Gb524_fol-3
author: Gerson, Jean

-=ðð

N12511892082 021

AAIIEttXne eeereeteern —--—

UB Tü⁴bingen

5
4
„ 4
77
* *
.
.
„ S
.

*
4
8
1
.

.
1
.
4
—
1
.
34
7
4

„
7
.
4
N

—

e

5

18

obann

44

%

ertiag pa

ero

*

na
—

—.—

Tabula Generalis

Certia pars conti⸗/

nens tractatus ad myſticã vitam ſeu con

templationi accõmodatos.

armia nönlla 56 7

beate Marie virginis 79 W

Carmen dedifferenti ĩimunitate a pecca/

to Chꝛiſti et matris ſue. 6o E£
Centilogiũ de cõceptibus. öo F
De vita ſpũali aĩe ſiue ſex lctöes õo S
Centilogium de impulſibus õʒ

De myſtica theologia ſpeclatiua õ4 F.

De myſtica theologia pꝛactica ðð M

De elucidatione ſcholaſtica myſtice thbe

Carmina de purificatione ſenſuum in⸗/

terioꝛum. ZMD
De religiõis ꝑfectõe?⁊ moderamĩe ʒ A

Joſephina 577 D
Dermo in natiuitate

—

De conſilijs euangelicis et ſtatu perfe/

Depꝑpfectione coꝛdis. 67 ⸗=£
Demeditatione. 68 2= —
De ſimplificatione ſtabilitione ſeu mun
dificatione coꝛdis. 68 QD

Sarinede ſimpliliearecoꝛdis: és. 2

Dedirectione coꝛdis. 69 H
De illuminatõne coꝛdis ſiue vna pꝛecio
ſa margarita. 69 O „
Deoculo. 690 HO
De remedijs ↄtra puſillanimitatẽ òↄ
De tẽtationib diaboli diuerß 70

B
Contra ꝓfeſſum inobedientẽ. 2i 2

De zelo et feruoꝛe nouiciatus 7i

„

De exercitijs diſcretꝭ deuotoꝝ ſimpliciũ

Documentũ notabile de ſacra (⸗i

mento altaris. 7i
Epiſtolequedam. 7i ?7
De paſſionibꝛanime 272
Carmẽ de ſomnio huiꝰ vite 73 P
De monte cõtemplationis. 73 Q
Epiſtolequedam 775 „
De mendicitate ſpirituali. 75 T

iuſticia ad miſericoꝛdiam.,. 77 16

De oꝛõne ⁊ ſuo valoꝛe. v7 X
Decem conſideratiões in oꝛando deum
Expoſitio ſuper Dimitteno/ (78 B
bis debita noſtra. 78 J

7

Oꝛatio cũ peccatoꝛ de peccatis ſuis mul

tum eſt anxcius. 78

De canticoꝝ oꝛi

Decanticoꝛdo. 279

Centilogiũ de cãticis et ſolatio 80 *°α
Collectoꝛiũ ſuꝑ magnificat i A

Carmina ſuꝑ magnificat. -n5 A

Centilogiũ de meditatõecruc 9 6 pꝰ? 7
Carminum ſuoꝛum honeſta deſenſio. vi

Anagogicũ de hymno gloꝛie -7 A
Epithalamiũ myſticum theologi et the

Dup cantica canticoꝝ „7 RP
Epitaphiũ Johãnis de gerſon.

Epiſtola fratris Johannis de gerſon oꝛ

dinis celeſtinoꝛũ ſuꝑ opuſculis magiſtri

Johannis de gerſon germani ſui cancel

Annectunt᷑ deniq; hinc operi:tractatus

aliquot:qui licʒ ſint alioꝝ/oꝑibus tamz
Joh.de gerſonènõ parũ cõueniunt.quo

rum tituli ſuntbi.
ractat magiſtri petride Eliaco de po
teſtate eccleſiaſtica:

Tractatus de vitijs miniſtroꝛũ eccleſie.

Nycolai de clymenges.

Tractatus magiſtriHenrici de haſſia de

cõtractibus.deq; oꝛigine cẽſuuüu.

Tractatus magiſtri Hẽrici de hoyta de

redditibus.

Zractatꝰmgr̃iꝛvylhelmi oꝛẽ de moneta

Doctrinalis expoſitio magiſtri Petri de
Eliaco ſuꝑ ſeptem pſal.penitẽtiales.

Deuota meditatio eiuſdẽ ſuper pſal. In

te domine ſperaui.c.
Alia meditatio deuota eiuſdem ſuꝑ pſal
mo. Judica me deus ⁊ diſcerne.?c.

Deuota meditatõ eiuſdẽ ſuꝑ Aue maria
Epiſtola quedã de inſtituto Marthe et

cuiuſlibet fidelis diſpenſatoꝛis.

Epiſtola de cõmendatione ſolitudinis.
ac de ſilentio. c.

Finis tabule gene

Appellatio cuiuſdã peccatoꝛis a diuuna ralis:huius operis quampꝛeclari.

ga 2

ginali roge 78 £D

„
† —
4
“
2

.

.CTabula quattuoꝛ libꝛoꝛũ

tur quatuoꝛ cauſe theologice cõſolatiõis
que ſunt S Scriptura Patientia ⁊

Doctrina.¶ In pꝛimo metro deſlet mi⸗/
eria ciuilis diſſenſionis.¶ In pꝛia pꝛo/
ſa pmi libꝛi colloquũtur monicus id eſt
ſolitarius.⁊ volucer id eſt nücius int᷑me/

⁊ de eius conſolatiõe ꝑ theologiã.
ſecũdo metro ponitur laus t
hoc ꝙeſt efficaxconſolari. ¶ In ſecũda
pꝛoſa ponit᷑ pꝛimo ꝙ theologiã ſuam cõ
olatõem inchoat vbi et vndedeſinit phi
loſophica cõſolatõ / ſcilʒ ꝙ cuncta agimꝰ
ante oculos iudicis cuncta cernẽtis.Am

eologie in

Bummarium libꝛi

e conſolatiõe theologie.

OE pꝛohemio nota

dius/ ſuper ſtatu peregrini ſeu viatoꝛis /

plius.ꝙ triplex eſt iudiciũ dei vnde con/

ſurgit i nobis ſpes ⁊ timoꝛ⸗⁊ quomodo

lecomitãtur Amplius.qꝙ cum ſobꝛietate
poteſt vtiliter recogitari ⁊ tradi conſide/
ratio iudicioꝝ dei in pꝛedeſtinatõne⁊ re/
pꝛobatõne ſicut fecit apoſtolus. Et dein
de qualitc᷑ oꝛitur inde cõſolatio intima et

ſolis expertis cognita ¶ In tertio metro

n tertia pꝛoſa agitur pꝛimo in ſpecia

agitur de ſentimento talis conſolatiõis.
li rr ſit aliqua cur deus iſtũ vel illuʒ

pꝛedeſtinauerit. Deinde cũ qua cautela

talis ↄſideratio in particulari debeat aut
poſſit admitti. Demũ quo pacto poteſt
quietari ſpes in deo e quarto metro
ponũtur exempla quomado per tentatõ/
nes non euellit᷑ ſpes. ¶ In quarta pꝛoſa
traditur pmo in quo ſpes conſiſtit⁊ ꝙ de

nullo hic eſt deſperãdum. Amplius quo

modo ꝑ ſummã deſperatõem veniturad
ſpem.⁊ quãtum ſit vtilis conſideratio di

nine pꝛedeſtinationis: Rurſus agitur de

coꝛroboꝛatõne ſpei exemplo ſanctoꝛũ et
quomõ ſtat cum libertate.nec tamen ple
ne poteſt hoc intelligi ſine gratia dei que

eſt vnctõ docens de om̃ibus. In quito ⁊
vltimo metro ponit᷑comparatio cuiuſdã

naute qui ex medijs tempeſtatibus exilit

ſerendo de varijs ſpeciebo falſe ſpei.⁊ ad/
dendo ꝙ excõſideratõne diuine bonitatꝭ

omnia libere gubernãtis:ſumit᷑ ſecunda

cauſa theologice cõſolationis.¶ In pꝛi
mo metro repꝛobat᷑ opinio philoſopho/
um ꝙ deus agit de neceſſitate nature ſi/
cut ſol lumen ſuũ. keeiide prola ee
tur ratio cur diuina volũtas nõ eſt dicen
da agere ad extra de neceſſitate nat᷑e Quo
modo pꝛeterea ꝓcedit aliter theologia qᷓ;
philoſophia Addit᷑ diſtinctio trimẽbꝛis
de voluntate humana et de cõſoꝛmitate
eius ad diuinã. ¶ In ſec undo metro de/
clarat᷑ qualit᷑ affectòes et induſtrie q̃ ſpar
ſim ſunt in bꝛutis aĩmalibꝰ/ collecte ſunt
in homine⁊ in eius ratione cui ſubditur
eius appetitꝰ ¶ In tertia pꝛoſa fit cõque
ſtio ſuper difficultate quã patitur liberũ
arbitriũ in regendo coꝛpus cõfoꝛmit ad
rectam rõem ⁊ de modo confoꝛmãdi vo/

luntatẽ humanã diuine exemplo chꝛiſti.
Tangem cauſa redditur de varietate iu-

dicioꝝ hũanoꝝ ¶ In tertio metro datur
ratõ diuerſificatõnis iudicij rõnis per ſi/
militudinẽ luminisg viſi ꝑ nubes aut in
ſpecul variatis ¶ In quarta pꝛoſa fit in/

ueſtigatio qualiter adiuuat᷑ libertas arbi

trij Et infert᷑ ꝙ nihil eſt caſuale vel foꝛtui
tum in oꝛdine ad pꝛimã cauſam.et iuxta

quẽ ſenſum ipſa poſſet dici foꝛtunavel fa

tum. Addit᷑ qualiter ex bis que deus in/
uenitur reuelaſſe ⁊ pꝛeſciuiſſe pulcerrime
⁊ ſalubꝛes veritates eluceſcũt ¶ In quar
to metro docemur ſub exẽplo quadrupli

Cqualiter inſequi debemdei voluntatẽ.
Tabula tertii libꝛi

N pꝛima pꝛoſa tertij libꝛi poſt recapitu/

latõem Inchoat ſermo de cõſolatiõe theo

logie ꝑ patientiã deſcribendo quid ſit ʒe/
lus. ¶ In pꝛimo metro docet᷑ꝑ ſimilitu/

eſt ʒelus ſi non gubernet᷑ratione ¶ In ſe
cunda pꝛoſa deducit᷑ hoc idem ꝑ affectus
bhumanos dando cauſam cur ʒelus tur/
bat iudiciũvelut in ſomnijs.Qualis pꝛe
terea zelus eſſe debeat tam in habẽtibus
auctoꝛitatẽ regitiuam q; in carentiba ea.

dinẽ ignis⁊ fuliginis q;tum cAge

in locum tutũ et ſecctum. Henig⸗ noranlnr hredcanſe wrarine
e ſ. do! b ʒeli in rectoꝛib: ¶ In ſecũdo metro lauda
De ſecũ X. 1020 tur vita ſolitaria ſibi vacãs ¶ In tertia p
Apꝛima pꝛoſa ſecundi li (tabula ſa fit ſermo de illoꝝ ʒelo qui nõ habẽt re/
bꝛi fit ſermo de ſtatu peregrini inter gimen aliquod publicũ / docẽdo ſub qui

—

De conſolatione theologie ·

buſdam regulis qualiter ⁊ vbi debeãt vti
vel nõ vti ʒelo ſuo ¶ In tertio metro do/
cemur ꝙ quilibet ſit cõtẽtus vocatõe ſua
et ſᷣm illam bñ agat ⁊ ita pꝛoderit om̃ibꝰ
nec ſe ledet. ¶ In quarta pꝛoſa Heclarg
quõ ſolitarius poteſt omibus pꝛoficer
Deinde ſubiũgitur ſermo de patientia qꝙ
in ea cõſolatio theologica reponatur.
In quarto metro ponit᷑ vtilitas patien/
tie ſub exemplo Job afflicti..

Cabula quarti li/

α☚

quarto libꝛo pꝛoſa pꝛima loqui (bꝛi
ur de trepidatõne conſciẽtie humane re
pectu indicioꝛũ dei. Et ꝙ nihilominus
aboꝛes aſſumendi ſunt pꝛo republica et
adiutoꝛio alioꝛũ fundãdo ſe in doctrina
ſacra. ¶ In pꝛimo metro datur ratõ cur
deus legem naturalẽ dedit in ſcriptis la/

uit. ¶ In ſecunda pꝛoſa ponit᷑ diffuſe di
ſtinctõ de triplici certitudineladdendo q̃
liter intelligi debeat illud Gꝛegoꝛij. Bo/
narum mẽtium eſt culpam agnoſcere vbi
culpa non eſt.Et qualiter poteſt hoc ſine
mendacio fieri. O”U
In ſecundo metro docemur qualiter vti
debeam?ſcrupulis oꝛientibus ex pꝛeteri/
tis culpis.
In tertia pꝛoſa fit iterum ſermo ſuper ea
dem re.(docendo ꝙ ſerenatio conſciẽtie ꝑ
ſentimenta deuota nõ eſt ſignum efficax
diuine gratie gratum facientis. Additur
de modo ſe habendi reſpectu ſcrupuloꝛũ
conſurgentiũ circa ea que ſunt poſterius
agenda.et qualis certitudo ſufficit ⁊ vn/
de colligitur. .
In tertio metro loqͥtur ꝙ pꝛecepta legis
nature ſunt etiã pꝛecepta fidei acleg euã

gelice.conquerendo de erroꝛibus contin

gentibus circa ea. .

In quana pꝛoſa loqttur incidẽter detbe/

pideig: dehinc in euangelica lege repeti /

ologis ⁊ iuriſtis quales eſſe deberent ⁊ q̃
les aliqui ſunt.Concludendo ꝙ in moꝛa
li negocio nõ poteſt vniuerſalis ars tra/

dli/ que cõferre ſufficiat certitudinẽ in ꝑ/

ticulari quolibet agibili / quin cõſurgere
poſſint ſcrupuli mentis inquietatiui.
In quarto metro docet᷑ quomõ pax men

tis poſſit aut debeat inueniri.

In quinta pꝛoſa ponitur ſub ꝑſona the/

ologieê/ grandis oꝛatõ cõſolatoꝛia ſuper

caſibus humanis.noĩatim illius qui tũc
franciã cõturbabat.Concludendo ſupꝛe

mũ conſolatiõis theologie gradũ / in ani

mi pꝛeparatõe ad martyrium⸗

¶ Exrplicit tabula quatnoꝛ libꝛo
frfum de conſolatione theologie.

Hota pꝛo intelle/

ctu huius dyalogi. ꝙ volucer eſt intellle⸗/
ctus diſcurſiuus ⁊ ratiocinatiuꝰ. Moni

cus eſt intellectus meditatiuus ⁊ inquiſi

tiuus. Peregrinus eſt homo cõtemplati
uus ſimul ⁊ actiuꝰ ¶ Pꝛo ſenſu vero litte
rali notandũ/qꝙ cũ eximius doctoꝛ Joh.
de gerſon/ex concilio cõſtantieñ.recedẽs
franciã ꝓpter minas ducis burgungie pe
tere nõ auderet Seceſſit in montana Ba

uarie Ibiq; in Rathemberg opido: anno

dñi. Mccccxviij.conſcripto hoc dialogo

introducit volucrẽ nuncium a ſe peregri

nol.ad Johãnẽ monachũ fratrẽ ſuũ/ qui

pꝛioꝛ celeſtinoꝛũ lugquni degebat / pꝛofe
rentẽ quẽadmodũ ꝑ theologiam ꝑegrina
tionẽ ſuam conſolet᷑. Et ſicuti Boetiũ de

conſolatõe philoſophie in foꝛma ſcriben
di imitat᷑. Ita etiam cõſolatiõis argumẽ

tum vbi ille dimiſit. hic cõtinuare conat

Seguitur Aiber mimus

de coſolatione Theologie⸗ aa 3

ber de conſola⸗

e theologie Incipit feliciter.

Wecũuũgʒ

ta ſunt! ait m
gnꝰ ille diſcipulus
ſ⸗ ch

ad noſtrã doctrinã

patientiã ⁊ cõſola/
. ionẽ ſcripturarũ/
ſpem habeamus. Lonuenerũt aliquã
Ado ſup hoc verbo vhlucer! curſoꝛ leuis ex
plicans vias ſuas.Et monicus in religi/
one degens. Qui vt vidit ꝙ volucer ſibi

eologie Paulus

ipta ſunt/ vt per

.De conſolatiõe theologie

notiſſimus ad ſe venit de lõginguo.mul
ta quidẽ ſuꝑ multis.ſed multa plus plu/

rima ſuper aduena quodã germano ſuo

conquirere diſpoſuit.Cuius inquiſitio/
nem ⁊ alterius reſpõſionem.ſequens dia
ſogus explicabit/⁊ hocꝑ quatriduũ ſub
tetragono conſideratõnum Que licet ad
inuicem cõmunicent.erit tamen appꝛo/
pꝛiatius pꝛima de conſolatiõe theologie
per ſpem in cõtemplatione diuini iudicij
Secunda per ſcripturam in reuelatõne
regiminis mundi: Tertia per patiẽtiam
in zeli moderatiõe. Quarta per doctrinã
in conſcientie ſerenatõne. Deus aũt pati

entie ⁊ conſolatiõis conſolet᷑ nos in om̃i
tribulatõe noſtra.et det ſermonẽ rectũ in

oꝛe duoꝛum. Quoꝝ volucer ſic incipit.

Pꝛimũ metrꝝ pꝛimi libꝛi legiacũ

In quo defletur miſeria ciuilis diſſenſionis,Concoꝛdat in genere carminis

pꝛimo metro Boetij de conſolatione phüloſophie.

urmina

Epe peregrinas volucer tranſmiſſus in oꝛꝛs
Regrediens:patrie menia iam video
y DOulcis aue natalis humus / tu francia felix
Inclvyta pariſius/nobile palladium.
Neu quid id eſt ſeuo bellonam cerno tumultu
CLCiuili furere/ſanguine cuncta replet.

Spiritus in medium miſſus vertiginis errat/
Obtruncant gladijs mutuo ſe pꝛopꝛijs:

7

Carceribus trudunt ali

os:aut flumine mergunt.

NMembꝛaq; toꝛturis plurima dilaniant.
Pars queuis dici pietas vult/publica curans
CLommoda:que patrie viſcera rumpit quans:
Juſticie vultus atrox mentitur erinis.
Rerx iuuo te clamans regia ſceptra rapit.
Exuperant ſyllam/cathilinam crimine vincunt.
im pꝛo virtute bellicus hoꝛroꝛ habet. ⸗
Non pater a natis tutus.fratremq; perire
Ault frater.ſoceri moꝛs venita genero.
Llerum/miliciam/ciues / ſine lege recluſos
Carcere/plebs rabida ſicut oues iugulat.
Nullus adeſt noſtre reſpectus religionis
Jura ſepulture denegat impietas.
Quiſquis opes vel diuitias famatur habere /
Obijcitur titulus pꝛoditionis ei.
Eligit hic partem neutrã defendere partis/
ox vtriuſq; patet innocuus iugulo.
Tlec ſatis eſt alijs vni ſe tradere parti⸗

.
.

liber Dꝛimus -

NMi ſeflagicijs conſcelerent paribus. ”B
Nuid ꝙ te patriam pulchꝛam violare vocatux
Extera gens:hoſtis te lacerando rapit.

HNulla fides pietasq; manet/confunditur omne

Fas q; nefas / regnat h
Ervrtremos nonne fuera!

rida teſiphone.
iocundius indoo)

Aut glaciale ſolum me penetraſſe pꝛius.
Aduena tu felix alia te parte receptans,/
Mamq; patent oculis non mala tanta tuis. S
Verum monachus hic degit /ſua clauſtra ſubibo/

Ac de fratre ſuo fecero verba ſibi.

Monicus

St ne volucer quẽ video: Et

qualis ad me ſoꝛs attulit: .
lucer. ¶ Scito monice.quoniã in còſta/

tificis egreſſum:tandẽ diuerticula q̃rens
exiui cum eodem.qui iuxta cognomẽ ſu/
um peregrinus effici maluit in terra alie/
na/q; ad ſuos huc regredi.¶ Monicus
atis eſt o volucer.ſi certum me face
re potuerꝭ.quid agit dilectus anime mee
quid amoꝛ coꝛdis mei.Nonne dolet ve/
lut exulem ſe fieri in ignota ⁊ longinqua
regiõe/vbi liguã quã nõ nouerat audit:
Nonne ſubtriſtis eſt/ ſe poni ſub modio
vel in obſcuris ſicut moꝛtuos ſeculi.qui
lucere ſuper candelabꝛum fuerat inſtitu/
tus: ¶ Uolucer.¶ NHNihil pꝛoꝛſus o mo/
nice/tempoꝝ tempeſtate penſata/pꝛoqʒ
diuturna animi pꝛeparatõne qua ſibi p/
niderat om̃ia dn occurriſſent equanimi
ter toleranda Gaudet potius in domino
magnificans eum.⁊ exultat ſpiritus eius
in deo ſalutari ſuo.deputans ſe adiutum
meritis ⁊ pꝛecibus alioꝛum. Itaqʒ de ſe
ſecurus.⁊ in ſe domino miſerãte trãquil/

lus.deflet miſeriam patrie pꝛopꝛie.indi/

gniſſimãqʒ ſoꝛtem. Cuius tamẽ calami/
tatis media pars nõ eſt ſibi nũciata.quã

tiam ſuꝑ conculcatiõe veritatis ⁊ iuſticie
ploꝛans ingemiſcit. Miſerabilem deni/
qʒ ciuitatis celeberrime deſolatiõem tan

ꝛoſa pꝛima libꝛi pꝛimi

certe is eſt. Dic pꝛecoꝛ o volu/
er vnde venis:que noua feragz
me te modo ſoꝛs anuliie 0

tienſi còcilio generali.cum germano tuo
conuerſatus vſqʒ ad finalem ſummi põo/

Donicus

en vincit ac pꝛeualet.

oculis pꝛopꝛijs hoꝛrens intueoꝛ.Quine

qᷓ; hieremias ruinas hieruſalem lamẽta/
tur. ¶ Donicus ¶ Qua ratiõe fieri po/
teſt o volucer.ꝙ exula patria/a parentibo
a pꝛopinquis a notis ⁊ amicis nõ angu/

ſtietur in coꝛde/nõ in animo ↄturbetur?

lolucer ( Wonice nihil difficile eſt

volenti. Yemminiſti puro vraduena no
ſter ſemper in medijs etiam turbis ⁊ vꝛbi

bus / ſolitudinem ſibi queſiuit ? dilerit.
Solitudinem loquoꝛ que eſt a curis fo/

rinſecis/⁊ hominũ calumnijs vacatio. p
bans illud ſapietis.qui minoꝛatur actu

percipiet ſapientiam. ¶ Donicuis

cio volucer ⁊ expertus teſtoꝛ.¶ Aolu

cer. ¶ Ecce autẽ nunc elongauit fügiens
⁊ manſit in ſolitudine/ expectans eũ qui

ſaluũ ſe fecit a puſillanimitate ſpiritus et

tempeſtate.quoniã vidit iniquitatẽ ⁊ cõ

tradictõeʒ in ciuitate.Euolauit ſicut paſ

ſer erepta de laqueo venantium. Vndi/

qʒ nimirũ ſibi parabãtur inſidiarum ten

dicule. Enatauit vt potuit /a naufragio
reipublice.pᷣſtolans ſi foꝛte poſtmodum

ſit ſpes. Nihil tandem ſe videns aduer/

ſus currẽtem furoꝛis impetum nitendo
pꝛoficere/deſilijt alioꝛſum a curru publi
ci regiminis/ cedens raptui pꝛeualentis

nequicie ⁊ malicie/quam ad pꝛeſens nõ
vincit ſapientia. ¶ Monicus. ¶ Ain/
cet tãdem aliquãdo? crede mihi:volucer.

Magna quippe ⁊ foꝛtis eſt veritas ⁊ ſu/
ritas o monice quando vincet ne/
ſcio.hoc vnum ꝓpꝛijs oculis inſpicio iu/
xta vocem yſaie/ ꝙ conuerſum eſt retroꝛ/

ſum iudicium / ⁊ iuſticia lõge ſtetit/quia

coꝛruit in platea veritas/ et equitas non
potuit ingredi.quoniã facta eſt Tenlns
44

De conſolatiõe theologie

in obliuionẽ / ⁊ qui receſſita malo pꝛele ¶ Elixtheologus pulcra ſopphiſis
patuit.Quo cõtra videre eſt falſitatẽ:nõ QLui vult a puero ſe dare ſpõſam:
qualemcũqʒ /ſed hereticam pꝛauitatẽ in Que caſtũ tenero ſtringitamoꝛe.
via mandatoꝛũ dei/que ꝑambulat vico Eius ſe vocitans iure ſoꝛoꝛem.
* ⁊ plateas/erecta ceruice/ inſultans cath aſus ſe ſociam pꝛebet in omnes
licde veritati cum defenſoꝛibus ſuis.pꝛotè⅛ ac vite releuat tedia meſte.
rit eos pedibus ſoꝛdidiſſimis. Ac de ipSolatur reſonans cantica ſyon
ſis tanq; domina victoꝛioſiſſima triuꝰ) Securoq; regit limite greſſus. ð
phare gloꝛiatur. pes ⁊ vera fides concomitätur · “OYU

3 ð DM . 22

* (Monicus t diuinus amoꝛ:quadraq; virtus
oR Pꝛudens ſobꝛiaq; foꝛtis ⁊ equa⸗ ßÿMU
Roh dei atq; hoĩm fidem. dic Daonoꝛũq; cohoꝛs iuncta beatis. S
oꝛovolucervnde talis euerſio: dte ſi tribulans ſoꝛs muit vlla. ẽ
Non ne ſancta generalis ſyno / Duris increpitans toꝛua flagellis:
dus.que pꝛo veritatis tuitõne erſtes:impauido ſuſcipevultu DWU
ꝛincipaliter inſtituta fuerat / ſe cultricẽ am ſic viuitur/eſt pax in amaro.

uiuſmodi veritatis exhibuit atq; pꝛote m ſi flammigeris intonat ether
ctricem. Verum hanc interim querelam Fractus fulminibus/totus ⁊ oꝛbis
omiſſam volo quoniã cupit animꝰ ex te In ſe diſſtliat / ſi caro cedit
cognoſcere quibꝰ exercitijs ſe refouet fra/ ens eſto ſtabilis / ſede retents.
ter/quẽ toꝛpere nequaq; putauerim iner HNec tu queſieris herculis arma/
ti ocio?: quibꝰ inſuper armis ſpũalibus Nec grandes validis viribus artus⸗
aduerſus iniquos beruneſenten is im/ ZBins hoꝛrenda ſatis/qᷓ; ſuperarit.
petus congredi ſolitus eſt / ne triſticia ſe agc iutrice potes perdere monſtra.
culi que moꝛtẽ opatur ipſum vel deij,flfliat ¶ Intandas erebi carmine peſtes
labirbenr⸗ Aolucen e vera?⁊ ſo Ticit ugco em temperat oꝛpheus /
lida ꝑegriniconſolatõne tecum ſermonẽ? Mollelcunt lapides/flumina ſydunt
habiturus. ſignifico in pꝛimis ꝙ eamac P ſe nõ ſuperat victus amoꝛe.

cipit doctrice theologia/que comitem ſe t vero cithara dum modulatur
dedit ꝑegrinationi ſue Ab infantia enim Paſtoꝛ poſtea rexcarminis odas /
ſacras litteras nouit/ neq; furoꝛ hoſtilis Duas aptat phꝛoneſis/ocyus exit

4 , . = — — —
— õõ 5

neq; terroꝛ ꝑuertere potuit:quin pſedue Heguam ſpiritus a rege ſaulle
retur iter ſuum /de qua ſapiens.Attingit rp nemo ſatis theologie
ergo/ait a fine vſq; ad finem foꝛtiter/ ⁊ di audes extulerit/tanta patrantis.

ſponn om̃ia ſuauiter. Hanc amaui ⁊ exqͥ Qua cure fugiunt/mens hilareſcit/
ſiui eam a iuuẽtute mea/ ⁊ queſiui ſpon/ Que virtute ſua monſtra trucidat.
ſam mihi eam aſſumere/⁊ amatoꝛ factus anina vi rapitur aduena/degens
ſum foꝛ me illius (Seq tur cõſolatio) in/ is ad nitidum ſcandere celum.
trans in domũ meam conqeſcam cum il/ Excelſa reſidens cernit ab arce.
la. Non enĩ habet amaritudinẽ conuer/ Foꝛtunam merito rectus vtran
Rs oiltine fier radiumm cõuictus illius
ed leticiam ⁊ gaudium. ¶ In cuius pꝛe d ſe „
conium ita libet metro pangere. . Beci Peo Peu E

Becũu metri pei

ilicum volucer. Sed in conſolatione reci/

mi libri dact

alcmaniũ tetrametrũ bypercatalecticum

tra vanam mundi felicitatem. Cur non

AIn guo ponit laus theologie in hocè/q; ſuffecerit celebꝛis ille dyalogus philoſo⸗ *
eſt efficaxſolari ⁊ currit cum ſecũdo me ppie cum HBoetio. qui pꝛoꝛlus elegãti ſti
. tro Boetij Heu quã percipiti: lo / bꝛeui / ꝛ ſplendido compoſitus eſt. ſen
.

5

w =

Memini volucer / ⁊ quali p.
oꝛdiens:quali pꝛeterea medio pꝛogredi/
ens hucuſq;pꝛoceſſerit retineo.nimirum

Liber

tentias grauiſſimas atq; veriſſimas in ſe
tenens: ¶ Nolucer. ¶ Noli mirari mo/
nice.ſi theologia philoſophie pꝛeficitur⸗

quoniã ſicut naturam gratia/ſicut ancil/

lam domina et diſcipulã magiſtra / ſic
tempus eternitas/ ſicut ratiocinatõnei
intelligentia ſicut viſibilia ea que nõ vi/
dentur.ſic theologia philoſophiam exu
perat/quam nõ abijcit ſed in obſequium
ſumit.Eſt autem lex diuinitatis ⁊ oꝛdo.
vt ſupꝛema inferioꝛum iungantur ad ſu/
perioꝛum infima/moꝛe concatenatiõis⸗/
veluti plato loquebat/que in coꝛpoꝛali/
bus argentea in ſpiritualibus aurea vo/
cabatur Et plane hanc in ſcala iacob gra

duũ figuratiõem accipimus. ¶Pꝛopte⸗/

rea ſub compendio pꝛocedentes induce/

mus theologiam inchoãtem verbũ ab il

lo ſupꝛemo /quo philoſophia conſolatõ

nem ſuam apud boetiũ terminauit. Ita

enĩ recto bꝛeuiatoq; oꝛdine pꝛocedet the
ologia/ſurſum machinã ſue deductõnis
erigens. ſi philoſophie ſibi fundamenta
ſubſtrauerit.(¶ Quale vero ſit illð quod
poſtremũ philoſophia poſuerit/puto me

miniſti. Magna enim vobis eſt inquit ſi

diſſimulare non vultis:neceſſitas indi/

ĩ pꝛincipio ex/

qui ſtudio libꝛi illius ab adoleſcentia ve

Ongratuloꝛ eruditiõi tue Si
quidẽ ab hac ſentẽtia qua phi⸗
loſophia deſinit! theologia ſu
am cũ peregrino conſolatiõem
iniciat/qualis ſententia foꝛmaliter in au
guſtini ſoliloquio poſita eſt. ¶ Et certe

Paulusf ad hebꝛeos ſcriberet/ collau/

turus virtuteʒ fidei/ pꝛopoſuit ſymbo

lum nature/quod homibus pꝛo omnitẽ

poꝛe neceſſarium fuit. Credere enĩ opoꝛ

tet accedentem ad deũ/quia eſt et inquirẽ

tibus ſe remuneratoꝛ ſit. At vero deus ip

ſe qualis iudex exiſteret/qualem inſuꝑ re

muneratonem daret querẽtibus ſe/ non
potuit philoſophia neq; diſcipuli ſui du

ctu ratiõis inuenire. Deficiebat enimyo

lentibus ad altioꝛa conſcendere ſcala cre
aturarũ.per quam ſempiterna dei virtus
atq; diuinitas licet poſſit attingi/non ta
men vſq; quaq;ʒ.vt cognoſcerent quales
quantas ve penas repꝛobis deum cõtem
nẽtibus/qualia poꝛro pꝛemia ſe inquirẽ
tibus/iuſtus iudex tribueret. Quod face
re ſi vel philoſophi vel poetetentauerũt/
euanuerũt in cogitatõibus ſuis.⁊ vixali
ud q; erroꝛes fabuloſos ſibiq; diſſidẽtes
fin gere potuerũt. Rectam deniq; manda
toꝛum deiviam neſcierunt qua ꝑgiturad
vitam/que eſt ſtatus omniũ bonoꝛũ ag⸗
gregatõne perfectus.q̃lem hic aſſequi ne

minem poſſe philoſophia demonſtrat ex

perimentali ratõne.Sed velvirtutes vel
actus foꝛmales qͥ bus attingatur iſte ſta⸗

tus obiectiue quideʒ. in deo intuitine co
io philaſophia nadaeno walule Bol
er

ratus autem deſuper humanos erroꝛes
deus / eas veritates neceſſarias⁊ ſalubꝛes

ad quas euehere nõ poterat philoſophia

nec tentare debuerat/ theologia ſuperna
turaliter infuſa/ ſicut et humanus ſuper
naturalis ẽ finis/reuelauit ⁊ addidit. In
ter quas. non irrationabiliter theologia
ſuper iſtam ꝙ deus inquirentibus ſe re'⸗
muneratoꝛ ſit.quia videlicʒ iuſtus iudex
eſt cuncta cernens.collocat ⁊ adijcit mo⸗
dum iudicij a chꝛiſto tradidi. Ibunt hi
nõ dubium quin mali:in ſuppliciũ eter

num. Juſti autem in vitam eternam.

Neq; enim eſt alia veritas efficacius ge/
neratiua timoꝛis domini qᷓ; iſta/claudẽs

in ſe hoꝛrendiſſimũ illud damnationis
tonitruum. Ite maledicti in ignem eter/

num. Nunquid non hoꝛrendũu valde ꝓij

ci a facie dei ſummi boni? Sed ad hoꝛro

ris cumulum inexcogitabilem / additur
maledictio trudens in ignem non qualẽ

cumq; / ſed eternum. Et hoc cum dyabo /
lo ⁊ angelis eius.vbi aſcendet fumus toꝛ

mentoꝛum in ſtagno ignis ardentis⁊ ſul
phuris/vſqʒ; in ſecula ſeculoꝛum.vbi ver
mis eoꝛum nõ moꝛietur/⁊ ignis eoꝛum
nõ extinguetur. Et erunt vſqʒ ad ſatieta
tem viſionis omni carni.Ad hunc audi
tum ſi fides admixta eſt timoꝛẽ domini
quis non ſibi ſuſcepit: Eſtautem timoꝛ
domini iniciũ ſapientie.⁊ ab ipſo conci

pimus ſpiritũ ſalutis.Et per eũ declinat
oĩs a malo.illũiant᷑ coꝛda/⁊a in oblctãtõe

De cõſolatiõe theologie

enir miſerlcordia⸗CBonieno Qua
ratõne fieri poteſt o volucer/q per timo/
rem ⁊ talem timoꝛem venlar ecrns ob/
lectatio? Timoꝛ enim penam habet / quẽ
pfecta charitas foꝛas mittit. Qualis am/
plius eſſe cõſolatio poteſt hñti pᷣ oculis
aſſidue ſtagnum ignis ardẽtis ⁊ ſulphu/
ris.in quod ne coꝛruat: foꝛmidare habet
momento quolibet: Hec vnqᷓ; dum vinit

ab hoc pauoꝛe ſecurꝰeſt Heſcit enĩi homo

finem ſuum neq; ſi amoꝛe vel odio dignꝰ
ſit. ¶ VNolucer. ¶ Recte cenſeres monice
ſi theologia fidelis nequaq; ad vlterioꝛa
per timoꝛẽ iſtum pueheret/ſi nõ ad ſpem
que non confundit:effugere compelleret
Si non deniq; ad deum totius conſola/
tionis/ per dilectiõem amplectẽdum ſibi

q; adherendũ.velut in locum refugijmi/

rabiliter induceret. ¶ Wonicus ¶ Ael/
lem audire quo pacto fieri habet hec in/
ductio vere mirabilis de timoꝛe in ſpem
⁊ amoꝛem Neq; enim eadem ſede coꝛdis
ſimul habitare poſſe vident᷑timoꝛ⁊ ſpes

licet legam pꝛophete iuſſionem regibus

terre vt ſeruiant dño in timoꝛe ⁊ exultent
cum tremoꝛe.Et per ſapiẽtem. Qui time
tis dominũ ſperate in illum.⁊ iterum p/

pheta. Beneplacitum eſt domino ſupꝑ ti⸗

mentes eum ⁊ in eis qui ſperant ſuꝑ miſe
ricoꝛdia eius.⁊ alibi ſine numero ſpes ti/
moꝛi coniũgitur. ¶ Volucer.
dendus eſt o monice:-ſolerter oꝛdo iudici

oꝛum ſupᷣmi iudicis dei.qualem philoſo

phia non attingit. VUnde theologia ve/
lut humano moꝛe loquens triplicem deo
curiam triplicemq; thꝛonum deputat:
¶ Reſigdet in pꝛima curia et thꝛono in/
ulgens gratia. Reſidet in altera curia et

thꝛono coꝛrigens miſericoꝛdia. Reſidet

in tertia curia ⁊ thꝛono damnãs iuſticia
de q per apoſtolũ. Hoꝛrendũ eſt incidere
in manus dei viuẽtis. Agrenet⸗ ho
mines omes in hanc moꝛtis damnatõeʒ
ꝛeuaricatoꝛ adam.nec eratqui de manu

hac iudicãtis dei poſſet eruere/ ſi non ſu/

. Ps nature vires ⁊ merita/cõſtituiſſet no
is iuſtus iudex deus/per ſacramentum
reconciliatõnis vnigeniti filij ſui dei / cu
riam pꝛimã⁊ alteram in quibus gratiam
⁊ miſericoꝛdiã iudices collocauit/inthꝛo
miʒans quando factus eſt nobis a deo ſa
pientia ⁊ iuſticia:ſanctificatio et redem/
pcio.Quãdo pꝛeterea datum eſt homini

vero electi.

Atten

bus damnatis in cunia inſticie eam qua/
ſi grauaminis illatricẽ poſſe decliare ap/
pellando ad ſuꝑioꝛes curias gratie ⁊ mi/

ſericoꝛdie/quoniaʒ ſuꝑexaltat miſericoꝛ/
dia iudicium.fitq; vt vbi abundauit deli

ktum ſuꝑabundet⁊ gratia/quod philoſo

phia nõ cognouit.¶ Donicus. ¶ Inci
pio volucer grauioꝛibus qᷓ; antea ſcrupu

lis vꝛgeri/vt omittam queſtiões interim
multiplices/ex tuis habentes dictis oꝛtũ

de fide philoſophoꝛũ ⁊ alioꝛum quo pa/

cto ſaluati ſint aliqui ſub nature ſola lege
Tradit itaq; philoſophia vix ꝑſcrutabi/
lem diuine pꝛouidentie viuacitatem.pꝛe
ſertim dum ad eam confertur humani li/

bertas arbitrij/ cum certa pꝛecognitione
futuroꝛum Sed ecce ſuꝑaddit theologia

difficultatem in immèſum minus inue/

ſtigabilem / neq; compꝛehẽſibilem.dum

quoſdam ex hominibꝰrecipit iudicãdos
in curia gratie vel miſericoꝛdiet et᷑ne bea

titudinis ꝑticipes facit.Alios vero mul/

to plures damnat in eternũ ſua iuſticie ſe

neritas / dicente eo. Oulti vocati:pauci
electi. Dirum autẽ ſi quis in hac re
cogitatõne conſtitutus nõ perturbetur ⁊

totus hoꝛroꝛe tabeſcat/ qualiter abſcon/
dita non eſt conſolatõ ab oculis ſuis(iu

xta ſcriptureverbum) dum ita deus inter
fratres diuidit ¶ ANolucer. Fatendum
eſt in pꝛimis Monice!ꝙ hec cõſideratio
iudicioꝛum dei qui terribilis eſt in con/

ſilijs ſuper filios hominũ / ſi cum ſuper/
ba curioſitate recenſeatur/pᷣcipitat in il/

lam ſapientis damnatiõem. Qui ſcruta/

toꝛ eſt maieſtatꝭ oppꝛimet᷑ a gloꝛia/exter/

minat omnẽ boneconſolatiõis virtutem
deniq; in repꝛobam de deo deſperatõem /
⁊ in odioſas rabidas ⁊ inſanas blaſphe/
mias demergit ⁊ abſoꝛbet. hoc in viato/

ribus aliquibus hoc in damnatis omi,/

bus oꝑatur. ¶ At vero conſideratio ta/

lis ſi cum debita humilitate ⁊ reuerentia

fidelis⁊ pij coꝛdis aſſumatur Si cum ca
ptiuatõne om̃is intellectus in obſequiũ
fidei reuoluat᷑ nullam exiſtimat peregri/
nus noſter potioꝛem vel efficacioꝛem ad
conſecutõem legitime conſolatõnis viã/
diuinitus elargiri. Nonne ſenſerat hoc ꝓ
pheta dum ſuſpirans ait: Wemoꝛ fui in
dicioꝝ tuoꝝ a ſeculo domine/⁊ cõſolatꝰ

ſum.Quã ↄſolatõʒ neſcio ſi vehemẽtius

expᷣſſit alio loco is qͥ dixit.Et exłtauert · i.

——— ²l˙lQm (enuabä

H Niber Primus 4 .

extra ſe ſalierũt/filie iude pꝛopter iudicia

tua domine. ¶ Monicus. ¶ Obſeruan

dũ ne eſt obſecro volucer:ne minꝰ ſobꝛia

foꝛtaſſis ⁊ inſolẽs ſit huius doctrinetra“/
ditio.quoniã ſtultoꝝ infinitus eſt numg

rus/carnalium ⁊ arrogantium/qͥ non c

piunt que dei ſunt.⁊ ſi nõ dixeris ea que
verſant᷑ in coꝛde ſuo⁊ que ſuo ingenio pe
netrare ſe gloꝛiari poſſint ¶ Uolucer.
CLCoꝛrigit ⁊ repellit tuã hanc heſitationẽ
conſcius arcanoꝛũ diuinoꝛũ apoſtolus.
qui ſatagens contentiõem gentilium ro/

manoꝛũ/⁊ iudeoꝛũ qui ſuſceperãt fidem

compeſcere/collocauit totius diſputatio
nis ſue velut centrũ ⁊ cardinem ſupꝛemũ
conſideratiõem diuine pᷣdeſtinationis et
pꝛeſcientie ab illo loco. Scimus autem
quoniãſdiligẽtibus deum/om̃ia cooꝑan
tur in bonum his qui ſᷣm ꝓpoſitum voca
ti ſunt ſancti.NHam quos pꝛeſciuit ⁊ pꝛe/
deſtinauit.⁊c̃. Vſq; dum exclamat.O al

titudo diuitiarũ ſapientie ⁊ ſcientie dei/

qᷓ; incõpꝛehenſibilia ſunt iudicia eius et

inueſtigabiles vie eius.Quis enĩ cogno

uit ſenſum domini: Aut quis conſiliari/

us eius fuit: Aut quis pꝛioꝛ dedit ei ⁊ re/

tribuetur illi? Illic inſerit ꝙ nõ volentis
neq; currentis:ſed miſerantis dei eſt.⁊ cu
ius vult miſeret᷑.⁊ quẽ vult indurat.Et
ꝙ non ex oꝑibus. ſed ex vocante dictũ eſt
Jacob dilexi:eſau ãt odio habui ¶ Apo
ſtolus igitur doctoꝛ gẽtium in fide ⁊ veri
tate / inter quas erant inſipientes multe
carnales ⁊ ſuperbe.ſi pᷣmiſſam eis conſi/

deratõnem pꝛo ſua edificatõne nõ timu/

it exponere:quatinus eas ⁊ iudeos mu/
tuo reduceret ad legitimã pacis ⁊ carita/
tis foꝛmã.Quo pacto verẽdum cxit inter
chꝛiſtianos:pᷣſertim eos qui de ſua ſalute
ſoliciti ſunt conſideratõe iſta vtiq; apud
eum/talem de ſua ſalute conſolatõem ſu/
oꝛumq; ſimiliũ oꝑata eſt.vt aſſereret Cer
tus ſuʒ enim ꝙ neqʒ moꝛs:neq; vita:’neq;

angeli:neq; pꝛincipatus.neq; virtutes.

neq; inſtãtia.neq; futura.neq; foꝛtitudo.
neq; altitudo.neq; pꝛofunduʒ.neq; crea/
tura alia poterit nos ſeꝑare a caritate dei
que eſt in chꝛiſto ieſu domino noſtro.
Poterit autẽ certitudo talis accipi de cer
titudine reuelatiõis diuine ſi Paulus de
ſe ſolo loq̃retur. Sed dum cõnumerauit
alios electos.dei cõuenientius intelligit
hoc eſſe dictũ de certitudine ſpei:que trã/

loſophie. Cum phebi radijs.

quillitas quantũ ſit oꝑatiua.ſatis admo
modũ pꝛopheta regius expoſuit.qͥ dum
gloꝛiabundus in dñno dixiſſet In paceſin
id ipſum doꝛmiã ⁊ requieſcã.Gubintu/
lit pꝛo cauſa ſpem/dicens Quoniã tu do
mine ſingulariter in ſpe conſtituiſti me.
Monicus. cire velim o volucer

quo ſtudio vel induſtria deuenit aduena

noſter vt in hac pace in id ipſum frueret᷑:
Neq; enim dicere pᷣſumo:niſi quod aſpi
rat ⁊ aſpirare ſuadet ad illam pacẽ in id
ipſum cum pꝛopheta dicente. Concupi/
uit anima mea deſiderare iuſtificatõnes

tuas/in omni temꝑe/ſi foꝛte aliquãdo de

ſiderium ſui ⁊ ſimiliũ pauperũ exaudiat
dominꝰ.⁊ pꝛeparatõnẽ coꝛdis eoꝛum au
diat auris ſua. Scit enim quoniã nemo

ccipito vꝰba mea ſobꝛie

repente fit ſummus.ſcit quoniã mununs

hoc gratie magis eſt q; induſtrie. Nihilo
minus doctoꝛũ deuotoꝛũ ſcripta relegẽs

theologia ductrice/ſuisvti conaturindu

ſtrijs / ne ſibimet deeſſe putetur. deumq;

tentare videat᷑. Enititur experimento co
gnoſcere que ſit illa pacis conſolatõ qua
ſobꝛie inebꝛiatꝰexclamat pſalmiſta.Quã

magna multitudo dulcedinis tue domi/

nequã abſcondiſti timẽtibus te. Signã
ter ait abſcondiſti/qꝛ nec ab habẽtetradi
nec ab eo qui non habet capi poteſt. Eſt

quippe nomen nouũ in calcuio candido

ſcriptum.qð nemo ſcit niſi qui accipit

Certium metrum

pꝛimi libꝛi glyconicũ coꝛiambicũ.⁊ pꝛo/
latõephi/

poꝛtionat᷑ ſexto pꝛimi de conſo

Agnũ crede nimis bonum
Intus quo valeas frui:

erte neſcit homo vetus
Intro quid ſapiat nonus
Hoc eſt manna reconditum.
Senſus quod capit intimus.
Queris qualis ei ſapoꝛ:
Aurem verbaq; quid paras?
GBuſta poſt videas licet.
Degens frater agro ſenex
uerit gaudia/que domi
Frater iunioꝛ accipit.
¶ ecus mel ionathas pꝛus
uſtat/ pꝛotinus hinc videt.·

Extra non liceat loquui.

De cõſolatiõe theologie

.
Me nobis ſapidũ deus:
QAuo faſtidia tollre
Mungi noxia fas tibi.

E.

bum ſuꝑ iſtis affectus deuoti
ſentimẽtis/in quibus ſtat ſapi
entia:que in myſterio abſcõdi/
ta eſt. Hec eſt theologia myſtica/deq̃ tra⸗
ctatus fratris apud me ſeruo/ quoſdã la/
tino/quoſdã vulgari ſcriptos ſtilo. Sed
ſuꝑ his altera foꝛtaſſis die ſermo fiet:
Perge vero pꝛoſequi de ſpe’:reſpondens
ad pauculas interrogatiões meas / qui ſe
cretoꝛum aduene noſtri cõſcius es. Reco
gitat ne ſupꝛemũ iudicem deũ:homines
ex maſſa peccatrice: pᷣdeſtinaſſe quidem
hos ab eterno ſempitne beatitudinis fo/
re participes/aliosvero pꝛeſcitos⁊ repꝛo
batos ad ſuppliciũ perpetuũ: ¶ Volu/
cer· ¶ Recogitat monice/et id ſane freq̃n
WBonicns Recuf at ne diuerſum
huiuſmodi iudiciũ dei:itanqᷓ; pꝛeterea ſit
in eo ſeua quedã en Abde

nitate ſua ſumma:? ¶ Uolucer: ¶ Abſit
monice talis aduerſũs deũ blaſphemia/
neq; enim ꝑſonã accepiſſe/neq; iniuriaʒ
feciſſe dici poteſt qͥ nulli debitoꝛ eſt. Oð
notauit apoſtolus dicens.O homo / tu
quis es qui reſpondeas deo:nunquid di
cit figmentũ ei qui ſefinxit.quid me feci
ſti ſic? An non habet poteſtatẽ figulꝰ lu/
ti ex eadem maſſa facere.aliud quidẽ vas
in honoꝛẽ.aliud vero in cõtumeliam
