ue.idẽ. generata. HNeceſt płereundũ.qd ait.

fecit omẽ virgultũ antequã oꝛiretur iterra
⁊ herbam puſq; germinaret. cum ſuperius
dixit. virgultũ qʒcito factũ ſatim adultum

et babens fructu et berbazoꝛtam etferenteʒ
ſemen. Ad quod ðꝛ duos fuiſſemodosope?

rationis diuine vtdictuʒ eſt. materialem ſcʒ
et eſſentialeʒ. Fecit ergo ea materialie puſqʒ
oꝛirentet germinarent eſſentialiter. Vel ali⸗
ter.qd innuit ſequens lrã cum ðꝛ. Mon eniʒ
pluerat dñs ſuꝑterrã. Fecit equidem tune

ulla pfecta et eſſentialiter. puſq oꝛirentur et

germinarent. vt modo faciũt cuʒ paulatm

benelſicio roꝛis infuſi et laboꝛe hominuz ad⸗

hibito ad oꝛtum 1 maturitatem perueniũt.
Tunc enĩ fons urigebat terraʒ vt nilus egi⸗

ptum viciſſim ꝑ partes diuerſas.ſicut dicit

ioꝛdanis ante ſubuerſionẽ irrigaſſe totã ꝑẽ:

tapolim.piciſſim.ſcʒ ſicut dequibuſoaʒ fõti
bus dicit augꝰ.q;ꝛ mira piciſſitudine toram
qnoam irrigat regionẽ. ne ſi ſimultotã iraʒ
tuc fonte irrigatã dixerimꝰdilunũ fuiſſe di⸗
camꝰ. Ael qꝛ legit ibifons ⁊ no vnꝰ.młtitu⸗/

dinẽ innuit. vt bi. venitlocuſta.

Be creatone anime pꝛothoplaſti

*

ounauit igituꝛoo

¶ Cap. Xl.

—

ſius agit.⁊ pus de viro. Etqꝛ due ſunt bois
partes. de vtraqʒ agit. MCd carnẽ eni ſpectat

qd Sᷣ. foꝛmauit hoĩez de limoterre.Adaĩaʒ

cũ danſpirauit. cc q. d. Coꝛpus fecit deterra
animã denibilo. Alia tranſlatio bʒ. inſuſfla
uit nel ſufflauit. qdᷣ nõ incongruũ eſt de do.
vtqdam putauerũt.cũ fauces. ſpum ñba⸗
beat. Deus eniʒz inſpiranit. i. ſpum fecit. Di
militer inſufflauit.i.flatũ.ſ.qiam feci. Anð
in yſaia. Omnẽ flatũ ego feci. Qdaut ðꝛin
faciẽꝑ ſynodochen.a parte totum intelligt
Totũ eni boĩeʒ ammauit. Sed facieztanqʒ

btẽ dignioꝛẽ.qꝛ lenſuũ capacẽ ſolã noiquit.

4 „eNdalnit ct
SZSpno pocat deum dñm.qꝛ tũc ᷣmo

babuit ppe ſeruũ. laboꝛantẽ. Moſt recapi⸗⸗
tulatõem. de vtriulq; boĩs foꝛmatõne diſtu ¶ n
Aem
ſcilicet damaſceno.Hon. vbi ergotranſlatꝰ
eſt. ꝗn paradiſum quem deꝰdietertia plan⸗
tauerat.id eſt.plantis aptauerat.berbis ſci⸗

Eandẽ aũt animaʒ etiam ſpiraculũ vite vo⸗

cat. q peam bomo ſpirat ⁊ viuit. Et poſt di
cit. Inima viuentezin lei ppetuitate vitevi⸗
uentẽ. non moꝛtabilem pt anumaz pecudis.

ic locũ nõ ſane intellexit plato.dicẽs deũ

animas creaſſe.ſed angelos coꝛpꝰ foꝛmaſſe.
ibi. dij deoꝝ. quoꝛum opifex paterqʒ ego.cc.
Quodaüt quidam aſlerunt aiam deeſſen⸗

tia diuina factã. ſtare non poteſt. qꝛtuc nul⸗
lo modo peccare poſſʒ. Alij diſtiguũt inter
ſpiraculum vite ⁊ aiam. dicentes.ſpiraculũ

vite ſpum.ſ.quem etiã bomini tũc datũ aſſe
rũt ad pꝛopbetandu.qñ dixit.ocnunc os
ex oſſibꝰ meis. Yllij etiã aliter diſtinguũt.ſpi
raculum vocantes quendã ſpũm coꝛpoꝛeü
in copoꝛe animalis.q qnqʒſenſus opera:-
tur in eo qui etiam paulatim extinguuur
eo.et dum moꝛitur ammal in aliqua parte

coꝛpoꝛis.adbuc ſentitur ſpuũs ille.cuʒ in alia

exnnctus ſit. Factus eſt autem bomo in pi⸗

rili etate. moꝛtalis et imoꝛtalis.i.potens mo
ri potens non moꝛi.et anima coꝛpoꝛ pᷣus
foꝛmato infuſa Sed queritur.vtrum in iſo
coꝛpoꝛe dum infunderetur creata vel extra
creata ſit.et ſit ei datũ naturaliter velle incoꝛ
poꝛari. Quicquid circa illaʒ actu ſit. de poſt
creatis dicituꝛ.qin ipᷣis coꝛpoꝛibus dum in

enuntbr reonle. lianis e
¶Be par adiſo et lignis eius.

dominus deus paradiſũ volupta⸗

anſit bõ in loco vbifactus eſt. in agro

licet et arboꝛibus inſitum.a pꝛincipio crea⸗

tionis ſcilicet cum apparuit arida. et ger⸗

minare terram fecit. Aela pꝛinapio.ideſt.
a pꝛima oꝛbis parte. AUnde alia tranſlauo
babet. Naradiſum in eden ad oꝛientem
Eden bebꝛaice.latine delicie interpꝛetatur.
Ergo idem eſt paradiſum voluptatis að
paradiſum in eden.id eſtan delicijs. Sed
a pꝛincipio idem eſt quod adoꝛentem.

4
— =

Nantaueꝛat autez

tis a pᷣncipio. Quaſi quererz aliqs

—

Nibꝛi geneſlis.

Eſt ãtloc?ꝰ ameniſſimꝰlongo terre et maris

tractu a nrã babitabili ʒona ſecretꝰ.adoele⸗
uatꝰvt vſqʒ adlunarẽ globũ atungat Anð
etaque diluuij illuc nõ ꝑuenerũt.Eſt etiam
paradiſus celũ empireu.et ðꝛ ſpũalis.qa re⸗
gio eſt ſpirituũ. Sicitur etiã ſpũaliter para
diſus vita beata veleccia. Dꝛoduxitqʒ de⸗
in paradiſo de bumo diuuerſa ligna quibus

delectaret bõ videndo.et ſuſtentaretur edẽ⸗

do. ꝛoduxit quidẽd eſt pꝛocul in altum

duxit. vel pꝛoduxit. id eſt.pꝛo bomie eduxit.
In medio quoꝝtãqᷓ dignioꝛa poſuitligni
pite.et lignũ ſcientie boni ⁊ mali.Dictuʒ eſt
aũt lignũ pite ab effectu quẽ babuit natura

liter. vt comeſtum ſepius ppetua ſoliditate

bominẽ firmaret.ita vt nulla infirmitate vl

ſemo vel anxietate in deteriꝰ vel in occaſum

laberetur. LNgnuʒ vero ſcientie boni ⁊ mali

dictũ eſt ex eo quod ſecutũ eſt eius comeſti
onẽ. Oꝛius eni neſciebat homo qᷣdeſſʒma⸗
lum.qꝛ nondũ expertus. Bonũ enĩ dicimꝰ
ſanitatẽ et ſirmitatẽ.malũ vero egritudinẽ⁊

imbecillitatẽ. q nõpũ ſenſeꝛat bomo. Cogno
uerat quidẽ ea ꝑſcientiã.qꝛ ex vno cõtrario

rũ cognoſcitur reliquuʒ.ſednon ꝑexperien⸗
tiam. vt medicus dum ſanus eſt nouit moꝛ
bos.ſʒcũ egrotat magis cognoſcit.quia no⸗
uita ſentit.ſicut de puero delicate nutrito ðꝛ
qꝛ neſcit qd ſit malũ.imo nondũ nouit quã/

tum ſit bonũ vel malũ. Nel malũ ðꝛ inobe⸗

dientia.bonũ obedientia.qꝛ poſt comeſtio⸗

nẽ nouit qntum bonũ erat obedientie.⁊ q̃n⸗

tum malum inobedientie. NPlato non pu/
tans boc poſſe ↄuemre arboꝛibꝰ.q ſit lignũ

vite ⁊ lignũ ſcientieboni⁊ mali.ideo vtrüqʒ

Bde bomine dictũ exiſtimauit.quia viuit.⁊
eſt ſciens bonũ ⁊ malũ.⁊ dixitipᷣum vocatũ
lignũ.id eſt.coꝛpoꝛeuũ.ad differẽtiã ſpirituũ.
id eſt. angeloꝝ.qͥ ⁊ viuũt ⁊ſciunt bonũ ⁊ ma
lũ.In medio vero poſitũ tradidit.qꝛbomo

eſt quaſi mediuſinter creatoꝛẽ ſuꝑ le poſitũ
et ſenſibilia ſub ſe poſita. Diſcretã vero illiꝰ

bois fuiſſe creatõnem a creanonibus homi
nũ reliquoꝝ dixit. perilla duo addita.vite et
ſcientie boni ⁊ mali.Sicut eni in ſamia figu
ra.id eſt.pitagoꝛica qui de ſamo inſula fuit.
pᷣus eſt truncus integer.et poſt in ſummo

biuiũ.ſic homo modoin pᷣmis etatibus qſi
tantũ viuit. non vtens viribus adintellige⸗⸗
tiam datis. Sed dèum veneritadannos di⸗
ſcretionis tunc diſcernit interbonũ ⁊ malũ.
et tunc ſunt pᷣmum opera eiusbona velma
la. Sed non ita Ectum eſtin adam.imo cũ

pita data eſtei ſcientia bom et mali.quaſi di
geret. actus eſt bomo coꝛpoꝛeꝰ.ſubditꝰ ðo
pꝛepoſitus animantibus ⁊ ſimul vixit.⁊ ſci
uit bonum ⁊malum.

¶ Se fonte paradiſi et quattuoꝛ flu

minibus eius. ¶ Cap. IIII.

mum aquarum.vel fontes ꝑſylempſim.ſin

gulare pꝛo plurali. Irrigare aũt poſituʒ eſt
pꝛo miniſtrare bumoꝛem. Bicitur ei terra
circumiacens bumectaria flumimbus per
tracones.ideſt. per vias ſubterraneas pvel ꝑ
meatus.xuij.ſtadijs.aut.xvj.ui fons diui
ditur in quattuoꝛ flumina. Unus dictus ẽ
pbiſon.quia gangaro rege indie dictus eſt

ganges.et interpꝛetatur pbiſon. m yſidoꝝ.

caterua.quia decẽ flumia recipit.velimmu
tatio oꝛis.quia mutatura facie quam babz
in paradiſo. Mutatur etiam m diuerſa lo
ca tribus modis.In coloꝛe.quia alibi clarꝰ.
alibi obſcurus.alibi turbidus.In quantita

te qꝛ alibi paruꝰ alibi diffuſus. In ſenſu.qᷣa
alibi frigidus.alibi colidus. Hic circuitter/

ram euilath.idð eſt. indiam. et trabit aureas
barenas.Alius dictus eſt geon vel gion vel
igion.quiet nilus et ſonat byatꝰterre.vłter
reulſ.quia turbidus eſt. Hic circuit ethiopiã

Alij duopᷣmis nominibꝰpocantur tigrisa

eufꝛates. Cigris animal eſt velociſſimum.⁊
ido fluuiusille a ſui velocitatetigridi equi⸗
uocatus eſt. Hic nadit contra aſſyrios.Di
cit ioſepbulſ.q tigris dicitur diglat.quod ſo
nat acutum vel anguſtum. eufrates frugi⸗

fer velfructuoſus. de quo per quastrãſiret

regiones.quaſi notũ tacuit moyſes.quia ẽ
ĩchaldea. vnde venerat abꝛabaz. Mec. inj. vt
diximꝰ flumia ab eodẽ fõte manãt ⁊ ſeꝑant.

Tfons uel fluuiꝰ
Negrediebatur adirrigandum para
diſum. id eſt. ligna paradil. Jone
poteſt intelligi vłabyſſusid eſt. matrix om·

et iterũ quedã coꝝinterſe cõmiſcent⁊ iterũ
ſeparant.ſepe etiaʒabſoꝛbent᷑ a terra.⁊ locis
iten in pluribꝰemergũt. Inde ẽ gde oꝛtu eo
rũ varia legunt. Dicii etiã gãges naſci in lo
cis caucaſimõtis. nilus nõ pꝛoculab aiblã⸗
te.tigris ⁊ eufrates ex arm-=niaoa.

BDe pꝛecepto et pꝛohibitione edu
Wlit ergo oeꝰ ho
inẽ de loco foꝛmatõnis ſue in pa
radiſum.ptopꝑaret bi.non tñ labo⸗
rando ex neceſſitate.ſed delectãdo ⁊ recrean
do. ⁊lic deus cuſtodiret illu.ſcilʒpominem.
Ael vtrũqʒ; refert ad boĩem.vt ſcʒbomocu:
ſtodiret paradiſũ.⁊ opꝑaret vt dict ẽ. Qui⸗
dam codices nõ babent ilu. ſʒ illud. ⁊ tůc eſt
ſenſus. cuſtodiret.i.ↄſideraret opꝰſuũ bõ.
vt qd ſaceret in terra ꝑagriculturã obſerua

ret in ſe ꝑ diſciplinã.vt ſicut terra ſibi.ſic ißᷓe
obtemperaret ſuo culton.· ꝛecepitqʒ ei di: ⸗
cens.?c. AUt hõ ſciret ſe eſſe ſub dño.pᷣcept
accepita dño.Omis aũt iuſſoẽin duobus

in pceptõe ⁊ ꝓhibitõe.⁊ iõ vtroqʒ vſꝰẽ dñs.
Mꝛecepit.ex omm ligno paradili comede.
Nꝛoh/ bun. de ligno ſcientie boni ⁊ maline
comedas.Et datũ ẽ viro mandatuʒ.vt ꝑ vi
rũ enã trãſiretad mlierẽ. Vel foꝛteẽ poccu
patio.qꝛ facta muliere ptriqʒſimul datũ eſt
Subdit ãt penã ſi cõtẽneret. Quacũqʒ die
comederis.moꝛte moꝛieris.ſ.aĩe.⁊ neceſſita⸗
tem moꝛtis babebis

Unde alia tꝛanſlatõ
bʒ plamꝰ. MMoꝛtaliſ

eris.xx.pluralit po⸗
nũt. Nuacunqʒ die
comederitis. moꝛte
moꝛiemini. Ideo cꝛe
di a quibuſoaz vtri⸗
qʒ diciũ.et h̊ pꝛeoccu

patũ Facta eſtautH
iuſſio paliquaʒ crea
turam lubiectã ſic et

nobis pꝓꝑhas ⁊ an
gelos.

De diuerſis tranſla
tiõib?ꝰ ſemel dicimꝰ.
Ante incarnationẽ
dñtanno.ccc.xlj.tpi.

bus ptolomei phila

delpbi. xx. interpᷣtes
floꝛuert. MPoſt aſcẽ⸗
ſionẽ dñianno.cxx
iuj. aquila iudeus fa
ctuſ chꝛiſtianꝰ.pᷣmꝰ

interpꝛes ex bebꝛeo

ĩ grecũ floꝛuit adꝛia⸗
no regnãte. Deinde

poſt ãnos.liuj.comodoregnãtetbeodocio
Deinde poſt annoſxxx.ſubſeuero ſimachꝰ

Deinde poſt annos.viij.quinta editio bie
roſolimisẽ inuenta.q qꝛ auctoꝛeiꝰignoꝛat.
vulgata ðꝛ. Aulgata ðꝛq̃ apocrifa. Oꝛige⸗
nis qʒ editio ðꝛ vulgaris.qꝛ ea q̃i vulgo pii⸗
mur. Deide poſt annos.xvuj.ſub alexãdꝛo
oꝛigenes coꝛrexit.lxx.cum aſteriſco et obelo
poſtea ſine bistranſtulit. Hi oẽs de bebꝛeo
in grecũ trãſtulerũt. Quidã de greco in lati
nũ. Nlures in pᷣmitiua eccia ſcioli vtriuſqʒ
lingue de greco in latinũ trãſferebãt pmõeʒ.

Hieronumus vltimo de bebꝛeo in latinum

cuiꝰeditio nüc vbiqʒ ſeruat᷑ a nobis. Neri⸗
archon pncipatꝰ. Deriarchon eſt liber in q
oꝛig.dicit xpᷣm aðbuc in aere ꝓdemoĩibꝰ pa
ti ſicut in terra ꝓ boibꝰpaſſus eſt. hac aucte
Hibil odiſti eonq feciſti.
¶ Beimpoſitione nominũ animan

tiuʒ pꝛincipaliter et mulieris foꝛma

tione. Cap. XVI.
Vrit quoqʒ deuſ

/Mon eſt bonum boiĩem ſolum elſe
faciamus ei adiutoꝛium ad pꝛocre
andos liberos.quod ſit ſimile illi. Similia
enĩ de ſimilibꝰnaturaliter naſcunt.Sed ne
videretur ade ſuperflua mulieris foꝛmatio
putanti ſibi in ammantibus eſſe ſimile.iðo
adduxit deus ad adam omia terre amiman
tia et aeris. In quibus intelligenda ſunt et
aqueanimantia. NHparte totũ accipe. Vel
vnuuerſa ſunt terre.quia etiaʒ que deaquis
condita ſũt.aliqd babent terre in ſe. Ael po⸗
tius piſces poſt ab bomibus ſunt cogniti.
et inde nominati. Quod patet. quia equi
uocantur animalibus terre. quia ſimiles
bis depᷣbenſi ſunt. Fecu autem vt omnia ſi⸗
mul eo nutu venirent quo omnia creauit.
Vel foꝛte factum eſt per angelos. Adduxit
qt pꝛo duobus.vt imponeret bomo eis no⸗

—

adam nullum ex eis ſimile ſibi. Etimpoſuit
eis noĩna adam lingua bebꝛea.que ſola fuit
ab initio. Quod inde ppendit.qa nomina
que legunt vſqʒ ad diuiſionẽ linguaruʒ be⸗
bꝛea ſunt. Et non inuento ſimili ſibi. immi
ſit deus ſopoꝛem in adam non ſomnũ ſʒ ex⸗
taſimin qua credii ſuperne interfuiſſe cuꝛie

mina in quo ſcirent eum ſibi pꝛeeſſe.⁊ ſcrret

. . .

—

Nibꝛ genelis.

Ande euigilãs pphauit de ũctõnexp̃i
eccie ⁊ de dilumo futuro ⁊ de udicio pignẽ
ibidẽ cognouita liberis ſuis poſtea idwauit

¶ De ſomno ade et foꝛmatione mu
lieris de coſta eius ap. XVII.

Bnqz obooꝛmiſ
et. tulit dñs vnã de coſtis eꝰ.carnẽ
cʒ⁊ os.et edificauit miſterio ange⸗
loꝝillã ĩmulierẽ. de carne carnẽ de oſſe oſſa
faciens.⁊ ſtatuit eã ante adã. Qui ait. Hoc
nũc os exoſſibus meis.⁊ caro de carne mea
Hoc aduerbiü nũciudeos traxit in erroꝛeʒ.
vt dict aliã pᷣus factã.de q̃ dictũ ẽ. maſculũ

et feminã creauit eos.⁊ nuc ſecũdã.qd.adã.
Pꝛoꝛ mulier facta eſt de limoterremecũ.

ſed bec nũc de carne mea. Et ioſepbꝰ dicit.
Mulierẽ extra foꝛmatã a in paradilũ cum
piro tranſlatã.ſic dicẽs.n bunc oꝛtũ intro⸗

duxit deꝰ adã et vxoꝛeʒ eiꝰ p̃apiens eos plã

tatõis babere ſollicitudinẽ. Et ex duabꝰ vro

ribus ade ĩnumerabiles ſiue intermiabiles
fingũt genealogias.ſʒ exipᷣo textu ↄuinci vi
dent in q̊ ſꝑ ſingulariter hmoẽ de eiꝰpxoꝛe.
MNota ꝙdefoꝛmatõne mulieris agendo.de
coꝛpoꝛe tantũ dictũ eſt. Añ q̃dã ideotacitũ
eſſe voluerüt de aĩa. vt daret intelligi. ſic tra
ductã aiam mulieris de aĩa viri.ſicut carnẽ
de carne. Auguſtin? et beſitare vider. qd ſen

tiẽdũ ſit deaĩa. an extraduce ſit. an ex nibilo
Seoidipm dtacitũ eſt deaia potꝰ Zeos
eſt. Si ei aia mulieris fuit ex traduce aliter

facta ẽ q̃; ania viri q; de nibilo.Et ſi aliter ſie

bat. taceri non debuit. ne ſic facta putaret vt

iã audieramꝰde aĩa vini. Itaqʒ tacẽdo ĩnuit
no aliter putandũ factã eſſe q̃; didiceramꝰ
pꝛius ——
¶ De E bomulieris ¶Ca. XVII.
vxoꝛi ſue nomẽtanqʒ dñs eiꝰ.⁊ ait
Wec vocabit virago.i.a viro acta.
et eſt ſumꝑtũ nomẽa viri noĩe.vt materia ð
materia ſũpta fuerat. Etiã denomiatio ĩ be
bꝛeo bec ẽ. Jsei nir ð.vnde denoĩatur iſſa.
vt a vir nrago.Hoc nomẽ ppꝛiũ illiꝰmuli

eris fuit. nũc oim eſt cõmune. Et eꝰſincopa

tů eſt virgo. Virgines dicũt qʒdiu ſũt in in
tegritate natiuitatis ſue. Doſtea vo fracte
dicuni mulieres. Similiter ſicut boc nomẽ
adam fuit ꝓpꝛuũ illi bomini.nũc po ẽ comu
ne. Et adam ſonat rubeꝰpel rubꝛa terra.q̃a
ſm ioſepbũ dsrubea terra oſperſa factꝰeſt.
Talis eſt eniʒ virgo
tellus et vera velru Terra ꝓpᷣe adbuci⸗
bea ideſt. animata. goerat qꝛ nõdũ coꝛ
quia ſedes anime ẽ rupta boim ope nec
in ſanguine. vel ru⸗ ſanguine infecta.
bea ßm quod futuꝛa

erat.i. ſanguinea.idẽ. peccatrix. Sanguinis

eni nomine ſepe deſignatur peccatuʒ. ptibi
Aeſtimentũ concretũ ſanguine.et ſanguis
ſanguinem tetigit. Impoſuit ei et aliud no⸗
men eua.i:poſt peccatum.quod ſonat pita.
eo ꝙ futura eſſet mater omniũ viuentium.
Tamen qͥa bicnon legitur impoſuiſſe.ſʒ in
fra poſt maledictõem foꝛte quaſi plangens
bominis miſeriã dixit eam euaʒ.qualſi allu⸗

dens eiulatui paruuloꝝ.Maſculꝰeni recẽ⸗

bõ pꝛẽʒ ⁊ matrẽ ꝓpteri
vroꝛ ſue tãqᷓ; poꝛtiũcule ſue. Ael ob bãcreʒ

ter natugeiulando dicit. a. mulier vero e. qſn
diceret. Omẽs dicent.e.vel.a. quotqt naſcui

abeua. (Ber beri

U
N

ſtatim ppbetauit dicẽs. Quãobꝛẽ?
qꝛ de latere viri ẽ relinquet ſepe
atrẽ ꝓpꝑter vxoꝛẽ ſuã.⁊ adherebit

demõſtrãdo vxoꝛẽ diciti. ꝓpter bac mlierẽ
relinquet bõ.⁊· Hoc fit quotidiea vinis.qͥa

reliquũt cobabitare coꝛpaliiłſpũalit qꝛ ma

ioꝛ ẽ ʒelꝰ ĩ vxoꝛẽ.q̃ʒ amoꝛſilioꝝ i ꝑentes.ñ di⸗

co parẽtũ ĩ filios.Humoꝛei aſcedit detrũco

ad ramos.ſtzñredit. Et iõ ñdexit. qꝛ ppt re
linquẽt ꝑentes ſilios.maxie itelligedũ eſt H
ſꝑ reliquet..nõ iungeĩ eis in matrimonio.
Hic ij.pſone in lege.xj.in euangelio plures
perſone amoueniura coniugio.·boc eſt.pꝛo
pter boc ſcilicet coniugiuʒ relinquet bomo

patrem et matrem. Et erunt duo in carne

vna .d eſt. vnient ambo in vno carnali ope.
Vel erunt duoin carne nna pueni ggnẽda.

Hiſtoꝛna.

Mon ei ex ſanguine vno ſedex ſanguinibul
concreat ꝑuuli caro. Ael licet ſint duo ꝑſõa
liter. erũt tũ in ↄiugio vna caroã alijs duo.
qꝛ neuter hʒ poteſtatẽ ſue carnis.

De ſtatu innocẽtie eoꝝ ante pec

catum. Tap. Mα .

dus. nec erubel

frenanduʒ.ſicut nõ erubeſcimꝰ ſi qs viderit
manus ⁊ caput ⁊ pedes nrõſ.Inoꝛdinatus
eni motꝰmembꝛoꝝipᷣa facit pudenda. Sic
et pueri ſi vdeant pudenda eoꝝnon erube/
ſcut.qꝛbñſficio etatis motũ erubeſcibilẽ nõ⸗

dum ſenſerũt.q̃ pudendꝰeſt.⁊ inoꝛdinatus.
qꝛ non ſine peccato fit.niſi raro ſpe pꝛolis ex
cuſatꝰ.cũ tñ excuſari poteſta peccato.rubo
re carere nõ poteſt. Añ ſanctꝰ ʒacharias cũ

ſanctã elizabetb cognoſceret ad gignenduʒ
ſanctũ pᷣcurſoꝛẽ dñi.iñ viderinoluit.Et qui
buſoã h̊ vilum eſt deũ pᷣcepiſſe vtriqʒ deab
ſtinentia pomi. licet poccupatũ ſit.
Be ſuggeſtione ſerpentis ſiue de

Erpens erat calli
dioꝛ cunctis animantibꝰterre.⁊na
turaliter.⁊ incidenter. Ancidenẽ.qͥa
plenus erat demone.Lucifer eni deiectus a
paradiſo ſpirituũ.inuidit bomini ꝙeſſet in
paradiſo coꝛpoꝝ.ſciens.ſi facereteum trãſ
gredi. ꝙet ille eiceretur. Timens vero depꝛe
bendia viro.mulierẽ minꝰpuidam ⁊ cereã

in viciũ flecti aggreſſus eſt. Et Bp ſerpentẽ.

quia tũc ſerpens erectꝰerat vt bomo.qᷣa in
maledictõe ꝓſtratus eſt. etadhuc vt tradũt
phareas erectꝰ incedit Elegit enam qddam
gen? lerpentis vt ait beda vᷣgineũ vultũ ba
bens.quia ſimilia ſimilibꝰ applaudũt.⁊ mo
uit ad loquendũ linguam eiꝰ.tñ neſcientis

ſicutet ꝑ fanaticoset energuminos loqui
neſcientes.et ait. Cur pᷣcepit vobis deꝰ. vtñ
comederetis deomiligno paradiſi.ideſt. vt

comederetis de ligno.ſednõ de omni. Que⸗
rit. vt er reſponſione occaſioneʒ inuematdi
cendi ad qð venerat.Et ſic factü eſt. Cum ei

Hat ãt iteraz nu

eſcebant. Mibil puta-
t velandũ. qꝛ nibil ſenſerant re⸗

qᷓi dubitãdo dixit młier. ne foꝛte moꝛiamur.
qꝛ dubitãs ad quãlibet partẽ de facili flectit
vndeſecurꝰde imꝑatõne ait. Hequaquaʒ
moꝛiemi.imo deꝰnolens vos ſimilari ei in
ſcientia.et ſciẽs ꝙ cũ comederetis exligno B
eritis ſicut dij ſcientes bonũ ⁊ malu.q̃ inui
dus phibuit. Et elata mulier. volens ſimila

ri deo acquienit.

¶ Be eſu pomi et ſtatu poſt pecca

v Alier pᷣus ꝙ lignũ elſet pulchꝛũ viſu.
deſt. mundü. et ex odoꝛe vel tactu
notans ꝙ ad veſcẽdũ ſuaue comedit. dedit
qʒ viro ſuo foꝛte pᷣmonẽs vᷣbia pſua ibilibꝰ
q tranſit legiſlatoꝛbꝛeuitatis cauſa. Qui et

el facile acquieuit.qꝛ cũ crederet pus mulie/

rẽ ſtatim moꝛiturã iuxta vbũ din.a vidiſſet
nõ fuiſſe moꝛtuã.dictum Ba dño eſtimauit
qitantũ ad terroꝛẽ.⁊ comedit. Et aperti ſüt
oculi eoꝝ.i.viſu tale qd ꝑceperũt.qd ñ ante.
diſconuenientiã.l.nuditatis. Ael nõ ð ocu⸗

lis coꝛpis intelligendũ ẽ. cum dictũ ſit. Vi⸗

dit mulier lignũ.⁊c. Mon eĩ acceſſerant adli

gnũ qᷓi palpones. Sʒoculos eoꝝ dicimꝰcõ

cupilcentiã et cognitõem eꝰ. Erant eĩ in eis
naturales motꝰↄcupiſcẽtie.ſed repᷣſſia clau
ſi. vt in pueris vſqʒ ad pubertateʒ.⁊ tũc tãq̃ʒ
riuuli aperti ſũt et ceperũt moueria diffũdi
qs cũ pusin ſeeſſe nõ ſenſiſſent.tũc exꝑti ſũt
et cognoueruteos. Et ſicut inobediẽtes fue
rũt ſuo ſupioꝛi.ſic et mẽbꝛa ceperũt mouen
ↄſuũ ſuperiꝰ.i.ratõem. Et pᷣmũ motũ cõcu⸗
piſcentie ↄtrariũ rõniſenſerũt in genitalibꝰ
et ſua ptra ſe moueri videntes erubuerunt.
Vnde ⁊lulla pudẽda dicta ſũt.Cetera qdem
membꝛa ad nutũ bois ſtant aut mouentur
pudẽda nõ. Quia no ̊ eſt poꝛta ꝓpaginis
⁊inobediẽtia mẽbꝛox.q̃ſiſignũ inobediẽtie
parentũ ſcpᷣtum eſtin poꝛta. Et cognouert
ſenudos.i.diſcõuenire pudẽda.erubuerũt
videri pudenda. Cñioſephꝰtradit.ſcientiaʒ
cognoſcẽdiſe nudos.⁊itelligẽdi ↄfuſionem
ſuã babuiſſe ex eſu ligni.q̃i bũceſfectũ natu⸗
raliter habẽtis.dicens. Iſta nãqʒ plantatio

cauſa acuminis eratet intellectꝰ.

Aibꝛi Geneſis.

Be maledictioniboſerpentis viri
et mulieris. ap. XXIII

WVnc fecerunt ſibi

periʒomata.idẽ.ſuccinctoꝛia.qua⸗
ſi bꝛacas bꝛeues.vt cãpeſtria. Mec
ſinecauſa de folijs fi
cuum.qꝛ de ſuco eg⸗
rũ ſi terat᷑ caro bois
inuncta.ſtatim ibi ſẽ
tit voluptatis pꝛuri
ginẽ. vt q̃ſi ꝑ oſten
ſuʒ ſit.qꝛ pꝛuriginẽ voluptatis iam in carne

id eſt. femoꝛalia ð cã
pama. vbi bomines
curſoꝛes ſunt.vt ex⸗
peditius currant.

ſenſerant.q pꝛurigo deſignat pꝛurigineʒ vo

luptatis quã ipᷣi babuerũt. Hinc quidaʒ di⸗
cũt ficũ fuiſſe arboꝛẽ ꝓpbibitã. Et audierunt
vocẽ dñ deambulantis.vt ex ipᷣo ſuo motu
iã videret eos arguere.qꝛ nõ ſteterãt in pᷣce
pio.Loquebataũt ꝑ ſubiectã creaturaʒ eis.

Et abſconderũt ſe a facie dei in medio ligno

rũ. Nocauitqʒ dñs pirũ.ſ.cui dederat pꝛece⸗
ptũ.⁊ increpãado nõignoꝛãdo ait.Aoaʒ vbi
es.q.d. Videin qua miſeria es. Qui ait. Ab
ſcondi me.qꝛ nuðꝰeram.Stulta rñſio.q̃i di
ſpliceret nudꝰ.q talis fuerat factꝰ.Et ait do
minꝰ. Quis Bindicauit tibi niſi ꝙ de ligno
comediſti. Ille ᷣo nõ humiliter ꝓfitens.ſed
peccatũ in vxoꝛẽ retoꝛquẽs.imo inipᷣm mu

lieris datoꝛeʒ ait.Mulier quã dediſti mibi

ſociã.dedit mibi ðᷣligno.⁊ comedi.etad mu
lierẽ ait. Quare B feciſti.Hecipᷣa ſe accuſa
uit. ſed obliquauit peccatũ in ſerpenteʒ. taci⸗
te vo in autoꝛeʒ ſerpẽtis. Serpẽs nᷣo nõ in⸗
terrogat.qꝛꝑ ſe Bnõſecerat.ſʒ diabolꝰ ꝑeuʒ

Et maledicẽs eisicepita ſerpente.oꝛdinem
ſeruãs ⁊ congrnũ maledictionũ amnennn.
Serpẽs ei ⁊ pus ⁊ plus peccauit qꝛ intrtbꝰ
mulier poſt.et minꝰeo.ſʒ plus piro.quia in
duobꝰ. bomo poſtremo ⁊ minꝰ.quia ĩ vrno

Serpẽs inuidit.mẽtitꝰeſt.decepit. His tri⸗
busreddite ſũttres maledictões. Quia iui⸗
dit boĩs excellẽtie.dictũ ẽ ei. Suꝑpectꝰtuuʒ
gradieris. Quia mentitꝰeſt. punitꝰ ẽ in oꝛe.

vnde terraʒcomedes omibꝰ dieb? vite tue.
imo abſtulit ei vocẽ ⁊ poſuitei venenũ ĩoꝛe.

OQuia decepit. accepit . Inimicicias ponã
intte ⁊ mulierẽ. Hincinnint. eua penituit

Jpᷣa conteret caput tuũ qd naturalie ſeruat

ſerpens q̃i ſedem vite.Et tu inſidiaberis cal
caneo illiꝰ.maxime.Et ſicut naturale odiũ
eſt inter equos ⁊ grifes.lupos ⁊ canes.ſic in
ter hoĩem ⁊ ſerpentẽ. Sicut eni venenũ ſer⸗
pentis homĩem ſic ſputum bominis ieiuni
perimit ſerpentem. Et qa adbuc nudi erãt.

ſerpens modo hosnnẽtimet nudũ et ſugit.

et in veſtuũ inſilit. In duobus peccauitmu
lier. Superbiuit et vetttum comedit. Quia
ſuperbiuit. bumiliauit eam dicẽs.Sub po⸗
teſtate viri eꝛis violenta.vt etiam vulneribꝰ
te affligat in defloꝛatione.Hunc quidẽ ſub
dita eſt viro conditione et timoꝛe.cui pꝛius
ſubiecta fuerat.ſed amoꝛe.Et quia in fructu
peccauit. in fructu ſuo punita eſt. Unde di⸗
ctum eſt ei In doloꝛe paries. Quod dictuʒ
eſt eian doloꝛe.maledictio eſt. ſed paries.be⸗
nedictõ eſt. Haledicta enim eſt ſterilis.Et
lta in puniendo nõ eſt oblitꝰmiſereri deus
quod etiã in alijs maledictionibꝰ hominuʒ
notandũ eſt. Adam qa in ſolo eſu peccauit.
in laboꝛe querendi ſibi edulij pumitus eſt ſic
Maledicta terra in operetuo.ſ.pꝛo opere
tuo.i.pꝛo peccato.pꝛo quo factũ eſt.pt terra
que bonos pᷣus et vberes fructus ſponte fa
ciebat. deinceps raros necſine bomis labo/
re.quandoqʒ etiaʒ pꝛo fructibꝰſpinas ettri
bulos germinabit. Et addidit. Et comedes
berbas terre.quaſi etiam in boc par eris iu
mento.Cerre aũt maledixit.quia de fructu
terre tranſgreſſio facta eſt.⁊ nõ aquis.Inde
eſt ꝙ comedit dominꝰ piſcem.ſed non legit᷑
comediſſe carnem viuentiũ deterra maledi
cta.niſi foꝛte de agno paſcali.pꝛo pꝛecepto le
gis. Addit ergo delaboꝛe. In ſudoꝛe vultuſ
tui veſceris panetuo.donec in terraz reuer
taris.d eſt donec moꝛiaris.qꝛterra es et in
terrã ibis. MPulcre dictü eſtibis.qꝛ q ĩ eodez
ſtatu ſtetiſſes donec tranſires in meliꝰ ſi vel
les.modo de miſeria in miſeriam ibis moꝛe
fluentis aque. Et tũc adam plangens miſe⸗
riã poſteꝛitatis ſue.vocauit vroꝛem ſuã euã
vt dictum eſt. ä

¶ Be eiectione eoꝛũdem de paradi
ſo et rompheaignea. CCap. XXIIII

Ecitqz de? goe et

xoꝛi eiꝰ tunicas pelliceas i.ð pelli
bus moꝛtuoꝝ animaliuʒz. vt ſignuʒ
ue moꝛtalitatis ſecu ferrẽtet ait. Ecce adaz
factꝰeſt q̃ vnꝰexnobis.yrqnia eſt q̃i voluit
elle vt deꝰ. ſin euidẽtie ſt modo.q nẽ. Necẽ
pox dei inſultantis.ſed nos a ſuperbia coꝛri
gentis.⁊ẽ vox trinitatiſ. Aelẽ vox dei adanꝰ
gelos.⁊ẽ vox plãgẽtis.qd patet.qꝛfactꝰeſt a
me. vt eſſʒ qi vn? ex nobis ſi ſtetiſſet. Mũcer⸗

Hiſtoꝛia

q eſu pomoꝝ lõgiſſi

mã agant vitam. Et

ſicdixerat emiſit euʒ
dominꝰ ð paradiſo
voluptatis. vt ope⸗
raretur terrã de qua
aſſumptꝰeſt in agrũ

●

retuo. Memo dicit
eis aue.qꝛnondum
mutatũ erat nomen

eue. qdᷣ in ſalutatide
beate virginis ma /
rie factum eſt.

ſcʒ damaſcenũ de qſumptꝰfueꝛat in q cayn

go ne foꝛte mittatma
nũ ſuã.⁊ ſumat deli⸗
gno vite. ⁊ comedat.
et viuat ineternum.
Apeſiopeſis eſt q̃ſi
nidete vel cauete vl
eicite eum. Dura vi
detur dei lententia qꝗᷣ
pdictis pems penaʒ
eiectionis addidit.
Bed contra. Hanc

eipenã quã dederat
milericoꝛditer tẽperauit. vt verum de eo ap

pareat. Cum iratꝰfu⸗
eris milcdie recoꝛda
beris.quia eni victu
ri eranti mileria.q̃n
to eſſʒ vita diuturni⸗

oꝛ.tãto miſerabilioꝛ

Si ergo guſtalſent
de ligno vite diutiꝰ
viuentes. diutiꝰ mi⸗
ſeri elſent. Mec eſt
mirũ.lſietiã poſt pec
catũ ꝑ eſuʒ ligniilliꝰ
diutiꝰ vixiſſent. cum

adbuc ſint quedam
inſule viuentium in
quibus nullus mo
ritur. ſicetiã lanugo
fit in folijſ arboꝛum

apud ſeres. cuiꝰ eſu
vita pꝛotelat᷑. Etiam
alexãder ſcripſit ari⸗
ſtorelið ſacerdotibꝰ

arboꝛũ ſolis et lu

Q dictü eſt viuat ĩ
eternü. ad opinionẽ
bois trabẽdü. c. q. ð.
et comedat bac opi⸗
nione vt viuat ieter
nũu.vel eternũ accipi
turgmultotempe.
Quidã tradunt eol
fuiſſe in paꝛadiſo.vij
boꝛas.

Eiectõem pᷣmoꝝ pa
rentuʒ repᷣſẽtat eccia
in capite leiunij. cuz
eiſcit ex ſe penitẽtes.

ciliciuʒ dat in ſignuz

tunicaꝝ pelliceaꝛuʒ
cinerẽ ſub bis vbis.
cinis es.xc.⁊i memo
riã maledictiõis. eie
cti ardẽtes cãdelas
ferũt.qꝛ popꝑe q poꝛ
rexert manus að po

mü vetitũ. aſpoſita ẽ
ignea ropbea padi⸗ H/
ſo. Trãſeũt q; að ali/

am ecciam.⁊ claud

tur coꝛã eis foꝛes.in

ſignü aditꝰ paradiſi
qndaʒobcluſi. Mon
ad menſam. led ſup
terrã comedüt quia

maledicts ira in ope

abel ſuü frẽʒz interfecit.iuxta quẽ adaʒ ⁊ eua⸗
ſepulti ſunt in ſpelunca duplici. Et colloca⸗
uit ante paradiſum voluptatis cherubin⁊
flãmeũ gladiũ atqʒ verſatilem. vtangelꝰ ar
ceret diabolũ ignis bomines. Ael miſterio

angeloꝝ poſuit ignẽ ibiqᷣ intercluderet pa:
radiſi ingꝛeſſum.q noĩe gladij nõ cuiuſlibet

ſed verſatilis dꝛi.vtrobiqʒ ſecantis.qꝛ pena
fuit bominiin vtraqʒ parte ſui puniri i aia
ſcʒ ⁊ in coꝛꝑe.Ael dictꝰeſt verſatilis.i.aꝑptus
ad verſanduag. tollendum cum deus vellet.
Ablatus eni fuitadtempꝰintrantibus he/
lya etenoch.penitus vero non.doneci moꝛ
te chꝛiſti fuit extinetꝰ. ¶ Si queritur quid
cõſumebatignis ille. Poteſt dic. qꝛ quedã
ſpecies eſt igms.ſicut in Nita beati nmicolai le
gitur.cuiſi manũ adbibes ardoꝛem ſentis.
ſed nõ pateris aduſtiones. nec eget materia
quã ↄſumat.et taliter pꝛit ſpĩm. ¶ Iteru
ſi queritur.quare ꝑmiſit deꝰ hoĩem tẽptari.
cum eũ ſciret lapſurũ.Et de multis in bunc
modüũ dicim?qntum adpñs attinet opus.
qꝛ ſic voluit. ¶ Si querũ cur voluit.ilipida
eſt queſtio.querere cauſam diuine volũta
tis. cum ipa ſit ſumma cauſa oĩm caulaꝝ

Be generationibus ade.
— Tap.XXND.
ADam cognouit
vyxoꝛẽ ſuã ſʒ nõ in paradiſo.ſʒ tam
eus et eiectꝰ. Bꝛeuiter legiſlatoꝛ

generatõeſade tranſit. feſtinãs adtempoꝛa

abꝛabe patris bebꝛeoꝛum et plures ſubticet
ade filios et filias. Sed methodius martyr
oꝛauit dum eſſet in carcere.etreuelatum eſt
ei a ſpũ depncipio ⁊ fine mũdi.qᷓda oꝛauit.⁊
ſcpᷣtum licet ſimpliciter reliqt dicẽs vᷣgies
egreſſi ſunt de padiſo. Et anno viteadã xpv.
natus eſt e.ercaym.⁊ſoꝛoꝛ eꝰchalmana.Et ſi

Nibꝛi Geneſis.

eniĩ factꝰeſtadam quaſi in etate xxx annoꝛr’ũ incendit pt legit helye factü in carmelo etin

tñ fuit vniꝰdiei et anni.et poſt duoꝝ annoꝛuũu

et trium. et ſic de ceteris. Et potuit an caym
multos genuiſſe qui tacentur bic. Ooſt ali

os xp.annos.natꝰ eſt ei abel.et ſoꝛoꝛ eiꝰdel⸗

boꝛa. Anno vite adam. cxxx. caym occidit

abel.et luxerunt eum adam et eua centum
annis. Tunc natus eſtei ſetb xxx. anno pᷣme

.

aliadis id eſt pᷣme etatis. Anum ſeculũ ſcʒ

ctus vel meroꝛ vel vapoꝛ.quaſi citotrãſitu⸗
rus tanqʒ noieppbetatum fuerit.quod de

vofuturum erat tñſm ioſephum interpta
tur nihil bic quia non reliquit ſemen ſupter

ram. Abel fuit paſtoꝛ.et caym agricola. Cũ

leuitico ſub moyſe. Munera vero caym ex
auaricia boĩsnata.deo non placuerũt.ꝗAra⸗
tuſqʒ eſt caym ⁊ concidit vultꝰeiꝰpᷣ verecun
dia.minoꝛemibi p̃ᷣlatũ videns.Increpans
ergo dñs caym ait. Quare iratꝰes. Honne
ſibene egeris rexpies pᷣmiũ.ſcʒ a me. vl pꝛo
recipies tbeodocio poſuit acceptabile erit
munꝰtuũ.Sin aũt male.ſtatim peccatũ m

ſpacium mille anno foꝛibꝰ aderit.i pꝛeſto eſt. et ĩ volutate pquaʒ
rum ciliadẽ dicimꝰ. Aocꝰ in q luxerũt eũ ingreſſus es ad opus. Sedtñ qꝛliberi esar
Incboateni metbo ðꝛ allis lachꝛimarũ . burij. ſubte id eſt in poteſtatetua erit acpeti
dius ſecula poſt. cc. iuxta ebꝛon. Cilias. tus eiꝰ peccati.et dominaberis illiꝰ ſi volue⸗
annoszade. et vocat dis. mille interptat. 2 ris. Alia tranſlatio babet. Quare concidit
ſeculũ vnã ciliadem vbinos.vj.etates di pultꝰtuꝰ.Honne ſi recte offeras:et rectenõ
Etpſonant in B lxx. cimꝰ. grecidicunt v diuidas peccaſti. Quieſce. Adte conuerſio
qui dicunt adam. cc ciliades. non quod eius ettu dñaberis illiuſ ain te eſt vta petõ
xxx.annoꝝeẽ cuʒ ge,· omnis etas mille ha 2uertaris. Recte obtulerat.qꝛ deo.qa crea⸗
nuit ſetb. ſed tamen buerit annos. Que turã creatoꝛi. ſed non recte diuilerat. quia ſe
in bebꝛeo eſt. c. xxx. dã ei plures quedaz ipm qmelioꝛ eratoblatõeobtulerat diabo⸗
Seðdiñ redeamꝰ ad paucioꝛes babuit· lo. ANel nonrecte diuiſit. qa melioꝛa ſibi reti⸗
bꝛeultatem genelis. mmmnuit. ſpicas poattritas coꝛroſas ſecuspiã
Concepit eua et peperit caym qui interptat dñoobtulit. 27 8
poſſeſſio.rurſumqʒ peperit abel qd ſonatlltu ¶ ¶ De moꝛte abel. Ca. XxVI

I Nuidenſitaqʒ ca
ſynm fratri ſuo dixitadeum. Egredi⸗
amur foꝛas in agruũ.vltrãſeamus.
Dicit bieronimꝰ.qꝛ ̊ ſupflue in ſamarita⸗

eni eſſet maligniſſim? pt etiã auaricie pſule⸗

ret ſue. pᷣmꝰterꝛã incoluit. 1
Bacon eftamd.
(Cap. XXVII.

Oſt multos die⸗

obtulerũt domino munera caym
defrugibus. abel ßm ioſephuzlac.
et pᷣmogenita agnoꝝ. MMoyſes ait de adipi
bus eoꝛum.ideſt. ð pinguioꝛbus gregis et
obtulit. Creditur adaʒ in ſpũ docuiſſe filios
ptofferrent decimas deo et pꝛimitias. Et re
ſpexitdeus adabelet ad munera eiꝰ. adca,
ym vero etad munera eiꝰnon reſpexit. quia
placuit deo abel.⁊ pꝛoip̃o placuit oblatõ e⸗

gquod quo cognitum fuerit. alia tranſlatio

aperit. Inflammauit deꝰ ſupabel. ⁊ ſup mu
nera eius. Igmis eni de celo oblationeʒ eius

4

noꝝ libꝛis nrõꝝre

perit᷑. Mon eni legit
qd dixerit ad eum ſʒ
intelligendum eſt ꝙ
dixerat ei ᷣba domi
ni increpãtis.ſcʒ. Et

Qui receperãt pẽta
theucüũ vt liberarent
a feris.ſʒ coꝛruperãt
multis addendoſe⸗
cundum numerum

tüc oſurrexit aduerſꝰ
abel ⁊ interfecit eũ.et dixit dñs adeũ. Vbiẽ
abel fratertuꝰ. Non ignoꝛando ſedincꝛepã
doimpꝛoperãs fratricidiũ. Qui cum vellʒ
occultare faciũ. dixit deꝰ. Vox ſanguis fris
tui abel clamat ad me deterra..notoꝛiũ eſt
ꝙfeciſti. qa effuſio ſanguinis B indicat.nec
eget accuſatoꝛe qð in euidenti eſt. Inde eſt.
ꝙ in eccia quoꝛundã moseſt. etiaʒ ſi nemo
accuſetp ſanguinis effuſione ſuſpecti inlo⸗
co ſacrotrabuntin cauſam.qꝛ ſanguis cla⸗
mat.quod ſi negauerintiudicio da exami⸗

nentur. iuramento. Müũc ergo maledictꝰ
eris ſuꝑ terrã vagus etpfugꝰ. Meritoiſte
maledict᷑.⁊ nõ adam.qꝛ ſciens iſte penã pꝛi
me pᷣuaricatõnis.inde fratricidiuʒ addidit.
Cumens ergo ca ym ne velbeſtie deuoꝛarẽt
eñ ſi egrederet ab bominibꝰ. vel ſi noͤneret
cũ eis occiderẽt eũ ꝓpetõ ſuo.damnãs ſe et
deſperans ait. Maioꝛeſt Iniquitas mea.qʒ
vt veniam merear.
Omnis q inuenerit Maioꝛ ẽ imquitas
me occidet me. Exn mea qʒ ſit id qͥ veniã
moꝛe H dixit. vłoptã merear.q.maioꝛini
do dixit.q vtinã oc qtas mea oĩmeruo.
cidat me. Dixitqz ei
deꝰ. Hequaqᷓʒ ita fiet.Hon cito.ſ moꝛieris

ſed ois qͥ occiderit caym.ſuſplendũ ẽ.bera⸗

bit eum a timoꝛe.a laboꝛe.⁊ miſeria. Ettüc
addit impſonalit.ſeptuplũ puniet᷑i.punitõ
fiet de eo dũ piuet in pena.vſqʒ ad ſeptimũ

lamecb.qð ↄſonat traſlatoni.lxx. Omis qᷓ

occiderit caym. ſeptem vindictas exloluet.
Tradũt q dam penã eꝰduraſſe vſqʒad lepti
mã eꝰ generatoem.qꝛ ſeptem peccata cõmi

2

ſit. Mon recte diuiſit.fri in uidit. doloſe egit.
vocanom agrũ occidit.pꝛocaciter negauit.

deſperauit. penitentiã damnatusnone

Ael.omis q occiderit ca ym ſeptuplũ pum⸗

eturi plus qʒ ipe caym pꝛo pbibuiõe bomi

cidijqᷓ nonduʒ fuerat facta caym. Et poſuit

deꝰſignũ in ca ym.tꝛemoꝛẽ capitis.vi ſic ſc/⸗
reta dño punuꝰ⁊ excõmunicatꝰ et indignꝰ
miſcdia.ne interſiceret. LCũc egreſſus a facie
dñi babitauit ad plagã oꝛentalẽ edenad eſt
Deliciaꝝnõo in delicijs.ſed verſus terram de⸗

liciaru.Jolſephꝰ ait.et multã pꝑagransterrã

cũ vxoꝛe ſua chalma⸗
na collocatꝰeſt in lo Eiectõem caym rep̃
coqͥ nayda nucupa⸗ ſentat eccla excõicã
tur. q ei etiã filij nan do ſanguinarios pᷣ/
ſüt.· Hieronimus tñ cipue cũ candelis ex
dicit. Non eſt terra tinctis.qꝛ ⁊ ille ⁊ iſti
nayda vt vulgꝰ? no. Vitã fratrũ extixerũt.
ſtrũ putat. babita S
uit ĩterra nod.. iſtabilis ⁊ vagus qð ſonat
nod.⁊ d ca ym nod. 4
Ge genecatiomibus caym.
D ap. XAXVIII.

*

c/vrxoꝛẽ ſuã q peperitn eoch.⁊ fecit ci
uitatẽ et dixit eamenoch ex nomi⸗
nefilij ſui enoch. Hic patet qiam multi bo⸗
mines erant.⁊ ſinõ dicat eoꝛũ generatio.qs
cõuocauit caym ad vꝛbem faciendã.quoꝛũ
auxilio eam lfecit. Et ait ioſephꝰ.qa rapims
et violentia opes ↄgregans.ſuos ad latroci
nia inuitabat.? ſimplicitatẽ vite boim ad in
uentionẽ inequalitatẽ pꝑmutauit mẽſura⸗
rũ et ponderũ et ad calliditatem ⁊ coꝛruptõ
nem ꝓduxit. Cerminos terre pᷣmꝰ poſuit. ci
uitates muniuit ſiue murauit.ettimens qs
ledebat ob ſecuritatẽ ſuos in vꝛbib? collegit

NMoꝛro enoch genuit irad.q maniabel. qui
mnatuſael.q lamech.qͥ ſepnmꝰ abadaʒ⸗ pel⸗
ſmꝰ.qͥ pᷣmus bigamiaʒ introduxit.et ſic ad

uiͦ teriu otra legem dei nature et dei decretũ
comilit. In pᷣma eni creatõe vnica vnico ſcã
eſt mulier. ⁊ deus pos ade decreuerat. Erüt
duo in carne vna. Accepitqʒz duas vxoꝛes

adam ? ſellam. Genuitqz; ada iabel. q adin⸗

uenit poꝛtatilia paſtoꝝtentoꝛia ad mutan⸗
da palcua et greges oꝛdinauit. et caractert .
bus diſtinxit ſepaꝛouitqʒbᷣm geneꝛa greges

