Foꝛſan iudas erat ꝓpꝛium nomen boſpius

ſui.vel foꝛſan erat de tribu iude.vt ſit ſenſus

Piſtoꝛnia

ſpiritumſanctuʒ p

Hat autez vama

ſci diſcipulus quidam.i.cbꝛiſtianꝰ

In domoiude id ẽ inter iudeos quiibi erãt
de illa tribu. vel in domo lude. id eſt in vico
iudeoꝛum. Nicusaũt dicitur a vicinia aui
tatiſ. vt dict abanꝰ.vt pꝛopꝛie dicant via
vicinioꝛa rura ciuitatis. Hoctamẽ ⁊ ſepeali
bi aliter accipitur. Netimeret ananias veni
re ad ſauluzʒ.quẽ noueratacerrimũ perſecu⸗

toꝛem cbaſtianoꝛũ. addidit dominus. Ecce
enim oꝛat.quali diceret. Hon eſt timendus
quia factꝰeſt de laulo paulꝰ.⁊ de lupo agnꝰ
Et ego etiam reuelaui ei adbuentumtuũ.Jã

enim vidit in ſpiritu te introeuntem adſe.et

imponentẽ ei manꝰ pt viſum recipiat. Cũc

ananias. Domine audiuia multis de viro
boc quãta mala fecerit ſanctis tuis in bieru:

ſalem. ⁊ babet poteſtatem a pꝛincipibꝰ ſacer
dotum alligandi omnes qui inuocant no

men tuum. Ad quẽ dominuſ. Nade quoni
am vas electionis eſtmibi iſteid eſt vas ele
ctum.⁊ in foꝛnace tribulationis ꝓbatum.pvt
poꝛtet nomen meũ coꝛaʒs regibus ⁊ gentibuſ
et filijs irael. Et tu quidem baptizabis eum
ſed nõ docebis euʒ. ego enim ſolus docebo
eum.⁊ oſtendam ei quãta opoꝛteat euʒ pati
ꝓnomine meo.uꝓt per multas tribulationes
pꝛobetur pas electuʒ ⁊ mala que intulit ſan

ctis patiatur cum ſanctis. Abijt ananias et

pveniens ad boſpitiũ pauli intrauit adeum

⁊imponens manum dixit. Saule frater.do

minus ieſus quiaſparuit tibi in via qua ve⸗
niebas miſit me adte.vt videaſ interioꝛi ⁊ ex
terioꝛi oemo eeimlea ſpirituſanctoadẽ
m enius accipias poſtea in
baptiſmo. Et confeſtim ceciderunt ab ocul

eius tanq; ſquame. ⁊iſum recepit. ⁊ ſurgẽs

baptiʒatus eſt.⁊ cum accepiſſet cibum ↄfoꝛ
tatus eſt. Et fuit cum diſcipulis qui ert da
maſci per dies aliquot.⁊ cõtinuo ingreſſus

ſinagogas pꝛedicabat dominũ ieſuʒ.quoni
am Heſt filius dei. Stupebantauteʒ omnes
qui audiebant ⁊ dicebãt. Honne bic eſt qui
expugnabat in bieruſalẽ eos quiinuocabãt

nomen iſtud.⁊ad ̊ buc venerat.vt vinctoſ

eos duceretadpꝛnapes ſacerdotum. Sau

lus autem magis conualeſcebat in chꝛiſto.⁊
confundebat iudeos qui erãt da maſci.afnx
mans qꝛ biceſt chꝛiſtus.

beie
Rnne,
Mann
anipe
ſhell
Maspeni
Uderſen
nns Eer⸗
timends
wpong;
mirü
modſer
iat Uie
sdeno
fabiern
acer
NNN
WMad
dmsee
Paunn
66 gntrf
chabsan
usdoct
egttuzonn
bolgnn
eintwliln
Eananust
uirzan
Glefar
NNNN
eotits
incnd
s ℳun
Unr ibel
Prralt⸗
abun/
8 tiri
Pngtis
zgon
Gonnts
Nhecſon
ndehhß
nrnmmn
unn
nta
uiff

Actuum aploꝛum

Be inuidia iudeoꝛum in paulum

Q Capitulum. XI. Viii

rent᷑ dies multi a baptimmo paulł.
ſilium fecerunt iudei vt eum int⸗
ficerent. Ex eo quoddictũ eſt cuʒ implerent᷑

dies młt. poteſt videri.boc nõ fuiſſe factuʒ

in boc pᷣmoaduentu damaſci ſedin ſecũdo

quia foꝛte tranſijt in ſiriam et ciliciam.et ibi

Pdicauit.⁊ multos conuertit. Moſtea cum
iterum venit damaſcuʒ qꝛ magis ſulcitaue⸗
rat inuidiam iudeoꝝ.in ſecudo aduentu da

malci. ſtatuerunt ocilium vt eum occiderẽt.

ſed notiñcate ſunt ei inſidie iudeoꝛum. et cu
ſtodiebãt poꝛtas ciuitatis die ac nocte pt eũ

Dolo intłlicerent.nõ iudeiſed ciues damaſci

et pᷣpoſitus gentis aretheregis ad petitionẽ
udeou.ſicutipſe apoſtolus in epiſtola ſcdᷣa
adð Coꝛinth̊.refert dicens. Damaſci pꝛepoſi
tus gentis arethe regis cuſtodiebat ciuitatẽ
damaſcenoꝛuʒz. vt me compᷣbenderet. Diſci⸗

puliautẽ eius nocte dimiſerunt eum in ſpoꝛ.
ta pmurum. Et nide qin greco addituznõ

eſteius ſed dictum eſt ſimpliciter diſcipul.
quia nõ habebat paulus diſcipuloſ.ſedo

chnſtiani tunc dicebant diſcipuli.quia non

dum inuentũ erat boc nomen chaiſtianus.

Elapſus paulusa mambꝰ damaſcenon ve

nit in irtm. 2 volens ſe iungere diſcipulis do
mini.ſcʒ aplis.ſed omnes timebãt eum non
credentes qꝙeſſet diſapulus.Cücbarnabas
cipᷣus leuites genere.q̃ pt ſupꝛa dictum eſtp
ciuzagri venditi poſuit ad pedeſ apoſtoloꝝ
dñi aſpꝛebenſum illum duxit adapoſtolos

narrauitqʒ quomodo in via vidiſſet dũm.
quia locutus eſt e..⁊ quomodo in damaſco
fiducialiter egerit in nomine ieſu. Quosau

tem apoſtoloꝛũ inuenerit inirlm in epłaad
galathas oſtendit ſcʒ petrũ et iacobũ epßum

bieroſolimoꝝ.cum quibꝰmanſit.xp.diebus

ſicut ipſe in epiſtola oſtendit dicẽs. Deinde
poſtannos tres.l.a cõuerſione mea veni in

hieruſalem nidere petruũ.⁊ manſiapudeum

Bm autez imple

ruſalem. intrans ⁊ exiena per xv.dies. Dein

de venit in partes ſirie ⁊ cilicie.⁊ ibiloqueba

tur gentibus ⁊ diſputabat cum grecis id eſt
ludeis inter grecos diſperſis. Hecaũt biſto

ria pᷣ mmia ſuibꝛeuitate rei veritatem ↄfun
dit. quaſi totum in hieruſalem factuʒ ſit. ꝗta
enim pꝓcedit ſeries hiſtoꝛie. Et erat cuʒ eis in
trans ⁊ exiens i bieruſaliẽ.ſiducialiteragẽſ
in nomine domini. Loquebaĩ ant gentibus

et diſputabat cum grecis. Iili autẽ ſcʒ iudei

conuerſantes inter grecos cũ quibus diſpu
tabat. voluerunt eum occidere. Nuodcum
cognouiſſent fratres. deduxerunt eum ceſa⸗
ream.que ciuitas eſt paleſtine.⁊ inde dimiſe
runt eum tbarſum que eſt ciuitas cilicie.nñ
iple oꝛũdus fuit. MDoſtea redit biſtoꝛia ad
petrum. de actibus apłoꝛuũ agena quaſi mõ
interſcalari.
¶ De curatione enee

Actum eſt autem
vt petrul dum pᷣdicando diſcurre
ret. venit lipdã. Inuenit aũt ibi bo

Jminem quendã eneam noiĩe. paraliticuʒ ab

annis.iij.in grabato iacentem. Et aitilli pe
trus. Enes ſanet te dus meus ieſus chꝛiſtus

ſurge ⁊ ſternetibi lectum. qui pus nec etiam

poterct de lecto ſurgere. Et vrninuo ſurrexit.

Et viderüt illũ omnes qͥ babitabant lidde ⸗
ſarone.⁊ ↄuerſiſc ad dñʒ. Erat aũt in iopen
diſcipula quedã chꝛiſtiana.que bebꝛaice dʒ
thabita. grece doꝛcas.latine autdamula vel
capꝛea. Suꝑ marcum tñ babemus.qꝛ tha⸗
bita interp̃tatum eſt puella. VUnde tbabita⸗
cumiinterpᷣtatuʒ eſt. puella ſurge.et hm boc
ſunt diuerle interptatones hbinus nominis

lecaũt erat plena opibus bonis et elemo

ſinis quas faciebat ⁊ pᷣcipue in ↄſuendis ve

ſtibus pauperũ multum laboꝛis impende /
bat. Factum eſt aũt in diebus illis in quibuſ

petrus venerat liddaʒ vt infirmata moꝛeret
Cunqʒlauiſſent coꝛꝑꝰ poſuerunt in ſuꝑioꝛi
cenaculo.Et cum lidda ꝓpe eſſet ioſpen.diſci

xp.diebꝰ.alium aũt aploꝝ vidi neminẽ nii puli audiẽteſqꝛ ꝓpe eſſet peirꝰ lidde.miſerũt

iacobum frẽm domin.. Et erat cu illis ſcz Pe adeü duos viros dicẽtes. Me pigriteris ve⸗
tro ⁊ iacobo ⁊ alijs diſcipulis qͥ erant in bie mire vſqʒ adð nos.⁊ñ aꝑuerũt eicãʒ. Exurgẽs

piſtona

aüut petrusvenit cumülis. Etoa cũ j adueniſſene
duxerũt eum in cenaculum. vbiiacebat moꝛ
tua thabita. Et circuüſteteruũt eum omnes wi⸗
due flentes ⁊ onñdentes ei veſtes quas facie⸗
bat illis doꝛcaſ.vt oꝑibus milericoꝛdieipſaʒ
operam dediſte oſtenderent.a ſic petrum ad

cõpaſſonem cõmouerent Cunc petruſoẽcs

eiecit non tanq́; pperam abquid facturus.
qð vellet alios latere.vt bi qui magicis arn
bus vel conſilio demonũ aliquid machbinan
tur.ſed magiſtrum ſuũ volens imitari.q fili
am archiſinagogi ſuſcitaturꝰ.omnes de do
mo eiecit.paucis exceptis. Ael foꝛte qꝛ non
nulli erant viſione miraculi indigni. eiectis
omnibus ſoꝛis.facta genuflexione oꝛauit.et
conuerſus ad coꝛpulſ ait. Chabita ſurge. Alt
illa aperuit oculoſ.⁊ piſo petro reſedit. ⁊ dãs
illi manum. erexit eam. ⁊ couocatis qui exie⸗
rant. reddidit eis eam viuã. Et notum factu
eſt miraculum ꝑ vniuerſam ioſpen.⁊ multi

crediderũt in deum. Et moꝛatus eſtpetrus

in ioſpen multis diebus apud limonẽ co

num vel curiarium. vela cono. vel curia. q
Hecie tglige eratadeo dictus terntd

r aüt qdaʒ erat
in ceſarea noĩe coꝛneliꝰ.centurio co
ꝛtis que dicebat᷑ ytalica.qꝛ miſſa

fnerataromana ciuitate que eſt in italia.qꝛe

romoani unꝑatoꝛes mittebãt milites ſuos ꝑ
ciuitates. ad cuſtodiendas mumuões. Et h
erat religioſus ettimens deũ. religioſus ſup
gradum timoꝛis. timens infra gradum reli
gionis.i.pietatis.quia ĩ graduali alcenſu do
noꝛum ſpũſſancti.ꝗ
dus pietatis eſt S PMietaſ equiuocum
Souʒ timoꝛis. Inqᷓn elſt. ad cultũ dei.et ad
tum eꝛgo religioſus cõpaſſonem Primi.
ſupꝛa gradum timo

ris. intantũ timens deum infra gradum reli

gionis. vt nomine religionis intelligas ſpi⸗
ritum pietatis. Erat inquaʒ religioſlus cum

omnifamilia ſua que religioſa eratꝛ timoꝛa⸗

ta faciens elemoſinas multas plebinõ acce⸗

ptoꝛ pſonarum AIſte cuz eſſet quaſi boꝛa no

na diei vidit in viſu manifeſte.idẽ manifeſta
viſione non ꝑ ſomniũ vel in extaſi angelum

dei introeuntem ad ſe. ⁊ dicentem ſibi. Coꝛne
li. At ille ntuens in eum timoꝛe coꝛreptꝰ di
xit. Quis es domine.Ad quẽ angelus. Oꝛa
tonestue T elemoſine tue aſcenderunti me
moꝛiam in conſpectu dei. Et nüc mutte virol
in ioſpen ⁊ accerſi ſinonẽ quendam qui cog
nominatur peirus. Hic hoſpitotur apudſi⸗

monem quendaʒ coꝛarium. cuius domus
eſtiuxia maretyrrenuz. quia ioſpen ciuitas

terre ꝓmiſſiomis erat marityr:eno pꝛoxima
et in ipſius oꝛientalilitoꝛe ſita.et ex parte lito
ris ſita erat domꝰ ſimonis coꝛiarij boſpitis
petri. Hic inquit dicet tibi quid te opoꝛteat
facere. Ecce coꝛnelio diciuʒ eſt ab angelo. Ex
audite lunt oꝛationes tue. AUnde conſtat eũ
tunc ſideʒ babuiſſe.quia in bocↄſonant ſan⸗
cti ꝙ merito fidei venitur ad opera ⁊ non vi
ceuerſa. HNondum tñ credebat cbꝛiſtum in

carnatũ.quia de tꝑe incarnatõnis incertus
erat.ignoꝛans an iam incarnatuſ.an adbuc

incarnandus. Hon tamẽ ſuberat falſitas ſi
dei eius.quia cum ſidem incarnationis ba⸗
beret. ſalua fide poterat eſſe in ambiguo.an

iam veniſſet. an adhucin carne venturꝰeſſet
Quia nõnullos ſancioꝝ patrum latuit cbꝛi

ſtum natum eſſe poſtqᷓ; natus eſt.vt ſimeo

nem vſqʒ ad quadꝛageſimũ natiuitatis eiuſ

diem. Hõ tamen putandũ eſt eos fidem i in⸗
carnatioms nõ habuiſſe.quia tempꝰ nõ eſt
de articulo fideiimo cum nondũ eſſet eispᷣ

dicatum vel inſpiratũ qiam natus eſſet. ſaal

ua fide licuit eis eſſe in ambiguo.an iam na
tus eſſet. an adhuc naſciturus. Cum diſceſil.
ſet angel⸗ a coꝛnelio vocauit duos domeſti⸗

cos ſuos.⁊ militeʒ metuentẽè dominũ.quod
de domelticiſ nõ eſt dctum. quia conſtabat
familiaʒ eiꝰ religioſam eſſe ⁊ timoꝛatã. Qui
bus cũ Arr ſingla. milit illos in iolpen

1 one petri
Gonaneni .
ſtera autez die

tibus ciuitati ioſpe.vel aſparentibꝰ

lleer facientib? illiset epꝛopinqua⸗

f f J ?
=

fa

ſoce
cen
ſuie
pof
con⸗
tibui

at

noo⸗
iayt
bmno⸗
etdeot
nulael⸗
ſumnqve
ſteraven
lwole
gaoohe
adope
Uude
oꝛcon
demn
anum
cm
r
inſpi
ciget
nee
Et eſt
immi
feb. vnd
dos B
aiman
pede.
nepd
kimette
reture
horrer
Ouod
Goce
tibus⸗
De
vorp⸗
duca

terrec

licute.
unda

ler

1
n
e
QA
ine
N
nlos
No⸗
Wos
nos
me
luo
us
NeR
mär
Wiſnn
mnonn
ſtunn
ner
nadbe⸗
larust
onnst
Con
wricſe
U
ring
o
don
ſcuij
eſah
ann
Wck
i
ſcbet
ee

1

n
nb

Actuum

ſm aliaʒ literam. vtiam polſent videri de bo

ſpicio petri.ſcʒ de domo ſimonis coriarij.aſ
cendit petrus in ſuꝑpius cenaculum boſpicij
ſui circa boꝛam ſextam vtin ſecreto oꝛaret.⁊
poſt oꝛationem comederet.quia tempꝰerat
comedendi.⁊ ipſe patiebat eſuriẽ. Et paran
tibus pꝛandium miniſtris.cum iple eſſet in
oꝛatione.cecidit ſupeum extaſis.quia domi
no operante paſſus eſt alienatiõem mentis
ita pt non vteretur ſenſibus bumanis. Et in
bmõi extaſi vidit celum apertum.id eſtaerẽ.
et de aere aperto deſcendenſ vas quoddam

velut lintbeũ magnuʒ de celo ſubmitti in ter
ram quatuoꝛ lintbeijs vel litijs vel inuijs. qᷓ
litera verioꝛ eſt. Dicuni autem initie fumcu

li molles quibus circuligantur pueri in cu⸗
nabulis.facti de ſtuſpea materia.vłde ſerico
ad opus nobilium. Aidebatur ergo ei vas
illud quaſi lintbeum quatuoꝛ imitijs quatu

oꝛ coꝛnibus alligatis.in aere axpenſlum. ⁊ita

demitti in terram. et in eo eſſe omnia genera

ammaliuʒ.quadꝛupedia.ſerpentia terre. Et

cum eſuriret.facta eſt vox adeũ dicenſ.Sur
ge petre macta? manduca.Ac ſi dicereturei
in ſpiritu. Cranſi ad gentel.⁊occide in eis pᷣ
cia.et ſic eccleſie incoꝛꝑa.Abſit inquit domi
ne.qꝛnunqʒ manducaui cõmuneiimũduʒ

Et eſt ideoma bebꝛeoꝛum reputantiũ cibos

immũdos.quibus cõmuniter vteban

tes. vnde vocabant cõmunes quaſiimmun
dos. Abboꝛruit ergo petrus quoð dictũ eſt

ei manduca.quia oſtenſa elfuerant quadꝛu
pedia.⁊ ſerpentia ᷣm legem imunda.qꝛ gra⸗
ue videbat ei vti cibis in lege ꝓbibitis. etma⸗
xime timebat repᷣhenſionem iudeoꝛuʒ ſi pte/
retur cibis gentiliũ. Et ideo cũ ita cuncta ab

boꝛreret. ſacta eſt vox ſecundoad eü dicens.
Quod deuſ purificauit cõmune ne dxeris.
NMõconſtat ei ſpualiter dictuʒ fuiſſe de gen⸗

tibus.iam in dei pᷣcientia ꝑ fideʒ puriſicatis

Begquaruʒ puriſicatione inſtruxerat petrũ

vox pꝛima facta adeum dicens.occide ⁊ mã
vuca.Cum autẽ oſtenſa fuiſſent ei ſerpentia
terre.cõſtat ea nõ fuiſſe a deo puriſicata.nec
alicuiſiue iudeo ſiue gentilad comedendũ

munda. Hocaũt factum eſt ei ter. ſcʒ vas ſe
mel iterato ⁊ tercioin terra demiſſum.⁊ vor

aploꝛum

ter audita eſt ꝓ cõmendanda veritate viiio
nis vel fidetrinitatis. Nam pt dicit ambꝛo.
An catbeciſmo fit trina interrogatio. ſcʒ cre:
dis in deum. abrenũcias ſatbane. vis bapti
zʒari. Similit trina vnctõ. in vertice ſiue ron
te. in ſcapulil.in pectoꝛe. ꝗn baptimmo quoqʒ
fittrina immerſio. Moſttrinaʒ paſis oſten⸗
ſionem. receptum eꝑ vasin celum. Et dum
intra ſe cogitaret petrus.quið ſibi vellet hec
piſio. Ecce tres viri qͥ miſſifuerãt a coꝛnelio.
inquirentes domum ſimonis coꝛiarij ſtete⸗
runt adianuã.querentel.ſiſimon quiagno
minatur petrꝰ illic haberet boſpiciuʒ. Et co
gitante petro de viſione.dixit eis ſpiritui.Ec

didicit. Quidad conſeruandã bumilitatez

aliquando ppbetie ſpintus ex porteanimunz

tangit. ⁊ ex parte nõ tangit. Surge inquit et
deſcende.⁊ vade cũ eis nibil beſitans.qꝛ ego
miſi illos. Deſcendens auteʒ petrus adeos
dixit. Ecce ego ſum queʒ queritis.que cauſa
eſt ꝓ qua veniſtis. Adquem illi. Coꝛnelius
centurio vir religioſus ac timens deum.te
ſtimoniũ habens ab vniuerſa gente iudeoꝛ
reſponſum accepita ſpirituſancto ptaccerſi

ret te in domũ ſuam ⁊ audiret verba a te. Et·

introduxit eos in boſpinum ſuum et fuerũt

tati ſunt a ioſpe vtei teſtes eſſent.

(M petrus venit ad coꝛneliũ vocatꝰ
((Capitulum. I.I
Utera autem die
ſecunda ab egreſſu ð ioſpe intro
iuit celaream. Coꝛneliuſ vero ex
ectabat illos ↄuocatis cognatis ſuis ⁊ ami
cis neceſſarijs. Mmici neceſſarij dicũt. quiñ
deſerunt hominẽ in articuloneceſſitatis. Ex.

cũ introiſſet petrus obuiuſoccurrit ei conne

lius.⁊ ꝓcidens ad pedes eius adoꝛauiteum
ipſo geſtu coꝛꝑis expᷣmens deuotionẽ mẽtiſ
etrus pᷣo eleuauit eũ dicẽs. Surgequia
ego bõ ſuʒ vt tu. Et cu multi adeſſent cogna⸗
ti. ſcʒ et amici cõuocati. locutꝰ eſt eis petrus
dicens. Nos ſcitis q́; abominablle ſit viro

ce tres viriqueruntte. Cauſam tamẽ cureu
quererẽt ei ſubticuit. quã ipſe poſtea ab eis

cum eo nocke illa. Sequentiautẽ die pfectꝰ D
eſt cũ illis ⁊ quibuſdã fratribꝰ qui euʒ comi

hiſtonia

iudeo accedere adalienigenã Sed oſtendit
mibi deus nullum bominez immundu elle
ppter qð ſine dubitanõe veni accerſitus.In
terrogo ergo quã ob cauſam accerſiſtis me
Ao quẽ coꝛnelius.A¶ nudiꝰ quarta dieoꝛa⸗

bam boꝛa nona in domo mea. Ac ſi diceret.

Quarta die ab hac hoꝛa ſcdᷣm innouationẽ
dierum. Idꝛima eni dievidit angelu miſit
nuncios.ſecunda venerut nuncij in ioſpen.
tercia pfectus eſt petrus cum eis.⁊illa nocte
remanlerũt in via.quarta veneruntceſareaʒ
a ecce vir ſtetit ante me in veſte cãdida.⁊ ait.
Coꝛneli exaudita eſt oꝛatio tua.et elemoſine
tue a deo accepte.mitte in ioſpen. ⁊ accerſi ſi⸗

monem qui cognominat petrus. et ſtatun
miſi adte et tu bene feciſti vemendo. NHunc

ergo omnes nos aſſumus in conſpectutuo
ꝓmpti obedire tibi in omnibus quecunqʒpᷣ
cepta ſunt tibi a domino. Tunc petrus ape/
riens os ſuum dixit. Munc in veritate com⸗
periquoniã non eſt perſonaruʒ ecceptoꝛ de
us. nec diſcernit inter iudeos gentes.ſedin
am acceptus eſt illi. Aos ſcitis qiobannes
ppdicauit ieſum a nazeretb. ſcitis etiam qꝙfa⸗
ctum eſt verbum. id eſt dicatio euangelij ꝑ
vmuerſam iudeam. incipies a bapuſmoio⸗/

bannis quobaptizatuſ eſtieſus. poſtea pio
ſequens quomodo vnxit eum deus ſpiritu
ſancto virtute qui ꝑtranſijtbeneſaciendoæ
ſanando omnesa diabolo oſpꝛeſſos. Et nol

teſtes ſumus ommuũ que fecit inregioneiu⸗
deoꝛuʒ. eum ſuſpenderunt in ligno.ætter
cia die ſuſcitatum a deo. Cuiuſ nos teſtes ſu
mus qui manducauimus et bibimus cum
illo poſtq; reſurrent a moꝛtuis.quibus pꝛe
cepit pᷣdicare populo ateſtiſicari quia ipſe ?
gqui conſtitutus eſt a deo patre iudex viuoꝝ
et moꝛtuoꝛum.quia pater dedit illi omne iu
dicium. Mec nos ſolum ſed etiam omnesꝓ
phbete illiteſtimomũ perbibent. quia omnes
pꝓnomen eius remiſſionẽ peccatoꝝ accipiũt
qui credunt ineoem.
gqui cum eo erant CCa. I. IIiI

omni gente qui timet deum ⁊ operat᷑ iuſtici

vbũ qð dictũ eſt coꝛnelio. Mute ꝛ accerſi ſi⸗

petro verba bec cecidit ſpirituſſanctus.⁊dt
ſcendit repente ſupomnesq audiebant ver
bum. Atruz aüt in igneis linguis vel in alia
ſpecie viſibili deſcẽderit incertũ eſt. Et obſtu

puerunt qui erant cuʒ petro fideles de circũ
llione.quia etiam in nationesid eſt in gen⸗
tiles gratia ſpuũ ſſancti effula eſt. Audiebant

eni eos loquentes linguis ⁊ magniſicantes
deum. Cucreſpondit petrꝰ. Nũquidaquã

quis phibere poteſt vt nõ baptizẽtur biqui

ſpiritumſanctuʒ acceperunt ſicutet nos.qð

maius eſt q́; baptiʒari. Et iuſſit eos baptiza
nin nomine cbꝛiſti. ſubticens foꝛmã baptiſ⸗
mia domino traditamꝓ dilatatione nomi-

nis chꝛiſti. In qͥ nomine intelligituripſe qui
vnctus eſt.⁊ pater a quo vnctus.et ſpũſſan⸗
ctus quo vnctus eſt. Cuncrogauerũt eum
Et manſit rogatus cũ eis aliquot diebuſin
quibus pᷣmo creditur vſus fuiſſe cbis gen⸗
tilium. AUnde poſtea redargutuſeſt. Dilata

tutmqʒ eſt vbiqʒ ⁊ delatum vſq; ad fratres q

erant in udea. quia gentes receꝑant vbum
dei. Et bicfuit ᷣmus tranſitus particularis
apoſtoloꝝað gentes in quoↄuerſus eſt coꝛ
nelius cum familiaſu.
gutꝰ eſt petrus a chꝛi

C R ſet petrul bieroſolimã. diſceptabãt

um habentes.⁊ manducaſti cũ illis.quali di
cerent. In duobꝰ contra legẽ feciſti.quiain⸗
traſti ad eos.⁊ qꝛ cibis eoꝝcouſus es. Cunc

incipiens petrꝰ expoſuit eis ꝑoꝛdinẽ oñſaʒa

do ſibi viſionẽ.⁊ qmõ aſparuerat angel?ꝰ coꝛ
nelio. Et in tota pſecutoeñ addidit mii vnũ

monẽ qui ↄgnominat᷑ petrus.vbiaddidit.q

loquet tibi vbain qbus ſaluꝰeriſiu ⁊ vniuer

ſa domꝰtua.Etex eo qð ſtatim ſubdidit.ceci

dit ſpũſſanctꝰ ſuꝑeos ſiẽ ⁊ ſuꝑnos ab initio
ꝛeſumit ꝙ ſuꝑcoꝛneliũa familã ſuã deſcẽ

derit ſpũſſanctꝰ in linguis igneis ſicut delcẽ
derat ſuꝑaplos die pẽthbecoſtes. Et tüc inqt
recoꝛdatus ſum verbi dñi quod nobis dixit

güt aſcenoi

doduer ſus eum fideles de circũciſio
ne dicentes. Quare introiſti ad viros ppuc

d—

ſob
bap
pien
pen
(et
etit
pen
tio⸗
tiles
eran
cemt
oodet
cm⸗
ſoel⸗
beum

e

.
neet
dip⸗
perb
tren
eran
ſtepl
pꝛon
mini!
auteze
cumn
greco
nusd
tlum
cum
domte
glpec
vllon.
ſcno
eratb⸗

noꝛi,

barne
iden
woeſt
ndßo.
aſdel
bann

tde
ner
Ann
Gr⸗
kug
Mtbe
femte
digni
hagni
tnos
n
jlal
enoni
Peni
biſen
aiteum
Mhain
köhe
fartz
nwbun
nalars
nsetcn

gachi

oti
cücio
wg
ecin
ſtcan
euͤlue
nninen
60
nlmni
rin
N
Uimour
dorn
gwnn
lin
nti
icheag
hooirr

Actuũ apoſtoloꝛũ.

ZJobannes quidẽbaptiʒanitaqua. vos aũt
baptiʒabimini ſpũſancto. Uidens bocim⸗/

pletum in coꝛnelio et in familia ſua. Audita

petri excuſatione multiplici deſtiterut ab in
ccepatione eiꝰ et gratias egerunt ſaluatoꝛi.
etita impleta eſt ppbetia iob. Alb aquilone
peniet aurum.et ad deũ foꝛmidoloſa lauda
tio. Id eſt pꝛo congelatione infidelitatis gẽ⸗

tiles comparabiles aquiloni qui in tenebꝛiſ
erant.id eſt. in cecitate animi percipient lu
cem ſidei.pꝛo quarũ illuminatõne dirigitur
ad deum foꝛmidoloſa laudatio.quia pꝛo in
opinata et repentina gentium conuerſione
fideles de iudea timentes gloꝛificauerunt
deum
¶Be continuatione biſtoꝛie.

Bnc redit hiſto/

lia adoꝛdinem ſuũ. Quod eniiter⸗
lſertũ eſt de pbilio petro ⁊ ioban/
neet paulo.poſtqʒ ſupꝛa dictum eſtigitur q̃
diſperſi erant pertranſibant euangelizantel
verbum den.quaſi incidens fuit. Oꝛoſequi
tur ergo in bunc moduzʒ. Etilli qui diſperſi
erant a tribulatione que inceperat a moꝛte
ſtephani ꝑpambulauerunt vſq; ad phenice⸗
pꝛouincia ſirie occidentalem et cipꝛum. ne/
mini loquẽtes verbũ niſi ſolis iudeis. Erãt
auteʒz quidã cum eis de cipꝛo ⁊ cyrene.Qui
cum introiſſent antiochiã loquebantur ad
grecos.annũciantes dñm ieſum.et erat ma
nus dñicum eis. Et multus numerꝰcredẽ⸗/
tium conuerſus eſt ad dũm. Super bũc lo
cum dicit beda.quia poſt reuelationem ſin
donis cepiteccleſia creſcere. Anð conicitur
qy ſpeciem ſindonis vellintbei vidit petrꝰ in
viſione. cum alibi dicatur vas fuiſſe. alibi di
ſcus. Delatum eſtaut ad aures eccleſie que
erat bieroſolimis de conuerſione anthioce⸗
noꝛi. et volentes plene certificari. miſerunt

barnabã in antbiochiã. Qui cum veniſſet⸗

videret gratiam dñi.gauiſus eſt et exboꝛta⸗
tus eſt omnes.vtin ꝓpoſito coꝛdis mane:ẽt
in dño.qui erat virbonꝰ.plenus ſpũſancto
et fide. Et dicit ſuꝑbunclocũ rabanus.bar⸗
nabam iweo multpliciter comendatum ne

putet ꝑꝛo indignatõe ſua amiſiſſe apoſtola⸗
tum. Et eratrabanꝰ in ea opinione ſm quã
8ꝛ. barnabas ille ſuꝑ queʒ piecta eſt ſoꝛs cũ
mathia. poſtea tñ cuʒ paulo in apoſtolatuʒ

electꝰeſt. Hos aliã ſequimur opinionẽ. Vt⸗

dens aũt barnabas ꝙnõ ſufficeret aderudi
endã tantã multitudinẽ.venit tbarſum pt
quereret ſaulũ.etſmſſuentũ pduxit antiochiã
et pannũ ↄuerſati ſũtibi.et docuerũtturbã
multã. Et tũc pᷣmo ſequacesxpᷣianereligio⸗
maa cbꝛiſto capite denoĩati ſunt cbꝛiſtiani.
qui pᷣus dicebant᷑ diſcipuli.et fuit inſtitutio
gentiliũ ſatis elegans. Viſum eſt eni incon
gruũ et indecens gentilibꝰ ad ſidem conuer
ſis.ſeq̃ces chꝛiſtiane religionis comum no⸗
mine cenſeri. Sed potiꝰdenominandos eẽ
a noĩe magiſtri.ſicut in ſeciis pbiloſopboꝛũ
ſequaces denoĩabantura nominibꝰ magi⸗
ſtroꝝ.vt ab epicuro epicuri.an bis aut die⸗
bus ſuperuenerũt pꝛopbete a bieroſolimis
antiocbiã. Et ſurgens ex eis vnꝰnoĩeagab⸗
ꝓpbetauit ꝑ ſpumſanciũ famẽ futuram in
vnuerſo oꝛbe terrax. et maxime ĩ iudea que

facta eſt ſub claudio ſcilicet quarto anno

.

Capitulum. IL. VI.
Bnc pꝛopoſue/

rũt diſcipuli ſacere collectã. vt da
ret vnuſquiſqʒ ꝓmodulo ſue fſfa-

een
De collecta pauperibus facta.

cuatis. et mitterẽt aliqd pauperibꝰ q erant
in bierulaleʒ. qᷓ venditis omnibꝰ poſuerãt p⸗

cia ad pedes aploꝛũ vt pᷣmunirẽt eos cõtra
famem. Et tunc pᷣmum facta eſt collecta in

vſus pauperum que milſa eſt ꝑ barnabam
et paulum in bierulalem.

¶ Be moxte igcobi minoꝛis.
— Wapitul“. L.VIII.
D tempoꝛe miſit
berodes rexmayꝰ ptalfligeret qſ⸗
dam deecclia. Occiditaut iacobũ

frẽm iobannis gladio. ANt autẽ intelligat lo
cus iſte de q ſcʒ berode ſitaccipienduz.expe⸗

dit adtẽpꝰpᷣtermittere biſtoꝛiã actun aplo⸗

rum.et ꝓſequi biſtoꝛiq tomononntmion

Mon eſt putandũ bũc fuiſſe berodeʒtetrar⸗
cham qui cognoiatus eſt antipas.ſed bero
dem agripamlle eni non fuit rex. ſed tetrar
cha.lle cz filus magniberodis qui conſen

ſit pilato de nece dmi. qui remiſit en ad pila⸗/ ¶
tum indutu veſte alba. qui iam depoꝛtatus

fuerat in exilium vienng et ibi moꝛtuus eſt.
Nilatus ergo moꝛtuꝰ? m erat. qui vt a pn
cipio bii? biſtoꝛiepꝛetaxatum eſt. annoxix.
imperij tiberij ceſaris eꝛat pꝛocuratoꝛ iudee
vitellio pꝛeſide ſirie. eraccuſatus eſt in mul⸗
tis apud tiberiũ. Accuſatus eſt a iudeis de
violenta innocentum interfectõne. Accuſa
tus eſt etiam ꝙ iudeis recdamantibus pone
bat imagines gentilium in templo. Accuſa
tus eſt etiam quia pecuniam repoſitam in
coꝛbonan redegerat in vſus ſuos.inde faci
ens aqueductũ in domũ ſuam Et ꝓ bis om
nibus depoꝛtatꝰ eſt in exilium lugduni vn⸗
de oꝛiundus erat. vt ibiin olpꝛobꝛium gene
ris ſun moꝛeretur. Aide quia muſac erat ar
cha in qua reponebantur donaria regũ vel
pncipum. coꝛbonan in q reponebantur do⸗
naria ſacerdotum ad reficienda ſartatecta
templi. Gazophilacium in q reponebantur
donaria tranſeuntiũ.
Quis fuerit ſubſtitutus ꝓcurato:
moꝛtuo pilato. C Capitulũ. I⸗VII

O toꝛem iudee. Et volens placerau⸗
Deis ſatiſfecit voluntati eoꝝ in quibuſdam.
ſcʒ de amotione caiphe.et pꝛomotõe filijan⸗
ne. quia ad petitionem eoꝝ amouit caipbã
a lacerdotio.et ſubſtituit finum anne qͥ iam
moꝛtuus erat. reddiditqʒ ei ſtolam ſcʒ illaʒ
ſolennem antiquam quam debebat babe
re ſacerdos in poteſtate ſua.pt ea vteretur ĩ
feſtiuis diebꝰ. MPilatus vero tranſtulerat
eam in domũ ſuam.et cum in ſeſtiuis diebꝰ
neceſſaria erat ſacerdoti.non poterat eã ba⸗
bere niſi pꝛecio pꝛecedente.Cempoꝛe tiberij
moꝛtuus eſt pbilipus tetraꝛcba ituree ? tia
conitidis regiomis.frater berodis tetrarche
moꝛtuus eſt etiam lyſamas tetrarcha abili
ne. Et ita pacabant due tetrarchie. et aſpira⸗

Dꝛtuo pilato ſub

tituit pitellius fratrem ſuũ pcura

bat berodes agripa ad alterã earü.
e pꝛopoſito herodis agrippe.
apitulum.L IX.

Nat autem hero

desagriſpa vir magnanimꝰ et bel⸗
oſus ſed pauperrimuſ.nepos be

rodis tetrarcbe.et frater vxoꝛis eius berodi

adis JFuit enim filius ariſtoboli ſilij magni
berodis.et ipᷣa filia eiuſdeʒ. Diſpoluit ergo
vemre romam.ſi foꝛte poſſet impetrarea ty
berio alteram tetrarchiam vacantiũ Cunqʒ
veniſſetromam videns eum tyberius mil⸗
tem ſtrenuiſſimũ retinuit euʒ ſecum.fecitqʒ
adherere filio ſuo dꝛuſo.cuiiam in vita ſua
contradiderat imperium. Mec eſt iſte dꝛu
ſus ille qui doꝛmit moguntie.Erat autez be
rodes agriſpa vir magne liberalitatis. et vt
ſibi conciliaret animos romanoꝝ multa ex
pendebat. et multis debitis ſe obligauerat.
et vt tradit ioſephus.non fuit bomo in quo
mutabilitas foꝛtune adeo poſſet depꝛebẽdi
ꝛimo in boc male ei contigit.quia moꝛtu
us eſt dꝛuſus ſilius tyberij.de cuius moꝛte
adeo incõſolabiliter doluittyberius.vtom⸗
nes a pꝛeſentia ſua amoueret qui familiari⸗
ter adbeſerant dꝛuſo.ne reduceꝛent ei ad me
moꝛiam moꝛteʒ eius. Et compullus eſt be⸗
rodes agriſpa redire in iudeam et deſperãs
pꝛe nimia paupertate intrauit turrim vt ibi
afficeret ſe fame et ita moꝛeretur. Quod ſi⸗
gniſicauit vxoꝛ ſua ſoꝛoꝛi eiꝰberodiadi vxo
ri hodis tetrarcbe.que ſuſplicauit viro ſuo

yät reuocaret euma turri et daret ei neceſſa:

ria. Et acquieuit ei et ſtatuit eum intiberia:
de.etibi aſlignauit ei domũ.et dediter neceſ⸗
ſaria vite. Et quadam diecum eſſet berodeſ
tetrarcha in tiberiade. et epularetur. factus
bilarioꝛ ſolito.quia incaluerat mero. cepit
impꝛoperare berodi agriſpe qui epulabat

cum eo.beneficia que contulerat ei.ſcilʒ ꝙ li⸗

beraueꝛat eum a peſte famis. Et doluit inde
agriſpa vltra modum.et diſpoſuntiteruz re⸗
dire adtyberium.ſi fſoꝛte inueniret ammuʒ

eius immutatum. Et in reditu eius muenit
eum petronius vel tyberius. et bonoꝛilice

receptus eſt ab eo et venit cum eo romam.

E

ſb

tan
non
reeni

p

bosin
tenn
obi
b.
og⸗
reryn
latn
de
oe
En
log
etd
tun
eſt
pon

Ne

Ne
0

abe
hoobe
brod
ngn
Ner⸗
ran
Con
bmnin
aitg;
ſun
eden
ode
Gap
nular
.
vona
Npti
uon
noor
annn
taree
ellr
Nri
nnß
N
d
urto⸗
ieaht

—

Actuũ apoſtoloꝛũ.

Etcum baberet tyberiꝰduos nepotes alte
rum de filio dꝛuſo. id eſt. yberium.et alterũ
de fratre germanico.ſcilicet gaium.polebat

ſbiſub ſitoere ſili fali ani magis dilige

agrippe. ¶ Capitulum. LxAN.
Erodesãt agrip/

larius adherebatei.vnde ſibi ſuſci

*

tauit indignationem tyberij latentem. quaz

nondũ ei indicabat. ſed latens odiuʒ ĩ coꝛde
reſeruabat. Quadam autem die cu ſederet

agxꝛiſpa in curꝛu ſuo cum gaioleuatis mani

bus in celum dicebat. Aunam viderez moꝛ
tem impoꝛtum ſemis.ette dominum totius
oꝛbiſ.qui idoneus es imperare vniuerſooꝛ
bi. Hoc audiuit quiſpiã.ſcilicet auriga ipiꝰ
agriſpe.qui poſt aliquot dies cum damno
rerum agriſpe aufugiens.captus eſt et vin
culatus. Et dum traberetur adcarcerem pe
tijt duci ad imperatoꝛem dicens.quia in au
re loqueretur ei.quod eſſet ad eius vtilitatẽ.
Et pꝛeſentatꝰeſt imperatoꝛi.et dixit eicõſul⸗
to.quia ſicoptauerat agriſpa moꝛtem eius

et dominiũ gaij. Tiberius autem non mul

tum curabat verba vinculatoꝝ.et detruſus
eſt ille in carcerem. Et cu ſepe inſtaret agrip
pa vt iudicaretur et occideretur. reſpondit
tyberius.Frater ſufficittibi ꝙ vinculatꝰ eſt.
et ua differebat. Quia vt refert ioſephus.in
omnibus negocijs ſuis moꝛoſus erat. AUn⸗
de cum ſtatueret pꝛocuratoꝛes in pꝛouicijs
vix aut nunq́; mutabat eos Et cum ſepius
queſitum eſſet abeo.quareſcilicet non mu⸗
taret pꝛocuratoꝛes.reſpondit.ſe in boc par
cere plebecule. Scientes eniʒ pꝛocuratoꝛes
ſe ad modicum babere pꝛocurationẽ. emun
gunt vſqʒ ad ſanguinem.et tanto dominan
tur grauius quanto bꝛeuius.et quirecenteſ
ſuperueniunt.diſſipant quicquidinueniũt.
Quod oſtendit eis exemplo cuiuſoam vul
nerati.qui cum iaceret in via.etnon amoue
ret multitudinẽ muſcarum a vulnere.ſuper
ueniens alter putauit. ꝙ bocobmitteret ex
imbecillitate.et abegit muſcas que operue⸗

BDe cauſa inuidie tiberij æ herodiſ

pa magis diligebat gaium et fami

rant vulnus.Ad queʒ ille. MMale feciſti mi⸗
bi. quia muſce quas amouiſti iã plene erãt
ſanguineet parcius moleſtabãt me.que au
tem recentes ſuperuenient. acrius pungent

me. Sic et pꝛocuratoꝛes vel officiales recen

ter ſubſtituti acrius deſeniunt in ſubditos.

¶ In quo herodes offendit tiberiũ

moꝛe ſolito incitaret agiſpa tyberi⸗
im vt traberetur auriga eiꝰ decar:
cere.reſpondit tyberius.idipſum ei nõ expe
duꝛe. cũ in pᷣſentia ipᷣiꝰ pellʒeum vinculatꝰ ac

cuſare.Et cũ in nulloſibi conſeiꝰeſſet agrip
pa. teſtatꝰeſt ſe velle vt extraberetur et accu⸗
ſaret eum. Eductꝰille de carceꝛe.arguiteum

de crimine leſe maieſtatis.qa oꝛauerat moꝛ
tem imperatoꝛis. Cunc ait tyberiꝰcarcera
rio. Liga bunc.Intellexit carcerariꝰ boc pꝛe
ceptũ eſſe de eo qui eductꝰſuerat.et ligatum
retruſit in carcerem. Quadam aüũt die duʒ
deambularet tyberiꝰ in ipodꝛomio.id eſt.in
circo equoꝛũ.⁊teneret agripam per manũ

ocato carcerario dixitei. Liga bunc. Et mi

ratꝰeſt ille et nniuerſi ꝙ pꝛeciperet agriſpaʒ
ligari.cum purpuratꝰincederet.et qꝛ erat ðᷣ
regio ſemine. Tum autem ducereturagrip

pa ad carcerem. patiebatur ſitim intolerabi

lem.quia ſplẽdide comederat.et foꝛte occur
rit ei poꝛtitoꝛaque.et dedit eibibeꝛe.Et poſt
qᷓxefocillatus eſt pꝛomiſit ei.ꝙ in pꝛoximo
remuneraret eum in regno gaij.confidens
q in pꝛoximo gaius eſſet regnaturus.⁊ poſi

tus eſt in carcerem. Et dum quadam die in

carcere manens ſtaret innixꝰ arboꝛ cuius

frondibꝰ? inſidebat bubo.acceſſit ad euz vnꝰ

de concaptiuis.et locutꝰeſt ei. Moli inquit
eſtimare qadulando loquar tibi.cũ ſis con
captiuꝰmeus. Volo enim indicare tibi.qðᷣ

indicauerunt mibi dij. Erat autem peritus

in augurijs. Cito inquit Iberaberis a carce
re.et in tantum ſublimaberis.vt etiam inui
deanttibi omnes amicitui et noti.et in bac
pꝛoſperitate moꝛieriſ.relinquens bona tua
filnjs tuis. Nuam cito agrembwiganens
2

Bm quadam die

alitem videris amplius ſuper te.ſato quia
quint

e moꝛieris.

¶ Oůo libergt 8 eſt herodes ĩ moꝛ
te tiberij. ¶Capitulũ.L.XII.

Bm autem eſſet
berodes ĩ carcere. delſerebat ei bo⸗

noꝛem dñs carceris.ſciens eũ eſſe
virum nobilem et fam Narez gaij et luſtine⸗

bat tanq́; ignoꝛans multas comoditates ſi
bi fieri in carcere ab amicis ſuis et fuit ĩ carꝰ
cere per ſex menſes Poſtea cum eſſet type
rius apud campas cepit infirmari infirmi⸗

tate qua poſtea moꝛtuꝰeſt. Et ſi in cronicis
alibi legatur moꝛtuus.non eſt curandũ vbi
moꝛtuus ſit. Nidena aũt ſe moꝛiturum.con
uocatis nobilibus imperij ſui ⁊ duobus ne
potibus gaio et tyberio.ſtatuit pt in craſti⸗

no ſubſtitueret ſbiſucceſſoꝛem. Sed pꝛius
voluit conſulere mentem deoꝝ. et oꝛauit de

os ſuos vt intimarentei quem nepotũ ſuo
rum vellent ei ſubſtitui in imperio.Et ſtatu
it apud ſe. vt illum qui pꝛius veniretad euz
in craſtino conſtitueret imperatoꝛem.vt ita
quaſi ꝑ ſoꝛteʒ eligeret.et tamen ſignificauit
tyberio vt pꝛioꝛ veniret. Qui mane noluit
venire niſi pꝛanſus.Et cum mitteret tyberi⸗
us nuncios ad nepotes ſuos.non inuener

niſi gaium. Et venit gaius pꝛioꝛadtyberiX’.

Muem videns tyberi? fleuit amare. dolens
quia alter non venerat quez volebat ſubſii
tuere.quia tenerius eum diligebat. ſed diſſi⸗
mulabat. Et locut?eſt ad eum tyberiussſi
li tu ſuccedes mibiin imperio quod ponus
debebat tyberio.quaſi iure bereditario.tan
qʒ filo filij.ſed ego video te vtilem imperio.
et noui mẽtes deoꝝ. Caue ergo ne moleſtes
eum. ed ſempꝑ babegg eum tanqʒ fratrẽ Sa
tage vt negocia imperij ſapienter diſponas
et exequias funeris mei imperiali bonoꝛe ꝑ
ſicias Et conuocatis nobilibꝰ.denunciauit
eum imperatoꝛes.et moꝛtuus eſt.Et ſtatim
aliquantulum inſonuit fama in ciuitate ro
mana de moꝛte tyberij et vent quidam be⸗
bꝛeus amicus bherodis agriſpe ad carcereʒz.
et bebꝛaice dixit ei. oꝛtuus eſt leo. Et ce⸗
pit agriſpa mirabilit gratulari.abeo vt que

reret ab eo dominꝰ carceris que eſſet cauſa
tante exultationis. Et confeſſus eſt.quia ille
ſigniſicauerat ei hbebꝛaice moꝛtem tiberij. Et
ſtatim dominꝰcarceris liberauit eum. ſta
tuit ſibi collateralem in menſa. In craſtino
inſonuerunt alijrumoꝛes.ſcʒ q tyberiꝰcon/
ualuerat.et tertia die romam venturꝰ erat.

Tuncarguit eum dominꝰ carceris quia de
cepeꝛat eum.timens ne in caput eius redun

daret ꝙ liberauit eum.et mirabiliter verbe⸗

rauit eum etretruſit eum in carcerem. o⸗

ſtea increpuerunt certi rumoꝛes ð moꝛtety

berij et ſubſtitutõe gaij. Et veit gaiusromã

et ſepeliuit tyberiuz bonoꝛifice. etipa die vo
luit liberare agriſpaʒ.ſedð diſuaſum eſtei.ne

Videretur facta tyberij ſubito in irritum pel

le reuocare. Roſtea per aliquot dies libeꝛa
uit eum et lublimauit eum. et dedit ei duas
tetrarchias ſcilʒ tetrarchiam pbiliſpi.qͥ erat
tetrarcha ituree et traconitidis regionis. et
