Dicunt debere pferri buſ mbil coꝛpoꝛi ſlub
media coꝛrepta.alij ſternit.ſed tantũ ſup
dicunt grabatuʒ qſi ponii capiti ſubſtra
grauatum. etmutat mentum.
u.inb. ⁊ ſic debet pꝛoduci.ꝭᷣdeſt verius.

¶De incarceratione apoſtoloꝛum

(¶Capitulum. XXIIiI

cerem. Mota ꝙ cum ſupꝛadictum ſit plura⸗
liter pᷣncipes ſacerdotum. bic dicit ſingulari
ter.qꝛ foꝛte vnus eoꝝ moꝛtuus erat.ſ.annas
Vide quoqʒ quia ſaducei dictiſunt.quali ſe
ducei. a ſedech qð interp̃ᷣtatur iuſticia.vnde
melchiſedech quaſi rex iuſticie. Aſurpabãt
enim ſibi nemen iuſticie cum eſſent imuſti.
VUVel dicti ſunt ſaduceia ſadocbſacerdotead
quẽtranſtulit ſalomon ſacerdotiuʒ ab abia
tbbar.qꝛ gloꝛiabatur ſe eſſe de genere eiꝰ. Iſti
conſentiebant pᷣncipibus ſacerdotum in ꝑpſe

Er manus autem

multa in plebe. ⁊ erant omnes vna
hnimiter in poꝛticu ſalomonil.Hemo aũtin

urgenſ aũtpꝛin
ceps ſacerdotuʒet ſaducei replen/
Ncʒelo a niecerunt manꝰ in apłoo
et poſuerũt eos in publicã cuſtodiãian car⸗

cutione apoſtoloꝝ.quia pᷣdicabant reſurre

ctionem quã ipli negabant.

¶ uůo per angeluʒz de carcere ſunt
educti Ma. XXN
gelus aut do⸗

mini ꝑ nocteʒ apiens ianuas car

q̃ mini in templo plebi omnia vᷣba vite buiꝰ

ſcʒ vite cbꝛiſtiane qd addeꝛenõ fuit neceſſari

um.qꝛ iam famoſa erat ſecia cbꝛiſtianoꝛum
Mõ eſt aũtintelligendum angelum apuiſſe
ianuas carceril.ſed qð dictum eſt. aperiens
ſic accipiendum eſt. Ac ſi diceret. ita eos edu
cens.ac ſi ianue eſſent apte. Credendum eni
eſt iuxta qdᷣtꝛadũt ſancti.clauſis ianuis edu
ctos eſſe de carcere.qð factum eſt adeoꝛum

ↄfirmationem. ⁊ iudeoꝛũ confutationẽ.aã

qũo beſitauittbomas xpᷣm in carne ⁊ oſſibꝰ
clauſis ianuis od diſcipulosintraſſe. cum ſe

ipſum viderat clauſis ianuiſ de carcere edu

ctum eſſe. ꝗudei quoqʒ dicentes coꝛpus xpᷣi
furto ſubiatum de monumento.quo furto
dicerent aplos eductos eſſe de carcere clau⸗
ſo. Juxta pceptuʒ angeli apli intrauerunt di
luculo in templum. ⁊ docebant plebem.qꝛ p
ceperat angelus vt pᷣdicarent intemplo. ſcʒ
in loco celebꝛioꝛi ⁊a ſacerdotibus freqntato
¶ Quo obſtupuerũt illis eouctis
Capitulum. XXVII

Dueniens autem

a /vSHnceps ſacerdotũ ⁊ qin cũ eo erant
ↄuocauerunt concilius.vt deliberarẽt quið
faciendum eſſet de eis. Ad bocenim milli fu
erant in carcerem. vt adiudicium traberent?
Et miſerunt ad carcerẽ vt adducerent. Cun
qʒ reuerſi eſſent miniſtri renũciauerunt eis
ſicut inuenerant dicentes. Carcerẽ quidem
clauſum inuenimuſ cum omni diligentia.
ſtantes ad ianuã cuſtodes.apientes autem
neminem intus inuenimꝰ. Atautem audi
erũt bos ſermones magiſtratꝰ tẽpli et pᷣnci⸗

pes ſacerdotũ i.potẽtioꝛes ⁊ ſapꝑiẽtioꝛeſ.am

bigebant quomo boc ſactum eſſet. Et ecce
daʒz adueniẽs dixit eis. Airi qs poluiſtis in
carcere.ſtant in templo docentiplm.

8 educens eos dixit. Ite etlo

illngun
gulonobe

endoen

UumasCrr

ſolierſerv

omolbl

Izbomin

ſctamtiel
dentesin
ſuamm.no
ſoiſonan

omnlbuse

lameos p

bioſi peln

bontcorolb⸗

Ceconi

—, &
Miertepe⸗
nerent Pſre

olgqnad
rcoden

wminter
rumadae
lellncone
lteatend

munsboiſ

mmnij.
tene
anplod

de n

cſmn

“
Denohunnns,
vdte
mapbentete
Enoſtnut
lacbeſtnonn
Mgelanga

Mmeſt oprg

Kreiltgeoo
Cndendume
lsfannnsed
WOededun
Cnhuancneß
nCunete
Nloenralan,
moldecaenen
Nintesnu
Gmento gn
lede annn

lapäinrunn

Crcnrinemh

wdorkufinOu
tisne

I
DoMan

tit naͤen
or delbeni
Obocunmnſin
ubicunntmnen
Gnmm.C
mmimbmumris
4Ctaiquon
onidlgru
Aantu
. Uum
nartßftſi
Gripturien
mikCielele
, oien 4
aurptn

Actuum aploꝛum

Bnuc abijt magi

ſtratus cuʒ miniſtris.i.pꝛinceps

ſingularis numeri.⁊ eodem mõ in pcedenn
Fßm grecum. Et adduxit eos line vi. nõ audẽſ
eeis niolentiaʒ facere ꝓpter ſpłm qui fauebat
eis. Et ſtatuerunt eos in cõcilio.⁊aitillis pᷣn
ceps ſacerdotũ. ꝛecipiendo pᷣcepimuſ vo
bies auctoꝛitate.ſ.pontiſicali.ne doceretiſ am
plius in nomineiſto.ſ.in nomine ieſu. ⁊ ecce
repleſtis irin doctrina veſtra. Muũquid vul
tis inducere ſuꝑnos ſanguinẽ bomims bu

ius.i.ſanguinis vindictã.q.d. Nunquidar⸗

guiſtis nos quaſi reos ſanguinis innocẽus

ppdicando eum innocentem quẽ condemna

uimus. Etreſponderũt vnammiter oẽs apo
ſtoli ex feruoꝛe et ʒelo nõ patientes vnum ꝓ
oymnibꝰ? loqui. Obedire opoꝛtet deo magis
qjwz bominibus Deus patrum noſtroꝛuʒ ſu
ſcitauit ieſum quẽ vos interemiſtis ſuſpen⸗
dentes in ligno.⁊ exaltauit illum ad dexterã
ſuam.⁊ nosteſtes ſumus boꝝ verboꝛum.et
ſpũſſanctus quẽ dedit non ſolum nobis ſed
omnibus obedientibꝰ ſibi. in quo ad penitẽ

tiam eos ꝓpuocauit. Acſi dicant. Etiam vo-

pies ſi velitis obedire. Hec audientes diſſeca
hant᷑ coꝛdibus ſuus.
We conſilio gamalielis Ca. XXVIII

concilio qdam pbariſeus nomie
gamaliel legiſ doctoꝛ bonoꝛabiliſ

vniuerſe plebi pcepit vt adbꝛeueboiĩeſamo
uerent. Iſte gamaliel vt dicit clemens in epi

ſtola quadam fuit diſcipulus apoſtoloꝛũ ſi
cut nicodemus.⁊erant de conſilio apoſtolo
rum inter iudeos vt ſepe mitigarentiraʒ eo
rum aduerſus eos. Locutus eſt ergo gama

liel in concilio in bunc modum. Niri iſrabe

lite attendite vobis quid aciuri eſtis ſuppo
minibꝰ iſtil.q.d. NHõ debetis ſubitoiudicare

ſedexpectare.qꝛ ſiopus eoꝝ eſt opus tanti
bominũ ꝑ ſe deſtruet.ſi autem eſt opusdei
ſtabit nec poterit deſtrui. Et bocoſtendit ex
emplo duoꝛũ ſcʒ tbeode ⁊ iude galilei. Lbeo

ſacerdotum. Et eſt magiſtratus

VBnc ſurgens in

bas magus vt tradit ioſephꝰ dicebatſe pꝛo⸗
pbetam.adcuius ꝑſuaſionem multi vendi⸗
tnis omnibus ſuis⁊ ſublatis ex vꝛbe facultati
bus ad ripas ioꝛdanis venerunt et pmiſit ſe
facturum poſttriduũ pt diuideret io:daniſ
et tranſirent ſicco pede ſicut tranſierant nilij
iſrael. Et dum expectarent. in triduo illo ſuꝑ
ueniens pcuratoꝛ pᷣſidis ſirie cum multitu⸗
dine equitum. multos ex eis occidit.⁊ caput
ipſius theode bieoſlimazeoann.
¶ Aliud Kemn um de eodem

ſt hüc extitit iu /
das galileus in diebus pfeſſionis.
ideſt deſcriptõnis generalisabau
guſto facte qñ vnuſquiſq; ſoluenſ cenſuʒ ca
pitis ſui ꝓpfitebatur ſe ſubdituʒ romanoim⸗
perio. Iſte iudas galileꝰ fuit eſſeꝰ genere. Et
vt tradit ioſephus perſuadebat iudeis vt ne
garent tributa romaniſ.aſſerens eos quide
cimas ⁊ pᷣmitias deo ſoluebant.non debere
ſolueretributa bominibꝰ. Etintantuzp̃ua⸗
luit bec doctrina eiul.vt pbariſeri et magna
ps populi quererent ab ipſo dommo.an ſol
uendum eſſet tributum ceſari an nõ. poſtea
perijt ipſe ⁊ quotquoten conſenſerunt. Con⸗
ſenſerunt ergo exboꝛtation gamalieł.et con
uocantes aplos flagellauerũt eos⁊ flagella

tos himiſeruſit. pbibentes ſub coõminatõne

moꝛtis. ne amplius loquerent᷑ in nomie ieſu
Et ibant apoſtoli gaudentelſ a conſpectu cõ
culij. quoniã digni habiti ſunt pnomineieſu
ↄtumeliam pati. Ecce quantu eratin eis iaʒ
robur ſidei.qui nec verbis pbiberni poterãt
nec flagellis.i.nõ deſtiterũt pᷣmo verbis ꝓbi

biti. modo flagellis ceſi.
Be ca nurmuris inter chꝛiſtianos

NPdiebus autem

illis creſcente numeꝛo diſcipuloꝝ.i.
chuſtianoꝝ qui eo tꝑe dicebãt᷑ diſci
puli.factum dſt murmur greopi. aduenaz
gentiliũ in ciuitate ↄuerſantiũ. Nel indeoꝛũa
qui fuerant in diſperſione nati ⁊ inter gecoſ
nutriti aduerſus bebꝛeos.eo ꝙ deſpicerẽtur

o 3

Hlilſtoꝛa

pidue eoꝝin miſterio quotidiano.qꝛ vidue
bebꝛeoꝝerant magis perite.et iõ alijs p̃fere
bant in diſpenſatione ãminiſtrationis quo

tidiane. Et põt intelligi cauſa murmuris du

pliciter. Uel qꝛ vidue grecoꝝi quotidianuʒ

miniſteriũ no admittebant.vł qꝛin miniſte

rio quotidiano nimis grauabãt. Foꝛte facie
bant eas focarias ⁊ bmõi vilia aminiſtrare.
NVidentes autapł eam murmurato; oꝛtaʒ
ꝓ ammiſtratione niduau.quas ideo neceſſe
eratãminiſtrare.qͥa non poterãt ipſi ad boc
ſufticere.pt ſingulis diſtribuerẽt. multitudi
nem ↄuocantes dixerũt. Hõ eſt equuʒ nos
derelinquere bum dei ⁊ miniſtrare menſiſ

Conſiderate ergo frẽs viroſex vobisbonite

ſtimonij ſeptẽ plenos ſpuſancto ⁊ ſapientia
quos ↄſtituamꝰ ſuꝑ boc opus vt ipſi mini
ſtrent vel pᷣſint miniſtraneibꝰ.nos vo oꝛõni
et pdicationi vacabimꝰ. Et placuit hmo iſte

multitudim. elegerũt ſeptẽ.ſſtepbanum et

philipũ. ꝓchoꝛum⁊ mcanoꝛẽ. et timonẽ.et
parmena.= mcolaum aduenã antbiocenuʒ.
Qui ſolus dictꝰeſt aduena qꝛ alienꝰ. Aelqꝛ
ſolus erataduena.vel qꝛ notabilis ſoluſ erat
futurꝰ ðꝛ aduena.q.alienus. Hos ſtatuerũt

illi q elegerant ante ↄſpectũ apłoꝝ. Etoꝛates

apli impoſuerũt eis manꝰ. Hoꝝ vicem bñt
in ecclłia arcbidiaconi.ppiea inſtituti vt por

tent pondus negocioꝝ.vt epiaberius vacẽt

doctrine ⁊ oꝛatiõi. Sed epᷣi noſtri tꝑis qꝛ de

pbenderũt archidiaconos in hbmorammini

ſtratione minꝰ circũſpectos ꝓuida quadaʒ

cautela dant operaʒ buic opanonii.miſtra

tioni. Et vide ꝙ qꝛ aplioꝛãtes leguni manꝰ

eis impoſuiſſe.iõ in oꝛdinanomibꝰ fiunt oꝛa
tiones. Hac enã auctoꝛitate in qbuſoã eccle
ſiis manꝰ imponũt᷑ diaconibꝰin oꝛdinatõe
Qui aũt eis manꝰ nõ imponũt.ſecuʒ babẽt
auctontatem bede. Q, aut dictum eſt. ⁊ 0ꝛãa
tes impoſuerũt eis manꝰ.dicit intelligendũ

eſſe factũ poſt.qꝛ poſtea eoſdeʒ oꝛdinauer
miniſtroſad miniſteriũ ſacri altaris.⁊ dñici
coꝛpis et ſangs.⁊ tunceis manꝰ impoſue
runt. Nñ ⁊ ſacerdotibꝰcum oꝛdinantmanꝰ
imponunt᷑. Aerbuʒ dñicreſcebat.⁊ multipli
cabai numerus diſcipuloꝝin irin. MMuita

¶ Be cõmendatione beati ſtephani
Q(¶ Capitulum. X2XXNN

sgratia ⁊ foꝛtitudie faciebat pdigia
ſigna magna i plo. Surrexerũt

autẽ quidam deſinagoga libertnoꝝa regi
one ſic dictoꝝ. Nel libertinoꝝi. manumilſo

rum.qͥ cum pᷣus fuiſſent ſui poſtea fuerant
de libertate donati.et ſic de ſeruili cõdinone

fuerunt q pꝛimo reſtiterũt fſideixp̃i. etcirenẽ

ſiuma cirene ciuitate.et eoꝛũ qui eranta cili
cia ⁊ aſia minoꝛi que ſibi ꝓxie ſunt.diſputan
tes cum ſtephano.a nõ poterantreſiſtere ſa

pientie ⁊ ſpuiſancto qui loquebatin eo.Lũc

introduxerunt duos falſos teſtes qͥ teſtifica

rent eum dixiſſe blaſphemiã in deu ꝛ in moy
ſen. 1 coõmouerunt plebẽ ⁊ ſenioꝛes ⁊ ſcribas

⁊ adduxerũt eum in ↄciliũ ⁊ ſurrexerũt duo
falſi teſtes. ⁊ dixerũt. Hõ iſte nõ ceſſat loqui
aduerſus locũ ſanctũ ⁊ moyſen.q.d. Detra
bittemplo alegi.Nudiuimꝰ eum dicentem.
qmam ieſus naʒarenꝰ deſtruet locũ iſtuʒ.et

mutabit trabitõnes q̃s tradidit nobis moy

ſes. Et omnes qͥ intuebant᷑ eum ſedentes in
concilio videbãt faciem eiꝰ tanqᷓ; facieman
geli. Et dixit pᷣnceps ſacerdotũ.HNũquid bec
ita ſe babent. LCũcagreſſus eſt beatuſ ſtepba

nus facere grandẽ ſermonẽ. Et qꝛ arguebat

de blaſphemia in deü ⁊ in moyſen. idop̃m
tit in pncipio ſmonis cõmendationẽ

cens.deuʒ qͥ locutꝰeſt patribꝰet ꝓpbens eſſe
deum maieſtatis et gloꝛie. Et ſtatim accedit
adcõmendationẽ moyſi.inchoans ab altio
ri..a cõmendatione patrũ.a qbus deſcendit
moyſes. Inchoat itaqʒ ab abꝛabaʒ qmodo

egreſſus dechaldea venit in meſopotamiaʒ
et inde in carram.⁊ inde in iudeam.

etpatres audite. Deus gloꝛie aſpa

rutt patri noſtro abꝛabaʒ cum eſſetin meſo-
potamia pꝛiuſq̃; moꝛaret᷑ in carram ? dixit
adillum. Exi deterra tua ⁊ de cognatõe tua
etiam turba ſacerdotum obediebat fidii

Terciuʒ addit in geneli...de domo patris tui

Cſtephanꝰ plenꝰ

ri inquit fratreſ

Seba
gueba
quaſu
ſs vb
pare
gagyma

=?

etotei
ſuein
biqzo
deten⸗
rtorch
ſrranit
Geitter
poreſtic
dezſuor
dampe
mmoha
ramqu
ejtde
quatu⸗
poſten
iz wo⸗
minus
Qeltun
bei dem
totis o
fann Mn
afrozpia
lchreodicl
deog
trancebi
Paquamm
tbarerftl
gdoꝛarei
ccomby
Moadom
osdomn
eedebur
((Eve

.
hei

Deop
mmorang

anum o

Atafurn
liden
gan
eantacl
1ourn
relſtentn
neo i⸗
ateſins
oo
wens
umigid⸗
octſnle
ſngdöen
unden.
etloite
Denchere
Imſcharr
wiiin

i. Rice

eo babitauit. ꝛita dictu eſt in carran

Actuum aploꝛum

Seda ſtepbano p̃termittil qauma ſcientibꝰlo

quebat.deo biſtoꝛiã bꝛeuit᷑tangit vł trãſit

quaſi notam. Sed videt obloqui libꝛo gene

ſis. vbi videt ↄtineriq; poſt moꝛtem patriſ.ſ..
ihare dictu fuerit boc..abꝛabe.de quo ↄoſtat

qꝛ moꝛtuꝰ eſt in carram.vbi ? filius eiꝰ cuʒ

eſt ergo ꝙ bicdicitur pauſqᷓ; moꝛal
et dixit ad illum. ſuſple poſtea in carrã. Sed
ſiue in meſopotamia ſiue in carraʒ.ſiue vtro

biqʒ dictum ſit ei. qũo ergo dictum eſt ei.exi

deterra tua.queſtio eſt.Hunquidiam exie⸗

rat decbaldea. vtiqʒ. Sed adbucibitenebat

ſpe ⁊ deſiderio redeundi. ꝛeceptum eſter⸗

go ei vteriret mente qiazʒ exierat coꝛꝑe. el
poteſt diciq meſopotamia ⁊ carꝛam in cbal
dea ſunt. Etita egreſſus de chaldea.. dequa
dam pte chaldee venit in meſopotbamiam
in aliam ꝑtem.ſ.cbaldee.et inde venit in car⸗
ram que adbuc erat meſopotbamia. Tunc
exijt de terra chaldeoꝝ ? de meſopothamia.
quatũ ad boc quod videt bis dictuʒ.et venit
proſtea in carram. Et inde ſilr de carraʒ poſt

₰-

qʒ moꝛtuꝰeſt pater eius tranſtulit eum do

minus in terraʒ iſtam in qua vos babitatis

Ael tuncexijtde terra cbaldeoꝝ mente.⁊ in

de.i.demum..poſt depoſitioneʒ illius volü⸗
tatis.poſt moꝛtem patris tranſlatꝰ eſt in ter

ram iſtam. QAel ſi intelligat dictum.venit in

carraʒ plane legit bec litera. Et vide quia in
hebꝛeo dicit de buꝛ chaldeoꝛuʒ.i deignecbal
Ddeon. Cbaldei eni ignez adoꝛabant.⁊ pigneʒ

traijciebãt ꝑuulos ſuos.ſicut nos traijcimꝰ

paquam baptiſmi. Et tradut bebꝛei ꝙ quia
tbare ⁊filij eius cũ eſſent in chaldea nolebãt

adoꝛare igneʒ. piecti ſunt a chaldeis in ignẽ.

combuſtꝰeſt aram frater abꝛabe.Abꝛabã

voa domino liberatus eſt.vñ ſepedictuʒ eſt

eia domino. Ego ſum dñs deꝰtuus qͥ eduxi
te de bur chaldeoꝝn

¶Be ꝓſecutione narrationis
(Capitulum. XXXII
ſtquã autem li

eratus eſt cum patreſuotbare

m. Qund
noꝛaret in car ½
ram. Motuit ei vtrobiaʒ; dici. Ael vbidic

eſtle

nachoꝛ fratre ⁊ lotbnepote.⁊tota

familia. venit in carram. ⁊ inde poſt moꝝeʒ

patris ibi remanẽte hatre eius nachoꝛ venit

in iudeam. Tñ nõ dedit illi bereditatez dñs
in ea.nec paſſum pedis..necenã minimam
ptem.qꝛ nibil poſſedit.ibi niſi titulo emptio⸗
nis. Speluncã enim cum agronõ beredita

te poſſedit. ſed pꝛecio emit ab effron ſilio ſeoꝛ

theo. ſed repꝛomiſit deus dare illam in bere⸗

ditatem ſemim eiuapoſtipſum. cum nõ ba⸗

beretfilium dicens. Erit ſemen tun accola. i.
begrinum in terra aliena.quadꝛingentis:·et

xxx.annis et in parte buiuſ tempoꝛis ſubiijci

enteos ſeruituti maletractabũt eoſegipcij
quia centum quadꝛa ginta qᷓtuoꝛ annis ſue⸗

runtin ſeruitute pharaonis regis egipn. et
gentem cui ſeruierint ego iudicabo dicit do⸗

mmus. ? poſtexibunt ⁊ mibi deſeruiẽtin lo
coiſto. Sic oꝛdinata cõſtructione litere nil

ſcrupuli ſurgit inde. Hoſquadꝛingentos tri

Sinta annos cõputat rabanus a bie quafa⸗
cta facta eſt bec pmiſſio abꝛabe vſqʒað egꝛeſ

facte abꝛabe vſqʒ adingreſſuʒ iacobĩ egiptũ
fluxerunt ducenti quadꝛaginta anni.⁊abin
greſſu ad egreſſum tondem. Sicrabanus.
Cui conſonare pidet apoſtolus dicenſ.quia
poſt quadꝛingentos ⁊triginta annos facta

coputentur. cccc. xxx. anni
Casitulum. XXX1

Eoa et auguſtin⸗
pauia dictũ eſt. In yſaac vocabit᷑ti
bi lemen. adberentes buic yᷣbocõ
putant.cccc.et xxx.annos a natiuitate yſaac
vſqʒ ad moꝛtẽ duoꝝregũ.iſeon regis amo⸗
reoꝛum ⁊ og regisbaſan. ſꝛoſequit exinde
bꝛeuiter ſtephanꝰ biſtoꝛiã. Et deditilli teſta
mentuʒ circũciſionis.⁊ genuit yſaac.⁊ circũ
cidit euʒ octaua die.Et yſaac genuit iacob.⸗

iacob. xij.patriarcbaſ.⁊ patarche emulãtes

loſephb vendiderunt eũ in egiptum negocia

toꝛibus.qui tranſtulerũt euʒ in egiptum qðᷣ
bꝛeuiter tranſit. Et erat dens cũ eo. eripuit

eum ex omnibꝰ tribulationibꝰ eius. ꝛ⁊ dedit
ei ſapiam et grãm in cõſpectu pharaonisare

gs egipti a ſtituit eum ppoſitu ſupeg ptu

4/

—

hiſtona

et ſup oẽm domum ſuã. ſdoſtea facta eſt fa
mes magna in vniuerſa terra. Et audiẽs ia
cob frumentũ eſſe in egipto pᷣmo miſit filios
poſtea ipſe cum ſeptuagintaquinqʒ aiabus
deſcendit in egiptu. Veritas babet ßm libꝝ
geneſeos ꝙ cum.xx.aiabus intrauit. et ſicõ

putantipſiiacob ⁊ ioſepbcũ duobꝰ ſilijs nõ
ſunt ibi niſi.x. Lucaſ qpdit qnqʒ; ꝑ anticipba

tionẽ. cõputans nepoſs ioſepb.ſequẽs edi⸗
tionẽ. xx. interpᷣtum que magis erat autenti
ca. Quã niſ ſequereĩ foꝛte minuſcrederet᷑ ei
⁊ opus eiꝰ ſuſpectũ habereĩ. Et defunctꝰ eſt
ipſe iacob ĩ egipto.⁊ patres noſtri..xij.patri⸗
arche.⁊ tranſlati lunt in ſichem. Hoc de ſolo
loſephlegit.qꝛ filij irael ad eiꝰpetitionẽ oſſa
eiꝰ de egipto trãſtulerũt.que etiã ꝓphetaſſe
legunt᷑ ⁊ ſepulta ſunt in ſichem. QNuid eſt er⸗
go qð pluralr dictũ eſt tranſlati ſunt in ſichẽ
imo bede de eodem
Capitulum. X2XXIX
Keodenou eſt ut
dicitbeda ſtephano.credenduʒ

eſt hieronimo.q in biſtona pau
le dicit eaz tranſilſe ꝑ ſichẽ.et ibi inuenilſe ſe⸗

pulcra.xij.patriarcbaꝝ. ꝛimo ergoirãſla

ta in ſichez. poſita ſũt poſtea in ſepulcro qð
emit abꝛabã pᷣcio argenti a filis emoꝛ filij ſi

chem in ſpelunca.ſ.duplici quo emit quadi
getis ſiclis ab effron filio ſeoꝛ etbeo.ſ.in abꝛa
bamio.pbi ſepultꝰeſt adam cũ eua abꝛaba,z
cũ ſara.iſaac cũ rebecca.iacobcũ lya. Sʒ qd
eſt qð dictũ eſt in ſepulcro qdᷣ emitabꝛpã a

△

ſilijs emoꝛ filij ſichẽ. cum ↄſtetabꝛabã emiſſe
ſepulcu ab effron eibeo. õ ſic ↄſtruũt qdaʒ
literã. Cꝛanſlata ſunt in ſichẽ. ſicheʒ dico em
ptam a filijs emoꝛ ſilij ſicheʒ. Sedqdeſt qð
dꝛ emoꝛ filius ſichẽ. cum ↄſtet ſichẽfuiſſe fili⸗
um emoꝛ. Notuu eſſe ꝙ fuerint duo ſichem
quoꝛũ alter ð a luca pater emoꝛ.alteri gene
ſi dꝛ filius eiꝰ. Ael ita oꝛdina cõſtructionem
vt iungas pᷣncipiũ ſermonis ⁊ finem B̊ mõ.
Afilijs ſichẽ fili emoꝛ. Et ita bic locꝰ ↄgruit
libꝛo geneſeos. Atergo excludat oĩs dubi⸗
tatio. ita ↄſtruat᷑litera. Cranſlati ſũt in ſichẽ
ſichem dico emptã a iacobſcʒa filijs ſichem
filij emoꝛ. &lc ſi diceret in illam ꝑtem ſichem

quã emit iacob nõ abꝛabã.⁊ inde poſtea po

ſiti ſunt in ſepulcro qð emitabꝛabaʒ abeffrõ

etheo.l.in abꝛabamio. ——MDN
NRedit ſtephanus ad oꝛdinẽ hiſtoꝛie
Capitulum. XNMN.

dammõ digꝛeſſus fuerat. cõtinuat ei qd di

repꝛomiſſionis creuit ſplus ⁊ multiplicatuſ

eſt in egipto.quoaduſqʒ ſurrexit alius rexin

egipto ignoꝛãſbeneficia ioſepbi.imemoꝛ be

neficioꝛũ ioſepb. Hic afflixit patres noſtros

pcipiens necari ꝑuulos noſtros. Et eo tꝑeꝗ
dedit edictum occidendi puulos.natus eſt
moyſes.a fuit gratus deo. Ecce qũo deſcen
dit ad cõmendationẽ moyſi.qꝛ arguebatux
blaſphbemaſſe in eũ. Qui cũ nutritus eſſettri
bus menſibꝰ in domo patris ſui. piectus eſt
in flumen. et ſuſtulit eum filia pharaonis qᷓ
pvenerat ad flumen vt lauaret᷑.⁊ enutriuit eu

ſibi in filiuz. Et eruditus eſt moyſes omni ſa

pientia egiptioꝝ ⁊ erat potens in vᷣbis ⁊ oꝑi⸗
bus ſuis.i.eloquẽs ⁊ foꝛtis.Cum aüũteſſet xl.
annoꝛũ viſitauit fratres ſuos filios iſrael in
terra ieſſen vbi occidit egipnũ rixantẽ cũ be
bꝛeo. putãs fratres intelligere ſicut ipſe intel
ligebat in ſpũq ꝑ manũ illiuſ dñs ſilios iſra
el de manu egiptioꝛũ eſſet liberaturꝰ. At illi
ñintellexerũt. Et cũ lequẽti die vellet recõcili
are duos bebꝛeos rixãtes.q imuriã faciebat
alteri. repulit euʒ dicẽs. Quis te ↄſtuuit pᷣn
cipem ⁊ iudicem ſuꝑnoſ.Nunqd me visin
terficere. ſicut beri interfeciſti egptiũ. Quo
audito timens ſibi moyſes fugit in terram

madian. vbi de ſephoꝛa filia ſacerdotis ma⸗

dian quã duxit.duos genuit filios. Expletis
aũt annis xl.aparuit ulli deꝰ in deſerto mon
tis ſinay. cũ minaret gregẽ ad interioꝛa deſeꝛ
ti in rubo.etfacta eſt vox dñiad eum dicens
Egoſum deus patruʒ peſtroꝝ.⁊ tremefactꝰ
eſt moyſes. Dxit at illi deꝰ. Solue calciamẽ
tum de pedibus tuis. Locus enim in ꝗ ſtas
terra ſancta eſt. Nidi afflictionem pli meiq̃ᷓ
eſtin egipto.⁊ gemitü eoꝛum audiuu⁊ deſcẽ

Bſtea redit ſte /

ppbanus adoꝛdinẽ biſtoꝛie.qꝛ qᷓ

(um eſt. ſDoſt bec enbůt ꝛ deſernient mibi
in iſto loco. Cum aũt aſpꝛopinquarettpᷣus

dilib
ptn
tel
bn⸗
eg
qu
ſig
eti
ſſra
frat
hie
pult
lonng
uoa
untot
zauert
e

den

al.

ſorer
bani⸗

amnt

ſtden
lmton⸗
runep⸗
dicben
ſuccel
purg⸗
leao
Obus
ſtic
mmn
Dienr
bant

Rado

hte

ſe
ſongg
tagdd
mennb
hartſins
plan
luonyn
nenoꝛbe
noſtros
edtpe
Muscſ
ide
NPucrr
nuseſen
Nipened
dbanni
cnunuri
esnie

inpbegn
m aüda
fliosnin
inmnnie

tianpein
hisnwle
r Rl
lancl
nſgin
teoku⸗

Nidner

Ggn
gru
mmud
lubthen⸗

L .

Actuum aploꝛum

di liberare eos. Ernũc veni. mittam te in egi/
ptum.Hunc moyſen quẽ negauerũt dicen/
teſ. Quiſte ↄſtituit pncipẽ ſuꝑnoſ.miſit deꝰ
pncipem ⁊ redemptoꝛem eoꝛuʒ de ſeruitute

egipti.cum manu.i.opere vel auxilio angeli
qui aſparuit ei irubo.Hic eduxit eos faciẽs
ſigna ⁊ ꝓdigia ĩterra egipti etin marirubꝛo
et in deſerto annis.xl. Idẽ moyſes dirxit filijs
iſrael. NMꝛophetam ſulcitabit vobis deus de
fratribus veſtris.ipſum tanqᷓʒ me audietis.
Hic eſt qͥ fuit in eccleſia..in ↄgregatione po

puli iſrael in ſolitudine ſinay cum angelo q̃ͥ

loquebatur ei in mõte cum patribꝰ noſtris
qui accepit verba vite dare nobis.cui nolue
runt obedire patres noſtri.ſed repulerũteũ
⁊auerſi ſũt coꝛdibꝰ ſuis in egpꝑtũ ad aaron
dicentes. Fac nobis deos qui pᷣcedant nos.

Et fecerũt vitulũ.⁊ boſtias ei obtulerunt

¶ Cõmendat tabernaculum ne vi
deatur damnare locum ſanctum
— apitulum. XL.1

Dſtea quia dice
bant eum depꝛauare locũ ſanctũ
ſubdit de comendationetaberna

chli. Qõ dictum eſttabernaculũ teſtimomij
pel qꝛ in eo erat arcba teſtimonij.vel qꝛ ante

foꝛes tabernaculi cauſe ſubteſtibus diffinie
bant. Tabernaculum inquit teſtimonij fuit
cum patribus noſtris in deſerto.ſicut diſpo

ſuit deus loquens ad moyſen pᷣt faceret illðö

ſim foꝛmã quaʒ piderat in mõte Hocbabue
runt patres noſtri vſqʒ in diebus dauid.in
diebus aũt ſalomonis templũ tabernaculo
ſuccelſit. Doſtea incepit eoſ argueꝛe.poſtq̃ʒ
purgauit ſea crimine ſibi a fallis teſtibꝰ ob
iecto. Dura inquit ceruice ⁊ incircũciſis coꝛ
dibus ⁊ auribus vos ſempꝑſpirituiſanctore
ſtitiſtis ſicut ⁊ patres veſtri. Quem ppbeta

rum non ſunt pſecuti patres veſtri.Hocau

dientes diſſecabãtur coꝛdibus ſuis ⁊ ſtride
bant dentbus in eum. L

¶ O,lapidauerunt ſteppanum
*(Wapitalum. X-I1

Bm autem eſſet

Nepbanus plenus ſpirituſancto

intuens in celum vibit gloꝛiam dei ⁊ieſuʒin
foꝛma bumana ſtantẽ a dextris pirtutis dei

Stans aſparuit ei crucifixuſ.ne titubaretlilia

pidandus. Eo enim ipſo qᷓ ſtabat ſe paratuʒ
ei ſubuenire monſtrabat.qꝛ ſtare pugnãtis
eſt veladiuuantis. Ecce inquit video celos
aptos.⁊ filiuũ bois ſtantẽa dextris vᷣtutisdei
Cuc exclamãtes noce mag clauſerũt aures
ſuas quaſi abbo:fentes audire blaſpbemiã
et impetum fecerunt vnammiter in eum. et
eiſcientes eum extra ciuitateʒ lapidabant.in
bhocbm legem ſeagere eſtimãtes.qꝛ ſᷣm legẽ
blaſpbemus educebat extra caſtra.⁊ lapia
bat eum vnuerſus populus. Etteſtes duo
ſcʒ falſi qͥ pimi ſᷣm legem tenebãtur lapides
ꝓijcere.quia in lege dictuʒ eſt de blaſppemo
ꝛima manꝰ teſtiuʒ lapidabit eũ. Et depo⸗
ſuerunt veſtimenta ſua ne inqnareni tactu
illius. ſecus pedes adoleſcẽtis qui vocabat
ſaulus poſtea vocatus eſt paulus. Cui teſte
beda in boc deꝰ milericoꝛditer puidit ꝙnon
eſt manꝰeius ſangne innocẽtis polluta.Sʒ

tantũmodo ſeruauit lapidantium veſtimẽ⸗

ta ⁊ conſenſit eis vñtanq̃; dignus moꝛte pe⸗

riret. niſi deus ꝑ gratiaʒei pniam inſpiraret
Lapidauerunt ergo ſtephanũ leuitazinuo⸗/

cantem ⁊ dicentem. Domine ieſu accipe ſpi
ritum meũ.ſicut etxpᷣus ad patrẽ ait. In ma
nustuassõmendo ſpũm meu. Doſitis au
tem gembus clamauit voce magna dicens.
Domine ne ſtatuas illis boc peccatum.qa
neſciunt quid faciunt. Multieni ex eis iſᷣm
oꝛcidendo eſtimabant ſelegẽ implere.iuxta
quoddominus pᷣdixerat. Nenit boꝛa vt oĩs
quiinterficit vos.arbitrei obſequiuʒ ſe pᷣſta/
re deo. Et eũ boc dixiſlet obdoꝛmiuit in dño.
Et facta eſt pſecuno magna in eccleſia que

erat hieroſolimis.qꝛocciſo beato ſteppano
vno de pncipibuſeccleſie ⁊ quaſipꝛimicerio

vij. diaconoꝛum.ceperũt alios ꝑſequi graui
ter.ĩ tantũ qomnel diſcipuli pᷣter apoſtoloſ
qui vt paſtoꝛes gregis ceteris erant ↄſtann
oꝛes. diſperſi ſũt pregiones indee ⁊ ſamarie

fugientesa facie ꝑſecutoꝛum.iluxta qð pꝛece
perat dñſ. Si voſ ꝑlecutifuerit in vna citate
fugite in aliam. Curauerunt aũt ſteppanuzʒ
viri timoꝛati.i.iuxta moꝛẽterꝛe diligent curã

biſto ꝛia

adbibentes ſepulture. fecerũt planctuʒ ma
gnuʒ ſuꝑeũ.Cuncapli puidemes ꝙad gen
tes in poſteneſſent tranſituri ꝓuidẽtes fide

libusq erantin irim remãlſuri.oꝛdinauerũt

iacobu alpbei.epiſcopũ bieroſolimoꝛũ im
poſuerunt ei manuspetrus ⁊ iacobus.etio
bannes. Ideonõ a paucioꝛbus q tribꝰ ep:

ſcopis.epus bodie ↄlecraat.
Wep. ima perſectione ſauli
Aulus uero deua
ſtabat eccliam. diſcurrẽs ꝑ domos
trabẽs viros acmulieres ⁊ detru⸗
dens in carcerẽ. Nenmnem tñ occidebat do
mino cuſtodiente manꝰ eiuſ.ne ſanguine in
nocentũ pollueret. Quiaũt diſperſi fuerant
ptranſibant de loco ad locũ euangeliʒantes
vbum dei nibilominꝰ quia diſperſiconſtan
tes erãt in pdicatione euangelij. Obiliſpus
gut diaconus ſecudꝰ a ſtephano.deſcendẽs
in ciitatem ſamarie pꝛedicabat ibi chꝛiſtuz
Et intendebãt turbe vnanimii biſ quea pbi
lipo dicebant.videntes miracula que facie⸗
bat.qꝛ młtos demoniacos liberabat.młtos
paliticos ſanabat.et claudos erigebat. Erat
aut ibi liimon magus ſeducens gentẽ. cuiau
ſcultabant omneſ a mimo vſq; ad maximi
qꝛ ma giciſ artibꝰmulta faciebat.vñ dicebãt
ipmelſſe virtutẽ dei magnã eſtimantes ipᷣm

eſie ppbetam vel angelũ vel deifinum. quia
mẽtes eoꝝdementauerati magicis artibuſ

ſubuerterat. Cunqz crederent philipo eum⸗
gelizanti de regno dei in noie ieſu challiba⸗
ptiʒabant viri ⁊ mulierelſ.⁊ ſimon ſimulauit

pum facere miracula. qualia e quõta ipſe fa
cere nõ poterat.necita facile.putauit ex qua
dam induſtria fieriadeo ficte baptizatus eſt
pt fannliarius ei adbereret. ⁊addiſceret ar⸗
tem qua ſimilia poteſt facre.
ehetitione ſimonis magi
Capitulum. XI. IIII

ent apli q erant bieroſolimis.qꝙre

cepiſſet ſamaria vbum dei.miſeruntad eos

Bm autez audil

petrum⁊ iobãnem. Qni cũ venilſentoꝛaue
runtꝓ ipſisvt accipent ſpumſanctũ viſibilii
qð foꝛte nõdum fecerãt.nondu em in quen

q; iloꝝ venerat.i. viſibiliter deſcenderat. TCO

ſtat enim qꝛ inuiſibiliter ſpũmſanctũ accepe
rant. cuʒ baptiʒzati eſſent in noĩe dñi ieſu cbꝛi
ſti. Luncimponebant manus ſuper illos et
accipiebant ſpiritumſanctum.ita ꝙ viſibili
ſigno oſtendebat cũ linguis omnibꝰ? loque

rent. Conſtat bũc phbilipu diaconũ fuiſſenõ

aplm. Qð videt ex glola ſup matbeuʒ. quia
manuũ impoſitioeʒ reſeruauit aplis queꝓ
pterea reſeruat bodie ſolis eoꝝ vicarijſ.i.eꝑi
ſcopis.q manus imponũt⁊ frontem liniũt

in ↄfirmatione. vbi dat᷑ ſpũſſanctꝰ adrobur
Si enim pbiliſpus iſte apluſeſſet.ſtatim ba

ptizatis manus imponeret nec ad boc aliol

expectaret. Cuz aũt ſimon vidiſſet ꝙ pimpo

ſinonem manus aploꝝ daretur ſpuᷣſſanctul
putans ex quadaz induſtria boc ab eis ſieri

⁊banc poſſe ab eis pᷣcio compari obtulit eil

pecuniã dicens. Date mibi banc poteſtateʒ
vt cuicunqʒ manus impoſuero accipiatſpi

ritumſanctũ.⁊ ſic voluit emere hãc poteſta:

tem adlucrũ. Adquẽ petrus. ecunia tua

tecum ſit in ꝑditonem. Qõ ſic poteſt diſtin

gui ne videat impᷣcari pecuĩe ecunia tua

tecum ſit. ſuſple ducens tein pdinonem. Alł

impꝛecando ait. In ꝑditione pecunia tua te

cum ſit.i.pecuniam tuã babeas.⁊ꝓea penã

eternã luas. Sancti enim cũ ſniam maledi⸗
ctionis pferunt.nõ ex voto vltõmis ſed intui

tu iuſticie in eam ꝓrumpunt.Hõ eſttibiꝑps

in ſermone iſto.vt ad manuũ tuaꝝ impolit

ptizʒ iri non ſimulaunit onem deĩ ſpũſſauqus. Coꝛ enim tuum non
ſe credere ⁊ baptiʒatus eſt. Aidens ei ppilip

eſt rectũ coꝛam dño. NMenitentiszita q;age
ꝓbac nequicia tua.⁊ roga deum npt ſi foꝛere

mitta tibi hec cogitatio coꝛdis tui. In felle
enim amaritudinis ⁊ obligatione iniqtatis
pideo te eſle. Sciebat eũ petrus in ſpũ. peni

tentiam nõacturũ. ſedad boc eum exboꝛta⸗
ri erat eiꝰoſſicium. Simon aũt ſclens ſe in

dignum a deo exaudiri noluit oꝛare.ſedait

aplis. ꝛecamini ꝓme.yxt nibil veniat ſuꝑ

meboꝝ que dixiſtis. Metrus vᷣo iobãnes
redibant bieroſolimam.⁊ multis cuitotibꝰ

ſamaritanoꝝ euãgelizabant.

tem
etd/
G
dene⸗

ſetcur
rn
curzr
ado
tond
Ren
niſ
bben
nene
aſch

liar

lege

Ecc
ue⸗/
tbib
heiel

apo⸗

e⸗
i
d
R
Acepe
lucht
losen
nibii
lonr
nleni
Pei
glep
liuit
vbur
nba
ol
Nend
inl
basſin
cheltel
ocn
capul
cpo
cunun
eſton
Nunun
onend
mitht
nnd
ihtbes
vimpon
b
geng
lbur
niats
üpenn
gbom
mmlen
Nrlo⸗
ul
uiß

ni locutus eſt ad philipum dicens
urge vade contra meridianuz
ad viam.que deſcendit a bieruſalem in gazʒã
id eſt in affricam.q.d. Nade ad viam ꝑquã
a bieruſalem ꝑ gaʒam deſcendit in affricam
Hec ſcʒ gaʒa deſtructa eſt. Netus enim ga⸗
za que olim erat terminus chananeoꝑiuxta

egiptũ ðᷣſtructa erata loco eiꝰediſicata ẽ alia
Etlſurgẽs abijt. Et ecce vir etbiopſ eunuchꝰ

potens in domocandaciſ regine.qui erat ſu
per omnes gaʒas eius.erat eni conſuetudo
eunuchoꝛum cuſtodiretbeſauros potentũ
venerat adoꝛare in bieruſalem. Et vt tradit
in alijs biſtoꝛus. per eum miſerat multa do
na templo in bieruſalẽ candacis regina ethi
opum.Et nide quia omnes regine etbiopũ
dicebanĩ regine candaces.ſicut romamim
peratoꝛes dicebantur ceſares.nec babebat
regimen regioilla niſi a feminis. Cũqʒ reueꝛ
teretur ethiops ille ſedens ſuꝑ currum. xet le

gens yſaiam ppbetam. dixit ſpiritus philip
po.Accede ⁊ adiungetecurrui. Accedẽs au

tem philipuſ. audiuit eum legentem yſaiaʒ

et dirit. ntas ne intelligis que legis. Qui

ait. Et quomodo poſſum.ſinõ aliquis oſtẽ⸗
derit mihi. Et rogauit philipum pr aſcende
ret currum ⁊ ſederet ſecum. Erat autem bic
locus ſcripture quã legebat.quidomiĩio pꝛo

curante ſiclegenoꝰ occurrerat. Lanq̃; ouis
adocciſionem ductuſ eſt. ⁊ ſicut agnus coꝛã

tondente ſe ſine voce.ſic nõ aperuit os ſuuʒ

NReſpondens autem eunuchus pbilipo di/

xit. Obſecrote domine vpt dicas de quo pꝛo
pbeta bec dicit.de ſe an de alio aliquo.Ape:
riens autem philipusos ſuum ⁊ incipiens
a ſcriptura bac.de qua ſcʒ querebat euange
liʒauit uli ieſum. Et dum irent per Niam.per

uenerunt adquandã aquã. Et aiteunuchuſ

Ecce aqua.quis ꝓbibet me baptiʒari.Ad
quem pbiliſpꝰ. Si credis ex toto coꝛde. licet

tibi baptizari. WMo quem ille. Credo deifiliũn

eſſe ieſum. Et vide. quia cum in ſpiritu vide⸗
ret philipus eunuchi fidem.voluittamẽab

Actuum aploꝛum
Be eunuch 0 baptizato a philippo. eoextoꝛquere confeſſioneʒ manifeſtam. no?
(Capitulum. XIL. Vv lengen; ſbuto bopepare twaretur crem
— õäü plum baptiʒantibus ⁊ bapiizandis interro
‚— Ngeluſ aüt ODOomiI gSanodiaconfitendi. AUnde bodie cuz quadaz

dilatione ⁊ ꝓtelatione ſcrutimoꝛum celebꝛa
tur ſolenne baptiſma in ſabbato paſchali. qꝛ
incipiunt ſcrutinta in media quadꝛageſima
ab ea die qua cantatur.duʒ ſanctificatus fſu
ero. Et iuſſit ſtare currũ.⁊ deſcenderuntam
bo de curru.⁊ baptiʒauit philipꝰeunuchbuz
Et cum aſcendiſſet de aqua.ſpirituſ domini
rapuit pbilipum. ⁊ amplius nõ vidit eum
eunuchbus.ſedibat per niam ſuaʒ gaudens.
NPbilupus autem inuentus eſtin aʒoto.⁊ p
tranſiens euangelizabat cũcus ciuitatibus
donec veniret ceſareã.in qua legitur domũ
babuiſſle.cuius vſqʒ bodie aſparent veſtigia
nec nõ ⁊ cubiculum quattuoꝛ filiarum eius
virginum ꝓpbetiſſarum. Hunc redit biſto⸗
ria adoꝛdinem ſuum ꝓſequens de paulo.et
continuatur ei quod ſupꝛa dictuʒ eſt. Sau⸗
lus deuaſtabat eccleſiam. ð enim dictum
eſt de philipo ⁊ de cõuerſione eunuchi.qua
ſi incidens fuit. MM
¶ Be excecatione ſauli
(¶¶Capitulum. XL. VNI1
Aul gohuc ſpi
rans minarum et cedis in dilci⸗

pulos domini.d eſt adbuccom
minans eul.⁊ in eos conſpirans ⁊ ad cedbem

eoꝛum aſpiranſ.acceſſit ad pꝛincipem ſacer

dotum.ʒelo furoꝛs eum concitante.⁊ petijt
abeo literas ad ſinagogas ſingulas iudeo/

rum que erant damaſci.vt eius auctoꝛttate
ſi qs inuemiret damaſci hꝰ pie viros ⁊ mulie

res.vinctoſ pduceret in bieruſalem. Ec cum
iter faceret.cotigit vt axpꝛopinquaret dama
ſco.⁊ ſubito circũfulſit eũ lux de celo.⁊ cadẽs
in terram audiuit vocem dicenteʒ ſibi. Sau
le ſaule quid me ꝑſequeris.id ẽ in membꝛis
meis. Quiait. Quis es dñe. An deus es vl
angelꝰ. Ego inqᷣt ſuʒ ieſus quẽ tu pſequeris.
Durũ eſt tibi ↄtra ſtimulũ calcitrare.i.potẽ

tioꝛi rebellare. Ettremẽs ac ſtupẽſdixit. Do

mine qd me vis facere. Acſi diceret. Nolũta
tez tuã indica mihi.qꝛ pᷣſto ſum tibi obedire.

Ao quem dñs. Gurge ⁊ ingredere cimtatez
et dicet tibi quidte opoꝛteat facere. Virau⸗
tem qui comitabantur eum ſtabãt ſtupefa
cti. audientes quidẽ vocem ipſius pauli.nõ
eiꝰ quiloquebatur cum eo.neminẽ auteʒ vi
denteſ.iuxta qdᷣipſe paulus infra dicit. Qui
mecum erant lumen quidẽ viderunt.voceʒ
autem eius non audierunaui loquebatur

mecum. Et ſurrexit de terrã. apertis oculiſ
nibil videbat. Factus eſt cecuſ coꝛpe.quipuꝝn
us fuerat cecus mente. Admanus autẽ illũ
trabentes. manibus ſcʒ ſuis manus eius te
nentes ⁊ quaſi cecuʒ ducentes introduxerut

eum damaſcum. Et erat ibi tribus diebus
no videns neqʒ manducãs neqʒ bibens.ꝗIn
quo triduo cꝛedituꝛ a ſpirituſancto didiciſſe
euangelium. AUnde gloꝛiatur in epiſtola ad
galathas ſe nõ babuiſſe bomineʒz magiſtrü
dicenſ.Neq; ab bomine accepiilluoneqʒ di
dici.ſed preuelationeʒ ieſu chꝛiſti. AInpone⸗

batur en eia pſeudo.ꝙ edoctus eſſetabana
nia non a ſpirituſancto.vnde vocabant euʒ

Aapoſtolum ananie. Mec te moueat.ſi quan

doqʒ legatur conuerſio eius facta pꝛimo an

no dominice paſſionis.quanddqʒ ſecundo.
alterum de anno vſuali. alteruz de ano emer
genti dicit. Si eniʒ computes pꝛimũ annuʒ

dominice paſſionis a Ral ianuarij quiẽa

nus vſualis. tunc ſecundo anno conuerſus
eſt paulus. Si autez computes obipſo die
paſſionis vſqʒin ſequẽtem diẽ paſſionis an

no reuoluto qui eſtann⸗ emergens in pᷣmo
anno dñice paſſionis conuerſus eſt. ?

¶ Quomodo ex mandato domini

ananias viſit auit paulum
W( Capitulum. xl⸗V

omine ananias. Et dixit domin?
ad illum. in viſu.i. in viſione noctiſ. Anania.

Ar ule ait. Ecce dñe ego paratꝰ ſũ tibi obedi

re. Að quem domiaus. Surge ⁊ vadein ſi
cum qui vocatur rectul.⁊ quere in domoiu
de ſaulum nominetharſenſem. Ecce eioꝛat.

