adinuẽtionib ſuis.vt tandẽ fallat⁊ fallat᷑

inter totvarietates affectuũ videlicʒ oꝛiẽ/
tium / neceſſe eſt. put infra docebitur.

Conſigeratio .x.

Aſſiões ſpũales ab anglo dei bo

no frequẽter immitti credendũ ẽ.

afficiẽdo.monẽdo.⁊ docẽdo.ꝑſcrutatioꝛ

ſup ſcoʒ ſentetigaꝝ ¶ Fatemur itaq; ꝙan
gelus nõ illabit in ſom̃ noſtꝝ qm̃ hocipᷣʒ
oliꝰdei ꝓpꝛiũ eſt.qͥ ita ſym̃ noſtꝝ ſolus pᷣt

quippe conqͥ ſitõ lFaranure cribẽtib⸗

dñant᷑ poſſidere foꝛtit᷑ atq; ſuauiterivt ſue

motioni atq; viuiſicatõi/ ſpũs noſter obe
diat vltro.⁊ ſic vltro tñ/vt nõ habeat fas
obniti.Et hũc ingreſſum dei dũatinũ.no
minamꝰillapſum ¶ S
modi quibaangelꝰ bonꝰ agit in ſpũm n

ſue ſubſtãtie ⁊ virtutis/ad ſpm̃i.nõ quidẽ

naturali oꝛdine ſtatu pñtis miſerie.ſed
diſpẽſatõe ſuꝑnaturali. Facta ãt applica

tõe tali/cũ angelꝰ ſit ſubſtãtia luioſiſſima

virtuoſiſſima ac benigniſſima quis nea
nerit quin alliciat ꝛ quodãmõ trahat᷑ſpi⸗
rit?noſterab hmõi luioſa? benigna⁊ ſud.⸗
ue olentivirtute:tanqᷓ;ſi ferrũ trahata ma

gnete.vel appetitus ab obiecto placidiſſi
moꝛ ↄuenientiſſimo moueat᷑ Plrer ſi fue
rit ſpũs nr̃/purcaſtꝰ integer ⁊ ſanꝰſine di
ſcraſia febꝛili coꝛruptõisvicioſe.ſine int⸗

„

poſitõe ſoꝛdidarũ cogitatuũ cũ deſiderijs
turpibo⁊ fedis. ¶ Coꝛro ſicut imaginati
ſunt phantes ꝙ actões celi coꝛꝑei/ꝑ oẽm

Nolo quiſqᷓ; expectetvt nũc ꝑtra
ctemꝰ ſtudioſe modos quib angelicſpi⸗/
ritus copulari pᷣt ad hũanũ illuſtrãdo ipʒ

Sut nintorin nlii⸗

77

oꝛbẽ ſtellaꝝatq; planetaꝝ.⁊ p oĩa ʒodiaci
ſigna foꝛmãt coꝛpꝰhũanũ.influũtq; ⁊ im

pꝛimũt in ipᷣm ↄcatenatõe q̃dã indiſſolu

bili Pꝛopoꝛtõnabili ſilitudie poſſumꝰdi
cere/ꝙ ex diſpẽſatõe dei gratuita/ q̃libʒ ce

leſtis hierarchia a ſummovſq; deoꝛſus//p
oẽm iũcturã ſpũalẽ/influere bʒ in bũnnũ

ſpm̃.quilibʒ angelꝰſuo mõ.mediate vel i⸗

mediate Sic ſeraphin inflãmat.cherubi

illuſtrat.thꝛoni ſtabiliũt. Et hoc ſ̃ᷣm tres
vires aĩe.affectiuã.ſcʒ intellectiuã ⁊ execu
tiuã.⁊ ſᷣm tres eꝰpoꝛtões/ſuꝑioꝛẽ/inferio
rẽ ⁊ infimã ſenſualẽvñ⁊ appꝛopatius pꝛii
ma hierarchia mouere dicit᷑ poꝛtõeʒ ſupi
oꝛẽ anle/q̃ reſpicit pꝛia pꝛicipia.ſcdᷣa poꝛ
tionẽ inferioꝛẽ q̃ reſpicit ↄduſiões gene-
rales ⁊ tertia poꝛtionẽ ſenſualem q̃ ad ſin
gularia magis dilabit. ¶ Duiſqs p̃terea

ſtudioſe recogitauerit ea q tãgere ſuꝑficia
liter itedimꝰde cauſ naturaliba paſſionuʒ

aialiũ.ꝑ q́s diſponit᷑ vel indiſponi᷑ſpũs
ad paſſiões ſpuũales:aĩaduertat qᷓntũ do⸗
miniũ habeat bonꝰangelꝰad iĩiducẽdũ ſal

tẽ diſpo ſitiue hosvl illos affectꝰ / diſponẽ

dovel imutãdo ſenſus coꝛꝑales.tã intio⸗
res q; excioꝛes.qͥ ſunt oꝛganice potẽtie.et
boc mõis varijs ⁊ pene infini.iuxtavari
etatẽ applicationũ młtipliciũ.hꝰvł illius
cauſe coꝛꝑal. Vexꝝ de his non eſt hic di /

cendum per ſinguluaa.

RE*
Aſſiões ſpũal

rea doctrias? obuatões eoꝛũdẽ btoꝝ an

. es pturbãt᷑ cxebꝛo
p ab imiſſiõibeꝑ ãglłos malos fact
Pnñt quidẽ angeli mali q;tũ deiꝓp
uidẽtia ꝑmiſerit/agere ſilia młta ad ange
los bonos tã ob ſubtilitatẽvigoꝛẽq; ſube
ſue.q; ob ꝑſpicuitatẽ naturał ingenij.q; p
pter exꝑietiaꝝ diuturnitatẽ.nũc ĩ natura
lib actòibo ſurſuʒ⁊ deoꝛſuʒ ĩ celoꝛ ĩ terra.
nũc ĩ oꝑatõiba miracloſ angłloꝝ⁊ oĩʒ ſpi
rituũ btõꝝ.q;uiſ enẽt freq̃nt Excecateos
malicia amẽs. ſuꝑbia furẽs ſine lege ⁊ oꝛ
dine.liuoꝛ inſaniẽs Excecat eos iuſtũ dei
iudiciũ illudẽs eis⁊ ꝑuerſiſſiõs eoꝝ cona
tus aduerſus elcõs ſuos ↄuertẽs i vſum
ſue bonitatꝭ.¶ Zrãſfigurat ſe ãgelꝰſatha
ne/i ãgelũ luq ſic tradit aplłs.Oð fieri ſic
vno mõ pt itelligi.vt ipᷣe malꝰãgelꝰceleti/⸗
natã maliciã⁊ hoꝛrificos affectꝰſuos/fin
gẽdo ſe placidũ/ pulcrũ/⁊ benignum/ad
exemplarangloꝝ bonoꝝ Imitãdo pꝛete

. geloꝝ in amoꝛè caſtitatis ⁊virtutũ. Cam cut natura ſpecifica caliditatis eſt calefa⸗ gtcni
vt ſeducãt faciliꝰ/qᷓ; venerent᷑ et colant᷑ ſic cere/ ita natura ſpecifica magnetis eſt ſic frinnn
deus. HNã ꝓpter qͥd aliud inuenimꝰin ſuꝑ/⸗ mouere ferrũ natura ſpecifica ſtrutõis di örgrn
ſtitõib magicis /fieri thurificatiões ⁊ oꝛa gerere ferũ Et ita dereliqͥs effectibvus.q̃s ncln
tiones deuotas ⁊ ieiunia.petit qʒ fier mi nõ dicũt fieri ex ↄcurſu vel actõe q̃litatum uti nuch
niſteria ꝑ pueros innocẽtes.niſivt effica / pꝛimaꝝ vel ex cõbinatõe earũ ſeu ↄfigura aͤinſfum
tius fallat ⁊ colat᷑ ſicut de: ¶ Deniq; q̃n/ tione.quẽeadmodũ fuit intentio rundã/ tercheben
tas habeãt efficacias ad imutatiõem coꝛ⸗ agd hec pꝛincipia generalia qleſcunq; effe⸗ tſond
poꝛis actões iſte malignoꝝ ſpirituũ / ſcri ctus ĩferioꝛes reducere/qͥvł nõ pñtvel dif dehisqu
ptura ſacra docet de magis Phargonis ? ficillime pũt in aſſignatoe totvarietatum ſuntſoise
alibi. Et rõ certa deducit/pᷣconceſſo; de/ in effectibo ſemet euoluere. ¶CFnueniemꝰ rethtare
mones aliqͥ ſint aduerſi us qs nobis ẽ col Ppterea q̃ſdã phoꝛũ opinatos eſſec ſicut er unnnihn⸗
luctatio ſicut tradit apłs.Et idipᷣm ⁊ ſcei articulis pariſieñ.condeẽnatis palã elicit aladopo
patres multis ſupꝛa numeꝝ argumentis ꝓceleſtes itelligetie que animãt celũ m nelore
α nſ̃ Vl invenien e rin ſomñ qualt celu. agit fiun
„ Ny in coꝛpus.itavt ſpũᷣs ſe haberet ſolũ paſſi
2 onſig er 2⸗ X VI I. ue/ad oẽm ſuã ohnirſemelacemen ug
Alſſiões ſpũales immittũtur a co ⁊ nilagebat ſed agebat᷑ tanq; ſi obiectum npmr
I¶ P lo. mediate tñ.⁊ ſolũmodo diſpo: lucidũ agat imaginẽ ſui in ſpeculuʒz obie⸗ orali
ſitiue. Silr a qlitatib ſcõis cõſe⸗ ctũ.vel tanq; pictoꝛ. aut ſcriptoꝛ ſi agat ĩ hon
Aquentib, celeſtes influxꝰc pꝛimaꝝq̃litati tabulã. put etiã Boetiꝰin ſuo de cöſolato Fitad
actões ¶ Longus eẽt hic ſermo de tradi; ne mexrovno cõmemoꝛat ¶ Dixerüt rur⸗ fün
toõne aſtrologoꝝ qͥ ad actões celeſtes ĩ cꝛꝛ ſus aliqui ꝙ hec actio intelligẽtiarũ/fit li⸗ dunt
pus bumanu.ſm varietatẽ ſignoꝝ ⁊ pla/ bere in ſom. nũcad hoccognoſcẽdũ nüc oli
netaꝝ ⁊ aſpectuũ.vt ꝙ ſaturn inducitad ad illo.Alij naturali neceſſitate id fien cõ mi
triſticiã. Jupiter ad leticia.mars ad iram tendebãt.ponebãt tñ/ ꝙ diſpoſitio ſpũs. clyae
ſol ad audaciã. venus ad cõcupiſcentiã.?· pꝛout abſtrabit mag aut minus a carna⸗ lnußin
ita de reliquis. Indevenit diſtictio illa libꝰ vinculis.et carcere ceco coꝛꝑis.iuuat liicbe
planetau/ aliꝰe beniuolꝰ.aliꝰmaliuolus plurimũ vel ipedit/radioſos hos influxꝰ. ectge
quis hoc nõ ſit accipiendũ de malicia q Sic ſaluãt magicã naturalẽ.ſic ꝓpheticã noicſfie
ſit innata planetis. Inducit eni qᷓntuʒ de illũiatõem.⁊ ita de plurimis. Sic imagi nee
ſeeſt ad bonuʒ. ſed in hoĩb abuſus eſt / q nati ſunt Auicẽ. Algaʒel.Alkindꝰ.⁊ non/ rfigi
bone nature inclinatiões/deducũt in ma nullixpianoꝛũ doctoꝛi ponẽtes aiam il/ ſan h
lũ. ¶ Potuerat etiã rememoꝛari q̊ͥ pacto luſtrari quaq̃uerſum Et hoc poſuerũt ali no ac
celeſtes influxus.varias impmũt? miras qjuitieri ꝑ liberã cõuerſionẽ ſpũs/ſᷣm du⸗ I
tã in lapidiba q́; in herbis⁊ metallis ꝓpꝛie plicẽ facig ſuã.nũcad ſupioꝛã nũcad infe Roue
tates.ſicut in magnete ꝑſpicue cernimus rioꝛa. ſto⸗vero nullũ poſuit niſi ab Gice
Sicut pᷣterea dicũt reruʒ hmõi curioſi infimis fieri ↄgnitõʒ vel affectõʒ oꝛigina⸗ nn
lapis aliqͥs poꝛtat vel inſpectꝰ dat auda/ tiꝰ? imediate.quẽ ĩſecuti ſunt cões docto auacpl
ciſali acltalcemoe eczroi ;;/ tes catholici dii loquũt de ſtat naturede Knn,
tũ bñtveritatis / nihil aliud pbant q; coſi ſtitute neceleuate g rapt?aut illuſtranões anadn
deratiõeʒ noſtrã.qm acceptões hmõi fiũt miraculoſas.ſicut dicit petrꝰ ꝙ nõ hũana hur
no immedigte in ſpm̃ rõnalem ſed in coꝛ volutate allata eſt aliqũ ꝓphbetia. Raptꝰãt cord
pus.ad cui alteratõem/hãcvel illꝗ/nõ pa vel extaf apð deuotos tuc iõ ðꝛ fieri dũ il deen
rmũ indinatr᷑ ſpu's ad hũc affectũ ſpual ve. luſtrat ſpũ's immediatedeſurſum qꝛ pꝛet dan
ad illũ in ſe ꝓducendũ.quẽadmodũ mẽo naturalẽ curſum vite pñtis hoceuenit. ur
ratur Heliʒeꝰeuocaſſe pſaltẽ/ duz ꝓphetie ¶ A ſi J 4½ „ fofnansf
ihin in ſeellet ercitare (Xat demones Conſiderg. xVIII D
icunt᷑ ꝑ aliqs hmõi virtutes allici — Aſſies ſpiiales intantnlurimꝭ (hrtpaiin⸗
civel coel ſlten eſtſpecularoto ie tve ibe tmnantbumimd ſtligen
cãt autẽ aliq virtutes hmõivirtutes occul ¶ dpaliAutoꝛiſauit plaro ꝙ aie iſe⸗ qi⸗
tas ſicut Auicẽ. Alij virtutes a tota ſpecie quũt᷑ coꝛpa.n qͥdeʒ naturali nccitateſi ad kleratoa
vel que inſequũtur foꝛmã ſpecificã rei.·ſiꝭ ſpũm liberũ fiat aſpectꝰ.ſʒ qd inclinatõ⸗ ca
”s8M lpum liberu fiar aſpe incli iegciſe

L Unepiepg HD

ocſeſſcnt
Nonnicſe

Nuckalieg
erſoli e
Aaftmnöen
Giohiann

Peolnodicg

nrſiage
ladeti
(Deim,
Ainnif,
mli
rlſini
his
Gten
npsiuna
Nosinku.

ſcgbenc

Oimnag
Knd Ano
nirszumd
Xpolnciti
ſhhisfnde
iniczgi⸗
ſaizarignr
ntcivdoen
Kannamed
luthnmndes
nübünna
au wydit
iefindäl
nümanpe
hocclenit

W
WI
untpinn
S
jingin
iriuni⸗
iidm

De paſſionibus anime

ne ꝛont coap iom ſummiſtrat aletani5

inſtrumentũ. Cõſtat eni ꝙ ad inſtrumen
toꝛũ varietatẽ/ↄſurgit in opatõnibo facili
tas maioꝛ vel difficultas. Videmus itaq;

cũ inſtrumẽto quadrato.alit᷑ cũ acuto.ali
ter cũ hebeti Sicꝛ ſcriptoꝛvlł pictoꝛ Sic
erit ſuo mõ de varia cõplexione mẽbꝛoꝛũ

⁊ de his que mẽbꝛis ipſis ſubſeruiunt.vt

ſunt ſpũᷣ coꝛpoꝛelta radicales q̃ fluẽtee
yt eſt pterea ſanguis qui eſt cõis materia

tam mẽbꝛoꝝ q; hmõi ſpirituũ. ¶ Circa
quod opoꝛtet attendere iuxta traditiõen
medicoꝝ ꝙ ſanguis ſubtilis⁊ clarꝰin ſub

ſtatia / temnpat? vero in q̃litatiba/ diſponit

ad gaudiũ maiusvel minꝰ ſᷣm qntitatẽ ta

lis ſanguĩs qui generat ſpũs ſplendidos

atq; tpatos¶ Danguis autẽ clariꝛ ſubti

lis ⁊ calidꝰ a dominio(qualis eſt ſanguis

coꝛpoꝝ in quiba coloꝛ rube dñat᷑ diſpo⸗

nit advelociſſimã iram. cum ſitvelocis in

flãmatõnis.et motꝰ.ſʒ ira hec/modicũ eſt

reſoluat᷑:

eure om̃e ſubtileꝛ tenue celerit

ſ Sivero ſanguis fuerit ſubtik
⁊ clarus ſed frigidꝰqualis eſt in coꝛpibus
in q b aquoſitas naturalis fleumatis do⸗

minat᷑.inclinat ad timoꝛẽ⁊ puſillanimita

tẽ. q̃ a q buſdãvocat᷑ coꝛdis debilitas. Et

hoc eſt qꝛ ſpũs a tali ſanguĩe generatꝰ. eſt

modicꝰ frigiditate impediẽte ſuã genera⸗

tionẽ Eſt etiã grauis ⁊ paꝝ inflãmabilis
ꝓpter frigiditatẽ⁊ humiditatẽ.ideo ſuꝑeſt
vt ſit ineptus calefacere coꝛ ⁊ ab exterioꝛi
moueri/ꝓpterea neq; ad irã neq; ad gaudi
um neq; ad audaciã/pᷣt inclinare /

guis autẽ groſſus⁊ calidus ſi fuerit niger

aut tenebꝛoſus ⁊ ineq̃lis groſſiciei qͥ tur⸗

bidus appellat ualis ei ſanguis corpo⸗

rũ in quib coloꝛ appꝛopinq̃ns fini a

ſtionis dñat/ diſponit ad triſticiã ꝓpter te⸗
nebꝛoſitatẽ ſpirituũ.⁊ ad irã ꝓpter calidi⸗

tatẽ ipoꝝ.Diſponit inſuꝑ ad ꝑtinaciã vł

—

fixam irã ꝓpter eoꝝ ſpiſſitudinẽvel groſſi
ciẽ. Delet᷑ eni tarde nimis.foꝛma eis im⸗
pꝛeſſa.⁊ a coꝛꝑe tarde diſſoluũt¶ Si ve⸗
ro ſanguis fuerit groſſus ⁊ calidꝰ/non tñ

turbidꝰ. qlis inuenit᷑ in coꝛpiba hñtibus
coꝛ tꝑatũ⁊ epar notabiłr calidũ atq; ſiccũ

ſed lõge ampliꝰſiccũꝛ vtẽtibo dieta medio
i/vel in coꝛpibo tpꝑatis qꝝ ſanguis foꝛti
exercitio calefactꝰ: inſpiſſatꝰnondũ cepit
aduri⁊ denigrari/ nõ diſponit ad triſticiã
ſed ad cõſtantẽ audaciã.quã quidã vocãt

foꝛtitudinẽ coꝛdis /diſponit q́; ad med/o

crem irã qꝛ leticia frãgit eam cũ ad eã ſint

magis pꝛoni q ad miſticiã. Sʒ ſi ex vehe
mẽtiſſimis cauſis ira foꝛtis excitet᷑.in tali

bus tarde ſedat᷑ ꝓpter groſſiciẽ ſeu ſpiſſitu
(Winsante groſſus et
frigidꝰ nõ tamẽ turbidꝰ/qualis eſt in coꝛ⸗
pꝑibo hñtibo coꝛ tẽꝑatũ ⁊ epar ſiccius ⁊ fri·
gidius temperato ſed magis ſiccũ q; frigi
dũ.vt vtentibꝰ dieta generatiua de ſe me/
diocris ſanguinis.reddit hominẽ medio
crẽ in oĩbo accidentibo animi.vt nõ mag
ſit pꝛon? ad hoc qᷓ ad illud. Sed in tãätuzʒ
differt ab his quoꝛũ ſanguis eſt tpatus.ꝗ
niã exdiſpoſitiõe ſui ſanguinis eſt ſolidꝰ
ſinctonſige in inchoatis pꝛopt᷑ groſſiciẽ
ſpirituũ ſuoꝝ ¶ Sivero ſanguis ſit groſ
ſus⁊ frigidꝰ⁊ turbidus/ſicut in habẽtibꝰ
epar eqliter frigidũ ⁊ ſiccũ tꝑato.vel am⸗
pliꝰ frigidũ.⁊ vtẽtibo his qͥ generãt hmõi

dinẽ pᷣdictoꝝ ¶

ſanguinẽe/diſponit ad celerẽ ⁊ permanẽtẽ
triſticiã? ad lentãvel tardã irã. Dʒ ſi exci
tetur ira ex foꝛti caula/nimiũ ꝑſeuerat.et
inclinat ad odiũ vel ad rancoꝛẽ. Yoꝛtitu⸗
do tñ ire iſtoꝛuz/ minoꝛ eſt q; in hũtibus

groſſum ⁊ turbiduũ atq; calidũ ſanguineʒ
SDed maioꝛ q; in hñtib ipᷣm ſubtilẽ.pꝛo
ppter qð naturaliter odiũ iueterat᷑ in iſtis.

¶ Ecceqꝙ ſm iſta ⁊ ſilia/ſumũt medici ſi

gna complexionũ.⁊ attribuũt alias cõdi⸗
tões ſanguineis.alias colericis alias flec

maticis.alias melancolicis

Conſideratio xIX x
Aſſiones ſpũales ſolent immuta,⸗
ri.mediate tamẽꝛ diſpoſitiueè/per
actionẽ q̃litatũ pꝛimaꝝ¶ Sub⸗
eqtur hec cõſideratio ad declaratiõe; pꝛe
cedẽtis. Navaria diſpoſitio ſanguis atqa;ʒ
ſpirituum/cauſat᷑ pꝛincipałra multiplici
Bumamãt ꝓ
manuductiua declaratõe pᷣdictoꝝ exẽplũ

actõe qualitatũ pꝛima

qð in ebꝛijs quotidie cõſpicimꝰ Conſtat

enialiquos pꝛiuſq; vino ſe repleuerĩt/ tẽ?
peratos eſſe? ſedatos in affectõibus/qui
Pocd vinũ abundãter ſumptũ.trahũtur⸗/

i ad irãvehementẽ.hi ad triſticiã melan

colicã.hi ad leticiã effuſaʒ.hi ad ſpem. hi
ad timoꝛẽ. hi ad audaciã. hi ad odiũ ⁊ ins
dignatõem.hi ad benignitatẽ ⁊ amiciciã

Lurãt fit hec tãta varietas:nimiꝝ·qꝛ va
riatur accidẽtalis diſpoſitio ſanguinis ?

humoꝝ atq; ſpirituum / ex actõne vini et

75

2

Conſi

qualitatũ ſuaꝝ: Duo circa facile eſt ꝑ⸗

pendere/quantũ opetur hec vel illa com⸗
plexio fixa quodãmodo⁊ permanes / ſi in
accidẽtali ⁊ tranſeũte diſpoſitõne coꝛpꝑis.

diſſimilis tam q; ſubita et potens opatio
ſubſequat᷑ adeo quidẽ/vt ſi videris ebꝛiũ

pꝛiꝰ ſobꝛiũ.fere dicere poſſis.hicvtiq; nõ
eſt ille. ¶ Deniq; quantũ pꝛoſit in moꝛa⸗

li negocio cognoſcere/tales paſſionũ oꝛi⸗

gines/tam apud ſe q́; apud alios /vel coꝛ⸗

rigendosvel docẽdos/nõ opoſum eſt ad⸗

uertere.cũ nõ eadẽ videãt᷑ebꝛijs ⁊ ſobꝛijs

fm phm aliterq; pꝛoinde ſint ad deuotõ

nem⁊ virtutẽ inducẽedi/ſicvel ſicaffectati

Quod vtiq; vidit ſapies mulier abigail/
que nabal nõ niſi poſtvinũ digeſtũ ↄmo⸗
nuit.Hoc inſuꝑ lucidiſſime tradidit op⸗

timꝰmoꝛal artiſex gregoꝛiꝰĩ ſuo paſtoꝛali

Allſſiones omes.p imaginatiuam
p virtutẽ.ſolite ſunt vel intendi no⸗
tabilitervel minui. Et hic inſere⸗

EEE

2

mns de reliqͥs oꝛiginibo ipſarũ paſſionũ.
natiua tradũt phantes ⁊ medici/ ꝑ experi
entie libꝛũ edocti.Dicũt enĩ ipam habere
virtutẽ regitiuã ⁊ ĩmutatiuã totiꝰ coꝛpis

Itaq; quantã vim habeat virt? imagi⸗

Quod vt facilius innoteſcat/ſuppona

mus pꝛio cũ pho ꝙ ſpecies ſen foꝛma rei⸗
vel eius fantaſma ſeu imago:habʒvim al
terandiꝓpoꝛtionabilitervel agendi/ſicut

habet res cuiꝰeſt imago/quẽadmodũ ſpe

cies ignis hʒvim calefaciendi.ſpecies ni⸗
uis infrigidãdi. Non tamẽ in eq̃li gradu
ad rem ipam. ¶ S
ſpũs aĩalis / delatiuus eſt foꝛnmaꝝ ſeu ſpe⸗
cieꝝ.ſicut aer recipit ſpẽs coloꝛis vł alio⸗
riũ ſenſibiliũ Et he ſpecies licʒ nõ ſint ſen
ſibiles in aere.faciũt tamẽ ſenſibiles ĩpꝛeſ
ſiones in coꝛꝑibo diſpoſitis. ſicut ſpecies
coloꝛis/cauſant imaginẽ in ſpeculo. Sic
imaginatio turpis figure/recipit᷑ in ſpiri⸗
tibus.⁊ defert᷑ ⁊ facit in ſemine deciſo tẽpe
talis imaginatõis / notabilẽ effectũ turpi
tudinis.ſicut imaginatio ethiopis aſſiła
tionem inducit ad ethiopẽ(
tio foꝛme imaginate pᷣt fieri dupłr. VUno
mogdo ꝙ ipamet foꝛma moueat et deferat
ad motuʒ ſui ſubiecti. ſicut ſi ſal liq̃fiat in
gaqua defert᷑ ⁊ expãdit᷑ ꝑ aquã.Alio modo

—

Supponam pᷣterea ꝙ

ec ãt dela

fit hec diffuſio/p radiatõem ipᷣius foꝛme

imaginate. que bzvim ſuiipius diffuſiuã

re aliud lumen.

mas cadũt.ita vt credat ſe aliqñ queri ad

⁊ cauſatiõem aliaꝝ ſpecien er ſeipſa ſicut
lux cauſat wme de cauſatũ poteſt pduce

u⸗ Supponam'inſup
delatio taliũ foꝛmarũ ꝑ ſbs/porelt e,

nire vſq; ad ſenſus exterioꝛes.quo caſu fi

et ĩ ſenſibo exterioꝛibus talis ſenſatio ſuo

mõ.qualis fieret ſi ab extrinſecis obiectis
moueret (Hanc cauſamredd
doꝛmiẽtes exercẽt oꝑavigilantiũ.Cur eti

Hanc cauſam reddũt aliqͥ cur

am maniaci ⁊ aliqͥ melancolici/credũt ea

viderevel ſentire extrinſecus/ que nõ niſi

intrinſecus certũ eſt fieri.Hinc euenit vt
dum homo eſt in tenebꝛis et timet /putat
ſe quãdoq; videre imagines terribiles.vł
audire ſonos hoꝛrẽdos.quẽadmodũ me

lancolici etiã in pleno dier locis lucidis/
patiunt᷑ talia.pꝛopter tenebꝛoſitatẽ ſpiri

tuũ.quos hoꝛret quodãmõ ipſa aima vel

yirtus imaginatiua Et hinc ſemp triſtes
incegũt.qꝛ cauſam triſticie ſue / ſecũ ferũt.

ec eſt ratio cur aliquitimet nõ timẽ
Curin ſuſpitones mirabiles? falſiſſi⸗

moꝛtẽ.vel ad incarceratõem vel ſpoliatõ⸗

nem. ⁊ inde fugiũt nemine ꝑſequete. tre⸗
pidãtes timoꝛe vbi nõ eſt timoꝛ. Cogno⸗
ui talem tꝑe meo qͥ ingenioſiſſimꝰ erat et
peritus valde in medicina.qui tandẽ fu⸗
git in nemoꝛa occulta/nec vltra cõparuit
Dic aliquis eſtimabat ſe gallum. ⁊ moꝛe
galli cantabat Alius murilegũ:⁊ ſub lectꝭ
mures querebat. Alius imaginãs ſe ha⸗

bere coꝛnua in fronte/verecũdabat᷑quoti

enſcũq; videbat ſe inſpici? frontẽ tegebat
Aliꝰimaginãs ſe notari de infectiõe lepꝛe

vel de moꝛbo caduco/ oẽs fugiebat ⁊ tre⸗

pidabat aſpect?z ſᷣmones.Aliꝰimaginãs
ſe habere pedes ferreos/calcabatvalidiſſi
me ſuꝑ terrã Alius ambulare nõ audebat

fantaſiãs pedes ſuos eẽvitreos ¶ Sic ſal

uãt expoſitoꝛes aliqui quõ nabugodono
ſoꝛ ↄmedebat fenũ ſicut bos.⁊ cũ feris ha
bitabat.qꝛ ſe bouẽ eſſe fantaſiabat᷑. Sic
gaſſerũt medici ꝙ imaginatio facit caſum⁊
moꝛtẽ inducit. Et hacvirtutẽvſq; ad hoc
eleuare voluerũt aliqͥ. vt ꝑ eã mirabiles ĩ⸗
pꝛeſſiões fierẽt in elemẽtis ⁊ in reb extrin
ſecis. vt ꝙ ad imagiatõʒ alicꝰ (ſicut refert
auicẽna) cadat camelꝰ Zalia ſunt inüera⸗
bilia Ha infinite ſunt ſpẽs hmõi fantaſia
rũ vel melancoliaꝝ ſ̃m traditõʒ medicoꝝ

qͥs Oꝛatiꝰ furoꝛes appellat vel inſanigꝗs/

degducẽs ex hoc oẽs hoiĩes in aliq̃ ſtultos

9

(eſe hin

ee
iran
infiniue
ntoodog
minhof
ſbleetfi
annihe
fomhin
Pgennic
ſwappet

Uafunat
nſonpe
rdini
Ablel
Urhlie
in
ggen
Ui⸗
füinn
Nii⸗
hab
non
Lel
ons
penent
Unn Fu
dnüpun
merin
ſenoſbi
id
ſa
cötpatipe
nyab
ſchaün
ſeimagn
nic ꝛcit
nbuoipo
büigunn
ſiſien
onctnn
tugtöan
dubienert
nblaem
loricihn
ſainbadin
Aoinni
nſſinanm
liginſerg
obalindd⸗
eini
Mriueyin

lanäänre
tilim
mnn ſitln
n Cogro
imdane

Guiandem

ſmcöhmuit
Onmawor
ſecärrſuber
magmnis ſeh
Ncüdebatguet
mnfonenge
deinſechötge

disfgenen

18 Amngti
balnr ioehe
dinw Set
Giubugodone
stciſenen
ntaſabat. O
nofnitn
nterſchhb,t
geimindbir
Srintehe
Ali icun
Calaſontinn
dishnakte
Nudrizneg,
ſcnn

referuẽse
natiua virtute. ita ꝓpoꝛtionabilr ſuo mõ

De paſſionibus anime

eſſe. Hille puellaꝝ inquit pueroꝛũ mille

furoꝛes.Et in eccliaſtico dicit᷑ ꝙ ſtultoꝛũ
infinitus eſt numerꝰ ¶ Hec autẽ conſide
ratio docʒ q; ſaluberrimũ eſt/aſſuefierivt

animꝰ? noſter/a fantaſmatiba quantũ poſ⸗

ſibile eſt fieri /ſe denudet ⁊ auertat in exer⸗
citatõne ſua.Quod quali fieri habeat te⸗
tigimꝰalibi in tractatulo de pꝛactica theo
logie miſtice.conſideratõevltima ¶¶ Rür⸗
ſus apparʒ qᷓ; ꝑiculoſuʒ ſit homini dᷣimit
tere ſe nimis labi ⁊ ꝓfundari in imagĩes
vel fantaſias pꝛeſerti vicioſas ⁊ circa ꝑitu
ra.ſemꝑq; labẽtia.vt ſunt beneficia hono
res⁊ diuitie Nam cũ generent᷑ habitus ex
actibus freqntatis.⁊ habitus cauſent.na
turaliter fit.vt pondere ſue inclinatõnis⸗
ſic immutẽt imaginatiuã virtutẽ.⁊ ex con
ſequẽti totũ hominẽ/ꝙ neceſſitate quedã

rrabit᷑ homo velut bꝛutü. vt quẽadmodũ
fit in ilł quos ph̊s beſtiales appellat Sic

vtiq; verũ eſt.ꝙ oĩs imaginatõ pfundata
habet ſuã inſaniãvel ebꝛietatẽ ⁊ quaſi de⸗
moniacã paſſionẽ ſicut dicit. Oꝛigenes.
Aedit quoq; notabilłr ſeu ꝑpuertit totalit᷑
iudiciũ rõnis.patʒ in philocaptis / patet

in ambiciof.in auaris.in inuidis.in im⸗

patientib.in quibverificat᷑illud ꝓpuerbi

um. Yuroꝛ fit leſa ſepius patietia. ¶ Ita
demü ꝓuenit yt dimiſſo vocatiuo caſu/ q̊

venire? introire ĩ domũ dei neceſſe eſt. qꝛ

nemo ſibiaſſumit hũc honoꝛẽ ſed qͥ voca
tur a deo ſicut aaron.alij ꝑ noiatiuũ caſuʒ
alij ꝑ gtm̃.alij ꝑ accuſatiuũ.alij ꝑ ablꝗacm̃.
cõtꝑati paſſionibo querãt aſcẽc geAd
damꝰad hec cõcurſum multifoꝛinẽ flexũꝛ

reflexũ quẽ hũt in potẽtijs cognitiuis ip⸗
ſe imagines vel fantaſmatavel ſpẽs adin⸗

uicẽ ⁊ cũ habitib paſſioniba inde ſequẽ
tibus ĩ potẽtijs affectiuis.itavt nõ ſit du⸗
biũ quin mirabilioꝛvarietas inde reſultʒ
ᷓ; ſufficerʒ cauſare ſimplex aliq̃ imago ta

lis.vel fantaſmavel paſſio ſequẽs.¶ Oeſi
fuerit cõcurſus oꝛdĩatꝰvt ĩ virtuoſ.nemo

dubitauerit qͥ noꝛiat᷑ in ſuauiſſima ⁊ mi⸗

rabilis armonia / veluti citharedoꝛũ mul
toꝛũ cithariſantiũ in citharis ſuis quã ip
a inhabitatrix ſapiẽtia delectatur audire

Alioqͥn reſultat hoꝛrenda pꝛoꝛſus ⁊ ama

riſſima tumultuatio tãq́; maris refrãgen⸗
tis in ſe ⁊ ad cqutes/fluctꝰſuos. Puto nõ
ob aliud dixiſſe phetã. coꝛ impij tãq; ma
eniq; ſicut diximꝰde imagi⸗

.

7

traducere poſſumꝰ ad potẽtias ſuꝑioꝛes
nõ oꝛganiſatas q̃ ſunt ratio ⁊ ſpũs.qᷓ;uis
ad actus iſtaꝝ potẽtiaꝝ nõ ſequat᷑de per

ſe coꝛpoꝛis im mutatio.quẽadmodũ virtꝰ

imaginatiua mutat uld.fit tñ/ vt actuata
vehemẽter ipſa rõ/ rapiat ad ſe quodãmõ
potentiã imaginatiuã⁊ aba ctu ſuo ſuſpẽ
dat eã. Sicut ipſe ſpũs ſiłr actuatꝰ/rapit
ad ſe rõeʒ⁊ imaginatõem.vt neſciat qͥ hu⸗
iuſmodi eſt.an in coꝛpevel extra coꝛpꝰ/ea
gaevider inrelline Kint us fit aliqñ redũ
dantia ſuꝑioꝛũ haꝝ potẽtiaꝝ in inferio⸗
res quẽadmodũ beatitudo anime/redun
dabit in coꝛpus ⁊ dotabit illud.

Aſliones triplices ſpũales? rõna
les ⁊ aimales/ reddũt in virtuoſis
* Haleriil deracoꝛaa cũ cãtico in
thara Spũs eni(ſi quada appꝛopꝛiatõ

C

thariſat ( Videamꝰ ĩ pꝛimis de pſalterio

ne loqᷣ ſallit. ratio cantat.ſenſus ci⸗

miſtico.qð ad exemplar coꝛdis ſicutet ci⸗

tharꝗ ars ipſa fabꝛicauit Hoĩem ergo coꝛ
pus ſeu lignũ noſtri pſalterij vim affecti⸗
nã ſuꝑioꝛẽ.in qua tot coꝛde ſonabiles ex⸗
tenſe ſunt/quot ſuntveritatis aſſertõesvt
q deus pat noſter eſt. ꝙ deus in celis eſt.

ꝙ, deus eſt iudex iuſtus. ⁊ ita de reliquis

AIaſi digito aliq̊ ſtudioſe medi
tugnieg Beu ne a nimi ſbe bae
ctrũ diſcrètõis.qͥ tendit? remittit coꝛdas
ſentẽtioſeveritatis ¶ Rurſus coꝛde tales
debito moderamie tenſeꝛ ꝑcuſſe.reddunt
ſonos varios f̃ᷣmvarietatẽ paſſionũ.itavt

amoꝛ qͥ eſt generalis⁊ radicalis paſſio ſta

biliat᷑ pꝛo tenoꝛe. Poꝛro decẽ relique pa/

ſiones. efficiũt dece ſonos alios pꝛincipa

les de ſonis enĩ lateralibo et appendicijs/
nõ eſt numer ſicut nec de huiuſmodi paſ
ſionib ¶ Conſtituamꝰſi placet pꝛo ma⸗

nuductõe exemplari.pſalteriũ aliq decẽ

coꝛdaꝝ ex decẽ oꝛatõis dñice ſentẽtijs.ſiẽ̃
ex decẽ pꝛeceptis iuxta imaginatõem Au
guſtinivel exalijs ſcripture locis fabulari
Potuerat Krim coꝛdã ſumimꝰex hoc no
mine pfr.⁊ hec appellat᷑ patnalis adoptio
Secũdã in hoc noĩe noſter.que appellat᷑
fraternalis afſociatio.Habemꝰ tertiã cuʒz
dicit᷑ in celis. hec eſt dei exaltatõ Habemꝰ
alias ſeptẽ iuxta ſeptẽ petitões.q̃ ſuntDi

uini noĩs ſctificatõ.ſanctificet᷑ nomẽ tuũ

33

Dei dominatio. Adneniat regnũ tuum.
Voluũtariũ diuine ⁊ hũane tũvnitio. fiat

voluntas tua ſicut in celo ⁊ in terra. Pꝛo

pꝛia defectio.panẽ noſtrũ quotidianũ da
nobis hodie.Debitoꝛũ multiplicatõ Et

dimitte nobis debita noſtra Tentatõnũ

inuaſio.Et ne nos inducas in tentatõeʒ.
Mali eterni notatio Sʒ libera nos a ma
lo. ¶ Percute coꝛdã pꝛimã digito ſtudio
ſe ⁊ attẽte meditatõis/ illa reddet ſonituzʒ
amon dei. ¶ Percute coꝛdã ſcdᷣaʒ illa red

det ſonũ amoꝛis pꝛoximi Percute coꝛdã
tertiã illa reddet ſonu conſtãtis audacie.
Percute coꝛdã quartã illa reddet ſonũ ʒe

li ⁊ ire in ꝓhanates dei nomen. Percute
coꝛdã qͥntã illa reddet ſonũ ſpei ſctẽ Poꝛ
ro coꝛda ſexta dũ tangit/ſonat dilectiõem
atqʒ leticiã. Coꝛda ſeptima.deſideriũ⁊ p⸗
ſecutõzioctaua doloꝛẽ⁊ odiũ.Nona fugã
hoꝛroꝛc. Decima timoꝛẽ⁊ de ſuis virib⸗
fidẽtib deſꝑatõem ¶ Potuerãt hec latio⸗

ri ſermone deduci.oñdendo ꝙ etiã coꝛda

pꝛima q eſt pr̃nalis adoptio ſi tangat᷑ſa⸗
pient/digito ſancte meditatõis/apte red
dit ſonũ quemlibʒ virtuoſe ⁊ ſpũalis affe
ctõis.Sic rurſus in alia q̃libet(q;uis nõ
equa facilitate)reꝑies /vt ſit ſonꝰtuus mł⸗

tiplicatus ſuꝑ numerũ ¶ Ex qua reſonã
tia fit:ꝙ cadũt⁊ recedunt maligni ſpũsvi

cioꝝ tanq; cithariʒante dauid.deſinat ne
quãa ſpũs exagitare ſaul.ita vt cuilibʒ de⸗
cem ſonoꝝ pꝛincipaliũ/poſſit aptarivna

erx tranſgreſſiõiba decẽ pꝛeceptoꝝ: ¶ Ad/

damꝰad hec ꝙ dũ meditatio noſtra fertur

ſuꝑ hmõi coꝛdas ſentetioſeveritatis.⁊ ad
reddendũ ſonoꝛitatè religioſe affectõnis
ſeun paſſiõis. Fit hoc aliqñ per rõnes ſum

ptas eternas/ erpmis ſapiẽtie pꝛĩcipijs
⁊ tunc reddit᷑ ſonꝰin pſalterio tanq; de ſu

ꝑnis. Fit hoc aliqñ ꝑ rões ſumptas ex af
fectib ⁊ ſenſualibo exꝑiẽtijs/⁊ ita reſultat

ſonꝰin cithara tanq; ex ifimis.it hoc ali
qñ ꝑ rõnes ſumptas ex deductõe conclu⸗
ſionũ ꝑ pꝛincipia pꝛĩa:vel ꝑ rõcinatõʒ ab
effectibꝛad cauſas ſuas ſumptã.⁊ ita red/
ditur canticũ iocundũ velut in gutture⁊
faucib rõis.¶ SDic pſallimꝰſpũ mente
cantamꝰin coꝛdib noſtris cantica domi.
Sic cithariſamꝰmoꝛtificatis quodãmõ
⁊ ꝑ diſciplinã deſiccatꝭ.alioqͥn nõ eẽt pſal
teriũ iocundũ abſq; haccithara. Sic op

tabat pſallere.canere ⁊ cithariſare qͥ dice/
bat.Exurge pſalteriũ ⁊ cithara exurgã di

S

luculo. Sed qͥd pꝛecoꝛ eſt. exurgere düu⸗

culo:puto ꝙ eſt ad pꝛimos grẽ contẽpla⸗

tiue radios ſplendẽtes ꝑ aĩe regionẽ pꝛo⸗

tinꝰ erũꝑe ⁊ velut ex ſentẽtia dicere.bonũ
eſt cõfiteri domino ⁊ pſallere nomĩ tno al
tiſſime.miſticis modis dictis Ad annũci

andũ mane ꝓſpitatis miſericoꝛdiã tuã et
veritatẽ tuã ꝑ noctẽ aduerſitatis In deca
coꝛdo pſalterio cũ cantico in cithara

Oſideratio X

Aſlionales ᷣmones / aſſumi pñt
vt inducãtur hoĩes ad virtutẽ.ve

Yitate tamẽ ⁊ diſcretõne ſemper obſeruata
¶ QAaudat Ariſ.in rhetoꝛicis illa iudicia

apud que pꝛohibent᷑ dici ſermones paſſi
onales⁊ vbiveritas nuda ꝓponi iubet᷑. Re
cie id quidẽ.ſi nulla ex ꝑte iudex quereret

aliũde diuerti a tramue recto iuſticie. quẽ

admodũ ſi nullos vnq; fieri ↄtingeret ꝑa

logiſmos.ars de ſophiſticis ⁊ elencis fru

ſtra eſſet. Sed cũ ꝑſuaſiones paſſionales
quotidie fieri cernimꝰaduerſus veritateʒ.
tam per noſipſos in quib habitãt hmõt
paſſiões ex coꝛruptela pcti qᷓ́;. alios.qͥs
pꝛohibuerit (ſicut arguit auguſtinꝰ q̃rto
de doctrina chꝛiſtꝭ)quis inq; pꝛohibue⸗
rit eloquentiã ſeu ꝑſuaſionẽ rhetoꝛicã in⸗
duci licere ꝓ deſenſiõeveritatis ⁊ pꝛo ſua

in coꝛdibohumanis plãtatõe.vt libẽter et

obediẽter audiat᷑ veritas gduerſus pallia
tam ⁊ fucatã falſitatẽ? ¶ Addimꝰin conſi
deratõe. ꝙ veritas tamẽ ⁊ diſcretio/ ſemꝑ
obſeruetur. Male eniĩ pꝛoveritate certarʒ
falſitas qm̃ nõ ſunt faciẽda mala vt bona
eueniant. Silr nec aſſerẽda falſa ſunt/vt
veritas cõfirmet᷑. Pꝛoinde ſi mouere q̃ſie
ris aliquẽ ꝑ ſermones paſſionales nõ ob⸗

ſeruata ducretiõeinihilomin? magis effe⸗

ceris.q; ſi equũvelocẽ ſtimules ad cunren
dũ ſine freno Sicut eni diſcretio/ſine paſ

ſionali iacet.ſic affectio ſine diſcretõne pᷣ⸗

cipitat. Qua in re placet attendere quas
induſtrias obſeruat diſcretio ¶ Diſcretõ

ꝑmittit ſepe paſſiones aliq̃s vicioſas ſuc

creſcere.dũ plantãdisvirtutiba curã impẽ
du.Docet quippe eã/ ꝑabola euangelica
de nõ extirpandis pꝛo oĩ tẽꝑe ʒizanijs.ne
ſumlł eradicet᷑ ⁊ triticũ. Raro enivel nunq;
germinat in nobis triticũ virtutis / ſine zi
zanijs aut paleis alicuiꝰvanitat᷑ꝭ.pᷣſertim
cũ pꝛimũ neceſſe ſit eẽ illð qð aiale eſt fᷣm

Clrden
pihigi
ſon eldl
funtinme
ſierintern
lotooſt
econtege
ſezelse⸗
ſervoꝛeim
ſovesoli
Neennt⸗
unean
Nuocano
Olenin
Porinknr
mmoptl
nor
ſsck
ert
onae
ſrnta
ſanel
ſaus⸗
laoli
ſcmoſ.
ublleoſ.
liye ſube
Neeroꝛee
Uponi
lpoſtate
ſoſpeaar
lopꝛuce
niſea nib
erpoſiti⸗
foledüveh
detyehem
mopheeri
geſty ſitñi
ſop nlim
Apammbymmt
umtunizit
inbinep
mpenoraride
fnodſcn
uüfnmin
Nehlicgn
cruflimen
diſartͤtſoi
lllcdeſpenn

(copſate
Poogbaan

wlugnen

mendin
Knin
gonie

lcgeboi.

Nofninog
8emni
dii nie
Nns Nnden
atban

WII

Dſumi qe

vunutve

Fobſenuan
lindican
ones Doſi

nliubet Re

Lecnaner
inſtice, ni
NnemHn
1kencs n

ſini

ohbibne⸗
oriciinn
po ſos
Raac
ſus palia
winconſt
nenio ſen⸗

me caun

nalatbora

ſalſaſanon

ioveeiſte

onalesnoch
ugoſe
Sanen
oſnepef

diaetöne ſ O

chage oes
5ei
Secſut
tpaaränn
olcungn
igezle
Nien
ninutsſtn
nin ön
öein

De paſſionibus anime

apkm deinde illud qð ſpũale Viderinter

go qᷓ; indiſcrete ſe habeãt eruditoꝛes pue⸗

roꝛũ vel alioꝝ aĩaliũ hoĩm/qui paꝝ diſfe
runt in moꝛibaa pueris/ſi pꝛotinꝰ eos q̃/
ſierint exuere ab om̃i paſſiõe vicioſa. eos

velut ad ſpũalem ſenectutẽ ſubito ꝓuehe
recontẽderint. Si demũ ſine oꝛdine⁊ tẽ⸗

pe zelus eoꝛũ.non ſᷣm ſciam implacabili

feruoꝛe ĩmo furoꝛe paſſionẽ oẽm ꝑſeqͥ mo
liatur. Ampliꝰvero ꝑmittit diſcretio paſ⸗
ſiones aliq̃s germinarevel creſcere/nõ qꝛ
placeant aut pulcre ſint/ſed ne deterioꝛes
inualeſcant paſſiones. ſicut retundit᷑ cla⸗
uus clauo.⁊ doloꝛ eſt medicina doloꝛis.
Sic enĩ reſpectus humane laudis/vel ti

moꝛ infamie/vincit aliqũ turpioꝛes adul

terioꝝ⁊ ſtupꝛoꝝ⁊ rapinaꝝ aut alioꝝ hu⸗
iuſmodi flagitioꝝ/oꝑatões Sic tolerabi

lius eſt ꝑmittere diuiſionẽ odioſam fieri

inter q̃ſdã ꝑſonas/q; inpudico ſe amoꝛe
ↄmaculent.Sic ad felicẽ reipublice mi⸗
ſtratõem/inducũtur ipſi pꝛicipes aliqũ ꝑ
fame repꝛomiſſionẽ. Sicad lrãs cogno⸗
ſcendas pdeſt pueris emularſg auee (Iz

yicioſa)vt ſocios exuperet.¶ Rurſus di⸗
ſcretio ſicut ꝑmittit paſſiones aliq̃s vitu⸗
pabiles ſic aliqᷓs laudabiles:.pᷣſertim ferui
das ⁊ ſublimes qñq; ceſſat inducere.ſi in
deterioꝛẽ exitũ.eas verſum iri cognouerit

Vtputa ſi parere ſibi.ſi frenum ſuum pa
ti poſtea recuſarẽt. Non eni pñtia tãtum⸗
mõ ſpectare ſatis hʒ diſcretio ſed rerũ exi⸗
tus pꝛudẽter ipſa metit᷑ Nihil qͥdẽ ſubli⸗
miꝰſed nihil ꝑiculoſiꝰ⁊ tentatõibo magis
expoſitũ/qᷓ; ambulare ꝑ viã affectõis amo

roſe dũ vehementiã in ſe hʒ.ſic amoꝛvti.ʒ

d.t. vehemẽtiſſima eſt paſſionũ /Poſtre
mo placet ipſi diſcretõi.ſobꝛia mens⁊ mo
deſta.ſi tũ ſolicita eſt ambulare cum deo
ſuo.ꝑ viã mãdatoꝝ ſuoꝝ.⁊ hocvia regia.
a patrib trita.tanq; ſi iumentũ ſit apð de
um. tanq;pᷣterea ſit aſina quã agitat ieſus
in birlm. Plus inq; placet tał qᷓdã rudis
mens.⁊ arida terra ſine aqua/iqᷓ; ſi reiecto

freno diſcretõis / qreret ductu ꝓpꝛioꝝ affe

ctuũ in mirabilib ſuꝑ ſe ꝑ pꝛupta mõtiũ
ↄtẽplatõis.ꝑ alta⁊ ſublimis ſapie.ꝑ deſi⸗
deria flãmantia ꝗboaccendit᷑ felicit᷑ qͥdẽ ſi
diſcretõi ſꝑ inheſerit/ſaluare ſe in mõte et
illic/ deſpectis imis iubilare deo / in deca⸗

coꝛdo pſalterio:cũ cãtico in cithara ⁊ cuʒ

ꝓphᷣa abacuc dicere ex ſnia.ſuꝑ excelſa mea
deducʒ mevictoꝛ ĩ pſalmis canetẽ ¶ Finit

buius opuſcu

Carmen ag ſ

linalẽ quõ bec

õ

de alyaco Cameraceñ Card
vita quoddã ſomniũ eſt.·
Etitre quẽ totũ froneſis repleuit
Somniiũ cur nõ miſerã vocemꝰ
Pluriũ vitã:an caret ſopoꝛe
oz? vigilantum:

Mon caret/nã quas aliunde ſomni

Tradimus cauſas/niſi ꝙ recludit
Miſſa de coꝛde cerebꝛi meatus
Fumida nubes
O quis⁊ quantus varius frequensqR
Fumus occurſans modo vel recurſans

OPecupat ſenſus vigiles abintus

Jdola turbaunz H
Ebꝛij teſtes/varijs bomo fit

Ebꝛius cauſis/pꝛout appetentum

Paſſio ſeſe / vehementer alto

Loꝛde pꝛofundart.
Nonne veſano furiũt amoꝛe
Plurimi ſic dat odium vel ra
iuoꝛ aut ʒelus vel opum cupido
BGloꝛia vann.
Erroꝛ hincin vi ſtolidus reſultat
Eſtimatia/ſpecies quod inrro
KRes quaſi veras capit/ac ineptum
Judicium ffer.
Soñimniãs crebꝛo vigil eſſe crelit
Diſputatverſusq; facit/reflectens
Deſuper /dicit vigilo necero
Somniculoſuus.
Soluitur ſomnus quid eum fefellit
Conſpicit/vultis ſimili carre
Deliramento /vicioſa pꝛim
Paſſio cedclllllt
Vana virtutum ſimulacra fingit
Paſſio/nunquã bona iudicatrir
Fert ſuam pꝛauus freneſim/videbit
Ziberat clamoꝛ/melius monentum.
Soluit letargum / reueriſa ceſſatt
Fenaſ. detur /ſinevel furoꝛlis
empoꝛa labi “B
Soꝛtis humane miſeratus eſto
Suauis interpꝛes/ratio vigoꝛem
Seruat in paucis/habet hinc minoꝛem
Culpa reatum.

4
7

33 2

Dee monte

Aauſa quare de materia tam alta

implicibus et illiteratis potiꝰq;
doctoꝛibus S
2 Litteratura? magna ſciẽtia non eſt
omnino contemplatiuis neceſſaria
3 Deduobus hominũ generibus? qͥ
habilioꝛes ſunt ad contemplatõem

4 De duobus modis contemplatõis

vno in ſcientia.alio in affectu.

De magna differentia inter ſapien⸗

tiam et ſcientiim.
SOe nullꝰdẽat dici ſapiẽs niſi ſit bonꝰ
7 ODuomogdo ſimplices? idiote pñtꝑ
uenire ad ſapientiam per exẽplũ a ſimili

8Que ſunt opera per que deus perfe

ctius cognoſcatur. .
9 Lontinuatio bꝛeuis ſeu ep ilogus
pꝛedictoꝛum.

7

io eamoꝛ dei pꝛincipium eſt et finis

vite contemplatiue.

—

ii Dõ amoꝛ mũdi pꝛio eſt remonendꝰ

i? Qualis ſit pena in dimittẽdo amo⸗
rem mundi.

izʒ Quomodo aliquis poſſit amittere

amoꝛẽ mundi per exemplũ oſtenditur

iꝗꝓ Oõ legere aut audire ſanctoꝛũ aut

ſanctaꝝ vitas pꝛoſit ad contemplatõem.

iz Pe angeloꝛi ſufffogijs T aducrlita,

tibus atq; generibus aliquoꝝ hominũꝓ

ſperitatem vel aduerſitatem habentium.
iõ Incipit loqui de ſcala cõtemplatio⸗

nis dei cuius tres ſunt gradus ſcʒ humi⸗
lis penitẽtia.locus ſecret cum ſilẽtio.foꝛ⸗

tis ꝑſeuerantia vt beatus Bernardus po

nit ſuper Cantic.cantich.
i? Quomodo a laboꝛe actiue vite inci⸗

pi debetvita contemplatia.

is Bꝛatia ſingularis aliquibus colla⸗

ta/nõ eſt ab om̃ibus imitanda.Et ꝙ mul
ti oppoſitum facientes ſunt decepti

i In quo cõſiſtit ꝑfectio vite cõtẽpla⸗

tiue ꝑ ſiłlitudinẽ amoꝛis mũdani declarat
20o Qualis ſit amoꝛ dei quem contem⸗
platiuus habere debet. .
⁊2 i De ſecundo gradu conteplatõnis⁊
duro conflictu ibidem exiſtente
22 In quali ſtatu ſit contẽplatiuus in
ſecundo gradu contemplatönis.
23 De duobo modis ſiłẽtij ⁊ ſolitudis.
24¼ De naturali ſecreto.

2 Ouomodo coꝛpus ↄtemplatiui de
beat oꝛdiariꝛ de impedimẽtꝭ adueniẽtibꝰ

cõſcribit gallice potiusq; latine?

26 Diſputatio quomodo vita contem
platiua ſit pꝛoficua ⁊ peimo ſibiipſi.
27 De pꝛofectu magno quem contem⸗
platiui alijs afferunt.

28 Oöõ né ſit ſuperbia tendere advitaz

