ſuo/circũſtãtiũ ſcandaliſatio timeretur.

Mos ſophiſtax eſt/ vt tädez ſemetipos

V fallatc? appꝛehedaͤt i aſtutia ſua.dũ ad agi

bilia venerint. Docet hec pteruia demo/

lemetipos i fines Zrios ¶ Diſciol⸗
empla da. gr. Impulſit fratres Jo
ibe ſomnioꝝ inuiderẽt
ei querentes media que ſcripta ſunt/ ne

mus. Regnauit. Ita qtidie fideles ünpe
tit.quoſdãvt deijciat ⁊ exaltant᷑iqꝛ per tri

bulatõez huiliant. Fiut doctoꝛes / s in
fatuare querit. Fiũt purgatoꝛes. Fiunt

ſanctioꝛes q̊s ſatagit inficere.q; diſcipli/

nã/ↄuertũt in pnie patientieq; virtutem

Per mittit angelus futura ge demones

E in oĩbe fiet electis. ¶ Diſcipls. Hatis eĩ
de fallacia em plures interrogatões diri
ſti/quẽadmodũ nũq; abſq; diſtinctiõe dã
da

oſueſcat ¶ OOgrẽ. Aiaduerte q;admodũ

ab eis ↄgnita ſimiliter inueſtigare ꝛaudi
re. quare: quia ſcit ꝙ dũ querent obniti/

ↄplebũt voluntatẽ dei. Sic ĩ Joſeph ſic

ſit vnica rũſio. Video pinde aſiliũ ſa
errimũ qð eſt/ ꝙ; ſe fideliter reſoluere

in moꝛalibs etiq iſto ꝓdeſt ⁊ expedit. Si
dolet caput aliqͥs ex ebꝛietate vel alia cul/

pa.fiat eger. acceptet doloꝛẽ ⁊ egritudinz

ſit ꝑs purgationis ſue.peniteat de cauſa.

ꝓ quãto eſt culpabił. Si moꝛit᷑ pater/⁊=
fiat heres filius locupletatus.doleat pie
moꝛtẽ pꝛis.gaudeat gratus de opibo reli
ctis. Si puniũt᷑ iudicialiter peccatoꝛes

letent de iuſtitia. triſtentur de demeritis.
Potes altius ſpeculari dep ꝛeſcientia di
circa dãnatos.etiã ſiꝓponistibi talẽ foꝛe

rando iuſtitia dei. Juſt/ es dñe ꝛ iuſtitie
tue diligẽde ſũt et honoꝛãde.pccavo q̃ ſũt

dãnatõis occaſio/ðteſtoꝛ.odio.abomĩoꝛ

q talr me velle vis ꝛpcipis Soluit inde

laqueꝰ iſte neqſſimi/qvult rñſionẽ vnam
dari/dũ curioſus ĩqͥrit. Si de vult te dã

Hare.vis hoe ⁊ tu: dic nolo peccare.ꝙ ſi ñ

angelus dñni 7
grios (Diſcipls.x

maxime quia dicẽ

peccauero ñ dãnaboꝛ. Si rurſus vrgeat

pulſans. Quid ſi tibi reuelet᷑ tua dãnatõ

Quid ſi fuelet᷑ de te petro.ꝙ alt᷑ qͥ pccaue

rit ĩ hac die tãde ſaluabit. alter qͥ ñ ita pec
cauerit/tande dãnabit᷑. Caſꝰẽ poſſibilis

et iõ reuelabis. Nũqͥd eligeres hodie pec
care.nũqͥd in pᷣmo cãu öſperares? Rnde
cautus ſpꝑ.nõ vnica ſʒ duplici rñſiõe.Ha
bẽt hãc induſtriã pueruli/ dũ interrogat᷑
quẽe duobo pł diligis:pr̃eʒ aut mr̃eʒ In

quiũt diligo pr̃em diligo matrẽ. Sic in/

terrogat/ demũ petrꝰ.diligis me płhis:

Diſtinxit trridit. Tu ſcis dñie q amo te.
innuẽs qꝛ diligũt ⁊ alij te. Si Grit.nned

malles peccare nũc. poſtmodũ ſaluari Re
ſpõdeo. Holo peccare volo ſaluari.Et in
altero cãu. Dic volo ſpare qꝛ ſic pᷣcipitur
Credo ſilłr deũ nõ reuelare niſi ᷣm.ſʒ nõ
ita ꝙ neget ſe ipᷣm. Si ſub electõe ꝓponũ
tur duo mala: caue neutruʒ eligas Ham
in mal qͥd ẽ eligẽdũ? Atuero ſi culpa nr̃a
ceciderimꝰ vt ncce ſit alterũ ex peccatʒ fie/

ri/minꝰ eſt acceptandũ.qꝛ iã ĩ ↄpꝑatiõe de

terioꝛis / ſortit bõi ßm aro⸗ Deni; pfiẽ
iſte pulſꝰ anglic' q di

uũt ſi pia volũtas affuerit ¶ Diſcip
2 plica fallacia m qͥd ad ſimpliciter
gr. Loſidera ſolerter vñ volũtas de
pſertim a mo ⁊ carne.p ꝓſecutõeʒ

voluptatũ.aut ꝑ fugã tribulationũ. Pre

ſentant᷑ itaq; ſibi ranq; bone ſimpliciter.

caro vel mundus. Hec delectant nunc.

bec ↄtriſtãt mõ. Eſt aũt delectatio bona

et triſtitia mala. Sivolũtas ſit ĩpia vl in
cauta/ofeſtim eligit hoc bonũ ᷣ̃m qͥd ⁊ re
fugit ſie malũ. Si vero ſit vᷣtuoſa ↄſulit
rectã rõz ⁊ obedit ↄſilio. Si vᷣo neq; ſaè/
refugiet rõʒ oſulere.imo claudit oclos et

aures ſibi. Poꝛro.volũtas ĩↄtinẽtꝭ audit
r ↄſiliũ rõis/oↄſcia ſibi qꝛ bene ſuadet.
Sed tandẽe inclinata p bonuz ſm qͥd/di
mittit iudiciũ rõis actualr ↄſiorarel/⁊ im

petu ſuo fert ĩilld ſciẽs ſp ĩ hitu ⁊ ↄſenti
iagius Aa uci, rõis iudiciũ.
i

Diſciplus. Quo pacto fieri põt/q; vo

luntas ferat᷑ in obiectũ/nõ pꝛeuio ratòis
iuditõ ꝙ in i

diſceptõ / ſi et qle

Ir z

oluit colligatiões
ſpũales.ſicut in petro materialiter actum
Proficit iquã õ oẽs pene es que ſe
iſcipul.

TXTractatus. V

pariſien.articlus habet ita. Si rõ recta⸗

7 voluntas recta.ẽ erroꝛ ſupple ſic dicere.

Itaq; duo ſunt in hõis liberi arbitrij iu
dicio. VUnũ qð eſt recte rõnis.⁊ vocatur
pꝛie iudiciale ſeu legale. Aliud eſt ꝑ mo/
dũ arbitrarie ptãtis. Arbiter aũt nõ ſo

tenet᷑ inſequi iudiciũ ſᷣm leges. ſed hʒ ple
nã facultatẽ eligedi ſicut ſibiplacuerit. n
aut tale eſt iudiciũ.qꝛ põt inſeqͥ vł nõ ĩſeqͥ

ſue volũtatis arbitrio/iudiciũ ratõnis
Diſcipls Intelligo tale effici ſepe. xptean
ratio pꝛicipat᷑ volũtati nõvt ancille ſʒ ſibi
cõſulit vt dñe Poꝛtat tam̃ ſibi lucernã vt
videat q;lłr ſit incẽdiũ nõ vt cogat eã.imo
diuertit ad eiꝰ imꝑiũ lucernã ſuã.vel ſufſf-

focat ⁊ deſerit eã/ne luceat actu pleno.Et
ita q́;uis volũtas vicioſe eligẽs / ſit ſpꝑ er/⸗

rãs in electõe tali arbitrariaſnõ oportʒ ta

men q' erroꝛ ſit ratione iudiciaria vlł aſſe/
ſiua. Eſt nihilominꝰ vt ↄĩter ignoꝛantia
craſſa vel ſupina. Soluit᷑ quẽadmodum
Adazʒ potuerit peccare.nec tñ erroꝛe ſedu

ctus ẽ in rõe ſic in ↄtinens dũ peccat ð ca

ritatẽ nõ ob hoc ꝑdit fidẽ / Perſpicuũ de
niq; factũ ẽ auctoꝛis morałl documẽtum.
vũ aliqͥd ꝓponit᷑ ↄfeſtim diſcute qd ſitCõ
feſtim vᷣgo pꝛudęẽtiſſima ſic diſcui
gitabat qlis eſſet iſta ſalutatö. ¶ Dag.
Addendũ ẽ ꝓ cautela q̃tinꝰ a bõis ſᷣm qͥc

Slectabilibꝰ nimiũ reuellendis voluntas

pꝓtinꝰſe diuertat / dũ iſtaoſtiterit ſimplicit
mala eſſe. Põt aũt in malis ſ̃ᷣm qͥd de tri

ſtabilibꝰ ↄſiderãdis inſiſtere ad pacietiã
exercendam. Hõ em̃ furatur intellectũ ſa
pientis aduerſitates/ quẽadmodũ volu-

ptates. Habes ꝓinde rationẽ dicti illius

pus inducti ꝑ te. Jubet apoſtolꝰ. Fugite

foꝛnicatõez. Eſſet hic ↄquiſitio de pᷣmis
motibo ſi ⁊ qũo repelli debeãt.ſi ⁊ qn ſciri
põt ꝙ volũtas acceptat iſtos vł refutat et
hoc iputabitur ad peccatũ moꝛtale. Rur

ſus ſi ſtat eodẽ tꝑe temptationis/ꝙ volũ

tas peccet in venialibo multis.⁊ cum hoc

mtltipliciter vitaʒ eternam mereat᷑. Tolle

ret iſtoꝝ deciſio/ ſcrupulos a ↄſcientijs
plurimis timoꝛatis.¶ Diſcipulus. Sʒ

peto trãſeas ad aliã fallaciã qͥ ðꝛ acceden

tis. qꝛ ſuꝑ his dubijs alibi tractatũ ẽ Cõ
plectit᷑ in ipa accidentꝭ fallacia q̃libet in/

R,12

utilis ↄiugatio ſeu cõnexio.duʒ putet ali
qs ꝙ excõueniẽtia vel diſcõueniẽtia aliꝗ
rũ duoꝝ vel pluriũ ad vnũ terciũ cõnenie-

it. Co

ant vel diſcõueniant inter ſe. ſilr iſta dus,
vel du Da. Suß boc aut tene pꝛo.
regla ꝙ oes ⁊ ſingle volutates q ꝑ carita
tẽ yniunt᷑ cũ vno tertio qð eſt deus. ipſe
vniunt᷑ inter ſe quãtũcũq; viſe fuerãt dii
coꝛdare.ſicut de diꝑſione legimꝰ pauli?
barnabei¶ Diſcipls. Pulcerrimũ p (per
meã fidẽ) ⁊ gratiſſimã ẽ hoc theoꝛeuma.
verificat plae ps. bũ Particeps ego ſuʒ

vel duo.

2

oĩm timẽtiũ te.⁊ coſtodiẽtiũ mãdata tua

Felix ̊ mirabiliſq; vnio pluriũ ĩ deo/qi
in vnico medio ↄnexoꝝ¶ Ogf. Quid
de plib quãtũlibʒ vnitꝭ ⁊ ↄiunctꝭ in alio
q; in deo: Hiſciols Ciideo ; ñ ſimpli
citer vniunt᷑. fas ẽ ꝙ nulle virtutes inter
ſeↄiũgunt /ſi nõ in vnica vᷣitate hma cõ/⸗
nexe ſint ¶ gr Hoc videt᷑ difficilius.
pᷣftim cũ in diuinis videat᷑ exceptõ fieri.
qm̃ pꝛ ⁊ filius ⁊ ſpũſſcũs/vniuntur vna
veritate qᷓ deus eſt ſeu diuina eſſentia eſt
aũt aliꝰpꝛ.alius filius.alius ſpũſſcs.
Diſcipłs. Bubintras aliã fallaciã acci⸗
dentis.ad quã alie qᷓi ſingule reducũtur.
quẽadmodũ fallacia ſᷣm nõ cãm vt cim.
ſicut fallacia ↄſequentꝭ que oẽs fere ple
ctit᷑ paralogiſſi imus ex lo dialeticis ma

5

le foꝛmatos. ¶ Dgr. Bubit aim recoꝛ
gatio gñalis/me dũ puerulłꝰ eſſeʒ legeiſſe
quãdaʒ fallaciaꝝ applicationẽ moꝛaliter
dQqg peccata moꝛtalia.ſʒ abolita ẽ recoꝛda-
tio ſpecialis ¶ Diſcipulus. Dic ſi hahes

mꝰ ant dicere ꝙ infernalis beſtia/de ma

ri paſſionũ exiens a coꝛde impij qð eſt ſi
cut mare feruens/hʒ ſeptem capita.⁊ coꝛꝛ
nua decẽ.qͥb impellit ad trãſgreſſiones /
nominatim ſeptẽ. Appꝛopat aũt q̊dq mõ

ſingulas ſingulis capitalibovicijs ¶ Nti

Arguẽés ita Ois magnus eſt honoꝛâd'.
tu es magnus. dũ qꝛ nibil hʒ qð nõ acce

pit. ⁊ ita de nihilo ſui poteſt gliari quaſi

pncipio. Si aũt veneritgag ven pncipiũ
iã nõ i ſe ſʒ in dño glłiet᷑ ¶ Diſciplłs. Pla
cet adaptatio. diſcurre ꝑ reliq̊s (¶¶ Æοα
Vtit᷑ adinuidiã fallacia ᷣm non cãm vt

cãm. arguẽs ſic. Oẽ nociuũ eſt odiendũ.

Iſte qᷣ pollet vᷣtutib / tibi nocer. Collit
em̃ tibi ne ſis in vᷣtutibo ſingir honoꝛan
dus. Ecce ꝙ virtutes aſſumit ad cauſam
odij/que ſunt ad amoꝛ cauſe vere ( Ati
tur ad irã fallacia ignoꝛãtia elenci. quaſi.

iſtam in Fonmt vel aliquã affer pꝛsoba

bile gr/Hõ recoꝛdoꝛ illius.poſſu /

Fiann
Uinin
ee
vincaenn
miatate

1 gen
ltis ſeaB
amnolae
nniia
lnicus.
vufi
4,crcu
2ge
Jte
ntllaeu
meniat
Porene⸗
ſickor
Nnonn
Gantet
aaccitn
niun
orinu
gluo mare

7 ſolſtie
Ulityann
ſigedicn
üdär
ſinäſcän
ſeupocn
yulator
iüſifien
yeimi
ingobi
bon
Gllino

luindin

ſreigleni
.
mnife
denloti
benes
ſpecalr⸗

lüöfen

ferode

ins oſn.

ia de ma

wpacöckſi
ci den n
iſigehiones,
Ntaütgin

byrias (i

ösnench

ckhonoris.
bycoote
ign qni
6wbnoh

dasn
C

mnon nn
nückocan
no
ſngr doeen
ſumitM
euem
RZ

latia ſpectãt accidẽtis ¶ Vtit᷑ ad au
anm fallacia ſ̃m plures interrogatiões vt

glias materig?

Super Magniticat.

Sdictoꝛiũ ſumat ab aduerſario honoꝛis
ſui/dũ ꝑturbat ipᷣm / ne aliter q; opoꝛtet
gliet Debet inſuꝑ iraſci culpe non ꝑſone.

mititatẽ.nõ maliciã ipᷣaʒ iraſcendo nutri

re¶ Utit᷑ ad acediã ↄiugatõibo ĩutilibꝛ ⁊

ĩTeptꝭꝑ euagatões mẽtꝭ innũeras.q̃ ad fal
tit᷑ ad auarici

vnã.dũ ad oẽs neceſſitates hũanas ſub/
leuãdas/dicit ſufficere ↄgregare pecuni
as.que frequẽter afferũt plures indigẽti
as.qꝛ qui plura hʒ/płib⸗ iniget Utit᷑
ad gulã fallacia ᷣm quid ad ſimpliciter.
Iſtud ẽ delectabile Sonn gule.g eſt ſim

pliciter eligendũ ¶ Utit᷑ tandẽ ad luxuri

anm fallacia iſta ⁊ altera.qꝛ nõ ↄiungunt᷑
extremitates ↄueniẽti medio Yallaciã qͥʒ
pꝓponit ↄſequẽtis arguẽs ſic Gñatio filio

rũ eſt bona. erga ceſſatio a gñatõe mala.

p argum̃tuʒ a gno ſenſu gꝗð fit ab opoſi
to antecedẽtis ad poi — 3z3

ecce cũ tibi q̃i ſcolaſtico ſatiſſacere cupio
viciũ curioſitatis apð nõ ſcolaſticos ve/
reoꝛ incurro ¶ Diſcipls.olerabũt.int
98 9gruas eis / hãc infuiſſe
ſcolaſticã ¶ gr. Ita maxime qꝛ pᷣtan

gelus dñi bon?ꝰ/ex iſtis maligni ſophiſte

tes ¶ Diſcip. Tãge qũo ¶ VBgf. Si ꝑ
ſigla diſcurſus e eiet faſt
diũ Dicã vᷣo tibi ſub ↄpedio reglaʒ certiſ
ſimã ſed nõ ab oĩb ſtatim ↄgnoſcibilem
ſeu pꝛacticabilẽ.Sic ĩ pure ſpeculabilib⸗
nulla foꝛmat᷑ ↄſeqñtia/tenẽs vniuerſalir
niſi fieri poſſit reqductõ ad pᷣmaʒ ⁊ vnicazʒ
yeritatẽ qᷓ deꝰ eſt Sic valet nlla ↄſeqñtia
in agibiliba bonis / niſi poſſit reduci ad pᷣ
mã bonitatẽ q̃ de ẽ.finis oĩs bonitatis
Sillitudo fũdat᷑ in hoc.q ſic ſe hʒ finis
vltimꝰ in agibilib ſicut pmũ oncipium
incõplexũ vł ↄplexũ in ſpeculabilibo hec ẽ
phᷣi.¶Poꝛro.ñ fit ſilogiſmi reſolutõ ad pᷣ
mũ pᷣncipiũ reꝝ ſpecłabiliũ:niſivᷣtualiter

pulſibꝛ curioſis anene ulie ad vᷣtu/

aut expᷣſſe regulet᷑ ꝑ dici deomĩ aut ꝑ dici

denllo. alioqͥn nõ poterit effici vᷣa ↄᷣdictõ
penes q; defficit fallatia ignoꝛãtie elenci
ſpecialr.ſed gñalr etiã q̃cũq; fallatia Hiĩc

eſt ꝙ ex puris indefinit nõ tenet argumẽ

—

tũ ð foꝛma nec ex puris negatis. Hicẽ ꝙ;

termius ↄiĩs ad ples res ſic hoc nomẽ eiſ⸗
ſentia diuina nõ põt eſſe mediuz ſufficiẽs

in ſilogiſmo expoſitoꝛio. Hic.ẽ ꝙ ſi affir

matiua dici öoĩ includãt oĩa qᷓ poſſunt
deſte uiecropacio ns ſucfcr v fin
milſa deoĩf

Exẽplũ. oĩs pr ẽ grans.ſi ñ di
ſttribuat ꝓ eſſẽtia dina/ñ ẽ efficax pᷣmiſſa

ad ſilogiſandũ ð dici deoĩ.⁊ſic ↄſtat tẽ.q

eſt vlis falſa p eẽntia Hõ alit accipiẽdũ ð̊
dici denllo ꝙ neget᷑ omẽ qð affirmatia

dici deomni ponit alioqͥn ñ eẽtva dictõ
adũt in abſurditates nõ ferẽdas/ q;

iſtud nõ ↄſiderãt.Cõcedit vnꝰ ꝙ duo 3
dictoꝛia nõ vᷣificant᷑ in iſtanti tpis.alius
ꝙ; innũerabilia vdictoꝛiavᷣa ſunt in iſtãti
etnitat. Aliꝰ ꝙ pꝛimũ pncipiũ nõ eſt eui
gens in dinis cu ſit ibi pᷣcipue certiſſimũ

Aliꝰ ꝙ aia mouet᷑ ⁊ nõ mouet᷑.qꝛ mouet
in mãau ⁊ qͥeſcere ſimul põt in pedeAlij ꝙ

relatões in deo ſunt de' 2 nõ ſũt de. Alij
negatõ capiat᷑ ð dici vnllo/q̃ ſcʒ negat oẽ

modo.loco.⁊ ceteris euidens ẽ ꝙ erit vᷣa

gdictõ.Et ſi non.nõ. Vnde nõ pdicunt
iſte due pr̃ gnat.eſſentia non generat.niſi
neget negatio generationẽ a patre. Sed

homiẽs groſſi intellect/ſubtiles iſtas ñ

aduertũt reſolutões ĩ negãdo vł affirmã

Diſcipls. Edoctus ſum iuuenis ſuꝑ
oc dici vomĩ ⁊ denllo/ꝙ in eis fũdatur
vł reſoluit᷑ omnis ↄſequẽtia bõa ⁊ foꝛma
lis.ſʒ nõ hũi tã expᷣſſaʒ ſuꝑ iſt explanatio
nẽ. Putabã qð idẽ eẽt ꝓpoſitõ affirmatia
cũ dici ðoĩ. Sed video differẽtiã nõ mo/

Kutat idcirco ↄdictões eẽ vbi nõ ſũt.

dicã.ſiłr ⁊ ĩ dicinllo.¶ Ogr. Conabã

tur aliqͥ ſoluere paralogiſmos in dinis/

addẽdo ly qð eſt Sed hec ars bꝛeuioꝛ eſt
⁊ certioꝛ.quã dir. ſatis intelligit poſuiſſe
Platõici q̊ʒ de hoĩe ↄõi ⁊ ſinglari loquẽ
tes / habebãt introducere tle dici ¶ S
Nũqͥd.nõ mite ſunt ↄſequẽtie topice ſeu

¶ Ogf. Pꝛucdẽter opponis ꝓpter caoni/
ſtas ⁊ legiſtas.ĩmo/ꝓpter oẽs in ſacra ſchbᷣ
tura ↄſequẽtias. in moꝛalibo ⁊ hiſtoꝛicis

accipiẽdas mõ qͥ ↄgruit moꝛali negotio.

vbi nõ pñ̃t hẽri ↄſequẽtie vt ſepi niſi q̃
tenent ſolũ gra materie ⁊ ñ foꝛme.q̃les ac

cipiũt᷑ a locis dialeticis. quales pᷣterea ñ

reſoluunt᷑ ad odictionẽ.niſi ſᷣm qͥd ⁊ mo
dificate. At ſi dicatur Reſpõde ſtulto iu
xta ſtultitiã ſuã.ſtatim ſubdit᷑. Ne reſpõ

deas ſtulto iuxta ſtultitiã ſuaʒ que videẽt

contradictoꝛia.Silr leuãgelio: Giideit
r 3

ie A pñt nec dñt iſto mõ reglari

Zractatus. VIII.

opera vr̃a bona Et in eodẽ textu cul-an
ipocrita qͥ faciũt oꝑa ſua coꝛã hoĩb⸗ Sz3

rõ dictoꝝ/tollit ↄᷣdictõeʒ aparẽtẽ imo ex
iſtentẽ ex vi logice in ſpeculabilib. Hinc

de ſubtilitate logicoꝝ ⁊ metaphiſicoꝛum

ſurrexit dictũ/ꝙ nimia ſubtilitaſ repbat᷑

in iure.cuiꝰ intelleccꝰnũc expoſit/veriſſi

mus ẽ atq; ſalubrius.alioqͥn ſunt ad mo

rale negotiũ ſubtilitates hmõi logicoꝝꝛ ?t
methaphicoꝝ/ſicut cynifes egipti moꝛa
les ocłos ſuis aculeis tenebꝛãtes Sunt
ex aduerſo groſſi moꝛales ad ſubtilia ſpe
culãda q̃ de methaphica ſunt ⁊ theolo gia
ſpeculatia nĩs ihabiles ſiẽ mõ diximꝰ.qe·
iũt niſi ꝑ tropos ⁊ g⸗
Diſg. Quoꝝ ẽlauda
tioꝛ cõditio: Dgr Utraq; laudabilis
imo nccia.ſʒ ꝓ nccitate matiaꝝ varianda
Dicit phᷣus in pmo ethicoꝝ de q̃rẽtibus
acribologias id eſt metbaphicas demon
ſtratões/in moꝛalib.topicas aũt rões in
mathematid.vtrũq; ẽvituꝑabile.qꝛ qren
da ẽ certitudo iuxta negocij q̃litatẽ. Pro
ficit hec regla ↄtra nimiuʒ ſcrupuloſos iĩ
moꝛalibs.dũ certitudinẽ qᷓrunt ãplioꝛẽ

ↄſequẽtias nõ accip
pologos mõ ſuo ¶ Di

hẽri poſſit.ſecluſo miracło.ſuffic eĩ ꝓba/
bil ⁊ moꝛal cõiecta¶ Diſò Coõcoꝛdas mo
re vulpis fabuloſe q̃ diſcantũ philomene

tenoꝛẽ coꝛuo dedit Miſces groſſuʒ ſub/

tili.vtile dulci.imo iã ñ miſces ſʒ ſuades
ſeparatiʒ accipe.¶ Aeni ſi placʒ ad alterã
pncipalisↄſideratõis declaratõeʒ.q; oĩs

ↄſequęætia debet in agibilibo reduci ad v

bes aplm. Oia in gliaʒ dei facite Habes

xpᷣm. Primũ q̃rite regnũ dei. Habes ab
eodẽ pᷣceptũ de dilectõe ði ſuꝑ oĩa q̃ finis
pᷣcepti ẽ. Quocirca ↄcludius ſalubꝛe pꝛo
xſianis oĩb documentũ. Pl inſiſtẽdũ ẽ

dilectõi q; ſpeculatõi Plus inſuꝑ vnioni
affectꝰvacãdũ ẽ qᷓ; diſcretõi intellectus
Dilg. aperi qũo.¶ ¶ Ogr. ꝓpꝛietas intel
lectꝰ? ẽ diſcernere.⁊ hoc aðo q' illa qᷓ realir
idẽ ſunt/ſatagit.⁊ valʒ ſeꝑatim ↄſiderare

⁊ ſepata ↄiũgere. Veritas ẽ hec phie ⁊ erx

perientie. Atuero ꝓpꝛietas affectus ẽ ſe in

vnũ ferre ⁊ ſe ĩvnitatẽ recolligere.vbi etiã

diſtincta ſuut realr amata. oropterea di
cũtur amãtes ſe/vnũ coꝛ.vna aĩa.vnꝰſpᷣꝰ
Cuũ aũt deus ſit totꝰ öſiderabil/ſm oẽ q;
in eo põt intelligi.ↄſtat q̃nta facilitate et

libtate põt affect' ſe totũ in deũ ferre. n

cellectꝰ dũ difcereta rimat᷑ methaphicado

circa deũ penitus vnicũ.plus ſpgit᷑ plus
dDifficultat. min? edifica in fine Ke eſt
dilectõ. Deniq; nõ ita deũ ↄpᷣhẽdit velap
phendit intellecrcum nõ ſita nob torꝰ ccõ
gnoltibi ſſ eſt tot?ꝰ amabil.ſi foꝛmaliter
unt ĩ deo pꝑfectões diſticte ad affectiuã
que totũ amare querit. nõ ꝑfecte foꝛmal?
hãc łillã. ¶ Diſꝗ. Saluberrimũ ĩ phicz
radice dogma fũdatuʒ elicuiſti. NHos em
iubemur oẽ intellectũ captiuare in obſe /
quiũ affectus xpᷣiani.que neceſſitas eſt /
totũ in intelligedo ſeu diſcernẽdo deum
nrm/ꝑ vniuerſuʒ labilis vire Mo Nudi

um ↄſumere.nec m attingere ?⁊
effici potiꝰ tales temerarios aſſertoꝛes.

garrulos.inflatos.aridos.ſine deuot..
ſine pietate ¶ Ogr. Experta loq̃ris pꝛo
dieb nr̃is. Quocirca ẽ laudãda pᷣ talib/
ideotaꝝ ſimplicitas amatĩa. Neq; mibi
vident᷑ aliũde phᷣi dati in repꝛobũ ſenſũ/⸗
; eo ꝙ relicta pietatevnitiua affectꝰ cirz
deũ.toti euanuerũt ꝑ inqͥſitões ſolius in
tellectus.impulſi nõ dubiũ a ſpiritiber

roꝛis qͥbo fuierũt ꝑ thelatas theoꝛgias ſa
crilegas potius qᷓ; creatoꝛi.Collaudãdꝰ

da extremũ eſt. doctoꝛ theologus. cuius

doctrina ſic erudit ad intellect diſtincti
onẽ.qꝙ nõ minus allicit trahit ⁊ inducit/⸗
ad affectus vnionẽ
beatoꝝ angeloꝝ circa nos ex hiſtoꝛia Pe

tri qrimus ꝑ mlia digreſſi ſumꝰ.vix tam̃
attingimꝰ pauca/pꝛo młtitudine dicẽdo
rũ.nominatim circa pdictõis obſeruati⸗
onẽ.ad quã opoꝛtet fiat oĩs reſolutõ SDʒ

neceſſariũ pᷣdiximeſſe. ꝙ in pa Zdictiõe/
negatio deſtruat /qͥcquid ⁊ q̃lecũq; qð af

firmatio poſuerit. Yudat᷑ in hoc ars obli

gationũ. ars inſuꝑ rñſionũ ad inſolubi/

lia logicoꝝ.arſ theologoꝝ circa miſteriũ
btẽ trinitatꝭ Sepe ei fit apð ſubtilit᷑ itelli
gẽtes ĩ ſpeclabilibo/q negatõ ñ accipit vt

/

negãs ſimplr oĩa ð qͥb fit affirmatõ. Di

cimei ꝙ pẽ ⁊ filiꝰſũt eẽntia dina. tñ ve di
cimꝰ ꝙ pꝛ non eſt filiꝰ. Nõ accipit ibi ne

gatio ſecludẽs eſſentiã.ſed vnitatẽ ſolum

perſonalẽ Saluat hec ↄſideratio/młtos

ſubtilit᷑ foꝛmaliſantes.ſʒ pauciſſimi ſũt/

qui capiant virtutẽ negatõis hmõi non

ſimpliciter ſed cũ moderatõe. Circa hãc

vt eſtimo moderationeʒ phᷣs in materia
trinitatis faciliꝰ admiſiſſet q; hominez
nõ pp̃'i ſi fides ab eis ſecluſa ſit. bec autẽ
fides ſaluat eos dicentes. Magiſternẽ

53 ecce dũ officia

—

Seani

4

ſugpog⸗
mni,d
in,
n x
Ubapal.
Giünge
ſorrin.
ſctu
fuitporns
Conndun
ſofüi
ſunktise
ipins
ſithören
nrem
giaguſt⸗
Golinar
gunte

ſoperſollo

adomini
ſleti. Ou
eſtoſcſſo⸗
benta dgo⸗
vmn ſage
fogbedni⸗
de donüg
hocitore d
lifcioſpee
olelneai
bensenmin
cdanfants
Wispncton
Nii
eccleſt
ſiemng
Cmmulin

Chitoirſe
un vir n
mdmmedicid
wsobſenand⸗

Super Magnikicat.

xpᷣs ſpõſa ipᷣiꝰ eccia.dedit nobᷣ ita credere
ſimł ⁊ↄfiteri Sufficit auctoꝛitas Si plꝰ
detur intelligi/gratias ei.¶ Diſcipulus
Sentio ꝙ mlta ſuꝑſint ex ꝓpoſitis ð an
geloꝛũ cuſtodia.bhões exaltant᷑ contra
diabolicos impulſus. Vix diximꝰ ð aſtã
tia boni ãgeli q̊ ad pᷣmum.de illumĩatõe
ſua quo ad ſcdᷣm. de impulſu ſuo quo ad
tertiũ. Ouid de clamoꝛe.q̊ iubet ſurgere

petrũ.q̃i myſtice diceret Surgevelociter

ſpem fac i uſſa ꝑ obediẽtiã q̊ ad quartũ.
Ogr. Hoc eſt bripue fuandũ alioqͥn
nihil valet cetera. Soluit pꝛoiñ quĩto li/⸗
atũ angelꝰ. vnde timẽs ⁊ gratus magni
icat dñũm. Educit ſexto petrũ qꝛ Ihs ſu
ſcepit eũ. Septimo libertati relinqͥt.tũc

viuit purus velut hic ⁊ nũc moꝛiturus.

Cantat dũ exierit de carcere coꝛpoꝰ Nũc
ſcio vᷣe ⁊c̃.q̃ pus exiſtimabat ſe videre vi
ſum.Et qͥd oẽ qð vidẽus in carcere põiti

niſi viſus aliqͥs fidei ſimulz ſpei. Tũc ãt

ſciet hõ vere cũ liberatꝰ ab angelo plene/⸗
relinquetur in libertate gloꝛie filioꝝ dei.
qñ depoſitꝭ potẽtibo de ſede/ glłiari licebit

apud ſanctoꝛuʒ oĩm ↄciues.Et exaltauit

humiles. Megetemur de reliquis.

Segquituꝛ quarta pti

tio per ſoliloquium vbi de cuſtodia ange

ox notulas qnqginta. Orima

Apoſuit potentes de ſede ⁊ ex
altauit hũiles.¶ Dis igit᷑ hu/
milis anima mea quatinꝰ exal
teris. Magnifica.magnũ pᷣdi
ca dominũ.Gratias age ſibi inquiete tui
ſilẽtij. OQuid niſi magnificet᷑ iſte cuiꝰ opꝰ
eſt ↄfeſſio ⁊ magnificẽtia. Gratias ⁊ tibi
beata vᷣgo cuiꝰ ẽ hoc magnitudis exoꝛdi
um Itaq; ẽ gratũ aĩe mee poſſe in magni⸗/
ficatõe dñi/cãtico tuovti Donũ iſtõ ẽ gr̃e
dei. donũ ꝑiter meriti tui· Deder exẽplo
tuo cãtare dño pᷣmitus miſericoꝛdiã pꝛo
bñficio ſpeciali.Quia reſpexit hũilitateʒ

gancille ſue aĩe mee.creãs eã ſui capacẽ.fa/

ciens eam in baptiſmate ſui participẽ at/
q; dei ↄfoꝛmẽ.ↄfoꝛtans eam ſacre ↄfirma

tõis vnctione.Deinde ꝑ penitentiam. re

parans lapſam. eruens eam totiẽs miſeri
coꝛditer ab inferno inferioꝛi.cibãs eã pa

ne celeſti qui dat vitÄã mundo.ſpem dẽiq;

felicitatis eterne ↄcedens ( Magnificat

gnima mea dñʒ Cantans ei miſeꝛicoꝛdiã

ſimul? iudicii / pomnibyet ſingulis ani

mabus/cum quibo debet eſſe anima vna.
⁊ coꝛ vnum.quia miſericoꝛdia ſua/eſt a ꝓ
genie in pꝛogenies timentibo eum. Cãtet
rurſus anima mea magnificãs dominuʒz
Primo ſuper iudicio/ qꝛ depoſuit poten
tes de ſede. De hic ſuper miſericoꝛdia.qꝛ
exaltauit humiles. Fiat iteꝝ conuerſio ðᷣ

miſericoꝛdia in iudicium. quia eſuriẽtes

impleuit bonis. Ecce miſericoꝛdiaʒ. Et
ðᷣ iuditio ſeqtur qꝛ diuites dimiſit inães
Sola poſtremo mia ſicu t ab initio decã

88

ntetur. Quia ſuſcepit iſrael puerũ ſuum

recoꝛdatus miſericordie ſue Appoſuit ab
initio magnitficare ſe lucifer ſuper celum
et adam poſtea ſuper terram. Zu vo btã
noſtra/contrario mõ magnificare cepiſti
non te ſʒ dominũ. Vide anima mea ſi vᷣe
magnificas dominũ Si ſis humilis an
cilla ſua.nõ diaboli ſerua.nõ ire filia Hoꝛ
rendũ nimis eſt dictum ad iudeos. VUos

ex patre diabolo eſtis.Et iterũ.Oui facit

peccatum/ſerueſt peccati. Proditoꝛ igit
domini ſui.nõ magnificatoꝛ. Vide ania

mea ne magnifices deũ v̈bis/ fact aũt ne
ges / vilifices ⁊ blaſphemes. Dilige ſalu⸗

tare ðᷣi.ↄfitere pẽta tua ⁊ dic ſp magnifice

tur dñs. Nolo ſolã te cogitauerꝭ FHolo ce

teros excluſerꝭ.Exhortare potiꝰcũ exulta
tione ſpiritꝰ. Magnificate dominuʒz me
cũ.⁊ exaltemus nomẽ eius inidipᷣʒ. Ma
gnificatio tua ſit omniuʒ ↄmunis.⁊ om

niũ ſit tua ſpecialis. Ita enim dicet fieri

magnificationem vnaʒ ſicut eſt cor vnuz
et anima vna. Si cecinerimus magnitfi⸗

cantes dominum/pꝛeuenient nos pnci/

pes angeli noſtri cõiuucti pſallentibus.
Sis o anima mea talis qualiũ inmedio
ſu nt ydẽ pncipes. Sis tympaniſtria.qꝛ
ſunt in medio iuuẽculaꝝ tympaniſtriaꝝ.
Aduleſcentule ſunt iſte domine deus fa⸗

lutaris meus /que dilexerunt te nimis.qᷓ

per mortificatõnem carnis innouate ſua
uiter tympaniſant ¶ O ſi depoſito one
re veteris homĩs qui nos tyranniſat.qui
nos in carcerem mittit vt herodes petrũ.
qui nos tradit quattuoꝛ paſſiõibo carnis
noſtre/quaſi totidem quaternionibus.
Eſt enim quelibet in quattuoꝛ qualibet.
Qui cathenis alligat duabo que ſũt amoꝛ
voluptatis ⁊ vãitatis.O ſi nos intenhec
mala ſopitos diſcinctos diſcalciatos pᷣ/
ueniat vel vnus de pꝛincipib iſtis. Oſi
angelus aſtet. fulgeat. pullſet. ſi urgere cla

*
=

met/ſoluat et educat. libᷣtatiq; relinquat.

O ſi tũc iubilo coꝛdis.in magnitficatiõe

aĩe. in exultatõe ſpũscantare licebit Hĩẽc
ſcio vᷣe quia miſit domin angelũ ſuuz et
ãta eſt dignitas tua o aia

eripuit me.
mea/tanta ꝙ ab exoꝛdio creatõis tueltibi
tueq; cuſtodie deputatus ẽ angelꝰ vnus
de pᷣncipibo celi qͥ depoſitis potẽtibo ĩ ſua
ſuperbia de ſede dignitatis ipᷣe hũiliatus

ſub dominoꝓpꝛio et ſupꝛemo exaltatus
magnificans non ꝓpꝛium dominum. ſed

dominantis maieſtatꝭ imperiuʒ. Deniq;
datus eſt tibi/quatinus ſe rectoꝛe/ſe du⸗
ce/ſuſcitet te dõinꝰ de puluere e: ſtercoro
ſo coꝛpe.vt collocet te cũ ipᷣo pncipe tuo.
ceterisq; pꝛincipibus populi ſui et ſolinʒ
gloꝛie teneas in palatiodei. Caue pꝛeoꝛ o

anima mea/ne ipſi ſis ingrata tanto pꝛin

cipi tuo. Noli turpiter in oculis ſuis vi/

uere.noli vilis offendere..noli pꝛeſentiiã
ſuam a te moleſtis actibus iniurioſa rĩpel

lere. Ve tibi. ve ſi eo lõge ſtante vim faci⸗

ant ⁊ impulſum qui te querũt ꝑdere.ſeda

cere ⁊ deuoꝛare.Qua tũc virtute reſiſtere.
qua poteris aut ſcies induſtria/ ſola mi/
ſerabilis ceca.nuda pauꝑ euadere: Cõfi⸗
de nihilominus etiam ſiambulaueris in
medio vmbꝛe moꝛtis. ſi vincta fueris in

mẽdicitate ⁊ ferro/ pᷣnceps tuus pius et

cuſtos eſt tuus tibi nunciꝰ id eſt angelus
pꝛeueniet te frequenter. aſtabit. fulgebit.
percuſſoq; latere tuo quod eſt ſindereſis.
acclamabit ſurge velocit᷑ per ſpeʒ. cirũda
tibi veſtimẽtum tuuʒ ꝑ operationem.pꝛe
cingere per diſciplinã Calciate in pꝛepa/⸗
tionem euãgelij pacis ꝑ obediẽtiaʒ.Lũc
catene ↄſuetudinis male cadent de mani
bus tuis vt poſſis bene agere. Educet te

de medio duoꝝ militũ timoꝛe ⁊ dolore.?

hec infra te. ranſibitis ipᷣe ⁊ tu/pꝛimã

⁊2 ſecũdã cuſtodiam noctis/cirea carcer

Ecce ſunt hi cuſtodes/mundi tẽptatões

indeſiderijs ⁊ leticijs vanis.quos bona

ſpes tranſit ⁊ letitia ſpũalis VUenietis ad
poꝛtã ferreã Hec ẽ diabo lica cuſtodia ter
tia.que viſo angelo diſcedet vltro. viam
faciens tranſituris.Tranſibitis vicum
vnũ ſtrictum ⁊ longũ ⁊ rectũ. Hec eſt ſcã

meditatio de diuinis/poſt ſatiſfactioneʒ
de peccatis. Hic te videbitur relinquere

ductoꝛ tuus.quia ſoli deo ꝑ contemplati

onem tüc aſſutis. ⁊ herebis ſola ſoli.vni ⸗-

ca vnico.Quid eſt em contemplatio / niſi

Fractatus. VIII.

afleſtentia coꝛam deo.⁊ hoc in ſecretoſo/

litudinis.in ſereno luĩs diuini.in amẽo
pacis. Po ſtq; ſaluũ te fecerit a puſillani/⸗

mitate ſpũs.ꝑ ſecuritatẽ.⁊ a tẽpeſtateꝑtrã
qᷓlitatẽ. poſtq; indicauerit tibivbi paſcat
vybicun bet in meridie. Tẽpſalles ex ſentẽ

tia.Dominꝰ regit me ⁊ nihil mihi deerit
in loco paſcue ibi me collocauitDeniq; ſi

pꝛioꝛa reſpexeris quaſi tibi ſobꝛie reddi /

ta et rediens a mentis exceſſu ſuſpirabun

da grataq; cantabis NHunc ſcio vere quia
miſit dominus angelum ſuũ. ein /
ceps iam conaberis redire ad ipᷣm famili
gris eſſe ſatagens amplius ⁊ amplius pᷣn

cipi tuo angelo bono.cuius pꝛeuentionẽ
in medijs peccatoꝝ tenebꝛis in obliuiõe
toꝛpida.diuine ⁊ ſue pietatis experiri da⸗
tum eſt. Abſit vt aliqũ immemoꝛ ſis liba
tionis tui.Caue ſic poſtmodũ eſſe moꝛtu
a in coꝛde tuo.Abſit vt gaudiũ ſuũ ſuoꝝ

q;/ quod habuit inpenitentiali ſolutione

tua/perdas vnq; vel minuas.Dic ſedulo

dic toto coꝛdis incendio ad miniſtruʒ tu
um qui totus eſt ignis dei.quia miĩſtros

ſuos facit ignem vꝛentem id eſt vꝛiel.dic
angele qui meus es cuſtos pietate ſuper/
na. Me tibi ↄmiſſu m fua.ðfẽde.gubᷣna
qruulos honoꝛa qui tales angelos

habent. Doce ſimiliter eos credere.hono

rare pꝛopꝛios angelos qui vident omnia

que faciunt. Caueant eis ſpectantibus a

gere turpia que videntibus hominibus

facere nõ auderent. Aſſueſcat orareſſepiꝰ
quilibet bonum angelum ſuum.modo pᷣ

dicto vel ſimili. Cancellatis manibus ſu

per coꝛ et pectus ſtringens. Dicat exaffe/

ctu magno ꝑpuubł coꝛpoꝛe. Mi bone an/

gele cuſtodi me bene (mẽ bon angel gar
des me bien) Sic imbibat noua teſta qʒ
vetꝰ ſeruet odoꝛẽ.Lactet ab vberib/pie /

tatẽ religiõis.ad deũ ⁊ angiʒ ſuũ.ſicut in
fãs Agnes Jheſũ Nõ em̃ paꝝ refert pue

ros/ſic vel ſic affici. Loquoꝛ expertus c-
idam infanti / pater effigiauit ſe contra
parieteʒ in modũ cruciſfixi dicens. Uide
fili mi. qꝛ ſic fuit crucifixus ⁊ moꝛtuꝰ ðᷣꝰ

tuus qͥ te fecit ⁊ ſaluauit. Mãſit hoc exẽ⸗
plar puero vt habuit mẽoꝛiã illa etas illa
aĩa ſpeculũ adhuc mũdũ.mãſit vſq; in ſe

necti ⁊ ſeniũ creſces creſetiby anis Bñdi

cis fuit dies obitus ſi ui ̊ obuiam ijt xpo
ꝑ crucis hũiliationeʒ ſublim iter exaltat

nu 9
aenp
mnizſ
gaotnen
gbireden
mmlun
od
ril
Nilſangt

Gtgnn,
geu
igcor

dioecenan
Kennnin
ls delnn
lonſst
Plitoni
cuicbin
Cipnio
ſensG
Mcrlun
omnnegenn
tittner
foaſtuid
Nereanton
din Oaln
dotecn ben
Nſemndirh
rsi
ſopiruners
abangeon
tio Peret
tudindo
molei
tebñpla
nccſanec
rſupſubt
Pegiment
debitanof
ctoin⸗
ſußlibe
an
iſocder
Mimn
Giftis⸗
Wisinil
lib/ lix⸗
menden
riſao
leſne an
onmeg

“ — DH . 4
Supet Magnilicat.

cans in nobis nomẽ ſanctũ ſnuum. ⁊ hod
quo adimpletionẽ pꝛeceptoꝝ ⁊ oſculum
pedum ſᷣm animalem obedientium ſtatũ
BSi peeterea ſoluerit angelꝰ tuꝰ bonꝰ col
ligatões infirmitatũ nr̃aꝝ. Si nos edu
nas irremunerataʒ cuiuſſibet ad ãgelos xerit a tenebꝛis tot fantaſmatum ⁊ cuſto
abire enorlonen Mafnzi nõ diarum. Si poꝛtam ferream aperuerit.
exultationẽ ſpũs ĩ recoꝛdatione ¶ uid vt nos in pꝛimis canentes ſuſcipiat an/
poꝛro dicemꝰ O regina celoꝝ.o dña an gelus magni ↄſilij xpᷣs ad oſculũ manꝰ.
geloꝝ.qͥd de filio tuo qͥ vocatꝰ eſt magni

QO¶ Audlis an libenter. obſecro te dña an/
geloꝝ/piumde tuis angelis ſoliloquiũ.
ſimul ⁊ pꝛeconiuʒ: Audis pꝛofecto.imo
nude ↄſpicis ↄplaces ⁊ apꝛobas. Pijſſi
ma q̊ʒ/vᷣbũ de pietate collaudes. neq; ſi/

o⸗ q/ vo gratiaꝝ actiones.qꝛ timentibo miſeri/
ↄſilij angelus: Conſiliũ illud magnuʒ ⁊
antiquũ/ꝑ ipᷣm verbũ fuit nunciatũ ⁊ ex

pleiũ ¶ Bi mj es pᷣncipis/imo creatoꝛ
ãgeloꝝ Si mr es illius qui totiẽs nõiat

dñs exercituũ/dñſq; virtutũ.qui electus
eſt ex milibo tã angeloꝝ q; ſcõꝝ.Cuiꝰ cur
rus deceʒ milibo mltiplex. iure ſugpeſt / vt
exaltata ſis ſuꝑ choꝛos angeloꝝ: vt audi
as a filio tuo. Equitaui meo aſſimilaui
te.qui tibi me parificaui.tibi me humili⸗
aui paulo minus in h̊ ab angelis minoꝛ
factus Sic homiliatus in te ⁊ me ⁊ te ſu
per exaltaui.vt in nomine Iheſu ⁊ marie
omne genu flectatur celeſtium terreſtriũ
⁊ infernoꝝ ¶ Geatus ille cui beata dede
ris affectũ diligẽdi te.honoꝛãdi te.loqui
de te. cantando tecũ. magnificat aĩia mea
dñm. Salutandi te aue maria gra plena
dñs tecũ.bñdicendi te ſuꝑ oẽs mulieres.
ↄfitendi ⁊ laudãdi.qꝛ bñdictus fructus
vẽtris tui Jhs Amẽ. eatus cui btã
ſpiraueris affectũ petitiõis ſeptifoꝛmis/⸗
ab angelo magni ↄſilij filio tuo deſcẽden
tis. Pete in pꝛimis tripliceʒ nobis beati
tudinẽ.obiectalẽ ĩ ſcĩficatõe nõis ſui.foꝛ/
malẽ ĩ aduẽtu regni ſui.vᷣtualẽ in adĩple/
tõe bñplaciti ſui.Deiñn ꝓuẽtũ cuiꝰlibʒ rei

ncẽſarie coꝛpoꝛi vel aĩe.in pane qtidiano

⁊ ſuꝑſubſtantiali. Deniq; remotiõis im/

pedimenti.ſit illud culpa.dimitte nobis

debita noſtra.ſit illud pugna.⁊ ne nos in

ſeria.ſʒ libera nos a malo ¶ Beatus cui

ducas in temptationẽ.ſit illudꝗ ei, 72 mi

tu btã fidẽ dederis (que ꝑ dilectionẽ opa
tur) credere in deũ cum ceter ſᷣm ditateʒ
Btũs inſuꝑ ma

⁊ hanitatẽ articulis ¶ Btus inſup m
gnificãs ⁊ magniticus.ſi aſtantibo angeł

tuis in illuminatiõevultus ſui.ſi pulſlan
tib/ ſi vocantib nos/ magnificabit aia
mea dñm. exultabit ſpũs nr̃ in deo ſaluta

riſſuo Si reſpiciet dñs humilitatẽ ancil

le ſue.anime noſtre. Si btĩficabit apud

onmes gñationes htõꝝ in celis ſanctifi

coꝛdiam.quia humilibus exaltationem.

qꝛ eſurientibo impletionem bonoꝝ/beni

gne largitus eſt. ſupbis diſperſis/ poten/
tibus depoſitis / diuitibus inanitis. 2 B
quo ad rationalem ſtatum Si poſtremo
deſerit ipᷣe magni ↄſuũij angelus/liberos

in lege ꝑfecte libertatꝶ. ſub actione vel im

pulſuſſui ſpiritus/tanq; in ſtatu ꝑfectõis
⁊ filialis adoptõnis ⁊ in oſculo oꝛis. Hã

qui ſpiritu dei aguntx/hi filij ſunt dei.hi

ſubleuatis oculis poſt ↄtemplationem ?⁊
mentis exceſſum / nihil vident niſi ſolu,z
Ihm. ſolam ſalutem.ſolam miſericoꝛdie
recoꝛdationem. Sicut locutus eſt ad pa
tres noſtros Abꝛaam.qui diẽ eius vidit

7 gauiſus eſt. Et ſemẽ ei in ſecula Tunt

fiet in quolibet tali/quẽ ita dignatus fu/
eris angeloꝝ dñna. Viue dᷣo purua velut
bic ⁊ nunc moꝛiturus.imo vero iaz moꝛ
tuus toti mũdo. viuens ſoli ſoliloquiuz
meum ⁊ angeloꝝ dño deo ſalutari ſuo
Lomplacitum tibi ſit.o beata beatoꝝ. G
diña angeloꝛuʒz. quia ita ſoliloquium me
um ↄfoꝛmiter agito ad canticum tuũ. cõö
foꝛmiter ad aliud dragma meum. de pul
ſibus ⁊ officijs beatoꝝ angeloꝝ. depo⸗
ſitoꝝ potentiũ.tot violẽtos.tot fraudulẽ

tos tot.malignãtes ĩpulſus.Cõfoꝛmiter
rurſus ad liberationẽ petri Inſuꝑ ad ſe-
ptemplicẽ induſtriã que verſat᷑. In reooꝛ
datione dei. In recognitione ſtatus pꝛo/
pꝛij In debellatiõe aduerſarij. In imple/⸗
tione diuinipꝛecepti. Dehinc in medita
tione. inſpeculatione. in ↄtẽplatione aut
btifica viſione ¶ Hihil itaq; dulciꝰ nihil
ſuauiꝰqᷓ; ↄſone tibi dicere vel viuere. cuiꝰ

ſpũs ſuꝑ mel dul. qᷓ ſuauiſſima factaes
in delicijs.q̃ mater es pulcre dilectõis tiio

ris agnitõis ⁊ ſcẽ ſpei. Quãta ſnĩa (ſapi/
ẽtiſſima feiaꝝ)latʒ hic ĩ pauò vᷣbis Sũt
iſta eterne ſapiẽtie vbera.cui tu/vnigeni/
to a pr̃e eternaliter ⁊ a te tꝑaliter/pᷣbuiſti
vbera tua: Süt nibilomiſusiſt cac

ſapientie verba ꝓpꝛie angeloꝝ.qui ab ini/
tio creati ſunt in ſapietia dei.qͥ ad imagi
nẽ.quio ad ſiłitudinẽ fiunt ipiſis oꝛigina
liter in ſpirata. Oĩa ſiquidẽ in ſapiẽtia fe
cit.ſed ⁊ refecit in ſapientia.q̃ pꝛimitꝰ in
carnata.poſtmodũ (vt ita dixerim voln/
it impanari.qꝛ panis vite fieri.¶ Nõ eſt
iã o aia mea.quid excuſationis inuenias
Di querit᷑ a te flente/vbi eſt deus Reſpi
ce in ſacram̃tum altaris.dic tota fiducia.
Iſte eſt deus meus.iſte frater.iſte dilectꝰ

ex dilecto. Et ipᷣe ẽ amicꝰmeꝰ.filie Jheru

ſalẽ. Iſte cui aſtant angeloꝝ choꝛi. Iſteqͥ

facit angelos ſuos ſpũs. Iſte qͥ miſit an/

gelũ ſuũ petro.⁊ eripuit euʒ de oĩ expecta

tione plebis iudeoꝝ. ¶ Uellẽ ex te cogi/
tare petrequo nomine vocabatur ange
lus tuus ille bonꝰ qui aſtitit ⁊ refulſit in
habitackło carceris.Da veniã ſi curioſus

interrogo ¶ Habemus nomẽ illius qui
Thobiã duxit⁊ reduxit qꝛ raphael medi

cina dei fᷣm nomẽ ⁊ officiũ eius. Hempe
liberauit ipᷣm a deuoꝛatiõe piſcis.cuius
moꝛs.multꝭ vſibo vtilis fuit. Junxit ſare

ↄiugio.demone fugato.viroꝝ ſeptẽ neca

toꝛe. Reddidit patri ſenioꝛi viſum lumi
nis.ſimul ⁊ ſpm̃ n Phedngue oĩa

plena ſunt miſterijs ¶ Habemus nomẽ

Pncipis ſinagoge/ꝛ nũc eccie Michaelẽ.
qui vt deus/p fuijs populi ſui ſtat.qui pᷣ
mitus in celo fecit ruinã diaboli magnã

⁊ angeloꝝ eius. Qui mulierẽ illã.ſignuʒ

magnũ in celo/amictã ſole/⁊ luna ſub pe
dibo eius/t in capite eius coꝛona ſtellaꝝ
duodecim/pꝛotexit a dracone ſepteʒ capi
tum. liberauit filiũ quẽ peperit ⁊ colloca/
uit in throno dei.dedit mulieri alas ſicut
aquile vt volaret.nõ abſoꝛpta ea ab nqn⸗
6

