1 .

totam mentẽ.totã curam.ad hoc impen/
dat.vt digne tibi ſeruiat.qm̃ non eſt aliꝰ
amatoꝛ qui ſic vt tu vices repẽdat. ¶ In
ſuꝑ da mihi dñe coꝛ liberũ. coꝛ ſublime⁊
inclitũ quo deteſter fugiã? ſpernã/vile lu
tum mũdane cuiuflibet voluptatis.quo

quãlibet contẽnam creaturã.que honoꝛi

meo.ac ꝓmotioni ſalutari nõ venit adiu⸗
mẽto/quo tein te diligã.alios ãt oẽs in te
⁊ ꝓpter te.¶ Demũ tu qͥ es meaſpes final
mea ſola ſalus. meũq; refugiũ ſingulare⸗

ſubleua me.doce me.ſuſtie me.dirige me.

itavt in illa hoꝛa tremẽda moꝛtis.meꝰ ſis
ꝓtectoꝛ potẽsq;defenſoꝛ.ſpũs mei⸗aduer
ſus illos canes infernales.ita vt in pace ⁊
benignitate illũ recipias in gla in q̃ te fa⸗
cie ad faciẽ ſummo cũ gaudio videre vale⸗
am.ac ꝑenniter adoꝛare. amare ac lauda⸗

ſoꝛoꝛes ſnas doces de auo as p ſingulos
dies cogitare debeatt.

. „ — „

mis ⁊ dilectiſſimis ſalutẽ atq; in
ſns deno to ſeruitio iugiter ꝑmanere.

Non facile expꝛimi poſſet gaudiũ atq;cõ
ſolatio ec bonis nouitatibo frequetius de

vobis ꝑceptis pꝛoueniẽs. Vtinã idipᷣm

nunq; inimicoꝝ tentatõeautaly quouis

modo/gaudiũ in ſici vertafcontiq ri

um videlʒ deveſtra dilectõe audiẽdo

Quãq; amãtiſſime ſoꝛoꝛes oĩ tẽꝑe ad dei
obſequm exercitandũ? infoꝛmandũ.lrãs
libꝛosq; ſufficiẽter habueritis.ad hñduʒ
conſolatões ſpũales ⁊ adhuc hẽbitis ali⸗
os in poſterũ. Nihilominꝰnoctis vniꝰvi⸗

gilia amipies / ;uis pluribo implicat? ne⸗
gocijs/ad pñs ſcribere curaui bꝛeuiter ac

ſimpłr pegrinatõnis pceſſum.a me poſt

modicũ tpis factũ.ſpeciales etiã reqſtas a

me fieri ſolitas.ſᷣm ſeptẽ dieꝝ hebdoma⸗

de numeꝝ.ſᷣm ſeptẽ ſanctiſpus dona.ſᷣm
etiã ſeptẽ dñice oꝛõis petitiões.cõtra pec

cata ſeptẽ criminalia. coꝛrñdẽtes ſeptem
beatitudibo. ¶ Inſup vm ſeptẽ ſtat in ce
leſti ꝑadiſo conſiſtentiũ
mitto ſcriptum p pñti nõ eſt niſi bꝛeue ac
ſimplex auiſamtũ ad coſcẽdũ noĩatiʒ ac
ſpecialiꝰde quo quis per dies ſinglłos co⸗

gitare debeat. Bone enĩ cogitatões inſu⸗/

bventure ſpũſſancti ſpiramine reꝑte pari
ter ſtudio lectões ſancteq; meditationes.

ola eiuſdem

Oꝛoꝛibo meis in xpo ieſu cariſſi⸗

rando

5 vero träſ⸗

Huiuſmõieni/nõ poſſem neq; ſcirẽ om⸗

nes in ſcriptũ redigere nec opꝰ eſt. ¶CPꝛi

mo igit᷑ cum pꝛeces veſtras humillime ac

reuerẽter coꝛã diuina maieſtate funditis

qut ſanctoꝛũ ſuoꝛũ.inuocet᷑ vna cũ oꝛatõ
neveſtra/cuſtos veſter angelus videlʒ bo⸗
nus.necnõ ſancti aut ſancte illiꝰ ſuffragi⸗
um imploꝛet᷑/cuius ꝓ tunc ſolẽnitas agit
Ea de cauſa vt.ſ.veſter nũciꝰ puta veſtra
oꝛatio/ſaluũ habeat cõductũ bonãq; ſoci
etatẽ. ie quippe dñico ad benedictã

atq; indiuidua trinitatẽ ſolitus ſum meãʒ

dirigere pꝛecẽ vnicuiq; pſonaꝝ appꝛopᷣa
ta diligẽtius meditãdo. De patris videlʒ
potentia. filij ſapiẽtia.ſpũs quoq; ſancti
bonitate conſiderãs magnã dei celſitudi

nẽ admirabilẽq; diſpoſitõnem ſuꝑ filios
hoĩm ¶ Die autẽ lune.ſ.ſcõa feria. meam

oꝛdino pꝛoceſſionẽ ad ſanctos angelicos

ſpũs.beneficia ab eiſdem nobis exhibita

om̃i temꝑe recognoſcẽs le vero mar⸗/
tis.ſcʒ tertia feria ad ꝓphetas patriarchas
apkos ceterosq; diſcipulos dñi euange⸗
liſtas. Die mercurij.ſ.q̃rta feria ad bea
tos athletas.ſ.martires xpi.ipſoꝛũ in ſua
pugna foꝛti

titudinẽ atq; conſtantiã admi⸗
Die iouis ſcʒ feria qnta/ad ſan⸗
ctos ↄfeſſoꝛes heremitas⁊ religioſos
Die veneris ſcʒ feria ſexta ad paſſionem

amarã dñi noſtri ieſu xpᷣi.ad ſuaq; verba
ac factꝗ:iſto benedicto die ab eodem “l

acta. ¶ Die inſuꝑ ſabbati ad beatã Ma⸗
riamvi ginẽ ſpecialius meipᷣm cõuerto ⁊
ad electas xpᷣi ſpõſas ¶ Poꝛro pꝛia die. ſ.
dominico iĩmoꝛoꝛ diutius.donum ſancti
ſpũs pꝛimũ/ſuppliciter efflagitando.do⸗

nũ ſcʒ ſancti timoꝛis dei.Et beatitudineʒ

humilitatis? ſpũalis pgauꝑtatis Ald expel
lendum ſuꝑbie vitiũ cũ filiabꝰ ſeu ramis

eius.Et dico pariter dñe deus paterom/
nipotens. libera me a malo.que clauſula

eſt petitio pꝛima in dñica oꝛatõne contẽ⸗
ta⁊ hoc oꝛdine pꝛepoſtero.
ne.deuotius atq; ſpecialiꝰpꝛecibo inſiſto/
petens ſecundũ ſanctiſpũs donũ ſcilʒ do

nũ pietatis ſeu miſericoꝛdie.tazʒ ad me q;

ad meũ pꝛoximũ Qũ beatitudine alia ſcq;
mititate ſeu mãſuetudine Et hoccõtra in

uidie venenũ Et vt deus in tentatõem ne

inducat.i.ne in tentatõnibus ſuccumbe⸗

rex vinci ꝑmittat.quad eſt ſecũda petitio
oꝛatõis dominice. ¶ Dieyvero martis ſin
gularius pꝛo dono ſanctiſpũs tertõ ſup⸗

ie autẽ lu

77

S

Dequo quis per ſingulos

plico ſeʒ pꝛo dono ſciẽtie.ad cognoſcẽdñ
clarius et melius/ pꝛopꝛiã fragilitatẽ ⁊ fi
nẽ meũ.necnõ⁊ ſtatũ meũ.amicoꝝ quocq;
meoꝝ Et dono iſto mediante/ad beatitu
dinẽ ꝑuenio tertiã.que eſt luciꝰ ſancti.ac
lacrimaꝝ deuotaꝝ Et hoc ↄira peccatum
ire. Conſequẽter etiã deũ depᷣcoꝛ. vt debi
ta mea dimittat.ſicut ⁊ ego meis ignoſco
ſen dimitto debitoꝛib meis. ſcʒ pximis qᷓ
eſt tertia dicte dñice oꝛõnis poſtulatio

7

Dievero mercurij/ peto donũ foꝛtitudis

mihi largiri ↄtra oĩa tentamẽta mũdi car
nis?⁊ diaboli. Similr oꝛo foꝛtitudinẽ mi
bi dari ↄtra acediã bonoꝛũ opeꝝ Atq; q̃r
tam beatitudinẽ que poſita eſt in bonoꝝ
opeꝝ iuſticie / deſiderio in vehemẽti fame
ſiti eiuſdẽ Peto nihilominꝰpanẽ quoti
dianũ tam coꝛꝑis q; ſpũs mihi tribui.ad
foꝛtitudinẽ habendã. ¶ Ceteꝝ in die io

uis inſtantiꝰdepᷣcoꝛ ꝓ dono cõſilij.ad ſciẽ

duʒ in ſingulis caſib ꝑ qð iter eundẽ mi
hi ſit. Quẽ etiã ſtatũ tanc; cõuenientioꝛẽ
pꝛo dei obſeqͥo. tenere debeã. Et ꝙ auari
cie malũ me nõ retineat.peto btĩtudineʒ
quitã dictã miſericoꝛdiã.Et ꝙ dei fiatvo
luntas ſicut in celo⁊ in terra. ¶ Die vene
ris.donũ intellctũs ſpecialius rogo ad co
gnoſcẽdum in tota ſcripturaꝝ ſerie mihi
obiectis in oĩbus ſilr buiꝰmũdi rebꝰ/ oc⸗
culta ſeu incluſa mihi miſteria. Et vt q̃li⸗

betviſu ꝑcepta/ſciam adępꝛiũ conuertere

ꝓtfectũ ſpũalem.quẽadmodũ ſi celũ intui⸗
tus fuero/ſciam pꝛotinꝰↄſiderare quia il⸗
lic ſit mea patria.pulcerrima exiſtẽs ibi⸗

dem habitatio. Cũ videro canẽ ceteraq;

gĩalia bꝛuta/quãta ſolicitudine ſuis obſe
quũtur dñis.meditaboꝛ q; iuſto dei iudi⸗
cio condẽnant᷑ hoĩes inobediẽtes⁊ ingra
ti / deo bñfactoꝛi liberaliſſimo Si ſubul⸗
cũ poſt poꝛcos ↄſpexero.recoꝛdaboꝛ ꝑa⸗/
bole euangelice de filio pꝛodigo ⁊ miſeri⸗
coꝛdi patre. Uidebo pauperẽ mendicũ ⁊
vlceroſum/memoꝛaboꝛ ꝑabole de lazaro
⁊ diuite. Aidebo diuitẽ multa ſibi conqͥ/
rentẽ in annos plimos.recoꝛdaboꝛ euan
gelice cõminatois ſtulte.hac nocte moꝛie

ris. ⁊ aiam tuam tollẽet ⁊ que ꝑaſti cuius

erũt? Uidebo filios huiꝰ ſeculi qui habẽt

conſolatões ſuas multis modis.ſciaʒ me

moꝛari quãta ſit cõſolatio quaʒ pꝛepauit
dediligetibus ſe. Sic generalr ꝑ omnia

diſcurrẽdo/ſciam ſemꝑ reꝑire amplã ⁊ pñ

tem deuote oꝛatõnis materiã/in oĩbus qͥ

ſub aſpectu auditu aut alio ſenſu ſe pñta⸗

ujerint/meipᷣm in exercitio oꝛõnis viſitan

do. Cum hboc pariter dep̃coꝛ mũdiciam
coꝛdis mihi pꝛeſtari.q̃ eſt beatitudo ſexta

Anxuriã oẽm depellens Et vt dei regnũ
mihi adueniat.vtvidelicʒ nõ in me pecca

tũ ſed deꝰ ipſe regnet ¶ Poſtrema die ſab

bati/obſecro ſapie donũ ad ſapienduʒ ac
guſtandũ ſpũalem bonoꝝ virtutẽ⁊ gratie
bonitatisq; dei ineffabilẽ dulcedinẽ et vt
nulla penitus cura mihi ſit dehuiꝰ mun⸗
dli falſa dulcedine Et eſt cõtra guleviciuʒ.
Itemq; peto verã coꝛdis pacẽ ac conſciẽ
tie/ſeptimã beatitudinẽ Etꝙ dei nomen
benedictũ.in nobis ſanctificet᷑‚ boceſtꝓ
omis immüdicie exꝑtes ſimus (Caniſ⸗
ſime ſoꝛoꝛes / ſi quotidie aliqͥ/ modo ſu⸗
pꝛaꝗ dicto ex libꝛis veſtris.aut certe aliter/⸗
addiſceretis /ſic exercitãdo voſipᷣas/mul⸗

tum ſine dubio ꝓfectũ in ſciẽtia virtutibꝰ
atq; in deuotõne adq ere poſſetis ¶ ec
mee eſt intentiõis/ ꝙ ꝓpter mea ſcripta pñ

tia/alias meditatões pias ⁊vtiles atq;bo
nas deſeratis.ac modũ veſtrũ faciendi.ſ.

pꝛoceſſionẽ ſiue ꝑegrinatõem ſpiritalem

ad ſanctos ⁊ ſctas/iam ꝓvobis qᷓ; ꝓ aliss
amicis veſtris/viuis ac defuncuis Hõ enĩ
ignoꝛo ꝙ ſepiusvna ꝑſona ꝑ aliqͥd ad de
notiõem facile incitat/quo alia nõ ita ad
eam mouetur Et idcirco quiſqͥs ſuo relin
quit᷑ſtudio/ſuaq; in talib experiẽtia Di

hivero.ſupꝛa agendi ſcriptꝰmodus pꝛoſi

cuus eſt reꝑtus.¶ Rurſus quotienſcũc;
oꝛõnis arcanũ intraueritis. Pꝛimo cogi

tatõi veſtre/ peccata ꝓpꝛia obiecta ſint / in

dignitatẽq; veſtrã intime cõſiderãtes.et
ſic deo ſanctisq; ſuis dicite. O dñe de. ec
cevenio tuã exoꝛare maieſtatẽ. nihil om⸗
nino de bonitate mea pᷣſumẽs.de virtute

aut dignitate.ſed in tug maxima grã aiq;
miſericoꝛdia cõfido Quia certe aliteroꝛa

tio veſtra citiꝰimpediet᷑ execrabilisq; deo

reddet᷑ſuꝑbia comitãte Diligẽtius obſer
nantes ꝙ in tali cogitatõe ⁊ petitõe perſe⸗
ueretis quoaduſq; coꝛde intumo ſenſeriiꝭ
nullam oĩno fiduciã devobiſmetipſis ha
bere.ſed ſolũmodo in deimiſericoꝛdia in
finita.Et ſic poſtea dealia ſecurius pote⸗

ritis cogitare q́; antea ¶ Eqͥdẽ q̃tienſcũ⸗

q; deuotõis imbꝛe ſuauiꝑſuſas vos ſenſe
ritis / nõ idveſtris meritis ⁊ pꝛopꝛijs bo⸗
nis actibe eueniſſe meditamini. qͥn potiꝰ

ob alicuius ſancti aut ſctẽ.interceſſioneʒ·

ledehnunn
mngllerian,

Mintnſd
Aode ☛

ine (CK,
is norot

4

nifk

ucregli
hnſitg l
ſäupmnnb
tpeſeis (e
rnaironei
unlent,
ſitnimi/
ninnn
lis
o ögi
las adde
Anöia d
geſuorin⸗
naiendi
wodnshegf
gboenſg

Crind

diectaſime
(liccrio
e Odiedee
ſui. N

nisdende

ealter 0
mbiloch der
chiusob
pentöepe⸗
nmo ſent
biſmeipſen
niienonen
Aſcunushe
S
Nlanter
1o 4

=SeSe—=—
—

õ

cantes/vt etvobis faciat ſimilr.reducẽdo
eadẽ/ad bona animarũ veſtrarũ. Es
derate inſuꝑ maximã ſanctoꝝ ac ſanctaꝝ
gngeloꝛũq; cohoꝛtẽ ſiue multitudinẽ.⁊ a
ſingulis eoꝛũ deuotius rogetis/ quatenꝰ

Aut alicuius amicoꝛũ veſtroꝛũ/certitudi⸗
naliter putetis. Et parifoꝛmit/ad voſimet
ipſfas reuerſe ſi fueritis / quotiẽſcunq; va⸗
ne gloꝛie ventũ ſonare pceperitꝭ nibil vo/
bis nocebit hic ſibulꝰ. conſiderabitis enĩ
voſmetipſas.intuẽtes deſectus pꝛopꝛios
dicẽtes intravos.tale peccatũ nefandũ ac
talia miſera ꝑpetraſti.⁊ quomõ ergo cogi
tare auſa es/talẽ deuotiõem a deo tibi ob
tua merita cõcedi. ea cũ ad aliquẽ
electoꝛũ aut electarũ.vos cõtingit cõöuerti

nterea cũ ad aliquẽ

audacter eidẽ dicatis / quia a deo ad ipᷣm

traàſmiſſi fueritis ad petendũ ſuã elemoſy
nã gratiarũ. Nec ſic falſum dicetis. Sine
eni dei inſpiratõne/ aliquẽ ſanctoꝛũ depᷣ⸗
carivelle ſeu voluntatẽ habere nõ poteſtꝭ⸗

Poteritis igit im alloqͥ dicentes. erq
dei cõplacet volutati / vt ipm ſanctũ exoꝛe
tis refutare vos om̃ino ei nõ licet quin ꝓ
vobis idem ipᷣe ad deũ intercedat.elemo⸗
ſynã expetendo exquo eũ requiritis Ma⸗

gna eni foꝛet ruſticitas ⁊ indignũ omino
alicui/refutareꝛ ſpernere quẽpiam diligẽ
tius ſe reqͥrentẽ. Dicere nihilomin? pote⸗
ritis huiuſmõi electis aveſtra deuotõe re⸗

quiſitis/qꝛ plures veſtris oꝛatiõibo ꝑſecu
toꝛes crudeles/cõuerſi ſunt.multomagis
igit᷑ facere pꝛecẽ debetis ꝓ his quivos nũ
; ꝑſecuti ſunt.ſed mõ deuotius depꝛecã⸗

tur. ¶ Deinde attẽdite diligẽtius in cu⸗
iuſſibet ſancti feſtiuitate/bona miſericoꝛ⸗
die ab ipſo dũ hic vixerat patrata.ſuppli⸗

Loſi

apud deũ vnum remiſſionis diẽ impetra⸗

re digne?.pꝛo pene relaxatõe ob veſtra de⸗

merita debite. Et certe obtineretis vltra

mille milia dieꝝ/ ſi ab ipſis exaudiri vos

cõtingeret.Et exaudimini vtiq; /ſi ſolum

mõ debito ⁊ ↄgruo/eos depᷣcemini ¶ De

mũ oꝛemus ſuꝑ om̃ia/ꝙ; deus om̃ipotẽs

iudicet puniatq; nos in ſua curia miſeri⸗

coꝛdie in pñti ſeculo.et nequaq; in curia
iuſticie ſuerigoꝛoſe/puta in inferno Et h
eſt ꝙ oꝛatis dicentes.dñe ne in furoꝛe tuo
arguas me. ꝛc. aciatie nihilomin?ꝰ
dilectiſſime / pcellionẽ veſtrã in infernũ/
ex hoctimoꝛeʒ repoꝛtando. In ꝑadiſum

ctiam atq in purgatoꝛiũ pꝛo genteveſtra
ſanctaq;matre eccleſia deũ exoꝛãdo Spe

cialiꝰvero pꝛo parẽtibns cognatig? ami⸗

cis viuis ac moꝛtuis. nit

— ”
4 2£ 1 C 2
* X . . 4
4 — Sen naesrnid tanisesee t rNESNNGA EENEENNe Nda , EerX i EENAsss en

hellatots cuiulga peccatoꝛis / a diuina iu
ſticia ad diuina miſericoꝛdia ab eodẽ can

Etua O regina celi/⁊ mũdi toti⸗
us dña / dei genitrix illibatavirgo
BMBaria ac veſtrũ oĩm celeſtis re⸗

cellario edite.

gni pꝛoceꝑ.ciuitatis eterne cõciuiũ:
te felicitatis coheredũ/ coꝛã dei thꝛono et

agno iugiter aſtantiũ/tuiq; ſacer euange⸗
liſta Johes pudicicie virginalis panim/
phe/celeſtiũ ſcrutatoꝛ egregie/⁊ diuinoꝝ

ſcriba doctiſſime/tanq; in ꝑſone ſingulis
autẽtice/⁊ pᷣꝛogatiue ſanctitatis ⁊ dilectõ

nis amplioꝛis digniſſime pñtia.Ego.N

omiũ filioꝛũ dei ingratiſſimꝰ.meritoꝛum
pauꝑꝛimus:⁊ ſcelerũ heu abũdantiſſimꝰ
ab oim peccatoꝛũ meoꝝ grauaminiby fir
mo coꝛrectõnis pꝛopoſito ⁊ aio ad emen⸗
datõem vite melioꝛis fiducialit᷑ appellan
di/⁊ lacrimarũ mearũ pꝛofluuijs:a diſtri
ctiſſima tua dñe iuſticia:ad clemẽtiſſimã
bonitatis tue miſericoꝛdiã ꝓuocandi.di⸗
co ꝓteſtoꝛ confiteoꝛ ⁊ ꝓpono. O licet ego
peccatoꝛ impiindignus ⁊ miſerrimꝰ tan
tilla mea tꝑa puericie metas/ adoleſcentie

curſum⁊? ꝓpuectõem virilitatis mee pgreſ⸗

ſum.mo om̃esvite mee ꝓceſſus. Annos

mẽſes dies hoꝛas ⁊ momenta timoꝛe tuo
poſt poſito.animo irreuerẽti ⁊ infrunito
cogitatu.deſiderijs ⁊ conatibus malis vo

luntate pꝛopoſito⁊ꝛ cõſenſu peioꝛibo, nec⸗

non oꝑe ↄſuetudine ⁊ contẽptu peſſimis
inceſſanter ⁊ impie trãſegerim.legẽ tuam
peccãdo dereliq̃rim. iuſticias tuas ꝓpha⸗

nauerim.grãʒ tuã abiecerim. mãdata tua

nõ cuſtodierim.ſalutaria tua cõſilia ⁊ mo

glexerim. dona ſpũs ſeptifoꝛmis/moꝛtali

ter a me repulerim. btitudines ⁊ virtutes
malicioſe ſpꝛeuerim.ecclłiaſticis me ſacra

mẽtis indignũ reddiderim.temereq; bo⸗
nipꝛopꝛie ſalutis ĩmemoꝛ peccata cõmi⸗
ſerim. obſeruãtias eccleſie ſancte catholi⸗
cas⁊ pꝛecepta/ꝑtinaciter tranſgreſſus.fla
gicioſis meis oꝑibꝰ/fidẽ tuã violauerim/
peccatis meis rurſum te fili dei crucifixerĩ
om̃ibus tuis bñficijs ⁊ donis gratuitꝭ in
gratꝰ exciteri flagella tua licet pauca.mur
murãdo ſuſceperi. ¶ In ſuꝑbia veer ua
Ce 2

z. ciuitatis eterne cõciuiũ? bea

Appellatio cuiuſdã peccatoꝛis

petuã/⁊ diuitias bonitatis patiẽtieꝛ? lon
ganimitatis tue / in aime mee piculũ ⁊ ſa⸗
lutis diſpendiũ cõtempſerim. ¶ Zamen
tu rex foꝛtis⁊ potẽs /vltoꝛ metuende terri

nõ habes cũ tu ſis ſolus altiſſimꝰ? in mia
copioſus / ad tribunal tue clemẽtie boni⸗
tatis ⁊ mie que indiciũ ſuꝑexaltat / in ſpe
venie Ego miſer/ad temiſericoꝛdẽ cuius

ſ ſnis,
fuaſ

ricia coꝛdis. inquinatiõe mẽtis ⁊ coꝛpis: tra ea que feci cõmitterẽ grauioꝛa. Hõ fe⸗ nce
inuidioß actibꝰ peculiarib caſir margus ciſti mihi ſm peccata mea nec iuxta iniqᷣ⸗ avace
iracũdis motibꝰ. acedioſis toꝛpibo.innůe tates meas.Hõ tribuiſti ꝓ malis mala/ ſz hidurr
ris voluptatibo actualibus culpis moꝛta ꝓ malis bona. Nõ intuliſti mihi oppꝛo⸗ nim'r
libus ⁊ criminalibo vicijs.venialibo pecca bꝛia nõrrrogaſti cõuicia.retraxiſti manũüſ- Vonne
tis. offenſis ſpũalibo.coꝛꝑis coꝛdis ⁊ oꝛis vlitricẽ vibꝛantẽ ſuꝑ me vindicte gladii. ſuache
iniqͥ tatibo.factis illicitis. pᷣſumptõnibo te diſtuliſti ſentẽtie moꝛtis executõem. SDu MUd ſuuſi
merarij6. crebꝛis inobediẽtijs negligen ſpẽdiſti iudiciũ⁊ iuſticiã pꝛogaſti ſpe coꝛ mem
tijs et delictis plurimis:et alijs nefandis rectõis vite mee terminũ⁊ peccatoꝛũ meo ðJ . gd
exceſſibo.ex malicia et fragilitate. om̃ibus rũ vltionẽ digniſſimã /vſq; in hoꝛã pñteʒ 11 vo
interioꝛib exterioꝛibo meis ſenſibote de miſer icoꝛditer auertiſti ⁊ in miſeratõnib ien
um meũ grauiter ⁊ multipliciter offende tuis multis factũ eſt/ vt nõ ſim cõſumptꝰ S dde⸗
rim. Et bis malis pꝛopꝛijs nõ contẽtus⸗/ ne ꝑpetuũ ſuſtineã ſaluatõis pᷣiudiciñ pa “ Aeno⸗ H
mala malis accumulãs alijs occaſiõʒ pec trimonij celeſtis iacturã.beate viſiõis ca⸗ onch
cãdi pᷣbuerim eos in puteũ interitus me⸗ rentiã.damnũ coꝛꝑis⁊ aĩe damnatõis pe pann
cum traxerim. Peccãtibus conſiliũ auxi⸗/ nã.nõ moꝛituri vermis doloꝛẽ.inextigui lhen⸗
liũ ⁊ fauoꝛẽ impẽderim.exẽplis puerᷣ.ip bilis ignis incendiũ.ſtridoꝛẽ dentiũ.tene nbent
ſe puerſus / innoceẽtes puerterim. Ad pec / beꝛas ſieti. luctü grauamé CExpmiſſis nciten
cata que rariſſime defeui qſi canis ad vo igit᷑ dne ſia me faciẽ querteris ⁊ miam de⸗ ſaac-
mitũ ? ſus ad volutabꝛũ luti/poſt lamẽéta ſpexeris ſi iniq tates meas obfuaueris / ſi W
tanq; ea nõ planxiſſem/impudice redieri in ira tua arguẽdo me miam tuã attenue u
Ac pꝛemiſſa ⁊ omia alia mea facinoꝛa/ ti ½ ris⁊ an tiq̃ mie recoꝛdatus nõ ſueris.ſi in ſche
bi cũctavidenti / notiſſima/oꝛdine/ſcien; perpetuũ mihi iraſceris⁊ miam a me pec⸗ ſb
tia loco tempe ⁊ cauſa/ vltra modũ auxeri toꝛe in eternũ abſcõderis / ſi iuſticie tue ſone
zaggrauauerim. mala quoꝝ nõ eſtnume ſoliü me iudicaturꝰ aſcẽderis/⁊ obliiꝰſue⸗ .
rus neq ter cõmiſerim⁊ ꝑ ea ſentẽtiã moꝛ⸗ ris mei finali miſerrimi.Sciẽs mep ini Ncnui
tis eterne (qua dicit᷑ ima que peccanerit qtatũ meaꝝ multitudineꝛ graui pctõꝛuʒ wo
ipſa moꝛiet᷑ dãnabilr incurreri.in iud ici onere me culpabilr in hacvita grauatũ/ñ 13
um tuũ boꝛrendũꝛ iuſtiſſimũ dñe/⁊ ĩ ma indebite.timẽsq; veriſilr ſi tãtis tribula⸗ obloone
manũ tuã dei viuetis / pnicioſe nimis in toibadiutoꝛẽ nõ inuenero/poſt han cvi⸗ nnwa
ciderim. indignatõem tuã incurreri a co⸗, tam meplus ? multo orrraggrauari Gfcis⸗
ſoꝛtio celeſtis exercitꝰme ſepauerim. etab q; deus. iudex iuſte / in his ſcripturlac 1 anboae
iniq tate mea in qvſq;adhuc quaſi ꝑ tale maꝝ mea? atramẽto conſcptis.a te irato nſſton
tum plübi reſideo / vt reſurgere non adie/ ⁊ iuſto iudiceꝛ a ſentẽtie tue diuine iuſtiꝰ ſempin
cerim.ſempꝑq; te dũm vocantẽ me ad peni ciead te placatũ⁊ miſericoꝛdẽ patrẽ miſe⸗ S E
tsetiã nõ audiuerim. pꝓmittentẽ te pꝛemia ricoꝛdiaꝝ/qui tardã neſcis miam ⁊ cuiꝓ
eterna/ renuerim te moꝛtẽ cõminantẽ ꝑ⸗ pꝛiũ eſt ſemꝑ miſereri⁊ ꝑcere/qꝛ ſupioꝛem

bilis ⁊ iuſte iudex/ de cuiꝰ oꝛe ſedentis n mie non eſt nüerus ꝓpuocoꝛ appello Ette loappe
thꝛono/pcedit gladiꝰꝑ iudiciũ ⁊ iuſticia,z reginã ⁊ matrẽ mie omesq; ſctõs ⁊ elctõs lereni⸗
bis acutus:ↄtra iniuriã oſtẽdẽs mihi bo dei⁊ꝛ ſpecialitervos iudices iuſti cõmilito ſciondi
nitatẽ ⁊ patientiã / ſuſtinuiſti⁊ expectaſti: nes aplos petovt inſtãter inſtãtius inſtã lemporn
vyt mihi miſerearis. Pꝛolõgaui iniqͥtate tiſſime/pme pctõꝛe miſerrimo:ad deum nünisr⸗
tu bonitatẽ ↄtinuaſti / in caritate ppetua men ſupplicit intercedatis/ac iteꝝ ⁊ iterũ termie
miſerãs dilexiſti me attraxiſti / diſſtimula ? cum om̃i qua poſſum deuotõis ⁊ humi mmaterm
ſti pter penitẽtiã om̃es trãſgreſſiões me⸗ litatisinſtantia. ate cuiꝰ miſericoꝛdia ple pmone
4a82 ſcelera mea. Contẽptus ingratitudi, na eſt omis terra/ per tein celis pᷣparata coꝛdii
nes? delicta / nõ impꝛoperaſti mihi. bñfi 2 in eternũ cdificata gram ⁊ veniã. Et qꝛ denegn
cia nõ detraxiſti pter crimia. toleraſti pa/ in mia diues es/clemtiã: miaʒ peto mihi gimiom

tiẽter oĩa mea flagicia:cuſtodiſti me ne vl

Ddaricum ipᷣe de meꝰ ſis.cui miſeratõncs

Miomer

cöaumo⸗
Mukcän
eyliüse
mnuösn
Nahnin

ennnd
büunneſ
nmimme
uelin
manepn
ſta
Guliſt⸗
Nuini
hör
Tiolen
nencig

wurzacdn
anind
vine iwti
anemis
tiamdcg
ſpien
ſnimmi
manebent⸗
umuhe
oticuus
Nep
Cisteis
niinlin
ſtinnsuti

no⸗A dn

Niiclin
totzll
lmnntui
lctgfun
mnib
=
inton

tia es exauditꝰ. banc etiã oꝛaciũculã me⸗

ſunt ſup omnia oꝑa tua.qui cui volueris die in gloꝛia ꝑticipum. Appellationi tue.

immo oĩm miſereris ⁊ qui gratiã ⁊ miam

in quacũq; hoꝛa peccatoꝛ ingemuero mi

hi dare poſſis⁊ velis / ſubijciẽs coꝛpus et

animã/vitã ⁊ oꝑa.res ſtatũ⁊ tꝑa mea nec

nõ omnes ⁊ ſingulos mie tueadherentes
ſeu adherere volentes ptectõi ⁊ grẽ abun

dantiſſime bonitatis ⁊ mietue dñe deus
pater vnigenite Jeſu xpᷣe ⁊ ſpũs oꝛphano
rũ gtanckorenin trinitas bũdicta.

Pꝛoteſtoꝛ etiã ꝙ pñtem oꝛatiõis mee
deuotiõem aſpectibo tuis ſepiꝰ publicare
ac moꝛes⁊vitã auxilio tno.quato celerꝰ
potero coꝛrigere? emendarevolo. ¶ Ro⸗
go etiam te fili dei crucifixe/ vt lateris tni

vulnenis ſigno.quo illã in cruce pendens

oꝛatõem pieer ienaſer ii⸗ qꝛ neſciũt qᷣd
ti/2 in qua ptua reueren

am diuine puocatõis miſericoꝛdie clemẽ
ter cõſignes ⁊ eã miſericoꝛdie multe face⸗
re digneris efficacẽ ¶ Requires te ſacer
ſcriba Johãnes qnatinꝰ pñtem meã oꝛa⸗
tionẽ.tibi commiſſevirgini matri cũ exo⸗
ratõe ꝓ me publices ¶ Et tu regina miſe

ricoꝛdie eã cũ oñſione p me pectoꝛis⁊vbe

rũ tuoꝛũquẽ genuiſti dei filio notifices.

¶ u quoq fili clemẽtiſſime eã patri cũ

oblatõne pꝛo me paſſiõis ſanguinis vul
nerũ tuoꝛũ ⁊ moꝛtis offeras/acceptabileʒ
qᷓ; facias alme trinitati/vt ꝑ eam⁊ alia pie

catis oꝑa gratiã miſericoꝛdiã/peccatoꝛũv

remiſſionẽ? veniã/requiẽt vitam merear
ſempiternam. Amen. =

tati ⁊ demeritis tuis intolerabilẽ
decdlinãs:ad tribunal miſericoꝛdie mee tã
qᷓ; ad ſuꝑioꝛẽ iuſticie/ſub ſpevenie humi
liter appellaſti. Idcirco qꝛ ĩ miſericoꝛdia
te redemi in miſericoꝛdia te ſaluũ feci/mi
ſericoꝛdiã docui/miſericoꝛdiã ⁊ nõ moꝛ⸗
tem volui.miſericoꝛs ſum/miſeratoꝛ lõga
nimis ⁊ multũ miſericoꝛs/immo ſum pa
ter miſericoꝛdiarũ.Et quia regina gloꝛie
mater miſericoꝛdie/ mater mea aſtat ade⸗

xtris meis/ pꝛo te bona loquẽs/⁊ miſeri⸗

coꝛdiã poſtulãs / cui nõ eſt mihi fas aliqͥd

denegare ob reuerentiãꝛ pietatẽ multitu⸗
dinis miſericoꝛdie mee.⁊ interceſſiõʒ ma
tris meeoĩmq;electoꝛũ / gratieꝛ: miſericoꝛ

finita

Via iuſticiã meam tanq;ᷓ fragili

qm̃⸗
ana

miſericoꝛditer defero/⁊ te ad tribunal mi

niſericoꝛdiã 77

ſericoꝛdie mee.clemẽter admitto.tibiq;vt

miſericoꝛdiã conſeq̃ris:oĩm dieꝝ vite tue
terminũ ꝑemptoꝛiũ ad ꝓſecutõeʒ mĩeꝛ ip
ſius aſſecutõeʒ aſſigno.Ac latam cõtra te
ſententiã inſticie mee ꝓpicius relaxo Ita

vt ſi vſq; in finẽ miſericoꝛs fueris/miſeri

coꝛdiam tñ meã quãdo aliquãdo pecces.

ate non diſogam vt damnẽ. neq; nocebo

in veritate mea/ vt abijciam te in finez ſed

pꝛo peccato vapulabis. ſed tamen non

veribis.

Cractatus eiuſdeʒ

— „

deoꝛatõeꝛ ſuovaloꝛe Reima pars

Poꝛtet ſempoꝛare ⁊ non deficere
B BSanmpſit Zullius accuratiſſime

cõmentariũ fratri ſuo de petitiõe
romani cõſulacus/ſuadẽesvt in om̃i loco

ſedens⁊ ambulãs/recogitet ſecuʒ aſſidue
Quis es tu ꝗ petis/quid petis/⁊ q quibꝰ

petis. Subijt animũ/ſcriberetibi germa
ne cariſſime de petitõe/nõ terreſtris cõſu
latus ſed celeſtis incolatꝰ Ad hocenĩ pꝛo
feſſionẽ tuã vocatõeʒ tuã.ſacerdotiũ tuũ

dedicata eſſe memineris. Pꝛoponas igit

in omni meditatiõe tua:.in om̃i oꝑatõne
tua. locoꝛ tpe. quis ⁊ quał es qoꝛas.quẽ
vel quos oꝛas.quid vel pꝛo q bus oꝛas:
Ceterũ quodlibʒ iſtoꝛũ conſtringito ſub
Zſideratõne quadruplici/ ne ↄfnſiõeʒ in/
egez metigenagilo parturiat.
1qs es qui oꝛas: Si ad ꝓpꝛia me/
rita reſpexeris / incert?es an amoꝛeł
odio dign liee incer idcirco an tremen
da cadat ſuꝑ te illa ſentẽtia. Cum is q di⸗
ſplicet inqͥt beatus Gꝛeg.ad intercedẽdũ
mittit᷑/irati animꝰ ad deterioꝛa pꝛouocat

6

Poꝛro cenus dicere poteris cum Iſaya.
Omes iuſticie noſtre q̃ſi pannꝰ mẽſtrua⸗
te. Certus pᷣterea dicere potes cũ Daniele

Hon in iuſtificatiõibi noſtris ꝓſternimꝰ
pᷣces noſtras añ te Nihilominꝰtibi cõſciꝰ

elſſe potes ſi fidẽ.ſi ſpem.ſi dilectõeʒ.ſi do
na tibi cetera quedã cõtulit deꝰ.que ſcire

que recognoſcerepotes eſſe grat data.q;/

uis ſi gratũ te faciãt ⁊ nõ potius ↄfundat

ingratitudinẽ tuã.pꝛoꝛſus ignoꝛas.Oꝛa
tamen in meditatõne tua/cũ humilitate/
⁊ virtute donoꝝ celeſtiũ gratis datoꝛum.
wamme motus illoꝛũ eſt impetrare ma
ſicut fidei etiã ĩfoꝛmis hhcecre miraet

—

g

ſicut ſpei liberatõem imperrare. ſicut dle
ctõis dilectõeʒ recipꝛocã exteꝛ quere quo⸗

dãmodo. Juxta illð puerbij. Sivis ama

ri ama. Et ita de reliquis virtutib donis

btitudinibo.ſno modo dici pᷣ̃t.⁊ hoc qᷓ la⸗
te pateat vides ¶ Dcvo recogites in ipa
meditatõe tua.pꝛofeſſionẽ in monaſterio
⁊ in ſacerdotio conſecratiõem. videbis te
conſtitutũ peculiarit᷑ dedicatũ vt ſis ve/

luti queſtoꝛ aliqnis/qui pꝛo languẽtibo

indigentibꝰin hoſpitali magno totiꝰ oꝛbᷣ

etiaʒ vſq; ad carceres purgatoꝛij/ querere
debeas elemoſinã.nõ tã coꝛꝑaliter q; ſpi⸗

ritualiter ſuſtentantẽ. Peras igit᷑ ne reſpi

ciatur indignitas tua/ignauia tua.ſʒ alie
na miſeria.pꝛo cuiꝰſubleuamine q̃ris mi

ſericoꝛdiã.quã vt nõ impediat ꝓpꝛia miſe
Roinge rertõver
ſetur meditatio tua.in quibus verbis vel
opꝑibus oꝛas deũ. Nam mita ſunt pꝛiuile

ria tua/ſupplex pete

giata q ſoꝛtiũtur efficaciã nedũ ex operan
te ſed ex quadã vi operis oꝑati.pꝛout in

exeuchariſtie cõſecratõne ⁊ ſumptòne? alio

rum ſacramẽetoꝝ miniſtratõe quãdã vim
ſuſcipiũt/ex parte diuini⁊ ecclłiaſtici man
dati. Sicut ⁊ oꝛatio dñica quã deus ꝑ ſe
fecit.Sicut hoꝛe canonice vel cetere oꝛa⸗
tões quas eccłia dicendas inſtituit. Alia
etiã ſunt oꝑa pꝛo quibꝰindulgetias pon
tifex dedit. Dic igitur deo.dic ecclie Exur
ge in pcepto quod mãdaſti. ¶ Demũ qr⸗

co meditatõez tuam cõuerte quoꝛũ ſis mi

Niſter/ad oꝛandũ videlicʒ deũ miſſus in⸗
ſtitutus.rogatꝰ vel obligatus Sit hocex
eneris ꝓpinquitate.ſit ex elemoſinaꝝ ſu⸗
ceptõe.ſit ex amicicieviciſſitudine ſeu re
quiſitõne.qm̃ ſi mittẽtes ſunt in gra quẽ
admodũ ſunt om̃es in carcere purgatoꝛij
1 plurimi ex hoſpitali magno pũtis ſecu⸗
li.tua nõ erit ingrata neq; pꝛoꝛſus ineffi⸗
caxoꝛatõ etiãſi peccatoꝛ ſis Dat᷑ exemplũ
dũü mittit᷑ ꝑ ſeruũ neq;/ a dño hone inten⸗
tõis elemoſinã petentibb. ¶ Uides igit
quis ⁊ q̃lis ſis qͥ oꝛas.qꝛ donis gratuitis
nõ omnino cares.Nam mediatoꝛ inſtitu
tus es.qꝛ dei pᷣceptũ⁊ ecclie mãdatũ ⁊ the
ſauꝝ habes.qꝛ ab alijs miſſus⁊ iuſſus es
HALterũ pꝛincipale qð ipſa tibi medi⸗
tatio tua debet ſuggerere eſt. quẽ vel
quos oꝛas.Et quidẽ de om̃ipotentis dei
immẽſa liberalitate/ cuigpꝛiũ eſt miſereri
ſemꝑ ⁊ parcere/qui om̃ipotenti ſuã par⸗
gendo maxime: miſerãdo moaniſeſtat.cu

De oꝛatione

ius indulgetiã/ nulla pecca toꝛi mnulla fla
gitioꝝ: nulla ſceleꝝ quantũcunq; multi/
plicatoꝛũ enoꝛmitas/ſuꝑari valet. Dul⸗

tum ꝓſuerit hec ex intima coꝛdis humili⸗
tate fide ſubnixa/viuaci meditatiõe rumi

plicere poſſit inuenerit ¶ Ceterũ.qꝛ mos
human? hoc habet / vt me 87
ceſſoꝛes querat dũ potens aliqͥs rogandꝰ
eſt. Quoniã pꝛeterea recte pnũciauit Dio
niſius hãc eſſe legẽ dininitatis/vt ad ſupᷣ
ma reducant᷑ infima ꝑ media Tu iuxta cõ
ſiliũ Job.ad aliquẽ ſanctoꝛũ conuertere.

naſſe.etiã vbi nihil in ſe 35 nõ merito diſ

Oð agere potes ſub quadruplici medita

tione. ¶ Coͤuertere igit᷑ ad aliquẽ ſancto⸗
rũ vel ſanctã.qꝛ deo ꝓximioꝛ eſt in głitica
tione.ſicut⁊ maioꝛis meriti fuit.quemad
modũ de anima xpᷣi.de beatavirginema⸗
tre dei. de iuſto Joſeph ſponſo ſuo de bea
to Johanne baptiſta.⁊ ſanctis aplis ⁊ de
ſublimibo angeloꝛũ oꝛdinibo.martiribꝰet
conſeſſoꝛib.virginibo⁊ cõtinentibo.ſatis

conſtat ¶ Aut ideo certe ſcdᷣo ad aliquem

ſanctoꝛũ cõuertere.qui familiarioꝛiq̃daʒ
deuotoõne tibi cogniteſt. vt patron cccle
ſie in qua baptiſmũ ſuſcepiſti.aut in qua

beneficiũ vel oꝛdinẽ ſoꝛtitus es vel cuius

ingreſſus es ſanciũ templũ Eſtoꝛãduspᷣ
terea ſanctus cuius nomie inſigniris Eit
oꝛandus ille cuius virtutes ⁊ vitã mirari
ſoles ⁊ colere cognitã ex litteris. Denicq;
mira fiducia ſemꝑ adoꝛãdus eſt angetus
pꝛopꝛie cuſtodie deputatꝰ. ¶ Aut tetio
rurſus ad aliquẽ ſanctoꝛũłõuerterep ne⸗
ceſſitatibo aliquiba fubleuandis v ꝓ im⸗
penanda ſpeciali quadã gratia. qui ſan⸗
ciusvel ſancta pꝛiuilegiatũ donũ recepiſ/
E memoꝛat᷑ a deovt pꝛo talibbopem ferat
Diniſioneseniĩ gratiarũ ſunt.ſicut tradit

apoſtolus.qð verũ eſt nedinn de viatoꝛi⸗

bus.ſed etiã beat. Sub quo reſpectu ca
nit eccleſia de quolibet ſanctoꝛũ.NHNon eſt
inuẽtus ſimilis illi. ¶ Pꝛoficit inſupꝑ qᷣr⸗
to ſi reuoces ante mẽtis oculos cõuerſatõ

nem aliquarũ perſonarũ ſiue moꝛtue ſint

ſiue viuetes quã pꝛobatã eſſe vel fuiſſe co
gnoueris.Nibil eni impedit/quo minus

oꝛatio noſtra cõuertat᷑ad hmõi perſonas
peculiariter ſecreta quadã deuotõne.q;;

uis ipſas nõcanoniſauerit eccłia. In qui
bus qd aliud veneramur q; relucentẽ in
eis multifoꝛmẽ dei bonitatẽ: Quevbicũ⸗

qꝙ ⁊ qualitercũq; viſa fuerit apparere põt

iatoꝛes⁊ inter

abſcsp.
lis am
pucfos
(onſtu
mallm⸗
noſtros
coo hab
tumam
B
An
later ſa
(ndefu
betin
onnto
gnide
Aiuon
Uien⸗
n
Wan
oe
Ahi
nin?
up⸗
ſſtoin
lipecen
nZude
geanim
gtuosdi
naneit⸗
umeſtb
ninicoreea
ſhbiconüie
nedomne
ſcafigen
Ottino
Cenorün
duad⸗
uncdeſi
ſoſtenrd
ſenuts
Mithoni
Cöperoten
Mles nipf
bꝛgtöen⸗
ſuegnn

Peoteſtit!
dicenoyf

hilawpe
gumettin
ebaſiit
üpen vſiy

Knmn
ndspnn
nuennin
dai
twyenin
aumt
nNNui⸗
oftan 4
niu
ſcinſunct
oscönctid
enonveſnn
ſendfuſeo
i omins
ui ghn
ͦanging
öſenan
naln
nunpmm

Et eius valoꝛe

abſq periculo coli ⁊ ſuſcipi deuoto men teriã oꝛõis denote rem oẽm que ſub aſpe:
tis amplexu. Complectit᷑ hec meditatio
pueros innocẽtes noſtri generis quos iõ
conſtat ſaluatos quoniã in gratia baptiſ

mali moꝛtui ſunt.Complectit᷑ ⁊ parẽtes
noſtros ⁊ affines alios in qba gloꝛia quã

eos habere pie credim naturalẽ ⁊ ingeni⸗
tum amoꝛ?ẽ nõ tollit ſed ꝑficit ⁊ auget·

Ecogites ad extremũ in ipſa medi⸗
tatõne tua/quid vel pꝛo quibo oꝛas

uẽtes in ſeculo.pꝛo q bus eſt deo placens

oꝛatio:quẽadmodũ fit duʒ pꝛo amico ad
amicuũ defert interceſſio.
alij quoꝛũ laudabilis cõuerſatõ/plurimũ
edificat eccleſiã qͥ ſi caderẽt/fierent in hoꝛ
rendũ ſcandalũ omniũ bene viuentiũ fa⸗

nueniũtur

bulam⁊ deriſum ¶ Aut tales ſunt. quoꝝ
cõuerſio valde pficeret reipublice ſeu xpᷣi⸗
anitati ſalteʒ vt in hoc nõ relinqueret do⸗

minꝰvirgã peccatoꝛũ s ſer iuſtoꝛum

vel populoꝛũ afflictoꝛũ Alij ſunt ꝓ quib⸗
eſt oꝛandñ quatinꝰvbi ſuꝑabũdauit deli
ctũ.ſuꝑabũdet ⁊ gratia.qͥ ſunt ſupꝛa mo⸗

dũ peccatoꝛes ꝑſecutoꝛes ⁊ hoſtes acerri⸗
miu deniq; ſuꝑ om̃es⁊ pꝛe om̃ib miſe

rere anime tue placẽs deo.pete ab eo vtvi
as tuas dirigat.om̃iaq; tua conſilia in eo
ꝑmaneat. Inſuꝑ qͥd ab eo poſtula.i.ſoli⸗

dum ⁊ ſtabile bonũ eterne felicitatis. Re⸗
miniſcere cõfoꝛmiter ad hanc meditatõʒ
tibi coniũctoꝛũ.quoniã nſꝛa tmart

—

me domeſticoꝛũ curã nõ habʒ in oꝛatõne
ſua.fidem negauit ⁊ eſt infideli deterioꝛ.

Sit in omnibꝰ⁊ pꝛo om̃ibus cardo deſi

derioꝛũ tuoꝛũ ⁊ oꝛationũ /volũtas dei bñn

cene ꝑfecta. Exaudiat pete cardinẽ
unc deſiderioꝛũ tuoꝛũ quomodolibʒ di
ſpoſuerit deus.ꝑ arma iuſticie a dextris p
ſperitatis ⁊ a ſiniſtris aduerſitatis Pincn
miã ⁊ bonã famã.⁊ ſatis eſt. Hoc tandẽ p
cõperto tene/q; pᷣmiſſe conſideratiões ⁊ ſi
miues /pꝛoficiũt apud eos qui ſeipſos ad
oꝛatõem cõtinuo vſuvoluerint extendere
ſiue exercere. Quẽadmodũ Cicero tulliꝰ
pꝛoteſtat᷑/dum eloquẽtie pꝛecepta tradit
dicens ꝙ ſi deeſt erxercitatio/modicũvłni
hil ars pꝛoficit.hoc młto magis obſeruã⸗
dum eſt in pᷣceptis de oꝛãdo deũ.alioqui
verba fit ſurdo.⁊ lux oñdit᷑ ceco.Exerci⸗
tiũ vero ſivigilãter affuerit/faciat ſibi ma⸗

Duem modũ ſih cõpendio reducimꝰ ad
quaternariũ. ¶ Quidã ſunt in gratia. ſi⸗
cut defuncti in purgatoꝛio.vl plurimi vi

ctu vel audituvel alio ſenſu ſe repᷣſentaue⸗

rit Uidebit ſubulcũ poſt poꝛcos recoꝛda

bitur euãgelice parabole de filio pꝛodigo
⁊ clemẽtiſſimo patre.videbit pauperẽ mẽ
dicũ ⁊ vlceroſum recoꝛdabit᷑ euãgelice pa

bole de Lazaro et diuite epulone. Vide

bit diuitẽ mlta ſibi conqͥrentẽ in annos

plurimos Recoꝛdabit᷑ euãgelice cõmina

tõnis. Stulte hac nocte animã tuam tol
lent a teet que paraſti cuiꝰ erũt: Videbit
filios huiꝰſeculi qui habẽt conſolatoõnes
ſuas/mltis modis. Meditabit᷑ que ſit cõ

ſolatio quã parauit de diligentib ſe. Vi

debit etiam bꝛuta aimalia quãata ſolicitu⸗

gine ſicut canes domeſtici ſeruiũt homĩ

Megitabitur q; iuſto dei iudicio condẽ⸗
nant᷑ homines inobedietes ⁊ ingrati deo
benefactoꝛi liberaliſſimo. Sic in om̃ibꝰ

et ꝑ omnia diſcurrat tua meditatio ⁊ reꝑi
es ampliſſimã: ſemꝑ pñtem materiã oꝛa⸗

tionis. Conſiderãs igit᷑ attende et fac. q̃/

niam ita tibi diligeti deũ/ omia coopant᷑
in bonum. ¶ Meitare igit vt columba
ſimplex ⁊ gemes.⁊ ſit meditatio tua in cõ

ſpectu dei ſemꝑ Eſt autẽ meditatio foꝛtis

⁊ vehemens gttentio ⁊ ſtudiũ ad aliquod

inueſtigandũ per intellectũ.vel deguſtan
dũ per affectũ.Sic meditari iubebat qui
dicebat. GBuſtate quo ad ſecundũ ⁊ videte
quo ad pꝛimũ.qm̃ ſuauis ẽ dñs. Rurſus
idem ps.ait. In meditatõne mea exarde⸗
ſcit ignis ſubintellige illuminans intelli

gentiã ⁊ inflãmans affectõem.· Qujod ali
ter fieri neqͥt/ ſi nõ in vnũ colligat ſe mes

noſtracõpꝛimens ⁊ repꝛimens varios et

vagos occurſus et recurſus / inutili cogi

tationũ ſomnio ſimiliũ.manu diſtricte re
dargutiõis ¶ Zandẽ ipſa meditatio que

laboꝛẽ habet ⁊ fructũ / vertet in cõtempla⸗
tionẽ.que facilis erit vt cogitatio.ſed nõ
vt cogitatio infructuoſa ſed fructuoſioꝛ

etiã meditatõne.Tuncenĩ per cõtempla⸗
tionẽ/ videbis ⁊ afflues ⁊ mirabit᷑: dilata
bitur coꝛ tuũ. Nam cõtemplatio eſt liber

et expeditus mentis intuitꝰ in res pꝛoſpi

ciendas vndequaq; diffuſus.⁊ in diuina
ſpectacula ſuſpenſus. Inde fit vt ſicut ali
quis bene⁊ cõtinue meditans ſcribere cũ

laboꝛioſiſſima tarditate.tandẽ peruenit/⸗

vt celeriter abſq;laboꝛe dum incipit bene

ſcribat. ſcribens autem celeriter/ neq; bñ

neq; celerit᷑ vnq; ſcribit. Ita de meditatõe
Ee 4

celeſtium accipe. Juuabit autem te lectio
erudiẽs/oꝛatio lactans/meditatio pꝛout
dictum eſt paſcẽs vt contẽplatio ſuauiter
delectans. nutriens ⁊ diuinitus afficiẽs
Gecunda
Vltum valet (vt teſtatur Jacobꝰ
apoſtolus Depcatio iuſti aſſidua
DDe petitõe non romani cõſulat⸗
yt Cicero Lullius.ſed celeſtis incolatus
ſcripſi nuper tibi frater cariſſime. ex quo
plecco ſiue inſpecto / poteſt illa conſequẽ⸗
ter ſolui dubitatio que multos inquietat
Quid⁊ quantũ valeat oꝛatio.ſi pꝛo mul⸗
tis.ſi pꝛo amicis. ſi pꝛo ſe tantũ quãtum
pꝛovno.pꝛo inimico.ꝓ alieno (Anciät
autẽ pꝛotinꝰdiſtinctio de triplici facie pe
titionis/qua oꝛans nitit᷑ impetrare.autꝑ

modũ fit liberalis ⁊ gratuite donatõnis.
aut ꝑ modũ meritoꝛie actõis.aut permo

dum ſatiſfactiue recõpenſatõnis.
KRKRimü reſpicit liberaliſſumã donan
Atis miſericoꝛdiam abſq; reſpectu ad
merita quecũq; ipſiꝰ oꝛantis vel alterius
pꝛo quo fit oꝛatõ Et quoniã ſicut miſeri⸗
coꝛdiarũ dei nõ eſt numerꝰpondꝰ vel mẽ⸗
