tradictiõem/vt idẽ fiat violẽter ⁊ nõ violẽ⸗
ter/põt tñ inducen neceſſitatem ad illð qd

ſibi placuerit vt de aia nõ volũtaria poteſt
reddere ſpõtanea /docuit hoc pauli cõöuer⸗
Viain clapſio vonttihbiegeſua ho
mines qͥ ſpũ dei agũtur/dicũtur tñ legi dei
nõ eẽ ſubiecti qꝛ ducunt᷑ nõ metu legis aut

ſio

p̃mio / ſz illapiu dei ſolo ad impletionem

legis ſue.Nõ eſt enĩ õdictiõis deus vt libe
ret ſuos a lege ſua/ne faciant illam ꝓut illi
netlarij de lege libentatis blaſppemabant.
Diuinus illapſus nõ ita cõfirmat alaz

.

rõalem qñ liberũ eiꝰ arbttriũ /ꝗpꝛietati ei

relictũ/vt deliberãs vel arbitrans ne poſſit

in oppoſitũ ꝓlabi vel ſuſpeſo ſe tenere ꝓpte
rea finalis ⁊ radicalis cõfirmatio biur eſt
in eterna manutenẽtia illapſus beatifici qͥ
cõſideratꝰ ad diuinã potẽtiam abſolutã/nñ
hʒ neceſſitatẽ eſſedi /niſi ꝑ inſtãs ſolũ/qꝛ pᷣt
dũ eſt deſinere eſſe.q;;uis neceſſariũ ſit dũ ẽ
ipᷣm eſſe.¶ Eſt enĩ contradictio dicere hoc
dum eſt /non eſt. ¶ Lõſequitur ex añdictꝭ
ꝙꝙ oĩs vita ſpũalis aie xpᷣiane/ſundat᷑in ſo⸗
lo miraculo influẽtie diuine ſumme libere
cõtingenter ad extra/nõ intra ſe ꝓpterea re⸗
ducitur vita opeꝝ ad vitã hĩtuũ ſuꝑ natu⸗

raliũ/⁊ hec bĩtualis vita ad pᷣmam in deo
tamquedie er vite Cocluditur
exinde ſtulta pᷣumptio cõfidentiũ in cona

vitam que dicitur liber vite

BIrimus impulſus diuidit᷑uo
ffuam alius eſt vᷣtnoſus / alius ẽ
luuminoſus/alius benignus ſeu

ata in diuinis. Sic ex aduerſo / triplexer
eralis impulſus: vnꝰ

t operũ ſuoꝝ q̃ſipᷣuenire poſſet gratie in⸗

fluxũ/reſpexit vtiq; dũs ad abcl pᷣad mũe
ra eius.Luraũt ad cayn ⁊ ad munera eius
nõ reſpexit. murmuret ſi voluerit ſuꝑbia ñ
ꝑtinget/detur volũtati dei gratia ſua.det᷑ ⁊
ſalus ¶ Diſtinctio diuinalis impulſus a
naturali/nõ ſufficiẽter accipi᷑ hoc ꝙ; na⸗
turalis inclinatio nr̃a ſo eſt recurua ad pꝛo
pꝛiũ bonũ cõmodũ et honoꝛem Natura ſi
quidem fertur in deũ ſicut ↄdita eſt nũero
ſpecie et oꝛdine.Eſt aũt oꝛdo ſuus reuertiĩ

bem flõ eſt aſſerendũ generaliter ꝙ exi⸗
pulſu naturali et habituali/non poſſet deꝰ

ſuꝑoĩa diligi/dum non adeſt naturaliter /

gratia gratum reddens ad meritũ vite eter
ne. Patuit in pmis pentibo m dicẽtes ip
ſos fuiſſe foꝛmatos in puris naturalib⁊ e
licuiſſe actũ dilectionis circa deũ / cõſtat q

hoc actu diligebãt deũ plus quã ſe⁊ ſuper
omnia.alioqͥn peccaſſent et ſymoniace di⸗

lexiſſent/non in merebant / ſic poſt nature

deſtitutiõem / nihil ꝓhibet hoĩem bñ habi

tuatũ.ſine gratia granficãte/deũ ſuꝑ omĩa
diligere. ¶ Diuinus influxus ꝑ gram gra⸗

tũ faciẽtemlimo ⁊ ꝑquãcunq; grãm ſupna

turaliter inſpirata/cognoſci nò põt euidẽ⸗
ter hic niſi ſpecialiter fuerit reuelatũ. Non

enĩ videtur certitudo maioꝛ poſſibilis hic

naturaliter haberi ꝙ homo ſit in caritate/
; ſi ſentiat ꝙ diligit deum ſuꝑ oĩa / paratꝰ
moꝛip ſe.hoc iñ ſignũ poteſt eſſe ſine cari⸗
tate quẽadmodũ notat aplus Si tradide
ro inqͥ t coꝛpus meum ita vt ardeat / nichil
abſq; caritate pdeſt/quid iſta cõſideratio/
ne repietur efficacius ꝓ noſtra humiliatio
ne/timoꝛe/pietate/mititate/luctu.et ad oẽſ
benignitate.qꝛ qua ſeueritate iudicemur.

quo fine terminemur/ignoꝛamus/qͥd ſuꝑ

eſt / niſi vt de mia dei ſola ſperemus.

Jolẽtus demonis ipulſus flãs

flictione Job/virtus aũtdiuini
iülapſus/in ſua exaltatione mon
ſtratus Eteni dꝛaco ẽ iſte deus quẽ foꝛma
ſti ad illudẽdum ei/Sepe ſuis impulſib

deicit/aduerſis impulſib- i ar g,

humiles cxaltantad virtutes ¶ob pꝰ pꝑ⸗
ditionẽ ſubje/poſt necẽ ſubitã filioꝝ ⁊ filia

rum / ſi ad litterã accipiatviolentus hic i/
pulſus/magnam in bumilit atis ↄfuatiõ

deũ 75 ad ſe/ vt ſtabileʒ ſui faciat oꝛ⸗

—

a iiniſtris/manifeſtus fuit in af

eproe
ſswt

inctdea
litnod
golbe

ſipaup
fkeratt

grü/n
ſpüafl
necdonn
tonden
etalogt
depols
inpoliae
cutiocn
emrfn
linerid
birusin
W
huso⸗
thh.
b/,
morc
feno
ſotuas
ſuno
lndeto
nlginten
ſoolpen
laſuorta
lo fidua
ſundevte
lenlismf
hecetin
tofzctns⸗
nonipan
bniyeſti⸗
dei reue
loſhen ctn

mnfbee
Sione⸗

ſteifitagn
nnſſ
nntäiinie
funtſeann
temptgion
phemna
mmortfenn

hbſugni
S
Wollagen
Unondeſede
ckumtin,
ngtintan
fnMlirs
nemnnlite
mdä Ging
ngͤſeſi
maſfnanan
m ſepotne
mirdäiſgen
rirppgingt
ingginſn
Cniſitanc
Wini on
ninpoldishi
onoſtnantn
migci dnd
Mortcſeinrenn⸗
uneimd
zunmian h
sincäſtann
Synoinbmmiin
Nunme vondt
mignm di⸗
iſn

₰

ne pꝛodit exaltatiõeʒ dũ tonſo capite /ſciſ
ſis veſtibus adoꝛauitpnus in terram/dũs
inqͥt dedit/nõ foꝛtuna vel fatuʒ/dñs abſtu
lit nõ diabolus Deus recepit qð ſuũ eſt·ce
do libens plus hñs in hoc verevirtutis q;
ſi pauꝑibo erogaſſet.qꝛ minus vanitatis/⸗
vob ſi ad tropologiam lyviolẽta ꝑditõ
referatur/nõ ꝑdidit vitã totam filoꝝ et fili
arũ/qm̃ fulij moꝛaliter ſunt ſeptẽ dona ſcti
ſpũs/filie vero tres theologice vtutes / ſed
necdomus honeſtatis vite q̃ttuoꝛ angulis
totidẽ virtutũ cardinaliũ funditus euerſa
eſt/ alioquin nõ mãſiſſet iuſtus necgratiaſ
de ꝑditis vᷣtutibo⁊ donis retuliſſet ¶ Iob
impulſus violẽter ꝑdidit ad tꝑs/vſuʒ pfe⸗
ctũ ⁊ iocundum virtutũ/q̃lem hr̃e ſolitus
erat/qm̃ dñs erat ſecũ ꝑ exꝑimentale ſen⸗
timẽtũ Dicit᷑aũt vſus iſte vita ſcda /ſic ha
bitus infoꝛmãs ⁊ gratificans noiat᷑vita p
ma/q̃ mãſit ſꝑ in Job etiã ſuppᷣſſa adtem⸗
pus opppᷣſſa actuali vita ſcda/donoꝝ æ vir
tutũ. ¶ Job ex inſtinctu ſinderiſis certiſfi⸗
catus ſuꝑ boc impulſu tyꝛãnico demonis/
mox exurgit ad ſpem de deo/radita capite

mẽtis/crines cogitationũ aut affectionuʒ
ſupꝑpfluas/ſcindit veſtes opationur

nẽs q; nõ ſufficiũt ad menitũ veloꝛnatũ/tã
dem de toto de ſe deſperãs ⁊ in ſe.coꝛriitp
nus in terram ſolidã etenitatis coꝛã deo iĩ
q̊ ſolo ſpem reponit. ¶ Job impulſus ete
uerſus vt caderet/hũit deũ ſuſcæptoꝛẽ i cu
ius fiducia dixit adoꝛãs:Nudus egreſſus
ſum de vtero mr̃is mee. Poõt bic itelligi lit
reralis mi /ſed aꝓppatius ad miſteriũ mat

hec / eſt iuſtificatio gratuita p oblanoões 9)
eo factas a ꝑentib/ſicut in baptiſmonro⸗/
nouã parit gra mr infantiã. Sic ́noʒ ha

bui veſtẽ actual cuiuſtibet meniti mei/di⸗
cit Job / du ita ſpnaliter renatus ſum Sic
ad deũ reuertar in nullo oꝑe meoꝝ oꝑimẽ
to ſpem cõſtituẽs/dñsdedit vitã oꝑm iocũ
dam ⁊ vberẽ/dñs abſtulit eã ſna ꝑmiſſioe.
Sit nomẽ dñi bñdictũ ¶ Job unpulſus

iterũ fuit acrius dũ ſathanas licẽtiatꝰ a do

mino nõ ſolũ ꝑdidit vitã ſcdᷣam donoꝝ et
virtutũ in ſentimẽtis ſolitis. Sed addita
funt ſentimẽta oria ꝑ immiſſões hoꝛridaſ

„

temptationuʒ de vicijs turpiſſimis ⁊ blaſ⸗

phemijs / qtüs deiceret᷑ aia Job in cõſen ſũ
moꝛtifeꝝ aut luxurie aut blaſphemie Pla
ne ſi terebat in ſomnis ſathan Job q;;to
magis in vigilia / puto ſupabat hec ſpualiſ
afilictio coꝛꝑalẽ/q;uis eſſet tanta q;ta nul

uit.

direta dño cũ panlo taliter colaphiſato.
Sufficit tibi gr̃a mea.nam virtus in in⸗
firmitate ꝑficitur. Qualiter hoc:ſane dum
hoꝛrẽdas blaſphemias demonis / Job to
lerat inuitus nec ſuccũbit/nec obedit vxo/
ri dicẽti. Gũdic deo ⁊ moꝛere: vxoꝛ iſta/eſt
vel ſenſualis vel inferioꝛ ps rõis/quã com
peſcit ſuꝑioꝛ. ¶ Job ita cõcluſit Si bona
ſuſcepimus de manu dñi / bona ſcʒ qlia tẽ⸗
tatus optabat vt eet iuxta menſes pſtinos
dum delectabat in dño. Mala aũt q̃re nõ
ſuſcipiam
timetis.
am de ſeipo / dans ſe totũ deo. qꝛ nichil aſ⸗
ſeribit ſibi nihil retinet/nõ exterioꝛẽ ſbam
nõ ꝓlis fecũditatem/nõ opm bonitatẽ/nõ

et hoc triſticijs ⁊ oppoſit ſe⸗

cõſolationẽ/nõ iocũditatẽ. Sit nomẽ dñi

bñdictũ/hoc vnũ ſufficitſibi hãc requirer̃

Oꝑpa ſequũtur moꝛtuos in dño/non pᷣce/

dũt/fiuntipᷣis ad iocũditatem ⁊ glam etiã

peccata pᷣterita non qꝛ pcta/ſed qꝛ remiſſa
tecta/nõ imputata/p iũllã que multitudinẽ

openit peccatoꝝ caritatem.

Maudulẽtus impulſus ꝑnicio
lſꝛ eſt q; violetus/coq; magis
M latet neq; ita frequẽteraduerſuſ

——

⸗

ius fieri cũ ſpeãli humilitate recurſus/ni
ſi foꝛſitan ab illis qͥ ꝓ bona cõſuetudine ex
ercitatos habent ſenſus. Fraudulentus
impuliꝰ vt euitet petitio vr mag illa fieri
Et ne nos inducas in temptatiõem At ve

ro cõta violẽtũ et malignũ.reliqua maxie
foꝛmat᷑ ſed libera nos a malo. Vel fm aliã
litteraʒ/a irmal Sronn quo

mũdus poſitus eſttotus. ¶ Fraudulen⸗
tus impulſus/ſallere q̃rit ᷑m õmne genus
fallaciarũ in ſophiſta.Etſcdᷣm omne genꝰ
ſtratagematũ/iure bellica.Et ſcdᷣm bꝛocar

dica iuriſtarũ/et ſcõᷣm inſolubilia ⁊ obliga

tiones logicoꝝ.imo etiã ꝓpoꝛtionabiliter
ad omnes induſtrias aĩialiũ ſeſe fallẽtium

Silrt deniq; ad laqueos ancupum /ad ha

mos et retia piſcatoꝝ/ad funes et pedicas

cũ decipłis/ad laqos venãtiũ/ad cautelas
luctaruʒ/atq; inuolutiões diſputantium.
Fraudulentus im

ad furias gladiatoꝝ.
UMUD⁰ mm

64

lus hoĩm tyꝛannoꝝ martirib irrogare ſci⸗
Dob ſedens in ſterquilinioꝓpꝛiede /
ſpectionis/radebat hanc ſaniẽtẽptatiõnũ
teſta cõſideratiõis ꝓpꝛie fragilitatis tãq; au

Job placẽtiſſimã obtulit hoſti

ipm ſolet ad deũ et ſctõs anglos

Centilogium

. pulſus/ Nõnũq;ᷓ illaqueat eoſ et in decepti

onis foneaʒ pcipitat/eoipo ꝙ ſuꝑ ipis no
ticiã alijs tradere ſatagũt amplioꝛẽ.Fouea

vnaẽ ſupbie inaniter gliantis ⁊ ſe ceter in

hacre pᷣferentis. Altera dũ de pauciſſimis
eſtimat aꝑuiſſe oĩa vl maioꝛa.Certia dum
et alios vult ad buius doctrinalem cogni⸗
tiõem tradere curioſius q; oꝑtet. Quarta
dum vincere cõfidit in illis. Quinta dum
irridet vt idiotas ⁊ expoſitos omni lapſui
pctõꝝ ignoꝛãteſ. Sexta ſi tepidioꝛ fiatad
oꝛõis auxiliũ. Septima ſi minus pᷣcaueat
circuitus demonũ/q̃ſi notos ſibi. ¶ Frau
dulentus impulſus eo ſepe plus ⁊ citius il
laqueat/quo qᷓritur ꝑ humanã induſtriam
magis vinci, ſoꝛelum ntio enĩ de viribo ſci
entie vel ingenij. meret illudi/et eo ampli?
q̊ nõ arbitrat᷑ illudi veltẽtari. ¶ Naudulẽ
tus impulſus/dũ pᷣdicãdo vel ſcribẽdo de⸗
tegitur et ꝓpalatur acrius ſᷣm diabolũ q̃rit
machinatiões ad vincendũ etiam ex ſui vi
ctoꝛia eſt furoꝛẽ rõabłis/⁊ amãs cõcupiſcẽ
tiazʒ/q̃re in eo rõem/q̃re pacem ⁊ nõ inueni
es. Faudulétus impulſus ſfecit vt Da
uidd ⁊ alij ↄponeret pſalmos aduerſus ipᷣm
qᷓs cuʒ doctrina pauli/illi nõ ſapiũt/qͥ nũ

eualerũt/ſacti ꝑ humilitatẽ exaltati.Ex

qbꝑ hmõi doloſos inſultus iearlegoze
C

pᷣcipne tẽtationũ vtilitas /ſil vt exrpiamur /

qꝗqm̃ ꝑ multas tribulatiões oꝑtet nos intra
re in regnũ dei.
cognoſcit᷑ in generali/parũ vʒ ad euaſionẽ
Et ſi in ꝑticulari nõ ſufficit hũmana virtꝰ
ſine gra ad ſuꝑatiõem. ¶ Fraudulentꝰ im
pulſus/acceptioꝛ et familialioꝛ eſt ſathane

i ſolus violentus/ quã oppꝛimitomne
in diciũ rõis ꝑ languoꝛes hoꝛridos coꝛpa⸗

les.plus enĩ q̃rit aias ſic impellere/ ipu⸗
tabiliter peccẽt:qᷓ; in lapſum pᷣcipitare ta⸗
lem a nihil imputet᷑ eis de his q patiuntur
que dicũt aut faciũtad peccatũ ¶ Fraudu
lentus impulſus eo plus debet foꝛmidari

et eſſe ſuſpectus/quo magis ↄgnoſcit᷑qꝛ ſfa

piens videt et timet. ſtultus ignoꝛatet
tranſilit.hinc vetus apud grecos puerbiũ

Eruditio timoꝛẽ/ignoꝛantia audaciã pa/
rit.iungat᷑ exemplũ ex natura quaʒ duplex

explicat verſiculus.Si volucri capte dat
ſoꝛs euadere poſſe Partibo in cũctis eſſe ti
met laqueum.

lios / delectatus in nouitateverbo

raudulẽtus inſultus ſi

ſum eſt. Sciebat

Becas ſeptima

Olloſus impulioꝛ ſathan a ſelde C
poſuus vtitur cantelis ſophiſta
Arum.ſe celat/et młta petit Celat
ſe nũc ſub habitu theoloig / nũc

pᷣdicatoꝛis/nũc cõfcſſoꝛis.nũc religioſi.nẽ

ſolitarij/ nüc pᷣlati/⁊ ita de quolibet ſtatu ſe
foꝛmãs vertit in oẽs/ hinc noia mille. Dil
le nocẽdi artes.

e nocẽ oloſus impulſoꝛ ab i⸗
itio ſub figura ſerpẽtis aſtuti ſe fingit theo
logum.locutus eſt ad Euũ dedeo/qrẽes in

Ddolo cur pcepit vobis deus ⁊c̃. Fallax im⸗/

pulſoꝛ illuc ꝓuocat/vt indubitatiõem / cer

tũ pᷣceptũ dei ↄuertat᷑ faciũ eſt vt impulit.
Kuqdit miłr iam ſibi blãdiens/iam obediẽ:
tia trepidans /ne foꝛte moꝛiamur /ſubintu
lit audax ⁊ mendax/nequaq; moꝛiemini.pᷣ
mus accuſauit de inuidia deuʒ/ accẽditad
fcie deſideriũ/futuros deniq; ſpoſpõdit pa
res deo / vicit. depoſuit pᷣmos cũ ſua poſte
nitate de ſede dignitatis ſue. ¶ Doloiꝰ ie
neqoꝛe pteruia tentanit poſtea xpᷣm/theo
logiſans in allegatione ſcripturarũ/ſed ve
ra theologig ſupauit falſam/⁊ bumilitatez
exaitauit ¶ Doloſus impulſoꝛ theologiſa
bat apud demoniacos qͥs curabat chꝛiſt?/

iamans/qꝛ tu es filius dei/vnus intera
vocauit xpᷣm ihm nazarenũ. Sed nõ ſine

bat ihs demonia loqui.nolẽs a pr̃e mẽda⸗
cij teſtimoniũ acciꝑe veritatis/milcet eniʒ

ſ falſum aliqð veniati/quo citins recipi⸗
atur toxicũ melle litũ peccati: ¶ Doloſus
impulioꝛ theologiſabat in puella phitho/
nica de actibo aploꝝ q̃ teſtificansde paulo

et ſocijs. Iſti hoĩes ſeruidei excelſi ſunt/q
anũciant vobis viam ſalutis / phibuit eaz

exemplo xpᷣi paulus/⁊qꝛ q̃ſtũ dñis ſuis ab
ſtulit ꝑſecutus eſt vehemẽter/q cõtra faci⸗
ent fictis miraculis ⁊ reuelatiõibo mulier⸗

ulakert ita q̃ſtũ ſibi ꝑent vel honoꝛẽ/do⸗
cuit
multis / ſub ſpecie ſanctitatis/in obfuſcati

anc fraudem exꝑientia de multis⁊ in

onem catholice veritatis. ¶ Holoſitas ſa

thane deſcribit᷑ ampliſſime ſub typo irum

amicoꝝ Job/qui figuram tenent heretico

rum / ſicut q̃rtus heliu pᷣumptuoſus ſigni

ficat/patet in ipoꝝ diſputatione / Quitus
ſathan oſtentabat eſſe theologus / ſz ad peſ

ſimũ cõtra Job finem armabãtur ⁊ eo do⸗

loſius quo verius ⁊ diuinius allegãt 1plu⸗
rimis. loſitas ſic aꝑitur. Erat Jobi
terioꝛ hõ ſpũalis ae ſaniera ue deſ

dei
nien
5
vtrt
funn
ure
ſitas
tiam
giale
oe
icno⸗/
igſes.
heeſun
dſioden
aanert.
niube
peca
ſedicit
ſcon
ſorö⸗
Volel
mie
per
nerpi
bonis
aboca
nunna
niſeten
oſolt
tor
minot
ſenſun
ctopy
dem
magn

fedceninn
hioheſne
Nnötir⸗
Hmnlicen
aliaſne⸗
appenbllin
N
iben 6
npomopd
nodelegb⸗

De impulſibus 64
n dei ſetõs/ qui nõ haberent hic ciuitatema eſt impunita nequicia/ peccent vt voluerĩt
Wune nentem / ſed futuram inquirerẽt. Sciebat caliquis dicat cur iia facis⸗ nec puniat
udatig qð vltimũ nõ erat in hoc mũdo iudicium/ Halignus impuiſus/apparet in blaſ/
i⸗ n yt reciꝑet vnuſquiſq; opus ſuũ/ ſed oia in phemantib⸗ hoꝛribiliter nomẽ dei ⁊ ſctõon
i futurũ ſeruabã tur incerta quouſq; ullumi ſctãꝝ q; ſuarñ ſine cã ſed ſola libidine blaſ
arli arer dñs ablcondita renebꝛaru. ¶ Dolo⸗ phemanai ſic impune. Indeeſt illud qũ
. ſitas amicoꝝ Job in hoc erat/Iꝛ nõ ſapiẽ dam nobiliũ ad ruſticos. Tu das animaʒ
n ahl tiam ſequebant᷑qᷓ deſurſum eſt. ſed terrena tuam diabolo. tu negas deum. tu deſt icis.
.* hgtm gialem diabolicã/et hoc ſᷣm tria q̃ tꝑaliter cur hoc:cũ non ſis vir nobilis. Mali⸗
Nn offerũtur bona tanq; fines mũdanoꝝ/idi gnus impulſus.in ꝓphanationib olenni
Wrfürn uitijs / in delitijs / honoꝛibe ⁊ pompis. Ita tatũ et locoꝝ ſacroꝝ /vtilitate nulla ſequẽ⸗
nien ꝙ; tres amici Job beatũ dixerũt pplłm cui te / docent hãc malignitatẽ inſanie falſe q̃s
rütynl hec ſunt/ Job ver dixit / beatus ppls cniꝰ palliant ſub noĩe feſti ſtultoꝝ /vbi fiut hoꝛ
Ceginoden dñs deus eius. CBolon us indecxonſurgit renda ſupꝛa maliciaʒ paganoꝝ iĩ cõculcati
munn ſhin aduerſum Job impulſus/qꝛ nõ collaugat onem rerũ deo ſacratarũ. dalign? img
mönalmni; vita hanc veteris hois / ſed ex cõſi ideratiõe pulſus oſtendit᷑in dehoneſtatione pentuz
dan niͤi peccatoꝝ ⁊ miſeriarũ qͥ bus cõpedita ẽ/ma pure gratis/qualiter fuit in nerone/qui p⸗
nighooct ledicit odiendo/deteſtandoq;/ nõ naturaʒ pꝛiam euiſcerari iuſſit mrẽm.iuſſit et pꝛez
zersdiſuſvte ſed culpas? miſeriam/neq; petit cũ abſolu ciuilem ſenecam moꝛi/gaudebat in crude⸗
den to rõis iudicio impoſſibilia fieri ſed qdam libus moꝛtib ſenatoꝝ.Deniq; nimis val⸗
uuapnte velleitate cõdictionata/cõcludi: randeʒ ſe ge debachata eſt ſathane malignitaſ pſecu
mitere miſerias nõ pati ꝓpter peccata ſua/ꝓut im/ tione tot martirũ ſuꝑ rabiem beluaꝝ/Ex/
iuim ihnin ꝓerant amici/nec deſperatin hac vita ind urge et toto malignitat ſpũ debachare. di⸗/
inplirret nec pot/ nec debet/(felicitas expectari. cum cebat Vincẽtiugad tvꝛanũ/malignitatem
Giandt bonis ſepe mala et malis bona Pueniant / im pperans. ( align? impulſus impel⸗
in et hoc qdem lege certa dei. ſed nobis ad ple lit inſipietes yt dicant in coꝛde ſuo.imo in .H
urnntin num nõ cognita. Doloſitas ſathan ma oꝛe tope. Non eſt de/ cũ tñ velint ipi neqᷓ
mmiuir nifeſtatur in helin ganulo / laſtuoſo / non q; adoꝛari ſicut deus. Sed iſta eſt inuido
Mimitkiikiͤ cõſolatoꝛ ſed oneroſus ⁊ amarus inſulta ⸗ mrum malignitas / ig uramppꝛiam querere
emsniuh toꝛ / verba iactat ſapie/inuoluens, teſte do⸗ in alioꝝ leſione Dalignitas diabolica
i n mino/ ſnias ſermonibo impitis caret illoꝝ eſt conari mulierẽ violare qꝛ caſta eſt / quia
mem i ſenſu intimo q; roboꝛat nõ aliter q; miłti do virgo eſt / qꝛ nobilis eſt et honeſta / licetin
un x ctoꝝ velxpianoꝝ iactant de iudicijs dei. - coꝛꝑe defoꝛmis ſit. qrere pᷣterea ſocietatem
n 4 de maieſtate ſua.de ſapia ⁊ honitate verba in peccatis/nec ſibi ſatis eſſe ppꝛiam dam/
— magnifica ſed velut in ſomioo. nninennn ſe nonranbnere guices depuig.
Sõ Woraee Apeen imo dolere ſi ſibi malicia diſplicens eſſet.
gnsen E ( ecas octaung ind⸗ alignitas eſt diabolita delectari in
nifinsiih Alignus impulſus /er pura? ee mendacijs qꝛ fallunt/trahere pᷣterea ſãcto
bmer iini cogitata malicia/puocat ad pec- rum pueroꝝ⁊ puellarũ innocẽtiam ad pec
Nid nin cCãdũ/ſicut honeſtas ſola trahit candũ/delectarideniq; in peccatis extraoꝛ
ſirni bon os ad laudabiliter oꝑandũ dinarijs qᷓ abboꝛret natura/necadduntad
anautuiin iĩ hec palma vicioꝝ honeſta pollue⸗ delectatõeʒ libidinis/niſi coꝛruptam fan⸗
uns tiin re delectatur cũ malefecerint/ exultãt in re taſiam ſicut febꝛicitãtes aut mulieres imp
tins (di bus peſſimis. ¶ Malignus impulſus fer gnate gaudet in cibis qͥs abomiabiles ſci⸗
iſrhhnho ri nõ põt in puram maliciam ſub rõne ſoli unt ſani Pꝛocurat iſte maxie malignus er
iinaralhie ns malicie/ratio qꝛ ſᷣm dioniſiuʒ nemo ad erceri/qtũs ex pudoꝛecõfitẽdi reatũ taz pu-
— L malũ aſpicies/opat᷑ no enim habetroõnem dendum. coꝛruant in damnatiõeʒ oꝛe clau
enmn appetibilitatisvt ſic¶ M alignus impul ſo. zodoma eni dicitur muta: Judasqꝗ in?
4 — ſus bʒ ꝓ ſuo termino fantaſticã ſupbamq; rerpᷣtatur cõſitẽs victoꝛ miſticus in coꝛnu
1 urin n libertateʒ. Tractat illud btũs Augꝰ de fur dexero peccatoꝝ cõmuniũ ꝓſtratus pꝛo⸗
— tu pomoꝝ dũ puer eſſet/cõcludit tandẽ nt in ſiniſtro ſe Etium ad inuentiones in
thiunng nõ delectabat peccatũ/ſed libertas fla pec⸗ kcanei eſt. ¶ dalignitas dia bolica de⸗/
e candi.Dicit alibi ꝙ felicitas mũdanoꝛum lectatur mutltiähelinrr peiſumn / noi lulntin
●

CLentilogium
qꝛ penntſedq: p alios peunt /ſcit qꝛ ſi vo⸗ to iam illudit et adulatur/ impellit et deln⸗/ ſuept
luerint ſeductoꝛes alioꝝ penitere poſtmo⸗ dit/quemadmodũ voluerit niſi ſuccurrat cqn
dũ / vix pniam inueniant pꝑfectam qꝛ redde gratia ſalutaris. imo iam talis factus eſt ſi feln
re nõ potuerũt eos quos pdiderũt/neq; p/ bi demon / ſe decipiens / et fantaſticãs / de yifſ
terea reſtituent qᷓ tota malignitate pus dexę) ſtulto ꝑ adulatiõem ꝓpꝛiam inſanũ ſe faci/⸗ none
ſtruxerũt mille modis ſiue mõ. Deniq; ſua ens (Fictus lucis angelus /ſi cũ tanta di B tey
det et impellit ad blaſphemias ↄtra ſpĩm gnitate creatus / potuit ꝑ ſui cõplacentiim eſe
ſanctũ qᷓ ſunt phampeio impee dng, Qgulatoꝛiã ita decipi vt appeteret ſilis eſſe in
ſperatio / inuidẽtia fraterne gratieè/impug⸗/ deo. Sicde eua ſuo mõ reddit᷑ minus ad/ deibf
ti veritatis agnite. de quibe non eſt hic & mirabile ſi reſperxerimus ad hoĩm inſaniaſ beli
ſingula diſſerendum. aui cũ torſublaceant nnſeris cõtinuis ĩuẽ ſn
dq orag naena— ti ſunt/qui ſe pᷣciꝑent coli vt deos / inuenti N
Decgs nor 4 gqui ſe ꝑ ſuꝑbiamdemẽtarent miris modis . tefnr
Alignitatẽ ſathane tyꝛannica et humane fragiluacis obliti. Wiärus lucꝭ hcben
aptam ſuꝑat in multo ſua inan angelus / cuius cibo electus / et qui hʒ fidu⸗ „ 4
2 gelũ lucis malignitas tranſfſo; ciam inffuat ioꝛdanis in os eius/ſtudʒa
mata / qs iſta crederet ſi bocapo parerein deuotis ⁊ cõtemplatis maxie mi 7
. ſtolus nõ diceret / nõ ignoꝛãs aſtucias ei rabilis.Abſoꝛbet itaq; mare mũdanoꝛum P
ꝑmanet iſte malignus in arrogantia cõce.,) abſoꝛbet et mare oĩm fide vera xpᷣi carenti
pta / vulte tolli ſuꝑ omne qð dicit den / hʒ unm. Ded rpᷣianos abſoꝛbere / deuotiõi cõ
ſuũ neq; ſpũm.fᷣm quẽ ſatagit in deſtructi templationi q; deditos ſua pncipalis ẽ vi oſe
onem nõ edificatiõem dare ſuis de coꝛpo⸗ ccoꝛia. ¶Fictus lucis angelus/ i viderit a Ja
re peccati fallaciter diuiſiones appareines liquẽ xpᷣianũ quẽ nõ audeta fide palãauer nun/
noõ exñtes graꝝ / inſtar ſpũſſi. cti. Huic ipel· tere / ſtudet ipm ad pctã carnis et mũdi/ſe⸗ . luſin
lente eo ꝑmittetedeo / datur ßmo ſapientie pius impellere ꝙ ſi ĩrepulſum ſe ſenſerit / qᷓ ni
alij aut mo ſcie ſcm neq; ſpm̃/alia fides rit aliud machinamentũ vt ad oppoſitavi boo⸗
falſa in eo ſpũ / alij opꝑa virtutũ/ alij gra ſa⸗ cia que nõ ſun carnis ⁊ mũdivehementer
nitatũ / alij ꝓphetia / alij gra linguarũ/ ali i impellat.¶ YFctus lucis angelus paſcit a ſotni
terptatio monũ. ¶ Fictus lucis angelux liqn fuos familiares cibis delicatiſſimis qͥ ladit
wiſta poſſit inducere qᷓ;tum pmiſerit deuſ nõ carnales appent ſed oino ſpuales / et q/ ſopĩ⸗
teſtis eſt apls / loquẽs de antixpo / teſtisiinn les comedunt electi filij in menſa pr̃is ſui ſ gogen
ſup loquens de laude caritatis ſineqᷓ põit dei. Itaq; cibat eos ex adipe frumẽti ſace 2=—
ercellẽtes gr̃as dari poſſe / ſʒ inutiliter. Hi ſcripture. in. miſterijs ſuis elucidãdis/⁊ de. hoͤter
linguis hoĩm inqͥt loquar etangeloꝝ.Ec/ petra fidei qᷓ eſt xpᷣs falſo melle / qꝛ falſa dul perp⸗
cefmoneʒ ſapie ⁊ ſcie ⁊ genera linguaꝝ ſi cedineſaturat eos.qꝛ plꝰ⁊ aliter comedũt Pog
babuero ꝓphetiam / ecce noiatã. ⁊ nouerim qua ſatis eſt / vt cñ fuerint ſaturati dicãt la. mans
miſteria oĩa. Ecce interpᷣtatio fmonũ cuz ti ꝑ ſuꝑbiam/quis nr̃ dñs eſt. di cãt non ſu cücae
ſapia miſtica/iũgit omnẽ ſciam/ iũgit oem mus ſicut ceteri hoĩm peccatoꝛes.ve ve ve ts
fidẽ/iũgit mirabilia in tran ſlatiõe mõtiunz tibi. ¶ Fictus lucis anglus ſi nõ ꝑtomerz Alephos
iügit diſtributiõez oĩm facultatũ in cibos in ſi ua rõcinatiõe/ nunq; hoꝛtaret vtquere nnnonea⸗
pauꝑm/ↄcludit in martirio q̃tradit coꝛpꝰ ret /hõ ſentire er guſtare uã ſuauis eſt do / AuAuurn
ita vt ardeat. ¶ Victus lucis an elus ſuos minus/pᷣſertim circa miſteriũ incarnatõis D
Hhyre.aabet appentes aplos/ſuos ꝓphas/ſuos e et crucis qð aduerſum maxime ſibi ſcit ne Muen
uangeliſtas / ſuos paſtoꝛes ⁊ voctoꝛes.im/ iᷓ ipᷣe ſpũs.Nõ aũt impellit ad hoc ſentiẽ / tohltic⸗
mo ⁊ ſuos martires / ſuas virgines/ſuos be dum? guſtandũ/niſi qtũs in pᷣumptiõis Pineninde
remitas et monachos / ad ctumatiöem re ſpu magis illqqueat. Celat inſuꝑ laquees uuce
ppbi coꝛpis ſui/cuius ipe eſt caput etrex ſun ſue neqᷣcie ſub foſſa humo crucifixivelopes teido
bie / ſicut humilitatis ⁊ obediẽtiexpᷣs rex ris pij.Qui ſuꝑ his dubitat / habet hiſtoꝛi euuriſ
et ca put exiſtit.¶ Yictus lucis angelus vyt am de Martino habet de plurimis here/ Arullldn
opetur in aliquo talia ꝗᷓ dicta ſunt/pmo ſe mitis. haber dexpo quẽ voluit theo logiſã Pönsſten
minat tumoꝛis ſpm̃ / er impellit ipm vt am do deciꝑe ¶ Fictus lucis angelus.ſi ſuper Grbben
bulare cupiat iu ma nis / vt ſit placẽs?⁊ ſaj bos ſuos fallit. ſi excecat in pleno m ridie ſtigoneng
priens ſibimetipi in oculis ſuis. Quo obtẽ legis xpᷣi ſub imagine crucis ſue religiõis. wareie
5

Ge
fii
lainn
muß

KWN
iinitit
Bicännnn
odnſls
Würtingt
hintint
iinnsii
Ninn
n enats
iFonn
menihi
nagi
Enhitun

feien
Cnwii
ingun

ngtsunm

Miriin
migin

Deiimpulſibus

ſue pietatis ſue ad ſanctos ⁊ ſanctas/ad te
etiam beatiſſima nõ cõqueratur/ſed humi

lietur humana pᷣſumptio.Nõ enĩ plaq dðo

vir ſuꝑbo/etlã ſi aſcẽdit in celũ ſbᷣ titulo de⸗
uotionis / ſub titulo crucis/⁊ ſub titulo be
ate virginis ⁊ ſccõꝝ/ſuꝑ eius qͥ ex.ipᷣo fict

eſt/et ſi fictus.igitur ypocrita.qre hoc? qa

ſuam nõ dei glam ſolam q̃rit/qꝛ rurſus nõ

dei bñplacitũ in plificatiõe btõꝝ oꝑm ꝑo⸗

bediẽtiam/ſed meretriciam ſterilemq; quo
dãmõ ꝓſequit᷑ in ſentimẽtis/neſcio q̃livo/⸗
luptate/nõ qð malũ ſit ĩidño delectari.ſʒ ca

ſte fiat et pie/cũ obſeruatione pᷣceptoꝝ/nõ
hba

bendo velamẽ malicie libertatem.

Decas decimg.

Faltatur humilis/ cõtra violen
tũ/cõtra fraudulẽtũ/cõtra mali
gnũ demonis impulſum/qꝛ di
uin?⁊ angelicus impulſus / vᷣtu

ta ſiniſtroꝛſum impulſiua/cõuertãtur ĩ bo
nũ.Sit Job in exemplũ hici⸗qͥ ꝑditis oĩ⸗
bus ⁊ ꝓle duplicia reꝑptauit ſeptẽ ei filios ⁊
tres filias reſtituit. ( Exaltat᷑ hõ pꝰdemo
nis inſultus/ſi ad moꝛalia traducimus/qꝛ
reddũtur ſibi vſus ⁊ oblecamẽta ſeptẽ do⸗
noꝝ q̃ſi totidẽ filioꝝ ⁊ triũ virtuiũ q̃s the⸗
ologicas noiĩamꝰ et ita reddunt᷑ ſeptẽ filij/⸗
et tres fllie domus q; virtutũ Eralrarar
hõ tetatus dũ fit ampliuſtimoꝛatus⁊ pau
per ſpũ /dicẽs illud ex ſnĩia. Ego vir vidẽs
pauꝑtatẽ meã.et illud. Tu autẽ ſuſceptoꝛ
meus es / gloꝛia mea ⁊ exaltãs caput meũ.
cũ ceteris.in hanc ſniam/quoꝝ nõ eſt nũe
rus.Cognoſcũt bꝛuta liberatoꝛes ſuos vt
elephas/⁊ ſᷣ niũt eis/qᷓ;to magis poſt tottẽ
tationes dʒ hõ gratũ dño fa mulatũ.¶ Ex
altatur amplius hõ liberatus/in pietate ⁊

mititate circa ꝓximos.qꝛ didicit exhis q̃
paſſus ẽ/miſeroꝝ miſereri/ſint ipi peccato

res publici/ſint publicani ⁊ meretrices.ne

minem iudicat/neminẽ damnat / dño ſuo
ſtant aut cadũt/aut ſibi ſtant potius.potẽſ
eſt eni de ſtabilire eos / ſicut ⁊ me fecit. pꝰ
tot lapſus. ¶ Exaltatur in ſcia miſeriaruʒ

ſeculi / vel luctu pñtis exilij.qtũs ſit viuere
xpᷣus ſit ⁊ moꝛi lucrũ/vitam in patiẽtia de
gat / habeat in deſiderio moꝛtem. Deniq;
ſit idoneus in ſua ſcia ꝑ exꝑientiã habitaʒ/
docere alios qᷓ et qualia ſint diaboli machi

oſus / ſapiens / benignus / ſuccurrit in ele⸗
ctis.ita diligentibo deũ oĩa cooꝑant᷑in bo⸗
num..et ita oĩa vt etiã diaboli machinamẽ

H

64

namẽta qꝙ; occulte inſidie/quam oppꝛeſſi⸗

ones violẽte. Hinctimoꝛ nocturnus mun
diet camis.Hinc ſagitta volans diaboli.

Hinc negociũ pambulans in tenebꝛis/in

ꝑplexis.Hincincurſus in impoꝛtunis et
violentis.Hinc demoniũ meridianũ ĩ ma
ximis apꝑentiba bonis Hinc caſus tot ho
minũ a derxtris a latere ⁊a ſiniſtris.Et s
munietſe aduerſus has inſidias qͥ nõ exꝑ⸗
tus fuerit eas. raltamrimpnganeſo⸗
te deiectus.ſed reſurgens foꝛtioꝛ. Exaltat᷑
dico in ſpũ foꝛtitudinis / et eſurie iuſticie/

ſentiens q́; nulla ſint pñtia quibs poſſit in

niti.ideo qrit ſibi eterna.¶ Exaltat᷑in ſpũ
conſilij/ſentiens iam ex intimo guſtu/ qm̃
nõ ẽ cõſiliũ /niſi in iuſtificationib dñi/q̃li
ter ſẽtiebat qͥ dixit Cõſiliũ meũ iuſtificatõ
nes tue Hecẽ vera diſcretio ſpũum lex dñi
nõ vt fingit ille malignus/ex motu ⁊ impł
ſu / neſcio quo coꝛdis noſtri/vtiq; ſigno fal
laci/Coꝛ tuũ/iniquit ſapiens quaſi ꝑturi
entis fantaſias patitur/niſi a deo fuerit im
miſſa viſitatio Docuerũt hoc habẽtes phi
tonicum ſpm̃.docuernnt innumerabiles/
qui dimiſſi ſcõᷣm deſideria coꝛdis eoꝝ/iue

runt in adinuentionibo ſuis/et perierũtvti
nam ſoli.¶ Exaltatur in ſpiritu intellectꝰ.
iuncta coꝛdis mũdicia. Dat enimvexatio
intellectũ.dat crebꝛo purificatiõem in ocu
lo coꝛdis/quaſi colliriũ/qua ſi fel tobie/q̃ſi
xpᷣilutum. ¶ Exaltatur in ſapientia/iũcta
pace ⁊ qdopfione filiali dei. Si enim fit ti
moꝛatioꝛ vt pᷣmiſimus/i pauꝑioꝛ ſpiũ/ſi
lugentioꝛ/cõſequens eſt q; ſpũi contrito z
humiliato/ſpũiquoq; purificato ꝑ lachꝛi⸗
mas ⁊ illuminato. Det ſapie guſtũ ⁊ pacẽ
que exuꝑat omnem ſenſum. Sufficiutad
extremũ tales filioꝝ reſtitutiones/gratio⸗
res pꝰlapſũ.pꝰ tot amaritudines. Philo⸗
ſophica voxeſt. q oppoſita iuxta ſe poſiia
magis eluceſcunt.dies ex nocte.dulcoꝛ er
felle.ſanitas ex infirmitate.vigilie veritas⸗
exſomnioꝝ deluſione fit apertioꝛ/vera ſen
ſatio ſapiẽtie poſt freneſim vel reuerſatiöez
ſtulticie.dum vigilans ſe habet vt ſomni⸗/
ans.ſed gratia reddita.reddit pariteret ſen
ſum verum in virtutis vigilia conſtitutũ.
Exaltatur poſtremo liberatus a tenta⸗
tione quia ſpecioſitas reddituramplioꝛ in

ſpe fide et caritate ꝑ afſlatum ſancciſpiritꝰ.

contrarium aquilonis impulſibus.ſicop

tabat apoſtolꝰ fieri. Dominuſ inquit ſpei

replebit vos in oĩ gaudio ⁊ pace i crededo
mm 3

Piꝛima pars de miſtica

t abundetis in ſpe et virtute ſpirituſſan?

ci/ que virtus eſt caritas.Eccetres filias.
Sciunt liberati poſt impulſus fidelitatis

et deſperationis/qᷓ; ſerenus poſtmodum

fidei radius/quã certus innixus ſpei/quã
locundioꝛ caritatis ardoꝛ /ſubſequunt/dũ
depoſitis de ſede potentibus pꝛius animã
verantibus / fit domino liberante quod ſe⸗
quitur.Exaltauit hũiles/fit et gratiarũ ac
tio ꝑ canticuʒ. Oagnificat anima mea do

¶ Enit Centilogium de impulſibnsꝛ ſ

ſungnturtractam vetheolo miſtica qᷓ
ſatiifaciant tertie parti pꝛomiſſi
in ꝓhemio ſex lectionum,·

&A
„ .

derationes ve

a th

ancellarij eccleſie pariſieñ. de miſti⸗

eologia⸗
Enitemimiet credite euange
lio Mar.pᷣmo. Aſtrinxit me
ꝓmiſſio nouiſſima / illudag
— gredi qð veſtram expectatio
neumrepetere nunc ſentio. oñ⸗

ere ſcʒ An cognitio dei melius ꝑ peniten
tem affectum/q; ꝑ intellectum inueſtigan⸗
tem habeat᷑. Vbi eniti debeo. ſi foꝛte pjs

aſpirante conatibus deo / poterit ſtudium

meum eaipᷣa ad cõmunem intelligentiã de

ducere que ſuper theologia miſtica / hoc eſt
occulta/diuinus tradidit Dioni.edoctus
non dubium ab illo qui ait. oquimur ſa
pientiam apud ꝑfectos/ſapientiam in my
ſterio que abſcondita eſt. Conari pꝛeterea

meditoꝛ ſi ea que de contemplatione medi

tatione raptu.extaſi.et de exceſſu mentis.

de diuiſione ſpũs et anime.et ſimilibo / do⸗/

ctoꝛes eleuati ſcriptiſreliquerunt.poterint

ita palam fieri et quodãmodo reuelari. vt
alij ab expertis quales rari ſunt poſſint inꝰ⸗

telligere aut ſalteʒ fixe credere ſanctos illos

viros habuiſſe ſcientiam longe altioꝛem a

natura cõmuni.quos ad ſuꝑmentales ra⸗

puit exceſſus diuina contemplatio.Dicaʒ
vero quod frequens eſt apud vniquemq;

in aggreſſu alicuius vel inſoliti vel ardin.

derationes venerabilis ac egregij ſacre the
Aogie pfelſoꝛs magiſtri Johanis de Her

trabi quippe ſoletanimus in varias ptes

pꝛo varietate rationuʒ operis. Cõpen hoc
ipᷣe pluries/nomĩatim in repᷣſenti.

ctaturus itaq; materiam/qua nulla ſpᷣlumi

oꝛ eſt/ nulla diuinioꝛ/ſed nec vlla queri dit
ficilioꝛ/ſicut nulla poteſt ſalubꝛioꝛ inueni

ri/ vtpote in qua noſtre felicitatis cardo fi,
gitur. Contremui ad aſpectum maieſtatis

huius ſapientie / verens ne perſcrutatoꝛ eꝰ
volens fleri oppꝛimerera gloꝛia. Dehinc
expaui ne ſuperba pꝛeſumptio vexaret me

Quis enim magna moliens nõ impugna

tur ab ea Extimui deniq; ne de curioſa ſin
gularitate notarer quã duabus vltimis le/
ctionibus ſceleris condemnaui ¶ Atuero

poterant hec turbareretro q; flectere pedes .

mee inueſtigationis ne pꝛogrederer/ſi ð ſo
lis viribus pꝛopijs confiderem/etnon in

co qui dicit.Querite dominũ ſemper SZi

pꝛeterea conſtrictus duplici officio publi⸗

co non deterrerer/aſpiciens damnationeʒ

ſerni pigri abſcondentis talentumdomini

ſui/audiens quoq; angelum apud Tho⸗
biam ꝙ opera dei reuelare et confiteri ho /

noꝛificum eſt. Deniq; ſi ꝑtimuiſſet ſapiẽs

ea que commemoꝛamus non dixiſſet deſa

pientia. Quã inquiens ſine fictione didici

et ſine i

additum ẽ. vtinam qui gloꝛiatur in domi

no gloꝛietur. Quis aſſecurabitur homovi
uens ſuꝑ terram etiaʒ ſi ſupꝛa aſtra celi ps

ſuerit nidum ſuum/etiam ſi in lecto cõtem

plationis doꝛmierit. etiam ſi mãna deuo⸗
tionis abſconditum guſtaueri. Quid hec
omnia: Quis non expaueſcat hoꝛroꝛe ve⸗
hementi quando a celi palatio detract? eſt

lucifer.a medio lapidum ignitoꝛum in ſter

quilinium damnationis: Quãdo in dieil

la duobus exiſtentibo in lecto vn? aſſumet᷑

et alius relinquetur. Quando demum filij

iſrahel pſtrati ſunt in deſerto qui pane celi

veſcebantur et inimicos ſuos eos qni me/
titi ſunt ei cibauit dñs adehme

de petra melle ſaturauit eos. ¶ Ue michi ſi
gloꝛiam meã queſiero.illa pꝛoꝛſus nif.
Illa nihilominus condemnabit me. ¶ e
ſi gloꝛiatus fuero in damnatione mea ⁊ in
nihilo / terreat aplica tuba. Si inquit ha⸗
buero ꝓphetiam ⁊ nouerim miſtena omie
et omnem ſciẽtiam et ſi hbabuero oẽm fidẽ.
ita vt montes tranſferam/caritatem autez

non habuero.mihil ſum. Quis autem ceri⸗

nuidia coõmunico et honeſtatẽ illiꝰ
non abſcondo. ¶ Oð autem de iactantia

ſteria omia

nsen
Oui

isdel

loden
nsden
en
ouet
luſtifia
poumee
Mditau
livnon
ſpten
aaſodie
cumqn
aſſolte
uſcſiun

mdiſin

otoneos:
loꝛ roren
figoan
Uigllgtrn
funlhrig⸗

muchel
WNmſn
Wwfanse
wsit
mmiüie

DNIB

mamint
Berndrl
ieinnedd
wahnetnil
iN
amindni.
rherdond.
nncdid
minkaocen
ninünden

Aroa

Anwinmut

s Dinnn.

lud. Vacate et vi nauis eſt
dominus. Stimulentur poſtremo ipᷣi nõ

Theologia ſpeculatiua

tus eſt ſine miraculo caritatem ſe hbabere?:
Quid ſcis pauper homuntio ſi lumen ali⸗
quod intelligentie aut aliquis tepoꝛ tenu/
is deuotionis videtur dari tibi ſeruo neq;
et hoc ad vtilitatem alioꝝ vt illumineutur
vel caleſcant. tu vero inſtar cerei accenſi re
digeris in cinereʒ. ¶ Auerte hoc miſericoꝛ
diſſime deus.etſi dete loquendum eſt ſi in
te exaltandum / exultemus cum tremoꝛe. et
doceamus cum humilitate querendo vni⸗
cam gloꝛiaʒ nominis tui ꝑ ſeruos tuos do
minos et fratres meos / quibus igeo de ſe⸗
cretis ſapientietue loquivelle mihivideoꝛ
vt dimiſſis interim ſterilioꝛibꝰ ſtudijs / di⸗
uaricantibus animũ ad multa/inflammet
eos verbum ſpũs tui querere te in ſimplici
tate coꝛdis. Intelligere poꝛro qualeeſt il/
idete quoniam ſuauis eſt

ita ſoli tradere ſe intellectui ipᷣm erudiedo
alfean aridus/imo paſſionibus hoꝛre
cens et ſoꝛdeſcens deſeratur. Nam apud
quos alios aut quonã potius loco altero

doctrina hec de theologia miſtica tradipo

teſt: Quod ſi hocipᷣm attingerequod op⸗

ſtris deus /et pium qð habere mihi video

