actus/ab intelligetia diſtincti.qꝛ ſᷣm arti
culuz pariſieñ. nulla intelligentia creata/

eſt ſna intellectio. vnde patet ꝙ intellectꝰ
poſſibilis ponẽdus eſt in angelis qͥ idem

eſt eſſentialr cum agẽte. ſed diuerſi ſunt re

ſpectus Itaq; ſic angelus malus eſſet ſua

beatitudo/quod eſſenõ poſſit. ¶ Conce⸗
ptio nes intellectus hũani non fiũt ab in

tellectu agente in intellectũ poſſibilẽ.tan
q; intellect? agens fiat cognitõ poſſibilis
intellect?qtenꝰſint idẽ intellectꝰ realr qu
ſᷣm eccleſie determinatõnẽ eitpꝛonziah

9
minis ſoꝛma/agẽs conceptiones ſugꝗs in

ſeipo / eſſentialiter ab eo diſtinctꝰ ¶ Con
ceptiones intelligentie hũane non fiunt
hic naturaliter in via/niſi coniũcto vel pᷣ⸗

uio fantaſmate Secus de miraculovel p

uata legevt in Paulo.⁊ in Moyſe in vir
gine benedicta.Alioquin raptꝰ⁊ pꝛophe
tie/tam in vigilia q; in ſomno.poſſent ac
cidere naturaliter/ vt Auicẽna mentitus
eſt/ in fauoꝛẽ ſecte machometi epilentici/
⁊ contra dictũ ſancti Petri ꝙ volutate hu

mana non eſt allata pꝛophetia (Conce⸗

ptiones intelligentie humane non fiunt
per impᷣſſionẽ ydearuʒ ſepatarũ.que non
ſunt deus vt plato dicit᷑ poſuiſſe. Nec per
ſolam inſpectionẽ fantaſmatũ /vt Ariſto.
dixit nec per influxũ ſolum intelligentie/⸗
vel ſeparatarũ intelligẽtiarum.vtAuicen
na poſuit nec per actualẽ induſionẽ rerũ
intelligibiliũ in anĩa.vt alij fabulati ſunt
Sʒ conflat᷑ ex oĩb verus catholicoꝝ mo
dus ꝙ aĩa in ſui pꝛia creatione eſt ſicut ta

bula raſa ⁊ ꝙ capit ſciam ſuã a ſenſiwa

60

ſunt conceptiõ ibus angelicis/ſicut ſupꝛe

Centilogium

fantaſmatib p abſtractõem ab hic ⁊ nũc

et a materia. Et pꝛoinde ſcientia eſt de ne

ceſſarijs ⁊ eternis/ et impoſſibilibꝛalit᷑ ſe
habere.quia nõ accipit intellectus res vt
in actu/ſed vt in aptitudie.que aptitudo

neceſſaria eſt.nõ quidẽ in ſeyt ſonat poſi
tio Ariſto. ſed in deo qꝛ nihil eſt eternum

niſi deus / vel in deo. Et in hoc cõcederet
poſitio platonis/ſ̃m interpᷣtatõem augu

ſtini ꝙ deus eſt eterna cauſa rerũ om̃ium

in eſſendo/ſupple aptitudinalr/ ⁊ rõ eter
na cognoſcendi.ſupple exẽplaris vel idea

lis.⁊ eternꝰoꝛdo viuendi tanq; cauſa fina

lis. ¶ Conceptõnes humane intelligẽtie
poterãt pꝛo ſtatu nature inſtitute/fieri de
inſenſibiliba ꝑ abſtractiõeʒ a motu⁊ a ma
teria et a ſuis appendicijs.Et in illis con
ceptõnibus potuiſſet homo / ſinceriter ꝑ⸗

ſtitiſſe. Hinc Auguſt. Que cauſa cur pꝛi⸗
mã lucem acie fixavidere non poſſis / niſi
vtich inemta ir auie eã ibi fixit.niſi

vtiq; iniqͥtas: ¶ Cõceptiões intelligẽtie

pꝛo ſtatu nature inſtitutevident᷑ potuiſſe
fieri/nedũ ꝑ aſpectõemvel inſpectõeʒ fan

taſmatũ vt hic invia/ſed ꝑ irradiatõem a

ſuꝑioꝛib intelligentijs ⁊ foꝛtaſſis a ſenſi⸗
bilibo creaturis aliter q; ꝑ ſenſum.vt ꝑ in
telligentiã quevirtualr ⁊ eminẽter ↄtinet

vires ſenſiiiuas. ¶ Coceptões aĩe ſepate
vident᷑ aliter fieri poſſe frequenter q; ꝑ mi
raculũ.ꝑ ſuſceptõem ſpecieꝝ/tã ab intelli

gentijs q; a ſenſibilib per naturalẽ ſui lu
minis irradiatõem.licet imꝑfectius mul

to ᷓ; in angelis /aut in ſtatu innocentie.
Donceg ges buunaneinrell Etie hic ĩ
via / de pꝛio ente triplices eẽ poſſunt Que
dã faciales ⁊ intuitiue ſicut in paulo moy
ſe ⁊ maria.licet in raptu quodã Quedam
ſpeculares.⁊ ſincere ſine fantaſmatũ iuo⸗
lucro.licet trãſitoꝛie ⁊ raro.Quedã cõiun
cte fantaſmati ⁊ cõtinuo ¶ Conceptões
humane intelligentie ſpeculares⁊ ſincere
vidẽtur potuiſſe
gentie ſuꝑ actus viſionis intuitiue.qualł
fuit in paulo ĩmo qualis eſt in beat. Eſt
autẽ viſio ſeu cognitio vnitiua in experi⸗
entia obiecti pᷣſentis in ſevel in ſua ſpecie

pꝛopꝛia.vel in ſi minẽti repꝛeſentatõe

qualẽ deus hʒ. ¶ Lonceptõnes humane

intelligetie ſunt oẽs / vl ituitiuevel abſtra
ctiue/videant q tale aliud ponerevoluer̃t
Foꝛte ꝙ ſunt alie et alieconceptõnes ob⸗

iecto pꝛeſente ⁊ abſente.

fieri ꝑ reflexionẽ intelli⸗

ſpeciali.

7
.

ce rõnalis anie tot modis poſ⸗

tiaz appetitiuã quot modisva

riant᷑quo ad appꝛehenſiuã ſeu ↄgnitiunu’ã
( Conceptões appetitiue nobilioꝛes et
liberioꝛes ſunt in ſuo genere!ceteris pari
bus/qᷓ; cognitiue.niſi degenerẽt in viciũ.
ſicut dicit᷑ de peccatoꝛe/ꝙ cõcepit doloꝛezʒ
⁊ pep erit iniquitatẽ/que duo pertinẽt ad
Mnceplones affectiue nejö
unt fieri ſine pꝛeuia cognitõne ſeꝑata vel
cõiuncta Seꝑata deus eſt/ cõiunctavero
ratio Concurſus autẽ dei generalis/non
impedit libertatẽ/imo cauſat / foꝛtificat ?
actuat/ q́;uis nõ neceſſt itet/qꝛ tolleret pꝛi⸗

affectiuã.

mũ motũ ſuum. ¶ Conceptões affectiue

poſſunt gigni ⁊ cõtinuari/facta pꝛeſenia
tõe obiectidiligibilis/ ꝑ cognitiuã q́;uis

indiſtincte etia.vel cõfuſe Obiectalis aũt
pñtatio ſiue agat in voluntatẽ et cuʒvolũ
tate/ad ꝓductõemvolitõnis ⁊ nolitõis.ſi

ue nõ. vt aliqui volunt ꝙ coꝛpꝰnõ agit in
ſpm̃ Nihilomin? nulla ie inde ncẽi

tas / illibertans voluntatẽ ¶ Loõceptiões

affectiue conſeqntes ad cõceptũ pꝛimi en
tis/ſerenũ⁊ purũ/ſunt nobilioꝛes.ſincere

et delectabiles / ſupꝛa hũanũ ſenſum Vn
de beati pᷣdicãtur mũdo coꝛde. 1Ka

de duodecim fructibolignivite. ¶ Toöce

ptiones affectiue/tãto nobilioꝛes ſunt et
iocundioꝛes quãto ſe magis impꝛimũt⁊
coniũgunt pꝛimo enti.:vice ↄtraria ad cõ

ceptões affectiuas de ſenſibilib queſunt
impurioꝛes.fetidioꝛesq;/ q̊ͥ ſunt intimio
res/cõiunctioꝛesq; vt tactus ⁊ guſtꝰ pꝛo
pterea iocũdiſſima ſunt ⁊ caſtiſſima diui
ni amoꝛis cantica que ſuũ reſonãt ample

xum/oſculũ/⁊ guſtũ/ſed non infectis coꝛ

de. ¶ Lonceptões affectiue nobilitatẽ et

libertatẽ ſuſcipiũt/ab intrinſeca rõnalis

gnime libertate/que eſt liberũ arbitriũ id

eſt liberũ de ratiõe iudiciũ cõſiſtens ex tri

bus.que ſunt facultas / ratio ⁊ voluntas.
Vngde patet actus volũtatis duplicem

contingentiã ſoꝛtiũtur dũ effectus natu
raliter pdeuntes habeãt niſi tm̃ vnam.re
ſpectu pꝛime cauſe. ¶ Conceptõnes affe
ctiue rationales adeo ſunt libere ex vi ſue

equitur ſeptuna *

partitio: ecõceptionibus voluntatis in
Vnceptões in vterovel matri/

ſunt multiplicari.quo ad potẽ

n

tatisin

mar
dis pof
dadpori
wodisy
Dgnirini
Mliorcer
nopan
in vcii.
tdolore;
runetod
Ninenei
Paryel
napero
Usnon
whcnn
Acap
Geffenne
mpehn⸗
nigi⸗
mlei
gapoi
nürgrin
Vdencel
Deoss
günmien
lotsinn
iſmiun

erigi
ie (Lie
lorosſunte

ginprinün
muadei
lipcpeſun
unt mnanmio
t ͦo
Uſtmadiun
vnit ampe⸗
infecnsco.
obllicntegt

*

ſontönals

„ 2

irhiniü

öſctenscen

o1vovnts
Isdupln
cfinns
ſionrmun
coincsn

De conceptibus

oꝛiginis ꝙ ſeruili neceſſitate nequeũt ab
Ima ꝓcedere q;uis alique neceſſario foꝛ/
ment᷑ vt pꝛime cõplacẽtie.cõſequẽtes pꝛi
mas appꝛehẽſiones:.que nõ habent lau /
dem⁊ vituperiũ ſicut nec foꝛmalẽ arbitrij)

libertatẽ. ¶ Lonceptões affectiue ratio⸗

nales et intellectuales vt rationales ſunt
⁊ intellectuales differüt in nobilitate ⁊ li⸗

9

bertate a bꝛutalibo qᷓ ſeruiles ſunt imperꝰ
conſequẽtes obiectales. Hõ ſic ille pꝛoce

dunt ſed a libertate volũtatis/nõ qualicũ
; ſed arbitrij libertate.que poteſt agere⁊
nõ agere.aut in ſuſpenſo ſe tenere poſt pñ
tationẽ obiecti.quãuis hec cõditio nõ ſit
de libertate volutatis ſimplicit᷑ ſed ex im⸗
pfectõe ↄſurgit in actibi ſuis.qui poſſunt
eſſe ⁊ nõ eſſe.pꝛopterea libertas arbitrij/ñ
ponit᷑ in deo ad intra.ſed bñ ad extra.Fit
autẽ ſuſpẽſio vel negatiue nihil volendo/⸗
vel poſitiue/ſe ad alia diuertendo.vel ſᷣm
aliquos.ꝓ actũ imentalẽ mediũ inter
velle ⁊ nolle.¶ Conceptões affectiue du⸗
os habent ſinus velvẽtriculos invtero ra
tõnalis anime.qͥ nominãt᷑a philoſophis
⁊ theologis cõcupiſcibilis⁊ iraſcibilisvn
de gignũtur⁊ pꝛodeũt om̃es aĩme paſſio⸗
nes.circa quas ſuntvirtutes.ſub temꝑan
tia⁊ foꝛtitudine cõſtitute.dũ per pꝛudẽtie
directõem fiant cõfoꝛmes recte ratõi que
regula eſt agibiliũ humanoꝛũ.¶ Lonce⸗

ptiões affectiue/ pñt circa rem eãdem dij⸗

uerſificari/et circa diuerſas vniri virtute

ratõnalis anime / ſicut in cognitiua ſic et
in affectiua/nec in iſtis eſt mendaciũ.De

terminatio autẽ volũtatis ad pꝛimũ velle
nõ fit niſi a ſeipſa ꝑ foꝛmale illud velle. ſi⸗
cut determĩatõ diuine volũtatis ad extra
reſpicit determinatõnẽ in effectu. pꝛopte

rea ſi futurus ſit effectus dicit᷑ determina
rec eerſeana deoſſpiet guſn engan
te poſitõem fieri nõ poſſit ¶ Conceptio⸗

nes affectiue vehementioꝛes ſunt ⁊ effica
cioꝛes ceteris paribus q; cognitiue/imo

ſine eis languidi ſunt cõceptus cognitiui
velut inertes⁊ moꝛtui.Et iðo nobilioꝛes

dici debent. ſicut ⁊ voluntas in homiĩs re
gno pꝛincipat/pꝛopterea lex et pꝛophete

pendẽt ex dilectiõe ſeu charitate.de coꝛde
puro ta⸗

tet conſcĩa bona ⁊ fide non ficta.

Bequitur octaua

et vltima partitio appꝛopꝛiata cõceptibꝰ
mentis ᷣm cognitõem pꝛacticam.

2

xognitiuo.licʒ ad affectũ exxenda
tur ¶ LConceptus cognitiuus ſimplex eſt

actus entis.et verbu eiꝰnaturaliter repñ⸗

q „%„½*

tans obiectũ ⁊ nomie eius declarãs obie/
ctum ipᷣin. Sic inueſtigauit auguſtinꝰp
verbũ ſeu cõceptũ ĩtelligẽtie noſtre verbũ
in diuina trinitate.hocverbũ nõ eſt alicu
ius idiomatis.ſed ſimile apud om̃es,.nec
in ipſo cadit eqͥuocatio qualiſcũq; ¶ Kõ

ceptus interioꝛes invtero mentis natura

liter ſignificãtes.nõ ſuffeciſſent pꝛo ſtatu
nature deſtitute ad cõſecutõem ſentẽtiaꝝ
philoſophicaliũ ſi nõ fuiſſent inuẽta no⸗

mina ad placitũ ſignificãtia vnde Sꝛãma

tica Logica Rhetoꝛica ſumpſerũt initiũ

pꝛoceſſit inde diſtinctio de intentõib pꝛi

mis.⁊ ſcðis in anima.Dicũtur eni conce
ptus eſſe intentões.quaſi intus tentões:

Intentio ſecũda dicit᷑ que repᷣſentat cõce

ptus vt genus.⁊ ſpecies/⁊ noĩa cõceptu⸗
um. onceptus mentales ab exoꝛdio

habitiſunt.nõ per ſolã obiectoꝛũ appꝛe⸗
henſionẽ naturalẽ ſed etiã pꝑ ſupnaturalẽ
infuſionẽ ex quibo potuerũt foꝛmarivarij
cõceptus cõplexi interius⁊ hinc exterius
noĩa ad placitũ ſignificãtia inſtitui pter
ciuilẽ inter hoĩes cõicationẽ in amoꝛe füů⸗/

naturales/nec repᷣſentant ad placitũ.niſi

Onceptus homĩsvt homo eſt. di
cC Acitur pꝛopꝛie de cõceptu mentali

onceptusvero taliũ noĩm ſunt

„

60

p diſcurſum. q;uis imꝑceptibilẽ quia dũu

pcipitur vox extra meminit intellectꝰ. ad
quid ſignificandũ fuerit impoſita de quo
conceptũ nouũ foꝛmauit. Cõfirmat hoc
verbũ textus geneſis.de adã qui vocauit
res adductas/nominibꝰſuis
metaphyſicales pꝛeceſſerũt via naturalis
cognitiois vel adq ſitõnis cõceptus grã⸗

maticales vel logicales.licet econuerſo ſit

via diſcipline ſeu cõmunis deductõnis.
Eſt autẽ pꝛoceſſus naturalis adqͥ ſitõnis

Conceptꝰ

in pmis inuẽtoꝛibꝰ.quia pꝛio per ſenſus

acceperũt accñtia cum ſubiectis ſecum in

uolutis / ſecũdo abſtraxerũt quidditates

rerũ/ab hic et nüc/et denudauerũt ab acci

dẽetibo ſubſtãtias.tertio impoſuerũt apð

ſemetipſos verba mentalia.que quiddita
tes huiuſmõi repᷣſentarent. Et ita fuit in

eis logica quedã mentalis pꝛiuſq; vocal.
aut ſcripta.ĩmo ⁊ grãmatica pꝛius ita cõ⸗/
poſita eſt. que minꝰ aſpicit res.qᷓ; logica.
quia fundat ſe et ſuos modos ſi igniſkide

,

.

creaturas / modis innũeris. Hoĩant hi ſe⸗

in cõceptibus qui ſunt pꝛĩe intentõesvel
ſecunde.ↄſequẽter ars imitata eſt naturã
in vociba et ſcripturis.ĩmo et in nutibus

et ſignis ſenſibilibꝰ ad placitũ inſtitutis. biecti e
doꝛꝝ dicendi ꝑ ſe et ꝑ accũs et per ſe pꝛio ⁊
p ſe ſecũdo.⁊ ꝑ ſe de ſcõᷣm ꝙ ipᷣm.id eſt cõ⸗
uertibiliter/fundat᷑ ſuꝑ diſtinctiõe rerum

Lõcipiens aliter rem q; ſit. nõ pꝛopter
boc decipit᷑. cum intellect?ſit virtꝰ abſtra⸗
ctiua.potẽsvnita diuiſim cõcipere.et di⸗
uiſa coniũctim materialia quogʒ; imate⸗
rialitet ſingularia vniuerſalr ¶ Concipi

ens qꝙ res ſit aliter qᷓ ſit/decipit᷑ dũ abſtra

hit diuidit.aut ↄponit ſua fictõe ſine coꝛ
reſponaẽtia in re. Suꝑ qua deceptiõe re⸗

curſus hñdus eſtad pꝛimã phyloſophiã
gque metaphiſica noĩat᷑.¶ Concipiẽs rem
penitus eandẽ diuerſis ↄceptibo.nõ ſyno
ninmis fallit᷑ſi nõ fundet᷑ hmõi diſtinctio
ſupꝑ diſtinctõe ꝑſonali relatiua.qualis eſt

in diuinis/et nõ altera in creaturis/ q̃ co⸗
gnoſcit᷑ ex hoc velut a poſterioꝛi:qꝙ; deus
poteſt hmõi res ſeꝑare/et ſeꝑatas cõſerua

fre. vt duos homiĩes.aut duas qlitates aut
generaliter om̃e accidẽsia ſubiecto Et ita
nõ opoꝛtet ponere in relatõnibo et reſpe⸗
cCctibus diſtinctõnes eſſentiales a ſuis ſfſun
damsẽtis ſicut nec vniuerſalia realia diſti/
cta a ſingularibo.ſed ſufficit ꝙ ꝑ negocia⸗/
tionẽ intellectus tales relatões reſpectus
⁊vniuerſalitates cõſurgant ex reb intrin
ſecis/ne ponat᷑ pluralitas ſine neceſſitate
aut ꝓceſſus in infinitũ.aut diuine poten
tie deroget. Deniq; ſic diceret᷑ nec ꝙ pun
ca indiuiſibilia/nec inſtãtia ſunt in coꝛ⸗

evel tpe pᷣter oẽm oꝑatõem intellectꝰ.

¶ Koncipiẽs diſtinctõem in diuinis vel
in creaturis minoꝛẽ ex ꝑte rei.qᷓ; ſit diſtin

ctõ ꝑſonaꝝ diuinaꝝ fallit᷑.ſiue dicat᷑diſtĩ

ctio fſoꝛmalis ſiue relatiua ſiue modalis/
niſi tãtũmodo rõis q̃ diſtictio qualr fiat
et ſignificet᷑ ex modis ſupponẽdi ⁊ cõno⸗
tãdi in cõceptibovel termis ſciri debza lo
gico.vl grãmatico/qui ametaphiſico tra
hunt ſcientiã qꝛ nomẽ/bñ⁊ ꝓpꝛie neqͥt im
poni rebꝰ.eẽntijs eaꝝ incognitis Qua ſu

p re latioꝛ erit ſermo in opuſculo de mõis

ptuplicis/quã aliqͥ ſe trahere dicũt ex ſco

tiſtꝭ referri pñt ad tres dũtaxat modos iu

xta ockamiſtas.quoꝛũ vnꝰ ſolus reꝑitin
diuinis que eſt relatõis realis Aliꝰ ſolum
reꝑit᷑ in creaturis q̃ eſt eſſentialis diuerſi?/
tatis.Lertiꝰeſt modꝰdiſtinctõis ratõnis

quã fabꝛicat intellectꝰtã circa deũ qᷓ; circa

ptẽ modi pꝛimꝰratõis.ſcᷣs ex ꝑte rei/ter⸗

tius foꝛmalis.quart realis.quint eẽntia
lis.ſextus ſe totis ſubiectiue.ſeptimus ſe
totis obiectiue Concept diuerſoꝝ mo

eẽntialiter diſtinctarũ in creaturis.⁊ rela

tiue in diuinis vt iſta nõ eſt ꝑ ſepꝛio con⸗
uertibiliter Eſſentia eſt pater generãs / ſic
eni ome qð eſt eẽntia eſſet pater.Et iñ cõ⸗
ſurgit/ꝙ hec eẽntia nõ poteſt eẽ mediũ in
ſilogiſmo expoſitoꝛio in diuinis.qͥ nõ re⸗

ſoluitur ad dici de om̃i.i.ꝑ ſe pꝛio ↄuerti⸗

biliter. qð opoꝛtet in medio ſilogiſmi ex⸗
poſitoꝛijet in alijs ſilr. Cognoſcit᷑ aũt di⸗
ſtinctio rõnis:.q̃ foꝛmalis dici pᷣt ⁊ conſur
git exꝑte rei.quãdo⁊ vbi rõ diffinitiuavł

deſcriptiua vni? termini/nõ eſt ratio alte⸗
rius/vel ecõtravñ ↄſurgit ꝙ pᷣdicata ↄtra

dictoꝛia. verificant᷑ de termis vel cõcepti
bus iüllis.ĩmo ⁊ cõgruitas tollit᷑⁊ vaniat᷑
Dicimꝰenĩ ꝙ materia appetit foꝛmã ⁊ cũ
materie appetitus nõ ſit niſi materia ni⸗
hilominꝰincõgrue diceret᷑ ꝙ materia ma⸗

teriat foꝛmã.ec dicimꝰ ꝙ intellectꝰvult

et volũtas intelligit et ita de eſſe ⁊ eẽntia/
de albegine et ſimilitudine.

ter modos
Loncipiens

ſignificãdi alios ⁊ alios.

res naturales modo doctrinali pᷣt duabꝰ
vijs ꝗſi cõtrarijs incedereet oꝛdinẽ ſcien⸗
tijs dare. Vna via eſt. ex ꝑte rerũ cognoſci
biliũ a pꝛioꝛi. Alteravia eſt exꝑte cogno⸗
ſcentiũ a poſterioꝛi.q̃lis tradita eſt ꝑ phi
loſophos in om̃iboſcientijs: a gramatica

vſq; metaphiſicã ꝑ ſcigs int᷑medias.ſicut

docet oꝛdo pulcerrimꝰ ſcientiaꝝ Nõ autẽ
ſolavolũtate vel a caſu ꝓgrediẽs. ſed in re
rũi natura fundatus yt in de modis ſigni⸗

ficãdi habʒ tradi. ¶ Qoceptus itellectua
les rõnabiliterz ſufficiẽter a phᷣo numera

ti ſunt. dũ diuiſit eos in ſapientiã ⁊ intel⸗
lectũ et in ſciam et pꝛudentiã et in artem.
NQuoꝛũ conceptuũ ratio⁊ diſtinctio alibi
ſatis aꝑte tradita eſt Similr de ſubiectis
et obiectis oĩm ſcientiaꝝ ſigillatim⁊ quẽ
admodũ impᷣſſum gerũtveſtigiũ btiſſime
trinitatis q̃ cũctis eſt cauſa eẽndi.rõ intel

ligẽdi.⁊ oꝛdo viuẽdi. ¶ Conceptꝰhabiti

deſciẽtijs vel artib ſubalternis facilr iue

niunt᷑ erronei.ſi ↄtenti nõ fuerint termis

ſue inqᷣſitõnis. aut niſi trãſeãt aut ſe reſol

uãt/ ad ↄceptus ſcie ſubalternãt. pᷣcipue

— — —

W — ——

r
cenrg
musſe
opo⸗
epion
letc
Trenm
dang
noco
gisſ
Eĩcs⸗
nedfüin
nören
ind
glnie
Nkairde
1coſor
ninnayt
Mogdle⸗
dciceni
ſrymi
enini
Wo
une
ß
nda
wods
lonchins
Hördund
inelſcien
icoghoſe
ecogo⸗
nch adi
AGümana
nolus ſan
iu fümi
nis M
RKRLZ
nsidenm
gbonunet
nütinch
Banman,

Ntindodti.

mnſtine
Animd
gin
inditin
G
misfaki
fnennten

—RKL

rig in eternũ etvltra

ad metaphyſici ſpectatſcire anlabſtract

nes qs facit a materia. ſint ita in re adex/
travel in ſolo cõceptu. Nec ad medicũ ſpe

ctat ſi anima ſenſitiua diſtiguat᷑ ab intel/⸗
lectiua. Nec ad aſtrologũ vt talis ẽ᷑. ſi mo
tus eſt res / diſtincta a mobili. Etſi ſint ve
raciter epiciclivel intelligẽtie a celo diſtin
cte.⁊ ita de ſimilibo ſciẽtijs ſuo mõ. Vtrũ

vero metaphyſica contentet᷑ in ſuis expli

catõnib grãmatica ⁊ logica.vel ſi latiꝰac/

cipit ens ſub diuerſis analogijs nõ eſt no

ſtrü inter foꝛmaliſtas? terminiſtas tantã

cõponere litem / que ꝓfecto ſepe ꝓcedit ex

equocatõne quid nois:que nõ patit᷑ in qꝗ
uis diſputatõe fieri poſſe cõcoꝛdiam Eſſʒ
igitvtraq; via a ſcholaſticis cognoſcenda

onceptus ſpeculatiui facilr tranſeũt

in affinitatẽ pꝛacticoꝛũ et ecõtra/ſicutve/

rum ⁊ bonũ in ente ↄnectũtur.ĩmo nulla

eſt ſciẽtia vel ſapiẽtia quin ad dilectõʒ dei

debeat oꝛdinari.vbiſua ſtat ꝑfectio liber/
tas⁊ nobilitas. Secus in amoꝛeſenſibi⸗

liũ vel ipſoꝝ factõne. ¶ Koncipiẽs quic/

quid eſt ſcibile naturaliter ꝑ intellectũvel
adeptũvłaſſiłatũ ſeu diuinũ iuxta modũ
traditõis platonicoꝛũ peripateticoꝛũ nõ
ob hoc dicẽdus eſſetvere feliximo ſe fun/
dat in pꝛicipijs erroneis.de intellectu hu
manoꝰ intelligẽtijs/ vñ confinxerũt ydo⸗
latre. et demonicole / theletas ? theoꝛgiã ꝓ
purificatõibus animaꝝad ↄfoꝛmitatẽ in
telligentiaꝝ ⁊ tandẽ dei. Sed defecerunt
ſcrutãtes ſcrutinio ⁊ mẽtita eſt iniqtas ſi⸗
bi ¶ Concipiẽs anima diuinũ verbũ hic
per fidẽ ſpem ⁊ charitatẽ.dicenda eſt felixx
iniciatiue ⁊ virtualłr. Adipiſcit beatitudi
nẽ conſummatã ꝑ partuũ verbi in gloꝛia ſi

pſeueraueritvſq; in finẽ De q̊ partu theo

nec auris audinit.nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit

,—

Erun ſe. Jpi ſoli glo

2

hannis Berſonis in libꝛũ de vita ſoi⸗
Aianinne--
Euerẽdo in chꝛiſto patri ⁊ ſa⸗
Necre theologie pꝛofeſſoꝛi eximio
dño Petro Cameraceſi epiſco⸗
po / ed diſcipulꝰ Johanes Can
ign eccłie Pariſieñ. ꝓ ſe humi

cellarii

lem obedientiã et ꝓ cõi ſalute ſaꝑe ea qᷓ re
cta ſunt ¶ Poſtulare dignata eſt beniuo

tibi traderẽvnã ex lectõnibo meis: cui pñ/⸗
tiam tuã pꝛeſtare nõ erubuiſti.nec inſoli⸗
tã hanc rem effugiſti / tu ſchole theologie
iubar radioſiſſimũ.tu iam doctoꝛ emeri⸗
tus.Erubui fateoꝛ/ ĩmoꝰ tota ſchola ob⸗

ſtupuit ad hãc humiliationẽ dignitatis?
ſapietie tue / quaſi lumen ſol a ſtella. mare

carevideret᷑ Sed itaverũ eſt vbi ſapiẽtia

ibi hũilitas: ſicut ecõuerſo teſt eſt ſlapiẽs
ibi ſapientiã eſſevbi repitur hüilitas Tu
deniq; quãto maioꝛ es/iuxta eiuſdẽ cõſi⸗
liũ / huilias te in oĩibus. Min? quoq; nũc

mirandũ eſt ſi illã quatulacũq; eſt meam
eruditõem diligis⁊ amplecteris/cuius tu
nutritoꝛ fotoꝛ ⁊ auctoꝛ hacten extitiſti
ODuoc fecit qͥſq; tuetur opus vt ait Naſo
Ita hoc in loco xpᷣiverbũ nõ inepte iũgi⸗

tur. Doctrina mea nõ eſt mea. ſed eiꝰ qui
miſit me patris.Et certe tu pater me miſi

ſti. quia me p te licenciatũ in ſacre theolo
gie facultate feciſti. Lu ꝑ te ⁊ ſub te magi⸗
ſtralib me inſignijs decoꝛaſti e inſuper
motoꝛe in cãcellariatus officiũ tibi ſuccel
mulatiꝰq; queſiſti. Seqntes itaq; lectio-

ſi/ q;; nõ meritis equis.

nes eiuſdẽ materie mittẽdas decreui.non
q̃dẽ ad te docendũ/ſeoꝛſum hec pᷣumptoõ
Sed vel ad obedieter cõplacẽdũ vel ad pᷣ
ſtandũ guſtuʒ aliquẽ veteris ocij onerof

curis tuis/vel qð modeſtiꝰ? eſt ad coꝛrigẽ
dum pficiendũq; imꝑfectũ meũ qð vide⸗
rũt oculi tui. m
noſtro huic opuſculo ſi qͥs foꝛte lectoꝛ ali

ttamẽ q̊ faciliꝰignoſcat

us in ipᷣm cõiecerit oculos.Et ſi offende⸗

rit eum ſermo incultus/ nec ſatis ꝑfecto ⁊

pulcro vt tractatũ decuerat oꝛdine conte⸗

xtus/recogitet pius interpꝛes aliũ pꝛo le
ctionibo / aliũ pꝛo tractatibo ſtilu eſſe Sci
at nõ ita coherere qvarijs tpibus pꝛolata

ſunt/ quẽadmodũ illa que elaboꝛata ſub

vno tenoꝛe dictauitoꝛatio ¶Nihilomin?
his lectõibo moꝛẽ tractatus nüc impoſui
quod q;tum fas extitit/diuidẽs eas itres

ptes ſᷣm materiã pꝛincipalẽ triplicem Et

cofoꝛmiter ad hec tria aplłi verba infra cõ

memoꝛata/⁊ quaſi ad quoddã thema In

ipſo viuimꝰmouemur⁊ ſumviuimꝰeni

in deo viuificatõe gratie Mouemur in eo

ct ad eum/ pondere opatiõis meritoꝛie et
tandem circulo quodã intelligibiliſumꝰ
in eo velut in centro noſtro per alerem
2

60

lentia tua pᷣceptoꝛ inclite quatenꝰ ſcripto

De vita ſpirituali anmme

contẽplatõis ſtabilis ⁊ ſerene. Pꝛimũ eſt
omniũ in gratia exñtiũ quaſiincipientiũ

Secũdum pꝛoficientiũ Tertiũ perfecto

rum.¶Pꝛimũ in baptiſatõne fluminis
vel flaminis. Secundũ in temptatõe ꝑe
grinatiõis.Tertiũ in cõſolatõne angelice

adminiſtratõis.Sicut xpᷣs pꝛio baptiſa

tus eſt/poſtmodũ temptatꝰ deinde conſo
latus.Sicut ipſe eſtvita animãsvia mo⸗
uens /veritas ſtabiliẽs/ alpha et o. pꝛinci⸗
piũ.mediũ.⁊ finis. In quo viuimꝰ per fi⸗
dem foꝛmatã.qꝛ iuſtus ex fideviuit.⁊ hoc
in viratõnali. Mouemurꝑ ſpem deſide⸗
rantẽ que ſurſum ſunt /in iraſcibili. Sn/

quicq; Dicebat paulꝰ atheniẽſib? allegãs
vnũ ex eoꝛũ poetis dũ de deo loqueret᷑ In
ipſo enĩ viuimꝰ.mouemur⁊ ſumꝰ Actuũ

xvij Queverba ſi qͥs ad coꝛꝑalem et hanc
viſibilẽ vitã motũ et exiſtentia referat.ni⸗
hil eũ errare crediderim.quoniã ſicut vas

aquã cõtinet ⁊ ſigurat ita vtverũ ſit ꝙ aq̃
plus in vaſe q; in ſe figurat᷑ſic multo inti

mius in ipᷣo deo tanq; in vaſe oẽm creatu

re labilitatẽ continẽete/viuit quicqͥd viuit

mouet᷑ quicqͥd mouetur.⁊ om̃is exiſtẽtia
ne defluat in nihilũ. in ipſo eſt atq; cõſer⸗
uat᷑. ¶ Ded de ſpiritualiboꝛ inuiſibilibꝰ

locuturi/dicamus ꝙ anima ratõnalis ha

bet in ſpirituſctõ ſuam vitã/ſuũ motũ /ſu⸗

mus ꝓ caritatẽ radicatã in cõcupiſcibili.
S g bars opuſculi que latioꝛ eet am exiſtentiã.Eſt quippe hoc pꝛopꝛiũ ip
Tp lectões diſtinguit᷑a git devita anime- ſi creature ratõnali ſuꝑ ceteras/q capaxẽ
de moꝛte ipᷣius/⁊ de egritudinibꝰſpiritali vite alicuiꝰgratuite ⁊ diuine ſilr et motus
. 3 bus/ inqrendo qdditatẽ peccatoꝛũ a radi etexiſtentie/vltra id quod eſt in ſe natura
ce/et eliciendo moꝛalia documẽta inde ſe le.Et quẽadmodũ materia pꝛima.et ſi de
quẽtia Secũda tractat de vita ſecũda ani ſe non ſit nihil/capit tamẽ ſuum eſſe pꝛin
me que eſt motus eiꝰvel inſtinctꝰ inquirẽ cipalius ꝑ foꝛmã,. Sic ⁊ anima ineſſe ſuo
do diſtinctõem inter bonas inſpiratões? naturali conſideratalimaginanda eſt tan
immiſſiões ꝑ angelos malos / in diuerſis qᷓ; materia nuda que fieri poteſt ſubiectũ
mgterijs ⁊ de modo temptatões ſuperãdi quaſi deferẽs ipᷣm ſpiritũſanctũ/tanq; eiꝰ
Tertia loqͥtur de vita aie ꝑ contẽplatöes veram vitã non quidẽ foꝛmale.Hoceni

— . ð —

ſtabilite et cõſolate. Benevaleas pater in

chꝛiſto et oꝛemus pꝛo inuicẽvt ſaluemur
(Pars pꝛima inci/
pit devita ſpiritualianim.
o vos baptiſaui aqᷓ. ille vos
ÿ baptiſabit ſpũſancto Antiqua
llam atq; notiſſima patrũ tradi
tone cõpertũ habemꝰ?. qͥd opa/
batur baptiſmꝰ?iohãnis.⁊ quid baptiſmꝰ
chꝛiſti.am cũ baptiſari ſit naſci denuo.
ſicut nicodemo dicebat xpᷣs/tm̃ inteſt in⸗
ter baptiſma iohãnis et chꝛiſti/q́;tum ip/
ſa diſpoſitõ ad vitã differt ab introductõ
ne eiuſdẽ vite ſpiritual in nobis. ¶ Erat
itaq; nobis baptiſmꝰ Johãnis pꝛepatoꝛi
us advitã ſpũſſancti cõplendã in ſuſcipi⸗
entibꝰ/ſed chꝛiſtus ſolus vereviuificabat
quia ſolus vere baptiſabat ſpũſancto:
Placet autẽ vt omiſſa interim ꝑtractõne
litterali ſuꝑ hoc duplici baptiſmo.qm̃ no
tiſſima eſt/ vertam conſideratõem noſtrã
ad loquendũ de vita anime quã ſpũſſan⸗
ctus oꝑat᷑ in nobis ꝑ baptiſmũ quivſita⸗
to iam nomie dicit᷑eſſe flaminis. Ille eni
baptiſmus p ſe efficax eſt. Abſq; eo auteʒ

nec baptiſm ſumis / nec ſanguinis pdeſit

ps.

dudũ per magiſtros noſtros damnatũ

Sed foꝛmali nõ pꝛoꝛſus diſſimilẽ.

gqnomodo fiet iſtud / ſi foꝛſan ĩterrogas⸗

Reſpondeo ꝙꝑ baptiſmũ ſpũſſancti.cui
tamẽ pꝛeuiꝰeſt aut natura aut temꝑe / ba⸗

ptiſmus aque viue ⁊ munde/tanqᷓ; quali
tatiua diſpoſitio pꝛereqᷣſita advite huius
foꝛmalis introductõeʒ ¶ Eſt autẽ baptiſ

mus iſte / gratie et aliarũ virtutũ inſuſio.
gaſpſioq; intima animã abluẽs:ꝛ reddens

vdoneam cui ſpũſſanctus ſeipſumvitam
⁊ motũ/⁊ eſſentia inſpiret ⁊ donet. In ip

unns vt in vrig mouemur vrinvia.
fumus⁊ in veritate ¶
tex littere/ abſconditũ habet in myſterio.

Etvide ſi nõ ita coꝛ

Nã ſi iohãnes interpᷣtatiõe ſua gratiã ſo⸗
nat/et baptiſmus ablutiõem nomiat/qͥd
iohãnis baptiſmus niſi gratie ablutõ de

ſignatur.Et hec vt pᷣdiximus ablutio nõ

niſi pꝛeꝑatio eſt in aia ipſa vt ſpũſctõ ba⸗

ptiſet.hoc eſt viuificet/vt iã non in ſe ſo⸗
lum/ſed in ſpũſancto viuat/ moueaturet

exiſtat:quẽad modũ dicebat diuinꝰ Pau⸗
lus.viuo ego.iam nõ ego.viuit vero ĩ me
arendi eſt mib lomin?elſ quaſ⸗
dam diſpoſitões frequẽter in anima. que

longinque ſunt ab iſtius vite.ſpiritus ſcʒ

s
uantk
N
nehane
rnn n
ſcntnes
iſtge⸗
noint
Nengenn
csdint
gliteti
gcoſen
niſibülib⸗
fönglisbe
ümotüſi
Mropriüig
gaperi
kanome
nſemumn
imadde
mmakepen
maineſeſr
mancockn
Clct ſuini
nai möe
e heaß
SAmnnic
lnie 1
limneg:
iſunanai
Etonge den
nöcd
Wrurbris
aebaytl

rutüinfuſt.

Snnodes
ſepfonrian
ndora
vemuriutir
iGeſinoatc
Ntinnſte⸗
eſuagniſt
mronnintt
mmieblucen
usablnon
nſpüſtöbe
üroninſeſ
n mobenme
mnuinſe
. Nuit won
nn ci
inantuf
grürhyine

ALectio ſdꝛima

infuſione.· Ita enim videm in natura⸗/

li generatõne animalis plurima pᷣcedunt
ad pꝛopinquã diſpoſitõem que foꝛmã in

uehit materie. Iſtas diſpoſitões appellãt

theologi in adultis operatiões infoꝛmes
uibo peccatrix ania intendit facere qð in
eeſt. ſe diſponit advitã/nõ ꝙ iſta diſpoſi
tio ſufficiat vtpote que lõginqua eſt/⁊ ni
hil devita ſpiritus habens in ſe. ſed qꝛ ni
hil interim aĩia maius habet/quod faciat
qᷓ; vt bene vtat᷑ ſuis naturalibo potentijs⸗

et donis q buſdam gratuitis licet nõ yiui

ficatis. Quo facto ſicut credis animã in⸗

rroduci ĩ materiã naturalib tantumodo
actiõibo qualificatã / nõ quidẽ in virtute

huiuſmõi qualificatõnis/ſed de ſola libe/⸗

ralitate omipotetiſſima creatoꝛis. nõ ali⸗/
ter exiſtimes in ipᷣavite ſpũs infuſione/iq

leſcunq; eni ⁊ quotcũq; pceſſerint diſpoſi

tõnes/ex ipᷣo conatu anime ad hãc vitam

ex moꝛte tendẽtis / nihil ſunt / nihil attin⸗

gunt:niſi miſeratus ex alto ſpũſſanctus/⸗

vltimatã complexiõis armonice ſpũalis

qualificatiõem infuderit.cum q̃ et in qua

ipſe qͥ verus eſt aĩe ſpiritus / ipᷣam viuitfi⸗

cat/ſuo illapſu ⁊ afflatu ſecreto:qͥ afflatus

baptiſmus flaminis dicit᷑et baptiſmꝰ in
Denran ancto. ¶ Et bec dicta ſint pꝛo cõ⸗
onãtia littere:iad ea q̃ tractare ꝓponimus
ſuꝑ animevita in ſpirituſctõ. ¶ Jam ex pᷣ
miſſis attẽdamus ꝙ anima ratonalis / vi
te quadruplicis capax exiſtit.Eſt enĩvita
nature/eſtvita gratie.eſtvita actiõis meri
toꝛic.et eſt vita confirmatiõ is ſtabilite.et

hoc dupliciter. vel in via vel in patrig.

Vitam nature in aĩa dicimꝰ puritatẽ ſue

elſſentie cũ integritate ſuarũ potentiarum
Attribuũtur etiã huic vite alia quecunq;

acquiſitavel infuſa/citra gratie gratitica⸗
tis ſtatum. Intantũ ergo ꝑfectioꝛẽ vitam
banc naturalẽ aſcribimꝰipſi anime/quã⸗
to pꝛecellẽtioꝛ fuerit ⁊viuacioꝛ in ſuis na
turalibo/⁊ ſi ceteris gratuitis fuerit ſpolia
ta ¶ Altera vita eſt vita gratie.que ideo ta
liter nominat᷑/quia ſpũſſanctus/ qui ſua
dignatõne ⁊ beniuolẽtia animãviuificat
vt potẽs ſit ad vitã tertiã de qua dicendũ
mox ſuꝑeſt/gratiã gratũfacientẽ pᷣinfluit
in animã /velut diſpoſitiõeʒ guãdã armo
nicam de lege neceſſariã EBefupponit
autẽ huic vite pꝛioꝛ que naturalis dicit᷑/
tanq; ſuũ naturale ſubiectũ. ¶ Ceterum

per vitã tertiã nõ aliud intelligo/qᷓ; actio

60

nẽ meritoꝛiãvel gratificã /ab hacvita ſecũ

da deriuatã/ſicut oꝑatio quelibetviuẽtis
nominat᷑/a philoſopho pꝛio de animavi
ta ſecũda eiuſdem. ¶ Poſtremo vita q̃rta
nõ tam vita altera pꝛopꝛie dicta eſt/q; du
plicis vite pꝛioꝛis ſtabilitio atq; cõfirma⸗
tio/qð fitvel in via ꝑ abundantiã ſpũaliũ
cariſmatũ/animã a moꝛte cõtraria phibẽ

tium / vel in patria ex conditonę beatitu⸗

dinis ⁊ ſtabilite felicitatis ¶ Et attenda⸗
mus pꝛecoꝛ ſi apłicaverba a philoſophis
vſurpata/inſinuare nobis poſſint hãc tri
plicem vitã anime ſpũalem/ quia de pꝛia
que naturalis dicit᷑ paꝝ nüc loquedũ eſt.
In ipſo inqͥ tviuimꝰ/ecce vitã pꝛimã gra
tie. Wouemur. eccevitam ſecundã.Et ſu

mus/ecce vitam tertiã.que eſt cõfirmatio

nis ſtabilite? ꝑmanẽtis exiſtẽtie. Et has
vuũas nonne in miſterio exeẽplauit nobis

chꝛiſtus in ſuo baptiſmateiquoniã pꝛio

venit baptiſandus/ tanq; benevtens vira

natunrali. Deinde baptiſateſt tanq; vita,ʒ

gratie recepturus.quam tamẽè inveritate
pꝛius habuerat. Poſtmodũ aſcẽdit de aq̃ᷓ
oſtendẽs vitam tertiã actõnis virtuoſe.
Tandẽ manſit ſuꝑ euʒ ſpirituſſctũs in ſi
gnum vite q̃rte que eſt còfirmatiõis ꝑmã
ſiue icamus adhuc ꝙ huicvite qdru
plici/opponũtur totidẽ moꝛtis genera
Nam eſt moꝛs nature. que fit ſeu ꝑ anni⸗
bilatõem eius totalem / ſeu ꝑ ablatõem eo
ruʒ q̃ nature ſue debita ſunt:ſeu ꝑ immiſ⸗
ſionẽ contrarioꝛũ habituũ pꝛohibẽtium
liberũ exercitiũ huiꝰ vite.quẽadmodũ eſt
peccatũ oꝛiginale/quod fomes moꝛtis di

cit tyrannꝰmembꝛoꝛũ/⁊ lex peccati et a

quo ꝓueniũt cetera incõmoda/ vt debili⸗
tatio viriũ.ignoꝛãtia.hebetudo.⁊ ſimilia

etiꝗ poſt baptiſmũ. Juxta hoc dicamꝰ ꝙ;

eadeʒ anima poteſt ſimłeſſe pticeps/vite

naturalis ⁊ moꝛtis naturalis Moꝛtis di

co que nõ eſt per antiihilation? / ſed aliun
de modis dictis ¶ Si de vita ſecũda que

eſtvita gratie loqᷓmur/ inuenimꝰ moꝛtem
ei cõtrariã.que contigit ex coꝛruptõne de

bite illius armonie quã in gratia gratũfa

ciente cõſiſtere poſuimus.quẽadmoduʒ
enim ſi coꝛrũpitur coꝛpalis illa cõplexio
reſultans ex q̃litatibus pꝛimis cõtempe⸗
ratis adinuicẽ/animã abſcedere neceſſeẽ.
Sic deticiẽte gratia nõ remanet ſpũſſan⸗
ctus/anime vitã pꝛeſtans. ¶ Poꝛro vite

tertie contrariat᷑ actio ꝑuerſa.aut En atio

b 3

ab opatione tunc debita. Videm? enim/
ꝙ natura abhoꝛrẽs ocium/pati neqᷣt ani⸗/
mã diu eſſe in materia abſe pꝛopꝛijs⁊ de
bitis actiõibus Non minꝰ poteſt eſſe diu
ſpũſſanctus in anima qvel criminalit.vł
nihil opatur ¶ Demũ nulla eſt moꝛs coꝛ
rumpẽs quartã vitam cõfirmatiõis ſtabi

lite.⁊ hoc in eadẽ anima. Sʒ obſtinatio
in peccato ꝗqᷓ peccatũ dicit᷑ and moꝛtem Et
he vite conditões habet op poſitas in di /
uerſis. ¶ Addamꝰ rurſus dicẽtes ꝙ ĩpoſ-
ſibile eſt animã ſolavita naturali viunentẽ

oꝑari ſalutẽ ſuam Cuiꝰoppoſitũ pelagia

nus erroꝛ aſſerebat. Itaq; ſi nõ poteſt coꝛ
pus moꝛtuũ/ vitales oꝑationes exercere/
quomodo dicet aliqs animã vita ſua coa/
rentẽ que eſt ſpũſſanctus in operavite ſpi
ritualis exire poſſe? Hon enĩ eſt anima ra

tõnalis par alijs viuẽtibꝰ/quibo ſicut nõ

cõpetit niſi finis vnus naturalis / ſic vna
vita eſt ſufficiẽs. Anime vero ratõnali pᷣ⸗
paratus eſt finis qͥ dem ſuꝑnaturalis.qͥs

ergo negare poterit ſuꝑnaturalẽ ei vitam

et oꝑatõem eſſe neceſſarias/vt ꝑtingatad

minũ.¶ Nolo tamenegare quid anung

eum qͥ ſuper ipᷣam eſt beatitudis finẽ⁊ ter
Fin lotamen

tie diſponere ¶ Et pꝛĩo ſi anĩa nulla moꝛ
te ſit infecta/hãbẽs naturaliũ integritatẽ

in nullo eſtimo fieri ambiguũ.quin habe

at in ſuo arbitrio cauſare opꝰ bonũ de ge⸗/
nere moꝛis / veſtiendo ipᷣm omnibꝰ circũ⸗
ars auas ipi⸗ a bonitas moꝛalis exigit

tam in fine ꝓpinquo/q; in obiecto ⁊ inten
tione.alioqͥn homo ſine culpa exiſtes mi⸗

ſerabilioꝛ eſſet om̃ibus animãtibꝰ. Cur
ita?quippe cetera aĩalia poſſunt in opera
tiões ſue nature debitas ſuppoſito dei ge
nerali auxilio.nõ ſic homo poſſet ¶ Sed

quid dicemus de anima q̃ moꝛtẽ circũfert

ſecum vel peccati oꝛiginalis/vel criminis
actualis: ¶ Yuerũt qui dicerẽt animã ta⸗
li moꝛte pꝛeſſaʒ nõ poſſe ad actus bonos
moꝛales aſſurgereê/quemadmodũ eſt cele

bꝛis de ipſis demonib ⁊ dãnatis opinio

ꝙ; bñ moꝛalr neq; velle poſſnnt/ neq; age

re. ¶ Rationẽ afferunt ſic ponẽtes etiam

in viatoꝛibꝰ moꝛtificatis ꝑ peccatũ abſq;
vita gratie Lanta eſt inquiũt incuruatio
et depꝛauatio ſeu coꝛruptio ⁊ moꝛdifica⸗
tio vite naturalis in animabo taliũ/vt po
tius trahant᷑ in malum q; in bonũ Nam

ò”ZMB.

naturali bñ moꝛalr age/
re/et faciendo quod in ſe eſt ſe ad vitã gra-⸗

violẽtioꝛ eſt in eis tractus moꝛtis qᷓ; vite·
pꝛopterea dicũt ꝙ om̃ia ad turpitudinez
ſuam/q̃ eſt moꝛs ſua/referunt/⁊ ex cõſeqn

ti om̃ia opera moꝛtua ſunt/vtpotea moꝛ
te pꝛocedẽtia ¶ Addunt pꝛo cõfirmatiõe
ꝙ in omi actu peccatoꝛis deeſt circũſtan⸗
tia gratie.bonũ vero qꝛ ſubſtat ex om̃ibꝰ
ſuis conditõibus ſicut exvnica ſi deſit. re
ſultat malũ/ſecundũ dicta dioniſij. Nihil
ſimplicit᷑ bonũ eſt quod ab arboꝛe mala ⁊

aradice viciata gignit᷑. ¶ Hecvero ſentẽ⸗

7

tia ⁊ ſi talibus alijsq; plurimis apparen⸗
tijs fulcita videat᷑/pꝛideʒ tamẽ repulſa eſt
tanq; dura/et plus ad deſperatõem q́; ad

edificatõem ꝓficiens. Quis enĩ nõ obſtu

peſceret audiẽs ꝙ abſq; gratia/ honoꝛare
parentes/elemoſinas dare/eccłiaſtica pꝛe

cepta de ieiunijs facere.ĩmo per attritõe,ʒ

ſe ad gratiã diſponere eſt moꝛtaliter delin

quere: Hon eni requ iritur ꝙ in om̃i actu

noſtro agamꝰex gratia/aut qð gratia illuʒ

infoꝛmemꝰ/niſi pꝛo quãto ⁊ d mereri te
nemur/ꝑ aliquẽ hmõi actum. Reliqui ve

ro actus ſi fiant circa materiaʒ bonã de ge

nere / er cum intentone debita finis imme
diati/ponendo alias circũſtãtias bonas

moꝛaliter.⁊ ſi nõ ſint meritoꝛij vite eterne

ſunt tamẽ boni moꝛaliter/et bonoꝛũ tem

poꝛaliũ meritoꝛij/⁊ ad gratiã de congruo

hchatoi guls per eos homo facit quccd
Ham facere quod in ſe eſt intelli⸗
go hoc facere/quod homo poteſt ſᷣm vi⸗

in ſe eſt.
res quas actualit habet. ¶ Boc loco dis
ſtinxerũt aliqui de grã. Nam ſi grãm ap⸗
pellamꝰom̃e illud qð a deo liberaliter dat

ſine meritis/ totum eſſe noſtrũ et viuere/

inter gratuita numerat᷑/ et in nobis et in

bꝛutis/q;; plus in nobis/ quia beatitu⸗/
dinis capaces ſumꝰ/et pꝛo ipᷣius adeptõe:
