coꝛdis intima/in fidelitatis iacula. Spei
nullꝰmanet locꝰoĩa ſunt grauia.Etiam te
dio eſt ipᷣa vica. Baratꝝ deſpationis vndi
q; patʒ. VUñ ꝓpter hoc ⁊ talia manitfeſtat er
perimentũ qᷓ; rectiſſime ſapiẽs conſuluerit
cũ dicebat. Fili accedens ad ſeruitutẽ dei
pᷣpara aiam tuã ad tentationẽ. Subiun⸗
gens pᷣſidium ſecuriſſimũ.Sta in timoꝛe
Beateni vir qui ſemꝑ eſt pauidus.

Onit õõ e 1 S õ XVI

Nouꝰmeditãs debet credere ſuo directoꝛi
et de inuiſibilibo ad inuiſibilia conari.

. —

reret aliqͥs.dũ timoꝛ addit᷑ timoꝛi
ſcrupulꝰſcrupulis/puſillanimitaſ
dpduſillanimitati.pᷣſertim dũ non adeſt aſſi⸗
due ↄſiliatoꝛ/dux/⁊ pᷣmõſtratoꝛ itineris ar
ti ⁊ recti? Si vero talis qͥ rarus ẽ hñs artẽ
pariter ⁊ pietateʒ fuerit foꝛte inuẽtus/cum
ocio nouũ meditantẽ inſtruendi quãtũq;
licuerit.Felix quidẽ erit ipſe nouus tyro.ſi
tamen ꝓtinus abſq; vlla trepidatõe para⸗
tus eſt credere ↄſilio Sed o quotiẽs bone
ihu quoniẽs heſitabit ⁊ idẽ repetet iterum

( Auidus vero ſemꝑ qũo beatus:q

iterũq; quaſi falli refoꝛmidãs. Scripſi qᷓp
dam ſuꝑ hmõi ſcrupulis in tractatu depᷣ⸗
parãdo ad miſſaʒ. Aliqua etiã ſimiliterde
cautelis ↄtra ſpũm blaſphemie diriſſimũ.
Aduerſus q̃ remediũ optimũ eſt ↄtẽnere /
nec curare/ qnpoti? irridere/ neq; ſuꝑ his
ſolicite ↄfiteri/niſi foꝛſitan in pꝛincipio ꝓ
cautela ⁊ hñdo ↄſilio. De ſcrupulis qͥʒ te⸗
neat hec regula ꝙ aduerſus eos agedũ ? / ſi
ſit pꝛudens aliqͥs ⁊ exꝑtus ↄſiliatoꝛ dicta⸗
uerit aut iuſſerit. Necaget in ̊ ↄtra ↄſciaʒ
demeritoꝛie/ dũ illã ad ↄſiliũ ſapiẽtioꝛis ꝑ
rõnis libertatem ab aio ſuo mutat ⁊ depo
nit / q;uis aſſidue ſenſualitatis remurmu⸗
ratio ſentiat᷑. Alioqͥn nunq; fit in pace deo
loccoꝛdis.¶ Rurſus aduertendũ.qm ſiẽ

docẽte areſ. Ois nr̃a ↄgnitio venit a ſenſu

⁊iteꝝ ꝙ neceſſe ẽ oẽm intelligẽtem fantaſ⸗
mata ſpeculari.Sicoꝛiginatur meditatõ
coꝛdis nr̃i a ſenſibiliba qᷓ figurata ſũt ⁊ co⸗
loꝛata ac ceteris accidẽtibo tꝑis ⁊ loci circũ
uoluta. Hinc ſunt meditatones ↄſcripte.
hinc imagines picte vel ſculpte. Hinc ge⸗
neralit ſit illud pſalmiſte. Meditatꝰſuʒ in
oiĩb oꝑibo tuis/⁊ĩ factis manuũ tuaꝝ me⸗
ditabar. Que vtiq; facta ſũt coꝛpꝑalia ſiẽ ⁊
oꝑa.Nihilominꝰ debet aſſurgere meditãs
⁊ vltra ꝓgredi/veluti ꝑ ſcalã aliquã ex viſi⸗

biliba ad inuiſibilia. Siẽ dicit apłs ꝙ ĩui

ſibilia dei ex his qᷓ facta ſũt intellecta ↄſpi
ciũt᷑.ſempit᷑na q̊ʒ vtꝰeiꝰ⁊ dĩnitas. Pꝛopte
rea docẽs nos a coꝛꝑalib ad ſpũalia mig⸗
re. dicebat. Etſixpᷣm m carnẽ cognouim⸗
nũc tamẽ ſ̃m carnẽ nõ nouimus.

Conſideratioxvi

et ꝓpter carnaliũ imaginanonẽ.
Dplius vero addimꝰ. Comꝑtuʒ
eſt ſepius qꝙ volentes intẽdere me
ditationi/ſi non diſcrete hoc fece⸗
rint/decidũt vel in tentationes ⁊ illuſiões
diaboli pꝛopter eoꝝ (licetlatentẽ)arrogan
tiam/vel efficiunt᷑ fantaſtici ⁊ melancolici
pꝛopter fixam nimis ⁊ radicatã atq; ꝓfun
datam in reb coꝛpoꝛalibo imaginationeʒ
Que quãdoq; ꝓtendit᷑ vſq; ad inſaniam.
Supeſt imago mulieris lapidea / cuiꝰ in⸗
ſpectione nimis crebꝛa/quidã fact? eſt phi
locaptus.quẽadmoduʒ de pygmalione et
ſua imagine narrant fabule poenice. er de
narciſco qui pꝛopꝛiam in fonte perluci⸗
do ſpeculans imaginem.ſic in eius foꝛma

deditans venit ad ꝑicula ꝓpterſuꝑbiam

ſultas
fimad
vurtut

uuk ſ

herve
ſantu
ſchſb
terei
lt
mi
ſantat
Aralt
giti
uman
fennd
lpel
cdine
nücd
ſon

o

ben,
Lus
s/
bden

ro

o ui

eloen
ugeoq̃

ſanſinn
MMeTocani
Winn
aehi
Bnmimr

nnn
üügirni

Mncteui

mimani

Knnene.

Ailfiand
RDMW
5Movimn.

Mum.

nin .⅞

N
lunminit
mans i

Gtilie:

.

eiuſdẽ de ſimplificatione. ſtab

(Pꝛung notu

le coꝛ aĩie(qꝛ caro nõ ꝓdeſt quicq;advnita

De mũdificatione coꝛdis

ſtultus heſit vt occũberet. Potuerãt hů plu
rima dici de cauſis ⁊ modis hmõi leſionis

virtutis fantaſtice. Ideo ꝙ vigilãtes pati

unt᷑ ſomniãtibo ſilłia.Et h̊ vocat᷑ gallice re
uer vel reuerie. Ita vt reputent ea q̃ in ſola
fantaſia verſant᷑ interi/exterioꝛibo ꝑciꝑe

ſenſibo. Notũ ẽ hoc in maniacis. Notũ pᷣ⸗

terea in q buſdã melãcolicis / qͥ nõnũq; vo

lunt ſe deuotos meditatiuosq; dici ⁊ repu

tari.Quos hmõi ꝓfundata circa coꝛꝑalia

fantaſiatio facit errare multiplicit/ eouſqʒ
yt vel in eleuatõe coꝛꝑis xpᷣi / vel in alia re⸗

cogitatõe ſua/exiſtimẽt ſe videre realir de⸗
um crucifixuz/aut ſub alia qᷓuis fantaſtica

foꝛma coꝛꝑali. Putãtq; alij ſe voces audi

re tanq; xpi / vel alicuiꝰ ſanctoꝛũ. Qua ſuꝑ
re p aſſignatõe naturalis cauſe diuerſa ſũt

adiuerſis ſcripta volumia de quibo nõ eſt

nũcdicendũ ꝑ ſingula. ¶ Conſurgit h dif

ficultas nõ modica qualiter videlicet ſciri

poſſit diſtinctio inter reuelatõnes veras ⁊
falſas.An fiant ab angelis lucis aut tene⸗
ꝛaꝝ.Hoc ẽ a ſanctis angelis aut diabol.

Quas reuelatões vtiq; abnegare ñ poſſu⸗
mus foꝛe nõnũqᷓ;ᷓ a ꝑturbatis fantaſmati/

beꝛ erroneis. Felix pinde qͥ in lege dñi me

ditat᷑ die ac nocte/ſi tũ comes fuerit diſcre/⸗
tio/quã ſolã parat hũilitas captiuãs oẽm
intellectũ in obſequiũ fidei/ ⁊ ſemꝑ alieno
magis q; ꝓpꝛio credẽs iudicio.

Auinis. iꝗ 83. ipᷣo die valeriani.

AIncipit tractatus

9

Nſimplicitate coꝛdis queriteil
lum. Hãc ſapiẽtis exhoꝛtatõeʒ:
ha23nc ſimplificatõeʒ coꝛdis/ ill

ntellectus.

arijq;. Pꝛopterea neceſſe ẽ ſpũa⸗

tẽ recolligi.ſi cauere debeat ꝑiculũ q̃le no⸗
tauimꝰin fine tractat? alteriꝰ. Hoc vᷣo qũo
fiat explicare difficiliꝰeſt.qʒ qliter non fiat
agnoſcere. Et qͥdẽ apud eruditos in phiq

diſciplinis hẽbit iſta manuductio nr̃a pꝛi
ma minꝰ difficultatis. Pollet itaq; nr itel⸗
lectꝰvi abſtractiua/q̃ longe ꝑfectioꝛ effica⸗
cioꝛq; ẽ.q̃ᷓ ponat᷑ in eſtimatiua vᷣtute bꝛu

ti vtpote ouis.Quetñ vt dicit Auicen/ex

motu ⁊ figura lupi viſi / elicit mox inimici

ciã nõ ſenſatã quã refugit. Nr igit᷑ intelle⸗
ctus pꝰ inſpectõeʒ fantaſmatũ cauſatoꝝ a

reb extrinſecis.vnde foꝛmat pꝛimo conce
ptus vagos ab omni ↄnotatõe accidẽtiuʒ
vt a ſitu.a loco.a figura.a tꝑe.⁊ ſic de alijs.
Quo facto remanet in aia ſilitudo eẽntia⸗
lis / in qᷓ ↄueniũt exteriꝰa ꝑte rei oĩa ſenſata
que ſunt eiuſdẽ generis vel eiuſdẽ ſpẽi.Ex
emplũ pꝛimi aĩalitas. Exẽeplũ ſcdðᷣi hũani⸗

tas. Qua denudatõe ſic facta remanet ab⸗

ſolutus ⁊ vlis cõceptꝰaĩalis. Remanetin⸗
ſuꝑ ſpecificus ⁊ abſolurus cõceptus hoĩs
quos ſignãt voces iſte aĩal ⁊ hhoõo.

Sotula II.

Deſ ſimplificatione coꝛdis in meditatione

bſtractionẽ a fantaſmatibo et figuris

— herhonung s
t) Raducam ↄñter ad ppoſitũ ð ſim
plificãdo meditatõem nr̃am circa

diuina / babſtractönez a fantaſmatib, ⁊ fi⸗

guris.Ecce ſtet ꝙ ſcimꝰnos hr̃e dilectõem
boni ⁊ odium mali. Stemꝰin his paucis
pꝛimo.qm̃ inuenit᷑ ſilłe de reliquis multis.
Audio igit᷑ ⁊ cognoſco ꝙ diligis bonum.
Introget te meditatio tua q̃ res ẽ iſta dile⸗
ctio. Lõſtat itaq; ꝙꝙ neq; coloꝛata eſt.neq;
ſonoꝛa.neq; ſapida neq; odoꝛifera neq; fri
gida.neq; calida.nõ lenis.nõ aſꝑa. Itẽ in

terroget te meditatio tua qliter ⁊ in quoſe
figat ⁊ ſtatuat.cũ id in qᷓ ſe figere ⁊ ſtatuere

videt᷑ neq; figuratũ.neq; coꝛpulentũ ſit/ca
lidum/frigidum/aut coloꝛatum.

(WMotula III.

facere nequeũt qͥ ſunt in ſe mul,/ ac
ad bonam tunicam ad bonum cibumacd

bonũ hominẽ. Et ita de reliquis. Reſpon

De conceptu boni abſoluto ſen vniuerſa⸗
li qualiter fiat. “

☚

Ices foꝛtaſſis ꝙ non habeas con
ceptum dilectionis boni / qn de
neceſſitate feratur coꝛdis intuitus
oc vel ad ũlud bonum particulare. vt

ſio tibi patet ꝑ alteram ↄſiderationẽ pꝛio⸗
rem de vi abſtractiua coꝛdis intellectualis
Per cuiꝰvirtutis oꝑationeʒ.tolle bonum
hoc.tolle bonũ illud ſicut loquitur Augꝰ:
et remanebit verum ⁊ generale bonũ.Oð
qualiter fiat iam aperuimus. Conueniũt

nempe bona omnia in vna generali ratio

ne que eſt cõuenientia ad appetitũ. GBonũ
quippe eſt qð omnia appetunt.Denudes

68

*

)KDe ſimplificatione

per idẽtitatẽ qm̃ eſt ipſe deus.

Doruig YX.

igitur hancrationẽ boni ab vbi ⁊ nũc hoc
eſta loco vel ſitu vel tꝑe.ab omni pᷣterea cõ
fuſione ſeu ↄnotatione accidentiũ/ ⁊ erit i

le conceptus qui remanebit abſoluꝰvni & Iges arbitroꝛ q neadmo dumegts
uerſalis coueniens omni bono. v) tas põt inicllenu gertinecc
„½(120 II.,. gnitõe boni nõ hꝰvel illiꝰfigurati
R (Motula = IIII. coꝛpulẽti vel coloꝛati. Et ↄñter fert volun

VUeres foꝛte iterũ vbi eſt illud om tas in dilectõeʒ abſolutã pꝛimi ⁊ veri boni
. q & patõeʒ vt alia oĩa. ſed

ne ⁊ generale bonũ: Ecce caditiin qð nõẽ bonũ ꝑ ꝑtici
materiã ↄmunẽ de vlibo quid ſint per eẽntiã. Poteris ita negociari circa po⸗
et ſi ſint in reb extra/pter oẽm intellectus rentiã.circa ſapiaʒ. circa iuſticiã/t ita reue⸗
oꝑatõeʒ: Dicimꝰaũt qtũ hic ſatis eẽ puta reri diuinã potẽtiã. Verecũdari ad ſapĩaʒ
mus ꝙ vłitas deriuat᷑⁊ fundat᷑ in reb ſin; ſiturpis es.Trepidare ad ↄſideratõeʒ iu⸗
gularibo. alioqn ficta eſſet. ſed ſũmat᷑ ⁊ c ſticie ſi malus es. ¶ Oð ſi foꝛte queſieris/⸗
ſtituit᷑ in oꝑatõe intellect abſtrahentis eo an ↄceptus hmõi ſint abſoluti ⁊ ꝓpꝛie deo
modo q tact?eſt ſimilitudies reꝝ in quib viſum eſt hacten? mihi ꝙ ita / ſaltẽ de poſſi
eeẽntialiter ſeu qdditatiue ↄueniũt ab vbi bili hoc eſt ꝙ in via poteſt meditãs etab⸗
et nüc id eſt loco ⁊ tge. Vñ ſi qras vbi ẽ hu ſtractiuꝰintellectus foꝛmareſibi conceptꝰ
manitas ad extra? dico ꝙ in hoc hoie ſin⸗ abſolutos ⁊ pꝛopꝛios cõueniẽtes ſoli deo.
gulariter ⁊ in altero ſilr.⁊ ſi nullꝰeet ſingu⸗ Qui dabunt noticiã pꝛopꝛiã ⁊ abſolutam
laris ks mulla pmaneret erbiianiau. ſed nullatenus intuitiuã de eo. 8D
uoniã deſtructis pꝛimis ſubſtãtijs vt di⸗ —/ 1 ——0
Areſt. impoſſibile eſt aliqd alioꝝ rema 3 Otula = VII „
pere. nihilomin? adhuc remaneret hocyle 3Perta ẽ nobis expᷣdictis via ad ĩ⸗
humanitas interius in mente angeli ſicut ſtelligẽdũ myſticã theologiaʒ/ de q̃
ante mũdi ↄſtitutionẽ erat.Et ꝓut nũceft Iſcripſit diuin dioñ. vltra illaz qᷓ ſi⸗
vlis ratõ hũanitatis in mente dei/nec erat bolica illã q ꝓpꝛia nũcupat᷑ Pꝛocedit ita
res aliaq; mens dei/neq; realiter/vt omßmes q; ſimbolicę c

ali neq; realiter/ j olica theologia ꝑ ſilitudies reꝑtas
2cedũt.neq; foꝛmaliter vt nõnullis placee in reb/attribuẽdo deo qcqͥd videteſſe ꝑfe
Eſt demũ articul pariſien condẽnatꝰdi,⸗ ccionis in reb cauſatis/ita vt hoc mõ dica

cens ꝙ ab eterno fuerũt extra deũ qͥditates tur deꝰnedũ noĩabilis. Et hoc mõ dirit di M doede
alique / vel vles roes. quales fantaſiatiſũn uinꝰ GBarcholome put dionyſiretfert / euã ſtone
quidã eſſe vłia realia pᷣter deũ/ ⁊ pᷣter oem geliũ eſſe latiſſimũ /ſicappellatꝰdeꝰ leo prrt note
intellectus oꝑationẽ ſeu cõceptum,. foꝛtitudinẽ/lapis ꝓpter durabilitatẽ.agnꝰ Hont
2otu la v. pꝛopter mãſuetudinẽ.ſol ꝓpter illuſtratio/ gun
„ Erkneess ess nem. ⁊ ita de reliqs /que nõ m eſſentiã ſeld penr
AVAVArſus ad intelligẽdũ dictũ hmõi per ſolã attributione/⁊ ꝑ analogicã ſikitu eſr,
Fꝙᷓdeſtructis pꝛimis ſubſtãtijs im dinẽ de deo lo mur q̃ſi balbutiẽtes ⁊ pal⸗ DD
Ppoſſibile eſt aliq alioꝝ remanere pantes in vmbꝛa occũbentis lũis vel gre D
Attẽdendũ eſt ne locutio varia ſit dũ loqͥ intelligẽtie nr̃e in nobis. Pꝛocedit vo my ſoe
mur de hũanitate qꝗ ẽ ab extra/⁊ de ↄcepu ſtica theologia ꝑ abſtractionẽ/modovelut Aß
hũanitatis quẽ intra reponimꝰ. Eſt eni 5 oppoſito ad pᷣcedentẽ/qui quicqͥd eſt affir glurere
nomẽ hũanitas pꝛimo mõ nomẽ pꝛime in mat de deo / iſte vero pꝛoꝛſus negatð deo tinr
tentõis ſupponẽs iĩmediate ⁊ pꝛincipalit᷑ omnia.Et ita bꝛeuiſſimũ eſt vt ait idẽ bar gllii
Pꝛ20 regdord deſte Neper ſiſramni tholomeus euangelium. Aadn
tiua ſuppoſitio/ ⁊ hec in ſolis ſingulari Ia VrIIT 6
hoiborepit Boc veronome banitsoſié, 2Otulag vII uni
ptum ſcõo mõ/ſupponit non pꝛo reb ad Xemplũ palpabile dat ipe dioñ emm
extra/ſed pꝛo ↄceptibade hũanitate habi⸗ manuductõe huiꝰtheologie myſfitit anrnn⸗
tis ad intra ſeu ꝑ angelũ ſeu ꝑ humanũ in ce. Cõſidera fabꝛicatoꝛẽ ſtatuari cdackne
tellectũ.Aut eſt idea hũanitatis in mente nonne hic foꝛmat imaginem vel ſtaiuam cnalsr
diuina/ꝑ idẽtitatẽ locutionis / ſicut poni⸗ nõ addens quicq; ſed reſcindens etremo eoſſon
mus ꝙ ſapia eſt in deo nõ ꝑ inbeſionẽ ſeld uẽs.ex qua ſubtractione remanet agalma AUia

Nonlenn

I
czirn
ingiden
Grliiinn
cigitiſ
unbornid
Dharnädod
miemſiendi
Nn W
ulimi
fiibs
hu tntin⸗
Perninun

Ac mũdificatione coꝛdis

puleerrimũ / imago pulcra figurata vl ſcul
pta. Sic agit ſuo modo meditãtis animꝰ

dum ab hoc conceptu vago cõnotatio ſcʒ
boc ens/⁊ illud ens.qui conceptus habet

exrebus exterioꝛibo ſenſatis / intra facit ab
ſtractionẽ modo pᷣdeclarato. Remouendo

ab hoccõceptu vago quicqd eſt imꝑfectio

nis in entibo cognitis ꝑ fantaſmata.Etqꝛ
nullum eſt cãtũ ens quin ſit imꝑfectuʒ/ne⸗

gat merito omne ens tale a deo quia dimi

nutũ.quia dependens.quia potentiale.qꝛ

defectibile.⁊ ita de reliquis imꝑfectionibo
Qua abſtractione facta dici nequit ꝙ ni⸗
hil remaneat cognitũ in abſtrabentis ani⸗
mo/quin potius reſultat agalma pulcerri⸗

mum / ſeu iuxta cõmunioꝛẽ philoſophan⸗

tium locutionẽ/ remanet conceptus entis

perfecti/denudatus ab omni imꝑfectione

Et hmõi eſt pꝛopꝛius dei conceptus abſo
lutus.licet nõ intuitiuus.de quo dominꝰ
ad moyſen. Ego ſuʒ qͥ ſum.hec dices filijs

iſrael. Qui eſt/miſit me advos.:Et hoc mo

do iuxta verbum pꝛopheticũ eſt vnum no
men domini dei. rUNB

otula IX.

Oncoꝛdat his dictuʒ Damaſceni

£☚

bis dominus Bonauentura in itinerario
ſuo mentis in deum ſcðo capitulo/ ꝙ iſto
modo ens eſt pꝛopꝛiũ nomen dei. Conſo
nant hebꝛei qui dicunt hoc nomen thetra
gramaton ſignificare deum abſolute.non
per reſpectũ ad creaturas. Quod qualiter
eſſet d cendũ niſi poſſet haberi conceptus
huiuſmodi abſolutus/non ſatis intelligo
Aidentur foꝛte talia falſavel impoſſibi
a nõ exercitatis in abſtractione taliũ con
ceptuũ. Non eni videtur eis dum intelli⸗
gunt/exempli gra hominẽ/ quin ſemꝑ in⸗
telligant ipᷣm cum confuſione / ſeu veſtitu
quodã vel circũſtantia loci tpis ⁊ alioꝛum

accidentiuʒ/dum nõ concipiũt hominem
niſi vt eſt animal rationale.⁊ ita concipiũt

actum rõcinationis/cõcipiunt etiam aĩali
tatem que nõ eſt pꝛopꝛia ſoli homini.Re⸗
dargutio aũt taliũ hominũ magis facien⸗

da eſt monitione/vt vim ſui coꝛdis intelle

ctualis attẽdant/qᷓ; ſtudioſa rõcinationis

oſtẽſione.Alioqͥn ſic agit᷑cũ eis q̃ſi ſi cecco

.„

alicui.aut nicticoꝛaci / ſolis radius di
monſtratus querat an videat⸗

hoc nomen ens dicit ſubſtantie
pelagus infinitũ. Demonſtratno

gito

Sotula X.

cepit recogitatio qualem de bono
poſuimus.Oõ ſi ſit aliquod bonũ partici

patum.⁊ erit aliqð eſſentiale ⁊ pꝛimuʒ bo⸗

num. Videtur itaq; eſſe ſimilis rõ de ma⸗

lo. Oð ſi ſit aliqð malum in reba creatis. ſi
cut ita eſſe quis negauerit dabit᷑ aliqð ma⸗
lum pꝛimũ ꝑ eſſentiã. ¶ At vero diuinus

dioñ. ⁊ aug.dram certiſſimã ⁊ latiſſimã do

cuerũt demonſtrãtes ꝙ nihil eſt malũ poſi
tiue in rebe/ ſed tm̃ pꝛiuatiue. Pꝛopterea
ſegquit᷑ ex conceſſione mali/ ꝙ aliqð ſit pꝛi⸗
mũ ⁊ nullo mõ ꝙ ſit aliqdð pꝛimũ ⁊ purum
malũ.Eſt eni impoſſibile ſicut dicit areſt.

ꝙ purũ malũ per ſe ſubſiſteret. Quia ſi pu
rũ eſt. ſe deſtruit· Nõ habet igifundamen

tũ niſi bonũ vel in bono. ¶ Yallitaũt leui
ter ignarus aut neſcius analogie entis vel
huiꝰ verbi eſt. Que ponit᷑ quadruplex ab

areſt. iiij. metaphᷣ.ita vt illud qð nullo mõ
eſt poſitiue ⁊ in actu/eſſe tñ dicatqꝛ videli

cet eſt in potetia.i.põt eſſe. VUel qꝛ dicit ca⸗
rentiã alicuiꝰboni debiti in eſſe. Nõ eni ſe⸗

quit᷑. Malũ eſt pꝛiuatio boni debiti in eẽ.
ergo malũ eſt actus/ vel aliqð poſitiuum.

Om̃ ita nihil eſt. Quis ergo mirabit ſi nõ
ſit aliqð pꝛimũ ⁊ ſũmũ tale malũ cũ nulluz
ſit ꝑticula

re vel infinitũ actu tale hmõi.

.

p gis modũ qͥ ſimplificari ⁊vniri po
terit ſpuũale coꝛ meditãtꝭ.ſecluſa fã
taſiaꝝ multiplicitate.remoto leſionis ima
ginatiue vᷣtutis ꝑiculo.Dicũt beat dioñ.

admodum caloꝛ omogenia ↄgregare⁊ ab
etherogenijs ſeꝑare bʒ. Pꝛeſupponamus

igit᷑ er ſuꝑioꝛibi.q; meditãs fabꝛicauerit ſi
bi ↄceptũ boni potetie.ↄceptũ ſapiĩe.cõce⸗
ptrũ iuſticie.ↄceptũ clemẽtie.ↄceptũ beni⸗
uolẽtie ⁊ dilectõis /figit iſtic pedẽ ſiniſtruʒ

aĩe q̃ eſt intellectꝰ vel rõ. Deinde pedẽ alte
rũ dextꝝ/qͥ eſt volũtas/ptẽdat ꝑ amoꝛẽ tał
boni / vel potẽtie / ſapie/ clementie ⁊c̃.velut

in anterioꝛa ſe extẽdẽs. Hoc eſt dicere.ꝙ 5
id ſatagat amare quod cognoſcit/conetur
amare deum ſumme⁊ pꝛimũ bonum. Hic
amoꝛ cũ non ſit diſcurſiuus/nec vaget/ſed

inhereat amato in ſeet pꝛopter ſe.Ita vt

VUdeſt ex pᷣmiſſis dubitatio ꝓpter
erroꝛẽ manicheoꝝ/quos foꝛte de⸗

areſt. ⁊ alij/qꝙ amoꝛ hʒ vᷣtutẽ vnitiuã/ quẽ⸗

88 N

.„

nitatur ſuo mõ totus in amatũ penetrare

⁊ in ipᷣm collabi/⁊ vnũ cũ illo quãtũ poſſi
bile ẽ fieri Fit tũc qdã ſeꝑatõ coꝛꝑaliũ oim
q̃ ſunt etherogenia ad ſpualitatẽ cõpata/⸗
ita remanetvnitio qᷓdã ſpũaliũ.qlia ſũt deꝰ
⁊ aia coꝛꝑalia vo feces ⁊ cineres remanẽt.

WMotula XII.

AIgit ⁊ ſenſit hanc ſeꝑationẽ ſpũa/⸗
v/liũ a coꝛꝑalibo in hoie fieri poſſeqͥ
Vicebat. Verbüũ dei viuũ ⁊ efficax
ꝑtingẽs vſq; ad diuiſionẽ ſpũs ⁊ aieↄpa⸗
gũq; ⁊ medullaꝝ ⁊c.vbi capi᷑ anima ꝓ ſen
ſualitate vel aialitate que coꝛpus includit
etaiam. Quãuis vero apls tribuat virtu⸗
tem hãc diuiſiuã aĩe a ſpũ.verbo dei /h di⸗
cit ꝓ tanto ſi diligat᷑ verbũ dei ab ipᷣo ſpũ.
Om̃ ſola cognitio verbi dei ſpiritui ad h̊
nõ ſatis eſt. Pꝛopterea audi qͥd vltra ver⸗
bi cognitionẽ/ ſubſequẽter ſenſerit aĩa de⸗
uota.Aiĩa mea inqͥ t liq̃facta ẽ/vt dilectꝰlo⸗
cutꝰeſt.Locutio ⁊ auditio ad cognitõeʒ.li
q̃factio ſpectat ad amoꝛẽ. Qm amoꝛ vna
2atõe ðↄꝛ hr̃e acutũ nomẽ ꝓpter deſideriũ
penetratõis intime dilecti. Liqfactõis vᷣo
nomẽ molliꝰſuauiꝰq; ẽ/affectũ ſpõſi diligẽ
tis accõmodatiꝰſatiꝰq; repñtat.Quia liq

facti natura ẽ nõ ↄtineri termĩs ꝓpꝛijs.nec

qeſcere/ ſed efffuere ſꝑ ⁊ dilabi q̃uſq; ſiſtat
in alio. Intelligamꝰ?ſilłr ð liq̃facto vłemol

lito ſpũ ꝑ amoꝛẽ dei/ſuo mõ.ꝙ in ſolo deo
terminü ſuũ inuenit ⁊ qetẽ. Ad cuiꝰ exem⸗/

plar ſigillat᷑. exẽplat᷑trãſfoꝛmat᷑.ſimplifica
tur. ⁊ vnit᷑. Et ita dereliqͥs ſilibꝰ Remanet
feculentũ qdð eſt poꝛtõis inferioꝛis.¶ Viñ
colligit᷑ coꝛollariũ vel poꝛiſma pulcerrimũ
ꝙ ſiẽ res dũ emanãt a deo ⁊ ↄſequẽterduʒ
ſe diffundũt.ſic̃i ſole ↄſpicimꝰ/fit ꝓgreſſuſ
ad ꝑticularioꝛa ⁊ groſſioꝛa q̃ plꝰhñt mate/
riales ↄditões.ſicĩ reditu ad deũ qͥ fit ꝑ ho
minẽ ↄtẽplatiuũ.reducẽdo ſiłitudĩes rerũ
pꝛimo ↄceptas in ſenſibo ad intellectualẽꝛ
ſpũalẽ puritatẽ/fit abſtractioꝛ ⁊ vniuerſa⸗
lioꝛ reductio ad vnitatẽ ⁊ quãdã ĩmateria⸗
litatẽ. Nam qð natũ eſt ex ſpũ.ſpiritus eſt.
ixerũt añ nos hec oĩa ſancti doctoꝛes
uid enĩ inexpoſitũ reliquerũt: Sed hec
iterum meis verbis et oꝛdine ſub paucis

cõmemoꝛata ſunt.

Dotula XIII.

Due alium docet modũ ſimplificandi coꝛ

ſpectantem ad affectum.ſicut pꝛioꝛ magis

ad intellecttum.

Nitamur ſi foꝛte poterimꝰinueni⸗
re modũ alterũ meditatõis ſimpli

ficande ⁊ a fantaſmatibo elongãde
qͥ familiarioꝛ ⁊ ab hoĩbo ñ exercitat⸗ at ele

uatis in phᷣica diſciplia ſeu metaphica ca⸗

ptibilioꝛ foꝛte fiat. Cõſtituamꝰin pꝛimis
exẽplũ palpabile cuiꝰerũt capaces etiã ipᷣi
pueruli ſuo mõ. Dicat aliqͥs vni puero iã
vtẽti rõne.qͥ neq; patrẽ ſuũ/neq; matrẽ vi⸗

dit vnq;. Dicat inqᷓ; Ecce tu puer pr̃feʒ ha

bes in regione lõginquiſſima potẽtiſſimũ
ſapiẽtiſſimũ.optimũ.⁊ gloꝛioſiſſimũ. Ille

eſt qͥ te genuit ⁊ fecit.ille ẽ a q̊ͥ ⁊ ꝑ quẽ mit⸗

tunt᷑ tibi oĩa q̃ habes bona.He veſtes hec
cibaria.hec poma.he nuces ⁊ ſilia. Nũqͥd

nõ merito habes talẽ diligere/tali obedire
facere qᷣcqᷣd ipᷣe mãdauerit: Hoc audito
bonꝰ puer mouebit᷑ affectu naturali ad au

ditũ pr̃is nomẽ.vt ferat᷑in dilectionẽ ipſiꝰ
cum tñ apud hmõi puerũ nõ ſit alia pr̃is
cognitio.q; ea q̃ ꝑ fidẽ aut narrãtis ei inge
ritur ſimpliciter auctoꝛitatẽ. Hic puer nõ
ↄſiderabit de neceſſitate pr̃eʒ ſub aliquib⸗
ↄditionibo materialibo/vt qꝙ ſit alb/ niger/⸗
paruꝰmagnꝰ ⁊c. Vel etiam ſi ↄſiderauerit
ipᷣe ꝓtinꝰſine młto conamieſe auertere po⸗
terit ab hmõi ↄſideratõe/ ⁊ in noĩe ſeu co⸗
gnitõe huiꝰqð eſt pr totꝰ defacili intẽdere
valet/tenerrimo coꝛdis amoꝛe/ꝓut totꝰ no

nit in eiꝰdilectõeʒ inhiare / ſuſpirare/ totũ

ſuũ in eũ deſideriũ ↄuertere.Quidni dixe⸗
rit ſibiipᷣi aut alijs de pr̃e ſic. Viuat talis
bonꝰ pr. GBñdictꝰ in ꝑpetuũ ille dilectꝰpr
Bñ ſit ſp iſti pri/⸗qͥ certe mihi ẽ valde dili⸗

głẽdus.honoꝛãdus/ reueredus.⁊ pᷣ oculis

iugiter habẽdus.Deniq; ſiqs ab hmõiq
ſierit.q̃lis eſt tuꝰ iſte pr. Rñdebit vtiq; nil

aliud. Neſcio plus/niſi ꝙ ipe eſt me cariſſ/

ſimus pr/pgenitoꝛ meꝰ.nutritoꝛ meꝰ.bñ⸗
factoꝛ meꝰ.ptectoꝛ meꝰ/⁊ ſiq̃ ſunt ſimilia.

Et hectñ nouit ſolũ fide ꝑ auditũ/⁊ nõ in

tuitiue vel ꝑ viſum vel attactũ.

.

XFiſtimo ꝙ ſimili manuductione
poterit chꝛiſtianus etiam quiuis

vt tranſeat in affectum coꝛdis erga domi⸗

num deum ſuũ/ꝛ ea que ſunt diuina ⁊ ſpi⸗

ritualia/ deſerendo coꝛpalium rerũ fantaſ
as/aut ſuꝑgrediẽdo eas quodã quaſi traſ
uolatu generalis meditationis ⁊ amoꝛis

rudis ⁊ literarum ignarus/induci

gige
gareſ
flter⸗
cbi.
tone
llu
gies
rof
gabolea
deſe
goce
gn
inhpi
ſcnn
oo
guil
igee
gen
ſkn
n
en

,

Cgtomn
ndllig⸗
Mliti⸗a
porco
ſenſibe
amoz⸗
cuen
una
rum:
Gigffor
hagenn
idich
gabzed
Nlors⸗
goris
ccogt
coe
lucicen
mei E
ſtepgn⸗
ons

ſinponeſti

rſſſni
eiieggnen
Aheneteobe
rſla hüg
gnetliohein
oemcin
mnmmiu
indiemnnihr
Winöſtiuee
mmizarg
mni Mn
mnngitiülch
mmtknmmd

mir mnie

fedetülen
dsmemnen
n Dumndn
epftie Dunt⸗
1pemilen,
nrndiinun
müstf
õ
iutimun
nignutman
Gräſrinli.
iun nai hdl
.

W.

W
MCinncz

e ſunplificatione coꝛdis

Exemplificemꝰ adhucaliter Deſiderat

aliquis ſaitatẽ dũ egrotat HNõne põt hic op
tare ſen petere medicũ/ñ hũc vel illũ ſingla
riter. Sicut ſitiẽs appetit vinũ ⁊ eſuriens

cibũ.QOð tũñ facit ſepe nõ pᷣhabita fantaſia,

tione ad hoc vel illud vinũ.autad hũc vel
illũ cibum ¶ Applicet meditãtis coꝛ ſilitu
dies iſtas ꝓ pꝛactica ſue meditatõis/oↄfeſti
vt offertur aliqðᷣ coꝛpoꝛeũ oculis ſue medi
tatõis.Hon quieſcat in eis ſed ſuſpirando

deſiderãdo.diligẽdo.ſuꝑuolare queratad

quoddã abſtractuʒ/denudatũ /vnũ. Vtat᷑
coꝛꝑalibus q̃ſi quibuſdã ſcalis ad Faeañ
in ſpũalia.non quieſcẽdo in ſcala.Exẽpli⸗
ficauimus iam de filio meditãte circa pr̃eʒ
ignotũ/de egrotoq; / de ſitiẽte / de eſuriente/

qui ſuſpirãt ad medicũ.ad vinũ.⁊ ad cibuʒ

ignotos/atq; ad huiuſmõi afficiunt᷑⁊ deſi⸗
derant. Imo etiaʒ ſi cognouerimꝰ ihm cri⸗

ſtum ꝓut loquit᷑ apłs/non tamẽ eo mõ ̃ᷣm
carnem nouim/ſed vt redẽptoꝛẽ ⁊ ſaluato
rem ⁊ vt dei virtutẽ ⁊ ſapiẽtiam ipᷣm recogi
tamus. Qui fact eſt nobis a deo preſapi⸗
entia. iuſticia ſctificatio.⁊ redemptio.

õ

Vto iuxta traditionẽ hanc/mo
8 eſt Hugo dicere Quoniam
aliqñ dilectio intrat vbi cogni⸗
tio foꝛis ſtat. Nõ qꝙ; amoꝛ exclu⸗
dat omnẽ ↄgnitioneʒ.ſic enim fieri nõ põt
vt diligat᷑ pꝛſus incognitũ. Sʒ ⁊ iße amoꝛ
vt dicit. BGꝛeg.q̃dã cognitio eſt. Et qualis
ↄghnitio? Certe exꝑimẽtalis/⁊ ſuo modo ꝓ
poꝛcionabilis/tactui guſtui /vel olfactui/i
ſenſibilibj. VUnde quãuis dicat᷑ ab aliqb
amoꝛ eſſe cec. hoc habet foꝛtaſſis veritateʒ
loquendo de cognitione luminoſa/ſeu de⸗

claratiua/ꝓpoꝛtionabiliterad viſionẽ ocu

lorum ⁊ aurium. Quia ſe manifeſtare non

poteſt/aut in aliũ trãſfundere/ſapoꝛ ⁊ dul⸗

coꝛ amoꝛiſper experientiã habitus/putin
pᷣcedenti tractatulo de meditatione.ſcʒ coꝛ
dis dicebat᷑. ¶ Rurſus patet ex pꝛioꝛibus

qͥd hʒ reſpõdere coꝛ ſimplicis meditantis

Yloꝛãtꝭ. Si qᷓraturab eodẽ qͥd meditãdo

qd oꝛãdo cogitʒ /qͥd aſpicit autquid diligit

Recogito.dicere pᷣt patrẽ meũ celeſteʒ/bñ⸗
factoꝛẽ meũ r̃dẽptõꝛẽmeũ:ſaluatoꝛẽ meũ
iudicem dominũ/immo ſpõſum⁊ amicuʒ
meũ.Etſi pergas vltra requirere. Quis ẽ
iſte patertuus? Cuius eſſentie eſt:?cuiꝰꝑ⸗
fectionis.cuiuſq; ↄditionis: Rñdeat.In⸗

pabet

l

compᷣhenſibilis eſt ⁊ infüintus.Etideocõ
pᷣhendere ipᷣm non laboꝛo. Satis mihi ẽ

ipᷣm ꝓ ſtatu pñtis exilij cognoſcere ſub eis
que memoꝛate ſuntrõnibqꝛ pater.qꝛ pi⸗

us.qꝛ benefactoꝛ.amicus.intimus.pulcer

decoꝛus.⁊ totus deſiderabilis/pꝓut ſponſa

dixit in cãticis. VUnde ⁊ puer de q̊ plocuti
ſumus q̃renti a ſe q̃lis eſt patertuus nun⸗

quid ꝑuus aut magnꝰ.rubibũdus aut pal

lidus.nuduſ aut veſtitꝰ.diceret neſcio.nec
B ſcire dum in G̊ ecilio dego/ↄtendo. ſciaʒ
abunde cum nũcad ipᷣius pñtiam venero
NHec itaq; cognitio ſufficit mihi qdiu ipᷣe
illic ⁊ ego iſtic ſumꝰ/vſq; ad tꝑs bñplaciti
ſui/ vt interim ſic honoꝛẽ ſibi dilcctionem/

obedientiã reuerẽtiamq; toto conatu im⸗

pendam. ¶ ¶iuit ille cui adhuc puerulo⸗

ſuadebãt pij parentes.vt ſi poma:ſi nuces

vel ceteratalia hr̃e vellet.genua flecteret/⁊
illaa domino deo eleuatis peteret manibꝰ

At vero puero ita facieti /pijciebãt᷑ hec ab
alto loco / vtputa a camino vel ſolario/ ap/

plaudentibo q̃ſi ⁊ congaudentibus puero

ipſis parentibus ⁊ dicentibus. Vides di/

lecte fili/q; bonum eſt oꝛare dominum de⸗
um/q talia confert oꝛantibuus

Sotula. xvVI.

ESõ

bus. ſine offendiculis vbi veritatẽ

pliciter/ambulat ↄfidenter Hinc euenityt
ſimplices ſine litteris rapiant celũ.vbiilit⸗

terati ⁊ ↄquiſitoꝛes huius ſeculi.vbi ꝑſcru

tatoꝛes maieſtatis.aut ianes remanẽt.aut

oppᷣꝛimunt᷑a gloꝛia.Legimus in ecciaſti⸗
ca biſt.de q̃daʒ ſancta femina martyre.no⸗

mine(ſi bñ recolo) Blãdina/cũ toꝛquebat᷑
grauiter/interrogaret᷑ de multis. Hoc vnũ
ſolũ rũdebat. Chꝛiſtiana ſum. Hec ab ea
aliud poterat extoꝛqueri rũſum/ Vtinam
ſic fieretin omnibo nobis meditari volen⸗

tiba in ſimplicitate coꝛdis/confoꝛmiter ad

aplłm.qui ait. Nihil arbitratꝰ ſum me ſci⸗
re inter vos/niſi vnm noſtꝝ ieſum chꝛiſtũ
⁊ hũccrucifixũ ¶ Ecce enĩ dum querit ali
qus meditari in ſimplicitate coꝛdis/ occur

mit vel naturales fantaſie/ vel diabolice il⸗

luſiones/qrentes qͥs xvbi eſt de tuus. Au
dl ꝓphᷣam ſimilib impeditũ queſtionibus
Expꝛobꝛauerũt mihi qͥ tribulãt me inumi

ci mei.dũ dicũt mihi ꝑ ſingulos dies wi E

68

Ec via videt plana:cõmunis.re⸗
gia.ſine periculis.ſine difficultati

ud pꝛouerbiũ.Qui ambulat ſim/

deus tuus. Audi quoq; quid reſpondeat /

vt ettu poſſis reſpodere ſimilitel. Hã poſt⸗
ꝙ; dixit p ꝛopheta.Quare triſtis es anima
mea ⁊c.cõſequenter reſpondendo ait.Sa

cere vellet. Deus meus eſt mihi lumen gra
tie/a gloꝛie omne bonum. ꝙ ſi amplius
curioſe magis q; fructuoſe. impoꝛtunate
cogitatio interrogare perſtiterit/expellat e⸗
am ⁊ fuget meditatio tua flabello ⁊ manu
ſimplicitate. humilitatis/auertẽdo ab ea
⁊ nihilipendendo ſtali reſpõſo hꝛeui/ſʒ effi
caci. Jpe eſt deus meus/domin? meus / et

pater meus/qut poſſedit me ⁊ fecit ⁊ crea?

uit me. Quid vis vltra-

WMotula. xMII.

Audatin ſcriptura ſacra ta docto⸗

HFnon habet doloſitat falſitatis.aut
curioſitatis. Sic iob ſimplexfuiſſe memo
ratur.nõ ſimplicitate que opponit᷑ ꝑſpica⸗
citate intellectꝰ/ſed q̃ cõtraria eſt doloſitati
⁊ frqaudi affectus. Sicut ⁊ ſapies ait de ðᷣo

ꝓ cum ſimplicibus graditur ⁊ cum ipſis ẽ

ſermocinatio eius Sicq; faciebat ꝓpheta
loquẽs ad dñm in ſancta ſimplicitate. Vt
iumentũ inqͥ t fac? ſum apud te Felix qͥ ta⸗
liter ſimplex ⁊ tale iumẽtũ eſſe meruit / ſi tñ
in via dñi.Nã foꝛtitudo ſimplicis via do⸗

mini:Hec ſimplicitas.dum diuerſitatem
hominum in naturalibus/moꝛibusê/con/

ſuetudinibus/ſtatibus ⁊c recogito/ videt᷑

pꝛecipue locũ habere apud cõſtitutos ĩ of⸗
ficijs religionũ/ꝓpter cmunem congrega

tionis vtilitatem ex obedientia/ nec non il
los cõmuniter omnes qui laboꝛãt in vita

Aqctiua/⁊ multis curis ſolicitudinibus ⁊ od

cupationibus pꝛegrauantur. ex charitate
alioꝛum ſaluti intendentes. Talibus qp⸗/
be nõ conceditur ocium vacandi ſubtilio⸗
rib inquiſitionibus catholice legis/ neq;

uppetitvirtus/facultas/locus/tempus ⁊c

—

ad recolligendũ ſe in vnitatẽ hmõi qᷓ doce

A phis ꝑ abſtractões mẽtales ſcholaſticas
Igem videt᷑ ſentiendũ de maxima ꝑte eoꝝ
ðo ſub regulari in religiõibo militãt diſci
plina/qs coiter fatigatnon modicũ multi⸗
plicitas/ꝓlixitas/⁊ ↄtinuitas diurni ꝑiter
7 nocturni.Addit᷑abſtinentieauſteritas/⸗
crebꝝ ieiuniũ.lõge vigilie mala quies.la⸗

2

lutare vultus mei deꝰ meus. Hoceſt deus
meus eſt ſalutare/aut ſaluatoꝛ mei vultus
qui duplex ſcʒ gratie ⁊ gloꝛie exiſtit.q̃ſi di/

ribus ſimplicitas vera/que plicaʒ

boꝛ aſſiduus.ſuꝑioꝝ obiurgatio parium

indignatio.⁊ penetotius vite vna ⁊ iugis

temptatio ⁊ verxatio.laꝝ erit pie ↄſiderã
ti ꝙ hec omia nõ Penlkrürf vt f B
hũuũanã infirmitatẽ ſe libere ⁊ expedite trãſ⸗
ferre in meditationiba ſuis ad hmõi qlesp
notauimꝰ phicas abſtraciones. Pmnt ni⸗

lte vt frequẽter

hilomin? hita les aut aliqͥ ex eis ſingulari
dei gra pᷣuẽti ⁊ adiuti/de q̊ minime dubita
nerim/qñq; aſcẽdere ſublimiꝰ atq; ſecuriꝰ⸗
deducẽte eos ſup excelſa ipᷣo victoꝛe deo in

pfſalmis canentes/q; plures alij/pꝛeſertim
phiſica/q̃ttidie ſcrutates vtinam non ma⸗

gis curioſe q;ᷓ fructuoſe/ſcrutini.
8 Ncamadpucaliq de hoc medi⸗

tationie modo/q ſolet a coꝛꝑalib
Dincipꝑe/⁊ ea ſibi ſubſternere/ ſeg ſa⸗
luberrimũ ⁊ ꝑneceſſariũ ↄſiliũ eſt in eiſdeʒ
nõ ſiſtere nec ꝑedẽ figere. Alioqͥn/vt frene

ſim vel turpiſſima incurret deſideria ipſe
meditãs. Aſſignemꝰ hoꝝ rönem Conſtat
plane virtutẽ oẽm ꝗᷓ coꝛpoꝛeis vtitur oꝛga
nis / fatigationẽ qnq; totalẽ in opanone

ſua ſi nimis ↄtinuet᷑defectionẽ pat. Con

ſtat inſup ex h cogitationẽ oẽm particula⸗
rem q; nimis ⁊ plus debito ꝓfundat᷑in ima
ginatiua vel eſtimatiua virtute.leſionem

inferre ſic fantaſianti.itia vt ñ maneat dũs

ſui.neq; liber ad expelledã hmõi cogitatio
nem Patet hoc in oĩ paſſione radicata.po
tiſſimũ tñ in qmoꝛe ꝓutvideri põt in philo

capitis/qui q̃ſi nihil differũta maniacis
inſanientibo. Viuit adhuc qͥdã iuuenis/qͥ

ſuã taliter fixit in vnius amoꝛe mulienis fa

taſiam/ꝙ' in ripa cuiuſdã exiſtes fluminis
exiſtimabat ſe illã coꝛꝑaliter videre in alte⸗

ra eiuſdẽ fluminis ripa.vnð ſatagebat na⸗

tãdo venire ad eandẽ. Sed foꝛii verbere
adhibito ſanatꝰ eſt.⁊ fantaſticã deceptioʒ

intellecit. Viuit quoq; qui aliter ⁊ caſtinſ

exercens ſemetipᷣm in legedis meditationi

bus anſhelmi ⁊ eas in affectũ trahẽdo/ad

hocdeuenit ꝓpter indiſcretũ laboꝛẽ hmõi/⸗
vt ſolus aſpectꝰlibꝛi in qͥ ↄtinebant᷑ſcripti

ſibi cum nauſea poſt cauſaret hoꝛroꝛeʒ pa⸗/
riter ⁊ ti

moꝛem / capitiſq; vertiginem.

Egi pꝛidem libꝝ quenq quẽ vir,

Dechius dictis meinoꝛi mete hoc

go certedeuota cõpoſuiſſe dicebak

mum
igpm
tiſume
biſat⸗
ſuiho⸗
nunt
omni
pterſe
mulie
one⸗
Hecn
utda
chun

nnſs
niol⸗
lmd
VI
bae

dil
o
Ci
fele
nom
butri
ſmnum

honi

2

itan

pue

ſeri
ſtuden

ſonis
oq fe
nmn.

4

ſcpen

/

Peele

Ontſcbo
Uitmups
conmgen
lentgn

nunn.

goannn
ginttun
borent

mmneht
menbem
Gnahedo
Slann
Numninnn

WI
gadedeeneh

ee N e

“ .
4 cN
0 Ra

wedeEe
ſtoronang
„ 4
l
2ꝑ2R
Perr WMedee!
ean! Mucs
“
CMKON.X.⁵0α
.
zmeerite
4 14
oe

. .
“
N W—LA.
* „
„ /

SX

3 3
le, 1

S
“è

☛

1,4
fhr urict
02 * 2

4
6

vnum diligenter retinui 1 notaui. quoniã

id ꝑ multa expertus/dictum rectiſſime cau
tiſſimeq; repperi.Nihil eſt inqͥt magis mi
hi ſuſpectũ q;amoꝛ/etiam circa deum. Po
ſui hoc in lectione quadam edita ꝑ moduʒ

tractatuli de ꝓbatione verarum reuelatio⸗/
num typo numiſmatis Eſt enim paſſionũ
omniũ vehementiſſima dilectio/qua pꝛo/⸗

pter ſemper eget diſcretionis freno. Viuit

mylier que caſtitatem cum viro ꝓpꝛio/ mi⸗

e ſimplificatione coꝛdis 68

bunda veloxpergebat ciréumeundo. Ta/

gem cum fatigata deficeret pꝛe laſſitudine

⁊ canum moꝛſibus pateret/impꝛoperauit
murilegꝰ vulpi ſuos multos circnitus/ at⸗
qʒ deriſit dicens plus ſibi pꝛofuiſſe ſuũvni
cum in arboꝛem ſaltum/q; ei omẽs ſui mł/
tiplices circũitus

(Motulg. xXXI.

ro(necaperiendo)rigoꝛis tenoꝛe ſeruabat ¶ N altero alteri phᷣoꝝ.qm̃ plus ꝓficit

Hec nihilominus amoꝛi ſpirituali ſe dĩõs
aut dare putans.carnale(neſcio quid) aut

fedum pati ſe ſatebatur in coꝛpoꝛe.Que
rurſus vt alie plures ſub velamine deuotõ
nis(quale deuotioniſ velamẽ/magis q; ip
ſam deuotionem nonnunq; mulierculas
⁊ viros muliebꝛiter cõplexionatos/vel ha
bere vel retinere quis neſciat nõ eſſe diffi⸗

cillimũ ad ꝑſonas aliquas de ſanctitate fa
matas pꝛolapſa.nũc ad hanc.nũc ad illaʒ
diligeẽdas furoꝛe ducebatur magis q; amo

re/ita vt ſui compos nõ fieret/nec vllis ar⸗
ceri mõitis poſſet ad moderationẽ in amo
re tenẽdum/ꝙ niſi foꝛtioꝛes ⁊virtuoſioꝛes
in amoꝛe cõpeſcẽdo fuiſſent illi quos ama

bat viri.pꝛofecto/credendũ/res ipᷣa in peſ
ſimum exitum nedum coꝛam deo ſed etiaz

„

bominibus vertiſſet

otulg. XxX.

dad quid fit iſtoꝝ cõmemo

ditantis animus detſe/ſed accõmodet /iu⸗
xta verbum Senece/ rebus coꝛpoꝛalibocõ
ſiderãdis.hoceſt dicere ꝙ ꝓtinus euolare
ſtudeat ad meditationes vniuerſales qua⸗
les pꝛenotauimus.Quoniaʒ ita vitabitur
leſionis virtutis fantaſtice periculum. ita
quoq; fiet illud.Oculi mei ſemper ad do⸗
minum. Et conſequenterillud. Quoniaʒ
ipſe euellet de laqueo pedes meos. ¶ Oc
currit fabula de vulpe ⁊ murilego. Queſi⸗
uit vulpis.Quot modos ⁊ circũitos ſciret
contra caninos inſultus. Reſpondit muri
legus.tantum vnicum. Vach inquit vul⸗
pis.Ego mille noui ⁊ habeo talibus ſaccũ
plenum. Euenit inter loquẽdum multitu⸗
do canum venantium. Murilegus vt au⸗

diuit latratus canum confeſtiʒ exilijt in ar⸗

boꝛem ſurſum. Uulpis vero infra fatiga⸗

da cõmemoꝛatö)
Nimirum vt ſuadeamus/⁊ wa .
cemus ;tum fas nobis eſt/ne me

– Eert ſeneca ſimile aliqð dictũ ab

Vvvnũ moꝛale pceptum ſi vſu conti⸗
nuo in illo te exercueris/q; multa ſi negle⸗-
geris vſum.Exemplũ de luctatoꝛe.i Ab⸗
blicen hec ad ꝓpoſitũ ⁊ dicam ꝙ hicvſus
bec exercitatio meditãtis eſſe debet vt aſſi⸗

due diſcat ad oẽm coꝛꝑalis rei intuitum/le

uareſurſum coꝛ ſuũ/velut in vniuerſalem

quandã recogitationẽ diuine bonitatiſ.di

uine ſapiẽtie ⁊ poteſtatis.⁊ ita de ſimilibꝰ/
iuxta ſenſatoꝝ exterius vel interiꝰ q̃litates/⸗
qm̃ laquei ⁊ rhetia ſunt in infimis. Quid
mirandũ ſi ſpũs inſtar auis dũ inſidet mo
rans in eis capiatur irretiatur/ſed ſi mox

euolet ſecurus erit

Potula-xxII.

E

Vit hoc ſtoicoꝝ (quoꝝ ſeneca nõ
