ret dũm/ꝓ ſalute cõſequenda.nedũ ſui ſoli

us.ſed mũdi totius.ſatiſfaciẽdo ꝑ lamẽtũ

doloꝛem et fletum.cũ nihil audiat reſonare

entioꝛ

niſi leticiam/gaudium /et laudes. quales
cõfiteoꝛvoces hic cõcrepare cõfoꝛmiter ad
quattuoꝛ verba deo cõuenientia.que ſunt
magniticẽtia/largitas/pietas /iuſticia De
noſtravero miſeriaverbũ nullum.qꝛ quid
ad iocundũ epithalamiũ/tibia funerean.
Magiſter Erasſt miſeratiõem vllo tem
ve

poꝛe vel loco / ſi cantico vel ſilẽtio / credide⸗

ris in Maria defuiſſe. que mater ideo dici

tur miĩe/qꝛ quodãmodo ſibi ꝓpꝛiũ eſt miſe
reri miſeris.qᷓ figuratur/apte ꝑ templũ ſiñ
ſimulacro dedicatũ athenis ipᷣi mie.cui ſo

lis lacrimis et gemitibus offerebat᷑ ſacrifi

cium.nõ ſanguine hyꝛcoꝝ vel thauroꝛum
de quo Statius. Nullis incluſa metallis

forma dei.mẽtes habitare et pectoꝛa gau⸗

det. Yoꝛtaſſis iſta fuit ara.cuius tituluʒ le⸗
Er aulus ienolo deo Vie

rie cũ cãtico. ¶Rꝛoderit itaq; generalioꝛi
cognitione totius rhetoꝛice coꝛdialis.duʒ

exemplo doctrinam firmaueris.ſimł ⁊ coꝛ

dulam noſtri pſalterij decacoꝛdi quaʒ mõ

tangendam accepimus cõmodius adap⸗

tabis. ¶ Dagiſter. Et mĩa eius a ꝓgenie
in ꝓgenies timentibus eum.Ecceduo.mi
ſericoꝛdiam ſcʒ; dei ſubueniẽtis.et miſeriaʒ
peccatoꝛis timentis deũ et oꝛantis.Puto

nõ dubitas de Maria qͥn cum/ ꝓpha vidit

omnis cõſũmationis finem. Credis pᷣte⸗
rea ꝙ noſtre redemptionis miſteriũ fuit fi

nis huius cõſũmationis.de qua non ſilu⸗

it xpᷣus in cruce dicens. Conſũmatum eſt.
Cognoſcis.ſubinde.quot et quãtas/qua⸗

les et quotiens/lamentationis materias/
ſecum habuerit.finis conſũmationis huiꝰ
miſterij. Deniq; non negabis.quin Da⸗
ria conſeruadat omnia verba hec confe⸗
rens in coꝛde ſuo.hocęſt enim ſecretarij

agiſter.
Loncedis inſuꝑ ꝙ Maria no ſatia batur
dulcedine mirabili/cõſiderare altitudineʒ
cõſilij diuini.ſuꝑ admirabili pijſſimo my⸗
ſterio redẽptionis generis humani.cum ſi
mile legas ð Auguſtino. Cuius ſenſus i⸗
terioꝛes non erant ꝑfectionis illius et per⸗

ſui Luce teſtimoniũ.¶ Diſc
bus his aſſentio. pgredere.

ſpicacie. comparabiliterad Mariam. At
vero legimus pariter in Auguſt.lacrimas
⁊ lamenta.et potiſſime circa moꝛtem exdu
plici recogitatione.legenda ſua teſte.Duʒ
ꝓfundius ſecreta diuinitatis.et familiari⸗

us miſeriam humane fragilitatis.rimare

tefeceris ergo ð loqueris/delamẽto a

Poade
io/n
hecin
petole
LTalu
leo eol
nuniul
hrde⸗
Pinic
pline
ſunf
hob⸗

ſuboi⸗
ls
ſogre
hepolin
ngeos
ſtos din
trane
centrn
hobn
r i⸗
pooit
bho
inins⸗
locdint
odinen
ſun
tipſi
an..
iſtica
dip
omnt
ſiem
Gchpene
digſen
epßfi
gefum
Ouge
vneſun⸗

nus
iſ
ntggni
nugſuſtic
dinn
Möanzlo⸗
ätdeni
mngitnt
digrüͤek ri
Mepanpäſ.

S –=

pinitait

fürbat ſoi⸗

fONun

cbin neule
tpegongen
ubgnialize

rl
tme D
enengliort
Cordlalsdi⸗
Gisſinkece
dignez
oinb np⸗
s pene
Carunmm
anoi
66,Pro
Phawidit
redis pten
güfwnſi
Anona
warnck.
gautas enn

is wmen. /

watonisbus
disgrin D
adabe doft
Keoin ſomn

runoſandb,
ometlineing
Plhiſimon,
hanmiani
unsſenſst

enisſlinscſe
ruDune F

Auaflon
oranotinen
nlriuſk

nuntiri

einglunin

q intẽdis. Sed videam.ſi recogn
tio dine ſeueritatʒ. diſpgentis ſupbos po
tẽtes deponẽtis.⁊diuites exinaniẽtis/fu
erit ipſi nõ lamẽti ſed gaudij magna ma.
teria. Juxta illð.letabit᷑ iuſtꝰ (q̃lis plane

Super Magnikicat

nec referas volo lacrimas ſuas ad ſolam
letitiã.qꝛ ſubdit᷑ ibidẽ.ꝙ lugubꝛem ꝛama

riſſimã tũc duxerit vitam. ¶ Diſcipulus
Nõ adeo ſum hebes vlł incredulus euan
gelio/vt negẽ in maria fuiſſe lamentum.
nec in h̊ vᷣſat᷑ inqͥ ſitio pps. Sʒ ↄuincas
peto lamẽtaſſe mariam in cantico. Hgr
Talia pᷣparare nõ ſine ve volumꝰ.adden
tes ne dicenda foꝛte nimis hoꝛreſcas.q;
maria iugiter in om̃i meditatiõe ſua⁊ ↄtẽ

platiõe/ dicere potuit. Ocli mei ſꝑ ad do

minũ/ ad vim ↄgnitiuz. Et illud Fiat

volũtas tua.q̃ ad ĩdeuiabilẽ amo⸗ aſſen/
ſum. fiebat vt nullo turbaret fletu. vl la
mento/õ iudiciũ rõis:qð diuine volũta/

ti/ꝑ oĩa ↄcoꝛs erat.nihilvolẽs.niſi qð eã

velle volebat ſpõſus ¶ Nuũc accipe finem.

cur maria cecinerit in exultatiõe ſpiritus

magnificat anima mea dominum: Vti
q; qꝛ magnificata erat vehemẽtius. Cur

ma gnificata:qꝛ reſpexit hũilitatẽ ancille
ſue.⁊ qꝛ fecerat ei magna qui potẽs eſt. vt

oĩo liberaliſſimꝰ oiſtributoꝛ. c:omnde
ſubdit᷑ Scoõm ĩ q̊ͥ ſumus.⁊ miſericoꝛdia
eius a/ pgenie in pꝛogenies timẽtibo euʒz.

Pꝛogredere.tüc terribile reſonabit.diui

ne potetie. ſeueritaꝶ.⁊ iuſticie tonitruũ.
aduerſum miſeros⁊ miſerabiles tã hoĩeſ
q;angelos ſuꝑbos diſꝑſos.potẽtes depo
tractare potuit ſecũ maria:/totã vim tãte

ſeueritatis in deolcalamitatꝭ pondus in

hõib) nõ danatꝭ.qͥn ↄpaſſione moueren
tur/qn ↄcuterent᷑ btãviſcera ſue pietatis

pꝛo oibo hõiby. pᷣteritis ⁊ fututꝭ.atq; pñti

—

bus.qᷓntũ in ſe erat/ofoꝛiniter ad filiũ/re
dimedis ⁊ ſaluãdis. Diſcipulus Aduer/
i recogni⸗

iuſticia fuerat in maria)cũ videritvindi/
ctã. Mar Letam vᷣ̈ non negauerim.in

ↄfoꝛmitate volũtatis ad deũ.ſed acerbiſ⸗/

ſime ↄtriſtatã.ſimul cũ vnico ꝓpter iniqͥ/

iates peccataꝛ ſcelera atq; delicta.que talẽ

diſpſiõem ⁊ exinanitionẽ demeruerũt.pᷣ/
ſertim ꝓ illis qs ſoꝛe redimendos effica
citer pᷣſumebat.⁊ oꝛabat vᷣbis intꝰ in coꝛ
de foꝛmatis.⁊ Hᷓ oꝛe platis ¶ Diſciplus
Quid oꝛabat: gr Quatenus itera⸗

to reſurgeret ad vnionẽ ſublimationem

4*

.

repletionẽq; bonoꝛũ. Nimiꝝ cum filius
in cruce pendens pꝛo tranſgreſſoꝛibo oꝛa
uerit. Pr ignoſce illis qꝛ neſciunt qͥd fa/
ciunt. Audiebat ſepe talia maria recoꝛ/

data miſericoꝛdie filij ſui.qui ſuſcepit iſ/
rahel pueꝝ ſuum. Intuebat᷑ ergo maria.

dum caneret 5 ſupbos potentes diuites.
abyſſum imꝑſcrutabilẽ miſeriaꝝ.q̃ inuo
cabat abyſſum miſericoꝛdiaruʒ in altera
abyſſo. qᷓ eſt cataractaꝝ dei.Cꝗtaracte qͥd
aliud dicunt niſi vias occultiſſimas diui
noꝝ iudicioꝝ.de quibo ps. Judicia tua
abyſſus mita. qui terribilis eſt in ↄſilijs
ſuꝑ filios hoim. In cuius manus hoꝛrẽ
qum eſt incidere.dũ arripuerint manus
ſue iudiciũ.dũ acceperit hoc eſt ad ſe cepe

rit tpᷣs. vt poſt miſericoꝛdias iudicet iun

ſticias.qñ repꝛobis eſt intonaturus. Ite
in ignẽ eternu. Grande malũ pijci a facie
dni.⁊ talis dni.peius dũ eiccti maledicũ/
tur Rurſus malũ addit᷑.qꝛ ꝑgũt in ignẽ.
DODõð v̈ ſubinfert᷑ in ignẽ eternũ. nec eſti⸗
mari quidẽ põt. quãtum ſit hoꝛrendum.
one queſo hec oĩa ↄferebat/frequẽeti
cõoꝛdis ↄtemplatione biã nr̃a pꝛudentiſſi
ma feminaꝝ? Nũqͥd non obſecro totus/⸗
tremoꝛ hoꝛroꝛ⁊ doloꝛ occupabat pios ar
tus ſuos.lacrimeq; decoꝛe manabant ex
ocłis.q;uis in dñi volũtate mẽs immota
maneret:? Diſciplus HNon fruſtra oubi⸗
taui.q redeo nedũ certioꝛ de marie lamen
to. ſed doctioꝛ ex iſtis ſiłia colligere.qlia
vides ſeriatim/ex pꝛimo vᷣbo magnit ica

tionis/ꝑ reliquũ cantici pulcerrimum oꝛ

dinẽ reperiri. Nullus demum mihi ſuꝑ/
eſt ſcrupulus/deocluſione collationis al
terius.ꝙ in oẽs affectionũ voces/marie

ſe mens. in hoc cãtico cũ oĩ facilitate ver⸗
tebat. ⁊ maxiĩe dũ attendo.q̃nta puritate.

q; integra ꝑſpicacitatei ſenſus intimi coꝛ
dis/pꝛediti erãt/ad audiendũ/ videnduʒ
odoꝛandũ guſtandũ ↄtrectand ũ /interpᷣ/
tandũ ſeu loquendum ſpiritua lia cũ coꝛ/
poꝛalibo/a ſummo celoꝛuʒ vſq; deoꝛſũ/in
oꝑib que dñs voles fecit in celo ⁊ in ter/
ra/in mari ⁊ in omib abyſſis. Eſt em̃ cõ
templatio liber mẽtis.intuitus ad res p/
ſpiciendas.circũquaq; diffuſus.tanqᷓ; ſi

inſtar bñdicti ſub vno ſołradio/totꝰ mũ

dus collectus cerneretur Coniecturo de
ãpliatiõe coꝛdis marie/ dũ de pre ſuo ſa/

lomone legit/ꝙ dedit ei dñs ſapientig/?

pꝛudẽtiã młtã nimis.⁊ Htitndinz cosdis
Oo

Iſi arenã qᷓ eſt in litoꝛe maris. Nemo fi/

gelis dubitauerit/qͥn ãplitudo coꝛdis.in

17

cõpabilis maioꝛ emicuerit ĩ maria Dgr
Si ↄceſſa mõ volueris cũ traditiõe can/
ticoꝛdi ↄferre.ↄcludes faciliter.q; neduʒ
in toto cãtico/ſʒ in ſinglło vᷣbo ⁊ ad quãli
bet notulã/potuit maria ſicut ꝑitiſſima⁊
exercitatiſſima cãtatrix cũ oꝛgano guttu
ris interioꝛis / vᷣbula młtiplicare.nõ eſti/
mabilis armonie. ¶ Diſcipulus Cõferã
alias NHũc inueſtigemꝰſi lamtatiões Ihe
remie coaptauerit aliqñ maria cãtico ſuo
pleno lam.cũ gaudio.Et ſi ſic.vtꝝplus
ad lrãʒz de deſtructione materiali iheruſa

lẽ qᷓ; ad tropologiã domoꝝ ſubuerſiöem

in aĩa peccatrice.intellexerit ⁊ ſenſerit/cõ
patiendo ſpõſe repudio.¶ Ogr Nũqͥd
oblitus es.q̃ delam̃to culpe ſᷣm deũ/mõ/
ſtrauimꝰ. cuiꝰ reſpectu lamtuʒ pene vix ẽ

glicuiꝰmom̃ti. quẽadmodũ in cãtiq cãti
coꝛ.licet vᷣba ſũt carnalia.ſenſus oĩo ſpũ

ſo ⁊ abbate xpo ¶ Diſcipulꝰ Heu mi
meiſq; ſiłib.qͥ totꝭ nõ dicã hoꝛis.ñ dieb⸗
nõ ebdomadis/ſʒ mſibo ⁊ ãnis/aridi ma

glis reqrẽdus eſt. Hõ ſecꝰ intelligere poſ
ſemꝰde lamtatiõibo Jheremie. imo gnali

ter in oĩba hymnis.nõ ꝙlr̃a negãda ſitvł
abigenda.ſʒ ꝙ ſenſus ſuauioꝛ⁊ ſalubꝛioꝛ

latet in medulla.quã pᷣcipue inqͥrere decʒ

ſpõſam.q̃ ſe dedit ſtatui lu gẽtiũ in tpe no
niciat?⁊ ꝓbatiõis ſue in mũdo.ſub ſpõ
ſcipul?ꝰ Heu mihi⸗

nemꝰ.nõ ſuſpirãtes.nõ gem̃tes⁊ flẽtes in
hac lacrimaꝝ valle. Nũqͥd certe repꝛoba/
tiõis eſtimabit᷑ ſignũ. Coꝛ em̃ duꝝ male
hẽbit in extremis ſiue ĩ nouiſſimo Et qͥd
aliðᷣ coꝛ duꝝ/q; coꝛ lapideũ.coꝛ adamãti/
nũ.ꝓꝛſus inſenſibile manens/ad oẽs di
ninoꝝ cãticoꝝ lrãs.notulas ⁊ voces Le
dit᷑ vetus hõ ni /ſpoliat᷑ bonis foꝛtũe.tol
lit᷑ ſbᷣa. O q; mox deflet᷑ lacrimis amiſſa
pecunia verꝭ.cũ tñ opoꝛtuerat lam̃.ama
rioꝛibꝰ/aĩam deflere ꝑditã. flere repudia/
tam.quã ſola moꝛs gehennalis expectat.

Ve ve. qliter expectat: Certe demergẽdã

in ſtagnũ ſulphurꝭ ardei.vbi ſumꝰ toꝛm̃

——

toꝝ aſcẽdit in ſecla ſcloꝝ.¶ ¶ ögr Jure

flemus/ du nos flere nõ poſſumꝰ. Ouid

miſerius mitoſ/ñ mifãte ſe: ploꝛat Aug⸗
Cur mifie dũ cãs inſpicimꝰ.ille multos

a deſpatiõe reuocãt. alios in ſpeʒ maioꝛẽ

gttollũt.alios foꝛmãt.ad hũilitatẽ.alios

in ãaplioꝛi ſecuritateoſtituũt.nõnullosve

ro.dãnabilis ingtitudis vł inertie reos:

in oꝛõib aut cãtic

ocloꝝ immittere / ſunt inertes (Eſt
lijs/ſons coꝛdis.limo repler terrene co/

möſtraͤt (Diſciyls Cas ediſſere? gi

Diuiſiões itaq; graꝝ ſũt. Eſt aũt gra cõ/

ciens poſtulare gemitib inenarrabilibꝛ.

Dat aliqñ gr̃a ĩ coꝛde molli ⁊pio:qlẽ fe

mineus (niſi degeneret) hʒ ſexus.hic faci

lis ad lamtũ ↄpaſſiõeʒ ⁊ fletũ.¶ Dat alij
par gra deuotiõis.q;nis ſit in eo coꝛ viri
le ꝓpter ſiccitatẽ vł ↄplexiõis růem Ouis
habuit excellẽtius.ſtrẽnuitatẽ coꝛdis na
turalẽ/q; dauid ipᷣe.qͥ puer/leonẽ interfe/
cit.⁊ vſum Oui inermis/goliad multis

terribilẽ aciebb armat.ꝗinuaſit deiecit.iu/

gulauit: OQuamagnanimꝰ.q bellicoſus.
q; victoꝛioſus extiterit legimꝰ. Nulla tñ
muliercla/nullus puerulus delicatꝰ / ita

faciles ſtillat lacrimas.qᷓ; faciles ad deuʒ
2 ſub deo.vir talis ⁊ tãtus rex dauid /oꝛã
do fundebat Teſtes ſunt oẽs pſalmi ſui.
penitẽtiales pᷣcipue.q̊s lacrimis rugiti/

buſq; lamẽtꝭ gemitibo aſſiduis plenos li-
quit. ũt alij ſe magnanimes ꝑ arro/
gãtiã reputãtes.iudicio q̊ꝝ/flere ĩidecoꝝ
¶ Bunt q lacrimaꝝ
laudãt lauacrũ. ſed eas haurire de puteo
coꝛdis ꝑ coꝛdaʒ meditatiõis.⁊ in peluim
Na in a

gitatiõis. vt ſcaturire nõ valeat ¶ AUult
olios deus in hũilitate ſicci coꝛdis cuſto
dire.ne ex effuſione lacrimaꝝ ſuꝑbiant.
Bupplet in alijs / carẽtiã intrinſici do
is coꝛdialis ꝑ doloꝛes exercitationis

coꝛpalis młtis modis.vt qͥ ñ hũt irrigu/

um ſupiꝰin coꝛde qͥ delectẽt᷑ balneati/nec
inſerius q̊ purgent᷑ abluti/ipᷣi tãq; ferrũ
vel es vel argentũ / ponant᷑ in camino tri
bulatiõis.gias clarificare vel emollireva
lentis. ¶ Büůt q nauſeant ſuꝑ mãna de⸗/
licatiſſimo vᷣbi dei.ſuſpirãtes ad alliũ vel
pepones.vel camiuʒ ollas egypti.carna/

les ſcʒ delectatões in ſabulatiõibo.in ru/

moꝛibo.in deſiderijs mũdi ↄtinuis.Poſ

ſunt aliqñ tales ploꝛare fatemur.ſed fietu
ſcli nõ ſᷣm deũ. quem iteꝝ deflere neceſſe

erit.qꝛ moꝛtẽ operat᷑.tã culpe q; pene eter
ne Uidebis alios qͥ pñtis miſerie curas:
rumoꝛeſq; vndiq; alienas inutiles / imo
ſeeeog lamto õrias/ſꝑ accumulãt
ſci
tes parentu. ſubuerſiões regnoꝝ.ſtrages
coꝛpoꝝ. Vbi erit ill apli flere cũ fletiby.

vbi pietas natalis:vbi xpᷣiana charitas:

ipls Letas & flere da na ſcli. moꝛ

3

punctõis lacrimoſe/donũ ſpũſſanctii fa

ch⸗
fnpelis

glorun
grmobit
ſaceten
gpertre
tummu
ſinefin
algini
ſan
meamo⸗
amoriot
ono!
ihti
ſqi⸗
no in
Nchn
chn
Nr
ſc
1 di.
hoft
uob
dclaun
liptne
npeni
ſün
ſecad
Gpis

Aligsae
lenmat
deneri
ſti
lo bon
Coſnn
ſcuei
nxeſeg
lleea
entia
ſerde
Gtydn
tho
Liup.
dition
räͤtioe

lc

murß
be
Fiſiog

ſſer
D
gannbiͤb⸗

Anocit

ns hrei
ͦ (dei
tmncbcern
fben On
Micoion
niintet⸗
Dlasmuins
HK
bclicoſs.
Nlaat /in
oasdan
tdani /oi
8palniſni
moongt⸗
bolnos
nopono⸗
Nri
inr
Npun
na
ſnec⸗
E
Rso
ſapdiant.
minſiado
notgnons
aditimg
danenn tet
ſi fni
tnammn
wclcnolima
ipnind,
gtlüͤtl
GiC,

yenuis⸗
mmmſciſcl
efat nann
S
gmilent ns
imothe n
ſani
mtdins d
gnegrk i⸗

äunuis

iimat⸗

vbi cõpaſſio pximoꝝ? ¶ Dg
impellis. ſi nõ reſtitero.aut ſi nõ
glioꝛſum declinauero Vtrũq; difficile. ſʒ
armabit nos gladiꝰ biceps vᷣbi dei viãq;

cautus

faciet euadẽdi. Paratus eſt hic gladius
aperire ſepem obicis tui.diuidendo lam̃
tum. iuxta diuiſionẽ circũſtantiaꝝ.potiſ
ſime finiũ.qð fiet theologice.ſi fodiamꝰ

oꝛiginẽ lamenti/ſcdᷣm duplicem moꝛalis

ſcaturiginis ſue venã. Hec vena certiſſi
me amoꝛ eſt. Quis em̃ flet/niſi qꝛ leditur
amoꝛ ſuus.ſ.qð amat in ſe vel in altero.

Poꝛro.phᷣi.ſᷣm diuiſionẽ boni triplicis:

triplicẽ amoꝛẽ poſuerũt. Theologiʒzans

ſiquidẽ augꝰ. coartat amoꝛẽ ſub duplici
fine. ſimul cũ oꝛigine ꝓpoꝛtionali.dicẽs.

ꝙ eſt amoꝛ ſui.ſupple vel ſuoꝝ.vſq; ad cõ

temptũ dei ꝑ inobedientiã pꝛeceptoꝝ Et

eſt ↄuerſus ad poꝛẽ euerſuʒ.qui eſt amoꝛ

dei vſq; ad ↄtẽptũ ſui ſupple ⁊ ſuoꝝ ¶ Di

ſcipulus Hõ reſngi⸗ diuidentẽ hũc
diũ.ſi viã patefeceris ꝑ eũ.E K Du
m aliqð ge

òs flet dãna bonoꝝ tpaliũ ſcòm aliqð
nus boni.vel honoꝛabilis.vel vtilis. vel

delectabilis ex pᷣmo amoꝛis ſui in finem

ↄtẽptus dei.nemo xpᷣianus dub itauęxit.

qn peſſimꝰ ſit ⁊ defiẽdus fletus iſte ¶ Di
cipulus Nec dubito. ſʒ mediũ inuenio.

nec ad deũ dirigit. nec ↄtẽnit ipᷣm.q̃lis
ſt pius ꝗqmoꝛ naturalis. bonus de gne.
Pellis iteꝝ ad aliud deuiũ ſi ſit

le⁊ malũ.⁊ inter bonũ meritoꝛiũ ⁊ maluʒ
demeritoꝛiũ Declinemꝰad pñs talẽ intꝛo

itũ.⁊ dicamꝰſub ↄpẽdio de fletu delibera

to.bono vel malo.ex vltio fine deo. cũ cir
cõſtantijs ad finẽ illũ poſitis vel negleci
ſeu reiectis. Nõ em̃ agit hõ lamẽtũ in ge/

nere ſed agit lamẽtũ in nũero.teſte ariſto /

tele.qꝛ actiões ſunt ſingulariũ Fit igit᷑ la
mentũ cũ circũſtãtijs ⁊ fine ¶ Duiſquis
ſ̊ flet deliberate tꝑalia vel ſeipᷣm/aut ad/

git ↄditiõeʒ deo quã qpꝓponere xpᷣs docu/

it/tã vᷣbo q; exeplo ſuo. Verũtñ nõ ſicut

ego volo ſed ſicut tu. Fiat voluntas tua.

⁊ ita ploꝛat meritoꝛie.ſi dicto ſuo/nõ diſ/
ſentit affectus vel effectus ſuꝰ. Bi v̈o cõ
ditionẽ hmõi/nec affectꝰ nec effectus plo
rãtis gddiderint actu vel habitu:ilamtuʒ
iã eſt ſcłi nõ ſ̃ᷣm deũ ⁊ moꝛtẽ oꝑatur Loqͥ
mur tñ (vt expꝛeſſimꝰ) ð fletu hũano ſcz li
bero. Nõ em eſt in ptãte nr̃a/qñq; młtis
viſis aut ſenſatꝭᷣ ñ ploꝛare.qnitẽte etiãvo

aliqᷣ qͥ necvno mõ nec alio mo/nere pnt.

aliqs actus indifferẽs inter bonũ moꝛa/

ſtico

—

etiã dũ affectãt. q̃
pᷣmiſſuz.flere cũ flentibꝰ: Sũt qͥ lamẽtati
onſbo ita ſũt abſoꝛpti ſeu depꝛeſſi/NI᷑y gau⸗/
dere cũ gaudentibo vim nõ hñt. ¶ gr
Vna eſt ꝑ oẽs paſſiones cõis difficultas
ſi qͥdẽ deſit facultas/ſufficit ⁊ ſuppletvo

luntas Ecce dʒ aliqs mõ flere cũ flentibo.

liter implebũt illud apłi

gaudere cũ gaudetibo.nõ inuenit filetuꝛ.

deſideret aut deſiderare ↄcupiſcat. imitã
do pſalmiſtã Cõcupiuit inqͥt aia mea de
ſiderare iuſtificatioes tuas i omi tẽpoꝛe:
Ualet h̊ ↄſiliũ in młtis ⁊ apud miltos.tñ

maxie paruulis in xpo.nõdũ habẽtib ex

ercitatos ſenſus pꝛo ↄſuetudie bõioꝑis.
aut qͥ tentationũ põdere vel interiꝰ vel ex
terius ↄturbant᷑.dũ in eis obtenebꝛatur
intellectꝰ.alligat᷑ affectꝰ. obtubat᷑ affatꝰ.

tollit᷑ effectꝰ. Guppetũt exẽpla plima pꝛso

plłitate ſcãdaloꝝ.vt a carne ſicut in lepꝛo/
ſis ⁊ philocaptꝭ ⁊ egroꝶᷣ.vt a mũdo ſicut

in calũniã paſſis.ſpoliatꝭ.carceratꝭ.⁊ aliji

mille modis.vt a diabolo Demũ a diabo
lo.null? eſt qͥ ſe abſcõdat qͥ circuit aſſidue
q̃rens quẽ deuoꝛet Bit aliqᷣs cui dedit
ociuz deꝰ vacãdi ſibi.ſit ſegregatꝰ in here
mo.vel cenobio ab hũanis turbinibo/q;ᷓ;

q; nõ ignoꝛet bella opiniões ve belloꝝ cũ

ceterꝭ. De qᷣbo ait greg. ꝙ neceſſe eſt mita
mala pᷣuenire vt maluʒ valcãt ſine fine nũ
ciare.Aut ſi ſit talis in ſcło ad quẽ nihil

de evie publico ſpectat tꝑalivel eccia/
lut foꝛte nihil pcipit auditu de tali

bus.q̃lis erat in palma vas balſamite cõ

tẽplatiõis ⁊ ſeraphice ſurſum deuotiõis

maria magdalene.qlis altera maria egip
tiaca.qᷓlis pᷣmus hermicola paulꝰ Oueri

tur ſi fas ſit cuilibet taliũ/nec lugere nec
gaudere pꝛo ꝓximis q̊s retinẽs mũdus/

exagitat viciſſitudinibo infiniꝭ. Hoc nõ
abſurde q̃ri.ſciet ille/qͥ cognouerit plureſ
acerrimos pati ſcrupulos.ſi nõ defleant

rũ. Sapiẽs eſt dicũt glij/qͥ nõ curat in cu
ius mann mũdꝰ ſit. Ouid ſi pereũt pitᷣa.
Tales rie ↄditõis referũt ſeneca.⁊ flac/
cus phᷣs Unus/puto.eraclitus/ad oẽm
occurſum hoĩm / ridendo cachinnabat.
Adeo nihil ſeriũ ſibi fieri videbat᷑. Aliꝰ
democritus.hũanos inceſſanter ðᷣflebat
errores.de quo mirãdũ dicit flaccus.vñ
oculis/tantꝰ ſuffecerit bumnorid Hema
0

balar varios euẽtus.mutatiõeſq; regno

. * .
3 „

4 „2= * 5 7 . = 1
. „ . S , 2* .
„ — 7* 4 . 4 7 . 42
2* .

in pꝛimis obligat ad lacrimas exterioris tantiby.ſed ꝗ' oĩo voluatur ꝛ terminetur timl
oculi. ſufficiũt iile coꝛdis. ſeu iudicij rõj⸗ad hoccentx. ozo. Yiat volitas tua. Hfii umnle
nis.que nihil aliud dicũt qᷓ; ↄpaſſionẽ ali qͥd nõ hoc modo reſiſtẽtes inuicẽ apo daa bbin
ene miſerie. que ↄpaſſio interioꝛ / deſide ,· miele angeli/ ht ſub expectatiõe dine eell cn
rat ſubleuationẽ facere/ꝓut opoꝛtet? qũo poſitionis ↄcoꝛdiã? ¶ Potes agdere q; mmulse
opoꝛtet cũ ceterꝭ circũſtatijs.ſi facultatez pꝛo varietate circũſtãtiaꝝ/ expedit. nunc ̊”?ͦ
haberet¶ Nullus pꝛeterea tenet᷑ ꝓ qlibz diutius frequẽtari lamentũ.nũc vo guaun/·· trce
tpe vel incõmõ.ↄpaſſionẽ affectualeʒ voa diũ ſpũs plus aſſumi Exem.ð duobo fra nimi
effectualẽ acciꝑe.dũ occupatio ſuppetit ĩ tribo. ↄcluſis in carcere penitẽtiali. Uniꝰ Aau
gaffectionibo. ⁊ opiba alijs.ſaltẽ bonis.⁊ ſi meditatõ mag'.erat ad penas inferni J ꝗ
nõ eque vel mag bonis. Nõ em̃ tenetur demeruerat. alterius ad gaudia paradiſi ((e⸗
hõ ſpy ad melius faciendũ Tollit hec do⸗ qᷓ ſperabat. hic ſcs /pulcro vegetoq; coꝛ/ —
ctrina ſcrupulos ab oĩbo de qbo inqris. ſi poꝛe.alter ſqualida cute.vix oſſibyherete.
ſe circa dina ⁊ ſpũalia ſepius afficiãt hua ſentæetia pꝛm/in eis par meritũ iudicauit n
nis affectionibo nõ inſpectis.qͥb obuia⸗/ ¶ Poſtremo teneat᷑ pauli determinatio Jèð
re ſuũ nõ eſt.nec ex officio vt ſuppoit᷑. nee· (ᷓ ſapiente. omnẽ triſticiã ſeculi/a coꝛ»ge 4
ex ncitat articlo. pũ pᷣt afflicꝭ. pbabilr a/ pellendã.Oð ſalubꝛiter pᷣt ad oẽm paſſio Ko
liũde ſuccurri.¶ Ceteꝝ.nemo pius ⁊ ſa,⸗/ næc./ſit gaudiũſit ira:ſit deſiderium/ſit ti - i.
pieẽs/ imitatoꝛ eſſe dʒ alterutrius phoꝛuz moꝛ: qñ nõ eſt fm deũ/ apte trahi. Nõ eſt “”?́JĩRÿ
Is induò.qꝛ miſeriã alteriꝰridere. intem· auũt ſᷣm deũ: ſi tollat aut nõ edificet/debi ii
perãtis ẽ ⁊ ſuꝑbiDolere vᷣo quãlibet ſo;i tũ religioſe deuotiõis affectũ vel effectu. 1
teʒ hũanãintolerabłis eſt miſerieył inui vel intellectũ cũ affectu ¶ Diſciolus Ve
die ſtultiſſime.de q̃ in iob Stultũ occidit miſeris b licebat flere. ſibimet ipſis to
inuidia Et ſatiricus Inuidia ſiculi non teos intendere.vacare ⁊videre qm̃ ſuauis
inuenere tyrãni.tormtũ maiꝰ Et flaceus eſt dñs.Qui nihilominꝰ ſe derelinquũt. ð”ð?èðM
Inuidus/alterius reb marceſcit opimi nec ſe nec alios digne flentes.Oui rumo n
DHincqͥ dã cũ vidiſſet triſtẽ aliũ.euenit t · rũ fabulationibs indulgẽt.ſʒ nõ vt lex tua tmren
bi indt aliqͥd mali. aut alteri aliqͥd boni. dñe. Qui gratis occupant᷑ nil pꝛo futurj. inn
MN¶ Murſus appꝛopꝛiate. p xpᷣianis.ſcienti cogitationibo vagis.qbo cuʒ ſe oblectaue driel
bus illud apli Diligẽtib deũ oĩa coopiꝭ rint dicente ſeneca/ triſtes manent. nec ſi
Abonũ.⁊ ꝙ di ꝓuidẽtia in ſui diſpoſitiöe bi nec alijs utiles. Inutiles crebꝛo.quia
nõ fallit. Addimꝰ ꝓ ſerenatiõe ↄſciaꝝ de tpa furant.rem pꝛecioſiſſimã. nec reditu/ idn
Ab inqris.q ſecure poſſunt in omi reco

o inqris. ꝙ ſecure poſſunt in omi reo ram. Graui poſtremo ſe falſe onerätiunmmh ii
gitatiõe mißie tpalis.ſi it illa ꝓpꝛia/ſit cos pediunt circũligãt mergũt.ꝑ murmur. ꝑ MU

in ſolaciũ reciꝑe oĩa
tientia tribulationũ ſuſtinẽda.quẽadmo
dũ petrus admonet oẽm curã nrãm.⁊ ſo
licitudinẽ ꝓijcere in eũ.nõ ſolũ tuã de te.
ſed oẽm de oĩbo
ri dʒ eẽ cura vł ſolicitudo aliena q; ꝓpꝛia.
vt nõ excutias iſtã ex hũeris tuis ſuꝑ de/

ne mfe ⁊ ſine genealogia. ¶ Duiſqs iſ
ↄpleuerit.ſerena pace gaudebit/invtrãcq;
paratus foꝛtunã tꝑaliũ.vel dextroꝛſuʒ vł

ſcripta ſunt de pa

q; em tibi plus one

um. Lege quẽadmodũ xpᷣs in cruce.tãcqᷓ;

gfa dei dilectiſſimã ↄmẽdauit mrẽm ſuo
dilectiſſimo diſcplo.nec p?modũ de mre

v̈bũ vllũ inuenies Hoc itaq; exẽplo doce

mur / cruci religiõis affixi. domũ pꝛis ?

mfris obliuiſci.⁊ eſſe ſuꝑ terrã ſine pꝛe ſi/

ſiniſtroꝛſum.q̃ſi neutriꝰpar exiſtẽs.niſi

quã deus mõſtrauerit eligendã.nõ ꝙ; nõ

oꝛemus pꝛo pꝛincipiboꝛ amicis / iuſte cer

Duiſqͥs iſta hes fas coꝛrigere.

detractiones.ꝑ leticias de caſu inimico/ Cre⸗
rũ.pꝑ crudeles incõpaſſiões ſuꝑ ꝑdities
giaꝝ.gaudentes de parcialitate. valitura
nihil alijs. obfutu ra plurimũ ſibi. Dicũt
tñ hoc agimus ⁊ querimus.vt oꝛemꝰattẽ
nus. immo vᷣo vt ſedulius vos dãnetis.

ℳ

gr Intras ſatyram cui nulla pote

8

rit᷑ par eſſe tragedia qͥn potius redeamꝰ

hlar muctuoſelamentatiig. . Diſcipis

ntum doleã plenꝰ indignatiõe
ide ne lacũ intres quez

Bes orerice gmoa Sceeiloecflit
que.¶ Piſd. onferamus laudo de btã

pulcerrima mulieꝝ. nedũ qnã mõ lamen
tata ſit ⁊ ploꝛauerit.ſed de qlibʒ vniuerſa
liter affectu / qliter vſa fuerit in cantid. ?

hyvmnis caãticoꝛdis.hoc eſt in exultatiõe

Efil
lobcſ
n
lſtie
anor
gnig
ice
D⸗
Won
Dinin
ferno
Nann
turtye
eiqͤ⸗
giciüſt
gghinn
mihine
ſedebite

Neghczn,
N
indien
Gennin
culi ga
eenc⸗
munſtn,
Mi hock
Hiin d
ucfi
riglo
luus
nuno
ann
hmn.
ccade
Ni
1. gad
Arodin⸗/
nerätin
wurmw.0
Giminic,⸗
neonis
me Mine
iſbiic
Non
ainolapoe
ns tond
Psſtin den
noig
Ncämmsc
Ntsieſit
iubn/
obon
itninin
deaſbzrn

coꝛdis ſui. Cetere nos interea deſerant

moꝛdaces ⁊ noxie curaꝝ muſce.ment ir⸗

ryuentes oculis ⁊ ſuauitatẽ deuotiõis.cũ

ſabbati trãquillitate/perdentes ¶ gf
Reficiat tñ antea/nr̃i laboꝛẽ młtioquij/
quies opoꝛtuna ſilentij Cras agemusvt
voles Cuiuſſlibet interea ſingillatim apð
ſe vigeat recoꝛdatio.lamentũ nutriens ⁊

ↄfirmãs timoꝛatũ/apð deũ.qꝛ miſericoꝛ
gia eius a ꝓgenie in ꝓgenies tim̃tibyeũ.

Bequunt decez viij.

Prima ſit miſericoꝛdia dñi timentib⸗
etet᷑ coꝛ meũ vt timeat nom̃ tuũ.no
mẽ ſcm̃ ⁊ terribile. Scio canẽte te btiſſia
vᷣgo / teſte ꝓphetico fᷣmõe.qꝛ bnplacitũ eſt
dno ſup timtes eũ⁊ ĩ eis qͥ ſperãt ſuꝑ mia
eius Jũgit᷑ merito ſpes de mĩa/ad timo/

rẽ de iuſticia. Sicut em̃ nom̃ dñi reddit

ſcm̃ ⁊ſuaue ſperãtibo.ſʒ ne dulcedo mellei

ſpũs plus ↄmedat᷑ q; ſatis eſt/terroꝛ ad

dit᷑ diſtrictiõis iuſtitie q̃ſi ſalis ad ſapoꝛẽ
Tenet te o aĩa.deus vltionũ dñs.de⸗
iuſtus ⁊ iuſticias diligens.alliciat miſeri

coꝛs in eſſentia.⁊ miſeratoꝛ ĩ cfficacia. do

minꝰſuauis ⁊ mitũ miſericoꝛs Dãnat te
thronꝰ iuſticie.adi cũ fidutia thronũ mie
dũ licet apellare.dũ adhuc dies eſtopꝑati

onis. dum mia ſedet in throno ſuo que

exuꝑat iudiciuʒ. Caue ne differas. qᷣuſq;
dñs accipiat tꝑs a te.tunc vtiq; iuſticias
iudicabit nec appellare = ↄfu
git ad thronũ mie.reus iſte o btiſſima v/

go regina mie. deſede iura curie regni tui

cũ filio tuo.dũ ſedes a dextris in ea.dum
tꝑs eſt miſerẽdi. Defer appellationi mee.
ſuſcipiẽs eã ad te. Nõ remittas ad ſedem
iuſticie.qm̃ terribilis eſt nimis ⁊ aggra
uans ⁊ inſuſtẽtabilis ira eius Hoꝛrẽduʒ
eniq; incidere in manꝰ eius ðᷣt apls.
udio quid moneat.imo iubeat mia.
i vis miam fac miam ⁊ ama eã.ſerua
leges curie q̊c dictat mia.Quales leges:
Dimittite ⁊ dimittemini. Nolite iudica
re⁊ nõ iudicabiminiDate ⁊ dabit᷑ vobis
In qua em̃ m̃ſura menſi fueritꝭ.remetie

tur ⁊ vobis.Deniq; iudiciũ ſine mĩa.fiet

eiq nõ fecerit miam Remota mia.⁊ qͥs iu
diciũ ſuſtinebit:· ¶ Credo dña qꝛ ſiceſt.
adiuua incredulitatẽ meã. Cõſciꝰitaq; ſũ
mihimetip̃i. ꝙ ex coꝛde deſidero dimitte

re debitoꝛib meis.ſiẽ⁊ vult ⁊ pcepit miſe

ricoꝛs filiꝰ tuus.ſʒ trepidat cõſcia ſup ef/

85

fectib Deſideriũ pauꝑis exaudiet dũs.

pᷣparatiõeʒ ↄcupiſcẽtꝭ dimittere mag a⸗
iciet.qᷓ; ad exhibitiõem oꝑis. SGinõ
at effecero qðᷣ in me fieri ↄcupiſco.vt di
mittãtur mihi peccata mea.ſiat mihi ſᷣm
deſideriũ.q̃liter ea cupio mihi dimitti.di
mittã⁊ debitoꝛibo imo gnalitervniuerſis
Deſideret igit᷑ miſericoꝛs filius tuns O

regina mie. deſideret te oꝛãte/ qtenꝰ mihi
dimittat pcca mea. certe cuʒ ſibi ſupperat

poſſe in om̃i qð deſiderat(ſi ðᷣſiderare di

ci pᷣt) dimittet. vtiq; talẽ me faciet cui di/

mittere iã ſit opꝰ iuſticie ſue.qꝛ ꝓmiſſio/
nis.dimittite ⁊ dimittet᷑ vobis. Dicã tñ
aliq̃ qꝝ mihi videt᷑ eẽ teſtis ↄſcia:ſi fallit᷑
coꝛrigat᷑ Dimitto tali deuotiõe cuilibʒ ð
bitoꝛi ꝓ xpᷣo in vita rea.ꝙ nullũ volo reũ
fieri debiti pene gehẽnalis ⁊ tãdeʒ a para

di ſo ſecludiAbſit hec iniqͥtas tã crudeliſ

Dimitto rurſus tali rõe.ꝙ nulli vellẽ pe/

nas inferri vt pene ſũt.vijs iniuſtis Nul

las inſuꝑ moleſtias pcurare fieri.iuris

oꝛdiĩe (q tuus ẽ o deus) interrupto Si ãt

te aut tuos iudices ſuboꝛdiatos. iudi/
ciũ inflig ad coꝛrectionẽ maloꝝ.⁊innocẽᷣ

tiũ ſublauationẽ aut ↄſolationẽ bndictꝰ

tu in oĩba oꝑibo tuis.qꝛ iuſta ſunt in oib

vijs ¶ Oro plane mihi ſic dimitti iniqͥta

tes meas.p afflictiões in pñnti.ſub manu
mie tue.q̃tenꝰnõ refues eas.vbi ⁊qñ hoꝛ

a mihi mifo. mi mie.q̃tenꝰ miſerear

ẽ incidere ĩ manꝰ dãnãt iuſticie tue

ie mee. placẽs deo. habeã odio iniqͥtatẽ.
qꝛ qͥ diligit iniqͥtatẽ/odit aĩia ʒ ſuã Ouid

aũt infeliciꝰ.qͥd crudeliꝰ.qᷓ; odiregiam ſu
am.qꝛ qͥ ſibi neq̃m/cui bonꝰ: ¶ Gentio
dña miĩe.ſen tio fateoꝛ.⁊ ſi negare pᷣſume/

rem. mẽtiret᷑ iniqͥᷣtas ſibi Gẽtio ve mifo
mihi ↄmotiões aliqñ varias.aduerſus ſi

miles mihi pccoꝛes.aut minꝰ pccoꝛes.pᷣ/
ftim ſi mihi aut meis vᷣbisvel oꝑiboê/mo

leſtias inferũt etiã ſi iuſte ſunt Renitoꝛ
o dña dũ veniũt ↄmotiões ad iudiciũ ſu

pioꝛis rõis.vellẽ nõ moueri.nõ iraſci.nõ

foꝛmidare.nõoturbari.ſʒimꝑſcm̃ meũvi
dert ocli tui.gemo ſub põdere veterꝭ hõiſ

mei. velle pac mihi adiacet.ſʒ poſſe nõ in
uenio ¶ Fiat dñe volũtas tua.ſic̃ in celo

rõis ſic iñ terra ſenſualitat. Sed h̊ alqñ

dat᷑ nõ ex toto ꝑfecte.q̊uſq; abſoꝛpta fue/
rit moꝛs ĩ victoꝛia.laboꝛꝗbo ⁊ onuſtꝰero
q;diu ſũ ꝑegrinus a te ¶ hersc: pis
0 3

LXLractatus. V

onerat quotidianũ opus onerat peccãs
ꝓximus. onerat diabolus aſtutus.caro
blandicijs. mũdus ãguſtijs.demũ ſicut
onus graue.grauate ſunt ſuꝑ me iniqui/
tates mee cũ oĩb iniuſticijs. ¶ Buccur

rãt obſecro q̃drige tue.quadrige amina/

dab qͥ voluntarius interpꝛetatur Benig
ne fac dñe in bona volũtate tua mecuʒz.i.
bñ ignite age. cũ q̃drigis his vᷣtutũ igni/
tis. vt helye Bubleuẽt fides ſpes ⁊ chari
tas Veniat eqͥ tractoꝛes qdrigaꝝ.cũ ortꝭ
qtuoꝛ virtutũ totidẽ cardinaliũ Iſta.vij.
onera moleſtiaꝝ.fides onꝰcoꝛꝑis.ſpes o
noopꝑiſ charitas on pximi pcco; Prudẽ
tia ſupet aſtutiã.tꝑatia ↄcupiſcẽtiã.foꝛti
tudo triſtitiã. Juſticia poſtremo oẽʒ neqͥ

tiã ¶ ¶etet᷑ coꝛ querẽtiũ dñũm Jubet hec

(virgo ſuauiſſima) filius tuus tot deſi⸗
derabilis ꝑ ꝓphetaʒ Fiat in me ꝗð iubet.

ni.querite faciẽ eius ſꝑ. Ita dña ſim nu/
meratus in gnatione queretiũ dñm. que
rentiũ faciẽ ðᷣt Jacob. Ve qͥd tibi ⁊ leticie

pccoꝛ ſtolidiſſime? NHunqͥd nõ audis.nõ

ne paueſcis vᷣ̈bũ ſapiẽtis: Nõ docẽt ſtul
tũ delicie. nõne leg ꝙ meli⸗ eſt ire ad do⸗
mũ luctꝰ qᷓ; ad domũ ↄuiuij: Et rurſum

Riſuʒ reputaui erroꝛẽ.⁊ gaudio dixi.cur
fruſtra deciperis (Seal ex aduerſo.con
ſolantẽ.⁊ ↄſulentẽ qauũdio.delectare ĩ dñno

⁊ dabit tibi petitões coꝛdis tui. Lotus
deniq; pſalmoꝝ decurſus inuitat ad exul

tationẽ. gaudiũ ⁊ laudẽ. nedũ hoĩes. ſed
gngliter oẽs creaturas. Hinc de hoĩb in
ſpali Beat? hõ qͥ ſcit iubilationeʒ Quid

aũt eſt iubilus niſi gaudiũ coꝛdis inten/

ſum.qð nec retineripᷣt intus nec foꝛis ex
pꝛimi. Hilarẽ ad extremuʒ datoꝝ diligit
deus. O neroſa res dño ſuo.fᷣuus triſtis

Delectat alacris hilaritas obſequentis.
Qualis honor dñni/ſifuus ſꝑ hoꝛreat eũ

t

oꝛtoꝛẽ.vt deluſorẽ.vt irriſoꝛẽ ⁊ tyrãnuʒ:

¶ Crudelẽ liteʒ hanc (o aĩia xpᷣiana) iam
ſcripſimus abſolutã ex apłlica diſtinctiõe
de triſticiaꝛ leticia ſᷣm deũ.⁊ ſᷣm ſcłm.̃ᷣm
veterẽ ⁊ nouũ hoĩem Ceteꝝ finis ⁊ inten
tio/leticie tue/nom̃ imponet.ſi timoꝛata
Letet᷑ (inqͥt ꝓpheta ad dñm) coꝛ meuʒ. q̊
fine:vt timeat nomẽ tuũ Si cũ modeſtia
Baugere in dño ſp. Sequit᷑. Mogeſtia
vꝛa nota ſit omib hoibi Si ſuauis ĩ ſpi

ritu ſcõ Si gtꝰ.ſi ſeria.ſi modeſta. ſi ſub

triſtis ĩveteri hoĩe.ſi verccũda co:ã dũo.

ſi vilis ſibi ſperet in mĩa dei.ſi lacrimoſa
cũ timoꝛe ¶ Loͤmonitio deniq; ſapiẽtis.
Oui diligitis dñm timete illũ.ccce timo⸗/
rem. Deinde de mia ⁊ leticia ſimul in ob/
lectatiõem.i.oẽm lactationẽ. vobis vẽiet

mĩa Recte quidẽ ad marie canticũ.⁊ mia

eius a ꝓgenie in pꝛogenies timẽtib eum
Vnñ: ꝓpter gnale in oẽs bñficiũ Magni⸗
ficat aia mea dñũm Iniciũ qdðᷣdã tangens

modũ expõnis moꝛalis ſeu tropologie la

mẽtationũ Jeremie ¶ Aleph. Qüo ſedet
deiecta.⁊ eiecta.ciuitas aĩe mee.pꝛius ple
na ꝓplo.virtutũ oĩm. nũc ſola ⁊ ſolitaria
facta locus ſpinaꝝ.⁊ vepꝛiũ pccoꝝ Yacta
eſt ipᷣa pꝛius dña gẽtiũ per ſubiectionem
paſſionũ oĩm/nũc velut mr̃ vidua.nõ ha
bẽs viri dei ſui pꝛotectionẽ.aduerſus ty/

ranidẽ demonioꝝ Jpa dudũ pnceps ꝓ⸗/
ninciaꝝ:que ſunt ſenſus ſui iure ſubditi

ſuo pꝛincipatui: facta eſt eis ſub tribu/

to/ duriſſime fuitutis. in luto luxurie.pa

leis ſuꝑbie.lateribo guaricie. foꝛnace fer/
rea totius miſerie ¶ Beth Ploꝛãs ploꝛa
uit aſſidue.in afflictiõis nocte.⁊ lacrime
eius voluũtur in maxillis eius exterius.
HPõ eſt qͥ ↄſolet᷑ eam.ex oĩbo caris eius.ã
gelis⁊ ſcis caris ei.⁊ oẽs amici eius ſpꝛe

uerũt eã.qꝛ vidẽt a ſpõſo ſpꝛetã.⁊ factiſũt

eius inimici. zelantes aduerſusmiſeram
⁊ ream.pꝛo honoꝛe domini.quẽ offendit

lee mel Migrauit iudas.deſerẽs aĩaʒ
meã

ne ↄfiteret᷑.⁊ hoc ꝓpter afflictionẽ cul
pe totiens repetite. ⁊ młtitudinẽ ſeruitu/

tis verecũde.quã hʒ totiens iterata/ nec
vaglitura ꝓpter ↄtinuũ recidinum/ↄfeſſio
(WSeerhe Ctie ſyon. que ſunt itinera.qͥ/

us ala ſcandit ad ſpeculationeʒ dĩnoꝝ.

lugent. dũ materiã dant lugendi. eo ꝙ nõ
ſit bonus ⁊ altus cogitatus.qui veniat
ad ſollennitatẽ gaudentis affectus Oẽs

poꝛte eius.ſenſus videlicet exterioꝛes.ſũt

deſtꝛucte. peruerſis ſecantiũ ſecurib Sa
cerdotes eius. vires ſuperioꝛis rõnis.ge
mentes pꝛo voce exultatiõis ⁊ ↄfeſſiõis.
Virginales olim affectiões ſue ſũt ſqua/
lide turpes ⁊ fede Quid plura: ⁊ ipᷣa tota

eſt oppꝛeſſa amaritudine vicioꝝ.pꝛo ſua/

nitate ſcõꝝ bene olentiũ vnguentoꝛum.

Gequitur tractatus

ſeptimus pꝛincipalis pꝛoſaicus.de mẽte

coꝛdis. ⁊ cognitione dei ſuꝑ illo quinto

mine
Alet

ringei

men.
Caton.
ecio
Gane
Wern
en
Himm
ſſta
n
lella
ltinue
nom
cui
1muliot
1ſipoy
dionmms.
sadr

(öenin

onallve
ngodu
Gntil
inyme
9iſtent

maoen.

phiczeſt

lipꝛo ſi-

cudiurb
ſitdene
g in
Goron
Wuber
oente
placĩ
90ui
ſtultie

*

37

SSuper Magnikictt 35

mnn verſu. Fecit potentiam in bꝛachio ſuo. g praarticeps eſſe pᷣt Cõſonat hec diſcriptio:
lhin iaent. bicis etaionie. Da b
er ana opme plumas q̃ſtiones. q̃ vix etiã ab ip̃ᷣis lrat
nnn, 70 tula Drima H pnñᷣt terminari. vt de qdditate potentiaꝝ
orin Ecipotentiaz in bꝛachio ſuo aie roõnalis.de ipᷣaꝝ diuerſitate ⁊ idẽtita/
Gnniani⸗ R diſpſit ſupeꝛbos mẽte coꝛdis te cũ eſſentia. De nüeroſitate officijs. ?
mmähan fſui. Cõſideremus attenta m hymõi ceterꝭ ¶ Placeat igit᷑ rudioꝛ mani
ü n⸗ te cordis nr̃i nos qui tota aig feſtatio.⁊ dicat᷑ ꝙ ronal vel intellectualis
Dinene agnificare dñũm qui deum tota mẽte ⁊ creatura/ nõiat᷑ vti mete ſi ug imo ſeipſa/
nack coꝛde perfecto diligere pꝛecipimur. Au/ tanq; mentalis tuc exnñs du tota ↄuertit
binſte diamus quid in hoc cantici tono/nota/ ꝗad ſolu deũ/tanq; ad obiectũ ſuũ.vnũ.pꝛi
eginn uerit iuuencla tympaniſtria. cuius mes mũ. ſupᷣmũ.optimũ.eternuʒ. pᷣcipuũ ⁊ ſũ
Erſim hũuilis / ↄtẽplata eſt multa ſapienter Diſp mũ (eneatr interi iſta deſcriptio ſeu qd
Nir r ſit inquit ſuperbos Hoc ſufficere videri nõis metis. At ꝓinde methaphyſicales
. ENn poterat/ad ↄfuſioneʒ ſupboꝝ.ad colluau ceſſent inquiſitiões. q̃tes notate ſunt.de
ucnanen dationẽ hũiliũ.ad potẽtiã dinam in ſuo qdditate reali mẽtis.de mõ quo ppᷣt clareꝛ
cutihn bꝛachio ↄmendandã. etiã ſi nõ additum nude ꝑciꝑe ſolũ deũ vel ferri in eũ. Rñde
Cuoſtst,⸗ eſſet/ mente coꝛdis ſui. Sed firmiſſime at etiã quiuis idiota fidelis interrogatc.
ihnche;, teneamus. nihil in hoc tractatu cãticoꝝ que qlis ⁊ qnta eſt mens tua. Rñdeat in/
lineſthat ſuperfluũ. ſicut nihil eſſe diminutũ. quia quã.mens eſt aĩa mea. dũ ipᷣa ↄuertit᷑ ad
vſnin numix ſpũſancto dictante ſapiẽter edituz deũ ſolũ.tota ⁊ ſola.ad ſolũ ⁊ vnũ Sic ſo
whmen eſt. cuiꝰ ꝑfecta ſunt oꝑa. cuiꝰ in eloquij nat initiũvulgati auctoꝛis etiã pueris in
ignben telligendũ tñ eſt in pꝛimis (ne noſtrã fa meina dicũt. Hic tibi pᷣcipue ſit pura men
tMir lat inueſtigationẽ/nominũ/vl equiuoa tecolẽdus. Ecce ꝙ mẽtis officiũ eſt pꝛeci
mi. tio vel ignoꝛãtia) qͥd vocet᷑ mẽs cordis. pue colere deũ. ¶ Duo ſtabilito ↄfeſtim
as. Aucidius hoc cognito/ patebit integer elicere fas hẽmꝰ rõnes aliq̊s. cur ad hec
