fa.ſo.la.ſuꝑſunt hic vocales quinq;.v.e.i.· niam vltra vel ſupꝛa creaturam vniuerſaz det⸗ loc
o. a.quas aliter hicoꝛdinamus mutantes quue cantica repies? Atuero ſi theologiam um di⸗
g. e. l O. v. ¶ Applica mus cõſequenter af/⸗ videbimus grãdioꝛa ſuꝑeſſe quẽadmodũ ginch ze
fectiones noſtras qn· que ſunt amoꝛ ſeu mirabilioꝛi mõ cauſa cauſarũ quã in amo cbon
gaudiũ.ſpes ſeu deſideri. compaſſio qug refundauimus tractat. inchoans ſuamab mae 8
ſi mixta.dehinc timoꝛ ſeu metuſ poſtremoa eo traditiõem / vbi et in quo phia ſtenit/nõ AUenu
doloꝛ vel odium. Applicamus inquã iſtꝭ babeus vltra quo ſuũ deduceret ſcrutiniũ gcſun
quinq; vocalibus vt.A.ſignificet amoꝛeʒ Ecce ꝙ pꝛogreſſus ph̊ie fm aplm⁊ ſapien ngnone
gaudioſum. E ſpem ſeu deſideriũ.non vi tem/fit ab eis queviſibilia ſunt ad inuiſibi ,
tutem theologicam. J.vel iota cõpaſſiõe, lisg dei qſi ꝑ ſcalam aliquã.que vbi deficit⸗ uinſelen
O. timoꝛem. A. doloꝛem vel odiũ. ¶ Sic pfpiam ſtare neceſſe eſt. vl in tenebꝛis teme iinnt
ꝑſpicua eſt duplicis metri ſnia ſicomne ca rariam cõcutiendo palpare et errare. Nam ulſſli
ticũ poſſumus ad gamma miſticũ reduce · que ſunt diuine volũtatis ꝓꝛſus liberrime Mmſn
re. ſit illud canticũ veraciter in cordevyłmẽę oſtituta que leges. que tpm pᷣſtitutiones nch
te. aut figuraliter in quibuſiibʒ plalmis in ſolus ille ſcit et cui voluerit reuelare quivo ehn
ſtrumentis ve muſicis.ſicut in ſono tube.· luit et dixit ⁊ facta ſunt. Omittamuslinte/ lbſ
pſalterio et cythara.in tympano et choꝛo: rim verbũ de miſterio beatiſſimetrinitat. Ncan
in coꝛdis et oꝛgano.in cymbalis bũſonan qs enarrauit filius vnigenitus in ſinu pa/ neſae
tibus et iubilationis. Deniq; quomodoli tris qui ſolus nouit que ſunt eius. Süea/ whn
bet. Omnis ſpus laudet dñũm. ¶ Ceteruz mus pᷣterea de ipᷣo verbo dei ꝑ qð facta ſũt ſtand
vis cognoſcitiua rõnalis/miniſtrat qſi lt; omnia. et deamoꝛe pſonali qui eſt ſpũſſan Ppnn
teram canticoꝛdi iuxta meditatões variis ctus quem mutuo cõicat ⁊ ſpirat ſumma li pum
ſm qnas vis affectiua pcipue ſi fuerit fo' beralitate pater et filius. Creaturaꝝ quip nenun
titer habituata/ꝓꝛumpit in voces numero pe ꝓductio qͥd eſt/niſi quedam punctualiſ Omwpoi
ſas affectionũ quinq; pdictarũ eas multi⸗ et vixalicuius momenti cõicatio reſpectu ſokonl
plicando penes graue acutum ſuꝑpacutum cicationis illius infinite que fitin ſpiritu inuohuch
ſurſum ſcqʒ et deoꝛſum ꝑ ſiſtolem ⁊ diaſtolẽ ſancto. Deſinamus inſuꝑ querere ſi conue Ulmnani
quaſi ſine termino. In latitudine pᷣteremn ſe nienter poſſumus de illa trinitate gloꝛio / Mophuſeni
cundũ bꝛeuiatiõem et ꝓlongatiõem.demũ ſiſſima. ponere canticũ ſumme ſuauitatis Uaurinane
in cõiunctione mutua ſupꝛa quã heat fieri et leticie ſicut illic pon imꝰ verbũ numero (mnicgedeit
in muſica ſenſuali:ibi maxima vbi eſtice,/ ſiſſiſſimũ plenũ rõnibus et ideis abſq; ter⸗/ Cdigenſoriss
lo vna vox letantiũ et vnus ardoꝛ ietantiũ mino. Ponimus et amoꝛem iocũdiſſimã Mponſttugtr
¶ Decreuimus adextremuʒ de tot inſtru⸗ ſpm̃ſanctum quo verbũ tendit in patrem 0Phhpnvon
mentis / trium (vt diximus figuras appo: ecpater in verbum tenoꝛe gratiſſimo. Po Us.thiſit
nere.vic; monocoꝛdi iuxta litteramoꝛatio nuntalij hierarchiã ülic vbi pater inqunt (cuonen
nis dñice. et decacoꝛdi ſᷣm alphabetũſim noõ grauali pfectione maioꝛ ſed in ꝑſona/ ſnanntsed
et pater noſter. ⁊litteram.x pceptoꝝ Sca rum oꝛqgine pncipatur. imittam? in iſenmusin
coꝛdũ vero qꝛ duplex habʒ officiũ tãq;dcho i; talia / diuinis theologie ꝑſcrutatoꝛibus (deneo,
rus caſtroꝝ.a.canticũ militare deſcribitur· cũ ocio magno.cũ ingenio clariſſimo.cum ) (Rlunn
cum ſua quadam elucidationeſen canone exercitio diutiſſimo.Nobis ſit hicetnunc ppaunforinche
vt in pꝛioꝛibus. Sed antea migrabimus ſatis de canticis in ceatuna poſitis loqui/ nthettide⸗
tandem duce theologia.poſt theologiaʒ et plus ad deuotionis excitatiõem/q; intelle GSanngtre
phᷣiam ad cantica canticoꝝ ꝓ tertio et fina ctus admiratiõem et eleuatiõem ĩ alta ma⸗ Chnuorn
litthomo pñ̃tis opuſculi de canticis iuxta ieſtatis.ſcientes q; ꝑſcrutatoꝛ maieſtad op ipngen .
ſuume oꝛiginem diſtinctiuo. Pimern ßloꝛia cran nmugline ncceſſe⸗ Nunmnetmn
dT P 11 81— itit homo ad coꝛ altũ/eo amplius exaliabit᷑ ſornaretginn
ł.⸗ C l. omus tertins deus. ¶ Veniamus ad rem noſtram collo iſnne⸗
„ Anticoꝝ diuerſas ſpẽs inueſti⸗ cantes pedem inueſtigatiõis vbi ſtetit phi gecen lce
gauimꝰ p̃m hiſtoꝛiam.pmo quo cepes inquiſitionis.hic autem ſi bñ tene/⸗ liſate
ad cantica ſenſu ꝑceptibilia.de?, mus pes erit in amoꝛe.ſicvt canticum ſua tanmtne
hinc ſᷣm phicam diſciplinã de canticis in generalitate ſumptum deſcribi poteritꝙẽ Z

Hiꝛiginali röne 278

Nann numeroſa vor amoꝛis.vel amo: numero; ſuerunt necnegamus aliqͥ pantium maꝰ⸗
mnmit ſus. vel numerus amoꝛoſt us. G. aditi eſt gis eleuati et diuinitus illuſtrati ſicut Are
halggn de ſpebus amoꝛis poſt dinam. qm vn eſt ſto. ꝙ vltima felicitas hominis cõſiſtitinn
gii naturalis cõuertibilis cũ ente. alter aialis. dei cõtemplatione.nec vt arbitroꝛ ſeqᷓ ſtraſ
igriin 1 alter rõnalis. alter intellectualis.quoꝝ cõ/ ſetamoꝛẽ eius.nihilominus cũ cognouiſ⸗
sſunnn dio naturaq; deſcripta ẽ. Poꝛro de creato ſent deum / non ſicut deũ gloꝛifiauerunt ne
* amoꝛe ſuꝑnaturali/de caritate quã quiha q; grãs egerunt. et qͥd inde ſecutũ fuerit pu
am bet manet in deo er deus in eo. Deamoꝛe det recoꝛdari qd aplus aꝑiat. Amabaãt dei
ininn quoq; nuptiali dei cũ hoiby verbũ nulluz. virtutem / illuſtrantem intellectũ. ſed iam
Wnſſn in quo mñ et ſuꝑ quem fundãtur cantica cã que ſanaret que coꝛrigerʒ q̃ rephẽderet aiß6
uginuſti ticoꝝ q̃ eꝑitalamia noiamus/= canticũ di fectum(dicit Augꝰ)non amabant.¶ Am
endideſea uinale ¶ Erat aũt ab initio pncipal inten plius ipᷣi phᷣi quis aliquẽ hominis amo⸗
nnbi tio facere verbũ cõſonãter ad xpᷣi pabolam rem ad deũ ponerent etdebiiũ ſcirent/nul⸗

de cantico duplici. vno fm ſaltatiõem vel
exultatiõem.altero ſᷣm lamẽtatiõem 7 pla/
ctum et hoc nõ ſeculari ſeupphana vanita⸗/

lo pacto tamen valuerunt attingere vel ſu⸗
ſpicari ꝙ mutua eſſet amicicia pᷣſertim ſpõ
ſalis/dei ad hominẽ.et econtra.qualeʒ no⸗

öſtinnones

hmrnim te ſed xpᷣiana pietate.Coõuerte fideles oon/ bis reuelau it theologia/fundata in carita⸗
mumnsinne/ los ad xpᷣm videbis affirmo tanq; in em te de qua eſt illud Caritate ꝑpetua dilexi te

plari pietatis /ipᷣm duplex hoccantici genꝰ

HNõ enim quilibet amoꝛ dici meretur ami⸗

winſnupe reſonaſſe.nam et exultauit ſpũſctõ rapt' ad cicia ſ̃m philoſophũ.ſed ille quo ſibi mu/⸗
ens Glen vocẽ patris intus ſonãtẽ cũ clamauit.Cõ tuo cõicant et cõniuunt et cõgratulantur⁊
cofnnſt fteoꝛ tibi pr̃ celi ⁊ tere.qꝛ abſcõdiſti heea couniũtur amãtes.quale aliud neq; Pla⸗
nickſpüſin ſapiẽtibo et pꝛudẽtibo.⁊ reuelaſti ea ꝑuulis to dicens deũ nõ miſereri hoibus.nec Are
Tünmnel Ila pater ſic placitũ eſt ante te. Rurſuſita ſto.redemptionis ignoꝛãs miſterium nec
muig lamentatus eſt ⁊ planxit vt cõqᷓreret palã. Aliud omnino ſas habuit ſine fide.¶ Le=E,
manai O vos oẽs qui tranſitis ꝑ viã attendite v· temus nũc decanticis exultationis ⁊ lamæ

bnn dete ſi eſt doloꝛ ſicut doloꝛ meus Talia col tationis aliquid dicere/⸗ qð ſit ſupꝛa nõ cõo⸗

lſpirn ligimus hic duo cantica.vnũ exultationis tma philoſophiã.que duo caãtica notãs qui
ſconne Aliud lamẽtationis. ad qualia/nõ hũit phi diyxit Miam ⁊ iudiciũ cãtabo tibi domie.
goro⸗ loſophia ſerutãdo venire. quoꝝ quodlib; Hecautem eſſe iam tetigimus. vnu nupti
narinans fundatur in amoꝛe.nõ q̃licũq; ſed aritat; ale qð epitalamiũ noĩa tur.aliud repudia⸗
numeao et amicicie deifoꝛmis.ſᷣm oppoſitas tamé tionis repꝛobe qðᷣ infernale dici poterat.
abſchin et diuerſas rões.vna ẽ diuinalis adoptioz Opoꝛtetigitur vt a nuptijs carnalibo figu
ſni e pon ſallo altera repꝛobatioꝛ repudiats ram accipiamus / nõ diſſonũterad aplin/
in ponm NHihil pᷣmo cantico melius.iocũdius.beꝛn qui loquens de coꝛꝑali mrionio Sacfm
iſind⸗d0 tius. Hihil ſecũdo deterius. inſuauius.in⸗ inqᷣt h magnuũ eſt. in xpᷣo dico et eccleſia
umit felicius reꝑitur. Pꝛimũ cecinit Salomj Sunt vero litteraliter tres modi deſpõſa⸗
ſebingonn in canticis. et Dauid pluribo pſalmis.Al tionis. vnus viri cũ libera,. alins viri cũ an
irinm'i terũ Yeremias in trenis.et Jlaias ibi. Cã cilla.tertius viri cĩ dña Altimũ hunc mo
mnumt⸗ tabo dileco meo vbi ð repudio canitᷣſna dũ tenuiſſe vider ſolus Joſeph vir iuſtus
nſmwan goge. ¶ Nuncaſcendat theologia ſupza cum vxoꝛeſua Maria Pꝛimũ legimus in
beenune phiam non inchoans pceſſu ab infimisi Abꝛaam cũ Sara qð quotidianũ eſt. Al⸗
nen r ſtar phie ſed a deo pmo oĩm pꝛincipio.ad terũ ipius eiuſdam cũ Agar ancilla / ſicut i
ſtblc Ae qð attingit vtiq; ꝓceſſus poꝛ phie.Et di / Jacob duplicẽ hunc modü reꝑieſ reſpectu
ianchi camus vltra phᷣiam ꝙ de; ipᷣe tanta pietat ꝭ Tye ⁊ Rachelliberaꝝ.quibadditũ eſt an
ſniun dignatione.tanta caritatis bonitatis q; dd cillarũvtriuſq; cõnubiũ.¶ Aeniamnsad
nicfu latatione/humanam dilerxit natu ra/vt eaz miſteriũ.fignrauit nanq; mr̃ioniũ Ade cd
npluss foꝛmaret ad imaginem et ſimilitudinẽ ſuũ Eua cõſoꝛteꝛ libera cũ adhuc nõ peccaſſet
giugenln qtũs ſui ꝑticeps eſſe poſſet.⁊ ita particeps cõiũctiõem dei cũ aia ſctã.etiã ſi nõ fuiſſet
Froſmnndhn H eidem iungeretur feliciſſimo federe nup incarnano filij dei ſubſecuta. Yigurauit in
isſbifnißil tia li ſicut ſponſa ſponſo ſuo / qua dilectie ſup fm aplin cõiunctoͤem xpi incarnati cG
Genſbitn et caritate / nullã diligibilioꝛem / nullan a eccia cuiuſ aaput eſt et cõſoꝛs in natura Fi
nanm . rioꝛem eſtimarepoteſt coꝛ humanũ ¶Ro. gurauit coiũctõem humanenature cũ deo
npam ree utite u0 e .

Sg ꝛ

De canticorum

in ynitate ſuppoſiti· Figurauitm Augu.
etſequaces cõlunctiõem poꝛtiõis ſuꝑiorꝭ.

quaſi viri.cũ inferioꝛi tanq; mulieris. Fi⸗

urauit iurta metaphoꝛam ſalomonis de

dꝛti muliere cõiunctiõem hoĩs vel ſpiritꝰ
ſapiẽtis cũ legedei vel ſapiẽtie. Sic enilo
quituralibi. DOueſiui ſponſam mihi aſſũe⸗
reeam ubinde mr̃ioniũ Abꝛae⁊ Ja

cob cũ ancillis / notat apłus figuraſſe con?

iunctiõem xpᷣi cũ ſynagoga que generauit
filios in ſeruitute Deniq; matrimoniũ Jo
ſeph cũ Maria certe cũdña que non ab eo

pepit neceam humiliauit/ſed eius cuſtos

ſuit/aptatur cõgrueę cõiunctioni pᷣlati cum
eccia ſua/quã ſpũſſanctus impᷣgnat/nõ ip
ſe qui cuſtos eſt q;uis ſponſus. Emuſ
ecce ſeptem genera ſpũaliũ nuptiarũ de q/

bus non erit dicendũ ꝑ ſingła.grata nihil⸗

ominns eſſet ſpeculatio circa vnũquodq;
genus intuenti:.quo pacto cantica cãtico⸗

rum ſalomonis aptarentur vnicuiq; tãq; i

quidem de cõiunctiõe xpᷣi cũ ſynago
eteri.rurſus cũ eccia noua et libera nec

epithalamio ſaltationis vel exultationis.
1

nõ et naturali.doctoꝛes copioſiſſime diſſe

ruerunt in expoſitionibo canticoꝝ litterali

ter ⁊ allegoꝛice De coniũctione pᷣterea dei
cũ aĩa ᷣm tropologiam nõ ſiluerũt.ſed nec

vſq;quaq; de cõiunctiõe pᷣlati cũ ecciavice
ci cõiugio miſtico qð ſuꝑeſt/ſiqs aperue⸗

igno ꝛamus. Scimus venerabilẽ Richar

dum nõ vnũ nõ alterũ ſed oĩa pene volũi/
na ſua de hoc mr̃ionio ſpũs et aĩe ꝑ miſte⸗
rium compleuiſſe. p̃cipue libꝛo de. cij. pri⸗
archis / ſubtilitate mirabili. cui conſonant
mactatus alij de archa miſtica. deviſionib⸗
Danielis. de exterminatione mali Deniqʒ
totus in iſta verſatus eſt metaphoꝛa/q̃ poꝛ
tionem ſuꝑioꝛẽ virũ et inferioꝛem appella
ret mulierẽ. nec ſiluit ſenſualitatis cõcubi⸗
nas.verũ nõ traduxit ad cantica qð videri
mus ¶ UWiſum eſt tñ mihi nõnun; medi

tanti in ſecreto coꝛdis mei cubiculo/ꝑ no⸗

(es heu pñtis vbiq; calamitatis / poſſefie

ri vt epitalamium diuinale cõſonare mon
ſtraretur huic cõiugio ſpũs et aie / pſertim
in xpᷣo. Rurſus alteri cõnubio ſpũali / ſapi⸗

—

entie diuine create Wbi creato deifoꝛmi

ſicut in exultanti ſpũ Marie potiſſime cõ
Parebe Si pauſemꝰ interea paululũ/de
inc alio velut ſub exoꝛdio naturam epita

cipimus ſenſu

¶ Eeterum de altero dupli

lamij pmo deſignantel. poſtmodũ tẽptabi
mus illud exponere qð nobis meditatõ lo

cuta eſt de Xpo et Maria.qð certatim lau
dant angelici ſpũs.imo quelibet creatura
a quibo vtinã nõ diſcoꝛdet vox noſtra.lauſ

nra.ſtudioſitas noſtra.carmen qͥʒ nrjm qð

ro ludentibꝰ.

Pludenndv d langere cũ pueris in ſoę-

latur / nõ inſuꝑ intelligimus canticum cele
ſte beatitudinis eterne.vbi ꝑfecta ſecuraq;
fruitione nuptiali/felices anime cũ deo to

taliter vniũtur.tranſfoꝛmant᷑ſopiũtur.io⸗
cundant᷑ſed epithalamiũ dicimꝰ hic canti
cum vie / p deſponſatione diuinali que per
grãm hic incipit et in gla cõſumat/autſix

gitur in finem caritat/aĩa ppetuo repudio
cruciatur Ep

ogezcubiſecticdonn ſoai amicicie

ed addit in ꝓpoſito nr̃o/donũ caritatis

gratie viuificans diuinitus aſſimilans et

pficiens.donũ inſuꝑ ſpei tenden tis in cõö/
ſũmatiõem gloꝛie.donũ quoq; cniuſdãʒe⸗
lotipie laudabilis et fidelis q̃ ʒelant ſe mu/
tuo ſponſus etſponſa. Eſt ʒelus amoꝛ ve/
hemens. nõ cõpatiens qualecunq; contra
riũ vel aduerſum fieri tõtra rem dilectam.

Et hoc pᷣſtat fides Eſt igitur epithalamiũ

noſtrũ deſcribere canticũ ſponſi et ſponſe.
fide eacalinte iunctoꝝ ¶ Epithalami
FSalomonis qð cantica canticoꝝ di /
cimus/compoſuiſſe creditur ⁊ tradit᷑ abec

um
deſia rex Salomon / inſpiratus a ſpũſctõ /

tempꝑe quo erat amabilis dño / Guis verba
videantur carnalia:q;nis inſuꝑ auctoꝛ pꝰ

modũ miſerabiliter ⁊ lamentabiliter coꝛru
erit. vt non gloꝛietur ſtulta pᷣſumptio coꝛ/⸗
dis humani /ſi miſteria oĩa cognouerit ꝗq/

lia ſunt in canticis maxima.ſed qͥ gloꝛiat.
in dño gloꝛietur.videat q; necadat. Fiat
ita circa nos o goꝛioſiſſime ſponſe Jeſu⸗/
dum te cogitamus loquimur. extollimus
cũ dilecta ſponſa tua ne qñ cũ illa vaſti ſu /
perba repudiemura regali copula tuu.
Epithalamiũ daturp ſymbola. vtᷣm Au
guſti. deſideret᷑ ardentius. nudetur iocun/
dius.ſpecioſius videatur.nihilominuso/
poꝛtet ſi fructuoſe. ſi ſecure. ſi ſalubꝛiter cãa/

tari debeat/ eleuer ſe mens ad remotion⸗
fantaſie. vbi nõ ſit maſculus neq; lemina

Epithalamium nõ hic ac
ipimusſ. canticũꝓ nuptijs carna
libus / quibo hymeneũ peſſe gẽtilitas fabu

ruciatt. ithalamiũ/pᷣſupponit amo
rem naturalem. aĩalem. rõnalem. dilectio⸗
nem quoq liberaʒz / beniuoletie /ꝛ honeſte

ſcntdecn
fumdepan
gnünoli
bis Mh
hilin
tpo
naef,
miumtep
icſchſel
porgmmp⸗
Nurfeelin,
Peraini
enanicd
ftpotren
eroſuor
gerenen
nhltfni
telgin
weon⸗
Ws
leiß⸗
loſuea
Mcli
Mnen.
äci
in ſjpia
ſoutet
ſfitidecu
ſolatonen.
fuinicon
iche
füncciclt
tibdinoft⸗
indeſaron
Peunims.
deuotise
leroſifue
lspotiö⸗
lurdfonii
ait ac
yabodei
daſenn
epichlani
vodoſupen
guifegr
nisſtis
lihnoni

göfitinner

cungg Ei
diſapglan
Aliusinte

Beliſten

genothot
itlsamnaet
ninint
Minilnyar
Csluai/
Nulix
ntſenna/
mor ve/
Gcondn
Ncun,
iami
ſiaſpoie,
Shidtuni
anticopd/
mhi
wsaſ
oclönn
nſuparane,
Uubllerconn
innan
ren
igoit

— 2

ecdn. N
ſe
gemſee

r,polun
ällavatin
copllafu

Mlel,
,nihlonie

ſlinnni
udmmitt
eles ,

nfnd
bo i

ſicut nec caritas ſexum habet.O poꝛtet ite
rum depuratiõem fieri virtutis appetitiue

quã nulla titillet carnalis ſub carneis ver⸗
bis ↄplacẽtia vel libidinoxia. Oꝑtet ãpliꝰ

hũiliari virtutẽ iraſcibilem. vt nulla ſure⸗
patꝓ cognitis miſterys ſuꝑbia.ſed quãto
maioꝛ eſt hũiliet ſe in omnibꝰ.¶ Ebpitala⸗

mium tẽptatur incaute cãtari ab aia quan
tũcũq; ſeculariter erudita/ſi non fueritlex/
purgata pꝛiusa ſoꝛdibꝰpeccatoꝝ.qð doce
tur fieri in puerbys ſalomonis ſi nõ fuerit
pᷣterea ſurſũ eleuata et illuiata ꝑ ↄteẽptũ ter
renorũ ad qð monet Ecciaſtes. Si nõ fue
rit poſtremo coꝛdialiter affecta ⁊ ꝑfecta ðᷣſi
derio ſuꝑnoꝝ quod q̃ritur ĩ canticoꝝ cãti
& exerceri.Ac ꝑide deſcribitepithalamiũ
tripłr m tres act hierarchi purgar.illũia
re ⁊ ꝑficere. q̃ tria pᷣſtat ſol iuſticie triplici⸗

Epithalamiũ ſalomonis põt inſipiẽs ⁊

lis/iã carni ðᷣſipiẽs et ſãguini/epithalami⸗
um ſapiẽter cũ ſapoꝛe depmere.quo nihil

2 9

ſuauiꝰ et in terris beatiꝰ erit. VUide oꝑa dei
ꝙ fit idẽ canticũ electis in edifficationẽ.cõ
ſolatõnem.et bonũ odoꝛẽ.alys in ſcãdalũ.
ryuinã.cõtradictõnem. et odoꝛis in moꝛtẽ.
B ¶ Epicthalamiũ fit nõ amãtibꝰ oĩo barba

rũ nec ĩtellig bile.fit mala.⁊ carnaliteramã
tibꝰ/in offeſionem et ſcãdalũ.quibꝰ auget᷑

inde furoꝛ igneꝰ. fetoꝛ carneꝰ.iſaciabilis q;

pꝛuritus. Dõð etaie nr̃avł infictis qͥ buſdã
deuotis/ cõꝑtum punitũ q; ꝑ ignẽ fuit.At
uero ſi fuerit deo/ꝓpicio exercitatus hõ ſpũ
alis pati Zᷣina/ſicut de Jerotheo ſuo loqui
tur dyoniſius.ſi fuerit ino e deifoꝛmis⁊ bñ
ignaitꝰ affec.’ſi ſẽtiat diuiſionẽ aie ⁊ ſpũs
a verbo dei fieri.ſi ꝑ multa ꝓbatus multũ
dei ſenſum cõgnouerit.pgat qui hmõi eſt
epithalamiũ frequẽtare.non in delictis et
verbo ſuperbo.ſedinhoc benedicat deum

fr mernn ebꝛiantem eũ talibꝰbo

nis ſuis.¶ Epithalamium eſt quod gma

tici nominant dꝛagma vel dꝛagmaticum.

qðᷣfit inter duos moꝛe dialogi.non qualiſ
cunqʒ.Eſt enim dialogꝰ inter magiſtrũ et
diſcipulum.cui diaſcolicon nomẽ eſt. Eſt
alius inter loquentem et ſuũ interpretem.

Sed iſte tertiusfit inter dilectum ⁊ dilectã

Hii0ginali rone

ter ecurẽs montes nature ſublimis hůane

alalis hõ fideliter admirari ⁊ ſipliciter cre⸗/
der̃ ſʒ non arrogãter ꝑſcrutari qꝛ nibil ꝑicu
loſius.pᷣt homo rõnalis et pficies/illð pie
meditari rumĩatõis typo.ſʒ non exabꝛupto

deuoti.

cũ ppꝛioꝝ celatõe nõim Etpᷣt dꝛagma eẽv
ideclinable neutrũ ł ðcliablłe feminũ ſcðe
decli.lneutꝝ tercie.vt ibi Frequẽtate nob

dulcia cãtica dꝛagmatꝭ. Aidebis ĩ cãtiq cã
ticoꝝ ſic obſeruari vt ſpõſa pᷣloq̃t᷑.ſponſus
reſpõdeat.cõmixtꝭ aliqũ iterrogatiõibꝰ vł
rñſiõibo ſodaliũ ſinę gdoleſeẽtulaꝝ ſiue cu
ſtodũ ſine aicoꝝ ( Epichalamiũ itroduxit

ſpõſã q̃ſi philo captã et in amoꝛatã de ſpõ

ſo ſuo.cuiꝰ aſſidue pꝛeſentiã.verba. plexũ
oculus deſiderat.ſed hoc tamẽ cũ virgiali

pudicicia ⁊ mira grataq; puellari verecun
dia Quid em̃ pcaciꝰ. quid odibiliꝰ.qͥd pũi
bilius in ſpõſa puella.⁊ virgine/ſi vltro ne
dũ rapiat virũ.ſi vel palam petat aut roget
dAad cõſumatiõem oꝑis nuptiarũ.petit tanm
ſignis aliquibocũ pudica circũlocutiõe et

inſinnatione verecũda tꝑs expectãs ⁊ lociu
beneplaciti viri.dũ fuerit introducta ꝑ euz

in mrioniale cubiculũ.nõ iam vt ſponſaꝑp

ſpẽ.ſedvtvxoꝛ ꝑ felicẽ nec ãplius diſſolubi

En rnionem· Xpuha leimũ introduxit
ilocaptũ ſponſa non ſine

ſpöſum tanq; philocaptũ oniin
verecũdia quadã ſi videt᷑ in turba cũ ſpon⸗

ettripudiat feſtinus totus dũ ꝑgit ad eam
dum vult audire vocẽ ſuam:faciem videre

hoſtiũ aperiri.ſe ſequi. Nihilominus erpe
crat hoꝛam venire cubiculi nuptialis/no
lens ante legittimũ tꝑs poſn cognoſcer

nõdum federe cõſumato. ¶ Mabemus ex
iſtis epithalamij notulis/nõ puaʒ (niſi fal
loꝛ)eruditiõem ꝓ cognitiõereliquoꝝ.que

vel illic tradit littera vel gloſa doctoꝛuʒ no
tat. Sed adhuc pauca iungamus/nõ que

dant totũ ſuꝑ cantica cõmentũ.hoceni nõ

eſt pñtis opuſculi/tot metaphoꝛas ſigilla⸗

tĩ aperire / ſatis erit vel vbertim aꝑtas repe

tere.ſat erit aliquas quaſi ſcintillas excute⸗
reꝓ colluſtratione cũ incendio leui coꝛdis
¶ Epithalamiũ eſt canticũ ð amo

re ad amoꝛem.de caritate ad caritatẽ.de di

lectione ad dilectiones ſine fa ntaſia carna

lis ſexus in amante vel amata.Dicetaliqͥſ
hic cõtradictiõem implicari pertermiuos

ſa vel ad ſponſum.querit obinde ſolitudi
nem vt illa blandiatur ꝓſpicit ꝑ cãcellos ?⁊
feneſtrans ʒelans ſcire qd agat ſponſa ſalit

—

MNõne maſculinũ inquiet genus ad maſcu

lum.femininũ ſpectabitad feminam alio

qnin diſtinctio talis qͥd oꝑabit᷑ in articul.

Rurſus ſi qð natũ eſt excarne caro ẽ.ſic
ſilitudo carualis eloquij cauſat/nõne coꝛ/

poꝛeũ fantaſma putandũ eſt VUeꝝ attẽdat

Bg 3

qniſic opponit/dictum hoc vltimuʒz retoꝛ

queri ꝓ nobis. Nam poteſt oculus ratiõis
et intellectus/ex fantaſmatibo vtiq; coꝛ poęꝛ
reis/ſpẽs elicere et ſodere ſpũales ꝑ qs itel
ligit ea que ſunt ſpũs.qui teſte xpᷣo carnem

et oſſa nõ habent nec eoꝝ ſimilitudinẽ. ſed

qð natum eſt ex tali ſpũ/ſpñs eſt. Videre

eſt pinde rem eandem pᷣcipue ſpũalem reci
pere quelibet articulũ.Exemplũ de ſpuͦſã⸗
cto quo nihil indubitabilius et ſine ſexu.
latine hic dicitur ſpũs.hec caritas vel ſpi⸗
ratio paſſiua vel gracia.et hoc flamẽ.bebꝛa
ice hec ruha.grece bec neuma vel cariſma.
Deniq; deus ſi ꝑ Iſaiam ſponſum et ſpõ⸗
ſam ſe virum et mulierem que matricẽ etiã
habeat / cõfitetur. Ita demũ dat intelligi ſe
p naturam neutram eſſe.ꝑ metaphoꝛaʒ ap
ponitur vterq;.niſi foꝛte qͥs ita deſipuerit.
vt hermofrodita ꝓ duplici ſexu monſtruo
ſo q; credatur.

ſexu carnis.ſed qm eſt potentie maioꝛis ſa
pientie darioꝛis.influentie potioꝛis. Uo
cat alterum amoꝛem vt ſponſam.nõ ꝓpter
debilitatem ſexus que nò eſt. exempli gra.
in ſapientia increata nec creata:ſed ob quã
dam fecunditatem. venuſtatem iocundita
tem allectiuam.quibo ſolʒ mulieri eminere

ſibi quaſq; tribuit ſapientia. Ego inquit

mater pulcre dilectionis cũ alijs ſonanti⸗
bus ad pᷣdicta.Deſerat igitur mens /epita
lamiũ canens:palliũ metaphoꝛaꝝ foꝛis.
et nudam caritatem vel amoꝛem introdu⸗
cat.alioquin ſi neſcierit ſe non idonenum.
qui cantet epithalamiũ fateatur. pita
lamium /pꝛie eſt in via nõ in termino.iĩde
ſponſatione nõ in cõſumato cõnubio.Cõ
cluditur ex pᷣmiſſis hecepithalamij nr̃i cõ
ditio.que cõſquenter infert epithalamiuʒ/
non reqrere confirmatũ amoꝛem vel cari⸗
tatem. Ac ꝑinde datur intelligi ꝙ exultatõ

epithalamij/compatitur ſecũ lamentatio /⸗

nem et planctum non minus aliqũ q; ele/
giacum carmẽ. in amoꝛe camale quod ele⸗
giacum a miſeria noĩatur.qꝛ ĩ litoꝛe q̊t cõ:
che/tot ſunt in amoꝛe doloꝛes.ait vnus.in
ſanos amoꝛes docere ſe ꝑ artem iactans.
¶ Epithalamiũ ſalomonis eapbat q̃ mox
minntulimus. licʒ in amoꝛe diuino videri poſ
ſint indigna. Et quidẽ de ſaltatione et ex/⸗

ultltationede tripudio geſticnti gaudio.nul

lus vel ambigit vel malefert ſi ſint in amo⸗

trediuinali. Atuero vis in ſponſa audirela

an pithalamiũ vocat alte,/
rum amoꝛem tanq; virũ et ſponſum.nõ ꝓ

in agrum.

mentationem et planctum. Filie hieruſal?
nunciate dilecto/qꝛ amoꝛe langueo.Et ite
rum. Percuſſerunt meet vulnerauerũt me

Quid poꝛro totus iſte circuitus inquiren

do dilectum ſonat /niſi ſuſpiria gemitus et
luctum.Vis et hoc audire qð ampliuſ mi

renis in dileco. Aulneraſti inquit coꝛ me
um ſoꝛoꝛ mea ſponſa. Ceterũ dum clamat
ad hoſtium foꝛis. Caput meũ inquit ple⸗

num eſt roꝛe.et cincinni mei guttis nocti /
um/ſe pati frigus iniurias q; aeris nonne

plangit: Chirpalami canticum nõ red
dit cantantẽ beatũ / niſi tantum in ſpe.a qᷓ
tẽ vt multi põt excidere.Hinceſt ꝓfecto la
me ntatio qñq; nõ equabilis ñ enarrablis
vlli ꝓpter timoꝛẽ repudij dũ tꝑs aduenerit
cubiculi.Neqñ foꝛtedicat᷑ illð ei ꝑabolicũ
de fatuis virginibus imparatꝭ.et clauſa ia
nua petentibus introitum. Neſcio te.O vᷣ
bum durum et aſperum. O diſcidiũ ſolavł
leui ſuſpitione recogitatũ/ amanti ſponſe
non kranamn C.z. pitbalaminngita cu
rat aut petit/mutuas hic in via conſolatio
nes amoꝛis/qu in ad cubiculũ eternitatis
plus anhelet. Colligitur ex fine canticoꝛũ
vt ſponſa monita ꝑ ſponſum. Que habi⸗
tas inquit ĩ hoꝛtiſamici auſcultant.facime
audire vocem tuam.Jlico reſpondit. Fu⸗

ge dilecte mi ſuꝑ montes aromatũ Quisa

micum talem et taliter velle crederet ſpon⸗

ſum fugere nec ſecum eſſe. Deſiderabat cu

biculum quale non erat ĩ hoꝛtis/ necĩ ami

coꝛum turbis.ĩmo ſurſum ſuꝑ monteſ aro

matum quo fugere ſponſum petit/quoniã

illuc ſe rrabendam mox ſperabat mplius

et ſi ſponſa delicioſa cupiebat ocium cum

ſponſo. ſciens tamen voluntatem ſuam e⸗
ſe de cura qñq; ꝓximoꝝ /pᷣponebat ſui ſpõ

ſi voluntatem Aeni dilecte mi egrediamur
grum coõmoꝛemur in villis. ¶ Epitha
laminm tradit multis ſub metaphoꝛis et

circumlocutioniba ſponſamallogul ſpon

ſum ꝓ conſolationiborecipiendiſ hic ab eo
Audis quemadmodũ petit oſculũ nũcam
plexum.nunc trahi poſt ſe.nunc fulciri flo

ribus et ſtipari malis. et ita de reliqs Cur

—

ita plane/qm̃ amoꝛ ocioſus eſſe nequit Jg

rit intima coꝛdis amici penetrare Naʒ ſpi
ritus quidem eſt qui ſcrutatur pfunda/q
raptum facit et extaſim in amatum. Rurſ⸗
amica quaſi lilium inter ſpinas poſuum ſi

ptectionem / liconſolationem / ſirecreatio /

ð

einnnont
iade⸗
Ponnösfi
mngance
Pinafoun
denengar
zporio
irweice
Wönen⸗
N
gocſc
ſodel
Mnudi
ſoꝛiun
umi.
yre role
locluu,
nuũpoten.
camad
Lomoꝛent
minus vice
lanihadi
ſpöſaſua
Alibiiure
giuſint
tatempas
appelamn
ſins uit
laöam
ceneg.
ſis iteine
Anpliuonen
Wodoboꝛ.
Nmupßique
nnocſ
ohtumifui
ſalhannt
Exno vtdol
famengn
fönisſape
naturepnni
aa maneſa

Eauchp

nem queſierit in dilecto/ nemo rẽe mirabit
neq; iam a deoꝓ ſeq;tum ꝓ amici dilectio
ne Tetetur coꝛ meũ inquit.cõſidera finem

vt timeat nomen tuum vt ſq; in amoꝛe ſuo

foꝛtioꝛi ſtabilitate ſubſiſtat. Nam delecta⸗
tio tenet oꝑantem in oꝑatione dicit Areſt.
cũ exꝑientia.¶ Epithalamium nemo põt
ꝑfectum cognoſcere ſine triplici theologia
ſymbolica ſcʒ; ꝓpꝛia et miſtica Harum quꝗ
libet tradit dyoni. Sed ſymbolicam ſuã
latininon habent / niſi ꝙ guſtü eius dedit
vlti. ca.de ce. hierarchia tradens intellectũ
locutiõis figuralis.q̃m ſcriptura ſacra trãſ
fert ad angelos ꝙ elati ſunt.ꝙ armati.ꝙ lu
mina ferunt cũ ceteris. Sic in epla qdam
de menſa ſapiẽtie. Sparſim vero tam ipᷣe

qᷓ; noſtri ſcripture gloſatoꝛes exponũt hu⸗

iuſmodi ſymbola qᷓ deo tribnũtur/ꝑ ſimili
tudinem ad coꝛꝑalia/qualiter fit in hoc to
to canticoꝝ libꝛo.nunc de oſculis oꝛisdei
quid ſit.nunc de vberibo/de capite / de ocu⸗
lis/de ligua / de genna ela vniuerſuʒ qðᷣ
enudliare ꝑ omnia/nõ eſt pᷣ
ſeoꝛſum poterit foꝛſan dari.ſicut de theolo

gia miſtica que pꝛoꝛſus eſt neceſſaria can/

tfare volenti ꝑ amoꝛem duplex opuſculum
hoc illud pꝛactice tradidimꝰ. ¶ Epithala
miũ poterat ꝑ theologiam ſymbolicã ⁊ mi
ſticam ad quodlibet genus mr̃ionij cũ ðo
ꝑ amoꝛem ſpũaliter adaptari noĩatim vbi
minus videret᷑ ad xpᷣi ſpũm etad aĩiam ſuã
tanq; ad virum deſponſatum cuʒ muliere
ſpõſa ſua.Sunt hic multa ſupponenda q̃
alibi iuxta cõem theologie ſententiam/tra
dita ſunt.¶ Vnũ eſt ꝙ in xpᷣo ᷣm humani
catem / pars ſeu poꝛtio rõnis ſuꝑioꝛ quã h̊
appellamuſſpm̃ (ne cõtrouerſia ſit de noĩe
finis fuit ab inſtanti ↄceptionis plene be
ta.quẽadmodũ et nũc eſt et erit in ſecula.p
pterea neq; doluit neq; timuit neq; ſꝑauit

ſpũs iſte in eterna beatitudine vbi nõ erit

amplius neq; luctus neq; clamoꝛ / ſed nec
vllus doloꝛ. ¶ Supponimus pᷣterea ꝙ a
nima xpᷣi que noĩatur hic iferioꝛ poꝛtio rõ⸗
nis/q́;uis eſſet eadẽ res eſſentialiter cũ ſpũ
non tamẽ fuit tunc in rermino beatitudis:
ſed habuit ſtatũ vie/ſubiecta paſſionibus
exñs/vt doloꝛi/timoꝛi/pauoꝛi cũ ceterꝭ.ita
tamen ꝙ nulla paſſio pᷣueniebat iudicium
rõnis ſuꝑioꝛis minus q; in adam ꝓ ſtatu
nature pmitus inſtitute.ſicut et de benedi
cta matre ſua fuiſſecõfitemur. (Aaicim⸗
aĩia xpᷣiꝓ ſuis qͥdem peccatis nõ doluit q̃ᷓ

entis opuſculi

non habuit.ſed p noſtris generaliterqᷓ ad
ſufficientiam deletionis.ſed quo ad effica

ciam ꝓ ſolis electis membꝛis ſuis.Cũ igi⸗

tur eſſet aĩe xpᷣiad ſuũ ſpm̃ naturalis ſimłꝛ
diuinalis cõuerſio ſicut cõtra:cõcludit ſta⸗
tim ꝑſpicax ſpeculatio/ꝙ ania petebat cre⸗
bꝛo cõſolatiõem ſpũſſancti.nũc cõtra dolo
res ex obiectis rerum cõtriſtantiũ ſenſuali

ter et ꝑ realem applicatiõem inverberibus

fame ſiti frigoꝛe.nũc aliqñ cõtra res appꝛe

bhenſas intẽtionabiliter cõtriſtatiõem affe⸗

rentes cuius peccata erant aliena q̃ ꝑ com/
paſſionem ſua fecerat. ¶ Eleuet igit ſe piꝰ
animus in cõtemplatione Jeſu xpᷣi in lũie
fidei et euãgelice narrationis. Conſideret
deuota pietate animam hanc ſponſam ſpi
ritus impaſſibilis paſſibilem et crebꝛo pa

tientem. ſi p cõſolatione dilecrina ſuſpira⸗
bat ad ſpm̃.Oſculetur me oſculo oꝛis ſui

cũ multis ſiłlibus cõſolationis refrigeriuʒ

ſonantibo vt illud noĩatim Quis det mihi

te frẽm meũ ſugentemvbera matris meevt
inueniam te ſolum foꝛis et deoſculer te ⁊ iã
me nemo deſpiciat. Quid ſonabat hec op⸗
tabunda petitio ſi ſpm̃ cõſideres lac beati⸗
tudinis toto oꝛe.tota ſecuritate.totadilecti

one ſugentem ab vberib cõſolantis diui /

nitatis tanq; matris ſentiens aĩam ad illũ
felicitatis ſtatum.quẽ nõdum acceꝑat ſu⸗
ſperantem hec dicere. Dicebat xpᷣus ꝓ hac
aia ſua/quã ponere et reſumere fas hẽbat:
Baptiſmo habeo baptiſari erquõ coartoꝛ
donec impleatur,que rõ ſciebat nimirum
gloꝛifificatiõem aĩe ſubſecuturam/moxiba
ptiſmũ moꝛtis ⁊ amplexu nõ amplius diſ⸗
ſolubili gauiſuram cũ ſpũ. ¶ Epithalami
um traduci poterat ad deſponſatiõem ſpi⸗
ritus exultantis marie/cũ pientia ſei no
abſq; tropicoꝝ cognitione ſermonũ ꝑ the⸗

ologiam ſymbolicam et anagogiarũ ꝑ my

ſticam.Gloꝛiat᷑ ſapia/delicias ſuas eſſe cũ
filijs hoĩm.nullã vero repperit ſapĩa delici
as ſuas cum qua amplius inueniret q; cuʒ
beatiſſimarũ beatiſſima ⁊ deifoꝛmi maria
querebat hic cõplecti iu via ſpm̃ marie.iũ⸗
gere ſecũ oſcula ꝑ oꝑationes inſpiratiões
qʒ virtutũ donoꝝ beatitudinũ q; ſingula⸗
rũ ſ̊ ſpe certa fruitionis iocũdiſſime ac in
diſſolubilis in eternitate.vbi ſuo ſpũi duz
aſcendit obuiauit q̃ſi mater honoꝛificata⁊
AAnnmaiguner ſua ſuſcepit illũ.

uid poꝛro dicemus de cõiugio ſpũs

deifoꝛmis beate virginis/cum ancilla ſen⸗
SBg 4

V
7

De rõne canticorum

ſualitate ſua / ſub typo vel agar vel baleet
ʒelte. None ſenſualitas generare dz ſpui p⸗

lem virtutum maxime moꝛaliũ quaſi i ſer⸗
uitute. Neq; enim habetlibertatem eſſenii

ritu. up his itaq; cõiugijs in eade ꝑ/

ſona humana / grande ſuentiũ eſt apud ex

poſitoꝛes canticoꝝ.qui de ceteris miſticis
plurima diſſeruerunt. Gꝛeget Beda deec

cleſia et xpᷣo.Nicolaꝰdelyꝛa de ſynagoga?

deo. Bern. de aĩa et verbo et aliqua de hũa

na natura ad filij ſuppoſuũ.G.pariſieñ.ð

vtriſq; ꝑ declarationes et diſtinctiões ma
iſtrales ꝑ quales ve fertar ſanctus ho.
ic inceſſit diſtinguendo multiplex oſcłIm
mulciplex vber.et oleum ⁊ vngentum.⁊ ita
de reliquis que dilatant materiam. Oꝛige

nem non habemus quẽ Hiero.in hocope

re teſtatur.nedũ alios viciſſe.ſed ſcißm.
eterũ dematrimonio pᷣlati cum eccle⸗
ia domina ſua quã fecundat ſpũſſanctꝰ et
ipᷣe cuſtos eſt eius typo Joſeph ad Mari
am. Rurſus de cõiunctione angelice natu

re cũ deo non legimus expoſita hic ꝑ cõte⸗

xta ſeriem cantica. Wani pᷣterea ꝙ amo⸗
ris lingua (Bernardo teſte)barbara eſt nõ
amantibus.ſed qualis eſt pꝛecoꝛ amanti/
bus:ſane difficilis cognitu ꝑ hec cantica.
ſi non eam efferat familiarem diuturna cõ

uerſatio. Occultat eni ſe ſub enigmatibus

et figuris loquitur ꝑ interiectões voce nũc
incognita.nũc interrupta.nũc de rpete ab
hoc in alterum.quaſi ſine lege vel oꝛdis vł
ꝓpoſiti tenacis vel ſequele ſemet tranſtfert
qñqʒ variatis verbis ſenſum retinet eun⸗
gem. aliqñ ſenſus plurimos vnico vᷣbo cõ
cludit.¶ Deterret nos hec cõſideratio ple
nioꝛem de canticis canticoꝝ temptare ſer⸗
monem in hoc opuſculo tertie ꝑtitionis.qᷓ
theologia poſt hiſtoꝛiam⁊ phiq aſſumpſit
oꝛiginem cantici diuinalis incaritate radi
cati non cõpletam dare cognitiõem. q̃ nec
magnis voluminibꝰ expletur.addito ꝙ vn
ctio plus in hoc docet qᷓ; lectio.plus deuo⸗
tio q;; demonſtratio/plus deſideriũ feruẽs
in affectu/q; ſtudiũ vehemens in intellcũ/
qᷓ;uis vt pᷣnotauimus/aſſidua dinturnaq;
meditatio ſit neceſſaria.que valefiat ceter

omnibo cunis / impleat illud. Uacateꝛ vide

te Et iterum. Guſtate et videte.ducat aiam
opoꝛtet deus in ſolitudinem vt ibi loquat᷑
ad coꝛ eius ⁊ lactet eam et impleat ſolatio
cum germine ſctõ. ¶ Loncludentes ad eʒ

aliter. ſed ualem dũtaxat ſibi cõicata ſpi /

tremum dicamus ꝙ in amoꝛis hoc cãtico

et exercitio/ſupꝛa quodlihet aliud verſat᷑lu

ſus noſter ꝑabolicus pneroꝝ in foꝛo.qui.
nũc ad ſaltum.nũc inducit ad lamentum.
Pꝛimũ ſub cõſũmandi ſpe cõiugij in glo⸗
ria.Alterum ſub foꝛmidine ꝑennalis rmpu

dij.vt exultatio ſit cũ tremoꝛe. Plãe timoꝛ:
inſtar coꝛde ſonãtis vbi coꝛ viciſſim ſpe di
latatur/mox timoꝛe conſtringitur. ( BHoc
autem agere eo facilius philocaptus in a⸗

moꝛe dei quo(ad exemplum amoꝛoſiſſimi
Auguſtini)altius miſteria diuinitatis⁊ fa

miliarius miſeriam humane fragilitatꝭ fu

erit ꝑſcrutatus.dum neſcit homo q̃ diſtri⸗

de genen ndicet ence and fine termi⸗

netur Ve etiam laudabili vite hominuʒ ſi

ſemota pietate iudicetur. Hinc Auguſtio
fuerunt pfundiſſime ꝓ pia matre lacrime.

Hinc ſibi iam ſeni fuerunt lacrime panes
die ac nocte.amariſſimam quoq; legit᷑⁊ lu
gubꝛem ſp ceteris ſue ſenectutis iam pene
extremam duxiſſe vitam. ¶ Crediderit ali

quis foꝛſan hoc Anguſtino ꝓpter obſidio⸗

nem ꝓpꝛie ciuitatis eueniſſe/multo ampliꝰ
ꝓpter iudicioꝝ dei foꝛmidinem anxiebatur
arbitroꝛ.ſciens nõ magnũ eſſe ſi cadunt pe
ritura menia.et ſumoꝛiũtur moꝛituri.con⸗
ſiderabat ꝙ leticie⁊ miſticie ꝓ tpalibꝰvaue
ſunt et nihil ſi cõferantur eternis. Eratnt

hilominus in pacementis/amaritudo ſua

amariſſima in fũma deſperatiõe ſũme ſpe⸗
rans.¶ Poſſet ex pᷣmiſſis gamma miſticũ
quod in quinq; voces affectuũ ſᷣm quinq;
vocales litterarũ alibidiuiſimuſ/ad tres re
duci velut in trigono ſeu in tricoꝛdo ad ex

emplar aliqð beatiſſime trinitatis Cimoꝛ

cũ meſticia oꝛiens ex cõſideratione patris

repꝛobantis. Spes cũ leticia ex cõſiderati

one verbi redimentis. Pietas ſeu compai
ſio ſuret alioꝝ ex cõſideratione ſpũſſancti
ſubinde cõſolantis. Vñ verſus. Spes ti⸗
moꝛ et pietas reſonant in carmine coꝛdis.
Tres et ad has voces gamma referto no⸗
uum.Datſpes diſcantum mollem.tremoꝛ
eſt tenoꝛ atq;. Vt cõtratenoꝛ eſt compatièi
pietas. Coꝛ aſſidue coꝛdas f'mphonia cõ
coꝛs.Huic fit ei q; choꝛus cõcinit angelicꝰ
Ita tandem optet gaudere cum gaudenti⸗
dus /et flere cũ flentibus.ſi nõ voluerimus
impꝛoperiũ ferre quale notauit xpᷣs aduer
ſus repꝛobam iudeoꝝ generatiõem ſub ꝑa

