cũ defectu. Ratio qꝛ difficilius immo qñn/ dũitalè pacẽ trãqllitatẽ ⁊ puritatẽ coꝛdis: laconemn
qꝙ nullaten ſubueniri poteſt coꝛpi leſo pr lez ꝑſona ſoli deo ⁊ ſpnalibo vacãs pᷣt ⁊ dʒ ſcnppun
huiuſmodi niuiiam neceſſarioꝛum ſubtra hr̃e. Nec deꝰ reqͥrit ̊ a tali ð nccitate ſalutꝭ rtconang
ctionem. vbi tamen facile per vnaʒ gut du Scit eĩ ꝙ hüane ifirmitati id ipo ſſibileẽ. hatenzun
as abſtinentias /repꝛimi poſſet quod exce,n· Ad hoc enim conari nimium eiſet ſignum mnunen

h.
leg
Gan

iif
enen
r
Eir
ereſt

busquuch
üpzen
mabipn
reniſt corn
ni Hor
chictsen
mmnasmen

dmidens,

deszöcch

ſes

Zhicne

n in
Khodono
inon
nones
upaunde
itfcarti

ünrcrid e

minmoſc
As aind
dionrsen
miunn i
dganſingen
fiimencontt
Linoipova

nleſg
Efenſen.

iciſtin

110

tice
ſefmmin/
1bmnattt
Anns ,
önän
ui ihii

indethun

nen

ſuperbie ⁊ labo: ianis. perditio tempoꝛis
inutilis. Hõ ergo perſona ſic exterioꝛibuns

occupata ꝓ ſua ⁊ alioꝛum ſalute ex. diuina

haud dubium ꝓuidentia/triſtet᷑ multuʒ ſi
deuotionem tantam no habuerit q;tam li/
benter hret.⁊ q̃lem alios habere ↄſidernt·
Jmpleat ipſetantũ fideliter miniſteriũ ſu
um ad qð deus enʒ vocauit ⁊ ſatis eſt.HOi
cut nanq; ipſe nõ ſolũ p ſe ſʒ ⁊ palijs / ſe er
terio:ibo occupat iuxta diuinã volũtatem·

Ita etiã alij nõ ſolũ ꝓ ſeſedꝛ p ipᷣo ſicoccu

pato ⁊ ꝓ alijs/deo ⁊ ſpũalibo exercitijs va⸗/

cãt. Hoc adiecto.vt qñũq; certis hoꝛis ſibi
magis aptis put poſſibile fuerit/ad deum

etiam recurſum hẽatconquerẽdo humili⸗

ter de ſuis negligentijs ⁊ exponẽdo domi⸗
no deoſſuo neceſſitates occupationes ⁊ mi
ſerias ſuas oꝛãdo vt pius dũs/dignet eaſ⸗
qẽ ſuſcipe a paupere fᷣuo ſuo loco deuotio
nis qua libentius ſibi offen et.ſi eam habe

ret. ¶ 2Hinc ſurgit pia ⁊ pnlqa conſidera
tio/de coꝛꝑe xpᷣi miſtico. In q̊ͥ ipſe dñs Je

ſus de?a hõ/eſt noſtꝝ caput.noſq; mẽbꝛa

eius. Vñ ⁊ ſicut in coꝛpoꝛe oꝛganico / oĩa
mẽbꝛa non eundẽ actũ habent.nec ſibi ſo⸗-

li.ſed toti homini in ſuis acibo deſeruiunt

Pedes qppe nõ ſibitm̃ ambulãt.nec ma⸗
nus ſibi ſoli laboꝛant necos ſibi ſoli come

dit ⁊ ſicde alijs ſed ipſi toti homini.Itae⸗
tiam in hoccoꝛpoꝛe xpᷣi miſtico quocunq;
quodcũq; bonuʒ operatur / non ſibi ſoli ſʒ
omnibus in chꝛiſto exiſtentibus id opera
tur in ſalutem. Et exeo ꝙ; dominus noſter
ieſus chꝛiſtus.deꝰ ⁊ homo/mediatoꝛ ẽ dei
⁊ hominuʒ ⁊ caput nr̃m.oꝑa noſtra bona
per ipᷣm fiunt diuini maieſtati grata ⁊ acce
pta ⁊ nobis ſalutaria ⁊ fructuoſa ⁊ non ex
nob ¶Nemo ergo deputatus opib inferi
oꝛibo / deſperet. nulluſq; intendẽs maioꝛi⸗

bus / inperbe ſeeleuet. Quia omnia in chꝛi

ſto ieſu domino noſtro erunt nobis cõmu
nia.¶ Hon bene itaq; agũt illi/jq pꝛedicã⸗

tes aut alia magnalia agentes ſe magnifi⸗

cant.⁊ ceteros religioſos ⁊ chꝛiſtifideles ñ

pꝛedicantes.ſed quieti contemplationis?

oꝛatiois vacantesvilipendunt.velut eccle
ſie dei inutiles.non attendentes.q ſi ſßmo
debeat pꝛoficere exoꝛe pꝛedicantis.deuo⸗
ta contemplatiuoꝛum oꝛatio habet hoc ef
ſicere apud deum ⁊ impetrare als inuanũ
erit conatus laboꝛantis. ¶ Dimiliter nõ
bene agunt qui ſpiritualibus vacantes / eõ

temnunt tempoꝛalium admin iſtrationem

Deuotoꝛum ſunplicium

redeber

Et non omnibus omnia pſunt:.necomẽs
omnia poſſumus. Sit ergò quilibet con⸗

tentus de ſituatõneſua/in coꝛꝑechꝛiſti mi
ſtico etiã ꝓ quocunq; repuretur membꝛoĩ

fimo.⁊ ſtudeat fideliterageręin ea vocatõ
ne qua dñs euʒ vocauit. ¶ Expᷣmiſſis ap⸗
paret erroꝛ illoꝛum qui in religionibus/ ex

obediẽtia deputati ad exterioꝛa officia ſua

ci murmure ⁊ inuoluntarie.immo quãdo
vi coactione? p conſequens negli/⸗
Fene dinfidelite implent. ſpiritualia ſi⸗

i furtiuecontra bonum obedientie vltra
q; ad eoꝛum ſtatum pertinet/vſurpantes
⁊ id quod alioꝝ eſt ſuperbe ſibi vendican⸗
tes:quodq; ſuum eſt/negligentes. ⁊ ſic/et
iſtud ⁊ illuq/non ſolum ſaluti ſue infructu
oſum ſed ⁊ ſepe per ꝓpꝛie voluntatis ⁊ ino⸗
bedientie᷑ vitium damnoſumj/facientes
Apparet quoq; ſimiliter æc pꝛemiſſis ꝙ; i

antognt nonnunq; religioſi/ modicaʒ
1

rioꝛa explenda deputatis ſi quando in ſpi
ritualibo minus pꝛompti inueniantur ha⸗

bentes. ip ſos temere quãdoq; tan; inde/
uotos non ſolũ coꝛde dijudicantes.ſed qd

peius eſt/ſepe gladio lingue ſue detracto⸗
rie percutientes. Non attendẽtes illud vul

gare puerbiuʒ. Pluribus intentis /minoꝛ
eſtad ſingula ſenſus. Nec recogitant ꝙ ſi

7¹

crercentes. Sicut enim ſpiritnalia ſic? tS
poꝛalia bona qdiu ſumus invia ⁊ peregri
namur a celeſti patria/nobiſ neceſſaria ſů=t

Epmiſſis dp/

ipſi explere deberent talia ſcilicettempoꝛa,⸗

lia et ſpiritualia.neutrum hoꝛum foꝛte fa⸗

berent eſſe deo ⁊ hominibus grãati ꝙ ipſi⸗
ad ſeruiendum deo in quicte ⁊ pace oꝛdi⸗
natis.alij cogunturſeruire cum multa fati

ga ⁊ tribularione ⁊ deo ⁊ ſibi ⁊ alijs.⁊ q ip
ſi velut domini recumbunt.alij velut ſerui
ernn linidtrant ew. in tempoꝛalibus

de nece arie eis pꝛouidere habẽt.Timè⸗

pter eos detenti.apud deum iuſtum iudi⸗
cem percipient.pꝛopterſuam potiſſime in
ſtitudinẽ.qᷓ deo maxie in nobh diſplicet.
Jurta pᷣmiſſa qʒ iſtruit᷑nõnllłoꝝ ſimplici⸗
tas.qͥ occupati alijs/conãt᷑ñ tm̃ coꝛde,ſed
ẽtoꝛeſꝑ oꝛare ipt᷑ vᷣba apli qͥb ditj. Sine

intermiſſione oiantes. Nam ſcpᷣm expoſi⸗

–

toꝛcs licet ſeimper oꝛet qui bonũ oꝑari nõ

itales e ſpiritualium operuʒ
ſuoꝛum fructum non ipſi.ſed alij officiale/
ſcilicet exterioꝛibus occupationibus pꝛo⸗

cererite poſſent. eq; aduertunt q́tuʒ de⸗

De exercitis ſecretis

ceſſat.⁊ qui ꝑ pctm̃ moꝛtale oꝛõem ſuã nõ
interrũpit.poſſumꝰ iñ ex pᷣmiſſis ⁊ ad ꝓpo
ſitũ dicere plane ⁊ veriſſime ꝙ ſemꝑ oꝛatqᷣ
alia bõa opa ſiue ſpũalia ſiue coꝛꝑalia pꝛo
dei honoꝛe ⁊ ſeruoꝝ dei vtilitate facit. Li⸗
cet enĩ non oꝛet ꝑ ſe oꝛat tñ per alios in xpᷣi
coꝛꝑe miſtico.⁊ ̊ ſufficiat ſibi dũmõ als
debitũ oꝛãdi ad qð ipſe obligat extitit /nõ

Qualiter et quare
AVlrſum pſona deuota debet dili⸗
gentia adhibere vt nõ incurrat ali
Aꝗquã ſingularitatis notã ꝑ ſuã öᷣuo
tionẽ pᷣ ceteris int q̊s ↄuerſatur. Hoc eniʒ
repᷣhendit᷑a patribo,qꝛ turbat nõnunq; ali
os cum qbus viuit᷑. Et eſt ſignũ ſußbie et
bvpocri. Studeat ergo eẽ in publico cõ⸗
munis ⁊ alijs ↄfoꝛmis ꝗabſq; tñ pctõ. In
ſecreto vero/poterit eẽ ſingulariter deo de
uotꝰ ⁊ coꝛde ⁊ moꝛib et geſtis ⁊ exercitijs.
cũ diſcrerione tñ ne ſe deſtruat. ¶ Pꝛo iſt
aũt deuotoꝝ exercitijs q̃ cõiter aptiꝰ fiunt
in puato q; in publico (vt ſunt vicʒ menta

les oꝛõnes ⁊ meditationes)notandũ ꝙ qͥ/

cũq; in his ⁊ ꝑ hec/vult amoꝛoſe ⁊ affectu
aliter tẽdere in deũ/ſecure ⁊ diſcrete ne ca⸗
put⁊ ſenſus ſui foꝛſan ledant᷑ dʒ diſcere co
gitare de deo / ſine aliq re coꝛpali ſiue abſq;
imagine.ita vt nõ cogitet rẽ magnã aut ꝑ⸗
uam.lõgã aut bꝛeuẽ.albã aut nigrã eh̊ aut
ibi in tali autalio loco exnñtem. Sʒ oibo ta
libus ⁊ ſilib excluß/eleuet coꝛ ſuũ ad intel⸗
lectualia pura ⁊ incoꝛpea.cogitãdo dei oĩ⸗
potentiã q omiapᷣt.dei ſapientiã q̃ oĩa pᷣte⸗/
rita ⁊ futura ſcit vt pñtia.dei bonitatẽ qua
omnib; q;tum in ſe ẽ/ bñ vult ⁊ nulli male.
Silr eiꝰ miam.dulcedinẽ.pulchꝛitudinẽ
⁊ ſic de alijs pfectõib/ðo ſũmeoueniẽtibo.

⁊ inerñtibodicendo coꝛde ⁊ oꝛe. O dñede
omnipotẽtiſſime.ſapiẽtiſſime.poptime.

—

totꝰ pulcer.dulq z mificoꝛſ.O prpijſſime

*

es.plus me diligẽs qᷓ;; vnq; carnalis pᷣqter

ſuum cariſſimum dilexit filium. Quod be
ne oſtendiſ in tuis beneficijs magnis ⁊ in

tis mihi indigniſſimo datiſ perte ⁊ adhuc

dandis/ex ſola tua maxima hoc faciẽs bo⸗

nitate.te adoꝛo laudo gloꝛifico.toto coꝛꝑe

⁊ ſpiritu tibi gfas ago p omnib donis tu⸗
is. quia quicqd ſum.poſſuʒ ſcio ⁊ bene ſctẽ

Vel alio modo oꝛando ꝓut ſpiriti

rioꝛibus apparet oculis.vtpote circa glbe
dinem rotunditatem et paruitatem ſacre
huius hoſtie.ſed cogimus quaſi violenter
cogitatum uoſtrum / vt ab illisviſibilibus

qʒ cupio volo ⁊ deſidero.hoca te habeo to

tum.⁊ nihil habeo ex meipſo niſi peccata.
que clementer petõ ignoſce ꝓpter gloꝛiam

nomini ſtui benedicti:Qð me/cum omni

bus ſanctis tuis/bñdicere laudare ⁊ pᷣdica
re ſine fine ꝓpitius etiã ↄcedere Higherts,
anct?
inſpirauerit. ¶ Zalem reſpectũ hahendo
in oꝛationiba ⁊ meditationibꝰ ſuis/ homo
non facile incurret freneſim.nec erit fanta⸗
ſticus. ⁊ in capite ſeu ſenſibo ſuis deſtructꝰ
quẽadinodum aliter faciliter poſſet cõtin⸗

.

gere.cum homo nimis figit cogitatũ ſuuz
in res coꝛpoꝛeas ⁊ reꝝ ſenſibiliũ imagies.

Holumꝰ tamẽ perhecrepꝛobare imagi

captione/ alligatione / colaphis/ ſputis. ſla

gellatione / crucifixone dñi nfi leſui chꝛiſti

⁊ ceteris hmõiiJmmo hoꝛtamii q;tũ poſ
ſumus.vt de talib hõ ſepe cogitet.ſed ſub

diſeretiõe ⁊ nõ nimis ſ̊ faciat.atq;yt nõ ni
mis diu/i/ꝛ imobilitq̃ſi ſeu nimis fixe/cir⸗

ca coꝛ palia ⁊ imagines rerum hmoi/cogi⸗
tatio immoꝛetur. Sed ſemꝑ conet᷑ cogita

tum ſuũ ab iſtis coꝛpoꝛeis imaginationi⸗

bus / trahere ſurſum ad earũdem reꝝ coꝛpa
lium ſpiritualitatẽ.q̃ inde (ſpũſancto docẽ

te)elici potenit copioſe ſi homo aſſueſcat et

dederit ſe ad talia facienda. ¶ Et ne videa

tur ĩpoſſibile totaliter licet appareat inexꝑ

tis difficile aliqualiter/id quod dicimus.

Sumamus exemplũ de venerabili ſacro
dñici coꝛꝑis.qð cũ videiꝰ in manibus ſa

cerdotis.oculis coꝛpoꝛeis(adoꝛamus de⸗

note.ſicut veꝝ deum ⁊ hominem humani

generis redemptoꝛem angeloꝛum dñm.⁊
demonũ erpugnaroꝛẽ ꝓpter hoc ibi vi⸗
demus oculis coꝛdis.nec moꝛamur cum

cogitatu noſtro diu circa illud quod exte⸗

ſpeciebus ſe auertat.et conuertat ad inui⸗

ſibilia que oculus mentis per lumen ſan⸗

cte catholice fidei ibi videt et credit vera⸗
ciſſime. quaſi diceremus cogitationibus
noſtris id qð oculi coꝛꝑis nobis repꝛeſen⸗
tant nõ eſt de? noſter. See qð ibi ocuk
coꝛdis cernitur eſt dominus deus noſter
Hoc ergo cogitate⁊ in hoc vos figite.

Aliud exemplũ põt applicani de puro ex⸗

cipkmi
oeend
ſeſüno⸗
tani
donceet.
enicke
Glalpaut
tortis.
itongt
umern
6zocccpeo
Pet

6 denotain
aws
ee
Cran
fisc
lüe
nd,
ſedche
Nc
ſaao⸗
mndebl
l'sden
Ckti
Cepod
Malt
blaſe
eſenot
Cogiut
cnpore
ClllC
Nuoma⸗
gulnconn
lcfanmn
Gaälmnon
monan
llcnnio
Unmeeg
busrſſen
Curpiune
Hiuosros
goot ſeni
Enples
de ihen
Uhtaſana

zdin det
ucnetita
tardigne
rſpfinfnc
ſdegübihen
nbeſnidon
mneranfinn
tpſtsdfnn
arpeſcrcin

Nr coginn
hidilüinnee
ſepohnen
redenprign.

*

boſins

fünfteücni

umir i
Necgnit eh
uunen
rjti
nmnbfo,
untugt
Worator
nierco
nanaodoct
oaſncena
Sieridn
nüaenine
cnoradli ſadi
Pinſwunddrsſt
NgGorgfnnd
ommenbunn
ctoemdin

õ
e orsruren.

1ls iden
arate
mminenſin
aninioent
Püsrübite
Vnuenu ei
nse unn,
gaco
oginn;
vhaln,
Selicöhi
innsngi
e woi

tra patriã poſito qͥ nne; vidit pr̃em ſuũ:et
cni pr mittit victũ ⁊ amictũ ⁊ alia neceſſa⸗
ria.ſalutatq; dulciter ſepiꝰ ꝑ medios nũci⸗
os eunde:Hõ dubiũ qn puer iſte licet pa/
tre ſuũ nõ videat moueat᷑ naturaliterquo/
dã amoꝛoſo affectu ad diligendũ hũc pre⸗
⁊ ad cogitandũ ſepiꝰcoꝛdialit᷑ de eo.⁊ ꝙ li⸗

denter eẽt apud eundẽ/ ad videndũ ipᷣm ſi

cati eſt. Quia neſcit an ſit lõgus aut bꝛeuiſ
an alboaut niger. ⁊ ſicde alijs coꝛꝑalibocir
cũſtantijs. ergo etiã in cogitãdo p r̃em ſuũ
qleſcunq; hmõi coꝛpoꝛee imaginationes
occurrerint/nõ in eis qeſcit.ſed repellit tã/
q́;; deceptoꝛias ⁊ inutiles. Sed qm alibi/⸗
de hoc latiꝰtractatũ eſt.ſufficiai hic modi/⸗
cetactũ ¶ Itac iurta pᷣmiſſa diſcat ꝑſona
deuota / in ſilib ſimlr agere.alioqn in oꝛõ
nibo ⁊ meditatõnibo ſuis/nõ ſolũ ptimeſe⸗
re hebet pᷣmiſſa ꝑicula.ſed etiã incõmoda
grauia alia.ſoterii eni ↄtingere dũ hõm
mis cogitat cũ imaginiba⁊ de rerũ coꝛpo
raliũ circũſtantijs.vt ꝓpter fantaſie fluxibi
litatẽ/⁊ inniſibili hoſte illudẽte ⁊ coopan⸗
te deueniata deuotis ⁊ pijs cogitationibo/
ad cogitatus turpes ⁊ impios.a puris affe
ctioniby ad immũdas.a ſpũalib ad carna
les.⁊ nõnũqʒ a ſanctis cogitatiõiboad exe
crande blaſphemiecogitatiões.ꝓut in nõ
nulis deuot ꝑſonis ĩ his incaut?/cõꝑtũq;
qũq; eſt. In ipſa etiã venerãda imagine
crucitixi.ex nimis fixa cõſideratione circa
coꝛꝑis dnici nuditatẽ.eiuſq; femoꝛalium.
Qui caſus ſiẽ mulierculis eſt valde poſſi⸗
bilis.ſic viceuerſa poterit caſus iſte ⁊ viris
eſſe nõ impoſſibilis /ſi nimis figant᷑ eoꝛuzʒ
cogitatus erga ſanctaꝝ vᷣginuʒ imagines
coꝛpoꝛeas.ꝓut etiã exꝑientia uõnullos do
cuit. Caueamꝰ igit᷑ dum cogitare volumꝰ
nudum cruciſixũ.ne incaute id fiat. Alio⸗
quin contingere poterit dominũ noſtrum
crucifixum decruce nobis euaneſcere/nos
qᷓ; c latronibo non tantũ his qui cum do⸗
minuo crucifixi ſunt/ſed ⁊ illis inuiſibilibꝰ
illic inſidioſe cõtra nos latitantibo ſolos re
manere.q ⁊ deſpoliantes nos cogitationi
bus ⁊ affectioniba puris ⁊ ſanctis ⁊ plagis
turpium ⁊ execrandaꝝ impoſitis/vix ſemi
uiuos nos ſub cruce relinquãt. Semiui⸗
nos ⁊ ſemimoꝛtuos nãq; nõnunq; deuoti
ſimplices ſe putãt.cũ ec hmõi coꝛpaliũ ſpe
cieꝝ/incauta ⁊ nimia imaginatione/veni⸗
unta ſanctis cogitatõnibo meditatiõibo et

Deuotoꝛum ſimp

litiuim 7

oꝛõnib/ad cogitationeſ nefarias ſpũ nec
ſepiꝰ cooꝑante.eſtimates cũ qᷓdã deſpatiõe
ſea deo derelictos ⁊ repꝛobatos/ꝓpt᷑ hmõi
turpitudines/cogitaui eoꝝ occurretes ⁊ ꝑ
oↄñis ſe in alaa dei gra moꝛtuos foꝛeê/⁊ vix
vita coꝛꝑis viuere.qð tũ falſiſſimũ ẽ.Ecce

ad q;ta ꝑuenit᷑ꝑicula ex nimis foꝛti imagi

nũ coꝛꝑaliũ reꝝ fantaſia.⁊ exantiqͥ hoſtis
cooꝑatione malicioſa. Nemo ꝓpt᷑ pᷣmiſſa
credat ſanctoꝝ imagines ſic qͥdaʒ heretici
ſenſerũt/eſſe ↄtemnendas.ſʒ ſunt potius
reuerẽeter tractãde.⁊ ea intetõne q̃ ecclia ði
eas inſtituit digne honoꝛãde. Et ſic diſca⸗
mus ab his viſibilibo mẽte trãſire ad inui
ſibilia coꝛꝑalib ad ſpũalia.Illenaq; eſt ſt
nis imaginn.

iitum blaſpheme
Eblaſphemie teptatioe/ occaſio⸗
dneußmiſſon!/ẽ etia notãduʒ/ꝙ ipſa
nouit ad dei uitiũ ↄuerſos/qñq; guiteri
feſtat inimico hũani generis (vt tales ꝑ G
in deſpationẽ deducat ⁊ a dei ſᷣuitio viaq;ʒ
ſalut arrepta retrabat)id agẽte.ðo aũt ( vt
phmõi ques tẽptationes ſi eis nõ ↄſenſe⸗
rint/a pctis ſuis purgati.influẽtie ſue gre
idonei reddant) H̊ pie ꝑmittẽte. ¶ ¶ũ igit
cogitatio hmõi mala/hoꝛreda.groſſa.tur⸗
pis.⁊ nefaria.iĩpoꝛtũe occurrerit.ñ terreat᷑
nectriſtet᷑ pſona ↄuota/ptea nimiũ.neq;
credat ſe ꝓpt talẽ/a deo derelictũ.ẽt q;ꝛtum⸗
cũq; tal cogitatio hlaſphemie videat᷑eẽ cõ
tra dei vl alicuiꝰſci honoꝛẽ.aut ↄtra fidem
caſtitat? ⁊c. Sʒ maioꝛẽ fiduciã.ſe ꝑtinen⸗
di ad peũ inde accipiat/dicendo coꝛde aut
oꝛe. ¶ Dnede? meꝰ/guiter ⁊ iuitiſſime to⸗
lero hãcteptationẽ.tñ qꝛ multuʒ peccaui.
iuſtũ ẽ vt multũ afnligar. Cõfidẽs dñe.qꝛ
tã foꝛte certamẽ mihi cõmittis:q ẽt int ma
gnos ⁊ electos tuos milites/vel cõputare
me indignũ. Si igi᷑ dneẽ tue volũtat/vt
hectẽtatõ dura mecolaphiſʒ ñ recuſo labo
rẽ.ſj ſupplicitrogo.vt tribuas ſᷣuo tuo vᷣtu
tẽ pugndi ⁊ vicẽdi.ne ei vnq; i et᷑nũ ↄſetiã
XTun.deꝰmeꝰ/ſcis creature tue ipotẽtiam
nec ẽt igras inimicoꝝ meoꝝ ĩuiſibiliũ/iue
teratã iuidiã ⁊ maliciã ↄtra me.Et hecoꝛã

go dicat hõ deuotius vt poreritſignando

quoq; ſe interiʒ ſepiusſigno ſccẽ cru ⁊ aqᷓ
benedicta ſi affueritſeaſpergendo. His ꝑ
actis ſit homo contentus ⁊ nõ curet deeis

ſig cõtra ſpi *

De exercitiis ſecretis

amplius multũ nec litiget vltra pꝛo illa vi
ce nimis cum eiſdem ſed cõtemnat.⁊ ſic ci⸗
tius euaneſcent a memoria. ¶ Super pᷣ⸗
miſſis habemꝰ exemplum dequodam mo
nacho in heremo.quitalibus turpibus co
gitationibus vexabat᷑c.annis.⁊ nemini
audebataperire tentationem hanc/pꝛopt᷑

eius abominationẽ.Tandem tamen cui/

dam antiquo experto patri eaʒ/non oꝛe ex
verecũdia ſed ſcripto detexit. Qui ridens
ait pone manũ tuam ſuper caput meuʒ qð
cũ ille feciſſet.ait ideʒ pater. Super caput
meum ego accipio totum iſtud peccatum
tuũ ⁊ omne pouduſeius. Non ergo tuam
plius/indi conſcientiam aliquaʒ habeas.
Cũ autẽ monachꝰ ſuper hoc miraret᷑⁊ cau
ſam huiꝰ q̃reret. Reſpõdit pater querẽdo.
Alaariene vne tibi iſta turpis cogitatio
bſit inquit ille. Nam maxime mihi ſem⸗
per diſplicuit.Et ait ſctũs pater. Manitfe

ſtü eſt ergo ꝙ tu eã nõ agis.ſed eaʒ pateris

antiquo hoſte pcurãte/⁊ te vt ðᷣciꝑe tandẽ
per deſperacionẽ poſſet/ita fatigãte. Nunc
ergo fili mi audi ↄſiliũ meũ.Etcũ iteꝝ iua
ſerit tal turpis cogitatio/dic. Tibi ⁊ ſuper

te inimice neq; ſit hectua blaſphemia ego

nihil in ea habere volo. ſed dñm deü meuzʒ
ego adoꝛo ⁊ veneroꝛ.in iſumq; credo. Ex
poſt vero iſte frater/nũq; habuit amplius
hãcgrauẽ tentationẽ ↄſilio ſenis adiutus.
Et notandũ ꝙ ꝑſona deuota hmõi ten⸗
tationes graues / nõ debet ofiteri indifferẽ
ter cuicũq; ſacerdoti q;q; plurimũ littera⸗
to.ne foꝛte occaſionẽ deſpatiõis habeat p⸗
pter multoꝝ inexꝑientiã ſed recurſum ha⸗

beatad viros deuotos religioſos diſcretoſ

Nec eſt opꝰin ſpeciali nimis declarare in

ↄfeſſione talẽ turpitudinẽ.ſʒ ſufficit ita di/

cere/ vt cõfeſſoꝛ intelligat mentẽ cõfitentis
⁊ hocp ſemel.Siampliꝰ vexauerit.ſatis
eſt eidẽ ↄfeſſoꝛi ampliꝰſimplrin genere eãẽ
dẽ dicere.¶ Pꝛo illis q̃ pᷣmiſſa ſunt/notet᷑
ꝓ regula generali:q; qualeſcunq; cogitatõ
nes male occumerintſiue ſintdecarnalita⸗

te.ſiue de inuidia ira ſuꝑbia ⁊c.fiat diligẽ⸗

tia vt ab intra eis nõ ↄoſentiat᷑⁊ vt ab exctra
nõ impleant᷑.⁊ ſecurꝰ erit hõ ꝙ nullo mõ
hmõi erũt peccata moꝛtalia.ĩmo cõiter cũ
eis ita reſiſtit erũt magne vᷣtutis hic.⁊ in
futuro remũerationis ſingularis materia
ſen occaſio. Ex hũilitatetamẽ poteſt hõ de

eis ↄfiteriinõ in ſpecieſed in generali dicẽ

do ſic. Tales malas cogitatiões habui.ta
mẽ ꝑ dei gram ipſe mihi nũq; placuerũt.
Zimeo nihilominꝰ ꝙ nõ tam cito eas im/
pugnauerim/ſiẽ debuiſſem/⁊ cnʒ dei auxi⸗
lio potuiſſem. Nocandũ aũt eſt.ꝙ ſi in his
adueniret qð abſit/delectatio cũ ↄſenſu/H̊ᷣ
oĩno expᷣſſe ⁊ ſpecifice eẽt ↄſitendum.⁊ſi in
oꝑationem ꝓcederetur/tunc adhucmulto
ampliꝰ.qꝛ hoc foꝛet grauius. ¶ Buic re⸗

gule generali videt᷑addẽdũ.q ſi pꝑſona de⸗

uota/fuerit ex naturali quodãmodo indi⸗
natione nimis pꝛona ad aliqð peccatũ ſeu
vitium/ſit hoc ira iuuidia.male loqͥ deali⸗
is.aut alið qdðᷣcunq;.ita vt qñq; etiã cadat

moꝛtaliter. nullo modoꝓpter hocdeſperet.

ſed coꝛdialiter de hoc doleat ⁊ cõfiteat᷑ hu⸗
militer.⁊ ꝓponat in animo nñqᷓ; amplius
ita velle peccare.etiamſi milleſies tũc vna
die ceciderit aut vltra/nõ tamẽ ꝓpterea dã⸗
nabit᷑ dũmodo ſaltem totiẽs ſurrexerit qti
ens ceciderit.Ante caſum igit᷑ cogitet diui
nam iuſticiã.ſed poſt caſũ/diuinã miam.
ſemp attedat. Mia eni dei tta eſt vt ſi hõ
bfet oĩa peccato mundi ſuꝑſe.⁊ doleretq;
cũ eis tam bonũ dñm deũ ſuũ/ſuꝑbe offen
diſſet/ꝛ firmiter poneret ampliꝰ abſtinere
deus talẽ nũq; damnaret.ĩmo habem? mk
ta exempla de pluribo ſanctis qui grauiter
peccauerũt.⁊ poſt peccata ſua/ꝓpter penitẽ
tiã ſuã⁊ maximã dñi dei noſtri dulcedinẽ
⁊ pietatem qua diligit humanã naturam/
facti ſunt apud deũ maioꝛes ſancti qᷓ; non⸗
nulli ſancti qͥ nõ ſic ceciderũt. Verũtamẽ
ſuꝑ hiſ nemo debet peccare.ſed poſtqᷓ; pec
cauit cõfidat de dei bonitate ⁊ ꝓpter pᷣmiſ⸗
ſa reſurgere feſtinet. ⁊ ſaluꝰ erit. Nam deuſ
peros ꝓphete dicit.ꝙ nõ velit moꝛtẽ pec⸗
catoꝛis. Seg iuxta veriſſimam ſancti Jo
hãnis Chriſoſtomi ſniam/de? quaſi dolet
cũ hominem per ſuã iuſticiã damnare de⸗
bet pꝛopter hominis iniuſticiã excquo ho⸗
mo eſt imago dei tam nobiliter creatus et
tam pꝛecioſe redemptus. Nemo ergo de⸗
bet deſperare de ðᷣi miſericoꝛdia q̃ntumcũ⸗

q etiam grauiter ⁊ innumerabiliter pecca
uerit.ſed toto coꝛde doleat/qꝛ tam dulciſſi

mũdominũ inhonoꝛauit ꝓpter ſua pecca⸗
ta ⁊ in futurũ cauere pponat.⁊ ſic dubitare
nõ habet qͥn diuina pietas ſecũ miam faci

at. etiã ꝓ regula ſeruãdũ.q; ſi hõ in

aliquod peccatũ ceciderit etiã moꝛtaliter.
nõ tm̃ ſemel ſt pluries.ñ triſtetiim̃ ex ᷣꝙ

bipſ
linci⸗
ioſi
qyogi
humi
60t
aaröen
benco.
ceſo
hulane
gutt
aert
incign
ſahen
ſvage
ſeſurg
ſunne
nose
od
gos
ſop
1s.
er.
ſoliis
ligha
Nbuufn,
ſpeccn
norotel
Aproxi,
ercaa

Her

/ horüp
gohucch
Arthai
ntuelinc
zapegi
unpoſibe
bloorb⸗
nnes
Cſkonerin
nurefent
ummoner
citlllimon
nobate
nullsdane
ſnone
migo⸗ lun

beſar,
Gfthe⸗

Anns.

lücyn
Waadie
namti
gindi
uuninimn
1kri;
Mrg
rroftn
Aſinere
ben'm
lguulte
Nerpenice
lrchint
imem
ncichnon
Vemame
öpoſiöpe⸗
tipeerömi
m fondal
nori ſe⸗
nanhna),
Nhnidole
ummar def
niagpoho⸗
Zarnus 4
no eho den
aäntumch
diterpec
am dalaſ
teſſig pecs
aſicdubtn
cünin
icgſhin
ni norule,
cingh

Deuotoꝛũ ſimplicdun v7i

ſibijpſi grauiter indignet᷑inde aliqᷣd ma

li / indiſcrete / ſine ſcituꝛ cõſilio ſui cõfeſſo
ris vel ſuꝑioꝛis pꝛopterea faciat ſibi /ſʒ cũ

quadã mentis libertate ⁊ coꝛdis fiducia /

umiliter recurrat ad dñm deũ ſuũ. petẽ⸗
do coꝛdialiterveniã ⁊ ſe accuſando⁊ emẽ⸗
datõem cũ diuino adintoꝛio in mente ha
bendo. ¶ Faciat ergo homo iſte ſicut fa⸗
cere ſolent pueri nondũ ſatis foꝛtes ad ã⸗
bulandũ.qui cũ libentervellet ambulare.
cadũt ſepius.Et cũ ſe cecidiſſe cognoſcũt
indignãturvt ſicvelint iacentes ꝑmanere
ſed humiliter fiducialłr extendũt manus
ſuas ad piam matrẽ vt ſe releuet exquo ꝑ

ſe ſurgere nequeüt. In infinitũ plus nos
ſumus cari ⁊ dilecti diuine maieſtati que

ſponit.qᷓ; vnq; aliquis filiꝰ ſue matri car/⸗

nali extitit carus? dilectus.Recurramꝰer
go ad eam cũ humilitateꝛ confidẽtia poſt

lapſum⁊ impoſſibile eſt vt dãnemur Nul
lus autẽ pᷣſumat q velit aut poſſit ꝑ ſeſur⸗
gere a peccatis aut peccata cauere.hoc eĩ
ſolius diuĩe eſt gratie Caueat ergo quiſq;

a ſigno tante ſuꝑbie. Nam pꝛopt᷑ ipam ſu

ꝑbiam /ꝑmittit deus qñ q; cadere hoĩem

in peccata.in qᷓ nõ cecidiſſet ſi humilr ⁊ ti

D̃ůẽ

moꝛate ſead dñʒ deü ſuum. ⁊ compaſſiue
ad pꝛoximũ ſuum/qͥ pꝛius in ſimilia pec⸗

cata cecidit / habuiſtlet.

* —

Oe malarn cogita/

tionũ cauſis atq; remeds.
Via tactũ eſt ſuꝑius de grauibꝰ⁊

ſeu cogitationũ.cũ doctrinaꝝ ali⸗

ritualia cõtra moꝛbũ ſpũalem tam peſtife
ruʒ/expedit declarare aliqualr canſas qn⸗
tum poſſibile fuerit ⁊ dñs donauerit ex qͥ

ꝛimu ita fien polſunt ex ſug

ratões (Pꝛimü ita; fien poſſunt ex
geſtioneꝛ ĩmiſſione inuiſibilis hoſtis/⸗

virtutẽ fantaſticã: imaginatiuã ſimplici

um mouet.bmõi abominatõnibo.put fe⸗
cit illi monacho.xx.ãnis vñ ſupꝛa dictũ ẽ
Pꝛobatõem huius docet exꝑiẽtia/in nõ⸗
nullis deuotis innocetibo ⁊ caſtiſſimis p
ſonis.que nũq; ab extia audierũt blaſphe
mias ⁊ turpitudiĩes tales qles ab intra ꝑ⸗

abominãdis tetatiõibus coꝛdis
quarũ ꝓ earundẽ remedio annotatõe Ut
adhuc clarius poſſit intelligi qð dictũ eſt
⁊ vt facilius poſſint inueniri remedia ſpi

piũt Vnde claꝝ eſt ꝙ niſi ab hoſte inni
ſibili immitteretur / minime ſentirentur.

Immiſſſion es autẽ hmõi ꝑmittit defieri
ad humiliandũ hoiem ⁊ vt timoꝛatꝰoꝑet

ſaluté ſnã. ⁊ ad diſcendũ antiqͥ boſtis inſi

dias.⁊ vt homo eo deuotius ad diuinuʒ
auxiliũ recurrat. ¶ Remediũ bonũ eſt, vt

homo ſaciatvt ſupꝛa heremita docuit Rte

pdeſt vt hõ diuino adiutoꝛio ↄfidẽs / deri

deat contenat ſpm̃ nequã? ſuꝑbũ cũ ſu
is imundicijs dicẽdo. Immunde ſpũs.ſi

qͥd poſſes ampliꝰ/etiã faceres. ego te non
curo.qꝛ dũʒ deũ meũ nẽ tibi vnq; Cõſentiã
in adiutoꝛẽ inuoco:Scio ꝑſonã que per
hmõi irriſioneʒ ſolatioſe.de facili ſe eruit
ab his ſpurcitis. Spüs qppe ſugbꝰnõ
diu patit᷑ ſe ita oteptui baben. Sed
fieri prt hmõi cogitatõnes turpes⁊ abo⸗
minabiles/ ex cauſis naturalibe ᷣm hũa⸗
ni coꝛꝑis diſpoſitõem Pꝛĩio videlʒ.aut ex
nimia cerebꝛi euacuatõe ꝑ ieinnia ſtudiũ
vel foꝛtẽ imaginatiõem. Scõðo aut ex ni⸗/
mia abũdantia groſſi fumi.cauſati ex coꝛ
ruptis humoꝛib ꝓpter cibi potus intem
pantiã.vel etiã cauſati ex certo cibo vel po
tu.qui licʒ modice ſumptus/habʒ natura
liter generare groſſos hũoꝛes caput ptur
bãtes. Tertio aut ex eo ꝙ pſona talis ẽ ni
mis ocioſa. Quarto aut exinde ꝙꝙ; hõ eſt
cõſuetus curioſeꝛ incaute viderevel audi
re res de quibo faciliter ſumit᷑ occaſio po⸗
ſtea cogitandi nefaria. Quĩto aut etiã ex
inoꝛdinato⁊ nimis ↄtinuo timoꝛe offen;
dẽdi deũ.Quẽadmodũ videmꝰexẽplarit᷑t
ꝙ ſepe⁊ cõ iter ꝑtrãſiturlignũ qᷓntũcunq;
etiã auguſtũ in terra ſimplicit᷑ poſitũ abſ⸗
q; aliq̃ trepidatõe qð nõ ſic tieret ſi lignuʒ
foꝛet in alto.aut de ſubtus haberet pfun⸗
dã foueã etiã q;; eſſet magis amplũ.naʒ

tũc imaginatio de piculo ſaceret hmõi tiꝰ

moꝛc.Et timoꝛ ↄñter faceret caſum exeo
ꝙ ſm naturales ĩ magno timoꝛe ſanguis
totus conat᷑ iuuare ꝑtẽ nobilioꝛe coꝛpis /
ſcʒ ipᷣm coꝛ recurrẽdo ad ipᷣin. ⁊ ſic ceterſis
membꝛis euacuatis hõ ꝑ totũ coꝛpꝰ qua⸗

ſi ſpaſmat᷑ ⁊ deſicit virib.vñ neceſſe eſt t·

cadat ¶ Dilt eſt exemplũ de timoꝛe in te
nebꝛis.Erpientia ei docẽte.ſcimꝰ ꝙ in lo
co obſcurovł tenebꝛoſo⁊ in nocte cũ vide
re nõ poſſumus que iuxta nos ſunt/time
mus naturalr:velimꝰaut nolimus Ita vt
etiã qñq; videat᷑ nobis extimoꝛe nimio li
cet fantaſtice.ꝙ videamꝰvlł ſentiamꝰ circa
E

„

4

OQ

nos tetras imagines vel audiamꝰ voces/

aut ſibilatões hoꝛribiles cũ tñ ĩ re nihil ſit

camus igit᷑ nũc ad ꝓpoſi ituznoſtrũ
ꝙ quantũ ad euacuationem cerebꝛi
vel eivabũdantiã in hũoꝛibo coꝛruptis ⁊c

ꝑſona talis indiget magis conſilio exxto

rum artis medicine ⁊ bono regimine coꝛ

pali/qᷓ; doctrina theologoꝛũ ⁊ ſpũali me⸗/

dicamine. ¶ Ded quantũ ad ocioſitateʒ
nimiã ſi ipſa fuerit in cauſa que oĩa mala
docere conſueuit.remediu pꝛincipale MB
vt ho mo ſtudeat cogitatõnes ſuas beſtia
les ⁊ indomitas.freno rõnis tenere.ne va
gent᷑ libere ſemꝑ quo voluerint Et poterit
oc fieri. ſi hõ occupauerit ſe diuerſ exer⸗

citijs vtilibo tã ſpũalibꝰ q; coꝛꝑalibo alter⸗

natis vicibo.dũmodo tñ hoc fiat cũ mẽtis
quadã delectatõe.⁊ nõ vſq; ad tediũ⁊ nau
ſeam in vno exercitio:alioqn cogitatõnes
ꝓpter tediũ nõ recederẽt.ſʒ eq̃vt pus⁊ qñʒ
multo ampliꝰdiuagãdo ad alia ſe redirẽt.
¶ Sug hbis habemꝰexemplũ de ſctõ An
thonio qui q̃dã vice in heremo grauit af⸗
Higebat᷑ tẽptatiõe malaꝝ cogitationũ.vñ
conq̃rebat᷑ dio dicẽs.Dñe vellẽ ſaluari ſʒ
nõ volũt ꝑmittere cogitatões mee. Tunc

apparẽs ei angelꝰ in ſpecie heremite oñt

eidẽ remediũ cõtra cogitatões hmõi/ nũc

paululũ laboꝛãdo manibo.nũc genibo fite
xis oꝛãdo deinde coꝛpꝰreficiẽdo.poſt qͥe⸗

ſcendo.⁊ rurſus iteꝝ laboꝛãdo⁊ tandẽ ait
Anthoni ſic facias ⁊ tu.⁊ ſaluus eris

Vtinã attenderẽt bene hoc exemplũ non

nulle ꝑſone q̃ ſub ſpecie q̃ſi vacandi deo ⁊

deuotõi/nihil oꝑparivolũt manualr cũ tñ

apls dicat.Qui nõ laboꝛat nõ mãducet.

Nuãuis eĩvacare deo ꝑ ſpũalia exercitia.

nõ ſit ſine laboꝛe/ laboꝛare nibilomi int᷑
dũ etiã manib expedit.vñ ↄtingit nõnũ⸗

q; vt hoc negligẽtes nõ qͥdẽ ob coꝛꝑis de⸗

brilitatẽ ſed ex deſidia et carnis voluptate
deueniũt ad magna pꝑicula ſuaꝝ aiarum.
nõ ſolũ in malis cogitatõibo ſed etiã qñq;
in grauioꝛib
religionũ inſtitutoꝛes ſuis deputarũt fi?
lijs certas hoꝛas nõ ſolũ ad cãtandũ.oꝛã⸗

¶ Rꝛudent itaq; ⁊ rectiſſime

dũ ad meditandũ.⁊c.veꝝ etiã ad laboꝛes

manuũ exterioꝛes faciendũ.ꝓut clare pa⸗

tet in regula ſancti Benedicti ⁊ alioꝝ ap⸗

pꝛobatoꝝ oꝛdinũ inſtitutõibo. Non eſt eĩ
aliqua cogitatio tã turpis tam abomina⸗
bilis mala⁊ execrãda quã nõ inueniat de⸗

teſtanda ocioſitas. fã coꝛvacãtis ocio/ẽ

inuẽtuti. Vñ ad magna poſ
iuuenes aĩaꝝ ꝑicula.ſi nõ qũq;⁊ ſepiꝰ coꝛ
palibo exercitarent᷑ opꝑib

De erercitus diſcretis

ad inſtar molẽdini:qð cũ nõ habʒ ad mo
lendũ bonũ frumentũ.qꝛ in cõtinuo mo⸗
tu eſt.molit⁊ ↄſumit ſeipᷣm.etiãvſq; ad to

talem ſui cõſumptõem aut deſtructiöem.

niſi pꝛohibeat᷑ alicuiꝰdiligẽtia Et eq̃ cito

molit aduolantes fedas muſcas ſicut gra

noꝛum electoꝝ adipes.pᷣſertim cum ſunʒ

ſit ↄtinue molere⁊ nõ quieſcere.nequaq;

vero qͥd molat ſiue bonũ ſiue malũ diſcer

nere ⁊ eligere pt/niſi regẽtis ꝓuidẽtia alit᷑

curet diſponere. ¶ Si cui exepla pᷣmiſſa
pꝛovitãdo otio nõ ſufficiũt. Attendat eti

am ipſi fratres carthuſieſes qͥ plus cete
ris religioſis ꝗeti contẽplatõis⁊ ſpiritua⸗
libus exercitijs deputati vident᷑ hñt put

intellexi certas hoꝛas q bus coꝛꝑalib in⸗

tendũt oꝑibus ſecrete ⁊ ſine ſtrepitu in ſu

is cellis.ſit hoc ſcribendo libꝛos ligando
coꝛruptos emendãdo.oꝛtulos ſuos colẽ⸗

do aut cetera hmõi exterioꝛa ꝓ loco⁊ tẽpe

ↄgruo faciẽdo.Quippe conſiderantes ꝙ
ſpũalibꝰ ſemꝑ intẽdere nõ ſinit humana
fragilitas religioſi qũq; coꝛꝑalia exercẽt
vt vitet᷑ ꝑiculoſa ocioſitas ¶ Atteſtat᷑ pꝛe

ictis diuina ſcriptura quõ nõ ſolũ ꝑicu⸗
loſum ſed etiã dãnoſum ſit otiũ de ſodo⸗

mitis qͥ peſſimi peccatoꝛes noĩant᷑ ⁊ inter
ceteras cauſas ꝗᷓ eos ad tantũ perduxerũt

malũ cõmemoꝛat/ni falloꝛ ipᷣm ocium

Addendũ pꝛopt pᷣmiſſa eſt ꝙ licʒ q̃ſi oĩb
generalr ſit ꝑiculoſum ſimplxr velle inten

dere contẽplatiõis qᷣeti.⁊ nõ laboꝛi qũq;
intẽdere manuali.ſpeciałr tũ videt᷑ hocꝑ

nicioſum iuuenibe ꝑpſonis etſi nõ oĩbꝰ t̃

multis. maxime pꝛopt naturalis caloꝛis

in ipſis exceſſiuũ dominiũ.ac etiã pꝛopt᷑

eoꝝ indiſcretõʒ⁊ inexpientiã.que diutur⸗

nitate tẽꝑis remouet᷑imo etiã pꝛopt᷑ pꝛe⸗
ſumptõem que ſatis cognata eſle ↄſueuit
n ad magna poſſent ꝑpuen ire

ercitaren Nulli tñ dubi
um qn cõtingat iuuenes qñq; pꝛe multis
ſenibo/contẽplatõi inueniri magis idone

os:qᷓ;q;ᷓ de cõi curſu id negandũ videatur
Inueniũtur nãq; iuuenes vel ex naturali
diſpoſitõnevel ex bono regimievel ex ſin⸗
gulari dono diuie gratie qetiſſimi.⁊ ad ex

terioꝛa quaſi in nullo inclinati / ſed totali

ter pene deuotiõi dediti Inueniũtur etiã
inueterati dieꝝ maloꝛũin qbus q̃ſi nulla
maentis eſt ſtabilitas.nec animi traquilli⸗

tas.nec coꝛdis deuotio.ſʒ ex mala ↄſueiu

ntpiſ
ſeinnul
armisſun
liinene
liczſfien
Slegpnt

nkt
poſtipe

hc ſene

Nichbet
ſgeſnerin
Cfinsena

guctist
iweis,
en
* ondin
Gines
ubeſ
o
ds
wones
Vin
lhoe
Mm.

c
inmmae⸗
oin
umcogit
tiruenn
wnoo
omiün
ſnlbpvit
sſaudi
Nokrnöd⸗
mvalarvt
lhcogen
germenteſ
ſmnleſien
ſeg hoſeob
ſincsia
hnnnl
ogſcs
Dlogned
böſcinti
goſalgitidi
funn
ehattgles
ſietan
ieſtierite
cginiͤ
elentſene
Wmöſnne

gln
ohnond
Nſn
Qciain
Lſiar
namſin
nalidice
icennalt
Phömiſa
nncgteri
hnsce
Rſpirinn
Rhitn
Cnglhiz
nnſ
hiiantn
ſscdi
Hong
füene
nthunen
amnit
Arlrne
ilian
ideſodo⸗
imtrinrc
odukeri
nocam
icdſton⸗
Ewaleinn
öladoncig
widckbee,
ſinöii
nunlss lon⸗
ai
tüceduun
iipptnr
ucſenen
vſntvvonir
ſgt
iät
igenults
nugsione
ndüvideam
dernanmt
nier at
gari lete
nucnüme
mim nicl
rnugin

dine/ paſſionibovicioſis abũdãtes.et pe⸗

ne in nullo moꝛtificati.nihil alið q; que

carnis ſunt ſapiũt. Quis ergo dubitz qn

illi iuuenes advꝗcandũ deo plus ſint ap⸗
ti qᷓ; iſti ſenes nuret
dat᷑ ꝙ ſunt ſcriptura teſte pueri centũ an⸗

nar⸗ Et ſunt adoleſcẽtes nõ ↄtẽnendi qͥ
poſte

oſteri pꝛioꝝ vitã moꝛib trãſcẽderüt.
Hec remedia data malas cogitatõnes
dũ cãʒ habuerint ex ocio:valent etiã ſi cau
ſate fuerint ex nimio⁊ inoꝛdinato timoꝛe

offendendi deũ. Occupatꝰ nãq; diuerſis
exercitijs faciliꝰ obliuucet᷑ timoꝛis hmõi

q́;vacãs ↄtinuo ocio Remediũ nihilomi
nus eandę cqm efficar eſt vt hõ cogitet
potiꝰdiuina miam q;dei iuſticiã.⁊ cum q̃

dã mẽtis libertate fiducialr ſe totũ pijciat
in abyſſum vine bonitatis⁊ clemẽtie dicẽ

do. Dñne quãq; multa⁊ magna ſit mea ini

qtas.vñ merito te timere habeo.ſcio tñ

multo eſt maioꝛ tua pietas.qꝛ eſt infinita

Vñ multo ampliꝰiĩ te ↄfidere volo Aufer

ergo a me deꝰ meꝰnimiũ timoꝛẽ ſeruilẽ. et

ↄfirma me in timoꝛe tuo filiali q̊ mag te

coꝛdialr diligã q; nimis vehemẽter timeã
Si autem ↄſuetudo mala⁊ curioſitas
intendẽdi illis.de qͥbo facile occaſiões ma
loꝝ oꝛiri pñt fuerit in cã tã turpiũ ⁊ iniq̃/
rum cogitationũ:remediũ difficiliꝰ pote⸗
rit inueniri.qꝛ ſemꝑ inqeta ⁊ famelica ſo/⸗
let eẽ curioſitas in mal enutrita⁊ cõſueta
Remediũ tñ 15 eſtvt ſupꝛavt hõ occupet
ſevtilibvitãdo otiũ.Et cuſtodiat ſe a vi⸗
dẽdis/audiẽdis.loquẽdis.⁊ taãgẽdis no/⸗
xijs/⁊ nõ dãdo occaſiõibo pctõꝝ locũ Eti
am valet vt homo cũ ſenſerit ſe inuadi ta⸗
libo cogitatõibe/ſtatĩ q̃ſi cũviolentia reuo
cet mentẽ ſuã inde ⁊ applicet ad alia Etiã

ſi mülleſies vna die holem inuaſerit/mille

ſies hõ ſeab eis auertat ſignãdo ſe ſigno
ſctẽ crucis ſuſpirãdo ad deũ/iuocãdo no
ſtrã dñam⁊ ſanctũ angelũ cuſtodẽ ſuũ ce⸗
terosq; ſctõs q̊ in ſpeciali hʒveneratõeꝛ
dilectõne Vel ſi hec oĩa nõ ꝓſint.infligat
hõ ſibüpſi aliquẽ doloꝛẽ ꝑ flagella aut ali
as ſalua tñ diſcretõne. Etſi nec adhuc ſic

pax fuerit nihil meli?eſt niſivt tũc hõ con

tenat tales ſpurcitias⁊ faciat ſicuti facerʒ
ſi qͥs ſibi diceretvel oñderet aliq̃ q̃ ipe au⸗

dire ſiuevidere dedignaret᷑ Cũc enĩ q̃ſi cũ

indignatiõe auerteret? aures ⁊ ocłlos ⁊ cõ
uerteret ſe ad alia etiã q̃ntũcũq; aliꝰloq̃ret

ſeu moͤſtraret q ſibi nõ placerẽt. Sic⁊ hie

t ne qs murmuret attẽ⸗

—

fiat Si aũt nec ſic infernales tales muſce
pun gitiue pacẽ ꝑmiſerint. optimũ reme⸗

dqiũ eſt vt hõ nihil de eis ampliꝰcuret.ſed

ſub ðᷣina confidẽtia paciaʒ hẽat⁊ ſit ſecu/

rus ꝙ nõ eũ nocebũt nõ ſolũ.iĩmo⁊ ad ma
gnam coꝛonã eidem pꝛoderũt.

¶Qugatuoꝛg

N

cta ſunt.⁊ p facilioꝛi remedio ↄſe
quẽdo. Cotra tã groſſas? ruſtica
nas tentatões cogitationũ. ponamꝰ aliqᷓ
documẽta bꝛeuiter uoꝝ pꝛimũ ẽ iſto
Periculoſiſſimũ eſt.cu qͥs ſe dare vult ad
deuotõeʒ⁊ ad ſpũalia exercitia/ ſi non ſcit
ſcripturas.nec hʒ bonũ directoꝛẽ ↄſiliari
um fidelẽ.exptum deuotũ.⁊ diſcretũ.deũ
timentẽ.de quo audeat ⁊ poſſit totalit᷑ cõ

uelare/ alioqͥn enĩ ↄtinget talẽ ꝑſonã faci

lius⁊ piculoſiꝰerrarea vera via ſalntis/q;
aliquẽ qͥ cõi ſeculariũ fideliũ graditurvia

Exẽplũ ſuꝑ hoc hẽmug in vitaſpatæ Nã

dicebat qͥda ſctũs pr. Sivideris iunenẽ/
p ſevolente intrare ꝑadiſum/ id eſt ſine do
ctoꝛe.etiaſi iãvnũ habuerit pedẽ in ꝑpadi⸗
ſo. retrahe ipᷣm infra ꝑ aliũ pedẽ.qꝛ ſic nũ⸗
q́; intrare poterit ¶ Scoõm documẽetũ ẽ.
Poſtq;pſona deuota expoſuit ſuo pfiſpi
rituali illã tentationẽvillanã verbis gene
ralibo.nõ eſt neceſſariũ de eavltra in ſpali
aliqd dicere.niſi foꝛte in illũ finẽ vt meliꝰ

intelligi poſſit ex qua cã ſit oꝛta.⁊ vt ex cõ
ſeqnti ↄueniẽtiꝰpoſſit dari remediũ Non

tamẽ adbuc fieri dʒ hoc freqnter. Qui enĩ
pᷣſumeret ⁊ liberari ſe ab hmõi tentatõne
graui/pꝑ ↄfeſſiõis⁊ manifeſtatõis iteratõʒ

nimiã/erraretvalde. Na exꝑientia docẽte

