öninng H Ov .
en en rubenet gad et dimidia trbymanaſſeßbm- We circumciſionein galgalis
— Kmllannemo Gecran ini aemar Capitulum quartum.
cdeong rum. In paralipomenon legiturtantuʒz. l.n 4* —
dniiſtingn quo multa vccio ſcptoꝝ depꝛauata ſũt. Alc⸗ D tempoꝛe cxp e
” cedentes ant adioꝛdanem.repererunt eum cepto dñi circũcidit ioſue ptuuim
werneoſebſee. immeabilem. NOlus ei ſolito temꝑe triticee ecundo cultris lapideis. tamebe
nſecebariipnn meſſis excreuerat.tum pꝛo ſolutõne niuiuz bꝛeus babʒ nouaculis acutis. Hecintellige
gt ooancdane facta in montibꝰ? tum Ppter ymbꝛem ſeron dum eſt. gidem bomo iterum circücideret.
ds Perſerunn num nouiter datum. Cuqʒ intraſſent ſacer: ſeð paruuli qui nati fuerant in deſerto per
rcopebendeli dotes aquã.ſteterũtaque aſcendentes.⁊ in: quadꝛaginta annos incircũciſi erant. alij ex
Pos operuemndn ſtar montis intumeſcentes aſparebant pio mandato dñn alij vo exnegligentia paꝛentů
benmamböents cul ab vꝛbe que vocatur adon.vſqʒ ad locũ alijvero ex eoꝛundem cautela.ne foꝛte mor
Nofaga djo in quiðꝛ ſartban. Infe ioꝛes vo aque deſcẽde· crcũciſis attolleretur nubes.⁊ neceſſe babe
nrqnonodoi runt in mare moꝛtuũ.vbi qnqʒ ciuitates ſb⸗ rent pꝛogredi.et ſic periclitarentur paruuli.
oscansn merſe ſunt ſopoma et alie. Sacerdotes ait Facta autem cucũciſione dixit dominusaed
umsner wriehe ſtabantin medio flumms cum archa. do: ioſue Hodie abſtulia vobis oſpꝛobxuzegi/
wunſaqneroſſbe nec vniuerſus popuꝰperarentem aiueum ptdeſi puum.quod apud bebꝛeoſerat
Anchrüudsne ꝑtranſirer. Tunc elegit ioſue duodecim v· oſpꝛobnꝛum immüdicie gentium. Ob Byvo
aNtachuonuj ros.ſingulos de ſingulistribubus quitule catum eſt nomen loc illiꝰ collis pꝛepucioꝝ.
EslueNboe runt de loco vbi ſteterant ſacerdotes. xij.la, pel galgala ideſtrree
H pides iuxta numerũ filioꝝiſrabel in ſicoeum latõ.quaſi ſancafica Mota ꝙ galgał quã
Cda tasl De ſicco vero retulerũt in alueuʒ. alios du tio ſᷣm illud.Jacta ẽ doqʒ poitur indecli
numma han odecim in aceruum memoꝛialeʒ tranſitꝰ eo iudea ſãctificatio eꝰ nabile. qñqz pme de
. rum. Et ſunt ibi vſqʒ in bodiernum diem. Poteſt tamen dici. clmatõnis. vt galga
AAse Adquos iobannescrediturdemonſirato oſpꝛobꝛiuʒ abeisab la galgale.quadoqʒ
anſeneſtunhe nem feciſſe cum dixit. DRotens eſtdominus latum ſeruitꝰ egipti. neutꝛi generis ⁊ ſecũ
m⸗ Quicüc de lapidibꝰiſtis ſuſcitare filios abꝛabe.Ca⸗ ⁊ laboꝛ deſert.quod de declinatõiſ vt gal
henanguſ men ſuꝑ mattheuʒ legitur. adillos quos io congruit ſm aliãno gala galgaliox.
mnmusalenl ſue traſterri de ioꝛdane fecit. Cunqʒ trãſiſſet minis interp̃tatieʒ. D
nterpomdnesn populꝰetarcba poſt eos.:reuerſe ſunt aque Interpꝛetatnr eni galgala libertas. ſoꝛ:ro
a qpelchacbn in alueum ſuũ.aſcenditqʒ populꝰdeio:ꝛda: manſit populus in caſtroꝛuʒ loco donec ſa
tmatoꝛespolig ne.pᷣmo menle.decima die pumi menſis tol naretur. xet fecerũt pbaſe quartatecima die
zoN. lenteſaz ſecü duodecim lapides fluminis. ad veſperam in campeſtribuſiericbo. quod
ſemiodn caſtrametati ſunt in galgalis ꝑſtadia dec? nondũ niſibis factum fuerat. Mꝛimo in ſi
WGA. abiericho ad oꝛienteʒ qnqua ginta vero ſta nibus egipti. crca rameſſe. SGecundo adra
dijs a ioꝛdane. ꝗoſue aũt ↄſtruxit altare do dicem montis ſyna. ſecundo onno egreſſio
mino de lapidibꝰquos tulerant de ioꝛdane nis. Extunc intermiſſum fuerat cuʒ circum
unsinlirfi et ſupillud poſtea ſacrificauit deo. Et nota ciſione vſqʒ adterram pꝛomiſſionis. Et co
ammiei ꝗſicut legii in cromcis euſebij. im bebꝛeos. mederũt de fructibꝰterre die olteroaʒimos
biuanben ille ann? erat iubileus.et erat qnquagenimꝰ paneset polentam eiuſoem anni. Eſt autez .
enttan tiin pᷣmus inter iubileos.q̃ᷓſi fluxiſſent abinitio polenta grana toſta etmanibus confricata
Crtcrnli mundi anni duo milia.d.l ſingulis iubileis ad modu granipilotuſi. Et dicitur polenta
16 Cunginmmn pꝑdanquagenos ãnos deputatis.Scm.xx. quaſipilenta. Quidam tamen tradunt o
beunnſe pero õge plures anm fluxerãt ab uitio mu lentam eſſe pultes ðpurgatiſſima farino fa
bonwunci 1 di. Beda azin cronicis ſuis ponẽs numerũ ctas.Et dictam polentam quaſipolſentam
. Alnnenemn annox hm bebꝛaicã nitatẽ ꝓbat ðᷣpᷣdicta ſũ⸗ a polline quodẽ purgauſiſima farina. Cur
rnmiiß ma õnoꝝ vij.anos defuilſſe.alias defluxiſſe. nominatiuus ẽ pollen vel pollens. Statim

12

qʒ defecit eis manna quo aliti fuerant qdꝛa

Ve euerſione iericho.
(C(Capitulum.Y

tra ſe euaginato gladio etait. Moſter esan
aduerſarioꝛum. Qui reſpondit. Hequaqʒ
ſed pᷣnceps ſum exercitus domim et nüc ve

mnio. Et docuit eum angelus de modo capi
endiciuitatẽ. et qeam ⁊ vniuerla eiꝰ faceret

anatbema. natbe
ma.ideſt. ab vſu bo Anathema ðꝛ quaſi

minũ ſeoꝛſũ remota ſeparatuʒ. Andana

Cunqʒ adoꝛaſſet io thema dicebatur ci
ſue pꝛonus in terrã uitas quãdo quecũ
Dixit ei angelꝰ. Sol q; ciun eacapiebant
ge calciamentũ ð pe comhuꝛebantur oĩa
dibus tuis locus eĩ et ſiebat cineris cu⸗
in quo ſias ſanctus mulus acceptus do
eeſt. quod intelligen mino nibil ide ſepa

dum elt. ſanctilicot? vabatin: pterea que /
eelt. Qui eni pollutꝰ cranſierut pignezq ½
erat in babitatione no intinerantur. led
gentium. ad p̃ſentã poti? in igne puꝛgan

dñiꝑ angeluʒ ſancti tur.qᷓ etiam eadeʒ in
ficatus eſt. Moꝛro igne purgata in vſũ

per nuditatez peduʒ tabernaculi? tẽpli

in buiuſmodi locs vaſopreſeruabãtur.
ſanctis et in peniten omma ſcʒz metallina
tibus poteſt notaia

—

innocentia q talibꝰ congruit. Eam emz ba⸗

buerunt pᷣm parentes nudi. Diluculoau⸗/
tem iuxta conſiliũ angeli. ſeptez ſacerdotes.

ſeptem buccinis clangebant. ante arcbam.
omniſq; populꝰarmatus pᷣcedebatarchaʒ.

et reliquũ vulgus ſequebatur eam.circuie⸗

runtqʒ ciuitatem pᷣmo die aʒimoꝝ lemel et

ſub ſilentio. etredierunt in caſtra. Sic fecert
ſex diebꝰ. Die aũt ſeptimo ſepties eã circui⸗
erũt.⁊ in circuitu ſeptimo dixit ioſue ad po⸗

pulũ. Aociferamini ⁊aſcẽdite.ſitqʒ bec ciui
tas anatbema.qᷓi deuotata in moꝛteʒ pꝛeter
aurũ et argentü et eset ferru. qd cõſeruabit
dnoin pᷣmitias operũ noſtroꝝ.ſola raabcũ

Nſeſſet ioſue in agro iericbo aderxplo
andum. vidit virum ſtantem con

ſuis ſaluabit.gitur pocilerante populo et

clangentibus ſacerdotibꝰcũ buccinis muri

funditꝰcoꝛruerũt. Et aſcendit quiſqʒ plocũ

qui contra ſe erat.et interfecerüt omẽ piuẽs

in ea.et cõbuſſerunt eam et omnez ſuſpelle⸗

ctilem in ea in tumulũ dño ſempiternu.Ra

ab vero bonoꝛatam munerib? cum omido
mo ſua receperunt in iſrabel in perpetuum

Quã pꝛocedente temꝑe duxit ſalmõ in vxo
rem pᷣnceps in tribu

iuda. Cucimp̃catuſ

eſt ioſue dicẽs. Ma

ledictꝰ? qui reediſica,/ nu
2tinui.pater.filiꝰ. ne
pos.dicti ſuntboos.

uerit iericho ĩ pᷣmo⸗

genito ſuo füdamẽ⸗/
ta illiꝰ iaciat. ⁊ in no/

uiſſimo liberoꝛũ po⸗

Qui genuit boosa⸗
uum illiꝰ boos q ge

nuit obetb. Tres eni

et ideo matibeꝰ vnũ

tantu poſuit.

nat poꝛtas eius.quoꝰ
impl

„2
ieſt.maſſam.ideſt. ducentos ſiclos tulitqʒ
totidem ſiclos argenti.regulamaz auream
vel ligulam qnquaginta ſicloꝝ Oiſitq; io
ſue viros deiericho.qui exploꝛarẽt ciuitatẽ

bayq eſt iuxta betbel. Qut reuertẽtes dirert
Hon aſcendat oĩis ꝓplus.Sufniciũttria mi⸗

lia ad capiendaz vꝛbem. Joſeph tñ dicittri

ginta milia. Qui cũ aſcendiſſent terga npᷣten

tes. pcuſſiſũt a viris vꝛbis bay et coꝛruerüt

ex eis triginta ⁊ ſex viri. goſue vo ſcidit veſti
menta ſua.et iacuit pꝛonus coꝛã arcba.vſqʒ
ad veſperam. ⁊ ſeneſ pli cum eo ſaccis indu
ti.et liquefactũ eſt coꝛ pli. Verebant eĩnen

moꝛ eoꝝqͥ inuaſeꝛat cbananeos trãſuetiau
daciã. adeo vt impetũ facerent in pos. Di
xitqʒ dñs adioſue. Mollut?ꝰ eſt płs anatbe

mate. nec ero cũ eo donec mundet. Aſplica
cras ſplm adte.⁊ fac ſoꝛtẽ ꝑ tribꝰ ⁊ familias
et domos etcapita. Et quẽcũ qʒ ſoꝛs inuene
rit. comburet igni cu omm ſubſtannia ſus.

Orofacomnon
ſrmdamzpretn

cmmuncibuce

Joüdeoſten
niſifürnnce⸗
niärecondttälnte

Lollenoingio

abminendlupe
inwlenpofin
Popeltctands
ſie kemilpe
munerphunpen
nen oillspalu⸗
Piunnegenlen
unconborendug
eppchenenti
deionaceenezes
minöhceplielap
vosCorrpolen
renengnetrene
feclſehzquadi⸗
tacborerlec
Noſelluml
Mlunen
tnolmauro⸗
lpalnaloanmn
Ounudnoopn.
Weinccndiobe⸗

P waone
femmben

Mrors inerbepen
Dmlſſtoinlocäin

Ndererctü qerat
ftinatemanee
1gnonno poſſ

epeoſugens

Pguopnarſ
gbpebeelengn
beumnquezgn
Cuonſ. lore
gerantininſoe
mrantespben
ſchderunrem
ſoſvehyointe

emen

Joſue.
ſennen ”MMV
itenonn Quo facto.inuenit ſoꝛs tribũ iude.deinde a viro vſqʒad muliereʒ duodecim milia bo
Kendtglgi familiam ʒare.tandem domũ charim. ad vl minũ pꝛedam vero ſibi diuiſerũt. ſuſpẽden
mufarentonig timum caputacboꝛ. Et dixit er ioſue. Fli da tes regem bayin patibulo vſq; adveſperaz
mnkonneil gloꝛiã deo.oſitendo qᷣd feceris. QNuopfeſſo. ettũc deponentes eum piecerũt eũ in introi
dioſenpirnit miſſi ſũt nucij ad tentoꝛiũ eiꝰ.qͥ pfataʒ peuu tu ciuitatis. congeſto ſupeũ aceruo lapidũ
numetbnon mã reconditã in terra retulerũt adpopuluz, ſuccendenteſqʒ vꝛbẽ fecerũt eam tumulum
nlabelnepenn Tollens itaqʒioſue illũ cuʒ vniuerſa domo ſempiternũ. Hic pᷣoccupat biſtoꝛia de altaꝛi
Pedontlin⸗ nn eiꝰ vniuerſa ſuſpellectili etiumẽtis. duxit ean ulo quod ſactũ eſt inter gariʒim et bebal. ſu
in vallem pꝛofundã.la pidauitqʒ eũ omnis per quem ſcpᷣſit ioſue deutronomiũ.et ðbñ
igennitetg populꝰ.et cuncta q̃ illiꝰerant igne conſũõpta dictionibus et maledictionibus factis ſuꝑ
tumilohowzi⸗ ſut. Fecerũtqʒ ſupeum aceruũ lapidũ qui p montes illos de quibus loco ſuo dicemus.
mnroheb lu manet vſaz in p̃ſentẽ diem. Uocatũqʒ ẽ no⸗
Dunl pnurfin men loci illiꝰ vallis achoꝛ. Nec putandũ eſt lo gabaonitaruũ et mulcta.
wadenſinten Naum meßerilema ꝛr wais Nrecenent apitulum octaunu
deonsva endũu. Ham in lacra ſcriptura
nu⸗ n igms vehementi pena accipi ſolet. vt ibi. lbaonite Uero .
“D de foꝛnace ferꝛea egipti. utãt tñ bebꝛei do audietes que fecerat ioſue duab
ledn minũ pcepiſſe lapidari ipm.etalia q lapidi vyꝛbibus. a q er mandato dñ nul
ord bus obꝛui poſſent. cetera q lapides nõſenti · l parceret babitantiũ in terra pꝛomiſſionis
NR 8 rent igne cremanda. Tra dit tñ augꝰ.ioſ ue nec amicicias cum eis faceꝛe t. callide cogita
umn feciſſe H. quadã cõſideratõne. Aut eni peni· uerunt inuefedus cum iſrabel. miſeruntqʒ
oachoꝛ tuit acboꝛ et ſic dignꝰnõ erat ignegebenna / nũcios quaſi de longinquo venientes. qui
Tanfiots li et ſicillum noluit vꝛere.qᷓ dignꝰ igne non in argumentü longiitineris vtres ferebant
achimn hun 1 erat. ANel ſi non penituit.et dignuseratigne et ſotulares veteres.et pitatijs conſutos.pa
Cnnultalcohn eterno. reſeruauit dño penamignis. Duni nelaʒin ſiſtarcijs eondunierant etmuſcidi.
iaungond'nn punit?in idim. galgalis dixerunt adiſrabel Deterra longi
emntoſcoliß ¶ Be incendio hay. Cap. ſeptimũ qua venimꝰ.que eſt extra terram que ſoꝛte
Aneglangz autt Dſt . ſ o†νn⅞τιιn Vobis debetur. ſerui veſtꝛi ſumus inite nobi
nſeo n Ite 9 Urre⸗ X c 10O/ ſcum fedus.Crediderũtqʒ eis filij irabel. et
gulerplomaan ſue et omĩis plus cũ eo vt aſcende· os dñi non interrogauerunt. Initoqʒcum
Curuefun rent in hay etpᷣmiſit triginta milia eis federe. iurauerunt eis ioſue et eleaʒar et
Plus Gſaid Pproꝛũ inter betbel et bayadoccidẽteʒ. Qn omnespᷣncipes multitudiniſ. Moſttriduũ
dem. vogd inn dimilſis in locũ inſidiarũ.v.milibꝰ redierét pvero cognouitiſrael ſe crcuuentuz eſſe a ga
alcnolaran adexercitũ q erat adaquilonẽ. Rexaũtbay baonitis.mouẽteſqʒ caſtra venerut pt euer
pbotitonnit feſtinauit mane egredi cum omm ſplo ſuo teerent ciuitates eoꝝ.ᷣegreſſiqʒſũt gabaonite
n Cinnund ignoꝛans q; poſt tergů laterent inſidie. Jo⸗ obuiam eis et ait ioſue. Quare impoſuiſtiſ
gumscbifiui ſue veꝛo fugiens cum nobis. Qui dixerunt. Cimuimus valde. 18
ſpl umu a öHlgius ptraxiſſ eos Ereo ꝙ clipeos ha conſilio pꝛouidimꝰanimabus noſtris.faci
npi Urhnin ab vebe. eleuauit cli bebant comci põrp tequod bonum vobis et rectum videtur. .
unutcfliii peum queʒ gerebat. equos babebãt. Cli CTunc acclamauit populus non eſſe ſtãduʒ
il genmnfub OQuo viſo. ſurrexert peos ei ferre pedites iuramento.quod per ſurreptõnem factum
. Epente q erant in inſidiſs et vix poſſent, erat. et pᷣſertim cum dñs inbibuiſſettalibus
n i intrantes vꝛbem ſuc confederari. Maioꝛes vero quiiuraueꝛant
onen retin cenderunteam. Quibꝰegreſſis poſt boſtes peo religioneiuriſiurandi ſeruanda.et mur
hh gbune ⁊ioſuefaciente impetũ ineos.ex vtraqʒ par mure populi ſedando.ſic diſpenſauerũt.pt
egin ſe. te cedebant aduerlarij etinterfecerut omẽes ñ baberent eos ſocios. ſed ſeruos eſnanoa

etlignarios et dicti ſũt natbinnei qlcilicʒ lu reuerſus eſt cũ omniiſrabele adlocũ caſir
rum in galgala. MU
¶ Be xxiiij regibꝰpercuſſis a ioſue.

gna cederent.⁊ aquaſ cõpoꝛtarẽtĩ vſus alta
ris ĩ locũ quẽ ſibidñs elegiſſet. Quo facto

reiſtaclin galgang. ſuſem Capitulum decimũ.
Be quina; regibus ſuſpenlis. — X E]i aniſſek
ED nonum. 00 c audiſſet

D tempox regng circũſtantes. Egreſſiqʒ ſũt viginti
bat in bieruſalẽ a doniſedech.q int·quattuoꝛreges cum turmis ſuis.babentes
pꝛetat dñs iuſtꝰ. foꝛte ſic vocabant ſecum trecenta milia armatoꝝ.et duo milia

labin rex aſoꝛ miſit ad omẽs reges

reges hieroſolimoꝝ. Mam ⁊ melcbiledechb
ſonat regem iuſtũ. Qui cũ audiſſʒ gabaoni
tas federatos cum iſrael.timuit valde et cõ
uocauit quattuoꝛ reges ſecuʒ.et aſcenderũt
qnqʒ reges amoꝛreoꝝet obſederũt gabaon

curruum conuenerunt adaquas meron.

alias meroy vt pugnarent ↄira iſrabel. Di⸗

xitqʒ dominꝰ adioſue.Netimeas eos.cras
tradam tibi omẽs vulnerandos. equos eo⸗

rum ſubneruabil.etcurrus igne combures

Obſeſſiãt miſert ad ioſue dicẽteſ.Aſcẽpe eci Factumqʒ eſtua. ercuſſerũtqʒ omẽs filij.
to et libera nos. Nun collecto exe rcitu. irru ilrael pꝛeter eos qᷣ i. ciuitates munitiſſimas
it repente ſuꝑ boſtes.et verſi ſunt in ſugam ſereceperunt. Fecerant eiſibicbananei plu⸗/

per deſcenſum betboꝛon. Et dñs miſit gran
dinem ſuꝑ eos.et plures occidit grando q̃ᷓ;
gladius. Aidens aũt ioſue ſolem deſcendẽ
tem adoccaſum.et lunam aſcendentem. ti⸗
mens nebeneficio nocns euaderent boſtes

clamauit ad dñũm dicens. Sol contra gaba

on ne mouearis. et luna contra vallem bai⸗
lon. Steteruntqʒ ſol
⁊ luna ſpacio vmus Sub eʒzecbia. quiqʒ
diei. necãtea nec po: boꝛe addite ſunt bic
ſtea fuit tam longa vnus dies.
dies. Duinqʒ vore
ges abſconderunt ſe in ſpelunca vꝛbis ma⸗
ceda. ꝛecepitqʒ ioſue ſocijs ſuis.et ait.
Aoluite ſaxa ados ſpelunce et aponite cu
ſtodes.vos aũt perſequimim boſtes. Ceſis
itaqʒ aduerſarijs pla ga magna.redijt exerci

.

tus ad ioſue in maceda.vbituncerãtcaſtꝛa

ſana et itegro numero. Er ait ioſue. Pꝛodu
clte qnqʒ reges de ſpelũca. Quibus eductil
dixit ad pᷣncipes exercitꝰ. ſomite pedes ſu⸗
per colla regum iſtoꝝ ne timeatis. Sic faci

et dñs cũctis hoſtibꝰpeſtris. Quo facto ſu

ſpenderunt reges in patibulis.depoſitoſqʒ
ad veſperã piecerũtin ſpelũcã in qᷓ latueꝛat
et poſuerũt ſuꝑ os eius ſaxa in tumulũ ſem
piternũ. Eadem die pcuſſit madaʒ.et regem
eiꝰin oꝛe gladij. Poſtea pᷣo vaſtauit lebnã.
et lacbim. eglon quoqʒ et bebꝛon ⁊ dabir et

res munitiones pꝛeualidas.a die qua audi:
erant egreſſum iſfrabel ab egipto aduerſum

ſe.nec eas nililongo tempoꝛeet graui labo⸗/

re obtinuit iſrabel. Aaſtauit tamen vmnuer
ſaʒ circa regionẽ. nulli etati bominũ parcẽs
aut ſexui. ditatuſqʒ eſt ſupꝛa modum exbo⸗
ſtium pꝛedo.

(Bea tariin ehal er ima diſtri⸗
butione terre ¶ Capitulũ vndecimũ

Wintustam ann⸗

gq/tranſierat.et tranſtulit ioſue locuʒ
R caſtroꝝ in ſylo.⁊ ibidem tranſtulit
tabernaculum cum omm oꝛnatu ſuo ꝓ lo⸗
ci opoꝛtunitate. Et inde pꝛoceſſit in ſicbez cũ

„

omni populo.et conſtituit in monte bebal
altare domino de lapidibus impolitis. ob⸗

tulitqʒ ſuꝑeo bolocauſta et pacſfica. Serł
pſitqʒ ſuper illud deutronomiũ.quod qdãa

intelligunt mandata tantum deutronomi
NPoſuitqʒ mediã partẽ populi ſui ſup mo⸗
tem hebal cum ſacerdotibꝰ etleuins. aliãqz

mediã in montem gaʒarim. cum ſacerdoti⸗
bus etleuitis. Etacclamauerunt ſibi alter:
natim bñdictiones ⁊ maledictões ſicut mã
daueratillis moyſes.oꝛroioſepbustra

didit maledicta et benedicta in altari cõſcri

pta reliquiſie. Quoſfacto redierunt in ſylo·

Conceſſit at ioſuetribuiiuda mõtane ad

ſtnobiodi

gendienqon
etadddt int
gadoulen
mannlecloan
terunalpnncn
belichenuttun

(civonegnum

Geffnnbenehn
gutor Sbihe⸗
Pebrauteffmum
ſcengbendede
cfloſo etlp
Hvninustme
Con wpulcnel
Grumacedb⸗

Ppnarchamreren

1
W

lhe
uhe
Musdemea
uhynaleoen
Cmmunae
tulnanmni
tonpnngnaune
ellndngn
onnockdonn
Mwamonſomn i
bungliime

4

Gon
Whed 8

g

deſnguliotnbe
dconſideran
Nrosfnetendt
pefltasnonl
antitateme
ſtnatogifle

Nbiktig

Peralſes Nice⸗
len dunt

anoe

aunſtdoniz⸗

6 Egeſezinn

urmesſusbabeng
unmgonadon
meaDagdas e,
Arentralibed

Menmeas ee

Nerindog eqoetn
tmolgnecombon⸗
wuſinüingzomisfit
Gmnrommunteiinns
nalbechanana pn
mdsadectaarde
dAedneſen
vremdonagrde
IRavumener
aanbomühe
Küpomooum

kaeprinan

iruluipndecn⸗

macſwintel
ſos boemmm
ommCNan,
deproetſnienr
ſtunennutt

8 = ” l
2222ðò
c

te tradidit. Effraim quoqʒ conceſſit monta⸗
na adaquilonẽ.inter vtruqʒ mediam tribũ
manaſſe collocans. His tribubus cõmiſit
terram. alijs in caſtris manẽnibꝰ.tum quia
bellicoſe erant. tum qꝛ dignioꝛes. Sclebat

eni iude regnum eſſe pꝛomiſſum.⁊ manaſie

et effraim benedixiſſe lacob pbñſicio ioſepb
pꝛis eoꝝ. S
Dedit aüt effraim extra ſoꝛtem alioꝝ agrũ
ſichem. quem dederat iacob ſingulariter io

edip̃e quoqʒ ioſue effra yta eꝛat

Joſue.

meridiem.q iam acquiſierant ſed nõdũ ſoꝛ

ivonea. nam ſepe pluris ſunt decem iugera
qʒ centum et ꝙin ſcriptis redigerẽtterre di⸗
uiſionẽ. Niriautẽ circũeuntes terram ⁊ eſti
mantes ſeptimo menſe reuerſi ſunt adeum
in ſylo.pꝛoiectiſqʒ ſoꝛtibus pꝛima ſoꝛs iude
egrelſa eſt. ſecunda ſymeonis. tertia benya⸗
min. Hec ſoꝛs anguſtiſſima fuit. pꝛopterter
re fertilitatem. tulerunt enim iericho et bie⸗
roſolimam. Quarta effra ym. Quinta me⸗

Dietati manaſſe. Sexta iſachar. Septima

ſeph filio ſuo. et ſepeliuit in eo oſſa ioſepph.

Hieronimus tamen teſtatur ſe vidiſſe in ſi/

chhem ſepulchꝛa alioꝛum vndecim patriar

charum.et credibile eſt ꝙ queqʒ tribus ſuũ

patriorcham retulit in luam ſoꝛtem

Mrcbꝛon data eſt calepxhpH.
¶ Capitulum duodecimũ.

Eceſſit aũt caleph

filiꝰ iephone ad ioſue coꝛã omĩ po
pyulo et ait. Hoſti que locutꝰſit do⸗
minus de meet de te ad moiſen.⁊ q iurauit
mibi moiſes in reditu ab exploꝛatõne dicẽs
Terra quam calcauerit pes tuus erit poſſeſ
ſio tua in etern u. Mollicituſqʒ eſt mibi dñs
terram in qua inuenimus enachbim teaudi
ente. Nuadꝛaginta et qnqʒ anni ſuntex quo
ocutus eſt dominꝰ verbum boc. et bodie.
lxxxp.annoꝛũ ſum.ſic valens vt eo tempoꝛe
nalebam. Benedirxitqʒ eiioſue et tradidit en
12on in poſſeſſionem.et quieuit terra a pꝛe
ijs.

Muoioſue ſoꝛte diuiſit terrãdecẽ
tribub 9 apitulu. XIII.

Cerum conuoca/

uit ioſue eccleſiaʒ in ſylo. etait. Se⸗
ui.bonũ eſt vtterram qua mꝓmi⸗

—

ſt nobis dñs ſoꝛte diudamꝰ. Et aſſumpſit

de ſin gulis tribubus tres induſtrios viros
adconſiderandã terram. deditqʒ eis decem
veritas non lateret.mandans eis ne ſcdum
quantitatem terram metirentur.ſedſcdᷣum

eſtimationẽ felicis terre. etque minus ellet

viros metiendiperitos. quos pꝛopter arteʒ

ʒabulonitis. Octaua aſeritis. Hona nepta⸗

lim. Ultima danitis. Et notandum ꝙbm

conceſſionem terre pᷣus factam duabus tri
bubus et dimidie et traditionem poſtea fa
ctam ſcdᷣm ſoꝛtes nouem tribubus et dimi

Die. varie quandoqʒ loquuntur auctoꝛes.

IZegitur enim eiudas babuitterraʒ ſine ſoꝛ
te. et ꝙ obtinuit bieruſalem. nec potuit inde
eicereiebuſeũ.que de conceſſione dicta ſũt.
Alibi legitur ꝙ beniamin poſſedit bieruſa
lem. quod de tꝛaditione dictum eſt. terum
legitur ꝙioſue locutus eſt ſepytem tribubuſ

dicens. VUſqʒquo toꝛpetis ignauia. Date

mibi viros qui diuidant vobis terram. Ccũ
q;ʒ boc omnibꝰdixiſſet. ſeptem taniũ legitur
boc dixiſſe.quia duetribus et dimidia terrã
conceſſam quaſi traditam poſſidebant. In
de eſt ꝙ hoc nomen iudea diuerſis modis
accipitur. Quandoqʒ dicituꝛiudea tota ter
ra pꝛomiſſionis.et tunc a iudeis dicitur. ſᷣm
quod dicitur pompeius iudeam feciſſe tri
butariam.quandoq; iudea tantum regnũ
iuda. vt ibi. Audiuit ioſeph ꝙ archelaus re
gnaret in iudea.quandoqʒ pꝛo ſola ſoꝛte iu
de. vt ibi. Judea et bieruſalem.id eſt.ſoꝛs iu
de ⁊beniamin. Si eꝛgo cuca boc ſibi obloqᷓ
videntur auctoꝛes. Determinãdum eſt ᷣm
terram conceſſam vel traditam. Haʒ iudaſ
et effraym maioꝛẽ ba
buerunt conceſſam
vel traditam. Soli
autem duo iolue et
caleph quaſi pꝛiuile
giati ſine ſoꝛte terꝛaz
babuerunt. Calepb
ebꝛon babuit. Joſue
tamnatba vł tãnalara ⁊ et ſichẽ ſm ioſephũ

Potuit eſſe vtnune
eſt ꝙ in eadem ciui
tate diuerſi babuerẽ
quod ſui iuris erat.
quod fere in ſinguliſ
videmus ſieri

Manc partẽ elegit ſbi ioſue poſt diſtributi⸗
onez omnibꝰfactã tanq́; bonꝰ diſpenſatoꝛ.
Sedet leuitis ſeparauit quadꝛagita ⁊ octo

ciuitates ad inbabitandũ.quaꝝ decem pus

acceperant in amoꝛrea. De reliqs triginta
octo tres ↄſtituit ciuitates refugij.ebꝛon de
iuda. ſichem ex effraim. deneptalim cedes.
Cüc locutiſũt filij ioſephadiolue. Cur dedi
ſti nobis q̃i poſſeſſionẽ vniꝰfuniculi.cum ſi
mus tante multitudinis. Reſpõditqʒ ioſue
ad effraim manaſſe. Dopulꝰmultus es⁊
foꝛtis.nõ eris ↄtentꝰ ſoꝛte tua.ſʒtrãſibis ad
montẽ.⁊ poteris vltra terminos terre ꝓmil⸗
ſionis pcedere ⁊ pararetibi locum.

pitulum decimũ quartũ

D tempoꝛe aſcen

dit calephin terrã ſibi traditã.et ꝑ⸗
cuſſit i ebꝛon tꝛes filios enacb. ⁊ aſcẽ

leph.

dens inde obſedit ciuitatẽ dabir.q pus voca

batnr cariatbſepber.idẽ. ciuitas litterarum
Ciues eieiꝰ ſcptoꝛes

iſtoꝛia.

iunge et irriguam.

Deditqʒ calephei ir
riguum ſuperiꝰ et ir
riguum mferiꝰ. idẽ.
agꝛos irriguoſ circa
ciuitatem ab oꝛiẽte
occidente.

fratris niſi foꝛtelex i
telligaĩ ð filia fratiis
ex patre.

Axx. Redemptiõem
excelſarü ⁊ redẽptio

nẽ humiliũ.ſubaudi

midie

¶ Be irriguis axe datis a patre ca
S .

erant. Quaʒ cum in

ueniſſet munitaz ait
Quipmuſ pcuſſeꝛit
pebem hãc ? ceperit.
dabo eiaxam filiam
meã vrxoꝛem cum ea

In paralipomenon
ðꝛ ebꝛõ caꝛiathiarim

id eſt. ciuitas ſiluaꝝ.
vel cariatbbaal. idẽ.
ciuitas muſcarũ vel

Piroꝛum.

Et cepit eam otboniell
filus ceneʒ. frater caleph iunioꝛeo. Erantãt
vterim fratres tantũ. Nam ille fiiꝰiephone

iſte no fil? cenez dicit.

niſi foꝛte pater eoꝛu; Hec nota deteꝛmĩat

binomi? fuerit. De⸗/ obiectionẽ q̃ de eo fi⸗

dit itaqʒ calepbfilã eri põt.et calepbob⸗

ſuaʒ axam fratri ſuo uiabat legiiam date
in vroꝛẽ. Quecum dando fratri nepot
pergeret cuʒ viro ad ſuo filiam ſuam.
vꝛbem traditam ſibi
ſuaſa eſt a viro ſuo vtpetereta pꝛẽ ſuo agrũ
in conuallibꝰ. Suſpirauiiqʒ ⁊ fleuit vt ſede
bat i aſino. Cui calepp
Quid babes inquit Mota ꝙcalepb ma⸗
Arula. Da mihibe luitbuare votü ſuuz
nedictonem. Terrã q́; legeʒ. q interdicit
grenteʒz dediſtimibi matrimoniũ cu filia

— fluentonr.
¶ Be reditu duarum tribuũ et di⸗
apitulum. XV.

Doem tempoꝛe

cũ iam quartuſdecimꝰ tranſiſſet

ann?. dixit ruben ioſue ⁊ gad⁊ di

midie tribui manalſe. Feciſtis q pcepit vob
moiſesfamulꝰ dei. Et aꝛ dedit dñs fratribꝰ
vꝛs quietẽ reuertimi adterrã poſſeſſiõis ve

ſtrenta dumtaxat. vt cuſtodiatis legem dei.
et colatis eum nec eatis poſt deos alienos.
quia archam ettabernaculũ non babebiuns
Fratres ſumuset ſerui vnius dei. licet inter
iecto flumine ſeparemur. In multa lubſta⸗
tia reditis. diuidite eam cum fratribꝰquire⸗

manſerũt. Qui reuertentes veneruntadtu

mulos ioꝛdanis. Sic enim dictus eſt locus
per quem tranſierunt. alius per quem tran
ſierunt ſilij iſrabel dicitur vada ioꝛdams.
Etedificauerunt iuxta ioꝛdanem altare inſi
nite magnitudinis vocantes boc nomineil
lud. Teſtimonmiũ noſtrum qꝙ dominus ipſe

eſt deus. Nideturqʒ ioſephus velle ꝙ altari

ſuperinſcripſiſſentillud. Cunqʒ rediſſent ad

pꝛopꝛia nunciatum eſt ioſue etbis qui re⸗/

manſerant de ediſicatiõe altaris. et arbitra
ti ſunt illos erexiſſe illud. vt immolarent ſu⸗
per eo victimaſ.quod non licebat niſi ſuper
altare quod ſtatuerat deus ante taberna:
culum. Cunqʒarripuiſſentarma vtdeleꝛẽt
eos de conſilio miſſus eſt ad eos finees. et
decem honoꝛati cũ eo.qui dixeruntadeos.
Que eſtiſta tranſgreſſio. Cur reliquiſtis de
um iſfrabel et cultum eiusedificantes vobil
altare ſacrilegum. At uli reſpoderunt. Ab⸗
ſit a nobis boc ſcelꝰ.alioquin deus ipe aue

ratet iudicet. Sedtimumus ne cras dice⸗

cerent filij veſtri filijs noſtris.quid vobis et

nobis. Quid vobis et domino deo iſrabel.

N
wosoadirven

Lerminupot
dbenmenn⸗
Namfi,en
Hiomouepan
ſennabegd
roum Hic
equoolegtur
dilranſentde
Obapor nd
noneoe⸗
Copbeneapene
Coſtoerpbcsbin

(Ercuipotil

quilbyſeruie

maan
tataepvauite
Gautocu.
dant
booeclaſie
lkvln? E
fencumdio⸗
Aaſchocun
dtolennii⸗
boonſonmnetr

Aalücſinder

eur ſnansile
bhnpewzan
Mawdlaon
NS
Zumſonneor
quoꝛpolſse
ebeelinfeden
Nonſonino
mhalſoſitfede
verbbitcumen
ſarſupteni,
weln volum
gltlpdn

berguenun

fans llſane⸗
Alianil, t
Algniöfian
Apare.

U gedenpi

grelaritreinn
Nbumlüͤſuen

nentor.
Numtrbuü an

n tenppon

rnuldeom ratie
beneveng
Keochsegen
dededfad
edemi wlſun

Nalslande R

asedecsnuen.

Ernaclätdepte

mvedallnh
anor Smulaſätn

mavfNbegt

tentespenerumcdl
mimdiauseſtlos

alus pervemA

uur pada iodans

iotdanemoltaren

cndtesvochon
Nunqdonweß

oſecboopelegt

Uud Cunqen

Terminũ poſuit dñs inter nos ⁊ vos. Quã
obꝛem memoꝛiale B ereximꝰin ſignuʒ.quo/

His auditis placatꝰeſt finees. Et cũ retuliſ⸗

ſet verba bec ad omnẽ populum laudaue⸗

neſtoeeea

anoedtnN
luonmuttl
ooon tn
mot deus nun
Ooiſterem Me,

oeſ arti

o u mm
no⸗ Cnnim⸗
aut enn
1,7ae
Eln ine⸗
logun ,

nos adirritandu den. Eligite bodie qð pla

runt deum. Hic videtur quibuſdam factuʒ
eſſe quodlegitur in libꝛo iudicũ.qangelus
dñ̃i tranſierit de galgala ad locum flentuz.
Sedqꝛ ponꝰpidetuꝛ auguſtino Bfactũ elſe
poſt moꝛtẽ ioſue.nõ eĩ auſi fuerũtfilij iſrael

eo wiuente aperte recederea deo. nos illolo⸗

co ſuo explicabimꝰ.

e federe gquod ſtatuit populꝰ ad
apitulum. XVII

Woluto aut mul/

Ddeum.

.

a /totempe congregauitioſue omnẽ
llrael in ſichim. etan. Ego bodie in
gredioꝛ viã vniuerſe carnis.et ſcio vos pꝛo

cet.cui potiſſimũ ſeruire debeans.vtrũ dijs

quibꝰ ſeruierunt patꝛes noſtri in meſopota
mia. an dijs amoꝛreoꝝ.in quoꝛũ terra babi
tatis. ego aũtet dbomꝰmea ſeruiemus dño
Et ait populꝰ Dño ſeruiemꝰ abſit vtab eo

recedamus.Et dixit ioſue. Teſtes vos eſtis

qꝛ bodie elegiſtis voß dñm. Et reſpondert.
Teſtes ſumꝰ. Et aſcenderuntin ſylo. vt ſta⸗

rent coꝛam dño. Rercuſſitqʒ populꝰ in die
illa fedus cum dño ⁊ in ſignum federis effu

dit ioſueaquã ſuꝑterram. ¶ Oos eꝛat genti

bus in ſignum et robur federis miti ſangui
nẽ ſuillů effundere. quaſi diceret. Sic eſtun
detur ſanguis illiꝰ qui violauerit hoc fedꝰ.
Hebꝛei veroaquam fundentes. atrocioꝛeʒ
penã in Nolatoꝛem iudicabãt. Alij enim li⸗

quoꝛes non effundũt de vaſe. qn aliqð veſti

gium ſuiin eorelinquant. Solus aque li

quoꝛ pꝛoꝛſus effunditur. Quodfaciebant
hebꝛer in federe imto cum dño. qſi dicerent.

Non ſolũ violatoꝛbuiꝰtederil peribit. ſicut
in alijs fit federibꝰ. ſed tota pꝛogenies eius

peribit cum eo. vt nullum veſtigiũ eiꝰ agpa
reat ſuꝑterrã. Gcpſitqʒ ioſuein die illa vba

becin volumine legis dei. ideſt in libꝛo boc

et tulit lapidem ꝑgrandem. poſuitqʒ eum

ſubter quercum que erat ante ſanctuariu;

Ge moꝛte

Decineis ⁊ tranſgreſſione populi.

BJoſue.
domini et ait. En lapis iſte erit vobis ĩtellG·
monium. Solebant eniz veteres buiuſmo
mam frẽs veſtri ſumꝰ.et deicole vobiitum.

di durabilia erigere.vt ſuidiuturnitate po
ſteris initum fedus in memoꝛiam reuoca⸗
rent. Dimiſitqʒ ioſue populum ſingulos i
poſſeſſionem ſum.

eioſueeteleaʒar.
( Capitulũ. XVII.
Wſt hec moꝛtuus

eſt ioſue cum eſſet centum et dec⸗
annoꝛum. Quadꝛa ginta quattu

et quadꝛaginta annis ſeruiuit ei in deſerto.
Ex quo colligitur ꝙ vigintiſexanis rexit po
pulum trans ioꝛdanem.et ſepelierunt eum
in tamnalſara que ſita eſt in monte effraim
Eleaʒaꝛ quoqʒ moꝛ:·
tuus eſt.⁊ ſepelierüt Gabaa finees po⸗
eum in gabaa lineeſ teſt eſſe nomen ciui
et filij eiꝰ.que data ẽ tatis a finees ibi ſe⸗
ei in monte effraim. pulto.pel poſſunt eẽ
qui ſucceſſit patriin due dictiones
ſacerdonum. MDW

—Incidentia.
¶ In diebus ioſue enctonius pᷣmus iũxit
quadꝛigam in grecia. erat quipe apdalias
nationes. Buliris tirannidem exercuit in
boſpites.fenix et catbmus de tbebis egpio
rum in ſyriam pꝛofecti.in regione ihiri et ſi⸗
donis regnauerunt. Sed catbmoreceden⸗
te in greciam terra a phenice phenica dicta
eſt. Europe filie phenicis iupiter mixtus ẽ.
Danaus per quinquaginta filias.qᷓnqua:
ginta filios egiſci fratris ſui interfecit. vno

tantum ſuperſtite.qui regnauit poſt eum.

Hiſtoꝛia JOudicum. capitulũ pᷣmũ.
Quomodo iudas pugnauit cõtra cbana⸗
neum. capaj,
Capitulum. . ä
eloco flentium in galgalis. capauj.
Beotboniele. cap. v
Degiothet ſangar. ca. pj.

oꝛannoꝛum erat cum accelſſiſſet ad moyſen

Hiſtoꝛia.

De delboꝛa et barach. ylara iabel et iobin.

capitulum. vij.
De gedeone. coap. vijj.
De abimelech. cap.ix.
De tbola. ((C(Cg.r.
De iair galaadite ⁊ moꝛte eiꝰ. caxj
BDe lepte. cap xij.
Beabeſſan. cap. xiij.
Beabilon. cap xiuj.
Beabdon. cap xv.
De ſampſone. ca xvj.

Muo ſampſon interſecitleon? ca xvij
Quomodointerfecit multos cum mandi⸗/

bula aſini. capxxvuij.
Qũo tandẽ deceptꝰfuit ſampſon. ca xix.
Incidentia. cap. xx
De micohbh. ca. xxj
De vxoꝛeleuite. ca. xij.
Derutcb. ca xxuij.

QIncipit hiſtoꝛia gudicum.
Capitulum pꝛimum.

bebꝛaice ſopibim dꝛ. q iu

ſacerdotẽ.⁊ ob h̊ dꝛiudicũ
tanq́; materia. Aidet tũ qͥ

minatꝰ?. pt qi cromice ſcribendo qᷣſqʒ iudicũ

tem pꝰ ſuu in actis redegerit. Quis auteʒin

vnu cõpegerit. Dubiũ ẽ. Dicũt qdã ꝙ ſamu⸗
el.alij ꝙ eſoꝛas. Neriſimili? videt qezechias
q̃ parabolas ſalomonis ⁊ ibꝛu regũ in vnũ

collegit. Si queritur quare ioſue et moiſes
inter iudices no annumereni.dicimꝰ.qꝛnõ

ſolũ iudicauerũt populũ.ſed ⁊ rexerũt. Cete
ri vo nil iuris in pplo babuerũt. miſi qin tri⸗

bulationibꝰ ſuis conſilio et pꝛudentia eoꝛuʒ

popu us viebatur

nane lCapitulũ ſecundũ.
moꝛteʒzioſue conſuluit populꝰ do⸗
Winü perfinees. Quis aſcẽderan⸗
tenos contra cbananeũ. et erit dux belli. Et
dixit oñs Judas.Hon perſonã.ſedtribum

Iber iudicuͦ

dices deſcribit vſqʒ ad beli

vuſodã ab aucioꝛibꝰ ſic no⸗

as pugnauit cõtra cho⸗

Cfactum eſt poſt

deſignans. Creditur tamen calepb pꝛefurfle

populo.ſed pꝛo modicitate tempoꝛisnecre

ctoꝛibꝰneciudicibꝰannumeratus eſt Et ait
udas ſimeoni.Aſcende mecũ in ſoꝛtẽ meaʒ

et pugna contra chananeũ.etego pergaʒte⸗

cum in ſoꝛtẽtuam. Mon tñ legitur ſimeon
ꝓpꝛiam poſtea habuiſle ſoꝛtem. ſed adbeſit
iude vt impleretur quod pꝛedixerat iacob.
de ſimeon eileui.Diuidam eos in iacob. et
diſpergam in iſrael. Aſcenderũtqʒ iudas et

ſimeon in beſech.et ꝑcuſſerunt in eo decẽõm
lia viroꝝ. Compꝛebendenteſqʒ adonbeſech
id eſt. dominü belecb. adonay eni dominuz

ſonat.inciderunt ſummitates manuũ et pe

dum eius. Hebꝛeus tamen ſermo videi ſo⸗
naꝛe pollices. Quibus ceſis nõ eſtidoneus
bomo ad arma ferenda. Et ait adonibeſech

OENeruo patioꝛ idipᷣm eniĩ fecerã ſeptuagi

ta regibꝰ qui colligebant ſubmenſa mea ci⸗
boꝛũ reliquias. Et aſcendentes in bieruſalẽe
pceuſſerüt eam tradẽtes incendio et relique/

mt ibi adonibeſech.et moꝛtuus eſt. MNec in⸗

ielligendũ eſt. ꝙ filij irabel tunc babuerunt

bieruſalem in ditione ſua expulſo iebuſeo.
Hoc enim factum nõeſt vſqʒadtempa da⸗
nid.qui expulſis iebuſeis ledit in ea.⁊ trãſtu

lit eam debeniamin in ſoꝛtem regum. Hoc
videtur a quibuſoamrecapitulando diciũ
et factum eſſe piuente ioſue.ante diſtributi⸗/
onem ſoꝛtum.quando conceſſaʒ ſibi iudas

babebat bieruſalem et totum recapitulãdo

dictum vſqʒ ibi. Et ſurrexeruntalij qui non

nouerant dominũ. Alij tradunt eo oꝛdine

dictum elſe quo factuʒ. etibi demü incboãdt

recapitulatõem.dimi

ſit ergo populum. Hocetiam vult au
Alcendit et caleph ĩ guſtinusoꝛdine ſuo
ebꝛon terram ſcilicʒ dictum. in ioſue poc

gigantum.ct percuſ cupatum.
ſis boſtibus plemm
poſſedit eam. Et recapitulat bic biſtoꝛiam.
quod ſupꝛa diximus faciũ in cariaibſeꝑ ber
Cepitqʒ iudas ga:am et aſcalon etacheꝛon

cum finibus ſuis. Hec potuit delere babita

toꝛes vallis.quia falcatis curribus abun-

dabant. èM

iicvframe

ſetüſone⸗

ſckoporerpot
cepobobtauit
nsotpalmer
cholchoeoppea
Aiuspbiovntaa
Polooumn Ben⸗
Pberuſale hyr
Sönuner ſecp
ſteübebearete
Aendeinde⸗
Ubemdozd⸗
etedeperen
wnanse
oſtendente
müͤei den
Nimnerlctn

am Rror
uſueotaimi
areloemnb
hobaberetnbut
htesfnandatüd
Cülronns Qorad
epolgso
ltoneleziine

wenſemopdaiſo
clsndeſtdonene
E ausonlrſtb
mnaiſeniſepnagi
nhnand
Kndamwölden⸗
asendothtan
unorndotſ u
atrl vnc hybun
ehnerpytoiche.
eſtriootenpe
Cslorincaaril
nbumnnun
mrrcaprwondodn
Kioemnudſrb
wocnileſoii⸗
natwunntnhni
ſummmninn
„Alumadongel
nuz ahi ictn

Judicum.

¶ Be cineis ꝛ traſgreſſõe populi
ECapitulu. III.
Ilij aüt letro ci/
neicognati moyſi aſcenderũt ð ci
uitate palmarũ cũ filijs iuda ĩ de⸗
ſertũ ſoꝛtis eiꝰ qd eſt ad meridiem.iſti ſunt

filiij iobal fratris ſephoꝛe.vxoꝛis moiſi.q re

licto patre ⁊ patria ſecutꝰeſt moyſen.et dein

ceps babitauit in medio filioꝝilrabel. Ciui⸗

tas aũt palmarũ ðꝛ bic engaddi. Vel qꝛieri

chho ſic ſolet aſpellari ⁊foꝛte de campeſtribꝰ

eius vbi erant cũ beniamin trãſtulerunt ſe
ad iudam. Beniamm aüt poſt indã aſcẽdit
in bieruſalẽ.· Hinc putant quidã eam funſſe

cõmuneʒ. Hec potuit eicere iebuſeũ.ſʒ pꝑmi/

ſit eũ babitare ſecũ in tributo.Effraim quo⸗
qʒ alcendit in bethel.q pus vocabatur luʒa.
