oſtere
cpla
gultec⸗
gſen
ia

S
claſs
Ajmoy
ſantane
dolepe
Hcoy
e
neep
agn
goo
lliher
ſoißt
pfſlol
eibe
wmans
g

Abbiſ⸗

occiſie

ppinq.
ſümſa
ſherir
lainre
an
loꝛetñ
lelset
Tnqd
done
ldeccj

Achu

Kepehn.
wüfalſi eſire
Pobetonen
eſenſentdeun
eſtinullobet
u

domumprotoꝛn.

inumbecpote

Amreigllenemm

cepem

roremen noſer

vonenonalinuz.

rirpbbetcon

Gndgeni

and.
W

Nt oltpo⸗

ahanpodrnt oi
i inmantid ln
loweniu neb
Nur nobisduͦs. e

rPdelondeddnn

dcahae Tudi⸗
wsmib. ſoteme
ntatlisrclußtn
Detenaſcurnen
äftmnenii
cohedt un
ninnk
ſonsltnnhc
detmun N
uuid
Cumdifonls
wainerulend
ewanhens i

Noian

vmmi
Kon unn
Fußiin

ſed grua pſequimur ſic Si emeris ſeruuz
bebꝛeũ qiã.:.ſeruꝰnõ ſit.vij.annis binet tibt.
niſi iubileꝰ interuenerit. ſeptimo egredietur
liber ⁊ gratis.cum q̃li veſte ĩtrauerit. Si ba
bens vxoꝛẽ cũ vxoꝛe aliberis exeat. Si dñs
dederit ei vxoꝛem. mulier cu filijs qͥs fecerit
erut dñi. Q, ſi elegeru buꝰ manere ĩ ßuitute
offeret eü dñs dijs..ſacerdonbop̃ſentabit.
aſplicabitur adoſtiũ tabernaculi.ꝛ pfoꝛabit
aurẽeꝰſubula.ĩ ſignũ ꝑpetue ſeruitutis.erit
qz ſeruꝰ iſclm.i. du viuet. vel vſqʒ adiubileñ
Idẽ ei intelligendũ ẽ de ancilla.
— 60 famula.
Si qs vẽdideꝛit filiã ſuã ĩ famulã ñ in an
cilla...ſz in cocubinã.quã greci moirpheton
alij moypheten dicũt. vij. anno nõ egrediet
ſicut andlla.ſ. ſine pcio. Quia eĩ eã huliauit
dotẽ veſtes et nuptias.i.viruʒ ei puidebit p
pᷣcio pudicicie. Oyli ante.vij. annũ diſplicu
erit ei.vendẽdi eã alij poteſtatẽ non babebit
nec pudicicie pᷣciuʒ; negabit. QO, ſi interim
aggnominauerit eã ſibii.ĩ vxoꝛẽ duxerit.bᷣm
q̃d ð marcia catonis iuxta legẽ vroꝝ faciet
ei.nec ſine libellorepudijegrediet. Si vonõ
ſibi ſʒfilio eã emerit.ĩ modũ pᷣdictũ faciet ei

Pfilio ſicutp ſe. Si tris iſta nõ fecerit.i.ſi nec

ipe eã bũilia uerit ſũ agnoiatõe.n eceã agno
noꝛeancil;

minauerit. nec filio eã acceperit.me
laꝝ gratis enediet.⁊ obſqʒ pcio ſibi dato
EDe bomniemdar, ſ
occiderit hboieʒ volens moꝛiat.ſi pᷣo
nolẽs.ofugiatad vnã ð.pj ciuitatibꝰ reſugij
⁊ibi ſaluabit aiaʒ ſuã.ne occidatur a ꝓximiſ

occiſi. Et erit ibidonec piudiceſ ciuitatis e

ꝓpinqs moꝛtin recõcillet. vel vſqʒ ad moꝛtẽ
ſumi ſacerdot Cuũc eĩredibit ſecurꝰ ad ppᷣa
Wer induſtriã no occidẽs.et ab altari euel

latur.qᷓd deioab factũ legitur. Inſtar po ba

ru cuitatũ nos habemꝰloca deodicata. ma
ioꝛẽth imunitatẽ pᷣſtant qʒille. Saluaturei
ĩeis et volens homicida.⁊ qᷣlbet fugitiuus.

L⸗Iñ adam exceptõeʒ ſaciut. Si eipbomici⸗

—

dio in eccla facto vl ſurto vel nmd ꝓfugiat
ad ecciaʒ de dicut en obere extrabi ⁊ pumri
—BSetglione.
¶ Addidit ei dñs pcepta taliõis iubẽs red
digiaʒpania.oculu oculo.dentẽ ꝓdente,

vulnus p vulnere. liuoꝛẽ pliuoꝛe.aduſtiõez
pꝛo aduſtione. ßM
Be boue coꝛnupetta
¶ Sibos coꝛnupeta ſeruuʒ occiderit. lapi/
dibus obꝛuatunnec carnes eꝰ comedentur.
Dñs ãt bouis xxx.ſiclos argẽti reddet dño
ſerui. Niũt hevꝛei.iveo ſic eſtimatũ pᷣciũ ſer⸗
ui.qꝛ xxx. generatões egreſſi ſũt cham.quẽ

noe Erultun adoirit.
Be decimis et pamicijs.

¶ Decimas pᷣmicias netardaueris offer
re ñagnũ vłbedũ.pvij.diebꝰ dimittes cum
matre ſug die. viij. et deinceps pons redde.
BDe leptimo anno.
exannis ſeminabis terrã tuã. ⁊ cõgre
gabis fruges eꝰ.vij.ãno eã requieſcere ſaci⸗
es. VUnde et dicebatur ann?requietõis.et et
annꝰ? remiſſiõis.qꝛ in eo nullilicebat exigeꝛe
debitũ aliqᷓd niſi eo terminato.⁊ ſi qᷣd in eo

annoex pteritis frugi

bus ſuccreuerit ĩ ea. Auguꝰ. ſuꝑ exoduʒ

comedẽt paupes po diẽ ꝙ eoãno ſemia⸗
puli.et qd renduum bant ſzñ colligebãt.
fuerit pauperibꝰ.co⸗

medentbeſtie agri. Ita facies in vinea ⁊oli⸗/

uetotuo. Dum h obſeruatü fuit. ptait ioſe⸗
phus. in anno.pj intantũ obũdabãt fruges
ſufficiebãt ad vſu ſeptimi et octaui etiã ad

36 tribus ſolẽnitatibꝰ.
doidit et detribꝰ pᷣcipuis ſolẽnitatibꝰ

nõ vacuũ. de bꝰ infra dicetur.
ehedo nõ coquendo in lacte

qð ioſephꝰexponit ſic. Non comedes eũ in
fra.viij.diẽ.qꝛ adbucnõ differta lacte. San⸗
cti de xpo exrponnut
ſic. Ne occidasxpm Aelẽ ꝓpbetia ꝙbe⸗
in die ↄceptõnis ſue rodes nõ occideret
qdtñ trãſgreſſi ſunt. xpᷣm infantem. vel
Dies pᷣo pcepiõnis aplinon pateꝛentur
pvocatur lac matris. pꝛeſſuras.niſi pꝛius
qꝛ extũc in matre pa roboꝛati.
ratur materia laciiis.
Pebre⸗ hʒ.Hõ coques ſeparatũ ĩ lacte ma⸗

tris ſue, eſt ſenſꝰ. Separatũ a carne paren

n i guibꝰ voluit ſibi aparere oẽ maſcu

Mon coques bedum in lacte matris ſue

tum.id eſt. qd carnalem generatõem con⸗
ceptũ et editũ eſt nõ comedes cociũ cũ lacte
vel cũ aliq lacteo caſeo.i.pelbutiro qð dictũ
eſt ꝓpter aues q non de carne ſed de ouis ſe
parantur.quas in lacte cos vel cuʒ lacte
comedut. Hecideo de lacte matris phibitũ
dicũt. ꝙ in alio lacte liceꝗt coquere.ſed quia
lacillud paratiꝰ poſſit inuenin cũ amiali.pꝑ
Epbibuit de omni lacte. Quidam tu debil
q dño offeruntur dictum intelligunt. quaſi

non offeras agnũ vel bedũ inſra octauũ diẽ

qꝛ nõdũ eſt elibilis.nec differt a lactematris
qꝛ et ſupꝛa dixerat de pᷣmitijs agnoꝝ et deci
mis. In ſine vo iudicionaddidit dñs. Sife⸗
ceris Hoccioam omẽm ſplłm ad quez ingre
dieris et pᷣmittam ſcrabones.et veſpas.que
fugabunt eosadeſt. .
terroꝛẽ noĩs tui.pau Hoc nũqʒ adlrãʒ fa
latim vero eijciã eoſ ctuʒ legitiõ aculeos
ne redigatur terra ĩ terroꝛes intellige.
ſolitudinẽ. et creſcãt

cõtra tebeſtie. ponãqʒ terminos tuos a ma

ri rubꝛo.qdeſt ab onente vlqʒad mare pale
ſtinuʒ quod tirrenũ dicitur.et eſt ab occidẽ
te et a deſerto. quod eſt poſt bethblehe.qð in
cipit poſt tbecuam vſq; ad flumum.ſeuſia
ten. quetota regio quandoqʒ dicta eſt iu⸗
doeoo.
WBe ſfedere firmato aſperſioneſan
guinis vituion (Cap. Xl. III.
Enit ergo moiles

p
erunt omes vna voce Omia que
locutus eſt dñs faciemꝰ: audiemꝰ. Quod
pꝛepoſtereet ino:dinate dictũ eſt pᷣſignauit
futuros tranſgreſſoꝛes.⁊ in G bo mẽdaces

Scypſitqʒ moyles vniuer ſos ſermones dni
pᷣ·ter decaloguũ.et maneↄſurgens ediſicauit

altare dño.et duodecim titulos.ꝑ duodeciʒ
tribꝰiſrael. foꝛſan duodecim altaria titulos
dixit. el potiꝰ vwruunn
ex duodecim lapidi: Eſttitulus triũpha⸗
bus.⁊ in ſingulis ſin lis.pꝛeconialis.me⸗
gula nomina filioꝛũ moꝛialis.
iſrabel ſcripſit quaſi
tnulos tribuuʒz duodecim. militqz iuuenes

et narrauit plebi iudicia dñi. Etdu

ſcʒnadab.⁊ abiud.qui futuri erant ſacerdo⸗

tes et imolauerunt dño paciſica xij vitulos
Tulitqʒ moyſes mediam partẽ ſonguims.
et miſit in crateres vaſa.ſ.viminea cuzanſis

a cratin quod eſtcontexere dicta. reliquũ ſã
guinem fudit ſuper altsre legitqʒ volumen
federis audiente populo. Qui dixerũt Om
nia que locutꝰ eſt dominꝰ faciemꝰ Jpe veꝛo
ſumptũ õ in populum et
ait. Mic eſt ſãguibfederis quod pepigit do⸗
minus vobiſcum. quali diceret. Sic peribit
vita eius et ſanguis eiꝰfundetur qui viola⸗
bit fedus boc id eſt. pactuminter vos et do⸗
minum. Sane boc ſignum ad ofumatõem
federis huiꝰbabuerunta gentilibꝰ.qui poꝛ
tam federiſfede laniantes lic confirmabant

ſfede lamandum federis violatoꝛem. Camẽæ

et aliud ſignum federis terribilius babue
runt iudei ex ſe..effuſionem aque.quodfec
ioſue et ſamuel. quia ſicut aqua tota fundit
ita gnil remanet in vaſe. qauod nõ alijliauo
res. et etiam ipa perit fula in terram. ſic pe⸗
nitus cũ ſtirpe ſua ꝑiret qui ſolueretſedus

¶ Be pꝛimo aſcenſu moyſi in mon
tem. (Kapitulum. XI-II.

oc flacto aſcenoit

oyſes et aaron.nadab. etabiud.

pbirinum et quaſi celũ cũ ſerenũ eſt. Camẽ
nec ſuper eos qui erantin caſtris miſit ma⸗

.

nüũ ſuamid eſt nonabſcondit ſeabeis. Hi

dentes maieſtatẽ dñ. etnon ipſum leti epu
labantur. Et vocauit dñs moyſen. daturus
ei tabulas lapideas inſcuptas decalogo. Et
aſſumpto tantum ioſue tranſiuitterminos

.

dicens ſenioꝛbꝰ. Expectate bic. lin caſtris.

et vſqʒ ad terminos. St qd queſtiõis natuzʒ
fuerit referetis illudadaaron et bur. Ope⸗
ruitq; nubes montẽ. iterũqʒdimiſſo ioſue i
quadã plamciemontil.ſolꝰaſcendit moiſes
ad caliginem. Septimo autem die vocauit

eum dominus de medio caliginis.

ati

— Olrxx de ſenioꝛibus ifrabel im pꝛe⸗/
ceptũ dñi vjqʒ adterminos monus. vide
runt dñm.et lub pedibꝰeius quaſiopus ſa

deſt̃
tumqy
esſoan
jdeſtie
lonsetb
leetno
tumnnhin
funtlſaa
locochna
mmenmon
cſtabelo
ſnpotri
Nrasr
voo
ces et
babue
ſeeot
boma

pmod

uberm
tra Ae

collocat
oo chbi
ſaniſen
dium C
Leomet
nenſlin
vocate
babuiſi
aurom
gureag
ſcarii
tudimis
henetri

nnſſaado⸗
phornes
nühnguns.
ne zanls
a lruſ
gtazpolomen
Audrerin
gen Pöepen
npopplumet
odpepegtdo⸗
m Sicpenbe
nurqatvo,

nnerpos etdo⸗

d Nmatem
tlbeguipon/
ürmabant.
Wem Tame
wunsbabue⸗
nun gſ
manuR
crdnatd
Gintanmn Ke
uiſobenſc⸗

norſtinmon
.

lconoct

Nded ANAtn

sirehafnfr
omorusN
nonnichii
cöſermne 4
tmcſrenin

Rgreſſuſq1 moi

„

—

necbibẽs.

bernaculo faciendo
apitulum. XIL.V.

ſes mediuz nebule fiit cũ dño.xl.
iebꝰ. xl. nocuibꝰ. nec comedens

ideſt. p̃cioſa queqʒ a ſplo irael.ſedab eotã⸗

tum qᷣ vltro obtulerit aurũ.ſ.etargentum.⁊

es iacinctũ.et purpurã coccũqʒ bis tinctuʒ.
id eſt. ſetaz iacincuni purpurei.⁊coccineico
loꝛis.et biſſuʒ quod eſt genꝰlim egiptu mol
le etcandidũ.pilos qʒ capꝛaꝝ et pelles arie⸗
tum rubꝛicatas.q̃s partbicas dicimꝰ.quia

parthi ſic coloꝛari eas excogitaueri ⁊ pelles

iacinctinas.⁊ ligna ſetbim. Eſtãt ſetbim no

men montis et regionis ⁊arboꝛis qͥ ſimilis

eſt albe ſpine in folijs.⁊ ẽ leuiſſimũ lignuʒet
imputribile.et incremabile.oleũ qʒ adlumi
naria. aromata in vngenta ettbhimiamata
boni odoꝛis et lapides onichinos.ſardom⸗
ces et gẽmas: et faciant mibiſanctuariũ.pt

babitem in medio eoꝝ ne ſit eis laboꝛ reur/
rere ad montẽ bunc. Juxta ſimilitudinezta

bernaculi qdᷣ oſtendã tibi faciesillud ita
Deener⸗ Urbe.

Bcham de lignis
ſethim facies.q bebꝛaice ðꝛ beron.
- Et nota ꝙmoyſes Boꝛdie narrat.
pᷣmo de bis j fuerũt in tabernaculo.ſcdo de
tabernaculo.tertio de atrio Joſepbꝰpvᷣo ecõ
tra. Ille ſm oꝛdinẽ ꝓpoſitõis.iſte ſ᷑m oꝛdinẽ
collocatõis.Longitudoarche babebat du⸗

os cubitos et ſemiſſem.latitudo cubitum ⁊

ſemiſſem.altitudo ſimiliter cubituʒ et dimi⸗

dium. Et intelligitur cubitus bumanꝰ non

geometricuſ. Quodaſparet in altar latera
nenſi.infra qð ðꝛeſſe arcba.Etiã Hioſepbus
vocat cubitũ duos palmos.Et ðꝛarcba nõ

babuiſſe pedes. et deaurata eſtintus foꝛis

auro mũdiſſimo.Et facta eſt ſupꝛa coꝛona
aurea ad modum.iſ.labij quodin meſis et
ſcacarijs fieri ſolet. er vtrüqʒ latus longi
tudinis bim erant circuliaurei.totũ lignuʒ

penetrãtes.et ꝑeos vectes delignis ſethim

Aibꝛi Exo

tait dñs ad en. Gume pᷣmitias

bugs elus agebantur.

deaurati mittebantur. quibꝰ archa ferebat.
nec vnq; extrabebant᷑. In qua poſt poſita ⸗
teſtificatio.i.tabule in quibꝰ ſcriptuʒ erat te⸗

ſtamentum TCamen queqʒ ibirepoſita teſti
monia dici poſiunt. MDoſita eſt bi vꝛna au/
rea plena mannꝰin teſtiſicatõnem ꝙ panẽ
dediſſet eis de celo. Cabulein teſtiſicatõem

qylegem naturalenſopitam in coꝛdibꝰ ſu⸗

ſcitauerat i ſcripto. Airga aaron inteſtimo

nium ꝙ omis poteſtas a dño deo eſt. Deu

tronominũ in teſtimoniũ pacti ꝙ dixerant
omia quecuqʒ dixerit nobis dñs faciemus.
Ob h dicta eſt archa teſtamẽti vel teſtimo⸗

nij. Ob G enam tabernaculum teſtimonij

dictum eſt.et ideo etiam quia cauſe pꝛe foꝛi
Se Pꝛopiciatoꝛio et cherubin
— (Capitulum. XI. VII.

Actum eſt etiam

uper arcbam pꝛopoſitoꝛuʒ aure
um. ideſt. tabula aurea eiuſoẽ lõ⸗

Egitudinis etlatitudinis. cuius ⁊ aꝛcba vtar
cham tegere ſufficeret. De ſpiſſitudine eius

non legitur. Hoc idem dicebatur oꝛaculuz.
quia dũs de loco illo reſpõſa dabat. Reſpõ
ſum autem diuinũ oꝛaculum ðꝛ.qꝛ oꝛãtibꝰ
datur.Dicebat etiam ꝓpiciatoꝛiũ.qͥa exide
loquens dñs ppiciabatplo.pvel qꝛ die ꝓpi⸗
ciatõis dicebant gliam dñi ſemꝑibi deſcen

dere. Ex vtraqʒ vero parte oꝛaculi.ſin duo:
bus angulis anterioꝛibus.poſiti ſunt duo
cherubin aurei et ꝓductiles.non.iſ.fuſiles.ſʒ
tuſionibꝰmalleoꝝ pducti.Sũt ãt vt dicitio

ſephꝰanimalia volatilia habentia figuram

que a nullo bominuuleſt inſpecta. Hec di⸗

xit moyſes ſe in ſede dei conſpexiſſe ſigurata
Cherub vnus alterũ

reſpiciebat. verſis ta Poſſuntetam dici

men pvultibuſ in pꝛso ad terram iuxta ar⸗
piciatoꝛium. duabꝰ cham poſiti. v. cubi⸗
quoqʒ alis expanſis tis alti vt intemplo
et mutuo ſe tangen ſalomonis actuʒ eſt
tibus velabant oꝛa⸗/ poſtea. niſi qibꝛi in
culum.alaſ expoſito duplum maioꝛes
extendebant. erant.

—

im habentẽ dugs cubitos longi⸗

cubituũ et ſemiſſem. ſpiſſitudinẽ vᷣotacet et ĩ
aurabis eam ex omi paſte auropuriſſimo.
Erat autẽ vt dicit ioſepbꝰ bec menſa prime

pelut delpbica.l.axpollinis.habẽs.iiij.pedes

q dicuntur eius altitudo.erantqʒ ex medie⸗
tate ptis inferioꝛis rotundi q̃ſitibia ⁊toꝛna⸗
tiles. ars ſuꝑioꝛ oꝑis quadꝛãguli quaſi
femur erat.in ſingulis po pedibꝰerat anulꝰ
aureꝰ.ſinuſqʒ erat in pede vbianulꝰ miſſus
erat.in anulis no vectes aurati.qbꝰ ferebat
menla. Erat aut labiũ in ea ꝑ circuitũ ſicutĩ
archa.et labio affixa erat aurea coꝛona alta
digitis quattuoꝛ.ita ꝙ medietas eꝰſuꝑmẽ⸗

ſam eminebat.ne ſuperpoſita caderẽt exea.

Alltera medietas inferiꝰpendebatad deco⸗/
rem. et erat coꝛona bec interraſilis id eſt.in⸗

terpolata celaturis et plano. Erãt ãt vtaiut
bebꝛei celature ille qt imagines regũ.et pꝛo⸗

phetice.tot ibi ſunt imagines facte.quot fu⸗

turi erant regeſ in bieruſalema dauid vſqʒ

ad ſedechiam. Tamen ioſephꝰ videtur velle
non fuiſſe in ea aliud labiũ niſi banc coꝛonã
interraſilem.i.reticulatã. Huic vo ſuꝑpoſi:
ta erat alia coꝛona minoꝛ iſto. Sed quanta

et quomodo ſuperpoſita et an plana vł in

terraſilis neſcimꝰ.tñ aureola vocatur. He⸗
bꝛei dicunt.et banc ꝓphetice additam ad pᷣ⸗

ſignandam diuiſione

(WDe menſa⸗ coꝛonis ¶ Ta. XLVIII
Cemaqʒz ait domi

Cponebantur ſu

ꝓer eam duodecim panes aʒimi ð
mila. mundi valde.et ponebãtur

nus. Facles menſam de lignis ſe⸗

tudinis.et in latitudie cubltũ.⁊ in altitudie

altrinſecꝰ ſeni.et ↄſtabant ſinguli de duabꝰ

decimis ephiquas
ioſephus duos aſſa
rios vocat. Et ſingu

lis ſuperponebatur
patena aurea.etſuꝑ

patenaʒz pugillꝰ thu⸗
ris. Joſephus dicit
phialas oureas ſuꝑ

poſitas plenas tbu
re. Hi diluclo ſabba
ti recẽtes et calidi im

ponebantur menſe.
et erãt ibi immoti vſ

qʒ ad ſabbatum ſe⸗

quens.tuncillis ſub
lans.⁊ toto thure in
cẽſo ſuper altare.no
ui cũ alio thure ſub

ſtituebantur. Sub

latos vero ſoli ſacer
dotes comedebant.

vnð ſacerdotales i·
cebantur. Vel etiam ideo vtait ioſepb

Epbus etbatus mẽ

ſure ſunt duoꝛũ.vel

ergo menſurabãtur
ephi pꝛouenientes
decimis binc vna. il⸗
linc altera. Vel deci⸗
mabatur epbus illa
que pꝛo dᷣcima daba
tur. Nel ſicut leuite
pꝛimo loco ommiuʒ
rerum accipiebant
decimas.ſic ſummi

ſacerdotes haruʒz de

cimationum accipi
ebant decimas. Joꝛ
te ergo de decima il

la ſecundaria fiebãt
panes illi trium mo

dioꝛum. De quolibzʒ
erpon poteſt.

regni in duo regna.
Juit eniz regnũ iſra⸗
bel populoſiꝰregno

Sicut ariel ezechie⸗/

us. de interraſili ex⸗
urgebat p aliquoð

iuda.ſed tamen mi⸗ interpoſitum. ſic ari

nus dignum.? ideo elinterpꝛetaturalta⸗

auꝛeola ſuperpoſita re dei.vel leo voꝛax.

erat.⁊ t mioꝛ.Mẽ gquia altaꝛe bolocau

ſa Bponebat i taber ſtoꝛum omnia poꝛa

naculo ad aquilonẽ bat.
nolonge abaditu.

.

¶ Bepanibepꝛopoſitõnis.

apitulum XL.X.

panes illos foꝛmarent ⁊ coquerent.et pone
rent in menſam et tollerent. ipſitamen poſt
q́ ſcilicet diuites facti ſunt non obſeruaue

quia dominus ncenemg teſ

runt hoc. Dicebantur etiam panes pꝛopo

ſitionis. quia pꝛopoſiti erant coꝛam domi

no in memoꝛiam ſempiternam. duodecim
tribuum ſilioꝛum iſrabel. Ael poꝛro poſiti
id eſt. lon go tempoꝛe poſiti.ſcilicet per totã

ebdomadam. vlineternum per ſucceſſionẽ

¶ Bevaſis libaminũ. ¶ Ta. L.

Mecepit ergo oo

minꝰ pꝛeparari ex auro puriſſimo

quatuoꝛ genera vaſoꝛũ adoſferen
Da libamina.et ab offerenubus ſacerdoti.a
lbando. id eſt. guſtãdo dicta. et a ſacerdoti
bꝰ oño/a libãdo/ idẽ. fundedo.⁊poni ea ſu⸗

hemn

atbe

ude⸗
fian
nole
vnde
bapt
nat
hebꝛ
ange
nihi
bull⸗
goſa
looet
cphna
o

(ſern

ſon
Go
wo⸗

ſich
vol
min
cture
lbin
Pm

eſ

cn
nchi
dedie

butone
Mori r
Unabir
nlentod
ncpnn
Vdee
Pporsla
madeba
cut leute
vonmuz
apebant
ſclummi
sharuzde
nan o
camn. ſo
dedeama
dornin ſcbi
imummo

Drqolh
aht

awchepbns.
lenn,
ntere
ſtonn oſ
nchene
naſin
Cum do
ncann
zunſhei
peion
ſacechone

6n
,

ma 6

per menſaʒ.ſ.acetabula.phialas.thuribula.

ciatbos.In bis vinũ q̃d debebat offerri pꝛe

uidebat ⁊ pᷣguſtabat. vtrũ dignuʒ elſet offer

ri an nõ. Sed qꝛ in coloꝛe ⁊ ſapoꝛe vinum di

noſcit. ð ꝙ p̃ᷣter aureas phiale vitree bi eꝛãt

vnde ꝛa phialin qd grece vuruʒ ðꝛ ſic voca⸗
banĩ.in imo anguſte.in ſuꝑioꝛiparte ample

in quibꝰcoloꝛ et ſapoꝛ poterat cognoſci qᷓs

bebꝛei ſcultellas dicüt. Tyati vo minoꝛes et
anguſtioꝛes erãt ⁊ aurei.cũ quibꝰfundebat
vinũ ſuꝑaltare ꝓ hoſtie libamẽto.Inthuri

bulis ꝗᷣ et moꝛtariola dicebãtur.tbus pꝛeco

gnoſcebat᷑ et offerebat᷑ ſimiliter eti acetabu⸗

lis acetũ. Sedð qꝛ nũq́ᷓ; aut raro occurrit de
oblatiõe aceti.qdam dicũt acceptabula vbi
ſcʒ pᷣuidebatur a ſacerdotbꝰ q debebantur
offerri.vtrü accepta idð ẽ.ydonea eſſentanñ.
Noſtea ſubdiuidũt acceptabula in tria.in

pbialas in quibꝰvinũ.et ihuribula in qᷣbus

tbus. et ſimilia.et granũ et ſal.et cyathos.in

quibꝰoleum. Sumebant eni ſacerdotes p?

de bis qꝗ offerenda erãt poꝛtiunculas.quas

in hmõi vaſis ponebant adpᷣguſtandũ qſi
libando de ſingulis.que libamia dixitmoy⸗
ſes offerenda. id eſtde offerendis ſumenda.

Ve gandelabꝛo aureo.
Capitulum. I. I.

ſuperueſtituʒ calamis aureis qᷣnqʒ genicu
latis ad modũ canne. Abiãt calamoꝝcapi
ta inter ſe iungebãtur.capita babebãt tumẽ
tia.⁊ inuicẽ ad modũ cyphi quẽcuſpam di⸗
cimꝰ.Jũ gebãtur ãt intſe tãq̃ʒ duo cypbiin
modũ nucis.⁊ exfundocuiuſqʒciphi pꝛoce
debãt floꝛes recurui q̃ lilia.et in ipo fundo
inter ciphum et lilia erat ſperula volubilis
ſicut in capitibꝰcathedꝛaru ſubſunt ſperule
voluł:les.et ita cum in baſtili eſſent.p.cala⸗
mi.in bunc modũ copulati.iiij.erant ibi iũ⸗

ſibi iunctos.et ſperulas ſimul et lilia.⁊ Beſt

qd moyſes dicitin baſtili quattuoꝛfuiſſe ci⸗

pbos in modũ nucis. Cñ bebꝛeꝰnon dicit
apbos.ſed nigellatas rotũditates.ſ.nigello
diſtinctas. Ex boc haſtili pꝛocedebant tria
bꝛachia ex lateribꝰ binc tria inde ferrea.qᷓꝝ
vnũquodqʒſuꝑʒ eſtitũ erat calamis aure⸗
isad modũ baſtilis.⁊ in iũcturis coibãt ca⸗
pita calamoꝝ q̃i cigpiin modum nucis cuʒ
ſperulis et lilijs. Et qꝛin vnoquoqʒ q̃ttuoꝛ
cipbos dicit moyſes fuiſſe. videt vnuquod⸗
qʒ quattuoꝛ calamos babuiſſe. AUidetur tñ
quibuſoaʒ nõ ſperulas fuiſſe in füdo ciphbo
rũ vt dictũ eſt. ſed in mediaplanicie cuiuſqʒ
calami ſperulaʒ nvolubile ſuppoſitam. Sic
erat condelabꝛũ ex ferro calamis aureis ſu⸗
perinducto factũ ſi fuſile fuit.ſi vero ducn⸗
le ſumpliciter ex auro fuit. et malleis mirabi⸗
li artificio in hancfoꝛmã pꝛoductũ Erat aũt
vt dicit ioſephꝰ.ex. lxx.ꝑtibꝰcõpoſitũ.in vna
baſe erectũ.ſic in haſtili et bꝛachijs erãt cala
mi.xxix.non integri.ſed ex duabꝰptibꝰ ime
dio vbi partes iungebantur erat ſperula ſu
perpoſita.ne iunctura videretur et putaret
calamus vnꝰ.et ita erant calamixxix.cuʒ to
tidem ſperulis. lvuj. qnqʒ partes in baſi. vij.
lampadũ ſedes. Quocunqʒ vero modo fa⸗
ctuʒ fuerit in ſummo.vij.babebat capita eq̃
lia.ſuper que ponebantuꝛ.vij.lucerne auꝛee
Inſuſoꝛia.etiam ſeptem exauro erant.qui
bus oleum lucernis infundebatur. Erant⸗
qʒibi foꝛcipes dictiemunctoꝛia ex auroad
emungenda vel extinguendalicinia. Etiam
vaſcula exauro erant adextinguendum in
aqua que emungebantur.netetrũ reddeꝛẽt
odoꝛem.dicta extinctoꝛia. Omne pondus

eius cum vaſis ſuis babuit talentum auri

adpondus ſanctuarij tria enim babebatta
lenta.minus.łlibꝛarum.quod erat inſtitoꝝ
mediũ.xx.quoderat ciuium.maximũ.cxx.

qWuod erat ſanctuarij. Camen ioſepbus diẽ

ipᷣum babuiſſe.c.mnas.quas bebꝛei citares
dicũt. Seca lingua interpꝛetatum talentum
nuncupatur. Noſitum aũt erat ad auſtrũ

contra menſam non recte quidem. ſed obli
un.erant que.

¶ Bep ietibus tabernaculi
MMW Wuitnum. Lll.

Hecepit quoqʒ
dñs fierni tabernaculũ in bũcmo
dui.Cabernaculũ eratdomꝰ deo
Dicata qᷓdꝛata ⁊ oblonga.iibꝰ? clauſa parie⸗
tibꝰ. qquilonari meridiano.occidẽtali. iber
patebat introitꝰab oꝛicte. vt ſole oꝛiente ra⸗
dijs eiꝰ illuſtraret. Longitudo e? erat xxx. cu

bitoꝝ. latitudo decẽ. altitudo decẽ. In latere
meridiano erãt tabule delignis ſeihim ſtã⸗
tes.xx.quarũ vnaqueqʒi lõgitudie babebat
cubitos.xi ſpiſſitudine digitos q̃ttuoꝛ.i latitꝰ

tudine cubitü ſemiſſem. Jũ gebãt᷑ autẽ ſibi
mutuo incraſtꝛate.ne rimula eſſʒibi aut pla
nicies parietis ĩi equalis.⁊ erãt inaurate ex
vtraqʒ ꝑte. Suꝑpoſite vpᷣo ſingule duabus

balſibꝰ argẽteis ꝑfoꝛatiſ.in quaꝝfoꝛamibuſ
cardines aurei imittebãt.in vtroqʒ angulo

tabule eminẽtes ſiẽ in ſcrinijs fieri ſolet. ¶Cñ
auguſtinꝰ videt velle ꝙ vna baſis ellzſub ta
bula.et altera ſupꝛa pꝛo epiſtilio.ſʒ lrã cõtra
eſt q dicit. ꝙbine baſes ſingulis tabulis per
duos angulos ſũmitebant᷑. Atrũ ãt tabule
ſuſpenſa a terra ſuꝑbaſes.an interbaſes ad
terrã ptingerẽt nõ legit᷑. Eodẽ ſcemate factꝰ
erat paries aquilonaris. Adoccidenteʒz vo
erant.vij. tabule poĩa ſimiles alijs.⁊ eodem

modo ſtantes in baſibꝰ. Sed cũ nõ iplerẽt
nili.ix. cubitos.dimidiꝰcubitꝰex ptraqʒpar⸗

te vacuus patebat. et ideo tabula vno cubi⸗

to lata ſecta ẽ ꝑ mediũ et facteſũt duetabule

ſemicubitales.q̃ vtrinqʒ apoſite parieteʒ oc

cidetis alijs duobꝰcõpaginauerũt.q etam
ſingule duabꝰbaſibꝰ imittebãt. Ne vo vẽto
rũ im pulſu.vel qualibet alia cauſa parieteſ

cuterẽtur.ſingule tabule habebãt anulos
aureosꝑoꝛdinẽ velut quibuſoã radicibus
ↄfixos.ꝑ qs vectes ꝑ trãſuerſũ parietis im:
miſſi tabulata firmiter ↄtinebãt. Exrant aũt
vectes de lignis ſetbim inaurati ſinguliqn⸗
qʒ cubitoꝝ.imittebaturqʒ caput vniꝰpecuis
in caput alteriꝰin modũ cocci.vt ex pluribꝰ
ſic inexis qꝛ vnꝰ pectis imenſe longitudinis
videret. ſicut in baculo cambuce põtiſicalis
eburneo fieriſolet. Hocſane planũ eſſet.niſi
dñs addidilſſz ꝙ. v. vectes eſſent in latere ad

aquilonẽ.⁊totidem ad auſtꝛij.⁊totidem ad

occidentẽ.qdðᷣ minꝰcõgruũ videt᷑. Cũ eĩqui
libet vectis.v.eꝛat cubitoꝝ.v. ptenſi in latere
vno xxv.cubitos tantũ ↄtingebãt. Itaqʒ. v.
cubiti iliꝰlateris remanebãt intacti.in occi
dentali vᷣo latere duo tantũ ſuſficiebãt Süt
q̃ dicũt detribꝰvectibꝰſuꝑfluis.vnũ ſuꝑad⸗
ditü. pv. vectibꝰ in latere ſeptentrionali.⁊ aliu
in auſtrali. et ſic qdᷣillis deerat adimpletuʒ.
Tertiũ ſectũ dicũt in duos qui poſiti erant
in duob? angulis parietum.vt recuruati iü
cturas anguloꝛũ colligarent ſicut iuncture
anguloꝝ in ſcrinijs ſtrapis ligaꝛ ſolẽt. Sed
hoc ex lrã conici nõ poteſt. Quia ergo in lit
tera eſt. v. vectes imitti ꝑ tabulas medias a
ſummo vſqʒ ad ſummũu.de altitudine parie
tis itelligi poteſt. Erat auũt iuxta ſummita⸗
tem parietis ſupꝛemã vnꝰ oꝛdo vectium ex
tenſus in longũ ꝑ totum parietẽ.⁊ iuxta ſũ⸗

mitatẽ inferioꝛem alius oꝛdo in eů=demmo

dũ. et in media planieie tres oꝛdines.vt di

ctum eſt. v.vectes fuiſle in vno latere ponuſ
ad numerũ oꝛdinũ q́; vectiũ referat. Erant

aũt in vnaquaqʒ tat

bula qnqʒ anuli.⁊in

quolibet duoꝝ pari⸗
etũ vectes.xxx.qa.v.
oꝛdinuz quilibet. pvj.
vectes babebat. i la⸗
tere occidentalix. ve
ctes bini ꝑ ſingulos

ex vna pte. ſimiliteꝛ

altera tabula erat in
clſa et cauata ex alte⸗

ra parte.in fronte ve

ro piungebantur

Vna tabula erat ĩci⸗
ſa et cauata in frõte

oꝛdines. Süt qui di

cunt nõ oẽs vectes eiuſoem qntitatis kunſſe

ſed quilibet vectiũ v. qui eꝛant in magmis la
teribꝰ. erant. vj. cubitoꝝeet ita. v. lufficiebant
ad otinendü. xxx. cubitos.⁊.v.vectes qͥ adoc

cidentem erant ſinguli duoꝝ cubitoꝝerant

Sedioſephusloquens de bis vectibus ait

vnoquoqʒ habente magnitudinẽ cubitoꝛũ
uin . . —
Be diſtincto tabernaculi et vtro

3 velo. CTap. I. III.

iſtinctum erat in duas ꝑtes. No
ſterioꝛ pars ad occidentem x.cubi⸗
tis pꝛotendebatur. etita quadꝛa erat in lon⸗
gum.ſet in latum.et in altum x.cubuoꝛum.

Abernaculũ hoc

Heparo
veſanan
Anteno⸗
debatur⸗
dicebotr
Peſpeen
ciqnn⸗
lipkhne
tnrds
teume
inmeoo⸗
benurore
Genrmed
ſeubuhe
lraſeun
Gorp⸗
wocolr
doeemcu
linoid
Red
ern
obe
Mert
faor
wol
otn
Prue
Poer
lugen
ſuntt
peliyj/
un
gliſub⸗
guidic
ghlũt
nehgo⸗
apolig
curgrun
tate e
bid
teranti
ſoemas,
olünee
babenten
duopece
Prrereip
Pneriine.

iin⸗
rhinkene
hn
tachnoc
farbit i⸗
swüſuped
nonalagli
tadimplen
Rpoſtnerane
Precuruanii
cur iunenne
aſolet Se
Macrgointt
s medias
twoinepane
raſummta;
oecnumer
üaipaſa⸗
wüdeno⸗
5CDns
wolurrepotll
müſfeniEn

vahcrnti
ran in fͤre
preſimiee
tabwacrs
acauntacradre
renmfroneene

zmgenn

mipnmefle.
unenmgl

nauluftutont

inneuuſher

Tib

Hec pars oditũ dicebatur vel ſanctũ ſancti.
nel ſanctuariũſanctuanij.vel ſanctaſanctoꝝ.
Anterioꝛ pars ad oꝛientẽ xx. cubitis pꝛoten

debatur.q communis erat ſacerdotibꝰ.et

dicebatur ſanctũ vel ſãcta.vel ſanctuarium.
Neſpectu bꝰpoſterioꝛ dicebatur ſanctũſan
cti. qualſi cõſecutiuũ ſanct.vt ð ſeculũſecu-
li.vł ſanctũſancti.ideſt.ſanctius ſancto.vt di

citur dñs dominoꝝ.vel rexregum. Adal⸗

terutras vero partes ſeparãdas polite erãt

in medio quattuoꝛ columne de lignis ſetbiʒ
deaurate.capita babentes aurea ⁊ baſes ar⸗

genteas Tamen ioſephꝰdicit quattuoꝛ fuiſ
ſe tabulas ad modum aliaꝑoperatal.equa
liter a ſeinnicem diſtantes. inter quas tres

anguſti patebant ingreſſus. Super capita

vero columnarũ ſuꝑpoſin erant duo vectel

decem cubitoꝛũ.a pariete in parietem pten
ſi.in quibꝰper circulos gaureos ĩmiſſum de/
pendebat velum.ante quattuoꝛ columnas

extenſum. quadꝛum in omni parte ſcʒ deceʒ

cubitox.yt ex omm parte phiberet aſpectuʒ

interioꝝ. Erat auteʒ pelum factum debyſſo
retoꝛta.quodeſt genuslini candidiſſimi et
molliſſimi.et de iacincto etpurpura ⁊ cocco

bis tincto.ideſt. filis ſericis. iacinctini pur

purei ⁊ coccinei coloꝛis.opereplumario cõ

poſitumd eſt. opeꝛe acu picto. luma eni
lingua quadaʒ acus ð.ſc; egiptioꝝ. quoꝛuʒ

ſunt diuerle lingue ſicut grecoꝛũ. Hoc gen⸗
veli vulgo biſtratum ð. quaſibis ſtratum.
Nꝛumo eni fit tela cui cuzacu opeꝛe manu⸗
ali ſubſternunt diuerſe picturationes. Süt
qui dicunt opus plumaꝛum.a ſimilitudine

auiñ.quibus ſuperaddita eſt plumaruʒ va

rietas. Idem opus dicitur etiam polimitũ.
a poli quodeſt multum. pꝛo multitudie pi⸗
cturarum. Erat aũt hoc velu pulcbꝛa parie⸗
tate Ntextum. ex vniuerſis vt ait ioſephꝰflo⸗
ribꝰ.qs gignit bumꝰ.⁊ alijs picturis q̃s po
terant interſerere pictoꝛes pᷣter animalium
foꝛmas.In ingreſſu verotabernaculi qᷣnqʒ;
colune erãt ðᷣlignis ſethim deaurate capita
babentes aurea Baſes voeneas.ſupquas
duo vectes. vel vnꝰdecẽ cubitoꝝ ptẽdebata
pariete i parietẽ.ꝗn vtroqʒ; capite ſui vtriqʒ

parieti inſertꝰad modũ trabis in domo. aq

dependebat aliud velum per circulos aure
os inſertuʒ ad modũ pꝛioꝛis operatũ. Sed
ſm ioſepbum vſqʒ ad medietatem colũnaꝝ
dependebat.tegens eas per quinqʒ cubitoſ
reliqui quinqʒ vſqʒ adᷣterram ad ingreſſuʒ
ſacerdotum patebunt. Super boc vero diẽ
aliam coꝛtinam laneaʒ ſuperpoſitam vſqʒ
adterram pꝑtingentem.ſunibus peꝛanulos
eam ducentibuset retrabentibus.pvt in die⸗
bus feſtis reducta pꝛeberet aſpectum taber
naculi.In alijs diebus ſuperducta pꝛobibe
ret aſpectum.pꝛecipue cũ nubilũ videretur.
Cextus enim foꝛtis erat et facile laboꝛeʒ ſu⸗
ſtinebat.et in ingreſſu templi ſalomonis.ſi⸗
milem dicit fuiſſe alpenſam. Erat enim inte
rioꝛi ſanctuario arcba federis cũ bis q in ea
repoſita diximꝰ.a cũ bis ꝗ erãt ei ſuꝑpoſita
In anterioꝛi vo cãdelabꝛũ ad auſtꝛũ.menſa
ad aquilonẽ. In medio ãt velü nõ longe ab
aditu altare aureũ.qðᷣ etiam ioſepbus thu⸗
ribulũ aureũ vocat.de quo poſt dicemus.

Be coꝛtinis et ſago.
ap. L.I III.

Ectü tabernaculi

non concameratũ.ideſt recurruuʒ
ſicut in eccleſijſ.ſed planũ ad modu
paleſtine fuit quattuoꝛ opeꝛimentis aptatũ
Nꝛimum operimentum fuit coꝛtine x.que
etiam vela vel tentoꝛia vel quandoqʒtaber⸗
naculum vocantur.que erant facte de quat
tuoꝛ pꝛedictis coloꝛibus opere plumario.
Yongitudocoꝛtine vnius eꝛat xxvuij. cubito
rum.latitudo quattuoꝛ.quarum qnqʒmu⸗
tuo ſibi iungebantur.et quinqʒ ſimiliter. pt
quaſi due coꝛtine ex quibus ſibi comunctis
redderentur. Jungebantur autem anſulis
lacictinis.que in vnoquoqʒ latere coꝛtina⸗
rum diſpoſite. altera contra elteram venie⸗
bant. et bineanulo aureo colligabantur.
ſicut ad oꝛnatum colli ſibule argentee vel
auree.vtramqʒ oꝛam capitij ſolent colliga⸗
re. Dicittamen Joſephbus anulis aureis ⁊
vncinis eas fuiſſe iunctas Secundum ope
rimentum erant ſaga cilicina.queet nela vł
capillatia quandoqʒ vocantur.que de pilis

capꝛarũ quos capillos quandoqʒ dicimus
ad differennã lane ouium facta erant.ð qui
bus et cilicia ſiunt Unde et illa ſaga alicina
dicta ſũt.q ꝓaſperitate ſaga dicebant.vnde

et quoſoaʒ pannos
aſperos ſagias dici⸗
mus. Aelfoꝛte ex q;
dꝛatura laga detã ſt.
Anð et militare pal
lium a gallis inuen⸗
tum quia quadꝛum

uo dicũt vti regel
frãtoꝛũ cum pᷣmum

*coꝛonãt. Quadꝛatũ

eſt. iũgit ad collü. et
caret omni ſutura

Biſtoꝛig.

gna latera taberna
culi vſqʒ in medium
aperture trabebant

ibiqʒ mutuo iunge⸗

bantur.a ſimiliter in

latere occidentis. Et

ita ex omni parte ta⸗
bernaculũ eꝛat tectũ
coꝛtinis.vnotantuz
cubito circa terram

ex ommiparte nõ ve

ribus reſpectu longi
tudinis tabernaculi
erat tantuʒ qnqʒ cu⸗
bitis. led reſpectu la:
titudinis erat nouez
cubitis.ideoqʒ con⸗
tingebat qð cum iũ⸗
ctis cub. binc inde
venientibꝰ.etiã i bis
duabꝰ? paꝛtibus occi
dentali.ſ.et oꝛientali.

erat ſa gum dictum eſt. Quodtamẽ exaſpe
ro fiebat pannocontra aeris intẽperiem.et

potuit dici ſagum.Erant aũt ſaga bec xj.lõ
gitudo ſagi vniꝰ habebat cubitos xxx.latitu
do quattuoꝛ. et erant.v.ſibi mutuo iuncta.
vt quaſi vnũ ſa gum facerent.et alia.vj.qua⸗
ſi in vnum ſagum iuncta. IJungebant᷑ auteʒ
anulis aureis inſertis anſulis cõtra ſe veni⸗
entibus. Utrum aũtſingulecoꝛtinevł ſaga

ſibi inuicem ita copularentur.an.vj. coꝛtine
ſibi conſute filo inſeparabiliter in vnaʒ coꝛ⸗

tinam iuncte erant.et alie.v.ſimiliter.et ad te

gendum tabernaculũ bee due magne coꝛti

ne tantum anulis et anſulis iungerentur.
non elucet. ..ùZẽ
¶ Be modo tegendi ſecũdũ bedã.

uomõ ueꝛo ex his
tegebatur tabernaculũ videamus

pus. Scdm Bedã ptendebantur
decem coꝛtine ſibicopulate ꝑ tranluerſum

ſcʒ tabernaculitotum operientes taberna⸗
culum. Et deſcendentes platera nnocubito
diſtabant ex omm partea terra. Et qa ſimul

iuncte xl. cubitos implebant.longitudinem
tabernacki qᷓ erat xxx. cubitoꝝtegebãt. Et. v.
cubiti dependebant
iuxta latus occiden⸗
tale. alijqnqztantuʒ

Mota qait quinqʒ
cub. de. in. Mon ideo

deſcendebãt añ apeꝛ

turã que erat ad oꝛ

entem. Tamen nein
compoſite penderẽt
paobiqʒ coꝛtine trãſ
greoentes duo wma

B dicit qͥn ꝑtotã par
tem occidentalem ſi⸗
mul et oꝛientalẽ ðpẽ
derent qnqʒ cubiti.ſʒ
qꝛ illa pars coꝛtine

q dðpendebat in late⸗

totum tabernaculũ.
pꝛeter vnum cub.te⸗
gere tu T.

lato. Supꝑponeban
tuꝛ ſaga ſimiliter peꝛ
tranſuerſum. ſed qa
erant. xxx. cubitoꝝ ꝑ
latera deſcendebant vſqʒ adterram etita cu
bitum coꝛtinis non velatum ipᷣa velabant.
Sed quia ex tranſuerſo.xluij.cubitos babe
bant. cum elſent.xj. ſimul iuncta.⁊ vnüquod
qʒ erat quattuoꝛ cubitoꝝ.longuudinem ta⸗

bernaculi. xxx cubitis tegebant. quattuoꝛ

decim qui ſuꝑerant.vij.deſcendebant adoc
cidentem.et.vij. ad oꝛientem. Martes voſa
goꝛum que ſupeꝛant pendentia iuxta late:ꝛa
duo magna vſqʒ adterram ex vtraqʒ parte
reducebanturadtegendum introitu oꝛien
talem. Sed qꝛ. vij. cubiti ex vtraqʒ parte ve
niebant.in ſpacio vero introitusdecem tan
tũ erãt.ſuperſuebatur ſagum ſago. Ael foꝛ
te in ſummitate cuiuſqʒ duo cubiti retro pli
cati conſuebantur inſtar oꝛarum veſtimen
ti. et tunc ex equo venientia ſaga de lateribꝰ
in medio introitus copulabanĩ in eodeʒlo
coin quo et coꝛtine.et ſimiliter in latere occi

dentis. Oꝛopter buiuſmodi ſuperſuturaʒ.

pel replicationem ſagoꝛum dicit Beda pꝛi
mo dixiſe dominũ moyſ ſextum lagum in
fronte tecti duplices.ideſt.dimidium ſaguʒ
quod excedit coꝛtinas in introitu ſuperſues
pvel replicabis. Et poſt planius addidit. qdᷣ
ſupeſt in ſagisid eſt.vnũ ſagũ qdᷣ amplius
eſt ex medietateeꝰ operies poſterioꝛa taber
naculi.id eſt. latus occidentis Duplicaban
tuꝛ aũt ita vt impetũ ventoꝝpoſſent ſuſtine
re.⁊ ſᷣm hãc diſpoſitiõem tabernaculũ exoĩ
parte tegebat ſagis vſqʒ ad terrã.et nil exeo

pidebat et tentoꝛium quod erat in introitu

Goſfimt
huttabern⸗
conimen
Cconturv⸗

dalipn
fetoti tab
labenon
äpecor
nlteden
ſiaepoon
ſchͤrcon
riivbe
(Ms
aͤdaur
lcesßt
hoerrm
Mon
at ucc
raaſoutor
ötee
(cnnn
èM
berngat

textig erg
caisqſa
ledchit
kcilga
duerntſt
nia up⸗
tiinbꝛrn
t loſepb
ſenteg na⸗
ſenegee

Korlongi
ehemani,
Nnzenen
Drebeang
crarneng
6 Deoggehn
uegcunß
b bencrze
nnbe gtibs
pannbusoen
letonennt.
tabernacnli
rnumcubte
1.

anndicn
NeNd.
lbeo utr
nonamic
Cban darnn
Mndehm
m. Pꝛrrsine
Nntalurolen
narrvzbe
niurolrü oen
veraqzparte
ensdein
wado. Vn
Mochdtinenn
fomrumbeſmm
talagaNht
gubminac⸗
nlumpbrmran
no wou
mN e
ſilembgn

mnvunhg, .
nmornenD

õ
ibgicden

apann
erwlni
abemmhen
oemimn io
en N

=
—

⁊coꝛtinas vt ſubintrarent.vel ſi in medio iũ
gebantur vncinis et anulis.adintroitũ eoꝝ
diſſoluebantur

Joſephus aliter. Ca. LVI

Mia eſt ioſephi Oi
„ ſpoſitio cin ↄſentit ongenes.⁊ vide
tur pbabilioꝛ Zlit eni decẽ coꝛtinas
ſibi mutuo iũctas.vt dictũ ẽ a frõte taberna
culi ſuꝑintroitũ extendi ꝑtrãſuerſũ.et tege⸗
re totũ tabernaculũ.et deſcendᷣeiuxtalatus
occidẽtis vſqʒ ad terraʒ. Introitũ vᷣo ñ tegi
aliq̃ ꝑte coꝛtinarũ.cũ ꝓpꝛiũ velũ baberʒ. Si⸗

milit ⁊ de ſagis totũ dicitoperiri tabeꝛnacu
lũ.excepto ĩtroitu. Sʒ qꝛ duo cubitiſagoꝛuʒ
