— 5„

Bexta pars de miſtica

fectiſſima notitia/ipᷣa tamen poteſt haberi

milem ⁊ quietũ ⁊ trementẽ ſermones ſuos con
aquolibet fideli etiam ſi ſit muliercula vel reqeſcit dñs. Itaq; nihi ꝓhiber fien ver bus!
idiota. De theologia vero ſpeculatiua ali bũapud tales de theologia miſtica/que a⸗ mole
ter eẽ nullus ambigit.ad cuius adeptiõe, moꝛ eſt/⁊ amoꝛe ↄquiritur/⸗ cume diuerſo nti
ſicur ag methaphiſicã/grãmaticalogica. ? ſapiẽtes in oculis ſuis /ſine caſto amoꝛe/lã ſüpf
philoſop hica diſciplia cũ foꝛti exercitio ẽt guentes circea pugnas verboꝝ/ab hacarce ito⸗
dara ingenra reqͥrunt᷑. Ita t / vt gra deſt u/ ri conueniat. amalis enim hõ non ſapit pen
per cuʒ his infundat᷑/ſicut apłis/iꝛ ſicut fit ea qᷓ dei ſunt. ¶ Tonatus ſü inq̊ͥ da vulga Lc
mũdi coꝛdib/quibo ꝓmittit᷑ viſio deiſ: bu ri tractatulo ꝑpalam iſta facere quodã exẽ rel
milibamicis dei/quibus de incerta ⁊ oo 7ℳ plo. Sint duo filij pris vniꝰoptimi.Sit e
cuita ſapiẽtie ſue ⁊ oĩa que audiuit a parre vnus eoꝝ cunioſus ⁊ aſtutus in inqͥ ſitione erhhl
ſuo nota facit. Sic in. Anthonio magno Pditionũ patenaꝝ.nũc exoꝑib/nũce iᷣ/ D
ſic in alijs multis ſine lris.literatoꝛia vt ita bis/qtenus in earundẽ elocutione vel do⸗ Alun
dicam theologia donata eſt. ¶ Expᷣmiſſis ctrina apud alios delectet᷑. Odiat qũt pa⸗ in
ↄcludimus cũ beato Bernardo ad fratres trẽ/vel nullã iuſſis ſuis obediẽtiã accõmo
CLanrthuſieñ.de mõte dei Quod theologia det.Ponamꝰaliũ ſimplicis ingenij/ q de Er
ſpeculatiua nũq; in aliquo ꝑfecta ẽ ſine mi pfe ſuo nihil alið querat.nihil intemoget/⸗
ſtica. Sed bñ ecõtra.Et ex hoc ſumi põt nmniſi quo pacto illi placere/⁊ in omib obe⸗ i
ſexta differẽtia qm̃ nũqᷓ; aliquis intelliget dire valeat/Querimus nũc/quis e duob c
verba apli ⁊ ꝓhaꝝ quãtũcũq; illa reoſnet ab optimo patre magis amabitur: non eſt
exterius/ſi non imbiberit affectũ ſcribẽtiũ dubiü quin ſcõᷣs. Hicpᷣterea plus iocũda⸗
neq; enim aliter cõceptus eoꝛũ verboꝛũ in bit in paterna bonitate / que ſibi plus ſapit
animo generabit. Cecus quippe crebꝛo de Ipße deniq;patertandẽ ſeipᷣm/a ſecreta ſua i
coloꝛiboſermonẽ audiens de illis vtiq; diſ⸗ puto tradet/fariens eũ velutamãtiſſimũ in nu
putare potenit diſerte? acute/quanq;nlkos domo manere ſecũ.Aliũ verovel exhereda ſon
in üllo coꝛdis arcano ꝓpꝛios eoꝛuʒ q̃ diſpu⸗ bit/vel incarcerabit /vel etiã occidet.

Igt/ↄceptus inſcripſerit.

bp(Conſidera. xXXI

(Conſide. xXXxII.

Oñudit qum miſtica theologia diſtata lit . nn
Eos quibꝰ ꝓpalandg eſt miſtica theologia teeratoꝛia/ pter finis diuerſi t Za ſpecula ſuotp
inſtruit duoꝛũ ſilioꝛũ erempto. nug vitijs perimer. nſe
NIcut multis qui clerici vel literati NHNoeologia ſpeculatiua vł lr̃atoꝛia rſi
aut ſapientes vel phi aut theologi hoc vel maximea miſtica ſecerni D
nojantur/ocultãdꝰeſt mo de mi⸗ .tur/ꝙ pꝛima fuire põt vitijs.ſecun br
ſtica theologia. Sic plurimis illiteratis da neqq; niſi ꝑaccidens yalde / ſicut ſi vtin lyon
ſimplicibo/fidelibatñ/tradi pᷣt. Hinc trali geret abuti ſpe vel fide.¶ Hãc differentiã 1ſ6,0
turdra ſeptima ſumpta ex modo publica⸗ octauam que eſt ex poſſidentis qualitate cinb
tionis. Btũs eni dionyſius plerũq; obte, bꝛeui vYerbo completxus eſt apoſtolus di⸗ “
ſtat diſcipulũ ſuũ thimoteũ vt nullus ĩperi cens. Scientia inffat. Chantas autem e⸗ imt
toꝝ hecaudiat. Impitos vocãs eos ꝗͥ vel dlificat. Rurſus ipſe ad thimoteũ loquẽs nltoi
nõ ſũt fideles.nã hectheologia ꝓpniec file dehominenon adquieſcente ei que ſcõᷣm V
liũ.vel ꝗ tumentes iam phᷣia/maleq; viuẽG pietatem eſt doctrine dicit ꝙ ſit ſuperbus / aun
tes/oculcant pedibo ſuis ſoꝛdidis. quicd nihil ſciens / ſeg languens circa queſtiões / lnn

non ſapiũt,/qcquid etiã non intelligũt ca⸗
mino dente lacerãt. De quib ait euangeli

¶ q parabola. Nolite ſanctũ dare canib/ne

q; margaritas pijciatis ante poꝛcos. Sʒ
ecotra ſimplices.qui quidẽ fidem habent
poſſunt ex ea ↄſurgere ad vnitiuũ amoꝛeʒ
cũ deo? Quõ ſic.nempe ꝑ foꝛtem ↄtritiõʒ

moꝛtificatiuaʒ ſenſualitatis/trahente eos

spndtnonieite a mauſionẽ
ꝗpud eos faciẽte. Atteſtãte eſa

ia ꝙ ſuꝑ hbu⸗

⁊ pugnas verboꝛuʒz inutiles/ exquibus oꝛi
untur inuidie/contentiones / blaſphemie/
ſuſpitiones. male conflicationes hominũ
mente coꝛruptoꝛum/quia veritate priuati
ſunt.Deniq; iacobus vtranq; deſcribens /
non eſt inquit iſta ſapientia deſurſum de⸗
ſcendens/ſed trrrena animalis diabolica.
S equitur. Que autem deſurſum eſt ſapi⸗
entia pꝛimum quidem pudica eſt. dein⸗
de pacifica. modeſta, ſi naſibilis. bonis⸗

rones
dafmn
me)inn
zndbem
Kemn
ä nig
Ranctici
GnJi
nhafnone
bnürt
nent d
uün
Kini
ngenn/de
Mbge

nenincden

Psedh
ornock
ninuin
nnni
mmnilni;
U

nuinine
SoerN
ſtorsciit
6wtd
snumt
lbinmi m
de
iihri
Bngtin
s⸗
maün
ronsNN
ewiurhiut
Ninind

Cheologia ſpeculatiua

conſentientes. plena miſericoꝛdia/ꝛ fructi
bus bonis / iudicans ſine ſimulatione ⁊ e⸗
mulatione.¶ Hec aũt dicta ſunt nõ vt ſci
entia aut ſapientia aliqua ſit de ſe mala cũ

ſit ꝑfectio intellectus Gedqꝛ: abuſus eiuſ

tãto deterioꝛ ⁊ ſeuioꝛ eſt in peruerſis/qto
p eam contra virtutes pꝛo vitijs decertat᷑⸗
Eccæ enim finis multiplex falſa ſeductio⸗

ne querita multis/qui quoniã auerſi ſuut

a deo fine vero / vt ĩ varia diſpergnft opoꝛ⸗
tet.huic finis eſt diuitie ⁊ opes/illi ſoꝛdide
voluptates / huic pompatici honoꝛes/apð
alium potẽtatus fragilis ⁊ anxius. Cum
igitur ſᷣm exigentiam finis veri vel eſtima
ti/cetera omnia moderentur/conſequens
eſt vt ſubuerſo et peruerſo fine/ peruertan
tujr omnia ad finem oꝛdinãda. Inter que
nimirum eſt ſcientia que dum ad dinitias
adquirẽdas reducitnr/appellaturterrena.
dũ voluptates indigna ſoꝛte cõquirit/ani⸗
malis nominat᷑. Oñ vero emulationibꝰſe
ctis hereſibo contentioni ⁊ ſimilib nequiti

is ſpũalibus ancillat/quo pacto melins q;

dia bolica cenſebit: Scientia igit᷑in puer⸗
ſis tot ſoꝛtit᷑ nomina quot ſunt vitia.eã ad
ſerapientia/vt ꝙ eſt ſuꝑba arrogans infla
ta⁊ ſilia Betalibdicit ſeriptura. Sapiẽ⸗
tes ſunt vt faciant mala. Inde enimi fitil⸗

lud de grecis eulogiũ/q leges habebãt bo
nas ⁊ peſſima ingenia. Per cõtrarium ve⸗

ro ſapiẽtia que deſurſum eſt qualem loqui⸗

mur /ſicut obſequitur chanitati ceteriſq; v᷑i·

tutibus/ita earum denominationes con⸗
trahit vt ꝙ eſt patiẽs.benigna.non emu⸗

lans:non ambitioſa. Et hoc modò de cete

nis. Sic ergo de theologia ſpeculatiua di⸗

eimus ꝙnon quelibet peruerſa eſt aut per⸗
uerſos inhabitat. nec in ea vitium eſſe po⸗
nimus. Sed in abutentibus ea/qualiter

nullus in theologia miſtica abuſus eẽ po-;

teſt niſi fſoꝛſan modo pꝛetacto per ſuperbi⸗

Conſide xXXIII.

exemplo oſtendens quomodo iudicant de
theologia miſtig..
Nhominibus nõ peruerſis neca⸗
uerſis/ a deo fine ſuo / poteſt altera
Ninter theologum ſpeculatiuũ ? mi
ſticũ differẽtia inueniri/qꝛ vnꝰ ab altero ſe
ceruit᷑ qliter artifex ſolũ ſpeculatiuꝰ ſine in⸗
ſtrumẽtis ↄueniẽtiby ⁊ hitibo adqſitis/dif⸗

Pouit differentiam inter pꝛobos fideles /

lerta practico erpto ⁊ in vtriſq; abdante:

Hãcoram nonã ſumptã exoꝑis facilitate

vel dfficultate/ familiari poſſumꝰ oñdere
exemplo. Si qs pitiſſimꝰ in arte muſiceñ
gut exercueni ſe in vocali cantu neq; in coꝛ
dis aut oꝛganis/imo vocez hẽatraucaz/et
ſtrumenta muſicalia diſcoꝛdia/ ſatagit ta⸗
mẽ iſte vel cãtare/vel inſtrumẽta pulſare/⸗
nulli dubiũ qͥn oberrabiti⸗⁊ neq; dulcẽ ne⸗
q; ſuauẽ ſimphoniã valebit affene. Hec ſi
militudo reſpicit eũ qͥ de diuinis ſcit irtifi⸗
cioſa diſſerere/qͥ de moꝛibo ſilr ⁊ virtutib⸗

regulas hʒ/ꝛ ſpeculatiuũ plerũq; fmoneꝭ/

ſed nõdũ vultad ea qͥ cogſcit ↄfoꝛmit᷑oꝑa⸗
ri/cogitlangues illa apli vocẽ plagere. vel
leadiacet mihi/pficere ãtnõ inuenio. Ca⸗
ret q ppe virtutũ hitibo tanc; inſtrumẽetis/
hñs carnẽ rebellẽ ⁊ diſſonã ſpũi/que dũ tã⸗

git᷑ nibil ſuaue/nihil diuinũ/q raucũ.ſoꝛdi

dũi. ac ſtrepiduli reſonat. Sʒ ⁊ ſpus dum
velut q dam

2

tmmodo fragoꝛes ⁊ tumultꝰ obtuſi deſide
rioꝝ carnaliũ atq; terrenoꝝ. Iſtã rem mil

le ſilitudies pares oñderet in ceteris artibb
ſcribẽdi.pingedi.medicãdi.militãdi.naui
oꝛro ita pueri magis ſine
arte/paulati ecte deédo deambulatõz/diſcũüt
recte àbulare/q́ iacẽdo etiã ſi mille regule

txis gradiedi vel modi dicerent᷑.ſic fabꝛicã⸗
do fabꝛi fimꝰ/ qꝛ ſilr inqͥrimꝰ qͥd eſt virtus
nõ vt tmmodo ſciamus/ſed vt beneoperã
do boni efficiamur ait Areſtoti.

Conlide. xxXIII

—

„

bymnis ⁊ cqticis pioꝝ deſiderioꝝ/ſentint᷑

Dügiephox caliginẽ ⁊ theologoꝝ clarita

tem ſub exemplo maris galilee ⁊ nauis ve/

toꝝ piſciũ ⁊ vocatiõe filioꝝ ʒebedei.
Ertheologiam miſticã ſumus in

ri turbido ſenſualium deſiderioꝛũ
vd littus ſolidũ eternitatis adducimur.
In hacↄſideratione differẽtia etiam inter
dyuas theologias ſpeculatiuã ⁊ miſticã edo
cet᷑. Speculatiua qppe ſi ſola eſtnũqᷓ; qe⸗

tat. inqetat potius.alioqͥn nõ dixiſſet ille q
voluit iueſtigare de oĩbo diligeter/q; ñ ſatu

rat᷑ocłs viſu/necauris auditu/dans per h̊
intelligere q etẽ non eẽ in ſola inueſtigatio
ne veritat /ſʒ famelicũ quoddã ieiunũq; ðᷣ
ſideriũ. Yalloꝛ ſi ñ ita apꝑuii i maxis phᷣis
q poſt oẽs inqͥſitiões ſuas tedio affecii/qꝛ

non refecti dixerunt h vnü ſe ſcire. qynibil

deo / hoc eſt in eo ſtabilimur ⁊ a ma

Octaua pars de miſtica

ſcirent. Videte q̃ſo qᷓ inanis retectio / vbi

tot tꝑa/ꝑ tot ſtudia/nihil uiſi vanitas in
anis in viſceribo aiaꝝ reperta ẽ. Pꝛeteren

cognitionis iſta videtee natura/q; plus ſa

tagit rem cognitã ad ſe trahereac ſibi aſſi,/

mlilare/q; ad ipam eat. Oð innuere videt᷑
ph̃;s dicẽs veꝝ eſſe in intellectu/bonũ in re

bus. Quid igit᷑ miꝝ ſi cognitio ſola/nõ e⸗/

rit mare deſiderioꝝ ſenſualiũ ſi etiã poꝛtũ

vel littus eternitatis extra ſe poſitũ non at

tingat.Quẽadmodũ nauta in regimie na⸗
uis qttidie garrula loqcitate docte diſſerẽs

nihil vero eoꝝ agens qᷓ loqtur/nũq; a me⸗

dijs põti fluctibo nauẽ in littoꝛe ſtabiliet/⸗

demerget potius eã/vel piculis oĩbʒ expo-

ſitã fluctuãtemq / iugiter inueniet. Simi⸗
liter ſpũalis natura/nũq; ex ſolg cognitiõe

maris intelligibilis/nũqᷓ; ex aſpetcu ſolo/⸗/

ſta bilitatẽ deifici poꝛtus poterit adipiſci.
¶ WMulta ſunt in hãc ſniam ↄcoꝛdãtia di⸗

nine ſcripture teſtimonia. Sʒ libet vnũhᷣ

ſignãter inſerere de vocatione filioꝝ zebe⸗

dei qs dñs ieſus a mari galilee ad litt ena
tare docuit. Ubi cheologig miſtica ꝑ ſenſꝰ

anagogicos cognoſcit᷑ ¶ Midendũ eſt qͥd
anagogiã i.ſurſum ductionem ſignificet
mare galilee/qͥd littus eius/qͥd nauis/ qͥd
vocatio dñi/tita de alijs. ¶ Ita ſic ma⸗

re moꝛaliter pñs ſeculũ.ſicanagogice co?;
ruptã nr̃e ſenſualitatis fluctuationẽ ſigni/
ſar dicenelann ente. Coꝛ impij q̃ſi mare

feruens ( Odð iõ mare galilee dicit᷑ qꝛ mu
tationẽ vel migrationẽ ſignificat galilee.

Quid aũt mutabilius.quid inqͥetius.qͥd
ꝓcliuius ad emigrationẽ qᷓ; ſenſualitas in⸗
uenitur: Nũc arrogãtita umet/nũc ſpe at/
tollitur/nuc deſperatõe deijcitur/nũc effer
ueſcit ⁊ extra ſeipam rapi per iracundiam

nüc per inuidiam in ſeipſa frangitur atq;
fatigatur. Noꝛax eſt per ingluuiem/per lu

xuriam/ſoꝛdida voluptate deſpumat / eaz
reddit inſatiabilem inexplebilemq; cupidi

tas.¶ Illic deniq; piſces ⁊ reptilia vario⸗
rum deſiderioꝝ/quoꝛum non eſt numerꝰ.

ſualitatis/nauiboratiociuatõnũ naturaliũ
pᷣi vidẽt oꝑa dei/⁊ mirabilia eiꝰ i pfundo.

DSzʒ q̊ pfudo:pfundũ inquit ſcriptura coꝛ
hominis ⁊ inſcrutabile ⁊ quis cognoſcetil
lud. ¶ Zeteruʒ mirabilia valde operatur
deus. in hoc pfundo que ſtudioſi picato⸗/

res/philoſopi mũdiales/per rhetia ſuaruʒ

adinuentionũ atq; docinnaꝝ ſcrutari co⸗

oꝛro qui deſcendunt in hocmare ſen⸗

natiſunt ſed deſfecerũt ſcrutqtes ſcrutinio.

neq; eni cim tantetam cq; inqete fluctuato
nis in carne nr̃a attingere valuerũt.nobis
aüt reuelauit deus/qꝛ peccãte pmo homie
rnpta eſt ↄcoꝛdia/ſeiſſſum fedus legis indi

te interrõnem gubnatrice/ obſequentem
ſenſualitatẽ ¶ Inde q̃ſi iuxta potetiã fictõö

nem apto eloi antro qͥ.ſ.eolus fingitur de⸗
ventoꝝ mox flauerũt veti.ſ.paſſionũ/que
velut exaduerſis ꝑtib/agmine facto/ↄtur
bauerũt tempeſtate magnũ mare noſtrum
NHã qs neſciat.qͥs nõ qͥttidiano naufragio

piclitatus agnoſcat.meſtũ ulud ecclie can

ticum: Cõſfuſa ſunt hicomiĩa ſpes.metus.

meroꝛ gaudiũ.Hõne q̃tuoꝛ iſte paſſiones
venti ſunt totide cardinales/gaudiũ q̃i ab

oꝛiete.meroꝛ ab occidente.ſpes a mendie.
metus a ſeptetrione/rabido impetu fltes
Aqbexagitatũ mare noſtrũ nücad celum

ſpem ⁊ gaudiũ aſcendit/nũc deſcendit v/

q; ad abyſſos ꝑ metũ ⁊ meroꝛẽ/hinc metu⸗

unt.cupiunt gaudẽtq; doletq / git egregt

poeta. ¶ Dentimus hen nimiũ / vtinã ſic
deſcribere valeremꝰ/qnẽadmodũ his paſ⸗
ſionibqquauerſum ſine oꝛdine ſine lege
perfſiantibus/ abe ipitura ſtabili eternitatꝭ
poꝛtu/nauta noſter id eſt ſpiritus rationa⸗
lis/faciens opationem in aquis multis co

—

tereunte ieſu ſecus mare galilee/niſi exẽ/
plo filioꝛum ʒebedei vocantem eũ ſequat᷑/

relictis tamen pꝛius rhetib mundanecuri
oſitatis/⁊ naui ratiocinationis naturalis/

immo ⁊ patre ʒebedeo id eſt tempoꝛe mu⸗

tabili ⁊ fluido in quo gignimur zebedeus

enim fluidus iſte vel fluens interpꝛetatur.

Euehatur autem opoꝛtet ſpiritꝰ noſter ſu⸗/

per omnem tempoꝛis mutatiõem ſi ad lit⸗

tus eternitatis/⁊ poꝛtum virtuoſe ſolideq;
contemplationis applicare voluerit/ vbi
immotuſ permaneat / ybi figar ancoꝛã ſpei

dependentema naui fidei vbi petre ſtabili

que deus eſt / per amoꝛem totus adhereat /
non caſurus:/quicquid exagitet aut circuʒ
uolet ſenſualium deſiderioꝛum ⁊ fantaſma

tum confuſiſſima inconſtantiſſimaq mł/
titudo. De hac quoq; naui hancſimilitu⸗
dinem ⁊ poꝛtum non hic nouam confingi
mus.dudum enim diuinus Dionvſius in
in tertio de diuinis no.illam nob apemit.
cceſummatiʒ ꝑſtriximus qd ꝑ anago
giã verba pᷣdicta euangeliſtenri deſignant

Fitationuin raſfecrionnm⸗ neq; venit ad
ittus tranquille contemplationis niſi pꝛe

K

1

0
u
lunf
Oł⸗
ſon
Tud
Horio
Ano:
annor
S
Ter
reque
ncen

o

mlon

ſ

Nopneins
nheceſln
tarporen
Cnſöegin
rent
Gczili,

Ahnen
donpenfin
thinuentadnn
Urnicdc
Wowibecnen
es ui
nmi niiſ
gunntübsſi
innmtineg
mIiamn
mienl
mlnrstiid
mn itiick

mammntiüſcni

fonnmundnen
CuefiN
üdhmans
gnn i
erhin itn

smnichi

minnilid

„£

palis ages deamoꝛe ⁊ ei triplici⸗

(Conſide. X XX

Dur eſt ſenſualitas littus eternitas vẽti
paſſiones.piſces vel reptilia ſenſualia de⸗
ſideria ⁊ fantaſmata. Spũs piſcatoꝛ.na⸗

uis ratiocinatio.rhetia ſtudia mũdana.ʒe/⸗
bedeus tꝑis fluxus.mercẽnarij mundani
phi.vocatio Jeſu diuina attractio. Piſca

ri vero hoĩes eſtſupnaturales vel diuings

inueſtigare inuenireq; veritates.

„ . .

te/⁊ de raptu ſil ⁊ extaſi ⁊ a xxxv·ↄſiderato
ne vſq; ad xl. Oꝛdine vero.xxxv: conſide/
ratio ponit aiam rõnalẽ ſine inſtinctu dei

Ationalis ſpũs tãq; ſpnalis nauta
echeologiã miſticã docꝰ / nõ niſi
vocãte dño/ꝛ ſecretis afflatibo ve/⸗

lũ mẽtis ĩpellẽte/ a mari ſẽſualitat ad littꝰ

eternitatis ̊ eſt a carnalib ad ſpũalia ꝑue

nit.Et nõ niſi ꝑ eiꝰ amoꝛẽ/in deifico poꝛtu

ſtabilitꝰ atq; ſolidatus ↄqͥeſicit. Hoc ex pᷣ⸗
cedẽti ſilitudine ſatis ꝑſpicuũ ẽ ex his que
diximus in pᷣcedẽti ↄſideratõe. Nã cuʒ ibi
oñſum ſit/q ñ acqͥrimꝰ poꝛtũ ſtabilẽ in ðo
ꝑ ſolã cognitõʒ /ſuꝑẽ vt h̊ fiat aliũde/vicʒ ꝑ
amoꝛoſã affectõz/ꝑ hãc q ppe cũ dᷣifico poꝛ

tu nro vnimur/⁊ ei adheremꝰ/dicẽte ꝓpha

Mihi ãt adherere deo bonũ ẽ. Et rurſus
ſcriptũ ẽ. Quiadheret deo vn? ſpũs eſt.

Illud q̃́ʒ clarius eluceſcit ex ꝓpꝛietatibo/a⸗

moꝛis qꝝ tres ad pñs attingere ſatis erit.

Amoꝛ. n. rapit. vnit. ſatiſfacit. Pꝛio qdeʒ
amoꝛ rapit ad am:tũ ⁊ inde extaſim facit.

Scðdo amoꝛ iũgit cũ amato ⁊ q̃ſi vnũ effic
Tertio amoꝛ ſibi ſufficit nec alið pᷣter ama
re querit.De his itaq; pꝛopꝛietatibus de⸗
inceps aliqua ſunt pꝛoſequengna.

explicat vi amoꝛis putẽ in raptu ⁊ extaſi ꝑ
ꝓpꝛias differentias exemplificando ð pau
lo et exemplo naturait
HMoꝛ rapit ad amatũ ⁊ extaſim fa⸗
cit.Et vocatraptus in ꝓpoſito ele
uatio potẽtie alicuiꝰſupꝛa inferio

res potẽtias/t exactuatione eiꝰ in ſua oꝑa⸗

tione/ceſſantib vel debilitatis actibo infe⸗

rioꝝ potentiaꝝ. Vel raptus ẽ foꝛtis actua

tio ⁊ vehemẽs in ſuꝑioꝛi potetia/ vñ ceſſãt

opatiões inferioꝛis potẽtie/vl ita debilitã

tur ⁊ ligant/vtſuꝑioꝛẽ in ſua opationene⸗
q̃q;ᷓ ipediãt.¶ oꝛro extaſim dicimꝰ ſpẽʒ

⁊amoꝛe nõ poſſe ad finẽ debitũ peruenire

intendimus.

quandã raptꝰ qͥ fita ꝓpꝛiatiꝰ in ſupioꝛi po:

tione aĩerõnalis/q;̃ ſpũs/vel mẽs/vel icelli

gentia noĩatur dũ mes ita ĩ ſuo actu ſuſpe⸗

ſa eſt/ꝙ potẽtie inferioꝛes ceſſantab actibʒ

ſuis ſicꝙ necrõ/nec imaginatio nec ſenſuſ

65
3

—

exterioꝛes/⸗irio qñq; nec potẽtie naturales

nutritiue/⁊augmẽetatiue ⁊ motiue/poſſint
exire in ſua ꝓpꝛias operationes. Diſtguen
do igi ⁊ quodãmõ ↄtrahẽdo raptũ ↄtra ex
taſim. Roptus eſt mioꝛis efficacie in ſuſpẽ
dẽdo/vel ipediẽdo actũ inferioꝛe. Inueni
tur tñ etiã in oĩ potẽtia ſuperioꝛereſpectu i
ferioꝝ. Extaſ vero in ſola mente fit / ſed et

gctus inferioꝝ potentiaꝝ nõ ſolũ debilſtat

ſz tollit funditus/ ;qiu durauerit. ¶ Pau
lus itadq;/exẽpli cq/i ſuo raptu duo expmit
q̃ ↄcurrüũt in extaſ deſcriptione. Expꝛimi

ei potẽtia q̃ rapta ẽ.ſ.tertiũ celũ ipius anie

mõ ſupꝛa expoſito.qð celũ ĩ potẽtig cogni
tiua/ẽ mẽs / vel intelligẽtia/⁊ in affectiua ẽ
apex mẽtis.vel eiꝰ ſcintilla.Expmit᷑ ſecun

do ceſſatio oĩm viriũ inferioꝝ ab actibo ſu⸗

is/alioqn quõ paulus neſciſſetan i coꝛpo
re vel extra coꝛpus fuiſſet. CEſt igit᷑ extaſ
raptus mẽtis cũ ceſſatiõe oĩm oꝑationũ in
in ſerioꝛibo potẽtijs.Et hec pᷣtrurſus ſubdi

ſcda raptus extra ſpm̃.¶ Piſi foꝛte aliter

velimꝰ diſtignere hos e penes obiectca
pectu intelligibili
um ſub ðdoä/⁊ raptus ſupꝛa ſpiritñ reſpectu
diuinoꝝ.⁊ foꝛte vtranq; acceptionẽ in ſcri
pturis legimus permixtim. Inuenimꝰ? eni

vt raptus in ſpũ dicat᷑re

de regina ſaba ꝙ non habebat vltra ſpiri⸗

tum quoniã admiratio vehemens ſuſpen⸗
derat actus omniũ potẽtiaꝝ in ea reſpectu
eoꝝ quede ſapientia ſalomonis fuerat cõ/
templata. Et H̊ poteſt dici ſtupoꝛ vel ſpaſ⸗ N
mus. Wioiracß pᷣlocutis de nomnie ra/
ptus ⁊ extaſis ſupereſt indagare quõ hec fi

ant oꝛiginaliterperamoꝛem. Cum igitur

amoꝛ ſit radix aliarũ qualiumcũq; affectõ
num / ſi oſtenderimus affectio potius ;

ſt in pꝛimis ſimilitudo
amoꝛis quo ad põdus/quemadmodũ vnꝰ
exſapientibus dixit.Amoꝛ meus pondus
meum.illo feror quocunq; feroꝛ.O poꝛtet
igit᷑q; amoꝛ ſit trahẽs ⁊ rapiẽs vFerũt᷑itaq;
guia ad locũ ſtabilitat ⁊ qet ſue/tractu q̃⸗
dã potiꝰ/qᷓ; ex cognitõe hꝰcẽtri/ſiue põderꝭ

cognitio s.E tè/patebit ſufficiẽter qd
P

tẽdẽtꝭ ad cẽtꝝ mði h̊ palã i guibꝛcosᷣſcẽtib⸗

uigi ſm duplicẽ viʒ ment. vnã coguitiuaz
⁊ affectiuã aliã.Pꝛia extaſis ẽ raptus i ſpũ

Octana pars de miſtica

ceſſante oĩ ſua cognitione/nihilominus ſenſuũ exterioꝝ vt neſciret qͥd ab extra fle⸗ uac
deoꝛſũ ñ ĩpedita ferũt᷑. Et lʒ amoꝛ/pᷣſerim ret/ſʒẽt virtuti fantaſtice ac imaginatiue ſong⸗
qlem loq mur/tfoꝛte magis hʒ de ſilitudine ſua actio denegabat᷑. Ita vt coꝛpoꝛeũ fan⸗ nina⸗
cũ natura leuitatis/cuiꝰ eſt ſuꝑferri.tñ ißa taſma nilli irrueret/aut irrũpere volẽs/ſu/ m
ẽt leuitas põdus qdðᷣdã dicipᷣt/iuxta inten/ prioꝛi rõnis volũtatiſq; virtute pᷣmeret᷑. pa ööbiie
tionẽ pᷣnoĩati ſapiẽtis.¶ Rurſũ exꝑimuri tuit h in q buſdaʒ/de q bus apud valerium Heen
ſero ga vua kcrl Wagneterapikad ip maximum nota eſt hiſtoia. nnechi
ũ pꝛſ?ſine cognitiõe. Sʒ ⁊ virt nutritiua ſi volbb ſt 15
nirime gue ſurſũ trahit/ñ oꝑãte ad ̊ co (Conſi. XX XIX. eſt Run
gnitiua virtute: Bedinene nſeamꝰ ad deraptu mentali ſiueſcintilla eiuſdem⁊ ĩũſo cioev⸗
aptum virtutum cognitiuarum linm. mmocoeſtmagis perfecoum. icſon
Naſi eb TY(Alium Aptmẽtis ſupꝛa potetias ſe ĩiferi
Zoſi. XXXVII. ſcribit ¶ oꝛes fit affectõis ꝑ ſcitillã/ mẽti co O ſng
raptũ imaginationis/in paſſionatis exveem ggatã vel appoꝛpat/q amoꝛ eta ſcan
Plificang. tic ððẽð gpdi
Aptus imaginatiõis ſuꝑ vires ſe /ex poꝛibo raptibꝰ/qͥ ſiccrebꝛioꝛes ⁊ facilio⸗ Fi
ſitiuas inferioꝛes/fit ꝑ amoꝛiſaffe res ſunt/ſic ĩtelligibilioꝛes inueniũt᷑‚qliter ſ
ctionẽ. Manifeſtũ ẽ q; amoꝛis vel mens in ſuis actibo taliter efferri pᷣt ⁊ fig / d
ſiderij affectio. p̃t tãta fixione/ virtutem vt nulla inferioꝝ potetiaꝝ eã interturbet/ e
imaginatiuã trahere vel rapere/q põtẽtie imo ꝑ vim ſuã affectiuã/ ua ſeipam actuun i
inferioꝛes ſenſuũ exterioꝝ/obiecta ꝓpꝛia e· bitꝙ vis ſua ĩtellectiua/vt ſicneq; ſeè/ neq; N
is oppoſita nõ attẽdũt. ſũpſit phᷣs ab er alia repogitabit/ rénabiliterceſſo/ pmp
ꝑientia.Eth ẽ raptꝰ qͥdẽ pᷣmus ĩ pꝛio cello tiſſima ſut ↄſeq̃nter ad intelligẽdũ oĩa que C
die/quẽ raptũ qͥd alið pucipaliter efficit/docctoꝛes eleuatiſſimi/noĩatiʒ Diony. tra or
feruidũ intꝰ deſideriũ rei ꝑ imaginationez diderunt de miſtica theologia.Ea inſuꝑ qᷓ

pñtate/neq; eĩ ſola cognitio imaginatiua/ dicut fieri in ſapiẽtib ⁊ deuot/vt ſũt extaf Wen
pGdaftiongfecaeſffcarer: Aidemꝰ mktis exceſſus. anagogica ductio. rapt? in
capii in philocaptis alijſq; plurimis tertiũ celũ, diuiſio aie ⁊ ſpũs. Introductio
qs melãcolicos ⁊ fataſticos appellamꝰ ⁊ q ain diuinã caliginẽ exemplo moyſi. Vel in
buſdã repere timẽtibo ⁊ iratꝭ/ aut vehemen ſcãſanctoꝝ cũ nube oĩa tegente/inſtar aa⸗

ter ʒelãtibi.Sic ãtimaginatio vel alie vi , ron.Quid etiã amoꝛ vehemens.i.mente,z . nnf,
res ſuꝑioꝛes/ſuꝑ ſenſus exterioꝛes efferü vehẽs qͥd moꝛs aie viuente ſperituid nor die
trapiũt᷑. Sic ecõtra ↄſtat aiam qñq; ſicð illuminatiua tenebꝛis qͥd moꝛſrachel in ꝑ ne
cin eri circa ſenſationẽ exterioꝛis obiecti/ꝶ tu beniamin? quid anagogica ↄuerſio io.; nſin
tactũ/guſtũ/aſpectũq;/ꝙ opationes potẽé danis retroꝛſum / intelligentie ſe pꝛeſenta⸗ Mihi
t mplo cellant auc ipeciiwr. Hocat bunt ⁊ ſimilian. MU inne
Ipꝛie nõ ðꝛ rapt ſʒ tractus aut demerſio / Prtq PEτWwin elooſ,
dap potẽtiã inferioꝛẽ ſuperioꝛ deoꝛſũ tra⸗ R ctaug Pars P’? n/ tbicht
hit᷑/ ⁊ ab actu ſuo cõpellit᷑ceſſare/qð fitĩð no cpalis agit de vi amoꝛis q amantẽvnit ci hunſcin
bis ex coꝛruptela pcti nimis heu faciliter ?ꝭ deoacſtabilem facit acreqeſcere vſq; ad fi W
frequenter. apennin aaatns. Dꝛanne vero eſt ↄſide nunin
v veVVT Iatio.xl.que remouet varios vnionis mo⸗ ſaani
A onſi. XX XVIII. dos ⁊ peruenitad illũ quẽ etia oſtendit/à Rnalthl
mptus vim ꝓut ẽ in rõne ſicut in ſtudiois animam dicitur deo vnire wanſuſ
Apparet oſtendit declamndunm. Moꝛ vnit amãtẽ cñ amato ac pin altfun
Aptꝰ rõnis in actu ſuo ſuꝑ poten?ꝰ e ge hũc ſtabilire acſiſtere facit cũ il⸗ hatſtinet
tias inferioꝛes fit pvolũtatꝭ amoꝛẽ Alo. hec dicta ẽ ſcᷣa amoꝛis ꝓpꝛietaſ ichn
„ Fecerũt h̊ ꝑſpicuũ ſtudioſi ꝑſcru/ Pꝛo cui intellectu ioqᷓndũ eſt aliqd de ſeſton
— atoꝛes regulaꝝ generaliũ in varijs artibb? modis vnionũ varijs ⁊ diuerß. Sʒ e hec ſrhlüm
z abſtrahẽetes a motu/ materaa/ vel ſpua / vvnio de qᷓ loqͥmur ñ coꝛpal eſt / ſz ſpüalis/ egenlch
lia meditãtes/qrüt deducere ⁊ rõcinan ex decoꝛꝑalibe vnionibo nihil h dicendũ eſt⸗ ſenſenſ
/ notis incognita/q̃s aliqũ volũtariꝰ hmooi WVniones aũt ſpũales iuenimꝰ/vtpꝑ iheſio etdaſd
appetitꝰ/ceſſarefec ab opatiõibo nõ tmjmõ nẽé.ꝑ infoꝛmationẽ/ꝑ actuationẽ paſſiſtẽ/⸗ negogijt

*

Küm
Kiee
nchi
hheni
ren

W

Anpeinn

ee
(Düconr
sttct⸗
Mmmtle
Rümne
uchnm
nng
dümuhm
a ün
üNnn
WuDGtLn
GriNr
Nend
uhrmdrd
enminden
Wö Nan
Deneet

dni
elziinii
crunnen

Enneinien
ei

gimn
inrſlenit⸗
icngelct

4

innbi

4
/

sinmn

dit ⁊ rationib

um/deficere peni

.

Theologia ſpeculatiua

clam pncipalititis. ꝑ illapſũ/ꝑ ſuſtentatio⸗

ne vpoſtaticã/vbi plures nature in vna ꝑ⸗
ſona ↄueniũt.Sʒ oĩm ſupᷣma vnio ẽ in di
uina eẽntia ſeu natura/in q̃tres ꝑſoneſum
ma vnitate ſubſiſtũt. Sʒ has vniones tan
qᷓ; huic ꝓpoſito minꝰ cõuenietes relinm
Hec vero vnio amã cũ amato/ab ariſto.
in ethicis.cãgit᷑ vbi ait amicus ẽalter ego⸗
cuiꝰ vnionis rõ expmi videt᷑cũab eode ðꝛ
Amicoꝝ eſt idẽ velle ⁊ idẽ nolle.ſpũs ̊nr
cũ deo adheretꝑ intimũ amoꝛẽ/vnus ſpũs
E cũ eo ꝑ volũtatꝭ ↄfoꝛmitatẽ.ſolꝰ.n.amoꝛ
Pfectus ⁊ ꝑfecte vᷣo adherẽs:veraciter oꝛat
ſiat volũtas tua ſicut in celo ⁊ in terra/⁊qͥ
ſicoꝛat/oꝛat vtiq; in ſpũ ⁊ veritate/ ſicuto⸗

randũ eẽ veritas docuit in euãgelio. Nã et

ipᷣe pr̃em oꝛauit dicẽs/verũtñ nõ ſicut ego

volo ſʒ ſicuttu. Ita; qᷣ ſic vnit deo ⁊ adhe

ret ꝑ amoꝛoſam volũtatis ↄfoꝛmitatẽ/vti⸗
q; ſtabilit᷑ in eo.Ad quod traduci põt illud
pſalmiſte/abſoꝛpti ſunt iũcti petre iudices
eoꝛum.i.in deo totaliter ſtabilitiii.

Conſideratio. xI. I

de en oꝛibo circa trãſoꝛmationẽ aie in
deũ/r qdſit/? quõ etii coplet/ ereplis oſt
*½

Hoꝛoſa vnio mẽtis cũ deo qᷓ fit ꝑ

tio noĩatur/ſicut btũs Diony.
ſancti pr̃es locuti ſũt/ſed inexplicationis
mõ varietas inuenit᷑. ¶ uerũt.n.qͥ dice⸗
ret ſpm̃ rõnalẽ SS amoꝛe fertur ĩ de⸗
ta ſe/ acreuerti in ydeaʒ
ꝓpꝛia/quã habuit iĩmutabiliter ac eternalit᷑
in deo iuxta illud Joh. qð factum eſt / in ip
ſo vita erat. Dicũt ergo ꝙ talis anima per⸗
dit ſe/⁊ eſſe ſuum/⁊ accipit verum eſſe diui

num/ſicꝙ iam non eſt creatura/necꝑ qea

turam videt/aut qamat deum /ſed eſt ipᷣe de
us qui videtur ⁊ amatur. Hanc inſaniam
voluerũt aliqui trahere ex verbis Bernar

di. in epiſtola ad fratres de monte dei. hãc
etiam niſus fuit ponere almaricus heretic?

ab eccleſia condemnatus/quem pꝛopterea

auguſt. inter hereſes nominauit ⁊ numera

uit.Hanc etiam niſus eſt renouare auctoꝛ

illius tractatus/ cuius titulus ẽ de oꝛnatu
ſpuᷣaliũ nuptiaꝝ cuius initiũ ẽ᷑.Ecce ſpon
ſus venit exite obuiã ei.· ¶ otra hũc erro

rem ſcripſi dudũ quandã epłam/lʒ in alijs
ſcriptis eiꝰ hũc erroꝛẽ coꝛrexiſſe videat᷑.po

nedo ꝙ aĩa talis ſꝑ remanet in eẽ ſuo ꝓpꝛio

theologiã miſticã / cõgrue trãſfo.

narietraſtoꝛmani ſicut amatoꝝ dicimꝰ coꝛ
vnũ ⁊ aiam vnã qð vtiq; ↄcedimꝰ. (ue
ruütalij ponetes P amoꝛ creaturead eum

nihil ẽ aliud q; de ⁊ ita ꝙ ſpũs rõnalis/foꝛ

maliter amat deii ꝑ ſpũmſcm.Hec opinio
iponit᷑ mgro ſniaꝝ/quã iõ doctoꝛes nonte

nẽt qꝛ ñ poſuit foꝛmã aliquã dilectiõis a⸗

ctuał vel hitualis qᷓſi mediã ad diligenduʒ
deũ eẽ neceſſariã.Nã ſi H addidiſſet.⁊ reſol
uiſſet qd dicit hec pᷣpoſitio ꝑ. dũ ait ꝙ deuf
diligeret ꝑ ſpmſcm̃.qꝛ ſcʒ dicit cãm exẽpla

rẽ/tũc poſitio ſua cõpletioꝛ ⁊ irrephẽſibili⸗
oꝛ fuiſſet. Fuerũt alij/q ꝑ ſiłlitudies reptas

in coꝛpalibo/voluerũt hãc vnionẽ ſen ſpũa

lłetrãſſoꝛmationẽ/reddere clarioꝛẽ. Dixer̃t

eĩ aia ſic vnit deo ⁊ in ipᷣm trãſtoꝛmatur.

quẽadmodũ ſi gutta aq mittat᷑ in doliũ foꝛ
tis vini.Illa nãq; gutta tũc ꝑdit eẽ ꝓpꝛiuʒ/

ↄuertiturq; totaliter in alienũ /velut ẽt ſi ci

bus ꝑ nutritionẽ ↄuertat᷑in cibatũ/iuxta il
lud qð aug.loqͥtur in ꝑſona dñi. Ciboſuʒ
grãdiũ crede ⁊ mãducaſti.nõ tu me mutab
in te/ſicut cibũ carnis tue/ſed tu mutaberꝭ

in me. Memini melegiſſe ꝙ ad pᷣdicatiõʒ

pfate ſilitudis/deuota q̃dam mulier /ſicec⸗

eſtuauit /ſic exarſit intriſecuſ/ ↄcepto ſpũ
ſeſe nõ capiẽſ/ipᷣa velut muſtũ nouũ/abſq;
ſpiraculo/ ruptis venaꝝ ⁊ neruoꝝ vincuł
vitã cũ ſanguie tradiderit ¶ Craducũt ali
q̃ vꝰbũ deuoti berñ.in de pᷣcepto ⁊ diſpẽſa⸗
tione ad hũc ſenſũ dũ ait ꝙ verius ẽ aiavbi
amat/q; vbi aĩat/q̃i vicʒ amãdo/ſe ⁊ coꝛpꝰ

deſerat/ac in deũ ſuũ tota ptrãſeat ¶ Veꝝ
hec ſilitudo deficit/hẽtq; plurimũ de diſſi⸗/

militudie / alioqn rediremꝰ ad erroꝛẽ pꝛiꝰ
cõmẽéoꝛatũ.nõ eĩ ꝑditaĩa ĩ vac vnione ſuũ

eẽ ꝓpꝛiũ/ſicut gutta aq̃ deſinit ꝑ coꝛruptiõo,ʒ

q; alterius generatio ſubſeqͥtur. ¶ Rurſus
ꝓpter eandẽ rõem /ſilitudo trãſſubationis/

qꝗ fit in bũdicto ſacfo /nõ ſatis ẽ idonea ad

explicãdũ trãſfoꝛmationẽ amãtis in deum

amatũ. ucũt aũt alij ſilitudinẽ ferri

cãdẽtis.ſeu carbõis igniti:vbi carbo ⁊ fer

rũ remanẽt ſub eẽ ꝓpꝛio.induũt m̃ q̃ſdã pp
etates ignis ſeu calor incoꝛꝑati/⁊qi ꝓpas

perdunt.vt frigiditatem.rigoꝛem.⁊ nigre
dinem ſic ꝙ ferrum illud candens/videtur
eſſe totaliter igniſ. Sic pꝛeterea aer illumi
natus/incoꝛpoꝛat in ſelumen ſolis /ita vt
ex aere etlumine vnum fieri videatur.ſic
errum affectum per magnetem / induit
magnetis pꝛopꝛietateʒ/vt videlicet ipſum

65

qð hʒ in ſuo genere ſʒ ðꝛtm̃modo ſilitudi/

Octaua pars de miſtica

ferrũ aliud ad ſe valeat trahere.ſic vapoꝛ qͥ
ale iene quandaʒ
ex caloꝛe aeris ↄditionẽ.¶ Dãata
tudinẽ generaliter ꝓ pᷣfate vnionis manu⸗
ductiõe de vnione materie ad foꝛmã ſeu ꝑ⸗
fectibilis ad ſuũ ꝑfectũ. Conſtat nimiꝝ ꝙ
materia añ ſuſceptionẽ foꝛme iĩpfecta eſt/e

ſine decoꝛe/ſine vtute/ſine actiòe det᷑ei foꝛ

ma / mox venit ad ꝑfectionẽ iuxta ſoꝛmeſi
bi vnite ꝓpꝛietatẽ. Sicaĩa pᷣus q; vniatur

Dat alij ſimili⸗

deo / ꝑviuificũ amoꝛẽ/manet in qdam moꝛ
te ſpuᷣali/ſine decoꝛe/ſine vᷣtutead actus vi

ficos meriti vite eterne.Si aũt deo ↄiun

gat᷑tanq; fontali totiꝰ vite pᷣncipio/dat ſi⸗
bi vita qᷓdam diuina:nõ qdem ꝑ foꝛmaleʒ
inheſionẽ dei ad aiam.G̊ eni repugnatdiui
ne ꝑfectioni ſʒ p illapſũ qndam intimioꝛẽ⁊
ſpuale/ſecluſa ipfectiõe q̃libet/⁊ hoc mediã
te amoꝛe/tanq; qlitatiua ⁊ armonica diſpo
ſitione/q̊dammodo ꝓpoꝛtionabiliter / ſicut
diſpoſitio materie pᷣꝛeqritur/nectñ ſufficit
ad hũane foꝛme ſuſceptionẽ ¶ Pꝛemiſſis
igit᷑ his ſimilitudinib/dicamꝰↄſequenter

ad eas/q amoꝛ ſicut caloꝛ naturã hʒ ↄgre⸗

gãdi ſeu vniẽdi omogenea/ſicut etiã ſeꝑat
⁊ diuidit etherogenea. Cõſtat aũt ꝙ ſpũa⸗
lia cũ ſpũalibo omogenitatẽ q̃ndã.i:ſiłitu⸗
dinẽ ſeruãt adinuicẽ/⁊a coꝛꝑalibo ſeu terre
ſtribo ſint diſſimilia. Oẽ igr qð in hoĩe re⸗
perit᷑ ſpũale vel diuinũſegregat᷑ quodãmo
do ꝑ amoꝛẽ vnificũ/ab omĩ eo qð terreſtre
eſt atq; coꝛpoꝛeũ/ſic fit ibidiuiſio ſpũs ⁊ a⸗
nime.i.ſpũalitatis ⁊ aĩalitatis ⁊ ſeuſualita
tis/⁊ ſepaturpᷣcioſum a vili/⁊ qꝛ deus ſpũſ
eſt ⁊ ſilitudo eſt cã vnionis/ꝑſpicuũ eſt cur
ſpũs rõnalis ſic depuratꝰ⁊ defecatus/vnit᷑
ſpũi diuino/qꝛ vicʒ ſilis efficitur cũ deo
amus tñ alterã huius vnionis cãm e⸗
tiã qͥ ad ea ꝗᷓ coꝛpus ipᷣm reſpiciũt.Spũs
itaq; ſie aſſimilatus deo / ſic qlificatꝰ/⁊ affe

us ꝓpꝛiũ tanq; ſuũ formabileſeu materia
eꝑ redũdantiã ſpũs ad coꝛpꝰ. Quo fit vt
coꝛpus ꝓpꝛiũ ſic hĩtuatũ ⁊ affectũ/induat⁊
gerat q̃ſdã ꝓpꝛietates ipᷣius ſpũs/ꝓpꝛijs vł
derelictis vel multũ ab actione ſuſpenſis.

Inge eſt dictũ ariſtoin virtuoſo inqͥt oia

conſonantrõni. Sic ergo ſpũs noſter tra
ctus a deo trahit ↄſequẽter ea que coꝛꝑis

ſunt/ac pinde reſultat vnio mirabilis ſpiri

tus ad deũ/⁊ coꝛpoꝛis ad ſpiritum.

(Conſigera, xLII.

quietem aĩe in deo ſm triplicẽ ipius tenſio
nem oſtendit/put ſancte trinitati ſilitudi⸗

narie quodaãmõ in eadẽ ſtabilitatur.

miſtica theologia ↄſiſtere videtur.
aiĩa qᷣetatur.ſatiat᷑ ⁊ ſtabilit᷑.quod
facile eſt in pᷣmis ex pꝛioꝛideducerere- Hã
cũ res qlibet ſit inqͥete/dũ ꝑfectõnẽ ſuã ade
pta eſt / illlic; coniũcta. ⁊ ſpuũͦs noſtervnitur
⁊ ciungitur ſummo ꝑfectibili/ꝑ amoꝛem
pfectũ/vt exinde q etetur ſatietur ⁊ ſtabilia

tur neceſſe eſt. Sic materia in foꝛma hita.

ſic lapis in centro poſitus.ſicres q̃libet in
adepto fine ſuo qetatur.Aia q pperõnalis

dum coniũgitur ⁊ vnit᷑ deo copulatur ſuo

ſummo bono. Eſt enĩ deus ſummñ bonuʒ

eius / eſt cente eius/finis/totaq; ipſius ꝑ⸗/

qͥd aliud vlterius inhiaret:(¶ Poꝛro in ip⸗

fectio/q̃d ergo aliud ipᷣa requirxeret:aut ad
ſa aĩa ↄſidero tres tendentias eroinͤ

poꝛtionabiliterad triplicẽ vim eiꝰ ſiue po⸗
tentiã.quaꝝ vna eſt ↄcupiſcibilis.alia rnc⸗
nalis.:tertia iraſcibilis noĩatur.ↄcupiſcibi

lis tendit in bonũ:rõnalis in veꝝ.iraſcibi⸗
lis in arduũ. Sicaĩa ꝑ has vires tendenti
am habet in bñdictam ⁊ ſanctã trinitatem
Nimiꝝ qꝛ ad eã ⁊ eius ſimilitudinẽ facta ẽ
eiuſq; imago conſtituta. ¶ Attribuimus
itaq; ſpũſancto bonitatẽ/⁊ad hanc tendit
vis ↄcupiſcibilis.attribuimus filio verita
tem/⁊ ad hanctendit vis rõnalis/ attribui
mus pr̃i potentiã maieſtatẽ.⁊ gliam.⁊ ad
B tedit vis iraſcibił. O poꝛtet igit᷑ vt bis vi
ribo ſatiatꝭ ꝑ ↄiũctõeʒ cuiuſlibet cũ ſuo ſup̃

mao appetibili / aĩa rõalis totalr ſatiet. qete

tur ⁊ ſtabiliatur /nã ſidelectatio ĩ bono cõ⸗/
ueniente ⁊ voluptatis ſuauitate qritur/qͥd

de aĩe voluptate / btã maxime.ſentiendũẽ?:

Audiamus qͥd ꝓpheta dicitad dñũm. Toꝛ⸗
rente voluptatis tue potabis eos.Ois aũt
delectatio in infimis/plus aloes q; mellis
habet / inqͥt ſatiricus / lingit en mel in ſenti
bus ⁊ vꝛticis / ꝓpter qð recte dicit Boetius

habet h voluptas ois ꝙ ſtimulis agit fruẽ
tes. Si pᷣterea querit᷑ veritatis cognitio/

conuertat᷑aſpectus ad verbũ diuinũ:velut

ad artẽ pꝛimã:.cuius exemplar ven eſt eſſe

veꝝ. Si deniq; potentia ſi glia.ſi opulen⸗

tia.ſi dignitas qratur.hec oĩa eſt deus aie

eũ diligẽti/qꝛ eſt merces ſua magna nimis

in q̊ ⁊ ola ſe poſſe gliaturapłus. Oia inqt

poſſum in eo qͥ me ↄfoꝛtat.Deꝰ ergo finis
eſt anĩe/n eina vltima pfectio/ inſe eſt velut

Erpᷣdictaã amoꝛoſam vnionẽ/inqᷓ

lenaun
lionſt
latare
Altentf
ſuedu
ation
mes
ceno
niſiß
noy
og
lendur
ndeo

(e
gem
ge
fun
(ol
nimis
W

u.

erſupn⸗
lio expin
emoffe
turilluan
eſ /hvenn
eLalehn
ſtiathmia
onimraſi
crolli
pa ogſi
üttie
turdangeni
ſeniktgte
fücocnee
Breginone
vero feogtte
guidenick
Mligzgfin
Mended

nmni
mnin
ketili
dtnenef
ecön

E

EE
=+☛t
=

—

i
Mhnatene
wdliemen
mmamtli
Nuinſetan
Elerwäſeet
ipri
Wapnnin
wimmihn
ug ſto
muN.
nni
Mnmckſuen
Mladlgii
in gi

niicinun

gnümadnetede

n (Mium
rinubwetmeit

1

umscodent

sränuis Wed

tri gen n
Mematrce
umndadſui

5 2

l
. . .
ͤiii
sArfl
eatinn
ah.
„
Md bor
urivi

rioꝝ ſuoꝝ.Dum ergo in ſe deficit ala in ſa
lutare dei velut ad nihilũ redacta nulli iaʒ
Alteri nec ſibimet innititur ſed ſoli deo / vt
ſue dulcedini /vt ſue veritati / vt ſue gloꝛifi

cationi.dicens p pᷣmo Renuit cõſolari aia

mea memoꝛ fin dei / et delectatus ſum Di
censꝓ ſcdo / nihil arbitratus ſum me ſcire⸗/
niſi iſjm xpᷣm factus ſtultus ꝓpter ipᷣm/di⸗
cens ꝓ tertio / vtinam qͥ gloꝛiatur in domi
no gloꝛietur. Ac pinde non hñs qͥ vlteriꝰ
tendat/aut qͥd vltra requirat/quietatania
indeo atq; ſtabilitur poſſidens in eo omĩa
celeraq; contemnens atq; ꝑuipendens
