5 Nlantutn⸗ geſtis ſydomoꝛũ.Et babebat achab pcura / loquit.autin diuerſo
datehlpe toꝛem dom? ſue abdiam. q cum interficeret rioeſt. Et dixit belias ad populũ. Accedite.
onl i ezabel ꝓphetas dñi. abſcõdit.c. ppbetasin Etpſente populo curauit altare dñi qd de⸗
–R duabus ſpelũcis qnquagenos et pauit eo/ ſtructum ſueratideſtrunt altare eox ꝛmũ „ 2
obua iis

Ddauit locũ.yt ibi faceret altare nouũ coꝛam
dño. Et tulit. xij. lapides iuxta numerum tri D
buũ iſrabel. et edificauit ex eis altare in noeie
dñi ilrrabel. Et fecit aqueductũ in cꝛcuuu al ðW—
taris ꝑ duo loca. Et ligna ſuppoſuit ⁊ mem
bꝛa bouil.pᷣcepitqʒ afferri aquã foꝛte ᷣmari
r

o paneetaqua. ꝓpter quod poſtea ſpũ ꝓpbe
pru tie donat? eſt. Ad quem diritachab. Deſcẽ⸗
“ damus ad cõualleſ.etqueramꝰpabula eq̃s
gooſtun Mitn/ et mulis.et diuiſerũt ſibi regioneſ.Occurrit
aũt helias abdie in via dicens. Nade dic do
mino tuo. Adeſt helias. Atille. Quid pec

hiſtoꝛia libꝛai

vicino. et effudit ſup bolocauſtũ etligna. Et
facta ẽterna effuſio aque vſqʒ adimpletõeʒ
aqadueductꝰ. ne foꝛte putaret arte magica de
niſceribꝰ?terre ſuſcitaſſe igneʒ. Et clamauit
belias ad dñm in auribꝰꝓpli. Oñe deus pa
trũ noſtꝛoꝝexaudi me bodie.vt diſcatpłus
iſte qꝛ tu es dñs deꝰ. Et deſcendens ignis de
ſublimi voꝛauit bolocauſtuʒ⁊ ligna et laꝑi⸗
des. ꝓpuluerem et aquã q erat in aqueductu
lambens.et adoꝛauit populꝰait.Dñs ipᷣe
eſt deꝰ Et mandate belia aſpꝛebenderũt om
nes ꝓphetas baal.⁊ duxerut ad toꝛrẽtẽ cyſõ.
et interfecit eos ibi belias. Et ait ad achab.
Alſcende et comede ante deſcenſum pluuie.
Et comedẽte achab.belias aſcẽdit verticem
carmeli.⁊ pꝛonꝰin terrã capite inclinato int
genua oꝛabat.et ait ad puerũ ſuũ. Nide cõ⸗
tra mare.ſi aſcẽdat nubes.Erat eni aer ſere⸗
niſſimꝰ. Et ait puer.HNonẽ quicq̊ʒ. Et miſit
eũ lepties. Septima ãt vice aſcẽdebat nube
cula de mari.excreſcens vſqʒ ad hoĩs qᷓntita
tem. Et ait belias ad achab. Beſcende cito ĩ
iezrabel ne te occuꝑet pluuia Etecce cõtene⸗
bꝛati ſut celi.⁊ nubes et ventꝰ.et pluuia fctã
eſt grandis. Feſtinauit ãt achabin iezrabel.
et facta ẽ manus dñi ſuꝑbeliam.⁊ currebat
ante achab donec intraret pꝛbẽ. Cũqʒ acce⸗
piſſet ieʒabel q fecerat belias ꝓphetis ſuis i⸗
dignata miſit nüciosad heliam dicẽs. Hec
faciant miabi dij ⁊ bec
addãt. niſi cras bac
boꝛa poſuero aiam
tuã ſicuttu poſuiſti
aĩam vniꝰ exillis

Sicut in ſalutatõni
bus verbum pꝓpter
nimiũ affectũ nõ po
nitur vt ꝙ vix intelli
gatur ita in bmõi lo
cutionibꝰdemonſtratiuũ pꝛonomen poni⸗
tur.npt quicũqʒ etiã malũ ſibiaccidere pꝛece:
tur. niſi boc fiat. .
Be ſuga belie et vocatõne heliſei
Ttimens helias
fugit in berſabee.⁊ dimiſit ibi pu⸗
erũ ſuũ ionam pttradũt.⁊ ſolꝰ in⸗

trauit in deſertũ wã vni? diei. Et ſedens ſub
ter vna iuniperu.oꝛauit vt moꝛeret ibi.dicẽſ

ſe nõ elſe melioꝛeʒ i.dignioꝛẽ vita patribꝰ vt

illis perditis ipe viuere exoptaret et pijciẽs

ſeobdoꝛmiuit.Cunc angelꝰdñi tetigit eum

dicens. Surge comede. Et ecce ad caput eꝰ

erat ſubcinericiꝰpaniset vasaque et come⸗

dit et bibit. et rurſuʒ obdoꝛminit. Et ſuſcita⸗

uit euzangelꝰ ſcðo dicens. Surge comede.
grandis eniʒ tibi reſtat via. Joſepbꝰ tñ dicit
angelum noõ excitaſſe eum. led aliquem. Et

comedit helias et ambulauit in foꝛtitudine

cibi illiꝰ.xl. diebꝰ xl. nocibꝰ vſqʒ ad montẽ
dei oꝛeb.in q appaꝛuit dñs moyſi in rubo.Et

manſit ibi belias in ſpelũca. Et ait domin⸗
ad eü. Quid bic agis belia. Qui reſpondit.

zelatꝰſum adueꝛſusiſrabel pꝛo te.Ham al:
taria tua deſtruxerũt ꝓpbetas tuos occide
rũt. et relictus ſum ego ſolus et querũt aĩaʒ
meã: et aufugi. Et ait dñs ad eum. Egrede⸗
re.et tranſibit dñs coꝛam te. Tria tamen pꝛi
us viſibiliter tranſierũt. in quibꝰ nõ trãſiuit
dñs:· ꝛimo ergo tranſiuit ventus foꝛtis.
conterens petras.ſednõ in vento dominus
Secũdotranſiuit cõmotioterre.ſednonin

ea dñs. CTertio tranſijt ignis.ſed nõ in igne

dominus. Quarto tranſijt ſibilus aurete⸗

nuis.et cum eo dominꝰ. Et operuit belyas

vultũ ſuũ pallio.et ſtetit in oſtio ſpelũce.Et

dominꝰtranſiẽs dixit adeum. Quid hagis

belia. Et reſpondit ei ſicut et ſupꝛa. Et dirit
dominꝰ ad eum. Reuertere pꝑdeſertu et va⸗
de in damaſcũ.et in vltionem mei inunges
azabel regem ſupſiriam. et bieu filiuz nanſi
regem ſuper iſrabel. beliʒeũ aũt filiũ ſapbat

de abela inunges ppbetam pꝛo te et iſti treſ
interficient ydolatras deiſrael.al

alios hieu.alios beliſeus.et relinquã mibiĩ
iſrael. vij. milia viroꝝx quon genua non ſunt
curuata baal. necoſculati ſunt manuseius
Et nota q; belias non aliter vnxitaʒabel. ni⸗
ſi ꝙpdixit ꝑ beliſeum eum regem futurum.
Hieu vo necipſenec
beliſeus inunxeꝛũt. ſj3 Qðᷣogruitoꝛaculo
vnus pphetarũ miſ Mato eni beliſeo in
ſus ab beliſeo. beliſe galgalisamago ðpi
um vero non vnxit. tulis aureis mugit.
niſi ꝙ pallium ſuu; Quo auduo in bie
poſuit ſupeum ſNo truſalem ait ſacerdoſ

eni in lege vngebãt. Mꝛopbeta nat? ẽ in

azabel

unrethaonde

Poſechatob

cpiRpenhitrinn
antevinthut
houm. qho;

aspoliüſnüli

eua vroltioſe⸗
Oblrovtep

guurte Eruen

Vrllvoinloni⸗
ulyeinpenyl
gbotel

ügne

(hadnette

whoslemon
Etmitechyb,
füt.Ponccen
lobendh
ſſtinnuocke
cerenopolu
gnothobena;
ogantmiheb
ioſamariepp
me Bamang
risequale ete
tndo vrliſne
ſotemcopon
remqequabr
bolteetitger

ponditrer
Nonctequen

eb gecinctar

fergogonan
unmis depolt

latolctpe

tequegcan
(ongnont

hecdiſanad ie
Pepayayinej
igbe hizhb

=

peluca Eratt NNhe

S

6bela Qifeen
Urabel pote Ph
1epbenstovoen
Poolser neniti
dondeumn Een

unanegn
Krunanot.

Ormharpennen
lonbendde
nhe ns. ſoi
troniribis
nin? Coperu
tſtentmotoß
lritadeum ef
teſtcutetlue
Reuenengann
tinpinonmden
belbalinifi

Begum tertij.

miſi rexet lacerdos. iſrabel. qui ſculptilia
Pꝛofectꝰergo bely eoꝝdeſtruet etiaz ſu⸗
as inuenit xij.viros ſilias.
arantes in.xij.iugis
boum. quoꝝ vnꝰerat beliſeꝰ et poſuit bely⸗
as palliu ſuũ ſuꝑeũ.⁊ ↄtinuo ꝓpbetauit be
liſeus. vt ait ioſepbꝰ. Et curꝛens pꝰ belyã ait
Oſculer oꝛote patrẽ meũ ⁊ matrẽ meã et ſe⸗

quar te. Etreuerſus mactauit parboum.et

coxit illud in lignis aratri.et dedit eſcas Oert
bulibꝰ.et ſurgens ſecutus eſt beliam ⁊ mini

¶ Be Bima obi idione ſamarie.

apitulum.XXXVII.
Dꝛro benaoab

ſecu. xxxii.reges.et miſit ad acbab
in ſamariã dicẽs. Si pis vt recedã a te. cras
bac eadẽ boꝛa mittã ſeruos meos.et omne
qð placuerit eistollent de domotua.etð do
mibus ſeruoꝝtuoꝝ.etiaz vxoꝛes et liberos.
Et inijtachab .ſiliũ cũ ſenioꝛibꝰ. Qui dire⸗
rũt.Hon acquieſcas illi. Etrñdit achab nũ
ajs benadab. Dicite dño meo. Omia q iuſ⸗

ſiſti in nũcio facere poſſum. bancaũtrem fa

cere nõ poſſum.ſde vxoꝛibꝰꝛ liberis Et indi
gnatus benadab remiſit ad eũ dicens. Hec
faciant mibidij.et bec addãt ſi ſuffecerit pul
uis ſamarie pugillis omis pli mer q ſequit
me Samaria babebat inteꝛꝰterrã penemu
ris equalẽ. et eſt ſenſus. Lanta mecu ẽ multi

r

tudo. vt ſi ſinguli lapidẽ vnũ vł ſiipitẽ vel ce
ſpitem cõpoꝛtauerinttantuʒ extruent agge
remq̃ equabit᷑ muris ſamarie aterre intus
poſite.etita ex equo pugnabũt nobiſcuʒ. Et
reſpondit rex iſrabel. Dicite ei. Non gloꝛiet
accinctꝰ eque vt diſcictꝰ. Etẽ ſenſus Adbuc
es accinctꝰarmis.·et res eſt in pendulo.ſNo
li ergo gloꝛiari q̃ſuaʒ nictoꝛ ſis et diſcinctus
armis depoſitis.q.d.nõ poteſt gloꝛiari ſic p⸗
liatoꝛ ſicut victoꝛ vel ſm aliã lram.Nõ glo⸗
riet eque accintꝰatqʒ diſeinctꝰ.q.d. Ante vi⸗
ctoꝛiã non pᷣt gonariaccinctꝰmultirudine.
nec diſcinctꝰ.i.eſt carens multitudine.quia
ſepe pauci vincũtmultos. oꝛrobenadab

cũ regibꝰ ſuis bibebat ĩ vmbꝛaculis. ꝛ aitſer

rex ſirie obſidebat ſamariaʒ. bñũs

iis ſuis. Circũdate ciuitatẽ. Cũqʒ; expugna

rent eam timuit achab nimis.Et ecce vnus
ꝓpbeta ↄfoꝛtauit eü micheas.vt quidaʒ tra
düt.et ait. Hec dicit dñs. Ego tradã oẽʒ bãc
multitudinẽ in manu tua bodie.pt ſcias q̃ᷣa
ego ſum dñs. Et ait achab. Per queʒ. Qui
rñdit. NMer pediſſequos pᷣncipum ꝓuincia⸗
rũ. Et ait achab. Quis erit dux eoꝝ. Quire
ſpondit. Lu. Et muenitachab ſilios pncipũ
cc.et.xxxij.et egreſſus eſt cuʒ eis.Cũqʒ nücia
tü eſſet benadab ꝙ egrellieſſent de ſamaria.
miſit in occurſum eoꝝpiros dicẽs. Siue ad
pacẽ ſiue ad pꝛeliũ venerint.aſpꝛebẽdite eoſ
nviuos.Filij vo pᷣncipũ ꝑcuſſerunteos.vnuſ
quiſqʒ virũ qͥ ↄtra ſe veniebat. Et ſu git exrr
citus ſirioꝝ.et egreſſusiſrabel ꝑcuſſit equoſ
et curruset ſinam plaga magna. Cũc acceſ
ſit ꝓpbeta ad acbab dicens.Conſoꝛtauit te
dñs. pide qᷣd ſacies ei. Sequenti ãno aſcen
det rex ſirie cõtra te.q.d. Meceſſe ẽ tibi pt ba⸗
beas dñm ꝓpiciũ.Cunc dixerũt ſerui bena⸗
dab ad eñ. Dij montũ ſüt dij eox etpugna
uimus cũ eis in mõtibꝰ.aideo vicerũt nos
Pugnemꝰergo in cãpeſtribꝰvbi dij eoꝛuz
nibil poſſunt.⁊ obtinebimꝰeos.Cu autẽ fac
verbů B. Amoue ab exercitu reges qa iner⸗
tes ſunt. ⁊ pone pᷣncipes pꝛo eis.et inſtaura

numeri pugnatoꝝqs ante babuiſti.
Peberond achab.
C(Capitulu. XXXVIII.
Gitur poſt annuz

penit benadab cü exercitu in affec.
eſt in campeſtribus. Doꝛro filij
iſrabel caſtrametati ſunt cõtra eos.q̃n duo
parui greges capꝛarũ Siri atrepleuerant
terrã.et dixit vnus vir dei ad achab. Quia
dixerunt ſiri deꝰmontiũ dñs eſtetnõ valliũ
Tradã eos in manu tua.Et direxerũt acies
ex aduerſo. vij. diebꝰ. Septima aüt die per⸗
cuſſi ſũt de ſiris centũ milia peditũ.⁊ reliqui
fugerũt in affec. et cecidit murus ſuꝑ eos q̃
remanſerant. Benadab aüt fugiens in cim⸗
tatẽ latuit in cubiculo.qð erat intra cubicu⸗
lü. Serui autem ei?ꝰtimentes ne ſupueniret
achab etnemini parceret.⁊ ſciẽtes reges iſra
bel clementes accinxeruũtlũbos ſuos ſaccis.
r 2

hiſtoꝛa libꝛ

et ponentes funiculos in capitibꝰvenerunt
in occurſũ achab dicẽtes.Seruus tuꝰbena
dab dicit Niuatoꝛo te aia mea.q.d. Nuãcũ
qʒ mulctã impoſueris.ſuſcipiã eã ꝓamima
mea. Quirñdit. Si adbuc viuit frater me?
eſt.i.faciã cum eo fedus. Qui rapiẽtes vᷣbũ
exoꝛe eiꝰ.q.pꝛo omine feſuinãtes adduxerũt
benadabad eü. Etleuauit eũ achab ſecumĩ
curru ſuo.et dixit ad eü benadab. Ciuitates
quas tulit pater meꝰa patre tuo.reddã tibi.
Fac tibi plateas in damaſco.i.fſoꝛũ reruʒ ve⸗
naliũ.ſicut fecit pater meꝰin ſamaria.Cũqʒ
federati eſſent redierũtad ꝓpꝛia.Lucmicbe
as dixitad ſocium ſuũ in ſpu. ercuteme.
At üle noluit. Cui ait. Quia no audiſti vo/
ceʒ dñi. cum recedesa me ꝑcutiette leo. Qðᷣ
factů eſt. Inuenienſqʒ alteꝛu virum dixitad
eü. MWercute mei capite. Qui vulnerauit eũ
Tunc ꝓpbeta mutato vultu aſperſione pul
ueris et languinis clamauit ad regem ĩ pia
Cü eſſemꝰin pᷣlio adduxit vꝛ vnꝰcaptiuum
ſuũ ad me dicẽs.Cuſtodi iſtũ.q ſi lapſus fu⸗
erit. eriteia tua ꝓ aĩa eꝰ.i.eris ſeruus mibiꝓ
eo. aut talentũ argenti mibi appendes. Cum
aut verterẽ me buc atqʒ illuc.ſubito non cõ⸗/

paruit. Et ait rex. Judiciũ tuũ ẽ qdᷣip̃e decre

uiſti.alterutrũ neceſſe eſt facies ei.Cũclota
facie agnitus eſt ppbeta a rege et ait. Mec di
cit dñs. Quia dimiſiſti viru blaſpbemũ di
gnũ moꝛte.erit aĩa tua pꝛo aĩa eiꝰ.i.ipᷣe te in⸗
terficiet. Et iratꝰ rex ꝓphete iuſſit eu clauſuʒ

cuſtodiri.⁊ penit in ſamariã. 4
Eeinea naboth
Dꝛro naboth iez

laciũ regis. Et dixit ad euz rex. Da
ibi vineã tuã. vt faciã in ea oꝛtum oleruʒ.
daboqʒ tibi ꝓ ea vineã melioꝛẽ pel pꝛecium
OQu reſpondit. Pꝛopicius ſit mibi dñs.ne
dem bereditatẽ patrũ meoꝝtibi.q.d. Mon
poſſũ. Hereditas relicta ẽ mibi a patribus.
vt relinquã eã poſteris.Et ↄtriſtatꝰrex pꝛo
iecit ſe in lectũ.et nolebat comedere.⁊ ↄfoꝛta
uit eü iezabel dicens. Equo anmmo eſto.ego
dabo tibi vineã naboth.Et ſeplit ſecreto li⸗

rabelites babebat vineaz iuxta pa

teras ex noie achab. et anulo eiꝰ ſignatas. et
ad iudices ieʒrabel milit. vt cõuentů facerẽt
et ieiunarent. tanqᷓʒ dei iudiciũ facturi. ſi⸗
mitterent teſtes aduerſũ nabothq dicerent.
Benedixit nabotb deü et regem.i.maledixit
ßm hebꝛeũ ydeoma et iudicãtes reum maie
ſtaus lapidarent. Et factũ eſt ita.⁊ lapidatꝰ
eſt naboth extra ciuitateʒz iezrabel. Cuz ergo
accepiſſet achab de moꝛte naboth.delcende
bat in vineã vt poſſideret eaʒ. Etoccurritei
belias thelbites dicens. Hec dicit dominus
Occidiſtianſuꝑ et poſſediſti. Hebꝛeꝰbabet.
Occidiſti ⁊ poſt bec bereditabis.ꝗn loco h̊
in qͥ linxerũt canes ſanguinẽ naboth. labent
q́; ſanguinẽ tuũ.i.in eadem regione.lNõem
intelligẽdũ ẽ in eodẽ loco ſingulariter. Nui
rñdit. Mum inueniſti me immicũ nbid eſt
quare inimicaris mibi. Et ait belias. Eo ꝙ
venundatꝰſis diabolo. vt faceres malnʒ co⸗

ram dño. ſꝛopterea demetet dñs poſterio

ra tua.et dabit domũ tuaʒ ſicut domũ iero⸗
boã ⁊ baala. Sed et de ieʒabel diet dominꝰ
Canes comedentiezabel in agro ieꝛrabel.

Achab ergo timẽs valde ſcidit veſtem luaz

et operuit ſe cilicio.et doꝛmiuitĩ lacco.⁊am

bulauit demilſo capite. Et ait dñs ad belyã

Quia bumiliatꝰeſt acbab coꝛã me nonin⸗
ducam maluʒ Bin diebꝰ eiꝰ led in bieb? ſilij
ſui. Yoꝛte dimilſſum eſt ei peccatũ ꝓpter pꝛe⸗
ſentẽ iuſtieiã. Tranſierut igit tres anmi ſine
bello inter ſiriam et iſrabel. ppter fedus qd
imerãt e
cepit vxoꝛẽ filio ſuo ioꝛam aibaliam ſiliam
achabet iezabel. et ꝑ affinitatem confedera⸗
ti ſũt rex iuda et rex iſrabel. Luc deſcenditio
ſapbat ad regem iſrabel videndũ. et eopñte
dixit achab ſeruis ſuis. Moſtra eſtramotb

q̃ eſt in galaad.cur negligimꝰeamtollere de

manu regis ſirie. Et ait ad ioſapbat. Vem⸗
es ne mecuzʒad p̃liandũ in ramoib galaad.
Qui reſpondit. Sicut ego ta ettu. populꝰ
meus plus tuus. Sed queram? bodie ob.
ſecro ſermonẽ dñi.et aſciti ſtbaal ꝓphe circi

ter. cccc. Quibꝰ rex ait. ꝗbo in ramotb gala⸗

adad pugnandü an quieſcã. Nun dixerunt.
Aſcende et dñs dabit eã in manu regis. Et

git ioſaphat. HNum eſt bicpꝛopbets domim

nterim aut ioſaphat rex inda ac

unaletcoar

tiacheb en
mlalhcdien
ntabatrclae
eiolopbavoc⸗
punc pkbone
rßit Gorone
Plogver Pon
dorboslerſcon

hyeroiotoña

dlewenmn hſ
ſiicgueſnnt⸗
tlenetbelſag
deteos desin mon⸗
lcnengs Cu

emenlicbprri

s Nltkd
leguimibidns
fchektand Cwr
modrddoden
PModard
N
vonoosdert
heapietach⸗
galaad hhoe
vnda ſchline
ppbetaric
Cucſedeche
ait Mened
Culmicheg⸗
cubiculotan
viditſedechie
dices ſecreto
meo ſicutma
mrabelam
enabotbLu
ſſczadrediri

(Epergtönp
olachibſn
etu ſoao

Pugn

anwloe
Up onniſee
Mudeiſnß
intbobdn
enantgenicle
mndeesnnn
ſtiͤcſtiarh N
hatezlenbali
nokengbotbdetch

Ntecs Coenmn

ne Hrcdoaronn
ledſilpehtie
beredinbis h
ngulnenebobli
demregoneſtis

dſngblannet

Rwomemicigoe
nbaniu
ohertennnigen
rubaendispote

Rnge

daderedotn

ildlinge
nubehherpinn
roomteile
e Erandier
achahcraſn
dichhe ſonih
NcReipectaige
üitſginn
airabd gut
naitpltun
oloam 1n
tpaffnrnh
Piſebeici⸗
ſiabeluenn
nmiine
Garavc⸗ 4
urinen

E

li. Cuiac

Hegum tertij.

Cui achab. Kemãſityn⸗ micheas filius bi⸗
emla. zodi ei. qꝛ nõ pphetat mibi bonum.
NPutabat reliqs occiſosa ieʒabel. Cũc petẽ

teioſapbat vocatꝰ ẽ micheas.⁊ boꝛtabat᷑ e‚
nunciꝰ.vt bona regi diceret.ſicut ⁊ alij. Qui

rñdit. Niuit dñs.qꝛ q̃dcũqʒ dixerit mibi dñſ
B loquar. oꝛro in pſeudo ppbetis erat ſe
decbias fereſcoꝛnua ferrea.⁊ dicẽſadacbab
Hec dicit dñs.His ventilabis ſiriaʒ.donec

deleas eam... Pſignũ do tibi. qꝛ ventilabis ſi
riã. Cũc queſiuit achab a micbea idip̃m qð

queſierat ab alijs. Qui rñdit.Aſcende.⁊ tra

det eos dñs in manu regis.nõ tñ dixit quoſ

vel cuiꝰregis. Cui achab. Adiuꝛo te vt nõlo

quaris niſi qð verũ ẽ in noĩe dñi.Lũcait mi

cheas. Aidi iſr diſperſũ qi oues ſine paſto
re.et ait mibi dñs. HNon babentiſti dominũ

reuertant. Et intelligẽs acbab p̃dicerʒ ei ſe

moꝛiturũ.dixit ad ioſaphat. Nides q̃ͥa non
ꝓpbetat mibibonũ.Cunc addidit micheas
Vidi dñm ſedentẽ. et angelos aſſiſtentes ei
bonosa dextril.malosa ſiniſtris⁊ ait. Quiſ

decipiet acbab vt aſcẽdat et cadat ĩ ramotb
galaod. Hoc ei exigebant merita eꝰ. Et dixit

vnda ſiniſtris. Ego ero ſpũs mendax in oꝛe
ꝓpbetarũ eiꝰ.Cuidñs.Decipies⁊ pᷣualebis
CTũc ſedechias ꝑcuſſit micbeã in maxillaʒ et
ait. Me ne dimilſit ſpũs dii.⁊ locutꝰeſttibi.
Cui micheas.Aiſurꝰes qn abſconderis in
cubiculo.tanqᷓʒ depᷣbenſus in mendacio Et

vidit ſedechias regẽbeſitantẽ.⁊ ↄfoꝛtauit eũ

dicẽs ſecreto. Hic ſi eſſet pphᷣa aruiſſʒ man⸗
mea. ſicut manꝰieroboã. Sed et locutꝰẽ cõ⸗
tra beliam q pᷣoixit te moꝛiturũ nbi moꝛtuꝰ⸗

vſqʒz ad reditũ ſun.

De Joſaphat. ¶ Ta. XL.
ſcenoerunt igitur

cũ exercitu duo reges ĩramoth ga⸗
laad.etioſapbat erat in ſtola rega⸗
bab deferens erat in babitu milita⸗
ri. velne cognoſcereta ſiris. Rexeni ſyrieß⸗
ceperat pᷣncipibꝰbelli. vtreliqᷓs nõ curãtes
ſoliꝰacbab ſanguinẽ quererẽt. Et ꝓpterea ĩ⸗
petu facto pugnabãt ⸗ioſapbat. Qui cũ ex

clamaſſet cõuocãs ſeruos intellexerunt ſyri

nõ eſſe achab.et ceſſaueꝛũt ab eo. Vn?ꝰ aüt di
rigẽs ſa gittã ĩ incertũ pcuſſit achab iter pul

monẽ et ſtomachũ et fluebat ſanguis in ſy⸗
nu.i.in interioꝛa currus.⁊ ꝑpᷣcones reuoca
tus ẽ exercitꝰa bello ¶Hoꝛtuꝰeſt aũt achab
et delatꝰẽ in ſamariaʒ.ei ſepultꝰibi iuxta do⸗
mũ eburneã quã ediſicaueꝛat. Et dum laua

rent muliercule currü ⁊ babenas in piſcina

ſamarie.linxert canes ſanguinẽ eꝰ.iuxta per
bü helie.⁊ reguit ocboʒias ſiliꝰe peo. ſoꝛ
ro ioſapbat redeũti occurrit bieu filꝰonam
arguẽs eũ ꝙ ipio pᷣbuiſſet auxiliu ꝗoſapbat

vo regnauit in bierlm. Criginta qnqʒ ãno

rũ erat cũ regnare cepiſſʒ.etxxv.ãnis regna

uit. Cepit t regnare anno.uuj. acbab regis

iſrael. Sede HBoꝛtur queſtio de collatõe.qᷓs
oẽs poſt libꝛũ regũ ſeparatim diſcutemus
Et ambulauit ioſaphat in vijs ala pꝛis lui.
Anno ſiquidẽtertio regni ſuipᷣcepit pᷣncipi⸗
buset ſacerdotibꝰ regni ſui.vt pagrantes ꝑ
ſingulas ciuitates docerẽt ꝑłm legẽ moyſi.
Noꝛro amonite.moabite.et aꝛabes.irruert
in iudã circa engaddi. Et oꝛãte ioſapbat in
templo vt legi᷑ in paralipomenõ ↄfoꝛtauit
eü iaziel filiꝰ ʒacharie pphᷣa dicẽs. Oiuda et
bieruſalem nolite n /

mere. cras egredie

mini ⁊ dñs erit vobi
ſcñ. Et egreſſus pcuſ
ſit boſtes et fugauit.
Cunqʒ diriperet iſrł
caſtra boſtiũ tribus
diebus. dixit locum
illũ cõuallẽ bñdictõ
nis.⁊ habuit deicepi

coꝛ rectũ cũ dño Sʒ

Nota qiudea qñqʒ
ðꝛtota terra iudeoꝝ
vt ibi. ignoti iudea

dei. ⁊ notꝰ liudea ðs

Quũdoqʒ iudea ðꝛ
tantu tribus iudeet
beniamimm. ßᷣm quod
dꝛ ꝙroboam regna⸗
uit ſuꝑiudã.ierobo⸗
am ſuꝑiſrłQuãdo

et reliquiaseffemia qʒ ſola tribꝰ iude iu⸗
toꝝ abſtulit de terra dea dꝛ. pt ibi. JAudea
verũtamẽ excelſa nõ et bieruſalẽ noliteti.
abſtulit. ⁊ adbuc ſer

niebat edõ regnuda in tributo. Miſit qʒio

ſaphat claſſes in ophir ꝓpter aurũ q ↄfracte

ſuũtiĩ aſiongaber. Hãcofractõem p̃dixerat ei

eliezer ꝓphᷣa filiꝰdodan futuraʒ.qꝛioſapbat
fecerat fedus cum ochoʒia. Et moꝛtuꝰ eſtio⸗
ſapbat.et ſepultꝰin cuitate dauid.etregna⸗

uit pꝛo eo ioꝛam ſiliꝰeius.

r;,

.

piſtoꝛia libꝛi

In cidentia. De mamaſſe et obitu yſaie. ca. xxxij
(Subiolapbat nonus latinon rexfuit ſil De moꝛte manaſſe. ca xxxiiſ.
uius carpent? decimus ſilui? tyberi⸗ a que Beamonetioſia. cap.xxxiiij.
fluuius dictꝰẽ tyberis.qͥ pus albula dicoa SDe bieremia. ca xxxv.

tur. vndecim ſiluius griſpa

(Sequuntur tituli capituloꝝ in hi

ſt Regum quarti.
WBebepon⸗ rege iſlrabel cap.j.
De raptu belie. ca. i!.
De ſale beliſei. ca. uj.
De tribus regbus qui obſederunt regem
moab. ca.iij.
Deſuperabundantia olei.
De ſuſcitatione filij ſunamitis. ca. vj.
Decoloquintidis et ſuperabuudantia pa⸗

num. ca. pij
De naaman. cCco. vuij
De ſecuri et acriſia ſirioꝝ. Ca. ix

De ſecũda obſidione ſamarie. capx.
Be fame ſeptẽ annoꝝet begrinatiõe mulie
ris ſunamitis. capxſ.
Demoꝛte benadab. ca. xij

De ioꝛam rege iudba. ca. xiij ·
De bieu rege ürabel. ca. xuiij.
De. lxx.ſlijs achab.⁊ eoꝝ moꝛte ⁊ de moꝛte
bieu. ca.xp.
De athalia et loas. ca. xpj.
De gaʒzophilatio. ca. xvij.
Deobitu beliſeni. ca.xviij.

De amaſia et ioas regeifrabel. ca.xix.

Be ieroboam rege iſrabel.et amos pꝛopbe
ta. cap xx.
De ozia. cap xxj.
De ʒacharia etſellum etmanaben. ca.xxij
De initio captiuitatis decem tbuum.

Capitulum xxiij
Beionatban. ca xxiiij.
Beachaz. ca.xxy
De capnuitate decem tribuum. ca xxvj.
De eʒzechia. ca. xxvij
De ſignis trium annoꝛum que pꝛedixit yſa
ias. ca. xxvuj.
Defuga ſennacherib. ca.xxix
Deregreſſu ſolis. cap.xxx.
Demoꝛte ezechie

ca xxx

ẽ .

De imuentione deutronomij. capxxxvj.

De moꝛte ioſie. ca.xxxvii
De ioacbim vel ioachas ca. xxxviij
De nabuchodonoſoꝛet moꝛte ioachim.
Capitulum xxxix.
Be ſedechia. —Ccgp. xl.
De laguncula teſtea. ca xli.

Bepꝛima obſidione bieruſalem. Caopi⸗/
tulum xlij.
De ſecunda obſdionebieruſalem. Capi

tulum xliij.
Be fuga ſedechie capta pꝛbe ca rxliuij
De incendio templiet vꝛbis et govolia.

Capitulum xlv.
De moꝛte ledechie. ca xlvj.
Sedatio contrarietatum. ca. xlvij

Be ochozia rege iſrabel.Capitu

lũ pꝛimũ hiſtoꝛie regum quanti.

as ſilius achab regnare ce
pit in ſamaria. anno xvij io

Ruit. et ambulauit in pijs pa⸗
ricatuseſt moab in iſrabel id eſt receſſita tꝛi

buto eius. Leciditqʒ ochoʒias p cancellum
cenaculi.et egrotauit. et miſit nuncioaq cõ⸗

ſulerent beelzebub deum accaron. de ifirmi
tate ſua. Joſephus dicit miſit ad deuzacca⸗

ron muſcam. ⁊ miſit
domin? belyami oc Beelʒebub dedacca⸗

curſum nuncioꝛum ron d mulca.

Qui ait eil.Hunqᷣd

non eſt de? in irrabel vt eatis ad deum acca

ron Quãobꝛem nõ conſurget ochozias .· ed

moꝛiet. Cunqʒ redijſſent nuncij adregẽa dii
cerent ſe rediſſe p bmõipbibitõne queſtuit

ab eis de babitu viri qͥ apparuerat eis. Qui

dixerunt ei. Nir piloſus eſt. et zona pellicea

accinctꝰ. Qul ait. Helias eſt.et miſit rexqn⸗

quagenariũ cuʒ ſuis qnquaginta ormatis

Dꝛro ochozi

ſapbatet duobꝰ ãnisregna

tris et matris ſue.et pꝛeua⸗

Ladmirychi
Griin eriton

Aungghu

moenitiſ
Ntan gnogennt
bonondte
feſpondi⸗ lb⸗
de clo edenon
en imie
ſumloloan. eſt.
nitqztennn n
aboioocduuant
ſoroyrmmiewunn
Gatangelhe

vtineas, Cn
AOumihodbe
Mollrtbi non

zaregnution
poſtundoboanf
gocſcveruokrerww

vedßolle

uitgiatn
eiin ſoi eun
ſlli pphapd
lulcreto
te Qut rüdit
anebic
richoidim
quterantbie
maneretibi⸗
danezambo⸗

Wlareneinue

ſtaquasne
Cungztrani
ſtulaquodpi
Gureſpond⸗

plerinme

glag tamen

katalogun

babutheliggi

4

an
amni,
hnni
.
gen
ls n
Ganaritn

—

44

1
eheeruſglen.
ebernſgen. en

anbe ali
aphocgodole

. NN

Kd. (.

Nnegeiinha d
erecN

grooch

Alusachaong
inſomariamme
wataduchnn
aambebmu
risammamog
inirabatundt
qgeen
auut ermitnun⸗
bocum aa0N
sdiatmirc
. Perurn

=

=

=

Regum quarti

vt vocarent belyam. vel inuitu traberẽt. Et

ait qnquagenariꝰhelie ſedẽti in vertice mõ⸗
tis Homo dei rexpᷣcepit pt deſcendas. Nui

reſpondit. Si bomo dei ſum deſcẽdat ignil

de celo et deuoꝛet te et tuos et ſic factuʒ eſt.
QANiſit qʒ rex aliũ qnquagenariũ cuʒ ſuis.qᷓ
ſimilia locutꝰeſt.et ſimilia paſſus.Deſtina⸗
uit q́; tertiũ qnquagenariuʒ.qᷣ credit fuiſſe
abdias.q cuꝛuans genua coꝛũ belia ait. Ob
ſecro vt milerearis aie mee et ſeruoꝝmeoꝛũ
Etait angelꝰ ad hel yam. Beſcende cum eo

ne timeas. Qui deſcendit ad regem et ait.
Quia miſiſti ad beelzebub quali non eſſet

deus in irabel. moꝛieris. Et moꝛtuꝰẽ ocbo
zias.et regnauit ioꝛam frater eiuspꝛo eo.an

no ſecundo ioꝛam filijioſapbat.et tũc equi⸗

uoci fuerunt rex iuda et rex iſrael ⁊ affines.

(Se raptu belie. CTapitulum. Il.
Actũu eſt cũ leua

me dñs in betbel. Qui rñdit. Viuit dña,. et
piuit aia tua.qꝛ nõ derelinquaʒ te. Sciebat
eĩ in ſpũ eum tollendũ eẽ. Et occurrerũt eis
filij ꝓphaꝝq erãt in bethel et dixerũtad beli
ſeü lecreto.Hoſti qꝛ hbodietolletdñs tuuſ a

te. Qui rñdit.Houi. Silete. Et ait belyas.

Mane bic. Qui noluit.Cunqʒ veniſſet ĩ ie⸗
richo idipᷣm dixerũt belileo filij ꝓpbetaruʒ
qui erantibi qð et pᷣdicti. Et voluit belias vt
maneret ibi. ſed noluit. Cũqʒ venirẽtad ioꝛ⸗
daneʒ ambo.et.l.de filijs pphaꝝ a longe ſpe

cularent.inuoluit belias palliũ ſuũ et ꝑcuſ

ſit aquas que diuiſe ſunt.⁊ tranſierũt ꝑ ſiccũ
Cunqʒ tranſiſſent.dixit beliasad eum:ſo/
ſtula quod vil.et faciã tibi anteqᷓʒ tollar ate
Qui reſpondit. Obſecro vt fiat ſpũstuꝰdu
plex in me. Qui reſpondit. Rem difficilẽ po
ſtulas.tamen ſi videris me quandotollara
te. erit.alioquin nõ erit. Spiritum duphceʒ
babuit belias.ideſt.ad duo.ad pꝛophetiam
et ad miracula. Et ad eadem duo ſuit ſpũs

in beliſeo.etita non petijt diſcipulus eſſe ſu/

per magiſtruʒ. Quidam tamẽ diſtin gut

vellet dis beliã ꝑ turbinẽ in celum
venerũut belias et beliſeus in galga
elias ad heliſen. Mane H. qꝛe miſit

ita.fiat ſpũs tuꝰ upler in me.i. duplicetur
me. Edita impletũ fuiſſe tradũt. Ham be
liſeus viuens ſuſcitauit moꝛtuũ.ſed et moꝛ
tuus ſuſcitauit moꝛtuũ.quod non belyas.
Cunqʒ pergerent.ecce currus igneꝰ ⁊ equi

ignei diuiſerüt vtrüqʒ ct aſcendit belyas. et

ferebatur per turbinem in celum. Legitur
ꝙ ſabacha pater helie nondum nati.vidit i
ſomnis viros candidatos ſe ſalutãtes Qðᷣ
cum nunciaſſet in hieruſalem. reſponſum ẽ
ei. NPuer bic iudicabit iſrael in gladio⸗ igne
Heliſeus autẽ videbatet clamabat. Dater
mi pater mi.currus iſrrabel et auriga eiꝰ.id
eſt. ſuſtentatoꝛ populi et rectoꝛ. et deieeit ei
helias pallium ſun.Cunc ille ſcidit veſtimẽ
ta ſua.vel pꝛe doloꝛe.vel abiciens veſtẽ ſuã.
vt deinceps pteretur veſte belie. Et rediẽs
ad ioꝛdanem percuſſit aquas pallio belie
non ſunt diuiſe.et ait. Abi eſt de? belie etiaʒ
nunc. Mercuſſitqʒ iterũ et dimiſe ſunt. trã⸗
ſijt. Quod videntes filij. ppbetarũ dixerunt

Nequieuit ſpũs helie ſuper heliſeum. Et oc

currentes adoꝛauerunt eumet eo licet reni
tente miſerũt.lviros adquerendum beliã.
ſi foꝛte pꝛoieciſſet euʒ dñs in aliquo montũ
pvel vallium. Cũqʒ queſilſent ptres dies.eo
nomnuentorediernt. ðMMeN
¶Be ſale heliſei. ¶Capitulũ.Il.
Bnoc dixerũt uiri
iericho ad beliſeum. Terra Hopti⸗
ma eſt. ſed aqua fontis peſſima ter
ram facit ſterilem. Qui aſſumens vas no⸗
uum terreuz miſit in illud ſal. etegreſſus ad
fontem miſit ſal in illum. Et cum oꝛaſſʒ ait.
Hec dicit dominuſ.Sanauiaquas bas.⁊
non erit in eis moꝛs vltra. neqʒ ſterilitas.
Foꝛte moꝛboſa erat bibenubus cum ſterili
tate. Et ſanate ſunt aque vſqʒ ad diem banc
Cũqʒ aſcenderet in betbel.illudebant ei xlij
pueri dicentes.lſcende calue. Et maledixit
eis in nomine dñ. id eſt. per nomen domim
vel inuocato nomine domini. Egreſſiqʒ ſũt
duo vꝛſi de laltu. et deuoꝛauerunt eos. Cun
qʒtranſiſſet per monteʒ carmeli redijt in ſa

mariã et habitabat in ea.

Be tribere ibꝰqui obſederũt regẽ
moab. Pitulum. UIII.

Brro ioraʒ ſilius

achab regnauit in ſamaria ãno xv
uj. ioſaphat.et xij.anniſ regnauit. tu
ltqʒ idola getiu.q pater ſuusintroduxerat.
perũütamen a cultu vitulonieroboaz non re
ceſſit. Quẽ cũ redargueret micbeas occiſus
eſt ab eo pᷣcipicio.vt dicit epippamꝰ epᷣus
ſalamie cypꝛi. Et ſepultꝰeſt in moꝛaſchi ſolꝰ
iuxta ſepulturã ſenachim. lliꝰfuit poſt mi
cheas ſimiliter moꝛaſchites ſextꝰ xij ꝓphaꝝ
Moꝛro rex moab ſoluebat regiiirł tributũ
agnos.c.milia.et totideʒ arietes cũ velleribꝰ
ſuis.ſed moꝛtuo acbab receſſit atributo.
Quũãobꝛẽ ioꝛam rex urłaſcendit cõtra eũ in
pꝛeliũ et babuit ſecũ ioſaphat regẽ iuda.ſʒ ⁊
ioſa phat duxit ſecũ regẽ edom. Cũqʒiuiſſet
ꝑ deſertũ idumee.vij.diebꝰnõ erat eis aqua

Et ait ioſapbat. Eſt ne Hppha dñ. Et rndit

quidã. Eſt hbelileꝰ.q fundebat aquã ſuper

man? belie. Et ſteterüt tres reges añ beliſeũu.

Qui dixit adregẽ ilrł. Quid mibi et tibi eſt.
id eſt. tu cũ ſis idolatra.qᷓre venis ad ꝓphaʒ
dDñi. Nerũtamẽ ꝓpter ioſapbat reſpiciã te.⁊
ait. AMdducite mibi pſaltem.id eſt. pſallenteʒ
Cunqʒ caneret pſaltes.per armoniaʒ excita
tusẽ ſpũs eiꝰ.et factꝰeſt ſpns dñiſuꝑpeum.:
ait. Facite in alueo toꝛrẽtis buiꝰexſiccato fo
ſaset foueas.vt abundantiã ſuꝑpuenientis
aque retinere poſſint. Dabit eni dñs vobis
adquam ſine vento.et pluuiã in abundantia.
Inſuꝑtradet dñs moab ĩ manꝰpꝛãs.pꝛbes
electas pcutietis ligna fructifera ſuccidetis
fontes obturabitis.agros egregios operie
tis lapidibꝰ Factũ eſt mane i boꝛa ſacriſicij.
irruerũtaque ꝑalueũ toꝛrentis. Pluerat ei
vebementer tribꝰdieb? vt aitioſephꝰ in ſup⸗
mis partibus idumee. Poꝛro moabite ſta⸗
bant in terminis terre ſue.pt pꝛobiberẽt bo⸗
ſtes ab ingreſſu. Quicum mane vidiſſent
ex aduerſo aquas turbidaſ toꝛrentis ſole re
percuſias.ſuſpicati ſunt infectas ſanguine.
⁊ dixerunt.Surgamus ad pꝛedam mutuo
ceſi ſunt hoſtes. Et dum irruerent pꝛecipi⸗
tes percuſſit eos iſrabel.et fugeruntet depo/

Hiſtoꝛa libn.

pulatus eſt iſrabel moab. et fecit illa quat
tuoꝛ que pꝛedixerat beliſeus. Et circumde
runt ciuitatem vbi erat ſedes regmi.quea fũ
dibularijs ex magna parte percuſſa eſt. Et
deſperans rex moab.tulit ſecum ſepungen

tos electos. vt irrumperet per partem exer

atus vbi erat rex edom et aufugeret. Dʒ bo
ſtes repulerunt eum in vꝛbem.et neceſſitate
compulſus.ſilium qui regnaturus eratpꝛo

eo. coꝛam boſtibus ſupꝛa murum obtulit

olocauſtum.vt deus eum liberaret. Reges

autem videntes boc factum neceſſitatis ex

bumana compaſſione receſſerunt ab eo.Et

redijt ioſaphat in bieruſalem. et occurrens
eibieu pꝛopbeta.filius anam. culpabat euʒ

ꝙ bomini idolatre ſolacia pꝛebuiſſet.

quedam mulier de vxoꝛibus pꝛo⸗
betarum vroꝛ ſcilicz abdie adbe
liſeum clamabat dicens. Uir meus moꝛtu

us eſt. ⁊ oſpꝛeſſus erat ere alieno pꝛopterali
moniam pꝛopbetarum. Et ecce creduoꝛ ve
Mit vt tollat duos filos meos ad ſeruiendũ

ſibi. Et reſpondit belleus. Quid babes in
domotua. Et illa. Non babeo niſi parum
olei quo vngar. Quiait. ete mutuo vaſa
vacua non pauca.et clauſo oſtio cum filijs
tuis mitte inde in omnia vaſa.Dumqʒinſũ
deret mulier.creſcebat oleum.⁊ impletis va
ſis ſtetitid eſt. creſcere ceſſauit. Quod cum
accepiſſet beliſeus.ait adeam. Nade vende
et redde creditoꝛi. LCu autem etſilij tui viui⸗
te de reliquo.

¶ Be ſuſcitatõe filij ſunamitis.
¶Capitulu. Vl.
Actuz eſt ut tran
iret belyſeus per ſunam auita⸗
. tem. ⁊ eratibi mulier magna non

am coꝛpoꝛe qʒ ſapientia.que intelligens pi
rum dei eſſe tenuit eum vt comederet panẽ.

Cunqʒ; frequenter diuerteretad eã beliſeus

Actum eſt aut q/

odertadei
( Jomupe

rſdr Aneho⸗

. Clininn
ttmne igili

xuobti i
Hucutliu
Alwxcnen kon
woinumwwſil
(aaueeſir
(n Cvettho

nelemedone
mpebiela
ſockedpun d
Coroxdanade
oooddere
Ercocguken
deiatcoſrol
Curanodyn
ſonoi knr⸗
MarA
cowſlhentn

ulirnine
WuoNnno⸗

Qudnaualtan
untola,Oum
roraernruͤui⸗
Karbwaglnt

Mabainantiſp

Eumſartarnäa

egapoenien

obeial Cnide

meDimltelis
udßscelautan

bnfliügtegd

flümpenicen

uduoneu

etlamalogufmn
lochlämeienn

enſelutando
pohesbocnn

Gob

=

.

ſetarmn

dab aſc
Alns Ennm,
atldigngngn
nepallſachf
utſunſcn
Nrufn nmn
on auſugra
Hunbenernarſtn
uegnannsenn
upeg murun cbl
m benmn ſeg
bum netlintie
erecteſerumehen
uſalem. gocann
Sananl clpeben
an prhuiſet

denti l.
Mumd.

W

nmuherdenotbe
orſalabd
lans rmeuet
ereallenopen
umn. Eteckeah
losMeos aden
Alens. Qottr
Ponbebonlen
Mait. Oernudn
adavlocfroni
omniapong
batolunants
ere celat ⸗
aitadenm ind
Luautentten

efliſnn
Nul
mycſunn
ſaus ten

☛2

vbend

gtet

ſuaſit mulier viro ſuo.vt faceret ei cenaculũ
paruũ.et poneret in eo lectulũ et menſã ⁊ ſel
lam et candelabꝛũ.Et rediẽs heliſeꝰ requie
uit ibi.et ait ad ge. Noca ſunamuẽ banc⁊
loquere adeã. Quid vis vt faciat dñs meuſ
tibi. Loquet᷑ pteregi vel pncipi miline Que
rñdit.In medio populi mei babito.q̃ſi dice⸗

ret. Vallata ſum ꝓpinquis.et nullꝰ inquie⸗

tat me. Cuqʒ quereret beliſeꝰ quid vellʒz dexit
giezi ad en. Flliũ nõ babet.et vir eiꝰſenex eſt
Cunc ait heliſeus ad eam.in tempoꝛe iſto
in hac eadem boꝛa ſi vita comes fuerit. ba:
bebis in vtero ſilü. Hebꝛeꝰ ſic babet. In tꝑe
iſto. cuʒ tps vite ſubaudi adbuc erit tibi. ba⸗
bebis.cc. Que reſpondit. Mol pir dei mẽti

ri ancille tue.Concepit tñ mulier.et peperit

luxta verbũ beliſei. Cuqʒ creuilſʒ puer. egrel

ſus eſt ad pꝛẽm adð meſſoꝛes et egrotauit.

Cunqʒ cdamaſſetbis caput meũ doleo.rem

ſit eum pater ad matrem ſuũ.et moꝛtuus . ¶
Et collocauit eum mater ſuper lectum viri
dei.et claulit oſtiũ.et vocans virũ ſuum ait

Curram ad virum dei et reuertar. Quire⸗

ſpondit. Hodie nõ ſunt kalende nec ſabba⸗

tum. cur ibis. Iſtis eni diebus ppbete et do

ctoꝛes ſolebant frequentari.et audiri. Ettol
lens mulier vnũ de pueris ſecũ.ſedens in aſi
no venit ad virum dei in montem carmeli.
Quicum vidiſſet eam ait ad gieʒi. Ecce ſu

namitis illa. Occurre et dicei. Reciene agi⸗

tur circa teet virũ tuũ et filum. Querndit·

NRecte. Et nota ꝙ ſempꝑ beliſeus boſpitã ſuã
vocabat ſunamitẽ Hon eni tantam babuit
familiaritatem cũ ea.vt ppꝛium nomen eiꝰ
ſciret. et pꝛoiecit ſe mulier et axpꝛebendit pe⸗
des belilei. Et ait beliſeꝰ gieʒi volẽti eã amo⸗
uere. Bimitte illã. AMnia eiꝰin amaritudine
.et dñs celauit a me. Et ait mulier. Nunqᷣd
petiui filũ a te.q.d. Aibi nõ petẽti dediſti

filiũ in perniciẽ meã.Hũqd non dixitibi. ne

illudas me.ꝗlluſionẽ vocat dari filiũ a dño.
et tam cito auferri. Et aitillead giezi. Tolle
baculũ meũ et vadeet ne facias moꝛã vłali
quem ſalutando vel reſpondendo ſalutãti.

et pones baculum meũ ſuꝑ facieʒ pueri. Cũ

qʒ abiſſſet.ait mulier ad beliſeũ. Aiuit dñs.

non dimittã te. Et ſecutꝰeſt eam. Etreuerſ⸗

Regum quarti

elt giezi in occurſũ eꝰvicẽs Mon ſurrexit pu

er. Et ingreſſus beliſeus incubuit ſupꝑ pueꝛũ
et contrabens ſe coaptauit mẽbꝛa ſua mem
bꝛis eius. Et cum oꝛaſſet calefacta eſt caro
pueri.et oſcitauit puer.et aperuit oculos.
Quem cum reddidiſſet matri viuentem. re⸗
uerſus eſt in galgala. Hunc locum ſepe fre⸗
quentabat beliſeus.tum pꝛo religioneloci.
tum quia ibi natus eſt. et in oꝛiu eiꝰ taleibi
contigit pꝛodigium. vt imagovna ex viu⸗/
lis aureis mugiret acute. Quo auditoin
bieruſalem ſacerdos diuino nutu ait. Mꝛo
pheta natus eſt in iſrabel quiſculꝑnlia eoꝝ
deſtruet et fuſilia. è
¶¶ Be coloquintdis et ſuperabũdã
tia panum. ( Capitulũ. VII.

Wꝛro fames erat

in terra. ? ſilij ꝓpbetarũ vuenerat
ad beliſeũ. Qui dixit vm ðpueris

X oque pulmentuʒ filijs ppbetarum. Qui

