gaſnibich
nnt Abeeſ

ds Nth

bin Olb
nbanr.non
Geridennurch
ltmäinenti
icnioen
insheftn
nnhoe

Homeninnt
alo .AO
ando wl.

immmnd,
deo: mnur
igun

S=

Bupermagniticat

Apud aliquos vero tranſitus iſte repenti⸗
nus quandoq; fit paruiſſimus ᷣm plus et
minus. Wagnum vero magnum valde.
ſi vel hoꝛa dimidia ſit in celo ſilentium dũ

hic viuimus. Hoc autem magnum ſenſe⸗

rat ⁊ experiebat᷑quaſi quottidie beata que

dixit. Yecit mihi magna qui potens eſff
R Ducl ul?. Iſtud pie credi poteſt. Sʒ
vtrum ſolo dei miraculo vel illapſu ſanctis
ſpiritus intimo.fiat tanta diuiſio ſpiritus
⁊zanime.aut ſi quandoq;naturaliter eueni

at/ per vebemens ſtudiũ meditationis cir⸗

ca diuina.⁊ exercitij per virtutes moꝛe phi

hantium.qui ſoli tali via nitebantur
Dagiſter. Nõ arbitreris hoc poſſibile
loqn negas xpᷣm eſſe hoſtiũ:quo venit᷑
ad deuz. Sic diuinus Dionyſius poſuit

pic theologiã eſſe miſticã.ſol is ꝓpꝛiã chꝛi⸗

ſtianis. Poöͤt nihilominus auxilio eſſe taʒ

angelica viſitatio.q;; humana erxercitatio:

ꝛis apta diſpoſitione ⁊ comple/

xione.¶ Diſcipulus. Dicis auxilia tria.
vnum ꝑ angelum.aliud ꝑ exercitiũ.aliud

per coꝛpus bonũ.Dicas de quolibet bꝛe⸗
ue verbum. ¶ Magiſter. Incipiam abvl

timo. Omnis itaq; cognitio noſta.qᷓ;tum

cunq; fiat ꝑ ſpiritum / naturali via ſine re/
nelationis immediato miraculo.capita ſẽ

ſibus initium.ꝑ quos/ fantaſmata veniũt
ad animã fantaſiãtem de quibo dixit philo
ſophus. ⁊ theologi conſentiũt.ꝙ neceſſe ẽ

gquemcũq; intelligentem/ fantaſmata ſpe⸗

culari. Hecſunt ad ſpiritũ ſicut coloꝛ advi
ſum. Hinc fit per iradiationem intellectꝰ

agentis.quem non aliud opinoꝛ q; ſpiri⸗/

tum / put lumine vultus dei ſignato ſuper

ſe/naturaliter pꝛeditus eſt. Fit inq; actua⸗

tio fantaſmatum.quatenus in poſſibilem

intellectum ſe pꝛeſentent.⁊ poſſibilis intel
lectus ex ipſis fantaſmatibus eliciat incoꝛ

poꝛeas ſpecies intelligibiles ⁊ immateria
les.per quas ĩtelligat ſine ſenſu ⁊ coꝛpoꝛe.

non vt ſubiecto.quia ſemperreſeruat ſed

vtoꝛgano ſpirituali.Exemplum datur de
luce.que requiritur vt coloꝛ videatur.tam

pꝛo coloꝛibus vt actuentur ⁊ fiat ex ipſis⁊

lumine / vnum / in ratione motiui Requiri

tur inſuper ad illuminationem medij per⸗

ſpicui. Supplet autem officium lucis ex⸗
terioꝛis/ipſum lumen intrinſecum ⁊ natu⸗

rale quibuſdam oculis.quod in cattis ⁊ lu

pis ⁊ aliquibuſ hominibus vid
nocturnis vident in tenebꝛis.

eeſt. qui
(Piſctpu⸗

Ne

lus. Appares diſgredi nec idonea dicere
rei noſtre

Magiſter. Oſtendam mox
idoneitatem. Itaq; ſi neceſſe ſit cognutio⸗/
nem ſpiritus / etiam ab anima diuiſi ſue co
gnitionis initium ſumere per inſpectione
fantaſmatum/quid conſequẽtius q; iuxta
variam fantaſmatum pꝛeſentatõnem / fiat

in ſpiritu cognitio? Hoc eſt fiat cara ⁊ ſere

na cognitio ſpiritualis/ſi talia pꝛeſentant᷑

O

fantaſmata ſerena cara oꝛdinata quoq; et
imꝑturbata Quo cõtra contrarij euenient

cognoſcendi defectus.Capis he?·
Diſcipulus. Capio ⁊ quottidiano pꝛoba

mus experimẽto. ¶ Magiſter. Vides ꝓ⸗

inde iuuari ſpiritus cognitionem perom⸗/

ne illud quod efficit ſerenationem fantaſ
matuʒ circa rem que intelligẽda eſt pᷣcipue

ſpiritualem ⁊ diuinaʒ. ¶ Diſcipulus. Ui
deo dumtamẽ ſerenitas illa / non officiat

aliunde.per cõuerſionem intellectus ſimł

⁊ affectus ad libidinoſam concupiſcenti⸗
am terrenoꝛũ. ¶ Magiſter.· Hoc
ſapienter ⁊ ſolerter.quia nõ omis habens

Dagiſter. Hoc excapis

clara ⁊ oꝛdinata fantaſmata/conuertit pti

nus illa / ad ſolam diuinoꝛum conqᷣſitionẽ
meditandã ſeu contẽplandã. At vero ſup⸗

ponamus amodo loq nos de contempla/

tiuis

ui quidẽ ſunt ſed nõnulli tamen ac

tiptärmndevuplerillad quod pꝛetactum

eſt auxilium. VUnuʒ deſuper ꝑ angelicam

operationem ꝓpꝛiam abſq; nouo miracu⸗/

lo. Aliud per pꝛopꝛiã ĩ trinſecus exercita⸗

tionem in virtutibomoderatiuis paſſionũ

necnon in ſcientijs illuſtratiuis vel cauſa⸗

tiuis pulcraꝝ meditationũ / ꝑ ſpeculatio⸗

nem fantaſmatum. ¶ Diſcipulus. Expli
ca modos. ¶ Magiſter. Scis quẽadmo

dum fit receprio ⁊ diſpoſitio fantaſmatum
ſcᷣm diſpoſitionem ſpiritus animalis:qͥ

radicalitera coꝛde pꝛoueniens ad cerebꝛũ
fit auimalis:per depurationem ⁊ actio⸗/
nem in cerebꝛo. Qui ſpiritus/ dum ſolum

mouet humoꝛes in coꝛpoꝛxe/ dicitur natu⸗

ralis.dum autem implet cerebꝛũ bene diſ⸗

Rol Dieir unnnali⸗ cognitiuus ⁊ mo

ſed iſta repetere bꝛeuiter ⁊ ſupponere neceſ
ſe fuit ad tue explicationem queſtionis

Diſcipulus. Placet. vltra perge.

õ

lis.vt aptum ſit inſtrumentum cognitio⸗

nis etmotus / vno modo.dum remonfrur

dagiſter. Expedituriſte ſpiritus anima

tiuus. ¶ Diſcipulus.Sciunt᷑ hec exr phi⸗
loſophia? ¶ Dagiſter. Sciuntur fateoꝛ

Tractatus ſ

illud quod impedit et turbat obſcurat vel

oppilat ipſum. Alio modo.ſi poſitiue in
uetur/vt clarus ſit ſerenus ⁊ tranquillus
1 ¶ Wam conceſſi quottidia/
num ſuper hoc eſſe teſtinonium experien
tie cuius hoc vnicum ſufficeret exempluʒ
Ariſtotilis / poſitum de vini actõne:quod

¶ Diſaipulus.

exceſſiue ſumptum turbat ad iſaniam. mo
derate vero bibitum/ confert ad cognitio⸗
nem. ¶ Dagiſter. Collige pꝛotinus er
bhis quo medio poteſt angelus inuare fan⸗
taſiam.vt ſpiritui ſua pꝛeſentet fantaſma⸗
ta clara et ſerena.Adiuuat᷑ſimul induſtria
diligens/ moꝛaliũ ⁊ virtnoſoꝛum. Decar⸗

bone. Et dicamus ꝙ ſi ſit in eodem cere⸗/

bꝛo/pars vna fantaſtice virtutis ſimiliter

⁊ imaginatiue ac eſtimatiue/queſit actua-/
ta ſpiritu animali lucido ⁊ ſereno ⁊ caro.
habeatq; ſimilia fantaſmata/que nata ſũt
ducere in cognitionem diuinoꝛum/perab

ſtractionem intellectus agentis.tunc ſpiri
tus intellectualis ſeu mentalis/ poterit eri
gere ſe ad contemplationem diuinoꝝ. pꝛe
ſertim ſi fuerit habituatus diu frequẽterq;
per foꝛtem talium meditationẽ.pꝛeſuppo
ſito ſemꝑ auxilio patris luminum.a quo ẽ

oinnis ſapieétia ⁊ omne donuʒz perfectum.
Di yero fuerit altera pars obſcurioꝛ ſpiri

tus animalis ſicut apparet poſſibile. tunc
illicapparebunt turbulentioꝛa fantaſmata

tus velut in monte cuius apex lùcidus eſt

2822

uerſiſſima (que reperitur quottidie circa
nubes interpoſitas )ſolis radicatiõe reſpe
ccu ſenſualis oculi/hHabes hic modo ſimi

litudinem diuiſionis anime et ſpiritusqᷓ
dicitur fieri/ dum illud quod lucidiſſimuʒ
eſt/totum ꝗapparet ſuperius. quemadmo⸗

dum non ſatis eſt explicabile.nec intelligi
bile ſine pꝛopꝛio interius experimẽto. Il⸗
lud vero quod eſt deoꝛſum apparet turbu⸗
lentum ⁊ obſcurum Sic in in tranſfigura

tione domiui dicitur ꝙ; nubes lucida/ob⸗

umbꝛauit apoſtolos/ cuius poſtmodum

aperietur intellectus. Hanc inſuper diuer

ſitatem. de ignis obſcuritate/in accenſo fu
mo.⁊ de ſua ſerenitate in carboneviuo,.fas
eſt ſpeculari ad ſcintillas exilientes que cla
rius ſed bꝛeuius emicant. Addechoꝛuſca⸗

tiones in nubibus ſeu fulgetias.Et ita de

tius ceeinit: Lüc me diſcuſſa. liquerũt no⸗

L10.

„

cte tenebꝛe.Quminiſq; pꝛioꝛ redijt vigoꝛ
c⁊c.Etiteꝝ: Nubiboartis. ↄdita nullũ.fun
gere pnñᷣt.ſydera lumen. Errurſus. Heu q;
papitimerſa pfundo. mens hebet? .
Piſcibulus. Seẽtio me.nò ſine cã ↄtuliſſe
ßmonẽ ſuꝑ hac diuiſione ſpũs ⁊ aie. QOuaʒ
Q nõ repperit/põt nihilominꝰ eam credere
reperibilẽ in deuotis hoĩibo. Sit h ꝑ illap
ſum dei miraculoſũ ⁊ imediatũ.ſit angeli⸗

co miſterio.ſit ꝓpꝛie vᷣtutis exercitio. Con

ſongre video ſilitudines.: ſilitndinibꝛ ver
ba ſqripture. Dñeqͥs hitabit in tabnaculo
tuo.Aut qͥs reqͥ eſcet in mõte ſcõ tuo. Ecce

ꝓ mõtis exẽplo.Et pꝛo altero. In medita
tione mea exardeſcet ignis. ¶ Magiſter.

Duid ſi tertiũ exemplũ iũxerimꝰ de aq va⸗

ſis vel fontis vel maris.qle poſuitvnꝰ pa⸗
trũ. Etalludit fabula de narciſſo. Virgili
us quoq; non ſiluit poſtq; dixerat Animũ

celerẽ huc nunc diuidit illuc. Sicutaque

tremulum labꝛis vbi lumẽ abenis. Sole

repercuſſum autradiantis imagine lune.
Dmia puolitat late loca iamq; ſub auras.

Erigit᷑ ſummiq; ferit laqaria tecti ¶ Biſci

pulus. HNarrabat vnꝰ expertoꝝ paſſoꝛũq;

diuina. Ego inqͥ t nonunq; ſenſibilem ta⸗
lem mihi viſus ſum in cerebꝛo diuiſione.
Iſi ꝑs inferioꝛ eſſetaqua ſubobſcura com⸗
motaq;. Supioꝛ vero velut aer nitidiſſi⸗
mus.ſerenꝰ⁊ trãquillus emineret.⁊ B pul⸗
cherrimis oĩm fere pᷣeriiaꝝ cognitionum
meaꝝ/meditationũq; ſalubꝛiũ ſimulacris
Nõne erat iſta diuiſio ſpũs ⁊ aie? ¶ Da⸗

„

ſter. Nõ exiſtimo.ſed ad illã erat diſpoſi
tio. A

Diſcipulus.Quõ fiet iſtud.cuʒz neceſſe ſit

omnẽ intelligentẽ fantaſmata ſpeculariꝰ
Magiſter. NHeceſſe eſt pꝛimitus.ſed foꝛte
non aſſidue.nec iia n adiutrice memoꝛia
ſpirituali/cuʒ habitibus per intelligentie
continuationem adquiſitis.ipſe ſpiritus
immaterialis.valeat de habitu? memoꝛia

ſe in actu continuareſine miniſtenio ſpiri⸗

tus animaliſ. Hinc eſtimo Remigiumde

ſcripſiſſe contemplationem ꝙ eſt opernõ

ſine motu:⁊ hoc ſiue ſonet contemplatio
cognitionem ſiue amoꝛem.ſiue delectatio⸗

nem exvtriſq; conſequentem in ſubieto be

ne diſpoſito ⁊ habituato⸗ Nam quid ẽ de⸗

ctuabat᷑ q ppeſpiritus mentalis/ per
ſpecies intelligibiles elicitas vt intelligerʒ
ſpũalia.iã auerſus a fantaſmatibꝰ. Sicut
habes duodecimã ĩduſtriã ꝓ miſtica theo⸗
logia.animuʒ a fantaſmatibꝛauertere.

leont
conu
Mo
anlen
mmine
pilag
furt
rtum
guum
ſusne
Nperin
trent
meng
baß
ſpin⸗
nust
o
G
ne
de
ne
l
n
beo.
us
ſepar⸗
lrde⸗
nſga
munur
Ir Pen
P
mar
fumre
pegenn
dictur.
he⸗
lncaman
Pitiüin
gninfan
ſichein
amöͤſr
Donnn⸗
ſndeſe
goſpi
Deip⸗
norege
fultſin
Alliceet
ſiepꝛin
blatam

hulien
haz
Gorlie

inen

neDg

Monker
boln
ſtmmet
no Lon
hanbbne
uba⸗
GnCe
Inmdn
edener

Güner
i
Drecde
1s oe
Mhehlne.
euns,

iis
nti
N .
e
ici
rw
ioo
os
Npol
nns
imicdligeß
Fitratbeo
ane.
teaſcit
Peclan.
.ſe
Nememorn
mnligonne
eprus
iunmenon
Ginmnohhn
ſemigim,
Gc hin
onunſin
inehlimn⸗
ninid

mmnin

men a ſenſu vite erꝰ.
ba Richardi que poſuit in foꝛma auctoꝛ ð
ſpiritu ⁊ anima.ne videar in tanta re/ mi⸗
nus habere fidei tan inexpertus. Detur

plus pꝛoſiceret. ¶ Poſtremo. ſpiriti
rie/pꝛius exlłtauit/q; animalis pars impꝛe

Bupermagnificat

lectatio niſi coniunctio conueniẽtis cum
conuenienti/percepta et amata.Lalis igi
tur operatio cauſat diuiſioneʒ ſpiritus ab
anima.quia nihil agit ipſa.vt anima no⸗
minatur.tuncad actum ſpiritus.ſed vel ſo

pita quodammodo ſilet ⁊ tacet.vel ſi moue

tur ⁊ ſentit.non conturbat neq; deijcit ſpi⸗

ritum ab arce contẽplationis. Hec eſt pax

quam deus dat vt non conturbetur coꝛ ip⸗
ſius neq; foꝛmidet.⁊ que ſᷣm apoſtolum ex
uperat omuem ſenſuʒ modo dicto. Pꝛiua

tur enim ſpiritus ⁊ſi non a vita anime ta⸗
¶ Simul accipe ver

ergo fides vel expertis. Viuus ⁊ efficax
eſt ſermo dei pertingens vſq; ad diuiſio⸗
nem ſpiritus ⁊ anime.Sed in hac diuiſio
ne.anima⁊ quod animale eſt in imo rema
net.ſpiritus autem⁊ quod ẽ ſpirituale/euo
latad ſumma.⁊ ab infimis diniditur vt ad

ſumma ſubleuetur:ab anima ſcinditur vt

deo coniungatur.quoniã qui adheret deo
vnus ſpiritus eſt. vYelix diuiſio⁊ mirabilis

ſeparatio. vbi quod coꝛpulentuʒ eſt/rema
net deoꝛſum.quod ſpirituale ⁊ ſubtile eſt/
vſq; ad ſpeculationem diuine gloꝛie ſubli⸗
matur. ⁊ in eandeʒ imaginem tranſfoꝛma⸗
tur Pars inferioꝛ/componiturad ſummã
pacem ⁊ tranquillitatem/cum pars ſubli⸗
matur ſuperioꝛ ad gloꝛiam ⁊ iocunditateʒ

Diſcipulus. Magna ſunt hec ⁊ in alte⸗

rum reſeruauda t actatum dies craſting ex

pectetur. Nũc autẽ bꝛeuiter abſolue. Cur

dic turanima magnificare dominũ potiꝰ
ipe ſpus ¶ Magiſter yt
cctũ eſt.ſed ſpealis ratio fuit in ania.qverbi
incarnati ſpinitali maieſtati pꝛeꝑpauit hoſ⸗

dagiſter ytrũq; pfecto fa⸗

pitiũ /in carne pꝛoꝛſus animali ¶ Rurſus

quia futurũ erat ꝙ hecincarnatio ſcanda⸗
lũ eſſet iudeis.⁊ gẽtibꝰſtulticia.pᷣuenit ma
ria mõſtrans nõ ecimpotentia ſed ſumma
domin niõe dñm carnẽ ſuſcepiſſe ¶(Pꝛo⸗
ingde ſpectat plus exultatio (ꝗ̃ſi extra ſalta⸗
tio)ſpiritui q; anime.ſimul ⁊ tria ↄiunxit.

Deũ pꝛo timoꝛe caſto. Salutare pꝛo ho⸗

naoꝛe grato. Suo.pꝛo amoꝛe ſũmo.qui ſic
fuuit ſingularis in Maria/quatenus ißam

alliceret vt eſſet nihilominus cõmunis vt
oſtremo.ſpiritus ma

gnata magnificaret dominũ.quod tũc ma

cinit.
uit ſpũs ⁊c̃.fuerit in ſpũ.vel ſupꝛa ſpirituʒ.
vel ſine ſpiritu.vel extra ſpiritum: ¶ Ma
giſter. Queſitũ hoc quadrimembꝛe/ volo
ſi poſſum ad intelligibilioꝛes terminos re
ducere.pꝛeſupponẽs ſpiritũ hic capi per
nos/pꝓ ſuperioꝛi poꝛtione rationis.que a⸗
lip modo dicit᷑ mens.vel apex mentis.vel
intelligetie ſintilla que nominat᷑ greceſin/⸗

xime factum fuit dum conſentiẽdo ait.Ec
ceancilla domini.fiat mihi ſcõᷣm verbum
tuum. Quod quia perficiendum foꝛe poſt
ab eliʒabech pꝛophetizante ⁊ benedicente
(quã viſitauit.)accepit/exurrexit in iubilũ

Etait Magnificat anima mea dominuʒ

¶ Diſcipulus. Et nos ma gnificemus do
minum ⁊ exultet ſpũs noſter in deo ſaluta⸗
oſtro. Cras reuertemur in idipſum.

equitur tractat

agmaticus ſuper Cantico

9

ltatione ſpiritus. Et conti⸗

arie de eru

Fultauit ſpũs meꝰ in deo ſalutari
meo. ¶ Diſcipulus A ſſum queſi
turus. Vtrum beata noſtra/ du ce⸗
Magnificat anima dũm. Et exulta

deriᷣ ¶ Diſcipulꝰ. Placet acceptõ.ſʒ mul
tiplex alia ſit.vt etiã dicat᷑ ab aliquiba non

parue auctoꝛitatis/ꝑs ratõis inferioꝛ. In

gloſa. pſallã ſpũ pſallã ⁊ mẽte A mediq vo
concoꝛditer appellatur vapoꝛ iſte naturał

⁊ vitalis.effumatus a coꝛde/per coꝛpꝰad
cerebꝛum:pꝛecipue. illicfactus animalis

ſenſitiuꝰ? motiuus.nõ tamẽpꝛincipaliter

2

tue diuſſiõis mẽbꝛa. qꝙ maria freqnt᷑ fuit

„*

nũc ſpũ nẽ s ſpũm.nũc ſine ſpiritu ſeuñ
habẽs ſpũm.nũcexqra ſoũm. ¶ Diſcipulꝰ
Hoõ eſt in me ſpiritus qui capiat.¶ Ma⸗/

giſter. Neſciens an ſciens / dum ita loque⸗

ris/aperis intellectũ. Sciſcitoꝛ itaq; qͥd ĩ⸗

telligis dicens ꝙꝙ non eſt in teſpiritꝰ⸗nun⸗
quid oꝛo ſeparatus es a coꝛꝑetuo? ¶ Di⸗

ſcipulus. Qualiter hocloqueriſquime vi

uere (0

noſcis xeler vabis certe perpen⸗
Magiſter. Eſt ergo in te ſpiritus?
diſcipulus. Hullo pacto id negoueriz
¶MWagiſter. NHnnqu d non contragicis
pꝛimo dicto non eſt in me ſpiritus./

31

fm veritatem.ſed inſtrumentaliter ꝑ ani⸗/
mã que eſt in hoĩe res eadẽ cum ſpũ ratio⸗
nali differẽs penes officia, put alias decla
raſti. ¶ Bagilter. Concedo tibi ſingula
iõ

ſcipulus.Allegas acriter/niſi ptinus ad/
didiſſem qͥ capiat?:¶⸗ Daß iſter. Nigilan
terattendis ⁊ euadis ↄtradictionẽ ſi vocẽ
Wꝛiam explicaueris.

plicẽ vitã ſicut ⁊ anima.qð exdiffinitione

data anime per philoſophum colligit. Eſt
inqͥt. Anima actꝰ coꝛꝑis phiſici oꝛganici.

vitã habentis in potetia.ſupplent expoſi/⸗

toꝛes ad vitam ſcõam.qᷓ eſt opatio vite pꝛi

me ¶ Vnge ſpũs dicit᷑ non ſolũ eſſe vel vi
uere vel intelligere qꝛ ſit eẽntialiter intrin⸗
ſece foꝛmaliter eſſentia vita ⁊ intelligẽtia.
Sed qꝛ ꝓducit ex ſe tales actus vitales/qͥ
vita ſcdᷣa nominantur nedũ a philoſophis

ſed in vſu vulgari quo res omis q̃ mouet

dicit᷑ viuaxaut viuens. Moꝛtua vero duʒ
a admode Aqua laci moꝛ

tua. ¶ Lali modo diſtinguunt philoſo-

bb cũ theologis triplicẽ vitã/ſm triplicis
boni finẽ/quẽ oꝑando nititur qͥs adipiſci
iuxta poeticã detribus deabus fictionem
Juno peſt diuitijs vtilibo.venus delitijs⁊
voluptatibo Pallas ſciẽtijs ⁊ artib hono⸗
rabilibo. Ponit᷑alia dinſtinctio ſᷣm ſpecu⸗
latõem ⁊ pꝛaxim ⁊ mixtim ex vtroq; qð eſt

vita pꝛactica.Eſt vita ſpeculatiua.Eſt vi⸗

ta ſimulactiua ⁊ ↄtemplatiua.qualem ha

buit beata noſtra/fſ̃m euãgelicũ pñtis diei

e Mmotionlo miſterium/de ſuſceptio⸗
ne ꝛiſti per martham ⁊ mariam. Siqui
dem beata ſuſcepit chꝛiſtum cum officio
uplicis huius ſoꝛoꝛis.quia ſolicite mini
ſtrauit.⁊ deuote ſedens ſecus pedes audie
bat verbum illius.¶ Diſcipulus. Intelli
go melius qᷓ; antea ꝓpꝛiam vocem dum di⸗
xi ꝙ non erat in meſpiritus qui caperet.ñ

enim volui meſimpliciter non habere ſpit ;

ritum.ſed oꝑationem ſpiritus / explicati⸗

uam talis miſterij. hoc eſt intelligentiã me
habere negaui? ¶ Magiſtet. Stet memo

riter hec diſtiuctio.pergam ea deducere q̃
poſui. ¶ Et pꝛimo beata virgo fuit in ſpi
ritudum oꝑationem ſpiritualem habuit
in cognoſcendo plurima que cantabat de

magnificetia dei in ſuis oꝑibus vt de cea
turarũ oꝛigine.magnitudine.multitudine
plenitugine.pulchꝛitudine.oꝑatione ⁊ oꝛ
dine.¶ Erat ſecũdo ſupꝛa ſpiritũ vel in ex

„

ceſſu ſpiritus.vel in extaſi mẽtis.reſpectu
illoꝛum quoꝛum non poterat ex ſua virtu⸗

te vel intelligentia pꝛopꝛiam cognitionem

accipere. Vt qͥd eſſet deus in ſe ⁊ in ſua ma

Biſcipul?. Tu ex
plica vice mea? agiſter Habet ſpũs du

logicã.ꝗ iõ dicitux
cipia/viã bi Ei

gnificẽtia. quid angeli peromnia quid fe⸗

icitas quaʒ nec oculus vidit.necauris au

diuit necin coꝛ hominis aſcendit.Erat ter
tio ſine ſpiritu.reſpectu illoꝛum quoꝛum
nullam ex ſpiritu ſuo poterat rationẽ attin
gere. Ut regina ſaba reſpectu ſapientie ſa⸗
lomonis.Hecalio modo dicitur defectio

ſpiritus/ vſitato nomine in pſalmis ⁊ in cã

ticis. Sic enĩ canit᷑in pſa de ſanctis. Mi⸗

rant᷑ ⁊ deficiũt in eũ quẽ pſpiciũt Hãcxpᷣs
notabat cũ dixit.Niſi quis abnegauerit ſe
metipᷣm/non pᷣt meus eſſe diſcipulꝰ.QOuia
niſi qſq; a ſemetipo deficiat (erponit Bꝛe⸗

goꝛiꝰ ad illũ qͥ ſupꝛa ipᷣm eſtnõ appꝛopin

quat.Hanc aplus noĩiat captiuationẽ ins⸗
tellecus inobſequm chꝛiſti. Sub h ro⸗
po dicũtur monachi ſine volũtate.nechrĩe

velle vel nolle. Hocat᷑ aliqñ ſtupoꝛ vel ex⸗
taſis conſurgens exadmiratione vehemẽ⸗

ti rei inne enie ignoꝛatur ſcõm

Damaſcenũ: ¶ Erat quarto Maria ſub
ſpiritu.dũ anime ſue hoc eſt poꝛtion s in⸗

ferioꝛis opationib intendebat. ¶ Diſci

pulus, Eya vero non eſt mirabilis expoſi

tio talis.que puenis etiã poſſet inculcani
¶ Magiſter. Itaq; ſapiẽtia eſt q̃ abſcon⸗

„

dita ꝓduxit in lucẽ. ꝑ quã fit doctrina pꝛu⸗

gentũ facilis dũ cõfuſa diſcriminat ⁊ diſtĩ⸗
guit.dũq; vaga inoꝛdi

a obſcura / reſol
diſcipulus. Qua
Dagiſter. Humip ꝑꝶ

uit ad pauca ꝑſpicua
ratione fiunt iſta:

Bꝛauiſſime rũdet taliba olim pᷣceptoꝛ no⸗

ſter inclitus. ſic fuit ⁊ eſt in plurimis qui ſe
gratis inuoluunt cura erroꝛum inextrica⸗
bilibus modis.quos ſola ſcit ⁊ pᷣt logica re
ſoluer̃.diffiniẽdo diuidẽdo t᷑minoꝝ ðniq

cõnotationes cũ modis ſignificandi viua⸗
citer exponendo. Necnõ ſophiſmatuʒ pꝑa⸗
logiſationes fantaſticas/detegẽdo.(¶ Di⸗

ſcipulus. Sufficeret ergo ſcire logicã pꝛo
cognitione methaphiſice totius aut theo⸗
logie: nec eſſet perſcrutatione pluri opus?:

X

dat co li⸗
ſed expedit iter: modis certis quo venitur
ad eas. Docet inſuper modum explicatio
nis conceptuum ſubtilium.circa res ipas

oĩim methadoꝝ pn/
iſcipulus: Quidagis
de logica.quã ſtudioſi noſtri tꝑis/vilẽ hůt
terminiſtã irridentes eo ꝙ; omia referatad
termĩos. Nos inq unt rem inqͥrimꝰ. ad rez
imus:qͥd ad nos de termis: ( Dagiſter

Dagiſter. YFalleris quoniã logica non
gnitionem ſcientiarum huiuſmodi .

(on

laindt
nibyĩ
ſcllin
A
iin
nai
nack
niſed
ſcln
plt⸗
uctes)
gavob
ſepos
Uurven
Gloqn
Pinne
men
wc
Nond
nn

yen
nus
Meuo
ent
lphe
Unplu
fücſtan
farirn
lo
mun
llege⸗
terd
ſorbe
nene
Pemin

ſnt

ſma
ſuma
Poolant
nnsſt
Gliftn
flcn
Alg⸗
hihoe
lefeie
lüpoe
Ttusg
ellange
oporte

Aguite
Caunsen
1Enn
ncbotun
nohianig
Piennieſe
urdefea,
nstin⸗
hie
ſenente
dal Ou⸗
honn be
appropit
Wroreig
Subbe
ehahfr
poric
neſcheni
uurſön
Hr ib
Nonsin
l
n. Z
ſot,
1pn,
dic
N.
O
i
don dnn
widags
Wehit
Unefontad
fim. aors
Dugte
Npen r
nmshue
nmenca,
itogaare
mar dnic
Cnciviuu

ifnanu;
alk
relogci ⸗
nsauttpe⸗
eplanopo
iäloga
nbuudnos
gann
uncan
aruſt

—

opoꝛt

Bupermagnificat

tam diuinas q; naturales.tam in cogitatõ
nib q; in affectionibo quem explicare/ difͤ/
ficillimũ eſt. immo nec plene poſſibile / ſi lo

gica cũ grãmatica deſuerit.qs ad hoc offi⸗

ciũ/ſummi viri methaphiſici ⁊ phiſici rep/

pererũt. Ariſtoteles pᷣcipue. ¶ Hanc opi⸗
noꝛ eſſe cauſam erroꝛis hominũ deuotio⸗
ni ſe dare putantiũ ſine logica ⁊ methaphi
ſica.ſint homines ſint femine dũ neſciunt⸗
apud ſe conceptus habitos(pꝛeſertim affe
ctuales)reſoluere ⁊ minus po ſſunt ad ex⸗
tra verbis conuenientibus exponere.vnð
ſeipſos ſophiſticant ⁊ alios vel non inſtru
unt vel decipiunt:.expertus centies ⁊ centi
es loquoꝛ.Ecce dum audiunt ꝙ MDane
ſpiritus exultauit in deo ſalutan ſuo.conã
tur exultare ſumiliter. fantaſiantes multa.
nunc amando.nunctimendo.nunc gau⸗

dendo.qualia dum ſatagunt.aſſidue fiunt

apud eos inſolita fantaſiarum idola ſiue ſi
mulachꝛa.que quia neſciunt diſcernere a
veritate rerũ ⁊ intelligentia rationis.om⸗
nia deputant ad miraculũ vel ad doctrinã

deuotionis excellentem peranagogiamet

mentis exceſſuʒ. Patuit in thuriuminis ⁊

beghardis ⁊ alijs abſq; numero.quoꝝ ſcri

pta plurima.maxime circa feminas.qua⸗
rũ eſt auiditas ꝑtinacioꝛ in affectu/ qᷓ;uis

in virtute ⁊ cognitione q; viris longe fragi
lioꝛ. Inde datũ eſt epitheton hoc feminis

maxime ſenibo.veteres ſunt ſoꝛtene vel ſoꝛ
tilege. Ueniunt in hancſuperbiã conſeqn

ter. vt viros etiam theologos/loquendo

ſcribendoq; docere pꝛeſumant. Contem⸗
nentes illud apoſtoli. Mulierẽ docere nõ

pmitto. Ecce q; modeſta fuit ſapiẽtiſſima

feminarũ.que nõ niſi ſepties/ab euangeli⸗

ſtis inuenit᷑eſſe locuta.¶ Diſcipulꝰ.Trã⸗

ſi materiã hãc/incidenter nõ inutiliter po⸗

ſitam. quia de exultatiõe ſpũs Marie. cu/⸗
pio latius inquirere- Nam cũ exultatõ ſpi⸗
ritus ſit quidã mentis exceſſus anagogicꝰ

qquui fit vt crebꝛius per amoꝛẽ. Dicſi Ma⸗

ria cantica cãticoꝝ Salomonis agnouit
Etſi ꝓꝛium canticũ/iungebat illoꝝ con⸗
cẽtui.Siquidem apte quidem videoꝛ mi

hi hoc petere.dũ leguntur in hacſolennita
te felicis aſſumptionis ſueſ/talia cantica/q̃
lia vocaſti ſaltationes vel exultatõnes ſpi
ritus amantis per amoꝛem tractans illud
euangelium. Cecinimꝰ vobis ⁊ non ſalta /

ſtis. ¶ Magiſter. Pꝛeſupponas multa

ue ibidem poſita nouiſti.⁊ que⸗

dam ad illa adijciã. Sentio tamẽ neceſſa⸗
riã tuã(o beata beatoꝝ popitulationẽ quaʒ

81

ſupplex imploꝛo ꝑ beatitudinẽ tuã quam
oẽs pᷣdicant generationes.ꝑ illã gratie ple

nitudinẽ/quã inueniſti apud deũꝑ ülam

exultationeʒ ſpũs tui.in deo ſalutari tuo.

dicã ⁊ noſtro quia nobis datus eſt ⁊ nobiſ

natus. Da magniticare in te.pte.⁊ ꝓpter te

animã meam dñm. ſfac exultare ſpiriũ me⸗

um / in deo ſalutari tuo ⁊ ſuo.Da ſpũaliuʒ
gratiaʒ gaudioꝝ/qualis affuit Eliſabeth
cognate tue.q̃lis et infanti exultãti in vto

ſuo/dũ adueniẽs cũ feſtinatiõe ꝑ mõtana/

itraſti domũ zacharie/a ſa lutaſti eliʒabeth

cũ tãta voc efficacia/q; rpleta mox ſpũſcõ

exclamanit voce mag.qꝛ affectu maꝗ̊. Be

nedicta tu in mulieribus/⁊ benediciꝰ fru⸗
ctus ventris tui.Qui fruct dedit intellige
recum mirando ſubiunxit. Et vnde mihi
hocvt veniat mater dñi mei ad me.Cuius

domini: Plane illiꝰcui quia credidiſti bea

ta es qui ꝑficit ea que dicit.Et cui non in⸗
grata pꝛotinus ceciniſti canticũ nonũ.ca⸗
ticũcanticoꝝ. Magnificat anima mea do

minũ.Et exultauit ſpũs meꝰ/ in deo ſaluta

rimeo.panagogicos in deũ exceſſus. Bea

tus ſiquidẽ vir cuius eſt auxiliũ a te:aſcen⸗

ſiones in corde ſuo diſpoſuit in valle. Cla

mans exſententia:coꝛ meũ ⁊ caro mea.de⸗

us coꝛdis mei ⁊ pꝑs mea deus in eternum.

¶ Diſcipulus. Valeat iſta de pꝛecatõ tua
que nos dirigat.me querẽdo.te reſpondẽ⸗

do. Meminiſti reoꝛ/altera collocutione te
ſpopondiſſe reſponſuꝝ.ſi cantica Salo⸗

monis cecinerit aliquado beata virgo/ dũ
ſepius animo voluebat canticum pꝛopꝛi⸗
um/pꝛoferens illud in coꝛde ſuo.An in ex

ultatione ſpiritus ſui/eructauerit coꝛ ſuuʒ

verbum bonũ dicens. Oſculetur me oſcu⸗
lo oris ſui? ¶ Magiſter. Ata pꝛſꝰexiſtimo
Nimirũ pleniſſime doc a erat ab infantia

in lege dñi ⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis de chꝛiſto

ſcriptis. Int᷑ que / Salomõ in exultatione
ſpũs edidit cãtica cãticoꝝ.tanqᷓ; epithala
miũ ſpõſi ⁊ ſpõſe/mutuo federatoꝝ ꝑ amo
rem/quã Maria ↄiunctionem modo ſen⸗

tiebat vberius impletam/dũ in ea verbuz

caro factũ eſt deus homo.qui teſte Johã⸗
ne ſponſus eſt/habẽs ſponſam ad cuiꝰ pꝛe

ſentiam ⁊ vocem/ipᷣe Johes amicus ſpon

ſi gauiſus eſt.⁊ exultauit.etiam nunc iam
ex vtero.Qua in re.duc coꝛ ſurſuʒ. atq; cõ

ſidera per anagogiam. Per eam quippe
Kk 3

—
*

Tractatus Becundus

cantica canticoꝛum panduntur anime ſe

in deum leuanti per fidem ſpem ⁊ amoꝛeʒ
Vigdebis hoc rempoꝛe quo Maria dicit
exultaſſe ſequadruplicem exultationis dif
ferentiam.iuxta quadruplicem moduʒ ſpi
ritualis matrimouij/anime deuote ſeu dei
foꝛmis.cum viro ſuo deo.vt interim de B
ſolo matrimonio fiat ſermo. vbi deus ſpõ⸗
ſus eſt.⁊ anima ſponſa. Diſcipulus.
SPlacet iſta reductio. De ceteris quippe.
doctoꝛes abunde locuti ſunt in expoſitio⸗

ne canticoꝛũ: ¶ Bagiſter. Exultant hac

hoꝛa. Johannes. Eliſabeth. Jeſus. Ma
ria:conſpicio cuiuſlibet mentem vel ani⸗
mam.:que duo nunc accipio pꝛo eodem.

Conſidero inq; deo fuiſſe coniuncta ma-
trimonialr.ſed varie. Matrimoniuʒ anie

chꝛiſti cum deo/fuit ab inſtanti ſue creatio
nis/initiatum.ratum ⁊ ↄſummatũ. Illud
autem anime Marie.nũcerat initiatum ⁊
ratum.non conſummatũ. Illud autẽ Jo⸗
hannis erat initiatũ.ſed non oĩino ratum.
quin poſſet culpa ſaltem venialis/ copulã
offendere cõiugalẽ. Illud autẽ Eliʒzabeth

fuerat quidẽ initiatum:ſe non ita ratũqͥn

repudium poſſet incidere pꝛopter foꝛnica

tion em ſpiritualẽ peccati moꝛtalis. Neq;

enim ponit᷑ in gratie vinculo fuiſſe confir⸗
mata: ¶ Diſcipulus. Dicis inſuetam mi
hi diſtinctionem. Edi
intendis per eam? ¶ Magiſter. Vereoꝛ 2

molioꝛ oſtedere/quo pacio conueniat ewi
chalamium Galomonis/ beate Warie/

pꝛiuilegio ſingulari:cuius in deſponſatõ
ne/ niła fuit paranima.que nec pꝛimã nec
ſimilẽ viſa eſt nec habere ſequentẽ.ad quã
anagogia traduceret cãtica canticoꝝ. Nil
pꝛeterea dubitandũ/quin qeberrima libẽ
tiq; iocunditate cantauit iſta dum viue⸗

ret. Et pꝛimo de anima filij· ſcilicet chꝛi
ſti videamus. Hec itaq; fuit abſq; vlla du

bitatione ꝑfectioꝛ:ſed nunq; talis/cui pꝛo

pꝛie conueniret hoc epithalamium.Didi

ciſti eniʒ ſi memineris h̊ epithalamiũ ſolũ
ↄuenire anĩe ꝓ ſtatu vie.duʒz deſpõſata eſt

ſolum in fide.ſpe.⁊ caritate.poſtulans cũ

omni deſiderio complemẽétũ in re ⁊ eterni⸗

mate. ¶ Diſcipulus. Memini id te poſuſſ
ſe in libello de canticoꝛũ oꝛigine.tertio to-

mo ſeu ptitiõe/pꝛincipali. Vbi de anago

gicis nuptijs/multa notata ſunt. Nũcani
aduerto/nunq; fuiſſechꝛiſtũ m mentẽ ſeu
poꝛtõnẽ aie ſuꝑioꝛẽ niſi beatũ.q;uisp infe

7*

4

liſſere plenius quid

rioꝛi viatoꝛ extiterit. cui poꝛtioni nõ aptat᷑
Eis veſpoſarlo cſdeo ſponſoꝛ Bagr
Animaduertis ꝓpꝛie.tamẽ qualẽ habue⸗

rit mentglis deſponſatio aie Marie diffe⸗

rentiã. Sili attende.⁊ ſingularẽ inuenies

in qua matrimoniũ fuit ante confirmatio⸗
nẽ in pria.ſemper ratum in via. Volo dice
retalier cõ firmatũ ꝙ neq; repudiũ ꝑ moꝛ
talem foꝛnicationẽ potuit interuenire.nec
offenſio queuis per oꝛiginalẽ aut venialẽ
maculam.ſcõm duplicem in Eliʒabeth et

in Johanne nũc inductã conditionẽ.

Diſcipulus. Eleuatis pie conſideratiõis
oculis / intneri videoꝛ Mariam/Fm dicta
tua/pꝛoximam valde nunc fuiſſe cubiculo

ſponſi.necobſtitiſſe ad conſummationeʒ

matrimonij ſpũalis/pter velũ vel coꝛtinaz

peruiũ nõ erat igreſſuit. ¶ Dagiſter. Ter
nis acute.nõne tuvidesa ſili/q;to Maria
deſiderio/ↄſũmationẽ in gloꝛia/matrimo⸗
nij iã iuchoati ⁊ rati ꝑ gram ↄfirmatãop⸗
tabunda queſierit. nõ quidem impudẽtia
quaſi meretricia.rapiente virum vltro.ſed

enigmatis rgſulogla⸗ tũc

verecũdia virginali:per inſinuationẽ/foꝛ⸗

matã reuerentialis pudicicie verbis: pete⸗
bat quod optabat/cõi voto cũ ſpõſo.neqʒ
enim tepidioꝛ erat ſponſi ad ſponſam ʒelꝰ
donec introducereteam in domuʒ matris

ſue.⁊ in cubiculũ genitricis ſue.omni de⸗
inceps abiato velamine quãdo faciead fa

ciem videre ſibi dabiturſponſum ⁊ vnum
fieri cũ ſponſo. Itaq; iaʒ non duo.ſed vnꝰ

ſpus / federe perpetuo nubentur. ¶ Hinc

ſunt ille voces amoꝛis interrupte ſuſpirijs

Hinc allocutiones alterne. Hinc mutue
collaudatiões:Hiuc curſus ⁊ recurſus cre
Bans:d om Tenungengtn .

diãtis.(¶ Audi ſpõſam.verecunde peten⸗

tẽ ſpõſuz.

mea vbi paſcas.vbi cubas in meridie.Fa
ſciculꝰ mirrhe dilec? me? mihi. int᷑ vbera
mea cõmoꝛabit᷑.¶ Deinde cũ pulcritudi⸗

nẽ ſpõſe laudaſſet ſpõſus.ſpõſaq; de ſpõſo
ſile feciſſet. Cõſidera qᷓ; apꝑte vel q; verecũ
de/ðdit itelligi/nil reſtare niſi ſecretũ igreſ⸗
iculi.Aectulus inqͥt noſter floꝛi⸗
9 ded redeo ad oſculũ. Amoꝛ igne
us eſt: lapades eiꝰ lãpades ignis atq; flã⸗
maꝝ. Pꝛopterea neqͥt ſe ĩ ſe ↄtinere/ quin

ſum cu
dus.

aſſimilationẽ qrat ſibi facere.ſemꝑ inqòͥeetꝰ

eſt quſq; ꝑtingat ad intimũ rei quã diligit

Oſculet᷑ me oſculo oꝛis ſui.Ti⸗/
he me poſtte. Indica mihi quẽ diligit aia

Voch
gauni,
füms
plel
laltol⸗
nalis/
pnoy
ſcnen
Aneft
ſoniic
lanein
ieuit
ſaline
idoi
HNde
e
de
gocl
Unſe
yr
inn
ulal’,
ipluc⸗
Minone
urali
ereuigel
utelregi
ſecordian
lüeinsoſe
lüinſignin
cutyſncb⸗
Go. Porro
indiciqhe
fliüſoſolla
munti, C
ianens
nplccie
login pas
Dommmn.
Goläbi⸗
GGnüetin
lommmen
nihlinis
kaman
oſolc
Wammces
oſauloten
ſiquideter
feconalian
nedicnn n

Aheretur

Nebebie

Wediſt
Finnenies
Nümano
Tahde⸗
Munire ter
auncnil
Abebe
nians
mende
ſeabiat⸗
nmatong
ſelconin
üquog i⸗
gſter Ca

.

Bio Den

AnnuInd

zmen
iui
IvA
eſ,
serl
b hoq;
n
WrS
Wride⸗
ciesn
maywun
noſec
. (Di
Neſaſgiis
Hincmune
mmanroct

ineſunen

rcepen
nidlgtin
Piint dan
cünaainon
innſin

Edöadfeſn

iſeti
ſtnoſo tel
i Aote
S
ſemnmde
eAb

inigtim

Vocat inq; diuinꝰ Dionvſiꝰ vim amoꝛis

eiiedſemg mobile inceſſabile calidum.
acutũ: feruidũ ſuꝑferuidũ. Quid igit᷑ eſti⸗

mas/faciet ſpõſa talibiad ſpõſum ſuccenſa
ffamis amoꝛis.niſi ꝙ inqrat intimos am/
plex? ſuos.vt in illis refrigeriũ inueniatio

ta toti ↄiũcta.Expectat tũ pudicicia vᷣgi⸗

nalis/iꝑs bñplaciti ſponſi.diẽq; ſtatutum

ꝓ nuptijs anticipare non audet. Yacit in⸗
terea qð ſibi fas eſt.petit ad ſolaciũ.petit

ad refrigeriũ eſtuautis.ardoꝛis ſui/ oſculũ

ſponſi/ caſtiſſima ſuauitate iocũdũ.Oſcu⸗

let᷑ me inqt oſculo oꝛis ſui. Vidi raptã vi⸗
di exultãtem extra ſe ſpoſam. Jpa petit o5

.—

ſculũ nec explicat cuiꝰ. Cur ita? Reputat ei

illud oẽs intelligere qð ſolũ cogitat.qðvni
cum deſiderat.qð totũ coꝛ occupat.ſic illa
philocapta de dño. Si tu ſuſtuliſti inqᷣt
eũ dicito mihi? ¶ Biſcipuluſ.Ediſſere ro
go. cur nõ ↄtenta fuerit
infert oſculo oꝛis ſui:¶
ctio vulgata eſt.⁊ alias ðᷣlligetiſſime deuo⸗
tiſſimeq; deducta/de triplici oſculo. Hoc

quidẽ pedis. Hoc manuſ.Mocoꝛis Hãc
triplicẽ reꝑies differentiã in oſculo oꝛis ꝓ

ↄditione huiꝰ vel illius aie.Oſculũ qͥppe
daturaliqñ ĩ ſignũ recõciliatiõis. Sic pa
ter euãgelicus vides a longe filiũ ſuũ veni
entẽ/a regione perditionis ⁊ egeſtatis.mi⸗
ſericoꝛdia motus occurrit ⁊ cadẽs ſuꝑ col⸗

lü eius oſculatꝰ eſt eũ.Oñq; vero dat᷑ oſcu

lũ in ſign noui mũeris ſeu bñdictionis.ſi
cut yſaac benedicẽs filio oſculuʒ petijt ab
go. Poꝛro dat᷑oſculũ ad ſolũ amoꝛis nõ tã

indiciũ qᷓ; exercitiũ.ſic piꝰ pater ⁊ pi¶a mar
filiũ oſculat᷑ infantulũ.ſic caſtiſſima ↄiũx

maritũ. Cõpetit qdᷣlibet oſculũ ſi tropolo

giã attẽdis aĩe viatrici qᷓrenti deũ:⁊ B; ſᷣm

triplicẽ aĩe ſtatũ. Petit oſculũ recõciliatio⸗

nis aia. pctõꝝ ⁊ offenſe ↄſcia vt ſanet᷑ Ex/⸗

plo martini.ſanãtis oſculo lepꝛoſũ. Petit

oſculũ bũdictiõis.aĩa nõ ſatis opuleta ſed

egẽſ müerib Petit oſculũ exercẽde dilectõ
is mutue aia.iã ĩ oibo bñↄoſcia.nihil reqͥrẽſ

nihil intẽdẽs in oſculo pᷣteramoꝛẽvt amet
us. Hunqͥd elicere nõ
es ⁊ ſuꝑ omnes gqnias

⁊ amet. ¶ Diſcipul
vis.ſolam interom
viatrices.aiam Marie potitam fuiſſe tali
oſculo tertio.dei ſpõſi ſui.dũ viueret: Erat

ſiquidẽ tota ſemꝑ mũdiſſima. nunq; egẽs
reconciliatione:erat glia plena.ſuꝑ oẽs be
nedicta,non egens nouis muneribus licʒ
gugerentur ipᷣa.tamẽ magis amari ⁊ ama⸗

cnlet me. ſed ſub

partrie/ꝑoptabat:

MWagliſter, Rectecon

iectura:ad ſingularẽ noſtre btẽ laude..veꝝ
ad edificationẽ alteriꝰ cuiuſuis anime.fas

habes obſeruare.quo pacto ſine pᷣſũptiõe
poſſit ipa petere que peccamixeſt/oſculum
ſponſi ⁊ dicere cum modeſtia. Oſculetur

me oſculo oꝛis ſui.Oue conſideratio dat
aperire tanq; miſtica clauis/parabolicas

6

locutiones canticoꝛumad triplicem ſtatũ

repertum in animabus.Quoꝛum pꝛimuf

dicitur incipientium.Alcer pꝛoficientium

XZertius perfectoꝛum. Sed eſt aliud qð
attẽdas.in oſculis caſtis ⁊ licitis Jeſu ſpo
ſi. Unum coꝛpoꝛale fuit.Aliud ſacramen
tale.Zertium figurale. Ecce reductis ad
beate Marie tempoꝛa lumibus fidei/ con

ſpicio beatam iſtam matrem / virgineo ſo⸗
nentem gremio.ſpecioſum foꝛma pꝛefilijs

labatur erebꝛo.recipiens viciſſitudinem

ſo. O quis mihi det te fratrem meum ſugẽ
tem vbera matris mee.vt inueniam te ſo⸗

ſpiciat. ¶ Felix pꝛoꝛſus extitiſti:vir Ma⸗

rie iuſte Joſeph. cui totiens conceſſa ſunt

oſcula blanda pueri Jeſu. queʒ geſtare ma
nibus.ſinu refouere.bꝛachijſ amplecti.pe

ctus dei capax/tuo pectoꝛi ſtringere cũ om

nibus puericie gratiſſime blandimẽetis to⸗

hominum puerum Jeſum.quem deoſcu⸗

oſcuſi.cum amplexu tenerrimo a ſemetip⸗/

tiens meruiſti.O quotiens intuitus ocu⸗/

loꝛum beatoꝛum.tibi ſpouſeq; tue letos af

flabat honoꝛes O lquot ens iocundiſſima
vnx.diuios vobis ſpirabat amoꝛes. Sic

oculos.ſicille manus.ſicoꝛa ferebat. tan⸗
q; vere cum filio hominis.filius eſſet dei.

a dum dum dicis dum optas.dum

miraris. quare non ſacerdotium recogitas
tuum.ratione cuius tibi fas eſt quottidie

filio dei et hominis / oſcula dare ipſum cer

nere.ipſum geſtare.contrectareq; manibꝰ

Dicam mirabilibus. ꝙ nec ipſi Joſeph

conceſſum eſt. Potes ſacramentaliter ip/⸗
ſum manducare.qui eſt panis vite eterne.
qui dat vitam mundo.qui mutabit te in
ſe. vt ſis ipſe in eo et ipſe in te vt dices
cum apoſtolo. Viuo iam non ego viuit
autem in me chꝛiſtus: ¶ Diſcipulus.O
ego noui quid loqueris:.ſed hocad ↄfuſio

nem miſeri peccatoꝛ is.qui ⁊ ſumit chꝛiſtũ

„

