Snangi igllare ſupꝑ ſe et ſuꝑ gregẽ etiã cuiqʒ fibeli Sririat;
walaan ꝓ modulo ſuo.Luc ſimile erit regnuʒ celoꝛ Beventnationegget,

nooriſtun decẽ nᷣginibꝰ.itũc ſeparabũt fatui a puuben

ginzniy tibꝰ OHedia ãt nocte camoꝛ fact?ꝰẽ ecce ſpõ Bm gut uenerit fi⸗
Han Nlo ſus ventt erite obuiã ei. Craditio bebꝛeoꝛuʒ liꝰboĩs in maieſtateſua.et omnes
iſona. bʒxpᷣm media nocte venturu admodu egi angeli cũ eo teſtes futun actuũ bu
pti qñ paſca celebꝛatũ ẽ. Quidã etiã ſãctorꝛ manoꝝ. tũc ſepabũt boni amalis.ꝛ ſtatuẽi
Grdeid. Hipm opintur. aꝛſicut noctenats eĩ mun, boni ad dexterã.i.ponenturi eternitatẽ. ma
eronchor du. et nocte venit abinferis.ita et nocte vem li ad ſiniſtrãi recpiẽt qᷓ meruerũt eligendo
3 „ etadiudicũ. Ande quidã dicunt fuiſſeapo ſiniſtr. Ettüd comemoꝛabit uder ſer ope⸗
00ℳ ſtolonꝝtraditionẽin nigllia paſce nõ dimitti ra miſcdie qᷓ ſũt paſcere eſurientẽ potare ſiti
ortic plum ab eccleſi antepoſundu noctem. vtrentem colligere boſpitẽ veſtire nud. viſita⸗
,A antez q expectent aduentum dñᷣret dicunt boꝛa, re infymũ, oſolari vinculatũ Septimũ legi
onieng illam noctis anqʒimo ſepiꝰdiem dici p co⸗ tur in tbobia.ſepelire moꝛtuũ.Et non aliud
neb⸗ läntu ruſcatione venientis.vel tipice.pꝛo manife⸗ erit bec comemoꝛatio.niſi quia omẽs ſcient
na ſidt ſtatione coꝛdiũ. Alij aũt qð dubiü dicit dñs merita ſua ꝓquibꝰ ſaluabuntur aut dãna⸗/
der eſen ilfnnentes erponut Adedia nocte.iꝛd buntur. Et ibüt bi in ſuſpliciũ eternũ alli aũt
Ri, eſt. nullo ſciente. in vitã eternã.
mii ¶ Be ömer otione talentoꝝ et de Opiniones de igne eterno.
elun cem mnis. (Tapitulüi. (XL-IIlI. — (Cabitulum. (LVI.
ngin Cem aooioit pa Eigne eterno di⸗/
Zieoigt rabolã pficiſcẽtis q deditſuis ſuis Nitaugꝰ.Cuiuſmodi ſit et in qua
Helhiernim alenta.alij qnqʒ.alij duo.alij nnu Vẽ mudi parte futurꝰſet neminez ſa⸗
ſcani in Et comẽdatis bis q duplicauerũttalẽta.re, rearbitroꝛ niſi breuelatõem. q. d. Anus eſt
Virpchtnmmd. pꝛobato piro pigroq abſcõditſuũ ait. Om gebẽneignis. ʒnõ vno modooẽscrucians
itn m babẽti dabit. Hon babentiaũt qðᷣ videt Siẽcardoꝛẽ ſolis nõ oẽs equalit ſẽtiũt.ſic cũ
e

eM,
*R nal.

babere auferet ab eo.i.babẽti eo mõ q debet

illeignis equoliter ardeat.nõ eqliter ſentiet.

Eregoꝛius in iob. MMiro mõ gebẽneigns
coꝛpoꝛeꝰẽ neclignis nutrit.nec ſuccẽſiõein /
diget. 2 ẽ inextinguibilis.a deo creatꝰ ab oꝛi

gine mũdi. Ydem. Altrix flama vitioꝝ cre⸗

matoem bʒ. lumẽ nõ bʒ.ad ↄſolatõeʒ ñ lucet
vt eĩ magis toꝛqueat ad aliqdlucet.Haʒ re

pꝛobi ſe viſuri ſut in inferno.pt magis dole

ant. qꝛ ⁊ diues laʒaruzʒ vwit. In libꝛo tñ pᷣno
ſticoꝝ de vbis auguſtini ſiclegit. Eſt vt ait
auguſtinꝰ inferoꝝ ſubſtãtia incoꝛꝑalis. Et

iõ merito querit.vñſub tris dicãt eẽ inferi.
ſi coꝛpoꝛalia loca non ſũt.et vñ dicãt inferi.

ſiſub terris nõ ſũt. Sʒidẽ doctoꝛ dicit. ðo

ſub terris dicũt᷑ inferi.qꝛ ↄgruenter ĩ ſpu coꝛ
poꝛaliũ rerũ ſimilitudies ſic mõſtrant.vtqꝛ
defunctoꝝ aie coꝛꝑis amoꝛe peccauerũt.ad
illas coꝛpaliũ reru ſimilitudines exbibeanĩ.

quibꝰcarne moꝛtui ſolentſubterra condi.
NMõnulli ex bac ſentẽtia auguſtini ſentiũt q;

vbicũqʒ peccatoꝛ ſueritibi elementa crucia
bũt eũ ⁊in coꝛꝑe ſuo.⁊ex locis adiacentibus
Eſt ei ꝓbabile.pt aĩa q ſua ſpõte ſumita car
nefomẽtũ peccãdi.nolẽs ab eadẽ recipiat fo
mẽtũ cruciatꝰ Qui merito infernalis et ſub

terra eẽdꝛ.qꝛ aie ꝑ lapſũ terrene voluptattis

eũ incurrẽt.Zugꝰ.e ciuitate ðᷣ. Cur nõ di

camꝰincoꝛpoꝛeos ſpũs poſſe pena coꝛpali!/

ignis affligi.Idẽ ignis coꝛꝑabdemões cꝛuci
abit ⁊ boiel. Hiero.epla ad eꝑbeſios. Infer
nũ ſubterra eẽ nemosmbiggt.
¶ Be paſca ę diuerſis acceptõibus
huiꝰnois. CCapitulũ. QCXlI.q vII.

ſus ſmones hos ait diſcipuł ſuis
Gcitis qꝛ pꝰbiduũ paſca fiet.⁊ filiꝰ

boĩs tradet᷑ pt crucihgat. Hec ei tertia feria

dixerat.etiqnta feria ad veſpaʒ paſca ĩmine

bat.qᷓrtadecima luna pꝰveꝛnale equinoctiũ
Ambꝛoſiꝰdicit nomẽ paſca grecũ eẽ et ſo
nare paſſionẽ. Nomẽ pᷣo bebꝛeũ phaſeſona
re traſitü. Augꝰ. vero dicit bebꝛeu eẽ nõ gre
cũ et ſonare trãſitũ.opoꝛtunæ tñ cõcurrereĩ

Hnoie ↄgruentiã vtriuſqʒ lingue. Qui eniʒ
patit. grece paſcin ðꝛ.vñ paſca paſſio putat᷑.
ſz in ſyra lingua trãſitũ ſonat. Quare autẽ
trãlitꝰdicat poꝛailla.ſuꝑ exodũ ẽ Declinat

Tc cõſũmaſſʒ ie

— ð — — ——
sð
äs “ ðð 7

.
6 4 .

ãt paſca paſce pel paſcatis.et ẽ equiuocũ ad

tria. Veſꝑa eniq̃ imolabatagnꝰ dicebat pa
ſca. ſicut bic. poſt biduũ paſca fiet. Ei tota di
es pᷣcedẽs boꝛã illã.nec paſca dicebat necſo
lenms erat. Dicit᷑ ei paſca agnꝰ.vt ibi. AVbi
vis paremꝰtibi comedere paſca. Et apoſto⸗

lus. Chꝛiſt? immolatꝰẽ paſca noſtrum. Se⸗
quebant᷑ ſeptẽ dieſaʒimoꝑ.qnpᷣmꝰa vltimꝰ
ſolẽnes erant.medij nõ adeo.ſʒ biſeptẽ qñũqʒ

vocabãt paſca.vt ibi.Hõ introierũt pᷣtoꝛũ

neↄtaminarẽt ſʒcomederẽt paſca i. mundi

comedeꝛẽtipaſca. 'asima vocat paſca.qꝛ bil
diebꝰ vſꝰ erat eoꝝ. Necmirũ ſi dies aʒimoꝝ
dicebãt paſca.cũ ⁊ paſcha dicat diesaʒimo⸗
rü.vt bi. Jeſt? dies aʒimoꝝqͥ ð paſcba.
¶ Qua die gt auo iudas vẽdidit do

minum. (Tapitulum. CXIL-VII.

Ttunc ſcʒ quarta

A feria. pncipes ſacerdotum vidẽtes

feſto.ne foꝛte tumultuſ fieret in populo. Au
diens autez eos iudas congregatos abijt et
pepigit cum eis de ielu tradendo.pꝛo.xxx.aꝛ
genteis. Foꝛte quia cum audierat dominuʒ
tertia die moꝛiturum.et putauit eũ in moꝛ
te detineri. moꝛtem imminentem ſibilucra⸗

tiuam fieri voluit. et
ex inde qrebat opoꝛ

tunitatem tradendi ria ante paſſionẽ pvẽ⸗

Nelum abilſe.et dyxille.nõ nidebitis
meamodo congꝛegati ſunt cum ſenioꝛibuſ
populi in atrium caipbe.et querebanteum
vt tenerent et occiderent. non tamen in die

, autem quaꝛta ſe

eum ſineturbis. Alli

triginta denaꝛij vale
bant trecentos vſua
les.et ita volebat iu⸗
das recõpenſare vn
genti perditionem.

venditonis per totu

m annüũ in ieiunijs

ditus fuit dominus.
oſtendit ea die eccle
ſia lectionem yſaiep

mittenſ epiſtole in qᷓ

legitur. Ecce mercel
eius cum eo. In me⸗

moꝛiam etiam buiꝰ
pe⸗

nitentialibus bec feria ſecundũ locum babzʒ
poſt ſextam feriam.pꝛopꝛium euangelium
2 pꝛopꝛiam epiſtolam ſepe babet.cum itera
ri debeat dominica per totam ebdomadaz.
De miſſa enicrucis feria ſexta inuentumẽ.
Similiter de miſſa ongeloꝝferia ſecũda.

ſigoecurrer
ens Cnocu⸗

wuslocuaodt
enochli gon

panedon i

hncniraban⸗
ſycasomcbon

emoo.CAn

eſnaopent
Mlslonsetant
QQtMaoare
balobannom
cronaslcitent
onniei

npebolo⸗tut
ſa Disaütlaen
ſecloräcadein
ſoenacacdenn
Gapeuncowede
Pſcnetcend⸗
hentatüdeten
Colnrnet
lugumnirh

neiſecilcen
antoſecondon

ſhenmi. Göan

Doßſhentzala⸗

balerpebebe

oDiendinn
aaſkeamedeen

tunzuſeein
lauldwdonon
tnſchonine ⸗
Mminaneiſchcon
derenggace

ſcenor h

Uefont,eoceg

umindieſeſe

wodieozimo⸗

umenangel

ingid
awe
ccbinen
ebe
l

dnokkun ee.

ppwrpnin
bbeſgicin
roteritßton
baſea d un

Cdtpolca a
ſolesezn
nidesazino

palcba.
Wdditdo

Sen

womndin
ſeno notbin
un enobul

gnerebanteum

ntawen indee
tnpopwdoe

Negndoebſte
wendopemen

ded
purunminn
Mnmen Rbe

Paumunt

ganteplicſii

—

tusfltoNri
tenditaantde

—

Alecnonn iah
iten ſeNd.

aanelunnt

Mned Ne

noten aunte

mmünieunie
amium⸗

heiant

pe
bemimmmn

„

gnluc

lmmmun. .

e cenadnĩ.· Capitulũ. (xl. x
Huma gutem die

zimoꝝ.i. ea die ĩ cuiꝰ veſpera agn?
erat imolandꝰ edendꝰ cuʒ aʒimis
ixerũt diſcipuli adieſũ. Vbi pis paremus

nbi comedere paſca. Et rñdit. Ite in ciuita⸗

tẽ et occurret vobis bõ ampboꝛã aque poꝛ:
tans. Quocũqʒ introierit.queriie a dño do
mus locũ ad pꝛeparandũ.⁊ oſtendet vobis
cenaculũ grande.⁊ ibi parate. In ſuperioꝛi

parte domꝰfaciebant paleſtini cenacula.in

feriꝰaũt cubicula. Qð marcꝰdicitlagenam
Lucas ampꝑhoꝛã.vnꝰexpꝛeſſit genꝰpaſis.al
ter modü. ¶ Ante diẽ ergo feſtum paſce ve
ſpere facto venit is.et diſcubuit cũ xij.diſci
pulis ſuis.et ait. Deſiderio deſideraui ᷓ pa
ſca manducare vobiſcũ anteq̃; patiar. Aer
ba iobannis miniſtrauerũt gꝛecis fomitem
erroꝛis. dicũt eniʒ in paraſceue lunam fuiſie

quartãdecimã.et ita

in veſpa ip̃iꝰ fuit pa⸗
ſca. Dñs aüt ſcens
ſe paſſurũ ea die.ĩ ve

ſpera antecedẽn an

ticipauit comedeꝛe

Cü in veritate fuerit
qntadecima. Quiqʒ
auteʒ ponit rationes

opinionis eoꝝ.

paſca.et qꝛ ea noctelicite potuit comedi fer
mentatũ.de fermẽtato ↄficiunt coꝛpus dñi.
Mõſi verum eſt. credibile eſt dũm comedil
ſeagnum.vt pᷣceptum erat in lege.et aʒima
comediſſe Et ſic etiam ſi conſtet quod dicũt

errant ↄſecrando fer

mentatu. Qoauteʒ

dñs pᷣuenit paſca. p

bater verbis ioban
nis qͥ dicit.dñm mã

ducaſle ante diem fe
ſtum paſce.etĩi para
ſceue iudeosnon in

traſſe pᷣtoꝛiũ.ne cõta
minareni ſed come
derent paſca.Et etiã

ſacerdotes B diſpo
ſuerant.ne occiderẽt

eum in die leſto. idẽ
pᷣmo die aʒimoꝛum.
Etiam euangelium

Ab Hloco ponit ra⸗
tiones eoꝝ. ſꝛimaʒ
inde ſumit qð iohßes
dicit Scdam inde ſu
munt qð dicit lucas

Tertiã inde ſumunt

qð dicũtalij. Quar⸗
tã inde ſumũt.quia

euangeliũ vocat ſab
batũ poſt crucẽ ma
gnũ ſabbatu. Nuin

tã inde ſumũt. ꝓmu

lieres in paraſceue

parauerunt vngen

vocat ſabbatum poſt crucem dñi magnum

Diem ſabbati.quod nõ ſolet dici.niſi cum ſe⸗

ſtum ſabbato concurrat et ita in ſabbato ſu
it pma dies aʒimoꝝ. Hedij en dies inter pᷣ

mum et vltimũ non erant feſtiui. Etiaʒz mu⸗

lieꝛes in paraſceue parauerunt vngenta. qd
non liceret ſi eſſet pᷣmus dies aʒimoꝝ.ld ̊

dici poteſt.quia dies feſtꝰ paſce. erat quita/
decima luna.ſᷣm illud.Et in qntadecima ſo⸗

lennitatem celebꝛabitis altiſſimo dño. Ante
bunc diem ergo bᷣm legem dñs fecit paſcha.
Etiam lucas dicit veniſſe diem aʒimoꝝ.in qꝗͥ
neceſſe erat occidi paſca. Mecelſſe aũt erat ex
lege luna.xuij.pᷣmi menſis pel ſecundi. Caſu

aunt aliquem in quo necelſe eſſet puenire lu
nam quaꝛtãdecimã non legimus DHiem po

magnũ ſabbati vocabãt ĩ tabꝰfeſtiuitatibꝰ
ebdomadalibꝰquocũqʒ die.pij.dierũↄtigat

OVsẽs ei.vij.ſolennes ſunt.et ſi non adeo vtpᷣ

mus et vltimus.Adcomedendũ q́;aʒima.

opoꝛtebat eos ſeptem diebus mundos eſſe.

Vnde q̃libet.vij.die non poterãt intrare pᷣ
toꝛiũ. Qy aũt mulieres dicũt paraſſe vngẽ⸗
ta in die feſto.dicimꝰqꝛ non erant dies aliq̃ᷓ
adeo feſtiui.vt ſabbatum.a licuit eis paraꝛe
vel emere ſicut et cibol. quod non liceret ſab
bato. Quid ſi multo ante parauerant.quia
audierant a dño ſepe eum in pꝛoximo moꝛi
turum. Nonme magdalena videtur iam pa
raſſe. et per inſpiranonem ſpũſſancti poccu⸗
paſſe vnctionem. Nuidã aut dicũt.qꝙ. xiij.lu
na quarta ſcʒ feria.cenauit dñs cũ diſcipuliſ
etlalit pedes eoꝝ. Quod narrat ſolus iobã
nes.⁊ in quartadecima comedit agnum pa
ſcalem.et dedit diſcipulis coꝛpus ſuũ ð quo
alij agunt. Sed vſus ecdleſie contrarius eſt

que ante paraſceue pedes pauperuʒ lauat.

Etiam ſi tabulam compo diligenter retro
ꝑcurꝛamulſ.inueniemꝰlunam viceſimãſecũ
dam.kalend. apꝛilis.ſenia ſexta.ergo in pꝛe
cedenti ſexta feria ſuit luna quintadecima.
Et nota ꝙ nuſqᷓʒ legu dñm comediſſe carneſ
paſcals.
rgẽs ꝗ cena lauit pedes di
o, (Capitulum. CL.

Brgens aut ielus

Hilſtoꝛia

a cena.lauit pedes diſcipuloꝝ. Ex eo autẽq;
dixit.q lotus eſt ſcʒ in bapuſmo.nõ indiget
niſi vt pedes lauet. vos aũt müdi eſtis ſʒ nõ
omẽs. ſerpendit a quibuſdã.q aplibapti
zati erant. Et cu recubuiſſet. iteru docuit eoſ
Quare H fecerat In exemplũ ſcʒmutuo ſibi
ſeruiendi.et in tipu mutuo dimittendi imu⸗
rias.et mutuo ſubueniendi peccantibꝰ oꝛã⸗
do pꝛo eis. Undeet
dñs ſubdidit. Beati Mota qttuoꝛ depoſi
eritis ſi feceritis ea. tiones peſtiũ xpᷣi.In

Mue ðſola ablutio⸗ cena depoſuit eas et

reſumpfſit. Ad colu⸗
” nã nudatꝰ eſt et rein
dutus. In illuſione militũ nudatus et ven⸗
ditus. Mam ab herode non legit nudatus
Ad crucem nudatꝰ.nec reindutꝰ. ꝛima ꝑp
tinet ad aplos.qͥs in bꝛeui reſumplit.Scðda
ad illos.qͥ reſumpti ſunt in die pentbecoſteſ

ne pedũ nõ dixilſet.

⁊2 paulatim reſumunt. Certia ad reliquias

q̃ reſumũt᷑ in fine. Quarta ad ꝑpuerſam me

dietatem noſtritꝑis.q nũq; reſumei. Secũ

da et quarta repꝛeſentantur in eccleſia. cum
altaris mundantur. nam etramunculis q́̃i
flagellis tüdunt᷑ et aſperguntaqua et vino.
BDe nokanemoitongt egreſ

ſu eius. (Capitulum CLI.
Eſus güt turbat?
ſpruüu dixit. Amen dico vobis. quia
y89â.ns ex vobis tradet me bac nocte.
Curbatꝰeſt ihs miſericoꝛditer companens
iude quẽ notabat. Sic et ſancti miſerxoꝛdi
ter turbãt.cũ vꝛget eoa cura ʒiʒania a tritico
ſepare ante meſſem. Mentitur ergo pbilo
ſophꝰq dicit animi ꝑpturbatiõem nõ cadere
in ſapientem. Et dicebant ſigillatim. Nuũqᷣd
ego ſum dñe. QNuibꝰ ait. Qui intingit mecũ
manũ in catno.bic me tradet. Duodecim
in eodem catino cũ dño edebãt.et alij ñ.q.d.
Vnus de duodecim tradet me. Foꝛte ideo
dixit intingit.qꝛ ſuccus agreſtiũ lactucaruʒ
neceſſariꝰadeſum agni erat. Catinꝰ in quo

liquoꝛoſtendᷣtqꝙ vas erat fictile. porapſis
pas in qcibi parabant᷑.qꝛ paria babebat la⸗

2

tera. Apſiseĩ eſt ertremitas. Vel vt quidaʒ
dicut quadꝛaturã laterũ notat nomẽ pa⸗

rapſis. Et adoidit s. Ve bominiũliꝑquẽz?

filius bomis tradet.bonũ erat bomimt illi ſi

natus nõ fuiſſet. Ae in ſacra ſcpᷣtura eternã

notat damnatõem.et eſt. peribit eternaliter

Et ne minutiſſimã eiꝰpenam intelligeremꝰ

addidit bonũ c. i melius elſet ei.ſi non elſet
natꝰde vtero.ſed perijſſet in ptero. Tunceĩi

pꝛo ſolo oꝛiginali peccato damnatꝰeſſʒ Nel

vſualiter dictũ eſt. meliꝰeſſetei non eẽ qʒ ma

le eẽ. Recubebat aũt diſcipulꝰ quẽ diligebat

leſus in ſinu eiꝰ Et innuit ei petrꝰ.vt lecreto

quereret a dño qs traderet eum. Micnõ ali⸗
ter creditur recubuiſſe ſupꝛa pectꝰieſu. niſi

quia diſcũbebat inclinatus antepectus pᷣñi

Huic ſubmiſſa voce querẽti. dñs ſubmiſſa

voce ꝓditoꝛẽ expꝛeſſit.cuiſcʒ panẽ intinctuʒ
poꝛrigeret. Et bucellam intinctã poꝛtexit iu
de. Inde eſt qeukariſtia nõ datur intincta
Et etiã pꝛo bereſi tollenda.q dogmatʒabat
totum xpᷣm eẽ ſub vtraqʒ ſimul. et ſub neu
tra tantu foꝛma. Ettuncmtroiuit ſatbanas
in iudã.nõ tũc pᷣmo.ſed vit q̃i ꝓpꝛiũ poſſide

ret. ſicut apoſtoliſpũ iam accepto.iteꝛum di
cuntur accepiſſe ſpũm. ¶Lunciudas ait.Hũ

quid ego ſum rabbi. Aituli. Cu dixiſti. Nõ
dum coꝛam expᷣmit eum. Poteſt en ſic in⸗
telligi. Ego non dico. ſedtu dicis. Ael de al⸗
ſernone coꝛdis exponi poteſt.q.d. Nꝛe qdez
interrogas quaſineſcius.ſed coꝛde ratũ ba⸗

beste eẽ voltogn Eeenult urge conti
Cunc ait ieſus. Hunccla

nuo.erat aũt nox. Cun
riſicatꝰeſt ſilius boĩs .. eiecto tenebꝛoſo re⸗

manſerũt ſoli mundi cum ſuo mundatoꝛe
Et addidit. Et tinuo clarificauit eum de?

id ẽ clarincabit. N poteſt intelligi de reſur
rectione. ANel de iminent tradiutoe.ꝑ quam

xpᷣus moꝛtuꝰaſparuit bis qͥ eum in inſerno

expectabant. .. .
Be eukariſtia data diſcipulis et
nõ iude. (Tapitulum. CLM.

benedixit ihs panem et fregit et de⸗
dit diſcipulisſuis dicens.Hccipite

detur. Similiter et de calice ait. Bibite ex B
omẽs. bic eſt ſlanguis me?ꝰ noui teſtamentt.

Enagntibꝰ aut ulis
—

et comedite. Beſt coꝛpꝰmeũ.qð ꝓvobis tra

5

ſbendicoi

fondetin ſe

pttercomedt
oculcano⸗

„

ntellgnve⸗

tlhnpydel

Dintbe mitr

geganß⸗

Nicravit Ge
ſidiceret con.
nſgb n
conaſtonn⸗
riialun

nhtleßnniniik

ngnanonecn

fübeeperda

cpfmräbech

omnens Ed

dervonit

ooaonano⸗
dempetboon
pectlngnien
Iutollounvon
Mnetli Vio⸗
onpei. Ettun

setal Cont
Meui Valſoneti

notrodſta eopo

ſcendlerude
(yei Oan
edindndi

lwceqpobkcatc
fotelugsden
gutſug nube
Tücenibiben
turooin egno
era Enambib
osseffunde

mlts Diat

niſhiedegi
Chenroden

M mnongnonezin

bmiſtimdeſk
biuri pinnd
abialuerpo
nd Moꝛpo⸗

midendlit

ACbne D
dbeder
nalee
nnad Nnei
dannnſt
Aortiizdan.
ueidiln
iperſnn
um Heröen
pen ein, d
ntepecns

dis lobmide

Smänuncn;

Müpotent iu
8dauur anc
dognattet
l Sſobnen
Nunudatns

niin
acttrnn
Unciudzoirfꝓi.

l Tuderc

nücaueund
Ctmeligdenan
SdtununinH

inculcatio ẽ.õ eni
intelligendũ ẽ. ſũ⸗

ptuʒ coꝛpꝰ de manu
dñi ſibi miſtraret. ſʒ

q ꝓſecrauit ip̃e ⁊ mi
niſtrauit. Sed ẽ. ac
ſi diceret. comedite.
vtrãqʒ bꝰ ſacramẽti
comeſtionẽ innuẽs.

Mec ei calice dixit.
accipite. ſz miniſtrãs
dixit. Bibite. Et no

ta.qꝛ in canone cum
ꝓferũt bec verba. Bẽ
coꝛpꝰmeũ.bic eſt ſã⸗
guis meus. ex vᷣtute
bonꝝ verboꝝſit tranſ⸗

ſubaudi confirmatoꝛ.q̃ ꝓ vobis et ꝓmliis
eſfundet᷑ in remiſſionẽ peccatoꝝ. Q,ait.acci
pite⁊ comedite.ſoꝛte
Bibite er P oẽs Siẽ

tũc.ita ⁊ i pᷣmitiua ec
cleſia. oẽl q̃ intereꝛãt
miſſe ſumebãt ſacra
mẽtũ vnitatis. Hüc

auũt qꝛ nõ poſſũt oẽs

digne ſumeꝛe. ſumũt
aliud ſaltẽ ſacramen
tũ vnitatisi.oſculuʒ
pacis.qtradens ſa:
cerdos miſtro.dicit.
babete vinculuʒ pa:
cis ⁊ dilectõnis.ac ſi
dicerz. ſumite ex boc
oẽs. Vel accipite et
diuidite inter vos.

Poreſttiln
vdias N n
Rcodemil G
tcnur wedN
Mebe ines
Grco entone
m wonudde.

moꝛationeʒ unſtituu B ſacramentũ, et tacite

ſubſtantiatio. Ande credibile eſt cũ dñs ea

dem verba dixit.mutaſſe panẽ ⁊ vinũ.in car
nẽet ſanguinẽ.et tũceandeʒ vim ↄtulit dñs
verbis illis in poſterũ. Et ꝓpterea ſicↄſtru⸗
enda eſt lrã Bñdixit. ſubaudi. dicens. boc ẽ
coꝛpꝰmeũ. Et tunc fregitet dedit diſcipulis

ſuis et ait. Comedite. Et iterautt. Bẽ coꝛpus
meũ. Ael foꝛte tũc bñdixu bñdictone nobis

nõ tradita.ſed poſtad inſtitutõeʒ oplon vis
bñdicendi tradita ẽa dño verbis iſtis. Beſt

coꝛpꝰmeũ. Q, ant ante traditõem euchari⸗

ſtie diximꝰ iudã exiſſe. videmur cõtradicere

luce.q̃ poſt calicẽtraditoꝛẽ cõmemoꝛat.ſed

foꝛte lucas de traditõe recapitulat.bilarius

aũt ſuꝑ mattheũ ꝓbat iudaʒ nõ interfuiſſe.

CTCũc eni bibentes calicẽ.ſecũ dixit ieſus bibi
turos in regno patris.ad qð iudaſ indignꝰ
erat. Etiam bibentiũ nullũ excipiens ait.q p
vobis effundet. In alijs aũtexcepit dicẽs p
multis.Dici tñ poteſt iudã accepiſſe eucha

riſtiã. et dictũ ab hilario facle determinar,

Cũ ergo dutieſus.boc facite in meaʒ cõme⸗

pᷣmiſſum deſtituit. Cum ergo dixit ſe nõ bi⸗
biturũ vinũ, donec cũ eis biberetnouuʒad/
uerbialiter poſitũ ẽi.nouo mõ.tanqʒ nouꝰ⸗
ſcʒ nõ incoꝛpoꝛãdo mihi pinũ vt pus.

Euangelica.

Be pꝛedictõe negatõis petri.
(KTapitulum. CL. III.

WBnc ait ulis ieſus

Omẽs ſcandalũ patieminiin mei
nocteilla Scpᷣtum eſt eni. ꝑcutiam
paſtoꝛẽ et diſpergẽt oues gregis.ʒacharias
ꝓpheta ex ꝑſona ecsleſie oꝛsauit dicẽs ad pa

trẽ. Nercute paſtoꝛem. et diſpergent oues
gregis. Euangeliſta vo videns impletu að

oꝛauerat ꝓphᷣa reſponſionẽ pꝛis annuentis
poſuit.ſcʒ pcutiam paſtoꝛem. Et cum dixilſʒ
petrus.Et ſi omẽs ſcandalizati ſuerint. ego
nũ qᷓ; ſcandaliʒa boꝛ reſpondit ie us. PDꝛuſ
q; bis gallꝰ vocem dederit. ter me es nega⸗
turus. Harcus boc expꝛelſit plemꝰ ceteris
oſt pᷣmaʒ eni negationẽ petri ſtatim gal
lus cantauit.ſed ante ſecundũ gallicantum.
bis iteruʒ negauit.et ita trina petri negatio.
ante pᷣmum gallicantũ incboata eſt. ante le

cundũ completa. Alij aut euangeliſte dicen
tes. puſq̃ʒ gallꝰcantet.ter me negabis.dein:

veꝛo de completõne

eiuſoem ſcpᷣſit. Et ait

petrus. Etiaʒ ſi opoꝛ

tuerit me moꝛ tecu.
nonte negabv. Hõ
mentitur petrus.qa

credit verum eẽ qð
pꝛoittit.

ceptõne agunt. Et eſt. Crinam negatõnem
inchoabis. Marcꝰ

Inde eſt qin bac die
omnes boꝛe flebiles

ſũt.et ſola miſſa ſolẽ

nis eſt in concentu ⁊
oꝛnatu miniſtroꝛuʒ.
tenq́ʒ in die ſue inſti
tutionis q̃i in ſuona

tali. Eadẽ quoqzʒ die

criſma confici quo

frontes liniunĩ.quia eadem die poſtes ſan⸗

guin? agni linebantur. Quam quia ſeque

batur elus agni paſcalis.diſfertur linitio ba

ptiſmalis nſqʒ in ſabbatum.vt continuetur
eſui agni. Confectio vero criſmatis differri

non potuit.quia vſqʒ ad baptiſmũ nõ cele⸗

Pitulu. Cl.III.
Vnc ſubdioit ie⸗/

ſus ↄſolando longũ ſermonẽ queʒ
ſcpſit iobannes.ſHon turbetur coꝛ

veſtruz neqʒ oꝛmidet. In domopguis man

2

manſiões multe ſunt.ſi quo minꝰ dixiſſẽ vo

bis. Minus ponitur pꝛonon.⁊eſt. Si quo
minꝰai.ſi in aliquo nõ dixiſſem vobis nõ.id
eſt. ſi nõ eſſent ibi. ego dixiſſem vobiſ. id ẽ. nõ
celaſſem vos imo dixiſiem vobis qꝛ nõ ſunt
ibi. Ged ſubaudi. ciatis.qꝛ vado vobis pa⸗
rare locuʒ. Jam parate erant manſiones pt
dixerat pꝛedeſtinationg ed tñ adbuc paran
de erant apertione etipoꝝ meritoꝛia opera⸗
tione. Hieronimꝰ aũt ↄtra iouinianũ legit
totum ſub vna diſtinctione ſic. Si nõ man
ſiones multe eſſent apud pꝛẽm dixiſſem pvo

bis.qꝛ vado parare vobis locum. boc eſt ſi

non vnuſquiſqʒ pᷣpararet ſibi manſioneʒ ex
ꝓpꝛijs operibꝰ.dixiſſem vobis.qa vado pa
rare vobis locum Meũu aut non eſt parare
ſed veſtrü. Et eſt dictum. ſicutulud. ledere a

dextris vela ſiniſtris non eſt meü dare vob.

Tamen et qð quiſqʒ ſibi parat.etiaʒ deus ei
parat. arat eni manſiones. man ionibuſ
parando mſoꝛes.Cũqʒ dixiſſet ei tbomas
dñſe quo vadis. rñdit eueſus. Ego ſum via
vertitas et pita. q.d. Qua vis ire. Ego ſü via.

id eſt. me imitare. Quo vis ire. Ego ſum ve
ritas.id eſt. verus a ſupꝛemus ſinis.qͥ ſolus

querendus eſt. Abi vis pmanere.Ego ſum
vita. Et nota. qꝛ modo arguit eos in hoc ſer
mone quaſi neſcientes ipum.modo cõmen

dattanqʒ ſaentes. ſm regulam ticonij de

alijs ⁊ alijs eſt intelligendum. Sunt ⁊ qdaz

in boc ſᷣmone quibꝰaſplaudit labellius. vte q

vider me videt et pꝛm. Quedam quibꝰ in
ſultat arriꝰ.vt. Nerba que ego loquoꝛꝰ me
ipᷣo ñ loquoꝛ.Et maioꝛ me eſt.et bmõi. Etiã
pꝛomiſſionẽ bancaddiditihs Qui credit in
me.opera que ego facio et ipᷣe faciet.et maio
ra boꝝ faciet. Geniiuus eſt ꝓ ablatuo mo
re grecoꝝ. Haius fuit ſanari vmbꝛa peiri.
qᷓ fumbꝛia veſtis xp̃ᷣi.q.d.Mõ erit maioꝛme
q credit in me.ſed maioꝛa faciam peum.q̃ᷓ;
ſine eo. Dicit enĩ auguſtinꝰ. Non de oĩibus
operibus xp̃i bocdicitur. Mon audeo pꝛeci

pitareſententig. vt dicã maius eẽ ſalutem ſi

☛G

eri peccatoꝝ.xpo operãte.q; ſunt angeli.In
telligat qᷣ poteſt. vtrum maius ſit iuſt
are.qʒ impios iuſtiſicare. cum boc ſi.

verbis iuſticie qᷓ tũc fecit eſt bic ſᷣmo.non ̊ᷣ
omnibus operibꝰ eius. Q, aũt ait rogabo
pꝛẽm et aliũ paraclitũ dabit vobis.ſic ẽ con
ſtruendũ.dabit vobis paraclitum.q eſt alꝰ

a nobis.ideſt.alia pſona a nobis.ideſta pa

tre et filio. Mater eni ⁊ filiꝰ⁊ ſpuſſanctꝰſunt
idem aduocatꝰpel conſolatoꝛ. Q, dixitpa

raclitum mitti in nomie ſuo. boceltad non

ciam eiꝰa gloꝛificationẽ. Nel qꝛ babetidem

nomen quod ſilius.ideſt. deus. Mec Bq ait

ſmonem quem vos audiſtis non eſt meus

obloquitur ei qð dixerat.diligentem ſe fmo

nes ſuos puare. Singulariter eni dixit ſmo

nem patris eẽ.nec eẽ ſuum.id eſt.a le.et dixrit

eis. Quando mili vos ſine ſacculo et pera⁊
calciamentis.nũquid aliquid defuit vobis.
Atulidixerunt. Mibil. Et dixit eis Quinuc
babet ſacculũ tollat 8
ſimiliter et peram.?· Muali.d. babebitis
qͥ non babet gladiũ ꝑ modicũ temꝑꝰpeꝛ

emat. Inſtruit eos ſecutionẽ.et ideo pie

dñs in diſcreniõe vir munite vos et in ar

tutuũ.ſunt eni quedã mis ad defenſionez
lſeꝑtenẽda vt miſeri ⁊in ſacculis adnecel

coꝛdia. bumilitas. fi ſarioꝑrepoſitõnem.

des.ſpes.et caritas.

Quedam pꝛotempꝑe etloco mutanda vtfa
mes.ſitis.vigilie.oꝛationes. laboꝛ operandi
et docendi. LCempe ergo ꝑſecutiõis docet ne

ceſſaria tollere. donectempꝰ euangelizandi
rediret ſopita perſecunone.Cunqʒ dixiſſent

Dñe ecce duo gladij bic reſpondit. Satis
eſt. VUnꝰqͥ amputaret auriculam.in cuiꝰ ſa
natione virtꝰdñi monſtraret᷑.alter qui non

cyua ginatꝰ oſtẽderet apoſtolos nõ ꝑmiſſos

facere quicqd poſſent in dñi defenſioe.ꝛe
dixit qʒ eis ths. Ecce veniet boꝛa etiã venit.
vt diſpergamim vnuſqſqʒ in ꝓpᷣa.et meſolũ
relinquatis. Moſtea eleuatis oculis ĩ celuʒ
oꝛauit dicens. NPater venit hboꝛa.c. Et oꝛa
uit pꝛimo pꝛo ſe.poſt pꝛo diſcipulis.tertio

pꝛo bis qui credituri erant per verbum eo

rum. r
Be⸗ trina oꝛõne dni ĩi villa gethſe
mani.

Bnc uenit cũ illis

apitulũ. CI. V.

nnili di⸗
Poolinenin⸗
gitueſtge
Etintrouit
Sacicbi l⸗
rattholle 1.
inmnſoen
gom 1etoz
tonemneſch

inmptobend
net alt Cniet
AUuollerole

meo el euſnue

mor
un Cloeſte
enidoeclee

AAmncoſuäſ

Nt gooNOnad

gsquami ſac
ſoietoubot
puter ſpoſibl

fiſerbücaln⸗

ne ozeſtabba⸗

Auk eſtatbel

wünſnigaerg
üdlani R
Rapencäcn
bortbarmon
poſoroiuſten
Nlchu uen
loeſiumenti⸗
olunnsnon
ſectiſtoneninn
leant Ginite
Dderenturnen
luntate ſubſei
lboolt Aer⸗
Quidi tſadh
negbuncde
iudeiopfſiſter
neceatgteiude
mortiſczaiud
nileroddig⸗
Ctarperog

toſeronge

lnlatop
us gaude

Euangelica.

XNonenS — — — — — 2ð .
uan in villãã d getbſemoni qᷓ eſt adradicẽ mõ quaſi pꝛomptuluʒ babuiſtis ſpũm in pmit
dehin tis oliuen trans toꝛrente cedꝛon. Cedꝛon ge tendo moꝛn etia P me. ſed nunc patet carmis
tunict⸗ nitiuꝰeſt grecus pluralis.q latine ðꝛ cedꝛson infirmitas. Secundo abijt. et oꝛauit eundeʒz
cbudinn Et introiuit ihs in oꝛtũ cum diſcipulis ſuis bpmonẽ. Etaſparuit illi angelꝰpↄfſoꝛtans euʒ.
ſhillneein Sciebat aut et iudas locũ illum.qꝛ ↄſueue· Er factus in agonia pꝛolixꝰ oꝛabat.i.in cer
NOAn ratihs illuc venirecuʒ diſcipulis ſuis. Et ca tamineↄtꝛa moꝛtẽ. Jam q vincebat moꝛte;
karinn intraſſʒ dixit eis. Sedete H donec vadã illu in animo.dum etiã moꝛ volebat. qua; poſt
Ulabtiet 4 etoꝛem.⁊ etiaʒ vos oꝛate ne intretis in tẽpta vicit actu ſpᷣo.ſcʒ reurgẽdo. Et lactꝰẽ ſudoꝛ
aaſpek tionem. ne ſcʒ ſuccubatis temptationi. Etal eiꝰ ſicut gutte ſanguinis decurrentis ĩ terrã
Pne ſumptopetro etſilijs ʒebedei cepit cõtriſta Etrediens ad diſcipulos.et inuenit eos doꝛ
Eenonckinan ri et ait. Triſtis eſt aia mea vſqʒ ad moꝛtem mientel.Teꝛtio abijt.et oꝛauit eundẽ pᷣmonẽ
Eentemſſn Vſualiter dictum eſt.i.multũ triſtis eſt aia CTunc veitad diſoipulos.et aitillis. Doꝛmi
rannſo mea. vel tꝛiſtis eſt vſqʒ adtimoꝛẽ moꝛtis.⁊ ꝓ te iam et requieſcite. Et cum paululum doꝛ
kaltaen timoꝛe moꝛtis. Triſtabat aũt ꝓruina apto, miſſent. ait. Surgite.
lloeprn rum. Ael poteſt eẽ vſqʒ excluſiuũ. Criſtaba Sufficit. eamꝰ Ecce Mota pꝛima effuſio
ddchircbe. tur eni.donec ſe et ſuos moꝛte ſua liberaret. pꝛope eſt qui metra ſio ſanguinis chꝛiſti
meos Qnnüc Vel incluſiuũ ſcʒ donec poſt moꝛtẽ ſuã rend det. iImnit in cucumciſione
rent apoſtoli ad fidem eꝰ. Et pꝛogreſſus ab H Secunda in ſudoꝛe
Wbabche eis quantũ iactꝰ eſt lapidis.pꝛociditĩ faciez Tertiaa in flagellatõne. Quaꝛta in crucifixio
noocinpe ſuã et oꝛabat.Abba ne. Nuinta in moꝛii lanceatione. Mꝛuma

Honicdexe

rws. Ar trãſter bũc calicem a paſſio rõne mẽſure. Secunda in ſignũ.qꝛ ſanguine ſuo irrigarʒ
Pocſenlone me. Ideʒ eſtabba qd qꝛdei iuſticia nõ pa: et fecundaret terram. Tertia et quarta ad re
lisadnec pater. Et eſt abba be titalique; pati ſupa mediũ. Quinta ad ſacramentũ. Indeẽ q of
nnieſtäne. bꝛeü ⁊ ſirü. pater gre id qð poſſit ficium miſſe in qnqʒ; parutũ eſt. NMꝛima eiꝰ
cũ etlatinu.In quo innuit pars eſt vſqʒ ad eplam.pꝓt ab ea incipiai Se
ondarade deũ patreʒ eẽ omniũ gentiũ. At verꝰ bomo cunda pars vſqʒ ad euangelium incluſiue.
lacen boꝛrebat moꝛtem.et vellet non moꝛi.ſi firi Tertia vſqʒ ad canonẽ. Quarta vſqʒad em
emnosdortn poſſet deiuſticia. Habebat eni iuſticia pis boliſmu.quos interpꝛetai ſupexcreſcens.qa
nargtzir vt chꝛiſt? pateretur.eta conſtitutõe mundi nouiſſime ſuꝑadditur.ſcilʒ libera nos æc.qðᷣ
welnadrien boc ſacramentũ ab eo erat poſtenſum. Hhec in quibuſdam eccleſijs alta voce d. Quita
Ceten s voluntas non moꝛiendi. gloꝛoſos martire pars vſqʒ ad finem. Sed quia in ſola cruce
mnauaneltl fecit. Non enĩ vult ſenſus carms.niſi qd de enam quinaria fuit effuſio ſonguinisideo
mi lergnncn lecat. Si at delectareteos moꝝ. noninde et ſolꝰcanon ſubdiuiduurin quinqʒ partes
8 nl viderentur mereri.ſedqꝛ banc moꝛiendi o Pꝛima vſqʒ.qi pꝛidie. Secunda vſqʒ ad.
ſt eli luntatẽ ſubijciũt do merentur. Vnde ⁊ tůↄòᷣ memento. Tertia vſqa.pꝛeceptis. Quarta ⁊
ichi ſubdidit Verũtñnõ quod ego volo.qʒqdᷣtu quinta vſqʒ ademboliſmũ vel ad ſinẽ.
ſpladt Quidã tñadberentes ꝑticule demõſtran· ¶ De ligatõe dniĩ et ſanatõe auricu
n ue punedectigecꝛaſſe miſericoꝛditer le ſerui. Capitulũ. Ql. VIN.
snu e iudeis.vt li fieri pollet.q intrarent gentes
Gtkeni. Cien ne cecitate iudeoꝝ. nõbiberet bunc calicem. hHuc eo loquen/
ohvl ten moꝛtẽ ſcʒ a iudeis q̃ ſibi iminebat.Et cuʒ ve te venit iudas cum coboꝛte miluũ
Aneperoatin⸗ niſſet ad diſcipuloſ. inuenit eos doꝛmientes Haccepta a pꝛeſide et ipurba mimſtro
atee Etait petro. Sic non potuiſti cc. Ael au pe rum accepta a pᷣncipibꝰſacerdoiũ ꝛarmis.
niims tro ſic ironice.q.d. Sic erat faciendũ. In co· Ert dederat illis ſignum.quia oſculo indica

CT.

pater.ſi poſſibile eſt Moie calicis ĩtelligit

muni aũt dixit illistribus. Quiddo
Spũs quideʒ pꝛomptꝰ eſt.ſubaudi.veſ

in exemplü.vt circũcidamꝰ membꝛa noſtra.

ret eis hm. et ip̃i ducerent eum caute. Pu⸗
tabatei ꝙ magicis artibꝰ? poſſet ſe trãſfoꝛma

F 5

a udice.

Hiltoꝛia

re et elabi. Et ſuſcepto oſculo.vocauit eũ ie
ſus amicũ.pelironice.vel ſm ſtatũ pᷣterituʒ.
Et pmo interrogauerat eũ. Quem queritiis
At illi dixerüt. Jeſum. Et cũ dixiſſet bieſus
querentibꝰ ſe. ego ſum. abierũt retroꝛ cecide

rũt. Poſtea tenuerũt ihm.et ligauerunt eũ
Simon aũt petrꝰ amputauit auriculã ſuo
cui nomẽ erat malcbꝰ Jeſus aũt ſanauit eũ
et ait petro. Omnie qͥ gladiũ accipit.gladio
peribit.illo.ſcʒ qui vertebat ante paꝛadiſum
pel ꝓ gladio accepto pibit. Mec accipit gla:

dium pꝛo eo qui datur a deo vel a lege vel

¶Be fuga adoleſcentis.
(Capitulum. CLVII.
BDouxerũtautem

ihm ad annã pᷣmuʒ.non qꝛ collega
ipbe ſed qꝛ ſocer eiꝰ. Turpe eſſet

ſi domũu anne antepo
ſitã pᷣteriſſent. Ado⸗ Ideſt. pᷣmo emerãt

leſcens aũt ſequebat cayphas etanna ſũ

ecum amictꝰſindone mũ ſacerdotiuʒza pi

ſupe:nudo.ſubaudi lato.ſed caipbasillo
coꝛpꝑe. Alud eni nõ anno babuit. ſed qᷣa

habebat indumẽtuz dom? anneerat itrã
q́;ʒ ſindonẽ.q relicta

licta ſitu eox ꝓreuerẽtia
ſindone aufugit ab ſacerdotali antequã
eis. Cradunt quidã ad calpbã. illuc eum

punc ſuiſſe iobannẽ introduxerunt.

quẽ tũc fuiſſe adole⸗

ſcentẽ longa eꝰ pita indiciu eſt. Hieronim⸗

tmñ ſuꝑ locũ illum ps. Vim faciebant oque
rebant animã meã.ait ꝗudei pim faciebant

vel petro cum dicerẽt. ⁊ tu ex illis es.vel iaco

boq cũ traberet relicta ſindonenudatusau
fugit ab eis. Nideturtñ potius opinando

q aſfirmando dixiſſe.

¶ De puma negatione petri.
CCapitulum. CL. VIII.

m petroa longe. vt videret finez. Jobã
nes no notꝰpõtifici introduxit pe⸗

NMNuũqd ettu ex diſcipulis es bois iſtiꝰ Dicit

ille. Mon noui illũ neqʒ ſcio qᷣd dicis. Qui:

Equebatur autez

tru Quẽ cũ intuita eſſʒ ancilla oſtioria dixrit

dam volentes excuſare petrũ dicunt.qbene
dixit ſe nõ noſſe illũ.quezʒ nemo ꝑfecte nouit
nili pater. Et cũ dixiſſet. Obomonõ lum. ſe
negauit ⁊ nõxpᷣm.Cũqʒ dixiſſʒ bomo neſcio
qᷣd dicis.dixit ſe neſcire ſalſa eoꝝ ↄſilia.⁊ do⸗

los. Sed ſtultũ eſt excuſare quẽ dñs accu

ſauit. Jpe etiã ſe reu lacrimiſ indicauit. Sta
bat aut cũ miniſtris petrꝰ adignẽ. Interro
gabat aüt pontifer ieſũ de doctrina eius. Et

cũ dixiſſet ieſꝰ. Malam mũdo locutus ſum

interroga eos qͥ audierũt.vnꝰ mimſtroꝝ de

dit alapam ieſu. Etaitihs. Sibenelocutus

ſum qd me cedis. Oſtendit ihs pcutiẽti ma

xillã.nõ actu ipᷣo pᷣbẽdã eẽ altera.ſedanimo

paratũ eẽad patiendũ ſi opꝰ ſuerit. Et miſit

eũ annas ligatũ ad capypbam

RMatat petꝰſtans
in atrio calefaciẽs ſe.⁊ dicente alia
ancilla. Et Bcu ieſu erat. dixerunt qᷣ
aſtabãt. Nere tu exillis es.nam ⁊galileꝰ es.

⁊loquela tua.iideoma galilee manifeſtũ te
facit. Cuc negauit petrꝰcũ iuramẽto. Et aãñ

banc negationẽ exierat.⁊ cãtauerat gallus.
Et qualſi poſt boꝛã cognatꝰ malchi dicebat

eü ſe vidilſſe in oꝛto cũ ieſu. Et tũc petr? cepit
anatbematizare et iurare.qꝛ nõ nouiſſet bo

minẽ. et ſtatim gallꝰcãtauit. Et cõuerſꝰdñs
reſpexit petruʒ. Et recoꝛdatꝰpetrꝰ vbi quod
dñs dixerat.egreſſꝰfoꝛas fleuitamare.ſugi⸗

ens in caueã qᷓ mõ gallicantꝰ aſpellat.ĩ quo

loco ediſicata eſt eccleſia. Scdöm buncoꝛdi⸗

nẽ iobãnis.videt petri trina negatio incboa
ta ĩatrioanne.⁊ ↄſummata in atrio caipbe.
Scðm alios qͥ nõ faciũt mentionẽ deanna

videttota facta ĩ atrio caipbe. Auguſtinus
in libꝛo de ↄcoꝛdia euãgeliſtoꝝ aſſerit totaʒ
faciã ĩ atrio ãne.⁊ q; dicta ſũt inde poſt miſſũ

ihm ad caipbã. recapitulãdo dicta. Hiero. i.
mattheü. ⁊ beda ĩlucã vidẽt velle. peirꝰin
gtrio caiphe negauerit

¶ Beſnia moꝛts lata in hieſum.
Airulam. Cl.x.

Ene facto cõuene

ut apud caipbã ſacerdotesa ſenio

nohopo
ſluteſti
ſallteſte
nn dehn
oſtmoy
nnſo
ntobielun
nobeoſttue
hho Cudir
mbiamod
dertrian
cel borlau
pouſmior⸗
Cicmnap⸗
doriſoor veſt
udecis Bal
Ur Corſoe

(Leraravde⸗

manndei
Oubwhl/
more

bant Erod⸗
ettraolorii
itr
gennle.
Gen
G

V

1 Yienn
de
tegdenoſa
Oldadno⸗
GRngert
ndhocnſe
futnͤſtbi
ctonelegi
latzpinetg
mtludapo
Klopotnt
geterütn⸗
utwicerene

ndantgben,
nopicre
dononin
den lned
Ncnidigen
Andeani
digie en
oanagens E
ndoloenmnoſn
memnnſwn
Olbeneloones
bbopcntinn
leri ſedonin⸗

ſent Ermie

1
te

lislerdianen

Wameciren
numtgalic
lcemanukeſtüͤt

uramed ae.
zuauerdt Glr

PmadchNee

Crüchenn
eerönaſe

aur GuünnhG„

wuimn id
sinunmn,
cnt gtiid
Snd
inapegtutcn
Aamnanma
enngin
che ning
Pilenin i
unhſni
htnnb

Gälegor

Euangelica.

res populi.et ſcribe ⁊ phbariſei.et querebant
falſũ teſtimomũ ↄtra ieſum. Et dxxerut duo
falſi teſtes.HNos audiuimꝰ eũ dicentẽ. Solſ
ſum deſtruere templu deiboc manufactu.
poſttriduũ nõ manuſfactũ reediſicare.Cun

qʒ nõ reſponditieſus.exurgens caiphas di

xit ad ieſum. Adiurote ꝑ deũ viuũ vt dicas
nobias.ſitu es xpᷣs filiꝰdeibenedicti. Et rñdit
iBs. Cu dixiſti. Si dixero vob. non credins
mibi. amodo videbitis filiuʒ boĩis ſedentem
a dextris vᷣtutis dei.et venientẽ in nubibus
celi.qð de ſecũdoaduẽtu eiꝰ ↄgrue intelligi
poteſt. vel de aduentu eiꝰ? in oꝛbeʒ ꝑ pᷣdicato
res. Cuc pᷣnceps ſacer
dotũ ſcidit veſtimenta Hoc in lege ñ ba⸗
ſua dicẽs. Blaſphema/ bebãt. ſʒ ſignu do⸗

ut. Conſuetudis iudai loꝛis debuit eſſe.

ce erat audita blaſppe-

¶ Nꝛima illuſio. ¶(Ca. L.XI.
Bnuc expuerũt in
faciem eiꝰ.⁊ G̊ enã ꝓpꝛiũ erat iude⸗
orũ ſpuere ĩ faciem eiꝰ queʒ abijcie
