ꝓceſſerat libido

ſo

ſ

ctoꝛes oẽz ſubſtãtiã eoꝝ ⁊ captinos necnõ/⸗

iram dei poſt verſa ẽ in mare moꝛtuũ ·et cir/
cũ adiacẽtia loca depopulati ſũt. Et egreſſi
ſũt qͥnq; reges vt pngnarẽt aduſus · iiijqͥ ⁊
terga verterũt· ⁊ ceciderũt plurimi:⁊ qui re/
mãſerãt fugerũt ad mõtes. Tulerũt aũt vi

⁊loth ⁊ ſubſtãtiã eiꝰ.Et ecce vnꝰ qui euaſe/
rat nũciauit hͥ abꝛam hebꝛęo· vel traſ fluui/
ali⸗ qꝛ de trans eufratẽ venerat. Qui nume/
rauit expeditos vernaculos ſuos · ccc· xviij·
⁊tres hdictos fratres mabꝛe ⁊ aner· ⁊ eſcol
1 plecutꝰ ẽ eos vſq; dan · q eſt vnꝰ de fonti⸗/
bus ioꝛdanis: ⁊ ab eo opidũ dan dictũ eſt
qð nüc paneas ðꝛ. Ailter eni fons ioꝛ ðꝛ q;
bus ĩ vnũ federat ioꝛdanis ðꝛ·et irruit ſuꝑ
eos nocte · diuiſis ſocijs ĩ tres turmas doꝛmi
entes trucidauit: vigilantes p̊ ebꝛietate pu
gnare nõ valẽtes effugerunt.Et ꝑſecutꝰ eſt

eos vſq; poba · ꝗᷓ ẽ ad leuã damaſci:⁊ redu
rit loth· mulieres q́; ⁊ ꝓpłm·⁊ oẽʒ ſubſtãtiã
eoꝝ.Occurrit aũt ei rex ſodomoꝝ ad locuʒ
qᷣ ð regia vallis ĩ via ſolimę ciuitat vl ſa⸗
lem ꝗᷓ poſt bierim dicta ẽ. Ft vo melchiſe/

ſech rex ſalẽ obtulit ei panẽ ⁊ vinũ. Qð q̃ſi
exponẽs ioſephꝰ ait: Miniſtrauit exercituii

xenia:⁊ multã abundãtiã reũ o poꝛtunaruʒ

ſimul exhibuit· ſuꝑ epulas bñixit dei · q

abꝛę ſubdiderat inimicos. Erat enĩ ſacer/
dos dei altiſſimi. Cui abꝛã decimas dedit ex
oĩbꝰ ſpolijs · ⁊ tic pmũ decimę legunt᷑ date
pmitię vvo ab abel. Et ait ad eũ rex ſodomo
rũ. Da mihi aĩas·ceętera tibi tolle·⁊ noluit
abꝛã etiã minimũ qͥd tollererexceptis ꝗᷓ co-/

mederũt iuuenes· ⁊ ꝑtibꝰtriũ fratꝝ ꝗͥ vene/

iſſe qͥ ĩ ↄuiuijs ⁊ ob
latiõibꝰ ꝓplo bñdi/
cebãt · ha bebãt p/⸗
mogenita deqbus

rant cũ eo. Hũc melchiſedech aiunt hebꝛei
fuiſſe ſem filiuʒ noe
2 vixiſſe vſq; ad yſa
ac. Et oẽs pmogeni
tos a noe vſq; ad a/
aron ſacerdotes fu/

oſephus in fine li/
bꝛi ſui ait: Ootentiſ
ſimus chananeozuʒ
qui lingua patria iu
ſtus rex appellatus ẽ
pmus co lacerdoti/
um vel ſacrificium ex
bibuit:⁊ fanuʒ ęditi-/
cauit·⁊ vꝛbem quam
hieroſolimam dixit

*

polt epplicahit.

ℳ .
. —
——ð

tu⸗
xit abꝛam: Quid dabis mihi ego vadam
abſq; liberis · ac da maſcus filiꝰ eliecer ꝓcu
ratoꝛis mei erit hęres meꝰ.q.d.Quid mihi
de ꝓmiſſione terręcũ deſit heres: Ab h da⸗

—

Cuʒ aũt ſolima vocaret chananeis poſtea
expulſis pmus iudęoꝝ in ea leobius vel the

obitus regnauit.

„

E hac victoꝛia
tradũt iubileũ initiũ habuiſſe pꝛo
hac remiſſiõe captiuoꝝ. Jubel enĩ remiſſio

Wl initiũ · inde inbileꝰremiſſiuꝰ vel initians
ob h aũt inſtitutꝰ ẽ qnquageſimꝰ⸗quia tũc

erat loth vt dicũt qdaml annoꝝ. Vel tũc

eratl:annꝰ exqͥ locutus erat dñs abꝛęĩ via
Vl ex qͥ egreſſus erat ð charrã. Ael abꝛaʒ
pitus aſtroꝝ ĩ quibꝰetiã pᷣm quoſdã coꝛoa
ſtrem magicg artis innentoꝛem inſtruit no⸗
nerat ꝙ intẽperies aeris ꝗᷓ fit ex eleuatis vel
depſſis planetis:ſemꝑ vſq; adl.annos ad

tẽperiem redeũt · ⁊ qð vidit fieriĩ aſtris vo/
luit imitari in terris.

¶ De ſacrificio abꝛęe poſt pꝛomiſſio
nem heredis. Xhp

Capitu. XxLVIII.

Is trãſactis lo

Vcut eſi dñs ad abꝛam. ꝛotectoꝛ
um: merces tua magna nimis.Et di⸗/

maſco aiũt damaſcũ cõditã ⁊ denomĩatam

Libi eñ regnaſſe.Et dixit dñs ad eũ: Non

erit h heres tuꝰ. ſ̊ qui egrediet᷑ ðR vtero tuo

Xredidit abꝛaã deo:⁊ reputatũ eſt ei ad in
ſticiã · 1 qꝛ inſperatũ ꝓmittebatur:quęſiuit
abꝛam ſignũ · vnde ſciret ſibi h fieri · non ex
Diffidẽtia · ſed ſpeęrãdo 1 modum quęrẽdo.

Et hinc maxime mos inoleuit iudęis ſigna

quęerere.Et ait dñs: Sume mihi ĩ craſtino
vaccam ⁊ capꝛam et arietem quęq; trima et

turturem ⁊ colum bã·q̃ſi diceret. Immola-

bis mibi ł· oſtendam tibi ſignũ.Quitol/

lens hęc animalia diuiſit per mediũ·⁊ par
tes cõtra ſe altrinſecus poſuit·aues autem
non diniſit · 1 dum expectaret ſceptum dñi
ð modoãmolandi: deſcenderunt volucres
ſuꝑ cadauera· abigebat eas abꝛam, Kũcʒ

. . „
. 3

s

ſol occubniſſet ſo wꝛ irrnit ſuꝑ abꝛam⁊ hoꝛ
roꝛ magnꝰ qͥ fuit ꝑs ſigni:⁊ dictũ ẽ ad eum.

Gcito hᷣnoſcẽs ꝙ ꝑegrinñ futurũ ſit ſemen
grederea

tuũ ĩ terra nõ ſuaet lubijcient eos extranei
ſeruituti:⁊ affligent:cccc anis. Tu aũt ibis
pus ad pĩes tuos:generatiõe aũt q̃rta reu/
tent᷑ huc. q.d. Ne expectes te modo regna/
turũ ĩ terra hac et ſemẽ tuũ poſt te. Te enim
pꝛius moꝛtuo poſt · cccannos implebit᷑ pꝛo
miſſio mea. Mec ẽ intelligendũ ꝙ tot ãnis

rum in illa afflictione completus ẽ · qui ſᷣm
Iſidoꝝ ab illo temꝑe computant · quo iſta
abꝛe ꝓmittuntur. Auguſtinus ab yſaac na
to computat:quia dictum eſt ſemen tuum.

Et ab anno natiuitat yſaac vſq; ad annuzʒ

egreſſiõis de egypto numerat ·cccc· v· ãqnos

Sed ſcriptura ſubticet.v·⁊ legit litterã ſic.
Semen tuũ peregrinũ erit · cccc· annis:ſiue

enim in terra chanaan ſiue in ęgypto ꝑegri

nũ fuit· donec habuit hereditateʒ ex ꝓpmiſſi

one dei. Illud aũt iterpoſitũ ·ſubijciẽt eos ⁊

affligẽt·nõ refertur adcccc annos. Quod
aut dictũ eſt· in qᷓrta generatiõe eos reditu
ros· ſm tribũ ſacer dotalẽ intelligendñ eſt

Leui enĩ genuit cha

at. qui genuit araz Dusfuerunt tribus
vl amarã ·q genuit Sacerdotalis ꝗᷓ a le

garon · q eleaçar q ni habuit pᷣncipium

ciũ aaron egreſſus ẽ Alia regal ꝗᷓa iuda.

Mec dicas qttuoꝛ

generatiões ꝑſonasiiijſed ſucceſſiones· vt

tot ſint generatiõ es quotiẽs ibi legitur ge
nuit. Quod alia lr̃a habet· v⸗gen erationes
Fßm regiã tribum ẽ. Judas enĩ genuit pha
res qui genuit eſron · qui genuit aram · qui
aminadab·qui naaſon .qui cũ pꝛe egreſſus

eſt. Et facta ẽ caligo ⁊T apparuit ignis q̃ſi ctei
bani trãſiẽs ĩter diuiſiões illas:⁊ ↄſumens

illas. Ecce ſignũ·. termĩos terrę ꝓmiſſiõis

diffinuit ei dñs a riuocoꝛula flumĩe ęgypti

vſq; ad eufraten. pplos eiꝰnominauit.

Defuga agar ethoꝛtu yſmaelis.

apitulum.XxLIX.

abebat liberos. Et dixit abꝛe. In
. ncilla meaʒ agar.ſi foꝛte ex illa
ſuſcipiã filios:⁊ ĩgreſſus ẽ ad eã.Quę cũ cõ

cepiſſet:. eſpexit dñam ſuã:⁊ abꝛã diſſimu
labat. Et ait ſarai: Inique agis me. Ju/
Dicet deꝰ interme ⁊ te. Cui abꝛa:Ecce ancil
la tuaĩ manu tua· vtere ea vtlibet.ffligen
te aũt eã ſarai · illa inijt fugã· volens redire
ſeruierint ĩ ęgypto:ſed hic numerus anno

ad patriã ·qꝛ ęgyptia erat.Et iuenit eã an⸗-

gelꝰ dñi dũ fu geret ? ſitiret et viã ignoꝛaret
ſoliuagã iuxta puteñ qͥ eſt in via in deſerto

ſur. Qui dixit ad eã: Un venis ⁊ qͥ vadis:

Et illa:A facie dñę meę ſarai fugio.Cuian

gel?: HReuertere ad dnam tuã ⁊ humiliare

ſub ea. Etrurſũ.Cõcepiſti ⁊ paries filiũ· et
vocabis nome eiꝰ iſmahel. Hic pmo legit᷑
nomẽpᷣdictũ a dño qð perraꝝ eſt.Danus

eiꝰↄtra oẽs ⁊ manꝰ oiuʒ g̊ eum·& e regione

fratrũ ſuoꝝ figet tentoꝛia · qð tñ nõ de ipſo

legit· ßᷣ de filio eiꝰcedar. Cñ de genere ipſi
H pᷣdictũ eſt:qꝛ ſaraceni vagi ſedibus incer
tis gentes quibus deſertũ exlatere iũgitur

impugnat ⁊ ab oĩibus impugnatur. Hoc

añt pcipue futurũ erat hm methodiũ quan

do quatmoꝛ pᷣncipes ð genere iſmael quos
etiaʒ filios vineę vocatfoꝛte ꝓ veſania tan
qᷓ; ebꝛios · oꝛeb ſcʒ ⁊ geb· et cebeę · T ſalmana
egreſſi ſunt de ſolitudine cõtra filios iſrael
qqui victi ꝑ gedeon retruſi ſũt in ſolitudinẽ
Tæ qua pꝛodierant.Quod veiv legit in ge⸗

neſi · hic erit ferus homo · hebꝛeꝰ habet pha⸗

ra qð ſonat onager. Pꝛopter hyt dicit me
thodius dictum eſt. Onagri et capꝛega de⸗

ſerto omnẽ beſtiarũ ſupergredient᷑ rabiem-
et manſuetoꝝ numerus conteretur ab eis.
Dicit enim de filija iſmael. Futurum eſt an

tem vt exeant adhuc ſemel et obtinebũt oꝛ

bem terre per octo hebdomadas annoꝛũ · et

vocabitur iter eoꝛuʒ via anguſtie· quia pa/

trem illoꝛum iſmael vocauit dominus ona

grum. In ſacris locis interſiciẽt ſacerdotes

ibidem cuʒmulieribus doꝛmient ·ad ſepul⸗/

cra ſanctoꝛũ religabunt ium ta:⁊ hoc pꝛo

nequicia chꝛiſtianoꝝ quᷣitũc erũt de quib⸗

dia
un

ve
n
gin
l
dus

itt

Nt
lt
V

ſö
lbg
teetllg
necici
Munn
ine
ennel
fgen
Sleolre
tttäan.
aret
1Nn
Nas:
.Kuian
umlligre
filiüie
nolegit
Munus
eregone
6ipſo
ereipſo
us incer
lügitur
r. Hoc
iquan
lquos
aniatan
ſalnann
iosiſn
Nuuhi
9
npbe⸗
latme,
en de⸗
bien⸗
ncſtan
ebino:
mmotirtt
gnupe⸗
uso
ris
lipnl⸗
gepꝛo
guity

dicitur. In noniſſimis dieb erũt hoĩes ſeſe

amantes. Xc. Et tunc ĩplebitur quod dicti
eſt p egechielem. Fili hoĩs voca beſtias agri

7 exhoꝛtare illas dicens: Congregamini et
nite · eo ꝙ ſacrificiñ magnũ imolo vobis
Manducate carnes foꝛtium · et bibite ſan-
guinem deoꝛuz excel
ſonꝝ. Cũq; loquęret
dñs cñ agar · ptrãſijt
in turbin e· ipſe vi/ habuit filiũ de agar
dit poſierioꝛa dei et q dictus ẽ elyeſdros
ait: Aidi poſterioꝛa a quo ꝑſe duxerunt
vidẽtis me.Etappel oꝛiginem.
lauit locũ puteuð vJi

nentis ⁊ videntes ·q; viderat eaʒ dñs et q̃ſi
reddiderat vitã ſitienti oſtendẽdo puteum

Adbuc puteꝰ agar oſtendit᷑ ĩter cades ⁊ ba/

rath. Quę cñ redijſſet peperit filiũ:/⁊ voca⸗

uit eũ iſmabelem. Abꝛaam aũt erat · lxxxvij·
annoꝝ chm natus eſt iſmahel. —
Se pactu circũciſiõis etmutatiõe
nominũ abꝛe etſarai. ¶ Ea. I.

Dſtquaz vero

nonaginta nouè annoxꝝ elſe cx⸗/
perat abꝛaam · apparuit ei dñs dicẽs: Mul

teplicabo ſemen tuũ ⁊ tu cuſtodies pactum

meñ · hoc. ſ. circũcidetur ex vobis.?c. Sed

anteq; pactũ exponat:nomẽ ei mutat.Dice/

batur enĩ abꝛaã ex abba ⁊ ram qſi abbaraʒ
id ẽ· excelſus pater:⁊ addita ẽ lr̃a a·⁊ dictꝰ ẽ

abꝛaam . q̃ſi abbaaʒ:quod ſonat pater mul

tarũ:ſubaudit᷑ gentiũ. Hebꝛęi tñ dicunt ꝙ

de nomine ſuo tetragrammatõelr̃am addi

dit deus abꝛax· ꝗᷓ tñ ſonat/aideoma enĩ eo
rũ eſt ſcribere · a; ⁊ ſonare · e ⁊ econuerſo. R.
añt ſupaddita ẽ cauſa eufonię.Et qꝛ tꝑecir
cũciſionis mutatũ ẽ nomẽ ei ·cuʒ circũcidũt
imponunt hebꝛei no/

mina. Aolens itaq Hoc qᷓntũ interh/ ꝗè
dñs q̃ſi qdã caracte/ tationemnon qug⸗

re populum ſuum ab tumad abꝛaam.
alijs diſcernere · indu M
yit eis circũciſionẽ ſic. Circũcidet᷑ ex vobis

omẽ maſculiaũ ·⁊ Ircũcidetis carnẽ ſputij
vſtri. Infans octo dierum circũcidet᷑ tam

—

TLegitur ĩ vita clemẽ
tis ꝙ abꝛaam alium

Abꝛaa

(¶Libꝛi geneſis

„* . . „ . .
vrnaculꝰ q; empticiꝰ.cuiꝰ caro circũciſa nõ

fu erit ꝑibit aĩa illa de ppło ſuo: Quo cultel

lo fieret nõ ẽ ᷣceptũ. Quareaũt fiebat la/

pideo poſt dicemꝰ. Motandũ ꝙ ſeruꝰ pᷣmo

dictus eſt a ſeruando. Victoꝛes enĩ victos
hoſtes quos ad vitam ſeruabant ſeruos di/

xerunt. Aerna vero vel vernaculus vel ver

nula q nutritus eſt domi. Empticius qᷣ in
ꝓpꝛia pſona emptꝰẽ. Ongingriꝰ qͥ ẽ pnus

glebe · lcolonꝰ. Dixitq; dns ad abꝛaã. Nõ
vltra vocabis vxoꝛẽ tuꝗ ſarai:ſᷣ ſarã. Qui/

dam dicũt mutatiõeʒ noĩs ſarę ſic factã qꝛ

cũ pᷣus ꝑ duorſcriberet᷑ modo ꝑ vnum vel
econtra errant. Sed cũ diceret᷑ ſaraiid ẽ⸗

bnceps mea ⁊ q̃ſi vniꝰ gentis · dicta eſt ſara

i pnceps abſolute ·: qᷓſi oim gentinʒ pnceps

futura. Et attende ꝙ quãtum ad nosvide

tur ·ilr̃a ſubtracta ?⁊ nulla addida ſ apud

bebꝛęos addit᷑:a:⁊ ſcribit᷑ꝑ.e. Quidaʒ qꝛ

ſarath hebꝛaice lepꝛã ſonaterrauerũt pu/

tantes eam pmo lepꝛam vocari.Et ait dñs⸗
Exilla dabo tibi filiũ:⁊ vocabis nomẽ eiuſ
yſaac. Cecidit abꝛaam in faciẽ ·⁊ riſit R gan

dio dicẽs aꝓplaudẽdo. Putas ne cẽtena-

rio naſcet᷑ filius:⁊ ſara nonagenaria pariet

Et ait dũs: Sara piet tibi filij.⁊ vocabis

nomen eius yſaac:quod interpᷣtat᷑ riſus a
riſu· ſ patris.Ecce ſcdᷣo a dño pᷣdicitur no
men naſcituri. Et adhuc de duob legit hoc
in veteri teſtamento zτ. De ſampſone ˖ l· et
ioſia· ⁊ in nono de duob tantũ · ieſu ⁊ iohã⸗
ne. Etiaʒ multiplicationẽ iſmahelis ꝓmiſit
ei dñs.Et cũ finitꝰ eſſe hmo dñi circũcidit
ſeabꝛaam ⁊iſmahelẽ ⁊ oẽm ſuã familiã ſexꝰ

maſculini. Abꝛaam tunc eratxcix annoꝛuʒ ·

iſingel-xiffff.
¶ Detrbug angelis ſuſceptis ab
mEapitulum. II
Pporuit Ddomi

nus abꝛasę in conualle mãbꝛę. Cũ⸗

eleuaſſet oculos vidjit tres viros· occur
rens · vnũ ex eis adoꝛauit. Dicit ioſephus

tres angelos in ſpecie hana miſſos · vt vn⸗
nüciaret abꝛaę ꝓbũ dei de filio · 1 duo ſub⸗
uerterẽt ſodomã.Euſebiuſ vo ait: Dꝛimo
iie c

P 5
X

„
.
.

oꝛia

omnium ꝓplxtarũ abꝛae ybum dei cum in aʒ. Quare riſit ſara: Et foꝛte credidit ad
figura apparuiſſet humana vocationẽ gen Nũqd quicq; deo ẽ ulatoꝛie dictum · gꝛ 4
tium pollicet᷑. Et ſict I0Rllfficile: Megauit ſa bene pauerateos.
apparuit ei fili? qu?? Antromoꝛphitęſũt ra ſe riſiſſe perterria .
adoꝛauit Sʒ qꝛ nuſ heretici de iudęis q Ecce qua intẽtione quiſq; riſerit:diiudica .
q; legit᷑ pat᷑ apparn/ dicũt deũ patrẽè ha- re otuit qui coꝛda nout. “
elbieclacrtaenre kcab wominig (Böuobus gelis deſcend enti⸗
ðDꝛ ꝙ duo ageli apa cur ſupioꝛẽ partem in fa lamaz SI ae.
merfti denonande Ddicuũt elſe in celis · pe bus inſ odoms Lapi ülu.LII.

Bnqz lurrexiſ

ſet illi tres viri direxerũt oculos cõ
tra ſodoma. abꝛaâ gradiebat᷑ ſimul.⁊ di⸗
xit dñs: Non potero celare abꝛaę ꝗᷓ geſturꝰ
ſum. Et ait ad illũ: Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ go
moꝛrę vnit ad me. Peccatũ cũ clamoꝛe · ẽ
culpa ci libertate/cũ ſc; quis palã ⁊ ad libi

duoꝝ pconũ moyſi
helix qͥn alter pmũ
puenit aduentualt᷑ pueniet ſcð m. Quos
Trogauit abꝛaã vt diuerterẽt ad eũ:⁊ pau/
luluʒ comedẽdo ↄfoꝛtarẽt. Mui aſſenſerũt
Et feſtinas abꝛaa ſcepit ſarę· vt de tribus
ſatl ſilę faceret ſubcinericeos panes. Ipſe

des vero in terra.

quoq; tulit vitulũ de armeto optimũ tulit Jv. e e
ꝙ; butryũ ⁊ lac:⁊ vitulũ aſſatũ: oſuit coꝛꝛ tum ſun eres t. Peccati ülor. fnit ſutpbia 1
eis. Denſimile eſtt „· elt.r lendbun⸗ ntin anis⸗drrct ua vſch
pꝛius hoĩeſ credidit Hunc oꝛdinẽ vide/ dian. eleg, anlticiine heulaent E di
quibus hęc xenia pa tur auguſtinꝰcõpꝛso nitad me opecõpſ cieto veg amoeg we s
ranit. poit angelos barem geneſi iaper pies me ope cõpleuerint. Qui oĩa nouit⸗
ci eſſe cõpʒobauit. bic locũ:quo audi ns ameriraltech benss Jnsaeſ in u
De cibo quẽ ſũpſerũt to riſit ſara.ſq; bus ſibi ſoli crimen not punire nõ tck. nce
teſt dici:qð in ma putauit abꝛaaʒ eos Dictũ ? Men . br gemne otel vnd tvo
ſticãdo elinanit ſit eſſe boĩes in quib? (odemnabv bzaam vromemor lotk ſif
ſicut aq caloꝛe ignis tñ deꝰloqueretꝓpt᷑ fratris ſua ꝛopinqnas ad oſ “ Mi
abꝛaa; ſtabat iurta quedam ſigna diui quidtergegiaſte dünpio-Moné ei
eos. Gara vero erat ne maieſtatis in ei ededes O ECiRC. ocIIII
woRoitinm taeng⸗ deuntigei ate⸗ q iudicas oẽm terrã. Si fuerint.l. iuſti ibi⸗
culi. Etirit ãgelus nus in ten nõ eos monnabars plo Ppter eog⸗ Etaitoñs: i
Reuertens niam ſed in eis deñ adoꝛa nattam or ſ lo ppter eog. nc abꝛaam ſt
ad te tpeiſto id eo nit poſt vo Hcepir haulatim krſcendes ait. Si fucrint. xlv. 3te D
dẽ die reuoluto ãno aliquiby figuris vel ſi.. quid ſi. x. Qnid ſi xx. Quid ſi .Et
1 babebit ſarafiliu, diunno inſffinctu ait dñs: Non delebo eos ꝓpter derẽ. Abijt
Quo audito riſit ſa ãgeli erãt. Tamẽ vi dſio id eſ non aparnit oſtq ccſauit lod
ra. Erantenizamto ngeos baberecoꝛ ei. ille reuerſus eſt in locũ ſuũ. Nenerũtq;
ſenes · 1 deſierat ſare poꝛa bumana para ili vouo angeliq fmerg c7 nno- w alij ym
fieri muliebꝛiaid eſt uit eis eſcoom. quoſa⸗ n ſodomaʒ ſpere ſeente loth n
meſtrua. Quibo mſf foꝛibo ciuitatis· expectate alicuius hoſpitis H
centiby· vis pariẽdi deficit. Si alt iunenis cacluentum. Qui occurres eis adoꝛauit e⸗ n
e 1„5 P r O „„trin tens vt diu erterent ĩ dmũ ſuã.Quos rein hitn
eſſet nõ eſſet ipoſſibile ex ſene inuene pleʒ tenteſcõpulit opid areſſiſeq illis feci tn
tien. Sed ãto erã Phecte gtatis Ad hᷣ etiã enteſ cõpulit opido. In greſſiſq; illis fecit non
et — ed aed anm TCcvcönuiuium coxit agma comederũt. Tũc vi dun
ipla ſterilis erat. Riſit ergo qꝛ dubitanit di atenne Evim 1 Un
18. E röſenni f. Nciuitatis a puero vſq; ad ſenẽ vallauerũt N
cens: Poſiq; cõſenui ⁊ dñs meꝰ vetulusẽ e e foon
voluptati oꝑaʒ dabo. Dixitq;dñs adabꝛa domũ ⁊ dixerũt loth. Edac vims illos huc n
l SS=ß yt cognoſcamꝰ? eos. Qni ait: Habeo duas

lltel
ung

t.

iucia

gent⸗
lül.

U

loss
⸗
h
or
anokei
zalbi
ſobi
ni w;
Ciad
noi
nobit⸗

1 in

ginder
ſtvnde
regote
otbili
it. Ku⸗
woctni
loſüib⸗
tdienn
hmut
1tN
idiek
ri ſhit
nuroj
nerütij
in
lothin
whpits
niſe⸗
oofmi
lisſut
Neri
uuit
ohuc
duss

filias ꝗᷓ nondũ cognouerũt viruʒ· abutimĩ
eis vt libet tantũ his nihil mali faciatis:qͥ ĩ
greſſi ſũt ſub vmbꝛa culmĩs mei.Mos eniʒ
fideliũ erat· ab oĩ iniuria hoſpites ſuos de/
fendere. Quod aũt dixit· pturbatio animi
fuit nõ cõſilin.Conſilium ſane eſt· vt faciat
quis leuius:ne ipſe cõmittat grauiꝰ. Nul/
lo aũt modo debet quis leuius facere moꝛta
le·ne alius committat grauius.t illi no/
luerũt ⁊ viʒ faciebant vehementillimeloth
Et ecce angeli introduxerũt loth·⁊ clauſe⸗/

6 „
3 5
5 .
e H

*

runt oſtium. Illos vro percuſſerũtcęcita⸗

te · nõ pᷣuatione viſusſed acriſia quã latine
anidentiã dicere poſ
ſumꝰ.ꝗ facit non vi/

Acriſia ẽqñ qͥs ba/

cLere non oĩa led ꝗẽ

opus · qua peuſſi füt
qui ꝗrebãt helileuz
cum eſſet cum eis et
diſcipuſti cũ dno eun
tes ĩ emaus.Toꝛte B

bet aptos oculos et

non videtq magi

faciut ĩ cantatiõibꝰ

Fit etiam qñ qͥs ha
bet aliqñ reʒ aliquã
ĩimanu ⁊ nõ videta

modo qñq; qrimus eſtetiã acriſia.
gquod in mann ten
mus. v angeli dixerũt ad loth. Educ omneſ
tuos d vꝛbe hac. Delebimꝰ enĩ locũ iſtũ.Et
iĩgreſſꝰ loth ad generos ſuos ait. Surgite ⁊
egredimĩ:qꝛ delebit dñs ciuitat iſta. Nõ ẽ
credendũ:vt ait Hieronymꝰ his qui dicũt
alias filias a ſdictis vginib loth habuiſſe
habentes viros. ꝗᷓ cum viris ſubmerſi ſint.
SDzʒ generos vocat futuros generos NHñ ve
ritas hebꝛaica bʒ: Egreſſꝰẽloth ad ſpõſos.
Mni noluerũt egredi:cõſuetudinẽ hãc ver
boꝛũ loth eſſe dicẽtes:q; ſꝑ mala pꝛeędiceret.
¶ De ſubuerſioneſodomoꝛum.
„Lapitulum. LIII.

E ne O iſſimu/

2
lãte loth exire · appꝛehenſũ eũ cũ
vxoꝛe ſua T filiabꝰ ſtatuerunt angeli extra ci
nitatem dicentes: Me reſpicias retro ſᷣ in
monte ſaluũ te fac.Qui ex ꝑturbatione nõ/
dum plene credens dño ait:Mon poſſuʒ in
monte ſaluari ne foꝛte agpꝛehendatme ma⸗/
lum. moꝛiar. Fte ſenex montiuʒ frigoꝛa
⁊ laboꝛem vię ꝑhoꝛrebat. Sed ẽ bic ciuitas

geneſis

per ciuitates illas ſulpbure ⁊ ign eʒ. Pluit

cerna ardẽs ſuꝑena

M
S

parua· ad quam fugere ſufficio vt ſaluer in ⸗

ea · ait dñs:Non ſubuertam vꝛbem pꝛo qᷓ
locutus es: ideo quia dixit parua:vocatũ
eſt nomen vꝛbis ſegoꝛ:id ẽparua. CTradũt

enĩ hebrei hanc vꝛbem pꝛimo dictam balaʒ
7 poſt ſaliſam.⁊ in elaia vitulam contarnan
teʒ· quia tertio terręmotu abſoꝛpta ſit poſt
ſubuerſionem quattuoꝛ aliarum ciuitatuʒ
modo dicitur ciuitas palmę. Quãdiu ergo

fuit loth in ea· pe xercit ei dominus. Sed vt

dicit hieron ymus loth timens conſuetum
eius terremotuʒ: egreſſus manſit in monte.
Egreſſo itaq; loth ſodomis:pluit dñs ſu
Oñsa ſeipſo ens in terra a ſe ente in celo.liu
dicans· id eſt·pnniens ab ĩperante. Pluit
autem hec· vt terra inęternuʒ areſceret ſine
ſpe iterũ germinandi:⁊ ita grauiꝰ puninit
iſtos q; pꝛimos peccatoꝛes diluuio. Licet
enĩ illi menſuram excederent delicti:tamen
quaſi naturaliter peccabãt:⁊ vniſos ſub/
uertit etiaʒ puruulos pꝛo peccatis parentũ
in quo pꝛouiſum eſt illis ne diu viuentes ſe
qu erentur exempla patruʒ⁊ eſt aliquod bo
num reum non eſſe · qui gloꝛioſus non eſt.
Pꝛodeſt enim panperem non eſſe⸗qui rex
nõ eſſe poteſt.Et reſpiciens vxoꝛ loth retro⸗
verſa eſt in ſtatuam ſalisquam ioſephus
dicit ſe vidiſſe·⁊ hactenus manere. Aerſa ẽ
ergo regio in lacum ſalis ⁊ ſterilem qui dici
tur mare moꝛtuuʒ:quia nec piſces nec aues
in eo viuunt vt in alijs. Nauem q; non pa/
titur nec vllam ſuſtinet materiaʒ quin tota
foꝛſitan ſupernatatniſi bituminatam pꝛo⸗/
pter homines intus viuentes. Nam omne
carens vita in pꝛofundum mergit᷑. Si qͥd
viuum aliqua arte ĩmerſeris · ſuꝑexilit. Cu

tat· extincta mergit᷑. Lacus hic iudęã di
Multis in locis ni/ uidit et arabiaʒ/nõ
gras glebas bitumi/ maioꝛeʒſᷣ illam ꝗᷓ
nis vomit:⁊ ideo la olim fuitilla ſolitu/
cus aſphalti vl aſ/ do innia inaquoſa
phaltid: dicit᷑ Dicit᷑ in quaxl annis fue/
etiã poma nata ĩ ar/ qrüũt filij iſrł. Dicit io-
boꝛibꝰ circũpoſitis· ſeppns nimig eius

vſq; ad maturitatẽ leuitate etiaʒ grauiſ-
coloꝛis ſũt viridis·
matura ſi incidas· fa
uillas iĩtus innenies
Vnñ vt ait ioſephus
Fauilla t᷑reę ſodomi/
ticę fidẽ bʒ. Dicit᷑ 7
vall ſalinarũ. Foꝛte
fit ibi ſal/vlł lapideſ

ſpaſianꝰ qͥſdã iũctis

ſurſum repulſi deſu
per fluitabant.

ca · duę filig eius cum eo. Didicerant aũt
filię loth cõſũmationẽ mundi futurã ꝑignẽ
ſulſpicatę ſunt tale aliquid factũ quale fuit ĩ
dieb noe ſ· ad reparãdum genus hũanuʒ
ſerunatas ſe eſſe ſuperſtites cũ patre· ideoq;

coõſiliũ inierũt ⁊ patris meſticiã ⁊ rigoꝛẽ vi/

no molliẽtes · ſingule licet virgines ſin gulis
noctibo ſuſceperũt ab ignoꝛãte cõceptũ:nec

repetierũt. Hoc tñ deluꝑ axpũgunt bebꝛei
quaſi incredibile:qꝛ natura rerũ nõ patitur
coire quẽpiã neſcientẽ. Ael dicit᷑ neſciſſe fi
liam fuiſſe · putans fuiſſe vxoꝛeʒ ſuã. Dicit
quoq; im poſſibile ĩ defloꝛatione fieri conce

ptum. Ob hoc antichꝛiſtus dicet ſe filiũ vir/
ginis. Peperitq; maioꝛ filia filiũ: ⁊ voca/
nit eũ moab patrem moabitarũ: minoꝛ pe/
perit filium· ⁊ vocauit eũ amon patrẽ amo/
nitarum. Moab interpᷣtatur ex patre. Hoc
nomine mater aperte publicauit inceſtũ pa
tris. Nmon filius ppli mei. Hec aliquantu
Rlum texit · quaſi filius cuiuſdã de ꝓpłlomeo.
Dicit hieronymꝰ filias poſſe excuſari:quia
crediderũt genus humanũ defeciſſe · 1 pie⸗
tas poſteritatis ĩpietatẽ inceſtus excuſauit
in tanto ſed nõ in toto. Sed hoc patrem nõ
excuſat · ſed infid elitas eius cauſa fuit ĩceſiꝰ
De eod emdicit ſtrabuſ:Loth inexcuſabilis

eſt· pꝛimo qꝛ angelo nõ credidit ·ſe poſſe ſal/
nan in ſegoꝛ. Deinde qꝛ inebꝛiatus ẽ·⁊ fuit

ccatum cauſa peccati.
Deperegrinatione abꝛaę apud
abimelech regem geraris. Ca.LvV.

poſt tergu manibuſ
iuſſit in altũ pꝛoijci⸗
oẽs tanqᷓ; vi ſpũs

ſalig circa inueniunt.
Beinceſtu loth. CEap. IIIII.
ODth aüt egreſ

ſus ð ſegoꝛ manſit in monte ĩ ſpellũ

ma in ei iacta refer’ũ Ap
tur in altũ. Ande ve Id

Bofect⸗ ẽ abꝛa

am de conualle ma bꝛę in terra au.
Niralem peregrinatus eſt ĩ geraris inter ca⸗
es · vnde fluxerũt aquę contradictionis·⁊
ſur · loco ſoꝛoꝛis habens ſaram ſimilia poꝛi/
bus ſimulãs pᷣ timoꝛe. Miſit aüt abimilech
rex gerare · ? tulit ea;. In quo vis foꝛmę illiꝰ

mirada notatur-quę nonagenaria adhuc

amari poterat. Sed in egritudinem cecidit
rex dei voluntate ne eam tangeret · vt aitio

ſephus: In fine tamen huius capitulialiæ

pęna notatur hęc.ſ. ꝙ deus cõcluſerat oẽm

vuluam domus abim elech ꝓpter ſaram ne

quid ·:ſ.fęmineũ in domo eius interim concnei

peret. Wedicis aũt diſperantibus ſo wꝛat
audiuit a dño:heęc ſibi pꝛopter vxoꝛem pe.
regrini iferri. Et pꝛęcepit ei vt redderet
viro vxoꝛem· quia pꝛop heta erat. Et illa
oꝛaret pꝛo eo et veniret. Statin? q; ſur/
gens vocauit ſeruos ſuos: vocauit abꝛa-

am 1 dixit ei:Quid feciſti nobis:Quid vi-

diſtis vt h̊ faceres: Et ait abꝛaaʒ:Cogitaui
ꝙ timoꝛ dei nõ eſſetĩ hoc loco·⁊ interficeret
meꝓ vxoꝛe. Alias aũt ⁊ vrre ſoꝛoꝛ mea ẽ fi⸗
lia patris. Hic diſtinguit᷑ ſui:ſ. patris. Se
quitur meid eſt· qui eſt meus· ſubaudi
frater vel filia patris mei:⁊ nõ matris meę

quod eſt: neptis mea eſt· ⁊ cognata ex pte

patris ⁊ fratris mei·⁊ nõ ex ꝑte ſoꝛoꝛis. Añ
alia tranſſatio. Soꝛoꝛ mea eſta patre ſuo/⁊
nõ a matre. Sic em dicebãt cognatos frẽs
ſic ⁊ cognatasſoꝛoꝛes. Fratrẽo arã patrẽ
ſuuʒ vocauit : qꝛ ſenioꝛ eo fuerat: ſᷣm vſũ lo
quendi quo maioꝛes natn patreſ vocamus

minoꝛes filios ⁊ quia dignioꝛ ⁊ maioꝛ affe⸗
ctio ſolet eſſe ꝓpinqu oꝛum ſᷣm viros qᷓ; 'm

mulieres· ꝓpinquam ſuam ꝑ virum digni
oꝛi nomĩe vocauit ſoꝛoꝛẽ·ſpotius q; neptẽ
Ael finxit eam filiam patris eſſe·nec tamen
mentitus eſt·ſicut nec dñs cum finxit ſelon⸗
gius ire · pꝛeſertim cum dño iubente credit
hoc dixiſſe · ⁊ ita relatoꝛ fuit vrboꝛum dñi ·
vt heliſeus celauit ſe non cognoſcentibus.
Quidam tamen dicunt thare moꝛtuo ma⸗
re abꝛaęa moꝛtuo aram ↄunxiſſe vxoꝛeʒ filij

E

—

lane

räe
terch
nis
aponi
nleb
nells
cbec
Kict
itio
Uille
Moen
funte
nconei
wut
nn ⸗
lderet
rie
Glt⸗
abr⸗
idvi⸗
voitni
nmcenet
i⸗
Ge
banci
is wee
nate
nis
nelot
yfi
ine
ſälo
unus
afe⸗
ifn
digt
in⸗
Atumen
iſep⸗
rcti
m ⸗
iubus⸗
od,
Gfz

.
genuiſſe ſaram. AUnde ⁊ hic dicitur filia
thare bm carnem· ſupꝛa filia aram ſᷣm ſu
ſcitationẽ ſeminis · qꝛ ſolũ maſculuʒ reliq̃t
arã. Oꝛauit ãt abꝛaa ꝓ eo ⁊ ſanatꝰẽ· ⁊ vxoꝛ
⁊ ancillę eiꝰpeꝑerũti⁊ dedit abimilech abꝛaę
munera ⁊ terraʒ ad habitandũ ad optiõeʒ
ſuam. Saręg aũt dixit:Ecce dedi fratri tuo ꝓ
te mille argenteos. Hoc erit tibi ĩ velamẽ
oculoꝛũ coꝛã omnibo q tecũ ſuntid ẽ in me/
moꝛiam verecũdięquia in mendacio deſ/
henſa es. Unde ſubdit exponẽdo:⁊ q cunq;
perrexeris memento te deßhenſam. Ael ele/
gans eſt irriſio. Hoc erit tibi ĩ vxlamẽ ocu/
loꝛum . id ẽ:ĩ parationeʒ funeris.q.d.An⸗
es ⁊ vicina funeri:⁊ mentita es tñ·⁊ decepi/
ſti. Habe tibi ergo hec in expenſas funeris
N magnis expenſis fieri ſolebat maxime
aiudeęis· vł ad pepla emenda · vt tegas faci/
em ne ameris.

¶ Deoꝛtu vſaac et eiectiõe agar

cum filio. apitulum. LVI.
Iſitauit domi
nInnsſarã · concepit ⁊ pꝑeperitq; filiũ
1crcũcidit euʒ abꝛaã octauo die.Et exinde
poſt totidem dies iudęi circũciduntarabes
wro poſt· xii · annos · q; eo tꝑe iſnahel gen⸗
tis illiꝰ autoꝛ circũciſus fuit. Et vocauit eñ

yſaac id ẽriſum:qꝛ riſuʒ fecerat dñs parẽ

tibus eius ·id ẽ· gaudiũ inopinatum.Cre⸗/
uit puer trimus ablactatus eſt.Et facit pa
ter grande cõuiuiũ ĩ die illa · qꝛ ea die:filiꝰ
pmo acceſſit ad menſã patris.Dũq; ſimul
luderent iſmahel ⁊ yſaac:maioꝛ lędebat mi
noꝛem. Et intellexit mater in ludo pſecutio/
neʒ · qꝛ ſcʒ :patre moꝛtuo vellet domĩari ma/

ioꝛ minoꝛi. Vel vt hebꝛei traduntcogebat

eum adoꝛare luteas imagines quas fecerat
Nõcum diſplicuiſſet matri ·dixit ad abaꝛ/
am: Eijce ancillam ⁊ filium eius. Dure hoc
accepit abꝛaam:⁊ diſſimulabat · ſed dixit ei
dñs:Audi vocem ſarę.Qui tollens panem
⁊ vtreʒ aquę impoſuit ſcapulę agar:⁊ tradi/
dit ei puerum. Cunq; conſumpta eſſet aq̃
in deſerto ⁊ puer de⸗
ficeret ſiti · abdiecit ma id eſtreliquit iacen

N 1 3s sl
6
Pe — . . —

ter puerũ ſ̊ arboꝛe · tem q̃ſi ad iactũ nõ

ſedit ꝓcul q̃ntũ arcꝰ ꝙ eũ poꝛtaret cũ eſſʒ
iacere poteſt ne vide iam. xiij. ãnoꝝ. Vel
ret filiũ moꝛiẽtem· et per recapitulationẽ
fleuit· ⁊ exaudiuit de dictum eſt.
uſ vocẽ pueri:id ẽfle
tuʒ matris pꝛo puero.Et dixit angelus ma
tri: Surge · tolle puerũ·⁊ aperuit oculos eiꝰ
deus · ⁊ vidit puteũ · deditqʒ puero bibere·⁊

implens vtrem abijt. Creuit puer ⁊ moꝛatꝰ

eſt in ſolitudine pharan ⁊ factus eſt vir ſa
gittarius Et accepit ei mater vxoꝛem de ter
ra egypti · de qua nati ſũt eixij· filij pncipes
tribuũ ſuaꝝ quoꝝ appellatiẽe · opida·pa⸗
gi · ⁊ trib celebꝛant. Nabaioth pᷣgenit fa⸗

moſioꝛes noĩat a quo pars arabieę · ꝗᷓ ẽ ab

eufratre vſq; ad mare rubꝛũ nabathea dici
tur. Cedar ſecũdꝰ a quo cedar ꝗᷓ ẽ in debto
Duma ſextꝰ a qͥ duma regio. Thema n onꝰ
a quo theman ꝗᷓ ẽ ad auſtrũ. Cethuma vlti
mus qqͥ cethema ꝗᷓ eſtad oꝛientem.
De puteo iuramentt.
N¶ImD-apitulum. LVII
RD tẽpoꝛe vidẽſ
