certiſſimeꝛ ſecuriſſime ꝑ fidẽ mediatoꝛiſ ði
⁊ hoĩm potiꝰ qᷓ; ꝑ phiſicaleſtudiũ/habetur
etiã ꝑ viã abnegatõnis mõ q tradit᷑a Dio
nyſio.quẽ ob hoc vocat tenebꝛas atq; cali
ginẽ.qꝛ fit ꝑ pꝛiuationẽ ſicut tenebꝛa pua⸗
tionẽ lucis dicit. 62
anagogica ꝑ amoꝛis oculũ /’faciliꝰ obtinet᷑
in via q; viſio ſpecularis ſincera.quã nec
optet pceſſiſſe nec comitẽ eẽ ĩ miſtica viſio⸗
ne / ſiẽ nec intuitiuã viſionẽ /ſicut canis ce⸗
ecus odoꝛat pꝛedam ſuã.¶ Wiſio dei ana⸗
gogica / hẽtur ꝑ theologiã miſticã / docentẽ
ignotis ignote ↄiũgi ſub diuina caligine/⸗

4

Aiſio dei qᷓ noĩari põt

q;uis ſine coꝛꝑe a fataſmate/dũ amoꝛ itrat
vbi cognitio foꝛis ſtat / ſufficit oculo amo⸗
ris ꝙ oculus cognitõnis mõſtrauerit ei di

lectũ ſuũ etiã ſub enigmate fidei ſeu ↄfuſe/⸗

qᷓ poſuittenebꝛas latibulũ ſuum/qð ſubin

tras amoꝛ dicit Et noæilluminatio mea in
delicijs meis · ¶Oiſio dei qualiſcunq;
non ſufficit viatoꝛibus ad gloꝛie conſecu⸗

tionẽ. ſz neceſſaria magis eſt diuinoꝛũ im
pletio mandatoꝝ/qui enim dicit ſe noſſe
deũ ⁊ mandata eius non cuſtodit mendax

eſt / qͥ aũt ſic fecerit ⁊ docuerit hoĩes/hic ma

gnus vocabit᷑ in regno celoꝝ / vbi viſio / et

nit.

Tractatus einſdeʒ

de remedijs contra puſillanimitatem/ſcm

puloſitatemdeceptoꝛias inimici cõſolatõ

nes. ⁊ ſubtiles eius tentationes qui nõnul

—

lis vidlet᷑ gallice ab ipo pꝛimũ conſcenpptuſ
⁊ ab alio in latini tranſlatus

Vipuſillanimis eſt ⁊ paui⸗
dus/ cauere ſibi dʒ a nimio
timoꝛe.Si eniʒ coꝛ ſuũ ⁊ na
turalia ſeqͥtur/ad deſperatio⸗
nem vel nimiam mentis deie
ctionem ꝑueniet.Timoꝛ eſt vtilis duris
diſſolutis acremiſſis.quia timoꝛ terret et
cuſtodit.Zimoꝛatis vero atq; pauidis/ſi
accedattimoꝛ/ad peccatum eos adducet.
UVnde cõuertere ſe debẽt magis ad conſo⸗
latoꝛia ⁊ dulcia qᷓ; ad contraria. Contrari

nis ⁊ voluntatemanim.
¶ Duplexenim voluntas eſt in homine
ſiue duplex lexſicut dicit apoſtolus.lex car

is enim contraria curantur/frigida calidis
temperantur/⁊calida frigidis. Stultꝰ ve/⸗
ro eſſet qui caloꝛem caloꝛi⁊ frigus frigoꝛi
agddijceret.Oꝛtus irrigatur ſiccuatiſ tempo
re/ſed ſatis complutus non amplius irri⸗
gatur. Qui vero ſcit excolere oꝛtũ ſuũ.ĩpe⸗
nitus eſt ſi neſciat excolere animã ſuã.Ani
ma enim plus q; oꝛtus immo plus etiã q;
coꝛpus Vndeꝓ regula generali habendũ
eſt. vt in quacunq; tentatione de qua im⸗

pugnamur ſemper contraria obijciamus.

Sic eni conqueſti ſũt demones dequodã
monacho ꝙ ipſos ↄfuuderet/quia cũ ipſi
eum vellet extollere/ ipe ſe depmebat. ⁊ cuz
eũ in deſperationẽ niterent᷑ipellere.ipead
ſpeʒ ſe erigebat. ¶ Aliqͥ ꝑ coꝛdis puſillani
mitatẽ putãt ſe deſpare cũ ñ ðeſprãt.ſetiũt
enim mot deſperatiõis ꝑ puſillagnimitatẽ
coꝛdis.⁊ hũcſenſum putãt ↄſenſum. Sed
q;tumcũq; ſentiãt/etiã ſi quaſi operiantur
hactentatione.qᷓ;diu ratio contradicit nec
conſentit.hi tales charitatẽ nõ amittũt.
Ignis qui in die ardet / in nocte operiri ſo
let cineribus a quibus ita extinguitur/ vt
tamen mane alterius diei ſcintilla aliqua

inueniatur.que ſcintilla dum queritur/li⸗

cet lateat/ nihilominus tamen ibidem in⸗
uenitur ⁊ de eadem modica ſcintilla tã ve⸗
hemens ignis reparatur ſicut pꝛius. Ita

de ſcintilia caritatis/que q;tũcunq; operia

tur tentationibus / ſi intentio hec maneat

in ipſa vt adhereat deo/⁊ nullatenus con⸗
ſentire velit alicui moꝛtali peccato/viuus
remanet ſecure ipſe ignis caritatis/qͥ po⸗

ſtea tam magn erit vt pus. ¶ Exempluʒz

aliud non diſſonuma pꝛopoſuo de pugi⸗

le in duello/qui q́;dtumcunq; deijciatur et

percutiatur/non reputatur victus niſi cõ/⸗

ſentiat dicendo. Reddo me victum. Sic

nec ſpiritus hominis vincitura diabolo/

niſi conſenſus voluntatis adueniat. Clal“h
mandumq; eſt in huiuſmodi tentationnz
conflictu. Domine deus meus fac mihi
ſcm iudicium ⁊ affectumrationis/⁊ non
ſcom illud quod in ſenſualitate verſatur.
BSimiliter dico de omni tentatione-Non
enim iudicatur homo ſcõm ſenſum vl ſen
timentum carnis/ſed ſcõm ſenſum ratio⸗

nis ſcilicet ⁊ lex ſpiritus. Vude ⁊ ideʒ apo
ſtolus dicit ſe cõcupiſcere ſcõᷣm legẽ carnis
tt 2

—
= .
2

69

De remedis

⁊ carnaliter delectari contra ſpiritus volũ⸗

tatem:ſed quia illud quod concupiſcebat

nolebat ⁊ contra voluntatem hoc faciebat
immo vt magis pꝛopꝛie loquar non facie⸗
bat illud ſed magis patiebatur / ideo dice⸗
bat. Ego non operoꝛ illud ſed quod habi/
tat in me peccatum/itaq; quicunq; tenta⸗
ris carnali concupiſcentia deſperatione.
ira.rancoꝛe.inuidia.aut alio quocũq; pec
cato q;diu ratio tua non vult huiuſmodi/
ſed vt poteſt reluctatur/ ⁊ libenter exonera
ri vellet ab impugnationetaʒ peſtifera.nõ
tu agis illud ſed magis videris pati/ vnde
nec iudicaberis fm huiuſmodi peccati ſen
ſum /ſed ſcm rationis ⁊ voluntatis con⸗
ſenſum. Si ille aduenerit iudicandum te
cLcias. tquid mirum ſi duplex in ho
mine reperiatur voluntas quarũ velit vna
altera quodammodo nolit. cum ⁊ in ipſo
redemptoꝛe noſtro duplicem ſuiſſe quoq;
voluntatem. vnã qua voluit caliceʒ paſſio

nis a ſe tranſferri.⁊ aliam qua iuxta dei pa

tris voluntatem voluit pati/videatur. ita⸗
pʒ vt non te deijciat voluntas ſenſualitatꝭ

adhereat fideliter deo volũtas ſpiritus et

rgtionis in te/⁊ nõ timebis
¶ Tene ſuper hoc exemplum mulieris ne
ᷓ; quam nũq; cogere ad hoc valuit vir ſuꝰ
́y3tk taceretnam cum pꝛoiecta in ſcenum ſi⸗
ue lutum/ꝛ quaſi tota inde cooperta ⁊ con
duſa/inquireretura viro an non adhuc ſi⸗
leret. Conuerſa ad eum voce pꝛocaci/pꝛo
ut poterat/reſpondit.Non adhuc ſileo.ita
ergo ⁊ tu cum totus inuolutus luto fueris
tentationum. noli cedere/neqʒ victum te

reddere/ſed coꝛde ⁊ oꝛe clama contra impſu

gnantes te temptationes.⁊ dic Adhuc nõ
ſileo/ab adherendo domino deo meo. Et
retinebis innocentiam /ſicut mala illa mu⸗
lier retinuit ſuam nequiciim
¶ Audi adhucamplius conſolatoꝛium vᷣ

bum.Quicunqʒ peccato tentariſ pꝛealija

acrius tanto ſi legitime certaueris coꝛona⸗
beris a deo gloꝛioſius. Ettentatus habe
bis pꝛemium duplerx / vbi non tentatus pᷣ⸗
mium es habiturus ſimplex.Et qᷓ;to plus
ſentis alicuius peccati fatigatiõem.tanto
amplius ſi non conſentias conſequeris in
ge peccatoꝛum tuoꝛum purgationem. Et
quia in huiuſmodi conflictu/cum quis tẽ⸗
tatur/cõtingit vt plura cõmittantur venia
lia. Ita etiam econtrario/contingit ſcõum
doctoꝛes communiter/vt pena illa quam

ſuſtinet in reſ ſtendo / deleat penam veuia⸗
libus debitam ex vna parte/⁊ exalia parte

creſcat meritum pꝛopter pugnam contra

vitigꝗ ⁊ laboꝛem pꝛo virtutibus

Sicut igitur iuxta pꝛemiſſa/ſenſuſ pec

cati ſeu tentationuʒ ad peccatum / homini

non nocet ad ſalutem. neca caritate dei ſe⸗
parat q;diu ſenſus non cõcumit. Ita quo⸗
qʒ exſimili ſenſus deuotionis ſeu ſentimẽ⸗

tum ſpiritualis dulcedinis ⁊ conſolatiõis/

non aſſecurat hominem ipſum ſoꝛe in ſta⸗

tu gratie gratum facientis. Necreddit euʒ
perfectioꝛem ex hocalijs/neq; deuotionis
gratia huiuſmodi ſublata/eundem repꝛo⸗

batum a deo iudicat/nec etiam imperfedõ
rem ceteris facere pꝛeualet. pares quippe

eſſe poſſunt in cantate coꝛam deo.⁊ ille qͥ
ſpitituali conſolatioue perſunditur / ⁊ ille
qui ea pꝛiuatur.immo ſi diligenter penſe⸗
tur/magis periclitari poterit qui deuotio⸗
nis dulcedine fruitur/qᷓ; is cui hec der ega
tur. Ratio quia ſi conſolatiõe huiuſmodi

fungenſ de gatia tali conſidat/aſui imper

fectum exinde conſiderarenegligat/ſua de
Uoltione enit deo potius remotioꝛ qᷓ; pꝛopi

quioꝛ/pꝛopter ſuam pꝛeſumptionem ⁊ fa⸗

tuam confidentiam. Anidus vero ⁊ ſpiri⸗
tualis dulcedinis vacuus attamen pꝛo de
uotione laboꝛans/⁊ id quod in ſe eſt facieſ
licet coꝛde quaſi frigido/ ſpiritu tepido/
debitum ſuum deo ſoluens / cum ſuupius
vilificatione/⁊ diuine miſeratiois magni⸗

ficatione poterit pꝛopter ſui humiliationẽ
deo mlio foꝛe acceptioꝛ/⁊ pꝛealio in merẽ
di ſtatu maioꝛ.dummodo tamen conetur
non negligere quod in ſeeſt/ſed pꝛo gratia

conſolationis laboꝛet ſine fictione.Sede

at ergo neceſſe eſt iſte aridus iuxta viam et
mendicet a domino Jeſu trãſeunte lumen

gratie.Et qᷓ;uis turba malarum cogitatio

num impoꝛtune inſtet vttaceat / ipſe nihil
ominus multo magis clamet/⁊ ſucdamet
doneclumen a domino recipiat Et ſi ſic lu

men gratie a chꝛiſto humiliter mendican
do tandem recipere meruerit.non dubiuz

quin magis meritoꝛie/qʒ ſi ſponte ⁊ ſinela
boꝛum certamine quaſi inueniſſet.Si ſa⸗
men in humilitate perſeuerans cuʒ gratia⸗

rumactione recognouerit non ſuis merit

3

nec pꝛecibus aridis.ſed mera dei ex boni⸗

tate gratiam conſolationis collatam gra⸗

tis.Oꝛatio anime talis non eſt pura ſiäũ du⸗

ra.⁊ quis non dulcis ta meu foꝛtis.vnde

lonem
guommo⸗
reſeſ.
(do⸗
canim
Uiſtbile
peratio⸗
ſeuinſt
dians.
reisoeg
litpoe
eiumme
len inte
Ureſein
fionepol
ohn
ſimmnn
cenith
dinente
conſitit
kioꝛibn
ſtius
Jumit

Kr
mondn
cllan⸗
Mnnen
unbrs
W
Nunmn ien
Nergan
zAantarde
l
nng. ang
Weſefndin ti
Mnortnietr
ir snmn
lemaithni

e

, =
=S

e

.

=
E⸗

E=
S-

Se
S= =
☛

2
EE

==

S=
F

=
=

Mmentt

nAuen

R
tirni
n Türien
nionmu it
,
mmninn nt
. eE
ſohminntn
oW
DRAAE/CM.²
ENY,
TATIN
sAW,
„* eE

Ee (
Glions⸗

Contra puſillanimitatem

ceteris paribus ipſa apud deum tantũ ob⸗

tinere poterit ſua dura foꝛtitudine/qᷓntum

alteriꝰ oꝛatio ſua deuota dulcedie.ꝓut in⸗
nuere videtur beatus Bernardus ſuper il⸗
lud pſalmiſte. Delectare in domino ⁊ da⸗
bit tibi petitiones coꝛdis tui. Non eſt in⸗

quit hoc dictum de affectu. ſed de exercitio

Ille eniʒ bene hec implet/qui delectari co⸗
natur/etſi non pertingit ad hoc vt delecte⸗
tur/⁊ viribus hocagit/quod ille qui dele/⸗
ctationem hancpercepit. Nõ ergo incau⸗
te quis ſequatur huiuſmodi dulcedinum
ſentimenta!⁊ ſenſibiles in oꝛationibus ſu⸗
is conſolationes.nec pꝛeſumat ſe ſcdᷣm ta⸗
lia a deo exaudiendum.ſed magis ſcoᷣm ra
tiõis ſue ⁊ voluntatis iudicium/quod de⸗

us potius penſat.maneatq; in illis termi⸗/

nis/ſcilicet ꝙ iuxta diuinum pꝛomiſſuʒ ac

cepturus quandoq; indubie erit/ id quod

poſtulat. vel aliud quod vtiliꝰ diuina pꝛo
uidentia eideʒ foꝛe cognouerit/ſi fideliter ĩ
oꝛatione ſua ſine heſitatione de dei pieta⸗
tate perſeueret.(¶ Addendum hic videtur
non incongrue ꝙ nonnunq; ſimplicibus
deuotioni vacare querentibus/huiuſmo⸗
di ſpiritualium conſolationum ſubtractio
ſit vtilioꝛ q; conceſſio.maxime eis qui nõ⸗

dum exercitatos habent ſenſus ad diſcre⸗
tionem boni ⁊ mali.nec aduertere noꝛunt
quomodo perſepe angelus tenebꝛaꝝ trãſ⸗

ferre ſe ſolet in angelum lucis/ vt decipiat.

Pꝛo qua clarius intelligendo ſcienduʒ
q; anima rationalis que eſſentialiter indi⸗

uiſibilis eſt/duobus modis ſuas exerceto⸗

peratiões.Aliquas videlicet ſine oꝛganis
ſeu inſtrumentis coꝛpoꝛeis ſaltem imme⸗
diatis.Etaliquas cum huiuſmodi coꝛpo

reis oꝛganis.Etſcõᷣm hoc diuidi conſue⸗
uit potentialiter in partem ſuperioꝛeʒ que
etiam mens vel ſpiritus dicitur.Et in par
tem inferioꝛem que ſenſualitas nomina⸗
tur. Pꝛima autem poꝛtio anime in tribus
conſiſtit potentijs/ſcilicet intellectu ſeu ra
tione/voluntate/⁊ intellectuali memoꝛia.
In quibus illa ſumma maieſtas.gloꝛioſiſ
ſima trinitas.ſcoᷣm cõmuniter loquentes
creanit hominem ad imaginem ⁊ ſimilitu
dinem ſuam. Secunda vero anime poꝛtõ
conſiſtit in potentijs ſenſitiuis. tam exte⸗
rioꝛibus q; interioꝛibuſ⁊ appetitibus ſen
ſitiuis.ſcilicet iraſcibili ⁊ concupiſcibili
Juxta itaq; pꝛemiſſa/notandum ꝙ quili⸗

—

betſpiritus deſui natura niſi diuinitus p
hibeatur/cuilibet illabi poteſt coꝛpoꝛi. et

circa ipſum ſiue in ipſo operan.hoc enim

pꝛiuilegium inditum eſt nature ſpirituali⸗
ſupꝛa naturam coꝛpoꝛeam. Vnde ſequit᷑
q; angelus honus vel malus poteſt opera
ri in noſtris ſenſibus/⁊ ſenſitiuis appetiti
bus / eo ꝙ ſint coꝛpoꝛei pꝛopter oꝛgana.
Vnꝰtamẽ ſpiritus creatus/nõ poteſt illa
bi alteri ſpiritui/quia ſicut in coꝛpoꝛalibꝰ
impoſſibile eſt fieri penetrationem dimen
ſionuʒz iuxta philoſophos/ſic ⁊ in ſpiritua
libus impoſſibile eſt fieri ilapſus ſpiritu⸗
um iuxta theologos.Et hoc eſt quod dicit
Auguſtinus in de fidead Petrũ vbi inqͥt
Singulis ſpiritibus ineſt terminus quo
a ſeinuicem diſtinguũtur.⁊ vnus in alio ñ
eſt. ¶ Exiſto ſequitur ꝙ; diabolus nõ po⸗
teſt intrare parteʒanime ſuperioꝛẽ/ſiue ip⸗
ſius anime eſſentiam:? Patet.quia anima
eſt ſpiritus indiuiſibilis ⁊c̃. Et per conſe⸗
quens etiam non poteſt immediate in ip⸗
ſam operari/cum omnis operatio fieri ha
beat per contactum.Et hoc eſtquod vene
rabilis vult Beda Aciuũ.v.ſuper illo loco
vbi Petrus ait Anania/cur ſathanas ten
tat coꝛ tuum ⁊c̃.Dicit enim ſic.Notanduz
q mentem hominis iuxia ſubſtantiam ni⸗
hil implere poteſt niſi creatrix trinitas ⁊c̃.
His itaq; pꝛemiſſis bene conſideratis.
poterit faciliter attendi/q;tis periculis ex⸗
poſiti ſumꝰ/⁊ qᷓ; diuerſimode nobᷣ illudere
poſſunt ſpiritus nequam / etiam ſimulata
ſpecie boni.vt finaliter nos decipiãt ĩcau⸗
tos.⁊ ad mala perducãt.vt beatus Augu⸗
ſtinus.in de ciuitate dei in diuerſis locis
maxime.xviij.⁊.xxi.libꝛis clare oſtendit.
Poſſunt nanq; vt tactum eſt ſenſibus no⸗
ſtris illudere.poſſunt etiam immittere di⸗
uerſa fantaſmata.quibus /ſi ſenſualiter de
lectabilia fuerint/alliciant ⁊ inclinent ap⸗
petitum noſtrum ad illicita. vel quibus/ſi
triſtia fuerit/appetitum noſtrum deterren
don bono retrahant.⁊ pꝛopter difficulta⸗
tes experimentaliter immiſſas.impediant
totaliter.ita vt a bono inchoato vel incho⸗
ando penitus pꝛopter ſenſibiles grauita⸗
tes deſiſtamus. Rurſum quoq; immutare
poſſunt noſtrum appetitum ſenſitiuum ꝑ
hoc/quod aliquam facere valent immuta⸗
tionem circa eius oꝛganum. Sic nãq; vo

lentes deo non pꝛohibente aliquẽ incitare

tt 3

ee

De remedis

aglibidinẽ/poſſunt cauſare circa renes ali
aſq; coꝛꝑis ꝑtes.vbi libido ſedeʒ tenet/ali⸗
quã vehementẽ calefactionẽ.Et volentes
in aliq̊ puocare virtutẽ iraſcibilẽ. poſſunt
deo pmittente pcurare ebullitionẽ ſangui
nis eiꝰ circa coꝛ ⁊c᷑. Sicq; mirabiliter de

fame.ſiti:ſomnolẽtia.⁊ aljs humanis paſ

ſionibo appetitus ſenſitiui intelligat᷑/qua⸗
rü oĩm paſſionũ cauſas diabolus nõ igno
rfat ꝓpter nature ſue ſubtilitatẽ. ¶icet nãq;
agra ceciderit naturalia tñ non amiſit.
7 (Etiangau malus hmõi cãs paſſio⸗
ſii admouerein hoĩe põt. Ita quoq; ange
lus bonus:eaſdem amouerepᷣualet.vt ho⸗
minẽ a tentatione liberet/immo credo qð
⁊ angelus malus eas poſſit deo permuten
te.⁊ angelo bono nõ reſiſtente/in homine
remouere.dũmodo ſperet ꝑ hoc hoĩem pe
riculoſius poſſe deciꝑe.atq; ad peioꝛa ma⸗
la ꝑducere.put qũq; comꝑtũ eſt ¶ Põt eti
am ſpũs malignꝰ naturã noſtrã coꝛpoꝛeaʒ
⁊ totã anime poꝛtionẽ inferioẽ/multa trã⸗

quillitate fouere:⁊ eam delectare gaudijs.

⁊ apparẽte voluptate/ſiue ficta ⁊ ſophiſti⸗
ca dulcedine/qbus hõ incautus.⁊ ſpũaliũ
fallaciaꝝ inexꝑtus.ad tantũ allici poterit/⸗
vvrt eiam tandẽ in virib animeſuꝑioꝛibus
multum indegaudeat'/: magna qſi in toto
homie conſolatõne ꝑfruatur.ita ꝙ homo
vix credere poſſit aliud quin a deo foꝛet tã⸗
ta ſuauitas.cuʒ tamẽ certiſſime qũq; ſitab
humani generis inimico. Qui hanc cau⸗
ſare tentat nõnunq;/ vt hoĩem ꝑ hoc in ſuꝑ
biam erigat.nonnũq; vero vt hoĩem per
ingdiſcretionẽ ⁊ abuſionem h..as decepto
rie ↄſolationis in veſaniã aliaq; mala fina
lit deijciat. Diligent tñ ↄtuẽdũ ꝙ; ſpũs
malus nõ pᷣt imediate tentare hoĩem in ꝑ⸗
te aĩe ſuperioꝛi.cum ſibi nõ illabit᷑ put ſu⸗
pꝛa tactuʒ eſt.quãuis poſſit mediate. Oð

tunc fit/cum intellectus ſeu ratio incaute

conſentit fantaſmatibo illis. q̃ ſibi illuſus

ſeſus repñtat.nõ debite.ſ.abſtrahẽdo/ eli

ciendo/aut diſcurrẽdo. Item põt id fieri ꝓp
pter vehemẽtem paſſionẽ appetitꝰſenſiti⸗
ui.q̃ paſſio ſepe iudiciũ rõnis ꝑuertere ſo⸗
let. ¶ Similiter põt ipᷣa volũtas in hoĩe
tẽtari mediate.Et h fit cũ rõ ꝑ erroneũ ſuũ
iudiciũ de qͥ tactũ eſt/ipᷣam voluntatẽ mo⸗
uet/vel cũ caro foꝛtitertentata/q̃ ſꝑ tñ ↄcu⸗
piſcit aduerſus ſpũm.ipᷣam voluntatẽ tam
diu ſtimulatquouſq; eã ſibi incdlinat Sic

—

eni ſm ſem̃ Jacobñ vn uſqſqz tẽtat a Ocu⸗

piſcẽtia ſua.abſtraciꝰ ⁊ illectꝰ.¶Hec/licet

aliqliterꝑ exceſſum:nõ tñ inutilit᷑ vtappa⸗
ret ad ꝓpoſuũ dicta ſint.p detegẽdo fallaci⸗

as ⁊ ꝑicula:q̃ inexptis ↄtingere poſſent cir

ca ſpũales dulcedies in oꝛõnib ⁊ medita⸗

tiõibo ſuis/ ꝑ angelũ ſathaue traſfigurantẽ
ſe in ãgelũ bonũ.niſi caute ⁊ diſcrete ſe ha⸗

buerint in ſuis ſentimentis.⁊ ſenſu ꝑcepti⸗

bilib ↄſolatõibo. ¶ Expmiſſis etia facile
elici poterit ↄſideratio.quõ hoĩes in capiti

bus ſuis debilitati.aut alias in naturalib

ſuis leſi.⁊ indiſpoſiti.ſeu ex cõplexiõis ma
licia ad aliq̃ vitia ſoꝛtiter ⁊ ſpealiter pᷣcete⸗

ris inclinati/q cõiterpaſſionati dũr/pñt ci

tius.facilius ⁊ multipliciꝰ.q; alij bñ diſpo

ſiti ⁊ bñ ↄplexionati.ſen bñ educati ab ini
mico illudi.vexari.decipi.⁊ ꝑiclitari ꝓpter
oꝛganoꝝ ſuoꝝ indiſpoſitionẽ/ deo pmittẽ

te.Quiboↄſulendũ eſt.vt ↄtra inuiſibilis
hoſtis inſidias/deũ ⁊ ſcõs ſepe inuocent/⸗
ꝓpꝛiũ ſenſum nõ ſequant᷑:alios ↄſulãt ⁊ eo

rũ ↄſilijs acqͥeſcant.nimietate exercitioꝛn,ʒ
tam coꝛꝑaliũ q; ſpũaliũ ſeipos nõ grauét.

Occaſiones pctoꝝ qᷓ;tum poterũt fugiant
ↄtra paſſiones ſuas viriliter laboꝛẽt.⁊ nul
lo modo locũ eis dent neq; eis cedant.nazʒ
ſi ſemel iteꝝ ⁊ iteꝝ paſſiõiboſuis ceſſerint
deueniẽt paulatim ad h. vt cum eis reſiſte⸗

re volẽt.difficulter aut minime id poterũt

Exquo vſus ſeu ↄſuetudo eſt quaſi altera

natura. ¶ Et vt reuertamurad h̊ vnde ſer
mo ſumpfit exoꝛdiũ.vicʒ; ad puſillanimita

tẽ.nõ q dem am plectenda. ſed oĩmode fu⸗
giendaã.ſumam

raliboquibuſdã defectuoſus.huic ſi coꝛam
multitudine q ppiam agendũ incubuerit.

poterit facillime ſpũſneqᷓ; (dᷣo id ad ꝓbatõ

nẽ ⁊ exercitationẽ huius ꝑmittente)paſſio

nẽ timoꝛis in tali ad tantũ intentare.cũ na

turaliũ deſfectuũ eius adiumẽto /vt q̃ſi totꝰ
ſtupefiat/viſuſqʒ ⁊ auditus vſum q̃ſi inter

mittat immo ⁊ ſenſu tactus.q̃i intercepto
per totũ coꝛpus ſpaſma incurrat.⁊ frigido
quodã ꝑfuſus ſudoꝛe.velutamẽs in terrã
cadat.Quẽadmodum exꝑientia in nonnl
lis docuit. Cui grauiſſime paſſioni timo⸗
riſ.ſemel aut bis exꝑti.ſi is de quo lo mur
ceſſerit.⁊ iuxta ſupꝛa datũ ↄſiliũ ſe viriliter

ꝓpter comꝑtam difficultatẽ ⁊ pꝛeſumptam

confuſionẽ eideʒ nõ oppoſuenit / deueniet

gliendã.ſi de ipᷣa exemplũ ad/ ꝓpoſitũ
Sit quis naturalitertimidus/⁊ in natu⸗

Atiti
gunqe
fantaſt
lermo

nn
denön
norten
ninem
ſangae
aſpaſt
2 ri
bammu
nnna
ſines
ſoane
.1
denot
wus
man
at
tin
n
ſal
lcls.
to
ldean
idat
niöne
o
ene⸗
ſnn
hi
bone
o7.
ln⸗;
Myfe
Nmun
eum:
Adann
Cporn
Mnrbu
ncbbe
Mo
honten
ſanobo
cenan
(ſoc
lmnpein

cceſſitot⸗

botamna

E
—
——,
E
—
—
=—,
—
——
S

romiſiseie⸗

otnade

tinmn
ugährin
rthilinfen
Nirgid
mora
mweifgen
Wrlaärnt
unumten
wockanden
mmurMINA
prilnmn
amngiingei
mumidrs tmm
woishuien

õ

—
inmm

„

giunis Atd
ugfüräinm
ummänarh
ummafie
Enmäsn
ſienin 6
—
vran n

4

uH

Contra puſillanimitatem

ad tãtã indubie puſillanimitateʒ ꝗ vixaut
nunq; curabitur/imo videbitur ſibiqnq;

fantaſtice ⁊ diabolo illudẽte.q; potius vel⸗

ler moꝛtem ſubire q; tali operi vbi tantã ex
pert?eſt difficultatẽ.iteꝝ intẽdere ¶ Cõſo
nat huic exemplo noſtro illud phiſicoꝛum

de nõ nullis ſemel grauiter ⁊ quaſi vſq; ad

moꝛtem vulneratis.Qui vt aiunt.ſi ſang⸗

uinem poſtmodum viderit/aut foꝛtiter de

ſanguie fantaſiauerint.ſincopim facillime
et ſpaſma patient᷑. ꝓpter id qð pꝛiusg exper⸗
ti ſunt incõmodum ⁊ ꝑiculum ¶ Ded te⸗
deamus modo ad deuotoruʒ ⁊ aridoꝛũ cõ⸗

parationem.vnde ꝓpter deceptoꝛias ↄſola
tiones manifeſtandas digreſſi ſumꝰ. Vñ

notandum qꝙ; put aliqualiter ſuꝑius tactũ
eſt. Aridus nõnunq; in ſtatu eſt tutioꝛi.qᷓ;

deuotus / hacratione. Sint nãq; duo q̊x
vnus / ſcilicet deuotionis dulcedie fruens

maioꝛem habeat confidentiam. Alter ſcili
cet eadem carens dulcedine minoꝛeʒ 2fidẽ
tiam teneat. Haud dubium quin poſſit cõ

tingere ꝙ is qui plus confidit/periclitatur
facilius.⁊ fit inferioꝛ/quia eius conſidẽtia
ex ignoꝛantia ſuiipſius ꝓcedit/cum neſci⸗
at ad quantum teneatur coꝛaʒ diſtricto iu⸗

dice. Alter veꝛo minus conſidens nõ faci

le decipiatur. 2 ſit tutioꝛi ſtatu quia eiꝰtre/
pidatio eſt ex ſui diſcuſſioneſedula/et cog⸗

nitõne ꝓprie infirmitatis ⁊ impfectõis ſue

Igdeoq; quantuʒ hic per humilitatẽ timet
et trepidat/tantum dei ante indicium ſecu

rioꝛ aſtabit.quia dijiudicauit ⁊ diſcuſſit ſe

ipſum. Ita eſt quandoq; confidentia non

bona et timoꝛ ſecurioꝛ deoq; pꝛopinqui⸗
oꝛ Hinceſt ꝙ quidaʒ patrum aiebat.nul⸗

lam peioꝛem paſſionem foꝛeq; nimiam
confidentiam.tam erga deum q; erga pꝛo
ximum. Nam generat comunitercontem/

ptum ⁊ debitam negligit reuerentiã.tam q̊ᷣ

ad deum q; quo adpximum habendam.et

in vanitatẽ et ſuperbiã ſepiſſime terminat

¶ Konnunq; etiam cõtingit / vt is qui co⸗
natur habere delectationes ſpũales.expen

dat ob hocquaſi totum tẽpus/quo tamen
vtilioꝛa ſibi ⁊ pꝛoximo magis q; grata deo
non tantũ poſſet ſed ex iniũcto et ſancte foꝛ

ſan obedientie debito deberet agere/1 tan⸗

dem cum adeptus fuerit qð queſiuit.male

cuſtodit dimittens ilico mentẽ ſuã ad alia
im ptinẽtia euagari.aut vertens ſe ſine ne⸗
ceſſitate ad alia.quaſi diceret.Et ſi nõ ver⸗
bo tamẽ facto. Jam qð cupiui teneo / dietã

ſcriptũ ſit. In pace factꝰ eſt locus eius.

meam modo bene cõpleui.bñ ſto.ſecarus
ſum. Attamẽ neſcit miſer /aut ſe neſcire diſ
ſimulat.q id qð accepit cadit ſub gratia g/

tis data.⁊ poteſt ſtare cum peccato. VUnde

pfit adhucomia ſua peccata manere ſuper
eum.qq; is cui multũ donatũ eſt.multum
etiã in iudicio reqͥreturab eo ꝓ ratione red
denda.Et rurſnm cum poꝛem gr̃am ↄſola
tionis quaſi nihilipendendo abiecenit / re⸗
uertetur ad deũ inſtãs ꝓ alia accipiẽda.qũ
ſibi placuerit.quaſi dignũ ſit vt deꝰ ad eiꝰ
beneplacitũ ſemꝑ ſit ꝑatus.donetq; ſibi iu
ſteqncunq; ⁊ quodcũq; poſtulauerit Hec

eſt illa vna pᷣſumptio fatua mala.⁊ ꝑiculo⸗

ſa ↄfidentia.que nonnullos ſe deuotoſ pu
tantes poſſidet.(¶ Ded nõ ſic eſtde illo /qᷣ
auxilium diuinũ tantũ.⁊ nõ dulcedines q̃
rit ꝓ ſuis neceſſitatib.⁊ ad reſiſtendñ tem⸗

ptationibus.qui querit peccatoꝛum ſuoꝝ

remiſſionẽ.nõ ſpũalem conſolationem.qj

puram qrit dei miſericoꝛdiã.nõ ſingularẽ
ſuauitutis gratiam.qui iuxta dñi ſui bene
placitũ cum laboꝛe ⁊ doloꝛe.eidem ſeruit.
nec ↄſolationes bic.ſed in futuro req;rit.et

ſi qua conſolatio offeratur/ eam cum timo
re ⁊ humili gratiarumactione ſuſcipit.⁊ cid
recedit.non triſtioꝛ inde/ neq; ad ſeruien⸗

dum deo ſegnioꝛ fit. NHNam iſte ſalutem ſuã
operatur cum timoꝛe.pꝛioꝛ quaſi cum tu⸗

moꝛe. Iſte in vᷣitate.boꝛ in vanitgte. Iſte
fideliter. alter fallaciter. Hic ꝓpꝛijs quaſi

ſtipendijs militat deo.aliꝰ niſi mercedem
a deo hiceelniat ↄſolationis! militare re⸗

nuit olet etiã puſillanimes reddre nõ

nũqᷓ; deuotioni intẽdentes/nimia ſcrupu/

loſitas conſcie.q̃ vtiq; uõ eſt bona/vcpote
cum qͥs de venialib ⁊ leuiba peccatis ſine

quibo iſta vita vix aut nullatenꝰ trãſfigi po
teſt. ⁊ hene de omni actione ſua ↄtinuaʒ ꝗ/

ſi ſibi foꝛmat ↄſciam.plus hmõi ponderaſ
lance iuſticie/q;ᷓ diuine miſericoꝛdie.⁊ hoc
pꝛeſertim vltra debitũ.ac ſi ſua iuſticia tan

tum.⁊ non dei miſericoꝛdia potius ſaluan

dus ſit. VUndeↄtingere poteſt.niſi huiuſ-
modi ſqupulos inoꝛdinatos deponat.vt
id quod pꝛius non erat peccatuʒ ex ſe/fiat
peccatũ exſcrupulo ↄſcientiequicqͥd eniʒ
cõtra ↄſciam eſt.peccatũ eſt. Nec poteſt h
talis gr̃am ꝑciꝑe.qͥ de moꝛtali vbi moꝛta⸗
le nõ eſt.foꝛmat ſibi ſcrupulũ ↄſcle. Nõ eĩ
gquctoꝛ gratie deus habitare vult in tali cõ⸗
ſcientia inqͥeta ⁊ turbida.qͥppe cum de eo

tt 4

De hoꝝ ſqrupuloſoꝝ nũero vident᷑ hi foꝛe
qui cum pſalmũ autoꝛõnem dixerint non
cum actuali intentione ſʒ mentis ſubꝛepta
euagatoe / qua hüana infirmitas exſe vita
re nõ põt repetere ⁊ reſumere iteꝝ ⁊ iteꝝ nõ

ceſſant. Atramẽ ↄtingere põt/vt q;tumcũ⸗

8 reiteret.id quod reiteratũ eſt/fiat ita in⸗
ipidũ.⁊ qñq; plꝰ q; illõ qð pꝛius negligẽ⸗
ter ⁊ inaduertenter ir pſolutũ.¶ Quibꝰ
⁊aſſociandi vident᷑ illi qui cum copeten⸗

ter⁊ ſi non ſufficienter/contriti ſunt atʒ co⸗

feſſi:qꝛ impoſſibile quo adnos videtur vt

ſufficienter contriti ſintde peccatis ſuis//ñ

ſunt cõtenti /ſed ſemp ſcrupulũ habetſſe nõ
dum debite feſſos elſe / fatigant ſeipſos et
confeſſoꝛes ſuos cũ reiterationibo confeſ⸗
ſionũ.pꝛeſertim de leuibo peccatis modi⸗
ci ponderis. Illic iuxta pſalmiſte vocẽ tre⸗

pidãtes vbi ñ erattimoꝛ ¶ Iſt oib pit cõ

ſultũ ſit / vt ñ de ſua iuſticia / ſz de mera dei
2fidaãt mia/ſicq; põderẽt ſuã negligetiã vt
pᷣpõderẽt dei infinitã clemẽtiãẽ Hemierit
quoq; illius cõmunis dicti/q; vltra poſſe
viri non vult deus vlla reqri. Iteq; illi rei
terantes oꝛationes ſuas aduertãt:q ecclia
non obligat ad actualẽ intentionem/q;ᷓ
bona ſit.ſed tantũ vt oꝛe ꝑſoluant᷑. Nõ er⸗
go neceſſe ẽ vt reiterẽt qð ſemel dictũ. licet
inaduerteter putãt. Sed ſufficit vt de ſua
negligentia doleant/ confiteant/ qð iu⸗

iunctüũ fuerit loco negligẽter actoꝝ ſolum
reddant. Hoctamẽ intelligivolumꝰð his

qui naturaliter / aut ex infirmitate acciden⸗

taliter / ſuxibiles nimis hñt fantaſias: ve
lint nolint.q̃ſi ad leuẽ ventięflgtum.adalia
a ꝓpoſito facillime diſtrabunt᷑. Nõ autem

„

de his qᷣ foꝛtes ſunt a natura in ſuis
nis / ſed quaſi animales ⁊ beſtiales. ex ſui
carnalitate ⁊ toꝛpoꝛe.malaq; conſuetudie

nis ſunt ꝓmpti.qui ⁊ ſponte quaſi tꝑeꝑſo

lutionis hoꝛaꝝ ſuarum.quia eis non ſapi
unt. aſſumũt ſibi cogitatiões de exterioꝛibꝰ
in quib eoꝝ animuſplus delitiat/auttan
ta ſomnolęetia/ex malaſſua conſuetudine.⁊
diabolo ipis illudete/ obꝛuunt vt vix reco

lant de ynico verſiculo totius boꝛe quam
ꝑſoluiſſe putãt.Talibytimeo grauiſſimuʒ

inſtabit purgatoꝛiũ.ſi euaſerit ꝑpetuũ incẽ
diũ:.niſi hicdebite conterantur/⁊ ſatiſfaci⸗

ant ꝓ tam grauib⁊ quaſi affectatis negli⸗
gentijs. flon eſt noſtre mẽtis hos tales ex⸗

cuſareaut occaſionem male libertatis eis

n ſuis ,
ua

ad omnia ſpũalia pigri.⁊ ad cũcta que car⸗

” 4
. 266
I . .

dare. Sicut necin ſuperioꝛibus intẽtiẽis

pimus.q;tum ad pꝛeſens attinet conſolani
⁊ tam ipᷣos q; alios ꝗd caute operandũ ſuã
ſalute exhoꝛtari.¶ Et quia tactum eſt ali⸗

„

quid ſupꝛa deſerupulis circa ↄfeſſiões/ſu⸗

pereſtadhucꝙ nõ incõgrue putamꝰ addẽ
dum.Expedit quippe ipᷣis ſcrupuloſis di

„

cere ⁊ ↄſulere/vt non ſint nimis arte ↄſciẽ⸗

tie circa peccata mino: a in ↄfeſſione expo
nenda/ſed ſuccincti ⁊ bꝛeuiter quaſi in ge⸗

nerẽe ſufficiat ea explicari. Maioꝛa vero et

ea in quib eſſet anime periculũ/ſtudeant

cognoſcere / ea diligenter in ſpecie detege⸗
re⸗ ¶ Buper quib tamen notandũ “
da cogitationes turpes/⁊ execrabiles blaſ⸗

phemie/ etiam luxurie/ non ita groſſe ſüt

contfitende put occurrunt/ſed ſufficit vtſic

dicantur /vt ↄfeſſoꝛ mentẽ ↄfitentis intelli

gat / ſeuata honeſtate loquendi/q;tũ poſſi
bilitas aqmiſerit. Licet eni confeſſioni ne

noſtre extitit/pferre ſimpliciteraridos de⸗
uotis, ſeq ſicut hic ſic ? ibi. ⁊ viceuerſa pu /
ſillanimes ⁊ pauꝑes bonevoluntatis ſuſce

è

ceſſaria ſit hũilitas/non tamen ꝓpter ſacraz⸗
menti ⁊ ↄfeſſoꝛis reuerentiã excludit hone
õ etiam cogitationes exe⸗
cran

ange ſiue blaſphemie ſiue luxurie/nemi⸗

nem nimis tun bent. Hon enim delecant
deuotos ſed cruciãt. Nec ſunt hoĩs ſed dia
boli eos ſuggerentis/vnde nec imputabuũ⸗

tur homini ad demeritũ ſed reputabuntur

potiug eidem ad merituʒ/⁊ purgatanimaʒ
pacientis eas magis q; maeglei Pprer a⸗
ndo

boꝛem quem homo perfert in pugn

4

necdelectat/non facile in talibus tempta⸗

toꝛ nocere poteſt Quicunq; itaq; in Hnist
*

cogitationibus / ſpecifice nimis vellet ð

dere in ↄfuendo eas/⁊ multum ſcrupulo;

ſus circa ipſas eſſe/hic pꝛoculdubio nõ ex

hocconſequet᷑ pacem coꝛdis/ſed foꝛtꝰop⸗

poſitum/ dat occaſionẽ inimico ſe multo
amplius inqͥetandi verãdi:quemadmo⸗

dum nonnunq; contingit illisqui latratꝰ

canũ mitigare conantes/proiciunt eis pa⸗
nem vt ſic ſaltem latrare ceſſent. immo fre⸗
quenter eum qui ꝑꝗnem piecit durius la⸗

trando infeſtat. ¶ Habeatur ergo ſemper

in memoꝛia regula illa quaz quaſi in pꝛin
cipio poſuimus.ſcilicet vt in quacunq; ꝑ⸗

te quis ſeſentit pꝛonioꝛẽ ad malum/atem⸗
ptari ſe poſſe facilius/ibi ſemper opponat

affigit contra ſuam voluntatẽ ⁊ nõ placet

5
6

stp
pelein
Pene
lceſen

ſen
ſbiſoon
kend⸗
neran
eſtyqi
mizcop
ſtpugn
ſlichlum⸗

Contra puſillanimitate 70

i
rammüßi,
Caianiſin

Mmaerien

Eirirmeeni
rarkenm
Kinhtsid
munli
nüüwrhon
nmänin

Smain

en N
ühenpehnnn
Wuncninige

õ
1nmi⸗

naüt
iinnuinnih

rä mImen

laens
bsi
ms wontte
Nee wr
ALNñ

e zunst H

Lcrp,
4
e 3
.

Pi*

remecdia pꝛeſciſe cõtraria ſolicittiꝰ. Si
ſtudeat coꝛdis libertati. Si quis iracun/

BSi quisſimpatiens ad queuis adt

itia nimis leuit᷑

2„.

dus ⁊ vehemens ⁊ commouetur faciliter.

fugiat occaſionem ire/⁊ quaſi cum violen/
tia intendat mentis tranquillitati 2 man/
ſuetudini. Dotus nãq; maioꝛeſiuxcta phi

lo ophoꝝ ſententiam expellunt minoꝛes.

empla patrũ ⁊ maximechꝛiſti ?⁊ martvꝝ a/

nimo ſepe reuoluat Siqͥ nimis ʒeloſus
etiam in cauſa iuſticie/ perimpetum ſpi⸗

ritus nimis efferatur. zelum cum modeſtia

—

temperet.Et quod etiam ipſe in multis of⸗
fendit recogitet/quodq; diſtrictum iundicẽ

ſuper ſe habeat foꝛmidet. Si quis nimis

tenax.largitati inſeruiat.⁊ ſicde ſimilibus
¶ Inſuper aduertendum pꝛo quadam re
gula generaliq; tenendum vt omnia ad ꝗᷓ
voluntas cum quodam impetu ⁊ vehemẽ/

tia ſine pꝛeuia deliberatione inclinat᷑/q;tũ

cunq; appareant bona. habeantur ſuſpe⸗

cta/quia cõmuniter ſunt motus ſenſualita
tis ⁊ paſſionũ quibus hoſtis antiquus ꝑſe

peſe immiſcet. Juxta quod ſenptum eſt.
Ab ea que doꝛmit in ſinn tuo tecuſtodiſci

licet ſenſualitate.vt ipſa non domineturra

tioni tue/tanq; mulier viro. Si enim hãc

teſtatem tali mulieri dederis/ipᷣa cotra⸗

na erit: rebellis viro ſuo.id et ſenſualitas
rationi / placeatvel dipliceattibi. VUndeſi

nõ Poreris eam ſic ſubigere vt ſit amnimo

4

iqu idem non ſolum viciſſe inalum bo⸗

num eſt/ſed ⁊ pꝛo viribus malo yeſtitiſſe.
immo nõnunq; melius eſt diutius pugnã

exercere/iqᷓ; cito pꝛeualere. Attendit nanq;

pꝛudẽtiſſimus ⁊ equiſſimus rexnoſter dex
ug / militum ſuoꝛum velle potius q; poſſe.
Et ſicut on e vincere ſuum eſt. ita vincere

velle noſtrum eſt.Et q;qᷓʒ in vtroq; gratia

dei neceſſe eſt concurrat/in velletamẽ ma⸗

s Ein poſſe liberum arbitriuʒ hominis
ſibi locum vendicat/vnde iuxta ipſum mi⸗
litum ſuoꝛum dominus certamẽ ad remu⸗
nerandum penſat.Et dignuʒ vtiq; ⁊ iuſtũ
eſt vt qui longius ⁊ laboꝛioſius certauit pᷣ
minʒ copioſius percipiat.

riculum/ſed cum venerit eſt viriliteragen⸗

erſa/ er

ſubdita viro/ſempertæmẽ ei reſiſte/nec
vnq ei cedas/⁊ ſic huiuſcemnodi rixa et pu/
coꝛam deo tibi reputetu pꝛo victoꝛia

Copt ripia lon tamen
eſt pugna optanda ne videgmuramarepe

dum/in nomine eius/qui non patiturnoſ

tentani vltra id quod poſſumꝰ/ſed facit eti

am com tentatione pꝛouentum vt poſſimꝰ

ſuſtinere. Cui ⁊ quottidie bumiliter æfidia
cialiter idcirco ſupplicare debemus dicen /
gqo quod ipſe docuit. Etne noſinducas in
temptationem. Creditur naq; ꝙ hecipſa

dauſula bꝛeuis verbis/ſed ampla viribus

in temptationibus irruentibꝰ? deuota me⸗

te replicata/non mediocris ſit efficacie/de

zis qui ignoꝛat quis eius auctoꝛ ſit.
Hotent etiam ſqupuloſi quoꝛum puſilla⸗

quo nullus eſtimo dubitabit niſi infidelis

nimitatem conſolari intẽdebamꝰ/qʒzq; nõᷣ

—

nunqᷓ; ad alia digredi videamur. Notent

inqᷓ q valde eis expedit cum conſilio ſuo

rum ſuperioꝝ ⁊ alioꝛum viroꝛum ſuoꝛum

pꝛudentum / deum timentium / contra ſu /
os ſcrupuloſagerevt ſic tandem aſſueſcãt

eos non timere/ſicut domificatoꝛes aſſue⸗

facti ambulant ſecure ⁊ intrepide ſuper te,⸗

cta altiſſima/vbi non ſic pꝛacticati ſtatim

foꝛent ſi huiuſmodi atrentarent in pericu⸗

lo vite· ¶ntendant quoq; puſillani⸗
mes ſerupuloſi ꝙ inimicus bumani gene
ris/cum impugnat hominem ſtercoꝛibus
turpiſſimarum cogitationuʒ/veluti in ob⸗

ſidione vebium vel caſtroꝛum fieni coſne ⸗/

uit cum ſtercoꝛibus clogcarum / aut cuz ter

retrepentino ſtrepitu quempiam/vel hoꝛ⸗
roꝛem immittit quaſi inopinate ꝓur ſimi⸗/
ter bombardo:um tonitruo impugnato⸗
res munitionũ agere couſueuernnt.? queè⸗

admoduʒ ioculatoꝛes ⁊ trufatoꝛes pueris

hoꝛroꝛem inuſitatis ſuis geſtibꝰ incutere

nouerunt. Intendant inqʒ talla non cu
rent/neq; multum cum his litigent/ſed po

tius irrideant dicentes/cum illo patre in

dicia tua ſuperte demon. dominus mibi
adiutoꝛ nõ te timebo.Ouia enim immũ/

dus ſpiritus es/immundicia opus tuum

eſt. Item terroꝛes tuos non timeo quia e⸗

um qui venturus eſt iudicareviuos ⁊ moꝛ

tuos etſeculum Rernignein defenſoꝛem ha /
ter ſciant ꝙ ſi confeſſiones ſue magis ſe in

beo. ¶ Puſi

quietãt qm tranquill ent/ dummodo ta⸗

men firmum ? firum iudicium de moꝛta⸗

li peccato in ſe non habeant/ quod ex

hoc ſepius cognoſcere poſſent/quia ſi in

ſimilibus caſibus eos moncnillait d

—

luum imbꝛe lachꝛymaꝝ ürngetur/⁊ ſic fecun

De tentationibus

glijs requirerentur / dicerent caſus tales
minime peccata moꝛtalia/ tunc ceſſanduz
cum ſuꝑioꝛum ⁊ peritoꝝ cõcilio foꝛeta fre
quentatione ↄfeſſionũ ⁊ fiducialiter nihil/
ominꝰcelebꝛandũ/atq; humiliter dicendũ
Domine non in iuſtificationibo meis pꝛo
ſterno pᷣces meas ante faciem tnam/ quia
nulle ſunt / 2 ſcio ꝙ ſi milleſies confite⸗
rer/⁊ diſtricte diſcutere volueris me/non
ero mundus in conſpectu tuo. Sola nan
q́; domine miſericoꝛdia tua mundabit me

Igeoq; in multitudine miſericoꝛdietuei⸗

troibo ad altare ſanctum tuum in timoꝛe
luo timens ꝙ te plus offenderem ſi dimit⸗
terem qᷓ; ſi acceſſero/eo qꝙ; tu in memoꝛiam
tuam ita fieri iuſſiſti/⁊ ego multis debitoꝛ
ſum pꝛo quiboꝛaꝛeteneoꝛ. Nulli debet eẽ

dubium /quin talis humiliatio plus acce⸗

pta ſit deo q́; nonnulloꝛum vana pꝛeſum/
