tẽs aſſidue idẽ/qm aures ad ſubtiles armo

ni is nõ hñt idoneas.Hẽmus in collatio
nib patꝝ ð reductiõe oĩm affectuũ ad hec

vba. De in adiuto.meũ intẽð.dñe adad

iume.fe. Edidimꝰ nuꝑ monocoꝛduʒ/ſup

oꝛõem dñicaʒ/ſub vna amoꝛis coꝛda. De
hinc pſalteriũ decacoꝛdũ/ ſup vna tmmõ/

ſm vnã ↄſideratõʒ aut ſup triba ſᷣm alteraz

aut deniq; ſuꝑ decẽ ↄfoꝛmit᷑ ad legis deceʒ
verba. Alijs vero delectabiliꝰẽ alterniſ vti
cũ natura ꝓꝑ ſua mutabilitate ĩ mutatiõe de

lectet᷑. ¶ Demũ gãma nr̃m ſub qͥnq; ver?b

q̃ volebat apls loqͥ ſenſu ſuo/poterit oĩbuſ

gqccõmodũ fieri rudibo ꝑitis.multiuolis ·

pauca q̃rentibo/ſint pueri.ſint ſenes / ſint

puelle vł virgies.maxĩe q̃ diuinis mãcipa

tur pſalmodijs.plus eĩ valet h loco pia de
uotio:qᷓ; eruditio lr̃ata.plus penitẽs affe⸗
ctus q; veſtigãs intellectꝰ put in opuſcuł
⁊ induſtrijs de theologia miſtica inueneri
muſ ãnotaſſe.Cm̃mõ diſcat diſcipulꝰchꝛi
ſtianꝰ reducere ſe ad ſe/vt pᷣcurrat poꝛ ĩdo⸗
mũ ſuã ⁊ illicludat.ↄceptiones ſuas agat.
MHõ in delictis ait ſapiẽs.nec in verbo ſuꝑ
bo qð pꝛſus aduerſum ẽ verbo dei. .
pſunt ad extremũ multa ſuꝑ auditu melo⸗
dioſiſſimo vᷣbo dei:q̃ nram gãma nouum

Exhilare
ſce ad hec⁊ ſperatu qͥ ꝑieras mĩande hõ.
Quid vlt a negaretibi mr mĩepoterit /ſi p
pꝛiũ ꝓ te filiũ ↄſenſit offerri tante miſerie:

gitatione moꝛtis.

ama

u

oꝛnarẽt.vt qͥs auditoꝛ.qͥs cãtoꝛ. qͥs exan⸗

ditoꝛ idoneus vbi deoĩ genere muſicoꝝin

pſalmis memoꝛatoꝝ.cãtu.pulſu,flatu.mẽ

te.ſpũ.pꝛaxis addẽda ẽ ad gẽma noſtrum
Decvãticis inſuꝑ exultatiõis ⁊ lameratõis

maximas q̃les ſunt in dialetica ⁊ rhetoꝛi
ca loci/ad triplicẽ iueſtigationẽ hiſtoꝛicaʒ

vicʒ phiſicã ⁊ theologicã.latiꝰ optet cãtico

rũ oĩm oꝛiginẽ naturãq; venari Elegia de
nich caſtg verſibo ipanib caſtos cãtabit a⸗
moꝛes. Sʒ tãta ſũt ad pñs dicta ſatꝭ.Ocoꝛ

dantenr̃o pcentoꝛe qͥ ait. Gtĩ qͥ audiũt ver
bü dei ⁊ cuſto.illᷣ. In cuiꝰ fiducia vᷣbi /va

Cas ꝓ vacãtibo cãticoꝛdi verbũ feci.

2 .

Olumẽ aliud colligit in ſe tho/⸗
mos tres.plꝰſ̃m modos tradi⸗
tiõis varios/qᷓ; ꝓ diuerſitate ma
tterie. ¶Pꝛimꝰ thomꝰ aciliat et
ſeqͥ facit facetã elegiã cãtatriceʒ amoꝝ dñe
theologie q̃ſ liricũ ⁊ odaꝝ carmẽ. e⸗
cũdus thomalt᷑ ſcõs hʒ canones ſeu regu

las amphoꝛiſmos vel maxias aut theoreu

mata de cãticis ꝑ notulas qͥnquaginta.
Tertiꝰchomꝰ alt tertiꝰ verbũ ſolatij multi
e in ſe dirigit ꝑ ꝑticulas qͥnqᷓginta. Et
ita iũcti ſil hi duo thomi/cẽtilogiũoſtituñt

0

„
—

oꝛtis. (duccoꝛ in alt⸗
VErnequis es· qͥd agis/ moꝛeris dic/
oꝛ cuce ↄpũgant ſpes timoꝛ ardoꝛ

Te .

Cäatica/ſaltũ/lamẽtũ /plãctũq; freiinta.

Aũgito iocũdũ pſalteriũ cythare. (moꝛs
Cocine ſic oloꝛ ilua dum moꝛs imminet/o

Hoꝛtua moꝛte ieſu/ſis mibi poꝛta poli

Tes adeſt aĩa q̃ ſponſa cubile bim

Spoõſi pſcendas federe ꝑpetuo.
Ergo cãtet himẽ/mens/os/coꝛ/lingua/vi
Plaude/ſali coꝛã/teiubilus rapiat.(goꝛq;
Tetñ ⁊ tua fle/tua ſit ſpes vnica chꝛiſti

Paſſio/ſit meritũ gratia ſola tuum.

Buccinet aure tua ſonitu vario tuba du⸗
Terreat itetonãs/blãda vẽite leuet (plex

Turrunis hec faciẽs iũges ſuſpiria/ſuaui
Dõð velalauda canit vł philomena melos
Coꝛ tremet ob tractꝰ varios /dü leticie vis

CToꝛ vehit ĩ altũ/moxpᷣmit anxietas
Carmia nocte deꝰ tibi dat dũ te pegre fers

Fac reſonet ſua laus iugiter oꝛeſuo.

ertium opuſculũ

Ntinſetbo⸗

cos nd

mſtnen
mogllgter

ano⸗. ſe.
e, (De

ſenng
Urtwren
Gn
yula
t.Et
Kiuit

inan.
cisdic
nor ad

fehn⸗
ne. (nos
zimmineto
wu
cbin

1.
vrV
ut Corc
achiki
num.
nio wda de
leug ſo
ſſhiraſn
onenames
3dülencent
nnens
zürpetn
relo

Tripler legitimis copula nexa tonis.
Runꝰ? ĩ octo tonos finẽ/mediũ/caput oẽs

De canticoꝛdo

Vſica diuini noua pulſuq fit amon
Extolli nulla laude ſatis pote rit.
oꝛ yecreat.curas abigit.faſtidia mulcet
Fitq; pꝑegrinis q̊s vehit apta comes.·
Per medias hiemes ꝑ ſoles carmine fiſus
Ibo ſpe patiẽs/letꝰ/alacris/ouans.
Naã fugiũt triſtes cãtu ꝑ inania cure
Disi⁊ inſidiãs hoſtica peſtis hebet.·
Vertit᷑ occurſu pſallentũ ſaul velut alter.
Factus hõ /pſallit /fitq; ꝓpheta nonus.
Exagitat neq; dũ ſpũs hũc/cytharedus

5

Halkaꝛ ꝑ nũeros cogit abire dauid

atidicꝰ deerat heliʒeo ſpũs olin /
Dü cecinit pſaltes ptinus ipleteum,.
ithagoras mot fuerat cõponere coꝛdis
Adiectis cythare cõpoſitis numeris
Spũs ecce monet ſpirãs ꝑ carmia vatum
Ad dñi laudes cuncta creata ſunul.
Vt iubilet / pſallãt / exultet / vt cytharã dẽt /
Tympana cũ coꝛdiſ/oꝛgana/nabla/choꝝ
Coꝛꝑa ſpiritiba ſũt oꝛgana ↄſona.mũdus
Eſt choꝛus vnꝰ quo ludere noys amat.
CLCarmie mũdano ſibi diſſona pꝛaua volũ/⸗
Lõcoꝛdãs toti/fit moderãte deo (tas

Dꝛnat ⁊ ipᷣa notbꝛeuiba lõgis ve camenã

Impꝛoba viuẽdi moꝛs variãdo vices.
Diſcantũ mollẽ miſerãs dat gra/raucis

Striget de penis culpa tenoꝛe graui.
NHeun fuge te tali fuge depᷣcoꝛ eẽ tenoꝛe

Vt ſis ſub molli molle coꝛ adde tibi.
Quid qꝙ coꝛꝑib curãdis muſica pdeſt.
Duũ coꝛ letificat/lenit ⁊ alleuaaait·
Dant vtrũq; tibi gẽtiles/pulcerappollo
Carmis/⁊ medice phebe reꝑtoꝛ opis.

Colligit᷑ pulſu venaꝝ muſica coꝛdis.

Que ſittemperies q fraſis/atq; theſis.
NHoc medicꝰtaciu iuuenis ↄiecit amoꝛem
Euius in agnete coꝛ furit igne grau

Carmia nõ loq mur nücexecrãda magoꝝ.

Nec niſi miſticꝰ eſt iᷣe poeta placet.
Amphion acoꝛpheꝰ?cãtu mouiſſe ferunt᷑
Hic lapides diras h̊ furias herebi·
Moꝛibo hec duris ſi trãſfers inſtituẽdis
Mutãdiq; bona dogma ſalubꝛe canũt
Addeqꝙ in populis mutat vel iã variatos
Inſinuat moꝛes muſica cuiq; ſua

Eſt guis huic/petul s illi /molł vł agreſtiſ

Vnaq; dilatãs coꝛ vehit / iſta pᷣmit
Eſt diateſſerõ ẽ diapente cũ diapaſon

.

C

Cãtus partiri ſuſcipit eccleſia.·

Dore pur dam velun audierat.
CTurpib ⁊ fedis infantũ queſo cauete
Flexibiles animos cantibo inficere.
Feſtinat in teneras energia carmis aures.
Vret vt vꝛtice coꝛ tibi lubꝛica voxr.
VWrit cantãdo facit idem ſepe videndo.
Femina/fſlagicij fundit vtrũq; virus
NDuid numeremꝰ aues hũano q̃ capiunt᷑.
Cantu/nec cantũ deſpicit vlla ſuum.

Piſces ⁊ cerui mulcentur cantib/egris

*

ntidotum varijs muſica crebꝛo fuit.

Pꝛebe fideʒ grecis delphinꝰ ariona verxit.

Fluctus ꝑ medios /dum lira mulcet eum.

Fiſtula paſtoꝛis pecudes/armẽta gregiſq;

Solat/nec eas terret imago lui ½
aſcua tũc ſecura metũ/minuitq; mgr̃o.
dia paſcẽdi ruſticus iſte ſonrſus
Fiſtula pan phebi cythare certauit agreſtꝭ
Judicete mida vict apollo fuit.

Audicii nam cuiq; ſuũ / ſua cuiq; voluptaſ

ic natura ſuũ grande melos variat
Bellis exacuit /militis ira viget H
Femina dũ texit donec pueroq; ſopoꝛem.
Ducæẽs in cunis cãtat inepta rudis.
Celicaſturba ieſu nati feſcennia cantat.
Pax homini terris/gloꝛia celſa do

Buccina terribilis animoſum pectus eq̃ꝝ

Ruſtic arua colẽs/an vociferãdo iocatur

*

*

*

Cantat/⁊ alleuiat inde viatoꝛ iter.
Artem qͥ ſq; ſuã mulcet durũq; laboꝛem

NQualicunq; ſono / ſit licet aſperio.·

Vox deuota deũ placat iratũ/placet armiſ
Ciuib/ipᷣa choꝛis ↄcinit angelicĩiis.
Vocibo ecclie pater auguſtine fateris
Motũ te lachꝛymis oꝛa rigaſſe pis.
Felixcuiuſ erãt pctã retecta mania
Oue totiẽs voces celitus aure capis.
Oꝛgana dũ cãtant ſibi ſoli/coꝛde canentẽ

Loꝛde deo pleno Ceciliã legimus.

Coꝛdib vt nr̃is pſallamꝰ paule monebaſ

Actio nã talis iure beat duplici.

Inchoat hic ⁊ nũccelũ/viteq; beate.
Moꝛibo ⁊ ritu degit in exilio MDDW
Moꝛs vẽit in tra q̃ carnis vincla reſoluit
Cãtantẽ in pſalmis victoꝛ in alta vehit

y hoꝛtatio ad cntun—·
Empꝑ ĩoꝛe tuo ſit laus / ſint cãtica ſiõ.

zo

Antiphõas ðᷣditad pſalmos ignati aptaſ

NQuãuis captiuũ te babylone doles.
Fachb pcipue/ cui cantus eecleſteden⸗
i 2

2 .
2260

.

Abſq; laboꝛe cibos veſte domoq; tegi.
Hocleue põdꝰ/⁊ ̊ tibi ſpõte iugũ poſuiſti
Fer /nec dũ viues rumpe vel excutigs.
SDed tedet dices eadẽ totiens iterari

Mentẽ cum cerebꝛo voxreboandograuat

Nuo crucier doleãq; mõ neſcitis amici.
Fudere ſufficiat coꝛde pᷣces domino
Frater nil magnũ ſine magno vita laboꝛe:
Fert hoĩm / perſtes / vſus alacris erit.
Zu tibimet crebꝛo dicecclie vice fungoꝛ.
Pſallentiſq; doloꝛ vᷣtitur in meritum
Paucis crede daturconſtans oꝛõ coꝛdis.

Laudandu ſed opus/ dum canis oꝛeè/facii
Regddis vota deo / tua fratrũ debita ſoluis

Loꝛpus dũ toꝛq̃s frigoꝛe/fame/ſiti.

Lechec eſt hoĩs veterꝭ/laboꝛ ⁊ ſudoꝛ hᷣ ſit.

Baſterins reqͥes ve ſine/cãtica/laus.
Uiuerenõ fas eſt hoĩſemp pꝛout optat
Optet qð lex vult/⁊ ſua temꝑa dant.
Redde pᷣus dño qð debes / deinde vacab.⸗
Scripto vel ſtudio/ſeu meditare ſilens.

Scito valere nihil ſtudiũ.ñ martyriũ.nec

Roꝛ raptum. niſi ſit iuſſio facta dei
Inge metiretuos inſtinctꝰ/qũ ſequendi.

MNam motus coꝛdis fallere crebꝛo ſolent.

Tedeſiderio coꝛdis committere noli.
Cõmentiſq; tuis ſed patris imperio.

Eſto tuis ita ſolicitus ſtudijs/qᷣſi ſemper.
Coꝛ ſit ad arbitriũ pꝛeſto rediretunm.

Gfa ſit iutrix/ſit comes aſſiauna.
Friſtis es eqͥ tunc aio pſalles tibi vim fnc.
Vim patit᷑ celũ/vim faciamusees.

Bꝛatia dux hoc ſola poteſt ↄferre/ pᷣcemur

Mox vẽéiet/gauõ/moꝛs te ð carcere ſoluẽ

ſalmis cantantẽ victoꝛ ad alta vehet.

elaudibuſelegie

ſpiritualis.

Spoõte ſtilo veniũt/coꝛq; lepoꝛe tra⸗
Diuoſ blãda libẽs elegia cãtʒ amoꝛes(hũt

Tracta malis totiens ſᷣua libidinibus.

Solet᷑ſenium/iam non captiua reſectis.
Vnguib ⁊ caſto coniugis apta thoo
Lur nõ ancille froneſis ſi libera fiaat.
Mundaq; complacito cõfoueare ſinu.
Non maieſtati dictoꝛum/detrahit vſus

Hetroꝛum/maius pondus eis tributt
Vierſibus omnimodis vates ſcoſiſſeſciũt᷑

Vt hieremias/iob/ſic dauid/⁊ moyſes.

Carmina cõpoſuit ſalomõ rex milia qnq;.

Cantata eſt mulier foꝛtis ab oꝛe ſuo. (cis

Frenãt ne vaga ſit metra mẽte/płlima pau

Aiſqs amas pſaʒ / metris igſcito nfii

₰

Anant /r pſtant eſſe ſui memoꝛes

Verſus/ſi coꝛ eis cũ ſtudio dederis.
Verius ⁊ bꝛeuius ſeruant᷑ſcripta ligata.
Berro / nã vitiũ ptinus inſinunnt.
Foꝛtioꝛ eſt voxqᷓ per ſtricta foꝛamĩa trãſit.

Ouã que decurſu liberioꝛemegt.

Non aliter metris ſententia pᷣſſa canoꝛis.
Aimaioꝛeſonat / percutit/⁊ penetrat.

Negaturpermodũ
Rilog
A pitan ſenü repetẽs puerilia:ñ/ſʒ

VWult aqle ritu/vita redire pꝛioꝛ:
Demonium caueas lateat ne meridianuʒ
Wanis in ſtudijs pderetempus amans.
Ledãt vana pᷣcoꝛ/cedant/ſed cũ pietate
Carminibus terxtis/fructus ineſſe poteſt.

Aſt melioꝛa põt/fſẽdi quoq; tempꝰ⁊ etas

Et qͥ in hoc euo ſcire poemata vult?:

DQue melioꝛa poteſt excluſus ab oĩb⸗ exul.

Officijs:ſed nec carmina flerevetant
MNocte ðs dat/ait iob/carmia/rextribulatꝰ
Miſit ait dñs carmen in oꝛe nouum
Rara nimis fateoꝛ poeſis mõ/ſed cano ceł
Foꝛſitan/⁊ veniet tꝑs amicitius.
Scenica nobᷣ ſunt vel ludicra iure fugãda
Duis pia culparit ſub nũeris redigi.
Zutus noſtra leges nõ hic poꝛtẽta deoꝛuʒ
Non hic q̃ caſtis moꝛibus obuia ſint.

Slus ꝓdeſſe volunt q; delectare/ minoꝛez

NQuo fit vt oꝛnatum querere ſat ſis eis.
Ocia tpa dant quiboeſt ſapiẽtia dictis.
Danda/ieſus teſtis/ocia pigra necant.

Fluctꝰ ꝑ medios dũ lira mlłcʒ eũ (xit
Alter delphinus rex ſeuũ ꝑmare vectos
Nos tandem tuto ilittoꝛe conſtituit.
Iſte deus / tibi laus / nobis hecocia fecit.
Lugdere cũ cythara pſalterioq; dedit

Exemplar quoꝝ trãſmiſimꝰ⁊ monocoꝛdũ

cacoꝛdum quoq; mẽs adderenr̃a cupit
Offert qſq; ſuo grat: ſua munera regi.
Carmina nõ nihil eſt miſtica poſſe dare

Inq dies intus ſi noſter homo puereſcit.
Duis neget huic puero luderecarminib.

Dum coꝛ feruet ei/dũ totꝰ amat/p qmoꝛeʒ
Dum venit etas ⁊ iꝑs amantis ei
Conſiliat ſacros hymenũ carmen amoꝛes
Coniugiũ nec gens adſq; canoꝛe pꝛobat.
Sʒ caueat puer h̊ qͥd degeneres ĩ amoꝛcs

—————— ð

wiepole

nln
.

müniſ,

hons
na.

ciui⸗
.
Banrinn
Sinns,
tt
nptas
nbvies
oa!
e
danz
de;
as⸗
is.
Re
monure
nga
ſencs
num.
nſet.
dali
norocndl
orninaht

Centilogiũ de canticis 0

Rurſus ⁊ in veteres coꝛde redire feces.
Ebꝛietas in eo ſit ſobꝛia.ſitq; cubile
Sanctũ.cõplexus oſcula caſta nimis.
Sit necamoꝛe ſuo vel mas vel femia/ car
NHudus ⁊ abs ſexu ſpiritus eſt ⁊ amoꝛ·
Eſt quod mireris tamẽ iſtic femina virq;.
Dponſam dilectam ſponſus amic? habet
Spiritus hicanime ſit cum diuiſus opoꝛ
2Zale ſciendum cui miſterium fuerit

Sermo dei viuus valet vnicus iſta ſecare

Diſcretoꝛ coꝛdis cunctaqʒ; ꝓſpiciens.
Mutuus eſt ʒelus ſponſiſponſeq; fruẽdi.
Se totis ſuꝑeſt vnica ſpes pattie
Pine fuge dilecte mi camat ſponſa.ſcit ip

MHon hic ſed celis eſſe viri thalamum.

IJba ſubinde petit /vbipaſcit / vbi cubatal
Meridie/terris ne vaga ſit ſtolidis (ca.

bera ſi tractet que redolentia ſunt.
Ebꝛia fulcitur malis ⁊ floꝛibus/inter.
Bꝛachia ſe ſponſi pijcit in requiem.
Felici fruiturſomno/ſponſus coniu rat/et
omnes.
Audeat vt ſomnũ rumpere nemo ſuum
Ad vigilem quãdoq; venit ſaliens ⁊ alacxꝭ
QLlãculo ꝓpſpiciens voce ſonante veni.

Paeur imeren ſi ſuſcipit oſcula ſponſi

Alternat veniendo vices/alternat amica.

Duerendi ſtudium/languet amoꝛe pio
Ad vocẽ liquefit ſpõſi gaudentq; viciſſim
Laude ſua demũ quicqͥd agunt amoꝛ eſt.
Ocia ſola placent ſponſe loca ſola reqͥrit.
MHec ſponſo nec ei turbida turba placet
Ruüpit verba ſibi vigoꝛ igneus eſtuat intꝰ.
NDuẽ nec coꝛde capit/nec reſerare valet

Quo rapimur quo nos elegia pꝛotrahis:

Concaluit video ſpiritualis amoꝛł
Jã ſileas olim veniet ſpecioſioꝛ hoꝛaꝛ
Nunc ſatis in labijs te liberaſſe malis.

entilogium de canticis ⁊ ſolatio.
Pꝛimum verbum dedeſcriptione can⸗
tici perquinq; veroag.
LZLZAnticum eſt vox numeroſa ad
dei gloꝛiam oꝛdinata. Vox ibi
ponitur pꝛo genere ⁊ quaſi ma⸗
ia. Ponitur numeroſa ꝓ dif⸗

aliud

N

ferentia ⁊ quaſi foꝛma. Finis debet eẽ dei
gloꝛia. ¶ Canticuʒ in ſua generalitate de/⸗

ſcriptum/accipit vocem conſone ad apo/
ſtolum dicentem nihil eſſe ſine voce. Et at
tendit ꝙ omnia fecit dominus in nnmero

⁊ pꝛopter ſeipſum.⁊ ſic in omnibus ẽ vox

numeroſa ad dei gloꝛiam oꝛdinata. Ca
ticum habet des agente modum per deuʒ

erxemplantem ſpeciem.in deo finiente oꝛ⸗

dinem.¶ Canticum redditur ex numero/
ſa pꝛopoꝛtione hocpulcrum ⁊ decoꝛum H̊
ſuaue ⁊ iocunduiu.hoc vtile ⁊ ſalutiferum
⁊ oppoſitos diſpꝛopoꝛtio parit effectus.

Canticũ cntat omniſcreatura ⁊ ad illud

inuitat᷑ vel naturali ĩſtinctu.vel aĩali ſenſu
vb rõnali ſeu intellectuali ductu. ¶ Lanti
coꝛum naturam cognoſcere non inſfimum
eſt hominis officium.ſicut homo cum om
ni creatura participat.diuineq; gloꝛie con

ditus eſt eſſe capax. ¶¶ anticum vnum

eſt ſenſuale vel animalèaliud eſt rationa⸗
le ſeu moꝛale / aliud eſt intellectuale ſeu di⸗
uinale ſicut eſt ſonus animalis rationalis
⁊ intellectualis.⁊ ita de voce vel numeo·
Canticum ſenſuale quod magis eſt in ac, Q
ceptione communi /dijudicatur tripliciter
viſu vt in geſticulationibus.auditu vt in
caꝗrminibus.tactu vt in venis pulſatilib.

nticum ſenſuale vnum eſt comicum
eſt ſatiricum.aliud tragiaum.Etqð

iectaliter tam ad oculos nutibo qᷓ; ad aureſ

Canticum ſenſuale ⁊ ad auꝛes coꝛpoꝛiſ

FKan ⁊ fiſtulationibus ſeu fidibus

fit tripliciter.pulſu vt in tympano.voce vt

in choꝛo.flatu vt in oꝛgano. Vnde poeti⸗

ca fictio/ tres pᷣmitus eſſe muſas ſumpſit

q́;uis ad nouenarium:deinceps ꝓderit.

¶ Canticũ cum pulſu fit tripliciter aut in

rotatu vt in ſymphonia.aut tractu.aut re

tractu ſicut in viella aut rebela. ſiue cuʒ im
pulſuvel impulſiuo quodam tarctu cũ vn

guibus vel plectro cũ virgulavt in cythara
⁊ guiterna lituo pſalterio quoq;⁊ timpano
atq; campanulis.cmbala vero ſeſe colli⸗
dendo tinniunt.¶Canticũ cum voce vel
animali cãtu fit tripᷣlliciter.vnũ cũ naturali
ſignificatione vt in auiũ garritib⁊ in hũa
nis interiectioniba.Aliud cũ volũtaria in⸗
ſtitutione vt in hoium idiomatibo. Aliud
cũ artificial i modulatione vt in rigmis in
metris ⁊ carminib. ¶ Canticum ſ ſuale
i ʒ

CLe5entilogium de canticis

cum flatu / fit aliquãdo folle.quãdoq; vẽéto
ſepius oꝛe.bmum artificialiter in oꝛganis
aliud naturalr in arboꝛiba⁊ vndis.tertiuz

ſufflabiliter in tibijs fiſtulis ⁊ muſetis.

4

lecoꝛ paliter audibile/ varniat᷑ ꝑ fraſim. id ẽ

eleuationem ⁊ depᷣſſionem tanq; in ponde

tionem tanq; in mẽſura.ſimul ⁊ per multi
pfhlicẽ cõbinatõnẽ Warnogtonaieſenem

4

re.ꝑ theſim.id eſt ꝑ plongationẽ ⁊ bꝛeuia⸗

pꝛiate in nũero. ¶ Canticũ rõnale ſeu mo
rale/oſiſtit nõ ſolũ in voce exterioꝛi vt ſen⸗
ſuale.ſed in interioꝛi coꝛde.q̃le ðꝛ eſſe tri⸗
plex.vnũ rõnis ſuꝑioꝛis:aliud rõnis infe⸗
rioꝛis.tertiũ imaginatiõis.Dequoꝝ quo

libet accipi pᷣt aplica monitõ.vt cãtemꝰ in
coꝛdibo nr̃is dño. ¶. icuz rönal
moꝛale qᷓle poſſumꝰ dicere cãticoꝛdũ.id eſt

canticũ coꝛdis tot habet voces tot ſonos
aut reſonatiões/quot ſunt ꝓpꝛie vel Citer

dicte paſſiões/affeciꝰ vel amoꝛes. ti
cuʒ moꝛale ſeu canticoꝛdum/voces habet

quaſdam generales et pᷣncipales/quaſdã

ſpeciales ⁊ indiniduales.qſdã mixtas aut
in ſe multiplices fm numeꝝ ⁊ diſtinctionz

paſſioni. 1 Lanticum moꝛale diſtinctio

nẽ capit in ſuis vocibotã phice qᷓ; medici⸗
naliter q; theologice.⁊ ſm quãlibet haruʒ
ſciaꝝ/pũt oẽs claro compẽdio reduci adq

tuoꝛ q; ſunt ſpes metꝰ meroꝛ ⁊ gaudiũ.

Caticũ moꝛale ſeu cãticoꝛdũ/põt reducere
ſuas voces nũcradicaliterad vnã.nũc ad
binã.nũc ad trinã.vna eſt amoꝛ dei ⁊ ꝓxi⸗

mi. Bina eſt idẽ amoꝛ dei cũodio peccati.

Trina cõplectit᷑ amoꝛẽ ⁊ odiuʒ cũ feruoꝛe
zeli.vel ſpem de ſaluatione.timoꝛẽ de dam
natione.⁊ cõpaſſionẽ de ſe⁊ q̊libet viatoꝛe
¶ãticum moꝛale:vnum eſt laudabile.

aliud vituꝑabile.tertiũ indiferens¶ Ca⸗

ticũ moꝛale vnũ eſt meritoꝛiũ.aliud eſt de⸗
meritoꝛium.tertiũ dũtaxat moꝛaliter bonũ
vel malũ. ¶ Cãticũ moꝛale vnũ eſt leticie.
aliud triſticie.tertiũ mixtũ ex vtroq; .iuxta
volumẽ Eʒechieli datũ in q̊ erãt carmiave

⁊lamẽta ¶ CLãticũ moꝛale vnũ letificat ſo
bꝛie.aliud pie edificat.aliõ ſcificat iuſte.ſ.
ad ſeipᷣm.ad deũ.ad pximũ.¶ Caãticũ mo
rale vnũ ẽ terenũ qð iĩpiũ ẽ ⁊ deijcit.qdaz

alale qð ebꝛlũ eꝛ r o diabolcũ qðᷣ
neqᷓ; ẽ ⁊ intficit.¶ Eãticũ moꝛale.vnũ eſt

Canticũ ſenſuale.habet effectus in bꝛutis co pulſu ſen ple

aialibo.in auibo.⁊ in hoĩbo.etiã fm phiam
megdicinã ⁊ theologiã.¶ Lanticũ ſenſua⸗/

coꝛrupta.ſi ipoꝛtionata.

anticuz rönale ſeu

ſm vᷣtutes cardinaleſ.bonũ qͥdẽ.ſʒ qſiãue
vel depᷣſſum. vnũ ẽ ſpuale ꝑ donoꝝ iſuſio-
nes velut acutũ,alteꝝ diuinale ꝑ btitudics
qſi ſuꝑacuũ. Eearic moꝛale fit cũ nuſtiu
ctro gre diuialis.ꝗqliqũ das

7 — 9

te gratꝭ.ꝗliqñ gtificãtis.aliqñ ſpe vel re bii

ra cũ arte ⁊ agili vſu. ¶ Caticũ moꝛale iu⸗
xta ꝑabolã pᷣcẽtoꝛis nrixpᷣi/otinet ſaltũ.qͥ

Ec ecultatõ/iubilꝰ⁊ tripudiũ ſpũabl leticie vt
iĩepithalamio. Coõtinʒz lamtũ qð ẽtriſticia
ſſeculiß variet mdei. eng kle al⸗
Waticoꝝ coꝛda
ſeu fiſtula/ñ ſonatſuauit ſi Sa dirupta ſi

ta Rpñte.vt ĩ luctu btõ.

ꝛru ale ticoꝝ mo⸗
raliũ iudex aurꝭ coꝛdis iĩpedit᷑ pruruibcu
rioſitatʒ.tinnitib⸗ scugtdnafe Aai

dlis.ſm triplicẽ radicẽ cupiditatꝭ. ¶ Cãti

coꝝ diuinoꝝ/materiã ⁊ artẽ miſtrãt libꝛi.

vnꝰ nature ⁊ ari in creaturis.aliꝰſepture

ſic in pſalmis ⁊ trenis.aliꝰoſciĩe ſiẽ in me⸗
ditatòiboſctis ⁊ pis. ¶ Cãtica diuina bo
nus angelus iuuat:actuat.pñtat.malꝰ ve⸗
ro diſſonat. diſſipat ⁊ obſcurat. ¶ Canti⸗
coꝛum moꝛaliũ vaſa vel inſtrumeta reꝑiũt
in omni reſonabili ſolũ intra in coꝛdibꝰ
tim extra in vocibpꝛſus extra in oꝑatõi
änici oẽ füdatũ ẽ in monocoꝛdo amo

ris.ſʒ explicat diuerſimode nũc in diacoꝛ⸗

do.nũc in tricoꝛdo.nũctetracoꝛdo.rurſus
in pẽtacoꝛdo.in hexacoꝛdo.in hebdacoꝛ⸗
do.rurſus ĩ octatacoꝛdo.in nonicoꝛdo.in
decacoꝛdo.tãdẽ ĩ oĩ policoꝛdo ſine termio
= tenoꝛẽ iuſticie.
alið płꝰ mollẽ cantũ mie.alið mixti q̃i Zte⸗
noꝛ reſonat gram cũ rigoꝛe. (ARanna pu⸗

re leticie reꝑitapð deũ glłioſuʒ ſuo PS=

pud angelũ bonũ.⁊ apð boĩeʒ btm̃.¶Cã

ticũ pure triſticie vel q̃ſi reꝑi᷑in demòibui

in dãanatis hoibo.in deſpatis viatoꝛiby.
Caãticũ mixtũ viatoꝝ/ſpei.ſ.⁊ timoꝛis/di⸗
uerſificatſm tres ſtatꝰ incipientiũ qͥ purgã
tur. pficientiũ qͥ ilũinant᷑appꝛoximantiũ

qͥ ꝑficiũt᷑.iu qbo exꝑpimur qñq; lamẽta gau

dioſa eſſe ⁊ gaudia luctuoſa. ꝓ diuerſitate

finiũ vel obiectoꝝ.ſic mr̃ cõplacet duʒ filiꝰ

cũ lachꝛvmis q̃rit eã.aut dũs in catuli da⸗

moꝛibo poſt abſentẽ/ ↄdelectat᷑. ¶ Caticuʒ
damnatoꝝ eſt ipᷣis turpiſſimũ.hoꝛribiliſſi
mũ ⁊ doloꝛoſiſſimũ:ſed deo ⁊ iuſtis reddit᷑

1. (Caticũ moꝛgle foꝛmat qnq; cogii ½
tatio vaga ſinearte ⁊ fructu:qñq; meditatõ
ſedula cũ arte ⁊ conatu, qũq; ↄtẽplatõ cla⸗

ſoe
n
peſtna
lotoh
biiudi
isam
Nu
lopetp
buoit
ſunnſ
nmnaſ
nosniet
te
ſaman
ſto⸗
L ſoon
cjine
n
on
gef
han
Lu
ſopa⸗
nuluut
ſuuic.
tureſitt
onista
Ve
duan
erece
nnc
piüt⸗
roi
ſah
(5.

e
clh⸗
dfaſe⸗
aſße
fuin
irit
nawit
Pbe
ſpiode
cobißt
Ibae
irot
ſeſpi
lerpth
ſpeo e
lotyoon

4“ 9 9
1 . 8

D. JMMVMU! .
iu exↄſideratõne oꝛdis iuſticie/decoꝝ ſuuue poꝛtiones.nec vllã patit᷑ diſſonãtiã in au⸗
lula lletum ſicut letat iuſtꝰ/cũ audit clamoꝛes ribiuſti.qꝛ lʒ obſtrepet mala volũtas diſſi
rni peſſimoꝝ qͥ torq̃ntur nticũ in purga dẽs ſibijpᷣi.ↄſonare reꝑit᷑ in toto oꝛdĩe vni
lcid toꝛio hʒ cũ afffictione ſolatiuʒ/ex certa ſpe nerſi. Aicor oĩm pᷣt auditoꝛ eẽ / qlibʒ
Nerarrhi btitudinis.ex ecclłie generaliba ſubſidjs et hys ſidẽ de deo ⁊ ꝓductiue creaturaꝝ cum
ſaßg pijs amicoꝝ ſuffragijs.⁊ qꝛ caritas in eis bona ⁊ ↄſentanca volũtate credẽs vt tãdeʒ
Snatend ↄgaudet vᷣitati coꝛrectiõis. ¶ Cãticũ via / itelligat. Infideł vo pꝛſus ẽ alienꝰ.aurib⸗
ſhlr toꝝ ẽt ꝑfectoꝝ /hʒ cũ fletu ſolatiũ.cũ riſu ſo eĩ caret ſpiritalibo nec gloꝛiã dei fineʒ hẽt.
imonein bꝛio faſtidiũ.Et vix hʒ hoꝛa dimidia pau⸗ aãticoꝝ ꝑfectꝰ cãtoꝛ ſolꝰ eſt vir deſide⸗
natti. ſam vt ſilentiũ ſiẽ nec vnq; in eodẽ ſtatu ꝑ⸗ noꝝ in gutture vel vaſ̃ ſcãꝝ meditationũũ
Acen manet.ſecꝰ vbi ñ erũt volubiles cogitatio; ↄfſfoꝛmit᷑ ad lr̃am⁊ notulas libꝛi multiplic;
denſten nes nr e fxxe deo. ¶ Caãticñ intellectuale di nature.ſcpture ⁊ picture ꝑ voces nũeroſa—ꝰ“8
Niniche uidit᷑ſol auribo metis aut ſinderiſ.⁊ illð fit afectond o exauditoꝛ eſt ipe de
enag flatu amoꝛis qͥ eſt vitałlſpũs.mouẽs q ᷓd nus ꝑ ſe pncipalir ⁊ miſterialr ꝑ ſuos ãgelos
idnn eſt ens de q̊ phia.O felix hoĩum genꝰ ſi ve ⁊ſcõs.dãt cãtica nũcleticie.nunc meſticie.
RWKZ ſtros aios amoꝛ q̊ celũ regi᷑regat. Wa nũc ꝓut vult ex vtroq; tꝑata vt ĩ viatoꝛibo
nnda c(ũ intellectuale pᷣt deſcptiue dici amoꝛ nie reſultet ſolatiũ deq ſũt qnqginta vᷣba ſeq̃n
ſthi roſus.qm eni facta ſuntĩ armonia mẽſura tia:. ¶ CPꝛimũ vbũ ſolacij ⁊ qnqgeſimũp⸗
.K ta mũda ⁊ amoꝛis qᷣẽ põdꝰ reꝝy q̊ mouent mũ in oꝛdie pᷣcedẽtiũ.vbi deſcribit᷑ ſolatiũ
küfh. gaunch mope⸗ ſic ipſa enterta nonent Et notificatꝑ decẽ vᷣba ſub generalitate
4 dad foꝛmã ſic ad appetibile ſuuʒ. deniq; ſᷣn (C H ropri
n h amoꝛ ẽ vniſonꝰ in ↄpꝑatiõe ſctã ad deũ.et ę Omus tertins.
inc oiſonꝰ p collatõem creaturaꝝ ad inuicẽ ‚‚Olaciũ ẽ mulcebꝛis paſſio / cõſur⸗
r, Caticũ intellectuale figurari pᷣt in vniuer: — gẽs exꝑceptiõe ↄiũctõnis obiecti
ſo/ꝑ exẽpla hoꝛologij tꝑatiſſimi cũ campa dↄueniẽtis cũ ſubiecto ↄuẽeiẽti. Vł
nit nulł aut choꝛi ↄcoꝛdiſſimi aut ſimphonie ¶ ſic. Solaciũẽ ꝑceptio ↄueniẽtis ↄiũcti
Solaciũ ſumi ample yt ſe extẽdit ad om/

⸗— „

r ſuauiſſime.aut oꝛganoꝝ/tot fiſtuł q̃t crea⸗ ple⸗ xtedit
ture ſũt ſonãtiũ.ſᷣm ĩꝑfectõis gues/⁊ pfecti nẽ potentiã cognitiuã.ſenſualẽ.ſ.rõnalem

un H onis acutas voces ↄciſioꝛes aut ptẽſioꝛei ⁊ intellectualẽ. vt dicim? deu 2 gngelos et
dacnl Taãdẽ ſic in oẽ genere muſico ludit in eis aialia delectarivel ſolaciari ¶ Solacium
diuĩa ſapia ſuauit oia diſponẽs ¶ Eãticũ ample diffinitũ / ſic habuit p genere paſſio
exercere monet᷑ oĩs ceatura ĩoꝛdie ad den nẽæ, ſicp differẽcijs ſuis reliq̃ ſumpſit.vtõ
. n in òͥ oĩa viuũt ⁊ ſpirãdo melodiſant qð ꝑci triſticias oẽs poſituʒ eſt qð eſt mulcebꝛis
ndoi piũt aures illoꝝ qͥ philoſophiſãt in creatu ſeu ↄueniens paſſio.Additũ eſt nomẽ per
lemn ris oĩbi.⁊ plus illi qͥ theologicalr anagogi ceptionis ſeu appᷣhenſionis vel apparẽtie
iuſtr. ſaãt.qᷓ fit in. xij.ſpẽs aut plures cãtici amor? erxcludendo ꝑ h̊ motꝰreꝝ q̃ om̃i penitus ca
eidi qð ðꝛ nuptiale vel epithalamiũ cãticacãti, rent ſenſu roõne vel intellectu. Balactl
Uüiim . or po ſſimꝰ annotare.Nubitad lr̃am vir appꝛopate ſumptũ/eſt gaudiũ/nõ q̃lecun⸗
Honia cũ liba ⁊ ſocia. Nubit cũ ancilla. Nubit c’n q; ſed int᷑ anxietates moleſtias ⁊ doloꝛees
hii. dyñña ſiẽ ioſeph cũ maria.Sic nupſitmiſti? Pꝓueniẽs apud hoĩem ſecuz manentẽ vtin MMMW
denſel ccevpᷣs cũ ecclia liba. Nupſit cuʒ ſiungoga fletu ſit ſolaciũ. Vñ illud. Solant᷑ miſeri W
un. fuit in fuitutẽ generãs. Nubit pᷣlat? um nũc mea fata ſenis.Hinc ſpũſſauctꝰ ðᷣꝛ cõ
inmGdd eccłia ſua dũs. Nupſit xpᷣs cũ natura hũa/ ſolatoꝛ.⁊ vᷣgo maria ↄſolatrix miſeroꝝ.dã
mügpwr na vnitate ſuppoſiti:. Nubit cũ aĩa rõnali. te deo ðkert. ¶ Solaciũ ↄſurgit ex ꝑceptö R
Pwpnuni Nubit cũ angelica natura. Nubit inſuper neduplicis ↄiũctionis obiecti ↄuenietis
zuningg ſpñůs deifoꝛmis in tricdlinio hoĩs inſtar JJ q́yꝝ vna eſt realis.altera ſolũ intentionalis
Pdunſtn cob ipi rachel rõni ſuꝑioꝛi LQyerõni iferio ſeiu ſpiritualis vt in ratione vel intellecuua·
NradngD. ri. bale ⁊ ʒelphe ſenſualitati ta exterioꝛi vel etiam in imaginatione.Et ſᷣm h̊ nomi
Gnalidl intoꝛi tanq; ancilł. Habit tandẽ ſapĩe idez na ſolacij generaliter accepti/: oppoſitido
1t (Ci idůße ſpũs deifoꝛmis. ¶ Cãticũ intellectua? loꝛis / multiplicitm phᷣs/pᷣſertum ſtoicos
rüborbl le tot hʒ flatꝰ pulſus aut tact/q̃tſũtamor: variantur.qui ponunt gaudium non niſi
utvnt ſpẽs.tot notulas ⁊ vᷣbula q̃t ſunt vitates. in ſenſu ſeu motõneſenſuali ⁊ reali ¶ So

tot ↄſonãtias q̃ͥt appetituũ ſũt ↄbinate ꝓ⸗

lacium in nob de ſicut nncipak efſcens⸗

Centilogium de canticis

⁊angelus de celo ſicuit ſubfuiẽs ⁊ miſtrãs
opꝑat᷑ vt du ꝗapꝑuit xpᷣo angelus de celo cou
foꝛtãſeũ ¶ Solaciũ qdᷣlibet oꝛit᷑ ea moꝛe
iõ q̃lis ẽ amoꝛis /tal eſt ſolacij bonitas ⁊ fi⸗
nis. Vnð ſic duas ciuitates duo amoꝛes
nſtituũt/ſic ⁊ duo Piaeia Bolactuͦter,

renũ aiale ⁊ diabolicũ/inſtar epicureoꝝ o⸗/

pat᷑amoꝛ ſui vſq; ad ↄtẽptũ dei.Solaciũ

vo q̃le deſurſũ ẽê/piũ pudicũ pacificũ ſuaſi

bile ⁊ mia plenũ/cãtamoꝛ dei vſq;s ad ↄtẽ⸗
ptũ ſui¶ Solaciũ nr̃m q̃le debemꝰ inqͥre
re/fuit in xpᷣo exẽplarit᷑ ⁊ młtiplicit᷑ demon
vel aliqͥd ab oꝑatõe diſtinctũ/ñ oꝑtet a de⸗
uno curioſe ꝑſcrutari.ſʒ ſcholaſticis dereli

quitãq; pbleuma/rõem ad vtrãq; ꝑtẽ hñs
videt᷑ ꝙ oꝑatio fit ꝑ expᷣſſiõem.ſolaciũ ſeu

delecatio p impᷣſſionẽ. fruitio ꝑ ↄnexionẽ

BSolaciũ ꝓ varietate ꝑſonaꝝ tom ⁊ lo⸗

coꝝ ↄuenit variari.⁊ ad eiꝰadeptõem do⸗
ctrinã ⁊ ↄgnitõʒ/alit ⁊ alit᷑ niti in puerꝭ in ĩ

ſipiẽtibo.in pficiẽtibo in ꝑfectis.quẽadmo

dũ variat᷑ ᷣm etates ⁊ pfect oĩm tã ſenſua⸗
liũ qᷓ; moꝛaliũ ⁊ intellectualiũ melodia cã
ticoꝝ. ¶ Solaciũ in hoĩe multiplexreꝑit
iuxta multiplicẽ in ipᷣo potẽtiã cognitiuaʒ
atq; ſubiectiuã.quẽadmodũ notauit xpᷣus

exbmens aĩamſpm̃ rernenumai Feti

eſt aia mea vſq; ad moꝛtẽ.
ptus eſt/ caro aũt infirma. ¶ S in⸗
firme carnis / eſt del ectatio ſenſus exterionꝭ

cuius ſubiecũ eſt coro antneruus ſenſibi
mediãte ſpiritu coꝛpoꝛali ⁊ ſubtili vñ ↄſur

git facilitas aut difficultas ſocij iuxta com
plexiõisg coꝛpoꝛalis q̃litatẽ accidẽtalẽvlł in
natã olacii aĩe triſt /qñq; eſt gaudiũ
imaginatiue vel cogitatiue virtutis/oꝛga⸗
no coꝛpoꝛeo int vtẽtis.Et inde ↄſurgitvt
us in ſolacio varietas/Fm diuerſitatẽ oꝛ⸗
gani ⁊ ſpirituũ aĩaliũ exq̃tuoꝛ hũoꝛibi.ſan
guine colera.fleumate.melãcolia.Et exdi
uer habitibo in imaginationevel fantaſia
¶ Solaciũ aĩe triſtis / qñq; eſt gaudiũ rõ⸗

nis/ oꝛgano coꝛpoꝛeo nõ vtẽtis in actibus

ſuis.vbi plurimũ valẽt hituales ⁊ actuales
in rocinãdo diſpoſitiones perabſtractões
ſpeꝝ intelligibiliũ a fantaſmatibo cũ virtu
tũ moꝛalium eq̃li ſerenaq; tranqllitate.
Solaciũ ꝓmpti ſpũs eſt gaudiũ mentis q̃
ſupioꝛ ẽ poꝛtõ rõnis ſiẽ pᷣcedẽs eſt inferioꝛ
vbi plurimũ valet irradiatõ ſuꝑioꝛi gratui

ta ex legib erernis ⁊ per hitus donoꝝ atq
bcitudinũ ⁊ refoꝛmationẽ ſenſuũ ſpinituali

olaciũ qͥd ſit realit᷑. an oꝑatio

Solaciũ in⸗

ciũ hrepᷣt ſuũ ↄtrariũ ſictriſticiã ⁊ deſolatõ
nép obiecto ⁊ ecõtra.vt penitẽs gaudetqꝛ
dolet.⁊ ð leticia triſtat᷑.ſic ignis frigido fla⸗
tu.frigiditas per calidũ circũſtãs nec pene
trãs ↄſoꝛtat᷑.
um nõ moꝛalit᷑ aut demeritoꝛie vitioſuʒ vt
Dũ erroꝛ eſt inuincibił vel eoꝝ q̃ ſciri nõ de
bent. ¶ Solaciũ ſicẽ variatexapparẽtiazꝝ
diuerſitate/ſic apparẽtie ſuã diuerſificatio
nẽ accipiũt in hoĩe ⁊ potẽtijs ſuis cosᷣſciti⸗
uis ꝓpt colligationẽ hmõi potentiaꝝ adin

um.in qͥbo q;ᷓto ſenſus eſt intimioꝛ ſuo o

tãto purioꝛ eſt.Quo ↄtna fit in ſenſibo coꝛ⸗
is.tactꝰ enĩ ſpũalis⁊ guſtus/purioꝛes ſũt
deo intimioꝛes ꝑ caritatꝭ ãplexũ. ¶ So

laciũ qdᷣlibʒ in hoie reꝑtũ/ðꝛ aliq ſolaciũñ

coꝛdis.aliqñ ſolaciũ aie.aliqñ ſolaciũ ſpũſ
aliqñ ſolacium carnisiiuxta diuerſos a do
ctoꝛibo modos vtẽdi pᷣdictis nominibb.

Solaciũ in qͥ buſdã rebq̃drifarie vt in ho

mine.in q buſdã bifarie vt in bꝛutis.in qͥ⸗

buſdã nullo mõ ſiẽ in rebſine aĩa rex᷑.
Solaciũ intrinſece libeꝝ vel laudabile/ſj̃
inuẽeit᷑ pᷣterq; in vtentibo iudicio rõnis.
Solatiũ pticipatiue lʒ nõ eẽntialiter⁊ in⸗
trinſece libeꝝ/reꝑit᷑in imaginatiua vel eſti
matiua ꝑte hoĩs q natac becrer lein⸗

cte ⁊ expedite dũ imꝑat ⁊ mouet.( Sola

ciũ infirme carnis extcioꝛis ⁊ q̃ſi bꝛutal/nł/⸗

lo mõ eſt elicitiuelibeꝝ.neq; laude per cõ⸗
ſeq̃ᷓns neq; vituperio intrinſece dignũſed

nec pncipat᷑libeꝝ arbitriũ oĩ ſenſuiue vtu

ti ſic nutritiue vel vegetabili.q ꝓ ſtam iſto
nõ audiũt rõnis imꝑiũ.qcqͥd de ſtatuĩno⸗

cetie diceret. ¶ Solaciuʒ ſic hʒ ꝓobiecto

gdeq̃to bonũ apparẽs ↄiunctũ.icoẽ qð ẽ

aut apparere pᷣt bonũ vel ↄueniẽs pᷣt dici

obieciũ ſolacij.¶ Solaciũ deceptoꝛiũ tot

modis oꝛiri p̃t/qᷓt modis potẽtie appᷣhenſi
ue pñt in apparẽtijs ⁊ iudicijs ſuis falli
Solaciũ deceptoꝛiũ nullũ fuiſſet in ſtatu
nature pmitus inſtitute.nec in vigilia.nec
in ſõno.nec in diuerſa rõne obiectoꝛuʒz per
diuerſa media qm̃ rõnis iudiciũ omĩa dire
xiſſet vt in aſtrologo vidente ſolẽ q̃ſi bipe⸗
Balte Hurarte⸗ , olaciuz a deceptione
wultũ auertit per

kper habitus virtuales tã in⸗
tellectuales q; moꝛales q; infuſoꝗs ſuꝑna⸗

turales imo? ernarurales. ¶ Bolaall
freqnter inficit᷑ ⁊ depꝛauat᷑per affequm vi
tioſum q̃lemcunq;.Hincdiciũ eſt. Exce⸗
cauit eos malicia eoꝝ.⁊ oĩs e Sa

ola

Solaciũ qñq; ẽ deceptoꝛi

Ain
AFinno

loſen⸗
boniae
les
Eſpiotn
gipſocn
ſcwbang
Ngdo⸗
sſi
gcodet
ſcubh
l 9
covyn
his ite
libinnu
ſa ſoll
ſntinnon
Gſonun
Pucol
reponen
liodein
oſia
cogorn
acphe
Dönun
Meeo

n
ſiooh
ſctcumn
fnmuln
lwoonel
ſteurir
ektli
bünohl
iun
glamen,
Bolnei
gfi
ſepart
Mehhtere
uenane
Bolaij

rſni
lniben
nie fi
i/

kiti

Meno
ng ne
atbief
Ulierin
mndcki

nint ii
S
enneni
ehach
ſlneig
ſannt⸗
tui
ha 2
lict
dic
iütot
bendi
nKan
ianet
rzpe
omüadite
raſbipen
deccptope
nalestin

lun⸗
Se
RKunt

ick Cce

ctis.
irdddd

isgag
Smndon
ſisnech
gedachon
miertoin
äſenn
tanpeniu
idinaffan
inslit
—

xidii
eſeso.

nicem. qꝛ rota trahit rotã.ſiẽ coꝛtina coꝛti-

nã.⁊ oꝛboꝛbẽ.¶ Solacioꝝ apparetie va
riant᷑ nedũ ꝓ varietate cognitionũ ſʒ vt di⸗

ctũ eſt ẽt affectionũ.qᷓ;uis alia ⁊ alia růone.

qꝛ obiectũ intellectꝰ pꝛactici/nõ eſt veꝝab

ſolute ſz ven vt cõpat᷑ affecui.· ¶ Solaci⸗
is in hoĩe pueniet rarioꝛ deceptio ſi poten

tia iudicatiua q̃libet nouerit de dubijs et

ſuſpectis appparẽtijs/ſuſpẽſum tenere iu-

diciũ ꝑ arbitrij facultatẽ.( . Solaciũ cau⸗
ſat in nob angelus de celo vel bonꝰ vel ma
lus.ſiẽ nomĩat᷑ duplex celuʒ empvreũ vbi

boni.⁊ aereuʒ vbi demones qͥ miſtice dñr

volucres celi.·¶ Solaciü cãnt in nobde⸗
cẽ ſpũs inſpirationũ vel inſtinctuũ ſic ali⸗
qñ ꝑ ſpm̃ſcm̃ illabentẽ aut hitũ cauſanteʒ
ſicab angelo bono multiplicit᷑.ſic a malo
angelo: ſica celo.ſicab elemẽtis circũſtãti⸗

brus.ſica cõpleciõe naturali:ſica ↄplexiõe
gccidẽtali.ſicab hitibo ↄgnitiue potentie.

ſicab hĩtib affectiue. Et in his omibo veꝝ
eſt. ꝙ diligentibo deũ / oẽs inſpiratiões iſte

cooꝑant᷑ in bonũ de ꝑ ſe vel ꝑ accidẽs.rep⸗
bis aũt oĩa tandẽ de ꝑ ſe vel ꝑ accidens ce⸗

dũt in malũ.nec pᷣtregula tradi generalis.

ſiz qͥ ſolaciat᷑ in dno ↄſolet᷑. ¶ Solaciũ can
ſant in nobᷣ hoĩes/qͥ angeloꝝofficiũ nomẽ
q; ſoꝛtiunt᷑.vt doctoꝛes ⁊ pᷣlati.⁊ offerẽtes
pꝓ ſolacio libꝛos ſcõs.nemõ veritatẽ oꝛdia
re ꝓpponẽtes. ¶ Solaciũ puenire pᷣtdiligẽ
tibo deñ a ſerdifferentijs poſitiõis ſurſũ.de
oꝛſũ.añ.retro.a dextis ⁊ a ſiniſtr.ↄſideran

nſe icula futu
ra.pſperitatẽ ⁊ aduerſitatẽ.

⁊ vice cotis generat᷑.h̊ in Jacob timẽtefra

trẽ Eſau.G in mltiplici ſcõꝝ cdaruit paſſio
ni⸗¶ Solaciũ ſepea temptationũ angu⸗
ſtijs roboꝛat᷑ qd ſenſeratqͥ dixit. Dñ auxia

ret᷑̃coꝛ meũ in petra exaltaſti me.Etrurius

Em multitudinẽ doloꝝ in coꝛde meo ↄſo⸗

latos tue letificarũt aiam meã.Etxpᷣs Tri

ſticia vra vertet in gaudiũ.¶ Solacij cau

eſt aliqñ fuga ſolacij ſicut econuerſo qrere

nimis ſolacium pᷣſertim coꝛꝑale/impedit
ſpũale ꝓpter hoc pſalmiſta. Renuit ↄſolaꝛi

aia mea.memoꝛ fui dei ⁊ delectatꝰſum

Solaciũ aliqð inter beatitudĩes.aliqð in

ſiẽ paxluctꝰ ⁊ patiẽtia ¶ Solaciũ ſolacio
freqnter opponit᷑.nec ſe mutuo patiunt᷑

ter fructꝰ.aliqð inter 8 dona nüerat᷑

quẽadmodũ de carne ⁊ ſpũ notatũ eſt.

Solaciũ freqnter impedit᷑ aↄſolationiba

in repmendo lãguoꝛ maioꝛ.
golibet in hac vita ſuſpectũ eſſedʒè/qð non

tu cati.
erſitate. ¶ Solacium
nõnunq; a deſolatione q̃ſi ꝑ antipariſtaſizʒ

Job. cõſolatoꝛes oneroſi vos eſtꝭ¶ SG
laciũ qͥ fine q̃rat᷑expedit cosᷣſcere vt ecinde
bonitas ip̃ᷣius vel malicia moꝛał ſeu gra⸗
tuita cognoſcat᷑.cũ finis ſit foꝛma vᷣtutum
ſi boꝰ eſt. defoꝛmitas vitioꝝ. ¶ Solaciũ
querendũ eſt pncipalitet ꝓpter deũ vt hũili

us timeat᷑.feruẽtꝰ diligat᷑ ⁊ alacriꝰ hono⸗

ret᷑. Sicagebat ꝓpha loquẽs optabũdus

deo. Letet᷑ coꝛ meũ vttimeat namẽ tuũ

Solaciũ qrere pᷣt hõ ꝓpt ſe nõ tñ pncipalr
ſz ſub deo ſiẽ inclinauit pſalmiſta coꝛ ſunz ⁊
ad faciẽdas dei iuſtiſicationes in eternũ p
pter retributõʒ¶ BGolaciũ ꝓpt ſe pncipali

