verecundie virginali.honoꝛi maternali.
ſexus inſuꝑ etatiſq; fragilitati. ¶ Og.
Coõuenientiſſimus ergo fuit comitat ta/
lis matris cũ filio. Viri nempe viduata
ſolacio fuit.filius q̊ʒ pꝛedicans/matris
indigebat obſequio.qm̃ nõ renuit extra⸗
neas etiam mulieres ſe ſequi.ſibiq; mini

ſtrare de facultatib ſuis per om̃e iter qð
erat ipᷣe facturus.Teſtat᷑ hoc euangelica
narratio q̃ matris ſocietatẽ expꝛeſſit locꝭ

płibo.vt in nuptijs dum dixit filio VUinũ
non habent.vt poſtmodũ dum deſcendit

capharnaũ infideleʒ ciuitatẽ. ipᷣe ⁊ mater
ſua/dicit Johãncs/Quãto pꝛobabilius
credenda eſt aſcendiſſe cum eo Jheroſoli
mã ſanctã ciuitatẽ.vbi vidit filiũ qui cuz
feciſſet q̃ſi flagelluʒ de funiculis.omnes

eiecit de tẽplo. Legimus pꝛeterea ꝙ; ma
ter IJheſu ſepe queſiuit loqui ei/foꝛ ſtãs
⁊ inſequens. Quod inſuꝑ efficacius af/
ferre poſſumꝰargumentũ pꝛeſentie conti
nue/q; illud dũ filius ignominioſiſſime
moꝛti traditus eſſet. voluit btũſſimã ma/
trem adeſſe ↄſpectricẽ.De diſcipulis rur
ſus ⁊ aplis ſcribit lucas poſt paſſionem

dñi ꝙ erãt ꝑſeuerãtes in oꝛatione cĩ mu

lieribo ⁊ maria matre Jhu. Coꝛro ſi filiꝰ
nõ habebat vbi caput reclinaret /hoc ipʒ
pꝛobabile de pauꝑe vidua matre ſentire.

Fouebatur igitur a filio Legimus qua
tuoꝛ philippi filias pꝛophetiſſas.ſequen

tes ipᷣm pꝛedicantẽ Apoſtolus quoq; di

cebat ſe poteſtatem habere ſoꝛoꝛem circũ

ducendi ſicut ⁊ ceteri apoſtoli Deniq; qd
charitas materna velit ⁊audiat.qͥd filias
reribi at pietas Augꝰ?cũ Monica teſtis
9 i,0 D

iſci. Probataʒ ſatis eſtimo ſe⸗ D

öapoo⸗
ouficnſiun
teenſont
binvitinn
ureeui⸗
ſons
titänder
dfilalon
ficans,n
fianef⸗

izn

magnik

phücin

ſcipulos
Moſiden
modi
Uüne.
m
. Gnagn
. —
Ar
nicop
ccori
en
mi,
bile⸗

Woöeing
boraungn
eſttle⸗
Ntflo i
dundaſendt

Metmeer

oo⸗bülns
no edſ
Mufügnia,
nicuis.onns
Ne
Nui ſ fi
cfiaaist
ponimnoiiin
XNiNs
i on
nmin
1iil
um hoeiß
unmeſanm.

Donns n.

Mmins.ſenn
tons o)
nſenman
ſol oigt
Pliribfi
Horu
sm

qlaʒ marie ↄtinuã cũ filio ꝙ nob afferet
nõ mediocrẽ ↄtẽplationũ ſuaꝝ/mariã at
q; fidẽè/ꝑ vniuerſam totius euãgelice ſeri

ei narratione. Quinetiã maria ↄtẽplaba
tur ea que didicerat infantula/ſub paren

tũ domeſtica diſciplina. Dehinc/que to/
to puellaris etatis tge didicit ⁊ ꝑlegit in
tẽplo/ ſub doctrina ſacerdotũ/cum alijis
virginib/de ſacerdotali regaliq; pꝛoſa/
pia nobilẽ trahentib oꝛiginem/erudita.
Tandẽ reliq̃ tã ab euangeliſtis poſita/qᷓ;
longe pla nõ poſita/ꝑ totũ beatiſſime v /
te ſue curſum/eſtimamꝰ/młta nimis In
uenire tuũ eſt Incipe qũo placuerit.Dig

nabit᷑ ſpo ſeſe/nr̃o qlicũq; f̃ᷣmone lauda/

ri.quã audire video⸗ exhoꝛtãteʒ oẽs/per
verba pꝛis ſui dauid Magnificate omm
mecũ.⁊ exaltemꝰ nomẽ eius in idipᷣm.di/

cẽtes Magniticat aia mea dũm. qm hic

eſt finis nr᷑.iſta ſalus.iſta ꝑfectio.iſtð pn
ipiuz. ⁊ vxltimũ/create rõnalis opus bo
nuũ. Mgr. Cõtẽplatio marie pᷣcipua
fuit de magnificãdo dũm.Cauſaʒ vᷣo po

ſuiſti. Et dicant ſp. Magnificet dñs (ait
ꝓha)qͥ diligũt ſalutaꝛe tuũ.qð ẽ xpᷣs vꝰᷣbũ
in pncipio apud patrẽ.deꝰ de deo.ꝑ queʒ

oĩa facta ſunt.ꝑ queʒ ⁊ deſtructa ꝑ pccm/

refecta ſunt.qm vᷣbũ caro factum eſt ⁊ ba

bitauit in nobis. Et qꝛ ↄtẽplabat᷑ mens
marie quẽadmodũ futurus erat deꝰ hõ⸗
factus Judeis in ſcãdalũ ⁊ gẽtib in ſtul
titiã ⁊ deriſum/voluit a magnificatione
dñi ſalutaris ſui/canticũ inchoare.ſigni
ficans. nihil in depᷣſſionẽ diuine magni /

ficẽtie factũ eſſe/ꝑ incarnati verbi my ſte
riuʒ. noua potius mentis nr̃e oculis (O
magnificẽtiſſime deus)lux tue claritatis

infulſit.vt dũ deũ viſibiliter agnoſcimꝰ⸗
ꝑ hũc/inuiſibiliũ amoꝛẽ rapiamur Di
ſcipulus. NHec cauſa ꝓbabilis eſt: cur a

magnificentia ſumpſit exoꝛdiũ.dũ recre/

ata ↄſiderat ꝑ exinanitionẽ paſſiõis. At

uers dũ attenderet oĩa q̃ facta ſunt ꝑ ver

bũ / nõne ↄfeſtim a magnificatiõe creatu
raꝝ aſſurrexit ad cognoſcendꝗ laudãdaʒ
q magnitudinẽ creatoꝛis: ¶ gr. Al/⸗

*

ſurrexiſſe ñ denego.ↄiecturãs ipaʒ ꝓpter
ea pᷣpoſuiſſe nomẽ dñi qᷓ; ſalutaris.cõſo⸗
nãdo põ.vbo.Oĩa q̃cũq;voluit dñs fec i
celo ⁊ in terra. mari⁊ ĩ oib abiſſis Jdeo
qͥe dñs appellat᷑.qꝛ ſubiectã habuit ce
aturã. iure ſuo factã. aut ab eo fieri poſſi /
bile. Poꝛro ſi qreret᷑ a maria de rebↄdi⸗/

Super Magniticat.

fuit in ocłis ſuis h̊ fecit.⁊ qð fecit/pus ĩ

ipo vita erat.⁊ vita erat lux hoĩm. ⁊ luxi
tenebꝛis lucet.⁊? tenebꝛe eũ nõ ↄpᷣbendert
Diſcipls. ollebat ex h̊ curio ſitatem

ſtultã ſcrutãtiũ ſcrutinio volẽtiũ ſapꝑe nõ

ad ſobꝛietatẽ. nõ ad meſurã coꝛdis ſui ni
mis exiguaʒ.q̃ neqͥt imẽſitas dei claudi.
Non attendunt iſti ꝙ omniuʒ que facta
ſunt ⁊ quomodo facta ſunt/ſimul ⁊ refe
cta/tota ròẽ omipotes ⁊ oĩ ſciẽs volũtas

opantꝭ ¶ Ogr. Coteplabat i H euangeli

co Johis cuſtodis ſui pncipio mens ma
rie młto intuitu/ſeptẽ abyſſos.q̃s ſolus
dei penetrat oclłus.lucidioꝛ ſuꝑ ſolẽ. SGi
qdẽ deꝰ ipᷣe dñs qͥ intuet᷑ abyſſos. Jõq; ſu
p oẽm create ſciaʒ notatã ꝑ cherubin/ſe⸗
dere phbihet᷑. Hinc tenebꝛas eſſe ſuꝑ faciẽ
abeli ĩmoyſes ſcpſit Hinc de luce diuina
po

oĩmodã luò puationẽ. Sic angelus eſt

oꝛdine naturali pma vmbꝛa ſeu refulgen
tia ſũme lud ꝑticipatio Aia rõnalis alta

Deniq; vmbꝛa ↄgnitiue lu'/occũubit pꝰ

vmbꝛã ſenſitiue virtut; in vegetatiua.ac

deinceps ¶ Diſcipls. Quid de vita dice
geat tr ĩi creaturꝭ ⁊ occũbat.

m. An eff 70
Mgjr. Si vita dicat᷑ oĩno illð qð bʒ

vim motiuã ſui/ↄcluſimus alibiq nulla
res eſt ſine vita.qm̃ nat᷑alis amoꝛ/oĩbo in

ſit? eſt. q̊ res q̃libʒ/tãq; podere ſuo moune

at mediate vel imediate/ad ꝓꝛiũ cẽtꝝ oi-
uz/ deuũ. Rõnales crate/ꝑ cognitionẽ ↄiũn
ctã ſibi.ſʒ irrationales/ꝑ ſeparatã.ferũt

nẽpe ad loca ſua ꝑ impetũ amoꝛoſuʒ /dei
dirigẽtis. vt a ſagittãte ſagitta dirigit pe
tere ſignuz qd ſagittãs intendit Eſt lgit
res q̃libʒ in ðᷣo q̃dã vita:etiã pᷣus q; fiat.

⁊ hoc ꝑ rõnẽ vdealẽ.nõ qͥdeʒ extra deũ ( ꝓ
ut Ariſtoteles arguit Platonevdeas po
ſuiſſe) ſʒ in deo. m reſpectꝰ?hĩtos ad crea

turas. per intellectum paternum. ⁊ ꝑ ver
bum ſuum.iuncto volũtatis amoꝛe.quo

vult deus bonitatem ſuam ad exrra com

modo ſplendeſcere.⁊ vmbꝛatiliter radia/

re. Alioquin ipſuʒ verbum diuinum/vt
culatiuũ nõ oꝑatiuũ / ceſendũ eſt, etiã dũ

95

tis in tali mẽſura nũero ⁊ oꝛdine/nõne ꝓ/
oĩ rõne potuit rñũdere.Dũñs eſt.qð bonuʒ

itũ eſt. ꝙ, tenebꝛe eã nõ ↄpᷣhender̃t. nõ
negãdo q̃lẽcũq; participationẽ huiꝰ lug
velut vmbꝛatilẽ VUmbꝛã q pe dicim?eſſe
refulgẽtiã quãdã lucis.plus aut minꝰ⁊ ñ

H 0

Aractatus. XI.
pꝛotedit᷑ ſeu pcedit ↄĩcatiue ad ꝓceſſiös creaturã.repꝛobãs⁊ indurãs eã. xeputãs ltumn
ſpũſſcĩ qͥ amoꝛ ẽ pꝛis ⁊ filij. Praxis igi/eã indignã ſe ipᷣo 4 auit eif Bubi Dien
nõ intedit᷑ in intellectu ſpeculatiuo ſi con ſunt abiſſi due ꝓpoꝛcionabilr ad dupliceʒ Gunis
feſſe ſe habeat ad appetitũ / niſi ꝓcedat ad haãc hoĩnũ ſoꝛtẽ aſſignãde Primis dicet. ſormin⸗
opatõis rõneʒ Sicut alibi de theologia venite bñdicti pꝛis mei.percipite regnũ mnhlron
ꝙ ſit ſpeculatiua didiciſti.q;uis eifinis qʒð paratũ eſt vobis ab oꝛigine mũdi.qð hirebittl
pcipuus ſit amoꝛ dei ⁊ laus eius magni nec vidit.Audient alij. Ite male icopdel
ſicans dñm. Zũc vo diuinũ vᷣbũ nõ irra dicti. ¶ Demum cõſidera duas abyſſos ſlosdaf
tionabiliter appellat᷑ pꝛacticũ/duʒ diuina velut intermedias.que ſint vie ad dupli/ „ inmmum
volũtas accipit ipᷣm ad ꝓductionẽ ſeuꝓè cem pꝛecedẽteʒ. De qbo in ps. VUniuerſe Piuddo.
ductibilitatẽ eoꝝ oĩm q̃ facta ſunt/fm tri vie dñi mĩa ⁊ veritas Ecce q; incopꝛehen Nidmit.
plex fieri.vnũ eſt in mẽte angelica vel hu ſibilis ſit vtraq; viaꝝ OQm̃ eſt via qͥ videt ſcknoſ
mana. ſcᷣm in exiſtentia ꝓpꝛia ſeu genere hoi recta. ⁊ nouiſſima eius ducũt ad moꝛ oniudien
pꝛio ⁊ in eſſe foꝛmali ſuo. Ceteꝝ puatio cc.Et viceuerſa iuſtoꝝ ſemita/reputat᷑ in ſcumneſt
ſeu nihil/ðꝛ ſine ̈bo facta.nõ qꝛ ſit alidd ſania. Alternatio tanta poſtremo cernit ſonuofuit
extra intelligentiã.ſed ita ꝙ nomẽ entis in vijs iſtis/tã ambigua/tã ꝑplexa/tã ti⸗n oitn
vel eſſe vel exiſtentie/phᷣs extendit ad illa mida ⁊ incerta.vt vere dictũ ſit. neſcit hö⸗ dlorrpe
circa q̃ negociat᷑ intellectus.vt ſũt puati finẽ ſuum. ⁊ oĩa in futuꝝ ſeruãt incerta. (WWſcbne
ones.⁊ relationes rõnis/vt ↄplexe ſigni · Aatro ꝑ totã vitaʒ ſceleratus/ad vnũ pe Mnntn
ficabilia/ex fabꝛicatione intellectus ↄpo titõis vᷣbũ meruit audire.hodie mecũ er?⸗ ſclon
nentis ⁊ diuidentis.cũ ſilib ¶ Diſcipta· in paradiſo.dũ petrus negauit.dũ iudas nereprm
Grandes ſub paucis collegiſti ↄtẽplädi apls / deſperatõis peioꝛi laqᷓo qᷓ; canapis lengi
materias.redire placet ad illas abiſſos ſe ſe ſuſpẽdit. 2* q̃tiens mentẽ marie ↄtẽ eſpien
ptem.q̃s innuis marie mẽteʒ fuiſſe ↄtem plaãteʒ ſapienter has abyſſos arbitramur Pignid
platã. ¶ Ogr. Abiſſum dicimꝰ ꝓfundi deo diriſſe. O culi mei defecerũt in ſaluta tolturti
tatẽ.cuius fundus aut terminus/nõ pot retuũ.qͥ ad tres abyſſos mie.⁊ in eloquʒ nronl
ab inſpicientib intueri. ¶ Vide ſi nò ſit iuſticie tue. qᷓ ad tres abyſſos veritatis ſ rieet
abiſſus talis ipᷣe bñdictus deus trinus ⁊ ſeueritatis eiuſdẽ iuſticie.O quotiens ex aii
vnus in ſua maieſtate.nõ ꝑ reſpectũ qu pauit ſicut paulus. q̃tiens caſto ſilentio hyfnne
uis extrinſecũ cõſideratꝰ.qꝛ nemo nonit magnificãs dei ſecreta.nec audaci temeri (Ecndcn
pꝛeʒ niſi filiꝰ.nec filiuzʒ niſi pꝛ.nõ excluſo tate ſubintrãs aut irrũpẽs ſuſpirauit.O Mad
tñ ſpũſcõ.qͥ ꝓꝛſus eſt eiuſdẽ ↄgnitõis een gltitudo diuitiaꝝ ſapientie ⁊ ſcie dei.ſapi mdss
tialis cũ pꝛe ⁊ filio Sex alias abiſſos nu entiã qͥ ad intrinſecã abyſſuʒ diuinitaʒ. *
meramus/habendo reſpectũ ad res exte/ ſcientiã vo referamus ad alias. Seqͥtur imiel
rioꝛes. maxiĩe rõnales. q̃ ſole capaces ſũũt q; incõpꝛehenſibilia ſunt iudicia eius.⁊ ſainsne
btĩtudĩs eterne.vel ꝑennis miie.Hũ innueſtigabiles vie illius Has vocat poõ. 1 gida
q̃d nõ abiſſus eſt mie dei.q̃ res viles ⁊ de catharactas. Abyſſus ait abyſſum inuo/ Gogn
lie nihilũ / dignata ẽ facere ſe ißa dignas. cat in voce catharactaꝝ tuaꝝ ¶ Diſcipu B miz
atq; participes ſue pulcritudinis. nobili lus LCõſiderans iſta totus hoꝛrore ↄcuti nabec
tatis. ⁊ honoꝛis.ĩmẽſaꝝ. vſq; adeo ꝙ id oꝛ totus ad me. meãq; vilitatẽ reſiliẽs /di nnen
ipᷣm ſũt ꝑ graʒ/qð dei filiẽ ꝑ natazʒ Hoc ninã maieſtatẽ trepidꝰ expaueſco.nec qͥd chnnn
intuebat᷑ in ſpũ ꝓpha loquẽs ĩ ꝑſona dni. agã/qͥd dicã/q̃ me vertã/q̃ fugiazꝭ/ꝓꝛſus nn
Ego dixi dij eſtis ⁊ filij excelſi oẽs. Sidq ſcio. C. Proijce te totũ ſecurus in rehe
dẽ dedit eis ptãtẽ filios ði fieri.nõ ex ſan illũ qͥ; eſt deꝰ nr̃ refugiũ ⁊ virt. Itaq; pꝛe
guinib coꝛpoꝛeis ꝑ volũtatẽ viri ſeↄmi trahẽte/venimꝰad filiũ. Filius vᷣo polli/ 1
ſcẽtis cũ carnis ſue.i.mulieris volũtate. cet᷑ eũ qͥ venit ad me nõ eijciã foꝛas Pro ü
ſz ex gre germine. dũ ex deo nati ſũt ꝑ ver ijciamtota fide totaq; ſpe nos in manus iten
bũ regenerãs.qð ideo caro factũ ẽ vt eſſſj miſericoꝛdie ſue/ reſilientes a ſeueritate ſumn
caro de.hĩtãs in hoĩb ⁊ hoĩes in eo ſuꝑ inſticie. Non poterit miſericoꝛdia claau-/ nhadc
admirabili pꝛſus vnitate. ¶ Uis altera dere gremiũ redeũtib.q̃ ꝓ fugietiba/reqͥʒ wte
velut ex opꝓpoſito tibi mõſtretur abiſſus. rendis/reparãdis/⁊ ſaluandis/ in h̊ mi⸗/ . ati
hec eſt incõpꝛehẽſibilis⁊ hoꝛribil dine in fie ðᷣfto/lacerata ẽ ſpinis ⁊ cruce clauata ſun
ſticie ſeueritas.q̃ ꝓijcit a facie ſua/rõnalẽ? Ooſtꝛemo qͥd niſi magnificẽni talis dni . in

wönem
Wir can
munin
Mrmig
Pdintg
anys
orim
mitinſin
tuchit
Wiuns
Hawrcner
akoſimnto
Muimm
tpinui.
ſcder ſpi
diunni.
idicnans!
Detſ

nimn

e
ii tlis0i
iny gis
minenn
ne
niiens d
snw
Gilanmn
R
nutſe

„

lumine ¶ £οα
ſciens neſcio/oꝛdini
ccuius ſupꝛa meminiſti de q̃ttuoꝛ vt vnũ.
dq opus in centum qnqginta rubꝛicas
partitũ eſt. cũ aliquot rubꝛicellis. Duʒ eĩ
verbi generatione ↄtẽplationẽ incepimꝰ
marie. tu nunc traducis vt de pꝛecurſoꝛe
ioquamur. ſequamur hũc oꝛdinẽ ſi com
placitũ ita tibi fueri. E
qſo de btõ Johe q̃lis fuerit marie ↄtẽpla

Super Magniticat.

reuerearis. exultãs ei c tremoꝛe dicens
Die deus magnificatus es vehemẽeter.
Rurſus q obietluna mnlier WMagft

ficat anima mea dũm ( Diſcipulus.

templationez dic alterã marie. qꝛ pꝛopo/
ſui redire poſterius ſuꝑ iſtã de abyſſs iu
dicioꝝ dei. qͥ aliquos miſericoꝛditer dat
filios dei fieri. coheredes regni. alijs ad

interitum derelictis.iuſto quidẽ ſʒ ocul/
to iudicio.¶ Ogr. Salutada ſepe eſt ?
oꝛãda mater miſericoꝛdie vita dulcedo ⁊
ſpes noſtra:quatinus dei miſericoꝛdiaʒ/

non iudicium ſentiamus Etem̃ ſiquod

factum eſt/in verbo vita erat/quãto per/

fectius fuit ⁊ eſt ipſa in eodem verbo / vi⸗

ta ꝑ quã ⁊ in qua verbum caro factum.

reddidit perditis ⁊ moꝛtuis vitaʒ? Dul
cedo ſubinde noſtra eſt. que fontem in ſe
parturijt dulcedis Spes inſuꝑ interce

dendo.recõcilians ⁊ ſubleuans.nõ aucto
ritate pma ſaluãs. ¶ Tranſferunt᷑ obin
de per ecciaʒ.illa ꝰbi pꝛeconia.ſub nomi/

ne ſapientie pꝛedicata. ꝑ ſapientẽ/ad iſta
vbigenã de v̈bo ⁊ in vᷣbo gliantẽ. Ab ini
tio inqͥt ⁊ añ ſecla creata ſum. ꝑ pꝛedeſti/
nationis electiõeʒ pꝛe oĩbo. In me om̃is
pes vite ⁊ vtutꝭ p auxiliationẽ ¶ Diſci.

oui talia oĩa ꝗᷓ ſapiens colligit.⁊ mecũ

ſepe retracto.maxĩe dum natiuitat eius
ſacra celebꝛitas recolit᷑.ð q̃ fieri poſſet cõ
paratio ad illius natiuitatem qui fuit hõ
miſſus a deo cui nomẽ erat Johes.qͥ vẽit
in teſtimon

iũvt teſtimoniuʒ phiberet de
Ogr. Alludis ſi ſciens vel in/
iniotextus euangelici/

. „

diſci. Beqmur

tio/qi ſcdᷣa pncipalis/ediſſere. ¶ gri⸗

CTCõtẽplabat᷑ mẽs marie Johez. nüc ad li

terã.nũc ad tropologiã.qũ; vᷣo ꝑ allego
rie. ⁊ anagogie myſteriũ Diſci. Ara pa
lam facta eſt de Johᷣnis nũciatione.cũ pᷣ/

conijs eiꝰ.parentũq; ſuoꝝ. affer aliqòͥd de

myſterijs. ¶ Ogfr. Cõtemplabat᷑ maria
verbũ qð erat in pncipio/qñnq; metaphy
ſicaliter Aſſumebat em̃ ſilitudinẽ hõis p

eArtẽ operãtis in exterioꝛẽ materiã Conſe

ſebat aliq̊s phos ita ſenſiſſe ſicut ðt Jo

haãnes euãgeliſta. Deus em maniteſtaue
rat eis qm inuiſibilia dei per ea que ſacta

ſunt a creatura mũdi id eſt homine intel
lecta ↄſpiciũtur. Sempiterna quoq; vir

—

tus eius ⁊ dĩnitas oſtẽdit oꝛdinatiſſime

pſtituta ſupꝛa omnẽ artis excogitationẽ.

ars vero qͥd eſt niſi recta ratio reꝝ agibiii

um. Ita concludebat maria metaphyſi -
cans. opoꝛtere poni verbũ ſeu logos idẽ

ſermonẽ vel rationẽ patris.ꝑ qð verbuʒ⸗

oia facta ſunt. ⁊ qð factum eſt erat vbiq;
pꝛecognitũ ab hoc verbo.nõ alia cogniti

one ẽ; ſe ipſo qͥ deꝰeſt.quẽ nullꝰdubitat eẽ

vitã ⁊ pᷣmã vitã alioquin iã non eſſet deꝰ
verbum ſuum vel ydee ſue. Cuius rei ab

ſurditatem/ipſe etiam phᷣoꝝ pᷣnceps Ari
ſtoj. ferre nõ potuit.ↄferens cum Plato

ne. Poꝛro noluit deus condens vniuer

ſa/latere penitus immenſitateʒ lucis ſue.
dum eam fecit ſplendeſcere ꝑ creaturas.
quas omes in ſapientie ſue luce conſtitu
it Omnia in ſapientia feciſti ait p Fuit
igitur homo miſſus a deo.qui ſpectatoꝛ
eſſet omnium operum dei.quiq; teſtimo
nium perhiberet de lumine. nõ em̃ erat il
le lux.ſed vt teſtimonium ꝑhiberet de lu
mine Erat lux vera que illuminat omnẽ
hHomint᷑ venientem in hũc mundũ. quia
nullus illuminat᷑ ad cognitioneʒ liqͥde ?⁊
pure ⁊ pꝑſpicue veritatis/abſq; pᷣma luce/
EFm triplex genus cauſe efficientis exem/
Ilis oꝛo põt eſſe maioꝛ.etiã phie teſtimo/
nio? Erat ꝓpterea hõi miſſo a deo/nomẽ

Johes.duʒ mũdi ſpectatoꝛ in ſtatu inno

cẽtie ↄditus eſt.vt teſtimoniũ ꝑhiberet ðᷣ
lumine UVidebat pᷣmã lucẽ ꝑ ſpeculũ ⁊ in
ſpeclo creaturaꝝ.nõ in obſcuritate enig/
matis. Videbat ⁊ in imagine ment ſue.
2 ꝑ eã lucidius multo q; ꝑ veſtigium veł
ſpeculũ creature.nõdũ tñ intuebat᷑ in ſua

jdditate nudã lucẽ. Sʒ heu hõ cũ in ho

noꝛe eſſet / nõ intellexit. ↄpatꝰ eſt iumẽtis

inſipiẽtibo ⁊ ſilis fact eſt illis ſoropterea
tũc euenit vt lux vᷣa in mũdo eſſet ꝑ quã

mꝰ/eũ ñ cognouit.ad quẽ cognoſcẽdũ fa
ctus erat. ¶ Diſcipul. Nihil hacten at
tuliſti ĩ hac ↄteplatione marie fm phicaz

—–

93

rebat ad pᷣmũ artificẽ deũ. qui oĩn que fa
cta ſunt/ꝓduxerat ñ naturali neceſſitate.
nõ caſualr aut foꝛtuite. ſ ſpõtanee. Recẽ

rfationẽ/qð ſit ab hoĩe vere philoſophan
te negãdũ.ſi ñ ſit auerſus a vera luce ðᷣo/⸗
ꝑ tenebꝛas pccoꝝ.ſi ñ ſit obſcuratũ ĩſipi/
ens coꝛ eius.nec dat in repꝛobũ ſenſum
SDi deniq; fuerit in eo gra dei. vt merito
Johes appellet᷑. Atuero ſi id qð ſeqͥt/ita
poſſit ad ↄmodũ phie flecti/deſidero co

gnoſcere ſcʒ ĩ ꝓpꝛia vẽit ⁊ ſui eũ nõ recepe

rũt.qtqr ãt receper̃t eũ dedit eis ptãtẽ fili
os ði fieri.hiſqͥ credũt ĩ nõie eiꝰ.qͥ ñ ex ſã
guinibo neq; ex voluntate carnis.neq; ex

volũtate viri.ſʒ ex ðo nati ſũt Et vᷣbũ ca⸗
ro factũ ẽ ¶ gr. MNõ pᷣt ad lrãʒ expoſi/

tio tradi niſi de incarnatõe v̈bi. ꝑ cuiꝰ fi⸗
dẽ/fiũt boĩes filij dei.cuiꝰ ĩſuꝑ lr̃alis Jo

hãnes pᷣco fuit.vox ⁊ lucerna Lõfitet᷑ hic

Augẽ. ꝙ qͥd hẽret myſterij.Et vᷣbuʒ caro
factũ ẽ.nec qͥdẽ poterat ſuſpicari.cũ de p/
cedẽtibo aliqd ñ negaret ĩtellegẽtiã ↄcepiſ
ſe ductũ phie Erat nẽpe platõis ĩſtitutꝰ⁊
fihagoꝛe diſciplinis Attñ ſine pᷣiudicio
fe videamꝰſi vᷣbũ ði poſſit dici ĩ ꝓpꝛia ve
niſſe/ꝑ ifuſionẽ lũis vultꝰſui/ſuꝑ faciẽ m̃
tis huũane.imo ꝑ quãdã ex vtero m̃tꝭ ĩcoꝛ
poꝛationem ſui.Oĩs itaq; res quantũcũ
qʒ ſubtilis ſit.ĩcoꝛpoꝛeeq; nate/ſi ↄparat
ad ſimplicitatẽ pᷣme lucꝭ'/coꝛpoꝛea iudica

tur.materialis iſuꝑ.qꝛ potẽtialis eſt atq;

mutabilis.⁊ ñ puract Dũ ̊ pma lux in
fluit ⁊ illabit᷑ ĩ poꝛtõeʒ rõis ſuꝑioꝛẽ/q; di
cimꝰ apicẽ m̃tꝭ vł ſindereſim vᷣgineã.qͥd/
ni dicamꝰdði vᷣbũ q̊dãmõ incoꝛpoꝛatũ vel
hoĩeʒ factũ ꝓpter ðifoꝛmẽ pᷣncipal hũane
pt vnionẽ.pꝑ quã (ſi Boecio credimꝰ)fi/
ũut hoies dij: Dei eteĩ ꝓpterea genꝰ ſumꝰ.ĩ
q̃ mouemur. viuimꝰ.⁊ ſumꝰ.Et hĩtat in
nobᷣ vᷣbũ ſuũ vnigẽeitũ ⁊ et᷑nũ plenũ gr̃e ⁊
vᷣitatꝭ ¶ Diſci. Hõ aduertebãa talis phiſi
ceↄteplatõis applicatõʒ.q̃ ñ aberrat a fiʒ
g. Lides pl?eleuat arcẽ mmtꝭ vt vᷣbũ
i inhabitet ꝑ fidẽ ĩ interioꝛi hoĩe vt hoꝛ
tat᷑ apls. Cõſiderãs igit᷑ hãc vnitiuã ha/
bitatõöez Augꝰ. öt mariã mr̃eʒ ði ↄcepiſſe
pmo feliciꝰ deũ ꝑ fidẽ.q; poſteriꝰ ꝑ carnẽ

Põ ei. ue pma / ſibi ſaltẽ attuliſſet

ↄceptio.¶Diſci. Vtꝝ potuerit maria ſi
ne fide vł caritate fuiſſe mr̃ ði coꝛpalis
Mgr. Bi Poreri oꝛdĩatã ſpectes/ñ po
tuit.qm̃ deꝰh̊ facere ñ oꝛdinauit.ſʒ qͥn ali
ter oꝛdinaſſe potuerit cũ ſit ĩmẽſe potẽtie

nec ĩplicʒ gᷣdictõeʒ/ita fieri qͥs hec a dei

potetia negauerit? ¶ Diſci. Sũt alie qſti
ones abſq; nũero ſuꝑ icarnatõis htẽ my

co ñ induco

Tractatus. XI.

1

ſterio. vt puta ſi D fuiſſz ĩcaꝛnatũ/hoĩe
pmo ñ peccãte. Si põt rõ tradi ↄuinces
Cur de / hõ ſit. Ita ei conari videt Anlſel
mꝰcũ alijs nõnullis. Rurſus cũ oꝑa tri⸗/

nitat ſint indiuiſa ad extra/qũo fieri pp-

tuit vtſſolꝰfiliꝰ diceret incarnat. cũ ſiliby

abũdatiſſie tractatꝭ ꝑ doctoꝛes. q̃s idcir/

ñ in gr. O quãta credis ꝑ/
ſpicacitate mẽs marie ↄteplabat᷑ oĩa talia
ↄferẽs ĩ coꝛde ſuo.q̃lia meruit exꝑiri qñ
dom pudici pectoꝛꝭ tẽplũ repente fit dei.
qñ fas fuit pꝛo ſalutatoe ſibi dici. Salue
mr pietat ⁊ totiꝰ trinitatꝭ nobile triclini
um. vᷣbi tñ incarnati/ſpeciale maieſtati pᷣ
parãs bonvici Tnddi fuit/p fidẽ
caritate foꝛmatã.ſʒ ſpeciale hoſpiciũ/per

verã mr̃nitatẽ/nedũ carnis ſoliꝰſʒ ⁊ mẽtiꝭ
pparauit Intelligit᷑ aũt ſpũalis mr̃nitas

in aĩia vᷣbigena faciẽtẽ voluptatẽ ði pꝛis.
q̃ ideo frater ſoꝛoꝛ ⁊ mj eſt bi dei.mr vir
go. filia ¶ HNũciat hãc vᷣbi ↄceptõeʒ ſpũ⸗
ſcũs qͥ vbi vult ſpirat q̃ inſpiratio vel in/
ſtinctꝰ interioꝛ tenet ad aĩaʒ viceʒ ãgeli.q̊
gabꝛiel eſt foꝛtitudo dei. nã qͥd foꝛti/qͥd
ve potẽtiꝰpõt nũciari:¶ Ceteꝝ gr̃a dei ꝑ
Johezʒ fcata pᷣcedit.viã pᷣparãs vᷣbo dei.
qᷓ Johes ꝑ oꝛoneʒ ↄcept eſt/gabꝛielẽ ſilr

nũciãte Hihil eĩ hʒ hõ fecũdita in quis

poꝛtõe rõis / ſit vir vel mulier /vt talis fi⸗
liꝰ inde Poſſir gigni.pᷣcedat opoꝛtet.⁊ pᷣce
dat/ʒac
templũ.poſiturꝰ incẽſuʒ deuotõis.cuius
oꝛo exaudit᷑.⁊ ↄcipit Eliſabeth (q̃ eſt dñi
memoꝛia) filiũ.cui nomẽ eſt Johes. In
q̊ gra dei.quãq; nullꝰ in ↄgnatõe natxali⸗

vocet᷑ h nomie· ¶ Poꝛro ſi ſeq̃n allegoꝛi
am/ʒacharias ſacerdotiũ.eliſabeth legeʒ

veterẽ fcat.ex qͥbo tioꝛe frigeſcẽtib/ñ po/
tuit ↄcipi gr̃a ð i Hihil em̃ ad ꝑfectũ ꝑdu

xit lex.quſq; venit plenitudo tꝑis.qñ ſol

iuſticie debuit oꝛiri ſuꝑ terrã hũane ↄdi/
tõis.p myſteriũ incarnatõis Tũc pᷣceſſit
in Johe lucifer/ illũ ſolem qͥ exvtero pꝛis
añ lucifeꝝ genitꝰ eſt in die virtutis ſue in
ſplẽdoꝛibo ſcõꝝ.¶¶ Diſci. Ergo ne putan
dũ eſt mariã nihil de pᷣnüciatõe Johnis
cognati ſui fuiſſe lr̃aliter contẽplatam
HBgjr. Imo vᷣo nec vnuʒ iota dimiſſum
eſt. nec vnꝰ apex oĩm.q̃ᷓ Lucas ſcpſit. qͥn

maria rimaret᷑.⁊ meditando ruminaret.

cõferens ad innumerabilia q̃ nos latent.
neq; ſcptis mandari potuerunt. Itaq; ſi
Johes fuit tanta ſollennitate nüciatus.

X

arias (dictus dñi ſaturitas) in

—

ſenma
hmne
nsbincn
rotilnt
ne Johis
elcbat:
adot
Furntnss
ſüboſitn
Ulemoh⸗
boincäfn
Ntſolitn
ſepinici
Gchyueni

ſnn
Fulgt⸗

loſ
chiop
e
don
mandd⸗
loch⸗

net notulas nonaginta.

Super Moagnuificat.

ſi ꝑ oꝛonẽ ſupꝛa nate curſũ ĩpetrat. ſi ſciĩ

ficat'i vtero.ſi gaudiũ ⁊ exaltatõeʒ cũ ad/
miratõe parẽtibo attulit. ſi pᷣcepit xpᷣm in
ſpũ ⁊ virtute helye.ſi ſobꝛie educat ꝛveſti
tus ĩ exẽplar H tpꝑalis felicita

8 amoꝛc eterne Si talia nob innotuert

Auca ex oꝛe marie nob referrente. nemo
dubitauerit qͥn ad ſe ipᷣazʒ/płima taliũ re⸗/

tulerit.ruoluẽs oclos ad ꝓpꝛios parẽtes.
q̃liter ãgelica nũciatõe/fuit ipᷣis oꝛtꝰ ſuꝰ/⸗
cũ vite ſerie.i.oꝛdĩe reuelatꝰ.vt ũñ minꝰ de
gtijs ab vtero ſibi largiꝰcollatꝭ maria cõ/
ſurgere ad graꝝactõeſ/q;ꝓ pᷣcurſoꝰ; huiꝰ
iocũdo ſcõq; natalicio nũciato. repetens

crebꝛiꝰcũ exultatõe ſpũs/cãticũ ſuũ Ma

2

Finit pᷣma ꝑtitio. gnificat aia mea dñz

ð vita ſolitaria Johis, qᷓi ſuꝑ rubꝛica

ſcda de nuciatoe ſua.⁊ habitatoe ĩ defto.

Sut iĩ hac ptitõe tres pticle.iuxa triplicẽ
modũ manifeſtandi vitã ſolitariã Et ↄti

marie ↄtem

Tſi mlta fuert ipᷣi

tẽplo. Si circa viſitatõez ⁊ ſa⸗/
lutatõeʒ eliſabeth Si circa na

tiuitatẽ/ circũciſionẽq; pueri/b interſru
iſſe maria credit᷑.ſil ⁊audiuiſſe cãticũ illid

ʒzacharie Bndict dñs deꝰ iſrael.cũ myſte

rijs h incluſis. Nihilominꝰlad pñs vᷣte-

re ↄtẽplatõis ocłos deſidero/ad ſolitudi

ne Johis de q lucas ſic intulit Pueraũt
creſcebat ⁊ ↄfoꝛtabat᷑ ſpũ.⁊ erat in dẽto.

vſq; ad diẽ oñſiõis ſue ad iſrael. ¶ ¶

Fiat vt vis.⁊ incipio qũo vis. ¶ Diſci.
Cũ hõ ſit natalr alal ſociale gregale ⁊ ci⸗/

uile ſᷣm phᷣm. Platonis qͥʒ ſnia ðt/hõies
hoĩm cãa factos eẽ.Ecciaſtes inſuꝑ male/

dicit ſolitario dicẽs. Ve ſoli. None ritꝰ

iſte viuẽdi in det/culpabilis ẽ habedꝰ.
tãq; ↄueniẽs ferꝭ ĩdomabilibo.aut hõib⸗

melãcoliq Solitudinẽ eĩ q̃rere Ariſto.

poſuit in homero fuiſſe ſignũ melãcolie.
Fuit igit᷑ puer Johes melãcolicꝰaut fera

lis ¶ Ogr. Addere debebas vnã diſtin

pho poſitã Solitariꝰ inqͥt/
vel de?ꝰẽ. vel beſtia Fuit aũt puer Johes⸗/

de pꝑ pticipatoeʒ ditat..ñ ꝑ nataz Etemrm
manꝰ oñi erat cũ illo. YFuit replet ſpũſcõ

ex vtero mr̃is ſue. Neq; ↄplexiõe melãco

lic.cũ ꝑ mirachm fuit dno oꝑante foꝛma

plãda circa Johis nũciatõeʒz i

er aũt creſcebat ? ↄfoꝛtabat᷑ ſpũ· Soſt ſub

dit᷑ Et erat in der̃to.Quare ⁊ qᷣuſq;: Ni
miꝝ vſq; ĩ diẽ onſiõis ſue ad iſrael.q̃tinꝰ

interea loqret᷑ oñs ad coꝛ eiꝰ in ſolitudie.

reuelãs⁊ indicãs ꝗᷓ eſſʒ ipᷣe factur ad iſra
el ⁊ docturꝰ. Sil vt ñ leui ſaltẽ maculare

vitã famine poſſʒ. Dedicabat euãgelicuʒ

viꝝ in ſuo celibatu ᷣgineo.imitabat᷑vitã
helve ꝑ quẽ erat ipᷣe figuratꝰ Cõplebat pᷣ
nũciatã de ſe ꝓphetiã Iſaie. Ego vox cla
mantis in deſerto. Predicabat pꝛimitꝰ
exemplo ſanctoꝛum ſpem regni celoꝛus⸗
per ↄtẽptũ terrenoꝝ.q̃tinꝰ auctoꝛitatꝭ põ
dus/adderet vᷣbis ſuis oꝑatio.atq; talis
merito iudicaret᷑ qͥ fallere nollet cupidĩe
mũdanoꝝ/ne dũ alijs pᷣdicaret pniaʒ. ip
ſe ꝑ deliciaꝝ inſecutõe/repbo inueniret
Diſc. Colligiſti ſũmatim cãs ſolitudis ĩ
Johe De ceterꝭ vᷣo ſolitarijs qͥd iudicas:
Hõ ei ſilib tueri ſe valẽt cauſis ¶ Vgr
Oꝑi tuo ðᷣt Ambꝛoſiꝰ/intẽtio nom̃ ipo/
ſuit Et xpᷣs. Si oclus tuꝰfuerit ſimplex/
nñ hñs aliq; ꝑtẽ tenebꝛaꝝ/totũ coꝛpꝰ tuuʒ
lucidũ erit.⁊ ſic lucerna fulgoꝝꝭ illũiabit

— „.G

te Pꝛimũ ẽ igit᷑ aſpicere q̃ ſit ⁊ q̃lis ĩtẽtio

.

ſolitudinẽ ĩqͥre ¶ Houet aliqs feritas

incõpoſita ↄplexiõis natalis vł adqͥ ſite.

ñm paties ciuiliter ↄuerſari. cuiꝰodiũ oẽfẽ

⁊oĩm õᷓ ſe.ſiẽ de hyſmaele loqͥt᷑ ſchᷣt᷑a Hãc
cãm ſolitudis ĩ catho mõſtro/ab hercle
necato.Hãc ĩ leonibꝰHãc ĩ auibo noctur
nis accipimꝰ ¶ Mouet aliqͥs cupiditas
implende voluptatis. ſeu pꝛopꝛie volun

tatis quoꝛum felicitas eſtimatur impu/

nita nequitia. peccare ſcʒ volunt.neq; ve

cũdiã hoĩm neq; penã pati Querit eĩ lati

bula/feð voluptat ipletio.qð ⁊ fere ðᷣmõ
ſtrãt.⁊ auicłe qdã oñdũt.niſi foꝛtaſſis ali
q̊s ita beſtiales inuenies/qs ꝓpꝛie neqͥ tie
publicatio delectat. pᷣdicãtes vt zodoma
pcẽm ſuũ.⁊ cuʒ malefecerint gliantes.
Mouet alios/animi q̃dã deiectõ ſeu pu
ſillanimitaſ/cauſata ꝑ freneſim aut melã
coliã młè mõis.q̃les nũerant medici.q̊s
nihilomĩfatẽt᷑ inũerabiles reꝑiri.Talit

demẽdatũ tradũt expoſitoꝛes Danieł ipzʒ

Nabugodonoſoꝛ.cuiꝰ fuit habitatio cũ
feris.Et demoniacꝰ iſte ꝑ legionẽ oppꝛeſ
ſus.qͥ habitabatĩ ſepuleris. Pueros in-
ſuꝑ aliqs imo iuuenes ⁊ ſenes/hac timo
ris foꝛmidine agitari ſic ↄſtitit: vt nec vi

gere alios vellẽt. nec ſeſe paterẽet᷑ ſacialit

intueri. Quoxꝝ tãdeʒ aliq ꝑ deſerta vaga

ces / nuſq; ↄparuerũt. Alij laqueo vel pꝛe

cipicio vel aliter / ſibi moꝛtez intulerunt.
Laudabil certe verecũdia/maxie pueri
lis ⁊ in mulieribo.ꝗ ſaluã reʒ facit.malis
obſtãs conatibo. z ne qͥd nimis.ne le/

ſa tandẽ verecũdia/tfrons accipiat᷑ mere

tricis.atq;verificet᷑ ille ſubuerſiuus inue
nüũ v̈ſus Angelicus iuuenis ſenibo ſatha
nizat ĩ ãnis. MHouet alios ĩanis.iacta
tia Alios ſpes qᷓſtus vberioꝝ Alios ociũ

iners. Alios fantaſtica libertas Alios q̃

dã feruoꝛ nouitiꝰ nõ ſᷣm ſciaʒ. volens ſi/
bimet eſſe dux.boꝛ.⁊ abbas. Alios igno
rãtia difficultat heremitice vite ſeducit.
eſtimantes ſolitarijs deeſſe nihil/ pꝛeter
oꝛare deũ. dũ vbi ſegregatos ſe faciũt ab
alijs inueniũt ſemetipᷣos cũ paſſionibus
duriſſimis.luxurie.gule.ðſidie.⁊ accidie
ſupꝛa modũ.vt ĩterim diabolicꝭ aſtutijs/⸗
de viſitatõibo hoĩm curioſis ad inſolita⸗
de victualiũ poſtremo veſtiũq; carẽtia ta
ceamꝰ. Landẽ penitet eos ſuumet.⁊ giro
uagi fiũt cũ Cavn. ſolũ de heremitica vi
4. barbãa⁊ appellationẽ retinẽtes.quibus

ſolitudo nõ abſtulit vicia:ſʒ aluit auxit ?

multiplicauit. qᷓliba vicos ⁊ plateas vide
mus impleri. eterrimũ hoc genus mo
nachoꝝ ait Hieronim btiſſimꝰ.? Bene
dictus.ĩmo monſtra ſunt hominũ extra
terminos bõe policie ðpellenda
pls. Et qͥs ad ſolitudinẽ his attentis/ pu
tabit᷑ idoneꝰ: Cõfirmas em̃ qð oppoſui.
Ve ſoli.¶ Dgẽ. Videto ne malicia płi
moꝝ/paucis obſiſtat bõis ⁊ electiſſimis
pꝛſuſq; dĩnis cultoꝛib ſolitudinis.q̃les
in commendationẽ fidei vocatapłs. In
ſolitudinibo errantes.in mõtibo⁊ ſpelũd.
in melotꝭ ⁊ in pellibꝰ capꝛinis.qles Pau
lus ? Anthonius. Arſenius. Agathon.

Hlilarion.cũ ſiłibo innũeris.qͥ naturã ſu

pꝓgredientes/oñderũt in ſeipis ꝙ regnuʒ
celoꝝ vim patitur. ⁊ violenti rapiũt illud
Duid deniq; de Johanne nr̃o Quid de

Biſc. Spũs vbi vult ſpirat neq; mira

dilia trabẽda ſũt ad imitatõeʒ. ſʒ reueret

Aadmirida AOgf.- Recte ſent. Hlõ agif
itaq; feliciter vita ſolitaria/ſine dã affla

tu ſpũſſci.qũq; patẽter reuelãt.qnq; ſecꝛe
tioinſpirãt ducẽt ⁊ agẽtꝭ. Dẽ eĩ de xpᷣo qꝙ
ſps ipulit eũ in deßtũ. Dꝛ ꝙ ⁊ ductſitDẽ
q ⁊ agebat᷑ in deßtũ.Et hic de puero.Jo

hãne pᷣmittit᷑ꝙ ↄſoꝛtabat᷑ ſpũ.Qui autẽ

Ziractatus. XI.

puata lege ducũt / publice; 2 gñalibo ñ ſub

tõis.
inſinuaſſe vidᷣr mibi ps.ↄparãas ſe tripli

ri ſolitudine differẽs tũ ab vtraq;
litudo clauſtri colocat᷑ ĩ ciuitatib.ſic hʒ
nicticoꝛax domiciliũ in eiſdẽ. Sic ſe hʒ
ſolitudo paſſeꝝ in tecto. Nõ eĩ refugit ci
nitates.ſicut pellicanus in deſerto lõge
fit ab eis.⁊ heremi cultoꝛes ſimiliter lõö
eteꝝ ſolitariꝰ ſicut paſſer ſoli
tariꝰin tecto.nulla lege viuẽdilſub voto a
ſtringit᷑ imitans in hoc voluntarios be
remitas. Nihilominus locum villarum

ge fiũt.

—

ſunt inſtitut ¶ Diſci. Oua roe cognoſce

tur ꝙ a ſpũſcõqͥs ducit᷑ ĩ deſtũ/ſolitariãä
ductur? vitã. cũ tot ſeductõis cauſas nar

raueris?⁊ vniuerſaliꝰ expeto de ſolitarijs
oĩb.qͥs debʒ eẽ ſuꝰ finis.qͥs ſue ocłs intẽ

Mgr. Tres modos ſolitudinis

citer. Silis inqͥt fact/ſuʒ pelicano ſolitu

dis.⁊ fact ſũ ſiẽ nicticoꝛax in dõicilio Vi
gilgui ⁊ factſũ ſic paſſer ſolitariꝰ in tecto

Pria figurat ſolitudinẽ fti.ſcdᷣa clau
rtet tecti ſiue tẽpli.qð ſignat tectuʒ
Aplu.

aliꝰpccoꝝ punitio.tertiad deũ ꝓximatõ

H.ʒ tñ in ſingulis ſpũſſcũs ꝓpꝛios fines.

q̃ poſtmodũ ↄſtat ex euetu.ſʒ interim loqͥ
mur de hüano ↄſilio. ¶ Ampliꝰq ſit ⁊ qᷣt
ſolitudo deſerti.pʒ in heremicolis. iuxta
narratões ⁊ vitas patꝝ.qͥ pꝛeterea ſunt.⁊

e ſolitudiĩie vᷣo clauſtri vł cenobioꝛũ

habet᷑ notitia ꝑ reglas ipoꝝ.qᷓ ↄueniunt
osẽs eſſentialiter in triplici voto.obedien

tie.pauꝑtatꝭ ↄtinẽtie.(¶Poꝛro de ſolitu
die tertia quã imaginamur ſileʒs paſſeri.

q̊ ſolitariꝰ ẽ in tecto.nñ ita ↄgnitionẽ inue

nimꝰtraditã Participat aũt cũ Ete
0

vł ciuitatũ ũ relinquũt.diſpares in h he/
remit.

⁊ oꝛõibo vacãs.Legimꝰde ſcã Judith ꝙ

fecerat ĩ ſupioꝛibodom ſue/ſibi cubicim
vbi cũ puellis ſuis ſola moꝛabat᷑. Sara
iunioꝛ moleſtata/ꝑrexit oꝛare ad ſupiꝰcu
biculũ domꝰſue HBelye ⁊ helizeo fuerunt
in ciuitatibo aſſignata ĩ ſupioꝛiba domꝰ/
cenacła Petrꝰoꝛaturꝰ aſcẽdit in ſuꝑioꝛa

₰

domꝰ Ita ꝑ mlta colligt ſcõs viros loca
ſibi q̃ſiſſe ſecreta ⁊ alta ¶ Diſci. Ediſſere
q̃mõ poteſt eẽ laudabilis huiuſmodi ter

tia ſolitudo.q̃ſi ſit cũ domo ⁊ ſine domo.

:.

plũ. ¶Coſiderat᷑ inſuꝑ triplex in gnali
finis qrẽde ſolitudis.vnꝰ peccãdi vitatõ.

nüc ad hãc ſolitudinẽ idonei tradidert

egimꝰ. ꝙ Anna ꝓphetiſãs de
puero Ihu/ñ recedebat de tẽplo.ieiunijs

Autanum
tytcaukr
ſtuhmnetea
ne Gian
äfüütimndo
neyulti
niſuiin
nucinopid
punck
adaͤno n⸗
nekaben.
ammanituc
vldensenj
tlteet do
nnechoerte⸗

lanes in ſo

fernnneci
ſaheeſt
Cefütiu
fugne
.D
Danncdd
ihoann
mnecitib
banaſe
Ducern
(Dlin
Raür
lelamet:
cad
Ak
faſtnnt
leſtnecn
ſtnſe
taliane

gi ſu
Gftem

noꝛüpf
Snne

AoDedn

Dorweſbin
rg aſe
Minoneinue

itängdo.
o⸗
mmnd ſch;

e Gieſch
Pbäſcingi
in denb
N ſmiin
ſani
nitiſtonn
wummil⸗
banfümm
hmiin

xunis

Cianidn
utt Sn
muiſuntd
Nlgeofnam
Nininnng
Gitinſtpen

i

4

MtieN

miſitudinẽ nõ ſiluit ipᷣe xpᷣs loqns de tri⸗
bulatione futura/monẽs eum qui tecto
eſt vt nõ deſcendat tollere q̃ in dmo ſunt

Hſit eni domꝰ regionis illiꝰ tecta plana.

apta deãbulatiomi. ſecreteq; ↄuerſatiõi.
tanq; pauimẽta lapidibo plams. cuʒ ce/
mento ſtructa. Bngiſtereſe ꝛopoſitum
ſolitarij talis ẽ/vti mũdo quaſi nõ vtaf.

Non eni fidit in viribo ꝓpꝛijs aut coꝛporʒ

aut animi.poſſe pati.ſolitudinẽ.vel deſer
ti vl clauſtri. faut hoc qð põt.Accipit ſo
litudinẽ tecti.nõ ſꝑ ad lrãm.ſij ꝑ ſimiltitu⸗
dinẽ.Sicut eiĩ manẽs in tecto nõ reſpicit
q̃ fiũt in domo/ſic nec ille ſolitariꝰea cu
rare vult q fiũtĩ mðo.Aiuit ſibupſi ⁊ ðo.
curã ſuã totam ⁊ cogitatũ ſuũ ⁊ ſuaʒ ſolici
tudinẽ ꝓijcit in deũ.Finis ſuꝰ eſt triplex
pꝛetact. Pꝛimus vitare faciliꝰpctã futu⸗

ra. dũ nõ tangit picẽ cure tpalis ne inqui

nef ab ea. Scðs cogitare oẽs actus ſuos ĩ
amaritudie aĩe ſue. Zertius ꝓximare veo
videns eni iniqͥtatẽ ⁊ ↄtradictionẽ in ciui
tate.et dolos et vſuras.et blaſphemias ĩ
medio er. elongat ſe nõ ccꝛpꝑe ſed mente.

manẽs in ſolitudie qualẽſibi fecerat he/

ſter in mecho palacio.vocãs ſe ſolitariam
et qu pꝛeter deũ nõ efſ auxiliatoꝛ alius
Diſcipulus. Contraria viðꝛ eſſe ſibi⸗
met hec ſolitudo.videt enĩ et audit mala
que fiũt in ciuitatibo.nihilominꝰvt dicis
fugit ea. Si fugit qualuer ilavidet ⁊ au
dit. ¶ Oagiſter. Doceat te ꝓpheta regy
Dauid dicẽs. Qui inquixebat mala mi⸗

hi/locuti ſunt vanitates ⁊ wolos tora die

meditabãt᷑.Ego aũt tanq; ſurd nõ audie
bam. ſicut mutonõ aꝑiens ⁊c. Non dicit
ſurdet mutus. ſ̊ tanq; ſurdus mutus.
¶ Diſcipulꝰ. Si ʒelũ dei habet.quo pacto
nõ obuiat iniqͥtatibo/ quõ ſaltẽ voce non
redlamat.nõ arguit.ñ pᷣdicat.nõ incul pat
¶ Sugr. Habet vtiq; ʒelum.ſed ſᷣm ſciam

que dcʒ eũ ↄuerſari in medio natiõis pꝛa

ue.qᷓ nõ ſapit aut inqͥrit qᷓ; owꝛtet. NHeq;
fruſtra nitit.ſʒ gemẽs inttolerat q nec po

teſt nec debʒ arguere. Rñdet crebꝛo curio

ſitati ʒeli ſui. Quid ad te. Nõ ẽ tuũ noſſe
talia vel talia nõ arguere Non eniti ↄtra
icſi fluuij. Curã illã deo linqᷓ et tuã age.
iſapul“ Es hoc mõ ſi dicere facere
q; ſtatuerẽt/quis ꝑſeq̃ret᷑ vicioſos.qͥs bo
noꝛũ ꝓfectũ pacis conciliatoꝛ intẽderet:

☛

Sancta ruſticitas (ait Hieronimꝰ) ſibi ſo

Buper magnificat

Reſidet itaq; ſolitarius in tecto/quam ſi li pdeſt. mo dũ noõ opitulafalijſ/ oleſt dũ

nõ eſt pꝛo ꝓximo. atrariaf ei. Nauta dũ
nauẽ deſerit:nõne ſũmergit. Dãnatiõeʒ

pꝛoinde pigri pᷣui.nõne ꝓ talẽto recondi

to tal meref ⁊ meruit?¶ Sagiſter. Cur
metueret qui nihil erogadũ ſuſcepit ex of
ficio cui nipil ex articulo neceſſitattincũ⸗
bit agendũ.radit ad vſurã talentũ om̃e
qð accepit.dũ vtit᷑ illo qᷓliter ⁊ quouſq; ſe

lex ⁊ volũtas erogãtis extẽdit.Si nõ abu

tif donis ſibi traditis qn et q̃liter nõ opoꝛ

tet. ꝓfecto nõ retinet talentũ.nõ eſt ↄtra

rius xpᷣo. Non veſerit nauẽqui cuſtodiaʒ
eius nõ accepit.Atuero videãt.qͥ ſuis hu
meris officia publica vel impoſuer̃t vel ĩ⸗
oſita ſuſceper̃t/quẽadmodũ reddẽt rõem

ce ſubditis. Quid ad iſtũ de nõ ſuis/q̃ fo-
rig ſunt.q̃ iuris ſunt alieni:¶ Diſcipul⸗

Mõne mãdauit dñs vniuiq; de pꝛoxi

mo ſuo. Nõne iufſio legis ẽ.Oiliges ꝓxi
mũ tuũ ſicut teipᷣm? (¶ Magiſter. Man

datũ iuſſumq; fatemur curare pꝛoximuʒ
et diligere.ſʒ nõ plus qᷓ; ſeipᷣm.nõ plꝰ qᷓ;ᷓ;

eſ DHeus certis amoꝛẽ dei ꝓximi termi
nis limitauit.de qͥbus nõ ẽ hic dicendũ ꝑ

ſingula. quoxꝝ delxs alibi noticiaʒ; cõpaſſe
ſczin de olatione teologie. Hiſapulꝰ

