articulus/iqᷓ;q; auicenna ⁊ Algaſel de bea⸗
tcitudine intelligentiarum viſi fuerit huiui
imaginationis doctoꝛes fuiſſe. des
fuerũt alij ponẽtes lumina quedam creata
alia a ſuba anime/veluti quoſdaʒ habitus
innatos ſibi/eſſe inſeꝑabiles ab eadẽ eſſen
tia aĩe//⁊ q̃ſi ab eadem efftluentia ſeu pullu

lantia atq; germinãtes.Nec mirabit qᷣ ſpiã

ſi aliqui dixerũt cum fuerit antiq̃ celebꝛis
opinio de potentijs anime intellectiua et
volitiua talis/ꝙ ipſe ſint accidentia quedã
in eſſentia anime radicata diſtictaq; ab ea

Mota eſt inſuper communis opinio /que

in angelis ponit ſpecies omniũ cõcreatas
ad ſaluandũ quomodo cognitionẽ ſuãnõ
accipiũta rebꝛ nouam atq; mutabilẽ. Cir

ca hoc verſatur controuerſia inter platoni

cos ⁊ ꝑipateticos.dicẽte ariſtotele pipate⸗
ticoꝝ pꝛincipe/ꝙ aĩa eſt tanq; tabula raſa

in qua nihil depictũ eſt ⁊c̃. Platone econ⸗

tra dicẽte nr̃m addiſcere nõ eſſe niſi quod⸗
dam reminiſci.qᷓ;uis adbucdictum iſtuda
diuerſis varie exponatur. Vna expoſitio
tacta ẽ de ſpẽbo concreatis q̃s platonid in

¶ Pꝛimu eſt

☛

de
Kon
lesi⸗
it
lnof
cty.
elhi
Pob
o:
potene
llem
ſilier⸗
englls
☚
üſſſci

Dypnin

Disnan

enonm

Np⸗
acbt⸗

clec⸗

N

inrtn
aanm.
üummnh
minih
enunniſ
egpacsſ
irmrmtn
icdadr
pbönmn
Gin vatt
nanmni
itioenn f
iiödi
muisndais
Mn an
nridee
Hoishän
er,
Emens

—

Nail E
Gblsietid
tnannia i
sfuninhieß

inidn

nr intnuu
uueniccl

niking did

msggino
GanniiC
gintſiͦn
urnhli0
Crnkone he
t und
u,
acunant⸗
n. n 4
nsie

ala nfa / ſicut nos in

—0 =

Alijs ecõtra cerrãtib fruſtra hmõoi ſpẽs po

ni cũñ aĩa ipᷣa ſit imago oĩm reꝝ/q̃ ſᷣm ↄuer

ſionẽ ad hasvel illas res actuat᷑ in cogſcen

theolo

4

Geus poſuiſſe viſi ſüt — ANter ſex potẽtias pᷣnoĩatas/q;to a⸗
T i liq̃ fuerit purioꝛ ⁊ lũinoſioꝛ/tã ex ſe

qᷓ; ex adiucta illũiatignetãto fit ad
giã miſticã aptioꝛ. ¶ Hãc aptitudi

do/aſq; noua cognitionis alteriꝰ foꝛmatio nẽ in pdictis paltertis aatheoloetniſtiea
ſi

ne/quẽadmodũ ſpeculũ hñs in ſe imagies

rexꝝ ſi eẽt virtꝰ cognoſcitiua/ipᷣam cognitõ
nẽ hmõi reruʒ in ſe meta ſemetacciꝑet/aut

ꝓpinqoꝛi ſilitudie/imagines tales ſi ſe cods
ſcerẽt/⁊ in vnã rẽ ↄcurrerẽt.illa res ꝑ hanc
ſui cognitionẽ/eoꝝ oĩm qͥꝝ ipſa eſt imago

cognitionẽ obtineret qᷓ;q; mutatio de non

coòſcente in cognoſcẽs ⁊ ecõtra/difficulter
noõ tñ oĩno ipꝛobabiliter/ eẽt ſaluabilis.
Huic ſilr unaginationi/ↄtradicit parieñj.

artienlus. ¶ Dicam deinde lillð in q̊oẽs
fere ↄueniũt/eẽ.ſ.cognitiones ⁊ affectiões

Qdꝗ ſitas/tã actaules q; hituales / illuſtran

tes pᷣdictas ſex potẽtias.q;uiſ aliter ⁊ aliter
Nã cognitionũ alie ſũt cõplexe alie incom

ſu ↄſiſtit.⁊ aſſenſuũ nõ ꝑua eſt diuerſitas.

OQuidaã ſuüt euidẽtes excognitione ſola ter⸗
minoꝝ.·alij ꝑ experiẽtiã:.alij ꝑ demõſtratõ

nẽ. Quidã vero ſũt ineuidẽtes ⁊ taliũ. alij
certi:alij incerti.Alij cauſant᷑ ex pbabilita
te rõnum ſumptaꝝ ꝑ intrinſecas apparẽti
gagaalij ꝑ extrinſecas vt ẽ auctoꝛitas dicentꝭ

afionẽ ſenſualẽ ⁊ růnalẽ. Sʒ ⁊ iterſenſua⸗
les irradiationes tã ab extrinſeco q; ab in⸗
trinſeco diſtinctio młtiplex inuenit᷑. Silr
in affectiuis actib vel hitib aſſignabilis
eẽt varietas ad pᷣdictos cognitiuos actus
vel hitus q̊ꝝ naturã affectiui ↄſequũt᷑

Deniq; magna ẽdiuerſitas inter irradi

Poſtremo fides nr̃a qͥ ad ̊ ponit multos

hitus ⁊ qñq; ac infuſos gtuitos ĩ vtraq;
potẽtia cognitiua ⁊ affectiua / qruʒ pñtiali

colluſtratione ⁊ virtuali qᷓdã irradiatione/

intelligimus vel foꝛmaliter in ſe

ad eandẽ pᷣdiſponit/q̃ ↄſideratione B̊ mo⸗

do epoſua/nos ipᷣam ex pᷣcedẽete per ſilitu

dinẽ in ſpeculis materialiba manifeſtamꝰ.
SDint itaq; ſex ſpecula ſibi inuicẽ catena⸗

ta ⁊ reſpicientia ſe mutuo oꝛdinata ad lum

⁊ caloꝛẽ ſolis ſuſcipiendũ/ſᷣm ꝓpinquius⁊
remotius/nunca ſuperioꝛi nuncab infe⸗
rioꝛi. Conſtat ꝙ; ſpeculum quodlibet q;/

to erit purius in ſe ⁊ luminoſius ab extrin

ſeco/tato eritaptius ad oꝑationẽ ſuã ⁊ alio
rum/in tm ꝙ ex mutua actione ⁊ reactione

fiat ſplẽdidius qðlibet ex ilis niſi alið ob
ſtiterit/ imo excòbinatione varia poterit ef

fectus aliqs vtputa imago vel coloꝛ reſul/⸗
tare qͥ abſq; cõcurſu tali neqq; appareret.

Vigilanter diximꝰ niſi alið obſtiterit/ qm̃
ſpeculũ qð eſſet ſoli ꝓpinquius tata radia/

tione einſdẽ ſolis ꝑfundi poſſet a ſuꝑioꝛi/⸗
qꝙ ipᷣeõactes alioꝝ ſpecloꝝ ab ĩfimis ñ tã
ꝓ tc illiinarẽt.qᷓ; obũbꝛarẽt. Idẽ dicimꝰð
intelligẽtia dũ a ſuꝑioꝛib ſuãlucẽ capit/qꝛ
tũc ſubobſcurioꝛ aliqn redderetur ex ↄuer

ſioneeius ad potẽtias collucẽtes inferius/⸗

q;uis in H diuerſificentur ſpecula materia⸗

lia ⁊ ſpualia quoniã ſpiritualia duas faci⸗

es habentpᷣſertim ea que non vtunt᷑ oꝛga⸗

nis coꝛpoꝛalibus.Quoꝝ ſpeculoꝛuʒ ſpiri

tualium tanta poteſt eſſe virtꝰ/talis vigoꝛ

⁊ ↄſolidatio/ꝙ ꝑiter exeq̊ ſine detrimẽto a

ſupioꝛi poter̃t ⁊ iferioꝛi pte/iluna ſua ſuſci

ſpũaliter illũiataia nr̃a/p iſtos ad h.perii/

los ad illð.In nũero taliũ ſunt fides.ſpes
chharitas.tres theologice virtutes / dona ſe

ptẽ ſpũſſci/ ꝓphetie ⁊ reuelationes / ⁊ ſiq ſũt
dona talia/q diuiditſpũs vnꝰ ⁊ multiplex

dãs vn ·cuiq; put vult. ¶ Exbis itaq; cõ⸗

memoꝛatis deſuſceptione luminoſaꝝ illu
ſtrationũ ꝑ has ſex potẽtias ꝑſpicuũ fit ſic
addebat᷑ꝙ ipᷣas ſpecuł rõabiliter cõpamꝰ.

potentiarũ ſuſceptionis purioꝛislumino

ſitaie cuin aduerſione/ exeplo ſex ſpeculoꝝ
etrangeloꝝ cognitionem elucidantt·

pe ⁊ tenere ſuſcepta.Hoc maniſeſtũ ẽ ian⸗

gelis ⁊ alijs confirmatis qui ſimul eque co

gnoſcunt tempoꝛalia ⁊ eterna/quoꝛum te⸗
nuem ſimilitudinem ⁊ imitationem gerũt

aliqui ex viatoꝛibus ecſpeciali gratia/⁊ve

hemẽti habituationei/vt inferius domino

duce monſtrabimus

(Co . 1 d C. XX „ Tngtlohes

2 ſerpotentiaꝝ/tcim qua potuerunt
„Pe

ula materialia ſicut multotiẽs

defoꝛ mãtur⁊ inficiũtur ⁊ coꝛrũpũ

tur in ſuis actionibus debitis/qñ
q; ab extrinſeco/quandoq; ab intrinſeco/⸗
nn:

ſicut intelligẽtia capit eam / vel miſteriali⸗
ter ⁊ quodãmodo diſpoſitiue/ ſicut ſenſus

Quarta pars de miſtica

non minus incidit defoꝛmitas ⁊ infectio ĩ
ſpeculis ſpũalibo ſex potentiaꝝ q̃rum tres
ſunt cognitiue affectiue pari numero.
Experiẽtia etiã ſine ſilitudie docet nos qᷓ
ſepe turpia fantaſmata/.et erroꝛes / et fe⸗
derepñtationes obiectales/ Concupiſcen
tiep̃ᷣterea ⁊ paſſiones ſoꝛdide/tetre ⁊ hoꝛri⸗
de/tanq; fumi qͥdam caliginoſi/vel infecti
⁊ venenoſi/aĩas nr̃as obnubilãt/ledãt/at⸗
q; cõmaculãt.Pꝛeftim ĩ pꝛimaria⁊ nouel
la taliũ appᷣhenſiõe/velut in pueris.Deni
q; generalis ⁊ inelicibilis ſoꝛdidatio talis

ꝓuenit ab oꝛiginali macula/q̃ aiam nr̃am
cũ oĩba potentijs ſuis/ad hãc miſerabilem

traduxitaggrauationẽ/vte celeſtibꝛad ter⸗
rena/ ab intelligibilitate ad bꝛutalitatem

demerſa ploꝛet᷑.Hõ iuqͥt ꝓphᷣa cũ in bono

re eẽt nõ intellexit/cõpatus eſt iumetis inſi

pientibo/⁊ ſilis factus ẽ ill.Et iſignis poe⸗

ta Terreniq; hebetãt artus moꝛibundaq;

mẽbꝛa. Nihilominꝰ ab iſtiſemergere ⁊ ſur

ſum eniti h̊ virtus h̊ laboꝛ eſt/vt cum aplo
nr̃a ↄuerſatio fit in celis/ↄtra exclamatiõʒ
ſatirici dicẽtis.O curue in terris aĩe⁊ cele⸗

ſtiũ manes. In B pᷣcipue verſat᷑ ipa cuius

naturã inqͥrimus theologia miſtica/ quaʒ
per pniam/⁊ credulitatẽ euãgelij adipiſci ⁊
nõ aglit᷑ fas hẽmus/ſicut reſtat oñndendum.

uarta pars pꝛin/

cipalis agit de ↄtemplatione meditatione

⁊ cogitatione/vſq; ad. xxvl.aſiderationeʒ.
Oꝛdie vero xxi ↄſiderato deſcribit actoes

Horentig un gencrali miniſiane

v (ce poſſit hr̃i/pꝓdeſt inqrere qͥddita⸗
tem cõtẽplationis.Siqͥdẽ a ꝓpꝛie
tate loquẽdo ſicut ↄtemplatio eſt in vi ĩtel⸗
ligentie cognitiua. Ita in vi ſinderi affe⸗

ctiuar noniyr miſtica theologia /ꝓut in⸗

fra dño illuminãte docere conabimur.
Dupeſt igit᷑recto oꝛdine vt poſtq; deſcri⸗
bere ſtuduimus vires cognoſcitiuas in ho
mine/ꝛdiſtinximus in genere tres virtuteſ

cognoſcitiuas.ſ.imaginationẽ/rõem/⁊ in

telligetia.Et tres affectiuas ꝓpoꝛtionales
que ſunt appetitus ſenſitiuꝰ.appetitꝰ vo/
litiuꝰ ſeu volũtas/⁊ appetitus qͥ dam ſuꝑi
oꝛ q̃ ſinderi noĩani pᷣt eo ꝙ ſeqͥturappᷣhẽ⸗
ſionẽ. NHũc ad ſermoneʒ de actibus eoꝛum
q;tũ ad rẽ q tractat᷑ad elucidãdũ attinet vei
niamus.Etqꝛ notioꝛes ſunt actus intelle⸗
ctiue q; affectiue potentie.magis eniʒ ſub

vehemẽter occupatus.

dicendũ per ſingula.

noticia clarioꝛ theologie miſti⸗

doctrina tradendi ſunt/nõ pigeat hmitus
illos deſcribere noiatim.
termini generales qbo maxime vſos fuiſſe

ũt aüt tres

video eos q deↄtemplatõne ꝑ modũ artis
locuti funt/cogitatio/meditatio/ↄtempla
tio Et hi termini q;; aliqñũ ꝑmiſcue ſumã
tur ab aliq ba ſicut eandẽ rẽ ꝑ ipᷣos ſignifica
reotingit.nihilominꝰ diſtinctas hñt ſigni
ficationis rõnes/q̃s ꝑ facile ⁊ difficile/per
vtile vel inutile ſentiũt aliqͥ. Vñ cogitatoʒ
ſic eẽ deſcriptã reperio a venerabili Rich.

in ſuo de ↄtemplatione/qͥ hãc materiã elu⸗

cidauit vſq; ad fundamentũ/mgr̃m ſuum

hugonẽ inſecutus. Cogitatio eſt ĩpꝛouidꝰ

aĩe obtutuſ/ circa ſenſibilia/ad euagationẽ

ꝓnus.¶ Megitatio eſt puidus ale obtu⸗

emeter occn otemplatio eſt
ꝑſpicax ⁊ liber id eſt expeditus animi ↄtui
tus / in res ſpiritales ꝑſpiciendas/vſq; qua

tus / in veritatis cogn ee en inq ſitione

q; diffuſus/⁊ in diuina ſpecula ſuſpenſus.·

¶ Yogitatio igit᷑vagat᷑ ⁊ ſerpit ſine labo⸗

re⁊ fructu. Meditatio nitit ? intendit cuʒ
laboꝛe⁊ fructu. Contemplatio circiuolat

⁊ circũfert᷑ſine laboꝛe ⁊ cifructu.( In co⸗
gitatione eſt euagatio. In meditatiõe inqͥ
ſitio. In ↄtemplatione admiratio. ¶ Ua
rij deinde ↄtemplationẽ ramificãt in vari⸗
as ſpecies ⁊ varie/de q bus non eſt ſtatim
Sed maximereq/
rendum eſſe arbitroꝛ. Vnde facilitas tam
in cogitatione q; in ↄtemplatione oꝛiatur

⁊ in meditatiõe difficultas. Hoc enimme
per expꝛeſſuʒ legiſſe non memini.q;uis ſit

conſiderationedigniſſimum.

(Conſidera. XXII.

ratõeʒ vñ ſurgit cogitatõis facilitaſ

QOgitatio facilis eſt qꝛ foꝛmat᷑ im/

bus / vel ex fantaſmatibus paſſim
occurrentibus ⁊ vltra nõ nititur. Quẽad/
modũ nanq; ſenſus nr̃os cũ omui facilita
te circũducimus mõ huc/modo illuc/obie
ctis ſufficienter pᷣſentatis.Et ſimiliter nul
la eſt difficultas in occurſu fantaſmatũ qli⸗

umcunq;/ nam euagãtur pntanturq; / nob

etiam inuitis. Cofeſtim apparet ratio cur
cogitatio queſcdᷣm talia foꝛmatur ⁊ hec in

ſequitur/ nullam patitur difficultateʒ. Wi⸗
demus hoc in pueris videmns hoc in bo-

minibus ocioſis/ in talibus queruntob

lectationeʒ qꝛ nullũ afferuut in ↄſiderãdo

mediate vel ex ſenſationiboactuali

lerdfiln
Ron

mntüſt

düenunite
üpefin
Mockpnnt

1 enggetn

Wcrogtobn
gncſnne
Cümnhatoct
msminioni
Gmdrs adn

Nnii n

inhtſdelte
hmmirmed
Irin
umn

„

IaN
rNeNi ds
.M.
atgeiſili

irontnnanl

innbs n
tünmnn,ODin

isämtifclt

. wwdolinch
rs timlin

õ
Gufenmn

4

NK
Sern

Theologia ſpeculatuuug 6)

laboꝛem. Sed de his vere enũciauit ſmo
ꝓpheticus:Nouuoñs cogitationes hoim
qm̃ vane ſuntvan ſunt itaq; qꝛ ſunt fine

carentes ſomnioq́; ſimiies. Non enim ad

aliquẽ fineʒ vtilẽ oꝛdinat/ imo frequenter
cũ hõ in talibo ſe oblectauerit triſtis manet

delſinat eſſe cogitatio uis itach neſciat
foꝛtiſſimos eẽ motus actuales ſenſuũ/nũc

wrafn

,N

meditatiõis difficultatẽ ⁊ laboꝛẽ exponit/⸗

ecemplum tam philoſophicis q; poeticis

deoꝛpheo virgilio hercule.
Editatio difficultatẽ ſoꝛtit᷑ ex eo q;

vltra ptingere vel in aliq fixa ſtare. Ex⸗
1ſe crebꝛo qlibet ſtudioſus difficulta⸗

tem eſt inſiſtendo ad aliquid attente ↄſi/
derandũ cogitationẽ ſine diuerriculis ad
alia. Et h dum fit / cogitatio ia trãſit in me⸗

ditationẽ/nõ vt cogitatio deſinat eſſe ſʒ vt
us itaq; neſciat

hos nũcillos/eſſeſimiliterↄtinuũ fluxum

fantaſmatũ nullus igrat. ꝓpterea/ſenſualezʒ
motũ vnire/aut flnitãtia fantaſmata cohi
bere /vel ſiſtere/vel ſupgredi/⁊ad aliqduam
certã cogitationem ſuã ſub determinatis li
mitibo claudere operoſum eſt valde/ nõ ha
bituatis ⁊ inſolitis/neq; fieri poteſt abſq;
illo qui claudit cert limitibʒ mareſ ponit
terminũ fluctibus eius ¶ At vero difficul
tas hec auget᷑ ⁊ fit laboꝛ inſuſpicabilis dũ
animus denudare nitit᷑ cogitationẽ ab in

uolutione accidentiũ /hoc eſt circũſtantiiss
loci ⁊ temꝑis/⁊ alioꝝ que pꝛeſentat ſenſus

vt abſolute ⁊ nude qdditates reꝝ appare⸗/
6 Dat
exemplũ diuinus aug.de ↄſideratione ve⸗
ritatis ⁊ bonitatis/q̃s dum in ſua puritate
meditari ſatagimꝰ/ↄfeſtim occurrit hec v
illa bonitas. Et hec vel illa veritas ĩ pticu
lari/⁊ fit cogitatõ noſtra cũ tpe⁊ loco/vt di
cit notãter phᷣs.i.methahice. Pertinere
ad GB eſtimo poeticas illas fictiones ⁊ ima,⸗

ant/q̃ſi non conuolute tẽpi ⁊ loco.

ginationes / vnã de oꝛpheo cythariſante ⁊

nititad ſuperos.Et alteram apud virgiliũ

de enea tranſeũtead campos eliſeos.⁊ ibi⸗
dem intelligente qᷓ futura erant poſt enata
tionem maris ⁊ obdoꝛmitionem cerberi.
PFon enimtales viri quos pꝛo theologis
habuit antiquitas ocioſe fabulantur. Oꝛ⸗

pheus eſt vir ſapientie deditus qͥ per aura

vltra ſenſationes actuales / vel fan
taſmata paſſim occurrẽtia/ipᷣa niti

te vel eburnee cithare modulos/ꝑ̊ᷣ eſt ꝑ de/

bitam ⁊ armonicã moꝛũ compoſitionẽ/ſi
ſtere facit flumina defluentiũ deſiderioꝛuz
cCõponit quoq; ⁊ mãſueſcere facit ferinos
bꝛutales affectuſ. Deniq; compellit ſiuas
nigidas pꝛauaꝝ inclinationũ tã innatarũ
qᷓ; adqͥ ſitaruin ad ſuũ volũtatis arbitrium
ſeq/ hic oꝛpheus euridicẽ habet ſpõſam / il
lazʒ de q̃ gloꝛiabat᷑ ſapiẽs /queſiſſe ſibi ſpõ/⸗
ſam ſapiẽtiam aſſumere/ vel accõmodatiꝰ

euridicẽ accipiamꝰ vim intellectualem da⸗
taʒ homini ad ↄſiderationẽ ſupꝑnoꝝ. Hec

vis dũ ꝑ pꝛata floꝛentiꝗ placibiliũ obiecto

rũ vagatur.moꝛdet᷑a ſerpente voluptatis

latentis ſub herba foꝛmoſitatis / ſicut dicit
Aliriſt. ꝙ voluptas furata eſt itellectũ ſpiſſe
ſapientie/B̊ vulnus inffictũ trahit euridicẽ
dd inferos qꝛ hec ſola iam infima cogitat.

in his ſolis ↄuerſatur/nõ potẽs dicere cuʒ
apło. NHra ↄuerſatio in celis ẽ. Vulnerata

igitur deductaq; euridice.i. vi intellectuali.

ad inferos/ꝑ mediũ ſ̃pentis/ſicut ad lr̃am

l

tentatio ſpetis pmos illos pentes ſapien/
tiſſimos demerſit in bratꝝ os illiꝰ miſerie

qualem apud inferos ſub metaphoꝛa con/

gruis exemplis poete figurarut. Oꝛpheuſ
vir ſapiens deploꝛat amiſſam coniugem/

quam ad fupernas auras conatur rurſus
educere:quo canente ⁊ lugente/ſilent furie
infernales paſſionũ carnalium.cerberi la⸗
tratus non auditur/qꝛ res cuʒ temꝑis lap⸗
ſu non ↄcipiuntur.Animus pꝛeterea qui
pꝛeſſus ante erat/lapide molari terrene cu⸗
rioſitatis/ ſicut ſiziphus/ vel qui agitabat
rota volubili mundane occupatõnis ſicut

yxion.vel qui lacerabat᷑ a vulturibus moꝛ

dacis voluptatis ſicut ticius. vel qui eſu⸗

riebat inter aquasa poma ſicutanarus tã

talus/nunc intrepide in requiem ſui ↄuer⸗
titur cũ illo qui dicebat. Còuertere anima
mea in reqͥ e; tuã.qꝛ dñs benefecittibi. In
ter heclamẽta ⁊ efficacia carmina iubetur

euridiceſoꝛpheo reddi/ea tamẽ legenerur
ſus conuertat intuitum. Sed heu noctis

pꝛope terminos oꝛphees euridicemſuam

vidit. p erdidit.occidit.¶ Vos hec fabula
reſpicit/quicunq; in ſuperum diem/men⸗
tem ducere queritis.naʒ qui tartareum in
ſpecus victus.lumina ffexerit/quicquid
pᷣcipuum trahit/perdit dum viditinferos
Hec Boetius. Ad hanc ſententiam facile
traduci poſſunt fictiones alie de enea virgi

liano / ⁊ hercule. ⁊ perſeo deſcendentib ad

nu3—

2 C.

l

Quarta pars de miſtica

inferos ⁊ iteꝝ emergẽtib. Sʒ becinterim

chꝛiſtianoꝛum ditatione.

idera. XXIIII.

Onõ crelcit ? cſturotemplatio oñdit per
plures ſimilitudines exemplares.⁊ vbi p⸗

ſufficiant pꝛo ſpoliatione egyptioꝛum/et

pꝛiereponitur. .

Vnteplatio facilitatẽ hʒ tũ ex biti⸗

Ppter abſtractionẽ ⁊ ſeꝑationẽ ĩtel⸗
igentien

la ſubleuantẽ. Meditatio nimiꝝ ſi debite
fiat tranſit in ↄtemplation?/ſicut cogitatõ
in meditationẽ. Facta.n.ſedula inqͥ ſitiõe
ver itatis/denudatis inſuꝑ ꝑ vehemẽs ſtu
diũ reꝝ qͥdditatibo ab accidentalibo circun
ſtantijs/generat᷑ hitus ex frequẽtatione.de

purat᷑ lumẽ intelligẽtie.fitq; lucidius q;to

eſt tenebꝛoſitati ſenſualis cogitatiõis imꝑ

mirtiꝰ. ¶ Pꝛo cuiꝰ maũductione palpabi
lilimaginemur ↄfoꝛmiter ad diuinũ Aug.·
in ſuo de tri:ꝙ ſit aliqͥs ſupꝛa mõtẽ excelſũb

valde.Ad cuiꝰ cacumẽ neq; venti neq; nu
bes attingãt / ſicut de olimpo narrat Areſt

Bubtus vero q;to ſit ðſcẽſus ꝓcliuioꝛ ad

infima/tãta ẽ illictenebꝛoſitas inqͥ erioꝛ/ꝑ
cõmirxtionẽ/⁊ quãdã incoꝛꝑationẽ radioꝝ
ſolariũ / cñ ceteris impſſionib / vt ſunt vẽti
pluuie.niues grãdines. fulgura ⁊ ſilia.
CLCoſtat h̊ exeplo ꝙ hõ limpidiꝰ liberius et

erxrpeditius circufert oclos ſuos ad ſerenuz
lumẽ ſolis ⁊ celi/dũ ſublimius euectꝰ eſt et

in qqã regione pura⁊ tranqͥlla collocatus.
Siie poſitũ euenit dũ in iferioꝛa di⸗

labit᷑. Ad B̊ exemplũ reſpicit illð pᷣs.Quis

aſcẽedit in montẽ dñi/aut qs ſtabit in loco
ſcõ eius. Ductio q̃̊ʒ illa diſcipuloꝝ in mo⸗

tẽ excelſum valde/dũ figuratus eſt ieſus an
te illos / apta eſt ſatis figura / ſicut ⁊ aſcẽſus
moyſi in mõtem ſynai/dũ e mẽdiovocatus
eſt. ¶ Conuertamus nüc ex hac re ſenſibi⸗

li ↄſiderationem noſtrã ad tres vires anie
pꝛeſcriptas que ſunt intelligentia/rõ/ſen⸗

ſualitas ſeu imaginatio.Et compemꝰ ſen⸗
ſualitatem infimo montis rationem me⸗
dio.ſupꝛemo intelligentiam inueniemus
ꝙ ſi anima ſtare poſſit in arce intelligentie
ſine delapſu in inferioꝛa/ipᷣa poterit libero

intuitu circũquaq; ſemet diffundere/nunc
Ante nunc retro/nunc dextroꝛſum nuc ſini
ſtroꝛſum. Et hic eſt oculus cõtemplatiois / virtus el

litatis fere coꝛruptus.
ſus in hac ſimilitudine/quemadmodũ ho⸗

bus ꝑ meditationẽ adq ſitas Cuʒ

lex ſeuſibilib. Tum ſepius ꝓpter di
uine gre colluſtrationẽ in diuina ſp ectacu

quoniã regulis abſtractis ⁊ eternis nint

xem

ↄcluſiones earũdeʒ acceperunt ¶ Ex hi
pateſaciũ habemus quo pacto ↄtẽplatõis

qui in. Adam ante lapſumviuaciſſimus.
puriſſimꝰ expeditiſſimꝰ fuerat. Nunc ve

nobis.LZotus fere extinctus eſt·/ſicut ocu⸗

lus ratõnis obtenebꝛatus ⁊ oculus ſenſua

Attendamus rur

mo ſtans in ſuꝑcilicio montis/talis videt

libere cum volet / non ſoluz ea que iuxta ſe
ſunt/ſed etiam ea que ſubtus ſeagunt᷑. Et

multo liberius multoq; clarius/q́; habitä

tes inferius/imo purum ab impuro claruz

atenebꝛoſo ſecernet/quod apud inferioꝛeſ

ſteterit / ſpectabit veluti de ſurſum / ea oia qᷣ
in ratõe et ſenſualitate agũtur. Judicabit

vel nunq; vłraꝛo fit. Hõ alit᷑ aia quein ar⸗
cem intelligetie ꝓpuehi meruerit ⁊ illic fira

inſuꝑ in luce ſua/⁊ ꝑ lucẽ ſuã/deè omnibus

ſm quas hñt tegulari cetera oĩa.
pla ad hoc ſumi poſſent in omni arte babẽ
teregulas ſuas/ᷣm q́s iudicãt periti in ar⸗

te hac vł illa / de ſingularib ſpectantibꝛgd

ad antẽ ſuaʒ/qð vtiq; nequeũt imꝑiti.Ille

Pchena pꝛincipioꝛũ noticiã clarã ⁊ ꝑfectã

aberet / videret in eis ⁊ per ea cõcluſiones
ab eis deducibiles/clarius q; ipſe ↄcluſio⸗
nes in ſe videãtur ab eis qͥ nõ ꝑ pꝛincipia
oculꝰ facilis eſt ⁊ expedit dũ habet/quãqᷓ;
adquiſitio ſit difficilima.

atz inſuper

in qua vi anĩe enonll: ce iyp ſuꝑioꝛi co
lli⸗

gnitiua anime que iute

gentia nominat᷑

Iſte enim oculus nõ ſolum intelligibiliaz
abſtracia ſed etiam ea que in rarõe:ꝛ ſenſu
fiunt/aſpicit:qᷓ;uis alio modo q; ratõ/ꝛ ali

ter quam ſenſusvel imaginatio.

mo ſic intelligereeos qui dicunt duas eſſe
ſpecies ↄtemplatõnis ⁊ imaginatõnis. du

as in ratõe ⁊ duas in luce intelligẽtie.Hoc
gquippe dicitur non quin omnis contemmh
Platio fiat in luce et per lucem intelligentie
ſed quia pꝛo obiectoꝛum varietate/huiuſſ

modiſpecies contemplationis variari no

ſcũtur hec ponuntur.

B.

SBſtractio qualem contemplatio

bohcj
ſuperioꝛ Itacq; ſicut ratio vin.

(Conlidera. xXN.
Ponit quid ſitpꝛopꝛie contemplari⁊ quo
modo cira eam erratu—½

4 requinit compleri nequit ꝑ imagi/
nationem neque ꝑ ſolam r

ę Mmnot

Guni nn

eſtſa
mog
glbat
ſonmn
abol
Oie
nem
ſtnuct
ablr.
lione
lunh.
dumnin
dum
pone
oto
ſemne
we
lent⸗
1
ign
lio
dor
oh
n
dent
coe⸗
cſeke
denuan
fudv
ſnenn
loote⸗
tiun

lgenr
Puo
liartan
cabene

ſn
hunen
roon
8ſerſin
nocdh .
eride
kinmn⸗
t.8
öberi
men
lütnoc
Agemngr
tilcir
maci
Tdabt
tonnibro
nosiink
mmedm
hrtinr
onthe
inn,
cſens
eelee
nrt
mSbs
ei
h
Ger
mmninn

A
minlchin
Eunic
höiid
mmd
R
öns
mnsnmh,
ninclſent
menrii
nnsfminn

CTheologia ſpeculatiua

eſt ſuperioꝛ ⁊ abſtractioꝛ qᷓ; ſenſualitas vel

imaginatio/quoniã poteſt abſtrahere qͥd
ditates rerum a cõfuſione accidentium/ et
foꝛmareconceptus ſpecificos ⁊ gen erales
abſolutos/quod non poteſt imaginatio.

Sic vis illa que ponitur ſuperioꝛ ad ratõ

nem ⁊ nominatur intelligentia adhuc ab⸗

ſtractioꝛ eſt q ratio/que in actibus ratiõis
Abſtractis a fantaſmatib tranſitad cogni⸗

tionẽ eternoꝝ ⁊ incoꝛpoꝛeoꝛum / que nul⸗
lam habent fantaſmatũ illuſionem.⁊ hoc
dum irradiationem ſuſcipit ab infenioꝛi qꝛ
dum ſuꝑioꝛi ⁊ diuina luce ſuffundit᷑ nõ o⸗
poꝛtet. ¶ Ex hoc perſpicuũ eſt ꝙ contem/
platio inepte queritur per ſolã imaginatio
nem.⁊ impfecte ꝑ ſolam rationem/ qᷓ;uis
vtraq; vircus adiuuat/ſi limitibus ſuis cõ
tenta eſt. Quos ſi quis voluerit ſuꝑgredi/⸗

reddit᷑ homo vel fantaſticus vel inſanus
in imaginatione,.vel erronee iudicãs in ra

tione.ſicut apud nõnullos viſum eſt qui

dum inſequi credunt eleu atiſſimos viros

⁊ abſtractiſſimos in ſuis modis cognoſcẽ⸗
di.negligunt autem tenere modum eoꝛun

dem in abſtracte viuendo.⁊ vtiliꝗ ſtuden⸗

do.cuertendo ſead ſe ⁊ ſupꝛa ſe. nihil ali

ud referũt niſi fantaſias ⁊ erroꝛes/q;tumll⸗

bet ipi eleuatoꝝ doctoꝛum verba tenere vi

deantur. Fit enim apud talem quemlibet

illud virgilianuʒ de inſana vate.dat(inqͥt)

ſine mente ſonum. Et hoc eſt qꝙ reddit mul
tos exeis qͥ dicunt᷑foꝛmaliſantes in fabulã

⁊ riſum immo in inſaniã/qꝛ ꝑ ſolam imagi
nationẽ ⁊ rationem querut illud qð p intel

ligentie depurationem erat inuenienduʒ.

Quõ autem intelligentie depuratio 7 qua

liter fiat/poſterius q;tum dominus vceſſe
Litxaberietur.

Dumta pars pꝛin/

cipalis agit de mibus oculis anime? nby

affectioniby coꝛreſpondentibus in. xxvi.?

xxvij. ↄſideratione. Oꝛdine vero.xxvi.cõ⸗
ſideratio ponens tres cognoſcẽédi modos
ſcom tria genera hoim ad hos diſpoſitos.

Res cognoſcendi modi ſunt quo⸗

maxime oculo carnis.Alius ratio

nalis vtens plus oculo rationis. Tertius

ſpiritualis vtens oculo cõtemplatiõis /ſiẽ
diſtinxerũt diuini poĩes tres oculos ⁊ tres

viuendi modos. De his augu. in libꝛo de
vera religione.Berñ,ad fres de mote dei⸗

.

ctioes ſz

cens/⁊ rapiens in diuina.

piſcentia. ere ditationem que
eſt pꝛouidus anime obtutus in veritatis

rum vnus animalis dicitur vtens

2

65

carthuſieñ. Et hugo in ſuo deſacr̃is ⁊ ſuꝑ

eccleſiaſtẽ. Videmꝰ itaq; quoſdã ex hoĩb

viuere nõ eleuatius q; bꝛuta.Solis en m
ſenſib vtunt᷑ aut eos ſolos inſequũtur.A/⸗

lij magis inſequũturrõem intelligetes ab/

ſtractas regulas artiũ ⁊ ſcientiaꝝ Tertijvl
tra hec omnia eleuãt ſe ſupꝛa rõem in quã⸗
dã regionẽ eternitatis/⁊ perſpicabilitatis
⁊ ſuꝑ omnẽ fluitanonem ⁊ ↄfuſionẽ infini
tã deſiderioꝝ ⁊ cogitationũ.in aurã quan
d libertatis ſerenã aſſurgũt ⁊ euolãt/⁊ iaʒ

no minꝰ videt differre eoꝝ vita a ceterꝭ ho
minibo/q; diſtãt hoĩes a pecoꝛibj Sʒ qͥs ẽ

hic de optime ⁊ laudabimꝰ eñ: Ille ſolus
ẽquẽ tu eduxeris detenebꝛiſ⁊ vmbꝛa moꝛ
tis ⁊ vincula ciꝰ paſſionũ diruper noxiaꝝ :

Conlſidera. xxVII

onirla vid ek ſpecie eſſe metales affe
ſut 2 io int᷑ eas ponit differetias
Ribus pᷣnolatis cognoſcendi mo⸗
is qᷓ ſunt cogitatio/ meditatio / cõ
templatio tres affectionis maneri

cs coꝛreſpondẽt/q ſunt cupido vel libidoę

ſeu ↄcupia/ſecũdo deuotio vel ↄtritio ſeu
coõpunctõ aut oꝛatio/tertio dilectõ nõ que
cunq; ſed extatica ⁊ anagogica.i.ſurſuʒ du
Si de re pſtite⸗
rit peto vt non magnoꝑecalumnia fiat de
nominibus.non enim accepi ab alijs talẽ
circa affectus diſtinctionem nominũ queê⸗
admodum decognitiõiby reperio. & Szʒ3

tamen interim dicamus q; ſicut cogitatio
eſt impꝛouidus animi obtutus ad euaga/⸗

tionem pꝛonus. Ita conſequenterad talẽ
cogitationem ſi ſit de obiecto delecrabili ſe

tate ⁊ fructu.⁊ hoc mihi ſatis congrue vide

turappellan libido ſeu cupido yel concu /
oꝛro ad meditationem que

inquiſitione ⁊ celeſtium rerum inuentõne

vehementer occupatus / couſequitur que⸗
dam affectio alia a pꝛioꝛi ad res talitet que

ſitas ⁊ inuentas ſi non ſit indiſpoſitio ani⸗

me. Et hec affectio eſt pꝛouida 7 nonvaga

cuʒ difficultate ⁊ fructu.Et hec interim vo
cetur deuotio vel compuuctio aut oꝛatio.
ideſtaffectus pius ⁊ humilis vehemẽter
foꝛtitertẽdẽs ⁊ nitens inꝗ noꝛẽ pꝛime ve/⸗
ritatis ⁊ bonitatis. ¶ Deniq; contem⸗
platio que eſt libera ⁊ expedita conſidera⸗
tio eoꝛum que meditatio cum ingenti diff.
nn 4

Berxta pars de miſtica

cultate ꝑquirit/habet ſuam affectioneʒ in
anima diſpoſita/ſuamq; dilectionẽ ſimili⸗
terliberã puram expeditaʒ ⁊ abſtractã. Et
hbacratione vocani poteſt extatica dilectio/⸗

vel iubilatio / que vltra deuotionẽ addit fa

cilitatem ⁊ iocunditatem ineſtimabilemeꝰ
inexpꝛeſſibilem/ exuperantem omnẽ ſen⸗
ſum ¶ Et hec eſt ſapientia dei in miſterio
abicondita. ¶ Hec eſt miſtica theologia
quam querimus q adanagogicas⁊ ſuper
mentales exceſſus deducit/quã aliquãdo

noĩe charitatiſ/aliquãdo charitatiuiamo

ris lego nomine appellatam. Pꝛopterea

non fallitur qͥ dicit ↄtemplationẽ ſine dile
ctione nomem ↄtemplationis nõ mereri.

Sed nos vnũ ab altero ſecernim?/ vt pꝛe⸗

cioſioꝛ habeat᷑ inqͥſitio veritatis/⁊ coguo⸗

ſcamus qm̃ aꝓpꝛietate loquẽdo ſicut ↄtem

platio eſt in vi cognitiua intelligẽtic / ſic in
vi affectiua coꝛreſpondente reponitur mi

ſtica theologig.

palis agit de adſitõe miſtice theologie ⁊
de eius decẽ differentijs ad theologã ſpe⸗
culatiuã a/xxviij.vſq; ad xxv.oſideratioes
Oꝛdine vero ↄſideratõ.xxviij. Oñditmo
dum ꝑueniendi ad miſticã theologiã eam
qpluribus diff nit diffimtiomby.

„

Ognitio dei ꝑ iheologiã miſticaz
melius adqriturꝑ penitentẽ affe⸗

—.—

cũ q; ꝑ inueſtigante intellectum.
Jpa quoq; ceteris paribo eligibilioꝛ eſt⁊ ꝑ.

q̃ eſt contemplatio. Sicut dilectio pꝑfecti⸗
oꝛ eſt cognitione.⁊ voluntas intellectu.⁊
charitas fide. Hecſecũda ꝑs ꝓ nũc ſuppo⸗
nitur q;uis non ſim neſcius de ꝓbabilita⸗
te poſitionis oppoſite apud multos ⁊ ma⸗

gnos. Sʒp pꝛima ꝑtc cui coꝛreſpõdet de⸗

ductio ad queſitũ / nullus ambigit / an de⸗
puratio ſeu purgatio potentie affectiue ſi

atꝑ feruoꝛẽ penitẽtie in compunctione cõ
tritiõe ⁊ oꝛõe querugire facita gemitu coꝛ

dis. Et q́;uis dicat pha. In meditatione
mea exardeſcet ignis.ſcʒ delecions.medi⸗

tatio hec non ꝓ venitatis inqͥ ſitione atten⸗

ta/ſicut deſcripſimus/ſed magis ꝓ cõpun⸗
ctione ſequẽte/ſumpta eſt. Huius aũt cõ⸗
püctionis difficultas/ magna eſt valdea/⸗
pudnon exercitatoſ.⁊ eos qͥ coꝛruptos ad
nchäeſenſnoab adclekrera. Beach⸗

modũ eni ligna virida aqueo plena hũoꝛe

fectioꝛ qᷓ; theologia ſimbolica vel ꝓpꝛia/ de

vix recipiũt caloꝛẽ ignis.vt in ſilitudinem
eius accendant᷑ ſed pᷣcedunt exufflationes
multiplices pᷣuia eſt etiã depulſio hũidita⸗
tis talis/ac euaparatio / ſic exiſtimare con⸗
uenit de eo qͥ caloꝛẽ ſpũſſancti in ſe recipe⸗
re debet/⁊ ſ̃m eũ trãſiturꝰ eſt in amoꝛẽ pu/
rñ ⁊ pi/ſi nouqũ deſiccatus ſit a ſoꝛdidis
affectionibo/⁊ hᷣ fit initiatiue ꝑ penitẽtiam
Vnge greg.in omelia de ceco ꝑ pnięe lamẽ
ta/mẽtis fantaſmata depellunt. ¶ Ad cu⸗
ius amplioꝛẽ elucidationẽ attendendũ eſt
ꝙ theologiã miſticã ſic poſſumꝰ deſcribere
Theologia miſtica ẽ extenſio animi in de⸗
um ꝑamoꝛis deſideriũ. Aliter ſic. Cheolo
gia miſtica ẽ motio anagogica h̊ eſt ſunſuzʒ
duciua in deũ/ p amoꝛẽ feruidũ ⁊ purum.
¶ Aliter ſic theologia miſtica ẽ exꝑimẽtał
cognitio hũa dedeo ꝑ amoꝛis vnitiui com
plexũ ¶ Aliter ſictheologia miſtica ẽ ſapia
l.ſapida noticia habita de deo.dũ ei ſupte
mus apex affectiue potetie rõnalis/ꝑ amo
rem ↄiungit᷑ ⁊ vnit᷑. Vel ſicꝑ Diony. vij.
de diui.nominib. Theologia miſtica ẽ ir
rationalis/⁊ amens ⁊ ſtulta ſapietia / exce⸗
dẽs laudãtes. Has autem deſcriptiones
apertius intelligemus ſi multiplicem theo
logie ſpeculatine differentiam ⁊ miſtice de
inceps voluerimus intueri.

Honit differetiam inter theologiã miſticã
2 ſpeculatiua. Et in quibus conueniũt mł
Hoeolo
culatiua ſi ᷣm rationes ꝓpꝛias cõſi
D derant᷑ differẽétiam ex multis non
ſine conuenientia multiplici ſoꝛtiuntur.

7
W.

¶ Pꝛima ⁊ pꝛincipalis differentia ſumitk

exſubiectovl potentia/quoniam licet vtra
q; ſit in anima rationali.Nihilominꝰ diſti
nendo potẽtias anime ̃ᷣm rõnes ſuas vt
upꝛa dictũ eſt. Speculatiua theologia ẽ

in potentia intellectiua / cuius obiectũ eſt
verum. Miſticam vero reponimus in po⸗
tentia affectina cui p obiecto bonum aſſi⸗
gnamus. EEr hac aliam differentiam in
nenimus ſᷣm rationes obiectales/quoniã
obiectum echlatebealogi eſt verum
⁊ miſtice bonum. ¶ Conueniunt tamen
in hoc miſtica tiheologia ⁊ ſpeculatiua qu
alio nomine contemplationem dicimus/
quo niã vtraq; ẽ in ſuperioꝛi poꝛtioneani⸗
me ⁊ nõ in ſolo ſenſu vel imaginatione nec

ia miſtica 1 theologia ſpe/

i

u

— . — .

d

nim,
cle
inſ

ns
ſe
kund
B len
ſen⸗
erin
ens

nſün
aitn
Mohüict
Wnann
cinſenne
finmin
Sſtaſeces

eentinnn

Wppinn.

m (
unmncgai
ſundnte
ſominin
laſeTen
zuhckin
Uütpenn.
icinetl
ormiamtcon
miſni
dadieie
inis

innüi

en

immmind
muntnte

tuiginſti

anbegogi
GmmeS
wupia laun
lenfemnuſ

cunln
gbinmn
nefnnnsſue
Nugun haog

eninnsſ

— . . ⸗ „
ſluſup ſpeculum concauum qui exvnitiuo eo

Cheologia ſpeculating

in ratione ſola. Hec auteʒ poꝛtio anime vt
ſupꝛadictum eſt varijs nominibo appella⸗
tur.Et habet duas virtutes vel duos ocu⸗
los ſeu duo officia / quia ⁊ ipa eſt intelligẽ⸗
tia vera ⁊ affecciua ſen amatiua boni.Di⸗
ximus autẽ in ſuꝑioꝛiba ꝙ ſicut volũtas ro
ni et appetitꝰſenſualis imaginatõi pꝛefer
Sic ſuo mõ eſt de affectiua coꝛreſpõden
te intelligentie pure/ꝓpterea dum iſta vis
ſuperioꝛ exit in affectum ſuum ipᷣa dicitux
quodãmõ leuareſe ſupꝛa ſe ⁊ quodammõ
ſupferri Inde fit vtactus talis nominetur
ſupmẽtalis exceſſus / vel ſupꝛa ſpũm. ⁊ m
cuũuũ qͥs dicit qnq; ſuꝑ ſeipᷣm/qñq; extra ſeip
ſum ¶ Duiꝰ rei aliqð excplũ acciꝑe poſſu
mus exↄſideratiõe eoꝝ q̃ ſepeĩ ipa ſenſua
li virtute fiũt. In q̃ videmꝰ tã in nobis qᷓ
in bꝛutis ꝙ qũq; ipᷣa ſenſualitas in ſuis a⸗/
ctibo cognitiuis ꝑmanet/ſine affectu illoꝝ
q̃ velaudit vel intuet᷑. Sepetũ ꝑ audituʒ
vel aſpectũ quoꝛundã obiectoꝝ ipᷣa tanto
coõplet᷑affectu/ vt iã q̃ſi ſaliat extra ſe ⁊ tota
geſtiat / velut ſi equꝰ potitur cãpo lib aꝑto
Hoc mõ ſenſualitas aliqñ q̃ſi ſe nõ capiẽs
⁊ ſedeſerẽs/tota nitit᷑in rem deſiderataʒ ſe
effundere/ſe trãſferre/ ſe vnire/imo illã pe/⸗
nitus q̃ſi introꝛſus penetrare.Quid de ta⸗
liũ oclłis nõne ſcintillãtꝛnunqͥd nõ emicãt
NMNMõne q;tũ dat᷑ ipᷣis tremulo ſe fulgoꝛe dif⸗
fundũt. Trãſferamus hoc exemplũ ad vĩ
intelligẽtie ſuꝑiorẽ/ↄſiderãdo q̃litatẽ eius
dü ſine affectu in ſola cognitione iacet.Et
Dũ trãſit in affectũ taliũ qlia cõtemplat᷑
Adducamꝰ p manuductione huius/ ea q/
bus miſtice theologiſantes vtunt᷑ exeépla.
¶ WPꝛimũ qͥ dẽ de aq in vaſe q̃ dũ apponit᷑
igni caleſcit pmo ſe ↄtinens in vaſe. Sed
duz ferueſcit ⁊ bullit/videt᷑ quodãmodo ſe
ipſam non caꝑe/ſed excedere/ atq; ſupferri
virtute caloꝛis. Sic mẽs nondum amoꝛe
caleſcẽs/ intra ſe ipᷣaʒ continet ſe. Sed ſpi
ritu feruoꝛis amoꝛe concepto.ſupergredi⸗
tur quodãmodo ſemetipᷣam q̃ſi exta ſe ſalti

D

tans atq; volitans.Aliud quoq; ecempliu

inducamus de radijs ſolaribb cadentibus

rum concurſu comburunt ſtuppam effici⸗
unq; flammam ſuperuolantem Sic intel
ligentia noſtra illuſtrata contemplatione
ſerena celeſtium/quandoqʒ quidem rema⸗
net intra ſeipſam non incaleſcens neq; ar⸗
dens, quandoq; vero tãtus amoꝛis ardoꝛ

.

theo

concurſu radioꝛum celeſtium exoꝛitur/ vt
in affectũ ſe erigat/nec ſe capiat/neq; conti
neat /ſed iubilat ⁊ exultat/ex quibus tertia
concluditur differeni.
ſiderga. X XXN.
Scholã oſtedit ad diſcendũ ſpeclatiuã ?
miſticã cũ alijsdifferẽtiſ cheologiequõq;
ſe habeãt inter docros et fideles ideotas
Aperſunt alie inter has theologi
as ſpeculatiuam ⁊ miſticam diffe⸗
rentie/ſumpte ex adquiſitionis ea
rum varietate. Una quidem eſt quia ſpe⸗

culatiua theologia ratiocinationibus vti.

tur confoꝛmiter ad phiſicas diſciplinas.

Igeo ſcholaſticam eam vel litteratoꝛiam

quidam appellant,q;uis non ſufficiqt ute
ſcholaſtice exercitationes / niſi quis ſtudio

vehementi nitatur habere conceptus pꝛo⸗
pꝛios ⁊ intimos/eoꝛum que traditaſunta

ſummis doctoꝛibo. Aliquando tales theo

logiſant ſolis auribus coꝛpoꝛeis ſicut pue
ri vel pice neq; vere intelligentes de quib⸗
loquuntur neq; dequibus affirmant. Ni⸗
hilominus tamen ſepe eis nomen cõcedi⸗
mus theologoꝝ. Miſtica vero theologia
ſicut non verſatur in tali cognitione littera

toꝛia/ſic non habet neceſſariam talẽ ſcho⸗
lam/queſchola intellectus dici poteſt. ſed

adquiritur per ſcholamaffectus ⁊ per exer
citium vehemens moralium virtutum di⸗/

ſponentium animam ad purgationem / et

in theologicis illuminantibus eam in bea
tificis virtutibus eam perficientibus / pꝛo
poꝛtionabiliter ad tres actus hierarchicoſ

qui ſunt purgare illuminare ⁊ ꝑſicere.
Et hec quidem ſchola poteſt dici ſchola re
ligionis vel amoꝛis.ſicut intellectus dicẽ/⸗
dus eſt ſchola ſcientie vel cognitionis.
Sed quoniam plerumq; euenit etiam in

bꝛutis vt ibi ſit maioꝛ affectio vbi parum
eſt cognitionis/ſequiturq;'ad comparan⸗

dam huius theologie miſtice doctrinam/
non eſt magna ſcientia opus pꝛeſertim ad

quiſita. Nam cognitõ ex fide ꝙ deus eſt to
tus deſiderabilis/totus amabilis / affecti⸗/
ua poꝛtio ſi purgata/ſi illuminata/ſi dipo
ſita/ſi exercitata ſit cur non in illum totali/
ter deſiderabile/⁊ totũ amabilẽ/ ſine pluri/
molibꝛoꝝ ſtudio/tota feret᷑ totaq; rapiet᷑/
6Erau⸗ illã ↄcludimus differentiã qm
logia miſtica licet ſit ſupᷣma atq; per⸗

*

