ait regina que ſedebat iuxta regem. Quan⸗/
do reuerteril.Et conſtituit ei tempus reuer
tendi. Hec fuit hecregina beſter vt quidam
tradiderunt. Mec in diebꝰeſoꝛe biſtoꝛia illa
occurrit.Non eniʒ eſdꝛas in volumine ſuo
ſiluiſſet. Et dedit rex neemie epłlam ad pᷣnci

es trans flumen. In qua mandauerat de
bonoꝛe exbibẽdo neemie tãqᷓ; duci.⁊ legato
milſo a latere eiꝰ.et de ĩpendijs vꝛbil reediſi
ediſicauit populꝰꝑ vicos et ciuitates vnuſ⸗

cande. Et miſit cum eo pᷣncipes militum. et

equites.ettranſitum faciens faciens ꝑbabi

loniam.multos de fulijs captiuitatis ſecum
reduxit et venitin irtm.xxv.ãno regis artar
xerſis ſᷣm ioſepbũ-.Poꝛro in bieruſalẽ ſum/
mus erat ſacerdos heliſaphat filiꝰbeliachiʒ
Et ſiluit neemias tribꝰ diebus.et nocte con

ſurgens cum paucis circuibat ruinas mu
ron.conſideꝛans qua ́MddU
liter reedifſicari poſ· Abbac reedificatõe

ſent. QNuarto die lo intelligenda eſt com
cutꝰ eſt neemias ad putatio annoꝝ que
multitudinẽ. VUeni innuitur in ꝓpbetia
te reedificemus mu danieliſſupꝛa.vuij. vi
ros bieruſalem ⁊ nõ ſione. Scito ergoet

ſimus pltra ĩ oſpꝛso: animaduerte.

bꝛium gentibꝰ. Ma

nus eni dei nobiſcum eſt. et verba regiſ que

locutꝰ eſt mihbi.
¶ Be reedificatione hieruſalem.

ſurrexerunt ſa/
cerdotes et edificauerunt poꝛtam
gregis. Alia tranſlatio babet edi⸗
ficauerunt poꝛtaʒ et pꝛobaticã piſcinã. Hec

eſt poꝛta iuxta templũ ꝑ quam inducebant

greges ad offerẽdu. Hec alibiturris gregis

ðꝛ. Fuit aũt altera turris gregiſ in via beible
em. vbi iacob pauit pecoꝛa lua ⁊ paſtoꝛeſl vi

gilantes ſuꝑ gregem ſuũ viderũt muliuudi

neʒ militie celeſtis. Secũdo.ſilijaſanaa edi

ficauerũt poꝛtam piſcium.et ſtatuerũt val⸗
uas eiꝰ⁊ ſeras et vectes.Hec reſpicit ioſpen
et diapolim per quam inferebatur copia pi
ſcium. Hec ſᷣm ioſephbũ poſtea dicta ẽ poꝛta

dauid. Certio edificauerũt poꝛtam veteꝛem
pigmentarij et aurifices. Neſtigia eni iſtiuſ
erant a diebus iebuſeoꝛuʒ et melchiſedech.
Muarto poꝛtam vallis.que ſcʒ in valleʒ du⸗

cebat ioſaphat.edificauert filij zʒa yloe. Qui

to edificauit poꝛtã ſterquilinij micbeas pᷣn

ceps vici betbacarem. ſder banc poꝛtaʒ ſoꝛ

des ciuitatis effluebant inundantibus flu:

uijs in toꝛrentem cedꝛon. Sexto ediſicauit
poꝛtam fontis pᷣnceps pagi maſpba.et mu⸗
ros piſcine ſyloe. Muros aũt inter poꝛtas

quiſqʒ ſᷣm poſſibilitatẽ ſuã. Nec te moueat

ſi alia noĩa poꝛtarum inuenias.quefoꝛtein
interioꝛi muro facte ſunt. cum alique de pᷣdi
ctis alia poſtea ſoꝛtite ſint vocabula. Ham

poꝛta negociatoꝝ ſoꝛte poꝛta eſt gꝛegis.in qꝗᷓ
negociatoꝛes eꝛgaſteria ſua poſuerat ob tẽ

pli viciniã. Sʒ ⁊ poꝛta iudiciaria potiit eſſe

poꝛta vetꝰ.qᷓ in frõte ciuitatis poꝛ eminebat

oꝛta vero aquarũ potuit elſe poꝛta fõtis

Poꝛta vero equoꝝnon ſuit poꝛta citani

ſed ſtatuta erat ante atria tẽpli. vſqʒ ad quã

aſcendere in equiſ licitũ erat.MHoꝛro neemi

as cum ſeruis ſuis inſtabat opern nec ſom⸗
no ac cibo ſuauiter vtebatur. ſed ſub necelſu

4/

piſtoxa libai

tate. Et cõſummatũ eſt opus ꝑ ãnos duos
et quattuoꝛ menſes.licet in multa anguſtia
et plurimis impedimẽus. Oꝛimo eni finu
time natioes in manu foꝛti aggrediebãtur
eos. Neemias vero mediã ꝑtem ꝓpli arma
tam ſtatuit extra ciuitatem vt ſuſtinerẽtim

petus aggredientiũ. Altera vero media ps

ediſicabat. vna manu ponentes lapidem. al
tera gladium tenentes. Moꝛroſecundũ in
teruemit impedimentũ. James eni oꝛta ẽ in
terra.et obligauit ſe populꝰdebito ſub vſu⸗

ris.ſed et agros et vineas et oliueta vẽdere
compullſi ſunt. tandem etiam ſilios et filias

Venundare in ſeruos et ancillas. Et conuo

cata multitudine compulit neemias diui:

tes et magiſtratus remittere pſuras.⁊ reſti

tuere vineas.et ſeruos. et agros.qᷓs emerãt.

et excutiens ſinuʒ ſuum dixit. Sic excutiat

deus omnẽ virum. quinõ compleuerit ver⸗
bum boc. Et dirit vmuerſa multitudo amẽ

Ipße quoqʒ annonas q reg debebantur cõ⸗

donaut. Qui cum dux miſſus eſſet a rege
tñ anonas q ducibꝰ debebãt᷑ nõ comedit.a

pma die qua egreſſus eſta rege. vlqʒ duz re⸗

dijt ad eum. Pꝛetereo tertiuz hbabuit impe⸗

dimentum ꝙ pᷣncipes trans flumen q inui

debant ei coꝛruperunt muneribꝰ qſdam ſe

rebant rumoꝛibꝰ. pt ſic ab opere ceſſarẽt di /·
centes. Multi cõiurauerũt aduerſuʒ te. va⸗
de et abſcondere ab eis. Rurſumqʒ aiebãt.
Belatum eſt ad regem ꝙ velis rebellare. et.
facere te regezin iudea.Holi exaſperare do
Lunqʒ; multa fingerent in hbüuc

minũ tuum.

nioꝝq erant in bieruſalẽ. vt eum moꝛtitra⸗
derent. Nuod cum nequirent.varijs eũñ ter

modũ non pꝛeualuerũt.qꝛ manus dñierat

cum eo.

S p Ncar⸗

(Capitulũ. VIII.
ſtqua aũt eoiſi/

in irhn. pcepit neemias vt claude⸗

rent᷑ poꝛte ante ſolis occaſum. nec aperirent
ante caloꝛẽ ſolis. Cũqʒ imineret mẽlis ſeptii

mus q feretotꝰapud eos ſolẽnis eſt. conue

nerũt in irtin q̃ vir vnꝰ. Et accepit neemial

lem edidit oꝛationẽ.

ẽ murꝰ.qꝛ rari erãt babitãtes

ꝙ nõ babebãt ignẽ de ſublimi tradituqʒ eſt

eia ſenioꝛibꝰieremias in diebꝰ captinita

tis abſcõderat ſtipites altaris et pꝛunas in
inferioꝛibꝰterre in valle ioſaphat. Cunqʒ ve
niſſent ad locũ.eruderauerũt puteũ et inue
nerunt ſtipites et pꝛunas etaquã craſſam.

⁊tollentes ea ſuꝑ ſtruem lignoꝝ. et boſtias
Qerant ſuꝑ altare piecerunt.et erupit ignis.
Et oſpellauit neemiaſbuũc diẽ nephar qðin
terptat purificatio.Zllij dicũt nepbi. Et oꝛa
bant ſacerdotes.iona UV
tba incboante. et ce Mota qꝛ ̊ q h̊ dia
mus magis factum
ẽſub neemia.ſcilicet

teris reſpondentibꝰ
Neemias qʒ ſpecia
oꝛabant lacerdotes

rie pꝛoſecutio.ſed tantũ epła quedaʒ miſſa

a iuda et lenioꝛibꝰad alios iudeos diſpſos

tontũ a iuda illiſ diſperſis.⁊ B factũ notiſica

tur. et feſtiuitas nouiter inſtituta celebꝛãda

mandat᷑.nõ pᷣncipalicenarrat᷑.
De obſexruatic
(LCapitulum. ,MNX.

MDxꝛo pma die ſce

libꝛũ legis.et legeret coꝛã plo. Ste⸗

ſecus quã erãt luteres:et legit de mane vſaʒ
ad mediũ diẽ. Leuite vo duodecim ſilentiuz

faciebant in ſplo. Febatãt oĩs ſplus. dixit
ad eos eſoꝛas. Molite ptriſtari.qꝛ ſcũs dieſ

dñt eſt. ſz ite comedite pinguia. ꝛbibite mul
ſum.et date partes eis qͥ no pᷣparauerũt ſibi
Cũqʒ rediſſent in diẽ ſecundũ inuenerũt in
lege pᷣceptũ eẽ a dño.vt babitent filij iſrabel
in tabernaculis mẽſe ſeptima in die ſolenni.
Et mandante eſoꝛa egreſſi ſũt. et tulerũt frõ
des oliue et ligni pulcerrimi mirti ⁊ palma
ru.et fecerũt ſibi tabernacula in atrijs et do

—

ionatha inchoãte. c
R.eccleſia in quadaʒ epła in qdam die ieiu
nij dicit factũ tpe machabeoꝝ intitulãs epi/
ſtolã. lectõ libꝛi macbabeoꝝq ſuerũt longe
poſt neemiã et ita videt ꝙ B ðꝛ otrariuz eſſe
eccleſie. Soluetergo ſic. qꝛ cũ ſecund?ꝰ liber
macbabeoꝝ de q̊ ſumit illa epla. nõ ſit biſto

atione tabernaculox.

nopbegiaꝑdixeꝛũt eſdꝛe vtafferret

itqʒ eſdꝛas ſuꝑ gradũ ligneũ quẽfeceratad
Noquendu iuxta poꝛta aquaꝝ.i.poꝛta atrij.

matbyſuen

rantadicb ſoi⸗
deigcteliſot
Dienroocnus.
ntunſemmentenl
ſcipmmuicole
loucafch

Appuano Die

amnrin legeamo⸗
turaceſamden
Angennserium

iheſtini generni.

* è
ä

ſobſoboieer
Cpenneserouenen!
Gengonter ndee
ſelermnatapſtern
bun Aſicbanrpre⸗
nedicioſacdo
eccellgraxteren
duslegtureten
inpopnloetocn
etſtnonpentuse
in nogeſyromus
Medinogtb
Noeſvlotz;
eonolehuoenoin⸗
tolggurlgoqnn
Mtizgoſtemnr
seiebdenro

(Dod
e
1

onteobellem

nſtſotemert

hbbeeruſelen.

ſuntinberuſei⸗
deͤtheedoe
idginſtrumen

needeban pi⸗
W ſennttgie

oabent ardotes
nubaſtoite
Roncdamdeet
Kheecas
Chifndini
agddgnnne

rwlcäſtee

umitilacghatͤi
mni epen en
alos d
perſis dPfin

Uterimititudaan

ienarra⸗
one tabanah
Ro.

opmu

nndtüͤtun
8e eemhin
dölgri in/
teresaegtn

teo SD
tkttzi /,

vl ſeſe
drgghu

7
1
14

Gasg tdh

tenncii
auaii

õ

fp

cgiſilinn

lunn

matib? ſuis. etin atrijs domꝰoñi q nõ fece⸗

rant adiebꝰioſue filij nun. Et obſeruatuũ eſt

deinceps in iſrael vſqʒ in bodiernum diem.
Die vero octaua.fecerunt collectam iuxta

ntum. ſtatuentes vt quiſqʒ darettertã pte
ſicli ꝑannũ adoleũ et panes ppoſitõnis ad
ligna et ſacrificia ſempiterna. in diebꝰ feſtis

et peccato. Die pᷣo viceſmatertia. qꝛ audi
erant in lege. amonites? moabites nõ ĩtra⸗

bunt eccleſiam dei.ſeparauerunt ab eccleſia
alienigenas.et im mundatõem ſuã ſtateri

in craſtinũ generale ieiuniuʒ. vt affligerent
agias ſuas boĩes et iumenta vſqʒ adpueros

ſeptennes. et ↄuenerũt octies ad audiendaz

legem.quater in die et quater in nocte.Lcto

neterminata pſternebatur populꝰ adoꝛan
dum et liebant pꝛeces ſuꝑeum et tandeʒ be
nedictio ſacerdotalis. Ex bis vt dicitbeda.
eccleſia traxit eremplum.Nam et ſupꝛa gꝛa
dus legitur.et leuite pꝛoclamatões faciunt
in populo.etoctes cõuenitur ad eccleliam
etſi non pemtus eo modo qᷓ uli. Semel enĩ
in nocte ſurgimus ad nocturnos.ſmn illud

Media nocte ſurgebam ad confitendũ tibi

X. In die vo ſepties pſallimꝰ. bm ilud. lepti⸗
eszin die laudem dixi tibi. Singulis aut bo.
ris legiur lecto.quaʒ capitulare dicimus.

poſtq; pꝛoſternitur ad pꝛeceſin diebus pꝛo

feſtis. et ſubditur oꝛatio pꝛobenedicnone.

¶ Beedificatione muri obitu nee⸗

nmne. (Capitulum. X.

ο neemiagut!
dens vebem fere vacuazfactam ba
bitantibꝰ. rogauit optimatel vt ba
hitarentin bieruſalem. benedixit eis quiſe

miſit ſoꝛtem et decimũ caput fecit hbabitare

in bieruſalem. Moſt aliqd tempꝰ ogregati

ſunt in hieruſalẽ ad dedicatiõeʒ muri.⁊ aſcẽ

derũtſacerdoteset leuiteet cantoꝛes cũ mu

ſicis inſtrumentiset pſallentes incedebãtp

murũ. Eſoꝛas vero pꝛecedebat. neemias et

optimates cum eo ſuꝑalterampartẽ muri

incedebantpſallentes. Reliqua vero multi

tudo ſequebat᷑eos ſuꝑterram et ducebant

ſponte obtulerunt. Reliqua po multitudo

choꝛos. His expletis redijt neemias abregẽ

in perſide anno ſecundo et xxx regniſui. Et

moꝛtuus eſt eſoꝛas in ſenectute veneranda
et cum multa liberalitate ſepultꝰ ĩ hieruſalẽ
Hũc quidã bebꝛeoꝑ autumant fuiſſe mala
cbiam Sed malachias poſt regreſſuʒ capti
uitatis natꝰeſt in iudea in ſopbis. Queʒ qa
nite optime fuit.et aſpectu decoꝛꝰ ꝑpopulus
aſpellauit malacbi.id eſt. angelũ. Cradunt
etiam ꝙ q pꝛopbetice dicebat eadẽ die ange

lus dei aſparens iterabat. Et moꝛtuꝰẽ dum

adbuc iuuenis eſſet. et ſepultuſ in agro ſuo.
NMoꝛro circa finẽ dierũ ſuoꝝ redijt neemiaſ

in hieruſalẽ ex beneplacito regis et intellexit

mala que fiebant in ea. Sacerdotes nanqʒ
in diebus wicis ſue. non babitabant in gazo
philacijs circa templum.ſedin domibꝰ pꝛo

pꝛijs cum omni domo ſua.et cuſtodiaʒ va⸗

4

ſoꝝ dñi poſuerant in domibus ſequeſt ratiſ
atemplo. Et edificauit de pꝛopꝛio gazopbi⸗
lacia in quibus excubabant ſacerdotes.⁊ re

ponebantur vaſa. ſꝛeterea muenit plum
calcantes toꝛcularia in ſabbato.et inferẽtes

in bieruſalem vinum et vuas ficus ⁊ omne
onus. Gentes quoqʒ inferebant piſces ve
nalia. et vendebant in ſabbatis filijs iuda.
Et obiurgauit optimates dicens. Cur pio
phbanatis diem ſabbati et inducitis iram diꝛ
ſuꝑ iſrael.et ſuꝑ ciuitatem banc. Et adiura⸗
uit eos de cuſtodia ſabbati.et pꝛecepit clau⸗
di poꝛtas in ſabbato.ne intrarẽt negociato⸗
res. et manſerũt extra hieruſalẽ ſemel ⁊ bis.
Et cõteſtatus eſt eos neemias ꝙ ſi deiceps
venirent manũ mitteret in eos et receſſerũt

Et fecit neemias in bieruſalem biblothbecã

congregans libꝛos de regibus ⁊ libꝛos pꝛo
pberarum.et dauid.et eplas regum.⁊8 do:
narijs.et pꝛo bis omnibꝰquefecerat orauit
neemias addeü dicens. Memento mei ðs
meus in bonuʒ. Hucuſqʒ ſumpta eſt ſeries
biſtoꝛe ab annalibus bebꝛeoꝛum pꝛeter be
ſter. Nue vero poſt bocapudiudeos geſta
ſunt. de ſcriptisioſephi et affricani exbiben
tur. et de libꝛo machabeoꝛum. quem quidã
ab bebꝛeis ſcriptum autumant. quidam a
grecis. Et moꝛtuꝰ eſt neemias vir bengnꝰ
et ſepultus iuxta murum quẽ ediſicauerat:

Noſt artarxerſem reguit xerſes duobꝰ mẽ
ſibꝰ. poſt quẽ ſogodianꝰ menſibꝰ. vij. NMoſt
quẽ regnauit darius cognomento notbus
ſub q̊ᷓ egiptꝰ receſſit a peris.
—R 11 ncidentia
Ea etate lolis deſecno facta eſt.et ignis ð
etbna erupit. plato natus eſt.ypocrates me
dicus claruit.ioniſius in ſicilia tirannidez
exercuit. Moſt dariuz regnauitartarxerſes.
qui cognominatus eſt mennon.darij et pa
raſitidis filius. Hic ab bebꝛeis dicitur alſue

—

rus. Sub boc biſtoꝛia beſter conſcpta eſt.

Sequuntur tituli capituloꝝ ĩhi⸗
¶ſtonam heſter.

De beſtter. cap̃.j.
De ocho. cap.ij.
De dario filio arſami. cap̃.iij
Dealexandꝛso. caß.illj.
Be recluſione decem tribuũ et moꝛte alexã
Dꝛiꝛ. cCap. v.
De pibolomeo ſotber. cap. vj.
De pibolomeo pbiladelpbo. cap. vij.
Beeuergete. caß. Mij.
De philapatoꝛe. caßp.ix
De ſeleuco. capx
Deantiocbo epippane cap̃ xj
Ancipit hiſtoꝛia libꝛi beſter.

Capitulum pꝛimum.

chij de bebꝛeo in latinuz. et
4 quia ĩ greco coꝛruptꝰ erat
per varias editiones. reuelauit eum ð archi
uis bebꝛeoꝝ et diligenter tranſtulit ð verbo

ad verbum. Regnauit aſſuerus ab india vſ

qʒ adetbiopiam ſuper.cxxvij.pꝛouincias.et
erat in ſuſis ciuitate ſolium regni eius. Ter⸗
tio igitur anno imperij ſui fecit grande con
uiuium cunctis pncipibus ſuis .et inclitis
pꝛouinciaruʒ coꝛam ſe.c.et. diebus in do
molilla mirabili. de qua legitur in biſtoꝛia
alexandꝛi. cuius columne erant argentee.te
ctum inſtar firmamenti concameratum ba

Yoꝛuz heſter

tranſtulit bieronimuſad
petitionem paule ⁊ euſto

Hiſtoꝛia liv A.

bens gemmas diuerſi coloꝛis in figuramſi
derum et ſignon diſpoſitas. NPoſt bos dieſ
conuiuij muiutauit omneʒz populum q erat
in ſuſis. et diſcubuerunt extꝛa domũ ſeptem
diebulſ in veſtibulo oꝛti deliciarum. In oꝛto
erat vinea babens vites argenteas.? palmi
tes aureos et botros ex varietate gemmaꝝ
diſtinctos. Super conuiuãtes extenſa erãt
tentoꝛia. que appendebant columnis argen
teis et marmoꝛeis eburneis circulis.inſeꝛta
funibus biſſinis atqʒ purpureis. Lectuli qʒ
aureiet argentei diſpoſiti erant ſuper paui⸗
mentum.ſmaragdino ⁊ pario ſtratum lapi
de. Bibebant aut omnes in aureis poculis
vinum pꝛecipuuʒ et abundans.neceratqui

nolentes cogeret ad bibendum. licet iomo

ris eſſet apud perſas. QRaſti quoqʒ regina fe
cit conuiuium feminarum in palacio regis
Die autem ſeptimo cum rex incaluiſſet me
ro.pꝛecepit ſepteʒ eunuchis vt introducerẽt
reginam in decoꝛe ſuo.vt oſtendeꝛet omibꝰ
pulchꝛitudinem illiꝰ. Que ad imperium re
gis venire cõtempſit. Et iratus rex queliuit
a ſeptem ſapientibꝰqui videbant faciẽ eius
cui ſententie vaſti ſubiaceret. Et reſpondit
manuchã. Hon leſitte ſolum vaſti. et om
nes viros regni tui.Haʒ eius exemplo mu

lieres paruipendentimperiq viroꝛuʒ. Egre

diatur auteʒ edictum a facietua. vt vltꝛa va
ſti non ingrediatur ad regem.ſedaltera me
lioꝛregnet pꝛo ea.Et exijt edictum in omẽs
pꝛouincias per epiſtolam regis. Et dixerũt
pueri regis ad eum. Querantur regi puel
le virgines ſpecioſe.et traduntur aggeo en
nucboad cuſtodiam.et accipiant munduʒ
muliebꝛem. id eſt veſtes. et cultus et oꝛnatꝰ
Unde et miniſtros talium mundiburdos
pocamus.et quecunqʒ oculis regis placue
rit regnet pꝛo vaſti. NPlacuit ſermo reglet

iuſſit boc fieri. Erat tunc in ſuſis iudeus vo

cabulo mardocbeus. detribu gemini.qui
deſcenderat de trãſmigratione iechonie.
Hic erat nutricius filie fratris ediſſe.que
et beſter vocabatur. quam oꝛbatam vtro
qʒ parente mardocheus adoptauerat in fi
liam. Hec inter ceteras traditaẽ eunucbo.
necindicauit populum ſuum. Sic enim

pandzuerotet
noculis eunue
lebꝛ etdedtaͤt
etexcoleret Po
gebantolomun
Pignitergron

nuingroerenle

bategrebiebaim
nrernommeiuſ
crusair nriil
rigecnmmagehe

llurclmn nolet
batoorrge leti
mlruenſowli
berurpvelisden
Giintanitadregean
erabcorced
1getinenaan

köregnarepnove⸗
bermenſemeren
ndiconwordec
ſoregnopertem
chens autem ql
nbabloniawe⸗
wanſtylitſenn
gidnoeunuchi
ptocaderentte
dochenmetind
nemardocheld
geſtetinnentu
loEttraditume

nqiousreges
ogebant ſdoſt
malechiteqgnne
mueltrucdauit
Io peeter marde
uoleges coꝛamne
Atendensaman
elnn bebꝛeumeſ
nua bicaitſen
“ luterdarehon
Aurreri motngo
umglecbitng D,
ſeri monſeyn
Abnlced Pborce
nmſegenolncen

onſre,
6Poſſtben
Ppopulemeen
mndonöle
Aunnunhen
Nöntstgun
Gnantgmn
Hnätrsennie
nicdunns

beiscrcoleen.

rpores Aeni
nierantkore
panoſman

Gin aurosene
odansnn
bendem kMon
Vahhanprant

wrunngavt
hanrnablane
npcekurend
vonckencant
CveperN
Grimuoſec
nindebantin
ceret. Ernn
lumwltn
eusmin
mpnnag
—
micrun, MMa

4

Qrmmnghn

npenur Kd

anchaniun
on tnitcl

—–

Ngzoaleßß
n

7

õ

GNoNen

mandauerat ei mardocheus.etinueit grãz
in oculis eunuchi.⁊ accelerauit ei cultũ mu
liebꝛẽ. et dedit ei ſepteʒ puellas. vt eã oꝛnarẽt
et excolerẽt. Moꝛro nᷣgines ꝑ ſex menſes vn
gebant᷑ oleo mirtino.et alijs ſex quibuſdam
pigmẽtis et aromatibꝰ vtebani.vt poſt an
nũ ingrederent adregẽ.et que veſpereintra
bat egrediebat᷑ mane.nec poterat redire niſi

rex ex nomine iuſſiſſet eam venire. ardo

cheus auũt verſabatur in veſtibulo domus

regie curam agens ſalutis filie. Candem in
ſtabat di es quo beſter filia abiel intrare de⸗

bebat ad regez. nec queſiuit ab aggeo cultũ
muliebꝛem. ſed poſuit in voluntate eiuſ qui

tenebatur puellis dare quecunqʒ petiſſent.

eã regnare pꝛo vaſti. Et celebrauit nuptias

Ert intrauit adregẽ anno ſeptimo regni ipiꝰ
menle. x.q bebꝛaice dꝛtbebet. latine ianuari
us.et inuenit gratiam apud regem. ſet ſecit

per menſem. et mandauit per eos qui agga
ri dicuntur.id eſt. curſoꝛes requieʒi vniuer

—

ſo regno per tempus nuptiarum. ardo

cheus autem qui frequentius moꝛabatur

in babilonia. vndeet adducta fuerat beſter.
tranſtulit ſe in ſuſis. Eo tempoꝛe irati ſũt re⸗
gi duo eunuchi ianitoꝛes et macbinabaãtur
vt occiderent regem. Quod nõ latuit mar/

docheum.et indicauit beſter. et illa ex nomi
ne mardochei detulit adregem. Nueſtum

qʒ eſtet inuentum.et aſpenſi ſunt in patibu
lo. Et traditum eſt coꝛam rege in annalibuſ.
in quibus reges accidentia tempoꝛis ſui re⸗

digebant. ſPoſt hec aſſuerꝰ exaltauitaman

amalechitẽ qui erat de ſtirpe agag queʒ ſa⸗

muel trucidauit.et adoꝛabant eum ſerui re⸗/

gis.pꝛeter mardocheum.qui pꝛopter patri
as leges coꝛam eo genu non flectebat. QOð
attendens aman indignatus eſt. et accipiẽs
eum bebꝛeum eſſe ait. Merſe liberi flectunt
genua.bic aũtſeruus dedignatur. Et diſpo⸗
ſuit perdereiudeoſ qui erant inregno aſſue

ri.veteri motus odio.quia iudei delenerãt

amalechitas. Duodecimo taqʒ ãno regni
aſſueri. menſe pᷣmo miſſa ẽ ſoꝛs in vꝛnam qᷓ
bebꝛaice ð phur coꝛã aman quo die ⁊ quo

menſe gens iudeoꝝ deberet interfici.⁊ exriuit

menſis xij. Lcait aman ad regẽ. Intereſt

regi ſeruare pacẽ. HNouerca aũt pacis ẽ diſſi

militudo. Eſteigens iregno tuo diſſimilis

ceteris. nouis vtens legibꝰ.inſuꝑ ⁊ regis ſc
ta contemnẽs. Expedit tibi vt no inſoleſcat.
Decerne ergo vt pereat. Et ne diſpendiu ſẽ⸗

tias in tributis.decẽ milia talentoꝝ.a pẽdã

archarijs gaʒze tue. Tulitqʒ rexanuluʒ q vte⸗
bat. et dedit illum aman dicẽl. Argentu tuũ
tibi ſit. et de ꝓplo age qð tibi placet. Cücſcri.

plit aman ex noĩe regis lrãs anulo regis de

ſignatas in omnes pꝛouincias.vt occiderẽ
tur iudeia paruulo vſqʒ ad ſenem. etbona
eorum diriperentur.xin.die menſis xij. Sta⸗

timqʒiin ſuſiſ pependit edictum. Quodcuʒ

legiſſent iudei fleuerunt. Sed et mardoche⸗
us indutus eſt ſacco.et aſperſus cinere ma
gna voce eiulabat pꝛe ſoꝛibꝰpalacij. Hõ ei
fas erat indutos laccointrare palaciũ. QD
cum accepiſſet beſter. conſternata eſt.et mi⸗
ſit ei veſtem qua indutus intraret ad eam.
quam accipere noluit.ſed ſignificauit ei per
eunucbum cauſam fletuſ ⁊ exemplar edicii
quod pendebat in ſuſis miſit ei.monens eã.
vt intraret ad regem.et ſuſplicaret ei pꝛo po
pulo ſuo. Quereſpondit. Jam xxx.diebus
non ſum vocata ab regem.et decretum eſt.

vt qui non vocatuſ acceſſerit moꝛiatur.niſi

foꝛte rex auream virgam ad eam extenderit
NRurſumqʒ mardocheus ad eã. Quid ſcis
vtrum idcirco adregnum peneris.ptin tali
tempoꝛe parareris. Si nunc ſilueris ꝑ alin
liberabit dñs populum ſuum.⁊ tu et domꝰ
patris tui peribitis. Cunc mandauit beſter
mardocbeo. vt omnes iudei qui erant in ſu
ſis per triduum ieiunarent ⁊ oꝛarent pꝛo ea
ſed et ip̃a ieiunauit. Die autẽ tertia induta
regalibꝰ.ſtetit in atrio domꝰcontra baſilicã
regis cum duabus puellis.quarum vna in
cũbentẽ ſuſtinebat. altera ſequens longitu⸗
dinem veſtis ſummis digitis depoꝛtabat.
At rex ſedebat ſupꝛa ſolium contra oſtium
domꝰ. Qui cũ reſpexiſſet eã toꝛuo vultu col
lapſa eſt. Cũqʒ vidiſſet beſter lapſam.placu⸗
it ei. et extendit cõtra eam aureã virgã. Que
ↄꝓſurgenset accedẽs.oſculata eſt ſummita⸗
tẽ virge.et ait rex. Quid vis beſter. Quicqᷣd
petieris dabotibi. Que rũdit. Obſecro vt

4

Hilſtoꝛa lioꝝn.

nenias admebodie et aman tecũ ad cõniui

um. Et lurgens ventad eã. Et fouens eam

in ſeruos venüdaremuret gemens tacereʒ.
Et ait rex. Quis eſt qui hec audeat facere

gremio.ↄſolabat᷑ dicens.Nolitimere ꝓſub Que reſpondit. Hoſtis noſter eſt iſte amaã.

ditis lex data eſt tu vo mibi ↄregnas. Nene

rũtqʒ ambo ad cõuiniũ regine. Cũqʒ rex bi⸗
biſlet abudanter ait. Nete quod vis beſter.
etimpetrabis. Querndit. Obſecro vt veni⸗
at cras rex etaman ad cõuiuiũ.et indicabo
eis coꝛ meũ. Egreſſus eſt itaqʒaman letus.

Cũqʒ nidiſſet mardocbeũ non aſſurrexiſſeſi
biindignatꝰeſt.et cõouocans vxoꝛem etami

cos.expoſuit eis omnẽ glam ſuã.addens q;

eũ ſolum cum rege beſter vocauit ad conui

uiuũ. Nerũtamen ſe nibil habere reputabat.
dum viueret mardocbeꝰ. Et dixerũt ei. Ju⸗
be parari trabem...cubitoꝛũ.et ſuggere regi.
vt apendatur mardocheꝰ in ea. vt ſic eas le⸗
tus cum rege ad cõuiuium. Et iuſſit parari
crucem. Hoctem illã rex duxit inſomnem.
et iuſſit ſibi legi annales.Et ventũ ẽ ad locuʒ
vbiſcpᷣtum erat qmardocbeꝰ nunciauerat
ei facinꝰeunuchoꝝ. Etait rex. Quid bono⸗

riſ oſecutꝰẽ mardoche?ꝰ pꝛo hac ſide. Et dixe

rũt ei. Hibil. Et queſiuit rex qs eſſet in atrio
Et dixerũt pueri aman. ꝗpᷣe ei intrauerat.vt
ſuggereret regi ð moꝛte mardocbei. Cunqʒ
pocatꝰintraſſet aman.dixit rex ad eũ. Nuid
debet fieri viro quẽ rex vult bonoꝛare. Qui

cogitans ꝓ ſe dictũ eſſe rñdit. Debʒiduiſto

la regia et coꝛonari diademate et ſedere ſuꝑ
equum regis et pᷣmus de pᷣncipibus teneat
equũ.et ꝑ ciuitateʒ incedens clamet. Sic bo
noꝛabuur quẽ rex voluerit bonoꝛare.Dixit
qʒ eirex. Feſtina et fac vt locutus es mardo
cbeo. Cauene quicq̃; ex bis quelocutus es

ptermittas. Et fecit aman mardocbeo vtlo

cutus fuerat. Qui pꝛiꝰrenitebat putãs ſibi

illudi abaman.ſed cognita veritate cõſenſit

Et redijt mardocheꝰ ad foꝛes palacij.Amã
vero feſtinabatin domũ lugẽs et operto ca
pite. Et dixerũt eiamicleiꝰ. Side ſemine iu
deoꝝeſt mardocbeꝰ ante quẽ cadere cepiſti

non poteris ei reſiſtere ſed cades. Et ecce nüů

cij regis compellebant eum inmrare et intra
unt cum rege ad cõuiuium. Et ait rex. ſete
qð vis beſter. Querñdit. Dona mibianiaʒ
meã et populum meũ ne pereamus.Atinã

X

Quod ille audiens obſtupint. Rex autem
iratus ſurrexit et intrauit in oꝛtuʒ.aman pᷣo
ſuſplicabat regine pꝛo anima ſua. Cunqʒ re

uerſus eſſʒ rex.reperit aman coꝛruiſſe ſuper

lectulum in quo iacebat beſter.et ait. Etiaʒ

reginam vult oſpꝛimere me pᷣſente. Et dixit
arbona eunucbus. En lignũ quod paraue⸗
rat mardocheo ſtatin domoaman. Et ait
rex. Apendite illũ in eo. Et ſuſpẽſus ẽ amã

in patibulo.et dedit rex beſter domũ aman

Et ingreſſus eſt mardocheus ad regẽ. Con

fella eſt eni heſter. ꝙ patruus eius eſſʒ. Et de

dit rexanulum mardocheo quem aman re

cipi iuſſerat. Heſter autem conſtituit mar:

docbeũ ſuper domũ ſuam. Que uerũ flens

pꝛocidit ad pedes eius.ſupplicãs.vt veteres

literas quas ſcripſerat aman cõtra iudeos
nouis epiſtolio irritaret. Et acquieuit rexr.
Et ſepſit mardocheus literas anulo regis
ſigillatas ad pꝛincipes pꝛouinciaruʒ. neoc/
ciderentur iudeiamoillos qui parati erant

ad occiſioneʒ iudeoꝛum interficerent iudei.

et manus pncipum eſſet cum eis Etfactum

eſt nomen iudeoꝝ celebꝛe. ita vt plures ðge⸗
tibus religioni eoꝝiungeꝛentur. Et recoꝛda

tus eſt mardocheus ſomnij quod viderat.

et interpꝛetatõem eius intellexit.et boc erat
ſomniũ. AMNparuerunt ei vocesettonitrua

etterremotus ſuper terram Etecceduo dꝛa
cones parati contra ſe in pꝛelium.ad quoꝛũ
clamoꝛem nationes excitateſunt vt pugna

rent contra regem iuſtoꝛum et fuit dies illa
tenebꝛarum et diſcrimmnis. Et conturbata
gens iuſtoꝝ clamauitad dominum. et ecce

fons paruus creuitin flumen maximũ ⁊0ꝛ

ta eſt lux magna et humiles exaltan ſunt et

deuoꝛauerunt inclitos. ¶ Moꝛroin ſecũda
epiſtola quam ſcpſit pꝛo iudeis excuſauit le
rex in bunc moduʒ. NMe putetis ſi diuerſa in

bemus ex animi leuitate venire. ſed pnecelſi
tate temponferre ſententiã vt reipublice po
ſcit vtilitas. Multiſublimatia regbus.bo⸗

noꝛe collato abulſi ſũt ĩ ſuꝑbiã.⁊ in ipᷣos qui

dederũt moliũtur inſidias.Aman⁊ onimo

anaremoche

mnsperlafii

ereglenfaß
ſoe viumuse

nigenteſnanoni
ad mo ten cog⸗
ſtrenſogreurſ
rumtronſeneatin
tu deipnennodh
ſtnoregnitche
Orumuborn

uucrfautumua

ſemmniutſt
rpolingagnige

Amunrodectlu
bopmttuloſbi
lorolnterfecer
idrchinuit beſs

(runrinſolsvo
oremfocard⸗

Mrit Er Ded u

oasdichoce
NuiacAconumnit
Kererwardoben⸗

mero ſolenntawmn

eſtſoniumobteun

ſachnullaoeleack

(tloſepbconein

woreingaudenzcn

dciamtardoche

dobenbieruſale
ſulccheratpedicl
mindeamtenpe
(dichenſun
coperuntc 3

oig gall ouee
Lacceptoozpol
mnenſbenbune

2

2
W

elcherunt Obin

2 tracitdtenincſus⸗

n Garcerenehennzt

roclruerit Ann

wiſſannii eng

ſta

Nagenne

be Wain

enoſtrckſtn,

Munomane
dummſuin
ummncoruleitn
leant n
nemeßſeneEn
Hignucpoden

omosman e

Elluilnsizn
theſtercomüane
ceszortgi
unscinseſgEn
Weogvenamane

Wrnſreree.

rm Qomichen
Aelndtähben
rummämi
murn. Ccbenn
Ns vens mln

nollosqaſe
Dumintgfam
neſſeconain
bꝛe ianees
nuungernmim

vs lon N=me.

1anstlain
votNeN
permmnd
nnaſengeni
Nescratarinn

ummis onn

et genere macedo.⁊ ex obliquo cõmaculãs

genns perſarũ adeointumuit.vt regno noſ
puare niteretet ſp.Nam mardocbeũ cunꝰ
fide viuimus et ↄſoꝛtem regni beſter cũ om
ni gente ſua nouis machinationibꝰexpenijt
ad moꝛtem cogitans.pt illis interfectis.no
ſtre inſidiaretur ſolitudini.et regnum perſa
rum tranſtferret in macedones.lNos nvonu
tu dei vinentis cuiꝰ beneficio patribus no
ſtris regnũ tradituʒ eſt et vſqʒ bodie cuſto/
ditum iudeos abſoluimus. et hoſtes eoꝛuz
interfici ubemus.Igitur.xiij.die menſis.xij
ꝑcuſſerunt iudei boſtes ſuos plaga magna
per pꝛouincias vſqʒ ad.lxxp.milia. Quarta
decima vero die celebꝛauerüt cõöuiuia cum

gaudio. particulas ſibi inuicem mittentes.
In ſuſis vero interfecerunt.d.viros. Et in

xiui. die obtinuit beſtera rege.vtadbuc oc
ciderentur in ſuſis boſtes iudeoꝝ. et ſuſpen
ſi ſunt decem filij aman.et de alijs circii.ccc.
perierũt. Et ideo iudei q babitabãt in ſuſis
duobus diebꝰ? occiſioni nacantes xv.die cõ
uiuia celebꝛauerũt. Et ppterea mãdauit be

ſter et mardocheus bos duos dies in nu

mero ſolennitatum recipi.et dies phuri id
eſt.ſoꝛtium obſeruaria iudeis.pt memoꝛiã
facti nulla deleret obliuio.ostñ dies po
cat ioſepbꝰcõuerſatoꝛes.eo ꝙ iudei de me⸗
roꝛein gaudiuʒ conuerſifuerant. Scripſit
etiam mardocheꝰ adiudam ſummuz ſacer⸗
dotẽ in bieruſaleʒ.qui patri ſuo beliſapbat

ſucceſſerat.vt dies iſti ſolennes baberentur/

in iudea in ſempiternun.
Incidentia.

MDU „

pvti ceperunt.cũ antea.xvj.tantũ vterent. Se
nones galli duce bꝛenno romã inuaſerunt
et excepto capitolio incenſam vaſtauerunt

vj.menſibꝰtribuni militares pꝛo cõſulibus

eſſe ceperunt. Obijt anaxagoꝛas phiſicus
eraclitꝰ tenebꝛoſus et democritꝰ.⁊ ſocrates
in carcere venenuʒbibit. diogenes ⁊ yſocra:

tes claruerũt.Ariſtoteles audiuit platonẽ

xpviij.annũ agens. —
Beé ocho. ¶ Tapitulu. HI.

Oſt afſuezuͦ resna

¶ In dieb? aſſueriatbenienſes xxiiij literis

uit artarxerſes. quiocbus dictusẽ. Hicmi ⸗/
ſit vagoſum pꝛefectü vnuerſis regionibus
trans flumen eufratem. Erat aũt in bieruſa

lem ſummus lacerdos iohannes.qui iude

patri ſuo ſucceſſerat. Erat autem frater io⸗

bannis ieſus.qui ad pontificatuʒ aſpirabat

et pꝛopterea vagoſi familiaritatem ſibi com
parauit. Qua conſidentia ieſus altercatus

in temploaduerſus iohannem.abeo incita
uit lratrez vt eum interliceret. Unde vago⸗
ſus indignatus alcendit in bierulalexs. Cuqʒ
pꝛohiberent eü ab ingreſſu templi. Reſpon
dit. undioꝛ ego ſum cadauere quotem/
plum pꝛophanaſtis. Et ingreſſus in tẽpluz
ſpoliauit illud.Et impoluit iterũ miniſiris

templitributa et annonas anni.vij.a qbus

p interuentũ eſoꝛe abloluti fuerant. Moꝛro
artarxerſes ſcʒocbus.egptuʒ ad ſun reuo⸗/

cauit imperiũ. netbanabo rege in etbiopiã

pulſo. in quo egipnoꝝregnum deſtructuʒ

eſt. IJdem ocbus apodaſmoiudeoꝛũ capta
in bircaniam accolas tranſlatos iuxta ma

re caſpium collocauit.
EAVSncioentaiaa
¶ Eo tempoꝛe roman gallos ſuperanert.
Demoſteneset yſocrates claruerũt. Obiit
plato. poſtquem pſeuſiſpus tenuit achade
miam. —
¶Be dario filio arſami
(Kapitulum III.
Oſt ochuz regna
it filius eius arſamus Et moꝛtuo

iobannein bieruſalẽ ſucceſſit ei fili
us eius iadus in ſacerdotũ. Poſt arſamũ

regnauit filius eꝰ dariꝰ. Hic pᷣfecit regioni
bus trans flumẽ ſaraballã. de genere cuthe
oꝛũ.ex quibꝰſamarite deſcẽderũt. Erataũt

iadofrai manaſſes ad põtificatũ anbelans
ꝓpter quod yſachã filiãſaraballe duxit vxo
rem. Cuqʒ miniſtrareti ſacerdotio idignati

ſũtbieroſolimite.⁊ iubebãt eum recedre ab

vxoꝛe. autnõ introire ſanctuariũ. Itaqʒ ma
naſſes cũ vxoꝛe trãſtulit ſe ad ſocerũ ſuum.

Qui pollicitꝰeſt vt ediſicaretei templnʒ in

ſtar bieroſolimoꝝſup montem gartzim. ſz
boc cũ ſententia regis darij faciendum erat

Hiſtoꝛia libꝛi.

diunſa non rebellaret Concedente vo alexan ſtitutꝰ. Dumq; mecũ cogtarem.vtrũ aſã

gere
”JJUMD pſenchinen
Interim ãt .diditei abiſam pel abiglam qᷣ ẽ dbꝛoomni ſtudioedi Eccetertio legi tem ſeaeranmn
mediterraneꝰ nicus tyrioꝝ ⁊ inſigniſ. Et trã ficauit ſaraballa tẽ palum edificatuʒa ſa⸗ mtbitradert
ſierũt ad manaſſen plures de bieroſolimitii plum et altare qd p lomone in bieruſalẽ wonillun
quibꝰſaraballa pecunias miniſtrabat. traz mãſit vſqʒ ad deſtru in egipto.⁊ bicaſara gnen bbonl
colendã deputabat ⁊ babitatiõem. ctonem factam per balla. ptereadeumedo
Fncidentia. rromonos et in eoma ſmbnmſu
¶ Eotꝑe manliꝰtoꝛquatꝰcõſul romanoꝝ. naſſen ſtituit pontiſicem. Noꝛro dũ alexã mnmpooſeenfcan
filiũ ſun virgis ceſum ſecuri ꝑcuſſit. qꝛ ↄim der erat in obſidione tyrt. ſcpſit eplaʒad pn ſonen Caattn
periũ conſulũ cũ boſtibꝰpugnauerat.et iñ cipem ſacerdotum in bieruſalem. inuitans tumantben
expugnauerat. eũñ vt ſibi pberet auxili. et exercitui venalia ſarumpotennam.
Se merandꝛo. ¶ Capitulũ.Ill. pꝛepararet.etredderet ſibitributa qᷓ pꝛꝰ da Aſeguulopal i
Er i tempug no cõferebat. Et rñditiadus ſe dario ſacra llumiulligme
IDem 12 maentum dediſſe nec eo viuente poſſe traãſcẽ ncbusconeelitu
pbiliſpus rex macedonuʒ. ꝑ iſidias dere ↄſtituta. Lunc cõminatꝰeſt alexander Puogtepinuna
PPempt?ẽa pauſama.trabẽte genuſ genti iudeoꝝ. ꝙ peum diſcerent. quibꝰ? debe Pperlebbatumter
ob boꝛeſte. Cui ſucceſſit alexander filus eiꝰ rent ↄſtituta ſeruare Cũc iniectis aggeribꝰ (nturter Cren
doptiuus.qꝛ legitur notanabiſfilius nicen tyrũ fecit ↄtinentẽ.i.cum pꝛius eſſet inſula. (cleduse. Tun
mũ agens annũ. Qui volens obtinere ſinrã fecit eam ↄterminiã terre.qua vaſtata gaʒã cmnkcereamare
tranſijt belleſpontu. Et ↄgregati ſunt aduer oblſedit. Et moꝛtuꝰ eſt ſaraballa Alexander Aprurreleundeo
ſus euʒ duces darij qͥ eranttrans flumen. et aut capta gaʒa in bieroſolimam feſtinabbt memanaſereen
ſuꝑ granicum fluuiũ expugnauit eos. Cun Ettimentes iudei clamauerunt ad duũmet teenponevun
qʒ pcurriſſetlidiam⁊ yconiam.ꝑuenitadlo immolabant boſtias.⁊ iadus oꝛabatꝓ gen gnodinndimehe
ca pampbilie. Cunc dariꝰſiliꝰarſami electi te. Qui cũ poſt ſacrificiũ obdoꝛmilſet.pꝛece petevnrabevulr
collegit exercitũ et tranſiuit eufratẽ et mon pit ei deꝰ vt conſideret.ſericiſqʒ ideſt. coꝛti Uelieſercionn
tez cilicie taurum ſperans in cilicia macedo nis ciuitatem oꝛnaret.etipᷣe pontiſicalibꝰin Ghewummahnn
nes expugnare. Tunc gauiſus eſt ſaraballa dutus.et reliqui ſacerdotes cũ eo leginmis pllehendr
putans ꝙ poſt victoꝛiã occurreretdario.et ſtolis induti obuiã exirẽt alexandꝛo. Et ſur⸗ arlſſawmnt
edificationẽtempli ab eo inpetraret. quod gensa ſopoꝛe.oꝛaculũ omibꝰindicauit.lu Nugunni
pollicitꝰerat genero ſuo ipſe quidem longe dienſqʒnõ longeeſſea ciuitatealexandeum n g Kann
uus a pꝛelijs nacabat. ſed aluer qᷓ; ſperaret ¶ pꝛoceſſit cũ ſacerdonbꝰ a ciuiu multitudine unang 6
euenit. HNam victus eſt darius a macedoni ſacra. ad locũ qui ſapbim appellat.quod la⸗ ütnagn
bus et capta matre eiꝰpxoꝛe ⁊ filijs.adꝑſas tine tranſlatum ſcopulum lonat.vnde iero Nednmge
fugiens remeauit cum paucis. Cũcalexran ſolima ⁊templũ dñi videri potuiſſent. Et fa rnanns
der cepit aſpirare ad monarchiam oꝛen⸗ ctum eſtcontra ſpem ommiũ qui ſequeban Acact nn
tis.⁊ intrans ſyriam cepit damaſcũ.⁊ ſubiu tur regem. Ham alexanderintuens antiſi umt
gata ſidone tirum obſidebat. Cuneſarabal tem pontificali ſtola inſignem. etſſd c-da,. mſſ
la eligens deſuis.viij.milia in alexandꝛam riim laminam auream in qua ſcriptum erat Mntg.
puectuseſt in auxili.dicens ſelibeni? obſe nomen dei deſcendit de equo etadijt euz o pgene
qui ei qʒ darioetq loca conſtuuta ſubpote lus.et nomen deiadoꝛauit et pontiſcem ve nor Rtend
ſtate ſua ei contraderet.et grate ſuſceptꝰeſt neratus eſt. Et obſtupuerũtpᷣncipes exerci beam is ece
ab alexandꝛo. NMꝛeterea dixit ei ſe babere ge tus ludificatã regis mentẽ putauerũt. So * Neraretan
nerũ manaſſen frẽm pᷣncipis ſacerdotum lus patbemiꝰ queſiuitab eo.cur ſacerdoteʒ kumnhng
