egipto regnaret. Sane determinans ꝛdms qnd de ea aqua . aut eſu vn? agm. Bene ſedon
plagã q reſtabat.ait. ingrediar inegiptuʒ. ? crudumiideſt ſemi/ attẽdas ſcq; q luna hno
moꝛiet omẽ pᷣmogenitũ a pᷣmogenito pba coctum ex feſtinatio fuit creata qrta feꝛia coibi
raonis.vſqʒ ad pᷣmogenituzancille q eſt ad ne.et aʒimos panes et eo die. xiiij.⁊ ſicter le Cul
molã.etiã pᷣmogenita pecoꝝ. Apud nvos po cum lactuciſagreſti tia feria fuit xiij.ſecũ meroosl
nec mutiet canis. petetis vaſa pꝛecioſa ab bus.quaꝝxamaritu⸗ da fertia xij. pꝛima fe⸗ igprs
egiptijs ⁊ dabũt vobis doamaritudinezſer ria xj. plober
WBe dieboazin oꝝ et agno paſcali. uitutis memoꝛareti noöͤfan
(Cap. XXVJN. ſenpiernun Ca ute midteſtiniaam: nli
Worzin beiltis et pedibus. Si quid reliduum fuertt. abſczp⸗
Ter um Olxit 00 isgni comburetis.quia vt ait Joſephus.cre⸗ wta
minꝰad moyſen. Nenſis iſte erit matum ſurſũ ferri ſolet. ⁊ eleuatio ignis.ele numer⸗
— obis pᷣmus in menſibꝰanmi. Hic nationem ab eis peſtis que vaſtauit egipti fnt ſer
eſt apꝛulis id eſt. lunatio apꝛilis.qin marteo os ſignauit. nec comedet de eo incircũciſus henisan
ſepe inchoat. Hicðꝛab bebꝛeis miſan. apuid De modo etia comedendiait. Renes vꝛõs ahimg
egiptios parmuti apud macedones xanti: accigetis calciamẽta babẽtes i pedibꝰ.tenẽ
cus. Noluit quipe dñsiudeosa ceteris na tes baculos in manibꝰ.os ñfrãgetis.nec ð G.
tionibulſ differre ſcut religione et caractere carnib?foꝛas mittetis.⁊ comedetis feſtinãt

e. . —
iminn Eſt eiphaſe.i. ꝛanſitꝰ dñ Dicta ẽ ãt noxilla
napaſic⸗ trãſitꝰ.qꝛ trãſiuitin ea angelꝰp egiptũ ꝑcu⸗
nbesino tiens pᷣmogenita ab boĩe vſqʒ ad pecꝰ.⁊trã⸗
ſtunn ſiuit ſuꝑtecta hebꝛeoꝝ. linita vel ülta ſãagui
beszimade ne. Et aggreſſus ẽ iſrael iter trãſeũdi abegi ⸗/⸗
gtur D pto. Iterũq; ait dñs.Dieʒ bũc habebitis ſo
anobes imn lennẽ ⁊ in monimentũ in generatõnibꝰ vꝛs
Radeertdis cultu ſempiterno. Septẽ diebꝰ aʒima come
toler domts detis. pᷣma dies erit ſcã ⁊ venerabilis.ſimili⸗
mtagun ter? ſeptima.Hibil oꝑis facietis in eis.exce
nanmmnen ptis bis q ad veſcẽdum ꝑtinẽt. MDatet ꝙ; me

Ededonon dijs diebꝰ poterãtoꝑari. Ex Hei patet.quia
Kdedomo ſabbatũ erat eis ſolenniꝰquouis feſto qntũ

, nnan adociũ. in q necad veſcenduʒlʒz opari.inde
* malcuh potuit eẽ ꝙ mulieres ĩ ſo die ſoleni palche
mnennncllail potuert parare vngẽta ad vngedu dñm. qd
nodiſeuiti ſabbato ñ licuiſſʒ. In ezechiele feſtũ in pᷣma
aüilü die apᷣlis legit. ⁊ in. vij.qð nõ h. Et egreſſi filij
nadnon, iſrael fecerut ſicut pcepit dũs moyſi ⁊ aarõ
⁊2gregati ſũt xuij.luna in finibꝰ egipti orca
Nrrlommal rameſſen. Cñ ioſepbꝰdiẽ eos ↄgregatosx.
Wmnnigagti luna.et hix expectaſſe quartãdecimã.
oltteilgniag GBemoue pꝛimogenitoꝝ.
giner — CCapitulum. X. VI.
he
ien Actũ eſt at noctis
undirierante edio. ꝑcuſſit dñs omẽ pᷣmogeni⸗

tum egipti. necerat domꝰ? in qᷓ non

Ndür Nünc Ggptl. Necere Iuna
aceret moꝛtuꝰ.dnño foꝛte ita ꝓcurãte nõ fu⸗

tptermnn AerUI rare
nmdaglbe iſſe domũ abſqʒ pᷣmogenito. Compullſuſqʒ
ienbiagun pharao dixit moyſi per nucios vt egrederet᷑
uaennif cũ oibus ſuisamo et egiptij vgebãt eos exi⸗
–R re. Tulit igit ſplus faninam .ſperſã ſuꝑ bu⸗
iruiiniii meros ligatã in pallijs.et petierunt vaſa ab
aninnf egiptijs veſtẽqʒ plurimã ⁊ ſpoliauerunt egi
Nlng ptios ex pᷣcepto dñi.tum pꝛo mercede labo
nsäſtorde erant. tum inde fierettaber
naculũ.Et erant qi.dc.milia viroꝝ pedituʒ
— abſqʒ paruulis.⁊ vu ł .
dchunn go famulantiũ eis Nbarao vel egiptꝰ
numerabil.et duxe⸗ q̃ decẽ plagis vᷣbera⸗
Aanmſ⸗ runt ſecuʒ diuerſi ge ta ñ ceſſit. ſolo ſãgui⸗
rnſuſe neris animãtia mul ne agni victa. filios
ne ta nimis. iſrabel dimilit.
ufni (¶Be titu iſrabel de egipto.
ifipnuui gp. XXVII.

emiſii

Uibꝛ Exodi.

Wictum eſt autem
P vpt niulus pter ſolitũ adbuc inunda:
ret terram in qua erat ſepulchbruam
oſepb. Tenebãtur ãt iuramẽto aſpoꝛtare
oſſa eiꝰ.Cũc moyſeosſcpᷣſitĩ lamia aurea no
mẽ dñi tetragramatõ.q ſuꝑpoſita aque ſu⸗
pernatauit. vſqʒ duzʒ veniẽs ſtaret ſupꝛa vbi
erat ſepulchꝛũ. Et effodiẽtes ſuſtulerũt olſa
q̃ ſublata legunteis ꝓpbetaſſe ſoꝛte de diffi
cultate itineris. Cñ bebꝛei tradũt ouis ex
ipꝛouiſo aſtitit iuxta eol.q locuta eſt ad eos
Obquã rem duxerũt eũ ſecũ multo tꝑe per
deſertũ.et dixerũt eã ouẽ ioſepb.ðe qua ibi.
Qui deducis velut ouezioſeph. In egreſſu
etiã eoꝝ terremotu facto multa tepla egipti
cũ idolis ſuis coꝛruerũt. Habitatio ãt fihto½
rũ irrael in egipto fuit.cccc xxx annoꝝ. Sed

noie egipt mtelligend?ꝰẽ oĩis incolatꝰ eoꝝ.q

incepit a ꝓmiſſione abꝛabe facta ĩ via meſo:
potamie.a qua vſqʒadlegẽ datã tot ãni flu
xerũt. Solis eniʒ c xluij. ãms ſuiuit iſrael in
egipto poſt moꝛtẽ ioſeph. Quibꝰexpletil.ea
dem die egreſſa ẽ omis multitudo de terra
egipti.qᷓd etiã mirabilica deo factũ ẽ. Alłfoꝛ⸗
te eadem dieq̃ exiuit abꝛabã ad pegrinãdũ.
Et nota qᷣd h ðꝛ. die qᷓ egreſſi ſũt et infra. me
mẽtote diei bꝰin qua egreſſi eſtis de egipto
pma die.ſ.aʒimoꝝ.etiã ſupꝛa legit dictuʒ eis.
nullus egrediatur oſtium domus ſue vſqʒ
mane.econtra ſtatim legitur bic. Hoxiſta

obſeruabilis eſt dño. quando eduxit eos de

terra egipti.et in benedictione cerei dicũtur
nocte educti. Foꝛte intelligendum eſt nocte
eductosad eſt ad mane egredienduz ab egi
ptijs nocte compulſos. ſꝛofectiqʒ ſunt de
rameſſe in ſocbot.nec ſunt ſecuti eos egiptij
ſepelientes moꝛtuos ſuos.Eulti etiaz egi
ptioꝛum flebant penitentes.ꝙ eis ſueꝛãttaʒ
crudeles. Coxeruntqʒ farinam quã tulerãt
de egipto.feceruntqʒ ſubcinericeos panes
azimos.ex modicotamen tempoꝛe coagu⸗
latos. His enim vſiſunt triginta diebus.
Pon enim vltra ſuffecerunt que tulerant ð
egipto.licet ſub neceſſitate cuſtodirẽtur.nec
els ad ſacietatem veſcerentur.

— — „

antiquã

¶ Be ſanctificatõe pꝛimogenitoꝝ.
— agp. XKVIII. “

ninꝰ ad movſen. Sanctiſica mibi
omẽ pᷣmogenis maſculinũ quodð
aperit nuluã.tam de boibꝰ qᷓ; deiumentis.
q; ꝑcuſſerat pᷣmogemta egipti in liberatiõe
eoꝝ. Et qꝛ ſolos maſculos ꝓ ſibi voluit ſa⸗
ctificari.dicip̃t.ñ pcuſſos niſi tãtu maſclos.

Uel foꝛte aꝛ pᷣmogenita eoꝝa pcuſſoꝛe ãge

lo liberauerat.⁊ B mõ ſua erant.voluitqʒ vt
deinceps eſſent ſua oĩa. Vel ꝗꝛ ex oĩ fructu
pᷣmo bonoꝛandꝰẽ deꝰ. Mꝛimogeniti eꝛgo qͥ
erat de filijs leui offerebãt necredimebãtur
⁊ ſeruiebãt iugit dño.pᷣmogeniti alion offe⸗
rebãt.⁊.v.ſiclis redimebãt. ꝛimogeita pe⸗/

coꝝapta ad imolandũ oblata erãt ſacerdo-

tu. Immũdoꝝ po nõ oblata.qᷓdã redimebãt
vt pᷣmogenitũ aſinioue mutabai.q p eo of⸗
ferebat.qdã necet redẽpta occidebãt.vt pꝛi
mogenuũ canis. Et adiecit dñs. Cum intro
duxerit te dñs in terrã ꝓmiſſã intimabiſ bec
filijs tuis.ſeruanda ritu ſempiterno. Eritqʒ
Hq̃i ſignũ in manu tua.⁊ q̃ſi axpenſũ qᷣd.ob

recoꝛdatõem ante oculostuos.pt.ſ.buius

liberatõis memoꝛia non aliter veniret in ob

liuionẽ.qᷓ; que manu geꝛũt velante oculos

aſpendütur. Qopbariſeiad lrãz obſuãtes
in cartis bec ſcribebãt. et decalogũ ſimul. et
eas ſiniſtris circũligabãt bꝛacbijs a int ocu
los aſpendebãt.qᷓs dñs in euãgelio pbilacte

ria vocata philaxe et thoꝛac.
erto egipti.

gituꝛ cum emiſiſſz

pbarao ſplin. ñ eduxit eos moyles
paleſtinã cõterminã egipto. ppi
oleſtiã ⁊ odiũ patrũ.ne inſurge⸗
rẽt philiſtei aduerſꝰeos.ſʒ circũduxit eos 2
deſertũ.qdẽ iuxta marerubꝛũ. Cum pman
dato dñi iubentis.vt duceret ꝓplus admõtẽ
ſynai ad immolandũ ſibi. Lum ſi penitẽtes
egiptij vellent eos pſequi.grauẽ moleſtiam
ſuſtinerẽt itineris. Armatiqʒ aſcenderunt

nilij irabel deterꝛa egipti.multa.l.ſuſpellecti

AYrxitqʒ iterũ oo⸗/

limuniti. Tamen alia trãſlatio hʒ.qnta pꝛo
genie aſcenderũt filij iſrael. oyles ei aia⸗
cob qntꝰſuit.pel ꝑ tribũ iude a phares vſqʒ
ad ſalomonẽ qnqʒ fuerũttantũ generatões
Hebꝛeꝰ hʒ.qnqʒ generatões aſcenderũt ſilij
iſrabel. Dꝛofectiqʒ de ſochot veneri i eibã.
Etban ciuitas erat tũc deſerta in capite ſoli

tudis. que a ioſepbo

lycus dꝛ.pbi et babi Mon illã famoſã ba
lonem poſtea factazʒ bilonẽ nabucbodo⸗
dicit. dum cambiſes noſoꝛ. ſed alia; babi
egiptü vaſtaret. lonem. q etiam nuc

inbabitatur. et dicit

ibi requieſcere beata Ratherina in monte ſy

nar.et ſunt ibi monachi religioſi et ardet ſo⸗

lũmodo oleum in lampadibꝰ.quod ðᷣtum
ba illi? beate virginis manat. S
e ducatu colune et marirubꝛo
. gp. XXX.

Dminus autem

vt duxeſſet itineris p̃cedebat eoſ
E diem in coluna nubis ↄtra fer:
uoꝛem ſolis.et ꝑ noctem in columna ignis.
contra tenebꝛas et vt ſibia ſerpentibus pꝛo

uiderẽt. NMꝛecepitqʒ dñs vt reuerſi aliquã;
tulum verſus egiptum. caſtra metareni in
regione phia yrotb.q ẽ inter magdalũ ⁊ ma

re otra beelſephon. Eſt aut magdalum ciui
tas in confinio egipti. ad quã iudei tẽpe bie⸗
remie interfecto godolia pᷣmo ↄfugerunt et
poſuerũt caſtra ſuꝑ mare rubꝛũ.Huiꝰma⸗
ris aqua nõẽrubea.ſ̊ omĩs terra circũſtãs
rubea eſt. ex qᷓ viciatur gurgeſ a infici vnde
miniũ acutiſſimũ excipit. Quicqdetia: ad
eſum in fructibꝰeſt in hüc coloꝛeʒz cadit. Ob
boc ibidem rubꝛegẽmeinueniütur. que bu

moinuolute et inter barenaſattriteterre co
loꝛem habentet maris. Hoc marein duos

ſinus diuiditur. quiab onente eſt ꝑſiccꝰ ap⸗
pellatur.qa pſe oꝛam eiusinbabitant. alter

arabicus dicit. vbi tñ nos dicimus rubꝛuʒ3.

bebꝛeus dicit cannoſum. qma canne in li⸗
toꝛibus eiusabundant. Sane ibi coartati
ſunt filijiſrabel. Ex vna parte erant montes
aſperrimi et immeabiles.exaltera partema
re.

Peodti

derüte
gzeii
fitarnn
fi nop
Nirtau
Nbeotis
optue
ndebne
ſondeb.
nlosſ
UrOn
rde
oon
ſeaogs
deregt
gp
noſa⸗
in
ſonun
feCoon⸗
Wanan
Pewwic
nwbeſn
hſerpo
Pote⸗a
gquaq.
ndente
Gedaan
lluntpo
tn.Etr
ſobereg
liname⸗

eſt,m

mbꝛege
Ntrusce
gzacham
lamndjte
Umys
ſo⸗ chipi

oſtgign
Napben
Mügenmdg
salendentt
Mtpeneniiet,
namncaprehe

Nlliſanoli
Me habochodo⸗
0. dalzbit
en, getumnie
Abetgtur erdiet
mmanmmonreſ⸗

goſtetarderſo

beuodötum
R

ammirubꝛo
.

o ron

mmnsedchnn
Nmanbs l
nnconn ne
balpenabyene
Enuctatdi
alramearvin
namaNii
nitma unn
agawdatietr
Möro orut
u mwühun
Ponistn niſt
as⸗
numnüraien
Gretiametatte
„M mmmdu⸗
bonneit leen
mmaintobenne
wpdumuliß
, AM1⁰
Svelilunl
mamnn
rimpmme

N po

Uibꝛi Exooi.

Be trãſitu maris rubꝛ(Ca. XNXI.
mmutatumqz eſt

coꝛ pbaraonis. tulitqʒ. ccc. currꝰ ꝓ·

peditu armatoꝝ. Leuãteſqʒ oculi bebꝛei. vi⸗

cit ſupeos. VUndeet

derũt egiptios poſt ſe et timuert valde.iNe

qʒ ei fuge facultatẽ habebãt nec pugre pote
rãt.qꝛ inermes erãt.nec ibi moꝛari ꝓpi cibo
rũ inopiã.Cũqʒ plurnimũ arguerẽt moyſen
dixit eis. Holite timere ̊ fecit dñs.vt bodie
videatis magnalia eꝰ Ipᷣe pugnabitꝓ vob
⁊ pos tacebitis. Egiptios qs videtis nũc.nõ
pidebitis i ſempiternũ. An bebꝛeo plemiꝰ eſt.
nõ nidebitis in ſempiternũ.vt nunc videtis
viuos.ſ.Et oꝛauit moyſesad dñũm. Quiei
dixit. Quid clamas ad me.Eleua vᷣgã tuaʒ

⁊ extẽde manũ tuũ ſuꝑ mare et diuide illud

vt ſuꝑ ſiccũ ingrediãtur ſilij irael.Tollẽſqʒ
ſe angelꝰqͥ pᷣcedebat eos ſtetit poſt tergũ in⸗
ter egiptios ⁊iſrael.⁊ erat nubes tenebꝛoſa
egiptijs.ſed lucida bebꝛeis.Cũqʒ extendiſſet
moyſes manũ.flauit ventꝰ vebemẽs et vᷣ̈tit
aquã in ſiccum.et diuiſũ eſt maꝛe in xij.diui
ſiones.vt queqʒ; tribꝰꝑturmas ſuas incede
ret. Et aduocans moyſes ſingulas tribꝰſᷣm
oꝛdinẽ natiuitatis ſue boꝛtabat eos.vt ipᷣm
peuntẽ ſequeꝛẽtur. Cũqʒtimuiſſent intrare
rubẽ ſimeon et leui ꝗqudas pᷣmꝰaggreſſusẽ
iter poſt eum. vnde et ibi meruit regnum.

Nꝛofecti ſuntergo ꝑ medium mariſ. ⁊ erat
aqua qi murus a dextris eoꝝetaleua. QS

videntes egiptij.veſanos iudicabant eos.
Seð cum viderentillos ileſos abue ingreſ
ſi ſunt poſt eos.Jãqʒ; venerat vigilia matu⸗
tina. Et reſpexit dñs
ſuper egiptios ꝑco
lũnam ignis ⁊ nubiſ
id eſt. intolerabiles
imbꝛes et grauesto⸗
nitrus coꝛuſcatõneſ

qʒ ac lampadesinie

Quattuoꝛ dicũtur
vigilie matunne.pꝛi
ma coticiniũ.ſecũda
intempeſtinũ.tertia
galliciniũ.quaꝛtaan
telucanum et ipſi in
ipee deet quarta ingreſſi ſunt
territi dixerunt. JFu⸗ marerubꝛum.
giamus ilrabelem.

dñs enĩ pugnatpꝛo eis. Silij autem iſrabel

— pꝛios.⁊.ccc.ab egiptijs.et inſecut?ꝰ ẽ
eos.equites qʒ duxit.l.milia.et ducẽta milia

—

ſim ioſepbum ad contra poſitam venerunt
terrã. Hebꝛei vero tradunt ꝙ cũ veniſſet ad
extremum montis poꝛrectiin mare per lon

gam maris niam eos obliquaſſe.et circum:
eundo montem adidem lituſ egipti redijſſe

Quoðpꝛobant ſi ſNatura maꝛis eſt vt qð
perit in eo.ad pꝛoximũ luus pꝛoijciat. Cum
ergo mane iacerentediptij moꝛtui in litoꝛe.
patet quia idem eratlitus ex altera montis
parte.Hon enim in ſpacio noctis fere equi
noctialis.necilli nec hi etiam ad mediunʒma
ris tranſcurriſſent.quia ſpacioſum eſt ibi.
Cunqʒ ſic ꝑturbarentur egiptij.moyſes do

mino iubente extendit manũ ſuam ſuꝑx ma
re.et reuerſe ſunt aque ad pꝛioꝛem locum et

operuerunt egiptios.nec vnus quidem ſu

perſuit exeis.et tulitirrabel arma moꝛtuoꝝ.

moyſeſqʒ dño canticum expoſuit exametro
carmie. Cantemꝰdñno.xc. QNð qꝛ pus legitur
ceteris.canticũ ðꝛ canticoꝝ. Hec B diſcredẽ
dum elle dicit ioſephꝰ.cum alexãdꝛo mace⸗
doni et exercitui eiꝰ darium inſequenti ma

re pampbileum diuiſum fuiſſe legittur do⸗

mino iubente.q̃ per eum regnũ perſaꝝ dele⸗

re voluit. Aſdoꝛatus eſt aũt iſrrabel iuxta li⸗

tus maꝛis.pij.diebꝰ.et cum tympanise mu

ſicis inſtrumentisſingulis diebꝰveniebant

adlitus.et cantabant dño canticum moyſi.
viri ſeoꝛſum et mulieres ſeoꝛſum. In cuius
rei memoꝛiam.vij.paſcalipꝰdiebus cantan
do redimus ad fontes. Etterminatur bic li⸗

ber ioſephiſecundꝰ.
ehe lcoratõe aque marath.
apitulum.XxτιX..

oſt hec egreſſi

bet in deſertum etbã. Dicimus enĩ
epusante mare fuerunt in deſerto etham.

poſt mare in deſerto ſur. poſt belym in deſeꝛ

toſyn. Ambulaueruntqʒ tribuſdiebus per
ſolitudinem necinuenerũtaquaʒ donec ve
nerunt in marath.vbi aquã inuentã pᷣama
ritudine non poteꝛant bibeꝛe.Uñ ⁊locũ illũ

Dirxrerũt maratb. ab hbacamaritudieaque. vl

potiꝰpꝛo amaꝛitudineanimi.lmimequioꝛ
eſt eĩ q̃ ſitit ſi nõ ĩuenerit potũ.q̃; ſi inuentũ

£△

In deſertum ſur. Camen bebꝛeꝰ bo⸗/⸗B

guſtare nõ poſſit. DOñs ãt oñditlignũ moy
li. qð cũ miſiſſet iaq̃s dulcoꝛate ſũt. Foꝛte li
Snũ illudtalis efficacie erat.⁊ foꝛte miracu⸗
loſe factü ẽ.vtĩ ſolitudiei q̃ nõ eratlignũ iue
miret lignũ. Hebꝛeꝰ dicit qꝛillud lignũ natu
raliter amariſſimũ erat Ipt mirabilit inote⸗
ſceret viſ diuia. amarũ additũ amaro dulce
dinẽ operatũ ẽ. goſephꝰ videt velle. gaque
Viciũ Botraxerãt.qꝛ ſpimote fuerãt. ſm illð
Et nNiciu capiũt. ni moueãtur aque.Dic enĩ
ibifuiſſe modicũ puteũ. Sumẽsãtvirgam
moyſes quã babebati pñti.ſcidit eã ꝑmedi
um in longitudie inciſionẽ faciẽs ⁊ iecit ĩ pu
teũ. pᷣcepit foꝛubꝰvt baurirẽt aquã ⁊ pluri
mã pᷣus effüderẽt. vt vluma q remaneret.ſe
quẽtibꝰ ↄcuſſionibꝰexercitata ⁊ purgata fie
ret potabilis.ꝗbiet dedit eis indicia. nõduʒ
tñi re. ʒ datuꝝ ſe pmilit. ſi obedire ſibi vellet

¶ Beduodeciʒ fõtibꝰ et xx palmis
beyym (ECap. XXXlii.

Oſt Hec uenerunt

in helym. vbi erãt xij. fõtel. ⁊. lxx. pal
me. Et diẽ ioſephꝰ ꝙmodica aqua
erat i fontibꝰ. vt ex ea modicũ ſumeꝛetma
nibꝰ. cenoſũ eſſʒet inutile. NMꝛopter Het pal
me nõ multũ eminebãũt a terra.qꝛ nõ ſuſſici
ebat humoꝛad ↄglutinãdã bumuʒ. Exinde
venerũt i deſertũ ſyn.qd eſt inthelim ⁊ ſinai

Hiſtoꝛia.

eos. Audiuit dũs murmuratões veſtras

Zeiu.et dabit vobis veſpe carneſ.⁊ mane pa

vbi plures fecerũt manſiones q̃ in numeri/

exponuntur.
Becot icibuset manna

menſis ſcᷣt.. maij xxx. die. ſal
eoꝝ de egipto.
qn.ſſecũduzʒ paſcha ꝛecepitdñsmoy⸗
celebꝛabatur defece· ſivt ſi aliqs.vel pre,

runt eis victualia qᷓ
tulerant de egipto.⁊
dixerũt. Atinaz moꝛ
tui eſſemꝰ in egipto.
qñ ſedebamꝰ lupol⸗
laſ carniũ.⁊ comede

bamꝰpanẽ in ſaturi

motione. vel ꝓ imũ⸗

dicia non poſſet pa⸗

ſca celebꝛaꝛe.in pᷣmo
ſcʒ apꝛili ſecũdi men
ſiſ. . maij decimo die
illud celebꝛaret.

tate. Cunqʒ oꝛaſſet moyſes ad dũm dixitad

——

Bito oecimo die

nes in ſaturitate. Factũqʒ ẽ veſpe. Et alcẽdeſ
coturnix deſinu arabico.vbipᷣcipuenutrit᷑.
trãſcenſo medio mari operuit caſtra.et ad li
bitü pli capiebatur.Eſt ãt coturnix auis re
gia quã ioſephꝰoꝛtigiã vocat.grecꝰoꝛtogo⸗

metꝛam. nos vulgo curlegiũ dicimꝰ a currẽ
do. Mane vero cũ oꝛaſſʒ moyſes ros deſcẽ⸗
dens ilinitꝰẽ manibꝰ eiꝰ.quẽ pᷣus imbꝛẽ ſu⸗

ſpicatꝰeſt. ſed cũ guſtaſ let. ſenlit mellis dul⸗
cedinẽ. et panẽ ꝓmiſſum datũ intellexit.⁊ ia
cuit ros ꝑcircuitũ caſtroꝝ.⁊ erat granũ mi⸗

nutũ q̃ ſemen coꝛiandꝛi.albũ in modũ pꝛu⸗

ine. et q̃i pilo tuluʒ. Quod videntes ſilijiſra

bel dixerũt. anbu. .qd eſt B. Ande dein

ceps manna dictũ eſt. Oqdam indeclina
bile putãt.alij in pᷣma declinatõe ponũt.alij
in tertia. ſicut et paſcha che vel paſcatis. Et
alt moyſes. Hic eſt panis vobis datꝰ a dño
Colligite vobis gomoꝛ ꝑſingula capita. Et
collegerũt alij plus alij minꝰ.⁊a menſi ſũt ad
menſuraʒ gomoꝛ. Mec qui plus collegerat
babuit amplius necqͥ minus parauerat re
perit minꝰ. Foꝛte eni ĩaceruis collecta pone

bãtur. ⁊ reddebatur ſingulis gomoꝛ. Quod
ioſephꝰ vocat aſſariũ. et eſt decima poepbi.

Vel foꝛte qntũcũqʒ qͥs colligeret veniẽs ad
pꝓpᷣa non mueniebat
niſi gomoꝛ.q ab aliij· Per miraculum fa
etiam comedebatur cum eſt. vt edacibus
Colligebat aüt ma⸗ ſufficeret gomoꝛ.
ne.qꝛ cum incaleſce⸗
bat ſol liquefiebat.q miraculoſũ erat. cum
ad ignem durum ſiebat. CTerebãtaũt illudi

puluerem et conglutinatũ in panes foꝛma⸗

bant.cuiꝰſapoꝛ erat dulciſſimꝰ. p qᷓ dictum

eſt. ſimila cü melle. Et

alibi. ſapoꝛ paĩis ole: Conſonattñ ei qdðin

ati. Quod vero dici
tur qa ſapiebat ĩ oꝛe

cuiuſqʒ q deſidera

batnõ multü auten
ticũ ẽ. Dicit ioſepbꝰ
ꝙ etiam hactenusri

gatur locus ille ſicciſimbꝛb? Dixitqʒ moy,

libꝛo ſapientie dicit.

Nanem de celo de⸗
diſti nobis babentẽ
omnem ſapoꝛeʒ ſua⸗
uitatis.

ſes að populi.Hullus relinq̃ter eo ĩmane

=

Cudi

husetce
ſettoco
inuenie
nnoco
ſerood.
odo
ſoſtee
turer
hosdur
ortre
roye⸗
goͤmema
lorawr
Ooreatnt
baecop⸗
nadime
otabe
ag
Na
Nepdi

hüͤn
dpor
ujß
mengt
ruer
hai⸗
meCt⸗
lrlern⸗
poroeſt
bergor⸗
lvocſtn
ebiot⸗
teptatio

dnoin n

ontrade
ep

4

ſer

nognlnns
Mapnnte,
eErz,
ſpapnenurt.
aſtmandt
oturnirariore
Ngrecno
damsgan
peowode
epusimbeiſe
nlr mellsdit
umnrelert en
ratgoniͤn
mnmodi beu⸗

denteoſlli

b ndedan
Mn indeclina
deonit aſi⸗
Nars E
Ne
ngnaahnn
ma wenſſiro⸗
uiplvscolegene
Musporerntte
ncolean pore
vmnoe Cu
deamboeb.
gerapenſisen

dermiraauhn
omeſtpecdnetu
nſnccretgone

ninancütrn
Lrtinitl
ninzyti
Clabr padcun

oinuitc
bo bocne

mmdechtt
1 hisoeme

a

Nörwine

Uibꝛ Exooi.

Quidã tñ reſeruauerunt. ſcatebat vermi⸗
bus et cõputruit. Dꝛecepitqʒ moiſes vt die
ſexto colligerẽt cibos duplices.qꝛ ſabbatoñ
inueniebat᷑ in agro. Lñ ſeruatũ in die ſabba
ti nõ coꝛrũpebat. Quidã q́; putant nec enaʒ
ſexto die collegiſſe quẽq; niſi vnũ gomoꝛ.ſʒ
illud ꝑ miraculũ multiplicabat.vt duobus
ſufficeret diebꝰ. Binde colligẽtes.qꝛ ifra legi
tur.qꝛ ꝓpter ̊ tribuit vobis dñs die ſexto ci
bos dupliceſ. Dixitqʒ dñs moyſi.mple go
moꝛ ex eo. vt cuſtodiat ifuturas retro gene
ratõnes.i.in poſt futuras retro generatões
ad memoꝛiã retꝛo babendã.Et lecitmoyſes
iuxta nerbũ dñi.⁊ poſuit illud aarõ in vꝛna
aurea in tabernaculo reſeruandũ.iũt be⸗

bꝛe eos pᷣmo babuiſſe paruũ tabernaculuz

in q dñm ↄſulebant.de qᷓ infra. Moyles tol
lens tabernaculũ.tetendit extra caſtra pꝛo/

cul. Nel ꝑ pꝛolemſim de futuro tabernaclo

dictũ eſt. Hoc cibo aliti ſũt filij iſrael xl. ãnis
vlqʒ dü tgerẽt fines trechanaan.
¶ Be aqua data in raphidim.
Lap. XXXV. H
Gituꝛ pꝛofecta eſt
oĩs multitudo de deſerto ſyn pmã

ſones ſuas iuxta ſermonẽ dñ. ve
nitĩ rapbidim. nõ ꝙ verbo diſtinguereteis

dũs manſiones.ſed indicio nubis ſtantis.

quã pᷣeuntẽ ſemp ſequebãt ea ſtante caſtra
metabãt. Ibi omĩno defuit aqua. murmu
rauerunt ↄtra moyſen.q ait ad dñm. Quid
faci plo buic. Adhbuc puſillum ⁊ lapidabit
me. Et dñs adeu. Sume de ſenioꝛibus ilra⸗
bel. et vade ad petrã oꝛeb. ꝑcuneſqʒ eã virga
pars eſt mõtis ſyna ſic dicta. Alia eſt ⁊ alibi
petra oꝛeb.dicta ſic ppter oꝛeb regem.q occi
ſus eſt in ea. factũqʒ ẽita. Et egꝛelſe ſut aque
2 bibit pluo, vocornt moyſch nomen loci
tẽptatio.qꝛ tẽptauerãt dũm dicẽtes. Eſt ne

dñsin nobis an nõ. Alie poſt fuerũtaque

contradictõnis.
e pugua contra amalech.
Sreſſus eſt ãtama

lech ytpugnaret aduerſus iſrabel

in rapbidim. Strab? ait. Amalechſuit fili?
mabel.a quo amalecbite.q et yſmabelite.
ip̃i ſunt ſarraceni. Hos dicit ioſephbꝰpugna

ceſ inbabitantes goboch pel iaboth petrã

a circũ ſtantibꝰ coductoſadbellũ aduerſus
bebꝛeos. Ecõtra legiturin geneſi. ꝙ elipbat
pᷣmogenitꝰeſau genuit de concubina ama⸗
lech. AUnde in libꝛo kegu vbi filiꝰdoech ydu
mei nücians dauid moꝛteʒz laul ait. Amale⸗
chites ſum. JFoꝛte duo fuerũt equiuociet ex
bis duo populi. Elegit aũt moyſes ieſum ð
tribu effraim pvirũ bellicoſũ ad dimicanduʒ
Ara hoſteſ.cui et paucos tradidit armatos

plurimos ad cuſtodiã caſtꝛoꝑretinuit. p̃e

aut aſcendit in moniẽ habens virgam dei iĩ
manu. Alcenderutqʒ cũ eo aorona bur vir
marie.tñ ſm paralipomenon ſuu flius ca⸗

lepbet marie auus beſeleel Cunqʒ eleualſet

manus moyſes ad dñm. vincebat iſrabel.
Sin aũt paululũ remiſiſſet vincebat ama⸗

5

lech. Quo compertoaaron et bur ſu ſpoſu⸗
erũteilapidem.et ex vtraqʒ parte manꝰeiuſ

ſuſtentabant. erantqʒ graues ꝓlaboꝛe oꝛan
di. In buiꝰrei figura.ſacerdos manꝰ eleuat
in miſſa. etiã in ſigura cbꝛiſti oꝛantis in cru⸗
ce. Necremiſit manꝰmoyſes vſqʒ ad ſolis
occaſum. Jugauitqʒioſueamalecbĩ oꝛe gla
dij. Et ait dñs moiſi. Scribe boc in libꝛo ob
monimentũ. Adbuc ei delebo memoꝛiam
amalech de lub celo. qd in diebꝰ ſaul ipletuʒ
eſt. Et edificauit moyſes altare.⁊ vocauit il⸗

lut dũs exultatiomea.
Weſübdinni igne magnatũ ad cõ⸗
ſilium ietro ¶ Tap. XxXxXVII.

ietro cognatꝰmoyſi obuiã ei deſer
tum.tulitq; ſecũ ſepboꝛã ⁊ duos ſi
lios eiꝰ.Cũqʒ intraſſet tabernaculuʒ moyſi.

narrauit ei moyſes ſigna q fecerat peis do:

minꝰ.et vmuerſũ laboꝛẽ itineris ſui. Et con
gratulans illi ietro ait. Benedict? dñs q eri
puii ſplin ſuũ deterra egipti. HNũccognoui
qꝛ magnus eſt dñs ſuꝑoẽs deoſ.Obtulit er
go ietro boſtias dño.⁊ comederunt cum eo
moyſes et aaron et ſemoꝛes iſrael coꝛã dño

Auguſtinꝰ tñ nõ pult genteimohſe dño

greſſus eſt autem

ſed moyſen ſᷣm aliamtranſlatiõem q̃ ẽ. Sũ/
plit ietro boſtias de oblatis a moyle.ſum⸗
plit ab eo et comedit. Foꝛte tunc ſacrificauit
moyſes iuxta montem.ſic pᷣpixerat dñl. Di
cit eni ioſepbꝰietro venille circa montẽ. vbi

in rubo multas viderat moyſes viſiões. I

tera die ſedit moyſes vt iudicaret populum
q alſiſtebat eia mane nqʒad veſperaʒ. QS
attendens ietro ait. Stulto laboꝛe cõlume⸗
ris vltra pires tuaseſt negocium. Sʒ audi

verba mea. et erit dñs tecum. Eſto populo ⸗

bis q ſunt ad deum.et cerimonias ⁊ naã mo
rum vel itineris oſtendas eis.ANddeciſionẽ
vero cauſarum elige viros potentes.timen
tel dñm. amantes veritatẽ. deteſtantes aua
riciam. Et nota ꝙ in bis quattuoꝛ que dicit
ↄſideranda in eligendo iudice ponit poten⸗
tiã que plurimũ valet.ſi tria illa ſequantur
alioquin additur oleum camino.⁊ gladius
veneno. Alia tranſlano babet. ſapientes qᷓs

foꝛſan potentes vocat adiudicandũ. Etad
didit. Conſtitue ex electis quoſoã tribunos

deſt. cuiqʒ tribui vnũ pꝛepone.qᷣ a tribu tri
bunus bebꝛaice.grece cyliarchus.latie mil
lenariꝰ. Hon qꝛ intribu tantũ eſſent mille.
ſ certü numerũ poſuit pꝛo incerto. Vel pꝛo
multitudine copioſa numerũ poſiit lupꝛe⸗
mũ.Foꝛte qꝛ iam pꝛincipem babebat queqʒ
tribus ſuũ.ſub pncipe voluit eſſe mullenar
os.q tantuʒ pᷣelſent mille.Oub millenarijs
aũt monuit conſtitui x.etbacõtharcos.ið ẽ
centenarios.vel centuriones.ſub centuriõe
duos penthacochartos.ideſt.qnqua gena⸗
rios.ſub qnquagenario.p.decanos. Oꝛta

igitur lite inter decem ſtabant ad iudicium
decani.ſicqʒ facileerat liis paucoꝝ diime⸗
re. Sl non poterant diffinire aſcendebãtad
qnquagenariũ et ſic vſqʒ ad moyſen.quod

tamen rarum erat. Maioꝛa tñ reſeruabat
moyſiipᷣi minoꝛa iudicantes.In bunc mo⸗
dum eccleſia romana vocauit plunimos in

partem ſollicitudinis.pꝛimates.vel patriar

chas.archiep̃os.epos.arcbidiaconoſ.archi
pꝛeſbiteros. Et minoꝛes ſacerdotes leuioꝛa
peccata. et quedam grauia.ſedocculta iude

cant. Grauioꝛa po peccata aperta referüt

ad epm. Zlcquieuit moyſes.necerubuit yie

admontem

deo plenus conſiliũ ſequi genuiliſ. dimiſitq;

cognatum ſuum.bebꝛeus vbiqʒ ponitſoce
rum. Et reuerſus eſt ietro in terram ſuam.

Be peruẽtu ad montem ſynai
Cap. XkzęXVIII.

egreſſiõis de egipto.id eſt iunio.
die bacin kalendis iumij venert
mhai. ſxeruntq; tentoꝛia eregi⸗
one montis xlvij. die. . a ppale. In exponen⸗
do enĩſcpᷣtuꝛas xxx.dies pꝛo menlſe ponimꝰ
uaſi mediã inter lunares et ſolares mẽles
ligendo viam. Aunares enim infra tricena
rium inueniuntur quidam.vltra vero non
Solares vero plures buncnumerum exce
dunt. A phaſe quidem xvj. dies Pᷣm mẽlis
reſtabant.fluxerunt vero poſtea.xxx. ſecũde
menſis. Reſtat ergo ꝙ pᷣma dies iumij xlvi
fuit. Sequenti die dauculo aſcẽdit moyſes
in montem ad veum. qui dixit e. Dices do
mui iacob. Aidiſtis que fecerim vob. Nüc

r

N2

adijciam vt etiam loquar vobis. Si ergo

cuſtodieretis pactum meũ eritis mibi i pe⸗

culium decunctis populis. Que cum moy

ſes retuliſlet populo. reſponderunt. Cuncta
quelocutus eſt dñs ſociemus. Cũqz redijſ⸗
ſet moyſes ad dñm.ait ei dñs. Neniaʒzadte

in caligine. vt audiat me populꝰ loquentes
ad te. vade ⁊ ſãctifica populuʒz bodie et eras
id eſt. lauent le et veltimenta ſua. Nacent

abamplexibus et ſint parati in diem ternũ.
et conſtitues terminos ꝑ circuitum montil
quos quitrãſierit tũc ettetigerit moꝛte mo⸗
rietur MManus non tanget eum ſeo lapida
buur.aut iaculis confodietuꝛ.ſiue iumentũ

ſiuebomo. Vtebantur aũtvt dic ioſeppus

in bis duobꝰdiebꝰcouiuijs opulent ⁊ oꝛna
mentis decenter.
¶ Be dationelegis verbotenus.
QͤKap. X XXNA.
Am aouenerat oi

es tertius et ante ſolis ortũ cepert

t-́ andiri tonitrua ac micare vulguꝛa .
enſa operuit montem. et clangoꝛ

et nubes d

Manet
derardi
ſocect
npope
banti
nusoe
eio he
famern
ſteg
lomt.
befman
anpyyn/
obunui⸗
larii
beepbe
Corkpe
nontis!
ſoberde
meion
giſe
ſcldi

99

bugene
augnſt
Peeter
tlaſtnc
leſope

Pphpoe

Uracg.
bulndr
uineregd
ſeptea
Ppſept
Ncereon.

6 dmnlto;
ontocen
Wmmun.

Nn
Nterco

wideſtuuno.
viungpngt
entonaerege
nerpoben
nenleponim⸗
blares mals
ninfratncena
Uumperonon
umerum erce

N mens

Nam iid
udesmnii

lodewo

ndrta Dered
Kcemmyeb ſie
whbs. Sicc⸗
mennambiie
Ceaumroy
Norrunt Cunenl

s Cücztede e

Vs Venmde
Wlocpen
Halmzbodacs
nennſn. Vn
rnmndemin,

anauunn

ntengnenonn
arund
Orudrunnn
mundigegn
schucria

cttomg

nal re

pbꝰ p̈ hebꝛei. v. in

AUibꝛi Exooi.

bucine pſtrepebat. fumabat mons qꝛ ðſcẽ
derat dñs in igne.⁊ fumꝰferebatur qᷓi de koꝛ

nace.et mons tremuit pt aiũt hebꝛei.Cimu
it populꝰ.ſed et moyſen ira dei periſſe puta⸗
bant. Tandem letꝰ aparuit moyſes et ſere
nus aer cumeo reuerſus eſt itereos.Etait
eis. Hodie non audietis moyſen filiuz am⸗
ram etiocabetb.ſed illum qͥ pꝛo vobis ꝑcuſ

ſit egiptum.q̃ ꝑ mare iter dedit.q cibũ de ce/

babebis deum. Et ponitur. non babebis p

non babeas imperatiue.ſᷣm ydeoma hebꝛe⸗

oꝛum. Hon eiaſſerit boc deꝰ cũ quandoqʒ
habuerint. Hon facies tibi ſculptile vłydo⸗

lo miſit potum de petra ↄceſſit.pquẽ adam

de fructibus terre comedit. noe ex imbꝛibꝰ
ereptꝰpvel exceptus eſt abꝛabam chananeã
obtinuit. yſaac natꝰeſt de ſenibꝰ iacob pꝛole
ditatꝰ.ioſepb ſublimatꝰ. Fant ergo verba
bec vobis amabilioꝛa.qᷓ; filij vel vroꝛes. Et
eduxit populum in occurſum dñi ad radicẽ
montis. Aſcenderunt aũt dñoiubẽte moy
ſes et aaron vltra terminos.ſacerdotes idẽ
maioꝛes et populꝰnon tranſierũt.Locutuſ⸗
qʒ eſteis dñs.ita vtnullum voxeffugeret et
ſic.l. die dedit eis legem verbo tantu in ſigu⸗
ra.ꝙ datuꝛꝰerat ſpũmſãctũ die qᷣnqᷓgeſimo
¶ Explicatio decalogi
ap. XL..

Dn habebis oe/

os alienos coꝛam me. Qrnõ niſi
decem pcepta ons dedit. omnes
aſſerunt ſancti. ſed in diſunctõne eondiftert

Pꝛimũ eni ⁊ vnum ſm auguſtinuʒ diuidit

oꝛigenes in duo.etque ſunt duo vltima ſᷣm
auguſtinũ colligit ĩ vnũ.cuioſetit ioſepbus
Pꝛeterea dicitauguſtinꝰ
tria fuiſſe ĩ vna tabu Joſe. diẽ ſe vidiſſe du
la.⁊ ſeptẽ ĩ alia. Jꝗoſe aſ tabulas legiſ lapi
deas.qnquelibʒ coti
nebat duo mandata
2 dimidiu. taʒ exteri⸗
oꝛq́; interioꝛ.

vtraqʒ. Foꝛte qa au
guſtinꝰvoluit tria ꝑ
tinere ad dilectõʒdi.

⁊ ſeptẽ ad dileciõʒ pximi ꝓ dignitate potiuſ

qꝓ ſcptura dixit ea eẽ pᷣme a ſcðᷣetabule. ſiẽ

dicereↄſueuimꝰhoies pᷣmeclaſſis a ſecũde.

uocũq; pᷣo mõ diſtiguãt.idẽẽ ſenſus.
MWꝛuimum pꝛeceptum

n habebiſ oeos

n/Oolienos coꝛam me ideſt meſolum

lum.Zllia littera.cſnod nibil eſt in mudoadð
eſt. nullus rei naturalis repꝛeſentatiuũ.vt ſi
ebat hamon capite anetino. anubis. id eſt.
mercuriꝰcapite canino ſine barba.lHecom

nem ſimilitudinẽ que eſt in celo pelterra vł

aquis pel ſubterra.quaſi nec facias tibi pꝛo

deo ſimulacrũ ſolis et lune et bmõi.nec bo⸗
minis aut iumenti aut bmoi.nec dꝛaconis.

vel reptilis cuiuſlibet.que colebat diuerſus

bominũ erroꝛ. non coles nec etaʒ adoꝛabis
ea. Colere eĩ eſt mente adoꝛare. Idoꝛare aãt
eſt. non animo.ſaltẽ pꝛo metu.pel adulan

do regbus adoꝛare. ſoſtea ad inculcãdã
cuſtodiam dicti et dicendoꝛum addidit inci
denter. Ego ſumdo Dð

min?deus tuꝰ. foꝛtiſ Eſt ds eſſentia. pote
et zelotes. viſitãl pec ſtate. participatione

cata patrum ĩ filios nuncupatione.

R in tertiam et quartã

generatõnem. eoꝝ qui oderunt me et faciẽſ

milcdiaʒ in milia.bis qͥ diligunt meetcuſto

diunt pcepta mea. zelus ðꝛ inuidia. detiam
amoꝛ.ſed pꝛopꝛie amoꝛ viri in vxoꝛem pꝛo
quo ſuſtinere nequit alterius acceſſũ ad eã.

In modum bunc dicit dominꝰ. Ego ſuz ze⸗

lotes.id eſt.nõ patiar tefoꝛnicari poſt deos
alienos. Quod addidit ſe viſitare pctã pa⸗
trum in filios.aiunt heretici. Mon eſt bonꝰ
bic ſermo vt pꝛo peccato alteriuſ quis puni
atur. Et dicunt vetus teſtamentũ nõ eſſe da
tum a deo. Hon enim ſic crudelis eſt deꝰ.ſʒ
econtra in bis mitis apparet.quod etiã boc
noiĩe viſitans innuitur. Ex pietate enim vili

tamus infirmos.·et ipᷣe ex manſuetudinenõ

ſtatim peccantem punit.ſed expectat etiam

vſqʒ ad quaꝛtam generatõneʒ.qʒdiu ſcilice
patres viuere ſolẽt.et ſi coꝛripietur pater. vł
ſfilij non imitabũtur ipᷣm.parcit.alioqn qua

ſi poſt longam expectatõem iuſtius punit.

Et de tempoꝛali pena tantũ intelligendũ ẽ.

Sicut de achab etiehu in poſteꝛis vindictã
ſumptam legimus. Ael poteſt expᷣmi ſeueꝛi

tas iijſte iudicantis. Grauiꝰ eni puniuntur

fꝛ

peccantes ſi filios pꝛo ſe enã videant pumiri
et iuſtius pꝛo expectatõne. Oꝛigenes tamẽ
pic intelligit per patres demones.per poſte

ros coadiutoꝛes. quos quandoqʒ in peccã:
do nobis adiungimus vtpote. ꝛimo in /

trauit diabolꝰ in coꝛ iude. Ecce pateꝛ. Nol
acceſſit ad pᷣncipes.ptt ipᷣiin boc peccarent
Ecce ſilij. oſt accepit abillis coboꝛtem et
miniſtros. Ecce tertia et quarta generatio.
Dñs aũt non viſitat hbic peccata patrũ.qui
reſeruantur igni eterno. modo iñ ſepe pu

nit bomines
–ꝛeceptum ſecundum.

n On aſſumes nomen dei tui in vanũ
id eſt. nec falſo nec ſuꝑflue.nec dolo⸗
M ꝑòꝗqleiurabis per nomen dei. nec hono⸗
rem eins quantũ in te eſt euaneſcere facias

de eo pꝛaueſentiendo.
ertium pꝛeceptum

yd eſt. ſanctũ 2 feriatuʒ babeas.Hõ
ecies in eo omne opus.tu et filius
tuus et filia tua.nec ſeruus.nec ancilla tua.
nec iumentũ tuum.nec aduena quiitra poꝛ
tas tuas eſt id eſt tecum in domo tua ſerui
ens.quia deus quieuit die.vij et nos diẽ.pij
ſeruamus:et ſi non bunc quem illi.Nam et
ioſephꝰ ſic ait. Quartꝰſermo ſcdᷣm ſeruan⸗

das ſepnmanas.cũ ab omĩ oꝑe foꝛent ceſſa-

turi. pꝛopterea de opere ſeruil dicimꝰ intel⸗
ligendum. H
¶ Quartum pꝛeceptum
Onoꝛa patrem etmatrem tuaʒ du
plici bonoꝛe. reuerendo lcza neceſ
ſaria miniſtrando. In bis enĩ que
ſequuntur. fere in omibusa parte totuʒ in⸗
telligitur. Ande 1 domin?ꝰ docens.totaliter
intelligenda impleuit leggm.
Quintum pꝛeceptum
n POn occides manu velmente vl cõ
enſu. nec niolentã manũ inferesi
Aſonti.nec ſubtrabelſ auxiliũ vite cui
Ppotes ⁊ debes dare.udex qdem non occi⸗

dit led lex.
(WGextum pꝛeceptum.
n mechaberis.i.nõ miſcearis a
ui excepto federe matrimonij

. .
,

Emento vt diem ſabbat ſanctifices /

(Septimũ pꝛeceptum
On furtum facies.nec enam rapies
ctauum pꝛeceptum.
n n ptra ꝓximũ tuũ fallũ teſtimo⸗
iũ dices. Hic pꝛobibet omẽ mẽda
cin. Licz q dã male ſenſerit deũ taci⸗

te ceſſiſſe mẽdaciũ qᷓd pdeſt. ſi nulli obeſt.

¶ Monum pꝛeceptDum
n On concupiſces domum pꝛoximi
tui. Scoõm auguſtinum bic pꝛobi⸗
bet concupiſcentiam rei aliene um
bos.
¶ Gecimũ pꝛeceptum

—

nõ ancillã.nõ bouẽ non aſinuz.

cupiſce ſtiã rer mobilil. Scoõm oꝛigenẽ. vnu
eſt pceptuuam.
gri faciendo.
— ap. XIL.
oebat güt po/

Apulus voces etlampades. ⁊ vocẽ
ucine. 1 montẽ fumantẽ. ? ſtan⸗

tes pꝛocul dixerunt moyſi. Loqueretu nob

et audiemꝰ. Hon loquatur nobis dũs.ne

foꝛte monamur Stetit ergo de longe popu

lus.et moyſes accelſit ad caliginẽ. Cui dñs
ait. Altare deterra ſacietis mibi. JFoꝛte ante
ↄſtructionẽ altaris poꝛtatilis voluu G ſfieri.
pel illud poꝛtatileerat de terra ſicut inſra di⸗
cemꝰ.OQ, ſi altare lapideũ feceris mihi.non
edificabis illud de ſectis lapidibꝰ. Si leua⸗

ueris cultutuũ ſuꝑ eo pollueĩ.q.d.HNolo

cũ inſtrumento eſfuſioms ſanguinuz. edifi⸗/
ces mibi ſanctũ. Ande et nos vmꝰlapidis al
tare ↄſtruimꝰ. Foꝛte ꝓbibuit. ne ſup altore

boſtie occiderentur. Et addidit. MHon aſcen

des ꝑ gradꝰ adaltare men ne reueletur tur⸗
pitudo tua. Joꝛte nonduʒantiqui vtebatur

feminalibus.
e iudicis. ¶ Tap. XI.II.
Einceps aooidit

n) On deſiderabis Hroꝛem eiꝰ. no ſer

nec oĩa qꝗᷓ uliꝰſũt. Mic aãt ꝓbibet con

dñs iudicia quedam. ad determi
nondas lites. MHos qdẽ noomnia

o
pebꝛen
ſitu
lber
bens!
ded
crütd
