Toſen ad hec explicãda verba magis

ac magis ſine termino multiplicari/ſeda⸗

pud exꝑtos hec pauca vidẽtur ſufficere.
Nam inexꝑtis ſiue rudib vel qui laboꝛio

ſe poſſunt hũano adminuculo excitarivta

nimũ ad amandũ exercitarent / nulla vnẽ;
verba ad hoc plene capiendum ſatis erũt.

Agit de amoꝛoſa oꝛatione et eius ꝓpꝛieta⸗
te eam etia

m diffinit m traditiõe; magno
tum viroꝝ ſtudioſiſſiie.
Ropꝛietates et cõditiones amo
ris ac theologie miſtice q̃ ſupꝛa
dicte ſunt/etiam oꝛationi ꝑfctẽ
cõneniẽter aſcribi pñt.Huiꝰrõ
eſt qꝛ in anima cõtemplatiua amoꝛ/et my⸗
ſtica theologia.et oꝛatio ꝑfecta/aut idẽ ſũt
Aaut ſe inuicem pᷣſuppouũt. Nam vt patet
ex ſupꝛa dictis.miſtica theologia eſt cogni

tio expimentalis habita de deo ꝑ cõiũctio

nem affectus ſpũalis/cũ eodẽ.dũ ſcʒ imple
tur illudapłi.Qui adheret deo vnus ſpũs

eſt/que nimirũ adheſio fit ꝑ extaticũ amo⸗

re Teſte btõ Dioni. Rurſus heceadẽ mi⸗
ſtica theologia dicit᷑ ſapia put inter dõa re

2

ponitur a ſapoꝛe.ſ.q̃ſi ſapida ſcia. Vocat

pterea a diuino dioniſio irrõalis ⁊amens
ſapia/co ꝙ ſuꝑat rõem ac mentẽ/tranſiliẽſ

in affectũ.nõ qualẽcũq; ſed purũ ipiq; mẽ
tali iutelligẽtie coꝛrñdẽtem/q affectn vide
tur deus a mũdis coꝛde. Videt᷑inquã. qa

ſentit᷑ ⁊ guſtatur iuxta ꝓmiſſionem xpᷣi.btĩ

mũdo coegeqen ipi deũ videbũt/⁊ ſm illõö
nel. Amoꝛ ipᷣe noticia ẽ ¶ũc ⸗
vero recogitemus deqͥ incepit cõſideratio K

Breg.in ome

quid eni eſt aliud ofo ꝑfctã q hmõi expim̃
talis ⁊ affectualis cognitõis noticia: Or̃o
gquidem deſcribit ꝙ eſt eleuatio mẽt ĩdeuz

Cheologia ſpeculatiua

centrum.et locus naturalis omniũ deſide/

TConlſiderat. xLIII

pium et humilem affectum.ecceꝙ oꝛatõ
tranſcẽdit mentem ⁊ ſpũm. ꝓ qᷓ;to mens et
ſpũs dicũt vim cognitiuam intellectiuam
tranſit enĩ ſupꝛa ꝑ deſideriũ ꝑ piũ et humi

lem affectũ.ſed qᷓlem affectũ.affectuʒ vtiq;

mentalem aut intellectualem ſupᷣmũ/⁊ nõö
olũ ſenſualem aut rõnalem / alioqͥn nõ eẽt
oꝛatio ꝑfecta/q̃lem loquimur et qualeʒ de⸗
ſcribit aplus cũ dicit Oꝛabo ſpũ oꝛabo et
mente/ſpuũm ibi ꝓvocis inſpiratione.men
tem vero ꝓ ſuꝑioꝛi anime poꝛtione accipit
oꝛatio eni ſolũ in voce/aut imaginatione
verſata/caret ſuo ꝑfectiõis cõplemẽto/trã⸗

ſeat neceſſe eſt ad mentẽ et coꝛ/quemadmo

dũ dicebat danid addnm. Inuenit ſ̃uus
tuus coꝛ ſuũ/vt oꝛet te Sicut pᷣterea mos
ecciaſticus habet hoꝛtari ppłm anteoꝛõeʒ
vel graciarũactiõem ⁊ dicere. Surſuʒ coꝛ
da. Recte quidẽ hocfac/ne ꝓphᷣica illa ma⸗
ledictione notaret/ que dicit.ppłus hic la⸗
bijs me honoꝛat.coꝛ aũt eoꝝ longeẽ a me
Hanc btũs Anthonius heremicola hanc
ceteri eleuati prẽs ſenſerunt dicẽtes.Oꝛa⸗
tionẽ nõ in ſtrepitu vocũ / nõ in cõpoſitio⸗
ne vᷣboꝝ/ſed in affectiõe pioꝝ puroꝝq;de
ſiderioꝝ ita vt crebꝛo neſciat oꝛãs nec ĩtel/

ligat ſe aliqͥd poſtulare Sic docet Antho

nius Quare hoc:qꝛ ſupꝛa ſe ꝑ intellectum
nequaq; mens ſicaffecta reflectit᷑ nequaqᷓ;
cõponit/aut diuidit ſed puro ſimpliciq; ac
tu deſiderij vel amoꝛis in eo qð eſt om̃e bo
nũ fertur/pauſat/ſopoꝛat᷑q̃ſi dicens cũ p/
pheta In pace in idipᷣm doꝛmiam ⁊ rede⸗
ſcam. xpᷣmiſſis eluceſcit darius ꝙ; mi
ſtica theologia ⁊ oro ꝑfecta in hoc cõueni⸗
unt ꝙ vcraq; ponitur in vi affectiua ſuꝑio
re/et ꝙ vtraq; eſt reſpectu pᷣmi ⁊ ſummi bo

ni Et eſt ipius amoꝛ quidam purus / aut

—

ipᷣm cõcomitans vel gignẽs vel ſupponẽs
cui amor ꝓpꝛietates quas ſupꝛa poſuimꝰ
vtiqʒ conueniunt.

Oꝛationis pfectiõem ⁊ vbi. eiuſq; effectũ
⁊ ꝓſtinctum oꝛantis quã ꝓ quibooffer᷑po
nit ißius peeſum ad pᷣcellentiam

2 rfectio ſeu felicitas aĩe rõöna/

lis ꝓ vita pᷣſenti magis in oꝛõe
ꝑfecta ſeu theologia miſtica q;ᷓ ĩ
cõtemplatione intellectiua r̃po

nitur Coõtemplatio nanq; ſi nude cõſide⸗
retur ſine dilectione vel affectu ſubſequen⸗
te/iam arida eſt/inquieta eſt/curioſa ingta

00

inflata eſt. Deneq; fit longe ab illa pace 3
exuꝑat omnem ſenſum. Qua ꝓpter conclu

dere fas eſt/ꝙ ſchola oꝛandilaudabilioꝛ E
ceteris paribo/qᷓ; ſchola litteras edocendi.

erxcellit ſcholã eruditionis ꝓ intelletu.

quemadmodũ ſchola religionis p affectu

Pꝛoinde laus oꝛõis extatice ſeu pfecte col

ligitur ex oꝛdine ſuo q̃dꝛuplici vicz ex oꝛdi

ne ad deũ/ad ꝓpꝛium ſubiectũ/ad ꝓximũ

ſibi ſoli dat gloꝛiam adoꝛatioõem/gratia ;
actiõem ⁊ honoꝛem/eũ ſibi amicũ cõciliãs

Acinde ꝑ legem amicicie / que eſt idẽ velle /
et nolle / ipa að petit accipit/ et qo querit in
uenit. ſibiq; pulſanti aperit non ſic una
(Urrn ſo

lectio aut queuis alia opatio.
oꝛatio ſubiectũ ꝓpꝛiũ qð inhabitat.purgat

ꝑficit.illuminat.quietans ipᷣm ſatians at⸗

q; ſtabilens ¶ Zertio oꝛatio iuuat ꝓpximũn
nõ vnũ aut duos ſed totũ coꝛpus eccie my

ſticũ viuifico quodã influxu/ nutrit / et ca⸗
paciſſimo quodã materne beninolentie ſi

nu / omnia eccie mẽbꝛa ſuaq; oꝑa comple/

ctitur. offerens ea deo/ his ſupplicãs et
impetrans/ tanq; queſtuaria gratiſſima

——

indigentijs inopũ ſpũalium ſubleuandis

et ꝓ elemoſynis grãrum querendis atʒ im
petrandis / in magno ac miſerabili hoſpi⸗
tali huius minn 7 carceris et penalis
purgatoꝛij. ¶ Huic oꝑi nulla exterioꝛ ad/

monitio nulla pꝛſus comꝑabilis exercita

tio põt in efficaciam coequari. Nimiuʒ qꝛ
fruſtra hec oĩa fiunt/ vane / ſi non aduene
rit oꝛatio iũcta charitati. Poſtremo nichil
ita ſicut oꝛatio vires inimici ſeuiẽtis pꝛote
rit. nihil ira tendiculos laqoꝝ ſuoꝝ euacu
at et oñdit. Alioquin nõ dixiſſet ꝓphᷣa.ocu
li mei ſemꝑ ad dñm qm̃ ipᷣe euellet de laqo
pedes meos. Etiteꝝ puidebã deũ in con⸗
ſpectu meo ſp/ qm adextris eſt mihi / ne cõ⸗
mouear. Etrex Joſaphat ad deũ/ Cum ig
ramus inqͥt qͥd agere debeamus: hoc ſolũ

habemus reſudui vt oculos nr̃os ad te di⸗

riga mus.Quocirca bñ iubebat dũs. oꝑtz
ſemꝑ oꝛare ⁊ nõ deficere. Semꝑ autẽoꝛat

ſemp oculos ad deũ habet.q ſꝑ pio humi⸗

liq; affectu deſiderat.
quã cũ vera ſapia ⁊ miſtica theologia ↄue
nire diximus de eius quoq; virtute et 2di
tionib ac ꝓpꝛietatibꝰ copioſis/hoc loco ſer

mo poſſz incidere. ſed de his remitto ad ea
que ſancti et doctoꝛes ſaluberrime tradide
runt/⁊ pᷣeipue Hugo de ſctõ victoꝛe itra

Pꝛimo quidem ad deũ qm̃

eniq; de oꝛatõe

He miſtica theologia

ctatu ſuo quem de oꝛatione compendioſi/

ſime et ſubtili ſſime compoſuit cuius ẽ hoc
initiũ. Quo ſtudio quo veaffectu oꝛandꝰ
ſit deus ⁊c̃. egatur GBuilhelmꝰ pariſieñ.

in libello qui rethoꝛica diuina intulat᷑ Le/ .
gantur et ceteri qui oꝛõis ꝓpꝛietates vtilita

tes ⁊ bus excluditur/quibuſq; impedit᷑/
doctiſſime adigergt. Bonelt vrs pꝛa
ctica theologie miſtice in ſequentibus pꝛo

ſequamur.

.

culatiua.

——

Ancipit pꝛolo

ſiderationibo ſine induſtriss.
Ractantes in
lam a multo q;uis interrupto tẽ
poꝛe.de theologia miſtica ſecu⸗
ti ſumꝰ oꝛdinẽ in alijs ſcientijs
obfuatũ vbi pus tradit de ſpeculatiua q;
ꝛactica nihilominꝰ hec ſcia ſupꝛa ceteras
multas h̊ hʒ ꝓpꝛiũvt ſpeculatio in ea necꝑ
fecte tradi/nec plene ĩtelligi poſſit niſi.pꝛa
ctic' p̃ceſſerit vſus.Quãobꝛẽ deinceps p/
ſentis oꝑis erit tradere ſub aliqbo cõſidera

tiõiba modos ⁊ vias quib ad theologiam

miſticã babeat᷑acceſſus. Perqͥrere eni qd

ſit theologia miſtica/et in qᷓ vi aie reponit᷑

⁊ de dꝛĩa eius ad ſpeculatiuã theologiã / et

ſikia / qlia plocuta ſunt / no ſatis eſſe dz hbo⸗
mini xpᷣiano/pᷣſertim eccĩaſtico.opꝰexerci
tatioq; requit qð vt fiat pdeſt nou medio⸗
criter aꝑire ea q ad opus aggrediẽdũ finie

dũq; neceſſaria ſunt vel accõmoda vt obf/
uent᷑.qᷓ etiã ꝑturbare ſolebãt oꝑantẽ / vt vi

tent᷑ q elucidatio nos expediret ab hiſoi
bus qᷓ in hocnegocio tractanda pᷣdẽ ſuſe

pimꝰ ¶ Et dicimꝰ in pmis ꝙ magiſteriuʒ

theologie miſtice ⁊ oꝛõis extatice ſeu ꝑfctẽ
Jeſus xpᷣs ſibi ſoli ſueq; volũtati retinuit

nec ad illud humana ſufficit induſtria q;/
nis ipᷣa nõ dẽat penitꝰ derelinqͥ Eteniſioẽ
datũ optimũ ⁊ om̃e donũ ꝑfectũ deſurſü ẽ
deſcẽdẽsa pr̃e luminũ.pꝑſpicuũ habet᷑ cõſi

derationis huiꝰ pncipiu /q donũ pfecto

„

ratiõis ꝓfluit a diuina volütate tenente lu
cẽ in manibaſicut Job notat Et exponit

Breg. ꝙ dũ vult illuminat et claudit dum

vult LZeterũ q, hũana nõ ſufficit induſtna
poſterius elucidabit᷑ ꝙ; tñ noͤ ſitpꝛſus abij

cienda docet apłs Vocans nos dei coae

—

Finit pꝛima pars de myſtica theologia
us

lectioniby noſtrꝭ

inon
ſeojner
nodis

gicatb
toniby
attegen
ſcer
re Oun
ſo
cunolt
nimtan
afenon
eiato
nolei
töipp
ſered
henere
peſto
d
feyrt
bi⸗
utan/
loplen
kmnn
manno
Goben
ſireg
unde

4

hl
1

in

aumhl
nnnsſenn
tinſnm
penoren
lig Aiin
wibtiſhiitn
1 Kohmmit
tuinät
tüliscſed
õ
Crrti⸗
maugthitii
rämturn
icüenif

ð

a so
nMer
natiuili

iutoꝛes/non compulſoꝛes/ non pꝛeuento/⸗
res/ne dicamus. Manꝰ? noſtra excellſa/ et
nõ dũs fecit hec oĩa. ¶ Pñt aũt duodecim
ĩduſtrie pᷣſuppoſito pᷣus afſlatu dño ꝓ pꝛa
ctica theologie miſtice/ſub totidẽ cõſidera
tioniba annotari/ Pꝛima dei inuocationẽ
attẽdere. Scða ꝓpꝛiam cõplexiõem agno⸗
ſcere.Tertia ꝓpꝛiũ officiũ vel ſtatũ aſpice⸗
re.Quarta ſemetipᷣm ad ꝑſectiõem extẽde/⸗
re.Quinta occupatiões effugere. Sexta
curioſitatem deponere. Septima longa⸗
nimitatẽ aſſumereê/Octaua paſſionum vł
affectionũ oꝛigies aduerter̃ Nona tꝑs ido
neũ et locũ inqrere.Decima.ſomno⁊ cibo
moderãter indulgere. VUndecima medita⸗
tiõiba pijs generatiuis affectuũ ſilẽter inſi
ſtere. Duodecima ſpũma fantaſmatiboa⸗

uertere. ¶ Has igitur induſtrias nouiſſi⸗
me ſtudui redigere ad foꝛmã qᷓndaʒ tracta⸗
tuli dum poſt laboꝛioſam legatiõemvtinã

fructuoſioꝛẽ ſuꝑ negocio pacis ecciaſtice/

regredi tandẽ datũ eſſet a roma ad Januz

vbi pᷣſtolabamur cõuẽtiõem iurata⁊ ↄcoꝛ

datam marſilie/ꝑ duos cõtendẽtes debere

cõplcri in ſaona/illic pendẽte noſtra q̃ fru⸗

ſtrati tandẽ ſumus expectatione. Ego ne

vacatiõem datã male vacãdo cõſumerem/⸗/
ſed obedirem dño dicẽti ꝑ ꝓpham / vacate?
videte qm̃ ego ſum deus/vacani vt viderẽ
qua ratione/q̃ ve induſtria cõtingeret eẽn⸗

tiam dei cũ ſua exaltatiõe/cõtemplãdo co⸗

gnoſcere/⁊ cognoſcẽdo cõtemplari.

eſticetheolo ie pꝛactice tres goctia⸗
nũ modos fᷣm triplicẽ in deũ cõuerſionem
aie.⁊ triplicẽ getiũ oſtendit.
Induſtria pꝛima
A vocatiõem attẽdere.¶ Uo⸗
cat deus ad ſalutẽ oẽs hoĩes / ſi⸗
quidem vult oẽs hoĩes ſᷣm apo
ſtolũ.ſaluos fieri. hinc ille natu⸗

ralis apud vniuerſos indelebiliſq; ad bti⸗

tudinẽ appetitus.nihilominus inviadiui
ne vocatiõis alius ſic alius ſic ambulat.ſe
cũdũ diuiſiões gratiarũ/ãmiĩſtrationũ ⁊ o
perationũ vt deducit aplłs.Alij qͥdẽ ꝑ ſpiri
tũ dat᷑ fmo ſapie.alij aũt ſᷣmo ſciĩe.alij fides

alij gra ſanitatũ.alij oꝑa virtutũ.alij ꝓphe

tia.alijdiſtinctio ſpirituũ.alij gra linguaꝝ
alij interpᷣtatio fmonũ.Hec aũt oĩa opera
tur vnus atq; idẽ ſpũs/ diuidẽs ſingulis ꝓ
ut vulc. Sicut coꝛpus vnũ eſt ⁊ mẽbꝛa bʒ

(Conſideratio. I.

diuerſa/ officiaq; varia. Ecceqꝙ ſermo ſapi

entie qui cũ gratia cõtemplatiõis plurimũ

ſilis eſt/vel eadẽ reputat᷑/datur.ꝑſpiritum
huic aut illi nõ oĩbus/ſicut nec gra ſanita
tũ/nec fides.hocẽ vt arbitroꝛ pax in eredẽ
do/nec oꝑatio vᷣtutũ/nec ꝓphetia/et ita de
reliqͥs. Aakamodi igitur nõ oẽs vo⸗
catos ad gloꝛiam adipiſcẽdam conari con
uenit ad quãlibet adminiſtratiõis vel oꝑa
tionis gram indifferẽter/ Sic nec vniuer⸗
ſos oꝑtet ad ſapie vel cõtemplatiõis ſtudi⸗

um ſe tradere.Hoc in ſciẽtijs vel artibo re⸗/

liquis docuit etiã phᷣs/⁊ poſt eũ tullius/de
bere politiſantes attẽdere/qꝛ nõ oĩa poſſu
mus omnes.Et hoc clarius eſt qᷓ; vt curio
ſius indigeat declarari Quãuis aſſignatõ
cã? in ꝑticulari ſit varia/⁊ frequẽter electõ
difficilis/iudicãdo de quolibet tu ad hanc
oꝑatiõem in coꝛꝑe miſtico.tu ad illã elcũs
es coneris/facere certã vocatiõem tuaʒ ad
ſalutem. ¶ Pꝛogeſt vero nõ mediocriter⸗

cõſiliũ acclpe/⁊ accepto credere/viroꝝ exre
toꝝſpũaliumq; qles iudicant de omnibb.

Juuat iuſuꝑ circũſtãtias ꝑſonales attẽde
re vt coꝛꝑis ſic vel ſic cõplexionati. Statꝰ
q̊ʒ in republica/loci pᷣterea⸗/⁊ tꝑis/ vel mẽo
rie ⁊ iudicij/aut q̃lis in iraſcibili/q̃lis in rõ
nali/qlis in cõcupiſcibili repitur. ¶ Hinc

facit vt nõ oẽs ad grãm vocati cõtemplati
onis/pñt qñq; ſublimius ferri ĩ deũ frepi⸗

di ⁊ anxij tanq; in ſeueriſſimũ iudicẽ ſuũ ⁊

mgrm auſterũ cuiꝰirreuocabilis eſt condqd

natio. Rugiũt hi frequenter a gemitu coꝛ

dis ſui plãgentes ad deũ. Quis nouit p tã⸗
tem iretue ⁊ pᷣtimoꝛetuo iram tuam dinu
merare: Et illud ſi iniqᷣtates obuauerdo

mine/dñe qͥs ſuſtinebit. Illud inſuꝑ Hon
intres in iudiciũ cum f̃ᷣuo tuo dñe/qꝛ non
iuſtificabit᷑ in cõſpectu tuo omnisviuens
Rurſum quoq; Dñe ne in furoꝛe tuo argu

as me ⁊c. Et varia in hancſententiãapud
iſtos non tam deſideratur pᷣmiũ q;tũ eter⸗

nũ ſuppliciũ foꝛmidat᷑ q̃le pfecto foꝛmida
re cautum ⁊ licitum eſt. UVnuenies alios
quos mtrcẽnarios dicimus/qꝛ mercedem
ꝓ obſequio celeſtem expetunt a deo/tanq;
rege liberaliſſimo aut tanq; a pre miarum
et totius cõſolatiõis dicẽtes ei.Pater pec⸗
cani in celũ ⁊ coꝛam te/iam nõ ſum dignꝰ
vocari filius tuus/fac me ſicut vnũ ex mer
cẽnarijs tuis Et hi quidem recte agunt tã
q; filij ſibi male cõſcij/ſed nõ vſq;quaq; ad
ꝑfectum ¶ Sunt alij rarioꝛes qui animo
E 1 on e

65

Der miſtica theologia

nec ſeruili neq; mercẽnario/et pluſq; filia
li rapiũtur in deũ / velut obliti ſue ſeruitut
ſue mercedis / ſue paternalis auctoꝛitatꝭ.ſo

7

ciant᷑ ei velut amicus ad ami

ſus ad ſpõſam / dicit ex ſnia qui hmoi eſt:
lectus meus mihi.et ad me cõuerſiões eiꝰ.
Etillud.qͥd enim mihi eſt in celo ſupplep
mercede/za te qͥd volui ſuꝑ terram. ſupple

p ſupplicij vitatione/defecit caro mea? coꝛ

mei / deus coꝛdis mei/et ꝑs mea deus in e⸗

ternũ.¶ Numeramus pmos inter incipi
entes / alios inter pficientes. pfecti ſunt re

liqui/ita tñ vt ad poꝛem ſimilitudineʒ cre/

beꝛo ſeſe reuocent·/ſe arguãt/ſe habere iudi⸗

cem ſeueriſſimũ/ſe magrmvel dñm / vel pa
trem cõſeruatoꝛem /vltoꝛemq; negligentia

rum cũ tota mẽtis ꝓſtratiõe recogitẽt. Ali

oquinvereant᷑ illud.niſi in timoꝛe dei inſtã

rerte tenueris cito ſubuerteretur domꝰ tua
Mihilominus etiã aut poſt offenſas adul/⸗

dũ / vel ad amoꝛem filialem infundendũ/et
vłrad oĩa ſue laboꝛio ſe ꝑegrinatiõi neceſſ
ſaria reuerenti/fiducia poſtulãdũ ¶ Ouip
pe noĩa hec/dñs iudex mgr.iuſtus.reddẽs

hec noĩa/ ſponſa amica / ſpoſa manens in

”

(Conſi

terationeſq; regredi ad ſpõſum.ſcientes di
ctũ ab eo ꝑ Hiere.Zuvero foꝛnicata es cũ
amatoꝛibo tuis multis.reuertere tñ ad me/
et ego ſuſcipiã te. ¶ Pꝛoindeliberũ ſitvni

cuiq; indiciũ/ego interim opinoꝛ/cõſultio
rem obſeruatiõem apud plurimos iſtã eſſe

qui deũ ſicut prẽm nr̃m q in celis eſt ꝓpõit
ſibi vel ad timoꝛem reuerentialẽ incutien⸗

vltiõem velociter ⁊ ſilia / vehementi pauo
rem/et minus amoꝛem incutiũt
delicijs et in cubilib aromatũ / dilect / pul
cer et rubicũdus/manẽs intervbera/cuius

leua ſub capite ⁊ dextera amplexat/mollio
rem apud quoſdã q; ſatis eſiet affectioneʒ/

minuſq; ſinceram ꝓcurant. NHNomen B.pa/
ter noſter / miris modis inter vtraq; fec tẽ⸗
pare/vt ⁊ timoꝛ ſit cũ dilectione/et dilectio
cum timoꝛe.

⸗

—RMNEE”c

plexiòem/ꝙ; naturalis inclinatio ad mul

ta hoĩem diſponit vel impedit/qð et exem

α

plifica iſerer bonã naturaa pentib vlali

„7

unde vel in inuetute adqſitam dic mirabi

re

liter eſſe operoſam.

Mde

nduſtria ſecunda

cũ/imo ſuaui
oꝛi familiaritate cõiungũtur⸗ ei ſicut ſt on

derat. II. do/

cet vigilãdũ ad cognoſcendã ꝓpꝛiam com/

Ropꝛiam cõplexiõez agnoſcere
Pien dictũ eſt aias inſequi
coꝛpa/qð exꝑimẽto quotidião
cognitũ.ſic accipiẽdũ eſt/ vt nõ

neceſſitat vel coactiõis ſit hec ſeqla / ſed in
clinatiõis Juuat aũt miris modis ad oꝑa

tiões has vel illas/cõfoꝛmitatꝭ inclinatio
naturalis ſicut ex aduerſo diſſonãs tm̃ ob⸗
eſt / ꝙ vix libertas animi / vix diſciplinatio
vix conatus aſſuefactiõis/ſufficit euincer̃.
¶ Zraditibtũs Breg.quẽ in arte cõtẽpla⸗

tionis ſepe diuq; cõuei ſatũ cõſtat/quoſda
hoĩes inuenire nature tam inqͥete ⁊ varie/
vt ociũ contẽplatiõis vel nõ poſſintvłmo
leſtiſſime poſſint ferre.ad qð alij natetran⸗

quillioꝛis aptiſſimi ꝓniq; ſunt / pmos ad
actiõem. ſcõᷣos mittit ad cõtemplatiõem

Leterũ qͥs neſciat quoſdã ex hoĩbus plus

vigere in iraſcibili vᷣtute.quoſdã in rõabi⸗

li/alios in cõcupiſcibili.Quo circa vide⸗
mus alios citius venire ad cõpunctionis

et cõſequẽter cõtemplatiõis grãm exconſi

geratione deteſtatiõeq; vilitatis ſuoꝝ fla/

Periorer hoc ꝑ vim iraſcibilem intenta ad
oneſta.Alij magis ex iudicio recterõnis

ad idipᷣm ꝓuehũtur qbus faciliter ſuadet

veritatis amoꝛ cognitio ſplendoꝛq; miriſi
cus viuere cõformiter aà eãdem ratiouem
quã excolẽdam ſuſceperunt.Poꝛro molle
coꝛ et amicabile/videns/apud alios flexi⸗

biles ad ea q̃ ſunt cõpaſſionis vel amoꝛis/

qualis vt plurimũ deſcribit᷑aĩa ſctã que to
ta liquefacta eſt vt dilectus ille ſuus totus
dẽſiderabilis locutus eſt. Talem alam fa⸗

cilius ad cõtemplatiõis reqͥem trabit con/
ſideratio / nüc dnice paſſionis / nũc diniedi
gnatiõis/ac dilectionis ad ſeipᷣam/nũc cᷓ

uerſatiõis pie ac doloꝛoſe ſctõꝝq; ſctaꝝ p/⸗
cedentiũ In q̃ virtute ſepius viget femine
us ſexus q; ꝓpterea pius deuotuſq; noĩatur
¶ Perſpicua aũt cã eſt cur facilius H iſto

mõ qͥ trahitur ad cõtemplatiõem/cũ acti

ones actiuoꝝ ſint in patiente bñ diſpoſi⸗
to. diſpoſita vo eſt ſenſualitas obedire ſpi/

ritui ſurſum intento / du hz ſimbolũ hoc eſt

cũueniẽtiam ad illud ipᷣm qrapit᷑. ¶ Poꝛ⸗
ro qtum ex geſtis eoꝝ cõijcere mihidatuʒ
eſt / plus in Hiero. et Amb. viguit iraſcaibi

lis. In Aug et ſctõ Zho. õalis. In Dꝛæ⸗
go. et Bern. cõcupiſcibil. Quãuis nõ du⸗/

bitem in quolibet illoꝝ potuiſſe reꝑire vi⸗

ciſſim molle coꝛ/amicabile / flexibilead eaan

que dilectiõem faciũt/alioquin coꝛ durum

ſclei
pitue
nbin/
ulimnt
nhi

lunton⸗

Nniahinn

enmeciti

micöſte ei

ndgeryert
Mippſingim
caönniennn
Gin dnose
anhttin
kighedsins
Ladiandri

EOmNe

nnänngen
mdia

närurin
Gnnorgrif
nN⅓

esNini

cipaſnrtns
edtiti
nsd Du
nüsnren
mmnsei
entiiz;li

5

fuerit quoq; in quolibet ſtudiũ vehemens

ad inquiſiciõem veritatis. ʒeluſq; feruidus
ad omnis inhoneſtatis ꝑſecutiõem Po

ſtremo gaudeant bene nati /ſiue hoc babe⸗
ant a ſolo dei miraculo vt Johes baptiſta
ſiue ab influxo ſuꝑioꝝ coꝛpoꝝ/ſiuea pꝛo⸗
xima radice ꝑentum /vel ab educatiõe bo⸗
na que moꝛes facit.grãs agant vndecũq;/
ꝓuenerunt.neq; grãm talem in vacuũ reci
piant. Videat autem quiſq; vt ait Bem.
qm̃ verbũ qð egreditur de oꝛedei nõ reuer
tetur ad eũ vacuũ.ſed pſpetur et faciet om/

niaad que miſit id vt dicere poſſit/et ipſe⸗

GBratia dei in me vacua non fuit. Nam in

iniuriam cedit donantis donũ negligere/
nec eovti qð donatũ eſt/qð eſſe conſtat in⸗

tolerabilis ſuperbie diſplicentis et inte.

(Conlideratio. III.

Siat crofficium totius eccleſie bꝛeuiter
ctàd vnicuiq; coueniat oñdit ¶Indu iij
fFficiũ ꝓpꝛium vel ſtatüm reſpi⸗
cere. Plurimã officioꝝ ſtatu

enumeret: NHimirum iam dictũ

uerſa mẽbꝛa non eundem actũ hñt. Cũ au
tem ocium et vocatiõem ab exterioꝛibo cu⸗
ris cõtemplatio poſtulet/et plures inueni⸗
untur/quoꝝ ſtatus et officia quiboalligati
tenent᷑/ nequeant exerceri ſine multo ſtrepi
tu curarũ/et exercitatione coꝛꝑis et ſenſuũ

quid ſuꝑeſt niſi tales arcere a cõtemplatio

nis inquirenda requie: Alioquin neutruʒ

feliciter aget homo/quem medius ĩter ſtre

pitus verſare neceſſe eſt / videbũt qʒ eũ ho⸗
ſtes / et deridebunt ſabbata eius. ¶ Dilea

=? . „ .

mus interim oꝑa mechanica mercaturas/

ruſticatões laboꝛioſas/mr̃imonialevincu
lum/qð impellit mulierẽ cogitare que ſecu
li ſunt.quõ placeat viro ſuo/et virũ ꝓuide⸗
re vxoꝛi ⁊ liberis. Attendamus etiã ipᷣospᷣ
latosecciĩe/quos licet Grego.dicat opoꝛte⸗
re pᷣ cunctis cõtemplatiõe eſie ſuſpeſos At
tñ ſi tũc pmũ niti voluerit cõtemplatiõis

adeptioni ſtudere dũ deberẽt ſubditoꝝ ne

ceſſitatibo coꝛꝑaliba ⁊ ſpũalib intẽdere ipᷣi
ſemetipᷣos irrident ⁊ fallunt tentationi q̊ʒ.
id eſt.curioſitati potius aſcribi tũcdebet ſi
curam plebis deſerẽtes/qᷓrant in ſuauitate
ocij cõtemplatiui delectari.quippe deſerũt

pᷣceptũ dei neceſſariũ/volũtarijs etnon ne

Pꝛactice cõſcripta

quomodo nõ male habebit in nouiſſimo⸗

umq; varietatẽ in republica qs

eſt / qm ſicut in vero ſic in miſtico coꝛpe di

templatio ceſſit alicui in talem familiarita
tem/ꝙ ambidexter factus põt imꝑturbatꝰ

velut angelus dei cõtemplãdo agere/⁊ agẽ

do cõtẽplari/aut ſaltẽ ꝓtinus abſq; multa
difficultate de hoc migrare/oare q; ſe ĩ alte

rum /q̃lẽ eſſe cõnenit eũ qͥ in ſtatu ꝑfectiõis

exercẽde poſitus eſt. ¶ Eſt poꝛro ſtatꝰ offi
ciũq; ecciaſticoꝝ/pᷣſertim religioſoꝝ tẽde⸗
re ad ꝑfectiöem banc inquirendã/qm̃ ĩ ſco
la deuotionis ⁊ oꝛatiõis ad hoc traditiſũt
vt ſint velut oculi/cetera mẽbꝛa coꝛꝑis mi
ſtici dirigẽtes tam ad ſeipᷣa q; ad deum.
Sunt attñ nec ignoꝛamus inter ecciaſti⸗
cos/etates/ſtatuũq; varietates plurime at
q; aliter puerilis etas/aliter adoleſcẽtis.a⸗
liter iuuenilis / aliter virilis / et cõſequenter
ſenilis ſua requirit inſtituta totũ nihilomi

nus apud tales qͥcqͥd agit̃docet᷑aut impo

nitur/vt ad hũc q ete cõtemplatiõis finẽvlł
ſero capiendũ oꝛdinent᷑/neceſſe eſt. Infan
tibo et pueris q;q; parũ capacib/puidẽdũ
eſt ſolicite.ne ꝑuerſis ⁊ o bſcenis verbis pi
cturis aut exemplis inficiant᷑. Imbuãtur
potius ad oppoſitũ ſcʒ totius pudicicie ac

pie religionis vᷣ̈ba/picturas/et exẽpla. NHã

quo ſemel eſt imbuta recẽs ſeruabit odoꝛẽ

teſta din. Ve ſcandaliſantibo puſillos bu⸗
iuſmodi/aut nõ debite docẽtibo. Adoleſcẽ

tioꝛes aũt plus onerãdi ſunt exercitatiõib⸗

etiã coꝛꝑaliba repᷣſſiuis earũ que tũc violẽ
tioꝛes inſurgũt paſſionũ.quibp aſſuefa⸗

ctionẽ et etatè moderatas.illud qð ſuꝑerit
vite/totũ laxetur ad ocium cõtẽplationis.

libere capeſcendum.

¶ Conſideratio quar⸗

ta dicit ꝙ omnes tenent ſe extẽdere ad ꝑfe⸗
tũq; pᷣfert vita cõtemplatiua actiue elo⸗
(Induſtria quarag.
met ad ꝑfectiõem extẽdere.
Vox multoꝝ eſt /ſuff cit mihivi
ta cõis/ſi cũ infimis ſaluari po
tero/ſatis eſt. Nolo merita aplłlo

rũ / nolo volare p ſumma incedere ꝑ plani⸗
oꝛa cõtentus ſum. Sed viderint hi ꝙ; iam

impfectio eſt nolle eſſe ꝑfectũ. In via eniʒ

dei nõ ꝓgredi regredi eſt. Damnatur inſu⸗

ud in fenus nõ tradidit. ¶ Facimus hoc
ꝑſpicuũ in exẽplo familian. Habetaliqᷣs
pᷣpotẽs nobiliſq; p rfamilias plures filios

kefuns piger qͥ talentũ cõtentꝰ / il

5

ceſſarijs intendentes. Secus vero vbi cõ

tis et futuri et

De miſtica theologia

quemlibet aptiſſimum ad ampliandũ ho⸗

neſte rem familiarẽ induſtria ſuavnus illo
rum alijs laboꝛãtibo ſedet in domo piger⁊
iners/nihil curans/dñmodo nihil ſoꝛdide

viuat.nihil altũ/nihil pᷣclarũ vel dignũ in

genio ſuo/aut pr̃na nobilitate recogitetdi

cit ſufficere bona iam ſibi habita/ et quali

cũq; vita vti.Euocat aũt pater eũ ad act⸗
ſublimioꝛes/et arduos monet ſtimulat ꝗͥs
non facile viderit quõ hic filius ſi obaudit

nec obedit odioſus erit pri: Sic ſur poni

turapð prem celeſtẽ his quos trahitad ca
riſmata melioꝛa/ad actus diuionioꝛes/dũ

toꝛpeſcunt herẽtes infimis nec ad ꝑfectiöz
ODõ tñ intelligi volu⸗
mus deillis qui nullo ſtatu vel officio hũi
lioꝛi/’ſic alligati tenent/ ꝙ abſq; pᷣcepti trãſ
greſſione neqᷓantad altioꝛa cõſcẽdere hici
terim pfecio altiſſimũ merito reputari con

nenit/ꝙ obedientiã diuine iuſſionis ope⸗
rant᷑. ¶ Aniaduertenduʒ eſt deniq;/qꝙ etſi

Maria poterat honoꝛabiliter cuʒ martha

hoſpiti xpᷣo miſtrare/collaudat eaʒ nihilo⸗

minus diuina ſapia/ꝙ vni intẽta optimã
ptem elegerit. Itaq; maledictus eſt qͥ ꝑtem

ſuam aliter(licet faceret)facit deterioꝛem

Exhis vero palã deducit᷑ ꝙ cũ vita cõotem

platina ſicut oñdũt theologi ꝑfectioꝛ ſit q;ᷓ
acriua/ qllibet ad cõtẽplatioem idone/ nõ
Ealugaluæcionis neceſſitate põt ad illã
1

center ſe tradere/dimiſſa actione.· Det᷑in
hec fides Augꝰ.dicẽti/ꝙ ſi negociũ.i.actio
nem charitat nemo imponit.Intellige ſu
perioꝛis iuſſionevel euidẽti neceſſitate.ſtu
dendũ eſt cõtemplãde veritati.¶ Necop⸗
poſuerit aliqͥs facultatẽ quã hr̃et iſto mõ p
iciendi in vita actiua cõdemnatiõem ſu
am ſi talentũ abſcõderit et in quo poſſi ne/
gociarip̃diciãdo vei paupibo miniſtrando
qm̃ abunde pficit eccie vir cõtemplatiuus
obſequẽs deo/de coꝛde vel oculovbi alij ö

manib oꝛe vel pedib ſubſeruiũt. ¶ Poꝛ
ro multi ſunt apud q̊s dãnabitis iudican⸗
da eſſetobmiſſio cõtemp
quẽadmodũ poſiti in ſchola religionis q̃ ẽ
eſt ſchola deuotiõis oꝛõis et fletuũ/q̃les in
ſuꝑ eſſe conuenit ecciaſticos/qui laboꝛes
pploꝝ in ocio poſſidẽt vt cuſtodiaut iuſti
ficatioes dñi/et legẽ eiꝰexquirãt. Quales

demũ plures inueniũtur viri ⁊ femĩe de ſe,⸗
culo/qbus ſufficiens ocium/ inſtructio et
ingeniũ ſuppetunt.vt ſe totos in deũ ↄuer
tant et rapiãt.Aſſint itaq; apud eos fides

verũ ẽ bui ec impedimẽtũ

latiõis inqrende

ſpes et charitas Subtilioꝛ inſtitutio non
magnopꝑe inqrenda eſtvt toti tranſeantin
Affectum coꝛd “

Conlie

is bonum.

7.

moꝛem in deũ ferri delectatioe pſalmodie
pcipue in clauſtralibo. et cantũ altũ dicit et

—
2-

cipiet eam ꝓpterea ſint in pau
cis actus tuii/ſi ſtuderevis bone

tur inuenit / nõ dicit habuit. hocenĩ falſum
elſe in iã pfectis cognitũ eſt/ Non poteſt a⸗

uis alligatas hñs alas vel illitas viſco/va
cuas ſe ferre ꝑ auras Et neqͥt hõ pedibbim

plicatis enatare. Occupatus nibilomagꝭ
ag ſerenũ cõtemplatiõis ether põt ſemete/
nebere/ vacua ſit oꝑtet latitudo pagie coꝛ⸗
dis nec impleta curis / vel ſolicitudinibus
coõtracta/nec offuſcata tetrꝭ paſſionibo vbi

ſapie ta immeẽſ doctrina ſcribi cort᷑ Ca
piamus ex arboꝛiboexemplũ q̃rũ hũoꝛ nu

tritiuus qͥ ad ꝓceritatem ramoꝝ ſurſuʒ du
tex ex vulnererimam habuit.Amoꝛ autez
in aia nunqͥ d nõ apte dicefhumoꝛ ſuꝰ/ qͥuꝛp
fecto ꝑ infima liqueſcit dũ ꝑ paſſionũ car?

naliũ ſeu curarũ terreſtriũ vulnera lacerat᷑.
Tũc nempe viã facit nocituramamon ſui
nutrimẽto/pᷣuſq; ſuꝑius ad celeſtiũ deſide

rioꝝ vegetatiõem deducat᷑. Hoc gemũt hbi

qui dũ amoꝛis ſui pẽnas vellent in alta cõ

templationis libꝛare/ptinus efffuit amorꝭ

illius humoꝛ/ea ꝑte q coꝛ aꝑtũ inferius in
uenerit vel ad curã rei familiaris/vel ad vi
dicte recogitatiõem/veladaliquã hmõi ſo
licitudinẽ Experiũturq; qð deploꝛat ꝓpha

di. OQm̃ lũbi mei hoc eſt affectiões impleti

ſunt illuſionibo.Et reuera illuſiones ſunt

q̃s alibi vocat vanitates ⁊ inſanias falſas
et cõfabulatiões iniqꝝ His obſiſtere liri
cus voluit dũ ait. Si nõ intendis ſtudijs
vel reb honeſtis/inuidia vel amoꝛe vigil
toꝛquebere Sed qͥs obſecro liberat eſtab
iſtis vt nõ aliqũ moleſtet̃ab eis:puto quia

nullus hõ viuẽs / qui vtiq; eſt vniuerſa va
nitas. Verũ aliud eſt tradereſe ſponte vel
ex officio vel ſtudio talibuſoccupationibz

aliud eſt eas toto deſiderio mẽtꝭ/manu di /

poꝛc ocij. nas qui minoꝛafactu

ſaiot
trepi
Zbꝛge
8
ſonis
necite
gerel
genbe
ticis ix
alugie
nnwꝛel
hocc
onhun
nin
Atu
Auneri
inſan
wtiggie
lance
ſlic
metes
fanel
rtiq
neint
ilibene
cinſeno
ſrepen
ſreans
nchi
ſcon
euns
Palr
ſan
noct
lerag

guͤbeſin
Nlbeins
etongtie
ogeitöen
ſopornne
nüschgt
imnen
urgnn
anin
diucicn
Gipudin

Paꝛactice cõſcripta

ſcretionis ſoliciteabigere. taᷓ lpoꝛtunos
ſtrepidularũ muſcarũ aculeos / velut aues

Abꝛge ſacrificium veſꝑtinũ circũuolãtes.

Quereret aliquis de occupatiõe religio
oꝝ multoꝝ/in pſalmodijs et canticis alti

ſonis multiplicatis ſupꝑ numerũ.O bſtant

ne cõtemplationi vel acquirẽde vel exercẽ/
de: vellem rñderent ipᷣi qͥd ſentiunt Et qui
dem beatus Aug'.flebat vberrime in can
ticis ſuaue ſonantibo eccleſie/vocibuſ eins
alacriter cõmotus. et eliquabatur veritas
in coꝛ eius. Sed an eſſet vnus excantanti

bus expᷣſſum non inuenio. Quia veroad
comꝑandam ↄtemplationis quietem plł

gratia ꝓuehit qᷓ; induſtria.qꝛ rurſus inter⸗

polatio fit in cantib / nõ eſt incredibile qͥſ⸗

dam ex ſic occupatis mentibo tamẽ ad boc
ipᷣm ſentire ſuꝑmentales exceſſus/pᷣſertim
vbi quis ſatagit exanimali fieri rõnalis.⁊
tandẽ ſpũalis.poſt vtrũq;.Et hec foꝛte mł
tiplicatio/ſtatuta eſt magis ꝓpter aialium

mẽtes interim occupandas/qui ſcʒ altio⸗

ra neſcirent quiete ſecũ meditari/ necocio
vti/qᷓ; ꝓpter ſpũñales qui rari ſunt.et q̃les be
ne inſtituta religio poſſz foꝛtaſſiſ a iugo ta
li liberioꝛes reddere nevel ſemp araret bos
cũ aſino.vel ad pedes Jeſu ſedẽs nũqᷓ; ma
ria reperiretapð eos.ſed ſola martha. QOð̊
ſi tecanẽtem in pſalmis deducat victoꝛ de
us ac ſpũs ſuus/ſuꝑ hec excelſa fluentoꝛuʒ
ſuꝑioꝝ nihil foꝛtius/nihil beatius/ Itaq;

beatus pplus ille qui ſcit iubilatiõem.qui

pſallit ſapiẽter iungẽs verbo ſenſum cũ af
fectu.Quã felixeſt Jeſu bone talis anĩa q̃
nõ eſt velut terra ſine aqua tibi.q;ſalubꝛi⸗
teragitur cũ hac colũba tua.ſponſa tua.a⸗
mica tua.qᷓ;ſaluberrime ꝓꝛſus/q;beniuole
Nazʒ et pᷣceptũ religioſe laudis implet ĩ ho

ris dicẽdis/nihilominus gaudet puilegio
alicuius in alti ſilentij ſolitudine cõtẽplan

tis.vtiq; foꝛtioꝛ hec qᷓ; illa.beatioꝛq; dicen
da eſt. ¶ Pꝛodeſt ad hocipᷣm pᷣuenire tꝑs
oꝛõis/ea pᷣmeditãdo que depmenda ſunt/
vt liberius tranſeant in affectũ ¶ Pꝛodeſt
et conari trahere illa que dicũtur nõ taʒ ad
cognitiõem ſubtilem ac multipliceʒ/qᷓ; ad
ſapoꝛem ⁊ exultatiõem. Sepe enĩ vbi mi⸗
nus cognitiõis ibi plus affectuuʒ. Intrat
quoq; dilectio vbi cognitio foꝛis ſtat Imi
temur gaudẽtes ad ſonitũ tympani vel cy⸗

thare/qui carminis armoniam nõ magpe
dijudicant /ſatis hũtes iocũdos exultãtis

tripudij numeros exercere/q̊s ꝓuocat ipſa

modulatio. Tu ſimiliter id qð leg.audis:
vides.loqueris.aut cogitas.trahe cõfeſtiʒ
in affectũ/velut aſpirans exintimis/olfaci

ens aut guſtans.vt ſi audieris pater nr̃.aſ/

ſurgat ꝓtinus animus/ad reuerentiã ſiml
et dilectiõem. ad poſtulatiõem fidem ꝓ ne/

ceſſitatiba tuis fratrũq; tuoꝝ/quoꝝ pr cõ⸗
munis eſt. Arripe generoſum nobilemq;

cõtemptũ omnis fede ruſticitatis/tu qͥ taʒ

mas exiliũ/cui celeſtis hereditas filiatiõis
titulo/cuius pater in celis eſt/reſeruatur.

Tales quoq; affectus inuenire eſt ſine nu
mero vel termino / de die in diem ſugues et
nouos/ velut in fauo vel in mãnavl in nu/

cleo recõditos/qui vbertim fluent.ſi contẽ
lationis dente comp̃ſſeris.

õ

q; abutunt᷑ ſuis beneficijs ponit.⁊ bꝛeueꝗᷓ

iuſte reddere vel ꝑmittitur. ſedecim oſtẽdi⸗

turrationibus. ¶Induſtria ſexta.
NAVirioſitatem deponere. ¶Tu⸗

en lia/ aut vtilia magis & liceat / de
ceat vel expediat. (hoil pcoꝛ

adocium cõtemplationis anhelare tanqᷓ;

cogniturus aut alijs oſtentaturus tmmo⸗

do ſublimitatem eius/qualem ex veraciſſi
mis ſctõꝝ atteſtatiõibo fide quadã accepi⸗
ſti. Et non potius vt inde vilioꝛ ſis ⁊ abie
ctioꝛ ſis in oculis tuis/viſa ꝑſpicaciꝰ in di
gnitate tua in comꝑatione recogitate diui
nitatis. Sis inſuꝑ cõtra tentationuʒ tela
robuſtioꝛ.et feruẽtioꝛ quoq; in amoꝛeʒ dei
et ꝓximi.et vt demũ currẽdo viã mãdatoꝝ
dei alacrioꝛ inneniaris.Tene ⁊ audiẽs cõ

tremiſce qꝛ ſunt filij infideles ⁊ alieni ſunt

ſerui neq;/quos aliqñ cibare ſuſtinet pr ce
leſtis ex adipe frumẽti⁊ de petra melle ſatu
rauit eos. QOuẽadmodũ apud aliqͥs expᷣla
tis ⁊ pncipibus videre eſt/qui cõdemnan
dis paulo poſt ad moꝛtem mittit aliquoti
ens in carcere de pᷣcioſis mẽſe ſuereliquijs
Pꝛopterea noli altũ ſapere ſed timerecogi
tans qꝛ gratia cõtemplationis numeratur
inter grãs gratis datas/q̃ ſicut ſpes/fides/
et ꝓphetia.aut alie vᷣtutes.põt infoꝛmis et

ſine charitate haberi. Quis igitſecure niſi
in dño gloꝛiabitur: Ve vetibi humana p

ſumptio/qñ has et ſiles grãs ſpũales repe
rire eſt apud maledictidis rephartani⸗ q5
oo ½

igeratio ſexta

Dei diſpoſitiõem circa bonos ⁊ malos eo

rioſitas eſt ſtudium circa inuti⸗

66

regio patre gloꝛiaris .diſpliceat tibi atʒ ge

iirroꝛationis.

fiulios velin augmentum ſue damnatiõis
vſu ingratiſſimo dono deivel ad alioꝛum
eruditiõem /vel ꝓ qualicũq; laboꝝ ſuoꝝ⸗
velut falſoꝝ ac inutiliũ pᷣmio tranſitoꝛio:
ꝓ tali numiſmate talis merces.dicit ꝓuer⸗
biuz. Foꝛnicari tm̃mõ queſierunt idonis
dei p impꝛobam dilectioem aut pᷣſumptio
nem. Quid igitur: deſideriũ eoꝝ affert eis
deus. ſed iratus. Audiũt illud euangelicuʒ
Accipe qð tuũ eſt et vade. inc puenit

ex diſpẽſatione miſericoꝛdie dei/ꝙ ab ele⸗
ctis ſuis ſepe dedlinat ipᷣe/ſed nõ in ira/nec

in finem. Abyvſſum vero iudicioꝝ cius qͥs
inueſtigabit: ¶ Poſſumus tñ er dict ſan⸗/
ctoꝝ qui ſepe deo inſpirante locuti ſuntq̃i
dam hmõi miſterij cãs agnoſcere- ¶ Fit hᷣ
qñq; et ſepius ad humiliatiõem vt retun⸗
datur ſuꝑbia vel que pᷣfuit vel ne ſurrepat
ꝓuidetur. Pꝛopterea teſtat exꝑtus Bern.
Vere nihil eſſe efficacius ad grãm hãcvel
inueniendam / vel retinendã vel recuperã/
dam/q; ſi ſemꝑ inueniariſ nõ altũ ſaꝑe ſed
ſaperead ſobꝛietatem. Deniq; beatus vir
qui ſemꝑ eſt pauidus/⁊ ſuꝑ cuſtodiaʒ ſuaʒ
ſtat. U hoc aliqñ ad deſiderium vehe⸗
mentius igniendũ/quẽadmodũ ignis fla⸗
tu compᷣſſus/erumpit ardentioꝛ/⁊ vt diſca
mus grãdia granditer querere. ¶ JYit hoe
vävt ab hoie ſua fragilitas/et abyſſus miſeri
arum/pfundius ⁊ exinde clarins ſentiatur
equatinꝰvileſcat ipᷣe ſibi / recogitãſqualis
ſe ſit / et qualis ex dei munere eſſe poſſit.
Fit hoc aliqñ ad induẽdum viſcera pie
tatis ſuꝑ alioꝝ deſolatione/qbus hec con⸗
ſolatio vel nõ cõcediturvel cõceſſa ſubtra⸗
Riruri r hocad ſatiſfaciendũ interim ꝓ
ſe vel alijs / p doloꝛem ſenſibilẽ ex tali care⸗

tia derelictũ/quẽadmodũ humanitas xpi

derelicta e/ t oꝛrente penalitatũ tota iĩmer⸗
ſa/q̃tinꝰita ſatiſfaceret ꝓ peccatis non ſuis
ſed alienis. ¶ Fit hoc qũq; neqͥs idoneus
in doctrina alios iuuare/aut in re aliq̃velit
aſſidue ſic ociari ſibi.ſic interamplexꝰ Ra⸗
chael herere/ꝙ negociũ charitatis ſpernat

et Ave fecũdationi nequaq; inuigilet.boꝛ

ret itaqʒ; natura bene inſtituta pigriciaʒ.p
pterea ſi nõ in altꝭ poſſit/ſaltem vel ifimis
queret occupata ꝓficere Quo euenit vt ſic
infirmata aia ſic humiliata ꝑficiat᷑ ampliꝰ
Illiq; pluuia volũtaria ſegregetur diuine
t hoc vt hõ ꝑp multa tem
