lxx.viros duxit moyſes ad oſtium taberna⸗
culi pꝛeter duos qui in caſtris remanſerant
non ex cõtemptu.ſed quia reputabant le in
dignoſ.quoꝝ vnꝰvocabatur beldad.⁊alter
meldad. et erant vt aiunt bebꝛei. frẽs moyſi
ex matre. ſed non ex patre. Deſcenditqʒ do⸗
minꝰ? per nubẽ etre

quieuit ſpũs in eis q Hieronimꝰ dicit ſu

ſtabant cũ moyſe.et per paꝛalipomenon
ꝓpbetabant. Sedet noex patre ſʒ

duo quiremanſerãt tre.qꝛ poſt legẽ acce

in caſtris ꝓpbetaue
runt. nec poſtea ſilu⸗
eꝛuntadẽ. ſemꝑ dein
ceps vocati lut pꝛo
pbete. Et redijt moy

ſes cum illis ad ca⸗

ſtra

ptã amrã mãdante

moyle dimiſit matꝛẽ
eiꝰ.qꝛ amita eiꝰ erat

et duxit aliaʒ de qua

ſuſcepit bos duos.ſʒ

ſim Hiſti nõduz erãt
bimi. Magiſter ſol⸗

uit. Poteſt dici lex
accepta a moyſe ꝑ cogmtionẽ in ſpũ multo
ante tempe qᷓ; per dationeʒ ſoꝛſan ꝑ.xxx.pel
xl. annos. Et ita iſti duo potueruüt conume⸗
rari inter. r. 2”ðò
e datõe carniũ et ira dei ſuper
eos. apitulũ.XxN

p /Ndiens a dño arreptas pꝛecepto eꝰ
tras mare in inſulis oꝛtigijs. cotuꝛ
nices detulit in caſtra ꝑcircuitum caſtroꝛũ
itinere diei vnius.volabantqʒa terra altitu

dine duoꝝ cubitoꝛü. Surgenſqʒ populꝰ cõ

gregauit ſibi coturmces duobꝰdiebuſ.⁊ ſic⸗
cauit eas. Qui parum x. cbhoꝛos habuit. Ju
erunt hee coturnices vt tradunt nõ modice
que apud nos ſunt.ſed ille maioꝛes q̃ regie
aues dicunt.quas curleios a currendo vo
camus.Hondum defecerat cibus.et furoꝛ
dñn percuſſit populuʒ plaga magna nimis
MHodus pero plage non determinatur h̊.
ſed ĩ pſalmis videtur ꝙfueritignis. Sepul
tuſqʒ eſt ibi populꝰ qui carnes deſideraue⸗

rat. AUnde et locꝰ ille vocatꝰeſt cabꝛoib.aliaf

cabaioth.quod ſonat deſideriuʒſepulture.
pel ſepulchꝛa concupilſcentie

¶ Be plaga marieet cauſt alepꝛe.
Wapitulum. XV.

pulcris concupiſcentie venerũt in
alſerothb.ibiqʒ; iurgati ſunt maria ⁊
aaron contra moyſen.pꝛopter vxoꝛem eius
ethiopiſam.quaſi nixrantes cum eo.impꝛo⸗
perauerunt ei ꝙreginam ethiopie in vxoꝛẽ

durerat. vel ductam dimiſerat. vel potꝰ pꝛio
pter vroꝛem eius ſep boꝛam.querixata fue⸗

rat contra mariã. Madianite enim quon:

Entus uero esre

Greſſi autez de ſe

Uufnpocatſut
ſponnenonand
geetnobelate
Alcidomn
nobegulouen
bonindntas.
Obutenalum
donipincolina
tmmima G
Toelogporainn⸗
igeignnn
foneowortan
Mumoctorsd⸗
demnitoposei⸗
Cltpubes etece
Ctatagron adn
honnsnodsdo⸗

(oddommned

dornos De
Wovededoer
boreconfond
a trad
oclauoan
tenpornmn
fherrocſkn
wovsenoone

a

0
manſoon ſed
lontinentis p⸗
Nfeſtabtturg
onesabalſero
ber ueſgit
Beaſon
miſt moyſeg
ccpiodongnin
woſingubode
Plistnblbg

ſdemin teni

S

Aammri widen,
oedmidnni⸗
qhamine N
duntralczden
ulcpthood
nbich nödezen
bum Mgſiat
ur. Poreſtdge
moneinſpüͦ muin
nezſoann
ponuerütconun⸗

4 dei ſper
o. M

Red Ge⸗
dWe
Vochisongra
Mparcaunmnaſot
abanmgawnten
Sargeniezdonei
cvdrob ebul
mrchovshabitß

mraountnömnr

Dilnarg
os aaumenooe⸗
Kurachas gfutt
agamagna in
tncndemminat,
tgwennigis G
amts deidnn
iſtcabotu
mdeldenziglin⸗

ſantczo

e ggi
plann iin
mgniinnin

nprpen un 4

Numeroꝛu .

dam vocati ſunt etbiopel.vt legitur in para
lipomenon et indignando dixerunt. Mon⸗/

ne et nobis ſicut et moyſilocutꝰeſt dominꝰ
Acſi dicerent. Quare vult moyſes pꝛeeſſe
nobis quia locutus eſtei dominꝰ Etiratuſ
dominꝰdixit eis. Egredimim vostres tãtũ

adtabernaculum. Cũqʒ ſtarẽt ibi.deſcendit

domin?ꝰin coluna nubis. Nocanſqʒaoron
et mariam ait. Si quis fuerit pꝛopbeta iĩter
vos. loquar ei in viſione.vel perſommum.

vel per enigmata. vł per ſiguras. Seruo ve

ro meo moyſi qui in omni domo mea ſide
liſſimus eſt oꝛeados loquoꝛ.vt quid ergo
detraxiſtis vos ei quaſi parificantes. Et re⸗
ceſſit nubes.et ecce agparuit maria lepꝛoſa.
Et ait aaron ad moylſen. Obſecro dñe. ne ĩ
ponas nobis boc peccatuʒ. Oꝛauitqʒ moy⸗
ſes ad dominũ. Deus obſecro ſana eaz. Cui
dominus. Si pater eius ſpuiſſet in faciẽ eꝰ
nonne debuerat ſaltem ſeptem dierum ru⸗
boꝛe confundi. Separetur ſeptem diebꝰer
tra caſtra.q.d. Si pater eius vilificaſſet eaʒ
pꝛoaliquo crimine ſuo.nonne deberet aliqᷣ
tempoꝛe verecundari. Excluſa itaqʒ eſt ma⸗
ria extra caſtra ſeptem diebus.nec populus
motus eſt donec reuocata eſt.

e duodecim exploꝛatoꝛibus.
(Capitulum XVII.

lus de aſſeroth.fixittentoꝛia ĩ deſer
opharan. Hon eſt ppbaran nomẽ
ſſed ſolitudinis pluresmanſiões

)

manſiom

continentis.vt in catbalogo manſionũ ma
nifeſtabitur. Omnes enim continet manſi⸗/

ones abalſerotb.que fuit xiuj.vſqʒ ad aſion
gaber.que fuit xxxii.per quas omnes tranſi

erantin annoſecun⸗ ðððð
do. Deaſiongaber ecſunt nomia.xij.

miſit moyſes ex pꝛe exploꝛatoꝛum quos
cepto dominixij.vꝛi miſit moyſes.Detri

ros ſingulos de ſin: bu rubẽſemmaa.de
gulis tribubꝰ.q̃ con tribu ſimeon ſalpha
ſiderarẽt terrã quaʒ at de tribu iuda ca⸗
poſſeſſuri erãt. quo: leph ðtribu iſachar
ruʒ pᷣcipui fueꝛüt ca igal.de tribu effraim

lephfiliꝰ iephone de
iuda.et oſee filiꝰnun

de effraim. Nocauit

qʒ moiſes oſee ioſue

bic erat miſter moy
ſi. Unde quidam di
cũt idquod ſupꝛa di
ctũ eſt ioſue ꝑantici
pationẽ dictũ elle.qꝛ
nũc pᷣmo impoſituʒ
eſtei Bnomen. Po

olee velioſue Betri
bu beniamin phalti.

de tribu zabulon gel
dehel. ðtribu ioſeph
gaddi. de tribu dan
anuel. de tribu aler
ſtur. detribu nepta
lim nalbi. de tribu
gad guel Hecſũtno
mina vnon qs miſit
moyſes ad ↄſideran

greſſus aũt popu

teſt etiã dic. qꝛ moy dã terrã chanaan.
ſes curã etſalutẽ alio

rum xj cõmiſit uli. Cũqʒ vocaret ioſue loſee

quenoĩa ſaluatoꝛem ſonant. tuncpmo ei H
nomina aſpꝛopꝛiauit. cum ſaluatoꝛẽ alioꝛũ

inſtituit Dꝛecepitqʒ eis moyſes. pt ↄſideꝛa

rent qualitatẽ terre et bommũ et vꝛbium et
afferrent de fꝛuctib?terre. Eratqʒ tempꝰ.qñ

p̃coq vue comedi poſiunt. Quiaſcendẽtes

exploꝛauerũt terram.et venientes ĩ bebꝛon.
niderunt tres viros de genere enach vyl ena
chim.id eſt. de ſemine giganteo.quales etiã

viderant in thanai ciuitate egipti.q ⁊ a iba

nai titanes dicti ſunt. Tuit autẽ bebꝛon. vij.

annis ediſicata ante vꝛbem tbanaim. vnde
et ab bebꝛon ſemen gigantium in egiptum

deſcendiſſe creditur. Deſcendentelqʒ vſqʒ

ad vallem vberrimam ettoꝛrentem. tulerũt

de maliſgranatis et de ficis lociillius. Dal⸗
mitem quoqʒ cum

vua abſciderũt. qu? MMalagranatus ar

pꝛe magnitudinetu boꝛ. malũgranatuʒ
lerunt in vecte duo fructus.
viri. Ob boc apela·

tus eſt locus ille neeleſcoꝛ id eſt. botri toꝛ,/

re J
Cae murmure populi pꝛo quo per

ſerto perierunt.

xl. annos i unt.
(Capitulum. XVIII.

es xl veneruntad populum ſuum
Nin cades. de. xxxij. enim manſione

interimegreſſus erat populus.et moꝛabat
in xxiij. Lamen quidã tradunt.ꝙde codes

Euerſiq poſt oi ⸗/

4

milſſi ſunt exploꝛatoꝛes.et ibi eos expectauit
plus.Hanc manſionẽ vocat ioſepbꝰ ↄual⸗
lem iuxta chananon
rü terminos exiſten In terra pmiſſionis
tẽ. ad habitandum babitabant. vij. ſpli.
difficilem. et commẽ quonvnus erat cha
dãtes viriterrã quu naneus.
viderãt addiderunt
BSed cultoꝛes foꝛti Sicet nos cui inui⸗
ſimos bʒ.vꝛbes grã demꝰ. laudib? eiꝰ cũ
des et muratas.ſtir aduerlſatione vicia
pem enach vidimuſ ſubnectimM9.
ibi. quibꝰnos cõparati
q̃i locuſte videbamur Terra quã luſtraui⸗
deuoꝛat babitatoꝛes
ſuos. qð ſic erponit Aduerte triplicẽ eiꝰ
bebꝛe?ꝰ Terra ifuama expoſitionẽ.quod di
eſt. nec habere diuti⸗ ctu ẽera quaʒ luſtra⸗
us viuaces bomies uimꝰ.d.b. l.
Poteſt. vel qꝛ nulli
genti licebat diu in ea babitare ppefrequen
tes impugnatões ſuꝑpuenientiu. Vñ ppha
cũ ſecuritatẽ pmanẽdi illi terre pollicet. boc
olłpꝛobꝛiũ ab ea auferendũ dicit.ꝙ nõ voca⸗
bit terra cultoꝛes ſuos deuoꝛans. oteſt
tñ ⁊ in comendatiõeʒterre dici.q; ado bona
ſit. vt nullꝰex ea pegrinari velit.ſʒ qͥ in ea na
ſcit.moꝛitin eadem. ꝗIgitur audiẽs bec oĩs
turba fleuit dicens. Atinã moꝛtui eſſemus
in egipto. Moõne meliꝰeſt reuertiĩ egiptum
qᷓʒ cadamꝰgladio.et vxoꝛeset liberi tradan

tur captiui. Cõſtituamꝰnobis ducem aliuʒ

qᷓʒ moyſen. et reuertamur ĩ egiptũ. At ve

loſue et caleph ſciderũt veſtimẽta ſua dicen

tes. Molite rebelles eẽ Sdñm.i.eum men

cem in ꝓmiſſo iudicare.quia ſicut panẽ po⸗

pulũ terre buiꝰdeuoꝛabimus.Cũqʒ clama⸗
rent in eos alij decẽ q terruerant populum.
et omis multitudo lapidibꝰ vellet eos oſpꝛi
mere aſparuit gla dñiſuꝑtectum federis et
ait dñs admoyſen. Quouſqʒnõ credet mi⸗

hi populꝰhic. Jeriam eos etfaciã tein gẽtez

magnã. Cuimoyſes Obſecro dñe ne ſiat B.
ne foꝛte inſultẽt tibi egiptij.et dicant..HNõ po

tuit ſplum inducere in terr quã ꝓmilerat.
Cui dns.ꝗuxta verbũ tuũ dimiſi.Yclttamen
viuo ego. nullꝰ eoꝝ qͥ viderũt ſigne q feci in

4

in ſabbato Tapitult
ctum eſt at cum

oꝛna.

egipto numerati ſca. xx.ãnis ⁊ ſupꝛa.⁊iam
px.vices.i.multotiens temptauerunt me.yvi
debit terraz pꝛo qua
iuraui patꝛibus eoꝝ Sʒzqꝛ ĩ omi ope dei
pter ioſue et calepp. comücta eſt uſtice

Quoniaʒaũt ama⸗/ miſcdᷣia ſubdit. qmãa

lechites et chanane? autem.

us babitant iuxta vos. ne ſupuemant. mo/
uete crascaſtra.et redite ĩ ſoluudinẽ. Juxta

numeruz xl. dierum
quibꝰterrã cõſidera Iterum ſubditur de

ſtis quadꝛagita an luſticia dei iuxta nu

nis recipietisiniqun merum. æc. AUnde da
tates vꝛãs. Locutuſ/ uid ppheta xl. anniſ
qʒ eſt moiſes omma offeñ.F.g. b.
verba becad eos et

luxit populꝰ mimis. Et ecce mane ſurgẽtes
dixerũt ad moyſen. ſeccauim? deſperãtes

parati ſumꝰ aſcendere ad locum quem pꝛo
miſit dñs. Et moyſes ad eos. Molite aſcen⸗
dere.nõ ei dñs vobiſcũ ẽ. Atilli ↄtenebꝛat.
ſine deo ſcʒ poſſe vincere putãtes aſcẽderũt

archa cũ moyſe ⁊ leuitis remanẽte ĩ caſtris
NMerſecutuſqʒ eſt eos amalechites ⁊ cbana
neꝰ pcutiẽs vſqʒad locũ qͥ ob ̊ vocatuſeſt
boꝛma.i.anathema. redierũt ad ſolitudieʒ

De ſapidatione collige nis ligna

eſſent in ſolitudine inuenerunt bo
minem colligentem ligna ĩ ſabba⸗
o. quem recluſit moyſes donecↄſuleret do

bomo iſte extra caſtra lapidibus obꝛuatur

Et factum eſt ita. Quidam putant bũcfuiſ

ſe ſalphaat.qꝛet filie eius poſtea dixerunt.
ater noſter in deſertom pciõ ſuo moꝛtu⸗
us eſt. Abidem etiam pꝛecepit eis dominus
vt ꝑquattuoꝛangulos pallioꝝſimbꝛias po
nerẽt iacinctinas.ob recoꝛdatõnem etiã mi
nimoꝝ pceptoꝝ dñi obſeruandã. Has ma
gnificauerũt phariſeiintantũ.vt etiã ſpinaſ
1eis ligarent.vt frequenti earü punctioead
memoꝛã iugem pꝛeceptoꝛũ domimexcita⸗
rentur. Quadꝛatis tüc iudei vtebãl pollijs.

m. XIX.

minum. De quo dixit dominꝰ. Moꝛiatur

ggoſtilu
rconatohelee⸗
ccbantotoanns
eur
ſcennere de

dllfaruclubes
Ponoatoralcum
ſuuworo Aaum

Dlcantplinudt.

Cmurnuräscon⸗
nolegaaaron —
Pleoſecam w

ode Nde

Wnorch osen
gndoſocerdo
rcoteodinnr⸗
lbidnbanret
potentiovon
toricbepnoen
fitbenhenon
oln pigig
asbonſolge
ronpobſeiran
Alollterono
etabiroqdlre
ol mulauudie
wonigita
ee tbimama

nno. 4lisaln

ſebtelſenion
eospocgret
prilenigent,
ns ctoifreqn

onn ſvanpatge

Lerevelenon

dis moiſegonn
grentaſchim
Aoonnerfl
Plua giiſen
mo ſaſi eten
luͤdeygne⸗

anis enaen

ptanernnnen

Bgionicpt
onͤc eſtioſta⸗
mcaſubor

utem.

Neſupvenante

eilolundini n

erum uboiturt
Aſiag deitumn
ervmn . Anden⸗
Oppbera glann

Wmanelurgetrg

daoites
Wndnd
mas emaniriahe
vamolechues tce

„

redierüt w

Kapühn

neſtatad

tudinennvanmng
lesdoN
ardomm wn

Falapdtekt

Dam wttin
euspoludrne

monpnunn

mulſſtnn
ocvotalin n
beruunti

7maiß

vtanti Nal 1/

winn

Numeroꝛũ

et adbucin angulis veſtis quadꝛatein ſyna
gogis ſuis babent fimbꝛas iacinctinasob
recoꝛdationẽ legis bate de celo. Hoc aũt fa

ciebant vta ceteris gentibꝰ enam babitu di

ſcernerentur.

¶¶ Beſciſmate choꝛe

ron.etplagaeoꝝ. ¶ Cap.XX.

am euz vi⸗
Diſſʒ fratrueles ſuos

onoꝛatos. alteꝛum

ſacerdotio.alterum
ducatu ſpli inuidit.

et murmurãs cõtra
moiſen ⁊ aaron.cõ⸗

plices ſecum habuit
ducẽtos l.de leuitis
maioꝛibꝰ.qs etiã di

gnos ſacerdotio pᷣſe

rebat. adiunxeratqʒ
ſibi datbana abiron

ce aũt choꝛefiliꝰ

ſuar fris am

an et abi

Hota qiſuar etam
ram frẽs erãt.quoꝝ

alter ſcʒ iſuar qa pꝛi:

mogeit?ꝰ erat. vNſum

fuit filio eiꝰ ſcʒ choꝛe

qipſe potiꝰ haberet

ſummũ ſacerdotiuʒ
q́; moiſes filiꝰ amrã
et Bidẽ voluit pſua⸗
Dere datbã a abiron

de dignitate ducatꝰ

qꝛ potioꝛes erantru
benitis

tarũi.qbꝰpᷣncipatũ pli deberi diceb

potentioꝛes rubeni⸗ MD

D

at qꝛfue

rãt de ruben pᷣmogeĩto. Quibꝰmoiſes ait.

Tollat vnuſqſqʒ veſtrum tburibulũ ſuũ et

cras bauſtoigneſuꝑponatthbimiama. ⁊ aa⸗
ron vobiſcũ.⁊ quẽ elegerit dñs ipᷣe ſit ſctũs.

iſit ergo moileſ mane vt vocaret datbã
etabirõ.q dixert. Mõ veniemꝰ. t ↄuocata

oĩ multitudie.dixit moiſesgad cboꝛe ⁊ ducẽ

tos qͥnq̃gita. Tollite thuribula veſtra.et po
nite tbimiama ſuper ea et ſtate coꝛam do⸗
mino. Allis autem ſic ſtãtibus moyſes de⸗

ſcẽdit cũ ſenioꝛibꝰſpliad datbana abnon.pt

eos vocaret.Haʒ ⁊ abiron vt diẽ ioſepbꝰe

pꝛẽ leuita eꝛat. ꝗlli ãt ſtabãt cũ pxoꝛbꝰalibe

ris. et oĩfreqntia domꝰſue ĩintroitu papili
onũ ſuaꝝ.parati potiꝰadreſiſtendũ.ſi vim ĩ

ferrevellet moyſes q; ad obediendũ. Npi
dẽs moiſesoꝛauitad dñm.t iſolita moꝛte
pirent.⁊ ſic planũ fieretq dñs ipᷣm miſerat.

Quo oꝛante ⁊ flẽte.tꝛemuit terra.expauitqʒ

plus.grãdi ſtrepitu ꝑilloꝝ tabernacula exr

citato.ꝛ ſciſſa ẽterra ſub pedibꝰeoꝝ.⁊ apiẽs

os ſuũ deuoꝛauit eos cũ oĩ ſubſtantia eoꝛũ

„

ciſtis

et deſcendert pui in infernũ in patulum
terrebiatũ. Et reducta ẽ tra q̃ſi nbil boꝛũfa
ctuʒ eẽ videret. Sʒ ⁊ ignis egreſſꝰẽ detburi
bulis choꝛe ⁊ cõcilij eiꝰ tantꝰ qᷓntꝰnec de tra
ꝓlatꝰ vel cõcurſione fulminũ aut violentia
ſpirituum viſusẽ vnqʒ exilire.et deuoꝛanit
eos aaron ſtãte illeſo.Culitqʒ eleazar ihuri
bula eoꝝ ex pꝛecepto dñi igne bucillucqʒ di
ſperſo.⁊ ea ꝓduxit ĩlaminas.ſoꝛmãſqʒ ex eni
coꝛonulas aureas affixit eas altari enco ad
cõmonẽdũ ſilios iſrael.ne qs niſl deſemine
aaron accederet adofferendũ incenſũ dñno.
ne ſimilia pateret. Camẽ ⁊ ſic ſabꝛefacte eꝛãt
ꝙ et biſtabãt ad decoꝛem. M
¶ Be exuſtione populi extincta per
Capitulum. XXI

Terũ ſequenti oie

murmurauit oĩs mulntudo cõtra

mollen ⁊aaron dicẽs. Nos interſe
m dñi. Cuqʒ

vellẽt eos obꝛueꝛe la
pidibꝰ fugierunt ad

Signo p̃miſſo cõſi

matũ fuit ſacerdoti

tabernaculũ. et ope

um aaron. Adbuc
duo ſequũt. qn alten

ruit eos nubes.aſpa
bic ſuponit.

ruitqʒ gloꝛia dñi. Et
egreſſus ignis a dño
deuoꝛauit ſpłm. Dixitqʒ moyſes adaaron.
Tolle tburibulũ.⁊ bauſto ignedealtari.po
nenſqʒ thimiama perge cito adſplum.vt ro
ges ꝓeis. Accelerãſqʒ aarõ cũ thuribulo. et
ſtans int niuos et moꝛtuos oꝛauit dñm.et
plaga ceſſauit uerũtãt percuſſi ex eis xiuij.
milia et ſeptuaginta. H
e virga aarõ que nocte vna foꝛuit
⁊frõduit ⁊ peperit nuces.(Ca.XxXI

a ceſſauerat tumultꝰ ſuꝑ ſacerdotio
Qarõ. Dicebãt ei.qꝛ ⁊ ſinõ p̃dictos
leuitas elegerit dominus. poterat eſſe ꝙ ali
qui de aliqua reliquarum tribuum digni
eſſent ſacerdotio.et foꝛte de ommbus tribu
bus aliquot vellet dominus babere ſacer
dotes.ne tanta miniſterij digmtas vni do
muiettam paucis crederetur miniſtris.

Accuſabãtqʒ moiſen de deſerti iopia.eoq

eoꝝ negociaret inopiã. vt ſempe?ꝰ viderẽtur
egere auxilio. Culit ergo moyles ex pcepto
dni gas xij. pnceipbu.
et ſcpſit ĩ vnaquaqʒ Dicebãt moiſen ſpõ
nomen tribꝰ? ſue. vel te eol pdeſertum du
poniꝰpᷣncipis. Scri⸗ xiſſe.vt ipiſuo egeꝛẽt
pſit ãtin vga aaron auxiililo.

nomen leun etpter bas

2 ℳ

xij.ſũpſit vnãſeoꝛſũ cũctas familias ↄtinen
tẽ. in q ꝓbaret᷑ vtrũ de oibꝰtribubꝰ? vellet ðs

babere ſacerdotes. In numeris tñ legi nõ

fuiſſe virgas.niſi.xij. No intelligendũ eſt de
ſingularibꝰ.ſcʒ excepta generali.Quas cuʒ
poſuiſſet in tabernaculo coꝛã dño.ſequenti
die regreſſus inuenit germinaſſe pᷣgaʒ aarõ

et folijs dilatatis amigdala ptuliſſe. Sane

bic tertio deo oꝛdinãte aaron ſacerdoniũ fir

milſime poſſedit.Ham ⁊ in ſignũ rebelliũ p

cepit dũs vᷣgaʒaaron ſeruari in tabernaclo

in poſterum. .—
Beredituin cades in quadꝛageſi

mo anno apitulum. XXIII

t iſraellongotꝑe in ſoltudine.młio
ſederüt tpe in cadeſbarne et diu cir⸗

mare rubꝛũ.et circa fines ſynai. Er pſtrata

tos laboꝛes et annos xxxviij.redierũt ad ca⸗
des vnde miſerant exploꝛatoꝛes.vel in qua
redierũt ad eos vedi⸗
ctũ ẽ. queẽ in deſerto Syn de ꝗͥ h agit. pel
ſyn. necilludẽ deſer· Ecades vel in eoẽ ca

tum ad qo venerüt des. Unde ðꝛ ſyn in

vuj. manſione.vt diẽ q cades. ?vc
hieronimꝰ. MDꝛioꝛ ei
ſcribit ſyn ꝑ ſamecb.⁊ ĩterpᷣtatrubꝰvłodiuʒ
Gyn vo inq cades.velq ẽ cades.ſcribitur p
ſa de.⁊ inteꝛpᷣtat mandatuũ.pvel ſancta.⁊eſt vt
qdam volũt ꝑs deſern pharan. In fine igit
xxxix.annia finbꝰ ſynai venerũt in cades.xj.
diebꝰ.et potuit eſſe ꝙtantũ irent. xj.diebꝰ cõ
cito gradu guantũ iuerãt.xxi manſiombuſ
tardo.pel ꝑpaliam viam. Redierũt ergo filij

iſrael. xl. anno menſe pᷣmo in deſertum ſyn.⁊

mãſit populꝰin deſeꝛto cades.Et ſic xlij.mũ

Werunt itaqʒ filij

uierũt montem ſeir etredierũtfere vſqʒad reliquit.

ſũt cadauera eoꝝ in deſerto.Candẽ poſtmł½

ſiões filiopiſrael.qbꝰ legũt pfecti ob egipto

vſqʒ ad campeſtria moabiuxta ioꝛdane. trri
bus tantum annis complete fuerunt xij. b
egipto vſqʒ ad montẽ ſynai.ãno pᷣmo a xuij
die menſis pᷣmi.vſqʒad diem pᷣmam mẽſis
tertij. Deinde anno ſcdᷣo xx.die menſis pmſlii
ꝓfecti a ſynai vſqʒad cades xx.manſiones?
vnã expleuerunt infra annũ ſecũdũ. Came

quoto ſpacio anm nõ
eſt determinatum ſi Quaſi diceret non ẽ
cutin pᷣmo ꝑ.xxxpiij ita diſtinctũ in man⸗
annos poſt errãtes ſionibꝰ ſcõi ani quã

et ꝓſtrati.xl. anno re tüũ tẽpis flueret inter

dierüt ad eandez ca⸗ vnã manſionẽ⸗ aliã
deſ. Eo ãno reliquaſ ſicut in manſionibꝰ
A. manſionestranſ- pmianm.
egerut Q, ſiinuene-

ris x. buiꝰ anni fuiſſe mãſiones.ſcito qinter

bas iterum numeratur cades repetita.

¶ De moꝛte Morieer aquis contra

dictionis. (Tapitulu. XXIIII

ſm lunam. Et ſepelterunt eam in montem

qui vocaturſyn. Manſactiſqʒ xyx diebꝰ flie
tus.movſes populuʒ purgauit boc modo.

Vitulam trimã totam rubeaʒ extra caſtra

cõbuſſit. Et pſequitur bic ioſex bus oꝛdinez
cinerum luſtrationis.quem dominus dei
ma die menſis ſeptimi fieri pꝛecepit.et nide
tur velle nunc pᷣmo combuſtionem bmõot
moyſe factam. Vnde etiaʒ ſubdit. Hoceunia
venturos ſeruare pᷣcepit.et potuit eſſe fiumum
pediti bucuſqʒ diſtulerunt. quia nec paſchka

interim celebꝛaſſe leguntur. Cum autẽintꝛa
uerunt terram ꝓmiſſam ſm pꝛecepta dñi. le
gittima ſua pꝛofecuti ſunt. Etiam bic dic io

ſepbus.anteqᷓ; rediſſent in cades eos veni?/
ſe adterminos ydumee.et miſiſſe nuntos
ad edom pꝛo libertate tranſitꝰ pterram ſu? Almarime
Quod cum pꝛob buiſſʒ. moyſes inde recen lsadneſ d⸗
ſit ꝑ deſertum iter facienſ. HMiſtoꝛa numeni

dicit poſt moꝛtẽ marie miliſſenrkodedom.

Oꝛtua eſt aut ma-
yia in cades.duʒ xl.vt dicit ioſepp,.
cõpleſſet annũ.ex quo egiptum de·
ininitio menſis xantici.qui æniſan

ecodel
iſbinz

Agrckbrtri

wſepbyanth
onemonlberon
precaptulno

eeopinebſton

mnoſgurptuse⸗
ſenaaoronnnp
Cuib'dfoan
pyli oopei
Drivrgrif
ſeobecetolbiu
iqenen
gemrmnancn
Clteparitttn
erdul Munc
aaͤpobisence
wopeesetaaron)

hnmurraoräted

Eanrecoge

õ

emo ſes
musX nt
elciipoten
vyo Cip⸗
ſnuomtn
(cYrelire
aonan Cont
Nooehoſtemna
wontmnirh⸗
Pelicloiorpen⸗

g lg mndlin
(Rann

ſtir

demurnd decin
ad inſtr Ge
nentdobmo
bme Cinigfin
ſnnann fort

eooduerluoff

nicncinſz

manhehen

züt Rechtheg
Abiurng e

Weefunnnht
Nnänopmnoen,
ddeem Pmamie
donde mmenitsii

destrmanſore⸗
anniͤſecüdig A

Quaſidicmton
itadiſtnctülnng
ſonibe ſevlini
tutipisflheret ne
mi manſionog
ſcut inmanſoond
bmann..

Goneslatd gin
esteen

apiuü NN

1aÜt
aunwoari
ierquoegpuin
is rantd qui eni
rumtam mon
mlaclqhr dich
l
am fubesz erracn

ur bhcloſerbesee

is: quem Domnd
mi ſienpeeegten
coboſtonmin,
eenultetihund
apitaoltdenn
vleruntauashah⸗
uonur CuaA/N
Snbmprlhnd

ne Eran bula

ſmrnncadretn n
emranl pr iſi

6. noyrlaui ⸗

munm
nl Huuſ,
ntiſino

ioſephꝰpanticipan cobfuit.
onem.an liber numeri

ꝑrecapitulatiõem ̊ dixerit. Nos po ſequi
teſ oꝛdinẽ biſtoꝛie dicimꝰ moꝛtua maria

indiguit ſplus aqua. factaqʒ; ſeditõe ↄmoy⸗

ſen ⁊ aaron in plo.oꝛauerũtamboad dim
Quibꝰ dñs ait. Lolle virgaz et cõgrega bo⸗

pyulũ adpena. Et peuſſa dabit vobis aqu⸗
Vtrũ virga q frõduerat.an alia vſꝰẽ moy⸗

ſes bic. eſt dubiuz. Ettu qꝛin numeris legit.
Virga q erat in ↄſpectu dñi.videt fuiſſe ga

ꝗ erat in archa. Et cõgregata multitudine
ante petrã.dixit moyſes. Audite rebelles et
increduli.Nunqᷣd de petra bac poterimus
aquã vobis eijcere. Hic ãt ci in alijs egilſet

moyſes etaaron fiducialiter turbati popu/
lo murmurãte difnidẽter egeꝛũt.qðᷣ dño ma

nifeſtante cognitũ eſt. Mon ei ex oꝑe eoꝛuʒ
aliq. vel verbo. ppendi potuiſiet. niſi foꝛte
qꝛ mo yſes q̃ dubitans dixit.ſNuqd poteri⸗

mus ⁊c qꝛinde lenſus affirmanõis poterat

elici.qᷓi poterimꝰ.pel negatõis.q̃ſi nopoteri
mus. Cũ ergo ꝑcuſſiſſet pᷣus nᷣga ſilicẽ.qa de
ſperauerat.nõ manauerũtaque.Scðdo pᷣo
ictu egreſſle ſut ita largiſſime. vt biberet pls
et iumẽta.Et dixit dñs moyſi ⁊ aarõ. Quia
nõ credidiſtis mibi.non intꝛoducetis plos
bos in terrã eoꝝ. Hecẽ aqua otradictionis.
qꝛ etiã electi deſperauerũt de pmiſſis ⁊ potẽ
tiga dei.ꝗqi ↄtradicẽtes pmittentt
¶ Be circuitu idumee.( Ta. XV

Iit moiſes nũci/

bs de cades ad regẽ edom dicentel

1

Bbſecro

fratertuꝰ iacob mãdauittibibec.
bt liceat nobis tranſire perterraʒ

ad ſiniſtrã. Si biberimꝰ aquas tuas.qð iu
ſtũ erit dabimꝰ. Et reſpõdit. Nõ trãſibitis
ꝑme. Timẽs tñ ne tranſirẽt. egreſſꝰ ẽ obuiã
in manu foꝛti. Quãobꝛeʒ diuertit ab eo iſra
hel.maxime qꝛ deꝰ pᷣceperatei.ſNon pugna
bis aduerſus frẽm tuu. Circuiuitq; idume

am. egredienſqʒ de cades et incedẽs p deſer⸗

tum arabie. pertrãſienſqʒ arcbim metropo

tuã. Mõ ibim? ploca culta. pia publica gra
diemur. no declinabimꝰneqʒ ad dextrã nec

Numeroꝛu

Mec eſt liquidũ vty Iſte edom frateria

lim arabum.que nuncpetra dicitur veit ad
montem boꝛ qui eſt in ſinibꝰ?terre edom.
¶ HBe moꝛte aaron.
(Capitulum. XXVI

Bi locutus eſt oo
minus ad moylen!. PDergat inquit
aogaron ad plm ſuuʒ.Hõ itrebitter
ram ꝓmilſiõis.eo q incredulꝰfuit oꝛi meo.
Tolle aaron et filiu eiꝰcũ eo.⁊ duces eos co
rã ommi ſpło ſuꝑmõtẽ boꝛ. Cũ nudaueris
pꝛẽm ſtola pontiſicali.indues ea eleazaruz.
cui pontificatꝰ accelſit ꝑ etatẽ pᷣmogenuoꝑ
ignez abſumpto. Et fecit moiſes qᷓd pcepat
eidñs. Et moꝛtuus eſtaaron in mõte boꝛ.
deuteronomio dᷣ muſcera locꝰſepultu⸗
re aaron.q vſqʒ bodie monſtraiĩ in montis
nvnice. Nopulꝰ vo fleuit en.xxx. diebꝰ. oꝛ
tuus eſt ant xl. anno egreſſionis.cũ eſſʒ. cxx⸗

iuij. annoꝝeodem anno quoet maria menſe

qnto.qui etapud bebꝛeos ð ſedebach. apo
romanos auguſtus.pꝛima die menlſis fm

lunoem. H ð
Be victoꝛig poſt votũ anathematiſ/

(Capi ulum. XXVI..
ungz qudiſſz cha

naneꝰq babitabat ad meridies
iſſelluciſrabel. pugnauit cum eo
et obtinuit. et adduxit ex eo pꝛedaʒ. ꝗſrael ãt
vouit dño ꝙ ſi traderet eũ dñs ĩmanꝰ ſuas
ciuitates eꝰanatbematizaret. Nõ fecit.⁊ vo
cauit nomen loci illiuſ boꝛma.i.qnatbema.
Foꝛte hᷣ eſtlocꝰqͥ ſupꝛa ꝑ anticipationeʒ vo
catꝰeſt boꝛma. Anatbema d abanatbene.
idẽ. ſurſũ ponere.qᷓdẽ deuotare.i noto deoꝛ
ſum ab vſu noſtro ſeparaꝛe.cum ſcilicet res
vota et reddita ſurſum in templis poneba⸗
tur. Et nota. qolim
generaliter populuſ Tres legũt᷑victi per
terre pꝛomiſſiõis di, capadoces in geneſi
ctus eſt chananeus

Andeet bic nomine generali vocateoſ qin

erant ad meridiem. Cuncemm ſeptem po⸗

puli ꝓpꝛijs vocabantur nomibꝰ in ea ·et ille

pꝛopꝛie dicebaturcbananeꝰ.qui babitabat
maritimam.

—

eru

pedibeptn

dum circuirent terrã edom.et murmuꝛauit
ↄtra moyſen. Ideo miſit dñs in ſpłumis

liij iſrael. ⁊ magnifice
ſalẽ. Tandem ob cul

populus ei exbibebat

BDe ſerpente ene

De ocontra ignitos
ſerpentes Cap. XXVII

populuztedereitineris et laboꝛis.

tos ſeꝛpentes.q dicebantigniti.qꝛ minimi
pveloces erant ad modũ ſcintilarũ.vłpt alij

tradũt tactũ veneno inflãmabãt vſqzadtu
moꝛem et ruboꝛem igneü. Rogaueruntqz
moylſen.vtoꝛaret peis. Cui dñs ait.Fac ſer⸗
pentem eneum et pone in perticã in medio

populi eminentẽ.et quicũqʒ ꝑcuſſus fuerit

Quia biſtoꝛie ſibi
ſuꝑ Botradicũt.ido
nomen regis nõ po
nitur. quod tñ poſt
determinabitur.

a ſerpente. reſpiciat eum et piuet. Et factum
eſt ita. Hunc ſecum

ſemper babuerũt fi⸗
repoſitꝰeſt in bieru/
tum ſupſtitõis quẽ

cõminuit en in puluerẽ rex iuda.

e ſcopulis toꝛrentium qui geſti
nt.

Capitulum. XXX.

sQliquas manſionelſ.venerũt adtoꝛ
Pentẽ ʒaretb.quẽ tranſierunt ſiccis
are rubꝛu. Quem relinquentes
caſtrametatiſũt cõtra arnon. Qui vt aitio

ſetelumssmonredralteseſſdenee
deleꝛtum fluens in ſtagnũ aſpbaltidem eru
pit. diuidens moabitidez et armoꝛicã. Qui

pdam volũt armoꝛicã ciuitatẽ eſſe que ẽ ĩ de

ſerto. et pꝛominet in ſinbꝰ amoꝛrei.De boc

tranſitu irrabel ꝑterram illam pꝛoſequitur

liber numeriin bunc moduz. Vnde dꝛ in li
bꝛo belloꝝ di. ſicut fecit in mari rubꝛo ſicfa

ciet in toꝛrentibꝰ arnon. Scopuli toꝛrentiũ
inclinati ſũt vel geſtierũt. vt requieſcerẽt in

arnon. etrecuberent infinib? moabitarum.
Hyunc locu ſuſficienteꝛ expoſitũ non memi

m me legiſſe. ANugꝰ. dicit. ſoꝛte fuiſſe libꝛum
ſic vocatuapudchaldeos.vnde egreſſꝰ abꝛa

Hofecti de mote

boꝛ venerũtin ſalmana. vbi cefbbit

Doe pꝛofecti per

q dicerent deſcribi ſi dẽs qd ĩ niue aliqua

ſcopuli pꝛeru

ham erot. vel apud egiptios apud qs ſapiẽ

Hiſtoꝛnd.

tiam didicerat moyſes in qͥ de Btrãſitu pꝛo

pbetatũ fuerat. At aut fines intduas gẽtes

ibi cõſtituerent bello actum ſuiſſe putat.qd

pꝓpter magnitudinẽ ſui bellũ dñi vocatuʒ ẽ.

qd bellum liber ille cõſchſit. Quidam dicůt
biſtoꝛiã totam defilijs iſrael dicilibꝛum bel
loꝛũ dñi.in qua frequenter ðꝛ dñs ꝓeis pu

gnaſſe. Et maxime dicũt hebꝛei in terra illa

amoꝛreos manu potenti bebꝛeoꝛũ fuiſſe de
letos.etiſti legunt ðꝛ ꝓ dicet.qꝛ enã ibebꝛeo
ita eſt. Gupboc dicetur in retractatonibus

belloꝝ dñi.et legitur ſic. Ande ideſt. Zarnõ

dicitur.id eſt. dicetur.⁊ fiet memoꝛia in libꝛo

belloꝝ dñi.d eſt in hiſtoꝛia iſta cum leget a
poſteris. Fiet aũt mentio de ea talis.Sicut
fecit dñs in mari rubꝛo perdẽdo egiptioſ.ſic
faciet in toꝛrentibꝰarnon.ꝑdẽdo amoꝛreos
MUNoyſes dixit. Futurũ faciet. nos diamus

pteritum ſic fecit. Quodetiam ſequit. Sco

puli inclinati ſunt.?c. Similiter ambigue ex

ponitur. Tradũt bebꝛei immenſaz multitu
dinẽ amoꝛreoꝛũ in cõuallibꝰtoꝛrentiũ et ſco

puloꝛuʒ arnon poſuiſſe inſidias iſrrabelitis.

vt tranſeuntes incautos pimerent.dñm vo
latitantes oſpꝛeſſiſſe rupibꝰ hinc indeĩclina

tis. ta vt labentia ſcopuloꝝ extenderentur i

arnon. ibiqʒ requieſce

e

Fuerunt MWontisruina deci

tum arnon. quia cũ videt. et a labẽdo la
ti al bentia dicitur.
tiſſimi ſint in deſero.
paulatim inclinãt bumilando donec requi

eſcant.ſfimant᷑ iuxta arnon. Motuit eſſe. vt

aliqui ſcopuli montiũ inuioꝛũ ⁊ minoꝝꝑco

ram iſrabelitis inclinati ſunt.vt defacili trã

ſirent. quod foꝛte erat pᷣdictũ in bñdictone

ioſephabi. donec veniret deſideriũ collium
eternoꝝ. Et foꝛte ð eodẽ dixit dauid. Mon
tes exultauerũt vt arietes.xc.
Decg tico adputeum.
x eo loco apparu
it eis puteꝰ id eſt. ex B loco venerut
in alium locũ. vbi monſtrante dno
foderi puten. VUñ ſubon. Quig buͦc puten

dotritblchet
relegenino⸗
Etolcorohu
dadart ſotemn
aboſtulpgred
tnn uonſo
ondvtpote?
(vemoneſe
togkegebaſa
Geſt
depolage
Ubamo
nohevelisiteg
Gideſtiurame
Comvelkone ed
onslewage
gpernce
avaes:dnde
aAbonaoe
Ntranſithen
lvitumocyn⸗
geſſaiobu
ſrni pugnouu
ſpele erv⸗
Morgellen.
ſtma ſlpb
dictplunmoser
tesadſonnüngcn
gomenafonded
eſtergoſcontit
tgtes gbarnon
regniergteſce
babttauttinee
atioſephebac
Lertria flumi⸗
Anawwrtnſu
tektopolenei
iabochgſepte
culanomentr
qztranſller
dent phibi
Eraluepen
urnnonedo
ſobueninin
mnanch tet
caſtrumne

ndeldeſtden
tmemonanlbr
iſta am egin
vderatgls Dit
wdidvegptoli

aadedoanoren

Wandsdams
5ð
bammar
walbevmmind
uon
rospimermöm’

Disciniltiie
ne daltin

foderũt pᷣncipes duces multitudinis in da
toꝛe legis.i.in dño. Hoc tñ in hebꝛeo nonle
git. Et aſcẽdit aqua ð puteo.donec ſupꝛa re⸗
düdaret. Joꝛte in ſignũ.qꝛ exinde pugnarẽt.
et hoſtes ſupgrederẽt in bůc modũ.⁊ obꝛue
rentur. Quo viſo cecinit iſrabel carmẽeiſtð.
Eſcendat puteꝰ.?c
e moꝛte ſeon regig amoꝛreoꝛũ
et og rege baſan Cap. XꝑXXI.

JIsSreſſus populꝰ in
N de ꝑ aliquas manſiões ꝑueit vlqʒ
in bamoth.Hec ẽ nomẽ B manſio
nis.ſʒẽ vallis i regtõe moab.in vertice pbaſ
ga.id eſt. iuxta montẽ
illum.pvel foꝛte adeo Exponit quod dixe⸗

mons ille magnuſ ẽ rat vallis in vertice

in vertice bʒ colleſ phaſga.
et valles. Inde milit
ilrael nuncios ſuos ad ſeon regẽ amoꝛreoꝝ
vt tranſitũ ei ꝑterram ſuãↄcederet. Quino
luit.imo cum exerctu
egꝛeſſꝰei obuiã in de Vel ſaltẽ circa terrã
ſertü pugnauit cum ſuã.ſ fecerateſau ⁊

irael. et percuſſus ?è moab.quod legitur

in oꝛe gladijideſt. in in deuteronomio
inſtantia. Joſephus
dicit plurimos ex eis ſiti perijſſe.alios ruen⸗
tes ad fluuiũ iaculis terre ↄfſxos.fugientes
ad menia fundibularijs pᷣuentos. Occiſus
eſt ergo ſeon.tulitqʒirabel omẽs eius ciui⸗
tates.ab arnon vſq; iabochntquas caput
regni erat eſebon. et
babitauit in eis. Di Ciuitates ſũt quarũ
cit ioſephꝰ hãcterrã altera ẽ caput regm.
iter tria flumia ſitaz altera finis.
qᷓi naturã inſule babẽ
tẽ.et opulentiſſimã.Arnon fluit a meridie.
iabocha ſeptentrione.qͥ inioꝛdanẽ deſcẽdit
cui ⁊ nomen tradiditioꝛdanis ab occidente
Cũqʒ tranſiſſet iſrabel fluuiũ iaboch.⁊ aſcẽ
deret ꝑ viã baſã.occurrit ei og rex baſan in
eʒrai.quẽ ꝑcuſſerüt cũ populo ſuo vſqʒadi⸗
ternitionẽ.⁊ poſſedert tiram eꝰ Cñira h̊ quã
babuerũt vltra ioꝛdanẽ.nõ fuit de ira ꝓmiſ
ſiõis.qðᷣpatet.qꝛ moiſes bãcintrauit.ſꝛo⸗
fectiqʒ caſtrametati ſũt in cãpeſtribꝰmoab.

ta eſt aſina

Numeroꝛũü

vbitrans ioꝛdanẽ iericbo ſita eſft.
Beitinere balgam et q, ei locu⸗
apitulum. XXXII

YJoens balac ſuiꝰ

ephoꝛ q tũc rex erat in moab.quid
cerant amoꝛreo.timuit.a aſcitos

ſemoꝛes madi.qui primi regno eꝰ erantet
amici. ↄſuluit qͥd facto opus eſſʒ dicẽs.ſdo⸗

pulꝰh̊ delebit nos.ſicut ſolet bos berbas vſ/
qʒ ad radices carpere. MMiſitqs eoꝝ cõſilio
ad balaam ſiliũ beoꝛanolũ qͥ babitabat ſuꝑ
flumen amonitarũ.vt vemret maledicerz
ſplo buic. Audierãt ei q bñbict?erat cuibñ⸗
dicebat balaam.et maledictus cui maledice
bat. Zudierant etiã q ilrael nõ vincebatin
arcu ⁊ gladio.ſedoꝛoneſfula ad deũ ſuuũ. i
ſumqʒ eſt eis cõmodũ execratiõibꝰ oꝛões
dimicare. Cuqʒ veniſſent adbalaaʒ ſenioꝛes
moaba madian ferentes munera diuinati
onis in mambꝰ. cauſãqʒ vie expoſuilſſent. di
xit eis balaã Manete H̊ hac nocte.donec vi
deam qᷣd dixerit mibi dñs. Dñ̃iei ꝓpbetaʒ
ſe mentiebat.licʒin ſacriſicando ↄluleret de⸗
mones.Joꝛte demonẽ qͥ ſbi loquebat᷑ dñm
vocabat. Dixitqʒ ei dñs in nocte. curas ſpli
ſui gerẽs. Hon eas cũ eis.nec maledices po

pulo buic.qꝛ bñdictꝰeſt. Mane ſurgẽs ba

laam. dixit ſe pbibitum a dño. Rurſũ milit
ad eü balach viros plures bonoꝛatos.mu
neraqʒ maioꝛa ⁊ amplioꝛa ꝓmilſit.ſi maledi
ceret plło. Quibꝰ ait balaam. Si dederit mi
bi balacb domũ ſuã plenaʒauri.nõ potero
mutare verbů dñi. Obſecro manete bic etiã

ibac nocte. Et ait dñs adeuz nocte. Zurge

vade cum eis ita dũtaxat.vt qd pᷣcepeꝛoubi
facias Mane ſtrata aſina ꝓfectꝰeſt cum eiſ
Etiratꝰeſt dñs ei.ſtetitqʒ angelꝰdi gladio
euaginato in via ↄtra balaam Mutauerat
eni ppoſitũ.et captꝰcupiditate ꝓmiſſoꝝdi⸗
ſponebat qũo populo malediceret. licet pꝛo
bibuiſſet dñs. Joſephꝰ videtur velle dñs
itatꝰq̃i ironice dixerit ei.vade cũ eis.Quod
quia non intellexit. obſtitit ei angelus. Cuz
autem vidiſſet aſina angelum. quem tamẽ
balaam nõ videbat. timens deuiauit ĩagrũ
Quã cum verberibꝰ reduxiſlet beinam ad

ſemitã. iterũ ſtetitangelꝰin anguſtijs mace⸗
riaꝛũ quibꝰvinee cingebant.timenſq; aſina
iunxit ſe parieti.et attriuit pedẽ ſedentis. At
ille verberabat eam. Ateru ſtetit angelus in

loco anguſto.vbinec ad dexterã nec ad ſinn
ſtrã poterat deuiariimenſqʒ aſina cecibit
ſub pedibꝰ? ſedentis. Qui cũ vebementiꝰ fu

ſtibꝰ cederet latera eiꝰ.aperuit dñs os aſine
et ait. Cur pecutis me ecce iam tertio. Qui
rñdit. Aluſiſti mibi. vtinã baberem gladiuz
vt pcuterẽ te.Aſſuetꝰiſte monſtris.ad vocẽ
oſine nõ expauit. Mꝛotinꝰ aperuit dñs ocu
los balaam. viditqʒ angelũ ſtantẽ in pia cũ
gladio.etadoꝛauit euʒ. Cui angelꝰ. Meruer
ſia eſt mibi pia tua. et niſi aſina declinaſſ⸗ʒ oc
cidiſſem te. Cuibalaam. ſeccaui.et nunc ſi
via mea tibi eſt cõtraria reuertar. Cui ange
lus. Nade.ſed caue. ne aliud qʒ pᷣcepero tibi
loquaris.

Be ariolatheſi halaam et eiꝰpꝛo⸗
phetia (Capitulum. XAXXIII.

WVm ergo iret ba
E⸗ lac occurrit ei in extremis finibus
moabitarũ. magnificeq; ſuſcipiẽs
eum. dedit ei munera. Cui ↄteſtatꝰ balaam
ait. Hon potero loqui miſi qð poſuerit do⸗
minus in oꝛe meo.Aſcenderũtqʒ pariter ex
celſa montis.vnde exiremã partẽ populiin

tuebant. Aberant aut ab exercitu dñiſtadijſ

lx.Dixitqʒ balaam ad balac. Ediſica bic. vij
aras.et para totidem pitulos.et eiuſoeʒnu
meri arietes. Cũqʒ impoſuiſſent ambo vi/
tulum ⁊ arietem ſuꝑaram.dixit balaam re
gli. Sta iuxta bolocauſtũ. padam ſi foꝛte oc
currat mibi dñs.⁊quodiuſſerit loquari bi
Cũqʒ abiſſet.poſuit dñs verba ĩoꝛe eꝰ. Qui
rediens.coꝛã oibꝰaſſũpta parabola.vel ĩce⸗
pta ratõne ſua.pt hebꝛeꝰ babet ait. Quomo
do maledicã populo.cui benedixit dominꝰ
Habitabit ſolus inter gentes et nõ reputa
bitur.i.ſingularis erit pᷣ omnibꝰ.⁊ inumera
bilis Moꝛiat᷑ aia mea moꝛte iuſtoꝝ et fiãt
nouiſſima mea boꝝſimilia Contriſtatꝰ ba⸗
lac ait. Quid eſt qdᷣagis. Duxitqʒ eum ad
alium locũ excelſum monus pbaſga. vnde
aliam partẽ populi nidere poſſet.ſᷣm erroꝛẽ

Biſtoꝛia.

gentiliũ putans omnia locis ineſſe et tẽpo⸗/
ribus.et deũ ſicut boiem poſſe mutan. Cun

qʒ iuxta modũ pᷣdictũ ſtatuiſſent bi ſeptem

aras.et impoſuiſſent bolocauſta.iteruʒ po⸗

ſuit dñs verba in oꝛe eiꝰ.et reuertẽs ait.iNõ
eſt idolum in iacob.nec ſimulacrũ in iſrael.
