Fckrini
hubreuen
vereere
minisdn
dobiame
Kiogvin
coleſe
ſofme
mondi
ſickssr
Nchu
106
an
for
ligi⸗
ime
Na
deſffua
loona
wero
ſicin
ſinten
pons
mulail
rerube
nacnla
miſĩ
filiſoiſ
henin
ſcni⸗
rlingui
meng
ſcengab⸗
Amanün
ennobedie
Jutoßne
fegadtoſt
hunler
cöcstas⸗
Kantiſint

Ldrrireg

lerſiosi⸗
Pfeauſa⸗
(Erituine
cpiſſeco

degologue
piniki
nagoſennt
mnoene
uloame
opapiten

Atllltnrü

umrphi
hcenis
diranai⸗
Dienipi
docbbion
ſunghir
Wuutii
inpſ
piens
liſudet
mmnain
neſinec
Nigar
dwünat
Corſolaro;
Minc
wioncn
moingude
iceſirndi

emi
nüuneinn
en Gan
Phhtinb⸗
Mhbrnnd
nialnisen
mdufiͤf
mmnin
nin nüce
ſii dn
jinmud⸗
Cartcyla
Aſunmnn
otoriic⸗

füdrodian
1Sonni!
olntk

varijs deſiderijs terrenoꝝ Sꝛ.

Epiſtole quedam „

recreari noſtro moꝛe / ſpiritali alimonia.
AVnus tñ panis eſt/ qui angelos paſcit et

hoĩes:.aĩas in gloꝛia ⁊ viatoꝛes in gratia.
ed eſt qdð me multũ mouet.qꝛ płes
ſibi de eſſe mãna cauſant᷑.plures qui illo
refici ↄſueuerũt/guſtũ iam ꝑdiderũt Que
eſt alia cauſa huiꝰariditatis ⁊ ĩſipidi oꝛis
veſtri/niſi quia ad egena ⁊ infirma mũdi

huliꝰreuerſi eſtis: Wemẽtote egreſſionis
yeſtre ex egipto. Dies ille memoꝛiale no⸗-

minis dñi in ſempiternuʒ recoꝛdet᷑.nulli

dubium quin man dominivobiſcũ erat.

alioquin in ſeculo remãſiſſetis Vbi eſt er

go ille ſpũs: ille pᷣmitialis feruoꝛ? Inten⸗

tio firma?pꝛopoſitũ immobile: foꝛtis vt

moꝛs dilecto?: Quodãmodo armati egreſ

ſi eſtis mundũ /dum conſtãti aĩo oĩa ꝑter

readuerſa vilia ⁊ aſpa aſſenſi eſtis. Inſuꝑ

⁊ cũ gaudio veniſtis ad mõtem dei oꝛeb:
ad audiendũ legẽ dei vite ⁊ diſcipline· dũ

monita ſenioꝛũ libẽter audire.⁊ ſᷣm ea re⸗
ligioſeviuere rũdiſtis. Cur ergo nũc vos
itineris tedet: cur ad ſarcinas ſedetꝭ. gra
uati ingemiſcit: Jã pꝛopter tꝑs ⁊annos
de fructibo terre pmiſſionis botros ⁊ ma⸗
lagranata alijs afferre ꝓpinare deberetis
⁊ eccevo bis mãna etiã deeſt Conuertimi

nifilij reuertetes qꝛ ſi coꝛpe nõ eſtis reuer
ſi ad ſeculũ/ tamẽ coꝛde aahuctenemĩ in
ꝛochdoloꝛ

multi ſpiritalłr exeũt egiptũ.tranſeũt ma⸗

re rubꝛũ.ambulãt ꝑ deſertũ.poꝛtãt taber⸗

naculũ et vaſa eius.ſed nõ intrãt terra, p
miſſiois Peneola accidũt eis q̃ ↄtigerũt
filijs iſrael qui murmurãtes ↄtra moiſen

penituerũt qꝛ educti ſunt de egipto. Sic

ſic quãplures hodie reꝑiunt᷑.qui mundũ

relinquũt parentes ⁊ amicos deſerũt pec⸗

cata⁊ vicia plangũt Pꝛeterita carnalia de

ſideria abhoĩant᷑. ignotã iuſticie noꝛmã/⸗

ad manũ magiſtroꝝ ducti.ſequũtur. Vi⸗
tam pp̃ᷣi crucifixi aſpiciũt/⁊ iugũ dñi ſua⸗
ue in obedientia ⁊ abnegatõe ꝓpꝛia ferũt.

Itavt om̃es ꝑati ⁊ feruẽtes ſunt ad labo⸗

res / ad abſtinẽtias.mites ad increpatões
bumiles ad obiectões. patiẽtes ad coꝛre/
ctões.⁊ ad aduerſa quelibʒ ⁊ indigna con
ſtantiſſimi. Sed nõ in tali feruoꝛe om̃es

ꝑdurãt.Nã aliquãto tꝑe egreſſiõis.i.con

uerſiõis ſue ꝑacto/minꝰcauti⁊ ſolliciti de
ꝓfectu ſuo incidũt in varias tẽptatões.et
egritudines paſſionũ:ita vt nõnulli ſe in
cepiſſe cõtriſtent: Quidã vero deliberant

inueni.e tern
cia⁊ paſſiões/certare qͥ ſemper pᷣt: Mul

⁊ modũ excogitant redeũdi.Alij autẽ et ſi
mãſerint/cũ tepoꝛe quodã ⁊ vſu/aſinariã

molã trahũᷣt. ⁊ paruã deuotõeʒ ⁊ affectuʒ
habẽt in his q̃ agenda didicerũt.laboꝛio⸗
ſa? dura oia ſentiũt.qꝛ mãna nõ habẽt/ce
lũ eis didet᷑eneũ.⁊ terra ferrea.qꝛ neq; ce⸗

leſtia cõtemplari/neq; agrũ coꝛdis virtu⸗/
tibo⁊ deuotꝭ exercitijs excolere ſciũt ¶ Di

cunt tñ qꝛ libent eſſent deuoti.libent᷑ ha⸗
berent virtutes. vellet ſe viciſſe paſſiones

ed nõ ſufficit tm̃ bñ velle.ſi deeſt manꝰ

„

—

⁊ oꝑa Opoꝛtet ꝙ laboꝛetis/q vim nature

faciatis:ſicut dñs dicit Regnũ celoꝝ vim
patit᷑ ⁊ violenti rapiũt illð. Violẽtia opꝰ
eſt. ⁊ ſcitis ꝙ ſetĩ nõò ocio ⁊ ſomno pꝓmerue
rũt regnũ dei Uſq; quo tardatis:⁊ q̃re nõ

armami paſſiones:vt obtineatis virtu⸗
tes.⁊ diuerſas cõſolatões ſuſciꝑe digni ĩ⸗

ueniamĩ.Quãto ampliꝰtardaueritis.tan

to peius ſꝑ fiet.⁊ ſine doloꝛe ⁊ laboꝛe op⸗

tatã reqͥem nõ percipietᷣ.petite ⁊ accipietꝭ

qrite? inuenietis.pulſate ⁊ aperiet᷑ vobis

Sigritia ⁊ negligetia vos tenẽt.ſed cõtra

a8. pꝛĩo accingimĩ. ⁊ bellate pᷣlia domĩ.
Quid negligitis ꝓpꝛiũ pfectũ:certe pvobᷣ

eſt/⁊ pace veſtra erit laboꝛ veſter. Dicit

ſcriptura modicũ laboꝛaui/⁊ multã reqͥeʒ
¶ Dz foꝛte rũdetis aduerſus vi⸗

te ſunt⁊ pene inſuperabilesvt nobisvide
tur.qͥs tantã ſuſtinere pᷣtvexatõem Audi⸗

te increduli? rebelles.delicati milites ⁊ f/⸗
ui pigri.laboꝛẽ attẽditis.pugnã ↄſidera⸗
tis/ſʒ depᷣmio ⁊ victoꝛia cur nõ cogitatꝭꝛ
Etqd eſt oĩs laboꝛ ad eternã requiẽ?ꝛ qͥd

bꝛeuis exercitatio.ad bone ↄſcie cõſolatõ
nẽ: O ſi inciperetꝭ/⁊ foꝛtit ac integre ꝓpo
neretis.qð mõ inſuperabile putat vix ali
qũñ itavicioſus qͥs reperteſt/cui diligẽtia

cũ perſeuerãtia bonivirtutes negauit Vi
detvobis laboꝛioſuʒ vĩcere paſſiões vꝛas

ſʒ niſi edomite fuerint/ nũq; hẽbitis verã

coꝛdis reqem. QOñ ergo alij cũ deo ſunt in
deuotõe⁊ bona pace/tũc vob erit triſticia

grauedo et tediũ for et intꝰ. Nũq; eritꝭ ſe

curi et veracit leti niſi moꝛtificaueritꝭ car
nalitates vꝛãs ¶ Oe ſi nõ trahatvos ſeg⸗
gl

religioſitas/et plimoꝝ deuotõ / terreat ſe
tẽ miſerabil inopia vꝛã.et vine vltõis ſen
tẽtia.Cõgregabo ſuꝑ eos inqͥt malalet ſa

gittas meas ↄplebo ĩ eis/ↄſumẽt᷑fame:et

deuoꝛabüt eos aues moꝛſu amariſſtõ. ſat
dure itonãt verſiculi iſti.et vtinã cõuertãt

ℳ

Epiſtole quedã

vetuſtatẽ veſtrã / quaten? innouati ⁊ ferni
di effecti/ melioꝛes vos qttidie ⁊ alacrio⸗

res faciant ꝓmiſſa ſpũſſancti Vincẽæti ait

dabo manna abſconditũ.Si volueritis
et audieritis me/ bona terre cõmedetis.

Piietur vobis ꝓ ſpina roſa pulcerrima⸗/
⁊ pꝛo tribulo candidiſſimũ liliũ Oagna
ſunt hec dulcia ⁊ conſolatoꝛia a cupienti
bus pꝓficere ¶Hõ ergo te cõturbet homo
dei. nõ te deijciat multitudovicioꝛũ. Cre

de deo ⁊ ſpera in eo.⁊ eris melioꝛ q; fuiſti
Dominꝰpugnabit pꝛo te ⁊ tu tacebis/in

telligis ne hoc?: Dominꝰ ipᷣe dabit foꝛtitu

dinẽ:vt reſiſtas ire.pigriciã excutias.⁊ cõ

cupiſcenti animo nõ cõſentias.et tu tace⸗
bis.quia tibi hãc potẽetiã nõ aſſcribes.te
pꝛopter hoc nõ eleuabis / ſed deo totũ pu
re tribues.qui aſtitit a dextris pauperis/

etiã quantu vales hominibꝰabſcõde.⁊ ni

bil alið q infirmũ ⁊ inopẽ.te cõfitere Si
quãdo inſurrexerit oriꝰ tibi.⁊ dixerit qð

nõ libenter audis:eſto patiens ⁊ tace Illa
tis malis dũs reſpondebit. Juſtꝰ eni do:
minꝰinultũ nõ patiet᷑ abire qdcunq; no⸗
ciuum verbum. Quid tibi nocere pᷣt alte
rius malicia.ſi contra te inflat.ſi detrahit

„

ſiobiurgat. Seibm ma

pꝛobꝛio coꝛa ſapietibus tu ꝓbatioꝛ exvir
tcute patientie. Nemini nocet pꝛauitas al
terius.neminẽ ledit verbũ cõtumelioſuʒ/
qᷓ; diu ipſe pius⁊ immotus fuerit.Om̃is

homo qualis ĩteriꝰeſt.talis ei exterioꝛ ad;
uerſitas erit:quia ſi tu bonꝰſimplex⁊ rectꝰ
ac deum timẽs pꝛobaris/ nemo tibi boni
tatem iuſticiã? pacem tuã poteſt auferre
niſi eam volũtarie reliqueris. Non eſt ma

gna patientia/quã parua res ꝑturbat Di
ſce ad minꝰtacere ad iniuriã.quia pꝛuden

tis eſt tacere in temꝑe malo. Qui vincere

deſiderat/victũ ſe tradat.Cogita de coꝛo

na.nõ de iniuria.⁊ quomõ poſſis aliũ ſa⸗/

nare:inõ quid poſſis ecõtrario quaſi ʒelo
iuſticie motus rũdere Si ille nõ ignoſcit

tu ignoſce/quiavt frequẽter maioꝛẽ habʒ
culpam q alteri iraſcit/ qᷓ; qui iratũ patit᷑.

Miſeroꝛũ pꝛopꝛiũ eſt conqri:⁊ impatiẽ⸗
tium citi?moueri.⁊ cauſas alijs impone
re.Tu ergo eſto libenter reus vt fias ante
deum innocẽs.tu pꝛimo a teipſo incipe:
Tſic poteris etiã aliũ ſanare.(¶ Audiat ta

8pdit quia bo
nus nõ eſt. Hã ſi tu bon?fueris.⁊ in patiꝰ
entia maſeris/nil mali tibi intulitſed po
tius meritũ tuum auxit. Lu clarioꝛ exob

men qui ʒelũ videt habere aduerſus alio⸗
rum defectus / qui indignat᷑ ſi quid cõtra
iuſticiã agitur.qᷓ; recte ⁊ pꝛudẽter ageres

ſi ʒelum tuũ etiã contra cõmotõem tuam
exerceres.⁊ qð in alio repᷣhẽdis.pꝛius in

te emendares Cum ergo alioꝛũ culpis ira
ſceris/ quid iuuat de oclo fratris tui feſtu⸗
cam tollere/⁊ tue impatiẽtie motus nõ co

hibere. An tibividet᷑nõ etiã feſtuca ſʒ po

tius trabs illiꝰ culpa Vide ne foꝛte extuo
iudicio/trabem ſuſpicioſe reputas.quod
coꝛã deo vix feſtuca habet᷑. Non fidas niꝰ
mis pꝛopo indicõ.quoniã homo es⁊ nõ
deus. ſiue tamẽ magnũ ſiue paruũ fuerit
vtilius tamẽ ſemꝑ teipᷣm cõſideras.quia

⁊ tu pctõꝛ es ⁊ curatõne indiges. In quo
ergo aliũ iudicas teipᷣm condẽnas:cuʒ ea

dem facis. Quid eni mihi ꝓdeſt/ ſi aliquẽ
verhis meis ſanauero.⁊ in pꝛopꝛijs meis

paſſionibo manſero Bene uᷣli cui malicia
cedit in bonũ.ſed ve mihi.pꝛope ſaluꝭ in

teremptoꝛi.nõ eſt iudiciũ maſueti coꝛdis
inconſiderate aliũ coꝛripᷣe.aut coꝛreptõe

modũ tranſire.vel nõ poſſe motũ inuectõ

nis differre. Donec ira in manſuetudinẽ

⁊ ʒelus amara redeat in dulcedinẽ. Foꝛſi⸗
tan tũcvidebis nõ eſſe tãte culpe reũ quẽ
repᷣhenderas.ac etiã magis excuſabis:ſu⸗
per quo pꝛius ſubito indignabaris / ſʒ et

tue malicie imputabis nõ in cõgruei/ꝙtã

tillum nõ potuiſti iniurie ꝑferre.lugebis
quoq; plus iniuſtã coꝛreptõem / q; illius
culpam. Pudeat igit᷑te nõdum didiciſſe
puos fratris defectꝰ tolerare.qui q̃ttidie
infirmitatẽ ꝓpꝛiã/ab alijs deſideras poꝛ⸗
tari.Cur ergo eandẽ miſericoꝛdiã non ex

hibes alteri/quã optas fieri tibi. Reuerte

re ad temetipᷣm.⁊ ꝑtimeſce.ne graui deli⸗
quiſti indignãdo⁊ male ferendo.qᷓ; frater

tuus peccando Ille foꝛte caſum ſuũ mox

vt agnouit fleuit⁊ de cetero cauere pꝛopo
ſuit.tuvero impatiẽs⁊ incõpaſſiuus.pec
catũ tuũ nec inſpexiſti nec fleuiſti Adhuc
ille ſatis bene in coꝛdeſuo ꝑ amoꝛẽ tecuʒ
ſtat.⁊ nibil mali de te exiſtimat.ſed ſe ma⸗

gis bumiliat ⁊ ſuꝑ ſe iuſtificat Uideas er

go ne ille qnividet᷑ peccatoꝛ.in regno dei
te pꝛecedat.⁊ tu cũ iuſticie pᷣumptõne. ſi⸗

milis fias ſuꝑbo phariſeo qͥ repꝛobatꝰ eſt
kannhugnlirue de aduerſus pub

licani humilitatẽ.¶ Ecce iaʒ aliqliterau
diſti kariſſime quõ teipᷣm
⁊ ʒelum cõtra pꝛopꝛia vicia exercere Stu

4

.

ipm debes vincere.

daso
cigwi⸗
cutnegt
gnnittae
amahe
kinpen
Pollnef
ſeofi
ſtuo ni⸗
ſos ͤ
oanc
e
ſgone
wroe
Uudin
Ccon⸗
hi
eac
O
e⸗
pu
mi
o.
ul
geffu
ote
finem
lumn
Müneo⸗
oploce
donoroes
Unte Heg
elescene
enarah
Vincent

u deas ergo magis ac magis ꝓficere ⁊ ſemꝑ
imien, aliqͥd vicioſe ↄſuetudinis amputare. Si
Gennmn cut negligẽtiavicia nutnire ſolet⁊ virtutes
8eptlgi amqcittere / ita diligetia / quelibet inuetera⸗
iahen ta mala euertit ꝛ erpugnat Nam ſilaboꝛ
veniſnn eſt in pꝛincipio pugne/tamẽ cum videris
n paulatim hoſtes ruere / conſolaberis de p
1 ſpero fine Impedit nosvalde.qꝛ nõ aude
eren mus violentiã inferre nature. ¶ O quan
tos laboꝛes faciũt homines pꝛo terrenis
Ni lucrandis:et nos ꝓ eternis bonis marce⸗
hnnc ſcimꝰ Nauta petit mare/ mercatoꝛ circuit
mii regiones miles fert arma bellica.ruſticus
WRKMl vomere ſcindit arua.⁊ ſine laboꝛe nõ que
unt diuitias ⁊ honoꝛes obtinere.vt quid
“ ergo nos virtutes ſine magna ſolicitudie
de acdipiſci credimꝰ ¶ Hodie aliqͥd inchoa⸗
naus re.et cras modicũ addere.⁊ ſic diebus ſin
neg gulis virtutẽvirtuti/ pꝛopoſitũ poſito iũ
mali gere/ pficit hominẽ virtuoſum. deuotum
. n purũ ſanctũ et religioſum.deo carũ.⁊ ho⸗
lunine minib gratioſum. Hoc oꝛdie ꝓmeret᷑ ho
n mo nomẽ nouũ in calculo clauſum.quia
my. calcatisvicijs efficit᷑ cĩdidus interiꝰ. ⁊ ſe/
uncii pe fruit᷑conſolatõibo ſuꝑne dulcedis que
foſn ignote manẽtcarnaliba ⁊ tepidis. ¶ Ru⸗
tri go minem'igit᷑ ſedula mente/pñtem verſicu⸗
ſhisſu lum/aduerſus deteſtabilẽ deſidiã ad igni
nnsſche endũ nos⁊ frẽs noſtros/ĩ amoꝛẽ ſpiritua
zFnegi lis pꝛoceſſus/vt⁊ vicia noſtra curentur ⁊
wgen⸗ donatões celeſtiũ virtutũ/in nobis auge⸗
n öl Ant᷑. Neq; enĩ fraudabit a deſiderio ſuo fi⸗
umdiol deles certatoꝛes:ſpũs ſctũs.qui vt virilit
babiizni certarẽt hoꝛtatoꝛia voce inſonuit dicens.
idansne Uincenti dabo manna abſconditũd

odüen
dia habenda ad ſeipſum.

egrDdad
nlocjfan
inuünor
nepopo
ſuuns ee
iſiAedoc
more ecch
ſellemn

unhiin,
ennw
täm O
”äl
nN

Pne H

piuſtola de cuſto

Rater mi in xpᷣo dilecte / videas qᷓ
mogdo caute ãbules.qm̃ dies ma⸗
lil ſunt/mgna cautela eſt ſeruo dei
abẽda:-in oĩbo verbis⁊ oꝑiboſuis.Nã qͥ

nõ eſt pᷣuiſus ĩ rebſuis.aut cito ledit aut

ledit᷑. ⁊ magnuʒ damnũ ſentiet in fine.qᷣſ⸗
qs ĩ pncipio fuit negligẽs aut pᷣceps Diu
ꝑpendẽdũ eſt anteq;fiat aliqͥd.⁊ ſepius re
currendũ eſt ad coꝛdis habitaculũ.ne hõ
ſit abſq; cõſilio ſicut gens pꝛaua ⁊ exaſpe
ras qᷓ nõ direxit ad deũ coꝛ ſuũ Igit᷑ pꝛece
dat oculłꝰ tuus oĩa oꝑa tua.⁊ oĩa age cum
pꝛudẽtia nec ĩcedas ꝑ aliena facta.te neg

lecto.qꝛ nemo illo ſapientioꝛ eſt. cuiꝰanĩa

ſua ſemꝑ in manib eiꝰeſt Hõ hʒ homo ca

terrã (ſi bene cogitauerit); aiam ſnam
Deber igit᷑ vigilare ⁊ ſemꝑ eſſe ĩ cuſtodia
aie ſue.qꝛ nihil compari pᷣt ſaluti eiꝰ Sa⸗
lus eiꝰↄſiſtit in veris virtutibo.odit ⁊ ab⸗
hominat᷑ om̃e viciũ Quãto quis nitit᷑ cõ
travicia.tantomagis accedit ad virtutes·
quãto virtꝰ ampliꝰ placet.tanto plus dete
ſtat᷑ eius contrariũ. ¶ Cognitio vicioꝛuʒ
multũ ꝓdeſt ad ſuꝑpandũ vicia.plures nõ

cognoſcũt in veritate ꝓpꝛios delectꝰ.⁊ qui
dã q;uis ſciũt/nõ ſatis põderãt.aut ſi põ⸗

deràt/ cito oclos auertũt ⁊ obliuiſcũt qð
tolerãt. Hõ eſt ita faciendũ kariſſime frat
ſʒ reſiſtẽdũ eſt ſo malicie ⁊ iniqͥtati? reme⸗
diũ inqrendũ ⁊ auxiliũ a deo flagitandũ.
Maxime eſt antẽ obuiandũ motibopaſ/

ſionũ in pꝛicipio pugne. q; ſi magna cre
uerit. infirmꝰ hõ vbi erit? Exꝑua re fit ſe

pe grauis inqᷣetudo.⁊ ex verbovno naſcũ
turverba młta⁊ de modico riſu:ſcaturit ſe
pe grãdis diſſoluntio. Parua ↄtumelia ge
nerat ſtultꝭ? incõſideratis hoĩb difficileʒ
exitũ⁊ ꝓfundũ vulnꝰ.GBene ergo⁊ pꝛudẽt᷑
agit qͥ omib neglectis.ſe cuſtodit iudicat
⁊oꝛdinat Lanto minꝰpᷣt vnuſqᷣſq; ꝓuide
re ſibi quãto pꝛonioꝛ eſt ad cõſiderandũ
alios Berlaeras habere pacẽ.debz ha
bitare in ſyon.hoc eſtvtile homi qui non
inuenit requieʒ in hoc ſeculo.vt cõſugiat
ad dñm.⁊ cupiat cito diſſolui⁊ eſſe cũ xpᷣo
quia non eſt aliꝰqui ꝓ nobis pugnet niſi
ipſe qͥ fecit nos. Si ſentis inſurgerevicia
oppone remedia queſcis tibi eſſevtilia.et
que audiſti ab alijs.cogita ſemꝑ ſi tibi de
ſeruiunt. Quotidie bellũ gerendũ eſt. qm̃
tẽptamur q̃tidie.nec eſtvictꝰquivicioſam
cõſuetudinẽ ſepe rebellare ſentit. Dolere
tamẽ debet qꝛ adhucĩ eo malũ viuit.⁊ nõ

dü perfecte ſibi moꝛtuꝰeſt Accipienda eſt
ſemper noua fiducia. licet ſepe deijciathõ

In ſpeciali ꝓponendũ eſt ⁊ cõtra illa vi
cia que mag moleſtãt.⁊ frequẽtius adue

niũt.aliquado ira.aliqñ ſuꝑbia.aliqñ cõ
cupiſcẽtia:coꝛ hoĩs tribulat᷑.⁊ vehemẽter

inflãmat᷑.ſed ſcuto oꝛõis.aut gemitu coꝛ
dis:.aut inuocatõe ſancti noĩs ieſu.eſt oc
currendũ.⁊ in celũ reſpiciendũ vndeveni

et om̃e auxiliũ. Et qñ ſic oꝛet vel ↄſimilr.

O bone ieſu ſuccurre mihi mõ.Eya dñe

deus adiuua me Quid ego miſer agam ſi
ne te: qᷣd incipiam:⁊ quõ finiã dies meos
deus meus: Melius noſti. quid tibi ſit

VV

neceſſariuʒ magis.qꝛ et hoc quottidiana
docet infectatio.et qualłr euades / docet et
docebit ſpũſſctĩ vnctio. Ibi igit᷑ qre au⸗
xiliũ ⁊ conſiliũ.⁊ ab eo poſtula tui coꝛdis
refrigeriũ ¶ Lonſidera teipᷣm.quid qris
in oꝑib tuis?quid diligis⁊ qͥd nõ diligis

Scõm deſideria ſua fu homo ſtabilaut

vagus.Qui multũ conſpicit.⁊ multa ha⸗

bere vult.quõ in ſe manebit: Diſpgitur
in oẽmventũ celi.⁊ capit᷑laqueo deſideri)½
terreni Parua res eſt ſepe ꝓpter quã adipi
ſcendã/generat᷑ homiĩ perplexitas magna
ſed qui oĩia a ſe expellit.pmittẽs vnũqðq;

ſtare ſicut inuenit / bene in pace erit. ͥ ve/

ro multis ſe ingerit/ac multa oꝛdinat ⁊ re

git / iſte ſeipm ledit: perdit.Et quia magi
ſtervult eſſe in rebus alienis/ nõ eſt mirũ
ſi neſcit eſſe diſcipulus in ſuis O quanta
adhuc diſcere habet que nõvidet.quãtuʒ

illi adhuc deficit.⁊ o q longe ſtat. Quid S
vult ſe intromittere de alijs ⁊ que emẽda⸗/
re nõ poteſt: Aut cur ſe implicat talibꝰ qᷓ

ad ipʒʒ ñ ꝑtinẽt:?: Quid ꝑtinʒ ad me niqs:

UVUt tantũu cogites dete.⁊ aliud quodcũqʒ
fuerit pijcias pꝛocula te. In iſta cogitatõ
ne inuenies te.⁊ cuſtodies.⁊ ꝓficies ma⸗
xime eris ſepius liber a ſuſpicatõe ⁊ indi/

gnatõe/paxꝝ curabis de exterioꝝ occupa/

tione/⁊ gubernatõne eoꝛũ que fiũt in do⸗

mo.Dilecte frater dominꝰ cuſtodiat te ab

EF EEe —

tatõne cuiuſdam tentati.

dei ꝗᷣcqͥd voluerit ſuꝑ nos venire
de . nihil enĩ ſine iuſta⁊ certa cau⸗
a agit᷑ in terris Et ideo curemus nos deo
ſubicere coꝛ noſtrũ ⁊ ſenſum noſtꝝ vt re⸗
ſpicieẽs humilitatẽ ⁊ patientiã noſtrã.bñ
diſponat deſideriũ noſtꝝ Inclinemꝰ nos

ſub ſctãꝛ gloꝛioſa maieſtate eiꝰ.qꝛ puluis

ſumꝰ⁊ cogitemꝰq; magnũ⁊ dignũ ſitvtre
cogitet aliqñ de nobis deꝰ Ex hac humili

eſtimatõe ſenſus noſtri/⁊ accuſatõe culpa

rũ noſtraꝝ/ofeſſiõeq; iuſti iudicij dei(qd
vt freq̃nter occultũ ſemꝑ autẽ rectũ eſt)ap

pꝛehẽdamꝰſpem⁊ ↄfidentiã ad ipᷣm.⁊ oꝛe

mus largiter.ac ab alijs etiã intime flagi⸗

temꝰoꝛões q̃tinꝰ ſua maxie pietas noſtrã

miſeriã ⁊ tribulatõem tantaꝝ tentationũ
ĩmutare dignet᷑. ¶ Necideo diffidamꝰde
nobis.qꝛ multa cõtraria ſentimus ⁊ pati⸗

om̃i malo. cuſtodiat animã tuã dominꝰ.

ſcipiamus cariſſime de manu

Epiſtole quedam

mur.⁊ ſepius q;ᷓ vellemꝰ⁊ grauiꝰq; al ij tẽ⸗

tamur. Vel qꝛ incõſtantes ſumꝰ ⁊ tã pꝝ

laboꝛare poſſumꝰ ſeu ꝙ totiens cadimus

⁊ tarde reſurgimꝰ Aut ꝙ ta indeuoti ⁊ ari⸗

di inuenimur ⁊ ꝑuũ appetitũ advirtutes

⁊ ad deũ ſentimꝰ Oia iſta ſolent bonis ac

cidere. et ſepiſſime deuotiſſimi.talia ſunt

exꝑti. Cũ ergo talit᷑ nos affligi ſenſerimꝰ

int᷑ triſticias totidẽ/dño humilr dicamꝰ.

Dñs de ſi dign? nõ ſum / nec tibi placʒ vt

liberer a pꝛeſſura coꝛdis mei/ſaltẽ hoc mi

hi largiri digneris / vt patiẽs ſim. vt non

murmurẽ còtra virgã tuã qua me ꝑcutis

Memoꝛ eteniĩ bñ ſum qͥd canit᷑ in ecclłia

tua Loõſiõibo pᷣſſurꝭ expoliti lapides:⁊ qꝛ
illic introducit᷑ oĩs qͥ ꝓ xpᷣi noĩe hic in mũ
do pꝛemit᷑. Pꝛopter qð peto vt quacũq;
pꝛo culpa iſta patioꝛ/ad meã purgatõem
ſemꝑ ꝓuenire facias.⁊ ꝓ ſigno clem̃tie nõ
repꝛobatiõis furoꝛe/capienda eẽ doceas.

Debemꝰergo ſic nos dño.integro affectu
reſignare⁊ plłꝰ?eius bonitati ↄfidere q; au

demꝰpoſtulare.Eius creature ſumꝰ.⁊ ipi

cura eſt de nobis.qͥ vocauit nos ipᷣe adiu⸗
uabit nos.⁊ cuſtodiet nos a tẽtatõe hacĩ
eternũ.vt nõvelimꝰcũ hoc mũdo gaudere
neq; latã viã quã multi tenẽt/ denuo ãbu⸗
lare Am moneo te attẽde ſcripturas ſctãs
Seqͥ vis xpᷣʒ.an mũdũ iſtũ: Credis apo⸗
ſtolo an magis pho: Chꝛiſt dicit ĩtrate
p anguſtã poꝛta qᷓ ducit advitã.Et iterũ.
Tollite iugũ meũ ſupervos: diſcite a me
qꝛ mitis ſum⁊ humil coꝛde. Dicit aplus
MNolite ↄfoꝛmari huic ſeculo ⁊ ſi ſcòm car

nẽ vixeritis moꝛiemĩ. Nemovos ſeducat
inanibꝰverbis Quicũq; ſunt xpᷣi/carnem

ſuã crucifixerũt cũvicijs ⁊ cõcupiſcentijs

Ego xpᷣo cõfixus ſum cruci.Ego ſtigma⸗

ta dñi ieſu in coꝛpe meo poꝛto. Mihi mũ

us crucifixꝰeſt? ego mudo Oia arbitroꝛ

vt ſtercoꝛa vt xpᷣm lucrifaciã Iſta ſuntver
ba aplica.¶ Dz apð phos ⁊ ſeculi pꝛudẽ
tes/talia nò inuenies Et q;uis aliqͥ genti
les ↄtemptũ diuiciaꝝlaudabãt⁊? volupta
tes ſpernebãt. Et eoꝝ doctrinã multi ho
die ↄmendãt Dexpᷣo tñ nihil ſciebãt.nec
eternevite amoꝛe/id agebãt.ſed euanuer̃t
in cogitatõibꝰſuis.Et oẽs (ni falloꝛ)ho⸗
mines cupiũt eẽ cũ xpᷣo ⁊ ad ppłm eiꝰ pti⸗
nere.ſʒ paucivolũt ſequivitã xpᷣi Iteꝝ di⸗
cũt ſe diabolũ odireꝛ erꝰveſtigia nolle ſeqͥ
ſʒvita paucoꝝ ↄtinẽtiũ ſe a ſeclariba acti⸗

bus carnalibuſq; deſiderijs oñt/qꝛ multi

ntertt
fncrit A
balgrint
müdüf,
rqj rie
Tintelie
Ate
(odin
ginm
deuoti
ſeo neg
Cinte.
Ptsf
ſemtnn
ſtin
nse
acſe
cue
ideo
ten
O ctt
mni
Cſu,
hosa
ſyhoen/
Cuiten.
gboꝛẽ
rrijo
ſtphenn
ſoſtra.pia
piavite⸗
halabort
eſtſeddue
ücteoe
goꝛiiad
blligalo
deſihe
icwrgi⸗
locunoltan
Dubeeni
acun
ledetimn
flüdrin
nognun
ligoſoiin
ſaleötnen
lebatpant
inmnring
fam kinn
gereahpi

vgnlar
Moiba
nſctis
Cisapo⸗
dtinae
Cici.
ctawe
Dictehes

ſſcemet
Cosſenct

Npöcmen
Gnpiſent
nLenthne
Ounhimo:
üner
enlpruc⸗
isalq genti
ditrvolupt
mnümolnt⸗
Aſcicbitn
ſadcnann
Giftloeß⸗
dpplnci,
utiin
ganeni
Alalnu⸗

oironri

ſ
1

ſunt ex
bulat in tenebꝛis.ſed hebit lumẽvite. In

loꝛ pſeuerãt. Oalunt poti credere ſibi qᷓ;
euangelio⁊ carni magis fuire q deo.atq;
ideo lõgos optãt dies⁊ voluptuoſos ſuꝑ

nimirũ ſenties meliꝰeẽ ſeqͥ hũile ru
cifixuʒ ⁊ paſſum ꝓ nobis ⁊ merito debere

Epiſtole quedã

eꝑte ei?ꝰ Opa pbant cuius fuus qͥs
itr ergo xpᷣs. Qui ſeqᷣtme.nõ am⸗
mũdũ hũc ego veniyvt qͥ nõ vidẽtvideant
⁊ qͥ videt ceci fiant.Ac ſi diceretEgo hui⸗
lis⁊ pauꝑ in hoc mũdo apparui hoĩby. vt
exẽplo meo.efficiant᷑ ſimplices⁊ humiles
⁊ intelligãt oꝑa vina. ⁊ celeſtia miracula/

ad credendũ mihi. Etqͥ ſeipſos pctõꝛes -

quodãmõ cecos⁊ iuſcios cognoueft/per

gram meã illũiari digni erũt.ſicq; capiũt

deuota hũtlitare/qð ſuꝑbi⁊ apð ſe ſapien
tes / neqq; intelligere queũt.atq; idcirco ĩ
cecitate coꝛdis⁊ ſtulta opione manẽet. eſti
mãtes ſuã doctrinã certioꝛẽ meã ãt dubio

ſam. ⁊ mũdo exicialẽ. Sicut oli iudei xpʒ

pñ̃tẽ in carne ↄtẽnebãt:ſic mõ plures cat
nales eũ ↄtẽptui hũñt.⁊ in cecitate pchdo

terrã celũ autẽ reſpicere negligũt.⁊ q;velo
cit᷑ tollent᷑ nõ atten dũt P ſi cogitas /

hüileʒ deũ cru

nos pati cũ illo ⁊ relinqͥ a ꝑntibꝰ? amicis

in hoc mũdo. Mane igit᷑ apð eũ qͥ te vo⸗

cauit/⁊ ne diſcedas ab amoꝛe eiꝰ.ſʒ aſcẽde

arboꝛẽ crucis vt indevideas ihm ãäbulan

tẽ.⁊ viã ad eternãvitã pᷣparantẽ Hec ẽvia

ait ꝓpheta ambulate in ea Via crucis vita

noſtra.via electoꝛũ.via paucoꝛũ via ama

ra. via vitex ſalutis.via bꝛeuis.via directa
via laboꝛis.via pfectõis Via inq; crucis

eſt ſed ducit ad glam. ad latitudinẽ. ad re⸗

gnũ electoꝛũ.ad multa milia? freq̃ntiã an
geloꝛũ.ad dulcedinẽ mirabilẽ ⁊ intermia⸗

bilẽ. ad longitudinẽ dierũ in ſecm ſeculi
ad deſideratũ finẽ oĩm fruitionũ ⁊ appeti
tũ coꝛdiũ.ad req em⁊ pacẽ ſecuriſſimã.ad

locunditatẽ ⁊ exultatõem ameniſſimam.
Oue bꝛeui quodã verſiculo q̃ Cãtat᷑ in fe⸗

ſto ſctẽ crucis. pulchꝛe tãgun? Serui cru

cis crucẽ laudẽt.qui ꝑ crucẽ ſibi gandent

vite dari munera Quia ergo vitaxpᷣi crux

fuit / dʒ vita rpiani etiã crux eſſe.Et mlłto
mag vita monachoꝛũ clericoꝛũ.⁊ oĩm re

ligioſoꝛũ in cruce erit: Extra crucẽ nõ eſt

ſalꝰ.pᷣter crucẽ ñvenit᷑ ad regnũ tpiOpoꝛ

tebat pati xpᷣʒi⁊ reſurgerea moꝛtuis ⁊ ita

„

intrare in glam ſuã. Si aliã vl qrim er

ramꝰ/⁊ in pditõem ducimur. Et qͥ cnuceʒ

fugere cupimꝰin mediũ lacus ardẽtis pi⸗

72

cis ⁊ ſulphuris incurremꝰ Crux nrã / eter

no cruciatui ↄpꝑata.eſt delectabiliſſima.la

beoꝛ nr. ppetua reqᷣe donãda leiiſſimꝰeſt.
Frangere volũtate ꝓpꝛiã/ crux eſt. foꝛteqᷓ
maioꝛ vix ẽ.ſʒ in iferno qͥs vnq; vłi mimo

ſua volũtate vtit cũ ſꝑ qð nolit pati cogat᷑

qðvoluerit nũq́; accipiat. Fili inqͥt recoꝛ
dare qꝛ recepiſti bona in vita tua.⁊ laʒarꝰ

nimis. Melioꝛa⁊ delicatioꝛa elegiſti tibi

yeſtimẽta ⁊ oꝛnatꝰes. Riſiſti.cãtaſti.ſalta

ſti. pꝛe leticia.nec phibuiſti coꝛ tuũ avolu

ptatibo ſʒ qocũq; libuit.ſine pdictõe im⸗

pleſti. Et hec exiſtimaſti ꝑtẽ tuã.⁊ regnu 3
tuũ.⁊ glam tuꝗ.nec de laʒaro quicq; cogi
taſtiquantũ egeret.quantũ pateret᷑.q̃ntũ
infirmaret᷑. Recoꝛdare ergo fili.qꝛ recepi⸗
ſti bona in vita tua.⁊ laʒarꝰſilr mala Nuũc

autẽ hic ↄſolat tuvero cruciaris Ille duʒ
yiueret crucẽ habuit ⁊ ad modicũ ſpaciũ

ſe ſuſtinuit.tu duʒ viueres.celũ tuũ in tra

habuiſti ⁊ libẽtervitã ĩ delicijs ptraxiſſes
ſeg nũc ille nec penã coꝛꝑis nec aĩe patit᷑
ſed in reqͥe beata letat᷑ tn vero⁊ mõ crucia
tũ in qĩa habes.⁊ poſtea ſimł in coꝛpoꝛe?

aĩia toꝛquẽdus condẽnaberis ¶ Hec me⸗

ditare inter tẽtatões tnas⁊ dño aſpirante
ceſſabit earũ ĩpetus. Nã ſolet ardoꝛ ardo⸗
re expelli.⁊ laboꝛ laboꝛe grauioꝛe minui.

Sta ergo in loco iſto quẽ elegiſti.⁊ eleua
pacie clipeũ ictus tẽtatõnũ moꝛi eligẽs
magis q; cedere antiqͥ hoſtis veratõibus
Qul vicerit ait ſpũſſctũs.faciã illũ colum

nã in padiſo dei mei ⁊ ſcribã ſi npei nomẽé

pris mei nomẽ ciuitatis noue hirlm. In
ſuꝑ ſctõꝛũ exẽpla intuere.⁊ eoꝛũ ſuffragia
iugit qre Mem̃to qᷓntũ ſcti pwita eterna
laboꝛauert.in q̃ nũc cũ xpᷣo ſine fine reẽn

tes gaudet Quãto in mudo deſpectioꝛes
⁊ pauꝑioꝛes fuerũt/tãto nũc glioſioꝛes ⁊

.

nobilioꝛes in celo fulgent. Pꝛopt᷑ amoꝛẽ

igit᷑pi/æ locus ⁊ ſtatus ĩferioꝛ ſꝑ plꝰpla⸗
cere dʒ. ⁊ dulceſcere coꝛdi tuo.qꝛvaĩtas ẽ/

rioꝛi ⁊ hũilioꝛi ſtatu qͥs fuerit/tãto verius

ſepe bona agit.⁊ facilius habita cuſtodit

Di alij pᷣcedũt nos/qͥd ad nos. Sequa⸗

mur ihm huũilitate ⁊ ſimplicitate ⁊ nõ cu
remus hũanã vanitatem. Nos ꝓpter xpᷣm

ſtulti ignobiles ⁊ infirmi: Nos ꝓpter illuʒ
libẽter ſimus abiecti⁊ nouiſſimi reputari
Ego inqͥt ſum vermis ⁊ nõ homo obpꝛo
bꝛiũ hoĩm ⁊ abiectio plebis. Que maioꝛ

E 2

Epiſtole quedam

goꝛia qᷓʒ cũ xpᷣo gloꝛiari in cruce QOue ma

atteptaſti ymo ⁊ pꝛopt᷑ xpᷣm iã veluti ſter

adon
imaginẽ crucifixi? Confoꝛtare igit ⁊ eſto tas.adieciſti etiã teipᷣm cõtemnere.loqqns 1nmulro
robuſtus. ⁊ ne timeas qꝛ ego recũ ſum vt cũ beato Dauid. Elegi abiectꝰeſſe in do⸗ lusint
liberẽ te dicit dũs. Conpaſſus tibi loon mo dei mei magis q; habitare in taberna bo ſtie,
tus ſum tanqᷓʒ infirmovt parit᷑ in dño cõ culis peccatoꝝ Tu itaq; elegiſti hodie do H
ſolati.p ipᷣm cõnaleſcamus in ipſo. amẽę. minkoen parrecuienittegnarr e noſfn
—☚or gquo humiliari in pñti ſeculo / eterne exal⸗ 6
— biſtola De (ouer/ tftatõis tibi cauſa erit pꝛo illo. laboꝛ ſeges 7 ſhnn
ſione ⁊ ꝑſeuerantia in bono pꝛopoſito. penuria diuitie. cõtemptꝰ honoꝛ. tribula⸗ Cele
lecte frater/ intime cõgaudeo ti tio ↄſolatio infirmitas robur meroꝛ/gau/ ſch ,
d bi qꝛ inueniſti locũ deo ſeruienkti diũ tibi ſemꝑ ſit. Et quo puriꝰ ⁊ ardentiꝰ ſie ir⸗
Siu dñs noſter ex hinc bñdictus eum amaueris / eo vilioꝛa trena oĩa cenſe can ſe
te dignatus eſt vocare ad ſuũ ſeruitium bis ( ¶aue tamẽ cariſſime ne aliqñ per⸗ eſelt
ignolco hãc vocatiõez donü dei eſſe qin mittgas maligni ſpũs ↄſiliũ intrare coꝛ tu vnch
nõ ex meritis tuis ſed ſᷣm miſericoꝛdiã ſu um.vt ↄtriſteris qꝛ amicos ⁊ ſocios reliq Dut
am / de ſeculivanitatibo te eripuit.⁊ in ele· ſti.⁊ quia ipſi iã magni dñ i effecti nunciã ncsd
ctã ſocietatẽ ꝑduxit. vbi audires atq; oou tur.⁊ tu adhuc ꝑmanes in innocẽtia tua. ht
lis etiã cerneres / qliter illi uires. Quam MNoli audire eos qui te in aliã viã conant bunde
multi diuites nobiles? potẽtes/quã mul trahere.⁊ dicũtlvſq;quo ſic trãſies?ꝭ qua ech
ti ſapiẽtes lrãti? famoſi adoleſcẽtes ĩ hoc read altioꝛis ſtatꝰgradũ nõ tẽdis: nec ali guin
ſeculo miſerabilr fluctuãt ⁊ abicere iuguʒ ud op?ꝰinchoas vñ alijs etiã aliquẽ fructũ ben
dyaboli a ſuis ceruicibo nõ pᷣualent. nec il feras: Solet enĩ diabolpoſt aliq̃ tpa cõ⸗ oo
lo ſpũ adhuc mouent᷑ vt ſeculo renunciẽt uerſiõis/temptare ſeruũ dei de pᷣteritis re
Brinrgranauk mani diligere!⁊ bus in ſeculo.de amicoꝝ viſitatõnib. de Suic
he dei ſunt minꝰ curare.venit tꝑs veniet multoꝝ ſocioꝝ ſuoꝝ ↄuerſatõniba/qtinꝰ luiun/
cito tꝑs qñ oẽs ſeculares ⁊ carnales dele talib⸗ cogitatòibo eũ retrahere poſſit ad ſe nnie⸗
ctatões / ſil finẽ hẽbũt. Et tũc relinquẽtył culũ.aut impedire a ꝓfectu ⁊ ab obliuiõe ſudenon
inuiti pñs ſec'm qͥ mõ volũtarij nõ ſunt / mũdanoꝝ ( Sed crede exptis / nocet ſer ſcet
abꝛenuciare põpis eiꝰ. Zu ãt dilecte fra uo dei nemoꝛia? retractatio vite ſecular.. W
maioꝛẽ grãʒz a dño accepiſti.qꝛ int᷑tot ſoę- qui nõdũ plene ſibi eſt moꝛtuꝰ. Nocet eti gulgere
dales tuos/a multis ꝑiculis coꝛpis et aĩie am ꝑſuaſio blanda multoꝝ loquentiũ de wpans
a laqueis diaboli es pᷣſeruat?ꝰ⁊ in loco ap⸗ altioꝛi gradu.⁊ melioꝛi loco qͥ veluti ſapi hoänte
to ad ſaluãdã aĩam tuã conſtitutꝰ O quã entes/pꝛudẽter conſulerevolũt.ſed ſenſuʒ iſenig
tas grãs deo debes qͥ tibi regnũ ſuũ ꝓme/· xxi/in abiectiõe ⁊ humilitate/in fuga mũ wipſepi
rendũ obtulit/ qd diues pecunia poſſide, di ⁊ tenoꝛe artioꝛis vite nõ habent. Nam ſtümnük
re nõ pᷣt.Et qᷓ; mirãda dei grã vt inualidꝰ nudũ xpᷣm ſeq aut recuſant aut pigreſcũt ducin⸗
⁊ imꝑitus.ſanctoꝝ viaʒ foꝛtiter ambulet. inciꝑe.Nevideant᷑ pximis ſolaciũ ſubira pulyfue
quã robuſtꝰ⁊ doctꝰvix ſeqͥ valet Recogita here.Et quia grãm nõ ſentiũt quib deus Ctſentan
vbi nã ſunt olim tecũ ſtudẽtes.vbi illi fa⸗ ſibi ſerniẽtes?⁊ omia relinquẽtes imbuit? oin Lolt
miliares ſocij cũ quib viuere ⁊ ludere fn confoꝛtat / durũ ſermonẽ hüc eſſe dicunt/⸗ dointmor
carnẽ dulce erat.cũ quibe ꝑegrinari in re/ om̃ibamicis: rebus ꝓpꝛijs abꝛenũciare · tſahw
motis ꝑtibo nõ amoꝛe xpᷣi ſʒz cupidine tꝑa Et ſicut ipſi ſapiũt.ita⁊ alijs libẽter ꝑſua
lis ꝓceſſus et lucri/ iocundũ tibi videbat᷑ dent Sed g tales loqtur ſentẽtia ſaluato
qᷓ; multi iã obierũt q; multi etiãvagi in ſe ris Cauete inqͥ t ab hoib Multi enĩ ſunt
culo remãſerũt.Bene de ipß cũ ſctõ moy⸗ q pulcris ſermonibo/a aptis(vt ipſ vide⸗
ſe dicere potes cõſideratis finib⸗ eoꝝ Ati tur)rõnibus viã leuẽt planã ↄmẽdare ſeci
nã ſapent ⁊ intelligerẽt ac nouiſſima pui/ unt.⁊ hoĩem impitũ qnq; iuſtificãt ⁊ lau⸗
derẽt. Audiſti alios romã ꝑgere ⁊ p bene/ dant atq; ꝑ tales ᷣmones /bene pficientẽ:
ficijs laboꝛare:alios ꝑiſius reſidere ⁊ ad ⁊ firmit ſtantẽ/qñũq; vacillare faciũt. Ve⸗ node
magiſteriũ tendere:alios ꝑceptis dignia runtamẽ deus content dentes eoꝝ in oꝛe bioyieſai
tibꝰ? pᷣlaturis/in medio ppli iã ecaltatos ipſoꝝ qꝛ iuxta iter ſanctoꝝ nõ ambulant (llocgregi
eſſe⸗Tu ãt quid? Gꝛãs deo qꝛ nihil boꝛiꝛ neq; loquũt᷑. Hõveniat aia mea in ↄciliũ pö no
Mbemnilhe

nde.
enenlgig

zimmenn
ſooenii

leſtninnnci

nnginn n
linigent
Cniſcran

edeen

iligefni
Nlii?

anmur
Minen
nityiid
ſtaaſe
voblinioe
Anoceſer
teſccnla
ſoctei
Muenride
uniſoi
1losſente;
Linincanc
on un
un pigtair
ſolcüſtben
Namintan.
ieeNon
npüane.
nelbantſin
inuſarao
Omciſan
onifni
minnünt
ben n/
lntaisl
Nnden
jünmut
du

6

Epiſtole quecia .72

eoꝛũ.⁊ domꝰeoꝛũ loge ſita me. EGdeo q5
frater dilecte nunq; placeat tibi talia audi

re⁊ multominꝰ crederevelis Siueenĩ dia
bolus inſtigat ſiue hoĩes fabulent᷑.qð in⸗

cepiſti ĩ eo ꝑmaneas obſecro. Recurre ad
euangeliũ ⁊ optimũ audies remediũ.Oð
pꝛodeſt homĩ ſi lucret᷑ vniuerſum mũdũ⸗

ſeipᷣm autẽ ꝑdat Hoc apud te ſemꝑ retine
⁊ cuiꝰvis manꝰpugnauerit cõtra te.ſcuto

euãgelico vtere ¶ Sed ſolẽt quidã hoĩes
ſine ſpũ ⁊ ſcia dei obijcere qñ q; ſeclo renũ
ciantibo.Ergo q in ſeculo ſunt ꝑibunt.et
vos ſoli ſalui eritis. Aut nõ pᷣt aliqs veni

re ad celũ.niſi ita viuat ſicut vos viuitis.
Nuid fabulamĩi ſic iniuſte cõtra deũ ⁊ ſer⸗

uos dei? Neq; hoc xpᷣs dixit.neq; ſerui eiꝰ

ita locuti ſunt. Bũñfacite iuſteviuite.⁊ mã

data dei cuſtodite.⁊ nemo vobis ſalutem

negabit.Ad hec illi iterato. Mandata in

quiũtvellemꝰ᷑nare.ſed nõ poſſumꝰ.ſi de⸗
bemꝰlucrarivictũ⁊ neceſſariavite/opoꝛtʒ
nos ſepe cõtraria agere. Qui cũ ſeculo cõ

uerſamur /ſecularia negocia quõ cauebiꝰ
Di iſta ꝑfecte cõſideratꝭ/⁊ ꝑicula atq; fal
lacias mũdi nõ ignoꝛatis/qͥd ergo obloqͥ

mini qꝛ ſui dei mũdũ fugiũt?: ⁊ monaſte⸗
ria deuotoꝛũ aut cõgregatõnes intrãt: vt
deo ſine tali impedim̃to ſeruiãt. Si imi⸗
tari nõvultis aut nõvaletis/ad minꝰ?ꝰcon⸗

gaudere ⁊ adiuuare bonos ꝓveſtra ſalute

deberetis. Sʒ nõ plus frat de iſtis qꝛ nec
talr loqᷓntes excuſatõem hũt de pctĩs ſuis

Coõſtant igit᷑ agexpᷣs qͥ tibi inciꝑe dona⸗

uit.ipſe ꝑficiet cõſolidabitq;.in finẽ ꝓꝑo⸗

ſitũ tuũ Eccetꝑs bꝛeue.moꝛs incerta.oĩa

caduca in mũdo ⁊ vana. Multi iam in ſe

pulerꝭ fetent qͥ diu ſeviuere eſtimabãt.Re
ceſſerũt a mẽoꝛia hoĩm qͥ in oꝛeverſabant᷑
oĩim Colit mũdus pñtes.abſentes neſcit
deſerit moꝛiẽtes. Beatiꝰergo ↄtẽnere fal⸗
lacẽ⁊ ſeqͥ veritatẽ ſto ꝑit ↄcedatvitã et᷑.

Epiſtola de pia

Vltũ iam tꝑis pᷣterijt dilecte frat᷑:
decreuerã aliqd ꝓ pia memoꝛia
defunctoꝛũ caritati tue inſinuare

72 madie ꝑntũ noſtroꝛũ ⁊ amicoꝛũ ſpecia⸗

liũ.oĩmq; deuotoꝛũ quoꝛũ noĩna deꝰ in li
bꝛo vite ſcribere dignet᷑⁊ inter ſctõs ſuos
collocare aĩas eoꝛũ in celis/ſicut ⁊ coꝛpo⸗
ra apð nos ſepulta ſunt in terris. ¶ Hos
debem?libẽter ꝓ eis ⁊ pꝛo oĩb fidelibo de⸗/

functis oꝛare.qꝛ hoc opꝰſumme caritatis

eſt?⁊ mie Sicut igit᷑ nobis ſubuenire poſt

moꝛtẽ deſideramꝰ / ita ⁊ eis quantũ meliꝰ

poſſumus dño opitulãte ſubuenire labo

remus. Qui eni ꝓ aĩarũ liberatõe fidelis
⁊ ſedulus fuerit.nimirũ: ſibiip̃i plurimũ
pꝛoficit.cũ pꝛo taliba oꝛãs neqq; ſe ſpoli⸗

at fructu oꝛõis.⁊ inſuꝑ ſibi recoꝛdatiõem
moꝛtis adducit.⁊ vix ſine ↄpũctõnis grã

ad ſolita redit:ſciens qꝛ oẽs viaʒ vniuer/nre
carnis ingreſſuri ſumus.⁊ qð illi iãẽ exple
uerũt/certiſſime ſibi cõſtat futurũ 2
migit᷑ p caris noſtris:.qꝛ pꝰmodicũ ipos
ſeqͥ mur.⁊ cũ meliꝰhabuerint.oĩno in ea⸗/
dẽ neceſſitate recoꝛdabuntur noſtri NHon
ſit fides noſtra oꝛe tenꝰ.neq; q̃ ĩ facie ſunt
reſpiciamꝰ. ſed dilectiõem faciamus ſiue

pñtes ſiue abſentes coꝛpalr fuerimꝰ Cari

tas enĩ nunq; excidit.⁊ qͥ ſe in veritate di⸗/

ligũt/ſeipſos obliuiſci nõ poterũt. In ne
ceſſitate pꝛobat᷑ amicus fideł Eteni impi
um ⁊ crudele nimis/ſivideas fratrẽ tuum

aut coꝛdis tui amicum.carceri traditũvel
flammis iniectũ/nec moueris ad fletũ. et
cũ manũ poꝛrigere poſſis/nihil agis cari
tatꝭ.at etiã ſi loqͥ aliqͥd ꝓ eius quiueris li⸗

beratõe clauſo ptrãſeas oꝛe.(¶O fidelem
ſamaritanũ/qui viſo hoĩevulnerato a la⸗
troniboꝛ expoliato/mia motꝰeſt Heu heu
pĩcernarũ magiſtro/qͥ oblitus eſt ioſeph

ſui interpᷣtis/cuʒ de carcereeſſet eductus.

Sic timeo ꝙ multotiẽs cõtingit.cum ali
qs amicoꝛũ obierit ⁊ ꝓ ſe inſtãter oꝛare pe
tierit/ac fideiviuentiũ ſe ↄmẽdauerit/q;ñ
nunq; obliuionẽ accipit.aut puã⁊ tardaʒ
ſentit aduenire expiatiõis hoſtiam q; ſpe⸗

raſſet Pꝛopt᷑ qð dilectiſſime.meipᷣm et te
pariter ãmoneo vt pietatis oculũ frequẽ⸗

ter dirigamus ad memoꝛiã defunctoꝛũ.⁊
quicqd ꝓ eoꝛũ abſolutõe nouerimus pꝛo
deſſe/ deuota exeqᷓmur feſtinacõne.ponde
rãtes qᷓ; graui tenent᷑toꝛmẽto.⁊ quia niſi

purgati fuerint/ad req em trãſire nõ pñt.

Eoꝛũ eteni ↄſolatio/maxime in xpᷣi meri
tis⁊ ſctõꝛũ ſuffragijs ⁊ fideliũ cõſtat obla
