ptio/qui poſt confeſſionem ſuam ⁊ qualia
cunq; exertiola ſe diguos ⁊ bene mundos
reputant/quaſi intrepide ad illa terrifica
diuia miſteria accedẽtes. Secꝰ ãt eẽt vbi
haberetur fixa ⁊ q̃ſi certa ↄſcia de peccato
moꝛtali. Illud enim eẽt confitendum.nõ
ſicde veniali quod de neceſſicate nunc; ca
dit ſub obligatione confitendum ſacramẽ
taliter in ſpecie/qᷓ;q; quandoq; perutile ſit
Sed ſufficit confeſſio generalis.Nam ve
nialia per diuerſa deletur / vti confeſſione
generali.oꝛatione dominica.tunſione pe⸗
ctoꝛis ⁊c. ¶ In nonnullis etiam eſt tam
arta conſcientia vt q;to magis eam ſcoba⸗
reper confeſſioneʒ conantur/tanto ampli⸗
us quaſi inde fedantur/pꝛopter plura no⸗
uiter ecfricatione pullulantia/que tamen
frequenter modice aut nulle ſunt reputatõ
nis.conſcientia talis non firmatur meliuſ
;ᷓ dimittendo eam in pace ⁊ quiete.⁊ ꝙ ſo

data celeſtis dono gratie ſolidet᷑ ¶Aenia
le autem peccatũ cõmuniter eſt omne illud
quod factum eſt abſq; rationis deliberatõ
ne quodcunq; ſit illud/etiam ſi ſit odiũ vel
ira contra deũ /aut hoꝛribilis blaſphemia
Vel veniale peccatum eſt/quando actus
talis eſt/qui non tollit debitam ſubiectio/⸗
nem hominis ad deum atq; eius amiciciã
ſeu dilectionem / nec perimit debitum frat⸗
ne ſocietatis vinculum ad brorimmm en
xa ſimile in legibus ſecularibus ⁊ politi⸗
cis/ vbi quedaʒ peccata moꝛte puniuntur

⁊ quedam non.q;uis ſint contra pꝛecepta

⁊ ſtatuta/quia non tollunt debitam ſubie⸗
ctionem ad pꝛincipem acad ciuilitatemet
pꝛormnm Erquo elici poteſt/ ꝙ non

omne quod eſt factum contra pꝛeceptum/
aut votum / aut iuramentum.aut etiam cõ
tra dei interdictum//eſt peccatum moꝛtale/
quia in quolibet hoꝛum ſtat peccari poſſe
per ſurreptionem quandaʒ/ abſq; ꝑfecto
ratiouis ↄſenſu/qui ↄſenſus nunq; eſt in
pꝛimis motibus/niſi poſt deliberationem

habitã vere vel interpᷣtatiue / que delibera⸗

tio in aliquibo citius / in aliquibo tardiꝰ fie⸗
ri habet/quod ſignanter addimus pꝛopter
habituatos in bono vel malo.quia in tali

bus habitus eſt quaſi ſimilis deliberatiöi.

Sicut dicit Areſtotilesꝙ ars pꝑfecta non

vaiberer wrerbocin ſcriptoꝛib ⁊ cxtho⸗

riſantibo. Sunt etiam quedã circa quera⸗
tio magis debet eẽ ꝑuigil qᷓ; in alijs/ quod
niſi fecerit interpꝛetatur conſentire. ro
tent quoq; puſillanimes ſcrupuloſi/qꝙ; nõ
ſemꝑ tenemur agere melioꝛa ⁊ melioꝛi mo
do quo poſſumꝰ/maxime ſub obligatione

peccati moꝛtalis:quoniã de omnipotens
q;uiſ hoc poſſit a nobis licite exigere.quia

ipſe dominꝰc nos ſerui eius. nõtamẽſica:
gere voluit. ſed contentus eſt / vt certa que

dedit pꝛecepta ſeruemus/quod ſi fecerimꝰ

ſufficit ſibi ?1 manebimꝰ in ei dilectiõe ⁊
tia. Beati nihilominus qui ita eſuriunt et

ſitiunut iuſticiã.in obſequendo tanto ⁊ tä

dulci bonoq; domio / vt poſſetenus aliqd

ſuperogare dñi ſui pꝛeceptis contendant.
Beatus quoq; qui ſemꝑ eſt pauidꝰ/timtes
minus debito feciſſe/dummodo tamẽ ob⸗

ſeruet ſemper:ne quid nimis.⁊ ne ſit iuſtꝰ
nimium.⁊ demum ne dũ nimis emungit
ſanguinem eliciat. ¶ Itaq; puſillanimes
contſortamini et nolite timere. Confidite
puſillꝰ grex/quia complacuit patri veſtro
celeſti dare vobis regnum in ſecula ſeculo
rum Amen.
Tractatuſeinſde
dediuerſis diaboli tentatönibus e gallico
in latinũ verſus ad pꝛeces venerabilis pa
mis domini Hicolaide Huremberga

. „.

qo
opo
N/
s/
ſonar,
liuriſ
Hipret
turainte
peregn
anr
ſcac⸗
(Cpion
Alinsi
pleren
Ininen
effanl
ſaneali
ſothoſ
namn
fzmbu⸗
clidatuf
Chnizeen
lennnione
peraloſn
gnozke
invinnhe
eſt/ist
Cetuum
michpic
Vltüplie
cnequil
Eeo

Mansninee
mdee
mmhliſn
iien
1erummt
Ninni
acrann
ngctutn
ſedunwN
wümmsti

41.

t
mili

4

neüntgn
lkenn

nobis admodũ nihil.verum in dei ſolum
atq; ſanctoꝛum fidamꝰ auxilijs/mihi pꝛo⸗

D nos ſub dei mann humili
angqdos/atq; cognoſcẽdam vt
cumq; generali noticianr̃am
virtutũ itinere pergrandem
ignoꝛantiam at demum ad/
em inimici nequiciam. noſtrã
fragilitatem/imbecillitatẽq ſcieudã / vt in

poſituʒ eſt ſubtiles nõnullas inſidias enu
merare.quas cũctis noſtris operibus ho⸗

ſtis huani genenis diabolus ingerit/ quo
nam ſcilicet pacto in eo omni quod cogi⸗

tamus.loquimur.opera mur.deceptionis
ſue tendit laqueos.ſemperq; nitituraduer

ſus eos.pꝛeſertim quos diuino famulatui

magnopere cernit intentos.quos videli⸗
cet ſub ſpecie boni ſi valet ad malũ conuer

tit. Ipᷣe nanq; fallaciſſimi latronis inſtar/

vie / ſocietatiq; bonoꝛum ſe cõmiſcent. Et

quoaduſq; feriendiac occidendianimam
opoꝛtunum tempus nanciſcatur / ſeſe fin⸗

git amiciſſimũ.tum ratus congruum tem⸗

pus adeſſe/pꝑ admixtiõem malicie alicuiui
ſanctam actionẽ pꝛoꝛſus cõmaculare mo⸗
litur.ſiue initio ſiue medio ſiue fine ope⸗
ris. Cum vero impedimentum boni actõ
ni pꝛeſtare nequit quo minus ipᷣa perficia
tur.intentionem ſaltem conatur coꝛrum⸗
pere.pꝓuta vt eius operationis finis cõſti⸗

tuatur peruerſus.aut inanis gloꝛiaautq̃
libet carnalis voluptas.Atſi actiõis pꝛin⸗

cipium/conatus eluſerit ſuos.rurſus cum

illius medio ⁊ fine conffiget/quinetiã com

plete iam actioni adhuc inſidiabitur.ho⸗

minem ob virtuoſe perfectum opus.vana

efferri leticia.ſumma opecontẽdẽs. Vult

ſane aliquis elemoſinam largiri/ cus id ne

fiat hoſtis impedire non poteſt. hoꝛtatur

vt eam vel ob conſequendam mundi glo⸗
riaʒ tribuat.vel ſpealiqua inductus ab eo
cui datum eſt munꝰ.aut honoꝛem.aut qð⸗
cunq; accipiendi ſeruitiũ.x ſi quis et hãc
tentationem ſuperarit.aliã multo ampliuſ

periculoſam ei rurſus immittet/que boniſ
quoq; eſt cõmunis plurimum/quam ⁊ vix

in vita hac funditꝰ poſſe tolli arbitroꝛ. Et
eſt/ vt is tunc ſecum ita dicat ⁊ cogitet. Re⸗

cte tuum iam opus perfeciſti pꝛeclare ini⸗
micũ viciſti:non inanis gloꝛia.non ꝓꝛſus
vitiũ vllum ſuperare te potuit. Nequaq;

certe quiſq; aliꝰ/ puta ille vel ille / ita egiſſet
Eccequomodo eoipſo quo is ſuperbiam

Diaboli diuerſis

tunc vero ic ce
paratum irrui:.vel odij vel inuidie vel con

dit/in hec eadem vitia iam ruit. delabitur
q;: ¶ Atqui ſtulta bec ⁊ temeraria cogita
tio pene ſemper menti ſeſe infertac ingerit

Manifkeſtum itaq; eſt ni ſtudioſe occurrꝗ
tur / de virtute vitium/⁊ de humilitate oꝛi⸗

ri ſuperbiam.
Onnunq hoſtis certo tempoꝛetẽ
are deſiſtit. vt quis ⁊ ſecenſeat eſſe
ſecurum.⁊ penitus tueri negligat/⸗
ero ic cernens repente ſubitoq; in i⸗

270

gloꝛiam vanam / pꝛius ſuppꝛeſſit 2 contu⸗

cupiſcentie carnis validam immitteus ten

tationem. Alio etiaʒz commento.hec inter⸗

miſſio tentandi fieni poteſt. vt videlicet hu

iuſmodi ſecuritate ac immunitate tentatio
nis/quis ſuperbiat/quaſi pꝛopꝛia virtute
vniuerſos iam hoſtes deuicerit. Siue vt
eo minus apud deũ mereatur quo iam la⸗
boꝛe certaminis vacat. Siue certe vt eos
qui admodum tentationibus affliguntur
ſpnat.contẽnat.deſpiciat.

dialta quedam ⁊ difficilia virtutũ
opera.ſicut immoderata ieiunia.

p inatiões maximas. vel ſimile quod

cunq;/ſiue vt homo ſuccumbatoneri neq;
Vllo pacto ipſum ferre valeat /ſiue vt exip⸗
ſo ſequatur deterius aliud.puta ex immo⸗
deratione ieiunij:cerebꝛi vacuitas/melan

colia/triſticia vehemens/ex nimia peregri
natione grandis impatientia/ex velle ali⸗
os eminenter docere ingens tumoꝛ. here⸗

ſis exceſſiuum nature grauamen.
mios virtutuʒ actus/⁊ minutis in

do ſequis pꝛeſtantiſſime virtutis hominẽ

Ar bitretur / vel vt nunq; ad perfectionem ꝑ
tingat.velvt huiuſcemodi humilitatequa

ſublimem deuitat ſtatum ⁊ pꝛecellentia o⸗

pera / ſuperbiat ⁊ alios quos non ita face⸗
re cernit,temere dijudicet.

Onnunq; enititur hoſtis. vt q
recte quis cuncta faciat:in vno ta⸗
men ſolo labatur ⁊ delinquat. illi

quippeſatis eſt.ſi anime caſtrum. vel vno

patente ſibi aditu nanciſcatur/capiatq;

¶ HBanc autem occultataliquando tenta⸗
tionem.quoaduſq; moꝛs aduenerit.quo
ſane tempoꝛe ſeuius maioꝛiq; dolo tentat
cconfligit.ſciens ſituncdefecerit penitus

ſe fruſtratum

Oꝛatur onnunq; hoſtis aggre⸗

Onſulit nonnunq; relinquere exi

rebus verſari.vt vel hec complen⸗

He tentationibus

4 aut ſaltem ſimulatam deuotionez.
vyel etiam ſi hecdiuino munere af⸗
fuerit ſuadèt indiſcreta vota ſeu iuramen⸗
ta fieri.vt poſtmodũ ceſſante deuotiõe ho

mo ſit in ſe turbatus.inuolutus.aut etiim

pmiſſoꝛum violatoꝛ
Xcontra.nõnunq; ſub ſpecie di⸗
e ſcrettonis emitti ſancta vota phi⸗
bet. que aduerſus peccata quibus
homo vehementer pnus eſt ⁊ deditus ſalu
berrima remedia foꝛẽt/vt ita ſoꝛdibus ſu⸗
is is iugiter immanet.

—

DOiꝛtatur nõnunq; ex cõſuetudine

dicere multitudinẽ immẽſam oꝛa⸗
tionum.vel vt ſequis nimium gra
uet.vẽlafficiatur tedio.eaſq; ſine douotio⸗
ne pficiatvel vt hinc extollatur/vel vt rem
gliam que ſibi ẽ vtilioꝛ ⁊ magis neceſſaria
foꝛet omittat/vel vt deum credat ob hanc

oꝛationũ frequentiã ſibi iure debere vtad/ A

impleat quictla iße cgle . 2
RRequẽter ſub humilitatis ſpecie q̃

omines ſanctum dicant ⁊ arbitrẽ

gAgacediam/ diſcretam hũilitatem eſſe iudicet
⁊ nõ largiri elemoſinam.nõ ieiunare is iu⸗
dicet.nõ hoc quidem eſſe auariciam gulaʒ
ſed pꝛeclaram virtutẽ humilitatis.
( Onnunq; ſub pᷣtextu erogãdi ele⸗

moſinam hoꝛtatur vndequaq;ʒ pᷣ⸗
ter ius ⁊ ſas cumulandis inherere
diuitijs/ſcit enim eſſe multo deterius ob
largitionem iniuſte adquirere qᷓ; abſtine⸗
re ab ea ⁊ velle iniquũ habere nihil.

ODnnunq ſub ſpecie coꝛrectionis
cõſulit/aut iraſci in alteruʒ/aut irã
AAſimulare/ vel vt il le in coꝛrectione
ipſa excedat irrogando iniurias.cõtumeli
as inferendo vel vtex ira plus ꝓpꝛiam vin⸗
dictã q; alteriꝰ bonũ querat. Vel vt is qui
coꝛrigi emendariq; deberet ꝑ alterius feri⸗
tatẽ fiat lõge deterioꝛ.comꝑtuʒ enĩ habet/
mãſuetudine q; rigoꝛe nimio vtilius ac fa
ciliꝰad bonũ quẽq; poſſe adduci. Ita im⸗
patientiã:iuſticia:vindictam:tegit effigie
coꝛrectionis.q̃ ꝓfecto neq̃q; coꝛrectio ſed
plane deſtructio cenſenda eſt
Onnunq; econtranio ſub vmbꝛa
mie aclenitatis ſuadet.ne qͥs alte⸗
rũrepᷣhendat/ne ve ſibi indicet er

Onnunẽ; immittid alicui veram

cunq; fieri bona impedit/neillum
* . nq; na impedit/n

/vt inde non ſuꝑbiat. Itaq; efficit vt is

caritatis is obligatur/ſicq; virũq; perdere
ac iugulare molitur.

Onnunq; cum qͥs andit aliquem

Rſibi placeat. agit tamẽ hoſtisvt me
tu diſplicendi ei qui detrahit.is aut male
dicta ↄfirmet.aut taceat ſaltẽ/noſcit enĩ ho
ſtis nõ paruũ eẽ delictũ detractionẽ vel pa

tienter audire. Deberet nãq; talis aut vbo

detrahentẽ altcru⁊ſi illud minime

aut faciei triſticia/aut quõlibet aliter/oſtec,;

dere palã / ingratũ eſſe ſibi huiuſcemodi de
tractoꝛiũ ſᷣmonẽ.qua in re poſſet ab obtre

ctãte ꝑcũctani/fecerit ne vnq; bonuʒ aliqͥd
is de quo fᷣmo habetur: Itaq; dicere debʒ

foꝛe longe melius illius bona qᷓ; mala re⸗

ferre/aut certe illa nõ alijs.ſed ei qui pecca

uitob ſuam emendationem referre opoꝛte

re. .
Onnunq; ſub ſpecie diſcqetionis

troducit.

ſtudioſe adniaduertat /⁊ tñ vt his
qͥdẽ ↄm dei ecclieq; pceptuʒ certa
fides adhibeat᷑ ea vᷣa eẽ.cũctaq; ꝑ oꝛdineʒ
veluti indicabãt euenire faciet. Silr ⁊ de
alijs ſuꝑſtitiõibo innũeris.vti q; mane ob
uiũ hr̃e canẽ aut lepoꝛẽ putet qͥs ſignare il

la die futuxꝝ infoꝛtuniũ. Et vt paucis loq̃r

tã varijs ⁊ multipliciba hmõi ſuꝑſtiſtiõib⸗

ſimplices referti ſunt.vt vel id cogitare ani
mus perhoꝛreſcat/quas ſane ideo diſſemi

nat hoſtis / quoniam eas nouit deo admo
dum diſplicere/ſcit nempe homines non
in deo ſed in his confidere:ac ſpem locare

ſuam.Ideo vero hoꝛum coꝛdibus impꝛeſ
ſe ſunt/tum quia neq; ſapientes audiunt/

neq; eoꝛum dictis fidem pꝛeſtare volunt.
tum quia vſque adeo nefande ſuntopinio

nis/vt quicquid obtigerit/huic alicui de⸗

mentie tribuant /verbi gratia.ſi quid illis
boni euenerit. confeſtim dicuntid bene fu
turum et ipſe putabam.meo enim in ſom⸗

nio hanc rem ego conſpexeram. Deu aͤp⸗/
pe relinquentes.⁊ ſibi omnium bonoꝛum

auctoꝛi non veriti gratias pꝛomnde nõ age
reiad has impias ſtultaſq; credulitates cũ
cta referũt.At ſi quod frequẽter fit/ illa die
acciderit malum aliquod. dicent etiam id

ſibi contigiſſe quia tale aliqͥd viderint aut

bſtinentias.ieiunia fieri vetat/ſic
chſomnum. gulam. acediaʒ. hacvxe
econtectos in habitaculum ſpiritus in⸗

Onnũq efficit vt ſua s ſomnia

—

donino
Ghen⸗
ſenge
Kken
NE
ckit
uan
Gan
Cnnn
/ 4
ſ
mncehr;⸗
ſegnie
meſeit
ſioꝛemt
ſpernton
deog:
lepeccnt
I

4
,

3
diemnin canem. vel lepoꝛẽ habuerint obui ”””l
Pemin tidem r de ſannacibo arbitraͤu nium. Ilkẽ? amplaz. vt nec;
meinr tidem ⁊ de ſanitatibo arbitrãtu JIdẽ? amplaʒ. vt neq; peccarequis foꝛmi
un ed vel atufe E neſcio rteteennn bae⸗ B olttngetui ntteh. ſoꝛmicet. ne
N iibus aut conſcriptis pomis autin huiuſ An dumnpenireaa
z Wh hec pꝛofecto ſine q̃cun R/ Eoſtea Delictii erg eſpatio
nüdneeze ſuritnitmiei q̃cunq; ratione/ſolo ver⸗ poſtea delictũ exa ae
nnir ſuti inimici ſuaſu/que etiamſſingulis di gQdo hoꝛroꝛẽ ſceleris ⁊ cõmiſſi ggerat/ oñdẽ⸗
SW b nici ſuaſu/que etiamſſingulis die/ hoꝛroꝛẽ ſceleris ⁊ cõmiſſi delicti imn
eltt bus dominicis ſub excõmunicationis nitatẽ/qᷓᷓ ſcʒ ſit ſſi delicti imma
B na diſtrictiſſime ab eccleſia phibent . talis beotur taindeieſtanan aamſſſenol
nduune ro longe ſalubꝛius foꝛet? rutius der oꝛ nus / contra vero ante dn admiſiſſe faci
Vantin ſanctos adi vꝛet ⁊ tutius deum ac /contra vero antea nonnũq; diſtrictã
ben ſanctos adire cum fiducia/q; in his ſpera⸗ anguſtãq; ⁊ ſcienti nnüc diſtricta
tenzen redementij q;ᷓ in his ſpera⸗ vbi cientiaʒ reddit. facitq; timere
nn redementijs. Quamobꝛem quiſq; cauagat vbi non eſttimoꝛ hñd c nele
nn as melancolicas inſanias incidere/ nę qui pueris viã tranſeũti itlabens
— vero al a inſanias incidere/ neq; eũtibo pclamãtlaberi
hg vero alios ⁊ pꝛecipue iuuenes in talibꝰfi cades / vt metu turbati impingã abene
ödisltegg deʒ habere ſuadeat. Eſteni n talibꝰfᷣ mpcipi i impingãt acruant
nnaci aeSdretel eat. Eſt enim difficillimũ pcipites. Ita his lapſum in
l ab his quenq; erui/cum ea teneris imi aamans ⁊ dicẽs ↄtinuo/err Alcat hoſtis.
. biberit. teneis ab an⸗ dunnaauatmbietansgeg⸗wennuagmo
SS Bit nonnunq; hoſtiſ.vt in ſuis ca do Netlepacc accnnecc giurdan⸗ aam
inu lamitatibus quis immod ence aaeo vt talis neq; oꝛare ne bor tadlimit
enn ‚ man ——„ cõfidat ope / vt ſi he per⸗ oreler egt cotin gerteri⸗ riltuch ot
ane nirnn iuinitus fuerit liber er aliud ſceleſtius ? longe maioꝛis pe .
murmuris ⁊ impatientie beratus. clivt videlicet quie gemazon ber
ſceleris deum arg elabatur in foueã los vitare volẽ quis huiuſmodi ſcrupu⸗
erügt eleris deum arguat quaſi impiũ ſi los vitare volẽs/tantã amplitudi upu⸗
ützni aurrang dengtiotet quaſi impiũ ſit euʒ vitare volẽs/ tantã amplitudinẽ ↄſcie
R ui tanta deuotione illũ ſupplex uz amipiat. tã q; effre II ↄſcie
tind⸗ nõ exauditũ ere ũ ſupplex oꝛauerit gdDaciã. vt nlla p̃ce natam ſibiaſſumataun/
RRZRZM naene eptumqʒ fuiſſtie. aciã vt nlla pcepta pẽſihabeat / nibil e 7,
E Onnunqᷓ; alia fraude qi met illicitũ. Quamobꝛẽ cũ eat / nihil eſti⸗/
ſcrinng ai — Aſtinaaer, a fraude quod dicũãD⸗ nibus me NQuamobꝛẽ cũctis tati
—RK WMl Nn vt ſcilicet cũ is libera⸗ fieri pot diũ ſeruandum eſt/qð equidei
nen deo imimn ſe ſerner deuotl.6 acuna ſiaeri um dapumAn⸗ ne i
fced deo an ſeſe cr anctum ac ſubſidio oꝛationis. ti Aultatoert
vimigignn domino vota gcenathor⸗ cuiusa miltareaadrum ent ſv ſuper onmna Pi⸗
en ſp ninbdeh In pꝛimo autem rzaulſt coꝛdia commixta 6arnbit. deilius miſen⸗/
,Rorit. t ideo deum ſuis non: 1 Onnunqß ill SS
aus el N In ſecudo vero ambigendũ ſibi tim at⸗ (Eſapie ſuadet
nepun Seküorocfendnnttenien dis menduũ talium dercata a ſegucmer conſnler⸗ yt
len Peeſettl aſtigatione / era Velconem perd 1 is/ nonnune vero banetohlinfntinunn
toctarfe ꝛecum ſuam mercedem eſſ. em vero ſuadet frequentian utationum
Nmenmtl ſe damnandſ finaliter. ſſe debere. itaa cur aſlnronttwnginorarlhnaren .½
tenl Onnuno homini ſeupulos im Drramrar antconſnumarrlſaernal,
— mitkin innumeros.reddẽs illiꝰ on mulc; bageanr. um accipit vna ſi⸗
trgmignd reanii delinquat.ſcit enim eun , Alo deo vel ab oꝛatione i ſo
n ui idagit. quod pcert. um peccaa nem oꝛatione inſtructio⸗
Gttmarüe ſan agit.quod ꝓ certo conſcientia ma ti/ expectare vel pꝛopꝛie pꝛudentie in /
ndan 5äsoäsce ſſeena nid dier ꝛie pꝛudentie inni/⸗
Cumaucind! nihil. Faci t/q;res in ſe mali haberz ag quaſi ſecum ita dicere. Quid i R
acorn D nihil. Facit etiã iſtud hoſtis ob aliũ de 3agengdum tibi ſit ipſe qᷓ alter un nact
ot N rioꝛem finem. vt. ſetalis q 8 ob aliũ dete⸗ ſti, tibi eni ipſe q alter quiſq; meliꝰ
minne ozemn vt. ſetalis qui deliquit in de noſti. tibi enim melius res ipſa.tibi 1
tdiemninid ſperationẽ delabatur.i qui deliquit in de mus tua tibit elius res ipſa.tibi tuꝰani
spwori delabatur. iudicans ſe repꝛobun lus. tua tibi melius compert
n, a deoq; ammnabnnanicnnd le erobil tas. Inſuꝑ hos liliuz tmbui eſt facul⸗
tg te peccat.neq; vllo pacto adi facilita,/ ĩpellit vtilitas ꝓpꝛia/ ſe dt uũt foꝛtaſſis
net. ⁊ hec tẽtatio int᷑ ceteras ẽ ꝑni⸗

ceoſioꝛ ⁊ ãplioꝛis ꝑiculi/pſonis deuotis/p/

in g Amandaralllius
n r Onnun reddit hoſtis conſcien
eiin tiam ante commil is conſcien Etimè/t his e No
ECtiamante commiſſam ſecuram et Plecto na te are lierin pollent. etẽ

De tentationib

Vnnũq; poſt abundãteʒs ſumptio
n ßnem cibi ⁊ potus deuotionem ⁊ la
AIEchꝛimas imittit hoſtis / vt s hãc
gulam in conſuetudinẽ ducat.quaſi ipa de
uotionem effuiiat S
SOnnũq; huiuſmodi deuotionem
A ⁊ lachꝛimas poſt grãde ⁊ immode
ADT ratũ ieiunium lmittit.vel vt ſequa
tur cetebri vacuitas. exinanitio capitis et
totius coꝛpoꝛis ꝑmaxima leſio/fiatq; poſt
modum talis melancolicus.triſtis.iracun
dus.vel vt ipſe has abſtinentias ieiunia
vigilias in moꝛem vendicetet conſuetudi
nez. vt in hac ſingularitate ſuꝑbiat /ſiue vt
in malum pꝛedictum incidat?
Onnũq; hoꝛtatur vt quis ãgelos
vigere velit/miracła cupiat/optat
reuelationes habere ⁊ aliqñ pꝛeſti
gijs fallacibus ſiueĩ ſomno ſiue in vigilia
becapparere facit/ agẽs hec omnia.vel ad
decipiendum ſub effigieveritatis.vł ad in
troducendũ in illum ſuꝑbiam. Quãobꝛeʒ
hinuſmõi deſideria ſuper omnia deteſtari
vitareq; debet quiſq; deuotus.Ea enim q̃ᷓ

de his ꝑ alios geſta ſunt dñt ſibi admoduʒ

ſufficere ſatiſq; ſibi eſſe vtiq; debet ſi incel
mercedem accibiet. —
ODnnũq; ingenteʒ mirabilẽq; dul⸗
Acedinem in modum ⁊ ſimilitudinẽ
Adeuotionis inducit.vt ĩ huiuſmõi
ſuauitate homiuis tota cõquieſcat fruitio
neque deum amare. neq; ob aliud ſibi ob⸗
ſequi velit.niſi ſolum vt hoc potiatur.
Dnnũq; in diuino famulatu duri

AYJtiam.vta domino ſeqs derelictuʒ
cenſeat.neque illi amplius impendat obſe
quium /ſed ad carnis ſe cõferat voluptates
et in illis conſolationem requirat. Poꝛro
qui deum pureſinceriterq; diligunt.quiq;
ficticio amoꝛeꝓ ſua ſola delectatõe ei inhe
rent:hoc in caſu pꝛobantur ⁊ innoteſcunt
Onnũqᷓ; agit.vt qui ſtatũ aliqueʒ
RN delegeru. eos qui in illo ſunt defec
ARtus ⁊ incõmoda ↄſideret.certũ enĩ
eſt quemlibet ſtatum ꝓpꝛios habere ſingu⸗
lareſq; defecius:et illos quidem frequẽtes
ac plurimos.qui ꝓfecto patient᷑ ferendi et
modeſte tolerãdi ſunt.Hecautẽ efficit ho⸗
ſtis vt ad impatiẽtiam quẽq; impellat.ali⸗
unm ſtatum oſtendens ſemꝑ eſſe querendũ
Sed de his particlarius loqᷓmur Delegit

tiam immittit atque ſpiritus triſtit

aliquis celibeʒ ⁊ ſine ↄiugio ducere vitam

NHuic ſuggerit id eſſe nimis ꝑiculoſum.ea
etiã q̃ in cõnubio bona ſunt ſibi ꝓponet.ne
qʒ; vero illius diſpẽdia et ferme ĩfinitas mo
leſtias eũ ſinet attendere. At cõtra cũ quis
iam mr̃imonio deuinctus obſtriaus q; eſt

necab eo reſipiſcere licet.mẽti obijcit.quã⸗
ta felicitas.quanta quies eſt libertate per⸗

fmui.ſine hoꝛum terrenoꝛũ occupatõe deo
poſſe ſeruire.geſtãde ꝓlis non angi doloꝛi⸗

bus.non maritoꝛũ duros perferre moꝛes/

nullius quaʒ ſui curã habere opoꝛtet.cete⸗

raq; ingentia bona (quoꝛuʒ ꝓculdubio ex

pers eſt diugium)demonſtrat/atq; coꝛam

oculis conſtituit ⁊ hoc facit.nõ quidem in⸗

tendẽs bonum aliquod affeneautꝓpalare
veritateʒ de eminetia aut ſecuritate tal ſta⸗
tus/aut etiam acceptioꝛi eius apud deum

ↄditione.ſed hec que pfecto vera ſunt ꝓpo⸗
nit. vt eoꝛum conſideratio ad impatientiã
et deteſtationem ſui ſtatus/quem neqͥtde⸗

ſerere / pcipitet. Viuit quis hominũ in fre⸗

quẽtia puta in religioſo cenobio.apð hũc
ſolitudinis bona magnitficat atq; plurimi
pendit/ oſtendit ibidem melius eſſe oꝛõis

locum.non adeſſe mũdi tentatõnes.iracũ
die non occaſionem adeſſe.tacet vero que

ſolitarijs ↄtingãt ꝑicula.Ex aduerſo.ſolis
abgiteq; viuentibo.deſiderium mũdi inge
rit dicens.ꝙ ſibi tantum non alijs hoc mo
do ꝓſunt.in mundo vero meſtos ſolarent
egrosviſitarẽt.largirẽf̃elemoſinas magas

Inhabitanti vrbes ſuadet ſalubrius foꝛe

actutius villulas aut rura ĩcolere.eo qꝙ in
ciuitatibus omniuʒ maloꝛuʒ exempla ſint
uo contra ei qͥ extra ciuitates hĩtat ſug⸗
gerit multo foꝛe melius in vꝛbibus moꝛa⸗

ri.neminem enizʒ hic eſſea q erudiri queat

ibi vero eũ verbum dei auditurũ/: ingenna
quedam patraturum opera / nec oſtendit
qᷓ; innumera illic conſcientie diſcrimĩa ſint
hᷓ etiam difficile ſit ꝓpterreruʒ neceſſariaꝝ
cariſtiã nimiã/ vitã ibi traſigere. ¶ eteꝝ
iſta omia ob id ſicut initõ dicebã in aſide⸗/
rationẽ deducit aitq; ante oclos ſtatuit ho
ſtis.vt nemini ſuꝰ ſtatꝰ placeat/nemo in il
lo ↄtentus ſit / nouas qͥſq; mutationes cu⸗
piat / vtq; ita pectoꝛis trãquilla pꝛiuet᷑ pa⸗
ce.⁊ ptinuo grauibaac moleſtis incõſtatie
fluctibo agitet᷑. Has igit᷑cũqas tentatioões

⁊ ſi q̃ ſißes inueniunt᷑a ſe qͥſq; depellere⁊ il

lis ĩ hũc modũ apð ſe rñdere dʒ. Scio vti/
q; mala ⁊ boa vbilibʒ rꝑiri.qdð ſi mala qᷣdã

gtnone

Aimnns,

ſihent
Unaiorn
lunur
fenſalun

potusſo

igpol

hrole
Euchen.
ſeherlhbe
Wrene⸗
Mtoardtſen
AIymoqzn

erme,

boniegen
Meiſi ſun

ſübain

wefnan

unmſmi,

Nunmuiin

nutnsann
Cugehmitt
eümnttit
niiisdn

ntdann

ndänmnüiit
Wimmmmdhsdan

mnbNiden

Urgämmterk
Vbcsiuadtnun
smia
minee
ngnanmiun
Cncignniene
õ
dun Anniff
ummN h
Auconinnan
nünin ſt

tmmdsi⸗

—
—
— =

—

perare.

ſed con
nam ab hoc dictam recipiat / vt quicquid h
ſi ſubditus eſt tractet immaniter / atq; vlla

Alibi pꝛeterea
eſt. quibus v

uperet / vel etiam delicta quedã

grägde maluʒ abpoſteſnggennn kian per
huiuſmodi que bicaduerſus ſuam
dDicere/ agereq; videtur/ aliquando in eum
maio: irrepit ſuperbia vult quippe hoc pa
ccto verax haberi ⁊ reputari is qui ſuam lau
gem minime querat:quaʒ tamẽ ſuo in ani
mo ſlagrantiſſime cupit.· Ita autem eſſe di
gnoſci compeririq; poteſt. cum ea ipa que
is de ſe indigna dicit.alius quoqʒ aſſeru et
teſtatur. Nam id ⁊ moleſte fert ⁊ ſeſetũcex,/

us ſuam gloꝛiaʒ

chhlat commengggcc
SOnnunq; hoꝛtatur hoſtis / vt cuʒ
Nalicui opus ſuum agere incumbit

vel rem quamlibet ſcõᷣm moꝛẽ eo⸗

rum quibus conuiuit efficere tunc ad va⸗

candum deo/cunctis huiuſmodi occupa⸗

tionibus ⁊ quidem debitis/ſe ſubtrahat.⁊
ſolum conſtituat / vel id ab hoſte fit vt illo
tempoꝛe facilius tetre abominandeq; co⸗
gitationes rancoꝛis/inanis gloꝛie. ſinguaua
laritatis/que certe peſſima eſt mentem hu⸗

ius ſubeant. Agit etiam nonnunq hoſti⸗

vt maioꝛi complacentia quis bonum vo)
luntarium ad quod nequaq; obligatur/q;
rem ſaluti neceſſariaʒ efficiat: Puta ꝙꝙ qͥs

potius ſoluere infringereq; malit ieiuniuzʒ

quod pꝛecipit eccleſia:.q; illud quodlpꝛoꝛ⸗
pꝛia voluntas inſtituit/que pꝛofecto res
pꝛoꝛſus eſt illiciiiiags
Eraduerſo aliquando ſuggerit coꝛpoꝛeo
ſemper laboꝛi intendere/vtquis nunq; do

vacare queat neq; ꝓpꝛiam vitam animad/

uertere diſcutereq; poſſit. Sane optimuʒ
eſt vtroq; moderate vti ⁊ iam huic etiam il
li viciſſim operam dando vnuʒ altero tem⸗

Onnunq; alioꝛum peccata conſi⸗
erare facit/vt pꝛoximum quis iu
dicer ⁊ infamet:vt non euʒ diligat
temnat.vt nullam ſalutares doctri

—

mens continet ſtatus.in eo tamẽ nonnui⸗
laſunt bona que alibi minime reperiũtur.
nala aliqua inueniri cerũ
ea caret ⁊ eſt immunis.
monet nonnũq; hoſtis vt ad H
quis / hominum in conſpectu ſeſe

committat ? perpetret.vt ſe indicet nec fi⸗
ctum eſſe necypocritcam. Quod ꝓfecto in

talium diuitiarumtalis ſtatus pompati⸗
cLiitalis gloꝛie.talium veſtiũ.equoꝛũ taliũ
pulcritudinis talis.⁊ generaliter taliũ quo
rumcundq; bonoꝝ/ vt etiã cũ eiuſmodi bo
na nanciſci adipiſciq; nequit. hinc doleat

70

ſine miſericoꝛdia coꝛrigat/ ſuper omnia.
vt quia hmõi delicta non operatur melio⸗
rem ſimpliciter ſecẽſeat.⁊ hoc pacto deter⸗
rimam in ſe aſſumat ſuꝑbiam que foꝛtaſſe
maius peccatum erit q́; oẽs alioꝛum defe

ctus:quos tãta duigẽtia ↄſiderat. curioſi⸗
tatetanta exploꝛat.Quãobꝛem ↄuenit ab

glienis delictis oculos abducerelz eos co⸗

uertere HH ſi aliena peccata cõſide
rare neceſſariñ extiterit.id fiat ilis compa⸗

tiendo.de his enim multo plus q; de coꝛ⸗
poꝛali moꝛbo dolere debet/ æ compati. Id

etiam fiat. dominũ ꝓ his oꝛado/⁊ cogitan

do deniq; ꝙ ſui defectꝰ maioꝛes ſuntaut
niſi eum dei miſericoꝛdia ꝓtexerit grauio⸗
nibus multo criminibus irretiri implicari
q poterit/qui etenim non vult diuinã mi⸗

ſericoꝛdiaʒ ita alieuis ſicutſuis delictis i̊/
ſcere/is pꝛofecto illam odio habere videt᷑
– Onnunq; aliena bona oſtenditet
n demöſtrat. vt quis in ſceleſtiſſimũ
Efacinꝰ coꝛruat/in liuoꝛem.ſ.⁊ indi
el is inflãmetur ad Pcupiſcentiaʒ

angatur/atq; melancoliam incurrat.

ctis in mentem alicuius vebemen
tem ſuſpicionem inducit hoſtis.

perſuadens illi huiuſmodi cuncta fieri vel
agd irriſionem/turbationemq; eius/ vel ad
ſibi damnũ inferendum. De quibus tamẽ

in veritate nihilẽ. Suboꝛitur autem hec
aliquando tentatio inter vxoꝛem ⁊ mari⸗

tuminter fratrem ⁊ ſoꝛoꝛeʒs/⁊ inter quoſq;
amiciſſimos/exc qua grauiſſima mala ⁊ fer
me inqredibilia pꝛoficiſcuntur. Et eſt pla⸗
ne peſſima tentatio:de altero.⁊ de amico pᷣ
ſertim/malum ſuſpicari adeo faciliter:.⁊ id
ita celeriter credere/quod pene ſemper eſſe

falſum poſtmodũ comperit᷑. Quare ſum/

mo ſtudio vitanda eſt huiuſmodi infauſta

ſuſpicio. Quod ſi eam quis aſe nequit pe

nitus abijcere:tunc multum pꝛoderit ea qᷓ

aduerſus alterum quis animo ſuo verſatil
limet apire/vt is pꝛoideſe eccuſet/⁊ ſatiſfa⸗
ctionẽ afferat. ¶ Elerum nonũq agit ho⸗

ſtis vt has ſuſpitiões in coꝛde qͥs recõdat.

⁊apõ ſeteneat.vt hac recluſione ille incre⸗

mẽeta ſuſcipiãt.pluſq; iferãt nocumti/neq;

ODnnunqᷓ de alioꝛum dictis ⁊ ſa⸗

De tentationibus

4

DODnnunq̃ ſub pterxtu ſubueniẽ

alter inde ſe excuſare queat Cõtra vero nõ
numq; icõſiderata neq; obſeruata oppoꝛ⸗
tunitate ↄgruetiaq; tꝑis.vlł ermalignitate
iracũdiaq; animi illas pferri facit.vłetia Nntatẽ hñdi/agit hoſtis,vt quis
cũ nimia aſſertiõe/vt ꝑ bocis cui hec dicũ in auariciã labat᷑.vł fraudulete negociatõi
iraſcat᷑ ⁊ turbet᷑atq; in aliũ odiũ concipat intedat/vel emendo vendedoq; cõmittat

q̃ſi hoc mõ apud ſecogitãs. Quid ita.iſta ꝑiuria.vti pus tactum eſt/nunq; tamẽ mo

ne iſtud de me arbitrat᷑: metalẽ is eſtimat: raliter peccandũ eſt etiam qᷓ;tumcunq; bo

ſi mihi amicus eẽt pfecto hec mime ageret num inde oꝛiri queat.
nõ ſibi oſtendi vnde de me ſentire ſicdebe; ⸗ Onnunq; in bono oꝑe graudẽ gac
at. Sic de eo ipe non cõmerui Ecceitaq; cidiã ⁊ triſticiam ꝑmagnã im mitit
ys hoſtis vndeqqʒ tam dicendo qᷓ; tacen Hhoſtis/ſuadẽs tũcin delectationi⸗
do ſuas fraudes inijcit.

ſieri derrimeta atq; grauamẽ infer
ri/⁊ nihilominꝰ dat intelligerecallidus bo Secundũ eſt ꝙ ill ius accidia
ſtis.hec fieri ꝓpter veritatẽ/iuſticiã/⁊ publi ſanatur.veꝝ magis ac mag nutrit ⁊ creſcit

cam vtilitatẽ Vel etiã ꝓpter bonum ⁊ ſalu, ꝛſieniĩ eo tꝑe hica triſticia liberetur.ipᷣa ſi

tem alioꝛũ. Dicit enim hocipᷣm qð agitur poſtear lit longe validioꝛ. Qui vero eam

alijs nociuũ⁊ ꝑnicioſum eſſe/itaq; eẽ opti;, abigere ſuꝑareq; vult. aduerſus illla m foꝛ

mũ ⁊ illũ ⁊ ſuam maliciaʒ in aliorũ noticiãnx ti ꝑſtare animo/ſibi acriterreſiſtere debʒ
deduci.vt ceteri ꝓinde ſetueri/ↄſeruareè/ca fiam tunc diſcedet. Poſtmoduʒ minime
uereq; valeant.idq; omittere etiaʒ fore ad,; reuerſu.
uerſũ veritatis amorẽ. Hec res tñ ꝓculdu⸗
bio eſt ſumme ꝑiculoſa/his qui alioruʒ nõ
ſunt conſtituti iudices.necad eos punien
dos ordinati. Et pᷣterea huiuſcemõi mala Etagit qꝙ illo puncto tempoꝛis quo quis
poſt terguʒz in abſentiaq; referre / ſue hisa viget huiuſmodi/qui illicplerũq; ſunt im

Onnunq̃ aliui ſubijcit hoſtis ar
dentiſſimã cupiditatẽ cernẽdi mũ

pꝛodeſſe nihil.obeſſe vero aliquid poſſunt pudici geſtus /non tentatur de peccato car

in bonuʒ vergere nequit, Econtra nõnũ nis/ꝛ per hoc illum nimium audacem effi
agit hoſtis vtex metu/ꝑ inuidiã aut detra⸗ cit hoſtis atq; immoderate ſua de caſtita⸗
ctionẽ peccãdi:.quis alteriuſ malum occul te pꝛeſumere. Vnde cuenit vt is vel in ſuꝑ
tet ⁊ taceat.in illius ſimul⁊ aliorũ ingentez biam decidat /vel finaliter in obſcena oꝑa

perniciẽ. Videtis igit᷑laqueos perpleuos aut ſpurcas ruat in cogitationes.ſiue hoe

diſalnns /tc recte picincedercdifncili⸗ in loco / ſiue poſtmodum alibi cum ſolitari
mum eſt.

.„

n Iquam ſublimẽ inci
agenm ſibi videt᷑ad pficiendũ alteri. ricula.neq; vnqᷓ in illis confidere.
Vti vero veritas habet ad ꝓpriã oſtentatõ /
nem.quod manifeſtuʒ eſſe põt.cum is hãc
rem ꝑ ſeipᷣm fieri maluit.qᷓ; per aliũ quẽq;
Dato ꝙ eque bene vłmelius eam alter ali⸗

gioſas ſpiritualiſamicicie/ agit ho

ſtis.

enim euidens indiciũ.ꝙ in hocopereeali; libidinoſum camalemq; amoꝛem ⁊ demũ
quid ſue gloꝛie is ad miſcet.qũ potiꝰoptat in finem ignominioſiſſimum. .
ꝙ homies eũ/q; alios hocagere cognoſcãt ni;
Eſt inq; ſignuʒ ꝙ nõ ex integro illud ꝓpter
deum oꝑatun. Periſtud vero etiaʒ in alijꝰ
pleriſq; caſib intentõnis puritas diſcerni
poteft.

ſingularitatis/ obſeruãdi moꝛes
alioꝛum.vel alicuius ſimilis boni

di pauꝑibo.aut inſtituedi eccle⸗
ſias.aut in vltimis annis ſecu⸗

t. breoerus ſechli ↄſolationẽ querere.Exquo duo
Onnũq; cõmouet hoſtis male de⸗ malaaccidunt/ vnum eſtc- ceqncnerpe
liq̊ effari / vł ex ira aut liuore. illi hocquis in ſtultiloquia aut peccatũ aliud
decidit/per quod etiam alios ercare facit
oc pactoñ

di vanitates/ plauſuſq; nuptiarnz

uss erit/ tunc enim huiuſcemodi cunda re-
Onnũq; cohoꝛtat᷑ vt quis rem ali dibunt in memoꝛiam. Quãobꝛem tutus
piat / veluti qui eſſe nſpil poteſt/q́; ſemper hecdeuitare per

Onnunq; ſub velamento ſanctira
tis.deuotionis.⁊ in perſonas reli?

melius ea is. vt ex conſuetudiue intuendi. loquen⸗
quis facere poſſet / dato etiaʒ ꝙ ita deo grag di/epulandiſimul ridendi /mutuo ſeſe io⸗
tũ foꝛet eã hũc amittere ſicut ⁊ efficere.Eſt coſe tangendi/vertitur ſpiritualis amoꝛ in

Onnunq; ſub pꝛetextu fugiende

ſuadet hoſtis vt quis plꝰ veſcat᷑ aut bibat
ſibi conneniens eſt.Et panſoꝛmiter eſt

deyett
ſummo
ſgetio⸗
gtinoꝛt
quigis
velgun
eubeſ
acnira
neutn/
ſtctet
guanu.
corun
Ouamn
lugnn
monis

g

.
Unrho⸗
anzten
nenms?
funtenpea
Ntfequen
OIinalumm
gumbhomm
Ulius men
Vnullam
ohemish⸗

lodi
lnong boea
Cibtetindan
hoſtt ug
toinacade
Criunnurbang
cumſtucioe
mundoee
gdhernt.
On
mur

G

Ponuim mn

Aahetiggiti
S
marnesde
i ihcin
wnN
lunnimaa
mmoin
HAaermti
dändinitie
in oo

õ

unbudndN
norun. Oümmmn
töarw
zniin
miünmmin
Gnta riii,

ſmyrimmnſt

Onnunq; ſub humilitatis ſpecie/
N ſeſe cuſtodiendi facit vt quis ſile
. at excontemptu.iracũdia.ſuꝑbia.

Dinuerſis diaboli

de veſtitu et huiuſcemodi rebus. Quare
ſummopere eſt in omnibus adhibenda di
DODnnunqᷓ; agit hoſtis vt ſancta in
n tentione quis loqui incipiens/ↄti
nuando ſᷣmonem ad plura deflu⸗
at inoꝛdinate dicendum/quod euenit.vel

quia is loquendo cõmouetur. iraſciturq

vel quia ſuam gloꝛiam querit. ¶ Vel quia
erubeſcit ⁊verecundatur niſi audientibus
admirationeʒ ingerat.ſubtile aliqð.extra

neum/nouũ.inauditumq; dicendo. Quo

fit:vt et queſcit/iet que neſcit ĩmoderatelo⸗
quatur.aut ea pꝛoferat que audientibꝰ ob
eoꝛum ſimplicitatem minime cõueniunt
Quamobꝛem ſub rationis regula ſemper
lingua tenẽda eſt/eque in medio fineq; ſer
monis.:ſicut in initio.

vel cum loqui deberet.exvecoꝛdi puſillani
miq; metu reticeat. “
Onnunq; ſub tegumento honeſti
oꝛtaſſe deſiderij quo quis rem ali⸗
quam ſcire geſtit et agnoſcere / hoꝛ
tatur hoſtis/vt is ad cuncta videndũ audi

enduʒ.temptandũ. curioſus ſit atq; pꝛſus

intentus Vnde ingens poſtmodum feda

rum temptationũ impudicicie ⁊ odij obre
pit frequentia Et qᷓmẽ; nullum exinde ali
id malum naſceretur:ea tamen res ad mo⸗
dum homini ꝑ ſe nociua eſt.Nã vſq; adeo
illius mens eiuſcemodi nouitatibo obruit

vtnullam poſt hecpuꝛam dedeo cogitati⸗

onem is habere valeat·

tate cogitationes mẽti offert aduer
Aſarius/dicens.non eſſe ꝑiculoſum
illis dũmodo ↄſenſus abſit ĩmoꝛari paulu
lum.atq; hoc modo intantum hominẽ ſuc

cẽdit et inflammat. vt easa ſe vir excutere

poſſit. Itaq; nihil eſt ſalubꝛius qᷓ; illis ini⸗
tio intercludere aditum. Aliquando auteʒ
oꝛiuntur huiuſcemodi noxie cogitationes
cum ſtudioſequis ſuoꝛum affiniuʒ qui in⸗

mundo et connubio viuunt ſtatum anim

aduertit·
Onnunq; alicuius mentem pluri⸗
n mum conturbat hoſtis.in illã ma⸗
⅞gnam fedarum acturpium cogita⸗
tionum multitudineʒ ĩmittendo, vt his ſe

Onnnuq; gratas de carnis volup

Itinuo peccare credat. Dicitenim hoꝛren
dum eſſeſcelus.cum legeudo hoꝛas ⁊ deo

obſequendo he cogitationes adueniunt.

Itaq; hoꝛtatur vt illis pꝛoꝛſus penituſq;
ugãdis ſemper inuigilet.neq; aliud quic⸗
q; agere curet. Scit nempe malignus ho⸗
ſtis/ventum facilius in manu poſſe firſum

manere qm illas tolli funditus/radicitus
q; conuelli. vel ita poſſe abigi.vt ne quidẽ
poſtea vnq; redire queant. Atqui nõ cum

impie mentem cogitationes tangunt pec⸗

camus moꝛtaliter.ſed dumtaxat cum eis

conſentimus.id eſt quando illis voluntas
noſtra fauet.quando eas ipſa cum delecta
tione complectitur.quãdo eas adeſſe gan
