nobis diſtinxiſſe ratões.⁊ vt a pᷣdñanti
in policia legib/denoĩatio capiat᷑ Co⸗
foꝛmiter ad hec habʒ viãvnuſquiſq; expe

ditam a vepꝛibo ambiguitatũ.pgerevlteri

us ad deſcribendũ iuriſdictõnes vtraſq;.
Nam cũ iuriſdictio nihil aliud ſua inter⸗

pꝛetatõe ſignificet/qᷓ; iuriſdicionẽ hoc eſ,t

poteſtatẽ iuris.vnuſquiſq; tantundẽ ha⸗
bebit ⁊ taliter de iuriſdictõne ad aliquid.
q;dtum habet⁊ qualłr de iure ad illo/ſinon
cõtraxerimus moꝛe loquendi politicoꝛũ/⸗
iuriſdictionẽ ad ptãtẽ nõ qualelibet ſʒ co
erciuã/que ſcilʒ in alteꝝ vel tanq; in alteꝝ
põt exerceri:etiã inuitũ.Hoc itaq; facien
tes ſecernemꝰ ptãtem oꝛdinis a poteſtate
iuriſdictõnis. Habeat licet ſimplex ſacer
dos poteſtatẽ ex iure diuino ad ea q̃ ſunt
ſacramẽta⁊ alia plurima/que poteſtas eſt
vtiq; poteſtas ſeu iuriſditio magna.nul⸗
lus tamẽ ei ad talia iuriſdictionẽ dicit eẽ
vſus alioqͥn abſq;iuriſdictõe eẽt nemo⁊c
Erit igit᷑ iuriſdictio ecclłiaſtica.ptãs coer⸗
ciua ſcõʒ ius diuinũ politicũ. Juriſdictõ
naturalis ſcdᷣm naturale. Et iuriſdictio

humana illa erit q̃ humano iure collata

¶ Poſtremo par erit dominioꝝ diſtin⸗
ccio:euãgelici naturalis humanivel ciuił
¶Dominiũ euangelicũ eſt poteſtas pꝛo
pinqua aſſumẽdi res alias vel vt alias in
ſui facultatẽ vel vſum ſcᷣm regulas iuris

diuini pꝛopꝛie dicti ¶ Dominiũ natura⸗

le eſt poteſtas ꝓpinqua aſſumẽdi res alias

yel vt alias in ſui facultatẽvel vſum ſom

regulas iuris naturalis. Dominiũ huma
nũ eſt poteſtas pꝛopinq̃ aſſumẽdi res ali⸗
as aut tanq; alias ĩ ſui facultatẽ autvſum

ſcom regulas politicas ⁊ ciuiles iuris hu
mani. ¶ Conſeqnter videre facile eſt nad
qliter iura iſta⁊ iuriſdictões in e

“ ↄcurrũt q;q; diuerſis reſpectibi.

his eniã patet diſſolutio illiꝰ difficultatꝭ q̃

multos turbat / an iniuſtꝰ poſſit iuſte do⸗
minari/et an exquocũq; peccato moꝛtali
perdatur cõtinuo dominiũ Similr quõ
apð religioſos/⁊ quõ nõ/manet domini⸗
um ſupꝛa res cõmunes ¶ Nihilominus
quia nõnulli materiã hanc tractãtes/no⸗
minati dñs Armacanꝰ acciꝑe vident᷑ do⸗

ectio Certia

vel bono ſtabilitum.

miniũ diuinũvel euangelicũ⁊ etiam natu
rale conſtrictius qᷓ; ſupꝛa ſ. cripſimꝰ- NHos
ad intellectũ ſue poſitõis ⁊ elucidatõʒ cla
rioꝛẽ pꝛemiſſoꝝ/notemꝰ ꝙ ſicut nõ eſt po
teſtas niſi a deo/ dicẽte apoſtolo Sic po⸗
teſtas quelibet dicitur donũ dei.deus ve⸗
ro in donis ſuis donare ſe dicit᷑creaturis
Ita loqͥ tur apoſtolꝰ ſpũſſcũs daturvni
cuiq; diuidẽs ſingulis pꝛoutvnlt.Hec ãt
liberalis⁊ dignatiua donatio dei/ quo pa
cto cõcipi pᷣt/ abſq; iure et dominij alicu⸗
ius collatõne apud creaturã cui donatur
quoniꝗ recta ratio dictat vt illud ſit debi⸗

revoluerit.· ¶ His pᷣſuppoſitis aduerta⸗
mus deinceps deum ſe donare creaturis
multipliciter/ nominati quadrupliciter/
ſcilʒ pꝛo ſtatu nature inſtitute.deſtitute⸗
reſtitute. et gloꝛificate. ¶ Pꝛimo modo
dat ſe in donis nature integre / in eis pᷣte⸗
rea que naturã illã vt talis eſt cõſequunt᷑
quẽadmodũ eſtoꝛiginalis iuſticie donuz⸗
in homine.ſcõᷣm opinionẽ bene pbabilẽ
NHon enim videt᷑ bene poſſibile ꝙ; natura
humana integra ſit a iuſticia oꝛiginali q̃
dicit᷑ integritas ⁊ obediẽtia anime viriuz
inferioꝛũ ad ſuꝑioꝛes deſtituta.Et ita ti⸗

tum ⁊ ſuũ quod deus eidẽ cõfer⸗

tul?dominij naturalis fundamentũ babʒ

in hac oꝛiginali iuſticia. ſiue illa dicat᷑ do
nũ aliquod gratuitũ ſuꝑadditũ nature.ſi
ue ſit natura ipſa cõnotãdo rectitudinẽ q̃
dicta eſt ¶ Erit igit᷑naturale dominiũ do
nũ dei quo creatura ius habet imediate a
deo aſſumere res alias ĩferioꝛes ĩ ſui vſuʒ
et cõſeruatõem.pluribo cõpetens exequo
et inabdicabile ſeruata oꝛiginali iuſticia.
ſeu integritate naturali Hoc modo habu
it ada dominiũ ſuꝑ volucres celi et piſces

maris/ ⁊ ad comedendum de omni ligno

quod erat in paradiſo ſecluſo ligno ſcien⸗

tie boni ⁊ mali.hinc appellata eſt ptãs he

reditas ſua ¶ Exquibo mox infert ꝓdo
minin oꝛiginale nõ erat neceſſario in cari
tatefundatũ ¶ Ad hoc dominiũ ſpectare

pᷣt dominiũ libertatis.q̃ eſt facultas q̃daʒ
libere reſultans ex dono dei liberaliter ſe
donãte ad agendũvel nõ agendũ cũ ania
rõnali in ꝓductiõe ſuoꝝactuũ elicitoꝝ vł
eoꝛum ſuſpẽſione ad finẽ beatiſſime frui

tionis obtinendũ. Et hoc dominiũ tãto

liberiꝰeſt et latius/quanto minꝰ pᷣt in ma

lum.⁊ quãto ꝑ eetee d bonũ

mus deũ donareſe creaturerationali pꝛo
ii

Secũdo mõ dici

Gi

ſtatu nature coꝛrupte in donis qbuſdam
ſeu naturalibs ſeu gratuitis.non tamẽ gra
tum faciẽtibus/⁊ in eis que inde ſequũt᷑

Lum eni natura nunq ſit ita deſtituta/
quin ea ꝑmanẽte de ſedet eideʒ plus aut
minus. Nullus erat ita peccatoꝛ quin ha
beat aliqð dominiũ qð dici poterat natu
ralevel gratuitũ gratis datũ·habet ſaltem
dominiũ libertatis in actu vel habitu Ha
rũvero gratiaꝝ diuerſe ſunt ſpẽs ſicut di/

uerſimode deitas ſeſe cõicat.⁊ ĩmutabileʒ

ſe reddit/nũc ſcõᷣm potentiã/nũc ſᷣm glo⸗
riã/nunc ſᷣm ſapiam/nũc ᷣm opulentiã ⁊

ita ↄñs erit dicere/ꝙ i dono tali quolibet
tãq; in titulo fundari poterit dominium
abſq; hoc ꝙ ſicdominãs habeat caritateʒ
Nec ꝑdet illud dominiũ niſi ꝑdendo ſuũ
in quo fundatũ eſt donũ.Exæẽpli grã ſea
ſuppoſito peccato⁊ violentijs inde ſeq̃n

tibus /neceſſe fuit alios alijs pᷣferri/vt ho

mines quieteviuerent.⁊ ſuũvnicuiq; ius

tribueret:qð fierinõ potuit ſi non arceret
impꝛobitas malignoꝝ. Donauit igitur
de aliqbꝰ ptãtem hãc ſuꝑ alios regitiuaʒ
atq; coartiuã ſeu ꝑ ſe immediate/ſeu ꝑ me

diũ alioꝛũ.ſub aliquo ſigno cognoſcibili

d eſt electio. aut qleeſt hereditaria ſucceſ
ſio.aut q̃le eſt voluntaria ad eũ ſubiectio/
aut quale eſt qñq; pꝛudentia magna.po⸗
tentiaq; ciuilis ſuꝑ alios idiotas.aut q̃le

eſt habitudo paternitatis ad filiuz/ ⁊ viri

advxoꝛẽ.ſapiẽtis ad ſtultũꝛ ſimiliũ. Pꝛo
pterea manifeſtũ eſt ꝙ abſq; caritate pᷣt ta
le dominiũ retineri.qm̃ nõ in ea/ſed i alio
dono fundatꝰeſt ſuus titulus/nec ꝑditur
hmõi dominiũ niſi ꝑdito dono ſeu titulo
qð ipʒʒ ſuſtentabat fundabatq;ʒ ¶ Erit igi

tur dominiũ tale gratis datuʒ / ius ſeu fa⸗
cultas in alterũ conſequẽs ſeu reſultãs ex

dono aliquo naturali vel gratuito gratis
dato. Iſto modo ſunt apð inſideles⁊ pec

catoꝛes iuſtiſſima dominia dñoꝝ ad ſer⸗
uos/patruʒ ad filios.viroꝛũ ad vxoꝛes.et

omniũ generalr ad ſuas hereditates ⁊ ci⸗
uiles poſſeſſiones ſᷣm leges hũanitus in⸗

ſtitutas ¶ VUnde ciuile dominiũ ſeu poli
ticum qꝛ de illovſitatioꝛ eſt ſermo / ſic de⸗

ſcribitꝙ eſt dominiũ occaſiõe peccati in
troductũ/nõ cõpetens pluribo ex equo.re

tinibile? abdicabile ſeruata vel nõ ſ̃uata

caritate. Abdicat᷑autẽvendẽdo.donãdo.

negligẽdo.pmutãdo.(¶ Deide tertio mõ
dat ſe de in dono caritatis ſeu gratie gra⸗

De vita ſpirituali anime

tum faciẽtis/ que ꝓpꝛia ⁊ vera dicit᷑ dona⸗

tio.qm̃ fit ꝑ eam adoptio filialis/ius pꝛe/
bens hereditariũ ad om̃ia bona dei poſſi

denda quẽadmodum dicit apls pluries.

Omia noſtra eſſe.omnia nobis data eſſe

abũde ad fruẽdũ qð pᷣterea ſumꝰ q̃ſi nihil
habẽtes⁊ om̃ia poſſidẽtes.etſi ꝓpꝛio filio
ſuo inqͥt nõ peꝑcit ſed pꝛo nobis omnibꝰ

tradidit illũ.quõ non etiã nobis om̃ia cũ
ipſo donauit:⁊ rurſus ſi filij?⁊ heredes/he
redes quidẽ dei coheredes ãt xpi. ¶ De⸗
ſcribit᷑ autẽ iſtð dominiũ qð appellatura
multis euangelicũ/qꝙ eſt dominiũ imme⸗

diate a deo inſtitutũ/cõpatiens ſecũ exeq̊

quotlibet dominos/⁊ꝛ inabdicabile ſerua

ta caritate.Tranſtfert vero multotiens ſa⸗

cra ſcriptura ſub tropis metaphoꝛicis do
miniũ ciuile cũ ſuis attinẽtijs ad hoc do
miniũ caritatis/dũ noĩat illicvenditiões
eſſe/ 1 emptiões/⁊ donatões/⁊ cõmutatõ
nes ſpũales cũ deo/quaſividelʒnumiſma
legitimũ ſit caritas dãs pꝛeciũ actiba no⸗
ſtris / qs ex digniſſima ſeu dignãtiſſima

cõdeſcẽſione dei/mercamur cũ eodẽ de re
gno celoꝝ/cũ fenoꝛe multo.Et qᷓq; oĩa q̃
damꝰeidẽ ſint de ſuo⁊ ſuſcepimꝰ ea dema

nu ſua.⁊ ita dareꝓpꝛie neqͥmꝰ qͥd pꝛo quo

Nihilominꝰ ipᷣe tot deſiderabił acceptat
bona noſtra exvaloꝛe hmõi numiſmatis
tanq; nrã eẽnt appꝛopate:⁊ ñ ſua Reddit
q̃ʒ abſq; vlla ↄmutatõe ciuili/ſʒ emptõne

gratuitavinũ cõpũctõis.lac deuotõis.im

moꝰꝛ ſeipᷣm/⁊ regnũ celoꝝ.ita vt ibi ſit lõ⸗

ge fecũdioꝛ ↄmutatio q; in ciuilib-.qm̃ il

lud qð vẽdit᷑ fit ãpliꝰ⁊ multipliciꝰde poſ⸗

ſeſſionevendęetis qᷓ; ſi retineret᷑.ĩmo q̃nto

lus ↄmutãdo dat/tanto ꝑfectiꝰ ⁊ cumu⸗
ati poſſidet 0ο .
tudis⁊ iĩmenſitatis.vt ꝓſpera oĩa ⁊ aduer

ſa ſint in ei ditiõe.qm̃ diligẽtib deuʒ oĩa

cooꝑant᷑ in bonũ Late inſuꝑ ſtabilitatis
vt tolli neqᷓat ab ĩuito.Tãte deide purita
tis vt nihil crimĩalr coinqͥ natũ ſtet cuʒ eo

qꝛ lex eiꝰlex ĩmacłata ẽ/ↄuertẽs aĩas. Der

dẽs ãt hmõi dñiuʒ/fit ꝓditoꝛ ⁊ reꝰleſe ma

ieſtat.⁊ ĩfamis coꝛã deo ⁊ angeł eiꝰ:⁊ ĩ to

—

ta curia btõꝝ.qᷓᷓ nõ ita ſᷣm leges ciuiles

vt iudicet᷑ neceſſe ẽ ſtremo ſunt alie
pñs ꝓpoſitũꝛ hp

donatões dei nõ ita ad pñs⸗
ſtatu nature gloꝛificate⁊ cõfirmate.ſᷣm di

uerſos excellẽdi modos.vt de ſe dedit hu

maitati xpᷣi ꝓynionẽ ypoſtaticã ⁊ plenitu
dinẽ oĩs grẽ tanq; capiti in mẽbꝛa ĩſluẽti

cdominiũ tãte eſt lati

Se
Doſt
nies.
neſe
inibil
hoflio
un
muc,
tobe
lmn
nne
ie
el
nole
aodo
hoedo
iss
n
umiin
hr
ninſin
wixe
Ftüi
Gden
wa⸗
ins
npie
wösin
diſr⸗
ihcß
ce
linoqe
wtnn
ticklai
tube
Ndo⸗
Ebiuns
Khund
itgae⸗
iis
aknin
—R
woüif
meñ
lnti

cͤchn
Pnini⸗

Lectio Certia

quicqͥd habuit vite ſpũalis.⁊ tanq; impe

ratoꝛi om̃ia iudicãti ⁊ regẽti. Dedit inſu⸗
Pirgini btẽ autoꝛitatẽ mat᷑nalẽ vt dicat᷑

*

matri. Nec dubiũ eſt quin multe conditõ
nes pꝛeclare⁊ poteſtatiue cõſeq̃ntad has
donatões mirabiles ſupꝛa ceteras creatu

ras/q̃s omnes nequaq; cognoſcimꝰ etiaʒ

longevltra ceteros beatos.quoꝝ tamẽ in

coꝛꝑe gloꝛificato ⁊ ania ãmirabiles dotes

erunt/⁊ ſtupende ptãtes vt p agilitati coꝛ
poꝛũ nihil reſiſtet. nihil obſtabit ꝙ eoꝝ vi

ſum latebit: erũt quaſi ſpecula ⁊ libꝛi lu

cidiſſimarũ inſqiptionũ /libere ſeſe pñtã⸗
tes.⁊ ſimilia Bnanni exiſtimo quo⸗

niã modꝰiſte elucidandi naturã atq; diſti

ctiõeʒ dominioꝝ.reducit ſetandẽ ad diui
nã voluntatẽ/liberaliſſima dignatiõe do⸗
nantẽ ſevario modo creaturis. Altervero

mod ad dictamẽ pꝛacticũ recterõis dini⸗
ne ſeſe reſoluebat.ſed in eãdẽ pꝛſus cadũt

ſententiã Nũc expcedẽtibs aliq̃ conclu

damus.¶ Et pꝛio ꝙ diffinitio iſta iuſti⸗

cie. Juſticia eſt ꝑpetua ⁊ conſtãs volũtas

ius ſuũvnicuiq; tribuẽs.cõpetit pelcipa⸗
1

liter iuſticie diuine in oꝛdine ad ſuas crea
turas.de nempe ſolveſt qͥ volũtate M
tua ⁊ cõſtanti dat vnicuiq; qð ſuũ eſt.ſuũ

inq; nõ ex debito rigoꝛis / ſed ex liberaliſ⸗

ſima⁊ dignãtiſſima condeſcẽſione aut do
natõe creatoꝛis. Rurſus qꝛ oĩa pꝛopter ſe
ipᷣm oꝑatus eſt dñs.ipſe oĩm habʒ ſolus
plenariũ dominiũ ⁊ eſſentiale ¶ Dũ ergo

querit᷑ radix diuini dominij ſuusq; titulꝰ

faciliter inueniet in dictamine rectiſſimo
ſue rõis⁊ beneplacito volũtatis.ſed⁊ fon⸗

tale pꝛincipiũ cuiuſſibet dominij apoð pa

trẽ reꝑit᷑.quanq;ᷓ filio⁊ ſpũiſctõ collatũ ſit
idẽ penitus cũ patre ⁊ a patre ꝑ emanatõ
nes internales tã ex dictamie recte ratõis
ſue q; ex beneplacito ſuevolũtatꝭ. oꝛ
ro ſi nomẽ iuſticie trãſferre placeat ad iu⸗
ſticias ꝑticipatas in creatun/eſſent iuxta
arietatem creaturaꝝ ⁊ donoꝝ diuerſe de
ſcriptiões iuſticie.conſiderãdo ꝙ iuſticia
ſit quodãmodo actus a iure habituvel tã
q; habitu ꝓueniens. Aut foꝛte cõuenien⸗
tius eſt traſuertere ꝙ iuſticia ſit habitꝰ vel
tanq; habitꝰ cõfoꝛmis diuine iuſtie eiuſ⸗
demq; imitatiuꝰp participatõnem/et ius
acrus ſitvelvſus vel effectus talis iuſticie.
Iſto modo diceremaliaʒ eſſe iuſticiã oꝛi

—

abere ius maternale in deü cõicatöem
idiomatũ q̃ſi deus ſit ſubditꝰ ei ſicut filiꝰ um fa⸗
tificãtis. Iſta

ginalẽ. Aliã gratuitã non gratificantẽ / qᷓ
in mẽbꝛa plura ſecernit᷑ maxime in cinilẽ
inſticiã/et politicã/tam canonicã qᷓ; lega⸗
lem. Altera deinde eſt iuſticia gratie gra⸗
tum faciẽtig. Altera poſtremo gloꝛie bea⸗
2 iuſticiaꝝ quippe quelibʒ
eſt habit vl quaſi habit quo reddit huic

vel illi qð ſuũ eſt put exigit talis iuſticia/
pꝛotendẽdo etiã nomẽ iuſtice ad natura⸗ꝭ
ce adeo iuſta liberalitate donatam.

iuſticia et dominio:⁊ iure/p ſtatu nature

¶ Ceterũ dimiſſa interĩ ptractatione de

integre.ſilr p ſtatu nature glificate.loqua

mur aliqͥd de ſtatu nature lapſe ⁊ de ſtatu
nature ꝑ caritatẽ reparate hic in via/oſtẽ⸗
dentes quantũ interſit inter ſua dominia
⁊ pꝛeſerti inter illa qvſitatius inter docto
Wamdelckigſttno doan
niũ cinile ſeu politicũ. Similr dominiũ
caritatis qð antonomatice euangelicum
E quoꝝ deſcriptioni
bus tres differẽtigs elicimꝰ iter dominiũ
ciuile ⁊ euangelicũ hoc mõ ſumptũ. Naʒ
quoniã aliter nõnunq; accipit᷑vt patuit
eptãs pꝛopi⸗/
qua aſſumẽdi res alias in ſui facultatẽ vel
vſum fᷣm regulas⁊ leges iuris pꝛopꝛie di

res ventilant

quidã appellãt.

pꝛius cũ ipᷣm deſcribebat

1

uini.Hoceni mõ ↄuenit plurimũ cũ ciun

li.nec eſt in ſolo caritatis titulo ſtab ilituz
vt dicet᷑ Itaq; dominiũ ciuile inſtitutum

occaſiõe peccati oꝛiginalis ⁊ alioꝝ in⸗

de cõſeq̃ntiũ/quibo nõ extãtibs dominiu,z

tale deſuiſſet. Dominiũ vero caritatis nõ
pꝛeſupponit peccatũ/ſed eſt immediate a

deo deriuatũ ſicut ipᷣa caritas. Ciuile aũt

magis hũana adinuentiõe ⁊vtilitatis pu

blice reſpectu ſtatutũ eſt. Nimirũ pꝛopte

rea. ſi radicẽ infectã habẽs illiꝰ ſapoꝛẽ cõ

trahit. ⁊ ſi vix exercet᷑ tenet᷑ abſq; cõtami
natõe ꝑ aliquod delictoꝛũ Radixvero do

minij euãgelici e Qritas. que patiẽs eſt
cdam differẽtiã inue

benigna eſtꝛc. 8 1 .
nimꝰ qm̃ dominiũ caritatis.qꝛ nõ querit
q̃ ſua ſunt/pᷣt ex equo cõpetere quotlibet

dñis pꝛopter ſui ſpiritalitatẽ.abſq; ſui di
minutõne.quẽadmodũ deſuũ dominiũ

cõicat angelis ⁊ hoĩb nec inde minoꝛat᷑
ed dominiũ ciuiletũ pꝛopt᷑ ſui materi
alitatẽ vt ſic dicamꝰ.tuʒ pꝛopt appꝛopa⸗
tiõʒ q̊dãmõ auarã⁊ q̃rẽtẽ q̃ ſua ſunt. neqͥt
exeq̊ pluribo cõ nennena⸗ q;uis eueniret
ꝙ habeant dominiũ ciui erex et vaſallus
vel burgẽſis ſuꝑ eandẽ hereditatẽ.hoc tũ

nõ eſt exequo/ neq; eodẽ iure.neq; ſimili
plenitudine ciuilis ptãtis. ¶ Poſtremo
diſtinctõem tertiã habent.qꝛ ciuile eſt re⸗
tinibilevel abdicabile ſeruata caritate.nõ
ſiceuãgelicũ.vñ qꝛ ciuile politicis legibꝰ
innitit᷑: inſtitutõibo / vt ꝙ qlibet rem ſuã
poſſit alienare vłvẽderevel ↄmutare eam
inſuper defendere iudicialr atq; repetere
aut modis alijs ↄfuare Et talia agere ma
gnã ſepe hʒ ſolicitudinẽ annexã. pꝛopte⸗
rea dnium hoc ſolicitũ eſt anxiu ⁊ penale.
⁊pᷣt abdicaria ſe.pᷣt nihilominꝰ iuſte reti⸗
neri ⁊ exerceri etia extra caritateʒ ſim mox
dicẽda CTaritatis vero do miniũ qͥs ab⸗
dicare autvellʒ aut iuſte poſſʒ? qm̃ ſllð ni
hil aliud eſt q; filialis adoptio dei /vel ali⸗
qͥd conſequẽs ad illã. Idcirco iure neqͥt
abdicari ſicut neccaritas repudiari iuſte

poſſit ¶ Atuero qm altercant multian ci
uile ⁊ generalr om̃e dominiũ pᷣſupponat

ꝓ fundamæeto caritatẽ. Notandũ eſt cõfoꝛ

miter ad pᷣmiſſa/q ſicut liberalitas diuĩa

ſe cõicans nõ cõicat ſe ᷑m oẽm plenitudi
nẽ ſuam:ſed dat ſingulis pꝛout vult. Ita
dum ſubtrabit ſe a ſua creatura iuſto iudi
cio.quia peccauit ei.nõ ſubtrahit ſe peni⸗
tus quin aliq̃ donoꝝ ſuoꝝ miſericoꝛdi ⁊
dignãtiſſima liberalitate repuet eidẽ crea⸗

ture.alioquin flueret in nibhilũ. Quãobꝛẽ

Abſq; vllo dubietatis ſcrupulo / dicem?
dominiũ ciuile ⁊ politicũ.nõ pᷣſupponũt

vt inſint iuſte alicui ꝑ titulũ caritatis.vñ

Suis creatura rõnalis nõ ſit ſimplr iuſta
ſine caritate:eſt tamẽ in caſib iuſtus dñs
ciuilis aut politicꝰ.⁊ hoc rõnabiliter a ſu
pꝛema iuſticia ſtatutũ eſt. ne dñia ciuilia
apud hoĩes ſemꝑ incerta ⁊ dubia mutabi
liqʒ fluitatõe vacillaret / nec aliqͥd haberẽt

vtilitatis roboꝛis vel momẽti Nunqͥd da

uid ꝑdidit ius in regno graaule crimi
ne pollut? eſt: Hũqͥd apð infideles q̊s to⸗
tiens ſcriptura reges noĩat nullꝰoĩno iu⸗
ſte politiſat: Abſit.qͥd mirũ ſi nõ qdᷣlibet᷑
crimẽ tollit ins dominãdi ciuiliter.qñ ꝑ
ipᷣm ius nõ tollit᷑ coꝛpꝰxpᷣi cõſecrãdi.et ce
tera exercendi digniſſima ſacramẽtoꝛum
miſteria.ꝙ ſiquis contederit iſta nõ fieri
pꝛoꝛſus iuſte extra caritatẽ/videat neqͥd
noĩs eum fallat.de hoc qð eſt aliqͥd iuſte
fieri.Et bꝛeuiter iſta eadẽ eſt penitꝰ diffi⸗
cultas ⁊ ſil enodãda.qualis ẽ illa an abſ⸗
q; caritate pᷣt aliqs bñ moꝛaliter operari
nam⁊ iuſte dñari ciuiliter moꝛaleeſtt.

B

De vita ſpirituali anime

Addamus pᷣterea qſicut ciuilia dominia

ratõne peccati.⁊ ꝓ extrinſeca vtilitate rei⸗

publice ſolũ inducta ſunt.⁊ nõ conferun⸗

tur regulariter abſq; ſignis exterioꝛibſic

nõ ꝑditur eoꝝ ius regularit᷑ abſq; peccatꝭ
maniteſtis.nec ex quibuſcũq; ſʒ ex illis qᷓ
ſtare nequeũt cũ debitovſu talis dominij
in republica. et dum ꝑ ſententiã diffiniti
uam talia eſſe mõſtrata ſunt: dãnata Exẽ
pli gratia. Vaſallus aliqs habet ex dono
domini. B. hereditatẽ ad fidelitatẽ ſibi pᷣ⸗
ſtandã.vaſallus iſte nõ pꝛo quocũq; deli
cto ꝑdet hereditatẽ.imo ꝓ nullo interioꝛi

ſʒ nec ꝓ ext᷑ioꝛi.niſi öriet᷑ fidelitati debite

dño ⁊ adhuc añ ſniaʒ diffinitiuã ñ erit ab

hereditate ſpoliatꝰ.quãuis pꝛius ita ſpo⸗

liari meruiſſet.aliud quippe eſt demereri

iure ſpoliatõeʒ hereditatis.aliud de facto
ſpoliatõis ⁊ ꝑditõis pena plecti. Exhin
ta. nulla

perpẽditur ꝙ nulla hereſis occul

.

cultũ tollit ciuile dominiũ.ſiue illud ſit ca
nonicũ.⁊ ſpũale.ſiue legale.⁊ tẽpale.Neq;

cõſequẽs eſt ſi tales cõmittũt in ſupꝛemũ

dominũ deũ crimẽ leſe maieſtatis.et eidẽ
ꝓditoꝛes exiſtũt.q; om̃ia perdãt cõtinuo
que ab ipſo ſuſceperũt/pꝛout ſupꝛa dedu
ctũ eſt.alioquin peccatoꝛ mox annihilati
one puniret᷑. Hmõi auteʒ ignoꝛãtia fallit
multos⁊ noĩatim quoſdã ex doctoꝛiba an
glicanis.⁊ lõge deteriꝰ q̃ſdã ex hereticis qͥ
omnẽ a pꝛelatis ſi nõ ſint in caritate tollẽ

dam eſſe dicunt obedienti/tanq;ius om

ne ſuperioꝛitatis amiſerint.Errant pꝛete
rea circa dominiũ ſummi pontiticis illi
qui pꝛo quolibet delicto occulto:aut etiã
pꝛo publico non cõtrario directe vſui ſue
poteſtatis/ab eiuſdem obedientia tanq;
auõ papa diſcederent Curãt addim?ign
qᷓ; a non papa.infra docebimus. 2
his perſpicua eſt tertia differentia domi⸗
nij caritatis a dominio ciuili/quoniã de⸗

us ſe ſolo immediate dat titulum charita

tis ad omnia pꝛopinquo iure aſſumẽda
in ſui facultatem/fruendo /velvtendo lici

te ⁊ meritoꝛie.quo titulo ſtãte illud inab⸗

dicabile eſt dominiũ.quo ſublato repen⸗
te tollitur vt verum ſit quod Ja
ſtolus ait.Qui in vno peccauerit factꝰe
omniũ reus.Cur autẽ dictum ſit pꝛopin
quo iure alias docuimus/quoniaʒ pecca
toꝛ ius tale ſed remotum habet ante obſti

natiõem. dũ faciendo qð in ſe eſt ad illud

ſymonia mentalis.nullũ deniq; crimẽ oc

ncoh apor L
eſt

adorit
hlreni

„

conſenn
morb
Ncpecc⸗
irle
lunnin
dffinin
Künnen
erndon⸗
Arniſbii
vocigdeii
Lointanori
nnidedi
iſ entab
nusilaſpo⸗
tdena
iucdefza
. Shine
Nln dela
Ncamo
ueilnaſra
frnſnnn
chns gtn
wircinnmn
uſpv
nnbl
Nrüutlli
Monrien
gbarncs
artanti
Vnöuson
Srmmer
ontncsll
clloenei
dinmerſtlin

tinnu m

une
inus. (Er

Fmudoni
li gronͤde
munchun

vi cõſeruet᷑

Lecno Certia

pꝛeparare ius ſe habet ¶ Sed in ciuilib⸗
dominijs ſicut alij tituliſunt ea fundãtes
ita remanẽt manetibus titulis ſuis in in
tegritate ſua/ quſq; ꝑ leges ciuiles ſᷣm q̃s

illa dominia regulant ⁊ roburaſſumunt⸗
caſſant᷑/quemadmodũ rex francie regnuʒ

hʒ titulo ſucceſſionis hereditarie ex bᷣmo
cõſenſu ciuiũ ſuoꝝ. Sũt autẽ quedã pu
blica crimĩa ꝓpter que leges ciuiles iudica
rent hũc ſucceſſiõis titulũ annullandũ fo
re ex oppoſito ciuiũ diſſenſu. In alijs ti⸗
tulis eſt cõmunis electio.leges vero certe
ſunt que electõem hãc vel nullã ipo facto
vel annullandã ⁊ caſſandã eſſe dicerẽt.vł
ab ea recedendũ decernerẽ:.quẽadmoduʒ
expᷣſſa decreta ſunt de electõe ſummi põti⸗
ficis/ꝙ hereſis tunc aut poſtmodũ poteſt

ad inualidationẽ electõis/aut electi deſti⸗

tutionẽ opari.ſicut dicit exſſe Berñ. in qᷓ
dãa epła de ſciſmate petri leonis. ꝙ electio

yvicioſa dʒ pꝛius examinari rõne.⁊ caſſari

iudicio Qð qualr q verũ ſit.iſtud ex iu
riũ expᷣſſa declaratõe cognoſcitè/qm̃ ſi paſ⸗
ſim ꝓvolũtate cuiuſſibet liceret diſcedere
a ſuo ſuꝑioꝛe abſqʒ ſentẽtigꝗ iudicij rõe hu
iusvel illiꝰdelicti qdᷣ eidẽ qͥs ĩponit/quis
nõ videat omnia dñia pꝛotinꝰfoꝛe miſera

coõfuſione turbãda: Rurſus er aduerſo ſi
ſuꝑioꝛes ꝓ ſua libidie poſſent inferioꝛes

deicere/ conculcare/ affligere/ ꝑderei⁊ q;
eoꝝ violentie ſe opponere neq; facto neqʒ

verbo licerʒ/male iret res publice pꝛo qᷓ

vtilitate ptãs oĩs ſtatuta eſt. male pterea
eẽt quibuſdã ꝑſonis ſingularibo vbi ſupi
oꝛes ſuivia facti/ſpꝛeto om̃i iuris oꝛdine

eis vim inferrẽt.ſivim illã per vim repelle

re neſas foꝛet. qðᷣvtiq; fas foꝛet ĩimutabili
iure naturali ſi modeſtia ĩ repellẽdo vim

reqͥrit᷑ ⁊ ſufficit/ſᷣm qualitatẽ iniurie decli

nanda/⁊ intentõe pᷣcipua ſeſe ↄſeruandi.

Qua in re ſtatiʒ apparet multos caſus ec
poſſibiles in quiba aliqͥs gerẽs ſep papa/

⁊ tali habitꝰ ab eccłia/poterita ſubdito

licite occidi/vel incarcerari vel p modum
quendã appellatõis ab eovelſubtractõis
a poteſtateſue obedietie declinari.niſifoꝛ
te quis oſtẽderet conſtitutionẽ aliquã re⸗
uelatã obſtare.qꝛ humanũ ius hoc natu⸗

rale tollere nõ potuit.fundat᷑ enĩ in titulo

naturalis exiſtentie cõicate a deo ipi crea
ture roõnali. ad quẽ titulũ cõſequit᷑ius de⸗
fendẽdi ſe ⁊ noxia repellẽdi.hoc eſtvimvi

Seruat᷑ autẽ qñ reſiſtit᷑jmtũ

—

repellẽdi.modo pᷣus expoſito.vel in titu⸗

lo caritatis ad quẽ conſeqͥt᷑ius refugiẽdi
om̃e peccatũ moꝛtale.vt caſtitatẽ ſnã con
ſeruãdi.Hocvero ius nõ extenditad ĩno
xios ſic ꝙ ex eoꝝ moꝛte poſſim vitã meaʒ
ꝓꝛogare.nec ad iudices q via iuris me cõ
demnarẽt etiã innocẽtem. Sʒ neq; tenet
vYbivia iuris abſq; tali via facti aperta eſt

Aut vbi libido tegnat aliũ impetẽdi ma⸗
ch; ie deſendedi. ¶¶ Nũc aꝑtioꝛ via eſft
ad inueſtigandũ qualis ſit habitudo do⸗

gis qᷓ; ſe deſendẽdi.

minoꝝ ciuiliũ ad ſubditos ⁊ ecõuerſo in
om̃i policia tam eccłiaſticaq; ſeculari Eſt
eni apð quãlibet policiã ſuũ ius naturale
Eſt pᷣterea ſuũ ius diuinũ ſeu in caritate/
ſeu in alijs gratuitis donis fundatũ. q̃ iu
ra ⁊ dominia inde conſequẽtia nulla pñt

huana õſtitutõe deſtitui.vt ꝙ policia tẽ⸗
dat ad ſui ↄſeruatõem et ne ſue depditiõi

vijs cõgruis obnitat᷑/ꝙ nihil agat contra
leges eternas moꝛtalr delinquẽdo.⁊ cõſi⸗

miles.ex quibo palã infert de policia qua,/

libet ſicut deꝑſona ſingulari modo dice⸗
batur. ꝙcõtra ſuꝑioꝛẽ ſuũ quẽlibet impe
tente eam via facti/ius hʒ vim vi repellere

Erẽpli grã.papa de quo minꝰ videretur.
Sivia facti vellet ignes ſpargere per do⸗

mos xpᷣianoꝛũ pꝑ ſevel alios ipꝛobos. aut

mulieres violare.nõ ꝓpter hoc deſinerzʒ eẽ
papa. attñ nulli dubiũ eſſe debet qͥn huic

vie facti eccliavel ei ꝑs poſſʒ via facti de⸗
molitõi ſuoꝝ bonoꝝ⁊ violatõi vxoꝝ reſi⸗

ſtere/etiã ꝑ incarceratoõem realẽ pape. vbi

tunc aliter neq; via iuris neq;via facti ob

ſtare relictũ eſt. quãto mag hoc agere fas

haberet ecclia vel ꝑs eccleſie/vbi ſua caſti
tas ſpũalis in legis diuine obuatõe.aut
ſuavnitas in qua vita ſua poſi ita eſt ab ali
qͥ papa via facti certiſſime violari qreret᷑
ſiqͥs in oppoſitũ mille decretales vł de

creta ꝓduxerit/tãqᷓ; pape in nullo caſu di

cere liceret.cur ita facis.tãqᷓ; inſuꝑ ſuꝑioꝛ

ſit tota ecclia. vel tãq; a nemie poſſi it iudi
cari. Rñdemꝰ ꝙ ptãs ſuꝑior nihil pᷣt ſta⸗

tuere aduerſus veritatẽ leg naturał⁊ diui

ne. ꝙ inſuꝑ ptãs eoꝝ dataẽ nõ in deſtru⸗
ctõʒ ſʒ ĩ edificatõʒ.qͥbo ĩpꝛobe agẽtibo mo

dis ſimilibs ad pᷣtactos.ſi reſiſtit iã nõ po
teſtati ſed eoꝛũ impꝛobitati reſiſtit᷑. Sci⸗

mus tamẽ ꝙ cũ modeſtia magna ⁊ timo⸗

re ⁊ nõ niſi cogente maniteſta neceſſitate

talia attẽptare ſecurũ eſt. Quo in loco ni
mis delirant qͥdã iuriſtarũ qͥ textibꝰſuis

gitos ( HBi t
ſibi mutuo fᷣuitutes/ad q̃s obligat᷑ ex iſta

De vita ſpirituali anime

adeo fixi/adeo pꝛeſſi coherent/ꝙ ad leges

naturales? diuinas ſ̃m q̃s adeqri huma

nas atq; moderari neceſſe eſt nõ aſſurgũt
Deniq; mixtio atq; cõcurſus varioꝛuʒ
dñioꝛuʒ in eadẽ ꝑſona pape multos facit

palogiſare dũ illag ſeipf ſecernere vel no

lunt vel neſciũt ¶ Habet itaq; papa pꝛio

dñiium ſuꝑioꝛitatis a xpᷣo ſupꝛa totã eccle

ſiaʒ/cũ plenitudine ptatis in eis ꝗᷓ ſpũ ale
regimẽ eccleſie ꝓpꝛie dictũ reſpiciũt ¶ Ha

bet pᷣterea ſcdᷣo ptãtẽ canonicã ſuꝑ res ec/

cleſie.q̃ dicũt᷑ ipꝛopꝛie ſpũales quẽadmo⸗

dũ ſunt collatões qᷓdã bñficioꝝ ⁊ iuriſdi⸗
ctionũ quaſi tꝑaliũ atq; puentuũ ¶ Hha/

bet tertio ptãtẽ exↄſenſu tã pꝛincipũ pᷣſer
tim ĩꝑatoꝝ q; alioꝝ ſubditoꝛũ in quadã
tꝑaliũ appꝛopꝛiatõe.quã ei ↄſtat iure di⸗

uino nequaq; conuenire. qm et ſi diceret᷑

dñs eſſe oĩm in tꝑalibê/ nõ tamẽ oĩmodã

dominatioem ciuilẽ haberet in eis. quin

7

gliquis modꝰpoſſidẽdi eidẽ poſſet nouit᷑

aduenire/ ſicut de facto Conſtantinꝰaliq̊ᷣ

modo cõtulit imꝑiũ romanũ.q̊ mõ pape
antea nequaqᷓʒ debebat᷑

Habz qrto ptã
tem qualę iure naturali ſupioꝛ hʒ ad ſub/⸗
(Bis vero poteſtatibo coꝛrñdent

rũ aſſumpta q̃libet poteſtatũ Neq; enĩ eſt
dñatio in quocũq; pᷣter deü / abſe porto
nabili obligatõe fᷣuitutis ꝓpterea ſicut pa

Ppaen ugio⸗ oĩm ita oĩm eſt ſeruꝰ nõ ficta

umilitate ſed metaphiſica⁊ moꝛtali atq;
theologicaveritate noĩnat᷑.vt ſi gloꝛiet᷑ in
dño gloꝛiet᷑ ⁊ nõ de ptãte tumeat ſed time
at de annexa fuitute.¶¶Pꝛĩa ptãs cogno

ſcit᷑ ex enangelijs⁊ actiba aploꝝ /⁊ ex eis qᷓ
ſucceſſiuã relatõem eoꝝ ad nos tãta cer
titudine ſunt deuoluta/vt merito temera

rius ⁊ ſcãdaloſus immo ſciſmaticꝰ iudice

tur/qͥ ptãtẽ hancvel abolerevel diminue/
re pᷣſumpſerit.De hac ptãte ſunt ius con

uocãdi ↄcilia vniuerſalia Jus determinã

di cũ ↄcilio q̃ſtiones fidei ꝑ modũ articu

loꝝ oẽs generaliter obligantiũ. Coꝛrectõ
inſuꝑ pᷣlatoꝝ inferioꝝ ⁊ eoꝝ ſi demerue⸗

rint totalis deſtitutio.⁊ ſilia.qvelvniuer⸗

ſalem eccleſie ſtatũ tangüt. vel finalẽ ſup⸗
mãqʒ determĩationẽ reſpiciũt. Et hec po

teſtas in eccleſia imobilis ꝑſeuerat.qᷓntũ

cũqʒ pſona pape ꝑ moꝛtẽ naturalẽ vł ciui

lẽ mutaret᷑ aut quãtũcũqʒ vſus talis ptã/⸗
tis a papa remanęæte tolleret᷑ in ꝑtevel ĩ to
o ſeu ꝑ ignauiã.ſeu ꝑ aliã.ſicut poſſibile

eſt iuſtã rõem. Chꝛiſtus enĩ optimus le⸗

giflatoꝛ.ſi nõ taliter eccłie ſue in eis q̃ reli

gionis ſunt ꝓuidiſſet.ipſe policiã eccleſia

ſticã nõ optume / qð nefas eſt ſentire. ↄſti⸗

tutã reliquiſſet Sʒ⁊ textus euãgelicꝰ⁊ cõ
cilioꝛũ generalium determiĩatio/⁊ eccleſie
vniuerſalis ↄſenſus tãtus ⁊ aſſertio.ĩmo

⁊ ratõ naturalis pᷣſuppoſita fide ꝓ hac ſu

ꝑioꝛ itate tam aperte faciũt/vt cõtra euʒ qͥ
ſe pꝛo catholico gerit negantẽ hoc/magꝭ
ſit deſtitutõe q̃ʒ diſputatõe certandũ.Hu

iuſmodi ſunt q dicũt quẽlibet in ſuas dioo
ceſi eſſe papaʒ ſupꝛemũ.aut ꝙ plures eſſe

papas licetvel expedit.aut q; nõ opoꝛterz

qrere papã vnũ ꝓ eccleſia⁊ ſiles Hec pote

ſtas tam imediatea deo collata eſt vt tota
eccleſia illã neqʒ deſtruere.neqʒ noniter ſi
tolleret᷑ edificarevaleret.ea tñ ↄceſſa pᷣtad
ipᷣam quis aſſumi ſᷣm leges poſitiuo iure

canonico latas.ꝑ electiõem hãcvel illã ſic

vel ſic celebꝛatã. ¶ Amplius vero ſecũda
ptãs pape ꝑ canonicas ĩſtitutiõeg ã ſunt

hũane⁊variabiles robur habet ¶¶ He po

teſtates due tantũ differũt vt quidã noia⸗
tim ipſi greci pꝛimã concedẽtes.ſcðᷣaʒ ab
negẽt. errant q̊ʒ illi qͥ miſcẽt hãc coeq̃tio⸗
nẽ quadã cũ pꝛecedẽti.Etenĩ qͥs neſciat
xpᷣm ⁊ petꝝ⁊ ſucceſſoꝛes multos abſqʒ ta
li poteſtatiuo exercitio circa tẽꝑalitatẽ ec⸗
cleſie in papali culmine plene fuiſſe ſtabi
litos: Vt ergo talia exercitia ad papã di⸗
uino iure ſaltẽ immediate non ↄpetãt di
cere ↄſequẽs eſt¶ Magevero de tertia po

teſtate iſtð diceret. cũ qua poteſtate eius
exercitio in conſeruãdo eam qm̃ ꝑmixta ẽ

ptãs excõicationũ.que iure diuino ⁊ pꝛi

mo cõpetit pape.ſubſecuta eſt magna tur

batio . ꝛroꝛ quidã eccleſie nimis offici

ens. ¶ Demũ quarta ptas naturali iure

pape ↄueniẽs habet ⁊ reqͥrit vt tanqᷓʒ ſu⸗

perioꝛ⁊ tutoꝛ atqʒ ↄſeruatoꝛ honoꝛetnr:

iuuet᷑ ab om̃ib.quã ptãteʒ poſſet eccleſia

ſi deeſſet oꝛdinare aut aliter ↄmutare ſicẽ

alterius policie mos habʒ.· ¶ Papavero
qui nec impeccabilis eſt neqʒ ↄfirmatus
in gratia.ſubditus eſt legib ðinis⁊ natu

ralibo.⁊ in q buſdam ad leges hũanas ob

ligat᷑. Pꝛopterea ſi peccet/coꝛripi pᷣt iure

diuino ⁊ naturali fraternalr. Huic enĩ le

gi diuĩe ſubditꝰeſt.⁊ ſi nolit coꝛripi.pᷣt tã
dem denũciari eccleſie:pᷣſertimvbi denun

ciatio illa ñ plus afferret detrim̃ti qᷓ; vtili

tatꝭ: vbi pᷣterea vitia talia eẽnt q̃ notabili

Mnnst
nesäi
ciecdee
Nume ſ
iglc,
aeſe
ſoid i
ſed
th
ien
mlic
amnſudeo
Phnmeſe
no
n
ckwion
Bhoniri
lußtad
doſtndire

dioliſt

nſeie

migi
auipi
ln
hictzio⸗
mibrcan
me

mirin

eiiſeſti
tuzl
NeN Mid
WoNu.
upolnnh

andägnim
urdiunten

muckmgen
Eirninbft
nl in
Hinnhin
unboe

inmmuni
l
nuymand

wetunn

sbüng,
gn ii
mman huun,

ſcandalo ꝑturbarent eccliam.ꝙ ſi reqͥſitꝰ.

nolit legittime cõciliũ celebꝛare.⁊ nihilo/

minus pꝑſeueret in delictis.pᷣt ipſe haberi
tanqᷓ; vere ꝑtinax nõ ꝑatus audire ecclłiaʒ
NQõ vero papã caſus iſteꝛ cõſimiles ſubij
ciant ecclie tanq; minoꝛ ſit iure diuino.

quicqͥd hũana verba ſonarent.liquet ex ẽꝭ

ꝙ membꝛũ deuiabile ⁊ potẽs infici minꝰ
eſt coꝛꝑe reſiduo/qð a ſanitate nequit to⸗
tum deſtitui.Simitr ꝑſona deuiãs regu
lam habere debet⁊ iudicẽ indeuiabiles.qͥ
bus mediãtibus ab exoꝛbitatõe poſſit ar
ceri.Regula hec indeuiabilis eſt lex diui⸗

na. Judex incoꝛruptibilis ſaltẽ circa ea
iuris diuini ſunt eſt ecclia aut conciliũ ge

nerale eccliam repñtans Poꝛrovbi perſo

na pape moꝛtua eẽt/ aut moꝛte coꝛpoꝛali
aut moꝛte ciuili/ quã ꝑtinacia notoꝛia et

conuicta in ſuo crimĩe deſtruente eccłliam
manifeſtat.cõciliũ generale robur haberʒ
ex ſede apłica⁊xpᷣi appꝛobatõe:qͥ in neceſ
ſitate talivellet no bis nõ deeſſe.Hoc foꝛ⸗
te intelligũt qͥ dicit nexionẽ membꝛoꝝ
ecclłie advnũ caput xpᷣm / eſſentialẽ eſſe et

nõò ad eius vicariũ papã. qui eſt caput ſe⸗
cundariũ.qm̃ ipſo deſtituto/nihilominꝰ

manetvnitas eccleſie/q;q; referri põt hec
vnitas ad vnitatẽ ſedis aplice que in ſuo
foꝛmali iugiter ꝑſeuerat iuxta dictũ cuiuſ
dã diſtinctõnis ponẽtis in papatu aliqð
eſſe foꝛmale qð eſt papalis dignitas.alið
materiale ꝗð eſt ꝑſona dignitatẽ hãc repᷣ⸗
ſentãs ¶ Leterũ de ptãte ſecũda⁊ ttia pa⸗

pe dicimus eã ꝑ eaſdeʒ cauſas poſſe deſti

tuiꝑ quas exoꝛta eſt.vtputa ſecũda ꝑ con
cilia generalia.⁊ tertia ꝑ diſſenſum dñoꝛũ

tpalium cauſis occurretibus legitimis ꝓ

vtilitate manifeſta ¶ Diutius ſpe noſtra

tenuit nos ſermo de hac ptãte ſummi põ⸗
tificis.qm̃ tempeſtas pñs ad hoc impulit
pꝛo q̃ magis neceſſe eſt poteſtatẽ hanc ad
cLlarũ dinoſcere atq; ſecernere qᷓ; olim ãtea

pꝛeſertĩ advidendũ ſubtractõnis facte iu
ſtificãdevel caſſande rõnem / pᷣſuppoſitis
eis q̃ facti ſunt.¶ Nunc tandẽ de abdica⸗
tõne dominij q̃dam ſubiũgamꝰ:qtũ hoc

liceat vel expediat oſtendẽtes/⁊ in pꝛimis

rememoꝛãdũ eſt ex pꝛioꝛibj.ꝙ neq; domi
niũ caritatis qð ab aliq bus euãgelicum
dicit᷑.neq; dominiũ naturale/neq; oꝛigia
le/neq; beatificũ cadit ſub abdicatõne vo
luntaria ⁊ licita.De ſolo igit᷑ dñio politi⸗

co et coerciuo ſiue illð ſit naturale ſiue di

ret qnq; reipublicevtilitas.

ninſ ſiue bhumanũ ſermo babedus . Et
quidẽ vniuerſaliverbo dicere poſſumꝰ.qꝙ

om̃e dominiũ tale politicũ licẽter in caſu

vel renuit᷑vel a bdicat᷑. Et de papatu quia

quondã fiebat dubitatio illa ꝑ derermĩa⸗
tionẽ expᷣſſam ſopita eſt Celeſtinꝰitaq; re
ſignauit/⁊ dignitatẽ quoq; illã btũs gre⸗

goꝛius ⁊ alioꝛũ plurimi q;tũ in ſe fuit nõ⸗

ne legutur depuliſſe. De regnis pᷣterea et
alijs dominijs abdicatis certa⁊ appꝛoba

ta exempla ſunt. Attamẽ abdicatiões iſte

ſuis veitiri circũſtantijs dñt vt fiant ſicut

opoꝛtet.⁊ quãdo opoꝛtet/⁊ autoꝛitate q̃
opoꝛtʒ/neq; eni ꝑtinacicer/⁊ abſq; aliale

ge pꝛiuata ſpũſſancti renitendũ eſt ſuꝑio⸗

ri ſarcinaʒ alicuiꝰdominij ceruicibo illiꝰ qͥ

ſibi ſubditus eſt ronabili᷑imponæti.alio
quin periret hũilitas.periret obediẽtia ꝑi

dicatio cuiuſſibet dñij ciuilis ⁊ appꝛopa

tionis hereditarie in ꝓpꝛio ⁊ cõmuni.fieri

poteſt cum merito / ſic ꝙ ſolovſu pio ⁊ ti⸗
tulo naturali ⁊ caritatiuo talr abdicãs cõ

tentus ſit.ſicut dicimꝰtitulũ naturalẽ/ ad
quẽ conſeqtur ius nutriẽdi coꝛpus /ſic ꝙ
in eiꝰ neceſſitate omia ſibi ſint ad hoc cõ⸗

munia HNõ eſt autẽ neceſſitas ſi ꝑ ſe poſſit
de victu ſufficienti ꝓuidere ſibi per labo⸗
rem qᷓ;q; et in hoc caſu mendicare neceſſa

¶ Leteꝝn ab⸗

— .
——

riavite ſue/ ſit res licita de genere/ que me

bendis defuerit ¶ Bec autẽ abdicatio to
talis in pꝛopꝛio et cõmuni/de ſe plus ha⸗

ritoꝛia fiet /ſi nu circunſtantijs adbi

bet ſimilitudinis ad ſtatũ innocẽtie/⁊ pa

trie.et pꝛioꝛũ quoꝛũdam heremicolarum

Gq;uis nõ habeat mendicatõem de neceſſi

tate coniũctam. Patuit hoc in heremitis

quiviuebãt ex laboꝛe/ nibil tamẽ appꝛo⸗

pꝛiates ſibi.ſed erant quaſi nil hñtes/ pa

rati ſcilʒ om̃ia relinquere pꝛius q; pꝛo eis

repetendis iudicialłr aut aliter decertarẽt.

Stat enĩ abdicatio talis cũ quantalibet
bonoꝛum vbertate. q̃ ſibi in nullo animꝰ

pauꝑ appꝛopꝛiat. nec ſcõᷣm leges ciuiles
eadẽ occupat/cũ obligatõe ſcʒ vel non ad
repetendũ ea cum iurgio.vel aliter ſi rape
rentur defendendũ.ad hoc quoq; voto ſe
ſe poteſt aſtrinxiſſe. ¶ Quanq; igit᷑ abdi⸗/
catio cuiuſſibʒ pꝛopꝛietatis in pꝛopꝛio ⁊
in cõmuni.ſimilioꝛ ſit ꝑfectiſſimiæ ſtatib
humane creature.nibilominꝰ pꝛeſuppoſi
to peccato/⁊ mõ rerũ ſe habẽdi in policia

eccliaſtica qlẽ exꝑimur / viuere de pꝛio et

De vita ſpirituali anime

cõmuni.videt᷑ regulariter eſſe ſtatus ſalu⸗
bꝛioꝛ atq; ſecurioꝛ JItaq; multa decẽtvnũ
ſtatũ.vtputa ſtatũ innocẽtie q̃ alteri neq̃
qᷓ; expedirẽt vt viuere in nuditate filios p

creare.nullũ coercere ad bonum.⁊ ſimilia

honeſtabãt naturã pꝛius ĩſtitutã.qua la⸗
pſa in pctm̃:cõtraria his q̃dã decent.que
dã expediunt quedã exigũtur Pꝛopterea

fallax eſt argumentũ. Status iſte ꝑfectiſ

ſumis ſimilioꝛ eſt. ergo ꝓ imꝑfectis expe⸗
