de ſe notum eſt. qm̃ exercere opera ꝑfectio⸗

nis / dignieſt ⁊ ꝑfectius.q̃ ad illa niti/ten

dere/⁊ feſtinare. Simul ⁊ ſtatus ille perfe

ctioꝛ eſt qui obligat aſſumentẽ illũ ad ope

ra ꝑfectioꝛa exercẽda vel adqͥrenda. qᷓʒ ille
qui ad minus perfecta obligat aut exercen
da aut conqͥrenda/(¶ ¶Aiterius ſequit᷑ ſta
tus perfectiſſimus in eccleſia militante eſt

ſtatus epiſcopoꝝ. Patet quia obligat ad
opera hierarchica perfectiſſſima exercenda

que ſunt purgare illuminare et perficere.

Purgare arguendo/coꝛripiendo/⸗ increpi
0

do Argue/increpa/obſecra/monet apo

lus thimotheũ quẽ epᷣm oꝛdinauerat. Il⸗

luminare autẽ inſtruendo.docẽdo.monẽ⸗

do.Opoꝛtet ſcribit apoſtolus epᷣm ample

ctentem eſſe eũ qui ᷣm ſanam doctrinam

eſt fidelem ſermonem / vt ſit potens erhoꝛ
tari in doctrina ſana.Et contradicentes

qq 3

redditio vnius voti nõ plus eſt de iure di⸗
uino q́ʒ redditio alteriꝰ. Nec ſcõm dici põt

tes.
nõ i

E

He conſiliis euãgelicis

arguere. Quãobꝛẽ ⁊ in oꝛdinatione epi pe

titur ab eo. Scis nouũ ⁊ vetus teſtamẽtũ

et reſpõdet.ſcio. Perficere deniq; hoſtias
pces/ orones/ſacr̃a que ſunt vaſa ſanctifi⸗
cationis ⁊ gre offerẽédo.Omnis eni ponti

fex vt inſtruit hebꝛeos apls / ex hoĩbus aſ⸗
ſumptus pꝛo hoĩbs conſtituit᷑ in his q̊ ſũt
ad deũ.vt offerat dona ⁊ ſacrificia pꝛo pec⸗

catis. Item qꝛ pᷣlatus debet aĩam ſuaʒ po⸗
nere pꝛo ſubditis.qð eſt opus ꝑfectionis
maxime. Debet regentib ſubſidia miſtra⸗
re tpaliũ bonoꝝ. Si enĩ inquit gregꝰ/nõ
dat ſubſtantiã ſuã.qñ daturus eſt aiam ſu
am? Item ſᷣm aplłm ⁊ diuinũ dionyſiũ epi
ſunt cooꝑatoꝛes dei. Pontificuʒ oꝛdo ait
dionyſius pꝛimus ⁊ ſublimiſſimꝰ.Et hu⸗

go in ↄmento Epi ſunt ſublimes ⁊ ſuꝑio⸗

equit᷑ vlterius ꝙ ſtatus pᷣlatõis
dicit᷑ perfectiſſimus.qꝛ ↄuenienti
oꝛ ⁊ aptioꝛ eſt ad ꝑfectionẽ adquirẽdã.ſed
quia hominẽ iam ꝑfectuʒ requirit. Patet/

res ac ipᷣidiuinitati magis appꝛopinquã⸗

quia ſtatus eſt ꝑfectionis in alios exercen

de nõ adquirende.quarę hominẽ ꝑfectiſſi
mũ exigit ⁊ requirit. rca .
mus dram inter ſtatum ꝑfectionis adqui

rende/⁊ ſtatũ ꝑfectionis exercẽde.que qui

dem dr̃a a fine ſumenda eſt. Status nem

peꝑfectionis exercẽde intendit bonũ ſuũ

in alios effundere ⁊ multiplicare. Status
vero ꝑfectionis adquirẽde bonũ illud qð

iam alius diffundit/intendit/nitit᷑ / ⁊ feſti

nat in ſe adqrere. Pꝛimus ex abundantia
in alios redundat.ſcdᷣus in ſeſtat.Scoõm
enĩ areſto.v.eth. Virtus tunc perfecta eſt/
quãdo habẽs eam põt ad alterũ vti ⁊ mo⸗
do ad ſeipᷣm. Multi enim in/ꝓpꝛijs virtute
vti poſſunt.qui ad alterũ nequeũt. Vltra

ſequit᷑ etſi ſtatus pᷣlation is ſit ſtatus perfe

ctionis exercende.nõ ſic tamẽ exercẽde/qͥn
etiã et ſit adquirẽde.Patet quia pᷣlati non
ſunt in ſummo ꝑfectionis/ ſed in dies pꝛo
ficiunt in gratijs ⁊ virtutib. Non ꝙ iam
acceperim/dicit apłus/ aut perfectus ſim/
hoc eſt ſic quin ampliꝰperfici poſſim. Se
uoꝛ autem ſi quo modo compꝛehendaʒ.
uare autẽ plus dicatur ꝑfectionis ex
ercende qᷓ; adquirẽde.ideo eſt quia pꝛinci⸗
paliter datur ⁊ inſtituitex officio ⁊ oꝛdine

vt bonũ quod in eo eſt extendat/deriuet in

alios ⁊ effundat.⁊ quaſi ſe neglecto/alijs ñ

ſibi viuat.qui nec ſic perfectus eſt quin vl

terius perſici queat.ſed quia maxima exꝑ⸗

Quocirca accipia⸗

te iam pſectõnis eſt. ſicut perfectus doctoꝛ
et clericus / dicitur quia excellenter ꝓfecit

in doctrina q;; omni die pꝛoficiat in ea.
CEFins infero quia ſtatus curatoꝛũ in
oꝛdine pꝛoximus eſt ſtatui epoꝛuʒ. Patet
quia eadem opera hierarchica eis incun⸗

bunt que et epis. Etſi non in tam excellen
ti gradu. Debent enĩ ſubditos purgarear
guendo/increpando.illuminare docendo

et pꝛedicãdo. Perficere ſacramenta mini⸗

ſtrando.Tenent᷑ ⁊ in caſu ſicut ep̃i aias p

ouibo ponere. Vnde ⁊ in miſſioneſeptua⸗

ginta duoꝛum diſcipuloꝛũ /quibus curati

ſuccedunt ſᷣ̃m theologos ⁊ iuriſtas.quaſi
eadem opera mandaulit eis xpᷣs/queꝛ apo
ſtolis / luce decimo. ¶ Bequuur ſtatim ex
hoc/ꝙ ſtatus curatoꝛũ perfectioꝛ eſt ſtatu
religioſoꝛũ. Patet quia pꝛoximioꝛ eſt ſum
mo ſtatui epiſcopoꝛũ/ ergo ⁊c̃. Qð autem
eſt ꝓpinquius ſummo eſt ꝑfectius. Secun
do quia ſtaius curatoꝛũ eſt ſtatus pfectio⸗
nis exercende. Religionis vero ſtatus ma
gis eſt adquirende.ſᷣm pᷣdicta autẽ ſtatus
perſectionis exercende perfectioꝛ eſt ſtatu
perfectionis adquirende. ¶ Oõ ſtatus re

ligioſoꝛum ſit perfectionis adquirẽde hboc
expꝛeſſe ponit ſanctus doctoꝛ ſcᷣa ſoe.q.

clxxxvi.ar.pꝛimo in ſolutione. iij.⁊.iiij.ra⸗

tionum et ar.ij.in coꝛpoꝛe queſtionis. Et
libello ſuo de ꝑfectõe vite ſpiritalis. Sta,/
tus inqnit religionis ad perfectionẽ perti

nere dicitur pꝛo quãto eſt via tendendi ad
perfectionẽ per quedã exercitia regularis
obſeruantie. VUnde et.ij.ij.in pluribo locis
queſtionis eiuſdẽ. Religioſus inqͥt nõ ꝓfi
tetur ſe eſſe ꝑfectũ/ſed magis adhibere cu⸗
ram/operã/⁊ ſtudiũ ad adquirendã perfe⸗
ctionem/per regulares obſeruãtias ſue re⸗
ligionis/quã aſſumit. ſicut inſtrumẽta ad
perfectionẽ.Et ita ſicut ipᷣe dicit/dicit᷑ſta⸗
tus ꝑfectionis ſolũ ex intentione finis per
fectionis adquirẽde.Qui aũt oꝑatur ad fi
nem.nõdum aſſecutus eſt finem. Alioqͥn
religioſus ꝓfeſſus vnius diei / qui veriſſi⸗
me ⁊ ꝓpꝛie eſt religioſus/eſſet iam ꝑfectus.
et pueri.xiiij.annoꝝ ꝓfeſſi/dicerent᷑ iam ꝑ
fecti.qð quis diceret?: VUnde ⁊ in religioni
bus licite ⁊ bene recipiuntur pueri adole/
ſcentes/homines indocti/⁊ imꝑfectiſſimi

yt ſcʒ ꝑficiant᷑ in religione/ tales aũt nun/
deberent admitti ad curam regendam.
ic igit᷑ ſtatus curatoꝝ requirit hoĩeʒ ꝑfe

ctioꝛem q; ſtatꝰ religio nis.Ea ꝓpt dicebat

fndul
fſtuatuike
Eſau⸗
gadeu⸗
onito

vitig
ſigulon⸗

Gn
OMieo
copeld
lone.
Cduntan
orcinanil
ſaaporeſt
penoſen
tiporocha
Pgliuni
Pnrun
riclaion
Unisſtutin
Moſaechit
bedarniiſ
aiuis

unninh
ruig
Wän
San
ueinnttn
wckud
latſme
sten
aruitn
ne t
wamlade⸗
ee

nünriNi
nündkuniginl
NAliennrs
2250
fünraä
iriunett
Fmnznuiel
* 31
Aſtini
— ene N
AAYPNNR.
dANNR. .
ℳ uun

N

Et ſtatu perfectionis

augꝰ et habet᷑xxi.qi.c. Pꝛobatioꝛes non
niſi ⁊ melioꝛes in clericos hoc eſt curatos

recipimꝰ. Non dicit in monachos vel reli⸗
gioſos ad quem ſtatũ qꝛ eſt ſtatus ꝑfectio⸗
nis adquirẽde.om̃es recipi pũt. Pꝛeterea

Em diuinũ dionyſiũ ſtatus pᷣlatoꝝ pꝛefert

ſtatui religioſoꝝ.qꝛ eſt adductiu? et aliꝰin
ſe ſtatus. Ipſoꝝ aũt curatoꝝ eſt etiã alios
ad deũ adducere/exhoꝛtãdo/inſtruendo et
monẽdo/quo ſic ad deũ redeãt. Vñ.vi.ca.
celeſtis hierarchie ait ipe dionyſius.Con⸗
ſũmandꝰmonachus / retro ſacerdotem ſtat
nõ ſupꝛa caput hñs tradita eloqͥa. Sequi
tur in textu. Qð aũt neq; ſupꝛa caputtra⸗

dita eloquia hre dicit et aſtare ſacerdoti/

declarat monachicũ oꝛdinẽ nõ eſſe alijs pᷣ⸗
latũ. ſed in ipᷣa ſtantẽ ſingulari ⁊ ſacra ſta⸗
tione. Vnde ⁊ ab initio inſtitutionis reli⸗
gioſoꝝ / vt ex legendis pr̃m claret et appa⸗
ret.religioſi erant ſubditi parochialibi cu⸗
ratis a quibo⁊ recipiebãt eccleſiaſtica ſacra
menta. Poſtmodũ vero vt vagandi tolle⸗

retur occaſio.abbates eoꝝ inſtituti ſũt cu⸗

rati eoꝝ. ¶ Item arguit ad coꝛollarium/

quonia curati oꝛdinati ſunt ad bonũ ↄmu

ne/ religioſi vero vacant bono pꝛiuato/ et

ſingulari/⁊ ſacre ſtationi /bonũ vero ↄmu
nediuinuis eſt ⁊ melius bono pꝛiuato.

nfero vltra ꝙ ſtatus curatoꝛũ ſicut et

VeEepᷣon/eit de pꝛimaria ⁊ oꝛdinaria xp̃i inſti
tutione. Patet qꝛ ipſi diſcipuli quibo ſuc⸗

cedunt curati ſ̃m gloſas ⁊ canones/fuerũt
oꝛdinarij hierarchie/⁊ imediatea xpᷣo miſ⸗

ſi. ⁊ poteſtatẽ hierarchiſandi acceperũt/nõ

a petro ſed a xpᷣo.¶ Sequit᷑ vltra ꝙ cura
ti parochiales/ nõ ſe habent ad epos ſicut
baliui vel pᷣpoſiti ad regem vel pꝛincipem
Patet quoniã ipſi curati habẽt oꝛdinariã

iuriſdictionẽ ſiue poteſtatẽ exercendi ea q̃

iuris ſunt in ſubditos / ſicut ⁊ diſcipuli qͥ⸗
bus ſuccedũt. Pꝛepoſiti aũt ⁊ baliui non

babent niſi ſubdelegatã iuriſdictionẽ non
oꝛdinariã. Secũdo ſi curati nõ haberent

oꝛdinariaʒ iuriſdictionẽ plusq; pꝛepoſiti
vel baliui regum ⁊ pꝛincipũ/tunc epᷣi poſ⸗
ſent pꝛo libitu ⁊ mere gratis / eos depone⸗

re abſq; culpa/ſicut pꝛincipes de ſuis pꝛe⸗

poſitis ⁊ baliuis facere poſſunt. Cõſequẽſ
autem falſum eſt. quia ſᷣm canones /eccleſi
am quã quis iuſte adeptus eſt. non niſi p

graui culpa coꝛaʒ epiſcopo canonica ſeue⸗
ritate amittere debet. Item quia curati de

lure diuino ⁊ ↄmuni poſſunt opera hierax

ficere/ſacrameta miniſtrare. ſequit᷑ ꝙ ſtat

cunatoꝝ nõ eſt faccicius/vel adueticius vł

—

volũtarius. Patet exq̃ ᷣm pᷣdicta eſt de pꝛi

maria xpᷣi inſtitutione/⁊ oꝛdinariꝰſtatus.

¶ Ulterius ſequit᷑ ꝙ ſicut papa nõ poſſet
ſtatũ epoꝝ ab eccleſia tollere / ſic nec ſtatuz
curatoꝝ. Patet quia in ſuis anteceſſoꝛib⸗
immediate a xpᷣo miſſi ſunt. ſicut et epi in
apłoꝝ miſſione. ¶ Ultimo infero ſicut ſũ

67

chica rercere arguere docere / pꝛedicare

mus potifex nõ poſſet ſtatũ curatoꝝ abole

„

re vel tollere.ſic nec a parochianis omniũ
curatoꝝ omnẽ debitaʒ ſubiectionẽ tollere
vel ſuſpendere.ita vt in nullo eis ſubijcerẽ
tur. Pꝛobat᷑ quoniã ſᷣm dicta/curati a xpo
in ſuis ſucceſſoꝛibo acceperũt auctoꝛitatẽ?

—

poteſtatẽ actiuã.ĩmo mãdatũ ⁊ pceptũ hie

rarchiſandi ſi. ubditos ſuos.ergo xpᷣs eodeʒ
actu vel madato inſtituit/oꝛdinauit/⁊ pꝛe

cepit/ꝙ ipᷣi ſubditia curatis hierarchiſarẽ

tur ⁊ ad eos venirẽt. Fruſtra eteni daretur
actiua poteſtas hierarchiſandi niſi ⁊ paſſi

ua. Ande ſicut arguũt doctoꝛes theologi.

Chꝛiſtus dando aplis poteſtatẽ abſoluẽ⸗
di Quoꝝ remiſeritis peccata ⁊c̃ illo eodeʒ
actu ⁊ mãdato obligabat hoĩes ad ↄfeſſio
nẽ peccatoꝝ/quoniã ſine ↄfeſſione nunq;

abſoluerẽt. ⁊ fruſtra dediſſet autoꝛitatẽ ab

ſoluendi. niſi in ſubditis coꝛreſpondenter

inſtituiſſet obligationẽ p̃ceptiuã ad ſe ſub

mittendum eis ꝓ beneficio abſolutionis:.

Ita in ꝓpoſito imaginãduʒ eſt. Item quia

ipſi curati iure naturali ⁊ diuino obligan

cur curã ⁊ ſolicitudinẽ gerere/ acrationem
diſtrictam reddere de ouib ſibi cõmiſſis.

igitur ipᷣi etiam parochiani eis obligãẽtur

et ſubijciütur / tenet conſequẽtia/quia obli
gatio debet eſſe mutua/necclaudicare de⸗

belt. Itaq; neceſſaniũ eſt / ſi rex vel pꝛinceps
teneatur ſubditos tueri/regere/pꝛotegere/
et defendere/ꝙ coꝛreſpondẽter ſubditi eis
debeant ſubiectionẽ/tributũ / ⁊ vectigal/⁊

econtra ſi plebsvel populus debet pꝛicipi
reuerentiã ⁊ tributa Rexetiam debet eis ꝓ
tectionem ⁊ defenſioneʒ. Nam ⁊ ipſe ſum/
mus pontifex pꝛopter magnitudinẽ obli⸗
gationis vocat ſe ſernũ ſeruoꝝ. Sic etiaʒ

opoꝛtet ꝙ omnes ei maxime obligentur.
Sic igitur inter curatos et parochianos

eſt mutua naturalis et diuina obligatio/

quã generaliter papa non poteſt ab omni

bus tollere. .

De perfectione coꝛdis

RWR 4 Aana eEEGE ☚ Eααααο ——
4*

M. ccccxiij. Cheolog lo

mimam criſtianam.
AAIAliges dominu deum tuum
Eerxr toto coꝛde.um hoc tibi
pꝛeceptũ ſit o anima chꝛiſtia
na. tu ad impletionẽ eius/to⸗
tum coꝛ pᷣpara/⁊ vigilãter in

litas coꝛdis in quo conſiſtit.quoniam tot
varijs ⁊ ad varia motibus continue ſpar⸗
gitur.⁊ nunc hac nunc illac celeriter diui⸗
ditur. qꝙ vix aut nunq; totum in ſe collectũ

7

le quale deus eſt obiectiũ. T¶Totũ ſi⸗
cut dicit Areſto.idem eſt qð perfectũ. Per
fectũ vero dicitillud cui nihil deeſt. Si au
tem hec ꝑfectio ſimpliciter ⁊ abſolute con⸗
ſideret᷑ſolus deus ꝑfectus et totus eſt.qꝛ
ſolus eſt cui ſimpliciter nihil deeſt. in quo
ſcʒ omne illug eit / qð melius eſt eſſe q; nõ

feratur in vnũ.pꝛeſertim ſpũale ⁊ inuiſibi
e

eſlſe. A (¶ Bec ita eſſe nedũ fide ſed phi⸗
ca ⁊ metaphyſica demonſtratione ↄfiteoꝛ.
Verũtũ aliter loqͥ de totalitate vel ꝑfectio
ne/ cogũt hec verba. Diliges dominuũ deũ
tuũ ex toto coꝛde tuo. Z¶Recte ſentis
et dicis o aia. Pꝛopterea totalitas aliqua
vel pfectio dicit᷑in creaturis ſᷣm quid vel
contracte.duʒ videlicet alicui rei nihil de⸗
elt eoꝛuʒ que ſibi competere debent / inxta
hanc vel illam conditionem ſue ſpecieivel
nature vel gratie ſuꝑaddite. Sicenim di⸗

citur homo ꝑfectus in coꝛpoꝛe/dum nihil
coꝛpoꝛei deeſt qdðᷣ ad eius integritatẽ ⁊ cõ⸗

poſitionẽ ꝑtineat/ſed membꝛis omnibus
plene donatũ eſt. A (Klolo per multa

vageris.Dic in ꝓpoſito. Quid ſit coꝛ totũ

vel perfectũ. Non quidem perfectione na⸗
ture ſed moꝛis ⁊ gratie. Sic enilr̃e circun
ſtantia iubet intelligi. ¶ Triplex ſo
leta mgr̃is.ipſa quã queris totalitas coꝛ⸗
dis diſtingui.que ſub quadam latitudine
vnita/totalitas dici põt/diuerſos fᷣm ma⸗
lius ⁊ minus gradus habens Vode coꝛ to
tum ſeu perfectũ dicitur. qð ſpirituſſanctꝰ
inhabitat per gratiã gratũ facientẽ.quoni
am tali coꝛdi ſicſe habenti non ſtat vt ali⸗
quid deſit eoꝝ que ſibi neceſſaria ſunt ad
ſalutẽ. Jam enĩ nõ in gratia.ſed in moꝛta⸗
li culpa eſſet/ſi careret neceſſarijs ad ſalutẽ

quitur ad

tende. Aia ¶ Deſidero agnoſcere. tota⸗

vel ſolum habitualiter vt in

A Duigat igirdeũ ex toto coꝛde.x iſtud
implent pᷣceptum pueri nouiter baptiſati:

Doꝛmiẽtes etiã adulti duʒ ſunt in gratia⸗
ĩmo ⁊ vigilantes dum venialirer peccant
coꝛ ſpargentes ꝑ varia creaturarũ oblecta
menta. ſalua tamen caritate. T Sli
quos dicis/quẽadmodũ dicũtur deo pla⸗

cere per fidem ſine qua impoſſibile eſt pla

cere deo dicũtur inſuper deo placere et crxe⸗

dere. Ita ⁊ dici poſſunt deuʒ ex toto coꝛde
diligere. quia etſi non actualiter / tamen et
habitualiter coꝛ habent iunctum deo. Ce

terũ diſtenſio varia coꝛdis ꝑ venialia/cuʒ

non auertant a deo / nõ expellit coꝛ extra la
titudinẽ totalitatis ſeu ꝑfectionis de qua
loquimur.Habet aũt ſicut pᷣmiſimus hec

latitudo totalitatis gradus aliquos/vide⸗

licet tres in genere/quoꝛũ gradus mõ nu⸗
meratus eſt infimus.Alius eſt ſupmus in
beatis. vbi coꝛ fert᷑ actualiter ⁊ aſſidue ᷣm
caritatis motionẽ in dei dilectionẽ ⁊ amo⸗
rem.ita qð nihil eſt qð retardat/aut rüpat
aut interpolet/aut impediat hmõi conti⸗

nuam coꝛdis in deũ lationẽ.Tertiũ ⁊ huũc
mediũ nominam gradũ/qui ſecum venia

lia actualiter admittit. Nec ſolum ꝑficitur
in ipᷣm coꝛ ꝑ caritatis habitũ/ſed frequen⸗
ter ꝑ actũ/quãtũ humane vite huiꝰfragili⸗
tas agi ſinit.qᷓ;uis ad beatitudinis finem
non attingat. 1 Placer hec diſtinctõ

Sed exipᷣa ↄfeſtim ſequividet᷑oẽm exiſtẽ

tem in gra habere ſtatũ pfectionis.¶ K
NDuare: A ¶ Duia pfecte deũ diligit er

toto coꝛde ⁊ hoc actualiter ſehe vt adulti.
antes bapti⸗
ſati. T¶ Utiq; ſic fateri neceſſe eſt.qm̃
Dennis talis eſt in lntn ſanclseteneare
igionis xpᷣiane.qui ſtatus merito ꝑfectus
obenaͤgend A¶ Quid ſibi volunt igit
tot de ſtatuũ varietate ⁊ ꝑfectione conqui⸗

ſitiones? ſi ſtatus vnicus chꝛiſtiane reli⸗

Copia ullelen it ſtatus pfectionis.
Z¶ Pꝛeſuppoſito ſemꝑ ⁊ retento eo vo

qõ nũc intulimꝰ. nec aliquis ambigere de

bet xpᷣianus/ ꝙ pfectio ſtatꝰ humane vite

cõſiſtit in caritate. Multiↄſequẽter cona

ti ſunt tradere modos ⁊ media nõ in quib
eſſentialiter ↄſiſteret perfectio coꝛdis. Ju⸗
xta Caſſianũ colł.pꝛima.ſed ꝑ qᷓ mediatz
fectio talis tanq; finis attingeretomodi/

et augeret/vel roboꝛaret᷑efficacius.qm iu.

xta pᷣdicta ꝑfectionis huius latitudo / ſuſci
pit ĩ ſe maius atq; minꝰ. A¶ Duxflua

tumdͤ⸗

„ dxilpd

m
Neßlu
orainit
guuleri
Honuiii
nio nonun
lunt Je

ofirnaue
actoanne
ſeſſoꝛine
deoumn
cllouner

Nrin pe
mũporfi
bCollot
bermi
ſhbietöero

elbicht
hamnt

.

nlinneden
lr
2 a s

— .4
nmiTii

ininr
1rdngtan
wri frn
Grnahuftgit
cuminsfitn
Krhaatknen
d C
nintdäi i
Mun enu.
””
enuhini

H e⸗ N
uins niiin

6 8
W „„ .
P ₰ „,
GCNe.

8. 4 4 / %B

nisboin
e

1

4

Nee

Biue de ſtatu perfectionis 62

lne dici curioſa)videt eſſe de ſtatũ perfe⸗

ctione talis locutio. Itaq; nũquid legiſla⸗

toꝛ xpᷣs /qui de eſt/cuiꝰ ꝑfecta ſunt oꝑa/ꝑ⸗
fectaʒ dedit legẽ.que ↄtineret media ↄmo
diſſima retinẽdi ſtatũ ꝑfectionis euãgelice

et in magis ac magis ꝓficiẽdi/per oꝑa nũc

cõſilioꝝ.nũc medijs iſtis.et nũc illis/pꝛo
qualitate ꝑſonaꝝ/tempoꝝ/⁊ locoꝝ/cũ ce⸗
teris circũſtantijs/que creberrime variant
Fuit tꝑe Conſtãtien.ↄſilij quidã il⸗
lic frater oꝛdinis pᷣdicatoꝝ/aſſerens nullũ
eſſe poſſe in ſtatu ꝑfectionis /niſi tria vota

cum ꝓfeſſione ſolẽni ſuſciperet. Examina
ti doctoꝛes theologi obiecerũt de xpᷣo qui

nõ iſta vouit.ĩmo nec apli om̃es / nec diſci
puli / nec virgo maria. Nam in ecclia pꝛi⸗

mitiua qñ erat ꝑfectõ xpᷣiana.qñ erant eis

omnia cõia/qñ nullꝰegens erat inter eos.
QZegit᷑ ꝙ vxoꝛes habuerunt multi / ſicut ex
anania ⁊ vxoꝛe ſua colligitur ⁊ de petro cõ

ſtat. Quid rurſus ꝙ hec aſſertio ſtatui pꝛe
latoꝝ qui dicunt᷑ rede Ahion

tria hec vota nõ feciſſe cõſtat. A EC
ne pᷣlati oẽs/imo ⁊ clericivniuerſiinſ
oꝛdinibo ↄſtituti votũ habẽt caſtitatis.nõ
qualecũq;/ſed ſolẽne/quale dirimeret mr̃i
moniũ iam ↄtractũ.
uis nõnulli taliũ vel neſciant vel nõ atten
dant. Ideo ꝙ nõ expᷣſſerũt verbo illud vo
tum/qð facto ꝑ ipſaʒ oꝛdinis ſuſceptioneʒ
ↄfirmauerũt.quẽadmodũ nouitius tranſ⸗
acto anno iudicat᷑ꝓfeſſus.vtens veſtibo p
feſſoꝛũ/necreclamãs verbo. A ¶ Ut vi
deo iam nõ põt de imꝑfectione ſtatus iſte

culpari ex carentia voti caſtitatis. Sed qͥd

de altero duplici voto dicef. ¶ Colli

giturin pꝛimis ↄtra dictũ fratrẽ/q; votum

vnũ põt fieri nõ additis alijs ⁊ hoc in ſecu

lo. Colligit᷑ deinceps/ ꝙ ſacerdos ſecularꝭ⸗
habet ſtatũ ꝑfectionis ſaltẽ in hacꝑpetua
ſubiectõe voti caſtitatis. Colligit᷑tertio qꝙ;

ſi iuramẽti vinculũ.ſi pᷣterea fides ĩ baptiſ

mo ꝓmiſſa nõ min? obligant deo qᷓ; votuʒ

voluntariũ.nihil ꝓhibet ſacerdotes hmõi
canonicos collegiatos ⁊ reddituatos / ſta⸗

tum pfectionis obtinere. A Expecto
declarationẽ. T iquidẽ facilis eſt

Noõne quilibet taliũ debet obedientiaʒ ſu⸗

pꝛemo abbati chꝛiſto ⁊ eius vicario ſupꝛe
mo ⁊ ↄñtter inferioꝛibus vſq; ad decanum

ſuũ.vel alterũ imediate ſibi ppoſituʒ/quo⸗
cunq; noie dignitatis appellet᷑.ſit vnꝰ ſint
plures in vnũ ſicut capitulũ.Ecce obediẽ

lon

ſt fateoꝛ q;

tiam ⁊ vt ſepe luramento firmataʒ. Jurat
omnis de nouo gremio vniuerſitatis in⸗
grediens rectoꝛi ſuo. A Minnliterin⸗
telligit tale iuramentũ/ nõ de omnib⸗ vni⸗

uerſaliter/ſed quãtũ ſe poteſtas oꝛdinaria

rectoꝛis ectendit. Fatendũ eſt pla⸗
ne ſic intelligi. Sed necãliter iuramenta
vel vota religioſoꝝ ſuꝑ obedientia plena/

—

ria reſpectu ſuoꝝ ſuperioꝛu; debet accipi/

dum videlicet ſuperioꝛ iubens regule ſecõ

foꝛmet.Alioquin in multis quilibet voto

cõſtrictus regularis obſeruãtie hr̃e poteſt
et velle ⁊ nolle. Iſti latius / iſti ſtrictiꝰ. Po

teſt quoq; iubenti cõtra limites regulares

Abbati vel pꝛioꝛi cur ita facis dici.ſed nõ
paſſim aut leuiter ſine grãdi cã. A¶ ¶Vi
deo quẽadmodũ ↄcludere vis obedienti⸗
am in ſecularib pꝛout in monachis inue⸗
niri. Sed quid de voto pauptatis indu⸗
ces/cum ſeculares ſint ꝓpꝛietarij.ſint ſub

diſtinctis tectis.ſint in diſtinctis menſis.

ſint ementeg vendentes.dantes?⁊ mutuã
tes. T ¶ Wiaetur iſtud nõ obſtare per·
fectioni pauꝑtatis.ſi ſuerit apud tales in⸗
ſitum veraciter illud ꝓpheticũ.diuitie ſi af⸗

fluant nolite coꝛ apponere/vt ſint talibus
vtentes/quaſi nõ vtẽtes.Qualis erat pau

altiſſimã vouiſſe paupꝑtatẽ.ſimilit᷑ de caſti

tate ⁊ obedientie votis.Oõð ſi taliter habe

5 2

lus/q̃les aplłi quos foꝛtaſſis dicit Aug. iõö

re diuitias ſit imꝑfectum. Dic mihi de tot

abbatibo / pꝛioꝛibo/ceterisq; plurimis reli⸗
gionũ ꝓfeſſoꝛiba quid cenſebit᷑iquos con⸗
ſtat nec ſub eodẽ tecto iacere.nec in eadem
menſa ↄmedere.ſedere cũ ceteris qui ven⸗
dunt/emũt/diſpenſat/agunt demũ in nul⸗

lo qð appeat ſecularibo reddituans diſſi⸗
mile. A ( Brandis potius inuenitad

huc differentia.qm̃ poꝛtio data ſecularib
de muni dotatõe totiꝰ ecclie ſue dũ diui⸗
ditur id qð ↄmune eſt ꝑ ſingulos/cedit in
verũ dominiũ cuiuſlibet. Nõ ſic apud reli

vſus rerũ plurimarũ /vel ꝓ diſpenſatõe in
alios / vel ꝓ ſua ſuſtẽtatõe.dũio ſemꝑ apð

ſuꝑioꝛes remanẽte. ¶Dicũt ſcio ta⸗
lia plures eoꝝ/ſi vero magna ꝑs aliter ſua
ſeruat/ipᷣi ↄſiderent. Neq; leuiter velarro⸗
ganter ſeculares dijudicent/qui cũ ſuo(q̊/

lem notant imperfectionis)dominio/pñt
yſum modeſtũ ne dicamus modeſtioꝛem
frugaliter exercere. Concludendum igitur

gionũ pfeſſoꝛes/quoꝛũ multis pꝑmittitur

ad vnũ / ꝙ ſolus ſtatus religionis xpiane

De perfectione coꝛdis

ſub abbate po vſt ſtatus pfectionis / ſient

ſolꝰeſt caritatis ⁊ ſalutis extra quẽ neq; ſa⸗
lus ſtat / neq; ꝑfectio. Sũt tñ in ſug latitu
minꝰ ad ↄpẽdiũ ꝓpinquãtes. id
ſibi blandiũtur ergo religionũ ꝓfeſſoꝛes ⁊
inſtitutoꝛes: Z( Exiſtimãt ꝙ regule
per eos date vel explicate / vũ ſub quadã p
feſſione ⁊ obligatõe retinẽt ſuos pꝛofeſſo⸗
res q̊ͥs cõi vocabulo religioſos dicimꝰipſi
iam ſtatũ ingrediunt᷑.nõ quidẽ ꝑfectionis
iam habite vel exercẽde/ſed adipiſcẽde.
A¶ Ecce iam diuertunt iſtia vera ſignifi
catione huiꝰqð eſt ꝑfectio xpᷣiana.dũ fatẽ⸗
tur hoĩes in religionis ſtatu poſitos eẽ nõ
ad hmõi ꝑfectionis exercitiũ/qð certe pꝛe⸗

miſſis repugnãs eſt. Eſt enĩ xpᷣianus oĩs

in ſtatu ꝑfectionis exercẽde / dũ ſibi vacat
pꝛo loco ⁊ tꝑe.ĩmo ⁊ hoc etiã ex pꝛomiſſio
ne ſeu voto ꝓfeſſionis baptiſmalis.cuſto⸗
diendo obedientiã.caſtitatẽ.⁊ pauꝑtatem
iuxta vocatõeʒ ſuã/ ⁊ ſi nõ ſemꝑ in actuali
echibitõe/ tñ in animi pᷣꝑatione ⁊ habitua
tione iuxta ꝑ te nücdeducta. ( LCon⸗/

tẽdere nõ ↄuenit de noĩb/ vbide revſtite⸗

rit. Rurſus omittẽda eſt hmõi diſceptatio
ſuꝑ ꝑfectione ſtatuũ/qm̃ ſapere videt pha

niſaicã gloꝛiatõeʒ ꝓ qua ↄpeſcẽda ſcripſit

apls ſuã pfundiſſimã ad Ro.eplam. Cõ⸗
cludẽs ſalutẽ noſtrã eſſe ex gra dei/vt non
gloꝛiet᷑ ante eũ ſtulta pᷣſumptio oĩs carnis
Poꝛro q; de ſtat ſui ꝑfectõe gloꝛiat᷑. Reco⸗

gitet ꝙ nõ in ſtatu ꝑfecrionis eſſe / ſed perfe

cte viuere laudabile eſt. Penſet qꝛ quanto
gradus altioꝛ/tãto caſus grauioꝛ.erreat

ilud Aug. Areſtotelico ↄfoꝛme verbo In

heremo bene viuere ſũma ꝑfectio eſt.male
aũt viuere ſũma dãnatio.Et iterũ/ſicut in
quit.nõ facile inueni melioꝛes/ q; qui pꝛo
fecerũt in monaſterio.ſic nec eis qͥ defecer̃t
deterioꝛes. Vtrũ vero plures in talibo vo⸗

catis ꝑfectõis ſtatib ꝓficiãt qᷓ; deficiãt/no

lo te curioſam eſſe in inueſtigando.nec te⸗
merariã in iudicãdo. nec ſuperbaʒ in ↄtẽ⸗

nẽdo.nec garrulã in diſputãdo.qꝛ iã ĩ mul

toꝛũ moꝛiba ꝓchdoloꝛ⁊ ↄuerſationib ma
gis q; in codiciba ⁊ diſputationibo veritas
expe rit᷑que ↄcludit aꝑte religiones huiuſ
modi facticias nequaq; dare ꝑfectionẽ ſed
frequẽter in ↄtrariũ eius qð intenderunt/

non ſui/ſed abutentiũ vicio / vel ex ĩpꝛopoꝛ
tionatis ſuis moꝛibo vite.ſeuviuendi regu
lis ſe foꝛtaſſis altioꝛibo miſerabiliter dila⸗

buntur. A

dine ploctönis vie multe.quedã 1 Ba

qnquidẽ in omni ſtatu/ꝑfectionis hoĩes

inuenire ↄtingit/habentes obedientiã/ca
ſtitatẽ/ pauptate in animi pmptitudine/
ſm quã in ſeculo dici pñt obedientes.⁊ in

matrimonio caſti. et in maximis diuitijs
pauperes ſpiritu. Ac exinde ꝑducũtur ex
is medijs ad augmentũ ⁊ perfectionẽ ca⸗

ritatis ſupꝛa multos in religione in celiba

tu / in mendicitate/vinẽtes. TKRecte

dicis / ſi tamẽ ſolicite tibi pᷣcaueris ab erro⸗

ribus Jouiniani ⁊ alioꝝ ſimiliũ detrahẽ⸗

tium ꝑfectioni conſilioꝝ/qui ↄfundere vi

debantur ad vnã equalitatẽ ſeu paria me⸗
rita coniugiũ cũ virginitate eſum carniuzʒz

cum ieiunio. obedientiã regularẽ cum ſecu
larilibertate. diuitias cũ pauꝑtate/ vindi⸗/
cationem licitã iniurie pꝛopꝛie cũ indulgẽæ

tia ⁊ manſuetudine ⁊ ita de conſimilibo.

A¶ Abſu vt ita deſipiam / vt obſeruatio⸗
nidetrahã conſilioꝛũ. Quãuis enĩ nõ ob⸗
ligent hoĩem ad obſeruationẽ ſuã.qꝛ iam
non eſſent cõſilia ſed pꝛecepta-NHihiulomi⸗

nus teneoꝛ aſſentire ꝙ; diſcreta conſilioꝛuʒ
obſeruatio / ceteris paribo eſt ꝑfectioꝛ q; im̃
modo pᷣeeptoꝝ. ¶Doge loqueris ⁊
diſcrete de obſeruatõe Zſilioꝛũ/ dũ iungis

w ſit diſcreta. et addis ceteris paribo. Põt

itaq; fieri/ pᷣbere alterã maxillã ꝑcutien⸗

ti. aut dare palliũ tollenti tunicã/⁊ ita ð cõ
ſimilibo ſit vicioſum. dum ꝑcutiens aut ra

piens per impunitatẽ fit deterioꝛ/ in per
niciem rei publice diſſimulatio talis ver/⸗

git. Contingit iterũ/ q homo nõ obfuãs

conſilia per votũ / nec per actualẽ opis ex⸗

hibitionẽè / habeat intenſioꝛẽ ⁊ cenioꝛẽ in
coꝛde pᷣꝑationẽ eadẽ obſeruãdi ↄſilia duʒ

7

impletionis faciẽdi ſibi neceſſitas vel vti⸗

litas occurrerit. Quis nõ dixerit pł valere
aurũ qᷓ; plũbũ /ſed ceteris paribe intellige.
Paã mmnti glubi nalo eſ pcij / pauciſſi
mo auro.Sic cõꝑationes ſemꝑ examina.
qm̃ vix aliter eſt ͥn ↄpꝑata hr̃e epoſſintvt
excedentia exceſſla. A ¶ Concedimus
itaq; eſſe. Sed nũquid ꝑfecti eſt iſta tria

bfre/obediẽtiã. caſtitatẽ/ pauꝑtatẽ ſub vo⸗

to ſicut hñt religiones(qs Anſelmꝰ noĩat
facticias qꝛ facte vident᷑ poſt inſtitutionẽ
legis euãgelice)vt ea que ↄſilioꝝ erant fie

rẽt ſub pcepto / hõ q́ʒ ſubderet ſe perpelue

ſeruituti pꝛopter illũ cui ſeruire regnane e⸗
et cuius regi ſrenis ſumma libentas eſt. et
cuius vincula ſunt alligatura ſalutaris⸗

¶ Fiat mibi m conſiliũ tuũ

Unt
(dadi⸗
tlisg
ſpenlt⸗
uns
lubirte
ſſporois
hwo porg
nchiäſe
ſbgencde
popten
dotroe
banoge
guitehe⸗
aptyrpen
plaotze
luie Ous
goueppe
¶quiaie
lan idrii
eorenomd⸗
unchicinie⸗
Naſſtie/
attcno
linodicitee⸗
noſenen.
föreſtorn
lignitöcte
les/qlande
Plan T0
go drinon
ſpel ii
gefzalltnen

cru orini.

nyMmain
Prche
(arlors
niin
Uanmmdd
õ
miftenm

ginmur

ni enenniſſß

tione ꝑpetua. A

Bine de ſtatu perfectionis

A pinde mutet ſtatũ de qjdã libertate ſecu
l in ppetuo ſub voto iugj. ¶ Habz
bocoĩis doctoꝝ ſnia/ꝙ opꝰbonũ factũ cuz

voto / circũſtantiã accipit q̃ de ſe melioꝛat

ip̃m. Et ꝙ religio qlibet facticia / oſiſtit eſ⸗
ſentialit᷑ in h̊ triplici voto q;uis in regulis
⁊ inſtitutõniba alijs varia ſit ⁊ lata dr̃a ma

xime inter varietatẽ finis pximi ſub deo fi

nep̃intẽto. Soꝛtit᷑ deniq; talis qlibet reli

gio nomẽ ſtatꝰ rõne iã pᷣtacia/imo ⁊ ſtatus

ptectõis ſm modernos. antiqͥs ſilẽtibo ap

pellaf᷑. A ¶ Muo pacto põt iſtud nomẽ
tam egregiuʒ ⁊ nobile/ plurimis qᷣ ſunt in

hmõi religionib ꝓfeſſi ↄuenire / qs eſſe ne

mo negat multũ imꝑfectos vel ex ignoꝛan

tia. vel ex naturali ⁊ moꝛali inpotẽtia / vel

ex certa malicia. ¶ Rũñſio iã ſicut ⁊ ob
ictio pᷣtacta eſt. ¶ Pꝛo cuiꝰelucidatõe ple⸗

nioꝛi diſtinguũt loquetes de ꝑfectõe ſtatu

um/ꝙ ſtat? eſt aliqs ꝑfectõis nõ vt habite

ſegd adipiſcẽde/ qm in ipᷣm ⁊ ꝑ ipᷣm ſatagit

ꝓfuẽs ꝑfectõeʒ adqͥrere/nõ q̃licũq; mõ ſed
ſpẽalit᷑ ꝑ tria vota cũ ãnexis regule ⁊ inſti⸗

tutis. Eſt inqunt aliꝰſtatus ꝑfectõis yt iiä
habite ⁊ exercẽde in alios.qlẽ dicũt eſſe ſta
tü pᷣlatõis/ad quẽ ſpectat alios nedum ſe⸗

ipos / purgare / llumiare / pficere tanq; hie
rarchicũ ſtatũ in ecclia. Aete iã ap⸗
ꝓbare videt᷑ hecdiſtinctõ illud qð cãbatõ

ĩpꝛopꝛietate locutõis /dũ ſtat ꝑfectõis ille
dicit q nõ ex ſe ꝑfectos hʒ /ſed pficiẽdos vi

deat logicſi ſeqͥr. Iſte eſt ſtatꝰ pfectõis ad⸗

quirẽde/ ergo ẽ ſtatꝰ ꝑfectõis. Nũquid nõ

aptiꝰ vocat᷑ ſcola / vel vꝛa / vel diſciplina ad
pfectõeʒ adipiſcẽdã q; ſtatꝰ ꝑfectois abſo⸗
lute.Quis diceret ꝙ religioſus eſt in ſtatu
gloꝛie ꝑpetue/eſt tñ in ſtatu talis glie.non
quidẽ adepte ſed adipiſcẽcde. ¶ Ho⸗/
lumꝰvt pᷣdiximꝰvbi de re ↄſtiterit deſerui⸗

reↄtẽtioni de noĩe. Pꝛopterea neq; repu/
tamꝰhic inſiſtendũ ſi ſtatꝰ curatoꝝ debeat

dici ſtatꝰ / vel tm̃mõ gradꝰ /vt ↄcedat᷑ gra⸗
dus ꝑfectõis exercẽde/⁊ nõ ſtatꝰ/ſᷣm illos
qui nõ dicũt eẽ ſtatũ ſine voto /vel obliga⸗
iↄcedat᷑ hoc illis
HNõne ſũt curati ſuis eccłijs ſel ſuſceptꝭ ob

ligati/nõ cedere/nõ fugere tãq; veri paſto⸗

res/quẽadmodũ ſuis ſũt aſtricti maioꝛes
pᷣlati: (icuũt ꝙ nõ/⁊ h̊ ex duplici ſi
gno. pꝛimo qꝛ pnñ⸗t intrare religionẽ abſq;
ſpẽali diſpẽſatõe pape.nõ ſic epᷣi. Rurſus

qꝛ facultatẽ hñt liberã reſignãdi vel ꝑmu/⸗

tãdi q̃lis nõ ↄcedit᷑ efßis. A ¶ Diuerſi⸗

O

ius ꝑiculũ ibi cautiꝰagẽdũ fuit.Eſſet autẽ

maiꝰ pꝑiculũ ſi fas eſſet ep̃ᷣis paſſim ecclias

ſuas dimittere/qᷓ; de curatis. Nihilomiꝰẽ

68

tas arguiter bac duplici radice/qꝛvbi ma

ꝓoꝛtional obligatio iure diuĩo curato ad

ſuã eccliaʒ/ ⁊ pᷣlatoꝝ maioꝝ ad ſuas cathe

drales.ita ſcʒ ꝙ neutris licuũ ẽ abſq; ratõ⸗

nabili cã deſerere ceptã eccliaʒ. Sʒ euidẽ⸗
tioꝛ cã reqrit/ vbi maiꝰ vt diciũ ẽ ĩmineret
ꝑiculuʒ. Hinc de pᷣlatis papa retinuit ſibi

ꝛobabilis ẽ iſta rñſio. q̃ ↄſequẽt᷑ ĩfert
curatos eẽ tã in du q; in ſtatu ꝑfectõis ex
ercẽde.Nõ ita de religioſis qͥ.vt tales.pᷣci⸗

ſi ſüt.nõ pᷣſũt ceteris.nec ſũt ſacerdotes nec
clerici/yñ monachꝰ or q̃ſi ſolꝰ plãgens/
ſeu dolẽs. A ¶ Quo pacto igit᷑ põt ali⸗

s curatꝰ deſerto ſtatu ꝑfectõis maiorꝭ ad
atũ mioꝛis vltro deſcẽdere vt monachꝰfi

cognitõeʒ ſpealẽ. nõ ita de curatis.C CE

at. ¶ Dicẽt aliqͥ ꝙ hocñ põt niſi rõ⸗

nabilis cã fubſit.cuiꝰcãe ↄgnitõeʒ/papa re

liqͥt eoꝝ ↄſcie.Eſt aũt rõnabilis ca/ſi cura
tꝰvidet eẽ ſe ſcãdaloſuʒ pplło ſuo.ſi penitꝰi⸗

eptũ/ lſufficiẽtẽ/⁊ ignaꝝ ꝓ ſuſcepti regimi

nis officio / qᷓ cãe ſufficiẽtes ſũt etiã in epis
a Baorel ſpõtanei vł inuiti trãfferant

ouet ex diuerſo nonnullos iſta qᷓ

fit trãſſatio de monachis ĩ eos.Aduerſat᷑

inqͥ t talis aſſumptõ duplici voto/ obedie

ſcʒ ⁊ pauꝑtatis.qm̃ ⁊ diuitias hũt ſine ꝑfe

ctionis diminutõne ꝓut ab eis ↄcedit᷑.eta
ſuis abbatibo cũ regularibodiſciplinis ab⸗

ſoluũt. T¶ Rñdẽt iſti diuitias ſe hr̃ei

epiſcopio.Nõ in ꝓpꝛietate poſſeſſiõis/ ſed

in officiũ diſpẽſatõòis. Dãt exẽplũ de mri⸗

monio.qðoð dat᷑ pꝛimo homi in officiũ ꝓpa⸗

gatõis/nõ in remediũ libidinis/vt mõ da
tur aliquibo hac ſola de cã. q̊s eſſe ↄſtat nõ

idoneos ad ꝓlificandũ. Sic inqunt diui⸗
tie retinenta q buſdã vt ſecularibo pꝛo ſolo
ſui ſolatio/nõ in officiũ. Ecõuerſo reꝑit᷑ ĩ
p̃ᷣlatis monachis/q diuitias qͥb añ renun

ciauerũt nõ amplectunt᷑ in pᷣlatura ꝓ ſola⸗

tio ꝓpꝛio magis q; antea/ſed ad diſpeſatio
nis obſeoſum in paupes officiũ.¶ A
Deſuꝑ ẽ inſpectoꝛ deꝰ qͥ nouit intẽtiones

coꝛdis alr in plurib ſe hr̃e qͥ dixit. Oꝑib⸗

gedite. (Toqͥmurh nõ qles ſint ſʒ
quales eẽ debeãt monachi dũ pᷣlaturas aſ⸗

ſumũt.Quipᷣterea nõ abſoluũtur ab obe⸗
dientia ſʒ mutãt illã ſub ſũmo põtifice q̃n⸗

tũ ⁊ qliter pꝛioꝛẽ vitaz videritregularẽ nõ
poſſe cum pꝛelationis executione ſeruari⸗

De perfectione

Konfirmat hoc ea que ſuꝑ ſeculariũ

obedientia diſſeruiſti. Sed nũquid ſuper

eſſe difficultas maioꝛ videt᷑ in mendicanti
bus / qui iam vtiq; nequeũt vere dici men⸗
dicantes/cũ ſuppetat eis ius plenum diui
num naturale ⁊ poſitiuuʒ/recipiendi tꝑa⸗
lia a ſubditis:ita vt ipᷣi iam nõ ſolo titulo
naturalis neceſſitatis acepiant neceſſaria
qui titulus ſolus ꝓpꝛie reddit mẽdicanteʒ/
eſſe ſimul ⁊ dici. Alioquin reges gentiuʒ ⁊
omnis hõ generaliter accipiẽs aliquid ab
alcero qui dat ſponte.pici poſſit mendica⸗
re. „ (Dicerẽt aliqui mendicantes id
circo remanere/ qꝛ titulo poſſeſſoꝛio renũ/
ciant/⁊ ſolo quo ↄtenti ſunt titulo pauꝑta
tis aut naturalis neceſſitatis petunt gratꝭ
nec vꝛgent ſi negent᷑/ nectitulo iuris diui⸗
ni vel naturalis impellũt? hoc ꝓ cauſa ſua
ſed de pauꝑibo curant certant/ ⁊ diſceptãt/
A Fateoꝛ ita vel dici vel fingi poſſe / ſed
veritas necilludit/nec caſſaf. L¶ Sic
volunt dici xpᷣm fuiſſe mendicũ/nõ quoni
am eſſet dñs vniuerſoꝝ. Quid enĩ verius
ſed abdicauit a ſe etſi nõ dominiũ tamẽ do
minij vſum. Sic voluerũt aliqui nedum
monachos/nedũ clericos/ſed pᷣlatos om/
nes cũ papa ⁊ cardinalib debere paupꝑes
eſſe/vel mendicos.exẽplo xpᷣi mgr̃i.Dicũt
alij minus intꝑate loquẽtes ꝙ eccleſiaſtici

ſeculares/etſi nõ mendicẽt/viuũt ſalteʒ de

elemoſinis q̃ſi ſcʒ pure gratis collata ſuſce
perint/ ⁊ nõ vt oꝑarij digni cibo ſuo / dño
pꝛo ſe ⁊ alijs deſeruientes.

Becñũda parsp:

cipalis que ſtatim oſtendit quid inquirit᷑

Mittimus interim materiam
hanc mẽdicitatis/ que q̃t diffi⸗

ſertim in regula minoꝝ/qui ex
ꝓpꝛiationẽ aſſumũt ⁊ in ꝓpꝛio ⁊ in ↄmuni⸗
multitudo decretaliũ extrauagantiũ nunc
iſtarũ nunc illarũ/maxime tꝑe Joh̊.xxij.ſa
tis inſinuat. Reuertat᷑oꝛo ſermo noſterad
initiũ/qð erat inherere ſuꝑ coꝛdis totalita
te ſeu perfectione.vbi queſtio ſurgit ſcitu
digna/ſqʒ ſi coꝛ teneat᷑ pꝛo ſua ꝑfectione ſ᷑ᷣ⸗
uandga / ſemp illud agere qð reputauerit eẽ
deo placẽtiꝰ‚meritiq; maioꝛis. ¶ Re
ſoluit᷑ hec queſtio tua ſub generalioꝛiba ter
minis. Si pᷣpoſitis alicuiduob bonis ĩ
cõpoſſibilibo/ſemꝑ qð melius eſt / illud eli
gereteneak. A ¶Placet reſolutio/pꝛo/⸗

cultates ⁊ ambages attulerit/pᷣ⸗

ſequere qd ſit in ea veritatis. T¶ Fue⸗

runt dicẽtes/maius bonũ dum ꝓponit vo

luntati ſemꝑ ampliꝰmouere / nec poſſe vo⸗
luntatẽ in electionẽ boni minoꝛis tũc fer⸗
ri.Alioquin data eſſet facultas libertatis ĩ
malũ voluntatis. A¶ Scis ꝑ articulũ
ꝑiſieñ.hoc eſſe dãnatũ/⁊ famẽ quid ad ra⸗
tionẽ taliũ rñdet᷑.elucida qꝛ ꝓpoſitis ſimul
duob diſparibo in bonitate/ ſemꝑ minus
bonũ ↄꝑatũ maioꝛi habet rationem mali.

Volũtas aũt nunq; ferri põt in apparens
malũ/ſ̃m dionyf.⁊ areſto.qꝛ nemo ad ma⸗

lum aſpiciens opat. T oꝛtiter op⸗

ponis.ſed vtrũq; diſſoluit᷑ſi pfunde reſpi⸗

ciatur.natura liberi arbitrij qð eſt facultas
rationis ⁊ volũtatis /ſiue liberũ deratione
iudiciũ.Cetere nimirũ creature nõ ratio⸗
nales ferunt᷑ in finẽ ſuũ ex ppᷣleterminatio⸗

ne ſuꝑioꝛis cauſe regentis/nec habẽt ĩ ſua

poteſtate modos oppoſitos tendendiĩ ſu⸗
os fines.Sed vno mõ quelibet ſpẽs oꝑa
tur.vt vrundo quelibetfacit nidũ ſuũ pari
mõ.ſic apis fauos.ſic aranea telas/ ſic foꝛ⸗
mica colligit bladũ.Atuero rõnalis creatu
ra/quia ꝑcipit ꝑ inſitã ⁊ ↄiunctã rationeʒ /
diuerſos modos ad eundẽ finem venien⸗
di/nec ad vnũ limitat᷑ facultatẽ habet hoc
vel illo medio vti. Hoc aũt nõ eſt in malũ

ſed grande pꝛiuilegiũ volũtatis q;uis illo
one ſalubꝛius
eſſet humane creature q; inſtar aĩaliũ liga⸗

contingat abuti. A

retur.ad vnũ ↄſecutionis finis ſui moduʒ
quia ꝑinde nec peccaret/ nec a ſuo finede⸗
ficeret. Nõne pᷣterea ſicvidemꝰin ſublimio
ribus creaturis/q; ꝑfectioꝛes inter eas ſũt/
que ſub paucioꝛibo motibo finem ſuũ cõſe/⸗

