in celi. ſicbaiulis nubibꝰ videbitiſeü in aere

ſicut baiulis nubibꝰ vidiſtis eum aſcedent

adiudicium venientez Duplici de cauſa bi

duo angeliaſparuerunt.ſcʒ pt meſtos desb

ſentia dñi ↄfoꝛtarent ⁊ vt eum vere aſcẽdiſſe
in celi demonſtrarẽt.ſcʒ in regionẽangeloꝝ
Hõ ſicut helias qͥ raptꝰ in igneo curru aſcẽ⸗
dit vſqʒad ſublunarẽ regonẽ. neceam trãſ-
cendit. ſedtantũ tranſlatꝰeſt in padiſum ter

reſtrem. q adeo eminet vt ptingat ad ſublu⸗
narem regionẽ. nectñtranſcẽdit. LCucreuer⸗

ſi ſunt bieroſolimã a mõte qui vocat᷑ oliueti
ꝓpi copiã oliuarũ.ſabbati bñsiter.i.itinere
ſabban diſtãs a irtm.ſcʒ ſpacio miliariji.qꝛñ
õplioꝛi ſpacio licedat iudeisi ſabbato pgre⸗
di deciuitate vłvilla in qᷓ erãt. ſeð pmille paſ
ſus poterãt circa deambulare. Aetuſ editio
bʒa montetriũ luminũ. Sic autẽ dictus eſt
mõs oliueti.qꝛ de nocte ex ꝑte occidẽtis illu⸗

ie illos veſtib⸗ glbis q dixerũt.
UW aAAi angeli apparuerut.
NBri galilei quio

ſtatis aſpicientes in celũ.q̃ſ obli

ncelũ ſic ve⸗

minabatignetempli.qꝛ erat ignis iugis ĩ al
tari.mane ex ꝑteoꝛiẽtiſ pᷣmoexcipiebat radi
os oran ac⸗ ſtranrenmen Habebat
etiã copiã oleiqð eſt fomentũ lummis.
¶ Iñ quo imitamur aplos ¶Ca. VII

WBnqz regreſſi eſ
ſent iĩ irin omnes vnanimit apo
ſtolos vſqʒ ad eoꝛũ boſpicia con⸗
durerũt. deinde ad ꝓpꝛia redierũt. ãc pꝛo
ceſſionẽ diſcipuloꝝ qui vnanimit ð ciuitate
ſunt egreſſi.⁊ poſt vnanimii regꝛeſſirepñtat
ecclia ſingulis dñicis diebꝰ pceſſionẽ faciẽs
Vñ ſicut ille egreſſi ſunt pᷣcedente crucifixo
ita ⁊ nos de ecclia egredimur crucẽ pᷣferẽdo.
Et licet nõ redierit cũ eis crucifixꝰ.nos tũ re⸗
deuntes crucẽ repoꝛtamuſ. Quia kcet nõ re
dierit cuʒ eis pñtia coꝛpali.rediit tũ cum eis
̃ſentia ſpũali iuxta qd dixit. Vobiſcuʒ ſum
vſqʒ adoſummationem ſeculi. In eo ergo
egredimur crucez dñpferendo. rep̃ſentamꝰ
qꝛ illi egreſſiſunt pꝛeeunte cruciſixo.an eo
crucem dñi repoꝛtamus.cũ non redierit cu
eis pᷣſentia coꝛꝑali.repſentamuſ ait. ANobi
ſcum ſum vſq; ad cõſummation ſeculi.n
pmitiua aũt ecclia bmõi repᷣſentatio fiebat
in ecclia qnta feria.que tunc tꝑis eque ſolen

nms. AUñ i vulgare puerbiü verſuz eſt. vtdñi
cediei dicat᷑ cognata dies iouis.quia anti⸗
quitus fuit eque ſolennis. Sed qꝛ ſupuene⸗

runt feſta ſanctoꝛuʒ celebꝛare tot feſta erat

quaſi oneroſu;. vt in die dñica fieret pceſſio

eneett nſiuu⸗ ſe eollenerſ
um guibus ſe collegerũt
Q¶ Capitulum. VII.

Bnuc aſcenoeꝛunt

apoſtoli in cenaculü vbi manebãt.
ſcʒ petrus ⁊ iacobus.iobãnes etan
dꝛeaſa alij. Et mutaĩ h̊ ſeries catbalogi So
lent eĩ aplei in catbalogo ĩbũcmodũ cõbina
ri. Metrꝰ et andꝛeas.Jacobꝰa iobãnes Foꝛ
te alibi ita ↄbinani pcarnis affinitate. Hic
autꝓ meritoꝝ paritate.qꝛ intellexit lucas in
ſpũ pares eẽ in merito petruʒ ⁊ iobãnem.qꝛ

X

lelunabt

ottepcet
mulsdn
omnesyn
cum wul
mulenbia
diamute
Serdon
tonepo⸗
nuerb
intelus.
eſt Myza
nuncauti
ſoueranupih
ſumo Cu
Nczadſeſtun
goapoſtolon
levnalechn⸗
diesingalbe

Beſer

Krcenoperru
rchunicn

nanhceon
gualindffn
Eundonale
ſobomanle⸗
ſoleunfegt
uoſdeonzl
ſtolangßnin
mmevagelste⸗
gulsdehes
louumpnn
oportetimp
ntuſanaus
um qu⸗
botemer
obardomi

ontsindicii

numeratvs.
miniſtenibe
breyedonn

lium Etele

anumero

en
Nchur
hat
mmmna.
CEh

Neſſe

i hien
neöanite
linpiͤn
ſone ſis
ecaſtro
Nißſeredo.
Pocehöre
Naon
mianmes
Coblazhun
Neengog
onölnum
iro Ked
vuredertci
lge Vor
neſeculef
ſenanolts
poegbin
prNN
fiurna
ructmi
sa
Sogeii
riotſehet
anererpat⸗

ſe colunit
.

poeuot
linanche⸗
hünban
abag
engtietn
R
. rhie
cdotnasn

exurgens pe

Actuum aploꝛum

foꝛte p ceteris dilexerunt. Ande pꝛe alijs ſi
mulad monumentũ cucurrerunt. Et erant
omnes vnanimiter pſeuerantes in oꝛatõne
cum mulieribus et maria matre ieſu que a
mulieribus diſtinguit.quia nõ poteſt ꝓpꝛie
dici mulier quaſi mollier.i.molliciem paſſa.
Interdum tamẽ mulier ꝓſexu non ꝓcoꝛru⸗
ptione ponitur.vtibi. Nuid mibiet tibi eſt
mulier. Et fratribꝰ eius. quod de illis debet
intelligi. de quibus ante paſſionem dictum
eſt. Meqʒ enim fratres eius credebantin eũ
nunc autẽ credebant. Mota ꝙ dictum elt. ꝑ
ſeuerantes in oꝛatone.etnõ eſt additum de
ieiunio. Ruidam tamena feſto aſcenſionis
vſqʒ ad feſtum pentbecoſten ieiunant exem
plo apoſtoloꝛum. quos alunt in ſpacioillo
leiunaſſe.qꝛ in euangelio dictũ eſt. Nenient
dies in quibus auferet᷑ ſponſus ab eis.⁊ iũc

leiunabũt. ⁊ potuit ita eſſe. bic tñnõ babetur

¶ Be ſermone petri Ca. X.
Nediebuſillis io

eſt in ilo meditullio temꝑis inter

ns petrus in medio fratrũ dirit. Con⸗
ſtat enĩ in ſpacio illo factã eſſe matbie eleciõ

nem. lcet nõ ſit determinatum qua die.vnð

qualſi indiffinite dictum eſt. in diebus illis.
Et inð quaſi exfoꝛma ſcripti aſſumpſit eccle
ſia fomam legendi. Ande qꝛ in actibuſapo
ſtoloꝛum frequenter innenimus.in diebus
illisideo cuʒ legunt᷑in eccleſia particule epi
ſtolaruʒ pᷣmittitur In diebus illis. Et quia
in euãgelijs ſepe legii in illotꝑe ideo cum ſin

gulis diebus legunt in ecclia ꝑticule euange

lioꝛum.p̃mittitur.in illotemꝑe. Airi fratreſ

opoꝛtet impleri ſcripturam quã pꝛedixit ſpi

rituſſanctus ꝑos dauid ð iuda quifuit dux
eoꝛum qui compᷣbenderũt ieſum.qui duxit
coboꝛtem regis miniſtros ad oꝛtuʒ in quo
oꝛabat dominus. Vel qꝛ oſculo dedit pditi⸗

onis indiciũ. ⁊ ita pꝛebuit eis ducatũ.qui cõ

numeratus eſt in nobil.i.ſoꝛtitus eſt ſoꝛtem

miniſterij buius.ſcʒ et apoſtolatusqᷣ quaſi

ſoꝛte vt dominica electione obtinuit apoſto

latum. Et elegani dictum eſt cõnumeratus

auia numero nõ merito inter apoſtoloscõ

enſionemꝰ ſpũſſancti miſſionẽ

S

putatus eſt. Aelreſpicit ad bocqð dixerat.
qͥ fuit dux eoꝛum quicompᷣbenderüt ieſum
⁊ ſoꝛntuſ eſt ſoꝛtem miniſterij buius.ſ.duca
tus.ihabuit bunc ducatũ. Et bicqdem poſ⸗
ſedit agruʒ de mercede inquitatis. QNð qui
dam miſtice exrponunt.id eſt ꝓaccepio pᷣcio
pditionis poſſedit infernu.qui dicitur terra
moꝛientiũ.ſicut paradiſus terra viuentium
Alij dicunt uda Mſepultum. ? ita poſſediſ
ſe. ſed nõ eſt autenticum. Dictu eſt ergo pol⸗
ſedit. idẽ poſſideri fecit. qꝛ de poſſelſione eiuſ
ppꝛia emptus eſtet ab alijs poſſeſſus.et ſu⸗
ſpenſus crepuitmedius.⁊ diffuſa ſunt viſce
ra eius ſed non ꝑ os eius.vt ſic ꝑceretur oꝛi
quo ſaluatoꝛem oſculatus fuerat. Hõeniʒ
tam vlliter debuit inquinari.quod tam glo⸗/
rioſum.ſ.os cbꝛiſti contigerat. Dignum enĩ
erat. vt viſcera que ꝓditionem conceperant
rupta caderent. guttur quoqʒ quo vox ꝓdi⸗
tionis exierat laqueo artaretur. Sepe emm
modum pene expᷣmit modus culpe. Unde
abſcidit homini caput coꝛꝑis.quia iꝑſe ſibi
abſcidit caput mentisad eſt rationeʒ.ſicut et
iudas moꝛtuuſ eſt in aere tanqᷓʒ aereis pote
ſtatibus ſociandus.Congruuz enm erat vt
ſeparareĩ ab angeloꝛuma bominuʒ regione
qui offenſus fuerat vtriſqʒ. Et ita modus et
locus pene congruit culpe.

Be electione Mathie (Ca. x.
TC notum factum

eſt boc omnibꝰ habitãtibus irem
ta vt apellaret ager ille lingua eo
rũ acbeldemach. Qy eſt dictu eoꝛü dicuntqᷓ
daz bec nõ fuiſſe vᷣba petri cũ iudeꝰ eſſet. ⁊ ad
iudeosloqret. ſʒ luce qͥ grece ſcpᷣſit.ꝛt i bebꝛeo
nomẽ agriexpſſit. Allij dicũt ꝙ latinꝰ mepꝛeſ
Baddidit.ſʒ meliꝰ a petro dictũ accipit.⁊ ii
nuai ei qd dixerat.Hotũ factũ eſtoibꝰ babi
tantibul irlin ita vt alpellaret ager ille achel⸗
demachligua eoꝝi. bieroſolimitan. aꝛ cũ pe
trꝰ galileꝰ eẽt ⁊ eadẽ eſſet ligua galileon bie
roſolumitaꝝ tñ diuerſa erat ligueideomata
Vñ petro dictũ ẽ. vere getileꝰ es. nã et loque
la tua manifeſtum te faciti. ideoma lingue

galileoꝛum. Scriptuʒ eſt enim in libꝛo pfal⸗

mon non elt dictum in libꝛis. Undinlultat

pilſto: ia

Aus Hieronimo.libꝝ pſalmoꝛum ꝑquin⸗
aqʒ volumia diſtinguẽti.Lunc eĩ dici debuit

in quartolibꝛopſalmoꝝ. ſiat babitatio eoꝝ
delerta. ⁊ nõſit qui babitetin ea. de ſuis ſcʒ.7

epiſcopatuʒ eius accipiat alter.i.alius.qꝛ de
multis diſcipulis.id eſt. xx.duobus electus
eſt mathias eiqʒ ſubſtitutus eſt. Aelideo di
ctum eſt. qꝛ matbias fuit lõge alter ab eo.q̃a

pir ſanctus.iudas vero equã.velalter duo

rum quoꝛũ ſoꝛtes miſſe ſunt. Opoꝛtet ergo
ex bis viris qui nobiſcum ſunt cõgregati in
omnitemꝑe quo intrauit⁊ exiuit dominus
ieſus.incipiensa baptiſmate iobanmiſ vſqʒ
in diem quo aſſumptus eſt a nobis.teſtem

reſurrecnoms eius nobiſcum fieri vnum ex

iſtis. q.ð. Quia moꝛtuus eſt iudas.⁊ſic pꝛo
phetatum eſt.quia epiſcopatũ eius accipiet
alter. ergo opoꝛtet pt aliqueʒ ei ſubſtituam⸗
qui teſtet nobiſcum reſurrectõnem eius.qᷣa

dictum eſt nobis. Eritil mihi teſtes in bieru

ſalem reſurrectionis mee.ſetin omniiudea
et ſamaria.⁊ vlqʒ ad vltimum terre. Et quia
teſtis nõ niſi de bis que vidit pel audiuit de⸗
betteſtimonium ferre. eligendus eſt de bis
piris quia baptiſmo iobannis poſtqᷓ; cepit
ieſus facere et docere vſqʒ in diem aſcenſio⸗
nis nobiſcum fuerunt.et dominimiracula
viderunt et doctrinam audierunt. Etnota
qdictum eſt. ex bis viriſ.non de ſeru infirmi

oꝛi ⁊ ad boc minus idoneo.Et ſtatuerunt il
los duosalijs pꝛeferentes ioſepbqui noca⸗
batur barſabas qui cognominatꝰ eſt iuſtꝰ.
et mathiam. de cuius laude ſubticetur. qua

ſufficit ei pꝛo laude ꝙ in apoſtolum eligitur
Joſeph vero commendaẽ. netanqᷓ; indignꝰ⸗
reſpui videretur. Et babemus bic plane in
gloſa.quia iſte ioſeph qui vocabaturbarſa⸗
bas fuit barnabaſ.qui poſtea cum paulo in
apoſtolatum electus eſt. Sed non eſt buic
opinion adberendum. quia er ſequentibuſ

euidens fiet hoc non conſtare.iſte nanqʒio
ſeph fuit frater trium apoſtoloꝛum filioꝛuʒ
alpbei. nec fuit apoſtolus Et oꝛates dixerüt
Tu domine qui noſti coꝛda omniuʒ. oſten⸗
de quem elegeris ex bis duobus acciperelo
cum miniſterij buius apoſtolatus.dequo

Pᷣuaricatus eſt iudaſptabiret inlocum luũ

ð ð

Et dederũteis ſoꝛtes. Et cecidit ſoꝛs lupma
tbiam.et annumeratus eſt cum xj. Mon eſt
modo vtendumſonibus vt tradit Hieroni
mus pꝛo bac auctoꝛitate.quia puilegia pau
coꝛum nõ facuntlegem comuneʒ. Hondũ

tamen miſſus eſt ſpirituſſanctus.nec dum
figure legales penitus ceſſauerant. Ideo ad
buc poſute ſunt ſoꝛtes ſicut in veteri teſtamẽ

to lepe factum legit.Ham ſaul ſoꝛte electus
eſt. ionatbas et armiger eius ſoꝛtes iecerũt.
Dauid quoqʒ ſoꝛtes iecit qndo.xxuij.ſum⸗
mos ſacerdotes elegit. Siquis tamen com

pellitur vn ſoꝛtibuſ. apoſtolos imitetur pꝛe⸗

milſſa.ſcʒ oꝛatione ad dominum Jacta eſt er

so0 electno matbie inter aſcenſionem et ſpiri

tuſſanct miſſionem. ſed qua die incertuz eſt

(Be miſ. lone ſpirituſſancti
CCapitulum. Xp lJ.
Tcum copleren/
tur dies pentbecoſtes. erantom⸗
neſ diſcipuli pariter in eodem lo
co.in quo facta eſt elecnio mathie. Sed vide

tur ꝑperaʒ dictum cuʒ complerent. cum bec

fuit pꝛima.vij.dierum quibus ptelabaturfe
ſtum pentecoſtes. Tria enim erãt feſta que

vij. diebus ptelabantur.ſcilicʒ paſca. pentbe
coſte.et ſcnopbegia. Nidetur ergo ponus

dicendum fuiſſe cum inciperent dieſpentbe
coſtes. Sed pentbecoſtesequiuocum ẽad
quinquagenam. ⁊ ad eam ſolennitatem.pij
diebus pꝛotelatam. dentbacon emm inter

pꝛetatur quiquaginta. inde pentbecoſte.qð
quinquagenam ſignificat. et eſt grecum vo

cabulum pentbecoſte.ſicut paraſceue.aſce⸗
nopbegia. Sed de boc nomine paſcba que⸗
ſtio eſt. Habent enim bebꝛei młia greca vo⸗
bnla guinſete ꝑmultas captiuitates par
ticulares diſperſiſunt.⁊ fuerunt ini grecos a
quibꝰmulta vocabula retinuerũt. Eſt ergo
ſenſus.Et cũ cõplereni dies penibecoſtes i.

qnquagenealla eĩ dies erat qnquageſimaa

reſurrectiõe. ⁊ cũ incboarent dies penibeco
ſtes.iilliꝰ ſolennitatis.vij.diebus ꝓtelande

erant omnes diſcipuliin cenaculo. Et dum
elſent pariter in eodeʒ loco factꝰ eſt repente

becloi.
nultn
bement
tanzn
ſpoſſan
tispeln
tanqyer
cusdic
beſtan
qdaitil
Mrme
lbeſtemn
ꝛoo mn
Sszaovema
nrunggia
oErepee
domüvore
nadomoſe
Oedetein
teeralo⸗
lanqy ione
rumnenicyn
nſposce⸗
Nylplee
dposczh

umn tol

ddlcien
teſlamro
gpoſtolo
no ton
negelſcten

loge etan

nſuſſtau
quopren
rumrenn
bebqode
lilontoee
logolſpt
dudenst
uamtum
ſonrzen
gua ſbeb
telligebanr
bus boon
chlurta 4
dochrep

Mraur per
cheſte
lemetori
Mernnect

n

.
pern
ſes ennen
er incoden⸗
be Sor
creni ante
ptelcban
nerieſtſinn
lapetr
rawz
moeſenen
onid
Nonaucno
c MoN
beocſ⸗
ſigeang
Nraſeeuetlt
gepoltnr
nlage
–
neingelos
iues
Aubetotes!
cvagind
Nespontt
ve M

en

.4
en

de celo i de aere ſonus. aꝛ fragoꝛ qdam inſo⸗
nuint in aere tanqz adueniẽtis ſpus.i.loni ve⸗
bementis pel tanq̃; ſpũs.l.vebementil.vt ſit

tanq̃ʒ nota ſimilitudimis.ac ſi diceret. Nenit
ſpũſſanctus in ſimilitudine venti vebemen⸗
tis veltanq̃ʒ ſpũſſanctus vebemẽtis.Et erit
tanqᷓ; expꝛeſſiuum veritatis.qꝛ vere ſpũſſan
ctus dicit vebemens.quaſi vebens a mente
id eſt a mentis affectibꝰ alienans. Neliuxta
qð ait ille clareuallenſis abbas bernardus.
Abderito dicit vebemens.quaſi ve adimenſ
id eſt einaʒ dãnationẽ. Mõt ergo et ad ſonũ
⁊ ad ſpũmſanctum referni qð dictuʒ eſt.tan⸗

2

q3 aduenientis ſpũs.qꝛ ſpũs equocum ẽad

vtrunqʒ.ſicut ruba in bebꝛeo. pneuma ĩ gre

co.Et repleuit ſonus ille vel ſpũſſanctꝰ totã
domũ vbierant ſedentes.i.viros ⁊ mulieres

in domo ſedentes.implens qð dictũ erat eis

Sedete in ciuitate.qaduſqʒ induamim vᷣtu
te ex alto. Etaſparuerũt illis diſptite lingue
tanq̃; ignis.i.radioli ignei in modũ lingua
rum inſidentes capitibꝰ ſin guloꝛũ. Ipſa au
tem ſpẽs creature in qua ſpuũſianctus deſcen
dit viſibiliter ad queʒ vſum tůc deſcẽderit in

aplos expᷣſſit ſpeciesigniſ.ondens ſpũmſan

ctum tunc datũ eis ad robur.ſpẽs linguarũ
adſcientiam. Ningua ei ſdam explicatignis
teſtam roboꝛat. Datus eſt enam ſpuũſſanciꝰ
apoſtolis añ paſſioneʒ.qñ miſſiſunt ad pᷣdi
candũ.⁊ dictum eſt eis. Egros ſanate.demo

nes eijcite.moꝛtuos ſuſcitate. Poſt reſurre

ctionẽ etiam datꝰ eſteisad alum vſum qñ

inſufflauit ? dixiteis Accipiteſpũmſanciuʒ

quoꝝ remiſeritis peccata remittunt᷑ eis.et qʒ

rum retinueritis retenta ſunt. Abi foꝛte cla/

ues q̊s dederat petro.dedit ⁊ alijs. Et reple
ti ſunt oẽs ſvũſancto.⁊ ceperũt loqui varijs

linguil put ſpũſſanctus dabat eloqui illil.qꝗ

diuidens linguliſ put vult. vbi vult. qñ vult
quantum vult.quomodo pvult.quibusvult

ſoirat. Inde eſt qapoſtoli vel vns tantu lin⸗
gua.łbebꝛea loquebãtita ꝙab omnibus in
tellig bant᷑. Nel qð verius eſt linguis omni

bus loquebantur.quibus inſpirauerat ſpi⸗

rituſſanctus omnium linguarum notici⸗
am.iuxta quod in ſapientia legi᷑. Spiritus

domni repleuit oꝛbem terraruʒ.⁊ boc quod

cõtinet omnia. id eſt bomo. conuenientiam
babens cum omni creatura vel ꝓpter quez

facta eſt omnis creatura. ſcientiaʒ babet vo⸗

cisid eſt linguarũ.ac ſi diceret. Spiruꝰ do⸗
min repleuit oꝛbem terrarum.et dedit diſci⸗
pulis ſcientiam lingue.

¶ We miraculo linguarum

CCapitulum. XII

Hant aut in hie
ruſalem iudei viri religioſi et in
iudea babitãtes.et pᷣter illos alij

mult ſupuenientes fere er omninanõe que
ſub celo eſt. quia multis captiuitatibus di

ſperſi fuerant iudei.pꝛecipue ſub antiocho
epipbãe.que captiuitas fuerat picinioꝛbuic
facto.⁊ modo ad diem feſtum omnes cõue
nerãt. Audito ergo fragore qui inſonuerat
in aere cõuenerunt omnes ad diſcipulos.et
mirati ſunt quoniam audiebat vnuſquiiqʒ;
lingua ſua illos loquentes. Et meritodiciũ
eſt ſingulariter.lingua ſua.quia nõ ſciebant
ſolum linguas.ſedetiam linguarũ ideoma
ta. Alij autem irridebant eos dicenteſ. Cu
ſto pleni ſunt. id eſt vebemẽter ebꝛij. quia pe
bementioꝛ eſt ebꝛeigs de muſto qʒ de vino

defeca
¶ petrus conuicit mentientes
auctoꝛitate pphetarum

abitulum. XIII

WVnc ſurrexit pe
NVtrus cum.xj.oſtendens eos non
elſlſe ebꝛios.ſʒ ſpirituſancto reple
tos dicenſ.Non ſunt ebꝛij bi.cũ ſit boꝛa diei
tercia.q.d.Hõdum eſt tempus comedendi

nec ſolent inebꝛiariieiuni. Et quia ſciebat le:

gem. ⁊ ſcientibꝰlegem loquebat oñdit pppe
tatum eſſe a iobel ſpũs.ſaduentũ Et cuznõ
inducat pphetiam iobeł niſi vt oñdat ppbe
tatum eſſe aduentũ ſpũſſancti.incidenteꝛ an
nectit de die iudicij. quia pᷣ̃dixit iobel iudicij
ſigna quedam iam impleta. quedaz adbuc
implẽda. Erit in nouiſſimis diebus dicit do
minus eftundam de ſpiritu meo ſup omnẽ
carnem.i.ſuꝑ vtrũqʒ ſexum. nõ ſupomnem

bominem. ꝓpbetabũut filij veſtri vt agabꝰ⸗

priſtoꝛia

et ſimon niger. ſilie veſtre. vtfilie philiſpi.et
iuuenes peſtri viſiones videbũt. vt paulus
raptuſ pſqʒ adterciũ celũ.⁊ ſenes veſtriſom
nia ſomniabunt. vt petruſ de quo legit. Eſti
mabat aũt ſe viſum videre. buculqz de aduẽ
tu ſpirituſſanddt.
Be ꝓdigijs in celo ſurſum impletiſ
apitulum. XIIII
Toabo pꝛodigia
n celo ſurſum. NSimpletũ eſt cum
daodindicium dñice natiuitanſ noua
ſtella in aere aparuit. Et ſecundo in aere in
paſſione.qñ ſol obſcuratus eſt.⁊ ſigna in tra

deoꝛſum. QNõð impletũ eſt. cum xpᷣo ſpirituʒ

emittẽte terra ↄtremuit et petre ſciſle ſunt.et

monumẽta apta ſunt. Sangnem dñnici vul

neris vel ſudoꝛis. qñ factus eſt ſudoꝛ eius ſi
cut gutte ſanguinie qð pᷣter naturam fuit.
ita ſignũ fuit.ſic ⁊ ſanguis de latere dni moꝛ
tui pfluens pᷣter naturaʒ ſignũ ſuit. Et igneʒ
ſpuᷣſſancti vehemẽtis ſuꝑuenientis.⁊ vapo⸗/
rem fumi.i.feruoꝛẽ cõpunctõms.de ſpuũſſan
cnardoꝛetanq; fumꝰ de igne ꝓcedentis ſol
conuertet intenebꝛas ⁊ lunain ſangneʒ. In
paſſione ſol in tenebꝛas vᷣſus eſt. Sʒ cũ tũc
pleniluniũ eſſet. vtrum tuc luna in ſangnem
vſa ſit. bominibꝰ innoteſcere nõ potuit.cum
eſſet ſub terra. ⁊ viſibꝰ bumanigobiectu ter⸗
reſubtracta. De alteroitaq; iſtoꝝcõſtat.qa
iam impletum eſt. Foꝛte adbuc reliquuʒ eſt
implendũ Et hec omnia fient anteqʒ veniat

dies dñi magnꝰ ſpacio.qꝛnox einõ ſuccedet

opere.qꝛ in eototmudus eraminabikclari
tate. qꝛ ſol fulgebit ſeptẽpliciter.

2„ ₰

Exponit verba dauid

apitulum. xV

Iri iſrahelite qui
H́ bus ſpecialii locuti ſũt ꝓphete au⸗
dite vᷣba bec.i.intelligite iam cõpletũ eſſe qd
ꝓpbetauit iohel de ſpũſſancti miſſione.quia
miſſus eſt ſpũſſanctus ab eo quẽ vos intere
miſtis.q alto coſᷣſilio paine diſpenſationis
traditꝰ eſt in manꝰ veſtras.quẽ deus ſuſcita
Vit ſolutis doloꝛibus inferni.pel quantũ ad
ipſum quẽ doloꝛes penaꝝ inferi nõ leſerut.

.

de chꝛiſto

vel quãtum abalios qᷓ peuz abinferni bol

ribus abſolutiſi.qð palã eſt ex greco.pbidꝛ.
Soluens pꝑipſum doloꝛes moꝛtis. Q, aũt
a deo ſuſcitatus ſit ꝓbat ꝑ ꝓpbetiam dauid.
Et ponit plures vᷣſus pᷣs. Sed ad boc pban
dum ſufficit ille ſolus.iMõ derelinques aiaʒ
meam in inferno.nec dabis ſanctũ tuum pᷣ

dere coꝛruptionẽ. Sunt enĩ verba chꝛiſti ad

patrẽ.q.d.Hõ patieris o pater aiam meam

ad inferos deſceẽdentẽ ibi dennert nec coꝛpꝰ
meum ſancnificatũ coꝛrumpi vel incinerari.
Moſtea de dauid nõeſſe bocintelligenduʒ

oſtendit. arguenſ iudeos de dauid ꝑperam
interpᷣtantes dicẽs. Airi fratres liceat audẽ
ter dicere vobis de patriarcha dauid.qniaʒ

eius incineratũ.⁊ adhuc cineres eius apuð
dabis ſanctum tuũ videre coꝛruptiõʒ. Sed

ꝓpbetauit dereſurrectõe chꝛiſti.q neqʒ dere
lictꝰeſt iĩ inferno.nec caro eiꝰnidit coꝛruptõʒ

Quẽ ſuſcitauit deꝰ.cꝰ noſteſtes ſumꝰ.q ad
dDerxterã patris ſedelſ.miſit ĩ nos ſpũmſanctů
qui operatin nobis que videtis. Q, autẽ er

altatus ſit ad dexteram dei patris iteꝝ ꝓbat
auctoꝛitate dauidð ꝓpbete dicẽtiſ. Dixit dñs
dñno meo ſedea dextris meis. Qðde dauid
vel alio bomine non poteſt intelligi. Certiſſa
me ergoſcitote bũc ieſum ita eſſe exaltatum
et ſpnjmſanctũ miſiſſe quẽ vos cruqſixiſtis.
Weünpleta pphetia iohel C. XVI.

Is auoitis com
puncti ſũt coꝛde.etita impleta eſt
pphbetia iohelis.qꝛ poſt ignẽ ſpũſ/

runt ad petrum ⁊ adreliquos aplos. Quid

faciemꝰvirifratres. Ad quos petrꝰ. eni

tentiam agite.⁊ baptiʒet vnuſquiſq; veſtrũ
in noie ieſu chꝛiſti.in remilſionẽ peccatoꝛuʒ.
aaccipietis donuʒſpũſſancti.vt loquamins
vaꝛijs linguis ſicut ⁊ nos. Et boceratſignuʒ
familiare in pᷣmitiua ecclia. quia fere omneſ
aſcẽdentes delauacro loquebant᷑O omnibus
lin guis. Et nota q ait petruſ. Baptizet vnui
quiſqʒ; veſtrum in noie ieſu chꝛiſti. Foꝛmaz
namqʒ traditã a dño qua expꝛimii trinitas

deſunctseſtet ſepultꝰeſt apudnos ⁊ coꝛpus

nos ſũt. Añ patet nõ de ſe illud dixiſſe.Nõ

ſancti ſecutdeſt vapoꝛ cõpunctionil. Et dixe

zung
nreeates
mnen
Alisn
truoE
tilunt
deluſi
umln
gpoſtolo
eteokart
pnanum
nſtum
noni
baiulla
Nbemmtet
unqing⸗
tenoluza
ſagbasde
epysere
S

cdr

Grtqden
paralltien
turſpeaol
gſpolore
volu lwm

propen

Wrhntn
waarsüen
Crozin
caperg
0gtlonis
inboobo
zudn
hoſene
rmang
ſgtercn
tus aſe
polnit
drerij
Amust
audde⸗

fidol,
ahc .
nn i
Enandend
hdboegen
enqnuig
waünnunn
mtachiſte⸗
Taa den
nenneenp,
nahen
mneligenn

Opperamn

lceat e

uid qni;
onps
SClsgpud
ddrleſe

ur Dn

negn
notconi
tes um9
8lpämſanei

s. Oanin
Nrislte n

l Dne
Oöaano
mmaligent
cgn
wecoin

o
tramngo

poſtigifin
cionl
vagtwd
Cihetn⸗
Gigenan
novamn
oeentige,
gaſeron
ins
Pe
aimm

Actuum aploꝛum

diu in pᷣmitiua ecclia ſubticuerunt apoſtoli

pvtentes bac foꝛma vboꝛum.baptiʒo te in no

mine leſu chꝛiſtu vtita dilatarent nomen xp̃i
Alijs nᷣbis pluribus exboꝛtatus eſt eos pe

trus.Et q receperunt ſermonẽ eius bapnʒa
ti ſunt. Etaſpoſite ſunt numero fidelium in

die illa. ſipſa die pentbecoſtes aĩme cirditer

tria milia. Et erant pſeuerantes in doctrina

apoſtoloꝝ.⁊ in cõmunione fractionis paniſ
et eukariſtie.qꝛ in pꝛimitiua ecccleſia crebꝛo
vnanimit conueniebãtad ꝑcipiendaʒ euka
riſtiam.pel in cõmunione fractõis panis q;
tidiani.qͥ ſingulis quotidie ab aplis frange
bat.nibil ei babebant ꝓpꝛiũ.Sed ⁊pᷣdia ven
diderant.et poſuerũt pᷣcia ante pedes aplo⸗
rum.qͥ ſingulis diebꝰ mane aſcendebant in
templuʒzadoꝛõnem. Sed poſtea redeuntes

ſingulis diſtribuebant panem.pꝛout cuiqʒ

Opus erat. I5½
¶ Be para

4

(api

tico curato a petro

die aſcenderẽt petrus et iobãnes in
txeymmplũ ad boꝛã oꝛationis nonam.
Erat qdam claudus a natiuitate quii gloſa
paraliticus ðꝛ.iuxta poꝛtam templi que dici
tur ſpeciolſa.a ſpeciali qᷓdam oꝛnamento qð

aſpoſuit ei alexander bircanꝰ. Ibidem etiaz

poſuit berodes aqlam aureaʒ. et erat poꝛta

atrij virot mundoꝝ. Iſte claudus quotidie

poꝛtabat᷑ in grabbato ſuo ad poꝛtã illam.vt

peteret elemoſinã ab ingrediẽtibꝰ in templũ

Et rogabat petrũ etiobãnem vt elemoſinaʒ

accipet ab eis cũ aſcẽdiſſent in tẽplũ ad boꝛã

..

oꝛationis nonã.Juit ei ↄſuetudo bebꝛeoꝛuʒ
tribus boꝛiſ oꝛare. Añ daniel dato edictore

gis.qualibet de bistribꝰ boꝛis oꝛabat.aſcen

dens feneſtraʒ cubiculi ſui. Et bec ↄluetudo
2firmata eſt ab ecclia.que eiſdeʒ boꝛis oꝛat.
ſcʒ tercia ſexta nona.qꝛdñſ boꝛa tcia flagella
tus eſt. ſexta crucem aſcendit. nona animaʒ

poſuit. Intuentes petrus aiobãnes daudũ

dixerut.Reſpice in nos. Ac ſi dicerent.Aitẽ

de pauꝑtatem noſtrã.nõ babemuſqð poꝛn
gamus tibi. OCtille intuebat in eos.ſperãs ſe

aliquid acceptuꝑ abeis. Ad quẽ petrꝰ.Ar

Bm aüt quaoaz /

mus miraculuʒ.q.d.Hõ virtute noſ

gentum ⁊ aurũ non eſt mibi. Mõ emim erat
ſuũ qdᷣreſeruabat in vſus paupeꝝ qui reliq
rant patrimonia ſua.pꝛoijcientes adpedes
aploꝝ. Qdaũt babeo boctibi do. ꝗn nomie
ieſu cbꝛiſti naʒarem ſurge ⁊ ambula in pace
Et aſpꝛebenſa manu eiꝰ dextera eleuauit en
et ꝓtinus ↄſolidate ſunt baſes eius ⁊plante
Et ſtetit ꝛ ambulabat et introiuit cuʒillis in
templum ambulãs? exiliens dadditum
eſta luca. vt oñderetillud impletũ. Saliet ſi
cut ceruusclaudus.Et vidit ois ꝓpłus clau
dum ambulantẽ ⁊ laudantẽ deũ. Etimplen
ſunt ſtupoꝛe ⁊ extaſi in eo qd ↄtigeratilli.ſci:

entes ꝙ a natiuitate claudus fuerar. Et cuz

piderent petrũ et iobãnem cucurreruntad
eosad poꝛticuʒ que aſpellat᷑ ſalomonis..in
ea ꝑpte in qua ſtabat ſalomon duʒ oꝛaret. Et
videns petrus ꝓꝑlm admiranteʒ ſupbocmi
raculo locutus eſt adeos. ⸗
¶ O ſihi nil aſcribebãt.ſed oĩa deo
Capitulum. XVII.

NIri irahelite qo
Aadmiramini. aut quidintuemini
8. quaſi ptute noſtra boc feceri
ſtra boc
fecimus.ſed deus abꝛabam.deus yſ 92
iacob.deus patrum noſtroꝛũ glo

lium ſuuʒ ieim.quẽ vos q̃dem tradidiſtis

et negaſtis ante faciẽ pilati iudicante illo di

mitti.⁊ vos potius iudicaſtis barrabam di
mittendũ.Homen eius.i.nominis eiꝰ inuo
cati.⁊ fideſ babita de eo.deditiſti integram
ſanitatem in conſpectu omniũ veſtrum. Et
nunc fratres ſcio.qꝛ pignoꝛantiaʒ feciſtis ſi⸗
cut etpᷣncipes veſtri. Sed quia ſic pᷣdictum
erat ab omnibus ꝓpbetis.oꝑtebat impleri.
Nenitemini ergo ⁊ ↄfitemin vt cuz venerit
tꝑa refrigerija facie domini.l.rempusincar
nationis.qð reuera fuittempꝰ refrigerij.vel
diſcretio vniuerſalis iudicij ⁊ redempnoiu
ſtoꝛum. deleant peccata veſtra. Cunc enim
plene delebunt peccata.cum virtute reſurre
ctionis moꝛs deſtruei noulſſima. et cum mi
ſerit eum qui pᷣdicatus eſt vobis ieſum chꝛi
ſtum quẽ opoꝛtet celuʒ ſuſciꝑe.i.ad dexterã
patris ſedere.vſqʒ in tpᷣus reſurrectõis ain

piſtona

noſtrum.que locutus eſt dñs a ſeculo ꝑ os
oĩm ppbetaꝝi vſq; ad comunẽ oĩm relurre
ctionẽ. Lunceĩi reuera oia cõplebunt de xpᷣo
a ppbetis pᷣdicta. Et ponit exempla debis qᷣ
pdixerunt de chꝛiſto. ⁊ pᷣmittit moyſen.
¶ Be innidia ſaduceoꝝ in apblos
(Capitulum. Xl X—

Iaplis ad ſplm. luꝑuenerunt ſacer
—dotes ma giſtratuſtempli.⁊ indi
gnati ſunt oẽs comuniter.qa ita magniſica
bant eum quẽ ipſidamnauerũt quaſi reum

Et laducei ſpecialr dolentes.qꝛ pᷣdicabãtre

ſurrectionẽ. quã ipſi negabãt.⁊ imecerũt me
nusin eos.⁊ poſuerunt in carcere.qꝛiam pe

ſpera erat.⁊ nõ poteꝛãt eos iudicare.¶Multi

aut qui audierant verba eoꝝcrediderũt. Et

fuerunt qͥ eadẽ die ad ſidem couerſi ſuntqn

pna die ad ſide; ouerſi ſunt. ad ipſa
thbecoſtes factuʒ ẽ. alia die quinqʒ mij
O, conſtanter reſpondern
ogata in concilio (Ca.⸗

ntria milia

ncipatũ habebãt inter. xxiuj. ſlem

ccaqyphas ⁊ alexander iobãnes.Hi poſtan

nam erant excellentioꝛes.et quotqterast de
genere ſacerdotali ſenioꝛes phariſeitradi

tionũ inuentoꝛes: et ſcribe legis expoſitoꝛes
legem.ſ.alijs exponentes. Honꝝ diſtinctionẽ
frequent᷑ babem? in euãgelio. Et ſtatuentel
eos in medio concilij interrogauerũt eos in

qua nᷣtute aut in quo noie feciſtis boc. Cũc

petrus ſpũſancto plenꝰ reſpondit.pᷣmo que
ſtionem eoꝝ temerariã eſſe oſtendens.Nuũ⸗/
quid ꝓbenefacto iudicamur.i.ad iudicium
trabimurtanq́; reiarguimur.q.d. Stulte
nos arguitis.HNotũ ſit vobis omnibꝰ.quia
in noĩe dñi noſtri ieſu cbꝛiſti queʒ vos cruci
fixiſtis iſte ſanus aſtat coꝛam vobis.quẽ de
us ſuſcitauit a moꝛtuis. Hic eſt emm lapis
angulanis a vobis ediſicantibꝰ repꝛobatus

Oquentibus aũt

AUtera die congre

ehehꝛti ſunt pᷣncipes ſacerdotũ.i.qui

oꝛes ſacerdòtes qᷓ noiatim exphunt Annaſ
pᷣnceps ſacerdotũ qui omnibꝰ pᷣminebat. et

ideſt a vobis crucihxus.qᷓ poſtea ſulcitatus

a patre factꝰeſt in caput anguli..factꝰeſt pᷣn

ceps duoꝝ płoꝝ.quii ipſotanqᷓ; in angula⸗

ri lapide ſunt vniti.⁊ nõ eſt in alio aliquo ſa
lus.Hõ eſt eni aliud nomen ſub celo datuʒ

bominibꝰ qʒ nomen chꝛiſti in quo opoꝛtet

nos ſaluari. Videntes aũt petri ⁊ iobannis
ↄſtantiam attendentes ꝙ illi eſſent ideote et
illiterati. ammirabani cognoſcentes eos.qꝛ
cum ieſu niderãt eos.et qꝛ pns erat cum eis
quẽ ſanauerãt nõ poterant ↄtradicere.HNo

ta q aliam bic habem? etbimologã buiꝰno

minis ideota q; ab yſidoro.Nam ſᷣm yſido
rum ideota ð.quaſi diuiſus abauribuſ.ydi
enim diuiſio.ota auriſ interp̃tat.vt dicaĩi.idi

ota quaſi diuiſus ab intellectu.i.fatuꝰ.Ged

bm ethimologiaʒ que bic ponit᷑.dicit ideota
quaſi abideomate. Dicti ſüt ergo ideote.q̃ſi
ↄtenti ſolo ideomate lingue ſue bebꝛee.quã
ſatis nouerãt.? nibil aliud. Juſſerũt aũt eoſ

ſoꝛas extra ocilium ſecedere. et oferebant ad
inuicem dicẽteſ. Quid faciemus bominibꝰ

iſtis. Manifeſtũ eſt miraculuʒ qdᷣfecerunt.
negare nõ poſſumus.ſeð ne amplius diuul
get. cominemur eis ne vltra loquani in noie
boc vll boim. Et vocantes eos denunciaue
runt eis ne oino loquerent᷑ vel docerẽtin no
mine dñtieſu. Ad quos petrus ⁊ iobannes
AUolſlipſi iudicate.an potiꝰ obediẽduz ſit deo
pcipienti.an vobis ꝓhibentibꝰ.q.d. Erratis
ꝓbibentesq deus pcepit.neceſtis audiendi
Vbtenim ſupioꝛ pᷣcipitet inferioꝛ ↄtradicit
nõ eſt audiẽdus inferioꝛ.Hõ poſſumꝰ que
vidimus et audiuimꝰnõ loqui.Atilli comi
nantes vimiſerunt eos.nõ audentesmanul
in eos inicere ppter plm. Dimiſſi aũt redie
runt ad ſuos in ſyon.⁊ annũciauerũt quãõta
eis pᷣncepes ſacerdotũ a ſenioꝛes dixiſſent.et
quo eis reſponderãt. Qui cũ audiſſent.vna
nimiter leuauerunt vocem dicentes Dñe q̃ᷓ
feciſti celuma terrã mare ⁊ omnia que in eis
ſunt.quiin ſpũſancto ꝑ os dauid patris no

ſtri puerituidixiſti. Quare fremuerũt gen

tes? ſpli meditati ſuntinama. Aſtiteruntre
ges terre ⁊ pncipes cõuenerunt in vnuʒ.adð
uerſus dominum ⁊aduerſus cbꝛiſtum eiuſ

Conuenerunt eniz in ciuitate iſta aduerſus

gleumtui

huocum
dominere

mschonn
nqundel

(couenerun⸗
uudec
rrebuobus
(uenerunt
eusodecr

loꝛum iun
ꝛaſoimau
Craneonerumn

alintſane

Cunfonaa.
(Repon
7

de

aliazudſoe
nacomun
buoillis. ſ
ln Quo
ſmoutag
ontepeo⸗
tem ſgut
ſpbqſcogno⸗
ſols node
Cultes apiin
doͤnttllumen
ſoloꝛumn. 6
rnöbaben
lantberedtt,
Renereproſt
merentles
Gedetadbe

(m. Ttenend

llomqunci
ſubſupmmal
ebedg nige
iplatlie
luogetointer

nuumnnſen

oqvaninan
wosdenen
Nadocind
mmo: uumd
gas
acorcded
Ppoſn
u iiin

cumigie
Pubrlanrc

Smlan
Nsit

Actuum aploꝛum

puerum tuũ ieſum quẽ miſiſti berodeset pi
latus cum regibꝰ a pło ilrael facereque ma
nus tua ⁊ conſiliũ tuũ decreuerũt fieri.Nuc
domine reſpicein minas eoꝛum.⁊ da ſeruis
tuis cu omnifiducia loqui verbũ tuuʒ.Ho

ta quia de boc verboſolʒ frequenter olponi.

couenerunt berodeset pilatus facere q ma⸗
nus dei ⁊ conſiliũ decreuerũt fieri.ſed adhe⸗
re duobus verbis ſacere fieri.qꝛ reuera ipſi
cOuenerunt ad exercendã pꝛauam actioneʒ

Deus decreuitfieri illam paſſioneʒ.qꝛactio

illoꝛum fuit pꝛaua.paſſio bona. Cum auteʒ
oꝛaſſent motus eſt locus in quo congregati
erant.et iterum miſſus eſt ſpũſſanctus.et re
plet ſpirituſancto loquebãtur verbum der
cum ſiducaa. r”MMMU
e mutua charitate inter aplos

Tmultitudis cre
dentium erat coꝛ vnũ et aima vna
. ec quiſqᷓ; eoꝛuʒ que poſſidebat
aliquid ſuum eſie dicebat.ſed erant illis om
nia cõmunia.et gratia magna eratin ommi
bus iũllis.Heqʒ enim quiſqᷓ; egens eꝛat inter

illos. Quotquot aũt erãt poſſeſſoꝛes domo

rum aut agroꝛumvendebant.⁊ ponebantpᷣ
cia ante pedes apoſtoloꝛum. Diuidebatur
autem ſingulis put cuiqʒ opus erat.Cũc io
ſepb qͥ cognominatuſ eſt barnabas abapo

ſtolis.quod interpᷣtatur filius conſolanois

leuites. cipꝛius genere cuʒ baberet agrũ ven dicta

—D

SB

diditillum. et poſuit peum ante pedesapo

ſtoloꝛum. Ande cũ dixiſſet.leuiteſ.ne videre

bant bereditatem in terra. addituʒ eſt. cipus
genere. vt oſtenderet natus in diſperſione et

inter gentiles.et iõ licebater ppꝛium babere.

Sedeſt adherendũ verbo bede ſuꝑ bunc lo
cum.⁊tenendũ hunc fuiſſe ſocium pauli.nõ
illum quicũ mathia ſtatutus eſt.qñ cecidit

ſoꝛs ſuꝑmathiam. Et quidã arburant᷑ pt di/
cit beda.minꝰ intuentes.quia bicbarnabas
aſpellat᷑.i.filius oſolationis.ille barſabas..ſi
lus qetis interpᷣtat. Añ lucas noĩs interpᷣta

nonem ſcienter addidit. vi huius adilluʒ dif
ferennam inſinuaret.

¶Se moꝛte ananie etſ aphire
Tapitlum. Neil HDũ

AIr aüt quioam
p. Anoie ananias cuʒ ſaphira vxoꝛe
lua poluit elle in collegio iuſtoꝝ
vt baberet neceſſaria vite ſine laboꝛe Etita
lucratiue voluit ſibi acanirere pᷣbendã et cũ
vouiſſet totum pᷣcium agri venditi ponere
ane pedes aploꝛum.nõ ſoluens votum. de
fraudauit de pᷣcio agri conſcia vxoꝛe ſua.me
diam pꝑtem ſibi reſeruans.reliquã ad pedes
apoſtoloꝛũ ponens. Nſtaum petrus pᷣui
dens ĩſpiritu ait. Anania cur temptauit ſa
tbanas coꝛtuum mentirite ſpũilancto. Cur

fraudaſti de pᷣcio agri.Hõ es mentitꝰbomi

nbus. ſed deo qui ſcrutat coꝛda. et pditom

nes qui loquunt᷑ mendaciuʒ. Audiens boc

ananias cecidit eterxpirauit. Vbi notanduʒ
qꝛ licet in euangelio dñs dixent. Quite ꝑcuſ
ſerit in maxillam dexterã.pꝛebe ei ⁊ aliam.eñ
in pᷣmitiua ecclia qñqʒ exercuit vindictam.
ñ enim pꝛimo ꝓmulgant leges.ſolentad
eas lanciendas graues vindicte exerceri.vt
rigoꝛem pꝛomulgate legis ſanciat ſeueritas
vindicte. Añin iniio legis naſcentis ꝓcolle
ctione lignorũ in ſabbato lapidabat bomo.

In initio ſlacerdotij duo ſilij aaron igne con

ſumpti ſũt pobłto ignealieno. Sic anam
as defraubans de pᷣcio agri coꝛruit ⁊ expira
uit ꝓterroꝛe alijs incutiendo.qꝛ tã velox vin
magnuʒ timoꝛem alijs incuſſit. Factꝰ

eſt ei timoꝛ magnus in omneſ qui audierüt
Et eſt anncipatio.qꝛ ſolius viri moꝛteʒ ante
tur nõ babere ꝓpꝛium. quia leuite nõ babe vroꝛis exitum paud audierunt. Surgentel
antiuuenes aſpoꝛtauerunt cadauer.⁊ ſepeli
erunt. Et factum eſt quaſi boꝛarum trium

ſpacium et vxoꝛeius neſciens introiuit. A¶d
quã petrus.Dic mulier ſitanti agrum ven

didiſti. ad quem illa. Enamtanti. d quaʒ

petrus. Qud vtiqz conuenit vobis tempta
re ſpiritů domim. Ecce pedes eoꝛuʒ qui ſepe
lerunt virum tuuʒ ſtant ad oſtnum⁊ efferẽt
te. Ac ſi verbo bꝛeui concludens diceret mo
rieris. Qui eniʒ ſepelit moꝛtuus eſt.et confe
ſtim coꝛruit ante pedes eius ⁊ expirauit.q̃a
fuit conſcia fraudis. Et intrantes iuueneaqᷣ
:

ſtabantadoſtium.inuenerũt eam moꝛtuaʒ
et aſpoꝛtauerunt ⁊ ſepelierunt ad virum.id
eſtiuxta virum ſuũ. Fuit eniz bec cõſuetudo

hebꝛeoꝛum vroꝛes lepelire iuxta viros ſuos
vtcõiuncnonem carnis ſequerei coiunctio
pulueris.⁊ qꝛ mulier foꝛmata ẽde coſta viri

¶BDe ſignis que fiebant ab aplis.

Capitulam. XXIII
Apoſtoloꝛuʒ fiebant ſigna ⁊ pdigia

ſidelium audebat ſeficte piungere illis.quia
territi erantexemplo aname. Etaugebat in

dño credentium multitudo.et ponebant in

plateis infirmos in lectuliſa grabatis.vt ve
niente petro vmbꝛa illius coꝛꝑil obumbꝛat
liberarent᷑ ab infirmitatibꝰſuis. Quia petrꝰ
puilegiatus erat in miraculis.⁊ maioꝛa legi
tur fecille qᷓ; cpꝛiſtꝰ.
Scoͤm quoſdaʒ ſen Ee vide qꝛ grabatuz
bit᷑ grabbatũ ꝑpduo. ꝓpꝛie dicitur lectiſteꝛ
b.ſicut ſabbatũ.⁊ ſic mum paupeꝝ.in qui
