Pieronim?ꝰdicit ve

ram eſſe bebꝛeoꝛum Thare ergo erat. c.

traditionem q etan xxx. annoꝝ cũ gennu
nos thaꝛe ponũt. xx. itabꝛam.ab:aʒ lxxv.
cum genuit abꝛam. cum pater obijt.
et moꝛtuo pꝛẽ egrel⸗

ſum abꝛam de aram. et pluriü eſſe annoꝛuʒ

tunc q; moyſes dicat. iannos e? cõputatol

ab illo tꝑe qͥ dei auxilio euaſit ignẽ chaldeo
rum. vt id ei reputet tempꝰetatis.exq cõfeſ⸗
ſus eſt dñũm.ſpernẽs vdola cbaldeoꝝ.Et di⸗
cit ioſephꝰiam recidebat vita bominũ.pau

latim declinans vſqʒ ad moyſen. in q terun
num vite quẽ ↄſtituerat dominꝰconfirma

uit. Centü eni et xx. annoꝛum moyſes moꝛ⸗
tuus eſt.

¶ Be aduẽt agbꝛein terrã chanaan
Tap. XLIIII.

Wlit ergo abꝛam

ſarai⁊ lotb.⁊ animas qs feceꝛat in
oaram. animãtia q̃ ibi acquilſierat.
q intrauit terrã chanaan.⁊ veit að ſichẽ que
coꝛrupte ſichar ſepe legit. ⁊ ad vallẽ uluſtreʒ
qᷓ pentapolis dicebattũc.a.v.vꝛbibus ſodo
mon.q̃ nüc mare ſalis vel moꝛtuũ ðꝛ.qa nil
in eo viuit. ⁊ nibil ĩ eo mergi pᷣtbabẽs aiam.
pel lacꝰ aſpalti..bitumis qð ðꝛ iudaicuʒ vel
vallis ſalinarũ.Aparuitqʒ ei dñs ⁊ dixit ei
Semini tuo dabo"te
rã bãc. Qui ediſica/ MNuc d mare diabo
uit ibi altare domio li. cꝰ ſuaſu ibi pecca
vbi alpaꝛuit ei Inde tu eſt et mukuz alu⸗
de eo ſlic ioſepbꝰ ait. minis ibi reperitur.

=

Hiſtoꝛna.

Nꝛimꝰ pᷣſũpſit deũ vnũ creatoꝛẽ eẽ cũctoꝝ
ꝓnũciare.⁊ hoĩm opiniones q̃s ceteri ððo
habebant innouare imutaꝛe pualuit.· Hec
at conijciebat ꝑ terre paſſiões ⁊ maris et ea

qptingũt arca ſolẽ alunã.eterxomnibꝰ que

circa celü ſpeuemũt. De eddẽberoſus me⸗
minit dicens. oſt diluuiũ decima geneꝛa

—

expertꝰ. Inde tranſgrediens abꝛã tetẽditta⸗

bernaculũ int bethel ⁊ bai.⁊ edificauit ibi ite

rũ altare dño. Et prexit abꝛã vadẽs.⁊ vltra

ꝓsrediẽs ad meridiẽ.ſz qiuerit ſubticʒ moy
ſes bꝛeuitatis cauſa.pel qi notũ.⁊ babitauit

in damaſco. Vñ ⁊ nomẽ eiꝰ vſqʒ nũcĩ ciuita
te damaſcena babet in gla.⁊ vicꝰondit qͥ ab
eo ðꝛ babitatõ abꝛã. Añ nicolaꝰdamaſcenꝰ

Abꝛam regnauitin damaſco.veniẽs adue⸗

na cũ exercitu deterra.que ſuꝑbabiloneʒ ðᷣ
bur chaldeon. —
¶ Be deſcenſu abꝛe in egiptuʒ et de

lcta eſt ãat fames
+ma
abꝛã in egiptü.timẽſqʒlibidinẽ egi⸗
ioꝝ ne eũ ppt᷑ſpeciẽ mulieris occiderẽt.ſo
roꝛẽ ſuã eã dixit eẽ. Et ſublata eſt mulier pal
de pulcra in domũ pharaonis. Abꝛam vo
bñ vli ſüt egiptij ppt eã Beꝰ po deſideriũ re

gis ipediuit netanget eã. egritudie ꝛtumul

tu cauſaꝝ. Cũqʒ ꝓ ſalute regis ſacrificarẽt ſa
cerdotes.ꝑirã dei accidilſe ſigninicauerũt.
q; vxoꝛi pegrim iniuriã inferre voluiſſʒ. Ao
cauitqʒ pharao abꝛã ⁊ dixit ei Cur ñidicaſti
q vxoꝛtua eſſet. Ecce vxoꝛ tua.accipeeam

vade. Et pcepit rex viris ſuis vt deducerent
ceiu. Erat ei diues valdein auro aargento.in
ſeruis ⁊ ancillis.⁊ in iumẽtis. Aritbmeticã
ſane etq; deaſtrologia ſunt egiptijstꝛadidit

ante eisignota.a quibꝰpoſt ꝑpuenert ad gre

cos. Reuerſuſqʒ ẽ obꝛã vlqʒ ad locũ vbiſixe

rat tabernaculu ini betbel ⁊ hai Darntuſqʒ
eterrã cũ lotb dũ paſtoꝛes eoꝝint ſe rirarẽt

ꝓ paſcuis.optionẽ eiↄceſſitlotb. Et eleuans

lothoculos.vidit regionẽ ioꝛdanis ↄgruaʒ

ſibi. ⁊ moꝛatꝰeſt in opidis ſodomoꝝ. Zlbꝛaʒ

2

vo deſceẽdit ad cõuallẽ mombꝛe iuxta bebꝛõ

tioe fuit apud cbaldeos vir in celeſtibꝰreb?ꝰ

gna in tra chanaan.⁊ deſcendit

et babitauit ii fecit · Ebꝛon interp̃tat cõ⸗
qʒibi altaꝛe dno.He iugiũ vel cõiugũ.qa
bꝛon ciuitas ẽ q̃⁊ ca q́ᷓttuoꝛ patꝛaꝛcbe cũ
riatbarbe ðꝛid eſt. a vxoꝛibꝰ ſuis ibi iane
uitas q̃ttuoꝛ. Aibe rati fuert. lHec inter⸗
ei qᷓttuoꝛ cariat ciun p̃tatõ reperit in qua

tasabi en ſepult? eſt daz gloſa in actibus

adam maximus. et aplon. qᷓʒ. E. legẽs
abꝛam yſaac⁊ iacob conſuluit vt in biſto
cũ vxoꝛibꝰſuil.Hã rijſ poneretuꝛ.quod
bꝛe veroaner? eſcol etſe feciſſe dixit.
fres erãt et ↄfederati

ſũt abꝛe. Al pmogenito eoꝝ vallis cognomi

nata erat. Habitabat
auũt ibi abꝛam circa Arboꝛilla ſm biero
quercü vel terebin; nimũ vſqʒz ad tempꝰ⸗
tum. cuiꝰradices ap theodoſij impatoꝛiſ
parent adbuc. Quã durauit. exilla fuil⸗
ꝓpꝛio nomine ioſe⸗ ſe ꝑbibei q mõẽ qlʒ
pbus vocauit dicẽcs aꝛda tñ medicinalil
Habitabat abꝛaʒcir ẽ.de q̃ qͥ ſecũ bʒiumẽ
ca ilicem. que vocat tũ eiꝰ non infundit.
agyga. vel ogig. vel
dirpſibi ꝓmiſit ei deꝰ qomẽm terram cir⸗
cumſtantem ꝑ quattuoꝛ ꝑtes oꝛbis daretei

et ſemini eus.

¶ Be victoꝛia abꝛe et occurſu mel⸗
chiſedech GCaLV.

Actum eſt autem

in illo tempoꝛe vt amrapbel rexſen
Aaar.ideſt. babilonis. cc. Jamtan⸗
tum pꝛocèſſeꝛat lbido dominandi. ; queqʒ
ciuitas regulum babebat. quoꝛuʒ plurimi
alicui maioꝛi regi ſeruiebant tandem omẽſ
ſubditi erant monarcho aſſirioꝛum. Sane
quinqʒ ciuitares ſodomoꝛuʒ ſodoma.et go
moꝛra.adama.ſebois. bala que et ſegoꝛ.qn⸗
q;ʒ regesbabebant. Has ſubiugauerat ſibi
codoꝛlaomoꝛ rex elamitarum. et tributari⸗

as ſibi fecerat. et dnodecim annis ſeruierät

el in tributo xiij noluerunt ſibi dare. Mꝛo⸗

inde. xuij. annocodoꝛlaomoꝛ aſſumens ſe⸗

cum tres reges babilonis et ponti.et gentiũ
collecto exercitu conuenerũt in vallem ſilue
ſtrem.in qua ert puterbitumims,. que per

1 S * * 2 *
2òè M
õ M

— — ——

Nibꝛi geneſis.

iram dei poſt verſa eſt in mare moꝛtuum
arcũ adiacẽtia loca depopulati ſũt. Et egrel
ſi ſũtqnqʒ reges vt pugnarẽt aduerſus.iuij.
q̃ ⁊terga verterũt.⁊ ceciderũt plurimi.⁊ qui
remanſerãt fugerũtad mõtes. Culerũt aũt
victoꝛes omẽm ſubſtantiã eoꝝ⁊ captiuos.

necnõ et lotha ſubſtantiã eiꝰ. Et ecce vnus

q euaſerat nüciauit Babꝛam bebꝛeo.vltrãſ

fluuialiqꝛ de trans eufraten venerat. E

numerauit expeditos nernaculos ſuos ccc.

xpiij.et tres pᷣdictos fratres mãbꝛe etaner.⁊⸗
eſcol. et pſecutꝰ eſt eos vſqʒ dan.q eſt vnus
de fontibus ioꝛdams.et abeo opidum dan
dictü eſt.qd nũc paneas ðꝛ. Alter ei fona ioꝛ
ð quibꝰin vnũ federatis ioꝛdanis dꝛ.⁊xirru
it ſuꝑ eos nocte.diuiſis ſocijsitres turmas
doꝛmiẽtes trucidauit.vigilãtes pᷣ ebꝛetate
pugnare nõ valentes eſfugerũt. Et pſecutꝰ
eſt eos vſqʒ boba.q ẽadleuaʒ damalci.et re
duxit lotb. mulieres qʒ et plłin. et omẽm ſub
ſtantiã eoꝝ.Occurrit auũt ei rex ſodomoꝛuʒ
adð locum qui ðe regia vallis in pia ſolime ci

uitatis vel ſlalem qᷓ poſt hieruſalem dicta eſt

At nᷣo melchiſedech rex lalem obtulit ei pa

nem ⁊ vinij. Quoo quaſi exponẽs ioſepbꝰ

ait. Miniſtrauit exercituixenia. et multam
abundantiã rerü opoꝛtunarũ ſimul exbibu

it. et ſuꝑ epulas benedixit deũ.q abꝛe ſubdi⸗

derat inimicos. Erat eni ſacerdos dei altiſſi
mi. Cul abꝛam decimas dedit er oibus ſpo
lhis.et tuncpᷣmũ decime legunt᷑ date.pᷣmitie
vo ab abel. Et aitad eum rex ſodomoꝝ. Da

mihi animas. cetera tibi tolle.et noluit abꝛã

etiam minimũ qᷣd tollere.exceptis qᷓ come⸗

derũt iuuenes.et parubꝰtriũ fratrũ q vene⸗
rant cum eo. Hüuc melchiſedech aiũt hebꝛei

fuiſſe ſem flium noe.

et vixiſſe vſqʒ ad yſa

ac. Et oẽs pmogem

tos a noe vlqzad a
aron lacerdotes ſu
iſſe q ĩ conuiuiiſ ⁊ ob
latõnibꝰ plo bñdice
bãt. ⁊ babebãt pᷣmo⸗
genita ð quibꝰ poſt
explicabitur.

Joſepbus in fine li⸗

bꝛi lui ait. Dotentiſ
ſimus cbananeoꝛuʒ
qui lingua patria iu
ſtus rex aſpellatus ẽ
pmus deo ſacerdon

um pel ſacriſiciũ ex.

bibuit. et fanuz ediki⸗
cauit.et vꝛbẽquam
bieroſolimam dixit.

Cum aũt ſolima vocarei.cbananeis poſtea
Rablis pᷣmus iudeoꝝ in ea leobius vlibeo
itus regnautt.
e nner ¶ Tap. xL. Vn.
E hꝗc uictoꝛia tꝛa
dũtiubileũ initiũ babuiſſe p bacre
miſuione caꝑtiuoꝝ. Aubel eni remiſ
ſio vel imtiũ. in de iubileꝰrcmiſſiuꝰ kimitiãs.
ob boc ãt in ſtuuutꝰ eſt qnquageſimꝰ. qᷣa tũc
erat lothb vt dicũt quidã.l.annoꝝ. Ael tunc
erat. l.annus exqᷓ locutꝰerat dñs abꝛe in pia
pel exq egreſſus erat de charrã. Nel abꝛam
pitus aſtron in quibꝰet ſ̃m quoſdaʒ ʒoꝛoa
ſtrem magice artis inuentoꝛeʒ inſtituit.no⸗
uerat ꝙ intẽperies aeris qꝗ fit ex eleuatis vel
depᷣſſis planetis.ſꝑ vſqʒ ad.lannos adtem
periem redeũt.⁊ qᷓd pidit fieri in aſtris volu
it imitari in terris.
Beéſacrificio abꝛe

Is tranſactis lo/

tuus ſum.et merces tua magna ni
mis.Et dxit abꝛam. Quid dabis mibi.ego
vadam abſqʒ liberis.ac damaſcus filiꝰ elie
zer pꝛocuratoꝛis mei erit heres meus.q̃ſi.d.
Quid mihi de pꝛomiſſione terre.cum deſit
beres. Abboc damaſco aiunt damaſcũ cõ⸗

ditã et denomiatam. et ibꝛ eum regnaſſe. Et

dixit dñs ad eum. Mon erit bic berestuus.
ſed qui egrediet᷑ de vtero tuo. Credidit abꝛa
hã deo.et reputatũ eſt ei ad iuſticiaʒ.et quia
inſpeꝛatum pꝛomittebatur.queſiuit abꝛam
ſignum. vnde ſciret ſibi hoc ſieri.non ex dif⸗
fidentia. ſed ſperando et moduz querendo.
Et hinc maxime mos inoleuit iudeis ſigna
querere.Et ait dñs Sume mibi in craſtino
vaccam et capꝛam et arietem queqʒ trima
et turturem et columbam.q.ð.mmolabis
mibi bec.et oſtendam tibi ſignum. Qui tol⸗
lens hec animalia diuiſit per medium.⁊ paꝛ
tes contra ſe altrinſecus poſuit.aues auteʒ
non diuiſit. et dum expectaret pᷣceptum dñi
de modo imolandi. deſcenderunt volucres
ſuꝑ cadauera.et abigebat eas abꝛam. Cũqʒ

cutꝰ eſt dñs ad abꝛam. ꝛotectoꝛ

S

S

Hiſtoꝛia.

ſol occubunſſet ſopoꝛirꝛuit ſuꝑ abꝛam. ⁊ boꝛ

roꝛ magnꝰq fuit pars ſigni.⁊ dictũ ẽ adeuʒ.

Scito pᷣnoſcẽs ꝙ pegrinũ futuruʒſit ſemen

tuũ interra nõ ſua.⁊ ſubijcient eos extranei
ſeruituti.et affligent.cccc.annis. CTu ãtibis

pus adpꝛẽs tuos.generaneãt q̃rta reuer
tent buc.q.d.He expectes te modo regnatu
rũ interra bac ⁊ ſemenuũ poſtte. Te enim
pᷣus moꝛtuo poſt.cccc. annos implebi pꝛ
miſſio mea.Hec eſt intelligendũ q tot ãnis
ſeruierint in egipto.ſedbic numerus anno⸗
rum inulla afflicnone completꝰ eſt.qui ſᷣm
yſidoꝛũ ab illo temꝑe computant.quo iſta
abꝛe pꝛomittunt᷑. Auguſtinus ab yſaacna⸗
to computat.quia dictum eſt ſementuum.
Et ab anno natiuitatis yſaac vſqʒ ad annũ
egreſſionis de egptonumerat.cccc.v.ãnos
Sed ſcriptura ſubticet.v.et legit litteraʒ ſic.
Semen tuũ peregrinũ erit.cccc.annis.ſiue
enim in terra chanaan ſiue in egipto pegri⸗
nũ fuit. donec babuit bereditatem ex pmiſſi
one dei. IAludaüt interpoſitũ.ſubijciẽteos

affligent. nõ refertur ad.cccc.annos. NHuod

aũt dictũ eſt. in q̃rta generatõne eos reditu
ros. pm tribũ ſacerdotalẽ intelligendum
Leui eni genuit cho; S.
at.qui genuit aram Due ſuerũt tribus.
vel amꝛam.qͥ genuit Sacerdotalis q ale
aaron.q eleaʒar. qui ui babuit pncipiuʒ.
cũ aaron egreſſus ẽ. Alia regalq a iuda.
NMecdicas q̃ttuoꝛge,⸗/
neratõnes pſonas iiij.ſed ſucceſſiones.vt
tot ſint generatiões.quotiens ibi legtur ge⸗
nuit. Quodalia littera babet.p.generatões
bm regiã tribum eſt. Judas eni genuit pha
res.qui genuit eſꝛom.qui genuit aram. qui
aminadab.qui naaſon.quicum pꝛẽ egreſſ⸗
e. Et fctã ẽ caligo et apparuit ignis q̃iclibam

tꝛanſiẽs inter diuiſiões illas.? ↄſumẽs illas

Ecce ſignũ.etterminos terre pꝛomiſſionis
diffinuit ei dominus a riuocoꝛula flumine
egipti vſqʒ ad eufraten.et populos eius no
minauit.

Be fuga agaxr et oꝛtu vſmaelis,

gP. LLX:

gitur ſarai nõ ha/

U— readancillam meã agar. ſi foꝛte ex
illa ſuſcipiã filios.⁊ ingreſſusẽ adeã. Que
cũ ↄcepiſſet.deſpexit dñam ſuã.⁊ abꝛam diſ
ſimlabat. Et ait ſarai.ꝗnique agis ↄme.qu
dicet deꝰ inter meꝛ te. Cuiabꝛam.Ecce ancil
la tua in manu tua.vtere ea pt libet. Alffligẽ
te ãt eam ſarai.illa inijt fugã.volens redire
ad patriã.quia egiptia erat. Et inuenit eam
angelul dñi dum fugeret ⁊ ſitiret ⁊ viã igno
raret ſoliuagam iuxta puteum quieſt ĩ via
in deſerto ſur. Nui dixit ad eam. Uñ venis.
et qᷓ vadis. Et illa. Afacie dñe mee ſaraifu⸗

gio. Cui angelꝰ. Reuertere ad dnamtuam

et humiliare ſubea. Et rurſum. Cõcepiſti⁊
paꝛies filiu.et vocabis nomen eiusiſmabel
Hic pᷣmo legitur nomen pᷣdictum a domio
quodperrarũ eſt. anus eius ↄtra omẽs
et manus omniũ ꝓtra eũ.⁊ eregione fratrũ
ſuoꝝ figettentoꝛia.qdtñ non de ipᷣolegitur.

ſed de lilio eius cedar. Tamẽ de genere iiꝰ
Bfßdictü eſt. qa ſarraceni pagi ſedibus icer⸗

tis. gentes quibus deſertũ exlatere iũgitur
impugnãt.⁊ ab omibꝰimpugnantur.Hoc

aut pᷣcipue futurũ erat im metbodiũ quan

do quattuoꝛ pᷣncipes de genere iſmaelquoſ

etiam filios vinee vocat. foꝛte ꝓ veſania.tan
qᷓ; ebꝛios.oꝛebſcilʒ ⁊ ʒeb.et zebee.etſalmana.
egreſſi ſunt de ſolitudine contra filios iſrael
qui victi ꝑ gedeon retruſi ſunt in ſolitudieʒ

de qua pꝛodierant. Quod vero legiturĩ ge,

neſi. picerit ferus bomo.bebꝛeꝰ babet pha⸗
ra qd ſonat onager. Mꝛopter boc vt diẽ me
tbodius dictum eſt. Onagri ⁊ capꝛee a de⸗

ſerto omnẽ beſtiarũ ſupergredient rabiem.
et manſuetoꝝnumerus conteretur ab eis.
Bidt enim de filijs immabel. Futurum eſt

autẽ vt exeant adbuc ſemel ⁊ obtinebunt oꝛ

bem terre peroctoebdomadas annoꝛum.?

vocabitur iter eoꝛum via anguſtie.quia pa⸗
trem illoꝛum iſmabel vocauit dominꝰ ona
grum.In ſacris locis interficiẽt ſacerdotes.
bidem cum mulieꝛibus doꝛmient.ad ſepul
cbꝛa ſanctoꝝ religabunt iumenta.⁊ hocpꝛo
nequicia chꝛiſtianoꝝqui tunc erũt.ð quibꝰ

bebat libeꝛol Et dixit abꝛe Ingrede

— — —

— — — —

— — — —

ni

nio
nes
mi
nur,
̈
leer/
ur

en
ol
n
m.

Tibꝛi Geneſis.

dicitur. In nouiſſimis diebꝰ erunt bomies
ſeſe amantes. Et tunc implebitur quod
dictũ eſt peʒechielem. Fili bomis voca beſti
as agri ⁊ exhoꝛtareillas dicens. Congrega⸗
min ⁊ venite.eo ꝙ ſacrificiũ magnuʒ imolo

vobis. Panducate carnes foꝛtiũ.etbibite

ſanguinẽ deoxexcell .
ſoꝝ. Cunqʒ loqueret Legiturĩ vitaclemẽ⸗

dñs cũ agar.ꝑtrãſijt tis qabꝛabam aliuz

ĩturbine.⁊ ipſe vidit babuit filiũ de agar
poſterioꝛa dei etait. qͥ dictus ẽ elyeſoꝛos
Vidi poſterioꝛa vi: a quo pſe duxerunt
dentis me. Et aſpel: oꝛignem.
lauit locũ puteuzʒ vi
uentis et videntis.quia piderat eã dominꝰ⸗
et quaſireddiderat pitam ſitienti oſtenden
doputeum. Adbuc puteꝰ agar oſtendit imi

cades et baratb. Que cũ redijſſet peperit fi

lium. ⁊ vocauit eum iſmabelem. Abꝛabam

autem eꝛat. xxxvij. annoꝛum cum natus eſt

iſmahbel .2
De pacto circũciſiõis ęmutatõe
nominũ abꝛe etſarai. Cap. L..
ſtquã uero no/
aginta nouẽ annoꝝeſſe ceperat

abꝛaham. alparuit ei dominus di⸗
ens. Multplicabo ſementuũ ⁊ tucuſtodi

ees pactũ meuz. boc. .ccircũcidetur ex vob. c.
Sedanteqᷓ; pactum exponat.nomẽ ei mu⸗
tat. Dicebatur eni abꝛabam ex abba ⁊ rã. qi

abbarã. id eſt excelſus pater.et addita eſtlrã
a. et dictus ẽ abꝛabam.q̃ſiabbaam.quod ſo
nat pater multaꝛũ.ſubaudit᷑ gentiũ.ebꝛei
tñ dicunt ꝙ de nomine ſuotetragꝛammatõ

e.lrãm addidit deus abꝛabe.que tñſonat.a.

ydeoma eni eoꝛũ eſt ſcribere.a. ⁊ſonare.e. et
econuerſo.R.aũt ſuꝑaddita eſt cauſe eufo⸗
nie. Et qꝛ tꝑe ciꝛcũciſionis mutatũ ẽ nomen
ei.cũ circucidunt im
ponũt hebꝛei nomi · Hoc qᷓntum adint/
na. Volẽsitaqʒ dñs pᷣtationem.non q̃n⸗
qᷓi qdã caractere pp tum adabꝛam.
pulũ ſuũ ab alijs di
ſcernere.induxiteis circũciſionẽ ſic. Circu

cidet ex vobis omẽ maſculinũ.⁊circũcidetiſ

carnẽ pᷣpucij veſtri.Infans octo dien circüũ⸗

cidet tam vernaculꝰq; empticiꝰ cuius caꝛo
circũciſa nõ fuerit ꝑibit aia illa de plo ſuo.
Quo cultello fieret non eſt pᷣceptũ. Quare
aut fiebat lapideo.poſt dicemꝰ.Notanduʒ
qꝙ ſeruꝰpᷣmo dict?eſt a ſeruando. Victoꝛes
eni victos boſt& quos ad vitam ſßuabant
eruos dixerũt. Verna vero vel vernacul⸗
ꝓel vernula qͥ nutrſtꝰ eſt domi. Empticiꝰq
ꝓpꝛia pſona emptꝰeſt.Oꝛiginariꝰq̃ ⁊ ſeruꝰ
glebe. ſ. colonus. Dixitqʒ dñs adabꝛabam.
Non vltra vocabis vxoꝛeʒ tuã ſarai.ſʒ ſarã.
Quidã dicũt mutatõʒ noiĩs ſare ſicfactam.
qa cum pᷣus ꝑ duo:r. criberei mõ per vnuʒ.
pvel ecõtra. ⁊ errant. Sed cum diceretſarai.
ideſt. pnceps mea ⁊ q̃t vniꝰgentis. dicta eſt
ſara..pᷣnceps abſolute.qſi oim gentiũ pꝛin⸗
ceps futura. Etattende qquãtum ad nos.
nidetur.j. rã ſubtracta ⁊ nulla addita ſʒ apð
hebꝛeos addit. a. et ſcribi p.e. Quidaʒ quia
ſarath bebꝛaice lepꝛam ſonat.errauerũt.pu
tantes eam pᷣmo lepꝛam vocari. Et ait dñs.
Exilla dabo tibi filiũ.⁊ vocabis nomen ei⸗

yſaac. Cecidit abꝛabaʒ in faciẽ.et riſitpᷣ gau⸗

dio dicensaſplaudendo. ſutas ne cẽtena⸗
rio naſcetur filius.et ſara nonagenaria pa
riet. Et ait dñs. Sara pariet tibi filiuz. et vo⸗
cabis nomen eiꝰ yſaac.quod interpꝛetatur
riſusa riſu.ſ patris. Ecceſcðoa dñopᷣdicit
nomen naſcitun. Et adhucde duobus legit
hoc in veteriteſtamento. c. De ſampſone
ſcʒ etioſia.et in nouo de duobꝰtantuʒ.ieſu ⁊
lobanne. Etiã multiplicationẽ iſmabelis p⸗
milſit ein dñs. Et cum finitꝰ eſſet ſermo domi
ni circũcidit ſe abꝛabam ⁊ iſmabelẽ ⁊ omẽʒ
ſuã familiã ſexꝰmaſculini.¶bꝛabam tunc

erat xcix annoꝝ aiſmabel xuj.
(Seiribus angelis ſuſceptis ab
paruit dominꝰ

abꝛabe in conualle mãbꝛe. Cunqʒ
uaſſet oculos vidittres viros.
ccurrens.vnum ex eis adoꝛauit. Dicit ꝗ40
ſepbus tres angelos in ſpecie bumana miſ
ſos.vt vnꝰ nũciaret abꝛabe verbum dei de
filio ſuo.et duo ſubuerterent ſodomam En
ſebius vero ait.ꝛimo oim pꝛophetarum
c

abꝛabe vbum deicü in ſigura aſparuiſſʒ bu
mana.vocationeʒ gentiu pollicet. Et ſicap⸗
paruit ei filꝰ queʒ et
adoꝛauit. Sed quia Antromoꝛpbite ſũt
nuſq; legit pataꝓpa beretici de indeis qͥ
ruiſie in ſubiecta cre deeũt deü patrez ha
atura.ðe qduo ãge⸗ bere coꝛpꝰ bominis.
li apparuerũt in deſi xuiꝰſuꝑioꝛẽ parteni

gnatoe duoꝝ pᷣconũ dicunt eẽ in celis. pe

moyſi ⁊ belie.quoꝛũ des vero in terra
alteꝛ pᷣmũ pᷣuent ad
uentũ.alter pueniet ſecundũ. Quos ⁊roga
uit abꝛabam vt diuerterent ad eũ.et paulu
li comedendoↄfoꝛtarent᷑. Quiaſſenſerunt.
Et feſtinans abꝛabaʒz pᷣcepit ſare.vt detribꝰ⸗
ſatis ſimile facerʒ ſubceinericeos panes.ꝗpᷣe
quoqʒ tulit vitulum dearmento optimum

tulitqʒbutirũ ⁊ lac.⁊ vitulum alſatũ.et poſu

it coꝛaʒ eis. Neriſile
Eqpᷣus boies credi
Oit.quibuſ becxenia

parauit.poſt ãgelos

dei eẽ compꝛobauit.

BDe clbo quẽ lůpſert

poteſt dici.qᷣd in ma
ſticãdo exinanitꝰ ſit
ſicut aq̃ caloꝛeigmiſ.
obꝛabã ſtabat iuxta

eos. Sara vero erat
poſt oſtiuz taberna⸗
culi. Et dixit ãgelus.

Meuertens veniam
adte tpe iſtoidẽ. eo⸗
bẽ die reuoluto ãno.
et habebit ſara filiũ.

Hunc oꝛdineʒ vide⸗
tur auguſtinꝰ cõpꝛo

bunc locũ.quo audi

to riſitſara.ſeʒ q pul

putauit abꝛabã eos
eſſe bores in quibus

tů deꝰ loqueret. ppi

quedam ſigna dimi

ne maieſtatis m eis

alpaꝛentia.deoqʒ ꝓp
nus in terrã nõ eos

ſed in eis deü adoꝛa⸗
ult.poſt vo percepit
aliquibꝰ figuris vel
diuino inſtictu. ꝙan
NQuoaudito riſit ſa⸗
ra. Erant eni ambo
ſenes. et deſierãt ſae
fieri muliebꝛia.id eſt
menſtrua. Quibus
deficientibꝰ.vis pariendi deficit. Si
uenis eſſet. non eſſet impoſſibile exſene et iu⸗

geli erant Camen vi
denſ eos habere coꝛ
oꝛa bumana.para

it eis eſcam.

bare in geneli. ſu per

uene pꝛolem fieri. Sed ambo erant ꝓpuecte

etatis. Nd bec enam ipa ſterilis erat. Milit
ergo quia dubitauit dicens. MPoſtqᷓʒ conſe⸗
nui et dominus meus vetulus eſt volupta
tioperam dabo. Ditq; dñs adabꝛabam.

OQuare riſit ſa. Mũ⸗ Et foꝛte credidit ad

quid quicqᷓ; deo eſt ulatoꝛie dictum. qa

difficile. Hegauit ſa bene pauerat eos

ra ſe riſiſſe perterrita

6

Ecce qua intentione quiſq; riſerit.diiudica
re potuit qͥ coꝛda nouit.
¶ Be duobꝰ angelis deſcendentibꝰ
in ſodomam. ¶Cap. LII.
unqz ſurrexiſſent
illi tres viri direxerũt oculos cõtꝛa
ſodomaz et abꝛabam gradiebatur
ſimul.et dixit dñs. Mon potero celare abꝛa:
be que geſturꝰſum.Et ait ad illum. Clamoꝛ
ſodomoꝝet gomoꝛre veit ad me. ſPeccatuʒ

cum clamoꝛe.eſt culpa cum libeꝛtate.cuʒ ſcJ

quis palaʒ etadlibitum ſuũ peccat. ecca⸗
tum iuloꝝfuit ſupbia vite. et abun dantia pa
nis ꝓpter quã viqʒ adignominioſaʒ libidi⸗

nem pꝛoruperũt. Et adodit. Delcendã ⁊ vt
debo vtrum clamoꝛem q venit ad me operre

compleuerint. Qui oia nouit.Bin exemplu
nobis reliqᷣt.q.d. Mala boĩm nõ ante credi
teqz pꝛobetis. Inde ẽ qindex ſibi ſoli crimẽ
notum punire non poteſt. vnde 2 dictü eſt.
Memote ↄdemnauit.nec egotedemnabo

Abꝛabam vero memoꝛ loth filij fratris ſui.

aſpꝛopinquans ad dñm ait. Nunquid per⸗

des iuſtum cum impio. Mon eſt boctuum

q indicas omẽm terram. Si fuerint.l. iuſti
ibi.nonne parces ſplo ꝓpter eos. Et au dñs
Dimittaʒ omni plło ꝓpter eos.Cunc abꝛa⸗
bã quaſi paulaum delcendes ait. Si fuerit
xlv. Item ſi xl. quidſi xxx. Nuid ſi xx. Quidſi

deceʒz. Et ait duũs. Mon delebo eos ppter de⸗

cem. Abijt dñs.id eſt. non aſparuit poſtqs
ceſſauit loqui ei.etille reuerſus eſt in locum

ſuum. Aeneruntqʒ uli duo angeliqͥ fuerãt
cum dño velalijpm quoſdam.ſodomaʒ ve⸗

ſpere ſedente loth in foꝛibus ciuitatis.expe⸗

ctante alicuius boſpitis aduentuʒ. Qui oc⸗
currens eis adoꝛauit.petens vt diuerterent

in domum ſuam. Quos renitentes compu
lit opido. Ingrelſſiſqʒ illis fecit conuiuium
coxit aʒima et comederũt. Cunc viri ciuita
tis a puero vſqʒ að ſenes vallauerũt domu.
et dixerunt lotb. Educ virosillos buc. vt cot

die

eit
ot
e
i⸗
N
*
Ne⸗/

Uibꝛi Geneſis.

gnoſcamꝰeos. Quiait. Habeo duas ſilias

que nondũ cognouerũt virum. abutimini

eis vt libet.tantum bis nibil mali faciatis.q
ingreſſi ſunt ſub vmbꝛa culmis mei Dos
enim fidelium erat.ab omni iniuria boſpi
tes ſuos defendere. QNuod autem dixit. per⸗
turbatioanimi fuit.non conſiliũ. Conſiliuʒ
ſane eſt. vt faciat quis leuiuſ.ne ip̃e commit
tat grauius. Mullo autem modo debet qᷣs
leuiꝰfacere moꝛtale.ne aliꝰ cõmittat grauiꝰ
At illi noluerunt.et vim faciebant vebemẽ
tiſſime loth. Et ecce angeli introduxert loib.
et clauſerunt oſtium.ꝗlos vero pcuſſerunt
cecitate.non pꝛiuatõe viſus.ſed acriſia quã
latine auideniam di

cere poſſumus. que
facitnon videri.non
omnia ſedqᷓẽ opus.
qua percuſũi ſũt qui
querebant heliſeum

cum eſſet cum eis. et
diſcipuli cum domi

noeuntes in emaus
Foꝛte boc modo qñ⸗

qʒ querimus quodi
manu tenemus et angeli dixerunt adloth.

Acriſia eſt qñ quis
babet apertos ocu⸗
los et non videt. qd
magi faciunt incan/
tatiombus. Fit etiaʒ
quando quis babet

aliquando rem ali⸗

quã in manu ⁊ non

videt. et ẽ etiã acriſia

Educ omnes tuos de vꝛbe hac. Delebimꝰ

enim locum iſtum. Et ingreſſus lotbad ge⸗

neros ſuoſait. Gurgite ⁊ egredimi.qa dele
bit dominꝰ ciuuatem iſtam. Non eſt credẽ⸗
dum. vt au Hieronimꝰbis qui dicũt. alias
filias a pꝛedictis virgunbꝰlotb habuiſſe ba

bentes viros.que cum viris ſubmerſe ſint.

Seod generos vocat futuros generos. VUn/
de bebꝛaica veritas habet. Egꝛeſſus eſt lotb
ad ſponſos. Quinoluerũt egredi. ↄſuetudi

nem banc verboꝝloth eſſe dicẽtes. ꝙ ſpma⸗
la pꝛediceret.
9

erſione ſodomox.
P

LIII.
Ane diſſimulante

lotbexire alpꝛebenſum euʒzcũ vxo⸗
re ſua et filiabus ſtatuerunt angeli
extra ciuitatem dicenteſ. He reſpicias retro

ſedin monte ſaluũ te fac. Qui ex ꝑturbatõe
nondum plene credens domino ait. Hon

pofſſum in monte ſaluari ne foꝛte alpꝛeben/

ð

dat me malum.et moꝛiar. Foꝛte ſenex mon⸗

tium frigoꝛa et laboꝛeʒ vie perhoꝛrebat. Sʒ

eſt bic ciuitas parua.ad quã fugere ſufficio
yt ſaluer in ea.a ait dominus. Mon ſubuer
taʒ vꝛbem pꝛo qua locutus es.etideo quia
dixit parua. vocamz eſt nomen vꝛbis ſegoꝛ.
ideſt. parua. Cradunt eni bebꝛei banc vꝛbẽ
pmo dictam balã.et poſt ſaliſam.et in vſaia
vitulam conternanteʒ.quia tertio terremo⸗
tu obſoꝛpta ſit poſt ſubuerſionem quattuoꝛ
aliarũ ciuitatum. modo dicitur ciuitas pal
me. Quõdiu ergofuit loth in ea.pepercit ei

dominꝰ. Sed vt dicit hieronim?ꝰ? loth timẽſ

conſuetum eius terremotuz egreſſus man/

ſit in monte. Egreſſo itaqʒ lotbde ſodomis.
pluit dñs ſuper ciuitates illas ſulx hurem ⁊⸗
ignem. Mlunt dñs a leipo ens in terra. a ſe
ente in celo iudicans.id eſt. puniens ab im.
perante. Oluit autẽ bec.vtterra ineteꝛnum
arelceret ſine ſpe iterum germinandi.et ita
grauius puniuit iſtos qᷓ; pmos peccatoꝛes
diluuio. Licet enim illi menſuraʒz excederẽt
delicti. tamen quaſi naturaliter peccabant.
et vmuerſos ſubuertit etiam paruulos pꝛo
peccatis parentum.in quo pꝛouiluʒ eſt illis
ne diu wiuentes ſequerentur exempla patꝝ.
et eſt aliquod bonuʒ reum non eſſe.qui glo⸗
rioſus non eſt. Pꝛodeſt eni pauperem non
eſſe.qui rex non eſſe poteſt. Et reſpiciẽs vxoꝛ
lotb retro.verſa eſtin ſtatuam ſalis.quã io⸗
ſephus dicit ſe vidiſſe. et hactenus manere.
Verſa eſt ergo regio in lacum ſalis ⁊ ſterilẽ
qui dicitur mare moꝛiuuʒ.qꝛ nec piſces nec
aues in eo miuunt vtin alijs. Hauem q; nõ
patitur nec vllam ſuſtinet materiaʒ qn tota
foꝛſitan ſuꝑnatet.niſi bituminatam ꝓpter
bominesintus piuentes.ſNam omẽ carẽs
vita in ꝓpfundum mergit. Si qd viuum ali⸗
qua arte immerſeris.ſuꝑexilit. Lucerna ar⸗
dens ſupenatat.exti
cta mergitur. Mul⸗/ Lacus bic iudeaz de
tis i locis nigras gle uidit etarabiam. nõ
bas bitumis vomit. maioꝛeʒ: ſedillam qᷓ
et ideo lacꝰ aſpbalti olim ſuit illa ſolitu⸗
vl aſphaltidis dicit do inuia inaquoſa

Dicit etiaʒ , poma in quaxl.ãnis fuert

C02

nata in arboꝛibꝰ cir ſilij ſrabel. Dicit io⸗
cumpoſitis. vſqʒad ſephꝰ.q mimia eius
maturitateʒ coloꝛis lenmitate etiã grauiſſi

ſunt virndil. matura ma m eü iacta referũ

ſi incidaſ.fauillas in turin altu. Und ve⸗
tus inuenies. Ande ſpaſianꝰ qſoã iũctiſ
pt ait ioſepbꝰ. Fauil poſtteꝛgũ manibus

la terꝛe ſodomitice fſi iuͤſſit in altũ pꝛoijci. 1
dem babet. Dicitur et oẽstanqʒ vi ſpũns
et vallis ſalinarum. ſurſum repulſi deſu

Foꝛte ſit ibi ſal. vel la per fluitabant.
pideg ſalis circa inueniii

Se inceſtu loth. ¶Cap. I.II
WPch aüt egreſſus

de ſegoꝛ manſit in monte in ſpelun
ca.:et due filie eius eum eo. Didice
rant aũt filie lotb conſũmatiõem mundi fu
turam ꝑignem.⁊ ſuſpicate ſunt tale aliquid
factum quale fuit in diebus noe ſcʒ ad repa
randũ genus bumanum ſeruatas ſe eſſe ſu
perſtites cum patre.ideoqʒ conſiliũ inierũt
et patris meſticiam etrigoꝛem vino molliẽ
tes. lin gule licet virgines ſingulis noctibus
ſuſceperũt ab ignoꝛante conceptũ.nec repe
tierunt. Hoc tũ deſuꝑ apungunt bebꝛei q̃ſi
incredibile.quia natura rerũ non patit᷑ coꝛ
re quepiam neſcientem. Ael dicitur neſcille

ſiliam fuiſſe.putans ſuiſſe vxoꝛem ſuã.Dic

tur quoqʒ impoſſibile in defloꝛatione ſieri
conceptum. Ob hoc antichꝛiſtus dicet ſe fi
liũ virginis. Neperitqʒ maioꝛ filia filium.

vocauit eũñ moab patrem moabitarum. mi

noꝛ peperit filium.et vocauit euʒ amon pa⸗
trem amonitaruzʒ. MMoab interpꝛetatur ex
patre. Moc nomie mater aperte publicauit
inceſtũ patris. Amon filiꝰpopulimei.· Hec
aliquantulũ texit.quaſi filius cuiuſdã ð po
pulo meo.Dicit bieronimus ſilias poſſe ex
cuſari.quia crediderunt genus bumanum
defeciſſe.et pietas poſteritatis impietatem
inceſtus excuſauit in tanto ſednon intoto.
Sed boc patreʒ non excuſat.ſed infidelitas
eius.cauſa fuit inceſtus. De eodezʒ dicit ſtꝛa
bus lothinexcuſabilis eſt. pꝛimo quia ange:
lo non credidit.ſe poſſe ſaluari in ſegoꝛ. De⸗
inde quia inebꝛiatus eſt. et fuit peccatü cau⸗

ſa peccaait.
¶ Beperegrinatöeabꝛahe apud ab

1
imelechregem geraris.

Koſect? eſt abra/

SSbam de conualle mabꝛe interram
guſtralẽ.peregrinatus eſtĩ geraris
inter cades.vnde fluxerunt aque contradi⸗
ctionis.et ſur oco ſoꝛoꝛis babens larã ſimi
lia pꝛioꝛibus ſimulãs pꝛe timoꝛe.Milit au
tem abimelechrex gerare.et tulit eã. ꝗn quo

vis foꝛme illius mirãda notatur.que nona⸗

genaria adbuc amari poterat. Seð in egri⸗
tudinẽ ceciditrex dei voluntate ne eã tange
ret. vt ait ioſepbus.In ſine tamen buius ca/
pituli alia pena notatur.bec.ſq deus cõclu
ſerat omnẽ vuluã domus abimelech ppter
ſaram.ne quid.i.femininũ in domo eius in:

terim conciperet. Medicis autẽ deſperanti

bus ſopoꝛatus audiuit a dno.bec libip:o⸗
pter vxoꝛẽ peregriniinferri. Et pꝛecepitei vt
redderet viro vxoꝛẽ.quia pꝛopbeta erat.Et
ille oꝛaret ꝓ eo et viueret. Statimqʒ lurges
pocauit ſeruosſuos.vocauit et abꝛabam ⁊
dixit ei. Quid feciſti nobis. Quid vidiſti. vt

boc faceres. Et ait abꝛabam. Cogitaui qꝙ ti

moꝛ dei non eſſet in boc loco.et interficerent
me pꝛo vxoꝛe.Alias autẽ.et vere ſoꝛoꝛ mea
eſtfilia patris. Hic diſtinguitur ſui.ſcilʒ pa
tris. Sequitur mei.d eſt.qui eſt meus.ſub
audi frater vel ſilia patris mei.et nõ matris
mee. quod eſt. neptis mea eſt. et cognata ex
parte patris et fratris mei.⁊non ex parte ſo
roꝛis. Vnde alia tranſlatio.Soꝛoꝛ mea eſt
a patre ſuo.et nona matre. Sicut eniz dice⸗

bant cognatos fratres.ſic et cognatas ſoꝛo
res. Fratrẽ vero aram patrẽ ſuũ vocauit.qꝛ

ſenioꝛ eo fuerat ſm vſuʒ loquendi quo ma
ioꝛes natu patres vocamuſ.minoꝛes filios
et quia dignioꝛ et maioꝛ affectioſolet eſſe ꝓ
pinaquoꝝßm viros q; im mulieres.pꝛopin

quã ſuã peꝛ viru dignioꝛi nomĩepocauit ſo
roꝛẽ ſ.potius qʒ neptem. Rel finxit eã fiiam

patꝛis eſſe.nec tamen mentitus eſt. ſicut nec
dñs cũ finxit ſe longius ire.pꝛeſertim cuʒ do

mino iubente credit boc dixille. ꝛ ita relatoꝛ

s

Libꝛi Genelis.

fuit verboꝝ dñi. vt heliſeus celauit ſe non co
gnoſcentibus. Quidã tñ dicunttbare moꝛ
tua matꝛe abꝛabe et moꝛtuo arã duxiſſe vxro
rem filij.et genuiſſe ſaram. Ande et bic dici
filia tbare ſm carnem.et ſupꝛa filia araʒ ſᷣm
ſuſcitatõnem ſeminis.quia ſolũ maſculũ re
liquit aram. Oꝛauit aũt abꝛabam pꝛo eoet
ſanatus eſt.⁊ vxoꝛ⁊ ancille eius pepererũt.
et dedit abimelechabꝛabe munera etterraz
adbabitandũ ad opnonẽ ſuam. Sare autẽ
dixit. Ecce dedi fratrituo p te mille argente⸗
os. Hoc erit tibi in velamen oculoꝝcoꝛam
omnibꝰ quitecũ ſunt.ideſt. in memoꝛiaʒ ve
recundie.qina in mendacio depꝛebenlaes.
AVndeſubdit exponendo.et quocunqʒ per
rexeris mementote depᷣbenſam. Ael elegãſ
eſt irriſio. Hoc erittibi in velamen oculoꝛũ.
id eſt. in pᷣparatõem funeris.q.d. Vnus es
et vicina funeri.et mentita es tamen.et dece
piſti. Habe tibi ergo bec in expẽſas funeris.
Oð magmns expenſis fieri ſolebat maxime
a iudeis.vel ad pepla emenda.vttegas faci

Cap. LVI.
Iſitauit dominꝰ

p/laram.concepitqʒ et peperit filiuz.
et circũcidit eum abꝛabam octauo
die. Et exinde poſt totidem dies iudei circũ
cidunt.arabes vero poſt.xiij.annos.qꝛ eo tẽ
poꝛeiſmahel gentis illius auctoꝛcircũciſus
fuit. Et vocauit euʒ yſaacideſt. riſum. quia
riſum fecerat dñs parentibꝰeius.id eſt. gau
dium inopinatum. Creuit pueretirimꝰ ab⸗
lactatus eſt.Et fecit pater grande cõuiuiũ ĩ
die illa.qꝛ ea die filius pmo acceſſit ad mẽſã
patris. Dumqʒ ſimulluderent yſmahel et
yſaac.maioꝛ ledebat minoꝛem. Etiintellexit
mater in ludo ꝑſecutionẽ.quia.i.patre moꝛ
tuo vellet domiari maioꝛ minoꝛi. Nel vt he
bꝛeitradunt.cogebat eũ adoꝛare luteaſ ima
gines quas fecerat. Quodcum diſplicuiſſʒ
matri. dixit adabꝛabam.Eijce ancillã ⁊ filiũ
eius Dureboc accepit abꝛabam.⁊ diſſimu
labat. ſed dixit ei dñs. Nudi vocez ſare. Qui
tollens panem et vtrem aqueimpoſuitſca⸗

em ne ameris. G —
Beoꝛuyt aacet eiectõne agar cua
ilio.

pule agar.et tradidit ei puerum. Cunqʒ con
ſumpta eſſʒaqua in delerto ⁊ puer deſiceret
ſiti. abiecit mater pue/· ”M
rum ſub arboꝛe.etſe id eſt. reliquit iacen⸗
dit pꝛocul qntumar tẽ quaſi ad iactũ nõ
cus iacere poteſt. ne q eü poꝛtaret cũ eſſʒ
videret filiũ moꝛien iam xiij. annoyꝝ. Ael
tem. et fleuit. et exau/ per recapitulationẽ

diuit deꝰ vocẽ pueri dictum eſt.

ideſt. fletum matris
pꝛo puero. Et dixit angelus matri. Surge.
tolle puerum.et aperuit oculos eius deus.

et vidit puteum deditqz puero bibere.et im

plens vtrem abijt. Creuit puer et moꝛatꝰeſt
in ſolitudine pbaran et factꝰeſt vir ſagittari
us. Et accepit eimater vxoꝛem deterra eg
pti. de qua nati ſunt ei.xij.filij pncipes tꝛibu⸗
um ſuaꝝ.quoꝝ appellatõe.opida.pagi. tri⸗

vus celebꝛant. Habatoib pᷣmogenitꝰ famo

ſioꝛes nominat.a quo pars arabie.que ẽob
eufrate vſqʒ ad mare rubꝛum nabatbea di
citur. Cedar ſecundusa quo cedar queẽ in
deſerto. Duma ſextus a quo duma regio.
Tbema nonꝰa quotheman que eſt ad au
ſtrum. Cetbuma vltimꝰ.a q cetbema que ẽ

adoꝛientem . HMUMU
¶Beputeo iuramenti.

o tempoꝛe uidenſ
abunelechabꝛabam multiplicatũ
Vimuit eu et venit ad eum cum pbi
col pᷣncipe exercitus ſui.etait. ꝗOura mibi her
deum ne noceas mibi et poſteris meis. ſed
ſemꝑ facias mibi iuxta miſericoꝛdiam quã
feci tibi. Et eduxit eos abꝛabam ad puteum
quemoſtenderat deus agar. quem foderat
abꝛabaz ante agar eiectaʒ. Sedſeruiabime
lecbabſtulerantillum abꝛabe etfecerit illu
in ſolitudine ꝓgregbus adaquandiſ.q lon

gea manſione eius in ſolitudine paſcebant

Etreſtituit ei abimelecb puteuz. zi teſtimo
nium qipe ſoderat puten et ablatũ reſtitu
it ei abimelech. dedit regi.vij.agnas et voca
int puteum berſabee ideſt puteum ſeptem
Sabee eni bebꝛaice ſeptem ſonat.⁊ ibidem
pcuſſerunt ambo fedus. VUndeet berſabee
c

Hiſtoꝛia

tintũ putant.i puteu; iuramenti. Sabee 3

bebꝛaice iuramentu dꝛ. Joſephꝰ tñ interp̃ta
tur berſabeefedus putei. A puteo verocir⸗
cũſtans regio etiã dicta eſt berſabee. lan
tauitq; abꝛabam circa puteum nemꝰ.⁊ fuit
ibi colonus multis dieb aõ babitatoꝛ Diẽ
eni ſteppanꝰin actibus apoſtoloꝝ qꝛ nõ ac
el herrdiceeneolpoan pedis.

e ĩmolatõe arietis pꝛo yſaac.

P.L-‚VII
Wſt hec duz habi

Mtaret in berſabee.? yſaac vt dicit io
ſepbus. xxv. annoneſſet. dixit domi
nusilli. Tolle filin tuu vnigenitũ quem dili
gis yſaac et vade in terrã viſionis ⁊ oſfer mi
bi euʒin olocauſtum ſuꝑ vnũ montiũ quez

monſtrauero tibi. Cerram iſionis dixit il⸗

lam parteʒiudee que eſt in montanis.quia

. — .

et ißa a longe et deilla longe vider potelt.q

et ab yſaia vallis viſiõis dꝛ. In ſümitate vo
montium iudee monnculꝰerat eminentioꝛ

dictꝰmons moꝛia.quem monſtrauit deus

abꝛabe ad immolandũ ſiliuʒ. In boctradũt
bebꝛeitemplum poſt factum.et altare factũ
in loco vbrabꝛabam altare fecit et dauidan
gelum reponenteʒ gladiũ nidit in area oꝛnã
iebuſei. AUnð dixit yſaias. Eritmons dom⸗ꝰ
dni in vertice montiiũ.etad eum fluentom⸗/

nes gentes. de quo ⁊ dñs pᷣcepitiudeis ne j Et vſqʒ bodie quaſi in pꝛouerbium dicitur

molarent ſibi in omni loco.niſi in locoquez aiudeis inarto poſitis.in monte dominus

nvndebit. quaſi dicerent. Sicut reſpexit yſaac

oſtenderet eis dñs Abꝛabam ergo ð nocte
conſurgens.nemini quod facturꝰ erat indi
cans.ſtrauit aſinum ſuũ.ducens ſecũ duos
iuuenes et filium. iuitqʒiter duoꝝ dierum.
Tertio die eleuatis oculis vidit locũ pꝛocul
HMinc pꝛobantur illi erraſie. qui dixerunteũ
tunc habitaſſe inteꝛbetbel 2 bay Locus eniʒ
