in caſtra ſcʒ in turrim regiam. Et cũ venilſſet
ad gradum. foꝛte ad gradum templi vel ad
gradum domꝰppꝛie.poꝛtabat paulusa mi
litibuſ. ꝓpter inpetũ populi.ſequebatur eni
omnis populusclamans.Colle eũ.ad moꝛ
tem ſcʒ. Et cum induceret paulus in caſtra.
ait tribuno. Licet mibi loqui aliquid aðte.
Ao quem tribunus. Hoſu grecam linguã
Zit.Houi.Locutus eſt enm tribunus gre/

ce. ne indei intelligerent. Nunquid tu esegi
ptius ille qui ante boſdiestumultũ concita

uit. ⁊ inde eduxit ſecum in deſertuz quatuoꝛ

milia viroꝛum ſiccarioꝛum. Joſephus dicit

qcum pluribus milibul.⁊ potuit piimo pe⸗

nire cũ paucioꝛibꝰ poſtea babere plura.

e egip

ig mi honulam ſeduxerat
opitulum. QCIII
Giptius ilte

D artem magicam ſibi con

Nnomen ppbete. ꝛ ongte
ginta milids iudeoꝛn edurit eos per

ruſalem vt eam caperet. Sed occurrenſeite
lix pꝛeſes cum multis milibꝰarmatoꝛurm̃ ſu
gauit eu cũ paucis.⁊ alios occidit. Reſpon
dens pauluſ tribunoit. Homo ſum iudeꝰ
nõ egiptius.a tbarſo cilicie noignote ciuita
tis municeps.lſõ eſt natus tamẽ in tbarſo

ſed in opido galilee nomine giſcallo. Quo

capto a romanis tranſlatus eſt tbarſum cũ

parentibus.⁊ibi educatus. Undeabeduca

tione ſe dicittbarſenſem. lcer in giſcallo fue⸗
rit natus.ſicut chꝛiſtus naʒareus dicit.ðlicet

in bethbleem ſit natus. Mon eſt educatus in

tharſo. ſed in muniapijs adiacentibꝰ cuita⸗

ſumma qꝛ paſer ſuus pobl igen
tiam ſibi compꝑauerat gratiam romanoꝛuʒ

per

gatis gt
vſqʒ ad montem oliueti.volẽs irruere in bie

municipio ⁊ territoꝛio ciuitatis ĩ quo nutri
tus eſt. Dicuntur aũt mumcipia vicina ru

ra ciuitatis.que munera debita vel tributa

ſoluunt ciuitati. ——M
¶ Oο cognitus a populo permiſſus
eſt loqui ꝑʒꝛeſidi
Capitulum.C V

ARlequentibꝰ au
tem magil declarat quareſe dixe
xpaulus ciuem romanuzʒ.et eſt
er ſuus pobſequioꝛũ diligen

7 donatuſ eſt abeis romana libertate.vtpu
tarei ciuis romanus ipſe ⁊ beredes ſui.⁊ ſic
iure bereditario babebat paulus ↄſoꝛium
romane ciuilitatis. Rogo ergote permitte
meloqui ad populuʒ. Et permiſſus cepit lo⸗
qui bebꝛaice. Hð audientes magis pꝛeſtite
runt ei ſilentiũ. VUiri fratres ego ſum bomo
bebꝛeus natus in tbarſo cilicie. nutritus in

bac ciuitate ſecus pedes gamalielis.⁊ abeo

eruditus.a fui emulatoꝛ legis ſicutet vos.et
pſecutus ſum cbꝛiſtianos. Cuiꝰrei teſtis eſt
mibi pꝛinceps ſacerdotum a quo accepi lit⸗
teras in damaſcum.pt ſi quos ibi inuenireʒ
cbꝛiſtianos.vinctos ꝑducerem in bieruſalẽ
Poſtea plecutus eſt quomodo ꝑcuſſit euʒ
dominus cecitate in via.quomodo conuer

ſus abaptiʒatuſ abanania. quomodo poſt

multum circumitum de damaſco redijt in
bieruſalem. Et duʒ oꝛaret in templo factus
eſt in extaſi.⁊ vidit ⁊ audiuit cbꝛiſtum dcen
tem ſibi Feſtina ⁊ exi velociter de bieruſaleʒ.
quia nõ recipient teſtimonium tuuz deme.
Eld quem ipſe reſpondit Domineipſi ſaũt
qꝛ pſequebar ſectatoꝛeſ nois xp̃iani.⁊ inifui
lapidationi ſtephani cuſtodiens veſtimen
ta lapidantium.q.d. Debet eis ſufficere boc

exemplum conuerſationis mee. Et dominꝰ
adeum. Nade quoniaʒad nationes mittaʒ

te longe. quaſi diceret. Nec ꝓpi boc credent
tibi iudei.iõ mittam te ad genteſquetã loco

qʒ animos iudeis ſunt longe.
G⸗ bau us ciuem romanum ſefecit
WCWCWapitulum. CVI
£

ſi

n
eo
et

1

Bunqz uſqz ao
boc verbũ in ſilẽno audiſſenteã
udei. audito ꝙ deſtinat? eſſz gẽ⸗
tibus.pvnanimiter vociferati ſut pijciẽtes ve

ſtimẽta ſua. ⁊ puluerẽ iactãtes ĩ aera pᷣmag

nitudine triſticie.qᷓſi furoꝛẽ expꝛimẽtes.dicẽ
testribuno. Tolle ðᷣterra bominẽ buiuſmo
di. Mõ eſt enifas eũ audire. Et iulſſit euz tri⸗
bunus induci in caſtra in turrim ſcʒ illã q di
cebat antonia. ⁊ agriſpina.⁊ cedi flagellis et
toꝛqueri pt ita nõ occiderẽt eũ toꝛmẽtis eiuſ
ſatiati. Et cum aſtrinxiſſẽt eũ loꝛis.ditit pau
lꝰ aſtãticẽturioni. Licet vobis flagellare bo
minẽ romanũ indẽnatum.iðẽ denullo rea
tu oꝛdine iudiciario cõnictũ Quo auditoac
ceſſit cẽturio adtribunũ diceẽſ. Quidacturꝰ
es.ic bõ ciuis romanus eſt. Et accedẽstri
bunꝰ ad paulũ.queſiuit abeoan romanus

elſlet. Et Confeſſus eſt. Et ait tribunus. Ego

multa ſũma pecunie bãc ciuilitatẽ emi. Ego
inquit paulꝰ i ea natus ſum.qꝛ pater ſuꝰ vt
pᷣtaxatu eſt anteq̃; gigneret eü.cõparata ſibi
gracia romanoꝝ. ciuilitate romanoꝝ dona⸗/
tꝰ ẽ ab eis in ſeet in beredibꝰ ſuis.Et ſtatim
diſceſſerũtinde qui erãteü toꝛturi.qꝛtimuit
tribunꝰ audito qeſſet cinis romanus
¶ Be ſciſmate oꝛto inter iudeos ex
induſtria pauli ea W

Oſteꝛa autez die

yvyolẽésſcire diligẽtiꝰ cauſaz accu⸗

DOtioniſ pauli ſoliit eũ ⁊ iuſſit couenire ſaceꝛ
dDoteſad cõſiliũ Et pducẽs paulũ ſtatuit eun

intereos.⁊ cepit paulꝰpalã loqui cõſilio.Ai

ri fratreſ inquu ego omni cõſciẽtia bona cõ

uerſatꝰ ſum apud deũ vſqʒ in hbodiernũ diẽ.
Et ſtatim pꝛinceps ſacerdotuʒ anamaspᷣce
pit aſtãtibꝰ.t ꝑcuterẽt os eiꝰ q̃ſiimpudẽteꝛ
gloꝛiãtis.Adquẽ paulꝰ Percutiette deus
paries dealbate.q.d. Vindicabit in te deꝰ o

ypocrita.quia cũ ſedeas ſuꝑ catbedrã moy ¶

ſi.quaſi ſcᷣm legẽ videris iudicare.⁊iudicaſ
cõtra legẽ.qꝛ cũ mereputes blaſppemũ.non
me iudicas legis oꝛdine.q̃ pꝛecipit blaſphe/
mu extra caſtra educi ⁊ eductũ ab ommipo/
pulo lapidari. Ael foꝛte pphetauit paulꝰ de

Actuum aploꝛnm

abolitione ſacerdotij iubeon. dicẽs Nercu⸗
tiette deuſ.q.d.deſtruette deus a ſacerdonu
tuum.ſacerdotium.ſ.iudeoꝝ.Cunc qui aſta
bant dixerunt. Sumũ ſacerdotem dei male
diciſ.Cũcpaulꝰ ait. Meſciebã fratres pꝛinci
pem eſſe ſacerdotũ.:reuera ſi boc ſcirẽ. reꝰ eſſẽ

Scriptũ ẽ eni. ꝛincipeʒ populi tui nõ ma⸗

ledicel. Ael q̃ſi miſtice ait ſe neſcire.i.ſacerdo
tiũ ludeoꝝrepꝛobRũ eſſe. quia licet nouerit
bũc nõ eẽ vere pꝛincipẽ ſacerdotũ.tñtemꝑa⸗
terñdet. inſtruens alios vt modeſtiꝰ ſe babe
rẽterga pᷣlatos ſuol.Cuüctimẽs paulꝰ impe⸗
tũ iudeoꝝ.excogitauit quõ moueret ſciſma
inter eos.Et cũ pᷣſentes eſſẽt phariſei et ſadu⸗
cei.coꝛã oĩbꝰ ꝓleſſus ẽ ſe eſle de ſecta phariſe
oꝛũ.vt ita cõciliaret ſibi aios eoꝝ.⁊eoꝝ bñſi
cio euaderet manꝰ alioꝛuʒ. Et cũ pfeſſꝰ eſſet.
facta eſt diſſenlio magna inter phariſeos et

ſaduceos.
¶ & dominus confoꝛtauit pauluʒ
apitulum. CVI
Texurgentes qͥ/
dam pbariſeoꝛuʒ. pugnabant ꝓ
vaulo cõtra ſaduceos dicentesz.
Mibil malimuenimꝰ? in bomine iſto Quid
ſi ſpuũs locutꝰ eſt ei vel angelꝰ hocaũtõ ſa
duceos dicebãt. negãtes angelũ eẽ vel ſpũm
pł aĩaʒ. Et ai facta elſʒtota diſſenſio. timẽſtn
bunus ne diſcerꝑeĩ paulꝰ a ſaduceis ſcʒ volẽ

tibꝰ eũ rapeiuſſit milites deſcẽdere et rape⸗

re eũde medio eoꝝ.ac de ducere in caſtra.
ſictactũ eſt. Sequẽti aũt nocte apparuit dñs
paulo dicẽs. Cõſtãs eſto.ſicut enim teſtifica

tus es de me in hieruſaleʒ ſic opoꝛtette ⁊ ro-

me seſtificari.

¶ Qũo coniuratuʒ eſt in moꝛtẽ pauli.

apitulum. CE
cto gut die col

legerunt ſe q dam ex iudeiſ.⁊ deuo
uerũt ſe maledictiõi. ſi comederẽt
pel biberẽt vonec occiderent paulum ꝓquo
in gꝛeco babet anatbematiʒauerũt. Et erant
pluſqʒ xl.viriqͥ bãc oiurationẽ fecerant. ⁊ ac
ceſſerũt ad pᷣncipes ſacerdotũ ⁊ſenioꝛeſ dicẽ

tes. Deuotione deuonimꝰ? nos mial guſta⸗

piſtola

turos. donec occidbamus paulum. Merſua
dete ergotribuno vtadbuc pducat eü in me
dium ad vos.tanq̃ʒ aliquid ſitis certius co
gnituri de eo. Hos po parati erimus inter
ſicere eum. JFoꝛte boc audiens nepos pauli
filius ſoꝛoꝛis eius. intrauit in caſtra.⁊ nücia

uit boc paulo. Et aduocans paulus pnũ de

centurionibꝰ ait. Noolelgentez bũc pduc ad
tribunũ. babet ei aliquidindicare ei. Et cum
veniſſet adoleſcens adtribunũ expoſuit do

los ⁊ inſidiaſ iudeoꝝ ↄtra paulum. Cunc di
mittens adoleſcentẽtribunus.pꝛecepit ei ne
alicui boc reuelaret. Et ↄuocatis duobꝰ cen
turionibꝰ ait illis. arate milites ducẽtos
vt eant vſqʒ ceſaream pedeſtres et eqtes.xxx

ſcʒ qui nõ eant pedeſtres.⁊ lancearios ducẽ⸗
tos atercia boꝛa noctis.⁊ parate iumenta.x.
paulo ⁊ cominbus ſuis.et ꝑducite eü ſanuʒ
a in columem ad felicem pᷣlidem.
¶ O, ante pꝛeſidẽ contra tertulliũ
oꝛatorem contendit.
Capitulum. CX

Xripſit quoqʒ tri
bunus pᷣſidi epiſtolam in buc mo
dum. Claudius liſias optimo p̃ſi
SDi felici ſalutem. Hec ſeruauit qdᷣ in epiſtoliſ
noſtris ſeruamus.Hõ eĩ excellentioꝛs ꝑſo
ne pᷣmiſit nomenimo nomen ſuuʒ qͥ erat in
ferioꝛ pſona pꝛeſide. Moſtea expoſuit in epi
ſtola cam accuſationis pauli.⁊ modũ oꝛdi
nem actõiſ. Cunqʒ veniſſent ceſaream nũcij
cũ paulo. tradita epla pꝛeſidi ſtatuerũt pau
lum ante eũ.⁊ epiſtola ꝑlecta.cognito qeſſet
de cilicia.ait pᷣſes Audiam te cum accuſato
reſ tui venerint.⁊ iuſſit eum cuſtodiriiᷣ pᷣto

rio berodis. ſoſt quinqʒ aũt dies deſcẽdit

pᷣnceps ſacerdotũ aſtanias cum ſemoꝛibus

⁊cum oꝛatoꝛe qᷓdaʒ tertullio qui eſſetaduo/
catus eoꝝ. Et poꝛauit tertullius ante feliceʒ

⁊in multis accuſauit paulum. Noſtea ãnu
ente pᷣſide reſpondit pauluſ.oſtendensqꝛ ni
bil dignum moꝛte cõmilerat. et ꝙ pſequebã
tur euz iudei p veritate.ſcʒꝙpᷣ̃dicabat reſur⸗
rectionẽ. Et audito ꝙ elſet ↄtrouerſia de lege

eoꝝ puipendens felix ait. Mudiampos cum

tribunus liſias deſcenderit. Et iuſſit pauluʒ

eſſe in lbera cuſtodia. vt libere poſſz ingredi
⁊ egꝛedi ⁊ deambulare. nõ ꝓhiberetur quil
qz de ſuis ei miniſtrare. Noſt aliquot vero

dies venit felix cum vxoꝛe ſua dꝛulilla. et vo⸗

cauit paulũ. Iſta dꝛuſillo iudea erat pulcer
rima. quaʒ olim ocupieratlaʒitꝰ rex amaſo

num. Et cum vellet eam ducere. negauit. di
cenſ.qꝛ nullo modo iuberet incircũciſo. Do

ſtea ille circũcidit.ſe ⁊ duxit eam.

¶ E. felix voluit pecuniaʒ extoꝛquere

a paulo CCa. CXI

eſſet felix a claudio pᷣſes iudee. ſol
licitabat eaz p iudeos pt nuberet
ei. Et tandez inducta eſt ad boc exemplo co⸗
gnate ſue beronice.q̃ olim dimiſio viro ſuo.
nupſerat ditioꝛi.ſcʒ agriſpe regi filio berodis
agriſpe.q babebat terram vltra ioꝛdanẽ. Di

miſſo igit poꝛi viro ſcʒ laʒito rege amazonuz

nupſit dꝛuſilla felici. Hec dꝛuſilla qa iudea
erat libenter audiebat pauluʒz de fide que eſt
in ieſum chꝛiſtum. Et cum diſputaret paulꝰ
de iuſticia ⁊ caſtitate ⁊ in iudicio futuro.tre
mefactus eſt pᷣſes audiens ſeiudicandũ. Et
ait paulo. Tade tꝑe opoꝛtuno accerſiam te
Hoc aũt dicebat.ſperãs ſe aliquid ab eo ac⸗
cepturum. utabat enim paulum babere
pecuniam.vñ frequẽtius eum aecerſiens lo
quebaĩ cum eo. Biennio autẽ copleto ſuc
ceſſit feſtus felici miſſus a nerone.Si

rit ſtare cum a longe retroↄſtitutuſ eſſet pꝛe
ſes a claudio. Feſtuſ aũt miſſus eſta ngrone
qui ſucceſſit claudio.Si aũt intelligatur bi⸗
ennio ab accuſatõne pauli.nec ſic poterit ſta
re. Mõ enim adbuc fluxerant duo anni ex qͥ
penerat in hieruſalem. Intelligenduz eſt er⸗
go biennio ab accuſatione felicis.ex quo ſcʒ
accuſatuseſt a uudeis.

Be ſeditione inter indeos et gẽtiles

apitulum. CQXII
Rta eſt enim oil

ſenſio inter iudeol ⁊ gentiles in ce

ſarea de bonoꝛe ciuilitatil. Judei
eĩ pꝛeferebãt ſe gentilibus.qꝛ berodes aſcalo

Bm aüt miſſus

intelligaĩ biennio a pᷣidatu felicis non pote

n;

ul⸗
te
E
te
0

c
des
lo⸗

Alictuum aploꝛum

nita q circũciſionem accepit fuerat ditoꝛ ci
uitatis ⁊ aſpellauerat eã ceſareã in bonoꝛeʒ
ceſaris. Gentiles ſe pferebant iudeis dicẽtel
qa gẽtibꝰ facta eſt pmaria edificatio ciuita⸗
tis.q anteqᷓ; reedificaret᷑ ab berode.dicta eſt
pirgo ſtratonis. Felix aut pmofouit parteʒ
iudeoꝝ.donec expaulit marſupia eoꝝ. ſSo⸗
ſtea fouit partem gentilium.in tantuʒqmi⸗

litibus gentilium dedit licentiam intrandi
domosiudeoꝛũ.⁊ diripiendi bona eoꝝ. Añ̃

accuſatꝰ eſta iudeis adneronẽ.⁊bienmoab

aeccuſatione amotꝰeſta pᷣſidatu? ſubſtitutꝰ

eſteifeſtus. Volens aũt in finepſidatus ſui
placere iudeis reliqᷣt paulum vinctü. Feſtuſ
aũt cum veniſſet in puinciã poſt tridun aſcẽ

dit bieroſolimã a ceſarea.etrogauerunteuʒ
pᷣncipes ſacerdotũ et pᷣmiudeoꝝ.vtiuberet

adduci paulũ in irn. parãtes ei inſidias vt
occiderẽt euʒ in via. Feſtꝰ aũtrñdit ſein ceſa
ream maturiꝰ deſcenſuꝝ.et eoꝝ accuſatõeʒ

ſi piter deſcenderent ibidẽ auditurum.
(Ve appellatione pauli CCa. CXIII

Emoꝛatus aüt fe

us in irin paucis diebꝰ deſcẽdit
ĩcelareã ⁊ ſedit ptribunali.⁊ ꝓdu⸗
ctusẽ paulꝰin mediũ.⁊ accuſatꝰeſt in mliis
ab bis q deſcenderãt de irkm. ſednõ poterãt
ꝓbare ꝗ obiciebanteipauloĩ omnibꝰ rõneʒ
reddente. Feſtꝰ aũt volenſ placere iudeis ait
paulo. Ais aſcẽdere in irem.⁊ ð bis iudicari

apudme. Ao quẽ paulus.Adtribunal ceſa

ris ſto. vbi optet me iudicari. Erat aũt ledes
In ceſarea iuxta quã ſtabat paulꝰ.quã para⸗
uerat berodes ceſarivtin ea ſederet ſi qñ ve⸗
niretin ceſareã.vel q̃s mitteret iudiceſ.Et ex
cuſabat ſe paulus dicens. Judeis nõ nocui
ſicut noſti.Siq̃d dignũ moꝛte cõmiſi.volo
moꝛi. Si vo nibil cõmiſi.nemo eſt q audeat
me tradereullis.qꝛ ceſarẽ apello.Cuc feſtus
cum ↄlſilio rũdens ait. Ad ceſareʒ aſpellaſti
ad celarem ibis.

¶ Be hoc að agrippa rogabat feſtuʒ.

apitulum. QXII
Teciũ dieſ auquot

ranlacti eẽnt. deſcendit agriſpa in

ceſaream cum vxoꝛe ſua beronice. Joſepbꝰ
dicit de beronice.Hõ eſt intelligendũ.qꝙſue
rit vxoꝛ eius ſed quaſi vxoꝛ. Erat enim loꝛor
eius.i. cognata ſᷣm ideoma bebꝛeũ.⁊ tenerri⸗
me eaʒz diligebat. imponebat ei qabutebal
ea. Deſcendit aũt rex agriſpa in ceſareaʒ. au
dito ꝙ wi eſſet feſt?ꝰ vt accuſaret uudeos apð
eum. aſte nanqʒ agriſpa infeſtus eratiudeiſ
qꝛ cum accepiſi ptãtem a romanoimpato
re ↄſtituendiſummũ ſacerdotẽ in irim cõſt
tuebat eos ſacerdotes q̊ͥ non erantaaromte
Fecerat eĩ in palacio ſuo feneſtram eminen⸗
tem. vñ poterat videre quecunqʒ fiebant in
templo ſacrificia. Q moleſte ſuſtinẽtes in⸗
dei fecerant opoſitum muruʒ feneſtre emi:
nentioꝛem feneſtra. Veneratergo ſpecialit
agriſpa. rogaturꝰ feſtum vt murum illi ob
rueret. Cauſam tñ deſcenſus agriſpe in ceſa⸗

ream.non babes in biſtoꝛia actuum.ſed io⸗

ſephus ſuſplet.
nom odo peroꝛanit paulus co
ram feſto et agrippa Ca.¶ XV

Bnqz deſcenoiſ

ſetagriſpa. bonoꝛiſice receptꝰ eſt
Aafeſto.⁊ cum ꝑdies pluꝛes moꝛã
feciſſet cuʒ eo.ↄſuluit eũ quid faceret de pau⸗
lo. Et expoſita ei accuſatione iudeoꝝ contra
pauluærñdit agriſpa ſe velle videre pauluʒ
Altera die venerũt agripa ⁊ beronice cum
multa ambitione.i.cuʒ multa turba eos am
biente. vel cũ multa ambitione.i.cum multi

pliciaſparatu.vel cũ multa ambitione.i.cuʒ

multo deſiderio ambiendipaulum. Et cum
introiſſet auditonũ cum tribunis ⁊ viris pᷣn

Alpalibus ciuitatis. iubente feſto adductus

eſt paulus.⁊ dixit feſtus.A¶griſpa rex et vos
omnel qͥ adeſtis ſunul videre buncſuꝑ quo
vniuerſa młetudo iudeoꝝ interpellauit me
bieroſolimis dicentes eũ dignũ moꝛte.Ego
aũt nibil in eocompern dignuʒ moꝛte.Ideo
cum aſpellauerit adanguſtũ euʒ romã mit
tere decreni. Sʒirrationabile mibi videtur
mutere aliquẽ vinctum.⁊ cãm eius nõſigni
ficare.deo ↄſulote ſuꝑbocrexagriſpa.qꝛ ñ
babeo quid certũ ſcribaʒ de eo. Cũcagniſpa
ad paulum. Rermittitur tibi loqui pꝛote

hiſtoꝛia

Tũc paulꝰ extenſa manu moꝛecõcionantiũ
vel adlagendũ ſilentiuz. cepit de olbꝰ redde
reroneʒ.ſuꝑquibꝰaccuſabat᷑a iudeis Bea⸗
tuʒ inqt me repꝑuto rex agriſpa. qꝛin audien
tia tua ſum reſponſuruſ.cũ peritꝰ ſis in lege
moylſia noueris ↄſuetudines iudeoꝝ.·ſſꝛo
pter qdᷣ obſecro vtpatientme audial.Et pſe

cutus eſt modũ ↄuerſionis ſue.⁊ ſuꝑquooac

cuſareta iudeis. Et poſt mleos ſmoneſ pau
li rñdit feſtuſ ma noce. Inſanis paule.mut

te literete faciũtinſanire. HNõ inſanio inquit

paulus optimefeſte.ſed ſobꝛietatis ⁊ veꝛita
tig vba loquoꝛ. Scit eĩi rexagripa in cuius

ℳ

Credis agriſpa ppbetil.Scio qꝛ credis. Ald
que agriſpa.qn modico ſuades me ſieri xpᷣi⸗
anũ. gld quẽ paulus. Optoapuddeum nõ
tantuͦte. ſed ⁊ omnes qͥ audiũt bodie fieri ta
les qualis egoſum. exceptis pinculis meis.
NHolo eni vinculatos eſſe.
ulus miſſus eſt romam
Capitulum. CXVI

Bnc ſurrexit rex
et pᷣſes beronice ⁊ q allidebãt eiſ
Et cum ſeceſſiſſent loquebant᷑ ad
inuicẽ dicentes. NHibil dignũ moꝛteaut vin
culis fecit bomoiſte. Et ait agripa feſtuʒ
Dimitti poterat bõiſte.ſinon aſpellaſſet ad
ceſarem. Et decreuit agriſpa qꝛ axpellauerat
mittendũ elſe ad ceſarẽ. Et tradit? eſt pauluſ
iulio centurioni coboꝛts auguſte militum.
ſcʒ qui miſſifuerãtab auguſto. et ꝑiter miſe
runt romaʒ nucios iudei ↄtra agriſpam. ad
uerſus quẽ multas babebãt querelas.qꝛpe
ſupꝛa pᷣtaxauimꝰ.ↄſtituerat biſmabelẽ ſum

muũ ſacerdotẽ cum nõ eſſæ de genereaaron.

Et bic ponit ioſephꝰ catbalogũ ſacerdotuʒ.
q fuerant ab inſtitutione ſacerdotij vſqʒ ad
termmũ eiuſdẽ.ſub diſtinctõetriuʒ tempoꝝ
Abaaron vſqʒad tpᷣus dauid.⁊ fuerunt ſin
guli. xiiij.vnus poſt aliũ in ſexcentis xxij.an
nis. ⁊ ſuccedebant f lij patribꝰ pmogenuus
filius aaron.ſ.eleaʒar ſucceſſit ei in lummuʒ
ſacerdotiũ filius eleaʒari ſucceſſitei. ita im
poſterum. Nã deubamar nõerant ſummi

pntia loquoꝛ. Hibil eĩ boꝛũ eum latere arbi
troꝛ. Hec eni quicq̃; boꝝ in angulofactũ eſt

ſacerdotes ſed minoꝛes niſi pauci circa tpa
dauid.Ham in beli ſacerdotiũ tranſlatũ eſt
ad ſiltos ubamar.Abiatbar qqʒ erat de itba

mar quẽ depoſuit ſalomõ.⁊ eiꝰ loco ſtatuit

ſadochqerat de eleazzar.
incidenter narrat de ſacerdo
tibus iudeoꝛum CCa. QXVII

Aluio aut uolens
mpliare cultũ dei.vidẽs ꝙnõ ſul
ficeret vnꝰſummꝰ ſacerdogadmi
niſtrationẽ.qꝛ ſi infirmaret᷑ nõ erat interim

quiincenſum poneret.qdð neceſſe erat ſingu
lis diebus offerri.inſtituit xxiui.ſummos ſa

cerdotes quoꝝ ſedecim erant de genere elea
zar. viij.de genere thamar. Anus tñilloꝝex

xxuij.ſummus erat qᷣ dicebat pꝛinceps ſacer

dotum. Adminmiſtꝛabãt aũt ꝑſeptimanas q
iure bereditario uolute ſũt ad poſteroseo

rum. Et vnuſquiſqʒ xxuij. ſummoꝝſacerdo

tum cũ abminiſtrabat ſecum babebat xxuij
minoꝛes ſacerdotes.a totidem leuitas.et to
tidem ianitoꝛes.duplicato numero natbin
neoꝝ. Fuerũtaũt x.⁊.viij. pncipes ſacerdotũ
a tꝑe dauid vſqʒ ad tranſmigratõnem babi

lonis. in quadꝛimgentis ? ſexaginta annil.

tranſmigratione autẽ ceſſauit ſacerdonum
vſqʒ ad redituʒ de captuntate lub zoꝛobabel

⁊ielſu magno ſacerdote. Et inde vlqz ad tꝑa

machabeoꝝufuit tpᷣus ſacerdotij Cempꝰ au
tem machabeoꝛũ nõ deputat᷑ ſacerdotio.qꝛ
idem erant duces ⁊ ſacerdotes.⁊ ſic vſqʒad
berodẽq fecitoccidiquotquot inueneꝛat de

genere ſarerdotũ. ne iterũ ab eos deuolueretĩ

regnũ Et vendebat lummũ ſacerdotiũ.qñ;
vni.qnqʒ pluribꝰ ſimul. Et ſuerũt oino vlqʒ

adeuerſioneʒirłm. xxviij. lummi ſacerdotes
AMtempꝑe aũt berodis vſqʒ adeueꝛſioneʒbie

ruſalem nõ ponitioſepbus ſummã annoꝛũ

ſedoſtatfuilſe centum. v. cum berodes ante

natiuitatem dñitriginta annis regnauit. et

dyiñ̃s trigintatribꝰ annis vixit ⁊2 a moꝛte dñi

vſqʒ ad euerſionẽ irein xl.duo anni fluxerũt
Sed de bis bactenus. .

Be tempeſtate in
xerat paulus ¶Ca. ¶

— —

—E ..

Et dedit dominꝰ? grati
oculis eius vtbumane tractaret euʒ.nec pꝛo
biberet amicos eius in ciuitatibꝰ per quas

tranſibatei miniſtrare. Mꝛoſequit ergo lu:
cas de pgreſſu itineris. Aſcendentes inquit
nauem adð rumentinã incepimus nauigare
circa alie loca. Quidã ſyllabicando volunt

diſtinguere adrumetinã.vt dicatur ſᷣm eos
nauis adrumetinã.ſcʒ romam tendens.ſed

meliusa nomineciuitatis dic᷑ adrumenti

na. Mdrumens eniʒ eſt ciuitas affrice. ſDo
ſtea enumerat lucas ciuitates ꝑ quastranſi
bant.quas nõ eſt necelſſe enumerare.niſi in
quibus aliqua geſta ſunt nõ pꝛetermittẽda
Inter cetera venerunt liſtrã.vbi babuit pau
lus plureſ amicoſ.qui miniſtrauerũt ei.abi
inueniẽſcenturio nauem alexandꝛinã naui⸗

gantem in italiam. tranſpoſuit nos in eaʒ vt

dicitlucas ðᷣ naui.ſcʒ quam pꝛius aſcendera
mus nos tranſtulitin illam. Et cum multis
diebul nauigauimꝰ lente.vento ſcʒire liberi

us ꝓbibente. tandeʒ adnauigauimus crete.

et inde vix deuenimus in locum. qui dicitur
bompoꝛtus.⁊ibi multo tem poꝛe fuimꝰ.nõ

auſiingꝛedi mare.cum nõ eſſetapta nauiga

tio.eo ꝙ ieiumiũ pᷣteriſſet.i.fameſ magnaĩ na
uigio adnauigandũ.reddens nautas infir/
mioꝛes.Ael de ieiunio.pij.mẽſis intelligi po
teſt qð eſt in diem ꝓpiciationis ⁊ ſcenophe
gle. ſcʒ inter. x. diem ſeptembꝛis ⁊.xv.⁊ ſic pꝛo
bat nõ eſſe tutam nauigationẽ.quia iaʒ erat
ſeptimus menſis.qui inferiꝰ eſt byeme bᷣm
bebꝛeos.qui apuꝛlem pꝛimum cõputant.In
byeme autem nõ eſttutũ nauigare.Ael po
teſt intelligi de ieiunio inſtitutoĩ memoꝛia⸗
moꝛtis godolie.qð fit in fine ſeptembꝛiſ. Vt
de ieiumo decimi menſis.qð ſcʒ fiebat in ia⸗
nuario.quod cõſtituerunt auditis rumoꝛi⸗
bus de cõſtructione templi in babilone. Cũ
autem moleſtũ eſſet centurioni ⁊ alijs ꝙ nõ
poſſent nauigare.ↄſolabatur eos paulus di
cens. Miri nideo.foꝛte ex ſignis tempeſtatis
vel in ſpiritu ꝓphetico.quia non ſine multo

damno nõ ſolum oneris etnauis.ſed etiam

Actuum aploꝛum

ammaruʒ veſtrarũ poteſtisnauigare. Cen.

EPEEBturio autez magis credidit naucleroſinena
aiulio cẽturioni vt pᷣt Mrli eſt. uiculario qᷓ; paulo.id ẽ domionauis. Nau
3 paulo in

clerus enim dicit.in cuiꝰ ſoꝛtem cedit domi⸗
mum nauil. Cleros enim ſoꝛs dici. hocau
tem compulit centurionem magis credere
nauclero q̃; paulo.quia poꝛtus in quo erãt
nõ erat ydoneusod biemanduʒ.⁊ ideo con
ſulebãt omnes inde nauigare.ſi quo modo
poſſientad alium poꝛtuʒ puenire.qui magil
eſſet idoneus ad hiemandum.Ercontra cõ
ſilium pauli aſpirante auſtro ad poꝛtumꝓ
poſitum anbelantes.intꝛauerũt mare. Et ca
aliquãtulum ꝓceſſiſſent.inſurgens ventus
tripbonicus.irruit cõtra nauem qui diceba
tur euro aquilo. Dicit᷑ auteʒ ventus tripbo
nicus quaſi inflans mare.⁊ faciens intume⸗/
ſcere.Cripbos enim interpᷣtatur inflatio. Et
cum arrepta eſſet nauis.⁊ non poſſet conari
cõtra ventuʒ.ceſſante remigio ferebamur in
incertum decurrentes ad inſulam quandã
que dicit cauda.⁊ vix potuimꝰ obtinere ſca⸗
pham de nauiin mare depoſitam in adiuto
rium nauis.qꝛumpetu fluctuũ fere ruptaẽ.
Scapba ðᷣꝛ leuiſ nauicula de vna tãtũ arbo
re cõcauata. Ael ðꝛ modica nauis viminea
crudo coꝛio tecra cuiuſmodi vtũt pirate. Et
ðꝛa ſcaphyn qðᷣ interpᷣtat᷑ ſpeculuʒ.qꝛ bmõi
nauibꝰ vtunt᷑ pirate ad ſpeculandũ ⁊ explo⸗
randũ.⁊ deferuntbmõi nauiculein nauibꝰ.
⁊im minẽte naufragio deponũt in maread
ſobueniendũ naui.qꝛ bis nauiſ accingit ⁊ in
ꝓcinctu tempeſtatis armat.Cũ at ſictempe
ſtate valida iactarent.ſequẽti die feceruntia

ctum.i.eiectionẽ ptenſiliũ de naui.
caniinnaiuerlaiopalus
confoꝛtauit CCa. CXlXA
¶ Tcuʒ neqʒʒ ſol in
S die neqʒ ĩ nocte luna ſidera aſpa
xExerẽt. ablata erat oĩs ſpes ſalutis.
Et cũ feciſſent diuturnũ ieiuniũ foꝛte volun
tariũ ꝓamouẽda tẽpeſtate.vł neceſſariũ.qꝛ
foꝛte artabãt penuria victualiũ.oibꝰpieciis
in aquã.ſtans paulus in medio eoꝛum dixu
Sanum erat conſilium acquieſcere mibꝛ.et
lucrifacere mniuriam bãc ciacturam. Hunc

eſtote quia nemo piclitabit ex vobis.necpa: &

tiemini iacturaʒniſi nauis. Aſtitit enim mi⸗
bibac nocte angelꝰ dei cui ſeruio dicẽs.Ne

timeas paule.ceſari opoꝛtet te aſſiſteꝛe. Etec

ce donauit tibi deus omnes qui nauigãt te

cum.ideſt merito tuo conſeruabit.vt nemo

ex eil piclitetur ꝛopterouod inquit bono

animoeſtote. Credo enim deo meo.quia ſic
erit quę admodum dictuʒz eſt mibi.et in inſu

lam quãdam opoꝛtet nos venire. Ideo aũt

de boc p̃dicit eis veritatem. vt videntes boc

impletuz. certius ſperent ſalutem. Sed poſt
qᷓ; xiuj. die nox ſuperuenit circa mediam no
cteʒ ſuſpicabant naute axparere ſibi aliquaʒ
regionem. ⁊ ſubmittentes pondus plumbi
quo maris pfunditaſexploꝛatur.inuenerũt
paſſus.xx.Et puſillum inde ſeparatiinuene
runt paſſus.xv.⁊ timentes ne in aſpera loca
inciderent.de puſpi mittentes anchoꝛas.iiij.

optabant diem fieri. ”́MZM
eenarnhagaui M
¶Capitulum. Qx kxkk—
cuz uellent nau
l te aufugere. demittentes ſcapbaʒ
Lin mare.pidens boc panlus in ſpi
ritu. ait centurioni ⁊ militibus.Hiſi in naui
manſerint bominel iſti.ñ poteſtis ſalui fieri
Et ſtatim milites abſciderunt funes ſcapbe
et abijt ꝑ mare. Cum aũtilluceſceret dies ro⸗
gabat paulus omnelſ vt ſumerent cibum.t

foꝛtioꝛes eſſent adlaboꝛẽ ſuſtinendũ. Quar

tadecima inquit dies eſt bodie.ex quo expe

ctauimus ſerenitates aeris.⁊ permanetis ie
iumi nibil accipientes. Foꝛte dieilla mbil to
mederãt. vel foꝛte dies plures ſine cibo trãſi
erant. Confoꝛtamini i quit ⁊ cibum ſumite
quia necetiam capillus de capite veſtro pe
ribit. Et boc dicto ſumebant panem in ↄſpe
ctu omniuʒ cum gratiarũactione iuxta mo
rem ſolitum.⁊ cum fregiſſet cepit mãducare
Alij quoqʒ animeqtioꝛes facti ſumpſerũt

cibum. ⁊ erant anime in naui ducente ſeptu

apitulum. CXXI

aler
0. credituſ eſteſſe deus

triticum in mare. Cum aüt dies

autẽ quendã conſiderabant babentez litus.
in quem cogitabant ſi poſſent eiſcere naueʒ.
Et cum anchoꝛas ſuſtuliſſent coõmittebant
ſe mari ſine coatu remigij. Etleuato aꝛtemo
neiuxta ꝙ ventus eos ducebat.tendebãtad

litus. Artbemo dicit modicum velum. dire

ctiom nauis ponus accõmodatum qʒ cele
ritati. Et cum incidiſſent in locũ bitbalaſſuz
impegerũt nauem. Biutbalaſſul ꝓpꝛie ligua

terre dicit in mare ꝓtenſa.maribincet inde

circũdata. Et dicitur bitbalaſſum quaſi ma

rebiſidum.terre interiectu diuiſum. Et cuz

nauis offendiſſet in bithalaſſuʒ.pꝛoꝛa mane
batimmobilis. Duſpiſ vero frangebat ma
ris impetu ſuꝑuenientil. Etconſulebãt mili

tes omnes ninctos occidi.ne foꝛte natando

aufugerent.

verbo pauli ad centurionem

Enturio uero uo

lens ſeruare paulũ ꝓbibuit bocſt
eri. 2 permiſit quotquot et quocũ

qʒ mõ poſſent euadere.⁊iuxta qd pꝛedixeꝛat

paulus euaſerunt omnes.egreſſiin inſula q
vocabatur mitilene. Et cuz egreſſi eſſent bar

bari babitatoꝛes inſule offſicia bumanitats

diligenter exbibuerũt eis. Accenſa enĩ pyra
reficiebant eos.Et duʒ paulus colligeretſar

menta ⁊ congereretin pyram. viꝑa inter ſar
menta latens adheſit manui eius. Cum aũt
Vlderent barbari vipam in manu ei?ꝰ pendẽ

tem. adinuicem dicebant. Nuqʒ; bomicida
eſt bõ iſte.nam cũ de naufragio euaſerit.vl
tio diuina eu ampliꝰpinere non ꝑmittit. Ex
cutiens autẽ paulus vipam in ignem.nibil
mali paſſus ẽ. At illi expectabant.vt intume
ſceretmanus eius.qꝛ tumoꝛſolet ſequi poſt
venenum. Et cũ diu expectaſſent.⁊ nullazʒ in
manu eius depᷣbenderent leſionez. coõuerten

tes faciem ſuam ad ſe inuicez dicebant. Hõ

iſte deus eſt.

cibo. alleuiabant nauez iactãtes

factus eſſet.nõ agnoſcebantterram. Sinuzʒ

itulum. CXXIII.
Dntigit autez pa

trẽ publij pncipis inſule febꝛibꝰ et
iſſenteria laboꝛare.i. fluxu vẽtris
Ad quẽ cũ paulꝰintꝛoiſſet.⁊ oꝛãdo ipoſuiſſʒ
ei manꝰ.ſanauit eũ. Quo facto oẽs q eꝛãt in
inſula infirmi accedebãt aben ⁊ ſanabãtur
Poſt mẽſes aũttres inuenerũtnanẽ alexã:⸗

dꝛinã q ĩ inſula mitilene biemauerat.cui no
men erat caſtrũ inſigne.cui cʒ inſule da ad⸗

bucibi aſparebãtquoꝛũdã caſtronveſtigia
q̃ antiquitꝰibi fuerãt edificata.vel cui nani

qꝛĩ modũ caſtroꝝ erãt inſigma vels itexta.
lia trãſlatio bʒ cui erat inſigne caſtoꝛũ.qa
gemini ſũt caſtoꝛes ſcʒ caſtoꝛ ⁊ pollux quos
gentiles pᷣcipue in piculo maris inuocant.
⁊ideo in litoꝛe maris eistemplum fecerant.
Hoc aũt ex alia trãſlatione euidẽnꝰẽ vbi ba
bet.cui erat inſigne filioꝝiouis. Fabulantur
eĩ gẽtiles caſtoꝛẽ ⁊ pollucẽ fuiſſe ſilios iouis
Cũu ãt aſcenderẽt nauẽ.multis bonoꝛibꝰbo⸗
noꝛauert nos.⁊ poſuerũt neceſſaria in naui.
Et cũ veniſſet ſiracuſam. mãlerũt ibi triduo
⁊ inde venerũt regium.⁊ inde toſt vnũ dieʒ

flãte auſtro venert puteolos.pqᷓ alij ibꝛi ba

bẽt puteoloſim. Et ẽ nomẽ inlule. vbiiuene
rũt frẽs.etrogati abeis mãſerũt hi ſeptem
diebꝰ Cũ ãt audiſſent aduẽtũ eoꝝ frẽs qͥ eꝛãt

rome occurrerunt eis vlqʒ ad foꝛũ apij.i.ab
apio in litoꝛe maris oſtitutũ.vt de nocte ap
plicãtes ibi inuenirẽt victualia venalia.vbi

oſtituerãt tres tabernas.tres ſcʒ domos in
litoꝛs in qbꝰerponerent ibi venales.

¶ recept?ẽ a fribus chꝛiſtianis.

Alus frẽs ad ſe veniẽtes. grãs agens
ceo accepitfiduciã.minus ſcʒ timu

it. Et qꝛ an aduẽtu pauli iã rome eꝛãtxpiani

patet ex ̊loco petrũ ⁊ paulũ nõ pᷣmo pꝛedi
caſſe romanis. , ſi qñqʒ legat.ð ↄſtitutõe
płↄfirmatõe ſideiitelligendũ ẽ.non de pᷣma
ria inſtruciõe.Cũ ãt veniſſentromã.nondũ

erat nero ↄfirmatꝰin regno.necinualuerat

(C ſanguit pꝛicipis pꝛẽʒ et alios

debat. Et cu diſcederẽt diſſentiẽtes. cepit eol
paulꝰarguere in bũc modũ. Bene ſpuͦſſãctꝰ
de vobis locutꝰẽ ꝑ iſaiã dicenſ. Nade ad po

Tcũ uioiſſet pau

nequicia eiꝰ. Et audiẽs otrouerſiã eẽ ð lege
iudeoꝝ axpianoꝝ vilipedit. Et ꝑmiſiꝰ ẽ pauu

lus libere ire ꝑ ciuitateʒ.cũ vno tantũ milite
eü cuſtodiẽte. Cimuit aũt ne ſoꝛte iudei quiu
pſecuti eũ erãt in iudea.miſiſſent lrãs adiu:
deos q erãt rome.ptidolo eũ occiberẽt. Jðo
qʒ poſt tertiũ diẽ puocauit pmos iudeoꝛuʒ.
Et cũ oueniſſent.dicebat eil. Ego frẽs ñ veni
gentẽ meazaccuſam.led coactꝰ ſũ aſpellare
að ceſarẽ.qꝛ iniuſte traditꝰſũ a iudeis ima:

nus romanoꝛuʒs:ꝛopterea volo vos frẽs

ſcire.qꝛnulla ẽ cauſa moꝛiis mee.niſi qꝛpᷣdi⸗
co reſurꝛectõem moꝛtuoꝝ.Atilli dixerũt ad

eu.Heqʒlrãs accepimꝰa te de iudea.nec ad

ueniẽs aliqs fratrũ locutꝰẽ be te malũ. No

lumãt a te audire q ſentis de ſecta xpᷣiano⸗

rũ cui adberes.audiuimꝰei ꝙ ei vbiqʒ pira
dicit. Et die aſſignata venerüt ad eũ plures

ĩboſpiciũ ſuũ quibꝰexponebat legẽ et ppbe
ſperã.
i ncre)

tas. pdicans deieſu a mane vſqʒad ve
Et quidã credebãt his q dicebant al

pulũ iſtũ.et dic adeos.Aure audietis necin
telligens. ⁊ videtes videbitis. ⁊ nõ pcipietis.

Incraſſatũ eſt enĩ coꝛ ſpłi buiꝰet auribꝰgra

uiter audierũt. et oculos ſuos compꝛeſſerũt
ne foꝛte videant oculis et auribus audiant.
et conuertantur et ſanem eos.quoniam in
gentibus miſſum eſt boc ſalutare dei.et ipi
gudient. l
¶ Quo tempoꝛe libere pꝛedicauit.

inſit auͦt paulus
T ℳ uxerat in libera cuſtodia. et ſulci⸗
piebat oẽs q ingrediehant ad eũ. pᷣdicãs ver

bu dei. ⁊ docẽs de dño ieſu xpᷣo cũ oĩ ſiducia

ſme phibitione. Etvide qꝛañ aduẽtuz pauli
romã iã regnauerat nero duobꝰaãnis.Et ve

niẽs romã.ꝑ bienniũ fuit in lbera cuſtodia
et poſtea ꝑ decenmiũ in magis libera.qͥs ne
ro nondũ ↄſirmatꝰin regno erat.et dedit ei
liberã licentiã deambulandi ⁊ circũeunditꝑ
ptes occidentis et pꝛedicandi.

oto biennio ĩ boſpicio qðð ip̃ᷣecon

Suon 5ðñ aſſ⸗
Bartodecimo ve

Jro anno imperij neronis. cum iam
eius nequicia inualuiſſet.et iam in
ludeos conſpiraſſet. poſitus eſt paulus ro
mein carcerem. vbi multos defamilia nero
ms conuertit.⁊ familiantatem ſenece magi
ſin neronis ſibi comparauit. Et eodeʒ xuij.
anno vltimo ſcilʒ imperij neronis martirio
coꝛonati ſunt ip̃eet petrus. Ande pateteos
errare qͥ dicũtnon eadem die occiſos eſſe.ni
ſi intelligatur eadem die anno reuoluto.qð
ſtare non poteſt.cũ conſtet eodeʒ anno ſcilʒ
xiuij.eſſe occiſos et eadem die.

¶ In quib?locis pumiti fuerit petrꝰ
et paulus. apituluũ. CXXVII.

Eloco aũt uiden/
Nur minus ſentire quidam.q̃ putãt
in eodem loco occiſos.qa legitur.
Gloꝛioſi pᷣncipes terre.qũo in pita ſua dile
rerüũt ſe.ita et in moꝛte nõ ſunt ſeparati. Ho
tius tamen videt᷑paulꝰtanqʒ ciuis pbonoꝛa-
bilioꝛi moꝛte occiſus.qꝛ gladiatꝰ.etin catba
cumbis veꝛſus occidentem. Metrꝰ veꝛo cru
cifixus in vaticano in vicoſcʒ qui eſt extra ci
uitatẽ vbifiebãt dolia. ⁊ ita paułꝰ bonorabi
lioꝛi moꝛte moꝛtuꝰeſt.qͥa gladiatꝰ. Gladio

eĩ pimebant᷑ nobiles et in loco magis bpono

rabili.ſcʒ in catbacumbis. „4g

Explicit Ocolaſtica hi
ſtona magiſtri NPei comeſtoꝛis. Impꝛel
ſa Argẽtine. Anno domini.H. cccc. xxxv.
Jinita poſt feſtum ſancti Hatbie apoſtoli

N

5
„
.
S
—
.
—
—
=
2
5
2
3
.
„ ..
2
...
3
=.
2

—

—

.

„
.0 .
7 ontrubrus er ver PFrer Uurr. mentum ; Perur parelia eipar ohannt
.

4 ano4 anaro ddir ma urr me. Marryr. ind verode 1

npura erpur i ioh annis ine rcerẽ ans⸗ nde ro dinpi

pryer i= ampurt⸗

, runt⸗ riierun Pco⸗ pus eius poſnerunt iuuid Bmon n nenrum
†* Kott benedicam. fine rewim ˖ Dominicea ſi hie ocurrit⸗ ii · 4. 7or

. 64
porem miam reapin vhoe gs . . 4—☛1 lnre Rnis i roh.
7 —7 rTr

pherode Vrir anamim AN fuirris wmugem cpere. „0
Sapienna vine· Alla dufſ. Smnnlez ie⸗

nuirrute ma- Memona uiſti;

veniih. A!. ſ. luib gnn Gnn Mrur hodes ; ſoſaun ·. agna
orundus! omo: ci el⸗ lamedio erreris ſibit beariis i
7ü . „ „ . 75 . I. 1 52 ℳ ‚,— — ℳ 7 „ ₰ 4 5* .,„ 7 3
es non ign 1 clama uit: diri do ni ¶deus meus nibi conmiei

* 8 1s H
.

e tergerger . N& aeilhnem niam due ſuppluces deprecam

r-⸗ ran nos iiguer ſanchox mio wmmemwanone lenſi

ir ſemper ſmjpaano
lrrgere Piri ſanch ; iudivemint⸗
n. Umgua pienr: In sã nu Diut egredererur.
liige ſerne. r vr de 8. Lvebio.

. nunc; p prudenres ; ur de ; s parrede v·

=
=

ſtoaz mit⸗ eu rel.

2 17
Bearuſ vir qʒ ſiſta ⸗ vreede s: Saturni no;
. . . S
hum uabo eum. R lIuſtuſ gnunabit: N lſbe œognoun⸗ N& poſu adniwein
.

P. luſbum deduru w. ecu rel. new lvge sne . 4 lInuimrn

*

lr de · 8. Palo; luſ oe · D & Os min. Il luſ vr par- Siqnis vonns

ı
De ſdurm. ααα
. LD 11„ IW N A. N .
nan n pin cui es mic 1qu. in 1 pien 86 decden aen rui lnn ba

0 . /

ndre rerr Eaes mi⸗ ipipherdim * dil eim ſ w min domun
7 72. „⸗ r g 1ſ y a à ‧¾ 1 . N „ ℛM/ y 9 „
rris mei 1 in cubian rum Een irricis m ee ibi ne do o& vi⸗ Prrecpre der mim⸗
ue dum. 4 nima me Dã ien nr dulacctus locuitu is eir⸗ que
* . Sèòè S ar. .
fnon muem uum woninon 1 ecevir⸗ maicht in nene⸗ rumren ne enſtode
7 à ⸗ 7 6660 * — 4 7 ℳ „ 6 7 2 . * / 7.
unnes P X aerunr me nulnem nerun ir mer mil levunr p 41 nm! mer

2 7
„

„

ommus poiſe
Amxre aqn lam
ſum. eranna

uis

–—

5

pro genie⸗ genir ge S
uppnamones ſeruoz
ruo de mlemm eraudi.
urrias 1 mirginis marte wongrege
pus de inſanub; pericuns ernamur⸗
Ooſbe be nedicim⸗ eſ ſeov NRrrmo · a· 1pri

reſta qs ompe d. nr qui beari mamn m.
narnua wumuis · umnchs mans ummm

nms rnun
enn by eius

—
WU

1

5
radt Z.. „ „
nion ſicur dor

— —,n ——.. —TTT—TTTTTT— —
4
2 2
—
)
.
—
—
„

Archivfliirn
Vorhanden

W
. — KfM. S”ñ * .
V .

18O elesoln-

A X M

-„PJePUelS TOeleSAEA

61 981 ZI 91 8Oa1

ulOolelseuAXXAMNA HDO JelSeEMAXA 666 MBLAdOO

vI 1 1I 01 1 9 8 b 8

