husabegee
gtlone ten

(Cotpen
emgleſorr,

ndeiighin
no ſheg
ni
Modimngngen

wreledpſenn

ronh. Eime
nasumſhan

detfcnoten

unaos adtgin
paſen aupuſes
Pübeinmnnnen
er rereptenn ei
mm. ccc. ANna d
ertrer Etarine
nteriinveſtanon

—

——
—

omminopereeprea

voum poue dode
Ndsemdonn
Rdonowefe
genncumba
ultr epreftiosnn
thumlailügn
nautem vepeeint
Eafla eiusyf
ſaladttveſtumen
richmeetdran
domnocontrate

nbortin n

eſta wipeden
nonus aolgn
nſodelb'nuin

N

ctionisq pceſſerant

annosqʒz in ioſepbolegebat annotauit qte⸗
nus abegreſſu irabel exegipto vſqʒ ad edi
ſicationẽ templi. cccc.. xxx. annoꝝ ſummaʒ

JZudicum.

eu familiari conſilio ſpũſſancti dicunt eũ
feciſſe. Lunc venientes ad eu effraue dixert.

Cur ↄtempſiſti nos vocare ad pugnã.Incẽ
demus domũ tuã. Quiait. Nocaui vos et
venire noluiſtil.Et vocatis piris galaad pu
gnauit contra effraim. Occupauerunt aũt
galaadite vada ioꝛdanis. Cunqʒ veniſſetad
eos quidã fugiens de effraim.et obſecrane

yt pmuterent eum tranſire.dicebant ei.Muũ
quid effrateꝰes. Quo dicente nõ ſũ.iterro
gabant eum. Dic ergo thebolerh qd interp
tatur ſpica. Qui reſpondit. tbeboletb. eadez

littera.ſpicam expᷣmere nõ valens. Statim⸗

qqʒʒ iugulabant en. Et ceciderũt eo tempoꝛe
de effraim.xlij.milia. Et nota qeffrate? pom

tur bic pꝛo effraita. Effrateꝰ eni ppꝛie debe⸗
ibleemita. Et iudicauit iepte ilrabel. vij. an⸗
nis.et moꝛtu: eſt.et ſepultꝰin ciuitate ſua ſe
bethi.q̃ eſt in galaad.Hic ab etate moiſi vſ⸗
q; ad ſeipum ait computari annos.ccc. An
nis bis nõ addunt᷑ decem etocto anni affu⸗

4 B .

ni neidentig.
¶ Eotempe bercules flãmis ſe iniecit.Hã
in moꝛbũ inciderat peſtilentẽ.

¶De abeſſan Capi fulum. XII..

hit iſrael abeſſan vel eſſebon beible
emita de iuda lſepte anms. Eo tẽpe

agamẽnon regnauit micenis. AMenelaꝰ la⸗

cedemonine. r—-
¶Beahlilon. (Eapitulũ XIIII
p abulonites iudicauitiſraelannis
inteꝛpᷣtibꝰnõ babet. ꝛo quoꝝdamno ſup

li.quoꝝãnos ſcpᷣtura ſacra nõ dicit plure

quã ſcpeura pᷣd Cat baberet
ncidentia

¶ Eo tpe alexander belenã rapuitbellũ de⸗

cennale ſurrexit. Adennon et amazones pᷣa/

3

mo tulere ſubſidium. .

Beabdon CCaplin. xV

5 tbecuites de effraim iudicauit iſra⸗
pel. mij. anmil. Sub bis trib? iudici

bus nõ receſſitirrabela dno et quienitterra

Etideo nil memoꝛialefeciſſe legunt. Camẽ

quidã tradũtſub abdon cladem factã in bẽ⸗
iamin pꝛo vxoꝛe leuite.

C Incidentia.
HMuiꝰanno tertio capta eſt troia.et fluxe
runt vſq; ad pᷣm olimpiadem anm.cccc.vj
Tunc greci ad gloꝛiazs victonie ſue ceperunt

annotare temꝑa ſua ſic. Alnnoa captiuitate
troie. Incepta olimpiade deinceps annota

Vſt abiõ aboon

Oſt lepte iuoica/

Noſt abeſſan abuõ

decẽ. Hic cũ decem ãnis ſuisi lxr.

plendo euſebiꝰ ioſue filio nun ſamueli 2 ſau

uerunttemꝑa iuxta numerũ olimpiadum.

Tandem romaniflo
rentel annotauerut

tꝑa ſic. YLlnno abvꝛ
becondita. Ultimo
chꝛiſtiani annotant
ſic. Anno abicarna
tione dñi. Capta tro
ia menela? et belena

deuenerũt ad tbuo

rim regeʒ egipti quẽ
bomerus polibum
vocat. Wnnotertio
a captiuitate troie ł
qnto vt qdã volunt
reguit eneas tribus
annis in italia ĩ qua
pꝛius regnauerant.

ianus.ſaturnꝰ. picus. .
ſaunus. latinꝰ annis circiter. j.
¶Be ſampſon

Einta 9

Mota ꝙ olimpias
dicta eſt a ludis qin

ſub olimpo mõte ſie
bantapudelidem ci

uitatem elidis agen
tibꝰ agonẽ et qnquẽ

nale certamen quat

tuoꝛãnis medijs pa

cantibꝰ.et ob hoc elt

dis certamis tempꝰ
olumpiadez vocaue
rut. quadꝛienmo in

vnoolimpiade com
putato. Eſtãt olim
pias ſpaciuʒ quatiu

oꝛannox.

ti ſunt. Funt vir quidam de ſtirpe dan.nomi

ne manue.babene vxoꝛem pu cram. ſed ſte

rilem. Cui ſepe oꝛantiin agro pꝛo ſterilitate
amouenda aſparuit ei angelus ⁊ aii. Conci
pies et paries nilium caue ne comedas aut

mM 4/
4,

ſampſonec Cap. eI.
„ Brſus ſilij iꝛabel
rN peccauerũt coꝛam dno.ettradidit
Noeos in manus pbiliſtinoꝑ quadꝛa
igsa qua ſeruitute B modo lbera

*

bibas beinceps niſi
iuxta legem nazaꝛeo

rum. Fliꝰ eni tuus
it nazareus dei ex
pteromatris ⁊ dein⸗
cepſipᷣe liberabitiſrł
lia lra. Et dicetur
ſampſon robuſtꝰli

beratoꝛ iſrabel Que

cum omma indicaſ
ſet viro ſuo ⁊ cõmen

Daſlet angeli pulcru
tudinem. contriſta⸗

eus eſt pir. quia ʒelo
tes erat. et vt mitiga

ret irrationabileʒ vi

ri triſticiã. conſuluit

Biſtoꝛla.

Qua lege viueꝛẽt na
zarei reqre in biſto⸗
ria numeroꝝ. Iſtud
apoſuit.m. vt ſatiſfa
ceret bieꝛonimo qui
ait.nomẽ eiꝰpᷣdictuʒ
a dño.cum pꝛedeter

minatuz ſit lupꝛa qᷓt

fuerint quoꝛum no⸗
mina pdicta lunt. qꝛ
nomen fuit etimpo⸗/
ſitum ſcilʒ ſampſon.
iuxta equipollentiã
boꝛum verboꝛũ dñi
ait hiero. pꝛedictum
eius nomen.

bat ſoꝛtem.

( Qũo ſampſon interfecit leonem.

yt ambo oꝛarent dominũ. vtiteruz veniret

angelus ad eos etinſtruerer vtrũqʒ de pue⸗
ro. Et aſparuit iterum angelus vxoꝛi. Que
cum vocaſſet virum. ait manue adeum u

ne es qui locutus es de puero. Cuiangelꝰ.

Sum. Cuimanue. Quidvis nt faciat pue:

Etait angelus. NHaʒareus erit omni tempo⸗
re vue ſue. Attulitqz manne bedum etpa⸗
nes. Cui angelus.Hon comedam. Si pis

offerre offer illa dño. Etait manue. Quodẽ
nomen tuum. Cuiangelus. Cur queris no

men meum. quod eſt mirabile. Et obtulit
manue que tulerat ſupꝛa petram dño.qͥ faz
mirabilia. Et aſcendit angelꝰin flãma ignil
nec yltra aſparuit eis. Erintelligensmanune

eſſe angelum dei ait. NMoꝛiemur. quia mid.

mus dominũ Cui mulier. Nequaqᷓ: HNam

accepit dominꝰ holocanſtũ a nobis.·et indi
caut que futura ſunt.latumqʒ filiũ voca⸗

uerunt ſampſon. quod ſonat robuſtũ. Cre⸗

uitqʒ cito puer. adeo vt iam ppbeta futurꝰ

agnoſceretur cepitqʒ ſoũs dm cn zeo eſſe in

caſtnis dan. id eſt. in exercitu tribꝰ ſue. vello
cus eſt in quo pꝛiushabitauit ſampſon. et
eſt dictus caſtra dan. per anticipationem.
NMondum enim tr buſ dan pꝛopꝛiam babe

*

(Capituluũ. XVII.

*

pſon in thãnata pbiliſteopvt vide
ret ſolennitatem que ibi agebatur

Et viſam ibi virginẽ concupiuit. aitqʒ patꝛs
et matri. Elccipite mibi quelo vxoꝛez tbãna

team. quia complacuit oculis meis. Qui di
xerunt. Cur negligis filias fratrum tuoꝛuʒ.
et tranſis ad ſihas mmcircuũciſoꝝ. Meſcientes
ꝙ res fiereta dño. Cunqʒ deſcenderent cum
eo aſparuit ei catulus leonis ĩ vineis opidi.
et irruit in eum ſampſon in ſpũ dñi.nil ba⸗

bens in manu.et dilacerauit euʒz fruſtatim.

quaſi bedum capꝛarũ:.et boc parentibꝰ non
indicauit. Deſponſata qʒ ſibi vxoꝛe.cũ poſt
aliquot dies rediret pt acciperet eam. decli
nauit vt pideret cadauerleois. Et ecceapes

erant in oꝛe leonis.etfauus mellis quẽ ſum

ptum comedu in nia. deditqʒ partes patri

et matri et comederunt. partem quoqʒ ſpõ/

le tradidit. Cunqʒ tbamnatei ciues eſſent in
epulis nuptiarum.timentes robur iuueniſ
dedert eirrx. iuuenes robuſtos. ſermoneq̃
ſocios. opere vero cuſtodes. ne qᷣd foꝛte vel
let cõmittere creſcente conuiuoꝛuũ ſatietate.

Nulbꝰ ait ſampſon: ꝛopono vobis pꝛo⸗

bleuma.quod ſi ſolueritis mibi inſira ſepti

mü diem cõuiuij dabo vobis xxx ſindones.

bitondem. Qun dixerut. Pꝛopone. Ait qʒ

ſamplon. De comedente exiuit abus et de

foꝛi egreſſa eſt dulcedo. Joſephus alia poit
perba. Qui cuncta deuoꝛat cibu de ſe genu

it ſuauem. icet ipᷣe ſit inſuauiſ. Nec potuer:
ꝑtres dies ꝓpoſitonẽ ſoluere Cunqzadeſ.·

6

ſet dies ſeptimꝰ. dexerũt ſponſe. Blandire vi

rotuo.vt indicet tibi pꝛobleumaa indica no

bis. alioquin incendem?te et domũ pꝛĩs tin
Que ſollicitanſvirũ flendo dicebat. Odiſti
me.et meo non exponis mibi. Septem igit
diebꝰcõuiuij fl batapudeũ. Sʒ qũo leptez

dieb?flebat cũ ſupꝛa diciũ ſit ſeptimo die cõ

uiuij veniſ ead eã iuuenes. oteſt dici. Cũ
qʒ adeſſet dies ſepnimꝰ.idẽ.cu adbuc eſſet di
es inter ſeptẽ pᷣmus. Quodideo determina
tũ eſt. ne putaret᷑ poſt tres dies veniile.de q

bus dicũ erat ꝙnõ poterant ſoluere ꝓpoli

4
„

ð
4

dici Coz⸗

gvoretſed
uunſſu
topqu
proſtol
borcni
congitie
noſche⸗
abbreulotu
dielpum
ſatminde
moontelole
pdul
atQuddo
toinperlar
nemwesE
Neoenone
adddar
Crir Ro
ſor Vro⸗
booſois
vent hn
eoymc

pyclieu

unar,
tzgnepll
Cuhnpon.
weconnaphn
da Cen
(audseie
ſpccendens:
deruntſege
neuo guo
Naeeſtmnt
feneuser
molbuins
eeppen
luliteos
femoꝛ imp
ſer
ſuper ſemn
duaturde
thiam vnn
herent Tan⸗
ber lemure

ts ngiilt
mponnſiſig
Aherur aufe
mabocpnrentb
natngbirrdi,
uacgprereteamd
ucrlös Eenet
Z
um Nzoungen
nnnddlads
ennddnet
rumnmantordo
venes ohuſtosn
Anr inoni

S=

G Poporo et.

ooemtsmbeinft⸗

Aogpn vos dobit
Neri Porone

wedetae

lcdo ebenn
cadevortcbin⸗
jeſenſouul en
tonioerid
reritonibann
tihipebin ii
ſni luwhießt

7,, N
baenthu

vamg u
mn pidni
nnn
Pere OeeNNα²

om

1,

Judicum.

ionẽ perillos tres dies. oteſt etiaz aluer

dici. Cũqʒ adeſſet dies ſeptimꝰ idẽ. alpꝛopi

quaret. ſed nondũ eſſet. vt dictu ſit adeſſz qji
iuxta eſſet. etita poſt tres dies inquiſinoms
eoꝝquarta die penerũt adeam et locuta eſt

viro ſuo. Quodaũt dꝛſeptem diebꝰ fleuiſſe
boc eſtin illis ſeptem nõpꝑillos. Qudaztñ

coꝛnigũtita. Cunqʒ adeſſet dies vnꝰ Quod

.

niao ſcpᷣtoꝛis reoꝛ factũ.qui pi

die ſeptima cum ei moleſta eſſet xpoſuit. qᷓ
ſtatim indicauit cuib? ſuis. Etilli die ſepti/
mo. ante ſolis occaſum dixerunt ſampſoni.
Quid dulciꝰ melle.quid foꝛtius leone. un
ait. Quid doloſius muliere. Sinon aralle⸗

tis in vitula mea. non inueniſſetis ppoſitio⸗

nem meã. Et irruit ſpũñs dñi in eum.et deſcẽ
dit aſcalonem. ⁊ibi perculſſit triginta viros

quonꝝallatas veſtes dedit pronubis ſuis.

Et iratus ſampſon redijtin domum patriſ

ſui. Vroꝛ autem eius nuplit vm depꝛonu⸗

bis ſuis. Cunqʒ diestriticee meſſis inſtarẽt
venit ſampſon piſere vxoꝛem ſuam ferens
bedum. Cunqʒ cubiculum eius velletintra
re.pꝛobibuit pater dicene. Putani ꝙ odil⸗
ſes eam.et tradidi eam amicotno. Soꝛoꝛẽ

babzque pulchꝛioꝛ eſt ea.ſittibi pꝛo ea pxoꝛ.

Cui ſampſon.Ab bac dienon erit culpa in
mecontra philiſteos. Faciam enim vobis
mala. Et cepit ccc. vulpes et lunxit caudas
caudis. et faces ligauitin medio.quas igne

ſuccendens.dimiſiteas diſcurrere etincen⸗
derunt ſegeteſ philiſteoꝛum intantum pt pi
neas quoqʒ et oliueta ignis conſumeret.

NMaleſtini ſcẽtes opus eſle ſamplonis. pro

remeius ⁊ parentes combuſſerunt tanquã
malibuius auctoꝛes. Et ait lampſon. d;
bucexpetam vltionem et quieſcam. Etper⸗
cuſſit eos plaga grauita pt ſtupentes ſurã
femoꝛi imponerent. Ixx interpꝛetes dicunt
ita: Mercuſſit alienigenas ſampſon.tibiam

dudtur.id eſt. fam mirabiliter. vtſtupentes V
tibiam vmus pedis ſuper femur alteri? po

nerent. Tamen quia tibus incedimus. et ſu
per femur ſedemus.quidam exponunt ſic.
NPercuſſittibiam ſuper femur. ideſt. pedi

Ptoꝛis reoꝛ factu. qui videns ſeptem
abbꝛeuiatum. eſtimauit leg vnũ. Candem/

tes pꝛeter ſedentes in equo. Er babitabat
ſampſon in ſpelunca petre etban. quaſiua
loco munto. r

cum mandibula aſini
Q(¶Caplm. XVIII

philiſtei in terraʒ iuda caſtrameta
ti ſunt in loco qui poſtea dictus eſf᷑
lebi. id eſt. maxilla. Et dixerunt ad eos pinrꝛ
iuda. Serun veſtri ſumus cur aſcendiſtis
aduerſus nos. Qui tixerunt. Atligemus
ſampſonem. Etalcenderunt tria milia de iu
da ad ſampſonem.et culpantes eũ dicebãt.
NMeſcis. alias noſti ꝙphiliſtei imperent no
bis. Vemmus t ligemuste. ettradamua

pbiliſteis. Qui ait. Juratene me occidatis.
Etiurauerunt. Et permilit ſeliga rivuobuſ

nouis funibus. Qun cũ traberent en et voci
ferai ent ppiliſtei p gaudio. iruit ſpiritꝰ8 OoOo
min in eum et dilſoluta ſunt vincula eiꝰ pt
lina ſtupe linee d eſt. vt flum lim toꝛuz pu

tamine adardoꝛemignis. CTollenſqʒ man

dibulaʒ alini iacentem in terra. interfecit in

ea mille viros alijſ in fugam verſis. Etexul

tas ſampſon cecinit metrice. ꝗn maxula aſi
nien mandibula pulli aſinaru deleui cos et
percuſſi mille niros. Hebꝛeus babet.in ma
xilla aſini bemoꝛ. Hemoꝛqʒ ſonat cumuluʒ

ð cumulis. boc eſt in maxilla aſini feci cumu

lum de cadaueribꝰmoꝛtuoꝝ. Et piecti man

dibulam et vocauit nomen loci ramatbei.
nel ramathlebi. quod eſt eleuatio manile.
NRama eni excelſum ſonat. Et ſitiuit ad moꝛ
tem. quobd factum eſſe tradunt bebꝛei.quia

dedit ſibi gloꝛiam et non deo.ꝛ clamauit ad

dñm. Obſecro domine en moꝛioꝛ⁊ incidaz
in manus inarcumciſoꝛuʒ. Et apernit dñs
molaꝛem dentem in maxilla aſini. ⁊ egreſſe
ſunt aque.quibus bauſtis vires recepit Et
mutato noie poꝛ.dictũ eſt nomen loc fõs
inuocantis de maxilla. Cunqʒ non timeret

pbiliſteos. abijt in gaʒ. ⁊ vidit ibi mulierez

meretricez. et ingreſſus eſt adeam. Quoco

gnito paleſtini poſueruut cuſtodes in poꝛ
ta ciuitatis vt exeuntem mane occiderent.
Sampfſon vero media nocte ſurgens.am⸗/

bas foꝛes aꝓpꝛebendit cum poſtibus ſuis ?

ſera. et in bumeris ſuis poꝛtauit in verticeʒ

montis qͥ reſpicit bebꝛienn.
tandẽ deceptꝰfuit ſampſon

baluam que erattn monteſoꝛech
Eteſt ſoꝛech locus vel genꝰ vitis.
Et venerũt adeam qnqʒ ſatraped eſt.nobi

lloꝛes pbiliſtinondi⸗

cæẽtes. Diſce ab eoin Omis ei mulier fere
quo habeat vires et naturaliter amaraꝰ
quomovo valeamꝰ leuis. AUnde adam.
eũ vinctuz affligere Quidleuiꝰ flamma

et dabim? tibiſingu flamẽ. OQuidflamie
li mille centũ argen; fama. Quid fama.

teos.q̃dẽ. v. milia. d. muler. Quid muli⸗
Quidã tñdiſtiguũt ere. mhbil.
lta. Dabimꝰtibi ſin/
guli mille. c. argenteos. Et blandita ẽ dalila
fampſoni. Qui reſpõdit eiin dolo. Si ſeptẽ
neruiceis funibus nouis. et adbuc bumen
tibus ligatus fuero. ero ſicut ceteri bom/
nes. Quos iolephꝰ palmites vinearũ recẽ
tes dicit. Et attulerut ad eam ſeptem funes.
quibꝰdoꝛmienten “
ebꝛium colligauit. la Ebꝛuũ dicit nõ vino.
tentibꝰ apud ſe pbi ſedamoꝛe. Vel ſatia
liſteis. Et clamauit tü. aliter legẽ nazare
mulier. Obiliſten ſu oꝛũ exceſſiſſʒ ante tõ⸗
perte ſampſon Qui lurã ⁊ receſſiſſʒ abeo
rupit vincula qᷓtſtu dominuunus.
pea.· ¶Dip̃m factu eſt

— .

ſecundo.de ſeptẽ nouis ſunibꝰ. Cum autez

tertio ſeptẽ crines capins eius circũligatos

licio et clauo terre infixiſſʒ excitatꝰabes ſam

pſon.extraxitclauũ cum crinibꝰalicio. Cun⸗
qʒ moleſta eſſet ei dalila.et deficeretaia eins ¶

ad moꝛtẽ. aperuit ei veritatem dicens. Ma⸗

ʒareus ſum abvteꝛo matris mee. Siraſum

fuerit caput meum. recedet a me foꝛttudo.
Tunc dalila reuocauit ſatrapaſ.vt venirent

cum pecuma quã pꝛomiſerant. At illa doꝛ⸗

Dſt hec amauit

mire fecit eum luper genua ſua. et pertonſo
rem raſit ſeptem crines eius ideſt. omnes.
Vel quia nouacula aſcẽderat ſuper caput
eius.etiam pꝛo ſolis ſeptem raſis dominus
receſſit ab eo. Lunc abiecit eñ mulier. Quẽ
cum alpꝛebendiſſent pbiliſtiim eruerũt ocu
los eius.et circumduxerunt eum per terraʒ.
⁊ apud gaʒam clauſum in carcere molerefe

cerunt quaſi ſeruiliopere eum affligentes.

Hebꝛeitamen tradunt. ꝙ philiſtei cogerüt
eum doꝛmire cum mulieribus robuſtis.vt

exeo ſobolem robuſtam ſuſaperent. ſDꝛo⸗

cedentetempoꝛe cum capilli eius renaſci ce⸗
perant. cum adelſſet publica ſolennitaſgrel

ſi ſunt pᷣncipes fanum luum. vt immolarẽt

magniſice dagon deo ſuo.quia tradidi: im
micum in manus eoꝛũ.Cunqʒ letarenĩ cõ⸗
uiuantes.adductus eſt ſamplon.vtañ eos
luderet. et ei lluderent. Stabat autem inter
duas columnas quibus domus innuebat
Et ait puero regenti ſe. Sine me vttangam
columnas.et paululum requieſcam. Et ap

pꝛebendens vtrãq; columnã manibus aitt.
Moꝛiatur anima mea cum phbiliſtiim. Et

concuſſis columnis.cecidit domꝰ ſuꝑ om⸗

nes.et multo plures interfecit moꝛiẽs qᷓʒ vi /
uus. Et perierunt pᷣter cõuiuas circitertria
milia vtriuſqʒ; ſexus qui ludentem expecta:
bant detecto. Tulitqʒ eum vniuerſa cogna
tio eius et ſepelierũt euʒ in ſepulchꝛo patris
ſui. Et iudicauit iſrael viginti annis. Hacte
nus iudicũ libeꝛtempoꝛa ſignat.babensan

nos ducentos nona/

gintanouem etindt Mota qin veten te⸗

ces xij.pꝛeter ſangar ſtamento quattuoꝛ
etbarach. bominũ nomia per
an Pgelü nunglata fue
rũt.iſmabel.yſaac.eʒechias ſampſon. In no
uo duonobãnes ⁊ ieſus.

Incidentia. (Tapi. XXI.

mus albã cõdidit ſecund?rex lati⸗

res fuilſeq decipiebant nanigantes.

Ditempoꝛe aſca⸗/

noꝛũ. Maleſactꝰ in libꝛo incredibi
li tꝛadit vlixẽ ĩ trierim cꝛenoꝝꝑfugiſſe ſcillã
ſpoliare boſpites ſolitaʒ. Sirenes qz mulie⸗

ſoſeppuscon
teotbonelen
domnnolot
mwanusch⸗
beoſealonem
campeſtnbu⸗
montentuger
ſpirnerdemnon
unloleeptan
kosponuos.
ſecr obepho
ſcerdotalenn
culamindon
Woh
WoOoe
ſaowinm

ddſep

bvodlio
q3 qvod
Naulinte
tusmiche
peregnen
nſſtnne
copylaca
cerdoen
deceman
Nctuʒz S
lbepoſe
nlerploꝛ
retinmn
rontindin
ſenrveſtes
chi vi
numopun
et imbelles
kerum En
nmya
nlelercenn
canatben
ſſtcaſ de
vnnomnne⸗

ð

Weſnacen
eus deſton
Cerdeſherten
Nennaldonnn
Larannglin
maverütong
une eunpertan
nnanarenaine⸗
reumafflonts
1gdblſtäcogni
enbos wbuſton
nſulgpenn Po
Pollansnenndae
aalolnntaligt
dum Immol
niatrddrn
lngleurnic
Ranon. Nocͦcos
Gebnen
bas oodend
eSvewenpmngn
umngnieſan
vuumninanbion
mamphihſtinn 6

morvomn ſupen

terft norigi
cöntuasralern

uludentem erpen

uminenſtlo
mnlchcnohr
Angnuamnehr
.

Poarym
Kanman
–
twrlih
chs.

nhort

4

rrlnn

urbant

XE .
ZyrmwiN

. N

1

Zuoicum.

Gemicha. (Capituli. XXII.
Eaurtur Hiſtoꝛia

de wolo miche. Huncautẽ euen⸗
gtuñm et alterũ de vxoꝛe leuite dicit
ioſepbus contigiſſe poſt moꝛtezioſue.etan⸗
te othoniel cum plurimum peccaſſet coꝛaʒ

Dominolilrabel. et tradidiſſet eos dominus
in manuschananeoꝝ. Qui abſtulerunt iu⸗/

de aſcalonem.et accaron. ⁊multas vebes in
campeſtribus. etipſos danitas expullſos in
montem fugere compulerunt Eo tempoꝛe
fuitvir de monte efrraim nomine micbas.
qui ſuſcepit a matre ſua mille centum argẽ⸗
teos vonuos. Et fecit ex mandato matris
ſue ex eis ephod et teraphimad eſt. veſtem
ſacerdotalem etidola. Et ſeparauit eis edi⸗
culam in domo ſua etimpleuit manũ vni⸗
filioꝛum ſuoꝛum.et factus eſt ei ſacerdoa.⸗
mnueſtiuit eum ſacerdotio per aliquid alpo
ſitum in manu eius vel impleuit manũ eiꝰ.
id eſt. lepe obtulit er tanqʒ ſacerdon. an die⸗
busillis nõ erat rex in iſrabel. ſed vnuſquil
qʒ quod ſibi rectum videbatur faciebat. Fu
it autẽ alter adoleſcens betbleemita cogna
tus miche et leuita ſed pauper. Qui voluit
peregrinari.vbicunqʒ comodum ſibi repe⸗
riſſet. Cunqʒ declinaſſet in domum miche.
cognita cauſa pie eius oſtituit eum ſibi ſa⸗

cerdotem.inſtituens ſibi per ſingulos ãnoſ

decem argenteos ·et veſtem dupliceʒ pꝛeter

victuz. In diebus illistnbus dan querebat

ſibi poſſeſſionem.et miſerunt quinqʒ; piros
vt exploꝛarentterram in qua poſi ſent babita
re. Et intrantes domum miche etrequieue
runt in diuerſoꝛio leuite. Cunqʒ conſideraſ
ſent veſtes etidola. abꝛerunt et venerunt la
chis. Et videntes locum eem et magna
rum opum.et habitantes in ea ſinetimoꝛe.
et imbelles reuerſi ſunt adfratres ſuos et di
xerunt. Eamus et poſſideamus terrã quaʒ

vidimus. Hullus erit laboꝛ. Et pꝛofecti da

nite ſexcenti viri armati. pꝛimo manſerunt
in cariathiarim iude.qui locus ex eo dictus
eſt caſtra dan. alius eodem nomine dictus
eſt. de quodeximꝰ?in ſampſone. Certius eo
dem nomine dictus eſt. vbi ieroboam ſacri

ficauit vituloſ. Cũqʒ tranſiſſent iuxta domũ

micheuintrauerũt quinqʒ pꝛedicti viri vt tol
lerent neſtes etidola. Cunqʒ ſacerdos accla
maret. dxerunt ei. Nem nobiſcum. eliꝰ
eſttibi vt ſis pater in vna tribu.q̃ʒ in domo

vnius wri. Et abijt c eis ferens ſecum om
nia. Cunqʒ inſequeretureos micbas cũ om
n domo ſua.nidens eos foꝛtioꝛes et minã

tes ſibi moꝛtem reuerſus eſt. Illi vero cum
mulieribꝰet paruulis et iumentis et vmuer

ſa ſuſpellectili ſua venerunt ad populuʒ la
chis. et percuſſerunt eos et vꝛbem incende
runt. Et ſtruxerüt ſibi cuuatẽ. non pꝛocula
libano.et iuxta fontes ioꝛdams circa maxi
mũ campũ ſidonis in regione roob. Etap
pellauerunt eam dan.que pꝛiꝰ lachis voca

batur. poſueruntqʒ ſibi in deũ idoluʒ micbe

tototempoꝛe quo fuit domꝰ dei in ſylo. o
nathan vero filiũ gerſon de genere moyli et
filios eꝰſtatuerunt ſacerdotes in tribu dan
vſqʒ ad bieʒ captiuitatis ſue. Cunqʒ replicʒ
biſtoꝛia. in diebus illis non erat rex in iſlrael
videtur conſentire ioſepbo qui dicit boc ſa
ctum quod ſequitur circa tempoꝛa eadẽ cõ

tigiſſe. — .
Beye leuite ¶(Cap. XXIII

Bit uir leuita Ha

bitans in latere montis effraim ba
bens vxoꝛem de betbleem. que ira
ta vꝛo ſuo redijit in domũ patris ſunibetble

em. Secutus eam vir ſuus cũ puero ſuo et

duobꝰaſinis.reconciliatus eſt vxoꝛi. QHuar
to autẽ die cũ regredi vellʒtenuit eum ſocer
vſqʒ in craſtinuʒ. Quinto die ſumpto cibo
circa meridiẽ egreſſus eſt ducens ſecum du
os aſinos onuſtos et concubinũ. Siceniʒ
quãdoqʒ vxoꝛ dicitur. Et vt videtur velleio
ſepbusluna qnta infauſtũ iter arripuit Ca⸗
qʒ tranſirẽt iuxta iebꝰ.die declinãte noluit
ingrediopidũ gẽtis aliene. Et trãſiuut in gas
baa qẽ in tribu beniamin.et nullo eũ recʒi
ente ſedebat in platea. Et ecce ſenex rediens
de agroq erat in mõte eſſraim ⁊ aduena ba⸗
bitabat ĩ gabaa. Qui itroduxit eos ĩvomũ
ſuã. Et cenãtibꝰillis venientes viri ciuitatii
filij belial dixert ad dñũm domꝰ. Educ piruʒ

n

Hiſcoꝛna.

qui ingreſſus eſtadte pt abutamur eo.Ta⸗
men ioſepbus dicit. non veniſſe eos pꝛo eo.
ſed vt raperent vroꝛem eius. Cum auteʒzob⸗
tuliſſet eis ſenex filiam virginem et vxoꝛẽ ni
ripꝛo viro eduxerunt vxoꝛem viri. Qua cũ
tota nocte abuſi eſſent. dimiſerunt eam ma

ne.querediensad boſpitium.expuauit ante

ianuam. Et ferens vir eius cadauer ĩaſino
rediit in domum ſuam et concidenſ eam in
duodecim partes. miſit in omnes terminol
iſrabel. Et clamabant linguli. Munqᷓ; ſicfa⸗

ctum eſt in irrabel. er quo aſcenderunt pꝛẽs

noſtri ex egipto. Et egreſſi ſunt omnes qua⸗
ſi vnus vir in maſpbat.cccc.milia pugnato⸗
rum et dixerunt. Mon redibit quiſpiam in

domum ſuam donec vlciſcamur in gabaa.

Et elegerunt vi
ros vnum de decez
qui aꝓpoꝛtaret ciba⸗

ria. Et miſerunt ad
omnem tribum be

niamin dicẽtes.Tra

Decimam partem

vironintellige. Sen

ſus eſt. Decimã par

tem viroꝛum elege

runt ad aſpoꝛtanda

iſrael in maſp bat. gentium ſilios ſuos
nullus eoꝛum filias dicitur in euangelio
ſuas daret vxoꝛes fi· vox in rama.⁊c.
lijs beniamin. Tan⸗ =èð
dem penitentes de deletione tribus vnꝰ re
quiſierunt quis deiſrabel nõ aſcenderat cũ
eis.neciurauerat. Et muenti ſunt filij iabis
galaad non interſfuiſſe certamini. Et percuſ
ſerunt eos a viro vſqʒ ad mulierẽ.ſolis. cccc
virginibus reſeruatis. Et aduocantes ſexcẽ

tes viros de petra remmoꝛreddiderunt eis

ſoꝛtem beniamin.⁊.cccc.illas virgines dede
runt eis in vxoꝛes Et into ↄſilio de dandis
vxoꝛibus ducentis que remlerant dixerũt
eis. Ecce ſolennias domini eſt in ſilo.⁊ aſcẽ
dent filie ſrabel ducentes choꝛos.et vos la
tentes in vineis exite etrapite ſinguli ſingu

las vxoꝛes. Et factum eſt ita. Er reſtituta eſt

tribus bemamin. In diebus illis non erat

rex in irrabel. ſed vnuſquiſqʒ quod ſibi rectũ
videbatur faciebat. Eadem eſt cauſula que

eſt ſupꝛa. Jdðo foꝛte videtur q circa ideztem

dite nobis flagitio⸗
ſos de gabaa vtmo
riantur. Qui noluerunt. imo dederunt eis
in auxiliuʒ xxv. milia de beniamin. Erateniz
in gabaa. xx. mri ita liniſtra vt dextra pꝛeli⸗

cibaria.

antes.ſic etiam fundis lapides ad certuʒ ia⸗/ /
centes.vt capilluʒ quoqʒ poſſent percutere.
ene qui non tantum iu
dex ſed laceꝛdos a di

Et alcendens exercitus iſrabel in ſio conſu
luit dominuz. QNuis aſcendet cepe certa
minis contrabeniamin. Et reſpondit domi

nus Judas. Hoc foꝛte videtur facere pioio

ſepho de tempoꝛe huius cladis. Et aſcẽden
tes inde expugnabãt gabaa. ⁊ pᷣme die egrel
ſi filij beniamin de gabaa percuſſerũt deiſra
bel.ᷣ xxij.milia.ſequenti vero die.xviij milia.

Tertia vᷣo die ꝑinſidias circũuẽn cecidert 2

incenderunt vꝛbem filij irabel occidentes
viros mulieres et paruulos idipſum facien

tes alijs cuitatbus in bemamin.De omni

numero bemamin ſoli ſexcenti remanſerũt
Qui ſederunt in pe /
tra emmoꝛ. et planxe etra bec excelſa fu
rüt planctu magno it. Rama autez excel
quattuoꝛ menſibus ſum ſonat. Vnde de
Et iurauerunt filij planctu iſtoꝛum plã

pus vtrumq; factum fuerit.

C Beruth. ¶ Capitulũ.XXIII.

ſacerdos

gnioꝛi officio agno
minatus eſt. Er traſ

lato ſacerdotio a ſili

is eleazar. bic pᷣmus
defilijs itbamar ac

cepit ſacerdotium.

In diebꝰ eius facta

eſt fames interra. et

Dſt ſampſonem

iudicauit ilrkheli
Sic certum ꝙ cum

aaron quattuoꝛ ba
buit filios duo ex eil
in deſerto igne perie
runt.eoꝛũ qui remã
ſeꝛant maioꝛ natu fu
it eleaʒar. cui debeba
tur ſacerdotium. qdᷣ

durauit vſqʒ ad beli

qui fuit de ubamar
fratꝛe ſuo.

ſurꝛexit belimelech ð betble
em eftꝛateꝰ cũ vxoꝛe ſua noemi et duobus ſi
lijs ſuis maalon chelion. Et ingreſſ ẽ regi
onẽ moabitidẽ vt paſcerei ibi Quo moꝛtuo
filij eius duxerunt vroꝛes moabitidas oꝛ
pham et rutb.Camẽ ioſepbus dicit ꝙ pater
accepit filijs ſuis vroꝛes.et manſerũt ibi de

cem anmis.et moꝛiui ſunt ambo ſine lberts.

ſpenipond
obroflalon
verchittinpen
Zuderreniqy-
dodrnhohui⸗
Acsconmttob
Anuneſe.
attben Reu
mniſteneein
munmmanspe
ſncinlrap
ſoneotnota
nabaurledeſe
tophaetreue
.an Cunnoem
kerſandegen
tongenvmzv
popoluzroon
Porowo
(ede⸗
eherort
enqos⸗
efrang ob
lepp bern
ſooꝛnol.
tanſlnadl
boſtie
lepuegvn
eſſetadec
Vodttiere
amdeico
Dlintepp
lun,u
ommnbuse
Meremplun
blempberte
becheeqde⸗
lbetpleerd
MMepocens

(gte wemar

n.et pachon
heplenam 6
den Ergt an
0ozconſan

toier,

Antuunſle
daturin en

Noritamai

S
=

“

—

—

tein Nbe⸗ Ne

bedöer.

munnllneflie

ſecnamm E Nad

aomnuleniſoleae
Eadpoenteti
nmorredoderuntes
allusnronnode
no Alodedano

efemäeranergat

mmieſtinllorati
rochos eewo
anpre ſngll ingn
nudbrceuae
PNdeslenen

iczedti

Erdenchcaudace
enoeaurganalen

Viuli NMNWN

Umplonan

Elbel
Ctumn q
aron avanuo⸗
bore ſlosot
ndeſnoſgint
cunt coun m
I loummmu

*

Noemi pᷣo midua ⁊ꝛ
oꝛbata filijs.ſurrexit

vt rediret in patriaʒ.

Audierat eni ꝙ dñs

dederat populo ſuo
eſcas et comitabant

eaz nurus ſue. Que

git adeas. Reuerti

mini ſilie mee in do

Super paꝛalipome

non diẽ bieronimuſ

in diebꝰ elimelech

ſol ſtetit ad traſgrel /
ſoꝛes legis. Sʒz qꝛnõ

timuerũt deu.tanta

fames ĩualuit vt po
tioꝛ itribu iuda fuge
ret cũ vxoꝛe ⁊ liberis

meſſoꝛibus. Dommus vobiſcum. Et queſt

ulit cuius eſlet hec puella. Et dixerunt. Hec

eſt moabitis illa que vemit cuʒnoemi. Et git

booʒ ad eam. Flia ne vadasin alten? agru.
Nullus pueroꝛum moleſtus eritnbi. Si

ſitis vade ad ſarcinulas pueroꝛum meoꝛuz
etbibe. boꝛa velſcendi veni buc et comede. et

intigue buccella iace
to. Reddat tibi deꝰ

mum matris veſtre

Non eni vltra poteſtis ſperare viros er vte
ro meo.Et nota quomiã apud moabitas leꝛ
uabatur lex de ſemine ſuſcitando.et acquie

uit oꝛpba.etreuerſa ẽ. Ruth vo ſequebatur
eam. Cui noemi.Audi filia. Non eſt deꝰno

ſter ſicut dij gentium.nec płus noſter ſm ri
tum gentiuz viuit. expedit tibi vt redeas ad
populuztuum.etadð deos tuos. Et aitrutb.
opulꝰtuus ꝓpłus meꝰ.deꝰtuus de? me?

Mꝛofecteqʒ ſũt ſimul. . “
ꝛ venerunt in betble Opiniones plures

C

iſrabel mercedem. ꝗ

niam confugilti ſub

glas eius. NPueris
qʒ ſuis dixit. ꝛoij

cite ð manipulis pve

ſtris de induſtria vt

abſqz ruboꝛe colli⸗
gat. Cunqz comedil

ſet rub ad lat? mel
ſoꝛum coniecit polẽ⸗

tam. quam ioſephꝰ

Cuz terra illa calidil⸗
ſima lit. homines re
gionis illius contra
remedium eſtus in
condimetis ſuis ace
to quod frigiduz eſt

yvtuntur. Contraria
enim contrarijs cu⸗

rantur.quoniã etiaʒ

calidiſſimꝰ eſtus mi
tigatur.

em q̃ pus dicebatur
effrata ab vxoꝛe ca
leph.bec fuit maria
ſoꝛoꝛ moiſi. ſm qſoã
tranſlata öberemo.
qᷓ poſtqͥ; percuſſa ẽ
pꝛa agnominata ẽ
effrata.ið eſt. furoꝛeʒ

◻

pidit.i. experimento

iram dei cognouit.
Vel interpᷣtat ſpecu
lum.quia plaga eiꝰ
omnibus eſt poſita

ponunt. NUñ auitas

q̃ nẽ bethleẽ dꝛ pꝰvpo
cata fuit effata ſm

pᷣmã opinionẽ dicẽ

tẽ. MMariam ſoꝛoꝛeʒ

moyſi trãſlatã illuc.
aꝛ moꝛtua fuit in de
ſerto. Hieronimꝰtñ
dicit ꝙ caleph ſuſce

pit de effꝛata vr virũ

marie. et vr genuit
beſelebel.

in exemplum. ſedtunc pᷣmo pꝛopter incredi

bilem vbertatem ſibiredditam cepit vocari
bethleẽ qðẽ domꝰ panil. ercrebuit fama

i bethleẽ ꝛ dicebãt Hec illa noemi. qbꝰilla
Me vocetis menoem..qdẽ pulchꝛa. ſed vo⸗
cate memara.qdeſtamara. Egreſſa ſuʒz ple

na.et vacuam reduxit me dñs.amaritudi⸗

ne plenam. Et tuncpꝛimo metebantur or⸗

dea. Erat autem ibi pir potens et opulẽtus
boozconſanguineus belimelech. Intramt
itaqʒ ruthagros illius de voluntate noemi

et colligebat ſpicas poſt metentes. Accidit

autem vt egredereturboozadagrum. ait

alpbitam vocat. et conſeruabat eam ſocrui

lue. In veſpera autem que collegerat virga
excutiens.inuenitoꝛdei quali ephi adẽ.tres
modios. Cunqʒ rediſſet ad ſocrum. indica

uerit ei que fecerat ſibibooʒ. Etait noemi.
Pꝛopinquus noſtereſt bomo.benedictuſ
ſit a domino. Idipſum fecitruib ſequenti
bus dieb? vſqʒ ad aree ventilanonez. Mos

eratin iſrabel. qin ventillattone oree domi⸗
nus grande conuiuium parabat pueris ſu
is et meſſoꝛibus. Et doꝛmiebatin area. et qi

ſolenniʒans. abſtinebat ab amplexibus.0
ipſum fiebat intonſione ouium. Si poſt
vindemias fieret non legi. Et aitnoemi ad
rutb. Lauare filia et vngere et induere culti⸗
oꝛibus veſtimentis.etaſcende in aream cũ
alijs. Non te videat bomo donec inebꝛiatꝰ
fuerit.Cunqʒ obdoꝛmierit pꝛoijciestea par
te pedum eius etibi iacebis. Et fecit omnia
que ſibi ſocrus imperauerat. Et ecce media

nocte euigilans bomoexpauit dicẽs. Que

es. Et illa. Ego ſum ancillatua. Expãde pal
lium tuum ſupꝑerme.quia pꝛopinquus es.
Cunqʒindicaſſet ei booʒ in tallbus deroga

tionibus caſtitatẽ eſſe eruandam. addidit.

Aliꝰppinquioꝛmeẽ Site volueꝛit retineꝛe

iure ppinqtatis bñ res cta ẽ alioquin ego

Hiſtoꝛa.

te ſuſcipiã. viutt do. Aꝛcomũ dictumeſt
minꝰ. Surrexit ita⸗ ab arcẽdo. qꝛ gelime
qʒ booʒ de loco vbi ibrarcentur quelibz
iacueratiuxta arco: ab alis.
nium manipuloꝛuʒ.

anteq; bomies mutuo ſe cognoſcerẽt. vim⸗
pleuit pallioluʒ illiꝰoꝛdeo quaſiſex modijs

ærediens rutbonuſta ad ſocrũ indicauit ei
Idixe rat booʒ. Alcẽdit ergoboozad poꝛtaʒ
et ſedit cum indicibꝰ. ⁊ vocauit decem deſe
nioꝛibꝰciuitatis.et aduocauit ꝓpinquioꝛeʒ
illum de quo dixerat Et ait adillum. Mar⸗
tem agri patris noſtri belimelechdiſpoſuit
vẽderenoemi.Hos duo ſoli ꝓꝑpinquiſumꝰ
ſedtu ꝓpinquioꝛ. Eme ergo ſi placet. Atille

Egoemã. Cuibooʒ. Ergo non ex media paꝛ

te opoꝛtet telegum baberememoꝛiaʒ. babe⸗
as neceſſe eſt cum agꝛo relictã maalon.vt ſu
ſcites nomen ꝓpinqui tui Atille ait. Cedoa
iure ppinquitatis. Cu aũt vtere meo pᷣuile
gio. Et ait booʒ. Lolle ergo calaamẽtů tuũ.
pt firma ſit confeſſio.Ioſephꝰtñ dicit Boozʒ
itaqʒ teſtiſicans ſenioꝛes.iuſſit mulieri vteꝰ

ſolueret calciamentũ ſᷣm legẽ.⁊ in faciẽ eius

ſpueret. ꝗobannes vero ait. Cuiꝰ non ſuz di
gnus coꝛrigiam cata

ciamenti ſoluere. Ex
bis tribuſconijcitur

bm diuerlos calꝰ
quandoqʒ ipᷣe repu

dians ſoluebat ſibi
calciamentuz. quan
doqʒ no mulier ſol⸗
uebat ei. quandoqʒ
pvir qͥ ſuſcipiebateaʒ.

Sed quocunqʒ mõ
fieret in oſpꝛobꝛum

repudij contra legeʒ
domus eius diceba⸗
tur domꝰ? diſcalciati
Et au boozʒ aſtaãtbꝰ

Hurꝰrei teſtes eſtis

Qui dixeꝛũt. Ceſtes
ſumꝰ. Jaciet domi⸗
nꝰ banc mulierẽ tibi
ſicut rachela lyam.qᷓ
edificaueꝛüt domuzʒ

Senſus verboꝛum
iobannis 'm vnam
expoſitiõez is ẽ. Nu
tabaĩ iobãnes ſpon⸗

ſus ſpõſeadeſt. eccle
ſie. et fuit cõſuetudo

vt moꝛtuo vno ſine
pꝛole.vxoꝛẽ eiꝰ duce⸗

ret pꝛopinquioꝛeiuſ

cognatꝰ. Qõ ſi nol/
let ꝓximus eũ diſcal
ciabat. ⁊ duxit eem.

BDicit ergo iobãnes

Mon ſum ego ſpon⸗
ſus.ſʒ chꝛiſtꝰ cꝰcoꝛri⸗
giã calciamẽti nõ ſũ
dignꝰ? ſoluere. vt du
cã eiꝰ ſponſã.non tñ
ipſe diſcalciabat re⸗

pudiantem ducens

eam.qðᷣ notat bic.

iſrabel. Accepit itaq; booʒruibin yxoꝛem.
Et poſt annü natꝰeſt en filiꝰ quẽ poſuit noe
mi in ſinu ſuo.nutricis et gerule fungensof

ficio. Et dixerunt adeam vicine congratulã
tes. Ecce babes qui nutriat ſenectutem tuã

⁊ ſeruiat tibi plus qᷓ; ſeptem ſilij Ob boc vo

cauit nomen eiꝰobetb.qð bebꝛaice interpꝛe
tot ſeruiens. Hicẽ pater yſai patris dauid.

¶ Tabula in hiſtoꝛiã Regum pꝛimi

Hiſtoꝛia libꝛi regum.

cap.j.
De parennbꝰ? ſamuelis. cap.j.
Defenenna. cap.uij.
De oꝛtu ſamuelis. ca. inj.
De filijs bely. cap. v
O tertio vocauit dñs ſamuelem ca. vj

De moꝛte bely et filioꝝ eiꝰet captõne arche.
capitulum. vij.
De remiſſione arche.
Oy oꝛante ſamuele vicit iſrabel philiſtijm.
capitulum.ix. “

O iſrabel petijſtreem capxę
De vnctione ſaulis etelectione. ca xj
De naas ⁊ſcdᷣa vnctõe ſaulis ca. xij.

O; ſamuel pꝛedixit ſauli de tranſlatõne re
NJ. ca. xuij.
De clade philiſtijm et fauo quem comedit

ionatboss. ca. xiiij
O/ſaul vicit amaled. capxxy.
De vnctõe dauid in domo pꝛis ca xpj
De moꝛte golie. ca.xvii
OQy ſaul plecutꝰeſt dauid ca. xpiij

michol depoſuit dauid per feneſtram.
capitulum xix.
Beſfuga dauid in nobe. ca xx.
Deſfuga dauidad acbis. ca. xxj.
De moꝛte abimelech ſacerdotũ. ca. xxij.
De ʒipbeis et ꝙ dauid latuit in ſpelunca.
capitulum.xxuij.

Bemoꝛte ſamuelis et nadabis. ca xxiij.

De fuga dauidadacbis ca xxv.
De ſuſcitanone ſamuelis. ca xxvj.
O, dauid vicit amalech ca xxpij
caxxvii.

Demoꝛte laul et filioxei?“.

ca. viij

nangorſ⸗
—
duodotiufvent⸗
teriteloinghr
bernacinnd
ſicbenmedd
Glelopntticon⸗
oDu.
(Lepgrene

N
”
Vraponi
hecpnppun
noaltht
qimeuanpto⸗
fommatbqnige
c(alatonmnnirn
ceretannubn
chuciongolo
ditbincnmneg
tbainpbnf
motoßngonl
ilmongn
llalluniinn
Moo enidelcedes⸗
cor Adennte
nnggdartßfat
Gteſtnnnden

Pnppdonimnid

bleeticznn
Leigcntgnhn
nondſſtngnie
Uucpduofeghn
keubgbelſnin

rnm
de ehenne

ilnig

npcneconde

umgr ſneguent,
enflihen
bapheaninm

Wtnpanedg

üegumpin

cah
cpi⸗
capui
chiin
apy
Gm A
NdRuc.

h. a
lencrlinbablle

n
rakenone. 4.
deulis
zulede ranſlan
(a)

Begum pꝛimi

¶Biſtoꝛialibꝛi regum.
NYVer regum

