teſtis facere.Et qꝛ nemo venit ad patre ni
ſi ⁊c̃.adiungit fidei ſpei ⁊ caritati oronẽ vt

appronmeide⸗ ſcoᷣm doctrinam dionyſij

t ꝛ oꝛatio ſepius arida eſt niſi lactetet

foueat᷑adiũgit lectionẽ ſcdᷣm doctrinã pie

tatis.quã cõtinẽt vniuerſe ſcripture cano⸗
nice ⁊ ſancte deuotioni cõgruẽtes.Et has
ſignificat ſub metaphoꝛis varijs ad lectio
nem ⁊ meditatõeʒ aptis.vt ꝑ agrũ in quo
eſt theſaurus regni celoꝛũ. In quo ꝑ alle⸗
goꝛiã dicit᷑ exiſſe Jacob ⁊ Iſaiꝗs ad medi
tandũ. Cõparat ⁊ libꝛos villis ⁊ vineis ⁊
malis punicis vnde ſuſcipit floꝛes ⁊ fructꝰ

ſanctoꝝ deſiderioꝝ vt incipiat docrrie lac

git ad extremuʒ fidei ſpei caritati oꝛationi

lectioni ⁊ meditationi grarũactionẽ queĩ

odoꝛe mãdragoꝛaꝝ ſpirãtiũ in ſpoꝛtis ſen
ſuũ ſuauiter ⁊ ad fecunditatẽ valentiũ deſi

quaginta/ꝛ ſcõᷣam in hoc ſympſalmate /ſi⸗
nequa nullꝰaut crign in vochine pietat
pꝛofectꝰ accreſcit. Et hec ẽ remẽoꝛatio ſen

nõ obliuioſa retentio ꝑlectoꝝ.Et hoc ob;⸗
ſeruaſſe denotat vbi ſubſequi᷑ Omnia

poma noua et vetera dilecte mi ſeruaui ti⸗
bi] ſuꝑ bonitate ⁊ adiutoꝛio memoꝛie ſen
ſualis intrinſece.ulti muita tradiderũt

Seneca in eplis Tullius in rhetoꝛica no

ua tradens artẽ q̃ndã ꝓ rhetoꝛibo/cõpoſue
runt.alij certas abbꝛeuiatões ſniaꝝ.vel er

alijs cõpoſitas tradiderũt mẽoꝛie.figuras

nõnulli ptraxerũt quẽadmodũ fecimꝰcan
tici coꝛdis/⁊ alibi de pẽnis colũbe/de pſal
terio/t alijs muſicis. Tradunt᷑ hac intetio
ne in mathematicis ſigure theorematũ.nõ
vt ibi manegt herẽs imaginatõ.Alioquin
dicẽte Auguſtino facilius eſt in terra naui

Srec ꝑ hmõi figuras ſciam adquirere.

lioquin pterea reddet᷑ homo faciliter fan
taſticꝰ: ineptꝰad intelligibilia. Sint igit
figure pauce ⁊ oꝛdinate ad adintoꝛiũ fan⸗
taſie.miſtrare debẽtis intellectui fantaſma

ta clara ſerena oꝛdinata trãquilla ad intel⸗

liſgibiles ſpẽs abſtrahendas ſ̃m q̃s intelle
ctus ⁊ volũtas iã valeãt dimiſſis vel quaſi
ſopitis fantaſmatib negociari circa rõem
intelligẽtiã ⁊ amoꝛẽ diuinoꝝ. Cõuenit h̊
mõ remẽoꝛari parabolicos ſermones ſcri⸗
pture ſacre ꝑticulares inſuꝑ hiſtoꝛias ð re

bus ſingulariby. Hã cũ ſcia ᷣm Ariſtotelẽ

ſit de pꝛimis ꝑ ſe vniuerſaliba⁊ neceſſarijs
nũq; habet᷑ ſcia de pᷣdictis niſi ꝑ reductõeʒ
ad intelligibilia ⁊ vniuerſalia ꝓpter q̃ ſenſi
bilia ⁊ ꝑticularia inducunt᷑ tanq; p exem⸗
plis manuducetibo a ſenſibo in intellectuʒ.
Sic enĩ oĩa lr̃aliter poſita de hiſtoꝛijs r̃au

cunt᷑ ad vniuerſalẽ dei ꝓuidentiã.nec al

nitunt᷑ oñdere.aut ad moꝛalẽ ⁊ diuinaʒ in
ſtructionem ſub vniuerſalib regulis vt ꝗq
lya ſignificat vitã actiuã ⁊ rachel vitã ↄtẽ⸗
erma ſicu martha ⁊ maria petrus ⁊ Jo
haãnes ⁊ ita de ſimilib ſuo mõ ᷣm q̃ ſciẽtia

coõcludit᷑ vera ⁊ certa.qð fieri nequit innitẽ

do imaginationi ⁊ mẽoꝛie ſenſuali.Amoꝛ
nouitiꝰ concepto feruoꝛe ſpũs ex doctrina

pietatis ⁊ aſſidua ruminatõe ipᷣius iã oſcu

la vult pueri xpᷣi Quid mihidet inqt ie
fratrẽ meũ ꝑ ↄfoꝛmitatẽ hũanitatis ſu⸗
gẽtẽ vbera mr̃is mee ꝑ dignatõeʒ nimie

itatẽ x canitatis vt inueniã te ſolũ foꝛis netur/
gnatur. ¶ Amoꝛ nouitiꝰſubinde notat p⸗
pꝛietatẽ alterã antepenultimã in oꝛdieqn

ba pudoꝛis turbatõʒ inducat Et deoſcu

ler te ꝑ ſincerũ ⁊ ſanctũ deuotõis affectuʒ

in pign dilectõis ⁊ anã ſperate deſpõſatio

nis ⁊ iã me nẽo deſpiciat velut idignazʒ

te tãto amoꝛe Appᷣbendã te nõ ꝗpꝛijsvi

ribo ſed dignãter appᷣheſa a te ⁊ ducã du

ag te in domũ mr̃is mee qð eſt vlis ec
clłèſia fideles ĩ te regenerãs ⁊ in cubiculuʒ
genitricis mee qðẽ alid ſpkalis artioꝛ
religio q; ſolavliiſ ſub te abbate xpᷣo vbi ob

ſeruer oꝛner ⁊ erudiar ĩ nouiciatu meo pla

centioꝛ eẽ tãq; ſub aggeo eunucho in tricli
nio femiaꝝ ibi medoceb qm̃ tu de ſci⸗

entiaꝝ dñs es/a edocta ⁊ ſpũñaliba epulłre⸗

ferta.de manu tua dabo tibi poculũ ex vi

no ↄdituʒ ⁊ muſtũ maloꝝ granatoꝝ meo

rũ nõ q̊ in veſcaris vel inebꝛiaris ſed ego

te. Dicã qʒ ex ſnĩa in exꝑientia ſpũs ⁊ de
uoloe leua ei ſub capite meo p ſpei ſu⸗
ſtentatõeʒ,/q̃tenꝰ in pace in id ipᷣm doꝛmiã

et req eſcã. Donec dũ tu dñe ſingularit᷑ cõ⸗

ſtitueris me ⁊ dextera caritatis tue am

plexabit᷑ me te ꝓtegẽte ⁊ cuſtodiẽte in me
trãquillũ hũc deuotõis ſtatũa ↄturbatõe

boiĩm⁊ ↄtradictõe linguaꝝ ꝑ miſteriũ filia
rũ hierim quib dignenis iia maãdare ⁊ dice
re Adiuro vos filie hierlm ne ſuſcitet ne

q; euigilare faciatis dilectã donec ipᷣa velit

NDuinetiã dicãt cũ admiratõe Queẽ iſta

que deſcẽdit de deſerto ðelicijs affluẽs in⸗

nixa ſuꝑ dilectũ ſuũ Nimiꝝ ego ſuʒz mo⸗
mita ꝑ te ꝑos yſaie ſuadẽtis. Vt qͥ ãbula⸗
nenit in tenebꝛis. ⁊ nõ eſt lumẽ ei ſperet in

— — —

–☛ EE

☛ .

ſ
ind

n

—

dñoꝛ initat᷑ſuꝑ dũm deũ ſuũ Ceterũ gras
ago dilecte mi. qꝛ dicis ⁊ ita feciſti Sõub
arboꝛolmalo ſuſcitaui te ibi coꝛrupta ẽ mm·
tua ibi violata ẽ genitrixtua Arboꝛẽe ma
lũ.intelligo crucẽ tuã ibi coꝛrupta ẽ ⁊ vio⸗

lata mr̃ mea ſapiẽtia tua q̃ͥ bonoꝝ oĩm mr
eſt ⁊ genitrix in vtute ex moꝛte culpe ſuſci⸗
tãs me. Audio deniq; ⁊ obedio dũ pꝛinci⸗
pis Pone mevt ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuum

vt ſignaculũ ſuꝑ bꝛachiũ tuũ Sed obſe
cro fiat in me exꝑtmẽtaliter cauſa q̃ ſubiũ⸗

.

ſub typo dilecte ſunamitis adoleſcẽtule

Nuüc ꝑtractet᷑ vltima ꝓpꝛietas amoꝛis q̃ cõ
uen iẽs eſt in qcũq; qͥ vere dilexerit Yoꝛtis
amoꝛ q̃i moꝛs. Moꝛtificatio ſiqͥ dẽ fit car⸗
naliũ deſiderioꝝ in bonis.dũ creſcẽte cha
ritatelminuit᷑ ⁊ moꝛit᷑ cupiditas. Zelus iin
ſuꝑ vel emulatio xpᷣi dilecti q;ᷓ dura füür
tã actiue q; paſſiue ſic infernus docuit
hoc ſua moꝛs in cruce ex qͥ factũ ẽ illuc· O
moꝛs ero moꝛs tua ⁊ moꝛſus tuus o infer
ne Docuit hoc idẽ ʒelus.emlatio tot mar/
tvyrũ ꝓ dilectõe xpᷣi in ba fuerũt lampades

ignis lampades ignis atq; flãmaꝝ In

qᷣbo pᷣterea aq̃ multe pploꝝ ⁊ tyrãnoꝛũ
nõ potuerũt extinguere charitatẽ nec ſᷣiian

mina ſuꝑirruẽtiũ tribulatõnũ ⁊ exundã⸗

tiũ ſupꝛa modũ obruerũt illã In qb ö
niq;. facto declamauerũt Si dederit ho; . ncaciter la
rantes Et ducẽti argẽtei q̃ſi ꝑfectioꝛis

mo oẽm ſubſtãtiã domus ſue ꝓ dilectione

q̃i nihil deſpicit eã imo nec aĩaʒ ꝓpꝛiaʒ di
lectõe facit carioꝛẽ ꝓclamãtes cũ apoſtolo
lue viuimſiue moꝛimur domini ſumꝰ2
X Amoꝛ ꝓinde nouiciꝰ ne ↄdẽnẽdus ſed
erudiendꝰ videret᷑ a xpo ↄmẽedat᷑ hũilitas
eius.ſagacitas ⁊ virtuoſitas vſq; in finẽ c
pituli ⁊ libꝛi.cõtra vanũ timoꝛẽ ⁊ noxium
tepoꝛẽ Soꝛoꝛ nr̃a loquit᷑ xpᷣs velutad
filias celeſtis hiꝛlm ꝑuula eſt ꝑ ſui repu
tatõeʒ Et vbera nõ hʒ excreſcẽtia ꝑ tũo
rẽ Quid faciemꝰſoꝛoꝛi nr̃e in die tenta,⸗
tionis qñ alloq̃nda ẽvarijs hereticoꝛũ
aſtutijs aut hoſtiũ ceteroꝝ ĩſultibo crebꝛis

Rñdent ad tuitiõem ꝑuule ſoꝛoꝛis Si

murus eſt cardinaliũ vtutũ ⁊ donoꝝ con

ſtitut? ad cuſtodiã eius edificemꝰ ſuꝑ euʒ

ꝓpugnacła argẽtea ꝑ collatõʒ doctrinari

eloquẽtia fulgẽtiũ Si hoſtiũ eſt ꝑ qð ĩ

gredi poſſit hoſtis ↄpingamꝰillud tabu⸗
lis cedrinis hoceſt impuunibilibyreſpon
ſionũ ſẽtẽtijs. Poꝛro gratꝰamoꝛ ſunami⸗

1 Ouia foꝛtis eſt vt moꝛs dilectio)
Amoꝛ nociuꝰ ſic dixiſſe ſeu optaſſe puter di erea ſubt ee ſubditu D
nſja ſunamite Vinea fuit pacifico iaean

rã dilecto ¶ meo q̃i pacẽ reperiẽs Quia

cũ foꝛtis armatꝰ cuſtodit atriſ ſuũ in pace

tis. nfi abyſac. ↄfitet᷑in ſe iã impletũ e? d
pꝓponit᷑ faciẽdũ Ego inqͥt murꝰ clauſus
ſq; vndiq; ad defenſionẽvirtuoſã ne ſubin
deſup impugnationẽ I¶Ecquo virrutuz
oꝛnatu reſiſtendo ⁊ agendo facta ſum co

ſunt oĩa que poſſidet.neq; timoꝛi cedit muůũ

dit. Pꝛopterea ſub typo vinee ſubditurde

ſubaudi pace/de quo mõ dictuʒ eſt ex quo

dano diabolico vel hũano. nõ quidẽ pꝛia
virtute ſed illi qui cuſtodit ⁊ cuſtodib taa

facta ſum coꝛã illo q̃i pacẽ reperiẽs. Onne

yin ea ha bet oculos qͥ ſunt porẽtie ⁊ vire
ißpiꝰanime cũ habitibo ⁊ actibo ſuis Tra⸗-
didit pacificus xpᷣs eam cuſtodib an
gelicis ⁊ doctoꝛibo ſeu pᷣlatis ⁊ hoc quidd
non ſine merce quoniã vir affert ꝓ fructu

eius nuille argeteos ſ qui ſunt rorigẽ acru /
boni vel meritoꝛij ĩ numeri ꝑfectione deſi,

gnati. Monfirmãs rurſus iperps cuſtoę
diam adoleſcẽtule ſue ſub pᷣmiſſe vineet /
po dicit vinea mea coꝛã me eſt perↄpila

centiã ⁊ cuſtodiã. Deinde ptinꝰſermonem

tia enogig. Daincae tin ſermon
couertit ad eãdẽ¶ Mille argetei ſup
ſunt illiꝰꝗ eſt tibi pacificꝰ. Remuneratoes

ꝑfecte reddent᷑ eis qͥ ſunt tui pacifici ro
gãtes q̃ ad pacẽ tuã ſunt ⁊ efficaciter labo-

numeri his qͥ cuſtodiũt fructus eiuſde/

vinee ne ꝑdant᷑ aut demoliant᷑.¶ Gqequi

tur vox dilectixpᷣi Que habitas in oꝛiꝭ

doctrinalis pietatis ⁊ virtualis oꝑationis

amici auſcultãt teqͥ ſunt oẽs zelante

ſiderioꝝ.¶ Amoꝛ nouitiꝰ rũdt veex hu
militate verecũda indignaʒ ſe reputãs loqᷣ

dllecto ſub pñtia amicoꝛuʒ Fuge dilecte
ſentiamꝰde ea dicemꝰhancrũſionẽ ex fidu
cia ꝓcedere ⁊ ꝑ inſinuatõeʒ oſculũ ⁊ ample

xum dilecti poſtulare in petitõne ſecreti ad
altioꝛa ſecretioꝛaq; loca qᷓ ſint oꝛti cũ ami
cis. Ita enĩ pꝛi optauerat Quis mihi det

te fratrẽ meũ ſugentẽ vbera mr̃is meevt in

ueniã te ſolum foꝛis ⁊ deoſculer te ⁊ nemo

me deſpiciat vel reſpiciat.ſperãs a dilecto

fugiẽte ſuꝑ mõtes aromatũ poſſe ſe ſurſuʒ

trabi amoꝛoſo q̃i ſuſpirio blãda ſuſurranit

af 3

fectũ ſalut tue Yac me audire vocẽ tu

Epithaphiũ iohã. Gerſon

in amicon piſtia ¶Fuge dilecte mi aſtimt⸗
pꝛee hynnuloq; ceruoꝝ per alacrẽ

lare capꝛee ceruoy pe
amoꝛis ⁊ ſurſum agẽtis hilaritatẽ ſuper
mõtes aromatũ mõtes eternos a quibuſ
mirabiliter illuminas vbi eſt ſecretm ſolitu
dinis.ſerenũ luminis cubiculũ pacis.lati⸗
bulũ caliginis in foꝛaminib petre in ca⸗
nerna macerie vbi ſunt deſerta ſeculoꝝ ⁊
ſpecioſa deſerti regio pacis ⁊ lucis et terra

viuentiũ deſerta inuia ⁊ inaquoſa carnali⸗

bus / vbi eſt deſideriũ collium eternoꝝ vbi
loqueris ad coꝛ in multitudie magna dul⸗
cedinis amantibate/abſcõdens eos in ab⸗
ſcondito facieituea ↄturbatõe hominũ/⁊ꝛ
in abſcõdito tabernaculi tui a ↄtradictõne
lingua. Illuc ad extremũ tracta ⁊ poſita
scu ſols vnica cũvnico quid aliud expe
ctem.quid oꝛem quid inſinuem a dignatõ

ne dilecti mei niſi illud ab initio oſculetur

D Explicit Jobanes de BGerſon ſuper canti⸗
ccanticoum.

Frater Johãnes pꝛioꝛ celeſtinoꝛũ lugdu/⸗
ni de completione hui operis ⁊ moꝛte fra⸗
tris ſui adiunxit quod ſequitunr.
OPnmpleuit iſte doctoꝛ eleuat hoc
is egregiũ ſuꝑ cantica cantico⸗

mn udlugaunns gallie. anns
dñi. M. cccc xxix die ſabbati nona mẽſis

,

anno etatis ſue. lxvi. inter verba oꝛationis

Doctrina quã

iulij. Duodecima vero die einſdeʒ menſis

.

xt pie credit᷑ amplexib ⁊ oſculis dilecti ſpõ
ſi ꝑfruit᷑. Dequibo in his vltimis ſuis can

ticis tanta ⁊ tam ſublimia mira ſubtilitate

ſpiritũ deo deuote reddidit.⁊ dulciba nunc

taſfect ſuauitate dulei gutture velutoloꝛ

parata modulat eſt. Uale mi dne frater
⁊ vn ie tut germani celeſtini quõdam tibi

cari in hoc ceno relicti curam apud domi⸗

ſtri Jobannis de Heſfſſon.
Viocat ad plãctũ/ſtudiũ te ꝑiſiẽſe:
M( Et celebꝛẽ geitũ funere plaga rcẽs
ROuitibi nẽ rapitpᷣclarꝰ moꝛte Jo
Cance

Intra tuos natos nõ huic ſilem meruere
r er quẽquã ſecula noſtra parem:
¶ KRullꝰpãgerico mẽdaci me putet iſta
Latius vt creſcat.ſcribere/ſama viri

.

ariꝰ in te fuit officio (baãnes .

Hic calamꝰlaudis/qð ſibi ferre valet.
Pꝛimitias eui xpᷣo dãs/indole pura
acta ſenex legit ſemina meſſe grauu
Ocia deuitans puerilia/tunc puer ipſe

BGrandis honeſtatis pꝛodidit indiciaa

Carnis ſoꝛde carens.etatis iter iuuenilis
Tranſijt hinc lubꝛicũ.quo fere quiſq; ruit
D meſequẽs tꝑs / dedit alme theologie
Tuius pꝛofeſſo: claruit eimius
Cepit enĩ rectũ facere/poſt recta docere

UVt melius voci conſona vita foꝛet
Tinnula voxeiꝰ/geſtu comitata venuſto:
VWVera ſuadebat.celica verba docens
At quotiẽs dura ceruix flecti repꝛoboꝛum
Debuit.inſonuit aſperioꝛe tono.

Rhetoꝛ ⁊ oꝛatoꝛ miro ſermone diſerto

Dicta coaptauit moꝛibus in varis

t fuerit. quãtũ arte pfundꝰ
Edita que fecit plurima ſcripta docent

Scripfſit ad om̃e genꝰmulierũ ſiue viroꝛũ

Aaũ chꝛiſtum via ſit quo bꝛeuioꝛe modo
Multos pᷣterea tractatus/opuſcula grata
. ondidit. hbec moꝝ ſunt decus ⁊ ſpeculuʒ
Semper amicus ei fluxit ab oꝛe ſuo
Pꝛedicat hũc ↄſtãs ſecurꝰ⁊ abſq; timoꝛe
Due ſibi cauſa dedit aſpera multa pati
Pꝛopter eũ natale ſolũ linquẽs ꝑegrinus
Dꝛis ſe externis tradidit atq; lois
Vñ a re ſumpſit gerſon cognomẽ honeſtũ
Onod ſi tranffertur aduena ſignificat
¶ Talia pꝛĩcipia meritoꝝ totq; triũphos

Quis finis claudet meta ve qualis erit

Heu moꝛs ſeua nimis ſubijt q̃ floꝛida cũ⸗

Coõtriuit vaſtãs/ac cito cõminuit (cta
Tot bona furatur vna qua ꝓximat hoꝛa

lum ſuccidens impia parca ferox.
53 d ago dũ te moꝛs crudelẽ vocitaui
Alli cum potius grandia dona pares
Egit enĩ moꝛiẽsxpᷣs/ꝙ poꝛta quietis

Perpetis. atq; foꝛes luminis introitus
Hinc ipſi refero grates ꝙ te ſpoliauit
enn perniciem perimit.

¶ Duo fuerit nat? anno vel obit.retinere

An pꝛomptu ſi vis/ calculus iſte dabit

nnos mille cape xpᷣi.centũ quater adde

Vicenum nonum tu ſimul accipito

Julius oꝛbe ſuo lucem voluit duodenam

CLurarũ requies,que ſibi grata fuit

Em ſexagenis terris cũ liber abiret
¶ Hüũc cãpan ager gallꝰdat pariſioꝛũu.

Bermo tenax veri. ferro penetrãtioꝛ oi

1

nae
.
d
e

ſrũ qͥ i ceł?· Addo ꝙ ſiẽ mibi crebꝛi abſc
vlla palpãt adulatõis nota teſtare/7 ali

Erudijt tellus.emula turba fuagat
Aſt hüc dũ fugeret. fouet germania feli
Fit ſibi lugdunum / poſterioꝛ requies
Quod viuũ recipit defuncti ſic tenet oſſa
mpꝛecoꝛ au iritus ad dim

Foꝛtis in eccia bellatoꝛ maxime gerſon
Armatus gladio/cingis ouile deit
Viuũt ſcpta tua.quauis ſint oſſa ſepulta
Omnib exemplar ſe dãt imitabile doctis

in circũferẽtia ſepulcri in LQugduno in ec⸗

cleſia ſcti Pauli et in tabula muro appeſa
inxta armaſnggg.
Magnü parua tenet vᷣtutibo vꝛna iohem
Pꝛecelſũ meritis gerſon cognoĩe dictũ
ariſius ſacre pfeſſoꝛ theologie
laruit ectie qui cancellarius:.anno
Milleno dñi centũ q̃ter/atq; vigeno
MNono luce petit ſuperos iulij duodena

Ppiſtola fratris io/

pãnis de Berſon oꝛdinis celeſtinoꝝ dire⸗

cta fratri Anſelmo eiuſdeʒ oꝛdinis ſuꝑp o⸗
puſculis Johis Cancellarij pariſieñn.

GBſtulaſti ſepius amantiſſime mi
frater ĩ xpᷣo / vt ea tibi cõicarẽ oi/⸗
ſcula quea germano meo dno pa⸗

loꝝ ſtudiũ incũbere.Pareo libẽs petitiõi
tue. tü qꝛ nil tibi denegare qo. tum qꝛ mira
ↄplacẽtia ſicuti creberrime ſũ expt/eadeʒ
Amplecterꝭ adeo vt tãta impoꝛtunitate de/
ſiſſimaꝝ occupatõnũ qlb artar/nõ potue
ris abduci/qͥn płima exc his ꝓpꝛia mau trãſ
ſcripſeris/⁊ auide ruminãdo vẽtri mẽoꝛie
tenacit᷑ vmẽdaueris Crudele ̊ mi fr̃ exiſti
marẽ / ſi doctrinã hãc ſaluberrimã ſimilagi

neüũ panẽ/ quẽ ĩ diuerſ tractulł/veluti qͥbuſ
dã cophinis aut ſpoꝛtellł recõditũ largiter
habeo / eſuriẽti tibi ⁊ tã auide poſtulãti nõ
coĩcarẽ. Pꝛoinde nõne ſacrilegij ↄuĩcerer

ſi hũc doctrie theſaurũ quẽ mihi ĩidigniſſi
mo eÿffri/ p mea eruditõe/grãdi zelo ↄmẽ⸗
dauit/humo defoſſuz abſcõditũ retinerẽ
Scia eni et theſaurꝰabſcõditꝰ q̃ vtilitas ĩ
vtriſq;.Qua ĩſuꝑ rõe luceruã accẽſã abſcõ

derẽ ſub modio/q̃ ponẽda potiꝰerat ſupꝛa

cãdelabꝝ / vt luceret oĩbo qͥ i domo ſũt. Nõ
ne etiã ſaluatoꝛ nr̃ admonuit Sic luceãt
oꝑa vr̃a bõa coꝛã hoĩb/vt glificẽt preʒ ve

Pitha fin ſcriptuz

riſieñ. cancellario compilata ↄgnoſcimuna
aſſerẽs te feruẽtiſſimo amoꝛis deſiderio il⸗

ho. Ger.

plimi viraliqd ſtudedo repis q pl

Em ſubiectã matiã tuũ dilectet aim / uluiet
pꝓficiatq; h̊ idẽ certiſſime ↄfirmare i memet

—

rnal amoꝛ ſuſpectũ redde

agi/ſi ñ ↄtinuoſ
reteſtioniũ diceret. ¶ Duid g nöne pᷣferre
volum?hũc nouiſſimũ vł ſui ſiles antiqͥ ſſi
mis ⁊ ſciſſimis diuie ſcripte doctoꝛibo qui
abyſſał ſapie ⁊ ſcie fõtes ſcaturiẽtes/⁊ ĩ ma
ximos fjuuios excreſcẽtes eccliaʒ vniuerſã
irrigarũt ⁊ qͥ ſalubꝛiꝰ vᷣbis docueft/vite cõ
firmauert exeplo miracuł creberrimis cho
ruſcãtes. Quoꝝ eqͥdẽ i elucidatõe diuiĩe le⸗
gis/ tãt fuit laboꝛ vt icredibili ſtudio pene
plures ediderit libꝛos / q; exiguitas ĩgenij
ſequẽtiũ vlł legere vł appᷣhẽdere potuerit.
Patuit h ĩ augu.ĩ ambꝛo.i oꝛigene cuiꝰtot

WN

milia voluminũ bieronimle legiſſe teſtat
Abbſit h abſit vt hos relinqmꝰ hoꝝ obliui

ſcamur/ vt nouis aduenietibo veteres do⸗

ctoꝛes piciamꝰ/eos potiꝰimẽſis honoꝛib
attollimꝰnouis pᷣferimꝰ Nã ipᷣi pculdubio
ſũt qͥ laboꝛauerũt.⁊ hi nouiſſimi ĩ laboꝛes
co itroieft / illi dẽtiũ roboꝛe maſticauerũt
gqð i meatꝰfauciũ lenit᷑ hi trãſglutiũt / illi a⸗
cumie natal igenij⁊ tota me ãuiſu cũ gra
Dei radiate vᷣitates altiſſimas ⁊ abſcõditas
valde ꝑſcrutãtes/a crimĩe oꝛetenꝰeructaue

rũt/ veluti ſiqs er abiſſo tre pfudiſſima ſuf

foſſis ⁊ egeſtꝭ igeẽti conamie ruderiba pᷣcio⸗
ſiſſima auri vł argeti põdera ſuſtollat.hi ãt
ſua quis opuſcla nõ aliũde q; exiloꝝſentẽ
tijs ſa piẽt ↄtexẽtes/qꝛ foꝛte clariꝰ ſeu poli⸗
tiꝰlocuti ſũt/nõ aliud egiſſe videt hoꝝ plu
rimi/q; ſiqͥs rudẽ ⁊ ifoꝛmẽ ſeu ſcabꝛã metal
. eimaſn nonlte pinera pauctd in ſplẽdẽ
tẽ ⁊ gratioꝛẽ diuerſo limat᷑e
Artificialit educat. Nemo & nouiſſimoꝝ pᷣ

genere foꝛmaʒ

ſumat ſe pꝛioꝛibo ↄꝑaremnẽo ikos tuſtate

ſua ↄtẽnere. Quẽeadmodũ ab hac temerita
te lõge eẽ nõ dubito ffvnanimis germanũ

nr̃m/ quẽ loqmur ſic ⁊ dicta ⁊ facta eiꝰ oĩa
teſtioniũ ꝓhibẽt. Qui lʒ int᷑ cereros huiꝰ ĩ
feliciſſimi nr̃i tꝑis/pace oĩm dixeri/ veluti

vas electiſſimũ replet?eẽt ſpũ ſapie ⁊ ĩtelle⸗

ctus/ ⁊ ob h̊ a me meisq; ſilibsſepiꝰintpel
lat fuerit/vt ſᷣm talẽtũ ſibi creditũ de ſcbtu
ris ſctis ad ifoꝛmatõeʒ moꝝ nob aliq̃ ſaltẽ

ſnuo mõ diſſerere vellei/vix tãdẽ ad h̊ addu
cpotuit vt exra ea qͥ vl e iniũcto cãcella⸗
riat officio / vkrõe ſcolaſtici exercitij ↄpila

re coact᷑ ẽ pauca opuſcła iien anecrzi⸗ ſub
aof 4

hhõäl

—

Annotatio opuſculoꝛũ

noĩe ꝓpꝛio voluerit ↄſcribere. Nam moxyvt
inde ſibi ſᷣmo fiebat / aut velut obſurdeſce
bat / aut in aliud citiꝰrẽ ducebat /aut duris
ſentẽtijs nos increpitãs dicebat Neſcitis

quid petatis. Quanta qualia ve ſuppetũt

ad manũ ꝓ deuotõis exercitio inſignia p⸗

batiſſimaq; ſctõꝝ doctoꝝ volumĩa/q̃ oẽm

vite ꝑfectõem ſalubꝛiter ⁊ ſufficiẽtiſſime ꝑ

docent /nec intendimꝰ.Ecce in ꝓmptu ſůt
augu. ſuꝑ pſalteriũ.Gregoꝛiꝰ ſuꝑ iob.caſ⸗

ſianus in collationibo ⁊ inſtitutionibo pa⸗

trum / bernard ſup cantica. Richardus de

xij.priarchis ⁊ de archa myſtixa/bernardꝰ
iterũ ad fratres de mõte dei / hugo deofoe /

anſelmꝰin meditationib/auguſtin iteruzʒ
in ↄfeſſionibo ⁊ ſoliloquijs/ actoꝛ pꝛeterea

ſume de virtutibo ⁊ vicijs / actoꝛ de ſpiritu
et aĩa ⁊ reliqui qᷓ; plurimi.Quid ampliꝰq/

ritis:quid veteribo nouellos faſtidioſi cu⸗

mulatis. Yaciẽdi plures libꝛos nõ ẽ finis
in his in moꝛemi. in his exerceat᷑ſpũs vr/
hoꝝ in ſtudio vrjm deſudet ingeniũ /nõ in
curioſis ⁊ ſuꝑuacuis ſubtilitatẽéquãdã mẽ

tientibo/ que nõ implent aim aut ſatiant/

ſed potius pꝛuritũ accendũt auribo ⁊ a ve⸗
ritate tandẽ abducũt. ¶ Lalia nobᷣ dicere
ſolit? erat ob qð etiã quaſdã lectões contra

ſtudẽtiũ curioſitatẽ inferi annotatas diſſe

ruit. ita ſemꝑ modeſtiſſimi fuit ingenij ma

ioꝛiby cedens nõ ſua quis pcaciter ingerẽs
quẽadmodũ de ſymea turpi refert fabula/

quã nõ puduit p ceteris terre beſtijs / fetnz
ꝓpꝛiũ veluti pulcrioꝛẽ ante ↄſpectũ iouis ĩ
ferre. ¶Ad hoc argumẽtat᷑ꝙ plurima per
eũ dictata/ita neglexit/vt niſi pia quoꝛũdã

cura fuiſſent diligetiꝰrecollecta ⁊ trãſcripta

neſcio ſi vſq; modo cõparerẽet. Patuit hoc
in illis pꝛimis opuſculis exercitij ſui ſcola
ſtici/ in ſtudio theologie ꝑiſien.de nuptijs
ſapie/que nyiro iocũdoq; artificio/ q;tũ ex
aliqui ↄcipi põt ſtudio floꝛẽti ꝑegit/ſũ⸗

pto themate Queſiui ſpõſam mihi eã aſſu
mere/q̃ tñ vel mala vt aiũt cuſtodigꝗ/vel q̊⸗
rũdã auida rapina ꝑdita ſunt oĩia. Sic ni⸗
hilẽ in huanis oꝑibo ſtabile/ nihil durati⸗

uũ itaq; debemur moꝛti nos niace glsond
tius. Sed nec mirãdũvt ait aug.ſi caduca
cadunt ⁊ moꝛtalia moꝛiũt᷑. Et qt dixiſſe q̃t
ſcripſiſſe crededꝰeſt aplus paulꝰceleſtiũ cõ
ſcius ſecretoꝝ/qui ab hierim vſq; illiricuʒ
mare totũ repleuit euãgelio/ ⁊ tñ ex om̃ib⸗

vix ſuꝑſunt qtuoꝛdecim epłe Sileo reliq̊s
quoꝝ nõ eſt nũerꝰ·Defſeãt alij minas pa⸗

„

lacioꝝ/laq̃atas domos erutas/de popula,/
tiones ciuitatuʒ/ abruta caſtra foꝛtiſiima/

moꝛtes ſi vis hoĩm/ ego ſũme plãgendam

duco iactnrã vel modicam ciuitatis noue
hierlm/ deꝑdita videlicet pᷣclariſſimoꝝ vi⸗

roꝝ ↄmẽtoꝛia/ↄtinẽtia verba vite doctĩe
q; ſaluberrime quibo fides catholica gigni

poterat ⁊ nutriri/quibo inſuꝑ roboꝛari ve⸗

lut arx firmiſſima/ edificata cũ ꝓpugnacuł

cõtra quelibʒ inimici ſeuiẽtis machinamẽ
ta/⁊ ex talibo viuaciſſimis efficaciſſimisq;
ſententijs/ penetrabilioꝛibo om̃i gladio an
cipiti/ cõſodi valebat hoſtis ⁊ enecari:qua
ꝓter nõ abſq; illi ſubdola ꝓcuratõne hoc
aliqñ cõtigiſſe credendqũ eſt/ſicut ecõtrario

libꝛoꝝ inutiliũ ⁊ curioſoꝝ atʒ ꝑnicioſoꝛũ
multiplicatio/que quidẽ ↄtra ſidei noſtre
tradinonẽ tanta ſemꝑ ꝓrupit inuidia vt ꝑ
ſe ſuosq; ſatellites/eã funditꝰde terra tolle

ree/aut ſaltem diuerſarũ hereſuʒ veluti ʒiʒa⸗
nioꝝ ſuꝑſeminatõe ↄſundere voluerii.ĩed
o plene om̃i dolo et nequicia/ nequaq; ita
erit vt exiſtimaſti/nunq; obturare poteris

„

ſontẽ aque viue/ ſalientis in vitã eternã / ſi

illã interdũ turbidã reddideris. Nam licet
caduca ſint oĩa que ſunt ſub ſole/ vtait ec⸗

cleſiaſtes/verbũ tñ dñi quod ſuꝑ ſolem eſt

aner in eternũ/qð aſſidue ꝑſpicuas atq;
Da

uiſſimas emanat aquas ſapie ſalutaris

quaꝝ impetletificat ciuitatẽ dei.¶ Dõ ſi
qquis interroget qͥd ꝓdeſt tanta libꝛoꝝ ad
libꝛos acumulatio/ ⁊ nouelloꝝ ↄſcriptio⸗

cũ iam totus oꝛbis plenus eſſe videat᷑. Pa

tet reſpõſio pꝛimũ quidẽ honeſta occupa⸗

i criptura quippe diuina puteus
altus eſt cuiꝰ nũq; deficiũt aque/a quo plꝰ
exhauſeris inde ſcaturiẽdo ↄtinue largius
tibi refluet.Eſt inſuꝑ velut ager vberrimꝰ

a quo quãtũnis extrahas eo feracioꝛ redi⸗

bit. Regiones vt ait eſtrem vno tꝑe habẽt

yindemia/ſcriptuna aũt ſacra ſemꝑ affluit
doctnina viuiſicãte. Regio qñ metitamit⸗
tit gr aʒ / ⁊ vinea poſtq; vindemiata fuerit

humiliat᷑. Scriptura ſacra qtidie metit/et
ſpice interpᷣtationũ non deficiũt/quotidie
vindemiatur ⁊ bꝛotrionũ ſpes nõ deſinit.

Ergo in hac vinea dñi laboꝛandũ eſt aſſi⸗

dque/ꝓpoſita ſpe mercedis immẽſe. Namqͥ

elucidãt me/ ait ſapia/ vitã eternã poſſide⸗

bunt. ¶ Demũ ponẽda eſt veritas pᷣcipue

legis dinine in medio tanq; pulcruʒ aliqͥd
Tanq; videlicet pᷣfulgidũ quoddã lumen
bonis amicũ⁊ deleclabile / malis aüt odio

———r

äe

ſum ſemp / q̊ radiante ſi quid in domo dei

decoꝛuz pꝛobatũq; eſt maniteſtũ fiat /ſi qͥd
autem turpe venenoſumq; velut in angu⸗

lo deliteſcit palã fiat arguat᷑ nna enĩ
aluce manifeſtant᷑ ait ſaluatoꝛ. ¶ Am
ſicut in hominũ coꝛpoꝛib videre eſt innu

Ampli?

meras ⁊ diuerſiſſimas cõplexiones aut cõ
ditiones/ſic in animab pꝛoſpicere eſt Ec
ce in coꝛpoꝛali refectione/ vt de ceteris ad
pꝛeſens ſileam/cõueniens ſumat᷑exemplũ

Cernere eſt aliquos quos ruſticos ⁊ agre⸗
ſtes vocamus/cibis groſſiſſimis vti conti

nue/⁊ in his delicias cõputare/qui tamen

etatem pꝛouectiſſimaʒ trahunt. VUidebis
alios tanta accuratione delicatioꝛa queq;
perquirere/⁊ in diuerſa curioſe ferri /vt vix

inueniat᷑qui deſideriũ illoꝝ vel ſemel libi
tum explere perficereq; valeat. Sunt rur⸗

ſus alij cunctis oneroſiſſimi/qͥ velutimoꝛ

tifera peſte languentes/ad omne quod ap
ponitur nauſeant.et omnia repꝛobantes
vt dici aſſolet/neſciũt quid volunt.&r alij
temperiẽ bonam vbiq; retinentes/et ſi al⸗
ternationibo interdũ gaudeant/ omnia ta⸗
men oppoſita cũ gratiarũactione recipien
tes/ de omnib edunt ⁊ dum eſuriẽ fugent/

et ventrem vt aiunt impleant qualib non
curant. Simile aliquid reperire eſt inali⸗

mento ſpirituali verbi dei/quod nõ equa⸗

liter omniby cõuenit/nec vno modo paſcit
omnes ⁊ viuificat.Ea pꝛopter ſũmus pa⸗

terfamilias/ menſam ſacre ſcripture omni

generis dapibus refertiſſimã nobis appo
ſuit.in qua ſicceleſtium deliciarum copia
ſalutaris exuberat.vt ibi ſit quod ꝑfectus
comedat/ibi quod paruulus ſugat / ibi la⸗

cteus potus quo tenera adhuc fideliũ nu⸗
triatur infantia/’ibi ſolidus cibus/quo ro⸗
buſtoꝛum perfecta iuuentus ſpiritualia ſã

cCte virtutis accipiat incremẽta. ¶ Poſtre

meæ non ignoꝛãtur aſtucie dyaboli/cui mil

le nocendi artes inſunt/ qui in huius eta⸗
tis ſenio delirare multos cogit ⁊ vbi palaʒ

ſeuire non valet/inſidiatur interdum per⸗

nicioſius in abſcondito quaſi leo in ſpelũ/

ca ſua iude raptoꝛ attrabit pauperẽ ⁊ adeo
in laqueo ſuo humiliat ⁊ inuoluitvt vix in
ueniatur quãtumuis eruditus ⁊ ingenio⸗

ſus / qui ſciat euoluere.pꝛopterea ſicut no⸗
uis moꝛboꝛũ generib'/nouis remedijs oc⸗
currendũ eſt. Ita ꝑuerſis ad inuentionib⸗
inimici ſalutaribaaſſidue doctrinaꝝ ſtu⸗
gijs obnianduũ.

ac pia ↄſideratone ꝑ⸗

99

moti ſunt nouiſſime nõnulli inter q̊s ger⸗

manũ hũc nũero/quoſdã tractatꝰnouellos

cudere.ĩ quibo materias aliq̃s ab alijs etiã
vẽtilatas/ ꝑticulariꝰ vel enucleatiꝰp circũ⸗

ſtatiaꝝ varietate dilucidare conatiſũt NHõ
eni ola a pꝛioꝛibo modis oĩbꝰtradi vel detx⸗

minari potuerũt/ꝓpter ĩmẽſuʒ chaos circũ

ſtãtiaꝝ ꝑticulariũ/q̃s multiplicari ſuꝑnu

merũ ⁊ diuerſiſſime variari nullꝰ ignoꝛat.

Et quẽadmodũ nõ oĩbꝰegris eq̃liter ↄpla

cet ĩ medicis/ſiẽ nec ineſt oĩbꝰeqlis gra cu
rationũ /ſed illi pcipue ꝓ ſanitate capeſſan

da ↄſulẽdi ſunt/qui moꝛboꝝ q̃litates vñ⸗

cũq; ꝑſcrutãtes lõga artis exꝑientia bñ de
cibus noꝛũt indicare. Ita apud medicos
ſpũales ꝓpoꝛtionabilit᷑ reꝑire eſt / vt aliqꝝ

etiã nouelloꝝ traditio vel doctrina/pleriſ⸗
qᷓ; placidioꝛ/ſecurioꝛ/⁊ ꝓ circũſtãtiaꝝ q̃li⸗

tate accõmodatioꝛ iueniat᷑. Huicapparet
cur hac etate nr̃a plus qᷓ; antea· veritates
alique clariꝰ iocũdius eluceſcũt/vt verifi
cetur danielis ſentẽtia/ ꝑtrãſibũt plurimi

⁊ multiplexerit ſnia.Dũ enĩ ↄferunt᷑antiq̃

n dicta cũ ſequẽtibo ⁊ applicant᷑inuicẽ oꝛ
dine ↄgruo tũc velut in quodã ſuſfuſoꝛio/⸗
pferuẽs ⁊ acutũ ingeniũ confat᷑ ⁊ erumpit

veritas puriſſima/eliquãda in coꝛdibo pio
rũ.Hemo ꝑpuipẽdendo dicat nihila mo⸗

dernis recipio/quoꝝ auctoꝛitas nõ ppon

derat/qꝗ dictis facta nõ cõpẽſãt nec moꝛibo
eoꝝ ꝓfeſſioni ↄgruis adoꝛnant/ vel mira⸗

culis clarẽt/ſed i pluriba vita ſoꝛdet ⁊ hoꝛ⸗

rida ẽ. Naʒ licet pchdoloꝛ młtos lugeat ec⸗
cleſia tales tãq; degeneres ⁊ ꝑditõis filios
ſũt nihilominꝰ alij potẽtes oꝑe ⁊ ᷣmõe/qͥs
alicuiꝰdonis gr̃e ſue dotauit deꝰvt luceãt ĩ

domo dei ſiẽ ſplẽdoꝛ firmamẽti/⁊ ſicẽ ſtelle

in petuds ernitates. In q́ nũero ⁊ oꝛdi
ne ſi germanũ quẽ loqͥ mur deputauero nł

liiiurioſus ero.Eiꝰtraditõ doc ia/fidẽt
affirmo / luculetiſſima atq; ꝓbatiſſima ſem
per extitit/nec vlliꝰerròꝛis aſpgine fedata/

quã gratioꝛẽt efficacioꝛẽ reddit moꝝ ſꝑ ex
ta ꝓbitas / ⁊ honeſtiſſima vite puerſatio
ſſecutꝰdoctrinã ⁊ moꝛibo pijs adoꝛnat/

bonos iure caluit tolerauit malos veritatẽ

pꝛomouit erroꝛes eſt ꝑſecutus.⁊ bonũ cõe
grandi ʒelo ꝓſecutus que pacis ſunt requi
rẽs pacẽ in pꝛĩcipio ⁊ in fine ſemꝑ optans
patuit hoc nouiſſime in ſacro cõſtantieñ.
cõcilio in q̊ quidẽ tũ noĩe karoli frãcoꝝ re⸗

gis illuſtriſſimi ⁊ vniuerſitat ꝑiſieñ.qᷓ ſo

lẽnis am baſiatoꝛ erat.tuʒ noie ſpr o teis

Annotatio opuſculoꝛũ

viribo laboꝛauit / ne id ip̃m ↄciliũ qð p pa⸗
cis adeptõe/⁊ hereſuʒ extirpatõe adunatũ
erat / ſubdola hoſtis malicia/dviſſolutuʒ iri
ↄtingeret/⁊ infructuoſum abiret / fuiſſetq;
nouiſſimꝰerroꝛ peioꝛ pꝛioꝛe.De hoc extãt
egregia ipᷣius opuſcula/illic palã cõciona⸗
ta. Poſtremo aduerſus peſtiferas hereſes
quatos latratꝰmoꝛe fedeliſſimi ⁊ vigilãtiſ⸗
ſimi canis ediderit / vel hec ſola res indi⸗/
ciũ eſt/q; veritatis tuẽde cauſa/domo/pria
ciuitate/cognatis/ amicis / dignitatibo / re⸗
busq; ꝓpꝛijs pꝛiuatus eſt ⁊ ex ilis ꝓpulſus
ac innumeris inſidijs expetitug. Pꝛoptea
refugiũ aliqð/ad tempꝰſibi coaptauit In
bac pᷣclara lugdunẽſi ciuitate.in qua ia fe⸗/
re ꝑ quadrienniũ demoꝛat eſt/vitam quie
tiſſimã ducens.⁊ tam ſolitariã/vt vnum ex
heremicolis crederes / niſi ꝙ deſerti receſ⸗
ſus nõdum petijt/ſed habitat in medio po
puli ſui mirantibo multis ⁊ inquirẽtibus.

QDuid hic agit tã ſolitarius: Cur ad pub⸗

licũ non ꝓcedit: Curnõ it ſedatũ hominũ
iurgia/que taʒ acriter vbiq; debachant᷑ vt

quid ꝑditio hec: Sed quid agit inquiunt.
multũ aio ꝑ omnẽ modũ. Pꝛimo quidem

intrante ad ſe in domũ ſuã/poccurrit illico
leta decoꝛaq; facie ſapientia/quã a iuuẽtu

te queſiuit ſibi ſponſam aſſumere/ibi cum

ea requieſcit ⁊ ſermocinat᷑ tota die / q̃ ſi vi⸗
derit eũ vel ad modicũ triſtem ⁊ anxiũ/nõ
ceſſat blandicijs delinire/ donec ↄſolatũ re
linquat. Non enĩ habet amaritudinẽ con⸗
uerſatio eius/nec tediũ cõuictus illius ſed

leticiaʒ ⁊ gaudiuʒ. Dehinc ne putes ipßᷣm

ita parnieti bhanguſte celle coartari vt foꝛas
egredi nõ liceat/ extendit ſepius dũ licet af
ſfectiones in omnes fines terre/⁊ in marilõ
ge/⁊ ꝑagratis tantis regionibo ac pſpectis

culo ronis varijs hoĩm ſtatib nunc pꝛo⸗

ſperis/nunc aduerſis/coaptat aim vnicui

q; ꝓut eĩlguitas valet oib oĩa factus/ mõ

per grarũactionesellis applaudendo/mõ
pijs oroniba illos adiuuãdo/has exhoꝛtã
do/illis cõpatiendo. Inter hec nõ credereſ
quãtis lacrimaꝝ ꝓfluuijs ab intimo coꝛ⸗
dis ꝓruentib deffet miſerabilẽ dadem nũ
qᷓ; dignis planctibꝛad equendaʒ pclariſſi⸗
mi francie regni/ qð inteſtinis ⁊ ciuilibus
bellis dirũpitur atrociter ⁊ vaſtatur⸗⁊ pᷣda
hoſtibo patet/qð quidẽ inuictiſſimũ ꝑdu⸗
raſſet/ſi ↄcoꝛdie ſedus in eo mãſiſſet ũliba

tum Ibi ꝓchdoloꝛ tumultuat᷑ puer contra

ſenẽ/⁊ ignobilis contra nobilẽ / illic vulgꝰ

B

indoctũ varios rectoꝛes ſequẽs miſerã in

vertiginẽ rotat᷑aſſidue.Gemit inſup ama
riſſime cũ altero ieremia/videns ↄtritionẽ
populi ſui/⁊ laboꝛẽ ⁊ ↄᷣdictõeʒ in regali ꝑi
ſien.ciuitate q̃ nuꝑ erat vrbs ꝑfecti decorꝭ
gaudiũ vniuerſe tre.Talibs ſuſpirijs ⁊ ſin
gultibo/tumidũ coꝛ exonerãs / ſedet ſolita⸗
rius ⁊ tacet qñ dies mali ſunt/et pᷣſtolat᷑cũ
ſilentio ſalutare dei / ſi foꝛte ſit ſpes / ſi veni⸗
at tempꝰmiſerẽdi eius/ꝛ pulcra paxlongiꝰ

effugata/redeat aliqũ iocundioꝛ. Ob hoc

iuge ſacrificiũ noſtre redemptõis in altari
nõ ceſſat offerre/rogans in ſpũ humilitatꝭ
⁊ aĩo ↄtrito vt in ſeruis ſuis iterũ ꝓpicietur
dñs/⁊ populũ ſuũ ↄtinuis tribulationib⸗
laboꝛantẽ benignꝰreſpirare cõcedat. Am⸗
plius dum libero mẽtis volatũ in ſugꝑioꝛa
domus placet aſcẽdere/leuat ſe ſupꝛa ſevñ
conſpicit eminꝰ late patentes etheris pla⸗
gas/arctumq; terraruʒ ſitum / ibi videt ce⸗
los celoꝝ oꝑa digitoꝝ dei/lunam ⁊ ſtellas
quẽſundauit ſapientia/pulcrũ equidẽ ſpe
ctaculũ:Qð ſi ꝑſenſerit aurã vel tenuẽ hu⸗
mane vanitatꝭ alicũde ꝑffare/⁊ ruinã mia⸗
ri/mox ab alto deſiliens / leſe in ima recipit
et in tuto locat/aut ſi moliẽte ſeuiſſimi ho⸗
ſtis nequicia/contra ſe quicq; aduerſivide
ritentẽtari/illico moꝛe ſpũalis erinacij/to⸗
tum ſe in ſe curuãdo recolligit/⁊ ponit pe⸗
tram refugiũ ſuũ.ibi abſcondit᷑ in abſcõdi
to faciei dei a cõturbatõe hoĩm ⁊ tẽpeſtate
ſecuro munitꝰvallo quo graſſanti ſtulticie

aſpirare fas non ſit.Lũc ſobꝛia mẽtis leti

cia decãtare cũ ꝓphᷣa licet Oculi mei ſemꝑ
ad dñm/qm̃ ipᷣe euellet de laq̃o pedes me⸗
os.Et iteꝝ meditatio coꝛdis mei in ↄſpe⸗

ctu tuo ſemꝑ dñe adiutoꝛ meꝰ? redemptoꝛ

meꝰ. Non igit᷑ putes illũ datã quietẽ male

exequi/ inerti ocio tota die toꝛpeſcere/qñ

quidẽ nec ipᷣius diei decurſus interdũ ſuf⸗
ficit ad explẽda que ſalubꝛiter ſuggerit ani

„mus/etiam nocti ſepius detrahenduʒ eſt.
et in tempeſta noctis hoꝛa.nũc pꝛima/nũc

ſecunda/aut tertia vigilia noctis/ nõnun⸗

lrmedia nocte ſurgendũ ad confitendum

nomini domini. Inter hec neceſſe eſt edu⸗
lium coꝛpoꝛi mĩſtrare deinde ſomno mo⸗

deranter indulgere/artus ſolutosvt quies

reddat laboꝛis vſui/mentemq; feſſam alle

lUet. Num tibi videtur ſapienier vitã inſti⸗

tuiſſe: J nunc ⁊ ipſum maris huiꝰ pꝛocel⸗
loſi ꝑiculis rurſum expone. Nõne conſul⸗
tius eſt delectari in domino ⁊ vacare bone

petue oꝑam dare/ q; quotidie fruſtra niti/⸗
⁊ nitẽdo nõ niſi odiũ querere/qñ ꝑuerſi diſ
ficile coꝛrigunt᷑/⁊ ſtultoꝝ infinitꝰeſt nume
rus.¶ Addo ꝙ ſicut ipᷣe mihi ſepi teſtatꝰ
eſt/nũqᷓ; qᷓntũ memit/tãta pace⁊ coꝛdis ala

critate ꝑfruitꝰeſt/vt hoc aliquãto tꝑis int᷑⸗

uallo quo plꝰacriter in eũ iam ſexagenariũ
deſeuit inimicꝰ/⁊ varijs tribulationiba eſt
ventilatꝰ. Sic veraciter enũciauit qͥ ait ma
la que nos hic pᷣmũt/ad deũ ire cõpellũt/⁊
ꝓpha teſtat᷑ in tribulatõe ſibi multiplicit᷑a
deo dilatatũ eſſe. Hoc modo exiliuʒ ꝑſecu⸗

tiones/ingensq; furia mũdi/hunc longiꝰ

ꝓpellentes/⁊ vt ſic dicã intra ſe reſtringẽtes
quadã antipariſtaſi ſpũali feruẽtius eũ in
ꝗamoꝛẽ dei/ ⁊ odiũ ſeculi intenderũt/ ⁊ vice
cotis pulcrioꝛẽ ⁊ ſplendidioꝛẽ reddiderũt.
Quapꝛopter etiã gloꝛiabũdus in dño mi⸗
hi dixit/aliquãdo ſentire ĩigeniũ clarius et
viuacius in eſſe nunc ſibi qᷓ; vnq; antea.
Hec mirũ cũ dicit ſapiens Scribe ſapien
tiam in tꝑe ocijê/⁊ qui minoꝛat᷑ actu ꝑapi⸗
et eã.Ob hoc etiã egregia ſcripſit opuſcu⸗
la/que dũ mihi nuꝑ coĩcauit tã auide ꝑle⸗
gi vt illoꝝ doctrina veluti vino meraciſſi⸗
mo debꝛiatus fuerim.Optoq; ſepiꝰaman
tiſſime mi frater anſelme/tibi quaſi amco
meo riuali poculũ ex his tribuere.Sed lõ
ga regionũ diſtantia qua coꝛꝑe nõ animo
ſeꝑamur /hoc ad tempus vetat. Pꝛopterea
annui vt hec ipſa que nouiſſime vel antea
cõpoſuit iſdem germanꝰ/in tabula quadã
annotare curarẽ/ꝑ quã poſſis vel que iã ac
ceperis / vel que tibi adhuc deſunt agnoſce
re Simul ⁊ in hoc obſequi coꝛdialiter vo
lens venerabilibo ac deuotiſſimis patrib
meis/fratribo maioꝛis carthuſie/annotatõ
nẽ hãc affectu grãdi poſtulãtibo/quibopo
ſitũ mihi ſemꝑ eſt totis viriboↄplacere/ſpe
rans illoꝝ ſuffragijs apud deũ nõ modice
ſubleuari.Nõ aũt eo tꝑe vel oꝛdine quo ꝑ⸗

acta ſunt oꝛdinauioĩa/ ſed ꝓut occurrerũt
memoꝛie.Ceterũ qualitas materiaꝝ pote

rit vel ex themate / vel ex tenoꝛerubꝛice / et
maxime opꝰ ipᷣm ſi affuerit legẽdo cogno⸗

ſci. Uale in xpᷣo ihu fratvnanimis mei me

