tetrarchiam liſanie.qui erattetrarcba abili:
ne.et impoſuit ei diadema.et ſlublimatuʒ in
regem remiſit in iudeã et inuiderunt ei om
nes pꝛopinqui eiuſ.etiam ſoꝛoꝛ eius berodi
as.que miſerata fuit infelici modo iuiditfe
lici.pꝛecipue quia babebat nomen regis.qꝛ
pir ſuus erat maioꝛ natu filius magmi bero
dis.et nunqʒ meruitrex aſpellari.ſed tetrar⸗
cha. ſderſuadebatitaqʒ miro ſuo de die ĩdi⸗
em vt iret romam.et ſatagaret ommibꝰ mo⸗
dis. vt ſibi compararet nomen regil. At ille
malebat eſſe in ocio.quia opulentꝰ erat.vn⸗
de lſepe vxoꝛ exaſpata dicebat Dereãt opes

tue.quia magis diligis opes q́; bonoꝛes.
Tandezʒ victus inſtantia vxoꝛis.iuit ad gai
um cum magno aſparatu.et ipᷣa cum eo.et
inuenerunt gaium bais. Herodes ãt agrip
pa qui pꝛeſenſerat ꝙnõ pꝛo bono ſuoiſſent.

diſpoſuit ire poſt eos.ſed pꝛemiſit nuncium
quendam familiarem ſuũ et amiciſſimum

gaio.per quem duexit epiſtolam gaio ĩ qua
continebatur.quia berodestetrarcba etiaʒ

Nuente tyberio firmauerat amiciciam cuʒ
rege pariboꝛuʒ.vt eſſet rebellis romano im
perio.et in argumentuʒ buius reiſigficauit
ei.qꝛ in ciuitatibꝰſuis habebat arma q̃ ſuffi

cerẽtſeptuaginta milibꝰarmatoꝝ.

— 2

aſ
mile
eſc
mahe
müſino
deon
Urerg
biad⸗
oſedun
Nwbe
okery
gfoni
dero
e he
myel
lben
ads
Paen
ns.e

n

W
men

ebr

Ner

nig
gor
N
D

Ale

nae
o,
na
ſnt
EN
u
icne
genn
n
N
ſſ

ʒ

Alctuũ apoſtoloꝛũ.

(O, gaius mãdauit ſtatuam ſuaʒ
erigi in tẽplo. CCapitulum. I⸗XlIi.
Bnqz ueniſſet he

rodes tetrarcha et berodias vxoꝛ

SSs
ðèð

ſua adð gaium et ſatis bonoꝛificea

cepiſſet eos. ſupuenit nünus berodis agrip
Pe.et poꝛtexit eplam gaio ex parteberodis

agriſpe. MDerlecta epiſtola. gaiꝰ qſi aliunde
recipiẽs cepit inqrere deſtatu Hodiſ tetrar
che.et inter cetera queſiuit ab eo.vtrũ in ciui

tatibꝰſuis tanta copia eſſetarmoꝝ.quantã

ipeaudierat.et non negauit. Et tunc credẽs
gaius peꝛum eſſe quod ſignificauerat ei be⸗
rodes agriſpa.relegauit eum in exiliũ.pxoꝛi
aũt ſue quia erat ſoꝛoꝛ berodis agriſpe quẽ
maxime diligebat.dedit libertatẽ redeundi
vt babeꝛetterram ſuãũ.ꝗpᷣa aũt comitata eſt

Virum in exiliũ dicens.quia non dimitteret
eum in aduerſis. cui cõmunicauerat in pꝛo

ſperis.⁊ depoꝛtati ſuntin exiliũ lugounum
vbi poſtea mibabiliter moꝛtui ſunt Et dedit

gaius galileam quam babuerat berodeste
trarcha berodi agriſpe.et ita babuit tres te

trarcbias. Juit ant gaius in initio imperij
ſui per biennium ſatis mãſuetꝰ.poſtea eu
nuit coꝛ eiꝰin elationem.etin tantam pꝛori
pit neſaniam.pt ab vniuerſis bominibꝰim⸗
perij ſui vellet coli tanq̃ʒ deꝰ.et dicebatſefra

trem eſſe iouis. Ande etiam filiam vnicam
quam babuit ponebat inter genua iouil.vt

ita quaſicõmunis vtriqʒ videretur. poſtq;
egreſſa fueꝛat de genibus iouis. Miſit eꝛgo
imaginem ſuã per vniuerſum imperiũ ſuũ

vt omnes adoꝛarent eum. et ſicfecerũt om⸗

nes exceptis iudeis. Vnde cum in alexan

dDꝛia ciuitate oꝛta eſſet ſeditio inter iudeos

gentiles.⁊ veniſſet vtraqʒ pars ante gaium
pvt diſcutereĩ controuerſia.inter ceteras alle
gationes quas babuerunt gentiles ↄtra iu
deos. obiecerunt eis.quia deũ ſuum quẽ cõ
muniter omẽs gentiles receperant.ipi inbo
noꝛabant.quia imaginẽ gaij nolebãt adoꝛa

re Ettuncpᷣmo ſciuit gaius.quia iudei non
adoꝛabant imaginẽ ſuã. Signiſicauit autẽ
petronio pꝛeſidi ſirie. vt ſtatuam ſuaʒ pone
ret in templo in hieruſaleʒ vtfacilius recpe

7

rent eam in circumſtantibus ciuitatibꝰ ,

ſi foꝛte iudei reclamarent.collectis romanii
legionibus intraretiudeam.et nemini par⸗

ceret manus eiꝰ.Collecto ergo exercitu ĩtra

uit petronius iudeam.et venerunt ad euz iu
dei de bieruſaleʒ cum amicis berodisagrip
pe.qui erant pꝛecoꝛdiales gaio.⁊ ſuſplicaue
runt ei ne adboc &s artaret.quia pus per
mitterent ſe occidi.et parabant iugulos.⁊ di
cebant.quia nunq̃ᷓʒ ampliꝰcolerent terram
pt ſic inedia affecti moꝛerentur. Et reſpõdit
petroniꝰ.non de conſilio ſuo boc pꝛoceſſiſſe
ſed non audebatreſiſtere mandato impera
toꝛis. Videns tñ quia grauem iacturaʒ in⸗
curreret gaius.ſi amuteꝛet tributa totius iu
dee.pꝛomiſit quia oſponeret ſe gaio pꝛo eis
et miſit epłaʒ ſuam gaio ꝑ viros bonoꝛatos

vt deſiſteret ab boc mandato. Qui cum pe⸗

niſſent ad gaium non auſi lunt pᷣſentare ſe
conſpectui eius.ſed acceſſerunt ad berodeʒ
agriſpam vt lubueniret iudeis.quia vna de

tetrarchijs ſuis ſcilicet galilea in iudea erat.

¶ Be moꝛte gaij imperatoꝛis.
((Capitmum. L.XIII.

deret cum eo.Et cũ in craſtino eſſʒ
in conuiuio. ammiratus eſt delicias conui
uij. Et cepit memoꝛari gaius quanta fuerat
paſſus pꝛo eo berodes.ſcʒ vincula tyberij.et
alia multa.et pᷣcepit ei pt peteret quicqᷣd vel
let. At ille reſpondit ei.ſuſficere ſibi grãʒ ſuã
Et cum ille inſtaret vt aliquid peteret. petijt
ne poneret ſtatuam ſuaz in templo in irlm.
Et iratus eſt gaius tñoſiderauit animoſita
tem agriſpe.qꝛ noluerat petere opes vel bo
noꝛes acquieuit ei.et ſcpᷣſit petronio in bũc
modũu. Si nondũ poſita eſt ſtatua in tẽplo.
non eſt neceſſe vt ponatur.Et ſicnõ ẽ poſita
eius ſtatua in templo. Noſtea reſipiſcens
gaiuſ reſcpᷣſit petronio in buc modũ. Quia

contempſiſti mandatũ impeꝛatoꝛis.a potiꝰ

dilexiſti munera iudeoꝝ.elige tibi genꝰmoꝛ
tis quod vis. vt diſcant omnes non eẽtutuʒ
obuiare mandato imperatoꝛis. F deo

4

pꝛocurante ita ſactũ eſt vt pꝛiusa udiret fa⸗
mã moꝛtiseiꝰ q; videret nücios buiꝰlegati
onis. Cum enz ellet rome. et rediret a ludis
circenſibꝰ.conſilio ſenatoꝝinterfectus eſt a
duobus et oꝛta eſt in ciuitate diſſenſio inter

curiam et milites et populuʒ. Curia dicebat/
ſenatoꝛes et niri conſuleres.id eſt.qͥ de gene
re conſulũ.pel digni pt Eerent ↄſules. Quia ⸗ T. et
ergo viderant ſenatoꝛes ſeuicã imꝑatoꝛis dedit ei quarta tetrarchiã. ſcz udeam. et ita

etincõmodba q inde contigerant reipublice.

voluerunt penitꝰextirpaꝛe imperiũ impera
toꝛis ab vꝛbe.et voluerüt eaz redigere adan
tiquũ ſtatum in quo erat ante iuli celareʒ
vt eſſet regimen ciuitatis in arbitrio conſu⸗
lum et ſenatoꝝ. Econtra milites et populuſ
timentes auaritiã ſenatoꝛũ.etamantes do⸗
natiua imperatoꝑꝝ.conſtituerũt imꝑatoꝛeʒ
claudiũ auunculũ gaij.virum manſuetum

eodẽ. ¶Tapitulu. LXV.

ſecum de nobilioꝛibꝰ qui erantin
curia.ſuimulans ſe fauere parti eoꝝ cum ba:

beret eos exoſos pptermoꝛtem gaij. Conſu
ueret ſciſma in ciuitate. ſed deliſteret ab boe

luit ergo eis. vt ſignificarent claudio

incepto. Et ſenatoꝛes rogaueruth
vt pergeret cum eis adclaudium. Et ꝓfelſ⸗
eſt le libenter fung baclegatione. Et miſꝰ
eſt ad caudium cumalijs.⁊eis audienobꝰ
dixit ei qd dixerat coꝛam ſenatoꝛibus. q; vel⸗

letclaudiydeſiſtere abincepto. ꝗnure aut

Dixit claudio vtnõ deſiſteret ab incepto. qa
ipſe ſatageret vt maioꝛ pars nobilium faue
ret parti eius. Etrenunciauit ſenatoꝛbꝰ ꝙ
nollet claudius deſiſtere abincepto. et cepit
eis pſuadere necontrairent.qᷣa non poſſent
impedire. Et allexit quoſvam et tandeʒ om
nes. et ita ſine contradictione factus ẽ clau⸗
dius imperatoꝛ. Etad perſuaſionem hero
dis agriſpe omẽᷣ occiſi ſunt qui cõſenſerãt
in moꝛtẽ gaij. Et petijt ab eo berodes agrip
pa vt decretũ gaij deſtatua ſua adoꝛãda re⸗
uocaret in irritum.qꝛ impiũ erat. Et acquie
hit ei et pcepit eipt eplłereuocatõis ꝑſingu⸗

Bnc uenit hero/

des agriſpa adſenatoꝛes.ducens

erodem

las ciuitates iudee ponerẽtin loco eminẽti.
¶ Qůo occiſo iacobo voluit appꝛe
hendere petrũ Capitulu. L. XVI.

rodes accipere licenciã a claudio
et redire ad ꝓpꝛia. ettuncclaudiꝰ

ſublimatus rebijt ad ꝓpꝛia. Et venit pꝛimo
in iudeam.et bonoꝛifice ſuſceptꝰeſt a iudeis
qꝛ in mulns iuuerat eos. Et cum ppe elſent
dies aʒimoꝝ venit in bieruſalem ante diem
feſtum vt purificaretur.et mundꝰ intereſſet
diei feſto. Et ante dies azʒmoꝝ occidit iaco:
bum frẽm iobannis poſtea in diebꝰ aʒimo/⸗
rum videns qa placeret iudeis.aſpoluit vt

alpꝛebenderetet petrũ. Deiacobo ãt refert.

clemens alexandꝛinus. qꝛ cum detrulſꝰ eſlet

mn carcerem. nocte cõuertit ad ſidem cuſto-

dem luum et in craſtino conlelſus eſt le elle

onem. At ille parum deliberans au ſaxta
bi. Et oſculatꝰ eſt eum et ſimul ambo capue
truncatiſunt. Metrũ aũt aſpꝛebenſum mi⸗
ſit herodes in carcerem.qꝛ in diebꝰaʒimoꝛũ
nõ licebat aliquem occidere.et pꝛeter cuſto⸗

tuoꝛ quaternionibꝰ milituʒ volens poſt pa
ſca pꝛoducere eũ populo.vtipᷣe populꝰoce
deret eum. non ip̃e berodes vtiacobum.qa
magis videbatur eis gloꝛioſum. ſi ſpſi occi
derent eum.quia erat pꝛinceps apoſtoloꝝ.

¶ Ouo libergt?eſt petrus de manu
herodis. ¶ Capitulum. LXVII.
Bm aüt in craſti /
no pꝛoducturꝰ eũ eſſet berodes po
pulo ip̃a nocte erat petrꝰ doꝛmiẽs
inter duos milites vinctus catbema duabꝰ
q adbucrome eſſe dicũt.et cuſtodes iacẽtes
onte oſtiũ cuſtodiebãt carceꝛẽ. Et ecceange

lus dñ aſtitit.et lumen reſulſit in babitaclo
carceris.et miraculoſefactũ eſt. vt ſolꝰpetrꝰ

videret lumẽ pꝑcuſſoqʒ latere petri excitauit

N Oſtea uoluit He/

chꝛiſtianũ.et cum ambo traberent admor /
tirium. dixit iacobo. Pater da mibi remilſſi

des carceris tradidit eum cuſtodiendũ q̃t⸗

4
*„

W
WI—

de⸗

lndo
lad
nai
twano
ds
kelent
em
reſſer
ſco⸗
no⸗
Ay
Urie.
wc
nalſo
ck
rr
ſl
e
ohit
ſnn
znn
nii
e
N
Poe

öfe
mns
is
N
do
“
aue

—

*

Alictuũ apoſtoloꝛũ.

eũ dicẽs. Surge velociter. Et ſtatim cecide

rüũt cathene due de manibꝰeius.q adbucro⸗

me eſſe pbibenĩ. Et dixit angelꝰ ad en. Pre
cingere ⁊ calcia te caligistuis. Depoſuerat
ei cingulũ ppter moleſtiã carceꝛis.pt tunica

circa pedes demiſſa tempꝑaret frigꝰ noctis.

O

In q datũ ẽ exẽplũ ſanctis piris.qꝙ ĩãguſtijſ
lʒ aliq relaxare derigoꝛe oꝛdinis. Legimuſ
eiaplos ꝓphetas dunis cingulis vſos ppt
afflictõeʒ carnis.⁊petruʒ adtẽpꝰdepoſuiſſe

cingulũ ꝓ moleſtia carceris. Et fecit petrus
iuxta mandatũ angeli.⁊ addidit angelꝰ. Cir
cũda tibi veſtimẽtũ tuũ ⁊ ſequere me.Et ex

lens ſequebat eũ.⁊ neſciebat.qꝛ verũ ẽ qð ſi

ebat ꝑ angelũ.i.nõ putabat ̊ in rei veritate

ſieri.ſz ima ginaria viſione oſtendi. Vñ ſeqᷣt
Eriſtimabat ſe viſum videꝛe. B ſibi oſtẽſuʒ
imaginaria viſione. Trãſeütes aũt pᷣmã cu
ſtodiã.i.cuſtodes carceris cuſtodie deputa

tos.⁊ ſecũdaʒ.i.duos quaterniones. Velpᷣ
mã cuſtodiã.i.pᷣmũ q̃ternionẽ cũ ſuis.vene⸗
rũt ad poꝛtã ferreã q ducit ad ciuitatẽ.q pu⸗
tat᷑ fuiſſe ĩatrio carceris. Carcer ei babebat
atriũ.⁊ erat ĩ exterioꝛi ꝑte ciuitatis.ſiue extꝛa
ciuitatẽ.⁊ vltro aperta ẽ eis. Et exeũtes pceſ
ſerüt i vicũ vnũ.⁊ ↄtinuo diſceſſit angelꝰ ab
eo.vt ſciret ſeĩ reiueritate de carcere eductũ

q̃ putabat ſibi Bimaginarie oſtenſũ. Et tũůc

adſe reuerſ?ꝰ aad mentẽ ſuã. qꝛ fuerati maxi
mo ſtupoꝛe.dixit. Hũc ſcio vere qꝛ miſit dñſ

angeluʒ ſuũ.⁊ eripuit me demanu berodis.

et de oĩ expectatõe plebis indeoꝝ. Et cõſide
rans vbi eſſet venit addomũ marie matris
iobãnis qͥ cognoĩabat marcꝰ nõ euãgeliſta
vbi erãt multi ↄgregati cauſa oꝛõnis vt oꝛa
rẽt ꝓ peiro.Et cũ pulſaret petrꝰad ianuam
egreſſa ẽ puella ad videndü noie rode. Et pt
cognouit vocẽ petri.pᷣ gaudio non aperuit
ianuã.ſ̊ recurrẽs nũciauit petrum ſtare ad
lanuõ.Et dixerũt illã inſanire.ſciẽtes petrũ
incarceratũ eſſe. ꝗlla ãt affirmabat rem ſe ſic
babere. Alij ãt ex eis dicebant.angelꝰ petriẽ

Sup quẽ locũ dicit bieronimꝰ tantã digni
tatẽ eẽ aiaꝝ.vt vnaqueqʒ aboꝛtu natiuitatiſ

ſue babeat angelũ ſibii cuſtodiã deputatuʒ
NPerra ãt ꝑſeuerantpulſabat.Et cũ aperuiſ
ſent. viderut eü ⁊ obſtupuerũt. Etinnuit eis

manu nt tacerẽt. vt ſub ſilentio miraculũ vi
derẽt vel audirẽt. ANel foꝛte ideo.ne clamoꝛe

gaudẽtiũ aduẽtꝰeiꝰin ciuitate ꝓpalarei. Et

narrauit quo eduxiteũ dñs de carcere.⁊ ait
Nuciate Hiacobo ⁊ fratribus.cʒ iacobo al
pbei epᷣo hieroſolimoꝝ.qꝛ alter iã fuerat de⸗/

collatꝰ ab berode. Et egreſſ? eadez illa nocte

abijt in aliũ locũ timoꝛe berodis ⁊ iudcoꝝ.
¶ Be moꝛte hezodis CCa.LXVIII.
Haſtina guͦt die

poſt eductõeʒ petri ðᷣ carcere.erat

cũ requiſiſſeteñ ⁊ non inueniſſet. diligentin
quirẽs de cuſtodibꝰ.vtru noſſent quidnam
factũ eſſet de eo.iuſſit eos adduci ad ſe.vt pi

dicaret in eos.nõ tñ vindicauit dño ꝓcurã⸗

te. vt ſolutio petri nulli noceret. Amminente

ei negocio.berodes deſcẽdit a iudea in ceſa

reã paleſtine ꝓpinquã tiro ⁊ ſidoni.vt noce
rettirijs et ſidonijs.qᷓbꝰiratꝰeꝛat.Qð audiẽ
testirij ⁊ ſidonij.venerũt ad blaſtũ q erat cu
biculariꝰberodis et cuſtos tbeſauroꝝeius.
qꝛ eratamicus eoꝝet patronꝰ.⁊ eo interpꝛe
te recõciliati ſũt berodi.Hõ eni poterant ſu

ſtinere inimicicias regiſ tam vicim. Sequẽ

tit die berddes veſtuꝰ veſte regali. ſedebat
ꝓ tribunaliapud eos.et cõcionabaĩ ad eos

ces ⁊ nõ hois.i.exbibebantei laudes deo de
biizs ⁊ nõ bomini. Et dũ adulatoꝛijs fauo⸗

ribꝰ demlceret᷑. ⁊ oblatos ſibi diuinos bono

res nõ reſpueret.reſpiciẽs ſupꝛa ſe vidit imi⸗
nẽtẽ et inſiſtentẽ capiti ſuo ĩ funiculo ange⸗
li.i.bubonẽ moꝛtis eꝰpxime nũciũ.⁊ tũc vt
tradit ioſepbꝰ inclinanit ſe ad eos qͥ ſibiap
plaudebãt.⁊ dixit eil. En ego ðᷣs veſter moꝛi
oꝛ. Sciebat eĩ iuxta qð dixerat ei augur.cũ
traberet᷑ ad carcerẽ. ſe infra qnqʒ dies pꝰviſi
onẽ bubonis moꝛiturũ.Et ↄſeſtim vt habet
ĩbiſtona pcuſſit eũ ãgelꝰuñi.ifctã eſt ſuꝑ eũ
pvindicta dᷣi.qꝛ ꝑ qnqʒ dies vẽtris doloꝛe cru
ciatꝰẽ. Et coꝛrodebãt vermel viſcera eꝰ. ⁊ ita
paulatim ↄſũptꝰ a vermibꝰexpirauit.

3 4/

noparua ꝑturbatio iter milites
cuſtodes. quidnã eſſet factũ de petro. Ind

Aſparet qꝛ clauſũ reliquerat carcerẽ. alodqn
noelſet ambiguũ eũ euaſiſſe. Herodes aſt

S

blandiẽs eis ſopulꝰãt acclamabat dei vo

ſoias ſtagnitra⸗ non cognoĩatus

buit totũ regnũ patris ſed partem. Habuit
aũt terrã duarũ tribuu et dimidie pltra i ioꝛ

danẽ. Unde legit qꝛ fideles i in iudes iminen
te euerlione irim. ad ãmonitõnem angeli ſe
ceſſerũt in egnum og pe lti⸗ ſcz filij bero

Ddis a⸗
C Redit, ſtoꝛie ad oꝛdinem ſi uu.
. apitulu. L. XX.

qð ſupꝛa dictũ eſt. collectã factaʒ a

ſdeliboanttocbie miſſam pauperibꝰ in bie⸗

ruſalem ꝑ barnabam et ſaulum. NM eniin⸗
terſertum eſt de herode.de moꝛte iacobi. de
incarceratõne et liberatõne petri.qi ineidẽs
fuit. ſꝛoſeqt ergo ð reditu barnabe ſauli
abbieroſolimia biſtoꝛa ibũc modũ. Verbũ
dſi creſcebat a multiplicabat. Barnabaſ ãt
et laulus reuerſi ſũt ab hieroſolimis alſum!

pto ſecũ iobanne qͥ cognoiabatur marcus

poſt expletum mimiſteriũ. Erãt aũt in ecclia
que erat antiochie pᷣter eos qui venerant

ab hieroſolimis ppbete et doctoꝛes. iter q6

erat ſimon qͥ vocabat᷑ niger.et cius ceirenẽ

ſis. et manaben q erat berodistetrarcbe col
lectaneꝰ. id eſt. eodem cũ illo lacte nutritus
Et poſſunt idem accipi ꝓphete et doctoꝛes

Ael poteſt ita diſtingui. ppbete de futwis
et doctoꝛes de pteritis. Et vide qꝛiſte ſimon

dictus eſt ð coloꝛe niger ſi ſit latinũ vocabu

lum. vel ſieſt bebꝛeuz. dictus eſt niger. quaſi

alcendens de virtute ad virtutẽ. Niger ẽ be
bꝛeü. et interptatur alcendens. iniſtran “
tibus autẽ ilus dño ⁊ᷣt eiunantibꝰ.dixit eis
ſpüſſanctus. Segtegate mibibarnabam et

paulũ in opus ad qd aſſumpli eos. Nuiau

dito conſilio ſpũſſancti remiſerũt ſaulumꝰ
barnabam in irim ad petrũ ⁊ iacobũ ⁊iobã
nem qᷣ eꝛant ibi. OQui gauiſi ſunt audito mã

Dato dñi. vel ſpũſſancti. et ieiunantes et oꝛã⸗
tes unpoſuerunteie manus in modum oꝛ

—

berodes.qᷣ adbuc rome erat.nec ba

NC nũcreoit hiſto/

Xia ad oꝛdinem ſuñ. ⁊ ptinuatur ei

dinandox. Atrum autem p̈ter impolitiõez
manuũ aliam oꝛdims ſolennitatẽ circa eos

celebꝛauerunt incertum eſt. Hec de oꝛdina
tione apoſtoloꝝaliquid legitur. vel ꝙdomi
nus eis impoſuerit manul.De petro tamẽ
certum babetur. ꝙ antiocbie miſſaʒ celebꝛa⸗
uerit. Sed potuit apoſtolis pꝛo oꝛdinatiõe

ſufficere. quod dictum eſt eis a dño. Hocfa

cite in meam cõmemoꝛatõem. Et licet non
interfuerit barnabas et paulus.tamẽ quia

poſtea electi ſunt að apoſtolatum conſilio

ſpuᷣſſancti.ſoꝛſan in boc cum alijs fuerũt pꝛi

uilegiati. necalia ſolennitas oꝛdinationis
circa eos celebꝛata eſt. ulti in pꝛimitiua

eccleſia ſine bac ſolennitate oꝛdinatõnis ad

ſacerdotiuʒ pꝛomoni ſunt et multi laici ſine
diaconio et pꝛecedenibus oꝛdinibus ſacer⸗
dotes facti ſunt et imponentes eis manus
dimilſerunt eos. Et it quidem miſſi a ſpirn

tuſancto eodem duceitineris quiſeparaue
rat eos a ceteris abierunt ſeleuciam.et inde
nauigauerunt cipꝛum. Et cum venilſent ſa

laminam pꝛedicabant verbum dei in ſyna⸗
gogis iudeoꝛum.pꝛopter reuerentiam ſiue
duriciam eoꝛum.et babebant ſecũ in miſte
rio pꝛedicatõis iobannẽ q cognomiabatur

marcus.

Lapitulum. LXXI.

Ccũ perambulaſ

R ſent vniuerlaz inſulã cipꝛũ ſcz vlzʒ

papbũ inuenerüt quendã vuũ ma
gnũ i pſeudo ppbetã iudeum. cui nomẽ erat

barien q erat cũ ſergio paulo piro pꝛudente
d erat hõ magne dignitatis. Erat ei pcõſul.
id ẽ. ecũdꝰ a oſule. Hic accerſitis barnaba ⁊

paulo. deſiderobat audire perbũ dei. tamen

reſiſtebat eis elimas magus. Et vide qꝛalte

rü eſt interptatioalteriꝰ. Elimas eni interp

tatur magus.2 ſic nomẽ cõmune maleſico.)
rũ aſpꝛopꝛiatũ ẽ iſti. Saulꝰaũt qͥ et paulus

repletꝰſpũſancto intuens eũ dixit. Oplene
omni dolo et oĩ ĩ fallacia.fili diabol.inimice
oĩs iuſticie.nõ deſinis ſubuertere vias dñi

rectas. Mota ꝙ dictum eſt ſaulus q et pau⸗

O, paulus 1 barnabas conuer
terunt ſergium pꝛoconſulem.

—
—

oe
tos
n
W
n
cbn
nlie
hoen
anon
igni
l
mn
Konts
huinn
lsd
ſue
Ner⸗
nus
wn
Nrae
ctinde
ſentt
ſna;
nlue
milte⸗
n

Actuum apoſtoloꝛum

lus. Tradunt eni ſancti. a ſergio paulo ad
ſidẽ cõuerſo. dict? eſt paulꝰ. AVnde bic pᷣmo
fit mentio de noĩe paulus. Solusoꝛigenes
dicit.qꝛ ſemꝑfueꝛitbinomiꝰdictꝰ.ſcʒ ſaulus
et paulꝰ. Ael in apoſtolatꝰacceptõe pꝛimo
ſoꝛtitꝰẽ G nomen.vt qͥ pᷣmoa ſaule ꝑſecuto⸗

re dicebat ſaulꝰ de ſupbo faciꝰbumilis.pꝛo
ſaulo dictus eſt paulꝰ.q̃ſimodicus ꝛbumi

lis. Ande quaſi nomen ſuũ interpᷣtando.di
cit ſe minimũ apoſtoloꝝ. ANidet᷑ aut. xiij.an⸗

noa paſſione dm pmotus ad apoſtolatum l
cum barnaba.et ſoꝛtitꝰpauli vocabulum. et

xiiij.pꝛoſectꝰeſt ad magiſteriũ gentiuʒ. Cui

ſatis eccleſiaſtica biſtoꝛia ↄcoꝛdat.vbi legit

p̃ceptum apoſtolis eſſe.vt poſt paſſioneʒ p
xij.onnos pᷣdicarent in iudea. TCertio autem
decimo anno ceperunt paulatim trãſire ad
gentes nondũ tamen ex toto.poſtea omni:

no exierunt de ſinibꝰiudee.et nũc inqt. Ecce
manus dñ̃i ſuꝑte.i.vindicta dei exercebituꝛ
in te. Eris enĩ cecuslumine capitiſ.ſiẽ ceus
es lumine mentis.non vidẽs adtempusſo
lem mateꝛialẽ qꝛnõ vides ſolẽ iuſticie ꝑ ſibdẽ
Et cõfeſtim ceciditin eü caligo ettenebꝛe. et

cecutiens.d eſt. in modum ceci in circuitu
ſe vertens querebat. qui manum ei daret vt
duceret eum. Et ſtatim pꝛoconſul viſo mira

miuun.. .e
1 De diſceſſu iohannis ab eis.
Bm autem apa/

Bbbo nauigaſſet paulꝰꝛbarnabas
cu eo venerunt pergen ciuitatẽ pã
philie. ettũciohes diſcedẽs ab eis reuerſus
eſt hieroſolimã vnde veneret cũ eiſ. Et foꝛte
repꝛehenſibilis fuit cauſa quare diſceſſit ab
eis.et hec fuit cauſa diſcidij inter paulum et
barnabam.de qua babebis inferiꝰ ſaulꝰ

culo credidit. ammiranſ ſuper doctnina do ſamt . 3.2 d,
it eis ſaul.à regnauit ſupeos xl. annis. co⸗

vero etbarnabas venerunt antiocbiam pſi

die.quod additum eſt ad differentiam alte/
rius antiochie.que dicit antiochia ſirie.que
olim dicebat reblata.quã nos adbuc voca
mus antiochiam.Et ingreſſi ſynagogã die
ſabbati ſederũt quaſiauditurilegem. nonpᷣ

dicaturi. Noſt lectionem autem legis etp⸗

onis dicte.

inc

pheta ru.dixerunt ad eos pᷣn cipes ſina goge.

Viriſfrẽs.ſi qͥs eſt in vobis ſermo exboꝛtat

¶ De pꝛedicatide pauli et barnabe H

in ſinagoga. ¶ Capitulu. L.XXIII.
Brgens aũt pau

lus et manu ſilentium indicens. gg
greſſus ẽ facere grandẽ ſermonem
boans ab altioa. Viri inqt irabelite et q
timetis deü de gentibꝰ audite. Deus plebis
ilr patres nrõs elegit etexaltauit plebẽ cuʒ
eſſent incole in egipto.ſeruientes in lutoꝛ la
tere. de qua eduxit eos i manu foꝛti. Et. xl. an
nis ſuſtinuit moꝛes eoꝛuʒ in deſerto. poſtas
introducens eos in terrã pꝛomiſſaz. deſtru
ens ſeptem gentes q habitabant in terra.ſoꝛ
te diſtribuit eis terra. q̃i poſt quadꝛingẽtos
quinginta ãnos.Etintelligendũ eſta natt
uitate iſaac vſqz ad exituz iirk deegipto flu⸗

rerunt anni quadꝛingenti qnq;. Moſtea cõ
pletis xl. annis in deſerto vſqʒ in terraz choo:
naan diuiſa eſt terra. nanuitate ergo ſa ⸗

ac vſqʒ ad diuiſionẽ terre fluxerũt quadꝛanꝰ
genti.anni.Et poſt quadꝛingentos.l.ãnos
dedit dñs iudices populo ſuo.⁊ extunc fuit
populus dei ſub iudicibus vſqʒ adtempus
ſamuelis.et exinde poſtulauerũt regeʒ.⁊ de⸗

putatis ſimul annis lamuelis. Sic ei babet
in cronicis bebꝛeoꝛum.Et eo ſublato de me

dio.ſuſcitauit eis dauid regem.cui teſtimo;:

mũ ꝑbibens ait. ꝗInuem mrũ ſcᷣm coꝛmeũu.
exeuius ſemine ſuſcitauit deus ieſum ſalua
toꝛem iſrabel. cuius aduentusfuit pꝛeco io:

bannis.

Adhuc de eodẽ (CTapi. LXxIIII
Iri ingquit fratreſ
filij generis abꝛabam. et quiinter
vos de gentibus ſunt timẽtes de⸗
um.pvobis ſpecialiter verbum ſalutis buiuſ
miſſum eſt. Qui enim babitant in bieruſa
lem et pꝛincipes eius bunc ignoꝛantes eſſe
leſum.ignoꝛantes etiam voces pꝛophetarũ
que per omne ſabbatũ legunt᷑.adiudicãtes
eũ moꝛti. eas impleuerũt neſcientes. Deus

vero ſuſcitauit eũ tertia die a moꝛtuis. et vi⸗
ſus ẽ ꝑ xl.dies bis qͥ ſimul aſcenderi cũ eo ð
galilea in irlm. q vſqʒ nũc ſũt teſtes eius ad
plebẽ. Et nos vobis annüciamꝰeã q̃ ad pa
ires nrõs repꝛomilſio facta ẽ. quoniaʒs banc

deꝰ adimpleuit filijs vꝛis reſuſcitãs bieſum

MMotuũ igiit ſit vobis viri frẽs.qꝛ ꝑ bũc
remiſſio petõꝝannũciat.ab omnibꝰ

ficari. Nui credit in bũc luſtificat. Aidete er
go ne ſitis ↄtẽptoꝛes ne veniatſuꝑ vos vin⸗
dieta denque cõminat ↄtemptoꝛibꝰin bunc
modũ. Nidete ptemptoꝛes et admiramini.
et diſperdimini.i.videntes admirabimini⁊
diſperdimini.qꝛ opus operoꝛ in diebꝰ vꝛis.
quod non creditis.i.quia nõ creditis operi
qð operaboꝛin diebus veſtris.id eſt.incar⸗

qtionn.
“” Quareanneu ad gentes.

xeuntibus autez
Nllis rogabant.ꝓvt ſequentiſabbato
loqueretur adbuc in ſinagoga. Et
cum egrederent᷑ de ſinagoga.multi iudeoꝝ
et aduenarũ.i.gentilium veliudeoꝝ diſper
ſione venientiũ ſecuti ſunt paulum ⁊barna
bam. Sequenti vero ſabbato pene vniuer⸗
ſa ciuitas conuenit vtaudiret verbum dei.
Quod pvidentes iudei.repleni ſust ʒelo inui⸗
die. quo cõmoti ceperunt cõtradicere bis q̃
dicebanta paulo blaſphemantes. Blaſphe
mus eni eſt qui ex inuidia obloquitur veri
tati. Cunc repleti ʒelo derpaulꝰ ꝛbarnabas

Aſtanter dixerunt. Vobis opoꝛtebat pᷣmuʒ
loqui nerbum dei iuxta verbu dñi.dicentis

Non ſum miſſus niſi ad oues q̃ perierunt
domus iſrabel. Sed quia repelluisillud et
indignos vosfacitis ecce conuertimur ad
gentes. Et nota. cum hoc legatur bic dictuʒ

a paulo etbarnaba in antiocbia ꝑſidie que

non in iudea eſt ſed in grecia. in pleriſqʒ lo⸗
cis legitur dictum ab apoſtolis in iubea ſcʒ
cũ vellent tranſire ad gentes.poſtqʒ ꝑxij.an
nos pꝛedicatũ eſtin iudea. Eccenõ moueat
te.qꝛ potuit vtrobiqʒ dic. Siceni pᷣcepit no
bis deꝰ. poſui tein lucẽ gentiũ.pt ſis eis in

ſalutem vſqʒ adextremũ terre. Et ſũt in iſana

verba patriſ ad filiũ. Ac ſi diceret pater filio

iſi te vt pꝰ tenebꝛas inſidelitatis vſqʒad

terminos terre gentibus dilſſeminares lucẽ
peꝛitatis. Sed cuʒ ſpecialiter dictum ſit chꝛi
ſto.non eſt contrarium q; bic legitur dictuʒ
paulo. quia tanta eſt vnio capitis mem⸗
bꝛoꝛum.vt quod dictum eſt capiti. membꝛa

onem membꝛoꝛuz reputat inflictam ſibi. di
ven Saule ſaulequ vmepſeaneris me⸗
¶ Be recepta pꝛedicatõe a gentibꝰ.
(Tapitulum. LXXVI.

Woientes aãt gen/

a/tes mentioneʒ de ſalute ſua gauiſe
7 nt. et gloꝛiſicabant deũ.et credide
runt ex eis multi.audei tiñ ʒelo et liuoꝛe iui
die ſuccenſi concitabãt mulieres religioſas
et pᷣmaꝛios ciuitatis.et excitabãt pꝑſecutõem
in paulü etbarnabam.⁊eiecerũt eos defini⸗
bus ſuis.At illi excuſſopuluere pedũ iuxta

quod pꝛeceperat dñs inteſtimoniũ illis.ve

nerũt yconiũ. Et ingꝛeſſi ciuitatẽ locuti ſunt

in ſinagoga.et credidit copioſa młtitudo iu

deoꝝ et grecoꝛum. Et demoꝛati ſunt ibi mł⸗

totempoꝛefiducialiter pᷣdicantes.dño pᷣdi
catõem eoꝝmiraculis ofirmante.Hoõnulli

tñde iudeis in incredulitate ptinaces ſuſci
taueri ⁊ adiracundiaʒ cõcitauerũt animos
gentiũ aduerſus credentes.Et diuila ẽ ciui

tas.quibuſdaʒfauentibꝰiudeis.alijs ſauen

tibus apoſtolis. Et cũ fact? elſetimpet?ꝰ gen
tilium ⁊ iudeoꝝ.cũ pᷣncipibꝰſuis vt cõtume

lijs afficerent apoſtolos et lapidarentadeſt

lapidibus fugarent eos confugerunt ad ei
uitatez licaonie. ſcilicet liſtram et derben. Et
cum bic dictum ſit venerunt liſtrax. iuxta cõ

ſequentiã ſermonis in ſequenni vbi dicitur.

erat quidam infirmus liſtris.potius dicen
dum fuitliſtre. Seð poteſt nomen ciuitatis
multiplicem babere declinationem.pvt dica
tur liſtra liſtre. pel liſtre liſtrarum. velliſtris
indeclinabile. AUnde ſequitur. Et eratquidã
vir liſtris.quod greco cõſonat vbibabetur.

paulus et barnabas moꝛabanturinliſtnis.

catis. quibꝰnon potuiſtisgin lege moiſi iuſi dictum reputent ſibi.ſicut caputrpᷣs ꝑſecuti

— S

Actuum apoſtoloꝛum

Erat autem pir iſte infirmus pedibus clau

dusex vtero matris ſue et ſedebat.quia nec
ambulare necſtare poterat.nec vnqʒ ambu
lauerat. bicaudiuit paulũ loquentẽ. Que⸗s
intuitus paulꝰ idens ſpnſancto reuelan
teqꝛ baberet fidem vt ſaluꝰ fieret.ſcʒ tãtam

que ad ſalutẽ ſufficeret. Ael videns quia ſe
ſaluãdũ crederet.dixit magna voce.nno:
mine dñ noſtri ieſu xp̃i ſuegeet ſta ſuper pe be
poꝛe eodem noĩecenſebant ep̃i et pꝛeſbiteri

des tuos rectus.Et ſtatim exilut et ambula
bat. Turbe aũt cũ viderẽt quod fecerat pau
lus putabant ipᷣm et ſocũ ſuũ barnabam
deos eſle.et in foꝛma bumana eis aſparuiſ
ſe.et leuauerũt vocẽ dicentes.Dij ſimiles fa
cti bominibꝰdeſcenderũt ad noſ.⁊ vocabãt

barnabam ioueʒ.quia pꝛioꝛ eſſe ridebatur
paulum vero mercuriũ.qui ſempiuxta eo
rum opinionem iouẽ co mitabai.q̃ eloqueſ

et lrãtus fuilſe tradit.⁊ facundiã bominibꝰ
pꝛeſtare putabatur. AUnde mercuriꝰquaſi
mediꝰcurrens interaures et linguas a lati⸗
nis d.a grecis vero bermes.id eſt. interpꝛei
Dicitur. Sacerdos quoqʒ iouis qui erat in
ciuitate voluit ſacriſicare barnabe et ioui.
afferẽs tbauros adimmolandũ ⁊ coꝛonas
Vel adoꝛnandam faciem templi iuxta ri⸗
tum gentilium.pvel pt capitibꝰ eoꝝ impone

rent ad oꝛnatum.aut pꝛo aliqua alia cauſa

vel religione nobis ignota. Ataũt audiert
paulus et barnabas. qꝙ diuinos bonoꝛes

pVellent eis exbibeꝛe.ſciderunt veſtimẽta ſua

quod ſemꝑ faciebant iudei audita blaſpbe
mia in deum. et pꝛohibuerunt ſibi talia ex⸗
biberi. dicentes ſe eſſe bomines moꝛtales.q̃

potius venerant vt eos reuocarent ab ydo
latria.et vix ſedauerunt turbas ne ſibi imo⸗

lare
¶ Be perſecutõne quã paſſi ſunt.
Capitulũ.L.XXVII.

Nrunt ab yconio et antiochia iudei.
et concitatis turbis iu ꝑſecutõnem paulila
pidabant eü. et eieceꝛũt eum quaſi vile cada
uer.eſtimãtes eum eſſe moꝛtuũ.De qua la

pidatõne ad coꝛintbios loquẽs ait. Semel

Emoꝛantibuſ aüt

eis et docentibus in liſtra ſupuene

lapidatus ſum. Moſtea diſcipuli eius cir⸗

cñdederũtillum aſſiſtentes ei.etreſpirauit.
et neſcientibus iudeis repoꝛtauerũt eũ in ci
uitatem et cõualuit. Et poſtera die pfectus

eſt cu barnaba i derben.⁊ pᷣdicauit ibi ſicut

fecerat in liſtra. Noſtea redierũt ꝑ eaſdem
ciuitates per quas illo venerant ↄfirmãtes
fratress in ſide.⁊ ↄſatuentes in magnis ciui
tatib?ꝰ pᷣſbiterosid eſt. epiſcopos.quia eotẽ

Et pꝛoinde ↄſtituebant ꝓ le epiſcopoſ.quia

erãt migraturi et incern vtruzad eos eſſent
amplius reuerſuri. Et cñ redeutes trãſirent
liſtram ⁊ yconiũ.venerũt ad antiochiã pſi:

die. Et trãſeütel ꝑſidiã venerũti pampbiliã

regionẽ in q̃ ẽ ciuitas pergen. in qua locun

verbũ dei deſcenderũt in ytaliã ciuitatẽ. in
denauigauerũt antiochiam vnde pᷣus exie:
rant.lſegregati a ſpũſancto ad pꝛedicatõem

euangelij.

BDe queſtione circũciſionis deter

minata. CEapitulũ. L. X XVIII.
Wndqʒz ueniſſent
ontiochiam et congregaſlent fide
es antbiocenos reuelauerũt eis
quanta fecerat deus per eosin gentibus.et
moꝛati ſunt bi non modico tempoꝛe cũ di⸗
ſcipulis. Et dum ibi moꝛam facerent.deſcẽę⸗
derunt quidam de iudea chꝛiſtiani. adhuc
tamen iudaiʒantes.et fuerunt de ſecta phba/
riſop. Facta eſt eꝛgo non minima ſeditio in
ter eos et paulum ⁊ barnabã.quia pꝛedica

bant fidem abſqʒ legalibꝰ ad ſalutem nõ ſuf
ficere. Et conſentiebãt eis multi veteri con⸗

ſuetudine imbuti. Et ſtatuerunt vt pꝛo bac

lite dirimenda aſcẽberẽt in hbieruſalẽ ad ma

ioꝛes apoſtolos.ſcʒ adð petrũ et iacobuʒ epi
ſcopum bieroſolimoꝝ.Et aſcendit paulꝰcũ
barnaba aſſumpto ettito.ſicut ipſe refert in
epiſtola ad galatbas. Et qui deſcenderant
de iudea. aſcenderüt contra eoſ quidam ſcʒ
de bereſi phariſeoꝝ ad ſidem conuerſi. Qui
cum veniſſent bieroſolimã et eſſent in pꝛeſẽ⸗
tia apoſtoloꝝ petri et iacobi et ſemoꝝ.ſurre⸗
xerũtcontra paulum etbarnabam dicẽtes.
Opoꝛtet circũcidi fideles.et ſeruare legem

Hiſtoꝛia

molſi. Et audita ptriuſq; partis ſentẽtia cõ⸗

uenerunt apoſtoli et ſenioꝛes vt diiudicarẽt

ſuper boc.et poſt multam diſceptationem⸗
inquiſitionem factam inter opoſtolos et le
moꝛes.ſurgens petrus rationabiliter oſten

dit non eſſe umponendum fidelibuſ ingum

legis.quia ipᷣe conſilio dei baptiʒauerat coꝛ

nelium.et gentibꝰ pꝛedichuerat verbũ euan
gelij. et deus pꝛedicanonem eius confirma⸗

uerat.fide mundans coꝛda eoꝝ.etantequẽ
baptiʒarentur viſibiliter mittens ſuper eos
ſpumſanctum.nec indicens eis obſeruãtiã
legalium Quid igit inqᷣtnũc tẽptatis impo

nere iugum ſuper ceruices diſcipuloꝛuʒ.qdᷣ

neqʒ; nos neqʒ patres noſtri poꝛtare potii

mus.Et ſtatim ceperunt paulꝰ æbarnabas

narrare quanta ſigna et pꝛodigia deus fe⸗
cerat in gentibus ꝑeos. Ettacebat multitu

aameon⸗ , ê
De ſermone iacobi fratris dnĩ.
¶ Capitulum. L. XxXIX.

E ſacto ſilentio lo

monia ꝓpbetaruʒ. Et inductis tgſtimonijs
diuerſoꝛum pꝛophetarũ.auctoꝛitate ponti
ficali pꝛotulit diffinitiuam ſententiã dicens
Mꝛopter quod ego iudico non inquietari
eos qui ex gentibus conuertuntur ad deuʒ
ſed conſulo vtdirigamus adeosepiſtolam
vt abſtineant ſe ab idolatria et foꝛnicatione
et ſuffocato et ſanguine. Idolatria ſiquideʒ
ex gentibus maxime pullulauerat. foꝛmica⸗

tio quaſi naturale quoddam etnullius rea
tus reputabatur inter gentes. Ideo ſpeciali
ter decreuerunt apoſtoli pꝛobiberiiſta gen⸗
tibus. Erant etiam pꝛoni ad effundendum
ſanguinem Conſueuerunt etiam bibere ſan
guinem immolatũ dijs ſuis. ꝗIveo ſpecialii

pꝛobibiti ſunt a ſanguine effundendo et bi⸗

bendo. Quare autem adlraãm pꝛobibuerit
eis animal ſuffocatũ non eſt ſatis ꝑſpicunʒ
Et placuit boc conſilium iacobi apoſtolis

et lemoꝛibus. Et coõmun conſenſu elegert

cutus eſt iacobus adberens vebo
petri. Airiiquit fratres audite me

Simon narrauit quẽadmodum deꝰ pᷣmũ
pviſitauit gentes vocans eas ad fidem. ⁊ teſti

viros per quos mitterent eplam cũ paulo

et barnaba iudam ſcilʒ ⁊ ſilam.⁊ pᷣmilſa ẽ ſa⸗

De amiſſa cõuerſis ex gẽtibꝰ.
C(CCapitulumLXXXN.
Poſtoli et ſenioꝛeſ
fratres fratribꝰex gentibꝰ cõuerſis
Aalutem. Fuit aũt poſt ſalutationeʒ
bic textus epłe.Auditũ eſtqꝛ quidaʒ deſcen
dentes a iudea turbauerũt vos euertentes

dias pꝛãs.volentes veſtris imponere cerui

cibus iugũ legis.Ideo de cõmuni ↄſẽſu de
creuimꝰeligere viros ⁊ mutere ad vos cum
cariſſimis piris nris paulo etbarnaba.Au
ſum eſteĩ ſpirituiſancto et nobis.vltra nibil

vobis iponere oneris.qᷓ; nt abſtineatis ab

immolatis ſimulacroꝝa ſanguine et ſuffo⸗
cato.et ſoꝛnicatione.a quibꝰabſtinentes bñ

agetis. Nalete. .
no con glati ſunt conuerſos ex
gentibus. ¶ Capitulũ.L.XNXl.

Eſcenderũt igituꝛ
paulus et barnabas in antiocbiaz.
et duo illi miſſi ſunt cum eis. Cun⸗
qz deſcendiſſent congregata multitudietra
didit eis epiſtolam. Et audita conſolatione
de iugo legis nõ imponendo ſibi. gauilſi ſũt
fratres de gentibus.ꝗudas auteʒ et ſilas cũ
eſſent pꝛophete conſolatiſunt eos et multũ
confoꝛtauerunt in fide.Hon eſt autem boc
pꝛetereundum.quia de pꝛeſato aſcenſu ſuo

in bieruſalem pꝛo dirimenda lite pꝛetaxata

ſcnibit apoſtolus ad galatbasin bunc mo⸗
dum. Deinde poſtannos.xuij.a conuerſio⸗
ne mea aſcendi bieroſolimaʒ. cum barnaba
aſſumpto ettito.et contuli cum eis euange
lium quod pꝛedicoin gentibus.Ex quoan
noꝛuʒ numero colligit.qꝛeodem anno quo

paulus aſcendit bieroſolimã.ſcʒ xuij.a con⸗

uerſione ſua.petrꝰ aſcendit romam.et eodẽ
anno ſedit in catbedꝛa epiſcopali. in qᷓ ſedit
xv.annis. Quattuoꝛdecim vero.xxvxxxix.
reddunt. Niceſimo autẽ quinto anno a pꝛo
motione bean petriin ſedem romanã. cili⸗
cet vylnmo anno neronis. paſſi ſunt petrus

e
b
o
6
g
0

7„
9
W.

— — Se

S=

¶ Be caula diſſenſionis ite

¹

paulus.et ſicxxxix. anno a conuerſione pau
li. Ande colligitur paulum ad ſidem cõuer
ſum eodem anno quo dominus paſſus eſt.

cum conſtet petrum et paulum.xxxvnij.an⸗

noa paſſione domini.qui fuit vltimus ne⸗
ronis paſſos eſſe martirium. Si auteʒ lega
turaliquando paulus conuerſusadſfidem
ſcdᷣoannoa paſſione dñi.intelligendum eſt
ſcdoanno emergente.non tñ eodem vſuali
ſicut alibi determinatum eſt. Quartodeci⸗
mo ergo annoa paſſione dñi.ſcʒ quarto an⸗
no claudij.aſcendit petrus romam.et lediti
catbedꝛa epiſcopali decem annis ſub clau⸗
dio.qui regnauit. xiiij.annis.et nero poſt eũ
¶Beterminat quando ſedit antio
chie et quando rome.

Dteſt autez queri

thiocena. Conſtat eni ꝙ ſedit antio

cbie. vij. annis in ſede epiſcopali.quod neceſ

ſario de.vijilloꝝet xiuj.opoꝛtet intelligi.qui
a paſſione dñi fluxerüt vſqʒ ad eiꝰpꝛomoti
onem in ſedem romanam. oſt.pij.autez
annos quibꝰ ſedit in ſede antbiocena. conſi

lio dñi de bieruſales aſcendit romam.ſed in

aſcenſu tranſijt ꝑantiocbiam.vt cõfirmaret
ſubditos ſuos in ſide Et vᷣt babetur in crom
cis ſubſtituit eudochiuʒ in ſede anthiocena
