dei/qᷓ;diu vero he ſibi diſplicẽt.ſibiq; ſunt
hoꝛroꝛi acodio:nullum eſt moꝛtalis noxe
periculum ¶ Sciendñ autem.nõ eſſe poſ⸗
ſibile in occupatione laboꝛis vel tempoꝛa

lis adminiſtrationis/tantam ineſſe bomi

ni mẽtis ſerenitatem / ſicut in ſua quiete pꝰ
diuturnam moꝛam.Et aliter illam quere⸗

re eſt ſepe irritus laboꝛ ⁊ ſola tentatio. Fre

quenter autem he cogitationes meliꝰ vin⸗
cũtur.ſi eas nihilipendimus aut curamus
ſed alijs in rebus occupamꝰ animum.qᷓſi
eas vi nitamurꝓpeller
unnüũq; bonas cogitatiões ſubij⸗
n cit hoſtis/ non certe pꝛopterbonũ
ALaliquod.veruʒ ad id ſolum vt ſan
cte oꝛationi impedimentum pꝛeſtet. Nam

illas eo immittit tempoꝛe cum eas ſuſcie

re nec licet nec conuenit.Non enim audiẽ

do vel canendo miſſam oppoꝛtunum tem

pus eſt dere cogitare familiari/quod tamẽ
ijs hoꝛis bonum expediẽſq; foꝛet
Dmonet nonnunq; hoſtis ſemel
V in tantum alicui peccato incum⸗
bere/aut illicite cuidam vacare vo

AQuptati.vt exinde ad plenum is ſatietur/

neq; poſtmodum illius vnq; rei concupi⸗
ſcentiam habeat. Ideo vero iſtud agit ho⸗
ſtis.quia in hoc grauiter iſtum nouit deli⸗
cturũ. Agnoſcit etiam/' ⁊ ſi is modico tẽ
poꝛe buiuſmodi deſiderio carebit. paulo
poſt tamen hic multo tentabitur foꝛtius.
Vt enim qui eſtu graui febꝛeq; laboꝛant
cum gelidam aquam biberint/pꝛimo rele/
uari videntur. Deinde vero longe graui⸗
us ⁊ vehementius affliguntur. Sic exple
ta libidine illius/poſtmodum amplius in
graueſcit cupido.Sicut etiam ⁊ hi qͥ q;to
vVV

De tentationibus

plus ſeſe vngulis ſcalpũt ⁊ fricant/tãto ma
gis pꝛuriginem ſentiunt.Atqui ſi modicũ
id tolerare poſſent/citius multo liberaren⸗

ODnnũq; in ſe quis percipiẽs mo⸗
tus iracundie ⁊ vindicte in alteruʒ
oqß in hoc ſibi diſpliceat ingratũ
q; ſit.attamen ei dat intelligere hoſtis/non
debere oꝛationem dicere dominicaʒ/neq;
pacem in miſſa ſuſciꝑe/quoniam non libẽ
ti auimo cuncta ignoſcit.Reuera tamen ſi
inimicum is optat ſuum pꝛopter deum di
ligere / dz ⁊ tuto poteſt deu m oꝛare / vt quẽ⸗
admoduʒz alijs in ſe malefacta remittit.ita
ſuoꝛum quoq; delictoꝛum veniam ſibi lar
giri dignetur. Nam ſi efficaeiter inimicuom
amare volet id vtiqʒ efficere valebit-
Onnunq; ſuadet vt ſue quis fame
n integritatem nimium tueatur/do⸗
cens hoſtis ad hoc quemq; teneri⸗
ſecuſq; agere velle id eẽ crudelitatis ⁊ ima⸗
nis ſeuiciei. Qua dere innumera mala cõ⸗
ſurgunt.nam cuncta is quede ſe dicereau⸗
dit/excuſare conatur/omnia ſua facta col⸗
laudansꝛ/ de illis volens rõnem reddere
putat nempe hoc pacto claudere hominũ
oꝛa/ quod pꝛofecto impoſſibile eſt. Ita er⸗
go plerũq;ʒ is labitur in iram/ impatientiã
arrogantiam/perturbationem mentis.ac⸗
cuſationẽ alterius/ſecretoꝛum q̃ celari de⸗
berentreuelationem. vt ꝑ hec omnia ſuam
aſtruere innocentiam queat Ruit item per
id frequenter in ypocriſim ⁊ fictionem/ha
bens ab hoſte perſuaſum ſua opera homi⸗
num in ꝓſpectu fieri debere.non quidem/
vt dicit/ob mundi vendicandum applau⸗
ſum.verum ad pꝛebendum alijs boni exẽ⸗
pli viam /ſimul ⁊ad pꝛopꝛiam vitandum
infamiaʒ/nam mihi/ita eloquitur / illeſa fa
ma manente. pluris homines mea verba

eſtimabunt /fientq; exinde melioꝛꝛe.
XF altera parte monet nõnunq; ho
ſtis / vt quis nihili pendat quid de

ſe homines loquantur ⁊ ſentiant/
neq; in aliquo ſuam famam cuſtodiat.ſed
equale ducat in manifeſto ⁊ occulto pecca⸗
re/atq; in tali ſue vite negligentia incuria
q viuat.ſecum inquiẽs/mea qualis ſit cõ⸗
ſciẽtia deus agnoſcit. Id ꝓfecto mihi ſatiſ
eſt. dicãt alij quicqͥd eis libuerit.Ecce ita⸗
q; videtis/q; difficile ſit hũc vtrũq; effuge⸗
re laq̃uʒ.⁊ reco gradiẽdo tramitea neutro

re dente.

ſcitus / vt

detineri ⁊ capi.ſunt enim ambo pernicio⸗

ſiſſimi. ¶ Quamobꝛem pꝛimũ debetquit

q; ↄſiderare quale opus ſuuʒ exiſtat.bonũ
ne an malũ. Nã ſi eſt malũ qto magis illð
in patulo aꝑtoq; facit/tãto grauiꝰ ipᷣe pec⸗
cat.Et h ĩ caſu is celare/abdere/⁊ occulta⸗
re debet nõ qͥdem ob ſuperbiã,ſed ne alijs
occaſionẽ peccandi male loquẽdiq; tribu⸗
at. Sin vero opus bonũ ſit/attamẽ is no
ſcit alios ipᷣm veluti malum iudicaturos.

auimaduertere oꝑtetan hi qͥ ita iudicant
ad h̊ exignoꝛantia ⁊ ſimplicitate adducan

tur/aiũc hoc opus ſi ad ſalutẽ nõ neceſſari
um extiterit.intermittendũ ẽ/ vel illius rei

cognitõ ⁊ veritas eſt eis apienda/docendi

qʒ ſunt non ſic deillo arbitrani debere. ꝙ ſi

ex malicia hmõi ꝓdeat iudicium. Süt en!

nõnulli q bus aliena virtꝰ inuiſa eſt qͥ neq̃
,uicha ſi vidẽt.maligno nõ carpe⸗
ipꝛſus ↄtemnẽedi ſunt / neqʒ eĩ
pñt vllo pacio claudi iſtoꝝ oꝛa. Itaqʒ mi⸗
nime opus eſt eum qͥ bonũ oꝑatur aduer⸗
ſus huiuſcemodi homies ſuã famã tueri
oꝛro hoc loco animaduertenduʒ eſt⸗

cqꝙ ſublimia opꝑa crebꝛius efficere dignatun

eſt dñs p illos /qui / vt docet apls / fatui. in⸗
ſcij.vel nullius eſtimationis habiti ſunt.
qᷓ; ꝑ alios quoſq;.Quare nequaq; optare
quis debet vt in eo qð agit bono. ab ali⸗

is cõmendet᷑.neqʒ/multo minꝰ/ ſuã debet

depmere pᷣdicareq; laudẽ.vel etiã pcurare
vt hoc fiat ab alijs.ſed totũ deo relinqndũ
eſt.qͥ de nihilo nouit oꝑari ingentia. Fre⸗
quenter nãqʒ videmꝰ quo amplius ſuam
8D oſtentare q̃rit innocẽtiam/aut:pꝛiũ bo
nũ in alioꝝ noticiã ducere/eo minus aba⸗
lijs eſtimat᷑ ⁊ curat᷑. Lõge etiã minus tum
ſibi tum ceteris apud deũ ꝓficit.

it ad gloꝛia vel ad penã eternã pꝛe
th pacto vel in pᷣſumptuoſam ſpez
vel in deſperationẽ labatur ⁊ coꝛruat Pꝛo

inde neutrũ hoꝝ diffinita ſnia iudicare de
bet homo.ſed in dei ſpare miſericoꝛdia/cũ
ingenti timoꝛe ſue diſtricte iuſticie.

Vnnunqʒ ſuggerit hoſtis apudſe
Auel eternaliter damnan mallet. q;ᷓ
aliquod moꝛtale committere peccatuʒ / vt

ſi is affirmatiue reſpondeat / in eo denuo

peceet ꝙ magis eligit peccatum admittere

Bit nõnunq; hoſtis vt ſecuz quis
ſciſcitet᷑⁊ inqrat an pᷣdeſtinat a ðo

ꝑcunctari an potiꝰ nunc qs moꝛi

ſcchitee
quocun
idebel
gſſcmen
alen
vognnm
Uundumm
nezeis
gbcien
donine
enſin
anrl
efne
ſaſun
munus
gluin
mnſc
n

„

Ulwmnun
gnorech
ſnenpd
Mare⸗
eblen d
fegulter
nlgrinß
lcgdai
fetlſcii
Vaport
larian
ſibipo

ini

.
“

lcerirtn
—
ul,
nir
inn
Mimiüiin

nmurnt

mruaͤmgn
GOrni

õ
Nldiaie

wutognini
innocmu

DcidudrA.

õ

raunitin
GrtziiN,
mmitm un
mann
Gugnen

abiſciendeq; ſunt ⁊ dicendum deo. Meaz

virtute ipi peccatü deuitet

=

it

Diuerſis diaboll

gunt. puta mentiri/ ſuperbire. alios teme/
re iudicare Debet itaq; is dicere quicquid
ex me habeo totum peccatum eſt. ſivero in

atq; ita offendere deuʒ q; huiuſcemodi pe
nas perpeti deum quippe offendere pꝛo
quocunq; vitando ſupplicio velle nequa/
qᷓ;ᷓ debet. Sin vero contrariai is partem
a ſſeruerit/pꝛimum foꝛſuau mentietur.de /
cidet etiam foꝛtaſſe in iactantiam atq; ar⸗
rogantiam. Quamobꝛem magnopere vi⸗
tandum eſt huiuſmodi facere queſtiones/
neq; eis ſi ſubꝛepſerit eſt reſpondendum/⸗

1„

domine fragilitatẽ agnoſcis ſcertus equl,/
dem ſum/quoniam niſi tua gratia mihi ſo

ret auxilio nulla ita modica eſt pena/ quin

me vinceret. atq; peccato faceret pᷣſtare cõ⸗

ſenſum. Quare me miſerum in tuaſ ꝓijcio

manus/obſecrans ne ea tentationum peri

cula incurrere me ſinas / que tnoꝛum ſine

tranſgreſſu mandatoꝛum ſuperare non ꝗ;/
ami. Hocitaq; modo periculoſus is mali⸗
gnus q; laqueus tuto pertranſiri valebit.

Fragiliratem videlicet pꝛopꝛiam humin⸗
ter recognoſcendo/ in deo ſolo conſtituen

do ſpem.neq; quo

us ſe velle moꝛi q; deum relinquere ſpon/⸗
debat.deum poſtmodum deſeruiſſe/ neq;

buius quod pꝛomiſerat effeciſſe aliquid.
Sicpꝛofecto agunt q;ᷓ plurimi putantes
qꝙ omnia perferrent anteq; ad peccandum

2—

pertraherent᷑.quaſi nõ diuina gra ſed ſua

Onnunq aliã tentationẽ immit⸗
tit hoſtis huic pene ↄſimilẽ / ⁊ eſt
euz quis pꝛeterito tempoꝛe grauia

it ſcelera/ vnde bona ſibi aliqua

kuenerund ſichi per foꝛnicationem autad
ulterium pꝛolẽ ſuſcepit quã ardentiſſimo
amoꝛe cõplectitur.tunc agit hoſtis vt is a
ſemetipſo inquirat. vel ab alio interoget.
Vellet ne non peccaſſe/⁊ hancnõ habuiſ⸗
ſe plem. Accidit enim hominem delinque

ni. vt in pᷣcedẽti tentatione dictũ eſt. Dico

itaq; dictũ remediũ hic etiam locum habe

re.tali ſcilicet queſtioni non reſpondendo
vel poteſt homo dolerede ipſo peccato.do
lere ſtem poteſt ꝙ per huiuſmodi delictum
ſibi pꝛoles oꝛta eſt.Nõ autem abſolute do
lere oꝑtet de eo ꝙ plem habet. .
.Onnunqᷓ; incitat hoſtis hominẽ
n ad hoc vt apud ſe petat.an ſit cete⸗
Ais hominibꝰ vel hoc aut illo dete
rioꝛ.vnde plurima frequenter peccata ſur⸗

uipen
cogitare debet.eo ſibi maioꝛa pericula gra
nioꝛemqʒ imminere damnationẽ ſi nõ re⸗
cte diutnis vtatur muneribus. Cogitare
etiam poteſt q; nemo adeo eſt impius qui

ud. Scitis nempe beatum Petrum qui p

tet nevololei e

70

„„

ine eſt aliquod bonum.id eſt ex gratia dei/⸗
quam eque alteti ſicut mihi veus ipſe lar⸗
giri poteſt /ſatis pfecto ſum iniquus ſi ni⸗
Hil ex me niſi peccatum habeo.nõ ergo me
ceteris cõparare opus eſt / cũ ipe ſim ex me

„

ſcelerati linus

Onnunẽ gratias ⁊ dona que in
aliquo ſunt ante huius oculos ſta
tuit hoſtis.vt hinc intumeſcat. p/⸗
atq; ceteros: Quare ex aduerſo is

Pon meinns huiuſmodi vteretur donis ſi
ecipſa ſibi collata fuiſſent. ⁊ ita quẽcũq;
ꝓximũ /ſiue iudeũ /ſiue gẽtilẽ/ſeipᷣo melio⸗

rẽ iudicabit. aut ſaltẽ nõ deterioꝛ e⸗

penitere conteriq; debet. a ſeipo qᷓ
Viattantaʒ ne de peccato ſuo diſpli⸗
drguit / in plus doloꝛis ⁊ lachꝛymarũ de

Hnnunq efficit hoſtis vt cum ͤs

„*

damno hret tpali.;ᷓ nunc heat de diuina

offenſa/ quare nequaq; hinoi diſplicentia
ſufficere videt᷑. Sed ſciendũ ꝙ; non eſtne

teſſe coꝛpaleʒ de peccato eſſe doloꝛẽ tantũ/

q̃ntus ſfoꝛtaſſe eſſet de temꝑali malo vel in

R

commodo. Sufficit euim q; cõmiſſuz pec

catũ ſibi diſpliceat/⁊ nequaq; in ſimili ca⸗
ſu deü offendere vellet. Nõ enĩ ſicut pꝛius
dictũ fuit / oꝑtet malle dãnari moꝛi aut om
nibus ſpoliari bonis.q; peccaſſe.aut hoc
modo peccare/ Rurſus nec talem hũc oꝑ⸗
nalez de ſe diuina poſtu
oc ſit ĩpoſſibile. Quia

lat immẽſitas / cũ

ipſa pꝛſus eſt infinita nrm aũt doloꝛẽ fini

tum eſſe neceſſe eſt. Is ergo doloꝛ qui dict⸗
eſt ſufficit. Ven qͥdem eſt ꝙ tanto hic do⸗

loꝛ eſt melioꝛ/qto ⁊ in anima/⁊ in coꝛpoꝛe
eſt maioꝛ.aſſit modo q ad coꝛpalem dolo⸗
tem recta diſcretio. Non eni ex eo coꝛpꝰ de
ſtrui aut ratio ledi dtler. C Pnrimheper
iſtudvitantur tentationes.que ſubeuntcũ

qinis nimiũ veretur nunqʒ ſatis penitere/

aut ſuum non facere debitum. Debituʒ in
qᷓ; q;tum ad ſalutem ſatis eſt. vt eni eſt di⸗/
ctum nequaq; noſtruʒ debitũ facere poſſu
mus qntum dei altitudo depoſcit.neq; eti

am 'm beneticia que ab ipio recepimus/

vVVv. 2*

nec hoc pfectoa nobis indulgentiſſimus

ille pater expetit/immo ꝓ mira gratie ſue
benignitate ſibi ſufficere vult.⁊ nos ĩ ami⸗/
cos habere paratꝰ eſt ſi ea que in certo nu⸗/

mero/certis agenda tempoꝛibus manda/

ta nobis tradidit.ipſi compleuerimuſque
etiam ſub eterne moꝛtis interminatiõe im
plenda mandauit. VUniuerſa autem hec pᷣ⸗

cepta in his duobus continentur. Dilige

deum ſuper omnia.⁊ pꝛoximum tuum ſi⸗

cutteipſuʒ. Si quis vero ſuꝑ hecaliquod
bonum effecerit.is pinde maioꝛem gratiã
obtinebit. uod ſi intenoges.quid eſt
ſuper omnia deum amare:plane groſſeq;

reſpondeo. Hoc eſt ſic eum diligere. vt nul
lo pacto quodlibet aliud quis amare velit

per quod perderet dei amoꝛẽ. Pꝛoximum
autem ſicut ſeipſum diligere/ eſt ei finaliter
quidem vitam optare eternam / gratiaz ve
ro in pꝛeſenti ſeculo.inſuꝑ id ei facere velle
quod rationabiliter ⁊ iuſte in ſimili caſu ſi
biquiſquis fieri vellet. VUnde manifeſtuʒ
eſt ꝙ is qui eſt iuder conſtitutus.nequaq;
yelle debet latronem a moꝛte vel carcere li
berare/qᷓq; ipſe foꝛtaſſe in ſimili caſu con⸗
tra ratiõem liberari cuperet.Etex hoc plu

rimis eiuſcemodi tentationibus reſponde

ri poteſt.
J

delicta conf.

nunq; ſe dignũ ꝗꝓpꝛijs vinbus fieri poſſe/
q;q; etiam centum annis ad id laboꝛans
incũberet.niſi ex ſpeciali vði munereid fiat
quod ſane munus põt eque nunc ſicut pꝰ
centum annos dominus elargiri. Debet
mirſus conſiderare.quoniam bac in vita⸗/

nemo ꝑ infallibilem abſolutamq; certitu⸗

dinem ſcire poteſt. vtrum in gratia ſit an ñ
vere ne ſit penitens.an non.vtruz recte cõ⸗

feſſus ſitan non.niſi ad bocſingulanis ac⸗
cederet reuelatio. Itaq; qui ſine hac certi⸗

tudine ſuſcipere nollet euchariſtiam. is p⸗
fecto ſeipſum deciperet ⁊ qndam ſuperbie
ſpeciẽ habere videret᷑ Eſt alia humana vl
moꝛalis certitudo/q in nr̃o ꝓpoſito ⁊ reqͥri
tur⁊ ſufficit.cũ vicʒ qͥs in ꝓpꝛia recollectiõe

⁊2cie diſcuſſione/ id egit q tũ ſua diſcre⸗

——

nonnunq; qui ſacũ altaris ſun⸗ 5.
ſcipere conſtituit ſacramẽiũ/occur
rit ſue indignitatis cogitatio/q; vi
delicet nequaq; ad hoc dignus eſſe poteſt
Ercſertun ſeh videturq non bene ſua ſit
ifeſſus Fieri autẽ põt hoc ſugge
ſtione demonis. vt tantum bonum impe⸗
diatur. Quare igit᷑ is cogitare debet ad h

De tentationibus

tio i donb alion ailiͤ / eſ debere fatere
ſu

iudicat atq; ꝑ ſufficiẽs tꝑus ad id cõiter
obſeruaiũ ↄſuetũq;. Qõ ſi iic in pctõ moꝛ
tali ſᷣm ꝓpꝛiũ iudiciũ is ſe eſſe nõ videat.iu
to ⁊ ſine noui ꝑiculo pcti/ad cõionẽ accede

repᷣt/⁊q;; vt freqnter accidit ſibi foꝛtaſſe

leuia qᷓdã dubia ſuꝑueniant.ea tñ ↄtẽnere
imo vincere debet/⁊ ad ↄtrariũagendũ ſe⸗

metipᷣm cogere. Leue aũt dubiũ voco. cũ
qᷣs pon de aliq; fert iudiciũ.qð ſitbonum
in t malũ ⁊ petm̃/⁊nihilominꝰ
qſdam roõnes vel cogitatiões iu ↄtrariũ bʒ

„

iuſtü ⁊c.q; ꝙ ſi

7 —

q aliquã ei dubitationẽ afferũt, non tñ ita
qn pmũ iudiciũ multo ſibi ſit certi/in tm̃
ſi res ipſa alteriꝰ foꝛet.de ea nequaq; am

bigeret aut cũctaret. Veꝝ ſi nõ maioꝛẽ cer
nitudinẽ de vna partiũ habet q; de altera.

ſiſtere debet quouſq; ad eaꝝ aliquã magiſ

aſſentiat/⁊ hoc vel alioꝝ vel ſue rõnis con
ſultatione /vel inſpiratione diuina obten
ia ꝑoꝛõnem. Niſi enĩ hoc mõ qͥs ſecurita⸗

tẽ in ſemetipſo capiat/ſe malefuiſſeafeſſuʒ

ſemp indicabit.neq; tranqllus eẽ/ aut con
ſciepacẽ vnqʒ hr̃e potent.Oð pfecto neqᷓ

qᷓ; bonum eſt

gateʒ hẽat.⁊ tũc ei plurima ꝓponit
hoſtis / vßtim ꝙ niminn it
taʒ crebꝛo in pctã lapſus ẽ ⁊ adhuc q̊ttidie

labit. Conſiderare aũt is debet veꝝ qdem

Eeẽ non poſſe eum vitare pctm̃ viribo ſuis.
NHõ etia aſſerere opus habet nunqᷓ ſe pec

catuꝝ.pᷣſumptuoſum qppe eſſet hoc/neq;

m etia iudicare debet ſe peccatuꝝ. Jaeni
hoc eſſet delinqre. Satis igit᷑ eſt ſi fimuz

ei ꝓpoſitũ adeſt cũ dei adiutoꝛio deuitan⸗
di peccatũ/⁊ ad id diligentiã adhibẽdi/nec

ſm pñtem voluntatẽ vllo vult pado in po

—

ſterum pecccare.

moꝛatis neceſſariũ eſt vt in pᷣmis magno⸗/

pere animaduertãtad quid ſub pena pec⸗

cati moꝛtalis ſᷣm ſuũ ſtatum obligantur.⁊
adquid non. Poteſt autem de hoc haberi
non quidem infallibilis ſed humana ceni

tudo/per ſapientium ⁊ deuotoꝛum bonuʒ
conſilium/perſcripturas.per iudicium ꝓ

pꝛie rationis/et ꝑ ſuum cõfeſſoꝛem. Nam

Seipſo penitẽs nõnunẽqᷓ inqui⸗
rit ſi ſrma nunq; peccandi volun⸗

ftim ꝙ nimium eſt fragilis/ ꝙ tẽ

Onnunq́; vt didum eſt enititur
hoſtis: perſonis deum timentibꝰ/
magis qᷓʒ ceteris/nimiũ timoꝛem
immittere/quo in cunctis ſuis operibus
deficere foꝛmidẽt. Quamobꝛẽ eiuſmoditi

ſlign
hlcte
tii
ſn
Nurn
ſaq;
hoit
ney
ueil
Nerti
gelus
purz
inpe
Neneri
icia
nochbi⸗
☚
ſgtgn
ſtitne
Ale
tentan
nliſty⸗
be
Vieli
intot

m

Gnunnn
eieniigtn
tnuhii
Pelei
innhhing

Raiinzil
Z
int
rindi di
ilgii Rhne⸗
iitsMN
rs dabannii
nippecſeken
S
i

õ

1
n iteaßn
Nrinummit!

mdinſen
. Camrican
i tbd
üutnndng
Gkmen en .

Dinuerſis diaboll i⸗

Fm baꝝ pſonaxꝝ ↄſilium ⁊ dictamen debet
is frequẽter ꝓpꝛiũ iudiciũ mutare ⁊ vincere
CCũ ergo de eo qð agẽdũ eſt habetis hmõi

cetitudinẽ/ põt ſe merito qᷣetare/lʒ plures
alias negligẽtias /q̃ venialia pctã ſunt/ad/

miſerit. Sed ſi in his pũctis pncipalibus
ſe defeciſſe ↄgnoſcit. penitere debet / poſt
modũ loco ⁊ tꝑe ↄfiteri.. Videtis itaq; ꝓꝛ⸗
ſus eẽ neceſſariũ / vt qſq; diligeter ꝑqᷣrat q̃
res pctm̃ moꝛtale ſit.q̃ nõ.in q̊ qſq; oblige
tur in q̊ non. Et tũc quicqͥd ſuꝑ hoc egerit
id vltroneũ erit ⁊ ſuꝑerogatõis/ad augmẽ
tũ ſue gre/ſimul⁊ alioꝝ.Credere enĩ ꝙ illð
meliꝰ bonũ qð qͥs facere valet/ſemꝑ imple
re teneat᷑ ita ꝙ ſi ̊ obmiſerit.peccet moꝛta

liter / erroneuz eſſet. nunq; etiam ;s poſſet

obtinere⸗ ↄſcientie pacein·

mnu poꝛtant cunctaq ſeu pſppa ſen

7

ad ſalutẽ ⁊ pfectũ bonoꝝ ↄuertũt.ſic exad

tur hoſtis. undar qͥs diuitijs enitit᷑
hoſtis vt illis abutat᷑ vel in ſuꝑbiã / vel ĩ lu
xuriã/vel in vſurã/⁊ iniquã tꝑaliũ adqᷣſitõ
né. Loõtra ſctũs angelus conat᷑ ⁊ ſuadet.vt
illis vtatad largiẽdas elemoſinas/ad ſup⸗
pliciter reddẽdas gras deo/ad hñdã ſuffici

entiã ¶ Silr aſiderate in pulcritudine.vi

ribi. ſcia.ſtatu / bona hoim fama.⁊ hoꝝ cõ
trarijs pauꝑtate,. defoꝛ mitate.mala obſcu

raq; fama. Diuerſitatẽ etiã inclinationis

hoĩm ad ̊ vel illud/nouit ſcſis angelus be
ne vti / hoſtis vero male. ¶ OQuãq; etiã fre⸗
gquster ⁊ ipam dei inſpirationẽ in malũ cõ

uerti facit hoſtis.ſicut ex aduerſo bonꝰ an/⸗

gelus malã inimici tentationẽ in bonum/
puta quis tentabitur ideo religionẽ ingre⸗/

di vt poſtmoduʒ egrediat᷑ ⁊ exeat. In ea tñ
pſeuerãs ↄſtãſq; manebit. De ſuꝑbia aut
inuidia tentabi/ huic valide reſiſtet ⁊ inde
merebit᷑ plurimũ. Ita freqnter dũ grauiter
nocere cupit hoſtis ꝓdeſt admodũ/⁊ ꝓfiẽ̃

in tantum ꝙ hominem crebꝛo tentare deſi

ſtit / ne tentationem ſupando mereatur.

Agduerſus vero cuuctas ſuas illaqueanteſ

tentationes/que certe ſunt innumere.non
niſi vnicum generale remediuʒ reperitur/
vti beato Anthonio reuelatũ extitit.vt qs
videlicet pfundam ſemper habeat humili
tatem/⁊ affectione ſincera/puroq; coꝛde ſu

am totam ſpem in deiac ſanctoꝛum auxili

nalit generali regula accipite/
vti de? bon? angelus ſp ad bo;

aduerſa/ſiue bonũ ſiue malũ / ſui vel alteri

uerſo oĩa in damnũ ⁊ ꝑniciẽ detoꝛqᷓre moli

um ſtatuat / idq; ſe facere poſſe / eſſe dei gra
tiam cenſeat permaximam. Hihilominus
tamen ſemper ſuum debitum faciat apud
deum/ obſeruantiam mandatoꝛum eius
pꝛedicte innitendo ſpei. Ham ſicut firmi/
ter credimus hominem ſola dei ſaluari mi
ſericoꝛdia:ita eam miſericoꝛdiam ſumope
re venerari /diligere / caripenderec; debe⸗/
mus /ſecus enim faciens vel hoc intermit⸗
tens agere/ pfecto illam perdere ſeſe reddit
digniſſimum. ¶ Duog ſi ſuggerens tibi
hoc modo dicat hoſtis.quicquid egerꝭ cer⸗
to nouit deus an damnatus eris vel ne.ne
qᷓ; vllatenus aliter eſſe poteſt. Reſpondeb
quicquid de me oꝛdinauerit deus ipſe ta⸗
men amari dignus eſt et coli. cunq; menti
ri nequeat / ipſe ſibi obſequentibus ⁊ ad h
pꝛo ſuis viribus conantibus infallibiliter
gloꝛiam celeſteʒ largietur. Quãq; vero mi
hi meus ſit finis incognitus. bene tamen
ſcio/quoniam bona vita in bonum finem
perducit:neq; ob hãc incertitudinẽ/ omit⸗
tere debeo quo minus meum efficiam de⸗
bitum. immo ꝓfecto magis ac magis eni/
tendum mihi eſt. ſicut⁊ ſi infirmus ſe ſanã

dum ignoꝛęt:iure tamen ad id ſuum debi
tum facit ¶ Concdludendo dicimus nihil

ita inſtruerehominem in pꝛedictis tenta⸗
tionibus infinitiſq; alijs.ſicut gratiaʒ dei
que per deuotam oꝛationem / in ꝓfunda fu
ſam humilitate atq; cõtritioue coꝛdis/ad/
quiritur. Pane uobis gratiam meritis
ac interceſſonibus omnium ſanctoꝝ ſan⸗
arumq;/largiri dignetur pater ⁊ fil iuſet
ſpirituſſanctus Amen. (Finis.

nobedientem eiuſde J

jſohannis Berſon.
Eoꝛe tuo te iudico ſerue ne⸗
qᷓ;. Si h̊ dixit ĩ pabola dũs
de ſerno nõ multiplicãte liq;
eddẽte talentũ/ qͥd dicturus
eſt de fuo diſſipãte ſił ⁊ negã
te talentũ.Lalis eſt ille inobediens pfeſſ
ſit dericus ſit laicus/qui ꝓpꝛiã ſpũs ſui vo/
luntatẽ acceptama deo/cauſa lucrandi vi
tetheſaurum eterne/ dedit illam in manu
ſuperioꝛis ſui dicens. Suſcipe me ⁊ vi⸗
nam abba pater. In manus tuas commẽ
do ſpiritum meum/quoniam fidẽs in te et
de me diffidens do illum tibi. Adiuua me
⁊ſaluus ero.Nunctu quiſquis es ꝓfeſſus
R vVv 3

De monacho inobediente

hoõc m vel ſimili/qͥ patri cuiꝰ eſtvoluntas
tua/dono tuo imo ſpõtaneo pus/nẽ in ne
ceſſitatẽ verſo parererecuſas qͥ ptra ſtimu⸗
lũ calcitrare pᷣſumis/interrogabo te paucu

la q̃tenꝰ exoꝛe tuo te iudicetↄſcientia tua.
Interrogo te nõ dico ſerue neq; ſed fratrez

⁊ↄſeruũ in xpᷣo cariſſimũ/agens in ſpiritu
lenitatis ⁊ inſtruẽs iuxta monitionẽ apłi
⁊ chꝛiſti/cupiens te ſaluũ eſſe ab erroꝛe vie
dinine/quoniã omis inobediẽtia/deuiat a
via vite.ad quã qͥ reduxerit ⁊ ↄuerterit pec

catoꝛem/ operit multitudinem peccatoꝛũ

interrogo teſi memineris ꝓfeſſionis tue ⁊

ſi penitet te feciſſe / pcul abſit hec ingratitu .
do a ſpiritu tuo ꝓcul ⁊ talis. Poꝛro ſi me⸗
mineris ⁊ appꝛobas interrogo quis ſapiẽ

tioꝛ ⁊ potioꝛ interpꝛes erit pfeſſionis huiꝰ
qualiter obſeruãda eſt/aut ſuꝑioꝛ pater tu
us/ maxime cum cõſilio ↄuentꝰ/auttu ſub
ditus ⁊ vnicus.⁊ vi fertur laicus.Si te/tu
umq; dixeris pᷣferendũ pᷣponendũq; iudi⸗
cium/erras intollerabiliter.neq; eſt qͥ talẽ
te non aſpernat᷑ tuam pꝛotinus arroganti
am ſubſannans ⁊ dicens Quis poteſt hũc
audire? Certe puto ꝙ pudet te etiam hec

interrogatio auditu ſuo pꝛimo. ¶ Inter⸗

rogo deinceps.putas ne patrem immo et
patres tuos/ita malignantis eſſe nequicie
q in male conſulendo ſaluti tui.vellet ſe ſi
mul⁊ te ꝑire:Exclamabis arbitroꝛ ad hãc
interrogationẽ cachinnãs ⁊ indignans ru
gata fronte. Lõge ſit hec inſania a me pau
perculo idiota ſubdito ⁊ peccatoꝛe. vtde
ſanctiſſuma ſuperioꝛum meoꝝ ꝓbatiſſima

ſapientia.tam ſacrilege deſipiam .—
Euigila nunc ⁊ perſpice/ſinon bꝛeui ratiũ

cula pꝛotinus exoꝛetuo te iudico qui iuſſꝰ
hoc ⁊ lllud facere/tu non obedire perſeue⸗
ras. SDi enim ſuperioꝛ tuus ſapientioꝛ eſt
in cognoſcendo pꝛecepta regule quaʒ pꝛo⸗
feſſus es.ſi pꝛeterea credis ꝙ nollet ſe dam

nare dum tibi pꝛecipit obedire.quid obni

ti potes.quid excuſationis afferre ſuper in
obedientia tua ne dicam pertinacia.Sed

dicis foꝛte demiſſis oculis.⁊ facie humi de

iecta ſi non omnis a te pudoꝛ abſceſſerit.ſi
non attrita iam fronte meretricẽ imitaris.

dicens. Volo virtuoſus eſſe.⁊ domio per

afffictiones abſtinentiamq; placere.exem
lo pꝛioꝛum ſanctoꝛum.nominatim Jo⸗
Inis baptiſte. Sentio foꝛtitudinẽ coꝛpo
ris meis.ſcio ꝙ ieiunium a vino/non erit
in grauamen mihi.Ecce fraterrecedis iaʒ

aconceſſis pꝛioꝛibus. Tu iudicium tuũpᷣ

fers omni alteri.quaſi ſi dicat infirmus et
inſanus medico ſuo Cognoſco melius diſ

poſitionem meam q;ᷓ tuipſe. Scio quali⸗

terobtemperandum mihi non eſt / regulis
artis tue. ¶ Aggrediar nunc te altera via

durioꝛe vtecoꝛe tuo te iudicem ſi pertinat
eſſe decreueris. non tantummodo ſeruum

neq;. ſed vel hereticum apoſtatam. vel de
hereſi ⁊ apoſtaſia vebementer ſuſpectum.
ita ta men ſideꝑditio iudicij ratõnis per ce

rebꝛi leſionem/tcibi non fuerit excuſationiſ/

ſuſidium.quo caſu nõ ita argumetis theo⸗

logie.ſed fomẽtis medicine opus erit. Di⸗

xit dominus noſter ieſus chꝛiſtus ad om⸗
nes in eccleſia pꝛelatos loquens ad perſo⸗

nas apoſtoloꝛum ⁊ diſcipuloꝛũ. Oui vos

audit me audit⁊ qͥ vos ſpemii me ſpernit.
Crediſhoc:? Credis ſi catholices. Scio

pꝛeterea q; ſuperioꝛes ſunt ⁊ pꝛelati ba
luz

tres oꝛdis ſancti in quo ⁊ ſub quo/pfe
te negare non potes.aut ſi negas.enas in

facto ⁊ conuinci teſtibus potes.immo ver

beribus ⁊ carceribus coerceri. Alioqͥn fas

eſſet exemplo ſimili ⁊ pernicioſo aulibetp
ſeſſo religionem ſe negare pꝛofeſſum ⁊ im
pune. Ceterum ſi fateris te pꝛofeſſum / fa⸗

tearis opoꝛtet te ad obedientiam conta p

pꝛium etiam voluntatis arbitrium teneri

ligatum. Aliaquin contradicis euangeli⸗
co nunc inducto pꝛecepto. Qui vos ſper⸗

nit meſpernit. OQui autem ſpernitchꝛiſtũ/

ꝙ hec licite faciat.ſe palam in hereſim pꝛe
cipitat,.ex qua ſi non velit extrabi pertinax

vtiq; blaſphemat ⁊ apoſtatiſat.Etſi addit

eſt iudicandus ⁊ vt talis bꝛachio ſeculani

relinquendus.ne duma monoſterio pellẽ

dus. Pꝛouideat ſalubꝛioꝛa deus.tamẽ et

ſi ita loquimur⁊ vere loquimus. ¶ Ten
tabo viam rurſus alteram que ſanioꝛis eſt

ad moꝛbum fomenti.Dicis(vt accepi ⁊ iã

pꝛetactum eſt) non exinobedientia deſi
ſtere vis a potu vini.ceteriſq; cibis launo

ribus oꝛdini conceſſis.ſed ad virtutes ad/
quirendas ex penitentia. Vide queſo fra⸗
ter ne mentiatur iniquitas ſibi. ne ſit iſte
laqueus ſathane ſub angelo lucis.nõ vir⸗

tus abſtinentie in ſpiritu humilitatis. Nta

qʒ ſi vis vt caedam tibi/oſtende vel pauliſ⸗/

per obedientiam in q;tulo potu vini.nec⸗

non in alio fratrum edulio/ſaltem pauoi⸗
lo. vnde non poſſit coꝛpus ad laſciuiaz ex,
citari:neq; rigoꝛ abſtinentie ꝑdi. Nuũc ve⸗

ſo gualee⸗
ſer Vthec

ſormis t

licispo
Allitabſt

heooctie
nemo / n
galuntat
demultis
funabus
fatern⸗
nſipnun
Gnentäk
Dictckh
ſticoit⸗
netepta
Cpient
ſen vi⸗
Ouis
ſudi

4
d imaua

ſun⸗
nemlee
o.:not
eßlenzin
nopinge
ſſenecſeco
Gkapudn
Galiteine
ſicjäinue
öfanmnm
Pulerunty⸗
tur taten
eſtapreſan
fioobitinen
poncloin
beums Ben
nahimme
ſontumplace
nunr octh
goſtbhcre
(us incgdt
halhomulnn

lummanolhne

niuf⸗ (6
ſantglirfer
W
eepuſllsſed
Umendanett

—–
igsgi

ki L

unn nt
dnn

einte

brn

NAitsn

M. Oung
menhenttii
voctunſar Clun
Paam mdceng
Atehien
ns danhoe
Nrotn
hrete
ens l

de
—
Gegeelnsli

ro quale. iſtud eſt/ ꝙ abhoꝛꝛes a vino tali

Deferuoꝛe nouiciatus

ter/vt necↄſuetudini eccleſie vclis eſſe con

foꝛmis:que poſt ſacram coõmunioneʒ/dat
laicis poculũ vini tantillũ.Qualis eſt iſta

obſecro ſingularitas.nunquid deradicep

cCeldit abſtinentie. ⁊ non potius ex intimis

hvpocritalis dementie.vtdum facis quod
nemo/mirentnromnes.⁊ tibilaudem ſin⸗
gularitatis impune pꝛeſumas. Legimus
de multis ita ſeductis/peſſimo fine termi⸗
nantibus vitã. YFuit ſcõ frãciſco collaudatꝰ

frater vnꝰ qͥ iuſſus cõfiteri ꝑ verba / noluit

niſi ꝑ nutꝰ.Lollite inqͥt ſctũs frãciſcus fi⸗

gmentũ h̊ diabolicũ docuit exitus ita eſſe.

Dicit climachꝰ. Si videris aliquẽ qͥ ſibi
ſit ĩ cõitate ſingularꝭ.ipᷣe nõ indiget demo

neteptante ꝗꝛ fact? eſt ſibi demon. Etapoð
ſapientẽ ſcribit᷑. Vidiſti hoĩem ſibi ſapien

tem videri/plus illo ſpem hẽbit inſipiens

Quis vero plus ſibi videtſapiẽs q; ſit ille

iudiciũ ſuum pᷣfen iudicio quoꝛũcunq;.
At vero dicit frater iſte ſicut accepi. Nl⸗
lum audiã in abſtinẽtia mea / niſi ſolã eccle
ſiã.q̃ſi viq; ꝓ quolibet tali/ſit auocandum

generalecõciliũ aut ſit papa ſpeẽaliter adeũ

*

dus.⁊ non ſufficienter dicat ecclia qñ ſuꝑi

oꝛ pᷣſertiʒ in re tali/decernit ⁊ iubet.Exiſti⸗

mo ꝓindeqꝙ ſi mitteretur ad papaz/frater

iſte nec ſicobedire iuſſioni ſue vellet.
Eſtapud narrationes patrum de quodaʒ
gloꝛiãte in abſtinentie ſingularitate qd re/
mediũ inuenerũt pr̃es.ligauerũt ipᷣm tan⸗
q; fatuum.⁊ certe iaʒ ipᷣe talis tal erat. Cõ⸗
pulerunt vti lautiſſimis cibis ⁊ vino ad ſa

tur:tatẽ ⁊ nauſeam. Quidtandẽ?: Sanatꝰ

eſt a pꝛeſumptione vel arrogantia ſingula

ris abſtinentie ⁊ conſequentera vanitate ⁊

periculo inſanie liberatus. ¶ Zradidit

beatus Bernardus ꝙ; diabolus nõ habee)
7

machimamentum maius ad pditionẽ q̃
rentium placere deo/q; ſi ſuadeat currereſ⸗
diſcrete.q̃tenuſ qui currit incurrat ⁊ pceps
ruat. Vocathoc demoniũ meridianũ quã

do ſub ſpecie magni boni⁊ ſingularis pfe⸗

ctus.incidit quis in magnuʒ malũ. Et qð

maius malum q; inobedientia. que pecca
tum ariolandi.i:idolatrãdi a domino noz

minat᷑: ¶ Pꝛererea dicit aplus. Si eſca

ſcandaliſat fratrẽ meum/non manducabo

carnes in eternũ.qto magis ſi abſtinentia
tua(o frater)ſcandaliſat frẽm.ne dum vnũ

ec puſillis.ſed patrem ⁊ maioꝛem. Vetibi
timendum eſt. Itaq; non expedit tibi con⸗

triſtare patrem tuum.non contumacem eẽ
ad illum.id eſt.non tollere te ſibi.cui te vo
to tradidiſti.hoc rapina eſt.hocſecrilegiuʒ
icam tibi in veritate nec mẽtiar. Si
de duob malis a lterum eſſet faciendũ.vel
comedere carnes in die veneris ſctã. cũ re/⸗
niſu conſcie timoꝛate.aut abſtinerea vino
contra pꝛeceptũ obediẽtierõnabiliter im/
poſite/pᷣferrem primũ.qꝛ ſ̃m non ideo ma
lũ ſed vt bonũ deberet impleri bibẽdo vi⸗
num. Alioqͥn cum ꝑtinact reniſu nõ ſtaret

ſalus vbialiud ꝑpetrãdo cũ ſubſeqnte hbu,
mili pnia comedens carnes ſaluaret᷑.

Denicq ſi foꝛte dicturus es. Woueoꝛ lege
ſpiritituſſancti. vide ſi ſpintuſſanctus eſt
diſſenſionis deus. Vide ſi quilibet pꝛo⸗

feſſus regulam ita diceret/q;ta confuſio ſe⸗

queretur. Vide ſi ſufficientem doces exce
ptionem a regula gen erali.quã ⁊ ſcõm quã
pꝛofeſſus es Sed foꝛmido ne faciam ver
bt mea ſurdo.niſi ꝙ non iam tibi ſed patri
bus pꝛo te loquoꝛ.Et foꝛte pꝛo ceteris im⸗
poſterum ſi quod auertat deus occurreret
caſus talis. ene vale coꝛ boni conſilij
ſtatuens tecum.non plus aut aliter ſapiẽs
q; opoꝛtet. Johannes Cancellanius pari⸗
ſienſis Qugduniiinno Milleſimoqua⸗
dringenteſimouiceſimoſexto in Janua⸗
rio Kc. D L

cellano pariſieñ deʒelo ⁊ feruoꝛe nouicia⸗
mus · b

Alet zelus dom? dei/ pftim dũ
? nouiti?/ hoies bone volũtatis
ccomegere h ẽ vꝛgere/vi ola qᷓ cõ
ſpiciũt vitioꝝ ſcãdala/ſatagant

vbktollere vl culpare. vel ceros ad ablatõez
acrit aiare. Nõ diſſimulãdũ aſſerit.ñ pcen

qdũ.ñ ſcãdalũ foꝛmidãdũ.ſʒ incedẽdũ virilr
ꝑ arma iuſticiea dextr ⁊a ſiniſtris.p iſami
am ⁊ bonã famã ꝑ vᷣbera ſi opꝰẽ ꝑ ſãguinẽ

moꝛtẽ. ¶ Uexꝝ euenitq; pꝰexpientias

varias/pꝰirritos conatꝰ/pꝰagnitã hũane

fragilitai ⁊ iniqͥtat abyſſũ iexhauſtibilẽ/
tepat᷑ ⁊ molleſcit feruoꝛ iſte.bulliẽti muſto

ſilis. ⁊ qͥ maturioꝛ / eo ſanioꝛ efficit᷑. Miti
gatq; tribulatõis aq̃/ vinũ nimis feruide

caritatꝭ (Koꝛro ñ negaueri/me poꝛiboan

nis zelũ hmõi qlẽcũq; ſenſiſſe. ſʒ ; freqnt᷑
fuerit ñ ſᷣm ſciaʒ/me docuer᷑̃t exitꝰ.¶ Finit

VVy †

De exercitiis diſcretis
ſum erat ꝑ nimis delicatã educatõem. (gtlis⸗
Cuſtodiat ergo hõ dᷣuotus ꝓ regulis ead G,
ſubiunguntur documenta (coꝛamdeo. hndl

* Cractatus einſdẽ

Cancelł. Pariſieñ.pꝛo denotis ſimplici

bus Qualiterſe in ſuis exercitijs diſcrete⁊ S . humiliand 0 ſe e 65 waun

caute haberedebent de gallico in latinum
trãſſatper quedã. Qui quidẽ maſatoꝛ ad

2 Rimo det obliuiõi totũ tꝑs ſuũ pᷣteri e

yitandu ruſticitate latini eloquij ꝗreſultaſ tü.itavt ñ nimis ↄtinue in ſpecie reco Nuc
ſet magis ex vulgari in ſenſu e ſenſu q; ver · giket de ſuis ꝑactis peccans. pus ↄtritis et nung
bũ ex verbo traſferre cirauit.vndenec mi⸗ leſſie ſen ſufficit vt qnq; ꝑ tritionẽ ge⸗/ nnre
randum ſi opuſculum iſtud non ↄuenerit neralẽ. ſicdicat oꝛe vel coꝛde. ¶ Dfe deuſ rc⸗
iatis in ſtilo cũ alijs eiuſdẽ cacellarijopib· meus ↄfiteoꝛ tue bonitati paterne:ꝙ vſq; ſun
Eus vult vt ſit ratiõabile ob inpſens male ꝓchdoloꝛ ꝑdidi tempus vi/ e
EYSI ſequiũ noſtrum.itavt cuncta te meein peccatis ⁊ vanitatibus.quia tibi en
que in eius ſeruitio facimus digne nunq; fuiui.: Sed ⁊ inſuꝑ ie multi/ H e
fiãt cum diſcretõne.tam quo plrxoffedi.⁊ nihil heo qͥ poſſum tibi pꝛo ne H
4 ad coꝛpus.qᷓ; quo ad animã glectis ⁊ male geſtis ſatiſfacere niſi coꝛ me wr
Ham iuxta comune puerbiuz. Omne qd um. vtinã debite ↄtritu ⁊ buitliatu. Docer. As
eſt nimiũ / vertitur in vitiũ. Studeat ergo go tibi dñe offero. ⁊ rogo ne deſpicias ⁊ de nnd
gia ſic regere coꝛpus ſuum.vt ex vna parte licta iuuentutis mee ⁊ ignoꝛantias meas 4 Ein
non contra ſe pꝛeualeat.⁊ ex alia parte vt immo ⁊ neqᷣcias meas ne memineris.
in ſeruiendo ſibi/ etiaʒ non deficiat. Quo⸗ Eriã ſcio dne.ꝙ totis vinbo meis nõ ſuffi⸗
rum pꝛimũ fit/cum nõ nimis laute ipſum cio talẽ facere ↄfeſſionẽ/q̃leʒ bñ exigerent no
coꝛpus enutritur. Secundũ quãdo non pctã mea. Sʒ ⁊ tu ſcis deꝰ meꝰ deſideriuʒ

nimiũ exercitijs ſiue coꝛꝑalibus ſiue ſpiri⸗
tualibꝰ fatigat᷑.Et maxie ĩ ſpiritualib ſeu
ad ſpiritualitatem tendentibe exercitijs / eſt
cantela adhibenda.quia in talibus ꝓpter

meũ ⁊ volũtatẽ meã bonã.qꝛ ex tuo dono

⁊ tua inſpiratõne/nihil volui vicario tuo/
meo confeſſoꝛi celare de peccatis meis.Et

iße ↄfeſſoꝛ/ ſe ſatis putat inſoꝛmatum de

loſbit

nehn/
ano
ſaceg

ſimplicitatem nõnulloꝛum deuotoꝝ ⁊ an mea vita.¶ Rogo igit pie dñe. ſufficiat ti⸗ 50
tiqui hoſtis inſidias/ſub ſpecie boni poſ bi.⁊ da vt oblit ea q retroacta ſunt/extede⸗/ irſehe
ſet homo incurrere periculum magni mali reꝑ ãpliꝰ me poſſim in aterioꝛa in tuo ſctõ cuminbo
Exempli gratia. Si quis nimis⁊ nõ cuz fuitio. Si ãt dne in futuꝝ aliqd aliud ti⸗ Pcig
debita diſcretione nec cum conſilio alioꝛun bi de me placuerit ſuꝑ ↄfitẽdis meis pctis unibist
deuotoꝛum expertoꝝ/a ſuoꝛum ſuperioꝝ; iteratis viciba/ offero me patü. iuxta oſiliũ Minſalu
intendere vellet. ieiunijs. fletibo. vigilijs. cuiuſcũq; ꝑ quẽ tuã mihi dignariſ inoteſce lochi
diſciplinationibus.oꝛationibus. medita reſuꝑ b̊ volũtatẽ. Nihil eni intendo retine 4 1boninn
tionibus, imaginatõnibus circa ſubtilita re apð me qð ſit ↄtra te.Lñ nõ ignoꝛo eti ifi
tes quaſlibet ⁊ diuinas res. terroꝛibꝰ moꝛ am dñne de meus ꝗ q;uis milleſies ofite⸗ Menobi
tis ectremi iudicij ⁊ inferni.⁊ ceteris his ſi oꝛ/ex ̊ nõ poſſum ſatis iuſtificari.ſʒ ex tua nob
milibus. Hic poſſet caput ⁊ cerebꝛum ſuũ ſola maa / mea depẽdet iuſtiſicatio. Cuũ enĩ ubndehr
aliaq; oꝛgana quibus anima vti habet in tu mihi nõ iputaueris pctm̃.iũc iuſtꝰſum hnoſipenm⸗
ſuis opeanonibhus intant ledee t uſn ⁊Znon alias. ”MUMU?, nin
rationis amitteret.aut fieret totus debuis „ è ont
fantaſticus ⁊ melancolicus ſibijpſi/deo et ¶ Infoꝛmatio con 1 milun
hbominibus inutilis non ſolũ ſed ⁊ periu, ſolatio officialiũ qͥ circa exterioꝛa occupãt nnictene
loſus ⁊ grauis. ¶ Ande conſilium meum Irca pᷣmiſſa ẽt notãdũ ꝙ ꝑſona de Redicnne
eſt. vt homo deuotus ſi omnino menſuraʒ uota q circa curã reifamiliar ⁊ er/ O:atoigree
ſeruare nequit.nutriat potius coꝛpus ſuu ? ga erxterioꝝ diſpẽſalõʒ/mltũ ẽ occu ſepainnie
aliquali cũ exceſſu/q; ſubtrahat ſibi nimis pata.r dʒ cũ nimia axietate conani ad hñ/⸗ debenge
