mea conturbauit me pꝛopter quadrigas

aminadab/qui ſpontaneus interpꝛetatur
Diſcipulus. Que ſuut he quadrige?:

,C¶ Magiſter. Dunt vel nunciationes
angelice.vel raptus anagogici.hoc eſt ſur⸗
ſum ductiui in diuinaʒ caliginem. vel pen⸗

ne columbe deangentate. quibſepe alſtim

ad atria gloꝛie celeſtis.etiam dum vineret

Beatus igitur Manie ſpirtus quem eiegrę-
ſtichꝛiſte et aſſumpſiſti. Sequitur vt iu⸗
memtum factus ſum apud te. Deus enim
ſeſſoꝛ eſt anime ſancie ſcdõum Auguſtinuz

Etego ſemper tecum.quia deus ſingulari
ter fuit ſecum. Tenuiſti manum derteram

meam que ſpiritualibuſadaptatur.⁊ in vo

luntate tua deduxiſti me.non temeritate e/
lata pꝛecipitaſti me. Quid tandem. Ecce

conſummatio ⁊ cum gloꝛia ſuſcepiſti·id ⸗

ſunrſum ad te ſumpſiſti. Scio iaʒ quid mi
hi ſit in celo. Scio quiq ate volui ſupiter⸗
ram. Nunc omnino defecit a ſe coꝛ meum

et caro mea.dum abſoꝛptuʒ eſtomne quod

moꝛtale erat/invictoꝛia.Deus coꝛdis mei

magnificat ania mea dominũ.Et nos ma

tus.intelligamus que ſuperſunt ⁊

Quoniam fecit dominus rie m

t

Pꝛopter qG

gnificemus deum cuius illuſtratione ſpiri
gamus que ſuperſunt de canti ,/

Quintus per didragma ſeu dialologum.

1 tula .

Via fecit mihi magna qui po⸗
tens eſt. ¶Diſcipulus. a;
gna plane? inſcrutabilia que fe
cit Marie dominꝰ?. Cupimus

PPipilominus ſcrutari.ſi magnificans ani/

ma Marie dominũ / paſſionaliter moue⸗

batur ad eum. Fuit enim abſq; vlla dubi /
tatione ſapientiſſima atq; virtuoſiſſima.
Paſſiones vero non cadunt in ſapientem
ſcõm Stoicos.quoꝛũ in hoc doctrinam/

multi chꝛiſtiani pꝛeſertim anagogici ana⸗

choꝛite / ſecuti ſunt. dicentes virtuoſuʒ ſi ꝑ⸗

fectꝰ eſt/ad nihil paſſionabiliter affici.im/

mo conſequitur impaſſionabilitatem/cir⸗

vel ſuperfluus in querendo. ¶

ca res coꝛpoꝛeas.tam in concupiſcibili

in iraſcibili.⁊ ad hunc finẽ ſuas dirigebãt

intentiones. Et hoc ipſuʒ collationes pa⸗

trum. ? Elimacꝰ? ⁊ Bernardus in ſcala tri⸗

ginta graduum manifeſtant. Sed in con)
trarium eſt tectus euangelij. narrans ipa,z

doluiſſe dequo doloꝛe pꝛophetauit Sy/

meon.⁊ tuam inquit ipſius animam per⸗

tranſibit gladius.quod in paſſione filij ſe

pꝛeſente ⁊ dolente.ſcdᷣm doctoꝛes effectuzʒ
eſt. ¶ Magiſter. Ampliſſimos ſinus ha

per quibus habes opuſcula ſpecialiter edi
ta:confoꝛmiter ad philoſophos ⁊ catholi⸗/
leſt/ eſſe
d tollenduz ſcrupulos. im/

cos doctoꝛes.Quid igitur vis m

*

lus. Moueoꝛ

laqueos magn iunt
ſcientijs timoꝛatis/ex lectura taliũ doctri⸗/

narum. que/ tepidos ⁊ vitioſos nominant

omnes monachos / niſi vicerint ⁊ eradica⸗

uerint funditus huiuſmodi paſſiones aut

ſaltem toto ſtudio conentur ipſas euellere

quod aſſequi plures reputant impoſſibile
fruſtra niti .
ſcium arcanoꝛum dci/ pꝛoteſtando geme/

bino. Hon eſt in poteſtate noſtra. quibus
viis tangamur. Eſt aute; conquiſitio ſpe
cialis de pulcerrima ⁊ ſpecioſiſſima mulie

„7

.cum audiunt apoſtolum con

re. Sentio aliam legem in membꝛis me/
is.in quibus ſcilicet eſt anima repugnan

tem legi mentis mee. Et iterum. Caro con
cupiſcit aduerſus ſpiritum.⁊ ſpiritus ad/
nerſus carneʒ. Conſonat cum experientia
vox cõmunis doctoꝛum. qꝙ pꝛimi motus

non ſunt in noſtra poteſtate.dicẽte Augu⸗

agnos. qui pꝛoueniuntcon

gradu/vid
re.ſed de ſecundo non ita fit perſpicuuʒ.
aliquis poſſit vti ſenſu ⁊ rationeſine ſpiri⸗

4

rum Maria.ſi motus ſuos omnes / habue

itt in ſua poteſtate⁊ quouſq;. Vtrum vide·
licet non potuerit non dolere viſa motei·
lij.Et ita de reliquis paſſionibus querere
tur per appꝛehenſionem obiectoꝛuʒ vario
mum ſub conuenientis ⁊ diſconuenientis
ratione.Cum dixerit chꝛiſtus. Triſtis eet

gnima mea vſq; ad moꝛtem. quitamen fu⸗/
it incomparabiliter virtuoſus. ¶ Magi
ſter. Altioꝛ eſt inqniſitio tua q; eſtim
pluribo/qui ð paſſionibꝰ/ peccatis/? mo
tibus pꝛimis/loquũturaſſidue.poſſet ini ?
tium perſcrutationis accipia plunbus. q
de paſſionibus loquuntur ⁊ motibus pꝛi /
mis ⁊ peccatis. Nihilominꝰ vna placet ad

pꝛeſens.quaſi narratiua tnplic pꝛoceſſus
qui fit in hominibus.pꝛopoꝛtionabiliter

ad triplices hierarchias angelorum. ⁊ fm
tres gradus hominum. animaliũ rationa/

—

biliũ ⁊ ſpiritualiũ.Accipe pꝛimis pueruliũu
vtentem ſolo ſenſu.⁊ non ratione nec ſpir
tu.Accipiamus alterum vtentem ſenſunet
ratione.ſed non ſpiritu vel mete.Accipia⸗

mus textium vtentem ſenſu ratione ⁊ ſpiri

imus legimus homines exiſte

tu.cum ſpiritus ſit eadem res cum ratione

NMagiſter. Nonne ſimiliter in quolibzʒ

ratio.? ſpiritus eſſent reali.immo locali di
ſtiuctione diniſa Perge quo tendimusadd
DAa
giſter. Lonſideremus in puero tria per oꝛ=/
dinem in potentijs ſenſitiuis ꝗꝛ de ſolisvi

bomine ſenſualis anima ⁊ ratio.ſunt eade
pꝛoꝛſus anima ſcᷣm cõmunioꝛem ecdeſie
doctrinam ⁊ tamen reperitur in vno homi
ne. vſus anime ſenſualis vt in pueris in
quibus nullus eſt vſus rationis. Ita nihil
videtur incongruum ſidicatur ꝙ aliquis

vtatur ratione qui pꝛo tunc non vtitur ſpi

ritu vel mente:quia dinerſas habent faci
es ſpiritus ⁊ ratio. Spiritus autem ſola
diuina ⁊ eternꝗ:. Ratõ ad tempoꝛalia reſpi
cit ⁊ creata.
dere depoſſibilitate rei:quia ſcio poſſe per

Diſcipulus: Holo conten⸗

intelligentiam ſicaccipi tanq iſta.ſenſus.

euidentiam pꝛopoſite queſtionis.

EA

talibo ⁊ vegetatiuis nihil ad pũs plus q;ð

plãtis in qb nõ ſolemꝰ ponere paſſioes ni

ſi foꝛte p trãſſũptõeʒ ad aiata. dicim ei pꝛa

ub pꝛimo ⁊ tertio

S
ðð

ſecnnenund

ſe

ſeinſant
Ctappbenſt
Ddiſconvenle
Pfonehune
declarotone
nanimſen
letanima
Nanimamn
benſonen?
becveinpe

Saklogun
P

wbern ao
Wonentk
radden
andeie
lioranin
Aliguund
lemtemea
ſchulwret

ſigenoum
Pdin
nicimin
Oalquoa
rpriepal
lun ſclicer
Mrnlierag
Pnettigin
(D
Clſcliter
Wapßheni
ponmrp
pberriget
Ouſtonum
Ghniamne
lelaſon⸗
ſptöform,
ken cgpohe
Menienng⸗

—

ſaogpien

Menintente
Mehenſoc
ſttipſamen
Cocinred
Gufftk
motiotglie
legumſin
Nconuen
Niureffe

dennhnn

Ne Tie
Ndninnen.
e ſ
Möcſinx
Datand..

egeſent
iahntug,
1morbren

NEn

lgprogſe⸗
rnonoblie
Nlommn. ti
mlümnonn
rimepnorii,
noneſeclon

in NMi
uner un
oreOH
imwaiſe
nnh⸗
ine ſpinn
minone
incodod
dntede

Nemneei

innoboni
n pwensenn

nis Jancl

Arq igus

chonrtiuti
sbaben cch

nnsanem 0

npurlnnchi

Foonten
nuopoſepe.
nöſkſaſt,

emmnolocdid

ckions. 4
Drabniͤfrl

nnsnie
D

nnnſt

nbe

ter ⁊ ꝓpꝛiepaſſio.

imndari,

Bu

per magniticat

ſe contraria ·deſiderant ſe ⁊ vniuntur ſimi/
lia Diſcipulus. Sequamur vſum ꝓpꝛi

eſſe in ſenſu ¶ Unde paſſio deſcribiturq;/

um lõquedo de paſſionibus quas dicimꝰ

eſt app̃henſio ſenſualis conuenientis vel

diſconueniẽtis pꝛeſentis vel abſentis.
Magiſter. Supponamꝰ hic⁊ nũc deſcri
ptionẽ hanc paſſionis quaſi cauſalem cuʒ
declaratione vel ſuppletione.⁊ dicamꝰ. q;

in anima ſenſitiua pueri qualis itelligi po

teſtanima Marie dum cecinit. Magnifi
cat anima mea dominũ.inuenimus ⁊ appᷣ
henſionem ⁊ motionem ⁊ executionem. et
hec vel in potẽtia vel in habitu vel in actu
Seg loquamur de actu ⁊ exemplificemus
in vſu. ¶ Puer itaq; dum mater oſtendit
vbera/appꝛehendit per viſum ⁊ ſenſuʒ cõ⸗
munem ⁊ fantaſiam.Deinde ſi eſurit/ſcqͥ
tur adhancappꝛehenſionem / motio que⸗
dam deſiderij.nedum naturalis ſʒ ſenſua⸗
lis ⁊ animalis.⁊ ſi non eget cibo /ſequitur
aliquando motio faſtidij cuiuſdam.Tan⸗

dem tertio ſi non fuerit impedimentũ/con

ſequitur executio/mouendo membꝛa.ad
ſugendum vbera.vel ab eis diuertendo
iſcpulus.Quoctidie videmus hec
triã.tam in pueris qᷓ; in animalibus bꝛu.
Sed quod iſtoꝛũ triũ nominatur foꝛmali
Magiſter. Certe me
dium.ſcilicet motio interioꝛ. conſequens
naturaliter appᷣhenſionem SBilſcibulus
Non eſt igitur paſſio foꝛmaliter appꝛehen
ſio¶ QDagiſter. Hoc vtiq; verum eſt ſed
cauſaliter.quia paſſio foꝛmalis/ cauſatur
ab apphenſione.ſicut ⁊ paſſio riſus exteri⸗
oꝛ ponitur pꝛo effectu paſſionis. dicendo
puer ridet. Ita ſumitur aliquando nomen

paſſionum a cauſa foꝛmali.vł etiam exem
plari ectrinſeca vel a materiali ſiue obiecta

li. vela ſigno. HNihilominus paſſionis de
ſcriptõ foꝛmalis eſt ꝑ motionem.cõſurgen

tem exappᷣhenſione cõuenientis vel diſcõo⸗

uenientis.pᷣſentis vel abſentis Quod ab⸗

men intentione vel ſpecie. Sed vtrum ap

ſens apphenditurtanq; pᷣſens.ſi non reta

pꝛehenſio cõuenientis cum conueniente.

ſit ipſamet motio licet ſub alia ratione.re⸗
ducitur ad ꝓbleuma de quo nil ad pꝛeſens
Sufficit hic ſupponere ꝙ paſſio dicitur

motio ialis quam fecit appꝛehendens ob⸗
iectum ſuum ſub ratione cõuenientis vel

diſconuenientis.executio ſequens in opꝰ
dicitur effectus eius.Exquibus patet cõ⸗/

.

feſtim intellectus pꝛeinductoꝛũverboꝛum

Auguſtini dicentis ꝙ non eſt in Korenane
noſtra quibus viſis tangamur. Accipitur
itaq; viſio pꝛo appꝛehenſione⁊ tactus pꝛo
iſta conſequenti motione.dequa dicũt do
ctoꝛes ꝙ pꝛimi motus non ſint in poteſta/

te noſtra. ( Diſcipulus. Hulla dubita/
tio fit quin ad pueros.vel alios homines

impotentes vti ratione/vera ſit iſta regula

qꝙ; pꝛimi motus nõ ſint in poteſtate noſtra

plul⸗ qᷓ; in beſtijs.q;q; ſit valde difficile in

ominibus reddere cauſam cum haheant
rationẽ iũctam eis.quid ſit ilud quod ipe
dit vſuʒ rõis. ¶ Dagiſter. Mlta pᷣterimꝰ

que querẽda ſunt alibi.qtenus ad reʒ / ſub

compẽdio veniamꝰ.quam rem/nemo tam
plane cõcipiat qui nõ(ſicut in geometricis

pꝛioꝛa cognouerit.Sed que tradita ſunt

alibi ſufficieter.quid ea neceſſe eſt aſſidue
repetere.
illa.ſicut de oꝛigine.nũero ⁊ diuiſione paſ⸗
ſionũ.de cauſis inſuꝑ ⁊ effectibo earũ.tuve

r non obmiſeris pueuire quo tendimus.

¶ Dagiſter. Noſtrũ itaq; pſequamur ex⸗
emplum de anima ꝑuuli qᷓrentis. Pꝛimo
ſipᷣſentato obiecto viſui ſuo/poteſt nõ appᷣ
hendere.Secũdo ſi facta appꝛehenſione.

poteſt non moueri.Tertio ſi facta motiõe

non ꝓgredi.(¶¶ Diſcipulus. Reſpõdet ex⸗

quam dicimꝰ iaogie executõeʒ

perientia queſitis iſtis tribw negatiue.

Magiſter: Huũc oꝛitur pfecto difficilis qᷓ/

noſtre ↄſiderationis.in lumie fidei q̃ſi par
uulã.ſicut aliquãdo ꝑuula vere fuit ⁊ ifans
Queramꝰ ſi tũc poterat vti rõne.vt interiʒ
ſileamꝰ de ſtatu qͥ latebat in vtero matris.
Diſcipulus. Quoꝛſum pᷣcoꝛ euadet hec q̃;
io tua? ¶ Ogr. Nos viderimꝰ.QOõ vt

aptius fiat.ↄſtitnamꝰ apud paruulũ queʒ

pᷣdiximus/vnũ pedagogũ puigilem.qͥ po⸗

teſtatẽ hẽat talẽ ſuꝑ eũ/vt abſq; iuſſu ſuo/⸗
pmo nihil videat. Secũdo ſividerit aliqᷣd
ñi ad iq moueat᷑. Tertio ſi viderit ⁊ mouea
tur/nõ tñ exequat᷑imo ſi ceperitexeqͥ/ poſ⸗
Cüũũ ſit ipoſſibile apð deũ g ÿbũ/ↄcedo

ſit tũ ne ↄtinuet impedire.

—
*

n/pᷣſuppoſito caſu tali/potit pedagogꝰ in⸗
culpari.ſi ꝑmiſerit ꝑuulũ videre aliqͥd vel
ad viſa moueri.vł ꝓſeqᷣ ſine inſſu ſuo ↄtra

volũtatẽ ⁊ oꝛdinationẽ pmi pr̃is.ſubdẽeteʒ

talealiqð tanq; poſſibile.¶ gr· Hüqd
cag

filiũ ſub pedagogo tali

¶ Diſcipulus. Pꝛeſupponamꝰ

ſtio de DHaria. Ponamꝰ eam coꝛã oculis

ℳ

Cractatus Quintus

rit iuſte. ſed quid elicere vis non video.
Magiſter. Hec eſt parabola iſtius quam

inquirimus veritatis. Si conſideremꝰita
q; Paimam hominis inſtitutioem in Adã
7.

ua pus qᷓ; peccarẽt.occurrit nobis ſen

ſualitas vtriuſq;.que ſi non habuiſſet con
iunctam rationem/ſimilis fuiſſet ceteris a⸗

nimantibus irrationabilibus/que mouẽ⸗
tur ſuper terram. At vero data fuit ratio li⸗
bera regens eam inſtar pedagogi iuxta q̃t⸗
tuoꝛ pꝛemiſſa q;tum ad appꝛehenſionem.
ad motionemad executionẽ.ad continua
tionem.ſed homo cum in honoꝛe eſſet nõ
intellexit comparatus eſt iumentis inſipi⸗
entibus.⁊ ſimilis ſactus eſt illis.vt iaʒ ſen⸗
ſualitas inobediens ſit.date ſibi rationis
pꝛeueniens iudicium:in videndoin mo⸗
uendo.in equendo.n continuando. ſe⸗
pe velit nolit ratio. ¶ Diſcipulus. Erpe
rimur heu nimis quotttidie
tionem in nobis. ¶ Magiſter. Putas
neę fit abſq; rationis cũlpa pꝛeuentio talis
Diſcipulus. Hon arbitroꝛ pꝛeuentionẽ
huiuſmodi rebelliõis / ꝓceſſiſſe ſine culpa
pᷣuaricationis. ¶ Magiſter. Lulpa iſta ẽ
quam appellamꝰ oꝛiginale peccatũ.qð in
pꝛimis parentibus fuit actuale ⁊ pꝛimum
quo factũ eſt in eis ⁊ omibus poſteris / in⸗
ſta puerſio talis.vt ratio/que noluit eẽ ſub
dita diuino pᷣcepto/ſentiret ſenſualitatem
iure ſibi pmo ſubditã.nũc rebellẽ ei.vt nõ

quecunq; ratio velit vel ſpirit/illa facietſ-

remurmuret cõtumax ⁊ rebellet ¶ Diſci
pulus. Nolo multa in hac re que ſunt du/⸗
bitabilia guerere gui ſunt abũdeſatiſtra
ctata ꝑ doctoꝛes. Vt qua rõne puniunt᷑ fi⸗
lij ꝓ peccato parentũ.Aut cur peccato de⸗
leto/remanet rebellio.ſicut in baptiʒatis et
ſanctificatis.immo ⁊ in chꝛiſto.licet ſpon
tanee dixit enim. Spũs qͥdem ꝓmptus ẽ
caro autem infirma. Alioquin non fuiſſet
triſtis anima eius vſq; ad moꝛtem. ſi pe⸗
nitus conſenſiſſet rationi.non plus q; in
Aldam luctꝰ fuiſſet aut doloꝛ.innocẽtia ꝑ⸗
manente. Sed adhuc remanet de beatiſ⸗
ſima vinage oubnatio ſee alis quam pᷣ⸗
ſupponimꝰ nullo vnq; fuiſſe peccato fada
tam.nec veniali.necoꝛiginali:necactuali.
cur dominate ſunt ei multe paſſiones.do⸗
loꝛis ⁊ languoꝛis. Non enim poteſtreſpõ⸗
deri ꝙ huiuſmodi paſſiões / diſpenſatiua
volũtate ſicut chꝛiſtus/a ſſumpſerit.nec ſo⸗
lis fuit ſubiecta paſſionibus in vi duplici.

tris mei ſunt optet me eſſe.
mũ ꝑtranſitis:que reperiunt᷑ vtcũq; tracta⸗
ta.remanet ꝓpoſito noſtro cõfinis dubita,⸗
tio. Si Maria ab inſtãti cõceptionis ſue
habuit ꝑfectũ vſum rationis.ſuꝑ ſenſuali⸗

nc cõpara⸗

ſcilicet concupiſcibili ⁊ iraſcibili quin eti⸗
am habuit ignoꝛantiã in rationali.duʒ pu
tauit filiũ ꝑditum.⁊ dũ loqueret᷑ inuentus.

non intellexit quid diceret. In his que pa⸗

tatem:vt nihil appᷣhenderet.nec in appꝛe⸗
henſis moueretur /ſine iudicio rõnis eiuſ⸗

dem. Alioquin nõ fuiſſet in ea ſtatus natu
re integre pꝛimitꝰ inſtitute.q̊̃ fiebat/ vt ni⸗

hil apphenderet / vel appeteret / nihil exeqᷓ
retur ſenſualitas/niſi pᷣuio iudicio rõnis.⁊

ita fuiſſet Maria nõ ſine peccato ſaltemve
niali.quale habent pueri ceteri.etiam vni⸗

us diei. quia pᷣuenit in quolibet tali / motꝰ
ſenſualis/qui impedit iudiciũ rationis
Dagiſter. VUrges vehementer nedum

in iſto quod opponis.ſed in ſimilibus m
tis.vt de paruulis ſi ſtetiſſet Adam/rema?z

neret par dubitatio. Non enim videtur ꝙ

ſtatim nati cũ iuſticia oꝛiginali/vel in vte⸗
ro poſiti/ viguiſſent iudicio rationis ſicut
in etate perfecti.neq; cuʒ doꝛmiebant. De

niq; non apparet/ꝙ eua potuerit libere nõ

gudire ſerpentem exterius ſuadentem. nec

ita ſemper auertere viſum. quin aſpiceret

obiecta viſibilia. ⁊ in aſpectis moueretur.
vt videret lignum quod pulcrum erat viſu
ctad veſcendum ſuaue. ¶ Diſcipulus.

Sidpꝛimus ſtatus permanſiſſet / nõ opoꝛ

teret dicere pueros fuiſſe natos etate perfe,⸗
ctos.nec tamen ſenſualitas rebellaſſet ine
ius iudicio rationis/quo caruiſſʒ etas iſta
non enim fomitem/captiuantem in legem
peccati ſenſiſſent/vt paruuli noſtri. Sal,-
uaretur ita de noſtra virgine Maria in in⸗
fantia.quia veęl omnino fomite caruit.vel
vſus ⁊ ſtimulꝰ ita ligatus fuit.vt nihil ad;
uerſus rationem pꝛeualeret. ( Magiſter
Scio talia poſſe dici.ſed an ſatiſfaciant ex

emplo Ropoſlte voiteſt omnino perſpi⸗
cuum:eimp Da
rie anima/ſimnl vt creata eſt infuſaq; coꝛ⸗

poꝛi pparato ꝑfecto gauiſa fuiſſet vſu ratõ

nis. nõ dicim cũ gra. Sic eni aliqͥ nõ pe⸗
nitꝰ impꝛobabilr poſuerũt vſum rõnis ac

celeratũ in Johe dũ exultaret in vtero. ⁊ dũ
circũciſiõis tꝑe mirabãt᷑inſpiciẽtes.Quiſi⸗
putas ĩquiũt puer iſte erit Etei manꝰ dñi(
potẽtia.ſ.miraclłoꝝ oꝑatrix)erat cum iſto.

ñ his ite

mplioꝛis fuiſſet pꝛiuilegij.ſi Ma

hornnun
nonisum⸗
bus,immot
ſoresiunne
gettiguei
pneſoben
ſgch
gllumguuft
eliglkumn
hurinten
voſoirans,
nihicsbn
ſopeprim
eseinti⸗
fitiuqn
foninonan
Ahrte⸗
(Dlan
tentvi
gloleſtn
mpon
ineco⸗
lo/guon
loauliur.
nouettan
Pprchenſot
nenatiun

Movetſi⸗
(Daggler

Hſqnealal
Cenſentendin
ſbigendin
Ayanno

Mumnnetta

Coirantemfe
ludatpe⸗
ſagdeo⸗ Oe
nenechant
Mecſoittuno
caggancuri⸗
ſonkemnai
Cmhina
CLegoarer
gengohoe
murtmurtio
herzopaſſio
Gcleganrf
agitur ſaſfu
nahnoſteſa
nequaißg
zamandgt
anusdallen

chenamder

winſmibron
ſrAumgn
nminncenr

.

irire,
Munsa
mehan⸗ De
ilboend
Nhtan nee
bin aſpicet
8Mucer.
mmerarwin
ſapolus⸗
Wa noone
nosetntef⸗
Grcdelaſane
Cnniſheusita

–
nlirofn Oin
ne Dnrinig

mueatutee

zilnn ibi gs
nu. (Lugite
mnſricang
Konninoſeft
nniegii
Uuck infuſge,
Ciſtfuſſafi
Stainii
cirnſ
umtunch,
iinſprin,
Eiin
rpm

Se 2 ——
= .

1

= –—

—
=a

S==

Z ¶ Diſaipulus. Dixiſti de pꝛimo gridu

honunum.:qui vt ſiccõſiderati ſine vſu ra⸗
tionis/comparantur iumentis inſipienti⸗
bus.immo iam exinfectione peccati/dete⸗

rioꝛes iumentis conditõnis.niſi gratia ſal

uet⁊ iuuet. Dic nuncde gradu ſecundo.q̊
puer habet vſum nedum anime vt ſenſua⸗
lis eſt.ſed vtrationalis.¶ Magiſter. Pꝛe
aſſumpta ſimilitudo.de pedagogo.dat in
telligi ſtatum illum/⁊ magis.hoc manife⸗
ſtatur in tertio quãdo ſimuladditur liber⸗
tas ſpiritus. Dant doctoꝛes per allegoꝛiã
triplicis huius gradus noticiam in tenta⸗
tione pꝛima. Abi fuit ſerpẽs quaſi ſenſua
li as inſtigans rationemq; pꝛeueniens
fuit Eua quaſi iam habens ratonẽ ſed vi
ro minoꝛem.fuit Adam perfectus in men⸗
te ⁊ ſpiritu.cuius erat dirigere mulierem
¶ Biſcipulus. Sentio materiam hanc/
intenſibilem in longius. Dic modo modũ
quo tentamur in tentationibus.nũc ab in
fima parte anime:vſq; ad ſupꝛemaʒ .nunc

oꝛdine conuerſo vel vtrobiq; per nouẽ gra

dus:quoniã anima appꝛehẽdit.mouetur

⁊ exeqnitur. Deinde ratio ſicappꝛehendit

mouet᷑ ⁊ ecequitur. Demũ ſic in ſpiritu fit

appꝛehenſio motio ⁊ executio ¶¶ ertamꝰ

oꝛdinema ſummo deoꝛſum. apparebunt
ſe tanq; in angelicis oꝛdinib

¶ Maglſter. Conſiderate notaſti pꝛoceſ

ſum quẽ ad alios terminos poſuimꝰſub ea
dem ſententia deducere. In adimpletione

ſiquidem diuinoꝛũ pꝛeceptoꝛũ que via ſũt

ad vitam/contingit quadruplex habitudo

Pꝛimg eſt appꝛehenſio per ſpiritũ fidei in
ſpirantem foꝛmatum qui ſpiritus/pꝛimo
iudicat pꝛecepta eſſe adimplenda.quia iuſ
ſaa deo. Secundo mouetur per valitudi

nem ⁊ charitatem vt impleat iſta. Tertio
pꝛecipit rationi ⁊ gnime ſenſuali.quatenꝰ
exequantur iſta. Sunt in ratione faciliter
ſubinde tria illavelle.conſentire.pꝛecipere
Sed anima ſenſualis.⁊ ſi conſentiat.velit
⁊ exequatur.conſentiendo volendo ⁊ exe⸗

quendo.hoctamen eſt frequenter cum reʒ

murmuratione quadã. ⁊ reniſu. ꝓpter an⸗
nexas paſſiones diſtrahentes animũ ne cõ

delectetur ſpiritui ⁊ rationi ⁊ hoctamẽ duz

agitur ſufficit ad ſalutem. Sũt enim pꝛio
ra/noſtre ſuppoſita voluntati. vltimũ hoc
nequaq;.quod eſt ↄdelectatio ſenſualis in

via mangatoꝝ. Hinc iugũ dei ſuaue.hinc

onus dei leue fit ei moleſtũ ⁊ graue.¶ Di⸗

duper magnificat

iſtam.dũ paſſionabilłr afficimurad varia.
du iudiciũ rõis/ dũ libeꝝ mentis arbitriu/
2ↄſfoꝛmãs ſe legi dei/lex mẽbꝛoꝝ tirannica⸗

7

conatauertere.cui? qrimonie plenas pau⸗/
lus reliqͥᷣt eplas. (.
hacꝑte/aia Marie fecerit. aut ſenſerit qd
inſuꝑ abalijs ſaciendũ cẽſueris: *

ed dic interim qd in

nima

Accipe ↄſideratiões duodecim

NMarie nuceſt gloꝛioſe magnificata. vt ni⸗

bil appᷣhendat/nihil affectet/nihil exequa

tuncontra vel pᷣter iudiciũ rationis ⁊ ſpũs

ſed neq; põt lege ante. Hec itaq; lex beati
tudis eterne.vt ſicut deus eſto mia in omĩ⸗

bus.: ita ſtat in beatis.aia coniuncta liber⸗
tati ſpiritꝰ. qui adheret deo exiſtens vnꝰ cũ

eo ſpiritus.Extenditur hec libertas ſpiri⸗
tus.nedum ad rationẽ inferioꝛeʒ .nedũ ad
aiam ſenſualem reſumpto coꝛpoꝛe.ſed ad
omn em generaliter in homine beatificato
motionem. Saluantur perinde mlia que

de beatis. tam hominibns q; angelis que⸗

ri ſolent. Quomodo loquũtur. q̃titer illu⸗

minant᷑ ⁊ illuminant.quãdo volunt ⁊ quã

do nolunt. Oatur inſuper intellectus ſub⸗

tilioꝛ/ de pꝛimi ſtatus impaſſiibilitate. non
qua non potuit pati.ſed potuita paſſione

ſaluari.a dei potentia ⁊ angeloꝛum cuſto⸗
dia.a ꝓpꝛia iuſticia ⁊ cariſſima induſtria

deniq;a loci conuenientia. cuʒ dominatio
ne ſuper ſe perfecta. ⁊ ſuper irrationalia

erat:ita fuit magnificata. vt in nullo mo/
ueretur contra iudicium rationis ⁊ ſpiritꝰ

Ded neq; poterat poſt filij conceptionem

lege ſtante. Conſequitur hec veritas/ exdi
ctis doctoꝛum. ponentium ipſam nullate⸗
nus venialiter de liquiſſe.quod ſaluari nõ

poſſet/ſi non habuiſſet omnes motus?ne⸗

dum ſpiritus ⁊ rationis.ſed an ime ſenſua

lis/ſubditos rationi. vel non contrarios

neq; pꝛeuenientes rationem. Dum auteʒ
ratio ſopita erat/⁊ in ſuo impedita iudicio

ſine culpa ſua/pꝛout euenit in ſomno/non
opoꝛtet tales motus pꝛeueniſſe iudicium

rationis:quod pꝛo tunc nullum erat. Fa/
cit exemplum pꝛopoſitum de pedagogo/

ſi ſine culpa fuerit abſens vel incluſus vt p

uulo conſulere non valeat. Sic ſoluitur qꝙ;

Adam vel Maria/ſomniando / non erra⸗

uit ¶ Anima Marie dũ viatrix erat / potu

it apphẽdere tẽtatiões foꝛinſecꝰ imiſſasſic
aĩa xpᷣi:ſʒ nllo mõ fuiſſet mota paſſionabltr

W 4

85

ſcipulus. Experiri cogimur aſſidue riram

CTractatus Qunitus

per eas abſq; iudiciorationis. Poterat ſat
ne pꝛotinus eas dijudicare atq; repellere.
Poterat non moueri ſcõm eas ad libidi/
nem vel ad iram vel ad ſuperbiam.ipſis eii
am in appꝛebenſione durãtibus quodval/
deſecus in nobis eſt. nõ potentibus ad ap

pꝛehenſioneʒ huiuſmodi/non moueri.nõ
tamen hocſemper fit cuz de merito noſtro

ſed ſi ꝑſtiterimus abſq; conſenſu rationis

⁊ ſpiritus/redundabit in meritum.quan⸗

doq; repugnãdo viriliter vr diffugiat quã⸗
doq; non repugnando ſed fugiẽdo.vt ibi.

Fugite a diabolo ⁊ fugiet avobis.quando

q; non curando ſed irridendo potius ⁊vili
pendẽdo diabolicas imiſſiones (q̃les ſunt
blaſphemie abominabiles ⁊ hoꝛrende)im
miſſas quãdoq;/ puriſſimis atq; ſanctiſſi⸗
mis.quas magis opoꝛtet irridere q; hoꝛre
re.Elicitur ex his quęadmodum victoꝛia
caſtitatis ⁊ humilitatiſ in Maria.non fuit
abſq; pugna ad qualem iugiter attingere
nos monent Petrus ⁊ Paulus.quoniam
aduerſarius veſter diabolus circũit querẽſ
quem deuoꝛet. Nec ignoꝛare cõuenit aſtu
tias eius cui mille mille nocẽdi artes ſʒ cõ⸗
fidamus ꝙ plures nobiſcum ſunt ſi toto
coꝛde ſuis innitamur auxilijs. nima

Marie dumviatrix erat/cogebatur neceſſi
tate naturali/multa pati cõtra naturalẽ in⸗

clinationem ſuam.ſed nõ contra rationem
vel ſpiritũ. Fuit iſte ſtatus Marie ſingula
ris.interioꝛ q; ſtatus beatoꝛũ ⁊ chꝛiſti duʒ
moꝛtalis erat. YFuit ſuꝑioꝛ ad alterũ/cuiuſ⸗

libet homis viatoꝛi ſtatuz. uis homies
poſſent iuxta cõſiderationem pꝛecedenteʒ

vti paſſionibꝰ illatis ab extrinſeco /virtuo⸗
ſe negociari cuz deo.tolerãdo eas tanq; iu⸗
ſto iudicio miſſas vel permiſſas ab eovt in
Job ⁊ in Paulo ⁊ in omnibus generaliter
martvribus. Euenit autemvt qui ſunt his
paſſionibus inquietioꝛes ⁊ minus in ani⸗
ma ſereri/ſint in operibus mãdatoꝛum im
plendis foꝛtioꝛes qui perſtãtvbi delicatus
noſter cõtemplatius deficeret. ¶ Impaſſi
bilitas aĩe/ per humanam induſtriam non
poteſt acquiri neq; per virtutes cõſuetudi

nales a philoſophis poſitas ¶Lexitaq; car

nis que fomes dicit/ſemꝑ introꝛſus heret
ſcõᷣm theologoſque lex compeſci paulomi
nus poteſt / aſſuefactione cõtraria nõ euelli
Satagentes in oppoſitum pᷣſumptione

ſpiritus ſui/ pꝛoſtrati ſunt potius q; deue⸗

nerunt ad intetum finem.ſiue fuerunt ſtoi

ci Phiſici vel Platonici. vel ꝙ mirabili /
us epicurei.pꝛomittentes ad hanc deduce
re ſerenitatis voluptatem.detrahẽtes cupi

„

ditatibus ſeu paſſionibus.nõ illis adijciẽ

go maliciam vel fomentum. ¶ mpaſſi
bilitas anime/tãto pꝛoximius habetur ce⸗

teris paribus.q;to ſpirituſ⁊ ratio fuerit in

ſuis actibus bonis/⁊ habitibus/foꝛtioꝛes

Deducitur hoc ex eadẽ cauſa/qponit᷑ im⸗
paſſibilitas beatoꝛũ in reſumptis coꝛpoꝛi
bus.que cõſurgit pꝛincipaliter ex plenitu⸗

dine domingationis ſpiritꝰ ⁊ ranõisſupꝛa

coꝛpus. ¶ Impaſſibilitas anime / no re⸗
quiritur in hac vita pꝛo ꝓſecutione felicita
tis eterne. Maniteſtat hecgratia dei tanq;
iugũ ſuane ⁊ onus leue.q̃ ſubito peſſimos
⁊ inueteratos dieꝝ maloꝝ/iuſtificat.⁊ per
baptiſmũ ⁊ martyriũ ꝓuehit ad celoſ.Hãc
ñ itellexert graʒ⁊ purificatonẽ ſpũs.hoĩes

illi ſine chꝛiſto ſicut nec haberi p̃t ſinexpo.
qui eã cni vult.⁊ qᷓ; cito vult cõicat Patuit
in illo latrone benedicto/comite ſuo in paſ

ſione ⁊ regno ¶ Impaſſibilitas nec in via
põt haberi. neq; in patria.ſine ſtabilimen⸗

to gratie. Juxia illud bonũ eſt gratia ſtabi⸗
liri coꝛ. Cõfunditur in hoc iuxtia quod pꝛe

tacũ ẽ.philoſophãtiũ nõnulloꝝ vanitas
pꝛeſumẽtiũ per theletas.ſeu purgationes

galiquas ſacrilegas.ſica paſſionibs abſolui
⁊virtutibo armari moꝛalibo/ꝙ in exiu moꝛ

tis/ anima libera ſcanderet celum QAualia
dixerunt

„

lonius teſte Auguſti.x.de ciuitate dei. O

nit ⁊ aliud ſimile Albertus in fine de intel⸗

lectu ⁊ intelligibili.¶ Paſſibilitas anime

fit ſepe occaſio virtutis exercende ſicut pa⸗

tuit in apoſtolo Paulo. Declaratur inſu⸗

per ex vtilitatibus per tentationes varias
pꝛouenientibus. quas eſſe cum paſſioni⸗
bus nemon eſen. Vndequi non eſt tenta⸗
tus/quid ſcit. Et per multas tẽtationes o⸗
poꝛtet nos intrare in regnuz dei. Quo cir

„7

ca condluditur ex pꝛemiſſis atq; ſubſequẽ⸗

tibus / doctrina ſaluberrima ꝙ; non ex ab⸗

latione paſſionum anime.ſed ex obſerua⸗
tione mãdatoꝛum dei debet ſumi religioſi
pꝛofectus argumentum. Hoc etiaʒ in miſ⸗
ſarum celebꝛatõne locũ habet vt celebꝛatu

rus nõ tantundẽ interr oget.ſi ſibi deuotꝰ

appareat.recollecius ⁊ tranquillus.q tum
ſi pcepta ſeruauerit dei.⁊ ſeruare pꝛoponit
nõ iuxta ꝓpꝛiam eſtimationẽ.ſed regulam
euangelicama ſanctis patnib declaratam

oꝛphuꝛiꝰ Plotinus.⁊ Appol⸗

müͤch
liusye
hnrent
fifun
lcei⸗
ſcble⸗
lorp
mnlea
gulnt
mor⸗
Aeobt
inden
ſonatom
Adcheng
ſpaſton
gictunsen
tiusanin
daluc
„ (tonol
ſnci
Prtns
coſien⸗
nononm
ſctoe
nis nibi
oenfic
ſeerſino
Moub
ſunptns
unotane
reeſde
peiienie
Vrpon
manöe
ticcen
ſublimn
doͤſen
ſoſpi

cg ni
utnn
Ndenſhätdn
Gtöllsgcie
. (ond
ristden
emnoſtat
Pübegfimnng

—

lc iponkin
rumpge
lumeentn
Pimnös.ſn
Mmbanine ore
Meanoneftin
Ageudan;
nbio oeſinee
2uhfcree
dugscco hi⸗
roneßisheic
Parßrſnerio
Urcör bant
Vmirlnoindel
snerh
Gelinbimnen
ounylui⸗
mM
r wnins
ngarones
n add
nepanwe.
um Quaha
nsa Dpo
wütneddeteo
infinedeitic E.
ſidinsenite
oemdeſape
Dechmur nii
mmonesnns
ſen Mſoni
cvinoncktmtg/
Estiuiones
Unda⸗Qoct
ſsnczſiſſelG
racron N
eGadtſen
a miſien
nE
ianaltn,
on ſti⸗
,NmCNlse
aſeuurnnn
MmoniN.
um

—
—
☛ — =

-
E

mMottificatiõis hmõi.qtũs iſtos cõ

Sigquid in ſentimentis ſuauibo ei additũ
fuerit/lucro deputemus.ſicut vltra panem
deputamus vinũ quaſi pitantiam vel ſa⸗
poꝛis cõdimẽetũ aibilis aie neceſſa
rio cõiungitur pñti vite moꝛtali.nec aliqũ

minus in contẽeplatiua qᷓ; in actiua.tam ex

terius q; interius.tam in bonis q; in maliſ
Licet diuer finib et meritis. Pꝛobãt hec

exẽpla btõꝝ pᷣcedẽtiũ.cũ exꝑientia pñtiuʒ.
Diſpẽſat ec hec deus frequẽter vt nõ appo
nat ſe bõ magnificare ſuꝑ terram. Si ᷣuo
tis ꝑmittit᷑aliqñ talis apparẽs deuotio in

laqueũ in retributiões ⁊ in ſcãdalũ. VUe ve
nobis ab hoc ſcãdalo. Quid hic nobᷣ erit
tutũ.cũ nec tuta ſit ipa deuotio?ꝛ ¶ Paſſibi
litas dʒ a multis viatoꝛib tolerari potius
q; vt ruchrenil. Diunſioen itaq; gra
rũ ſunt.ſiłr et adminiſtratiões.in q̃ꝝ aliqͥ/
bus expedit paſſiones aĩe cũ virtute et ròe

miſceri. vt in bellãtibo p republica q̃ ad ira

lioꝝ pcreationi vacare debentib.Etita ð
multis que vitam actiuam reſpiciunt. In

quiboa maius eſt virtutis meritũ/q;ᷓ veniali

um paſſionũ detrimeniũ.¶ Paſſibilitas
aie/obſtare ſolet plurimũ querentibo contẽ
platiõem.et ſuauitatẽ quietis interne. Cõ
ſonat omnis doctrina ictõꝝ/q; regulariter
ad cõtemplatiõis q etem nemo ꝑuenit/ni⸗

ſi paſſionib edomitis in anima/et ſi nõ ra

dicitus euulſis.Et hoc quõ fiet cõuenien
tius/an in ſolitudine an in multitudiĩe ſpe/⸗
cialis eſt cõſideratio. Sed nõ oẽs capiunt
cõtemplatiõis donũ in ſe.ꝓ cõplexionevel
ſtatu.cõditione vel officio. Baſchnus

Bratus mihi eſt ternarius iſte.qternarum
cõſiderationũ.Et qᷓ;uis vt infers nouiſſie
non omniũ ſit ꝑfectã q̃rere paſſionũ moꝛti
ficatiõem.ſicut necaltitudinẽ cõtemplatõ
nis.nihilominus audire cupio de fructib⸗

reet ſi nõ obtinere.fas mihi ſit.¶ Ma
Aſſignabo.cxij.vtilitates ex cãtico

ſumptas.nõ eas pſequẽdo.ſed pun

tatim
annotando paucula.que latius alibi lege⸗
re et ſi deus ſenſum aperuerit viuatius ex⸗
periendo poteris intelligere. ¶ Diſcipul⸗ꝰ
Vt placet. agitet Löſegma edo
matiõem paſſionũ in aĩa iuxta decurſũ cã
tici canticoꝝ Marie. Pꝛimo altioꝛ.latioꝛ
ſublimioꝛ.et alacrioꝛ dñi magnificatio.

Doõſequit᷑ ſeo iocũdioꝛ indeo ſalutarino
ſtro ſpus exultatio. ¶ Cõſeqᷣturtertio pfũh

rum ſublimatio.

dior iſtoꝝ qͥ
eri ſuſceptio.

. Asirerdignahieu da humili
o.
dinem a pximatio in egificatiõem alioꝛuʒ
dantiũ cdeo. bl guiraͤnd diuni
nois in ſe apnd alios ſctĩficatio ¶ Coſeqͥt
vi. copioſioꝛ dei ꝑ generatões⁊ gnatões ſe
tim̃teſ/ miĩa.ſeu milſeratio ¶ Cõſeqͥrſeptio
mirabilioꝛ ⁊ gratioſioꝛ ⁊ cqutioꝛ ↄtra ſuꝑ/⸗
biam coꝛdis et mẽtis diſpſiõeʒ/quã ſeuera
Diuini bꝛachij potentia facit.vnitio coꝛdiſ
ſen recolleccio. ¶ Cõſequit᷑octauo pᷣcelſi⸗

oꝛ⁊ celſioꝛ depoſitis de ſede ſua ſupꝑb/paſſi

onib ⁊ demonib hüliũ affectionũ et aĩa/

tioꝛ ſuauioꝛ ⁊ diuinioꝛ/eſurientiũ iuſticiã
repletio.dũ diuites ſibidimittunt᷑ inanes
omni bono ¶ Cõſeqͥ tur decimo miſericoꝛ
E moꝛibo ſunt iſraelite pu
. ptio. ¶Loͤſeqͥtur vndecimo ꝑ eiꝰ
impetratiõem diuineę mie ſuꝑ nos ample/
xans recoꝛdatio. Cõſeqͥtur duodecimo

—

nros ꝓphas ⁊ doctoꝛes reſeratio. ¶ Diſci
pulus. ꝛecioſos elicuiſti fructus / pueui

tes ex moꝛtificatiõe aĩalis affectꝰ cũ appen

ſo ſpũs ſtudio. NHos iſtoꝝ ꝑticipes fructu
um faciat in terris qͥ ꝑficiant᷑in celis. vbi

de? q̊s pᷣdeſtinauitvocauit.iuſtificauit ma
gnificauit gloſe cãtenteſ in idipm Magni
ſicat aia mea dñũm. ¶ Vgr. vecit tibi ma
gna qᷣ potẽs ẽo Watla. elt⸗ tibi magna
ſeem̃ nomẽ eius.Nomẽ ⁊ verbũ fidei qʒ et

—

cui credidiſti o btã ⁊ btificãda ꝑ oẽs gene

ratiões. Nõ es ingrata bñfitijs dei.cõfiterꝭ

illa qtũs vñ exeũt flumina graꝝ illic reuer
tantur

riã btãm dicent oẽs generõti

niã mi eſt illius q fecit oẽs generatiões ce/
li etterre ⁊ oĩm q̃ in eis ſnnt. Jõ iure ꝛ mr

pietatis et cõſequẽter oĩs iuine magnifi/

cationis laudis ⁊ gle.¶ Diſcipulus q pa

Hagiſter. Mirabilis accipiat᷑
deductio.ſed vera. Itaq; pietas exaffinita

te ⁊ affinitas er generatiõe cõſurgit.Eſt ei

pietas in genere qͥdã amoꝛ.ꝓueniẽs inter
aliq̊s exradice vel cãcuiuſdã affinitatꝭ mu
tue q̃lis eſt inter ꝑentes et filios et ecõtra.q̃
lis inter ciues ⁊ ciuitatẽ ſuã vel patriã.q̃lẽ
pᷣterea nos dicimuhabere ad deũ prẽʒ no
ſtrũ ⁊ dñũm.qͥ viciſſim pius erga nos eẽ lau

datur. qꝛ poſſedit.fecit et creauitnos. VIñ̃
pietas de q magis ad ꝓpoſitũ q̃ coneenit

n

Cõſeqͥtur qᷓrto ꝓfſundioꝛ ad btita

õſeqtur nono opulẽz

ꝑſpicatioꝛ oĩm qᷓ̃ locut? eſt deus ad patres

iſciplus Affer röem q̃re Ma⸗
7 —— . 6es. da
Dabit᷑ exfine rõ.et exaffinitate quo

mutnaz dei ad nos habitudinem deſcribi

poteſt. Pietas eſt amoꝛ ꝓueniens.eo ꝙ dei

genus ſimus capaces atqh; ꝑticipes eius.

Fundatur in hac pietate qlibet altera ſic a

₰ℳ

diuina paternitate.oĩs m aplim pfr̃nitas.
in celo etterra noĩatur Cũ ergo btã noſtra
ſit mater huius patris nr̃i/ↄſequẽs ẽ vt ſit
mater pietatis ⁊ oꝛigo eius.Eſt vᷣo pietas
ex affinitate q fineʒ dicit. la
cet deductio. agiſter Quãto mag ſi

vltra eclrmir anegentes illud pᷣclariſſi

mũ de ſe ⁊a ſe pᷣconiũ.Ego mr pulcre dile⸗
ctionis ⁊ timoꝛis ⁊ agnitiõis ⁊ ſctẽ ſ ei, in.
me omnis gratia via et venitatig·¶ Diſci

pulus Elucida diſtinctius.¶ Mag De

—

ſcripſimꝰ pietatẽ ꝙ eſt amoꝛ ꝓueniẽs eo ꝙ;

pulchꝛioꝛ dilectio/q́;ᷓ in amoꝛe fundata et

talis pietatis ¶ Diücipulus Aſſentio Do

ceqͥd ſit mr timoꝛis ⁊ ſct ſpei.cõuenit eni
naterie quã de paſſionibomõ tractabamꝰ

aut impuidus hec induco. Siqͥdẽ amoꝛ ẽ
oꝛigo cuiuſſibet affectiõis altenꝰ. Eſt aũt
maria mr pulcre dilectiõis. ſic igitur ncce
eſt. mater timoꝛis et ſpei ⁊ leticie ⁊ doloꝛis.
ualis eſt illoꝝ s brificat lugẽtes fili ei

6uerte nücrecoꝛdatioem tuã qad tractata
pꝛius in pma coꝛdula pñtis pſalmi marie
decacoꝛdi.et latiꝰ in libꝛo de canticis inue

nies.fecũdũ pie exercitatiõis grldt
cio qͥd ſuggeris.ſed neſcio ſi curi

trumetũ ſub figura multiplici.
pulus?

oſa mag qᷓ officioſa reputabit hmõi figu

ratio. difficilis ſoribentibo.fantaſtica medi

tantibo. vana deuotis. Quid ad nos inqut
re qᷓrenti

unt de figuris et notulis/ ambulgre qn
bus in ſumplicitate coꝛdis:¶ Mas He⸗
mo quẽpiam cogit. Scio mihi ꝓfuiſſe ꝓ
faſtidio ex varietate tollẽdo.p recoꝛdatõis
facilitate.ꝓ ſnĩarũ multiplicitare Cõſtitui
tur enĩ figuratio.nõvt mãſura ſpꝑ ſit in ima

ginatie.ſed ꝙ ad intelligẽtiã puram/foꝛti
imaginatione trabeda eſt fantaſmatibo ſu
NanDiͤ Is Arduũ iſtud nimis at⸗
q; rariſſimũ:¶ Magr Vanũ eſt nob fate
an lucẽ ſpuͦſſctĩ ſurgere. fiat

ne

oꝛ ad hocipᷣm an lucẽ ſpũſſe ere. fia⸗
qð ſequit᷑ Surgite poſtq; ſederitis q mo⸗

ducatis panẽ doloꝛis Doleamꝰ pus ĩimoꝛ
tificatiõe vicioꝝ et paſſionũ moderatione

Tollantur ſi placet ptractiões linearũ.de

iſcipls Pla
dei genus ſumꝰ ⁊ capaces eius. Nulla vo

amoꝛ ad ipᷣm eo ꝙ ipi

etes fili' ei?
diſciplus Hõ bẽo qͥd pdicã. ¶ gr

ximꝰ circulo rõis.

tur oꝛdo ſententijs vocibet terminis.

E. J. O. Spes. e. Pietas. i⸗Limoꝛ. .

Doloꝛ. v

Parũ refertoꝛdo tala crucis vel rote fiug

ratione. Gufficittũ nobis qdo
cũ ſpũale/talis oꝛdinatio. (Di
licatus eſſe videbit᷑ qͥ reſpuet¶⸗

domne canti

tuoꝛ ex equo reſpicit alias affectiões.qtũs

coꝛ pie gaudeat. pie ſperet. pie timeat. plie
doleat. Quiſquis hoc fuauerit.ſecurus ſit

virtuoſus eſt.pſaltes eſt dñi in pſalterio io

cũdo cythara:in omni generaliter muſico

¶ Diſciplus Fac ergo manitfeſtü. ¶
giſter

