Qui eĩ añ pniaʒtalẽ aut ſine laboꝛe hmõi
repẽte velletvti ꝑfectavita ↄtẽplatiua/hic
ſeduceret.et cõparetvolẽtivno ſaltu.mõ
tem altum cõſcendere. Ideo dicit beatus

dir ſoli

uerſarios ſcʒ mundũ ⁊ carnẽ.

Gꝛeg.alijq; ſancti.i vita actina qᷓ ſita eſt

in laboꝛib ⁊ afflictõibo coꝛꝑalib dʒ aſſu⸗
miante contẽplatiuã tanq;aptãs viã pꝛo

illa. De quo habemꝰ figurã in iacob qui
ſeruiuit p rachel repñtante vitã contẽpla
tiuã.pꝛius tamẽei ſupponebat᷑ lya eiꝰ ſo⸗
roꝛ ꝑ quãvita actiua deſignat᷑ tra⸗
hitur ꝙ iuuenes pleni adhuc carnalibꝰ tẽ
tatiõibo⁊ vicijs ⁊ etiã magni pctõꝛes.qui
multũ temꝑisvite ſue/male viuẽdo dedu
xerũt.non poſſunt nec debẽt ſubito ſe tra
dere ex toto ad ꝑfectiõem contẽplatõnis.
Quare: Pꝛopterea.cũ eĩ crederet cogita⸗
re de deoꝛ⁊ꝛ purae habere oꝛões in ſecretoꝛ
ocio.citius ipſi tũccogitarẽt⁊ abundãti⸗
ad malas ſuas inclinatões/ꝛ⁊ peioꝛes effi
cerẽtur· ¶ Et ſeneca in hac intetiõe diſſua
det ne qͥs ſolus lõgo tꝑe demoꝛet᷑. Et oẽs
ſancti ⁊ phᷣi ꝓpter cãm hanc ocioſitatẽ re⸗
pꝛehendũt Nihilominꝰ ipſemet ſeneca et
ceteri ſancti/laudãt ſolitudinẽ ⁊ ocioſita⸗
tem ad liberiꝰdeo ſeruienduʒ.ſicut fecerũt
ſancci heremite ⁊ alij plures religioſi bo⸗
ni. Sz diuerſitas iſta ßm diuerſitatẽ pſo⸗
narũ eſt attendẽda? moꝛesvarios eoꝛum
quẽadmodũ in gradu ſcõo declarabo.

apitulum. X XI

Hꝛatia ſinglaris aliqͥbus collata/ab oĩbꝰ
Non eſt imitanga.
Vibuſdã ex grã dei ſpeciali colla
tũ fuit.vt in iuuẽtute ſua/ſolitudi
ſolitarie habitatõni ſeipᷣos traderent.
quẽadmodũ ſctũs bnaͤelegieteriſe
ſetamẽ in regula ſua/ꝑ ſe illð nõ ↄſulit.ſi⸗
cut etiã faciunt alij heremite? doctoꝛes.p
ſuadętes ne qͥs illud audeat attẽtare ag⸗
gredi.quia grãvna ſinglaris alicui dona⸗
ta/nõ eſt oĩno trahenda ad cõſequentiam
ſeu nõ om̃ibo imitãda ¶ tqui qñq; op⸗
poſitũ auſi ſunt facere.ſqrere ſolitudineʒ
⁊ ocioſitatẽ ſine pᷣcedente laboꝛe ⁊ pꝛeuia
bona inſtructiõe ac conſuetudine ↄuerſa
tõis int᷑ ſocietatẽ/miſerabilłr ſunt defrau⸗

dati Ratio.volare ei niſi ſunt anteq; eẽnt

alati.⁊ cõgredi bellũ cũ inimico immaniſ
ſimo/pusq; alios mioꝛes debel ſſentad
t iõ nõ
magnã habeo fiduciã in quoſdã noſtri tẽ
poꝛis heremitas ſe dicẽtes magnũ afferre
ꝓfectũ ſibiipᷣis QOð ⁊ ſentiendũ puto de ſe
minis in recluſoꝛijs poſitis cit vos
ipſe ſoꝛoꝛes mee dilecte/quã neceſſitatem

ſarũ.

ſuſtinuiſtis vſq; huceſſeĩ laboꝛe magno.

(? foꝛte adhucex vobis aliq̃ tali indigẽ t)

anteq; potuiſſetis vos tenere in ſecreto et

ſolitarias.⁊ vos tradere oĩno ad cogitan
qũ de deo.in ſilitudine heremitarũ: reclu
u. ¶ Babem?enĩ? recluſoꝛiũ nõ ſoluʒ
in nemoꝛibus locisq; deſertis poſi itum.
ſed vbicũq; pñt haberi vel exerceri ad de⸗
clinandũ mundũ ſen euitandũ eitumul⸗
tum cũ om̃ibo ſuis occupatõibo ⁊ ſolicitu
dinibus opter iſta igit᷑ videt᷑ in reli⸗
gionibo beneoꝛdinatis⁊ inſtitutis noui⸗
tios ⁊ nouellos oneratos foꝛtiter in addi⸗
ſcendo/ magnũ babere ſeruitiũ in laboꝛi
bus⁊vigilijs.ieiunijs ⁊ clamoꝛib ⁊ canti
bus.ad remouẽdũ ꝑ iſta/cogitatõnes. q̊s
ad alia ſolitarij exiſtẽtes poſſent habere.

ed tamẽ aliqui bñ expti in talibo peni⸗

tentijs.et ſcientes tentatões/ cogitatiöes
pꝛauas carnales deuincere. habẽt de ſpa
cio amplioꝛi eſſendi in ſolitudine abis
laboꝛe: ¶ Vnde accidit aliquos talis exi

ſtere complexionis tã foꝛtis? dure nature

„

ad vincendũ domandũq; cum laboꝛeten
tatões ſuꝗs/qꝙ in habiles ſunt ad perfectõ

nem contẽplatiõis.ſed opoꝛtet eos conti

nue occupari laboꝛibavite actiue Et repe
riuntur tales multi tam clerici q; laxci qᷣs
cognoui Sicute regione ſeu a contrario

eſt inueniri quoſdam quibo vita ipſa acti
ua eſt graue onus ⁊ mirabiliterꝑ eam im

pediũtur.Etiã accidit ꝙ aliqͥs ſit talis et
tam bene in ſua naturali complexione oꝛ
dinatus vel etiam ex gratia dei ſpeciali ꝓ
plus vna die pꝛoficiet ſe tradens conueni
enter ex toto contẽplationi.qᷓ; faciet alius
in toto anno. Nihilominus nõ intendo:
ꝙ quis taliter ſe applicet vnivite/ꝙ ſenõ
debeat aliquãdo occupare in alia / vel plꝰ
vel minus ſᷣm tempus ⁊ ̃m hoc qꝙei pꝛo

geſſe poterit. Nö enĩ debet ſe ita dare ad

vitam actiuam quin interdũ cogitare ha
bebit ad deum ſuamq; cõſcientiam emen
dãdam/ad confitendũ et ad penitentiam
agendam. Et ex parte altera nõ ſit ita de/
ditus contemplatiõi/quin aliquando eti
am ei opus ſit aliquid laboꝛare.Et ideo
ſemper in eadem perſona Martha eß ne
ceſſaria cum Maria⁊ maria cum martha
vel plus vel minus vt dictum eſt. Talis
tamẽ vſurpabit ſibi nomen vite illius in
cuius officijs plus et frequentius occu/
pabitur. ôòMc

*

*

—

E

. ℳ

noce

antendie
leſchoſ
ſter eſe⸗
gnorede

esd

ſckoent
ſeldeni.
itne
Pris
Gtong
Nem⸗
dos
gafn
mo:
poloo
ohun,
Mlol.
dluinus.
looano.
leinaalic
lonoris ve
15,Cerun
Nerppeerde
nat ſcfitn

entenn tott

Ubüglind
Uuntiqſuio
goꝛen. nece
autpoohibe
ichloz ner⸗
limnordeivel
dormiatdean
Nularegtaa
almln
tchzfn
o ſblen
greyoſzan
fecuſgaten

acheen

acondearo

ſaiga n
runn

sfitte

mpigriontan

daſeallg
Adensconuen
niöfoadin
nus nöinonn
mirirceen
Fritäunt
ninlga
“
üagenb
GCamamchen
Aupmoman
mmöſtindr
münt⸗
borre.
u Detuen
muandt
dcnnc
non nir us
mvenniot

Contemplationis

In quo conſiſtit ꝑfectio vite contemplati
ue.ꝑ ſimilitudiuẽ amoꝛis mundani.
Ingruũ eſt aliqualiter declara
re in quo conſiſtat ꝑfectio vite
contemplatiue. anteq; ad vlteri
oꝛa pꝛogrediar. Quamuis em̃
antea dixerim amoꝛẽ dei finẽ eſſe huius vi
te.ſic poſſz dici(vt mihi videt ꝙ ipſe finis
ſit et eſſe debet omniũ oꝑationũ. qꝛ ꝓ dei

amoꝛe debet fieri et oꝛdinari quicqᷣd faci /

mus. Pꝛopter & iſtã cãʒ dictur?ꝰſũ condui
ones quaſdã vite cõtemplatiue. Verũ nõ
ſuſficienter nec quaſi iſtas bene nouerim.
ſed de talibo loquoꝛ ſicut cecus de coloꝛibo

recitando q̃ ſancti in ſuis tradiderunt ſcri⸗
pturis.⁊ hoc modicũ qð ſentire potui ꝑ lõ

gũu tempus et exꝑientiaʒ ac diligentiã ⁊ cũ
dei auxilio.reliquũ committendo potioꝛi

bus ⁊ in hac materia expertioꝛibus.¶ Et

ad facilius appꝛehendendũ ad qualeʒ dei

amoꝛẽ ꝑfectio vite contemplatiue ꝑneniat
volo oſtendere per eius ↄtrarium ſcʒ mun
danum amoꝛem Illum em̃ multo melius

cognoſcimꝰ.familiarioꝛq; nobis exiſtit qᷓ;

diuinus. Reſpiciamus itaq; quid opetur
talis amoꝛ mundanus in homine/pꝛofũ⸗
de in tali capto.ſicuti amoꝛ argenti amoꝛ

honoꝛis vel dignitatis aut male carualita

tis. Certum eſt ꝙ in tali/homo pꝛimo lan

guet/pter deſiderium id habeudi qð ſoluʒ

anmat ſic fatue. Poſtea taliter ſtabilit ſuam

mentem / totum coꝛ et intellectuz in iſto. ꝙ
nihil aliud valet cogitare q; id qd amat.in

tantũ ꝙ ſui obliuiſcitur. ꝑditq; om̃em pu⸗
doꝛem. nec eſt quicq;ᷓ ipᷣm valens retinere
aut pꝛohibere.non laboꝛ.nõ vexatioꝛnon
ꝑiculuʒ.nec moꝛs nec amicoꝝ cõſiliũ. nec

timoꝛ dei vel ſuoꝝ iudicioꝛuʒ. Siue talis
doꝛmiat / de amato ſomniat. ſine vigilet.de

nulla re alia curat audire vel loqui vel an/
ſcultare.taliter ꝙ ꝑdit omnẽ rationẽ effici
turq; tanq; fatuus aut ebꝛius vel furibun

dus. Nihil em̃ eſt ꝙ talem hominẽ retar⸗
dare poſſʒ aut impedire a tali amoꝛe vel q;

recuſaret ⁊ euitarʒ facere homo talis/vt ſo

luʒ ad hoc pertingeret ad qð ipᷣm amoꝛ ta⸗
lis mundanus ſic inflammat et vulnerat.

Obliuiſcitur etiam omne bonũ pꝛeſentis
et ꝑiter vite future.intantum vt ſi interdũ

eidem a caſu loquitur quis de paradiſo.in

ſerno/aut moꝛte.videtur ſibi hoc ſomniuʒ

CLapitulum. Xix.

vel vt fabula. Nec etiã/quamuis modicũ
intra ſe retinet aut recipit ſpũaleʒ hmõi co
gitationem.amoꝛ mundanus cito eam in
ge expellit qui inibi pꝛedominatur.

Capitulum Xx.

Dualis ſit amoꝛ deiquem contemplatiuꝰ

debet habere.

S exemplum ſtatim datum/cõ

ſideremus pari modo ꝙ amoꝛ
temnere m

dei ſi eſſet talis in aliquo ꝙ face
et ipſuʒ extoto ſeu omnino cõ
dum ⁊ eius obliuiſci ſicut mũ

danus amoꝛ facit obliuiſci deum. et eſſzʒ

ita foꝛtis ac ardens ſicq; radicatus in coꝛ⸗

de eius/ꝙ nec poſſʒ nec ſciret voluntarie ⁊

ſua ſponte ſeu libere/alibi cogitare.nec ti⸗
meret ↄtẽptũ ſeu nõ curaret vituperia aut
increpationes ꝑſecutionũ.nec etiã de ipſa
moꝛte metuit ꝓpter iſtum amoꝛez dei ſcʒ et
ꝙ omnia viſa ⁊ audita huius mũdi ad me

moꝛiam duceret:et videretur ſibi tanq; ſõ⸗

nium et quedam fabula ⁊ p nihilo reputa
ret reſpectu dei ⁊ gloꝛie ſue.Et bꝛeuiter iu⸗
dicio mundi habereturvt ſtultus ⁊ ebꝛius
ideo ꝙ ea tam modicuʒ que huius mundi

ſüt curaret.et adhuc minus q; alijs de deo

cura ẽ.vel paradiſo ſcʒ qui in amoꝛe mũdi
ſunt abſoꝛpti quodãmodo. Tuncdico q;

iſte eſſet ꝑfectus dei amoꝛ ad quẽ tendere

debet aliquis ꝑ vitam contemplatiuam.
Et in ſtatu talis amoꝛis iam dicti / ali⸗
Jie diceretur mortuus ⁊ crucifxæxus mun
lo ꝓpter hoc ꝙ; nihil ſit eũ retinere valens:

⁊ viueret deo. eſſetq; huius ſeculi vanitati

bus doꝛmiens et eternis bonis iuigilans

haberzq; ſenſus ſuos om̃es ſui coꝛꝑis tan

q́ᷓ; clauſos doꝛmiẽtes etobſtructos ad om

eerhehnne eus mundt. aa.
4

Pertos gaudijs ſanctoꝛũ etſanctarũ.

oceſt qð doctoꝛes ſãcti dicũt figuratũ.vt

cũ moyſes deo loqui voluiſſet nubem ob⸗
ſcuram idem intrauit.repᷣſentans volentẽ
habere dei amoꝛẽ introire opoꝛtere nubẽ
obſcuram.que eũ obliuiſci faciat nec vide⸗
re nec ꝑcipere ad mundũ iſtum ꝑtinentia.

conſequenteraliquo modo demonſtra

nenerit / iſte iam aſcendit ad montẽ vbi cũ
diſcipulis ſuis tribo xpᷣs ſe ranffiguranit.

re.qꝛ hic ẽ finisvite ↄtẽplatiue.⁊ qͥ illic pH7

Ille loquitur deo in fignra moyſi qñ legezʒ
ipſaʒ recepit. Ille raptus eſt in ſpirn At

4

Et quõ põt adquiri amoꝛ iſte hoc intẽé⸗

. 4
* . . 7

De monte

potius ſupꝛa ſuũ ſpm̃.ille habet cõnerſati
onem ſuam in celis.ipᷣe viuit amoꝛe.ipᷣe fe
liciter ardet delectabiliter et placide ſine fu
mi obſcuritate. Dʒ heuhen q; paucis iſta

gratia aduenit ad modicũ tempus durat
q;diu quis degit in hoc exilio.

Eapitulum XxI.

Deſecundo gradu ↄtemplationis et du⸗
roflictu inibi exſiſtene. —
Doo ad ſecudũ ⁊ tertiũ gradus
m ducetes ad iſtã que dicta eſt ↄtẽ
prlationẽ/ accedamus. ¶ Poſt⸗
itata fu

q; ꝓꝑſona deuota in vita actiua
milẽ in ſeruitutẽ ſpũs redegeriti/ad minus
ſaltẽ in maxima ꝑte/ſi nõ ex toto.ac amoꝛ
mundanus eideʒ diſplicuerit.licet eaʒ val
de vexauerit. talis ꝑſona tunc erit tanq̃ʒ

as ſeu delectatõnes ⁊ ↄſolatõnes quas ba
bere poſſʒ ipius mũdi:nihilominus tamẽ

adhuc non habet ſpũales placẽtias ſeu de

lectationes quas deſiderat.Et ita ſuſtinet
feroces inſultus ſepiꝰ duros ⁊ graues cau
ſantes ſibi penã mirabilẽ ad vincendũ. et
modicum vel nihil recipit conſolationis.
Jbi certe eſt fumus obſcurus.multum
offendẽs ſine igne.Hec ẽ eradicatio plãte
glibi plãtãde vbi adeſt grãdis violẽtia.hec

c occiſio moꝛtificatioq; grani ſemiati.hoc

eſt dicere de receſſu vite pꝛime ac camalis.
ad ꝑueniendũ ad ſpũalem. Heu q; aſpera
via hecẽ ad trãſeundũ ⁊ deuincendũ.quaʒ
multi incipiunt.ſʒ cito victi/ad ↄſuetudi⸗
nes ſuas pꝛiſtinas reuertunt᷑.Alij aũt ſepe
cadunt.ſepeq; ſeipos releuãt.ſepe fugiunt
⁊ ſepe reuertunt᷑.ſepe deſperãt ꝑuenire oſ
ſe quo tendũt.⁊ ſepe ſpem reaſſumũt.Se⸗

pe dicũt ſufficit nobis vt alij viuere ſine ꝰ

ꝙ ad altioꝛa tendamus ⁊ ſepe reſumentes
ſibi coꝛ pꝛopꝛiã deſidiã ⁊ tepiditatẽ redar⸗
guũt ⁊ ita in ſeipᷣis durum faciũt cõfſictuʒ
grandẽq; diuiſionẽ.De quo: Certe volũ⸗
tatis carnalis/cõtra ſpũalem amoꝛis mun

dani cõtra diuinuʒ. Sed amoꝛ dei adbuc

eſt valde modicus ⁊ debilis.mũdanus vᷣo
foꝛtis ⁊ potens.repugnatq; foꝛtiter ne ni⸗
dũ ſuũ ſeu hoſpiciũ qð habuit ab infantia
in hbomie/perdat.Etꝙ plus moleſtat.ipſe
amoꝛ mũdi/ oculis cernitur coꝛpoꝛis/⁊ fẽ
titur dulcis eſſe ad retinẽdũ.amarus vero
ad ꝑdendũ. Amoꝛ aũt dei ecõtra nõ videt

⁊ coꝛpus ſuum/ꝑ pnĩiam hbu

languida. Nõ em̃ vult recipere ↄplacenti

⁊ ſentitdurus ad adqͥrendũ ⁊ dulcis ad di

mittẽdũ.Eccecerte durũ diuoꝛtiũ ſeu ꝑti⸗
tio.ſʒ in dei noĩe nil tam durũ qð ꝓmpta⁊

bona voluntate qͥs nõ poſſet exuperare et

yvincere ꝑ diligentem laboꝛẽ ⁊ ſpem bonã

in futuro melius habendi.ſᷣm ſponſiones
affirmatõesq;/qs tam recipit ex ſacris ſcri
pturis q; ꝑ iſtos qͥ hoc pedagium ſeu viã
iſtã ꝑcurrerũt exꝑti omnino ⁊ ꝓbati in ma
lo de hinc in bono.qbus meruo fidemno
ſtrazʒ firmiter tradere debemus.

(Capitulum xxII.

In quali ſtatu eſt cõtemplatiuus in ſecun

do gradu cotemplationis.
Oſt hoc duellů ⁊ hunclanguo⸗
rem/incipit quis ↄualeſcere me
liusq; habere.Non enĩ tam gra

gmoꝛe mundano qᷓ; antea. q̃ʒqᷓ; adhnc nõ
recipiat magnã placentiã ſeu cõſolationeʒ
⁊ delectationẽ in amoꝛe diuino ad quẽ ten
dit. Habet antẽ ſe tanq; inter duos ſtatus.
non omnino nec ex toto moꝛtuus mundo
nec etiã totaliter viuẽs deo.Et ibi inſtatu
tali/põt dici moꝛi amoꝛe.Nõ enĩ ſentit vt
antea/ doloꝛes ſalutaris ſue infirmitatis⸗
qͥs ſenſerat moꝛtificando vitã ſuã carnalẽ.
ed etiam adhuc nõ eſt viuificata ſeu re⸗

ſuſcitata/ad recipiendũ ↄſolatõnẽ amoꝛis

ſpũalis.Et in tali ſtatu/ põt aſcẽdere in ſe⸗
cũdo gradu ſcale ↄtemplationis/quẽ ap⸗

pello locũ ſecretũ ⁊ ſilẽtiũ.q;uis enĩantez
poterat qnis locũ q̃rere ſecretũ ⁊ ſolitariu₰z—z

ad exoꝛandũ deuʒ /et de ſua cogitare ſalute
nõ tamẽ erat ſecurũ ſe illic totaliter tradere
frequẽtius/ꝓpr cauſas ſuꝑius aſſignatas.

Sed hic põt ſe audacius exponere ad ſol?ꝰ

tiue ꝑfectionẽ.ſe figendo in amoꝛe diuino

taliter ꝙ ſui obliuiſcatac alioꝝ ↄuertendo
oĩno ⁊ extoto anime ſue vultũ ſpiritalẽ ad

ſpiritalia ⁊ auertendo eundẽ a materialibs
niſi quantũ tales ꝓſint ad amandũ ⁊ adiu
nãt ad ↄgnoſcẽdũ ſpiritalia.Et ꝙ ĩ iſto ſta

tu videat/ viuaciterq; ſentiat h q ſapiens

ecẽs dic̃. VUanitas vanitatum et oĩa vani⸗
tas. et ꝙ nihil ſit in quo ſe reponat nec de⸗
lectationẽ accipiat aut ↄſolat ionẽ.niſi in
vltimo et optimo ſuo bono. in fine ſuo re⸗

CLto ⁊ felicitate q̃ eſt deus⁊ ſe in illo ↄtinuo

moneat anheletq; ad deũ tanq; lãguida in
cendio amoꝛis qᷓuſq; eũ teneat, ad quẽſic

uiter et difficulter poꝛtat carere

ufiet
bordeh;

enon
toezdn⸗
Mmad
iced
Gayn
ſions
mio
finta
uyn
uitut
rlligui
open
ocim
Dulentmon
NMhtona.
ſetbenth
ſerarabſa
letiapſi
nindſepe
ceernedon
ſcictait
Aleügbſe
ſtanino
liothehhun
bitmrpſa
lolhbitlen
lih Etſie bre
mnpi.
nockiſcgen
ſttbenpß
nonipneisſ
ſigißnſcen
rüabſenti
denotl ai
ſogermot
rſancnidel

Mogehhi

Contemplationis 74

ahn
een tendit. quẽadmodũ lapis extra locũ ſuũſp ¶ QA ar 1 veerrIS
ed eates tengit ſuꝑ terrã.q̃ locus eſt ex 9 „ liti XX I III. .
ſpendei quo grauis ẽ.et ignis tẽdit in altũ.vtpote De materiali ſeeto. V
nhating leue hnü quonſcs biguenert. & Erücſttii c,ad bidiiſecretum
ngſigbſn aRI ulũ T v ac ſilentiũ ab intra in aia pdeſft
anſeni gpit. n. X 8 tI.A 7 Uene leg aſj 1 ſenmin⸗ ad g.
ipbeninn De duob mogis ſilentij ⁊ ſolitudinis. – altẽ mediocrit.ſi nõ extoto.Et
mniinn Peducd ci ſtarug diuerſitatẽ ndi marie iſtis ꝓficuũ eſt/qͥ nõdũ vſum habẽt
. tionũ ⁊ varietatẽ hoĩm/pᷣt q ibz necſciũt ſeipos retrahere intra ſemetipſos
reꝑire locũ ſibi ſecretũ.vt inibi cũ ab extra ſocietati ſunt ↄiũcti:qð ꝑfectio
WII. in pace quieſcat ⁊ in ſilẽtio. ¶e nis eſt ⁊ foꝛtiſſimũ.nec adqͥrit᷑aleö/niſi pr·
uni ruz tf eſt pꝛincipaleſecretũ e ſilentii ba iongã bonãq; ↄſuerudinẽ. lio dele
⸗R beri debʒ ad intra in aĩa magis q; ab exra ccabulioꝛ eſt loc ſecet; nemoꝛis aut deſerti
nehngnn hoc ẽ ꝙ aima excludata ſe ⁊ habitatõe ſua ¶ Alus at ſufficiũt ſecreta cãpoꝝ ¶ Alijs
M oẽm curã humanã mũdanã.oẽmq; cogilta eccłiaꝝ. aut certe ſuaꝝ domoxꝝ. talit inibi
ngiunge tiõeʒ vanã vel nociuã.⁊ q̃cũq; eã impedire ſe collocãtes nevideãt alios nec ab alijs ipi
onrcnme pñt ad illucꝑneniẽdũ quo tendit.Accidit videant᷑aut qꝛ nõ eſt ibi aliqͥs alter hõ.vel
Fuchctö enĩ ꝙ aliqͥs ſepe coꝛpe ſolaſit ab homibo ſe / ſic ſe vtinẽt ⁊ oꝛdinãt ad moduʒ heremite.
wängn gregatꝰ.nihilomin tñ ꝑ fantaſias cogita⸗ VUn arſeni?eccliam ingreſſus. retro pilare
–— tiones ⁊ melãcolias patit᷑ ⁊ ſuffert grauiſſi vnũ ybineminẽ vigeret. nec vigereta ;
RHZ mãoneroſamq; ſocietatẽ in ſemetipo. que ſolit erat ſe locare. Aliqb ſon qntulũcũ
fantaſmata/generãt ſibi varios tumultꝰet qʒ etiã modic ſiue homis ſiue auicule ſine
iren, magnas collocutoes ſen garrulatoes coꝛg catus aut etiã locutõis. pſtat impedimẽtũ
in ſui intellectꝰ oculis adducẽtes mõ vnũ pꝰ ſue ↄtẽplatõis.¶ Alijs qbuſdã cãtꝰ ecclie
Maler reliquũ.inducẽtes eũ nũc ad coqͥ nã. nunc ſepiꝰ nõ modicũ pᷣſtat auxiliũ cogitãdi ad
natis ad foꝝ adducẽztes ei inde delectatões ĩimũ⸗/ ea q cupiũt.qᷓre ipᷣm libeter audiũt.Talit᷑
carnali⸗ das carnales.mõſtrãtes ſibi/ mõ choꝛeas/ beat aug.de ſeipᷣo cõfitet᷑ qũo audiẽdo mo
naſcund⸗ pulcritudies/cãtilenas ⁊ hmõi vanitates. dulationẽ pſalmoꝝ aut hymnoꝝ ecclie in
camos trahẽdo ad malũ ⁊ pctm̃.Quẽadmodũ cõ ſue cõuerſionis initio lachꝛymis rigabat
areinſe⸗ fitet beatꝰhieronym de ſeipᷣo humiliter etr coꝛdi ſuo veritas infundebat᷑ ⁊ ei multũ
e cũ erat abſq; ſocietate q̃libet in deſerto/pᷣt b fueratꝓ tũc.(¶ Et ꝓpter diuerſitatẽ talẽ
8 Manne beſtiaꝝ ſilueſtriũ ⁊ ſcoꝛpionũ/erat nihilo⸗ generalis regula ad ſciẽdũ qͥs locꝰ ad ſecre⸗
inſolttmitz min? ſepe cogitatõne ſcʒ in choꝛeis ⁊ in ſoę tũ q̃rendũ aptioꝛ eſſet/dari nõ põt.ſʒ q̃rat
Gimeſälu⸗ cietate dominaꝝ rome. Fãtaſie etiã tales⸗ hunc qͥlibʒ ſᷣm graʒ a deo ſibi traditã.⁊ eti
Mügintee faciẽt aĩaʒꝝ ſolã exiſtentẽ/iraſci ⁊ litigareaa am fm ſtatũ ei cõuenientẽ in qͥ fuerit.queʒ
Baſignd. alterũ abſentẽ tanq; pñs ſit ⁊ iniuriari.po põt ↄtinuare.aut in q̃ ſeipᷣm poterit exerci
Pongruiſ ſtea ipᷣa ↄputabit argetũ ⁊ mercabit᷑ ↄpoꝛ tare/ſine nota erga alios qb ↄuiuit vel ſin
Unienenpe tãs theſaurũ validũ.interdũ ibi tranſuada gularitatis vane glie aut etiã ipocriſis Po
ammedivino bit mare ꝑ ſuas optatões ⁊ deſideria. Nũc terit eĩ eſſe aliqͥs de ſtatu tali aut in vua ta⸗
rd ꝑuolabit terrã.mõ erit in magnis dignita⸗ li/ꝙ eccleſiã ſepiꝰviſitare nõ habebit:vela
ipintnliad tibo. Et ſic bꝛeuiterde ↄſilibo fantaſmatibꝰ tali nimis diſtabit. ¶ Bꝛeuiter ergo loqn
nnateralbb ⁊ fatuitatib ſine numero.Aia vo talis ibi do.ad hñdũ leuiꝰ.aſſueſcẽdum eſt in ꝓpꝛia
nandinai nõ eſt in ſecreto necin ſolitudie/q;uis ſoala domo / aut in ſua camena ſi talis ſola habe⸗
Pigiiſok ſit ab extra. Nec certe aia deuota/ↄtempla ri poterit. aut alicubi intra eã. Et ad h con
nbeͤſis tioni vacãs / ſola eſt. qꝛ nũq; minꝰ ſola ẽ ni ſequendũ /multũ faciet cõſuetudo ei aut cõ
umetoin n ſi qñ ipa ſola ẽ. Sed iſtaꝝ ſolitudinũ dua placætia ⁊ delectatio ibidem recepta. Noui
tchonunet rũ abſentia inter ſe multuʒ differt. Aia eni muliercinã / cã infirmitatis coactã ſe in qᷓ
utioreni deuota ↄtẽplatiua nõ eſt ſola.qꝛ exiſtit in dã camera ꝑ tꝑs nõ bꝛeue cõtinere.qᷓdaʒ vi
orinfieſes ſocietare optimavuli ⁊ delectabili.ſ.cũ deo ce mihi loquẽs. Neſcio qͥd faciã (inqͥrcuʒ
ſeinllonn ⁊ ſanctis ei ꝑ ſancta deſideria.deuotas ſan xdidero hac camerulã. nõ eſt eni mihi locꝰ
mölaun ctasq; cogitatõnes.Alia aũt vtit᷑ ſocietate aliꝰad cogitãduʒ deũ ad meipᷣam / ita bũ
– valde damnoſa vel ſaltem ei nihil pficua/ cõueniẽs ſicut iſte.¶ec oꝑtet ſꝑ attende

aſa ſcz ita inutiliter mẽte vagabuda.

reꝙ habeat᷑ talis ſecreta ſolitudo aut etiaʒ

Aa 2

De monte

lecretus loc determiat?. ſed vybicũcß fuertt
ſiue in cãpis ſiue in villis / ſiue in balneo
(quẽadmodũ tradidit chꝛyſoſt ibi ſolum

—

ſe hõ põt recolligere ⁊ a mudo ſubtrahere.

Et ꝓdeſt ſepe diuerſitas ⁊ loci mutatio ad

delectatõeʒ ⁊ recreatõeʒ quam aliqᷣs ſic põt

accipere.Focturnũ quũt tempꝰad hoc cõ

ueniẽtius eſt. qꝛ quietiꝰ ⁊ magis pacificuʒ
gabſq; tẽtationibo vane gloꝛie mũdi.

*(Capitulnm. xxV.

Quomodo coꝛpus contẽplatiui debet oꝛ⸗
dinari ⁊ de impedimẽtis adueniẽtib.
BOcet doctoꝛ quida eximi guil⸗
belmus/olim piſieñ.epᷣs ꝙ coꝛ
poꝛis debita oꝛdinatio/multuʒ
ppiꝛodeſt ad firmã cogitatõeʒ ali
cuiꝰrei hñdã.Et qͥlibet coꝛpꝰſuũ in tali ſi⸗
tuat diſpoſitõe/quã ſibi magis noueri de
lectabilẽ ⁊ expedientẽ.ſiue hoc ſit geniculã

do.ſiue ſtãdo.ſiue ſedẽdo.inclinãdo appo

diãdo.ſiue etiã iacẽdo.Et eſt hoc intelligẽ
dũ cũ quis ſolꝰextiterit.poterit enĩ tũc ſine
ſingularitate id agere. In ecclia enĩ oꝑtet
ſe alijs ↄfoꝛmare. Subdit enĩ ſnĩalit᷑ ꝙ ei
videt᷑ modꝰiſte bonzeike pficuns wleds

ryrectũ teneat ſupꝛa bꝛachiũ ſiniſtrũ inclinã
Adao. Credo bñ hocipᷣm exꝑpientia accepiſſe

Scio ⁊ aliũ /cui nulla diſpoſitio ⁊ coꝛ⸗
poꝛis oꝛdinatio/mai pᷣſtat auxiliũ:ſicut ſe
dendo inclinatꝰ ſupꝛa doꝛſuʒ ⁊ q̃ſi iacegt⸗
vultũ verſum tenẽs ad celũ aut terrã li
quibo placet irexredire.qð interdũ põt eſſe
pꝛoſicuũ ꝓ recreatõe aliquãtula. Sed ↄti
nue ⁊ ſepe hoc agere/puto qͥeti aie non mo
dicũ foꝛe impedimẽtũ.q̃ tñ qͥes ſuꝑ oĩa de⸗

bet inqͥri ad ꝑtingẽdũ ad boc deqnra e10o.
cutio. Nec fruſtra dicit areſto.anima ſelden

do ⁊ quieſcẽdo ſapiẽs efficit᷑. ¶ Sed exq̊
aliqui/ſpũs hũt ita leues ⁊ mobiles/ac ita
ad mũdialia oꝑa inclinatos/ꝙ eis eẽt par
us infernꝰ /eſſe ſine ſocietate vel ſe in loco
vno fixos ↄtinere q;uis etiã bñ ad modicũ
tempꝰ.ideo hmõi / modicũ vel nihil ꝓfici⸗
unt ad vitã ↄtẽplatiuã.ĩmo ipᷣis eſt meliꝰ

eã dimittere ⁊ ſe tragere actiue.niſi tales cõ

ditiones ꝑ violentiã ↄſuetudinis poſſent
qñq; deuincere.Nihil eſt enĩ qð ꝑ laboꝛeʒ
⁊diligentiã nõ goſiſaragi. Bürrani
qui ſtatim tẽtãt᷑ blaſphemijs ⁊ alijs vicijs
ita hoꝛribilit᷑ ꝙ vix ſuſtinere valẽt. exinde
incidẽtes interdũ in freneſim. aut extra bo
nam fidẽ.efficiuntq; etiã melãcolici triſtes

et iracũdi.oĩaq; ipᷣis diſpicẽt. Agnoſctq;
tales ꝑ exꝑientiã ꝙ eis ſit multo meliꝰ eſſe
in ſocietate ⁊ laboꝛe exterioꝛi.qꝛ tunc talia
nõ cogitãt qᷓ eos ſicturbare poſſent.Et iſti
ſilr nõ valẽt ad ↄteplatõeʒ niſi ex gra ſpẽa
li.vel ſaltẽ ipᷣa eſt eis duriſſima ⁊ ꝑiculoſiſ⸗
ſima. ũt itẽ alij aut ꝑ natura vel graʒ

aut ꝑ iſta ambo ſimul/ amãtes ſolitudinẽ
ſolicitiq; de ſua ſalute.deſiderãtes agnoſce

redeũ ac ſpũalia iſta adamare.Non habẽt

etiam nimis foꝛtes vehemẽtesq; carnales

motus q̊s vincere nõ valerẽt. Iſti habiles

ſunt ad tradẽdũ ſe vite ↄtẽplatiue.⁊ ſpẽali⸗

ter hñtes coꝛ dulce actenerũ ad deuotõem

flexibile.Difficile eſt enĩ coꝛ duꝝ ad bonũ
pertingere qdð male habebit in nouſſſimo⸗
St accidit ꝑtingere aliquẽ paulati aſcẽ⸗
endo ab actiua vita vſq; ad gradũ ſũmuzʒ

2ↄtẽplatiue.ꝗ tñ poſtea reuertet᷑ deſcẽdetq;
ad actiuã. Qð ↄtingere põt in caſiboduo⸗

bus. vel ꝑ negligẽtiã ⁊ fictionẽ.aut certeꝑ

gAbũdantiã virtutis.tali mõ ꝙ; ꝓ ſuo libuu

vtatin vna vita ſine alteriꝰ impedimento.

Vel ſᷣm ſuũ officiũ.Et ſtatũ talem bre de⸗

cet pᷣlatos.ſic ꝙ ſint vite ↄtẽplatiue ita ꝑſe
cti ⁊ in tali radicati ꝙ deſcẽdere poſſint ad

actiuã.nõ tamẽ deſerẽdo oĩno ↄtẽplatiuã

Quẽadmodũ angeli ad noſtrã cuſtodiam
deputati hic inferiꝰ/ↄtẽplant᷑ ſemꝑ viden⸗

tes faciẽ dei patris qui in celis eſt.

Capitulum. xxVI

Diſputatio quomõ vita ↄtemplatina pꝛo
lutit jʒin pꝛimo ſibupᷣi.

Ropter tria motina / ſeu rönes
tres inter alias.quidã mirant᷑ꝙ

Peima.qꝛ ↄtẽplatiui / nõ niſi ſibijpᷣis pꝛo
ficiũt. Scða qꝛ videt᷑eis ꝙ ↄtẽplatiui ni⸗
mis velint inqrere ⁊ ſapere atq; nimis alte
volare.Tertia eſt.cũ multi ſint deceꝑti ex⸗
inde ⁊ effecti fatui ⁊ melancolici.(Adqᷓs
rõnes tres(ſi ſaltẽ rões dicẽde ſunt bꝛeui⸗

ter ⁊ manitfeſte rñũdebo.ſancti enĩ doctoꝛes

qꝙ loquũtur.

de materia tali abũdãti ſubtilius pfundiꝰ
d pꝛimã ratõeʒ reſpõdeo
ꝙ aliqͥs vite ↄtẽplatiue/ſibijpi ꝓficit/mul

to plus atq; diuiniꝰ.placetq; ampli deo /

ꝑ vitã actiuaʒ.qð ſatis eſt. Nihil eſt enĩ

poſt deũ / a me plus diligẽdũ q;; egomet. et
i

plus etiã q;; totũ reſiduũ mũdi. ideo pdili⸗

gendũ eſt mihi placere deo.iſtaq; vitã acce
ptareqᷓ ſibi acceptioꝛ fieri poſſu; ⁊ pon q;

aliquis ſe tradit vite ↄtẽplatine

—

zabeten
itacere
Paere
umce
hole
60 pen
hentes
leactiun
mulier
lamgt
porent
lenc⸗t.
glont

ſec;

di
ſer⸗
nendo
dammn
N
o

.
4
e,
.

deiſuo⸗
vanitas
ANdoani
e
lent
omniba
prereon

Antbom

guocgi⸗
ncgnipel
tudeiſße
inpenna
hoculic⸗
0igoparon
vollnöͤla
Ckagep
öölm.
ſuntaur
glopoe
torumſen
poſſentſe
umoꝛdin
Gina

diniger

An
Nn⸗
ton
ln
ligffiſi⸗
mizalnf
sſolneri
racnoe
wehorbads
eganels
übeblss
netſeli
AOdenotöen
Apogboni
innontlino.,
eaulgiaſe⸗
üſüm;
nai lac
nincuibdro⸗
nni auen,
gplolbin
Upainn
itnti
Nnringe
Npeld
NAiganri
iſodem
ſorgda
ac.

XWN
ngmnn
u
Nrnn ſanin⸗
Errieign.
oniiſbip
8g Nihnin
nugnmnonte

Pürdeggries
la. Eaoͤcs
Seſun reud

naiaidoco
helnepfnnt
imiͤeſthi
in,
c nh
e nlt⸗
Gisean
itig iſe

lii

= =

=6☛

deũ ſuꝑ oĩa

Contemplationis

babere modicũ meriti. vel foꝛte vt aliũ lu⸗

crifacerẽ eũ ſaluando.meiaũt detrimentũ
paterer me ↄdẽnando.Et eſt H̊ intelligen⸗
dum ceteris paribo.⁊ ꝙ aliquis tam libere

ppſſet vti vna vita ſicut ⁊ altera.Quod di
co ꝓpter publicos officiales ⁊ pᷣlatos.⁊ ha⸗

bentes alias dignitates ipos obligãtes vi
te actiue intẽdere.quẽadmodũ ſunt etiam

mulieres maritate pueros habẽtes ⁊ fami

liam gubernãtes aut obligati ſuis ſeruire

parentibo. Si enĩ hmõi ꝓ tũc ſe traderevel

lent ↄtẽplationi /ipᷣi ſe danarent ꝓpter obli
gationẽ qua ligati ſunt ad alijs ꝓficiendũ
eſſetq; vna mala tentatio ⁊ ꝑiculoſa vni ta
li vt dictũ eſt / ꝙ ſibi delectabiliꝰ eſſet ſꝑ in⸗

tẽdere ↄtẽplationi.negligẽdo aut poſtpo⸗
nendo h̊ qð facere teneret᷑. Et eſſet ꝓpr hoc

damnoſus ⁊ noceret ſubditis ⁊ reipublice
De tali eſſet bñ ↄq̃rendũ ⁊ ſabbatũ ↄtẽpla
tionis ſue deridẽdũ.Sed aliterẽ de nõ ob
ligato ad ſeruiẽdũ alijs ꝓpter officiũ qð hʒ.
vel nõ neglecto qð facere alijs tenet̃.

C apitulũ XXVII

De pꝛofecin quẽ ↄtẽplatiui alijs afferunt.
nſequenter oſtendo ꝙ ꝑſona
ↄtẽplatiua/multũ etiã ꝓpdeſt al⸗
teri. ¶ Pꝛimo qꝛ dat exempluʒ
bone vite.p̃dicatq; facto ⁊ oꝑe⸗/
diligendũ: ⁊ ꝙ reliqua oĩa ſunt
vanitas neccuranda.Et hec nõ eſt modi⸗

Kr

ca doctrina.ĩmo de tãto pᷣualet quãto oꝑa

lus ↄpꝛobankt eſſe ſine fictione qᷓ; verba.

Itẽ ↄtẽplatiuiꝑ deuotas ſuas oꝛatões
omnibo alijs pſunt.Et accidit ſepi pꝛo
pter eoꝝ merita/deꝰ faciet quibuſdã medi⸗
antibo mũdanis licet etiam mali ſint tales

quoddã maximũ bonũ.puta pacẽ alicuiꝰ
regni vel cõſimile.qꝛ nihil poſſumꝰſine g⸗
tia dei ſpeciali.quã citiꝰboni ↄtemplatiui
impetranta deo/q; actiui.Et ſunt ipᷣi tan⸗
q; oculi coꝛꝑis/illuminantes ⁊ dirigentes
oẽs oꝑatõnes factas ꝑ mẽbꝛa cetera.Et ſi

ocvuli nõ laboꝛãt ſicut manꝰ⁊ pedes nõ di⸗

cere oꝑtet ꝓ tanto ꝙ in nullis ſeruiant niſi
ipᷣiſmet.Tales enĩ cõtemplatiui/oꝛdinati

ſunt/ad referendũ deo ⁊ dirigendũ omniũ
alioꝝ opera/ non ita in ſpũalibo illumina/

toꝛum ſeu ſubleuatoꝛuʒ/ꝙ ipſi ſcirent aut
poſſent/ſemper omne quod faciunt ad de/
um oꝛdinare tanq; in finem. on dico
ꝙ in caſu neceſſitatis/perſona non debeat
dimittere ſuam cõtemplationẽ/ad ſuccur⸗

rendum alterius neceſſitati. Sed qui poſ-

ſit vtrãq; vitam tenere inſimul pertfecte hic

eſſet melioꝛ.quẽadmodũ teneo beatũ gre-
go:ac ſanctuʒ Bernar.⁊ ceteros feciſſe.Et

qui bene ꝑpenderet qualis excellentia ſit

anime ⁊ bonoꝛũ ſpiritualiũ/erga coꝛpus?

bona tempoꝛalia.hic clare cognoſceret/q;

plus ꝓdeſt toti eccleſie/oꝛatio deuota vni⸗

us cõtemplatiui/qᷓ; faciunt centũ ⁊ centuʒ

vitam actiuã ducentes.ad ſuccurrendum

alioꝛum neceſſitatibo coꝛpoꝛalibo.Et mul
to plus ꝓſunt/qᷓ; ſe in mundo occupantes
non vt alijs ſubueniant.ſed pꝛo ſuo ꝓpꝛio
ↄmodo laboꝛantes ⁊ ſepe in damnũ alijs.
Igitur dico/ ꝙ ſi aliquis ſpũſſancti in⸗
inctu ſenſerit ſe inclinatũ ⁊ cõmotum ad
vitam cõtemplatiuã ſectandã/⁊ hoc ↄgno
uerit.talis ſine vituperio vite actiue pote⸗
rit abrenũciare.ĩmo faciet hoc cum laude
magna pꝛemiũq; non modicuʒ inde acce⸗

pturus. Niſi foꝛte per contrariũ aliquis a

ſuo pꝛelato obligaretobedire ad publicuʒ
officium exercendũ.vel etiam in caſu vlti⸗
me aut vrgentis neceſſitatis ſicut dictũ eſt
Vrgentem autẽ neceſſitatẽ voco.quando
veriſimiliter aliqui perire poſſent /niſi per
talem eis ſubueniretur.

Dõ non eſt ſuꝑbia tendere ad vitam con⸗

templatiuam vt quidam putabant oſten;

git per exemplum.

. —

Ec eſt dicendũ quãtũ ad ſcõam

Nuꝰnẽ ↄtẽplatõis quẽ ſuperiꝰdecla
raui.hoc ẽ ad amandũ deũ ſumme extoto
coꝛde/ꝙ talis tẽdat nimis in altũ.aut pᷣſũ⸗
ptuoſe agat.ĩmo aliqͥs aptꝰad hoc faciẽdũ
et graʒ talẽ a deo cõſecutꝰ/deficeret ⁊ minꝰ
bene ageret(vt videt᷑
Et ſpẽalit᷑ eccłiaſtici⁊ religioſi.quoꝝ vita
ad hoc oꝛdinata eſt.oĩno ſedare debent ad

——

vitã hanc/potiꝰq; ad aliã. Silr ⁊ clerici.pᷣ

cipue q̊ʒ theologi.aut certe eoꝝ ſcia nõ iaʒ

eis auxiliabit᷑ſʒ inde inflabunt᷑.efficiũtq;
vani /vacui ⁊ ſuꝑbi.¶ Pzʒ ꝑ ſile exẽplũ ad
oculũ.Erit in regis curia ᷣuitoꝛ q daʒ coqͥ
ne cui rex talẽ dabit graʒ/vtpotefacere eũ⸗

dẽ volẽs ſuũ camerariũ.qꝛ iudicat ĩᷣm ad
hoc ſufficiẽtẽ ⁊ ſic placet ſibi Nulli dubiũ

ꝙ ſi pᷣdictꝰfamulꝰ hoc refutat cã ſue pigri⸗

cie aut ꝓpter fictionẽ coꝛdis aut ingluuieʒ

ſeu guloſitatẽ / dicens ſe malle ennanae

ratõeʒ añ dictã/q; tendens ad fi

ſi dei dono nõ vteret

5
4

cõtinue in coqna ĩ officio ſcʒ ſoꝛdido pꝛio
ri.ipᷣe vtiq; erit crimĩ abilis ⁊ repᷣhẽſibilis.
Silr qui põt famulan deo in ſtatu excellẽ
ti / erit danabilis ſi ſe occupare ſꝑ voluerit
in minoꝛibo. nec excuſabit᷑ humilitate ſed
imputabit᷑ coꝛdis ſui fictioni aut tepidita⸗
ti. Glee dico qn deficiũt ⁊ errat/qui in cõ
templatõe ſua/nimis volũt inqͥrere. Sũ⸗
me eni talibe neceſſaria humilitas eſt.que
cuſtos eſt ⁊ nutrix ipᷣius caritatis.

De excelleẽtiꝗ ↄteplatiui/ſuꝑ actinos.
AQAaantũ ad roneʒ tertia/ſcʒ ꝙ ali
q qui tales ↄtẽplatiui ſunt dece⸗
pti effectiq; fatui ⁊ melancolici
ARARudeo ꝙ in actina vita ſilr plu
fes ſunt decepti.qꝛ nõ vtunt᷑ diſcretõe req
ſita ad bene terminãdũ inceptũ opus. NHec
ætiã omniba eſt data gra talis viuẽdi ſcʒ in
cõtemplatiua vita. ꝓpter cauſas certas añ
ſignatas.ſicut dicit apls. Quilibet hʒ do⸗
nũ ꝓpꝛiũ a deo.vnꝰ quidẽ ſic.alter vero ſic.
et iterũ. Si in coꝛpe vno oĩa mẽbꝛa eſſent
oculꝰ. vbi eſſent manꝰ⁊c.¶ Verũ eſt ꝙ mũ
dani/ↄtemplatiuos leuiter iudicãt fatuos
eſſe atq; melãcolicos. Nõ enĩ ſaciũt qũo ⁊
ipſi.ↄtemnũtq; oĩa que iſti mũdani canſſi
ma tenẽt.ſed nõ vidẽt magnas ↄſolatões
et ſancta oꝑa/ſpũalesq; diuitias/q̃s adipi
ſcunt᷑ ↄtẽplatiui mũdũ refutãdo.⁊ a ſe pꝛo
cul expellẽdo oẽm auariciã.ſuꝑbiã.omnẽ
iram ⁊ inuidiã inſuꝑ ⁊ vanitatẽ.que mun⸗
danis ſine moꝛa pᷣſtant nõ modicã vexatõ
nẽ.Et viuũt ↄtẽplatiui in magna requie?
pace ↄſcie.qð eſt bonũ tale ꝙ aliud ei ↄꝑa
ri neqͥt.locoq; occupationũ mũdanaꝝ ſu⸗
per terrã in anguſtiſſimo loco ⁊ re modica
ipſi ↄtemplatiui occupant᷑ in maioꝛi ⁊ am
plioꝛi loco ac negocio q;ᷓ ſit tot mũdꝰ.hoc
eſt in deo. G hec velim dicere noꝛũt

qui ſunt exꝑti: Certũ eſt/qꝙ vita ronalis
creature/ verſat᷑ plus in oꝑatõe intellect?et
rationis/q;ᷓ alibi.hoc eſt in meditationibo
rõnabilib ⁊ in volũtaria dilectõe.Et ideo
veraciter ⁊ quaſi ſoli totales/viuere dicun
tur.qui in ↄtemplatõne nutriunt᷑ cibo tali
atq; potu.⁊ nõ illi qͥ ſuas animas ac vitã/
nõ plus leuãt ad celeſtia qᷓ; beſtie.ipᷣi eĩ co⸗
medũt ⁊ bibũt.ipᷣi letant᷑⁊ gaudent.rident

atq; leuitatibo inſiſtũt.ipſi ſua coꝛpa vexiat

ſicq; ſuo modo faciũt vt beſtie.¶ Sz foꝛn⸗
te obijciunt qꝛ auxiliant᷑ alios per laboꝛes

D

plici⁊ ſ

optime qui ad hoc nitunf.

ſuos. Ita etis faciũt equi zaſini. interdũ

am pliꝰ. Quãq; hocipᷣm laudabile eſt. ei q

neſcit ⁊ nõ poteſt ampliꝰ.⁊ qui implet hoc

fideliter ad bonũ finẽ ⁊ intetionẽ. ſcʒ ad ſ⸗
uiendũ deo/⁊ ſubueniẽduʒ alteri.Cate⸗/
oꝛ ꝙ ↄtemplatiui in ſactis mũdanis non

ſunt ita ſapiẽtes ⁊ pꝛudẽtes.quẽadmoduʒ

actiui. Ratio.qꝛ ſuũ ingeniũ ⁊ intentionẽè/
in taliba nõ ponũt.vnde accidit eos iudica
ri ſimplices ⁊ inſipientes.qᷓ;ᷓ; eis modica

de iſto ſit cura.ad hoc enim ſunt vocati vt

apls inqͥ t ⁊ ad hoc nitunt᷑ toto conamie.ſ.

utari fatui/ vt ſapiẽtes effici poſſint.

Capitulum. xXX.

eneceſſitate gre dei / ix

—

Tr ℛdü ſcom/ſcale ↄtemplatoõis quẽ

alio intra eã. Ipa vero ↄtemplatio tendit
ad hñdũ nõ extrinſecũ ſed intrinſecũ ſcʒ ſe⸗

cretũ atq; ſilẽtiũ.Ad qð ↄſequẽdũ ꝓdeſt q̃

rere etiã ad extra(ſicut dictiũ eſt ſupꝛa)ſoli⸗
tudinẽ ⁊ ſilẽnũ.(¶ Dicit ergo beat berñ.qꝙ;
ſpõſus aie ieſus xps/verecũdꝰeſt amicus.

nec libẽter ſpõſaʒ ſuꝗ accedit/multitudine
pñte.qrit aut eſſe ſolꝰ Opoꝛtet igit᷑ aama
ſe oĩno expellere oẽs occupatões inten et

exteriꝰ. vt ſcʒ ſolũmõ intẽdat ad recipiẽdũ

ſpõſuʒ ſuũ.Ex quo enĩ deꝰ ipᷣe ſimplex eſt-
vnꝰ.inqri vult in coꝛdis ſimplicitate ⁊vni

tate. Coꝛ aũt tale ſimplexnõ eſt ⁊ ynuʒ qð
in tot ꝑtes diuiſuʒ ẽ ꝑ curas mũdiales ma

las ⁊ vanas. Sed heu in qntã miſeriã per

peccatũ redacta eſt nobilis ipᷣa aĩa.q in ſta

tu pꝛime innocẽtie/ extoto ⁊ oino oꝛdiata

fuerat ad cogitãdũ de deo ſuo creatoꝛe.atq;
cõſiderare ſpũalia ſine aliquo impedimen

to ⁊ difficultate.qð ipᷣa⸗/mõ/ ꝑ tantã penaz

difficultatẽq; / grauata onere ſue coꝛruptõ
nis põt opari qð eſt mirabile. noſcunt

quid ẽ nũc qð ipᷣaʒ aĩam in altum releuare

poſſit.ponere in vnitatẽ.reducere ad ſim/
plicitatẽ eãq; expedire de mari iſto ꝓcello;
ſo tumultuoſo atq; fluctuãti/ ꝑ curas abſ-
q; numero:ꝑ phãtaſias varias imaginatõ
nesq; ſine moꝛa abũde ſcaturiẽtes: Certe
hoc facere pꝛincipaliter nihil valet / niſi vᷣè⸗
tus tue gratie.⁊ huius mans magni ⁊ ſpa⸗
cioſi motus mitigare quod intra nos eſt

edei / ipſi vtemplatino.
Euertoꝛ igit᷑ad pꝛioꝛa ſcʒ ad ᷓ,

dixi locuʒ ſecretũ ⁊ ſilentiü. De⸗
claraui aliqualit᷑ de ſecreto du⸗
de ſilentio. vno ſcʒ exira aĩiam. et

.
-⸗ “ ”

e meus

ſem.
guti
cirob
bus al
feaoaut
MManro
amorcara
eſhorni
talimeit
iulnodi;
reglia ſite
ortetlia

uſhe
hoinmmino

eſuorea

naagnso
naſagdan
grcique
loggetchi
geſidonin
iſtudcöm
ſuoni⸗
Uumrpan
gviſuhri
vſcon

9

ained
en
mmahee
ne
.Enn
mnofen
MMentoni,
tnsiti
Sasnodi
nrpoet 1

nonſan

Dpluise e

amdin
npbtotag
Entiſh
it
gi⸗
imas.
iune
Gkiama
Zina
ncgid

inperch

icener

caynmad
rüsaese

tümianür-

iiuinſ

totan
vorntgh

npuimn
Pand g
nurconpe
Lcörotaurt
PWens

Kuntcene.

Cuceaoſin
nmiſtocct
idonet
obinnon

Gnmine
blniuni

ronuhi,
Adamm
