exitus.deijciunt aliqñ plus q; ſentiatur.
¶ Hotauit pſalmiſta.ſpẽs ſeptẽ impulſu

um. Vnꝰeſt timoꝛ nocturnꝰ.⁊ hic obſcu
rus.Alius ſubitus.ſagitta volãs in die

Tertius ꝑplexus ⁊ inuolutus.negotiuʒ
pambulãs in tenebꝛis Quartus impoꝛ
tunus.Quintꝰ violẽtus.qͥ pariter exeũt⸗/
ab in curſu. Sertus eſt a demonio meri

diano. qͥ ſe in angelũ lucis tranſfigurat.
Septimꝰeſt a diuioꝝcurioſo ſcrutinio

ſuꝑ filios hoĩm.qͥ pereũt oẽs a ſiniſtris.

cadẽt a latere ſuo mille.qͥ videbant᷑ ꝑfecti
oꝛes.⁊ decẽmilia a dextris tuis oẽs fide

ſignati. Hoꝛrendꝰ nimis eſt h impulſus
Ecce dũ hic viuimꝰ nauigamus velut in

mari magno fluctuantiũ cogitationũ O
q; ſepe ſuſcitat᷑⁊ inhoꝛret ſpũs pꝛocelloſe
tẽtationis.ꝑmittẽte deo.impellente dia/

bolo Inuidet em̃ depoſitus iſte.ſublimã

dis ad ſedem vñ coꝛruit Aſcendũt fluctꝰ

64

n

ſmii

ononde

pa
ane

polunt
tcfelt
chapti
Aſumus
powa
lbancun
olo⸗
a
ht
nngac
logha
Patgend
Mümamm

6
.

WI

elos / ḧſn liauens ad pniaʒ/ habes veniã Yeraltar
onem.deſcendũt vſq; ad deſpationis ab agd gliaʒ. Süũt hoſtiles nobis inſidie.per

ieſd ylſos Affilat ex aduerſo. bonus nr̃ ſpũs. depoſitoðs a ſede. ſũt excubie celeſtes. p 0
Cdn ponit ꝓcellã nr̃i coꝛdis in auram.⁊ ſilent nobis ples Ne timeamꝰ Metent᷑ (vt ali

Super Magniticat

eni ſterioꝛis noſtri man ad celos/p p̃ᷣſumpti

semndn H fluctus eius.⁊ deducit nos in poꝛtũ nf̃e
Genn voluntat. ( Diſcipls Venit in recoꝛda
tionẽ illð ſctũ tuũ ꝑ ſex lectiones.vbi di

nẽ/miniſtrãdo hõibo. Cõgaudet eis.·cer-
tũ eſt dũ ſaluãtur. Gaudiũ eſt angelis ði.

uſemmh
kürminii
bon ſen
dinonnn
aCirara niſ
Alnsmiun
Minenintt
onepinpen
bllinecnp⸗

ni.

onen,
1ons
zmalgno
Gngenar,
mcdn
ſtande de
hinine
micſit bre
Sööſenrann.
Zſchkeinpuln
wabc
umwsnde
lums negen
Oums inpe
siummnnt
kanoniomen
önmfig.
n ſanund
4es1 ſniſri⸗

Hrichnkil
ris isoed
isckbinnn
nnnsn
zücogtn,
tſiufm
inpcletk⸗
it Mui

—.—

crũ apli tractaſIn ipoviuimꝰ.mouemur
⁊ ſumus Diſtinxiſti q̃druplicẽ vitã ſöↄ..
Poꝛro de motu ⁊ ſtatu nr̃o in deo/pᷣſto
labantur aliqͥ ſermonẽ. Nũc aduenit oc⸗/

caſio loqͥ de motibo impulſuum bonoß 2
maloꝝ.dũ nũc impulſos ⁊ depulſos ſu/
ſcepit.ↄtremiſcens moꝛiẽtiũ texxa
in quodã ſtatõis ſerene ſinu⸗
tilogiũ accipies ſeoꝛſuʒ de ĩpulſibo
pꝛeterea dũ ſuppetit hoꝛa q̃ nũc tarda eſt.
plłima rurſus me loquẽte.te auſcultante
de bonoꝝ õ maloꝝ angeloꝝ officio/qͥetꝰ

ra. velut

.
„575„

particio. de cuſtod

Sequitur ſecunda
dampnüpernotulas
DNQAaltauit builes. .
In hoc heri ſtetim. in b rur/
ſus aduenio.poſt impletuʒ ca

—

es policitus locutuꝝ. fSiꝑpo

tẽtes de ſede depoſitos dignitatʒ/intelli⸗

gimꝰ apoſtatas ãgelos/oſeq̃ns eſt vt erx

altati hũiles accipiãtur ãgeli boni.in ſe/
de felicitaᷣ.eternalr exaltati. ¶ Bi mali

õies.ad ruinã viatoꝛes.ſi ꝑ eos fiũt im

miſſiões male.vult oppoſita charitas be-
gatoꝝ ãgeloꝝ fieri.qð ðᷣt ĩ pſalmo Immit

ler gelo⸗ dñi in circhitu timẽtiũ eũ. Ad
qd:? Vt eripiat eos Hʒ l̃a hieronimi ᷣm

hebꝛeũ Eircũdat angelus dñi in gyro ti
mẽtes eũ vt eruat eos. Audis circuitum

bonã ꝛmalã ¶ Dar oibo ad excertitiũ / cir
cuitus ſathanẽè q̃rentꝭ vt deuoꝛet.Circũ/

dat angelꝰ dñi in gyro tim̃tes eũ.vt ad/

iuuet ⁊ ſaluet Exaltet demõ ad ruinaʒ qꝛ

ſnꝑbiã.Exaltat angelꝰbonus ad gliaz.

„

⁊ad vitã.q ꝑ hũilitatẽ Eſt nãq; exaltatõ

q̃ cauſat hũiliatõeʒ ſʒ vtraq; mala ᷣpmẽs

2 ?2dãänans. Eſt optata exaltatio hüilis. 2

hũiliatio exal

teſtat᷑ xrps ſuꝑ vno peccatoꝛe pniam agen

ccipies ¶ Diſcipls Delectabit auditio
r. f11* IHboaſſitis oia tela neqſſimi ignea extingue
iEE re Scutũ iſtud nũqd nõ eſt veritas fidei
oꝝ ? fallacijs: de quo pſalmiſta. Scuto circundabit te
potentes de ſede ⁊ ex

te. quãto magy.ſuꝑ vno iuſto pniam non
deſerente ¶ Vexillu ſathane. ci
ercitu ſe derert infidelis temeritas Crux

exillũ ſathane.cũ ꝑdito ex

fidelis ſeu crucis hũilitas/vexillũ eſt an

vt eruat eos Hec eẽvictoꝛia q vincit mũdũ

teſte dilecto dñi.fides nr̃a Petrus q́ʒ pᷣn

Pg Ké e lecto drii :fides nra enus q́ʒ pn
ſib. Cras ceps. vexillũ h iubet erigi p diabolu.qui

circuit q̃rẽs quẽ deuoꝛet.cui reſiſtite ait.
foꝛtes in fide Silis eſt apłi.nõ ignoꝛan
tis aſtutias ſathane ſnia.ſub metaphoꝛa
ſcuti In oĩb ait ſumẽetes ſcutũ fidei.in q̊

ctoꝛie ꝑ diſcurſum pſalmi per totũ¶ In

*,

multus effectꝰ vi/

3

arit me pꝛidẽ.virgo grandeua pꝛo
i

me ⁊ ðᷣuotiſſime vite.nõie Agnes.

nonice inſtitutõis offici. auditurꝰ te ſii

Baitas inuida demonũ.circuit ⁊ impellit

18. qz penites 2 ſaluãs Gi

bñ te hüiliauen bñ exaltaben Si te huͦi⸗

ꝓpinqua qnda;. Ubanipape v. ö eſt

potiſſimũ )ᷣ diaboli tentatiões ſubſidiũ:
Dũ ſuſpenderẽ ego cogitabũdus rñſiõeʒ
Ipſa ſubintulit mox. rux Suſcepi pti

nus hãc vocem:q̃ſi de celo ſonuiſſet.⁊ ita

alijs.nõ inuenio ↄpendioſius nõ effica/

tius antidotũ. Quare: Quia nullũ hũi

lius.nullũ inſuꝑ arrogãtie diaboli mag
aduerſum.nullũ qð ita ipᷣm ꝓſtrauerit

O crux ſignum triũphale.clamat eccłia⸗

ſtica pſa Et in hymno. Ocrux aue ſpes
vnica.Et iteꝝ ecclłia E cce crucẽ dñi.fugi
te ꝑptes aduerſe Et apls Mihi abſit glia
ri.niſi in cruce dñi nr̃i ihu xpᷣi. Sileo in

terim de pꝛobatiſſimis miraculis.qꝛ no
ig ſunt ſatis. In conſtantino In eraclio.

+ ,ẽ

In iuſtina. In xpofoꝛo. In iudeo cruce

ſignato.cum ceteris mulis Suadet ob
hinc hieronimꝰ Euſtochio/ad oẽm greſ
ſum pingere crucis ſignũ. Et criſogonꝰ
ad anaſtaſiam carcere clauſam. Zu aũt
ancilla xpᷣi.tropheũ crucis.tota mente cõ
inge. ¶ Accipiatur bꝛeuis ars crucis.
ad victoꝛiam vicioꝝ.non ad aperſgride
24

D

maloꝝ. qliter in militarib inſignijs geft
aliqui nõ deuotione huũili.ſʒ ſacrilega ty/·
rãnide dnandi Impelleris o aia xpiana

ſupba ſape vel querere. crux aponat᷑ ꝓti
nus coꝛde voce.vłl oꝑis ſignatiõe Quid

eli mag.eſt ſupbie inimicũ Inuidia vult
obꝛepe.viruſq; ſuũ aĩo ſꝑgere.crux tyria
ca fiet efficatiſſima Crux oẽm ire vel rãco
ris amaritudinẽ dulcoꝛabit Crux reddet
3 deſidiã ſtrennuũ Cõtra cupiditatẽ effi
ciet pauꝑem ſpũ Erux gule ſimul ⁊ luxvu
rie febꝛes acutiſſimas tẽꝑabit Una oim

cõis eſt rõ.qꝛ pendẽs in ea/ crucifixit pe/

ſtes iſtas oẽs.triũphãs in coꝛꝑe ſuo x-ps
Hoc eſt ſignũ thau. qᷓ ſignatos angek*

exterminatoꝛ pcutere nõ ſignit᷑.ſaluat po

ſentiat Alioqͥn mendax angelus ⁊ mẽda

cij pater/arripit qð ſuũ eſt. Gic moyſes

exaltauit ſerpẽtem in deſerto. ſic exaltat⸗

eſt filius hõis pꝛudes vt ſerpẽs Curabã
tur a ſerpẽtibo pcuſſi enei ſerpentis inſpe

ctoꝛes. Aſpice ſerpentẽ hũc ꝓ ſilitudine.
ſine veneno culpe. xpᷣm pẽdentẽ in cruce.
fides eius a moꝛſibo tentationũ.ne te ꝑi/

mãt. liberabit. Hinc de luca canit eccia.
ꝙ crucis moꝛtificatõem iugit in ſuo coꝛ
poꝛe poꝛtauit. Hinc apls ait.xpᷣo ↄfirvus

ſum cruci. Hinc andreas letus ⁊ alacer.
ibat ad crucẽ Hinc rurſus paulus.nihil

me iudicaui ſcire inter vos niſi hᷣm cri

ſtũ ⁊ hũc crucifixũ.hec hũilitas ſua fuit.

hec exaltatio. Et ſ̃m menſurã hũilitatis

dabit᷑ ſublimitas exaltatõis. Propterea
tu cuiꝰhũilitatẽ pꝓfundioꝛeʒ oĩbo reſpexit

dñs. vᷣgo beata merito glłiaris ſuꝑ omẽs
in exaltatione tua. ¶ Holo tñ putauerit

aliquis lignũ crucis.vt lignũ eſt adoꝛan
duʒ.ſicut nec eſt ens dinũ ⁊ ſummũ q̊ ſit

fruendũ.qð ſit ſup oĩa diligendũ. Sci/
unt hec fideles.ſciũt ⁊ phi oẽs. Nihil hʒ

lignũ cruò dinitatis etiã in qᷓ pepẽdit do

minꝰ.ſʒ in cruce tãq; ĩ ſigno.ſurgit fides

nr̃a ad dñm nr̃jm. Ihm xpᷣm.deu ven. ꝗᷓ
ſalutẽ nr̃aʒ opatꝰ ẽ in ea ¶ Bic de unagi

nũ veneratiõe. vet hʒ doctoꝝ determi⸗/

natio. Sic ꝑ figuram. ſignũ accipit᷑ pꝛo
ſignato.vt nomẽ ꝓ nominato.imago ꝓ
imaginato. ¶ Dices foꝛte mihi.nũquid

non in homine. pꝛeſertim in marie virgi

ne. verioꝛ ⁊ expꝛeſſioꝛ eſt imago btĩſſime
trinitatis: Bed ⁊ ipſe demõ. retinet hãc
eſſentialem imaginem. Aſinus pꝛoinde

tiꝰ ⁊ ꝓtegit.ſi tñ coꝛde fideli/cruci iſti cõ

ter ſoli debet᷑ honoꝛ ⁊ glia

7II.

debo pꝛimit ſub vna generali veritate.

de re qualibet indiſtincte Hon eſt aliqua

res.qᷓntũlibet etiã vilis appareat.quin ex

eius conſideratione.poſſit animus fideł
eleuari ad magnificatiomem ⁊ oꝛationẽ
dei. Ratio.quia a qualibet tãq;a ſigno⸗/

põt a poſterioꝛi veſtigari.vł in quiri ma

ieſtas dei. ſempiterna quoq; virtus eius

diuinitas.ab alijs quidẽ clariꝰ ab alijs
obſcurius.

ius. ¶ Poꝛro minus hʒz de peri⸗
culo ſcãdali ⁊ idolatrie (teſte btõ dionv/
ſio)ſi nõietur deus infimis noĩbo creatu

raꝝ vilium ꝑ metahpoꝛã ⁊ ſymbolũ.q; ſi
fiat hoc de rebꝛ dignitatẽ hñtibo. quales
ſunt angeli. qles ſunt homines rõne pꝛe

diti Quis em̃ crediderit.ꝙ deus ſit eſſen
tialiter lapis aut vermis: Confunditur
nihilominus ydolatria.qᷓ̃cunq; fuerit cir
ca creaturã aliqm ſeu de creatura.qꝛ non
refert totũ hõieʒ ad deũ. ſiſtẽs in auxilio
creature.maxime dũ hec.facere ꝓhibetur
Habet vᷣgo bñdicta ſanctitatꝭ puilegia.

hñt ⁊ hoĩes in dignitatibo ↄſtituti.qᷓꝝ cõ

ſideratiõe/ꝑ ticipatiue ſolũ.⁊ ꝑ anologiã
dicunt᷑ honoꝛãdi.ſed ſub deo.cui veraci/
eniq; vita
mus ſcandalum vel irriſionẽ infidelium

aut ſimplicium. ſi coleretur aſinus ſicut

colitur crux Nõ em̃ eque faciliter hono/
rem referrent ad pꝛototypũ.i.ad ſignatũ

xpᷣm.nec ad redemptionis noſtre myſte-

rium.quẽadmodum fit de cruce ¶ Crux
hũilis mox vt in memoꝛia venerit aie fi⸗
delis ſit ̊ viſu ſit cogitatu ſit auditu:qͥd

aliud ſignat/qͥd aliud ꝑ ſignuʒ ſeu ſigna
tionem. intellectui repntat/q́; dñᷣm nrim

Ihßm xpᷣm. in quo eſt ſalus vita ⁊ reſurre

ctio nr̃a.ꝑ queʒ ſaluati ⁊ liberati ſumus.

—

Hec ideo conſonãt ꝓpoſito nr̃o.qꝛ vince

re docent nos/ de impulſoꝛe nro ¶ Crux

hũilis memoꝛiter intellecta.liberationeʒ

ſigt. vitã ⁊ ſalutẽ. Ipſa ↄſolationẽ.⁊ ex cõ
utationem ſi grat ſit
rux hũilis hoiem col
locat ⁊ recũbere tacit in nouiſſimo loco.

ſequenti gliam ⁊ eᷣ
animus / opat E

imus viroꝝ pendet in ea. Sic recogita
tus. creditus ſperatus ⁊ amatus/qͥ nos
inuitauit dicet. Amice aſcende ſuperius
? erit nobis głia.¶ Crux ſicut hũiliat in
pꝛofundiſſimo loco ſic exaltat in ſummo
Non em̃ mẽtit᷑ nrᷣa pſaltes. Et exaltauit

n nullus cogitari pᷣt inferioꝛ.qꝛ nouii

Hobopeic
Go⸗

ponmiis.
mulchen
oꝛalhe
mnnͤisſi
ſeoſinul
ſocatoy
turecint
ucjfnci
linttöne
töen ma
pbaerpu,
Blaona
Ctur ſin
nentwo⸗
nunn
1wimn
Orcdait
ripos
Ban
ſemagn
nuſief
lenit ib
ſaee
hoſble⸗
ſchouon.

lnsnn
piane,
apern
ſenst
titucot
nitate
leſati/
ercelſaſt
ſundert
ncio
ngenti
nimut
ſtorſon
eannar
dicͤne

hoſfi
ſcäſini
chaniy,
dininis
Pꝛigza.
Adiſa

nuebmn

rihödon,

gnoborn

inriſ

hinlnne⸗
nnesfinegre
dns ſteſen
Confndinur
mnqgfientct
vunn enon
isinaunlo
1 legn.
tin po
mij
im⸗
Ni ria
felum
nns ſrnt
rne
ſgani
oNre⸗
na m
Nnen üeſ⸗
ſuwwaier
Gnz ſeuſge
ödnnn
nswurtüne
ſtonidn
lerni
ubnnn
ſboonetarc
nſni
conicimo ve

cruò facit inſignẽ xpᷣianũ. dũ oleo

bumiles. ¶ Bloꝛia crucis ⁊ exaltatio ſi/

mul cũ exultatiõe.tanto verioꝛ eſt ſolidi/⸗

oꝛ atq; iocũdioꝛ. qnto minꝰ hʒ de creatu/

loꝛia crucis fit in ↄfir
matõis ſacramẽto.⁊ alijs myſterijs/de o
leo ſimul ⁊ balſamo.qñq; de oleo ſolo ſed
ſacrato.vt qͥ ↄſiderat penã in uce Aole
tur ex intima ſpũſſancti vnctiõe. Sina
icie
linit ipᷣm ex nõie Eſt em xpᷣs ꝑ interpꝛeta
tiõem vnctus. Reges aũt ſacerdotes pꝛo
phete ⁊ pugiles inungunt᷑ pꝛiſco moꝛe

Blia crucis.nõ ↄſtanter retinet᷑ ⁊ pꝛedi/

catur.ſi nõ ad crucis ignominiã. paſſio/
nem.⁊ tolerantiã animus pᷣparat. Nõ eĩ
natura ↄpatitur.vt duo fines pncipales
⁊ vyltimi ſimul intendant᷑ pᷣſertim ↄtrarij
Quig aũt vane glie qͥd auaricie.qͥd libi/
dini.plusq; ipᷣa crux reꝑit᷑ aduerſum:
Bũt qui ſub nõie xpᷣianitaᷣ.arbitrãtur
ſe magnificare dũm. qui crucifigũt in ſe

rurſus filiũ dei.⁊ Hit oſtenuui. aui guſta

uerũt vᷣbũ dei bonũ ⁊ virtutes fut᷑i ſecli.
ſed ꝑ apoſtaſie ſuꝑbiã ꝓlapſi ſunt.qs im
poſibile ꝓ difficile dicit apłus eſt rurſus

renouari.ad pñiaʒ lł certe ſũGit᷑ hic renoua

tio baptiſmalis.quã ↄſtat iterari ñ poſſe.
Bliet᷑ frater huũilis in exaltatiõe ſua ꝑ
ucẽ. moꝛes inſuꝑp/ſcdᷣm nomẽ xpᷣiani.
vitãq; ↄponat. Dit pma ſit vltia ſit tota
laus tua.O aia deuota.dic ſiml ⁊ ꝓfitere
xpᷣiana un Raalus ucſtgttoinnn

cipe rurſus xaltatõ cru xpᷣi tota my
ſterijs plẽa refulget Eſt in ea lõgitudo.la
titudo ſublimitas ⁊ ꝓfũdũ.lõgitudo eter

nitat.latitudo charita. ſublimitas ma/
ieſtatꝭ rofũdũ ſapiẽtie iudicãtꝭ Hʒcrux

erceiſa ſimul ꝛhuii med iũ cui ſurſnz öo
ſum dextroꝛſu ſiniſtroꝛſũ aiũ gutꝛ in hoc

medio Ihs tot effluẽs ⁊ affluens miſeri

coꝛdieviſceribo. Vñ ſi eideʒ fidẽ affixeris
tuã.radiabit ſurſũ amoꝛ.dextroꝛſũ ſpeſ ſi

niſtroꝛſum timoꝛ.et deoꝛſũ doloꝛ.q̃ ſunt

gie q̃ttuoꝛ pncipales affectões.ſcõᷣm q̃s

bñ cõtꝑatas ⁊ oꝛdiãtas ẽ oĩs armõia ſpũ

„

alis Exerceat te ſuꝑ his.traditio de canti
. ¶ LKõuerſus ad crucẽ pie m̃tis.oculis
lacrimoſis.inſpiceas extẽſũ in hoc ligno
ſctiſſimũ coꝛpꝰ ihu ſicut tympanũ vel ci/

tharã. vñ ꝓtulit voces ſuas in ſymphõia
diuinis auribo gratiſſimas.pꝛo inimicis

hꝛĩaʒ ad latronẽ ſcoaʒ.fuit ad mr̃eʒ tertia
Ad diſciplłin qᷓrta.ad preʒ qnta ꝓ ſe ipſo

ſexta ↄſũmatoõe redẽptõis ſeptia p ſno

trãſitu octaua. Ita fact obediẽs pri vſq;

ad moꝛtẽ dedit fidelibo ſuis ꝑfectũ hũilis
obediẽtie nec nõ pietatꝭ documẽtũ Eſt ãt

hüũiliatõ ꝑ obediẽtiã exultatõ.Triplex eſt

in gne q̃ ſub arboꝛe cru exercet᷑ huũiliatõ

pnialis.ſacramẽtlis.ſuꝑnatal ſcdᷣm tres
ſtatꝰ incipiẽtiũ pꝛoficientiũ: ꝑfectoꝝ ſua

et rex ipᷣe dauid dare pſalmũ iocũdũ cũ
cith ſt aut cithara pñitiũ q̃ vertit᷑
in luctu in pſalterij ſolatiũ. Lradit expo
ſitoꝛ vn citharã q̃ dauid adhuc paſtoꝛ et

cithara

pſalles coꝛã ſaul expellebat ab eo ſpm̃ dñi
malũ pᷣtendiſſe ſignũ crucis. Jubet᷑ apð
ꝓphetã aĩa peccatrix ſumere citharã ⁊ bñ
canere Cantꝰ iſte puto lam̃tatõis ẽ pniab
de qᷣ pſalmiſta.Cõſiteboꝛ tibi ĩ cithara ðꝰ
meus. ¶ Ita demũ ↄſonat pſalterio iocũ
do ĩiterne leticie.ita ſub alio typo cõſonat
philomene modul t᷑tur ſuſpiriũ. Ita ſpᷣs
noſter vexatꝰ ab anglło dñi malo.melius
hʒ. Ita (ſi de poetiò aliqͥd miſceri placʒ)

Oꝛphe furias mitigat infernales.i.furi
oſas ſuas paſſiões q̃ q dẽ potẽtes nimis

deponunt᷑ de ſede coꝛdis ⁊ hũiles exaltã/
tur affectões pie mẽtꝭ Cõpõcbat ad citha
re modos pithagoꝛas motꝰ ſuos.Ct ad
excitatõʒ ꝓphᷣici ſpꝰ pſaltẽ adhibuit eliſeꝰ.
Hec de crucis auxilio.ↄð demonis impul
ſus gñales tmdẽ dicta ſunt.ſimul ⁊ ange

loꝝ pꝛeſidio ¶ Ceteꝝ qꝛ ꝑicloꝝ pticulari

um aĩaduerſio. plus hoꝛretur ⁊ vitatur.

plus inſuper liberatoꝛ imploꝛatur.gra/

tioꝛ deniq; fit mia liberãtis.expediẽs iu/

dicaui.pticularib mouendis intendere.
niſi tñ aliter cenſueris frater ¶ Diſcipls

Imo vere cupidus ⁊ attẽt ſicut hacten

auſcultabo. uſq; petiueris a me verbuʒ
Mgr Fit impulſus angelicus virtu
oſe. ſapieter. ⁊ benigne.qᷓtenus hũiles ex/
gltent. At vᷣo depoſitus iſte de ſede dia⸗/
bolus.deoꝛſum fluens.ſathanas.ſatagit
hoĩes deponere violenter fraudulenter.

⁊ maligne. Violentia cernit᷑ in obſeſſis.

Fraus vo dũ ſpẽ bona.ſalubꝛis ⁊ virtuo
ſiↄſilij.q̃ſi moꝛalis phᷣus doloſe umpel/
lit Paucos accipe modos ex innumeris.
⁊ vt ſit aliqͥs oꝛdo in nõ habẽtibo oꝛdinẽ.
ſeg 2fuſioõem obgrnnara ti

naria ſeu ꝑ tetrades partiemur. ¶Dete

aru anß ſuꝑbiam patentẽ.ſed vt in de
terioꝛẽ ſub inuolucro ficte hũilitatis
cipitet. Nã eſt qui ſe nequiter bedliar⸗Ee

2=

ub inuolucro ficte hũilitatis pꝛe

rurſus ait ſathanas. Noli hũilis eẽ in ſa

pietia tua.qᷓ̃tenꝰ iſipiẽter exaltet. Deteſtat
pᷣſũptõeʒ. timoꝛẽ laudat q̃tenꝰ ingerat ti

moꝛis ſcruplos.vbi ñ ẽ tioꝛ vt ablata pa/

ce coꝛdis recedat iſte cui/locꝰ ẽ ĩ pace.de-./-
teſtat᷑ inobediẽtiã. vt pcc̃i uitutẽ iducat
⁊ aſininã patiẽtiã q̃ fert ũ ferẽda.qᷓles no2ꝝ·lCL
bat aplus eẽ coꝛitheos Yefellit innũeros
neq; iſte qͥ ſub velamto obediẽtie neppan
da ppetrarũt q̃ſi peccare ñ poſſet qꝛ n hũt
velle nolle iuxta vbũ ſuũ Deteſtat᷑ ſupſti

tiões qnq; mãifeſtaſſʒ ñ occłtas ⁊obũbꝛa
tas ſccis obſeruatõibo In ieiunijs.invir

ginitate ĩ ſccis oꝛõibo ſuꝑſtitões impellit

Proiñ cur fuit pᷣma deõnis vox ⁊ iter/
rogatõ Cur inqͥt pcepitvobis dñs. Vtit᷑
freqñtiſſime cur iſto qtũs hõies ĩ curioſi
tatꝭ noxie laq̃os cadãt Cur fecit deꝰratio
nales creatas q́s p̃ ſciebat foꝛe peccatas

dãnandas: Eur eas de tles nõ cõdidit

peccare nõ poſſent: Eur vᷣlectaf in per/
ditõeviuẽtiũ OQuod iñ ſibi lucrum creſcit

Nũqͥd ñ meliꝰ eet vniuerſis ſi pccatꝭ oĩbꝰ
ablatꝭ remanerẽt ĩ ſolo decoꝛevirtutũ.cur
indurat aliqͥs ⁊alioꝝ miſeret᷑ cur acceptõ
Pſonarrebi⸗ apð ipᷣm: cur nõ citiꝰvẽit ad
hoĩes redimẽdos ⁊ legẽ veterẽ qᷓ; dederat
in fedꝰeternũ ꝑ aliã ↄmutauit.cur tot abſ
qʒ baptiſmo iĩnocetes tot in ĩſulis ſn leg
auditu viuẽtes tot qͥ ſaluarẽt ſi bonis do

ctrinis ⁊ ſocietatibo inſtruerentur pire ꝑ
mittit ⁊ dimiſit: Scit iſte nneme
ſcrutatoꝛ maieſtat 4

rit curioſus. ¶ Culpat ypocriſim.ſed vt
hoĩes abſq; honeſtatꝭ velo.ppetrẽt mala.

Aaudgt ſimplicẽ cũ verecũdia ſcã.qtenꝰ

vpocriſis fictiões introducat Culpat in
uidiã ⁊ benignitatẽ laudat.ſʒ yt maligni
tas impꝛoba nocẽetiũ foueat᷑ Culpat ecõ/

trario iniqtafes alioꝝ vt pſonale odiuzZ.

3 fraternã charitatẽ ſuſcitet᷑. Culpat ira⸗/
ſcm quo pꝛeceps ira furiat Eulpat inerti
am. ſed vt inquietudo plus cquo laboꝛio

ſa fatiget. Laudat quietẽ ſcãm. ſed vt in

ſterquiliniũ toꝛpentis inertie deſjciat.

Oſtendit odibilẽ auariciã. ⁊ ꝙ nihil nej
us q; amare pecuniã.ſed vt pꝛodigalitatẽ

conſumptione oĩm cuʒ rapinis introdu
cat. Pulcram dicit ⁊ amabilem frugalita
tem. vt tenacitati locum paret.Oſtendit
quantas gignit inſirmitates gula. ſed vt

tatoꝛ maieſtatꝭ opꝛimer a glia Scit
hoiẽm phibitũ.ne in plib dei opibo fue/

.èã
ä ä

4 periculoſ. ioꝛem vacuitatem. capitis ? coꝛ

poꝛis/abq; remedio oꝑetur. ¶ audat om

niag ſana eſſe ſanis. ⁊ nihil eſſe reijciendũ.

qð cum gratiaꝝ actione accipitur. vt a tẽ

perantia fallax abducat O ſtendit q; ftelkla
fit luxuria. q; vilis nec honoꝛe digna. vt

coniugioꝛum iura ↄtaminet. Laudatp

lificationẽ. Imo iubet per illud. creſcite
⁊ multiplicamini qᷓtenus concubinatuʒ.

licere demonſtret O ſtendit non eſſe iurã
dum. Sit inquit ſermo veſter. eſt eſt. nõ
non. vt deteſtetur om̃e iuramentum. Di

it ex aduerſo. Qui bene iurat. bñ credit
vt periurig vel contumelias nõis dei mł

tiplicet. ¶ Circuit iſte ſathan terram. ⁊
ambulat eam.vt circunſtantias oĩm con

ſideret Quis quid.vbi.quibus auxilijs.

cur qũo.quando.Tendit laqueos in 3s
impellat multos valde. vt ſi fuerit aliqs

ab yno liberatus.cadat in alterum Facit
ad h̊ macharij narratio de populis. NHõ
eñm̃ ſemelvictus / ceſſat. ſicut opinatus eſt
Origenes Itaq; ↄſiderat dum circuit ⁊
obſeruat volentes placere deo. Videt ap

tum aliquẽ ad religionis ingreſſum. Im
pellit ad oppoſitũ. ſic iludens. Cur ciui
lem vis delerere conuerſationem. qm̃ ho
mo/nata. ciuile animal eſt. homines ho
minũ gratia facti ſunt vt ſe mutuo iuuẽt.

ſicut pecoꝛa vt hõibus ſeruiant. Ve ſoli.

Cur non poteris ſub habitu ſeculari. ſa
lutẽ tuam operari Sub vno abbate tuo

rxpᷣo.gaudeas lege libertatis.quã dedit ti

bi deus.⁊ emit xpũs.Quid pulcrius.qͥd
eligibilius libertate: Cur tot ⁊ tales.vis
ſubire obſeruationes.⁊ vota ſuꝑ te indu
cere.qui non ſufficis ad pꝛecepta fᷣuãda:

NQuid ſunt obligationes tot/ niſi laquei
totidem ad tranſgreſſoꝛes Vide ne illaqᷓ

atus verbis oꝛis tui cadas Diſplicet em
deo ſtulta ⁊ infidelis pꝛomiſſio Ecce qͥt.

quales in religionibꝰ defecerũt. quot ce
(Ciderunt. qt apoſtate retro abierunt Cur
nãõ vis taletũ tibi creditũ.in his ⁊ in alii
gratijs młtiplicare: Vit quid pditio hbec
eſſet in religionis ingreſſu ſiue ſolitudie.
¶ Lelat pditus iſte/laqueos in ſecło.fit
iſte qui ſaluandus fuerat in religiõe per

ditus in ſeculari ↄuerſatiõe. fit ſeculan.
ↄiungitur vxoꝛi Heu qᷣs illic laqueos tri
bulationum non inuenit: Haſcuntur fi

nifica. ſiſterilis. ſi feda.ſi lubꝛica.O qle

Super Magniticat.

ln ſupplicium Sit de milicia. aut de curiali
ncan um nũero. qt illic curis inuoluit: Primi
Win tus erit dulcis inexꝑto/cultura potentis
N amici. Exꝑt metuet. inuidiã nõ tolera/
mord bit. Sit opoꝛtet aſſentatoꝛ ad oĩa.fit mi
in. Uun ſer. viuens. doꝛmiens.ↄmedẽs ad alteriꝰ
n arbitriũ. Sit cauſidicus aut pꝛacticꝰ in

=l tiõe Dũ querit diues fieri.incidet in deſi
cne deria młta ?⁊ laqueos.quibo mergatur in
ackctn 06 interitũ. Sit bñficiatꝰ in eccia ⁊ celebs.
unnn di cauẽdũ ſibi erit a retib ſymõiea negligẽ
mulfnit tg ſeruitij.a luxuria. ab inerti ↄuerſatiõe
Nnisdn a dilapidatione bonoꝝ eccie ¶ Circuit ?
nimmnte ↄſiderat ſathan iſte alteꝝ quẽ ex inſtabi/
gcin an litate ꝓpꝛia vel infirmitate/cognoſcit.a
Duani. iIiiligionis aut ſolitudinis vitã ineptum.
Wengin ms Vige ait quanta ſit religionis.quanta
ifemnt tis ſolitudinis ꝑfectio. vacare ſoli deo. ſalu⸗/
Amn en tem ſuam opari. Quid pꝛodeſt hõi ſi vni
Populs. O65 nerſum mũduʒ lucret᷑aĩe vᷣo ſue detrimẽ
opnunocſ tum patiat᷑. Vide quãtnzʒ totꝰ mũdus in
naut: maligno poſuꝰẽ. q; bꝛeuis vita. qᷓ; moꝛs
ury incerta. que toꝛmẽta inferni.q̃ gaudia pa
l radiſi: Vide ne pcraſtines.ne ↄſilia mł/
Curaiu toyn pꝛeſertim domeſticoꝝ ⁊ ſeculariuʒ q̃⸗
ngfibo Has. Inimici hõis domeſtici eius.⁊ aiak
gins ho . hõ nõ ꝑcipit qᷓ dei ſunt. Res certa eſt.De
noiunt. Poolis incer habendñ ẽ ↄſiliũ. Dicere q⸗
êr religionis ſtatus nõ ſit ꝑfectioꝛ hereſis ẽ
Weſdi.
tani ſn Magna vo ſtultitia eſt nolle eſſe ꝑfectuz
Dontetno Ouig heſitas.qͥd tergiuerſar. Vocat te
grädeti deus ꝑ inſpiratiões iſtas. qͥd in teſtas ⁊
Nücis non ſtas: pꝛoijce te in euʒ.⁊ ipᷣe te ſuſcipi/
Nanies. et. neq; deſeret iam ſuſceptuʒ Vide nunc
R pauꝑ homũtio duʒ ↄpungeris coꝛde.fac
RKHZ”ZZ votũ deo celi. firmet te iuramentũ. Felix
wniaan ncitas que ducit in melius. Sciuen opꝰ
unii cũ voto deo eſſe acceptabilius. Da tatam
ku arboꝛem voluntatis tue cuʒ fructib ſuis
un deo tuo. Deniq; qui pꝛopoſitũ tnũ iſtud
. ſom̃ diuerteret a te / reus eſſetyt deo ſe red
ter O geret in religione loco tui. ¶ Bilet iſte
lanl neq; ꝙ ad religiõis introitum opoꝛtet at
uinin tendere nedũ bonitatẽ religionis in ſe ſʒ
öggron⸗ alias circũſtãtias maxime dnas. Quarũ
fuſuui P vna ſe tenet ex ꝑte jeligloſok ſi ꝑfẽte regu
esinſchſ lam ſeruãt. Altera ex parte ſui ipᷣius ſi iu
Linſeigief cia ꝑabolam xpᷣi dum incboat poterit cõ
ie ittann ſummare Quot ſi ſcdᷣm ratõis ↄſiliũ res
lichanig, tam grandis aggredienda ẽqᷓ; poſtmocd
rdimm mutare nõ licet Hõ tñ ſeqñdi ſuntviriles
efnu impetus aut motꝰ deuotionũ q̃les babre
ibtnu

phica.fraudes mille ſpargẽt᷑ in pꝛactica/

vnica religiõis relicta eſt

l

37

poſſunt aut puelle.qũq; plłꝰex incõ/

ſtantievicio vel melãcolie.qᷓ; gracie certo
inſtinctu poti aliqñ.q̃liter mõ ex aſtuto
demõis impulſu q certe ↄuotõis afflatu
Silet qm̃ media ſunt moderãda ſecũdũ
vᷣtutem tã agentis qᷓ; patientis.nec pote/

rat. Danid cuʒ armis ſaul egredi ð goly
am. Non pñt ſymec cũ botis latõꝛibo q̃s

in fraudẽ eis derelict accipiũt incedere.ſi
let onera religiõis.cũ moꝛibo inhitantiũ
Dat bene ſentire de omnib neminẽ iudi
care ſpes adijcit qñq; magnasq; pꝛoficiet
alijs ſua eruditio ſuũ ↄſilium qꝛ litteras
nouit.qꝛ pꝛudens ẽ in agẽdis. Deniq; ex
emplũ dabit reliqͥs de ſeculo. vt ita faciãt
Benamadu ? fecit⁊ ſeculuʒ derelinquãt.
Quid: Tandem voto ſe ↄſtringit vſe rit
habita bñficia dat ſua hnbbus vut⸗ ibi
Captꝰ eſt ait in⸗/
ſultãs demon Euge euge iam nõ eſt ſilen
dqum Jã in odium religiõis:exaggerãda
ſunt oĩa Aperiendi ſũt ocli diſcrimĩa re/
uelanda murmur inducẽduʒ dicat ipᷣe ſi⸗

bi ſentiẽs ſe deluſum Quid mihi feci mi

ſer In qò me malũ impuli Nõ potero fer

re iugũ hoc intolerabile. Queſiui reͥem

yt in pace ſeruirẽ deoꝛ ecce turbatio.fugi
hõieshomines inuẽio. Cedebã tentatõ
niby de ſeculo ðterioꝛes demõis ꝑfero qͥd
feci qͥd agã q̊ me vertaʒ? Amicos carnles
offendi ſpernẽs eos cũ ſuis ↄſilijs nulluſ
mihi adeos regreſſus Si diſpẽſationem

voti q̃ſiero nõ dabit᷑ aut in data nũq; cõ⸗
ſtans ſibi anius qᷣetabit᷑ ſz neq; qũo vine
rem in ſeculo relictũ eſt. Si ad aliaʒ miõö

uero religionẽ.ſcãdaloſus ero meeꝛ foꝛſi

tan ĩtolerabilis aliene. Ouid feci: Deuo

tionem in ſeculo ſuauioꝛẽ.et crebꝛius ĩue

niebã. qꝛ ſenſus vegetõꝛes nec ꝑturbati ꝑ
vigilias nõ exinanitũ cerebꝛũ per ieiunia
nõ oppꝛeſſe

a mens in ꝓlixitatevocał ſerui/

tij ſed ⁊ ſeclaribo inuoluoꝛ curis p neceſſi

—

tatib⸗ Eace ogit obedientia currere diſ
currere ꝑ ſclm qui quietẽ ſolã ſeerab⸗ mi
hi obtinere Sic quotidianis fatigoꝛ odi
is et rixis. Quid feci quid tandemvolui
mihi miſer: Delectabat me ſtudium. do/
cebam et docebar. Nunc qui doceat᷑ aut

doceat nullus eſt. Fratres ſatis eẽ reſpõ⸗

dent occupationes religionis ſuevexatio
ſatis eſt Non eſt inquiũt religio ſcola do
cendi.ſed diſciplina viuendi. Si vixero
ſm moꝛes fratrum collapſos omnino a

Qq 3

Xractatus. VII

regulis patrum. perdit?iſuʒ ſine dubio feras.ĩdulge ſecurꝰ lautõꝛibo cibis. vtere
Si ſingnlaris mihi viuere volo. nec
datur nec ſufficit.Ecce quid murmurat.
incõſtans quandoq; non ſine magno ꝑ/

plexitatis vinculo. maxime ſi monaſteria
mulierum collapſa.iunioꝛ iam aliqua vo
nit intrant ( 8 .
ſede.querit quẽ deuoꝛet. Inuenit homi/

nem deditum ſtudijs litteraꝝ ⁊ ſcientiaz
Si poteſt auertit. Affert occupatiões ex
ſeculo.ſicut ex pꝛelatoꝝ ſeruitijs aut pꝛtin

cipum.aut penuria tranſcribentium. vel

imperitia. aut libꝛoꝝ cauſat nimietatem

oneroſam. aut fruſtra fieri verba ſurdis
dicit Si nequiuerit abducere quatenus
ocium deſideret ſtudioſum ſed libi vacet
⁊ ſapientiam ſcribat in ocio.ſubdołꝰ im/

pellit.vt alios dum docerevult ſcribẽdo/

ſe ſeducat. Laudat iam laboꝛem. ſed coꝛ/

rumpere ſatagit intentionem. ¶ Eia do
ctoꝛ ſcribe que relegat poſteritas.que ti

bi ſint in nomen eternum. qm̃ melius eſt
nomen bonum q; vnguenta pꝛecioſa. O

rabũt alij pꝛo te. Non tibiſoli laboꝛabis
talentum tuum diſtribues Sed ad quid

ſathan iſta: Quid ſibi ſuꝑ alioꝛũ ſalute:
Profecto nihil.ſʒ ſatagit.vt iſte ſub hac
intentiõe ſcribens.audiat in iudicio.rece
piſti mercedẽ tuã. Accipe quod tuum eſt

⁊ vadc.ex oꝛe tuo ⁊ ſcriptis tuis te iudico
ſerue nequã. Yers litteras moꝛtis tue ſal

infatuatum. Eia ſcribe.ſz ſubtilia. ſed ex/
tranea. ſed nouiter inuenta Turpe eſt ali

enis vti. Sic ĩpellit vt deſerat terminos

quos poſuerunt patres ſui Vt vane glo

rioſus dicat Buper omnes docẽtes me

intellexi. Ut deſerens vias certas dicat.
Alque furtiue dulcioꝛes ſunt.⁊ panis ab
ſconditus ſuauioꝛ. ¶ Eia ſcribe. aut de
tuis vᷣtutibo aut celeritatẽ onde dictandi
Aut da ſat itelligi ꝙ bñ. ꝙ deuote viuis

vt loq̃ris Aut certe in alienis laudib re

laudẽ tuã.Quere celebꝛitatem noĩs ſi nõ
ex te ſalteʒ ex illis.quos exaltas ſcribẽdo.
miracula ſua.viſiones vitã ſupꝛa moduzʒ
mirabilem. diuinatões.ſectas nonas Ca
noniſatus eris in ipᷣoꝛum canoniſatione
Sed o fraudem ſathane deteſtãdã.qñq;

tamen ita fallentẽ. vt interim taceamꝰ de
manifeſtis erroꝛibo et heretica pꝛauitate.
la ſcribe.totus inſiſte laboꝛibus.im
poꝛtune. Non des requiẽ calamo poſtpe ri vtin
ↄſũmet incarne. ꝓhibeat deterioꝛa deus

ne hoꝛas canonicas. aut abſq; intetiõe p/

ircuit iſte depoſitus de

I.

ſõnovſq; ad ſatitateʒ. Deſere ciuilẽ alioꝝ

ↄuerſatõem.Cõpenſabit hec oĩa laboꝛ tu

us in dictãdo. Bic impellit iſte neq;. ſcit
inutiliter. imo noxie fiũt nõ iuſſa pᷣcep
tis omiſſis Scit ꝙ fauemꝰ vltra moduʒz

ſcriptis nr̃is.diligimꝰvt filios.placẽt eti

am ſi defoꝛmia ſunt⁊ inculta.ſivacua ſen
tentijs. Teſt ẽ ſymea fabuloſa Ballia dũ
nimio clamoꝛe ꝓdit ouũ ꝑdit illud.Coꝛ/
uus crocitãs.vt avlpe laudet᷑/fraudat᷑ ci

bo ſuo. Nõ aliter ſepe vᷣtutes ꝑdũt ſcribe

docti. vl q̃ſitas dus vel acqͥrendas in tꝑe
Roõ. qꝛ dicũt⁊ ñ faciũt.qꝛ de donis ði dũ
glian qᷓrunt.deo rapiunt qð ſuũ ẽ.qꝛ ſcit
inſup ſiniſtra tłiũ.quid facit dextera Pos
ſüt nihilõinꝰ meritoꝛie fieri noua ſcripta
ſi modꝰ affuerit. finis de nus

facere ⁊aliud nõ omittere. ¶ Circuit⁊ in

nenit hõieʒ ðditũ.ↄfeſſiõibs audiẽdis.O
qt immiſſiões facit ꝑ ãgłos ſuos malos.
Aenit ad ↄfeſſionẽ plebeius ideota. veni

unt pueri ⁊puelle iuuẽes ⁊ maritate Sua

det inueſtigare diligẽter ſuꝑ oĩbo circũſtã
tijs.vt agnoſcat vultũ pecoꝛis ſui.qꝛ ne
gliter ſolui pᷣt pccoꝛ.niſi dixeritoĩa.Abſit
ſiſte curioſus ſcrutatoꝛ ⁊ deficiat ſcrutäs
ſcrutinia.cũ ſcãdalo ↄfitẽtiuʒ.cum lapſu
ꝓpꝛio cũ ſuſpitionibo infinitis.cũ intermi

nabilibo ſcrupulis ſiue remittat ñ abſoln
tũ ſiue oᷣtineat moꝛoſiſſime vix tãdẽ abſol
uendũ. Veniũt tles pꝰmodũ⁊ vertitur in

oppoſitã qlitatẽ. qꝛ timet exptus tales fa
cere interrogationes.Dicit ſibijpi.ſaluet

ſe ſi voluerit. nõ intrabo domũ ↄſcie alie

ne nihil interrogabo. ſcit pcca ſua dicati
la ſi vult. Sic dimittit inſcios ſic verecũ

dos latere ĩ pccis ſuis.ñvtẽs claue ſciẽtie

qᷓ data ẽ ad aperiẽdum (cũ diſcretõe tam).)

ſecretas ↄſcĩe plagas Ueniũt alij magni
pꝛudẽtes ðᷣ ſcło. veniũt pᷣdões vſurarij.ſy

.

moniaci. rãcoꝛoſi. violatoꝛes ecciaſtice li

bertatꝭ. cõcubinarij.notoꝛij.nolũt a pect
reſt nige nols reſtitutões facere. ſũt excõi
cati ſut ij res. alij ſie
ðᷣfedũt pcm̃ ſuũ.dicũt ſe iuſta bella gerere

Et plãe miꝝẽ. ſi etiã ãglus de celo repiret
qᷣd agẽdũ in tlib mitis niſi coaſſiſteret ſi

bi miracloſa vðᷣi tꝰ Vẽiũt alij łalie curio

rijs vtinã que ſpiritu cepiſſe videntur.nõ

irreglares.alij ſi ełpãt᷑ excuſãt aut

ſe agẽtes ad fablatões vtũt ↄfeſſiões ſus
ſa colloqͥa ꝓphãis vtinaʒ ñ ð neopa

ſhienon
ifcutonẽ
ynopudan

mmcline
ſcuſupeno⸗
Mlpouſba

ddndd

hecſeyiust
(Cicatores de
Vcioolan
ter obiſer
comvadpe
gegpmmulen
logeuma
ſane unt
loncatocs⸗
mpenn
inmuleis
voſtblis.nn
ſeuanenitt
berano thon
Zurſirͤſte
ommnibus
ſuoꝛumtth
heefeni
lio. in delie
minis, neea
onotnuite
onibusee

Super Magnikicat

l LCircuit ⁊ inuenit declamantem in p mergunt hominem in interitũ vnde vir·
Abnn pulo ſeu pᷣdicantẽ. Cognoſce.demonis fit reſponſio ¶ Circuit iſte ſathan iſte de S
tſt quot impulſus ſunt in ſermone Dum de poſitus.⁊ inuenit hominẽ in ſolitundine.
mze omni ſtatu perſone ſunt.que vicijs cõtra vel deſerti. ſicut eſt pellicanus.vel domi/⸗
nnoin rijs infecte ſunt. Si culpat auaritiam/p cilij ſicut nicticoꝛax. vel tecti ſicut paſſer.
ae digus applaudit. ⁊ ridet auaꝝ. Si pꝛodi pꝛotinus immittit fraudulẽtus auceps
wonſen galitatẽ vituperat/anarus libẽs ad ſe cG6 iſte/ laqueos exquiſitos. ⁊ tota maligni⸗
Galirdi trahit dicens. tene quod babes Si lot tate conatur inuoluere nũc pennas nũc
lul Con⸗ aduerſus inertiaʒ/gaudet iſte qui ſtulto pedes iſtius qui ſolitarius eligit viuere.
nttcd laboꝛelonſumitur. ⁊ eſſe ſub ſentibus au volaturus vt eſtimat ad ſuꝑna.⁊ ſecũ fu
iade raꝝ moꝛdentium delicias computat. Ze rens ait Non ſic abibit ſolitarius iſte. ſi
onne lus laudatus accendit iracũdos. Pietas bene me noui. Sit piger. impatiẽs.ma
nzidi laudata puſillanimes nutrit et deſides. la cogitet. ⁊ ſua querat. Agitatur nũc. fer
igit Pro nunc ⁊ qlem tua pꝛedicatio fructu, noꝛe nouitio.fingit ſibi quietem ⁊ otiũ.
RWK afferet conſidera. Sunt qui nolunt pꝛ/ finsit patientiam ſi non habeat conſoꝛti
gſrbe meditari. nolunt ſanctoꝛũ allegationib um. fingit puritatem in affectibo habitu
inn vel auctoꝛitatib.aut certe neſciunt vti. ram. fingit deniq; ꝙ dabit ſe deo totiu
. BGarriunt ⁊ effundunt quicquid in bu/ Sedo miſer. neſcit quantum meis arti
und 6 cam venerit. ceci cecos alloquentes Buüt bus / ab expectantiõe ſua lõge fiet. Sur
6360 ex oppoſito.qui tot accumulant allegatio gite vos iĩfernales ⁊ impꝛobe peſtes mee.
enl nes ſuꝑ allegatiões.rigmus ad rigmos. Stultum hunc impellite caſuꝝ in retia
aM concoꝛdantias cũ cõcoꝛdantijs.eſfluunt peccatoꝛum.que fugere putat.nec pꝛeca-
Oi vſquequaq;. non deũ. ſed ſe. ſed ſcientiaʒ uet. Lu pꝛimitus inertia. deſes ad bonũ
niti ſuam oſtendere volentes. Blandiuntur ſed ad perniciem efficaciſſima. Hic exte
r ſibi. qꝛ non ꝓpter ſe ⁊ famã ſcientie.ſed ald rioꝛi caret exercitio.ocioſus vacat. Age.
Mr edificationẽ querũt alioꝝ. Sunt qui ſo/ Tedioſa ſit oꝛatio ſibi.faſtidiat ⁊ dicat.
is lum apud auditoꝛes ſuos inobedientiaz quouſq; eadem. Succedat nunc impati
pi ⁊ rebellionem inferioꝛẽ tacendo culpant entia. Yac ipᷣm ſuimet penitere:fac diſpkli
n vicia ſuperioꝝ etiã dum abſunt vñ. Ni⸗ ccere quietem. fac ocium ꝓpꝛium hoꝛrere.
dſola hil plauſibiliꝰ audit inuida plebs q; ſuꝑ nec ſe iam ferre poſſit. Yac langueat totꝰ
d ioꝝ vicia pꝛodere. augere. inculpare. Et ⁊pigritet. Kurge nunc blaſphemia.
iwri hec ſepius ⁊ accuratius ſtudent aliqui pᷣ cogitatiões nepharias immitte.Fac de⸗/
Wesſa icatoꝛes deteſtari. qui ſi vel in modico ſideria occidant pigrum Age doceat oci
ifüne vicio culparentur.pꝛotinus implacabili oſitas mala multa. radideris eũ quaet
Noeie ter obſiſterent vera dicentibo.⁊ capitali. tuoꝛ quaternionibo paſſionumvinculan
mdini clam vel palam perſecutione vexarẽt Ad dum. in cancere noſtro peccatoꝛũ. Scis
ſeyeni deq; multitudo pꝛedicationũ. ſepe fitinn nõia. ſcis officia.vulgata ſunt. Spes.
neſcine laqueum audientium. Quare: Quia iaz meroꝛ met⸗ gaudiũ. Sꝑet vana.metuat
reni ſane ſciunt voluntatẽ dñi nec faciũt.pꝛe falſa. mereat moleſte. gaudeat moleſtt⸗
inm naricatoꝛes effecti de peccantibus Prop Tuũ erit vltimũ h officiuʒ. o libidinoſa
nm terea perplexos habʒ behemoth neruos cupiditas. querẽs aſſidue q̃ tua ſũt QOue
titti in multis.quib non eſt exitus frequẽter rat iſte ↄſolaciũculas ꝓpꝛias ſi poter? in
inih poſſibilis.niſi moꝛs inflicta iudicialis/ carnalibus delicijs. cibo ſõno. venereis
eſunci ſeu captiuitatis hoſtilis / viam fecerit.l Si refugerit patetẽ hãc turpitudinẽ tnua
eüm berans ab omnibo debitoꝛum vinculis. velauen eã ſilitudinẽ deuotionig ad deũ
1 Aut ſinõ fuent aſſumpta religio celens Da mẽedaciter itelligi ipᷣm qrere q̃ ði ſũt.
nd oymnibus.aut vltronea paupertas ſua. ? ſein dñno ðdᷣlectari ſolo.cũ ſua pᷣncipaliter
