egreſſus vt colligeret berbas agreſtes.inue
nit qᷓi vitem ſilueſtrẽ ⁊ collegit ex ea coloqui
tidas. neſciens qᷣd eſſet.⁊ ↄciditin ollam pul
menti. He ſunt agreſtes cucurbite amariſſi
me.minoꝛes his q ioꝛtis noſcũt. Ael ptqdã
dict. berba ẽ q̃i vitis ſe diftundẽsĩſepibus.

truciu modico purpureo et rotundo cũ ma
turusẽ. Cũqʒ guſtaſſent recũbẽtes ð coctio

nebac clamauerũt.Noꝛs in olla pir dei.id

eſt. amaritudo q̃i in moꝛte.vel moꝛtifera. Et

allatã farinã miſit in ollã.⁊ dulcoꝛata ẽ eſca.
Vir aũt quidam detulit viro dei panes pꝛi
mitiarũ.et xx.panes oꝛdeaceos.⁊ frumentũ
nouũ in pera.id eſt. grana confricata. Non
eſt intelligendũ de panibus pᷣmitiarũ que
offerebantur in pentecoſte neqʒ de polenta
qᷓ offert in paſca.ſʒ qꝛ fames eratĩterra.teſti⸗
nanter detritico adbuc recente fecerat iſte
panes.quos fecit beliſeusaxponmi populo.
Quidã dicũt.c.viris qꝛ miniſter dixit.quã:⸗
tũ eſt vtaſponã.c viris. Sed intelligendũ
vt aſponã etiõ.c.piris nedũ ꝑlo. Nel foꝛte
duostantũ panes pꝛimitiarũ aſpoſuit.c. vi⸗
ris dicens. Hec dicit dominꝰ. Comedentet
ſupererit. Et factuʒ eſt ita mraculoſe iuxta

perbum domim.

ſiones querit aduerſum me.Et miſitad eu
beliſeus dicens. Cur ſcidiſti veſtimenta tua
Neniat ad me.etſciat ꝓphetã eſſe in irrabel
Stetit itaqʒ naaman ⁊ equitatꝰeius adbo

ſtiũ heliſei. Qui miſit ad eum dicens. Laua

lepꝛa naaman adberebit tibi et ſemint tuo i
ſempiternum. Et egreſſus eſtab eo lepꝛoſꝰ.

NMon legitur ad literam giesi ſinum babuil

ſe lepꝛoſum.nec poſterum. Certum eſt autẽ

. Hiſtoꝛia libꝛi.
¶ Be naaman. ( Tap. VII. boabet. Abijt ab eo aliquãtoterre ſpacio. Ba Sigitrmub
Aaman güt in deum ambiguitas in geneli legit. Eratqʒ ver icoodiot
E 9 P. Hänü tempꝰ. Et ingrediebat effrata. Hebꝛeus ( ſe
cepſeꝛat militie regis ſirie.vir diueſ babet. Adbuc ſpaciũ ire erat.⁊ ingrediebat eto
etaſſiduus ſed lepꝛoſus.Et latrun effrata. Et ſic latinꝰ interpꝛes poſuit electuʒ Nnn erye
culi de ſiria captiuã duxerant puellã de iſrrt. tempꝰvel vernũ ꝓſpacio Cucurrit aũt gieʒ Pone⸗ u
que erat in obſequio vxoꝛs naaman. Que poſt naaman vt aliqdacciperet abeoetait. ſanſe
ait að dñam ſuss. Atinã ſuiſſet dñs meꝰ ad Dñs meus miſitme adte dicẽs. enerunt ratp
ꝓpbetam ſamarie q curaret eum. Tulit na⸗ admeduo adoleſcentes ex filijs ppharũ.da ☛
aman argentü et aurũ multü.et. x.mutato? eis talentũ argenti et veſtes duplicel. Atille qyennset
ria veſtiũ..decem paria. velnouas veſtes q dedit ei duotalẽta et veſtes.et tradidit eipu a .
ſic nocant ꝓmutatione veſtium veterũ. Lu erosq; deferrent ea.et abſcõdit ea in domo. ennnie
litqʒ ſecũ lrãs regis ſirie ad regẽ iſrlin H̊ ver· Cunqʒ veſpere ſtaret coꝛã heliſeo ait. Ande Coittmin
ba. Sclto qꝛ miſerim adte naaman vt cureſ penis gieʒi. Qui rñdit. Non iuit ſeruus tu⸗ unnn
eũ a lepꝛa. Er audienarex iſrael blaſppemi,: us quoqu gltille. Honne coꝛ men teuum uncazldß
am. ſcidit veſtimenta ſua etait. Hũqd ego erat.cũ reuerſus fuerat bõ in occurſum ui r Onoßcore⸗
deꝰ? ſum vt curem bominẽ lepꝛoſum. Occa ⸗ AZlccepiſti argentũ vt emas poſſeſſiões. Sʒ Unndetne

gelabrabe.
Wſen

litei. un m. n dicens.⸗ de giezitis ꝙ lepꝛa ſimonie reſperſiſunt.
re ſeptes in ioꝛdane etmundaberis. Cunz— be
gbiret naaman indignãs ꝙnõ tetigiſlet euz ¶Be ſecri et acriſia ſiroꝛ. a
inuocans nomẽ di.dixerũt ei ſeruiſui. ꝛ· (( Capitulum. NN. Mdenſen
rem grandem dirilſet tibi ꝓpheta facere de⸗ ſI Adſz eser otN
bueras.quanto magis qd modicũ ẽ. Deſcẽ E ctu elt gaut cum miinannne
dit ergoet lauit ſein ioꝛdane ſepties et mun eſſet beliſeus cum ſilijs ppbetaruʒ unohupvh
datus eſt. Et rediẽs ſtetit coꝛa belnſeo et ait. Y incidentibꝰ ligna ad ioꝛdanem ce⸗ Muldntia
Scioq nõ ſit deus aliꝰin vniuerſaterra.ni⸗ cidit ferrü ſecuris vnꝰin aquã.Cũqʒ eiula⸗ fbagtgonadet⸗
ſi in irabel. Et obtulit eibenedictoeʒ. Cunqʒ retille.miſit heliſe? lignũ in aquã pbi cecide⸗ Wltibdpnui
renuenti vim faceret.ait heliſeꝰ. Viuit dñs. rat ferruũ.⁊natauit ferrũ tulitillud oꝛro Mndamaunm
qꝛnonaccipiã. Et ait naaman. Obſecro vt rerx ſirie pugnabat cõtra iſrabel. ⁊ſepe pone uner Cnin
tollam onus duoꝑburdonuʒ deterra bac. bathuos ſuos in inſidijs.qᷓs cauebat rexiſtł gbeocononon
Eſt ãtburdo ex equo et aſina. Scdðᷣm quoſ belileoſihrmaileſtãte abſcõdita ſirox. Et co Mpdeteſclunn
dam tulit terrã. vt ſterneret eam in templis turbatꝰrex ſirie ait ſuis ſuis. Quis veſtruz ullan Querit
idolon.vt ſtans ſuꝑeam adoꝛaret deũterre pꝓditoꝛẽ meiapud regẽiſrael. Et ait vnꝰ Me molieriſtaco
iſrabel. ne offenderet dñm ſuuʒ ſi pariter nõ quaqʒ.ſʒ heliſeꝰ indicatregi iſrłquecũqʒ lo⸗ wedendisete
adoꝛaret. Sed verius videtur ꝙ fecerit alta queria in cõclaui. Qui ait. Mittq etcapiaz Abeondttſcli
re dño ex ea adimolandum. Unde ⁊ ſubdit eum. Cuũqʒaccepiſſet eũ eẽ in dathbaim.miſit menter etſcd
Non faciet ſeruus tuꝰvltra olocauſtum ac ulucrobur exercitꝰ. Qui venientes illuc in Maijpeſtte
vicuma; dijs alienis niſ dño. Anũ ẽ quod noctecircũdederũtciuitatẽ. Mone pueꝛ be lusmelipo
mutare nõ poſſũ.cũ innititur rexſupmanũ liuſei nidit exercitũ.territuſqʒ clamamt. Heu heckzoatmi
meã.etadoꝛat in templorẽmon opoꝛtetme dñneqᷣd faciemꝰ Qu rñdit. HNolitimere plu Ygoutbeliſei.
ſimul adoꝛere. Oꝛa dñm vt nõ imputet mi res ſunt nobiſcũ. Etoꝛante beliſeo aperuit putabatbe
bi boc. Et abijt naaman electoterre tpe.idẽ. dñs oculos pueri.⁊ vidit montem plenum aunpoſet
cum elegiſſet terrã ad poꝛtandũ. Hebꝛeꝰſic cyurribus igneis ideſt. agminibꝰ angeloꝛũ. Mtodiletd)
ogitſeoe

eſtegenmdr
bſeödtteandn
rbelſeonndi⸗
Pomuntem
nnecormritm
Abohocentn

mnsoſtling

Nietbalninwi
Tlzllupip⸗
Wagunbtul
em GrmdR
wonendodde.

rilalio
mn. M.

eſt gtan

3cumflisgin
uana adnaun⸗
emactinan
üm ginen
coralebatn
ſojscsautn
jtechloruint
ſis ſus en/
fegelſalba
Naung Ai
—
ſcttifindamd

Kegum quarti

Cuũqʒ intrarẽt boſtes ad eũ.oꝛante beliſeo ꝑ
cuſſit eos dñs cecitate.nõ oĩ quidẽ.ſʒ acriſia
ne eü agnoſcerent.Et
dixit ad eos heliſeus Acriſia eſt amentia
Non eſt bec nia.nec viſus.ſ.qñ querimꝰ
eſt iſta ciuitas.ixnon qdĩ manutenemꝰ.
eſt bic mãſio beliſei.
Sequimini me etoſtendã vobis virũ queʒ
queritis.et duxit eos in ſamariã. Et oꝛante
beliſeo aperuit dñs oculos eoꝝ.⁊ niderũt ſe
eſſe in medio ſamarie.⁊ hboſtes circũſtantes
Et dixit rex iſrabel ad beliſeum. ercutiaʒ
eos pater mi. ui rñdit.Hequaqʒ.dñs eni
adduxit eos. ſed p̃be eis boſpitalitatẽ affluẽ⸗
ter. Quo facto redierunt ſiriad pꝛopꝛia.nec
vltra in diebus beliſei penerunt latrones ſi⸗

nemiſrabel. .
¶ De ſecunda obſidione ſamarie
apitulum. X.

Actum eſt ꝑpꝰ hec

benadab rex obſidebat ſamariaz.

T ſamaria.ita pt
ndereiĩ c.

pve put aſini.lxxx.argenteis numiſ⸗
matis.et quarta pars cabi ſtercoꝛis colum/
barũ.p.argenteis.Hac pt ait ioſepbꝰ cõdie⸗
bant cibos pꝛo ſale.Cradũt quidã nomine
ſtercoꝛis dici veſiculã columbe.in qua repe

rexiſrabel ꝑ murũ.et cõſideraret cuſtodias
muri.clamauit mulier adeũ.Salua me do

mine rex. Qui ſuſpicatꝰ ꝙ quereret aliquid lulcitauere
motua peregrinari vbicũqʒ poteris. Noca
bit enĩ dñs famem ſuꝑ terrã.pij.annis id eſt

—

ab eo. cõmotus reſpõdit. Non ſaluatte dũſ

Ande te ſaluare poſſũ. De areaan de toꝛ⸗

culari. Que rñdit.Nequaqʒ dñe.ſed ego et

mulier iſta cõdixeramꝰ de filijs noſtris co⸗
medendis. et comedim? filiũ meũ. bec auteʒ
abſcondit filiũ ſuü. Et ↄtriſtatꝰeſt rex pebe⸗
menter. et ſcidit veſtimenta ſua.⁊ aparuit ci
liciũ qᷓ veſtitꝰerat ad carnẽ Etait. Quid am
plius mali poſſumus expectare a domino.
Hec faciat mibi deuſ.et becaddat.ſ ſteterit
caput beliſei ſupipᷣm bodie.Hoceni maluʒ
imputabat heliſeo.ꝙcõciues nõ liberabat
cum poſſet.Cũqʒ miſiſſet ſpiculatoꝛeʒ.peni⸗
tentia duct?ꝰſequebatur eũ vt phiberet. He⸗
lſeus aũt ſedebat in domoſua ⁊ ſenes cum

eo.quos ioſepbꝰ diſcipulos eiꝰ dicit. Et ait
beliſeꝰ. Meſcitis qꝛ fiiꝰbomicide.qui.i.occi
dit naboth miſit vt pꝛeſcidatur caput meuʒ
ꝛobibete intrare nuncium donec veniat
rex.qui pꝛobibebit eiquodiuſſerat. Cunqʒ
ſuperueniſſet rex.ait beliſeus. Cras bac bo⸗

ra erit in poꝛta ſamarie modius ſimile ꝓpſta

tere vno.et duo modij oꝛdei ſimiluer. Et irri
ſit eum vnus eoꝝ ſuper quoꝛuʒ manus rex
incumbebat dicẽs boc eſſe impoſſibile.Cui
beliſeus. Videbis et non comedes. NPoꝛro
quattuoꝛ lepꝛoſi erant ad introitũ poꝛte fa⸗
me deficientes. Qui veſpere venerũt ad ca⸗
ſtra ſirie ⁊ neminẽ ibi repererũt. Terruerat
eĩ dñs ſiros.et ſonitꝰexercitꝰmagni mittẽs
ſuꝑeos.fugerũtqʒ aiasſuas tantuʒ ſaluare
cupientes.et intrãtes lepꝛoſi comederũt.et
tollẽtes de pꝛeda iuxta coꝛ ſuũ nüciauerunt
poꝛtarijs vꝛbis ſiros abiſſe. Suſpicatus au
tẽ rex ilrłſiros ſimulaſſe ſugaʒ ⁊ latere.miſit
duos i equis q exploꝛarẽt oĩia vſqʒad ioꝛda⸗
nẽ. Qui cũ reuerſi nunciaſſent ſiros fugiſſe.
egreſſꝰ plus diripuit caſtra.⁊ vẽdebat᷑ ſimi⸗
la etoꝛdeũ iuxta nerbũ beliſei. Dux ãt qͥ irri
ſerat eũ a rege ↄſtitutꝰad poꝛtaʒ oꝓpꝛeſſusẽ
a turba. ⁊ moꝛtuꝰ eſt.
e fameſeptẽ ãnoꝝ et peręgrina

n qua repe tione mulieris ſunamitis.
riebant᷑ grana defoꝛis allata. Cũqʒ; trãſiret

a. Xt
Oſt hec aüt heliſe
filium ſuſcitauerat. Aade cum do⸗
anglm pꝛepoſitũ fami.q.dð.ſames veniet.vł

eſt locutio. De bac fameambiguũ eſt vtrũ
pceſſerit pᷣdictã obſidionẽ vel ſecuta ſit.Igit

mulier intrauit terrã philiſtijm. ⁊ ꝓtribules

occupauerũtbona eiꝰ. Queſinita fame.re⸗

greſſa eſt.⁊ intrauit pt interpellaretregem ꝓ

domo ſua etagris.Et tunc rex loquebatur
cum gieʒi.querens ab eo magnalia beliſei.
Qui vidẽs mulierẽ ait. Dñe H̊ ẽmulier.⁊ h
ẽfilius eiꝰquem ſuſcitauit beliſeꝰ. Que cuʒ
narraſſet regi ſeriem facti. reſtituit ei rex
quecunq; amiſerata die qua reliquerat ter

s locutus eſt ad mulierem. cuius

¶ De moꝛte benadab
Capitulum. XII.
Dꝛro bena oab

rex ſirie audiens q de? amouerat

contriſtatꝰegrotabat. Heliſeusaũt peiebat
damaſcũ. et miſit rex inoccurſum ei? aʒabel
cum muneribꝰ.vt cõſuleret eum deinſirmi
tate ſua. Cui querenti reſpondit belſeꝰ Dic
ei ſanaberis.Hec dixit ſanabitur.qꝛ moꝛtu⸗
us eſt rex. Sʒ vt diceret ei ſanaberis.poſtea

traxitazʒabel i partẽ dicẽs. Oſtẽdit mibi do

minus qꝛ moꝛiet et tu eris rex ſirie. Cũcim/
pletum eſt quod dixerat dñs belie Aliter eĩ
nõ inunxit belias aʒabel.niſi qꝛ ꝑ beliſeum
pᷣdixiteum futurũ regem. Et fleuit belileus
vidẽs in ſpũ mala que facturꝰerat aʒabel fi⸗
lijs iſrael.que enã indicauit illi. Et reuerſus
azabel adð regem dixit. ſanaberis.Altera die
tulit ſtragulum.et infudit aquã.⁊ expandit
ſuꝑfaciem eiꝰ Stragulũ ꝓpꝛie eſt ſtratoꝛiũ
quodlecto vel ſedili ſuꝑſternitur. Et dicitur
ꝙ aʒabel pannũ pfuſum aqua impoſuit ſu
per eũ ad refrigerandũ. Hebꝛeus babet. Ex
pandit ſuꝑſaciem ſuã ſtragulũ.vt non aʒa
bel ſed ipſebenadab boc feciſſe intelligatur.
et tñ moꝛtuꝰeſt rex ⁊ regnauit aʒabel pꝛo eo
Quidã tñ boc exponũt de obſequio moꝛtui

dicentes qazahel moꝛtuũ lauitaqua. eter
pandit ſtragulũ ſuꝑ faciẽ moꝛtui. Joſepꝛpꝰ

plane dicit ꝙ aʒahel alteꝛa die infuſo laqueo
ſtrangulauit illũ. Mo bunc ſenſum quidaʒ
p̃dictam lrãm referũt dicentes q azabel ve⸗
ſtem madefactam poſuit ſuꝑ faciem eius.ſi
mulãs refrigeratiõeʒ. qʒ ſtatim effudit aquã
ſup os eiꝰdonec ſuffocaret eel.
BDe ioꝛam rege iuda. ¶ Ca. XIII.
Dxro gnno quito
ioꝛam ſilij chab regis iſrabel in ꝗᷓ
cõregnauerat ei ioſaphatrex iuda

Dregnauit ioꝛam filius ioſapbatin bierulalẽ

buj. annis. Qui ad conſiliũ vxoꝛis fecit ma
um coꝛã dño ſecutꝰdeos alienos.Camen
dñs nõ diſperdidit iudam ꝓpter dauid ſer⸗
uu ſun.Cuncreceſſit edom ne eſſet ſub iuda

eum abobſidione et non bomo.

Mam et regeʒſuũ tributariũ occidert ydu⸗
mei.nouuʒcreantes q no teneretur tributa

reddere. Cũqʒ ioꝛaʒ ſex fratres ſuos occidil⸗
ſet cõpelleretqʒ ieroſolimitas enã ydolatra
re. tulit adeum helias quidã ꝓpheta epłlam
coꝛrectoꝛiã cũ cõminatione pene. Impleta
eſt autẽ cominatioin buncmodũ. Arabes
irruentes in iudã vaſtauerũt puinciam et
domos regias.et vxoꝛem regis abduxerũt.
filioſqʒocciderũt pᷣter ocboʒiam et ipſe tan
dem cronicã incidit egritudinẽ interna cor
ruptione viſcera eſfundens.vtquotidie q̃ſi
ſe ꝑeuntem videretet moꝛtuus eſt.⁊ſepultꝰ
eſt in ciuitate dauid.Non tamen pt ait ioſe
pbus in ſepulcro patrũ ſuoꝝ.ſed pᷣuatuʒ tu
mulum ſineregalibꝰ exequijs tradidert ei.
Et regnauit ochoʒias.vel aʒarias filius eiꝰ
pꝛo eo. Huncregem et reliquos vſqʒadoʒ
am ptermittit mattheꝰ. Regnauit aũt ãno
xijaoꝛam filij achab. Nigintiduoꝝannoꝛuʒ
erat ochoʒias cuʒregnare cepiſſet et vno an
no regnauitin hieruſalem.et ambulauit in
vijs achab aui ſui.Abijtqʒ cum ioꝛam filio
achab auunculo ſuo.adpᷣliandũ cõtra aʒa⸗
bel regem ſirie in ramoth galaad.⁊ vulnera
tus eſt ioꝛam.et relicto exercitu in obſidione

ſub bieu pᷣncipe deſcẽdit in ieſrabel vtcura /

retuꝛ.et deſcendit cum eo aʒarias.
BDehieu rege iſrahel.
apitulũ.XIIII.
⸗ liſeus aüt miſit
b vnũ defilijs pphetarũ cũ lẽticula
lei ad exeratũ in ramoth galaad.
euocatũ in partẽ vngeret in regẽ
ſuꝑiſrabel. Nui cum mueniſſet hien ſedẽteʒ

cum pᷣncipibus ait. Nerbum mihi adte eſt
opnceps. et ait hieu. Ad quem. Quirñdit.

Adte o pᷣnceps. Foꝛte non cognoſcẽs hieu.

bocquaſi pꝛeſagiuʒz in mente ſus poſuerat.

ip̃m eſſe hien.q pmus reſpondiſſet.ũqʒ in
duxiſſet eum in cubiculum. fuditoleuʒz ſuꝑ
caput eius etait. Hecdicit dñs. Vnxitei re
gem ſup iſrabel.et pcunes omnez domum
achab in pltione ſanguims ſeruoꝝ meoꝛuʒ
de manu iezabel. Quo factocitiſſimeauſu⸗

git pꝛopheta.Cunqʒ regreſſus eſſet bieu ad

nosdenlord⸗
ſeadte Qnt
voprhanpee
Eroitbeen e⸗
ſanalocncdel

eintege lin
lgepeſtesſvos

homtnbunale⸗

bt ia
ale⸗ MulNüae
anogmlnut

hiexubelat
ESclſpicivson
Mamſocämten
Dioelhecdin
bien Cud
AEdpereme e

fhondaad
pacwdrued
aWrddd
rWelnsade
rerudacan
Nzinager
Eſtneparb
bucpigent
baxpoeſte
damveup
ioumaaltat

ocbo;ig. Ci

pulasetege

mmortu? Eta
lum Doon
nento quon

Ptrembui⸗
haommgredd⸗
leñnobotb et

—

ſpudeßis⸗
c bbital

lureruntimng

hrerüteniſt
Alguineſilie

luutseſtbiege

e Qul pulne
usseſtibi ettn

ulugeſtntn
bienin lerh
umnorrepen

Utaric Neige⸗
riunſmgnn
Antggini
abna oen
udipbingi
toreen in
buncodi Nen,
tu —
umfegocon
ebozanaſpen
Wudnenntenge
enseuorde
notungeſtaien
onamenn nt
iſvonſed ran
ws adidei
6NrNrgsflner
dantwhten
e Nurtnin
benannmndn,
lemandan
Bizamon:
apſlanoii
nobgalaaden
wereramincen
Wainiennn
curegeln
tu M.
enonin
lispbeniin
Binpninft⸗
ummbenie
Urtumn
ogaln
Crenclpit
Gnnmtiſtt
manſniie
biulmn ini
Ncmu
ſes ngtnn
ungln i
hevo
Noſ un
noce

Regum quarti.

ſeruos dñi ſui dixerũt. Quid venit inſanus

iſte ad te. Quaſi inſanos eni reputabãt fili
os ꝓphaxꝝ.pel qꝛ fugerat citiſſime qꝛ inſanꝰ
St ait bieu. Recteiudicaſtis. Ham vba ve⸗
ſana locutꝰeſt dicens Hec dicit dñs. Anxi
te in regẽ ſuꝑ iſrabel. Feſtinauerũt itaqʒ tolę⸗
lere veſtes ſuas et ſubſterneꝛe ei ĩ ſimilitudi
nem tribunalis et canẽtes tuba dixerũt. Re
gnabit hieu. Cõiurauit ergo bieu ↄtra ioꝛã
et ait. HNullꝰnũciet boc in ieʒrabel.ſed omẽſ
aſcendamꝰſimul Cũqʒ aſcenderent.ſpecula

toꝛ in ieʒrabel ait. Video globũ venientem
Et ſuſpicatus ioꝛam vel captã eſſe vꝛbẽ. vel

pacem factã.miſit nũcium in occurſum eoꝝ
Qui ait. Hec dicit rex. ſSacata ſũt omia Et
ait hieu. Quid tibi et paci.q̃ſn.d. Quid adte.
Sequere me. Ael foꝛte buic bieu q̃ ipi regi
reſpondit.q.d. Quid queris de pace.q terrã

et pacem turbaſ.Et adbeſit nunciꝰ ei.iſit

etioꝛam ſecũdum nũcium. q ſimiliter nonẽ

reuerſus ad eũ. Et aſcendens ioꝛã rexiſirbet

rex iuda cum eo. egreſſiſunt in occurſũ bieu
vſqʒ; in agrum nabothieʒrabelite Et ait ioꝛã

Eſt ne pax bieu. Qui reſpõdit Que pax. Ad
buc vigent foꝛnicatões matriſtue.q.d. Que

pax poteſt eſſe inter nos. cum iugiter offen⸗
damꝰdeuũ ꝑ ydolatriã matꝛis tue. Et fugiẽs

ioꝛam.aitad nepotem ſuum. Inſidie ſũt hbic

ochoʒia. Cunc ꝑcuſſit bieu ioꝛam inter ſca⸗
pulas.et egꝛeſſa eſt ſagitta ꝑ coꝛ eꝰ ꝛ coꝛruit
moꝛtuꝰ. Et ait bieu ad ducem tertie ptis mi

litum. Oꝛoijce eum in agruʒ nabotb. de⸗

mento quoniã ego atu ſequebamur acbab
patrem buiꝰ.qñ cõminatus eſt ei dñspbe
lyam. ꝙredderet ei in agro naboib pſãgui⸗
ne naboth et pꝛo ſanguine filioꝝ eiꝰ. Camẽ
ſupꝛa de filijs nabotbnulla facta eſt mentio
ſed qðᷣ ibitacitũ ẽ bic ſuſpletur. Joꝛte canes
linxerunt ſanguinẽ ioꝛam iuxta verbü belie
Linxerũt eni ſanguinẽ acbab cum linxeꝛunt

ſanguinẽ filij eiꝰ. Ochoziam vo fugienteʒ in

lecutꝰeſt bieu.et vulnerauiteũ in aſcenſu ga
ber. Qui vulneratꝰſugit in magedo.etmoꝛ
tuus eſt ibiet tulerũt eum in bieruſaleʒ et ſe
pultus eſtin ciuitate dauid. Noſt bec intꝛa
uit bieu in iezrahel. NPoꝛroieʒabel erat ĩ ar⸗
ceturris et depinxit oculos ſuos ſtibio.⁊ oꝛ

nauit caput ſuuʒ vt pulchꝛioꝛ venientibꝰ ap

pareret.et ꝑ feneſtram ait ad bieu. Nũquid

pax eſſe poteſt ʒamri.q interfecit dũm ſuum
q.d.Tu occidiſti dñm tuũ ſicut ʒamri.et ea⸗
dem pena puniendus es. Cunc dixit bieu
duobus eunuchis.q circũſtabant eaʒ. ſdꝛe⸗
cipitate eam.et pᷣcipitauerunt eam deturre
et conculcauerùt eam vngule equoꝝ.Cũqʒ
bieu ſederet ad menſam. ait leruis ſuis. Ite
et ſepelite maledictam illam.quia filia regii
eſt. Cunqʒ veniſſent ad eam. non inuenerũt
niſi caluariam.ideſt ſupꝛemã cellulam cere
bꝛi.et pedes et ſummitates manuum. Quo

audito ait hieu. Sermo dñ eſt quẽ locutuſ
eſt ꝑ belyam
De.lxx.filus achab et egꝛum moꝛ

eet de moꝛte hieu. g. XV.

Bant aüt achab

lxx.filij in ſamaꝛia. Et ſcpſit bieu ad
nutricios eoꝝ. ⁊ ad optimates cim
tatis dicens. Eligite quẽ vultis de filjs ach/
ab. et conſtituite regem ſuꝑ vos.et pugnate

pꝛo domo dñ veſtri. Qui pꝑterriti reſcripſe⸗

rũt ei.Geruitui ſumus.fac quod tibi placet
Et ſcpſit eis ſecundo. Si mel eſtis tollite ca
pita filioꝝ dñi veſtri.et venite ad me cras in
iezrabel.et ſic factum eſt. Et attulerũt capita
in cophinis ad bieu. Qui mandauit ne in⸗
troducerent ad eum. ſed iuxta introtũ poꝛte

ponerentad duosaceꝛuos vſqʒ mane.Cun
qʒ mane intueretur capita.dixit hbieu adpo

pulum. Juſtieſtis.q.d. Comporatione iſto
rum q. lxx.occiderũt iuſti eſtis.qui nõ niſiio
ram et iezabel mecũ occidiſtis. Ael ponus

ſamaritas qͥ eos occiderant cõmendauit.q.

diceret.ꝗuſte feciſtis implendo verbum do
mini.qð videtur velle lrã ſequens. Addidit
enim. Si ego interfeci dominũ meũ.qs per
cuſſit eum et iſtos. Dominꝰ fecit qdðᷣlocutꝰ
eſt in manu belie.Tüuc percuſſit bieu omneſ
reliqs de domo acbab in ieʒzrabel.⁊ optima
tes eiꝰ notos et ſacerdotes.et ibat in ſama
riam.In via vero obuiauit.xl.duobꝰfribus

ochoʒie regis iuda.qͥ deſcendebant ad ſalu/
tandos ioꝛam et ochoʒiaʒ neſciẽtes ꝙ occiſi

eſſent. et occidit eos hbieu. Cuncegreſſꝰeſt in
.

hiſtoꝛia libꝛi

occurſum bieu ionadab filiꝰ rechab. et bene
dixit ei pꝛo vltione dñiquam fecerat. Queʒ
impoſitum curruiſuo duxit bieu in ſamari
am. et pcuſſit oẽs qͥ reliqui fuerant de achab
vſqʒ ad vnũ.Congregauit ergo bieu ſplum
ſamarie.etait in dolo. Ampliare volo cultũ
baal.pocate oẽs pphᷣas eius et ſacerdotes.
Quicũqʒ defuerit non viuet. Sacriſiciũ eni
grande eſt mibibaal.et venerũt omẽs ſerui
baal. nec vnꝰ? defuit. et repleta eſt dom?baal
Et ait bieu bis qͥ erant ſuꝑ veſtes. Date ve
ſtes omnibꝰſeruis baal. Et dederunt. Cuqʒ

pſcrutatus eſſet hieu diligenter. ne qs deellʒ

vel alius intereſſet. dixit militibꝰ ſuis. Ingꝛe
dimini et ꝑcutite eos.nullꝰeuadat.Et ꝑcul⸗
ſerũt eos.ſtatuamqʒbaal cõminuerũt.⁊ de⸗
ſtruxerunt templũ eiꝰ.et fecerũt pꝛo eo latri

nas.id eſt.ſubterraneos cuniculos ad mun

dandas vias vꝛbis. Et deleuit hien baal de

iſrabel. Nerũtamen a vijs ieroboam nõ re

ceſſit.et ait ei dñs. Quia feciſti que in coꝛde
meo erant contra domũ achab.ſilij tui vſqʒ
ad quartam generatõem ſedebunt ſuꝑ thꝛo
num iſrabel. Et moꝛtuꝰ eſt hien et ſepultus
in ſamaria cum regnaſſet viginti octo ãms
et regnauit pꝛo eo filiꝰ eius ioaʒ vel ioabaʒ
pelioachhgz
Be agthalia et ioos.
Capitulum. XVI.

dens filiũ ſuũ moꝛtuũ et volẽs re
Agnare.interfecit omne ſemẽ regiũ
in bieruſalem Erat ant ioſaba ſoꝛoꝛ ochozʒie
ex patre.et vroꝛioiade ſummi ſacerdotis. qᷓ
furata eſt ioas filiũ ochoꝛie lactentem nein
terficeretur. et abſcondit euʒ ſeptem annis i
domo ðdñi.ideſtin domũculis ebdomada
rioꝝ.Anno aũt ſeptimo ioiada collegit cen

turiones et pᷣneipes leuitarum et milites. et

oſtendit eis ſecreto ſilium regis.⁊ cõiuraue
rũt omnesꝓ pueroptra atbaliam.et ꝙ pue
rum in ſabbato ↄſtituerũt regẽ. Et fecerunt
in bunc moduʒ. Vigintiquattuoꝛ erãt ſum
mi ſacerdotes.quoꝝvnꝰin ebdomada viciſ
ſue babebat ſecu in miniſteriuʒ. xxuiij. mino
res lacerdotes.et totdeʒ cantoꝛes.et totidẽ

Oro athalia ui/

ianitoꝛes Diluculo npo ſabbati põtiſexq mi
niſtrauerat. cuʒ turma ſua egrediebat ad p

pꝛia.pontifex pᷣo qͥ miſtraturꝰerat ingredie

batur cũ turma ſua.Cunc aũtioiada ꝓam
pliando exercitu retinuit egreſſuꝛos.et rece
pit ingreſſuros.faciens ex eis duasturmaſ

Adiunxit q́ʒ tertiã turmã de centuriõibul
et leuitis quos cõuocauerat.et intrans do

mũ ſaltus et domũ armoꝝ quam quõdaſe

cerat dauid.dedit ſingulis arma et pꝛecepit

egreſſuris.vt circũſtarent regem in atrioin
terioꝛi et cuſtodirent. Ingreſluris vo dixit.
vt aſcendeꝛent ad domũ regiã nebuiregine
egredientes ex ea vnctionẽ regis impedirẽt
Seoð hanc turmam diuiſit in tres partes.pᷣ

cipiens.vt vna obſeruaret excubias regis.

id eſt. poꝛiicus domus regie.lia pars ob
ſeruaꝛet poꝛtam ſeyr. ꝑ quam aſcendehatu:
de ciuitate in domum regiam. Certia pars
obſeruaret domũ meſſa.que ðꝛ poꝛta ſcuta

rioꝝ.i.cuſtodũ regis ꝓquaʒde domo rega

aſcendebatur in templü. Tertiam vᷣo partẽ
quam collegerat de centurionibꝰ et leuntis
poſuit ad cuſtodiam atrioꝝ templi exomi
parte. Tunc ip̃e cum reliquis ſacerdotibuſ
et leuitis et ſenioꝛibus pꝛoduxit filiũ regis
vnxit eum in regez. etimpoluit lupeum dia
dema.et teſtimoniũa.legẽ dei dedit eitenen
dam in manibus.vt cum ipᷣo babitu regii
diſciplina legis dei ſeruanda cõmuteretur

Athalia npero accurrens.ſcidit veſtimenta

ſua clamãs.Comuratio ↄiuratio. Et eduxe
runt eam centuriones extra ſepta templi ꝑ
poꝛtam equoꝝet interfecta eſt ibi. Deduxe
runtq; regem ꝑ poꝛtam ſcutarioꝛũ in palla
cium.et ledit ſuper thꝛonũ regiũ.Et letatus

eſt populus terre.qꝛ abſtulerat dñs oſꝑꝛo

bꝛiuʒ. neregnaret mulier ſupereos.deſtru
xerũt templum baal.araſqʒ et imagines qs
fecerat ioꝛam et atbalia. Mathon qz ſacer
dotem baal occiderunt coꝛaʒaltam. Septeʒ
annon erat ioas cum regnare cepiſſet.ãno
ſeptimo hieu regis ilrabel.et quadꝛaginta
annis regnauit in bieruſalem.et fecit rectuz
coꝛam domino cuncns diebꝰ ioiade ſacer
dotis.

Aabalaetdek
hol Drecepit

ſtaurorenrſotn

ioneppren⸗
iel ban
Pbbtoenipyot
Müentqcum
cpotriſomi⸗
perutlanateg⸗

lll bcerdoesv

(wotidot

ſcerdoresproc⸗
Nensidnada
Gobocrde
daſecag
derſonmane
edientude
Pporentpln
ſbanegoe
Nobanthlogi
Etpoytekora

lull Mlrſehnt
nooñjn
Wnrler,
oiſtoodn n
naſamme
Mtedalideoggen
ninenn

cubgengo

peciorglan

rlag ildo
(teilapiob
Uligtertempin
Mrertcnt
pbannuon⸗
tplyo ntih

Pnſäümaneg

fufene erda
hluu eh,
Nlciag

wröde enruͤte
Gaue einnnen

mmorgnangnc
ſ6nisarnatenn

Grenregnineren

Nreſonsze

müeginehuinn

tonerrgolndii

Muitmtmeopontt
retercbigofrg
nge Auaparoc
Nuumsendehan
mnn Lemas
nRhden n
gspendand
engidmmr
oe nunonbdin
amamnor enhit
mrelqius ſonk
speodurtſiin
ermpoſutſer⸗
lecedadentt
necum fho unn
ſeruandgt

mrrens ,cN

norano nnß⸗

inrerfeenci⸗
oramſamn

1
12

=

rmnit inen
—WSG
Arla e
Dentce,
n en,
lrcht en

—
—
S
S

=

n
nbemln e

pdt

atbalia. et de ſane
baal. Mꝛecepit itaqʒ ioas ſacerdotibꝰ. pᷣt in

tectis. vt legtur in paralipomenon. Et moꝛ
tuus eſtioiada ſacerdos qͥ ſolus legit᷑ poſ
moyſen.c xxx annis mxiſſe et ſepultꝰẽ in ciui
tate dauid. eo ꝙ generi dauid reparauit ipe

Begum quarti.

¶De gazophilatio. (Ca. XVII.

Bat aũt i vomo

igentia. ſedetiaz quas kecerat
eſanctificatis parauerat domũ

– .

ſtaurarent ſartatecta domus recpiẽtes ob

lationes pᷣtereuntiũ etq offerebant pꝛo pꝛe
co aie.i.q dabant ituri ad pꝛeliũ numerati.
OPblatio enĩ pꝛo delicto et pꝛopeccato ſacer
Dotiü erat.q cum ſuſcepiſſent ſacerdotes vſ⸗
q3 ad. xxniij. annu regis ioas. nontñinſtau⸗/
Tuerſjrſorrorecte templi. Et iratꝰ rex pꝛobꝛ
uit
ſepbus tñ dicit ꝙ pomnẽ regioneʒz ſumerẽt

ſacerdotes vltra accipere pecu niã. Jo⸗

ſacerdotes pꝛo ca pite dimidiũ ſicli. Quod

nidens iolada populo nõ placere ceſſauit. ?-

obboc nõ fuerũt inſtaurate ruine. Cuncio
iada fecit gazophilatiũ munitü aperto deſu
per foꝛamine.et poſuit illud ad dexteram in

gr edientiũ domũ non longe abaltari. Cũqʒ

aſpareret plurima pecunia in gaʒopbilatio
ſcriba regis et pontifex efundebant eam. et
dabant bis q pᷣerant cementarijs domꝰdñi

Et non fiebat cuʒ eis ratio.ſedin fide tracta⸗
bant Mec fiebater pecuniailla vas aliquod

in domo dñi nil de eo qd erat reliduũ ſarta

riũ. Eomoꝛtuoioas a legittimis dei declia
uit. cuiꝰ exemploetiã optimates piciati ſũt.

8

Quẽ cũ argueretzia /
charias ſiliꝰ ioiade. MHõ moueatte qᷣle

fecit eü lapidibuſob giti euangelio aſan⸗

rui inter templuʒz et guie zachsrie filij ba
altare Ex tũc vt dicit racbie. Foꝛte ioiada

epiphbanius nõacce binomius ſuit. Ael

pit pplus in tẽplo re ideoqꝛbarachias in
ſponſü manifeſte ſiẽ terptat bñdictul dñ̃n
puſ.nec ex dabirnec qdᷣiſte ſutt.
ex epbod. Rex autẽ

nõ mlto poſt penas Babiꝛ eĩ dlapis po

exſoluit. Aʒabel enizʒ ſit? in rõnali. Vñ ex
rex ſirie cu expugnaſ dabir.iex rõngli per

dñi ruine.nõſolũ pꝛo vetuſtate et

ſet getb.aſcẽdit ĩ bie
ruſales. Joas npo mi⸗
ſit ei tbeſauros do⸗

mus dñ̃iet domꝰre⸗

gie nõ de abſcondi⸗

pendebãt vtrũ deuʒ
baberẽt ꝓpiciü vlof

fenſũ. Vel dabir int⸗

p̃tat mo.etẽ ſenſus.

Neqʒ ꝑſermoneʒ ne

ambulau
nus ptra iſrabel dedit eos in manus azabel
et in manus benadab ſilij eius.et nõ ſũt dere

tis tumuloꝝ et receſ qʒꝑ ſigna loquebat
ſitab eo. Cuqʒ incuꝛ illis.

niſſſet ioas languoꝛẽ Mes filij ʒacharie cũ

peſſimum eoq diui eo lapidati ſut pꝛeteꝛ
nos bonoꝛes ſibi vo vnũ poſtumũ.qͥ po⸗

lebat impendi.vt di ſtea dict? zacbaꝛiaſ
cũt hebꝛei.duoſerumn

eius peuſſerũt eum et moꝛtuꝰ eſt.et ſepuliꝰ
in cuitate dauid. non tñ in monumentisre
valbus et regnauit pꝛo eo ſilius eius ama⸗

Incidentia

¶ Subioas duodecimus rex latinoꝝ ſilui

us aremulus.q pᷣidium albanoꝝinter mo

tes vbi nuncroma eſt poſuit. Huius filius
fuit iulius pꝛoauus iulij pꝛoculi.q cum ro
muloromam cõmigrans fundauit iuliam

gentem.

PHe obitu helizei.
C(Capitulũ.xVIII.

no uiceſimo ter

tioioaſ regiſiuderegnaut ioachaʒ
ilus bieu ſupiſrabel xvij. annis. et
tin vis ieroboã. Etiratus domi

—́

licti ioachaʒ de populo.niſi.lequites. decẽ
currus.et decẽ milia peditũ.Et clamauit io
acbaʒ ad dñm. et miſertus dñs dedit ei pacẽ
in diebus eiꝰ. Et moꝛtuus eſtet ſepultus in
ſamaria. Et regnauit ioas filius eiꝰ pꝛo eo.

*

xvj.annis regnaut J
ſupiſlrabel Et ambu Extüceque vocabã
lauit in vijs ieroboã tur eodeʒ noĩe rexiu
nõ tñadeo quantuʒ da et rexilrabel.
patres eiꝰ. Heliʒeus

autegrotabat.et deſcendit ad eum ioas rex
ilrabel.et flens dicebat. atermi currꝰiſra

anno triceſimoſeptimo.ioas regis iuda. et

bel et auriga eius. Et au belizeus. Affer ar

cum et ſagittas.et ponemanuʒ tuam ſuper
62

piltoia libꝛi

arcum. Quoſfacto.ſuperpoſuit beliſe⸗ ma

nus ſuas maibꝰ regis etait. Aperi feneſtrã
oꝛientalem. etiace ſagittã.et iecit. Et ait bely

ſeus. Sa gitta dñi eſt 9 ſyriã. ⁊ pcuties ꝑteʒ

ſyrie qᷓ eſtin affec donec cõſumas eã.et ſub⸗
lato arcu cũ ſagittis dixit beliſeus ad regem
Wercute terrã iaculo.Cũqʒ ꝑcuſſiſſet eam
tribus vicibꝰ? ſtetiſſet. iratus vir dei ait Si
ꝑcuſſiſſes vſqʒ ſepties. totiẽs ꝑcuſſiſſes ſiriã
nũc aũt tribꝰvicibus ꝑcuties eaʒ. Et moꝛtu⸗

us eſt beliſeus et ſepelierũt eũ iuxta abdiazʒ.

Poꝛo latrunculi moabite venerant ĩterrã
eoanno. Quiã aũt ſepeliẽtes bomineʒ pi⸗
derũtlatruculos et timentes piecerũt cada⸗
uer in ſepulcro beliſei. Quod cum tetigiſlet
oſſa beliſei reuixit bomo.oſephꝰeñ dicit la
trones pieciſſe in beliſei ſepulcrũ moꝛtuum
quẽ mi videbani interfecilſe. ¶Doꝛtuꝰẽ at

aʒabel rex ſirie. etregnauit pꝛo eo filius eius
benadab. Cum quo dimicauit ioas rexiſra⸗
heltribus congreſſionibus.et vicit eum et

tulit de manu eius ciuitates quas tulerat
azabel deilrabel iuxta verbũ beliſei.
De amglig et ie
Capitulum. XIX.

regis iſrabel. regnauit amaſias

nis regnauit.HNomen matris eiꝰ ioiada de
bieruſalem. Et fecit rectũ coꝛã dño.iuxta ea
quefecitioas pater eꝰ.niſitantũ H ꝙ excelſa
nõ abſtulit. ſubaudiendũ eſt vterqʒeoꝛum.
Mec enĩ ioas excelſa abſtulit ſicut videt lrã
ſonare. Etinterfecitſeruos. q interfecerant
patrem ſuũ.nõ tñ ſilios eoꝝppterlegẽmoy
ſiqͥ dicit.Hon moꝛi⸗

entur patres ꝓfilijs O bõnelat jntita⸗

neqʒ filij ꝓpatribus tẽ peccati alicꝰ.ideo
Collegit ãt exercitũ q̃ntũ adexamẽ bũa⸗

vt amalechitas et y nũ ſufficit. vt quis ꝓ

dumeos expugna⸗ ſuo moꝛiatuꝛ delicto

ret.et cõduxit a rege ſm iuſticiã dei foꝛte

ifrabel centuʒ milia nec etiam moꝛs filij
armatoꝝ centuʒ ar⸗ quandoqʒp delicto
genti talentis. Et cũ patris.

et ioas regeiſrabel.
Nno ſecũoo ioas

usioas in bieruſalẽ. Viginti ꝛqn
qʒ annonerat cũ regnare cepiſſet.et xxix.an⸗

eſſet in pꝛocinctu ſuaſit ei ppheta vt dimit⸗
teret irrabelitas. qꝛ ypola ferebantet deꝰ da
ret ei victoꝛiã. Et acquieuit. licet gꝛauiter fer

ret. eo qilrabelitis mercedes pbuerat. Etp⸗
cuſſit edom in valle ſalinarum decem milia

⁊aſpꝛebendit petram nobilẽ arabieciuitatẽ
Et vocauit eam iezechel. quod ſonat auxili

um dei. Joſephus iñ dicit viuos quos cepe

rat eum adduxilſe ad excelſam petrã arabie
etillos ex ea pcipitauit. IODipᷣm quoqʒ dicit
paralipomenon.nam fere in ommbus con
ſonãt ioſephꝰa paralipomenon. Camẽ de
os quos tulerat de amalech poſtea adoꝛa

uit. qꝛ audiuit eos dantes reſponſaõ perii/
ſe amalech. qa negligentes fuerant in cultu

eoꝝ. Mꝛo quo tali pena ꝑcuſſus eſt. Elatus
ent in ſuꝑbiam ſcpᷣſit adioas regem iſrahel.

Serui mibi ſic patres tui ſeruierunt dauid

et ſalomoni. alioqͥn veni et videamꝰnos.q̃ſi

diceret. pugnemꝰ Et reſcriplit ei ioas in eni

gmate. Carduus libani milit ad cedꝛum di
cens. Da filiam tuã ſilio meoin vxoꝛem. Et
indignantes beſtie ſaltus cõculcaueruũt car

duum. Eleuat te coꝛtuum p victoꝛia. Cur

pꝛouocas malũ vt cadas tu ⁊ iudas tecum.
Et ñ acquieſcente amaſia congrelſi ſunti

xta betbſames.et fugit iudas coꝛam ilrabel

et ligatus eſt amaſias.et commabaĩ ei moꝛ
tem rexiſrabel. niſi redderet ei bierim. Qua
tradita interrupit ioas murũ bieruſalema
poꝛta effra ym que ðꝛ poꝛta vallis.vſqʒ ad
poꝛtã anguli.quadꝛingentis cubitis. Ettu

lit auruz et argentũ et vaſa que inuenta ſũt

in domo dñi.etin theſauris regis et obſidel
etredijt in ſamariã. Et facta eſt ↄtraamaſiã
Auratio ĩirlm Altille fugit ĩ lacbis.⁊ miſert
pʒeü ilachis.etiterfeceri eũ ibꝛ etretulert il⸗
lũ in bieruſalẽ et ſepultꝰ eſt ĩ ciuitate dauid

Tulitqʒ vniuerſus populꝰſilium eiꝰoʒiam

pel aʒariã ante annos natũ.xvjet Aſtituert

eum regem
— Incidentia.
Subamaſia tertiuſdecimus rex latino
rum fuit ſiluius auentinus ⁊in eomonteꝗq
nũc pars vꝛbis eſt. moꝛtuus et ſepultus ee

num loco vocabulum dedit

.

4 hvdv

ſtlltmmi

conmſlimdd⸗

Perititeem

amabacecken
böko rode

ticrooboen

Apmnino

Munmmderntde

Gbradoſere
Nactenvonenn
Adiod
boloegvedoo
paſtotionere
wpus mional
ſoniogvam
umoſlle
heerentprar
bonmincbon
unck edand
Gedwee
Woſtcumaſon
Pecureippo

dompovbe
na yolo⸗

lm,

olpeoin
Afcſſeromata

Mrgligbeern

oreylrnprk
Cumaſtanden

(pthegſcdot

kergſcüpreuenn

sſunoozaefe

ln bimorns

TE.

apthenndn
finbemeden
uuletgenini
ſdesblene
MMrumdernne
hligfebeectig
gbodſonnan

anloggche Wr
Clanperian
Pöngrogde

ne nopnbosce
omenen. Tanid
glecbpoſtaton
Bfelponlniet
tesfuerahtindir
doulinsel Enns
osregemlent.
Ulernerunedud

apideam ddi

Ktuaionsnen
mirhrdedewd
vomeonnond
No ödlllautid
im pnaona -
gtn aludast
ſa coNgrelißn
ndas couniit
Roomiwlu
Deretamn
smunibelinn
port Nbls
gemnallbit⸗

.

oſaqpe nun

urisregstt

l

n

Regum quarti.

¶BDe ieroboã rege iſrabel et amos
pꝛopheta. Capitulum. XKM.

Mꝛro moꝛtuuſeſt

p/ Moas rex iſrabel et ſepultꝰ ĩ ſamaria
et regnauit ieroboam filius eꝰpro
geo anno.xpv. amaſie regis iuda. Et regnauit
ilrabel.xl. et vno anno.⁊ ambulauit in vijſie
roboam filij nabath q peccare fecit iſrabel.
IAple reſtituit terminos iſrabel ab introitu
ematb que eſt antocbia vſqʒ ad mare ſoli
tudinis quodeſt mare moꝛtuũ.iuxta vbuzʒ
dñi quod locutuſ eſt perſeruũ ſuũ ionã pꝛo
phetam.q erat de geth que eſtin ophech vel
ophir.ad differentiaz getb que eſt in paleſti

na.et eſt nomen regionis. Quare non eſtle
gendũ ophel. Opbel ei eſt nomen turris ne⸗
buloſe.que non longe erat a templo. Hanc

paſtationẽ ſirie pieroboam factam nõ leg
mus in iona.ſed ꝓpter cõminationem eueꝛ
ſionis quam pᷣdicauit et ſepᷣſit dicit ioſepxpꝰ
eum pᷣdixiſſe ꝙ poſt bꝛeuiſſimũ tempus aſie

perderent pncipatum. Quod quidez per ie

roboam incboatum eſt. ſed poſtea cõſũma

tum eſt quando monarchia aſſirioꝝtrãſla
ta eſt ad medos.Hacfelicitate ieroboaʒ ela⸗
tus fecit malum coꝛaʒ dno.Et milſꝰẽ amos
thecuiteſ ꝓpheta de paſtoꝛibꝰ.vbi paſcebat

gregem in lamaria. vt pdiceret euerſionem
domus ieroboam.et calamitateʒ populi di
cens. Hec dicit dñs. Conſurgam ſuper do-

muʒ ieroboam in gladio. Et rurſum. Nenit

finis ſuꝑ ſplum meũ iſrabel. Quod cum ſi /

gniſicaſſet amaſias ſacerdos beibel ierobo⸗
am regi iſnabel. ex mandato regis pꝛobibuit
amos ne vltra ppbetaret in regno xtribuũ.
Cum aũt amos nollet ceſſare dicens ſe non

eſſe pphetã ſed paſtoꝛẽ miſſũ a dño.frequen
ter aſfuxit eum amaſias plagis.Candem ſi /
liꝰſuus oʒias frequent en increpans vecteʒ
ptꝑa trãſfixit. et ſemiuiuus relatꝰ in terram
ſuã ibi moꝛtuꝰeſt et ſepultꝰ. Et moꝛtuꝰẽ ie /

roboaʒ etregnauit pꝛo eo filius eius ʒacha
rfias. D

(Beo. (Kohitnumn XX.
Nno uiceſuno ſe/

M

