ẽvᷣbũ dñiſupiobannẽ acharie ſiliũ in deſeꝛ
to.vt baptiʒans et pᷣdicãs ſolaciũ red eptõil
annuũciaret. Et venit in omnẽ regionem io.⸗

danis baptizas baptiſmo penitentie. qa ad

Euangelica.
– henitentiã baptiʒandos monebat.etnõ nii ſteroet nictu perparcovtebant traditiones
lanfmnen qs penitentes ndebat baptizʒabat. pᷣdicans ſuas ſtatuentes.quibꝰtraditõnes moyſi de
Neroſo⸗ i futurũ baptiſmu in remiſſionẽ peccatoꝛũ.p terminabant. pitacia cartaru in fronte gere⸗
Gnunltg cuiꝰaſſuefactõne etiaʒ baptiʒabat. Dicebat bant etin ſiniſtro bꝛachio circũligata. qbus
W ale eni.agite penitentiam.aſpꝛopiquabit enire· decalogus inſcriptus erat.qꝛ dixerat dñs.ᷣ
uneicfen gnũu celoꝝ. Aſqʒ ad bũc annü tyberij. xpv. co. babebis quaſi qd openſum ante oculos tu
öſeddn putani abadam anni qnqʒ milia. ccxxv. hom oset in manu tua et bec dicebãt philacteria
= lxx ſim bebꝛaic veritatem qttuoꝛ milis. ꝓln a pbilaxe quod eleſeruare ertoatb quod
Ari Obban, no verotyberij.xvj.fuit annus iubileꝰ lxxxj. legeʒ ſonat. Iſti etiãõ maioꝛes fimbꝛias alijs
— Eodem anno dicũt quidã ſextã cyliadẽ ince terentes ſpinas eis alligabant.quibꝰpuncti
Dr heſgl . piſſe. Quoꝑranio bec eſt. quia ſicut in B an in deambulando memoꝛes mandatoꝛũ dei
ftopuenianS no terminata eſt circũciſio.et inchoauit ba: fierent. Hi nniuerſa deo deputabãt.et mar
perumader ptiſmus.ita ſexta etas incepitet qnta termi mene. ideſt. fato. Agere quidẽ que iuſta ſüt
dgg auata eſt. Quidam ab incarnatõne domini vel negligere in arbitrio bominũ plurnimuʒ
dechuiſto. initium eius ponũt bac ranone.qꝛ ſicut ſub ellſe dicebãt. tamẽ in ſingulisa diuuare mar
W ⸗ quinta etate generalis fiebat computattio menem. quam etiam ex motibus ſuperioꝛũ
N N annoa pꝛima olimpiade tali peltaliuta ſub fieri putabant. Mꝛepoſitis ſuis ⁊ maioꝛbꝰ
Waon in ſexta dicit anno ab incarnatõe dñitali vta natu nunqʒ contra:iu reſpondebant. udici
—— li.gllij a paſſione dñi eam incboaſſe teſtant um dei eſſe futurũ dicentes omnem ammã
unedhſtßſ dicentes ſextam et ſepnimam quieſcentium incoꝛruptam eſſe. ſolas bonoꝛum ammas
r uunnüiſn ſimul incepiſſe. ꝗn cronica vero abimperio in alia tranſire coꝛpoꝛa vſqʒ ad reſurrectio
ücfennahen tyberij inchoata legitur. Atebatur autezio nem et iudicium MMaloꝛum autẽ eternis re
väunsſitunn pannes cilicio depilis cameloꝝet ʒona pel, trudi carceribꝰ. Et quia a comuni heuon
mlman ſicea. quodam locuſtarum genere eſibili ve babitu diuiſi ideo phariſei dicebant ¶ Sa
beh ſcebatur.et melle ſilueſtri. Luc eribat adeuz; duceimarmenem negant. deü inſpectoꝛem
gennscee omnis iudea ·et baptiʒabantur in ioꝛdane. omniũ eſſe dicentesin arbitrio bominũ ſitũ
muſanodnmn Aidens autez multos phanſeoꝛum et ſadu eſſe vtbonũ malũ ve gerãt. Ammaruz gene
eiApnn ceoꝛum venientes adbaptiſmum dixit eis. raliter vel ſuſplicia negabant vel bonoꝛes.
duini nhuun NPꝛogenies viperarum.quis vobis demo: Mam ⁊ reſum ectionem moꝛtuoꝑ futuram
detoſum NK ſtrabit fugere a ventura ira. Facite dignos negabant. animas moꝛi cum coꝛpoꝛibuſpu
9diemcaecun fructus penitentie. et nedicatis patrem ba, tantes. nec angelos eſſe dicebãt. Solos qn
ponaaöm bemus abꝛabam.quia poteſt dominus de qʒlibꝛos moyſi recipicbant.et bis contenti
aaapidibus iſtis id eſt. de gentibꝰſignificatis erant. Hiſeueri nimis erant. necetiam inter
nniſ ereh bis lapidibus ſuſcitare ſilios abꝛabe.Digii ſe ſociales Ob quã ſeueritatẽ ſaduceosd ẽ
NWN toautem oſtendebat eis iobannes. xij lapi: iuſtos ſe noiabant. ¶ Elſſei fere in oibꝰ mo
Oo dDdes quos tulerunt xij. duces tribuumiſrael naſticã agebant vitaʒ nuptias faſtidientes.
wint dDdeoeee medio ioꝛdanis in aridam.et totidem de nõ quia conugiaet bominuʒ ſucceſſionem
cchnit arida in ioꝛdanem.quoꝛum aceꝛuuseſſetin perumendam cenſerent. ſed cauendaʒ intem
Gcoch e teſtimomum. quia ſicco pedeioꝛdanem trã perannam feminarũ. nullam earum ſidem
emmigtde ſierunt. niroſeruare putantes. Habebant omia cõ
rttamin (1De tribus ſectis iudeoꝛum. munia. bꝛobꝛooleum ducenetel. ſaualoꝛẽ de
nin eenmO Qo abiminr cus putabãt dũmodoin veſte candida ſem
imtehſluil 2 — e ber eſſent. Hulla ei certa ciuitss. ſed ĩ ſingu
bmnt in⸗ Rao nt guͤt tunc in lis domicilia babebant. ante ſolis oꝛtum m
i iim iudea tres ſecte iudeoꝛuʒa comuni bil pꝛofanum loquentes.ſolem vt oꝛa oꝛã
mingn ,Rreliquoꝝ nita ⁊ opinione diſtãtes tes.poſt vſqʒad qntaʒboꝛam operantes.lo
. pbariſei. ſaducei.eſſei. banſer cultu au nicoꝛpoꝛe aquis.ſimul et cũ ſilentio edebãt

Juramẽtũ babebant pꝛo ꝑiurio. Secte ſue
neminẽ adbibentes niſi ſubanni pꝛobatioe
NReceptũ aũt ſecum poſt annũ.duobꝰ alijs
annis moꝛes eius pꝛobabant. depꝛebenſuʒ
in peccatis a ſe pellebant.vt berbas moꝛe ꝑe
coꝛũ decerpens vſqʒ ad obitũ peniteret. Cũ
eni x.ſimui ſederũt nullus nouem inuitiſ lo
cutus eſt.ſpueꝛe in mediũ.vel in dexterã paꝛ

tem ſui vitantes. Adeo ſabbatum obſerua⸗

bant. ꝙ nec ea die aluum purgabant. Dol

bꝛum ferebant ligneuʒ quo in loco ſecretiſſi

mo fodiebant terraʒ ad aluũ purgandaʒ.dt
milſa veſte ſe diligenter tegentes.ne ſplen⸗/
doꝛi diurno alias diuino facerent mniuriaʒ.
ob id etiã ſtatim foueam reimplentes.viue

bant q; longiſſime ob victus ſimplicitatem

Moꝛteʒ pꝛo iuſticia immoꝛtalitate indica:⸗
bant melioꝛem. Animas vero omẽs a pᷣnci

pio creatas pꝛo tempoꝛibꝰ incoꝛpoꝛan. Ho⸗

nas exutas coꝛpoꝛibꝰ vlira oceanuʒ degere

pbi ſit repoſita eis ꝑfruitio adoꝛientẽ. da
lis pꝛocelloſa et byberna loca delegantes.
Erant in eis qui futura pꝛedicerent. Nuidã
coniugibꝰ.ſed moderate vtebantur. Ham
ſi bomines abſtinendũ arbitrarent.vel arta

rentur a coniugio. bumanũ genꝰ deſiceret.
¶ O, iohannes confeſſus eſtſe nõ

eſſe chꝛiſtũ. ¶ Capitulum. XXXII.

WBm ergo vapti/
Nzʒaret iobannes.miſerũta bieroſo⸗
limis adeũ ſacerdotes et leuitas.
vt interrogarent eum. Cu quis es. Et cõfel⸗
ſus eſt ſe neqʒ cbꝛiſtũ eſſe.qð opimo publi⸗
ca babebat. nec belyam. nec ꝓpbetam. Et di⸗
xerunt. Quid ergo baptiʒas. Queſierãt de
belya et ſub noie ꝓphete de belyſeo.quia in

bis duobꝰpceſſerat figura baptiſmi.et ðöba

ptiſmo cbꝛiſti legerant in ꝓphetia eʒechielis
Effundam ſuꝑ vosaquam mundã.etideo
putabant ad aliũ nõ ꝑtinere baptiſmũ et re
ſpondit. Ego quidẽ baptizo in aqua. mediꝰ

aüt veſtꝛũ ſiat quẽ vos neſcitis. ꝗpebaptiʒa

bit vos in ſpũ ſancto.et igne. In ſpiritu in ba
ptiſmo.inigne in penitentia. Hec in beiba⸗
Hia facta lunt trans

ioꝛdanẽ. vbi erat io: ¶ Moſt figurari ba⸗

bannes baptizans. piiſmꝰiohʒis in capi
tilauio anbapiiſmũ.
In ſabbato ante ramos palmarũ pueroꝛũ
capita inungebant᷑ oleo.et abluebani.vt nl.
la macula ibi remaneꝛet ita in baptiſmo om

bia peccata delentur.et boc in ſignum facie

nant.
Be ieſu baptizato. ¶Ca. XNXII

VBnc uenit ieſusa
galilea in ioꝛdanẽ ad iobannẽ rbe
ptizʒaret ab eo. Cres fuerũt cauſe pᷣ
cipue cur baptiʒatus eſt ieſus a iobãne. Vt
baptiſmũ iobannis appꝛobaret. Atomneʒ
bumilitatẽ impleret.et implendam doceret
At tactu ſui coꝛpoꝛis vim regeneratiuã cõ⸗

ferret aquis et ſi foꝛte nõ ſtatim. De vi eniʒ

⁊ inſtitutione baptilmitriplex eſt opinio vt
in ſententijs babet. Et ipeieſus erat incipiẽs
quaſi annoꝝ xxx.dẽ. triceſimũ annũ incepe
rat.xiij.tantuz diebus eiuſdẽ anm peracus.

Et ßm boc vixit ieſus tantũ. xxx.duobus an⸗

nis et dimidio.quia eadem diereuolutoan
no conuertit aquã in vinũ: et in ſequenti pa
ſcha ad eſt. in palcha triceſimipᷣmi anni in⸗
carceratus eſt iobannes.etin paſcba ſequẽ⸗
ti. id eſt. triceſumilecundi anni decollatꝰ eſt.

et in tertio paſchate.id eſt. triceſumitertij ani

paſſus eſt dñs.et ita vixit dñs xxx.duobꝰan
ns integris.et de xxxiij.quantuʒ fluxit tem
poꝛis a natali vſqʒ ad paſcha.quod pꝛo di⸗

midio anno cõputatur. Criſoſtomꝰtamen

dicit eũ iam compleuiſſe triceſimũ annũ.in
omelia decima in matheũ ſic dicens. Poſt
triginta annoſ venit ieſus ad baptiſma. legẽ
veterẽ ſoluturꝰ. MDꝛopterea vſqʒ ad hãc eta
tem qᷓ oĩa ſolet capere peccata in legis obſer
uatione pmanſit.ne quis diceretdeo illuʒ
ſoluiſſe legem. qꝛ eam nõ potuiſſet adumple
re.et infra. Der. xxx.annos iuſticiã legis ad⸗
impleuerat.et tunc venit adbaptiſma.euan
geliũ docturus.quali cumuliũ cũctisobſer⸗

uationibus legis imponens. Mocaũt dixit

Criſoſtomus occaſioneilliuſ verbiað dirit
dñs. Sic decet nos implere omnem iuſtici

am. Eibm banc opinionẽ vixit xxx. tribꝰ an /

nis integris.et tãtũ de.iiij. quantũ ẽ anatal

ſſe; zopaſch ſcr
dicens Egob tel
dmme rdin i
pteroſanancke
luvelſolinorene
maniintleritq
n. Ddauantin a
ſeadbucmudad
plongunezzöp
gccepta eſicna n
pefec ſpinimon⸗
nemmobo Gnn
Nilloitbpatun
tiobumlias ub⸗
Niobundznolubde
ſoeelenunon.
ſtodowedb wino⸗
ammmmorkybahrn
Ouodintcligssin

annes cofſent.

(uo eih

bapttzundio an
leſtmmaſcenotien
ſanrcel ideſtine

tarcaen geſſea
tsſplendorcelen
Eiſpis ſncvon
oponglipegecaif
benmnte lori

Pplig,geugf

olnögcent⸗
ugterarediipnd

ſopanfuera Gtc
(gndlt bapeſttn
aoöpeſenmtene
Alſeqſtpoſobbe

btizaretiprzte
elprätenb⸗
pulem retinererſbe

dporeſtatbant
Dalil daret n
ulmſſrat eumg
Mlprecuzſolig

C

Uelelgen
menn

rofuerütcaue

nregenentui c5

usglobie N
Oban Gronne
pendandocret

umn Denin

Nrndnnn

helnse

mcinüntüe
Pauſtimnnidenee
Stantüm dNllen
tndem dereolt a
nni ernſccleg
duniceſimipndmm
nes etmn alln
ndlannide

=

deſtimcelnumn 1

wirudignn
miiquuminimn
1opee
kur Cimnn
uiſemctiII

leinsadbgin

npetant,l

rcbis darili

anostis ,6O
ninlin.

D

baptizare cuʒ ſolita fideʒ peto. vel

vſqʒ ad paſca. Iobannes aũt phibebatitm

dicens. Egoa te debeo baptizart. et tu vemis
ad me. Cur dirxit ſe baptiʒandũ iobannes.ſiĩ
vtero ſanctificatꝰet mundatꝰerat ab oꝛigia
li. vel ſaltẽ in circũciſione. Sed ꝑ ſe genꝰbu
manũ intellexit.q.ð.homo ꝑte debet müda
ri. Vel quantũ adplenitudinẽ mũdationis
ſeadbuc mũdãdũ dixit.qꝛ aſi iam mũdatꝰ

ꝑſanguine; xpᷣ pleniꝰerat mũdãdꝰ.ſicut q
accepta efficaci medicina ꝑ cãm curatꝰ.ðꝛ

peffectꝰplenitudinẽ curandꝰ.Cuiieſus.Si

nemodo. Sicenim decet nos implere om
nẽ iuſticiã.i.ſupabundantẽ builitateʒz. Eſt ei
debita bumilitas ſubdere ſe maioꝛi pꝛopter

deü.abundans ſubdere ſe pari.ſupabũdãs

ſubdere ſe minoꝛi. Qualſi diceret. ꝗJõ modo

ſubdo me tibi minoꝛi.ne dedignẽ maioꝛes

.

aminoꝛibꝰbaptiʒari ꝛreig
Quod intelligẽs io ¶ Baptiʒzat?ꝰ & ißs ter

bannes conſenſit. cio lapide a iericho.
¶ Be ſpũſancto et voce patris.
Capitulum. XXXIIII.

ptizaret fere omis populus terre
lUlllius.et ieſu baptiʒato ⁊ oꝛante pꝛo
aptiʒandis. vt acciperent ſpũm ſanctũ.cõ⸗

feſtim aſcenditieſus deaqua. Etecce aper
ti ſunt celi.id eſt. ineſtimabilis ſplẽdoꝛ factꝰ

eſt circa eũ.ac ſi celo aereo et ſyderio reſera

tis.ſplendoꝛ celi empirrei terris infunderei.

Et ſpũs ſanctus in
coꝛpoꝛaliſpecie coli Ob Bfuerũtbereti⸗
be venit. et ſedit ſup ciq dicerent ſolo die
caputeiꝰ.q; pacto of epiphanie debere ba
ficio ſuo.in piacentẽ ptiʒari.nec dari ſpiri

–

materiã redijt vnde tũ ſanctũ ſi quis alio

ſüpta fuerat. Et tüůc diebaptizaretur Ob
cognouit baptiſta quã heſim niuacius
quod dixit ſeantene extirpandã decreue⸗

ſciſſe.ꝙ..xpᷣs ſolꝰba⸗ rũt patres ea diene

puiſmi retineretſibi. ſub neceſſitate. Abi
ſedpoteſtatezbapti nos dicimus pisba
zãdtalijſ daret. Qui ptiʒari. quidaz dicũt

Vr

eni milerat eum añ qd petis. et rũdetur

riam duceret vitam mü peto. Alij ptru⸗

etiam dixerater. qʒ qʒ. Et quid petis et
multos baptizabis. pis baptiʒzari.

ſedinter illos ſuper MMl
quem videris ſpũm deſcendentẽ et manen⸗

tem bic ſolus eſtqͥ baptizat in ſppũ ſancto. Et

ecce vox patris audita eſt deſublimi.Cues
finꝰ meus dilectꝰ in te coplacuit mibi. AUſqʒ
poſt vocẽ banc credit duraſſe ſplendoꝛeʒ et
columbã ſediſſe ſupcaput eiꝰ.qð aliꝰ euan:

geliſta dicit. Hic eſt filiꝰmeus dilectus in qᷓ

mibi coplacui.idẽ eſt ſenſus.i.in te et ꝑte pla

citum meñ gerere Oſtiti.
¶ Be ieſu ieiunio et temptatöõne
¶QCapitulũ.XXXV.

eſta ſpũ ſancto q euʒ deſignauerat
in deſertü. et cũ ieiunaſſet. xl. diebuſ
et. xl. noctibꝰ poſtea eſurijt. ouebat᷑ dya⸗
bolus xxl. dierũ ieiumo. Sciebat tot diebus
aquas diluuij effuſas.exploꝛatam terraʒ p⸗
miſſionis ꝓ moyſen legẽ a deo datam.ſilioſ
iſfrabel in beremo tot annis pane angeloꝛuʒ
pvixiſſe. Cum vo ſenſit dñm eſurire.qð nõle⸗
gitur de moyſe vel belya.acceſſit vttempta⸗

ret. ſi poſſet eũ deijcere in peccatũ.⁊ vt explo
raret an eſſet dei filius.qꝛ audierat vocẽ hůch
bic eſt finus mmeus dilectꝰ.quẽ ſciebatqñqʒ
pventurũ ⁊ ſe peum poteſtatem amiſſurum
ſed vſqʒ ad iudiciũ futuruʒ non expectabat.

Temptauit aũt eum in eiſdem tribꝰquibus

adaz deiecerat.ſed nõ oꝛdine eodẽ. ꝛimo

in gula.vt eſuriens paneʒ vſidens imodera

to abi aſpetitu accenderet. Scðo de auari⸗
cia.vbi ſuꝑ montẽ oſtenditei omnia regna

mũdi.i.expoſuit ei gloꝛam mũdi. Tertio ð
ſuꝑbia. vt iactanter ſe oſtenderet filium dei.

Tunc abiecit eum dñs.et ↄſummata omni

temptatone ad quã venerat. receſſit a dño
lucifer adtempꝰ.Cempoꝛe paſſionis redijt.

timoꝛe moꝛtis putanseũ deijcere. LCucaũt
oino deuictꝰreligatꝰeſt ĩ infetno diebꝰ an⸗

tichꝛiſti ſoluendꝰ. m apocalipſim iobãnis.
Credendus eſt ant dyabolꝰ boĩs aſſũpſiſſe
foꝛmaʒ.in qua dñm circũducere etcolloqui

toſer Mernmoh: eltremodie ienni ſolo

Buc ieſus ouctuſ

—

omẽs facte fueninttemptatões. an paliqt di
es ſequẽtes ſeparatim. nibil intereſt noſtra

ſcire. Jgeiunauit aũt dñs in deſerto.qð ẽ iter

integro et coꝛruꝑto.
Cephas bebꝛeum ẽ

et ſyru. Netrꝰ grecũ

et latinum. Utruʒ ãt

altariſ dꝛter. agnꝰ di
qᷓi agne qͥ agnouiſti
pꝛẽʒ miſerere nobis.

bieruſalẽ et iericho.

Exemplo ſane iᷣiuſ
bic numer? dier in
eccia penitentialis ẽ
v1vnde et poſt epipba
niam nõ ſtatim ieiu
nat ecclia.ſʒcircit pꝰ
xl.dies.q̃i ipᷣo tẽꝑe ie
iuniũ ſuũ ↄſecunuũ
leiunij dñici ſignifi⸗
cans. Ob qʒ vt peꝛ
penitentiã oſtenda⸗

mur aſcendere ad requiẽ. ſicut quadꝛagena
rius aſcendit ad quinquagenariũ. E
numerus ſupabundans. Et ↄgregatis om
nibꝰſuis partibus cõparibꝰaſcend

Secũdo lapibe a ie
richo qͥ quarentana
dꝛ. ſub qrentena flu⸗
it riuulus fõtis quẽ

ſanauit beliſe?. Se/

cũdomiliario a qua

rentana ↄtra galileã
pꝛ monſ eſſe ſuꝑ quẽ

ſtatuit dyabolus ie
ſum.

dit ad qn⸗

umponendũu dubiuz

agne qui agnouiſti
matrẽ milerere nob
agne qᷣ obtuliſti te ꝓ
nob.dona nob pacẽ

Hnomen tüc ei ĩpo⸗
ſuerit an pꝛomilſerit

eſt. Cun?ꝰ tñ dici põt

qtunc ei impoſuit ᷓ nomen oino cuʒ dixit.
Tu es petrꝰ. Ael in electõne duodecim. vbi
dꝛeet impoſuit ſymoni nomen petrꝰ. Si no
modoimpoſuit in ſequentibꝰ ↄſirmauit In
craſtino volens ieſus redire in galileãũ.inue

nit phili pũ ⁊ dixit ei. Sequere me. Hic erat

de betblaida cociuis andꝛee et petri. Hic in
ueniens natbanaeleʒ frẽm ſuũ dixit ei. Quẽ

ſcplit mo yſes in lege et pphbete inuenimulie
ſum filiũ ioſepha nasareth.et ait natbanael

Anazaretb poteſt eẽ aliadboni deſpecnue

q̃i non.vel remiſſiue

Aagunta.
¶Bepꝛima vocatione diſcipuloꝝ
dCL. apitulum XXNXVI.

qu vnꝰerat andꝛeas.⁊ vidẽs leſum

Wada die ſtabat

tiobannes et er diſcipulis eiuſ duo.

legitur. Iſte eni legiſ
peritꝰ legerat in pꝛo

phetia. nazareus vo

cabit. et ſigna aduen
tus dñi foꝛte notaue
rat.et ait ¶¶ nazareth

Etegrebietnga ra
dice yeſſe nazereus

pocabit. idẽ floꝛiduſ

quod alia editio diẽ

flios de radice eius

alcendet.

peccata mudi. Ob B
illi duo diſcipulieiꝰ

ſecuti ſunt ieſum. vt

viderent ybi mane⸗
ret.et manſertapud

euñ dieilla. Jnueniẽs
ſt andꝛeas ſymonezʒ

frẽm ſuũ dixit ei. In
uenimꝰ? meſſiam qð

eſt interpᷣtatu xp̃ᷣus.

AXßs grece latine vn

ctus. Et duxit euzad
leſum. Intuitus euz

ieſus dyxit. ¶Cu es ſy

mon bariona. tu vo

caberis cephas. qðᷣ
interptatur petrus.

Bariona bebꝛeum
eſt. et ſonat ſilius io⸗
banna cõpoſituz ex

ambulanteʒ dixit. Ecceagnꝰ dei ecce qtollit

Quare agnuz voca

cauit. determiat ſub
dens. q tollit..venit

yttollat pceta mundi
qa ꝓ petis tollendis

paſcha noſtrũ ymo⸗
latꝰ ẽ xpᷣs. Vel quia

agnꝰ? grece ðꝛ abag

non qð ẽ piũ. vel la⸗
tine ab agnoſcendo

quia ĩ magno gꝛege

ſolobalatu agnoſcit
matrẽ. Jõ ppᷣe ꝓpal
ſione agnꝰðꝛ. qa ibi
pᷣus donãs nobᷣ pa:
cem agnouit patreʒ

obedientia matrez
cura. Et bec eſt vna

cã cur in ymolatiõe

poteſt alid boniee. “
quaſi dicerʒ. Nũctandẽ a naʒaretb pᷣtaliqd

elſe bom. Etadduxit eñ philiſpus ad ieſum
Quo veniente ad ſe ait ieſus. Ecce vere irra
belita in quo dolus non eſt. Et dixit natba⸗

nael. AUnde me noſti. Reſpondit eſus. Pꝛ
uſqʒ te pbilipꝰ vocaret. cũ eſſes ſub ficu vi⸗

di te. Reſpondit natbanael. Rabbitu es fili
us den tu es rex ilrael. Quia agnouitiſte do
minũ abſentẽ vidiſſe qᷓ ſolus geſſeratet quo
et vbi a pbilipo vocat? lit xpᷣm et deum late
tur. Iñ quida de p̃deſtinatiõe exponũt boc
ita. Cum eras in lumbis ade latens ſub fieu
pus et iam p̈deſtinauite. Etregreſſus eſt ie⸗

ſus in galilaam.
8e varis opinionibꝰhiſtoꝛie
“ Eabitulum ANVI.
Wcuſqz loem eſt

Aoꝛdo biſtoꝛie euangelice apðomẽl
Beinceps varie oꝛdinant vſqʒ ad

nſem tbeopb⸗
Mtocbie ann

nrncenbden

gaͤreaßnmi
ſitdnsoqvomin
ſenenterpot
diſe inberuſelen
denles detemplo
nicitnliimpalca
ſuetudo queinep
annislolennizun⸗
quidicernmnt en⸗
ſecentboeminl

Uincidponmiſ
maphirielim pi

iecceſa gendend
hemnafcaſunt
mudeeöemann. B
depnanmivatre
noaceendemdee
zimus epicopdin
pluranobisfratre
ſlc at.. Suotpon
rlatiſue tdellom
dauitamtiquialbe

die ſaluator achal

deis dontek bo
dieftuenniodane
benedechonepeni
bodieinplatusad

Vls; nbder ng
ralerdhdegen

Aukranonnmcbu

umonem ſonet hn
neopopnſegudan

Pohemamvon
gneisoncken
heoppannen
ſadeo deſtaen

Vnqpeinnupie

gbenim domn;
reſtatlerſummn

deormebiſtone⸗

eniſenbentesmn
nmoniumgern

wrtpugae

ldtne
enelfſi
ömlemence
Meqiagenn
remſeretnch
ächulſte
wödonneöde

Denon dt.
Nnedvodeanen
Menpen? GN
beoirnnen
rein gollei ⸗ne
vereme Hicergt
Nrtper Hicin
nlädta Ne
Wermnoennege.
cbadannin
Nadbonidepene

Simiinde

Neyelernuufuus

Nchitdifdel
vodalandde
fosderddndne

Nende.

Kabegrebi
wralbtunlg
eſetrtnen

cuclstſ
nu ſiſun
Cve⸗ rtndch

zbsgtnt

unne e

R

tbnd
Guieglel

Euangelica.

incarceratõem iobannis. Quidam dicunt.

q; circa ꝓximũ paſca poſt baptiſmũ cõuer⸗
tit dnñs aquam in vinũdeo.qꝛ iohãnes cõ
ſequenter poſt boc miraculũ narrat eũ aſcẽ
diſſe in bieruſalem.et eieciſſe ementes ⁊ ven
dentes de templo.quod nũqᷓ; ab eo facium

dicũt. niſiin paſca. Sed eis obuiat ecclie cõ⸗
ſuetudo.que in epipbania faciuʒ eẽ tenet q̃t

annis ſolenniʒando memoꝛat.Iuerũt etiaʒ

qui dicerent. ꝙ eadem die qua baptiʒatꝰ eſt

fecerit boc miraculum. Sed mattheus ait.
Tunc ieſus ductꝰeſt in deſertũ.et marcꝰ ſta

tim expulit ieſum ſpũs in deſertum. Habet

eni eccleſia qeadem die. ſed reuolutis annis

hectria facta ſunt. ¶Duentꝰmagoꝝ tredeci

ma die pmianni. Baptiſmus eadeʒ dietri⸗

ceſimi anni.vel triceſimipꝛimi anm. Muta
tio aque eadem die reuoluto anno. Añ ma
plura nobis fratres. ?c.
ſic ait. Sicut poſte Beda dictt. qa poſt
ritati ſue ſidelis mã reuolutoanno eodẽ
dauit antiquitaſ.bo die fecit miraculum
die ſaluatoꝛ a chal/ de qnq; pambus et
deis adoꝛatꝰeſt. bo⸗ duobus piſcibꝰ
die fluenta ioꝛdanis

ximus epiſcopꝰin ſermone q ſic incipit. Cũ

benedictione ppꝛij baptiſmatis cõſecrauit.

bodie inuitatus ad nuptias aquas vertit ĩ

vinuʒ. VUnde ⁊ in anquioꝛibꝰlibꝛis diesilla
pluraliter ð dies epipbanioꝝ id eſt. pluriũ
illuſtrationum cbꝛiſti. Epipbania enimillu
ſtrationem ſonat. Has tres tñ maniteſtatõ

nes pꝛopꝛijs quidam nomimbꝰdiſtinguũt

En oaniain voeannes em. Nuſteatdnem
ellam q deſurſum factaz.

que facta eſt per
Theopbaniam.eam que in baptiſmo qua⸗
ſia beo.id eſta patre facam. Betpbamam.
eam que in nuptijs quaſi in domoſactam.
Bethenim domꝰſonat. Nerũtamẽ adbuc

reſtat inter ſummos et catbolicos doctoꝛeſ
de oꝛdine biſtoꝛie duplex opinio. Quidam
eni ſcribentes vnum ex quattuoꝛ. imitanteſ
amonium.alexandꝛinum.euſebium. ceſari
enſem. theophiluʒ qui leptimꝰ a petro ſedit
antiocbie. qui dicunt dñm poſt ieiunium

aperte pꝛedicaſſe.diſcipulos congregaſſe. et
ſermonem in monte factum ante vini mira

culum.quia legunt dominuʒ et diſcipulos
eiꝰ inuitatos adnuptias. Comun ioꝛauteʒ
et veracioꝛ opinio eſt dominum poſt illud
miraculum diſcipulos vocaſſe occulte.⁊ oc
culte pꝛedicaſſe vſqʒ ad iobannis incarcera
tionem. ſed poſt publice. Et buncoꝛdinem
pꝛoſequemur ſine alterius oꝛdinis pꝛeiu

¶ Be mutatione aque in vinum.
Capitulum. XXXVIII.

Cfacte ſũt nuptie

icbana galilee.deſt. in vico galilee
ic dicto. Et erat mater ieſu ibi.⁊ vo
catus eſt ieſus ad nuptias et diſcipuli eius
quidam.i.futuri diſcipuli.quia ad verbum
lobannis iam plures audiebanteum occul
te qui poſt omnino ſecuti ſunt eum. MNon ẽ
vocatus ioſeph.ſed maria. Ande quidaʒ di
cunt ioſepb fuiſſe moꝛtuum. et virginem
tranſiſſe in cuſtodiam filij.quia nec enazx de
inceps legitur de eo in euangelio.OQ, ſi non
dum moꝛtuꝰ.tamen certum eſt ꝙ in paſſio⸗
ne domini moꝛtuꝰerat.quia vxoꝛ eiꝰalij cõ⸗
mendata eſt. Quidam autumant basnu⸗
ptias fuiſſe iobannis euangeliſte.et iðᷣo vo
cata eſt maria.quia matertera eiꝰ.et domi
nus quia conſobꝛinꝰeius.⁊ dicunt qdomi
nus eum polentẽ nubere.ex bis nuptijs po
cauerit. quod certum non eſt. Et deſiciente
vino. dixit mater ieſu adeum. NUinum non
babent. q.d. da eis vinum. Reſpondit ieſus,
Quid mibi et tibi eſt mulier. Nondum ve
nit boꝛa mea.Licʒ mulieꝛſit quaſi adiectiuũ
nomen fractioniſ.quaſi molliertamen quã
doqʒ nomen ſexus eſt.maxime quondo pir
go viripotẽseſt. Et eſt ſenſus. Vis ſierimi

raculum. ſedad bocagendum quid babeo
tecum cõmune.quaſi diceret Ex natura tibi

cõmuninon agoboc.ſedin boꝛa paſſionis
que nondum pvenit.ex cõmuni natura mibi
et tibi patiar. Nec eſt credendum ſm genea
ticos.boc dixiſſe dominum.qui putãt vnũ⸗
quẽqʒboꝛam ſuaʒ moꝛtis babere meuitabi
lem. ᷣm boꝛam conſtellationis in qua natꝰ
eſt. ſed vocauit boꝛam ſuam.ideſt a ſe diſpo

ſitam. Noluntate eĩ moꝛtuus eſt nõ necelſi

C 2

tate. Erãt ãt ibi ſex lapidee bydꝛie. id ẽ. vaſa
agquanica poſite ſm purificatõnem iudeoꝝ.
Crebꝛo iudei baptizabãt vaſa epulatoꝛia.et
ſi caſu aliq d tãgerẽt imundu niſi loti non co
mederet. Erãt ergo polite. vt ſi ſoꝛte ptigiſſʒz
aliquẽ de cõuiuis opoꝛtere lauari aquã ba
berẽt paratã Impleueri ãt eas miſtri aqua
ad p̃ceptũ dñi.⁊ tulerut aquaʒ vinũ factã ar
chitriclino.i.pᷣmati ini couiuãtesiĩ triclimo.
Tricliniũ qdã dicũt ſuiſſe domũ tricamera
tã. vel tres babentẽ teſtudines ſub qbꝰdiſcũ
bebãt. Vel foꝛtetres erãtibi menſarũ oꝛdi
nes. vt i refectoꝛijs fieri ſolet. Et coõmẽda uit

arcbitriclinꝰ vini bonitatẽ. Noſt in cõ cõo⸗

mendauerũt oẽs miraculi nouitatẽ.Hoceĩ
initio ſignoꝝ maiĩſeſtauit i̊s glaʒ ſuã. Hec
ðe Beẽ inituu.qn et pus ſig fecilſʒ.naſcẽdo de
vgine.magos ſtellã pᷣuia ducẽdoxl.diebus
et noctibꝰieiunãdo.⁊ hmõi. Sʒ B fuit pᷣmũ
publice ⁊ ad publicandũ factuũ. Nel pᷣmũ fa

ctũ ichana galile.
¶ De Alkructione nicodemi.
Bat autez homo
ex phariſeis ncodemꝰ noie.⁊8pᷣn⸗
Npibꝰ? iudeoꝝ. Hic veitad ihm no⸗
cte.qꝛ timuit plm offendere cũ eſſet de pꝛici
pibꝰ Ael qꝛ magiſter erat i ir palaz dilcere
erubuit. et ait ad Hm. Rabbi ſcim?ꝰ qꝛ a deo
veniſti magiſter. Hemo ei põi ̊ ſigna face
re qͥ tu facis niſi fuerit deꝰcũ eo q̃ſi d. Doce
me de regno dei. Reſpõdit Hs. Amẽ amen
dico tibi. niſi qs renatꝰfuerit denuo.non po
terit videre regnũ dei. In veteri teſtamento
qi iuramẽtũ eꝛat.viuit dñs.In nouo.mẽ
dico. Et cũ in alijs ſimplicit dicat.i ſolo iobã
ne gemiat hm illud. Sit hmo veſter eſteſt.

Quaſi diceret.verũ dico coꝛde ⁊ oꝛe.Cunqʒ

miraret᷑ nicodemꝰ quũo poſſet bõ ſcdo naſci
cuũ nõ niſi carnalẽ natiuitatẽ ſciret.edoctul ẽ
qa dñno de ſpuali.q fit ex aqua ⁊ ſpũ quaꝝ neu
tra ueraripoeñ qꝛ adhucinflatꝰ erat ma/
giſtrali ſcientia. nõ poteratitelligere iõ me⸗
ruit audire. Cu es magiſter in iirłet Higno
ras.pi ſic inuitaret eũ ad bumilitatẽ. Inſtru
xit ena eum de bumana ⁊ diuna lui natiumn

.

Dentiũ i

tate de paſſioneet aſcenſione. et de pluribus
alijs. N. autem dixit. Memo aſcẽdit in celũ
nili q deſcẽdit de celo.ſenſus ẽ Hemo aſcen

dit. niſi xpᷣs cũ coꝛꝑe ſuo. Velſm tropũ quo
dicimꝰdominũ facere que per eum facimꝰ.

et eſt ſenſus.nemo aſcẽdit. nili quẽ de?ꝰ aſcen

oere fſeoouut..
¶ De pꝛima eiectõe ementiũ et ven
plo CCapitulum.XL.

pꝛoximo paſca

dentes et ementes detemplo. Beniʒz
bis feciſſe credit. Et pꝰillð paſcaĩcarceratꝰ ẽ
loßhes. Ait eiĩ iohes euangeliſta. Quia cum
poſt boc paſca rediſſʒ ieſus in iudeã.adbuc
erat iobannel baptiʒans in ennon. Interim
aüut pᷣuſq̃; aſcenderet in paſca quoſoaʒ voca
uit dilcipulos et docuit et miracula fecit.ſed
non adeo publice. Sane ibat ihs iuxta ma⸗

re galilee. Lacus eſtq fit ioꝛdane influente.⁊

ðꝛ mare cum ſit aqua dulas ydeomate be
bꝛeo. qꝛ omnẽ aquorũ collecnoneʒ vocat be

bꝛeus tbarlis id eſt. mare. Et ðꝛ galilee. qa p̃

terfluit galileam. Eñq mare tyberiadis ðꝛ

qa famoſa eſt ciuitas bec qᷓ eiiminet. N, ãůt
& ſtagnum genezaretb. exaccidentiẽ. Nuã

doq; enĩ criſpantibꝰvndis generat exſe au
ram. Extenditur autẽ. cxl. ſiadijs in longitu

dinem. et xl.in latitudinem Dicit tñ ioſepbꝰ

eum ſic dictum a modica regione genezara.

quam p̃ß⸗ter fluit.quam etiam dicit ammira

bilem. Ham tota diuerſiſſimi generis arbu
ſtis conſita.nulli eoꝝ vbertatem ſuaʒ negat

et temperiem. Sunt ibinuces que maxime

frigoꝛibus gaudent. ſuntet palme quas nu
trit caloꝛ eſtiuus.ſunt ſicus et olee quibꝰ au
ra mollioꝛ deſtinata eſt.vt quaſi repugnan
ta bona contentione ſtudioterre foueant.
Hanc dicit irrigarifonte qui cadit ĩ caphbar
naum. quem quidam eſſe venam nili opins
tur.quia coꝛaſtinum piſcem generat.q non

alubi niſi in milo flumine reperitur.

¶Be ſecunda vocatioe diſcipulox.
apitulũ.X LII.

aſcendit iBs bieroſo imã et eiecit vẽ

(/tucin
glau
qerutſimmnap
bornulcllai
grolſnone

ptri Qvofa⸗

ciantichſer
benichmoneta
rmntnnianaun
enhlumütanb⸗
gmmi opdeoſt
aeluetaitEna
Cbie Noheume
gensetſobdncns⸗
Ppaiotedeundiad
ulummerteruredi
(Dedocd

nuzfab,
ovenebzt!

urosdocret Erch

ditfuoneäcdectg⸗
naberigurpewis
Haois nendchi
böſſconit

4

tüGeprübap

le Et atiohe⸗

Amnnaanemn
mnſtofnemtne
Ppdapirao

becbregggut

ooenlenteged

apunliobe
Uobinsd
S

wleptigtgi⸗

edene

Nenoden

Nfmmgien
Pereumſte.
l anidin

mom N.

enDanno

etam da Ni
ilim grum
bermeen yng
—
ntetpalneſhe

H“
ſcusceltti l

n vi inn
depnmſcn
glamgne

geripenun

Jör niiſ

N

mennünen

denempo hen
Aricareerat4
nindenaddoac
RanndnNerrn
õ
ummcnefeet:m G
ebaroinre de
Gomenſlune:.
pontebe
mentz oene.
Crdrgalletnn
neiſoradsn
tümmne
acodehd i
degnmn
Adiengn

WBm aut turbe ir/

ruerẽtin eũ. vidit duas naues ſtã⸗
,,etes ſecus ſtagnũ.⁊ aſcendẽs ĩ vnã
Qq erat ſimonis. puſillu reductꝰ a terra doce

bat de nauicula turbas. At aũt ceſſauitloq

ait adſimonẽ. Ducin altũ ⁊ laxate rethia in
capturã. Quo facto ↄcluſerũt multitudinẽ
piſciũ tantã. ꝙ fere rumpebatur retbe.et in⸗
nuerũt ſymonet andꝛeas filijs zebedei. qui
erant in alia naui.vt venirẽtet iuuarẽt eos.
et impleuerũt ambas naueſ.ita pt fere mer
gerent. Nð vidẽs ſymon petrꝰ pcidit ad ge
nua ieſu et ait. Exi a me dne qꝛ peccatoꝛ ſuʒ.

Cui dñs.HNoli timere.qꝛ ex B eris boies ca⸗

piens.et ſubductis adterraʒ nauibꝰ.i.

—

tis aĩo redeundiad eas.ſecuti ſũt eũ aliquã

tulum. etiterũ redierũt ad ſua.

e eoqð dominꝰlegit ĩ naʒareth.
Wapitulum. XI. II.
Eſus aut uenit in

naʒaretb. ⁊ die ſabbati qñ plures
ↄueniebãt ĩtrauit in ſynagogã.pvt
plures doceret. Et cũ legiſſet in yſaia Gpus
dñ̃ ſuꝑ me.xcc.dixit.qꝛ bodie cõpleta ẽ ſcptu⸗
ra bec lauribꝰvꝛis.q.d. Ego lü ð q ſeptuʒ ẽ
B. ⁊ oẽs intendebãt in euũ. .
diſcipuli baptiabãt ⁊ꝛiohãnes
apitulum. XI. II.

Oſt hec uenit ieſ⸗
et diſcipuli eiꝰin iudeã.terrã que.ſ.
.ſpecialitera ſoꝛte iude. vel a regno
dyuarũ tribuuʒ ſpecificato vocabulo iudea
Dicebat. Et moꝛabat ibi cũ diſcipulis.et ba⸗
ptiʒabat. licet nõ ip̃e.ſʒ diſcipuli eiꝰ baptiʒa⸗
rẽt. Sʒ vtrũ baptiſmo iobanis velxpᷣiincer
tũ ẽ. Erat ãtiohes baptiʒãs in ennon iuxta
ſalim.qꝛ aque multe erãt ibi. Nondũ enim
miſſus fuerat in carcerẽ iohes. Salim poẽ
olpidũ vltra ioꝛdanẽ ſituʒ.vbi olim melchi
ſedech regnauit. Mittebat etiã ioes mul⸗
tos venentes ad ſead iem. Inde turbati di
ſcipuli iobãnis dixert.Rabbi q̃ erattecum
tranſioꝛdanẽ cui teſtimomiũ phibuiſti. ecce
bic baptizat. et oẽs venuntadeü. Quoꝝ re

ſuo vxoꝛẽ. Dicit eni aliũ fuiſſe berodẽ pꝛeteꝛ

Euangelica.

tũdens inuidiã iobannes ait. Dixi vobil qꝛ

—,

nõ ſũ ego xpᷣs.ſʒ qꝛ miſſus ſum añ illi.qui ð
ſurſũ venitſuꝑpoẽs ẽ. e ergo opoꝛtet mi⸗
nuillũ aũt creſcere. At ant cognouit ieſus
inuidiã illoꝝ aſcẽditad diẽ feſtũ paſcbe. de qᷣ
ſupꝛa dict ẽ. Sʒ ⁊ ibidẽ qꝛ p̃ſenſit oꝛtã in ſe
pbariſeoꝝinuidià maxie cũ audiſſʒiobãneʒ
traditũ in carcerẽ. reliqᷣt iudeã.et iteruʒ abijt
in gallam.
ur iohannes incarceratus eſt
QAKapitulum. XLIII.
Baouebat eniz he
rodem iohes ppter berodiadeʒ. qa
m legẽ quã receperat. nõ lic; frem

habere vxoꝛẽ fratris eo muente. Sup mat
tbeü legii. ꝙ berodias filia erat regis areibe

quũ auferẽs pbilipo oꝛtis inter eos quibuſ

dã ſimultatibꝰ.i odiũ pbiliſpi dederat fri be:

rodi. qaꝛ et fratres inuicẽ erant inimici. JYoſe
pbustradit berodiadẽfuiſſe filiã ariſtoboli

quẽ occiderat cũ fratre eiꝰ alexandꝛo pat eo

rũ berodes.etita ſoꝛoꝛ erat berodis agriſpe
quã auus ſuꝰberodes dederat berodi ſilio

tetrarcbã quẽ pater ſuſceperat deſilia ſimo
nmis ſacerdotis.philiſpũ nᷣo iam moꝛtuũ cuzʒ
gaius regnare cepiſiet. Joꝛte et bic berodeſ
noĩabat phbaipꝰqꝛ binomiꝰ.et ita pirũ eius
quẽ ioſephꝰpocatberodẽ euangeliũ vocat
philipũ. Ael foꝛte pus nupta berodi.pꝰ nu
pta philipo. Herodes vo tetrarcba vxoꝛeʒ
babebat filiã aretbe regis damaſcenoꝛum.
Qui romũ iter faciens tranſiens per frẽm

ſui. ſecreto pepigit cũ vxoꝛe fratris. ĩ redi

tu ſuo repudiata vxoꝛe ſua duceret eã ĩ vxo⸗
rem. Qðtñ non latuit vxoꝛẽ ipiꝰberodis.qᷓ
nõ expectãs reditũ viai ſui feſtinauit ad pꝛẽʒ
Herodes ãt rediẽs abſtulit berodiadeʒira⸗
tri ſuo.⁊ factꝰẽ inimicꝰareibe ⁊ philiſpi. Su
per q̊ cũ argueret eũ iohes. ſuggeſtioe bero
diadis miſit eũ in carcerẽ. Quod cũ audiſſʒ
ihs veĩt ⁊ babitauit i caphamaũ in finibus

zobulon et neptalim.

¶Be tertia vocatione diſcipulox
C 3 /

ruʒ Bs iuxta mare galilee. vidit du
os ſrẽs ſymonẽ ⁊ andꝛeã frẽm eius
mittentes reibia i mare et aitillis. Aeite p⸗
mefaciam vos fieri piſcatoꝛes boim. tilln
ↄtinuo relictis retbibꝰet naui ſecuti ſunt eũ
oĩno. Et pcedẽv inde vdit duos alios frẽs.
Jacobũ ⁊ iohem relicientes rethia ſua cum

zebedeo pꝛẽ eoꝝ et vocauit eos. ꝗlli auteʒ re

lictis retibꝰet patre ſecun ſũt en oĩno.Et cũ
tranſiſſz inde Hus vidit mattbeu q et leui di
ctꝰẽ filiũ alpbei.ſedentẽ ad tbeloneũ.⁊ ait ulli
Sequere me. Qui relictis oibꝰſecutꝰ ẽ euz.
Cbelos grece.latine vectigal. Iſte ergo erat
publicanꝰ.i.publica negocia aminiſtꝛans qᷓ

ſine pctõ aut vxx aut nũq; ammmiſtrantur.

Et nota a quibꝰ et qualibꝰ? oꝛta eſt ecclia. ne
ſia ſublimib? oꝛta elſet. virt? ſidei ſcientie eo⸗
rũ ⁊ potentie aſcriberet De vocatione reliq

rü determinatũ nõ babemꝰ.

¶ Be aperta pꝛedicatõe et miracul
domini. ¶Capitulum. XxIL. V.
¶NIT aperte exinde
p̃dicabat dicẽs. NPniamagite. ap
Vꝛopinquabit ei regnũ celoxꝝ.vñet
poſt dxert lacerdotes ab pylatũ. Cõmouit
vniuerſã iudeaʒ incipiẽsa gaalea vlqʒ buc.
et lic ĩpletũ ẽ illðyſaie. ꝛimo tꝑe alleuiata
eſt terra ʒabulon tra neptalim. Vñ ⁊ pᷣmi

tntnuui cõuerſi a dno qꝛfuerũt de ſinibꝰ ilł.dicti

ſũt pᷣncipes ʒabulõ ⁊ pᷣncipes neꝑtalim. ſa
las ſiquidẽ ppbetauit de captiuitate decem
tribun. qᷓ in tribubꝰ illis inchoata ẽ. Hibilo⸗
minꝰtñet de alleuiatõe ab onere pcti futuꝛa
in ꝑtibꝰillis ad pᷣdicatõem xpᷣi pᷣdixit. Et cir
cuibat ihs totã galileãũ.docẽs in ſynagogis
eoꝝ et ſanãs omnẽ languoꝛẽ in ſplo.et abijt
opinio eiꝰin totã ſyriam. Eſt aut ſyria omiſ
regio abeufrate vſqʒ ad mare magnuʒ a ca⸗
padocia vſqʒ in egiptũ.otinẽs interalias ꝓ
uincias paleſtinã in qᷓ iudei babitabãt. Vñ
et ſuꝑ pſalmos.tbaboꝛet bermõ dicũtmon
tes ſyrie. ñqʒ po ſiclegit᷑ ſyria.ꝙ nullã in⸗
cludit partẽ iudee. Et ſecun ſunt eum turbe
multe diuerſarij regionu. Quas cũ nndiſſet

ieſus aſcenditin montem.

¶ Be electione duodecim aploꝝ

Tcũ ſediſſet uoca

uit ad ſe quos voluit ip̈e. et fecit vt

elſſent cum illo xij.qᷓset apoſtolos.
ideſt. miſſos nominauit.Simonem quem
agnominauerat petrũ.et andꝛeam fratrem
eius.iacobum ʒebedei ⁊ iobannem fratrem
eius. Etimpoſuit bis duobꝰnomia boaner

geſ ideſt. filios tonitrui. qꝛ vnꝰ eoꝝ intonuit

dicens. In pᷣncipio erat verbũ. Et ambo ſe⸗
peterrincam vocem patris audire merueri
Pbilipum etba r·
ibolomen thomam Ante electionẽ apo
et mattbeum publi: ſtoloꝛum quidã po
canum.iacobum al: nunt de lanatiõe de⸗
pbei.et tbadeum fra moniadi ĩſynagoga

trem eius. qui et iu apud marcum.et de
das cognominatus ſocru petri.⁊ de ſana

eſt. quez lucas iudazʒ tione multoꝛum in
lacobi vocat.qui ter peſpera. et de ſcriba
tio noĩe dictꝰ elebeꝰ quiacceſſit in via. et
Simonẽchbananeũ de doꝛmitiõe chꝛiſti
æiudam ſcariotbem in naun.et de demo⸗
In H̊ catbalogo no: macis geraʒenis et

mina apoſtoloꝛum de paralitico dimiſ/

combinata quaſi pa ſo pꝑer tectuʒ.et de vo
rium ponuntur nõ catõne mattbei. ⁊ de
ſatis nota cã. Qua⸗/ conuiuio leui.⁊de ſi
re vero iacobus al lia iairi.et emoꝛroiſ
pbei poſterioꝛ nũe:⸗ ſa.et duobus cecis.⸗
ret iacobo ʒebedei ? demomaco muto. ð
minoꝛ dicatur et ile quibus ſolus mat/
maioꝛ. cum pꝛogati tbeus.
ua ſanctitatis ſue fa
ctus ſit abaplis poſtea arcbiep̃us bieroſoli
moꝛuʒ. et ſenioꝛ illo fuerit.merito queritur.

Ao qð meliꝰnidendũ dicimꝰ.ꝙ anna moꝛ/

tuo ioacbim. deq ſu
ſceperat mariaʒ vᷣgi Mon fuitanna naʒa
nẽ data ẽ in vroꝛẽio rea.ſed de ſephoꝛi.cꝛ
ſephgeneꝛo ſuo cleo citer dno miliaria a
pbe fri ipᷣiꝰioſepb.ð naʒaretb.

qͥ poſt ſuſceptã filiẽ po

ſignoiſͤo,
