Et in boc tranſitu per antiocbiã redargutꝰ

eſt a paulo.qꝛ comedens cum quibuſdãfra
tribꝰdeiudea. timens eos moleſtare. diſcer

nebat cibos.·et ita cogebat gentes iudaiʒare
Ande paulꝰait. Cuʒ veniſſet cephas antio
chiam.in faciẽ ei reſtit.

et barnabãa (Capitulũ.L.XNXII

Nalſcendit petrꝰde antiocbiaromaʒ
pvaulo ⁊ barnaba antiocbie rema

ſtatem conſtituendi ſummũ ponniſicem et

mutandi pꝛo arbitrio ſuo.et vtpoſſet ſum/

quo tempoꝛe ſederit petrꝰ:ĩ ſede an

nentibus.erat quidam pꝛocuratoꝛiniudea
qui ꝑ violentiam ſibi voluit pſurpare pote

apoſtoloꝛum

mü ſacerdotem vnuʒ pel duos conſtituere

eodem anno. Et videntes iudeiqnon pol
ſent ei reſiſtere. petierunt ab eo licentiaz con
ſulendi claudium imperatoꝛem romanoꝝ.
vt eius voluntate banc poteſtatem obtine
ret. alioquin deſiſteret et conceſſit eis. Et cj
miſiſſent nunciosromam. erat ibi agripa

filius berodis agripe. quem pater decedẽs

in manu claudij dffnilerat. Claudius autez
differebat eum mittere in indeam tanqʒ do

minũ.tum pꝛopter ſeuiciam indeoꝝ.tu pꝛo

pter teneritudinẽ etatis eiꝰ. Iſte audiens q
cauſa populi ſui agerei.interceſſit pꝛo eis et
obtinuit. Et relcpſit claudiꝰ ꝓcuratoꝛi.vtab
bmõi exactõne deliſteret.et deſtint. Et reſcri
pſit iudeis vt ſuper boc grãs agerent ogrip
pe ad cuiꝰ interceſſonem boc obtinuerant.
Et iudei ſignificauerunt eꝛ pt mitteret eis
agriſpam.et faceret eum tanqʒ regem et do⸗/
minu.ipᷣe tamen adhuc diſtulit. Doſtea ve
ro quando Niſum eſt ei miſit eum in iudeaʒ
non tamen reðdidit eitotam terram patris
quitotum regnum integre obtinuit.ſed de:

dit ei galaditidem regionem ſcʒ vltra ioꝛda

nem. terram duarum tribuum. et bimidie
tribus. et dedit ei poteſtatem conſtituendi
ſummũ ſacerdotem in bieruſalẽ.ꝓ arbitrio
ſuo quam negauerat pꝛocuratoꝛi.ꝗſte ſuit

agriſpa.in caiꝰ regnũ ſeceſſerunt ſideles de

iudea imminente excidio bieruſalem. aban
gelo pꝛemoniti.ſicut babes ſuꝑ mattbheum.
Sed nũc ꝓſequamur de pauloa barnaba
quindbuc demoꝛabant᷑ in annocbia euan
gelizantes verbũ dei.⁊ iudas abierat ſila cũ
eis remanente. Noſt aliquot dies piluʒ eſt
eis coõmodũ reuerti ꝑciuitates in quibꝰ pꝛe
dicauerant verbũ dei.⁊ pviſitare frẽs et cõfir
mare eos in ſide. Barnabas aüũt voluit ba
bere in comitatu ſuo iobannẽ qͥ cognomia

batur marcus. Maulus aũt noluit dicens.
NMon aſſumenduʒz eſſe.qa in fronte aciei cõ

ſtitutus nimis trepide ſteterat. ⁊ qꝛ timoꝛe
moꝛtis a pᷣdicatione deſtiterat.qñſcʒ a pam
philia deſcendẽs reuerſus eſtinirim. Ideo
qʒ non erat aſſumendꝰ adpᷣdicationem. ne

alios malo exemplo lederet. Et ſctã ẽ dilſen

ſio ita vt diſcederẽt ab inuicem. Et exculant

Hiſtoꝛia

eos ſancti. qꝛ nõ diſceſſerũt odio cõmoti. ſed
a ſpũſctõ ad boc excitati.vt diuiſi pluribꝰ lo

cis pᷣdicarent.et plures lucrifacerẽt. Harna

bas ant aſſumpto marco nauigauit cipꝛuʒ
Ex eo aut ꝙ noluit dimittere eũ ꝑpenduũ fu⸗
iſſe ei? cognatꝰ. Legut aũt fuiſſe conſobꝛin.
Paulꝰaũt pfectꝰeſt aſſumptoſila quẽ dñs
ad boc remanere feceratt ei cooparetur.et
pambulabat ſiriam et ciliciã. Doſtea veit
in derben et liſtram. vbi erat quidaʒ cbꝛiſtia
nus nomine tbimotbeꝰ. ſilius mulieris vi⸗
due vel iudee. natus de patre gentili.cui per
bibebant teſtimonium religionis omnes fi
deles qui erant liſtris.Hunc conſtituit pau
lus epiſcopũ eoꝛũ.ſed circũcidit eum ꝓtol⸗
lendo ſcandalo iudeoꝝ.ne ſcandalizarenĩ ꝙ
baberent eᷣum incircuciſum.non qꝙ legalia
poſt veritatez euãgelij eſſent neceſſaria.pau
latim tamen non ſubito iudeis erant tollen
da.et quaſi cũ bonoꝛe mater ſepelienda fuit
Poſtea eduxit ſecum paulustimotbeum.
et tranſeuntes ꝑciuitates pꝛecipiebat obſer
uari decreta apoſtoloꝝ ⁊ ſenioꝝ qui erãt in
bieruſalem.et eccleſie confirmabant ⁊ multi
licabantur. “
„phibiti ſunt apli ne irẽt quo vo
lebant. ¶ Capitulũ.I.XNXIIII.

Banſeũutes. auteʒ

t fſrigiam et galacie regionem volen
tes ire in aliaʒ minoꝛẽ.pꝛohibiti ſũt
a ſpũſancto qui ſciebat coꝛda bominũ.quia
tunc non eſſent credituri.HNoluit ergo ſpũſ
ſanctus ſanctũ dari canibus.et impios ð cõ
temptu pꝛedicationis grauius dãnari. Uo
luit etiaʒ bas pꝛoumcias alijs apoſtol:s re⸗
ſeruari. hilipus nanqʒ etiobannes pꝛe
dicauerunt in aſia minoꝛi.Lucas ĩ bithinia

a qua ſimiliter a ſpuſancto ſunt pꝛobibiti.⁊

ita due cauſe redountur quare pꝛobibiti ſũt

abbuiuſmodi pꝛouincijs. Vel ne ſanctum

daretur canibus.vel quia deſtinati erant a

ſpirituſancto alis apoſtolis.aſia minoꝛ io⸗

banni. butbbinia luce. Oꝛigenes vbiagit dep
mitijs ⁊ de decimis dandis lacerdotibꝰ.red

dit tertiã cauſam. Dicit eni ꝙ deus ꝓpuidẽs

ſeruis ſuis alimoniã coꝛpoꝛalem. ab buiuſ⸗

modi pꝛouincijs diſcipulos pꝛopteꝛfamem

pꝛobibuit.pꝛopter illam ſcʒ maximaʒ famẽ?

in qua belena ſuſtentauit fratres pauperes
qui erant in bieruſaleʒ.que facta eſt quarto
anno claudij Mec fuit bec belena mater con
ſtantini.ſed regina abigenoꝛũ.cuius amoꝛe
captus eſt rex abigenoꝛü.et eam in vxoꝛeʒ ac
cepit etconcepit ex eo. Et cum nocte doꝛmi
ret cum ea.et poſuiſſet manũ ſuam ſuꝑ vte
rum pꝛegnantis.audita eſt abeo voxi bũc
modum. Nide neledas puerum.quia ma
gnus ſuturus eſtin mundo. Et audita vo⸗
ce buiuſmodi.ſtupefactꝰ dixit hoc vxoꝛiſue
oſtea puerum natũ cum ſumma dilgen⸗
tia nutrierunt.et moꝛtuo patre.puer factus
eſt rex et comendatur iſte in multis. Et bec
eſt cauſa cõmẽdationis.quia audiens vnũ
deum coli a iudeis.coluit eundem.et ſuſce⸗
pit circumciſionem et ritus iudeoꝝ. HMuius
mater belena veniens bieruſaleʒ inuenit fra
tres fideles in bieruſalem in edia laboꝛãtes
quia erat tempus famis.et emit granuʒ vn⸗
dequaqʒ.quia attulerat argenti copiam ad
emendum. et ſuſtentauit fratres quierãt in
bieruſalem. Et cum adbuc eſſet in iudea. nü
ciatum eſt ei ꝙ moꝛtuus eſſet filius eius. et
ſtatim redijt ⁊ fecit extrabicadauer deſepul
cro.et repoꝛtauit in uudeam.⁊fecitnõ longe
a bieruſalem extrui duo mauſolea et in al⸗
terorepoſuit coꝛpus filij.et pꝛecepit cũ moꝛ
tua eſſet in altero coꝛpus ſuum repom.⁊ ſic
factum eſt. et adbuc aſparent veſtigia mau
ſoleoꝛum.et putant multi decepti.eſſe mau⸗
ſoleum belene matris conſtantini.

viſiane gue apparunt paul
WBnqz pertranſil/

Aſent miliam paulus et ſocij eius.ve

id eſt. angelus ulius genti
macedomi.pꝛopꝛietate lingue vel foꝛma ſpe⸗
ciali.ſtans ⁊ depꝛecans eum etdicens. Trã:
ſiens in macedoniã adiuua nos. Ex boc veꝛ
bo videt fuiſſe bomo non ongelus. Honei

erunt troadem.et oſtenſa eſt pau

3
“

lo viſio per noctem.?paruit ei virmacedo
8 aſſimilat?ꝰ viro

—,, — — —U

lem
nt
das
eng
weon
mor
ene
Pm
dne
tibie
e
apo
he
igen⸗
aus
ibec
ſole⸗
Hie
mef⸗
houn
nen
W
lcin
aui
e
11
wan

egẽt angeli auxilio niſi dei Seðd bocait ãge
lus aſſumpta perſona macedonũ. Vt autẽ
viſum vidit.ſtatim queſiuimuſ pꝛoficiſci in
macedoniaʒ.certi facti ꝙ vocaſſetnos deus
euangeliʒare eis. Et nota ꝙ dictumeſt que
ſiuimus.Hic eni pꝛimo oſtendit lucasſeco

ei. vnde nuſq̃ in pꝛecedenti ait vemmus.ſed⸗
pvbiqʒ venerunt.et ſimilia. Hic autem pᷣmo
cõmiſcuit ſe ſocijs pauli.videquoqʒ qð vbi
dicitur erat uir macedo ſtans.Supꝑ boc veꝛ
bo ſtans gloſa babet modica.Angeli ſemꝑ
ſtare dicuntur.Cui pleriqʒ adberentes.ĩ an
tipbona paſcali ſedit angelus.emendãt. ſte
tit angelꝰ. ſed errant. Intelligendum eſt ſem

per in boc libꝛo. cum legantur in euangelio
angeli ſediſſe ad monumentũ Hauigantes

aut a troade recto curſu venimus ſamotra
ciam.et ſequenti die phbilipis.que eſt pꝛima
ciuitas macedonie.ideſt. venientibus a ma
ri pᷣma occurrit.et erat coloma.Dicit auteʒ
colonia ciuitas illa que defectu indigenarũ
nouis cultoꝛibus impletur.vnde et colonia
quaſi a nouis cultoꝛibꝰ dicitur. Fuimus eĩ
ibi ꝑ dies aliquot.et die ſabbatoꝝegreſſi ſu⸗
mus extra poꝛtam iuxta flumen vbi videba
tur eſſe locus cõgruus oꝛationiid eſt.locu
tioni vel ſuſplicationi. Oꝛare nãqʒ accipit

õ
¶ O, receꝑn ſunt a muliere purpu

Capitulum. LXXXVI.
Tſeoentes loque

bamur mulieribus que conuene⸗
nt. Et mulier quedazlidda noie.
purpuraria ciuitatis tiatirenoꝛũ audiebat
nos loquentes. oteſt autem intelligipuꝛ
puraria quaſi vtens purpura. quia foꝛſan
erat de regio ſemine. Ael potius purpura⸗
ria quia textrix purpure.vel quia vendebat
purpuram. Cum auũt baptiʒata eſſʒ ⁊ domꝰ2
eius tota.depꝛecata eſt nos dicens.Si iudi
catis me fidelem.introite in domũ meam ⁊

raria.

manete mecuʒ. Et iutrauim? coacti. Adbuc
eni abboꝛrebant intrare domos gent

4 lliuz p
vtõdo ſcandalo iudeoꝛuʒ. 74

ſcoloꝛum
De ſpuũ phitonico a puella eiecto

pitulum. LXXXVII.
Actum eſt autem

exeutbonobis ad oꝛõeʒ vt obuia:
ret nobis quedã puella bñs ſpũm

mitem fuiſſe pauli.foꝛte æ nunc pmoadbeſit pbitonicu. MPoteſt aut intelligi pbitonilſſa.ł

ꝑ ſpũm pbitonicuʒ gperãs arte magica. vel
ſpuũ phuonico vexata.His ei duobꝰmodis
accipit᷑ in ſacra ſcpᷣtura boc nomen.ꝓvel pbi⸗
toniſſa dꝛ.q ꝑſpũm pbitonicũ ſuſcitatiõem
moꝛtuoꝝ operat᷑ arte magica.vt que ad peti
tionẽ ſaulis ab inferis vocauit aiam ſamue
lis.vel potius pꝛo ea ſpm immundũ. Hec
autem ſpecies artis magice ab apolline pbi
tone inuẽta eſt.et ab eius cognomĩe cogno
minata eſt. Dicitur eni ꝑpbitoniſſa q̃ a ſpiri⸗
tu pbitonico poſſidetur.et ea vtit᷑ q̃ oꝛgano
ſuo ad diuinandum.qualiter bic potius vi:
detur accipi. Et erat queſtuoſa dominis ſu
is. quia multum ꝑcipiebant emolimentuʒ
ex diuinatone ip̃ius. Hec ſubſecuta paulũ
⁊ ſocios eius clamabat bicens.ꝗſtibomies
ſunt ſerui dei excelſi.qui annunciant nobis
niam ſalutis.Et ſic clamabat multis diebꝰ.
foꝛte per bonũ nature vel potius ſpũſancto
ſpuum pbitonicum vt per eam verũ loqueꝛe
tur vꝛgente. Cõuerſus aũt paulusipᷣa poſt
eum clamaſſite.dixit ſpiritui immũdo! PDꝛe
cipio tibi in noie ieſu xp̃ᷣi exi ab ea. Et exijt ab
ea qꝛindignũ erat vt verbuzeuangelij peaʒ
ſpus mendax annüciaret. Videntes ãt boc
dñt eius ſcientes.qꝛ maximuʒ inde ſumerẽt

incõmodũ.aſpꝛebenderũt ſilã et paulũ.⁊ du

xerunt eos ad foꝛũ ad pᷣncipes.⁊ oſferentes
eos magiſtratibꝰdixerunt. ꝗſti boĩes cotur

bant ciuitatem noſtrã.cũ ſint iudei pᷣdican⸗
tes nouã quandã religonẽ.quaʒ nõ licʒ no
bis ſuſcipere cuʒ ſimꝰromani. Jam ceĩ decre
tũ erata romanis.vt nullꝰdeus de nouo co
leretur.niſi axpꝛobante ſenatu. Et cucurrit
plebs aduerlus eos⁊ magiſtratus.et ſciſſis
eoꝝtunicis iuſſerũteos vx gis cedi.et flagel
latos miſerũt in carcereʒ.pᷣcipiẽtes cuſtodi
vt diligẽter cuſtodiret eol. Qui accepto mã

Dato miſit eos in carcerẽ interioꝛẽ. pedes eo
rum ſtringens ligno.

Be tenremotu vnde aperta ſunt
oſtia carceris. (Ca. LXXXVIII.

dum media nocte oꝛarent ſubito factus eſt
terremotꝰ.quo ſcʒ terronotu omnia funda
menta carceris cõmota ſũt.oſtia aꝑta. vin
cula omniũ qui erãt in carceꝛe rupta.ñ ſoliꝰ
pauli et ſile ſed et alioꝝ. Expergefactꝰeſt aũt
cuſtos carceris. et videns ianuas carceris

paulus et ſilas decantabant bym⸗

apertas.euaginato gladio volebat ſe inter

ſicere. autumans oẽs incarceratos aufugiſ
ſe. Et cum eſſʒ paulꝰin medio carceris tene

bꝛoſi. videnſ boc in ſpu exclamauit. Nibil ti

bi ſacias mali. Aniuerſi en qs cuſtodiebas
bic ſumꝰ. Sciebat eni ꝙtũc volebat ſibi ma
nũ inijcere.qꝛ putabat oẽs incarceratos au⸗
fugiſſe.et petito luminea miniſtris ſtrogreſ
ſus eſt cuſtos carceris.ettremefactꝰ.tum ꝓ
bis que facta fuerant in terremotu.tum qꝛ
intellexerat paulꝰ ꝙſe vellet interſicere.pꝛo
cidit paulo etſile ad pedes.et educenseosð
carcere ait. Quid me din opoꝛtet facere vt
ſaluus fiam. Ald quẽ illi. Crede in dominuʒ
ieſum.et ſaluus eris tu et domus tua tota.
Et locuti ſunt ei verbũ dñi.et omnbꝰ q erãt

in domo eiꝰ.ettollens eos in illa hoꝛa lauit

plagas eoꝝ.et baptiʒatus eſt.et ſic lauitetlo
tus eltl. , S
¶ Muůo ꝗ magiſtratibꝰ ſũt dimiſti.
–CCapitulum. LXXXIX.

Bnqo peꝛouxiſſz
Neos in domũ ſuã.aſpoſuit eis men
ſam etletatꝰeſt cũ omni domoſua
credens in deũ. Etcũ dies factꝰeſſet miſerũt
magiſtratus nuncios adcuſtodes carceriſ
dicentes DHimitte bomiesillos tanqᷓ; deſpe
ctos. Dimittebant autezillos ne plures cre
derent.qꝛiam innotuerat eis miraculuʒ.Et
nunciauit cuſtoscarceris verba bec paulo.
Miſerũt magiſtratꝰ pt dimittamim. Huc
gitur exeuntes ite in pace.Ad quẽ paulus.
Aldiſerunt nos in carcerẽ flagellatos publi

Edia autez nocte

Mon ſic. ſed veniant At ſicut ĩ eos publi

nos.et oꝛames laudabant den. Et

ce.lcet indemnatos boiesromanosid eſt.

romano imperio ſubiectionẽ cenſicapite p

feſſos.et libertateromana donatos.etnunc

occulte nos eijciunt.

ibpſi et nos eijciãt. Et ca fuit manuuʒ inie

cũ renũciatuʒ eſſet S ctio.ita et publica ſi
magiſtratibꝰ timue at eiectio.
runt audito ꝙq roma

ni eſſent. Et venientes eduxerũt eos etroga
bant nvt egrederent de vꝛbe. Et exuẽtes iraͤne

runt ꝑ liddam.⁊ viſis fratribꝰ cõſolati ſunt
eos.et inde pꝛofecti venerüttbeſſalonicam.
vbi erat ſinagoga iudeoꝝ. Naulꝰaũt vt cõ
ſueuerat introiuit ſinagogaʒ.et ꝑtria ſabba
ta diſſerunit eis de ſcripturis.pdicans xpᷣum
moꝛtuũ et reſurrexiſle. Et crediderũt aliqui
ex eis.et adiuncti ſunt paulo et ſile et mulie
res non pauce et de pꝛoſeliuis ⁊ gentibꝰmul
titudo magna.ʒelantes aũt iudei et aſſumẽ
teſquoſdam malos de vulgo.cõcitauerunt
ciuitatem aduerſus eos. 8
¶ OQ, inuidia iudeoꝛũ iaſon accuſa
tus eſt. ¶ Tapitulum. xXO.

Tuenientes ĩ oo/
mũ iaſonis apud quẽ boſpitati fu
erant.querebant eos pꝛoducere in

populũ: et ñ inuentis eis putãtes eosa iaſo

ne fuiſſe occultatos traxerũt iaſonẽet qſdaʒ
fratres ad pᷣncipesciuitatis dicẽtes.aſtiſũt

qui vꝛbem concitant quos ſuſcepit iaſon.et

ipi ſuſcipientes eos faciunt contra decreta
ceſaris. regem alterũ dicentes eſſe qᷓ; ceſarẽ.
et concitauerunt pᷣncipes aduerſuseos. Et
accepta ſatiſfactione a iaſone a ceteris dim

ſerunt eos. Joꝛte iaſon etalij fratꝛes negaue

runt le ſuſcepiſſe eos et ſi confeſſi ſunt ſatilfe
cerunt.et ꝑnoctem dimiſerunt paulum et ſi
lam in beroen. Et introierüt in ſinagogam
iudeoꝛum.et pꝛedicaueruntibi.et multi de
beroenſibus crediderunt et mulieres bone

ſte non pauce.
(uidparl s athenis fecerit.

Tapituln. X CI.
Cauoierũt inoei
–☛

aui erant tbeſſalonice.ꝙ a paulo

.

. .

è

nas.et ſidens ciuitatẽ idolatrie deditã.cito /⸗
remiſit ad timotbeũ et ſilam vt venirent ad
eum,. et venerunt. Et diſputabant cũ paulo

artium.

Cahetuln. noſtrũ eſt ſuſplere.

Ncũ eiſet paulus

—

Poſſumꝰ ſcire queẽ noua doctrina.q.d.
poſſes rõnem reddere ſuꝑ bis qᷓ dicil. Stãs
ergo paulꝰin medio ariopagiait. Airi atbe
menſes ꝑoia iudico vos ſuꝑſticioſos. ꝛe

pꝛedicaret᷑ verbuʒ dei in beroe.⁊ venertilluc

cocitantes multitudineʒ. Et ſtati dimiſerũt
paulũ frẽs vt iret vſqʒ ad mare.qꝛ magis ꝑ

ſequebant eu iudei.eo ꝙeſſet dux verbi. Si⸗

las aũt ettbimo:beꝰ remãſerũt ibi. Qui aut

deducebãt paulũ ꝑduxerũteũ vſqʒ adatbe

epicurei.qᷓ ponebãt felicitatẽ boĩs ĩ ſola coꝛ
poꝛis voluptate.et ſtoici qͥ in ſola ammi pir

tute. Et inter ſe diſſentiẽtes in impugnanõe

apoſtoli vnanimiter conſentiebãt dicentes
Muid vult ſemimuerbius iſte dicere. AUere
paulꝰſeminatoꝛ verboꝝ erat ſed meſſoꝛ mo
rum.de buiuſmodi meſſione expectans pvbe

rem fructũ. Aluj aũt dicebant. Mouoꝛũ de

monioꝝ videt᷑ annũciatoꝛ eſſe. Etaſpꝛebeſũ

duxerũt adariopagũ.i.ad vicũ martis.in q
ſcʒ eꝛattemplũ martis.qꝛ atbenienſes ſingu

los vicos denominauerũt a dijs quos cole
bant.vt vicum in q colebat᷑ mars.vocabant
ariopagũ.qꝛ arioth dicit mars. Nicũ ĩ quo
colebant pan. vocabant panopagus.⁊ita a

ſingulis dijs ſingulos vicos denominabãt.
Erat autem vicus excellentioꝛariopagꝰ.qꝛ

ibi erat curia magiſtrat

hu. et ſcole liberaliu

in pᷣſentia pbiloſophoꝛũ dicebant.
oua quedã ĩfers auribꝰnoſtris

teriens enĩ vidi ſimulacra veſtra. Inter cete

ra autem inueni arã.cuiꝰſuꝑſcpᷣtio erat bec.

ignoto deo.pel ignon dei. Ac ſi dicat. Hec
ara dedicata eſt ignoto deo. Singulis eniĩ
aris ſupponebat titulꝰ.indicans cui eſſent
dedicate. Hũc inquit deũ ignotum cuibãc
aram cõſecraſtis ego annũcio vobis.Hicẽ
deus q fecit mundũ et oia q̃ ineo ſũt.in quo

viuimꝰ mouemur et ſumꝰ. Qũoãt becara

Actuũ apoſtoloꝛũ.

ili deo ignotopſecrata eſt. biſtoꝛia actuum
aplłoꝝnõ pſequii:.ideo noſtrũ eſt ̊ ſuſplere.

dicere.
Oj philoſophi atheniẽſes dixeruũt
deũ naturepati. (Capitulũ.XxCIII.

Je eni onice pal⸗
ſionis pbaoſophi qii atbenis erãt
ypidẽtes tenebꝛas factas ſuꝑ vniueꝛ
ſam ſupficiẽ terre.nõ potuerũtcauſã earuʒ
inuenire in naturalibꝰcauſis. Candeʒ ad B
inducti ſũt. vt dicerẽt qꝛ deꝰ nature patiebat
Et dixerüt atbenienſes. Cõſtituamꝰ arã illi
deo.et dedicata ẽ ara.⁊ ſuꝑpoſitꝰeſt ntulus
ignoto deo. Etcũ vellẽt offerre bolocauſta
et victimasilli deo ignoto.dixerunt phbiloſo
pbi. Bonoꝝnrõꝝnõ eget.ſʒ facietiſ genufle:
xiones ante arã eiꝰ⁊ ſuſplicabitis ei.qꝛ non
querit oblatõem pecoꝛu.ſʒ deuotionẽ aioꝝ
NHic deũ ignotũ annũciabat eis paulꝰ.aſſe
rens eũ moꝛtuũ fuiſſe.reſurrexiſſe.et aſcẽdil:
ſe in celũ.in ſine oꝛbẽ iudicaturũ.Et cũ pᷣdi⸗
caret reſurrectionẽ moꝛtuoꝛuʒ.quidã irride
bant. Quidam ãt nec reſpuebãt nec recipie
bãt dicentes. Audiẽꝰte de Buerũ. Et exiuit
paulꝰde medio eoꝝ.⁊ quidam adberẽtes ei
crediderũt. Inter qᷓs fuit dioniſiꝰariopagi⸗
ta. quem poſtea oꝛdinauit aplus epiſcopuʒ
choꝛintbidꝝ. Cuius conuerſionis modum
quia pᷣtermittit biſtoꝛia actuũ apoſtoloꝛuʒ.

Be dioniſio ariopagita.
Deiruum.— II.
BDte dioniſimagi
ſſter erat in ariopago.et quãuis ad
eyxboꝛtatõnem pauli de ſacili credi⸗
derit.tñ non niſi poſtłlonga Diſcepeatneen
pauli ↄfeſſus eſt ſe credere. Sed poſt multã
diſceptationeʒ.dũ adbuc cũ paulo diſcepta⸗
ret. foꝛtetranſijt cecus ꝑ viã coꝛaʒ eis. Et ſta
tim ait dioniſiꝰpaulo. Si dixeris buic ceco
in noie der tui vide.et viderit. ego ſtatim cre⸗
dam. Sed ne vtaris verbis magicis.q̃a foꝛ
te noſti verba qᷓ babeant bmõi efficaciũ.ego
pᷣſcribam tibi fſoꝛmã verboꝝ.bacinqᷣt foꝛma
verboꝝ dices ei. In noie bieſu cbaſt nati de

Hiſtoꝛia

virgine crucifixi moꝛtui. qᷓ reſurrexit. ⁊ alen ¶O indei cocitauerũt gallionẽ in
dienceil gibe Eentoiotoilere ſuſpicio paulum. apitulumx QCV.
cepit paulꝰdioniſio.vt ipᷣe eadẽ verba pfer i& SEn
. ret Et in ea foꝛma verbon dirit diomſi teco MAurrex t c260
pit pideret.⁊ ſtatim vidit.⁊ dioniſiꝰↄfeſſus ẽ vyynanimiter iuden in paulũ. traxe.
le credere. Et cũ p̃dicaret paulus atbenis,e· rüt eum ad pᷣſentiã gallionis qͥ 2at
multos couertiſſet. venit choꝛintbũ.⁊ ibi in pꝛocuratoꝛ achaie regionis.in qᷓ erat choꝛin
tbus. Et accuſauerũt eũ ꝙ; ↄtra legem pꝛedi

uenit quẽdã iudeũ noie aquilã cũ vxoꝛe eiꝰ

õ
=l
WG

pꝛiſcilla.qᷓs ſepe comen: oꝛat aplus.vbi ſalu
tat amicos ſuos.ꝗIſti nuꝑ venerũt de italia

iudeis ommb?ex edicto claubij impatoꝛis

de regno eiꝰ exire cõpulſis.eo ꝙ vxoꝛem einſ
agriſpinam pᷣnimia familiaritate quaʒ ba⸗

bebat cuʒ eis adeo traxerant ad ritus ſuos.
Vt iã iudaizaret. Et hoſpitatꝰ eſt paulꝰapud

aquilam ⁊ paicillam.eo q eandẽ artem exer
cerent.quaʒ et ipᷣe coſueuerat exercere.de ꝓ/
pꝛio laboꝛe manuũ ſibi victũ acquirẽs.ſcilʒ
artem ſcenofactoꝛiã. Taciebant eni tentoꝛia

ſiue papiliones q neceſſaria erant indigeniſ

terre.pꝛopter imoderatũ caloꝛẽ.vel cõmean
tibus. Ut dicat ars ſcenofactoꝛia.a ſcenos

qðinterpꝛetai vmbꝛa. velᷣm alios a ſcenos

qð interpᷣtat᷑ funis.Erant enĩ funicularij Et
cum veniſſent ſilas thimotbeꝰde macedo

nia vbi dimiſerat eos.pᷣdicabat paulꝰinſtãa⸗

ter verbũ euã gelij coadiuuantib? ulis. Et vi
lipendentibꝰ indeis pᷣdicationẽ.iuxta qð pꝛe
ceperat dñs excuſſit puluerẽ de dedibus in

naces eſtis trãſeo ad gentes. Et migrandin
de tranſitad domũ cuiuſda gentilis nomi
ne titi. cuiꝰ domꝰerat cõiũcta ſinagoge Hec
eſt intelligenduʒ B detito.cui aplus epeſto
las ſcpᷣſit qͥ eiꝰfuit diſcipulꝰ.quẽ etiã creten⸗

ſem epᷣm oꝛdinauit. Et cõuerſus eſt criſpus
archiſinagogus cũ vniuerſa familia ſua.ille

ſcʒ de q apłs ait ſcribẽs ad coꝛinthios. Gra⸗
tias ago deo meo qꝛ neminẽ ex vobis bapti
ʒaui niſi criſpũ ⁊ gaium. Et miti coꝛintbioꝝ
audiẽtes cõuerſiouẽ eiꝰcrediderunt⁊ bapti
zati ſũt. Et aparuit dñs paulo ꝑ viſioneʒ di
cens.Holitimere ſʒ loquere ⁊ ne taceas.qͥa

ego tecu ſu.et nemo aponet manũ vtnoce

at tibi.et fuit ibi ꝑannu et ſex menſes.

8. S

tra iudeos.
teſtimoniũ dicens illis. Munoꝰ?ſuma ſan/ T uenit paulus in
guine veſtro.qꝛ quãtũ in me fuit. volui vos
reuocare ab impietate veſtra. Sed qꝛ perti

caret.⁊ locutꝰẽ gallio ad eos.Siargueretis
boiem iſtü de aliquo ſcelere manifeſto.ſuꝑ
eũ iudicarẽ. Sed qꝛ diſceptatio ẽ de lege pꝛã
nõ curo iudicare.Et videtes genules ꝙnon
faueret pꝛocuratoꝛ parti iudeoꝝ coꝛã eo ap
pꝛebenderũt ſoſtenẽ pᷣncipẽ ſinagoge.et per
cutiebãt eũ.et nibil hoꝝ erat cure ꝓcuratoꝛi.
Naulus aũt cũ adbuc ſuſtinuiſiʒ ĩi dies mł⸗
tos.et eſſet in cencris. qui ẽ poꝛtus coꝛinthi
aſcenſurus nauem pt nauigio veniret in ſi⸗
riam.totondit comam quã nutrierat.qꝛ fue
rat naʒaꝛeꝰex voto.lNaʒarei eni adtempus
ex voto comã nutriebant.et cõpleto tꝑe vo
ti radebant.et in ignem ſacrificij ponebant.
Quidã codices habent totonderũt. Vnde
quidã boc referũt adaquilã et pꝛiſcillã. Sʒ
auguſtinꝰa bieronimus ad paulum bocre

¶ O, paulus diſputabatepheſi con
KCapitulum. X CVI.

liriã ducens ſecũ aquilam ⁊ pſcullã
Et cuz veniſſet epheſum. ingreſſus

ſinagogã diſputauit cũ iudeis. Et rogãtibꝰ

illis vt cũ eis ampliꝰremaneret nõ cõſenſit.
Sed valefaciens fratribꝰ pfectꝰẽ ab epbeſo
dimittẽs ibi aquilã et pꝛiſcillã.et ipᷣe pambu

lauit galaciñ ⁊ frigiã ↄfſirmando fres. Et cũ

elſent epheſi aquila et pꝛiſcilla.penit epbeſũ
quidã iudeꝰnoĩe aſpollo alexandꝛinꝰ gene⸗
re.pir facundus et peritus in ſepturis. Iſte
baptizatꝰ erat baptiſmo iobannis.⁊ iam cre
debatxpᷣm eẽ meſſiam in lege ꝓmiſſũ.⁊ recte
ſentiebat de patre ⁊ ſilio.ſed mibiladbuc au⸗
dierat de ſpuſancio. Et cum viderent eum
aquila et pꝛiſcilla fiducialiter pᷣdicantẽ.aſſũ
pſerũt eum.et diligentiꝰ expoſuerũt ei vnuʒ
deu. Atrũ autẽ baptiʒauerint eũ baptiſmo

Actuũ apoſtoloꝛũ.

chꝛiſti. nõ legi. Cü ãt apollo vellet redire co pitis oꝛnamenta.vl qᷓddã genꝰ ſudarij qᷓ be

rintbũ.aquila et pꝛiſcilla ⁊ ceteri fſideles qui bꝛei vtunt.q laboꝛantiũ ſudoꝛ abſtergit.
erant epheſi. ſcpᷣſerũt fidelibꝰqͥ erãt coꝛinthii. ¶ Be poteſtate nominis ieſu.
pt eereten herobizorerenten tangziu apitulum.XCVIII.
deũ.Et cũ veniſſet coꝛintbũ.multũ contulit J 1 8
fratribꝰq erant coꝛintbi. Nebementer ei iu⸗ * Dentes gut qui
deos conuincebat.vnde multum confirma m exoꝛciſte ad inuocanõeʒ no
minis ieſu paulꝰ eijceret demones

tiſunt fratres. minis iel 1
¶Oůo baptizʒati ſũ Quibegriſin excogitauerũt vti tadem foꝛma verboꝛũ ad

t aui cogitg⸗
iohanis acceperãt. CCa.XCVII. eiectionẽ demonis.qꝛ licet ꝑ exoꝛciſmos ſa:

71 — „. lomonis demoneſ eijcerẽt.nõ tñ abſqʒ labo
Actü eſt aut cum re multo.ſed quibuſdã berbis et gẽmis ad
apollo elſʒ coꝛithi. vt paulꝰ pagra bibitis. vt tradit ioſepbꝰ. At ergo faciliꝰ eij⸗

tis ſupioꝛibꝰ ptibus veniret eppe ceꝛent demones.adiurabãt eos in bũc mo⸗
um. et inueniret quoſdã diſcipulos a ioba dum. Adiuro vos pieſum quem paulꝰpꝛe

nebaptiʒatos.nondũ tñ ↄfirmatos.qꝛ poſt dicat.et ſic exibãt demones ab obſelſis. Erãt

baptiſmũ nõ acceperant manuũ impoſitõo; qautt ſeptem fiiij ſceue pᷣncipis ſacerdotũ.qui
et interrogauit eos. Accepiſtis ne ſpirittum pcipue adiurabant demones in büc modũ
ſanctum credentesi.manuũ impoſitönem Et dum quadã die adiurarent demonez vt
qua dat᷑ ſpũſſanctꝰ.Ad quem illi. Sed nec exiret de coꝛꝑe obſeſſo.reſpondit eis demon
de ſpũſancto mentionez audiuimꝰ. Ad qᷓs ꝗJelum noui et paulũ nom.ſed vos qui eſtis
ille. Hon ſufficit baptimmꝰ iobannis.Et ſta: Et inſiliens in eos.perberauit eos.Et incre⸗
tim baptiʒati ſunt in noĩe dñi ieſu xpᷣi. Et cũ puit fama ꝑ vnuerſam regionẽ.et incuſſus
impoſuiſſet eis manꝰpoſt baptiſmũ accepe eſttimoꝛ omnibꝰexoꝛciſtis et magis.pt nõ
rũt ſpũmſanctũ.et loquebant᷑ varijs linguſſ auderent amplius in buc modũ demones
Et quidã eoꝝ ꝓpbetabãt pᷣdxentes futura. abdiurare.Et ↄgregati ſũt omẽs magiquiꝑ
Erant aũt omẽs ferexij.foꝛte.xj.vel.xij.erant artem magicam imperabant demonibꝰ. et
et eſt apoſitũ fere ad temperamentũ. Etpᷣ· combulſerũt libꝛos ſuos ante pedes pauli.
dicauit ibi paulꝰapoſtolꝰcũ fiducia pertrel Moſtea wulus pꝛopoſuit ire bieroſolimã
menſes.diſputanset ſuadens de regno dei. et inde romam. Nremiſit aũt tbimotheũ ⁊
Et q̃ pꝛius pꝛobibitꝰfuerat a ſpũſancto pBᷣSwi · eraſtum ĩ macedoniã.ad pꝛeparandas col:
care in aſia minoꝛi.nũc eodẽ ſpũſancto iſpiꝝ lectas quas erat delaturꝰin bieruſalem. ad
rante pᷣdicabat epbeſi. Ex qᷓ patet qᷓ; ãmirãa vſus pauperũ q erant in bierulalẽ. ꝗpᷣe autẽ
randa ſũt iudicia dei. Cũ aũt pᷣdicaꝛetepbeſi ad tempꝰremãſit in aſa minoꝛi.
qutdam obſtinati ⁊ incredulitate ꝑtinaces. De tumultu excitato per deme
R;RSTS— eleoꝛd mltüudine trum. (Capitulũ. X CIX.
iſcedens autẽ abeis ſegregauit ſecũ diſci 1rFen ſa,
pulos.diſputans in ſcola cuiuſoã tyranni.i. T facta elt in tem/
nobilis. vel foꝛte nomẽ pꝛopꝛiũ eſtillius a qͥ poꝛꝛe illo turbatio magna ĩ epbeſo.
conduxerat domũ.in qua docebat diſcipu⸗ demetriꝰ enĩ argentariꝰ qͥ faciebat
los ſuos.tanq̃ᷓ regens ſcolas.⁊ boc fecit per edeset imagines argenteas diane cõuoca
bienniũ. Et in eodem biennio ſcepᷣſit epłlaʒ p· uit operis eiuſdem opiſices.et locutꝰ eſt eis
maʒ ad coꝛintbios. Et faciebat deꝰmagnas in bunc modũ. Scitis ꝗꝛ de buiuſmodi ar
et multas virtutes ꝑ manus eiꝰ ta vt ſana- tiſicio multũ nobis lucru cõparamꝰ. NPau
rent᷑ languidi quibꝰ ſupponebant᷑ ſemicin lus aũt pꝛedicat non eſſe deos manufactos.
cia.Dicunt aũt ſemicincia veſtes tantuʒab Si ergoinualuerit eius doctrina nibil am
vno laterepẽdẽtes.vlł quedã ʒone.vłqdã ca plius lucrabimur.⁊ etiã templũ masne dia

ne pꝛo niblo reputabitur. et maieſtas eiꝰde
ſtruetur quam venerat vnierſus oꝛbis. Et
ſtatim ira replen clamauerunt vnanimiter
diſcurꝛentes ꝑ ciuitatem. Mag diana epbe
ſioꝝ. Et rapto gaio et ariſtarcho ſocijs pau

li.ↄtraxerũt eos in tbeatruʒ. ſpectaculum ſc,z

dito vellet venire in tbeatrũ no foꝛmidãs ſe

moꝛi obijcere. diſſuaſumteſt eia quibuſvaz

amicis ſuis ppter conuentü populi. Moſt⸗
qʒ aũt ceſſauit tumultꝰ.pocatis paulus di⸗

ſcipulis exboꝛtatꝰeſt eos.et palefaciens eis

pꝛofectus eſt in macedoniã.⁊ inde atbenas

Vbi cum fuiſlet tribꝰ menſibus.poſite ſũt

ei inſidiea iudeis in ſiriam nauigaturo.ſciẽ

tibus ꝙ deferret collectas. Olim cü eſſet vo⸗

cuus atoꝛ.nõ ꝓpoſuerũt illi inſidias.a

buit igitur cõſiliu vt reuerteret in macedo⸗

niã.vt ita pitaret inſidias. Nuidã emm dᷣſo
cijs eius ꝓfecti lunt recta via.Et pᷣcedentes
nos dicit lucas ſuſtinuerũt nos troade per
circultũ pemẽtes.Hos vero nauigauimus

poſt dies aʒimoꝝ pbilixpis.q eſt pꝛima ciui⸗

tas macedonie.etin qnqʒ diebꝰvenimꝰtro⸗

adem vbi demoꝛan ſumus ſeptem diebus.
Vna aſũt ſabbati cũ pendinaremus.diſpu⸗

tabat paulus cũ eis in craſtino pꝛofecturꝰ.

et ꝓtraxit ſermonẽ in mediã noctem.⁊ erant

lampades copiole in cenaculo vb cõgrega

¶ Be moꝛtnor

apitulum. C.

Eecum ſedeꝛet qui

dam adoleſcens ſuper feneſtram ⁊

reſuſcitato a paulo.

elſt paulo moꝛtuus.eticebat euticus. Ad
quẽ cũ deſcendiſſet paulus incubuit ſupeũ.
et complexus eum ait. Moliteturbari. Ani

ma eni ip̃ius in go eſt abbuc.Hocauteʒ ait.

pvt tolleret deſperanoneʒz ab eis. Simuli ver⸗

bo vſus eſt domin dicens. Nuella non eſt
moꝛua.led doꝛmit. Et ſulcitatus eſtadole
ſcens.et guſtauit ſibuʒz et ↄfoꝛtatus eſt. Sic

unter verba pꝛedicanõis occurrit occaſio cu

rationis.vt oſtenſione miraculi confirma

grauaretur ſomno. cecidit ð tercio
cenaculo deoꝛſum.et ſublatꝰdeterra oblatꝰ

retur doctrina pauli.⁊ vt artius infigeretur

eoꝝ mẽtibꝰmemoꝛia magiſtri ab eis diſceſ⸗

ſuri.HNos aũt aſcendentes dicit lucas naui
gauimus in aſſon.vt ibi expectaremus pau
lum. ſic eni diſpoſueꝛat ipᷣe ꝑ terram interim
iter facturus. Et cum redilſet ad nos.aſſum

in quorei puniebant. Et cum paulꝰ bocau/ pto eo venimus miletum. ꝛopoſuerat ei

paulus in tranſitu nauigare epbeſum. mo⸗
ram non facturus. Feſtinauit enim ſi poſſi

bile eſſet. vt in die pentbecoſtes eſſet bieroſo

limis. A mileto tamen non naugauit. ſed
miſit epheſum.et vocauit maioꝛes eccleſie.
Et vocati venerunt miletum et exboxtatus
eſt eos dicens ſe aſcendere bieroſolimaʒ. Ec
ce inquit alligatuſ ſpũ.i.ſpũſancto.ad id me

coartante vado in bieruſalem.que ventura
ibi mibi ſunt ignoꝛans.licet ſpũſſanctꝰnibi

ꝑ alios pꝛoteſtetur. quia pincula et tribula
tiones meibi manent. Alijs eni reuelaueꝛat

ſpũuũſſanctus de ip̃ᷣo quod non ipᷣ. Sʒ mbil

inquit boꝝ vereoꝛ.nec faco animam meaz.
eſt. vitam tempoꝛalem pꝛecioſioꝛẽ q;me.
id eſt. qʒ animã meaʒ dũmodo cõſummem
curſum meũ: et miniſteriũ quodaccepia do

mino ieſu teſtificari euangelium gratie dei.

Et nücecceſcis qꝛ ampliꝰnõ videbitis faciẽ
med. Et poſt multaz exboꝛtanonem poſitis
genibus vna cum omnibus illis oꝛauit. Et
ꝓcumbentes ſuꝑ collum pauli flentes oſcu
labantur eum. dolentes maxime de eo ꝙdi

xerat.quomiã faciem eiꝰnon erant amplius

piſuri.et deduxerũt eum vſq; adnauem. Et

abſtracti abeis tranſeũtes multas vꝛbes et
regones venimꝰ? tirum. vbi manſimus.vij.
diebus inuentis ibi diſcipulis quibuſoe ꝑ

ſpuũm ꝓpheticum paulo pᷣdicentibus.qilli
euentura erant in bieruſalem.⁊ diſſuadenti
bus ne aſcenderet. Roſtea pꝛoſecn ſumus

deducennbꝰ nos omnibꝰ cum vxoꝛibus et
filijs vſqʒ foꝛas ciuitatem. Et palefacientes
eis aſcendimus nauem.alli autẽ redierunt
in ſua.Hos aũt aſcendimus pibolomaibẽ.
et ſalutatis fratribꝰmãſimꝰ cũ eis vna die.

¶ Be hocꝗð agabꝰpaulopꝛedixit.

tera autem die

b
.

hl

Actuum aploꝛum

penimus ceſaream et introiuimus.domuʒ
pbilipi diacom. Huic erãt quatuoꝛ filie vir
gines ppbetiſſe pꝛedicẽtes paulo quoderat
ei euenturum in bieruſalem. Et cum moꝛa⸗
remuribi ꝑ aliquot dies.ſuperuenit pꝛophe
ta deiudea nomine agabus. Qui cuz veniſ⸗
ſet ad nostulit ʒonam pauli.⁊ ligãs ſibi ma⸗
nus ⁊ pedes ait.Hec dicit ſpirituſſanctꝰ. Ai
rum cuius eſt bec ʒona ſic alligabunt in bie⸗
ruſalem iudei. ⁊ tradent in manus gentium
Hec audientes rogabamus nos.⁊ qui erãt
lociillius.vt non alcenderetin bieruſaleʒ Et
reſpondit. Nuid fletis affugentes cormeuz
Ego enĩ non ſolũ alligari ſed enam moriin

bieruſalem paratus ſum propter nomen

domini ieſu chꝛiſti. Ercum non poſſemulei
diſſuadere quieuimus dicentes.Dominiſi
at voluntas. NMoſtea preparan aſcendimꝰ
bieruſalem.⁊ nonnulli de diſcipulii qui erãt
in ceſarea nobiſcuʒ adducentes iaſoneʒ bos
pitem noſtrum. Et cum veniſſemuſ hieruſa
lem libenter exceperunt nos fratrel. Sequẽ
ti autem die introiuit paulus nobiſcuʒadia
cobum qui erat epiſcopus bieroſolimoꝛuʒ.
de quo dicit beda ſuper bunc locum.ꝙ xxx.
annis rexit eccleſiam bieroſolimitarum.ſcʒ
vſqʒ ad. pij.annum neronis.qui ſecundum
voſepbum excerebratus eſt partica fullonis
Beda dicit qꝛ pꝛecipitatus eſt detẽplo.Ali⸗

bi legitur lapidatus. Et potuit eſſe.qꝛ poſtz
pꝛecipitauerunt eum. lapidauerunt eu qua
ſi vile cadauer. Sed cuʒ beda dicat moꝛtuũ

iacobum ſeptimo anno neronis.palame

non eſſe antenticum qðlegiturĩ epiſtola cle
meſtis.qui iuxta tenoꝛem illius epiſtole di/
cit ſibi eſſe mandatuma petro.cui ſucceſſiti⸗
apoſtolatuʒ.vt poſt eiꝰ moꝛtem iacobo epi

ſcopo epiſtolas deſtinaret.vt abeo inſtrue⸗
retur. Sed cum iacobus epiſcopus moꝛtu⸗
us ſit ſeptimo anno neronis.⁊ petruſvixerit

Bm autez intral
AIlIſet paulus adiacobum. collecti ſũt
ꝛes. Nuibus ſalutatiſ narrabot per ſin

vſqʒ ad xuij conſtat hoc nibil elſe. M
hoc a ohtuilr de conſilio ſcom

gula qʒ.⁊ quanta fecerat deus in gentibus ꝑʒ
eius miniſterium. Nui cum aubiſſentmag
nincabant deum.⁊ dixerüt paulo. Aides ſia
ter quot milia ſunt in iudeis qui crediderũt
Omnestamẽ adbuc ſuntemulatoꝛes legis

volentes pariter cum fide ſuſcepta obſerua⸗
relegalia.⁊ audierũt dete ꝙ pᷣdices abolitio

nes legis.⁊ eis odibilis factꝰes quaſi deſtru
ctoꝛlegis moyſi. Eõueniet ergo multitudo
audienste ſupueniſſe. Vnde conſulimꝰtibi
pt ſanctificeſ te ̃m legem.cum.iiij.qui babet
potuʒ ſuꝑ ſe.vt ſic appareat falſa opimio.que
increpuit dete.Et ſtatuerunt de eiuſ conſen

ſu pt iudeis ad fidem conuerſis non pꝛobi
beretur obſeruatio legalium. dumtaxat ne
ponerent ſpem in eis. Et diſtingue quattu⸗
oꝛſinodos inpᷣmitiua ecclia bieroſolimmis ce

lebꝛatas. ꝛimam de ſubſtitutõne mathie
loco iude. Secũdam de elecnone.vij.diaco
noꝛum. Terciam ᷣlegalibus qua ſtatutum
eſt conuerſis ad fidem ex gentibus. non eſſe
imponẽdum onus legaliuʒ.quãdo aſcende

runt paulus ⁊ barnabas de antiocbia in bie

ruſalem. Nuartã de qua bic agitur.qua ſta

tutum eſt non phbiberi iudeosa legalibꝰ ob

ſeruantijs. dummodo non ponerent ſpem
in eis.

0 cdanmem iundeoꝛum
– Capitulum. ClII

Wſtera die puriſi
Matus paulus cum quatuoꝛ viris
–itrauit templum cuʒ eis. erobtu⸗
lit oblatonem ſuam ſicut alij. Conſumma
tisautem ſeptẽ diebus. iudei qui venerũt de

alſia ꝑſequentes paulum cumyidiſſenteum
in templo.quia nideuant trophbinum epbeſi

um deambulantẽ cum eo ꝑciuitatem. puta
uerunt ꝙ introduxiſſet eum in templum. bo
minem lcilcet genulem. ⁊ concitauerũt om
nem populum contra eum. etimecerũt ma
nus in eum dicentes. pixi ilrabelite adiuua
te. Hic enim eſt bomo qui contra populum

et legem et locum iſtuʒ pꝛedicat vbiqʒ terra

rum. ⁊inſuꝑ gentiles inouxit in templum. ⸗

cõtaminauerunt locum ſanctum. Cõmota

eſt ergo vniuerſa ciuitas ⁊ facta eſt diſſenſio
populi.Et appꝛebendentes paulũ traxerunt
extra templu et clauſerũt ianuas ne fugeret
in templum.⁊ querentibꝰ eum occiderenu⸗
ciatum eſt tribuno coboꝛtis ſcʒ claudio liſie
qui miſſus fuerat a felice pᷣſide.Et cũ aſſum
ptis milit bꝰet centurionibus occurrilſſet.pi
dentes euʒ deſierunt pciere paulum. Etap
p̃bendit paulum. ⁊ iuſſit euz ligari catbenis
duabuſ.donec de cauſa eiuſ cognouilſet. Et
cũ nõ poſſet audire pᷣtumultu.iuſũt euũ duci
