Videnteſqʒ boiem egredientẽ de obſeſla ci⸗
uitate dixerũt ei. Oſtende nobis introitum
ciuitatis.et faciemꝰtecum miſcdiam. Quo
oſtendente.ꝑcuſſerũt eam. bomieʒ po et do⸗
mũ eiꝰditauerunt. Quitranſiens in terraʒ

ethim. edificauit ibi ciuitatẽ et vocauit eam

luʒam. HNec deleuit effraim cbananeuʒ. ſed
paſſus eſt eü viuere ſubtributo. Similiter
et relique tribꝰcũ eſſent confoꝛtate.maluer
eos babere tributarios.qᷓ; delere.trãſgredi⸗

entes mandatũ dñi.⁊ cõuerterũt ſe adagri

culturas. Quiad diuitias ſe tradentes. per
epulas et libidinẽ iam imbelles factiĩ cõuer

ſatione legũ ĩtegrinõ erant.

— —

¶ Be loco flentiũ in galgalis
MKapitulum. III.

mini aſparuit in galgala.et cũ con

bus ſuis.tranſtulit ſe ad aliũ locũ.⁊ inſecuti
ſũt eũ. Cunqʒimpꝛoperaſſet eis dñs p ãge⸗
luʒ bñficia que eis ↄtulerataddidit. Cur in⸗
iſtis fedus cũ babitatoꝛibꝰterre buius.·et re
ſeruaſtis aras eoꝛũ.et noluiſtis audire vo⸗
cem meaʒ. Quamobꝛem dij eoꝛü erunt vo⸗
bis in ruinam. Hec angelo loquente eleua⸗/
uerunt vocem ſuam er fleuerut et vocatuʒ

Lgelus autez odo

Kxueniſſent filij irabelad eum deſini

eſt nomen lociillius locus flentium. cogno
minatus ab euentu. ſicut galgala collis p⸗
pucioꝛũ. Immolaueruntqʒ ibi boſtias do⸗

mino. Doꝛro bic recapitulat biſtoꝛiam de

ioſue.ad continuandam oꝛdinis ſeriem di⸗
cens. Dimiſit ergo ioſue populum.et abie
runt filij irrabel vnuſquilqʒ in poſſeſſioneʒ
ſuam. ſeruieruntqʒ domino cunctis diebꝰ
loſue et ſenioꝛum qui poſt eum vixerunt.et
nouerunt opera domini quefeceratcũ ilra⸗

hel. MMoꝛtuus eſt autem ioſue et omnis ge⸗

neratio ſenioꝛum. et congregata eſt ad pa⸗
tres luos.

SePoner Cap. lui
ſurrexerunt alij
qui non nouerunt dominũ .ꝛtd eſt.
von viderant virtutes eius. quas
fecerat eis in exitu de egipto in deſerto.⁊ in
ingreſſu terre pꝛomiſſioniſ. Feceruntqʒ; ma
lum in conſpectu domini.et ſeruierũt baal
et aſtaroth.et dijs terre. contraxeruntqʒ cõ⸗
iugia cum aliemgenis. Quamobꝛem indi⸗
gnata diuinitas.non deleuit gentes deme
dio eoꝛum. vpt eſſent eis in aculeum ⁊ labo⸗
rem. Et tradidit eos dominus in manibus
chuſan raſathaim regs meſopotamie⁊ ſy⸗
rie. Seruieruntqʒ eis octo annis.⁊ clama⸗
uerunt ad dominum.quiſuſcitauit eis libe
ratoꝛem otboniel.fratrem calepb.quemio⸗
ſephbus ceneʒ vocat.quaſi equiuocum pa⸗
tri. Et dicitur cenez quaſi cenezeus a lo
co. Et fuit dominus cum eo.et pugnauit
aduerſus cuſan raſatbaim. et oſpꝛeſſit eum
et quieuitterꝛa quadꝛaginta annis. Et moꝛ
tuus eſt otboniel. Hic dicit ioſepbus occi⸗
ſionem in beniamin factam. pꝛo vxoꝛe leui
te. quod nos infra ponemus.ſequentes oꝛ
dinem buius libꝛ. ¶Et nota ꝙ bebꝛei ſub
bhoc numerocompꝛebenderunt annos ſer
uitutis et quietis.et ſimiliter ſub alijs iudi
cibus. Aliter non ſtaret hiſtoꝛia.

¶ In diebus othoniel Cadmus regnauit

thebis.ex cuius filia ſemele natus eſt dioni ?:

ſius liberpater. Bitbinia condita eſta phe⸗

nice.qui phbenicib? quaſdã tradidit litterga

Hiſtoꝛig.

etad ſcribendũ vermiculũ inſtituit. Ande⸗
coloꝛ ille ppeniceus dictꝰẽ.q̃ poſtea lrã mu⸗

tata puniceꝰð. Ephira q nic cboꝛintus ðꝛ
a lyſipbo condita eſt. Minos filius europe

regnauit in crert.
BDe aioth etſangar (Tap. VI

Boroerũt autem
füäKilij irael faceremalũ in conſpectu
oñi. Qui ſuſcitauit abuerſus eos
eglon regẽ moabet copulauit ei filos amo
⁊amalech. Qui tranſiens ioꝛdanẽ percuſſit
iſrael. et poſuit idola ſua in galgala.et fecit ſi
bidomũu in vꝛbe palmarũ .iiericho.et leruie
rũt ei filij iſrael decẽ ⁊ octoannis.⁊ clamaue
rũt ad dñm. Qui ſuſcitauit eis ſaluatoꝛem.
aiotb.filiũ gera.filij gemini. Qui vtraqʒ ma
nu vtebat ꝓ dextera.
Jemimũ quidam di/ In reguʒ pbi incipit
cunt fuiſſe quendã ageꝛe de ſaul dicit pir
vilem in beniamin. foꝛtis roboꝛe.ob boc
qui poſteris ſuis ſe, quidaʒ putant dictũ

pe legitimpꝛopera/ geminũ qibinomiũ.

tus ob ignominiaz.

HNebꝛeitradut bũc fuiſſe beniamin. Et qſi ꝑ

auffeꝛeſim. vbi nos ponimꝰ geminũ ·ipᷣi po
nũt iemin.qð ſonat dextrariũ vel dextrale.q̃
latine geminꝰdici poſſet.qꝛ geminatur cum
trabente. niſi ieminus a ieminꝑ.j.conſonan
tem ſcriberet.Dicitur aũt a iamin ꝓpᷣeiemi

nus.ſicut a dextera dextrariꝰ. Miſeruntqʒ

fulij irael ꝑ aiotb munera eglon regi q fecit
ſibi gladiuũ ancipitẽ longitudinis palmema

nus et accinctus eſt eo in dextrofemoꝛeſub
ter ſagũ.quod eſt quadꝛate foꝛme militare
indumentũ. Erat auteglon craſſus nimis.
Cunqʒ obtuliſſet eimunera ꝓſecutꝰeſt ſoci
os qͥ cum eo venerũt etreuerſus eſt ad regẽ

ait. Nerbũ ſecretuʒ babeo ad teo rex. Egrel⸗

ſiſqʒ omnibꝰquicum eo eꝛant.acceſſit ad eu

aioth et ait. ANerbum dñi babeo adte.quod
intelligendũ eſt de ſomnio ex mandato dñi.
Qui ſtatim ſurrexit detbꝛono. Extenditqʒ
aiothb manũ ſiniſtrã.et tulit ſicam de dextro
femoꝛe.et infirit eam in ventrem eiꝰ valide.
neceduxit eam.led reliqtin coꝛpoꝛe.Ipᷣe po
clauſis diligenter boſtijſ cenaculi.ꝑ poſticã

regnauit in aſoꝛ et babuit ducem exerctus
ſuiſyſaram. Apſe autẽ babitabat in aſerotb

egreſſus eſt. et aufugit. Serui ãt regis poſt

longam moꝛam intranteſ.inuenerunteum
moꝛtuũ.et iacentẽ in terra. Nenitqʒaiotbin
ſayrat.et inſonuit buccina in mõte eſffraim.

et deſcenderũt cum eo filij irrael ad vadatoꝛ

danis quetrãſmittunt in moab. Et voletes
tranſire moabitas pcuſſerũt circiter decem
milia. et bumiliatꝰeſt dieilla moab ſubma⸗
nu ilrael.et quieuit terra.lxxx.annis. Et moꝛ
tuus eſt aiothb. Et tunc de philiſteis volenti
bus intrareterram iſrael.ſangar occidit.de.
viros vomere vno. Jpe q́; defenditiſrabel.
et eodem anno vitam finiuit.
Incidentiaga.
¶ In diebus aioth cyrene aiuitas condita
eſt in libia. et triptolemus longa nam vem⸗
ens eleuſim. frumẽta wbi diſtribuit. Pꝛoſer⸗
pinam rapuit rex moloſoꝛum oꝛchus.cuiꝰ
ingens canis cerberus piritboum deuoꝛa⸗
uit.qui cuʒtheſeo ad raptum pꝛoſerpine ve
nerat. Sed et theſeum deuoꝛaſſet. nil bercu
les ſupueniens eum liberaſſʒ. Nixuset hel⸗

les inſidias nouercales euaſerüt in naui.cu

ius inſigne fuit arieſ. ꝗn dardania regnauit
tros a quotroiam conditam ferũt. Derſe⸗

occidit goꝛgonem meretricem. que obnimi
am pulchutudinem ſpectatoꝛes ſuos men⸗/

tis impotes reddebat. Dioniſius in india
Pigen condidit.et a ſuo nomine eam aſpel⸗
auit.

Dſt moꝛtem ai/

othaddiderunttilij iſrabelfacere

didit eos in manꝰ? iabin regis cbanae

gentium que ſic dicebatur. quia nõ ab vno
populo.ſeda multis collectis gentibus ba
bitabatur. et oſpꝛeſſit filios iſrabel per vigin
ti annos. Quiclamauerunt addominum
Erat aũt delboꝛa pꝛophetes vroꝛlapidoth.
que poſueꝛattentoꝛiũ ſuũ in monteeffraim
ſub arbore palme.que dicebaturpalma del
boꝛe. et alcendebant ad eam filij iſꝛael in om

¶Be delboꝛg et barach ſyſara ia
hel et iabin ¶ CapitulumvVI..

malum coꝛam domino. Quita

ſeudici e
cedecedesal⸗
lureni mnned
guſopgone
fuileidenteme
eſtyriugno⸗
prungcouc

D ol Cdris

ſrabeloctre
canmladenep
ſparuminnunn
Cubanch h

ar oled

Mulens unen
ſntdaboneb⸗
poghardiCt⸗a
fatezcfſontre⸗
eg dec⸗
Crtecar⸗
ACu
dehacdiede
tuns Erde
faſtanreunn
disſpomm.
Cnwagunt
penicrmue⸗
Punimorenuns
rebantu⸗ De
uſthradecuenn
adienonais⸗
Verdictnonn
mioyſuisid
tekederatude
lyrtgcedes et⸗
doniabnerg
entenetrogan
Cllumdedtten
aperodome
lopprize
barachpoſio
ntencont
hutdelbong
Baraebyee
niam veneene
ngeſaenant

orgetborche
Morebgohen

toflillnledun
n nonb Enti
tcneterden
Koelanorbiben
mlrannss Ene
ucdepblſtas wen
lhnggroegdtn
Peczdefndrirtbt
inu.
Wa.
IMmmeanins conci⸗
nuslonganonlpn
toltnbut Poe
õ
mörtden edde
Drpun odren
mmlbenſß ſinetl
lwcwaſenitnnnun
(Wordanaregn
wnoram kerüt d
cemcem eobt
ſeenntore ion

. Dionigus init

ſuo vomige czmn

Kheroch

1

Topianung
WorN)
doenntiit
bennzCrung
gbobarongt/
uitituitt
tann it⸗
oscolegb ſi
ſriloſntueii

muucmn nmin

R
lauſſ
üſn nnder
15

D

,
/

.

ne iudiciũ. Que vocauit barach filium abi
noe de cedes alias cades de neptalim ANu
lier enĩ itura adpᷣlium vocauit virum ſuuz.
qui ſupꝛa dictꝰeſt lapidotb. Creditur enim
fuiſſeidem baracbet lapidotb.quia eadem
eſt vtriuſaʒ noĩs interptatio. Interpᷣtat eni
vtrunqʒ choꝛuſcatio.delboꝛa vero bebꝛaice
apiſ. Que dixitad eum. MPꝛecepittibi deus
iſrabel. Duc exercitũ in montem tbaboꝛ de
cem milia de neptalim ⁊ ʒabulon. egotradã
ſyſaram in manũ tuaʒ iuxta toꝛrentẽ cyſon.

Cuibarach.Hiſi veneris mecũ nõ pergam

Qui ait. ꝗbo.ſed victoꝛia tradeitn manus
mulieris. HNunciatum eſt ſyſare.ꝙ aſcendil⸗
ſent delboꝛa etbarachin monteʒ tbaboꝛ ad
pugnandũ.Et congregauit exercitũ ad toꝛ
renteʒ cyſon.trecenta milia armatox. vt ait
ioſephꝰ.et decem milia equitu etnogentos
currus falcatos.et alios currus duo milia.
et centum. Et ait delboꝛa ad baꝛach. Beſcen
de. bac die dabit tibi dñs ſyſaram in manuſ
tuas. Et deſcendit cum decem milibꝰ. delbo
ra ſtante in monte adoꝛatõem. Et pterrint
dũs ſyſaram ⁊ vniuerſam multitudinẽ eiuſ
Aentus grando ⁊ pluuia irruerunt in faci
es eoꝛü.arcus et fundibule inutiles ſiebant
plurimi deequis ſuis et curribꝰexcuſſi con⸗
terebantur. Sicqʒ cõuerſo in fugam exerci⸗

tu. ſyſara de curru exiliens.et fugiens perue

nit ad tentoꝛiũ iabel vxoꝛis abner cinei. Ab
ner en cum omni domo ſua receſſerata fra
tribꝰ ſuis.qͥ babitabat vt diximꝰ ĩ ſoꝛte iude
⁊tetẽderat tabernacula ſua in valle ſemijm
iuxta cedes. et erat fedus interregem aſoꝛ
domũ abner cinei. MDoꝛroiael ſuſcepit fugi⸗
entem et rogantẽ vtcelaret eum et petẽtipo

culum dedit ei lac. vt grauiꝰ obdoꝛmiret. Al /

la vero doꝛmienti clauũ ferreũ ꝑcuſſuʒ mal⸗
leo ꝑ ntrüqʒtempꝰimmiſit vſqʒin terrazʒ. Et
barach poſt paululu vementioſtenditeum
in terra confoſſum. Et ſicimpletuʒzẽ qodixe
rat delboꝛa.ꝙ ꝑpmulierẽ triumphꝰaccideꝛet

Barach vero agens exercitum ſuꝑaſoꝛob⸗
uiam venientẽ iabin interfecit. ciunatẽ fũdi
tus eijciens. vt ait ioſepbꝰ Cecineruntqʒ del
boꝛa et barachb canticuʒ dñoin quo boꝛtani
nictoꝛes ad benedicendu deum. rememoꝛã

dobeneficiũ. quod feeerat domin? iſrabeli.
dum daret legem in terre motu pluuia. aꝰ

dendoet quomodo per ſangar vt diximus
quieuerunt boſtes a ſemitis iſrrahel.et quo⸗
modo defecerat foꝛtitudo iſrabel.donecſur
geret delboꝛa.quando noua bella elegit do
minuſ.pt mulier de viris triumpharet. ð
ſequitur in cantico.ſurge delboꝛa et loqueꝛe
canticum non eſttin B
bebꝛeo. Addidit qʒ Quipᷣmꝰ infeſtauit
de amalech victo in ilrabel in deſerto.
rapbidim ab effraim

id eſt. a ioſue effrayta.et ꝓpbetauiteundem

poſtea vincendum per ſaulexbeniamin Et
comendauit eos qui de manaſſe ⁊ yſachar

et ʒabulon et neptalim cum eis veneꝛantað

pꝛelium. vituperans ruben et gad. etdan et
aſer. qui noluerunt cum eis venire. Quod
etiam dicit ruben contra le diuiſum antelli⸗
gitur.ꝙ ſeparauit ſe a pugnaturis.pel ꝙru
benite inter ſe diuiſi erant.quibuſdam boꝛ⸗
tantib? vt irent ad pꝛelium.alijs deboꝛtanti
bus. Q, autem dicit pugnaſſe eos in thane
iuxta aquas mageddo.intelligenduz eſt re⸗
gionem eſſe ſecus cyſon qui pꝛeterfluit ma
geddon. Hebꝛeꝰ babet in ramaʒacbe.quod
interpꝛetatur ſuper altitudinem campi.et ſi
gnificat ꝙ in cãpo vbi pꝛeliatũ eſt boſtibus
ſuperioꝛes facti ſunt. Quod auteʒ ſequitur

ſtelle pugnaueruntaduerſus ſyſaram. non

matbematice intelligendum eſt. quaſi fata⸗
li conſtellatione boc factum fueꝛit. Sʒquia
choꝛuſcatõnes et ſulgura ita de ſublimifere
bantur in eos ac ſi ſtelle ruerent. eteſt yper⸗
boleos. Sequitur toꝛrẽs cyſon traxit cada

uera eoꝛu ſicut toꝛrens cadumin. ſuſple tra:
xit cadauera egiptioꝛum. Cadumin interpᷣ⸗

tatur antiquoꝛum.et ponitur pꝛo mari ru⸗

bꝛo.eo q antiqua miracula ibi facta ſunt.

Quod ſequitur.conculca anima mea robu
ſtos. Voxr eſt populi ſeſeadboꝛtantis. Se⸗
quitur Malediciteterre merotb.dixitange
lus domim.Herothbfuit vnus ðpᷣnepibꝰ

chanaan. delboꝛa vero ſeipſam dixitangelũ
domini.vel michabel qui pꝛeerat iſrabeli.

Dixit vt malediceret merotb. quod ſonat

orchanũ id ẽ angelis apoſtatis. q oduerſa⸗

B

bantur eiin arcbano. Moſtea benedixit ia
bel.quoniam foꝛtiter egit.et quieuit terra ꝑ

quadꝛaginta annos.¶ Eo temꝑe regnum
defecit apud argos ettranſlatum eſt in mi
cenas. Obijt liberpater cuiꝰ ſepulchꝛum eſt
apud delpbos iuxta aſpollinem aureum.
ingitur vero muliebꝛi coꝛpoꝛe.quia mu

lieres militantes cũ piris babuit in cxercitu
Alum ab ilo conditum. Miletus condita.

—

&SDe gedeone. ¶Capitulũoctauũ.
Ecerunt iterũ filij

iſrabel malum coꝛam domino.qui
radidit cos in manib? madian ſe
ptem anmis. Acen

debãt enim madian Sexto ſuſcitauit do
et amalech ſingulis minꝰ ſpũm gedeois

anniſ in ilrael. vaſtã in ilrabel.
tes ſegetes eoꝛum. et

vniuerſa iumenta trabentes in pꝛedã. Cun⸗

qʒ clamaſſet irabel ad dominũ.miſit ad eoſ

vrirum pꝛophetã ꝑ queʒ expꝛobꝛauit eis do
minus beneſicia que contulerat eis.⁊ tñ no

luerunt aubire vocem eiꝰ. Vemt aũt ange:
lus dñi.et ſedit ſub quercu que erat in effra.
Hic eſt vir quem domin? milerat. Lapis ãt

ſuper quem ſedebat et quercus ⁊ager perui

nebant adioas patrem familie eꝛriidẽ. ho⸗

noꝛabilioꝛem inter alios illiꝰfamilte. Gede⸗/

on vero filius eius imens boſtes qui irrue
rant ſuperterram. in occulto excuiiebat fru

mDenta in toꝛculari. vt baberet viat cũ ad fu⸗
gam. Joſephꝰdicit. boc maximũ fuiſſe diui

ne pꝛopiciationis indicium ꝙtunc vteꝛetuꝛ
toꝛculari pꝛo area Futurũ eni pereum erat
vt aree replerentur ettoꝛcularia. Et ait ange
lus aðdð eum. Dominꝰtecum miroꝛũ ſoꝛiiſſi
me. Cui gedeon. Si domin? nobiſcũ eſt. cur
alpꝛehenderũt nos bec mala. Et reſpexit in
eum dus in angelo ⁊ ait. Nade ego mitto te

in bac foꝛtitudine tua. quam ſcʒ conferonbi
reſpiciẽdo vel mittendo.percuties madian

quaſi viruʒ vnũ. Cin gedeon. Si grãʒz inue⸗
mcoꝛam te non recedas donec reuertar. Et
coxit gedeõ hedũ.poſuitqʒ carnes⁊ aʒimos
panes in caniſtro.et miſit ius mollã. oſteꝛẽs

ea angelo. Cuiangelꝰ: MRoneca:nes?⁊ pꝛn?
ſuꝑ petrã.et ius deſuꝑ tunde. Nuo ſactote
tigit ea angelꝰ ſummitate virge quam gere

bat. Et aſcendit ignis de petra et columpſit
omia. Angelus aũt euonuit aboculis eius
Timenſq; gedeon ait. Heu mibi dñe. quia

vidi angelum dei. Cu dixit dom: nus. Neni·
meas.lNon moꝛieris. Eadem nocte ait do

minus ad eum. Deſtrue aram baal quam

erexit pater tuus.et nemus circa eaz ſuccide
et occide taurum quẽ ſaginat idolis. alum

pero taurũ ſeptẽnem quem ciues dedicaue
runt idolo offeres mibi in bolocauſtuʒ ſuꝑ
altare quod edificabis mibii lum mitate pe
tre. ſup quam ante ſacriſicium poſuiſti. Ge
deonnimens patrem et aues. cum decez ſer

uis omnia nocte compleuit.et vocauit alta
re pax dñi.et latuit. ꝗn craſtino ciues dixert
adioas.Educ ſilium tuũ vt moꝛiatur. quoę/
niam fecit hoc. Quibus ulle ait. Muquid vl
toꝛes eſtisbaal. Si deul eſt baal vindicet ſe

Exinde dict?eſt gedeon. ierobaal.d eſt ſoꝛ

titudo baal. quaſifoꝛtis contra baal ꝗgitur
madian a amalechtranſito ioꝛdane ſederũt

in valle iefrabel quaſilocuſte. Spiritus au

tem dñi induit gebeon. vocauitqʒ dommum

abiezer. de cuius familia p̃e erat.⁊ ipe milt

nũcios ad manaſſen etaſer et ʒabulon et ne
ptalim. Qui occurrerũt eitrigintaduo mi⸗
lia. Et petijt gedeon ſignum victone a dom

no in vellere poſuom area. ſi nocte illa vel⸗

lus roꝛe complueretur. area ſicca mancnte.

Et factum eſt ua. Et expꝛeſſo vellere rore cõ

cham impleuit. Sequenti nocte ne caſu fa⸗

ctum putaretur petijt ſignũ in contrariuz.
vt area irrigaretur et vellus ſiccũ eſſet. N

factum eſt. Aent autem gedeon cum ſuis

adfontem qui dicitur arad. Et ait dñs ad

gebeon. Populus multus eſttecum. ne di
cat iſrabel. viribus meis liberat? ſuʒ. clama

ad populum. Quifoꝛmidololus eſt reuer⸗
tatur. Lamen intelligendum eſt alia tria q
mandauit dominꝰ? claman da in populo eũ
nontacuiſſe. que moyles dixu in peutrono⸗
mio. Qui ediſicaun domũ et nõ dedicauit

eam. reuertatur. Similiter. Quiplantauit

pineã. et nondũ fecit eã comunẽ.⁊qᷣ deſpon

uitprotenen
4 Pordeporue
vecem mlorene
deon htupor
Musinaloren

mimmderli

mpuninooſe
ncrdbtrein
nomdamm

loglumoesete

hocddoonſetere
Dyedſodeedec
duntvarcharan
gulbloganrure
oltumerie
ſteir nporteme
Aodiuntqgende
Airoddoo

baqgns⸗

dsdecend

wbemacun
fefunditd
Vleeſtom⸗
gonherinn
Aſrabelnorte
7a Malrenl
ſamigtrot.
eſthouglvonit
Onegdeons,
diotdonnenne
etmnadinn
Ult Ernucnhoan
Dtnohvonnnne
Golnerones,
Gnditrislagen
Wglagenarcn
nehemod
Irumcſron
ctismedie Eta
nueuntläpad
bichmnanen
Dedumoſen
Portzuerune
blls audichzf
Ncltatiturban
Pmhlmoens.
mconuerlo

nanuitaboclleng,
„Heumbidieg
nonndommeße
Crdentogend
we Arambanlgte
emusarcaegzſn
bgmedol din
gbemucsdedten
binboeanſt

4

emtbiilumnen

mkaumpolmng⸗
gaues cumdecgn
Oletntetporautele
Gaſtno auvoeni
üyrmorarur uo⸗
elene Päcod

dan Rorvedeee

Deonuennde
ensconmbn. 9

Fandroſordzneſtei

loanſte Sonnen
N. utq;don
lla ecrat tn
aalcre ubulonen
rriamgntadue⸗
cumvadneade
oareanoelin
uurralccani
egoenanoetn,
clr igrüntn

Judicum.

ſauit vroꝛem ⁊ nondũ accepiteam. Etreuer
ſ lunt de populo vigintiduo milia.et tantũ

decem milia remanſerunt.Etait dñs adð ge:
deon.ldbuc populꝰmultus eſt. duceoſad
aquas in caloꝛe meridiei.⁊ eos qͥ lambuerit
aquã manu et lingua ſicut canes.exiſtimãſ
magnanimos ſeparabis. Et inuenti ſũt tan

tum ex eis trecẽti viri. Et ait dñs. In bis tre⸗

centis tradam madian in manꝰtuas. Qui
bus aſſumptis et cibarijs pꝛo numero⁊ tu⸗

bis. gedeon ſe certamini dedit. Eadez nocte

dixit dñs ad gedeon. BDeſcende ĩ caſtra ma⸗
dian.tu et pbaran puer tuꝰtecum.etaudies
quid loquantur.et confoꝛtabũtuꝛ manꝰtue
Diſſolutum eni erat coꝛ eiuſ. Qui deſcẽdẽs
ſtetit in partem caſtroꝝ vbi vigilie erant.et

audiuit quendam narrantem ſomniũ com

militom ſuo in bunc modũ. Videbatur mi
bi ꝙ panis ex oꝛdeo ſubceinericiꝰ et comeſti/
bilis deſcendebat in caſtra madian.vſqʒ ad
tabernaculuʒ.ſ..regis.et ſubuertit illud.⁊ter

re fundit? coequauit. Et ait is cuiloquebat.

₰

Vile eſt oꝛdeum in
grana.et inter gẽtes Joꝛte tabernaculuʒ
iſrabel videt abiectů eondicit vexillum ꝗ

⁊ in ilrabele vilis eſt ducebãtur.pel habe⸗

familia gedeõil. NHõ banttabernaculum
eſt hoc aliud niſi gla in quoidolis ſuis ſa

dius gedeonis. tra criſicabant.

didit dominꝰ in manꝰ “
eiꝰmadian. Quoð audiens gedeon adoꝛa⸗
uit. Et reuerſus adſocios ait. Eamus.tradi
dit nobis dominꝰcaſtra madian. Et diuiſit
eos in tres partes.et dedit tubas in manus
eoꝝ dextras.lagenas vacuas.et lampades ĩ
medio lagenaruʒ in ſiniſtras.Et ait. NHuod
me facere nidebitis facite. Et ingrelſi ſunt p

gyrum caſtroꝝ in tribus locis in vigilia no

ctis medie. Et cum confregiſſent bydꝛias te

nueunt lãpades in manibꝰ. et inſonãtestu
bis clamauerunt. Gladi? dñn et gedeonis.

Scðum ioſephũ vacuas quoqʒ pbaretras
poꝛtauerunt. Quibꝰſimul comploſis terri
bilis audiebat᷑ ſonitus. Quo ſubito boſtes
excitati. turbati ſũt. nec cognoſcẽtes ſeſe. plu
rimi mutuis vulneribꝰceciderũt. alijs in ſu
gam conuerſis vſqʒ ad berſecha. Niri auteʒ

de neptalim et aſeret manaſſe qui rebierãt
conclamantes.pſequebantur madian. Ef
fraim quoqʒ deſcendit in occurſũ fugiennũ
et occupauit ioꝛdanẽ vſqʒ bethara.⁊ occidit
duos reges madian oꝛeb. et zeb. Oꝛeb in pe⸗

tra quadaʒ.zeb veꝛo in toꝛculari. Et vocatuʒ

eſt nomen lociilliꝰtoꝛcular ʒeb et nomen al
terius petra oꝛeb. Que modico apice litteꝛe
differt a noieoꝛeb vnde aque fluxeruntper
manum moyſi. Et foꝛte differentia eſt i in⸗

terpꝛetatione. Et poꝛtauit effraim capua re⸗

gum ad gedeon. et iraſcentes dixerüt adeũ.
Cur contempſiſti vocare nosadpugnam.
Qui ait. Ne foꝛte indignaremini. MMelioꝛ ẽ
enim racemꝰeffraym vindemijs abiezeꝛ. ſed
et in manus veſtras dati ſũt reges madian.
Quidtale facere potui ſic vos feciſtiſ. Quo
audito requieuit ſpũs eoꝝ.CTranſiuitqʒ ge⸗
deon ioꝛdanem cum trecentis viris.nec po
terat perſequi fugientes pꝛe laſſitudine. Et
ait ad viros ſochot. Obſecro date nobis pa
nes vt poſſimus perſequi ʒzebee etſalmana.
Qu negauerunt ei et ſubſannauerunt euʒ.
Idipſum reſponderunt ei viri pbanuel.pe⸗

tenti panes ab eis ʒebee aũtet ſalmana ĩ pal

le quieſcebant.niladueꝛſi ſuſpicãtes.cũ duo
deeim milibꝰ?tantum ceſis de exereitu cẽtu;

viginti milibus. Gedeon autem repente ir⸗

ruit ſuper eos.⁊turbato exercitu eoꝝ.duos
reges compꝛebenſos ſecu reduxit. Et reuer
tens aſpꝛebendit puerum de ſochot et que⸗
ſiuit abeo nomia ſenioꝝ de ſochot.Et delcri
pſit ei ſeptuaginta ſeptẽ viros quos ſpinis
et tribulis cõminuit. tanq̃; auctoꝛes pᷣdicte
ſubſannatõis.Currim quoqʒ phanuel ſub⸗
uertit. occiſis hbabitatoꝛibꝰciuitatis. Cunqʒ
rediſſet in effra regionem ſuam dixit zebee
ſalmana. Quales erãt viri quos occidiſtis
in monteibaboꝛ. Qui dixerunt. Similes
tui. Et ait eis. Fratres mei erant vterini. Et
ait pᷣmogenito ſuo. Interficeeos. Qui non
eduxit gladiũ.timens quia puer erat.Sur
gens gedeon occidit eos Et dxerunt omẽs
filij irabel adeum. Dominare noſtri tu et
filius tuꝰ.et filiꝰfilij tui. Quibꝰille.HNon do
minaboꝛ veſtri nec filius meꝰ.ſeddominus
dominabitur in vos. AUni poſtulo a vobis
m 2

date mibiiaures aureas de pꝛeba. Qui de:
derunt. Et fuit pondus auri mulle et leptin

genti ſicli. Et fecit er eo gedeon epbodetpo

luit illud in ciuitate effra.et foꝛnicatus eſt
omnis iſrabel in eo. Et factum eſt gedeoni⸗
ommi bomui eiꝰ in ruinam. Per epboðqðᷣ
eſt dignius indumentum pontiticisantelli⸗
gitur ꝙ gedeon fecerit omma indumẽta põ
tificalia. et fecit in effra ta bernaculum ⁊ alta
re pꝛeter illud quoð eratin ſylo. Et factus ẽ
ſacerdos.etimmolauit ſuperillud boſtias

domino. Nuamobꝛem offenſus dominus
it

omnem domum eius fere deleuit. Habu
enim ſeptua ginta liberoa de vxoꝛibꝰ.⁊ panũ
naturalẽ abimelech de concubina dyboma.
quam babebat in ſichem. Hic occidit omẽs
fratres ſuos pꝛetͤerr .
vnuz. Et quieuitter · Wer qð conicitur ꝙ
ra quadꝛaginta an. poſtea pemitentiam
nos quibus pꝛeſuit egerit.ꝗq alibi qᷓ; vbi
gedeon. Qui moꝛiu dñs ↄſtituerat ſacri
us eſt i ſenectutebo⸗ ficabat
na. et ſepultus eſtltin
ſepulcbꝛo patris ſui in effra
¶ CTempoꝛbus gedeonis mercuꝛius mue
nit ſiringas. trabens boc nomen a ſiringa
Vrxoꝛecatbmi.et armonica. que pꝛopter ʒelũ
armonie a viro ſuo receſſerat. Inuenit etiã
liram boc modo. Reperit etiam concbam
teſtudinis moꝛtue et putrefacte.cuius ner:
uulti arentes et extenſi in oꝛe concbe adau⸗
ram tenuem ſibilum reddebant. Ancertum
eſt autem quis fuerit iſte mercurius.vtruʒ

bermes an trimegiſtus pbiloſopbꝰ an mer

curius minoꝛ. Tres eniʒ leguntur fuiſſe ſm
ioſeppum. Tirus condita eſt ante templuʒ
bieroſolimoruʒannis ducentis quadꝛagin
ta. Dedalus aues fecit metallinas quaſ vo
lare fecit artificioſe ſpiritu incluſo. Dicitur
etiam feciſſe ſimulachꝛa ſe monenna. PDꝛi
mus enim ommniũ pedes ſtatuarum a ſein⸗
uicem ſeparauit.alijs coniunctim eos fabꝛi
cantibus. Qui cum filio in naue fugiens.
pꝛopterinueſtigabilem fſugam pennis auo
laſſe eſtimatus eſt. Argonautaruʒ biſtoꝛia

facta eſt. Oꝛpbeus clarus habitus eſt. Cuiꝰ

diſcipulus fuit muſeus. Zinus magiſter
becrulis claruit. Minos creditur cretenſu
bus legez dediſſe. quod plato negat.ydꝛam
vero callidiſſimum fuiſie ſophiſtam aſſerit
plato

(CLap. nonum.

onis filij irabel foꝛnicati ſunt cum
balaim.nec fecerunt miſericoꝛdias

lechin ſichem. ad omnem cognatõnemma

tris ſueet ait. Conſiderate ꝙ os veſtrum
caro veſtra ſũ. Loquimini ad omnes viros

ſicbem in bunc modum. Quid vobis meli

us eſt. vt dominentur veſtri ſeptuaginta vi

ri filij irobaal.an vt dominetur vnus pir.
Et locuti ſunt deeo ad omnem populum.⁊
inclinauerunt coꝛ populi poſt abimelechet

iurauerunt ei omnes in fanobaal. Quam⸗/
obꝛem vocatum eſt deinceps idolum baal

beritb. Beritbenim comuranonem ſonat.
Et tollentes ð fano.lxx.pondo argenn dede:
runt ei. Qui conduxit ex eo viros inopes et
vagos. et aſcendens in effra.occidit omnes
fratres ſuos ſuper lapidem vnum. excepto
vno ioatban. Cuncomnes ſichimite conſti

tuerunt abꝛmelech regem iuxta quercuʒzin
Sian

ſichem ¶ Si queritur quomodo ergo ſaul
pꝛimus dicitur rex in irabel. Poteſt dici

hoc dictum eſſe pꝛopter regnum vmuerſale

bicautem tantum regnauit in lichimitis.
Quod cum nunciatum eſſet ioatban. ſtetit
in vertice montis garram.vel gariſim.et ex⸗

clamauit ad omnes ſichimitas qui conue⸗

nerant ad diem feſtum baal. Audite me pi⸗
rſichem Jerunt ligna ſiluarum. vt vngerẽt
regem ſupꝛa ſe. et dixerunt oliuenmperano
bis. Que noluit deſerere pinguedinem ſuã.
qua dij vtuntur etbomines. Idipſum dixe
runtad ſicum. que noluit deſerere dulcedi:
nem fructus ſui. Idipſum dixerunt ad vitẽ.
que noluit deſerere vinum quodletificat de
um et bomines. Dixeruntqʒ adramnum.
Impera ſuper nos. Quireſpondit. Nenite
ergo ⁊ requieſcite ſub vmbꝛa mea.alioquin

ſt moꝛtem gede

um domo ierobaal. Aſcendit autez abime

edaigiod
bam Eſtoon⸗
Hulgoſennen
gcalenrumtan
gterlignobob⸗
Tncazpolut
ſeaſtioſliosb.
ſoper wobon
ſuoumburt
geltpobie g
nobesbinel
Oue umoi
cgregnodrlupe
nelech dedttade
Pherſuseum
Nbecta .G
pereosagensy
Vindemmara
ſwowſcde
Coderodr
runt Ermng
apocblam
dicebar
amusere
pronteden
Eravoor
manunenn,
zebl oe
pemuancuta
omm.o Gur
qtunoce
Egreſuſhe
teruntinpo
chin exeraen
ubusmultit
bas montiu
taethoc erre
gaal Ecepe
deſcendit E
quocontrag
reetpugnae
nctuoeſt etſ⸗
nutem exrpola
n die abinele

atispabtͤo

nnurſalmnende

us Anen.
. Mwn
—
dadeen

dinacch.
Donum.

noangen

ſobel ſontnnſunan
CKirunemienat;
Alendranngitn
mnemcognatönene
erate gospeſinun
ummadomnesen
vn. Ooopobesn
ureſtnſepagnnn

NNwinurvnnse
NNdonnen dodd

epopridcvewe
nnesin fanobl
cſtormceps dopnt
noranopenſn
alr odoarpennd
merwNwoi
Kaocadton
poem wumm. g
omdesſicbimntte
Nnurn aberan
nuraponodoerg
erminba Pon
vpeerngumnns
nregotiniam

aamwmeſetonn

Grnnali

Nende
gesſahing an

ſumbabri
Nmuen

„nelordeett,

Judicum.

egrediat ignis de ramno. et deuoꝛet cedꝛos

libani. Eſt autez ramnus genus rubi quod

vulgo ſenticem aſpellant. aſperum nimis.X⸗

aculeatum ſicut ſentes. Joſephbus dicit boc
inter ligna babere naturam igneʒ ꝓferendi.
Tuncexpoſuit eis paradigma dicẽs.Inter
feciſtis filios bierobaal.et filium ancille ei⸗

ſuper vos conſtiuuiſtis regem. Si recte egi

ſtis cum bierobaal et domo et filijs eius.re
cte ſit vobis. Sin aut peruerſe. Egrediatur
ignis de abimelechb.qui deuoꝛet iõm et vos
Que cum dyriſſet aufugit. ¶ Factum eſt ãt
cuʒ regnaſſet ſuper ſichem tribus annis abi
melech. dedit ei dominus ſpiritum malum
aduerſus eum. et expulerunt abimelechab
vꝛbe eta tribu. Qurexercebat latrocinia ſu⸗

per eos agens pꝛedam exeil. Cempoꝛe vero

vindemiarum intrauit gaal cum fratribus
ſuis in ſichem. Quo deſcendente ad eos. de⸗
ſcenderunt ſichimite vineaſ.vuaſqʒ calcaue
runt. Et in greſſi fanum dei ſlui inter epulas
⁊ pocula maledicebant abimelech Gaal q́;
dicebat. Quis enim eſt abimelech pt ſerui⸗
amus ei.HNunquid non eſt filius bierobaal
yronice dictum eſt.quaſi non eſt.ſed ſpuriꝰ
Et addidit. Atinam daretur populus bic ĩ
manu mea vtauferreʒ abimelecbhð medio.
zebul quoqʒquem fecerat abimelech pꝛinci
pem in ciuitate. clam nunciauit abimelech

omma. Surrexit itaqʒ abimelechcum exer⸗

citu nocte.ettetendit inſidias iuxta vꝛbem.
Egreſſuſqʒ eſt gaal mane ⁊ ʒebul cum eo ſte
terunt in poꝛta. Cunqʒ aſcendiſſʒ abimelech
cum exercitu.dixit gaal ad ʒebul. Ecce ð mõ
tibus multitudo deſcendit. Cuiʒebul. Um⸗

bꝛas montium vides.quaſi bominum caa

ta. et boc erroꝛe deciperis. Rurſus quoqʒ;
gaal. Ecce populus quaſide vmbilico terre
deſcendit. Cui zebul. Vbieſt os tuum nunc

quo contra abimelecbloquebaris. Egrede⸗/

re et pugna contra eum. Quipugnauit et
victus eſt. et ſugiens recepit ſei vꝛbem.ʒebul

autem expulit eum et ſocios eius.Gequen

ti die abimelecb expugnauit vꝛbem. inter⸗

fectis babitatoꝛbus eius. eamqʒ deſtruxit
ita vt ſal in ea diſpergeret. Habitantes veꝛo
in turre ſichimoꝝ ingreſſiſunt phanum dei

ſut quia locus munitus erat. Joſebpus ta⸗
men dicit pꝛofugos ꝑpꝛouinciam congre

gatos ſupꝛa petram mumitiſſimam. etnite⸗

bantur eam munire vel murare. QHuodpi⸗
dens abimelechaſcendit in monteʒz ſelmon
et pꝛeſciſum ramũ ferens.dixit ſocijs Jacite
quodego ago. Qui tollentes ramos et cir⸗

cumdantes pꝛeſidium ſuccenderunt illud.
et igne ⁊ fumo perieruntin eo mulle viri.pꝛe
ter mulieres et paruulos. Et recedens inde
abimelechobſedu opidum thebes. Erat au

tem turris in medio in qua receperãt ſetbe

bite. Et nota ga thebis egiptioꝛum dicũtuꝛ

thebei. Aibebis grecoꝛum tbebam. A tbe/

be iudeoꝛuʒzibebite. Cunq; abimelecb expu

gnaret turrim.et ignem ſupponere niteretur

mulier fragmen mole iaciens deſuper. fre⸗
git cerebꝛũ eius.qui ait armigero ſuo. er

cute me ne dicar interfectus a ſemina.quii⸗
terfecit eum. Hanc peſtem dicit ioſephꝰac

cidille effraitis.eo qiurgati ſunt aduerſus

gedeonem ad aquas ioꝛdanis
Incidentia
¶ Eodem tempoꝛe coꝛus inuentus eſt in
grecia.quod inſtrumentum dicit ſirabus

pellem eſſe cum duabus cicutis. per alteraʒ

inſpiratur. per alteram reddit ſonum. Et
ſcribitur ſim quoſdam ſine aſpiratione.pꝛo
voce autem canentium et menſura ⁊ penio
cum chaſpirato.

dicauit iſrabel tbola deiſachar fili
us pbua patrui abimelech.necmo
eat te ppua etioas fratres eſſe cum alter ðᷣ
ſachar alter de manaſſe oꝛtus fuerit. Nlij eĩ
fuerunt vnius matris.et duoꝝ patrũ.de di⸗
uerſis tribubꝰ. Hic iudicauit ilrael in ſamir.

xxiij.annis.⁊ moꝛtu?eſt.

ncidentia.
¶ Eotempoꝛebercules anibeum vicitĩ pa
leſtra.et ilium vaſtauit. bellum fuit inter la⸗
pbitas et centauros.quos paleſacius in li
bꝛo ð incredibilibus nobiles fuiſſe deſcribit
equites ibeſſaloꝛũ. Dꝛiamus filius laome⸗
dontis regnauit iu tꝛois Andꝛogeꝰ atbenis

Oſt abimelech in

—

.

dolo interficit. Lbeſeꝰ in agone minotbau

rum occidit. pꝛopter ꝙ atbenienſes pueri tꝛi

butaru a pena liberati ſut. TFuit auteʒz mino⸗

thaurus vir quidam inbumanus ⁊ valens
in paleſtra magiſtratus minois. Unde ⁊ ſic

dictus eſt.quali minois taurus.1d eſt. mi⸗

nois carnifex
eiair galaadite et moꝛte eiꝰ
¶ CTapitulum vndecimũ.

4

alaadites de tribu manaſſe indi
cauit iſrabel.xxij.annis babẽstri
nta filios quos fecit pꝛincipes.xxx.ciuita⸗
m.quas vocauit nomine ſuo aiothiair.id

eſt. opida mr eee⸗ eſt.
Incidentia.

¶ Eotempoꝛe ſbeſeus rapuit belenaz. quã
rurſus receperunt fratres eius caſtoꝛ ⁊ pol
lux capta matre theſei. eo peregre pꝛofeno.
Pbiliſtus ſcribit a ciuibꝰtirijs ʒoꝛo et kar⸗

tagine Rarta ginẽ conditã. Carmentis mim

pha lras latinas iquenit.

eiepte CCap. XII.
terum ſiulij ürahel

ſeruierunt idolis circumſtantiuʒ

liſtijm et amon Et afflicn ſͦt

vebementer. xviij. annis. omnes qui babita
banttrans ioꝛdanẽ in terra amoꝛrei. ¶mo⸗

nite quoqʒ ioꝛdane tranſmiſſio vaſtabãt iu
dam ⁊ bemamin et effraim. Qui afflicti cla
mauerunt ad dominuz. Qui cum dure re⸗
ſpondiſſet eis ite et nuocate deos quos ele
giſtis pꝛoiecerunt omnia idola de finibꝰſu⸗
is. et doluit dominus ſuꝑpmiſerias eoꝛum
Congregatiqʒ ſunt filij irabel in maſpbat
contra amonitas qui ſfixeranttentoꝛia i ga
laad Fuit eotẽpoꝛe iepte galaadites vir foꝛ
tiſſimꝰ pugnatoꝛ.ſed filius meretricis. Hic
babuit vxoꝛem de galaad.de qua ſuſcepit fi
lios. Qui cum adoleuiſſent. eiecerunt eum

tanq; ſpurium. dicentes. Mon poteris eſſe

beres in domo patrum noſtroꝝ. Et abijt in
terram tob. Et congregati ſunt ad eum viri
inopes.etlatrocinantes.et eum quaſi pnci⸗

Bſt tholam iair

N

ntium.et tradidit eos dominuſ

Hiſtoꝛia.

pem ſequebantur. Deſcenderiqʒ ad eüma

ioꝛes natu de galaad dicentes. Eſtopnceps

noſter.et pugna contra ſilios amon. Qui

ait. Monne vos eſtis qui odiſtis meet eieci
ſtis. Qui dixerunt.Hon odimus te.nec ve⸗

nimus pt perſequamur te.led vt ſequamur

te. Et ait iepte. JAurate ergo mibi. Etiuraue⸗
runt. Et alcendens cum eis in maſphat. bu⸗
miliauit ſe coꝛam domino.et factus eſt pꝛin
ceps populi. Et miſit nuncios adregẽ amõ
in bec verba. Exi de terra mea.cuꝛ vaſtas eã
Qui reſpondit. Culit irabel texrram meam
cum aſcenderet de egipto et recepieam. Cũ

qqʒ iepte dixiſſet eam iure belli acquiſitam et

multo tempoꝛe poſſeſſam. ccc.annis no⸗

luit acquieſcere amon vt exiret. Et ait iepte

Judicet hodie dominꝰ interiſra bel ⁊ amon

Et factus eſt ſpiritus domini luper iepte.et

egrediens ad pugnam.votum vouit dom
no dicenſ. Si tradideris nlios amon in ma
nus meas.quicunqʒ de domo mea pᷣmus

occurreritmihi reueꝛtenti.eum bolocauſtũ
dño offeram. Et percuſſit iepte filios amon

plaga magna nimis.et humiliatiſũt coꝛam

filijs iſrabel. Reuertenti autem iepte ĩ maſ
pbat. occurrit ei vnigenita fulia eius cuz iym
panis ⁊ choꝛis. Qua pila ſcidit veſtimenta
ſua et ait. Heu filia decepiſti me et decepta

es. Aperui os meum domino contra te. Fu

lia vero non dolens in boccaſu pꝛo victo⸗

ria patris ait. Jac mibi pater quodcũqʒ pol

licitus es. Hoc ſolũ pꝛeſta mibi pt dquobus
menſibus circůeam montes. et plangaz vir
ginitatem meam cum ſodalibꝰmeis. Et ait
pater. Vade. Et expletis duobus menſibul

redijt ad patrem ſuum.et fecit ei ſicut voue⸗

rat. Exinde mos increbꝛuit in iſrabel. vtan;

nuatim veniant filij ifrabel et plangant fili⸗
am iepte quattuoꝛ diebus. Arguit ioſepbꝰ
iepte quia obtulit bolocauſtum non legiti⸗

mum nec deocarum. Quidſi canẽ obinuʒ

babuiſſet ammolaſſet eum domino. uit er
go in vouendo ſtultus.et in ſoluendo impi⸗
us. NMotuit tamen ante votum eſſe bonus.
quia irruit ſuper eum ſpiritus dñi et etiam
poſt votum. Ham etapoſtolus poniteum
in catbalogobonoꝛu. Nuidaztñ exculates

hghiekn

geͤlonc
tle Tuncpin
(hrotemolfi
demuobonut
vnienoluſt
Hhuttonm
adnnme⸗
coouidi iug
ytpmmiterente
nn artee
gbanteund
murloicn
lrenn ſoamer
giugulabantei
becframntiim
ubecpoefra
eenra Ern
nigemonu'

cadſehon
Nispono⸗
lonsaqße

Enant

4

molyna

¶tol.

/
Meipthone
plendo enſc
liquopin
onnoszin
