militer ? ſecte oẽs hereticorũ date ob hoc

iniuriã facit. 1ag
ſcolaſticus hñs deuotõis ſpm. Ingeſti

Diſe Stu

4*

tal qᷓliter? cur hec gra. hec euchariſtia hec

bonag gia ( Mgi mirari te ad lfinita no
lo qui ſiẽ vo uit ſciuit ⁊ potuit.O ia em̃ q̃
ciq; voluit fecit.⁊ q̃ fec bñ fecit ⁊ct⸗
cũcta qᷓ fecit.⁊ erãt valde bõa.
Cur hãc mihi cauſaʒ indu. que gñaleſt
dqd oĩa. vellẽ vt ad ꝑticlarẽ ⁊ pximi

idit em
iſcipts

ioꝛẽ Cau
i mille

ſa hui ſacram̃ti deſcẽderes ¶¶
hec in pmis tibi cã ñ ſufficit:neq;

alias aſſignauero poter ↄtẽtari.nec ad in

telligẽtie lum̃ aſcẽdeſ Et h̊ dictũ ſi. itvniulr

p omibo articlis fidei Veꝝ ſiqͥdẽ credere
opoꝛtet accedẽteʒ ad deũ qꝛ eſt ⁊ qꝛ metiri
gut fallere nõ pᷣt. Sʒ in hoc ſacramẽto p/
cipue reqrit᷑ firmiſſi

firmiſſimũ fidei füdamentũ
Alioqͥn quicquid rõis inductũ fuerit pl?

offendet ⁊ obruet q; edificet vł oſtedet. .
Diſci. CTredo ſiẽ ecc̃ia credit. ¶ Magir.
Sitg firmꝰ in hac certitudie ꝰboꝝ ⁊ ſecu

es. Aut ſiↄpedioſis gere vis. dic er to

—

do pitio⸗ ge. Quid int vltra get⸗

d exig? MBane cupio vtrũq; in
telligere quod credo.tũ ad ↄſolatõeʒ meã

ii alioꝝ catholicoꝝ foꝛtaſſis edificatõem
ſil ⁊ hereticoꝝ cõfutatõez

placeẽt ſi tenueris illð apłi. Hõ

q; opoꝛtet. Dũt em diuiſiões gratiarum
Ambulet vnuſqᷣſq; igit᷑ put ei diuiſit dñs

mẽſurã fidei.Hoc in ex põſi. itõeyl intlletu
ſacraꝝ ſcpturaꝝ Hoc vniuerſaliter ĩ oĩb⸗
oꝑibo di ↄſiderãdis obſeruari ncce ẽ. Oð

qa phi ñ fecerũt errauerũt ĩ vanitatib ſu

Es coꝛ eoꝝ Si

in repꝛobũ ſenſũ.¶ Duc · Dabit de me⸗

lioꝛa nob qͥ credimꝰ vt in tel aus. no in

telligere volũꝰ vt credaus. ¶ gr. Pre

poſterus eẽt oꝛdo nedũ ĩ theologica ſʒ in
oĩ gnalr diſciplina nouiter accegẽtiũ ad
diſcẽdũ. Hoc pitagoꝛas.̊ plto ̊ ſcĩ pfes
pꝛo cenobijs. hoc omnis ſ. cola nõ diſcola
canit. Hoc rurſum abſurdũ ẽ docetibo ne

dẽt ſcm̃ cãibo.ne ſpargat margaritas ãte

poꝛcos.ne ñ edificẽt ſed deſtruãt mẽoꝛes

illiꝰ ſapiẽtꝭ.Qui udit illuſoꝛeʒ ipſe ſibi
Drultnotus mihi quidaʒ

ſunt animo ſuo ſcrupuli multi q̃ſtionuʒ

circa bñdictũ boc ſacramẽtum. Petebat
inſtaãtia ↄtinua diſſolutioneʒ Denttornn

8

gu curioſitatẽ moueat me.

ſi uon/a maximis theolog q̊s nouerat pa
riſi. Ouid moꝛarer enarrando ꝑ ſingla

Creſcebat moꝛbo ex remedijs.⁊ ſicut de
emoꝛroiſſa legit᷑ peiꝰ in dies ſe hẽbat ex re

medis ⁊ ipenſis. Cõſuluit tandẽ vnꝰ ex

ꝑtoꝝvt ad oꝛõeʒ totũ ſe ↄuerteret⁊ ̊ ſcru
pulos oẽs agere. ſuſcipiẽs ſacramentuz.
dicẽs hec aut ſilia vᷣba Credo ſic eccia cre
dit.Credidit ⁊ acceſſit.ſerenatꝰ eſt ⁊ ſoli/

datus.nec paꝝ ulũiatus deinceps circa

venerationẽ huiꝰſacrameti. ¶ Diſcipls.

Noui ⁊ ego illũ.

Aug.qꝙ ad vnã vocẽ ceſſerũt oẽs dubieta

tis tenebꝛe.⁊ perierũt oẽs q̃ſtiones qbus

anxiebat᷑ circa textum apli Deniq; memi
nit alio loco ꝙ nõ ſatiebat᷑ dulcedine mi/
rabili.ↄſiderare dei ↄſiliũ circa redeptio

nẽ gñis hũani.qleʒ deniq; poſtmodũ in

oĩb articulis fidei. nõiatim in hoc ſe pꝛe
ſtiterit expta letat᷑ oĩs eccia Hodie maxĩe
ſub ãnuo ſollennitatʒ ſue feſto q̊ hec ſcri/
bimus ¶ Diſcipls Oradus g eſt de’-.·
Mg Credo dne.da intelligã qð credo.

nũc q deʒ ex parte. tũc aũt facie ad facieʒ ⁊
u eſt ¶ Diſcols. Ouid ſi nolu
erit exaudire dicẽs. Sufficit tibi gra me

pfecte oꝛatũ eſt

aqꝛ credis Yides eĩ dei donũ eſt ait apls
ne quis głiet ¶ Ogfr. Bufficit itaq; mi

hi. ſed ſi ãplioꝛa mihi liberalitas ſua ↄce/
dere voluerit non abijciaʒ nec ingrat re

cipiã. Alioqͥn deneget aut tollat oeʒ in ca

ligine ꝑegrinatõis huiuſmõi intelligetie

lluſtratoez. ſit lucerna pedibo meis ſoli=
fidei verbũ ⁊ lumẽ ſemitis meis.potiꝰ q

cũ claritate maioꝛi.manꝰ pccor

cet hoc humilitat; fundamẽtũ. ¶ ⸗
Nunc ſi vis videre Ihm opoꝛtet qꝛ ſt

——

puſillus es/turbe ſãta ſiaꝝ te cõpmunt
vt aſcendas in arboꝛẽ ficomoꝝ exẽplo za
cheiſil obedi ſapiẽtie ꝗᷓ poſt pparatione;
huiꝰ ſacramenti ſub typo n Antonis

victimaꝝ ſuaꝝ vocat ad arcẽ. iſci.
plana qd pꝑ arcem intendis ⁊ ſicomoꝝ

¶ Biſcipls. Quo pacto ſic: ¶ Ogr. Col

dicitur ſimiliter ⁊ crede dionvſio dicenti

dem ⁊ aplm audi.Quod ſtultũ inqtẽ deꝛ

expertus noui.nedum circa hunc articu
lum ſed in alijs varijs conſilium hoc ha
buiſſe ſileʒ effectũ. queẽadmodũ teſtatur.

oim p

gr. mentẽ tuam ⁊ myſtica ſapiẽtiã

lige * interpᷣtationẽ ſicomoꝛi q ficꝰ? fatua

9

ſapiẽtius ẽ hõibꝛ. Et iteꝝ. OQui vult ſapi
ens eſſe / ſtult?fiat. Hic titulꝰ ſcole huius
ſtulticia ẽ. tradẽte LQactantõ. Audi apim.
Predicamꝰ Ihm xpᷣm iudeis qͥdẽ ſcada

lũ grecis vo ſtulticia.ſʒ qð ſtultũ ẽdi/ſapi
enti ẽ hominib ¶ Diſci
cõmunia ſũt ꝓ tota fide xpᷣiana/nũc indu

cis ad ſinglarẽ materiã quaʒ tractamꝰ2
gr̃. Ratio in ꝓmptu ẽqꝛ nlla videtur

apud ſapiẽtes hui ſeculi maioꝛ.nulla ab
ſurdioꝛ ſtultitia.nlłaq; magis infatuat ſẽ
ſus carnis exterius ⁊ inter qᷓ; hec ſapien

tia dei. Cognitũ ẽ qͥd latratoꝛ iſte demẽs
euomuerit aduerſus leges oẽs ꝙ mle ſũt

eſſima.que ðᷣũ ſuũ quotidieↄ

xpᷣianavᷣo pe
iſc. Cuz tot nephãde leges fu

medit

erũt ⁊ hoꝛrẽde / dantes in ſacrificiuũꝛ epu

las hoĩes viuos imo filios ꝓpꝛios⁊filias

cũ alijs innominabilibopoꝛte vicioꝛuʒ.
colligo qᷓntũ qleve ſcãdalũ ⁊ ruinã male
dictiſte ſibi ſuſcitauerit aduerſus bobe
Magr. Bic refert

nedictũ ſacramẽtũ. ¶ Magfr.ꝰ
Avyra ð iudeis q; idolatras nos exiñ peſ
ſimos execrãt᷑. Yacit ad hoc hyſtoꝛia iu
dei bulliẽtis ⁊ trãſuerberãtis hoſtiã cõſe
cratã pariſiꝰ.ſed miraculũ cõfutauit illuʒ
alioſq;ↄuertit.¶ Diſc ¶ Hota loqueris

Ald qᷓſita nüc accede cauſa aꝑiens ad in/

telligẽtiã. Cur ita deꝰ fieri voluerit qͥ oĩa
fecit in ſapientia.¶ Ogr. ¶ Rñdet apłs

qꝛ in dei ſapientia muceum nõ ↄgno
uit.placuit deo ꝑ ſtultitiã pᷣdicatõnis ſal

uos facere credẽtes. Eſt autẽ bec ſtultitia
p̃dicatõis ꝙ deus põt alia facere q;fecerit
aut facit p liberrio ſuevolũtatis arbitrio
Hoc enĩ xpᷣiane religiõis füdamẽtale oᷣn
abil doceſſ ſubuertit᷑ ⁊ coꝛruit funditꝰ

fecit dñs dicit phus neceſſario fecit. Nec

aliter aut alias facere potuit. ¶ Diſcipls.
Pridẽ recẽſui mecũ qꝛ ñ ſe tradi

capitali

oꝛ diuerſitas ĩter fidẽ ⁊ phiam. Na põito

„

phᷣie undameto. ſequit neceſſario mũdũ
nunẽ incepiſſe Sequit᷑ aias hũanas vel

eſſe infinitas vel eſſe vnicãvt ðᷣlirat Auer

rois. vel migrare de coꝛpoꝛibo in coꝛpoꝛa
ꝑ infinitas reuolutionũ vices vt ſomnia
bãt Pitagoꝛas ⁊ Plato ⁊ ſequaces autq

aĩa rõnal moꝛtal ẽ. Ouodcũq; vᷣo pceſſi
fuerit ex altero qttuoꝛ boꝝ modoꝝ tollit

— 7

ↄſequẽter oĩs pia religio ¶ Ogr. Vere

colligis. Hnuc oculos tue ↄſidera

2

¶ Diſcipulus. Curea d

Boꝝ radicale pncipiũ. Qĩa qcung;
oluit dñs fecit ait xpᷣianus.Oĩa qcund;

—

fepn
Dyp
A/lun
ioan
niuene
Hnope
biverde
ſos te
Nihln

Vich

ii
krenute
Ppanaum
Tolt io
ana opnne
hleni
bonoftg
dbiarch

rccen
N
Gsede
nſuuqh
ſmunue
hehm
niefua
Cnnicle
geodiren

oprfliſn
edar
ociscbn
cninn
tſüeet
hecintle
Kultüpb
Aenren
tonene
öuionn

hhiſcoe

uorete

ſcom⸗
ſbiſci ne
lgitci⸗
nrint
Raſolid

poſolletl

Rnlong

ſuckt
legigorn

ſenenti

Super Maguiticat.

fide purgatos. cõuerte ad beatã beatarũ
Mar iiam. ppendens apte qᷓ; ven ſit illud

eccie/laudantis eã pᷣconiũ.Gaude maria

virgo cunctas hereſes ſola interemiſti in

vniuerſo mũdo.phoꝝ maxie ¶ Diſcipls
Duo pacto ſic:. ¶ Ogr. Himix. q; ver
bũ verbo virgo ↄcepit.virgo ꝑmãaſit.hoc
nos credimus.ipᷣa ꝑ exꝑientiã intellexit

5

Hac ſolam hre ducẽ ⁊ magiſtrã pfeſii ſũt
ph̊i. Siqͥdẽ tolle certitudinẽ exꝑiẽtie.tol

le veritatẽ eiꝰ/ſubu

tit᷑ pariter oĩs pho/
phantium via vel inueſtigatio veritatis
Tollit᷑ v̈ falſa. vel inſufficiens expiẽtia
quã opinati ſunt phᷣi hre gnalẽ. ꝙ ex ni⸗
hilo nihil fit. ꝗꝙ nõ niſi ↄinixtione ſexuũ
homo fit. ꝙ de? nec hoĩb nec coꝛꝑibo co

——

habitat. cũ ceten ſine nũero.qᷓ oĩia partus

p virginẽn

.*

rãm exꝑtus/falſificat ⁊ cõfun
ipls. Hẽbat ne maria rõnes
hoc vnico partus expimẽétoꝛ
Hgr. Habebat ꝓfecto ꝑ ſpm ꝗꝓpheticuz.
tam ſuũ qᷓ; brecccerĩ patrũ.qͥ ſpũs/aꝑtiſ
ſima luce/ſuꝑ oẽm rõnẽ vel demõſtratio/
nẽ/haberi naturalr poſſibilem/veritates

nre figei certiſſime reuęlabat. ⁊ ad intelli
gentiã colluſtrabat. iſciplus. Quid

coꝛpꝰfilij ſui.dũ ipᷣm ſacramẽtłr ↄſectũ ſu
mebat ¶ gñ ſi ð viſiõe ſeſuali q̃t.nab
oclis eiꝰ invia neq; nũc in pria c
geipi pt thic n⸗ igi vo ſiẽ ⁊ credi vᷣe
pt ſiẽ nec ſpũs oclło¶ Diſcipls Cõfundit
ec intellectualis exꝑientia ſapientiſſima
ſtultũ phie pncipiũ velut in olbꝛ Sʒ erat
altera ne rõ Marie ↄtra phos q; ꝑ reuela
tionem aut fidez: (¶ E gf. rar pfecto.
q;uis ratõeʒ hac/etiã ex natalibo ⁊ metha
phiſicis officinis.⁊ nra fides plurimum
iuuaret ⁊ illuſtraret ¶ Diſcipls Affer ob
ſecro ratõeʒ vl moꝛalẽ ſi habes. vł metha

Pen icã vel mathematicã vel Sicaleret

queſo dixeris:? An btã nr̃a videbat veruʒ

egiſticã/ſm tres ꝑtes phie ¶XF Ani
aduerte in pᷣmis veritatẽ vnam. q ſalubꝛi
oꝛẽ qᷓ ſolidioꝛẽ/nullꝰ vnq; phoꝝ legitur
proſuiſſe niłus rẽte bis ophãtiũ tradit᷑
vel neciſſe vel negaſſe.
1 illa etſi theologie cõſona ſit.
Conſona = hec vᷣitas.

„2

d fit. fit pter finẽ ¶ Hiſc. Legi eã ĩ phi
ſicis ⁊ merhaphiq ab Ariſt legi ab Atuc.
legi a ↄmẽtatoꝛe ⁊ Algaſel cũ cet ſub hac

ſementia vanie demõſtratã. Hec vox vlla

ſimul ⁊ deductũ

via neq; nũc in pr̃ia coꝛꝑaliter

iſcg. Pape dic

uic

expiẽtie ↄſonãtioꝛ inuẽitur ſʒ qͥd ad remn
noſtra: ¶ Ogrmultũ ꝑ oĩia Primo q ꝰ
tet vt ſm expientiã vel exigẽ
tiam finis/cete oẽs cauſe tres habeãt mo
gerari.ſic efficiẽs cauſa. ſit illa pncipal in
ſtrumẽtalis aut coadiuuãs. Iteꝝ materi

ſequter opoꝛ

alis cauſa ſit illa pꝛima vel ſecudavel terti
a. Rurſus foꝛmal cã ſit illa.ↄſtituẽs. in/
foꝛmãs.iherẽs.aut ſolũ exẽplaris.aut ob

Edũ ꝑ ſingula. ſufficit applicare pooi

diſſe nirai
to. (Diſc. Gufficiat. dũ pmit? oſtẽderꝭ⸗

veritatẽ hanc theologie confoꝛmẽ eſſe.

MHgr. Nõ põt ad pns efficatius exepluʒ
ſumi/neq; ſublimiꝰ/qᷓ; in ↄſtitutõe pꝛima
gerarchice policie.vbi ſeraphin ſuꝑioꝛes
collocant᷑ ⁊ imediatõꝛes deo.q;ꝛ bõitatem

2⁊ qmoꝛẽ dei ꝓximiꝰ inſpiciũt.q̃ bonitas ⁊

ꝗmoꝛ finis ẽ oĩm alioꝝ.Ad cherubĩi vero
cauſa foꝛmabl vel exeplarꝭ ſpectat. ſic effici
ens ad potẽtiã in thꝛonis deſignata.
Diſc. ¶Qego exẽplũ h̊ a diõvſio tradituzʒ
eductũ g⸗ Hũc vero ſoler
ter attẽde ꝓ re nr̃a demoſtratõeʒ moꝛalem
ſrim⸗ a fine ꝓ ſtultitia nr̃a ↄtra mundi

ſapiẽtia/que moꝛe golyad iugulat ẽeſe ſio
Poꝛtat inſuꝑ litteras (vt VUrias) moꝛtꝭſu

e. Di em̃cũcta facta ſunt ꝓpter finẽ homo

(cũ bona gra phoʒ ſi ſüt hoies) ñ eriter

cludendꝰ. Nunqͥd em̃ vane ↄſtituiſti oẽs

.

filios hõim querit ꝓpheticꝰ phᷣs ̊ a dño

ſiẽ impoſſi bile. Eſt igit᷑ hõim finis aliq

⁊ hic q dem ſuꝑioꝛ ad bꝛuta oĩa.quẽadmo
dum ſcellit ea rõe.qᷓ̃ dei capax ẽ ⁊ ꝑticeps
eſſe põt ꝑ cõgnitõeʒ ⁊ amoꝛẽ cũ memoꝛia.
Mẽtioꝛ ſi ñ Ariſt. inchoauerit dous li

bꝛos ab h̊ pũcto ſᷣm duplicemvim anime

In ethicis de volutate. Omnia inqt bo⸗

num apeetüt In methaphiſic de inteleu
Omnes inqͥt homiĩes natura ſcire de ſile
rãt. Colligat᷑ acriter vtrobiq; cõſequens

deductõ qͥd aliud inueniemꝰ ↄcluſum/qᷓ;

hoiĩes factos eſſe ad btitudies ſeu ad feli/
CLcitatis ↄſecutõem. Hec aũt ↄſecutõ/neqᷣt
haberi (ſic ꝓpximo dicebat᷑ſi oĩa de neceſ/
ſitate eueniũt. vtiq; neceſſario ſi deus ne/
ceſſario agit ad extra. qꝛ nulla cauſa ſecũ

dga / eſt non ſibi eſſentialiter ſuboꝛdinata.

yel infiniti ponũt actu. vk finiti ſub vno
intellectu. vł ꝑ moꝛtẽ totaliter deficiẽtes.

aut de beluis ad beluas m aiam regiri⸗/

982

Zractatus. X. I.

tes ¶Diſcipulus. Urget vebemẽter mo

4 . „

ralis hec ratio cõmunes habẽs pꝛo om̃mi

ſecta cauſe ꝑtes.dic logicalẽ rje; ¶
giſter. Accipe ſi imul cuz metaphiſicali p
maioꝛi ſolidioꝛiq; ↄpẽdio. Pono iſtam.

Deus eſt quo maius cogitari nõ põt.De
bet egm logicus addmutere. qm ex eius
ↄceſſiõe nihil ſequit᷑ impoſſibile. Debʒ ⁊

eã metaphiſicꝰ acceptare.qͥ ponit deũ eſſe
bmũ in entib.imo ſuꝑ oĩa quo nullũ ma
ius eſſe pᷣt. qꝛ iã ſi eſſe poſſet. eſſet. cũ in ne
ceſſarijs nõ differãt eẽ ⁊ poſſe fm Ariſto

tilẽ veritatẽ Pono ↄſeqñter vtriq; logi
co ⁊ methaphiſico Cũ deus ſit optimũ ?

ſũmuz in reb ⁊ ſuꝑ oĩa. dicet᷑ recte ⁊ erit/⸗
ens vniuerſaliter ꝑfectũ. Et ne pceſſum
im pediat/vel nõis equocatio.ve ignoꝛã
tia.voco ens vniuerſalr ꝑfectũ:cui nulla

deeſt perfectio. nec imꝑfectio vlla adeſt.
Et hoc anſelmꝰ ſic explicat.Ens cui con

ueuit oĩs pfectio ſeu pocꝰ oĩs ꝑfectiõls
denõiatio. qᷓ melius eſt ĩm q; non iſßm.
id eſt vñ res ꝑfectioꝛ ðꝛ ⁊ eſt ſimpliciter/

ſi ſibi ↄueniat illa denominatõ ꝑfectõis/
q; ſi careret illa.
lirer ĩ hac deſchtiõe ent ſimpliciter pfe/
cti / debeat logic? aut metaphiſic/ diſſen

tire tibi. cũ nõia ſint ad placitũ. ¶

Vocamus ens tale deũ.imo iam nõ ſolũ
vocamꝰ cũ logico/ſʒ ipᷣi metaphiſico aꝑ/

tiſſime demõſtramꝰ qm̃ nat᷑a ſꝑ incepita
pfectis. Ideo neceſſe eſt ꝙ; puract?pceſſe

rit oẽm potentiã. Quid aũt eſt purꝰ actꝰ/
ſi nõ ens ꝑ ſe ⁊ ſimpliciter dictũ/ſine ad/
ditiõe qᷓ̃cũq;: Et h̊ vtiq; ↄceſſum eſt ab oĩ
bus eſſe. ⁊ eſſe deũ. Hã ſi tale ens ſunplr
Dictũ /nõ eſt ens/qͥd aliud eſſe põt: Si lo
gics reſoluit diffinitiões ſuas ad aliqͥd pᷣ
mitsintellectũ. ulo vtiq; neceſſario ð ens
pmũ ⁊ ſi implex. Quicqͥd em̃ intelligit᷑ (ar
guit Bonauẽtura) intelligit vel vt ñ ens
vel vt ens. Hec diuiſio eſt ꝑ ĩmediata.? ĩ
pmo.pncipio.ſcʒ vt ens ⁊ nõ ens.cũ pꝛi/
uationes ⁊ negatiões neqant intelligi ni/
ſi ꝑ habituʒ oppoſitũ / pus intelliget ens
q; nõ ens Si aũt ita eſt / opoꝛtebit ꝙ ens
intelligat᷑ altero mõ.vł vt ens in potẽtia.
vel vt ens in actu. pmixto potẽtie vl ſine
potentie admixtione Si iſtud ſecũdũ de
tur. hẽt ꝓpoſitũ.qꝛ ill eſt deꝰ.opoꝛtet aũt
ꝙ ita ſit/q; potẽtia nõ niſi ꝑ actũ cogno/

ſcit᷑.⁊ qſi ꝑ anologiã.Et ↄſeqñter ex phi

„*

xregula logicali.ſi analoguũ ꝑ ſe poſitũ/po

mũ pᷣncipiũ

iſcipls. Hõ video qᷓ

nitur p ſuo ſignificato pncipali. ita eſt

ma va neceſſaria.de eſt ens.ↄcedẽda taʒ
a lo gico q; a phᷣo metaphico. imo apð hñ
tes verã termĩoꝝ illoꝝ duoꝝ notitiã.ens
7 de' / dicenga eſt ſe nota. nõ min q; p/⸗
¶ Ducipls Irrefragabiliter
mihi videnꝭ ↄplecti iuncto ꝙ ſi ens in po

tentia hus dicat᷑ intelligi. neceſſe eſt hoc

fieri reſolutiue ꝑ ens ĩ actu.ſʒ ꝑge ↄſeqnt
Pgr. Precurro. tu ſequere. Si deo
ↄpetit oĩs denõiatõ ꝑfectõis ſimpliciter.
abiecta pꝛſus impꝑfectiõe.cũ ꝑfectiꝰ ſit a/
gere libe/ ↄtigẽt:extra ſe.qᷓ; nccitate nat᷑e-

ↄuẽit bec libtas ðo Quãuis eĩ libtasↄti

entie / ſit pfectõis ſimpliciter reſpectu

—2

finẽ.q ſine talibs medijs finis nedũ ha/
beri vel adqͥri põt ſʒ obtinet᷑ neceſſario.ſi
cut eſt de deo. cuius ꝑfectio nõ dependet
ab alijs extra ſe. alioqͥn ñ eſſz ꝑ ſe ſibi ſul/

ficiens.alioqͥn pᷣterea nõ poſſet eſſe btũs

abſq; creaturis Diſcipls. Fecimus ab
inchoata ſacramenti euchariſtie materia

digreſſum / plus mole ſniaꝝ q; v̈boꝝ gra
nidũ.nõ tñ inutiliter ad exaltatione ſtul/

titie.xpᷣianeõ ſapiẽtiã mũdãoꝝ ¶¶
Quid ſi voluerim traducere mathemat
cã ad rem nrãz ¶ Diſcip

agas.qꝛ nõ hʒ euchariſtie ſacramentum/
emulã acrioꝛẽ.que per ſuas acribologias
id eſt demõſtratões potiſſimas/ꝛ ꝑ ↄmu
nes animi ↄceptiões/owpugnare nos ſat

agit. Cõſtat ait. ꝙ ſi due qntitates iuxta

vonãtur /1 neutra alterã excedat abe ſunt
qles. Iteꝝ ſi ab e libe inequalia demas

que remanéet ſũt ineqlia. Cotũ ẽ maſſua

pte. Et ita ð ceter ꝑ ie notis. Ecce vo cla
mat iſta Ecce coꝛpus hũanũ ſolite antita

tis / applicat hoſtie puule nec tñ excedit vył
excedit. ¶ Ogr. Eſſet vtinã nobis intel

lẽtual iſtevigoꝛ eleuat? ſuꝑ fantaſiã ⁊ ima

ginatõeʒ /q;admodũ fuit ĩ maria pſpicu

um eſſet ſtatim ꝙ aduerſus hoc ſacramẽ
tü mathematice poſitõis nihil ↄcludunt
Poſſemus inſuꝑ ex diuerſis eloquijs fi/
liarũ mathematice que ſunt Ariſmetrica
Beometria Muſica ꝑſpectia Aſtrõomi
a/gratas acciꝑe ꝓ nobis maãuductõnes.

Sed ad ↄpendinm ſatis ſit hic explode

re que obiecta ſunt ꝑ diſtinctõeʒ quid eſt
uantitatem aꝓplicare qntitati. Aut boc
fit dimenſiue. aut ↄmẽſuratiue vel circũ/

ſcriptiue. ⁊ ita mathematicas ↄceptiões

inis/eſt tñ pfectõis reſpectu oꝛdinatoꝝ ĩ

„
ls. Vide oꝛo qͥd

4

nen
ſniener
mo.
lonſnu
hoenhil
lnualis
nuid
daüplus
Görnnl
vptutnn,
eni
alins
want i
Cneen

5 con

nlivfn
Nepeum
nionn
gütenn⸗
ſickfeen
er
Ceſioe
piicp
poimiton
iachitk
ſinoncki
ſickinton⸗
Mobfop⸗
zAnfe.
amfiomn
ſudedin
luentpoſe
Monorei

(eqnures

diceturf
panisſat
al ſal
jodif⸗
Paclian
norpiin

myelfo/

ſpl niſt
in ſhſair

Anhen

hla ſi
ſionide
ſbicſen
Alocäſi
neqzd
ſaüten
ſhnpeh
diaimn

elacedis

—

nõ negamus.aut applicatio fit tm̃ mõ dit
finitiue ⁊ nõ localiter.quzẽadmodũ aĩa rõ
nalis aꝓplicat᷑ coꝛpoꝛi ſuo tota in toto.⁊
tota in qualibet ꝑte.nõ localiter. Et ſuꝑ

hoc nihil ad mathematicã.cui deeſt intel

lectualis oculus fide purgatꝰ vt poſſit di
uinũ hoc myſteriũ intueri.Demꝰ queſo/
deũ plus noſſe/q; mathematicus natalis
põt intelligere. Si filia eius aſtrologia/
potuit inueſtigare licʒ vmbꝛaliter ⁊ imp/
fecte:virginẽ beatã/geſtare in gremio pu
exꝝ celitus in ſigno virgis/quẽ alic m
vocant (ſicut teſtis eſt Albumaſar) Nõ
abnegemꝰ partũ nr̃e virginis.qꝛ talis de
cet partꝰ deũ. ¶ Diſcipls O miſeris iſta
pꝛo nũc/fauoꝛẽ fidei ſonãtia.⁊ ad defenſi
onẽ ꝓpꝛiã intende docens quẽadmodum
qᷓntũ coꝛpus/alteri poſſit coaptari/mõ ñ
quaãtitatiuo.qm̃ exẽplũ de aĩa rõnali nul/
lu eſt vᷣe.caret em̃ quãtitate. ¶ gt. Fi
at hoc ꝑ ↄuerſionẽ panis in coꝛpꝰ xpᷣi iaʒ
exiſtẽs accidẽtiba panis remanetibo. Ita
ꝙ iã coꝛpꝰ xpᷣi/nõ ẽ hic locatuʒ in hoſtia⸗
Pdimẽſiones ꝓpꝛias.ſʒ ꝑ illas que pan eʒ
afficiebãt Et qꝛ q̃libʒ ꝑs panis/trãſſub/
ſtãtiata eſt in totũ coꝛpus xpᷣi. ꝓpterea to/
tũ eſt in tota hoſtia.⁊ totũ in qlibet ꝑte.ñ
plus hñs poſitionẽ ad locũ dimenſiuaʒ/
q; aĩla nra. ¶ Diſcipłs Etſi pꝛeſupponat
hec rñſio tua/rem valde mirabilẽ nõ tam̃
ita deo impoſſibilẽ/qn ſubſit ſibi cũ vo/
luerit poſſe. Neq; em̃ maiꝰ eſtimo eſſe reʒ
mutare in aliã/ꝑ potẽtiã obedientialem

creature/qᷓ; rẽ ex nihilo ꝓpducere. Sʒ qͥd

dicetur ſᷣm poſitionẽ illoꝝ qui ↄtendunt
panis ſubſtãtiã remanere.tanq; ſit facili
oꝛ ad ſaluãdũ hec poſi io 1 gr Jme
o difficilioꝛ ⁊ hereticalis.tuʒ qꝛ dãnata

E eccłiam.tũ qꝛ tollit verã exiſtẽtiã coꝛpo

ris xpᷣi in hoc ſacram̃to. Nõ em̃ remanet
via vel rõ ſaluãdi verã pñtiã actualẽ coꝛꝑ
is xpᷣi/niſi qꝛ trãſubſtãtiat eſt panis in
ipᷣm.ſʒ ſaluat᷑ mõ dicto Yallit᷑ itaq; phᷣoꝝ

⁊ mathematicoꝝ imaginatio.q̃ſi totum

coꝛpus ſit extenſum ⁊ extenſiue ſub dim̃
ſionibo hoſtie. ita zpeia quãtitas / ſit rõ
ſibi eſſendi in loco.q̃ſi ꝓpterea ſit reſpect
ad locũ ſicut eſt ad inuicẽ partib in toto.

neq; tñ dimeſiones panis remanẽtes/af

ficiũt coꝛpus xpᷣi vel inherẽt ſibi.ſed ꝑ ſe
ſtant / ab omi coꝛpoꝛe ſeparate. Vñ ſicut
dicimus / nos petrũ videre/dũ videmus

ſua accidentia vel figurã Ita dicimꝰnos

Super Magniticat.

tes dimiſit inanes.

videre coꝛpꝰxpᷣi dũ videmꝰaccidẽtia pãis

illiꝰ? qͥ in ipᷣm trãſſubſtãtialiter ↄauerſus ẽ

E diſc: auſam apis cur pᷣdict' erroꝛ
dũ putat᷑ eẽ facilioꝛ ðᷣſtruit totã fidẽ huiꝰ
ſacramẽeti de vera exñtia coꝛpoꝛis xpᷣi ſub

ſpeciebo panis que non ſolum figurat ſed
continẽt. Alioqn ſi nõ ↄtinerẽt/nõ plus

eſſet hoſtia adoꝛãda qᷓ; petra defti.q̃ xpᷣm

r bat. Petra aũt erat xpᷣs ait aplus.

ic de figuris omĩb alijs. Sic de ima

ginibo ⁊ picturis ⁊ litteris/curreret argu
mtũ Deniq; nec fides hẽret meritum nec
yeritatẽ xpᷣi ꝓbum.nec efficaciã eiꝰ ſacra/
mentũ.
dicatoꝛibo pᷣmitiue eccie/doctis ab oꝛe ꝓp/

Ogr. Adde ꝙ fieret iniuria p̃ᷣ

ꝛio btẽ vᷣginis Sicut ⁊ paulus aſſerit ſe
anc veritatẽ a dño accepiſſe.Poſſẽ addu

cere mira ſuꝑ hac trãſſubſtantiatiõe mon

ſtrata per alia Inſuꝑ mauducere leg vtri

uſq; mira. exeplo ambꝛoſ ij pꝛomptuz eſſz
Del ſi ſenſus deficit ad firmãdũ coꝛ ſin
iſ. ſufficit
mihi plane.q;uis claritas intellcualis ra

cerum ſola fides ſufficit.

tionis addita ſit deo laus ⁊ glia Claret ex
fine ꝙ inſtitutũ eſt hoc ſacramẽtum/qua

tinus oſtenderet deus immẽſitatẽ ſue po

rentie. Incõpꝛehẽſibilitatẽ ſue ſapientie.
Inenarrabilitatẽ ſue beniuolẽtie. Et hec

triplex rõ eſt potiſſima. qm̃ ĩ pfectõe fina

cauſe ſolidat᷑. Propterea naͤſſer te nũc ad
declarandũ copioſiſſimã vtilitatẽ huiꝰ ſa

cramenti? poſtmodũ regredi poterimus
dad ceteras qᷓ̃ſtiões / ſi fuerit inſinuati fru
cx (o bnñũdictiſſima vᷣgo)bñdicti fructus

vẽtrꝭ tui.vñ crebꝛo ceciniſti magnificãs

cũ exultatõe ſpũs ad ſuꝑmentales exceſſ⸗

rapta. Eſurientes impleuit bonis.⁊ diui
in ¶ Magr. Eſuries ĩ pᷣ
mis neceſſaria nobis eſt.ſi tãtꝭ querĩus i/

pleri zae CPiſ Ri putãdũ. Sʒ qͥd
impedit aut d inducit hꝗ eſuriez auire
paucis non poſtponas (Aagiler ck
quid obſtabat filijs iſrł/ ne ma

ne manna ſapet
eis ſʒ verteretur in nauſeã ¶ Diſcipnlus
Murmur impbum ⁊ ingratũ qꝛ deſide/
rabant rnes allia.poꝛros.⁊ pepões egy

pti. ¶ Oagiſter Caueam“? ſiles fieri. gu
ſtates quippe tam viliba egyptiace tñbꝛo

ſitatis eſcis wethit omnis cibo ſpũal Eſu
ries itaq; cauſat᷑ ex euacuatõe ſtomachia
noxijs humoꝛiba hanc vᷣo pauꝑtas ſpũs
facit.Exemplũ habetur xpᷣi crucifixi.nõ

vult bibere vinum ſecularis delectatiõis

So ʒ

99

qꝛ mirratũ.qꝛ felleũ qͥa acetoſũ ẽ ſpũ Diẽ

cũñ ps. Renuit ↄſolari anima mea Mẽoꝛ

fui dei ⁊ delectatꝰ ſum. Rurſus ipᷣe timoꝛ

dñi reuerẽtial/obediẽs ⁊ hũilis/oꝑat᷑ eſu

——

riẽ ſanctã.qꝛ ſanctã a ſecło inanitat? Oi

titas pᷣterea cũ pietate virvamart
mũ rancoꝛis ⁊ inuidie. Sciẽtia vᷣo cũ lu

ctu purgat ⁊ abluit vaſculuʒ coꝛdis a ſin

thomatibo ⁊ fetoꝛibo pᷣteritoꝝ criminum

Confert᷑ ꝑinde fortitudo ſanitatis in ſw ũ

vñ ↄſurgit eſuries ⁊ ſit iuſtitie.Et vbi iu

ſtitia ſi in hoc defuerit ſacrco:Deniq; pꝰq;

dixerat ꝓpheta de male hñtib· Omnẽ eſcã
abominata eſt aia eoꝝ Addidit clamaue
rũt ad dñũm. Sequit᷑ Miſit verbũ ſuuʒ ⁊

ſanauit eos de interitõiba eoꝝ Et qũo ſa

nauit: niſi qꝛ faſtidio pereũtem recreauit
appetitũ. Ideo ſanauit.qꝛ ñ in ſolo pãe vi
uit hõ ſed in omĩ vbo qð ꝓcedit ab oꝛe di
At vbi mittit᷑ iſtud vᷣbuʒ pñtialiꝰ alibi qᷓ;

apud hoc ſacramẽtum. Oeſit igit᷑ iers de

ſidia qᷓ ſibi noxios exindigeſtiõe hũores
attulerat. cũ ꝑ exercitiũ caloꝛ nõ acuit᷑ in
ſpiritu ſed lãgueſcit.Aſſit tãdẽ maſticatõ
p integros ⁊ foꝛtes meditatõis ſancte dẽ
tes q fiet/vt cibo ita rumiatus /pł ſapiat
pl? appetat᷑.ac ꝑi ñ pł nutriat ¶ Bunece
rit hic ꝓ pñti dꝛagmate pſalterij marie ſu
per hac coꝛdula Eſuriẽtes impleuit bõis
p notulas cẽtũ ¶ Poꝛro ſuꝑſunt lõge plła
que certis ex cauſis/cenſeo ↄueniẽtius ꝑ
ſoliloquiũ q; ꝑ alloquiũ nr̃jm meditanda
eſſe/.vel q̃ntũ nr̃a pſaltes ipetraueritↄtẽ/⸗

planda. Zu interum frat tecũ habita. p)0

modũ fiet dũ reditus erit nob/ad cõmũe

colloquiuʒ doctrinał apertio ſup omnibꝰ-

in ſoliloquio perſonatis ¶ Diſcipulus
Longanimis ex pectabo.
.(Finit omus tractatus

Sequitur alter ſolilo

quꝰ multa varietate diſtinct?. Et ſunt in

etate/ tollit vir? amariſſi

vltra. ꝓ loco peregrinatonis mee.

O pticule quaſi nonule cantabiles elenn
vel

vel

Agnifica anima mea dominũ
Du clauſo/oꝛtuli noſtri florentꝭ
hoſtiolo vacãus a ſclłlo.dũ nilł⸗
obſtrepit alieus.Loq̃r nũcad
coꝛ tuũ.dicã Magnifica pᷣcoꝛ aia mea do
minũ. Magnifica qm magnifice fec Eſu
riẽtes ein ip

leuit bõis. Dedit nob panẽ 85

celo vᷣm ſi ub vmbracko ſacro ſancti eucha R

riſtie ſacramẽti.Dedit ⁊ nob abũde omĩa
ad fruendũ in hoc benedicto fructu vẽtr⸗

tui.O benedictiſſima femiaꝝ. Fas tibi ẽ

o aĩa mea fas głliari ⁊ ex toto dicere Sub

vmbꝛa illiꝰ qᷓ; deſiderabã ſedi ⁊ fructꝰ eiꝰ

dlcis gutturi meo. Sedge igit᷑ ſolitaria.ſe
de ⁊ ſile.⁊ leua te ſuꝑ te.ſede ꝑ qͥetẽ nõ pr
toꝛpoꝛem.deꝰ implebit deſideriũ tuuʒ in
bonis / deſiderabas dilectũ ex dilẽto. dile
ctũ ꝑ amoꝛẽ amoꝛoſiſſimũ Ccce ſub.vm⸗
bꝛa iſtius ſedes ſub ſacrꝭ euchariſtie ſim
bolis.os aperi per auiditatem deuotiõis
et attrahe ſpirituʒ caritatis.Dilata os tu

um per deſiderij feruoꝛem. Ipſe ſ̃m pꝛo/

miſſum ſuum complebit illud. Et quibꝰ

implebit: Plane fructu eius qui dulcis

erit gutturi tuo Sit o aĩa mea gutt tuũ⸗/

ſiẽ dilecti tui/ſuauiſſimũ. Holi cadere in

maledictionẽ taliũ qᷓles ꝓpha deteſtatur.
Sepulcrũ patẽs eſt gutt᷑ eoꝝ.Caue feto

res hoꝛridos exaltare criminalinz ſepu-

croꝝ. Noli ſcatere tetris ðᷣtractionũ.aut
q̃rũlibʒ ſpurciciaꝝ/cadaueroſis feditati
bus ⁊ vᷣmibo. Sit puꝝ ſcm. nitidiꝰ oleo
letitie guttur tuũ. Sit vinũ optimũ.dig
nũ dilecto ad bibẽdũ ⁊ labijs illiꝰ dẽtibꝰ
ad ruminãdũ.Expieris certe viciſſitudi
nẽ dilecti.qꝛ dulcis eſt gutturi tuo fruc
eiꝰ. Fructus iſte ſi neſcis (o aĩa mea) fru
ctus eſt triũ ſeminũ. Triceſimus incipi
entibo. Sexageſimꝰpficiẽtib. Cẽteſimꝰ
pfectꝭ. Geminat fuit in terra/ñ exculta
vel apta.ſʒ fuſo tmmõ imbꝛe celitꝰ/cũ vo
to ſpũſſcĩ viuificoq; caloꝛe.decoctus fuit
meridiano ſole paſſiõis. Dat᷑ tibi nũc ve
latꝰ nebula Dixit ſapiẽs ꝙ in feſtinatiõe
nebule/ẽ oĩm medicina. Suſcipe letãtẽ.
ſedevacãs tibi ⁊ ſibiſoli Sẽties affirmo
qͥd ſapiat vᷣbũ illð Et fructilliꝰdulꝭ gut
turi meo. GBuſtab itaq; o aĩa mea qm̃ ſua
uis eſt dñs.guſtab bonũ vᷣbũ eius ⁊ vᷣtu
tes fut᷑i ſcłi.credes ſapiẽtie de ſe illa pᷣco /
niſanti. ſpũs meꝰ ſuꝑ mel dul& ⁊ heredi
tas mea ſuꝑ mel ⁊ fauuʒ. Curres poſt ex
hoꝛtatiões. Tranſite ad me oẽs qͥ ↄcupi
ſcitꝭ me ⁊ a gñatõibb meis adimplemini.
Surge ꝓprea o aĩa mea. Curre.ecce tra
hit te dilect?tuꝰpꝰ ſe. Lrahẽtẽ ſeq̃re.ſecu
ra ſede ſub vmbꝛa ſacroꝝ euchariſtie ve/

laminũ. Expetierꝭ ſane. gtulabũdaq; can

tab Et fructeiꝰdulq gutturi meo Guſta
to fructũ dulc aĩci tui Quid ſuꝑẽo aĩa

dbaene
lbbierie
. Oan
dii
Cnseins
Caubibe
8
oſhen
hariiC
fins rult
finiwort
leitu ſimu
iicpolna
nocucitte

icnnden

Iwant
ſineordin
tuenoh;
collbis.
da ſuſum⸗
tememnal
lgcantan
dumotet
gepoug
derrreden
tecie
öbonn
tus uns.
Wiguiince
ſanoni⸗
tkinfnuc
nem
loonmnoe
vitn d
teogiam
men flle
baumg
Pectgton

mea qͥdoiq. quid ſperas.qͥd gemis: Ac
cipio furtiue venas ſuſurrij tui.clamãs

introꝛſus cũ ſilẽtio Sitio. Introducat
me rex in cellã vinariã. poſt cellaria fru

ctus ſui En ipᷣe eſt vitis vera.cuiꝰ vinuʒ
generat virgines. nec ſolũ generat ſʒ im/

pꝛegnat. Det ipe vinũ illd. det bibere ſo /

bꝛiã ebꝛietatẽ ſpũs. Introducat me in cel
lã vinariã.Quid tibi vis o aia mea? Du
dũ dixiſti poſt petitũ oſculã oꝛis ſu e
lioꝛa ſunt vbera tua vino.Et iteꝝ. Mẽo
res vbeꝝ tuoꝝ ſuꝑ vinũ.Cur nõ vinum
petis?: Sʒz pꝛo te/ mihi rñũdeo. qm̃ ipe ti/
bi eſt lac ⁊ vinũ.ſiqͥdeʒ.⁊ vbera eius ſunt
botri vinee.loquitur quoq;.bibi vinum
cũ lacte meo. Vocat iſuꝑ Comedite aici
? bibite ⁊ iebꝛiamini cariſſimi. ¶ Docte
fad. O ani ma mea.inuitata ñ abnegas.

nõ diſſimilas.nõ cauſaris Dulò fuit fru

ctus eius gutturi tuo.q̃ris ſuiens ⁊ vo/
cata bibere vinũ dine ſuauitat poſt ybe
ra ↄſolantis humanitatis.petis impleri
qð ſeqͥtur Introduxit me rex in cellaʒ vi

nariã. ¶ Duid agis aĩa mea quenã hila

ritas vultus.qͥs tremulus ⁊ honoꝛꝰoclo

rũ nitoꝛ.quiſnã oĩs geſtus.oĩs alacritas

letitia ſimul ⁊ voluptas: Quid ſiles.qͥd
q̃ſi ſpaſmata ſtupes? Vere ↄgnoſco qͥa ĩ
troduxit te rex in cellã vinariã.oꝛdinauit

in te caritatẽ.ĩmo caritate vulnerauit te.

Imo caritatẽ ſi dici põt.ſicut ſine mõ.ſic
ſine oꝛdine dedit. Hinc modꝰ dilectiõis
tue nõ hʒ modũ.hinc tota liq̃ſcens.tota
collabẽs. tota te nõ ſuſtinẽs/ſuſpirabun
da ſuſurrans. Yulcite me floꝛibus. ſtipa
te me malis.qꝛ amoꝛe lãgueo.qꝛ vulnera
ta caritate ego ſuʒ ¶ Meditoꝛ ego mecũ.

dũmõ te talẽ inſpicio (O triſtis nuꝑ an-

xia ⁊ pauꝑ aĩa mea)quanta ⁊ q̃lis ſit. hec

dextre dei ſponſi tui mutatio mirans ⁊
ego tecũ recognoſco Itaq;libʒ exclamare

q; bonus ⁊ ſuauis eſt dñe JBu xpᷣe ſpi
ritus tuus.qᷓ; viuus ⁊ efficax ſermo oꝛis

tui.qui in cenaculo grãdi ſtrato eccie tue

ſyon.panẽ ⁊ vinũ coꝛpoꝛalis edulij/ↄuer
tit in fructũ lucẽ aĩiaꝝ corpoꝛis ⁊ ſaugui
nis tui. Siqͥdẽ ſermo ille. verba iſta que
locutus es.ſpũs ⁊ vita ſunt. Vere ſpũs
⁊ vita. vñ vite talis effectus/eſt exoꝛtꝰ in
teo aia mea ( QMHuid reliquũ eſt o anima
mea.fulcita es floꝛibo ſcõꝝ deſiderioꝝ.ſti
pata malis oꝛdinataꝝ affectionũ.ſub ex/
pectatione futuroꝝ pᷣmioꝝ Video qᷓ; bñ

Super Magnikicat

tuus. Indicat hoc tuũ velut aure tenuis

ſuſpiriũ QLeua eius ſub capite meo.⁊ derx

tera illius amplexabitur me.Ecce iã fru/
ctũ edere nõ q̃ris ſuauẽ gutturi tuo.non

cellã vinariã introire.non fulciri floꝛibꝰ.

nõ ſtipari malis. ſed tota in totũ lapſa et
collapſa.totaↄplexu ſuauiſſimo.ſereniſſi

mo ⁊ caſto in eius ſinu ↄſopita qᷣeeſcis
Oq; btũs ⁊ efficax⁊ felix eſt cibʒ iſte fru⸗/
ctuoſus UVinũ eſt vinaciſſimũ coꝛpoꝛis

⁊ ſanguinis tui xpᷣe JBu. Vñ talis ↄpa/
rat᷑ effectus.talis refectio.talis doꝛmitõ.

quies talis in pace ĩ idipᷣm. ¶ Atuero q;

bꝛeuis hoꝛa. Dic obſecro te benigne ihu
Sic em̃ innuere videt᷑ aia mea) Dic ꝑ
amoꝛes tuos qð ſeqͥtur Adiuro vos filie

ihrłm ꝑ capꝛeas ceruoſq; cãpoꝝ/ne ſuſci
tetis neq; euigilare faciatꝭ dilectã/doonec
ißp̃a velit.O qᷓ; bñ ſibimet ⁊ mihi excidit.

ſiue excedimus deo.vᷣbũ (o Paule)ſum/

ma ſuauitate rfertũ.ſiue ſobꝛij ſumꝰvob
vbu heu erumna miſerie repletũ.q; reple
tur hõ multis miſerijs dũ redit ad ſe. dũ

redditur ipᷣe ad terrã miſerie ⁊ tenebꝛaꝝ.

ab illa qua interim quieſcebat in regiõe

viuoꝝ.¶ Bic o aĩa mea.ſuſcitanuit te vi

ta immotꝛtalis. reſoꝛbuit te ad ſe põdus

coꝛpoꝛis. Coꝛpus itaq; quod coꝛrumpi

tur/aggrauat aĩaʒ. Languida pꝛoꝛſus ?ẽ— D t
vulnerata charitate /vigilas Tu ſuſpen
ſa/reſpectas vndiq; foꝛte redeat ad te di/
lectus tuꝰ. Cuiꝰ adhuc caloꝛe tepet lectu
lus nr̃ floꝛidus. Dirig aures ad oẽm ſo
nitũ vel flatũ ſeu ſibillũ aure tenuis. Si
foꝛte audiat᷑ in ſilentio vox optata dilecii
tui. YFalloꝛ aũt in ſomnis vigilo.ſi nõ ita

res ſe habeat. Nõ eĩ poterat zelotes ami

cus.minus amare q; amica.nõ impar eẽ
ad amo: ꝭ viciſſitudinẽ. Nã audio clamã
tẽ.vulneraſti coꝛ meũ ſoꝛoꝛ mea Quid
igit᷑: Cõſiderãs ego amoꝛẽ ſpõſi ĩ ſceleri
reditu.laudo pariter vigilãtiã ſolicitudi
nis tue o aĩa Erat adhuc delõge ſaliẽs in
mõtibo. tranſiliẽs colles alacer ⁊ hilaris
cãticãs pꝛe amoꝛe Sẽſiſti ↄtinuo diſtãtꝭ

1 α2 * yr *

adhuc vocẽ ⁊ exultationeʒ. Exiliſti ilico

tremefacta ⁊ dixiſti. Vox dilecti mei eſt.
ſupplendũ quã audio. Vox ſonoꝛa.cuiꝰ

auditu reſurgunt moꝛtui.nã qui audie/

rint. viuent. Et nonne te moꝛtuam indi

cas o anima aut certe moꝛtue ſimilẽ.dũ

amicꝰ abeſſe putat᷑: HNon auertas mamt

99

tibi ſit. nõ deſerũt te collabentez dilectus

Appha/faciem tuã a me. Dat rõnẽ eed. qꝛ

ſilis ero deſcẽdẽtibo in lacũ. ¶ Vox autẽ
dñi dũ ſuꝑ aq̃̊s ⁊ aq̃s miłtas. fantaſticaꝝ

fluctuantiũq; curaruʒ ſonuerit. fit confe

ſtim ipᷣo iubẽte/trãquillitas.facit inhabi

tare diluuiũ tale fluctiuagũ.illic ſedẽs.il/

lic vᷣtutẽ ꝓplło ſuo ſpiritali dãs ⁊ bñdicẽs
in pace.Gʒ ⁊ intercidit flãmã ignis / ille
cebꝛoſe tẽptatõis.vituloſq; petulãtꝭ ſuꝑ/
bie licʒ libani.i.cãdidati videãt᷑ ſub colo
re boni ↄcigit obꝛuit ⁊ ↄteritHec eſt vox
dilecti. Re qͥd agimus:quoꝛſum aĩa
quoꝛſum abꝛipimur: Referam ego tecuʒ
ſecrete inter nos alloqͥa tractare ð fructu

vite. de pane qui de celo deſcẽdit. ⁊ dat vi

tã mũdo.vox exhoꝛtatõis mee hoc dede/
rat initium. Magnifica nũc aĩa mea do

minũ.ſubiũxerã qſi ꝓ cã vel theoꝛeuma/

te dicẽdoꝝ.q; eſuriẽtes ĩpleuit bonis.
Dʒ ignoſcẽdũ eſt.dãdavenia ſobꝛie ebꝛi

etati.quã cella vinaria ꝓpinauit.imo vᷣe

iã venia nil opus eſt.qꝛ digniſſimo nro

ꝓbatiõeʒ intimioꝛẽ oꝑat᷑.oñdẽs in h̊ͥ nr̃o

ſacram̃to Eſuriẽtes impleuit bõis Et ſic
implẽtö/vt plenitudinẽ nõ capiãt. deſiliãt
q́̃ſi rupt᷑ꝭ lagũculis viriũ oĩm.titubãt q̃ſi

qs crapulat a vino põdere plenitudinis

ſpũs/itãdẽ reſidẽt ⁊ qͥeſcũt in idiᷣm CPon

us meũ. amoꝛ meꝰ. ¶ Dic ſi potes/q̃nt
bõis ĩipleta eſt/cuiꝰ opoꝛtuit caput aleua
dilecti ſuſcipi ⁊ leuari Hiceſt effectus pᷣn
cipalis vnꝰ inter ceteros.cibi ⁊ pot?ſaluti
feri ſacramti Uidet᷑ ne tibi paꝝ deficere a

ſe. rapi ſuꝑ ſe.poſſe ex ſnĩa dicere.Defecit
in ſalutare tuũ aĩa mea.Et rurſuʒ. Defec
caro mea ⁊ coꝛ meũ. Sʒ ne mala putaret
hec defectio /ſubiũctũ eſt. Deꝰ coꝛdis mei
2 ps mea de in eternũ Nõne ꝑs optima

uã elegit maria.pꝑs de q̃ glians ps.dice
bqt. Dñs ꝑs hereditatꝭ mee ⁊ caliq mei:
Suſtollã te ſuꝑ altitudinẽ terre ait dñs.
⁊cibabo te hereditate pꝛis tui iacob Pꝛo
pterea idẽ ps. ſubintulit Etem̃ hereditas

mea pᷣclara eſt mihi.Diẽ in alio loco. Pa

raſti in ↄſpectu meo mẽſaʒ. Poſtq; pᷣmi
gt. dñs regit me ⁊ nihil mihi deerit Tan
dẽ ſubiũxit.Et calix meꝰ inebꝛiãs qᷓ; pcla
rus eſt ¶ Holi deinceps mirari ebꝛiã q̃ ĩ

cella vinaria bibit hũc calicẽ. Verũtñ qa

reꝑit᷑ aliꝰ calix in ebꝛiãs/calix aureꝰ babi
lonis putares nil intereſſe inter ebꝛietatẽ

⁊ ebꝛietateʒ. Audi qͥd aĩa quã introduxit
rex pacificꝰ in cellã vinariã.addidit ꝓ mu

nere. Ordinauit in me caritatẽ Babilon

interpᷣtat᷑ ofuſio.griũvᷣo ↄfuſioni qͥd am
plius eſt q; oꝛdo/⁊ oꝛdo caritaᷣ. Caritas
em̃ qſi cara vnitas. Vñ colligis ꝙ oꝛdo
caritatꝭ/eſt oꝛdo vnitatis. ¶ Hic aſſumꝰ
o aia.bonũ eſt hic eſſe.faciamꝰhic tria ta

bernacula ſiue cenacla.q̃ fabꝛicauit oꝛdo
caritatis ad eſum ⁊ potũ ſpũalis refectio

nis ſub vmbꝛaclo ſpũs obumbꝛand/tibi
vnũ.intellectui vnũ.mẽti vnũ.łtibi vnũ.
ꝓxĩo vnũ xpᷣo vnũ Quid rñdes aĩa mihi
NMNeſcit foꝛte ſpũs me exẽplo Petri qͥd di
cat. Bibit ⁊ ipe de cella vinaria.expit᷑ in
ſe oꝛdinatã caritatẽ.Eſt nimiꝝ oꝛdo pari
unm diſpariũqʒ reꝝ/ſua loca vnicuiq; tri-
busẽs diſpoſitio. Erit igit᷑ oꝛdo caritatis
idẽ qdᷣ oꝛdinat?amoꝛ.Ordinat᷑ aũt amoꝛ
ad deũ.ad ꝓximũ.ad ſeipᷣm. xpᷣs eſt deR ⁊
ꝓxim' ſimul Moyſes ſiliter inter deũ ⁊
pꝓximũ mediatoꝛ erat. elyas deniq; bo/
nũ ʒelabat vtriuſq; ¶ Decet o aĩa mea at ¶
tẽtõis trine libet acciꝑe te q̃ dicũt᷑ ⁊q̃ dicẽ

da parãt᷑. Multa ſuꝑ h̊ triplici taberna

cclo vel cenaclo ſeu triclinio/ſcis vbitra/
ctauimꝰſuꝑ cãtico Marie. ponẽtes ſpm̃
njm velut architricliniũ. te velut in infe/
rioꝛi cenaclo.coꝛ vel intellectũ in ſecãdo.
inẽteʒ in tertio Procedamꝰ nũc hic ⁊ alte
