ouiũ a gregibꝰbedopꝝ. ⁊ Im qualitatẽ vt vni
coloꝛes a grege ſparſi velleris. ethm etatem.

vt annicloſa maturioꝛbꝰ. comiſſuras ceꝛ
tis tempibꝰ?faciendas intellexit. Nomẽ fris
eꝰtubal.pater canentiũ in citbara ⁊ oꝛgano

NMon inſtrumentoꝝ qdem qꝗ longe poſt in

uenta fuerũt. ſed inuentoꝛ fuit mulſice.i. cõſo
nantiarum. vtlaboꝛ paſtoꝛalł qſi in delicias

verteretur. Et qa audierat adam pꝛopbetal
ſe de duobꝰ iudicijs. ne periretars inuenta

ſcripſit eam in duabꝰcolumnis in qualibet

totam vt dicit Joſepbꝰ. vna marmoꝛea.al

tera latericia. quav altera non dilueret dilu⸗
uio altera non ſolueret incendio. Harmo
reã dicit ioſephus adbuc eſſe in terra ſyrica
Sella genuittubalcaim.quiferraream ar
tem pꝛimus muenit. res bellicas pꝛudenter
exercuit. ſculpturas operum in metalls in
libidinem oculoꝛum fabricauit. Quo fabꝝ⸗

cante tubal ð quo dictum eſt ſono metallo

e.

rum delectatꝰ ex põderibus eoꝝ ppoꝛtiões

Dagnouit chaim

Aibꝛi Geneſis.

etↄſonantias eopqer eis naſcunt excogita
uit. quam inuentõnem greci pitagoꝛe attri

buuũüt fabuloſe.ſicut? ex opꝑe fruticũ.excogita

uit operari.i.ſculꝑe in metallis. Cum ei fru⸗

tices incendiſſet in paſcuis.vene metalloꝛuzʒ

fluxerũtin riuulos.et ſublate lamie figuras

locoꝝin quibꝰiacuerãt refeꝛebãt. Soꝛoꝛ ve

ro tubalcaim. noema.q inuenit arteʒ varie
texture. Lamechb autſm ioſephũ res diuias
ſapienter ſciens videns caym cõmuni pene
ſubiacere.ſibi vᷣo deberi maioꝛem penã.pꝛe
dixit B mulieribꝰſuis ſi.quomiã ocodi viꝝ
in vulnꝰmeuũ.et adoleſcentem in liuoꝛẽ me⸗
um.ſeptuplum dabitur vltio de caym.dela
mechv̈0 ſeptuagies ſepties.Lamech vo vir
ſagitariꝰdiu Niuendo caliginem oculoꝛuʒ
incurrit.⁊ babens adoleſcentẽ duce.dum ex
erceret venatõem ꝓ delectatõne tantũ ⁊ vſu
pelliü.qꝛ non erat vſus carmũ añ diluuiuʒ.
caſu interfecit caym inter frutecta eſtimans
feram.quem qꝛ ad indiciũ iuuemis dirigẽ

ſagittam interfecit. Et cũ expiret ꝙ bomineʒ
8

ſcʒ caym interfeciſſet iratus illi cum arcu ad
moꝛtem verberauit eum. Occiderat eꝛgo ca
ym in vulneꝛe adoleſcentem in liuoꝛe vulne
ris. Ael vtrũqʒ occiderat in vulnꝰ ⁊ liuoꝛeʒ
ſuũ.i.in damnationẽ ſuã.Et ideo cuʒ pecca
tum caym punitum eſſet ſepiuplũ vt dixiꝰ.
ſuum punitũ eſt ſeptuagies ſepties.i.lxx.aie
et ſeptem egreſle de lamechin diluuio perie
rũt. Vel Bnumero maioꝛitatem pene tãtũ
notat.hebꝛeus ait. Mulieres ſue ſepe male
tractabanteuʒ. Unde ipe iratus dicebat eis
ſe pati B ꝓ duplici bomicidio q degerat.tñ
terrebat eas ſubdendo penam.q.d. Cur me
vultis interficere. Grauiꝰpuniet qͥ me iniſi
ciet.qʒ qaui caym.
¶Be ſech et eius generatione.

adam adhuc vxoꝛem ſuaʒ que pe⸗
it filiũ ⁊ vocauit eum ſetb. Dicit
ſtrabuſ poſtmoꝛtem abel vouiſſe adam nõ

vltra vroꝛem ſuã ſe cogniturum.ſed deo iu
bente pangelum ſregit votum vt dei filius
de eo naſceretur. Tamen ioſephꝰ dicit.quia

Dgnouit quoq;

abel extinctoꝛ caym Legiiabam. xxx. ba⸗
effugato.adã de pꝛo buiſſe filios ⁊ totidẽ

creatõne ſilioꝝ cogi filias pꝛeter caym et
tabat. ⁊ vebementer abel

eum generationis amoꝛangebat. hãc cogi⸗

tationẽ ꝓpagatmis potuit vocare ſtrabus
pceptum dii.qꝛ iuſſerat.Creſcite ⁊ multipli
camini. Sed et ſeilznat? eſt filꝰ quem voca
uit enos qð ſonat bõ vel vir quaſi rationał
et foꝛtis.qa pᷣmus cepit inuocare nomẽ dii
Foꝛte inuenit verba depᷣcatoꝛa adinuocã
dum deü. Bed pleriqʒ bebꝛeoꝝarbitrantuꝛ
ꝙ imagines ad bonoꝛem dei excogitauerat
et errant. Ael foꝛte ad excitandam pigriciaʒ
meinoziedei eſigouit domnum. mo⸗
d0

Ic eſt lber gene /
rationis ade. Repelit de geneꝛatõe
ade. vt integrũ oꝛdinẽ genealogia⸗
rum ꝓlèduat. Unde q dam incipiũt abadã

pmam etatem. AMlija letb. quib? aſſentit me⸗

tbodius.et ideo dicit.q;ꝛ de abel nullusna
tus eſt. et generatio ca ym tota perijt i dilu⸗
uio. Aixit adam.c.xxx.annis.et genuit ſeth.
adimaginem ⁊ ſimilitudinem ſuam.ip̃e ad
imaginem dei.reliquiad imaginem eiꝰ.qðᷣ
feꝛe idez ẽ. Ael potiꝰmoꝛtalis moꝛtales.Añ
qualis terrenus tales etterrem. Foꝛte moy/
ſes.c.annos luctus ade pᷣtermiſit.qꝛ pt dixi:
mus.lxx.⁊ metbodius ⁊ioſephus.cc xxx.an
noꝛum eum fuiſſe ſcribunt cum genuit ſetb

Iſte genuit enos.qui caynan.qui malaleel.

quiiareth.qui enoch.qui matuſalaʒ.qui la⸗
mech.q̃ noe. Siẽ ergo in generatõe caym ſe
ptimꝰ.ſ.lamechfuit peſſimꝰ.ita ĩ generatõe
ſetb ſeptimꝰ.ſ.enoch fuit optimꝰ. Et trãſtu⸗
lit illũ deꝰin paradiſũ nvoluptatis adtẽpus.
vt in fine tempoꝝcum helya ↄuertat coꝛda
patrũ in filios.qudei ““́ßMUH
tamen cauſam huiꝰ Enochquaſdã lrãs
tranſlationis attri muenit et quoſdam
buunt potius ſepte libꝛos ſcripſit ſub qꝗ
nario qʒ ſãctitati eiꝰ adam intelligit moꝛ
quia plures legunt tuus. W
ſanctiores eo.quoꝝ nullus SED eſt.
3

Epllogu interſerit. ¶ Cap. XNX.

Intantum enialunt deum omnia ſub ſepte
nario diſpoſuiſſe qetiam dicunt eum leptẽ
celos creaſſie.et cuiqʒ nomen ſuum datum.
et ſeptem terras. quas dauid fundamenta
montium vocat. De annis matuſale diuer

ſe ſunt opiniones. Scoᷣm mputatonem
lxx. vixit annos xiuj. poſt diluuium ſed non
legitur ſuiſſe ĩ archa nec rranſlatꝰ vt enocb..
Muindam dicunt ꝙ mo?tuus ſuern ante di*

luuium ſex annis. Hieronimꝰaſſeritꝙ eo

dem anno in quo fuit dilumum.quod etiã
diligens computatio ãnoꝝeiꝰ ſm geneſim

manifeſtat. Camen omnes in numero ãno
rum viteeiꝰ pueniũt.quia mixit anniſ.d.cccc
lxix tantum. MWoꝛro noe fuit decimꝰ abadã
in quo pma etas terminata eſt. ita ꝙ et ipſe
fuerit in ea. Huius etats annos.lxx.ponũt
ouomilia.cc xliui.alij. lxiuj Hieronimꝰnon

plene duo milia. Metbodiꝰ duo milia. A5be
tamen pciliades ſecula diſponit.nec apoit
annos ſi luꝑſint.⁊ ideo mibil certũ de nuume
3 vel demones ſolent in nocte oppꝛrimere mu
lieres. ſedetiam immanitati coꝛrpoꝝ reſpõ⸗/

rosnnontrohiddeittt.
(WMecauſa diluuii.
WBe uero cũ quin
gentoꝝ eſſet annoꝝ genuitſem. chã
et iafeib. Moyles dicturus ödilu
ſit cauſam eius dicens. Cum cepiſ⸗

ſent bomines multplicari ſupterram. vide

runt filij der. id eſt. ſeth religioli filiss boim.
ideſt. de ſtirpe caym. ⁊ victi concupiſcentia

acceperunt eas vxoꝛes.et nati ſunt inde gi

gantes. Cempus quidem quando factum

fuerit hoc.vtrum ſub noe vel ante. vel mlũ

vel parum ante. non determinat. Joſephus

gutem dicit ꝙ vſqʒ ad ſeptimam generatio

nem. boni permanſerunt filij ſetb. Soſt ad
mala pꝛogreſſi ſunt recedentes a ſolennita⸗
tibus paternis.et ob hoc contra ſe deum ir⸗
ritauerunt. Ham multt an geli dei.id ẽ.ðfilij

ſetb.d eſt. qui ſupꝛa filij dei cu mulienbꝰ co:

euntes iniurioſos filios genuerunt.q ꝓpteꝛ
cõfidentiam foꝛtitudimis gigantes a grecis
dicti lunt. Methodius cauſam diluuij bo⸗

minũ..peccata diffuſius exequitur dicens.

quia qngentelimo anno pᷣme ciliadio deſt

tbodius. Potuit et

poſt pᷣmamciliabem.filij caym abutebatuꝛ

vxoꝛibus fratrũ ſuoꝝnimijs foꝛnicatõnibꝰ

Sexcenteſimo annomulieres in veſamam

verfſe ſupergreſſe viris abutebantur. MMoꝛ
tuo adam. ſetb ſeparauit cognationẽ ſuuam
a cognatione caym. qui redierat ad natale
ſolum. Mam et pater viuens pꝛobibuerat

ne cõmiſcerentur.et habitauit ſetb in coꝛdã
in quodaʒ monte pꝛoximo paradiſo. Caym
habitauit in campo vbifrẽʒz occiderat. Nui⸗

genteſimo anno ſecunde ciliadil exarlerunt

bomines in alterutrum coeuntes. Septin
genteſimo anno lecunde ciliadis filij ſeth cõ
cupierunt filias ca ym et indeoꝛti ſunt gigã
tes. Et incepta tertia ciliade mundauit dilu
uiu. Sic oꝛdinat mez, 3
Hãc opinionẽ alibi
eſſe vt incubi demo⸗ damnat auguſtinꝰ.
nes genuiſlent giga⸗

tes a magnitudine coꝛpoꝛum denomiatos

ſic. dictos a geos quod eſt terra.quiincubi

debatimmanitas animoꝝ. Moſt diluuiu⸗

tamen nati ſuntalij gigantes in ebꝛon.⁊ pꝰ
fuerunt in tham ciuitate egipti.a qua ⁊ thi⸗

tanes dicti ſunt. de qruʒ ſtirpe fuit enachim
cuius filij babitauerunt in bebꝛon.de qbus

oꝛtuseſt golias et quidam alij. ꝗratuſq; ðs
peccatis bominum dixit Menitet me feciſſe

bominẽ. q.d. Faciã quod ſolet facere bomo
penitens operis ſui.delet eniz quodfecerat.

Et eſt ſenſus. Belebo bominem quem fece
ram. Hon enim pmanebit ſpiritus meus.

id eſt indignatio mea in bomme ineternuz.
quia caro eſt.q.d. Non puniam eum eter⸗
naliter vt diabolum quia fragilis eſt. ſed hic
reddam quod meretur. Ettamen puſqz di⸗

ſperdam eum. dabo ei tempus penitudinis

ſi voluerit. eruntqʒ diesillius ad penitẽduʒ
ſcʒ.cxx.annoꝝ.Hon enim intelligenduz eſt

de ſpiritu bominis. ſed de der indignatione.

Mec eſt terminus iſte bumane vite poſt di
luuium.cum poſtinueniatur bomoampli

us vixiſſe. Et dixit domm? bocante annos

xx.qᷓ; inciperet fieri arcba.vt dicit Hieroni
mus.que facta legitur.c.anms. DNel ſcdum

—

libꝛi Geneſis.

ſtrabum eo anno dixit quo cepit archa fieꝛi
Bedqa in malicia ꝑſeuerauerũt.ante pꝛefſi⸗

xum tempꝰ.ſ.centeſimo anno deleti ſũt. ¶ñ

ioſephꝰ dicit. hunc teꝛminũ vite bominũ ſta
tutum. Quodaũt ð deus tactꝰ doloꝛe coꝛ
dis intrinſecus.foꝛte nihil aliud eſt. qᷓʒ q bo⸗

mines latebat quãtitas diuine offenſe. Ael
antropoſpotos eſt. ſclz bumana pꝛopaſſio

—.

qn attribuit᷑ deo qd bolseſt.
¶ Be archa noe. ¶ Tap. XXXlI.
Be lero erat per/
ectus in generationibꝰ ſuis.quaſi
on illiꝰ ꝑfectõnis q̃ eſt in patria.ſʒ

dixit dñs ad noe. Fims vniuerſe carnis veit
coꝛam me.pꝛeter eos quiin arcba erunt ſal
uandi.diſperdam eos cum terra.ideſt. cum

fertilitate terre. Lradunt quoqʒ migoꝛeʒ tre.

bm modum generationis ſue ſcʒ terrene. Et

et fecunditatez longe inferioꝛem eſſe poſt di
luuiũ q̃ʒ ante.vnde eſus carmuʒ bomini cõ
ceſſus eſt. cum antea fructibusterre victita
ret. ¶ JFecit noe iuxta p̃ceptum dñi arcbam
delignis leuigatis.i.politis.vel quadꝛatis.
Alia littera.velbituminatis longitudie. ccc
cubitoꝛuʒ. latitudine.l.altitudine xxx.admo

dum ſcʒ bumani coꝛpoꝛis.i quo longitudo

ſexies eſt maioꝛ latitudie.et deciesmaioꝛal⸗

titudine.Eſt aũt lõgitudoa planta

78

verticem. Eſt latitudoa crate lateris adcra

tem. Altitudo a doꝛſo
tamen multi de coꝛ.

poꝛechꝛiſtitantũ di⸗
ctum eſſe volunt.qa
ſic legitur in yſidoꝛo

qui bumani coꝛpis
inſtar oſtendit. in ꝗ

chꝛiſtꝰaſparuit. Fu⸗
it ergo bec archa ĩfũ
damento quadꝛata.

vſqʒ ad ventrez. Oð

NMuaſi agricole lo⸗

cutus eſt dominꝰ pt
faceret ſcilicetnaueʒ
inſtar archonij. idẽ.
adconuztendentis.
vel foꝛte ab arcendo
qa vndiqʒclauſa.

vlqz ad

„

ſedin foꝛma altera parte longioꝛi ab anguł

in artum conſcẽdens donec in cubito ſumi

tas eius pficeretur. Bitumineintus et ex⸗

tra linita eſt. qd eſt gluten feruentiſſimu

quolignalinua non diſſoluunt aliqua pi

arte.nec materia vel maceria bitumiata ſol⸗

ui poteſt ſine menſtruo mulieriſ. In lacubꝰ

iudee ſupnatans colligit In ſyria limus eſt
aterra eſtuans. Facta ſunt in ea cenaculaet
triſtega.id eſt. diſtinctõnes dicte a trica. Di

cit alia tranſlatio bicamerata et tricamera⸗

—

ta. Habuit enoqnqʒ cameras.quas Augu⸗

ſtinus etiam pꝛeter
ſentinaʒ dicit ibiguiſ
ſe dicens ſuptabula⸗
tum ſentine ſuiſſe bi
cameratã. Ana eni
cameraruʒ erat ſter/
coꝛaria altera apote
caria.et ſuꝑ bãc mã
ſionẽ erat alia trica

merata. Lateraleſca

mere erant vna im:

mitiũ.altera mitiuz

animaliü. media bo
minũ et auiũ. Et ba⸗

Quod dðꝛ arcba ba⸗
buiſe.xxx. cubitos in
altum. in coꝛpoꝛe eꝰ
intelligendum eſt. id
eſt. a fudo vſqʒ adta
bulatü. Impoſſibile

eni eſſet operturam

eiꝰnõ plus aſcendil,
le. ⁊ tigno.xxx.cubito

rum tantum operi

re longitudinez etla
titudinem.

buit oſtium vbi bicamerata ⁊ tricamerata

iungebantur. Alij vero bas qnq; cameras

in altitudineſola diſponũt. inferioꝛem que
et ſentina ſtercoꝛariam dicentes. Secũdaz

ſupꝛa illam apotecariam. Certiaʒ immitiũ

animalium et ſerpentum et vbi bee iungu⸗
turoſtium ponunt. Quartam mitium ani
malii. Supꝛemã bominuʒ etauium. Joſe⸗

pbus tñ dicit archam quattuoꝛ cameraſlba

bentẽ foꝛte ſtercoꝛariã łſentinã nincludens
Fecit in ea noe feneſtraʒ quã bebꝛei criſtal/
linaʒ fuiſſe tradunt.que in bebꝛeo vocatur

meridianũ.a ſymacho diluculum. Dicitra

banꝰ cubitos arche fuiſſe geometricoſ.alio
quin tanta capere non valeret. Continet ei
cubitus geometricus ſex noſtros.vel nouẽ

ꝛopꝛie enim cubitus pedem etdimidiu;ʒ

habet.
(Be lngreſſu inarcham.

Erfecta igitur ar/
cha. dirit domin? adnoe. Ingredie
ris archam tu et filij tui vxroꝛ tua et
vxoꝛes filioꝝtuoꝝ.In bis octo reſeruttum

eſt ſeminarium generis bumani. Et ſeoꝛſũ

viros.ſeoꝛſum mulieres noĩiauit dominus

cum de ingreſſu loqueretur. Ac ſi deceret.

b4

Tempoꝛe aſflictiõis
vacãdum eſt ab am pbara.vxoꝛ ſem. par
plexibꝰmulierũ.⁊ ex ſia.vxoꝛ cbam catha
cunctis animãtibuſ flua. vxoꝛ Japbeth
nninuerſecarniſ bina flius
induces in archam.

id eſt. cobinata ideſt. maſculum erfeminaz.

De immundis enim anfmalibꝰ? fuerüt ibi

tantũ duo. ſm genꝰ?ſun. de mundis vero ſe⸗

ptem. ꝗImmunda vero vocat ea moyſes ſm

tempꝰſuu qᷓ...ex moſaica vocatimmunda.

Vxoꝛ Moe pbuar

Nel tunc dicra ſunt immunda.q etiaʒ tunc

naturaliter eſui boim non erant apta. Jo
dixi naturaliter.qꝛ nulla adbuc adedenduʒ
conceſſa.Lolleſqʒtecum ex omibꝰ q̃ mandi

poſſunt.vt ſint tam tibiqʒ illis in elcam. Si

queritur vtrum deminutis vel ummundis
animantibꝰ aliqua introducta ſint ad bunc
numerũ.Dicitaugꝰ.q que non generant ð
coitu.non fuit necelſe eſſe in archa.que ſcilʒ
de puluere vt pulices vel de bumoꝛibus vł

coꝛruptionibꝰnaſcunt. Qð aũt ex cotu ge /
neratiua tantũ introducta ſint innuu cu ad

¶ Be inundatõeet cathacliſmo.
(Cap. XNXIIII.

NPgreſſo noe in ar

cham rupti ſunt fontes abilſſuid eſt
aque que ſůt in viſceribterre. ⁊ ca
taracte celi.i.ſeneſtre aperti ſũt. id eſt. nubes.

Cataracte ꝓpꝛie ſunt meatꝰnili fluuij cũ ni

lus ꝑ ſeptem oſtia ſepatur.vel loca eiuſdem

q̃ catadupla dicunt. Abuſiue quilibʒaqua
rum meatus dicuntur initiales.i.cataracte
Et pluit ſuꝑterram xl. diebꝰ ⁊ noctibꝰ.⁊ele⸗
uata archa in ſublime ferebat. et lup omnes
mõtes excreuit aqua altioꝛ cubitis xv. vt ab

lueret ſoꝛdes aeris. Aſqʒq aſcenderant ope

ra bominuʒ. vſq; ad eundem locũ aſcendet
ignis iudicij obaeris puꝛgationẽ. Sed non
videntur opa bominũ tantũ aſcendere po⸗
tuiſſe.cũ olimpuſ vlqʒ ad liquidum aeꝛa va
dat. ſupquem lrẽ inſcriptein puluere pãnũ
reperte ſuntſtetiſſe imobiles.qꝛ venti dele⸗

renon poterant ppter altitudinẽ montium

dit ßm gen? ſu vel in genere ſuo. Nuerituꝛ

etiam ſi ſine tranſgreſſione mãdati ibialiqᷓ

fuerunt incluſa.que neceſſitas eoꝝalẽdoꝛũ
que veſcunt carnibꝰ coegillet mcludi. Dicit
auguſtin?ꝰpoſſeeſſe pᷣter carnes alimẽta cõ⸗

munia. manme cum ea q carmbulſ veſcunt
fico ⁊ caſtanea velci poſſint.pᷣcipue cũ oibꝰ

veſci cogat fames. JFoꝛte nondũ et ammalia
carnibveſcebant. ſiẽ nec bomies ¶ Fecitqʒ
noe cuncta que ſibi dñs pceperat. Sexcente
ſimo anno pvite ſue ingreſſus eſt noe iarcbã
cum omnibꝰ? que dixeꝛat ei dũs.que et nutu
diuino et angeloyminiſterio adducta ſunt
menſe ſcðo.die xvij.q ab bebꝛeis nyſan dicit᷑
a latinis maius.a macedonibꝰdion.Moy
ſes añt in legittunis nyſan.i.apꝛilem pᷣmum

vbi pꝛo nimia agerisraritate necetiam aues

nu ere queunt.nec philoſophi aſcendentes

abſqʒ ſpongis plenis aqua aliquantulum
ibi manere potuerũt quas naribꝰaſponen
tes. craſſioꝛem inde aera attrabebant. Sed
ſunt qui putant altitudinem montium tuc
non luiſſe tantam quanta nunc eſt. vel foꝛ⸗

taſſe in ſublimibus ſacriſicantes igneʒ accẽ⸗
debant. cuiꝰ vapoꝛ et fauille multum aſcen⸗
dere potuerunt etaera maculare. ¶ Et cuz

intraſſet noe clauſit oſtium deus.et bitumi
nauit exterius et moꝛtua eſt omis anima vi
uens ſuper terram. et obtinuerũt aqueter
ras.ita exaltate.c.l.diebꝰ ab illa.l.die qua in⸗

greſſus eſt noe. Moſt dies.c. l ceperũtaque

menſem ↄſtituit ſᷣm ioſephũ.In ↄtractibu)

vo.i.in mercibꝰfaciendis et in alia guberna
tione ſeculi tempoꝝ decreta et vſualeʒ oꝛdi⸗
nem menſuũ ſeruauu.Dicit ioſephus ꝙ ab
adam vſqʒ ad ᷓ̊ temꝑꝰ ſuerũt anni duo mi⸗
la.ſexcenti.lvj.quod in facris litteris cõſcri
ptum mtegritate ſignatumel.

minui menſe. vij.ta ꝙ xxvij. die mẽſis requi⸗
euit archa ſup montes armenie. Alic arche

reliquias vſqʒ nunc pꝛouinciales oſtendũt

lHuius diluuij et arcbe vtait ioſephus. me⸗

moꝛiã faciunt etiam quibarbaroꝝ biſtoꝛi⸗

as oſcpſerũt De quaberoſus chalde? licait
BDicitnauis eꝰ q̃in armeniã venit circa moõ

tem coꝛdicum adbucaliqua pars eſſe q̃d/
dam bitumen exindetolli. quo marme bo⸗
mines adexpiationem ptuntur. Memimt

8 *

Libꝛi geneſis.

eiuſoem bieronimus egiptius qui antiqui
tatem conſcriplſit. Manaſſes damaſcenus

de eiſdem ſicait. Eſt ſuper numidiaz excel⸗/
ſus mons in armenia.quibaris aſpellatur.

in quomultos confugientes.ſermo eſt dilu
uij tempoꝛe liberatos.et quenqʒin archa ſi⸗
mul deuectum. Decimotandem menſe pꝛi
ma die menſis aſparuerunt cacumina mõ⸗
tium. Cunqʒ tran ſiſſent.xl.dies aperuit noe
feneſtram.et emiſit coꝛuũ.quinõ reuerteba
tur foꝛte interceptus aquis.vel mueniẽs ſu

pernatans cadaueꝛ in aquis.eſt illectus eo.

Tamen Joſephbus ait. ꝙ cuncta reperiens
inundantia regreſſus eſt ad noe. Emiſitqʒ

poſt eum columbam.quecum noninueni

ſet vbi requieſceret pes eꝰreuerſa eſt ad noe
Sednõne cacumna montiũ iam eꝛant nu

data.Foꝛte nondũ ſiccata.et ſicin palude re

quieſcere non potuit ſicut nec in aqua.Nel
ꝑꝓ recapitulationem pᷣus poteſt intelligi fa
ctũ. et poſtea dictũ. Doſt dies ſeptem iteꝝ
emiſit eam. que veſpere redijtferens ramuʒ

oliue virentem. Poſt alios ſeptem emilit
eam que non eſt vltra reuerſa adeũ. Igitur
ſexcenteſimo pᷣmoanno vite noepᷣmo men⸗

ſe.pꝛima die menſis aperuit noe tectum ar/

che.et vidit ꝙ exſiccata eſſet terre ſuperſicies

ſed egrediendi expectabat dñi pꝛeceptum.
¶ Be egreſſione noeet yri.
Enſe ſecunoo. xx/⸗

n vu. die menſis dxit dominꝰ ad noe
Egredere de archa tu et vxoꝛtua. ſi

lij tui et vroꝛes filioꝛum tuoꝝ. Coniunctim

lubentur exire.qui diſiunctim intrauerant.
Ac ſi diceret eis. Nuncredijttempꝰ ample
ctendi.vt multiplicemini ſuperterrã. Mox
enim ſubiunxit. Creſcite et multiplicamini.
Et egreſſus eſt noe cum vniuerſis que erãt
cũ eo.eadem die qua ingreſſus fuerat reuo
lutoanno. Ingreſſus eſtautem.xpij.luna
menſis ſecundi. licet babeat alia tranſlatio
xxpij.et egreſſus eſt. xxviij.luna.qꝛ quota eſt
luna bodie. ſi. xjaddastota erit eodem die

reuoluto anno.ſ bodie pᷣma.eadẽ die ſequẽ

tianno xij. Mecte moueat ꝙ; dixi egreſſum

xxviij. luna cũ liber dicat. xxvij. Dotuit eniʒ

eſle ꝙ veſpera ſeptime diei ⁊. xxvij. lune egreſ
ſus ſit iam imminẽte. xxviij. Media vo tꝑa
quolibet noĩe extꝛemoꝝ ſepe nominãtur.vt
cum dña crucifnus fuit inter tertiã ⁊ ſextaʒ.
q̃dam euãgeliſta dicit hoꝛa tertia.aliꝰſexta.

Ael poti?ꝰ ſpᷣm noĩadeptem dienꝝ. ſi in tertia fe

ria eſt luna.xxvij. reuoluto anno in eadẽ ter
tia feria erit luna.xxviij.quia cõputus dieꝝ
pvnã diem deſcendit in marulogio. Verbi
gratia. Halende ianuarij ſunt in dñica die.
etluna.vij.reuoluto anno in kalendis ianu
arij reiterata luna erit xviij.qʒ kalẽde erũt le
cunda feria. Ergo dñica die ante Ralendas
erit luna.xvij.et ſic a dñica in dñicam reuo⸗
luto auno non adduntur lune niſi decex.ſed
a kalendis in Ralendas vndecim (Et edi⸗
ficauit noe altare dño.et de mundisanuna
libus ſeptimum obtulit dno.deo eni iuſie
rat dñs ſeptem ſᷣm genus ſuum induci.pt ſe
ptimo oblato.ſex ſufficerent pꝛopagatiom.
Locum autẽ quo egreſſiſunt armenij egreſ
ſoꝛum vocant. ſNilij vero noe dixerunt thã⸗
non.ideſt. vuj. pꝛo numero egreſſoꝛum. b
boc quoqʒ vt qdam tradunt.noe fecitaltaꝛe
de.viij. apidibus. Et odoꝛatus eſt dominꝰ
odoꝛem ſuauitatis.et aitad noe. Hon vltꝛa
maledicaz ommiterre ꝓpter boĩes qꝛ pꝛoni
ſunt ad mali. Cempus aũt ſementis et meſ
ſiset frigus et eſtus. nox et dies nrequieſcẽt
Foꝛtenõdũ ita plene diſticta eꝛãt.iiij.tꝑa qꝛ
nec vſqʒ; ad diluuiuz aque fuerãtcollecte in
nubes. Et bñdixit eis dominus dicens. Cre
ſcite et młtiplicami.
et ſit timoꝛ veſter ſu· Eſus carnium ante
per cũcta animãtia diluuium non erat.

terre. Hoc dictuʒz eſt ſedpoſt ſtatim ↄcel⸗

eis in ſolatũ.nepau ſuseſt.
ci bomnies a plur
bus beſtijs oſpꝛimitimerent. Quaſi bole
ra virentia pꝛius dedeꝛam in cibum. nüctea
do vobis animantia.excepto ꝙ carnem cuʒ
ſanguine non comedetis.ideſt. animal ſuf
focatum. Et pꝛobibuit eis deus bomicidin
fieri etquia maxime timebant.ne dominu
iterũ aquas diluuij inundoret ſuꝑterram.

⁊ noe quotidie oꝛabat ne fieret.vt ioſephꝰ
refert. pepigit eis deꝰq vltra non ſieret dilu
uiũ.et in ſignũ federis S
buiꝰpoſuit arcũ ſuũ He timeãt ymbꝛes
in nubibꝰ Etẽ ſignũ dat?ẽ ĩ nubibꝰ? obſes
duoꝝ iudicij piqquua „ „
pteriti ne timeat et futuri pignẽ vt expecteĩ.
Inde eſt ꝙ duos babet coloꝛes ceruleü qui:
eſt aqueꝰ. et eſt exterioꝛ qͥa p̃terijt.et rubeuʒ
q eſt igneꝰ.q eſt interioꝛ qa futurꝰeſt ignis
Et tradüt ſancti ꝙ. xl.annis ante iudicium
nõ videbitarcul. qd et naturalit oſtendet de
ſiccationẽ aeris iam inceptã.
De ebꝛietate noe et maledictõne
cham. Ca.XXXVIII.
Epit noe exerceꝛe
terraz ⁊ plantauit vineã. labꝛuſtas
naturales ꝑ cultum advſuʒ vinee
trabens. vibenſqʒ vinũ.ſedignoꝛãs vim eiꝰ
inebꝛlatus eſt. Et doꝛmiens nudatus eſt in
tabernaculo ſuo. Nudatio enim femoꝛũ ſe⸗
quitur ebꝛietatem. ſicut libido ſacietatẽ. Sʒ

cum cbam verenda patris pidiſſet nudan
imponentes bumeris:et euntes retroꝛſum
ne viderent. operuerunt patris verẽda ſDa
tet qa nondum bomies vtebantur femoꝛa
libꝰ. Euigilans noe
cum didiciſſet quud Semiamiſfuitmu
fecerat filus ſuꝰmi lieꝛ quepᷣmo adinue
noꝛ ait. Maledict mit bꝛacas et plus ea
chanaan puer ſeruꝰ? rum. 3
erit fratribꝰſuis. Si ”c
queritur qũo cbam ðꝛ minoꝛ ſiliꝰcũ eſſʒ me
dius natu.Roteſt diciminoꝛ.i.indignioꝛ.ł
foꝛte minoꝛ ſtatura. Ael de iafeth dꝛ.qui cũ
minoꝛ eſſet tũ pꝛudentioꝛ fuit cham maioꝛe
Daledixit aut non filio ſed filio filij.qa ſci⸗
ebat in ſpũᷣ filiũ non ſeruiturũ ſeatribuſ.ſed
ſemen eius. necomẽs de ſemine.ſedeos qui
dechanaan. Meccata qᷣdẽ patruʒ ſepe vin⸗
Dicantur in filios temꝑaliter. Et eſt ſenſ?ſic.
Mõ leteris de filiotuoſicut necego dete.Et
addidit. Benedict?ꝰ dñs deus ſem. ſit chana
an ſeruus eiꝰ. NMꝛopbetia eſt. quia pꝛeuidit
in filijs ſem cultum et nomen vniꝰde pmã

irridens nũciauit fratribꝰ. Sedilli pallin

ſurum. Et iterum. Dilatet de? iafetb. ⁊ babi

tet itabernaculil ſem. ſitq; chanaan ſeꝛuꝰe⸗
Et Hpphetia ẽ Gentes eiq diafetb dilatate

ſit nũ ero.ðo auctoꝛeet in cultu deoꝛũ.deo
ppmittente poſt inſerte ſunttrunco oliue. Et

impleti ſunt dies noe.d.cccc.l.anni ⁊ moꝛtu:
us eſt. Dicit at ioſepbꝰ.ꝙ nemo putet fal⸗
ſa que de antiquoꝝlongeuitate ſcpta ſunt.
quia ꝓpter nᷣtutes et gloꝛioſas vtilitates q̃s
iugiter ꝑſcrutabant᷑ i.aſtronomiã geome
triam deus eis amplioꝛa viuendi ſpacia cõ
donauit que aliter di
ſcere nõ potuiſſent. ¶MWagnꝰ ann?cõple
niſi ſexcẽtos viuerẽt turreuerſis planetiſ
annos. Pertoteniz omnibꝰ ad loca ſue
annoꝛum curricula creationis.
magnꝰannus implet

¶ Be diſperſionefilioꝝ noe et de nẽ
roth. (Cap. XXXVII.

N(Helunt generationes ſilioꝛus noe.
et incip'e laphet minoꝛi vt vltimo loco po
natur ſem. cuius ſucceſſionem texere inten⸗

dit. Texuntur autem ex eis.lxx.due genera /

tiones quindeci deiaphet xxx. de cbam. xx⸗
vij. de ſem. Hitres diſſeminati ſunt in trib?
partibus oꝛbis ſcdum alquinum. Sem. aſi

am.cbam.affricam.iafetb.europam ſoꝛtitꝰ

eſt. Ael expꝛeſſius dicitur ſm Joſephum.

Slij iaphetbtenuerunt ſeptentrionalem re

gionem.a tauro et amano montibus ſicilie
⁊ ſirie vſqʒ ad fluuiumtbanaym.in europa

vero vſqʒ ad gadira. Filij verocbama pꝛo:
uincia ſiria et amano et lybano montibus

cunctas terras obtinuerunt quecunqʒ ad
mare ſunt poſite. aſpꝛehendentes etiaʒ eas
que vſqʒ ad occeanum ſunt. et pꝛopꝛias fa⸗
cientes aſpellationes Fllij vero ſem vſqʒad
occeanum ſeoꝛſum babitant aſiam. abeu⸗
frate facientes initium. Generatiom Sem
inſiſtemus.alias tranſeuntes. boc tantum

addentes qchus dicitur ſilius cham. et lili⸗

us chus nemroth.qui cepitpꝛimus potens

Edit Moiſes ao

r Fincininm genealogie noe dicens

ſes ſic dicens. Ceteli:

moanno tertie ciliadis natus eſt noeflius

m ſimilitudinem eius.et dyxit eum ionitbũ.

Trecenteſimo anno

dedit noe donatões
ſilio ſuo ionitbo. et
dimlſſit eum in ter
ethan. et intrauit eaʒ

ionitbuſvſqʒad ma

re oꝛientis.quod di⸗
citur eloſchoꝛa.id ẽ.
ſoblis regio Hic acce
pit a domino donu
lapientie. et inuenit
aſtronomiam. ld
quẽ vemens neroth

Pbijcitur ſecunduz

metbodium deioni
tho. quia non genue

rat eum noe ante di⸗
luuium.quia nõ fu⸗
it in archa. cum non

fuerit moꝛtuus ante
qꝛ poſt inſtruitnem
rotb.nec poſt diluui

um. Foꝛte non eſt ve
ra ratio methodij.

gigas x. cubitoꝝ eruditꝰẽ ab eo.⁊ accepit ab

eo pſiliũ i. quibꝰlocis regnare cepiſſet. Joni⸗
thus iſte ſutu:os qᷓſoã euentꝰp̃uidit ⁊ maxi
me de oꝛtu. iuj.regnoꝝa occaſu eoꝝpſucceſ⸗

ſionẽ. Quã ei plane ꝓpbetauitdaniel. Etp⸗

dixit diſcipulo ſuo nẽrotb.ꝙpᷣm regnarent
de chã de q belꝰdeſcẽdit. poſt deſem mediet
ple et greci.poſt deiapbet romani.Mq redi
ens nemꝛoth accẽſꝰamoꝛe dominãdiſollici
tauit gen? ſuũ de ſem. vt imperaret alijs q̃ſi

pᷣmogenitꝰ.ſʒ noluerunt. ideotranſiuit ad

Uibꝛi geneſis.
eſſe in terra. ⁊ robu: Caldei ignem adoa cham.qui acquieuit. et regnauitinter eos ĩ
ſtus venatoꝛ bomi/ batet cogebãt alos babllone et exinde dict? eſt de filijs choz. Sʒ
num coꝛam dño.id idẽ facere coburẽtes ſipere fuit de filijs chaʒ tuc nulla eſt queſtio
eſt extinctoꝛ ⁊ oſpꝛeſ/ alia ydola Saceꝛdo quare inteos regnauerit. Huiꝰexemplo
ſoꝛamoꝛe dominan tes vo canopi Bau cepit regnare iectan vel ietrã vel vꝛã ſuper
di. et cogebat boies diẽtel ꝙ magnu ydo ffllios ſem. ſufenovel luſtene ſup filios iafeib
ignem adoꝛare. Wd luũ in honoꝛe beli ſoꝛ Marrat autem pbilo iudeꝰ. pel vt alij volut
hoc exijt.pꝛouerbiuʒ mauerãt remouen ⁊gentilis philoſopheis in libꝛo queſtionum
ad dcenduʒz dealiq tes coꝛonam aureaz ſup geneſim. qextribꝰ filns noe adbuc ipſo
ꝙ foꝛtis ſit ⁊ malꝰ.qᷓᷓ oaſpoſuerunt pas ſi; viuente ſunt nati xxiiij.milia viroꝝ. 7.c. extra
nemroth robuſtus ctile adðmodum co muliereset paruulos habentes tres ſup ſe
penatoꝛ coꝛam dno. roneꝑfoꝛatum fſoꝛa duces q̊sppiximas.
Hoceo diximꝰ.qꝛ mimbuscera obtnua· e turre babilon.
õ darg Eten er cal: (Cap. XNXXVIII.
uille de filijs biron der aſpoſuert ignem SN —A e 8 „
filij ſem Quare vero eeletrigetacegag — ſcc bitum uero
pmus ceperit domi defluens que eratin Enoe mouentes pedes ſuos aboꝛiẽ⸗
nari.oſtendit agens coꝛona extixit igneʒ te. ꝓuenerunt duces in vnum in cã
de quodaʒ filio noe. et pꝛeualuerũt cno pum ſennaar et timentes diluuium cõſiio
de quonõ egit moy piydola. nemroth volentis regnare. ceperũt edifica

re turrim q ꝑtingeꝛet vſqʒ ad celos.babẽtes
lateres pꝛo ſaxis.⁊ bitumen pꝛo cemento.
Delſcendit aũt dñs vt videret turrim. deſt.
aniaduertit vt puniret.⁊ aitad angelos. Ae

nite 2 pundamꝰ linguã eoꝝyt nõ itelligat

qſqʒ vocẽ ꝓꝑximi ſui ꝗIn bac diuiſiõenibilno
ui fecit deꝰ.qꝛ voces eedẽ ſunt apud oẽs gẽ⸗
tes. ſed dicendi modos et foꝛmas diuerſis
generibus diuiſit. de bacturri diẽ ioſepbus
quia latitudo erat ita foꝛtiſſima. vt ꝓpe eaʒ
aſpicientibus longitudo videreturin min⸗
Dij veꝛo ventos immittentes euerterut tur
rim.et vocem ꝓpꝛiam vnicuiqʒ partiti ſunt
Nꝛopterea babilomiaʒ contigit vocari ciui
tatem. Babel em bebꝛei ↄſuſionẽ aſpellant.
De bacturri meminit ſibilla dicens. Cum
omẽs hoĩes exiſterent vniꝰvocis.qdaʒ tur/
rim edificanerũt excelſam.tanqʒ p eã aſcen⸗
ſuri in celũ. Oe campo veroſennaar in regi
one babilonis memimt elicius dicenl. E
de lacerdotibꝰ ſuntereptiiouisſacra
tes. in ſennaar babilonis venerunt. diuiſiq;
ſũt poſt bec diuerſitate linguaꝝ.migratoes
agentes. aſpꝛehẽdentes mediterranea ſiml
et maritima. NHec pᷣtereunduʒ puto ꝙqmoy⸗

ſes dicit regma ſilum cbus duos babuiſſe

filios. ſaba et vodan. Joſepbus diat. ſaba

et iudã. quop iudas egiptiacã gentẽ beſperi
oꝛũ inbabitans iudeis cognomẽ ſuũ reliqt
Qdůt ð de terra ſennaar egreſſus eſt aſſur
intelligendü eſt. qꝛ; nemro th expulit eum vi
aterra illa. etturre q̃ eius eratiureberedita
rio. Aelintelligendu nõẽ de ſſur filio ſem.
q nuenit purpuram ⁊ vnguẽta crinium vł
coꝛpoꝝa qᷓ calbea *
etalſiria dictaẽ. ſzaſ· Caldea babllon. ſen⸗
ſuri.regnũ aſſinioꝛuũ naar.idem ſunt
inde egreſſum eſt. qad YMMM
tempoꝛe ſarug paui abꝛabe factuʒ eſt. Me⸗
gnũ qdem babilonij babuerũtqͥ de ſeĩenẽ
roth vſqʒ ad q̃rtã ciliadẽ.⁊ vlamũ cuſmidẽ.
Nꝛimũ incidens. ¶ Ca. XXXIX

Kerim uero ob,/

tinuerũt egiptios ⁊ aſſirios ita. In
1pieb? ſarugbelus nemrotides rex
babilonis.qꝛfuit alter belus rex grecie intra
uit aſſiriã. q̊ parum obtinuitĩea. Quo moꝛ
tuo filiꝰeiꝰ ninꝰtotã obtinuit aſſiriã.⁊ ciun
tatẽ in q̃ caput regni erat.itinere triũ dieruʒ
ampliauit. ⁊a ſuo noie nimuen dixit. Inde
eſt ꝙ q dam hiſtoꝛie dicũt.regnũ aſſirioꝝ ce
piſſe ab antiq̃ belo.qd verũ ẽ qntũ ad initiũ
Alij dicũt cepiſſe a nino.qd veꝛũ ẽ etqntum
adregn ampliatõeʒz. Minus vicit chã.q ad⸗
buc piuebat ⁊ regnabat i bꝛactia.alij tracia.
⁊ dicebat᷑zoꝛoaſtres ĩuẽtoꝛ magice artis.q⁊
ſeptẽ liberales artes in. xiuj.colums ſepſit ſe⸗
ptẽ eneis.⁊ leptẽ late
ricijs ↄ vtruũq; dilu· Sirophbanes pᷣmuſ
uium. Minus voli/ ydolatra egipti. dio/
bꝛos eius combuſſit pbatꝰlacedemonio/
Ab eiſdem oꝛta ſunt rum.in poetria ma⸗
ydolaſi.. giſtriguſbelmi.
Be oꝛtu ydoloꝝn. ¶ Cap. XI.

Dꝛtuo belo ninꝰi
olaciũ doloꝛis imaginẽ pꝛis ſibi fe
alt.cui tantã exbibebat reuerentiaʒ
vt qbuſſipet reisqͥ ad eã ↄfugilſent parceꝛet
ſꝛoide hoĩes de regno eꝰdiuinos honoꝛeſ
imagini eꝰcepert ipendeꝛe.Huiꝰexeplo plu
rumi carisſuis moꝛtuis imagies dedicarũt
2 ſic ab ydolobeli cetera traxert oꝛiginẽ.ſicet

ab erꝰnoĩe generale nomẽ ypoloꝝ. Sicut eĩ

dictꝰẽ belus ab aſſirijs.lic ⁊ alie natones ſm
ydeomata lingue ſue dixeꝛũt.alie bel. alie be⸗
el.alie baal.alie baalim. Imo noia ſpeciłi

cauerũt alie beelpbegoꝛ. alie beelʒebub dicẽ⸗
tes. Sedtandẽ ſeriem genealogie ſem pꝛoſe

quamur.

eꝛat q genuit arfaxat biennio poſt

qð dictũ ẽſupꝛa qͥngenteſimo anno noena⸗
tũ Sem. ſexcẽteſimo iundaſſe diluuiũ.Er
go pꝰdiluui cẽtenariꝰerat ſem. ⁊biẽnio pꝰ⸗
centũ 1 duoꝝannoꝝ. Sʒ mosẽ lacre ſcpᷣtu
re ſepe limites numeroꝝ ponere.paucis an
nmis ſi ſuꝑfuerit tacitis. ſSõt ergo dici qſem
centũ annoꝝ erat ⁊ duoꝝ.qʒʒ duos tacuit ſcꝝ
ptuꝛa.łnoe cũ genuit eũ qngẽtoꝝ duoꝝ.vł
duo deerãtad ſexcentos cũ inundauit dilu
uiũ. Aelita legatlrã. Sem centũ annoꝛum
erat poſt diluuiũ.⁊ erat bienmio pꝰ diluuiũ

qñ genuit arfaxat. Joſephꝰãt dicit. Dem ſi

liꝰarfaxat natꝰeſt poſt annos.·xij.facti dilu⸗
uij.qð foꝛte viciũ ſcptoꝛis ẽ. Arſaxat genuit

ſale. cui ĩluca ſubdicbaynan.m. lxx. ꝗ cõdi

dit ſalem. q beber.a qʒ

De generatione ſem Cap. XL. I.
Em centũ annoꝛi

diluuiũ. Repugnare buic videtur

bebꝛei dicti ſunt hm

ioſephů. TCamenau⸗
guſtinꝰ dicit. Meri⸗

Qui inuenituri glo
ſa ſuꝑlucaʒ. In qua
dam enumeratione

to querit ntrum ab generationischꝛiſti
bebeꝛ dicti ſůt bebꝛei de caynan repenies
vel ababꝛabã quaſi per qʒ. m.locũ iſtum

abꝛabei. Heber ge⸗ coꝛrexit.
nuit phalech ⁊ iectaʒ

Nbalech bebꝛaice diuiſio. eo qin diebꝰ eiꝰ
ꝓ diuiſione linguaꝝ diuiſe ſũt gẽtes.⁊ diui⸗
ſio terraꝝfacta.ſed ſub iſto pᷣcipuefacta ðꝛ.
qa in iſto et in filiis eꝰremanentelingua an⸗
tiqua.alij quaſi ab eo diuiſi ſunt. balech
genuit reu. vel regau. qui ſarug.q nacboꝛ.qꝗ
thare. Charecum eſſet ſeptuaginta annoꝛũ
genuit abꝛam.nachoꝛ etaram.et eſt oꝛdo p
poſterus Aram enim pᷣmogenitus ⁊ abꝛã
vltimus fuit et foꝛte non genuit eos cũ eſſet
buius tempoꝛs. ſed tunc cepit generare.

Wibꝛi geneſis.

etſuis tpibꝰ eos genuit. ſ.ꝑ diuerſa tꝑa.ita qꝙ

lã centũ viginti annoꝝ erat cũ genuit abꝛa⸗
q fuit vltimꝰ. In tbare termiat᷑ ſcdᷣa etas.ba
bẽs ſcõᷣum ſeptuaginta.ANille.lxxij. annos.
ſ̃m metbodiü ciliadẽ. m bebꝛaicã vitatem

annos. MM. ccxxcij. Et

tot annos dicit Jo; Ita nbꝛeuez faciunt

ſephꝰ vſqʒ ad natiui banc etatem bebꝛei.
tatez thare. ſʒ vſqʒ ad
natiuitatẽ abꝛabe extẽdit ᷣ etaſ. Doꝛro arã
genuit lothb.et ieſchã qͥ ⁊ ſaralu⁊ melcham. xet
moꝛtuꝰẽ añ pꝛẽʒ ſuũi bur chaldeoꝝ Et ẽ no
mẽ ciuitatis burſᷣm ioſephu.vbi a bactenuſ

ſepultura eiꝰ oñdit. Hebꝛei burignẽ dicunt

inde fabulãt. ꝙ chaldei in ignẽ ꝑp quẽ traijci⸗
ebãt paruulos piecerant abꝛã ⁊ arã.q nole
bãt ignẽ adoꝛare.⁊ arã ibi exſpirãte abꝛã dei
auxilioẽ liberatꝰ. Unde ðꝛ. Ego lü q eduxi

te de bur chaldeoꝝ. Chare eꝛgo odio babes

terrã ꝓpter luctũ arã.nec vales ſuſtinere in
iurias q fiebãt ei vt ignẽ coleret.ſtatuit pere

gꝛinaꝛi.⁊ dedit nachoꝛ melcbam vxoꝛẽ.abꝛe

po ſarai.qͥ ⁊ loth frẽʒ vxoꝛis in filiu adopta

lara ſterilis erat. r
We egreſſu thare etſuoꝝ de chal⸗

greſſus eſt ergo

aſpiratiõeʒ vtrobiqʒ babeat ĩ grecũ verte

nõ potuert.ch p vtraqʒ aſpiratõe poſuerüt 7
Añn ⁊ ſiliũ noe babã dixerũt cham Inde eſt

q; vaꝛle legi oꝛeb vłchoꝛeb.raab vel rachab

Neſopotamia vo a circũfluentibꝰaqs no

mẽ accepit. Meſo en mediũ.potamos aq.
ſic aquileia ðꝛ q̃t aqs ligata. Et facti ſũt dies
thare.cc.v.annoꝝ.⁊ moꝛtuꝰẽ in aram.

e annis abꝛepoſt moꝛtempꝛis.
agp. XlL MI.

ãnoꝝerat abꝛã cü egrederet dearã
Joſephꝰait. Dimiſitqʒ cbaldeã cũ.lxxv.ãno
rũ eſſet dño iubẽte.vt migraret ichananeaʒ

thare cũ illis vt irẽtĩ irã chanaan.

Writ aũt dominꝰ

had abꝛã Egredere ðfratua. ˙. Lxxp

Siergo poſt moꝛtẽ patris abꝛam erat ãno½

rum. xxv patet qd dixrimus ætbare pluſqʒ
lxx. annos babebat.cus genuit abꝛam. Si ei
in illa etate genuit abꝛam.tũc poſt moꝛtem

patris erat abꝛã.cxln.annoꝝ. Auguſtinus

tñ dicit ꝑ tecapitinlatonẽe boc eſſe dictu.¶d
huc eni viuente patre cum eſſet.cxlv.annoꝝ
&abꝛam. lxxv.egreſſss eſt de aram reliqueoſ
ibi patrem ⁊ fratrem.⁊ in itinere dum iret in

meſopota miam dum locutum el et dixiſſe.

Egredere deterra. Xc nõ qͥn iam eſſzegreſſꝰ.
ſed ammũ reuertendi adeam habebat.q.d.

Qui egreſſus es coꝛpoꝛe.egredere mente.

