aut cõmutationẽ/ vt ſapiẽs pᷣſertim ſuꝑio⸗
iudicabit.¶ Amplius iuramentũ nõ pł

debet obligareq; voluerit aut roönabiliter

velle debuerit obligare oꝛdinatoꝛ talis iu⸗
ramẽti/⁊ in cuiꝰfauoꝛẽ fit. Hinc ſaluatqð
dictũ eſt de pᷣſtatione iuramẽeti/ apud vni⸗

uerſitates ⁊ collegia ſuꝑ multis qᷓ manife,/

ſtũ ẽ nullo mõ cuſtodiri. Habẽda eſt itaq;

pᷣſumptioi exigẽtes talia iuramẽta ñ intẽ
dut obligaread ea qnec ipᷣi/nec pres eoꝛi
obſeruarüt. Sed ſi upintelligne. ⁊ſi nõ ec/
Bi ⁊ q;tũ rõna

plicet᷑ hecautſilis additõ. Si ⁊ q;tũ
bilitertalia cadũt ſub iuramẽto/iuxta con⸗

ſuetudinẽ ⁊ vtilitatẽ policie.Deh̊murſũůin
fra dicetur. ¶ Etſi ꝑ pctm̃ etiã poſſit aliq̃

lex abꝛogariaut ꝑ maliciã ſubditoꝝ: Pu/⸗
to enĩ ꝙ ſic ⁊ ad multa agẽda vel omittẽ⸗

da pᷣlatus aliqͥs põt obligari ꝓpter genera

lem maliciã auterroꝛẽ ſubditoꝝ/quoꝝ op
poſita aliqñ agere vel omittere tenetur. ſiẽ

Imateria nũccurrẽte dixiſſe ⁊ ſcripſiſſe me
mini/ꝙ ẽt vbi via ceſſiõis fuiſſet minꝰbõa

tñ acceptare eaʒ debebat dñs Bñdictꝰ.ſcʒ
Petrus de luna/attẽta delibatiõe regis frã
cie/⁊ alioꝝ ſubditoꝝ ſue obedientie. Sed
de his alibi ⁊c̃.¶ Poſtremo cẽſẽdꝰẽ ſupioꝛ
reuocare ſuã legẽ poſitiuã/de q̃ ſꝑ loqmur
qñ cognoſcit ſubditos paſſim ⁊ publice il⸗
lam tranſgredi.et patitur/neq; ↄtradicit/⸗
aut ſi contradicit tamen damnoſe contra

decretoꝝ/ vbi mag ꝑs ẽt eoꝝ q̃ ſtatuerũt ge

neralia ↄcilia/nõ fuant᷑. Nã ⁊ in pᷣmovigo
re ecciaſtice diſcipline/ młta ſeuero rigoꝛe
ſtatuta ſũt q̃ mõ defluẽtiboĩ peioꝛa moꝛibꝰ

nõ ſolũ inutilẽ ſʒ ipoſſibilẽ hr̃ent executiõʒ

Hoc attẽdẽs legiſlatoꝛ nr xpᷣs vtiq; ſapiẽ⸗

1.

dicit/aut ſolis verbis cũ deberet vti factis
MNotet᷑hᷣ ſcũs tho. Idẽ gauð. Ad G̊ coꝛol/
lariũ pᷣncipale/ẽ exẽpluzʒ multiplecĩ coꝛꝑe

cundum legem dei que regula ẽ generalis

omni chꝛiſtianereligionis pfeſſoꝝ ſõ vno
abbate xpo ipᷣi iudicet.eã nõ ampliãtes/ne

ꝙ reſtringetes / neq; duriorẽ faciẽtes q; ex
pſſerit xpᷣs/qͥ iugũ ſuũ dixit eẽ ſuaue ⁊ onꝰ

leue. õ:.n.plus hñt in ptãte pᷣlati eccte li/
gare ſubditos ad aliq̃ ꝗqᷓ non ſũt tradita in
regula euãgelica ꝓfeſſa ab oibo xpᷣianis/q;
hñt abbates ſuꝑ religioſ ſuiſ/ad obligãdũ
eos pᷣter regularẽ pfeſſionẽ ſuã/deqbo tmm ẽ?
ſnia ſcti thome ⁊ alioꝝ doctoꝝ cõcoꝛditer⸗
ꝙỹ non põtabbas monacho pᷣcipere aliud
q; in regula ſua ꝓfeſſus fuerii. Hocelẽ vo

ti obedietie interpᷣtatio/ꝙ eiꝰ pfeſſoꝛes ſᷣm
regulam obedientes ſe pᷣſtabunt.

62

tiſſimꝰ/iudicialia oĩa taq; variabilia relidt
illoꝝ iudicio qb dixit. Quivos audit me
audit/ita tamẽ vt nouerit ſe poſitos ad edi
ficationem non ad deſtructionem et vt ſe⸗

Ozollarin. XIIII.

A¾α

nes /queſcripte ſunt/pꝛo nõ abrogatis exe

qui/videtur irrationabile ⁊ legibuſtam di
uinis q; humanis aduerſum. Conſtat eni

omnes huiuſmodi conſtitutiones aut fere

omnes eſſede iure poſitiuo pure.Conſtat
pꝛeterea młtas eaꝝ idiſſuetudinẽ veniſſe
per non vſuʒ aut vſuʒ cõtrariũ/ſcientibus
pꝛelatis nec obuiantibo/immonec obuia⸗

re debentibo. Conſtat deniq; ꝙ tantaẽ bu

iuſmodi inſtitutionũ multitudo/ꝙ ſi tene⸗
retur in ſuo rigoꝛe maxima pars eccleſie dãa

naretur/⁊ charitas que eſt finis totius leg
etiam diuine/ lederetur. Attamen omnis
lex tantum pꝛeciſe habetde bonitate⁊ ſta⸗
bilitate/q́;tum participat de charitatis le⸗
ge/que eſt finis pᷣcepti⁊ ̃ᷣm quam deberẽt
cetera moderari.¶ Etquoniam materia
iſta de eccommunicationibus perplerxa eſt

confuſeq; tractata.Ego aliqnas pꝛopoſi⸗/

tiones ecaminationi ſuperioꝛuʒ ac pꝛudẽ⸗

tioꝛum decreui pꝛoponendas/abſq; aſſer/
tione earum/quas ipſi aſſexendas iudica⸗
nerintad quos ſpectat. ¶ Pꝛima pꝛopo⸗
ſitio. Expediens videretur nullam excom
municationis ferri ſententiaz/niſi pꝛo ma
nifeſta contumacia.qua ſe monſtrat alid
audire eccleſiam non paratum. Ratio eſt/
qm̃ dũ ſemꝑ parat eſt audire eccleſiã:.cur
hebit᷑ ſic ehnic? et publicanꝰ. Curab

¶ Welle omnes excõmunicationum/⁊ſu
ſpenſionum/ꝛ irregularitatum inſtitutio⸗

eadé?

RK 4

De vita ſpũali anime

pꝛeſcindetur:Hoctenet Scotus in iiij.

ſniaꝝ diſt. xxv. ⁊ allegat ad h̊ textũ xpᷣi in
fundata eſt auctoꝛitas eccõicandi/⁊ coꝛre
ctiõis fraterne.Et hic ſumit᷑ validũa ↄtra⸗
rio ſenſte rgumentũ. Juxta h̊ videre ẽ q̃li

„.

ter ipoſſibilitas parẽdi mãdatis eccie/facit
vt qͥs apud deũ nulla ſit excõicatione liga/⸗
tus.ꝙ ſi talis ĩpoſſibilitas notoꝛia ſit/ipe/
dit ne qͥs poſſit ab eccia ꝑ excoicationis ſẽ

tentiã iuſte ſeꝑari. Ad h̊ videt᷑ vſus eccleſie

dũ qs excõicatus ꝓ debitis abſoluit̃duʒ ce

dit bonis ſuis oĩbus/qꝛ facit in ̊ vltimuʒ

eius quod poteſt.ceterũ duz aliqͥs ex igno⸗

rantia q;q; culpabili/aut ex infirmitate et

paſſione vitioſa.non tñ ↄtumaci facit ali⸗
quem actũ/pꝓ quo ſtatuta eſt ſnĩa excõicatõ
ms late ſentetie ab aliqͥ platoꝝ videãt iu⸗
tiſte iudices ſi talis poſſet dici excõicatꝰ
ipo facto/cum ſemꝑ ſit ⁊ fuerit pmptꝰ ſtare
coꝛrectioni eccie ſup ðᷣlicto ſuo/put ſuppo
nit/quia non ex ↄtemptu clauiũ ⁊ iuriſdi⸗
ctionis eccleſiaſtice/ſed aliundemotus ‚yvt
dictũ eſt malũ fecit.õ eni qᷣlipꝑet inobedi
entia ↄtumacia reputat᷑ꝛc̃. ecũda p⸗
poſitio expediens videret᷑'vt nullus tene⸗
retaliũ vitare q;tumcunq; excõicatum a iu
re/niſi poſtq́; denũciatus fuerit eẽ talis/a
ſuo indice. Inomni qʒppe alio caſu fere /pᷣt

homo rationabiliterpᷣſumere pximũ ſuuʒ
non eẽ excõicatum/ oppoſitũ faciens ex/

ponit ſe frequẽter diſcriminipcti moꝛtalis

alienũ ſeruũ temerarie iudicãdo.Exempli

gra.Video ſoꝛtẽ interficere ſacerdotẽ aut
eum vulnerare.Si iudico ſoꝛtẽ excõicatũ
poſſum errare qm̃ vela iudice potuit habe

re mandatũ vt h faceret / vel ebꝛietas aut fu
roꝛ eundẽ excuſat/aut aliquid aliud inter⸗
uenit ꝓpterqð in iudicio ↄtentioſo duʒ ad

illud venerit abſoluet᷑. Pꝛeterea quicquid
ſit in pñtia facti/neſcio tñ infra biduũana
ſuo iudice fuerit abſolutus/quã abſolutio
nem neq; mihi neq; ceteris tenet᷑ nũciare.
Secus eſt dũ iudicialiter eſt ↄdemnatꝰ qꝛ
iudicio publico debet abſolui ſi nõ vulte⸗
uitari ¶ Quereret aliquis quid oꝑant᷑ tũc

cõmunicationis lateſnĩe ꝑ canones? Re

pondebo/ſicutaccepia pᷣceptoꝛe meo/eas

tantũdeʒ oꝑari vt abſq; ꝓceſſu alio iudicia
li/aut noua ↄſtitutione/poſſit iudex ſtatiʒ
ꝓbato facto.vel ↄfeſſato/ferre iuris ſniam

⁊ eandẽ publicare.nõ ſic vbi canones eẽnt

ſolü ferende ſnie/qm̃ monitiones ⁊ ꝓceſiꝰ

m terminos iuris pꝛereqͥrerent᷑ multipli:⸗

—

ces. ¶ Exeadẽ radice videt᷑ ꝙ nullus ꝑꝛo
chianus debet euitare curatũ ſuũ/a ſiis ſe

miſterijs publiceſepando /niſi pᷣuia ſui ſu⸗
ꝑgioꝛis ſnia fuerit publicatꝰ. debet enĩ tolli
qtum poſſibile eſta ſubditis occaſio rebel
lionis ad ſuperioꝛẽ/⁊ diuiſionis inter ſe/et
temerarie diiudicationis cuiuſcũq; alteriꝰ
qm̃ iſta ſunt peccata grauiſſima. Sed da⸗

—

re licentiã vel pᷣceptũ ↄfuſum/q; ſubditi vi

tent curatos ſuos / nõ puia ſentẽtia 2 pub⸗
licata/eſt eos pᷣdictis pctõꝝ periculis expo

nere. Itaq; cñ laici clericis ſint inueſti / po
terũt leuiter dicere de ſuiſ curatis ꝙ ſint ſoꝛ

nicatoꝛ es publici/ſi foꝛte colloqum vel cõ

ſoꝛtiũ modicũ viderintapud eũ cum mu;

lieribo. Rurſus ⁊ ſi curatꝰfuerit heri foꝛni⸗

catoꝛ / potuit tamẽ penitere/ꝛ m iudicium
ſui ſuꝑioꝛis ⁊ ↄfeſſoꝛis obtulit ſe dimiſſu⸗

rũ ↄcubinã ſuã/tꝑe ⁊ loco.qꝛ non ſubito te

net᷑ ſemꝑ h̊ facere.ſicui nec penitẽs aſtrin)
geret remouere ſubito a ſe qcquid fuit aut
eſtoccaſio peccati.tũcparochianus vin
do iſtũ vere abſolutũ/quõ non peccabit:ñ
aut debet leuit ſuſpicari: nũc autals q; ve

ro careat bñficio abſolutiõis / niſi dũ ꝑ ſen⸗

tentiam iudicis fuenit vttalis pmulgatus

Sed tũctamdiu vitabit quoauſqʒ fuerit

publica denũciatioe nouiter abſolutꝰ. Acd
de ꝙ ſtabit tũc eſſe diem dñicum duz paro⸗

chianus pᷣmo inciperet ſuſpicari vel iudi⸗

care ꝙ curatus ſuus eſt foꝛnicatoꝛ publicꝰ

⁊ ita vitandus/quid aget in hoc caſu.aut

vitabit eum/⁊ hoc erit contra pꝛeceptum

eccleſie de audiendo miſſam die dominico
quia aliaʒ vt ſuppono non poterit illo die

pꝛocuraxe.aut communicabit ⁊ hoc erit cõ

tra conſcientiam/⁊ edificabit ad geheunã

Poterit etiam falli vt dictũ eſt de impeni⸗
tentia ſacerdotis foꝛte penitentis ⁊ abſolu⸗
ti iudicando/imo eum potius debet iudi⸗
care penitentem ⁊ bonum/qᷓ; oppoſitum.
cum ſubito potuerita ſpirituſancto viſita⸗
ri ⁊ penitere/⁊ confeſſionem actu vel voto

perficere. Poſtremo quis non videat hãc

licentiam eſſe fomiteʒ ſciſmatum interſub
ditos/ alijs dicentibus dechrato quia bo⸗

nus eſt / alijs non / ſed vitandus.quia necẽ?
par omnium affectio.nec pardiſcretio nec
paręozum que iuris ⁊ facti ſunt cognitio.
bictemr foꝛtaſſe nobis illa decreta

lis cum ſuis gloſis.q̃ſitum.de cohabita⸗

tione clericoꝝ ⁊ mulierũ /vbi perargumen

tum a contrario ſenſu trabitur. qꝙ; foꝛni⸗

ctor
negn
oͤel
leri
Mos
e
1560
⸗
ri
nſtid⸗
ntgit
nafiu
ſalten
Man
Doe
lsit
cene
deia
ſbe⸗
Etn,

len
och
Urlen
nꝛ
focgne

mnodeſen

(ſnon

(arhen
ngena

W
h 1 Maſuiſe
haenit
ackſonct
nsimnere

Cnbſch Aen
inin
ngibfn
lanmmntond
Eialsg
Rininck,)
nrtsgſri
glohunddc⸗
dianmn
narhen ſnn
rfnüdaun
ultſedinſtn
nonſdtoe
Kentistirn
Kedanäfute
Mcanenn
nan unf
Nümien
ns
ſoürti

andüneen

tſemunmd
grnbache
IcrNPNGn
niſumnedni
onorwetlN
mmibetbMe

tctrugtu
acicke Nn

mimnpttbon
möoiun,
Grinenanviin
mNN
(stN üenhi
hmmninni
Sndlun
6fininsdn,
PNENNN
ſenobslu

uann

eſias.vt dicendo.excõicamuſomnes ſoꝛ

*

catoꝛ notoꝛius / qni ſeʒ nulla tergiuerſatõe
negani poteſt eſſe talis / vitandus eſt / etiaz
nõ expectata ſuperioꝛis ſnia. Hicdicimuſ

aliq. vel ꝙ ↄſuetudo oppoſita/⁊ platoꝛum
tolerãtia q̃ nõ executa eſt hãc decretalẽ ĩ cu

ratos ⁊ ſubditos/ interpᷣtate ſunt illã legez
non eẽ ſeruandã.vel ꝙ añ ſniam ſuꝑioꝛis

⁊ diu tolerat᷑/nihil ꝓpꝛie dʒ ita notoꝛium

V crimẽa ſubditis reputari/qnin aliqᷓ poſſit
trergiuerſatione negari. Juſte quidẽ/aut p
pter inſpirantẽ gram/vt dictũ eſt / qꝗᷓ neſcit

viſitãdo tanda molimina.aut qꝛ neſcit᷑ope
rantis intẽtio aut cã. Nonne poſſet mulier

in caſu freqntari a curato/p ſua ↄuerſione
ſicut egerũtaliqui ſctõꝛum erga publicas
meretrices. Sic pᷣſbyter etiã meritoꝛie tra⸗
di poſſet moꝛti.Ad hoc facere videt᷑ decre⸗
talis immediate pᷣcedẽs. Multa inſuꝑ de
qeta que non loquũtur in hac materia niſi
de ſacerdotibus ſentẽtialiter cõdemnatis
ſi bene videant᷑.aut ſi aliq ſonẽt aliter/pöot
eis non incongrue interpᷣtatio talis aptari

Et videãt obſecro oppoſitũ ſentiẽtes/qᷓ; ir

Honabile ſit/ vt pᷣlat cõicʒ cũ curato ꝑochia
li/ ſaltem dü tolerat eum ſcitum eſſe talẽ. et

parochiani eundẽ euitare non dico pote⸗

mrunt ſed debebũt ¶ Oõ ſi qſierit aliqͥs/qd
yalebit ergo iſta diſtinctõ famoſa inter foꝛ
nicatoꝛẽ notoꝛiũ ⁊ non notoꝛiũ: Planead
hoc ꝙ notoꝛiꝰ põt abſq; alio iuris oꝛdine
Plinus ↄdemnari ꝑ iudicẽ. Alius nõ niſi
eſtibo legitimis iuris oꝛdine pus victus.
Juxla ̊ elici foꝛſan põt intellectꝰ q dʒ foꝛ⸗
nicarius notoꝛius euitari/ qꝛ ipſe põtaut
dʒ ſtatim iudicialiterp euitando iudicari.
. 3 udicari dico: nõ a ſubditis ſed pᷣlatis/cõ
ſuetudo ĩmo ⁊ vtilitas publica vident᷑ pꝛo
hac interpᷣtatione militare/t hãcreddereñũ
diſtoꝛtã. Pꝛo dictis oĩb ſunt gloſe oꝛdina
neaug amb. ſi
Siqᷣs fraternoiat ꝛc. ¶ Similis dicere⸗
mus de ſententij

.ſuꝑ illo pmg ad Choꝝ. v.

tijs pmulgatis generali mo
bſ; nominũ expᷣſſione ꝑ ec

niegos omnes impediætes iuſticiã eccleſi
aſticã. ocs talem reʒ ſurripuerũt ⁊c. Ta

generalis ⁊ ↄfuſus non
es ad euitandũ illos/

quos in particulari tales cognouerunt/ni

ſi per iudiciumtales eſſe nominatim pro⸗
mulgentur, Hon enim parem habet effica
ciam generalis modus loquendi/cum ſpe
ciali:Sicut ſacerdos litteratus poteſt di⸗

*

cere ꝙ omnis fureſt ſuſpendendus/necir

regulantatem incumit.qua innodareiur ſi

diceret.hic fur ſuſpendio meruit interimi.

Alie cauſ. epatent ex pꝛedictis. ¶ Deniq;
ratio ad ꝓpoſitionem eſt/quoniaʒ magna

eſſet pena/magnum inſuper eſſet diſcrimẽ

conſcientiarum apud innocentes / ſi ꝓprer
alioꝛum delicta ipi a ſſim ⁊ abſq; iudicio
tenerent᷑ excoicati.Audiui de papa Virba

no.v./qꝙ gloꝛiabatur ſe papam eſſie/ob hãc

pᷣcipue cauſam/q nullis penis excõmuni

ſi dilexiſſet ꝓximos ſuos / ſicut ſeipſum 2 B

cationũ ? in egularitatũ erat obnoxius. q

aduertiſſet:relaxaſſet foꝛtaſſis totlaqueos

tot onera.tot pericula ab eoꝝ ceruicib/vt
lari potuiſſent.¶ Tertia ꝓpoſitio ¶ Expe
diens videret᷑ vt omnes ſentẽtie excõicatõ

aliqli ⁊ ſi non pari/ad ipᷣm libertate gratu⸗

nis/qrum vſus nullus eſt/ aut plus obeſt

qp ꝓſit / lam in eccleſia vniuerſali/q; in pꝛo
uincijs ⁊ dioceſibus/expꝛeſſa reuocatione

caſſarentur. Rationabilitas patet ex pꝛe⸗

miſſis. Et ſi con ſigeremus ꝙ excommuni
catio quelibet medicinalis eſſe debet /ſicut

finis amare potionis eſtſanitas. Ita finis

excommu nicationis eſt emendatio aut cõ

ſeruatio charitatis ⁊ vnionis in ſubditis
pꝛopterea quandocunq; excommunicatõ

veriſimili coniectura non pꝛeſumitur vti⸗

lis reipublice/nec ſubditoꝛum correctionẽ

affere / illa debet omitti. Tuncenim locũ

habet quod dicit Ruguſtinus libꝛo.ij. cõ⸗

tra epiſtolam Permeniani in decretis xxi

pietas/⁊.iłiq:iioꝛdinationes. Reuera cuz

cõtagio peccãdi multitudinẽ inuaſerit/ↄſi

lia ſeparatõis.i.excõicatõiſ ⁊ iania ſũt ⁊ ꝑ⸗
nicioſa atq; ſacnillega. quia impia ⁊ ſuper⸗
ba ſunt ⁊ plus perturbãt infirmos bonos/⸗
q; coꝛrnigant animoſos malos. Et gregoꝛi

us de quibuſdam peccantibus ait. VUnde

necatali conſuetudine auerti poſſunt/xiõ
cum yvenia ſuo ingenio relinquendi ſunt.
Et Matthei.xiij. Dicebat chꝛiſtus dimit
tenda eſſe ʒiʒania ne eradicaretur triticum
Sicpalea dimittit᷑ cuʒ grano donecillud
introducatur in hoꝛreum. Sic ſagena ec⸗
cleſiaſtica omne genus piſcium congregat

necſeparat/preterq; i littoꝛe finglis iudicij
Sic iudas cũ apliſ dimiſſꝰẽê/Sitc iebuſeꝰ

innr filios iſr/ Sic peſſia dic hiero.ſpꝑ cũ op
timis iũcta eẽ / ſictoleratiſut filij in dare er
teradvſurã ⁊ vti libello pudij.ſic hodieꝑ

8R8

D
De vita ſpũali amme
mittũt᷑ meretrices ne vitijs deterioꝛib ois ce diſcipline rigoꝛ abſcedet ¶ Abſit vt boc t
ↄfundant᷑ ꝓpterea dicit Aug.vbi pus.Hõ velim.laudo medicinã/ſed non eam q vul te ſi
põt eẽ ſalubꝛis a multis coꝛrectio/niſi cum nuſaugeat autvitã tollat.fiat a radice moꝛ de
ille coꝛripit᷑ qͥ nõ hʒ ſociã multitudinẽ᷑. Cũ bi curatio.non eligant᷑ad ſacerdotiũ inco.
vero idẽ moꝛb plłimos occupauerit.nihil rigibiles.non indiſciplinabiles.alioqn ſi ti
alið reſtat bonis q;ᷓ doloꝛ ⁊ gemit? vt p illo bi deputent pꝛelati qͥ tales elegerunt.Etſi AUynq̃
ſignũ qd Ezechieli ſco reuelatuz eſt. illiſictales deü quottidie in ſuis pcptis tamim un
.— euadere ab eoꝝ infeſtatione mereant᷑. pudenter contẽnunt/ quid miranduʒ aut . Sin
Deſcendẽdo ad pꝑticularia pñt ↄdluſiones vindicãdũ ſi leges humanas ⁊ ſtatuta ni⸗ O
moꝛtales elici ex locis ⁊ tpibo qñ expedit.et hilipendũt quas etiãvident a ſuis latoꝛib itih,1P
qñ non / in peccatoꝛes vt ſunt foꝛnicarij et non ſeruari.cum tamẽ recte iuſſum ſit/pa⸗ galen
ſciſmatici ⁊ vſurarij ⁊ ſimoniaci excõicatio tere legẽ quã ipᷣe tuleris.Deniq; ſi cauſa ſit ſenot/
nes pmulgari. Pꝛelati enĩ nõ ſolũ pñt. im vt meretrices tolerent/ dicũt ſic opinãtes/ WE
mo debẽt ab excõicationibo aut irregulari / c maioꝛ eſt ratio tolerandi ſacerdotes foꝛ⸗ d
tatibo ferẽdis deſiſtere. aut iã latas tacitey nicarios nec rigoꝛem talẽ ſeruãdi / ſicut ab d
expᷣſſe reuocare ↄtra vitioſos / vt ſunt foꝛni initio/quẽadmodũ antetꝑa gregoꝛij noni 2 Pel
catoꝛes publici vlł ſciſmatici ſi nõvitiũ tale maioꝛi rigoꝛe hec vt alij dicũt/diſciplina te etl
adeo in q buſdã ꝑtib inualuerit/ꝙ ꝑ excõt nebat᷑. Hincrñdẽt ad quedã dicta ſancto⸗/ ſihen
cationũ vel irregularitatũ ſnias nullo mõ rüũ/vt thome ⁊ alioꝝ peccare eos dicentiuʒ fame
pꝛeſumit᷑ coꝛrigi ſed deterioꝛes effici delin ui a foꝛnicarijs miſſam audiunt:nec exeu lef
quẽtes. Et in hoc veritatẽ hʒ qð dictũ eſt, ſare eos/ꝓpter negligentiã pꝛelatoꝝ. Tũc aboo
platos ad multa nõ teneri ꝓpter incoꝛrigi / eni vel vigebãt amplius timoꝛ dei ⁊ diſci⸗ 1
bilitatẽ ſubditoꝝ/ad quoꝝ oppoſita ipᷣi ſi plina chꝛiſtiane religionis / ita vt poſſitle⸗ ſtoli
coꝛrigibiles hr̃entſubditos /tenerẽt᷑. Poꝛ uitertalis lex exequi.vł inexꝑti ſoꝛte erant nnn
ro qᷣd ſitreuocaretacite iam dixim coꝛolla hi doctoꝛes qᷓ; generale ⁊ q; radicatuʒ ſit h fiſehe
rio· xiij. ¶ Ex bis videt᷑ aliqͥb tꝑa mala cõ mal/⁊ quõ deterioꝛa flagicia circa vxoꝛes nmna
ſiderantibo/ꝙ nõ expeditferre ſnias excoi aut filias parochianoꝝ/ abominationes fingn
cationũ generales in foꝛnicarios ſacerdo, borendein alijs puenirent apud multas gael
tes / iubere ꝙ a ſubditis euitent᷑. Rigoꝛ ei patrias / rebus ſtantibus vt ſtant / ſi quere⸗ Cupti
ecciaſtice diſcipline/ vix credi põt/ Gtuz la / renktpertales cenſuras arceri. Scandalũ Cuumn
xatus ſit / ſe ? nulla ⁊ rara fit electio in ſacer certe magnum eſt apud parochianos curs n⸗
dotü introductione. ꝓpterea malũ iſtud taz ti ad cõcubinã ingreſſus / led longe deteri ecreſ
late ſerpit/q; multiplicant᷑tiuuenes ĩutiles ſierga parochianas ſuas non ſeruaueritcæ- ſonen
⁊ lubꝛici in ſacerdotes/de qb ſtultiſſimus ſtitatem / multos itag compertuz eſt erſan apꝛeſ
eſt ſperare/ꝙ poſt ſuſceptũ ſacerdotiũ caſti ctis doctoꝛibus fniſſe/quos inexperieutia Pline
oꝛ ſit eoꝝvita ⁊ honeſtioꝛ/v nõ potiꝰ diſſo; tempoꝛum fefellit/ locuti.ſunt non qᷣd fie coͤd⸗
lutioꝛ q;to iã hñt illud aq̃ pus ex mala vite nipoſſet aut expediret. ſed quid ſtricta iu (gluan
fama foꝛmidare poterant expelli. Quãto rs diuini vel humani regula faciendum uoſiß
ſtultiꝰ igit᷑ imo iuxta verba auguſtini. q;dto eſſe dictaret. Hi dum ad experientiam dit gioinn
vnitioſius / iniqͥus/ ſacrilegio ſimiliꝰ / eet ficultatum/ tempoꝛum/⁊ hominuʒ incoꝛ tunnummn
velle tales effrenatiſſimos ꝑ excõicationñũ nigibilitatem veniunt / mutant plerumq ceno N
ſnias cõpeſcereſq̃ pfecto non tam eos coꝛ? ſententiam / dicentes ꝙ eſi talia mala ſunt lenlban
rigũt/qᷓ; inficiũt:nõ ſolũ eos ſed parochia ueaguntur a ſubditis/toleraretamen ma Sanni
nos cũ eis ↄuerſantes: Nõne melius eſſet gis illa expedit / q; cum periculo deterio Poſuimne
nocæétes quoſdã impunitos remanere/q ea velle ad vnguem reſecare. ¶ Ouo eica Uuranene
pnunire innocentes. Juſte qdem poteſt ali peccãt ñ mediocrit᷑ qdã ex religiof ſolitari ſintonfe
quando malicia tolerari.innocẽtia punir is/qͥ dũ vitã attẽdũt pᷣlatoꝝ.du ſbditoꝛum Hekicoon
nunq;. Puniuntur auteʒ parochiani/ duz effrenatã maliciã ituet/ↄfeſti murmurant/ ſcoſtend
coõuerſatio curatoꝝ eis interdicit/ dũ ſcru? et mox inaudita parte ipſi condemnatönu giuregn
pvulis grauiſſimis conſcientiaꝝ inq etant᷑. ferunt ſententias in abſentes / eos quoc ditpote
y Bediceretali uis:peccata igit᷑ů vis re rodũt ⁊ deuoꝛãt/nõ aduertentes.ſ.inexpti gniapen
manere impunita. Sicabſ; ena hen⸗ reun/qᷓ; difficile ⁊ frequentiꝰ impoſſibile ſit onneni
coꝛnuẽt oẽs in flagitia ·ſicom̃es eccleſiaſti oia ad noꝛmã equãfl dere/ Vtinã hi ſape gnc p
yeſlon

tneanir
anacicene
egtanüſen
Sohnsnnin
ummmdhn
nTſrun t

enefusked

W
daigiang

ſcchinitg.

füamtongt
Gmidiſann
Auecornnont
Ncdidpinan
didaſne
etedig
nlmne

wüpin Dn

nnne
Minrinean
Nrant

ret/⁊ ſuꝑ ſeipᷣos oculũ retoꝛq̃ntes/intellige
rẽt q̃t lites amaras/q̃t defectus culpabiles
tolerare cogit᷑qlibet in ſeipo/nec ſufficitta
li ſolicitudie/ſe vnũ ſufficiẽt emẽdare. Ip
ſi vtiq; ꝑti alios arguerẽt/qͥ beluã tot capi
tũ/vnã loqr dioceſim aut regnũiñ ꝑ oĩa re
gulatam hñt/⁊ pfecto iuxta comici ſniam.
Si hmõi eſſent in loco.ſ.pᷣlatoꝝ/alit᷑ ſen/⸗
tirẽt/ aliter indicarẽt. ¶ Hec dicimꝰ? nõ ad
excuſationẽ inertie dãnabilis quoꝛũdã ſu⸗
perioꝝ/deſtruentiũ peſſimis exeplis viuẽ
di ⁊ moꝛibo factiſq; repꝛobiſſimis vitã ſub

.

—— 2

ditoꝝ/ſ vt boni q;q; in multis deficiãt/ñ
acerbiꝰ iuſto moꝛdeãt Muarta ꝓpoſixio
Expediẽs videret᷑ inſtitutio/aut iã inſtitu
talis interpᷣtatio / vt ſolꝰ excõicatꝰ aut
ſuſpenſus a iudice/⁊ nõ aſolo iure ↄtrabe
ret irregularitatẽ/immiſcendo ſe ſacris/et
talis ſolus iudicialiter cõdemnatꝰ a ptãte
abſoluẽdi in foꝛo ↄſcie ſpoliatus cenſeret᷑.

¶ Rꝛimũ iõ dicimus qꝛ nõ ſtatim aduer
tit aliqᷣs ſe excõicationẽ a iurede facto latã
contraxiſſe ꝙ ſi in tali neſcientia immiſcue
rit ſe ſacris aut alioꝝ ↄſoꝛtio ſe iũxerit/du⸗

rum videretur talem eſſe irreqularem/xta⸗

li irregularitatea qua ſolus papa poſſʒab
ſoluere.hincotemptus apud multos/aut

Kuhll v ⸗ I icula maioꝛa q́; dici pñt

oꝛiuntur

unti de excõicatione minoꝛi quo
ad irre⸗

aritatem non contrahendam ẽ

ſione patet/ quoniam oppoſitum non eſt
pliande ſunt.Circa quod miranturaliqui
quõ decretalem illaʒ. Cum medicinalis.

quidam retoꝛquent ad pꝛobandum q;' om

nis ſuſpenſus a iure ſit irregularis.ſi ſe ſa
cris immiſceat.quoniã ibi fit Smo de vna
tantummodo ſpecie ſuſpeſionis ⁊ in caſu
certo. Alia autem decretalis ab eiſdem al;
legata loquitt᷑ de ſuſpenſis ab bomine.
Decundã partem pꝛopoſitionis idcirco
poſuimus/quoniam ſi oppoſitum tenea⸗

tur attentis rebus vt turbate ſunt in ecdle⸗
ſia. tota fere chꝛiſtianitas fraudata eſt be⸗
neficio confeſſionis ſacramẽtalis/Quod

ſic oſtendimuſ. Si omnis excõmunicatꝰ

aiure.aut ſuſpenſus aut inregularis / per⸗

dit poteſtatem abſoluendi ſacramẽtaliter

quia perdit vt dicunt iuriſte.iuriſdictionẽ

om nem in alios. talis in foꝛo ↄſcientiene
unc⸗ abſoluit. Sed maxima pars eoꝛũ

ↄfeſſiones audiunt /incidit ſepe in ſuſpẽ

ſionem aut irregularitatem ⁊ eccõmuniea
tionem ⁊ hoc vel participãdo cum ſuis ppꝰ
rochianis excõmunicatis/vel tenẽdo pub
lice concubinas/vel dum ſunt infa mati vii
tio aliquo publico vel ſinoniaci vel mer,
catoꝛes publici/vel exalijs centum radich
bvus.taʒ apud religioſos qᷓ; alios foꝛmidaa
bunt igitur ſemper ſubditi/an fuerint rite
2 vere ſacramentaliter abſoluti/⁊ hocratio
nabiliter in tanta ſententiaꝝ multiplicirta,
te. Hocautem aſſerere q;tum ſit pericultluz
⁊ ſcandalũ pꝛelati viderit⁊ iuriſte.¶ ðꝛo
hac parte ſecunde pꝛopoſitionis factt de⸗
cretalis que monet vt in neceſſarijs ſubdi⸗

ti cõmunicent cum curato ſuo/qui tamen

quandoq; ſuſpenſus eſt/vtpote cum foꝛni
H Aiopaſiuco Conſtarautem conieſio D

eſt neceſſaria. Si vero non poteſt abſol⸗/

uere ſacerdos excommunicatus a iure aut
ſuſpenſus.fit illuſio talibus ſubditis quo⸗/
niaʒ nec ſacramentaliter abſoluentur/nec
finaliteraliud repoꝛtant q; ſcrupulos/duʒ
poſtmodum audiunt ſacerdotes ſuos po
teſtate abſoluendi caruiſſe.¶ Ouinta pꝛio

rũq; fautoribo/ſicut de interdicto diceremꝰ

Excõicatio ſiquidẽ baculꝰẽ pure ſpiritua
lis. ppterea nõ videret᷑ rõnabiliter aſſumẽ
dagad ꝓtectionẽ reꝝ tꝑaliũ/⁊ q̃i ꝓphanara
qm̃ res tꝑales nõ debent ↄſeruari vel roꝙ̊ʒz⸗e
ti cũ maioꝛi detrimẽto eoꝝ a qͥ bus repetiü,

tur/qᷓ; ſit vtilitas pueniẽs apud repetẽtes

Sed excõicatio maius dãnũ infert/ q; ſit·
vtilitas alia tꝑalis. Pꝛeterea nõ dʒ eccdian
grauiꝰ punire delinqntes ciuiliter/ qᷓ; ſecu
laris ptãs.Oppoſitũ tñ fit dũ ꝓpt᷑ nꝛtuma
ciã cadentẽ in cã reꝝ tꝑaliũ/iudex eccłiaſti
cus incarcerat⁊ ligat aias quiſſimis excod
catõis vincuł. Juderx vo ſecular ſola co?
poꝝ detẽtiõe ↄtẽtus ẽ. Rurſus Se ſquech
7

q; certũ an ius diuinũ ↄceſſerit pᷣlatꝭ iuri

dicctiõʒ tꝑalẽ imediate/ autſaltẽ ei exercitiũ
ſic cps ill a ſe abdicauit.aut ſi ö conſtare
poteſt reman eret tamen incertum ſi iuriſ⸗

dictionem ſecularem ex conſuetudine vel

dono pꝛincipũ cõceſſam / ſibipoſſit eccia ꝑ
iuriſdictiõʒ ſuã pure ſpiritualẽ exercere/p⸗
ſed/t defẽdere. Sic hʒ eccia iuriſdictiões
tpales / hẽat ipᷣa ⁊ carceres/⁊ alioſ coercẽdi

poſitio.Expediens videretur vt nulla ſen
tentia excõicatiõis ferret᷑ niſi cõtumacia
facta ĩ reba pure ſpũalibꝰ/ ⁊ vbi trãſgreſſio
vgit mãiteſte in diſſipationẽ fidei ⁊ ſue lib
tatis / ſicut eſt de hereticis ⁊ ſciſmaticis/eo

—

De vita ſpirituali anime

modos etiam coꝛpales. que coertio coꝛpa⸗

lis licʒ apnd groſſe intelligentes ⁊ carnales

auſterioꝛ indicaretur/qͥs iñ f.de i mẽte pſpi
ciens/ negauerit excõicationiʒ penã longe
deterioꝛez excellere/ immo ſᷣm dicta ſanco
rum moꝛte coꝛꝑali deterioꝛeʒ exiſtere. Si
aũt nõ ꝓ qualibʒ ↄtumacia infligitur moꝛs
apud pncipes ſeculares/ q̃ eſt iſta eccleſia⸗
ſtice libertatis mãſuetudo/vt paſſim pꝛo ſi
milibo aut minoꝛibo culpis ſpirituale infe/
rat moꝛteʒ: eniq; dixerim iſta non ad
detrahendũ factis pᷣlatoꝝ/ſed vt occaſio pᷣ/
ſtetur maturius in hacreſtatueudi ⁊ tollen
di tot vexationes incredibiles/quas pauꝑ
ibus laboꝛantibo/ꝓmotoꝛes curiarũ ⁊ alij
quidaʒ his baculis fultipꝛeſtant in ↄtem⸗
ptum dei:damnationem pᷣlatoꝛũ:et eccleſi
aſtice iuriſdictõnis irriſionẽ Amplius iſta
nõ ſunt ad determinandũ que diximus/in
his ppoſitionibo/pꝛeſertim vbi textus iuriũ
Falain repugnare viderent᷑. Sed datã vo⸗
umus eſſe occaſionem ſtudendi iura illa et
mitioꝛi ĩterpᷣtatione ea diiudicãdi/q; faciãt

quidam ad pauca aſpicientes. et qͥ defacili
enũciãt palioꝝ illaqueatõne.illibertatione

⁊dãnatone. ¶ Sexta ppoſitio. ¶ Expediẽ
tius eſt in multis defectib illos vel tolera⸗
re/velad bonũ finẽ oꝛdinare/qᷓ; ꝑ fulmina⸗
tiones ſentẽtiaꝝ ⁊ cõdemnationũ.aut per
pᷣdicationes rigoꝛoſas eos conari funditꝰ
extirpare. Ratio ptʒz ex ppᷣmiſſis.vñ pꝛecedẽ
tia facta ſcõꝝ nos docẽt/ qͥ multa que male
ſieri videbant ⁊ nequibãt coꝛrigere/ vel to⸗
lerabant/ vel ad aliquẽ finẽ bonuʒ oꝛdina⸗

bant Sic vdolatraꝝ ſupſtitio facta ĩ febꝛaꝛ

ario / ob honoꝛez febꝛue/ tranſit in honoꝛez
virginis matris. Sic honoꝛ auguſto ceſa⸗
hreſtarugn honoꝛẽ Petri eſt cõuerſus.
Sic pantheon templũ oĩm ydoloꝝ /vertit
papa in ecdeſiã oĩm ſanctoꝝ. Foꝛtetali ar⸗

te poſſẽt encenia que pma die anni mittũt

hoĩes /ad bonũ finẽ trahi Sicnatiuitatis
ſue celebꝛatio apud quoſdã pncipes xj

¶ Hoc modo docendi ſunt om̃es habere
oculum ſimplicem oculũ intentionis rectũ
quo habito merebunt᷑ in multis / vbi alias
graui ſe delicto cõſtringerẽt. Exẽpligratia

decelebꝛãtibus miſſã ſumpta pecunia.de
euntib ad hoꝛas canonicas in eccleſijs/ ?2

ad obitus ſpe diſtributõnuzʒ. de dantibus

ia⸗
nos /ad gaudiũ de ſuo baptiſmate poſſetre
toꝛqueri.Heceĩagere facilius eſt/q; toꝛrẽé/⸗
ti conſuetudinis pertinaciter obniti velle.

⁊ accipientibe cnras ⁊ beneficia ad cenſum
annuũ.de recipiẽtibo pecunias in collatõe
oꝛdinũ,de pꝛedicantibap mercede.deque
rentibo placere in ſuis actibet ſermonibꝰ
publicis et artificialiter ob hocoꝛdinatis.
de habẽtibus plura beneficia/⁊ ſimilibus/
in quibo peccat multi ob defectũ doctrine⸗/

⁊ rectiſicatõnis ſue intentionis/quiboalio

quin merces deberet ¶ Tangamus hicad
extremũ ꝑfuoꝛie modũ rectiſicãdi aliqua
expᷣmiſſis.Si qͥs celebꝛat miſſam autalið
quodcũq; opꝰſpirituale abinainde ſperat
mercedem tꝑaleʒ. Conſtituat ipᷣe ſibi mer⸗

cedem illam nõ tanq; pcium ſpualis illius
operis. Non em̃ eſſetequa ↄmutatio. Dz

accipiatur illud tpale ꝓ ſuſtentatõne mini⸗
ſtri. Non debet itaq; quiſq; ſuis ſtipendijs
militare. Et qͥ altario ſeruit ſiẽ dicit apłs/⸗

de gltario viuere debet.hoc titulo qͥ dicitur

ſuſtẽtatio miniſtri.ſaluatur omis receptio
moderata reꝝ tꝑaliũ ꝓ ſpũalibus iuxta ſen
tentian dñi Durandi/in hacmatena.Hec

aũt ſuſtentatio qualis aut quãta eſſe poſſi

nõ cadit ſub arte generaliter diffinire. Sʒ

hoc loco ſicut ⁊ in omni virtute/ mediũ ſu⸗

mi debʒ put ſapiens iudicabit:attentis cir

cũſtantus omnihaaut put hoſeʒ vncio di
uina docebit. ¶ Hanc eandẽ ſententiã di⸗

ciũt alij ſub alijs verbis.q; omnis res ſpũa⸗
lis ꝓpter tꝑale lucrum tanq; ꝓpter motiuuʒ

„

miuns pncipale/ aut ꝓpter finẽ deo ſuboꝛ⸗

dinatũ/qui dici põtfinis ↄſecutiuus/ licire
qWueri diligi vel exerceri põt Ad hoc nimiꝝ
eſt illud ꝓphete Inclinaui coꝛ meũ ad facæc

das iuſtificatões tuas ineteruũ ꝓpt retribu
tõeʒ Exiſtio neminẽ dubitare qͥn poſſz deꝰ
diligi a me ⁊ exoꝛari/vt mihi det vite ſuſtẽ⸗

tationemad liberins eidẽ ſeruiendũ.Actꝰ

aũt magis ſpũalis qualis eſt q; dei dilectio

vel ad eũdem oꝛatio: Yas habet inſnn ali⸗

quis exercereſe vł in vna religione vł cum
vel alio ſpirituali oꝑe vt inde ſuſtẽteturad

vite neceſſaria/ nõ quidem ſiſtendo in boc

ſed vlterius referendo in deũ vt habitis ta⸗
libus vite neceſſarijs/ipᷣe deinceps liberio
ri mẽtevaleat ðᷣo militare.Dicũt doctoꝛes
nominatim dominus Anthiſiodoꝛenf/
nullus pᷣdicare debet hoc eſt pꝛedicationẽ

ſuã oꝛdinaretanq; mediũ ad habendũvite

ſuſtentatiõez. Eſſet inquiũt hicoꝛdo ꝑuer
ſus.ſi dignius ad indignius oꝛdinareiur.
Hoꝛum dicęa ſicaccipiẽda ſũt vbiad illud
tempoꝛale figeretur intentio pꝛincipalis

”M

add
ferem
latioh
ricugle
nusp
ug,hl
lanpt
lucius
umg
ugia.
flliſime
Heeint
Aunnih
butiont
cunu
punist
moc⸗
fureh
loee
Pn
el
ſci
lerij
noſe
Cehe
Aenee⸗
Gltun
golnin
ſoni
hüri
luop⸗
acuas/

Aectioquinta

et ad dei honoꝛem ipᷣa nequaq; vlterius re

feretur. dũ aũt non eſt finis pncipalis ſuſtẽ

tatio hec miniſtri queſita ꝑ aliq̊s actus ſpi

rituales.ſed ẽ vl motiuũ qdðdã.vł finis mi
nus pncipalis in alterũ finẽ rurſus oꝛdina

tus.nullũ videtur hic de ſimoniaca ꝑuerſi
tate ꝑiculũ imminere. ¶ Iſta ſic elucidare

tutius eſt ad ſerenandũ cõſciẽtias ſimplici

um/et ꝓ rectificatione ſuarũ intentionũ/qᷓ;

tragica aut ſatiricia repᷣpenſione oẽs gene

rali ſimonie lepꝛa reddere infames velle.
Hac intentione põt teneri cura ad ceuſum
annuũ/põt haberi reſpectꝰ ad lucrũ diſtri⸗
butionũ. Põt in caſu recipi moderata pe⸗
cunia ab oꝛdinatis ſub pᷣlatis.ſi ſit aliũde
nimis pauꝑ.nec immineat ſcãdalũ.quoni

am oẽs decretales ſuꝑ hoc confecte ſunt de
iure humano qͥ ad multa/quas poteſtabo
lere cõſuetudo ad vbdaſirt va fuerit ocu⸗

ſimplex mõ dicto. Sic pñt obtineri duo
vel tria bñficia ſᷣm eoꝝ tenuitatẽ/ ⁊ ſi ſine

ſcãdalo fiat.attenta ꝑſone obtinetis q̃lita /

te ⁊ ipᷣius ad ecciam vtilicate. Sic põt im/

mo ſepe debet q̃rere pᷣdicatoꝛ aut alius pla

cere hoĩbo in ſuis actibo/nõ ꝓpter ſe. ſʒ vt vi
dentes gloꝛificent deũ.et vt libẽtius moni

ta ſalutis accipiant.¶Neq; tñ ſum neſciꝰ⸗
gquin in pᷣdictis ſepe cadit vilis q̃ſtus at q
ſy moniacꝰ.vt ſiqs hẽat aliunde ſufficien⸗
ter vñ viuere poſſit ipᷣe multiplicat ſibi per

talia oꝑa ſpũalia/grãdioꝛes diuitias ſuper

unacuas/aut pᷣterneceſſarias.aut ſuam bñfi

ralitatẽ cã rõnalis nõ excuſat·

cioꝝ plu

Lectio quinta

materie/quã tractãdã ſuſcepimꝰ

/ 4
.
. .
—
.

Poꝛro iam nõnulla diuerticula quaſi ſuꝑ
edificãtes adiecimus. Perſcrutãdũ rurſus
eſſe video/ne nos eqͥuocatio fallat.etvt edi
ficij noſtra ſtructura certius ſurgat.ſi foꝛte
ſit aliq lex diuina q̃ nõ ſit obligatoria.Naʒ
de obligatoꝛia ſᷣmo dũtaxat habitus eſt

Videt᷑ nempe lex diuina totidẽ modisdici

q̃t modis diuina volũtas noĩat᷑. Dicit aũt
magiſter in pmo ſnĩaꝝ.qꝙ qͥnq; ſunt deivo
luütates/ſumẽdo ſignũ ꝓ ſignato. Et beſvᷣ

ſuꝑ quiditate peccati moꝛtalis
et diſtinctione eius a veniali mł
tlaãſi iam füdamẽta iecimus. ꝑſcrutando
fumungitus qͥd ſit lex ꝓprie diuina.qͥd natura
lis/qͥd humana/et de cõditiõib vtrarnnq;
Hic eſt enĩ viuax fundus totius difficltatꝭ

plici ſigno volutatis di
doctoꝛes tradiderũt

hoc metro complexe ſunt. Pꝛecipit ⁊ phi⸗/
bet. ꝑmittit conſulit. impler. ¶ De volüta
tepᷣceptina ⁊ phibitiua multa iam diximꝰ.
De pmiſſionevero memini me alio loco
diſtinxiſſe. ꝙ aliq ðꝛ ꝑmittere deus. Ptio
qꝛ nõ vult phibere/aut pᷣciꝑe oppoſituʒ/h̊

R

mõ pꝑmiſit elaſchnge ꝛxxo pluralua
nõ k mmit pena teinpoꝛali. hoc mõ pmittit
tercio aliq̃ ꝑmittere dicit᷑ nõ qꝛ nõ puniat.
ſed qꝛ nõ impedit ea fieri cũ id vtiq; poſſet
quãaq; hoc iuſtiſſime faciat eliciẽdo ex his
malis bona/fp̃m potentiſſimam ſapiam ſu
am attingentem a fine vſq; ad finem foꝛti⸗
et ꝑ inſcrutabilem abyſſum indicioꝝ ſuo⸗
rũ. Deniq; quanto poreſt aliqd ꝑmitti/nõ
qꝛ iudicetur faciẽdũ/aut q; nõ denücietur

p leges et ſtatuta puniendũ.ſed qꝛ de facto

nõ exequũtur leges punitiue contra delin

quentes tales/ne deterioꝛẽ exuũ res habe/

at. Hoc mõ tolerant᷑ qñq; heretici/aſciſina
tici/⁊ alij inter xpᷣianos dũ ſciſſura deterioꝛ
er eoꝛũdem exterminatione veriſilrtimere
tur. De hacigirlege pmiſſiua. ſilr erde im
pletiua q ↄꝛ eſſe efficax oꝑatio dei.⁊ q̃ non
eſt de ꝑſe obligatiua intm dẽa ſint. ( Su
peſt dicere de cõſilio ꝙ lex appellatno ep li⸗
gerzad obſeruatöem ſui. eam qppe deſerẽs
penam nõ incurrit. Impletio iñ eius pᷣmi
um meretur ⁊ coꝛonam. Eam pᷣterea legeʒ
cõſilioꝝ diuinoꝝ nihilipendere velut in⸗
utilem entanq;ᷓ obſeruatoꝛes eoꝝ nõ inde
pfectioꝛes fiant impꝛobareö/damnationeʒ
nõ euadit.Hec lex arllums reſpicit tertiã
vitam/quã eſſe poſuimus confirmationis

ſtabilite / aut eoꝝ qᷣ tali vite mg mq; ap⸗

ximant vt ſunt viatoꝛes ꝑfecti¶ Hec ſum⸗
matim memoꝛata ſint exeis que de quintu
iuina/ qᷓ eſt lex pma
ltuero legem alte⸗
ram ſi ſuꝑaddiderimus mediã inter cõſili
um ⁊ pᷣceptum/que monitio/vel mãdatuʒ/
vel oꝛdinatio/aut alio noĩe abſq; ↄtrouer⸗
ſia noĩetur / foꝛte videbimur ptinus tranſ/
gredi terminos q̊s poſuerunt prẽs noſtri/
ſed nõ ita eſt. conſonabimus potius eoꝛuʒ
traditionibi.et eas atꝑtius intuebimur Ap
parẽtes quoq; cõtrouerſias inter ipᷣos / de
peccato veniali ⁊ moꝛtali/nos facilioꝛi ne
xu in vnũ cõpingemus.¶ Loquũtur ita/
q; nonnulli ſccõꝝ de peccato veniali tanqᷓ;
ſit cõtra pᷣceptũ diuinũ vt Bern. in libello

*

De vita ſpũali anime

ſuo depcepto etdiſpenſatiõe. et Gandeñ.
idem ponit ex autoꝛitate. Augꝰ.in ſuo qð
libet.iij.q/ xxi. ¶ Alioꝝ eſt opinio cõtra⸗
ria vt Lhome ⁊ cõis ſchole / dicẽtiũ venia⸗
le nõ eẽ cõtra ſed pᷣter pceptũ. ¶ Pꝛimi fa⸗

tes quodlibet peccatũ eſſe cõtra pᷣceptum.

qm̃ ꝓfunda cõſideratio reꝑit nihil eſſe pec

catũ niſi qꝛ ꝓhibitũ.Pꝛeuaricãtes reputa⸗
ni oẽs peccatoꝛes terre inqͥt ꝓphᷣa. Pꝛohi⸗
bitũ dico. vel lege diuiua immediate vł na
turali aut humana/voceſcripto vel mente

Nam nõ hñtes legem ip̃i ſibi ſunt lex. Ad
Romañ. Pꝛeterea frequẽs vſus eſt in om

nilege / Jus in antiqᷓ. ius in noua.ius in re
