deghantl ſuoꝛum ſubeatur. Sed q; difficilia ſunt q̃rat᷑ oblectatio. Signũ hurꝰ accipe cer
cnſiten hec remedia.pꝛeſertim in ſenib.in egro/ tũ.qꝛ dimiſſis.dĩnoꝝ ipletõiba mãdato/
Hülarand iis. in delicatis viris ⁊ pompoſis. In fe rũ.laboꝛat ĩ h tot.vt ĩ alijs qꝗ ſpũalia fin
Ncſit i⸗ minis. neſcit nemo. Singulariter idcir. git ðᷣlectet Deridem merito ſabbata eiꝰ.
mpine co notauit apoſtolus auariciam. tentati· vidẽtes ignominiã eiꝰ. Videmus introꝛꝛ

onibus ⁊ lequeis diaboli plenam eſſe.q

ſuz foꝛnicatõib ꝓpꝛijs.mẽdax. Pcelne

retrix inquirit ⁊ rapit. ¶ Adauge dolos
tuos o libidinoſa cupido Interroget cu
rioſitas tua coꝛ eius in plimis. Si mal/⸗
let damnari q; offendere deũ ſponſum ſu
um.redẽptoꝛẽ ſuũ.de quo glłiat. Si mal
let ſubire moꝛtẽ aut incendi/qᷓ; frãgere ie

iuniũ.vel incurrere carnis lapſum Quic

qͥd elegerit irretiemꝰ eũ.vel arroganti mẽ
dacio.ſi penã ꝓpoſuerit inferni vel incen
dij.ꝙ ſi poſtpoſuerit/iã peccauit: qͥa pec/
care pꝛeelegit Adde ſi videris ipᷣm in mł
tis deficere.dic blandiens.nõ cõcutiãt te
defectus iſti frater.permittit eos deus in
te ad hũilitatis cuſtodiam. ne magnitu/
do vᷣtutũ te extollat. Habes in paulo ſile
de ſtimulo ſathane ꝓpter magnitudinem
reualationũ Capiamus eũ ⁊ illaqueabi/
mus vt defectus ꝓpꝛios iã nõ laboꝛet coꝛ
rigi.ſʒ in illis audeat etiã glari. Sit rur
ſus tuũ.o blaſphemia. ſoꝛoꝛ inertis deſi/
die machinamentũ.ſit cogitatõcs immit
tere. q̃les nec hoĩes ſecłi.nec meretrices
dignarent᷑ admittere Pudeat ipᷣm qui tã
tus eſt in oculis ſuis/pudeat ⁊ indignet
2 iraſcat᷑.ſuꝑbiẽs etiã in deũ ⁊ ſcõs ange/

log eius ⁊ ſcõs.⁊ deſpet tandeʒ ſe ipſum.

Buagerẽ vobis inq; q̃ttuoꝛ ſodalib
mihi chariſſimis.ſuꝑ hmõi ſolitarijs /in
glia diſcrimĩa deturbandis.ſed ea quoti
diana q̃ſi domeſtica pꝛetereo.in curioſita
tem ꝑſcrutatõis vite aliene.negligentiaʒ
ꝛie vite. videre feſtucã in alieno oculo.
nõ aduertere trabẽ in ſuo. Ceteros ſꝑne/
re.ſibi ſuaq; placere. Rumoꝛib nouis aſ
ſidue agi.⁊ ſuſpitionibo temerarijs inqͥe/
tari. Pꝛoinde minus oĩbo hõibo.alacres
ſpũ.minus eſſe patiẽtes.plus ſui amato/
res ꝓlus ſoꝛdidos alioꝝ mala tenẽtes .
Aggite poſtremo ſodales fideliſſime mihi
quatenus iſtos exhibeatis ſolitarios.tã/
dem mihi ſiles fieri¶ Golitudinẽ odiãt.
fiant diſperſi mente coꝛdis ſui.fiãt gyro/
uagi ⁊ ꝓfugi.fiãt inſtar caynvagi ⁊ ꝓfugi
Ouid em̃ mag ꝓpꝛiũ eſt mihi.q; eẽ gyro/
uagũ.circuire terrã ⁊ pambulare eam.
Heoc nequã ſpũs At vᷣo qd te agitas fra/
ter.qͥd turbaris.cũ iam ſilętiũ pati nõ po
tes actenus obſeruatũ:? ¶ Diſcipls Nũc
ꝓꝛſus inſpicio.qm̃ vndequaq; miſer ſuʒ.
7 miſerabilis.nec qd agã.nec quo me vᷣtã
ſcio. Ita cõcluſus ſuʒ inter anguſtias.ex
impulſib ſathane numeratis.pᷣſertim in

vltimis.vt merito tedeat aiam meaʒ vite

in pſalmis ⁊

Arctatus. VIII.

mee. Nolo tñ deſpare memetipᷣm. ſed au
xiliaria potius documẽta querere. Itaq;
fraudes ⁊ laqueos inueſtigaſti. tuũ ſit re
media tradere cautelas ⁊ auxilia( gẽ
Si hũanũ pᷣſtolaris auxiliũ/falleris. I
lud em.nec ꝑſpicuũ eſt nec validũ.maxie
aduerſus aereas ptãtes. Eſt vita homĩs
milicia ſuꝑ terrã. Aduocãdi ſunt milites
angeli boni ̊ nequã hos ſpũs. Plures
ſunt.foꝛtioꝛes ſũt.ſapiẽtioꝛes ſũt abſq; vl
lanpatiõe.feruẽtioꝛes in iuuãdo qᷓ; alioꝝ
malignitas in impellẽdo.tmmõ aſſimus
nobis ipᷣis. nec vltra pellamus eos adiu

toꝛes tam ſedulos beniuolos ⁊ certos
Diſcipls Hoc eſt pfecto potiſſimũ qð fla
gito. qð ab eis peto dari mihi /ne repellã
eos upio piter ⁊ dep̃coꝛ.

q̃tenus impul

ſiones ſuas quib inſtigãt nos bene age/
re/ſtudueris aꝑire ¶ Ogẽ Si de cuſto
dia angeloꝝ/pꝛecipue ſinguloꝝ/qui dan
tur ſingulis ab exoꝛdio.ſi de ſuis officijs

ſin gillatim. conarer aꝑire. que ſub exem⸗

pli⸗ leguntur in ſcriptura ſacra.queq; ꝑ
vſtoꝛias.q̃ ſubinde ꝑ doctoꝛes ſacros
tradita ſunt.ſuꝑfluꝰimo vanus iure dice
rer.res ſuſcipiens ſupꝛa vires. Attamen

ne totꝰ obmuteſcã.q̃ſi ſpernẽs pꝛecẽ tuã.

eligã vnũ.ſua auctoꝛitate refulgẽs exem/
plu. Deinde ꝑ ↄſideratiões aliqs/pauc
vᷣſibo ↄpꝛehenſas.curabo nos aduerſus
diabolicos inſultꝰ reddere doctioꝛes.

Diſcipulꝰ Gratus audiã ⁊ attentꝰ¶ a
giſter etrpꝰtot ꝑppetrata vᷣtutũ iſignia. V
Ddoꝛmiebat in carcere.vinct?catenis inter

duos milites LZipus iſte eſt xpᷣiani licet
egregij merit.qͥ ꝑ herodẽ iſtũ ſathan.glłi
antẽ in pellibs que palliãt nequiciã ſuam
detrudit᷑ in tentatõis hoꝛridũ carcerẽ.dii
crimẽ imminet moꝛtꝭ.niſi ꝙ oꝛante iug
ter eccia fit qð ſequit᷑.¶ Angelus aſtat.

xit libtatiq; relinqͥt. ¶ Diſcipls · Placet
metri ↄpẽdiũ q̊ ſeptem.angelico ſcõ facta
miniſterio ↄplecteris Wagiſter So

lerter aduertis. Exiſtimo non grauabe

ris ſi ↄſideratiões pauculas/rurſus ita

vᷣſibe ligauero ſuꝑ cautelis.quibo agere
nos opꝑtet.⁊ pus facere qð ĩ nob ẽ.gallice
(fay ce que doce) Biarni grauaboꝛ.
nec leuitati deputabo metrũ.qle freqñter
canticis ꝓphe ſumpſerunt

Magiſter Imo nihil apð vertres phos
erioſius metro fuit. Accipe g̊ dogmata

ul
get. pulſat ſurgere clamat. Soluit ⁊ edu

ſcpten⸗
meiß
liniſz⸗
ne
forttur
zuunc4
ccholt
ctaco⸗
nuneul
heoberi⸗
Golocune
e n,

tpotan
coden
in
meiter
bun tan
ctgfin
ſlonnü⸗
llſpcinl
ſccboin
cr
Nlio
fnochſ
ns.
Coſee
Mhiniſe
Mntg
nnun
gem
tun
ſagut
Ia
ond
eſtl
Dana
Achi
Mgn

rceeni
daſ⸗
nanapgudn
rgriuen
mn
My ſb
mmpiirair
nen
ibrciti.
tülgiseren⸗
Slis da
f08 0nerſs
dochons.
umb

ftumiiſcnu.

tenisinter
kecehinilis
eKüſubmng
tnegucäſun
Migonri

u Douirt edr

i ie

rcroſöfre

4

(te
no on gut
noig ius
Outis guitn
ecdinobige
V Pont

oedeſaan

spheſnhe
pi won,
1Aurine

Cottnrf

Super Magnikicat

ſeptem. Penſa quis finis ꝓpꝛius qͥ ſit ſta
tus oĩs. A ſatha impelli ſperãs fac iuſſa.
timẽſq; Magnifica dñʒ. dic o me ſuſcipe
xpᷣe Vixeris hic ⁊ nunc velut.hic ⁊ nunc
moꝛiturus. Viue pius.purus.velut hic
A obiturus.i.obuiã chriſto iturus

diſcipulus. Et ſi puocet me auiditas

expoſitiõis latioꝛis.nolo tñ eſſe moleſtꝰ eĩ ſathã ade ,.
at. q ferret/ſi ñ ↄ ſtaret ãgel'bonꝰ: Siẽ

exactoꝛ/poſt tam multiplex eloquiũ ꝑ te

nunc habitũ. Cõſeruabo ĩterim oĩa ba

hec ↄferẽs in coꝛde meo.qͥuſq; altera nos

collocutio.ↄgreget in idipᷣm. q̃uſq; pꝛete

rea centilogiũ de impulſib⸗ accepero.
Mgr viat vt vis.⁊ in eo bñ vale.qͥ depo

ſuit potetes de ſede ⁊ exaltauit hũiles.

equitur tertia par

ſtodie.per notulas.lxxxij.
Lexaltauit humiles. ¶ Diſci
pulus Couentõis huiũs nie
diẽ. ⁊ locũ pꝛoſpeꝝ faciat/iſto/
rum btõꝝ btiſſima iſta ꝑ hũili
tatẽ ſingulariter exaltata.cuius eſt h̊ ver/
bum Etexaltauit hũiles. gr⸗
tu qͥd affers colloquij poſt triduanũ hoc
ſilentiũ?: ¶ Diſe aln ſerlegt tuũ ſuꝑ im
pulſibo cẽtiloquiũ. Cxperioꝛ illud eſſe cõ
nexũ poꝛi nr̃e collationi.deſinit ĩ auxilio
bonoꝝ. apoſtatas angeloꝝ nobis in h
exilio.vbi etiã filius dilect?nihil differt a
fuo cũ ſit dñs oĩm.ſʒ ſub tutoꝛiba ãgelis
⁊ actoꝛiba eſt vſq; ad pꝛefinituʒ tpᷣs a pꝛe.
¶Mar Bene eſt. bonos tutoꝛes hʒz iſte
filius.¶Diſcipulus Iſtic nẽpe ſumꝰ co
gnoſcere qlia ſunt adiutoꝛia bonoꝝ.q̃lia
miniſteria q̃les pulſus aut immiſſiones

Nemini vero te nudiuſtertius ſeptẽ offi
cia numeraſſe.ſub tropologia liberatõis
petri. Angelus aſtat. fulget. pulſat. ſurge

re clamat Soluit ⁊ eduxit libertatiq; re/
linquit. ¶ âgr Hon errat recoꝛdatio.
Scis ne memoꝛiter.additas ſimul.vij.
ↄſideratiões ad tutelã nrãʒ.ſub q̃drupli

ci verſu.¶ Diſcipls Nimiꝝ ſic ↄtinent.

Penſa quis finis ꝓpꝛius qͥ ſit ſtatus oĩs
A ſathã impelli ſperãs fac iuſſa.timẽſq;

Masgnifica dñm. dic o me ſuſcipe xpᷣe.
Vixerꝭ hic ⁊ nc velut.hic ⁊ nũc moꝛitʒ..

.ℳ

Ss eſto piꝰ velut hic ⁊ nũc obiturꝰ
DgrS

reddedo ſingla ãglłoꝝ auxilia.ſinguł

his ↄſideratõibo aut doctrinis:

titio de ſeptẽ modis gñalibo angelice cu/

q́‚ttuoꝛ pᷣma

Seines adaptatiõeʒ facere. vij. ad

CCupio ſecurius ex te ↄgnoſcere.ſimul vt

abbꝛeuiatioꝛ ſᷣmo fiat ¶ Dgr Teptabo

ſic efficere.pariterq; reddere totuz marie

canticũↄſonãs dici nr̃is Itaq; taliter ac

cipe ſũmatim pꝛio Dehinc ãplioꝛ ↄqͥ ſitio

nis erit locꝰ ¶ Angel aſtat. vt pẽſemꝰ. hᷣ

eeſt põderemꝰ? libꝛemꝰ ĩ trutina coꝛdi.qͥs

fit finis. Si eĩ ſathã adeſt nobᷣ vt noce/
pᷣterea qrit iſte ſathã claudere.vel eruere
penitoclm fidi ne recogitemfinẽ noſtꝝ
qͥ deeſt.ↄueniẽs eſt vt ãgelłꝰbonꝰ/ſanet ⁊

hec de pꝛio. ¶ Angel?aſtãs/fulget in car

illũinet oclos coꝛdis.in viã ⁊ ĩ finẽ pac.

cere mort huiꝰ.vt nouerit vnuſqͥſq; poſi

tus ĩ tenebꝛis q̃lis ſuꝰſit ſtat ꝓpꝛiꝰ. Sũt
eĩ iuxta atemoho ingto lita⸗
4 .

—

tes auxilioꝝ(¶ Angelꝰa

8 2 fulgẽs. pul

ſat incitãs ad bonũ. Scit eĩ gñalr oẽs ?

H nos ſcire facit/a ſathã impelli. Dũ em̃

ſcit᷑ ꝑichm.ſolicitudie maioꝛi fugit᷑ ad au
xiliũ ¶ Angel aſtãs fulges ? pulſans. in

ſpando:dina madata ſuat᷑. Alioqͥn iacet
obꝛut in pccis vetꝰhõ nr̃.de ſe deſpans.

aut nõ cũ mi
ſeu pᷣſumẽs
ſurgere iubes/ſoluit a catenis vicioꝝ. vĩ
ctũ in mẽdicitate ⁊ ferro. Cõcuſſus eĩ tĩio
re caſtoꝛ ſcõ/cũ gta dñi magnificatiõe.iã
ſe pꝛicingit virtute actionis. iã calceat ca

„

an crimine/nimis ſpãs

Angelaſtãſ fulgẽs pulſãs

2 pᷣceptoꝝin pᷣparatiõeʒ euãgelij pac

Angel' ſextũ ꝑagit officiũ/dũ aſtãs.pꝰ/

q; fulſit.pulſauit/ſurgere iuſſit/⁊ ſoluit/⸗

educit extra carcere. Apit vltro poꝛtã fer/
reẽeã pñie. vicũ vnũ/ſatiſfactõis arte

⁊ directe.¶ Angelꝰtãdẽ.ſic eductũ.libtati

derelinqͥt Quo facto ſic ſane deinceps q̃ᷓ

retro ſũt obliuiſcẽs.libat in anterioꝛaſe

totus extẽdit. Reuerſus qͥdẽ ad ſe/ðo gtꝰ
2 ãgło ſuo/t ex ſnĩa. Hũc ſcio vᷣe.qꝛ mi/

om̃i expectatiõe plebis iunðoꝝ
Delectat ſimul ⁊edificat adapta
tio. Heq; curioſitati deputãdꝰ/iſte mihi

vᷣe bꝛeuiꝰ ⁊ lucidꝰ oꝛdo Addiderꝭ qð ſpo

põdiſti Ogr Intellige pus quẽadmodũ
pma/ſpectãt ad oẽs gnalr qͥ pur/
gãt᷑.ſpectãt alia duo mag adillũiãdoſ.tã
qᷓ; ꝓficiẽtes.ſeptimũ ꝓpꝛie q̃rit eductꝰ⁊ ꝑ/
ect?. Poꝛro cãticũ nrʒ ſic adapta Sciue
rivt ſcis. qm̃ finis vniuerſe rònal create
ↄſiſtit in magnificatione dñi.⁊ ꝙ exultet

.
1

ſit de? ãgelũ ſuũ.⁊ eripuit me de manu he
rogis.⁊ de

.

ſpũs in deo ſalutari ſuo. Ouid eſt em̃ be

atitudo/ niſi dñi dei nr̃i ſalutar/magni/

fica iocundaq; fruitio. honoꝛ ⁊ colauda/
tio: Hoc pmũ. ¶ Ceteꝝ reſpectus hũili
tatis.ↄſideratio ⁊ cognuio ſtatug ꝓpꝛij ⁊
ↄditõis in vnoq̊z. hoc ſcõᷣm. ¶ In hocꝑ
inde ꝙ facit nobis magna qui potes eſt.
ꝙ beatificat apud alios Cõcludimus/
dyñ s eſt in circuitu ppli ſui.ꝙ immittit an
gelus dñni in circuitu timẽtiũ eũ. tot gy
rouagos demonis impulſus.hoc tertiũ.
Rurſus ex ſcificatiõc nõis ſui/dum dat
ſpem ⁊ impletiõem mandatoꝝ dei veloci
ter inclamat/qui pus aſtiterat/illuxerat.
pulſauerat ad deũ/ad nos/ad gaduerſari/
um ſolerter ↄgnoſcendum ¶ Gubſequi
tur qͥnto.timoꝛ dñi liberãs a pcco.timoꝛ
em dñi/expellit pcẽ̃m teſtimonio ſapientꝭ
Deld ne ſeruilis ſit aut viliter mercenari
us timoꝛ/magniticat ipᷣe gratis dñũm. re
cogitãs qm mia eiꝰ a ꝓgenie in ꝓgenies
timentibo eũ Conſurgit aũt timoꝛ dũ aĩa

nr̃a ↄſiderat hũanã miſeriaʒ /ſi ſeuere fa

ciat dñs potentiã in bꝛachio ſuo.ſi ſuper
bos diſpgit mẽte coꝛdis ſui.deponit po/
tentes de ſede.ſi diuites dimittit inanes.
q́s non extimuerit:ſi ex ↄſideratione ſue
mie.qͥs ipᷣm nõ magnificauerit.qꝛ timen

tibo / veniã dat. qꝛ hũileg exaltat.qꝛ eſuri/
entes ſaciat ⁊ ſaluat. ¶ Buſcepit pᷣterea

ſexto dũs iſrł pueꝝ ſuũ. illũinatũ.pulſa/
tũ.ↄmonitũ.abſolutũ.ſi dixerit.dñe Ihu
ſuſcipe ſpm̃ meũ Dũ vᷣo ſuſceperit/qͥs de
manib ſuis eripiat eũ. Dñs qui iuſtifi/
cat.dñs qui ſuſcipit.qs eſt qui cõdẽnet/⸗
aut qͥs dcune ſoſrdo ſpũs ita ſuſce
ptus in manib ſaluigardie.i.ſalue cuſto
die xpᷣi/ſueq; libertati derelict?.poſt oẽm
hberodis expectatiõem.qͥd ſuꝑeſt. agat il/
le qui ſpũ dei agit᷑. qui iam pꝑſpicit vltra
in lege ꝑfecte libertatis.q̃ nõ timoꝛe ſup/

plicij.ñ ſpe pᷣmij trahit᷑.ſʒ ſuaui iugo xpᷣi.

mentẽ ſcãm ſpõtaneã totam ↄtulit ad ho
noꝛẽ dei ⁊ patrie liberationẽ Recoꝛdatur

ꝓfecto ſoliꝰ mie dei.dulce hʒ in lege dñi
meditari die ac nocte.ſicut locutus eſt ad
abꝛabam patrẽ nr̃m ⁊ ſemini eius in ſcłla

qd eſt xpᷣs. Hoc deniq; eſt ꝑfectoꝝ. ſicut

alia ſunt illoꝝ q ꝓficiũt aut incibiunt.
ſteria q tacta ſunt circa petrũ ¶ Angelus
aſtat..Cur ita:cur ſi nõ vt aſtare coꝛã ðo
nosfaciat Deo aũt tunc aſtare nos tradit

Nuüc p ſingula diſcuramꝰ angeloꝝ

Lractatus. V

III.

dioniſt /cũ caſtiſſimis oꝛõibo inſiſtẽtes.
reuoluto animo ꝓpinqᷓmus.credẽtes qm

ipe eſt dñs deus ſalutaris nr̃. innitentes

ei ſicut litoꝛi fixo.tracti a magnete virtu/
oſo ¶ Aſtãs vo tũc Refulget angelus.cũ
nos edocet/cuius ↄditõis ⁊ ſtatꝰ ⁊ hũili/
tatis ſumꝰ.qtenꝰ inſpiciat deus hũilita/
tẽ ancille ſue aĩe nr̃e.nouerit ipᷣa qͥd ſe q̃re

re ↄueniat. Nõ em̃ oĩb.oĩia eqliter licent

decẽt ⁊ expediũt.Totũ paſtoꝛale gregoꝛij
ↄtextũ/eſt in hmõi documẽto Propterea
trãſeũtes. inducamꝰ q̃ttuoꝛ induſtrias/
ſpecialiter aſſumẽdas ↄ aſtutias ſathãe.
fundatas ex locis dialetiò. qͥbo hõies ig⸗
naꝛos ꝓpꝛij ſtatus/conatur auertere. vel
mutãdo dũ bñ ſunt. vel retinẽgo ꝑtinaci
ter ſtatũ.dũ male locati ſunt Eaa aſſu

mit ab auctoꝛitate.ſʒ applicat ſiniſtre LCo

cũ ab exẽplo ⁊ ſiłitudine.ſed diſſimiliter.
cũ nihil in ꝑſona vel re nr̃a. Locũ ab in/
ductiõe.q̃tenꝰ pᷣcipitet in iudicia falſa ⁊
temeraria. Locꝰdeniq; ſub trũcato enti/
memate.minoe: ſua nõ appoſitavel expli
cata cit eĩ ꝙ ex minoꝛibo ſeu ꝑticlari
bus pᷣmiſſis/tota pendet difficultas illa
tõis Fallit ſe volũtas ſepius in hac argu
mentatiõe.dũ pñtato aliquo obiecto gña
liter ſub rõe boni/oↄfeſtim fertur in illud
attẽptandũ.nõ diſcernẽs in pꝑticulari.qð

vel qle ſit illud bonũ.Dicit rõ ſuccurren/

dũ ncitati ꝓpꝛij coꝛꝑis ſui. Comede ⁊ bi
be iubet volũtas. Colẽdus eſt deus.tene
te igit᷑ in hac religiõe rũdet volũtas. Di

cit rõ maledicti ſunt qͥ viã paò pᷣpediunt

Rũdet volũtas.qꝙ maledicti ſunt qͥ viam
ceſſionis huius ↄtẽden de papatu non
inqͥrunt ¶Hotũ eſt/q̃liter loco ab aucto
ritate abutebat᷑ apoſtata Julianus.xpũs

dicit Niſi qͥs renouauerit ⁊c̃. Imo ſic di

abolus auſus eſt dicere xpᷣo. Beriptũ eſt
Angelis ſuis ⁊c̃. Hõ habemus neceſſe.
lõge moꝛari.qꝛ ex ipᷣo ſumpſerũt oẽs de/
ceptiões hereticoꝝ exoꝛdiũ.maxiĩe duʒ q̃
rũt hoĩes vltra ſape q; diuiſit eis deꝰ mẽ/

ſurã fidei vel doctrine.dũ fieri volũt ma
giſtri qui nunq; fuerunt diſcipuli ſacra/
rum litterarum interpꝛetes.qui nunq; di
dicerunt illas. ¶ Adiecit igitur diabo/
lus aliud machinamentum efficatius ex
B loco ꝑ auctoꝛitatẽ/fieri trãſlatiões vari

as pꝛo vulgaribo idioꝶ. quibo habitis ⁊
lectis in ſuperficie. contemnunt mox ſa/

cros expoſitoꝛes Holumus inquiũt niſi

ſere ẽ
zſtmwor
ſenna
ſsNd
dav
feinn
tmihi⸗
cnon
rechpit
Gili
inquit
us

Piot

lm
ſicno
Ateſtune
Chrneg
idefi
B
Mecpote
G ded
oſiere
Valreg
grgun⸗
ambig
hocſe,
diina

Lnihmlin.
Nci bir
diuſg
niwann,
Mmnayp
ſnguin
Nlloll,
xmn
nogi
in ud
nic
ccurren
weheadi
dens ene
ͤnns Di
edin
iſomtqwan
ehapann den
locona
Mumts i
i Nſc
rick
benn nucſe
ei did
lü mredih
õ
en
tdiohtiſin
Bniſih,

etiã ꝓ in

textum nudum. quem tradidit ſpũſſcũs.

Zandeʒ reddũt᷑ iꝑſuaſibiles.neq; ſibi re
liquũt auctoꝛitatꝭ põdꝰ.vñ v

gleãt ad ve/
ritatis cognitionẽ illuſtrari. Kate de
locis ab exẽplo ⁊ ſilłi.tot ſunt erperimẽta
fallaciaꝝ. t hoĩm capita. dũ qlibet aſſeqᷓ

vult quẽlibet. dũ exẽplo ðt ſe viuere taliũ

2 taliu/q̊s appbat aut cãoniʒzat eccia.vłjq

ſuꝑioꝛes eoꝝ ſunt.qͥ rcoꝛes.qͥ doctoꝛes

qͥ laudati OQuid facit filiꝰ aiũt niſi qð vi/

derit patrẽ faciẽteʒ? Patres tñ optimos
ipſi nolũt ſʒ peſſimos hoc exemplo ſequi

ox alioꝝ eſt Paulꝰ ſe laudauit. Paulꝰ

viſiões ĩ raptu ſuſcepit.cur ñ põt mõ dñſ
in talibo ⁊ talibo ſilia oꝑari:Hinc ↄfictio
ꝓphetiaꝝ.hinc miraculoꝛuʒ admonitio.

Hinc etiã adoꝛatio damnatoꝝ hoĩm in

populis. Teſtis eſt mihi legenda.ĩmo ðᷣ

.

adoꝛatõne canis moꝛtui viſũ eſt in vien

na Caueat igit᷑ ſcã ſedes Romana.caue

at in ea ſedẽs papa.qͥbo argumen.⁊ cau

ſis ⁊ medijs/canoniʒatio alicuiꝰ ſit faciẽ/

da ( Diſcipłs ognita ſunt oĩa q̃ loq̃rꝭ.
lciſſimis dieb⸗ nr̃is Heq; de
loco ꝑ inductionẽ nẽce habes exempla po
nere.qꝛ quotidianis ſuſpitõibo ĩpꝛobis/⸗

3 ſtatus varios/ militat ꝑ iᷣm demon p

ſertim apð ſolitarios ⁊ deuotos in oclis
ſuis. vt dãnent ceteros oẽs Diabolꝰ ðt

ex pticularibo inſpectis.defectibo. gũale,z

inferãt ↄdẽnatõis ſniam At vᷣo difficul
tatẽ hñs maximã qdruplex ille fallẽdi lo

cus qᷓ rõe vitabũ. Dicũt iſti. Si gloſas

recipit textus vnus ſcpture/cur nõ aliꝰ:
Si licuerit iſtʒ gloſas addere/curñ nos
inquiũt.aut cur nõ eadẽ facilitate reſpui
mus eas/ſicut doctrinas apocriphas:

Ouo pacto igit᷑ fiet diſtinctio inter mira

cula vera ⁊ falſa Inter reuelatiõs veras ⁊
fictas Si canoniʒzata eſt hec ꝑſona.ꝓpter

gtteſtatiöes miracloꝝ ⁊ auſteritatẽ vite.

cur nequit hoc tꝑe fieri ſile ſub ſilib;:
Dgr Habes alibi tractat.qᷣ ad iſtas.ꝗᷓ
ttidie fiũt obiectiones /reſpõdere conãt᷑

Sz apð plimos.neq;talis ſufficiet rñſio
nec puto ꝙ altera.ſine g̃tuito miraculoſo

q; dei dono Olim dum ſcriptis ⁊ vᷣbis
oñderem. in iſtis non poteſt tradi ars
vel regula ifallibiliter hũanit.inducebã

argumentũ quo ſe fundat achademicoꝝ

ambiguitas / dicens nihil ſciri. imo nec
hoc ſciri ꝙ nihil ſcitur Argumẽtũ eſt de
diſtinctione doꝛmientis ⁊ vigilãtis.duʒ

ſe videre putat doꝛmiens. ſimiliter ad vi

gilantem. ⁊ hoc cum ratiocinationibus

mult ⁊ reflectioniby quibo dicit ſepe ſibi.
Zu non doꝛmis.Ecce talia ⁊ talia facis

⁊ inſpicis. Zu ſumnuʒ tuũ alijs narras

⁊ recolis Eſt aũt vigilantis ait Seneca

narrare ſomnia ſua Ita ſomnians hec ⁊
talia nũqᷓ; agit Poꝛro ſuppetit in hac re
viſitatio petri quam tractamus.De ipſo
quidẽ vtiq; vigilante ſcribit hiſtoꝛia Lu

ce. Neſciabat verum eſſe quod fiebat per

angelum. exiſtimabat autem ſe viſum vi
iſcipulus. Cõcludo mag qm̃

neceſſe ſit nobis in his tenebꝛis ⁊vmbꝛa
moꝛtis/angelica viſio ſimul ⁊ illumina/

tio / cuz iſta que intimo ſenſu 2 guſtu do

cet de omnibus ſpirituſſancti vnctione.

ulimus nos aſſidue per deuotionis oꝛa

tionem / ſub hoc duplici refugio ſupplici
ter humiliari.qᷓtinus veritas nos exaltet

Angelus aſtat. Põt immom̃to in ictu
oculi nr angelus/a ſummo celo deoꝛſum
nobis aſtare. qͥ nihilominus ſꝑ aſtat ðo

btifica viſiõe. Nõ deſerit exeplar eternũè/⸗

dũ venerit circa nos oꝑari.ↄſulit nõ mi

nodiligenter.qꝛ ſue actõis regulã eẽ ſcit ?

artẽ directiuã. Fit aũt aliqñ cuſtos ange
lus longe a cuſtodito.nõ ꝑ ignorãtiam.

ñ ꝑ negligẽtiã ſuã.ſʒ ꝓpter maliciã nraʒ.
cui dedignat᷑ aſtare. Yit h̊ aliqñ ꝑ diſpen
ſatiõeʒ· ad exꝑiẽtiã nr̃e colluctatõis cum
aduerſarijs nris Dũ em̃ angeli boni qui
iuxta nos erãt de longe ſteterint / fit q ſe
qt Et vim faciebãt qͥ q̃rebãt aiam meam
Etqͥ inquirebant mala mihi locuti ſunt
vanitates ⁊ dolos tota die meditabãtur.

Fit tũc angelus nr̃ adiutoꝛ in opoꝛtuni/

tatibo in tribulatiõe facit cũ temptatione

puentũ. Erudiuit em̃ pꝛius qͥd agere ⸗

neniat tꝑe cõflictus ⁊ impulſus ¶ Diſci.
Oꝑe pꝛeciũ eſt ↄgnoſcere/qͥbo doctrini⸗

armat angelus bonus ſuos ſtare contra
diabolũ in die belli. ¶ Hagiſter. Dul
ti multa ſcripſerunt in enigm tibus 2 fi

guris ⁊ ſimilitudinibus varijs/coꝛpoꝛa
liter pugnantium. u quoniam ſcolaſti
cus fuiſti/gratãtius puto recipies / ſi exx

plũ q̃ſi familiare de ſcola tibi tradidero.

Eõſtitue ſathanã q̃ſi ſophiſtã. cuiꝰ H̊ to⸗

tũ ſtudiũ eſt fallere.nõ querit ſapiẽs eſſe

ſʒ videri Vñ vt decipiat/garruleſt.młta

petit. Celat pꝛopoſituʒ ſuũ.⁊ inueſtigat

Pagnificctt 87

Dagiſter Jure concludis. iure con/

alienum. ſophiſticus ꝑ omnia. LZu econ
tra doctus ab angelo bono: cautus eſto.
nõiatim in quattuoꝛ.diſſeremꝰ poſtmo/
dũ de reliquis Primo velis nõ videri ſa

piens ſed eſſe. Sapiẽtis aũt pꝛecipua cu

ra eſt/ſinem reſpicere Secũ pauca cũ ad

uerſario loqui.vel ex toto ſilere. Certum

habe tertio ppoſitũ ſuũ ꝙ te qrat deciꝑe.
nõ docere. Certũ ſit q̃rt
le veritatẽ diſerere ¶ Diſcipulus Diſcur
re ſummatim de ſingulis

deri. exẽplo cathonis ꝑueniet ad optatũ.

iuxta ſocratis documentũ. Atuero ſpũs

diſcipline effugiet fictũ. ipocritã ſcʒ.⁊ de

luſoꝛẽ ipᷣe deludet.qꝛ deludi ſinet. Eligit

talis ſeruire duob dñis. Ingredi terraʒ

fit arundo ſemet agitãs.fit cũ garrulo ſo

phiſta ſe ſimiliter in oĩb effluẽs. deſerit
cautelã ſecundã ſilentij In ſilentio aũt⁊
ſpe eſt foꝛtitudo nr̃a. Obſeruatio ſilentij
q; ncaria ſit / notauit rex penitẽs Ego in/
quit tanq; ſurdus nõ audiebã ⁊ ſicut mu
tus nõ aperiẽs os ſuũ. Vulgata veritas
eſt/ſemina qꝗᷓ auſcultat/⁊ caſtrũ qð loquit᷑

neſciunt diu ſtare. Poſſumꝰaddere de cu

rioſitate alterius cuiuflibʒ ſenſus Eua ſi
clauſiſſet aures ad pꝛimã diaboli curio/

ſaʒ interrogationẽ.qꝛ ꝑ Cur incepit.Si
mox ↄfugiſſet ad mariti ↄſiliũ/ ſuꝑaſſet in 4
te dñe ſperaui.tu exaudies me doĩe deus
meus.Et alibi. Educes me de laqueo qʒ
ſtatuerũt mihi qm̃ tu ⁊c Et iterũ. Proui/
debaʒ dñm in ↄſpectu meo ſp.Et rurſus

tTẽptatoꝝ aſtutiã.Exẽplo cuiuſdã matro

ne. que dũ impeteret᷑ ab adultero:queraʒ

inquit a marito meo /ſi tibi conſentiam.

Probe quidẽ.ſi vᷣbo ſuo/coꝛ ⁊ oꝑatio ꝓ/
tinus iungebãt᷑.alioqn pꝛocacitas dicti/

plus accendit adulteꝝ. diuertere ſe ꝓtinꝰ
Fulciamꝰ etiam ex
aĩaliũ fabulis dogma nr̃m Vlpes ⁊ cat

7 ſilere/ cautũ mag

tus dũ in nemoꝛe fuiſſent obuia ſibi.au/
dierũt alõge ſonitus venatoꝝ ⁊ latratus
canũ. Cõtremuerunt mutuo inq;rentes

qualiter euaderẽt Neſcio inqͥt cattꝰ niſi
mondũ vnicũ. Spernens eũ vulpis aſſe/

ruit ſe habere modos mille⁊ mille ꝑ cir/
cuitũ. Yacta eſt interloquẽdũ irruptio ca

nũ.cattꝰ exiliuit in arboꝛẽ.vulpis/canuʒ

moꝛſus/plurima circuitiõe deludẽs diu

tandẽ ↄpꝛehenſa/ docuit ſaltũ catti vni -/
cũ/plus ad euaſionẽ valuiſſe Hec nos fa
bula reſpicit.ſꝑ ad arboꝛeʒ ad quã docet

o ꝓpoſitũ tuũ nol
re ſummaͤti ngulis Wgr. ſapi
eentia xpᷣianoꝝ eſt id ipᷣa nõ ſolũ nõie ꝓfi
teri ſe xpᷣianũ Hoc qͥ bona fide queſierit.
hoc qui cupierit vt malit eſſe bonus q;vi

tuli / qᷓ

ſapientia ↄfugiamus.nõ tã motu coꝛpis

qᷓ; pij coꝛdis Damꝰ aliqñ aliqð tale ſalu/

bꝛe ↄſiliũ.qð dũ pꝛeterimꝰdecipimurEkx
emplũ doceat a parabolis ſumptũ Hidi
ficabant palũbi ſiluaꝝ/in arboꝝ ꝓcerita

te moꝛe ſuo.circuibatvulpis ad radices/⸗
ſeↄminãs aſcẽſurã/ſe nidos oẽs cũ feti/
bus direpturã /niſi pullułꝰ ſibi pijceret
vnꝰ. Trepidantes palũbi/agebãt qð pe
tebat ⁊ abibat. Reuertebat ad ſi lleJule;
paſſer dato palbis conſilio ↄtinere ſe ni

dis ſuis.vlpes a fraude ſua fraudata eſt.
Dʒ in paſſerẽ vᷣtit inſidias.nõ viriba ſed

adulatione.Erat in dumo paſſer.vulpis

affuit. btĩficãs.auiclas q volatu ſuo ſe p/
tegeret a beſtijs ⁊ laqis terre. Sʒ ̊ ynuzʒ
deeſt inqͥt/q̃ rõe õ̊ vẽtoꝝturbines⁊ frigo

ra ſe ꝓtegãt. Voluit paſſer gliari ⁊ ↄcio/

nari cũ garrulo. Rũdit ſe ꝓptectiõem hbrfe

dũ flabat boꝛeas a ſiniſtris.mergebat em̃

caput ſub plumis ad dexterã.⁊eõ ſi a dex

tris Fingẽs vlpes ſe nõ ſat audire ꝓpter

diſtantia ꝓtrahebat alloqu Dilapſus eſt

paſſer ad ramos ꝓximioꝛes terre. q̃ſiuit
vlpes/dũ vent flabat ab anterioꝛi quid
agebat. Sic ait.demittẽs caput ad pecto

ris plumas.Exilijt vulpes in nõ vidętẽ.

⁊ deceptã blandicijs/voꝛax rapuit ¶ In

ducamꝰ de ſcpturꝭ Oculi mei ſp ad ðvNOmjm
dicit põ. Seqͥt᷑ effectꝰ ⁊ rõ qꝛ ipᷣe euellet
de laqueo pedes meos.Et ĩ ps.de dauid
qui factꝰ erat ſic hõ nõ audiens ⁊ nõ hñũs

in oꝛe ſuo redargutões. Subdit᷑ QOm̃ in

Ecce ſic ocłi ſeruoꝝ ⁊c ¶ Diſc. Ridebũt

foꝛte nr̃i ſcolaſtici fablatões tuas de aui/

bus ⁊beſtijs qꝛ ſubtilia querunt.Dicẽt pᷣ
terea ſpectare potiꝰ ad oppꝛobꝛiũ rñũdentꝭ
metã ſilẽtij ſi nõ audeat cũ aduerſario cõ
gredi ↄgreſſus nihil reſpõdeat. Vbi erit

pꝛeterea qð iubet᷑ Jacobi. Reſiſtite dia/
bulo ⁊ fugiet a vobis Et petrus de eodez
Cui reſiſtite foꝛtes in fide.Dic q̃ foꝛtitu/

do que laus eſt fugere?: Zime cede malis

apò poetã Ged ↄtra audẽtioꝛ itavlgo
dẽ. (Qui fayt on le chaſſe) Qui fugit fu
gat᷑ ¶ Hgr. Quid ſi fugerit ſcolaſtici
rtã cautelã a nobᷣ hic notatã.qᷓliter
accipiat᷑ craſſiꝰ ridebũt Docemꝰ vt quich
a ſophiſta neq; diabolꝰargumẽtãsoclu

ſoſtap⸗
(itnteto
[(en
Kaco
Aofutt
lulnost
lonienn
lhyſu⸗
Onteel
Gbn⸗
hezrt
üfn

N
üe
Di
cnonen
enn

Szom
wdinchrfin
Anra
enöenbi
Snacchateß
Laucire pr
Diin
nr iſint
mais
a
i N
Rd Dum
Heencdler
3Ndanid
18Ros
ddit Onn
nedoieden⸗
delgueni
tieni Pro⸗
oo Etmmi⸗

Ne uni

zame.
omDa,
Päüf
ciaono
nadnde
Dciſwrn
Timeokemu
andennimt
ſ Ouiet
inncri oin
bieotti
rngnich

Zuotũ.qd ad moꝛale documtũ:

“

—

ſerit ↄ bonos moꝛes aut fidẽdicat pius

2 fidelis aĩmꝰ/ab angelo monitus/nego

pſequẽs. nec aliter/nec alia foꝛma rñdeat
Stet in ſua poſitiõe ſecurꝰ. Vñ illud de
comico agũt hões.birreꝰ ſꝑ hõ.¶ Du
Stult hic modus rũſionis habetur

MWe Atua nullus ſa

. „

diabolũ. Ouicqͥd aggarriat. quicqd ne/
ctat. hec vna ſit rñſio fidelis aie. Xpiana
Sic olim bladina martir.ſic re ⁊ no

mine qᷣdã ſtũs / apð toꝛtoꝛes pſtiterãt. vt

eis/qᷓ; xpᷣiana ſum. xpᷣianꝰſuʒ. Hoc meuz
nomẽ. meũ genꝰ. mea ſoꝛs ⁊ patria. Mẽ
tioꝛ ſi nõ ita iuſſerit apłs deuitare ↄtẽtio
nes vꝓᷣboꝛũq; ꝓphanas nouitates.⁊ nõ in/
tendere genealogijs interminatis.cũ ſiłi

2 s Diſc. Cur ergo ſcĩ doctoꝛes/tot ꝗᷓ

luxert. agitauert. determinaue
gr Habes altero opuſculo rõez
¶ Poꝛro pncipalis nr fᷣmo eſt hic de im
pulſibo ſecretꝭ diaboli cũ blaſphemijs ſu
18.q;̊ nõ meliꝰ qᷓ; ↄtẽnendo vincũt᷑.fugiẽs

rut

indignas aut deridens aĩa xpiana/dicat

ſimpliciter/qð alia virieß er! Q
qͥ tibi rñdeat. Dicat.blaſphemia tua ſuꝑ
te. furcifer ⁊ damnate Alioqn ſi velit ſibi
facere laudẽ qꝛ bñ diſſoluerit ſophiſtrias
oẽs neqͥ ſſias.ipᷣe ſe ſeducit.qꝛ iã ſuꝑbiẽs
meret᷑ illudi. meret᷑ laqis irretiri.niſi ta/
lis ſit qͥ ꝓ ↄſuetudine habeat ſenſus exer

raros. tot/ ſpͦalis effect oa dijudicas
Angelus aſtat ad recoꝛdatõeʒ dei Ful

get ad ↄgnitionẽ nri Pulſat vlteriꝰtertio
ad ↄfutationẽ aduerſarij. Diximꝰſuꝑ hu

iuſmodi pulſib ? impuſibo iã plima.vo/

lo nũc inducere fallacias qᷓtuoꝛ/ex logica
lib ſumptaſ:ad cautelaſ q̃tuoꝛ pᷣdictas.⁊
cotidẽ a loq dialetic deceptiones oꝛtas.

Sut hmõi fallacie. vna m ples interro

gatiões vt vnã. altera ſᷣm qͥd ad ſimplicit

„

tertia ſᷣm accedes ꝑ ↄiugatões inutiles.

Irta ꝑ apparẽtiã dictõis ⁊ nõ exiſtẽti,

iſc. Iſte ſunt ↄgnite logico. ſed qꝗ

Multũ ꝑ oẽm modũ. Scis qꝛ extra di⸗
ctionẽ noĩant iſte fallacie.qꝛ ñ ex dictõibo

ſz ex reb oꝛtü habet in aparentia ſimul?æ
defectu. Neq; p̃terea re eſt ideota ſine

exẽpla ¶ ¶Ogi

Super Magniticat.

cautioꝛ apud xpᷣianos rindẽdi modus õ

caciter! Ouere

interrogatões. Vrget q̃tinꝰ vna det᷑ ab/

ſoluta rnſio. Ad foꝛmaʒ inqᷣt Querit ab

vno (exepli gra)qͥ ex adulterio/ gtiſſimuʒ
ei optimis moꝛibo ⁊ artib inſtitutũ habz
filiũ. Velles tu deuote petre/n habuiſſe
filiũ talẽ:· Si rñdeat placʒ hũc habebere

Cerſtat iqres. Ouid ſup adulterio dicſ7
ex q̊ nõ aliter habitus eſt rñde. qͥd elege-/

nex duobo.carere filio.vel adulterio. Gii

dixerit carere filio. vſcietia ſe Zdicit. Di
placet adulteriũ.plane peccat.nec penitet

placet filius. diſplicet illicitus ↄcubitus

tet vt ſimpliciter rñdeat ſʒ diſtincte Ca/

ctus ẽ pus alter caſus ſuꝑ ĩterrogatõib⸗
cuꝛioſis. Si doleat hõ de pcco.ſic ꝙ mal
let fuiſſe dãnatus vel annihilat?. Si fu/
giat ita pcẽm ꝙ mallet cruciari ꝑ incendi
um mltis dieb;/qᷓ; frãgere debitũ ieiuni/

um aut zmittere mendaciũ Citandg eſt
pellunt rñũdentẽe/aut ad temerariã falſam

⁊ arrogantez de ſuis virib ſuͤmpriané
neutz

aut culpabilẽ electionẽ. Dicat igit. neu
eligo. diſplicet peccatũ.hoꝛreo incẽdium.

nũc incendiũ nõ incũbit eligẽdũ. Quid

ſi vehemẽtiꝰ vꝛgeat aliqͥs eligere qͥd agerzʒ

adueniente caſu tali/ put erat martiriũ tẽ

poꝛe tyrãnoꝝ. Rñndeat ſe humilians ſub

deo ⁊ ſcõ angelo eius dicat. Dũs nõ pati

atur me teptari ſupꝛa id qð poſſum.Et ſi
caſus euen iret qᷓlem ꝓpo nis / ſpero in dñi
bonitate ꝙ faceret cũ tẽptatõe ꝓuentum.
vt poſſz ſuſtinere. vel aliter q; ꝑ peccatuʒ
euadere.Caueat igit᷑ arroganter pᷣdicere
cũ petro.Etiã ſi oꝑtuerit me moꝛi tecuʒ/
nõ te negabo. Dicat potius Impꝑfectum

=

tunitatiby in tribulatione.
ptationẽ me ñ inducas
te ſobꝛieg; ↄſulis Cõfundis ex hoc curi/
oſas inqᷣſitiõs qruũdaʒ ↄfeſſoꝝ ſuꝑ volũ
tate certa nõ peccãdi ſeü recidiuãdi in fu
tuꝝ. vt du interrogat kereikens a ſe vel al
tero. Credis tu ꝙ; poſtmodũ nũqᷓ; cades

8 cx

in tale peccatu. Rnideat. ego fragtlio oꝛ

pꝛecãsvt me cuſtodiat a peccato.ꝙ ſi ceci

derit fragilitas mea. depeco: aaihcrar y

Biſci Bentio ꝙ dãda ſit duplex ruſio

Bgr Koͤulte ent ili milies impu
lerit/ vt facta ↄparatoe filij ad adulteriũ.

reſurgat. Hec fallacia m plures interro
gatiões vt vnã quãtũ video non melius
euitat᷑ q; ꝑ ſilentiũ modeſtũ.ſe diuertens

ag alia cogitãda. aut ꝑ diſtinctioneʒ acu

tam ĩterrogationũ. aut ꝑſtet iuxta qdð no
taſti.negetq; ↄſequens. ¶ gr. Ita eſt
eetia circa ſpeculabilia/fide rectã tagetia.
¶ Diſcipls Exeplifica ¶ gr. Ois pe
ne deceptio ꝓpuenit in ſp

eculabilib⸗/ er de
fectu diſtinctõis? reſolutionis ad ſimpli
cia.qᷓ deficiente. doctoꝛ quo plus inqͥret
p argumta ſe diſſoluere tãto plus inuol/
uet. ⁊ eo plus/ſi nõ veritatẽ ſʒ aduerſarij
ↄfuſionẽ ꝓ ſua laude ſcrutat᷑. Exẽplũ.vo
lens vn doctoꝛ ↄcoꝛdare ſimul/quo actꝰ
peccati/a deo ⁊ a libero arbitrio. Cõclu/

debat argumtoꝝ ſubtilitate/ñ pia religio

ſitate/ꝙ de erat cã peccati.ꝙ de? facit ho
mainẽ peccare.ꝙ deus vult hoĩeʒ peccare/
du peccat. Addidit ipᷣe idẽ ꝙ libᷣtas arbi
trij ↄpata ad deũ/faciat iſta neceſſario qᷓ
factura eſt. In oꝑatiõe ad diuinã pᷣſcien
tia/ oĩa de neceſſitate ſunt futura. alioqͥn
inqͥ t deꝰ poſſet falli. Addidit q̃/q; ideo ⁊

noõ aliunde res dicũt᷑ impoſſibiles fieri /

qe poſitiue de vult ita eſſe poſſibile. cum
iñ ſi deus p impoſſibile nõ eſſet. impoſſi
bilia nũc/nõ eſſent tũc minꝰ impoſſibilia

Aadidit ↄtingentiã in vo inrrinſecã eẽ᷑.

gꝛ diſtinguere ↄnotatiões terminoꝝ vel
neſciebat vel ſynebat ¶ Diſcipls Can
ge bꝛeuit foꝛmas argumtoꝝ gr⸗
guit ſic infoꝛma logicali. demonſtrato.

Soꝛteqq facit homicidiũ. vocet᷑ actus ii

le. A Soꝛtes facit a. Et ſoꝛtes hʒ pꝛece-
ptuũ de non faciendo.a.ergo ſoꝛtes peccat

Tunc vltra Deus facit ⁊ vult totum an
tecedens ?⁊ quamlibet partem anteceden
t conſequens. qõ eſt il
Diſcipls. Videtur
hec ro ¶Mgr Videt᷑ ſi nõ
diſtinxer aliqd ĩ ea. Di pᷣterea nõ reſpex
eris ad piaſphemiã inſanã / vltie illatõis.

tis. ergo facit ⁊ vult ee
lud. ſoꝛtes peccat.¶
in diſſolubil hec ro

wwWde facit ⁊ vult ꝙ ſoꝛtes peccat.Quãto
mag opoꝛtuerit ſaꝑe ad ſobꝛietatẽ.vbi et᷑

Plmcg atols latulla a dicer ſomnaſen:
angl oni ⁊ ſolutõʒ aperiat. Omis abſqh;
dubitgfõe rõ qᷓ militat õ pietatẽ/ſophiſti⸗/

( eſt.peccãs in materia vl in foꝛma.Oð
ſi nõ videat diſciplłs hõ.yvidʒ doctoꝛ xpᷣs
hõ ⁊ anglus eiꝰ ĩ io ¶ Itaq; du ſoſumit

Ddoctoꝛ iſte anglicanꝰ q; ꝓfũdũ ↄgnõiant

w.ſoꝛtes hʒ pcepjũ de no faciẽdo.a.actũ l

Tractatus. VIII.

intelli git abſolute 5 eſſe actaſolmodo.

3SWEn

tũc eſt falſa mĩoꝛ iſta.qꝛ ſoꝛtes põt ĩ caib
mulctis facere.a. actũ ſine pcco.ſiẽ infuria
vl in inuicibili ignoꝛãtia Si vo itelligat
ꝙ ſoꝛtes hʒ pᷣceptũ de nõ faciedo.a.deſoꝛ

miter ⁊ peccabitr. hoc vtiq vᷣm eſt. Sed

iam de neq; facit neq; vult/ꝙ ſoꝛtes tai=r
agat⁊ ita ñ facit neq; vult ancedẽs pᷣdicte
ſophiſtrie ſue.qꝛ palã ↄcludit ðᷣſormitatẽ
aut ↄſequẽtia nihil tenet. Cõſtat eĩ q;q nec
de' imo nec hõ poteſtvelle defoꝛmitatẽ ſhᷣ

rõe defoꝛmitat dicẽte Dionyſio ꝛpho ꝗ⸗

nemo ad malũ aſpiciẽs opat᷑. velle aũt eit

qddaʒ opari ¶ Diſc. Cui ſimplicitas pla

cet.placeat ⁊ tua rñſio.ↄſequens ẽ iuditõ
meo. Sed neq; ſi caliniabil eet iſta vlal⸗
terg rũſio / deret inueniẽs tãtũ ↄcediq

offendit oim pias aures/tã phoꝝ q; mo/

aliũ tſimpliciũ in qcũq; lege viuentium

Dic altera ſophiſtriãde futis ↄtigetiby.

Mgr. Accepit ſic Añrps fr

ere ¶ Diſcipls. Dic reſpõſionem

Aut intelligis ꝙ; poſſibilitas ↄꝑatur ad

dei potentiam abſolutã ſecluſa omni lege
ſen ↄpatione.⁊ ſic ↄceditur.ſed negat᷑ cõ
ſequẽtia. ꝙ ergo credẽs ãtixpᷣm futuꝝ ex
fige ſit deceptus de facto vel de poſſibili.
Roõ eſt clariſſima. qꝛ in maioꝛi non credi
it aut ſciuit aliquis antixpᷣm foꝛe/niſiõ
lege oꝛdinata.ſciens ꝙ de abſoluta pot⸗
tia deꝰ nõ poſſet facere qͥn potentiã habe
ret vt antixpᷣs nũqᷓ; foꝛet Hõ eſt igitur ali
qua deceptio ſed ſumna ↄfoꝛmitas. oꝛ
ro deceptionis rõnẽ que ponit intrinſecã
in deo ↄtingentiã/mõ notauimus Alibi
latius apta eſt in centilogio de modis ſi
gnikficãdi ¶ Diſcipls Perſpicua fit am/
plius mihi ſapientis narratio.qꝛ qui ſo/
phiſtice loquitur /odibilis erit. Ct iterũ.
Illuſoꝛes / iyſe deludet. Dic qui querit
mẽdacium ſubuertetur ab eo/cadens in
laqueos qͥ̊s tetendit Poꝛro.qui ambulat
ſimpliciter/ambulat ↄfidenter. ¶ Mgi
Nõ aliter eſt. Narrat Rufin in illo qud
adddidit biſtoꝛie eccleſiaſtice euſebij libꝛo

it heri futꝰ
añxpm eẽ futun / vecepe. Antecedẽs eſt
poſſibile ⁊ cõpoſſibile. qꝛ pma nccia ⁊ ſe⸗
cũda poſſibilis.omẽ aũt poſſibile ſtat cuz
nckio Sükhla e⸗ qð ĩpiũ ẽ ð deo

Ogl vuſtingue mioꝛc q dicit: anxps nõ
erit taq; poſſibil ſit. Aut intellige ẽ poſ⸗
ſibilis qᷓcũꝙ lege poſita et tũc iſtaʒ nego.

xhii

ieennn
udio
murute
rein
lüqhno
ſlatran
bili n

Pnsebet
anc
Uini
fnunt
cie
iie⸗
Permi
bes
u linre.
lebütr
deſillc
iguidrn
Altrhich
lubennn
ual
Khui
doleton
pafiteg
patiater⸗
ſitosin
guato.
fothers
noꝛtẽ pd
liis lp

ordale
crag dinen
noeaſe⸗
tandonc
luedie
dimnatdis
cetalrne
daridi

eo⸗
ſnznego.
Mnr 4
adnege
ſelneget

chnfurmet

Adepolb.
Kinendn
chmicrein
ccbſonnepol
npormnihr
öckigarti

—„

nũ.qꝝ arguitas retoꝛquet

ſeph / vt ex viſioni

de quodam inuincibili ſophiſta contra
pietatem fidei.quẽ ſimplicitas pij ſenis/

nudã ꝓponendo yveritatẽ fidei/vicit Dice

mur in hoc apð ſophiſtas etiã ömones /
pſtare in ſimplici ↄfeſſione fidei. Noſti
illuũ qͥ mox vt aliquẽ ſentiebat ſophiſtice

vↄtendere/qeſcebat.niſi foꝛſan ex ſilentio

