contẽplatiuam oſtendit per exemplũ.
219 De erxcellentia contemplatiui ſuper
actiuos. “

zo ¶ De neceſſitate gratie dei ipſi contẽ⸗

platiuo. .

zi Qualiter anima in contemplatõne

dicit᷑ eleuari ſuper coꝛpus ⁊ quodãmodo

ipſum deſerere ⁊ efficitur ſimplex ⁊ vnica
3z· Memoꝛig libꝛi magiſtri Richardi

de ſancto Victoꝛe de contemplatõne.

33 De tertio gradu contẽplatõnis.⁊ſi

5

militudines quedam naturales.

z Quomodo foꝛtis pſeuerãtia neceſ⸗
ſaria eſt cõtẽplatiuis declarat ꝑ exemplũ.
35 De impedimẽtis pluridne poſſit
quis montẽ contemplatõis aſcendere.
36 De quibuſdam adbuc alijs impe⸗

dimentis in via iſta.

*„

37 DQuidam modi meditandi qui poſi

ſunt ſeruari in contemplatune.
38 De modo contẽplãdi quẽ beatus
bernardus tenuit in pꝛincibio.
39 De alio modo meditandi per exem

plum mendicantis.

4o LCõmendatio iſtiuſmodi contẽpla⸗

tionis tanq; ſecurivtilis⁊ leuis.
4i

42 De tribo dei iudicijs añ oculos mẽ⸗

tis reuocãdis pꝛo materia cõtemplatiõis
43 Ouõ quidã deficiũt in ꝑſeuerantia
foꝛti et ideo in contemplatõne modicum

pꝛoficiunt.
44 Quedam i

fidei ſpei et charitatis.

detur. JJ

—

tum eiuſdẽ domini Johis de Herſon Cꝗ
cellarij pariſient᷑.de conteplatone ex gal⸗

lico in latinũ tranſſatũ.

bit galliceꝛ ſimplicibus ⁊ illratis.

De modo ſe vſitandi in conteplas⸗
tione im iſtũ modum.,. nteplae

4 maginatio montis cum
tribus tabernaculis ſiue habitaculis ſcilʒ

1Derib modis quibus gratia dei

PDꝛolog in nacta/

Capitulum pꝛimũ

Cauſa quere de materia tam alta conſæi

/
1

agiliin
goͤcho
doclop
ubſp.
neenögt
Pichane
Aisadd
tgüſe⸗
loſaocid
linerarss
tiaconſc
tinosſe
Etoum
pirho⸗
dorttſ⸗
ſuntmi
lor cue
poſeiuc.
gupei
lpoope
ennt
mheh
wtop
lmiia
pe⸗
Arnsa

üm

pnn
iopola
füpu
kenöse
poſtbn
glioitin
dicitap
eſteind
hoceſ.
Vens⸗
Hincef

finen D
ſini
anon
eicri

brtiſpe

U n

amplrtöre

nolimdto

Warwin

hris
a
du

mg
n

RK”

pe
nigg
R—Mh
ebens
liagen
diconeu
us.

in ontipu

dalos ne

ctengands
tingeuanntn
Vönenodian
umnhan
wunlslih
hogeri de
c

.

mninat,

n

”s”sͤñü

ac querere pꝛoinde cur de mate
ria tam ſublimi.puta devita cõ
templatiua ſcripſerim tractatũ
pñ̃tem/ idiotis ſimplicibꝰq;. videlʒ ſoꝛo⸗

H ribus meio.ac etiã lingua materna galli/
cana.⁊ nõ potius ſermone latino. ipſ ſei⸗

entia amplioꝛi imbutis.cum iſta matexis
ad illr̃atos ſimplicesq;nõ ꝑtineat? ¶E

qð ego inquã. Quia enĩ in libꝛis varijs

* —— 5

doctoꝝ ſctõꝝ/devita pꝛetacta ſubtilit᷑ tra
ctat᷑. vtpote a ſctõ gregoꝛio in moꝛalibus

necnõ a beato Bem̃. ſuꝑ cantica. Item a
Richardo de ſancto victoꝛe.⁊ a q;plurib⸗

alijs. ad dicta quoꝝ/eruditi ſciẽtijs/ con⸗
fugiũ facere pñt.idcirco taliboſcribere ta⸗

lia ſupſid eo Sz eſt ſecus de ſimpliciboꝛ il
litteratis pᷣſertim ſoꝛoꝛibo meis/qbus pñ
tia conſcribo de materia contẽplatõis.la⸗

*

virgo. cogitat que dñi ſunt / vt ſit ſctã coꝛ⸗
poꝛe ſpũ.que autẽ nupta eſt.cogitat que

ſunt mũdi/qũo placeatviro ſuo. Jõ vtili

us⁊ cõuenientiꝰme cõpilare ⁊ ſcribere nõ
poſſe iudico dictis meis ſoꝛoꝛibo(que dei
gratia pꝛidẽ abſq; matrimonijvinculo vi
uere pꝛopoſuerũt) q; quõ⁊ ipſe deo place⸗

re poterint eidẽ famulando cõtinue.eũq;

amando⁊ honoꝛãdo. Nec eaꝝ me ſimpli
citas ab oꝑe illo retardare hʒ.cũ ſᷣm intel

lectus ſui capacitatẽ/ velim pcedere.quezʒ

in eis expert

ſum.nibil incõpꝛehenſibile

dicturus aut difficile.

(Capitulum. II.

Litteratura magna et ſcia/ non eſt omni
ꝗq Uãuis autẽ copia ſcieẽtie ⁊ lrãtu⸗
ra eruditioq; legis diuine ac ſacre

ſcipture.nõ modicum ad apicẽ contẽpla
tõis volare cupientibo pꝛeſtet amminicu

lum.nihilominꝰidipᷣm interdũ obeſt mł⸗
tũ pluribo.nõ quidẽ ex ſe.ſed occaſiõe in⸗
flatiõis eſciẽtia pueniẽtis⁊ accepte. Im
poſſibile autẽ eſt/ad verã contẽplatõem.
alio itinere qᷓ; ꝑ humilitatẽ ꝓuenire.ſicut
dicit apłus. Si qͥs intervosvidet᷑ſapiẽs

eſſe in hoc ſeculo.ſtultus fiatvt ſit ſapiẽs.
hoc eſt. intellectũ ſuũ humiliet.ſtultum ſe

reputãs reſpectu diuine ſapiẽtie.puta nõ
valens comphedere dei iudicia atq; opa.
NHinc eſtꝙ in contẽplatõis acqͥſitõe/ plu

Irari nonnulli foꝛtaſſe potert

mos ſermones intelligere nõ valentibꝰ.
t cum dicat aplus ꝙ mulier innupta et

uam.Qõ ſi ad oppoſitũ niterẽtur.in ma⸗
gnos inciderẽet erroꝛes ⁊ blaſphematões.
Lanto eĩ deterioꝛes coꝛdis tumultꝰ tole⸗
rant quãto eis licẽtius ad cogitatõnes va
cat. Ideogqʒ tales in actiua ſeipſos exerci⸗

bus ſciẽtificis/viam ad eã perueniẽdi nil

tantũ intercludit/q; ꝙ ſe humiliare dedi⸗/

gnant᷑.ſcʒ eoꝛũ intellectũ occupãdo⁊ ſum
mitiẽdo miſteris redemptõis dñi noſtri.
ſuisq; factis tam humiliba ⁊ exemplis re⸗
licctis. Et tamẽ ꝑ iſtud oſtiũ quod tã hu⸗
mile atq; baſſum eſt/nõ intrãs fur eſt ⁊ la
tro ĩvanũq; laboꝛat. Sicut dicit dñs In
vanitate ſenſus ſui/capite incedẽs leuato
in magna ſcʒ ſui intellectꝰ repuiatõne⁊ ſci
entie ſue.ſpernẽs inclinari efficiq; vi puu

lus.nunqᷓ; ꝑ hoſtiuʒ illud humile poterit

introire qnpotius offendẽs abibit retroꝛ
ſum.ad inſtar quoꝛundã dñi nr̃i diſcipu⸗
ꝛi.de quibo ſcriptũ eſt ꝙ abierũt retroꝛ⸗

ſuqm. cũ ſcʒ eũ capere? intelligere nequerãt
de ſui coꝛꝑis miſterijs docentẽ ¶ Oua de

re etiã accidit quoſdã doctiſſimo:ũ optaſ
ſe/qꝙ; vtinã ad tãtã ſciaʒ nunq; ꝑpueniſiſent
ſed potiꝰpmanſiſſent in ſua ſimplicitate/
quẽadmodũ matres eoꝝ ſine lrãtura Nõ

rõne ſciẽtie ex ſe ꝙ ſcʒ ꝓficua nõ eſſet.imo
pꝛodeſt multũ ꝑ omnẽ modũ/eavteti bñ.
humiliter ⁊ in dei grã.ſed ꝓuenit iſtud ex

ſurreptõe ſuꝑbie ſicut dicit apłsqꝛ ſciẽtia
inflat.Accidit itẽ? ſᷣm complexionẽ ac ꝑ⸗
õ vinũ optimuʒ
obeſſe nõ parum.ſfebꝛibolaboꝛãti.Sicq;

amabilis eſt Silr eſt de ſcia. ꝙ ipſa ſcilicʒ
homini moꝛibꝰinoꝛdinato atq; indiſpo⸗
ſito.ꝑ abuſum multũ eſt damnolſa.

Nut diclt b
ral.ſunt quidã naturalłr aut ex cõ
plexionevel conſuetudine/ad exte

qꝙ; ad contẽplatiõeʒ ſe eleuare nequeũt mł
to autẽ habilioꝛes repiũturad vitam acti

tare dñt ¶ Alijvero mẽtis ſunt tã tranqͥl⸗
le ⁊ ocioſe.vt ſi eos laboꝛ occupatõis exci
piat in ipſa oꝑis inchoatõe ſuccũbant ſʒ
delectabiliter viuũt in conſideratiõe ope
rũ deiviteq; celeſtis.⁊ hec ruminãtes aiq;
33 3

.;

enſem furibundo.qui qppe cũ tali ſeipᷣm
mactet Videmꝰetiã oculis egris.odioſaʒ
eſſe lucẽ.que puris delectabilis.dulcis et

eatus gregoꝛiꝰ vi. mo

rioꝛa occupatõesq; terrenas ita inclinati

De monte

tota humilitate de ſua ſalute meditantes.

Et tales quantũ valent mẽtes ſuas ab ex

eærcitatöe immoderati oꝑis abſtrabãt DSe

pe enĩ qui deũ contẽplari quieti poterãt

occupatõibus pꝛeſſi ceciderũt.Et ſic tles
in oꝑatõibo exterioꝛiba occupati płdeſice

rent q; pꝛoficerẽt ¶ Bunt alij qᷣ ex cõſue⸗

tudine aut per virtutẽ contẽplatõnis vel
dei dilectiõem excellentẽ aut certe eis a ſu
is pꝛogenitoꝛiba aduenit.vt ſcʒ habeant

mmaentẽ habilem ⁊ quaſi ambidextrã valen
tes ſe modovni modo alteri ſe traderevite
quales eſſe pꝛelatos decet.(¶ Modo acci

dit qᷓndoq; ꝙ quidã clerici⁊ litterati.ſunt
de ſtatu pꝛimo⁊ conditõe taliũ.quare ſed
tur ꝙ ſepius ipſi errãt ſi ſe nimis pꝛofun
dis cogitatõibe ingerũt.dimittẽdo opera

tiones ⁊ exterioꝛes occupatões.Etiã eue

nit ꝙ ſimplices pſone:et illiterate ſunt de
alio ſtatu. ⁊ conditõne alia. et tales ſeerre
pñt viuere in ſolitudine.⁊ ſeimꝑ aut freq̃n

ter cogitare de eoꝛuʒ ſalute/ ſine alia occu
patõne terreng. ¶ Ita ergo videtis mani

feſte ꝙ ꝑſone ſimplices nò ſunt repellede
quinetiã eis eſt bũ ſcribendũ de vita iſta

contẽplatiua ¶ Midemetiã ⁊vidimꝰ per
exꝑientiã in ſetis heremitis ⁊ in aliqbꝰ fe
minis ꝙ plus pꝛofecerũt in dei amoꝛe ꝑ

iſtamvitã contẽplatiuã.q; fecerũt vel faci
unt plures magni clerici. Ratio.qꝛ iſtavi
ta meliꝰ adqrit᷑ꝑ bonã ſimplicẽ humilita

tem qᷓ; ꝑ litteraturã magnaʒ. Sicut dicit

ſimplicibi.⁊ cũ eis eſt ſermocinatio eius.

Igeo pꝛecipit᷑ alibi. Querite deuz in ſim

plicitate coꝛdis quia ipᷣe eſt ſimpliciſſimꝰ
⁊ reꝑitur per ſimplicitatem.

4
. .

.

io in affectu. ,
materia/oſidero ꝙ vita contẽpla

ſubtilioꝛ alia.¶Et eſt vna talis que inqͥ/

contẽplatio ad repiendũ nouas veritates
vel ad declarandũ ⁊ docendũ.aut etiã ad

Ddeſendendũ cõtra erroꝛes⁊ falſitates here

tiok infideliũ.Et de tali materia nõ in

loqͥ ad pñs.pertinet enĩ ſolimodo
ad bonos theologos.beneĩ ſacra ſcriptu

ciẽtia ꝑp

Capitulu quartũ.

duobus modis contéplatõnis Ano
Ed pꝛo plenioꝛe ſatiſfactiõeĩ iſto
tiua hʒ in ſe gradus ⁊ ꝑtes quarũ vna eſt

it ꝑ rõnes fundatas in vera fide dei natu
rã ⁊ ipᷣius eſſentiãꝛ eius oꝑa.Etvalet iſta

ra inſtructos.non autẽ ad ſimplices. niſt
elſſet ꝑ inſpiratõem⁊ miraculoſe ipſis da⸗
ta.ſicut accidit in aplłis qui erãtvaldeſim
plices? ſine lrãtura pluriba alijs ( na
alia pars contẽplatõis eſt q̃ pꝛincipaliter
tẽdit ad dei amoꝛẽ ⁊ ad ſapiendũ ſuã bo⸗
nitatẽ ſine mona inqͥ ſitõe clarioꝛis ↄgni⸗
tionis qᷓ; eſt talis devera fide que data eſt
eis aut certe inſpirata. Et ad hanc contẽ⸗
platiõeʒ pñt ꝑtingere ſimplices ꝑſone.in
dimittẽdo curas mũdiales.⁊ in cuſtodiẽ⸗
do coꝛ ſuũ pureꝛ mũde.Et de tali loques
in pñti.Et credo ꝙ iſta ſit ſapiẽtia? contẽ
platio quam pꝛincipalłr btũs Dioñ. in li
bꝛis ſuis de miſtica theologia edocuit.et
eſt ſapientia excellẽtioꝛ ⁊ altioꝛ quã poſſu
mus habere in hoc mũdo.que fuit ei reue
lata per beatũ Paulum aplm. cuius ipſe

extiterat diſcipulus.

Capitulũ quintũ

C9
Magna diff erentia eſt inter ſapientiã et
Asnã differentiã aſſignãt docto
es ſancti/inter ſcientiã ⁊ ſapiam
HXpꝛincipaliter btũs Berñ. Quia
tia ꝑanet ad intellectũꝛ ↄuenit iſti ſo
li.ſed ſapiẽtia ad affectũ Et iðᷣo ᷣm nomẽ
ſuũ ſapiẽtiavalet tantũ ſicut ſapoꝛoſa ſci⸗
entia.qui ſapoꝛ reſpicit affectõem deſide
riũ appetitũ ⁊ voluntatẽ ꝑſone iſtius cui

litteratura magna. dicit ineſt. Et ideo poteſt in aliquo magna ſci
ſalomon de dei ſapietia ꝙ ipſa gradit cuʒ

entia vel cognitio eſſe/in quo erit modica
vel nulla ſapiẽtia. Rõ quia nõ hʒ ſapoꝛeʒ
vel affectõem ad illõ qð ipſe ſcit ¶ Et de⸗
clarat᷑ ꝑ exemplũ groſſum. Põt eni aliqᷣs
cognoſcere mell naturã.qꝛ audiuit aliqñ
de tali narrare ſiue loqͥ.vel etiã qꝛ legitin
libꝛis denatura mellis. ſine hoc ꝙ qñq;
mellis dulcedinẽ guſtauerit. Iteʒz medici
cognoſcũt natura infirmitatũ.⁊ ſepe meli
us q; ipſe infirm?ſeu patiẽs. Sed quan⸗
tũ ad ſenſum doloꝛis/clarũ eſt ipſos infir
mos plus ſcire infirmitates.nõ ꝑ rõem ſʒ
exꝑientiã Sic ſuo mõ.pt aliqͥs hr̃e ma
ximã ſciam vel cognitõem alicuiꝰ pꝑſone ſi
ne magna affectõe amoꝛis vel odij cõpla⸗
centievel diſplicentie ad talẽ ꝑſonã Et ex

alia parte pᷣt aliquis caꝑe magnã affectz

vel complacentiaʒ alicuiꝰ/ſine magna erꝰ
sgnitoe ¶ Liidetis ergo ꝙ fm hoc poſſu
mus concipere? melngce poneeſſe ma
gnam ſapientiã in aliquo.ſine magnavel

itlpin
koid
iikiſo
bfnnene
poulaſci

Beſtneci⸗
omugaſ
anumodia

göbzſee ;
c de

Hürainis
bmwcintii
laiigeleptin
inehogig
ndel
nthenel
Oasquan
Ctitſos ift
nögföenh
giashienm
lineon
lactth⸗
legſonid
nagiftß
ſaoge
fnhot
e

ſec euanuerũt. c.

n e

plices pñt hr̃e felicitatẽ credẽdo hec que
phi teſtificati ſunt de deoꝛ⁊ angelis? prne

mMſbil ſcit de ſecretis ſui pr̃is ſed ſolũ ſit

dara cognitõne.⁊ clarã ⁊ magnam ſcien?ꝰ
tiam ſeu ↄgnitõʒ. ſine młta vel mag ſapia

(Capitnlü ſertum.

ldʒ appellari ſapies niſi bon exiſtat
Ecundũ vſum loquendi cõioꝛẽ
dicutur cõiter aliq magni clerici
theologiet phᷣi habere ſcimvel ſa,⸗
pientiã qͥ ſunt inſtructi in pꝛia ꝑte contt·
platõis de qua locutus ſum. Sed in tali
contẽplatõnevidentur poſuiſſe phᷣi felici
tatẽvel beatitudinẽ humanã. Sʒ hoc di,
cere eſt minus rectũ ⁊ eſt abuſus loquẽdi
niſi tales clerici habeãt cum cognitõe eoęꝛ
rum / ardentẽ affectõem per dilectiõem ad
deũ ad hoc qð facitad etamoꝛẽ. Et ſine
tali dilectõe ⁊ caritate/nõ poteſt eẽ poſiita
ipſa felicitas in cõtẽplatiõe.nec fuit vnq;ᷓ
intentio Areſtotilis alia.ſicut ego teneo.
Et qui aliter fecerũt / ſunt ab ipſo apło re,/

cut deũ amauerũt/nec grates ei reddider̃t
icergo poſſumus
videre quos veracit᷑ loᷓndo dicere debena⸗
mus ſcientes vel habere ſapientiam et qs
non quantũcunq; literati extiterint

4

9⁰

pientiã ptingere perexemplu a ſimili
GSgnitiovlſciẽtia ꝗ habet᷑de deo
(e) per verã ⁊ ſolã fidẽ/ ſufficit ad per⸗

nomodo ſimplices⁊ idiote poſſunt Gq

́ueniendũ ad talẽ ſapiam ſicut di⸗
ſ eſt ꝑ amoꝛẽ dei/⁊ ſeruitiũ ⁊ eiꝰhonoꝛẽ

re ſᷣm hoc cogitatõem ſuã affectöem;.
Per hoc cõcludo ꝙ xpᷣiani ſimplices/⸗hũnñn
tes fidẽ firmã de dei bonitate ⁊ f̃ᷣm hoc ar
denter amãt/verius hñt ſapiam ⁊ potius
dytt dici ſapiẽtes q; quicũq; alij lrãti / exi⸗
ſtẽtes ſine amoꝛe ⁊ ſine affectõe ad deũ et
ſanctos eius ⁊ etiã plus placent deo tales

magis q; alij. Et quod plus eſt tales litte

rati ſine affectõe/ ðᷣo diſplicibiles ſunt.exi
ſtentes ſicut ſal coꝛruptũ ⁊ ſapiẽtes inſa⸗
tuati. Et pʒ hoc ꝑ exemplũ groſſum. Si
pater vn habeat filios duos quoꝝ vnuus

cretoꝝ ſui
ppeꝛebẽſi dicẽte. ꝙ illi qͥ dicebãt ſe ſapietes
eoc eſt habere ſapiam / facti fuerũt ſtulti.:
Eit cãaz aſſignat Quia cũ cognouiſſent de
uum nõ ſicut deũ ipᷣm gloꝛificauerũt.nec ſi

ꝙ debeat eũ amareer toto coꝛde⁊ ei ſerui⸗
re⁊ eũ honoꝛare⁊ ſic facit de tota ſua affe⸗
ctõne. Alter autẽ filiꝰ multũ ſciat de ſecre
tis pr̃is ſui ꝑ reuelatõem a pfe ſibi factã ⁊
de talib ſcit lo magnanimit᷑ ⁊ tamẽnon
habebit aliquã vel qſi nullã affectõeʒ dul⸗
cem⁊ amoꝛoſam/ad patrẽ ſuũ neq; ad ob

ſequm eius. Iſtis ſtãtibi.peto qͥs illoꝝ fi
lioꝝ a dicto patre plꝰ'amabit᷑: plonoꝛa
bit᷑ ⁊ magis remunerabit᷑: Hon ei dubiũ
quin pꝛimꝰ. Et inſuꝑ a patre ſuo ꝓpter ta
lem affectiõeʒ ad ipᷣm habitã/inſtruet᷑ am
pliꝰ. de ſecret patris ſui⁊ de tota eiꝰheredi
iate Scos at ↄdenabit᷑ pr ſuã ingratitu
dinẽ⁊ maliciã.⁊ꝓt᷑ abuſumcognitõis ſe
patr ſibi reuelatoꝝ ab eodem.

.
5

er qᷓ de pfecti? cognoſcit.
are iã oñdi(ſicut mihivi

. .
2

Lare ia ondicſicut mihividetur)
nõ fruſtra? imptinent eſſe loquẽ/

ſanctũ/per ardes deſideriũ.per diſplicen⸗
tiam ⁊ rriſticiã offenſe diuine per petm̃.et

ſicde affectõnibo alijs. Et quantũ ad hoc

C(Capirulum MI.

ninit᷑vltra plenã groſſamq; fidẽ ſeu cre⸗

dulitatem.quaʒ tales ſimplices tenent de
deo et de ſua potentia ſapientia.⁊ bonita
te.de ſuis mandatis ⁊ miſterijs generali⸗
brns. de noſtra redemptõne. de paradiſo/
Ac de inferno. ¶ Et non eſt exile. poſſe ad
dei / ſeruitin 7 er hon guirere ſapientiꝗ huiuſmodi de qua dixi
t videt mihi ꝙ ſicut dicit Ariſ. ꝙ ſimn Teſtatur enim Builhelmꝰ doctoꝛ eximi⸗
us ꝓꝙ inter omnia dei opera.nullum plus
notificat ⁊ agnoſcere facit deũ ſuamq; bo⸗
nitatem / q; iſta delectatio que cum ſpiri⸗

tuali placentia recipit᷑ in anima.cum ipſe

deus eam ſecreteviſitat / poſtqᷓ; ſe pꝛolun⸗
de humiliauerit/ ante eius maie
ſi ita eſt.immo qꝛ ita eſt.patet ꝙ ſimplex⁊
illiterata ꝑſona meliꝰ cognoſcit deũ/amã
do eum⁊ in anima ſua eius oꝑa recolẽdo
ſicut dictũ eſt/q; facere poteſt qᷓntũcunq;
literatus? phʒs ꝑ opa exterioꝛa ⁊ ꝑ ratiões
naturaliter acceptas. Uñ dũs nr ihᷣs xps
prfi ſuo grãs agit/qꝛ abſcõdit hec alta my
ſtenia a ſapiétibo pꝛudẽtibo homũdi.⁊ res
uelauit ea ꝑuul.Exẽpl etiã ſupꝛa poſita

n ſimpliciby de vita conteplatis
na / p introductõe eoꝝad dei amoꝛẽ? eiius
deguſtatõem ⁊ ſapoꝛẽ:per ſanctas dulces
affectões. ſicut p ſpem bonã. timoꝛem

73

pater ſuꝰ ⁊ ꝙtotũ ſuũ eſſe ab eo habeat. et

Capitulum

de infirmitatibns ⁊ mellis natura hec de

darant manifſeſtte.

ℳ „

Continuatio ſeu epilog dictoꝝ ſub bꝛe⸗

atazczcz —
ODſtq; rñdi et rõeʒ aſſignaui.quã

bus meis ⁊ dilectis ꝑ genealogiã carnalẽ
et ſi deo placet plus ꝑ ſpũalem affinitatẽ.
Nüc intendo deſcendere ad pꝛoſequẽduʒ
quod cõcepi.demonſtrando vobis aliq̃li

ter⁊ modo groſſo itervite contẽplatiue il

s

lius qᷓ advos ꝑtinere pᷣt.que ꝑducere vos
poterit ſufficiẽter ad verã ſapiam ⁊ veſtrã
ſalutẽ.Quia(vt auguſt.teſtat᷑ plures ſim

plices abſq;ſcientia oꝑati ſunt ſalutẽ eoꝝ

habẽedo fidẽ ſpem⁊ caritatẽalij autẽ cuʒ

ſua ſapiẽtia/dimerſi ſunt in ꝓfundũ ifer⸗
ni. Dimittamꝰigit᷑ tales ſapiẽtes ſe dãna

re ſicut dicit Berñ.⁊ nos tota ſimplicita⸗

lueramus ſaluari.

‚—

1—— . ——

oꝛ dei pꝛincipium eſtvite contẽplati⸗

AE

uuez fings.
Adixt initiũvite contemplatiue
debet eẽ dei dilectio. hoc eſt. ꝙ eiꝰ
amoꝛe dimittat᷑ vita mundana/omneſq;
cure terrene⁊ occupatões.ſe totũ tradẽdo

Am

ipſi deo. Secus autẽ faciens / ſeipᷣm deci⸗
pit.⁊ ſepe nõ ꝑuenit ad finẽ laudabilem/

niſi ſeemendauerit. ſicut ſunt q ſe tradũt
religioni vel ſtudio/ectra mundũ.nõ pꝛo

dei amoꝛe. ſed ꝓpter pigriciã. et ficte mũdi

laboꝛẽ ſubterfugietes.
viuere.aut pꝛoptervanitatẽ

Sieree rel mopterbfe vñ
upbiã cupi

entes reputari magni dlerici aut deuote ꝑ

—

ſone. vel etiã ꝓpter curioſitatẽ. ſcʒ ſolũ pꝛo
pteęrſcire queadmodũ plures fecerũt phᷣi
¶ ¶ Finis etiã vite contẽplatiue debet eſſe

amoꝛ dei.hoc eſt ꝙp eius dilectõe ⁊ amo

re / nitat de bono in melius pficere et ꝙve
lit ſe abſtrahere ab omi alio oꝑe ⁊ occupa

5

tione. Et quod dico ꝙ debeat ſeabſtrahe⸗
re extoto ab alijs occupatõibus.hoc in⸗

telligo de terrenis pꝛicipalrꝛ de tali q̃ no

tabiliter impediret ſuam cõtemplatõem.

Scio enim ꝙ modica ⁊ tpꝑata occupatio
aliqñ neceſſaria eſtzvalde ꝓficua/ad vitã

contemplatiuã. ad pigriciã aut etiã malã
mriſtici depellend. ꝛedicta aplusaffir

Aia vita contẽplatiua conueniẽtioꝛ ẽ de
ſe ad bñ amandũ deũ.ſicut ſcola vel ſtudi⸗
umvbi meliꝰ iſta ars ſcʒ dilectõis adqͥrit᷑
ideo vita iſta pl?laudat᷑ ⁊ appꝛobat᷑ in ſa⸗
cra ſcriptura.⁊ a ſanctis doctoꝛib⁊ pꝛĩci⸗
paliter ꝑ verũ deũ amoꝛis ieſum xpᷣm.qui
iſtã dedit ſentẽtiã ꝙ maria melioꝛẽ ꝑtẽ ele
gerit Et que eſt iſta ꝑs? Certe ꝙ illa ſede⸗
bat ad pedes ieſu⁊ audiebat vba illiꝰꝭ gau
diendo. de ſuo amoꝛe inflãmabat᷑ e
rũ eſt tñ ꝙaliqͥs pᷣt interdũ in vita ſua acti
una plus deũ amare q; aliꝰfacit in vita ſua
contẽplatiua.⁊ talis eſt magis ꝑfectusq
uis ſit in ſtatu min pfecto q; contẽplati⸗
ua Et etiã talis vita actiua ꝑfectioꝛ erit vt
hec q;uis deſe ſit in ſtatu minꝰ pfecto/qᷓ
contẽplatio.

,eoh cauſam modo gallice cõſcribe/
rem ſimplicib perſonis.ſq; vobis ſoꝛoꝛi⸗

ſubleuare ¶
tum tenax⁊ foꝛte pedes anime retines.ne
liberevaleat pertrãſire. ¶ Rurſus compa
tur iſte amoꝛ catene ſimiliter tenens⁊ alli
gans animã ipſi coꝛꝑi/vt ab eo non ſepo
terit elongare.in ſimilitudine vnius vꝛſi

mat inqͥens Plenitudo.i finis legis ſcilʒ
dinine eſt charuas ſiue dilectio Et iðᷣo in

lege dei que dicta eſt ſapia vel theologia ,//

„ .

iſte eccelletioꝛ appellani dʒ magiſter. à pblx
amat deũ. Iſte etiã hʒvitã pfectioꝛẽ ſtatũ

qʒ nobilioꝛc.q meliꝰdiligit: plus. ¶ Et

ontẽplatio. ¶ Ex quovlteri pʒ illos de
cipi putãtes vite contẽplatiue finẽ eſſe ſo

lum ſcire vł adqrere nouas veritates.ĩmo
potifinis pꝛincipal eius eſt deũ diligere

⁊ deguſtare qᷓ; bonꝰ⁊ ſuauis ſit ipſe. Quã

nis iſte ſapoꝛ ſeu guſt vel attractꝰ.aut ſpi
rituale ill ſentimẽtũ/pᷣt dici foꝛe vn mo⸗
dus ↄgnoſcẽdi qꝛ amoꝛ ipᷣe ↄgnitõ eſt ſic

aug.teſtat᷑ Quecognitõ tałeſt⁊ ita ſecreta

ꝓa nemine niſi eã hñte ꝑcipit᷑.qꝛ ꝑverba

aut doctrinã explicari ⁊ demõſtrari nõ pᷣt

alteri. quẽadmodũ dici ſolet de ĩfirmitate
valida ꝙ doloꝛẽ huiꝰinfirmitatis nullus

tam bene ſentitſicut qui iſta pꝛemit᷑

Capitulum xXI.

Vð amoꝛ muũdanꝰ ſeu muũdi pꝛio remo

Vpies inchoareꝛ ſcire ar (nẽdꝰ
tẽ bñ amandi deũ ꝑvitã ↄtẽplati
. uã.pꝛio ⁊ pꝛicipalr toto conamĩe
laboꝛare dʒ ad remouendũ amoꝛẽ fatuũ ⁊

contrariũ.quẽ appello vocabulo generali
amoꝛẽ mundanũ. ¶ Amoꝛ enim müda⸗

nus iſte eſt vt glutinũ quoddã alas aĩme

etiam ſicut calxſeu cemẽ

ſpiritales Atanr ſe in altuʒ poterit

fiünietfin

kam

Orioinin
nn FKiten
ſengunn
Kin
Necdsf
Chnen
CRa
wwond

gane
tunme
ſti⸗
Coit
nivſin
polelin

iſehaben
rertenon
nitate ofin
lihzo
mniihen
geer
Ghntnecan
lgcifn
chracſu⸗
mmähtſ⸗
ingo
ſaſte
tunt Jenn
topbönn⸗
mimmicnoe
taheren
cerecinin
Aureniſe
caphuntte
ſoomigt

Pwoglirig

nmitidd
unßnn

titi
rihihn

uminnſaggei

nxiaſun
sarnsi
Scnnt

inin gen

UnpeAr.

ritcli
mnz in
ihlig
ſinedi
mchantſpi
wreneno⸗
Hrtöetſi⸗

chiucean

Mapenn
ökrmnrö

deifnin
Wwignstla.

icapreni

N.

Enr G
nii hln
Aowanunie
Nchtogen
ℳilsin
enamon
utalrincs
ineſamen⸗
PursN
inagi
tibohn
girnut

5

Contemplationis

vel ſimee / cõtinue ſevertẽtis et girãtis ſeu
circumeuntis columnã aut pilare cui alli
gata eſt. vltra tranſire nõ potẽtis ¶ Item
eſt ſicut truncus quidã alligatꝰſimee.per
quẽ inimicꝰ. aiam ipᷣamaffixã tenet ſem⸗
per.phibẽs fugã eiꝰlongioꝛẽ.quatinꝰ eti⸗
am citiꝰaliqñ fugientẽ reappꝛehendat
Similat᷑ inſuper cõpedibo quibsaues ra
paces alligate pedibꝰ deferũtur. Et ſic pa

ribfoꝛmiter de pluribo figuris qͥbꝰ cõparat᷑

Iſte amoꝛ eſt regina illa peſſima. qᷓ cõ⸗
ſtituit? fundauit babylon ciuitatẽ cõfuſi

onis⁊ inimici infernalis in creatura hũa⸗

na. Fecit enĩ amare ſemetipᷣmvſq; ad con

temptũ⁊ nihilipẽſionẽ dei oĩpotentis.
Eſt itẽ terra mala ſterilis et maledicta nõ
ꝓducẽs fructũ qᷓntulũcũq; bonũ ¶ Eſt et

cadauer phibẽs coꝛuũ reuerti in arcã hoc

eſt aiaʒ ĩ hoſpiciũ celeſtis paradiſi.¶ Po
ſtremo gerit typũ fatue mulieris intantũ

garrientis ⁊vlulãtis⁊ tã hoꝛribileʒ ſtrepi⸗

tum excitãtis per ſuas fantaſias q̃s indn
cit ĩ domũ ipᷣiꝰaĩe ſine ceſſatõe/ ꝙ ipᷣa aĩa
cogitur exire pꝛopꝛiũ domicilium et ſpi⸗
rituſſanctꝰqui eſſe deberecverꝰ hoſpes nõ
poteſt inibi habitare/ſed inde abſcedit.

Oualis ſit pena dimittẽdi amoꝛẽ mũdi.

quo amoꝛ mũdi ſeu mundanꝰ
talis eſt ſicut pꝛediximꝰ.⁊ ꝙ amoꝛ

iſte habitat. O poꝛtet ſe ergo inde expedi
re ⁊ remouereꝛ ipᷣm totalrrumpꝑe.ei q; ci⸗
uitatẽ ↄfundere.atq; ab hoſpitio ſuo ex⸗
pellere. Sed heu hoc facere eſt multo dif⸗
ficiliꝰq;plures credũt Et q̃lis pena ſit.iſti
meliꝰpcipiunt/qͥ ſeipos a tali ſtudẽt alie⸗
nare/qᷓ; ceteri qͥ de hoc nullũ compntũ fa⸗
ciunt necad hoc nitunt᷑. Sicut enim aui
cula ꝙ cõſtricta? capta ſit cõpedib/ nõłꝑ⸗
cipit.⁊ cũ ſuꝑſidet glutino.nõ ſentit ſe an
nexã quſq; recederevoluerit indevolare.
Sicxꝛ in poſito Inde accidit plãctꝰ⁊ tri⸗
ſticia / iſtis q nouiter ad dei amoꝛẽ cõner⸗
tunt᷑. Sentiũt enĩ ipſi doloꝛẽ⁊ penã /młl⸗

toplꝰqᷓ; antea. Hoc etiaʒ facit diabolꝰ/qꝛ
inimicus ſalutis tũc tales magis nitit᷑re⸗

trahere.quẽadmodũ cattus ſolet muri fa

cere.cũ nimis ab ipſo ſe voluerit elõgare.
Aut etiã ſicut iudex aliqͥs captiuis ſuis a

captiuitate ſua ſugitiuis.Tũc ei clientes
ſuos mittit ad reducendũ tales/ antea au

Capitulum XI

(Capitulum. xII

bonꝰ illuc peruenire nõ valet vbi

75

tẽ nõ mittebat eos ad requirẽdos. Jõ ſic

toꝛ noſter ieſus xpᷣs attrabat ad ſe aiam ii
lam quã eẽ voluerit ſuã amicãz ſponſam.
inſtruendo eã in artevere dilectõis⁊ boni
amoꝛis.Attractõem ãt iſtã facit ipſe/ va,
rijs modis. Modo ꝑ inſpiratõem⁊ ſecre⸗

neceſſariũ eſt/ꝙ verus deus amoꝛis ſalua

tas monitões coꝛdis interiꝰ.ſine alio me⸗

dio.Aliqñ ꝑ mediũ angeliS epe ãt medi-
antiba alijs hoĩbo tradẽtibs doctrias?⁊ bo

nas inſtructões. Interdũ p magna bñfi⸗

cia⁊ dona diuerſa.Qñq; etiã ꝑ aduerſita⸗/
tẽ ⁊ tribulatõem.ſiue ſit ab extra.infirmi/
tate.pauꝑtate.aut ex alijs guerris.ſiue ab

e

intra tentationibus varijs.
Quomodo aliqͥ amoꝛẽ mundi poſſit de

NAncta aia in canticis ſentiẽs in ſe
grau:iatem⁊ durũ iugũ ſeu graue
onꝰrerreni amoꝛis. cupiẽs appꝛo
p mqre deo ſponſo ſuo ⁊ amico/ depꝛecat᷑

in becverba Trabe me pte. currem ſim!
in odoꝛe vnguẽtoꝝ tuoꝝ.i.tue dulcedis.

Et pari mõ deꝰ oĩpotens facit ſuis famuł
Ipſc eĩ eis immittit q̃ndã dulcedinẽ.aut
odoꝛẽ.aut ſapoꝛẽ internũ /vel gaudiũ qð⸗
dam ſobꝛiũ/vnã daritatẽ/pacẽ/ dilatatõz
mẽtis/guſtũ/aut etiã ſonum ſine ſono Et
bꝛeuit᷑ loquẽdo/eſt qͥdã attractꝰ⁊ oꝑpatõ ⁊
qðdã mofiud 35 fari nõ põt necverbo ex
plicari/ſʒ ſentit᷑ bñ ¶ Et tũc ipᷣa aĩa deuo
ta expedit ſede ligamie ⁊ nexu hmõi amo
ris mũdani.nec eſt tũc aliqͥd hꝰmundiqdð
eã retardare poterit.nõ diuitie.nõ carna⸗
les delitie.nec cibi aut potꝰdelectatõ.nec
lud'nec Salü muant hoĩes ple

ni amoꝛe fatuo.multũ mirant᷑ totũ in de

riſuʒ ⁊ ſubſannatõʒↄuertũt.⁊ ſatua putãt
oĩa facta hmõi aĩea deo ſic attracte Rõ qꝛ
vidẽt ipᷣaʒ /ſꝑnere ⁊ derelinqre q̃ ipi amãt
⁊ bona valde eẽ iudicãt. Sʒ ĩ rei veritate
ipſi ignoꝛãt quõ ſit aĩe tali.⁊ qͥd ĩtra ſe ſen
tiat ¶ Vidẽꝰ maifeſte ꝙ ſi int centũ canes
hñt᷑ q̃tuoꝛ venatici/q̃ ſentiũt ceruũ quẽ ip
ſi nõvidebãt nec etiã alij canes.ſtati iſti q̃ᷓ
tuoꝛ venatici canes ſentiẽtes odoꝛẽ cerui
poſt ipᷣm currẽt/eiusveſtigia inſequẽtes.
nec ipᷣos refuare nec retrahere poterit ĩpe
dimentũ aliqð obſtans.nec ſepes.nec ru⸗
bus.necriuus.nõ lapis.nec etiam cibus
in itinere obiectus.Alij autem canes nõ

percipientes cerui odoꝛẽ/ pꝑ veſtigia eius
aut qͥ nõ ſuntvenatici ſed ignobiles⁊ craſ

ſi/coꝛrodentes foꝛtecadauer aliqð/tales

nõ inſequũtur ceruũ niſi foꝛtead modicũ
ſpacij.et hoc ideo quia alios vident currẽ
tes quatuoꝛ.ideo currũt ⁊ ipſi.Sed citiꝰ
ceſſabũt.:anq;eẽnt ſtupefacti de alijs qᷓ̃tu
oꝛ quare ſe in vanũ currẽdo vexarẽt.nõ eĩ

ſentiũt qð iſti/ipſi autẽ ↄtinue ad cadaue

ra coꝛrodẽda ſunt intẽti. amoarete

nunc habẽtes bonũ dei odoꝛẽ de bonita⸗
te.de gla celi/iſtis qᷓ̃tuoꝛ canibovenaticis.

Alios autẽ mundanos nihil de dei boni

2

ꝗapitulum. XIIII.

dire ſctõzuz vitas/multum
deſt ad contemplatem.
là amoꝛẽ iſt mundanũ / de
pellũt ⁊ remouere habẽt ab hoie/
ſacra ſcriptura⁊ ſctõꝝexempla.lecta deuo
te⁊? audita ⁊ ſedule recogitata De quo tra
Qere exẽpla/nõ eſt neceſſariũ.ſunt enĩ ſine
numero / qtidieq; experimur in ꝑſonis ſe
tradẽtibus ad vitã melioꝛẽ/ ſalutẽq; ſuaʒ
diligẽter pẽſantib·¶ Accidit ſepe ꝙ triſtꝭ
frigidus aut certe tentatõnibus vexatus
aliqs/accedit ad ſermonẽ. aut ad alicuius
libꝛi lectõem.⁊ ſubito nec trãſibit hoꝛa q;
int verba que inibi audiet leget aut reſpi

ciet/ ipſe conſeq̃tur leticiã quandã ⁊ ſctmn

et ¶ Et cognoſco ꝙ repiens ſe induratuʒ
coꝛde ad hñdã deuotõʒ ſi applicauerit ali
cui ſalubꝛi doctrina autvite alicuiꝰſctĩ vł
ſctẽ/ſatis facilr ſentiet internã dulcedinẽ:
⁊ citius q; ſi niteret᷑ ad iſtã hñdã ſine me⸗
dio tali.ſ.q ſimplr ſe daret ad cogitandũ
de dei bonitate. Nec miꝝ m ꝙ btüs gre⸗
go.de hoc adducit exẽpluũ Experietia do⸗
cet/qꝛ ſolis rotã⁊ ei pfectã claritatẽ intue
ri nõ poſſumꝰſʒ ipᷣm videmꝰ in mõtib in
quibo reſplendet.ſimili mõ percipimꝰ dei
daaritatẽ ⁊ e dignitatẽ in ſctis ſuis vbi mi
rabilis relucʒ ¶ Valẽt etiã?⁊ oꝑant᷑ad ob
cinendã deuotõeʒ iſtam/ſctõꝝ merita q̊ꝝ
dicta recitãtur⁊ deuote recipiũtur.cũ qͥb
tali mõ qugãmõ loq mur.eoꝝ ſcripta ꝑ⸗
legẽtes
dicta? verba legere attẽtevel audire.Poſi
to etiã ꝙ ex tali lectõe nihil retineat᷑ niſi p
tali hoꝛa.Non enĩ fruſtra ⁊ incõgrue dñs
noſter verba ſua cibũ appellauit anie CIñ

ee ſuis tentatõibo liberatũ ſe ſenti⸗

ate? gloꝛia celeſti ceteris ſentiẽtes alijs.

Dic ergo pʒ qᷓ; ꝓpficuũ ſit o

nõ eſt mirãdũ fame ſpirituali deperire ta⸗
les qui ſea ſtudio ſacre ſcripture elongãt.

exiſtentes macri ⁊ in deuotõne ſua ſicci.

Capitulum. xvV

De angeloꝛũ ſuffragijs Et de generibaali
quoꝛũ hominũ pꝛoſpera ⁊ aduerſa bũtiũ
Onſequẽter niſi nobis ſanctoꝛũ

S angeloꝛũ adeſſet frequẽs auxiliũ.
4*

Aguis ſufficeret euincere aut euade
re fraudes laqosq; inimici: Certe nullꝰ.
Igcirco angelo nobis ĩ cuſtodẽ deputa⸗
to / honoꝛẽ magnũ ac reuerentiã ſemꝑ im⸗

pendere debemꝰ. lʒ etiã in locis ſimꝰ poſu

ti ſecretis⁊ pꝛiuatis.nihil inhoneſte ppei

SDüt hoies quidà nature ta landabil/
eni gratitudine⁊ recognitõe acceptoꝛũ
a deo ꝙ in ꝓſperis eidẽ fideliter famulãt᷑:

wellec i aduerſitatibo.⁊ tales ipſe nutrit
ſe
hocmundo ⁊ in futuro. Ratio.qꝛ ex toto
coꝛde⁊ ꝑfecto.nõ ceſſant laudare deum et

7S quo eiꝰpñtiã offendere poſſemus.
P

grãs agere de collatis bñficijs Et ipvide

tur ⁊ in veritate ſic eſt/ꝙ qᷓntulücunq; do⸗
nũ licet modicũ exiguũ ab eo acceptũ.ſit

cariſſime ⁊ valde gratant᷑ accipiẽdu.nõ p

pter donũ ſʒ ꝓprer eũ a q̃venit.ſ.tale donũ

Recte ſic finꝰbonꝰin terra aliena poſitus
multũ gaudet cũ recipit q̃lecunq; iocalea

ſuo pfe trãſmiſſum ⁊ care tenet.Etſi a ca⸗

ſu accidit/ deũ remouere bñ ficia ſuaa tali
bᷣde quibo locutꝰſum.ſtatĩ permittẽs eis

agduenire aduerſitates.ipſi ſił hoc gratã⸗

ter accipiũt tanq; a deo veniẽs.⁊ iſto mõ/
ſicut in ꝓſperis ⁊ ſic de coꝛde dulci oĩ tem
poꝛe deũ benedicũt⁊ laudãt.De quoꝛum
numero fuit btũs iob ſᷣm ſuã hiſtoꝛiam ⁊
plures alij ¶ Bed⁊ ſunt alij alteriꝰanimi

⁊ conditõnis/płindurati? quodãmõ na
ture aſinine:qͥ ſtimularivolũt ⁊ tles meltꝰ

accelerãt ad deũ ꝑ tribulatões ⁊ aduerſita
tes.q̊s ad ſe trahit deꝰoĩpotẽs ſic mr̃ pue
rũ ſeparatũ ab ea.Oꝛdiat eĩ per aliqͥsvt le
dat᷑ puerꝛ ſic clamãs matrẽad eã reuertit
⁊ lacrimãs.Quẽ ivlnas ſuas ſuſcipit ad/

hoꝛtãs ne ſe decetero ab ea elõget. adijcis

ens qꝛ alibi nõ niſi mala ſuſtiebit Etĩ ve⸗
ritate loquendo nimis pauci reperiũtur/

q ſicviuacit᷑ ⁊ funditꝰextoto coꝛde certiſſi

me recurrũt ad deum ⁊ ad eius auxilium
in vera et bona humilitate.quemadmo⸗
dũ in aduerſitate faciunt cum ſe ſenſerint

„

pius in ꝓſperitatib.bñtq; ꝑadiſum in

Neobtos
iliasden⸗
Untdolo
imenth
giundid
irffiitl
ſpfiemitat
ſpoeron
goinquit
pliondn
GnrA
ctlnnct
wonſen
giaaiso⸗
feibeo
Neteon,
fucire
odor
n
me
Gon⸗
amo⸗
Mod
m⸗
rplecj
lbenm
füpenin
NMim
umn ſpecn

CE

tresſunt
Pare
tiaſſeutb⸗

Poſfuntpe
ſlenrüüf⸗
Migrafn
Gſann
Aloigli
Pbenitasin
contipli
ccinchpi
igrſ
zautea
ſeengin
leenncnn
huorinti
lighia o

neſtepoe
rpoſeng

tiluncbi ⸗
de edtori.
ugfnlike
Sienut

Smlſmin

Wogann
unne

Nütinöp
edoni
mpoſns
ncgioclen
a Caa
aſunatul
aminis es
Ardocgat

saiſoni
Gedalcicin

Dequnon
ſaibikrun:
Uminnn
nrgoinin
R
tstnnnin
Nisfifi
tiggniente
nina
usſtahet⸗
töge N
ſtichtir
cairpcninm
ar
aus
Anin
amninen

tres ſunt gradus ſc;

Contemplationis

deſolatos. neſciẽtes vbi habere recurſum
niſi ad deũ.⁊ hoc ſpecialr quãdo nõ ſenti
unt doloꝛẽ illa hoꝛa.qui ſit om̃ino impe⸗
dimentũ intellectus.qͥn pñt puerti ad co

gitandũ deũ ⁊ ſeipſos. Et ideo cõuenien

ter rñdit quidã ſanctꝰ vni diuiti grauato
infirmitate/ ipᷣm depꝛecãtiquat:inꝰ deũ pꝓ

ipſo exoꝛaret ſanitatẽ impetrando: Quã

do inquit iſte ſanctꝰdeuotõʒ habetis am

plioꝛẽ ⁊ melioꝛ eſtis.an in infirmitate an
extra: Qni reſpondęæti qꝛ in ĩfirmitate.di⸗

cit ſanctꝰ.Et ego oꝛo deũvtvos in tali ſta

tu conſeruet in quo melioꝛ eſtis. Et licet

aliquis optet tribulatõem tranſire⁊ ceſſa⸗
re ab eoꝓpter doloꝛẽ quẽ ſentit ad pũs ſic
dicit aplus.ipſa tamẽ generat ⁊ appoꝛtat
fructũ valde placabilẽ. Aidemꝰ in pueris
ſcholaribo qualem pꝛofectũ repvꝛtãt ꝑ ſu⸗
as vapulatões ⁊ coꝛrectiões.q;uis ad ho⸗

ram eis hoc ſit durũ. Et bꝛeuiter loquen⸗

do nõ eſt aliquid qð ſicviuaciter eradicat
amoꝛẽ iſtũ mundanũ a terra anĩe.quẽad⸗
modũ tribulatio/bene⁊ patiẽter recepta ⁊

temꝑata exiſtẽs.Et qð plyeſt/ab iſto amo

re ꝑfecte nõ pᷣt qͥs ſeq̃ſtrari ſine tribulatõe

ab extra adueniẽte.vel accepta ꝑvolunta⸗

ria penitentiã ⁊ carnalitatis moꝛtificatõʒ
niſi miraculoſe alr factũ fuerit ⁊ ꝑ dei do⸗
num ſpeciale.

(Capitulum xvI

Incipit de ſcala contẽplatiõis dei.cuius
res bumilis penitentia⸗/
locus ſecretus· ⁊c ſilentiũ Yoꝛtis ꝑſeueran
tia ſicut btus bern.ſuꝑ cantica tractat.
RBDetingendũ ad fructũ vite con⸗
templatiue ⁊ eiꝰaltitudinẽ.neceſ⸗
palr tres i

eſt ſcala vti⁊ ſicaſcẽdere.pꝛinci
ſe grad continẽte.q̊s noĩare
poſſumꝰpenitentiã humilẽ.locũ ſecretũ ⁊
ſilentiũ.⁊ foꝛtẽ ꝑſeuerantiã ¶ Inter iſtos
autẽ gradꝰtres pꝛĩcipales.plures ſunt me

—

dij ſed min pꝛicipales.ꝑ q̊s fit aſcẽſus de D.
alto ĩ altũ.⁊ devirtute in virtutẽê/quouſq;

ꝑuenit᷑ ad ſummitatẽ arboꝛis ſeu monteʒ
contẽplatiõis umilis autẽ penitẽtia
hec incipit.locꝰquietꝰ⁊ ſecretꝰ cum ſilẽtio
megiat. foꝛtis ꝑſeuerãtia finit terminatq;
anteq; ad hoꝛũ triũ ꝓſecutõem de⸗
ſcendã.ꝓ mee imaginatõis melioꝛi intel⸗
lectu⁊? comp̃ᷣhenſiòe/aliqͥ bo vtar naturali⸗

bus⁊ intelligibilibi ſilitudinib.ad onñdẽ
dũ quid nos opoꝛteat facere puſq; ad dei

74

amoꝛẽ pfecteveniamus. Non enĩ ſineme
dio de imꝑfecto ad ꝑfectũ trãſire valemꝰ/

nec ſubito qs repente ſit ſummꝰ⁊ in vir⸗

tutibo ꝑfectꝰ. ſed acqritur ipſa/in ſilitudie
opatõis na turalis.que pcedit ab imperfe
cto ad ꝑfectũ. Ignis enivtvidemꝰꝑ fumũ

incipit.poſt hoc eſt flãma cũ fumo. deide

ignis purus⁊ clarus⁊ lucidꝰ in carbone.
Silr granũ in tera ſeminatũ pꝛio putre
ſcit ſcðo germinat.poſtea ſe leuat extra ter
rã creſcitq; vſq; ad maturitatẽ.Et planta

trãſplantanda in terra ſterili exiſtẽs/pꝛio

eradicabit᷑ſcdᷣo replantabitur⁊ erit tanqᷓ;
moꝛtua.poſtea virideſcit ⁊ in altũ ſuccre⸗
ſcit. Suo mõ eſt videre in alijs naturali⸗
bus ꝑ totũ. ¶ Parifoꝛmiter volens viue⸗
relin vita contẽplatiua. in ſuo initio non
poteſt habere ꝑfectõem.quin potiꝰ opoꝛ⸗

tet eũ pꝛiꝰemittere fumũ diſplicẽtie de vi⸗

ta ſua pᷣterita⁊ eũ flere amareet ſeipᷣm tur⸗

bare ſine magna e ſolatiõe.poſtea veniet

flamma amoꝛis cum fumo tali.poſtremo
amoꝛ purus ſine fumo. In ſtatu pꝛimo/
moꝛtificabit᷑vita carnalis pᷣterita.in ſcõo0
germinabit altiꝰ extra terraʒ.in tertio fru
ctus erit ꝑfectꝰ. Sili mõ in ſimilitudine
plante eradicabit᷑ talis deterra mala ⁊ ſte⸗
rilivite mũdane.quod fiet cũ pena mgna
⁊ laboꝛe.poſtea replantabit᷑ vbi adhucle⸗
uiter ſuſtinebit grauitates.vltimate vero
erit raaicata foꝛtiter⁊ ꝑfecta.afferetq; fru⸗
ctũ multũ.Træes ſtatus iſtos cõuenienter
quidã aſſignauit dicens ꝙ in pꝛimo ali⸗
quis languet amoꝛe.in ſcðᷣo nutrit᷑ in ter
tio autẽ viuit amoꝛe.ſicut patebit manife

ſtius in ſequentibus.

7„*

(Capitulum. xVII.

„ .

ODuõ dz incipia lahoꝛevite actine vita cõ

Rim grad ptinés ad (teplatia.
ſtatũ incipientiũ ⁊ ĩꝑfectoꝝ ẽ hu⸗
milis ↄfeſſio.penitẽtia mediante
qs ĩ ſe amoꝛẽ mũdanũ cñ deſiderijs pꝛa

uis/ moꝛtificat ſiłl? motꝰillicitos⁊ ↄſuetu

dies malas.hec carnẽ caſtigat: domat ne
rebellet aĩe.ſʒ ei ſit ſubiecta.qð facit ꝑ ieiu
niũ.vigilias ⁊ abſtinẽtiaʒ.afflictões.lacti
maſ.gemitꝰ⁊ ſuſpiria crebꝛa.ac ec ꝑ coꝛꝑa
lẽ exercitatõʒ ſeu laboꝛẽ ſᷣm ſtatũ ſuun.
