ↄfoꝛmitas nõ vniuoca.necpenitꝰ euoca
ſed analoga ꝓpter ſimlitudinẽ biiſſime tri⸗
nitatis. Vnde nominat᷑ etiã alibi fulia vt
ibi. Audi filia ⁊ vide.Et filia hierlm.quia
in babitatrix pacifice ciuitatis. Et filia ſiõ

ꝓpter ſpeculationem diuinoꝛũ.Et filia pᷣn

cipis. Columba dicit᷑ ꝓpter inhabitantem
in ipſa ſpũſſancti plenitudinem. Dilecta
dicitur vltra amicã.ꝙ ſit amoꝛ ex electione
Pidupul Reannuͤc

Leoſſeqn

Alecſe
fnnlo⸗
gertüdic
gnorepil
Quody
ns.Eg
chodo
tidsſi
ſipton
Gdecoral
ſenot
Su
Goſt

4

ealan
W
!
Mand
e
bene
hatt
ohe
duul/
alit
ntwl
lũ necſi
Gegt
ſmnſaee
cionelu⸗
goctdit
redemmet
tioyenns
ctonee
cnudins
ni et
Dano
ideicw⸗
necammſt
ſodeote
fſſinsgr⸗
ſtoofen
clortinoe
nnnged
Meſtnen
logüͤpetr
N Uſſemeno
Rek
ſoäfonne
Innenit
lem vinn
Ulfeſne

ltef
neteßᷣ
tiiſſine
Minaſog⸗
N
uſuine
umadn
ſot lo
koned inge
Tmden
obeimni
norabis
mohnſ
Erns

*.

oalent
Sckons
Locztot⸗
Conſuri⸗
mhor
molſin
9ℳ
ain,
no⸗
olo⸗
nia
iani
nN
ügt
napii
gochſit
gn dik
n Sos
zwhat
amre
toni,At
neknunre
iheimna
iünen
biflan
ancui
Sfuſi⸗
Stfudn
Abitanten
n. Dian
Ecectone
ERainie
ingus.
vnlm
urspaſl

+—

gnitio ſit ſpeculatiua vel pꝛactica.¶

Pup

⁊conſequẽternad amoꝛẽ ſᷣm alteruz genus

cauſe quadruplicis.efficiẽtis.materialis.
foꝛmalis.⁊ finał.Hõ idcirco quiſpiã erra⸗
uerit ſi dixerit ſubiectiũ canticoꝛuʒz eſſe.vel
amoꝛẽ pulcritudinis vel pulcrũ amoꝛem.
NQuod vtiq; ſapiẽtiavidit q̃ duo ↄiũxit di
cens.Ego mr̃ pulcre dilectiõis. Pꝛotinꝰ
ergo dũ occurru nibi verbũ aliquod in can
ticis/ſi ũ ſonet pulcritudinẽ in coꝛticetrãſ⸗
ſũptionis.decoꝛtica illud.vel enuclia/qͥuſ
q; decoꝛ amabilis ⁊ amoꝛ decoꝛꝰ pulcer at

eormolgemnenr. iſcipulꝰ. Enitar

ed quid ex iſtis inferendũ cẽſes.vtꝝ co

Sner Toꝛerimnloe viner. os pꝛactice et
peculatiue modꝰ accipiẽdi.¶ Diſcipulꝰ.

Da modũ qui tibi pbabilioꝛ apparet.

Hgf⸗r. Diffinit Ariſtoteles intellectũ ſpe⸗

culatiuũ.ꝙ eſt ſolũ reſpectu veri vt veꝝ eſt

Intellectus vo pꝛacticꝰ dicit᷑ ↄfeſſe ſe ha⸗
bens appetitui.i.ↄfoꝛmis ⁊ ꝓtenſus in ap
petitũ cuiꝰ obiectũ eſt non ſolũ verũ ſub ra
tione veri/ſed ſub rõne boni.Deinde con⸗
dludit ꝙ methaphiſica eſt tm̃ ſpeculatiua.

ars aũt ⁊ pꝛudentia ſunt pꝛactice.qꝛ reſpici
unt voluntatẽ reſpectu factibiliũ vel agibi
liũ.nec ſiſtunt in intellectiua cognitione ſo
la. Sed theologia ſcrutat᷑ pfundiꝰ que ſu⸗

pᷣmaʒ ſcientiaꝝ ſeipam a ſſerit.⁊ in dei dile,

ctione ſuꝑ oĩa finẽ ſuũ ſtatuit. Hã finis le⸗
gis eſt dilectio. Et iõ ſane debuerat ↄſenti
re de methaphiſica phᷣus.qꝙ non in cogni⸗
tione nuda pꝛime cõſiſtebat.ſed ad eiꝰ dile
ctionẽ extẽdebat᷑.Alioqn deſoꝛmabat pul
critudinẽ methaphiſice/caudã eiꝰ pulcerri
mã(qꝗᷓ eſt finis diuĩe dilectionis jeuellẽdo.

Datus quoq; fuiſſetiĩrepꝛobũ ſenſum.qͥ
cũ deũ coguouiſſet.nõ ſic deum głificaſſet

nec amaſſet:nec gras egiſſet. Diẽ tñ ethi
cis de ↄtẽplatiuo felici ꝙ videtdei eẽ amã/⸗
tiſſimꝰ.qꝛ cognitionẽ eius deſiderat.Qua

litoꝛo fieret ↄiũctio optie potẽtie rõnalis

cũ optimo obiecto deo ꝑ ↄtemplationẽ/ſi
non inde dilectio ſeq̃retur.ſi vel obſiſteret
puerſitas voluntatis?: Vocãt aliqui theo⸗
logiã noſtrã.nec pure ſpeculatiuã. nec oĩ⸗

no pꝛacticã.ſed affectiuã.qð epitheton ap

tiſſime noſcit᷑ theologie miſtice cõuenire.

¶ ODiſcipulus. Perſpicuũ eſt illud quod
loqris.neca phᷣo negandũ.·qͥ dixiſſe legit᷑.

Inueni te pꝛimã cauſam.facmetibi placẽ

tem virum. Quid inde vis cõcludere ma⸗
nifeſta? ¶ Magiſter. Cocdludo ꝙ vel me⸗

ermagnificat

nis intelleciꝰ ptenſus in appetitũ ſeu volũ
tatem/diceret pꝛacticꝰ. 12.
ſeqͥ videt᷑. ¶ Oagiſter. Eſſe debet igit᷑ de

intellectu pꝛactico ſermo reſtrictioꝛ. vt ſo/⸗
lũ dicatur pꝛactic/dũ ad factibilia ⁊ agibi⸗
lia inferioꝛa ↄuertit᷑ꝑ extẽſionẽ in affectũ
⁊ in effeciũ oꝑationis huiꝰ ↄſiderando re⸗

lationẽ ad fines ꝓximos nõ ad ſupᷣmum qͥ
de eſt colendus ⁊ amãdus. Pꝛopterea ſic

beatitudo dicenda eſt ſpeculatiua.ſic theo
logia ꝓpꝛie accepta. ſic hec ſapientia canti⸗
coꝛuʒ.cuius finis eſt amoꝛ pulcer ſpõſiad

ſponſam terreuo quolibet amoꝛe calcato
Sic vbilibet ars amoꝛis terreni.vel ania

lis pꝛactica. Ars itaq; diuialis amoꝛis ſeu

fruitionis/ſpeculatiua dicet᷑ velut pꝛima⁊
altiſſima ſcientiaꝝ.quã imitat᷑ metaphiſi⸗
ca philoſophantiũ. Sed vbi deſinit ipſa⸗
theologia ꝑ fidem ſumit exoꝛdiũ.per ſpem
inſuꝑ ⁊ amoꝛem cõſiderans deũ ſicut ama
bile ⁊ pulcerrimũ.⁊ qui iuxta verbum ſpõ⸗
ſe eſt deſidera bilis.imo fons ⁊ oꝛigo radix
⁊ parẽs omis pulcre dilectioois.
pulus.Et ſi ꝓpero coſcere ſingulo

ſub tropicis locutiõibus/trahit᷑tamen ne⸗

ſcio quo pacto mens/illud attingere quod

mododixiſti de dilectionis vel amoꝛis oꝛi

gine: ¶ Dagiſter. Jure eui trabiturnam
B cognuto.cetera mox patebunt.q;uis hec
cognitio fᷣm ꝓceſſionẽ theologicaʒ/incipi
at ꝑ fidem a pulcritudine pꝛime cauſe/ad
pulcritudines effectuum inſinuãdas vie

hiloſophienõ aduerſo ſed conuerſo.
iſcipulus. Acceptus erit iſte modus fi⸗

libo. Pꝛoſequere.

in diuinis eſt mens ſiue memoꝛia fecunda
oĩum intelligibiliũ.ad quã paternus intel
lectus ↄnertens aciem/gignit ex ſe verbuʒ
expᷣſſiuũ oĩum intelligibiliũ.Hoc eſt lud

verbum quod erat in pꝛincipio apud deũ.

per quod omnia facta ſunt. Hoc verbum

eſt naturalis imago patris.eadem eſſentia
liter cum patre:ſola relatioue ꝑpſonali pſo⸗
naliter ab illo diſtincta. Et quoniam imi⸗
tatur perfectiſſime patrem / ſupeſt vt dicat

imago pulcerrima vel ſpecioſiſſima patris
⁊ ita dilectiſſima a patre ſeteſte qͥ ait. Hic

eſt filius meus cariſſimus.in quo mihi be
ne complacui.Cum vᷣo pat᷑ cõmun un ue⸗

2

taphiſica eſt pꝛactica ſcitia. vel nõ om⸗

1 ooöſcere ſinguloꝝ pꝛie
tates mẽbꝛoꝝ.q̃ ſponſo tribuunt᷑⁊ ſponſe

dꝛoſequere. ¶ Nagiſter. Pulcri⸗/
tudo pꝛima nobis per fidem relucet in bea
tiſſima trinitate.Tradit enim fides ꝙ pak

Tractatus Certius

rit diuinam vitam filio communicauit ne
dum cognitionem omnis veri:ſed amoꝛeʒ
ſimiliteromnis boni. Eſt autem paterna
bonitas ſupꝛemum ⁊ pꝛimum amabile.
Amauit ergo filius ſumme patrem.⁊ con⸗
uertendo voluntatem in ipſuʒ totus (vt ita
loquamurgerarſit ꝛ ograun in eius dile⸗
ctionem. Ex qua dilectione mutua patris
ad filium ⁊ filij ad patrem. pꝛoceſſit amoꝛ
pſonalis.quem dicimꝰ ſpiritumſanctũ
Lonſiderat hec fides circulum quendam

intelligibilem in triangulo perſonarũ. Ppa

ter enim dat ſe filio quem diligit.filius pa⸗
tri impendit ſe per amoꝛem quo flagrat in
patrem. Hic autem amoꝛ cõmunis eſt pa⸗
tri ⁊ filio.tanq; nexuis amboꝛum. Jure er⸗
go dictus eſt deus. quaſi ſpera intelligibi⸗
lis.cuius centrũ vbiq;.circumferentia nuſ
q; miſi ſupple in ſeipſo. Non autem poteſt
ſe deus ad extra cõmunicare.niſi quodam
modo punctualiter. Ipſe vero totuʒ ſe/ in
ſe toto continet.quem tenebꝛe creaturam
non compꝛehẽdunt. ¶ Oſtendit nobis
hec fides/ſummã conſummatã in tota tri⸗
nitate/pulcritudinem amabilem.⁊ dilectõ
nem pulcerrimam:quoniã hic eſt equali⸗

tas numeroſa:que reddit pulcritudinem.

⁊ pulcritudo ſuccenditad amoꝛẽ.vt ſit pul
critudo dilecta.⁊ dilectio pulcerrima mu⸗
tuo ſe reſpicientes VUnde Dionyſius diui
nus amoꝛ eſt ſicut quidam eternus circulꝰ
P optimũ exoptimo.⁊ in optimo.⁊ in opti

muʒ. inenarrabili conuerſione circuiens.

Eſt autẽ circulus pulcerrima figura
iſcipulus.O miſeris pꝛecoꝛ nũc am/
plioꝛa hic diſſerere.de inenamabili pulcn⸗
tudine diuinitatiſ.⁊ ad Marie pulcritudi
nem teconuerte.dicẽs in pꝛimis. Curnõ
dixit deum ſalutare ſuũ / reſpexiſſe pulcritu
dineʒ ancille ſue ſed humilitate:? ¶ Magli⸗
ſter: Duas habitudines eſſe ponit philo⸗
ſophus in intelligentijs quas angelos di⸗
unm ad contemplandũ magnitudiuẽ eius
cum admuatione.pulcritudinem cum di⸗
lectione.⁊ omnimoda ſubiectionis obedi
entia/motu quodam aſſiduo quaſi circula
i circa diuinam vnitatem. Ita loquit᷑apð
Boetiũ philoſophia.mentẽq; pꝛofundaʒ
ſcilicet diuinitatẽ circũit.Et iterũ. Da fon

tem luſtrare boni. Alterã dicit philoſophꝰ
habitudinem intelligentcie/reſpectu infe⸗
rioꝛũ que regit mediante motu ſuioꝛbis.p

7

tit imagine celũ
ter idem philoſop
que eſt ſubiectionis ad deũ.longe perfecti

nam qua conuertũturad de

ODeterminat conſequẽ
us qꝙ; habitudo pꝛima

ut philoſophia ſubiügit. Simileconuer

7

oꝛ eſt ⁊ pulcrioꝛ/qᷓ; habitudo regitiue dña

tionis reſpectu inferioꝝ.quoniã in pꝛima
coſiſtit intelligentiaꝝ felicitas? beatitudo
non in ſecũda.ꝙ ſi angelꝰmagnificans de
um ⁊ exultans in deo/gratias ageret verbᷣ
humanis.quid obſecro mallet dicerevxłqp
deus reſpexit humilitatẽ ſerui ſui ſubijcieſ

. —

eũ ſibi. vel ꝗ; niſerrdaemmmarione lg, po

tentiã:ſcilicet in regimie creature ¶ Bicci
ulus. Res aꝑta eſt/ſuꝑ electione pꝛimi.

Vnge pala inrelligo beatã Manã neduʒ
pia deuotione ſed altiſſima metaphiſicali

qʒ re/ſuã pulcritudis btifice pfectiõeʒ plꝰ
ĩſinuaſſe ꝑ hũilitatẽ ſubiectiõis/quã reſpe
xit in ea dominus.q; ſi dominationis no⸗
men aliqð poſuiſſet.·¶ Magliſter. Accipe
rõnem alteram.nõ minꝰ in Beologia fun⸗
datam. Quid enim perdiditapoſtatas an
gelos/quid poſtmodum deiecit homines
inſtitutos ad reparationem angelice ruine
Vtiq; ſuperbia.plus gloꝛians in fantaſti
ca dñatione/q; in humili ad deũ ſubiectio

ne. Cauendã hancperditionis turpitudi⸗
nem inſinnat Maria.⁊ exemplovocis ſue

qua ſuam humilitateʒ gloꝛiatur reſpexiſſe
deũ ? foꝛmidanda pꝛoteſtatione.Fecit in⸗

quit dominꝰ potentiã in bꝛachio ſuo. Di⸗
ſperſit ſuperbos mente coꝛdis ſui. Ouare

excelſus domin?ꝰ ⁊ humilia reſpicit ⁊ altaa

longe cognoſcit. Quarea longe: Quialõ
go pꝛoijcit ⁊ deijcit.⁊ ꝓpijcit ⁊ deponit potẽ

tes de ſede ⁊ exaltauit humiles. Jam Ma
ria gerebat alta mente repoſitũ verbũ filij.
Oui ſe exaltat humiliabitur.⁊ qui ſe hũili

at exaltabitur. Illud quoq; diſcipuli ſui.

Deus ſupbis reſiſtit.hũilibpautẽ dat grati
am. Verificauit idcirco deꝰ in ea verbũ ſa

pientis. Vbi hũilitas.ibi ſapiẽtia. Deus
collocauit per incarnatõnig miſteriũ/ſapi

entiam in huũilitateſua. ¶ Piſcipulꝰ. Oc/
currit poſt ſolutionẽ q̃ſtionis ꝓpoſite.petẽ
dum quid ſit reſpectꝰ dei:qles eiꝰ oculi qͥ/
bus huilitatẽ ancille ſue reſpexit. Sʒ omiſ

ſa multiplicatõe qõnum conuertat᷑ ptinꝰ

ſermo tuus.ad deſcribendũ pulcritudineʒ
beate Marieque tam grata tam incredi⸗
bili foꝛmoſitate refulgens inuenta eſt. vt

concupiſceret rex ſpeciem eiꝰ ⁊ de ſublimi
ſolio deitatis deſcenderetad infima noſtre

Caen
Pdci⸗
ſae
iſt
gen
lem
hlo
1050,
ſab ni
quai.

Muwura

ls Ale
gliguacl
Aanace
etoſean
ſupindnn
tnonu
keyenin
Nan
c
iouem
iaſton
diſingui
denogol

rlonſn
opun
Nngeperfen
nrie dig
müinmn
Grdenmnin
fiansde
8igee es
adcheſt⸗
iiſtian
noneg po
Monepenn
Mmiein
enpbſal
gfeöe
1grirfe
Monts 19

WG
gafi
poſtwoan
Elvmnines
umir
naſß
uo
pinat⸗
sle⸗
harſe
kin
o. Dir
Oynre
ctran
Pn
ponnpo⸗
nD
irabüfi⸗
nauiſehül
dichtlii.
lidatgen
naanedüſ
indas
nikeniſi
oſte ge
Scoolli⸗

n
Mvnt

puainun
ruennck
Prdeſbin
nfnawetr

„

moꝛtalitatis.accipiẽs ſerui foꝛmam.QOuã

ta qualiſq; putanda eſt pulcritudo totius⸗

qñ invno oculoꝛuʒ ſuoꝝ dicit ſe ſpecioſus

foꝛma pꝛe filijs hominũ /coꝛde vulneratũ

Vul neraſti ait coꝛ meũ in vno oculoꝝ tuo
rũ.⁊ qð minus videt in vno crine colli tui
Deniq; pꝛimũ nomẽ quo Maria legit᷑ in

canticis noĩata ꝑ ſpõſum fuit.O pulcerri⸗

ma mulieꝝ. Vere pulcerrima/qᷓ pꝛo ſuꝑ⸗
ba miſtica vaſti.eua:ſuꝑno regi non aſſue
ro ſed deo/meruit copulari:igratiã inueni
ens in oculis eiꝰ.quã adamauit ſuper om/
nes mulieres. Erat enim foꝛmoſa valde et
incredibili pulcritudine omniũq; oculis

gratioſa ⁊ amabilis videbat᷑ Magiſter

Conabimur inaniter / ſi verbis equare vo
lumus pulcritudinẽ eius.qua ſub deo ma

ioꝛ nequit intelligi.colligens in ſe omnes
pulcritudines ſparſas in creaturis: Itavt

ſit vere vna ſpecioſa vniꝰ ſponſi.vna perfe

cta ſua.vna matri ſue electa genitrici ſue.q̃

genitrix eſt gratuita dei bonitas qne pul

cerrima pulcerrimam ſibifecit. Dicere ni⸗
hilominꝰ aliqua temptabimꝰ oꝛdine pmi
tus doctrinali.ũ⸗ S ulcritudo que eſt eqli⸗
tas nũeroſa diuidit᷑ pma ſui diuiſione.qꝙ
quedã eſt naturalis ⁊ quedaʒ artificialis.
Haturalis multiplexeſt.q̃dam intellectua
lis.Altera rõnalis.dehincaĩalis. Rurſum

ſuꝑinducta/ pulcritudine naturali. ¶ Pul
critudo aũt naturalis deſcri bi pᷣt ꝙ eſt eq̃li
tas numeroſa/oↄſurgẽs ⁊ reſultans exvnita
te veritate ⁊ bonitate.vel ex mẽſura nume⸗

ro ⁊ pondere.vel ex modo ſpecie ⁊ oꝛdine:
Jaq; ꝓpꝛietates entis ſunt vnũ ⁊ ve et bo/
nũ.SDic ꝙ ens ⁊ vnũ ens ⁊ veꝝ ens ⁊ bo⸗

nũ ↄuertũtur. Neceſt poſſibile ꝙ ens ali⸗
q̃d ſit.quin hec tria ſibi ↄueniãt.q̃ non re

diſtinguũtur.ſz ſola fignificãdi rõne. Sic

ra numero ⁊ pondere.¶Pulcritudo igi⸗

de modgo ſpecie et eke de menſu⸗
8

tur naturaliſ.nõ habetaliqð ens poſitiue

oↄotrarium.qᷓ̃ ſit poſitiua turpitudo natura

lis.vt ĩpij manichei ſomniabãt duo pᷣnci⸗
pia.vnũ maloꝝ ⁊ hoc turpiſſimũ/⁊ aliud
bonoꝝ qð neceſſe eſt eẽ pulcerrimuʒ. Nec
oꝑtet poſt Augꝰ.⁊ Dionyſiũ conari dedu

cere malũ.neceẽ poſitũ ĩ entibo.ſed tm̃mo⸗

do dici pᷣuationẽ pulcri/ſeu boni/ ſeu mo⸗

di ſpeciei ⁊ oꝛdinis.Pulcxꝝ ſilr cũ ente cõ⸗

uper magnificoat

Vertit᷑. tan; ꝓpꝛietas reſultãs ex tribo poꝛi⸗
bus.⁊ hec pulcritudo tãqᷓ; ex triplici linea⸗
mẽto figurali inſtar trianguli.q;̃ eſt pꝛima
⁊ pfecta foꝛma lineaꝝ rectaꝝ. Hec nihilo⸗

ſe eſſe.

minꝰ pulcritudo naturaliſ/in circulũ dedu

cit᷑ q̃ eſt ꝑfectiſſima figuraꝝ non rectilinea

circulatꝰ. ¶ Pulcritudo naturalis.reꝑibi

lis eſt vniuerſalr in creaturis.qꝛ neceſſe eſt

qðolibet eſſe veſtigiũ ſue pme cauſe.qð ge/

rat ſimilitudinẽ aliquã/non penitꝰvniuo/
c.ſed analogã eiꝰ tanq; exemplatũ ſui exẽ
plaris.⁊ ſigillatũ ſigilli ſui. Sũt aũttria pᷣ
mecauſe ꝓpꝛia ⁊ appꝛopata. ᷣm q repitur

vnũqðq; ens ꝓducere ſ̃m triplex genꝰ cãe.
efficiẽtis.foꝛmalis vel exemplaris ⁊ finał.

32

rũ ſj curuaꝝ. Ita pꝛeter lege geometrica

lem ſit hic circulꝰtriangulatꝰ.⁊ triangulus

¶ BPulcritudo naturalis/accipit lineamẽ

tũ modi ⁊ vnitatis vel mẽſure/a potentia

efficiẽte. lineamẽtũ ſpẽi vel veri ył numeri
a ſapiẽtia exemplãte.lineamentũ oꝛdisvel

ponderis inclinãtis a bonitatediuina fini

etatis ↄſcendamꝰ. Itaq; qdlibet ens / ha⸗

bet tm̃ de pulcritudine naturali.qᷓ;tũ habʒ

in ſe de entitate ⁊ bonitate:? Inuenit᷑ auteʒ

ens intellectuale.⁊ BB duplicit᷑ vel vt ꝑ ſe ex

iſtẽs vel vt alteri natũ vniri.vt hũani intel

vel cũ ſenſu vel ſine ſenſu. Ampliꝰ eſt ens
ſolũ ſubſtãtiale vt elemẽta.vel materia pᷣ⸗
ma.:que de ſe nõ eſt pncipaliter nihil.cum

ſit ꝑs ſubalis cõpoſiti:ſed cõſiderata ſine
foꝛma.nõ eſt acſoꝛmalis.⁊ infoꝛmis dici
tur⁊ ſicturpis appetẽs foꝛmã ſicut aliquid

pulcrũ. Tandẽẽ ens analogũ qð appella

mus accidẽs.cuiꝰ eſt ineſſe nõ eẽ m phᷣos

iſcipulus. Dicito de ſingulis.

cũ tũ in fides ea poſſe ſine ſubiecto ꝑ
ali qͥ aptus eſt ſtilo.qui tãte rei ma

doctrin

gis eſt accõmodus.Deindetraduces om⸗

nia ad pulcritudinẽ mulieris quam reſpe⸗

Egit:iamoꝛis oculo/totus deſicſckabilts ſpõ⸗

3

ente.Que tria ↄiũxit apłs dicens. Om̃ er
iðpÿ0 ⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ in ipᷣo ſunt oĩal. Ipſi glia in
ſecula.ꝗ oĩa facit ſpecioſa ⁊ pulcra.ſcõum
tria hec indelibilia pꝛſus lineamẽta in q̃li⸗
bet ente ptracta.q rurſus ſe reducũt in cir⸗
culũ ad pꝛime vnitatis exemplũ.¶ Nunc
At ad ſpãles pulcritudines naturalis ꝓp⸗
aliqua eſt ſolũ vitalis.altera ſolũ ſubalis.
ltera accidẽtalis. Artificialis vo quedam
eſt ꝑ ſe.quedã ꝑ accidẽs:ꝑ rõnis induſtriaz

lectꝰ Inuenit᷑ rurſus ens rõnale.ſᷣm dupli
cem poꝛtionẽ. Inuenit᷑pᷣterea ens aiale et
B duplicit᷑. vel ↄiũctũ rõni vt in hoĩbo. vel
plſe ſtans vt in bꝛutis. Pꝛoinde inuenitur
ens vitale ſeu vegetabile.⁊ hoc dupliciter

Tractatus Tertius

ſus eius· ¶ Magiſter. Intellectualis pul
critudo/ad pꝛimum ⁊ indelebiliter expᷣſſuʒ
lineamentũ.quod dictum eſt. ſuperaddit
tanq; imago iam perfectioꝛ.triplicem line
am.triũ virium ſuꝑioꝛum.naturaliũ inſi⸗
taꝝ ſibi.que ſunt memoꝛia intelligentia et
voluntas. Siue dicantur iſte vires.tria q̃
dam accidentia/naturam intellectualẽ ne
ceſſario ſequentia ſcõm Thomam ⁊ ſequa
ces.ſiue ſint vires eſſentialiter eedem cum
natura intellectualis.ſed foꝛmaliter diffe⸗
renteſ iuxta Scotũ.ſiue ſint penitus eedẽ
res:tantũmodo ſcõᷣm rationem diſtincte.
per reſpectum ad operationes.ſeu ratiões
obiectales vel terminoꝛum cõnotationes
quod nobis magis placet ſcm expꝛeſſio/⸗
nem a Bꝛegoꝛio daiam. Antellecwalle

hecpulqitudo. pꝛimo conſideratur vtnu⸗/
da.ſine habitu ſuperaddito vel operatio⸗
ne ⁊ hoc in oꝛdine ad ſuuʒ ſuperius quod

eſt deuſ. VUt vis memoꝛatiua dei.coꝛreſpõ
geat patri ſeu paternali memoꝛietanq; ap
pꝛopꝛiate indita ſibia patre ſeu pꝛotracta
nn tabula nature intellectualis. Vis intel⸗
lectualis dei/que eſt expꝛeſſiua verbi. coꝛ⸗
reſpondeat filio vt verbũ eſt / in acie intelli
gentie potentialiter aut aptitudinaliter ex⸗

pꝛeſſum. Uis amatiua dei/coꝛreſpondeat
ſpirituſancto.ratione amoꝛis inde pducti

bilis per voluntatem ſiue per vim affecti⸗
uã intellectualẽ. Ita ſemꝑ dicet᷑ mens reco

tum.⁊ diligere non in actu ſed aptitudine.
Similiter ⁊ ſeipam (modo quo loqͥ tur fre
quenter Aug.)dicet᷑recolere intelligere et
amare. Ita ꝙ non accipitur hic memoꝛia
pꝛo recoꝛdatõne pꝛeteritoꝝ/cũ ſit reſpectu
oim modo tacto. ¶ Intellectual vero pul
critudo.intelligit᷑ pncipalit᷑ in angelis. qͥ

ꝓpterea noĩant᷑ a phis intelligentie. Reꝑi⸗

tur tñ licet impfectiꝰ in poꝛtioe ſuꝑioꝛi rõ⸗
nalis aĩe qᷓ mens dicit᷑ put eſt dei capax et
particeps eiꝰ eſſe pᷣt. Pꝛoinde dicta eſt fa⸗

cta ad imaginẽ diuĩtatis imitatiue.ꝑ ſilitu
dinẽ analogã q;uis hũana mens ſicoſide⸗
rata(iuxta vᷣbũ Ariſtotelis qͥ cõſonat in ;
fidei)ſit tanq; tabula raſa.nõ repleta ſcia ⁊

vᷣtutiba oĩbꝰ.iuxta Platonis erroꝛẽ.· Hoc

mõ mẽs eſt naturalrluminoſa. ĩmo lumẽ
intellectuale iĩmoꝛtale.⁊ indelibile.in quo
⁊ ꝑ qð nata ſunt intelligi pᷣma pncipia⸗/ap
pᷣhenſione facta terminoꝝ a ſenſibſm mo
dum cognoſcẽdi in via.h̊ lumen dicit᷑ illõ

1/.

quod ſignatũ eſt ſuꝑnos. Eſtimo aute; y

ſit intellect'agens. de phus ſit locutꝰ. qui

ſuꝑ fantaſmata irradiat vt ſpẽs intelligibi
les abſtrahat. vel eliciat.vei fodiat ⁊ ſit in⸗

tellect poſſibilis.ſq; ipᷣemet ↄſideratꝰ vt ta
bula raſa.fiat acugt?ꝰ ꝑ ſpes intelligibiles
ad intellection? ¶ DPiſcipul?qᷓ pacro mẽs

hũana/dũ ſeꝑatur a coꝛpꝑe ſtatiʒ pꝰ infuſio⸗

nẽ ei/ poterit cognoſcere cũ nõ hẽat fantaſs⸗
mata ꝗᷓ ſpeculata fuit.nec ſpeculari põt ex⸗

tra coꝛpꝰ. ¶ Magiſter. Di ſingulas circa

materiã ꝗ tractat᷑ incidẽtes dubitationes

. vellem tollererndendo:nec ingenium / nec

hoꝛa:/ nec ſuſceptũ de pulcritudine cõpen⸗

diũ/ferre poſſet. Pergamꝰ interea ceptum
iter! abſq; tot dũ 4

do tũc augeri ⁊ quo

rũ.ſidei ſpei ⁊ caritatis.aut aliquaꝝ ſuꝑio⸗
ris Peectionis ſub enigmate tñ. In priave

ro fm tres dotes aie ſiue ſint eedẽ cũ lumie
glie ſiue diſtincte. ſic hitus ad faciliꝰ eliciẽ
dum act?glioſos. viſionẽ. dilectionẽ. frui⸗
tiuã inheſionẽ vel adherẽtem fruitionem
coꝛrũdente ſpei. Juxta illud Oihi auũtad
ell ice reco herere deo bonüũ eſt. Et hec tria m tres vi
lere deũ.⁊ intellectus intelligere deũ perhbi res. rõnalis ↄcupiſcibilis ⁊ iraſcibilis.qᷓ
les theologus ponit in ſuperioꝛi poꝛtione
roõnis. ¶ Intellectualis pulcritudo rurſꝰ
augetur pactus ⁊ opationes/exponens e⸗

am viribus ⁊ habitibus ꝓdeuntib. Qui

dici poſſunt rationabiliter. tertia pulcritu⸗

do pꝛincipalis:ſuꝑ naturalem pꝛimariam
⁊ generalẽ cuilibet enti ſuꝑinducta vbi ſta⸗
tim videre eſt q;ᷓ multiplicata ſit. tam in ea
dem natura q; in diuerſis/hmõi pulcritu⸗

do actualis opationis. Nam pncipalis et
ↄſummata reꝑitur in gloꝛia.qualem habʒ

nuc pulcerrima ⁊ beatiſſima beatoꝝbeata
q; omniũ in viſione dei cũ nuda dilectiõeꝛ
fruitione. In quibus eſſentialis beatitu⸗
do fo:maliſq; conſiſtit. Qua pulcritudine
nulla ſub deo ſpecioſioꝛ in foꝛmis acciden

talibo inuenitut.nulla honeſtioꝛ.nulla ſua

uioꝛ ⁊ iocundioꝛ nulla melodioſioꝛ ⁊ ſono

rioꝛ.nulla ſalubꝛioꝛ ⁊ vtilioꝛ.⁊ hoc ſᷣm tri⸗

plexgenuſ boni.honeſti.delectabilis ⁊ vti
lis. ¶ Intellectualem hanc pulcritudinez

do tũc augeri ? quodãmodo ſuꝑcoloꝛari2
pingi ðꝛ ꝑ infuſionẽ habituũ diuerſi gene⸗
ris tam intellectualiũ q; affectualiũ tam in
vig i; in pria fm tiplicẽ differentiaz. In
yvia qdem ꝑ infuſiooẽ virtutũ theologica⸗

poſt
toqvon
lanit
ſpice
ſoe Jua
nwbist
lpuie
ſe Me.
Palem
moin
ſosſan
fielicet
ponan
ſechhit
Con
Cann
ſod
hui
ir
rien
mn

15

ſepan
iſtno⸗
gliterin
gine.
gucſnai
Vnloge
punube
lur Cur/
ſtiamdn
ſuemno
ſhan no
Pinuſan
pechenut
fenconi
ſhecogni
licamm
ſen Ter
ſececin
Anrel
ni
fun Au⸗
8 golgef
dicunnn
iſuſſe
taturan
moade
itudin
Phecoc

Ccolorgi
uſan
günnn
ung. .

lp,
i
line⸗
fui⸗
hren
zitad
e
ſis
owone
adomt
onense⸗
r d
Gprlaiu
gummum

pꝛeceſſit ⁊ inchoauit illa pulcritudo men⸗

tis quam habuit in via ter beata noſtra do
mina dum contemplationidedita fuit aſſi
due/q;tum ſtatus patiebatur exilij.dum ex
ultauit ſpiritus eius in deo ſalutariſuo.qꝛ
inſpiciebat dominus humilitatem ancille
ſue. Ille enim reſp ectus (cum deus immu
tabilis ſit)quid aliud erat/niſi candela ta⸗
lis pulcritudinis.talis exultationis in mẽ
te Marie . humilis ancille ſue.Et ideo iaʒ

pulcerrie ⁊ dilectiſſime.quia fuit humilli⸗
ma.in qua figuratur lilium conualliũ Je/
ſus ſalutaris ſuus.Erat tunc ſpirit Ma

rie licet in coꝛpoꝛe quaſi nihil de coꝛpoꝛe
poꝛtaret. Hincdefeciſſe. Hinc extraſe fuiſ
ſe. Hinc in atrijs domus domini. Hinciĩ

erxctremis maris habitaſſe. Dicta ſint hec
cum tropis talibus ſine numero que con⸗

ter diſtantius in Waria. ¶ Intellectualiſ
huius contemplationis pulcritudinem in
in via.nemo melius appꝛehendit q; expe/
rientia doctrine. Nihiominus eruditio do
ctrinalis/dat aliquid intelligi.⁊ non meli⸗

ntulcontetlnrinSE longe ali

us q; ſi conſideretur ſtatus mentis quaſi
ſeparatus/nondum a coꝛpe ſeda rationis

inferioꝛis poꝛtõne.Tunc pꝛofectol⁊ non
aliter / intelligit quid ſit diuiſio ſpiritus et
anime ·.quid raptus.quid extaſis.quid li⸗
quefactio anime:quid trãſfoꝛmatio. quid
vnio.quid moꝛs rachelis.id eſt rationis ĩ
partu beniamin:quo contemplatio ſigna⸗
tur. Cur pꝛeterea nominat Dionyſius.mi
ſticam ſapientiam / eſſe irrationalem . hocẽ
ſine ratione:qᷓ;dtum ad vim rationis appꝛe

ſiuam.non quo ad affectiuam.que iungit

ſpirituiſancto per amoꝛem extaticũ. Inſu

per cherubin in celeſtibus.per quem amo
rem coniũguntur.HNon ꝙ omnio ſit amoꝛ

ſine cognitione pꝛeuia vel comite/iuxta cu
iuſdam miſtice theologiʒãtis imaginatio⸗
nem. Verum eſt qꝙ iſta cognitõ non ſuper
ſe reſlectitur vt videat ſe videre. Jaʒ enim
auolaret iſta ſimplex ſinderiſis. ſcintillan⸗
tis ⁊ardentis affectio. Juxta illud cantico

rum. Auerte ocłos tuos a me quia ipſa me

auolare fecerunt. ¶ Diſcipul
dicuntur de ſtatu mentis huiuſmodi.⁊ nũ
q; ſufficiunt. Immo potius eo magis exal
tatura nobis deus.quo plus aſcendit ho⸗
mo ad coꝛ altum vt iam nonſolum de pul⸗

critudine patrie.ſed iſtius vie / verificetur

ꝙ necoculus vidit necauris audiuit neci

coꝛ hominis aſcendit.que pꝛeparauit de⸗
us diligentibus ſe. Unde clamat. Quam
magna multitudo dulcedinis tue domine
quam abſcondiſti timentibus te. MNon di⸗
cit reuelaſti eam timentibus te. patiuntur
enim quod neſciunt.Hinc etiam dicit con

templatiuus/raptus in hanc caliginem/

ſentiens ſibulum aure tenuis alicuius cu⸗

82

ius ignoꝛat vultum,.qui neſcit vynde venit

aut quo vadat.Dicit inq;. Neſciui.Ania
mea ↄturbabat me.ꝓpter quadrigas ami

nadab.id eſt raptus tales.Et etiam alibi.

Ad nihilũ redactus ſum ⁊ neſciui.it de⸗

niq; colluſtratio ſpiritus.non ſinequadaʒ

interpoſitione.qualem ſuo modo ſentito⸗
culus.pelliculis palpebꝛarum tenuibo int
poſitis.ad radios ſolis nitidiſſimos inci⸗

dentes ſuper oculos. Videt itaq; ſolẽ ocu

lus in ſuo lumiĩe.ſed quid ſit/non datur in⸗

ſpici medio pꝛohibente.Tolle pelliculam

vel aperi.pꝛotinus aſpicies. Hagiſter

Holi mirari/ſi non cõpꝛehẽditur incõpꝛe⸗
henſibilis. Jam enim non eſſet magnꝰdo
minus ⁊ laudabilis nimis/cuius magni⸗

tudinis eſſet finis/aut ſapientie numerus

Jam non eſſet pꝛopꝛietas verbi de qua di

ceretur.cogitationum ſcrutatoꝛ ⁊ intentio
num coꝛdis.quod inſcrutabile teſtatura⸗
poſtolus eſſe. Quo circa verſis ad Marie

pulcritudinem oculis/perpende ſi potes/

qualis fuerit invia/ſtat?ſue mentis aut ſpi
ritus.qᷓ; ſublimis in arce contemplationiſ

q́; eleuata a terra ſurſuʒ.qᷓ;tis irradiata ful
goꝛibus/ ab iſto qui illuminat mirabiliter

ꝗa montib eternis. Vndeturbati ſunt om

nes inſipientes coꝛde:qui dicunt ſaltemaf
fectu vłeffectu.⁊ ſi nõ aſſenſu/in coꝛde ſuo
non eſt deus. Bi erat vt mulier amicta ſo⸗
le iuſticie.cuius ſub pedibus/luna totius
mutabilitatis creaturarũ.⁊ in capite eius

pulcerrima ſpiritualium ſiderũ in eternita

te ſplendentium coꝛona. Quid inde colli

gi poteſt/ſi vales conſidera. Nonne lumẽ

illud immenſum/ſcintũlabat aliquotiens
ad oculum mentis/intuendum ſe inde pꝛe
bens. qliter in via vidiſſe Moyſes ⁊ Pau
lus eſtimãtur. Nonne ſicutin rimula qua⸗

dam exilis choꝛuſcationis dum oculos fe⸗

rit emicans flãma.moxdiſparens. ita ful⸗

gurabat in mente Marie ſplendoꝛ diuine
gloꝛie: Nonne cernebat eam quãdoq; tã

qᷓ; dum aliquis videtſeu vidiſſe putat/na⸗
ſcentem per nubila lunam. Falloꝛ ſin P6 tot
†

ℳN

WM
◻ B

6

ſupericꝛem quali mulier ad virum ſuum.
nih

Tractatus TCertius

vicifſitudines euntis ⁊ redeuntis ſpouſi/
dant hec intelligi. odo tenetur.modo
videt᷑ mox diſparet:modo ſtat poſt parie⸗

tem nihilominus reſpicit per feneſtras p/
ſpicit percancellos. Diſcipulus.Quid

oꝛo putaueris eſſe talem pꝛoſpectuʒ per fe⸗
neſtras ſponſe.¶ Magiſter. Quid niſi ra

dioſas ⁊ anguſtas illuminatiões in domo
ſponſe.quedomus/eſt ſuperius mẽtis ce/
naculum. Non enim poteſt aliter concipi

pꝛoſpicere nouter deus/uiſi quia pꝛoſpi⸗
ci ſe facit.ſed in tranſitu ſubito referens ali
quod ſimile ſi pie dici poteſt ad illud paſto
rium ſeu galatheam ⁊ fugit ad ſalices.⁊ ſe

cupit ante videri. Tota deniq; viſio Eʒe⸗
chielis ð animabus ⁊ rotis/ per miſticas

choꝛuſcationes ⁊ ſcintillationes nobis il⸗
lud inſinuat.¶ Sed nos ſermo.de raptu

et extaſi.fere totus obꝛipuit.dum dclectat
nec ſatiat. Redeamus ad ſemitaʒ. linqua⸗
mus inattingibilem mentis contemplatõ

nem pulcritudinis. ⁊ dęrationali pulcritu
dine verbum fiat. ¶ Rationalis itaq; pul

critudo/pingitur ⁊ collocatur.in tabula ra
tionis inferioꝛis quam diſtinguere fas eſt

ꝓpoꝛtionabiliter ad diſtinctiones traditas

de pulcritudine poꝛtionis ſuperioꝛis.quo
ad naturam.quo ad habitus.quo ad ope⸗/
rationem ſuo modo. Habet enim inferioꝛ
poꝛtio/duplicem oculum ſeu faciem ſicut
⁊ ſuꝑioꝛ. Vnde ⁊ ſuperioꝛ connectitur ad
deum. poteſt attamen oculuʒ dimittere ad
rationis inferioꝛis aſpectum. Non ſecus ĩi⸗

ferioꝛ poꝛtio faciem eleuat ad poꝛtionem

hilominus diuertit oculos ad animaleʒ
poꝛtionem que coꝛpoꝛeo in ſua operatio⸗

ne eget oꝛgano vel inſtrumento. Hec poꝛ⸗
tio / congrue dicitur ancilla.quia miniſtrat
in humilitate.domus triclinio. pꝛedictis

viro ⁊ mulieri/duplici videlicet poꝛtiõi ra⸗

tionis:quarum nulla requirit coꝛpoꝛis oꝛ
ganum in ꝓpꝛia actõne.licet ancilla ſubmi
niſtret eis ſimulacra vel obiecta.quia ne/
ceſſe eſt quẽq; intelligenteʒ fantaſmata ſpe
culari. iſcipulus. NHuꝑ ad duas poꝛ

tiones dumtaxat patiebaris foꝛmam ho⸗

cta memoꝛat᷑ ab aiali virtute.quã ancillaʒ

denominas. ¶ Magiſter⸗ Hegare nõ va/

minis ſcilicet in animam ⁊ ſpiritũ.¶ ¶Da
iſter. Spiritũ accepi pꝛo mente ſupioꝛi.
am vero pꝛo toto illo qð ei ſubditũ eſt
iſcipulus. Hũc aũt inferioꝛ rõ diſtin⸗

leo nec volui.⁊ ſi foꝛteñ ſatꝭ expᷣſſi/qͥn tres
cõius aſſignent hmõi poꝛtiones.a diuers
diuerſimode nõ aduerſe.Sʒ volẽs coarta
re ſermonẽ/eo modo quo btã ⁊ pulcerrima
mulieꝝ:canticũ inchoaueritcõmemoꝛãs
tantummõ aiam ⁊ ſpũm/poſui cũ aĩa poꝛ⸗
tionẽ inferioꝛẽ quã milti(ſicut ſcimꝰ )piun
gunt aliqñ cũ mẽte.vel ſpũ.qm̃ inter vtran

q; ꝑtem ſeu poꝛtionc.q̃ſi mediũ tenet locũ

ꝗccipiẽs aliquãdo ſuas oꝑationes.ab illu
ſtratione pꝛincipalioꝛi.atq; ſtabiles cõclu
ſiones deducendo reſoluit. Quandoq; ve
ro reducit ad ſenſatiões de foꝛis immiſſas
tanq; ad habitam de ipſis certitudinaliter

experientiã. Poꝛro tres huiuſmodi vires

expꝛimendo Paulus diſtinxit.loquẽs fre⸗
quenter ſimul de ſpiritu ⁊ anima.de coꝛpo
renon quidem moꝛtuo.ſed animato quod
eſt ſenſualitas. Sic chꝛiſtus inſinuauit.

Triſtis eſt inquit anima mea vſq; ad moꝛ
tẽ.Et ſtatim poſt. Spũs quidẽ pꝓmptus

eſt. nec mirum/qꝛ beatus.caro auteʒ infir⸗
ma/que relica paſſionibuſtota erit. Hinc
apoſtolus loquenſ dediuiſione ſpũs ⁊ ani
me/addidit:cõpages ⁊ medullas ⁊ coꝛ foꝛ⸗

te ſenſualitatem indicare volens.¶ Diſci
ulus. Non opoꝛtet vt video magnipen⸗
Bee ſi hoc vel illo modo quis accipiat.dũ
mõ ↄueniãt:in acceptiõe colloquẽtes q̊ cõ
fuſa euitet᷑ euocatio. Nã caro aliqñ ſumit᷑

ꝓ aia coꝛpe⁊ ſpũ.vt ibi. Verbũ caro facũ
c. Aia ſilr p hoie vt ibi.Oẽs aĩe deſcẽderũt

in egyptũ. Spũs vᷣo ꝓ tota aĩa ronalivtð

xpᷣo.Emiſit ſpũm.Trãſfer te igitad ſilłitu
dles q̃ ſupſũt inſinuãdas.¶ ¶gr. Aialis

pulcritudo/ſeqͥ? ad intellecfualẽ ⁊ ronaleʒ.
ꝓut ĩ hoĩe / ſenſualitas in ipᷣo ↄiũcta ẽ rõni
nata p ipam regulari bneißarn deſpotico ⁊
fuili.Nõ eni eſt liba ſic ſuꝑioꝛappetitꝰ itel
lectual eẽntialr᷑.ſed ꝑticipatiue tmimõ.cui
rõ ↄſiliatiua/bpᷣncipat᷑ñ dñatu tirãnico vel

fuili.ſʒ liðo.Hinc fit vt appetitꝰ ſenſitiuꝰ
cõpelli ⁊ coꝛrigi ⁊ flagellani debeat a rõne ſi
fuerit inobediẽs ſibi:.de q̊ dictũẽ ad cayn.

Dubte erit appetitꝰtuꝰ.⁊ tiu dñaben illiꝰ.
volũtas vᷣo cogi neqͥt.

lẽ q generałeſt.vltra ↄſignatas hñs totidẽ

inſuꝑ lineaꝝ qnq; vires ſenſuũ exterioꝝ ?-

qnq; vel ſex interioꝝ. ſic alibi didiciſti⁊ di

cet᷑q;tũ repetendũ eſſe volueris. Suꝑad⸗/

dunt᷑ p ſpecioſitate maioꝛi tam hit q; paſ⸗
ſiões moꝛales ſalubꝛes:-x: oꝑationes mlii⸗

eqᷣt. ¶ Aialis hec poꝛtõ
mltiplici pulcritudie decoꝛat᷑/vltra natua

gleneſun
ſronnii
gegrunt..
nesoemg.
Pinuzch
Aſronon
Tinferion
anenie

one⸗
ſhin
nne
emoin
nönnt
inigft
Pn
ütns
hrati
olon
gines
tunt
Ubrli
ſtn.
filli
huosqye
oeüran⸗
nicsoni⸗
Gencopi
1graneis.
fosenenen
ancndi
anlimalss
ſen wgen
ſepnrima
Tinſingr
ſinecoun
hominibe
tene
concheol
munſeſta.
inſenaltre
coiznute
Ainhenso
epelſone
ngenen

lihnn
da des
MMemin
inmnig
gig den
n⸗
Imnry
Uene oi
esab ii
dldic
uhcocre
sinmiſes
mmüinglne
odivns
loguesff
1decꝛpo
goqnod
nſnuant
ſcane
Konpne
thinin
en Hr
ibran
r t/
1
nen

kaoſilimn
. Din⸗
nonale;
iücaeöni
ndehocth
ei it
emno al
nrinieo
i itu
bennneſ
iind n.
nidolld⸗
dsbecpotn
nmmnn
ſicnenoꝛ
bidati
umnbi⸗0
gnions

re voluerit.ncceẽ̃ vt cozſcat oẽm ſciaꝝ dil⸗

ferentiã.q̃ ꝑ ſenſus interioꝛes ⁊ exterioꝛes
acqrunt᷑. Oẽs qͥʒ moꝛaliũ vtutũ diſtinctiõ
nes oẽm grãmatice logice rhetoꝛice diſci⸗
plinaʒ.cũ ariſmetrica.geometria.muſica.
aſtronomia.qᷓs ſine aiali poꝛtõe/rõ ſupioꝛ

⁊ inferioꝛ ñ addiſcũt.Aegiſti qtã ſuꝑ vna
vᷣtute mẽoꝛatiua.deduxerit augiadmiratõ
nẽ. Et aAarran ſingulas ſufficerz

exponẽdas ¶ Ceteꝝ aĩal pulcritudo q̃ nõ

eſt ↄiũcta rõi q̃lis ẽgeneralr in qͥlibet aĩali

pᷣter hoĩem. q̃t obſecro depicta ẽ oꝛnataq;
foꝛmis inſtinctiba ⁊ iduſtrijs vſq; adeo.qꝙ;
in nõnull/relucet q̃dã ꝑticipatio rõis. Ita
nimiꝝ ſᷣm legẽ deitatis.ſic mẽtis hũane ſu

pᷣmũ/ↄiũgit᷑ infimo nature angelice ⁊ infi⸗

mũ rõnis/attingit᷑a fantaſtica vtute. Sic

fantaſticã hoĩs poꝛtõʒ bꝛutoꝝ fantaſia nõ

nulloꝝ/imitãdo ↄtingit.Oẽs vo pulcritu
dines hmõi reſpſas in bꝛutis/ natura ↄiũ⸗

xit in hũana rõne. Rõnem deniq; ſupplet
in bꝛutis / intelligentia pma reges infallibi
lit᷑ iſta.cuiꝰ puidentia in ſui diſpoſitioneñ
fallit᷑. Cuiꝰ ars pᷣma/dedit ⁊ indidit tã hoĩ
bus q; ceteris aiantibo artes innũeraſ. Unñ
ꝓdeũt artificiales pulcritudines. Sicutĩ
nidis anialium ſibi fabꝛicandis. In victu
q̃rendo.ꝑ inſidias mirabiles.vtinvulpibꝰ
⁊ araneis. In ꝓuiſioue circa vel cõtra futu

ros euentus vt in apibꝰ⁊ foꝛmicis. Quis
cuncta dinüeret?

hominibus ⁊ animalibꝰ.vſq; ad illa quefi

xa terre.ſolo ⁊ vnico viget ſenſu tactus.ſiẽ
conche ⁊ oſtree.qð eaꝝ dilatatio.⁊ ↄſtriccõ
manifeſtat. Quã vita/dicũt aliqͥ matriceʒ

in femelłretinere. ¶ Witalis aũt pulcritu

do q; multa ſit qᷓ; admirabil ⁊ ſtupenda.in

attrahengo cibũ.in frangendo.in digeren
do.in diſꝑtiendo.in aſſimilãdo.rurſus in
expulſioneſuperfluoꝝ.in augmentatione

in generatiua virtute.in oꝛganizatione fi⸗

guraq; membꝛoꝝ.nullus explicaret ſermo
Nullus etiam de minimo grano vel folio /⸗
planam ſufficeret.naturali virtute ⁊ plenã

tradere rationem. Quod cernẽs Eccleſia⸗

ſtes.cuncte inquit res difficiles ſunt: non

ℳ

—-—

andem occurrit hic
animalis cognitionis pulcritudo in vitali
ſeu vegetatiua virtute ſiue ſit perſe poſita⸗
ſeꝑpatim a potentia cognitiua.ſic in plantꝭ
⁊ in ſingulis abſq; cognitione viuentibus
ſiue cõiuncta ſit.quẽadmodũ videre eſt in

poteſt eas / homo erplicareſermone Et ite
rum intellexi ꝙ; omniũ operum dei/nullaʒ

poſſit homo inuenire ratõnem.ſupple ſuf

ficientem.⁊ ſi dixerit ſapiens ſe noſſe/non
poterit reperire.Tota pꝛoſtremo Job in⸗
terrogatio.facta ſibi a domino de diuinis
operibus.quarũ pulcritudo cõpꝛehendi ñ

poteſt ad hoctendit. Quid de pulcritudie

rerũ naturaliũ quid poꝛro de pulcritudini
bus rerum tot artificialiũ.quid de obiectiſ
ſenſibilibus.peraccidentia ſua vel ſpecies
ſe repᷣſentantibus ad ſenſuʒ. Ecce ꝙ in gra
no frumenti ſunt infinite partes ꝓpoꝛtio⸗
nales.ſcõᷣm deductionem Ariſtoteldemõ
ſtrantis continuũ nõ eſſe cõpoſitũ.ex indi
uiſibilibus. Opoꝛtet ex hoc cõcludere ꝙ ĩ⸗
finiti nũeri ſintillic ⁊ figure.imo tot quoti
toto mũdo.Oium inſuꝑ creaturaꝝ lraruzʒ
⁊ nominũ cõtinet:neduʒ potentialiter ſed
actualiter in aſpectu dei.vidẽtis numeros
hmõi lr̃as ⁊ figuras Cuius ſignũ accipito
de vna imagine.qualem inferre licebit.de

