Gb531_fol
author: Petrus, Comestor

— ☛☚ ,

N12511938049 021

IunnEnu Munmn e⸗

bingen

Arohivtilrn

W. Raiser
vorhanden

—

Ocdplaſtica hiſtoꝛia
Magiſtri Petri come
ſtoris ſacre ſcripture
ſeriem bꝛeuem mmiſet
expoſitã exponentis.

— —
è? 2ð 5 - ⸗ . . - .
4 . 2 ððð . . „ . 5 2. . — . * 4 . . ⸗
* .
.

——æ“
. .
.
. — 6 .
.
.
.
. . 3
.
. .
. —
. „ *
–— . . 8
. . 8
. . . .
2 ●
— . .
. *
5 .

NęꝑEuerendo
pꝛĩ ac vo/

dei gratia ſenonenſi
archiepo. Petrꝰ ſer
uus cbꝛiſti pꝛeſbyter
trecenſis. Nitam bo
nam ⁊ exitum beatũ.
Cauſa ſuſcepn labo⸗/
fris fuit inſtans petitioſocioꝝ. Qui cũ biſto
frnam ſacreſcripture in lerie 2 gloſis diffuſaʒ
lectitarent. bꝛeuẽ nimis ⁊ inexpoſitaʒ.opus
aggredi me cõpulerunt ad quodpꝛo verita
te biſtoꝛie cõſequenda recurrerent.In quo
ſic animꝰſtilo imꝑauit.vt a dictis patrũ nõ
recederẽ. Acʒ nouitas fauoꝛabilis ſit.⁊ mul
cens aures. MDoꝛro a coſmograpbia moyſi

inchoans.riuulũ biſtoꝛicuʒ deduxi vſqʒad

aſcenſionẽ ſaluatoꝛis.pelagꝰ myſterioꝛum
peritioꝛibꝰrelinquens.in quibus vnlia ⁊ ve
tera pſequi.⁊ noua cuderelic; De biſtoꝛijs
quoqʒ etbnicoꝝquedã incidentia pꝛoratõ⸗
netempoꝝinſerui.inſtar riuuli qui ſecꝰ al⸗
ueum diuerticula que inuenerit replẽs. pꝛe⸗
terfluere tñ nõ ceſſat. Aeruntamen qꝛ ſtilo
rudi opus eſt lima.vobis pater inclitelimã
reſeruaui.vt buic oꝑi deo volẽtea coꝛrecuio
veſtra ſplendoꝛẽ. ⁊ auctoꝛitas pᷣbeat phenni

tatẽ. NMer omia bnñdictus de“ꝰ.
¶ Incipit hiſtoꝛia ſcolaſtica theolo
gié diſciplina.

peratoꝛie maieſta/

tis eſt. in palatio tres babere mãſiones.au⸗
ditoꝛiũ vel conſiſtoꝛiũ in quo iura decermit.
cenaculũ ĩ quocibaria diſtribuit.tbalamũ
in quo quieſcit. Ad bũc modũ impꝑatoꝛ no⸗/
ſter quiimperat vẽtis ⁊ marimundũ bunc
babet pꝛo auditoꝛio.vbi ad nutũ eiꝰomnia
diſponütur. Ande illud yſaie. Telũ aterraʒ
ego impleo. Scðm boc ðꝛ dñs. Ande.Dñi
eſt terra ⁊ plenitudo eiꝰ. mmã iuſti babet
pꝛo thalamo.qꝛdelicie ſũt eiibi quieſcere et
eſſe cũ ſilijs bominũ. Scom h̊ ðꝛ ſponſus.

mio ſuo guilbelmo.

anima cuiuſqʒ ſponſa.

Pꝛohemiüũ in ſcolal. piſtoꝛiam.

Sacrã ſcpturã babz

peo cenaculo.qᷣ qua ſic ſuos mmebꝛiat. pt ſo⸗
bꝛnos reddat. Ande Elmbulauimꝰĩ domo
dei cũ cõſenſuiid eſt. in ſacra ſcptura᷑ idipᷣm

ſapiẽtes. Scim bãc
dicit paterfamilias.
Cenaculi bꝰ treaſũt
bartes.fũdamentuʒ
paries.tectũ. Hiſto⸗/
ria. fundamentum ẽ

cuiustres ſunt ſpeci

es. Annalis. kalen⸗
daria. Effimera.Al⸗
legoꝛia paꝛies ſuper
innitens que per fa

ctum ali m

figurat ¶ Tropolo/
gia doma culmini
ſuperpoſitum que
id quod factum eſt
quid a nobis ſit faci
endü inſinuat. Oꝛi

Effimera eſt febꝛil qᷓ
durat tantũ ꝑ diem
a verme dicta. q eo:
dẽ die moꝛi q naſci
Hiſtoꝛa annalis ẽ
factũ.qd ꝑ annuʒ fa⸗
ctum ẽ. Ralẽdaria hi
ſtoꝛia.q̃ ĩ vno menſe
ſcã ẽ.i.factũ aliq̃d in
ſigne. qð ĩ vno mẽſe
factũ ẽ. Effimera eſt
qd repẽte factũ ẽ nin
vno die kin ptemen
ſis. Hac ſilitudie el⸗
ſimera ẽ piſcis q mo
rit eodẽ die qᷓ naſcii.

ma planioꝛ. Scda acunoꝛ. Certia ſuauioꝛ

Afundamẽto ſume

mus pᷣncipiũ loquẽ
dimoab ip̃ius fun⸗
damenti pᷣncipio.eo
iuuante qͥ oim pꝛin
ceps eſt et pncipiũ.

eni eſt indiuidua rõna

Sumitur allegoꝛia
quandoqʒa pſona.
vt yſaac ſigficat chꝛi
ſtum. Quandoqʒa
re quenõeſt pſona.
vt veruex occiſꝰ bu⸗
manitatem paſſam
ſignificat Derſona

bilis nature ſubſtã⸗

tia. nñqʒ a nu mero. ꝓt aſpꝛebendent ſeptẽ
mulieres virũ vnũ.?c..ſeptẽ dona gratiax.
Qñqʒ a loco.vtꝑmontẽ iquo docebat xpᷣs
eminentia virtutu. Qñqʒa tꝑe.vt non ſit fu
ga veſtra bieme vel ſabbato..in refrigerati⸗
one caritatis. Qñnqʒa facto.vt inifectio go⸗
lie a dand.id ẽ. interfectio diaboli a chꝛiſto
Tropologia eſt ſermo conuerſiuus. perti⸗

nens ad moꝛesanimi.Et magismouet qʒ
allegoꝛia que ptinet adecdeſiam militantẽ
anagoge adtriũphantẽ.⁊ ad dñi trinitatẽ.
Sequit tabula in biſtoꝛiã Geneſis.
De creatõne empireiceli ⁊ quattuoꝛ elemẽ

um. (.
2 * . „ .
De pᷣmaria mundi confuſione. caiij.
* A „
—

Hiſtoꝛia

De opere pᷣme diei. ca iij.
De opereſecunde diei. o caauij.
De opere tertie diei. ca. v.
De opere quarte diieei ca. vj.
De opere quinte died.vp¶ (ca. Vij.
Deopere ſexte diei da. viij.
De creatione bominis. ca. ix.
Deinſtitutioneconiugij. ca. r.

*

De quiete ſabbati.et ſanctiſicatõne. caxj
Decreationeanime pꝛothoplaſti. ca xij.
De paradiſo alignis paradiſii. ca xuj.
De quattuoꝛ fluminibꝰ paradiſi. ca. xiiij
De ꝓbibitõne edulijet de pcepto. ca. xn
De impoſinone nominuʒ ammantium et
foꝛmatione muliers. ca. xvj.
De ſomno ade et foꝛmatione mulieris de

coſta eius. . ca.xvij.
De nominibus mulieris. ca. xvuj.
De pꝛophetia ade. ca. xix.

De ſtatu innocẽtie eoꝝante peccatũ. ca xx

De ſuggeſtõe ſerpẽtis ſiue demõis. ca.xxj.
Deeſu pomi ſtatu poſt peccatũ. ca.xxij
Demaledictionibus ſerpentis mulieris et
pir. ca. xxuij.
De eiectõne eoꝛundem de paradilo ⁊ rom

phea igga. ca. xxiuij.
De generanonibus ade. caxxp
De oblationibus fratrum. ca xxvj.
De moꝛte abeo ca. xxyei.
De generationibus cain. ca.xxviij
De ſeihet eius generatione. ca.xxix.
Epilogum mterlerit. ca· xxx
Becauſa diluuij. ca xxxj.
De archa noe. ca.xxxij.
De ingreſſu in archam ca xxxuj
Beinundatõe ⁊ catbaclimmo. ca xxxiuij
Te egreſſione noeet yri. ca. xxxv

De ebꝛetate noe? maledctõe chã ca xxxvj
De diſpſiõe ſilioꝝnoe.⁊ ð nẽrotb ca.xxxvij

De turre babel. ca.xxxpiij.
Nꝛimum incidens ca xxxix
Beoꝛtu ydolouuum. cdl.
De generationibusſem. caxlj.

DBeegreſſutbare ? ſuox ðᷣebaldea. ca xlij
De annis abꝛe poſtmoꝛtẽ pĩis. ca xluj.
De aduẽtu abꝛe ĩterrã chanaã.

ca.xliuij
De delcenſu abꝛe in egiptum et de reding

eiuſtddem. ccaIp.
De victoꝛia abꝛe et occurſu melcbiſedech.
Deoꝛtu iubilei. ca xlvij. ca. xlpj
De ſacriſicio abꝛe poſt pꝛomiſſionem bere

dis. ca. xlvuj.
Befuga agar ⁊ oꝛtu vyſmaelis. ca xlix.
De pactocircumſionis et mutatione nom
num abꝛe etſarat. call.
Detribꝰ anglis ſuſceptis ababꝛaaʒ ca.lj.

DBe duobꝰ deſcẽdennbꝰin ſobomã caIij.

De ſubuerſione ſodomoꝝ. ca. luij.
De inceſtu lothb. ca.liuj.
De peregrinatione abꝛae apud abimelech
regem gerare. ca. lv.
Beoꝛtu yſaac eiectõeagar cũ filio. ca. vj
De puteo iuramẽti. ca. lvij.
De imolatione arietis ꝓyſaac. ca. viij.
De moꝛte ſare. ca. lix.
Delegatõe eliezerĩ meſopotamã. ca.łx.
De aduentu rebeccead yſaac. ca. xj

BDe moꝛte abꝛabe poſt ſuſceptam ſobolem

de cetbura. ca. lxij.
Deoꝛtu regnoꝛum. ca. xiij.
AZliud incidens. ca. xiuj.
Demoꝛte iſmaelis. ca.xv.

Delaboꝛe rebecceĩ ptu geminoꝝ ca. lxvj.

Tercium incidens. ca. xxvij.
De vẽditõe pᷣmogeitoneſau. ca.xvuj.
De delcẽſu yſaacin gerarig. ca. xix
Quartum incidens. ca. xx
De vrxoꝛibus eſau. ca. lxxi
De benedictione iacob. ca. xxij
De ſomno iacob cumfugeret in meſopota
miam. ca. lxxuj.
De duabus vxoꝛibus iacob. ca.xxuij

De q̃ttuoꝛ filijs lye ⁊ ðᷣ filijs ãcillaꝝ ca. lxxv
Quintum incidens. ca. xxvj
Be reliqs ſilijs lyea ðᷣoꝛtu ioſepb ca.xxvij
De diuſis coloꝛibꝰ p̈gis ꝛ fetibꝰ. ca. xxvuj.
Deſuga iacoba fede cũ labã inito. ca. lxxix
De muneribus pᷣmiſſis eſau. ca. xxx.
Delucta iacob cum angelo etmutatoe no⸗

minis. ca. lxxxi
Be occurſu eſan et emptione agri in ſi⸗
chen. ca. lxxxij. ca.xxxiij.

De moꝛte ſichemitarum pꝛoraptu dine.
De moꝛe racbel iptubemamin ca xxxiui

—

.

—
—
»

priſlſtoꝛia libꝛi Geneſis.

Demoꝛte ylaac ⁊ regibus edom ca. lxxxv

Sextum inadens. ca. haxpvj

neioſepp ca. xxxpvij
De ingreſſu ioſephin egiptũ ca.lxxxvi

De venditione ioſep

mar. D ca.lxxxix.
De incarceratõne ioſepp.,. ca.xe.
De expoſitone ſomnnioꝛum pincerne.et pi
ſtoꝛis. coa. xcj.

De ſublimatione ioſepb pꝛo expoſitõe ſom

nij pparaonis. ca. xcij.
De ingreſſu fratꝝioſephb ĩegiptũ ca xcuj.
Dereditu fratrũ ad patrem. ca. xciiij
De ingreſſuſratrum in egiptum cum be⸗
mamnn. aæaxcy.
Nuod ioſepb indicauit ſe fribꝰ ca xcvj.
De deſcenſu iſrael in egptum. ca xcvij
Quodioſephoccurrit patri.et introduxit
eum adregen. ca.xcyuj
De datõe qnte ꝑtis frugũ iſtitute co. xcix.
De iuramęto qðfecit ioſephb patꝛi. ca.c.
Bebñdictõneeffraym manaſſe ca. cj.

De bñdictõibꝰ duodecim tribuu ca.aj·

Deruben. ca. cii ·
De ſimeone etleaein. cc. cliij.
Deiuda. cLLLoogp. cv.
De ʒabulon. cg. cj.
Deiſachar. cap.cvij ·
Bedan. cap.cviij.
De gad. * ca. cix.
Beaſee. ca. cx.
De neptalin. ca. cxj.
Debenedictionib? ioſepb. ca. cxij
Debeniamnn. cCca. cxiij
De moꝛte Jacobet tranſlatione eius in be⸗

Bereditu ioſepheteius moꝛte. xp.

BDe creatione empirei celi et qua

W
.
S
4 .
. „

Quod indas genuit phares et zʒaram öta⸗

N pꝛincipio erat
perbum. et verbum erat pꝛincipiu
n quòet ꝑ quod pater creauit mũ
, dum. Mundus quattuoꝛ modis dicitur.
Quandoqʒ empu eum celum mundus di
citur pꝛopter ſui mundiciam. Quandoqʒ
ſenſibilis mundus. qui a grecis pan a lati⸗
nis omne dictus eſt. quia philoſophusem
pireum non cognouit. Quandoqʒ ſola re⸗
gio ſublunarismundus dicitur.qꝛ bec ſola
animantia nobis nota babet. de qua. Sꝛin
ceps mundibuius eicietuꝛ foꝛas. Quando
qʒ bomo mundus dicitur quia in ſe tonus
mundi imaginem repꝛeſentat. Unde a do⸗
mino homo omnis creatura dictus eſt. et
grecus bominem microcoſmum.ideſt. mi⸗
noꝛem mundũ vocat. Empireum aut? ſen
ſibilem mundum.⁊ ſublunarem regionem
creauit deus.id eſt.de nibilo fecit hominem
pvero creauit.iðẽ.plaſmauit.De creatõe er⸗
go illoꝝ triũ inqᷣt legiſlatoꝛ.In pᷣncipio cre⸗
auit deus celum et terram.i.otinẽs ⁊ ↄtẽtuʒ
id eſt celum empireũ et angelicam naturaz.
Terram vero materiam ommum coꝛpoꝛũ
ideſt quattuoꝛ elementa.id eſt munduʒzſen
ſibilem ex bis conſtantem. Numdam celum
ſuperioꝛes ꝑptes mundi ſenſibilis intelligũt.
terram inferioꝛes palpabiles. Abinos ba
bemus deꝰ. hebꝛeus babet eloym. quod taʒ
ſingulare qʒ plurale eſt. ideſt. deus vł dijqa
tres perſone vnus deꝰcreatoꝛ eſt. Cum ve⸗
ro dixit moyſes.creauit.triuʒ erroꝛes elidit.
platonis.ariſtotilis ⁊ epicuri. Dlato dixit
tria fuiſſe abeterno.ſcʒ deum.ydeas.yle.⁊ in
pꝛincipio tempoꝛis deyle mundum factuʒ
fuiſſe. MWriſtoteles duo.mundum et opiſicẽ
qui de duobubpncipijs..materia ⁊ foꝛma
operatꝰeſt ſine pncipio.⁊ opai ſine ſine. Epi
curꝰ duo. inane atbomoset in pꝛincipio
natura quoſdam atbamos ſolidauitĩterrã
alios ĩaquã. aliosi aera. alios iignẽ. Moy
ſes po.ſolũ deü eternũ ꝓpbetauit.⁊ ſinep̃i a
cẽti materia mundũ creatux. Creatꝰ ãt eſt in

pᷣncipio.i.i filio.⁊ iterandũ eſt in pneipio ſic.

3 2

In pncipio creauit ðs celũ ⁊ trã. pᷣncipio.ſ.
tꝑis. Coeua eĩ ſũt mũdꝰ atꝑs. Sic ãt ſolus
dedeternꝰ.ſic mundꝰſemplternꝰ.i. ſpeinus
idẽ ẽpalit eternꝰ.angeli q; ſempiterni. Aeł

in pᷣncipio oim creaturaxꝝ.creauit celũ ter:

rã.i.hascreatuꝛas pᷣmoꝛdiles fecim: ſimul
Sed qoſimulfactu ẽ. ſimul dici non potuit
Licʒ eni H pus noĩetceluqʒ ira.tñ ſcptum.ẽꝰ
IOn initio tu dñeterraʒ fũdaſti.⁊ opamanu
umtuarum ſũut celi. Hãc creatůnem mũdi
pᷣlibatam. ſub oꝑibꝰ pj dierum explicat ſcri
ptura.inſinuans tria.creatõnem.diſpoſitio
nẽ.⁊ oꝛnatũ.In pꝛimo die creanõez et qndã
diſpoſitionez. In ſcdo et tertio diſpoſitioneʒ
In relidstribꝰ oꝛnatum.

epiine ialhawi confuſione.
Erra autem erat
inams et nacua.i.machbina mũdia
lis adhuc erat inutilis ⁊ ifructuoſa
et vacua oꝛnatu ſuo.Et tenebꝛe erãt ſupfaci
em abiſſi. Eandẽ machinã quaʒ traʒ dixerat
abiſſü vocat ꝓ ſui confuſione ⁊ obſcuritate.
Ande et grec? eã chaos dixit. Nuia vero di
ctũ ẽ.tenebꝛe erãt.qdam dogmatizauerunt
tenebꝛas fuiſſie einas.q iam.l.cũ muũdꝰ fieret

erat. Alij irnidentes deü vetenis teſtamenti.
dicüt eü pᷣus creaſie tenebꝛas qᷓ; luceʒ. Sed

tenebꝛe nibil aliud ſut q; lucis abſetia. Ob⸗
ſcuritas ãt qdam aeris a deo creata ẽ et di⸗
cea tenebꝛe. Uñ ⁊ in catbalogo creaturaꝛuʒ
dictũ ẽ. Bñdicite lux atenebꝛe dño. Et ſpũs
dñᷣni.ſpũſictũs dñs.vel dñi voluntas fereba
tur ſuꝑaquas.ſicut volũtas artificis babẽ⸗
tis pᷣoculis omẽʒ materiã domꝰfaciende ſu
per illa fertur. du qð de qᷓ facturꝰẽ diſponit.
Mꝛedictã macbinã qquas vocat.q̃duculẽ
materiã adoꝑandũ ex ea. Ideo po ſic variũ⸗
tur eiꝰnoia.ne ſi vniꝰelementi noie tantum
cenſeret illi magis putaretaccomoda. He⸗
bꝛeus bʒ. ꝓſupferebat. incubabat. vel ſyra
lingua fouebat.ſicut auis oua.in q cũ regi
mine naſcẽtis mũdi notat᷑ initiu.Huũclocuz
male intellexit plato.dictuʒ ̊ putans de aia
müdi. Sʒ dictu ẽ de ſpũſcõ creante. ð q legi
Emitte ſpum tuu ⁊ creabunt.

erat. pt fieret lux. tã

BDe Gperepaimedie. (¶Tap. II.
Vitqʒ de. JFiat

S

flux. Et facta eſt lux. id eſt. verbů ge⸗
nuit in quo

facile. vt ſi qs diceret filius. ita dicere eſlt
verbo. Lucez vocat gignereet gigm.
qᷓndam nubem luci⸗

dam.illuminãtem ſupioꝛes mundi partes.

claritate tamen tenui. vt fieri ſolet dilucu⸗

lo.et boc ad modum ſolis circumagitata.

Sicnt verrbum eſt

Sicut qʒcito oclo⸗

aperio. ſtatim acies
mea ſolem tacitioꝛi

entem. qðnõ faceret
niſi multa aeris ſpa

cia qᷓ ſunt inter me ⁊

ſolem tranſuolaret.

quã momẽtaneam
traſuolatiõem ſi ve⸗

liʒ explicare.ſepe ad⸗

daʒpus et poſt. Sic
pᷣus tꝛãſit acies mea

gerez vicinũ. pꝰ aerẽ

q̃ eſt ſupalpes.poſt
aerẽ qᷣ ẽ ſuꝑ aliaster
ras vſqʒadoceanuũ.
poſt aeꝛem qᷣ eſt ſuꝑ
oceanum. et tandez
tangit ſolem.

NPꝛeſentia ſui ſuꝑiꝰ

bemiſperiũ ⁊ inferiꝰ

viciſſim illuminat.

NWaer fiat. pſentia vel
pſcientia lucis in ðo
intelligit puſqʒ fieꝛet

plecta ẽ ellentia eiul

dem in actu.l. eũ pꝛo

dijt ad eẽ Et vidit ðs

lucem qeſſetbona..
qᷓ placuerat in pᷣſen⸗

tia vel pᷣſciẽtia. vt fie⸗

ret.placuit i eſſentia
pt maneret. Nel tro⸗

pice vidit.i. videre fe

cit. Et dꝛuiſit lucez ac

tenebꝛas. Hic ĩcipit
diſpoſitio. Et tñ ali⸗

qd dicit de creatõne

q̃i cũ luce tenebꝛas

creauit idẽ. vmbꝛaʒ

er obiectõe coꝛpoꝝluci.⁊ creatas diuilit lo⸗

coꝝ diſtãtia et qlitate.vt ſ.nũqʒſimul ſed ſo
eregione diuerſa emiſperia viciſſim ſibi ven
dicarẽt. Antelligitei B; angeloꝝ ſacta diuiſio

Stãtes lux. cadetes tenebꝛe dien ſũt. Et ap·
pellauit lucẽ diẽ a dyan greco qd ẽclaritas
ſiẽlux ðe.qꝛluit..purgat tenebꝛal.Cenebꝛal
dixit noctẽ a nocẽdo.qꝛnocʒoclis ne videũt
ſiẽ tenebꝛe.qꝛ tenẽt oculos ne videãt. Siẽ tñ
dies exoꝛtũ ẽa dyan grecouta nox a nictin.
Et factü ẽ veſpe.⁊ pꝰfactuʒ ẽ mane. Et ſic cõ⸗
pletꝰẽ dies vnꝰ naturalis. ſꝛio ei cũ celo
tra lux ẽ creata.q̃ paulatim occidẽte factuʒ ẽ
pᷣmũ veſpe pᷣme diei vſualis.⁊ eadẽ migrãte

.

4

Ea.. —

ä

iẽ termiata ẽ nox.⁊ inchoauit dies ſecũda

nocteterminata.extitit dies vnꝰ. Luxipᷣa di⸗
uiſas ꝑtes oñdebat. ſʒ nõ diuidebat.
C ere ſecũde diei. ¶Cap. Iii

Hiſtoꝛia libꝛ Geneſis.
ſubterras⁊ ad oꝛtũ veniẽte.factũ eſt mane ter cum leuigata in ſtructuꝛam domꝰdiſpo
nũ:.ita cũ fiat.ad pᷣſentiam vel pᷣcientia⸗
Dei refert. JFecisad opus in materia. ſactum
eſt adopus in eſſentia ꝗllud pᷣmo dieiſtud
ſcðo foctum eſt.et cũ hꝰdiei opus bonũ fuit

Itaqʒ pᷣcedẽte luce dieterminata.⁊ ſequẽte

atet celu. qꝛ celati tegit oĩa ſenſibilia. Et cũ
legit frmamentũ celi. endiadiſ ẽ. firmamẽ

ti qd eſtcelu. vt cũ d creatura ſalis. Ande
et ꝓ ſui cõcameratõe grece ðꝛ vꝛanon.i. pa⸗

latiu. Vel ðꝛ cel.q caſa elyos.qꝛ ſol ſ̊ ipo
poſitꝰipᷣm illuſtrat. Hanc tñ circũuolutaʒ

coõcameratõem pbiloſophꝰſũmitatẽ ignis
intellexit. Cum eniignis nõ bʒ qᷓ aſcẽdat cir⸗
cũuoluii.vt in clibano patet.ita ⁊ circa mdi⸗
extenoꝛa ignis voluni.et Bẽ ſydereũ vl eibe⸗

reũ celũ. Eſt ⁊ tartiũ celũ infra.qͥd aereũ ðꝛ.
de . Aues celi comederũtilud. Quidam
quartũ ſuſpicant᷑eſſe celũ ſuꝑempireuʒ. qᷣa
lucifer cũ eſſet in empireo. legi dixiſle. aſcẽ⸗

dam in celü. .. Etin eo modo dicut eẽ xp̃ᷣm
boiĩem ſuꝑ angelosqᷣ ſũtin empireo. Sane

firmamentũ diuidit aquas q ſub ſpo ſunt.
abaquis q̃ ſuꝑ ipᷣm ſũt.de quibus ðꝛin pᷣs.

Quitegis aquis ſupioꝛa eiꝰ et ſunt ſicut
Pyum cogelate vt criſtallꝰ.ne igni ſolui poſ/

De op yvt cetgroꝝ.tñ on legitur de eo. Nidit deus
W”M Ecuda Oie Oiſit 0 ꝙ elſzbonũ. Tradũt enim bebꝛei. qꝛ hac die
ä Pe :angel⸗ factus ẽ Gabolꝰ? ſatbanael.a. lucifer.
ſuit deus ſuꝑioꝛa mũdi ſenſibilis.“ quibus hebꝛeis con
Eñmpir eü eni celũ q̃cito factum . ſentire videntur qui Dicit ſatbanael qͥ ⁊
ſtatim diſpoſitũ ẽ et oꝛnatũ a.ſctis angeł re· in ſecunda feria miſ lucifer. Qði vita bti
pletũ. Fecit ergo ea die deꝰſrmamentuʒin ſam de angelis can clemẽtis iuenit ꝛ⁊ foꝛ
medioaquaꝝ.:.qᷓndã exterioꝛẽ mũdi ſupfi; tare conſueuerunt. te cũ ſit alijs ãgeloꝝ
ẽ̃ exaquis cõgelansad inſtar criſtalli con qᷓ in laudẽ ſtantiu; noĩbꝰ .rapbael ſile.
ſolidatã ⁊ ꝑlucidaʒ intra ſe cetera ſenſibinlia angeloꝝ. Sʒ tradut Sic dict? eſt ante la
Otinentẽ.ad imaginẽ teſte q̃ in ouoẽ.⁊ in o ſancti.qꝛ in ſignũ fa- pſum. vel ſoꝛte poſt
fua ſũt ſidera. Et d firmamentũ nõtantuz ctũ eſt ʒ. qa binariꝰ lapſuʒ. quaſi aduer:
Phter ſui ſoliditatẽ. ſs qꝛterminꝰẽ aquaruʒ. infamis numerꝰ eſt ſarius.elideſt deo.
q̃ ſuꝑipm ſũt firmꝰ intranſgreſſibilis Di· in theologia. qe pᷣmꝰ7

ab vnitate recedit Deus aut vnitas eſt ꝛ ſe⸗
ctionẽ et diſcoꝛdiam deteſtatuꝛ. Mꝛouer vj
Poſſumꝰtñ dicere.qꝛ opus tertie diei qua

ſint. velin modũ nebule vapoꝛabiles. Cur

vo ibi ſint deꝰ nouit.niſi ꝙ qdam autumãt
inde roꝛem deſcendere in eſtate. Quodaüt
dictũ eſt. fiat ſfirmamentũ et poſt.deus fecit
firmamentu.ettertio.factũ ẽ firmamẽtũ.nõ
ſupꝑfluit.qꝛ ſicutin domo facienda pᷣmodo⸗/

mus fit iu ſcſentia artificil.ſit ei materialiteꝛ

cu leuigant ligna ꝛ⁊ lapides.·fit eti eſſential

ſi adbuc eſt de opere ſecũde diei. qd pꝰ pate
bit. AUnð non cõmendatur niſiin tertia die.
aſi poſt ſui coſũmatõnem.

opere tertie diei. ¶ ap. V.

Ertia die aquas
t ſub firmameto cõgregauit deus in
nnuü locũ. Que licʒ plura obtineãt
loca.tñ qꝛ oẽs ↄtinent in viſceribus terre in

vnũ locũ ↄgregate dicte ſũt. Et potuit eẽ. vt
aque q̃ totũ aeris ſpaciũ occupabãt vapo⸗
rabiles.ſolidate modicum obtineant locuʒ
vel terra paululum ſubſedit. vt eas tanqᷓʒ in
matrice ↄcluderet.et ſic aꝓparuit arida.que
quaſi latens ſub aquis. ꝓpꝛie bumꝰdicta ẽ.
ſed cum aſparuit. arida eadem ðterra.q̃a

teritur pedibꝰ animantiũ. Nel crcũpoſitis
tribꝰ elementis.ðꝛ ſolum.qꝛ ſolida.ðꝛ tellus

qꝛtolerat laboꝛes boim. Congregatões aqᷓ
ru vocauit maria bebꝛeo ydeomate q quaſ
libet aquaꝝcõgregationes vocant maria.

Cõpleto ergo aquaꝝope ſubdituꝛ. Et vidit
de ? qeſſetbonuʒ. et addidit aliud opus illi.

cum dixit. Germinet terra. Nec de oꝑe ger

minãdi tantũ intelligendũ eſt. ſed ð potetia

a3/

Hiltoꝛia

quaſi potens ſit germinare. ꝛoduxit eniʒ
de terraberbã virentẽ. facientẽ ſemen.et li
gnũ pomifeꝛũ faciens fructũſm geneꝛa ſua
NPatet qꝛ non ꝑmoꝛas tempoꝝ vt modoꝓ
duxit plantas ſuas terꝛa.ſedſtatim in matu
ritate viridi.in qua et berbe ſeninibus JTar⸗
boꝛes pomis onuſte ſunt.Hòtandum q di

ctum eſt virente. Quidã dicũt munduʒin

pere factũ.qꝛ viroꝛ illiꝰ ten pis eſt ⁊ fructiti⸗
catio.AWlij qꝛlegũt.hgnũ faciensfeuctũ.⁊ ad
ditum. herbam babentẽ ſemen. factũ dicũt
in auguſto ſub leone. Sed in marcio factũ
dogmatiʒat eccleſia.Nota cũ pᷣmo ait faciẽ

tem ſemen.et addit. babẽs vnũqðqʒ ſemẽtẽ.
quia ſementis pꝛopꝛie dicitur dum adbuc

8

ein ſementino. ſemẽ
vero eum ſeminat. ſe an beꝛba ip̃m ſemẽ
miniũ npᷣo vel ſemen/ pferente.qꝛ ſementi⸗

tum. cũ ſeminatuʒ ẽ. nũ ðꝛ.q.ſemen tenꝛs

Diſtinguit tũ alitter ſementis quaſi ſemẽ

ſementis frugũ ⁊ ar/ tentũ vel detentum.

boꝛum. ſemẽ ammmaga
luiũ.ſeminium cuiuſqʒ rei exoꝛdiũ.Hec nos
moueat.quia in diſpoſitione elementoꝛum

nvidetaer ñ diſpoſitꝰ.qꝛ nõẽ noiatꝰ.ſʒ diſpo⸗
ſitꝰc. cum liber ab aquis notã nob foꝛmam

De opere quartediei.¶ Cap.Vl.

Barto die ꝗ oi/
poſuerat cepit oꝛnare. rebuaullis
que infra vniuerſũ mũdũ cõgruis
motibꝰ ageꝛentur. ſlante eniʒ qaterre he⸗

rentad diſpoſitõem terre quaſi magis ſpe⸗

ctant.et ſicut diſpoſitionẽ.ſicet oꝛnatuʒa ſu⸗
perioꝛibus inchoauit. Fecit eni eadeʒ die lu
minaria. ſolem et lunam et ſtellas. Et ðꝛ ſol
qꝛ ſolus lucet.i.nullũ cũ eo.Luna luminum
vna.i.pᷣma.vt vna dierum.pel vna ſabbato⸗

rũ ðᷣ. Sol ⁊ luna dicuntmagna luminaria

in duobꝰ⁊ ex duobus.i.nõ ſolũ ꝓ quãtitate
luminis ſed ⁊ coꝛꝑis.etnõtantu compara⸗
tiõe ſtellax.ſʒ ⁊ m ſe.quia ſol dicitur occies
maioꝛterra. etluna
etiam maioꝛ tra dicd Mðinde ppenditur
tur. Lunam aſtellas qa eque magna mi⸗
voluit illumiare no⸗ detur ab omnibus

ctem. ne nox ſine lu vbiqʒterrarũ.quob

mine nimis eſſet in, fieꝛi vix poſſʒ. niſima
decoꝛa.et vt operan⸗ ioꝛ eſſetterra
tes in nocte.vt nau/
te 2 viatoꝛes ſolatiũ luminis baberent. Süt
etiam quedam aunun
cule que lucem ſolis Maxime be auec i
ferrenon poſſunt. et deſertis etbiopie ba⸗
fere nocte paſcũtur. renoſis vbi modic?
Nec ſupꝑfluit ſol.licʒ ipulſuſ venti inuẽta
nubes lucida vicem itinerantiũ veſtigia
eius ageret.qꝛilla te complanat.

nuem ꝛinſufficientẽe “”?Ml
lucem babebat.et foꝛtę non niſiſuꝑioꝛa illu:

minabat. ſicut nec ſtelle modo.De illa autẽ

nube lucida ſupꝛadicta tradi modocykre
dierit in materiã vnde facta fuerat.vt ſtella

que aſparuit magis.⁊colũba inq̃ viſus eſt
ſpunſſanctꝰ. Vel ꝙ ſemꝑ ſolem comitat. vlq;
de ea factũ eſt coꝛpꝰſolare.HNectantũ ad de

coꝛem etad vſum luminis ea volunt eſſe. ſex

etiam yt eſſent in ſigna et tꝑa.et dies. et an⸗
nos.vt ſcʒ ſigna ſint ſerenitatis et tempeſta⸗

tis. Ael vt exip̃is fierent ſigna xij. maioꝛa. et
quedam ſigna minoꝛa plura bis.q dicũtur

ſigna vel ſidera.Cum qꝛ magna diligẽtia ſi

gnauit vel ↄſiderauit ea antiquitas. Cũ da
adbuc ſignant et conſiderant ea bomiesad
delignatoem tempoꝝ. Mec dicenduzeſt. vt
genetaliaci.ſiue geneatlici lgmmůãt. ꝓpoſita

ſint in ſigna euentuũ ⁊ operũ noſtroꝛũ.aut
ꝙ ſtat? vite noſtre ſignẽt ?⁊ moderent. qð do⸗
cent quibuſdã experimẽtis.q apoceleſmata

vocant.Hon eni credendũ eſt decelo.his qꝗ

alieni ſunta patre qui eſt in celis.¶ Quod

aut ſequit in tꝑa.nõ ẽ putandũ.ꝙtucꝑeain

cperẽt eẽtꝑa ꝗq ceperut eẽ eñ mũdo.ſqꝛ per
ea quattuoꝛ ſũt tempoꝝ diſtinctões. Sol
qᷓʒ deſcẽdẽs ad capꝛicoꝛnũ.ſolſticiũ biemale

facit. aſcẽdẽs ad cancrũeſtiuale.ne vtrüũd,

pari ab vtroqʒ diſtãtia.equinocuia foẽ. Ael
ẽ ibi endiadis.ſinti ſigna ⁊ tꝑa.i ſigna tem⸗

poꝝ In dies dꝛ pluralit qꝛ diesminplicit dꝛ·

De die..naturali..pacio xxiuij hoꝛan et de
die vſuali. ſdonit et dies ꝓtꝑe ñ deimiato
⁊ignoto nobᷣ vtibi. An illa die ſtillabut mo

tes dulcedinẽ. In anoſ et pluralitdictũ ẽ.a

——

=

—

—

Uibꝛi geneſis.

eti ann? multiplici ꝛ. Mec ̊ dico.q; apð nam.nõ aderꝰ oꝛnatũ.· Dedeĩ peccantib?an
diuerſas natões ſũt vtiqʒ diuerſe annoꝝ di gelisñ pepercit. ¶ Creauitqʒ deꝰ.i.plaſma

ſtinctões maion aminoꝝ. planete annos uit cete grandia Cete genenis neutn ẽ inde
ſuos bñt. Sed ßm eccie vſũ dicim? H. ¶ Eſt clinablle. declinottñ cetus ceti et omnẽ aiaʒ

4

. M

eni annꝰlunaris. babẽs.ccc. liuj. dies. Eſt ſo⸗
laris. cõſtans ex diebꝰ ccc. lxvet quadꝛante

1dẽ. ſex boꝛil. Eſt biſextilis. conſtans ex.ccc

niuentẽ atqʒ motabilẽ quã ꝓduxerãtaque.

Motabiles ãt dicutanime piſciũ etauium
reſpectu aie bolᷣ. ꝗIlle eni mouent deeſſe ad

lxvj. Eſt emboliſmaliſ.qͥ ↄſtat ex. ccc lxx. die onon eſſe.iſta non.q; ꝑpetua eſt. vel qꝛ foꝛſan

bus.et excedit habẽb xiij.lunatões. Dicitei eanimas nõ babenkled tñ ſpus vegitatiuos

Binta die oe?oꝛ/
q Anauit aexẽ ⁊ aquaʒ. volatilia dans
geꝛi.natatilia aquiſ.⁊ ptraqʒ exaqᷣs
oꝛta ſũt. Facilis ei trãſitꝰẽ aqueĩ aera tenuã

Ddo. ⁊ geris laquã ſpiſſando. iſces voca⸗

uit moyſes reptilia.qꝛ impetu qdã totos ſe
rapiũt vtſerpẽtes.ñ ferũt pedibꝰptfeꝛe.ſiNo

ta qꝛ ex ůqᷓd dictũ ẽ creauit volatileſupꝑtraʒ

errauit plato.quideſcẽdẽsin egiptuʒlibꝛos
moyſi legit.et putauit moyſen ſenſiſſe vola⸗

Ge opere quinte diei? Cap. VII

annꝰ ab an.qdẽ circũ.qꝛ in ſe reuoluit. Anð qa cũ ipis animab?ꝰ
etantiquioꝛes ante vſum lrãꝝ annũ figura extinguit.ipᷣm anial Auguſtinꝰ videtur
bãt ſubſpecie ſerpẽtis.cꝰcauda ĩ oseꝰreuol vocauitanimã idẽ. velle ꝙ piſces anias
uebat. Facta ergo lumiaria poſuit ðs vtlu: piuens. Ande et gre babeant. Dicit eniz
ceant ĩ firmamẽeto celi. illuminẽt terrã.ſʒ ñ ci diuidũt animalia eos babere memoꝛi
ſp.et diuidãtlucẽ actenebꝛas Qdãt luna in per ʒoa et ſichea ʒoa am. Ait enim fonteʒ
plenilunio facta ſit ex alia ꝑpendit trãſlatõ id eſt piuentia bꝛuta eſſe in bullenſiregio
neque babet.⁊ lumiare minꝰ in inchoatiõe ſed ſichea ammata. ne plenum piſebus.
noctis. In pᷣncipio ei noctis nõoꝛit᷑luna niꝭ a ſicbe quod eſtann qui cum bomimbꝰ
ſi pãſilenos.irotũda.Et ðꝛa pan greceito⸗ ma rationalis. Sed ſupergradientibus
tü latine. ſylenos.i. luna. mene..luna qdʒ etiam dicitur creatũ gregatim natando
nos plemluniũ aſpellamꝰ.Inde ꝑpenditur motabile.quodcꝛea euntetredeũt. ⁊ſtãt
ꝙlolfact?ẽ mane ĩ oꝛẽte.⁊ ſacto veſpeluna tum eſtſic vt moue cum ſtantibus.expe
facta ẽ in initio noctis ſimiliii oꝛẽte Aolũt retur devita admoꝛ ctantes vt aliquid
tñqdã.q mane ſimul facti ſint.ſol in oꝛente tem.quod nõ bomo eisiaciant.quia ſic
luna ĩoccidẽte.⁊ ſole occidẽte luna ſub teria quicreatus eſtvt ñ aſſueuerunt.
redijt adoꝛientẽ in inchoatõe noctis. moꝛeretur ſi vellet.

Illa vero creata ſunt vel vt in elum cedant
alijs. vel ſemo deficiant. His benedixit deuſ

Crelcite et multiplicamini.

BDe opere ſexte diei.

Exta die ornauit
8) de terrã. Mꝛoduxit enĩ terra tria
genera animaliũ. iumenta. reptilia

tilia eſſe oꝛnatum aeris tantũ circa terram.

beſtias. Sciens en deꝰboĩem ꝑ peccatũ ca
ſurũ in penã laboꝛis adremedium laboꝛis
dedit ei iumẽta qᷓi iuuamẽta.ad opus vł ad

oꝛnatuʒ po aeris ſuu·· elum. Reptilia vero abeſtie ſunt ei in exerci
ꝑioꝛiſ calodemões? Cu magis pᷣe demo tiũ.Reptiliũ no ſũt tria genera trabentia vt
cacodemones. Sed nes dicãiboni ange vermesq ſeoꝛe trabũt.ſerpẽtia vt colubꝛi q
nõ ita ẽ. Bonieide⸗ liq; mali in ſuggilla ncoſtarũ ſe rapiũt. repentia pedibꝰ.ſ.vt la
monesvt dictũẽ. ſũt tionẽ tñ ꝓmiſſioms certe etbotrace. Dicuntantbeſtiequaſi va
in empireo. mali vᷣo eoꝛum ſcilicz eritis ſi ſtiea vaſtandoideſt. ledendo etſeuiendo.
iĩ bunc aerẽ caligino cut dij. datum eſt eii ¶ Querit de qbuſdã minutis aiantibꝰ.que
ſũ detruſi ſunt adpe bocnomen. nel er cadaueribꝰvel bumoꝛib?noſci ſolent

HBHiſtoꝛg.

Quia vero piſcibꝰ⁊ auibꝰ dictũ ẽ. creſcite et
multiplicami et de bis intelligendũü ẽ. ʒ non
ſit vctum. Hec eſt eni cõmunis cauſa crea⸗

tioniseeenr.
6 De creatõne hoĩs. ¶ Ca. x.

ſi tunc oꝛta fuerint. Quoꝝſex ſunt genera.
Nuedã ei ex exhalitionib? babẽt eẽ. vt bibi⸗

ones.vermesq añ clepſidꝛꝗ naſcũt.bibiões

ex vino.papilioes exaq̃. Quedã ex coꝛrupti

one buoꝝvt ᷣmesi ciſterms. Quedã er ca⸗

daueribꝰ? pt apes ex iuuẽcis ſcarabel et ſca⸗

bꝛones muſce magne q ſonatex vohhtu.na
ſcunt ex equis. Quedã ex coꝛruptõelignoꝝ
vt terredines. Quedã ex berbaꝝucoꝛruptõe

vt tinee exoleribꝰ. QNuedã ex coꝛruptõe fru
ctuuʒ. vt gurguliones ex fabis Be his dicit
qꝛ q̃ ſine coꝛruptõe naſcuntur.vtilla q exba

litionibꝰtũc facta ſũt.q ᷣo ex coꝛruptoibus
poſt peccatum.ex rebus coꝛruptis oꝛta ſũt.
Querit q; de nociuis animãtibꝰ.ſi crea⸗
ta ſint nociua. vel pᷣmo mitia.poſt facta ſint
bomini nociua.Dicitur ꝙ ante peccatũ bo

minis ſuerunt mitia.ſed poſt peccatũ facta
ſunt nociua bominitribus de cauſis ꝓpteꝛ
bominis punitionẽ.coꝛreptioneʒ inſtructõ
nem. ſdunitur eĩ homo cum leditur bis vł
cum timetledi.qa timoꝛ maxima pena eſt.

Coꝛꝛigitur bis.cuʒ ſcit iſta ſibi accidiſſe pꝛo
peccato ſuo.Inſtruitur admirando opera
dei.magis admirans oꝑa foꝛmicaꝝ q̃; one⸗
ra cameloꝝ. Ael cũ videt Iᷓ̊ minima ſibi poſ

ſe nocere. recoꝛdatur fragilitatis ſue.⁊ huili ⸗
atur. Sed diceret qs q auedã animallia le⸗
dunt alia.q necinde puniũt.vel coꝛrigũtur.

vłinſtruunt. Sed ex bis ⁊ in his inſtruitur
bomo pꝑexemplum.Etiam ad ̊ creata ſũt.

vt glijs ſint in elum. Sed ſiiteruz dictur
etiã in moꝛtuos hoĩes ſeunũt. Sed et in bis

inſtruitur bomo. nealiqd gen?ꝰ moꝛtiol

reſcat.qꝛ ꝑ quoſcũqʒ tranſeat meatꝰ.nec ca.
pillus de capite eꝰperibit. A hũt modum
ſolet queri de berbiset arboꝛibꝰ infructuo⸗
ſis.ᷣſi etiã in illis diebꝰ oꝛta ſint. cum ſeptura
nõ memoꝛet.niſi berbas ſeminales etarbo⸗

res fructiferas que modo ſũt. Poteſt dici.
qꝛ qᷓ modoinfructuoſa ſunt.ante peccatum
fecerunt fructum aliquẽ. poſt peccatuʒ po⸗
tius naſcunt hominiad laboꝛem qᷓ ad vtili
tateʒ. Vel poſt peccatũ oꝛta ſunt.qꝛ poſt di⸗

cctuz eſt bomini. Spinas ettribulos germi⸗
nabit tibi. Nel quecunqʒ terris berent faci
unt feuctu.i.ptilitatẽ manifeſtã vłocculiam

boꝛ⸗

Eide ſubditur oe

bominem. ? Etloquitur pater ad

filium ⁊ ſpiritumſanctum. Ael eſt quaſi cõ
mums vox trium perſonarum. Jaciamus.

et noſtraʒ. Factus eſt autem homoadima⸗
ginem dei quantum adanimam. Sed ima
go dei eſt amma in.
elſentia et ratione eꝰ ideſt. quo adeſſenti
quia ſpiritus factus am.et rationem. ad
et rationalis vt de,· imaginem. quoſad
us.ſimilitudo in vir viꝛtutes. ad ſimilitu
tutibus.quia bona dinem dei factꝰ eſt.
iuſta. ſapiens. cum

imaginepertranſit bomo. quiaillam babet

etiam bomo peccans. ſimiliudine veroſe

pe pꝛiuatur. Maſculum vero etfeminam
creauit eos. Hoc quantuz ad coꝛpus.tamẽ

dicitur creaſſe ꝓpter M
animam. Eos autẽ Me putaret quis ꝙ
dicit pluꝛaliteꝛne an feciſſet bomineʒtna
dꝛogeos.ideſterma tum ſpiritum. et ita

froditos factos pu⸗ ſinecoꝛpoꝛe.

taremus. Lamen ſe Enpꝛos interpꝛetat᷑
cundum coꝛpusfa: vir. geos mulier. vel
ctuſeſt bomo quod: gama. vndebigamꝰ
ammodo adimagi⸗ SG
nem dei. cum oshomini ſublime dedit. vt
deum et celeſtia videat et imuetur. Unde
cum queſitum eſſeta quodam pbiloſopbo.
ad quid factus fuiſſet. Reſpondit vt cotem
pler celum et celi numina. Dedit auteʒz bo
mini deus poteſtatẽ.vt pꝛeeſſet alis animã

tibus. In tribꝰergo notatur boĩs dignitas.

ſꝛimo qꝛ nõ ſolũ factꝰẽ in genereſuo vtpᷣ⸗
dicta. ſed etiã qꝛ imago deiẽ. Scðo.qꝛ cũ de
liberatione factus eſt. In alijs ſiquideʒope⸗
ribus dixit.et facta ſunt.in hoctanquaʒ in⸗

ter ſedeliberãtes perſone.aierunt.ſaciamꝰ.

Tertio.quia ſcilicʒ bomo dominus ſtatutꝰ

eſt animaliij. vt eſſentet quẽ futurũ moꝛtalẽ

d/ dcreatione bominis ſic. Faciamus

èõ = òl

— ——⸗

4 .

Uibꝛi geneſis.

deus ſciebat in alimentü in indumentum. 2

laboꝛis adiumentũ. Inte peccatũ eniʒ her⸗
bas tantũ ⁊ fructꝰarboꝝ dedit deꝰ in eſcam

bominibꝰ ꝛanimalibꝰ. QNdinde colligit.aꝛ
ante peccatũ nil noxiũ aut ſterile cra pduxit

Et nota qꝛ in maximis.vtinleombꝰ. pdidit
bomo dominiũ.pt ſciat ſe amiſiſſe.⁊ in mini

mis vt in muſcis enã ꝑdidit.vt ſciat pilitatẽ

ſuã in medijs babet dominiũ ad ſolatium.
et vt ſciat ſe enam in alijs babuiſſe. Et bene⸗

dixit eis deus ſic.

plicamim. Quod qꝛſine ↄiunctõe
eoꝝ fieri nõ potuit. patet qꝛ deꝰcon⸗

iugiũ viri ⁊ mulieris inſtituitin q̊ͥ ↄfutatur

quidã beretici dicentes. Concubitũ ſine pec

catofierinon poſſe.Si querit quareañpec
catũ date ſint hbomini eſce cũ eſſet imoꝛtalis

Dicemꝰqꝛilla imoꝛtalitas in qua creatꝰeſt
cibis erat ſuſtentanda.nec erat talis qualis
illa que futura eſt quecibis non indigebit.
Illa eni erat poſſe nõ moꝛi.bec erit nõ poſſe

moꝛi. Et vidit deꝰ cuncta que fecerat.et erãt

valde bona. quia ſingula ꝑſebona. Sedin
vniuerſitate erant omnia valde bona.ſicut

oculus in ammali eſt pulcbꝛioꝛ q;ſeparatꝰ
vel omnia erant valde bonaideſt. vmuerſi/

tas bonoꝝ erat optima.quia licet quedam
in ea lunt per ſe modo verſa in contumeliã.
tamen alus ſunt in vnlitatemapᷣe vero ſum
mum bonum de bomine vero vt de ceteꝛis

dixerat non dixit. Et vidit deus ꝙ eſſzbonũ.
quia in pꝛoximoſciebat lapſurũ.pel qa nõ/

dum bomo pfectus erat.donec exeo fieret

bominem eſſe ſolum.

mulier. AUndeet poſtlegitur. Hõ eſt bonũ

Bequiete ſabhati et ſanctificati⸗

one. (CCap. XxNl.
Gitur perfecti ſunt
celi etterra. Concluſio eſt bicopeꝝ.
NQuia creati.diſpoſiti.oꝛnati.igiꝑ
fecti. Et quia in ſenario facti qui pᷣmus per
fectus numerantibꝰoccurrit.quia ex parti⸗

bus ſuis aggregatis reddit eandẽſummaʒ.

Reſcite et multi/

quodin monadibus numeris nõ iuenies
niſi in iſto. ana⸗ ſdartes illas nume
dis numerꝰ aſpellat ri dicimꝰ quarũ q̃n⸗
ab vno vſqʒ ad decẽ bet alſignari poteſt.
Sʒnec ĩ decadibus quota lit in eo. Licet
niſt in. xiij. ↄplłeuit ei ſenariꝰexvno. .v.
des die. vij. opus ſuũ conſtet et ex. ij. et. uij.
qð fecerat. Alia tra Muota tamen ſiteꝰ
latio bʒ.pjiettũcnlla pars quarta aut.v.
eſt obiectio. Sʒ be/ dici non poteſt.
bꝛaica vitas bʒ. vijt.et
iõ querit.ſi cõplere.ẽ ſinale quippiaʒ oꝑis fa-
cere.qũo verũ eſt qdᷣſequi. Nequieuit deꝰ
die.vij.?⁊c. Nerũ eſt ꝙ diẽ ſeptimũ fecit.⁊ ipᷣm

etiã bñdixit. ⁊ poſt requieuit. Vel cõpleuit.

id ẽ cõpletũ oñdit. cũ nibil nouũ ĩ eo fecerit.
et tũc requieuit ab operũ generibus nouis.
NMibil ei poſt fecit. cꝰtũc nõ feciſſet materiã
vt coꝛpoꝝ.vel ſimilitudine.pt aiaꝝ. Hon ei
qᷓi feſſus ðꝛ quieuiſſe.ſʒ qꝛ ceſſauit. Sicut in
yſaia dꝛ. ꝙ ſerapbin requiem non babebant
dicẽtia.ſanctus.ſctis lanctꝰi.nõ ceſſabant.
Del requieuit ob oꝑe velin oꝑibꝰ.i.nõ eget
oꝑibus ſuis.etẽ dictũ q̃i neganue.vłrequie
uit ab oꝑe in ſemetipo.i.a mutabilitate ope
rũ eꝰ imutabilitas aparuit. Ham ſtabilis
manẽs dat cũcta moueri. Nãt ðꝛ.ab omi
opere quodpatrarat.inuit eſſe opus quod
nondum fecerat.a quonondum quielcit.
CTria enim opera fecerat.creauit. diſpo

ſuit. ⁊oꝛnauit. Quartum opus pꝛopagatõ⸗
nis non deſinit operari. Quintum faciet.
cum pꝛecinget ſe.ettranſiens miſtrabit. vbi
pcipue erit requies. Et bñdixit diei ſepnumo

idẽ. ſctiſicauit eũ.. ſanctũ ⁊ celebꝛẽ eũ eſſe vo
luit. Sempꝑ eni abaliquibꝰ nationibꝰ? ante
legem etiã ðꝛ ſabbatum fuilſe obſeruatum.
Huiꝰobſeruantiã in lege etiã dixit ſanctiſi⸗
catõeʒ ibi. Memẽto vt diẽ ſabbati ſcifices.
¶ Epilogus. Iſte ſunt generationes celiet
terre. Quidam bic determinant opera ſex
dierum. quidamibi. Cognoutadam vro⸗
rẽ ſuã.Alij.ibi. Hic eſt iber generatoisade.

Pꝛetermiſſoaũt q̊d dubiu ẽ. lrẽ inſiſtamuſ

Quia de creatione maris et femine ſimul
dixerat. quetamen ſimul facta non fuit. vt
explicet quod ſbbꝛeuitate Ocluſerat repent

de reliquis Geneꝛatões. Hoc nomẽ poteſt
accipi actiue.ideſt.oꝑationes dei.vel paſſi⸗

