Et eins valoꝛe

oꝛatio

habituatio.

ꝙ fiat cũ actuoali attentõne! neq; de ea iu⸗

dicat ſicut nec obligat eã fieri ex caritate.

Opoꝛtet etiã ꝙ deliberato⁊ perfecto con⸗
ſenſu non interrũpatur moꝛalitervocalis
que data eſt ſub pꝛecepto.
ꝛro de meditatõòne que eſt foꝛtis⁊
ehemens coꝛdis attẽtõ ad aliquid
inueniendũ.difficilius eſt diffinitiue loqͥ

⁊ vn iuerſalit.An videlicet meditatio cele
ſtiũ bonoꝝ ſiue donoꝛũ.ſitvoluntarie ad

mittenda/dũ vocaliteroꝛandũ eſt. Vt ex/⸗
empli gratia.dicat aliqs. Dũñe ne in furo⸗

re tuo arguas me/ neq; in ira tua coꝛripi⸗
as me. Milerere mei dñe qm̃ infirmꝰſum

Et occurret ſibi in mẽtem / triplex iudici⸗
um dei.vnũ in inferno.aliud in purgato

rio.aliud in hoc mundo.Et trahet ipſuʒ
melditatio/tfoꝛtiter et voluntarie et ſtudio
ſe quatinꝰ poſſit ſᷣm hec tria.duci in affe⸗

ctum coꝛdis.hoꝛrendo iudiciũ inferni.ti

mendo iudicium purgatoꝛij.querẽdo iu
diciũ in hoc mundo m miſericoꝛdiã dei
dicens Yac mecñ ſᷣm miſericoꝛdiã tuã do

mine ⁊ ſᷣm iudiciũ diligentiũ nomẽ tuuʒ.

Duerimꝰ ſi talis immoꝛatio ſieri poſſit/⸗

aut aliquãdo debeat᷑voluntarie/tempoꝛe
oꝛõnis debite. Nam ſi fiat inaduertẽter et

abſq; conſenſu deliberato/ conſtat ꝙ non
obligat ad Errato ⁊ minꝰ qᷓ; vicioſa

abituatio. Et ideo apparet mihi et vi
detur tutius eſſe/attentis attendendis/q;

hbuiuſmodi meditatio voluntaria non de

beat admitti temꝑe oꝛatõis debite.ſedvel
deſeri.vel in aliud tempus reſeruari.
¶ Quocirca viſum eſt aliquibus ꝙ; mul
tiplicatio/tanta oꝛationũ vocalium/qua

lis obſeruatur in multis religionibꝰ. mi⸗
rabiliter impedit a perfectõnis inquiſitõ
ne que perducit ad cõtemplatõnem de cõ

muni lege neceſſariã.quoniam ſicut cogi
tatio vertitur in meditatõem per foꝛtem⁊

vehemẽtem coꝛdis applicatõnem ad ali/
quid vnum:/ſic fit meditatio tandem con
templatio per habituatõnem radicatam
et multiplicatam. Sed qui poteſt capere
capiat. Sunt itaq;ʒ rariſſimi valde inter
homines tam religioſos q; ſeculares/pꝛe
cip ne in adoleſcentia ⁊ iuuentute/idonei
ad contemplatõnis adeptõnem. Pꝛopte

rea ſancti patres/videntes imperfectũ no

ſtrũ⁊ attendẽtes qᷓ; difficile eſt ocio bñvti

voluer̃t occupatõʒ bonã dare hoiboſuis.

fecerũt hoc in oꝛationibo? canticis mulc

2

Deeoꝛatione

mplius vero quidã obligant᷑ aſſiſte; magis inſiſtendũ eſt illis doctrinis qui⸗ ofein
re tantũmodo faciẽtibus oꝛatõnes voc tum ad eruditõem intellectꝰ. licet quanti “
les/quemadmodũ ſunt lavci/vel etiaʒ ali ad inflamgti ez affectus / efficatioꝛes alie (bant
u religioſi nõ obligati pꝛo tũc cõöuenti iudicent᷑ ¶⸗ ddita hac ſapiẽtis admoni X
ſequi /vel diſpenſatõnevel ex pia et cauta tione.qᷓ tibi pꝛecepit deus illa cogita ſem⸗ dom
relaxatõne/vt ad potioꝛa ſe ſubleuẽt. Illi per. Quod nõ obſeruant multi theologo S”
tales/oꝛatõis temꝑe poſſunt in meditatd rũ noſtri tempoꝛis.qui de moꝛaliboquaſi
nibus meliꝰquo poterũt ſe exercere. TCa de rudibus materijs / ſtudere vel inaͤrere (veiu
erat Auguſtinꝰ.qui delectabat᷑ modo mi / nõ dignant. Sciemꝰinquiũt talia cũ vo⸗
rabili in cantibus eccleſie bene ſonãtib. lumus. Cum tamen nulla ſit ad cogno⸗ “”
⁊ influebant voces ille in aures ſuas.⁊ eli ſcendũ bene et reſolute ſcientia difficilioꝛ D
quendo illabebat᷑ veritas in coꝛ eius.niſi pꝛopter circũſtantiarũ innumeras varie⸗ N

foꝛte ipſe tũc erat magis dicẽdus in con/ tates. Nec eſt aliquis tam excellẽtis inge
templatõne q; ſola meditatõne ſubleuatꝰ nij.nec a puero in hacſciẽtia tam exercita
Amplius ſi quis fuerit exercitatꝰ in ali tus/qui nõ inueniat quod nouiterquoti
quo ꝑticulari modo contẽplatõnis circa die inueniat qð pꝛius nõ ita plane ↄgno
diuinũ aliquod vł moꝛale.tutius eſt ꝙ in ſcebat ¶ Sʒ ⁊ neceſſaria eſt cognitoꝛum
illo ſemet exerceat.oꝛatõnis vocalis tem⸗ dei pꝛeceptoꝝ impletio.alioquin defici⸗
poꝛe/qᷓ; ad nouã contẽplatõis ſpeciẽ.per unt ſcrutãtes ſcrutinio.iuſto dei iudicio.
meditatõnis noue ſtudium ſe conuertat. hocꝑmittẽte Simil ꝙ paſſionibo ſit ali
Differat hanc/ingerereſe volentẽ coꝛdcis enus qui de moꝛibus iudicat. Amen
meditatõem / in tẽpus aliud ſuſpirãs ⁊ ge
mens ꝙ eã tunc admittere ſibi nõ conce⸗ PPe Pe
gitur.⁊ dicat ſibimetipſi.pauꝑ homũcio EANENIIIEWIIIEE
Helioꝛ eſt obedientia q́; meditatio. po- tiõibus Eiuſdecancellarij In oꝛando
tens eſt deus redderevicem maioꝛẽ in id/ deum fm decẽ dictõnes verſus. .—
ipᷣ̃m.⁊ ſi nõ hic foꝛte reddet. certiſſime ta⸗ ¶Dꝛo patre ſanctooc miſer. qꝛ mittoꝛ
men in alio ſeculo vbi fietvox laudis ſine ⁊ ꝛgent. Officiũ dana.debitavis pietas
ꝑturbatõe qualibet noſtri coꝛdis / ipſe re⸗ òM

.

r ion

tribuet. ¶ Beinde cognoſcantz obſeruẽt 7 Pi fde kinoſciu
om̃es tam clerici qᷓ; laici/quos opoꝛtz di ¶ Oꝛo ex affec Gnrmilt im ſpe Hlßeteoe
ebus dominicis ⁊ feſtiuis intereſſe diuio rreuereti caritate tmbide
ſeruitio.ꝙ non abſoluũturab hoc debito —— Potens nibilain
dũ ſcienter fabulatõnibo intendũt.ſed mł Patrẽ qui totꝰe ſapiens fatdeſid
tiplicioꝛi reatu ſe cõſtringũt quia nedum demens narerſeif
nõ ↄſeruant pꝛeceptũ ſed ⁊ alios impedi⸗ Sapientis dume
unt.⁊ in eccleſia ſanctiſſimo dei taberna⸗ .. IJuſticia (ſochidnn
cnlo / ſcandalũ inbonoꝛatõemq; faciunt. ¶ Qui fact' nobis ſanctificatio. 2
. Stent igit᷑vel ſedeant.etſi non vocalittte frfredemptio. onwo
oꝛando / ſaltem in modeſta quiete ⁊ ſilen⸗ viaveritasvita. calenoao⸗

tio animaduertant/ conſiderãtes neeun Pꝛoximitas lener
ea que dicũtur vel canũtur /ſed que miſti , ¶ Sctõs in qbo eſt officioſitas. R Nuaun

ceꝑagunt᷑ in ritibꝰ⁊ veſtibo ſacris.q̃ pꝛete LaAritas 6onſen
rea in picturis pñtant᷑⁊ ita de reliquis ʒ SSBupꝛa ömtnnh
Eniq; attendat᷑ pꝛo pᷣmiſſis et alis ¶ Miſer exoĩ ꝑte intra = “
ſimilibo dubijs reſolutiue diffinien⸗ ʒ ſub iuxta unn
dis/ ꝙ, doctoꝛes ſancti peioꝛes / vtentes re — Ab eccleſia n
thoꝛicis ꝑſuaſionibus in aggrauatõeʒ vi ¶ Bittoꝛ Aſanctis D
cioꝛũ: laudẽvirtutũ.non ita tradiderunt h hpetentibus viuis. öoſtin
reſolutõeʒ moꝛaliũ materiarũ/ immo nec -—ʒ— à qmeretibo moꝛtuis. d un
ſpeculabiliũ / ſicut doctoꝛes recentioꝛes⸗ ¶ Unꝛget ſub ↄditõ Non criminarni sſe mn
qui ꝑ queſtiones argumenta pꝛoceſſert ne triplici ſi volo AHon damnari ſocitnn
advtrãq; ꝑtem⁊ ꝑ deciſiones zopteren Secc ſaluari mlii u

.

⸗
S.

—☛

ſibooris
lommus
minan
nnen
lunn

¶ Officium q̃ſi· Sacerdotale
¶BGenus electũ regale ſacerdotiñ gẽs ſcců
¶ Dona Foꝛtune

Bratie

(etanoomdo Frdmmme
ita nocendo Pꝛiuatue
2ðð Bereſtonallte
¶ Vis a triplici boſte Carne
Dreoemonio
(Pietasad Beipſum
SParorimum
Que pietas eſt gꝗmoꝛ ex genere cõſurgens.
eiuſde Cancellarij piſieñ.ſuꝑ dimittenoꝰ

Ater noſter ⁊ꝛc̃. Dimittenovᷣ
debita nr̃a ſicut et nos dimit
timꝰ debitoꝛibonr̃is.¶ Ego
in pmis ſic dimitto oĩbus de
bitoꝛibo meis vel alienis duʒ

ꝛes/ꝙ nullo mõ vellẽ eos dãna⸗

ri.iĩmo ſalutẽ eoꝝ deſidero te donãte et in ⸗/

Dic dimitte
mibi pater nr̃.et hoc ſatis erit mihi.etiaʒ ſi
nihilaliud pᷣſtiterꝭqm̃ cũ iſta dimiſſione
tua ⁊ deſiderio ſalutis mee/nõ ſtaret ꝙ dã⸗
narer ſed ſaluarer. In boc aũt ſtat deſideri
oꝛum meoꝝ cardo torus. ¶ Rurſus ego
ſicdimitto debitoꝛibo meis vel alienis / q;
vellem eos eſſe bonos viros/modeſtos/tẽ
peratos / ⁊ ab omni malicia coꝛrectos ſeu
cõuerſos/ꝑ tuam ineffabilem pietatẽ.ſicq;
ginde ne ſibi nocerent nec alijs.ſed pdeſ⸗
ſent et nullã deinceps penam mgad S

ſpirãte hoc qð piũ rectũq; eſtS

ſq; ꝑſona ſeruaret᷑ et deſineret culpa Sic
dimitte mihi pater noſter.vt in manſuetu⸗
dine me coꝛrigas ⁊ in vngentoꝝ ſuauitate
vulnera mea linias et grãm infundas ſani
tatis. ¶ Amplius vero ego ſic dimitto de
bitoꝛibo meis/ꝙ vbi non coꝛrigerent᷑a vi⸗
cijs ſuis pꝛauis ꝑ manſuetudinem remiſſi
onis. coꝛrigãtur in chamo ⁊ frenoac flagel
lis / ue deterioꝛes ſemꝑ cõmittentes ⁊ alijs
nocèẽtes / ſibi neq; ſemꝑ exñtes⁊ eũtes poſt
pauitatem coꝛdis ſui/in adinuentioniba

anxius/

78

„

ſuis/damnabilius moꝛiantur. Sic dimit

te mihi pater noſter debita mea. ſic vꝛe ſic
ſeca in pᷣſenti/ne damner in futuro. Ita tñ
vt in mĩa et miſerationibo flagelles me. ſiẽ
et pᷣdixi deſideraredebitoꝛibus meis q buſ
cunq;. ¶ Item ego ſic dimitto debitoꝛib⸗
meis/qꝙ licet ſenſualitas offenſa ex dictꝭ vł
factis eoꝝ/remurmuret et in vindictam ex
ardeſcat. Nihilominus deſidero ſᷣm iudici
um ſuꝑioꝛis rationis/innitentis eterne le
gi tue/ꝙ pacacioꝛ eſſet hmõi ſenſualitas ⁊
ꝙ in tranquillitate inimicos ſuos ſicut ⁊ a
micos ſuſtineret quidem patienter et beni

gnpe / ſicut caritas ſine q̃ neo tibi placet.pa

tiens eſt et benigna/neq; irritatur. Sic di
mitte mibi pater noſter.vt nihil aduerſum
me velis agere/niſi miſericoꝛditeret beni⸗
gne.quoniam ſi taliter volueris.fiet vtiq;
cũ ſubſit cũ volueris poſſe. Sed nõ ita mi
chi.pᷣſertim in ſenſualitatis beſtiali eteffre
ni motione a qua tu pꝛoꝛſus es alienus
Deniq; ſic dimitto debitoꝛibus meis ꝙ ĩ⸗
ſpirante te et donante.ego in eoꝝ punitio
nem laboꝛare vel cõſentire deliberato ani⸗
mo nollem / vijs facti contra regulas iuſti⸗
cie tue/ſciens te dicere Mihi vindictam.
Hoc auteʒ aliquãdo facis ꝑ te ſine medio
aliquãdo ꝑ iudices a te cõſtitutos in terra
quib dum defertur aut relinquitur execu⸗
tio iunſticie contra malos/illa pꝛoꝛſus tibi
relinquituret defertur In his ꝓpterea limi
tibus ſtando et deſiderãdo vindictam. ſu⸗
perioꝛitas tue iuriſdictionis nequaq; vio
latur. Verũtamen video tutius michi eſſe
puſillo/qui non ſum iudex cõſtitutus alio
rum/quieſcere interim ⁊ ſilerea tali deſide

rio vindicte/quale poteſt ĩmo debet habe⸗

ri licentera iudicibꝰtuis/qᷓ; occupet᷑ mẽs
mea in tali conſideratione iuſticietue.que
ſi velit exercere ſe cõtra me/illa poteſt in in
fernum ꝓtinus deturbare. Sit igituran⸗
te ome deſiderium meum / in miſericoꝛdia
et miſeratione/ſuꝑ peccatoꝛes/oꝛando fle⸗
do/ eis.ſicenim et tu miſereberis cui talẽ
pꝛius miſencordan infuderis

Mꝛatio eiuſdem
cum peccatoꝛ de peccatis ſuis multum eſt
anxius/ eaq; coꝛam deo / omni poſtpoſita

mala verecundia/ expandit.

1tiſſime et mitiſſime ama⸗/
aot deus hoim creatoꝛ ⁊ gub
mnmnatoꝛ oim creaturaꝝ.immen
ſe bonitati tue cõfiteoꝛ omia

*

modo feci/ ex illa hoꝛa ex qua peccare po/⸗
tui vſq; ad banchoꝛam /in q adhucꝑ miſe
ricoꝛdiam tua ʒviuere me pateris Omniũ
vero nõ poſſum eſſe memoꝛ.qꝛ multa ſunt
et facile enumerari nõ pnñt. DSed tu miſeri⸗

coꝛdiſſime ⁊ pijſſime deuſ/cui nota ſũt oĩa

anteq; fiant/qui verus inſpectoꝛ cogitatõ
num ⁊ iuſtiſſimus es ſcrutatoꝛ coꝛdis⁊ re/
num /tu noſtioĩa pctã quecũq; egi vte ad/
hucago / vel intus in aia mea ꝑ occltas co/

gltationes vel foꝛis ꝑ apꝑtas opationes

Et ꝓpterea qꝛ veraciter tibi hec omĩa nota
eſſe cio/de his omnibo q me feciſſe contra
volũtatem tuam intelligis / coꝛam maieſta
te tua coꝛam omniboſctis tuis me reuʒz et
culpabilem eſſe cõfiteoꝛ. Et niſi indulgen⸗
tiſſima mia tua pus ſubueniat/poſt moꝛtẽ
carnis/ eterna moꝛte me eſſe damnandum
eternis toꝛmetis eternaliter eſſe toꝛquẽdũ/⸗
ſcio.¶ Dulciſſime deus ſcio qꝛ me creaſti
et creatũ miſericoꝛditer dilexiſti Etqꝛ ob h̊
me creaſti vt et ego q̊ te meum creatoꝛeʒ ſi
cut dignum eſſet diligerem / tnis q; pceptiſ
pomnia obediens eſſem Et hoctotum ad
bonũ meũ feciſti.nõ vt ꝑ me vel melioꝛ eſ⸗
ſes. vel in aliq̃ ditioꝛ exiſteres. tu eni nullo
bono eges.qꝛ tu eſſentialiter ipᷣm bonũ es.
et a te eſt omnis bonus/quicũq; bonuseſt
Etiõ nõ potes eſſe maioꝛ vl ditioꝛ.Ethoc
nõ ꝑ falſam impotẽtiam /ſed ꝑ verã poten/
tiam nõ potes.Qui eni malum põt ⁊ facit
malo ſuo hoc põtet facit. Sed ꝑ hãc potẽ
ſinn ſurſum ad excelſa erigitur feliciter
ed deoꝛſum ad ima trabitur infeliciter.
Hac potetia vel potius impotẽtia miſera
büliter ſeductus/et quaſi veſica turgens in
aniter inflatus.extra rõem poſitus.Et q̃ſi
iumento inſipienti ſimilis factus.telo ſuꝑ
bie miſerrime ꝑcuſſus ⁊ pſtratus te creato
rem meũ ⁊ miſericoꝛdiſſimũ dũm / in tuiſpᷣ
ceptis qᷓ mihi ad bonũ meũ ſi obſeruaſſeʒ
dediſti cõtemnens/et veluti mẽte ꝑditus⸗
dum adhucillucq; quaſi ſuꝑbe feroꝛ. vera
ſoliditate ꝑdita. vias pditionis ⁊ moꝛt in
curro.ac vanitatem vane q; elacionis ven
tum ſtulte ⁊ inſipienter ſequoꝛ. ¶ Jateoꝛ
clementiſſime deus.fateoꝛ coꝛam omnipo

tentia tua.me nimis eſſe ſuꝑbum/vanum

to qꝛ ſi in hoc ſeculo aliquã habere

peccata mea quecunq; quoòq̊

nam glam appeto. ¶ Ecce deus meir

et omni genere elationis plenum. Et pu⸗
m pote/
ſtatem/nullus poſſet ſufferre meam ſuꝑbi
am:.¶ Ded ⁊ iſta ſuꝑbia/qua coꝛam hoi/⸗
bus grauiter vexoꝛ.q;uis ſit execrabilis et
nimis piculoſa Eſt tamen alia ſuꝑbia qua

cum diligenter ſecreiũ mentis mee non mi

chi blandiens inquiro/non parũ vexamur
etdiſſipatur infelix anima mea aliquãdo

vero ſi cõtingat(qð tamen raro accidit)ali

quid me facere qð fᷣm eſtimatiõem homi/

num videatur aliqua ſilitudo boni/nõ pa
rum de hacip̃o ſuꝑbio.Etſi aliqͥs inde lo
quitur et aliquo modo non curat laudare/
eum quaſi ſtultum et nihil ſcentem deſpi⸗

cio. Vel etiam ſi quaſi nõ curans laudatõ

nem hoim vanam et inutilem fugio:nõ pg
rum in interioꝛib meis vbi ſolus deus vi
det/inde gloꝛioꝛ.Et mirũ in modũ /dũ lau

„

laudatoem ⁊ va

viuere.et totuzʒ qð viuo/pꝑdere/ Eccevides

et execraris et p tali vita non niſi penas et

toꝛmenta pmittis. Subucni ergo creatoꝛ

meus.ſubueni adiutoꝛ in oppoꝛtunitati/⸗
bus. ſubueni et adiuua aiam meam.et per
ineffabilem miam tuam / deſtrueet confun

de ſupbiam meã.Ecce deus meus / ecce cõ

fiteoꝛ imenſe bonitati tue.veneno hui ma

licie me totü eſſe infectü. coꝛruptũ ꝛ deſtru
cũ.⁊ iaʒ fere niſi miicoꝛdia tua ſubueniat

culpã meaz recognoſco. reus et culpabtlis
NVeniã et induldulgentiã de hoc et deom

nibus peccatis meis.a te miſericoꝛs deus
peto/qui non vis moꝛtẽ peccatoꝛis/necle

taris in perditione moꝛientiũ.¶ Du
glia multa que de radice huius peſtis me
habere/et eoꝝ me moleſtijs non parũ inqͥ

etari/ſed ſepiſſime atteri ſentio. que ſiliter

confiieoꝛ.et ſimiliter de his omnibusveni

vicʒ ira/impatientia/inimica deo ⁊ oibus

ſanctis odioſa diſcoꝛdia/indignatio.rãcoꝛ.

animi.tediũ mentis.voꝛacitas gule.mur⸗

muratio.auaricia.rapacitas.et alia multa

his ſilia.quibo vexari etaffici lacerari⁊ di⸗
ſcerpi infeliciter aiaʒ meã cõſpicioꝛ ¶ Et,
pꝛeter bec vnũ malũ ſup oĩa mala malum
quo tanto grauius et miſerabilius lacera⸗
tñ et afflictũ anim ũ meũ ſentio / to et ab

4

Gin

u
Yinchiſe
i⸗

lannean
nuunsan⸗
umundi
untnaren
niſima
Giponenun
Taun
Polutiin
hecnn
Ohünahs
eonihin
ſcumnbe
ſocins⸗
cuern
(WNE
Äne
Gäpen
ooot
gum
cna
ſomũt
llemie⸗
fnma⸗
odie
Cluſte
ſinenn
iniſe
Muinizi
uthabe
fniatnli
ſüͤcke⸗
ſebentie
bſealon

uanblsse
uſardigg
nerannt
Mnüenn
gigniin
wacage
noenhont,
pbonifön
llasingeh
urulaudere

Mmoluneri
Noö
luodcie
idüln

uanen

cbſen
1lrer,i
Eutnh
ons
worve
ninn/
naper
Confun.
dchnn
uduenia
Knedun
oeadenn
ncons das
Voris nen

i n:

Ns

In infantia. in adoleſcentia.in inuentu⸗
te/ mihi ſemꝑ adheſit. nec adhuc pᷣ ſenectu
te deficientibꝛ membꝛis meis / me deſerit.
Eſt aũt hoc malũ deſideriũ voluptatis.de
lectatio carnalis.tempeſtas libidinis/ que

mulcis et varijs modis infelicẽ aia,ʒ meam

laxerauit/diſſoluit et omni virtute deſtitu⸗
tam / inanem ⁊ debilez reddidit. ¶ Fateoꝛ

mitiſſime ⁊ dulciſſime deus / fateoe coꝛam

oĩpotentia tua.me hocoꝑe nefario.huius
opis nefarij imũdis recoꝛdatiõibi.ſepe eſſe
pollutũ.incẽſum.ardoꝛes ĩimoderatos⁊ in
voneſtos paſſum ⁊ nõ ſolũ meaꝝ delectati
onũ malas memoꝛias ⁊ ſtultas recoꝛdatio
nes mihi nocere.ſed etiam alioꝛum male⸗
facta/mihi narrata.et per recoꝛdationes
ſoꝛdidas ad memoꝛiam reducta coꝛ meuʒ
non paruo neuo iniquitatis maculare.
Aae deus meus pijſſime elmiſericoꝛ⸗
diſſime deus.qᷓ;uis non paruam verecun⸗
diã paſſus:expandi coꝛã te iniquitates me

as/ oſtendi vulnera mea et peccata.et oñdi

aiam meã malis oꝑibo maculatã.maloꝛuʒ

oꝑm delectationiba infectã.malaꝝ cogita,/

tionũ recoꝛdatiõibo fedatã.deus meꝰ mia
mea/reſpice ad pnĩaʒ meã.et reſpicead pie
tatẽ tuã ⁊ ſuſcipe cõfeſſiõem meã.et fac me
cũ ſᷣm miaʒ tuã. i iniquitates obf̃ua
uneris dñe/ dñe qͥs ſuſtinebit. Ael etiã iuſti⸗
cia ſua.ſine mĩa tua poterit liberari? Pꝛo
pitius eſto mihi dñe ꝓpitius eſto mibi pec
catoꝛi. Parce pctis ⁊ iniquitatibo meis.vt
ꝑtuã miaʒ ab oĩb vicijs mũdatus⁊ purga

tus:ab oĩbus peccatis clementer abſolutꝰ

finita tꝑali cõuerſatione/ꝑduci merearad
regnũ celoꝝ.vbi cũ ſanctis oĩbus te lauda

re benedicere et gloꝛificare valeam in ſecu

la ſeculoꝝ Amen.

.

equuntur plures

cellario piſieñ.

CPꝛohemium

Ratiam diuini talenti/ nolẽ/
tes in vacuũ recipe/q̃ tot ĩter
turbines hoꝛridos reipbᷣlice

1. calũnijs hoim.dedit ad nutũ
neceſſaria.ſimul attendẽtes/qm̃ in die pꝛo

ſeritatis madauit dñs miam ſuã:et nocte

tractatus de canticis cõpoſiti ab eodẽ ¶ꝗ

contulit ocij locũ/liberauita

De canticoꝛũ oꝛiginali r=ne 7 8

tribulatiõis canticũ eius.nõ ocioſum. nõ

minienoͤ ingrarn reputamus/tempeſtatꝭ
hac nocte pfunda/de canticis ſcribere po

ſteritati / ſimmalignitas pcelloſa reddiderit

aures ſurdas etati pᷣſenti.O qᷓ;uis o deus
optime ſpandũ ſit/multos vt olim tꝑibus
Helie ita noſtris tuos tibi reliquiſſe culto

res. ¶ Cõplectitur aũt quaſi ſinu grandi.

verbũ de canticis /ꝓlures materias ſeu vo
lumina q̊s ꝓ cõfuſione vitanda/ꝑ thomoſ
ſeu tonos.ꝑ notas ⁊ notulas/tradet lecto⸗
ri notandas pñs exoꝛdiũ/tituli vel tabule

vicẽ tenens. ¶ Volumẽ vnũ/cuius titulꝰ
eſt de canticoꝝ oꝛiginali rõne/ſub hoceuꝗö

gelio verbo. Cecinimus vobis ⁊c̃.tres cõ/

tinet thomos /ſicut ipᷣe plogus inſinuat.iu

xta triplex genus canticoꝝ/et triplicẽ inue
ſtigandi facultatẽ. Nam eſt canticũ ſenſua
le qð tractat hiſtoꝛia.et intellectuale qð in
quirit philoſophia.eſt diuinale ſen ſuꝑmẽ

tale qð ſola nouit theologia. Sunt in qli

bet thomo.i.ſectione aut ſi ꝓpterrem q̃ agi

tur tonũ ꝓ ſymbolo dicere maluimꝰ. Sũüt

inq; notule plures/fᷣm totidẽ ꝑticulares pꝓ
poſitiones vel doctrinas Suntin pmo

triginta.ſunt in ſcdᷣo.xxij/ſine canonibꝰ in

ſtrumentoꝝ.ſunt in tertio quinquaginta.
olumen alterũ eſt de canticoꝛdo.hoc
eſt de cantico coꝛdis.tres habens pncipa/
les tonos cũ notis et notulis.Pꝛimus in/⸗

quirit potiſſime dꝛãʒ canticoꝛdi.h̊ ẽ canti

ci coꝛdis /a cãtico oꝛis. Velaliter de canti
co moꝛali et rõnali/cũ cantico ſenſuali. cu
ius toni ſunt notule qnquagintadue.Se
cidus tonus deſcendit ad ꝑticularioꝛẽ cã/
ticoꝛdi rõnis.cuius ſunt note.xij.per notu

las.xx. diuiſe.Tertius tonus qſi ſpecula /

tiuã muſicam deducẽs ad pꝛaxim/ tractat

de nouo gãma miſtico et moꝛali ꝑ.xij.no/
tas habentes notulas quadꝛagintaqͥnq;

ſingulares. ¶ V lumen aliud / colligit in
ſetonos tres plus ſᷣm modos traditlonis
varios qᷓ;ꝓ diuerſitate materie. Pꝛimꝰ to

nus cõciliat et obſequi facit/facetam elegi

am cantatricem amoꝛem dñe theologie qᷣi

liricum vel odarũ carmen. Thomus alter
ſcous habet canões ſeu regulas amphoꝛiſ

mas aut theoꝛeumata deca/

„

moe valnar
ticis ꝑ notu

alter tertius verbi ſolatij multiplex in ſe di
rigit per particulas quinquaginta. Et ita

WDW

ð .

de canticoꝝ/oꝛiginali ratione.

Ecinimus vobis / nec ſaltaſt
lamentauimus etnon plan/
rxiſtis. Pꝛecentoꝛ noſter chꝛi
ſtus/amatoꝛ innocentie/ vo⸗
luit exemplis innocentũ pue

roꝛum/p noſtra eruditione plurieſ vti.nũc

ad humiliatiõem.nunc ad ſimplicitatem.

vt eſſemus paruuli non ſenſibus ſed mali

cia.Nunc vero nos cõmouet ad ſpiritualẽ

vanticoꝝ exercitationem.ponens coꝛaʒ o⸗
culis/pueros cantantes in foꝛo. Neq; eniʒ
parum refert pueros ſic vel ſic aſſuefieri in
muſicis ⁊ cantibns put Areſto.politiſans
docuit.et in bene inſtituta cõmunitate cõ⸗
uenit obſeruari ¶ Nos autem quos in do
mino pneros vel infantes nouiter genitoſ
effecit noua regeneratio.ſic decet ⁊ expedit
in foꝛo pᷣſentis exilij frequentare canticum
nunc exultatiõis ad ſaltandum ſpirituali⸗
ter/nũc lamentatiõis penitentialis ad plã
gendum. Habemus in exemplũ ſacre ſcri⸗
pture libꝛũ/in quo ſunt(iuxta viſioneʒ E
zechielis lamentationes carmen etve.Cõ

coꝛdat illud apoſtoli Gaudere cum gaudẽ

tibus.flere cum flentibus.qꝛ tempus flen
di ettempus ridendi. Subditur conſone

verbo ꝓppoſito us plangendi et tem/

pus ſaltandi. Cum autem iuxta poſteri
us elucidanda ſit aliqð canticum ſenſuale
vel animale/ſit canticum rationale vel mo
rale.ſit canticum mentale et diuinale. De⸗

ſcribemus ſub triplici tono/naturam ⁊ oꝛi

ginem canticoꝝ cum ſuis habitudinibus
Docebit pmum biſtoꝛia.ſecundũ queret
prhiloſophia.tertiũ theologia declarabit.
Jarrat hiſtoꝛia ſacra ꝓpe Geneſis initi
um/cui ratio ſuppoſita fide concoꝛdat/ꝙ;
Zubal fuit pater can entiũ in cxthara etoꝛ
gano. Quo temꝑe vtpote ante diluuiũ cõ⸗

ſtat illos non fuiſſe/quos gentilium littere
tradunt carminũ et oꝛganoꝝ pꝛimos inn-

toꝛes: Sic hiſtoꝛia capit veram canticoꝝ
noticiam et cauſam/ pmitus ex fide/q̃ ge⸗
dimꝰ aptata eſſe ſeculo verbo vitelet ꝙ foꝛ
mato Aldam/ cõmunicata eſt ei plenitudo
us hũani generꝭ pꝛincipiũ velut in ſuo ſe⸗

minario reſidebat.nedum in eſſe nature ſʒ

. . . .

in bene eſſe moꝛum et doctrine.Cõijcimꝰ

mus trac tatus

hoc ideo.ꝙ poſt ſopoꝛeʒz adductis ad ſe cũ

le aliquid facere potuiſſet ſine cognitiõe q̃

tamen ſenſibus participata non erat.Oꝑ⸗
tuit igitur ꝙ ex alto id atq; a ſummo ſumg
ſiſſet. ( Mogus alter ſumendi cantico⸗
rum oꝛigiuem fuit ductrice experiẽtia. nũc
in illis regionibus.nũc in iſtis.quibꝛmu⸗
ſica et nunq; fuerat vel ̃ᷣm Areſto.⁊ ſeqdua
ces de eternitat erroꝛe fuerat infinities a
riata et abſq; numero defecerat atq; redie , /
rat ſ̃m tranſmutabilitates nature cuiuſlii⸗
mogdus alter qualis a Tullio ponitur duʒ
venatur quanta ſit eloquentie ſi ſapientie
iungatur vtilitas.qua factum eſſe dicit/⸗/vt

pſiſſet.

bet mutabilis innumerabiles.

homines pꝛius agreſtes neq; ciuiliter ne⸗

q; politice neque moꝛaliter conuiuentes /
conuenirent in vnum. modo pagum.mo⸗
do domum.modo ciuitateʒ.modo pꝛouin

tiam.modo regnum.qui ſimul ita iuncti⁊
adunati/varias tam ad neceſſitatem qᷓ; ad

voluptatem ſtudio vehementi compereft

artes.quoniam vbi intenderis ingenium

valet.et iuxta poetam. Qaboꝛ omnia vin/
cit impꝛobus et duris egens in rebus ege⸗

ſtas.dum ſequens ad pꝛioꝛes aliquid rati
ocinatiue docta ſuꝑaddit. Pꝛeſtabat iuua

cium nanq; liberum datum aliquib Siẽ
apud egiptios tradit Areſto.aliquos con
quiſitis que ad vitam erant neceſſarijs⸗
pter admirari cepiſſe philoſophari (Poꝛ
ro narrat Auguſti.libꝛo de oꝛdine/radiceʒ
vnam non diſſonam pꝛioꝛibus his queat

itaq; de virtute vnitatis quã inquirit et fa

cit amicicia/nõ dubitat ponere quamlibet
ſcientiam examicicie et vnitatis appetitu
manaſſe. Dicebat Ariſtophanes teſte A⸗
reſto.pmo politicoꝝ hanceſſe amicoꝝ cõ⸗

ditionem vt vnus eſſe vellet alter. velynus

in altero. Hon diſſone ad verba Johãnis
Qui manet inquit in caritate in deo manʒ

et deus in eo. Et apoſtolus dicit. Quiad

heret deo vnus ſpiritus eſt. erum ne⸗
quit fierittalis tranſmutatio qua vnꝰ ami
coꝝ ſuo eſſe qdð habet in ꝓpꝛio genere det /
dito/conuertatur in alterum Jam quippe

non maneret alter amicoꝝ.et ita nullo pa⸗
o eſſent duo/ ſed vna natura.quo qͥd ab
ſurdius poni non poteſt. Pꝛopꝛiam enim

ctis animantibus impoſuit cunctis nomm
na ſue ꝓpꝛietati naturali conſona. Neq; ta

–—

men/apta complexio ad iſta vel ad illa. O

woermig⸗
wng
commpeſfi
iloſcdelt
futinrerh
nismmunu.
nesetcog
mociſime
niucrent.
busabu
osſeſtbim.
Gguebon
–
ingailltion
logaodb
gmmicopan
Valle.
eoinnk
Poſumne
Ga
habzſia
ſequitu.
ſnetop
ſegenter
Pluninum
ſneguubie
ntprorer
ſſes
Wene⸗
lat
Korde
An
conrit
mocdh
hinede
umin
1 lutinn
mae
lumaa
eltaoh⸗
nun
adlogn
in

Een
Mhen
Darttone
nd
erpollae
gemuls
herefnz
nouemg
lennlline

aigzſe
ncomti .
W
icgitie,
wnenr
ſünnofan,
ndiennn,
Tpenätn ſi
tsihnn
Urſo⸗ ſnn

unngtelie
Muecintg
8. (Sedhhne
oponiturdo
eſiſne.

neſedict/n
ullicer ne⸗
Conuldentes/
ohacumn mo;
oopronin
mlingivri:
ſumnö
Maun
vinun
vonnN
nhbege
lgnidrani
Iduiuna
d.
i
Uiquos c

ellaris

dosdiscnrll
inguinah
rhuniht
ns penmn
nstſe
ſem
in Nynus
ta Phins
tindeomun
dt.Dun

o,Aolles

NHiiginali rone

vocem ignoꝛabant nonnulli hereticoꝛum
vtalmaricus et begardi/dum ita deſipere
comperti ſunt. Vniuntur igitur amici nõ
illo/ſed alio quo fas habent modo. Hinc
fuit inter ho mines et pꝛecipua cura ſermo
nis mutui.quo latentes coꝛdis ſui paſſio⸗
nes et cogitationes conſilia et amoꝛes/ cõ

modiſſime cõmunicarent iocunde q; con⸗

uiuerent. Facta eſt pꝛoinde ſuper locutiõi
bus ars.que ſcribendovaleret apud abſen
tes ſe ſibi manifeſtare.hec eſt grammatica
cõgrue loqui docens et ſcribere. Poſtmo⸗

dum fuit euitanda deceptio circa veritatiſ
inquiſitionem.cum regulis illationũ quaſ

logica ob hocoꝛta tradit Yuerunt inſuper
amicoꝝ amicicie non quomodolibet. ſed
vtiliter.delectabiliter.et efficaciter iudicã⸗

de.qð in rhetoꝛica facere poſitum eſt.qm
poſſumus appellare logicam moꝛalem.eo

ꝙ ad moꝛalis philoſophie pncipia viam
habʒ.ſicut logica ſcientijs ſpeculatiuis ob

ſequitur.in quibusvis ſermonis pꝛeciſioꝛ

ſine tropis viget et figuris Ventum eſt cõ
ſequenterad mathematicas diſciplinas.q̃
plurimum conferunt artibus mechanicis
ſine quibus vita ciuilis non agitur. confe

runt pꝛeterea conuictui amicoꝛuʒ quo fiat

vita pᷣſens oꝛnatioꝛ atq; iocundioꝛ. Sic
inter ceteras artes ↄparata eſt mago plau⸗

ſu/muſica et ad diuinas res atq; cerimoni

as / tandeʒz adhibita. Hincapud ruricolas

et paſtoꝛes / bucolica carmina vel egloge.

comedieleges.hincacrioꝛes ſatire.hincpꝰ
modum grandioꝛib ampulloſe tragedie.
hine deniq; metroꝝ heroicoꝛum elegiaco⸗
rum.iambicoꝛnm.ʒaphicoꝝ.et alioꝛuʒ ve⸗
lut innumerabilis multitudo. ¶ Uides
quemadmodum muſica ſuum cepita na⸗
tura etab amoꝛe vnitate q; pmoꝛdiũ.que
creuit adhibitis per artem regulis ⁊ nume
ris.Quis vtiq; non aduertat/homines ſi⸗
cut ad loquelami/ſicad quandam muſicaʒ

velut ab infantia et puericia pꝛonos eſſe.

ga inclinationem ars et vſus perficiunt.
ncmnnmaanerſunellittulſeim eſſe
partitionem muſice.ſicut poteſt ipᷣe ſonus
cauſas tres habere. Anus enim fit flatu. al

ter pulſu. alter voce vel cantu. Tres obin⸗

de muſas fictio vpoetica dedit puta Varro
ne refert Auguſti.quas ideo poſtea dixer̃t

nouem/ꝓpter totidem imagines/ ab excel⸗

7

lentiſſimis ſculptoꝛibus cum quadam ſu⸗

perandi intentione depictas. ¶ Tomptũ

eſt inſuper/tres dumtaxat in numeris ſo⸗

noꝛis ꝓpoꝛtiones eſſe deleciabiles. Diateſ

ſerõ.diapente.diapaſon.quas vulgari mo
do nominamus.tertiam.quiutã.et ocrauã
Nec ſunt plures deinceps que non reducã
turad iſtos.quemadmodum ſexta et quin
ta ſuper octauam.etrurſus octaua duplex
Et ita per aſcenſumö/quantum vel vox vel
ratio fas habuerit.que conquiſitio ſuã ha
bet artem pꝛopꝛiam/tã ſpeculatiue qᷓ; pꝛa⸗

cticeraditam cin muſice nomen damus.
Moc nit amplius experientia mirabileſ

fieri mutationes per muſicam ſenſualem.
de qua iudicat tanq; de obiecto ꝓpꝛio aurꝭ
coꝛpoꝛalis et que ſola videtur apud vulga
res cognita vel conſiderata ar ſunt
hiſtoꝛia cũ philoſophis et medicis vt mar
tianus et bontius.quibus non diſcoꝛdat

ſacm ſcriptura de Dauid et Heliʒeo filijs

q; ꝓphetarum. Nonne philoſophus politi
ſans docet in policia bene inſtiuta/curaʒ
de muſica pᷣcipueꝓ iuuenibus habendaʒ
eſſe.que ſit ad temperantiam et virtutem
idonea.non petulans.non diſſoluta.non

agreſtis.non irritans,ſed nec animos mu
liebꝛiter emolliens. ¶Notant ſiquidez ex
dictis Areſto. vlti.polit᷑. expoſuoꝛes ſui.qᷓ

tuoꝛ eſſe ſpecies melodie quas ipᷣe denomi
nat vel a reꝑtoꝛibus vel a patrijs vtentib⸗
eis/vna vocatur miſtolidiſta. ſecunda lidi
ſta.tertia doꝛiſta.quarta figeſta. ſiſoꝛima

mouet ad compaſſionem ſecunda mollit

ad concupiſcenniam.tertia ad virilitatem
que ſtabilis eſt et virilis in qua ſunt iuue⸗
nes inſtruendivel exercendi.quarta rigidi
oꝛ eſt vehementioꝛ q;/rapiens animos ad
terribilia vel aggredienda vel ſuſtinenda.
Poꝛro.iuxta varietatem complexionuʒ
variatur complacentia et iudicium melo⸗

diarum.ĩmo et traditio quam frequẽtatec

cleſia de varietate tonoꝛum octo/poſſet ad
hanc melodiarum diuerſitatem appꝛopꝛi

Ari.vt ꝙ pꝛima eſt ſeptimi toni.ſecũda qn/

ti. tertia pꝛimi. quana teriij. ¶ Poſtet alte
ra fieri diſtinctio muſice.quoniam alia eſt
aptioꝛ ad diuinum cultuʒ p deuotiõe.nũc
leta.nunc lugubꝛi.nunc pia.nũc iubilanti

Quedã potioꝛ eſt ꝓ moꝝ diſciplinatione

Altera iocundioꝛ et ſuauioꝛ in amicabili
ſeu ciuili cõuerſatione. Aut dicamꝰ ꝙ vna
eſt heroica.altera dininqucda moralis

politica. altera ſenſualis etanimalis p pu⸗/

eroꝝ vel impfectoꝝ recreatione. Aut rur
ſum addamus ꝙ vna magis cõuenit in ſa

tira.quedam in tragedia.quedam in come

dia.quedam in bucolicis.quedam in odis
vb liricis Aut poſtremo ſᷣm varietatem ho
minũ.alia foꝛtibus et virtuoſis cõuenit.a
lia lubꝛicis et voluptuoſis.alia ſubtilibus
et ingenioſis.alia heſtialibus ⁊ ſtolidis.
Kuin imam omniũ eſſe tradit Areſtot᷑.
fiſtulatiõem.quã ideo pallas abiecit / ſuaʒ
videns in aqua extibijs buccam inffari.
ſumpſit poetica fictio necnon illud ꝙ Di
das rex.buccas habuit aſininas.eo ꝙ ſuo
iudicio Pan deus paſtoꝝ fiſtulans Apol
lini pᷣferebatur cithariſanti Demum quot
ſunthoie qui tmpanum gallice tabour

cum fiſtula citius ac hilarius audiũt/qᷓ; cx

tharam aut pſalterium: Ita rurſus ſic aui⸗
bus / ſic hominib/ſuus cuiq; cantus placʒ
et cui ſuetus eſt vel aptatus. Recteren
dum vero cenſemus/quemodum ad resdi
uinas reputabant gentiles carmina tran⸗
ſtulerunt execrabili ſuꝑſtitione.quo factũ
eſt vt qui ſine deo vero erant/ludificarẽtur
a dijs illis. de quib in pſal. Omnes dij gẽ
tium demonia.Oꝛte ſunt quippe arteſ ma
magice carminibus vtentes/quas incan⸗
tationes vocant.quarum effectus mirabi
les / nedum poete.nedum ipᷣi idolatre com
memoꝛant.ſed atteſtatur ſcriptura ſacra cũ
expoſitoꝛibus. Vnde dicitur ĩ Exodo.de
maleficis pharaonis ꝙ fecerũt ſimile ad
Moyſenin pmis duobus ſignis.et hoc ꝑ
incantationes egiptias et archana dei.ita
dicit textus. Verum exquiſitioꝛ de carmi⸗
nibus iſtis ſermo non expectetur hic⁊ nũc
Latiſſimus enim eſt/et ſeoꝛſum debẽt ſue

queri cauſe vel effectus. ¶ Habet ſubinde

muſica ſenſualis que conſiſtit in modula⸗
tione vocis ſuam artem. cuius artis velut
alphabetum quoddam traditum in gãma

manuale ſub ſex vocibus vel notulis.vt.re

mi.fa.ſol.la.de quo non eſt hic declaratio
facienda.ſed ſupponenda ſimul qua ratio
ne ſeruit muſico cuilibet inſtrumento no⸗
tulationis huiuſmodi peritia Sed nec de
metroꝝ legibus numeris varietate in po⸗
ſtremo de geſticulationibus aliud tradere
diſpoſuimus. ¶ Placuit tamen annotare
ꝓpter reuerentiam ſcripture ſacre/nonnul⸗

pꝛincipales ſuas.

la vaſoꝝ vel inſtrumentoꝝ muſicaliũ no⸗

Pe canticorum

mina. Quoniam pariter monet nos ratio
nature conſona. Poſuit itaq; Plato coꝛꝑi

bus animas aſſiſtere tãq́; motoꝛes ſuis oꝛ
bibus et oꝛganis.qð ſatis in celo Areſtot.

et fides recipiunt de intelligentijs.quas vł

angelos vel virtutesfides appellat. AUeruʒ
de noſtris intellectibus necnon de bꝛuto⸗

rum foꝛmis / non cõueniunt cum Platone
quia ponunt animas inherere coꝛpoꝛiboꝛ

cum materia conſtituere compoſitum Cõ
coꝛdat tamen vtraq; poſitio ſuꝑ hoc q; ſᷣm
varietatem foꝛmaꝝ/reꝑitur varietas ĩ coꝛ
poꝛibus.Hinc illud phie apud Boetium
de buiuſmodi foꝛumis loquentis ad deum

Pconſona membꝛa reſoluis. Hinc pᷣterea

viſonomi tradunt animas inſequi coꝛpo⸗
ra.quanq; verioꝛ eſt locutio/coꝛpoꝛa ſuas

ꝛincipales ſuas. ¶ Qoaptemus hanc ſi⸗
militudinem rei noſtre/ dicentes ꝙ ars imi

anumas inſequi anuannei cauſas

tatrix nature/cognoſcens quedam eſſe can

tica quoꝝ modulatio fit aptius per vnum
genus inſtrumento ꝝ.·et alia per aliud. ſi⸗

mul vt minus faſtidiret / varietas fabꝛicl/
uit ſibi vaſa diuerſa muſicoꝛum inſtarna⸗

ture/dans diuerſis cantibus oꝛganavalde
diſtantia magnitudine.figura.materia q;
ſicut natura dedit animabus apta ſibi coꝛ
poꝛa.vnde coꝛpꝰanimalis vocat Areſto.

oꝛganicum qui de manu hominis dicit ib
ſam eſſe oꝛganum oꝛganoꝝ. Ecce cauſas

multiplicationis vaſoꝝ muſicoꝝ duas q̃ᷓ

ſunt delectabilitas pꝛo varietate et idoneit
tas pꝛo conſonabilitate. Quid ſi tertiã ad

diderimus cauſam ꝓ miſterijs et intellecti
bus ſapientius occultãdis apud indignoſ
et hebetes que panduntur ſtudioſis ſoler⸗
tibus et deuotis.·

gis haberi videatur in moꝛali muſica / vel
intellectuali qᷓ; ſenſuali.nihilominꝰ admo
nent nos verba chꝛiſti / non eſſe pꝛetereun
dam vaſoꝛum muſicoꝝ interpᷣtationem.
Pꝛimum quia facit in pꝛeaſſumpto verbo
mentionem detibijs ßm QLQuce narratiõeʒ
Cantauimus vobis inquit tibijs et nõ ſal
taſtis. Dehinc xpᷣus in ꝑabola filij ꝓdigi.
refertſenioꝛem fratrem cum q ꝓppinquaſſs
domui ſymphoniam audiſſe et choꝝ Pꝛo
inde pſalmi quos de ſe ſcriptos aſſerit.ple
ni ſunt noibus inſtrumentoꝝ ꝓ quiby ſatꝭ
ad pᷣſens fueritvltimũ ſumere pſalmumve

deuotis. ¶Quamuis autem ſer⸗
mo de miſterijs inſtrumentoꝝ/locum ma

ſobren
oſ⸗
adonin
inn
Nz
ecidi
denrde
nn
Piden
leai
coci⸗
gun
ucon
tainm
bisern
ſeiſin
mnd
abse
Finul
eiodet
ſentn
ſblei
nichl
inoibr
omnnu
locii
nno⸗
Gani
ſndfilon
uſaurn
fünalt
Cupeon
lbenns
Pfickef
etuafin
hicintr
rerinceli
limeci
„ppüolene

Hiiginali ratione

2

nn lut exponendum Laudate dominũ in aan queet qualis ſit vita tua/nõ pudeat te per
Dtregſtig ctis eius ¶ Vox iſta eſt vox anime dei/foꝛ ppiam erudiri que vitam cuiuſq; rei põit
ncdo Rrſe mis ac deuote que poſt contemplatu: nem in oꝑatione debita nature.alioquin ſineo
hsgues vel meditatiõem ſurſum directam et deo peratione qualiſcũq; ſit illa ſibidebita po
Mlarnn ſum ꝑ omnia videt quaqua verſum. Quo tius moꝛtua dicit᷑ aut doꝛmitãs q; viuens
wondehnucn niam pleni ſunt celi etterra gloꝛia domini Perge ylterius cũ phiavſq; dum occurrat
