noſtri dñi Jeſuxpi / qui iuſſit omni peten⸗
ti ſe tribuere Et rurſum. Aperi os tuumet
ego adimplebo illud/q eſt magni conſilij
angelus vocatus admirabilis Audebo tu
is medice chariſſime qſtiũculis / que ſatis
cões ſunt/apud egros ſpũales in religionũ
grabato laboꝛãtes.remedia /nõ dicã inue⸗
mire/ſed inuẽta deſignata ꝑ doctoꝛes repe/
rere. Cõia quidẽ ⁊ vulgata neq; cõꝑanda
ſubtilibo artis medicine ſpũalis apicibus.
ſed tanq; rudes aliq̃s receptas viſum fuit
cõſiderationes pauculas aãnotare SBzi
aũt tria que querunt᷑in foꝛma. ¶ Pꝛimo
v8ytrũ qͥs exercitiũ oꝛõis cõtinuãs /vłalia ex
ercitia ſpũalia cũ affectu. vtputa lachꝛima
rum ⁊c. ſentiens ſe in viribo debilitari pꝛo⸗
pter hmõi exercitiũ / et remitti in ceterꝭ coꝛ⸗
poꝛalibo laboꝛib / vtpote in cantu foꝛti ⁊ ſi
mulib, vires coꝛpoꝛeas igenrine ſitreß
henſibilis Cu tñ dicit aplo Pfallam ſpu /

et

tio. Feq; enim ſolitarioꝝ

De religionis perfectione 67

pſallam et mente. Penſat enim deus poti

us coꝛ q;ᷓ verba. imo ꝓpter laboꝛem cantus

õt debita m deuotiõem habere dĩ ca
Sco ſi röne debilitatis coꝛpis vw

tat.

foꝛtioꝛ ſit ad poꝛtandũ oꝛdinẽ ſue pfeſſio?-

nis / ſine cõſciẽtie ſcrupulo lautius viuere

poſſit q; oꝛdo ſeruet/ vel ad phibengum la

pſum inegritudinemad gus et lboliin

vel dubitat incidere in futurũ. ¶ Qertio ſi
oꝛans ſolitarie ex debito vtpote hoꝛas ca⸗
nonice inſtitutas/teneatur verba adeo ar⸗
ticulate pferre et explicare vt ſeipᷣm audiat

XEũ frequentius autrone debilitatis / aut

grauedinis coꝛꝑalnõ ſine graui laboꝛead
plenũ id queat.Coꝛde tamen dicet et foꝛ⸗

mabit / aut alias elenatione mentis affe

ceſſabit officium lingule licer nõ coꝛdis.
Det dñs rũſionem verã ſcribere ſalubꝛem

efficacẽ/ Et velut ab alto repetẽtes dica
mus ꝓ pma cõſideratioo?
KEligio chꝛiſtiana ſub vno ſub/
Nnmo abbate xpo / ſola eſt ſalutar?
T Pet ꝑfecta. Siquidẽ extra illaʒz nõ
ſtat ſalus neq; pfectio. Docʒ au

tem ſufficienterad ꝑfectioem puenire ſalu
tarem ſub ea et in ea. oẽs recteviuẽtes Uñ

ſequit᷑ptinus neminẽ iudicãdum exira ſta

tũ ſalutis aut ꝑfectnis eſſe / q viuit ſb xpi

2

ana religione. Aalet aũt hec cõſideratõ ad

builitatis cõſeruatiõ eʒz inter mẽbꝛa coꝛpo⸗

ris xp̃ᷣi miſtici. ⁊ vt abiecta pᷣumptiõe pha

riſaica ⁊ murmuratiua cõtentione/ mẽbꝛa
ſe inuicẽ honoꝛe pᷣueniãt/inxta monitiõeʒ
apli. Nec aliqͥs in eccia ſibijpi de ſtatu ęe
ctionis ſuꝑ alterũ inaniter blãdiat᷑/ vt qui
monachus eſt / nõ monachũu non ſpernat.
neq; ſecularis ſolitarium dijudicet.

Conſideratio. II.

Eligio xpᷣiana qᷓ;uis vna ſit.ni
hilominus diſtincta ẽ multipli
. ci et ⁊ pulcra varietate graduuʒ
maeritoꝝ/ꝛoꝛdinũ/ſᷣm oꝑatiõeʒ
ſpuſſcti diſtribuit vnicuiq; ꝓutvult.que

—
“
— „*

ei adeo ſut / oꝛdinata ſunt. qd at mag pceſ

—

ſit a deo qz religio. ſʒ ꝗᷓ religio:? Religio vti

oꝛdo q;deſcribiiur e paniũ diſpariũq; rerũ
ſua vnicuiq; tribuens diſpoſitio ſeu colla
beus us tantü eſt /

„ ——
,. „ . „ -— .

e religionis perfectione

in cõmuni viuẽtium ſed et ſeculariũ/v tri · compenſantoꝑ b?. Sinaũt/ pgrauat eos
uſq; ſecus / cuiuſcũq; ſtatus. Dequit᷑ p titulsiſte dignitatj.no ſbleuaenee honoꝛat
inde rõem foꝛe inefficacem dicetiũ illos ſo — i.eeee
cũ reatu grãdi fmoueri a dño ſuo xpᷣo ieſu
quibo datur aliqñ cõſiliũ nevotis aliquib
ſe ſubijciant vltra legẽ cõem xpᷣi. Põt fate⸗
mur hoc male.põt ⁊ nõnunq; bñ ⁊2 pie?ꝛ di
ſcrete ſuaderi.feq; enĩ oẽs capiũt verbuz
tud, Sed de bocalibi. NHunc ꝑgamns ) er carttatereligio xpianaermmen argin
Vtra/quo cepimugs. eius eſt titas eius in merito/⁊ ↄſequẽter
Tertia conſiderailio. in pᷣmio. Ac ꝓindereligiões q directeꝛ me
Eligio xpiana q;uis extẽdat ſe Wunt dicẽde pfecti oꝛes. aut foꝛte melius ap
ad oẽm xpᷣianũ/ attñ a pꝛiato prellaripũtichole quedã t inſtrumera pfe⸗
ddunm vſu loquentiũ reſtringitur cctionis put loquit Caſſianus. Hon enim
aaa religiones/qs Anſbelm ap yidet᷑coſequens /ſi ſtatus aliqͥs ſit ꝑfectio
pellat facneias.q licet etiã multiplicibo mo nis adquireude/ ꝙ ꝓpterea ſit ſtatus pfecti
dis varie ſint.vniũtur tñ miplici voto ſcilz onis ſimpliciterappellãdus NHeq; dicetes
aobedietie caſtitatis ⁊ pauptatis. In qͥbus hocderrahũt religioſis ſed in humilitatis
ſtat eſſentialis ro talis facticie religionis p veritate? ſecuntate ſe tenent / dum nõ ano
t. Aipi voctoꝛes late rſcierificc decucrũ gant ſibi qð nõ ſunt/addẽtes ꝑiculiũ picu,

¶ Quinta conſideratio.
ligio Facticia tanto debet di

7

ciꝑfectioꝛ/ qto ad dilecionem

„ del Tcaritatis augmenti primi
8 apinquat. Cõſiſtit eni in dilectoe dei

cut eccia ſignificat pncipalr vni⸗ lo.du rurſus nõ negãt poſſe aliqs extra ſta
uenſalem cõgregatiõem fideliũ/et inde v tũ gfectiõis inueniri valde pfectos Sicut
atholica.i.xlis. nomen tñ iſtud vulgan ecotra pchgolo⸗ pfectiõis ꝓpfeſſio vel ſtatꝰ R
vſus reſtrinxit ad celerum. ſic in poſitode multos pati impfectos. Hotii ſideell c⸗
religione etiz eſt/ pter maioꝛem circa chꝛi ⸗ Aug'ſe in hacreteſtatur inueniſe.—

CSern conſiderntio.

ſti conſilia religationem.
Eligio cõſtituta ad vitã conte/

Eligio facticia ſiue dicat ſtanuus W
ſiue oꝛdo ſiue gradus in ecch lare omnes cõſtitutiões ſuas e eumlurt
nes qad eũdem finem cõmodius öſtcote

lUllatñ nõ eſt de ſe ſtatus vłoꝛdo obſem
vel gradns ꝓfectionis exercẽdeſed adqren aſiequendũ. Finis ait dat: imponit neceſ Auulior⸗
de. Alioqninalenimio eller multio reiig⸗ ſitatem medis queſunt ad finem/ᷣmeii ecemmmn
onem pfitentibo /à impfectos ſeeſſe cogno gentiam finis deberent cerera moderani.· bcktgon
ſcũt aut valde deſipiũt. Ex quo fundãt cõ⸗ Inge eſt q rerum eximus et fines pꝛudẽtia unon
ſequẽter doctoꝛes excellẽtiã pᷣlatoꝝ ſuꝑ re, metitur ꝓpterea finis eſt cauſa cauſaꝝ Eſt irn den
ligioſos.qꝛ ſtatus pᷣlatoꝝ eſt ꝑfectionis ex inſup finis pᷣncipiũ in moꝛalib / ſicuti ſpe nwnni
ercende/alius adquirẽde/qni vocat᷑ alun culabilib⸗ Pncipia demonſtratcionum A anrpo
de ſtatus lugentiũ ſeu penitẽtiũ.De cura⸗ rurſus pᷣma in intẽtione q́;uis in executio crit
tis vero qͥ ſunt ſcði oꝛdini ſuccedẽtes diſci ne ⁊ aſſecutione fit vltima.Eſt demum foꝛ
pulis.ſicut aplis epᷣi.volunt aliqͥ dicere q ma moꝛaliũ actuũ/qm̃ ſicut foꝛma materi D N
nõ hñt ſtatũ.cũ nõ ſint inramẽto vel voto lis dat eſſe materie diſpoſite. Ita ⁊ finis le/
aſtricti. Sed quicqͥd ſit de hocetde nomi gis qui eſt dilectio dat foꝛmalem exiſtenti
ne ſtatus cõſtat curatos eſſe in gradu ⁊ oꝛ⸗ am actibo debite circũſtantionatis. Circũ

dineꝑfectionis nedũ adqrende ſed exerce⸗ ſtantie nimirũ ſunttan ; diſpoſitiones q⸗
deꝑ actus hierarchicos/q ſunt purgareſpᷣ litatiue quibdeficientibus aut inoꝛdina
ditos illuminare ⁊ ꝑficere/magis q; religi⸗ tis / nequit intentio finis intoꝛmareactuʒ/
oſi inq;tũ religioſi. Oð addit᷑ qm̃ aliunde vtbon⸗ moꝛaliter dici poſſit. ꝓpterea recti⸗/
pñt monachis tales hierarchici actꝰ cõpe⸗ tudo intentionis ad finem debet ſibi cõiũ⸗
tere.dũ ipis a ſupioꝛe ltime cõmittuntur. gere rectitudinem medioꝝ ad ipᷣm finem.
GBrandis eſt hec platoꝝ tam maioꝝ q; m Acc ꝓinde fiet totũ coꝛpus opationum lutnt eEeertiG
noxꝝ pcelletia. magni quoq; meritiſi ſtani gum etrectum/aliternon.

Mühh
mtian
Nin
tmösſun
nimGnodn
mmponm
nfnenti
maN
mcinen

õ
röuvin n

m DiNImH

ianirmnmae
õ
temiancre
immnsl
mödinans
mndosemine
insmiom
S
Linmdeeit⸗
nguiſnn
gu
mho⸗

in ip̃is reli

*

Eligio cuiꝰ finis pꝛincipaliterẽ

cõtemplatio.ſeu vite cõtẽplati/⸗
ue exercitiũ vel ad quiſitio habʒ

ꝓ pᷣambulis / lectiõem oꝛõem et
õem. Luiuſmodi vident eſſe reli

giones ſub regulaſancti Bñdicti cõſtitu⸗
te. Celebꝛis quoq; Carthuſie religio⸗ cniꝰ
pfeſioꝛem reſpicit pñs verbũ.Opoꝛtet hic
pᷣſupponere multa / que de vita cõtempla?⸗

tiua ⁊ actiua determinata ſunt ꝑ doctoꝛes

Dueſcʒ et qles ſunt / in quibo coͤſiſtũt. in 4%
bus differunt ⁊ coueniũt. Aut qliter ſe ſup
ponũt aut excedũt. Cõſtat eni multas ĩ di
cis religionib exercitationes fien coꝛpa/
les / in quibo nõ cõſiſtit cõtemplatio / ſ aut
fiunt ad moꝛtificatiõem vicioꝝ pᷣſertimac
cidie qm̃ peſſima omniũ maloꝝ doctrix ẽ
ocioſitas iners / Aut fiunt ad coôſerugtiõeʒ

virtutũ moꝛaliũ iam hab itarũ. Aut fiũt tã
q; fructus aliqͥ redũdantes exradice ↄtem
plationis.dũ cõpletur illud Memoꝛiam
abũdantie ſuauitatis tue eructabũt/iuſti
cia tua exultabunt.cũ ſimilib innumeris
n quibo eſt gratiarũactio ⁊ voxlaudis.
ut deniq; laboꝛ pnĩalis afflictionis intẽ
ditur ꝓ ſatiſfactione volũtaria tam ꝓpꝛioꝝ
qᷓ; alienoꝝ pctõꝝ.Et hoc valde crebꝛũ eſt
. gionib / que tñ ſub vita cõtem⸗
platiua reponũtur/uis vtiq; laboꝛ hmõi

5

penalioꝛ q;ᷓ aratio in campis vel nanigatõ

ꝑ maria / vel curatio egrotoꝝ. Sed qm̃ ha

ber᷑ tꝑs ad reliquũ ſatis ad recollectiõeʒime
ditationis / vt ipᷣa tranſeat in cõtemplatioę⸗
nem / denoiatio fit a dignioꝛi ⁊ pncipalio/

* „

ri / vttalis vita clauſtralis/cõtemplatiua di

catur potius q; actiua Pꝛo q; intelligendo

„

rius / ſit ſequens cõſideratio.

pncipaliterq̃litatẽ vnius ꝑſone

. ſpoſitiões cõplexiões.ꝰgnitio⸗
nes. ⁊ a
eueniũt. Cuius rõ eſt qm̃ reꝑiunt᷑ aliqͥ pe⸗
nitus indiſpoſiti nedũ ad finẽ cõtẽplatõis

coſequẽdũ in hac vita / ſzetiã ad ipiꝰ oꝛdis
ſtatuta capiẽda ꝑ intellectũ ⁊ exequendaꝑ
effectũ. Süt ⁊ alij quibo iã nõ eſtopus pꝛe
ambul exercitijs ↄtẽtꝭ ĩ hac religiõe vt ad

in magnam ſepe ſui ꝑni

6 ſit cõtemplatio ſed actio/verioꝛ qñ; et

EEligio Carthuſieñ. nõ attẽdit
ſingularii/ ſzʒ ad ſe introeũtiũ di

ectiõs/quẽadmodũ vt in plurib

ſernatiões oꝛdinis/moꝛtificant vicia/⁊ na

turam cuſtodiũt.qui abſq; eis viuendo ſe⸗

culariter dũ fouere putarent naturaʒ vicia
nutrirẽt.imo deinceps vt euenit natura ꝑ

exceſſum coꝛrüperent Et qm̃ inueniuntur
vt cõmunius hoĩes huius religionis ꝓpfeſ
ſionẽ arripiẽtes qui ſe tles reputãt, pterea
regule date ſunt alie/q;ᷓ qᷓ ſolam cõtempla⸗
tiòem reſpiciũt. Om̃ multo plures ſuntap
ti reguł hmõi q; cõtemplationis altitudi/
nij/pſertim ab initio / in feruoꝛe cõcupiſcẽ
tiarũ.qͥbus nõ edomitis/cõtemplari.que⸗
reret hõ nedũ inutiliter/ nedũ arrogãter /ſʒ

„

ciem / put ex vitaſ⸗

Eligio q;uis vna ſit in cõſtitu⸗

1r tionibo ⁊ votis / deber nipilomi
Mnns eſſe in ea diuerſitas ĩ execu⸗

etas in cõditione ꝑſonarũ.Alioquin fieret

cõtra dictũ legis ad allegoꝛiam tractũ.Nõ
grabis in boue ⁊ aſino. Fieretq; cõtra legẽ
caritatis fraterne/ in qua tota lex pẽdet ⁊ ꝓ
phete/dũ nõ fieret alteri qð rõna biliter q̃⸗
reret ſibi fieri caſu tali. Põtvero varietasp
uenire circa diſpoſitiõem coꝛpalẽ in deteri
us/nũc citius/nunctardius abſq; culpa ꝑ

ſonali. Ceterũ pfectus ſpũalis in bonũ ar

duum.neq; ita frequẽter euenit/aut ꝓueni
ens latet ſine ꝓpter illius vᷣtutem qͥ dicit ex

ſnia.Secretũ meũ mihi/ſecretũ meũ mibhi

ſiue ꝓpter alioꝝ aĩalitatem/qui nõ ſtatiʒ pe

netrant qͥs ⁊ qllis ſit hõ ſpũalis/et q;longe

ab hoĩbus aĩalibus.Et qꝛ rarũ donum eſt

„»

bec humilitas / vt aialis bõ ſetalẽ peraciter
eſſe ⁊ ſentiat coꝛde ⁊ ꝓfiteaturoꝛe. Nullus

itaq; mirabitur / ſi ſpiritualis homo nõ ſe⸗/

per dimittitur inter eos liberis alis euola⸗

re neq; ad pedes Jeſu ſedendo audire cum
ſilentio verba illius. Fit potius vt ſolicitu
do marthe de ocio marie conquerat᷑. ¶ Fe
licem iure dixerim religiõem ꝗ ſaltẽ pau⸗
cos cõtemplatiõis gra pditos ſuſtinet: fo

uet ettanquã pꝛecioſam margaritaʒ/ vtde
licatum aliqð lilium.vt amãtiſſimum dñi

67

cõtẽplatiõeʒ puehant᷑ qm aliũdeptim pꝛo
pꝛio ſtudio⁊ exercitio/⁊ ꝑtim/imo ⁊ maxi⸗
me diuino auxilio. puecti ſunt ad arceʒ cõ⸗
templationis faciliter aſcendenduʒ. Rara
pec auis in terra fatemur.nõ tñ deſpandũ
ꝙᷓiꝛ nulla. Sunt etiã alij qͥ diſciplinati ꝑ ob

A

́MUMã

Derreligionis perfectione

beniamin adoleſcentulum in metis exceſ/
ſu colit.et honoꝛat.obediens xpᷣo ſpõſo di
centi Adiuro vos filie hieruſalem/ne ſuſci

tetis neq; euigilare facietis dilectaʒ donec
ipᷣa velit. Non occupetur in pꝛacticis exte

vt impleatdeſideriũ pauperum. Sivexat
te vocalis oꝛatio cum vigilijs.ſi non ſapit
vt cuperes diuina dulcedo.illa tibi ſeruat

in infirmitatem pᷣſertim incurabilem dila⸗

rioꝝ negocijs.nõ conuẽtum aſſidue ſequi

cõpellatur. Tales olim extitere Bern. Hu

go Richardus et ſiles. Atuero quiſquis
es aptus ad gratiam hmõi noli ſi foꝛte cõ/
pelleris eſſevnus ex alioꝝ grege/conqueri

noli ꝑ impatientiam murmurare.noli tan

qᷓ; ſingularis ferus depaſcens vineam ma

lignari. Expecta potius dũm / viriliter age

et confoꝛtetur coꝛ tuum ⁊ ſuſtine dominũ.

Scit ꝓuidentia ſua quid expedit tibi ſine
eius volũtate/ nec paſſer vnus cadit in ter⸗

ram.in cuius manu ſunt hominum coꝛda
conuertere potens ea quocunq; voluerit.

in celis. HNõ velio pᷣmij fructum percipere
dum adhuc metis. Careas interim quoti⸗
dianis vt ita loquamur diſtributionibus

qꝛ integram ſeruatoñs tibi pᷣbendam in ce

lis.Non ſemꝑ nutritur filiusdum ꝑuulus
eſt de menſa patris.qñ tamen nonnulli de

ſeruis hereditatem minime habituri pr̃nã
veſcũtur ipᷣo pane filioox.

Eligio curam debet habere pᷣci
puam de infirmis. Sanxerunt
VPVPeooc ſancti prẽs et addiderũt/qꝙ;
DdDdicenti ſe infirmum credat᷑ Vñ
quitur vltra ꝙ ſolicite curandũ eſt.ne qͥs

Decuma conſide.

batur. Inter omnes auteʒ infirmitates fu⸗

gibilioꝛ tam ꝓ ꝑſona/qᷓ; ꝓ oꝛdine/eſt capi⸗

tis inſania ex euacuatione et vitio cerebꝛi.
exqua perdit homo iudicium rationis/ et

per cõſequens quodãmodo deſiniteſſe hõ

et fit miſerabilioꝛ iumentis inſipientibus
oppꝛobꝛium hominũ.et abiectio plebis:

et oneroſiſſimum totius ſtatus ſui ludibꝛi

um. Auertat hanc ciuilem moꝛtem a fᷣnis
ſuis medicus ſummus dñs noſter Jeſus
xpᷣus/ſuggerendo media cõſeruationi con
grua/et ꝓhibendo noxia.que nõ ſemꝑ eue
niunt ſubito vel repẽte.ſed lente⁊ ꝑ increi
tavelut impꝑceptibiliter ab ipᷣo patiẽte Ab
alijs quoq; hmõi taʒ grandi ꝑiculo ſi apð

oculos non ꝑſpicaces in talibus pᷣuidẽdũ

in oꝛdine neceſſee

contingeret ꝑ artem medicine nedum coꝛi-

poꝛalis ſed et ſpiritualis obuiet᷑ Agat ita⸗
q; ſpiritualis bomo. vt omnia dijudicetat
qʒ pᷣuideat.doctrice ſapientia. ue cnas
nouit anteq; fiant. In qualquidem ſapien
tia ſeu ꝓuidentia/vigere maxime maioꝛes
ſt. Pꝛo quo pleniꝰ enu⸗

dleando.ſint adhuc deceʒ cõſideratiões q̃

ſequuntun addendo denarium denarioyt
ſic ꝓlati videanturouo denarij ad viaticũ

ſauciati.

Eligionis ſecuritas ⁊ ſoliditas
fundamentalis/ Poſt diuinaʒ
gratiam. conſiſtit in diſcreti⸗
Vone et caritate pᷣſidentium quo
cunq; nomine cenſeantur. Pꝛeſidẽtes nã⸗
qꝙ; ſunt aut eſſe debent tanq; lex viua/mo⸗
deratrix legum moꝛtuarum.id eſt conſtitu
tionum. Sunt diſpenſatoꝛes miſterioꝛũ
et miniſterioꝛum dei.fideles ad deũ et pꝛu
dentes ad ꝓximum. Sunt ꝓut Areſto. lo/
quitur veri epieikes hoc eſt interpᷣtatoꝛes
legum generalium.ſᷣm applicatioes ad ca
ſus ſingulares. Quã virtutem videt᷑ pſal⸗
miſta vocaſſe equitatem vbi dicit alloquẽ
do deum. Omnia mandata tua equitas/
Et ita legiſtarum imo vulgaris vſus habz

dicere aliquid fieri de bona equitate. Se⸗
ueritas vero conſiſtit in ſolis generalibus
verbis legis ꝓpterea nominantur homĩes
huiuſmodi nimis verbis ſtatutoꝝ innitẽ/
res /litterales/et quandoq; inbumanityꝛã
ni / duri et crudeles / vtpote non attendẽtes
illud etiam pueris inculcatum.q; videliq;
ipᷣe quoq; leges cupiunt vt iureregantur.
Etpmittiturdogma noſtro ꝓpoſito ſatis
accõmodum.cum dicitur Judicis auxiliũ
ſub iniqua legerogato. Iniquam intelli⸗
ge legem ſi ad iniquitatis et iniuſticietra⸗

ducatur abuſum. Hinc per ſapientem di⸗

citnr. Noli eſſe iuſtus nimis. Rurſus qui
nimis emungit elicit ſangninem Etapud
comicũ Sũmum ius eſt ſũma iniuſticia.

nodecii

r hʒ diligeter inſpicere vultũ pecon
üſui/iuxta monua ſapientis.⁊ ꝓut
Vltile viderit ſua intereſt cuilibetp
dere. Eſt itaq; ſicut ceteroꝛum hominũ
ſic et religioſoꝛum varia valde conditio.

conſi. sS

Eligionis maioꝛ quiſqͥs illefuert

Aie
ſnin
gligs

capproh⸗
Nloch.
iſtder⸗
hotubaſp
copod⸗
Gmungn
Qluif
ian
Gnanndi
vigllist⸗
tisgaym
diarhe
lerbio⸗

R
ei
da
Wllini
darment
coneniin
Rchcan
Nrunm
Wiri

o
B 4
dumrgtſod
l Ninn
mitrüdſm
küininn
betäi
möninn
ANes ,
Asihin
Iumm
ch fmoing
ngpians
immmſen
WnNNi
nueguu

vngroriobe

munnicn Oe
noisgondes
rinmurdoris
wwstnumorimnin
nbocahemadig
WNtnaNN
nanann
wintnunngn
muinin mintn
Nenn sni
Wn Junnil

*
4

cet.vt ait beutus Bern.Talibus occurren
dum eſt/nec expectandumꝙ petant relaxa
tiones in oꝛdine.ſed inuiti etiam cogendi

ſunt illas reciꝑe.Qui ſi id ꝑtinaciter renu⸗

erint.peccantquidem grandi inobedien/⸗

tia.et vix ſpes de ꝓfecin futuro de eis habe

ri potent. Quippe qui iam ſapientes ſunt
in oculis ſuis.iamq; ſuꝑ ſenioꝛes ſuos ſi⸗
bi videntur intelligentes / nec iam ſe putãt
eſſe tales e onſii indigeant maioꝛum
Poꝛro taliũ quis ſi iam haberet vnum pe

dem in celo. vt loquitur vnus patruʒ rerra
hi deberet ꝑ alterum.qꝛ cum talivno ſuper

bie pede clarum eſt ipᷣm nunq; totũ introi⸗
re celum. Zenditad hoctota grandis illa

conſultatio magni anthonij/nũq; nimis ĩẽ

culcanda / de diſcretione ſeruanda/quam
finaliter eſſe dixit ſubiectionem et obediẽ/⸗

tiam ad ſupioꝛes.Apud quos valet plus

auctoꝛitas qᷓ; ratiocinatio. Alioquin po⸗
teſt de facili fingere ſibijpᷣi quilibet fanta⸗
ſticus ſi ne numero rationes. Nihil eſt enĩ
inargumentabile. Pꝛocedit nonnunq; vſ
q; adeo coꝛpoꝛis inualitudo.cum ꝑturba⸗

tione cerebꝛi.qð valde leſum eſt ratiõis iu

dicium.etſi non penitus ablatum in non/
nullis / de quibus vᷣe ⁊ pie ꝓpnunciat Hie/

ronimus ꝙ magis indigent fomento xpo
cratis.qᷓ; noſtris monitis:Nõ enim ſuã mi

ſeriam cognoſcunt/et hinc eo ꝑiculoſiusq̊
inſenſibilius infirmantur. Culpat nihilo
minus idem alibi pᷣferentes vigilias et ie /
iunia/ſenſuum integritati. Sicut allegat

etappꝛobat ſanctus Thomas ratioq; nnõ
diſcoꝛdat. Caueat tamen in his diſcipulꝰ
chꝛiſti.ne ex diffidentia quadam ſui auxi/
lij / ſtudeat fieri diſcipulꝰ Balieni. Credat
potius et ſperet/quoniam bona diſpoſitõ

coꝛꝑis / donum dei eſt. qui dat illam et cõ
ſeruat quando/vbi/et quomodo voluerit.
QLuius ſi iganun fuit in multis manifeſtuʒ
qui cum ſumma ſobꝛietate in victu/et ma

gna nuditate/et auſteritate in veſtitu/ cum
vigilijs ſupꝛa modum /ꝑſpicaciſſimo men

tis acumine viguerunt. Qum et e diuerſo
dicat Hieronimus antiquo innitens pꝛo
uerbio / craſſo ventre ſenſumtenuem gigni

noderatione 67

Nam et ipſi religioſi quid aliud niſi hoies
Aliquibus ex eis ineſt feruoꝛſnouicius et
zelus vehemens.ſed nõ ſ̃m ſcientiam/ qui
ſi dimittantur ſuo curſui/ruunttandem in
aliqð pᷣcipicium. Quoniam ʒelus ſine di⸗
ſeetiõe pᷣcipitat.ſicut diſcretio ſine ʒelo ia,⸗

non poſſe/put nonnullos aliquãdo inter
ciboꝝ abundantiam comꝑtum eſt cerebꝛi
vertiginem fantaſticam irreparabiliter in
enrrief.

Eligionis maioꝛ poteſt aliqᷓs⸗
qui nimis habent verecũdie.ne
dicamus ſuperbie / puenire. vere
cundia enim pᷣſertim cõtumax⸗
naſcitunex ſuꝑbia. Poteſt inq; tales quen
doq; iuſte pꝛeuenire cum gratijs. antequã
petant eas. Poteſt nihilominus quando⸗/
q; ipe expectare ꝙ eum interrogent pꝛius⸗
et conſulant.ſi rigoꝛ oꝛdinis ad tempꝰ eis
intolerabilis videatur. Judicet tũc maioꝛ
ſm regulam fraterne caritatis. Non dico
ſm düpoſitionem ꝓpꝛij coꝛpoꝛis que foꝛ⸗
taſſis robuſta eſt/ſed pꝛo qualitate cõque//
rentis / pꝛecipue ſi viderit ꝙ cum humilita
te non ficta/gratiam petat aut conſilium.
Eueniet aliquando quod duobus ſimilia
pctentibus diuerſa dabit reſponſa. Diuer
ſa q; dabit conſilia / non quia vicioſevaria
ſit virtus ſua inacceptione perſonarum ſʒ
quia pꝛudenter variat iudicium.iuxta pe⸗
tentium varias conditiones.quas virtuo
ſe deſcernit. Non itaq; opoꝛtet murmura⸗
recontra maioꝛem.ſi non ſemper exaudie/
rit /nec inuidere alteri qui exauditeſt. ve/
rum magis expedit gaudere quia nociuuʒz
quod male id eſt indiſcrete petitum fuerat
non acceptum eſt.et congaudere fratri ĩ hu
mili caritate.et caritatiua humilitate.eo q;
cõmodũ accepit quo neceſſario indiguit.

Decimaquarta co/

* .
— Ve. *

Eligionis maioꝛ in diſpenſan
Odo / debet ſibi duplicem oculuz
aſſumere. Unum quo commũe
ſue religionis bonu. Aliuʒ quo
particularem ſui religioſi pꝛofe
ctum dare conſideret. Ratio eſt quoniam
religio maxime conſeruatur in ſtabilitate
conſtitutionum ſuarum /ſicut ⁊ omnis po
licia in legum ſuarum firmitate.tanquaʒ

coꝛpus verum in ſoliditateneruoꝛum. Et
fere nihil pius aduerſum eſt religioni quã

variatio paſſim facta in conſtitutionibus
ꝓut heu exemplo ſunt religiones quas de
non obſeruantia ſeu lapſas nuncupamus

F.

N

Colige. tree eCcIS 1

N

litati/q;ᷓ

Etob quid aliud/rogo /dicat᷑ qᷓ ex diſpen

(atio nibus indiſcretis.nunc et antea.ſin

lege / ſine oꝛdine ⁊ ſine cauſa/ſaltem ratiõa/
bili/tam multipliciter ⁊ inaniter factis.vũ
merito iam non diſpenſatiões.ſed diſſipa⸗

tiones cenſende ſunt. Rurſus exoppoſu

to ſi ſeueritas ipius maioꝛis nulli diſpen

ſationi cõdeſcẽderit.fit apud aliquos ſub⸗

ditos grande ꝑiculum moꝛtis.aut moꝛte
coꝛꝑali deterioꝛ/deperditio irrepabilis iu⸗
dicij rationis.Qð ꝑmittere vbi occurri po
teſt/ nil aliud eſt plane q́; homicidam eſſe.
et pietatem religioſe diſcipline conuertere
in tyꝛannicam feritatem. Perpendi ex his

poren quanta ſit neceſſitas abud omem re
igionem/ꝙ maioꝛ ſit circũſpectus non ce⸗⸗

cus / non luſcus / non monoculus / nõ imp

uidus/ita vt vtriq; diſcrimini velit/noue/⸗

rit/ et poſſit opem ferre/autꝑ ſe/aut cuma⸗
lioꝝ/ſi non ſibijpᷣi ſatis cõfidat/cõſilio au⸗

xilio et aſſenſu.

Conſiderano. xv.
E. Eligionis maioꝛ ſi dubitet pꝛo
babiliter de ꝑiculo ꝑſone querẽ
tis auxilium.agit ſecurius con
deſcẽdendo interim ipᷣius fragi
moꝛe relaxationis in oꝛdine cuʒ
ſeueritate neget auxilium. Poterit itaq; fa

cilius fieri ꝓuiſio circa rigoꝛeʒ oꝛdinis ſer/

pararet᷑ ad ſanitatem aut vitam.talis cgro

tus /ſi lapſus eſt. Conſonat cũ his pium il

lud cõmune dictũ. Melius eſt de nimia pi

etate/qᷓ; de nimia ſeueritate redargui Quo

circa due hic aduertende in maioꝛibo ſunt

cõditiones nõ parum habentes e diuerſo

periculi. VUna eſt debilitas coꝛꝑalis.vel in

nata vel accidentalis. Altera eſt foꝛtitudo

virilis que tolerare valet facile graues la⸗
boꝛes.Pꝛima reddit aliqñ holem nimis
cõpaſſiuũ Ai didicit ex his q̃ patit᷑ com/⸗
paſſionem. Altera vero iudicans alios ſe⸗

cundũ ſuas/vt aiunt / baſes ſeu vires fit de

bito plus rigida ⁊ auſtera. VUnde eueniet
nõnũq; iuſto dei iudicio/vt hi taleſ nimis

alijs duri/incurrant debilitatem / etſi non
ſemper in floꝛida iuuentute ſaltem in mar
cida ſenectute/ꝑ quã diſcũt tũc alijs oculis
intueri debiliũ neceſſitates q; exañ conſue
uerũt/⁊ ſic pij efficiũtur tandem.etiam inꝰ
uiti.dicẽtes cum aplo. Non enĩ audeo lo⸗
qui quicq; eoꝝ que ꝑ me non oꝑat᷑pᷣus.

Conſideratio. xI

7 lo/ced

Lui ſententie inherens quidam pater ſe/
nioꝛ/renuebat iunioꝛes foꝛtes alijs fratri⸗
bus pſidere.quãqᷓ; nonnunq; tameu iuni

oꝛes vtilius ꝙ;ᷓ nonnulli ſenioꝝ pꝛeeſſe in⸗

ueniantur. Ded pater iſte ooulum direxit

in id qð contingit communius.

Eligionis maioꝛ non in ſua tã⸗
tundem pꝛudentia.verum etiã
et multo amplius de diuina gra
Etuia per oꝛationem ſedulam po/

„

exercendis. Ita enim diſcipulus ille queʒ
diligebat Jeſus loquitur. Quoniam vn⸗

ctio eius docet de omnibus. Nec de hocſi
luit Areſto.ſed conſone ait.quia virtus o⸗
peratur certius qᷓ; ars/ Sic deniq; fiet vt
meritis et pᷣcibus humilis ⁊ pij paſtoꝛis/
ouicularuʒ ſuarũ ueceſſitatibus ꝑ ſe pꝛoui
deat bonus ⁊ ſummus paſtor.et ipᷣe verus
celeſtis medicus. Vide nũc an non ita de
medicis coꝛpis/ſuaſerit ſapiens. Jpᷣi inqͥt
dominũ depᷣcabuntur vt dirigat requiem
coꝝ ⁊ ſanitatem/ꝓptercõuerſatiõem eoꝝ.
Tu vero qui religioni ſubiectus es.petep
us a dño inſtantiſſime cõſiliũ.non quideʒ

expectans illud abeo ĩmediate/aut ꝑ medi

um angeli quaſi ꝑ miraculum tibi tradi.ſ
ꝑ maioꝛem tuum.cuius os obſeruare con
uenit tanq; dei loquentis in eo ⁊ ꝑ eũ. Si

cut et vere credendum eſt.quia vicari deiẽ

et locutionis dei in hoc oꝛganuʒ. niſi foꝛte
peccatum ipᷣius cõſulentis obſtiterit ꝑ dif
fidentiam.coꝛdis fictionem.aut alias ꝓut
nõnunqꝙᷓ; cõtigiſſe.⁊ cõtingere poſſe daruʒ
eſt. Aaius nc itaq; poſſz ex pᷣdicſelici
diſſolutio queſitoꝛuʒ dubioꝝ nihilominꝰ
placet deſcendere adhuc parumper ad par
ticularia.Quoniam in moꝛalibo particu⸗

lares ſermones magis erudiunt.Et fiet re
ſtrictio ad celebꝛem ſanctam q; Carthuſi⸗
enf.religionem.ſub omni reuerẽtia ⁊ timo
re non tam docentis faſtu.q; rememoꝛan/
tis pio affectu/ea que quaſi in genere pꝛe/
milla ſunt.

(Conſidera.xvII.

„. *
E

Eligionis Carthuſieñ.maioꝛ
polteſt in caſu dubij / ſco ꝓpoſi⸗
ti. abſq; vllo dubitatõis ſcrupu
elautioꝛẽ victũ ſic ꝑiclitantiꝛ pe
tenti/imo et non petenti dʒ ingerere Dum

(
ſbino
1
aſtai
Nhetn
Acet
Mti⸗
nſer
meditant
iteran
moci
landir
nulooe
inis
Mſito
ronepa
ſig
lgauigdeo⸗
Nuotonen
ſenumtir
minoſot
Gnanapn
Uimnpenin
neceſſtnr⸗
uureien

Aaürin
Jmigfen
Uor ns
lerheepe
Mngien
Münmi
r Fi
rurtiag
icn
Z
metunn
imtsettmi
M
mwer bin
mmmui in
gerns Cmi

4

prinpef

AIlc moderamine

cognoſcit eſe talis / votiſſime cnz p olſit in
hac religione cõpetentiꝰſeu faciliꝰindulge

re magis ſine nota ſingularitatis/ et abſq

murmurationis occaſione/ ꝓpter ſolitariã
in cella refectionẽ. Addã verbũ vnum/qð
fuit vt accepi reſpõſum ꝑ patres diffinito⸗
res in caplo generali eiuſdẽoꝛdinis cuidã
inquirẽti/dũ fiebat gr̃a generalis ſiue illa
pietãtia ſiue aliter nominet᷑ Ego inqt ille
ſentio me nõ indigere tali gr̃a. Nunquid

ergo/ꝓpr ↄſciaʒ teneoꝛ abſtinere ab hmõiꝗ
tia/⁊ eam nõ accipere.At patres illi. Etiã
ſi tu nec paruũ uild⸗ bolũ ſeu moꝛſuʒ acci

pere indigeas. Nihilominꝰ accipe gratiaʒ

que pꝛeſtat᷑reuerẽter.⁊ vtere cũ gratiarum

actione.Et certe meo iudicio pꝛudentiſſi⸗
me vt ſic in tali fratre ſingularitas vitaret᷑.
humilitas ſeruaret᷑. murmurq; ⁊ indigna⸗

tio ab alijs ſecluderetur.

(Conſidera. xvIII.

Eligionis carchuſienſis maioꝛ

centiã ↄcedere fas habet vt peti
turpſertim in oꝛationibo nõ ne
ceſſarijs ⁊ peculiarib. Tutius tamen eſt
vbi nõ fit diſpenſatio / officiũ lingue nõ pe
nitus omittere. Quoniã illud tenuiſſimuʒ
et faucibo oꝛantis intercluſum ſufficit.nec
poteſt notabiliter aut periculoſe grauare.
Abũdat qlibet in ſenſu ſuo iuxta apli ſen⸗
tentiã. Sũt pᷣterea qui tꝑe vocalis oꝛatio⸗

nis pᷣſertim laboꝛioſe / nõ ſtudioſe inſiſtũt

meditationi/ſed expediũt oꝛationẽ ſuã ala
criter cum attentione ↄmuni.quatenꝰ poſt

modũ liberioꝛes habeãt animos ad medi

tandũ /vel cũ ſilentio oꝛandũ. Docuit nõ⸗
nullos exꝑientia ſic agere ↄſulte/ex ſue cõ/
ditionis neceſſitate/eo ꝙ cũ vocis ſonoeti
am ſatis tenui/ neqant ſuã ſtabilire medi⸗
tationẽ ꝓut in caſu pꝛimi noſtri dubij que
rela fit. Yoꝛtis ꝓfecto.foꝛtis ⁊ felix videtur
is cui a deo donatũ eſt ſimul ſpiritu oꝛis/ꝛ
deuotione mentis.deuotione inq; tali q̃lẽ
ſentiuunt in ſilentio ipſi cõtemplantes/do⸗
mino ſuo ſeruire. Sed rara eſt valde hec
gratia/pꝛopter humanã infirmitatem par
tim.partimq; pꝛopter noſtrũ toꝛpoꝛẽ.nec
etiam huiuſmodi gratia eſt ab omnibo de

neceſſitate et ſub obligatione requirenda

agut exigenda.

Conſidera. XIX.

in caſu tertij dubij / conſiliũ ⁊ li⸗

Eeligionis carthuſienb. maioꝛ
Vfratres ſuos habet inducere q̃te
nus nõ minus ei reſpõdeantve

rogant ; de ſuis vicijs ⁊ defectibb.Ratio
huius/quoniã periculoſiſſime ſepe ſub te⸗
gumento ⁊ velamine virtutũ / ſe vicia pal⸗
liant.Expoſuit hoc inter alios ĩmo ſupꝛa

alios Egregius ille moꝝ indagatoꝛ Bea⸗

tiſſimꝰpapa Gregoꝛius in diuerſis ⁊ pene
ſingulis moꝛaliũ ſuoꝝ locis. Verũ in ꝓpo
ſito ſatis ſit exemplũ de lachꝛymis / de qui

bus pꝛimũ nobis obiectũ dubiũü inquire⸗/

bat. Itaq;ʒ caueas tibi quiſqͥs in religione

pᷣſertim ſicauſtera ſicut eſt de qua loq mur

cõuerſaris/a laqueo quẽ venantes abſcon

dunt demones. in omni qð cogitamꝰ/q

loquimur/qð agimus. Itaq; laqueos plo
ramus.laqueos loͥ mur. laqueos comedi
mus ⁊ bibimus. laqueos nectimꝰ in cun⸗
ctis operib noſtris. NHec ſufficit ↄtra tot la

queos remediũ aliud efficacius/ q; ex ſen⸗

tentia dicere cũ pſalmiſta Oculi mei ſemꝑ

ad dominũ/quoniaʒ ipᷣe euellet de laqueo

pedes meos.Fuerũt locuti de lachꝛvmarũ

cõditione multi.Et ferme nihil mentẽ no

ſtram ſic purgat/illuminat/ꝛ ſerenat vt p⸗
funda cõpũctio ⁊ lachꝛymarũ inundatio.

Verũ id quidẽ/ſi obſeruat᷑illud/ne qͥd ni⸗
mis. Fit aũt nimis dũ ex his incurrif᷑eua,/

cuatio ⁊ turbatio cerebꝛi.dum pᷣterea flenſ

ritatem de ſuis virtutibo dũ ine

reddit᷑impotens ad oꝑa ſibi de neceſſitate

faciendũ incũbentia/ vel ex voto / vel er p/⸗

cepto vel ex ſuꝑioꝛis inſtituto.Eſt fateoꝛ ĩ
lachꝛymis aliqͥd dulce ⁊ mulcebꝛe.ſed pꝛo
cul ſit hec dulcedo que criminis amaritu⸗

dinẽ ꝑ pᷣuaricationẽ parturit.⁊ que vulne⸗

rat ſuffocatq; naturaʒ. Eſt igit̃ abijcienda
nõnunq; hec lachꝛymarũ pꝛofuſio.Et ne⸗
ſcio ſi lachꝛyme inde fluent vberius/qꝛ la⸗
chymari /vel nõ licet/vel nõ decet /vel non
expedit. Itaq; eni qñq; videt᷑ Nihilominꝰ
tamẽ opoꝛtet vt ꝓhibeant᷑ſepe.qꝛ neceſſa⸗
ria pꝛeceptoꝛũ regulariũ diſciplina/pꝛepo
nenda eſt lachꝛymis/tam extoꝛtis ⁊ mẽdi⸗
catis qᷓ; infuſis⁊ placitis. Eadem enim eſt

cauſa de huiuſmodi lachꝛymis/que de ſen

timentis ſpiritualis dulcedinis / et ſenſibi

li ſuauitate/cur hec ſepe non expediant p⸗/

pter plures reſpectus.pꝛout de hoc alibi
traditum eſt. Pꝛopterea pꝛudens religio⸗
ſe fuge quantum poteris interim tales la⸗
chrymas/quoniã haud dubiũ latʒ anguis
4

ſin berba. Dũ aũt oĩno tu? ſueris / ſeu diſpẽ?

nẽ carthuſieñ.inſtitute/ ſed ꝑ ſedẽ aplica,z
aut ſedẽtẽ in ea ſũmũ pontificẽ/ generalix
ꝑ vniuerſaʒ xpᷣianã religionẽ oꝛdiate. Ve⸗
rũ tñ ꝙ he oꝛões dicant᷑ alta voce vel ſum/

De religionis perfectione

ſatõe ſupioꝛis / ſen diula oꝛdinatoe / tũc ul
vtere.illis te inebꝛia.illis te refi ce.ſuauiſſi⸗

mũ tibi balneũ mẽtis in illis frequẽter in⸗

ſtrue. Secꝰ vo vbi tuꝰnõ es.ſed oꝛdinis ⁊

coĩtatis.ac carcerali q̃ſi obſeruatõe/ ſpõte

quidẽ vtilit (niſi recalcitres)mãcipatus.
cõpedibo charitatis / ex ꝓfeſſione tua volũ⸗
rie facta/ pꝛo xp̃o aſtrictus.

in caſu pꝛimi dubij ꝓpoſiti /quo

aa ofoes publicas canonicas
bhabet cü magno podere delibe
rationis aedere/q;' tales oꝛões nõ ſuntvt

ita dicam facticie ſeu voluntarie ꝑ religio

miſſa/publicevł ad ꝑtẽ/hoc ſpectat ad ius

poſitiuũ ⁊ ꝑ ↄñs ad maioꝛis arbitriũ. Vñ

in b̊ in omi religione diſpẽſatio põt indul

geri/quãtũ religiõis vigoꝛ pati põt.Quo

circa vulpecula in pꝛimis capioppꝛimiq

—

ↄuenit dũ inducit᷑ in vineã dñi ſub h̊ tegu

mẽto/ꝙ dñs pẽſat coꝛ nõ ᷣba. Penſat erxe
gite/ penſat dñs vᷣba multiplici rõne/noĩia
tim qdruplici. Ad ſacrificiũ laudis ad exer
citatõeʒ coꝛꝑis.ad meritum ſatiffactõis ⁊
ad pᷣſtandũ exẽplar ꝓximis ⁊ laicis. Nolo
igit᷑ dicat mibi religioſus aliqͥs / ꝙ dñs pe

ſat coꝛ nõ verba: Cũ apls dixerit Oꝛabo
ſpũ.vocẽ intelligẽs ſ̃ᷣm gloſas/exoꝛabo et

ate. Et Amb in Imno. Os-lg enec.
ſenſus.vigoꝛ.ofeſiionẽ ꝑſonet.Nolo ſic hᷣ

ſumat ſolitari dum in cõe venenit / vt ſe di⸗

gnũ reputet ſola ↄuẽtione.vt ſocietatẽ ſen

pↄuentũ ſꝑnat in pari exercitatõne. vt voti

ſit imemoꝛ ĩ ſua ꝓfeſſione.vt querat hic re⸗
muneratõeʒ trãſitoꝛiã ꝓ eterna beatitudie
vt eccłiam dei deniq; ſuꝑbe ↄtẽnat / in ſua

iuſſione ⁊ ꝑſonali miſſiõe. Demũ ſi neceſ⸗
ſitas ꝓut qñ q; fit vꝛgere videat᷑ pꝛo valitu

dine coꝛpꝑis aut mẽtis. Nolo ꝓbibere / no⸗
lo ↄtẽtioſus eſſe Nolo tyrãnꝰ/nolo crude

lis toꝛtoꝛ inueniri.Sed tũñ nolo etiã te ti⸗

bi ſoli ↄmittere. Yallit nos amoꝛ alienꝰ in

iudicãdo. quãto magis igit᷑amoꝛ ꝓpꝛius:

Lucifer inde coꝛruit. Coꝛruerũt inde oẽs
qui oꝑant᷑ iniquitatẽ. Expectes igit᷑ volo
expectes iudiciũ maioꝛis tui:Credeiuxta

.
nſi derat 2 10. ——

Eligionis carthuſiẽſis maioꝛ/⸗

foꝛmã ſancti Bernardi/ſp magis indieio

alieno/et maxie tui ſuꝑioꝛis/ qᷓ; ꝓpꝛio/qm̃

ille vice dei tibi dicet ſi petitio iua liceat / ſi
expediat /ſi deceat.non im̃ ꝓ ſalute tua/ſed

pꝛo ↄſcia q̊z ſua/ necnõ ſi pꝛo fratrũ tuoꝛũ

pacifica cõmunicatõe/imo etiã ꝓ generali

ip̃ius oꝛdinis ↄſeruatõe. Et vt non fallat
ſuꝑioꝛ tuꝰ in ↄſulendo.iuũ ſit humili pie⸗

tate deũ iugiter exoꝛare/vt tuas ꝑ eũ in cu⸗
ius te manibo ↄmiſiſti /vias dirigat. Vetꝰ
pꝛouerbiũ eſt a Seneca poſuũ. Cqpꝰ do⸗

cet pugilẽ.Ad qð ſpectat illud/ꝙ viſio/cõ
trectatio/⁊ allocutio egrotantis/ docet me

dicũ qͥd agere debeat.Nõ aliterẽ de medi⸗
co ſpũali. Fiũt enĩ curatões nõ hoĩs ſicut

loquit᷑ Areſto.ſed hur?hois / q fit vt ſingu⸗
laria que nõ cadũt ſub arte referri debẽéttad
iudicium pꝛudẽtis in arte ſua. ¶Poſſent

iſta latioꝛi deductõe ꝓduci/ꝑ mẽbꝛa ſingu
la / ſeq eplaris anguſtia tãtũdẽ ſcripſiſſecõ
tẽta ſit. Bene vale pr dñe/frater/mediceca

riſſime.Et oꝛemus ꝓ inuiceʒvt ſaluemur⸗

SBeriptu lugduni penultima octobꝛis

Eſpõdere vberiꝰ q́; neceſſe erat
conatꝰ ſum q̃ſtiũculis ꝑ te miſ⸗
Rſis Builhelme pater ⁊ frater in
V.po chariſſime / ſub duplici cõſt
ũ denario ſuꝑ religionis ꝑfectio⸗

deration

neac moderamĩe. Suadẽs vt lachꝛymis

ponat᷑ modus/vt in ↄgregatõe vocalibus
intendat᷑ exercitijs/oſeruãdo vires ad hoc

ipſum / vt inſuꝑ nulla lautioꝛis victus cõ⸗

ceſſio deſuꝑ facta repudiet/ ſiue illa fuerit

pꝛopꝛia/ſiue ſingulanis / ſiue fuerit cõmu⸗
nis ſeu vniuerſalis. Vt deniq; oꝛõnes in

cella que ſub pꝛecepto pᷣſertim eccleſie ca⸗

dunt oꝛe offerri.⁊ pꝛoferri nõ omittant᷑.ni
ſi foꝛte id fieret de conſilio ⁊ licentia ſuꝑio

ris/cũ pꝛolatio oꝛe ten fieri poſſitvtiq; te⸗
nuit᷑ ⁊ abſq; ꝑiculoſoyt apparet grauamie
Attẽto potiſſimũ etiã ꝙ qꝛ fitab inſtitutõ
ne/ noĩe eccłie/ aut ex regulari oꝛdinatõe
oꝛãs ipᷣe ſicoꝛe/er hoc multum meret. Pꝛi
mũ qꝛ obedit.ſcðo qꝛ oꝛis ſacrificiũ reddit
tertio ſatiffactoꝛiuz ꝓ pctis ex laboꝛe agit.
quarto otiũ excutit/ ꝗð facile ſurreꝑe ſolet

