ſtri vident᷑ pdicatoꝛes. ¶ He igit᷑ ſic crede
re differas ⁊ tibi contra hoc tam incõꝑabi
le periculũ conſulere donec in illud in cide
ris tunc eni ſera nimis eſſet pꝛouiſo. Audi
quid dicat deus diuiti illipetenti vt moꝛ⸗
tuũ aliquẽ ſuſcitaret qui ſuos quinq; frẽs

amoneret ne ſecũ in illum locũ toꝛmẽtoꝝ

venirent. Habent inquit dñs moyſen ⁊ p/
phetas illis credant ſi voluerint.Tu itaq;

anima habes ſcripturas et exempla pluri⸗

ma tibi nimirũ hec ſufficient ad iſta credẽ

dum. Tibi igitur caue.⁊ fac vt ſis ꝑata cir⸗

ca hoꝛam tui deceſſus. Stultus enim eſt
qui ſibi nõ pꝛouidet in tꝑe. ¶ Ita repelle
a tuo conſoꝛtio moꝛtale peccatũ pꝛo tuis
viribo vt tunctibi nõ ſit neceſſe ad eius ex/
pulſionẽ vacare.¶ibera te cito de manib⸗
hominũ.ſi in eas incideris per debita.aut
rapinas.aut furta.aut odia.aut alia queli⸗
bet hmõi.atq; tunc te diuine miſericoꝛdie
cõmitte. Dum tempus eſt ne differas do⸗

nec ipᷣe veniat ad te.nõ quidẽ vt pater.nõ

vt benefactoꝛ.ſed vt iudex ſeueriſſimus et

deus vltionis.quoniã tunc nulla erit redẽe

ptio.¶ Di te expiris in eo ſtatu eſſe ĩquo
non auderes a coꝛꝑe decedere/cur non ſta⸗
tim abſq; moꝛa te ad illũ reuocas:frequen
ter euenit vt qui nõ vult dũ poteſt/nõ poſ⸗
ſit dum vellet. Dat tibi deus ſpaciũ peni⸗

tentie.quo ſi abuteris. ac deterius hinc fa⸗
cias.que tibi ſpes aderit vt tibi alio tꝑe de

dei fueris immemoꝛ/ʒ ipᷣe tui obliuiſcatur

dũ opus habebis. ¶ Hon igit᷑ tibi aia re⸗

fugiũ aliud eſt.niſi vt indilate paceʒ habe
as ad deũ.fructus agens dignos peniten⸗
tie. ac de teipᷣa iuſtã expetens vltione. Si

enim noſipᷣos indicauerimꝰ.deus nos nõ
iudicabit.Oõ ſi in tuis maleficijs nõ eru⸗
beſcas que totiens contra talẽ patrẽ ac tan

tum benefactoꝛeʒ admiſiſti/foꝛmidare de/

bes te incurſurãatq; expturã in te ſuaʒ po/⸗
tentiã acdũationẽ.humiliabis te igit᷑ ſem

per in conſpectu maieſtatis eius vultum/

q; demittens in terram. facie lachꝛymabi⸗
li ſuaʒ miſericoꝛdiã imploꝛabis.Animad

uerte qualiter ſancti dum in terra vixerũt/
iudicia dei tam ſacra qᷓ; mirabilia expaue⸗
ſcebant.cum tamen in ſumma puritate vi
te cõſiſterent.Lu igit᷑que ab annis diſcre⸗

tionis nec ꝑ diem a peccatis etiam plerũc;

tibi ſu faciendũ.

graniſſimis vixiſti immunis.iudica ꝑ hec

6

Zic luctatur humi
ma/cum ſubia.
Ellem ex te ſcire/ſuperbia temera⸗
ria.quo titulo quo ve iure pꝛeten⸗
Aaeas in me regnare.omnia inſuper
opera mea tibi conaris aſcribere ⁊ deputa
re. Deberet reuera S humilitas dña⸗
ri.cum nihil ex me habeã pꝛeter maluʒ.Et
ſi que bona ex liberalitate domini mei ſu⸗
ſcepi mox bona illa perdidi ⁊ abieci.ſicut
illam pꝛimã ac puram innocentiam ſeu iu

ſticiam in baptiſmo collatam ⁊ poſt reci⸗

diuum per ſacramentũ penitentie reſtuu⸗
tam/moꝛtaliter peccans deſerui ⁊ reppuli.
Et plerũq; etiam per venialia/fedis ⁊ ob⸗
ſcuris denigraui maculis.itavt merito nõ
minus erubeſcerẽ ante oculos dñi mei pñ
tare.qᷓ; maculoſos lepꝛoſi alicuiꝰpannos/

ſanie ac putredine vulnerũ ſuoꝛũ plenos/

quis in cõſpectu viri alicuiꝰ inſignis dete⸗
gere foꝛmidat. ¶ Ouid rũdes ſuperbia?

nũquid talibo pãniculis gloꝛiaberis q;tũ⸗

cũq; etiaʒ pꝛius mũdiac decoꝛi extiterint:
Certe vt arbitroꝛ minime.Si manſioneʒ

apud me facere queris ⁊ in ea demoꝛarite

delectat pꝛopter meã pulcritudinem ꝓpter
meas diuitias.aut ꝓpter foꝛtitudinem. fa⸗
mã.ſapientiã ⁊ ſic de alijs.cautius pꝛoſpi⸗

ce ne fallaris.quoniã hec bona mihi nõ ni

ſi ſub mutuo ꝓuenerũt.⁊ ad bene oꝑandũ

dd gloꝛiã dñi mei ſunt cõceſſa.Et tn vides

qualiter his frequẽter ꝓꝛſus abutoꝛ ad cõ⸗
trariũ.dño meo de ſuis bonis mouens bel
lum. Vnde peniterubeſcere debeo atq; ex

paueſcere ⁊ cõfundi. Minime ergo in me

hoc titulo mãſionẽ ſuſcipies ⁊ pᷣſertim qm̃

ſi diligenter me pſpexeris/inuenies me to⸗

taliter defoꝛmatã per culpaʒ infirmã.infa⸗
mẽ.atq; ignoꝛantẽ.Nõne inſuꝑ in illo hu
ius mũdi mari ꝓcelloſo ſum ↄſtituta.in te
nebꝛoſa obſcuritate.in fragili nauiclła coꝛ
poꝛis huiꝰ moꝛtalis.inter latrones ⁊ pᷣdo⸗
nes.aliaq; diſcrimina.q;plurima.vbi qua
libet hoꝛa dãnationis imminet periculũ:

Non eſt pꝛofecto tibi ſpabre bic loc? aut

ſtatus tue manſionis. ¶ Dices foꝛſitan q;
ego regno et dominoꝛ ſuꝑ multos. Et qͥd
inde ſuꝑbia: Si in carcere aliquo tenere⸗
tur plures ad moꝛtẽ ↄdemnati/ niſi gratia

6

lishfeP
tCotet

lnini

ninci
ſinepr
nt,
Cuce
Hentorn
Ccelco
ſnbo
minn
Cente
dct
ncc
Mhen
onn
d
nt
ue
ſump
uu⸗
ligme
ni
ſn
Aibeſiu⸗
olO
oedt
Cnnnifle
Poccten⸗
ſidondlig
Gienin
quäinne
ſatoſin
Ghfefnn⸗
Gienptn
ümerbu
goulberal
ſtanumde
woageſe
Mllexinn
Aung
mlanr
eniamcen
ficsney⸗
cödemnun
menoceb
nidaabe

gliqnden

ſeoteho
Waompor

nhos⸗
iund

duſctn
uunnn
–
nsd
rminE
nmimeiſt
bicn ſo
Mnanſna.
toteen
mne etir⸗
Uioteh
Nmmor
8dinagi
uennen
inng
mi:
bchti⸗
lenme.
ſone;
franie
m
heb d
spoſoi
whinoni

ſumginte
lnanichen
man
imapoi⸗
napeii
ubepen
asbeſ
losb
ligoni
lon

H

De mendicitate ſpũali

eis impẽderet/ ⁊ ego etiam ↄdemnata cuʒ
uülis/ pficerer eis ad aſſiſtendũ obſequẽduʒ

et confoꝛtandũ.que gloꝛia mihi ſoꝛet hinc
ſumẽda.pᷣcipue ſi nò in boc/meo legitime

fungerer officio.iĩmo plus debito illos gra

uarẽ ⁊ oppꝛimerẽ.eoꝝ bona tollendo. aut

fame ꝑire faciendo.aut quũolibet aliter eos
vexando.fatigando aut ꝑſequendo. Scis
quia qui plus accepit/amplius reddere rõ
nem foꝛmidabit. fon igit᷑ hoc titulo pote
ris in me locũ acciꝑe. erũ qͥd rurſus ĩ
occulto murmuras ſuꝑbia: Vis apud me
foꝛſan hoſpitari / quia te abijcio ⁊ humili⸗
tati adquirẽde ſtudeo. ihilq;ʒ bonoꝛum
que in me ſunt mihi deputo. ſed deo ſoli:

vt debeo tribuẽs. hinc ei gratias ago. Di

randa quippe res. modusq; plurimũ alie/

nus. hinc apud me / te velle reſidere quia te

moꝛti trado. Et ꝙ magis ſtupendũ eſt. tu⸗

um hoſtẽ.ſ. bumilitatẽ/ mediuʒ queris ad
ingreſſum regni mei. Quelibet bona oꝑa
mea.elemoſinas oꝛationes ieiunia patien

tiam pietatẽ ac cetera ſilia/tibi ſumis anci

lio ad ſtatuendũ in me regnũ tuũ.hoc titu

lo qͥ vtiq; tibi ec aduerſo/ merito repugna
ret/ intra me⁊ ſuꝑ me dominiũ vendicare
Nõ ſic erit ꝓfecto ſuꝑbia.Eſſet

pᷣtendis.

enĩ beſtia nimiũ monſtruoſa nimiũq; pꝛo
digioſa.Quis enĩ aliqñ tale poꝛtentũ exꝑ⸗
tus. vt res aliqua/ſua moꝛte naſceret.ſuiq;
cõtrarij filia exiſteret.velut frigus ex caloꝛe
pꝛocederet ⁊ aqua exigne gigneret: ¶ Cõ⸗

ſidera diligenter ſuꝑbia qͥd facere pᷣtendas

SDi eniĩ non aliter q; ꝑ mediũ humilitatis

quã in me ꝑpendis /in me regnũ tuũ q̃ris.

ſcito qm̃ mox vt ingreſſum feceris/ humili
tas feſtinabit ad receſſum.atq; ita mox dũ
abierit / tui dominij pꝛiuaberis titulo quẽ
in mea humilitate ſtatuiſti. Et ſic etiaʒ de

qualibet alia virtute poſſum concludere.

vel etiam de tua moꝛte. Non eni ſimul po⸗/

teris adeſſe moꝛtua ⁊ viuens.Omnes eti⸗

am alie virtutes tuũ refugiunt conſoꝛtiuʒ.

Quare(vt arbitroꝛ)euidenter ꝑpendis/qᷓ
turpiter te fallis ⁊ inuoluis.quoniã tu ſola

etiam ceteris omnib excluſis malicijs.ſuf

ficis me penitus odioſam deo reddere me

cõdemnare.meq; extra meã habitationem

irreuocabiliter eijcere ac ꝓpellere.¶ Verũ

quid adhuc ſemꝑ in deteriꝰeniteris? NHum

aliqñ deuicta ſuccũbes? Inuincibilẽ pꝛo⸗

fecto te hoſtẽ exꝑioꝛ. Quotiens enĩ te per
vnam poꝛtã depello / per aliam regrederis

imo etiã ſi dauſa quelibet oſtia inueneris

per feneſtras aut ꝑuas quaſlibet rimulas

inſidioſe ſubintras.⁊ quo te ignotã facias
tuũq; fallacem vultũ abſcondas/ omnifa⸗
riam tuũ noſti ſimulare ac variare habitũ.
Non eſt virtus/cuiꝰ nõ ſimulatoꝛie geras
babitũ ſanctum.omnesq; geſtus ſimules
adeo vt abſq; lumine gr̃e/monſtrante ſpũ

ſancto/ diſcerni nõ poſſis. Nũc qͥdẽ teſub
veſte humilitatis occultas.nunc foꝛmã ge

ris iuſticie.nunc pietatẽ fingis.nũc vt piũ
elemoſynariuʒ te exhibes.nunc te laudib
exteris tegis. Aliqñ bonus videris pᷣdica

3 ,
4 „9
1

toꝛ.aliquãdo bonus paſtoꝛ.aliqũ te ꝓpici⸗

um ſimulas cõſiliariũ.aliqũ rectoꝛẽ pꝛofi⸗

cuũ.⁊ ita de alijs ſimilibo cautelis innume
ris.Et cum ꝑ hunc modũ non pᷣuales.int
virtutes latitas. vbi tã ſubtiliter ingrede⸗
ris vt nullatenꝰ innoteſcas/ donec feriens

interimis.aut pꝛedictas expellis virtutes.

pauperẽq; animã ſolitariã ac deſolatã de⸗

relinquis.O q; frequẽter/dũ pᷣcipue deuo
tioni ac ſpũali iocunditati ſimul ac ſancte

conſolationi inteſſe putaui mox inſperate
tuã inueni pñtiã intra me cõſtitutã.O ꝑfi

da ſuꝑbia.nec tuũ acceſſum nec pñtiã exꝑ⸗
ta ſuʒ/ donec omnia tuo vento fuerũt exuf⸗
ffata.deinde magnis ſuſpirijs ac graui cõ⸗

tfritione coꝛdis reuertebat᷑ ad me lumẽ gre
ac ſol iuſticie/ſub vmbꝛa ſobꝛie deuotõis.
et tunc pꝛimũ ſigna tui ingreſſus ꝑpende⸗/
bã.Lũcc(licet tarde nimis )intelligebã ſub
qua foꝛma te intruſeras. Nec enĩ ua latere
potes / vt nõ ias ſp tue malicie veſtigiuz

relinquas.Zecũ qppe accedit/altitudo
quedã coꝛdis ad ardua imoderate tendeni
puta ad aliquã habendã viſionẽ inſolidã.

vel ad miraculũ oꝑandũ. Vel inſurgitc te⸗

meraria quedã deſe pᷣſumptio.Aut immo

derata de ſuo ope aut ſtatu complacentia.
Sublimisq; ac tota inflammata leticia.
Vel nimiũ leuis ⁊ effrons ad ſui iactantiã

aut excuſationẽ.ſub vmbꝛa pꝛofectus aut

ꝓpꝛij ſeruãdi honoꝛis. Vel etiã aliquando
exaltera ꝑte/duriciẽ quãdam coꝛdis tecuʒ

adducis.maturitatẽ quãdam atq; grauita
tem inſimulãs.Eſtq; bmõi duricies pᷣten⸗
ſa ⁊ dedignans.ꝑtinaciter ſuis dictis ⁊ vo

luntatibus inherens ad iraſcendum ⁊ ſub
vmbꝛa coꝛrectionis/omnia tremere ⁊ lace

rari facit. ¶ At his contraria penitus ad⸗/

ueniunt. vbi tu ſuperbia fueris miſia ſo⸗
rnis. Ibi ſiquidemadeſt bumilidenuiſſa

ƷÿZ

turitas ⁊ grauitas./ſine ira:ſine amaritudi

¶ Meditatio alti

ſi pſona qntũcũq;

ac temperata leticia.nulla leuitas. nulla ia
ctantia. nulla ſui excuſatio. Ibi adeſt ma⸗

ne.ſine vindicta.ĩmo cuʒ omni dulcedine
et mãſuetudinecoꝛdis.Luũc eſtanima pa⸗
tiens ⁊ benigna.tũcvituperia ⁊ laudes hu
manas ↄtemnit⁊ ꝓ ſolius dei dñi ſui bene
placito circa ſe ⁊ alios operari ſtudet. De

reliquo nulla ſibi cura eſt.immo quodam

plius eſt ſe vilem videri volet nõ honoꝛa⸗
bilem quãtuʒ eſt pꝛopter ſe.quoniã ſeipᷣaʒ
cognoſcens ⁊ iudicãs ad intra oppꝛobꝛio
dignam.non vtiq; ſe pluris eſtimandã vo
let exterius in alienis laudibo/ qᷓ; ſe interiꝰ

dignam arbitratur. Quinimo/exemplo ie

ſu xpᷣi et ſiomni honoꝛe digna ectiterit ta⸗
lemq; ſe interioꝛi noticia vere dijudicet.p⸗

pꝛio tamen inſtinctu ⁊ affectu humili
iecta videri deſiderabir.

*

nis iudicioꝛum dei ſuper filios hominuz:

P

non iudicandi.

Altitudo incõpabilis ac abyſſnus

₰„

o pꝛofundiſſima iudicioꝛum dei.in
omnibo pꝛecipue autẽ erga homi⸗/
nes. Quis illa ſcire poterit aut inueſtiga⸗

re?: Cum eni miſereri voluerit/ nihil eſteo

clementius. Cum vero iuſticiam tribuere

nihil eo terribilius. ¶ Si eni milleſies in
die homo illũ pꝛouocauerit ⁊ milleſies ad
ipm reuerſus/ſupplex veniꝗ ⁊ gratiã petie
rit/mox impetrat qð petit.Ecce velut quã
dam ſtultã miſericoꝛdiã acludũ puerilem.
Rurſus ſi in ſolo moꝛtali deceſſerit homo
irreuocabiliter mittit᷑ in ignẽ eternũ.cũ ta⸗

men ſit dei filius ⁊ plaſma eius ꝑ creatio⸗

nem. Ecce velut furoꝛẽ quẽdaʒ ac hoꝛroꝛẽ

SZe q́;plurimis nẽpe legi/

intolerabilẽ.

mus qui pene vᷣſq; ad moꝛtẽ a peccatis im

munes ſeruati ſunt/ et poſtmodũ ad mala

oꝑa declinãtes moꝛte pᷣuenti ſunt ⁊ dãnati
At contra fuerunt alij/qui ſemꝑ malã vitã
ſectati tandẽ nihilominꝰ quaſi in momẽto
cõ uerſi ſunt ad dñm ⁊ cit martyvres facti.
gloꝛiã eternã ſunt adepti. Cõſideremꝰ ꝙ ĩ
paſſione dñi nr̃i/cũ eius pᷣdilectꝰdiſcipulꝰ
eũ negauit.latro cõfeſſus eſt. Quis q̃ſo ic
antea hcoblcaſſere Nairn qppe valde eſt
one vite ↄſcia/ſub ma
nu potenti der ſe nõ humiliet.ſi alium quẽ
piam qntũlibet peccatoꝛẽ iudicare pꝛeſu

patris.qui in ira ⁊ furoꝛe elongauit ſea me
abducens ſecũ bonã illã meã nutricẽ gra⸗
tiam. meq; pꝛoꝛſus derelinquens deſolatã
doloꝛe ac tremoꝛe plenã/ tedio ⁊ anguſtia
vndiq; circũdatã.ſedeoq; tenebꝛis inuolu
ta.⁊ lumen celi nõ video. Ve tibi ſuperbia

mouocans ad bumiliationem ſui zalios

mat.qm̃ ſcire non poteſt q̃ ſint circa ſe aut
alios dei iidicia. ignoꝛat quid in ſua cã la

teat. Sum? quippe oẽs in carcere ↄdẽna⸗

tionis ⁊ moꝛtis vñ nemo eripi põt niſi ex

ſingulari ⁊ mera dei gra.quã vt ⁊ vbi vuit

diſtribuit. Neminẽ ergo licet ↄtẽnere/ſi ad

illam habere poterit. Nec vice verſa hinc
ſe aliquis extollat in ſublime ſi a deo gram
hanc acceperit.quoniã non eſt hec heredi⸗

tas ſua.imo ſic agendo/moxeam ꝑdit.ve⸗/

lut vſurpatoꝛ ac raptoꝛ gloꝛie domini dei
ſui.O quãdo veniet tempus illud ⁊ locus
vbi cum ſecuritate hanc gratiã poſſidebi⸗
mus. et hecipᷣa in gloꝛiam cõuertet᷑. Vere

beati ſunt qui ibi ſunt.

(Meditatio anime

14
4 *
ErE

„

iam in deuotione.iã abſ; deuotione. In⸗
ſuper ſigna noticie iptus.
NLoꝛate oculi mei ploꝛate ⁊ plangi
te duriſſimã illam ſeparationeʒ ac
diſiunctionẽ amariſſimã dei mei ⁊

ſuper duobus ſtatibus a quib ſe inuenit⸗

que mihi hoc damnũ intuliſti.quoniã ſi il

la ſimplex humilitas apud me remanſiſſet
deus qui ĩ coꝛdiba humiliũ requieſcit imffis
q; dat gratiam/minime ita ſuam a me ſubOz
tfra xiſſet gratiam. Nunc omnes mei amici
angeli ſancti elongauerũt ſe a me.⁊ ponũt
meabominationẽ ſibi. Nunc omnes ini⸗

mici mei vehementi cũ conatu appꝛopin⸗
quant ⁊ exclamant aduerſuʒ me.Euge eu⸗
ge ꝑſequamur hanc miſerã quoniã deꝰ eã
dereliquit.non eſt qui poſſit eam de mani
bus noſtris eruere. Illã itaq; ad dãnatio⸗

nem quã meruit impellamus
HDomineo celeſtis pateraudi vocezʒ
aduerſarioꝛũ meoꝛum.ne recedas ne

elongeris a me.intende in adiutoꝛiũ meuzʒ

et ad adiuuandũ me feſtina. Exurge ⁊ diſ⸗/

ſipa inimicos tuos tanq; fumum. alias eĩ

illa imminet hoꝛa in qua pauper ego tua
creatura. tua oꝛphana.tua indigna ancil⸗
la.tua infidelis ſponſa irremediabiluer ꝑRi
bo:quoniã pꝛeterte nõ eſt alius qͥ me binc
valet eriꝑe. =èò

pñs hmõi graʒ nõ habeat.qm̃ in momẽto

htyund
alicns
Nacred⸗
hos
WN
W
tunt
NMin/
atei
ee⸗
iitypo.
ſl⸗
rogst
loſem
lcdenne⸗
berſosd
Gorlam.
lieng⸗
albenstn
Ceterocie
Can
binape
iſmoreco
ſlarge
eſcceſ
iDino
NAnürun⸗
Geane
nr⸗
lelonen
(tusnen
nuncden
kendiſce
inſolss⸗
culeſuoe
etaccola
turinpt
llcoꝛget

in
horiſen
pbipnt
Nereſad
Forio
wüdne
doogfn
beni,
nokle
onindei
utloes
hoſcchi

.

e
ui
unlng
er
mu:
e
⸗
li
ſtia
doln
odia
nd
niche
ctißis
weſub⸗
ciamici
ahoniͦt
masini
ppopin
Sga
iNei
denani
inanor

ivoc;
easne
din
ngend
n. dlibs
ego
nal
Ablieg
anebe

.
.,
M

De mendicitare ſpũali

Euertere dñe reuertere. qm̃ a tuo re⸗ C NRe G ente en tr
ſentientis ſe ad deuotionẽ ↄmoneri ⁊ ſubi
ta dei viſitationẽ denuo ꝑcipientitis
Viis eſt hic qui pullat ad oſtiũ me

ceſſu/ ſentio coꝛ durũ.⁊ admodũ pꝛa⸗
na ple

Arida ſum nulliusq; deuotionis.in nullo

iam(vt conſueui)bono condelectoꝛ.nec le

ctio nec cantus nec oꝛatio nec ↄtemplatio
placent.pᷣdicationes ac ſancte quelibʒ am
monitiones / mihi ſunt faſtidio. Euanuit
a me guſtus om̃is ac ſapoꝛ cibi cuiuſſibet

ſpũalis.grauis ſuʒ atq; oneroſa nimis mi

hüpᷣi.Languide om̃ia operoꝛ.ſolitndo at

qʒ ſilentiũ / mihi ſunt hoꝛroꝛi.Et qð deteri

us eſt / nec iſtã meã valeo deffere miſeriam.
nec ab ea me ꝑ ↄdignã pñiaʒ ac diſplicẽti

am eripere.qͥnimo in dies volo meas pꝛo⸗

ſequivanas ac mundanas co nſolationes.
Aeuitas mihi om̃is grata eſt.Quero mã⸗

ducare bibere ac fabulari ad deducendum

tempus. illosq; felices iudico / qui ita in Hů

mundo viuũt in ſubiecta ĩmo ſtulta liber/
tate.¶ Oqualis mutatio. heu in quẽ ſta⸗
tum pꝛolapſa ſum. De celo pꝛofecto cecidi
ad inferos.de vita ſpũali ad carnalẽ.de ve/
ritate in vanitatẽ.de ſecuritate ⁊ tranquil/⸗

litate ↄſcientie in cõturbationẽ,de timoꝛeꝛ

in ſtupoꝛ? cõfuſionẽ atq; infelicitatẽ hoꝛ⸗
ribilẽ. ¶ Etcerte ita mihi optimo iure cõ⸗

tigit idq; plane demerui.quia cũ ex¶ meni/

hu eſſem / meipam nihilominus gloꝛiſica
ui ⁊ de me ⁊ in me confiſa ſum/extollẽs me
aduerſus deum meuʒ.illi ſuam ſurripiens

gloꝛiam. Inſuper ⁊ de ſuis donis laudari
volui atq; honoꝛari/ iactanter mihi illaa⸗/
ſcribens tanq; pꝛopꝛia ⁊ quod deierius eſt
ceteros cõtempſi minoꝛaui ⁊ temerarie iu⸗
dicaui. ¶ Scio igitur quid faciã.illa mi⸗
hi recuperabo humilitatẽ que mevtiq; pa

tri meo recõciliabit.eũq; placatũ ad meſre⸗

ducet. O gloꝛioſa ⁊ beata pax.iam omnia
bene ſucceſſerũt.eſt hec mutatio dextre ex/
celſi. Cõmouet᷑ quippe coꝛ meuʒ ⁊ exultat

ad pñtiam dei mei ac gratie.Euellũtur at⸗

q; explantant᷑ ille inutiles vicioꝛũ plante.

Inſerunt᷑ virtutũ rami ⁊ plurimũ conua⸗

leſcunt.nunc in claro lumine/ meos defe/
ctus/mea peccata/meã fragilitatẽ experioꝛ

nunc denuo bonoꝝ ſpũaliũ guſtũ ac ſapo
rem diſcerno. Sicut itaq; illuceſcente die
in ſolis oꝛtu mox abſcedunt tenebꝛe.aui/⸗
cule ſuos repetunt cantus.renouãtur oĩa
et ad coloꝛẽ vigoꝛẽ ac decoꝛẽ ſuũ reuertun

tur.ita plane eſt mihi dum ſol iuſticie oꝛit

in coꝛ demo..

nuʒ acedia faſtidio ac mala triſticig-⸗

Bite exira meũ hoſpicium abite. vnt

um/quid vult:quid poſtulat? Eſt

pꝛofecto deus meus. dñs meꝰ ⁊ pr
meus. O dñne. optie veneris. Libi ſuppli⸗

co vt ſi mea vꝛgete infirmitate ac debilita⸗

re tuo iure tu

llicet vtere clauibꝰ.

verſa meo magno patri ingrata. qui
apud me vult hoſputari. Fugite hinc. fugi

te peccati pigritoꝛ nimis aut tardo tibi aai
a auctoꝛitate oſtiũ eſfringas.

teabſq; moꝛa. Fuge tu dedignans ſupbia

inflata iactantia.ficta ⁊ palpans bypocri

ſis.ira furioſa.deſpectuoſa vindicatio.ve⸗

nenoſum odium.infelix ac liuida inuidia.

anxia triſticia.acedia ſtulta.auaricia cupi⸗
da queſtuaria.fetida luxuria.gula immun

da.cũ totavicioſitatis ꝑuerſa familia igno

bilis ac ſtulte ocioſitanns.
EIciatur hinc omnis ſpurcicia fſagel

—

4
.

lo pñie.ſpargat᷑ vndiq; cuʒ ſuis floꝛi

bus drata ⁊ viridis herba virtuiũ. Opona/
tur menſa ſobꝛietatis. ſternatur caſtitatis

lectus. Ingredere pater dułciſſime. ingre⸗
dere hoſpitiũ puſille tue atq; humilis an/

cille pauꝑis adoleſcẽtule tue.ſuſcipe gratã

ter que apud illaʒ inueneris.ſimul in cen

noſtra diſcũbamꝰ. Ne queſo reſpexerisad

meã pauꝑtatẽ.ſcio quidẽ qꝛ nullius hoꝛũ

eges que apud me ſunt.Apud te ſunt oig.
ſufficit tibi bonus affectus. Verũ dulciſſi
me pater / hoceſt qo a te pcipue ↄſequi deſi

dero.vt mea tibi placeat volũtas.quodqʒ;

extua clemetia de tuis ſuꝑabũdantibodi⸗
uitijs ad meã ſubleuandã ac ſuſtentandaʒ

pauꝑtatẽ vel paꝝ aliquid impertiri digne

ris.vt hinc ſuſtentata/fame ſitive male nõ
pereã in carcere bui coꝛꝑis in quo ad pꝛe⸗

ſens incluſa ſum.

uue humilis ancille. Bꝛeuem nimiuʒ
ibi traxiſti moꝛã.Hen q; dura hurꝰ hoſpi⸗
tis receſſio. Foꝛmidabã vtiq; aliquid i me
eſſe. qð oculos tue maieſtatis offenderet.
Heu me miſerã.que non aliã adhibeo di⸗

Euertere dñe. reuertere ad hoſpitiuʒ

ligentiam / ad talem cõſeruandã hoſpitem

a quo mihi pꝛouenire pñt oĩa bona/volu⸗
ptates atq; diuitie. Quid itaq; ad pnñs fa⸗

ciam: Quo medio illũ a me ſic elongatuz

–—

2

ad mereuocabo? Mãdabo omnibo queĩ⸗
tra me ſunt vt illũ vtiq; inceſſanter reqrãt.
donec inuẽtus reuertatur. Exurgite fides

ſpes ⁊ caritas.exꝑgiſcimini ⁊ vos ad cur⸗
ſum lübos accingite. diligenter querẽtes

oſpitiũ meũ reduxeritis.

Mꝛatio nücius ani

Page meũ donec ũlum inueneritis atq; ad

Tme initcit —
Aſcurre tu oꝛatio/p magnã celeſtẽ

ciuitatẽ/ꝑ vicos ⁊ plateas ac ꝑ do

Verũ ſua magna benignitas atq; clemen

tiea ꝑpte ex vna.ſuoꝛũq; ſanctoꝝ depᷣcatio ꝑ
te ex altera.⁊ rurſus mee ꝑuitatis pauꝑta,⸗
tis impotẽtie atq; inſtabilitatis ↄſideratõö
dQdq reditũ poterunt eũ inclingaer.
QUigd dicis oꝛatio que noua referss
Multü nimis demiſſa eſt ac verecũ⸗

a facies tua. O ſcio quis tibi hoc fecerit.

riigoꝛoſa videlicet illa iuſticia/que ſe cõtra
te⁊ me/ingerit vehementer allegans meñ

eſſe audiendã.ĩmo ꝙ ex nunc indigna ſim

filia dei nominari.cum iam/mea ignauia/
meam ingenuitatẽ. meã diuinã naſcentiã.

meãq; celſitudinẽ penitus amiſerim ⁊ hoc

in meo certe hoſpitio defoꝛmẽ illũ ac hoꝛ⸗
rendũ hoſpitem.ſ.peccatum admittendo.
Quod vtiq; omnẽ que ipᷣm ſuſcipit coꝛrũ

pit animã. fedaqʒ arqʒ deteſtabilẽ reddit.
ac inimici ſalutis cõſtituit filiã. 5 iuſti

cia quis te aduerſum me ⁊ aduerſus meaʒ
oꝛationẽ pꝛocuratricẽ cõſtituit: Non ego
certe te ad hoc aduocaui. Scio enĩ qꝛ co⸗

ram te ſubſiſtere nõ poſſem. Illi ponꝰ miĩe
clementi curie me ſubmiſi.illãqʒ meã con⸗

ſtitui aduocataʒ. ĩmo ſuo penitus iudicio

ſtare volo.q;uis ⁊ te etiam iuſticiã mihi de

cet eſſe ꝓpiciã ⁊ amicã. Cur ita:quoniã te⸗
cũ ſum vnius ſentẽtie. Tu quidẽ odio ha⸗

bes peccatũ ⁊ ego nũc illud odi.Tu illð ꝑ⸗

mos ſingulasiita vt nullũ ſanctoę⸗
rum pᷣtereas quẽ tu nõ cũ ffetu ⁊ gemitu re
quiras/ad eoꝝ pedes pꝛocũbẽs/ nec hinc
diſcedas donec inſimul oẽs/ vel eoꝝ aliqͥ/
gloꝛioſi patris mei tibi demonſtrauerint
manſionẽ.teq; ad deũ deduxerint ac ei ꝰpñ
tauerint cõſpectibo. Illos exoꝛa vt illũ mi⸗
hi placatũ faciant mihbiq; de multis meis
exoꝛbitantijs impetrent veniã.atq; ita ſue
gratie reſtituar.qꝙq; rurſus decliare digne⸗
trtw¹uur ad hoc ſuũ humile hoſpitiũ.qð tam ci⸗/
to deſeruit. mea fateoꝛ indignitate exigeéte.

tradicere.
non ad inſtantiã ſanctoꝝ qui apud tehoe
meruerũt tenearis aliquid annuerepꝛofe⸗
cto ſic. Quẽ enĩ honoꝛẽ illis impẽderes.ſi
eos te pꝛo peccatoꝛibo depᷣcantes velut ali⸗
os quoſſibet quiba nunqʒ fuiſti honoꝛiva

pere: e
aduenit pulſans ad oſtium. vt alibi me

ſequeris.hoc idẽ facio de illo penitentiam
agens puniẽs ⁊ vehemẽter dolẽs qꝛ illud
vnq; admiſerim.aut ei tribuerim fidẽ Ita
quippe agẽs/tuũ o iuſticia exerceo officiũ

de meipᷣa iudiciũ ſumes.Tu itaqʒ etiam
Sea foꝛſitan mihi
dices. ꝙ longe citra cõdignũ in hacꝑte de
me ſumo iudiciũ. non condigne vt merui

pꝛo me intercedes.

mea vindicans peccata. Pꝛohdoloꝛ iuſti

cia/fateoꝛ ita eẽ vt aſſeris.ſed hoc venit cõ

donandũ.qm non ſubeſt hoc virib meis.
Heceſſitas aũt legem nõ habet.infirmitas
quidẽ mea pauꝑtas atq; imbecillitas/ nõ

me ſinunt ad cõdignũ vel etiã ad votũ ex⸗

pugnare ac ꝑſequi peccata cũ ſua familia.
Ded ab inope/vel parua ſolutio ſibi poſ⸗

ſibilis acceptanda eſt. ⁊ ab operario debi-/
li/laboꝛ remiſſus nõ ſpernẽdus. Sis ita⸗
qqʒ iuſticia de mea poſſibilitate ↄtenta.q

reliquũ eſt tua potẽti virtute ſupplebis.

Vnſidera igitur. ſi tui ſit officij tue⸗
AJaʒ conſuetudinis vltra vires expoſce
re.

re. Cu aut mihi maioꝛ aderit incolumitas
ac potentia diuine gratie virtuiũqʒ ſoꝛtiꝰ
robur.tunc ⁊ potentius cũ peccato congre

diar eiq; virib aduerſaboꝛ. ¶ Bico inſu⸗

per ꝙ benedictus filius dei pꝛo me debitũ
ſufficienter imo ſuꝑabundãater ſoluitquã⸗

tfũlibet etiam antea offenderim. ſaluo ꝙ ei

me legitime ſubijciã.⁊ ſue ſim aſcripta fa⸗

milie. Nullo aũt iure/duplex de offenſa exi
guliltur eimenda.nam ⁊ deus nõ punit bis in
id ipᷣm. Quicquid igitur miĩa filij dei circa
mneſccre MRocnerit mient tu poteris cõ⸗

eterũ iuſticia te interrogo.ſi

cuos repelleres: ¶ Vade igitur or̃o mea ⁊

reu ertere cõfidenter ad celeſtẽ ciuitatẽ.illic

qʒ ſanctos illos ſolicites vt tibi ⁊ mihi/iu
ſticiã pacataʒ reddãt.vt ⁊ illa ſimul cũ mia

mihi pacẽ impetrẽt ad dñm deũ meũ ⁊ pa
trem meũ atqʒ ita ad domũ meã vnde exijt
denuo reuertatur.
pſcire poſſem. qua dignabit᷑ dñs meus ad

vtinã hoꝛaʒ illam

me declinare.Cur non aliquẽ nũcioꝝ ſuo
rum pꝛemittit.vt legitime parata/poſſem
illum decenter id eſt deuote ac ſancte ſuſci
Aliquoriens enim adeo latenter

fljepea
Ciſoburl
inbomo

Kini⸗
tont
i cn
Auewlpn
Pllntuain
Mlincine
fnmenort
afranen
lupeganro
ntisgn
Umentpin
ummi
tmeplin
keirmert
voluenn
hanrept
ſopienet
Pitudine,
tentigttue
tua cani

—

ocpof

igrſi
nnfti,
Nredac
offci
incgzenen
ſtin nb
einbacgede
Geymeni
Peolei
oc venſtci
ihmes,
Linfinninne
ealling/n;
adpotieg
ſuaßimilun
toſtbipoß
amodebi
3 Olbitg
Nentn. gö
ppecdis.
tofici ne
nnpenvle
mia
i; n⸗
vanr
inti⸗
edebiti
nitgna
loqe
pa
fenſgei.
mirdisn
gdelcte
potensch,
micnogoſ
apodtehoe
mucep⸗
npidens⸗
ubehral
Kibenonye
wofomea
unmclie
birmthiin
wolcämi
Nncitn
nirnten
fibopi
dsnien
iniane
mmu ſn
xſnrſi
o
NA

De mendicitate ſpũali 77

diſtractã inueniẽs / mox anteq valeã ei oe
currere ⁊ decenterreciꝑe/diſcedat. ¶ Sed

quid loquoꝛ.tã incõſulte/ quid tã temera⸗

rie tam q; pᷣſumptuoſe peto.vt talis ac tan

tus dñs ſuos mihi pᷣmittat nũcios?: Abſit

Mihi potiꝰincũbit ſemꝑ eiꝰaduẽtũ explo

rare.nihilq; alið meditari.nihil aliud oꝑa

ri.q; aduentũ ei pᷣſtolari.moxq; ad oſtium

pulſanti aꝑire.ipᷣmq; reuerenter ſuſcipere.

Hon igit᷑ cũ curis huiꝰſeculi/ mea ampliꝰ
tenebunt᷑ colloquia.ſed ſedebo ſolitaria in

pace ⁊ ſilentio.diligenterq; obſeruabo/ne

aliud meũ ſubintret hoſpiciũ qð tanti ho⸗

ipa vadã in occurſum ſui iocũdi aduẽtus.

.

endũ in virtutibo ⁊ in ſancta viiaa.
BTTtenge aia mea que tam infirma
Vſes atq; inſtabilis.attende verbap

deus in hac gloꝛioſa ſolẽnitate beatiſſime
trinitatis/vt ꝑ potentiã patris in ſapiẽtia
filij ⁊ ꝓpter bonitatem ⁊ dulcedinẽ ſpũſſan
cti/robur habeas/ ↄſtantiã ac ꝑſeuerantiã
in bonis oꝑibo.teipam oẽsq; vires tuas fi

e in dño deo /trinitate ſancta. illiq; ſic in⸗

ereas. vt in ſola eius potentia tua ſit fidu
cia.nec extra ipᷣm ſapientiã queras finalit

aut voluptatẽ. Ita quippe tuã ↄſeruabis

pulcritudinẽ qua facta es ad imaginẽ ⁊ ſi⸗

militudinem illius ſanctiſſime trinitatis
Fßm memoꝛiã intelligentiã ⁊ volũtatẽ. Sʒ

heu frequenter illã defedo ⁊ obſcuro/ eam

luto peccatoꝝ inuoluẽs ac demergens.de
moꝛaãsq; in terrenis occupationib ac vo⸗
luptatibo immũdis. Nihilominus ad ißm
reuertere/⁊ ipᷣe te mũdabit teq; liberabit et
tue pulcritudini te reſtituet.quaʒ inſuꝑ in

te firmabit ⁊ ſtabiliet ſi tãtũmodo illi iũgi
volueris ac velut tue ſumme voluptati in⸗
herereipſuʒ potenter amando abſq; fine.

ſapienter abſq; erroꝛe ſuauiter abſq; ama?
ritudine.Eritq; tua ſpes in ſua inuicta po

tentia.tua fides in ſua limpida ſapientia.

tua caritas in ſua voluntate dulciſſima.
Hoc pꝛofecto potius facies q; in cceatura
in qua nõ niſi vmbꝛa eſt ⁊ vanitas potens

ſpitis ocłos poſſit offendere.qnimo ⁊ ego

Nphete Verbo inquit dñi celi fima
i ſunt.? ſpiritu oꝛis eius omnis virt eoꝝ
Facilius longe eſt tibi a deo ↄferri foꝛtitu
dinem ⁊ ꝑſeuerantiã in bonis oꝑibo/qᷓ; ce/
lis firmitateʒ pᷣſtari. Si igitur pᷣſtitit tibi

te. quapꝛopter nimirũ in vmbꝛã at; va)

Lachꝛymabilis querela ac deuota oꝛatio
creature/ de ſtatu peccati ad dominum re⸗

◻

d Jeli virginitaris ſponſe.ieſu/ ca
1

tatis fidelis amice.ieſu mea ſpeſ
finalis. mea ſalus.meum ſingula⸗
re reſugi te
ma mea pauper inops ⁊ miſera.que totiẽs
per temerariã rebellionẽ atq; inertciaʒ deſi⸗
dioſam id facere ↄtempſit ⁊ recuſauit.que

anulũ gfe quo illã ſpũaliter deſpoſaueraæ
negligẽter amiſit.ſuſcepitq; anulũ peccati
ſe trades ſpõſam fᷣuaʒ ⁊ ſubiectã tuo antiqᷓ

Hoſti. Heu qᷓ; ꝑpiculoſuʒ ↄnubium.heu q;
ſtulta ⁊ miſera ↄmutatõ eiꝰ qui pulcerrimꝰ
potentiſſimꝰ⁊ opulentiſſimeſt/ad ullũ de⸗
ſfoꝛmiſſimũ miſerrimũ egentiſſimũ. ¶ Dic

nitatẽ defuis.cũ creature finaliter inberes

Glnuma cheiſtiſpon

ſa ſe humiliteraccuſat. atq; ſuo ſponſo to⸗
galiter ſe comendat. petens veniam de of⸗
ſenſis. gratiam ſuam in pꝛeſenti ⁊ gle lam
als ſic.

ſ.nuncad te reuerti deſiderat ani

mihio aĩa qͥs tibi hoc fecerit. Rñde mihi -

cuiꝰconſilio freta es.ꝙ ſic tuũ ſupᷣmũ dñm

tuũ gloꝛioſum pᷣceptoꝛẽ/paruz honoꝛaſti.

Sic tuũ creatoꝛẽ/ cuũ ſaluatoꝛẽ/ a quo ti⸗
bi eſt omne bonũ / oblita es: Sictuoveꝛo
ſponſo / tuo fideli amico / videnti ⁊ ↄſiderã
ti/fidẽ violaſti. ¶ s quidẽ pꝛimũ tibi coꝛ

ſuũ impẽderat ſuaq; ad te tatã oñderat di⸗

lectionẽ/ vt etiã ꝓ te moꝛtẽ acerbiſſimã pa⸗
ti dignatus ſit ⁊ tu illi coꝛ tuũ ⁊ amoꝛẽ pe⸗
nitus ſurripuiſti.ĩmo qð grauiꝰeſt/ velut
ꝑfida ⁊ infideliſſima ſponia/ſue/ꝓpꝛie habi

tationis poꝛtas pᷣcluſiſti.quas nihiiomi⸗
nus illis ſuis miſeris ac nefarijs hoſtibus

ſinis eſſe patentes qui te ꝑdere querunt et
eterne moꝛti tradere.

fide totius humane creature hoſtis.iã ani

ma mea / tua ſeductione ꝑdita eſt infelixac
pꝛoſtrata.quoniã ſicut carnifex/viridi raz⸗
mo ac modica herba ducit ad moꝛtẽ agne
lam petulantẽ ⁊ ſaltantem /future ſue occis

ſionis neſciamiita meam fatuellã animas

deduxiſti/ momentaneam aliquam huius

uid queſo arbi⸗
traris o anima. Putas nea pena ĩmunis
euadere: Manebit ne tanta iniuria/tã q;
grandis offenſa/tandẽ peniu inulta?O ꝑ.

mundi vanitatem ſibi demonſtrans. quẽæ

ſic tractam / tuis vinxiſti vinculis eam 5

excecaſti.⁊ poſtmodũ plurimis criminum
moꝛtaliũ lanceis ad moꝛtẽ vulneraſti.de/⸗
mũq; ſuper eam impoſuiſti grauẽ illũ ma⸗

le cõſuetudinis lapidẽ. Inſuꝑ ⁊ frigidam
illlam duram acq; hoꝛribilẽ obdurationis

coꝛdis tũbam qua reſurgere pꝛohibet᷑qͥn/

imo continue magis pꝛeſſa iacet terrenis

affectioniba obuoluta⁊ in fimo ac ſtercoꝛe
criminoſe delectationis incluſa putreſcit.
ita vt vſq; ad fineʒ maneat fetida ⁊ abomi

nabilis deo ⁊ ſanctis eius.Heu me miſerã
creaturaʒ.heu me ſi hac in diſpoſitione re⸗/

linquoꝛ vſq; ad finem. Quid nempe factu
ra ſum in tali ſtatn moꝛiens.quo pꝛofectu
ra:(¶ Lontremiſco iſta cõmemoꝛans. ex⸗
boꝛreſco vehementer tmmodo hecrecogi⸗
tans. Perpetuis certe ſic moꝛiens ardoꝛi⸗
bus ſtridoꝛib ⁊ fletibo mãciparer ⁊ pꝛera⸗

bie toꝛmentoꝝ deum blaſphemarẽ nullaz
ab ipſo conſolationẽ ꝑcipiens.Lunceui⸗

denter ꝑpenderẽ ſed ſero nimis/quali pꝛe/⸗
ceptoꝛi paruiſſem.⁊ cum quãto detrimẽto
deſerto deo/ diaboli mũdi ⁊ carnis oblecta

maenta ſuſcipiunt᷑. ¶ Pꝛeſerua me dñe de⸗

us ab his hoꝛrẽdis toꝛmetis/ab hac moꝛ⸗
te tam crudeli me ptege. ¶ Aduoco teani⸗
ma olim a deo foꝛmata.anima ſuo pᷣcioſo
ſanguine redẽpta.anima plurimis donis

ſuꝑ ceteras creaturas nobiliſſime decoꝛa⸗

ta:a tot ⁊ tantis periculis totiens pᷣtertua
merita pꝛeſeruata.Le adnoco inq̃m.audi
me.Tuos nunc paululũ aperias oculos.

et intuere vbi iaces. Conſidera vbi tu es.

q́; ꝓpinqua ſis inferis.q;ᷓ a celis elongata.

LCogita quẽ deſeris.queʒ deſpicis.cuiſur⸗

dam aurem pꝛebes. ¶ Et tu dulciſſime ie

ſu animarũ medice clemẽtiſſime/fons om

nis dulcedinis.ſi humana miſeria te vale
at ad miſericoꝛdiã inclinare.reſpice oculis
pietatis ac cõpaſſionis ad hanc animã mi

ſerabilẽ. Nunc exurgit.nunc exꝑgiſcitur ?z
cum ſuam nuditatẽ ⁊ ſtatum miſerabilem
aduertit/magnam hinc concipit diſplicen

tiam confuſionẽ ⁊ abominationẽ ⁊ de ſua

tam diutina ſtulticia/ admodũ admiratur
et dolet.tanq; miſera peccatrixque ampli⸗
us indigna eſt tua Wenriſpond eng am⸗/
ca/demiſſo vultu ffebili / fa

cie ad te ſuſpi⸗
rat erubeſcens nec loqui pꝛeſumẽs ( Dul
ciſſime ieſu hanc clementer pꝛoſpice.b
chia ⁊ manus ad te extendit.vt te trahente

de pꝛofundo lacu peccati et de ſtercoꝛe in
quo tam diu pꝛoſtrata iacuit/erecta pꝛoſi⸗

liat.Tu qui ſolus es ſaluatoꝛ.pꝛopterea ⁊
ei manũ poꝛrigens/eam ſubleua eãq; ꝑire
ne ꝑmittas.Tot vides peccatoꝛes qͥ te mi
nime depꝛecant᷑imo te ꝑſequũtur. Ton
uertere igitur ⁊ iuſtifica tuã hanc pauperẽ
animã tuam ancillã humilẽ/tuam puſillaã

pediſſequã.quã aliquãdo pꝛius dilexiſti ſi
cut ⁊ ipſa te dilexit.que nunc in magnis ſu

ſpirijs ⁊ in amaritudine coꝛdis tedepꝛeca
tur. Poſſes ne hanc non exaudire. poſſes

ne eam non ſuſcipere? Pꝛofecto minime?

ĩmo magnã hinc ſpem cõcipio.qꝙ tuam in
me exꝑioꝛ gratiaʒ in qua nüc adeſt mihi ſᷣ
voluntas ad te reuertendi.ꝙ tibi ſũmo me
dico/doloꝛoſa illa vulnera anime mee te i⸗

ſpirante detego ac demonſtro. ¶ Olim ſi⸗

quidem ꝑ os tui ꝓphe ꝓmiſiſti ꝙ in quacũ

q; hoꝛa ingemuerit peccatoꝛ ⁊ penitentiaʒ

egerit/ab omnib peccatis ſuis que oꝑatꝰ
eſt.omniũ iniquitatũ eius nõ recoꝛdaberꝭ
Et reuera paucos habuiſſes iuſtos. niſi
peccatoꝛes miſericoꝛditer recepiſſes.Jõ
q; ſaluatoꝛ ieſu xpᷣe.aduocate et mediatoꝛ
noſter/ſimul imperatoꝛ ⁊ frater qui ſolꝰno
ſti meam miſeriã ac fragilitatẽ.ſi vera ſunt
que video audio ⁊ credo de tua dulcedine
pietate ⁊ miſcᷣia/⁊ vtiq; vera ſunt.ideo te

finaliter depꝛecoꝛ. vt meas omnes deleas

iniquitates/ ſincerã ⁊ mundã contritionẽ

mibuens ⁊ integrã penitentiã. Facvtꝑ
bonã patientiã/ omnes tribulationes ad/

uerſitates ⁊ laboꝛes quos dietim ſuſtineo
ad purgationẽ deſeruiant.⁊ ad ꝑene quaʒ
mea peccata demeruerunt remiſſionem vt

ſic in hoc mundo meum ſit purgatoꝛium
Fac uaq; meam huius moꝛtalis mundiꝑ

egrinationem tibi acceptam. Tribue mi⸗
hi baculum firmefidei.ſtolam caritatis.et
ſcalam ſancte ſpei. Confunde per tuaʒ po
tentiam quicquid mihi impedimento eſſe
poteſt. ita vt in via / nulla me retineat dele⸗
ctatio.nulla me confundat aduerſitas.
Benera in me coꝛ humile pium clemẽs
erga pꝛoximum. ſine rixa.ſine inuidia. ſi⸗
ne indignatione.ſine ſuperbia.ſine omni⸗
um detractione. Zuo amoꝛe inffãma coꝛ
meum. Vulnera illud ſagittis potentiſſi⸗
mis.tue pulcritudinis.tui dulciſſimi con⸗

ſpectus. tui gratiſſimi geſtus: tui pulcerni⸗

mi apparatus. tue ſpeciei dulciſſime. YFac
vt telſemper meditetur / letanter de te ſer⸗
monem audiat. ad te ſuſpiret.ad te inge⸗
miſcat.tibi cõplaceat.lotam intelligeniiã.

ſuohoe

fotem nnen

gorrdig
annmorn
ſdunte
incliciu
tumnu⸗
gvilbbarceh
ſneoagpfk
ninu
1peerr,
nencoſ
hlunme.
gintu
Pretorpon
ſusſloscn
heniorne

((NGſe

Whachen

MWn

ſborte

oe
Poae⸗
noerbea
ſbispacp⸗
Mizlnim
oco aos
nnnſechde
nißzmi
lchuten
lbrosczſck
Conſcladi⸗
hoftyoft
glimmpi
ochohap
ſnoltpen
okcis
neſii
Cepanene⸗
glüſctin
Cannſepeeg
benintn
ictoſcn
imnien
Pecigli de
ta fedebe
Lventuxreſe

ain oſeh

co ininee

gunin
Adeſtmihih
diſinone

neeete
iginri

nipenirenna,
ocgeogad⸗
onnceden
Clſeg
ranu
nmni
Rirr
Nlanlne
niccote
todeens
unrnoni
Gend
tonesad
mſocineo⸗
8heneabe;
nſionenn
gnoriun
Msmuneie
.Tnbrent
mcs
epeyo
anaveſe
nendce
unſtns.
humcemes
einnigin i
ſineonnt
einftüma
is pon
Clalimmion
gul n
oſn
umadent,
n Arle/
ninch

re. Amen. ((Erxplicit.

