. ect alẽ qᷓ pꝛie nõ ðꝛ paſſio.ſj oꝑatio/ꝓ⸗

imnſutabile ⁊ fixrũ Opoꝛtuit ergo oẽs afjꝭ⸗

fectiões/quaꝝ multas cõſtat eſſe variabi
les rduci ad vnã quietã ⁊ ſimplicẽ.alis
eſt amoꝛ nafalis dei.inſitus aĩe in ↄſtitu

tione imagis ſue quẽ dicim eſſe cõueniẽ

tiam ⁊ coaptatõem ad deũ.tanq; ad fineʒ
ſuũ vltimũ.⁊ quodãmõ intelligibile cẽtꝝ
in quo iugiter manet innitit᷑ ⁊ q eſcit.Ex

quo pᷣterea oẽs alie affectões qͥ dicũt mo⸗

tũ vel mutationẽ. ſiue in bono ſiue ĩ malo
ſiue in arduo.vt vᷣſideriũ.fuga ſxs timoꝛ
audacia.ixa./ſegnicies oꝛiuntur.
=è
oꝛ dei iſte liber/ nõ hʒ actũ ſcoʒ
qᷓ ſequit᷑- Sgieeteacaliſ ſta
iſi puia ſenſatõe q;uis ſp ſitlactu

tus. Poſz bic introduci tota materia de
cõceptibo ⁊ intentõibo cognitiuis ⁊ affecti
uis.⁊ ſpãliter e ſex mõis ſpeꝝ q̃ fũt initiũ

cognoſcendi ſupꝛa ſenſũ intellectualx Nãa

qued ſũt abſtracte ꝑ fantaſmata.qdam
nafalit᷑ inſite ex pꝛia creatõe.ſic eſt ſpẽs ĩ
nata cognoſcẽdi deũ ⁊ amãdi q̃dã ſunt im
pſſe ꝑ ſubſtãtias ſpũales q̃dã relicte.q̃dã
ꝑ collatõem adqſite.Alie ꝑ expientiã ba
bite. ſed ð his nõ eſt hic dicendũ ꝑ ſingu
gula.qualia tñ cognoſcerxe multuʒ iuuat

ad amoꝛem dei peculiariter exercendum.
. QWMuarta conſideratntg.
Moꝛ iſte dei liber impᷣſſus ñi cau

af in volũtate rõali vel ĩtellectiua

—
W —

niger

lone
Ang
r
gauß
cum
ſoli

1es
d

nni
re

Ns

H HW L 227
Partitio pima 97
dat “
i ex amicabilibo qᷓ ſt ad ſe.ſic videt᷑ diere (Secuncdaonſideratoo. .
n . ariſto. et auctoꝛ de cauſis.ſz ecotra amicd 1 2Moꝛarbitrari reſpectu dei diſtingut
titeibir bilia ad ſe oꝛiũt ex iſto amoꝛe ad deũ. Hec tura libero naturalipyt cõſiderationẽ
Arr eſt ↄſiderario theologica pulcerria atʒ ſaan 6 NIduplicẽ aie rõn alis ⁊ ſue liertarj. Coõ
inn catoꝛes ĩſtituti pꝛimit oꝛdis/dũ ab amo wvl vt actualit᷑ deliberãs. Si pꝛio mõ ſic ſua lis
an re dei deflectũtur arbitrio malo. ad amoꝛẽ bertas ſp eſt eq̃lis ⁊ inuariabił ⁊ inauferibilis
n n ꝓpꝛiũvł alienũ aduerſus deũ.hñtes coꝛ di iipᷣa ꝑmanste in eſſe.⁊ ſicaccipit᷑ a vctoꝛibus
Nun ſtoꝛtũ ⁊ imuſtu.nec cõueniẽs ⁊ ↄ»ſctũ euz bernardo ⁊ anſᷣtelmo qͥ dicũt eã eſſe eqlẽ in oi
NnS pꝛima ⁊ rectiſſima regulꝗ ⁊ amoꝛis ſui liA/ buskã angelis q;ᷓ; hoĩbo ⁊ potiſſimã ſub deo.ĩmo
n leralt natalit impᷣſſi. ¶ Gufficiat interi qÿuaii ſilem qᷓ neq; cogiſt neq; minui ipa ſtan
ös ꝓ certificatiõe hui cõſideratõis tologo te natura gie. Si vo ↄſiderat vt actualr arbi
rũ auctoꝛitas in hoc fundata ꝙ ðs eſt ſup trans.⁊ſe ſuꝑ ſe reflectens.tũc libertas bmõꝛ
K2. ola/ꝓpt ſe diligẽddilectõe atbitaria qnto variabilis ẽ et impedibilneq; eq̃lis in omibo
GnlG mag dilectõe nafali.⁊ libera.qᷓ neq; falle tam angelqᷓ; hpib. ſz patit᷑ ſpuitutẽtnncculpe.
Dnin re wil exrare pᷣt. neq; falli cũ regat᷑ ſicut i ⸗ nũc pene ⁊ multe miſerie.iĩmo vt turbato iudi
OPat e Meſſa eſt ab agente infalh bili. . cio rõis.tũc oĩno tollit.et ĩpedit.in actu ſuo ne
en —☛ uinta conſideratio. celiberat. Fundaf aũt ſuꝑ hac diſtinctõe.diui
nereſe aoꝛ iſte liler dei. bebit actũ ſcom ſio ſpũs ⁊ aie ex vna ꝑte.diuiſio pᷣterea ſpũs ⁊
DNdan R NNin patria pleniſſimũ.cõtinuũ ſin, mẽtis ex altera.de qͥbo in metrico oꝑe ſuꝑ ma
dise e· (S plicẽ ⁊ iocundũ qui ðꝛ fruitiuꝰſiue fruitio gnificatiſtinctõe.ij.latius tracratum eſt.
fennmni wl oſculatio.ſicut oñdet tertia ꝑtiio. Oo,ʒ . Tertia conſiderato.
TlsS in hac valle miſerie vix bẽt᷑ iſte act ſcos. MHoꝛ arbitrari reſpectu vei nõ bẽr hie
Nn mniſi valde interrupt p infualla. ꝓpf cur Ein via. ſicut nec intellectualis coguitö .
igens mu0iitatẽ amoꝛis libidinoſi depꝛimẽtis.Do actualis ſine puia cognitõe ſenſuali.Cradit hᷣ .
inq; cet vc ꝓchdoloꝛ valde nimis expientia Kug ereele voce loq̃ns q;uis ignoꝛaret be
blecenk ¶ Atx vo amoꝛ iſte liberalis ad den eruilis colligatõis ex oꝛdis rõem.ſic nec pcti
t r buinet ↄtinue actũ ſcõᷣm.qͥ ↄſiſtit in ha oꝛiginalis tranſgreſſionẽ. Añ factũ ẽ vt intel⸗
ütni tione. hoc ꝓ ſtatu innocẽtie.imo eti in lect nõ poſſer actuałr ferri in deũ niſi pꝛi· do —
eimaio angel pꝛima ſui ↄdictõe.vletiã in purga ceret ꝑ ſenſũ.dicta ꝑinde ſenſualitas ⁊ vxxꝰhõ
vafi toꝛio nũc hẽant aie finalx ſaluãde talem ſi mẽ pater interioꝛis et nouii.

NMoꝛ arbitrari reſpectu vei vetermiat
NVVet figit ad vnã prxẽ.ſ.dilectiuã in btis
ſicut ecõtra neceſſario veclinat in odium dei.et .

caum hẽant remoꝛſuʒ ↄſcde whementeʒ. no
cit HD ſolũ in hitu ſed in actu qͥ cauſat᷑ ſᷣm docto
iſeG res ex repugnãtia amoris ꝓpꝛij axrbitrarij

itt ad amoꝛẽ nafalẽ ⁊ ĩſitũ dei lectoꝛ aduertat// inuidiã in ammnartse el comunis daai
L (Bimm Nſidoratigg tio doctoꝛuz. q;uis in aſſignãdo cauſas videa
mate C: 2 IIIE Cõſideratio tur aliqua varietas ſuꝑ bmòi confirmatione
hummade (((SDe ſecundo amee. in beatis.vel obduratiõe in dãnatis. Sed re⸗
urfen S Moꝛ arbitrari reſpcũ dei n hale ſolutio finaliter cadit ad oꝛdinatiohẽ cei.⁊ qꝛ
innti ANmſi puia vil ſil concurrẽte pdieto pſiti ſunt in termino neq; eſt amplius locus
nrfi nafali libero amoꝛe.Perſpicuuʒ ẽqꝛ ra meriti vl demeriti vllus. Pꝛoinde nõ tollun
hiter ir ẽ bmõi amoꝛ oſm alioꝝ effectuũ. Rur tur ab hoc duplici ſtatu multe actiões arbitra
ſthposi ueJs volũtas ñi fert᷑ libere niſi pᷣmoniaf ob; rie reſpectu obiectoꝛũ alioꝛum a deo.ſicut des
iſanin iectaliter et cognitie ꝑ intellectũ ſub růe mones arbitrarie tentant hoĩes.quibus arxbi⸗
telſI tvni vl mali.cõuemiẽtis vel diſcõuemẽtꝭ trarie angeli ſubminiſtrart.
ſennin ex q̃ motõe ꝓtin oꝛit᷑ in volũtate actuai ,Auinta conſideratio.
gſnmn L quadã complacẽtia vel diſplicentia natu Syoꝛ arbitrari reſpectu vei. ferri põt
Wluoak furalis /iuxta ſniaʒ damaſceni.⁊ vxbijẽ bl! ad vtranq; pte dulectue vel omiſſiue
mun. auguſtini ꝙ nõ ẽ ĩ ptãte nĩa qͥbo viſs tã hic in via.iĩmo nõ videf repugnãtiaʒ mmdudere
gamur. Ceterũ ꝑꝰ appꝛehẽſionẽ hmõr ob cæporẽtia di abſoluta. vel ſupẽſa lege cõi quin
dhn ꝛectalẽ volũtas ſe mouet libere acceptädo voluũtas arbitraria ferre poſſit oditiue in deũ

leetu WIefutando vel ſuſpenſam ſe tenendo. dlare viſum.poſſet eni apꝛehendi ſub ratiom

Buper cantica canticoꝛũ

bus odibilib. ſcʒ punitiui vel damnatiui
Exrx q̃ oſideratõe motiſunt aliqͥ dicere ꝙ
daãnati foꝛſitan in extrẽo iudicio videbũt
ꝓ moꝛula intuitiue vũ ñ ſolũ in hũanita

ta de q cõſtat:ſed etiã in diuitate ad augẽ
dũ odiũ.⁊ↄñter ſuppliciũ ſuũ magis.Sʒ
nõ hʒlvc cõis doctrina qꝗͥ poti vt ſp ſeq̃nda
eſt.qm̃ curioſitas eſt nõ octrine pietatis
opiniombextraneis delectari.

Mꝛuma cõſideratio

De amoꝛe gratuito.

Hmoꝛ gratuitꝰ vi actualis dicit
inffuentiã diuinã gratis dataʒ in
Aia qͥ foꝛmalr redd t lem grati
eptũad vitã eternã.¶Coſidera
rionis hꝰ materia latiſſima tradita eſt per
octoꝛes.ſj a multis expimẽtalłx nõ intel
lecta.ſupᷣ quã ponaf ad pñs iſta diſtictio

AV amoꝛ gratuii q̃drupłr hʒ conſiderari.
vno mõ ꝓut ẽ foꝛma qͥdã abſoluta vel in

fluẽtia effectuałr a diuia bonitate ꝓueni

erns.Aſlio mõ ꝓut reſpicit ipᷣm ſubiectum

qð infoꝛmat ꝓpoꝛtionabilłx ſicut albedo i⸗

foꝛmãs ſubiectũ reddit albũ. Tertio mõ

põtattẽdi in oꝛdie ad deũ acceptantẽ illũ

quiby gram ad vita eternã. Ouarto mõ
ꝓut ille amoꝛ gratuit qͥ ðꝛ caritas ẽ 1

uerſalis motoꝛ ⁊ pꝛincipał int om̃s ⁊ ſu

of̃s hitus in aia p reſpectü ad finẽ vltim
ad quẽ ipe dirigit inclinet mouet tanqᷓ;

ad vltim finẽ ſuũ.Almoꝛ pꝛimo mõ ẽ q̃dã

res abſoluta ꝑ ſe diſtincta ab alijs q̃ poſſʒ

remanere ꝑ potentiã vei.⁊ nihil gratũ red

dere vt ſiwneret extra ſubiectuz. Amoꝛ

reddat ſubiectũ foꝛmalr gratũ intrinſece

m iſte eſt act ſuus pꝛimꝰ foꝛmalisſicut

in alips accidẽtibo abſolutiſ. Amoꝛ tertõ
mõ reddit de lege cõi ſubiectũ ſuum acce

ptũ ad vitã efnã.ſʒ abſolute nõ repugnat

qn aliquis ſit accept ad vitã eternã abſ⸗
q; amoꝛe hmõi.vletiã nõ accept'cũ amo

re tali.Amoꝛ q̃ꝛto mõ ↄſiderat ẽoĩm ha

bituũ ⁊ acuũ laudabiliũ meritoꝛiop ⁊ ag

ceptabiliũ ad vita eternã radic foꝛma ⁊fi
nis ſine ꝗͥ finis vltimꝰnõ habet᷑.cui ↄiũctł

ſſtt diuin amoꝛ increat illabẽs aĩe purifi
ficans eã illũinas ꝑficies ⁊ acceptans.

Secunda conſideratio.

Moꝛ gratuit ↄgnoſci nõ pt in eẽ
Wmi abſq; ſpeciali reuelatõe. Ju

—

vt ſi poneret extr 5. Z in bap
ſcdo mõ reſpectiue aſiderat ad ſubiectuzs
et ad infſuentẽ deũ.ñ videt poſſe ſtare.qͥn

ſum ñ
1

xta ſᷣlud xpᷣi. Spũs vbi vult ſpirat ⁊ vo
cem eius audis neſcis vñ veniat aut quo
vadat.ſic eſt oĩs qui nat eſt ex deo. Cauſe
multiplices hỹ ignoꝛctie notanf a doctoꝛi

bus. ſed pᷣapue eſt qm̃ interioꝛes hitꝰnõ

cognoſcimniſi ex actib.Sũt ãt actꝰhabi
tuũ adqſitoꝝ ⁊ infuſoꝝ ita ſiles ꝙ diſtigue
re nõ ſufficimꝰ.ſic videmcoloꝛẽ artificia⸗
lẽ in facie diſtingui facilra naturali neq;
lumẽa ſpẽbo coloꝛis. Vñ ꝓuenit ex acii
b' vtuoſis gra infoꝛma duplex argumẽ⸗
tatio.vna moꝛalis ſeu naturalł.altera gra
tuita vel ſuꝑnaturalis.dũ gra.ſ.augmen
taf. Gꝛatia vo magis mouet influxiuege

neralit ſm legẽ eternã.q; pticularit᷑ ⁊ in
leſiue ſm ꝑticularẽ inheſionẽ q̃liter ncli⸗

nant hitus adaᷣſiti et nnde magis peipiũt
Sed an ſint gratuiti vel infuſi neſcif pte
rea bfs vir deniq; qui ſꝑ eſt pauidꝰ Qm2
ſi cognoſceret᷑ creare gre pñtia.tñ de perſe
ueutia ⁊ de amoꝛe pᷣdeſtinatõis increato
eteterno neſcimus ſed ſperamus.

Certia coſideratio
Voꝛ gratuitꝰ dei q;uis a pꝛima
acoiꝛigine nõ fuit in adã.erat tñ tũc
ig eo amoꝛ dei ſuꝑ oĩa laudabilis. ſʒ ſ me
Etoꝛi vite eterne. Sʒ ꝓ tꝑe legis curren
tis tale mediũ nõ occurrit qm hõ eſtĩ ſta
tu wl gre vll culpe. Silr de angelis in ſua
conditione pꝛimaria diceretur.
—MDuarta conſideratio.

baptiſmo. qͥ reddit baptiſatos dignos
et acceptos vita eterna. ¶ Co
qualit omis baptiſatus in chꝛiſto cũ exul
tatione delxat dicere illud pſaie. SPaudes

gaudebo in dño.⁊ exultabit aima mea in
deo meo.qꝛ induit me vſſtimento ſalutis.

diuerſis habitibꝰ vtuoſis.et indumento
iuſticie circũdedit me.chꝛiſto ſcʒ ſole iu⸗
ſticie. Quotq not inquit Paulbaptiſati
eſtis chꝛiſtü iiſtis edun tanqᷓ; ſpõ
u co ſpm. 7 fancq;
ſponſam oꝛnatã monilibꝰ ſuis quo ad mẽ
tem vel aiam ſuꝑerioꝛẽ. unc enim appaè
ruit ſignũ magnũ in celo.rõnalis aie mit
amicta ſole ⁊ luna ſub pedibeius.⁊ in ca⸗
Hicgenus coꝛona ſtellaꝑ duodecim. (Cole

igitur inde poſitioms magiſtri inſuſfi⸗/

centia qui gratiam habitualem non po
ſuit. ſed increatam cum actuali creata.

Hoꝛ dei bitualis gratuitus hm
ccleſie dterminatoeʒ infunchtur H fner
Kolligit inde

ſi occa
eti ſan
nonti⸗

V

wWäd
erlern
DAan
nn
nil

ſale⸗
ſie
ſome
Nem
aor/
dept
bs
llse
weci
Gote
moie
gecn

eſten
Etit

Poartitio pima Sy
len sõ säs
Naurn Sueri eni baptiſati ? dꝛmictes.quõ foꝛ ¶ N ud TPaſidgerg
maluer grati efſent.q̃s conſtat actualem O06 Cua coſidera.
idnn grarie motũ non habere. H L Quart⸗ s
niien nz⸗ alric. 1„ —— – Moꝛ vi reſultãs ex amoꝛe tripli
dnnn ð mta co nſiq erg. ci.ſcʒ libero arbitrario et Ceamiro
Cdäre VBoꝛ gratuit hitualis.ifuſus pue A⸗ t ↄcurrens in actũ ſcᷣm laudabi
Lanhan Nnus baptiſat.reddit eos accepta lſioꝛ eſt q;ᷓ ſi quilibʒ ſtet in actu pꝛio vłha
hullne, NANN biles. deo amabiles 1 gratos. nec bitu tmmõ. Perſpiciũ eſt erarentia qli
mere non wibus ita regdere vlet tanq; ange bet iuncta ſuo actui luudabili ⁊ bno. perfe
ranni los quoſda di. Polligerent inde plima ccioꝛ eſt ⁊ fimi ſuo cõiunctioꝛ.qᷓᷓ in hituſo
ng ccumẽta moꝛalia tã in laudẽ ↄſeruantii lo mans qi ſopita wl ſomniãs. ¶ De q̊
lumnn innoce ntiã baptiſmalẽ in ſe et ĩ alijs q; in triplici actuamoꝛis ſil ↄiũcti reſrectu dei
irne loꝛrẽdũ vituperiũ⁊ dãnabilitatẽ eox qui coõpoſita ſũt anagogice ꝑ pꝛẽʒ pulcerrime
M innocentiã hmõi /ꝓſtituũt in ſe vel ĩ alis et amaroſiſſime femiar marie ſalomon
gint rxurſus crucifigetes chꝛiſtũ ⁊ oſtentui ba, cantica canticoꝝ. Silx ⁊ alia plima q con
i lentes. ¶ Atrũu vo baptiſati qui nõduʒ p templata eſt mes ſua ſapiẽter nomiatim
nrirn uener̃t ad vſum rõnis. facere poſſint opa. tde duplici mõ veſponſanõis anagogice et
ih grata deo ⁊ bnplacita.puto ꝙ ſic q́;uis no moꝛal ſeu tropologice. Pꝛia deſpõſatio
ides dũ meritoꝛia. ſed neq; tũc demerenf. bene cantat᷑ ꝑ epithalamiũ cantici canticoꝛum
8 n tñ eccant.qꝛ peccaxe nimis dicit q; deme Altera ꝑ epithalamiũ capiruli vltimi ꝓ⸗
reri.ſicut diamꝰ mõſtr petm eſſe in naa. uerbiox curꝰ initiũ eſt. Oulierẽ foꝛtẽ qͥs
2/ non tñ efſe culpam aut trimentũ. mnnenerAöſtiuin Euna iek
Z WA1 gFRLGAer ania tanq; ſponſus ⁊ ſponſa ſe mutuo ʒelã
ln (PDꝛi IE 9 CO ſid eratlo tes amort,mne⸗ ad vnicã.⁊ vnica ad vni)0 J⸗.
ahrin quarti de amoꝛe collecto. cum .ve q̊ gloꝛiaf ſponſus.Ana eſt inqͥ t co „
me tie BDoꝛ dii reſultãs ex amoꝛe tri lumba mea.perfecta mea vna mĩis mee.
häne plici. ſq; libero arbitrio ⁊ gratuai electa genitric ſne. Moſuruſiturinalia
anen to.de quo dinceps habendertk deſwnſanione ſpũs cifoꝛmis ⁊ ſapia tan
Geſtiſta ſermo conſiderari põt ſub mul qᷓ; ſvonſus ⁊ ſpõſa.magis p trowlogiã et
lsnſia tiplici triplicitate iuxta vbũ petri ð amo allegoꝛi tanq; in vita adia.qᷓ; pꝑ anago⸗
re ter repetitũ. Amo te.amo te.amo te. giam iotẽplatiua. ¶ Piſcernit ex bo pa
B Diſcuxxamꝰ vlut in ſupficie qꝛ materia pue varietas huiꝰ duplic deſponſatiõis ⁊
mins n late ptʒ.¶ Pꝛimeſt amoꝛ itaq; incipien epithalamij coꝛrñdentis.qm̃ vna ſxectat
nfunära tiũ ꝓficientiũ ⁊ ꝑfectoꝝ ( Gcðs eſtamoꝛ dad incipietes ⁊ ꝓficientes generalłx. Allte
s dighos fßm veniã grãm ⁊ gliam etiz hic inchoatã. ra ꝓpꝛia nõniſi pfector ⁊ i anagogicos ex
liori Eermus eſt amoꝛ ſm viem aĩalem ro ceuſſus ſeſe rapiètiũ de cantate daritatẽ
ſocäan me mrellertuale. Bnarg E gino ſm ani a dñi ſpũ ꝓut i ſca ptitione dicef.
vſtigiũ.ſᷣm imaginẽ ⁊ ſ̃m ſilitudinẽ deii? ¶ ¶npꝑs & g —α☚ 2 5
rt foꝛmé.¶Quint? eſt amoꝛ ſcdᷣm purgatio ertiga Con ſiderato
Z nem illũinationẽ ⁊ ꝑfectõeʒ. ¶ Bext ett &Moꝛ expoſit in cãticqcãtico? frui
nento amoꝛ ſm troplogia allegoꝛiã ⁊ anagogäs ¶ no dei vel oſculatio oꝛis noĩat᷑ ap⸗
R Heptim eſt amoꝛ ſcõʒ deſwonſationg ſpi M nmime Nõ ſolu bitual ⁊ tepida ſʒ
dtſi iitus.cũ ancilla cũ libera in hen actual feruẽs.et extatica.⁊ pꝛecipue ſera
RKZ uus eſt amo: ſcðᷣm trichmniũ aime Inferꝰ ‚phica.cuieſt ĩmediate ferri in deũ.q;uis
tunn, mediũ ⁊ ſupius. ¶ Honus eſt amoꝛ ſcom expte ale ↄcurrat mititudo habituũ et in
ouine adolecentulas ⁊ 2 cuhinas.ſcdᷣm reginas ſRuentiarũ. Ome pᷣterea datũ optimũu.et
et ad vnicã colũbã ecimꝰ ẽ amoꝛ n donũ ꝑfectũ vſcendẽs a pre luminũ ⁊c.
nn triplex celũ. Infimũ mediũ ⁊ ternũ.n Mui oia taq; vrus vniuoca tradete dyo
zun decimꝰ eſt amoꝛ ſcdm triplicẽ bierarchiã niſio replẽt ⁊ reſtituũt ⁊ ↄuertũt ad ↄgre⸗
v infimã/mediã ⁊ ſupmã. ¶ Suodecimus gantis pfis vnitatẽ ⁊ vificã ſimplicitatẽ
eſt amoꝛ Engelicꝰ.cherubicus ⁊ ſerxaphbicꝰ vbi tũc apex vl ſeraph metʒineffabil ⁊ ig⸗
if Et ita de triplicitatibo talibus mulnis re noto o.ineffabur ignote oↄiũgit.igno⸗
Au entibus in eandẽ ſententiam. te quidẽ qꝛ infinite ⁊ immenſe cũ vicius

Guper cantica canticoꝛum.

Sed de boc poſter tangamꝰ. interim ꝑꝓ
temẽoꝛatõem paucula de veſwonſatõe mo

artnetwſketh u ⁊ nafa ſint finiti

vali ſeu tropologica ſpũs ifoꝛmis cũ di⸗
uina ſapia dicimP /quoꝝ ↄſideratio pᷣcede
re debet tanq; via ad ſponſatõem/anago
gicam necefſaria.(Mlſculũ ſponſi vel oſtu
latio eſt digniſſima impᷣſſio cuiuſdã ſuaui
tatis ⁊ intime cõſolatiõis ꝑ illapſum ſe⸗
cretũ in animã. Petit᷑aũt atq; cõcechi ad
facilius tolerandũ pnñg exiliũ dum ſpoõſa
Peregrinaf a ſwonſo. ¶ OPſculi aür eſt ila
ſuauitas ⁊ intima cõſolatio Jocũditas ⁊
exultatõ quõcunq; fiat aut ſeêntiat᷑ in aia

pm poꝛtionẽ virginalem ſupmaʒ.q mẽs

ðꝛ vl axꝑer mentis ↄdiuiſa ad ſpm ꝓut ad
alia cognoſcẽda/vel diligenda/vel oꝛchnaè
da ſub deo veflectit᷑. Om̃ ſoli doo coheret?
intẽdit.tanq; obiecto ⁊ fini vltimo. et ſo
li ſponſo qui ſolꝰſibi ⁊ totus eſt deſiderabi

lis amicus. ¶ Malis eſt inqͥt dulectus

meus. ⁊ ipᷣe eſt amicus me filie hieruſalẽ
Dicit᷑ aũt amicus tanq; amoꝛis cuſtos.

⁊ addit ſuꝑ amoꝛẽ ſimplicẽ cõicationẽ

pꝛiũ omnia eſſe cõmunia Et in ſtatu pꝛe
enti de gerit amiciciꝗ erga aĩam ſanctam
qꝛ cõmunicat ſibi ſeipᷣm ⁊ gqmoꝛẽ ſuũ.⁊ do

na ſua ad fruendũ vtendũ/a vniuerſalid

pertractandũ.qntũ ipa rõnabiliter volue
rit ⁊ potuerit acciꝑpe plusul min ꝓ varie

exit tertia parxritio.

Wuarta cõſideratõ

Eoꝛ derreſultãs ex amoꝛe tripli
a. ſq libero arbitrauo ? gratuito.
Aſufficies eſt ad ſalutẽ.⁊ fruitõ dici

em mig amoꝛẽ icer vmanq; bſiti cata⸗
re llud epitpalamuiũ qi moꝛale ⁊ pꝛacticũ
altero. ¶ An bic ipſe ſalomõ qui deſcripſit
hientia. ; ale panagogia cũ deo. ſauit ei
qð nec phõs quoſda latuit.quoniã ad be⸗
atam vitã tria ppabant.ſtudiũ.ſapientie
te. Primũ docet in pabolis in quibp inſe⸗

ritur hvc epithalamiũ. Mulierẽ foꝛtẽ qͥſ

inueniet. radit alterũ in eccleſiaſte de
vggtietate rex. Subiungit tertiũ in canti

as unticop. Cetetui ad mia bec maxie acd

—

nO ſe⸗ 6.
ccetoꝝ.⁊ mutuã readamatöem/cuius eſt

tate ſtatuũ.in quibo eſt ↄſiituta. Sup vc

de bet ĩ quocũq; fuerit. idiota vl ſimplici

duo pꝛima ſubſeruit vniuerſitas ſcripfax

et creaturaꝝ q̃i libris ⁊ wetrinis innũer⸗
¶ Motate ſunt płes ⁊a pluribꝰ ſpeciales

quedã induſtrie.q̃dã cõmunes.qdaʒ ma
gis appꝛopꝛiate ꝓ vtraq; veſponſatiõe.ſiẽ
ſcripturas prio inſpicerxe.⁊ eaꝑ ſaltem qͥd
nois intelligere. ĩtellectas ad bꝛeuia q̃dã
reducere bꝛeuiatas ex ſe vl alijs mẽoꝛit
recondere. Reconditas meoꝛiter meditã⸗
do ruminarxe, Rumiatas tandẽ digerere

et vnixe.Pꝛeterea notate ſũt ſᷣm exignau

tatẽ nram duodecim pꝛides induſtrie ad

thologiã myſticã adoptãde. Quibo omiſ⸗

ſis oibo aut pᷣſuppoſitis/latius enĩ patent
ꝓximem ad cantica cãticoꝝ. ⁊ de neceſſi⸗
tate vel cõmoditate expſitiõis eoꝝ vltra

ceteras ſcripfas diuitus inſpiratas. Iſtðᷣ

vnum pᷣmittamus.

IHMoꝛ dei reſultas ex amoꝛe tripli

cia tangebaf fic in ſpali amoꝛ ſexraphicus
multiplicat in diuerſis nedũ ꝓ ſtatu prie
na. graꝝ ⁊ exercitationũ varietate
Huidaã fuer̃t ex gra ſingulari vt pauł.æt

eſtimo ꝙ maria q rapti ſũt aliqñ ad nudã

diuie eẽntie viſionẽ.vbi tũcñ indigebãt
theophanijs ſcripturaꝑ. canticoxvel Yboꝝ
quibꝰ nil ad pñs.Allij fuer̃t ſi tů adpuc

ſunt nouit deus.q eni ñ viderint aut vi⸗
deant deũ ꝑ eſſentiã nihilominꝰ ad intelli

gentiã purã ⁊ ꝑſpicuã ꝑducti ſunt q̃ſi ſiłx

ad ad ꝓ ſtatu inocẽtie.q vidit deũ in ſpe
culo claro a lucido diuĩt inſpirato ĩ ima
gine ſua ſilitudine ⁊ glia.q̃liter et lucidiꝰ
viderũt angeli ꝓ ſtatu vie ſue.x ſiadaʒ
viderit etiã den in enigmate per vſtigia

ccxeature ⁊ in vſſtigijſ. c fuit ꝓpi nccitatẽ

directiuã ſenſualitatis ſue.Lales qͥ ſũt
bmõi iã in ſuis ↄtẽplatõibo er amoꝛib ſe
raphicis.non indigẽt exercitio qcq; ꝓ il

lo tunc.ad fruendũ deo ꝑ oſculatione etꝰ
imo faſtidiũ eis eſſet oĩs creatura ſicut in
pꝑſona magdalene q̃rentis veũ. Dicitoꝛi

genes. Quero creatoꝛẽc. faſtidio mihi eſt
omis creatura. Tales videbat᷑ phũs cõ⸗

mẽdare in emneio methaphiſice dicẽs

„

eos nõ egere awlogis.q̃les expetunt bo/
mines grofſioꝛis itellectꝰ.in qͥ b' ꝑſpicui
tas ⁊ luciditas ſuoxꝝ intellectuſ.iminnxta

nta conſidera.

7 a ſcʒ libero arbitrario ⁊ gratutto
aüicut in genere multiplices hater
gradus ⁊ dꝛñtias ꝓut in conſideratõe ter

tun⸗
vting

autmnoen

fatin
(ehd

eicelen
Pequug

pye
lbisn
lſo.ne

trſenſe

ligend
ſolidic⸗
nig⸗
er cotin

taſunt

ſogian
oimme
unciks
ſtos
tict an
oolnl

ſensne⸗

egati
ſobätun

ſenſaan

od

Würf
fnli

. ’
Hartitio ſecunda. 98
in eſt cñ materiali groſſicie plus vel minus. eſtlilercanticoꝝ ſub tropis a ſilitudinilv
RNdt vt in phetmminus. pl?in naturalr hebettbo. ad hui fruitiui amoꝛis exercitiũ ſub typo
ſin nn aut moꝛionibet ſtultis. Wediocri autẽ nuptiar. ( Gtuduert in bis exponendis.
ſndeſi ſieut in pĩih pluriblaicis literatis. nm ſumma diuia ingenia. nũc p ptes pꝛout
Uenzi certe pauciſſimoꝝ ẽ ⁊ fiut. dicẽte platone materia quã tractabãt. exigebat. nũc in⸗
eni et cetetis pſpicuitas intellect atʒ men? tegralx pomelias. perſmòes. p wſtulas.
ſsnint Exrqua cõiigir tanq; in ſup̃mo ſuo angek er diſtinctões. p gloſas oꝛdinarias ſcoᷣm
eneitß et intelligetus.ᷓ woꝛtio q;uis ſit ſupioꝛ in qgruplicẽ ſenſum viciſſim permixtum.
Nerr mie. tm potius venoiaf hõ a rõe ronalis Poſterioꝛ vn abbas verſellen. ſtaruit i
N As ſibipeia S. q; ab intellectu intellectua ſiſtere cica lenſuz anagogichi. p ſilitudie;
ſne lis. ſ nec a ſenſugpt᷑ impfectõem nomia ad ſupᷣmũ amoꝛẽ creatũ qͥ eſt in ſeraphbin
nnſ tur ſenſualis. Alij ſunt qui a ſi videst in/ coattans ſend alaz rönaléad d. ſcom ſur
inn etelligentiâ bnt mpilomin impeditã / nec pmã intü pöt eieuari anie poꝛtioné/quam
deneti ſolid contuitionewritatis ureuerterata appellat leraphyl leraphi.ri hierarchijs
nrn Indiger pterea fulcunéto quodà ſymbo⸗ anime. exeplariter/ ad celeſtes oꝛdinatis
licarũ ſilitudinũ vigoꝛantiũ ad pſiſtentiiꝰ fundamęetũ capiens ex x. caplo Dyoniſij
ſe et cõtinuatõem ꝗꝓpter tales maxie cõpoſi cũ expoſitionibꝰ ſuis/qiiter ipe lbonauẽtu
aſunt catica canticop. cũ ſilib anago gi/ ra pauaſſimis vbis ↄplex' é i itinerario
gen os manuductoito radita einſup tlxxo ſuo/cap. uij. ¶ Koꝛro amoꝛ fruitiu2 exe
e logia myſtica dyomiſij. q ꝑ abnegationeg taxticus. vel anagogic ſeraphicus. qꝛ coſi
den oim magis i; affirmatões nergteN ſtit in expimętali pceptiõe oiunctõis aie
iR uun xit aut wiſelleñ.velut i vnũ tres iſtos cum ſupmo obiecto ſuo ⁊ fine deo.nullate
rttt ſtatos hvĩim in expſitõne ſua cantia can nus tradi pᷣt ꝑ dotrinãtmaxie cũ a ſolo ðo
een tici canticoꝝ bꝛeuif̃᷑ ⁊ accõmode apð cõdi pure gratis ⁊ ſup oẽm induſtriã infundat
nppins tos in libꝛis ⁊ ctrina dioniiij nõ itap ce Zider potia inſiſtendũ in expwoſitiõe canti
hupfe teris neq; ꝓ ignoꝛatibo ſuas tot pꝛeſeuſas coꝝ⁊ ſimili. doctrinalx ⁊ ſvlaſtice tradẽ
Arnk Allegatioes.moꝛe iuriſtan qᷓ vix coꝛrecæ do qͥd noſs terminoꝝ exvonẽdo ſymboli
NG Kxribũtur aut notanf᷑. Siſtit inſuꝑ in ſolo cas nignificatões eop qᷓ; ĩ declamatiõiba
lnudi ſenſu anagogico vei ꝛ afe nihil miſcedo v ec exlvꝛtatiõibꝰmoꝛalib' ſine fine ꝗqᷓ neqʒ⸗
igi Aallegoꝛica veſonſatiõe ci ecclie/q;duis unt yt diximꝰ amoꝛ frnitiuñ infundere
Mz vnũ pficiat ad altep. dũ ſe mutuo nõ con (¶Sz hito vel cognito qd nomis termior
ig ſundar. Intereſt eni tam ecclie vniuerſa extixologia ſcolaſtica. vebet exetcitiu in⸗
un anie ſingularis cantare iugit deo ti; Etnnſecũ remitti ad interioꝛẽ mẽtis pſcru
ſl ſponſo coꝛde vbis ⁊ oꝑe. ¶ Amo te.Amo tationẽ cooꝑante gra dei q̃ non dar cõiter .
nfiit we⸗ A Amoter. ſe nõ exercentib/et ingrati qͥbo deigr̃a vł
tdrüint N¶ Evpplicit pꝛima partitio quaſi ꝓhenniaꝭ nulla eſt wl in vacuũ accepꝛa.ſj tam vtiq;
rſuͤ 4 nag Darrifie ret vacuũ gra q́; nata.¶ Dicutur vo can
Aiu ecung rtio. lacahricor . excellẽtiã Fragitwnenaf H
unt Ta. N oie ideero de ce. qꝛ ſola in eis ratõ canradi ẽ amoꝛ pure
Hote. enert ſonant gralu itꝰ.nõ delileratio 15 lvſtibus / vt pꝛi
Nssqſſiͤr aliud cantica canticoꝝ q́; iſam mũ illud caunicũ: Cantem' dno gloꝛioſe
i re. In intuno 2 toto coꝛde vocem. Nona viſitatdeet redéptione wr ſie l
üy Amo te. Oua in re pmittendſ ẽꝙ, amoꝛ Biñdict' oñs ðs iſrł. Et ita de reliqͥs ſuo
Muint⸗ Fuikil. wei/ marie ſeraphic Nndhrnre mõ. ᷓ in his cãtias ſola cãtandi ro eſt iſa
Diun burfrare actuali. Indiget ad exercitiũ ſu ſed diuſo et ſupmo q ſeraphic iuxe ðꝛ. eo
bisch maxle ceñ dicat Dyvoniſi Impofſibile nob bpuomim' amoꝛ ſwonſe. qm talis amoꝛ caſt
4 dii⸗ relucere diuinũ radiũ nin ſacrisa archity etzʒelotes ⁊ ſumm ee delet q̃ſi iõm noie
hntß Pics exeplaribus vl ſimloł circſuelatui, ꝓ qꝗlitate materie duxim' in ſeqͥntibo ap
i queadmocũ pura lux material ſine color: vællandũ. Ilacuit igit᷑ duce ſpliſco vfax
lin admixtione nõ videf. Pꝛopterea cõpoſitꝰ ope pcu coattaxe monẽ ⁊ aptare pꝛlc palt

BBuper cantica canticoꝛũ.

ad ſenſum anagogicũ de amoꝛe ſponſe qð
yt ſinceriꝰfiat/⁊ abſq; inuolucxis ſilitu⸗
dinũ.exxediẽs eſſe cenſui ↄditiões vel ef
fectus ⁊ ſigna vel ꝓpꝛietates bꝰ amoxv ſub
q̃nq̃ginta conſideratõib q̃i totidẽ ſcinnil
lis aut linguis igneis annotare. ¶ exũ
tamẽ ne videamur nimis a lr̃a exoꝛbitare
ſtuduim iſtas amoꝛis ꝓprietates ab inuo
lucris ⁊ fumis littere q̃daʒ exagitatiua de
puratiõe in emicatõem deducere. Hic eĩ
modꝰtradandi ꝓximioꝛ eſt ſcholaſtico qᷓ;

retlvꝛico ſtilo.quali hactenvsiq; ſtadui/

mus. ꝑermixtiõe q deʒ facta q; accõmode
wl vtiliter iudicet lectoꝛ.ſʒ lbeman.Gratł

inſuꝑ acepiat ꝓ ſuccincto quaſi ꝓhemio
in auxuiũ mẽoꝛie decadem verſun elegia⸗
coꝛum/in q̃̊libus nunc oblectat ſe ocia le

(Seymplaſina ptziuum.

nectus mea ſtudij memoꝛ puexilis.
Irrdi

„

niſi amo te:que ex fiduaa amici cauſari ſo

let vt reamet vt patet.
oſculetunme gquia melioꝛ oleum traha me
Pſcula poſcit amoꝛ/ delectat lenit ⁊ ardet
in cellaria nigraſum ſed foꝛmoſa

Ingredit᷑ cellas/pulcer et ipſe niger.

pugnauerunt in meridie
Opugnatur amoꝛ/veſiderat alta tenere

9ꝛo non ”
ne vagari ſiiignoꝛas (quitamui
E ſſe vagus refugit, woet / equesc; dei eſt
cũ eẽt rex faſciculꝰ ſic colabaꝝ en lectułꝰ nr flo.

GBꝛatamoꝰ/coꝛ hʒ ſiplex/cui lectulꝰextar

BGecundum capitulum ſecundo capitulo
Floꝛidus/Eſt fruci dulas in oꝛe ſuo.

vinariam aimnplexabitur me

Potat amoꝛ/lãguet/cõplexilb lerer aici.

ecce iſte venir en dilect? dilect?me? mihi

Quo ſe cunq; rapit hũc vid et/audet/hʒ
Tertis caplo tenut en ſicut virgula

Quent amoꝛ qð amat/tenet/in ſ bᷣltmia

en lectulũ fertulũ fecit in diade mate (lurgit
Aut cubat / aut fert / aut dyadema gerit.
tota pulcra Quartũ capłm in vno oculoꝝ

2

Pulceramoꝛ tot/ p ſingla mebaa/vidẽétdo

„ per totum reſiduũ auarti capituli
Aulnerat/a miris delicijs redolet.
ſurrerexrit quito capteo
Doꝛmit ego doꝛmio

Surgit amoꝛ lifit paſſ a vlneraliguet

et ipſe e ſt amicus meus

Dilectum laudat/iactat amiciciam.
vna eſt colũba ſexto capitulo

Ani iũgit amoꝛ ſoli ꝑfect/eſt et paDar.

vt ſol ⁊ luna vt caſirop acies oꝛdinata
Auroꝛe/nitidus/oꝛdine terribilis.

—

rine fer
ligeromia!

us reſpiciut ſenlum anagogicũ

neſcini ꝑ idrigas xp̃i ſpõtanei ꝑ admiratio

nsẽ renertere q̃terdicitur

Neſcit amoꝛ / whit / cubat / crebꝛo vocat.

ſeptimo caplo per totum pꝛope finem.

Pereatet wnies lanaſihl multa datur. 7

octauo capitulo quis mihi det

Oſcula vult pueri/foꝛ amoꝛ qſi moꝛs.

Leterũ fiet reductio in bac ptitiõe ſcda

ad ſympſalmatis decacoꝛdũ cum dyapſal
mate totiens intpoſito iuxta vccad? vſuũ
et p nũero dꝛagmatuũ totidẽ ab exwſitoꝛi
bus notatoꝝ/qtinus cantica canncor re
ſonent/ſcoᷣm pſalteriuʒ vecacoꝛdũ dauid
regis.et iuxta canticũ filie marie pił

niar. (Denich tertia ptitio

b amoꝛis oſculo ſctõ. qnnus

—

a. intelligibili quodi gyro.

— 5

„ renoletad

¶ncipit pꝛimũ ſim

videlicetanie a dei/s nibil aliud reſonant. pſms ctacocla plalleril in canc.

ticula Oſculet me oſculo or
ſui OSpoꝛtʒ vt iam notauimꝰ

nos loc loco. ſcholaſtic theologie ⁊ philo
POphie regulis vti.maxie dũ qrim ad in⸗

telligentià cõmnunẽ/cannica canticoꝝ tra⸗

ducereaut ſalte; ꝙ credulitatẽ ſecxetiſſi

moꝝ ſenſuũ ⁊ caſtiſfimor/quos iĩcludit fu

muus litteralis et q̃ſi carnalis/nullꝰ abhoꝛ

reat.neq; ſcandalũ fede carnalitat quis
incurrat. Puderet referre/q̃d exꝑtus au⸗
diui.offenderet eni pias aures. Oportʒ

pꝛeterea ſupponere tradita ꝑ alios ⁊ alibi

7 a nobis pluribꝰ locis repetita ⁊ exwſita

nominatim in opere ſup magnificat cũ ad

iuncto collectoꝛio q̃ſi ſeptem ſwꝛtarum
ad duodecim prioꝛes/de viribꝰ anime. de
conceptibꝰeius ⁊ ſupomia de hymno ⁊ vr
bo gloꝛie.ↄfoꝛmiter ad diuinũ Dyoniſiũ.
Quicqͥd enĩ pᷣſentialx᷑ allaturi ſumꝰ.hoc
vnũ pene reſonat aut explanat myſteriuʒ

Si qua deniq; vt fit cõiunganf alia.ſpe/
ctant potius ad amoꝛẽ incipientiũ xel ꝓfi
cientium/qᷓ; dumta xat ꝑfectoꝝ niſiꝓ qᷓn

to cogſcere debet ⁊ exxdit foꝛtis mulieris
exẽplo.ſemitas dvmusſue.q̃s ꝑfect'amoꝛ
mens/amat arte manens.
ſus inter voctrinas de paſſionib
ſpaliter attendere/q; apð theologos am

Opoꝛtz rur

conſiderauit vt ꝑuenixet ad Bwenn
ni

plioꝛ eſt acceptio pafionũ.ſicut amoꝛis

filie marie pulcer⸗

Scuila poſcit amoꝛ. Exilitbec
amoꝛis igneipꝛietas ab hacꝑ

gnĩe hbo

wlom.
ſtoele
nulas
ſial.
ſctne
uguſt
onnian
pediͤn
etlkati
impten
ni Cua
üiota
nmurpp
ſnapice
uchzci
neciſ⸗
biltiſi
pomo:
lauſat
muretl
diffiout
leoel⸗
enierl
diamn c
aoſuis
ſataae⸗
(attus et

Nalapo⸗
Nrsſun
imn
äwrte
teſpicn
Oenn
dünn
luſit
pimt
ſid
hehe
Moꝛ⸗
Utmnit
ninsſn
mnin
neſie
sde⸗
lelisi
oſchn
ligune
Aßi
gnor⸗
dum
funce

Eanithe
abhae
ſeuloy
otauin’
pbio
adine
tn tr
cenſſi
dnditfu
Wö
nsqus

istü
1ai

farcin

nme e
me
in hoe
nſſtenu⸗
zuſhr
ürys
npin
mulcns
fec ume
en i
Monn
miepe
en
m

em

Buünpſalma prinrũ

vel amatiõis ⁊ ↄſeqntiũ inde qᷓ; apð Ari⸗
ſtotelem nafalis heat traditio. Ip̃e enim
nullas/niſi in iraſcibili ⁊ ↄcupiicibili ſen
ſuali.cenſuit ꝓpꝛie remnẽdas paſſiones

ſicut nec in o vel angel. Nos ãat ſeqntes

auguſt:nũ cũ ceteris ſtlxologis.ponimus
omia noia paſſionũ.nedũ in rõne hũana:
nedũ in eius mẽte ⁊ ſpũ.nedũ in angelis
et beatis.ſed in ipᷣo etiã ðo głioſo.omi tñ
impꝑfectõe ſeclula.Dicimꝰ enĩi deũ delecta
ri T gaudere.ſicut⁊ btm̃ eſſe neactno
dũ igit᷑ amoꝛ ſaraphicꝰ cuius affſignare ni

timur ꝓpꝛietates/ſigna. vel effectus poni

in apice ſeu vᷣtice mentis intellectuał. ſic
audacia quã amoꝛ pturit in oſculi peritio
ne cũ ſꝑe et ceteris illic collocaf.⁊ loc ſta⸗
bilitũ ſit ad oĩa ſeqntia.¶ ¶.onſtat igitur
ꝙ amoꝛ nõ q̃liſcũq;.ſ feruid⁊ familiaris
cauſat dve amico vel amato fiduciã. Experi
mur etiã lvc in bꝛutis nedũ faciłr ſed cuʒ
Difficultate domeſticalibꝰex ferocitate vt
leo.vel ex timiditate vt lepus.Cõtrahũt
eni ex longa ↄuerſatòe beniunola eis auda
ciam cõuerſandi cũ ꝓpꝛijs dñis ⁊ wmeſti

cis ſuis.ĩmo et cũ bꝛutis alteriꝰ ſxciei q̊s

nafa creauit aduerſas.ſicut ſunt canis et
cattus et vulpis ⁊ lepꝰ.(Hũc ad ꝓpoſipñ
puto iam lectoꝛ intelligat ex qᷓnta fiducla
oſcula poſcit amoꝛ O ſculet᷑ ait me oculo
oꝛis ſui Pulcra eſt hocloco ⁊ ꝓlixa deuo
ti bernardi deductio. apologiſantis ad aĩaʒ

—

q etit oſculũ oꝛis.ab illo tali et tãto qui

reſopicit terrã ⁊ facit eã tremere. De q̃ iob

Dempꝑ inqͥt tanq; tumentes fluctſuꝑ me
cu timui.⁊ pondꝰeius ferre nõ potui. Ta
lia ſũt plima ad repᷣſſionẽ audacie ð q̃ vnꝰ
pr̃m iubebat. Nunq; in omi vita tua affũ
ſeris fiduciã. At vo diſcipulꝰille quẽ di
ligebat Yeſus tota libertate audet dicere
timoꝛ nõ eſt ĩ ca ritate.qm̃ ꝑfcã caritas fo
rit mittit timoꝛẽ. Sʒ nõne ſeraphica ca⸗
ritas ſponſe nr̃e pfc eſt: Nõne iaʒ ꝑ expe
rimẽta phima. facta ẽ tota wmeſtica? Hõ
ne nüeranda eſt int ciues ſctõꝑꝝ ⁊ womeſti
cos dei.cuiꝰ exẽplo Pauli ↄuerſatio eſt in
celis.q̃ totiens admiſſa eſt nec rpulſa.ad
oſcla pedu dilectox. Deiñ gradatim fami
liarius ad oſcula manuũ.quidni tandem
aliqn ſumat audaciã in feruoꝛe ſpũs ſui

dicere Oſculet me oſculo oꝛis ſu Sic

amoꝛoſa xpᷣiilla magdalẽa pꝰ vnctõem pe
dum /poſt remiſſionẽ pctõꝝ.pᷣſumpſit ef
fundere vnguentũ.pcioſioꝛis liquoris ſb

tyw frgratiſſime deuotõis. ſup caput ipᷣi
recũbent. Caput aũt xpᷣi deꝰ qͥ ꝑ deuotoʒ
ſingularẽ olculari ðꝛ oꝛe ad os.qꝛ nullum

interponit᷑ mediũ creafe ſepatiue vt dice
„Wuanmeper ſeculi hoibus. auda⸗

tur.
cem faciebat amoꝛ. Si bonitas caduca.et
aliqñ peſſime eſtimata/rapit ad ſe amoꝛeʒ
alienũ vt audeat ⁊ pᷣſumat.qͥd de illa foꝛ⸗
nace iĩmenſa bonitat ⁊ beniuolẽtie eſtimã
dũ eſſe putabim: Quid inqᷓ; niſi ulð dy⸗
oniſij a paulo diuitꝰ edocti benign ieſus
venietes ad ſe.totus totos veoſculat᷑ ra
ctũ eſt hoc ex euãgelica adoleſcentioxꝭfilij
parabola reuertẽtis Audemꝰinqͥt apius ⁊
bonã fiduciã hẽmus magis peregrinari a
coꝛꝑe.⁊ eẽ pñtes ad deũ qᷓ pñ̃tia dei quid
aliud eſt ꝙq; oſculatõ oꝛis ſui: (Gemp ex
aduerſo pᷣſumit ſeua turbata cõſcientia/
nec audet oculos ſurſum ottellere. quãto
minꝰoſculũ oꝛis poſtulare Multũ dilexit
xetrus.iõ multũ pᷣſumpſit.Dñe inqͥt ſi tu
es iule me venire ad te ſuꝑ aqs. ¶ Setio
me latius effluere qᷓ; ꝓpoſita bꝛeuitas fla⸗

gitabat Sʒ neq; fims fuerit ſi voluero cũ
cta ꝓſequi q̃ dictantis aſo vel occurrũt vł

materie ꝓxima ſunt vel foꝛtaſſis a lecto⸗
re qᷓrenda ſunt.Ece dilatatõnis materia
magna nimis ¶ Quererẽt enĩ ↄfeſtim nõ
nulli. nec ab expectõe ſua ↄfundi putabũt
Ediſſere nobis ſi exoſitoꝛes plenari.qͥd
oſculũ.quid os.quis oſculãs.qͥs oſculatꝰ
qualis oſculatio.Dic q̃ ſunt oꝛis.duo la⸗
bia. in oſculante ſił ⁊ oſcłlato. Sʒ neq; ter
minus hic erit inqͥſitiõis.fiet ꝓceſſus ad
om̃s ſymblicas ſignificatões q́s text cã⸗
ticoꝝ decurrit vniuerſus / de vlerib' de vn
guẽtis. de cellarijs.de tabernacuł cedar.
de pellibo ſalomonis.et ceteris in bũc mo
dũ.Sʒ iam pᷣtacta eſt nr̃i ſuꝑ his cꝭ ſilen
tij plus itaq; ſuſcepimꝰ vmbꝛas ⁊ fumos
excutete qᷓ; diſcutere. Dane diſtinctiões
et magiſtrales ſᷣmões.omelie pᷣtexea ſcõ⸗
rum copioſiſſime p inapientibo ꝓficien
tibus hec docebut. Sed nũc ꝑfectis (qᷓ;
uis imꝑfect) debitoꝛ ſum.qͥ ꝓ ↄſuetudie
exercitatos hñt ſenſus. Venient vltima

Duo ſympſalmata ꝓ minexꝑtis. ¶ Poit

hugo tres in cõtẽplatiõe Peſu inſtar
ignis qͥ cũ aſcendi q̃rit.pꝛio fumoſus ẽ ſi⸗
ne flãma. deiñ cũ fumo nãma miſcet᷑. tan⸗
dem purꝰ dqetus ignis ẽ in cartbone. Gꝛa

dum hũc tertiũ tenenigneus amoꝛ ſpõſe
qui foꝛtꝭ exilit ſcintillat ⁊ emicat.nec inf

ach 2

„

BBuper cantica canticoꝛũ.

fumus latere groſſos ⁊ inq erosvolutatur
Deniq; qꝛ ñ de ſingul oĩa ſil dici pnt etiãa
q̃ ſunt accõmoda. trãſeat ſmo nt᷑ grada/
tim ad reliq̃̊.¶ VUnitaq; ſolʒpaſſus ĩ ſcri

pturis mutuo ceteros exponere. imo qöli

t vᷣbũ pt intelligibilx loqͥ cũ altero.qm
eſt ignea lex. ſcam hñs vocis.⁊ oim liguiſ

loqns. Dũ eni ſpũſſcũs affiat.ſic fugiunt

fãtaſmata. dant cariſmata.ſpirat arom
ta ſic reſonãt idiomatꝗ.

EE

ſymbolis Qnia melioꝛa ſunt vbera tua
vino fragrãtia vnguẽtis optimis] Siqꝗ

inebꝛiemur vverib. Ainũ qʒ letificat coꝛ

wis odoꝛibo atʒ vnguẽtis coꝛ delectaf.
Sꝛeterea delectatio ſoꝛtit ̊ noĩe aſſiti/
