eitantũ nobis rex cyrꝰp̃cepit. Cũqʒ aſparu⸗
iſſent fũdamẽta ſuꝑ terrã. eleuauit populuſ

vocẽ in iubilatõem. Doꝛro qᷣdã ſenioꝛes qͥ
viderãt templũ pᷣus eiulabãt voce magna.
necpoterat qͥs cognoſcere clamoꝛẽ letantiũ
⁊plãctũ eiulantiũ. Poꝛroſamarite indign
impediebãtmanꝰ eoꝝ. Cũqʒ ꝑſeipedirenõ
poſſent dederũt muneꝛa pᷣncipibꝰregis per
ſarü.qͥ erãt poſiti ſuꝑ H

õ

decimoioſie vſqʒad

pᷣmũ annum ciri col
liguntur anni capti⸗
uitatis.lxx.deſolatio
nis vero templi ſub
dario rege complen

tur anni.xx. Hoꝛuʒ

opinioni conſonat

Quotus poſt cyrũ

fuerit darius requi⸗

re ita.quot etiam an
nis cirus.quot cam

biles. quot ereneideſ
regnauit notare po⸗

teris.

gloſa biero. ſuꝑ ezecbielem . vbi agituꝛ ð doꝛ

mitione ſuꝑlatus dextrum dicens.ꝙ pᷣmo

aonno cyri fluxerant anm deſolationis tem/

plixxx. Moꝛropꝛioꝛ opinio deanno. lxx.ma
gs certa eſt. etplurium auctoꝛitanbꝰ ſancti
ta. Sola zacharie auctoꝛitas nos mouet.

terrã. Quipecunijs
coꝛrupti vendideꝛũt

eis vt impedirẽt ne⸗

gligentiã edificatio⸗
ms.cyro tñ ignoꝛan
te. Et adeo impedie
runt eos qin.xxx.an
nis quibꝰcirꝰ regna
uu nõ erexerũt mu⸗

Quia cũ pᷣceptũ fu
iſſet eis a cyro.vt cu⸗
ram ac diligẽtiaz edi
ſicationi templi ipẽ⸗
derẽta ſamaritil coꝛ
rupti.negligẽteſ eꝛãt
in edificatione tem⸗

ros templi.niſi vſqʒ ad apodi

4

atonez. Moꝛ

rocyꝛus cum pcuſſiſſet creſum iuxta fluuiũ
alim. gentem lidoꝛum bellicoſiſſimazaſtute
redegitin concoꝛdiã. Tradiditeĩ eis ſolenni
tates et ludos.pꝛecipiens eis vt luſibus co⸗

Aſleiam ſeptuageſimꝰeſtannus. quod foꝛ
te determinari poteſt. vt iam accipiat de pꝛe

meſſationibus et amplexibus vacarent.qſi
beniuolentiam in eos oſtendens. Et in buc

Hiſtoꝛo libn.

modũ eos euirauit et quos bello ñ poterat
ꝑ libidinẽ expugnauit. Doſtea vo trãſgrel
ſus araxema regina malſagetarũ tbamari
victus et occiſus eſt. Que caput eiꝰ pᷣciſum
in vtrem plenuʒz ſanguine bumano piſciẽs
inſultando dixit. Satia te ſanguine auem
ſitiſti.
¶ Incidentia

¶ In di diebus cyri ſeptimus rex romanoꝛũ

tarquimus ſuperbꝰ. qui cauſa tarquinij iu
nioꝛis fili ſui qui lucretiam coꝛruperat.a re
gno expulſus eſt. Mic genera toꝛmentoꝛum
erxcogitauit. vincula tbaureas.fuſtes. latu
mias. carceres. compedes. catbenasexilia.
metalle

. VDꝛtuo ciro poſt
xxx annos ſuiregni. ſucceſſitei fil

us eiꝰ cambiſes.qui apud eſdꝛaʒ
vel aſſuerus dicitur. In biſtoꝛia
veroiudib ꝓpter maliciaʒ ſuã vocatur na⸗
bucbodonoloꝛ. Cuc
pꝛincipes terre qͥ ipe
Diebant bebꝛeos ſcz
reudethleem. quem
ioſephꝰ dicit ſcptoꝛẽ
omniũ accidentiuz.
Et alij q iudicabant
ſiriam pbenicem 7
omẽs regiones vltra eufratẽ ſepſerunt cam
bileregi iudei reedificabant bierulalez. vꝛ
bem pelſimã et ſempregibꝰ? perſarum rebel

Cambiſes adbuc vi

ptem anis renuit

len reeemnplumad ſmiluudinecaſtri aue

ob rebellionẽ pdem deſtructa fuerat. quib⸗

reedificatis ſtatim negarent regi tributa et
annonas.nec etiam pateretregi tranſitus i

ſiriam. Hec aũt dicebant ſe comemoꝛare ei.
qꝛnõ imemoꝛes erant ſalis.i.ois cõdimenti

qð ĩ palacio eꝰ comederãt.q: ppi bñſicia eis

collata ↄſuletes vt iterdiceret hebꝛeis reedi⸗
ficatõem. Quibꝰ acquieſcens cambiſes.po
tenter interdixit eam pepiſtolas.Tüc inter
miſſum eſt opus deiin hieruſalẽ vſqʒad ſe⸗
cuũdũ annũ darij. ſoꝛro ſub cambile factũ
elſt quodin biſtoꝛia iuditblegitur.

Capitulumx.
(Incip At

Pe cambiſe. (Capitulum. xX.

uente patre. xij. ãnis as
tenuit regnũ aſſirio⸗
rum nini.nvñ eo moꝛ
tuo monarcbiam ſe

Sequuntur tituli capituloꝛĩ i
hiſtoꝛiam Judith.

Be duobus ma gis et dano filio aſpis⸗
Capitulum. ij.

De toniümatlonefenpli et zacharia eteg

geo. C—o,—,9 uſ.
Bexrere. cCa. iuj.
De artarxerſe et eſdꝛa. cap. vp
eneemia. cap. vj.
De reediſceationebieruſalem. cap. vij.
Be inuentione ignis. cap. vuj.

Deobſeruationetabernacloꝝ.
5 venicagone muri et obitu neemie.

thiſtoꝛia Judith.
apitu um pꝛimum.

Anc Hiſtoꝛqᷓ

nem paule et euſtocbium
de chaldeo in latinuʒ. Hic
Vuliber apud bebꝛeos iter bi
VXVſtoꝛias computatur a ſter
gquod dicit bieꝛo. in pꝛologoq
ſic incboat. UViginti ⁊ duas lrãs cc. Si ergo
in pꝛologo ſuꝑ iuditb alicubi legii iter opo

crifa.viciũ eſt ſcpᷣtoꝛis.quod in ipo titulo de

pꝛebendipoteſt. quẽ ſinodus nicenainume
roſanctarũ ſcripturarũ recepit. Cranſtulit
aũt eum ꝓpter varias et coꝛruptas editões
magis ſenſum ex ſenſu.qᷓ; verbum ex verbo

ſequens. oꝛtuo itaqʒ ciro quidã arfaxat

medus in ecbbatanis ſurrexit. etreparauit

eam. ⁊ muniuit eam inexpu gnabiliter. quaſ
dam partes medie ſibi ↄcilians.vt tandẽto

ti medieimperaret NHabucbosvonoſoꝛ veꝛo.

rex aſſirioꝝ qui regnabat in niniue.anno.xij

regni ſuiobnnuit arfaxatin campo rogau.

qui eſt inter eufratẽ et tigrim. Hic eſtcam/
biſes cui adbuc pater siuens nimuen et re
gnum aſſirioꝝconceſſit.⁊ nabuchodonoſoꝛ

cognominauit. Hic moꝛtuopatre duodeci

mum illius regniannum agebat. Nam in
regno monarchie nõ niſi octo annis regna
uit. Qui poſtqᷓ; factus eſt monarcbus exal

tatu eſt coꝛeiꝰ. Et miſitad oẽs qͥ babitabãt

capᷣ.ix.

tranſtul itbiero ad penno

ſelourdimiſ

zlbano et nme

gllen eſimnin
chntinale
bastroun ⸗

gnonſiil

Qniont,mon

nonnmnen

ILuneiratferlun

utptoniunm

iua ſnurmnn

emnßugimnex ur

ſuamml onini

nnluukit
tuctopewerürſa⸗

n anmſtſen
fumembuntas
eenincaruds
lacranos
Binnonnoſenk
nnontb⸗ con
it ees inat
Rosterreextermn
cobucbodonobn
(bbisnotonbenn
ppotentiolbugn
üimhueruntpuden
iſanauarod
mepquospone
nterütangr

Cbtſecotandi
Cinlacedoten
kärtheavenge
4bontt tinitiun
Mhucnntenu
hanmradlico

nubateddin
nclnien
Amporniienerg e
tesanonanod
ſtegllmontange
n neddnn
wbni .
Edeſcentſene tin
Mintanznſ

mmopotemnrcs⸗

ſom

berſglen. h

bennhne

maoben heeme

Ntorn Pnith
um Pumun.

WNN

mürdedenan

Nen Ndenann
decha deonlon
lberapodobe⸗

ſonasconenn

Odatbie n
nn 1dvasiet

ndub alcubtai.

Cns otin
gvelnodlimi
Puranüntglin
wnosercomud
rlnluözumme
woraÿ ro
tams urmnan

umintrpngn

de be Muind
—
egubnmnn

GtartrnNNN

–
NNN N

hwengu
namumigli 1
onoten

miteons

in cilicia 2 damalco.
et libano.et caꝛmelo

galilea.et ſamana. et
vſqʒ in irkm. exigens
ab eis tributa longe
grauioꝛa q̃ᷓ; pꝛẽs ſui
Qui omẽs vno ani/
mocontradixerunt.

lus fuit.voluit eni ſo
lus adoꝛari pꝛo deo
Nec cũ egrotarʒ vo
lebat in lectica ðferri
niſi a ceruicibus re⸗

gum. quaſi omẽs ſu

peraret.

Iudith.

MHã ſuperioꝛeonul/

ferni pncipi militie.vtegrederet ad regiões

no n
mngdſl cgt,

Tunc irat? rexiura⸗ .
uit p tbꝛonũ ſuum ꝙ defenderet ſe de omni⸗

+☛

pcepit bolo

illas.et nulli bominũ vel munitionum par

ceret oculus eius. Qui egreſſus eſt cum ex

ercitu.et operuerũt faciem terre ſicut locu⸗
ſte. Qui cum vaſtalſſet ciliciaʒ.et meſopota
miam.et madianitas.miſerunt adeum pᷣn⸗
cipes pꝛouinciarũ dicentes. Deſinat indig
tio tua circa nos. Ueni nobis pacificꝰ⁊ pte
re ſeruitio nrõ ſicut placuerit tibi. Et deſcẽ⸗
dꝛt de montibꝰcum virtute magna.et obti:
nuit omẽs ciuitates.et deſtruxit eas.et oẽs

deosterre exterminauit. Sic ei pꝛeceperat

nabucbodonoſoꝛ.vt ip̃ᷣe ſolus deꝰdiceretuꝛ
ab bis nationibꝰque potuiſſent bolofernis
potentia ſubiugari. Et audientes filij iſrael
timuerunt valde.ne ſimilia faceret iniren.
et in ſanctuario dei.et miſerũt in terminos
terre ꝑ quos poterat iter eſſe in bieruſalem.
et munierũt anguſta viarum.et bumiliaue
runt ſe coꝛam dño adexboꝛtatonem belia⸗
chim ſacerdotis filij ieſu.filij ioſedecb.vłfoꝛ
te alteriꝰ.quem ipſeieſus circũmittebat ad
exboꝛtationẽ filioꝛum iſrael in montibꝰ. Et
operuerunt ſacerdotes altare dñi cilicio. et
ipᷣt in ceinere et cilicio offerebant olocauſta.
et clamabant ad dñm. Nunciatũqʒ eſt bo
loferni ꝙſilij irael paraſſent ſe ad reſiſtẽduʒ

ęt montiũ itinera cõcluſiſſent.et vocauit du

ces amon et moab dicens. Quis eſt plus
iſte.qui montana obſidet.aut que eſt pirtꝰ

eoꝝ.Tunc acbioꝛ dux ſilioꝝ amon rñdit re⸗

plicans ei qũopᷣmo venilſſʒ ſplus iſte de cal⸗
dea ꝑmeſopotamiã in terra cbanaan. Cun
qʒ deſcendiſſent in egiptũ reduxerat eos ðᷣs

eoninterr pmiſſã. Qui cũ placatꝰ erateis
nemo poterat eis reſiſtere. cũ poirritabant

eũ flagellabat eos. qꝛde? eop erat odiẽs ini

quitateʒ. HNuꝑ aũtreduxerat eos in irinmn de

ſeruitute nabuchodonoſoꝛ. cuitradiderat
eos ppter peccata ſua.et nicobtinẽtmõta⸗
na bec Etaddidit achioꝛ. ſPerſcrutare ſi de
us eoꝝoffenſus ẽ eis et potens eos expug
re.alioqn non pᷣualebis eis. Et rat? boloter
nes dixit. Vt oſtenda
tibi qꝛnõ eſt deꝰ niſi Tetranomiꝰerat cã⸗
nabucho.ex hac bo⸗ biſes. artarxerſes. aſ⸗
ra ſpłoilloꝝ ſociabe/ ſuerꝰ.nabucbo.
ris.pt cũ illis pariter M
pereas.Lũc pᷣcepit bolofernes ſeruis ſuis.
vt ducerent eü in betuliam anteqʒ caſtrame
tatus fuerat. Cũqʒ traberẽt eũ.fundibularij
egreſſi ſunt aduerſus eos. Ettimentes liga
uerũt acbioꝛad arboꝛẽ et receſſerũt. Fundi⸗
bularij vo ſoluentes eũ.ſtatuerũt eũ in me⸗
dio ſenioꝝet populi. Miſerant quidem de
bieruſalẽ in betbuliã duos ſacerdotes.⁊pᷣn
cipem oʒiam de tribu ſymeon. Cũqʒ expo:
ſuiſſet eis acbioꝛ quaꝛe trãſmiſſus eſſʒ ab bo
loferne adeoſ.recepit eũ oʒias in domũ ſuã
Jactũ eſt aũt vt bolofernes inuenuet ductũ
aquarũ.q influebat ciuitateʒ ꝑ auiculas.q̃
ebibebant aquã de
alueo. et ꝑlatentes Mirũ videbatur ꝙ

rimulas aqueductꝰ auicule ĩarido loco
interrupto aqueduj roſtro terre infiro bi
ctu abſtulit eis aq̃s. bere videbãt. et inde

Erant aũt nõ longe percepit bolofernes

a muris fonticuli.q⸗ oquã ſubeſſe.

bus ciues furtim pyte
bant adrefocillandũ potiꝰ q;ad bibenduʒ.
Et dixerũt amonite ad bolofernem. Si vis
eos obtinere ſine belloet ſanguie. alpone fõ
tibꝰ cuſtodes. Et aſpoſuit et defecit aqua de
ciſternis poſt. xx. dies. Et clamauit popul⸗
ad eos q venerant de bieruſalẽ. Judicet do⸗
minꝰinter noset pos. Meliꝰerat nobis ſer
uire boloferm qʒ ſiti perire. Et dixerũt ſacer⸗
dotes. Suſtineamus abbuc ꝑqnqʒ dies.ſi

foꝛte faciet deꝰnobiſcũ miſcdiam. Erat aut

in ciuitate iudub vidua trib? annis mulier
pulcra mimis.ſed caſta. de triburuben. q ac
citos ſacerdotes repᷣbẽdit. eo gtemptaſſet

pñm.⁊terminũ dierũ impoſuiſlent miſcdie

„

äl

piſtoꝛia libꝛi

eius. Et ait ad eos. Opus dei factura ſũ.qð
nõindicabo vobis. State bac nocte ad poꝛ

tas ciuitatis et oʒias vobiſcũ.vt egredior ꝑ

manũ vꝛãm. Cuqʒ illi abiſſent. oꝛauit addo
minũ dicens. Oñe deꝰpꝛis mei ſimeon.qui

dediſti illi gladiũ in alienigenas.dirige ma
nũ ancilletue.lNec cõmendauit factũ ſime/

onis quod deteſtatꝰeſt iacob.ſed vltionem
factam a dño ꝑ manꝰimpij. Cunqʒ oꝛaſſet
lauit ſe et vnxit mirto optumo et induit ſe ve
ſtibus iocũditatis ſue.⁊ vocauit abꝛam ſuã
idẽ. ancillam. Vel ꝓpꝛiũ nomen eſt ancille.
Et impoſuit ſcapule eiꝰaſcopam vim.⁊ val
olei et polentam etlapates.i.cibũ oleribꝰcõ
ſectum.et panes caſeũ ⁊ puecta eſt. Etam
mirati ſunt ſa cerdotes pulcbꝛitudinem eiꝰ
et oꝛauerũt ꝓ ea. Cunqʒ deſcenderet montẽ
tenuerut eam exploꝛatoꝛes.et duxerũt eam
ad tabernaculũ bolofernis.qui ſtati captuſ

eſt in oculis ſuis. Sedebat aũt bolofernesi

canopeo purpura etauroet gẽmis cõtexto.
boc eſt ſericũ reticulum muſcaꝝ. dictum ſic
acanopo opido egiptiin quo inuentum eſt
Alij dicunt conopeum.quoniã inſtar coni
a lato aſcenditin acutum. Et dixerũt aſſirij.
Quis ↄtemnetpopulũ bebꝛeoꝝq̃ tam pul⸗
cras mulieres habet.vt pꝛo bis merito pu⸗
gnemꝰↄtra eos. Cunqʒadoꝛaſſet iudithb di
rit ad eaʒ holofernes.Cur placuit tibi vt ad
nos venires. QNue rñdit. Certũ eſt ꝙ inper
Ditionẽ ibit plus noſter. grauiter eni offen⸗
dit deũ ſuũ. Naſa enidñi impendit p victu
alibꝰ? alienigenis Inſuꝑoꝛdinant vtbibant
ſanguinẽ pecoꝝſuoꝝ.quẽlex dei omnino ꝓ

bibet guſtari.Ham et fameæ ſitiiam inter

moꝛtuos cõputantur. Et miſit me dñs bec
Ipa annunciare tibi.q dicet mibi qñ reddet

eis peccatũ ſuũ et tunc veniensintroducaz

te vſqʒ in hieruſalẽ.ethabebis omneʒ plum
ſic ouesqbꝰnẽ paſtoꝛ Et aitbololerneſ. Si
fecerit mibi bec ðs tuus erit ⁊ ðs meꝰideſt.
in numero deoꝝ meoꝝ babebo euz: tuma
gna eris in domo nabucbodonoſoꝛ. Et fec
eam introduci vbi erant poſititbeſaurieiꝰ
Cũqʒ diſponeret qdᷣdaretei ð conuiuio ſuo
ait iudith. Ex bis que mecũ detuli mãduca⸗
bo ne veniat ſup me ira dei. Cuibolofernes

*.

vagao eunuchbum.

gionem decolumna

Cum defuerintiſta qd faciemꝰ tibi. Quere

ſpondit. Aiuet anima tua quoniã nõ expẽ:

det omĩa bec ancilla tua. donec faciat deus

ĩmaũ mea bec q̃ cogitaui. MDetijtqʒ ſibida
ricopiam egrediendifoꝛas nocte adadoꝛã
dum deü ſuu. Et ita ꝑtriduũ noctibꝰ exibat

etbaptiſabat ſe in aquis.et oꝛabat deuʒ ira
bel. Quarto die feceit
Simile verbum ba

bolofernes cenaz ſer nile verbum be
uis ſuis. et dixit ad bes in luca.ca.xj.vbi

Aerſuade hebꝛeeil / quidaʒ inuitaſſe do⸗
li vt ſponte ↄſentiat minũ adð pꝛandium
mibi. Fedũ eſt enim Pbariſeus autẽ ce
apud aſlirios vt mu pit inter ſe reputans
lier illudẽs viro im/ dicere.quare non ba
munis trãſeat abeo ptiʒatus eſſet añ pꝛã
Etaitadeaz pagao. duum
Non veꝛeatur bona puella
intrare ad dũm meũ. Que reſpõdit. Quic

quid illi placuerit. boc mibi erit optimum

omnibus diebus vite mee. Et cum oꝛnalſſet
ſe. ſtetit ante faciem boloferms. Qui iocun⸗
dus factus eſt. bibitqʒ vinum quantũ nun

z biberat i vita ſua Et ců ſero eſſʒ feſtinaue

rut buiad hoſpicia ſua.⁊eꝛat iudubſolaĩ eu
biculo. Woꝛro bolofernesiacebat in lecto
mimia ebꝛietate ſopitus. Dixitqʒiudith pu⸗

elle ſue vt ſtaret foꝛas adoſtium et obſerua⸗

ret et oꝛauit cum lacrimis dicens. Confir⸗
ma me dñe deus iſrabel et reſpice in bac bo⸗

ra adopera manuũ

mearũ. Et ſoluit pu Cultellum magnuz
quo ibat accinctus
que erat ad caputle ſed intrans lecticaʒ
eti. et percutiens bis alpenderat ad colu⸗
ceruicem abſciditea nam.
put eius.et tradidit
illud abꝛe ſue.ettollens conopeum egreſſſa

eſt. Cunqʒ veniſſet ad poꝛtam ciuitatis cla
mauit. Aperite.quia nobiſcuʒeſt deus qui

fecit virtutem in iſrabel. Et occurrerunt ei
omnesa minimo vſqʒ ad maximum cũ lu
minaribus et pꝛoferens caput boloſfernis
conopeum ait. Confitemini dño qui dedit
nobis victoꝛiã in manu mea et reduxit me
immaculatam. Et vocatus eſt achioꝛ.et vi

legitur. Obariſeus

nnt wrimit

aapiteholofe
coreſumptoſpt

rooe diluculot

turbatippoveced

Toncuchoꝛaral
xvſlobt

nucosult⸗

loteos Powe⸗
Nrrüralini Eprel

bie Congzlun
Menen nor t⸗

gllio tbenncnli
Gincamautadepi

frrcopfuſonemin
Ececaputboo⸗

Ptvarſontpeldefr

Euwſecvarſuorcoe
cosyiqzadertrem

diesgötimginan.

ionn mierſoht
hyant ederut ubi

oyierpmntorhua

Pebeenooonomer
4Uunrantaurunn
Mpredionenpnn

unhenusavod
uDonnedene
dlgturnonerd

Wanapdkedene⸗
Wllchmpwon
endcommen
fmecmiop,
tgoködeend
Divonſe
ocjviltgbe
a nnoeabieip

Aphntr inlen
lemnoa ſoſtßz⸗
ODindibnhen
emncympopno
cbiubenntdion
ta⸗ Dowwim
Aoemoen

Moblion
nne⸗

hehhn

Zmlerinne

onſalage

Phirin
Opzinutnſedy
ninn g peanden
Pbeniens aie
Demnrſerptnn
Nere quarenonbe
mnseſeiei
W
ic

rden

1 ben

Sptemachunee.
nboeneen

buqgs inomauni
Ctciſew chin
ſua reratiodte
Noſernesaemnt
Pmns Dntn
sadoſtunan
lonmis Nauli
ircbaaniſein

u
pu Ciriniſ
tle Koomn

8

bis Aporate

ſed reſumpto ſpũ adoꝛauit iuditb. QNuedi⸗
xit ad ſpłmn. Suſpendite boc caput ſuꝑ mu⸗

ros.et diluculo facite impetũ in boſtes.qui

turbati pꝛonece dñi ſui vertentin fugam.
Tunc achioꝛ circũcidit carnem pᷣpucij ſui.
et aſpoſitꝰeſt ad populũ iſrael. Diſitqz ozi
as nucios ꝑ ciuitates iude.pt egrederẽtur
poſt eos. Doꝛro egreſſiſunt bebꝛei mane.⁊
dixerüt aſſirij. Egreſſi ſunt mures de cauer⸗
ms ſuis. Cunqʒ intraſſet va gao vt excitaret
bolofernem.vidit cadauer ſine capite. Et in
greſſus tabernaculũ iudiibnõ inuemt eaʒ.
Et exclamauit ad plm. Ana mulier bebꝛea
fecit confuſionem in domo nabuchodono⸗
ſoꝛ. Ecce caput bolofermis non eſt cũ eo. Et
turbati ſunt valde fuge pꝛeſidiũ querentes.

Et inſecuti ſunt eos filij irael.et pcuſſerunt/
eos vſqʒ adextremitates fimum ſuoꝝ. ſer

dies aũttriginta vix collecta ſunt ſpolia aſ

rioꝛũ et vniuerſa que peculiaria bolofernis

erant dederũt iuditb. ꝗoachim aũt ſummꝰ

pontifex venit de bieruſalem cuʒ vmuerſis
peꝛeſbiteris ad videndum eam. et benedixert

ei. Tunc cantauit iudub canticũ dño dicẽs
Incipite dño in timpanis.Xc. Oupꝑ boc can⸗
ticum inuenies.quod dicit biero.ſuper pſal
mum. DBomine deus noſter. Quia cũ in be
bꝛeolegitur nomen dñi geminatum ſiẽ bic.
Adonay dñe deus. ſꝛmü eſt tetragrãma
ton.ſcdum verono M
men dñicommune. Tetragrãmaton.id
In fine cantici ppbe eſt.q̃ttuoꝛlrãrũ. Jo.
tauit ð die indicij di the. vau bet. Sʒ bis
cẽſ. Oñs ompᷣs idie litenis non repᷣſentãt
iudicij vilitabit ſuoſ elementa illa. que de
et vindicabit ĩpios bis debent rep̃ᷣſenta
vt pꝛantur in ſempi riſicut nos perit.qñ
ternis. NPoſt ̊ aſcẽ qʒ repꝛeſentamus ſo
ditiuditbin bieruſa num.
lem cum populo. et
obtulerunt dño vota et repꝛomiſſiones ſu⸗

as. Poꝛro iudith vniuerſa vaſa bellicoſa
bolofernis et conopeum obtulit in anatbe

ma obliuionis et ſolẽniʒauit omis populꝰ.
Et diem banc in numero ſanctoꝝ dieruzre
ceperunt vocantes cambiſem ſecunduʒ na⸗

Judich.

ſocapite bolofernis p pauoꝛe cecidit ĩterrã

bucbodonoſoꝛ Et redijt iudub filia merari
rubenite in betbuliam. Ex matre fuit detri

bu ſimeon.⁊ fuit in viduitate omnibꝰ diebꝰ⸗

vite ſue. Et completis.c.p.annis moꝛtua eſt
et ſepulta cum viro ſuo manaſſe. et dimilit
abꝛam ſuam liberam.et planxit eam ommil
populꝰſeptem diebus. Poꝛro cambiſes in
greſſus eſt egiptum et vaſtauit eam. ⁊abbo
minatus religionem eius et cerimonias.tẽ
pla depoſuit. et ediſicauit babilonem in egi
pto.Cũqʒ reuerteret abegipto egrotabat.
ferebatur ceruicibꝰregum.Et moꝛiuus eſt

in damaſco.

¶ Be duohẽ magis et dario fllio
apitulum. Il.

Dſt cambiſez unꝰ
de ſeptem magis qui udicabãt re⸗
gnum perſarum erineides nomie
obtinuit regnum perſarum. ducens pathei
filiam cambiſe in vxoꝛem. ſimulans ſe non
velle libi regnare.ſed conſeruare regnũ mer
gi fratri cambiſe.quia puer erat.Hunc ta
men mergum cambiſes pnus occiderat in
penetralibus templi. ſolo iſto erineide con⸗
ſcio buiꝰ ſacrilegij et parricidij. Cũq; poſt
ſeptẽ menſes regni ſui moꝛeretur erineides

ſubſtituit ſibi fratrem iuuenem elegãteʒ ſoꝛ

ma et viribus dicens. bunc eẽ mergum cyri
filium. et cambiſe fratrem. Hec aũt occu ta⸗
tio regum de facil fieri potuit in perſide.qᷣa
ad regem nullus fere intrabat pꝛeter dome⸗
ſticos eius. Anus ant deſeptem magis ce⸗
pit illum babeꝛe ſuſpectum.ſuſpicans nõ eẽ
mergũ Hic magꝰ inter concubinas regisſi
liam babebat.qui ſecretius loquens cuʒ ea
monuit eam.vt de nocte attentius palparʒ
caput regis.et depᷣhenderet vtrum auriclas
baberet. Hunc eni fratrem erineidis quon
dam ſibi offenſum cambiſes mutilauerat
auribus. Cunqʒ puella depꝛebendiſſet euz
aures nõ babere indicauu boc patri. Qui
cum reliquis ma gis bocindicaſſet coniura
uerunt in eum. et occiderunt eũ.⁊nõ regna
uerũtniſi pannũ iſti duo fratres. oꝛro ſe

ptem magi cum tractarentinterſe.qs eoꝛuʒ

duceret filiã regis ⁊ regnaret ꝓeo.cõplacuit
Peoco

hiltoꝛia libꝛi

eis vt tali vaticinio vnꝰ ex eis eligeret. Dilu
culo venirent ſuꝑ equos ſoli in atrio pala
cij ante foꝛes templi.et cuiꝰequꝰ pꝛioꝛ binni
tum daret. ſm oꝛaculũ deoꝝ rex cõſtitueret.
Erat vnꝰeoꝝ darius filꝰytaſpis.q ſecretiuſ
loquens cuũ cuſtode equonſuopmandauit
ei. vt in loco ad quem in craſtino couenire
debebãt equo ſuo ð nocte ſupponeret equã
Quo facto cuʒ in craſtino ſeptem magi ad
eundem locum deueniſſent. ſtatim ad eque
memoꝛiaʒ; equus darij binnitũ dedit. ſine
cunctatione in regeʒ ſublimai?ꝰeſt.et regna
uit anno xxxix. regm perſarum. Huic fami:
liaris erat ʒoꝛobabel. Cum eniʒ interdixilſet
cambiſes reediſicationẽtempli. aſcendit ad
eum ʒoꝛobabel.et ꝑ buiꝰ darij interuentum

temptauit an mũ regis mutare ſed non po
t nentem. cuqz üla riſiſſet regem arridentez et
ea moleſta regem moleſtatu. Sut bec om

tuit. et tũc ꝑpſuaſit dario ſecretiꝰ. vt
votum deo iſrabel. quod ſi eum regem face⸗

ſa di.q adbuc erant penes regem perſaruzʒ

remitteret in bieruſalẽ.
¶ Be cõſummatoe tempii et ʒacha
ria et aggeo. ¶ Capitulum. I?.
Bm auoilſet ita/
qʒ ʒoꝛobabel bunc regnare fiducia
ANuer aggreſſus eſt reediſicaretem⸗
plum aggeo et zacbaria exboꝛtantibus po/
pulum. Qui pᷣdicabant deuʒ eis offenſum.
eo q babitarent in domibꝰ laqueatis.et do⸗
mus diᷣeſſet deſolata. Hocaut ſignum ire
dei eſle dicebant.q ſeminabant mulũ et in⸗
ferebant parum. ſoꝛincipes vpo regis perſa
rum qui eranttrans flumen. interdicebant
reediticationẽ.Cũq; reſpondiſſent ſemoꝛes
iuda. ꝙ deus ſuus boceis pceperat. cui ne:
pbas eſt cõtradicere.placuit ptriſqʒ.pt res
ad darium referrei. Et aſcendit zoꝛobabel
cum nunciijs pncipũ ad regem.et bonoꝛatꝰ
eſt ab eo ſupꝛa q́ʒ ſperaret. Ham in cubi⸗
culo regis doꝛmiebat cũ alijs duobus cubi

cularnjs. Moꝛro darius rex cenam exbibuit

ſatrapis perlarũ et pfectis indie ⁊ etbiopie.
et ma giſtranbꝰ. c. xxvij.pꝛouinciarũ. Eadez

nocte expergeſaciꝰ noctem ducebat inſom/
nem. et pꝛopoſuit queſtõnem tribꝰ cuſtodi

bus coꝛpoꝛis ſui.quod de tribus ſoꝛtius pi

deretur.rege ſcʒ vino ⁊ muliere.ꝓmutens ei
munera et bonoꝛem qui ſapientiꝰreſponde
ret. In craſtiniũ coꝛam ſatrapis et magiſtra
tibus acceſſerũt illi tres. Et ait pᷣmus. regez
eſſe foꝛtioꝛem cunctis Cum eni bomo pꝛeſit

ceteris animantibꝰ rex pꝛeeſt bomini.et ad

nutum eiꝰ omnia ſiunt. Secundꝰ autẽ pꝛe:
tulut vini foꝛtitudinẽ.qꝛ cum bomo non pꝛe
ſit ceteriſ niſi animi foꝛutudie.ninũ ſuperat
ip̃am animi foꝛtitudinẽ. Zoꝛobabel vᷣo mu
lierem foꝛtioꝛem vtroq; aſſeruit. Nam et re
gibus et eis qui vites plantant mulieres et
ritam conferunt et alimoniam.et ab robur
vſqʒ pducunt et pꝛo mulieribꝰ hoies anias
ponere non timent. Retulit qʒ ſe vidille cõ⸗
cubinam cuiuſdaʒ regis.alapas regi impo⸗

nia vero veritateʒ dixit eſſe foꝛtioꝛẽ qᷓ immu
tabilis eſt et ſempiterna. Neritas ei det om/
nia creauerat. et ad eiꝰ pꝛouidentiã oꝛbis re
gebatur et nil eireſiſtere poterat Cunqʒ om
nes iudicaſſent ſoꝛtioꝛeʒ omnibꝰelſe verita⸗
tem. dixit rex ad ʒoꝛo babel. vt peteret ab eo
quod vellet. Et poſtulauit zoꝛobabellien tẽ
pli reediſicatõem et vaſa domin remitti in
bieruſalem. Et gauiſus eſt rex. Mam idip̃m
meminit ſe vouiſſe Et ſepſit pncipibus ſuis

pepiſtolam trans flumen. vt nullatenuſim

pedirent iudeos. led de ſumpubus regis iu
uarent eos dantes eis pſingulos dies bo⸗
ſtias.ſimilam. vinũ et ſal. vt offerant ea deo
ccli.et oꝛent pꝛo pita regis et ſilioꝝ eiꝰ. Et ad
didit Qui banc mutaucrit iuſſionẽtollatur
lignũ de domo eius.et conſigaturin eo.do⸗
mus aũteiꝰpublicet. Ego dari? ſtatui decꝛe
tum. quod ſtudioſe impleri volo. Remiſit
quoq; darius vaſa
dñi pmanũ ʒoꝛoba : De codẽ etiaʒ biero.
bel. Qui reditum fſa i qᷓdam epla dic. Q,
ciens p caldeã cõtri cũ maximũ ⁊ pulcer
bulibꝰſuis regis mã rimũ ↄgregalſʒ exer⸗
data patefecit. ⁊ aſcẽ cuũ.vna vice aſcedit
derüt cum eo multi cuʒ paucis in tumu
bieroſolmam.
=è”òUùMWGð reret cepit flere. Et

lum. pt oẽs cõſpice /

cunqgereri

denduluptuͤe

gulrſtorou⸗

cxruntomebpu⸗

ſecidoborum
plevemmrlud
fegniperonum
lorteonne

idclopnulea
dlerrreano

hum nlyaonſe
iinnl Ao
Mtum ettotonn
rrruor Etwori
koege aſcn

Uolortaſacerdorm

fütaürſichird

1dedeaderorel
unosmaransd
ſecundatemphl
braueruntflu⸗
ni Dearchane
icertumck

vosdict eunni
egreſluranden

breiinſtarpeon
MMter manubo⸗
lpben egunnn
labymettheni
wotuveſtvchn
lenectutebon
ſehlusun 4
Un Porvon
mnal ilcben
Npuemnndn

—
orenmiſeg
Molbrnnad
dedicznnumn
deatumnee
laledcmntu
Pdeedecenbag
ſrumdeach

Ahls in bier

dde nluittign
anlennn
zen hhemtſin
amgbanne
ns Catönlete
enmndenon
pſtbenn eg
un Sand nin

igankeroing

bumdemiie,
Mi Thohebe on
opaſerur. Punge
Sgununt nlenze
moniamctadfche
Tulerbe'boicvgtin
Reltzlendilech
nmsdagsrigiinpe
MaNddd
Prena Venuchne

eierepotmnien
Nrtorzomehun
oxbabel. eni
Kolaunt ortuen

va!

NeEiſchnhenn
nefiumenneale

sledde upii
ebts lugel
miͦllnetin
gtaregetiale

muraunnind
oeingenn
4 auspelaiie
1 . un

—
☛nẽ

nũ darij.quo conſũ

um. oꝛro darius

cum quereret cur fleret. cũ potiꝰeſſʒilli gau⸗
denduü ſup tãto exercitu rñdit. Ideo fleo.q̃a
null?iſtoꝝ durabit viuens poſt cannos. ſʒ
erunt omẽs puluis et cinis. ¶ Igituranno
ſecũdo darij menſe. vuj. inſtabant operi ⁊ cõ
pleuerunt illud anno.vij.darij qui erat.xlvj
regni periarum.ſᷣm qð dictum eſt in euãge⸗
lio. xl.et. vj. annis edificatum eſttemplũ boc
id eſt. a pᷣma licentia quã dedit cyrus redeũ

di et reedificandi tem
plum.vſqʒ ad.pij.an
darij qñ dñs dixit. Solui
matum eſt. tot anmi
fluxerunt. Et moꝛtu excitaboillud.

us eſt agge? et ſepul

tus iuxta lacerdotum monumenta.Conue

nerũt aũt filij irael ad dedicatõnem templi
⁊ dedicauerunt illud menſe.xij.qui apud la

tinos marcius ðꝛ.xxuj.die menſis. Et bec eſt

ſecunda templi dedicatio vernalis. Et cele⸗
bꝛauerunt filij irrael ppaſe im legem domi⸗

ni. De archa vero quo vel qñ receperunt eã
incertum eſt. Seod ſi verum eſt qdᷣepipbani

us dicit. eam vſqʒ ad iudicij diem non eſſe
egreſſuram de latibulo petre.certuʒ eſt. ꝙ be

bꝛei inſtar pꝛioꝛis edificauerunt alterã.ſNã
inter manubias.quas tulerunt romani de
iudea. Leguntur tranſlata arcba dñi cande
labꝛum et menla. Et
moꝛtuꝰeſt ʒachariaſ
in ſenectute bona. et
ſepultus iuxta agge

Tres leguntur tẽpli
dedicatõnes.vna fa
cta a lalomone poſt
confirmationẽ tẽpli
ab eo facti. Et bec eſt
facta in ſeptembꝛi. ſi⸗
cut babes in libꝛo re⸗

cum diſceſſiſſʒ ab eo
egiptus moꝛtuꝰeſt.

gum anno xj regniſalomonis. Secunda le
gitur bic facta ĩ vere ſub dario ʒoꝛobabel au

ctoꝛe.De tertia legitur.qꝙ facta fuerit piudã

machabeum.q deuicto antiocho epiphane
dedicauittemplum adeo ummundatumet
delolatum ab eo vtetiam frutices in eo pul⸗
lulaſſe dicantur. Et dicitur fuiſſe enceniatũ.
xx. die decembꝛis. Hec dedicatio ſtetit in po
ſterum de qua ðꝛ in euãgelio. Facta ſunt en

cenia in beckalbci et biems erat.
¶ Incidentia.

Hoc dixerunt iudei

uite templũ B. ꝛiten

4

ma tenebat impeꝛiũ

¶ MKome poſtexactos reges pᷣmum conſu

lesa bꝛuto eſſe ceperunt.et vix vſqʒ ad qᷣntũ
decimũ lapidem ro Z
Miliaria termis la
pidü diſtiguüt. et nõ
plus tũc ꝓtendebaĩ
romanũ imperium
qᷓʒ xp. miliaria.

Inde tribun plebis
⁊ dictatoꝛes.⁊ rurſũ
conſules rẽpublicaʒ
rexerunt.vſqʒ ad iu
lium ceſarẽ. Ditago
ras moꝛtuꝰeſt rome.ꝓplus a patribus facta

leditione diſceſſit.
68 ¶ Capitulũ.Iij.

e xerſe.

WWlſt oarm vxerſes
ilius eius ſucceſſit ei in regnũ. qui
paterne volũtatis honoꝛando deũ
res aſparuit. Eo tempe pᷣncepsſuit lacer⸗
otũ eliacbim ſiue ioachim ſiliꝰieſu. et erat
in indea cura rerum gerendarũ penes ſaceꝛ
dotes.que pᷣus ſub regibus et iudicibꝰ fue⸗

rat. Recepit ãt xerſes

egiptuʒ que a patre Mon determinatur
diſceſſerat et greciaz bic quãto tꝑe regna
vaſtauit. De cuius uerit xerſes.
foꝛtitudine multa re H
fert grecoꝝ biſtoꝛia. Sub boc dicit ioſeppꝰ
eſdꝛam veniſſe in iudeam.ſed ſubartarxerſe
ipe dicit ſeipᷣm veniſſe. NPoſt xerſem reguit
artbabanus menſibꝰ?ſeptem.
Incidentia
¶ Eotempoꝛe natꝰ eſt ſocrates.Lapis ba⸗
bens foꝛmam capꝛinam in egeum mare de

celo cecidit. H
Der arxerſe et et eſoꝛa.
(¶ Capitulum. VY.

ſt hec artarxer/

es.qͥ etlongimanus dictus eſt re⸗
gnum perſarũ obtinuit. Eo tempe
eſoꝛas aaronita legem ſuccenſam a caldeis
repaꝛauit.HNouos quoqʒ apices literarum
excogitauit qᷣ facilioꝛes ad ſcribendũ ſierẽt.
et ad pꝛonunciandũ.et ppterea velox ſcriba

Dictꝰeſt. Mec eſt mirandũ.ſi ꝑ ſpũm ſanctũ

libꝛos reparauit. cum plures in diebus no⸗

ſtris pſalteriũ ⁊ libꝛũ ymnoꝝ⁊ plures libꝛoſ
bmõi deletos ſcirẽt reparare.Zddidit etiaʒ
H y»v)

ãdam de ſuoſicuttitulos pſalmoꝝ. plura

hiſtoꝛia libꝛ

q legunt in pentateuco. Sicqʒ veriſimile eſt

qdam q ſuꝑflua in
tellexit ipᷣm ſubtraxiſ
ſe. Tradũt etiã qdaʒ
modum ſcribendia
dextra in ſiniſtrã eũ

inudeis tradidiſſle. cũ

Quidam tradunt

eſodꝛã fuiſſe ioſedecb

pꝛẽʒ ieſu vł malachbi

pꝛiꝰad modũ arantiũ ſcriptitarent. AUndeæ

tru. 2a dextro reden
do ſcribebant in ſini
ſtruũ. Foꝛte pillũ mo
dum ſcribendi pꝛefi

gurauit ſpũſſanctuſ

idip̃m quod modo
ſigmilicat in miſſa p

tranſlatõem libꝛ de
dextra in ſiniſtram.

NPoꝛro eſoꝛas inue⸗

it gratiaz in oculis
artarxerſis et petijt

ſcptura exaratio ſolet dici. Scribebãtautezʒ
a ſiniſtro coꝛnu in der

lHic ſigſicat ꝙ fides

vnius dei q pus fuit

in iudeis pbextram

nũc quielcit ĩ genbꝰ
pſiniſtraʒ. In fine re
uertet adillos. ꝛo
pter B ſciendũ ẽ. ꝙ ſi
vnũ tantü luminare
ſici miſſa. ppꝛie ſem⸗
per dʒ eſſe in ſiniſtra

ad ſigniſicandum ꝙ

lumẽè fidei mõ tantũ

ab eo licentiam aſcẽ quielcit in gentibꝰ.
Dendi in bieruſaleoll.

vt in lege quam reparauerat ſplum ſuũ eru
diret. Dedit ergo ei rex licentia redeundi. et
tradidit ei eplam ad pᷣncipes ſuos trãs flu:

men. et ad cuſtodes arche publice. vt trade
rent eſoꝛe abſqʒ moꝛa quecũqʒ peteret ab eiſ
vſqʒ adargenti talenta centũ. et adfrumẽti
choꝛos.c.et ad batos olei.c.ſal vo ſñ mẽſura
Miniſtros po templi.ſacerdoteſ.euitaſ.cã

toꝛes danitoꝛes.⁊ natinneos.ab oĩ vecnigali

tributo et annonis abſoluit. Dedit qʒ eſoꝛe

ptãtem amouẽdi ⁊ 9oſtitueẽdi iudices ⁊ pꝛeſi
des trans flumen.ſm ſapientiã ſuã.et puni
endi ↄtumaces.ſiue ĩ moꝛtẽ.ſue ĩ exiliu. ¶ue
in codemnatõem ſubſtãtie. vel ceꝛte in carce

rem. Hãc eplam eſoꝛas legit iudeis in babi

loma ↄſtitutis. Exemplũ vo eiꝰ miſit ad fili⸗

os iirł q erãt vltra mõtes caſpios.⁊ veneꝛũt
de eis ad eſdꝛã ſacerdotes ⁊ leuite.de natbin
neis.cc xx.Et fueri cũ eomille ⁊.dcc.Et egrel
ſi ſũt anno.pij.regis artarxerſis ð babiloĩa.
pᷣmo die pᷣmi mẽſis.et cõuenerũt ad fluuiũ
q decurrit adauua.Joſephus dicitiuxta eu

fratẽ. Et poteſt eẽ auua fluuiꝰdecurrens in

eulratem. vel eufratis riuulꝰ. Et manſerüt
ibi tribꝰdiebꝰ. ⁊ pᷣCdicauit eis eſdꝛas ieiuniũ.
vt affligerent ſe coꝛã dño.et peterẽt abeo vx
tam rectã et ſecurã. Exrubuit ei eſdꝛas petere
a rege ducatũ in via dicẽs. an?ꝰdei nri ẽ
ſuꝑ oẽs qͥ querũt eũ Et ſeparauit eſdꝛas de
ſacerdotibꝰ xij. quibꝰ cõmiſit vaſa dñi ⁊ mu
nera q̃ mittebat rex in irin ⁊ pnceipes eiꝰet

popul?. Et venerüt in irlm menſe qnto. etſlin

luerũt tribꝰ diebꝰ. Quarta die obiulerũt in
domũ dñi q ſecũ tulerũt offerẽtes bolocau⸗
ſta in gratiarũ actionẽ.dederũtqʒ eplam re

gis ducibꝰtrans flumen.qͥ bonoꝛauertpo.

pulũ dei et domũ dei. ¶ Cucacceſſerũt adð

eſoꝛam pᷣncipes iſrł diceteſ.Mon eſt ſepara

tus populꝰiſrael a populoterrarũ.Culerũt

eni de filiabus ſuis ſibi et filijs ſuis vxoꝛes.

anus qʒ lacerdotũ et pncipũ et ſacri er⸗
uoꝝ in bac inuenit tranſgreſſione.TCuncſci
dit eſoꝛas veſtimenta lua. et flens et oꝛans

iacuit in terra vſqʒ ad ſacriſiciũ veſpertinu;

Tunc acceſſerũt adeum pᷣncipes dicentes.
Surgetuum eſt diſcernere quidagamus.
anus noſtra erit tecũ. Cunc adiurauit

eſodꝛas ſacerdotes.pncipes et leuitas vt pij⸗

cerent vniuerſas vxoꝛes alienigenas.⁊ eos
q de eis nati erant. Et miſſa eſt vorad omel
filios tranſmigꝛatõis.et cõuenerũtin bieru
ſalem in tertiũ diem. menſe nono q decem⸗
bꝛis apud latinos ðꝛ xx.die menſis. Etſur⸗
gens eſdꝛas criminabat illos.ꝙ tra legẽ di
ſemen ſanctũ cõmilcuerant ſemini incircu⸗

ciſoꝝ. et opus elſſe vt abijcerent vxoꝛes. Et re
ſpondit multitudo. Populꝰmult?ꝰẽ. et tem

pus pluuie.et nõ ſuſtinemus ſtare foꝛas:et
opus boc nõ eſt diei vniꝰpel duox. Elige ti
bi pᷣncipes ⁊tranſi ꝑ vniuerſũ iſrael.⁊apud
qlcũqʒ inueneris mulieres alienigenas.eij⸗
ce eas incũctãter. Et inuẽte ſüt in irin pᷣmo
apud filios ieſu filij ioſedechet frẽs eꝰ. ⁊ ſta
tim electeſũt Mec ei credendũẽ ieſũ masnu
ſacerdotẽ babuiſſe alienigenã. Etq viſus ẽ
zacharias ſoꝛdibus veſtibꝰ indutus. ad fili
os eiꝰ referendũ eſt. Vel qꝛ cũ pontifexeſſet
populũ nõ arguebat.Idipᷣum fecerut ꝑ vm
uerſum iſrael.et offerebat vnuſquiſqz apud

Veminuentgera
ationep

ptiuſtong

Diunitperegnmobb⸗
deneſolatgtlſtob

tuſſencaup)
naabutitawin

Fun pclezſiſthrte
tocbvointthurtl
pebuntcoauenbui

feninsetcbundeſdd
erocectdiecamar
ftinmnenlaerleuarer
Pllangundos
ferlinses. go

0 Erretod

galcavawuammen

(Wvoderwrmiren

onregna quetot⸗
doreverter Cron
tend. Becfotben
wadiderunm Reen
occurnt. Nonen
ſlunllet Etdedun
Poo flummen
oneerbbedo
oolateree
Conde Ermita
eglteseranle
loniam mulos
fedntetpenein

letſoßmolepbi
Muberaeſocerdr

ſluntneemas
urgenscunbal

o conſidennge
ſterrerdfſenpr
M Quanodee
tveſtneenag
uluudini Tn
ferdlfcemnon
Wheerulglenen⸗

obsden .—

Cen

nunße NNn
Muaseen.

oapegidne

Abntätſnegtn

Aeponureſtaog

Cmlimdinn

mtfnopeeet

Einmenleqnott
nadecbileien

Koftratoboſn

Weritzephn
ngboronnenipo

Ucacelerütd

inlonckſeer⸗

Mrmni Alietrr

ehüsniands
Nüre
iniadn L
Na rn adnstd
dohcnicünher
eumpnaesdn
Kernere qden
rieci. Tunchn
napes atlnmn
res alien gin
bamiſachmn
õ
mimmnieſckinmn

abal loege

cvenntinnin
abicenmhnnt
ultmenvstn 4

Nimei

—
cinirin /
otbtun,
innmiin i/
im an i

õ

—
☛ =

=☛

—
—

7

—
—
S

—
—

hira 4

rebaem

na a

SgSgSyuodith.

quem inuenta erat bec tranſgreſſio arietem

ea alioroneperedtt —
(Be neemia. (CTapitulum. VI.

Tfactum eſt ĩ an/
no viceſimo.regiſartarxerſis Erat
pincerna regis neemias de filiiſ ca:
nitatis. Qui dum eſſet in ſuſis caſtro au
diuit peregrinos bebꝛaice loquentes.⁊ acce
dens ſciſcitatꝰeſt ab eis de ſtatu iudee ⁊ bie
ruſalem.et accepit abeis vꝛbem eſſe ſinemu

ris.et babitare in ea populũ dei in afflictõe.

Nam ꝑ dies ſuſtinebant boſtium impetꝰ.
et noctibus intrabant latrunculi.et plateaſ

implebant cadaueribus occiſoꝛũ. Et fleuit

neemias et cibum deſiderabilem nõ guſta⸗
uit. nocte et die clamans ad dñm.Cũqʒ ſta

ret in menſa et leuaret vinum regi. aſparuit

quaſilanguidus ante eum. Et ait rex. Qua
re triſtis es. quod ve malum latet in coꝛde
tuo. Et reſpondit tremens. Quia ciuitas ſe/
pulcri patrum meoꝝdeſerta eſt. Sibonuʒ
tibi videtuꝛ. mitte me et reediſicabo eam. Et
