in quo ſacerdoteſoↄſecrati offerre incboarẽt
pꝛo ſe ⁊ pꝛo populo.aꝗn pᷣcedeniibꝰei.vij. die
bus vicem ſacerdotis babuerat moyſes.et

acceperat ab aaron et filijs eꝰ.q̃ poſtea a po

pulo illi erant accepturi.et miniſtrauit alta
ri. In die octauo aggreſſit ip̃i miſterium
ad qdfuerant oꝛdinati.et moyſes ceſſauit.
Et tradũt q dam diem octauum fuiſſe pᷣmã
diem anni ſecũdi. ex quo egreſſi ſũt. Et cum
obijcitur eis ꝙ pᷣma die anm ſecũdi dictum
eſt ſuꝑ tabernaculum erectũ.aiũt erectiõeʒ
dici ↄlũmatõnem ↄlſecrationis eiꝰ. Nꝛece⸗
pitqʒ moyſes ignemterrenũ amoueri abal
tari.quo vſus fuerat bis diebꝰ.qꝛ ea die ap⸗
pareret eis dñs.Congreganſqʒ filijs ilrabel
pmo obtulit aaron ꝑꝛo peccato ſuo vituluz.
cuiꝰadipeʒ renes et renũculos impoſuit al
tari igne non ſuſpoſito.cetera combulſit ex
tra caſtra. Ammolauit etiã pꝛo ſe boſtiaʒ ſa⸗
lutarem.arietem in bolocauſtũ.⁊ impoſuit
altari. ſed ſine igne. Deinceps oblaturꝰ pꝛo
populo ſumpſit ab eis boſtias qnqʒ vitulũ
pꝛo peccato populi. bircũ pꝛo peccato pꝛin/
cipis.agnumꝓ peccato amme bouezin ho

locauſtum. arietem pꝛo pacificis. Camen i

immolatõne nõ niſitria imolaſſe. hircuʒ

pꝛo peccato populi.etbouem ⁊ arietem pꝛo

pacificis.Foꝛte qꝛ pus ea numerauerat.pꝛo
bꝛeuitate illa tacuit. Et qꝛ ſeparatim de pec
cato ſynagoge pᷣncipis et anime nõ agebat
vt pᷣus.quodlibet trium pꝛo peccato popu
li potuit dici oblatum. Muguſtinꝰtñ impꝛo
batlrãm.que dieit.v.tantũ ſumpta.et dic cũ
illis.v.ſumptũ agnum anniculũ in bolocar
poſin.quod ſonat bolocauſtũ fructuoſum
Dicebaturqʒ holocarpoſis bolocauſtuʒ il
lud.qd dñs aliq ſigno viſibilioſtendebat ſi⸗
bi gratum eſſe. Cum aũt impoſuiſſet ex bis
aaron ſuꝑaltaꝛe que adolenda erant dño ſe
parauit de pacificis partẽ ſuaʒarmos dex⸗
tros et pectoꝛa.et extendens manus benedi
xit populo.Ingreſſiqʒ moyſes et aaron ta⸗
bernaculũ.et egreſſi iterũ bñdixert populo.
Et cum eſſent oblata ſuꝑ altare.et etiã cum
eis iuge ſacriſiciũ matutinũ.egreſſus ignis

a dñno deuoꝛauit q erant ſuꝑaltare.et buotꝰ2

eſt igmis iſte perpetuꝰvſqʒ adtrãſmigratio

Hiſtoꝛia.

nem babiloniſ. nec li Juge ſacriſiciũ voca

cuit deinceꝑps igneʒ bat᷑ qd qndie olſere

bat. duo ſcʒagni. vnꝰ

oſponere alienum.
mane alter veſpere.

¶De moꝛte nadab et abiud

(¶Capitulum. XVI.
Adem die naoab

X et abiudarreptiſ tburibulis ignem

mpoſuerũt alienũ. deſuper incẽſũ
offerentes. Egreſſuſqʒ eſt ignis a dno.velil
leqͥ iam erat in altari.pel aliꝰiterum veniẽs
de ſublimi.et deuoꝛauit.i.extinxiteos. Et ait
moylſles adaaron. Hoc eſt qᷣd dñs dixit Sã

ctificaboꝛ in bis qͥ agpꝛopinquant mibiid ẽ

etiam in bis qͥ mibi miſtrant aſparebo ſan⸗

ctuſ non parcens peccatis eoꝝ. Nocauitqʒ

milabelem etelyſapham filios oꝛiel patrui
aaron cognatos eoꝝ et ait illis. Tollite frẽs
peſtros extra caſtra. Et expoꝛtauerũt eos ſi

cut erant induti lineis et thiaris.et ſepeltert

eos ta pt miniſtri altaris ſepelitur indut
veſtibꝰ? miniſteriij ſui. Cum aũt aaron et re⸗

liqui duo filij eiꝰeleazar et ythbamarplange
re vellent fratres ſuos moꝛe ſolito ꝓbibuit
moyſes dicens. Oleu ſanctum eſt ſuꝑ vos.

Molite capita veſtra nudare. veſtes nolite
ſcindere.ne foꝛte moꝛiamimi.non ex bitis fo
restabernaculi. Camen ioſep bꝰ aliter dicit

qꝛ dum poꝛtareétbo
ſtias ſuper arã.qᷓs ñ Etſi aſſignet cauſa
ũptionis pᷣdictoꝝ.

pceperat dominus.
ſed quibꝰ pᷣmitꝰ pte· tamen ioſepbꝰ aliaz⸗
bantur. ſubito inflãa⸗ ſignat.
mati ſunt.nec valnuit
quiſqᷓ; eos extinguere.ꝗuſſitqʒ moyſes pa⸗
trem eoꝝet frẽs poꝛtantes coꝛpoꝛa extra ca
ſtra ↄgruo bonoꝛe ſepelire. Dixitqʒ moiſes
aaron et filijs eiꝰ.vt tollerẽt partes ſuas de

boſtijs ſalutaribꝰ.etoblata ꝓpctõ quoꝛum

=ððð

ſanguis nõ erat illatꝰin tabernaculuzet co⸗
mederẽt ea. Et cũ quererẽt bircũ oblatuʒ p
petõ pᷣneipis.exuſtꝰinuẽtꝰ eſt. Cũqʒ; iratus
moyles ſuꝑ B argueret aaron ⁊ filios etꝰ.ex
cuſauit ſe aaron dicenſ. Mibi accidit qd vꝛ
des.q d. Ex ꝑturbatõne animi factũ ẽ boc.

goonmurppt
ſcohnybmnoi
Utmaolams
Utmalarep
tentaptalod

inundat

Dehegenere!
fegula Mod
tuneſtavoor⸗
mtetfnonpn
Deplch
ralseregola
dosRwon
Deduwo'n
Georwoe
olan
diurlipi
deoimmnr
nlaugn
buetbnge
muri
emnpigzode
Etiamſne
neytpone
eopmortin
quodcead
aʒ de me
eoppol uet
veſtimentu,
Ohsbcnlei⸗
Odennffagel
myelanope
roposda⸗
ſrpemur ſe
et aſterne n
eimang ert.

onunondi

huntur.
epun fi⸗

Kbafie⸗
t deſdeſd
gagln
nanealerpden
idde
n
Denadob
tbunbulstgen
mudeuper nil
Kignos diomll
lalenemmons
LermumtcosEint
tapofsdne
unqranembode
mmaparboſan
nocop Locautq;
Nios oid parun
mls Dlarſtis
benomoriddſ
Sntbans aednen
Emnsſepelümrudu
Comaitsron
gapptamarphng
nor bolo phlut
hnaumeſtopvos
dare peſtesnolte
minn noncrvtſ⸗
mwler Nacta

Eibldi
hnontſt⸗
.

4 ie
nmeſ

vunnzlulii⸗
S

e diſcretione ciboꝛum.
¶Capitulum. XxVII.

moyliet aaron. vt traderent filijs
iſrabellegem de diſcretõne aboꝛu.

AMlolrãm eni dñs ebos bomini conceſſos.

eis artauit ppter caſtrimargiã eoꝝcꝰſũma

1

ſiccomp̃bendi poteſt. Flnimaliũ alia viuũt
interra. alia in aquis alia in gere. Item que
in terra. alia reptilia que oĩa imũda. alia la
tentia. vttalpa q de luto naſcitur.et bec om
ma imunda. Alia gradientia ſuper terram
Beb.s generalis eſt
regula. Müdũ tan Ruminat dicit ꝓpi
tum eſt quod rum poꝛcũ qͥ mfindit vn
nmat et lindit vngulaz gulã findit dicit ppi
De piſcibꝰ qʒ gene· camelũ q rummat.
ralis ẽregula. Mũ⸗
dus eſttantũ babenaſquamaset pẽnulas.
Deauibꝰnominatim expꝛeſſit q ummunde
eſſent. lHoc tantũ de aubꝰ? generaliter dictu
eſt. Volatileqð gra
ditur ſuꝑ q̃ttuoꝛ px Vtputa griffus et ſi
desimmundum eſt quid alud ſimile.
niſi crura retro ba⸗
buerit longioꝛa lup qᷓ ſaliat. Cangẽs moꝛti⸗
cina eoꝝ lauabit veſtimenta ſua.⁊ immũdꝰ
erit vſqʒ ad veſperũ.
Etiam ſi neceſſe fue: Siẽ locuſta ⁊ bꝛuc⸗

rit nt poꝛtet qſpiam ⁊ opimacbꝰ Opima

eoꝝ moꝛtuũ. Supeꝛ chus auis ẽq cuʒ ſer
quod ceciderit quic pentibus pugnat.
quaʒ de moꝛticinis
eoꝝ polluetur. tam vasligneũ q̃; qu.

Vas ſictile itra qᷣd ce⸗ S
ciderit frãget. Cliba Pꝛoeodẽ accipe cli
m vel citropedes qs banũ⸗ citropedẽ pa
ſtrapas dicimus de la ſcʒterrea.quibus

veſtimentũ.ad veſperü aqua mund butur

ſtruentur. JFotes vo artocreetegũt ilare.
et ciſterne et queli· Apud nos dðꝛ teſta.

bet maria.et ſemẽttis
granũ nondũ ſeminatumtactu eoꝝnõ pol
luuntur. ficat
¶ Bepuri catione puerpere.
CCapitulum. XxVIII

RKecepit dominꝰ

rebat duos turtures vel duos pullos colũ/

neaalem. Si mulier peperit maſculuʒ
imunda erit. vij. deb? iuxta dies ſeparatõis
menſtrue.i.eiuſodimundicie iudicabit cuiꝰ

eſt cum ſeparatur a mundis qñ patii men⸗

ftruum. Intantũ ei immüda eſt qcquid
tangit immundu reddit. cibum. lectum. ve
ſtem. ſedem Ande noõ licet alicui comunica

re ei nec in lecto nec in cibo. Octauo die cir⸗

cucidebatur puer. Moſt. vij.dies inquinati
onis manebat xxxii.dies in ſanguine puri
ficatõnis ſue.ita vtoẽs dies purificationis
ſue fierent xl.qꝛ tot diebꝰdicũt phbiſici carnez
maſculi ſoꝛmari in vtero.In purificanone
po. xxxiij. dieru licebat ei ſurgere in domo de

ambulare. ſed nõ egredi et operari.ettangẽ

donõ polluebat.et licebat alijs cõmunicaꝛe
ei in cibo. in ſede. ſed nõin lecto. Accedere
pero ad tabernaculũ ñ poterat.niſi expletis

xl. diebꝰ. Si no pareret feminã. duplicaban

tur pᷣus dies inquinatõis et poſtea dies pu
rificatõnis vt ſimul
fierent. xxx. quia tot idẽ. imũda erat dua⸗
diebꝰ foꝛmatuꝛ ſemi bus ebdomadibus
na in vtero. Expletuſ iuxta ritum fluxus
vero diebꝰ puriſica⸗ menſtrin.
tionis.offerebat pꝛo
filio vel filia agnũ anniculuʒ in bolocauſtũ
vel pullũ colübe vel turturẽ p pctõ. quia in
libidine ceperat.et
erat ſacerdotis. Q HMecãt oblatio etiaʒ
ſi ñ poterat manꝰ eꝰ purificatio dicebaĩ.
inuemire agnüũ.offe⸗

barũ. alterũ in bolocauſtũ ꝙ puero.alteruʒ
ꝓ pctõ ſuo.vel ꝓoꝛiginali filie.qꝛ filio in cir⸗
cũciſione dimiſſum erat. Hebꝛeitñ non ba⸗
bere paruulos peccatum tradunt. ꝛeter
bec dicitioſephꝰ pꝛi
mogenitum redimi Auguſtinꝰ tñ diẽ q
qnqʒ ſiclis. pꝓ peccato pueroꝛuʒ
offerebãt. quodlibet

in circũciſione dimiſſum plemꝰ tunc dimit/

tebatur.

bꝛ

dooioit quoqʒ oo

minꝰlegem puriſicatõnis mulierũ

in velte.
paeꝛa cutis cognoſcu
ſi fuerit in eo alboꝛ.i.
pallida albedo. łpu⸗
ſtule.vel cicatrix. ma
xime ſi fuerit alba.vl
ſubrufa.ita qᷣdẽ ſi lo⸗
cus lepꝛe builioꝛ ſit
carne reliq̃̊.vel ſi mu
tati fuerint capilli in
cãdoꝛẽ.⁊ ſolito tenu⸗
loꝛes.Lepꝛa vero in
capillis alopicia .

fluentibus capillis.

Si in caluitio velre
caluatone albus vł
rufus coloꝛinuentꝰ
fuerit. plagalepꝛeẽ.
adducto itaqʒ lepꝛo
ſo ad ſacerdoteʒ. ſine
cꝰarbitrio nõ exclu
Debatuꝛ.lilepꝛa non
dũ ei pſpicua fuerat
recludebat eü in do⸗
mo ſua.vij.diecus.
Quibꝰexpletil ſi nõ
creuerat lepꝛa.iteruʒ
recludebat eum alijſ

vij. QMõ ſi necduʒ le⸗

pꝛa increuerat.mun
dabat euũi.mũdũ iu
Dicabat. qa ſcabies
erat. Et lauabat bõ

veſtimẽta ſua. mũ
dus erat. Cü vᷣ0 per⸗

ſpicua erat lepꝛa.ſe⸗
parabat᷑ ad arbitriũ
ſacdotis.et habebat
eſtimẽta diſſuta ..

facilia ad induendü
pel exuendũ.pel ſolã

pꝛetradidit eis dñs. Süũt ãt quat
tuoꝛ genera lepꝛe.in cute capillis
domo. Le

gliolepꝛe rubicunde

* 6
uat⸗

Patet ex bis q ð di
uerſitate lepꝛe dicũt.
qnõ oĩa ad lrãm ac
cipi poſſunt. Oꝛige
neſ. Inuenimꝰ qnqʒ
ſpecies poſitas ð bo
minũ lepꝛa. aut i coꝛ
poꝛe fit cicatrix et ſi
gnü albedinis.·et ſit i
cute eiꝰcoꝛpis cõta⸗
gio lepꝛe.aut effloꝛẽſ
effloꝛebit lepꝛa.⁊ cõ
teget oẽm cutẽ cõta⸗
gio lepꝛe a capite vſ⸗
qʒ ad pedes eiꝰ. Ael
ĩcarnis cute fit vlcuſ
et ſauciatur. et fit ĩ lo
co ipᷣius vlceris cica
trix alba. Aut in car
nis cute ſit aduſtio
igniſ lucida alba. aut
cum ruboꝛe cãdida.
Quinta ſpecies cuʒ
viro aut mulieri fit ĩ
capite aut in barba
cõtagio lepꝛe. Vlti⸗

ma cũ fit ĩ caluicie.

in recaluatõne cõta

q̃ ẽ lepꝛa effloꝛẽs in
caluicio.vel in recal.
Natione. C

Quedazʒ veſtis erat
qᷓ aperturaʒ a capi⸗
cio vſqʒ ad vmbili⸗
cum babebat.⁊ qui⸗
buſdã naſtulis clau
debatunurv·

peſtẽ extriſecã vt ſic cognoſceret. ⁊caputnu

dũ vt poſſet agnoſci.⁊ os veſte ↄtectũ ne fe:
toꝛẽ loquẽdo diffũderet.⁊ habitabat ſolꝰ ex
tꝛa caſtraita vt a moꝛtuo nibil diffene vide
ret᷑. Matet vᷣt dicit ioſephbꝰ illos irriſibiles.
q̃ dixerũt moyſen lepꝛa fatigatũ et ſimilinʒ
eiectoꝝ ducẽ factũ veniſle ĩchananeã cũ eis

cũ ita qi imiſericoꝛs circa lepꝛoſos habitus

ſit.q tũc maxime milcdia idigebat. Lepꝛa ve
ro veſtis linee vel lanee.vłpellis erat macu:
la albida vel rufa.humilioꝛ ſupꝑficie reliqua
qꝛ coꝛroſiua eſt. Que cũ aparebat.oſidera
bat eam ſacerdos.Si pꝑſpicua erat lepꝛa.cõ
buꝛebat veſtil. ſi dubia recudebat. vij. diebꝰ

Si creuerat macula.adiudicabat᷑lepꝛe.ſiñ

creuerat. abluebat᷑veſtis et recludebat alijs
vij. diebꝰ. Siadbuc dubia eꝛat. ruũpebat illð

a ſolido. Si tñiterũ alibi macula aparebat

lepꝛa volatilis erat.⁊ cõburebat veſtis. Si
po ſimilis macula coꝛroſiua apparebatĩ do
mo.pᷣus pᷣcipiebat ſacerdos omĩa de domo
efferri. ſiderãſqʒ valliculas ĩ pariete pallo
re vel ruboꝛe defoꝛmes et bumilioꝛes ſuꝑſi
cie reliqua.claudebat oſtiũ domꝰ.pij.diebꝰ

poſt q̊s ſi inueniret cꝛeuiſſie lepꝛam iubebat

eruilapides lepꝛoſos.⁊ ꝓijci extra ciuitatẽ
domũ radiintus ꝑ circuitũ.et puluerẽ raſu
re ſpargi extra caſtra vel extra vꝛbeʒ in loco

imũudo et alios lapides ſubſtituiiĩ domo.et

luto alio liniri domum QMõð ſiterum redie

rit macula lepꝛa pſeuerãsẽ.⁊ ᷣſtruetur do/
musaligna ⁊ lapides ⁊ puluis extra opidũ

ꝓicientur in locũ immundi.
Wedcende lepꝛoſi CCa. X N

Woo ſi leproſus

mundabat reuocabat ad cõmunẽ
babitatõzʒ ſic

Aeiĩebat vſqʒad cõ⸗
munẽ ĩtroitũ caſtro
rũ vel opidi.habens
ſecuz duos paſſeres
viuos.qbꝰlicitũ eꝛat

veſci. lignũqʒ cedꝛi⸗

nũ.⁊yſopũ ⁊ vermi⸗
culüũ.ſlũ ſcʒ coccine⸗

um. ⁊aquas viuẽteſ

in vaſe fictili.occur⸗

Foꝛte duo erãt gůa

paſſeꝝ. qu vno licitũ

erat veſcii lege. alten

vo pbibitũ ¶. bu
godicũt. de qbꝰnõẽ
diſcretiuũ. Orig. diẽ
Due galline accipie

bãaãt᷑ viue.eiq munda

bat.⁊ lignü cedꝛinuʒ
et coccineꝰ coccus.fi

ſczalbced
noiobor p
pnoſtllne
neſopecen
ſaphilgnn
toteloncs
Ungthln
bvenſyren
Mvohrennog⸗
Gſiandeban
wopanonngr⸗
monerterra
feuczdeſep
iſoehisle
oolcbatdvos⸗
ſellietirest
galenartue

MblTöcſ⸗

pdeico
wrewaau
wandern
ſommanuüͤt
coaſperve
Nluiot

Utu.

mAre
epgonfioe
bnſaandoepe
lutmizebo⸗
Ppcoeapoſi
menoſnepe
Poppediſng
glielinttich
10 deq nib!
t Endren
dreißdick
Wodanere
dotemboſte
coſcutetp
Cumenidtg

gnuz pdel

diſtinlſeerad
hcto dib
ſtüſtierer ini
ntioſacedo

deggnocron

nppaog

euitici.

elenin
— reſaz ei ſocerdos im lum ſcʒ rubeũ.qᷓ liga bolocauſtuʒ faceret quod pignoꝛantiaz.
erbyilosn ie molabat paſſerem bat paſſereʒ vwuũ. t qðᷣvellʒ. Q, ſi man⸗ Ael delictũ qð ſit in
unignügin⸗ vnũ.ſtulans ſangui yſopꝰ inligno cedu. eiꝰbec inuenire non deũu. peccatũ quodi
nieſmmii nẽ ſupaquas allucdc polſz agn tñ hꝛo de Primu. Uel delictüͦ
aeipolati ſeʒ niuũ ligans filo coccineo cũ yſopo ĩ ſum licto et olei ſextarʒ in omittẽdo ſaciẽda
R mitate ligni cedꝛini.q̃i faciens alperſoꝛum non minuebat. qꝛ ex peccatũ in cõmitten
. Wginnnn nngebat illud in aquis rubꝛicatiſ aſperges bis puriſicobai bo- donon facieuda.
RZ 1 boiem ſepties. dimittebatqʒ paſſerẽ viuum mo vtpus. ſz poue ? .
einpfceen auolare in agrũ.Cuũqʒ lauiſ et bõ veſtimen agno reliqᷓ offerebat par turturũ aut duos

Nataſparebat ſon
Applanerulni
ArecOebat d

ta ſua. radebat omnes pilos coꝛꝑis ſui.et lo
tus aqua ingrediebat᷑ caſtroita dũtaxat. vt
maneret extra ppꝛiũ tabernaculũ.pij.diebꝰ

pullos colũbaruʒ.quoꝝ vn? p peccato alter
in bolocauſtũ fiebat. Offerebat qʒ decimaz
ſimile oleate in ſacrificium.

annlten ueꝛuqzdie ſeptimo raſis oibꝰ pilis copoꝛns ¶ Be viro ſpermatico et muliere
bamgallzaſporth niculã.et tres decimas ſimileoſperſe oleo.et Einceps eke ke Te
Worchgtpeſtis. G olei ſextariũ.et offerebat oĩa ad oſtiuʒ taber diñs de viro patiẽte fluxum ſemis.
molmapartbatido naculi Lũc ſaceꝛdosimolabatagnum vnũ q tunc iudicat᷑ buic vicio ſubiacere
nddsdnadedono pꝓ delicto Etſumẽs de ſanguie ponebat ſup ſiꝑmomenta adbelerit carni.⁊ ↄcreuerit fe⸗
Acdasitnpl extremũ auricule dextre boĩs.et ſuꝑ pollic dus bumoꝛ ſeminis.quod licet nolens.effũ
WesAbumtignsſant manꝰdextre pedis.et ð olei ſextario muteſ dit ex coꝛruptiõe.Talis imundꝰ imundum
broſhüdon vide in manũ ſiniſtrũ.et tingẽs pollicẽ dextruʒum reddebat qdᷣtangebat leciũ ſuü.veſtem ſuãũ
narnilelepamirben eo. aſpergebat ſepties cõtra tabernaculum. ſedem ſuã.etiã ſagma ſuꝑ qdᷣſedebat.i.ſtra⸗
ntpjaarmaauini NReliquũ olei deratin ſiniſtra füdebat ſup turam aſini. Vas ſi R
Crcuti apoluatfi extremũ auricule dextre boĩs etſuꝑ pollice cxlle qᷣtangebat frã Sagma aſini. ideſt.
Aclermpbezinle manꝰextre ⁊ pedis dextri..ſuꝑſanguineʒ gebat. ligneum laua ſella eiuſdem.
Desſubſtrunidenno⸗ quẽ pus infüderat.⁊ſuꝑ caput eiꝰ. Et roga batur. Quitãgebat
m Cölurunit bat ſacerdos p eo faciẽs aliquaʒ ſpecialeʒ in lectũ eiꝰ veſtem eiꝰaut ſedem. vel ſup quez
ucisiaRrnent ſtitutã ad Hoꝛõeʒ.et poſt ſacrificiũ facebat ipe ſaliuaʒ iacebat. lauabat veſtimenta lua.
desrgionngt ꝓ pctõ.et poſt imolabat bolocauſtũ cũ liba eterat ummundꝰvſqʒad veſperũ. Cum aut

mẽns ſuis.ponẽs illudin altari. Et nota q

ns. ponè 1 ꝙ ſanat? fuerat. numerabat ſeptẽ dies pꝰmun
B ppe diſtinguit ſacrificiũ p delicto.cuiꝰſan

nöelchoi dationẽ ſui.et lotis veſtibꝰac coꝛpoꝛe ĩaq̃ᷣs

guie linitꝰẽ hõ ⁊ ſacriſiciũ ꝓ peccaoꝝ viuentibꝰmũdꝰerat.Die aũt.piij.oſferebat
0 loe to. de q nihil erſactů ꝛo pctõẽ ãſiloco parturturũ. autduos pullos columbaruʒ.
umtanini en. AUndeet moyſes dicnonis accuſatiui et faciebat ſacerdos alteruʒ p pciõ.alterum
bai dixit Hq diſtiguens caſꝰ. Nñet ſacriiauũ in bolocauſtũ. Eadem lex eratimmundicie
e s ita ptinere ad ſacer · Ppetõ ñ poſtulaſti. et purificatõnis de muliere patiẽte flurum
mnuß dotem boſtiã pdeli ſanguinis ex moꝛbo.
9 lane cto.ſicut et pꝛo pctõ. Mota qꝛ diſtingut Similiter eiuſdẽ im Tradunt bebꝛer qſi
6 M ne Cum eni diſtinxiſſet reuera moyſes inter müdicie eratmulier qͥs doꝛmierit cũ mu
r iutla i agnuz pPdelicto. nec ſacriſiciũ delictoet menſtruata. Sʒ nõ lierepᷣma die ſui mẽ
ge ien diſtixiſſet qd alionp pctõ. ſint delictũ et puriſicabat ſolenni ſtrui. et ſi puer inde
1 inn pctõ.⁊ q́d ĩ bolocau peccatũ nequaq; di ter. Sufficiebat eniʒ cõcipit et vixerit ĩfra
. Srglin ſtü fieret. inuit in ar ſtinguit. Sancti vo ißp̃azcũ veſtibꝰ ablui decem annos lepꝛo/
4 inu bitꝛio ſaceꝛdotis eſſe diſtiguũt tripliciter. Moꝛbideeĩi imũdi ſus enit. Di vo ſcda
4 hinn mi de agnoet oue. vt al vt ſit delictu quod fit cie ꝓpctõ ei ſolẽtac⸗/ die mẽſtꝛui.tc ĩfra xx
c terũ ꝓ pctõ.alterum ꝑinduſtriã.peccatũ cidere.et idopeis et ⁊ ſic vſqʒ ad.vij. diez.

bʒj/

tem admenſtruataʒ
dicit bicimmunduz
ſeptem diebꝰ. ⁊ puri
ficatõem ei concedit
quod de ignoꝛanter
accedẽte intelligen⸗
dũ eſt. Infra vtrüqʒ
perimendũ dicit. qðᷣ
dictü eſt. ſi fiat ex in⸗
duſtria. Hec miruʒ.

pꝛo peccato ſalutare offerebat.quod non ꝓ
menſtruo.qꝛ naturale eſt. Et nota ꝙ accedẽ

Vñ a mulieri emoꝛ
roiſſe a dño dictuʒ ẽ
poſtqᷓ; ſanata ẽ. Ua⸗
de ampliꝰnoli pec.
ne. d. a.t. Ntigat. NMer

quod patet.qꝛ ꝓ pec
cato ſuo moꝛbus ei

acciderat.

qꝛ etiazʒlegittime cognoſcentẽ proꝛeʒ. voluit
dñs lauare veſtẽ.et omne coꝛpꝰ.et eſſeĩmũ
dum vſqʒ ad veſperum. Et de vxoꝛe eodem

modo.

7

¶ Be vitula ruka et hirco apõpeio

et cineribus aſperſionis
Kanſtenum geell.

Teruz locutus eſt

dñs ad moyſen. Loquere adaaröo.

3 e omnitẽpe ingrediatur ſanctua⸗

rium qde
in nube aſparebo ſu⸗
per oꝛaculũ.niſi feee
rit bec que ſequunĩ.
Mon ẽ intelligendũ
vt quotiens vellz in⸗
trare.faceret bec ⁊ in
traret. ſed tantum. x.
die ſeptembꝛs in
traturꝰ. pus tamen
bec faceret. Hec dieſ
ſolen nis erat in irt

et dicebatur dies p⸗

piciationis pꝛopter
cauſam pᷣdictã. Ael
qꝛ agebatur ea die ci
nis expiatõnis.ſicut
dies ionis ſancta. qᷓ
ſanctũ eriſma cõſicit

intra nelum. ne moꝛiatur. quia

Muia delſuncti erãt

duo filij aaron na⸗
dab ⁊ abiu cuʒ offer
rent ignez alienũ ad
altare dei errat neceſ
ſe vt inſtrueretur ce⸗
leſti doctrina aaron
quomõ eũ ad altare

opoꝛteret accedere.

quo ſuſplicatõis ri
tu ppiciũ faceret de⸗
um. et vt caueret de
B qð acciderat filijs.
Pꝛopteꝛea de bis B
modo pfata eſt lex.
Iterũ locutꝰẽ dñsꝛc

Et pꝛo peccatis tonꝰanni cõmunibꝰł igno
ratis ea die oblatio fiebat. Dicebat᷑ etiã di⸗
es affliciionis.qꝛ ea dieieiunabant bomies
et iumenta.etiam pueri ſeptẽnes.etagebat
ea die memoꝛia moꝛtuoꝝ. Dicebatur etiaʒ

dies expiatõnis.quia ea die purificabat᷑ io:
tum tabernaculum et altaria per ſanguis
aſperſionem a contagijs que contraxerant
per annum ex peccatis miniſtrantium. Ea
die tollebat ſummus ſacerdos de ꝓpꝛio vi
tulam rufam trimam immaculatam q non
traxerat iugum. Mec turbemur ſi quando⸗
qʒ vitulus nominetur.quia in feminino ge⸗
nere tantum intelligendu m eſt. quia ꝓ pec
catis fra gilitatis offerebai. Sumebatqʒ ab
vniuerſa multitudine duos bircos ꝓpecca
to.et aꝛetem in bolocauſtum. Cũqʒ lauilſſet
ſe induebatur lineis tantũ ſᷣm ritum mino

rum ſacerdotum.oblatiſqʒ animalibꝰfacta

qʒ oblatõne vel oꝛatione pꝛopꝛia pꝛoſeet ꝓ
domo ſua ſtatuebat duos hircos ĩoſtiota
bernaculi.mittebatqʒ ſoꝛtem. ſuꝑ vtrunqʒq̃ᷓ

ſciretur quis eſſet dñiet qͥs ꝓpl fieret. Hecẽz

credendũ quibuſdam qͥ dixerũt iõ mitti ſoꝛ
tes vt ſciretur quis domino immolãdꝰeſſʒ
et quis dyabolo.mittendus ei in lolitudinẽ
cum peccans. Lex enim immolare niſi deo

non admittit. Sane cuiꝰ ſoꝛs exibat.domi

no offerebat illum pꝛo peccato populi.⁊ foꝛ
te bic dicebatur pꝛopꝛie pꝛo peccato. Cuius
ſoꝛs exibat populo reſeruabat piuenteʒam:
molabatqʒ pitu ã rufam pꝛo peccato ſuo ⁊
domus ſue. et tollebat de ſanguine birci et
vitule.et iburibulum plenum pꝛunil.Mul
tumqʒtollens tbimiamatis.intrabat vltra
velum.tantum imponens thimiamatis.pvt
nebula et vapoꝛ operiret oꝛaculum.ne foꝛte

vila maieſtate dñi moꝛeretur. Aſpergebat⸗

qʒ ſepties digito de ſanguine coꝛam pꝛopi:
ciatoꝛio adoꝛentem. Eodem etiam numet
ro aſpergebat pauimentum Simili quoqʒ
aſperſione ſeptena expiabat ſanctuaniuʒ ex⸗
terius et pauimentum. JFundebatqʒ de eo⸗
dem ſanguine ſupercoꝛnua altaris aurei.⁊
aſpergebat illud ſepties digito. expians ita
totum tabernaculum etaltare abimmudu
cijs filioꝝiſrabel.eta cunctis pꝛeuaricatoni
bus eoꝝ id eſt. contagio quod contraxerat
poſitum in medio peccantiuʒ tabernaculũ.
MHulluſqʒ erat cum eo in tabernaculo.cum
ipſum expiabat. In quem modum etiam ſe
melim anno lauamꝰaltaria vino.Hota qe

clgiurſe
Aareaſche
ian
culo. cunn
dio ſo
ſacedeppbn
qʒnit⸗
Heraleron
inpeeanet
twonnravid
popoliltpr
ſewnprrbe
bebeigvon
hocporanuo⸗
eolanaluer
pouseſetpe
goeperignoꝛ
Gnrerrane
mnetdozrur
Celarneen
dduperat⸗
Cſtrareo
depolenig;
nertlanan
rnniz in
Artalhbus
goloctofterb
aadipeyene
cummpenancute
fereuanghen
dedicatquee
booyrtturnn
baptlünmalin
merſionecat
ſrunturpe
dummentis,
Nranonen
etpꝛeaoſioy
etbircumde
biatofereban

nitampel

ojaebat
Apoꝛabatm
umptispyo⸗
coccumbe⸗
nontbuspge

bhocrlamne

deunſt,
Aumhe ie
Sque nne
mmnſttuntlni,
nngalatmie

edvosbitdst
auſtrmn Cügzni⸗
Amukmmumme
Angzaninalbſin
Nepoptapoſee
dshroos joſton
onmluoytung
udspdſene. Mee
möderirſantaſ
SdNnnNdie
nuumdusanendi
rminimnCarhl
eau venbar on
oppgeawtepelet
gmupvpemno Cuus
Cubarvventem
am o etao o
tudelnngohe
ganuohl
Grmnonmini
ironm in

culo. cum dicatur ad altare qdð eſt coꝛam

biclegitur ſacerdote; egredi de oꝛaculo ad

altare. ⁊ ſic patet. quia eꝛat extra. Mec poteſt
dici eum egreſſum ad altare coꝛaʒtaberna

dño. Moſt banc expiationeʒ egrediebatur
ſaceꝛdos ad bircũ nuentem. ponenſqʒ vtrã
qʒ manũ ſuper caput eius confiteb tur ge⸗
neraliter omnes iniquitates filioꝝiſrabel.
impꝛecans eas capiti eius ponens etiaʒ vt

tradunt quidam cartam inſcptam peccatiſ

populi ſuper caput eius. mittebat eumĩ de
ſertum per bominẽ ad bocparatũ. Lradũt
bebꝛei quoꝛundaʒ paruulos tribualiter ad
bocparari.ideſt. detribu ad boc deputata.

medicnaliter eis ſplene ſubtracto. vt ſic ex⸗

piatus eſſet populus a peccatis illius anni
que per ignoꝛantiam vel fragilitatem con/
traxerat.que ſecum ferebat bircus. QOui qa
emittebatur non rediturus.apompeiꝰ gre⸗

ce. latine emiſſarius dicebatur. Cum autem

deduxerat aaron bomineʒ cum birco extra
caſtra. redibatad tabernaculuʒ teſtimonij .
depoſitiſqʒ veſtibus lineis in quibus expia
uerat ſanctuarium.et emiſerat bircuʒ laua⸗
bat carneʒ ſuam in loco ſancto. et indueba⸗
tur veſtibus ſuis ſcilicet pontiſficalibꝰ et pꝛe
cioſis et offerebat arietem in bolocauſtum

et adipes vitule et buci pꝛo peccato. reneſqʒ

cum renunculis In bunc modum etponti
fex euangelicus in aſpeꝛſione baſilice quam

dedicat quaſi in expiatione lineis et minoꝛi

bus vtiturindumentis. Etiam in ſabbato
baptiſmali in conſecratione fontium. et in
merſione catbecuminoꝛum.cum ſcilicʒ trãſ
feruntur peccata eoꝛum. vtitur ſimilibus in

dumentis. Cum autem bis peractis ad mi /

niſtrationem acceditalta ris. pontificalibuſ
etpꝛecioſis veſtibus infulatur. Nitulũ aũt

et bircum de quoꝛum ſanguine facta eſt ex⸗

piatio ferebant extra caſtra.et comburebãt
igni tam pelles qᷓʒ carnes eoꝛum etſimum.
NPꝛoijciebatqʒ ea ſacerdos in ignem quiil
la voꝛabat mutaſis pꝛioꝛibus veſtibus ⁊ re
ſumptis pꝛopꝛijs.lignum cedꝛinum yſopũ.
et coccum bis tinctum.quia becin purifica
tionibus valebant. et tunc rediens lotis pe
ſiibus et carne ſua ingrediebatur caſtra. et

”

religionem victime

immundus erat vſq; ad veſperum. Sebet
ille ſacerdos quiremanebat adignẽ vt con
ſumifaceret omnia vſqʒ ad cinerem. nonni

ſi lotis veſtibuset coꝛpoꝛe intrabat caſtra.
et immundus eraꝑvſqʒ ad veſperum. Sed

⁊tertius ſacerdos qui colligebat cineres re
ſeruans adaquam aſperſionis non niſi lo
tusintrabat caſtra. etimmundus erat vſqʒ
ad veſperum. Exbis cineribus fiebat aqua
aſperſionis.qua pertotum annum puriki:
cabantur immundi. Ande difficile eſt rati
onem inuenire.cum bic cimis fieret ad puri
ficandos immundos.curilli qui eum tra⸗
ctabant vt dictum
eſt immundi erant.
cum etiam dominꝰ
boc ſacramentum
quaſi ſanctiſſimum

Cum et iudei pꝛoꝛ
ſus de boc reſponde
re ſe neſcire fatentur.
nec gamaliel aliqᷣd
bic eos doceat.
alpellet. Sed et qui
capꝛum dimiſerat alias duxerat in deſertuʒ
immundus erat. De quo tamen facile eſt
inuenire ratonem.⁊ eſt veriſimile bos cine

res factos annuatim. vt modo fit crilma.

Quidam tamen bebꝛe dicunt eos valuiſſe
et duraſſe per plures annos. necfactos niſi
cum deficiebanntt.

¶Be pimiſicationeimmundoꝛum

IJs eineribus pu/
rificabantur immundi in bucmo

dum. Siqs tangebat cadauer bo
ꝛtui in tabernaculo.vel ĩagro oc

minis

ciſi.aut pꝑſe moꝛtui.vel ſepulcbꝛũ eiꝰ. immũ

dus erat ſeptem diebꝰ. Cabernaculũ ĩ quo
moꝛtuus eſt bomo et vniuerſa que ibi erãt
vaſa immunda erantſeptem diebus Tolle
batqʒ vir mundus cineres combuſtionis.
mittenſq; ſuper eos aquas piuas. tin⸗
gebat exeis yſopum.et aſpergebat exeo die
tertioet ſeptimotentoꝛiũ.et omneʒ ſuſpelle
enlem bomines buiuſmodicõtagiõe pol
lutos ⁊lotis veſtibus et corpoꝛe mũdi erãt
Si die tertionon fuerat aſperſus imundꝰ

Hiſtoꝛna.

die. vijnõ mũdabat. Si qs ãtſicñ expiabat

peribat de medio eccie.qꝛ polluebat ſanctu
ariij.i.ala eꝰperibat deiſrael.qꝛ peccabat. et
arcebatab ingreſſu loci ſancti. Sʒet ille qui

purificabatimũdũ aquapmõi.qꝛ tetigerat
cineres lauabat veſtimẽta ſua.⁊imũdꝰerat
vſqʒ ad veſperu. De imundicijs po quibus
erat imund? bõ ꝑ diẽ tantũ.vt ꝓpter illuſio
nẽ nocturnã.vel qꝛ doꝛmierat cu vxoꝛe.non

credimꝰboĩem bis cineribꝰexpiatuʒ.ſed ad

minus deimmüdicia. vij. dierũ.qꝛ de tertio
et ſeptimo legit facienda expiatio talis. De
expiatõibꝰq fiebant cũ muneꝛibꝰoblatis.vt
ſupꝛa de lepꝛoſo dictũ ẽ.⁊ ð viro ſpermatico
et muliere ſanguinaria.qꝛ legi eos numeꝛa

re.ſeptẽ dies.et octaua purificari.credimus

die tertia ⁊ ſeptima bis aquis expiatos

¶ Be perſonis excluſis a mrionio.

¶Capitulum. XXIIII.

gDidit etiã do

ninꝰ filijs iſrael multitudinẽ pꝛece
ptoꝝ recapitulãdo pᷣdicta ⁊ ſupad
dendo noua.de qbꝰnõ niſi illa ꝑſtrinximus
q̃ ad intelligentiaʒ lectõis ſacre ſcpᷣture ſunt
neceſſaria. Sa ne ꝓbibuit dñs.ne bõ addo⸗
meſticaʒ ſue carms accederet. nec reuelaret
turpitudinẽ eiꝰ i.diſcooperiret ⁊ itraret pu:
denda ipiꝰ. Inpᷣmoꝝqdẽ parentũ cõiugio
ꝓpter bominũ raritatẽ.ſolũ duas peꝛſonas
excluſit dũs a cõiugio dicẽs. ꝛopter Bre⸗

linquet bõ patrẽ et matrem.i.nec filiꝰ matri 5

nec patri filia copulabit. Sub lege n

res excepit.q ſunt fere xij.mater.nouerca.ſo

roꝛ neptiſ. amita. matertera.vxoꝛ patrui.nu
rus.vxoꝛ fratris Sʒ “́YWYDU
bec determinatdem Si enz quis babẽs
recipit. puigna filia vxoꝛem moꝛtuꝰ fue⸗
pꝛiuigmi.vel pᷣuigne rit. non ſuſcepta ide
ſoꝛoꝛ vxoꝛis. Sau⸗ pꝛole.lrater eꝰ duxit
cas tẽ excluſit.vt mł
tiplicarentur boĩes. functoſemen ſuſcita
et replerent terram. uit.
Sub grã plurime excluduũt.vbi ptinẽtia lo⸗

cũ habet.et ẽ bec phibitio cõiugij. foꝛnica

tione eni omis mulier excluditur.

Cathalogus quoꝛũdã pꝛeceptoꝝ
apitulum. XKV..
Nitum quoqzʒ cũ
maſculo et iumento ſub intermina

one moꝛtis ꝓhebuit. ne et collige
rent ſpicas vel racemos remanẽtes.nec gra

na decidentia.q relinquerẽt ea pauperibus
terre.nec opus mercenarij retinere vlqʒ ma
ne.nec accipere ꝑſonas.diligi amicũ ſicut ſe

ipᷣm pcepit.vbi. xx ꝓximum ponũt.ſomma.

auguria. diuinatõnes obſeruarni pꝛobibuit.
nec agrũ ſeri diuerſo ſemie.nec iumenta di

uerſi generis facere co

ire. nec veſte ex duo
bus texta indui. nec

comã in rotundum

tondeꝛi necbarbam

radi.nec carnes ſuaſ
ſupeꝛ moꝛtuo incidi

necfiguras aliquas
aut ſtigmata ĩ caꝛne
ſua fieri.cum quibꝰ

et ſimilibꝰ ad litterazʒ

Diuerſa etiã aĩalia
coire faciebãt. vt ide
alalnaſceret qð plu⸗
rimũ eſſet deoꝝ ſacri
ficio cõgruũ.vel eoꝝ

bonoꝛi dedicatũ.ſiẽc

mulꝰð equo ⁊ aſino

marti et cllleno aptꝰ

erat.

eam.⁊ inde fratri de/

ſubintelligendum eſt. ̃m ritum gentiumet
maximeegiptioꝝcum quibꝰbabitauerant.
Mam et dauidlegit mulã babuiſſe.ſuꝑquã
poſitꝰeſt ſalomõ.et delatꝰad fontẽ geonad
inungendu. Sʒ egipt? ommgenon venerãſ
mõſtra deoꝝ.⁊in bonoꝛediuerſoꝝꝑdeoꝛum
qs putabat talibꝰpᷣeſie.diuerſa ſemiaĩagro
diuerſas materiaſĩ veſte ſociabat. diuerſos
etiam cincinnos capitis diuerſis dijs ſacri⸗

ficabat. AUnde ⁊ in pᷣncipio boꝝ pᷣceptoꝛum

dixit dñs. Juxta ↄſuetudinẽterre egipti.in
qua babitaſtis nõ facietis uxta moreʒregi
onis ad quã introducã vos nõ agetis.Ad⸗
didit eniã ſpeciale pᷣceptũ cũ intrarẽtterram
repꝛomiſſionis.vt auferrent pᷣpucia arboꝝ
quas plantarẽt. Quodq̃ſiexponẽs ſubdit.
Noma que germinãt immũda eruũt vobil.

Hoc tñ nonẽ in bebꝛeo. Et videtur velle ꝙ

fructus triũ pᷣmoꝝ annoꝝimmundus elſet

et abijciendꝰ. fructus quarti anm ſanctꝰ do

mino.⁊ cõmunis pauperibꝰ. ſʒ in qnto ãno
et deinceps dñi ſuieſſent ⁊ eſibiles.

genenpe
cobelicnt
poſtontid
Noylchuk
ceoleurage
laitunt
lomnoporr⸗
ſorönonn
Neccſtered
aval flalam
ho no nee
Gdeng wan
mercenaro
novoad
cosr
apan
neſ qr
poeratp
De.

e
cotannnan
etampne
etpatreſil
neſczlaua
gerentmo⸗
bbitoseis
concubinae
necancllan
pudiatam
doab/ ap

Pontlice;

gredipol⸗
equointere
nlſiirginen
necparroche

De Snconn
deebenggſie

daperetn⸗

gnoczd.

Nroſobimemnn
Pobotne ücole
nAritsnt
erdeapappenns
ndetnerepign

6

Nlgiamcöſat

dumponütoponn.

bemanobbn
menecumentsd

Dinſtninin
reſgaibiin de
midhadorſeen
üiNt
vordednn ſe
6 Mdedor
e mandclaom
e
. 4 .
Anmmmanunt
nqub rbinlernnt
boboleſuta⸗
NMr ſN nnn
cemngnor,
oNdnſet
Rrdunſſnii
licſrodan
n in
evon
õ
wciwetonto
ei nmiumn
rori
wſerur,
icorl
wocic ⸗
mimmicheni
umminit
mn netn
peni nn ,
b'b
— 1,
ntilbin

.

*

cos.et laicos. Sacerdotales erant panes p
poſitionis.qͥ de publico ſumptu fiebant.qͥs

GBe tribus generibꝰpanum.
Capitulũ. XXVI.
D euidentiã quo
qʒ eoꝝ q̃ ̊ in leuiticotraduntur ſa
ndum eſt. ſaceꝛdotes babuiſſetria
genera panum.panes.ſ.ſacerdotales.leuiti

beret aut omẽ qd inebꝛiare poteſt. vt ſciret
diſcernereint ſanctũ ꝓpbanũ.mundum ⸗
immundũ et doceret ſilios iſrael legittima

terre q; locutꝰerat dñs.et ne ſacerdos dum

qñqʒ immundꝰeſſetaccederet etadtangen

da ea que offerebãt filij irael. Patet qʒ ſt ſa

cerdos euãgelicꝰ quotidie miſtrat.aſſiduã
debet babere mundiciã. Addidit quoqʒ do
minꝰde ſolẽnitatibꝰ

non licebat edere niſi ſolis ſacerdotibꝰ Da
nes leuntici qͥ et offertoꝛij.quibꝰ ſoli de gene

re leuitico veſcebantur. Etiã qͥ ppter macu⸗
lam nõ poterant miniſtrare ⁊ filiafamilias
ſed nõ vxoꝛata.vel vidua.vł repudiata.niſi
neceſſitate rediret ad domuʒ patris.pt eſſet
quaſi filiafamilias. H

legalibꝰ?. Sed quia

plemꝰde bis in libꝛo

numen dilfinitur.
nos bidem de illis

peoſequemur. ſoꝛi

ma die ſeptembꝛil fe

ſtum tubarum pel

Septem feſta iudei
babuerũit Sabbatũ

neomeniaʒ. peẽtheco

ſte. paſcha. feſtuz tu
barũ.feſtũ ꝓpitiatio

nis. ſcenopbegiam.

poterat veſci.

His nõ veſcebatur
aduena inquilinus

mercenariꝰ ſacerdo
tis veꝛna tñ ł empti
cius ip̃iꝰ veſci pote
rat. Layci.i. commu
neſ.quibꝰquicunqʒ

Aduẽa generale no

men ẽ. cõtinẽs pegri
nũ.q tantũ ꝑtranlit.
et inquilinũ qui cuʒ
ſit ð eadẽ regiõe.mã

ſionẽ tñ cõducit

(T tulum. XXVII
ſqctimonia quo

Haʒ ſacerdotum agẽs dominꝰ. pᷣmo
de minoꝛibus ſacerdotibꝰ agit. ne

¶ Be ſanctimoniaſacerdotum

cõtaminarentur in moꝛtibꝰ ciuiũ ſuoꝝ. nec
etiam pᷣncipis populi.niſitantũ ſuꝑ matre

clangoꝛis pꝛo liberatõne yſaac.quod cereo
rum dicitur. Decima die eiuſoem mẽſis fe
ſtum ꝓpiciationis.qꝛ cum feciſſent vituluʒ.
oꝛante moyſe ppiciatus eſt eis deus xv.die
feſtum ſcenophegie quod eſt ſixio taberna
culoꝛũ quodeſt feſtum patris. Cum eni pa
tri aſcribatur potentia.magna fuit potẽtia
dei. ꝙveſtes eoꝝ nõ ſuntattriteꝑpxl. annos

ſed habẽt modo alia feſta phuriũ.. Oꝛtium
qꝛ ſoꝛs in cõtrariuʒ cecidit. vt in beſter legit
qꝛ ſe occiſuros occiderũt. Encenia tria. id ẽ.
dedicatõnes. In autũno que fecit ſalomõ.
In vereque ʒoꝛobabel.alijqʒ reuerſið babi
lone. In byeme q̃ fecerũt macbabei.de quo
in euangelio. Jacta ſũt encenia in bieruſalẽ
et byems erat.

et patre.ſilio et filia. fratre et ſoꝛoꝛe virgine.
ne ſcʒ lauarent vel ſepelirẽt.vel plangẽdotã
gerent moꝛtuos alios.nec alijs tantuʒ pꝛo
bibitas eis interdixit pxoꝛes.ſed nec babeꝛe
concubinas.nec in vxoꝛem ducere ſcoꝛtum
nec ancillam.nec captiuã.nec viduaʒ.nec re
pudiatam.neceas q̃ decauponibus et pan
docibꝰ . apotbecis venalibꝰvitam agunt.

Nontificeʒ veroadnullũ omnino moꝛtuũ

ingredi voluit. Unde et dñs papa nullis ex

equijs intereſſe dicitur. Mec vroꝛeʒ ducere

niſi virginem.et tantũ de populo ſuo. Sed
nec parrochia dñipape muros vꝛbis exce
dit. In cõmune vero pᷣcepit.ne ſacerdos in

diebꝰ vicis ſue cũ miſirare deberet vinũ bi

⸗

¶Be pena blaſphemi

C(Capitulum. XXVII.
Lce aut egreſſus

filius mulieris iſrabelins quẽpe
vererat de viro egiptiourgatus

cum viro iſrabelita blaſppemauit nomẽ di
iſrabel maledicens ei. Quem moyſes reclu
ſit in carcereʒ. donec ſuꝑ B cõſuluiſſet dům.
Qui ait ad moyſen. Quimaledixerit deo
ſuo. omnes qui audierint ponent manꝰ ſu
as ſuꝑ caput eiꝰ.quaſicontra ipᷣm teſtiſicã
tes. et eductum extra caſtra omnis multitu

do lapidabit eum. ſiue ciuis ſit autaduena.

MNvG
———

Hiſtoꝛia.

BDet
doñs de talione. vt qᷣ lederet boiem.
in eudẽ modüũ lederetur q leſerat eũ
ſcʒ pt redderet animã pꝛoaia.oculũ ꝓ ocło.

dentẽ ꝓdente. fracturã ꝓ Nactura. liuoreʒ p
luoꝛe.aduſtionẽ p aduſtione.Nota qᷣa ta⸗

lio nõ erat in iniurijs rerũ.ſed in leſione tan

tũ coꝛpoꝝ.qꝛ furta reſtituebant in duplum.

vel quadꝛuplũ. Determinabatqʒtalio ꝑne
ceſſitatẽ. vt ledens mulier virũ ĩ virilib? pu⸗
niebat᷑ manu.qꝛ virilia nõ bʒ.et vir ledẽl mu

lierẽ pꝛegnanteʒz vt faceret aboꝛtiuũ nõdum
animatu mulctabat pecunia.Incertũ ẽ aũt

