ceteris. Poteſt itaq; ſtatue factoꝛ/per ſolaz
partiũ ablationem/foꝛmare pulcram ima/

ginem.:ex vnoſrunco ligni.qualis viq; pꝛi
us ibi non erat.cũ nihil addiderit ⁊ aduuc
tamen nihil de celoꝛum ſecretis tot pulcri⸗
tudinibus/attingimus. ie cipulus.

Sitaliter res ſe habent de pulcritudinere
rum omnium/qꝙ incompꝛehenſibiles ha⸗

8

14

beantur,.cur hactenꝰ fruſtra illaſ deſudaui

mus inquirere ¶Nagiſter. Fruſtra ne⸗
quaq;. nec inaniterſine fine.qui triplex eſt
Vnus ducens ad ammirationeʒ opificis
pꝛimi dei.Speciei enĩ generatoꝛ/hecom⸗/
nia conſtituit.qui vtiq; ſpecioſioꝛ eſſe con

dluditur ceature. Alter finis eſt ad humi

liationẽ noſtri ꝑ contempiũ vie ⁊ deſideriũ
patrie.vbi relucet pulcra perfectaq; cogni⸗
tio / ſcöm viſionem quam deuotuſ Bernar
dus cuius hodie dies agitur fertur inſinu⸗
aſſe peraſſenſum ſuum poſt obitum in mõ
tem lybani. Reliquus finis eſt noſtre con⸗
quiſitioni pꝛopꝛius et accommodꝰde pul
cerrima mulierum quam reſpexit deꝰ. Ex/⸗
ultauit ſpiritus eius in dᷣo ſalutari ſuo.
Oua ſuperre.quattuoꝛ accipito conſide⸗
rationes. Pꝛima eſt. ſponſitas pulcerri⸗
me mulieris.que ſibi datur in canticiſ⁊ ali
bi/plene nequit intelligi pulcritudinibus
alioꝛũ entium non intellectis. Exponit᷑ ei

R ſilitudies.oĩs tã naturalis q;ᷓ artificialis

Ti 5

—

2

Tractatus TCertius

foꝛmoſitatis.quibꝰignoꝛatis.vt ignoꝛet᷑
traſſumptio / neceſſe eſt. Secũda ſpecioſi⸗
tas quelibet reꝑta in creaturis ſparſim.to⸗
ta colligit᷑in beata ⁊ pulcerrima mulieruʒ.
vel foꝛmaliter vel eminẽter. Heceſt regula
diuini Dionyſi/hierachias oꝛdinantis qᷓ

ſuperius tangebat᷑.Certia ſpecioſitas pul

(ideoq; ↄſtituit᷑⁊ aſtititregina a dextris ði
hoceſt in veſtitu coꝛpoꝛis deaurato. eſt q̃ʒ
circũdata varietate cuiuſlibet creature cui
aſtat vnicuiq; ſua pulcritudo ſaltem natu

ralis.cuius pꝛima lineamenta deleri non

pñ̃t. poſſunttñ ſupindui) tenebꝛoſitates

turpitudines vitioſoꝝ.ta habituũ q; actu

Drſl
io goic
ſodus

ger ztec⸗
umn. N

cre mulieris/ſumitab omni pulcritudine um. Que turpitudines/in ſua rõne foꝛma .R nche
cereraꝝ creaturarũdonis ⁊ oꝛnamentis.⁊ li nihil dicũt poſitiuũ.ſunt enĩ puationes e ſn
quo mireris amplius.omiĩs defoꝛmitas a⸗ pulcq itudinis ineſſe debito.ꝑ modũ ſpẽm en
liena.demonũ ⁊ peccatoꝝ.ſibi cedit ad oꝛ⸗ ⁊ oꝛdinẽ ¶ Diſcipulꝰ. Mag certe ↄturba ideck
namentũ.Quarta.ſpecioſitas ⁊ pulcritu⸗ rer ambagibo. Ponz odio dei.q̃liter poſſit HV e
do creaturarũ pie recognua.fideʒ illuſtrat eſſepulcxꝝ/ſi nõ alibi diſſolutionẽ docniſ⸗ oah
ſpẽ roboꝛat caritatẽ ĩflãmat.cũ opitulatõe ſes. Perge nũc oñdere.q̊ͥ pacto ſit in Ma⸗ . celll
in omi tribulatione⁊ anguſtia ¶ Diſcibbu na pulcrutudo qlibet repibilis in creatura munr
lus pape. Vere magna ꝓpoſuiſti. quoꝝ cer maxie qꝛ minoꝛata eſt ſic̃ ⁊ filius.ſ.paulo hmmcn
tificationeʒ expecto.pꝛeſertim ſuꝑ ulo qd minꝰabangelis adeo ꝙ naturalis ſpecio henmdd
me miratuꝝ iure dixiſti.· ¶ Ogr. Rñdet taſ dãnati luciferi/inſignioꝛ ſit ex dictis/qꝛ ſud
aplus.ſi ſue locutionis vᷣtũs cognoſcitur pfectioꝛ.Quot ſunt pᷣterea vᷣtutes ſpecifi⸗ umn
vbi dicit. ꝙ diligentib deũ / omia coopanꝭ ce, totã vt ðꝛ naturã ſpeciei ↄſeq̃ntes.in gẽ d
in bonũ. Si in bonuʒ igit᷑in pulcꝝ. Etſi mis.herbis.verbᷣ.induſtrijs quoq; aĩaliũ onun
omnibodiligentib⸗.q;to amplius Harie Rurſum in donis hoĩm gratuitis vt eſt ca⸗ u
ſupꝑ oẽs deũ diligenti tale qͥd eueniet: Pu⸗ racter ſacerdotal.repugnãs ſerui femineo ſenm
tas ne ſummꝰartifex deꝰ quicq; in vniuer Nunqͥd vt interea ſilentiũ ſit de ceteris/ex ehemn
ſo mũdo.quẽ pulcrũ pulcerrimꝰ ipſe.men his omnibo Marie foꝛmoſitatẽ oꝛnabis. Abilii
tegerens/foꝛmauerit aut eſſe ꝑmiſerit ſine vel eam coꝛonabis ¶ Ogr.Oꝛnabo pla crim⸗
ſa:¶ Diſcipulꝰ. Nequaq; putauerim ne ⁊coꝛonabo.Quod quõ ſit iam deduxi. umunnb
ed boꝛdine pulcro/ pulcra fecit val⸗ Lircũdat᷑ ppe omibus ⁊ ſingulis quaſi lundun
de.¶¶ Mgr:· Nõne pꝛimũ in qͥlibet gene? veſtimento decoꝛo.multimoda varietate ooglu
re pᷣcipuũ eſt ⁊ mẽſura alioꝝ.quẽadmodũ depicto.quoꝝ oĩm virtutes inſignes cõti⸗ Petnun
durx in exercitu. Maria vero dicta eſt pu net non qdem foꝛmaliter. ſed eminenter. Vnre
cerrima ⁊ pfecta ſuꝑ ceteras creaturas. nõ Uinge ſi nõ habet naturalia. qualia gerit fliepauon
vnitas diuinitati.q̃lis eſt hũanitas chꝛiſti angelus etiam damnatꝰ. Jam 1õ tñ eſt ad üfüregine⸗
Lonſeqns eſt igit᷑ ꝙ oĩa ſibi ſubſeruiant. misrabilioꝛ.⁊ eminentioꝛ Marie pulcritu⸗ conabin
tã bona nature q; greq; artis ⁊ foꝛtune. doꝑ gram. q̃ naturã inferioꝛẽ q; ſublimio⸗ henanonen
Diſcipulus. Sit ita de bonis. Hala au=ut rem copioſius oꝛnat ⁊ ꝑficit.Nõ habet ca⸗ henatoner
II(ͤd afferrehñ/niſi maliciã ⁊ turpitudinez racterẽ ſacerdotalẽ foꝛmaliter fateoꝛ. Ha⸗ tedicento
Dgr. Scis ad honoꝛem regis eẽ.ſi ꝑ bet autem eminentius ad reconciliationeʒ crödee
nerſos pditoꝛes ſuos alligatos coerceatiin peccatoꝛum.adapertionem paradiſi.quia riſimai
cõpedibb. Scis ꝙ in picturis.nigredo ri⸗ vere ponitur.felix celi poꝛta.Ad auxilian⸗ lltieſunten
te iũcta/dat decoꝛẽ imagini Hocĩſuꝑcili; gdum contra poteſtates gereas. contra ca/ Uunnaſſin
foꝛmoſiſſime młierꝭ aſpice.q bo nigredo de lamitates et miſerias omnes.tam anima⸗ Unubotru
cẽs rubedo ĩdecẽſeẽt vł viredo¶ Diſcipu rum q; coꝛpoꝛum.qnotiens placuerit ſcili chigin
lus.Sic inuenio.Sed deturpitudie ſa⸗ cetillos miſericoꝛdes oculos ad nos con⸗ tedch
gicioꝝ.⁊ ſceleꝝ.⁊ blaſphemiaꝝ.nunqͥd ñ uertere.quotiens ad nos ſe voluerit.tanq; ſtuldsfe
ſecus N . Secus eet.ſi dedecus pia mĩ filios q;q;ᷓ debiles ⁊ fedos curãdoſ untnign
culpe/manæret inoꝛdinatũ ſine decoꝛe iu⸗ purgãdoſq; ſuſcipe Diſcipu ſeſbi tondlenn
ſticie.Nũcaũt pulcrius nõ collocat᷑ ange⸗ totus in ſpem bonam dum te audio talia numn ſenib
lus in celo.q; demon in inferno:qui poſitꝰ diſſerentem. Zotus exultatſpiritus menſ meo⸗die
eſt illictanq; ſcabellũ pulcerrime mulieris ⁊aſpirat meditari frequentius iſtam bea⸗ Dammgi
ↄterentis ᷣm legem dñi caput ſuũ. Quam tam ec puleam mulierem quam tali po;- obiende
uis eniĩ oĩs pulcritudo filie regis ſit ab int? tentia pie diſſeris eminentem. O felices annaß]

bpnotäſſen
Wamrezande

Mrdeſtt

ngnid
Wolrin

lisin gunn

flinsſonno
umnlsſpoae

nradicisn

aſe ſeoft
Nimnh ini
Ncog ii
Tnnonckof

*

GanenmwH

fimmnr
nui
Unuwye
unaunn.
lsun
Amrone
Bmmenn.
Caun get
mlöcke
nehtonn
tötbuno
dnföbtaon
turn.
raonclanone
pre
n. Marton
Gus. anmnd
nss un mimn
Gehuagtſ
Nlsaeros
Gewocitnnc,
Giihcscnih
diinn Nnn
niMdo
Ulenrnon
anmnsiin
n n

un,0.

=

=☛

=

6

—

litie ſunt eſſe cum filijs homin
ra tua aſſimilata eſt palme triũphali.⁊ vbe
ra tua botrus vinee germinantis.virgineſ
id eſtvirginales affectiones.⁊ ſobꝛia ebꝛie
tate debꝛiantis vſq; ad ſanã inſaniam apð
ſtultos ſecli.vſq; ad denudationẽ per vo⸗/

tota dilecto ſupinniteri

meo. ⁊ dilectus meus mihi.¶
Eya magiſter.euge euge.quidn
obſecro. cantica canticoꝛũ exponendo. cũ
canticuʒ Marieſuſceperamꝰ. Et ecce nũc

Buper magnificar

qui te talem o Maria genuere parentes.
D vere felix Joſeph ſponſus tuꝰ virgina⸗
lis.qui tui cuſtos cum puero Jeſu fidelis
ſedulus pꝛudens atq; cariſſimꝰ.qudire vi
dereq; te cũ filio/tanto tempoꝛe dignꝰ fuit
Pasiter roctdlipte quod locutꝰ
ſum. Pꝛopterea iam iſtos.non beatifica⸗
re nequeo neq; ſufficio:quos o beata.tibi

feceris.eſſe deuotoſiquos traxeris te.poſt

q; Jeſum benedictũ fructũ ventris tui: in

odoꝛem vnguentoꝛum tuoꝝ.Quo modo
nõ btĩ q bovbera caritatis lactanda.quibꝰ
os pietatis oſculãdũ/non dedignata fuerꝭ
oſteudere: Ergo iam oleum effuſuʒ nomẽ

tuum. Ergo tu fons hoꝛtoꝛũ.ad emunda⸗

tionem ſimul ⁊ recreationẽ.cum delectatõ

ne mirabili mundo datus. Tu puteus ſa⸗
tietatis aque viue ſalientis in vitaʒ eternã

Puteus aquarum que ffuũt impetu de ly⸗

bano candido paradiſi. Zu hoꝛt? conſitꝰ

omni genere tam arboꝛũ q; areolis aroma

tH,.Tu iam coꝛonata triumphas de capi⸗
teamana.id eſt turbulenti.de vertice ſanir
⁊ hermon fetoꝛis ⁊ anathematiʒationis.ð
cubilibus leonũ.de montibus pardoꝝ.ſci

licet tirannide ſuperboꝝ damuatoꝝ qᷓ lu⸗

na mutabilitatis.ſunt ſub pedib tuis ꝗd
calcandum. Poꝛro ſexaginta ſunt regine.
⁊octoginta concubine ⁊ adoleſcentularuʒ
non eſt numerꝰ.ſᷣm varios animaꝝ gradꝰ⸗
AWVina tamen colũba perfecta.quã viderũt
filieꝑ adoptõnem.⁊ beatiſſimã pꝛedicauę
rũt regine.que ſuis dñantur affectibus.et
concubine querentes concupiſcẽtie remu
nerationem. per filioꝛum boni operis ge⸗
nerationem. audauerũtte.quia beatam
te dicent omnes generatiões. Quãpulcra

77

es ⁊ q; decoꝛa cariſſima in delitijs. Sʒ cui
cariſſima in delitijs? Illi nempe. cuius de

luntariaʒ pauptatem. Tu delitijs affluẽss

uecto ſuꝑinniteris. dicens vocẽ ple⸗
nam. ſenſibo inexplicabilibꝰ. Ego dilecto
diſcipulus
os agimꝰ

in laudes erũpimus.nunc obſecrationes

interſerimus ad quas titubat animus.

ad quas hac illacq; defluit oꝛatio mentis.

incerto pede.lingua balba. vagis oculis.
geſtu vario.quaſi fabulando ſeu freneſian
do.nos habemus.immo verius nos ha/
bemur rapimur diſtrahimur. neſcio quo
ſpiritu/quem neſcimus. vnde veniat aut
dwadat, Dagiſter, Valet frater. Quid

ſi nos introduxerit. iſta quam loquimur
beata/ in cellaria regis in cellam vinariam

cuius eſt modo clauigera: Quid ſtupes/
quid miraris ſi ſobꝛiam biberimus ebꝛie⸗/

tatem ſpiritus? Quid ſi datum fueritacce

dere ꝓpximus.o ſereniſſimas voces amoꝛii/

audire pꝛofundius.Lotus ipᷣe geſtio me.
quem iam non capio conſiderare.qð vtri⸗

qᷓ; continget/quaãdo dicere fas eſtvnicuiq;

noſtrum. Anima mea liquefacta eſt vt di⸗

lectus locutus eſt. Fulcite me floꝛibus. ſti

pate me malis:quia amoꝛe eius langueo.
Leua eius ſub capite meo.⁊ dextera illiuſ

amplexabit᷑ me ¶ Diſcipulus Ceſſemus

tamur. ¶ giſter. QOue cepta? ¶ Diſci
pulus.O queſo n

iam:ceſſemus ſperare talia.qualia aman⸗
tes:ſibi ſomnia fingũt.⁊ ad incepta reuer⸗

ð

on meminiſti: Cur inqͥ/

ris: Intremus elucidationem cantici bea
tiſſime ⁊ pulcerrime mulieris cum epitha⸗

lamio Salomonis. ¶ Magil i
rum iſtic ſumus. Heq; enim ecigunt certũ

expoſitõnis oꝛdinẽ.q̃ nullo ſunt oꝛdine cõ
texta.vel coherentia:.que pꝛeterea.nõ vni

tantũ affectui ſunt accõmoda.ſed innume
ros.verbuʒ quodlibetaffectus.eructat.ꝓ

audientiũ qualitate. Exponeſi potes duʒ

egrotus aſſiduis ſuſpirijs plangens ⁊ ſin⸗

alienã cõꝑtaʒ amãti.ſi nõ q̃libet ai
Exemplũ de doloꝛis interiectione.duz ſa⸗
nus egrotum audit ⁊ ſolari querit. Cui re⸗
ſpõdet apð comicũ talis aliqs. Yacile cuʒ
valemꝰ.alijs ↄſilia damus Zu ſih ſis /alir
ſentias. (5

gultus eximo pectoꝛeanheloq; ſpũ repe⸗

tit.ha.ha.ha.quid tibi ſignificet iſta vox
plangoꝛoſa.

langoꝛoſa. ¶ Diſcipul? Donatꝰ reſpo/
det dicens.interiectionẽ eſſe ꝑtem oꝛõnis

ſignificãtis mentis affectũ. voce incogni⸗
ta.Quid aũt poſtulas vocem me incogui
tã exponere cognoſcendã: ¶ Ogr. Hon
ꝓgdidit oꝑam ⁊ ipenſam.qͥ te pᷣueꝝ docuit.

oꝛõnis ꝑtes. Tu nũc grãdioꝛ effectꝰ.ita co

gnoſcito quẽlibet amoꝛis intimi ⁊ nõ ficti
vocẽ ꝓꝛſus incognitã.nõ amanti.imo nec

„

ecturg.

.

2

7

elicere nunc hacnunciſaccrultaflonen 3

agitationem.concu
tis. pauclas emicãtes ſcitillulas ꝓut iſtas
exceſſiui amoꝛis hoc vel illud verbum inſe
rit adaciem mentis ꝑſtringẽs iſtaʒ ⁊ gerẽs
Aut vero ſub alia ſimilitudine.ſtude fami
liaris eſſe vocibus amoꝛis:in loco peregri
nationis tue non ſeadeo poterunt oculta⸗
re.qͥn familiariꝰ in te magis.et magispdẽt
et intelligibilem:.nunchoc modo.nuncal⸗
tero manifeſtent.vel nutibus etiam ſe ⁊ ge
ſtibus inſinuent. Peregrinãtes pariter in
eremplũ habe.q;uis barbari ſint. Pueros
quoq; colludentes.necdum pfectis.reſonã
tes verbisqui quomodo ſe intelligere ↄſue
ſcunt/imitari coneris. ¶ Deinde beatam
et pulcerrimã mulieruʒ poſtulemꝰ.vt nos
illo reſpiciat pietatis.⁊ amoꝛis oculo/qua
li reſpecta fuit a deo ſalutari ſuo. Aq̃ͥ nos
impetret reſpici.ſaltem vtamare fleamus
exemplo petri. Reſpiciat terram coꝛdis no

ſtri ⁊ faciat eaʒ tremere.Et ab illo tremoꝛe

ſuo concipiamꝰ ſpiritũ ſalutis.qui in amo
ris ſpiritum/aliquando tranffoꝛmetur.et

dlium ¶¶ Magnificat anima mea dominũ
OJagiſter Irritas meum querendi ſtudiũ

Bun de tũc canamus cum alacritate coꝛ

de plurimis.ſʒ alioꝛſũ me vocat(vt audis)

occupatio domeſtica regularis Dies craſti
nnus / ſolicit erit in id ipſuʒ ¶ Diſcipls. Ex
pedituʒ me reperies ꝓpitius ſit nobis deus

Sequitur Quart

rie beatificatione. Pernotulas.lxxxij.

Dotula ꝛima.
dens erat in nobis heſterno col

loquio.dum de canticiscanticoꝛuʒ marie
ſimul ⁊ ſalomonis conqreremus quaſi fa⸗
bulantes ꝑegrini.necnõ dilatata coꝛde vi⸗
deremur anhelãdo ſpiritũ attrahere: Oa
giſter. Oemini ⁊ viſa eſt renouarivt aqui

cent omnes generationes. Di⸗
ſcipulus. Nonne coꝛ noſtruʒ ar

le iuuentus noſtra ſenilis quodãmodo et

cana in exteriori homine.ſed interioꝛ reno
natur dedie in diem.ſi aſſit verbuʒ dei refi⸗

ciens ipſum.ſi ieſus inſtar peregrini necp

ingde cognitus ſe comiteʒ coniũxerit.ſi ape
ruerit ſenſum nobis vtintelligam ſcriptu⸗

5

õ

ionẽq; ſtudij vehemẽę

nactatus pertragma ſeu dialogum de ma

QAce enim er boc beatam me di

CTractatus Quartus

ras.hymnoꝛum ⁊ maxime pſalmoꝝ ⁊ can
ticoꝛum. Oſi ſe talem exhibere dignabitur
q̃ loquitaĩe nr̃e. Surge ꝓpera amica mea
colũba mea.foꝛmoſa mea etveniDiſcipls
Oſi iam hyems congelationis ſpiritualis
tranſeat.ſi gelicidiũ toꝛpoꝛis.ſi imbris ſtil
licidium aſſidue tẽptationis abeat et rece⸗
gat.ſi floꝛes pulcrioꝝ aſpectuũ appareant
in terra coꝛdis noſtri dante domino beni⸗

gnitatem. Oſi tempus putationis ⁊ reſe/
cationis cure omnis ſuperffue adueniat.

ſi voxturturis caſte gementis ⁊ conſolan/

tis luctu bono audiatur in terra ſenſualita
tis noſtre.confoꝛmantis ſe rationi vt con⸗

coꝛdet philomene ⁊ alaude contemplatio

nis alacris/ turturis ſuſpirium. Oſificus
iam nõ maledicta nec ſolis onuſta verboꝝ
folijs / pferat groſſos ſuos in ſignũ fructus

poſt ſuauis.Demũ ſi vinee bonarumope

rationum. dent odoꝛem ſuũ bone fame in
vitam ⁊ letificationem dei ⁊ hominuz qᷣd
ſecuturuʒ ſito magiſter agnoſcis. e

Fer: Nuenin anima frater eſt tam he⸗/

bes ⁊ gelida.que non ad vocem blandien/
tis amici.ver dilecti quem ſequitur exper⸗

giſcatur? Que non tota liquefiat.ſe iaʒ in

in ſe non continẽs ꝓpꝛijs terminis deſide⸗
rioꝛũ.ſed effluat in dilectũ currat poſt vo⸗

cantẽ ſe gtis noibus: Surge inquit pꝛo⸗
pera amica mea. Surge que male iacue⸗
ras.cum adoleſcẽte perdito.pꝛopterea pa⸗
ternam adire miſericoꝛdiã.vt accũbat ſuꝑ
collum tuum. detq; in accubitu tali.nar⸗
dus humilitatis tue.odoꝛem ſuum. vt iu⸗

re voceris amica ſuſcipiens pacis oſculuʒ

Z⁊ ſpecioſa recipiens pꝛimã innocentie ſto⸗
lam cum anulo fidei. Pꝛoinde facta colũ⸗
ba.nidifices in foꝛaminibus petre.in ca⸗

uernis macerie.Petra autẽ erat chꝛiſtus.
Tu in fixura clauoꝛũ.in cauerna lateris.
vſq; ad patefactionẽ coꝛdis.fidei deuotio

ne ſubintrans illicreponas ſanctaꝝ medi

tationum pullos tuos.Oſtẽde dilecto pe⸗
tenti/faciem tuam.iam coloꝛe roſeo deco⸗

rem ⁊ vernantem in aſperſione ſanguinis
agni immaculati.Sonet voxtua in auri⸗

bus dilecti.que dulcis ſit in laude confe⸗
rens in iubilo. Deniq; ſis vinea floꝛens.

deſiderijs odoꝛiferis. ð qua vulpecule par

nule intentionũ doloſaꝝ. diffugiant capte
Surrepunt enim quandoq; ſuffodientes

dQ elationis pꝛecipicia. ⁊ vinegs radicitꝰ
demoliunt ? coꝛꝛodũt· Oſi poſtmodũ ſas

(D

hubent!
eſin
meus m
luadone

fuptatl
perfai⸗
rawla
ſungunt
gmnisn
hocuoe
goinel
ſectonn
gens
ſbust
ENE
Korpn
Do
niege
ſne
hui
Dllea
lams⸗/
Nlun
rcgoti
umndeſa⸗
Hürintent
lallberſen
1egollito
mensmih
oꝛcanset
Gusekde
pecumce
Nusſpint
turtegoi
inpꝛecunn

mubiſea;
Wd

uunſuorun

leßnmonn
4 Du
Modunden

Dnide
ſonen Un
cemadoon

lres die

Dalusn

biperen
daturſaln

mun pꝛeſe

lnntn
edigdin
W
ndin
ſeſoninne
intnef
erann
Mggpn
wnnob
ongt e
Sõl
Ziconſchn
miſgſuit
onlwtcon

tommenpe.

n. Difae
hutnmn
ſgifnme
onmncpe
boreinenn

on m i
rckten NH

nobucin⸗
nranmn,
lizin
vdeſoe⸗
hoſt o⸗
nit Ro⸗
geiacnen
Rerade
dnſen
uWi, we
fum. Niu⸗
ncsoſo
necnieſon
jdefnan coi
nopene inch
onchrihe⸗
8 itadalot
tnan net
idedlcgoe
oeroſeo deen

meſngni
worNien

inbnttact
srien tens
mumthar
fihmn
Gnnlc

Oipotr⸗

Buper magniticat

habentanima talis. iam facie decoꝛa. iam
voce ſuauis.ſuſpirabunda dicere.Dilectꝰ
meus mihi ⁊ ego illi.qui paſcitur inter li⸗

lia donec aſpiret dies ⁊ inclinenturvmbre
¶ Dilcipulus. Quid oꝛo vult hec inter⸗
rupᷣta ⁊ in explicata penitꝰlocutio?: ¶

giſter. Audiſti iam voces amoꝛis ideo nõ

pertfici:iquoniaʒ tot occurrũt anime deſide/

ria valida/q; nequeunt ſimul erũpere. Cõ

fundunt ſe potius oppꝛimunt. Sentit

gamãs.quicquid expꝛimere poteſt.nihil ad
hoc quod optat ſatis eſt. Quare dat ſe ma⸗
gis intelligi per interruptõnes moꝛe inter
iectionum.ab imo pectoꝛis:eructatas vel
erutas. Solet inde patere taliter anhelan

tibus quoꝛſum mittitur illud ſuſpirium
iſcipulus. Da ſupplementu verboꝝ

iſtoꝛum. Dilectus me mihi ⁊ ego ilili.
Magiſter,. Quis arenulas maris.aut plu

uie guttas dinumeret: Quis inſcrutabilia
ſcrutetur coꝛda: NHon facilius eſt id quod

requiris. Nihilominus aliquid accipito.
Dilect?meus mihi intendit ⁊ ego illi.Di⸗

lectus meus mihi oculum amoꝛis dirigit.
oſculum poꝛrigit.loquit᷑ aſſentit.blandit᷑.
⁊ ego illi Dilectus meus.mihi finis omni
um deſiderioꝝ meoꝛum.⁊ oĩium cogitatio
nũ ⁊ intentionũ coꝛdis.⁊ operationis cu⸗

iuſlibet ſen motiõis cardo centrũ eſt ⁊ axis
⁊ ego illi totum quod dat reddo.Dilectus
meus mihi delitioſus eſt.amoꝛoſus eſt.cõ
coꝛdans eſt.ſuauis:eſt.benignus eſt.iocũ
dus eſt.delectabił ẽ. Oihi oĩa eſt. Quip⸗
pe cum quo ſum vnum coꝛ.vna anima.v⸗/
nus ſpiritus. Ideo dilectꝰ meus mihi vni
tur ⁊ ego illi.Oilecius menus ſemihi dedit

mihi ſecuʒ donauit: ¶ Diſcipulus:Quo⸗
pacto diciturſe donare deus.qui nuſqᷓ; ab
eſt. Qualiter eſt anima ſibi finis deſiderio

in pꝛecium in anei uomõ nõ omnia

n ſnonun yel operationũ.qui pꝛopter
ſeip̃

um omnia operatus eſt ſcom ſapientẽ
MDagiſter. Docet angelica ſalutatio.

mo dum donationis dei. Salutatur enim
Hanria per angelum.ſic anima per ſpiritꝰ
ſancti aliquem inſtinctũ.qui loquitur pa⸗

cem ad conuerſum coꝛ Mandat quoq; ſa
lutes.dicens anime ſecreto coꝛdis ſilentio

Salus tua ego ſum.Et illud. Remittunt

tibi peccata tua. Vade in pace. Non eniʒ
datur ſalutatio excõmunicatis. nec eis q/
rum pꝛeſentiã hoꝛreſcimus. Sic inuenit

1

ad ſuſceptionẽ domini.dequo ⁊ a quo/vi⸗

faciendam in coꝛpoꝛe.Tuncaudit anima

apud deũ gratiã ania/ que per eũ fit diſpoſi
ta ⁊ oꝛganiʒata ſuo modo/caloꝛevitali gre
uit anima non minꝰq; diſponitcoꝛpus oꝛ

ganicũ/perarmoniã qualitatiuaruz diſpo
ſitionũ ad anime ratõnalis introductionẽ

dominꝰ tecũ.quia ſe datad nutũ anime vt

fruatur ſe.⁊ alio quolibet vtatur in ſe ⁊ p⸗

pter ſe. Vnde fit amoꝛis illa recipꝛoca do⸗

natio mirabilis.quo manet in caritate in

deo deus in eo. Dilectus meus mihi ſup

ple ſeipſum dat ⁊ ego illi ſeiᷣm reddo ⁊ me
ipſum cum eo cũ quo iam vnũ effecia ſum

Et ſic in illa trinitate ineffabili pr dat filio

ſpiritũ.⁊ filius patri reddit eundem ſpiri⸗
tum.ſicanima datuʒ ſibi dilectũ dat.⁊ red/

dit ſeipſum ſibi qui tribuit.vt ſit ipſe pꝛin⸗

cipium ⁊ finis omnium deſiderioꝛumvtri

uſq;· Hanc dignationeʒ amoꝛis ineſtima

bilez quia philoſophi ſuperbi non potue⸗

runt nec voluerũt attendere.pꝛopterea nul

las tales ad deum voces depꝛomere cona

rũt idcirco ab huiuſmodiepithalamio ma

ti ſunt. Dilectus meus mihi ⁊ ego illi Fue

rie ⁊ ſalomonis penit alieni ⁊ ad illud ſur
di.Quod attendens chꝛiſtus.exultauirin

„ „ „7

pater domine celi ⁊ terre quia abſcondiſti
heca ſapientibus ⁊ pꝛudentibo ⁊ reuelaſti

ſpiritu in illa hoꝛa. Lonfuteoꝛ tibi inquit

ea paruulis. Ita pater.quia ſic placitũ eſt

ante te. Non meritum cuiuſcunq;. nequis

gloꝛietur in ſe. Vnð ſi tale aliquid cecinit
Maria dicẽs. Depoſuit potentes de ſede
⁊ exaltauit humiles.

alamt Diſcipulus. Quã
tum intelligo.deus ſe dat in dono quod in

foꝛmat aĩm ⁊viuificat eã.reddẽs deiſoꝛmẽ

⁊ pulcram amabilem ⁊ deſiderabilem:qui

letatur in operibus ſuis. maxime in filijs
hominum ¶ Bed curanima dicit aliquã
do. Dilectus meꝰmihi.vt hec trãſferat.ali

qñ ſe pᷣponẽs ⁊ dicẽs.ego dilecto meo.

Magiſter. Dilecta fert in dilectũ ſᷣm vim
duplicẽ.appꝛehenſiuã ſcʒ ⁊ motinaʒ. Vis

ap pꝛehenſiua ſeu cognitiua/quodammo
do rrahitad ſe ⁊ in ſeſſuum obiectuz quod
eſt verum. Sed conuerſus eſt oꝛdo virtu⸗

tis motiue vel affectiue pꝛeſertim dilectiue

cuius obiectuʒ eſt bonũ.quia tendit ⁊ exiẽ⸗

ditſead ipſum. Cauſam datph̊s. Verum
inqt ẽ in aĩa.ſʒ bonũ in reb. Vñ bonũqð

eſt appetibile aptuũ ipꝛimẽdo ſe ꝑ cogniti⸗

”

„£

. „

onem.non enim velle poſſumꝰ incognita

Appetitus vero/quaſi circulo quodam.re

dire conatur in appetibile.⁊ ſe ſibi dare. cõ
municare.vel impꝛimere. Pꝛopterea dici⸗
turanima dũ dilectum cogitat.⁊ imagineʒ
ſui foꝛmat vel ſpeciẽ ꝙ ſibi dilectus impꝛi
mitur. Dum vero diligit. ipa ſe dilecto dat
⁊ explicat.⁊ ad ipᷣm quaſi foꝛis egreditur.
Diſcipulus. Quid adrem noſtram:
agiſter. Multũ per omnẽ modũ. Hoc

eſt illud miſticũverbũ xpᷣi de dilecto ſuo.
ingrediet᷑ ⁊ egredit᷑ ⁊ paſcua inueniet Hoc

item aliud de movſe:qui minauit gregẽ ad
interioꝛa deſerti.vbi vidit dominũ in flam
ma rubi. Gꝛegem intellige.totã cogitatio⸗
nũ turbam.que ad interioꝛa mentis colli

gitur. Eſt alter oꝛdo dũ Moyvſes vocatus

a domino de nube caliginis exit ad ipſum
ſicut chꝛiſtus relicta turba aſcẽdit ĩ montẽ

Sicanima ſubintrans ſe⁊ trahens ad ſe

ſponſum percognitionẽ.dici poteſt paſce
re ſponſum. Sic ipᷣm habere in lecto paci
fice mentis.⁊ coanguſtate.ne ſit locus ad/
ultero. Exiens vero per dilectionẽ ad ſpõ⸗
ſum trahitur ad ſponſi palatium thalamũ
vel cubicul

Le

pꝛimit ſedilectus in dilectam. ſugentẽvbe
ra conſolationis ſue.Dicitur hinc delecta

tio quaſi quedam lactatio. Hinc eſt fruitõ

complectans vniuerſas beatitudinis par
tes. vt dotes.tentionem vel appꝛehenſio⸗

nem inheſiuam pꝛo cognitione⁊ dilectio-⸗

ne pariter ⁊ delectatione. Sic fruitionem
delſcripſit Auguſti.ꝙ eſtamoꝛe inherere a⸗
X ſe in qua mẽtis delectatio qe

amoꝛis/obliti ſumus pene inq ſitionem pᷣ
mitus occurrentem ſuper verbo tuo o btã
btãꝝ. Ecce enim ex hoc beatam me dicent
omnes generationes. ¶ Magiſter. Re⸗
gredi licet quando volueris.¶ Diſcipu⸗
lus. Pulſat hecanimum queſtio:qua ratõ

ne potuit abſq; ſpiritu iactantie.humilis
ancilla domini / tam excelſum de ſe pfer;

re pꝛeconiuʒ? Bubit inde queſtio.quo no
minedignioꝛi Maria nomĩetur. An bea⸗

ta/que cecinit. Ecce enim ex hoc beatam
medicent omnes generationes?: Subſe⸗
quitur alia queſtio,⸗quot modis Maria

diſcipulus. Quid po⸗
ſtremo: ¶ Dagiſter. Biquidem in bac
coniuctione.ſponſi ⁊ ſponſe per dilectio⸗
nem/conſurgit delectatio.dum rurſus im

Diſcipulus. Dum rapit nos eſttꝰ

Diea ſebeata⸗ aagiſhar ſconabo⸗ ſa⸗
tiſfacere queſitis his.Et quideʒ de pꝛimo

ſcieris animã Marie magnificaſſe domi /
nũ non ſolum.quia magnus in ſeeſt ma

gnus a creatura ſua pꝛedicatur ⁊ colitur.ſʒ
etiam quia magnificam reddit animaʒ cui
magna facit qui potens eſt. Nunquid pa/

rum tibi magnificata videtur Marie ani⸗

ma.:que operationi ſupꝛa modum magni⸗

fice fuit auſa pꝛebere conſenſum dicens ad
gngelũ. iat mihi ſcdᷣm verbuʒ tuũ.Quid

eſt hoc/niſi fiam mater filij cuius pater eſt
deus:? Quid excelſius.quid ſublimius vł

(vt alius vult)arrogantiꝰ poterit cogitari.

Siſcipulus. Hoc mouet multos.quo
modo ſtant ſimul/⁊in vnũ conueniũt/tan
ta hũilitas ecce ancilla domini/cum tanta
magnitficentia fiat mihi ſcõm verbum tuũ
talis abiectio cum tali glłia:

conditiones magnifici.ſeu vim virtutis
magnificentie. Magnificus vtiq; non de

honoꝛe vel gloꝛia cuꝛam habet.ſed de ope

ribus pꝛeclariſ.que gloꝛia digna ſunt ⁊ho
noꝛe.colit lucem.ſpernit vmbꝛam. Gloꝛia
ſua eſt ſicut dicit apoſtolꝰ.teſtimoniũ con⸗
ſcientie ſue.Non de alieno pendet iudicio

cui modicũ eſt ſi iudicet᷑ ab hominibus vł

ab homine aut ab humano die · Nam qui
ſe iudicat dominus eſt. Fit humilis pꝛoin

de in fuga gloꝛie.fit magnanimus in ope-/
ratione magnoꝛũ.cum dignitate meritoꝝ
Deniq; cum gloꝛiatur.in domino gloꝛiat

Obſeruat hoc magnifica noſtra ⁊ magni⸗

ficanda.que tota in dei gloꝛiaʒ refudit bea

titudinis ſue famam.Quia fecit inquit mi
hi magna qui potens eſt. Non ergo mihi
gloꝛia.gloꝛia ſolaſibi.Fuiſti pꝛoptereavir
go beata ſicut angelus dei.vt nec benedi⸗
dictio te moueret nec maledictio. per ela⸗

tionis autdeiectionis vitium. Que/ quo

magis gloꝛiam fugiebaseo magis te ſeq̃⸗
batur.ſicut vmbꝛa coꝛpus.Eſſe bona.nõ
videri / volebas. ¶ Biſcipulus. Magniſi
cus/magnoꝛum dignus honoꝛum.nun/
quid iniquos iudicat eos qui ſe ſpernunt
¶ Magiſter. Plane ſic iudicat. cenſetq;

puniendos.non pꝛopter ſe/ſed pꝛopter iuns

ſticiam ⁊ alienam vtilitatem. At vero lon⸗

ge diuinus.dat fides cum gratia.magni ſi⸗

centiam cum humilitate coniungi:q; ina⸗

nis phia. Dicit ex ſententia. Nõ noh dñe

mt⸗ Dagiſter.
Doceat nos phia ſi theologia parum eſt.

gon hob⸗
Thbigon
cuinnl⸗
goale H
Konur⸗
—
in i
96. 0
un, guck
ſenicaturp
bignunoft
Pohtineſtl
Onncsge
rdelotb
onlinun
Cnekiumi:
ooludee
ſetnen
ſilonb
ſotbenen
ot
lunlpon
Ervonnin⸗
Cinin tomm
pinunina

nſhin
begtoocins

guidcelssſ
Pogad

Peniodddh
dicttrpe

(ranirnor

ſemaler
Ciatintert
lulehob
ſeyuwre
ſeſonhn
tiumn no
nilspr
galinsnune
genceme
Aursantin
Raogtnn
amngperen
atirquin
leniord
Pecab
phiſcie
speinus

blernigope

ien hn

aſef
Witſecken⸗

tainf

dnnn

u Beem
nocumnan
ninnin
dbrzni
ganmsoneck
hdſihinien
Dotmncogtn
Mannlvo
cnmmnintn
mmontne
Nrdun ni
(Bor.
Goonmck.
unns
ag onde
no
Miuretw
n. Bu
nin/
ainchco
nibusy
gamn cri⸗
ismoin
nsn e
newernon
ginogort
haamocv
Vrefocben
fatinguitm
Non agoni

Rroptgen.

Nnerbenalt
nio.erc
In. Oe ro
Elebonni
n Pagi
boncrunn Nn
aliſeſpanun

ncicnen

ctounmn
m. Mmn

= =

5„77
Coniang

4
6

Buper magnificart

non nobis / ſed nomini tuo da gloꝛiam.
Tibi gloꝛia. nobis autem confuſio/ qui
ſerui inutiles ſumus.qui nihil habemus

quoda te uon accepimus.gua tibi dona

confitemur ⁊ reddimus. Uolumꝰvt adlo
cum vnde exeunt flumina gratiarũ reuer⸗
tantur.vt iterum fluant te donante.ſis ma

ghificus in ſanctitate ⁊ gloꝛia.

Diſcipu
lus. Non eſt quod ecegine veſe,

cunda queſtione. ¶ Magiſter. Enunci

aſſe videtur pꝛophetico ſpiritu

omnes generationes.velut nomen epithe
ton deſub ſibi datum. ſibi debitũ. ſibi pla⸗
centiſſimũ.necnon conuenientiſſimũ io⸗
cundiſſimũ ⁊ appꝛopꝛiatũ. Dignare

nos laudare te virgo ſancta.o ter quaterq;
beata.Beata pꝛimo que credidiſti camat

Elizabeth. Beata ſecũdo quia gratia ple

na ſcõm GBabꝛielis ſalutationẽ. GBeata ter
tio ⁊ benedicta.quia benedi fructus vẽ
tris tui.Beata quarto.quia fecit tibi ma⸗

gna qui potẽs eſt. GBeata quinto.quia ma
ter domini.Beata ſexto.quia fecũdata vir

ginitatſ honoꝛe.Beata ſeptimo.quia ncc

pꝛimam ſimilẽ viſa es nec habere ſequen⸗

kem. ¶ Piſeinulusflumeraſti numeros

beatitudinis ſub quadam generali laude.
quid cenſes ſi ad ſpecialia deſcendamꝰ⸗

Hasgiſter. Deſcendam placet. Siceniʒ

plenioꝛ dabitur intellect pꝛeconij quo bea

ta dicitur per omnes generationes. Offer

tur animo triplex beatitudo. Vna vie per
ſpem.altera patrie per rem.tertia quaſi me

diat inter ſpem ⁊ rem. inter viam ⁊ patriaz

qualẽ habuit manitfeſte chꝛiſtus queʒ fuiſ⸗

ſe viatoꝛẽ ſcðõᷣm animam.⁊ compꝛehenſo⸗
rẽ ſcᷣm ſpiritũ/nullus ambigit theologus
oꝛro qualis ſit beatitudo per ſpem et

atiam.noꝛũt cõmuniter fideles chꝛiſtia

ni Qualis pꝛeterea ſit beatitudo gloꝛie vi/

demus nunc per ſpeculuʒ in enigmate.cre
dentes eam eſſe quaʒ nec oculus vidit nec

auris audiuit.nec in coꝛ hominis aſcẽdit

Recogitata vero duplex hec beatitudo.vi
am aperit vt tertia quaſi media citiꝰ cogno

ſcatur.quia minoꝛ eſt q; gloꝛie conſumma

te.⁊ maioꝛ qᷓ; ſolius ſpei ⁊ cõmunis gratie
¶ MHec abhoꝛret hec diſtinctio theologi⸗

ca/phiſicã conſiderationẽ.que ponit virtu
tes pꝛimas politicas.ſecũdas purgatoꝛi⸗
gs.tertias purgati animi.quas ariſtoteles

plena/ ver⸗
bigena noſtra/ꝙ hoc nomen adiectiuũap
pꝛopꝛiate ſibi ⁊ antonomatice daretur per

gradatim veniamꝰ

8

vocat heroicas. Hec beatitudo que puna

ti animi. vel heroicalis excellentie dici po⸗

teſt/fuit in beata noſtra dumviueret. ſuper

omnem purũ homineʒ /ſicut beata reſidet
in patria ſuper omnem angelicam poteſta
tem.hoc eſt quea nullo vincitur illuſtrin,;
ſcom Damaſceuũ. Et iuxta hierachicam
Dionyſij legem/ continet eminenter om⸗/
nem perfectionem creaturarum tanq; inſe
rioꝛum.vt iure dicatur Regina mundi et
domina. Vis igitbꝛeui compendio a
rie beatitudinẽ.notaʒ tibi fieri.da ſibi per
eminentiã quicquid in creatuns videris
melius ipſum q; non ipᷣm. Et ſi non foꝛ⸗
malitertamen eminẽter qᷓ;q; diſtãtera deo
Et quoniã ꝑticeps fuit in via vtriuſq; bea
titudinis vie ſcilicetn patrie ponemꝰaliqs
de couditionibo beatitudinis eterne.ꝑ q̊s
ad petita velad peteu⸗
D 18: Expedies iudico.nec
audiendi tenebit m
gnita narraueris: ¶ Maglſter.
tudo ſpiritꝰ que ſepaturab anima.id eſta
ſenſuali poꝛtione.Hec fuit in cbꝛiſto via⸗
toꝛe.Hec in ſpiritibꝰſeparatis viget.Ha⸗
bet nihilominuſanima ſuam beatitudinz
duʒ reſumetur incoꝛruptibile coꝛpusa ſpi
ritu beato.Dicitur incoꝛruptibile pꝛo fol
lenda calũnia quaʒ vellẽt aliqui ſtruere de
reſuſcitatis iuſtis/tempoꝛe paſſionis quo

efaſtidiũ.etiã ſi pꝛeco⸗

rum ſpiritus ſtatim in deſcẽſu ſpirit? chꝛi⸗

ſti in limbũ patrũ beatificati ſunt.quando

momoꝛditchꝛiſtus infernũ.ſaluãdo ſpiri⸗

tus iſtos ꝑ beatificã viſioneʒ.dequa latro

—

ni dictum eſt. Hodie mecũ eris in paradi⸗

ſo.qui purgandũ foꝛtaſſis aliqͥd habebat.

niſi pꝛiuilegium nouitatis. aduentus re⸗
gis / ipſum ſicut et alios multos.ſoꝛſitan et

omnes / tunca purgatoꝛio liberaſſet. Ta⸗
les inqm ſpiritus beatificati.ſi coꝛpus nõ

incoꝛruptibile ſuſceperunt.aut quia mo.
tui ſunt ſcõᷣm quoſdam / ſequitur vnũ mi⸗
rabile ꝙ tales fuerũt cõpꝛehenſoꝛes in coꝛ
poꝛe moꝛtali ſicut chꝛiſtus. Sequiture⸗
tiam q; fuerunt bis moꝛtui.ſicut ¶aʒaruſ

cum ſtatutum ſit omnibus ſemel moꝛi ſᷣm
Apoſtolum. Reſpondent quia apoſtolus

non negat quin pluries. At vero nulla fit

ambiguitas de reſurrectione nouiſſima.

BSunt autem tres dotes ſpiritus beati. ſit

ſeparatus aunt coniunctus.que ſunt frui⸗
tio viſio et tẽtio. Sũt qᷓtuoꝛ ipᷣius aie ſeſi⸗
tiue reſũpto coꝛꝑe glioſe qð plene ſpᷣditũ ẽ

Tractatus Quartus

tam anime qꝙ; ſpiritui VUnde reddetur cla⸗
ruʒ.impaſſibile.agile.ſubtile. flolo tamẽ
erxiſtimes ꝙ ſpiritus ⁊ anima ſunt in eodẽ
bomine/modo vel tuncdue nature diſtin⸗
ce.vel due anime ⁊ eſſentie.licet fuerit ali⸗
quando articulus in anglia condemnatuſ
dicere ꝙ nou ſunt due anime in homie eo⸗
geum / rationalis ⁊ ſenſitiua. Pꝛioꝛ vero ſen

tentia tenẽda eſt put eccleſiaſticis dogma

tibur continet᷑. Dixit chꝛiſt' ꝙ poteſtatez
habebat ponẽdi animã ſuã.ſʒ ꝙ illa ſit ſpi

„
.

ritus.notauit euangeliſta Tradidit ſpũm

Diſcipul? · Pꝛidẽ ita dixiſti.pꝛidem ita
ouiſti.expone quod oꝛdiris:

attribui nubentib?ꝰ Sponſus enim dotat
ſponſam. ⁊ nulla creatura/non vuita diui⸗

nitati (vt excipiatur ania chꝛiſti) dignioꝛ

fuit dei ſponſa noĩari Maria vti ꝓ ſpon⸗
ſi⁊ ſpõſe metaphoꝛa dum inquirimꝰ bea⸗
te Marie laudes.atq; pꝛeconia.dũ viatrix

etiam pegrinaretur in terra
Pꝛatanter acletus accipio.qtenusi
aſſumptionis ſue ſolennijs / dum cantica

iſcipulus

us in his

cunticoꝛũ reſonat eccłia tanq; epithalami
uunm ſuũ materia conquirẽdi iocundiſſima

admodũ tres in matronio ſuccedũt gradꝰ

Dagiſter. Animaduerte quẽ

Eſt enĩ matrimoniũ initiatũ eſtratum.eſt
conſummatũ ¶ Diſcipulꝰ Scio.ſʒ quid

ob hoc texere vis?: ¶

—

Dagiſter Volo di⸗

cere virginalẽ ſpõſam noſtrã/ ſm tripliceʒ

hunc ſtatũ.triplicẽ habuiſſe beatitudineʒ.
Beatã reſpice pꝛimo modo/dũ ab inſtan⸗
ti creationis ſpũs ſui.initiatũ eſt matrimo

niũ cũ eterno ſponſo deo.per arram fidei.

ſeicaiceorcaenru vunt. Beatã re⸗
pice ſecũdo modo.dum matrimoniũ ple⸗
neconſummatũ eſt in aſſumptione coꝛpo

ris ⁊ anime/cũ eternitate dotũ ſuarũ. Bea

tã intellige tertio modo quando matrimo/-

niũ fuit ratũ in conceptione filij dei.⁊ dein

ceps ꝑ gratiã conſummatũ nediſſolui poſ

ſet ꝑ peccatũ quis ad cubiculi ſecretũ.pꝛi
mo fuit in aſſumptione introducta vhi fu/

it ⁊ eſt matrimoniũ conſummatũ. ¶ Di⸗

ſcipuluſ. Jaz velut per rimulas.incipiovi

dere quo tendit iter tue deductionis?
Magiſter Aidebis apertius ſi paucula

de dotibus enumerauero potius q; docue

ro. Tres idcirco dicuntur doteſ.ſponſead
cubiculum ſponſi recepteꝑ gloꝛiam. viſio
fmitio ettentio.que reſpondent tribtheo

Dagi/
ſter Quia loquimur de dotibus que ſolẽt

logis virtutibus vie.que ſunt fides.ſpes.⁊
caritas.et tribus anime viribus.rationali
concupiſcibili iraſcibili. Dicũtur inq; igi

tur dotes.quia ſunt habitus / diſponentes
tres iſtas vires ſcõᷣm mentem.que eſt ſpiri

tus.immo vnꝰ tunc cum ſponſo ſpirũꝰ.ad
acctꝰ/qui beatitudinẽ conſtituũt.quiqͥ ſunt
intuitiua viſio.⁊ actualis fruitio cũ eterni⸗
tate. Ad quid valent dices iſte dotes?: Sa
ne quaten“ ſpõſe ſuppetet.vnde poꝛtet iu⸗
guũ ſuauiſſimũ ⁊ onus leuiſſimum beati cõ
ingij. vbi fit mens ſuo modo parens verbi
⁊ſacrarium ſpirituſſancti. Nunquid vide

tur talis.tantiq; filij educatio iugis et eter⸗

na qualem habet ipſa mens verbigena. v⸗
goin vnum mater ? filia. PDiſcipulns

Lõueniſſe credimꝰ hec tria ſimul in Ma⸗

ria.ſed quo pacto conueniant in mentera

tionali non ita perſpicio vt virgo dicatur
mater ⁊ filia:

tur. Matcr.quia parit in ſe verbum.roꝛã⸗

te deſupꝑ patre luminũ.cuius eſt filia.cuiuſ

filio nuptialiter cõiuncta eſt. Quid/ni tũc
pſallet ⁊ exultet Marie ſpiruꝰ in deo ſaluè⸗
