kannlnn Tunc dilatato mentiſ oꝛe.iubilat exultat? ſapia diuina que ſe qrentes poccupat.⁊ B
wrcndolh exclamat ad omnem generaliter creaturaz. docebit te. qm ꝓpꝛia et finalis oꝑatio hoĩs
poſtun . Laudate dñm in ſctis eius.Et cũ ſeraphi eſt cognitio ſummi dei cũ fruitione et lau⸗
oſphoegt acclamante ſibi Sctũs ſctũs ſctũs domi/ de ſua.viuis igio homo et q;tum laudat
rmanicn nus deus ſabaoth. Pleni ſunt celi et tera aia tua dñm. Eſt et iſtic iter quo oñdit do/
. gloꝛia tua. ¶Roſſumus ſanctos eius (ſi minus ſalutar ſuũ. Quarenoli conqueri
mi dan ſobꝛie ſapiamus )acciꝑe pꝛẽm et filiũ cum dũ laudas/quaſi nihil agas.q̃ſi nõ dum pᷣ
Phirin ſancto ſpũ.qui ſunt tres ꝑſone ſed vn de mia capias.laus eſt magnũ mibi qedepci
— et dominus ⁊ vnus ſanctus.Aut ſctã ſunt um ſibi.magnũ valde etiã dũ gratj ſit.imo
gapn . dei nomina eius ſacratiſſima. Sunt om / maius di gratis ſit Certũ hoc hẽbatania
Wanalle nia q̊ʒ dño cultu ſpecialioꝛe ſacrata aut cer deuota qlem introduximus dicentem. lau
nmnon teſcti dñi ſunt omnes ſpũs cõſummata iaz date dñm in ſcris eius. ¶ Dõ ſi vellemus
— AI beatitudine deo ꝓximi:aut ſunt hoĩes exa in his et ſingulis que ſequũtur immoꝛari
ENnn tati a terra quaſi iaʒ ſine terra.qui typo xpᷣi q̃le ſit fimamentum virtutis dei q̃les ſint
unſen trahunt omnia ad ſe ꝑ cõtemplatiõem di⸗ virtutes eius.qualis denaq; ſit multitudo
Dnwrn lectiõem etlaudem oia referendo ad glaam magnitudinis eiuſ. ſuccũberet ſermo cona
Emiint ⸗ cõditoꝛis.ales imitatur aĩa deifoꝛmisK tui nec tempeſtiue ſatis arripemus ꝓmiſſã
mſhu/ quã in has pꝛoꝛumꝑe laudesdicimꝰ Lau de vaſis pſalmoꝝ hmõi maxime rõeʒ Hoc
mulnu date dñm in ſctis eius. Caane impleue, vnũ tũ dixim ꝙ in re q̃libet deo ſoli debet
wunte rnat aiam dñs laude ſua.ſaginauerat eaʒ ci laus honoꝛ ⁊ gla ſicut ipᷣe eſt oĩa in oibus
urus bis eterne ſatietatis.repleuerat in bonis ðᷣ Hinc põ.Ois terra ſiue oĩs creatura ado⸗
uſbicn ſideriũ ſuum.et vtaquile iuuẽtutem reno⸗ ret te deꝰ ⁊ pſallat tibi.pſalmũ dicat nomi⸗
Areſto⸗ uauerat qͥd ni labijs cxultatiõis laudaret ni tuo altiſſimo.NHNulli vero creature datur
niedct os eius et eructaret verbũ bonũ. Laudate laus hmõi ꝑ latriã/nec vt ſignũ ẽ vt imago
ralis dñm in ſctis eius.¶ Ault hec aĩa regredi/ neæc ꝓpter aliã quis attributiõem ſi ꝓpꝛieſẽ
on dusi ens de cella vinaria aut certe putat omnes tiamſicut nulla res creata ſummũ bonuʒ
me aidore ſentire.qð ſentit de dũo in bonitate ꝓpter̃a eſt neq; vt res/neq; vt ſignũ vel aliud attri
anün ſibi cõplacet in laude dñi.Cõgratulat᷑Äqam butũ.Atuero qꝛ loquendũ vt plures ſentiẽ
ettinallen ni collaudãti:que etſi nõ habeat iuſſionis dũ vt pauci.laudam in creaturis deũ ado
Dndnind in oĩbus audaciã vt laudent.ſfiduciã nibiꝭ ratione latrie.ſicut in cruce⁊ in imaginib⸗
tndoſsen ominus accipit cohoꝛtatiõis applauſus · xvpi ĩmo ſicut in omni re.quẽadmodũ q̃li/
rusnung iocũditatis cum alacritate tripudio ⁊ coox bet eſt imago vel veſtigiũ tenue trinitatis
nrbann ultatione. laudate dñm in ſanctis eius. noõ minꝰ naturaliter q; aliq ſit artificialiter
leniand Scit vltimã nedũ ſui ſed oĩm btitudinem Caue tñ in laude vel latria cretumꝝ a ſcẽ
ntn in dñi laude poſitam.q;uis non eodẽ gra/ dalo qle fieret ſi adoꝛaretur pbᷣlice deus in
cepomn du. ſicut nõ oĩa exquo ꝑticipãt dñi cogni / demone vel eius imagine. in aſino / vel in
riumm, tiõem et liberã ex volũtate dilectiõem. Si bufone.ĩmo nec in angelis et hominibus.
mhmet cut pᷣterea diuerſi ſunt ſtatus in hñtibo etiiꝭ quantucunq; EnigAanlam Aaiun eis
mmnif libertatis arbitriũ.duo pᷣcipue vn vie qui etalter honoꝛ ineſt. nibus in tranſitu
tisgnit P fidẽ et ſpem ambulat.alius patrie vbiꝑ⸗ dictis / ad inſtrumenta muſica pergat fᷣmo
1 ie etua finis et termini ſtabilitate vacat aia noſter. WPe oniturtuba cũ ſono vel vt
ufl eata. videt. amat. laudat. Exerceamꝰ igit alia tranſſatio habet/cum clangoꝛe cuius
nnnn, hic in terris vocem laudis qᷓ nobis ꝑſeue materia finis et vſus varius eſt. Nam ẽ tu
nden, ret in celis.Dicat vnuſquiſq; viatoꝝ pᷣſer ba coꝛnea vt eſt illic. In vocetube coꝛnee
ſpwen 4 tim ecciaſticoꝝ dedicatoꝝ laudibodeiOis in recoꝛdatiõem arietis immolati ꝑ Abꝛa
2 ſpnũ̃s laudet dñm. ¶ Uis autem ſcireo aaa ham. Eſt tuba ductilis velargeneei V eß⸗

rea.que metalla/fuſibilia malleabiliaq; ſũt
¶ Zuus itaq; ſit affectus quãuis excarne
naſcatur/foꝛtis vt coꝛnu/nõ lubꝛicus/aut
efſuens.ſit ductiliſ.i.ſuaſibilis imitatoꝛ ſa

pientie que de ſurſum eſt. Sit bonis con⸗

ſentiens.ſit non immanſiuus ꝓpꝛijs opini
onibus ꝑtinax in illis.ſit ad fines ſub fine

deo / vſuſ; varios accõmodus. NHaʒ tuba
clan git nunc ad denunciatiõem ſolennita

tum.nuncad congreſſum belloꝝ.nuncad
legis ꝓmulgatiõem vel auditum ꝓut in ſi⸗

nay.nunc ad cetus conuocatiõem.nuucꝓ
neomenia.hoc eſt illuminatione noua ĩ in
ſigni die ſolennitatis. Nõnunq; ad opera
tionem miraculoꝝ ſicut in deiectione mu⸗/
roꝛum in Jericho.¶ Rurſus ad euangeli

ſationem.dicitur enim pᷣdicatoꝛi. dicitur ⁊
ſpeculatoꝛi.Quaſi tuba exalta vocem tuã
quemadmodum de Bartholomeo legitur
ꝙ vox eius quaſi tuba vehemens. Deniq;

magnum nimis tremendum ſimul et iocũ
dum habet miſterium tuba nouiſſimavo/

cis archangeli et vocis chꝛiſti in clangoꝛe

mirifico qualiſcunq; fuerit.concipiendus
magis intellectualiter qᷓ; ſenſualiter.reſur/
gent moꝛtui.Sane tam efficax erit.ram la
te patens.tam omnia penetrãs vox illa tu⸗
balis.que ſaluandis gratiſſima.damnan⸗
dis vltra q; dici fas eſt hoꝛrendiſſima per⸗
ſtrepet et tonabit.Lalem ſe fatebaturaſſi⸗
due Hiero.audire ad terroꝛem ſimul et ſpẽ

„

terroꝛem cruci nti

eum in pſalterio et cithara. Differunt hec

a tuba vel buccina.quoniam pulſu ſeu ta⸗

ctu non flatu ſunt.quoꝛum ſonus eſt capa
cioꝛ atq; ſerenioꝛ.qualis aptioꝛ eſt aurib⸗

contemplantium confidenter habitantiũ

ĩ tabernaculis eterne pacis Hec autem eſt

diſtantia pſalterij cum cithara.quia pſalte
rium ſonat a ſuperioꝛi ꝓcedens a grauioꝛi
bus ſonis ad acutioꝛes deſcendendo. Ha

bet inſuper coꝛdulas vel argenteas / vel ex
electro quaſi tinnientes.leuius q; tangen⸗

das. Cithare vero foꝛmam/ad pſalcerium
videbis euerſam. Cuius ſonitus a grauio

ribus deoꝛſum/ad acutioꝛes ſurſum ſonoſ
tendit.cuius fides⁊ coꝛde de moꝛticinis fi

unt inteſtinis animalium deſiccatis ſubti

liatis et toꝛtis. Que omnia / nonne ſigniti

cant congrue ſtatum vel affectum peniten
tis/ aſcendentis a cõualle ploꝛationis.coꝛ

ncruciantis inferni.ſpem gloꝛificã
tis paradiſi. ¶ Subſequitur: Laudate

pus quoq; ꝓpꝛium toꝛquentis et extennã⸗

Zalem babere ſuadet dominus ꝑ Iſaiam
anie peccatrici ſub typo tvri. Sume citha

ram circũi ciuitateʒ meretrix obliuioni tra

dita / bene cane/ frequenta canticum vt me
moꝛia tui ſit. ¶ Conueniunt pſalterium ⁊
cithara.quia pectoꝛi iungũtur et foꝛmam

coꝛdis habent inſtar ſcuti.habent et hanc
figuram ſingla inſtrumenta muſicalia Nã

trigono pira midi ꝓxima ſunt omnia ſiue
que pulſu/ſiue q; flatu conſonant.Ac ꝑin⸗
de queſo/nonne docentur in omnibocan⸗

ticis inſtrumetalib/habere ſurſum coꝛad

do minum. Vnde pᷣterea differentiam ſuã

quomodo cõcoꝛdant pſalterium iocũduʒ

cõtemplationis/cum cithara penitentiat

afflictiõis.quemadmodum cõſonare dul⸗
ce eſt garritui philomene turturis ſuſpiriũ
Dic ſpem cum metu et exultationem cum
tremoꝛe/miſcere monuit pſaltes reguus.
Seruite inquit domino cũ memoꝛe etex:
ultate ei cuʒ tremoꝛe.ecit qð monuit.dñ

pſallens et ſubſiliens totoq; conatu ſaltãs
nudatus eſt coꝛam archa domini.ſicutvnꝰ

de ſcurris ait Wichol. Cuius impꝛope⸗

rio/ſcimus Dauid quid reſponderit. ZLu⸗
dam et vilioꝛ fiam plus qᷓ; fgetus ſum⁊ ero

humilis in oculis meis.¶ Bubiungitur

Laudate eum in timpano er choꝛo.Tim
panum/vulgo gallice diciturtabourvłbe

gdon. compoſitum ex pelle deraſa tenſaqʒ
cuiuſmodi non eſt vna vel magnitudo vel
foꝛma vel vyſus Sunttimpanula duo.ga

lice naquaires.vnum obtuſi ſupꝛa moduʒ
ſoni.alterum ꝑacuti.vbi ſignificatiõem ac

cipere poſſumus timoꝛis humiliantis et
ſpei eleuantis ꝓpꝛie miam et iudiciũ q̃ dño

cantande ſuni. Spes in cõtemplatiõe di/

nine pietatis et gratuite bonitatis.timoꝛi

affectu ſeueritatis.inſuſteniabilis aduerſꝰ

peccatoꝛes quos obdurare dicitur ſicut ali
oꝛum miſereri. Sunt alia timpana vulga

ribus magis aſſueta.quia facilioꝛa.quia

ſonabiliora ad ſaltꝰ inconditos.et alia tri⸗

pudia.quibus ſolent iungi fiſtula bifoꝛa⸗

mina vel triforamina.tripos inſuper non

grandis calibeus/ hincinde percuſſus.
vmbala quoq; nõnunq; ex ere/ꝑ mum⸗

am colliſionem/tinnitus acutos reddẽtia⸗
quibus iudeos veſeres vſos fuiſſe Lyꝛa
non ſiluit.Tu foꝛte rudis es et ad pſalterij

tis/ad obediendum cithariſanti ſpiritii.

ſ MMokpi⸗

Peh
noun⸗
mleh
enwnch

usho

nnſien
wocnura
uimqvo⸗
cuum/
wploot
lsencop
Uun Awe
cocone,
uoinec
Uton⸗,
ſonnnord
Gepot
Waedo
ſhe⸗
pren
ſs/
honi
ucbe
io ut
Nenmt/
lugtal
ſcuntae
donnthe
Ardann
bchmi
nocn
Gthmntd
fome
Mſep
gbubin

Guuranot
lebawer
Gihnone
logilo
Clinnu
nodin
mognie
lüim⸗
ſapinn
aun
erpforn
Gnbet

unimcnnd
eneamſni
un ſocieg
pchincnnak
Gſongreda
msſuſpiniü
Mnonemam

lne .

mmdege
Snonutai
lum
ape/
A
mero⸗

.Dim
o Nde
tenſacz
nimndore
ladr g
anody
ctöene.
milianns
ciciidi⸗
nphnieN,
modnori
ismguaſ⸗
turlanstl
navrlg
lor. guu
getalam
iulabifo
pſupernot
cuſus.
aupnun

woosedet.
fuſe
uupr,

nnr. A

cxthare q; ſubtilitatem ineptus.cantes in

tympano moꝛtificationis concupiſcentie

carnalis per abſtinentiam et ieiunia. Con
cinas in choꝛo fraterne caritatis et conui /
ctus honeſti ſine querela que diſſonantiaz
operetur.deniq; quomõlibet id du
502

non ſileas a laudibus creatoꝛis. 2
vocatur a nonnullis vulgaribus inſtrum̃

tum quoddam inſtar trabis oblongum et
vacuum/coꝛdas habens groſſioꝛes.mul⸗

to plus qᷓ; cxthara duas auttres/que bacu

lis erutis percuſſe.varie variant rudem ſo

num. Atuero confoꝛmius ad expoſuoꝛes

et textũ choꝛus ẽ cohoꝛs canentiũ ſiłi mo
do coꝛone. put licteraliter ad oculum vide
mus in eccleſie choꝛis.et in choꝛis tripudi

antium Hic exiſtimandũ eſt mariam ſoꝛo

rem moyſi cũ alijs aliquãtis/iympana pul

ſaſſe poſt egreſſum maris rubꝛi.Reliquos
autem omnes choꝛos duxiſſe / cum reſpon

ſione vocis canticoꝛdi atq; plauſibili Sic

in reditu filij ꝑditi/ paterfamilias euange⸗
licus/cũ pꝛandio vituli ſaginati iũxit ſym⸗

phoniam et choꝛum. Sic filij ꝓphetarum

ducebant choꝛos quando Saul occurreſ
eis mutatus eſt in virum alterum tam effi

cax erat muſica ꝓphalis. ¶ DSvmphoniã

purant aliqui viellam vel rebeccam qᷓ mi⸗
noꝛ eſt. Atuero rectius exiſtimatur eſſe mu

ſicum tale inſtrumetum quale ſibivendicz

uerunt ſpecialiter ipi ceci.Hec ſonum red
dit dum vna manu reſoluitur rota paruu/
la thure linita.et ꝑ alteram applicatei cum
certis clauibus coꝛdula menieroꝝ ꝓut in
cythara.vbi ꝓ diuerſitate tractuum roteva
rietas armonie dulcis amena q; reſultat.

Houic ſimphonie qͥd aptius comꝑandum
reputabimus/qᷓ; noſtrũ coꝛ.aſſidue ſe mo/
uens.ac ꝑinde fantaſiam agitans:q̃ ſi cce/

N

ditura motione nunq; quieſcit moto coꝛ/
de. Coꝛ vero ſi ceſſat a motu moꝛianimal
cõtinuo neceſſe eſt. Felix muſicus ſpiritua

lis qui ſuo hoc ſimphonico cãticoꝛdo/me

lodiam iugiter ſcit ⁊ ſtudet/per meditatio⸗/⸗

nis digitos modulari.qtũs affectuũvoces

fmigãma miſticũ/ſuaues reddat YFelixqui
magnalia dei nedum in naturalibus.qua

lia ſunt omnia mirabilia valde facta in eiꝰ

ſapia cuius non eſt numerus:/ſed in artifi⸗

cialibus etiaʒ recognoſcit.quemadmoduʒ

ex ꝑfoꝛatione modici ligni in ſambuca vel
fiſtulis.aut ex metalliductione in tubis et
cymbalis/aut in neruoꝝ aut inteſtinoꝝde

Dꝛiginali ratione

tie variantur. t 1„
in coꝛdis et oꝛgano.Coꝛde fᷣm glo.poſite

ſiccata toꝛſione put in citharis / totreſonã/
equitur. Laudate euʒ

ſunt ꝓ quibuſſibet inſtrumẽtis alijs a pſal
terio et cithara que coꝛdis ſonant repercuſ
ſis.ſit viella.ſit ſymphonia.ſit lyꝛa. ſit rota
ſit guiterna.ſit lituus.ſit nablum.ſit ſiſtrũ

ſit ſcacarum. ſit rebela.ſit generaliter ! mo/
nocoꝛdũ vel diacoꝛdum vel tricoꝛdũ vel te

tracoꝛdũ vel pentacoꝛdũ vel ſexacoꝛdũ. ſe⸗
ptacoꝛdũ.octicoꝛdum.nonicoꝛdũdecacoꝛ
dum.⁊ ſic abſq; termino coꝛdarũ in inſtru

mentis que vel olim vel poſterius compo
ni potuerint ¶ Ceterũ.latius adbuc oꝛga
na recipiuntura gloſis/ꝓ muſico qualicũ/

qʒ coipingatur inſtrumentol. Habet ve/
ro modernus vſus aꝓppꝛiatiõem necirra⸗/
tionabiliter ad oꝛgana ex plumbeis vel ſtã
neis fiſtulis.que cum follibus et cũ digitꝭ
multiplicem ⁊ ꝑfectam habent inter aliud

quodlibet inſtrumentũ vocaliũ/reſonãti«ã

fiſtularũ.quefiſtule nõ illiberales appellã

de ſunt.qꝛ nõ oꝛis defoꝛmatione.ſed follis

inflatione ſonant. Hoc ſolũ vel pᷣcipuũ re⸗

tinuit eccleſiaſtica cõſuetudo muſicum ge

nus inſtrumenti cui vidimus aliqñ iungi

mubam. rariſſime vero bombardas ſeu tha
lemias ſeu coꝛnemuſas grandes aut pugs

vel alia ſiqua ſint que noĩauerimus inſtru
menta.q̃lia Daniełliber / oia cõcludere vi
detur in adoꝛatione ſtatue ſub omni gene
re muſicoꝝ ¶ Verũtñ ampliare id qð mõ
diximus de oꝛganoꝝ ſolo vſu p celebꝛẽ ec/
cleſie ritũ.cõmonet id qð ꝓpha ſubiungit.
Laudate dñm in cymbalis bũſonanubuſ
laudate eũ in cimbalis iubilationis. Sũt
erea cimbala ea qᷓ vocamꝰ cãpanas.q̃s bñ

foꝛtiter ſonare nulluſambigit. Talibo vtik
ecci pluſq; alijs ſectis/ad dñi laudes tanq;

vice tubaꝝ legis veteris.q̃rũ officia meirꝭ
quidã expᷣſſit loquentẽ inducẽs campanã
Laudo deũ verũ.plebẽ voco:cõgrego cle⸗
rum.Defunctos ploꝛo.peſtem fugo.feſta
decoꝛo. Sunt et cãpanule p melodia ve/
lut in hoꝛologijs aliquibo oꝛdinate.Qui/
bus in omniby nf̃i poſſunt interioꝛes affe

ctus erudiri ſimul et impelli:qualiter expe
riebatur ille/cuius animus cõmotus acri /
ter.eleuatus.dilatatuſ.qñ fiebat hmõi reſo

nantia celebꝛis / iubilabat totus in ſe reco⸗
lens illud ſeraphicum de deo. Pleni ſũt ce
li et terra gloꝛia tua.Oꝛ. R.vat tout.Hec

eſt ineſtimabilium pꝛofuſio gaudioꝛum

—

7 8
–

2

—

PDe canticoꝛum

T Subinfertur pulcra nimis ad boꝛa cõ
cluſio.Omnis ſpũs laudet dominũ. He
ꝓfecto toti pſalmoꝝ contextui pᷣcipue ſuo
ſubſeruit initio/quo dictum eſt. Beat? vir
Quig enim viri beati dicimus officiũ / ;
vox laudis ad dominum. Juxta illud Be

ati qui habitant in domo tua domine/i ſe⸗

cula ſeculoꝝ laudabuntte. Verum de hoc

in ſubſequenti thomo ſeu tono/magis in/

tellectus eoꝝ omniũ que diximus aperit᷑.
vbi de canticoꝝ rõnalium vel intellectua⸗

lium oꝛigine phia verbum facit. VUnde lu

cidius apparet/quante ſit fecunditatis/q̃n

te iocunditatis hec echoꝛtatio Omnis ſpi

ritus laudet dominũ.vel vt tranſfert Hie⸗
roni.Om̃e qð ſpirat laudat dñũm ¶ Huic
teãſſationi ſiquis cupiat magis inniti/ po
terimus omne qð ſpirat ipᷣi homini ꝑ a p
pꝛiationem dare.quemadmodũ nomina⸗
nit hominem xpᷣus omnem creaturam qui
dictus eſt in Geñ. Inſpirauit ſpiraculũ vi
te homini dete terra foꝛmato.Eſt aũt ma⸗
terialis ſpũs (vt interim de ſpirituali ſit ſi⸗
lentiũ )radicatus in coꝛde/quo tanqᷓ; mini

ſtro et ligamẽto quodã/rõnalis aia exercet
ſuas oꝑatiões in oꝛgano ꝓpꝛij coꝛꝑis.cui

tanq; in ſpera actiuitatis ſue coaptat᷑. Eſt
triplex iſte ſpũs aut flatus/inſtar fumi te⸗
nuiſſimi.naturalis ſcʒ vi talis:/ animalis
cui medicoꝛuʒ aliqui tantam attribuerunt
virtuteʒ/quaſi ꝑ ſe ſufficiat ad hominis o⸗
perationes.nam poſito ſpiritu altero/intẽ⸗
dunt ſi nõ errant dicere/q medicus vt me⸗
dicuseſt/cõſiderans coꝛpus humanũ tan
tum vt ſanabile/non magnope curatde cõ
ditione vel exiſtentia ſpũs materialis alte
rius cõquirere. ¶ Pꝛoiude conſtat varia⸗
ri certiſſime/rõales nedũ aiales bois oꝑa⸗
rationes ſm diſpoſitiõem materialis huiꝰ
ſpũs.quẽ ſpirat ⁊ reſpirat coꝛ ꝑ cõſona mẽ
ꝛa pᷣſertim ad cerebꝛũ vbi ſit aĩalis ſenſiti
uus ſcʒ ⁊ motiuus.Hic enim ſpũs ſi fuerit
ſplẽdidus.ſi ſerenuſ.ſi ſubtilis.ſi mulcebrꝭ
erit exinde totus hõ letioꝛ ⁊ alacrioꝛ(ſi de⸗
uotus eſt) ad laudandũ deũ.ſubtilioꝛ ⁊ ige
nioſioꝛ ad recogitandũ ipᷣm ꝓnioꝛ q̃ſi totꝰ
liquefactus ad diligendũ eum ⁊ ſuauitam
plexandũ.ſi nõ abuſus fuerit dono tali
Doni certe dicimus dei/talẽ ſpũs materi
alis ſerenitatem.ſit illa a deo immediate ſit

mediate ꝑ miſteriũ angelicũ.ſit ꝑ cõplexio

nis temperiem cũ apto regimine coꝛpoꝛis

ſit ꝑ opitulatiõem impetratiõem q; ſctõꝛñ

ſit maximetandem ꝑ habituatiõem vebe /

mentem in obſequio dei/in ocio ſctõ.in ex
ercitio cᷓtinuo fidei ſpei caritatis q; virtu
tum. 25 vſq; adeo fieri põt ab homine
cũ gratia dei:q videbit᷑aſſidue verſari meſ
eius in aꝑto lumine/cũ iocũdiſſima q̃ ſen/
ſum oẽm exuꝑat pace/cũ illa ſupadmirabi

li diuiſionis ſpũs ⁊ aĩe/cũ vnione ad deũ.

cũ ignoto cõiungit᷑ignote ⁊ ab omni pꝑtibi

litate reducit̃ad monadẽ, hoc intellexerũt

quidixerũt. Secura mens quaſi iuge con
uiniũ.Et iterũ. Nõ eſt leticia ſuper coꝛdis
gandiũ Et rurſus Quãmagna multitudo
dulcedinis me domine quã abſcõdiſti tim̃
tiba te Cü ceteris in hanc ſniam ſine nũe⸗
ro. . loꝛientur in dño qui ſunt hmõira
e

ri valde.ſed ſunt quis raro ⁊ ad tꝑs bñpla

citi tui deus qui das vt vis ⁊ quõ vis can⸗

ticũ.in hac nocte moꝛtalitatis q ſathanam
tenebꝛoſos ſpũs ingerẽtem repmis.qͥ po⸗
tes abſq; vlla dubitatiõe ſine materiali q̃̊⸗
uis ſpũ/tuas in mẽte colluſtratiões ſuauiſ
ſimas qles dicte ſunt ⁊ amplioꝛes illaben⸗
do ſuꝑadmirabiliteroꝑari.Atuero neſint

vacua diuine ſapie oꝑa que ſicres admini

ſtrat vt eas ꝓpꝛios motus agere ſinat.non
repellit aptam ſpũs aialis diſpoſitiõem. qͥ
aliter in cellulis cerebꝛi(qᷓs medici tripli⸗
ces ponũt pᷣmam mediã ⁊ poſtremã)pᷣtde

purari/vt ⁊ imago ſit viuatioꝛ.eſtimatiua

pꝑſpicacioꝛ.⁊ memoꝛatiua tenacioꝛ.ſicpᷣte⸗
rea ꝙ pars aliqua cellularũ vtputa ſuꝑioꝛ
ſubtilioꝛeʒ obtineat ſerenioꝛẽ qʒ fantaima⸗

rũ vel idoloꝝ repñtatiõem /remanẽtibꝛa⸗
lijs ꝑtib in obſcuritate maioꝛi. Cuius rei

poſſumus exemplũ acciꝑecirca cõbuſtio⸗

nem lignoꝝ q̊ ad varias ignis dꝛĩas in flã
ma vet carbone/aut ꝑ ſilitudinẽ nubium/

ant mõtꝭ alicuiꝰ altiſſimi.c? in vertice ſplẽ⸗

det ſol nitidiſſimus.cũ ĩ inſimis nubes va

gent᷑ atq; caligines. Adde ſplẽdoꝛes inſtar
fulgurũ coꝛuſcantiũ vel emicantiũ ſcintil⸗
larum.quarum illuſtratione veluti ſubito
diſparenti/pulcerrime veritates emicant a
pud agentem intellectum elicientem ex fã⸗

taſmatibus in hac luce pꝛeſentatis ſpecies

intellectuales puriſſimas/cuʒ affectionibi
quas nemo nouit niſi qui accipit.Puto ſe
ſerunt talia viri ſpũs ꝓphetici? deuoti Sẽ
ſit ⁊ hoc ipᷣa virgo bta dũ in ſe cõſiderãs di
niſiõem aĩeꝛ ſpũᷣs/dedit cuilibet qð ſuũ eſt
ꝓpꝛumpens in hoccãticũ. Magnificat aĩa

mea dominum. Er exultauit ſpũs meus/

rnd
ſontes
ſoaol
Ety.
Cral
Mut
ingeliau
lpoßt
uonpolue
Danimn
gotänüye
(Gogen
ſenſibooin
fantalat
Caffeciont
ſenſtbroo⸗
Mpteaere
cordis cui
eniiurn
ſonumnin⸗
leuntciſea
ſintsan
ehrazve⸗
ſindeſen
cuolansgte
feſonien
ipatnton
drenm
bicnodie
gaahiſien
eſtherde

muiid
lccd
adhann
ererſinine
limiͦin
tümnannh
Monenddi,
omngt
weintllani⸗
guuſtiugeenn
Aſuperengs
Mamuln
beöciſti⸗

uunſnenie
unthnön

pooſih
quovin-
Bgahmn
msd
Nnueicli
ſnössſtunt
Morsilthen
Amuc
ngin
ſu
ſnieni
tanhis
dmiſc
Dnchmuinn
unmenſehe
fimmnſone
iczinafn
1ſnonich
loni, QCuiont
anacöbuſt
nisdrein
dininnbung
in wnaſ
imsnuts
icorsinſtar
Gmmüſanel;
eweaniſudido⸗
Nnsenionte
cemnemgti

anisſeeß
ite
nordago
nſecöicein
ingi
D
ißien

—

a mulica ſen ſibili que dicta/ad muſicaʒ ſo
la ratione vel intellectu ꝑceptam. argumeé⸗/
tantes ita. Si coꝛꝑalis habeat auris ĩ obę-

. „ —
„
ð
.

de tonis octo / ꝑantiphonas et neumata⸗
qualiter illi philocapto de amoꝛedei/bea⸗

to Ignacio/familiari matris dei/fuiſſe per
angelos in monte reuelatum traditnara/
tio vite ſue. Sed terminus hmõi thomo
Ppꝛioꝛi ſtatuatur/ad alterumde canticoꝛuz
oꝛigine magis ad philoſophiaʒ ſpectantẽ teros/
üeeeeeſt veritatem de quinta eſſentia celeſti que
incoꝛruptibilis impartibilis q; eſt. ponit
cõſequenter neq; ſonum neq; auditũ pꝛo⸗
ptꝛie ſenſibiles illic eſſe.ſed omnia adintel⸗
ligentie rõem ⁊ ꝑceptiõem referenda qᷓ Pi
tagoꝛas imo et Job / de cõcentu celi poſue
runt. Sic intelligereturaplus de linguis
angeloꝝ.De hoĩb vero maxime poſt con
poꝝ reſumptiõem.nõ eſt impbabile muſi
cam vocalẽ illis eſſe. Mroꝛſitn audi⸗
toꝛ inſtrui poſt iſta que
in omni creatura reptis (Oia quippe fecit
in numero) Ouo pacto muſice colligimꝰ
exinde rõem: Grata fatemur dignaq; ſcitu
coſideratio. Neq; eni ſolus ſufficit nume⸗
uaga muſic rõem.ſed vt ſonoꝛus ſit oꝑ⸗
rus Nihilominus vꝛget nos apls cũ cete

w

Gecugus thomus

Roceſſit hũana ſtudioſitas cunr?ꝰ

oꝛa iugiter inueſtiget quouſq;

—;— *

iecto ſuo ꝓpꝛio/qð eſt ſonus cauſatus aba
ere repcuſſo/pulcros ſuaues q; numeros.
cur a ſenſibus alijs vt ſunt viſus et tactus
aliquid ſimile negabitur: ꝓpterea muſicaʒ
in geſticulationibus viſu perceptibilibus
In ipo pᷣterea tactu ſilenti venarũ pulſati⸗

lium poſuerunt.vt ex medicoꝝ diſciplina

Warcianus exponit. Erophilus inquit e

fantaſia ⁊ eſtimatio/numeros paſſionum
et affeetionũ motiuarũ/ꝑceptibiles ab his

rotãtiũ venas/rigmoꝝ collatiõe pẽſabat
Pꝛogredientes vlterius inuenerunt in
ibus interioꝛibus qui ſunt imaginatõ

ſenſibus omni ceſſante pꝛoꝛſuſab extra ſo

nante aere. Poſſum hanc noĩare muſicã
coꝛdis.cuius tot ſunt voces⁊ ſoni/quot in
ueniũtur motus interioꝛes numeroſi paſ⸗

ſionum interioꝝ vel affectionũ. ¶ Aſcen⸗
derunt cõſequenter hmõi cõquiſitoꝛes ve⸗
ritatis ad vim rationalem. que coꝛꝑeo nõ
vtitur oꝛgano.Et ab bac ſuꝑius ad intelli

gentiaʒ que eſt apex mentis.Ad ſinderi⸗
ſim deniq que vocaturſcintilla quedã ſuꝑ

euolans et ſuꝑemicans ad eterna queꝑ
reſto.videtur endelechia noĩari.¶ Ded et
ipᷣa ratio ꝑtita in rõnem ſuꝑioꝛem et inferi

oꝛem tanq; in virũ et mulierem.de quibui

hicnõ dicenduʒ.qm in tractatu detheolo⸗
gia miſtica et in alio de paſſionibo elucida
ta eſt hec diſtinctio. Poſuerunt igit᷑in his

omnibus potenrijs muſicam et armoniaz

. .
ginali ratione

Potuerãt ad extremũ
intellectu plurima cõ⸗
memoꝛari de muſica que ſatis vulgata ſũt
vt eſt figuratio gãme manualis.vt traditõ

oculus nec ſatiatnr viſu.necau⸗
sp ris impletur auditu/quin vlteri

. henerit id quod ꝑfectuʒ eſt. Pꝛoceſſit inq

—

Em diuerſas ipaꝝ motiones ¶ Fuitapud
nõnullos phantes dubitatio ſitam nume
roſa ſperarũ ⁊oꝛbium tã qʒ velox cuircuitꝰ
gqearet ſonũ:ab auditu coꝛꝑali ꝓpꝛie ꝑcep⸗/
tibilem.quẽadmodũ queritur a theologis

ſi de beatis illud depſalmis habeat verita⸗

tem. Exultationæs dei in gutture eoꝝ. ma
xime cũ ciuitas illa dicatin plena moduliſ
et canoꝛe iubilo.vbiquoq; eſt vnavox letã

qui poſt et inter ceteros/plenius aſſecutus

icta ſunt de nüer

itaq; ſubiectũ muſice / numer ſono

coꝛdiba nr̃is ad deũ / ſicut et clamoꝛes deſi⸗

derioꝝ Deſideriũ paupeꝝ inqͥ t ꝓpha exau
diuit dñs.Et hoc vtiq; nedũ cõcedimꝰſed
ad huius rei manifeſtatiõem/opuſculũ ſe⸗
patim edidimus de cãticoꝛdo.i.de cantico
coꝛdis.cuius initigle verbũ eſt. Beati q au
diũt verbũ dei.
ſumptiue dicit᷑in deo / dicit᷑ in angelis. ad

tuero ſicut auris tran⸗

oẽm deniq; traſterret intellectꝰ ↄgnitiõem

vt ibi:Qui hʒ aures audiẽdi/audiat.cũ ſi⸗

miliba mult. Nõ aliter vox ⁊ ſonusvt in p

boſro nfon methap hoꝛã accipiat᷑ncce eſt

Silr de flatu vel de ſpũ flante mouente. 2

exagitãte/ voceſq; foꝛmãte/cõſiderare nos

cõuenit. Hõ eni dñz laudat om̃e qdð ſpimt

ſine ſpiratõevñ fitvox.⁊ ↄñter anditus ſuo

mõ.Spũs aũt młtiplr ðꝛ ̃ᷣm declaratõeʒ

Didymi libꝛo de ſpuſctõ. Eſt eni de ſpũs
vt in Johe ſcribit᷑ Deꝰ ſpũs ẽ Eſta ꝓppate

⁊ ꝓpꝛie tertia in trinitate perſona nexus pa

tris et filij quo ſe dicuntur diligere ſpiritu⸗

ſancto. Dicitur et ſpũs ſapientie młtiplex.
Spũs inſuꝑ extenditur ad angelum tam

De canticoꝛum

bonum qᷓ; malum. Qni facit angelos ſuoſ
ſpũs ait ps. Dicunturet hoĩm ſpüs eſſe.i
mo ⁊ bꝛutoꝝ.ſᷣm Ecciaſtẽ.Extẽdit᷑ad vẽ⸗
tos ⁊ ſpũs pꝓcellarũ.Accipit᷑ ſpeãlitera me⸗

dicis ſpũs ꝓ inſtrumẽto ꝓximoviuẽdmo

uendi ⁊ ſentiẽdi in aialib.et eſt fumoſitas
ſubtilis ꝓcedens a coꝛde.Quid tandẽ mł⸗
tis immoꝛamur.cũ nomen ſpũs ad omn?
vim impulſiuam ſubtilẽ et maxime ſecretã
extendat᷑ Quo fit vt ois amoꝛ dicat᷑ſpiritꝰ
OQuid enĩ ſubtilius.qͥd vehemẽtiꝰad mo⸗
uendũ vel impellẽdũ qᷓ; amoꝛ. Inde illud
Augꝰ. Pondus meũ/amoꝛ meꝰ. illo feroꝛ
quocunq; feroꝛ. Hinc valerius noĩat amo
rem nedum ſpũaliter ſed ſpm̃ſctm̃.Et qm̃
inomni reꝑitur amoꝛ/qui eſt vir
tus quedam motiua et impulſiua ꝓput con
tinuo docebimus.pulcerrime et diuine cõ
cluſit põ. Omnis ſpũs laudet dominum:
Lanq; diceret.omnis creatura amet te de/
um ereatoꝛem ſuũ adoꝛetet pſallat nomini
cuo altiſſime. Metaphicalis demum ratõ
cõcludit totũ iſtud vniuerſuʒ recte dici mo
nocoꝛdũ diuine ſapiẽtie. In quo delectat
ludẽs ab initio:cuius monocoꝛdi/amoꝛẽ
vnica coꝛda.Hinc apud Boe.phia canit.
O felix hoĩm genus ſi nr̃os animos amoꝛ
quo celũ regitur regat. Quid hectibi ſona
re videtur optatio/niſi canticũ liberi arbi⸗
trij nõ diſſonare mũdi totius monocoꝛdo
(ſola quippe diſſoua ſibi volũtas eſſe põt)

que ꝑ ſupmũ ſaltem deũ nibilominꝰ ad cõ

coꝛdiã ꝑ iuſticie amoꝛẽoꝛdinat᷑ ¶ Pergat
igitur deinceps cõpoſitio nr̃a loq paucað
amoꝛe tanq; de intelligibili quadã volun⸗

tate.qᷓ vitali ſuo pulſu/ꝑcutit aures coꝛdis

intellectuales/ nõ abſq; ſuaui melodia / dũ
amoꝛi ſua numeroſitas adiũgitur.Et in pᷣ
mis reſpiciẽtes ad exẽplar vel ideam amo⸗

n creati/nõ ponimꝰ ꝑ fidẽ edocti talẽ aliqᷓ
ideam ſeꝑatam qᷓ nõ ſit deus quõ redargu

it Plato. Areſt. Cõcedimus tñ ꝙ omnia q̃ᷓ

facta ſunt/ſicut in verbo vita erant /ſic ĩ ſpi

rituſancto amoꝛ erant ſuo modo. Nam et
amoꝛ ipe vitalis eſt. Ponit inſuper fides a
moꝛem in deo eſſentialem ponit ⁊ ꝑſonalẽ
quoꝝ vterq; reſpectu creaturarũ idealisdi
ci poteſt Sed qua ꝓpꝛietate loquẽdi/qua⸗

li rurſus diſtinctione vel reali vel foꝛmali/

vel modali vel ſolius rõnis / nõ eſt pᷣſentis
inquiſitionis.Qualiter poꝛro ſit in diuia

trinitate.vox pa tris ipᷣe filius verbũ eius/

qualiter amoꝛ amboꝝ ſpũſſctũs cũ quodã

pe pulcrum.et

numero vt conſequẽter ponat᷑ illic muſica
ſuauiſſima que ẽ amoꝛ numeroſus/nec au
demus nec voluimus aliq̃m inverbis no⸗
nitatem aperire/que nõ a ſacris litteris ſit
expᷣſſa.nobis quippead ſolam hancregu⸗
lam loqui fas eſt ¶ Amoꝛ creatus ꝓducit᷑
a tota ttinitate
cientis.foꝛmat vel exẽplaris.et finalis.ap⸗
pꝛopꝛiatiue vero cauſaliter a patre.exẽpla
riterꝑ fuliũ.et ſinaliter ⁊ cõicabiliter in ſpũ
ſancto.Eſt aũt amoꝛ iſte creatus/inclina⸗

tio quedam/pondus/coaptatio/tendẽetia/

motio / cõueniẽtia cuilibʒ indita rei ad bo
numet in bono hoca pᷣmo bono appetibi
li deo.qtũs inde quelibet res ſictracta ⁊ in
dinata/reuertatur ad ſuũ appetibile pᷣmũ
quaſi circulo quodaʒ intelli gibili.Et hoc
mediate vel ĩmediate. Sic intelligi põt ꝙ;
monas genuit monademꝛ⁊ in ſe ſuum reffe

ctit amoꝛem.vel de beata trinitate ᷣm ali⸗

quos/aut de mundi ꝓductiõe tã maiorꝭ qᷓ;
minoꝛis ſᷣ̃m alios.¶Rurſus amoꝛ creatꝰ
quadꝛuplex eſt. natufalis.aĩalis.rõalis.in
tellectualis.quibo addit dioniſius amoꝛeʒ
inceatum diuinalem Naturalis amoꝛ/in
ſitus imAve in re qualibettanq; ſili
tudo ſue cauſequeeſtamoꝛ diuinus/qͥ mo

tus eſt deus ſe cõicare rebuſ. Sic amoꝛ na

turalis tantundem eſt in qualibet creatu⸗
ra quam habet de eſſe vel natura.ſicut enĩ

ens et verũ/ſic ens et amoꝛ cuius obiectuzʒ

eſt bonum cõuertũtur /vt ꝓpꝛie paſſiões cũ

ſbiecto. Antique dictum eſt. Bonum eſt
qð omnia appetunt et amant Et ita oĩavt

etiaʒ materia pᷣma ꝓpꝛie nihil poſita / amet
foꝛmam meopperate. mulier virum.⁊ tur

materia putanda eſt pure nihil. Alioquin

qualiter eſſet pars eſſentialis compoſiti.
Diciturtamen exſe nihil eſſe ſupplendum

eſt foꝛmale/quale cõmunicat ſibi foꝛma v

Amoꝛ̃terea ſicut impᷣſſus eſt ab amoꝛepᷣ

mo / ſic in iᷣm reſflectitur. Si enim creatu⸗

ra nequit fieri neq; cõſeruani ſine cauſa effi
ciente ⁊ cõſeruante/cũ finis ſit cauſa pꝛin⸗

cipij mouens efficientem Nõne mag ini⸗

tetur creatura cãe ſinali q; efficiẽti. HNonne
pᷣterea nonnulli phantes negãtes creatõe,z
reꝝ a deo nec cauſam eaꝝ ſufficiẽtem.po⸗
ſuerũt nihilominus ipᷣm eſſe finẽ eaꝝ cuiꝰ
gin ſunt ⁊ agunt et mouẽtur. Speciãtad
Sdicta phoꝝ ꝙ appetibile mouet appeti⸗
tũ circulo quodã.qꝙ deus ſtabſis mane

. —

plex genus cauſe effie⸗

oꝛmam infoꝛme. neq; eniʒ

toune
ch
inuſß
pcenti
fioul
ybideus
Oicden
neroun
funxent
ehe
lototus⸗
tots
mnrllst
lbeano⸗
mnvent:
Gunetn
iuncnve
ra
oton⸗

rcni⸗
ſisgue
udir
ln le
boamor⸗/
wene
Gtöen
Mori
Ginecii.
glinöen
iogdil
uibonn
ermrye
GSnioinn
tumenen
iui
rũ
ſntoleyn⸗
nnebog
nktczinn

mumnſeähor

SBprenarur

agcoginͤe
ſriinmn
am mönstee
tantade
Ridenng

enon
Inigerhyey

ludinſon

msſno
dona
bagenut
mſaned
usdi
epaltöci
Bonumch
uEtincin

Apoſite-ada.

arypunmmen
me, Negeg
nbi Aiouin
lonpvn
ſeippodenm
Fihtirma
ttbamey
nimatatu
ſineanltf
ſtanſapunn
gönemagin
fcin ſont
cgitseni
ſffcitn ⸗
ſeiniae
u Opeon
ereunine
unn

C

dat cuncta moueri. ꝙ eſt ſpera quedam in⸗
telligibilis cuius centrũvbiq; eſt/circũferẽ

tia nuſq;.ꝙad ipᷣm trahimus nos vt ad la

Oꝛiginali rõne

pidem fixum in litoꝛe/et hoccoꝛdis deſide

rijs. vel ſicut ꝑ catenulam et ſcalam ſurſuʒ
vbi deus innititur iuxta viſionẽ Jacob/

Sic demũ repetunt ꝓpꝛios queq; recurſꝰ.

nec manet vlli traditus oꝛdo. niſi qð ſinu
iunxerit.ſtabilemq; ſui refert oꝛbẽ Hic car
do eſt /hic tenax vigoꝛ/hic axis rote volubi
lis totius creature/hic poſtremo tenoꝛ vni
cus totius muſice mudialis. ¶ Amoꝛ iſte
naturalis cõſequitur cognitiõem ſicut etqͥ
libet amoꝛ.nam penitus incognita quis a
mauerit: Sed refert de cognitione.Naʒ q

dam eſt nõ cõiuncta rei diligenti.quedã cõ

iuncta vel cſſentialiter vnita. Pꝛimã inſeqͥ

tuir amoꝛ pure naturalis ſicut lapis tendit

gnitiõem ſed ꝑ cognitiõem impellẽtis⁊ di

rigentis. Sic ſuo mõ quilibet amoꝛ vel tẽ

dentia naturalis rerũ in ſuos fines/fitp di
rectiõem et cognitiõem intelligẽtie nõ errã
tis que deus eſt vt phᷣus et cõmẽtatoꝛ ſuus
tradũt. (Eaan triplex amoꝛ alius/tripli
cem ſequi᷑ognitiõem cõiunctã.ſicut ala⸗
lis amoꝛ/ſequit᷑cognitiõem ſenſitiuam in
terioꝛem et exterioꝛem.rõalis ſequitur co⸗
gnitiõem rõis homini cõiunctã eſſentiali⸗
ter.amoꝛ intellectualis in angelis plus ho
mine cõiunctã/ſequitur intellectualem co
gnitiõem. Habemus ꝓpꝛias cuiſlibʒ amo

ris ad alterũ differẽtias.vñ amoꝛ natura

qui bonns eſt/nec malus eſſe põt.ſicut nec
errare poteſt ſuus directoꝛ ⁊ cauſatoꝛ deus
qᷓ;uis inueniatur in agentib volũtarijs.ñũ
tamen ea rõne qua volũtaria ſunt.et qᷓ ſuã

inſequũtur cõiunctam cognitiouem.ſed x
reſpectũ ad inſtinctũ vel impulſum pꝛime

rõnis ſepate quã eſſe deũ cõſtat. Sic ĩ ho⸗
mine ſolo/genus quodlibet amoꝛis inue⸗

nit᷑tãq; in minoꝛe mũdo qͥ oĩ ꝑticipat cre⸗
atura ſed hoc eſt alia et alia réne.Amat ita
q; pure naturaliter ſequẽdo motiõem pꝛi⸗

mecognitiõis ſeꝑate.Amataĩaliter/oꝛdie

ad cognitiõem ſenſualem ſibi iũctã ⁊ itrin

ſecã. Amat roabiliter ſequẽdo intelligenti
am mẽtis ſue.que eſt ſupᷣma poꝛtio roͤnis.
eretaliquis qͥd ad materiã de canti.
cis/tanta de cõditionibo amoꝛis digreſſio

Ruidemus multũ ꝑ omnẽ modũ/qm̃ in ?d
mis ex hoc vltimo colligi debet diſtinctio
ſeu diuiſio multiplex canticoꝝ inſ. enſuale

et intellectuale.Trahitur inſuꝑ diffinitio
cantici rõnalis et intellectualis qð ẽ amoꝛ
numeroſus/rõne ꝑceptibilis vel intellectu
tanq; ſpũali mẽtis aure.Habetur poſtrẽo
qͥd ſit canticũ pure naturale qð omnis cre⸗
atura cantat pſallit modulat᷑ ⁊ iubilat deo.
qm̃ eſtamoꝛ naturalis numeroſus.in dei

głamoꝛdinatus.qualis etiã in demonib/

obſtinatis et obſtrepẽtib volũtarie deo p
hoꝛrendas blaſphemiarũ diſſonãtias/pul
cre ſonoꝛe q; collocatoꝛdines. ¶ Super⸗
ſuntad integrã canticoꝝ noticiã moꝛaliuʒ
q et rõales ſunt / alie diſtinctiões de amo⸗
re.maxime penes voluntariũ et inuolũta⸗

riũ.diuerſimode penes meritũ et demeritũ
penes ioc undũ ⁊ luctuoſum.letũ et triſte.

Efffagitaret rurſus oꝛdo loqui de cãticoꝛ⸗
do.hoc eſt de cantico coꝛdiſ/niſi ſuꝑ hacre
tractus iam ſpecialis haberet᷑ cuius initiũ

eſt. Beati qͥ audiũt verbũ dei.vbi pꝛactica
traditurꝑ gamma nouũ et miſticũ in vltiꝰ

ma ꝑteꝓ moꝛaliũ notulatione cãticoꝝ.
At uero plurib omiſſis ptinus offert ſede
monocoꝛdo memoꝛia.cuius ſola q̃ refonat
coꝛda ponitur amoꝛ Et eius figuraʒ ſuffe⸗
cerit hic ponerevidẽdam ad oculũ relatiue

ad pater noſter. Suꝑaddet᷑ aliud exẽplar

de pſalterio decacoꝛdo qð ad eandẽppꝛie re

ſpicit cõſideratiõem. Subdetur còpoſitõ
moꝛalis ſcacarij ex qnibo hebit ſolers ani//

mus facultarem circa qdᷣlibet inſtrumẽtuz

muſicũ ꝑ tropologiam allegoꝛiam erana/

de gamma pᷣdicto.qð duplici metro cõple

ctitur. A ſit amoꝛ gaudẽs.e.ſpes/cõpaſſio

iota.O timet.v q; dolens odit.⁊ iſta noteſ
Declaratio ſtat in ̊ pᷣmo ꝙ voces in gam
ma miſtico /nõ intell gẽge ſunt ſenſibiles
aurib extrinſecis.ſed dicũtur interioꝛes af

ſectiones mẽte vel coꝛde ꝑceptibiles qᷓ̃ cuʒ
ſint innumerabiles/nihilominus ad pau

cas phᷣia ſił cũ theologia et medicina redu
xit.nũc ad vnã.nũcad duas.nunc ad tres.
dehinc ad q̃tuoꝛ.ac deinceps vſq; ad vnde
nariũ in quo ſtetit Areſt. (Wobisanten

placuit ad pñs numerus pncipaliũ quatu

oꝛ affectionũ quaſi ſimplicium iũcta qͥnta
velut ex multis cõpoſita.¶Placuit rurſus
has affectiones quinq;/ p qnq; vocales de
ſignare/tanq; ꝑ notulas qnq; ꝓpoꝛtionabi
les illis de gamma manuali: videbis eniʒ

ſub ſolis qnq; vocalibꝰ eas cõplecti.q;uis

Bg

gogiam faciliter ercogitadi ſilia. Expe/
dit aũtfieri rememoꝛatiõem ſub cõpendio

—

De canticorum
vna ſcz.a. duplicet in fa.et in la. Vndere / omni creatura repertis que ꝑ intellectũꝑ/ anom
motis conſonantibo aut mutꝭ ab vt.re.mi:· ccipiunt. Putabit aliquis nihil ſupeſſe / q ſenn
