tur niſi qͥ ĩ arte ſua ꝑitꝰẽ. Turbat etiã ĩ ali

qba l̃atis hũc ʒelũ defect exꝑiẽtie.q circũ⸗
ſpicere facit oĩa vt tandeʒ eligatur nedum

De cõſolatione theologie

id qðdeſelicet. ſed q expedit id eſt q ex
pedite fit.attenta circũſtantiaꝝ qualitate.

Turbat alios incõſtantia ꝓſecutionis
eoꝝ que bene pꝛecõſiliata.ↄcluſa. incepta
qʒ ſunt/quos vel ira ſuboꝛiens/ vel huma
nus timoꝛ infoꝛtunij contra ſe vel affines
deijcit a cathedra iudicij. ¶ Ouo ↄtra ꝑti
nacius obfirmant᷑ alij in male pᷣconſiliatꝭ
et ceptis/fatuo quodã pudoꝛe victi/ nevin
civideant᷑/exemplo militũ quos in certam
vltro moꝛtẽ vicioſus fuge pudoꝛ impellit

¶ Duid exiſtimes pᷣterea de ↄſiliarijs mẽ
dacibo ⁊ coꝛruptis a quoꝝ ſeductione vix
aliquis in potẽtatu ↄſtitutus ſecurus eſt.

Quid de notarijs ⁊ pmotoꝛib. Ded rege
rit᷑ culpa in eos qui tales eligunt neccoꝛri
gunt.qui ſola inſuꝑ ſibi placentia dici vo
lunt/qualis erat achab. Veruʒ eſt quippe
illud ſapientis Pꝛinceps qui libenter au
dit verba medacij/omnes miniſtros habʒ

impios.¶ Efficaciſſimũ inſuꝑ coꝛrupti⸗

uũ ʒeli boni ⁊ debiti notat ſcriptura cũ ex⸗
erientia/eſſe munerũ cegtion⸗ a manu
kagun vel obſequio.vnde ſequit᷑acceptio
pſonarũ/ſimiliꝓ reatu damnãs vnum.ab
ſoluens alterũ/que omnia ꝓhibuiſſe legit

cognatus moyſi/dum eidẽ optime policie
Sätqnt ſe ſufficien

foꝛmã deſcriberet. ¶ Sũt qui ſe ſufficien
ter exiſtimãt rẽpublicã regere ſi cõſtitutio⸗

mũ onera multiplicauerint. Si ſnias pe⸗
nales vt excõicatões fulminauerint.mane
ant aũt ipᷣi negligentes /ſimiles facti peda

gogis repꝛobis qui negligentiã ſuã ⁊ igna
niam purgare ſe putant /ſi pueris ſuis cõ/
minationes crebꝛas euen verberi⸗

bus eoſdem affecerint.
vt nullaʒ epikeie virtutẽ admittere velint/
ſepe ſũma iniuſticia fit.¶ Alij paſſim hac
epikeie vel equitatis regula ſicabutunt᷑q;
nihil in legibo. nihil in ↄſtitutionibo et re⸗
gulis ſuis manet ſtabile.cũ tamẽ pᷣcipuuʒ

ntan honnd an uge ſummũ ius

cuiuſſiibet policie / etiã in monaſterijs / regi
men/ex rationabili leguʒ ſuarũ ſtabilitate

reſultet. ¶ Amplius quid de ꝑuerſis ſcan
daloſiſq; moꝛibo cenſendũ eſt ex quibored
ditur contẽptibilis tam vita qᷓ; auctoꝛitas
regitiua/vnde ↄſequẽter inobediẽtia ſub⸗

ditoꝝ pꝛouenit. iuſte pꝛoꝛſus.vt in eo dñi
puniant᷑/in quo delinquũt.Adam in exẽ/

plo eſt/cui in deũ peccãti facta ſunt omnia

pꝛius ſubdita rebellia ſimul ⁊ aduerſa.ita

ecerint. ¶ Inuenies alios
ſuis ita ↄſtitutionibo poſitiuis inherẽtes.

etiã vt caro ꝓpꝛia.¶ Quid ꝙ aliqñ pecca⸗
rum/dũ ↄſoꝛtes ſunt in malicia ↄmittẽdo
vel omittẽdo.ſicut Hely legimꝰ ad filios:
Illud vero magis ſtupendũ exempli gr̃a
exti

in Moyſe qui rectoꝛ virtuoſiſſimꝰ tit
cui hec verba ſunt. Nec miranda ait indi⸗
gnatio in populũ cũ mihi quoq; iratꝰdñs

pꝛoptervos dixit. Nec tu ingredieris illuc
non dubiũ in terrã ꝓmiſſionis.¶ Doni
cus ¶ Durus eſt hic ſermo ꝓ regentib o
volucer. ¶ Nolucer ¶ Durus fateoꝛ adᷣo
ꝙ beatos pᷣdicare compelloꝛ illos qui ſoli
tudine ſua ↄtenti ſunt/quales papa Gre⸗

goꝛius ſuſpirauit /habentes hanc a deo g/
tiam ꝙ abſoluti ſunt a vinculis publici re

giminis.

lacet. —
GBecundũu metru .

¶ Pꝛeconiũ itaq; ſuũ canamus

lumine phebum.
VDnacha clauſtri vita recludens.
Semet ſeptis/ moꝛtua mundo
Cuiꝰ regimen ferre recuſat⸗
SBomo ꝙ; ſuas deſerit omnes⸗/
Animum ſuperans/imperioſa

Regnat.celle conditurantro

Regio fit ei manſio cei
Pelibe vanegon laudis⸗
NUNlil fallacis gratia ſame
arrula palpans.lubꝛica necſpes
Complacet/hoꝛret ferre tumultus
Trepidosq; metus/anxia vota
OQualia medijs vꝛbibus errant.
Hanq; aſſiduis turbine vaſſto
Ceditur curis publica vina.
Oue pꝛeſumit debilis in ſe
Homines pꝛopꝛio ponere doꝛſo
Quoꝛum nugas/crimina/fraudes/
Lites rabidas/vulnera/moꝛtes
An xia poꝛtat.calculus arta
andus ſuꝑeſt cum ratione
MDuid tantis iuuat vltro periclis
Subgere vitam mox perituram
Scrupulosq; pati iugiteracres/⸗
Intro vermem coꝛ lacerantem/
QAudicra vanaq; quanta recurſant
Nuot crudelia/iurpia/feda ODG
Haurit ſenſus diſcolus/extra.
Vingdecoꝛ vꝛit ʒelus amarus
Vel doloꝛ aſper. dira vel ira.

ta ſubditoꝝ redũdant in pᷣſidẽtes:nec mi⸗

tertij dactilicũ archilochiũ tetrametũ. yt il
lud nonũ quantide ⁊ſo.phi. Puro claruz

re⸗
ire
us

n

Sine lbigo ꝛaibug onolens H

onne feneſtras claudere moꝛtis

Pꝛeſtat. et vti ſenſibus imis
Telica cernere mente pudica H
Quã non turbat ſeua remoꝛdens

Extera populi cura recepta.

Fera moꝛs ſibi fit ianua vite

Dua ſpes Ihs eſt. viuit in illo.

De ſanctoꝛum quos coluiſſe

Heminit / meritis et pꝛece fidit.

libꝛi. ¶ Monicus.

Ige volucer ne dũ clauſtralẽ vi
tã extollis ſis ĩiurioſus reipubli
qᷓ periret vtiq; ſine rectoꝛibo.
ed neq; caret iſta vita ſuis ꝑiculis/ſuis

q; tẽptationibo/tãto maioꝛibo quãto collu
ctatio crebꝛioꝛ aduerſus pꝛicipes tenebꝛa

rũ mũdi huiꝰhabẽda ſibi eſt/⁊ plus q; hu⸗

mana. Deniq; ſcit dãnationeʒ ſerui pigri
qui talẽtũ ſibi creditũ abſcõdit in ſudario

ponitq; lucernã ſub modio.nam ſapia ab

ſcõdita/⁊ theſaurꝰinuiſus/q̃ vtilitas ĩvtriſ
qd;: Mãdauit q̊ʒ deꝰ vnicuiq; de ꝓxio ſuo

quẽ ꝑeuntẽ qͥ nõ ſaluat dũ põt/occidit.
Volucer Hic ẽ crede mihi laqueꝰmagnꝰ
q̊ ſolet ʒelꝰ impꝛob ſeducere plurimos vt
ambulẽc ĩ magnis ⁊ alienis a ſe.nõ pſᷣm ſci⸗

entiã.magna qppe ſibividet᷑oĩs pᷣſumptõ

Qua ſup re multü diuq; nr aduena ſecũ q

ſiuit/cheologiãq; ↄſuluit. ¶ Monicus
Igeo audire cupio q̃liter hec ʒeli deceptio
ↄgnoſcẽda/declinãdaq; ſit ab illis/q̃s nõ⸗

dũ admiſtratio publica ligatos detinuit.
imo ⁊ q̊ͥs hʒ religio/ ne mũdus eos ꝑ hanc
ſeductõeʒ reſoꝛbeat / q̃les inueti ſunt aliqͥ
eo dãnabilioꝛes/q̃ pꝛimã fidẽ irritã łecer̃t.

Patiũt alij nõ pauci noxias inqͥ etudines

ſũmurmurãtes ꝙ dona ſua nequeũt ĩ alioſ
trãſfundere docẽdo/ↄſulẽdo/monẽdo/di⸗

rigẽdo / iuxta datã ſibi ſciaʒ. moleſte feren⸗
tes ociũ ſuũ quaſi dicerẽt.vt qͥd ꝑditio hec

qꝛ nõ habẽt qͥ doceat eos iterrectũ.qͥs ↄſti
tuat me doctoꝛẽ ſuꝑ eos vel ad eos:¶ Vo
lucer ¶ Eſt vt dicis in qͥbuſdã/qͥ vtinq do

ceræet ſe pꝛimit? ad ſobꝛietatẽ ſaꝑe/qͥ alioꝛũ

fieri doctoꝛes tãta auiditate deſiderant/vt

ↄgnoſcerẽt q̃ rõne ʒelus ſuꝰmoderãdus ẽ/
er quibo termis coercẽdus./
Erpedit ne quaſdã ſuꝑ hacre
. bꝛeues ⁊ ſoliclas. ( .
accipe.⁊ in pꝛimis certũ habeto q ptätem

dari regula
ſolucer ¶ Expedit/

Liber Tertius

regitiuã ĩ eccleſiaſtica hierarchia / ſi ſupioꝛ
nõ imponit ⁊ iubet eã/nemo laudabilit᷑ et
tute ſuſcipit vł exercet. Talis nimiꝝ ſe glo
rificat ⁊ ingerit nõ vocatꝰa deo tanq; aarõ

ꝛimũq; locũ veniens ad nuptias impu
enter anticipat/deſcẽſurus cũ ruboꝛe.au

diturus etiã qs te ↄſtituit iudicè ſuꝑ nos:
Alach ſarcinã hanc ſi nemo imponit dicit

ug· vacãdũ eſt ocio ↄquirede veritatis.
adde.vel ſtudio ꝓpꝛie ſalutis. Neq; enĩ deꝰ

indiget auxilio nro ꝓ ſalute alioꝝ vt ſecuz
laboꝛemꝰnõ vocati.¶ Ampliꝰptãteʒ regi
tiuã nõ ↄſequit᷑ aliquis ex ſolo titulo ſcien
tie vel eruditionis vel caritat. imo nec ex
pceptione licẽtie mgr̃alis in theologica fa
cultate/que licẽtia non obli
tem/ſed idoneitatẽ eius möltr

ſuſcipiẽ

at ſe
rat.

de ptãteʒ hãc regitiuã/ſi ſuꝑioꝛ legitimus

(ſit deus. ſit hõ) iubet ⁊ imponit / optet re⸗
cipere.qñ poſt auditas recu ſatõis cauſas/
vt in moyſe fuit ⁊ Jeremia/ſuꝑioꝛ ꝑſtat in
ſentẽtia. Refutantẽ eni quid excuſaret ab

inobediẽtia/niſiꝓpꝛiũ foꝛte iudiciũ quo ſi

bi videt᷑ indignus tali miſſione. Sed ſu⸗
perioꝛi ſubijcere ↄuenit/nedũ ꝓpꝛie volun
tatis affectũ ſed etiã intellectus ſui iudiciũ
Alioq; puſillanimitas iſta ſpecie humili
tatis ſe pallians/ arrogãtia dicenda eſt/eo
periculoſioꝛ quo ſibi videthumilioꝛ/et q̃

ſenſum ſuũ pᷣferre non dubitat ſenſui iudi
cioq; ſuperioꝝ. Subinde ptãteʒ regitiuã

poteſt aliqñ vel peterevel appetere hõ ſibi
bene ↄſcius ꝙ nõ peſſe ſed ꝓdeſſe vult/ſcit

et põt/tmmodo caueat ne mentiatvt ſepe

fit / iniquitas ſibi. Arbitroꝛ hoc intẽdebat
8. Qui epᷣatũ inqͥt deſiderat/bonũ opꝰ
deſiderat. Sed vt iniqͥtatẽ abijceret ſubiũ

apls.

xit.Opꝑtet aũt epᷣm eſſe ſine crimie ⁊c. Sic
Iſaias dño querẽti quẽ mitteretrũdit Ec

ce ego mitto me.veꝝ ſe iam ardẽti calculo

purgatũ ↄgnouerat. Poterat hec ptãs tu⸗
tius appeti/qñ pꝛioꝛes ad martiriũ qͥ pᷣſi⸗

debãaãt ipᷣi trahebãt᷑. Hodie vo ſuſpecta ni⸗

mis hec appetitõe gignat eã nõ ʒelꝰaĩaꝝ ſʒ
vel pᷣſumptio / vel inanis glia. vel ambitio
vel inertia/q̃rẽs in ocio laute viuere.vł cu
piditas ditare q̃rẽs carnẽ ⁊ ſanguinẽ. aut
demũ inexꝑiẽtia ptãtis huiꝰ regitiue/ dãs
audaciã de viriboꝓpꝛijs.ſibiq; blãdiẽs q;
efficaci? ceteris euelleret/ ꝙ deſtrueret / pde
ret ⁊ diſſiparet/⁊ edificaret/⁊ plãtaret.Exꝑ
tus vo loge videbit alit᷑ ⁊ metuet.videbit
ꝙ ꝑuerſi difficile coꝛrigũt᷑.⁊ ſtultoꝝ ĩfinitꝰ
cc

Pꝛoin

A

5

De conſolatione theologie

illiꝰ qui puniri debet.qꝛ fitꝓ ſalute neduz
illiꝰ ſed totiꝰreipublice.⁊ vt punitio ſcele⸗
ris cedat alijs in exẽplũ. ECor inſub hec
omitti coꝛrectõ dũ ꝓbabilit᷑ apparet ꝙ pec
cãs alio mõ ꝑ ſe vel ꝑ alterũ coꝛriget᷑. Sic
enĩ famelicꝰnõ ẽ de neceſſitate paſcẽdꝰa pe
tro etiaʒ diuite / ſi veriſilr imineat modꝰ ꝙ;

eſt numerus. videbit oꝑa dei ꝙ nemo poſ⸗
ſit coꝛrigere quẽ ille deſpexerit. Videbit ꝙ;
de pᷣmeditatis ſecũ ⁊ dictis tunc faciã boc
tunc faciã illud.fiet poſtmodũ neq; hoc ne
q illud. Videbit ſe longe fieri ⁊ confundi
ab expectatione ſua/⁊ velut a toꝛrẽte rapi⸗
do alioꝛſuʒ/ac reatus erat/trahi.Aiaduer⸗

1

tet deniq; aliquãdo faciliꝰeſſe ſpeculãtẽ in
cella vel ſtudio deſcribere ſibi pulcrũ boni
regimis moduʒ in republica/q; exequẽdo
pꝛacticare. ¶ Monicr
cẽſes nr̃e etatis querẽtiba ecpectatõnes ad
beneficia/quibo ãnexa eſt alioꝝ cura. Pꝛo

Sonicus ¶ Quid de boĩbo

ſuſtẽtatꝰ ꝑ ſe vel aliũ non ꝑibit.Qua ſuper

re nemo dʒ ſibi fabꝛicare leuiter ſcrupulos

tanq; de neceſſitate pᷣcepti.ſicut nec ĩ alijs

plurimis/q̃ vel pᷣtergredi vel agi pũt inrra:
ttẽto pᷣterea

termĩos diuine iuſſionis.
q; temerariũ frequẽter eẽt ⁊ vſurpatũ iudi⸗

ciũ/coꝛrigere fratrẽ q̃ſi crimĩaliter oꝑantẽ/⸗

quib vel adipiſcẽdis /vel retinẽdis ſe litiꝰ
bus inugluũt/ſumptiboq; lumüt. Co
lucer ¶ Vigerint ipi qualis ſua ſit intẽtio
et quẽ ſibi finẽ pꝛicipalit ↄſtituũt. Poteſt
. itaq; fieri vt idoneꝰ aliqs ſeruire deo in re/⸗
gimine publico q̃rat illud/intẽdẽs exↄñti
et tanq; ſecũdarie ſuſtẽtationem vite ꝓpꝛie
ſufficientẽ habere.q̃tinꝰ a bſiq; mẽdicitate
vel impꝛopoꝛtõnato ſibi laboꝛe ſerniat in
boc ſtatu liberioꝛi/quiete deo. Nec eſt leui
ter ̊ imputãdũ ſymoniace pꝛauitati.Si⸗
cut necdũ frequentant᷑ in eccleſijs hoꝛe ca
nonice ad recipiendũ diſtributões quoti⸗
dianas ⁊ ſolitas.Aut dum vicari? deſernit
vni cure ſuſcipiẽs inde ſtipẽdiũ.Dignꝰeſt
oparius mercede ⁊ cibo ſuo. Dicã ampliꝰ

vbi põt occunere multiplex excuſatõis lo⸗
cus/vel rõne fragilitatis ꝓpꝛie/ vt in puer⸗
et puellis ⁊ ruſticanis.vel qꝛ docirinis et
virtutibo aliũde pollent a quibo eos declia
re nec ſe coꝛrigere nõ eſt leuiter pᷣſumẽduʒ.
¶ Rurſus attẽdere debet iſta coꝛrectio ne
pᷣtergrediat᷑ vllatenꝰ oꝛdinẽ hierarchicũ ̊
inferioꝛes reduci hñt ad deum ꝑ ſuꝑioꝛes
etiã vbi vr in ſuꝑioꝛibo vel inertia vel lata
culpa/nõ inde publicaʒ poteſtatẽ vſurpet
galiqs.neq; in pᷣdicatõe/ neq; in ſacramẽto
rũ mĩſtratõe/neq; in ſuꝑioꝝ coꝛã ſubditis
ſatirica repᷣhẽſione/que nõ edificatõeʒ mo
rũ ſed indignatõeʒ cauſat ⁊ ↄtẽpiũ. ¶ Eſt
auũt ſpecialiꝰ aliqͥd obſeruãdũ circa eos ̊⸗

2

Si ꝓfitet᷑ aliquis vitã clauſtralẽ rõnabili
ter/intendẽs illic ſufficiẽter ſuſtẽtari.alio⸗
quin nõ intraturꝰ neq; tũ ſymoniacus eſt
dũ intetio pꝛincipalis ẽ ſeruire deo/⁊ ſuſtẽ
tatio vite eſt ad illũ finẽ ⁊ ſub illo.vbi aũt

te decreta dãnãtquã ampliare ita nitũtur
9 nani pen nihil apud eccleſiaſticos in

E —

ueniret᷑ ſi verũ ſentirẽt·a ſymonia nõ inſe
ctum. Sed hoc interim omiſſo cũ multis
que magis ſcholaſtice tractãda ſunt. ꝑfice

qðd cepiſti de ʒeli moderatõe ꝑ patientiam

reſpectu fraterne coꝛrectõis. Volucer
Coꝛrectio fraterna cũ ſit opus elemoſine
ſpũalis datũ ſub affirmatiuo pᷣcepto. Si
peccauerit in te frater tuꝰ⁊ꝛc.Sꝑ quidẽ ob
igat / ſed nõ p ſp. ¶ Omittẽda quippe eſt
du ꝓbabiliter apparet ꝙ fieret vel fruſtra⸗
vel in deterioꝛatõeʒ coꝛrigẽdi:i Hoc aũt p⸗
babilit᷑ eſtimat᷑ de peccãtibo ex malicia⁊ cõ
ſuetudine ꝑuerſa.nõ ex ignoꝛãtia. Secꝰin
coꝛrectõe iudiciaria vbi põt ↄtẽni ſcãdalũ

rectio.

rũ ↄfeſſiões audiunt᷑ vt extra neq; publice

neq; pꝛiuate arguant᷑ indeĩmo neq; laudẽ

tur ne aperiat᷑ via ſuſpecte reuelatõis ĩ vi⸗

tuꝑato vel fictõis aut inanis gloꝛiatõis in

—

laudato.vl diffamatõis ꝑ indire ũ ĩ ↄfitẽ
ꝓpter aliud, iam nõ duo ſed vnũ ſunt tib nõ laudatis Boncue icle
C Bonicna Appares loqͥ fauoꝛabilit certe iugũ ꝓ pᷣſidẽtib in viroq; foꝛo qn ſic
in excuſationẽ ſymonie/quã tãta ſeuerita/ obligãt᷑ coꝛrigere ſi tei cõ

c ſe gerere qſi peni
feſſièe nil audiſi nt Sed ad vlterioꝛa ꝑ
gẽs die

Aolucer (Ciciq; nõ cũ impio.ñ
cũ auſteritate.⁊ mime cũ ↄtumelia vel im/
pꝛoperio. Mẽdax eĩ in oꝛe ↄtumelioſi coꝛ
rectio.Sit exẽplo pauli/cũ om̃i humilita

te lachꝛymis ⁊ mãſuetudie. Neq; foꝛmidã

dũ ẽ hic ne nimia ſᷣuet᷑ hũilitas/ vbi nulla

eſt qᷓ frãgi timeat᷑regẽdi auctoꝛitas.Quid
ꝙꝙ in multis diſſimulãda ſũt pctã vł iunio
ne peſiimẽ

rũ/ne ꝑdãt verecũdiã vł ſenioꝝ ne peſſimẽ
turꝑ unpatiẽtiã: increpãdi ñ ſũt/pᷣſertim ĩ
publico.ſʒ nec eis delirãtibo ẽ plauſibiliter

aſſentiẽdũ. Modeſtũ ſilẽtiũ cũ facie ſubtri
ſti ſatß erit ꝓ ſua coꝛrectõe/ ⁊ nr̃a ne peccꝰ
cautõe. Poꝛro ſi pctã talia ſint qᷓ doctrinꝰ

li moderatõe ſit exercẽda tal coꝛn

—

dans laceret?᷑/⁊ verbũ dei ↄculcet.A

õõs

uenerit aud dcik. (WoH
luccr Nolo fiat tibi modo rñſio.latioꝛeʒ
hac in re iterũ ſermonẽ habiturus ſeoꝛſuʒ.
Eteni qua fronte de ſacro ↄcilio ſuſpitõeʒ
de pꝛincipioꝝ moꝛaliũ veritate dubitatio/

xpᷣiane religionis inficiãt publice cũ ſcan/⸗

dalo puſilloꝝ /ſilentiũ ſoluendũ eſt. ⁊ tota
libertate ↄtradicendũ/aut ꝓtinꝰ ad ſuꝑio/⸗
rem deterendũ.Oõ ſi ↄꝑtũ ſit in ſuꝑioꝛib⸗
et inferioꝛibo tantã ſuccreuiſſe ꝑniciẽ/etia
in bis que fidei ſunt/ꝓpter depꝛanatõeʒ i
tellectus ex .inoꝛdinato timoꝛe cuiuſqᷓ; po⸗
tentioꝛis errãtis/aliosq; trahẽtis hos vio
lentia/iſtos fauoꝛibo adeo/ ꝙ nec ꝑiti ſanũ
conſiliũ/nec iudices rectũ iudicium libere
dabüt. diſſimulabüt potius / aut in verita⸗
tis ſubuerſionẽ impudẽter ibunt. hoc ca⸗

ſu ſi defenſio catholice veritatis exponẽda

ſit in publico ꝑ ꝑſonas pꝛiuatas videt᷑am
biguũ.qm̃ vno loco iubet dñs. Eſto fide/⸗
lis vſq; ad moꝛtẽ.⁊ laudat᷑ qui pꝛo lege dei
ſui certauit vſq; ad moꝛtẽ. Et a verbis im
Bos non timuit/exemplo Joh̃is baptiſ.

lio loco vox xpᷣi eſt. Nolite ſanctuʒ darẽ

ranibo. neq; pꝛoijciatis margaritas ante

7

poꝛcos.Cuiꝰ ratio ↄtinuo ſubiũcta eſt ne

nicus ¶ Quãvereoꝛ o volucer/ ne tangat

*

bec ↄſideratio ꝑegrinũ noſtrũ ſua pſecutõ
ne in cã fidei nůccoꝛam oꝛdinario iudice.

nũc in pñtia ſacri ↄcilij. nam quid inde p⸗
is.quid dicit᷑.quid agit᷑

nẽ/de ꝓceſſu iudiciario offenſionẽ ↄcepiſ

ſet. ¶ Beg accipito ↄpẽdioſuʒ in pᷣmiſſis
documẽtũ abſolutos a publicis reſpicies.

monocolon anapeſticũ partheniacũ dime

trũ catalecticũ.currit cũ metro quinto ſecũ

g . phi. ir nimiũ.
G„οal

i de elxmmu
Va ſoꝛte vocat deus/ hanc tu
animo noua vota.

Contentus agas.nec hianti

¶ Oue ſunt aliena relinque.

Tractent quibus eſt data cura:

MNon te nocuis pꝛeme gratis

SDis ſufficiens tibi queſo.
Hec te coquat alterius ſoꝛs.
n ſe retinet ſtatus omnis
uicq; miſerum/graue/durum.
Quod ſcire ſtatus nequit alter.
Experta feres leuiooerr

31 magis ope fiſus.

ebꝛem patiens modo dertrum

(Dꝛeol

Mutat latus huc /modo leuñn·
Hunc ventre cubat/modo doꝛſo.

Hinc pace caret.quia ſecum
Fert intro malum.ſuus omnis

¶ Secoꝛrigat et paret inra

Pacem ſibi.detq; quietem.
Qua non aliter potietur
Bratum referas domino co:
NQui dona dedit ſat abunhne.
AVitaris eis ſine cuppuWie.
Dic pꝛoderis omnibus apte.

Inarta ter *%

..

q Ua ratione fiet o volucer vt ſo
I litarius ymnibo ꝓficiat: ¶ Nlo⸗
lucer

v

imirũ bene vinendo⸗

An ignoꝛas ꝙ oẽ peccatũ offendit neduʒ
deüũ ſed omnẽ imperio ſuo ſubditã creatu
ram:que idcirco armat᷑ ⁊ pugnat cõtra in⸗
ſenſatos. Nocet pᷣterea nedũ peccãti ſed to
ti hominũ ↄmunitati que eſt velut vnum
coꝛpus tanq; acies oꝛdinata/cuiꝰnon põt
ſine leſiua debilitatione quãtulacũq; pars
vel moꝛtificari vel eripi / qualiter fit er pec
cato cuiuſcũq;. Hinc ꝑpende virtutẽ vniꝰ
multo magis omnibe pficere. vnde ſum/
pſit oꝛtũ pſalmiſte verbũ. Particeps ego
ſum oĩm timentiũ te ⁊ cuſtodientiũ mãda

ta tua.¶ Vis inſuꝑ ſcire quantũ ſegrega⸗
tus ⁊ oꝛans ſit vtilis.moyſen oꝛãte in mõ⸗
tẽ dũ pugnaret iſrael inſpicito. Deniq; qͥs

neſciat vicia efficaciꝰoꝛone q; ꝑ oꝛõnẽ vin
ci? Solitarius vero liberius oꝛat q; occu
patus. Zolle oꝛões timentiũ deũ.quid p⸗

derit obſecro laboꝛ fatigantiũ ſe.vel pꝛedi

cando / vel monẽdo / vel coꝛrigeẽdo. qñ me⸗
dicos etiã monet ſapiẽs oꝛare vt opa diri⸗

gat ſua deus: Penſet ergo ſolitariꝰ quãtũ

põt coꝛrigere delinquẽtes abſens ⁊ tacens

ſi bene vixerit ⁊ oꝛauerit.taliterenĩ ⁊ nõ ali

ter ſibi datũ eſt tollere ſcãdala ab eccleſia ſi
crebꝛo ingemuerit iuxta viſioneʒ eʒzechiel

de habentib ſignuz thau in frontib ſuis.
¶ Penſet quãtuũ difficultatis habet exteri

oꝛ coꝛrectio.quãtũ ſolicite turbatõnis.pu

to gaudebit eligere partẽ marie ſedentis.
non marthe miniſtrãtis deſeret querelam
ↄuerſe ad marthã/q nõ ſolicitũ.nõ turba⸗
C

tũ erga plurima reliquerit eũ Jhs.( Ita

qʒ ſi coꝛpus ꝓpꝛiũ ⁊ vnicũ vixaliquis ſuffi
cit obediẽs reddere ſuo ſpiritui qͥtidianis

—

De conſolatione theologie

increpationib/cõtinue monẽs illud ⁊ ca⸗
ſtigaus/ quid cenſendũ putas de tot coꝛꝑi
bus tot capitiba tot ſpiritib alienis nec cõ⸗
iũctis: Sperat aliqͥs ſe coꝛrecturũ hos et
illos verbo ſuo. dicat ſibi pꝛimitꝰ ſeqʒ; coꝛ
rigat ſi valet.⁊ dũ nõ poterit humiliꝰ ſapi⸗
at. Hec ſi recogitauerit acriter ſecũ ſolitari
us / gẽas aget deo ꝙ nõ impoſuit hoĩes ſu
per caput ſuũ.miſerebi v ſtimtis ipnb⸗
ica ptãte.nõ indignabit᷑nõ emulabit᷑.At

tendet qͥd dñs ad Job dixerit. Si habes

bꝛachiũ ſicut deꝰ.⁊ ſi voceſimili ſonas.diſ
perge ſupbos in furoꝛe tuo ⁊ reſpiciẽs om
nẽ arrogantẽ humilia.vbi docet aꝑte opꝰ
boc ſoliꝰdei eſſe. Hincꝑ pſalmiſtaʒ iubet.
Heq; ʒelaueris faciẽtes iniquitatẽ. Quia
nec imitãdi ſunt tales / nec ſpꝛeto diuinu?
inſtituto oꝛdine coꝛripiẽdi.¶ Queris ex
ercere zelũ ptra pctõꝛes.queris eos de tra
perdere/ dabo tibi antidotũ ſine verboꝛuʒ
ſtrepitu.ſine virga. ſine carcere.ſine flagel⸗
lis/aut vulnere.ſine tuo periculo.Benevi
ue tibi/⁊ pꝓ alijs oꝛans. ipᷣos tolera ⁊ geme
nihil aliud tibi ↄceſſuʒ eſt. Sed inde gau
deas.qm alleuiatus graui faſce.cur aliene
miſceberis rixe:cur alienũ iudicabis fuũ:

cur talẽto vis vti in nõ tibi ↄceſſos vſus⸗

qð palã eſt abuti? Oemineris illiꝰ qui pe

nens ſibi tam ab inani gloꝛia / q; a pericu⸗

lo diſtributois / vt fit inique ab ingratitu⸗
dine ⁊ remurmuratõe recipiẽtiũ ⁊ no reci⸗

piẽtiũ ab ſui ocij deniq; detrimẽto ¶ o

nicus ¶ Suages ſalubꝛiter patiẽtia in ʒe

li moderatõe ſuſcipiẽda/vnde ↄſurgit ↄſo

latoꝛia quies multa. pᷣſertim his q́s ſuſce⸗
ptũ nõ ligat officiũ. Adderes vellẽ aliqua
ſuꝑ eadẽ patiæctievirtute. Et in pꝛimis cur

dictũ eſt. patietia aũt opꝰ ꝑfectũ habet.
⸗ ce Scis ꝑfectionẽ homis in dei
dilectõe ſuꝑ oĩa ⁊ ꝓpter ſe/ↄſtitui. Ideo fi⸗
nis legis dilectio. Poꝛro qͥs neſciat veraʒ
dilectionẽ nõ inpſperis ſed aduerſis inſpi
ci.Aduerſitas nepe ſola pbatrix eſt ſiqs in
ꝓpſperitate ver amatoꝛ ſit. Venit ad redeꝰ
cũ auro ⁊ argẽto.cũ ſanitate.cũ honoꝛificẽ

tia.cũ quiete a temptatõnibo intus ⁊ foꝛis

recipis eũ.laudas.gr̃as agis.dubiũ mihi
eſt ſi munera dei nõ deũ diligis. Itaq; qui
deũ vel amat vel ĩi eo ſperat ꝓ ↄmodo tꝑali
tolle ↄmodũ /deſꝑpabit⁊ oderit.venit deꝰin
comitat his oĩbo.ſed cũ paupie.egritudie.
tribulatõe. ſi ꝑſtas in amoꝛe.ſi in gratiarũ

actione/ modo opus amicicie ꝑfectũ oſten

dis ad deũ/quando nec doloꝛe nec inopia

pꝛeſſus diſcedis ab eius amoꝛe. Neq; eni

dolere viciũ eſt.ſed ꝓpter doloꝛem nihil vi
gioſum ↄmittere laus eſt egregia. ¶ But
apud phiam vere ſplendideq; ſuaſiones
ad patientiam.hec vult animũ reddere ſui
cõpotem liberũq;. vicia repꝛobat.laudat

qʒ virtutes.oſtendit omne peccatũ facien⸗

ti penã eſſe.omnis aũt virtus magnuʒ ſui

pꝛemiũ eſt. Addit malos eſſe impotentes

necadipiſci qð cupiũt. GBoni vero deſide⸗
rioꝛũ ſuoꝝ quibo appetũt ſummũ bornum

cõpotes ſunt. Nam ꝑticipatõne diuinita

tis dij fiunt. Docet rurſus foꝛtunã omneʒ

bonã eſſe. ⁊ ꝙ ſepe plus aduerſa qᷓ; ꝓſpera

pꝛodeſt. Deniq; nulla poteſt in iſtis infe⸗

rioꝛibo mutabilibus ⁊ caducis bonis atq;
foꝛtuitis inueniri vel hauriri felicitas que
ſufficientiã/que potentiã/que reuerentiã⸗/
ebꝛitaté / letitiaz ſtabiliter veras donet.
pecioſa quidẽ ſunt iſta ait boetiꝰ ad
iam/tum tm̃ cũ audiunt᷑ oblectant.ſed

miſeris maloꝝ altioꝛ ſenſus eſt. Oſtendẽ⸗
da fuit ꝑ theologis altioꝛ felicitas. qua pe/

tere.⁊ infelicitas oino peſſima.quã refuge

redeberemꝰ. in cui? reſpectu pñtem moꝛtẽ

nõ eſſe timendam aſtrueret. Nolite timere

aait eos qui coꝛpꝰoccidũt.ſed eũ qui poteſt

gaia; 2 coꝛpus mittere in gehennam ignis:

CLũ eni triplexſit maloꝝ pena.quedam

ↄtracta, quedã infficta. quedã ꝑmiſſa Pꝛi

mã plurimi nihilipedũt nec aduertũt quã

phᷣia tñ recte pꝛobat magnã eſſe.qꝛ pꝛiuat
animã magno virtutis bono.tolles ab eo
modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ. Inflicta pena qꝛ ſen

ſum doloꝛis infert pl? extimeſcit᷑ ⁊ fugitur
Tertjã vt pꝛimã nõ attendũt pctõꝛes duʒ
in peſã pꝛioꝝ peccatoꝝ ꝑmittũt᷑ iuſto dei
iudicio ad alia ⁊ alia crebꝛo labi/¶ beo
logia vo xpᷣianoꝝ phie doctrinas ſi recte⸗
ſi vere ſunt/ſi ſalutares/appꝛobat vtẽs eis
iure ſuo ⁊ catholicas reddẽs /ſi tenebꝛoſio
res ſũt illumiat. Si noxijs erroꝛibo mixte
ſunt ſeꝑat pᷣcioſuʒ avili.illud retinẽs aliud
exterminãs.qm̃ nihil inqͥnatũ.nihil ſoꝛdi
dũ:.nihil falſuʒ vel noxiũ ſecũ intrat.Nõ ſi

ſtit in ↄſideratõe ſola mutabilitatis reꝝ in

fra labẽtiũ/i variabilitate ſoꝛtis hũane In
imꝑfectõe fallaci eoꝝ oĩm que mũdꝰ infe⸗/
rioꝛ oſtentat.q̃ ſunt diuitie.opes.dignita⸗
tes.regna.gloꝛia.voluptates.q̃ fre’equẽtius
recidũt in ↄtraria.Erigit ſe ↄfeſtim altius

bſo
lud
ſͤſi

.

vin

in

is

frfreſpiciẽs verã btĩtudinis foꝛmã:nõ ſimula
lcrũ quoddã vel ydolũ btitudinis/ quale

ſtoici ponere viſi ſũt/in honeſto qð ſuipᷣi

us pᷣmiũ eſt.pꝛo cuiꝰobſeruatõe moꝛs vo/⸗

lũtaria etiã ꝓpꝛia manu(ſicut egit Cactho)
fm eos queri põt/quã eſſe viaʒ bꝛeuẽ ⁊ es/
Ralita ſed mẽdaciter dixerũt ad libertatẽ.
ileo de poꝛcinis voluptatibus epicuri.

Sed neqʒ pꝛimi boni ſola ↄtemplatio q̃
lem locutꝰeit Areſto.beatitudo dici poteſt

BSublimioꝛẽ ⁊ eternaʒ dat theologia. In
cuiꝰaſpectu monſtrat momẽtaneũ ⁊ bꝛeue
hoc tribulationis/ſupꝛa modũ immẽſum
gloꝛie pond oꝑari in nobis.cõtemplãtibo
nõ ea que vident᷑ſed que nõ vident᷑. Oſtẽ
dit ex aduerſo miſeriã ineſtimabilẽ fine ca
riturã/qualẽ nullus philoſophantiũ cõce⸗
piſſe viſus eſt. Quid aũt grauitatis habe⸗
re cẽſebit᷑ pena tꝑalis quãtalibet eterne vi⸗
te ⁊ moꝛti collataminꝰ certe q; ictus leuis
virge ad ſuppliciũ capitale vitandum ⁊ re
gnũ ↄſequendũ. Ecce ꝓponat᷑ vtrũq; pue⸗
rulo querat᷑quid eligat e duobo moꝛtẽ pa⸗

ti vel virgã.nõ dubiũ quin virgã. Oꝛabit

etiã ffens ſi neget᷑ ei timẽs ⁊ hoꝛrens ꝓpoſi
tum ſibi e diuerſo vel ſuſpendiũ vel incen⸗
diũ.Hinc pueros dũ flagellant᷑ ⁊ clamãt⸗/
ridere ſolemꝰtenẽtes puto illã ſapiẽtis ſẽ/
tentiã.virga eũ cedis ⁊ aiam eius ab infer⸗
no liberabis. NHos vero grãdiuſculi pueri
gemimexcandeſcimꝰmurmuramꝰ ad mo/⸗

dicũ dei flagellũ. Illudq; ꝑ impatientiam
rumpimꝰvt poſſumꝰ.q̃ſi nõ ab inferno ſi /
militer liberare nos querat pater nr deus.

¶ Znbularis quid putas tibi theologia
ſuaſura ſit: Serui deo.ſãctosq; ſuos ⁊ ſã⸗
ctas honoꝛa.pſperaberis in ſeculo delicijs

diuitijs.pace gloꝛia frueris ad votũ. Sic

videlicet docebat ſapiens Fili acceaẽs ad

ſeruitutẽ dei/p̃ᷣpara aĩiam tuã ad temptatõ

nem. Sic aplus.Omnes qui pie volũtvi
uere in xpᷣo ꝑſecutionẽ patient᷑. Sicxpᷣus
dicens. In me pacẽ.in mũdo pꝛeſſurã ha⸗
bebitis. Sic ſancti ſancteq; omnes exem

plo monſtrarunt.Expectandũ ita eſt. pꝛe⸗/
parãdus animꝰ ad tribulationẽ/ que nob

vtiq; talis fiet qualis animerit vtẽtis.de⸗

meruimꝰmilleſies moꝛtẽ ⁊ infernimoꝛtö
eruet nos/ſi volumꝰ/tribulatio. Si nolu⸗

mus puniet nos bis in idipᷣm. Itaq; om̃i

no impoſſibile eſt nõ flagellari. vel hic ad
penitentiã. vel in futuro ad exterminatio⸗
nem. Reſpiciamſꝑ ad dñm flagellantem /

agim

tij monocolon / dactilicũ alcaicũ catelecti⸗

ber Tertius

Ad patrẽ miaꝝ coꝛrigentẽ. Si vere nõ va
ne.nõ ſimulatoꝛie.nõ velut ĩ ſomnio xpᷣia⸗
ni dicimur ⁊ ſumꝰ: Neq; eni venire poteſt
aliũde tribulatio. tenet q ppe ligatũ leonẽ
infernalẽ ne furiat quãtũ vellet.nõ ille ſed

detinẽs eũ rogandeſt.nõ aduerſariꝰ quis
alius. ſit ho / ſit beſtia / ſit ignis / ſit aqua ti⸗
mend? eſt. timeat᷑moderãs illa deꝰ.Et hic

oꝛiet᷑ magna ſecuritas. ¶ Holo dicat hali

quis:non tentabo dũm aduerſus illa q̃ na

turalis fert actio. Qiberrimꝰeni nature re⸗
ctoꝛ eſt deꝰ vtens illa put libet ad ſalutẽ ele
ctoꝝ/ad cõmoditates ſe diligentiũ/qualeſ
enumerate ſunt a ꝓphis ⁊ ſanctis diligẽter

Erudit ꝑ ffagella/purgat ⁊ medet᷑doctri⸗
nas in ſcripturis multiplicat/qð ꝓphe/qðᷣ

boetiꝰ/qð cicero cũ ceteris inſinuãt.Com

pellit intrare vocatos ad nuptias/ lacerãs
alteriꝰtunicã.illius crus franges.huic ocu
luum eruẽs. aliũ mancũ reddẽs.ſepit vias
malas ſpinis/ ne qͥs ambulet ꝑ eas in inte
ritũ.¶ Qribularis ⁊ tẽptaris. Iſta cõis ẽ
ſoꝛs omniũ viuentiũ. Homo qꝗppe naſcit

ad laboꝛẽ.ſi demeruiſti/te equo animo id

ferre equũ eſt.ſi tibi bene ↄſcius es/gaude

qꝛ maioꝛ te merces manet.¶ Quid pᷣterea
ꝙ abſq; tẽptationibo nullo pacto pũsvita
ducit᷑ que militia eſt. tolera quã habes/qꝛ
dũ deerit / cert eſto.ſuccedet altera tibi foꝛ⸗
taſſis aſpioꝛ. Crede nõ eiecit hoĩeʒ deꝰ ab
hoꝛto voluptatisvt hic nouã ↄſtitueret/ſʒ
in laboꝛe viueret ⁊ erũna.Aufers ais mihi
pacẽ.mihi gloꝛiã.mihi diuitias.mihi feli⸗

citatem/nõ aufero. ſed inuitomonſtrans

viam. qꝛ ꝑ pꝛeſſurã mũdi pax.ꝑ infamiaʒ
gloꝛia/⁊ ꝑ inopiã diuitie:ꝑ luctũ ⁊ miſeriã
beatitudo (quod eſt omne bonũ)cõparan

tur. ¶ Ad extremũ pꝛo pᷣſenti die ⁊ re quã
us. Sol eni decliuioꝛ ſilentium ſua⸗

det carmen accie.

Ouartu metrũ ter/

cum Simile pꝛimis duob carmibo Ho⸗
racij i odavltia Phoehvoletẽ pᷣlia me loqͥ
ter coeuos Job vir honeſtioꝛ
Multa refulgens pꝛole beatioꝛ

Rectus/fidelis/criminis inſcius/⸗
Bentes eoas exuperans ninis

BGazis/⁊ amplo velligero grege

Bobus / camelis / atq; laboꝛibus /
Aptis aſellis.plurima turbad
cc 5

Simplex / tremiſcẽs te de ? optime

F

Nus. Pꝛoſa pꝛima:

He conſolatione theologie

eruire debens magnifice fuit.
Lalem ſlagellis expetijt ſathan
entare duris / non aliter valet

Viti/malignis viribus vſpiam

Hi det ſupꝛemus fas dominus ſibi
Laxis habenis hinc furioſioꝛ

Zradit ruine/pꝛotinus omnia

Septena pꝛoles dum bibit ac edit

Tres ⁊ ſoꝛoꝛes/obꝛuit hos domus.

Conuulſa venti turbine funditus.
¶ Job vero vina rupe manentioꝛ
Ferri recocti roboꝛe durioꝛ⸗

Spes cnius alte fixa petre fuit/
Bupplex deo mox lumina dirigit

GBrates rependens religioſiuus
SDi que dediſti vis pereant/ait·

iat voluntas iure deus ua.
Hincedocemur cuncta peraſpera
d

d quem miſellos currere cõnenit

dehrecannuarton deus vnicus

ontes repurgat trux tribulatto
cinnocentes roboꝛat ⁊ pꝛsobat.

Cuiu ſq; dicat mens bene ſubdita

Que ↄmodaſti ſi repetis pater
Bratus libenter reſtituo/capeůe.

Vis per latrones / enſe/vel ignibus

Auferre.linquo.gratius accipis
Sic foꝛte q; ſi pauperib darem

Site vocantem non ſatis audio/

Eplicit tertins.

Incipit liber q⸗

Monicñus
Reteritis diebo locutus es o

querit ↄſolationẽ in omnib-
gque circũſtant eũ tribulatio⸗
nibo.nũc per tu⸗
penitet eũ plurimoꝝ vel in francia vl
in generali cõcilio geſi

patu.ſcribẽdo de poteſtate cõcilij/ moõ cir⸗

cacauſas fidei eam pᷣſertim quedeteſtatur
homicidia ſine legitima auctoꝛitate perpe

trata/cũ ſequelis ſuis que cauſa totiꝰpene

turbationis inclitũ francieregnũ diſcerpvbẽ=

tis/ vt aiunt/ſeminariũ fuit.q;uis aliã dẽt
alij cupidinẽ effrenẽ dominãdi vel vindi⸗

ctam expetẽdi. Nũquid nõ aliquibʒ ſaltez

ſcrupulis ſua ↄſciẽtia remoꝛdet᷑.¶ Volu⸗

volucer/ quẽadmocdus pegri
nus noſter ſuã in theologia
tuã fidem/edicito.nũquid nõ

in li cõcilio geſſiſſe memini/modo
circa ceſſionẽ ⁊ eiectionẽ ↄtendetiũ de pa⸗

Ouis gloꝛiabito monice mũdũ coꝛ

ſe habere/quis dixerit innocẽs ⁊ mũdꝰ ſuʒ

Quis nõ cõſtitutꝰſub iudicijs dei terribi⸗

lis in ↄſilijs ſuꝑ filios hoĩm/nõ trepidaue
riu: Hinc affflictus Job. Verebar oia oꝑa

mea/ait deo /ſciẽs ꝙ nõ ꝑceres delinquẽti

Et iterũ.ſi voluerit mecũ ↄtẽdere/nõ pote
ro reſpõdere vnũ ꝓ mille. Cui cõfoꝛmis ẽ
oro ꝓphetica. Hõ intres in iudiciũ cũ ſer⸗
uo tuo dne.qꝛ nõ inſtificabit᷑ in conſpectu

tuo omnis viuẽs.Et rurſus.Si iniquita

tes obſeruaueris dñe.dñe quis ſuſtinebit.

Poꝛro qͥd Iſayas ſe cũ ceteris inuoluens

ſibiq; vileſcẽs.humili cõfeſſione ꝓptulerit.
legimꝰ oẽs iuſticie nr̃e tãq; pãnꝰ mẽſtrua⸗

te. Quis igit᷑ iuſticias ſuas velut gloꝛiabũ
dus oſtẽtauerit deo/plusq; pannũ ↄfuſio

nis ſue mulier viro. Quẽ denic; no erter⸗
ruerit apli verbũ dicẽtis. Nibil mihi ↄſci
nus ſum.ſed nõ in hoc iuſtificat ſum.Cãm

reddidiſſe videtiapiẽs.Timide ſunt inqͥt

⁊ incerte oẽs ꝓuidẽtie nr̃e.Et alibi. Pꝛa

nũ coꝛ hominis ⁊ inſcrutabile/qͥs cognoę-
ſcet illud. ¶ Monicus ¶ Duig igit agit
ꝓ ſerenatõe ↄlcientie ſue vt deo ht in pace
locus ſuus.ipᷣeq; doꝛmiat mgim Qo
lucer ¶ Doctrinã conſulit quã theologica
tradit ſchola. iudicat aliter agendũ eſſe de

ſcrupulis inq;etis oꝛientib ex his q pᷣteri⸗

ta ſunt. Aluer ſuꝑ his q agibilia futura re⸗
ſpiciũt. fatet er pᷣteritis ꝓfecto ſe timere/ ne
q; timoꝛẽ hũc abijcit. Auget potiꝰcoꝛã iu⸗

ice deo / ita tñ ne deſperet ſuꝑ mĩa eiꝰ/ſed

Ar

in ſolidioꝛem ſpem aſſurgat.oꝛmidat ne

foꝛte poſuerit ſibi laqueos inimiclatẽtes

⁊ abditos in via hac veritatis qᷓ abulabat
Hleq; eni dubi ſed certiſſim?eſt/idipᷣm qð
ꝓſecuteſt/veritatẽ eſſe catholicã.Cuiꝰop

poſitds erroꝛes impios atq; peſtiſeros ex⸗

termiari q̃rebat/ oꝛdine iudiciario. Ita eĩ

ſe indicat obligatũ firmit᷑ credere/⁊ nulla/

ten dubitare / de noticia ac intellectu diui⸗
noꝝ pᷣceptoꝝ. Alioqͥn ſe fidelẽ quo pacto
reputaret.cũ ſcriptũ ſit. Dubiꝰin fide infi⸗
delis eſt:qð vtiq; veritatẽ hʒ dũ qͥs illa du
bitat que ꝑ eruditõeʒ ſacre ſcripture certa
tenet᷑ ⁊ explicita fide tenere.teq; enĩ gene
ralis ſufficeret crudelitas ĩ multis/niſi ꝑti
cularis affuerit.plꝰaut min iuxta ꝑſonaꝝ
⁊ eruditionũ q̃litatẽ. Veruʒ ſi iuxta h̊ iter
veritatis poſuerit ſcandalũ angelus ſatha
ne/qui ſe tranffigurat in angelũ lucis/nõ

ibi
ane
a
neti

e
ige
iſe

nita
it⸗
lens
lent.
tna;
labä
uſio
der,
Cim
inqt
*
pi
e

—

1
ſoᷣ⸗
ne
inn
ſed
ne

Nees.
labat

ng
1op
c,
ei
nlle/
diui⸗
aao
infi⸗
du

ene
iipe
nu⸗
Hin
lic⸗
90

iber Qlartis

veritatis ita ptexerit eũ deus ꝙ timere nõ
habuerita timoꝛe nocturno / aſagitta vo⸗/
lante in die/ a negocio perambulante in te

uebꝛis / ab incurſu ⁊ demonio meridiano.
cti / qd ⁊ fallit / ꝛ ſub ſpecie tũ boni non ql
cũq; ſed magni boni fallaciã tegit. Hic eſt
laqus magnoꝝ viroꝝ dũ magni nõ humi

Demoniũ plane meridianũ dixerunt En⸗
.i

les ſunt in oculis ſuis.dum ꝓpꝛie magis ᷓ
aliene innitunt᷑ pꝛudẽtie. dũ extollũt ſe in
cogitatõe ſua ſicut taurus.dũ pᷣłea ſic agũt

q̃ſi facto etſi nõ verbo dicerẽt/manꝰ nfr̃a ex
celſa ⁊ nõ dñs fecit hecoĩa.quippe dũ pᷣne
nire monitões ſuas arrogãtia ſuꝑba/non
ſubſeqͥ in humilitate lachꝛymis ⁊ manſue
tudine ſepiꝰinueniunt᷑. Deniq; ſupꝛa mo⸗

dũ terribue eſt illud ſapiẽtis tonitruũ.Eſt

via que videt᷑ hõi iuſta/⁊ nouiſſima eiꝰdu

cũt ad moꝛtẽ. Geat igit vir ſapientis teſti
monio / q̃ ſꝑ eſt pauidꝰ qꝛ niſi in timoꝛeði

„ „

ſe inſtãter tenuerit / cito ſubuertet domſua

ſoli ꝓpterea mirari monice / ſi tales inter
lecoꝛdatões poſitꝰpaueat/⁊ extuneſcat/pᷣ⸗
ſertim cũ ꝑfectã caritatem que foꝛas mittit
timoꝛẽ/nõ ſe pᷣumat adeptũ / vtinã habe⸗
re ſe cognoſceret mimã vel imꝑpfectam.
Monicus ¶ Exterruiſti me talia detimo
re diſſerẽs. ⁊ in hos me truſiſti ſcrupulos
dubie q̃ſtionis ſi ꝓ pſperitate reipublice.
ſip defenſione veritatis catholice.ſip errã
tiũ vel delinquẽtiũ coꝛrectõe quis hoĩm ſe
debeat eponere / ſed ſedere ſolitariũꝛ repu
tare ſapientẽ eſſe qͥ nõ curat in cuiꝰ manu
mũdſit.Nã ſi bñ pᷣcipiũt qui docẽt nihil
eſſe agẽdũ qð dubiũ eſt an bonũ ſit/expo/⸗
nũt enĩ ſe ꝑiculo.⁊ qͥ amat ꝑiculũ dicit ſapi
ens ꝑpibit in illo. Quis audeat ſub tata re⸗
rum humanaꝝ incertitudie/quiꝑpꝑiꝗ dein
Evzpalipſe ueg amplecti · Cð

udebit ſi cert'fuerit er doctrina ſacra/
ꝙ; fundata ſit in iuſticia fidei ꝓſecutio ſua
pꝛo qua certandũ eſt vſq; ad moꝛtẽ coꝛꝑis
el in aia deterius moꝛienduiuiuiuꝝ.—

Mꝛimũ metrũ quar

talecticũ currit cũ tertio metro tertij deaſ.
mü eiꝰ verſuz Quãauis fluẽte.
Ex in tabellis a deo binis olim
Inſculpta petrinis ẽ/ↄtinẽs decẽ
ꝛecepta nature.qð idcirco fuit/
impꝛeſſam per indeleble

egem ꝙ;

Lumen pꝛius nr̃is in coꝛdib/fuſcauerat.

HNox criminũ /nubesq; flagiciorum

Obſcura.nec non ꝑtinax ſuetnaꝛdo

Que pꝛima circa vera mentiri facit
In moꝛibus / ſecte docent hoc impie.
urit ergo ſummi velleê/per fidem
urſus iubens ſignis⁊ in miraculis
Hangata ſerues hec dei vigil tu /
Sinon moꝛi vel perire funditus vis

—

Edcauẽda ſunto volucer ſcan⸗
dala.ve enĩ hõi ꝑ quẽ ſcandalũ

ziʒanioꝝ ne ſimul eradicet᷑ ⁊ triti

quererent᷑ deterioꝛes afferrẽt exit ſic eihni

ci ſic ſaraceni ſic heretici plerũq; dimittũt

nec impugnãt/ĩimo ſic agere ↄſuliũ eſt vbi

coitas ẽ in culꝑa.ne deterioꝛ ſciſſura flat
inaene

