re perlarum. Die aũt. xxiuij. dum eſſet iuxta
fluum qui eſt tigris vidit.Et ecce vir veſtitꝰ
lineis. accintꝰʒona aurea.cuiꝰ facies qn ful
gur.oculi vt lampades.thoꝛax coꝛꝑis quaſi
criſolitꝰ.que deoꝛſum erant bꝛachia ſcilicet
femoꝛa tibie et pedes qualies candeno.⁊ſeꝛ
x 2

hiſtoꝛia libꝛi

mo eiꝰ quaſi pox multitudinis loquentis.

Poꝛro viri quierant cũ eo territi fugerunt

et ſolus pidit viſionem ⁊ coꝛruitin faciẽ ſuã
ſed pir illeacceſſit. et erigens eum et ↄfoꝛtas
ait. Moli metuere daniel.quia ex die pimo
menſis. quo poſuiſti coꝛtuum.vtte afflige
res coꝛã deo.exaudita ſũt verba tua.et egreſ
ſa eſt ſentẽtia a deo de reditu populi.et eadẽ
die volui ad te venire vt nunciareʒ tibi. ſʒ pn

ceps regni perſarum reſtinit mibixx. diebuſ

et vno. Cunqʒ tuncegrederer aſparuit pꝛin

ceps grecoꝛu. veniens vt aduer aretur pnci
pi perſarum et mibi.et aliquantulã feci mo

ram. Sed nunc vemo pt certilicem te de re
dDien populi.et in bis nemo eſt mibi adiutoꝛ
niſi michaelpᷣnceps veſter. Mos duos pᷣa
eipes grecoꝝ⁊ perſarum dacu bieronimus

eẽ angelos malos qappoſitſunt regnis a
ad exerctiuʒ. Laboꝛabat itaqz angelus per
ſarum ne bebꝛei liberarẽtur a vommio per
ſarum.tum quia delectabatur aſflictionibꝰ
eoꝝ.tum pt perſe diutiꝰ affuigentes eos gra

uius peccarent. aboꝛabat etiam angelus

grecop. vt perſe et captiuitas bebꝛeoꝝ cũ eiſ
tranſirent in dommiũ grecoꝝ. Gregoꝛi? at

vult eos fuiſſe angelos bonos.qͥ ſata gebãt

ne tam cito hberareni iuder. vt ſi qb abbuc

erat purgandũ in eis purgaret.et decoque
rentur vſqʒ ad vnguem. Oꝛeterea addidit
pvir ülle. Munc reuertar vt pꝛelieraduerſꝰpn
cipem perſarũ.verũtamen pᷣus annuciabo
tibi qð expꝛeſſum eſt in ſeptura veritatis. de

quibuſdaʒ alijs quoꝝ geris ſollicitudinem.

Poꝛroa pᷣmo ſno darij oꝛabat daniel pꝛo
eo vt ſtaret et roboꝛaret᷑ regnũ eiꝰ. et ſollici:
tus erat de ſucceſſoꝛibꝰregni perſarũ.volẽs
eos ſcire. De quoꝝ manifeſtanõe ſequitur
decima viſio.in qua pᷣmum inducitur dani
el loquens ſi. S
Go autem a pꝛio
anno darij mediſtabam invſpectu
Ver.vt ↄfoꝛtaretur et roboꝛaret ip̃e

eſt in pꝛopbens. Et introducitur vir ille pꝛe
dicus loquens ad danielem ſic Et nunc ve

darius. Et ſtatim fit metaplaſmꝰ q frequẽs

ritatem annũciabo tibi.qꝛ ecce adbuc poſt
dariũ et cyruʒ qui nunc ſunt tres reges ſta:
bunt in perſide. cambiſes.ſ.ereneidesmagꝰ
darius filius itaſpis.et quartus ſcilʒ xerſes
filus darij ſupomnes erit.et ↄcitabit omẽs
aduerſus regnũ grecie.De iſto legit.qꝛ ſuc
cendut achenas et bellum nauale egit apud
ſalaminam.qũ ſopboeles et euripides claꝛt
babebant et ppemiſtodes in perſaʒ ſugiens

bauſto ſanguinetauri periit. Cũc viꝛ qui lo

quebatur danieli pᷣtermiſit omẽs reges vl⸗

qʒ ad alexandꝛũ magnum etait. Surget ve

ro rex foꝛtis.et faciet quoð placuerit ei.⁊ cũ
ſteterit conteretur regnũ eiꝰ.et diudetur in

quattuoꝛ ventos celi. ꝗn egpto eni que eſt

ad meridiem. pmus regnauit ptholomeus
lagi fuius. In macedonia philippus quiet
artbeus frater alexanon que eſt ad occiden
teʒ ſirie et babilomie et ſuperioꝛbꝰlocis que
ſunt ad onentem pᷣfuit ſeleucus mebanoꝛi

perauit Elſie et ponto.et ceteris in eadẽ pla

onem. Et boc hm oꝛbis totius plagas diciꝰ

Ouiaüt in iudea eſt adaquilonẽ riaʒ. ad

meridiem egiptũ babet. Deregno egipti 2

ſirie tantũ pꝛoſequitur daniel.qꝛ ſub bis af⸗
flicius eſt populꝰdei viciſſim. NMoꝛro poſt

alexandꝛu regnauit in egipto ptbolomeus
la i filtus. a qᷓ ſequentes reges egpti ptboę

lomer dicti ſt. ꝰ? pꝛbolomen pbiladelpbꝰ

poſt ptho lo. euergetes.xꝰ pibo.philopater.
poſt pibolo.epipbones. In ſiria poſt alex⸗
andrũ regnauit ſeleucꝰ. poſt antiochꝰ ſoter.

a quo ſucceſſoꝛes antiocbi dicn ſũt. poſtan
tiochum theos.poſt antbi gallaricus.poſt
antimagnus.poſt anti. ępipbanes De bis
pꝛolequitur vir loquens ad danielem inci:

piensa rege egiptiſic. Et conſoꝛtabit rexau

ſtri. Hic eſt ptbolomeus lagi filius ado foꝛ
tis. vt pirrũ regem epirotanexpulſum reſti
tueret in regnum. et deuicto demetrio ſilio
antigoni. ſeleuco regni ſui partẽ quaʒ anti⸗
gonus abſtulerat reſtituit.cypꝛuũ.pbeniceʒz.
et regones multas.etinſulas ſibi ſubiuga⸗
uit. TCui ſucceſſit ptbo. pbiladelpbꝰ. q pmꝰ
ab etbiopia adduxit. cccc elep bantes. turrel
ligneas eis ſuꝑponensan quibꝰ poſuit ar⸗

arverit Hini

“
catochour

woad dini⸗

ſodel bittnd
cumreoſſang
Virumertlügu
glinei ewfl
Cuervereos neo
laonem beron

AVbouoto⁰

unroouericn.

(caum beſrapron⸗
. nbmonmduomt
Mmnlodtosflic

ſobummagnule

(aaſorednnad

PplodardnN

epeneczpſ

egaptoepipbune

rfumaceptanno

Gedpnapoegp⸗

Sbiyltmron

phonmmionton
pitoregengonge

tinenertunin

deopakerensſen
bento Entatn
oclus interm
Moſtanmoe
Nchodpeſpplan
auicvitatenſin
pedeccbuurone
nelunina
Antiſevan
ollenugnuefe

Alrrsflgſee
Pbanenſcepihen

fandloelort⸗

deodnnpitcnen

pullaeſteonten

Priuodeato
dahiemyrnnta
ppumerponi

0, queda fipe
danranneng

RSZZ
Awenenaſte

AnpnUicne

Wunſtonisen

Funcga Sin
tanwopgaute
gliaderdinoen

eggoenigt
Ngautotbolore

”

ee
Ne

lundeeen
nobis ren

ibabet Dan
Poepaſim

umegnin

gpentreſtgtn
onts Piiſ
tſelencietnit
wannochotelt

. 1
S

migmke
Nonase

matos adð dimicandũ.ſub quo.lxx.ĩterpᷣtes
claruerũt. Hic pugnauit cõtra antiochum
thbeos regeʒ ſirie.ſed poſtea federati ſũt.Hã
antioch
ladelpbi. repudiata poꝛi vxoꝛe laodice. que
cum redijſſet in gratiã viri occidit veneno

pirum et filiũ quem ſuſceperat de beronice

gallericü vero ſilium ſuũ fecit regem ſyrie
Euergetes vero qui ſucceſſit philadelpbo

im ultionem beronice ſoꝛoꝛis vaſtauit ſiriã
Sed audito qꝙ pncipes egipti conſpiraue⸗

rant aduerſus eum.redijt in egiptũ.trabẽs

ſecum de ſiria pꝛedam multam nimis.et ſi⸗

mulacroꝛum duo milia. dc talenta. Moꝛꝛo
gallericus duos filios reliquit ſeleucũ an
tiochum magnũ.ſed antiochus occiſo fra

tre ſuore guit.⁊ congreſſus cum rege egipti
philopatoꝛe victus eſt per deſertum fugiẽs

et pene captꝰ. bilopatoꝛi vero ſucceſſit ĩ
egipto epiphanes cum eſſʒ quattuoꝛ anno
rum.⁊ cepit anniochus magnꝰinfeſtare eũ
Sedð pᷣncipes egipti dimicabãt pꝛo puero.

Sub epipbane onias ſacerdos aſſumptis

plurimis iudeoꝛũ fugit in egiptum.et acce⸗

pit a rege regioneʒ que eliopoleos vocabat᷑
et in ea extruxit templum ſimile temploiu⸗

deoꝝ. aſſerens ſe implere vancimiũ ilaie ſcri

bentis. Erit altare domin in egipto.et titu⸗

lus eius in terminis eius.Hoc templũ per
manſit anms. cc.l. DZ
vſqʒ ad veſpaſianuʒ Tria in ſcripturiſ in
quiciuitatem ißam uenis templa domi
que dicebatur onie. niconſtructa a ſalo⸗
ettemplum fundit? mone ab onia. a ibe
euertit. Doꝛro anti ſu ſacerdote.
ochbus magnusreli
quit duos filios ſeleucum.et antiochuʒ epi

pbanem. ſed epiphanes peꝛfraudem eiecto

fratre vel occiſo regnauit in ſiria. Hucuſqʒ

de oꝛdine biſtoꝛie inter poꝛpbirium ⁊ nrõſ

nulla eſt contentio.que ſequunt᷑expoit poꝛ
pbirius de antiocbo tantum. Expoſuit enĩ
danielem vt infamaret eum. Hosautem
mixtim erpoſuimus de antiocbo et anticri

ſto.quedã tñ ſpecialiter de antiocho.et que

dam de anticriſto.vt ulud de antiocho.⁊co

medentes panẽ cum eo et cetera.vlqʒ uluc.

ouxit vxoꝛẽ beronicem.filiam pbi

et venient ſupeum trieresetromani. Anti⸗
ochus enim epiphanes dedit ſoꝛoꝛem ſuaʒ
yvroꝛem epiphanio regi egiptiin doluʒ. qui

ſuſcepit ex ea duos filios. Cunc antiocbus
ingreſſus eſt egiptum tanqʒ viſurus ſoꝛo⸗
rem et nepotes.ſedinter epulas fecit occidi
virum ſoꝛoꝛis et voluit obtinere egiptum/
ſed egiptij viriliter reſiſtentes deiecerũt eũ.
oſt bienniũ reuerſus obſedit alexandꝛiã
et ecce legati romanoꝝ miſſi ſunt ad egipti⸗
os liberandos quibus ſederati erant. Cũqʒ

aſplicuiſſent.egreſſus eſt eis obuiam antio

chus.et dum ſtarent in litoꝛe dixit ei marcꝰ
publius lenas. Senatus populuſqʒroma⸗
nus pꝛecipiunt tibi recedere ab amicis ſuis
Cunqʒ ule peteret inducias reſpodẽdi.mar
cus circa illum fecit circulũ in labulo cũ vir

ga. ait. Senatus populuſqʒ romanꝰ pꝛeci

piüt tibi ne egrediaris de boccirculo.donec
reſpondeas. Ndquem antiochus Si ſic vi
ſumeſt ſenatui et populo romano receden
duʒ eſt. et receſſit ab egpto.ſimiliter ⁊ quod

ſequitur. de antiocbo tantum intelligendũ
eſt. et erit in concupiſcentis feminarũ.Hã
anticriſtus caſtus eritob ſimulatõnem re

ligionis. Quod vero ſequitur.deum moa⸗
zim in loco ſuo venerabitur vtriqʒ cõgru:
it. Moaʒim enim pꝛeſidium ſonat et anti
ochbus in hieruſalem pᷣſidium poſuit.et ido
lum iouis.antichꝛiſtus vero diabolũ deuʒ
et pꝛeſdem ſuum venerabitur. oꝛro an⸗

ticriſto tantũ congruit id quod ſequiiet fi⸗
get tabernaculum ſuũ apberno int maria.

Apberno interptatur lolium ſuũ.etẽ ſenſꝰ.

Iiget tabernaculum ſolij ſun in bieruſalem.

que ſia eſt inter mare moꝛtuũ et cyrrenum
et ſup montem inclitum et ſlanctu idẽ, mon

tem oliueti.⁊ ponet tabernaculum ſluũ ve

niet vſqʒ ad ſummitatẽ eiꝰ.ideſt að locu vn
de dñs aſcendit.et nemo auxiliabitur ei.qa
audietur vox in aere dicens. Moꝛere et ſia
tim fulminabitur. Roſtea ꝓſequitur viſio

deanticriſti tempoꝛe.et conuerſione iudeo
rũ et re urrectõe moꝛtuoꝝ dicens.Et veniet
tempꝰ quale nõ fuit ex quo gentes ceperũt

eſſe. Et ſtabit micbael pꝛo filiis populitui.
ſaluabit ex eis ois qun ſcriptꝰerit in libꝛo dei

1 5/

hiſtoꝛia libꝛi

Et multitudo omniũ qui doꝛmiũt in pulue
reterre euigilabunt. alij in vitam eternã. alij

in oſpꝛobꝛiũ vt nideant ſemꝑ. Mon quid
bonos.quia tolletur impius ne videat glaʒ

dei.ſed vt vibeantoſpꝛobꝛium ſuuʒſemper.

Tu autem daniel ſigna libꝛũ.id eſt ſcꝛibe mi
ſteria.ſed non expone. Nertranſibunt plu⸗
rimi.et multiplex erit ſcientia.q.d. Relique
poſteris matriam exercitij. Et deſiderabat
daniel ſcire quanto tempoꝛe duraret ꝑſecu⸗
tio antichꝛiſti. Et vidit pncipem perlarum
ſtantem in ripa flumims.et pꝛincipem gre⸗
coꝛum ſtantem in altera.⁊ virum indutum
lineis ſtantem in medio ſuꝑ aquas.et dixit
ad eum. Uſqʒquo finis boꝛuʒ mirabilium.
Et eleuans ille vtranqʒ manuʒ iurauit ꝑ pi⸗
nentem in eternum.quia in tempusettem

poꝛa et dimidium tempoꝛis. Et ait daniel.
Hopmine mi quid erit poſt bec. Etreſpodes

ille terauit idem tempꝰ.ſed per alia nᷣba di⸗

cens. Cum ablatum fuerit iuge ſacriſicium.

et poſita fuerit abominatio in deſolatõem.
boceſt cum ablato cultu dei ⁊ deſolato. anti
chꝛiſtus abominabiliter exbibebit ſe adoꝛã⸗

dum. et erũt dies mille ducenti. xcideſt. tres
anni et ſemis. MPoſtea intulit quid erit poſt

bec. Reſpondet dicens. Beatus q expectat

et peruenitad dies mülle. ccc. xxxv. Si dieb?ꝰ

mille cc xc. addantur dies.xlv.ſient dies mil

le. ccc. xxxv. Ita poſt moꝛtem anticaiſti dabũ
tur lapſis xlv. dies ad penitentiam. Etẽſen⸗
ſus. Beatꝰ? erit qͥ poſt dies ꝑſecutionis pue
niet ad dies ſupapdditos pemitentie. Cuaũt
Daniel interim vades ad p̃ᷣfinitũ tempꝰ pite
tue ⁊requieſces.et in fine dierũ ſtabisĩ ſoꝛte
tua.i.xrelurges in oꝛdinetuo.

De ſuſanna. caßp. xiij.
De ydolo belis dꝛacone. cap.xuiij
BDeabactcucu. capxv
Becyro. ceoapxpj.
Belicentia redeundi data iudeis. ca xpij.
De anno ſeptuageſimo. cap̃ xvuj.
De reedificatõnetempli. ca. xix.
Decambiſe. CcCcozxx.

Be ſuſanna. ¶Capitulii XIIl.

ria ſuſanne.quam bebꝛeꝰ non
babet in libꝛo danielis. Et vo
cat eam fabulam. non q in⸗

ficietur rem geſtam.ſed ꝙ in ea fallum legit
de ſacerdotibus lapidatis.quos bieremias

aduſtos teſtatur. Et qꝛ nos fabulamur eaʒ
ſcptam a daniele.cum a quodam greco ſcri
pta fuerit.quoð ꝓbaturex eo ꝙ quedaʒ allu

ſio ve:boꝝ facta ſit ibi nominibꝰ arboꝝ vide
licet. apotoy.cymi.cyſe. apotoy. pꝛini pꝛile.
Tales enĩ alluſiones verboꝝ et arboꝝnoia

non inuemuntur in bebꝛeo. In tranſlatõne

quidem noſtra vna ex eis alluſioibus qua⸗

liſcũqʒ legitur.vt cum dixiſſet ſacerdos ſub
cynoreſpondit damel verbum. quaſi allu/

dens nomim. ſeindet te mediuʒ. Expꝛeſſius
fieret ſi diceret ita.ſub ilice.⁊ adderetur.ilico

angelus dñ ſcindette. Eadez alluſio poteſt
ſieri verbi ad nomen tempoꝛis.vt ſi diceret.

factũ eſt bocferia ſcdᷣa.et reſpondereĩ.ſeriat
te deꝰ. Manc eandem biſtoꝛiax vocatoꝛige
nes fabulam. in decimo ſtromatumdeſt

ſtructionum.foꝛte ſe

Equitur hiſto /

cundã editõem quã
ſub obeloꝛ aſteriſco
compoſuit ſtroma⸗
ta vocauit. quia per
eam pleniulſ nos in
ſtruxit. Mparet aũt

boc factuʒ eẽ adbuc

recẽti captiuitate.qa
damiel adbuc iuue⸗
nis erat. NMoꝛro ſu⸗
ſanna vxoꝛioachim

pulcra erat nimis. et

exarſerunt in eã duo

ſenioꝛes udicesilliꝰ
anmi. de quibꝰ dicit

dominꝰ. Iniquitas
egrelſa eſt in babilo
nea ſenioꝛibꝰ iudici⸗
bus. Cradunt bebꝛei

qꝛ mulieres in boc decipiebant qꝛ dicebant
ſeelſe de ſtirpe dauid. etxpᷣm de ſemine ſuo
nalcituri. Hiiſtatuerũt in comunetempꝰ

OQund ſit obelus et
aſteriſcꝰ. requireſu
pꝛa cauin geneſi de di
uerſis traſlatiombꝰ

Cü eĩ q̃ttuoꝛ ſinſſene

trã ſlatiões xxaqui⸗
le tbeodotõis.lima⸗
chi. oꝛigenes tranſla

tiones illas coꝛriges
uij. colũnas fecitin ᷣ

ma poſuit trãſlatõʒ
lxx.in ſcdᷣa aquile.in

tertia tbeo.in qjrta ſi

macbi.⁊ ↄuenientiã

trium notauit. aſteri

ſco. diſcoꝛdãtis atri⸗
bus tranſlationibꝰ
notauit obelo.

oluennumpe
olulannammh
icgunthoſtfnen

(ingrlſotſi

W 1.
mnngipto cin
Ddaferi iun

popteſnnnon

ytnuliry otlol

at Coccurrentes

Eönlanenobſun
uſtmonium adu
ag nodarinmanu
endronn Cterchn⸗
liebueruntaumn.
Uindietoturnet i
Iltzents ſnesn
Veeloconeſtiſunt
(ſun wnercommice
cidſpotem Erca

nphtdden Dom

DNCnod
WNDoe NRn
Dos awde⸗

lce r ootatun.

pbetamnſehtune
uümmſanctunfule
htens quieſcbatc
Keuertummnnadun
unkoduerusen
ultdanielſenes
Mnzdrit Gube

cdpentes quit

cumtlicempl
Dkeſaopunoſe

cosppopter diſo⸗

eſtregtrode
Whpeſtonieln
uncpa Etrerg
nuſhg er ſp
AAhlonerſarun
Porebedenmnnn,
AAtepus gnoh
eummteſtſlann
Mgdoſczarugt

4

nuo ermedy

ode

ninutipye

ugnoden to

DM
nommnbeaborye
Pop pan pe
nboretatopti

brn innlfin
salulobsa

dinlaſbcrvositb
wehon. gva alo,
d Ers
Manwe
D HM
entenpcna
areſpordein
em bitorzen
moſtromamti

Qd

aſtenſc) n
4 Ppeacane
r varſonin

tnnn

e, tonesluiß
iütclui

n nupdei
lanlinn,

t rum.
v bolnig,

=

te teſtimonium adulterij. Et elegit ſuſan⸗

moꝛioꝛ. Cunqʒ traberetur ſuſcitauit ðs ſpi

ſpũm ſanctum fuiſſe in eo. qui pꝛius quaſi

Daanielis

quo ſuſannam poſſent inuenire ſolam. la
tuerunt poſt meridiem in pomerio belcbie
Et ingrelſſa eſt ſuſanna volens lauari.ideſt.
vngi pꝛo conſuetudineterre.⁊ miſit puellaſ
ad afferendü oleum et ſmigmata. Eſtauteʒ
pꝛopꝛie ſmigma oꝛdeum cu palea vnde faci
unt mulieres decoctionẽ foꝛte ad nitoꝛeʒ fa
ciei. Cunccurrentes ſenes ad eam dixerunt
Cõmiſcere nobiſcum.alioqͥn feremus ↄtra

tis biſtoꝛie q̃ Růincho cyr nepotis id eſt. ſi
at. Et adbuc ſtabat lij filie eꝰaſtꝛages fa
regnũ babilonis. et ctuzẽ illud de bele et
erat in babilone rex illud de ſuſanna. cuʒ
de qꝗᷓ ſtatim ſequitur adbuc regnu babilo

.

Erat aut daniel con nis floꝛeꝛet.
uiua regis.et hbono.
ratus ſuꝑ omẽs amicos eiꝰ.cuius nomẽ qꝛ
tacet biſtoꝛia poteſt intelligi fuiſſe pater bal
tbaſar.vel ipſe baltbaſar ſub quo factuʒ eſt
a daniele quod legit in fabula belis ⁊ dꝛaco
nis.quã fabulam aſpellat bebꝛeꝰ.eo q ſallũ
legitur in eo.et impoſſibile detranſlatõeab⸗
Elltera die ſtatuta eſt ſuſanna in medio po achc. Etrefert bieronimus. q cum dirillʒ ei
puli.et ponentes ſenes manus ſuas ſuꝑca: bebꝛeus talem traſlationem coꝛpoꝛalẽ nuſ
puteius conteſtati ſunt ſe vidiſſe iuuenem. q factam eſſe.reſpondit quidam ſciolus
et ip̃am pariter cõmiſceri.⁊ cõdemnauerũt erat cum eis.ezechielem tranſlatum de cbal
eam ad moꝛtem. Et clamauit ſuſanna voce dea in iudeã. Et irriſit eum bebꝛeus dicens.
magna ad deü. Bomine tu ſcis qꝛ innoces In litera expꝛelſum eſt qꝙ eʒechiel tran ſlatꝰ
eſt in ſpiritu. VUnde apoſtolus veſter caute
locutus eſt dicens.ſiue in coꝛpoꝛe.ſiue extꝛa
coꝛpus neſcio.deus ſcit. Et addidit bebꝛeꝰ.
nil in bac fabula pꝛopheticum narrarni. ſedð
opus tantum ex induſtria factum.

na incidere in manus eoꝝ.potius qᷓ; pecca
re in deum. Et exclamauit. Et accurrẽtes fa
muli. erubuerunt cum audiſſent ſenes loqʒ.

ritum pueri cui nomen daniel. Monẽ cre⸗
dendum bis qui dicunt danielem moꝛtuuʒ
fuiſſe. et ſuſcitatum tunc. et deinceps fuiſie
pꝛopbetam.ſedtunc manifeſtauit dominꝰ⸗

latens quieſcebat. Etait daniel ad populuʒ
Neuertimini adiudicium.qꝛfalſum locuti
ſunt aduerſus eam Cunqʒ reuertiſſent ſepa
rauit daniel ſenes ab inuicem et aduocans
vnuz dixit. Sub qua arboꝛe vidiſti eos col⸗
loquentes.quiait. Subcyno.quam latini
dicunt ilicem.pel lentiſcuʒ et aduocatꝰalter
dixit ſub pꝛino. Et acclamauit populus in
eos pꝛopter diſſonantiam.et interfecert eoſ
id eſt. regi tradiderunt interſiciendos. Et fſa
ctus eſt daniel magnꝰin populoa die illa
deinceps. Et rexaſtrages aſpoſit?eſt ad pa
tres ſuos.et ſuſcepit cyrus regnũ eius id eſt
regnum perſarum.
Foꝛte bic determina Tranſitꝰẽ queʒ Bfac
tur tempus quo li: biſtoꝛia. valẽs foꝛte
berata eſt ſuſanna. adpcedẽtia de ſuſan
quandoſcʒ cyrusfa na.vłmagis adſeq̃n
ctus eſt rex perſarũ. tia de idolobeliſ. Cẽ
et darius rex medo: poꝛe eĩ moꝛtis aſtra⸗
rum. Ael ponus de giset ſucceſſione da
terminattẽp? ſequẽ riijfilij ei adoptiui?

¶Beydolo belis etdꝛacone.
apituum. XIII.
NMNXat autem in ba⸗

bilone idolum nomme bel et iĩpen
debant ei diebꝰ? ſingulis deſimila.
xij.artabee.⁊ oues xl. pini amphoꝛe ſex Eſt
ãt artabee apðchaldeos eadẽ mẽſura.queꝛ
epbi apudð bebreos.mẽſura.ſ.triũ modioꝛũ.
Et rex babilonis adoꝛabat illud ꝑſingulos
dies. ⁊ dicebat danieli. Quare non adoꝛas
bel. Qui rñdit.Hon colo ſacturã ſʒ creato⸗
rẽ omniũ deũ viuentẽ. Et ait rex. Monne vꝛ
det tibibel deꝰ viuens.qui tãta quotidie co
medit etbibit. Nui rñdit. Intus luteus eſt.
et foꝛis eneus.et nunquã comedit.Et voca⸗
uit rex ſacerdotes etait. Hiſi dixeritis mibi
quis comedit impẽſas bas moꝛiemini. Si
aüt oſtenderitis mibi qũobel comedat boc
daniel moꝛiet. Erant at ſacerdotes.lx.exce⸗
ptis vxoꝛibus ⁊ paruulis.Et venit rex cum
daniele in templum. Et dixerüt ſacerdotes.

Hiſtoꝛia libꝛ.

Mos egrediemur ſoꝛas et tu rex pone vinũ
et elcas et claude oſtium.⁊ ſigna anulo tuo
et niſi inueneris mane omma comeltaa bel
moꝛiamur. Et poſuit rex eibos antebel. Et
daniel cribꝛauit cinerem ꝑtotũ pauimentu
coꝛaʒ rege et clauſũ eſt oſtiũ.et ſignatu anu
lo regis. Sacerdotes at ingreſſi ſũt illa no

cte iuxta conſuetudinẽ ſuã cũ vxoꝛibꝰ allbe

ris et conſumpſerũt omnia. Fecerant autez
ſibi cuniculos ſub terra.et abſconditũ itroi⸗
tum ſub menſa. Diluculo venit rex adtem/
lü et daniel cum eo. et inuenerũt ſigna ſal⸗
ua. Cunqʒ aperuiſſent oſtiũ intuitꝰrer men
ſam vacuam exclamaut. agnus eſt bel.
et tenuit daniel regem ne ingrederet.et ait.
Animaduerte veſligia pedum ſuper paui

mentũ. Et rat? rexalpꝛebendit ſacerdotes.⸗

et oſtenderũt ei oſtiola. per que ingrediebẽ
tur et egrediebantur. Et occidit eos rex. ⁊2 de

dit bel in manũ danielis. Qui ſubuertit eu

et templũ. Erat aũt in eodeʒz loco dꝛaco ma⸗
gnus latens in fouea. et adoꝛabant en babi
ſomij. Sacerdotes eiꝰ babebant ydꝛaulia.i.

vaſa facta de coꝛijs vituloꝛũ.et percunebãt

ea virgis coraulinis.vt facerent lonitũ ter⸗
ribilem. quaſi tonitruũ.ad quẽ excitatꝰ dꝛa
co quandoqʒemittebat fumũ.qñqʒignem.
quandoqʒ viſibilitera ſparebat. Et dixit rex
danieli. Non potes dicere.quia iſte non ſit
dDdesviuens. Et ait daniel. Da mibi poteſta
tem et interficiam eũ abſqʒ ferro et fuſte. Et
dedit ei. Culit ergo daniel picem et adipem
et pilos.⁊ coxit parit. ecitqʒ maſſas.et dedit
in os dꝛaconis. et ſuffocatꝰ crepuit. Et indi
gnatibabilonij dixe ß
rũt. Iudeus factꝰ eſt ¶Ac ſi dicerent. Here
rex. Et dixeruüt adre ticus vel publicanꝰ
gem. Trade nob da fact?eſt.
nielem. alioqn inter
ficiemꝰte et domuʒ tuam.et compulſꝰtradi
dit eis. Qui miſerũt eũ in lacũ leonũ.et erat
ibi ſeptem diebꝰ. In lacu erant leones ſeptẽ
et dabãt eis quotidie duo coꝛpoꝛa damna
ton et due oues. ettücnon lũt data eis. vt de
uoꝛarent damielem. Erat aũt abacuc ꝓpbe
ta in iudea. quifeꝛebat pulmentũ meſſoꝛib⸗
Et ait angelus ad eu. Fer pꝛandium in babi

lonem danieli.qui eſtin lacu leonũ Quire

ſpondit. Babilonem non vidi.et lacũ nelcio

Et tulit eũ angelꝰcapillo capitis ſui.et poſu

it eu ſuper lacũ.et clamauit abacuc. Daniel
ſerue dei.tolle pꝛandiũ qð miſit tibi deꝰ.Et

gratias agens daniel comedit. PDoꝛro age

lus reſtituit abacuc in loco ſuo. Aenit ergo
rex die ſeptimo vt lugeret danielem. ⁊ videẽs
eum ſedentem in medio leonũ exclamauit.
Magnꝰes dñe deꝰ danielis et extraxit euʒ
de lacu leonũ. ſdoꝛroillos qͥ ꝑditionis eiuſ
cauſa fuerant intromiſit.⁊ deuoꝛati ſunt in
momentocoꝛdovœ.
¶ Be abacuc. ¶ Capitulum. XV.
Dꝛro gbacuc ſuit
de tribu ſimmeon. Hic pᷣuidit capti
uitatem bieruſalem futurã.⁊ adue

mentibꝰ? caldeis fugit in ſoſtratenã ⁊ eratin

cola in terra ilrael. Delcendenubꝰ peroreli
quijs iude in egiptii
quaſi peregrinabat ꝗIdeſt duarũ tribuũ

interra ſua.⁊ ſcꝛipſit

Et in pᷣncipio oꝑis
cauſatur aduerſus
deü. cur impius pa
ſtaſſet populũ dei.⁊

ſanctuariuʒ eiꝰ cum

Jam eniz captiuate
erãt x.tribus et colo
ni in earuʒterras ad

ducti. iter quos latu
it abacuc quouſq; re
celſiſſent chaldei. po

ipſe clamaret et non ſtea rediitin terraiu
exaudiretur Sed in de. et diſcedentibus
conſolatõem aperu alijs in pꝛopꝛia teꝛra
it ei dñs calamitatel quali peregrinuſ re
circumſtantiumna manlit.
tionũ futuras pna

buchodonoſoꝛ longe maioꝛes.⁊tandẽ ipᷣm

nabuchodo. periturum. et ita a murmure
conuerſus eſt ad pꝛeces. Et oſtendit ill do
minus aduentum chꝛiſti dicens. Si moꝛaz
fecerit. expecta eum.qa veniens veniet ⁊ nõ
tardabit. Et impꝛecatus ẽabacuc nabucho
donoſoꝛinter plurima dicens. Vequi po
tum dat amico ſuo mittens fel. et inebꝛat
eum. vt aſpiciat nuditatem eius.quod fecit
nabuchodonoſoꝛſedechie. Vlumo ſcpſit
canticum. Domine audiui. ?c Hic dum fer

ret pulmentum meſioꝛibꝰ.dixit domeſticis

luis. ꝗbo adterram longinquã.cito red bo.

QAliffmt

duauncſum
Lolinul pnn
mnlſinmmln
Wiaroſagol
(lnagopropt
Mvantunſupon
Migudenmneſ

orſtunloechoe
Admmidode⸗

rOdic
Qandopaen

wabo ime
berpatefnubh
me quödopoven

serdehn

enepnuerlent
Adparienothe⸗
Reehmmmneen
mſpiioedei

linpnluerle

nlaltie
ancefi,
Aaanngſicne

uoribecl

cnſittde

—

toncht Pon
nlocoſto enten
Kadancennte
Hobeonügtme

—

—

Dndecrermn

losionenen
Uredenoneeng

Thllum

onchi

en heſunten
WAmſunRat
NNGruroran
1Dade

Ne 0 „ „
i Pacdenit
nan
66 crätp nbue
6 Minenmzm
duainen
2 Uabacnat:
m (eilente
von ſeondun
din de anun⸗
n Mene
gtel gvnle
ona ad
1 ,
longenacui
murun dn
orets i,
Gmchiſte
uninnan
Fruntifei,
unmai

S
—

=

3

—

—
—

=—

—

4
4
4
/
4

=

4

4

Sñ
=

4

4

S
vomim/

umurntr iei
cecche Nnn
mntn
—

=

1
6

=

—
—

=
—

4

—

S=

=☛

„ W

*

Sitardauero per dies ferte cibum meſſoꝛi
bus. Et cum fuilſent in babilone ſubito ſuꝑ
uenit meſſoꝛibus.Intellexit autẽ ꝙ celeriter
eſſet populus a babilonia reuerſurꝰ Vnde

patet longe poſt liberatã ſuſanna.boc eẽ fa
ctum. Signum aüt redit?ꝰdedit bis qui ĩiu
dea erant.ꝙ wiluri eſſent lumen in ruinis tẽ
pli.vltimãqʒ templi deſolationem pꝛedirxit.
q; gens occidentalis banc eſſet actura. Tũc
inquit velamen ſancti ſanctoꝝſcindetur. et
duaꝛum columnarũ epiſtilia auferentur.et
quo ſint nullꝰagnoſcet ꝗpᷣa vero in beremo
adducentur.et eos in vltimo qui perlecuno
nem ſuſtinenta ſerpente luminabit domi:
nus ſicuta pncipio. Et moꝛtuꝰ eſt abacuc et
ſepultꝰin agro pꝛopꝛio ſolus. Coꝛro de da
niele quantum ſuꝑuixerit poſt reditum po
puli in iudeam neſcimꝰ. BDefunct?ꝰ aüt et ſe
pultus eſt in ſpelunca regali ſolus cum gła.
ic eſt daniel q dedit rJ”M
Hec vᷣèba ſüpta ſunt

ſigna in montibꝰſu

per babiloniã dicẽs. de libꝛo epipbanii
uelata ſut q dã lecre

Quando pars mõ⸗
tiuz aboꝛea fumiga
bit veĩet finis babllo ta ꝓpbetaruũ.luri
nie.quãdo vo velut ma eni ppbete abſcõ
ignis ardebit. ſfins dutur. vta qdam ðeꝛ
erit vniuerſe tre. qñ; Secretum meũ mi⸗
adpartẽ notbiaque bi.et lber ule epipba
decurrerint.euerte⸗ nij ſecretũ ppbetaꝛũ
tur ſplus adirã ſuã. dicitur.

OQ ſi fluxerint ſanguine erũt bomicidia be

lial in vmuerſaterra.

¶ Be ciro ( CTapitulum. xVI

rij medi cyrꝰ monarcbiam tenuit
L oꝛientis.cuiꝰſedem poſuit apð per
ſas. lcetregnum medoꝝ maius eſſeta bono

rabilius. eo ꝙ perſe eum ſublimauerãt in re

gem. Iſte fuit nepos darij ex ſoꝛoꝛe.nepos
vero aſtia gis ex ſilia Noꝛroaſtiages vnicã
habuit filiã.et vidit ſomniũ. de genitalib⸗
filie oꝛiebatur pitis.quetotaʒ occupabat aſi
am.et accepita coniectoꝛibꝰ ſe babituruʒ ne
potem ex filia.q dñseſſet aſie etipᷣum deijce
ret a regno. Nuodtimens dedit filiam ſuaz

Bſt mortem oa/

vxoꝛem militi plebeio.ne filius ex ea naſce⸗
retur nobilis et potens. ꝛeterea filiaz pꝛe
gnantem alciuit. et natum ex ea filium. cui
dam participi archanoꝛum tradidit occidẽ
dum. Qui credens regnum tranſiturũ ad
filiam ſuam.ſilium eius veritus eſt occide
re.et vni de paſtoꝛibus regis tradidit par⸗
uulum exponendum in nemoꝛe. Quicum
expoſuiſſet eum.et id indicaſiet vxoꝛi.que ĩ

diebus illis pepererat.ſuplicauit ei mulier

vt paruulum deferret ei alendum. et ppꝛiũ
filium pꝛo eo exponeret. Cunqʒ rediſſet pa⸗
ſtoꝛ ad puerum.inuenit canem pꝛebenteʒ ei
vbera. et a feris et auibus defendentem. Cũ⸗
qʒ tuliſſʒ eum ad vxoꝛem alluſit ei tanq; diu
note.vocauitqʒ puerum ſportacuʒ.id eſt. ca

tulum. Spartos eiperſice canẽ ſonat. Qui

cum eſſʒ grandiuſculus a pueris ludennbꝰ
factus eſt rex eoꝛum.et contumaces a inob⸗
edientes ſibi grauiter affligebat. Quod gꝛa
niter ferentes patres eoꝝ.verbum detulerẽ
ad regem de filio paſtoꝛs. Quem cũ aduo

caſſet rex et argueret eum ꝙ pueros plagaſ

ſet. ille intrepidus le vt regem feciſſe reſpon⸗
dit. Et ammiratus rex et quedam ſigna ge⸗
neris ſui in eo eſſe depꝛebendens.aſcito pa:
ſtoꝛe ſecretius veritatem rei agnout. Nerũ
tamen timoꝛ eius de nepote mitigatus eſt.
eſtimans q verbuʒz coniectoꝛũ deregno im
pletum eſſet in regno pueroꝛum.et eidẽ cui
pꝛius cõmiſerat occidendum.cõmilſit alen⸗

dum. non indicans tamen eſſe miſi paſtoꝛtii
filium. Filium quidem ullius ſecretarij ſui

clanculo dedit patriadcomedendum.quia
non obedierat oꝛi eius.et poſt idip̃ᷣm indica
uit ei. Factum eſt autem. vt aſtiages trade⸗
ret exercitum illi ſecretario ad boſtes expu
gnandos.pᷣe vero reſedit in media. oꝛro
ille non immemoꝛ maleſicij regis.perſuaſit
exercitui. vt ſpartacum regem perſidis ſibi
eligerent.et cognommauit eum cyrũ.quodð

interpꝛetatur beres q.d. Licet reluctetaſtia⸗

ges. bic eſt beres. Quo facto timens aſtia⸗
ges. darium conſobꝛnum adoptauit ſibiin
filium. et collecto exercitu congreſſus eſt
aduerſus cyrum.et fugerunt perſe. Axoꝛes
autem eoꝛum ⁊ matres egreſſe ad eos.⁊ de⸗

„

tectis poſterioꝛibꝰſuis aiebãt. Vultis ne in

troire in vteros matrũ ⁊ renaſci.Hoc pudo
re excitati perſe acriter redꝛerũt iboſtes ⁊ vi
ctus ẽ aſtiages. Cirus aũt magis exbibuit
ſe illi nepotẽ.q; victoꝛẽ. Nam regnũ yrcano
rũ ↄceſſit ei. Dario vo tanqʒ fratri mris ſue
tradiditregnum medox. tñ ſub certa ſpe re⸗
uertendi ad iſfinm. “ôM
¶ Be licentia redeundi data iudeis
((Capitulu. XVII.

Caqʒzʒ cũ uniuerſũ

eiꝰ. ptimpleret verbů ieremie. Et dedit libeꝛ
tatẽ oibꝰ iudeis q erãt i vniuerlo regno ſuo

etlicentiã redeũdi in iudeã.⁊ edihicandi do⸗
mũ dñi. Excitatꝰãt fuit ex bis ylaie.q ante

cc.et x.annos ſcpᷣſerat de ipᷣo.dñm dicenteʒ.

Cbꝛiſto meo ciro cuiꝰaſpꝛehbendi dexteram
ſubijciã gentes et regna.ipᷣe reedificabit o
mũ meã in bieruſalẽ. At eꝛgo bãc mumſicãa —4
ſcpᷣturã impleret.⁊ ſcpturã libertatis ⁊ liicon
tie traduxit ĩ vniuerſũ regnü ſuũ dicẽs. Om

nia regterre dedit mibi dñs deus celi.credo
büc eſſe quem gens iſrael adoꝛat.In bac epi
ſtola boꝛtatꝰeſt etiã iudeos.vt alcenderent
in iudeã.et qͥ nollent aſcendere iuuarẽt aſcẽ⸗
dentes in pecunia veſtibꝰa iumenns. ſoꝛ⸗
roclariſſimi iudeoꝝ babitabanti babilonia
id eſt in terra babilonis euerſe.Babilon enĩ

ꝓpᷣe nomẽ eſt ciuitatis.babiloma ponomẽęz
regionis.lcet vnũ ꝓ altero ſepe legat. Inter
eos zacharias na:ꝰ in cbaldea iam ꝓpbeta⸗

bat. Mic bñdixit ſalaniel in filio vocas eũ ʒo⸗
robabel.qð interpᷣtat ma giſteꝛbabilonis.q̃i

diceret.bic erit magiſter captiuitatis babilo

nice. Ro bui? pphete exboꝛtatõem pᷣmi ſur⸗
rexerũt viri inda. vt aſcenderent in bieruſa⸗
lẽ.poſtea vero viri bemaminet leuite. Dꝛo

pterea vt dicit oſephꝰ.a iuda cognoĩan ſũt
iudei.Huniꝰenĩ nomis plures fuerũt cauſe.

Supꝑturrim babel leguur. ꝙa dedan qᷣ co⸗
gnominatꝰeſt iudas.dicii ſunt iudei..Alibi

qa iuda ſilio iacob. Alibi qa iuda macha⸗

beo. NMRoꝛro aſcenſuriin bieruſalem vel ĩ iu
deam alios boꝛtabatur.led paucos mnuene

5 regnũ deuolutũ eſſet ad eü. in bere⸗
ggni anno pᷣmo ſuſcitauit dñſ ſpũm

runt qui aſſentirent eis.et ꝓpterea tam in ex
boꝛtatione qᷓ; in apparatu tres annos cõple
uerunt.gitur in tertio anno cyri egreſũi lũt
ſub ʒoꝛobabel duce. et ieſu magno ſacerdote
adboꝛtantibꝰ? eos zacharia pꝛopbeta.etag⸗

geo iuuene ſed nondũ ꝓpheta. Erant autez

circiteꝛ.l.milia. Fuerunt enim de iudeis qua
dꝛaginta duo milia.et.cccc.et. x. MReliq vero

erant ſerui et ancile ⁊ bomines generis pꝛo

miſcui. Et remiſit cum eis cyrus partem pa

ſoꝛum dominmi quinqʒ milia. et quadꝛagin

ta inter q ponit ioſephꝰrefrigeratoꝛia quo⸗
rum pſum non legi. Aſcenderunt etiaʒ qui
dam cum eis. dicentes ſe eſſe de genere ſacer
dotum. pꝛopter emolimentu m. Cunqʒ que

rerent ſcripturam genealogie ſue et non in

uenirent. recepti ſunt in iſrabel.ſed eiectia ſa

cerdotio reuerſi ſunt in bieruſalem ain cius

& Be anno. lxx.

Cap. XVII.
ſeptua geſimuſ relaxande capnui

eronmmꝰ ᷣmum annum dicit cini fuiſſe
ſeptimũ ſeptime decadis.Itaqʒ tertius ãnꝰ

cyri ſuit ſeptuageſimus. cui conſonatioſe-

pbus dicens. Nꝛimo anno imperij cyri le:
ptua geſimꝰ cõcurrebatad eſt. iminebat. De
eodẽ legitur in paralipomenon. Siq̃s eua⸗
ſerat gladiũ.ductꝰ in babilonẽ ſeruiuit regi
et fins eiꝰ. donecimperaret rex perſarum.⁊
cõpleretur ſermo bieremie.et celebꝛaret ira
ſabbata ſua.vſqʒ dum cõpꝑlerenĩ deſolatois
ſeptuaginta anm. De eodem meminit dani
el. anno pᷣmo darijintellexi numeruʒ anno⸗
rum vt cõplerentur deſolatonis bieruſaleʒ

lxx.am. Idip̃um plane pᷣdixerat ieremias in

epla quã direxit ad traſmigratõeʒ. Cu cepe⸗
rit inqt ipleri.xr.anni.piſitabo ⁊ reducã vol
ad locũ iſtů Mubi tñ videt velle ieremiasꝙ
ante euerſione babilõis cõpleni eſſet. vbiait.
Seruiẽtomẽs gẽtes iſte regi babilonis.xx
ãanis. Cũqʒ cõplen fuerint anmi.vxx.viſitebo
ſuꝑregẽ babilonis.et ſuꝑ gentem iſtam imi:
quitatem eoꝝ dicit dominꝰ.etponam ten
in lolitudines lempiternas. Ex bacauten⸗

V

atis quã pꝛedixit bieremias.N⸗

4 ,mitſhin
gſaſſebaltn
gocieremubd/
coſedinigutanen
mgonioteſtſaffe
hyiceſmo Mholthi
pereglpeſntn
Coptinttansorli
lbogonounde
ammumn il iuhn
moolni vetia
poucutnmmn ,
cgiirenminüin
ptfnetpbiun ud⸗
mlpnngtin cſti
Unicunarens pbo

(kmpiaodaſs

Dabeleddcni

itdemenompno

fromaedicnge
Eerauit pnn⸗
uvoannirr ze

ecundumannicn

iflhiabgee
urqzevdtidlin⸗

inoociptulataatr
bidn oonnorl
icligrordnndre
ANawdodn
(Ondsdannoe
WMWporeſeped

prüennunenge
nmmnizn
Ntmngkrorlinn

yhnplib

clengen
Munllr hom
(pnionntor
tkida
ltioneogans
mnocynfiurmun
Ur Poropin
cemeſtepn
ſlamm ſeprnagt
Dermlhan po⸗

giener.
Ummesannesig.
mnocngiſt
umagholdee.
Angbene
Nben Een
tnindenn
rale Relin.
onnnesgnnen
gnspenenn
ligagndng
Geratongh
mmoenun emen
teſedegngeieen
dmumn Cunge
Nogeſnen on

ſeabel chatato

eruſgemenda

aüuncg

mo ren
neombierena i.
annumdictnn
dis Nac;nm /
us. cictan
doannotne

arndeſtümt

Rponneno ,n

inbabeorinn
npergargkn
bierimtenaakutt
Detornmm
—
rdtondtn
vefpmini
onäeritb
nun
–R
Moglihiniin
iummmmulnn

vomin
anos/ vun

Danielis

auctoꝛitate fabulani iudei vt ſupꝛa diximꝰ.
exultaſſe baltbaſar.⁊ cõuiuiũ feciſſe. Hic ãt
loquit᷑ ieremias de.lxx.annis nõ captiuita⸗

tis ſed iniquitatis nabuchodonoſoꝛex quo

cepic oſpꝛimere finitimas natões.Huicopi

moni atteſtat affricanꝰagens de neemia.et
viceſimo anno regis artarxerſis dicens. Eo

tꝑe regni perſarũ.c xv.anni fuerunt euoluti

captiuitatis ãt irłm. c. lxxx.qnqʒ. Euſebi? tñĩ

libꝛo cronicoꝛũ videtur obloq pᷣdictis ſcdᷣ

annũ darij filij itaſpis dicens fuiſſe lxx.ſcdm
auctoꝛitatẽ ʒacharie.q̃ ſcdᷣo anno darij ſcri

bens audiuit virum ſtantẽ inter mirteta di⸗
centẽ. Dñe exercituũ vſqʒquo nõ miſerebe

ris irin et vꝛbium iuda quibꝰ iratꝰ es. Iſte

iam ſeptuageſimꝰeſt annus.et poſt pauca.
Cum ieiunaretis ꝑbos.lxx.annos.nũquid

leiunium ieiun aſtis

mihbi. Huic azconſo Quifuit magiſter
nat clemens in pᷣmo alexandꝛia. ⁊ poſt eũ
ſtromate dicens.⁊ p oꝛigenes. etfecit i
ſeuerauit captiui clemens ſtro
tas annil.xx.vſqʒan inſtructiones quaſ
ſecundum annu da dam.

rij filij itaſpis. Aide
turqʒ euſebiꝰdiſtinguere inter ſeptuaginta
ãnos captiuitatis.et.xxx.ãnos deſolatõiſ tẽ
pli dicẽs. Gcðm nõnullos vſqʒadannũ xx.
cyri. colligitur omnetempꝰcaptiuitatis an⸗
m.lxx.a tertio ãno ioachim filij ioſie. Soꝛro
ſim alios abannotre

narchi

terito. q.d. lxxx. annus iſte notus ſ.et famoſꝰ
iam diu eſt. Foꝛte dictꝰeſt in zacharia.lxx.an
nus non captiuitatis.ſed qnte etatis.qᷓ m
bebꝛeos incboauit annoxxx.ante cyri mo⸗

BDe reedificatione templi.
Capitulum. XIX.

greſſionis in iudeam. ↄgregatus ẽ
populꝰ.quaſi vir vnus in irtm. Et

edificantes altaꝛe. collocauerũt illud ſuꝑ ba

ſes ſuas. et obtulerũt ſuꝑ illudbolocauſta
dño mane et veſpe.fecerũtqʒ ſolennitateʒ ta
bernaculoꝝ. Vnde vo babuerũt ignẽ neſci
mus.niſi foꝛte ex calculis veteris altaris ex⸗
cuſſerintillj. Anno aãt ſcdᷣo.meẽle ſcdᷣo iecert
fundamẽta tẽpli. Qð audiẽtes ſamarite.ve
nerüt ad eos etdixerũt. Edificemꝰ vobiſcuz.

qꝛ ia vt vos querimꝰdeũ veſtrũ. Etreſpon
Dderüũt duces ür Coõmune ẽ nobis et vobis
codoꝛare dñm.ſz nõ ei domũ ediſcare. Hoc
