hinc inhabitare lucẽ inacceſſibilẽ.necnõ
ineffabilis ⁊ innoĩabilis eſſe laudat᷑¶No
men dei datũ ẽ xpᷣo qð eſt ſuꝑ omne nomẽ
ſic ad ꝓpꝛietatem reducẽdo factũ eſt ꝑ ĩcar/
natiõem vt eſſet hõ deus. et deus homo.ꝑ
cõicatiõcm idiomatũ et ⁊ nominũ.( No⸗

men dei / ſingulariter inter puras creaturaſ
eæminet in maria.que illuminansvł illumi

nata ꝑ interpᷣtationem nominatur. et dũa
omen dei ſumptũ a creaturis:ſicẽ oĩ⸗
modũ ꝙ ab omni crearura vſq; ad infimꝗ
põt ſumi noticia qdam rei ⁊ inde nomẽ qͥᷣ
cognoſcat᷑ imponi ⁊ foꝛmari.Rõ qꝛ qlibʒ

Exyveſtigiũ ł imago trinitatꝭ m exeplrꝭ tria
a ꝓppꝛiata ·et ſ̃m triplex genꝰ cae efficient⸗

et finalis ¶ Deus ſicut põt noĩari ſ̃ᷣm ſuaſ

creaturas.ſic poteſt ab bomine qui: creatu
ra antonomatice mũdi dicitur ꝑticipans
cum omi creatura videri et intelligi.nũcg9
ſpechlũ et in enigmate. verba ſunt apoſto⸗

li. ¶ Deus in ſuis ⁊ ex ſuis creaturis.pt di

ci intuitiue videri.ſi viſio intuitiua largiſ⸗
ſime ſumatur. pmo put generaliteromnis
pxceptio obiecti ſimplex etiaʒ immediata /

dicitur intuitiua.ſiue obiectũ ſit realiter pᷣ

ſens in ſe ſiue ꝑ ſuam ſpẽm.ſeu ſilitudinezʒ

tmmõ Cõſtat enĩ ꝙ omnis res ſiueextraa

nimam / ſiue intra gerit ſimilitudinem dei

Poteſt enĩ homo intelligens.i.intus legeſ

et credens/ferri in noticiam obiecti cuius

eſt hec ſimilitudo veſtigiũ ſpẽs vel imago
Gecus de bꝛutis et hebetibus qui deuz et

eius ſigna et verba voces et ſpecies/et ſpe⸗/

cula/non aſſumunt / niſi vt ſuntres quedã

ad aliud non reuelate. ¶ Beus experime-

taliter cognoſci poteſt aut percipi a creatu

ra mundi viatrice:et ſi non in ſetamen in

ſua obiectali ratione.vel imagine ſeu ſimi

litudine.tam extra qᷓ; intra. Sequiturex p

cedenti.iũcto coꝛrollariovno quo dictũ eſt
omnem noticiam ꝓpꝛie intuitiuam eſſe ex⸗

perimentalem et econtra. Deductio pate⸗/
bit infra in tractatu de mente coꝛdis. Di⸗
militer diffinitio ſapientie.que ſupꝛemuʒ

locuʒ tenet in nominibus dei pꝛo ſtatuvie
quaim ita deſcripſit Dioniſius. Sapiẽtia
eſt diuiniſſima dei cognitio.que eſt per ig⸗

noꝛantiam cognita ſcm vnitionem ſuꝑe
minentem.quando mens ab alijs recedẽs

poſtea etiam ſeipᷣam dimittens.vnita ẽ ſu
perſplendentibus radijs inſcrutabili 2
fundo ſapientie lumine illuminata.D

us ſi negetur hic cognoſci exꝑimenta

intuitiue.vel etiam quidditatiue.vt quia

neſcimus hoc de deo quid eſt. ſed quid nõ
eſt.quia cognoſcitur perignoꝛantiaʒ vt di
cii diffinitio nunc inducta.opoꝛtet ad con
coꝛdiam dictoꝝ ſctõꝝ.noſtrisvti diſtineti
onibus.que rationabiliter ab vtriſq; poſ⸗

ſunt admitti. ¶ Una diſtinctio iam poſ/

ta eſt de noticia mediata et immediata.

„
.

2

S
C

Tractatus Bextus

Altera ſimiliterinducta eſt de noticia ĩtui⸗
tiua/que rõnabiliter apparebit /ſi cõſidere
mus cõſequentcias iſtas et ſimiles nõ vale⸗

re. Hec res ẽ intellecta.ergo hec res eſt. hec
res eſt imaginata.ergo eſt.bec res eſt intui
tiue viſa ꝑ ſuaʒ ſpẽm.ergo eſt.ſicut nec iſta

hec eſt res cognita a deo intuitiue ꝑ ſuã eſ⸗
ſentiam. ergo iſta res eſt.demonſtrata reqᷓẽ
ſolum poſſibilis / nec fuit/necerit. Tertia
diſtinctio eſt de quidditatiua cognitõe rei

Cognoſcitur itaq; res. vno mõ ſᷣ̃m quid
noii/ſicchimera cognoſcit᷑qꝛ ſcimus qͥd ſiẽ᷑

nomen ſignificat.ſ.chimera. Scðo ðꝛ res
cognoſci qdditiue.qũñ ſciturqꝛ talis res eſt
actu/aut ſub quadã generalitate cognoſcũ

.

tur alique ſue ꝓpꝛietates et cauſe. Si non
admittitur hoc membꝛum diſtinctionis

vix relinquetur aliqua cognitio quiddi⸗
tatim de reb etiam ceatis ⁊ viſibilib.
Tertiomõ ꝓpꝛijſſime qͥd eſt de re ſcitur.dũ

—

comolcikg ſuam cãm ꝓximã ettotalẽ:

E cãm cognoſcere.⁊ qm̃ illius ẽ cã ⁊c. Co⸗

gnoſcimus H qͥq eſt deus/ duob pᷣmis mo
dis Tertius vel eſt ꝓpꝛius deo ſoli velcom
municatus biiĩfice viſioni.vbi ſacie ad fa⸗

ciem videbit᷑ ſem̃ nomẽ eius.⁊ cãtabit᷑i id

ipᷣm. Magnificat aia mea dñm.

Begq.

nitur tractat

ſextus dꝛagmaticus ſuꝑ boc verſu. Et mia

.

eius a Pgenie in ꝓgenies ⁊c̃. Ubide lamẽ
Arie notulas centim.

0 9

Cmia eius a pgenie in pgeni⸗
es timẽtib eũ ¶ Diſcipul? Seẽ
tio quẽadmodũ cõſonat in cãti
co ſuo maria cũ pr̃e ſuo.cuiꝰ in

vno pſalmo eſt inciũ. Miam et iudiciũ cã
tabo tibi dñe.Timoꝛ itaq; venitex cõſide

iungere mĩam cũ timoꝛe.niſi miam ⁊ iudi
ciũ ꝑiter cãtare: Quid pᷣterea miam ⁊ timo

rem deo pſallere/niſi exultare cũ tremoꝛe:

Sunt in hoccãtico tenoꝛ iuſticie mollis

cãtus mie.Sed qõ eſt.ſi maria iũxerit can

tãs ⁊ cõferẽs in coꝛde ſuo cũ ſpũs exultatõ

ne/lamentũ iuſticie/pᷣſertim qꝛ dictũ eſt ꝗ;
in oẽs affectionũ voces ſe cantãtis marie
variabat affectus. Sic enĩ leuius induci
poterimus nos peccatoꝛes ſꝑ cũ letis mi/
ſcere triſtia.deſiderare lectulũ ſpõſi:ſj ime

Deima notula

re ſpeluncam inferni.girare ꝑ meridiem/ſ,-
flecti adaquiloneʒ /ſperare de mia / ſʒ mmnes

iudiciũ.ſciretꝑs nidendi.et tempus flendi
Si ſpes eleuat ad pᷣſumptiõem depꝛimat
timoꝛ.ſed nõ ad deſperatiõem. Reſiliat ti⸗

moꝛ ab hoꝛoꝛẽ ſeueritatis ad placoꝛẽ beni
gnitatis. Dicat oĩs xpᷣianus Impulſus/e

uerſus ſum vt caderem ꝓpter miſeriam ini/
quitatũ mearũ.et dñs ſuſcepit me/ᷣm mul
titudinẽ miſerationũ ſuaꝝ.¶ Dagfr.La
mẽtata eſt abſq; dubitatiõecũ multis/lũc
apud dei aures mẽtis ſue ploꝛatibo vᷣgo be
ata. Abſit vt imitaret᷑ inertiã iudeoꝝ.quaʒ
ſub inducta ꝑabola pueroꝝ in foꝛo luden
tiũ damnauit xpᷣs.cecinimꝰ vobᷣ nec ſalta⸗

ſtis. lamẽtauimus nec ploꝛaſtis Judei ſi⸗

quidẽ ſi ꝑ allegoꝛiã loq mur.neq; xppᷣm mã
ducantẽ cũ eis.nec Johem abſtinetẽ in be
remo ſuſceperũt.ſed vtriq; detraxerũt Sic
mente coꝛrupti hoĩes/oĩa ad ſuũ trahũt in

teritũ.quẽadmodũ egris aurib nec cormẽ
placet nec lamentũ.vt in coꝛpaliba non mi

nus ſpũalibus cantiboet auribo. iſci⸗
ulus Offert ̊ qõ dũ ſederimꝰ ſuꝑ fiumia
abilonis huius exilij qͥd eligibilius ſu vł
cantareet ſaltare vel lamentari et ploꝛare⸗
Dagiſter. HNõne ſolutiõem aperit nobᷣ
de ſedetibo ſuꝑ fumina babilonis er flẽ⸗
tibo ſubiũgit. In ſaliciba in medio eius ſu⸗
ſpẽdimus oꝛgana nr̃a.Deinde. Quõ can

tabimꝰ cãticũ dñi in tenra aliena. Legimꝰ

xpᷣm crebꝛo ploꝛaſſe ⁊ doluiſſe exultaſieſpi
ritu ſemel Maria ſemel exultauit in canuè⸗
co. Johannes cuius hodie dum hec ſcribi
mus/ decollatiõis dies agitur.exultauit ſe

mel invtero.O quotiens marie animã.do

loꝛis gladius pertranſijt Johannes/exem
plar et pꝛecoꝛ penitentie.non minus operi

bns q; pᷣdicatione quotiens bene credituxr

lamentaſſe. Saltat herodiadis filia cum
gaudio.et pꝛecium ſaltationis ſibi datca⸗

put Johãnis in diſco.Egrediũtur inquit
Job de gaudentib Egrediuntur q̃ſi gre⸗

ges paruuli eoꝛum et infantes eoꝛum exul
tant luſibus Tenent tympanum et cytha/

ram.et raſpondentad ſonitum oꝛgani.du⸗

cunt in bonis dies ſuos.⁊ in puncto ad in
ferna deſcendunt.Et quid eccleſiaſtes de /
nunciet audi.Melius eſt ire ad domuʒ lu⸗
ctus q; addomum conuiuij.Et iteruʒ Ri⸗

ſtra deciperis. iſcipulus. Holo ve⸗

ſum reputaui erroꝛẽ. ⁊ gaudio dixi.Cur fru
xent te allegationes 3 moi que ſuppetunt

fechhn

ſcfici⸗
ſtcesc⸗

fchis
ſ
Die
ecord
nun
ebon
3 le
nnit
mmin

lüo⸗

ne
Poneo
Comur
dinick

tcem

etnud
iner
ritans

6

C
umulao i
nhigbe

Ucon
ntonn 1
vöfeeſtnng
iß,
Grnni
tränbe
mi
ümmbärin
pnecnme
bponni
TAE
ipfund .
eNn
vur:
nthob
gaßt
us ſu⸗
ocn
GN
naceci
tinanns
ecſoidi
wülgauitſt
canmmädo
nnesaen
ninsopen
meoeciur
ioflig am
ſbita
ümingoit
mriſigen
erumeul
umgothe
nogenide
Puncontn
criaſtes
tusdenmi
Ktimn
ongin
lus obt

rinn

ei qꝛ amoꝛe langueo.
pus ſentio cõferendũ de lamento ſpõſe.cui
ſponſus/ob turpitudinẽ ſuã defoꝛmitateʒ
q; dedit libellũ repudij qꝛ vetula ſcʒ et rug⸗
garata.qꝛ depoſita a ſede ſtabilitatis?⁊ hono
ris.ſedet in puluere vanitatis.autvagatur
egreſſa poſt veſtigia gregũ illoꝝ.qͥ ab vni⸗

ſultet turpitudo. S
nertiſti. vñ vero reputas tale incõmodum

5

ueneritꝭ inquit dilectũ

iſcipulus Imo

tate gregis ſponſi ſe ſeꝑant/aut certe fame/

lica inanis et egens effecta/ paſcere q̃rit he
dos fedoꝝ deſiderioꝝ .iuxta tabernacula
paſtoꝝ/que ſunt cõuenticula hereticoꝛum
iſtoꝝ qͥ verhis et exemplis/ab ouili paſto⸗/
ris vnius qð vnicũ eſt/ſe diuidũt.nõ ami/
ci ſed ficti ſodales effecti. Yalloꝛ ſi nõ ſpon
ſas tales. vetulas et rugoſas.vagas et eſu⸗
rie cõſumptas.notabat pulcerrima mulie
rũ q;uis genere maſculino loq̃ret᷑. Hõ eniʒ
eſt in amoꝛe ſpũali maſculus aut femina.
Dicit ergo de ſponſo. Diſpſit ſupbos mẽ

te coꝛdis ſui. Itaq; ſicut te docentedidici/

pulcritudinẽ eõſiſtere in veritate.vnitate.

et bonitate.ſic oꝑtecꝙ ex iſtoꝝ carentia re
¶Dag Bagaciter ad

turpitudinis odioſe accidiſſe ſponſe. Di
ulus Nimirũ ex ignoꝛantia ſui et ſuꝑ

bia q̊ꝝ qdᷣlibet/aut diuoꝛtioꝛtiũ/aut repu

diũ oꝑatur.Si ignoꝛas teo pulcerria mu
lierum egredere ⁊ abi.Ecce de ignoꝛantia.

Poꝛro de ſupbia vaſti legimus.et in cãti/
co marie de ſuꝑbis audiuimꝰ potentibo et

diuitibi.necalicuiꝰ vt dicũt egẽtib ⁊ iſtru
it qꝛ miſeri ſunt ⁊ miſerabiles pauꝑes ceci

et nudi qᷓ̃les euomita ſe deus.q̃les diſꝑgit
a mẽte coꝛdis ſui ſine mõ necnõ de ſede ve
ritatis.deponit ſine numero.demũ inanes

ſine⸗ ondere bonitatis oꝛdiniſq; dimittit

ubſq; numero. de gaudio vel triſticia ſtul⸗
toꝝ.qui dum letantur inſaniunt.dum tri /
ſtantur furiunt Sit colloquiũ pᷣſens dela
mwento ſponſe/dum adhuc ꝑegrinat̃a ſppo⸗
ſo.poſtq; de canticis et epithalamio ſatis
abunde cõfabulati ſumus. Magr̃ Fiatvt
vis.et vnde vis exoꝛdiamur: Puto ꝙ ala⸗
mento languoꝛis ſponſe querentis ſpon⸗
ſum in lectulo quietis.ſ.ꝑ noctis cognitio
nis enigmaticeet nõ inuenientis. Oz ne⸗
q ꝑ vicos et plateas ciuitatis dum anxcia
circuit et diſcurrit:dum adiurat filias hie⸗
ruſalem ciuitatis que eſt libera maternr̃a⸗/
obſecrationes ardentis deſiderij Si in⸗
neũ vt annuncietꝭ

agiſter Loqueris ᷣm tropologiam.

D

erallegoꝛiam. que repuium hmõivarijs lo

cis notant in ſcripturis.maxime ꝓpheticis

in yſaia.Eʒechiele. Jeremia cum ceteris.
Iſaias pmo ſub o i er ecte que de⸗
buit facere vuas et fecit labꝛuſcas.Poſtea

ſub figura tyꝛi Sumecytharam penitẽtie
circũi ciuicatem eccleſie vel celeſtis patrie

per of̃onem.meretrix obliuioni tradita.i.

repudiata.bene cane et frequẽta canticũ ꝑ
petitiõem venie.vt memoꝛia tui ſit ꝑ recò/
ciliatiõem mie.Lalem deploꝛat Jeremiaſ
Et egreſſuſ eſt inquit a filia ſyon ois decoꝛ

eius. ¶ Diſcipulus Scio multa ſunt in
hanc ſniam que triplicem ſtatũ ſponſe no/
tant. Quedam eſt recõciliauda ꝑ abiectio

nem turpitudinis vt iſte q̃s loquimur iꝭ⸗/
rantes et ſupbe.Quedam exercenda ad ni
toꝛem pulcritudinis. Quedam cuius itro
ducẽda ad fecũditatem generationis Sic
gquerunt᷑aſſuero virgines.q̃ pᷣmo ſegregã
tur a ppło.de hinc decoꝛantur pigmẽtꝭ va

rijs in triclinio demũ collocantur in ihala

mo Sic filij iſr pmo fugiunt ab egiptijs
et ſummerſo pharaoneꝑ baptiſma ffumi
nis aut flaminis.tranſeũt mare rubꝝ.po⸗/
ſtea tranſeunt ꝑ deſertum tandem ioꝛdane
tranſito/comedũt terre ꝓmiſſionis fructũ.

Hec eſt via triũ dieꝝ.poſt qð triduũ reꝑit
Yeſus in templo celoꝝ in medio ſenioꝛuʒ
ſanctoꝝ ſuoꝝ.Deuiq; triplex iſte ſtatꝰ di/⸗

uiſione diuiditur Incipientiũ pficientiũ
et ꝑfectoꝝ. Nunceſt queſtio.quid cuilibet

huic ſtatui ſponſe ſit eligibilius au exulta
tio vel lamentum ¶ MWagẽ Opoꝛtet nos
addere dictis poꝛibus/pꝛimitus diſtinctõ
nem delamento. Vnũ eſt in ſola rõne.nõ
redũdãs paſſionaliter ad ſenſualitatem. et
hoc appellatur diſplicentia vel odium vel
deteſtatio vel abominatio. libere elicita ꝑ
iudicium rationis. Sic ꝓpoꝛtionabiliter

de gaudio et deſiderio et ita generaliter de

omni nomine/paſſionem ſonante/compe
tit accipere ſuo modo ¶ Lamentũ Aliud
eſt quod oꝛitur ⁊ radicatur in ſenſualitate.
aut oꝛtũin rõe/ diriuatur ⁊ redũdat ad coꝛ
ſenſuale / non aliter de ceteris affectib' q̊s

phi ſolas pꝛopꝛie voluerunt dici paſſiões

ue ſenſum afficiuntet quodammodo af⸗
igunt. Amplius vero vt modo notabat/
lamentum vnum eſt temꝑale. hoceſt ꝓ ſo⸗/
lum temꝑalibus incõmodis.appᷣhenſis/a
rõne ſub rõne pene afflictiue. Aliud ſpũ/⸗

ale,ꝓ ſolis malis culpe.appᷣhenſum ſbᷣ riee⸗

Tractatus Gertus

offenſe diuine bonitatis ⁊ iuſticie. Lamẽę
tũ pene hũt dãnati/nõ lamentũ culpevt of

fenſiua fuit aut eſt diuine iuſticie qlliter eſt

in viatoꝛibo plurimis inuenire. Quibo p /

ſuppoſitis e alijs declarat ꝑ doctoꝛes.ꝗᷓ/

tuoꝛ tibi pñtabo theoreumata/aut ꝑado⸗

xas.i.glioſas⁊ vix credibiles ꝓpõnes de la⸗

mẽto culpe ꝓut eſt offenſiua diuie iuſticie?
Hocenim ſolũ ꝓpꝛie eſt laudabile et meri⸗

toꝛiũ/nec põt pcedere niſi ab electione libe

ra volũtatis.¶ Tamentũ offenſe diuine⸗

quo maius intenſius q; fuerit in ſpõſa/eo

maioꝛẽ cauſat in ea ſpũalẽ leticiã Hoc ſen
tiebat qͥ cõfitebatdño dicẽs. Scom mul⸗/

titudinẽ doloꝝ; meoꝝ ĩ coꝛde meo.cõſolati
ones tue letificauerütaiam meã. Rurſus ſi
ſimpliciterad ſimpłr/⁊ magis ad magis. ?-
maxime ad maxime ſ̃m regulã phi/regula
vero xpᷣi vera eſt/ꝙ lugẽtes cõſolãturq; qBʒ

triſticia ſua vertat᷑ in gaudiũ/ ⁊ poſt lamẽ⸗

tatiõem ⁊ fletũ(teſte ſara iunioꝛe)cõſolatõ
nẽ infundit. magis lugens magis conſo⸗
latur.et maxime maxime. ¶ Lamẽetũ offẽ
ſe/tanto magis eſt in ſpõſa.quo fuerit ipßa
pfectroꝛ in via Patuit in aĩa xpᷣi ᷣm poꝛti
onem inferioꝛem. In maria vero ⁊ in pauu

lo ⁊ in ſilibs ſᷣm etiã ſuꝑioꝛis mẽtis apiceʒ.
Vñ iurabat aplus ꝙ ꝓpter frẽs iudeos no

lentes credere/erat ſibi cõtinuꝰ doloꝛĩ coꝛ
de adeo vt exemplo moyſi peteretanathe⸗

ma eſſea xpᷣo ꝓ fratribo.q̃ſi deletus ð libꝛo
vilte.cuius intelligẽtiam alibi didiciſti e

gis inſuꝑ exhoꝛtatiõem apli.Gaudete in
dño ſp. iterũ dico gaudete. Vn nöne pu⸗

tas qð hoꝛtabat᷑obſᷣuaſſe ¶¶
ſe redũdans in ſenſualitatẽ ſponſe.foꝛtitu⸗
dinẽ indicat eo maioꝛẽ in ſponſa ceterꝭ pa
ribo.quo lamentũ plus ſentit᷑in ſenſibilib⸗
Pꝛo cuius intellectu cũ ſilib vtilis eſt val
de diſtinctio iuncta poꝛib/ꝙ lamentũ qñ
q́; ꝓcedit ab obiectis exterioꝛibo immutan
tibus pmo ſenſus qͥnq; defoꝛis vel alteruʒ
de his Deinde tranſeunt ad interioꝛes ſen
ſus/qui radicaliter ſunt in coꝛde et in cere⸗
bꝛo cõpletiue.et tandẽ immutat᷑ rõ inferi⸗
oꝛ.vel ſuꝑioꝛ ſil cũ inferioꝛe.et hic eſt pceſ⸗
ſus nat᷑alis cõioꝛ.Aliqñ vero fit oꝛdo con
uerſus nõ aduerſus:iœꝙ exactiba rõis vtriuſ
q; libere diriuãtur immutatões ad coꝛ car
nale. et cõſequẽter ad cerebꝛũ.poſt ad ſen⸗
ſus exterioꝛesvt ad oculos ꝑ lacrimas.aut

ad linguã ꝑ clamoꝛes.⁊ ad manꝰ cõploſio⸗

nes.et ceteroꝝ membꝛoꝝ diſtenſiões / aut

amẽtũ offẽ⸗

—

ptracto Bal quid
itunſnphtittaneslldu diffuſiꝰ? er /

cõtrectationes/mille modis pꝛo qualitate

paſſionũ rõis imperio.¶oquitur ꝓpoſitõ
de hocꝓceſſu ſcõo. Cuius hec eſt pbatio /
ꝙ; maioꝛitas effectꝰ/atteſtatur maioꝛi foꝛ⸗
titudini ſue cauſe.Attamen/actus actiuo /

rum qꝛ ſunt in patiente diſpoſito poſuit p

poſitio noſtra/ceteris paribo nõ ignoꝛans
cõplexiones ſponſehuius/aut illius vari⸗
as.ſcdᷣm diſpoſitiones ad lamentũ vel leti
ciqam.ad metum vel ad ſpem cum ſimilib..
quoꝝ cauſas expedit eſſe cognitas a deuo
tis.quoꝝ noticiam/theologi⁊ oꝛatoꝛes ac

cipiũt a phᷣis et medicis. Per rõem qͥdem

a phis.eta medicis ꝑ exꝑientiam. Qua ſu

per re nr̃m habes de paſſionibo opuſculũ.

n mentũ redũdat eo facilius ad coꝛ ſe⸗
ſiuũ ſponſe/q̊ fuerit ceteris parib minus
in ipᷣa de lamento ſolius pene.minus quo

qᷓ; de reliquis paſſionib ſenſitiuis/ ratiõe

cõmodi ſolius.vel incõmodi tꝑalis.Fun⸗

datur hec ꝓpoſitio in apłica doctrina. cuiꝰ

rõem explicat ꝓpõis nr̃e cauſa. Ait nanq;
aplus.ij.ad Coꝝ/c.vij. Gaudeo non quia
coõtriſtaui vos ſed qꝛ cõtriſtaui ad peniten

tiam.cõtriſtati enim eſtis/fm deum / vt in
nullo detrimentũ patiamini ex nob. OQue

enim ſᷣm deũ triſticia eſt.penitentiam in ſa

lutem ſtabileʒ operatur ſeculi aũt triſticia
moꝛtem oꝑatur.Ecce iſta que poſita eſt di

ſtinctio ſub aplicis verbis paucioꝛibuſex

poſita.ꝙ quedam eſt triſticia fᷣm deum.q̃/

dam ſeculi vel ſcõᷣm ſeculũ. Vna vitam qꝛ
ſalutem. altera moꝛtem/qꝛ ſalutis ſuffoca⸗
tiõem oꝑatur Poꝛro/tam apłicũ qᷓ; noſtre

ꝓpõnis verbũ/phᷣica cũ theologica rõe mõ
ſtratur.ſi teneamus illud vulgare vel ma⸗

giſtrale metrum. Pluribo intentus minoꝛ

eſt ad ſingula ſenſus.Oõ ſatiric aliter ex⸗
plicat.Pectoꝛa noſtra/duas non admittẽ

tia curas. Si igitur fuerit occupata diſtra
ciaq; ratio ſuperioꝛ cum inferioꝛi/imo qũ

q; ſummerſa/et penitus in vſu ſuo pᷣpedi⸗

ta per lamentum ſeculi/conſequens eſt/vt

vel minoꝛ vel omnino nulla fit ad triſticiã

ſcðm deum ſeu lamentum culpe / liberum.

Pꝛopoꝛtionaliter de gaudio debet dici.
Habes ecce quattuoꝛ ꝓpoſitiões quequo⸗
quo modo tue petitioni ſatiſfaciant mẽte
Bicioul⸗ Salubꝛia quidẽ ſũt

ponenda. ¶ MNon enĩ rõ pᷣme põnis aſſig
ta eſt. ſed autoꝛitates inducte/ quepoſſunt
intelligi de gaudio / non vie! ſed patrie.

Aismi

ſcoblen
ſöſang
rreptu
boblic
töen
wentar
nempe
lem
genntonn

nutn
ni/

türanin

lanor
renonn
mentil
ſomit
diabol
rurien
fiattr

ſtet

S
rhntis
Cnnnsqie
iels Fun
Wann a
1Dunnng
wgu
lap nen
n i
o Me
uninſ
in
lackdi
nieſc.
Nac
Vianc
8ſoffocn⸗
öroſe
Gcaröeno
eyama,

mmnsinn
inogltnn

ronacmia
upemnia
nori noi
uſoſpei⸗
npeſt
Purſii
thelbenm
odehatdic⸗

zöescen

ſnammnt!
nbracliii
guudifiit
nepinoiß
w npſt
ſe

exequare valoꝛem: Sufficiat apłs vbi ſu
pꝛa.reddens rationem ſi. ui gaudij:qꝛ cõtri /
ſtauerat coꝛinthios m deum. Ecce enim
hocipᷣm ᷣm deũ cõtriſtarivos/q;tam invo
bis oꝑatur ſolicitudinem /ſed defenſionez
ſed indignatiõem / ſed timoꝛem/ſed deſide⸗/

quando ſeruus bonus ⁊ fidelis audiet In
nitui. ¶ Mone p̃ᷣteren caluũ
niabilis eſt ſecũda ꝓpoſitio de ſpõſa nõ hbũi

tra in gaudiũ dñi tui.

te cõſciẽtiam beccat. indubie fuit aia
Sed necaſſignatus

pulcerrime mulierũ. Sed neca
eſt modus cõcoꝛdandi ꝓpõem ſimłet apli

ca verba quibe iubet in dño gaudere ſemꝑ
Et iterũ gaudere ſi ſempꝑ oꝑtet ſponſam eti
am pfectiſſimã ſᷣm te/toꝛqri lamento. Am⸗/
plius qᷓliter oppoſita ſimul ſtabũt/lamẽtũ
coꝛ cõſtringens et dilatans leticia. Poꝛro

tertia poſitio videt᷑ inniti totaliter diſticti

oniby denotionis. ad cãs naturalis rõnis
Pe Deniq; con
tra ꝓpoem q̃rtam cũ ſua declaratiõe/ponit

ſeu diſpoſitionis ſenſualis.

Breg. ꝙ mala q hicnos pᷣmunt ⁊ vtiq; luß⸗

compellũt. Juxta pabolã xpᷣi de rege dicen

te ad ſeruũ. Cõpelle intrare/vt impleat do
mus mea. Sic bebꝛei cõpellẽtibꝛ egipijs
tenebꝛoſam egiptũ ſunt egreſſi. Alioquin
flagella ſue iracũdie immitteret fruſtra deꝰ

õſſertim in electis. vt in ſponſa ſeu recõcili⸗
anda ſeu decoꝛanda ꝑ exercitiũ ſen ad ſpõ/⸗

ſum primins introducenda.¶Dagilter
Jure expoſtulas.ſed nõ oĩa ꝑiter dici pote-
rant. Et quidẽ rõ pme ꝓpõis q ponitur cũ

gaudio vie⁊ ſimul lamẽto taliter accipitur

Deſideriũ q;to feruẽtius et efficacius fuę/⸗

rit eo(ceteris paribo vt ſo intelligivolumꝰ)

dũ impletur eſt cauſatinũ intenſion leticie
Sicut enĩ deſideriũ qð differt᷑ afſligitaiaʒ

ſic oblectat dũ implet᷑. Quis vero neſciat/⸗
ſpõſam ꝓ culpa lamentãteʒ ſᷣm deũ deſide⸗
rare plurima/que lamentũ implet ſaltemꝓp
babili cõiectura:? Deſiderat qñq; recõciliaꝰ
tiõem ꝑ abſolutiõem culpe. Hãc efficit la?
mentationis cõtritio. Deſiderat abſolutõ

nem pene. hanc efficit et opatin toto veltã

to lamẽtans confeſſio vel ſatiſfactio. Deſi

derataugmentũ gre/ac ꝑinde glie Nõnep

mouet ad hoc/lamẽtans oro Nvel afffiges
ieiuniũ /vel depauperans largitio/q ſemet

exinaniuit bonis foꝛtune vel naturevl gre

alijs miſerando. Rurſum deſiderat ſpõſa
lamentãs.purgatiõem a ſcoꝛia peccatoꝛuʒ

renouatiõem quoq; pulcritudinis et aug⸗

mentũ/ꝑ lauacrũ lacrimarũ / debilitatiõem

fomitis / ⁊ ſummerſiõem miſtici pharaõis
diaboli. Libidinoſe pᷣterea ↄmotiõis ⁊ lu

xurie magne extinctiõem/cuius obliuiõeʒ

facit triſticia vniꝰ hoꝛe.Quid moꝛarer per
ſingula / cñ nẽo poſſit verb lamẽti fm deũ

̃ꝝ ̃ꝝ̃ ssl .

gere faciũt crebꝛo ſm ſeculũad deũ noſire

ruim /ſed emulatiõem / ſed vindictam. In

omnibus exhibuiſtis vos incõtaminatos
eſſe negocio. Jungamus officiũ hoc vnũ
lamenti ᷣm deũ ꝙ nihil efficacius/ad con
templationis quietem:nibil admirabiliꝰò
ad mentis illuminatiõem ſerenã q; ꝓfũde
lamentans cõpunctio. Sentẽtia eſt vene
rabilis ⁊ exꝑtiſſimi taliũ Richardi Cui cõ
ſonant ſctõꝝ verba multꝭ locis de pᷣconio

humiliati coꝛdis. Deniq; lametatio ſecun
dũ deũ q;dto minus babet de cõplacẽtia ſe⸗

cũdũ ſeculũ/tanto minus ſuſpecta eſt/tãto
ſecurioꝛ a latẽte ſuꝑbia.niſi foꝛte qͥs diabo
lico monſtro/gignat ſuꝑbiam ex ſuo cõtra
rio qð eſt humilis lamentatio. ¶ Ceteruz
ꝓpoſitio ſcdᷣa loquitur de lamento culpe/ñũ
ꝛie ſed aliene potius q̃le xpᷣus ſuſcepit ꝓ

nobis / cui virgo mater / ſponſa ſoꝛoꝛ ⁊ fillia
ſup. oẽs cariſſima/ſe abſq; vlla dubitatiõe
coõfoꝛmauit.adeo ꝙ vltronea volũtate con
ſenſit dilectũ ſuũ exdilecto et amicũ ꝑ amo
rem ⁊ filiũ talẽ. p noſtra redempꝑtiõe crucifi

„

gi. cuius redemptiõis poſt filiũ fuir deſide
ratrix maxime fuit et ʒelatrix.Jõ donec cõ
pleret᷑ nedũ ſufficiẽter pᷣcio paſſiõis ſoluto
p oibus ſed etiã iugiter ⁊ efficaciter in ſin⸗
gulis nõdũ damnatis. Ipᷣa quoad vixit.a
mariſſimis deũ ſpõſuzʒ⁊ inenarrabilibo ge
mitibus poſtulabat.frequẽter q̊ʒ cũ ldamo
re valido ⁊ lacrimis exaudita eſt ꝓ ſua reue

—

rentia. Demũ qtũs nũc beata ⁊ impaſſibił

facta exaudiat᷑:lamẽtando tuncmeruit.
Petis rõem intenſiorꝭ triſticie in ſi ponſa qᷓ

diligit intenſius Dat iſtam ꝑſpicue / conſi

deratio phica iũcto fideifſumine. Cũ eniʒ

triſticia ſit appᷣhenſio obiectl / ſub rone dii
cõueniẽtis.q;to fuerit appꝛehenſio foꝛtioꝛ

9

et clarioꝛ obiecti ſub rõe incõueniẽtis am⸗
plioꝛis inſiunati.cõſtat inde ſequi lamẽtũ
ꝓpoꝛtionaliter iutẽſius.Cõſtat pinde ma⸗
lũ culpe/impoꝛtionablr deteriꝰ eẽ qcunq
malo peneę. Quiboattẽtꝭ qd ſuꝑeſt ↄcluder

vides.¶ Miraris aũt:/quõ ſummũ lamẽ
ri abũde ꝑ doctoꝛes de paſſioibo xpᷣi cũ btĩ
tudĩe gaudij.qð nõ oʒ in btã maria.nõ in

Paulo vel Morſe ve. Magdalena cum

tum ſtat cũ cõtinua leticia. Solet h̊ tracta

—

2
S

„

CTractatus Serxtus

ſitibus in via ponere gaudium vel lamen
tum in ſummo cõtinuum fuiſſe ſed interru
ptum frequenter aut alternatũ ſucceſſiue.
nũc remiſſius.nũc intenſius.p loco ettꝑe.
ſcm alternas meditationũ ſuarũ volubi⸗
litates circa cardiuẽ ſuũ deum/p modulis
exercitationũ. Ita enim videre eſt in alijs
viatoꝛibus/ipᷣos diuerſimode ſᷣm gradus
officia ſtatus ceteraſq; viciſſitudines circũ
ſtantiarum/exerceri. Hoc vidit qui dixit.
Amnia tꝑs habent.pſequens ꝑ plurima.
Subinge nullus catholicoꝝ negaueritqͥ
tenoꝛem ſcripture ſacre veteris ⁊ noue/qui
narratões ſctõꝝ patrũ cognouerit Antho
nij Macharij Martini ⁊ ſiliũ.ꝑ tẽtatiões
diabolicaſ/nõ in affectionibo carnis ac ſpi
ritus impugnari.quẽadmodũ boni ange⸗
li nos adiuuant. Que tẽtationes ⁊ adiuto
tia/nõ ſine ſenſuali paſſionũ immutatiõe
naturali q;uis nõ naturaliter /ſepe fiunt ſit
hoca celo/ſit a trrra.ſit ceteris modis mul
tis. ¶ Poſtrema obiectio tua detribulati
onibo/pcedit ex equiuocatiõe. Paſſiones
quippe ſenſuales/nõ exiudicio rõis puẽi⸗
entes/ſed qᷓdã neceſſitate naturali ſenſibuſ
imp̃ſſe/nõ ſunt vt ſicdicẽde paſſiões hũa⸗
ne ſed aĩiales Suntob hocimꝑtinetes ad
laudẽ vel vituꝑiũ / put tales ſunt. Dicũtiõ
Caſſianũ bona vel mala media.quibus

vti cõtingit bñ vel male/ꝑ liberũ arbitrinzʒ

Zoquit᷑ aũt cõcluſio de lamẽto et triſticia
ſenſualib/virtualiter ſeu ꝑticipatiue libe⸗
ris.qꝛ libere imperatis /vel receptis. Tũc
enĩ dicit᷑ triſticia ̃ᷣm ſcłm:/ſilr ⁊ gaudiũ vel
timoꝛ vel deſideriũ/qũñ ſola radix/eſt amoꝛ
ſuijpᷣius.vſq; ad contemptũ dei Alioquin
ſireferatur in deũ/ꝑ amoꝛem eius ſuꝑ om⸗
nia ( Cũ in babentibaſymbolũ facilioꝛ ſit
tranſitus)ceteris paribus/iriſticia ſenſuał
augebit rõnalẽ/et leticia leticiam:niſi de ꝑ
accidens ꝓueniat impedimẽtũ/rõne tem⸗
poꝛis aut loci/vel cõplexionis/aut circum

ſtantie alicuius/quã tũc obſeruare ſuadet

virtus/et ita ſymbolicãſſilitudinẽ variare

decet. qñ plus obeſſet q; pdeſſet. Diſci
pulus Diu iamdũ ſedulus attendi que di

ſeris/ voluebat animus dubitationẽ quaʒ
mõ verbis multis poſuiſti.Cũ enĩ ꝓ ſtatu
vie/confuſa aut ſaltem mixta ſintoĩa/ſpes
merus meroꝛ gaudiũ apud ſpõſam/cuinſ⸗
cunq; fuerit etiã ſupᷣmi et incomꝑabilł ſta⸗
tus/qualem tenuit maria beata/pulcerri⸗
ma mulieruʒ/non abſurde queritur/quale

ſit exercitium landabilius/ pulcrius atque
nobilius /vel exultationis vellamentatio⸗
nis: ¶ Dagiſter. Videturdeuot? Bem.
loquens de vnguentis ſponſe / pietatis vn

—

guentũ pᷣponere pcioſius eſſe vnguẽto de

. „

uotionis et vnguento cõtritionis. Hoc vl

timũ ſuffunditur ad pedes Jeſu. Scoᷣm
ad caput qð eſt deꝰ.qꝛ caput xpᷣi de. Terti
um ad coꝛpus ſuũ vngendũ /qð eſt eccleſia
nunc militans/que vnctio fit ꝑ miſeratio/
nem alienoꝝ peccatoꝝ.ſicut pᷣmũ conficit
ex fecibe contritis ꝓpꝛioꝝ criminũ.in moꝛ⸗
tariolo coꝛdis ꝑ pilam timoꝛis. Scomve

ro cõficitur exredolentibo herbis di uerſo⸗
rum beneficioꝝ.ꝑ pilaʒ ſeu piſtillũ ſpei.cõ

tuſum in petra meditat onis.¶Eonſonat

Breg.et eũ ſequẽs Richardꝰ in ſuo benva

min.ꝙ nullũ deo ncceptabilius ſacrificiũ
; zelus aĩaꝝ qni tam trito affectu/plangit

peccata ꝓpximi/qᷓ; trito quiuis alius pecca

ta ꝓpꝛia lamentatur.ĩmo pluri affectu quia
purioꝛi et ꝑfectioꝛi potentia mentis et coꝛ
poꝛis ad lamentũ ſᷣm deũ diſpoſita.Di
ſcipulus Si res ita ſe habet / ineſtimabilii
eſt nobis exhibita/ſperandi materia/apð
dilectiſſimã et apud amantiſſimã femina/
rum/et cõſequẽter apud ſanctos ſanctaſq;
omnes / iuxta ppoꝛtionẽ meritoꝝ. Itaq; ſi
pꝛo peccatoꝛibo ſaluãdis/cũ tanta lamẽto/
rum anxietate pᷣcabãtur/quid agere nẽ iſta
foꝛnax ſuecanitatis imꝑturbabilis ⁊ ĩpaſſi
bilis ſperãda eſt: ¶ Wagt Pie vereq; cõ
cludis.Quid ſi ſupaddidero ꝓpoſitiõesa/

liquas.vere fidei et bone ſpei/de beata no/

ſtra? ¶ Pꝛima ꝙ nihil abſoluta volunta/
te petita deo/quod non obtineat.Alioqͥn

non eſſet idem velle et idem nolle ſponſi et
ſponſe. ſ. (lnuan amicicie qualis h eẽ

nequit. ¶ Rurſus.nemo qui petit mariaʒ
pꝛo ſe pie et perſeueranter in nomine Jeſu
ſaluatoꝛis ſui.hoc eſt ad ſalutem. Quin il/

Mmeltaevelitatlalnt voluntate com /

pleri.¶ Rurſus Maria voluntate pieta /
tis.que dicituroptatio quedam adiutoꝛij
petit et obtinet nunc efficacius a deo qᷓ; vo
luntate ſimili.ſed paſſibili. dum actu dole

bat in mundo.Hoc intelligit Bernardus

dum dicit. Maria ſi perdidit paſſionem/
non tamen compaſſionem. ¶ Rurſum
Maria tripliciter adiuuat viatoꝛes. Im/⸗

petratiue:ſi non meritoꝛie pꝛopter ſtatum

Loõmiſſiueꝑ aliquos angeloꝝ vel ſctõꝛuzʒ

quales voluerit deſtinare.cũ ſit ſupᷣma bie

—

hrſin

ulln

Noanu

Ittralee

gronso?.
egncio⸗
Ntien.
Nn Auge
Gninereas
oenn
muphom
grrogiti
lo Gene
exmnulns
fumaſhn
loeForn
chaſun
Dikingnäͤn
tolensf
ritans
dinnsi
niegpine
diimne
bllseſt
coun
ghing.

6,/Conona.

1 lobehrn
lusſfi
fmhngt
taluspee
nenngerc
ſa

mnn o
niſnliv⸗
Cnn
Juagſ
lametof
nentiſ
ii

ereqh 3

diridesa
kdennno
awunn/
nen Aocn
oleſponſ
egealshe
nipannen,
nonine

umn Conh

Nlnruecom
untnepien/
Em adlutern
nsadeoi
dumacud

n. (Nn

rigtons

epopen tmn
e

ciſgin

Buper magnificat

rarchiſans poſt filiũ purgandõ illuminan

doꝛ perficiendo Cooperatiue quandoq;
per pꝛincipalem ſui donationem.ſecundi
teſtimonia miraculoꝛum. multis exhibi/
MHarrat Anſ⸗

ta.tam in moꝛte qᷓ; in vita. ſ
helmus cuidam moꝛiẽti aſtitiſſe Dariã.

et interrogata qᷓ nã eſſet. Rñdit: Ego mat᷑
eginn Rurſus ergo maria poõtyvt
cuiuis in ſuo exitu pñs cõſolatrix/ductrix·

et regina mie.

et ꝓtetrix exiſtat. HNõ aliter ſuo mõ dicer̃ po
tuimus de omnib ſanctis ſingillatiʒ ad ro

bur certe ſpei. ¶ Diſcipłs.Grata ſunt iſlta

deuotõisq; pleniſſima. Vellẽ igi᷑ ſuſcipꝑe

ſub doctrina tã ſpeculatiua reglari/q;; pꝛa
ctica velut exꝑimẽtali qͥs ſit oꝛãdi modus.

maxime puocatiuꝰ ad lamentũ.¶ Magi

Tradit oꝛatoꝛ LZullius.certos locos/ſᷣm

Aoenrenmeerd rnlcnars

8 tibi poſſum nũc nũerare.⁊ ad lamẽtatõö

nis excitatiõem inducere.q̃litera nõnullis
cõperi factũ ſuꝑ lamẽtationes Jere. ¶ Di
ſci

tiua ſibi traditiõis aliene/q̃ oĩbo ptʒ vltro.

ſimeq; ↄdito. Sic de rhetoꝛica diuia ꝛ vil⸗

helmi ꝑiſieñ. Sic de meditationib Anſl.

Bern. Auguſti. Iſido.et ſiliũ fas eſſʒ nos

remittere ad auctoꝛes.et nihil qð nõ nouit᷑

efficeremꝰ afferre.ne coꝛniculã alienis oꝛ/

natã plumis.riſui nos pᷣberemꝰ.¶ Diſci⸗

18. HBõ ita certe deſipio.mõ ita gloꝛioꝛ i
arrogãtia nouitatũ vt ita ſapiã. Ded cõſi⸗

lio Senece ſint apes imitande.colligẽtes

ex multis floꝛibo fauos mellis.itaq; mate/

riam afferre nõ poſſumus niſi cõem totiſe
culo. YFoꝛma vero poteſt eſſe nr̃a vt elemẽ⸗
ta cõia ſunt.ſed ꝑ foꝛmas mixtoꝝ in ſpẽs

diſtinguũtur. LCuperem boc mõ fieret int
nos. Modus eni tractãdi qſi foꝛmalis eſt
tollens ſui nouitate faſtidiũ.et inuitansvł

iritanead aſcenſum. O Dagiſter Tradi
dimus in alio tractatu ſuꝑ initiũ cãtici ma

rie quinq; verba.ad qᷓ̃ tota ſcripturaꝝ ſeriẽ

diximus reducibilem.et ſcõᷣm que cantabi

bilis eſt omnis melodia paſſionum (¶ Di

ſcipulus Mente teneo / Sunt enim tſta

ſtice diuine q; cum ſecnlari. ¶D

ſpulus Placeret adaptatio ſinon faſtidi
ret ꝓlixitas ⁊ nõ rapina qᷓdã videret᷑ apꝛia

Ogr Weritas a q̊cũq; dicatiẽ cõis om
nib ⁊ ſinglis/q ꝑ generatiões ſe trãſfert vt
loquit᷑ ſapia.Nõ eni caruit Cicero boꝛum
doctrina. Sic de rhetoꝛica Areſt.q cauſaſ
dat ⁊ radices paſſionũ.Sic de tractatu o⸗
rationis ꝑ Hugo.ſtudioſiſſime ↄpẽdioſiſ

85

miſericoꝛdia. iuſticia et noſtra miſenra.
Magiſter Quid ſi ad paucioꝛa reduxero

ſimul oſtendens concoꝛdiaʒ/rhetoꝛice my

4

Diſciplus.

laceret audire.bꝛeuitas enim/ memoꝛie

.

imul et oꝛdis et luciditatis ẽ amica ra⸗

gnam quoq; ſoliditatem habet in ſe doctri

na quelibet quam fundat natura rerũ/a 1

bus quia neſciunt mentiri/gloꝛia batur

.

reſto.tam multa didiciſſe et phiſicei.natu
literdidiciſſe.¶ Magiſter Leleberrimuſ
Hungo / pinxit ſicut in tabula parua radi⸗
ces rhetoꝛice naturalis oꝛationis inſinuã/
do coloꝛibus Oꝛatoꝛ quippe nominat᷑ ab
oꝛando Ande nomina ꝓuenerunt oꝛatio⸗

nibus Lullij demoſtenis et ſimiliũ. Sic

autem incipit Quo ſtudio/quo ve affectu
oꝛandus a nobis ſit deus/ex dei miſericoꝛ
dia et noſtra miera ree n
ſpeciebus oꝛationis cum diffinitionibus

colligit ſe tandem ad tria.que ꝓpꝛia ſunto⸗

ratoꝝ captantium iudicem infiectere. Pꝛi
mum reſpicit ꝑſonam iudicis.Alterum ꝑ⸗

ſonam ipſius aduerſarij. Tertiũ reſpicitꝑ

ſonã ꝓ qua fit oꝛatio.Hec vero tria theolo

gice rducũturad duo pᷣmiſſa:.ſad dei iudi
cig miſericoꝛdiam.et ad noſtram miſeriaʒ

iſcipulus Quo pacto ſic. cum indig/⸗

nãatio ⁊ immiſeratio/maxime ſolent ampli

ficari.ab aduerſarioꝝ inſolentia.crudelica
te,. malicia.fraude dolo.aſtucia facioꝛe:neqͥ
cia. pteruia? ¶Æ Digler Dicam illud ꝙ
theologie ꝓpꝛium eſt attendere.ſcilicetac⸗
uerſarium nihil poſſe ad augmentum nr̃e
miſerie.deo non oꝛdinante vel ꝑmittente
Pꝛopterea Job afflictus etoꝛatoꝛ ꝑitiſſi⸗
mus/poſt tot aduerſantis.ſatbane crude/⸗
les iniurias et pſecutionesoꝛaturus iudi
cem deum pꝛo liberatione ſua:.cõuertit to⸗-

tam aduerſarij machinationem et iyꝛanni

dem in deum iudicem ſuum:per humilem
confeſſionem. Dominns inquit dedit.do⸗
minus abſtulit. Non impugnat maledẽm

ſathanã.nec inſectatoꝛ vt ra ptoꝛem et per⸗

ſecutoꝛem. Dominus inquit abſtulit Sit
nomen domini benedictum: ¶ Deindeꝑ

cuſſus plaga peſſima ſcimus quid reſpõde

rit młieri biaſphemare ſuadẽti Quaſivna
inquit ex ſtultis mulieribus locuta es Si
bona ſuſcepimus de manu domini/mala
ãt q̃re nõ ſuſtineamꝰ Ecce mala ſe de mãu
dñi nõ ſathane ↄfitet᷑ accepiſſe.Hucacce⸗
dit ꝙ oĩs adũſãtiũ crudelitaſad nr̃e cumu

oſitis ſubinde

Tractatus Gerxtus

lum miſerie retoꝛquetur ſi non auferat iſtã
aut compꝛimat /aut in meliꝰ vertat / dei iu⸗
dicis miſericoꝛdia. Nulla ſane maioꝛ miſe

ria.qᷓ; ſi remota pietate velit nos cũ ſeueri⸗

tate tractare. Vides arbitroꝛ quemadmo/
dũ theologiſantiũ oro/fundatur in dñi pi

etate et in mia.cum cernant pietatem vnaʒ

dei.alteram ſctõꝝ ſanctarũq; oim.qui ſunt

tanq; aſſeſſoꝛes iudicis hñtes in cõſulẽdo

in ſententiãdoq; vocẽ ſuã. Poꝛro. iuſticia

dei ſpectat ad ſeueritatem.punienteʒ ꝑ toꝛ

toꝛes.ſ.demones.vel hoies peſſimos.offẽ
ſas peccatoꝝ. Deniq; quicqͥd patimur vñ

cunq; ꝓueniat quid niſi calamitaſ nr̃a/qͥd
niſi miſeria nr̃a cenſebitur.ſi nõ oĩno ĩ me

lius vertat iudicis mia:?¶ Et certe ſalubꝛi

us eſt. humilis atq; modeſtius.totã aduer
ſarioꝝ debachatiõem fremitus ⁊ hoſtilita

tem.deuotis ꝓtinus fidei oculis retoꝛque⸗

ri ad infallibilem diuine puidęẽtie legeʒ. q;
dqd toꝛtoꝝ/nihil abſq; ſuo nutu vglentium

crudelitatẽ et iram cõuertere. ¶
ſi nõ ita pꝛacticauit ps. Cũ tribularer in⸗
qͥt ad dũm clamaui.Et leuaui oculos me⸗
os in mõtes ⁊c.Ad te leuaui oculos meos

⁊c̃. Et alibi alios ſine numero a ſacris litte
ris narratos inuenimus ſic oꝛaſſe.¶ Di⸗
ſci

ulus. Perſpicue cõcoꝛdaſti Hugonẽ

ſecũ/et cũ Lullio. noſtraq; verba qͥnq; ſub

ternario limitaſti.q̃lem qͥ habet ipᷣo ſigno
Thau triãgulari Tqð eſt ſignũ lugentiu
ſalutare.ſignatus eſt. Quo igitur ꝓgredi⸗
mur longius:eo ſe plures offerunt q̃ſtiões

et velut inexhauribili fote ſapie/riuuli ſca
turiũt Vox iſta multoꝝ eſt. Quid lamen/
tũ/qͥd fletus noſter/põt coꝛã dño/cuius ire
reſiſtere nemo poteſt.qͥ nec pnia mouet᷑ yt

hõ.q res ſic admiſtrat vt eas ꝓpꝛios motꝰ
agere ſinat. Qui nos tẽtari vult.nõnevult

vt hoſtiũ noſtroꝝ nõ obuiemus inſultib.
PNõne diſpoſuit ab eterno q futura ſunt vt

dici valeat illud Sibyllead Palynurum.
Deſine fata deũ flecti ſpare pᷣcando Quid

tandem eget noſtris vel bonis vel gemiti /
bus et lacrimis.qui cuius vult miſeretur⁊

quẽ vult indurat?: ¶ Sed qm̃ tales inue⸗

nio dubitationes alibi tractatas/ſtatui nõ

inſiſtere p hic et nũc.Cõuerto potius inqͥ
ſitiõem ad marie canticũ.Si tres pᷣdictas

rhethoꝛice ꝑtes ſe cõtineat/qtũs inflecte⸗/
