nullum ex amicis ꝑdere.vis eos poſſidere
trãquille. oẽs in deo dilexeris ſuã vitã.ſuã
gloꝛiã.ſuas diuitias in eo recõditas habe.
vtiq; ſicut nõ ꝑdit᷑ deus / ſic amicos cũ ſua
vita / gloꝛia / diuitijs / ſo Tvbiq; poſſidebis
CLeterũ nemo deſperauerit de te ihn bone
qm̃ cũ iratus fueris miſcðie recoꝛdaberis

Zu petempeſtatè trãquillũ facis.Lu rem

publicã ꝑ varias agitatões purificare ſcis
velut ex actõe mutua elemetoꝝ nobilioꝛa
gignis mixta. Apud te ſũt innumerabiles

modi purgatõis ⁊ ſaluatõis electoꝝ. Cin⸗
ꝑ ignominiã moꝛtis/q liberat etiaʒ a pur⸗

gatoꝛijs ſupplicijs. Alius ꝑ ablationẽ to⸗

talẽ tꝑaliũ cũ coꝛꝑe/vñ laqus ↄterit᷑ omni

um debitoꝝ.quoꝝ foꝛtaſſis alio mõ non
erat bñ poſſibilis ſolutio.Alij foꝛſitan ege

rũt tepide negligẽter cãʒz vel iuſticie publi

ce/vel legis diuĩe/aut circũſtãtias culpabi

les habuit ſua pſecutio/ oĩa moꝛs abolere
potuit eo efficaciꝰquo ↄtumeliꝰ illata ẽ/ca
ruitq; ſepulcro. E
ret:Audebo ſublimiꝰvocẽ attollere plenã
ↄſolatõis ſancte. Itaq; deſolationũ omni

um q̊s furoꝛ hoſtilis oꝑatus eſt/ꝓut ↄqᷓre

ris/ interrogo q̃lis aſſignat᷑ cã: Si libido
dñandi regẽdiq; /ſi vindicte ʒelus efferꝰ.ſi
diuitiaꝝ vel opũ execranda fames.ſi tituli
foꝛtaſſis alij nõ minꝰ ſcelerati ſacrilegi ne⸗
fandiq;. Yelices oꝛo nõne ſunt q virtuoſis
animis obſiſtere conati ſunt q;uis ſnocu
lis hoĩm ſuꝑati.Auctoꝛes vo tanto infeli⸗

cioꝛes quãto nihil infeliciꝰ impunita licẽ⸗

tia/⁊ ꝓſperitate peccãtiũ/qualiũ miſerean

velim/ꝓ ſua ↄuerſione ſaluteq; depᷣcans.

Dõ ſi cã/iuxta quoꝛũdã impudentiã q̃

ſe de ꝑtinacia dãnat aſſignet᷑ defenſio ca⸗

tholice veritatis.vicia q̃rẽs ⁊ erroꝛes coꝛri
gere.⁊ B coꝛã iudice legitimo/nũc oꝛdina⸗
rio/nũc ſupᷣmo.quidni fidenter affirmaue
rim / btõs eſſe moꝛtuos qͥ ꝓ lege dei ſui cer

tauerit vſq; ad moꝛtẽ/ exẽplo tot martirũ:

¶ Ouid ſtupes.qͥd me reſpicis:nolito mi
rari ſi hʒ qtidie martyres ſuos mũdꝰ/ſi ca⸗
ro/ſidiabołꝰ/cur nõ habeat ſuos xpᷣc:Hic

lia quis oĩia dinume

oberx ineſt actu. ec inſid tu
ſi abſq; fictione meus es diſcipulus. Hec

quẽtes aliq̊s vſq; ad coꝛonã martirij.quo

pacto inqͥes: Rñdeo nõne martiriũ cã fuit
vt ꝓ xpᷣo/ ꝓ veritate 5

iuſticia.ꝓ vicioꝝ re

dargutõe/moꝛs vndecũq; tolerat᷑: Atteẽde

q̃ ca reddiderit ipᷣm abel pꝛimũ martyrẽ in
lege nature Hec nimiꝝ ꝙ ĩ odiũ iuſticie re

ligioſe/q̃ ſacrificiũ obtulerat deo placabile

CLayn frat eũ nihil tale cogitãtẽ/egrediẽtẽ
in agꝝ/inſidioſe ꝑemit. Uides q̃ pacto fit
aliqͥs martyr etiã dũ ignoꝛat.Omitto ð ſe
ptẽ fribo machabeis ĩ lege ſcripta/qͥ nõ ob
aliã cãʒ q; ne legẽ in poꝛcine carnis eſuyſio

laret/atrociſſime necati ſũt. Nõ loquar de
Johe baptiſta qui legis vtriuſq; moyſi⁊

xpᷣi limes qdã fuit:cuiꝰmartiriũ aliã nõ in
uenit cãʒz habuiſſe/ niſi redargutõeʒ publi /
ciinceſt?. Thomas cãtuariẽſis / ob defen⸗/
ſionẽ eccłiaſtice libertatis. eodogariꝰob
ʒelũ domꝰfrancie ↄtra Ebꝛoynũ.Agathes

agnes ⁊ lucia/ꝓpter fidẽ caſtitatis gloꝛioſo

celebꝛant᷑ martirio. Et ita de plurimis. qͥ⸗

rũ exemplis ꝑſpicuũ fit omnẽ hoĩeʒ ꝗ peri
mit᷑odio iuſticie ⁊ veritatis/dũ ſectat ilã/
ꝓſequit᷑ aut defendit/inſignit᷑ apud deũve

ro titulo martirij/ qᷓlecũq; fuerit apud ho⸗/

mines iudiciũ.Quid ſi plłꝰ aliqd addide⸗
rim. Innocẽtes q dẽ occiſos cõſidero/q̊s

eſſe martires nullꝰqui fidẽ habet eccliedu
bitauit. Sed q̃ ratio martirij.nũquid alia
dabit᷑ q; odiũ xpᷣi ex ambitõe regnãdi ꝓue⸗
niẽs: UAbi rurſus colligitur hec regula.q;
infantes aut pueri/ quãto magis ꝓuectio
res/quos in odiũ xpᷣianoꝝ ſeu xpi vel ſue
legis perimũt infideles / iudei/ſaraceni/vl
pagani/aut aliqui noĩe tenus xpᷣiani/here
ticantes/apoſtateq; facti/aut in tyrãnidis
rabiem verſi/tales martirio coꝛonant᷑ etiã

moꝛtis timidi.pᷣcipue ſi nõ alius criminis
HBec inſideant aĩo tuo

mentis ꝑturbationes ra dicit?euellan tqm̃
altioꝛ.ſecurioꝛ.ſalubꝛioꝛ.religioſioꝛ.⁊ glo⸗

rioſioꝛ nõ eſt altera ↄſolatio ad quã puehe

re poſſit doctrina mee legis q; martirij to⸗

lerãtia.ꝑ quod delet᷑in ꝓpꝛio ſanguinc qli
bet culpa ſimul et penavt pꝛotinus homo

MUU!

4

õõ

—
&

ib er erpeditus euolet in celũ / vbi ſtatuʒ

habeat omniũ bonoꝝ aggregatione perfe
ctum. ¶ Volucer ¶ Hactenus o monice

theologia locuta ſit.nos ex ſua nr̃aq; col⸗

locutõne bꝛeuiter epilogãtes ſumam hoc

cõpendioſuʒ in omni tribulatõne ſolamẽ

vt toto coꝛde ſuſpiremus / leuãtes oculos ĩ
celũ ⁊ dicẽtes. Deus ẽ pater miſericoꝛdia⸗

rum/⁊ totius ↄſolationis/in cuiꝰmiſeratõ

ne ſperandũ eſt. cuiꝰſe volũtati ↄfoꝛmãdũ
eſt. a quo eſt vitus patientie. in quo eſt ſe
renatio ↄſcientie. Nos interim trahere co⸗

nemur in affectũ/quod ſub quatriduo diſ

ſeruimus ꝑ intellectũ⸗¶ onicus (Vi⸗

at/ita pꝛecoꝛ/⁊ paxdei que eruperat omnẽ
ſenſum/coꝛda ⁊ intelligentias noſtras cu⸗
ſtodiat in caritate dei/⁊ patientia xpᷣi/ vt ꝑ

atientiã ⁊ conſolationẽ ſe ipturaꝝ ſpem
Leamus Amen. (Explicit.

nec paucis diebꝰ/nec vllis pe
ne verbis explicare fas mihi
eſt. Petis cur terminata ꝑ ge
nerale conciliũ/nõ fuerit cau
doctrinã peſtiferã. Juben⸗

tem tirãnos ꝑ inſidias interfici/ ꝑ quoſſi⸗

bet etiã pꝛiuatos/ oꝛdine iuris nec diuini

nechumani ſeruato/ ⁊ ↄfederatione quali

bet nõ obſtante: ¶ Ego ſynodũ nõ incu⸗
ſo/quaʒ reuereoꝛ ⁊ veneroꝛ/ ſed plurimos

in ſynodo ↄuerſantes excuſare non valeo /
quos anime paſſiones ⁊ peſtes impꝛobe
quibo mos eſt cathedrã humani ſubnerte⸗
re iudicij/fefellerũt ⁊ errare fecerũt alios in
inuio ⁊ nonlin via/alios male diſſimulare

vel negando iuſticiã /vel id qd credere de/⸗
buerant ad iuſticiã/non oꝛeↄfitendo ad ſa
lutem / alios obſurdeſcere ad ſalutarẽ illaz
iacobi iuſſionẽ. Holite fratres in ꝑſonarũ

acceptione habere fidem dñi nr̃i ihn xpᷣi.
Siquidẽ fuit apud aliquos impndẽtiſſi⸗

ma pſonax acceptio / dum eadẽ figei cau⸗
ſa/iſti dãnati ſunt / alij ptranſiti. ¶ Doni

cus ¶ Fuerat igit᷑tutius o voluceratq; cõ

ſultius nõ quefiſſe indiciũ a talibo q;ᷓ expo
nere ſanctü canib/x picere margaritas añ
poꝛcos. quinetiã aduena noſter/nõne de⸗

buerat pꝛius ſedens cõputare ſi ſumptꝰ ei

talia diligenter nein
exitü/ turpis illa nec admittenda penitꝰ ex
chnſatio: nõ putaui.Eſt enĩ circũſpectio ꝑs

ſi ſuffragia coadiutoꝝ p retanta ſi uppete⸗

rent/necũ non potuerit ꝑficere/iure cecide

—

rit in illud ipꝛoperiũ / iſte bomo cepit edifi

cre/æ nõ potuit ↄſũmare. ¶ Volucer

Vrges vehementero monice ⁊ in has me
trudis anguſtias.vt quid rũſurus ſim nõ

ſatis inueniã. Itaq; ſi iuſtificatõneʒ adue⸗
ne noſtri ſuſcepimus/ poterimus id quidẽ
in multꝭ ſperamus ꝑficere’/ſed ignominiã

opoꝛtebit/⁊ turpitudinẽ reuelare nonnul
loꝛum/quos colere quosq; reuereri/quos
diligere/ ſtatus ſuus ⁊ ſocietas efffagitat:
Donicus (Debuerat circũſpici pꝛiꝰ

„

n re tanta quereret᷑ poſt

maxima pꝛudentie/que ſue ↄſiderationis
oculos circũgirat/ nedum in illa que deſe

licita ſunt.ſed quecircũſtantijs omnib at
tentis / vt temꝑe. loco. et ꝑſonis /expediunt

Sunt enĩ quedaʒ licita/que circũſtantijs

obſtantib / ideo nõ expediũt quoniã expe
diri nõ poſſunt/gd debitũ 2ſummatõis
finem induci. ¶ Nolucer ¶ ARgis o moni

—

ceę iuxta vulgi ꝓuerbiũ/poſt reditũ a iudi⸗

cio vela foꝛo / ſapienter ↄſulis. Quippe ſi

de generali ↄcilio / ſi de homib ipᷣm conſti
tuentib/ ſi de ſtudijs ac vniuerſitatibo pe⸗

netotius xpᷣianitatis habentib ibi lega⸗

tos ſuos / ſi de coadiutoꝛib ad pſequendũ

ſide cõmiſſarijs ad examinãdũ cauſas om

nes fidei/ſide ſacro dominoꝝ cardinaliũ
collegio/ſeu romana curia ſuſpicandũ ma
le fuerat / de miniſtratõe iuſticie/curreret ĩ⸗
pusgnatio vel accuſatio tua/pᷣſertim qꝛ ge⸗
nerale ↄciliũ fuerat ſpecialiter celebꝛatum
ad hunc finẽ extirpationis hereſũ ⁊ erroꝛũ

et hocab initio ſicattentatũ eſt fieri vt de⸗
tinerent᷑ etiã errantes in carcere/quoꝝ ali⸗
qui poſtmodũ ignib traditi ſunt. Pꝛimi⸗

tus eni bohemi/dehinc anglici detulerant
erroꝛes lvykRleff. Bohemi circiter. xlv. an⸗

glici plusq; ducentos Pꝛo quoꝝ repꝛoba
tione / zelauit ⁊ pᷣdicauit publice T aduena
quãtũ alter alioꝝ. Videat autẽ pꝛudentia

tua ſi nõ exiſtimare iuſtũ erat/ nec temera⸗
rium/nõ minoꝛi diligentia. ʒelo vel ↄſtan

tia ꝓcedi debere ad danationẽ doctrie ma
gis in moꝛib ⁊ republica peſtiferei/⁊ H̊B om

ni tergiuerſatõne/ vel ꝑſonarũ acceptione
reiectis. Adde ꝙ ſereniſſimus rexroma⸗
noꝛu pcipuus ab initio ꝓmotoꝛ extitit/vt

heceadẽ doctrina tanq; pꝛincipiba palam

— . —

— —

—.

—,

r”ẽ

— — —— —

upper
reccge
Pitecf
lncer
hoone
ſimn
geane⸗
gnide
lofhinii
honnnl
gnos
hgt.
r
Npoſt
enitder
ots
Anons
e deſe
nnicar
Ruunt
Mar
Mis
Gnni R
uci
ppeſi
Gnſti
Hpe⸗
lega
endi
som
dinari
nüma
meri⸗
marge
cheammn
Itomi
nnde⸗
vordli
Peinin
wleant
an
Croba
Nguena
gentia
ſemara,
doſtan
iema
hon
hron
d
mr

Apologetiess

aduerſa dãnaret᷑ ſicut oñdit in aſſecutione
dãnationis vni articuli vel aſſertionis cõ
tinẽtis totã in effectu doctrinꝗ hãc oĩ pub
lice rei capitalit᷑ inimicã. Cuiꝰdãnatoònis
tenoꝛ eſt. Pꝛecipua ſolicitudine volẽs hec
ſacroſancta ſynodꝰ ad extirpatõeʒ hereſus
et erroꝝ in diuerſis mũdi ꝑtibo inualeſcen
tiũ pcedere/ſicut tenet/⁊ ad hoc collecta ẽ/
nuꝑ accepit ꝙ nõnulle aſſertões erronee ĩ
fide ⁊ bonis moꝛiba ac multiplicit᷑ ſcanda
loſe/totiꝰq; reipublice ſtatuʒ ⁊ oꝛdinẽ ſub⸗

uertere moliẽtes dogmatiʒzate ſunt.int᷑ q̃s

hec aſſertio delata eſt. Quilibet tyrãn? põt
et deber licite ⁊ meritoꝛie occidi ꝑ quẽcun

q vaſallũ ſuũ / vel ſubditũ.etiã ꝑ inſidias

et blandicias vel adulatões.Hõ obſtante
quocũq; iuram̃to ſeu ↄfederatõe cũ eo nõ
expectata ſnĩa vel mãdato iudicis cuiuſcũ
q;. Aduerſus hũc erroꝛẽ ſatagẽs hec ſãcta
ſynodꝰinſurgere/⁊ ipᷣm fundittollere pꝛe
habita deliberatõe matura/decernit decla
rat ⁊ diffinit hmõi doctrinã erroneã eſſe in
fide ⁊ moꝛibo/ipᷣamq; tãqᷓ; hereticã/ſcanda
loſam/ſeditioſam/⁊ ad fraudes/deceptões

mẽędacia/pꝛoditões/ꝑiuria/vias dantẽ/re
pꝛobat ⁊ ↄdẽnat.Declarat inſuꝑ/decernit

et diffinit / ꝙ ꝑtinaciter doctrinã hanc ꝑni
cioſiſſimã aſſerẽtes/ſunt heretici/⁊ tãq; ta⸗
les iuxta legitimas ⁊ canonicas ſanctiões
puniẽdi.¶ Honicus ¶ Düũ etiã atz etiaʒ
recogito volucer vᷣba ſacre ſynodi quẽad/

modũ fatet᷑ſe pᷣcipua ſolicitudie deſtructõ

nẽ hereſuʒ ⁊ erroꝝ debere ꝓſequi/quẽad/
modũ pᷣterea ſeueri cẽſura iudicij danauit
hãc aſſertõeʒ q̃ totã fere ↄplectit᷑ doctrinã/⸗
nouẽ aſſertionũ denũciataꝝ cũ ꝓpõe vnde
fideliter excerpte ſunt/nõ inuenio realẽ ſu⸗
ſpitionis cãm fuiſſe fingẽdã/qͥn ⁊ ↄcilium
dãnãs/⁊ res ꝑmanẽs/ꝛ doctoꝝ cetꝰↄiulẽs

debuiſſent advlterioꝛa pcedere.Si aũtali

ter vel cur acciderit/omitto qᷓrere. Hoc ad
pñs inqͥro.cur aduena nr᷑ p̃ ceteris in hac
ꝓſecutõe notatꝰẽ. ¶ Volucer (rloſti mo
nice qͥd ad officium cãcellarie pariſieñ.cui
deſeruit ſpectat in fide materijs / noſti ꝓfeſ
ſionẽ ſuã/exꝑtus es qualẽcũq; ʒelũ ſuũ/ad
ea q̃ religionẽ nr̃am reſpiciũt. Scis qᷓ; li⸗
ber ẽ ab oibovinculis mũdane neceſſitatis
qᷓtinꝰpoſſit ampliꝰpᷣparato aĩo /p veritate
certamẽ hr̃e. Lalis ẽ inſuꝑ de q̊ iuſticia ſi
nõ recte ambulauerit ad veritatẽ euãgelij/
valeat fieri/abſq; ꝑturbatõne alioꝝ ſeu rei

publice via facti/ꝓut alias coꝛã inclita na

* aduerſa vellet deſiſtere.

manifeſtü. ¶ MWoni

tione frãcie vni militi palã dixit. Scis ni⸗
hilomin? a xpᷣianiſſimo rege frãcoꝝ eta
pclariſſima filia ſua vniuerſitate pariſieñ.
imo ⁊ ab ecclia gallicana/ꝓ ꝓuiĩcia ſenoñ.

delegatextititad generale ↄciliũ/ſub certꝭ

inſtructionibo ⁊ lris/q̃ ꝓſecutõeʒ materia⸗
rũ fidei.huiꝰ aũt noiatim/necnò vnionis
eccliaſtice. ſed refoꝛmatõis moꝝ in capite
et mẽbꝛũ multipłr imponebãt. Moni⸗
cus ¶ Eſto ſic fuerit/accepi nihlominus
emanaſſe poſteriꝰmãdatũ a rege/dũ de tra
ctatu pacis in frãcia fuiſſet agitatũ/ ꝙ bec
materia non exponet᷑coꝛã ſacro ↄcilio/ita
s aduerſa vell⸗ lolucer
¶ Monice iam eſſe res integra ceſſanerat
iam ↄmiſſio tribo dñis cardinaliba etiã añ

aduẽtũ ambaſiatoꝝ regis/ ab aduerſa ꝑte

petita fuerat ⁊ obtẽta. Sereniſſim pᷣterea
romanoꝝ rex hãc materiã vt ſciret᷑ veritas
voluit ĩ mediũ deduci / ſicut ex lr̃is ſigillo
ſuo ſignatis/ ac ꝑ illa q̃ palã oꝑatꝰ eſt coꝛã

iudicibo fidei/ꝑſonalit ↄparẽs ꝑſpicuũ eſt

et ex pᷣdicta ↄgenatõe qͥlibet tyrãnꝰreddit
ttẽde volucer
nedũ ꝓſecutõeʒ pꝛimo factã iuſtificare vis
culpes eã que poſtmodũ facta eſt pſecutio
nis omiſſionẽ maxime pꝰelectõeʒ canoni
cã ⁊ legitimã ſũmi põtificis.¶ olucer
Recoꝛdare qͥd antea dixeris/qꝙ ĩ oĩbo circũ
ſpectio tenẽda eſt/ vt penſet᷑ nedũ qͥd verũ
vel iuſtũ ſu/ſed qͥd expediens. Nã variata
circũſtãtiaꝝ q̃litate vere vel eſtimatiue/nõ
erit vicioſuʒ ſi mutet᷑ in diuerſa vel aduer⸗
ſa ↄſiliũ/ quẽadmodũ terẽcianꝰ ſenex ex ſe

refert.¶ Monicus ¶ VUñ cognitũ ovolu

cer pluſq; antea/q; no erat expediẽs pſecu⸗

tionis ↄtinuatio.¶ Holucer ¶ Ah moni

ce q̃ſo ne tale aliqͥd ſcrupuloſe nimis q̃ſie/

ris/qð vt pᷣnotatũ eſt nullis verbis exequi
põt/nec cũ modeſtia q̃ neminẽ ledere vult
nude tradi. Oꝛo patere germanũ tuũ pate
re potiꝰmoꝛſibo alioꝝqᷓ glios ipᷣe moꝛdere
videat᷑ ¶ Monicus B
rõnabilis videret᷑/ſi tiñmõ de ꝑſone leſiõe
vel iactura nũcageret᷑/veritatis vo.⁊ talis

veritatis eq̃ aĩo q̊s ſuſtinuerit detrimenti

fieri/vt ꝑſonaꝝ qrundã oꝑiat᷑ vel ignomi
nia vel culpa: ¶ Molucer ¶ Nõne ſatisvi

det᷑ p triũpho veritatis/ ꝙ nulla aduerſus
eã/poſt tot agitatiões ⁊ ꝑtractiones lata ẽ

ſnĩa/q̃ pᷣſertim in rẽ trãſierit iudicatã. q̃ p⸗
terea diceret ea qveritatis erãt leſa eſſe/pꝛo
teſtãtibo hipᷣm ꝑ lr̃as ſuas ad Epianiſimu

xpoſtulatio tua

pariſieñ.de q̃ re latiꝰalibi. Manet igiti ro

borꝛe ſuo deteſtatõ falſitatis/⁊ heretice pꝛa
uitatꝭ. Manet appꝛobatõ tã ſolẽnis ſacre

theologice facultatis in vniuerſitate pari⸗
ſieñ.cui cẽtũ ⁊.xłi.theologi/ſe manibo pꝛo

pꝛijs ſubſcripſerũt. Manet ſilis appꝛoba

tio pᷣdare facultatis decretoꝝ/in eadẽ vni⸗
uerſitate/que ſilr in ſetota pondꝰappꝛoba

tionis ſue dedit ſub lris patẽtib. anet

autenticũ valide parlamẽti regij decretuʒ
vel arreſtũ hmõi doctrine cũ tota ꝓpõe Jo.
ꝑui capitalr dãnatiuũ. Manẽt deliberatõ
nes ſolẽniſſimoꝝ theologoꝝ de diuer ſtu

dijs/q̃s puerſa nõ ſubuertit affectio. Oa⸗

net deniq; iudiciũ ſacre ſynodi general in⸗
tegrũ q̃ ſuo ſileẽtio/ dãnatõeʒ pᷣdictaꝝ aſſer⸗
tionũ nõ repꝛobãs appꝛobauit /incto qð
in dãnatoe tã ſeuera buiꝰ aſſertõis quilibʒ
tyrãnꝰ ⁊c.voluit ſatis intelligi/alias hmõi
yelut in ſua radicedãnaſſe/q̃ radixẽ/vt ne
minẽ alt᷑ occidat auctoꝛitate ꝓpꝛia q;tũcũ⸗
q; ſceleratũ/neq; iuſiurãdũ ꝓptex incõmo/
dũ tꝑale ſui vel ſuoꝝ violet. Vonicꝰ
Sed qͥd de deliberatõnibo qradã medicã

tiũ eũ magno nüero rñdebis /q̊s dicuntfa

ctaĩ vnũ ↄuentõe ſe cuidã ſcedule ſubſcri⸗
pſiſſe /quã ſigillauerũt ſigillis generaliũ ð
q̃tuoꝛ oꝛdinibo vt pᷣtẽdũt / vbi deliberãt ſʒ
in ſacco ⁊ tenebꝛis:aſſertões iſtas nõ eẽ iu

dicio fidei repꝛobãdas/imo ſniandũ eſſe/

ad fidei iudieiũ nõ ꝑtinẽt. HNeq; ei ĩ hãe
inſaniã auſi ſunt ꝓſilire/ vt aꝑte dicerẽt q;
vere ſunt. Bloꝛiat᷑ tñ adi tacße
deliberauerit veras eẽ.¶ Volucer ¶ O ſi
ſcires oĩia monice q̃ circa ꝓceſſuʒ talẽ emer
ſerũt/nũe iſtis nũc alijs vijs/imo inuijs et
exhoꝛbitãtijs.ebiberet ſpm̃ tuũ vehemens
indignatio/q̃lia nõ ꝓſequoꝛ/ne ſatyrã vel

tragediã aggreſſus eẽ videar. Hoc vnũ ſci

re potuiſti/ꝙ pᷣdicta deliberatio cõſpirata
fuit tandẽ oblata coꝛã toto ↄcilio tanq; he
reticalis/aut heretica pꝛauitate vehement
ſuſpecta/ſub ꝓteſtatõe ſolẽni facta ꝑ adue

nã nr̃m quã tũc noĩe regis ⁊ ambaſiatoꝛũ

ſuoꝝ ꝓpoſuit/de ſubſcribẽdo ſe ad penã ta
lionis ſi aliqͥ quãtũcũq; multiplicitati/ cõ

trariũvellẽt ſuſtinere.Quinetiã ſacra tho

logie facultas ꝑiſieñ.duʒ ad ipam ſcœdula
talis delata ẽ/ꝓ parte dicti xpᷣianiſſimi frã

coꝝ regis/ſuaq; deliberatio qᷓſita/repꝛoba

nit eã multiplici/ ⁊ efficaciſſima rõne/ſub

frãcie regẽ triba cardinalibo qui circũuenti

cardinalibo qui circũuenti paatetibo lr̃is ſigillo ſuo munitis. Nõ igit᷑
pᷣtẽſaʒ tulerãt ſniaʒ/ſuꝑ nullitate ſnĩie Epᷣi

põt aduerſa ꝑs gloꝛiari de pluralitatis ma
ioꝛi theologoꝝ neq; nũero. ¶ Donicus⸗
¶ Scire velim ſi pꝰaſſumptoeʒ ſũmi põ⸗
tificis aliq̃ ſaltẽ eoꝝ q̃ᷓ mõ cõmemoꝛas/in
Jauoꝛẽ cãe fideiiregis/ac vniuerſitatis fue

rint intimata vel ſuggeſta. ¶ Volucer

Nolo monice de ſactiſſimo dño nr̃o ⁊ xxõ⸗
dñi / velut os in celũ ponẽdo loqͥ/collatera

les nibilominꝰ habuit/q̊s in hac ⁊ ſilr ma

teria tãgẽte dños polonos/ꝓceſſiſſe dicũt
aliqͥ minꝰ diligẽter/neq; ſatis ad ʒelũ ⁊ fa⸗

uoꝛẽ catholice veritatis/q neq; verbis ne⸗
q; ſcriptis exhoꝛtatoꝛijs/ ad ꝓſecutõeʒ ſeu
terminatõeʒ potuerũt accẽdi. Tand ti⸗
bi ſit ſcedula multis oſteſa quã hic placet
inſerere ſic habentẽ. ¶ Conſiderẽt ʒelato⸗
res xpᷣiane religionis ⁊ honoꝛis dñi noſtri
pape/ac huiꝰſacri ↄcilij/ſi articulꝰſcdᷣs pꝛĩ
cipalis ↄuocatõis huiꝰↄcilij/qͥ eſt ſuꝑ he/
reſum ⁊ erroꝝ extirpatõe/nõ tractet᷑ vel ex⸗
pediat᷑/pᷣſertim ĩ materijs ſolẽniter denun
ciatis ⁊ multipłragitatis in h̊ ſacro ↄcilio
q̃liter hoc varij varie potuerũt imputare.

NQuidã ad negligẽtiã/in re tãta atq; pꝛeciꝰ

pua ſolicitudie tractãda/put fatet᷑ ↄcilium

in dãnatõe huiꝰqlibet tyrãnꝰ Alij ad igno

rantiã ꝙ; de paucisꝓpõiboꝗᷓ nõ ſunt ð api
ciba fidei nõ decreuerũt qͥd ſ̃ᷣm doctrinã ſa

cre ſcripture tenẽdum ſit/an videlicet vere
fuit vel falſe / ſane vel inſane/ appꝛobãdeyvk
repꝛobãde.Alij ad ꝑſonaꝝ acceptõneʒ/ et
humanũ timoꝛẽ ſeu foꝛmidinem/ ad illo
rum contra quos hic pꝛoceſſuʒ eſt in fidei
materijs/quẽzadmodũ ſũt bobemi remurz
murationẽ. Alij ad aꝑtã inſticie denegatõö
nem in materia fidei ?⁊ moꝝ ſeu culpabilẽ̃
diſſimulationẽ. Alij ad pᷣlatoꝝ ⁊ alioꝛum
guauciã/querẽtiũ in eccleſiaſtica refoꝛma
tione/que ſua ſunt vel vtilia/non que ihu
xypi/vel ſpũalia. Alij ad regũ pꝛincibum ꝰ
vniuerſitatuʒ/ qui pꝛomouerũt pꝛedictas
materias/ vilipenſionẽ ⁊ indignationẽ yt

fuerunt rex francoꝛũ/ rex polonoꝛuʒ ⁊ vni

—

uerſitas ſtudij pariſieñ.et plures alie. Aliᷓ
ad auctoꝛitatis pꝛelatice ſuꝑ hereſibus ex⸗
tirpandis in ſuis dioceſibuseneruation?
et ad curie romane in eiſdem erroꝛibus ex
tirpandis notoꝛiã omiſſionẽ. Alij ad ſoꝛ⸗
didam multoꝛum in hoc concilio vno vel
alio modo coꝛruptionem. Alij ad omnin
q wue facta ſunt in concilio ſcandaliʒation?ẽ?
vel infirmationẽ: Alij ad legatoꝛũ regum

nnn
alo⸗

tem inuocant /hui

Il p ol og ètichs .

et vniuerſitatũ qui ex iniũctione vel inſtru

ctione facta eis/pꝛomouerũt ⁊ pꝛomouere
debuerũt pꝛedictas materias/negligentiã
culpabilem.Aiij ad theologoꝛũ ⁊ pꝛedicã
tium veritatis fidei/periculũ et depꝛeſſio⸗

nem / vbilibet ꝑ xpᷣianuatẽ/ maxime du er⸗/

rantes fuerint potentes ⁊ pꝛincipes. Alij
ad homicidioꝛũ pꝛoditionũ/ꝑiurioꝛũ ſedi
tionũ /nutritionẽ ſeu iuſtificationẽ/maxi⸗
me dum bella fundant᷑ in ſuſtinendũ erro⸗

ribus.Alij ad hereticantiũ ⁊ errantiũ non

emendationẽ/ſed obſtinationẽ. nec ad fra
ternam ſeu iudicialẽ vel paternã coꝛrectio
nem / ſed violentioꝛẽ effrenationẽ. Alij ad
obedientie generalis pꝛeſtari debite modo
ſummo pontifici/foꝛtaſſis(quod abſit)ꝑi
culoſam dilationẽ/apud multos xpᷣianita
tis pꝛincipes aut populos. Alij ad clerico
rum apud laycos imo ⁊ apud fideles ⁊ pa⸗
ganos/⁊ pꝛecipue petrũ deluna ⁊ ſuos fau
toꝛes ſubſannationẽvel irriſionẽ/ꝙ in ma

terijs vulgo notiſſimis que ſunt ipᷣa pꝛece
pta moꝛalia/aliter patiũtur errare/⁊ diuer

ſo ſibiinuicem ꝑtinaciter aſſerere / in pᷣſen⸗
tia generalis concili/ intm̃ vt ſub ſummo
pontifice quẽ omnes pꝛo extirpatione er⸗

roꝛum p̃ſtolabant/maioꝛ diſſimulatõ ſub
oꝛiri videatur.Alij deniq; qð omniũ gra/

uiſſimũ eſt / ad offenſam de / in deſertione
defenſionis catholice veritatis/imo ⁊ fau⸗

toꝛiam heretice pꝛauitatis/ dum ſcʒ erroꝛ
cedule cõpoſitoꝛes/ce⸗

cui nõ reſiſtitur appꝛobatur.
lum ⁊ terrã/qꝙ non ad diffamationẽ cuiuſ⸗
cunq; vel irritationẽ/ ſed ad ꝓpꝛiarum ani
marũ liberationẽ/ ⁊ ad obuiandũ pᷣtactis

et cõſimilibo ſcandalis/ſi non hocdurante

concilio occurſum fuerit/euẽturis iſta ſcri
bunt/atqʒ; notificant/pati voce publica/la
tiꝰ hec omnia deducere/ ſi ita placitũ fuerit
domino noſtro pape.Hec ibi. ¶ Honi⸗
cus ¶ Oualis data eſt ad hec incouenien⸗
tia pꝛouiſiua reſpõſio.¶ Uolucer ¶ Nul
la pꝛoꝛſusq; /ſed indeterioꝛa continue res
lapſa eſt/vſq; adeo ꝙ pꝛo ꝑte dominoꝛum
polonoꝛũ interiecta eſt tandem appellatõ
ad futurũ conciliũ. Cui appellationi cum
reſpondendũ eſſet/lecta eſt/vt dicit᷑ in con

ſiſtoꝛio generali ⁊ publico/qð vltimo con
ſtantie celebꝛatũ eſt/ minnta quedam ſub

foꝛma bulle deſtruens vt aſſerunt qui lege
runt eam/ fundamẽtale penitus robur ne
dum piſani ſed conſtañ concilij/⁊ eoꝝ om

ſona veritati/ mens aduerſa.

vel alteri cui placuerint illa ſub collectoꝛio
vno ſeu pluribo ſcriptis dare.

ra fuit/quoniam per trienniũ cum ſe
pondus doctrine vel lolue 1

nium que in eis pꝛeſertim ſup electioneſũů

mi pontificis/⁊ intruſoꝛũ eiectione atten⸗

tata facta ve ſunt. Continebat itaq; in nul

lo caſu licere appellationem a papa facere

nec eius iudiciũ in cauſis fidei declinare/
plane contra legem dei decretaq; concilij.
Sed tam ceca ſemꝑ eſt affectio que nõ ʒe⸗

lat veritatẽ/tam ſemꝑ ſibi contrariãs ⁊ diſ
Uellem plenius agnoſcere qualis ex in

tegro fuerit hec polonoꝛuʒ cauſa/neq; enĩ

illa leuiter crediderim / que poſtremo ſub⸗

intuliſti/q;uis de occiſione omniuʒ polo⸗
noꝛum facienda abſq; lege vel oꝛdine/ipᷣii
nec auditis nec defenſis audierim. ¶ VUo
lucer coſ⸗ um que bꝛeuiboꝑſtrinxi ver⸗
bis ea ſcriptis multiplicib edocere/ quo⸗
rum aliqua ſuis titulis ſeoꝛſum notabo:
Res eniĩ pꝛolixa eſt/ ⁊ ad alia te vocat ſen⸗

tio pᷣſens dies. Dabo pꝛeterea titulos quo

rundã ec opuſculis germani tui plurimnis
obmiſſis que vel memoꝛia non tenet / vel

vtilitas non tanta eſt. Ita enĩ fas erit tibi

Pratam mihi rem feceris volucer /dici⸗
to nihilominꝰ antea/qualis de natura con

cllij ſit fratris exiſtimatio/inſtructus quip
pe eſt/ne dum e literis vel hiſtoꝛijs / ſed ex

ipſa que doctrix eſt efficax exꝑientia/ vtpo
te qui nouiſſimo huicconſtãtienſi conci⸗

lio cõtinuus aſtitit/quod numeroſitate cõ

uenientiũ/quod agendoꝛuʒ arduitate/ qð

ſui pᷣſertim duratione/maximũ ſupꝛa cete⸗

fere
menſibus pꝛotẽſuʒ eſt. olucer ¶ Si
eret

exiſtimatio ꝑegrini noſtri apud alios qua
lem facit amoꝛ apud teirem exigeres cogni

tione non indignam / nec inutilem foꝛtaſ⸗

ſis poſteritati. Sed neq; plene didici ſuaʒ

in omnibus que geſta ſunt vel opinioneʒ

vel ſententiaʒ/q;uis plurima ſcriptis reli⸗
querit de poteſtate concilij ⁊ ipſius uali⸗
tate. Sua fuit inſuper cõueriatio aſſidue

cum illo pꝛeceptoꝛe ſuo/quem ſapientiſſi/
mum ⁊ pꝛudentiſſimũ nemo dubitauerit /

cardinalem cameracenſem dico / poterit il⸗
le multo doctius ⁊ ſalubꝛius cum autoꝛita

tis pondere ſuper hac re vel verbo vel ſcri⸗

pta tradere qui cognouit. Hoc vnum ſcio
ꝙ zelus habende vnionis in ſciſmate tam
deſperato / tantiq; tꝑis fecit multa olgan

Carmẽ de cauſa canendi

que fuiſſent aliũde nec tollerabilia nec to ? Mens in ſuperna ſeleuet ocioꝛ
leranda. Video q; eccleſie refoꝛmatio nun Odas canoꝛas pſallat alacrioꝛ
qᷓ; fiet per conciliũ ſine pꝛeſidentia ducto/⸗ Quales ſophie dictat amoꝛ piuü
rnis affectati bene pꝛudentis ſimul? conſtẽ Mon quas libido ſoꝛdida/ſuggerit.
tis/pꝛouideant ſibi dum ſciuerint ⁊ poꝛtue Quas muſa garrit ſcenica crebꝛius/
rint membꝛa ꝑ pꝛouincias aut regnanon *ε Ut coꝛ malignis vrat amoꝛibus.
quidẽ in multiplicatione conſtitutionum Cure coquentes anxia pectoꝛa-
OUOUMG nouellarũ/hoc magis interturbat q; adin XTriſtes abibunt/credito/longius
uat/ſed per executionẽ viuacem ⁊ virilem Nam ſpiritus coꝛ viſere celicus
. earum legũ que iam late ſunt abundantii, Baudet quod almũ perſonitat deum
ſime/ſuꝑuacuis etiã reſecatis vel omiſſis: Bopom aauene M
Vigeo ꝙ in doctrinis que fidem/ que rei Atcum ſodales moꝛs mihi ſuſtulit
gionem/que bonos ⁊ ſalubꝛes reſpiciunt Lum pallas arcem vix habitet ſuam /
moꝛes / vix inueniet᷑ in hac tempeſtate/ re? Quero ſonabunt cui mea cantiiq
bus vt ſunt manentibo/nec habito foꝛti ſfa MNerui loquentes/quos lira temperat
uoꝛc/ potentie ſculanis/terminario deb)EKeſponder monicne
ta/ vel expedita iuſticia. Experto credene ODmitto muſas/angelus audiet
q; deductionẽ pꝛo nũc aliam pete/neq; de Sanctiq; tecum / nonne ſatis tibi
remedijs opponẽdis verbum feceris/ſur? Hecpꝛoꝛſus omnes moꝛs tulit effera
ditati/ vbi non eſt auditus/iubet ſapien / (¶ Petrus ſuperſtes / quem ſapientia
non effundas verbũ/ his interim conten/ Totum repleuit / cardo dedit ſibi
tus Habes eni de theologica cõſolatione MNomen ſtatũq; / ſufficit vnieis
grandius opuſculuʒ. Zecum habita/gra, en melodum cui reſonet tuuʒ ⸗
.Y ttryus deo / qui te ſegregauit ab his ſolicituau/ ¶ Uiuit gerardus quis rogo par ſibi
AQAinibus/ pꝛo ceteris in poteſtate conſti· QNui veritatis exul amoꝛe fit
tutis/oꝛa cõpatiẽs flẽs ⁊ lugẽs. ¶ Woni
cus ¶ Konceſlerit ita deus / bene vale vo⸗
lucer pꝛecauens vie caſus Salutaueriſq;
nomine meo fratrem monens eum ſedulo
circũſpicere vigilanter/quẽadmodum in
medio nationis pꝛaue viuendũ ſit: ¶ VUo
lucer ¶Et tu bene valeto monice nr̃i me⸗

¶ Hoſtri damengis dulce ſapit ſtilus
Etas nouellam pꝛogeniem dabit
Pꝛo patribus quos perdidit atropos

Gling einſde alcle
pigdeum catalectioaum
9 rnd tempus ac At e hilareſce
Xoꝛ tepens gelide frigoꝛe bꝛuine
ſum ſurrige te moꝛe volucris
1 Due vires reparat ſole tepenti
W—Een E Wnuut Ogdas dulciſono gutture foꝛmant
la carmina Joh.de gerſon/que ⁊ pꝛecede Alternantq; modos/cernis alaudaz
ſubſequentibo tractacnbo coͤnerio; Se pennis liquidum libꝛat in ethra
iquã habere videntur. Pꝛimü car Senſim peruolitans/deſeritima
J Extra ſe rapitur ebꝛia canu··
Affariq; deuʒ leta videtur
Huuic ſpaſmata cadens vt reditadſe
Jam degit ſolitis ſobꝛia teris
gd 2MMU O ſi terapit hec extaſis alam
Heu perurgent monice/ monice/ Felix/ſi iubilans excidis a te
Aun nefaſti ſanguinei ⁊ necis Hec ſemper ſtolidas incolis oꝛs

Ciuilis enſis cuilibet imminet arm 1 1 bꝛe
Dui iuſte viuit / vera vel elocet Larmen lugubee zà
Eeſbondermonicnd S pꝛo deſolatione vniuerſitatis pariſieñ.p⸗
MDeme fruaris aduena conſule pter bella ciuila. ”
Hac in ruina peſtifere vicis UAgeli pacis gemitus amaros .
Ad te redito ſolus in ocia Si cadunt in vos)facitote toto
Eſto virilis vim facito tibi eniſu/ roboate cei·

4 ———

7

moꝛ in oꝛationibus tuis.

6

. * AEE 22

Aaad monicioam.

ureſe
Muine
8

4

nii,
nnd

be ⸗

Pallada flete.

Zaugdis tem lum domus / ar aſylum

audium veſtrum/decoꝛ omnis oꝛbis
Coꝛruerunt a ſcelerum miniſtris
Pallada flete.
Ecce fons riuis helicon cuentis o
Manat /hinc ſacre fugiunt volatu
Prepeti muſe/reſonantq; triſtes.
Pallada flete. S
Barriunt pice repꝛobis agreſtes
Vocibus/liuens odium perurget
In malo letas ob eam querelam.
Pallada flete. MMUĩ
Celicus cetus datus vt ſupernam
Percolas iugi ſtudio mineruamm /
Augeas pectus feriens ⁊ hoꝛtans.
Pallada fſer.
Non tue pꝛidem cecidere docte
Pallas athene ſimiliruina
Peioꝛ hec ſoꝛs eſt.cupidi ſopphbie
Pallada flellll.
Tequis o te collegium celebe

ar habens nullum phꝛoneſi ſacratum

ſpicit/qui non miſerando dicat
allada fflete.

ꝛdo te trinus decoꝛabatample

TZum ſacerdotum cuneo decenitt
Sterneris vulgi manibus ſceleſtis
Pallada fete. W
D leoninam rabiem/tyrannos
Hoꝛrida cunctos ſuperans nefandi
Criminis noxa/furit en erinis
allada flteer.
Hoꝛroꝛ heu ſeuus / nihil o deinceps
Linquitur tutum / nihil aut inauſum
Res en humanas ſupereſt perire
Pallada flete.
tabit aduerſans hereſi quis vltra:
ontibus quis non trepidus reſiſtet/
nis bonos moꝛes volet edocere
Pallada fileer.
FPaba qui chꝛiſti vice ſummus vti
ratularis/vos pariterq; mundi
Cardines/fidei cecidit columna
Pallada ffete.
lliam tu rex nimium decoꝛam
Pꝛole fecundam recolens videto
Plangit oꝛbam ſe viduamq; clamans
Pallada fer.
nclitum regnum tua dlara doctrix
CThriſtianum que titulum ferebart
Monſtra non gignens iacet indecoꝛa
Pallada flete.

Carmẽin Iindẽduncis auſitie

Et ſophie vultus lacrimis rigate

Tanones artes medicansq; phiſis
Deperit vobis ſtudioſa turba.

Pallada flete. H
Palladis troie referunt imago

Euſtos ablata ſibi darruninam
Francie caſum ſimilem timente

Pallada fleer.

Inuicem fedus ſociale ſernant
Aerus ⁊ miles/patiente clero .
Nobiles veſtro ſtatui cuentte

Pallada flete.

Regij ſceptri rogitamus beres
Clare delphine/repares ruinas
Hoſtice cladis miieris vel odis

Pallada flete.

Eale qui rurſus renouare queret
UViuito felix quater ⁊ beatus

Leſſet vt plangoꝛ doloꝛoſus iſte

Pallada fſete.
¶ Finis.

Larmen in

auſtrie ⁊ ſtudij eiuſdem.
) Oꝛs miſeranda nimis te francia
dina faaggt.
Oluſq; cuiuſuis voxreſerarequeat
Dlim pꝛoſcriptos pꝛo libertate tuenda
Roq; fide paſſos/ mos releuare tuus

eu pietas heu pꝛiſca fides cogũt᷑alũni
neigene moꝛtes exiliumq; paii.

Dentib impꝛeſſam ſcribis ⁊ in tabulis.

ere quos clauſos dira necat rabies
Effugit altera ꝑs alienis incola terris
utioꝛ exilio ſed ſpoliata bonis.
nter q̊s vnus qui cancellarius almi
ariſius ſtudij eſt cedit ⁊ aduena fit

hube eſt talis traditus in regimen
Zeio qui fidei feruens/ ob eã fugitiuuzʒ

Honic miſerans / offert vltro refrigeriuzʒ

ſſignat q̃ locũ cum libertate/ſuiq;
datribus egregij cõmoda collegij
is ſua magna ieſu merces/pꝛo cuius

bonoꝛe

Doctoꝛem recipit diſcipulũq; tuum
¶ Bloꝛia laus ⁊ honoꝛ dux inclite te reſo

nabunt.

Düu pietas terras ſancta fidesq; colent.
3

Senſiſti thoma/ꝓpꝛijs dũ truſit ab oꝛis
Anglia te ſanctum ſenſit ⁊ eccleſia

ſme de p lege tua q; ſub decacoꝛdo
W. quot theologi/q̃t pontifices periere

uſtria tu felix/felix ſtudioſa?ꝛ vienna

Coariẽ pꝛo patientia

lind carmen de

5oäü

d Oꝛs martyrum laudabilis
Pꝛ ecetens optabilis
Baptiſma ſupplens ſi deeſt
Omnem reatum diluit
pꝛo fide viriliter
uſcepta reddit martyrem
An ſub fide lex ponitur
NQuam litere ſacre docceent
Duare beatus omnis et·
ꝛo lege quem dei ſui
ertando contingit moꝛi
aanare caſus necem

ae

oꝛona fratrum ſeptena
efulget ob legis zelum
Martyr iohannes an fnit

Culpans nefas adultere
rgo beati viute
uos tetrius multo ſcelus

Daãnando/martyrium publicum
Deccidit atrox carnifſer:
O pulcra moꝛs coꝛam doeoo
Jocunda plena gloia
CLonſpuat hanc vulgus licet
uam pꝛofanum malignum
¶ Etas an hec felicioz
J5 martyres habet ſuos
LCulpanda vel foꝛſan magio
Nefanda pꝛo tyrannic
¶ Kulpanda pꝛo paſtoꝛibus
upoꝛum qui vices gerunt
yrannidem diſſimulant
nmo fouent / augent/ pꝛobant.
O veritas patris ieiunun·
OPbſecramus verſa vicem M
Vt veritas victrixeat

Cruoꝛis expers et necis
¶ Si vis vt in martyibus
incat/ pateſcat omnibus

S

Laus detur et palam tiobb
te patientie. “

numerare.

DPDPpiꝛꝛoſper que tribuis licet inſcias
Anſcia nõ tamen ẽ ea patris cura benigni

Pꝛo virga qui te manibus gerit.

Mon aliter quã vult nec acerbius ipᷣa fla⸗

gellas.

l

Stigmata ſigna ſui regis gerit/

(Carmen ad

domini delphini cont

Spera qͥs foꝛtuna poteſttua di⸗

Foꝛtis ob hoc remanet patientia

Murmure nõ laceat te ꝓmittẽtis honoꝛe

Fert humiles libꝛans oculos ſibi

Abba pater camat/ magnoeꝓ crimĩe nati

Sat ſit patri ſupplicij pirum
Ectiferũ pando peccatoꝛũ putre vulnus
Vt placet vꝛe ſeca/modo depꝛecoꝛ
Holis in eternaʒ parcendo tradere moꝛtẽ
Eſſet en hec pietas/furoꝛ effenns
Sicut ſanci amoꝛ placite ↄqui
Qmnia que faciunt alij bon
Sic tolerãdo ſuũ patietia vertit in vſum
Omnia que mala reſpicit vndi
Cur igit᷑ diues patientia non erit inter
Aſpera foꝛtune tot tantack⸗
Verbere ſolatur/gelidoq; rigoꝛe caleſcit

27

Potat eam ſitis.eſuries cibat:
Exilium patriam reputat ſuam.
Pꝛeſſuram mũdi facit in xpᷣo ſibi pacem
Docta/foꝛo requiem medio capit.·

Ex alijs ſoluit loculo ſua debita clauſo

.

Vertitur in vitam moꝛs vltima.

Eſt patiẽs melioꝛ foꝛti/paties qꝛ vincit

epius hoc hoſtem ſine vuunre
on tñ eſt aſino ſilis patientia laudi
Stercoꝛis et culpe tolerans onuus
Excutieẽda mag totis hec ſarcina neruis
etienda pꝛius moꝛs coꝛpoꝛis
deceſt ſanctoꝛum patientia vera pꝛo⸗

atrix.
Coꝛde ſuum toto ꝙ amat olum
Dunoꝛ inferno / nec aqs frigeſcit in vllis⸗

Inktert vim celo / rapit aſtra u etriumphi

Hic fructus ſuus hec poſſeſſlio

MDateriã dat ei ſoꝛs aſpera/qua malꝰ in ſe

Seuit abutitur/amens enecat.

o triſticiam repelle ſeculi

—

Exbacletifero plagatur icu·

LCulpe ſpiritus. ⁊ tabeſcit in ſe.

Hil moꝛtale fleas nihil caducum

Cur perdas lacrimas nihil iuuantes
Obſunt/nec reparant peracta damng.
Quod mutare nequis/feras opoꝛtet·

Deduc in meritum neceſſitateem
Damnum tempoꝛis ad perenne ↄ᷑fer

Site pena bꝛeuis doloꝛe toꝛquet

*

itamãdo

Earcerecũ viclis fit libera/qͥd moꝛoꝛvltra

Moꝛtẽ crede pant gerarde duplã
Strigit noxia coꝛ/pᷣmit necatq;

—

Vis lugere:doloꝛ beatus iſte eſt
onſolaturenim ieſu docente
Ploꝛa flagicium.memento finis
Luctus mixtus erit ſapoꝛe dulci
Ob ſpem/ꝙ gemitu reatus iſto
Deletur / manet ⁊ coꝛona celo
Vltoꝛis gladius ferire iuſus
Saluat luctificum thau gerentes
VWult nos plangere lacrimoſa vallis
Nil plus purificat coꝛ aut ſerenat

elggse⸗ quam dolenda culpa

Quam luctus vehemens amaricansq;ᷓ

Hoc merſus pharao mari peribit
Zellus melle fiuens dehinc patebit
OQuam ros hic pluuius rigans venuſtis
Oꝛnat floꝛibus/ac perinde multos
Fert fructus ſapidos decoꝛe grato

—”

Herent crimina quedam
Intro coꝛdis in medullis
Eum radice pꝛofunda)/
Que licet minoꝛa dicant
Homines ad ſuperandum
ꝛoꝛſus excuti nequibunt
ix dum vixeris a te
Flebis vbertim diuck .
Culpans coꝛq; remoꝛdens

Vt grani mole depꝛeſſus

Enites recidiunugas
Foꝛtis alacrisq; pugili
ꝛoſternes grauioꝛes
zubiugo peſtes / eas v ½

Zlij vincere quibunt.
ratiam fateri dei

ſto certus opoꝛtet
Oꝛdinem videto ſuum
Pꝛouidus omnia libꝛꝛt·
Sub mogi ſub ponderisqᷣ;
Menſura ſapienter
Vincis hoc vel illud ſcelus
Sibi victoꝛia detrr·
