tis et neceſſitatis. Cuius ſimile in libello
de pꝛecep.etdiſpen. dicit Bernar. ꝙ vbich
regulariter viuitur vbi conſuetudines lan
dabiles pꝛo tempoꝛe et loco obſeruantur ·
Ia ex his ego videam concludend me .

iquando monachus abſtinẽs a ca

videri vult.erit eiuſdem violatoꝛ. et hoc ſi

tanq; ſingularis ferus turbet alios/et qua

ſi reos ſuc abſtinentie putatiua ſanctitate

condemnet.quos magiſtra caritas aut ca/
ritatis comes neceſſitas. aut conſuetudo
laudabilis per ſuperioꝛes tolerata velim/
poſita excuiat abſoluit q. Sed heu rarns
valde caſus talis.vtinam crebꝛioꝛ non eẽt
gangrelio pereeſſous per diminutũ⸗.

ꝛopterea non diximus ea que diximꝰ

„

ad laxandum frena luxurie. gule.et inobe/ M
dientie. non ad diſſoluendum rigoꝛem re/
gularis diſcipline.non ad habendum ve/

ſamen malicie libertateʒ.ſeoꝛſum a nobis

boc ſacrilegium. Sed ꝙ interim querimꝰ
inueſtigare quouſq; e quantum obligatõ
regularis extenditur / ne vitare cupientes
ſcillam nimie laxationis/pꝛeci item? nos
et alios in caribdim falſe et auſtere obliag
tionis. quoniam diſplicet infid elis et ſtu /
ta pꝛomiſſio Infidelis nd Ektaſabi H

ta ſi diſcretione non ſalitur. ¶ Rꝛedicabã
aliquando peccatoꝛes non obligari ſtatiʒz

ad confitendum poſt peccatum· ſed certig
tempoꝛibus vt ſemel in anno et in artien /
lo moꝛtis / et dum ſuſcipiendum eſt ſacra /

mentum. quanq; confeſſio crebꝛioꝛ pꝛofi⸗
ceret. Inculpatns ſuper hoc ab aliquibus
quaſilaxarem habenas peccantibus.¶ Re
ſpondi pꝛimo ꝙ deus non indigebat meo

mendacio/ad conuertendum cito peccato
res. Deinde addidi:quid pꝛoſiceret inquũ

immo quid non obeſſet generare conſcien
tias erroneas apud populum? quia necil
lis ſeconfoꝛmarent magis q;ᷓ pꝛius eundo
ad cõfeſſionẽ.⁊ ita peccarẽt.necad gratia⸗ʒ

qm̃ a.
nera falſe putaret.ego vero illa lacerarem⁊

augerẽ. Deniq; iuſto ſtrictioꝛ cõſcia qñq;

nocet amplius q; laxioꝛ.Et ꝙ Bꝛego.ait.
Bonarũ mentiũ eſſe illicagnoſcere culpaʒ
vbi nõ ẽ.Gloſat᷑agnoſcere.i.foꝛmidare ex

emplo Job qͥ verebaĩ omnes actus ſuo.
Fp̃didis deinceps ad alia dareſcixrñ

accipiat᷑ ta
ubem nili lege diſponerẽe
poſſe deſperarãt. Ita dũ ſanare vunl /

ſio. Fatemur itaq; iuxta pᷣfatum reſponſio

nis modũ/ꝙ omnis violatio inramentiet

voti/⁊o

6

O

ioꝛe ſumit. ſed minoꝛẽ negamꝰ ꝙ iuramen
tũ et votũ cadãt iſto mõ ſuꝑ oĩa q̃ in regula
cõtinent᷑ ¶ Sun ꝗᷓ igit᷑ cadunt ⁊ ſuꝑ q¶ nꝰõ
m foꝛſan inqres? Acciperegulã generalez

ſup ſola pᷣcepta ꝓpꝛie dicta hoceſt fᷣm pᷣmã

et iuramẽtũ ꝓfitent regulã. Planeqcqͥd a
liud vba ſonant interptatio talis biida eſt

tũ ꝑ rectam rõem.tũ ꝓpter ſuꝑioꝝ diſcretio

nẽ.tũ deniq; ꝑ legẽ q̃ maioꝛ eſt/legẽ diuinjõ

legẽ caritatis. ¶ Obijcies foꝛtaſſede mul /
tis ſimplicibo.ĩmo ⁊ litteratis / q religion
intrãtes/a regulà audiẽtes putant ex inten
tione vouereſe ⁊ iurare ſeruaturos abſq;ex
ceptionis ⁊ cõditionis adiectione/oĩa que

illic cõtenta ſunt. Rñdemus ꝙ ſi humiles

ſunt / ſicut eẽ debẽt / nõ ita adherent ſenſui
ſuo / qᷣn explicite vel implicite/ actuvel hitu
pati ſint ſtare in talibs ad interpᷣtatiõem et
iudiciũ pꝛudẽtioꝝ. Pꝛopterea ſicut ĩiado-

ratione imaginũ p ecciam ⁊ alijs plunibus

ſimplicitas aliquoꝝ errat/s tñ ſaluat pia

fides ⁊ intentio ſaltẽ general faciẽdi ea ⁊ ñ

aliter qᷓ et qᷓliter eccia tenet.Nõ ſecus i iſtᷣ

exiſtimãdũ puto.et iam ita ſuꝑius reſpon

diſſe mẽoꝛamur de iuramẽtis factis inyni
uerſitatibo ⁊ collegijs /q ab hoim memoꝛia

nunq; impleta ſunt, ita dicim? ne repetere
nos opteat/de oĩbo ſtatutis collegioꝝ/vni

nerſitatũ .capituloꝝ cũ dicit alicui.Tu iu

et tali ſuperioꝛi tuo in omnibus licitis:ho
neſtis.De hinc particularia leguntur quo
rum non eſt numerus.O q́;hoꝛrendũ onꝰ
q;intolerabilem ſarcinã angelicis etiã hũe

ris foꝛmidãdam.O ingũ pluſq; ferreũ.O

laqueum qan intrans nullus euadit.ſi ſic

ras ſeruare inuiolabiliter omnia ſtatuta iu
ra pꝛiuilegia. libertates conſuetudines lan
dabiles. nec ipᷣis quõlibet cõtraire clam vt
occulte.directe vel indirecte.et obedies tali

e iuram̃tũvt nuda verba ſonãt

etſi nulla interpᷣtatiõe mitigat.ſed non iita

to ꝙ opinio pbabilis tenet non minns ob
ligare iuramentum q; votum. ¶ Cogimur

eſt. mitigatur plane. Alioquin pᷣter iã dica
nullus fere intrat auſteritatẽ religion?/exz
pli gratia qᷓ vniuerſitatem piſienſem Attẽ?

ergo certa ratione tale iuramentum inter
pꝛetari ciuiliter. Aut in illo quaſdam la ½

titudines ſtatuere modo ſcilicet ſa i

=ècs

cco in pꝛecedenti lectione. ¶ Eſt antem

interpᷣtatio hec aut ſimilis/qꝙ iurans ſerna

bit ea ſicut a legiſiatoꝛibus oꝛdinata ſunt

et oꝛdinari debuerũt/ vtputa pᷣcepta ꝓpꝛie
dicta vt p cepta.monitiones ſicut monito
nes.cõſilia ſicut cõſilia.ꝙ inſuꝑ obediat in

omnibo licitis ⁊ boneſtis ſuꝑioꝛiſuo. VUer

bi cauſa ſit ille rectoꝛ.obediat inq; in eis ̃

ad officiũ rectoꝛis ſpectant.et q ꝓ vtilitate

manifeſta policie cui pᷣeſt ſibi pcepit/ſm i⸗
ſtitutiones et cõſuetudies laudabiles eiuſ

dem policie/⁊ niſi valeat legittima excuſa⸗

tione vel erceptioneietueri.· At qꝛ pl alijſ
gratis o eacu⸗autc ab alijs vꝛgentioꝛi
1

bus impeditur.Qõ ſi nõ poſſic ita iurans

docere ſufficiẽter de impedimẽto legitimo

ille quidẽ punietur ꝑ rectoꝛem ciuiliter de

inobediẽtia.Ceterũ deus qui coꝛ intueiur

eũdem liberabit.Deinde piʒ/q non omne

impoſuũ fieri generaliter ꝑ iuramentum ?ꝓ-

ſub omni pena / vt fiunt nüc paſſim cõuo⸗
catiões generales vniuerſitatis/ obligat ſo

ſic vocatos ⁊ iuratos ad moꝛtale ꝑiurium

dũ omittunt ¶ Siqs aliter dicendũ puta

uerit videat qͥd dicat.Ego intenm ſic dici
poſſe opinoꝛ (Aauagai ꝑatus ad

coꝛrectiõem. ñ qo arguitur deye
tis ꝑticularibo ſeculariũ/diſſilitudineʒ ha⸗
bet ad vota cõitatũ.qm̃ vota in cõitatibĩ
terpᷣtanda ſunt magis ad intentiõem com

munem q illichabet aut haberidebʒ ad
ꝑticularem intentionẽ vouentis. Nouẽs

aũt pticulariter in re ꝓpꝛia ſicut ẽ auctoꝛ iu
ramenti.ita eſt ſuus interpᷣtatoꝛ ex intentõ
ne ꝓpꝛia/q;uis intentio ſi ſit palaʒ erronea

aut ſtulta/peccat certe/necad voti ligatim
pletiõem.imo ꝙ ſuꝑioꝛis autoꝛitati ſemꝑ
reſeruetur.habet vſus generalis eccie.Ali⸗

oquin nunq; pᷣſumeret vota ſubditoꝝ ſic
mutare diſpenſare relaxare. ¶ Deniq; q̃ri

tur ad qͥd ꝓficiet inſtitutio regularis:qua⸗

ſi vicʒnulla poſſit eſſe ſalubꝛitas inſtitutio
num quarũlibet /niſi tranſgreſſoꝛes earuʒ
hoꝛrendiſſima moꝛte moxafficiat mulctet
et ꝑdat.quaſi pᷣterea nullum ſit dare medi⸗
um inter peccatum moꝛtale et meritũ/qua
ſi poſtremo ſancti patres/vt Augꝰ Büdi⸗/
ccus et alij/voluerint eſſe moꝛdarij vt vnul⸗
go dicitaiaꝝ ſuoꝝ q; filioꝝ necatoꝛes ꝑni
runt deo ſtatuere filios regni/fecerunt eos
gehẽne filios / nõ iaz in duplo/ ſed millecu

cioſiſſimi/nõ pij nutritoꝛes. Dũ pᷣterea q̃⸗

eterũ qð arguitur de vo⸗

li anime

nelas vtiq; erit dicere ꝙ viam mandatoꝝ

dei ip̃i non facilioꝛem effecerint.ſed vndi⸗
ſpinis hoꝛrentibo ⁊ laqueis acpcipitijs
in interna mergenrhus opienenur Cio
ii

luerunt ergo cõſtitutiones ſuas nõ habere

robur par ad legem dei obligatiuam pure
pᷣceptiuam.qñ nec deus hoc deomni lege
ſua vouit. Voluerũt inſuꝑ ſuas inſtitutio

—

inq;tũ addunt ad pᷣcepta dei explicite/acci

pi łvt monitiões ſalutares.vel vt cõſiliav-
vt mãdata tꝑaliter penalia.quoꝝ trãſgreſ⸗

ſio / ant nullius aut bꝛeuis diſciplinetẽpo⸗/
ralis obnoxia eſſet. Quis neſciat eos non
neſciſſe dandum eſſe timoꝛi dei locũ /et nõ
totum humano pauoꝛi/iuxta cõſiliũ ſapiẽ
tis: Qð inſuꝑ ꝑ timoꝛem declinat omnis
a malo. Ita vere fructuoſius q; terroꝛe pu
nientis viri.quanq; et hicterroꝛ nonnun⸗
; vtilis eſt/ſed ne nimis.Quis rurſus ab
negauerit tales patres ſpirituſancto plẽos
Benedictum Auguſtinum.ceteros q; nõ
fructuoſius ea que recta ſunt q;ᷓ eoꝝ ſucceſ
ſoꝛes longe imparis antoꝛitatis atq; ſan⸗
ctitatis ſtatuiſſe: Conſtat autem nouiſſi⸗
me iam in multis religionibus expᷣſſo ver
bo cautum eſſe /vt vouens regulam/nulla
tranſgreſſione cuiuſuis humane ſueinſti/
tutionis reus ſit ad noxam.ſed tantum ad
diſciplinam oꝛdinis conſtitutam. Hoc vi
delicer vtile eſſe diuinus Auguſtinus ⁊ ſa
pientiſſimus nõ vidit/et hoc iſti cognoue
runt: Non ita eſt. Hoc plane vidit et ſenſit
Auguſtinus hoc Benedictus.hocalij ſan
cioꝝ patrum.Et quia ſufficienter ex recta
ratione/et lege diuina/et modo naditiõis

ſic interpꝛetandam eſſe regulam ſuam pꝛe
ſumebant expꝛeſſione hac nõ vſi ſunt.quã

tamen iſtis diebus pꝛopter ſcrupulpſos et
ſimplices vtilem eſſe non negamus. Ael⸗

lem nobis dicerent auſterioꝛes illi religio⸗

plo plus q; pus. Qð ſi bocſentire neſas ẽ.

num cenſoꝛes.ſi queſiſſet aliquis ab Au⸗
guſtino. Ecce iubes pater/vt non loqua⸗
mur in clauſtro / vt in geſtib coꝛpoꝛis nos
compoſitos.vt in nutibus oculoꝛum nos
caſtos habeamus.¶ Vis ne igitur vtqͥſ⸗
quis contraria hoꝛum ſecerit que alinnde

ex chꝛiſti libertate licerent. Ille ſitreus ca⸗

pitalis crimĩs.vis vt infernali eterne moꝛ
tis ſupplicio contradatur: Noui manſue⸗

tudinem animi tui pijſſime puter Augu⸗

ſtine noui pꝛudentiſſimam diſcretionem
tuam.quam audire michi videoꝛ reſpon /

gentem / et ci quogã hoꝛroꝛe ai c ficaioe

mmſu
nstht

1
mrl
umnhal
wt
eNi
Gmtut
asniin
lüinran
iis
Euni
niiing
winplhet
Nnigns⸗b ⸗

o wnonlocbe

ense

—
tordudin

faciei dicentem. Abſit hoc/o filij. qui vos
iudicat dñs eſt. Ego interim qð ſalubſe eſt
dedi monitum vel conſilium. Ego ſi illud

trãſgredi cognouero / diſciplina regule erit
ſupvos qvos liberabit. Itaq; volo ad ſua

ue ingum xpᷣi tenerioꝛes vos adhuc q̃ſi iun⸗

uenes aſſueſcere non necare.erudire nõ ꝑ/⸗

tas eſt. libertas ⁊ regnũ. NHe qͥs etiaʒ exiſti⸗
metvelle nos culpare diſciplinã laudando
libertatem

mo qꝛ ad penam ab oꝛdine aut ſupioꝛeta⸗
xatam religioſus tranſgreſſoꝛ eti inuitus

licite cogi põt.non ita ſecularis. Hz hec rõ

locũ in omni obligatione politica vtputa

in vniuerſitate pariſienſi. Siquideʒ cogi
põt ſuns iuratus ad multa faciẽda.et ſi nõ
ſub pena peccati moꝛtalis in omnib qᷓ in/

raſſe videtur.ſub penis tamen ꝑ vniuerſi⸗
tatem infligendis vſq; ad puationem ⁊ re
ſecatõem incluſiue.vſq; etiam ad penas qᷓ
dantur periuris.quanq; ille apud deũ nu
lius ꝑiurij reus haberetur.¶ Poꝛro erſi fo
ret hocabſq; culpa ſua criminali.non tam̃

abſq; cauſa.ipſe iðᷣo nec conq̃ri neq; mur⸗

murare ⁊ obniti deberet. Hoc maximeve

eſt in policijs quoꝝ finis immediatus eſt

bñ regulare hoĩes in vita ciuili ⁊ politica ĩ

eis ſcʒ que vite huic coꝛꝑali deſeruiunt ſi fi

nis eſt tpꝑalis.Et nonne mediũ gensant

oꝛdinans ad illũ finem vt talis
lis debet. Pꝛopterea ꝑ reatũ pene eterne/

non obligabit pnceps politicus de ꝑ ſe et
Pieng obſeruatiõem legis ſue/ vt talis ẽ.
Sed in ſacramẽtalibo ⁊ diuinis exercitijs
plus habetur ſcrupuloſitatis ſicut ad finẽ
ſupꝛemũ directius ⁊ immediatius oꝛdina
tur.quanẽ; multa ſint in eis plus monitoę-
ria q; pꝛecepta ſicut in religioſi⸗ npli

us ſecũdo ſi religioſus contẽpſerit regulaʒ

ſuam. et ſui ſupioꝛis autoꝛitatem.etiam in

eſt arbitrio derelicta/ille peccat grauiter qꝛ

et monitũ contemnit ait Bern.et remediũ
Quid aũt ſit contemnere ſupꝛadocuimus
Itaq; ſi paſſim ⁊ abſq; pꝛetenſo / qſlibʒ ig

rantie vel fragilitatis.vel impotẽtie velo ſʒ

dere. Hec enim tali viro digna reſponſio:
G Knornaene qͥd ſcrupuloſitatis hereꝛat
quin radicitus extirpetur.queramus a no
biſipſis quid addit obligatio regularis ad
cchꝛiſti ſeruitutẽ/cui fuire ſumma ingenui

etatem ¶Addit. affrmamus. hec regu
laris inſtitutio multũ ꝑ omnẽ modũ.Pꝛi⸗

his ꝗᷓ appellamus monitoꝛia/⁊p quibo ſo
la diſciplina oꝛdinis ſtatuta/aut ſuꝑioꝛuʒ

Lectio ſerrta

pꝛo ſola libidine tranſgrediedi que moni⸗

65

ta ſunt. religioſus effrenis eſt ad omnia ve
lut vnus ex ſecularib.palam eſt ꝙ contem

nit / pꝛeſertim ſi ſuꝑ bis ipſe addiderit per⸗
tinaciam que recuſet diſciplinam Sicac⸗

cipiendum reoꝛ illud Bern. et alio; com

muniter dicẽtiuz talia eſſe criminalia ſi cõ
tẽnãtur. vel ſi fiant ex contemptu.Carent
aũt hoc contemptu qui exfragilitate hũa⸗
na/ vel quadam leui curioſitate frangũt ſi
lentium. aut talia agunt/oppoſita his que
monita ſunt. Vel̃m Bern. facticia.pꝛeci
pue qꝛ pati ſunt ad diſciplinam oꝛdinis ſi
et dum illa iuſte reouiretur ab eis confoꝛ⸗
miter ad regularem inſtitutioneʒ ⁊ conſue
tudinem bonam in talibus obſeruatam.

Noſtrum ideo ſermonem ſic moderamus

qꝛ non liceret abbati ſeuerius iuſto pꝛerer
regulam etconſuetudinem punire talium

monitoꝝ tranſgreſſoꝛes Multo minuſin

vniuerſitatibus ct collegijs. cereriſh poli⸗
ijs. nam in talibus conſuetudo legẽ facit.

deſia inſtitutoꝝ/hoꝛaꝝ canonicarum. fe

ſtoꝛum et ſimiliũ. Et ſi ꝓ libito poteſt pꝛe/
latus abſq; conſenſu ſubditoꝛum impone

tem et neceſſitatem cultus dei/ꝓ loco ⁊ tꝑe

¶ Juxta boc videreeſt / quali reatu con/
ſtringuntur tranſgreſſoꝛes ieiunioꝝ ab ec

re eis iuga magna feſtoꝝ/aut al oꝝ exerci
cioꝝ ſpunalium/pꝛeter manifeſtam vtilita /

Sic abſq; conſenſu occidẽtalium non fu

iſſent apud ſuos ſacerdotes interdicta ma

trimonia. Ham oꝛientales quia diſſeſerãt
ipſi vt nubant / licet. ita de plurimis in qli

bet policie ¶ Rurſus tertio religioſus. qa

non ſibi ſoli viuit. ſed cereris / tam benefa
ctoꝛibus viuis ⁊ moꝛtuis.qᷓ; conſoꝛtibus

⁊coadiutoꝛibus ſuis. Reliquum eſt vt ip

ſeregularius viuat ſub iugo quodam obli

gante eum cum ceteris. alioquin ſcandali

faret ſuos /et ita melius eſſet ei vt ſuſpende

retur mola aſinaria ſecularium negocioꝛũ

ad collum ſuum/et demergeretur in ꝓfun

dum maris anguſtie et tribulationis. Hec

ſocietas et hoc ſcandali periculum / faciũt
vt ſedulius aliqua facere vłomittere tene/⸗
atur. ¶ Poteſt inſuꝑ aſtringiꝓ bono toti
us communis religionis ad aliqua/ꝗue ſi

ſolus eſſet libera mente reſpueret.¶ QDuid

mirum de religioſo qñ ipſe pꝛinceps ſecu⸗
laris poteſt quoſdã ex ſubditis inuitos ad
aliq̃ compellere p manifeſta nccitate cõita
is. Ita in vniuerſitatibus et collegis.

16

De vita ſpũali anime

E xhoc p̃terea ſilentiũ frangere erit in ca
u ſcandali/grande delictum / aut ſimiliter

aliqua taliũ offenſarum aliũde leuiũ/duʒ

nouicij/vel tota religio inde turbantur/ita
vt negligẽdo minima/ipᷣe religionis vigoꝛ
paulatim decidat.et in magnis etiam totꝰ
abſcedat. Verũ eſt itaq; qð apõ Saluſti⸗
um dicit Julius ceſar. In maxima foꝛtũa
minima eſt licentia. Sic in maximis virꝭ
vel oꝛdie vel ſanctitate/vl gradu ſubleuat⸗
tanq;ᷓ poſitis in exemplar alioꝝ/multa qñ

q; nõ licent/in publico ſaltem/q̃ aliũdevel

in occulto licerent. Sic foꝛte Carthuſieñ.
abſq; peccato moꝛtali in caſibo młtis poſ/
ſet vti carnibo/ſi ſolus hoc poſſet.et ſi para
tum eſt coꝛ eius diſcipline oꝛdinis ſubiace
re.hunc tñ rõnabiliter debet tunc copeſ⸗ ce⸗
re ⁊ ſcãdali foꝛmido.et alioꝝ ꝓſpectꝰ. Pꝛo
ptereapuniũtur tanta ſeueritate defectusqͥ
fiũt circa miſteria ſaccoꝝ maxime in miſſa
cõtrectãdo hoſtiam ſacroſanctã et indumẽ
tis miſticis oꝛãdo ſe.quanq; illic poſſit ne
gligentia ſurrepere venialis non moꝛtalis
ſed ita plaeuit ſcandalũ ſedare ſeueritatevi
dicte. ſiquis ex ſacerdotibo dixerit q̊
pacto potuit abſq; conſenſu ꝓpꝛio fieri/ſu⸗
per ſe ſtatutum ne matrimonio iungeretur
Reſpondemus qꝙ neq; hoc factũ eſt Sed
ſi cõqueritur/imputet ſibi qui talem ſtatũ
ſpõte delegerit. Quis cogebat eũ:ſed⁊ qs
cogere poterat: Nullus/ſi nõ foꝛte neceſſi⸗
tas publica/aut reuelatio diuina/aut cul/
pa ꝓpꝛia q̃ ſicarceri merebat᷑ acceſſiſſet.an⸗
te votũ libertas.ꝑ votũ facta eſt neceſſitas
ð ſi dixerit iterũ/ꝙ conſenſus mutuꝰ

viri ad feminam facit matrimoniũ de iure

naturali.Cõſtitutio igitur pure poſitiua //
quo pacio valuit innalidare ius illud.ſed
neq; inquit expꝛeſſe quicq; voui. Reſpon

demus ad vltimum ꝙ nõ ſolũ vouit/ſʒ vo⸗

tum ſolenniſauit ꝑ oꝛdinis ſuſceptiõem.ſi
neſciuit ſciat. Aſt pmum turbat quoſdam
ex doctoꝛibus/nominatim Durandũ Di
cimus au tem exquo ſic incidit q; eccia vcl
habnit hoc ex inſpiratione ſpũſſancti a q̊
regitur.vel qꝛ conſenſus inq;tum quodã⸗

modo policitus eſt/ſubeſt autoꝛitati ſupi

oꝛis.q;obꝛem potuit excerta neceſſitate p
hiberi nefieret /et inualidani ſi fieret.Hoc
in alijs cõſenſib⸗ belie vẽditionũ ⁊ em
ptionũ palã ↄſtat. ¶ Sed ad rem noſtraʒ
redeo. Diximus ꝙ monita ſalutaria ſunt
in religionib.qbus adhibent᷑ pene tꝑales

vt ſeruentnr. Que eſt hecreligio opponet
aliqs velle hoĩes timoꝛe non filiali/ſed pla
ne ſeruili ad obſequiũ diuinũ trahbere. Rñ

demus ꝙ nemo repẽte fit ſummus a timo

moꝛe ſeruili cõcipitur filialis. Quinetiam
timoꝛ iſte ſeruilis radicaliter eſt filialis /ex
voto gmo qð ex caritate ſupponit᷑ pceſſiſſe
Ob hboc non abſurdũ mihi videt᷑ſi dicant
atctus inde pullulãtes etiã dũ ꝓ hoꝛa ſolo

2

timoꝛe diſcipline complẽturlaudabiles eẽ

et ſuo pᷣmio non carere. Vulneratus adeſt

aliqͥs hoꝛret manũ medici.timet cedere do
loꝛibus poſtulat vt ligetur.⁊ ſi poſtmodũ
ipᷣe ligatus reclamet.et nexus excutere ſata

git. ſanatur tamen er laudat.ſibi q̃ z ſua ne /

ceſſitas . locunditatem vltroneam cõmu
tatur umurmurantes adhuc aliquos
audire videoꝛ ex his qni poteſtatem babe
re ſupꝑ alios et ipᷣi nihil ſubijci gloꝛianturæ⸗
Tu totam inquiunt ſuꝑioꝝ autoꝛitatẽ in
ſubditos eneruas.eis ſuꝑ alios quid relin
quis.Tu ſubinde magnã ⁊ liberam inobe

„

pᷣuaricationũ artare debueras. Deniq; ex
oc multiloquio tuo.ex inuolutione ſnia/⸗
num ſermonibo imperitis / nihilü magis qᷓ
antea docti ſumus/dũ ad pꝑticularia veniẽ
dum eſt. ¶ Audiantqͥ tales ſunt ex eccle/⸗
ſia paſtoꝛem eccleſie non dominãtes ait in

ero.ſed foꝛma facti gregis/t illud dñi per

Eʒechielem im ꝓperium. Vos cũ auſterita
te imꝑabatis eis Illud quoq; xpᷣi. Impo

dientie viam. pandis quã in tanta pnitate

nũt onera grauia ⁊ impoꝛtabilia ⁊c. Intel

liganttandẽ eſſe heeptum oĩbus vt nichil
gaddat᷑aut diminuat ex verb̃ dei ſi ſe velint

audiri. Audiãt pᷣmo dñm in lege ſua / etid

qð audierint/tanq; pᷣcones ⁊ interpᷣtes a/

lijs minus inſtructis denũciẽt nõ ſua/ſed

dei qutoꝛitate. Ita demũ qͥ eos ſpemet/de

um ſoynet/ eteme q; moꝛtis reũ ſe faciet Ce

rũ in cereris q xpi lege nequaq; ſirmata ſũt
q̃ pᷣterea magis ad ciuilitatẽ huiꝰ vite pfici

unt / ſtatuant ipᷣi q̃ ſtatuẽda vtiliteragno/

uerint. Ita ꝙ ſtatuta hec inq;tum ſua ſunt
haberi velint quaſi monita et facticia/quo

rum infirmi tranſgreſſoꝛeſ.tempoꝛali non

eterna mulctatione plectendi ſint. Ceterũ
paralogiſant qui ſic augmentãtur. Nonẽ

poteſtas niſi a deo/et quicquid pᷣcipimua
vice dei pꝛecipimus.quicquid iubemus i

terris illud appꝛobat deus in celis. Om/
nia igitur pꝛecepta noſtra diuina ſunt/e
paris ad euangelium auctoꝛitatis.

diblih⸗

(d

cäpas
viterm
msint
ſerptute

lunſche
pobole
cleſiaag
ippei
doein
heobo

ilsaucn

Gamdn
torins
ſmio⸗
cun
Adecc
d
wüi
gene
os
ſe
geſun
ſenni
ſogua
yines!
redet
ien
ihin
ſedal
nücianit
nan
ginſa
Ouse
lünis

hin

ootdec
mnindſon
cepg
ſlesinten
ltil
büſei
tilgric⸗
minden

tiod
(ſertn

Pppier
Vlrinh
lerndi
alentq

RWinii
Rüsgnütn
Mur
eun
nti
Monmäten
Ntit
ndrünken
ð

mnodesrn
öäikſet
nülgin a
MStinrits
iiwsena
Bu uſ⸗
mmifnuft
Mihns irfil
nikmiica.
Ntönſuſun

Sõ

–
niſnla

ungnnin n

knen bde

¶ Plane ſic cõcluderet quicũq; pꝛinceps
etiã paganus ſeipᷣm hr̃e autoꝛitate eter'ne
vite ⁊ moꝛtis. Dic cõcluderet oĩs licentia
tus in tbeologia et decretis ſe hr̃e ptãtẽ in

terpᷣtandi ſacram ſcripturam ⁊ iura/nõ ſo⸗

lum ſcholaſtice / ſed et doctrinaliter. ſed ꝛ a
poſtolica autoꝛitate. Sic libꝛi omẽs ab ec
articnli fidei ſicut

deſia a ꝓpbati oẽs eſſent

biblia. ¶ Fatemur itaq; datã pᷣlatis? pnci

pibo ptãtem a deo.ſed refert qualiter ⁊ q̃leʒ

Doceãt nos exempla poſita licẽciando in
theologia ⁊ decretis data papa auctoꝛitas

*

q̃lis auctoꝛitas: exponẽdi ⁊ interpptandiſa

cram ſcripturã. nõ tñ vt expoſitio illa ſitan

toꝛitas apłica / ſed eſt declaratio q̃dã magi
ſtralis ⁊ ſcholaſtica. Libꝛos ſctõx axpbat
eccia.nõ tñ vt robur autoꝛitatꝭ teneant par
ad ecciam / ſed vt ſciant᷑ in multiſ eſſevtiles
ad edificatiõem. Nõ ſec eſt in poſito Pꝛe

lati ſiqͥdẽ ⁊ pncipes hñt autoꝛitatẽ a veo re
gendi pplm ſuũ ꝑ leges ⁊ inſtituta vltra le
ges diuinitus inſpiratas.nõ q; leges ſueæ
inſtitutiões cẽſende ſini diuine.ſed recipiẽ
de ſunt vt ſalubꝛia monita/nec leuiter con
temnẽda. Alioqͥn tranſgreſſio penã habet

nõ qualẽlibʒ ſj qᷣlẽ poſſibileſas q; eſt ho⸗
mines infligere Pꝛopterea cõcludimꝰ ma

ioꝛẽ deberi obedientiam pᷣlatis ⁊ pncipibꝰ

in eis in qb ſunt ſolũ velut pcones ⁊ nun⸗
cij. qᷓ in illis qᷓ ſuo relicta ſunt arbitrio ſta⸗

nũciãtibo ppło legẽ regis.¶t ouiſſime ꝗꝙ;
inculpãt noſ tãq; dilatem viã inobediẽtie

tuẽda Exẽplũ maniteſtũ eſt in pᷣconib de⸗

ꝙ inſupꝑ nihil edocemꝰ / Dixꝝ nil accidit.

Quid enĩ vl dici vel ſcribi vl fieri põta ca
lũnijs alienũ: Scim ꝙ repbis etiã omĩa

coopant᷑in malũ.oĩba abutũtur.oĩa in laq̃ᷓ
os ⁊ decipulas pedibo ſuis vertũt.Nihilo⸗
minꝰ ſolẽꝛ pluuias nullꝰdicet inutiles/qꝛ
er eoꝝ actiõe ſic germinãtvtiles plãte. Ita
ples infertiles pullulãt nec flios vineaꝝ iõ
exterminãdꝰ ẽ qꝛ bufones necat Plane ma

lus tã laxo qᷓ;ᷓ ſtricto fune laboꝛat.iuxta ver

bui ffacci.hoc ẽ in malũ ſuũ trabhudoctrinã

tã laxi qᷓ ſtricta in moꝛib ¶ Heinde milto
min? ãmiramur. dũ dicũt ſe nihil anfo ml
tiloqͥo doceri nos noui nihil attuliſſe.E

cuſat me ꝓfunditas materie quã Augꝰ taʒ
pꝑſpicax doctoꝛ q̊dã loco /dicit. aut non aut

vix in hac vita attĩgibilẽ. Cõſolatur me pᷣ
terea dictũ cuiuſdã hiſmenij a Hiero.repe

titũ Mihi cecini ⁊ muſis.etſi nemo alau
dierit.quãq;ᷓ de nõnullis aliterſpero. Hos

̃ cẽtilogiũ e

alios vero quoꝝ oculos mẽtis⁊ coꝛpis ob

uoluit craſſa nubes deſiderioꝝ et fantaſia

ſeq; cõfundũt nunq; expecto vt aliquid te
nue.aliqͥ d eleuatũ ⁊ reſolutũ accipiãt.nõ ſi

ipᷣm etiã ſolẽ digito vt aiũt ꝓdiderimus

NZeq; tñ vſurpo mihi tale aliqb tradidiſſe

qð ab alijs dictũ nõ ſit bus. Hoc ego poti
us in laudẽ mihi deputo / qð dicta ſancto⸗

rũ ⁊ doctrinã qᷓ cõis eſt in oꝛe ⁊ coꝛdib bo
minũ / meis verb explicui/⁊ veritatisluci
dã ſnĩaz q̃ſi de dã inuolucro fumoſo di /
coꝛdiũ verboꝝ feci ſplẽdeſcere.dicã mode/
ſtius facere conat?ſum. Oð an ꝑfecerim il
loꝝ ſit iudiciũ qͥ ꝑſpicatõꝛes viſus hñt.tui

pcipue inclite pᷣceptoꝛ / cui ſicut pᷣfaciũcule
initiũ.ita finẽ huius oꝑis dedicamus

.

AQui in plogo tractatus pᷣcedẽtis po
8 ſit cacellarius ſe tres ptes tradituri
iſi vnã abſoluerit. n
tus couenientius
1

a,

di põt ex verb

u in plo

—

n,

vbidictũ apli tractas. In ipo vunm mo⸗

R

uemur ⁊ ſum diſtinxiſil qdꝛuplicẽ vitã ſpi

ritꝰ. Poꝛro de motu⁊ ſtatu nro in deo pꝛe
ſtolabant᷑ aliq fmonẽ Nuc aduenit occa⸗
ſio loqͥ de motib ipulſuũ bonoꝝ? maloꝝ
dũ nücipulſos ⁊ depulſos ſuſcepit vtremi

ſcẽs moꝛiẽtiũ terra.velut in qda ſtatiõis ſe

. =

ſum de ipulſi

0

ra plłima rurſus meloquẽte ⁊ te auſcultãte

. „

Centilogi

.

pulſibemgri Jo de eſ̃ cãcellarij piſieñ⸗
„ Epoſuit

poſuit potẽtes de ſede/Texalta/
uit hũiles Cẽtilogiũ de impulſibꝰ

de cãtico marie / mouz ⁊ illð qð abaplo po
ſitũ pᷣdẽ tractauim / in deo viuim moue⸗
mur ⁊ ſumꝰ.Dictũ fuitꝑ ſex leenões devi
ta quadꝛuplici quo ad verbum viuimus.

rum carnaliũ/qbo uõ ſchola ſʒ diſcholias va
niuas / nõ vitas placet q̊s cure iuges vicioę/

Finitũ eſt bocopus Anno domini ρο

t. nõ videt᷑ ali? tracta
ſcða pte ſubiũgi poſſe
de impulſib. id qo dephen
di põtex verbis eius qᷓ leguũtur in tractatu
octauo ſup magnificat ꝑtitõe pma circa fi
nẽ. in hũc modu. Diſcipulus. Venit in re
coꝛdatiez illud ſcriptũ tuũ ꝑ ſex lectioues

rene ſinu. ¶ Ogt cẽtilogiũ accipies ſeoꝛ·
bꝰ.cras ꝑterea dũ ſuppetit hbo

de bonoꝝ z maloꝝ angeloꝝ officio quie⸗

de im

4 bꝰnũc potẽtes deponun nücer
altanthũiles.traditurꝰſum/mouet tex nr̃

4
.„
— 1

Centilogium

Dicemus nũcin otio de moti bo qb dgni
qᷣqes citiꝰ inoteſcit/quã denotat vᷣbũ ſumꝰ
Dic ex nauigatione fluctiuaga/venimus
Qqd poꝛtum ſolidũ.ſic ex ꝑegrinationis am
bulatione/ciuitatis terminus expenſatur.
Aoquamur ꝑ decades decem verboꝝ ſeu
theoꝛematum aut notularum. Et in pmis
docebimquid ſit ĩpulſus. ¶Decas pma
HMHyulſus nomen/⸗/pus impoſi/
tum fuiſſe a mom locali/tanqᷓ;
ttmnnotioꝛi ſenſibo/ſed tranſlatũ tã⸗
Beagd omnes alias monpitiones

3 Cnpult us nomẽ pncipalius impoſitũ
„fuiſſe mo

tibo violẽtis qᷓ; naturalib/ſed ex
tendituraliquãdoetiaʒ ad motiones et na
turales ⁊ pᷣternaturales/aut ſuꝑnaturales
atq; volũtarias. ¶ Impulſus nomẽ cũ di
ſtinguit ꝓpꝛie captũ/cõtractũ eſſe ad verti⸗
ginem/ motus locales violẽtos Sed extẽ
ditur ad ipᷣos ⁊ alios motꝰ etiã nõ locales
vt dictũ eſt q̃les tñ ſub tropo diſtinguütur
in tres / circularem rectũ ⁊ obliquũ. ¶ Im
pulſus nomẽ dicere large oẽm motiõem cꝰ
terminꝰ aut puatio qͥes noĩat/qᷓ duo dant᷑

intelligi in cãtico marie Depoſuit potẽtes

de ſede.depoſitio ad motũ/ſedes ꝑtinet ad
quietẽ. Bmoulſus nomẽ ⁊ qetis oppoſi
te/phᷣos agnouiſſe.q̃ꝝ allegat apłs dictuʒ
egregiũ loquẽs atheniẽſibo de deo. in ipſo
viuimꝰ mouemur⁊ ſumusg/ſpectat lyſſumꝰ
ad qetem ? ſtabilitate Fm pulſto nome
extendi poſſe q;uis im ꝓpꝛie valde ad oẽm
mutatiõem etiam qualis eſt creatio vel ae⸗
ris ſubita illuminatio. ¶ Impulſus nom̃
extendi poſſe ſed imꝓpꝛijſſime ad oẽm oꝑa
tionem quãlibet intrinſecam ⁊ immanẽteʒ
ita non haberet quietem maxime in creatu

ris/oppoſuam.Sic diceremus ꝙꝙ omnis

res poſita in loco ſuo naturali/ſe pᷣmit⁊ im
ellit quodãmodo in ipᷣm.ĩmo ſicdicit phi
oſophus ꝙ deus vnica oꝑpatione ſumme
delectatur quelibet inſuꝑ res iſto modo ꝓ⸗
pter ſuam oꝑationem facta eſt. ſicut ꝓpter
ſue pfectionis cõſeruatiõem ſi habet vłac⸗
quiſitiõem ſi non habet.¶ Jinpulſus no
men ſic extenſum ſignificarerem ꝑfectioꝛẽ
p modum quietis in ſuo loco.quam ꝑ mo
dum motus ad ſuum locum nõ habitum.

Eſſt enĩ impfectionis in rebs ceatis pin ſu
is locis non valeantimmobili pondere ſe

locare. Solus deus eſt hmõi ſicut ſolus ẽ
eſſe neceſſe / ſolus in ſeipo ſicut in laco e
pꝛio nec auelli poteſt inde nec mutari. Se

cus de qualibet creatura ad diuinam potẽ
tiam cõparata. ¶ Impulſus nomen ſicex
tenſum conuenienter accipi de foꝛmatiõe
creaturarum ꝑ dininam ſapietiam/que iõ
omnibus mobilib dicitur mobilioꝛ/q̃ at⸗
tingere a fine vſq; ad fineʒ foꝛtiterq; diſpo

nere omnia ſuauiter/in numero pondere?

menſura pᷣdicatur. ¶ Impulſus nomẽ ſic
extenſum/cuilibet oeature adaptari poſſe
et eo pfeccius quo de ꝑfectionibus ſecũdis
Hinglius ꝑticipant et abundantius ſuſci⸗

nt.

2 Rr 2
Reaturas eo plus ſuſcipere de i
pulſu diuino quo ꝑfectioꝛes ſũt
plus inſupera deo depengere/

neceſſe eſt / plus deniq; diuino niti impul/
ſui/ſicut et fuxui. quoniaʒz fluxus illo mo/

do coincidat cum impulſu. ¶ Treatura.
beatitudinem ſeu felicitatem naturalẽ poſ

ſe dici ſcõm naturam ꝓpriam/ er bene inſti

lutam/agi vel impelli/ſpectat ad hoc illud

philoſophie iuxta Boetium de deo dicluz
Cuius agi frenis ſumma libertas eſt.
Creaturarum pacem eſſe diuino influxui
ſuauiter obedire.Eſt eniʒ pax oꝛdinis trã
quillitas/Oꝛdo autem diffiniturqð ẽ pa⸗
rium diſpariũqʒ rerũ ſua vnicuiq; tribuẽs

diſpoſitio. Hec autem diſpoſitio non fit ſi

ne impulſu diuino ſiue inſlu u pariterꝛ il⸗

lapſu ſuo modo cuilibet Creaturaꝝ di

ſpoſitiõem diuinam non p ſſe ꝑ depoſitõ
nem oppoſitam conturbari/nec penitꝰ ab
omni ſededeponi/nam quia quecunq; res
deponitur ab vno oꝛdine vel diſpoſitione
defluit et impellitur in alteram ſicut ex de⸗

poſitionea ſede miſericoꝛdie reponitur ĩ ſe
ge iuſticie/ vbi non minus oꝛdinate collo⸗

beatus in paradiſo. reature rationa⸗

catur damnatus in ſuo modo/qᷓ;
lis pꝛopꝛiam beatitudinem hic inchoare

per gratiam/et conſumare per gloriam/ex,

iſtere in ſuſceptione exaltatina humilium
ſicut econuerſo miſeria et damnatio conſi
ſtit in depoſitione potentium ſuperboꝛuʒ.
¶ Ereaturam rationalem plus obligari⸗
deo / ſi nunq; a ſede ſui oꝛdinis gratuiti de

poſita fuerit per peccatum/quaʒ ſi poſt im

pulſionem et caſum reponatur in ſede/ethᷣ
ceteris paribus et ſecundum conſideratio
nem gratie pᷣſeruãtis. (Treatumm roal⸗

igu

inus ꝓptereg exiſtereq̊ad hoc
W

n

znin

ifnfuiſ

depolt

ſihin
gunun
mrwcht
ßophe⸗

Alitl
(bnann

zolre

Mtes⸗

ſeniel

bosec

ſananio

Cid⸗

inn
ſpu

tm

ſoor
Lhpon
ypoſt
Mll⸗

den
ſoofin
ſuphin
top

neyaet
bonüep⸗
Wiutrſe
Meyen.
apuc o

nede

henpdr⸗
Uummor
wnon
kabikne
nelaud⸗
hmöiy⸗
ſuſfen
ceterins

Aknini
ndan
mia.
ntneini
kaßulnsti
nafißi
umimgriis
nihpſtononfeſ
eniumpuntmt
(Dammd
mlepdepot
minnid

manuqang
—
DuanntarcNe
mdienoniwit
insondinnrul
oſo och
tona
Amdrinchon
innnudoni
GdademnN

Der impulſibus

gqiue coꝛruita ſede gre/plceteris pib obli⸗
gari mie liberãti et exaltãti.Et h̊ ᷣm růem
hanc miſericoꝛdie que miſeriam ſupponit
infuiſſe. Keran rönalem que nũqᷓ;

depoſita eſt nec deponi debuita ſede gra⸗

tie qualis inter homines ſola fuit aia chꝛi /

ſti / plus obligari deo quã cetere/in ratione

gratuiti muneris accepti. Concoꝛdant he
tres cõſiderationes vltie rũſum ſymonisa
rpo pbatum Qni minus dimittitur minꝰ

diligit / ſupple factaꝰ ꝑatõead mificoꝛdiã

liberantema miſeria / non ad pure liberali
ter largientem. Hotanit po. quattuoꝛ exal⸗
tatiões.pmo a lapſu moꝛtis Beati quoꝛũ

remiſſe ſunt iniquitates. Scðo a veniali⸗

bus/et quoꝝ tecta ſunt peccata Tertio per
ſanatiõem a peccato oꝛiginali Beatus vir

cui nõ imputauit dñs pctm̃.Qualis fuit ĩ

teer hoĩes virilis marie ſpũs Quarto ꝑfecta

innocentia Qualis eſtaia xpᷣi ſola in cuiꝰ

ſpũ nunq; fuit dolus ¶ reaturam huma
nam viatricem / attẽdere plus debere impł

ſus variosput habent rõem boni moꝛalis

et honeſti atq; laudabilis aut moꝛalis/aut
oppoſitas rões/quã ſub cõditione ſua na/
turali. ¶ Creaturam humanam viatricez

attẽdere plus deberead impulſus rerũ va⸗

rios ſᷣm phiam moꝛalẽ q; naturalẽ vel me
chhaphiſicalẽ vel rõnaleʒz/q;uis ſi vtraq; co
ggnitio poſſet appᷣhendi ſine vicio curioſi⸗
atis. plus

plus vtiq; ſimul laudanda eſt
O
Ognitionem certam / ſup varie
tate impulſuũ moꝛaliũ in boni/

haberi/neq; ſcõᷣm oꝛiginem/ne

H G ſcᷣm media/neq; ſcoᷣm finem/hoc maxi
me videt᷑ de impulſu ſpũſſancti ach eſt ad

—

bonũ/⁊ pñtiſſimus ꝑ illapſum. Spũs tũ

vbi vult ſpirat / vocẽ eius audis/⁊ neſcis
vnde veniat aut quo vadat.Cõſonat illð

apud Job Etq̃ſi furtiue inqͥt accepit aurꝭ

maea venas.i.vias ſuſumij eius Cognitõ
nem ꝓbabilem ſuꝑ hac varietate impulſu
um moꝛaliũ /expedire ꝑſcrutari qᷓ;libet ſᷣm

vocationis ſue ſtatũ.alioquin ignoꝛãs idᷣ⸗

rabit᷑ nec vitatur malũ niſi cognitũ / vitatõ

nelaudabili. ¶ Cognitionẽ pbabilẽ ſuꝑ

hmoõi varietate impulſuũ moꝛaliũ/nõ hr̃i

ſufficienterꝑ impulſuſ quoſtibet coꝛꝑpales
exterius in coꝛpecõſideratis in natua ſua

vel in eſſe nature.Reſpicit hoc vᷣbum ſu⸗

ecas tertia.

tate et malicia / pure hũanitꝰnõ

ſtitioſas omnes obſeruationes awep nue⸗

ro/p ſoꝛtilegos/ꝑ omina/ꝑauguria/ꝑ ſom
nia/ꝑ cyꝛomanciam/cũ omnib demonuz

coõtagijs/contra que nunc oꝛat eccleſia di⸗

cens. Da queſumus dũje pplo tuo diabo⸗

lica vitare cõtagia. ¶ Cognitiõem ꝓbabi
lem hmõi nõ haberi ſufficiẽter ex motu ſen
ſibili coꝛdis humanivel ad bonũ de genefr
vel ad malũ / hic eſt lapſus plurimoꝝ qͥ ſe
deuotos exiſtimant ſeqii vt ſꝑ vel frequẽ⸗
ter impulſum coꝛdis ſui/pᷣſertim ſi videat

ſolitudinis/vel multiplicatiõem in votis⸗

Loꝛ meum aiunt impellit me ſic / et ſic ad
bonum / non eſt reſiſtendum impulſui ſpi⸗
rituſſancti. Addũt inꝑniciem dare ceteris
coõſilia. vel reſponſa/iuxta ꝓpꝛij coꝛdis im⸗

pulſum tanq; diuinũ et certũ. ¶ Cognitõ

nem ſup impulſibus eo frequenter plus eſ

ſe ſuſpectamlquo vehementioꝛ ⁊ vꝛgentioꝛ
fuerit hic impulſus etiam ſub rõe laudabi

lis / hoc milies exptum eſt in furoꝛe nonitõ

hoc eſt habituatis circa delectatiões aliqs
De qualibus apud poetam.lan qui amãt
ſibi ſomnia fingunt.et hoc maxime circa

muliebꝛem auiditatem/quia variũ⁊ muta

bile ſemper femina. Sequitur quoq; pꝛe/
ceps impetum coꝛdis ſui. ¶ Cognitiõem

ſupꝑ impulſibus moꝛalibus/ꝓbabilem nõ
haberi ex motibus coꝛdis naturalib/q́ͥ ꝓ

ueniũt ex radice multiplici/ſe habẽte indif
ferenter ad moꝛeſ.quarũ potioꝛ eſt comple
xio naturalis.ſbᷣ q̃dꝛuplici genere /ſangui
neoꝝ/colericoꝝ/ffegmaticorũ/melancoli/

coꝛum / de quibus alibi multa. ogni /

tionemſupꝑ inſtinctibus moꝛalibus/non
aberi ſufficienter ex altera radice impul/⸗
ſuum naturalium/que eſt cõplexio accidẽ
talis per paſſiones ⁊ paſſibiles qualitates

habitus vel diſpoſitiones acquiſitos.
Cognitionem huius non dari ſufficiẽter

exaltera radice que colligitur a diſpoſitiõe
medij circũſtantis.aut alimenti varijvl eti
am a ſuperioꝛi radice celi Cuius influxus
et impulſus virtuoſitatem /ſentiunt et oñ/⸗
dunt res alie/non habentes rationem / in
quibus tamen nihil tale eſt laudabile vel
moꝛale ¶ Cognitionem non haberi ſuper

impulſibus moꝛalibus/per qualeſcunq; ĩ

pulſus qui ſunt indifferenter ſehabentes
ad bonum vel ad malum moꝛis / iuxta cõ /
ditiões vtẽtꝭ libertate/B vidit qͥ dixit talia

ſüt iſta qlis ẽ animꝰ vtẽtꝭ Cogtõʒ iplſuũ

7

Centilogium

moꝛalium/qꝛ cognoſcere certitudiliter nõ
poſſumus. Dictũ eſt coꝛ hoĩs pꝛauũ et in⸗

ſcutabile / quis cognoſcer illung

dulcoꝛoſus et boc m tria apꝛi⸗
ſathana cõſurgit generalis n
eſt violẽtus.alius fraudulẽtus.tertius ma

lignus Violẽtus impellit iraſcibilẽ Fran

dulẽtus ⁊ doloſus rõnalem/Malignꝰ cõ/⸗

cupiſcibilem. Diuinus impulſus fit ali⸗

ter quã diabolicus/ Deus illabitur aie rõa
li/q̃ tria capit ab ipᷣo ſine medio.naturam

grãm ⁊ gloꝛiã.Dicit᷑ aũt illapſus plenũ ſu

per aĩam interius ⁊ extenius dominiũ Coꝛ
regis (inqͥt ſapies)in manu dei eſt/qcunq;
voluerit inchinabit illud/diabolus aũt vel

altera creatura dñiũ tale nũq; hʒ. ¶ Diui⸗
nus illapſus etſi nõ poſſit cogere liberũ ar

bitriũ vt liberum eſt/qm̃ hoc implicat con
