ille non diſtata monte moꝛia periter vniul
die. Et cum accepiſſet ligna etignẽ. relictis
infra iuuenibꝰ? cum aſino. cum filio aſcendit
ſolus. Cui filius. Ecceinqtignis aligna. vbi

uidebit ſibi victimã. Et ſtatuit araʒ. ⁊ lignis
impoſitis ignem adbibuit. Refert auteʒ io⸗

ſepbus vᷣba patris adpuerũ dicẽtis. Quia
ſicuter voluntate dei ingreſſus fueraot mun

dum mirabiliter ita etiam ex voluntate dei
neceſſe erat ei egredi mirabiliter. quem důñꝓs

quidem iudicaſſet dignum non egritudine
non bello.non aliqua paſſione.humanã vi
tam finire.ſed cum oꝛationibus ⁊ ſacriſicijs
animam ipſius ad ſe vocare.etqꝙ ſuſcitaret
eum ob implendas pꝛomiſſiones. Et ſic yla
aclibensacceſſit ad aram et moꝛtem. De B;

alquinus dicit. Indu⸗

bitãti animo macta Alquinus fuit ma

re volebat filiuʒ lau, giſter Haroli regis

Dandus in conſtan- abbas ſancti marti

tia offerendi.et ĩ ſide mturonenſis.
ſuſcitandi filij. rre,ũ† DAwœꝰ
pto autem gladio vt ſilium immolaret. cla⸗
mauit ad eum angelus.Hon extendas ma
num in puerum.nũc cognouiqtimeas do
minum. Hon enim ſanguinem puert litie⸗
bat dominꝰ. ſed vt ſciretur qntum abꝛabaʒ
timuerit dominũ. Et vidit abꝛabaz poſtter⸗
gum arietem inter vepꝛes berentẽ coꝛnibꝰ.
quem obtulit pꝛo ſilio. Hebꝛeus babeti pir
gultis ſabech berentem coꝛnibꝰ. et ẽ ſabech
genus virgulti. Hic errauit euſebi?ꝰ dicens.

ſabech bircum erectum ad carpendas fron
des. Dixit ergo arietem labech. id eſt. quali

hircum erectum. Et dicit eum rabanus nõ
nouiter creatuʒz. led allunde ab angelo alla⸗
tum.et vocauit nomen loci.dominus pidet

in monte. ſic videat nos in bac anguſtia Di

em autem liberationis yſaac. dicunt hebꝛeꝛ
pHmam diem ſeptembꝛis. Vnde in eo ſoleni

ſant ⁊ clangunt coꝛnibus peco:inis imemo

rilam arietis. Et iurauit dominus ꝑ ſeipſuʒ

de ſemine multiplicando ex yſaacet ðᷣterra

danda ſemini eiuſ. Altera dieredijt abꝛabã

et reuerſus eſtin berſabee. Nunciatumqʒ ẽ
ei ꝙ melcha genuiſſet nachoꝛ fratri ſuo ſili⸗

3.C ti⸗ bi os. viij. pꝛimogenitum bus. de cuius ſtirpe
eſt victima bolocauſti. Eui pater. Deꝰ pꝛo

deſcendit iob ſicut ſcriptum eſt. Vir eratin
terra bus nomineiob. Et bus fratrem eius
ex cuius genere balaaʒ. qii ſᷣm bebꝛeos dꝛi
iob beliu buzites. Errant ergo qͥ dicũtiob
genere eſau fuiſſe. Ndeni in ſine libꝛ eiꝰ eſt

—. — —— — —— W

glibꝛi G

ꝙde ſyro ßmone trãſlatꝰſit ⁊ gipe quaꝛtus
abeſaui bebꝛeo nõ babet. Decocubina vo
roma aliasrema ſuſceperat nachoꝛ filios

Edijt aut abꝛabã
adconuallẽ mãbꝛe.⁊ moꝛtua ẽ ſara
cũ eſſet.cxxvij.ãnoꝝ.⁊ ſepulta ẽ ĩ be
bꝛon in ſpelüca dupli⸗
ciquã emit abꝛabaʒ Eadẽ cariatarbe. id
cccc.ſiclis argẽn ab eſt.ciuitaſ q̃ttuo: pa

epbꝛon.ſuſplicãtibꝰ triarcbarum.yſaac.

₰

ꝓeo etbeis.i.plo ire abꝛabe.iacob. ⁊ ade.
Erat ãt ſpeluũca duplex
rupes naturaliter vel artificialiter duas ſpe
lücas babẽs.quã emit abꝛabã in ſepulturã
generi ſuo.In ſuperioꝛi ſepeliebãt piriĩ infe
rioꝛimulieres. Cñ adã ⁊ eua iã bidẽ ſepulti
erãt. Nec peccauitabꝛabaʒ emendo. nec ille
vendẽdo. lẽ nec bodie qͥ emeꝛetagrũ vt face
ret cimiteriũ.niſi foꝛte qꝛ ſepulti erãt ibi pꝛo⸗
tboplaſti. Hieronimꝰtñdicit ephꝛon repꝛe/

.

bendendũ. etideo nomen eius mutatũ pꝛo

ephꝛon effran.

Belegatõne dierin meſopota⸗
miaam. Eap. L. J.

Mat auũt abrabã

ſenex. ⁊ dixit ad elieʒer pcuratoꝛem
dom? ſue. Rone manũ tuã ſub fe⸗
moꝛe meoꝛ iura mibip deü celi aterre.quia
nõ accipies filio meo yſaac vxoꝛem defilia⸗
bus gentiũ int qs babito.ſz bis ad cognati
onẽ meõ.⁊ inde accipies eivxoꝛẽ. Si tñ exill
aliqᷓ noluerit ſeq te. nõteneberis iuramento
Jurauitqʒ ſeruꝰ. ponenamanũ ſub femoꝛe
eiꝰ. Tradũt bebꝛei. in ſctilicatõe eꝰ i. in cir
cũciſiõe iurauerit. Sedqꝛ dꝛ ſubfemoꝛe. di⸗

cimꝰeũ iuraſſe ĩ ſemie abꝛabeii xpᷣo.quẽ ex
ſe naſciturũ ſciebat. Añ dixit. ꝗAura mibiper

deü celi ⁊ tre. Qðautſubſemoꝛe manuʒz po
m voluit. inuit carnẽ xpᷣi ſupoẽs futuꝛã.CLu
lit eꝛgo elieʒer decẽcamelos.⁊ abijt ex oibus
bonis dñiſuipoꝛtans ſecũ.maxieq̃ rara no

uit eẽ itra ad quã ibat. Perreritqz meſopo⸗
tamiã adcharrã.vꝛbẽ nachoꝛ. Dulto qᷣdeʒ

tpe laboꝛe vtdiẽio Ael ad babꝛaʒ. He⸗
ſepbꝰ.qꝛin bieme in bꝛei eni ante ei retro
meſopotamia ẽ luti aſpirabãt vocalel h.
pꝛofuditas.in eſtte D
aque defectioijn ſaltibꝰlatrones. Fecit ãt ca⸗
melos accũbere iuxta puteũ añ vꝛbẽ. impo⸗
tos nolẽs ĩitroducere. Cu ãt veſpe egrederẽt
mulieres ad hauriendã aquazsoꝛauit dũm
vt int illas inueniret᷑ vxoꝛ dñi ſui.ſi aliq̃ gen
tis illiꝰ dño ſuo deberet. ⁊ cognoſcereĩ ita vot
alijs negantibꝰaquã ſibi polcẽtiipᷣa pberet.
Et ecce rebecca baibuelis filia deſcẽderat et
impleuerat hydꝛiꝗ. ⁊ alijs qdẽ auertẽtibꝰ ſe.
pegrino aquã pᷣbuit.⁊ adiecit.qn ⁊ camelis
tuiſ aquã baurid.⁊ bauſtã aquã infũdes in
canalibꝰ.potũ dedit camelis.ꝗlle ãt tacitus
intuẽs eã.vtrũ eſſʒ vpoꝛł?
nea dño ſuo.qſiuit Me foꝛte luſca ł gyb
ab ea cuiꝰ filia eſſz. et boſa. vel toꝛto. b grã⸗
ſi ereſſet locꝰ ĩ domo dinaſo.
pꝛisad manendu. Ac
cepto no qerat filia batbuelis filij nachoꝛ⸗
melche ſoꝛoꝛ laban ꝓtulit inaures aureas⸗
armillas.⁊ dedit ei. Tucurritqʒ puella in do
mu matris nüciaans
q audierat. Egreſſuſ Ex Bad ñ ait pꝛis. p/
qʒ laban.introduxit pẽdii quod moꝛtuꝰ
virũ in boſpicium.⁊ erat.ſic Joſe.voluit.
deſtrauit camelos. HD
deditqʒ paleas ⁊ fenũ.⁊ lauit pedes boſpitũ
⁊ aſpoſuit eis panẽ. Holuit ãt elieʒer come⸗
dere. donec loqueret pᷣmones ꝓqbꝰpeneꝛat
Cü ergo ſe dixiſſʒ ſeruũ abꝛabe fris eoꝝ.⁊ cõ
mendaſlet abꝛabã in multis. expoſuit eis pe
titionẽ abꝛabe ⁊ iuramentũ qð ipᷣe fecerat.⁊⸗
oꝛationẽ ſuã a dño ad puteũ exauditaʒ. Re⸗
ſpõderũtqʒ laban ⁊ batbuel. ꝗl dño egreſſ⸗
eſt ſermo.ſ..abꝛabee et
oꝛatiotua.HNon poſ ideſt.vxoꝛeiꝰ er mã⸗
ſumꝰ extra placituʒ datoabeo moꝛiente
eiꝰqcqʒ loq tibi. Ec ſuſcepto.ſi veruʒ ẽ ꝓ
ce rebecca coꝛã te elt moꝛtuꝰ erat ſicut io⸗
tolle eã ⁊ vxoꝛ ſit dñi ſepbus ait.
tui. Sed notandum W’’
q ioſephꝰdicit batbuelẽ iam defunctü fuilſle
et v̈ginẽ in cuſtodia matris ⁊ fratris eẽ de
moꝛte pꝛis pᷣdixiſſe puellã querẽti ad puteũ

c4ͤ

cuius filia eſſet. Etiã moyſes bucuſqʒ videt
yvelle eam nectunc babuiſſe pꝛẽm.cũ ſuꝑius
dixit. cucurrit puella in domũ matriſ. Foꝛte
noie patris vocatur bic mater.qꝛ mãdatuʒ
patris de filia tradenda qd etreliquerat ðᷣce
dens nũc expoſuit. ſdotuit i ſieri. vt eam
tradendã genert ſuo delegaſſet. Audiens H
puer abꝛabe adoꝛauit dñfn.qͥ direxerat iter
ſuü.et ptulit vaſa aurea ⁊ argentea.⁊ veſtes

dans rebecce. MMoatri quoqʒ eiꝰa fratnieius

munera dedit. Gurgens aũt mane puer pe
tijt dimitti. ptendens moꝛã quã fecerat ivia
et dñi ſenectutẽ. Cũqʒ rogaſſent vt decẽ dies

maneret apud eos.noluit. Et dixerunt. o

cemꝰergo puellã.⁊ queramꝰeiꝰ voluntates.
Queſciſcitãtibꝰ ſi vellet ire ait. Aadaz. Et h
pmo legit cõſenſus mulieris requiſitꝰ.et ex
inde pꝛo iure babitum eſt.vt requiratur.Et
dimiſerũt eam
e aduentu rebeccead yſaac.

habitabat in gerara.et foꝛte deam
Vulabat ꝑ niam q ducit ad puteuʒ
pviuentisa videntis. Egreſſlus enim eratad
meditandũ ĩagro.ſoꝛte de moꝛa ſerui.AWlia
lrã babet. ad exercitandũ. foꝛte laboꝛans in
ggro vel quiſpiam operis ad debucendum
agens. Rebecca vero yſaac viſo.et cognito
vir eiꝰeſſer. deſcendens de camelo.⁊tollẽſ
teriſtrũ pel pallium album.operuit et com
pſit ſe. Eſt autem teriſtrũ genꝰ arabici veſti⸗
menti mulierũ.Iſaac vo introduxit eam in

tabernaculũ matris ſue.⁊ intantũ dilexit eã

vt doloꝛẽ qͥ ex moꝛte matris acciderat tem

Be moꝛte abꝛahe poſt ſuſceptaʒ
ſobolem de cethura. ¶Cap. L. XII.

duxit vroꝛem noĩe cetburã. Aiũt
pehꝛei cetburã nomẽ aſpellatiuũ.
cppulatã. Dicũt eni bãc fuiſſe
agar.q pus cõcubina.moꝛtua ſara trãſit i
vxoꝛẽ.de nõ copulata in copulatã.neſenex
noms nuptijs laſciuiſſe arguat. Joſephꝰ ãt

Brabam oaliam

O tempore jſaac

ſit. in. lxx. quaſi qa non ſit in bebꝛaica verita-
te. et etiam qa incongrue dici videtur. deta
to patriarcha.q; deficeret vel minueret. Cuzʒ
ergo in littera noſtra babeatur deficiens de

Hiſtoꝛia

diẽ q anteqʒ miſiſſet ꝓ vxoꝛe ſilij vuxerat eñ
Et bec genuit ei liberos ſex. Juuenis ei ðſe
ne parere poteſt. Et ſepauit eos abꝛabã dũ
viueret ab vſaac ad pla gã oꝛientalẽ.⁊ cũcta
q poſſederat dedit yſaac. Alijs po largitus
munera. Filij tñ cetbure a nomie libere le

direrut ſarracenos. Obnnuerunt aut pᷣmo
traconitidẽ a fenicẽ et arabiã pſqʒ ad termi⸗

nos maris rubꝛi.Refertioſephus ꝙ ex vno
eoꝝnatus eſt affer. qui caſtra ſua fixerat in
libiam.quam poſterieiꝰinbabitantes abil

loaffricam ðnominauerũt Dixit q; eldeuzʒ

ppbetam qui et maleus ſiue malchꝰdictus
eſt. biſtoꝛiam iudeoꝝ ſcpᷣſiſſe. ſicut ⁊ moyles
ſcriplſit. Quem refert dixiſſe. ab vno filioꝛũ

cethure noĩie ſurim vel ſyrim ſvnam vocatã

Ab alio vero qui dictus eſtafſfer africaz di
ctam. Cui deſcendenti in libiã bercules auxi
lium tulit. et filiam ipiꝰnomme etheã duxit

percules vxoꝛem.⁊ ex ea genuit dodonm.cꝰ

ſilius fuit pboꝛon. Juerunt autẽ dies abꝛa⸗

be.c xxv.anni. etmoꝛtuus eſt ⁊ congregatꝰ

eſt ad populum ſuũ

in ſinu inferni. Et ſe⸗ Beficiens babetur
pelierũt eũ yſmael ?

in textu.et in glo. ba
yſaac in ſpelũca du⸗ bet᷑ ieroni.ſuꝑ bunc
plia cum vroꝛe ſua. locum dicentis q de
ficiens male additũ

quo Hieronimus arguit. xx patʒ exeo ⁊ ex
pluribus alijs locis.ꝙ nõ eſtiſta noſtra pu⸗
ra tranſlatio biero.ſed foꝛte eſt qdam pᷣma.

gquã cõpegit de greco in latinũ ex tranſlatõ/

ne xx.et tranſlationibꝰalioꝝ. Que qa foꝛte
non inð magis vila ẽ.aſpoſuit manũ vt pu

rã faceret de hbebꝛeo in latinũ.quã non habe

mus. niſi in xij ꝓpbetis. Nel foꝛte poteſt di⸗
ci. q iſta noſtra ſit illa vulgata.q miracloſe

inuenta eſt bieroſolimis.
WBe oꝛtu regnoꝝ (Cap.l.XII.

Nno. xj. abꝛabe
moꝛtuꝰeſt ninus.cuiꝰ vxoꝛ ſemi/
ramis vt poſt eum regnare poſ⸗

D —R—

4 ——— ðsͤ —
ð S
„

VFwVñws

—

—

Z

,

—

3
4
1

et ex eo filium genuit.qui et babilomaʒ am⸗

Uibꝛis

ſet. ꝓpꝛio filio quẽ ſulceperat ex nino nupſit

pliauit. Anno abꝛabe.lxxy. facta eſtei repꝛo

miſſio. AUnno eius xxxvj natus eſt eiyſma,

bel. Anno eiꝰ.c.natus eſt etyſaac. ¶lnno eiꝰ
c x oꝛtua eſt ſan.

xoꝛtũ eſt regnum

aſſirioꝛũ.anno xxv.ſaruch pꝛoaui
ubꝛabe ſub belo et cucurrit vſqʒad
annũ ſeptimũ oʒie regis iude.pannos mil
le.⁊.ccc.alij.cccc.⁊ duos. ꝑreges xxx.⁊.vij.vl⸗
qʒ ad lardanapalluʒ.qui pᷣmus puluinaria
aduenit. NPoſt quem tranſlatum eſt regnũ
ad medos. Regnũ aũt ſicionioꝛũ.abanno
xxuij.nachoꝛ aui abꝛabeexoꝛtum eſt ſub eu/
gialo alias egialeo.et cucurrit vſqʒad annu
xpiij.heli ſacerdotis et iudicis iſrabel. ꝑãnoſ
occcc.lxxj.et ꝑreges.xxxj.vſqʒ ad ʒeuſippum.
poſt queʒ iudicauerunt ſicioniam ſacerdo⸗
tes charmi. Sicionia autem. eſt regio que
pꝛius apia poſt peloponenſis dicta eſt. Aſ
qʒ ad abꝛabam vero iam fuerant in egipto.
xpv.dinaſtie.Dinaſti
am ſummam pote⸗
ſtatem egyptij dicũt
Anatiuitate abꝛabe
dinaſtiam. xpj. obti⸗
nuerunt theber. xpij.
paſtoꝛel reges ſic vo
cati.xvuj.thebei vel
thiopolitaniq ⁊ pha
raones per regel.xvj
Variate quoqʒ ſũt
dinaſtie de generibꝰ
quoꝛundam regum
ad alia ſepe tranſ⸗
euntes vſqʒ ad cam
biſem filiuz ciri.ſub
quo pᷣmo ꝑſe impe⸗
rauerut egipto.

Dinaſtia pꝛopꝛie di
citur pᷣncipatuſ que
durat apud aliquaz
pꝛouinciam de eligẽ
do imperatoꝛe. ſiue
alio pꝛincipatu qui
maioꝛ eſt in illa pꝛo⸗
uincia. ANeꝛbi gratia
Quondam eligebã
tur in ſaxoma impe⸗
ratoꝛeſ ⁊ durauit ibi
et deinde in franco⸗
ma diu. deinde in ba
uaria.et nunc inſſue
uia. Hetantum ſũt
pᷣncipalioꝛes pꝛoui⸗
cie theotonice terre.
licet multeſint adia⸗
centes. Et ſicut in iſtis dictum eſt ita intelli

gitur in alijs.
Gemortey ſmahelis.

ap. LXV

*

Arit quoqʒ imma

y Abel.c xxxvij. annos et moꝛtuus eſt.
cEradunt illü bebꝛei diſſinteria moꝛ
tuum fuiſſe coꝛam cunctis fratribus ſuis.
id eſt coꝛaʒ filijs ſu adbuc viuentibꝰ obijt.

(Aliudincidens. (Ca. LXIIII. Mabitauit poſtertas er? abeuila vſqz ſur.

Eſt vero euila india. ab eulla nepote noe ſic
dicta. Sur autem eſt lolitudo inter cades
barath. extendens deſertum vſqʒ ad mare
rubꝛum.et egipti confinia.

Welaboꝛe rebecce in partu gemi⸗
noꝛum (Capl. XVI.

E jſaac proſequi/
tur biſtoꝛia. ꝗaac xl.annoꝛuʒ erat
cum duxitrebeccam vxoꝛem.quei
uenta eſt ſterilis longotempoꝛe.Sciens ãt
yſaac patri ſuo factam pꝛomiſſionem ſemi
nis multiplicandi ꝑ ipſum. oꝛauitdominũu.
vt quod pꝛomiſerat impleret. Et concepit
mulier habens duos in vtero. Sed cum vi⸗
cina eſſet partui.collidebantur in ptero eiulſ
paruuli. Lxx.interpᷣtes poſuerunt.ludebant
pel calcitrabant.Zlquila.cõſringebant. Si⸗
machus.in ſupꝑficie ferebant.in ſimilitudie⸗
nauis legtimo ponderecarentis. Moue ⸗
bantur enĩ mixti pueri.vt viciſſim alter poꝛ
altero videret᷑ poſſe pꝛodire ad oꝛtum. NHõ
pꝛo exilitate vteri materni quaſi vix gemioſ
capientis intelligendũ eſt ̊ accidiſſe vt qui⸗
buſdam viſum eſt. ſed tantum ex voluntate
dei iam demonſtrantis in nondum natis.
quod futurũ erat in adultis.pᷣmogenituraʒ
ſcʒ quam alter babuit ꝑ naturaʒ ceſſiſſe alte
ripgratiam. In poſteris etiã eoꝝ futurã dil
ſeniionem iam tunc figurabat. Credit enim
in ptero iã tunc ſanctificatꝰfuiſſe iacob.⁊ in
boc motu preſiguratum.quia non eſſet cõ
ſenſus chꝛiſti adbelial. Mater vero graut
ter afflicta nollet concepiſſe et fere deſperãs
de partu perrexitvt conſuleret dominũ.CTa
men quia non locus conſulendidominum
necmodus nec per quos cõſuleretdominũ
adbuc legitur inſtitutum.foꝛte ad montem
moꝛia vbi abꝛabam altare fecerat dno iuit.

Biſcoꝛg.

et imolatis boſtijs ſubſtratis pellibo eanin⸗

cubenſ.ꝑ ſomniũ accepit oꝛaculũ. Joꝛtemo
re gentiũ quẽ pideratin parẽtibꝰ ſpeciẽ lau⸗

ri quũ tripodem dicũt capiti ſuſpoſuit.⁊ ra-

mis arboꝛis q agnuſcaſtus ð incubuit.vbi
vilſiones capitis fantaſtiens doꝛmieſ nõ ſen

tiret. Ael adbuc viuentẽ melcbiſedech cõlu /
luit. Quocũqʒãt mono fecerit.reſpõſuʒ ac/
cepit a dño. Due gentes ſũt in vterotuo.ið
eſt. patres duaꝝ gentuũ q int ſe poſt dinden⸗

⁊pugnabũt.ſed ⁊ maioꝛ ſeruietminoꝛ. Nð
de paruulis nequaqʒ dictũ ẽ cũ ſpmaioꝛ pᷣ
fuerit minoꝛi.ſʒ de plis. ydumeiei qͥ deſau
futuri erãt. tributarij erant dauid qͥ diacob
NHiſi foꝛte intelligat eſau ſeruiſſe iacob.duʒ
pſecutꝰẽ ei.vt lima ↄfertferro.foꝛnax auro.
flagellũ grano.Cũ ergo duos peperiſſʒ.qui
poꝛ egreſſus eſt rufus erat.ettotus ĩmodu⸗
pellis byſpidus. et dictꝰeſt ob B ſeir. Hebꝛei
enĩ ſeiron capillaturã dicũt. Dictꝰeſt ppꝛio

noie eſau.i.. foꝛtis. Oꝛotinꝰ alter egrediens.

plantã fratris in manu tenebat.quaſi retra⸗
here volens fratrẽ a pᷣmogenuura.⁊ ob boc
dictꝰeſt iacob.i.ſuſplantatoꝛ. Sexagenariꝰ
ergo erat yſaac.qñ nati ſunt ei paruuli. VUi⸗
uUebat ergo abꝛaham.et adbuc quindeci an
nos ſuꝑuixit. Abꝛabam enim pᷣter.c.annos
qs vixerat nato yſaac.reſtabãt adbucabꝛa⸗
be xv. anniad vitam. Hocideo diximus.qꝛ
ioſepbꝰ ſic ait. Doꝛꝛo et poſt moꝛtẽ abꝛabe
cepit vxoꝛ yſaac.?c. Moꝛtẽ eꝰfoꝛte aſpellãſ
qn iam penitus effeto coꝛpe generare deſijt.

Ibe eni textus lrẽ non eẽ dictum ꝑ recapitu

lationem indicat. .
Cextiumincidens.
(CCap. L.XxVII.
Drro eodem an/
noãq natiſunt gemini yſaac regnuʒ
argiuoꝛum exoꝛtum eſt ſubinacbo

PpPatre yſidis pᷣmo rege. Cucurrit ãt vſqʒ ad

annu.xij. delboꝛe et barach iudicum iſrael.
Durauitautẽ pſqʒ ad vltimũ acriſium per
reges xuij.etannos.d xliuj.alij.xiui. NDerſeꝰ
verocũ nõ interſeciſſet ſponte acriſiu. tamẽ
timẽs reliqᷣt argos.⁊trãſtulitregnũ apomi
cenaſ. Si legeris ibiſtoꝛijs regnu pcelſiſſe

abinacbo vſqʒ ad telenuz intelligitur poſte⸗
ros de genere inachi vſqʒ tũc regnaſſe.et da
tu regnu danao q ñ eratde genere regio.
Mrro cum adole

uiſſent filij yſaac.factus eſt eſau ve⸗
natoꝛ.et iacob agricola et paſtoꝛin
abernaculis babitauit. Mater diligebat
Lſau tum quia pᷣmogenit? erat. tum quia ð
penatõne eius libenter veſcebatur. Mater

vero diligebat iacob. tum ꝓ ſimplicitate.tuʒ

pꝛo dei inſpiratõne. Factu eſtaut cũ corxiſſet
iacob pulmentũ lenticule Eſau laſſus redijt
ab agro.⁊ ait Da mibi de coctiõebacrufa.
qa opido laſſus ſum.q.d. Eſunio.nec ꝓ laſſi⸗

tudine ſufficio mibi pulmentũ parare. Cui

dixit iacob. Aende mibi pꝛimogenua tua.

Eſau paruipendens pᷣmogenita.ſe moꝛtu⸗

rũ niſi comederetin inſtanti putans.dedit
ei pᷣmogenita pꝛo edulio lẽtis. Et iurauit ta
lem venditõem ratam ſe babiturũ.et qa len
ticula fulua ẽ hebꝛaice ãtedom fuluuʒ ðꝛ.ex
tunc vocatꝰeſtedom.l quo poſtea dicta ẽ
regio ydumea.Erant aũt pᷣmogenita qᷓdaʒ
dignitates quas babuerunt pᷣmogeniti ico
gnationibus ſuis vſqʒ adaaron. Habebat
enim pᷣmogenitus veſtem ſpecialem qua i⸗
duebatur tantum in lacrificio offerendo. et
recepturus finalem benedictionem a patre
Ipe in ſolennitatibus. in conumijs benedi⸗
cebat minoꝛibꝰ. et in his duplam ciboꝝpoꝛ

ſione bereditatis ſimiliter in dupluz recipe⸗

re
4 Bedeſcenſu yſaac in geraris.

Ata autem fame

um pelletire yſaac in egiptum ex
pꝛecepto deiremãſit ĩ geraris.⁊ ob
amiciciã abꝛahe receptꝰ eſt ababimelecb.et
ad exempluʒ patris dixit de vxoꝛe ſua.ſoꝛoꝛ
mea eſt. Foꝛte poſt plurimos dies vidit ab⸗
imelech ꝑ feneſtram yſaaciocantẽ cũ vxoꝛe
ſua.⁊accerſito ait. Quare impoſuiſti nobis

pꝛimogenitoꝝ eſau.

tionem recipiebat Traduntetiam qin diui

—— —

——.— — — — — —— „

— — —

— —— — — — —

2W — — „ F-- — — — —

—

— — —

oſten
etda

We

Eu.

gee

zupe
torn
ebet
ula ö
Neer
eltz;
iſee
ſt
fa.
alti
Cui
wa.
dun
dedt
uns
galn
di⸗
ane
joß
lico
cet
gvai
do.
patre
eor
o
i

ctoolim ſemine centuplü recepiſſe. Nec de
pna ſpecie eſſe potuit. ſed foꝛtein omm ge/
nere opum eſt centuplicatꝰ. Añ alia trãſla⸗

Eteſt Himponere n NMer recapitulatõeʒ
bũ abſolutu.i. mpo ¶ Pdictuʒ videt. id eſt

ſturaʒ i dolũ facere. pus factũ qᷓ; dicat

Etẽſenſus. Quare Mon enim videtur

nos dcepiſti Cur mẽ vixiſſe tantuʒ abime

titus es. ſoꝛoꝛez tuaʒ lech.i..poſt pᷣdictam
eſſe. Motuiſti ſuper venditionem.
nos inducere gräddae
malum.ſiqͥs cognouiſſet vxoꝛẽtuã. liberaʒ
a Viroreputãs. Et ait ad plm ſuũ. Qutteti
gerit hois bꝰ vxoꝛem.moꝛte moꝛiat᷑. Semi
nauit yſaacin terra illa.⁊ inuenit centupluʒ
eſtimatũ.i.eſtimauit pᷣm q recoꝛdabatia⸗

tio babet. Inuenit in illo anno centuplum.

Ob ̊ inuidentes ei paleſtini.puteos quos
foderat pater eius obſtruxerũt replẽtes bu

—

mo. Abimelechetiã timẽs e dixit ei. Rece⸗
dea nobis.qꝛ potentio: noſtrifactus es. Et
recedens yſaac penit inagrum qͥ d phara.
idẽ. cõuallis. et habitauit iuxta aluen p quẽ
toꝛrens qñqʒinfluebat.et eruderauit ibi pu
teos quos olim ibidem foderat patereiꝰ.ſʒ
eo moꝛtuo obſtruxerũt eos pbiliſtei. Et ců
inueniſſetaquã viuã.iurgati ſunt paſtoꝛes

gerare aduerſus eü dicentes. Moſiraeſt aqᷓ

et ob ᷓ vocauit puteũ eſcon.i calũniam vel
iurgiũ.Et recedens indefodit aliũ puteum
et pꝛoillo quoqʒ iurgatiſunt. Et obboc po
cauit eũ ſatbana.i. otarium vel inimicicias
Atriuſqʒ putei vt dicit ioſepj. 9 opus impfe
ctum relinquens.nolens ⸗ endere cuz indi

genis expectans etexoptans bone volunta

tis eoꝑrationẽ etlicentiã. Pꝛofectuſ. zide
fodit puteũ tertiũq̃ non ↄtenderũt. Ob 6
vocauit eum robooth.i. latitudinẽ quia di⸗
latatꝰcreuerat ſuꝑterrã.etex illoloco aſcen
dit in berſabee. Et alparuit ei dñs in ip̃a no⸗
cte.ꝓmittens ei q ꝓmiſerat patri eꝰ. Et ediſ
cauit altare.et inuocauit ibi nomen dñi. p
cepit ſeruis.vtibi foderẽt puteũ. Aeriſimile
eſt. ꝙ eruderauerunt puteũ abꝛabe. Eo tpe
venit adeü abimelechet phicol duxmilitie
et iurantes inter ſefedus firmauerũt. Eodẽ

die redieruntað vſaac pueri nunciantes de

puteo quem foderant. ꝙ inueniſſent aquaz.
⁊ alpellauit euzberſabee. id eſt. puteum ſatie
tatis vel abundantie. Etimpoſitum eſt boc
nomen vꝛbivſqʒ in bodiernum dieʒ. Et no
ta ꝙin modico pocis ſtridulo et in ſcriptu⸗
ra differt boc nomena nomine.quod abꝛa⸗
bam eiolim impoſaerat. Sabee enim pſin
bebꝛeum ſcriptum. ſeptimum pel iuramen⸗
tum ſonat. et aſperius ſtridet. ſcriptũ vero
per ſima grecum. ſatietateʒ ſignificat.⁊ mol
lius ſonat.

¶Muartũ incidens. (Ca. LXX.
o tempoꝛe phoꝛo
neus filius inachi ⁊ mobes pᷣmus
grecie leges dedit et ſub iudice cau

ſas agi inſtituit. locumqʒ iudici deſtinatuz

anomine ſuo foꝛum aſpellauit. Soꝛoꝛ ſua

ylis in egiptum nauigauit et quoſdam api

ces litterarum tradidit egiptijs. de a gricul⸗
tura etiam multa docuiteos. Rndecumio
diceretur. yſis ab eis dicta eſt. quod in lin⸗
gua eoꝛum terra ſonat. Et obboc poſt moꝛ
tem in numero deoꝛum in egipto recepta ẽ.
Jilius etiam pboꝛonei qui apis dictus eſt.
eodem tempoꝛe in egiptum nauigauit.quẽ

gquidam pirum yvſidis fuiſſe tradunt. a ſimi⸗

liter abegiptijs deiſicatuseſt. et ſerapis no⸗

minatus.

Be vxoꝛibꝰeſau. ¶Tap. L. XXI.
ſau uero quaoꝛa/

genariꝰduxit vroꝛes uditbetbeib
ameth filias potentium virox int
chananeos. ſemetipᷣm dñm faciens in pote
ſtate vroꝛum. Quecum ambe offendiſſent
animũ yſaac et rebecce.⁊ licetnollet yſaac p
uinciales ſue miſceri cognationi.tñ melius

ſilere decreui
e heneictionib/ cob.

nuit Jlaac et ui
8 dere non poterat. Et dixit ad eſau.
Fac mibi cibos de venanone tua.
vt comedam. et benedicat tibi anima mea
anteq; moꝛiar. Egreſſo eſau ad venandum

dixitrebecca ad iacob. Sic et ſic audim pa⸗

trẽ tuũ loquentẽ cum elau fratre tuo. AUffer
ergo mibi cito duos bedos optimos.vt faci
am patri tuo eſcas quibus lbenter veſcituꝛ
vt benedicat tibi p elau. A¶ dijt lle et attulit.
deditqʒ matri. Que cum paraſſet cibos.in⸗
duit iacob veſtibus eſackvalde bonis. qbus
vtebantuꝛ pᷣmogeniti vt dixrimus. Timebat
vero iacob. ne depᷣbenſus a patre. ſulciperet
maledictionem ꝓbenedictione. oꝛro ma
ter pelliculas edoꝝ manibus et collo ei? cir⸗
cũdedit.vt ſimilitudinem piloſi fratris exp/⸗
merent. in alijs eni qᷓ; ſimilimi eranttanqʒ
gemelli. Acceptoſqʒ cibos iacob intulit pa⸗

tri dicens. Ego ſum elau. Comede de vena

tione mea. vt benedi

cat mibi anima tua.

Cui yſaac. Accede
ad me vttangam te

et pꝛobem. vtrum tu
ſis filiuſ meꝰ eſau an

non. Quo palpato

ait. Nox quidez vox

lacobeſt. ſed manus

Quali ego ſũ cuius
ſunt pꝛimogemita et
benedictõ ſicut pᷣus

erant eſau.nec men/

tit. ſicut necchꝛiſtus
dicens iobannẽ elſe

belyam. non perlo⸗

naliter. ſed in limili⸗

manꝰſunt elau. Cuz tudine.
aũt comediſſet et bau ”YMVMWGUẽ
ſiſſet vinũ. olculatus eſt filiuz. et benedixit ei
dicens. Det tibi deus de roꝛe celi 2 de pigue
dine terre. abundantiã frumenti vini etolei.
His tribus ſolet omnis terre fertilitas intel

ligiꝑ frumentum cibus. per vinum potus.
poleum pulmenta. Et addidit. Seruiantti
bipl ettribus.eſto dominꝰfratrum tuoꝛn.

qui maledixerittibi ſit ille maledictꝰ.et qui
benedixerit tibi benedicnionibusrepleatur.
NMora quia tria que in benedictõne ꝓmiſſa
ſunt. ſcʒ abundantia potentia.pꝛimogenitu
ra. p̃ᷣſentis ſunt tempoꝛis. Quartum volcʒ

benedictio futuri eſt. et ideo in benedictõni⸗

bus ſacerdotum noſtroꝝſolet dici. Benedi
ctus aũt eſtiacobſᷣm verba non hm intẽno
nem patris.ſicut epiſcopꝰ oꝛdinat alienum
quẽ putat eſſe ſuũ.et eſt oꝛdinatus. Vix ler⸗
monẽ impleuerat pater.et egreſſo iacob ve
nit eſau cibos inferens patri.petẽs ab eo be
nedictõnem. Expauit yſaac vebementer. et ĩ

hac extaſi vidit in ſpiritu a dño factũ eẽ boc.

et ſignificatione; piefraudis intellexit. Et iS5

non iraſcens.ſed confirmans quod fecerat

ait. Frater tuus venit fraudulẽter. etaccepit

benedictionẽ tuaʒ. ⁊ eri benedictꝰ. Cui eſau
Juſte vocatus eſt iacob. Enaltera vice me
luſplantauitid eſt. bis decepit. pus pᷣmoge⸗

nita. ſecundo benedictionẽ ſurripiens. Cun

qʒ et ipᷣe a patrebenedictionem poſtulaſſet.
et patri beſitanti in quo ei benediceret et ve⸗
bementer inſtaret motus yſaac ait. In pin/

guedie terre et roꝛe celi deſuꝑ erit benedictõ

tua.et ita fuit.-dumea eni paſcualis eſt. Et
addidit de poſteris eius ꝓpbetans. Niues
gladio. id eſt. bellicoſus eris.·et fratri tuo ſer⸗
uies.cum.ſydumea facta eſttributaria do⸗
muiiſrabel. ſed veniet tempus cum excuti⸗
as iugum eius de ceruicibus tuis. Hocim⸗/
pletũ eſt. cum rebellauerunt ydumer ne ellẽt
ſubiuda.

¶ Be ſomno iacob cũ fugeret ĩme

aratõe iacobaeſau.
ap. L. XXII.

Derat ergo eſau
iacobet dixit in coꝛde ſuo. Nenient
dDies luctus.id eſt moꝛtis pꝛis mei.
pvt occidam iacob.Hunciata ſunt ̊ rebecce
Eodem ſpiritu ſciebat rebecca cogitatõnes
eſau.quo intimauerat iacob fraudare frẽm
Excuſatur eꝛgo iacobde mendacio in pꝛẽm
et dolo in fratrem. per iuſſionem matris.

ſopotamiã

ANater vero per familiare conſilium ſpiri⸗

tuſſancti.que ait adiacob. Jugeadlaban fꝛa

trem meum. et eſto ini donecquieſcat indi

gnatio fratris tui Nð

ne abſqʒ licentia pa⸗
tris fieret. ait rebec⸗
ca viro ſuo. Si acce
perit iacob vxoꝛẽ de
filiabuſ heib. nolo vi
uere. Et aduocans
yſaac iacob bñdixit
ei. et pcepit ei vt iret
in meſopotamiaʒ ſi⸗
bi accipere vxroꝛem
de filiabꝰlaban. Ni⸗/
dens autem eſlau ꝙ

A quobetbeꝰ vnus

de ſeptem populis
pꝛoquoinuenerunt

quandoqʒ cetbeus.

quia nos pꝛo voca⸗

li vtrobiqʒ aſpirata
apud hebꝛeos po⸗
nimul.ch. ad mitigã
dam aſperitatẽ. Apſi
dicunt habꝛam nos
chãraʒ. ipᷣi betbeus.
nos cheteus.

⸗

—

er

ſan.

1
ſent
ne.
ece
nes
ſi

*

piin
tio.
ſn
ta
ie⸗

ns
ls

1
/
1
1

offendiſſet ſuũ patrez p nuptijs alienigena

rum.iuit ad yſmabelem patruũ ſuũ accipi⸗
ens ſibi vxoꝛem filiã eiꝰmelechſoꝛoꝛem na⸗
baiotb vterinam. abſqʒ bis quas pus babe
bat. Igitur egreſſus eſt iacob deberſabee.et
pergebataram. Perchananeã vero iter fa
ciens.timuit incolas terre.qa vt ait ioſepbꝰ
chananei erant indeuoti yſaac.poribꝰ belliſ

eius valde grauati maxime cũ cariathiariʒ

cepiſſet. circa quã pꝛecipue laboꝛauerat. ¶i
muit ergo iacobapud aliquẽ pꝛouincialiũ
introire.et ſub diuo iacebat. Cum aũt veniſ

ſet iuxta luzam veſpere. ſuſpoſuit caꝑiti ſuo
lapidem.et obdoꝛmiuit. Et viditin ſomnis

ſcalam erectam a terris celos attingentem.

et angelos deſcendentes et alcendentes per

eam. Joſephꝰdicit. Nidit deſcendentes per
eam figuras honeſtioꝛẽ naturã babẽtes qᷓ;
bomines.et dñm innixum ſcale dicente ſibi.
Ego ſum deus abꝛabam et yſaac. Cerram
banc dabo tibi et ſemini tuo. Benedicentur

in te omẽs tribꝰterre et in ſemine tuo. Ero

cuſtos tuꝰin boc itinere.⁊ reducam tein ter
ram banc. Oꝛdine pꝛepoſtero vſus eſt dñs
Mꝛius enim in pꝛopꝛia perſona iacob cu⸗

ſtodiuit. poſt ſub ioſue dedit ſemim eius teꝛ
ram illam. in finetempoꝛum in chꝛiſto qui

de iacob bñdicte ſũt tribꝰ tre. Euigilans ia⸗
cobait. Aere dominꝰ eſt in loco iſto et ego

neſciebam.Cerribilis eſt locus iſteet eſt do

mus dei bic et poꝛta celi. Et pꝛophetauit de
lege et detemplo et paſſione cbꝛiſti.queĩ ter

ra illa futura erant. Cerribilis enim lex. do⸗

mus dᷣitemplum.paſſio chaſti apertio poꝛ
te celi. Et lapidem quem ſuſpoſuerat capiti
ſuo.erexit ibi in titulum.ideſt. in comenda⸗

bilem memoꝛiã buiꝰ viſioms.et libauit ſup

illum oleum domino.vouens dominũ qui
alparuerat ei ſemꝑ ſibi eſſe in deum. etlapi⸗
dem. id eſt. locum lapidis ſemper ſibi bono
rabilem.et in reditu decimaset boſtias ſe ſi
bioblaturũ. Et vꝛbem ꝓximã etiã bonoꝛan
dam decreuit. vocans eam betbel.id eſt. do
mum dei. vel ßm ioſepbum boſtiã dei. Pꝛi
us enim iebusa iebuſeis.qui eam condide⸗

rant vocabat. Roſt luſa.ideſt. nuxvł amig
dalus.quia cum pꝛimo ibiſundamenta ia⸗

cerent. radix amigdalina inuẽta eſt. Ael foꝛ
te copia buius generis arboꝛum ibieſt.

¶ Ge duabus vxoꝛibus iacob.
(Capyl. XXIII.
Kocedenſqz ime
Nopotamiam̃ longotempoꝛe pue⸗
mt¼ in aram.et venit ad puteum in
gro opertũ lapide grandiauxta quem tres

greges accubabant. Cũqʒ dixiſſet paſtonbꝰ

vt adaquarent greges.⁊ adpaſtum reduce
rent. accepit moꝛis ibi eſſe.non amoueri la⸗
pidez donec omnes greges conuenirẽt. nec
licere greges particulatim adaquare.Cun⸗
qʒ cuncta percunctaretur de laban.valet in
quiunt paſtoꝛes.Et ecce rachel filia eius cũ
grege ſuo venit. Que cum adueniſſet amo/
uit iacob lapidem ab oꝛe putei. atet quia
non ſolus iuit iacob.et adaquauit gregem
eius.et indicans ſe conſobꝛinũ eius.oſcula

tus eſt eam. Que nunciauit boc patri. Qui
occurrens duxit iacob in domũ ſuam.⁊ au

dita caula fuge. dixit ei. Os meũ ⁊ coro mea
es.et ideo ſecure latebis apud me. Landem
curam gregis eum babere decreuit. ſPoſt

mBenſem pero iacob dedit optionem merce⸗

dis pꝛo ſeruitio paſtoꝛali. Habebatautem
laban filias duas.lyam liſpis oculis.etra⸗
chel venuſto aſpectu. Quam diligens ia⸗
cob ait. Geruiam tibiſeptem annis pꝛora⸗
chel. Seruiuit ergo pꝛo racbel ſepteʒ annis
et videbantur ei pauci dies pꝛe amoꝛis ma⸗
gnitudine. Mec dictum eſt parui.quia deſi
deranti animo ipſa velocitas tarda eſt. ſed
dictuʒ eſt pauci.quia nvidebatur eirem tam
amabilem paucis emiſſe.Longo enim plu⸗
ribus annis ſeruiuiſſet pꝛoea.pꝛiuſq̃ʒ ea ca⸗
reret. ANel dies vocatlaboꝛem dierum. qui
videbatur ei paruus.quia laboꝛem leuiga
bat amoꝛ. Completo ſeptimo anno.ſecit la⸗
ban nuptias genero ſuo. Aeſpere autem fa
cto ſubintroduxit lyam. dans ſilie anciliam
nomine zelppam. Jacob vero vt dicit Joſe⸗
pbus per ebꝛetatem ? nocteʒ lye cõmixtus
die facto apud laban de iniuſticia querebat
Qui dandam neceſſitati veniã poſtulautt

moꝛis ibi eſſeallerẽs. maioꝛes ante tradi ad
ad nuptias. oſt alios aüt ſeptem annos

ſe daturum ei rachel laudauit. cauſaʒ pꝛote:. W

lati tꝑis dicẽs. ſe non libenter filiã ad cbana:

neos miſſurũ.cũ etiam dgſoꝛoꝛe penitentiã

ageret. ꝓeam illuc direxillet. Hieron ymue
vero dicit erraſſe illos qui dixerunt pꝰ ſeptẽ
annos alios rachel iacobtꝛaditam.ſed poſt
ſeptẽ dies cõuiuioꝝ.q̃s q̃i pturbare ſuperin
dDucta alia ſponſa fas nõ erat. Quibꝰ fintis
iacob optatis potitꝰnuptijs.amoꝛẽ ſequen
tis pꝛioꝛi pretulit. ſeruiens pꝛo racbel aliſs

De quattuoꝛ filijg lye.et de filijs
ancillarum. ap. LXXV.

retur. Que peperit filiũ.et ait. Aiditd
bumilitatem meã.i.vilitatem.erga virũme/
um.⁊ ideo vocauit filiũ ruben.i.viſionis fi⸗
lium. Rurſum peperit filiũ aliũ ⁊ ait.Audi
uit me dñs haberiↄtemptui.aideo dictus ẽ
ſymeon.i.auditio eꝑit aũttertium et ait.
Copulabitur mibi vir meꝰ.qa addidi ei fili
os. et ob hoc dictꝰ eſt leui.i.additio vłſirma
toꝛ ſocietatis ſm ioſepbũ. ſdeperit q; quar
tum ⁊ ait. Modo ↄſiteboꝛ dño etobhoc di
ctus eſt iudas.i.cõfeſſio. Ceſſauitqʒ parere.
Nꝛoiĩderachel inuidit ſoꝛoꝛi.etaitad iacob
Da mibi lberos alioquin moꝛiar. Qui ait
IlMHunq d ego ſum deꝰ.Et illa. Si non deme
ſaltem de ancilla mea. Et dedit erbalã in cõ⸗
iugium.Hon in vxoꝛem.ſed vt ei iungeret.
Peperit bala filiũ.⁊ dixit rachel. JAudicauit
me dñs.i.equauit me ſoꝛoꝛi.et ob boc dictuſ
eſt puer dan.i.iudiciũ. eperit ⁊ aliuʒ.⁊ait
rachel. Comparata ſum ſoꝛoꝛi et inualui.et
ob boc dictus eſt puer neptalim.i.compatõ
vldilatatio.Lya quoqʒ; tradidit vꝛo ʒelppã
que peperit filium. Et ait lya.feliciter. Et di /
ctus eſt puer gad.ideſt.felicitaſ. epeꝛitqʒ
etiam et alium. Et ait lya. Beatam me dicẽt
omnes mulieres.et dictus eſt puer aſer. idẽ
beatus.

uit vuluam lye ſoꝛoꝛe ſterili data

Omin? aüt appe, Bercla

vt amoꝛem viri fecuditate ↄpſeque/

t incidens. (Ca. XXV
C gtempoꝛib? fa/

tctũ eſt diluuiũ particulaꝛe ĩachaia
ſubogigerege.q̃ vꝛbẽ q̃ vocabatur
acta innouanos euleuſim noiauit.Cüc etiaʒ
apudlacũ triconidẽ nᷣgo aſparuit.quã gre⸗
ci mineruã dixerũt.Hec plures artes adiue
nit. maxie lanificiũ. Eadem dictaẽ pallas.a
pallane inſula tracie iqᷓ nutrita ẽ.ła pallãte
gigante quẽ interfecit. Cradit᷑ aũt cũ ꝑ dilu⸗
uiũ illud inſule ciclades lõgotꝑe obumbꝛa⸗
te fuiſſent. aqs rareſcẽtibus pᷣma int eos de⸗
los ſole illumiata eſt. et ideo delos dicta.qð
ſonat manifeſtum.

uig filus lye etoꝛtu ioſeph.
Asleen

ben tempoꝛe

melſſis triticee.ſ.vel iam collectis
ꝛdeiſ. AUel foꝛte tꝛes collectiões a
lligedo meſſes dicut. meſſis po
monꝝ q̃ pᷣma.meſſis triticea q̃ ſcdᷣa.meſiis vĩ
demiapq tertia. Hoc ĩqʒ tꝑe abagro regreſ
ſus ruben.tulit mãdꝛagoꝛaset dedit matri
ſue. Cuiꝰeſũ deſiderans racbel dirxit lye. Da
mibi de mãdꝛagoꝛis filij tui. Opinant eniʒ

—

qdã ̊ genꝰpomiin eſcam ſumptũ.ſterilibꝰ

fecũditatẽ paraꝛe.qᷓdauguſtinꝰfalſum eẽ di
cit. Cũ enĩ mãdꝛagoꝛã vidiſſet. occaſione bꝰ
lectionis naturã eiꝰ omẽm et vim diligẽter
alſerit ſe pfrutatumeernibiltallhedeniſen
ea. Et ait lya. Marum netibi vider abſtu

leris mibi virum meum.niſi et mandꝛago⸗

ras ſimul tuleris. Racbel ſoꝛoꝛis iram miti

gans ait. Doꝛmiat bacnoctetecum pꝛomã
dꝛagoꝛis filij. etoccurrit lya iacob redeũtið
agro.qeum meꝛcede conduxiſſet ſignificãs

Et cõcepit nocte illa et peperit quintum ſi⸗

lium. et ait. Deus dedit mibi mercedem. qꝛ
dedi ancillam viro meo.et ideo vocauit pu
erum yſacbar.quod ſonat merces. Acbar
enim merces. Mꝛo eo etiam ſic vocauit euʒ
quia mandꝛagoꝛis emerat viri introitum.

NRurſum lya concepit ſextum filium.⁊ pepe

rit et ait. Mecum babitabit maritus meus
quia genui eiſex liberos.et ob boc vocauit

W.
ſn
Ai
hun
eann

gadire
glas
palie
podln
nmbyg/
woode
n

ſepb.
N

cleens
lecöese
neſts y
weſisyi
rongeſ
Ma
ede
Meniz
Derit
ſumeide
oreb⸗
Nlcer
enlen
inen
upl
mnt
vomi
dand
nlici
hunt
g
Arr
a;

n.

ens
un

Mibꝛi geneſis.

pueꝛum zʒabulon id eſt babitaculu. n libꝛo

tñ nominũ hebꝛeoꝝ. violenter flux?noctisi

terp̃tat. oſt quẽ peperit ſiliã nomie dinã.

Recoꝛdatus eſt aũt dñs rachelis.⁊ aperuit

vuluã ei? que peperit filium dicens.Addat
mihi dominus ſilium alteruz. Et ob diet?

ẽpueꝛioſeph..augmentũ.
¶ Dediuerſis coloꝛibꝰ virgis etfeti
bus. (CCap. LXXVIII.
Initis eꝛgo anniſ
xuij.ſeruitij pꝛo vroꝛibus.acobdi⸗

rrut ſocero ſuo. Da mihi vroꝛeset
iberos meos. vt reuertar adterrazꝭ meã. Ct

ait laban. gnueniam gratiam in conſpeciu

tuo.vt adbuc ſeruias mibi.vij.annis.et con

ſtitue mercedem quam dem tibi. Sclo eniʒ
quia pꝛopter tebenedixrit mibi deus. Et ait
iacob. Juſtum eſt vtaliquando pꝛouideaʒ

domui mee. Siſfeceris qð poſtulo. adbuc

paſcam pecoꝛa tua. Separa greges varios

et ſparſo vellere. et trade in manu filioꝝ tuo
