ter qrere ẽ tale ſolaciũ qle docebat ⁊ qrebat
Epicurꝰhõ ad ſereferẽs oĩa ⁊ ſe fues

epicurũ poſuiſſe vel ariſtipũ cũ ſectatoꝛib-

laudabilia ſũt in muli ſiad veꝝ fineʒ ſola⸗

cij vᷣterent᷑. vt pꝛudent declinare nociua.

neminẽ ledere.ſoꝛiit᷑ ferre q̃ nccitas affert.

2Encre moꝛtẽ.frugaliter viuere.cupidita
mis. ¶ Solaciũ Epicuri nõ poterat adi⸗
piſciſine luctu.doloꝛe vel triſticia.⁊ H̊ ꝓpt

npare. diligere pauꝑtaté. 2 ita de pli⸗

innatã ſenſualitatis ⁊ cupiditatis vehemẽ

nencenmenm eſt. ſzʒ

luctui iũctũ vel in luctu fundatũ eſt. Hinc
liber Eʒechieli traditus/hẽbat cum carmi

.

ne ſolacij lamẽtationes ⁊ penalitatis ⁊ pec
cati S olacioꝝ fines qᷓles a mundanis
p̃ſſttituunt᷑/nõ ↄſolationẽ ſed deſolationem

inducũt.ſimiłr ⁊ finis q̃lem ſtovci pᷣſtitue⸗

bẽt/aut falſus aut impoſſibilis de imagi⸗
nggrio quodam honeſto ſine deo veo.
Solacij cuiuſlibz laudabilis exẽplar ödit
xps tã actiue q; paſſiue.⁊ poſt eũ btã mat᷑
ſuaab infantiavſq; ad moꝛtẽ.in ſũma pau

ꝑtate ſpũs.ſũma mititate.maxio luctu.ve⸗
bemẽtiſſima eſurie ⁊ ſiti iuſticia.ſũma mĩa
⁊ mi atõe puriſſima coꝛdis mũdicia.⁊ in
tranqͥlliſſima pace. ¶ Dolaciũ xp̃i ſeqͥtur
ſuo mõ qͥ xpᷣum ĩduit. aͤͤbiſice 6
viuẽdo ↄfoꝛmat᷑.neq;ʒ ei tali deerit ãgelus
decelo ↄfoꝛtãs eũ dũ factus erit in agouia
ODuiſqͥs triſtataſpiciat h̊ exeplar ⁊ pſai⸗
lat bono aĩo/exultas ad gaundetẽ xpᷣm ⁊ ced
lamẽtãte plãgẽs qð docnit ſub pabola pue⸗
roꝝ ſedentiũ i foꝛo⁊ clamãtiũ coeq̃libo.Ce
cinimꝰ vobᷣ ⁊ nõ ſalta
non planxiſtis.

exẽplari

30

ant ↄſolari volentibe. alioͤn non dixiſlet

olaciuz

ſtia lametauimus et

Collectoꝛiũ ſuper magmificat

Hagiſtri iohannis aa pritio de cuſtodaigeloß T ſllacie
de Berſon cãcellarij ꝑiſieñ:ſacre theologie de ſeptẽ modis generalibiãgelice cuſtodie
doctoꝛis chꝛiſtianiſſimi collectoꝛiũ ſuperr ꝑnotulas.lxxxiij. Quarta ptitio ꝑ ſoliloò⸗
magnificat in um.vbi de cuſtodia angeloꝝ ꝑ notulas.i.

Ollecoꝛiũ ſuꝑ magniticat.ꝑ Fit ẽt mẽtio de cẽtilogio ſuꝑ ipulſib. qð ſe

ciculas bʒ expoſitas.nõ ſꝑ eo
,dẽ oꝛdieqͥ ſunt in cãtico.neq;
ſub eodẽ ſtili genere.ſʒ vario
“ʒꝗput ſe fragmentoꝝ appoſitõ
ꝓ ſpoꝛtas.xij.offerebat.Lotidẽ eni tracta⸗
tus hʒ pncipales. Deniq; plurima reꝑies
in fragmẽtis.q;̃ diuerſ in ſpoꝛtis recõdita.

vnũ in ſnia ſapoꝛẽ oñdunt.Qui capitacci liloqͥũ.oↄuerſũ ad mariã ꝑ notulas.l.Quar

b marieſuꝑ h̊ ſacr̃o.⁊ pncipałr ð.xij.bõis

piat p ſua q̃libetvolũtate.bñdicẽte deo mł
tiplicante. diſtribuente. ſatiãte. ¶ Pꝛimꝰ
tractatus poſt phemiuʒ/ dꝛagmaticus eſt.
ſeu ꝑ dyalogũ.⁊ ha bet notulas.l.ſᷣm quas
patet materia.¶X
gaticus.ſuꝑ cantico marie.de exultatio⸗
ne ſpiritus. ↄtinet notulas.lxxiij.¶ Tra⸗
ccatus tertius.dꝛagmaticus eſt in cantico
marie.de reſpectione humilitatis ſue.ꝑ no
tulas centũviginti. Jũgivero poſſent opu
ſcula de oculo triplici.⁊ de vna pᷣcioſa mar
garita.⁊ de oculo ſpũali ⁊ de triplici viſiõe

dei.⁊ ↄſiderationes.xij.de ↄcoꝛdia theo0ollo

gie miſtice cũ ſcholaſtica.ſed alibi collocãt᷑
in collectoꝛio ſeptẽ ſpoꝛtaꝝ. ¶ Cractatus
q̃rtuſꝑ dꝛagma ſeu dialogũ ð marie btitiſi
catione ſuꝑ illud.Ecce enĩ ex h̊ btãm me di
cẽt omẽs generatiões/ ꝑ notulas.lxxxij
Tracat qnt dꝛagma ſeu dialogü · quö
ecit marie magna q potẽsẽ̃. ipma
ptitio ẽ.ſi maria paſſonabiłr mouebat᷑ꝑ
notulas.lx. Alia ꝑtitio eſt ſine di alogo.de
ſcõ noĩe dei.vbi detriplici noĩe deiꝑ notu⸗
las. lxij. Poſſet huic materie de noticia ði
ꝗqeſt ſcm̃ nomẽ eiꝰↄiũgi duplexcẽtilogiuʒ
De ↄceptiba vnũ. Alteꝝ de modis ſignitfi⸗
cãdi. Sʒ alibi poſitũ ẽ vtrũq; ĩ collectoꝛio
ſeptẽ ſpoꝛtaꝝ. ¶Cractatꝰ ſext dragmati
cus ſupꝑ qͥnto vᷣſu.Et mia ei? ⁊c. De lamẽ/⸗
to marie.⁊ detimoꝛe dei Etſuꝑ eiꝰ mia fi⸗
naldepcatio ꝑ notulas cẽtũ. Jũgit᷑ iniciũ
gqsdã tãgẽs modũ expoſitõis moꝛalis ſeu

Tractatus ſecũdus dꝛa⸗/

rũ. ¶ Hon? tracta
cõponit᷑ pncipalr de euchariſtie ſacr̃o per
qnq; ꝑtitiones. Pꝛia ꝑtitio ꝑ dialogũ ꝓce
dit ꝑ notulas cetũ. Scðdða ꝑtuio ꝑ ſoliquʒ
de laudibo ſacr̃i altarꝭ.⁊ vt digne ſuſcipiat᷑
exhoꝛtatõ ꝑ notulas cẽtũ Tertia ꝑtitõ ꝑ ſo

—

oꝛſũ ensnan in collectoꝛio ſeptẽ ſpoꝛta

eiꝰ qͥb replenteſuriẽtes.ꝑ notulas centum

cũ additiõe.xl.theoꝛeumatum de vnitate.
Quinta ꝑtitio ꝑ ſoliloqͥuʒ ecxhoꝛtatoꝛia bꝰ

ſacr̃i ꝑ notulas.l. Sũt in ſũma q̃tuoꝛ cẽti

logia notulaꝝ.qͥbo iũgi poſſet cẽtilogiũ de

cã finali.occaſiõe hꝰ bñdicti ſacci dpoſitũ

—

qoal oſithjẽ in collectoꝛio ſe tẽ ſpoꝛta

u Tig een vſu. Duſcepit
iſrł pueꝝ ſuũ ⁊c.Eſt ãt in ipᷣo duplex ꝑtitõ

Pꝛia fit ꝑ dialogũ ⁊ notulaſ.lxx. Alta fit q̃i

P ſoliloqum ⁊ meditatões ꝑ notulas.xxx.
actatus vndgecim ſub duplici ꝑtitõ

neſupꝑ illo verſu. Sicut locut? eſt ad pr̃es

Pꝛima ꝑtitio decontẽplationibus marie
ſnper locutione dei perꝓphetas ⁊ maxime
ꝑ ſeipam incipiẽdo ab euangelica narratõ
ne.iuxta compilationẽ nouiter factaʒ.que
dicit᷑ vnũ ex q̃tuoꝛ per notulas.xl.ſuper ru
bꝛica pꝛima. In pncipio erat vᷣbum. Vũ

dat᷑ intelligi q;;tum ſuꝑ reliquis fmo ꝓten⸗

ſioꝛ eẽ poſſet. Secunda partitio de vita ſo

litaria Johis.qᷓſi ſuper rubꝛica ſecũda.de

nũciatione Johis ⁊ hitatione in deſento.
Sunt in hac partitione tres particule.iu⸗

P miplicem modum maniteſtandi vitã
ſo

aniam. continet notulas centum.
ractatus duodecimus in perſona marie

g õ

per ſoliloquium ſummatim colligens ſen⸗
ſum cantici huius canticoꝛum Marie. ꝑ

nꝰ ſuꝑ illð. Eſurietes ꝛc

notulas centum quaſi per pſalterium deccd Md
mopologice lamẽtationũ hieremie Cra es decacoꝛdum ſuperadditis bis duobus Johed⸗
ctatꝰ ſeptimꝰ ꝓſaic?.pncipalrde mẽte coꝛ verſiculis ab eccleſia freqnentatis. Gloꝛia llo
dis 29gnitione dei. ſuꝑ illo anto vᷣſu. Feẽ ti ⁊ filio. Sicut erat in pꝛincipio ⁊c̃.

potẽtiã ꝑ notulas centũqnqginta.
bʒ q̃tuoꝛ. Pꝛima de depoſitione potentiũ
ipulſum demonioꝝ ꝑ notulas.xliiij. Se

ctat? octau pꝑ dꝛagma ſeu dialogũ ꝑtitões

pectatadhanc materiam centilogium

de gloꝛia. Queratur in collectoꝛio ſeptem
ſpoꝛtarum. ß

1llei⸗
mapene
kalſose
Ai
ponnk
libecgt
Mihen
nindt
eleinpe
lgie
l⸗
eſnapat
1etöpf⸗
l Oin
ntihlni
Gchbös
scennn
emiare.
ci⸗

warime
ananad
famz que
Khen
dun. Vi
sfnogeen
nodennd⸗
–
penialeiu⸗
—
CCNN. .
onanmt
lignneſh
n Dmng

tur cãti cãticoꝝ.·qlis inſuꝑ cõmodꝰeſt cꝗK
ticis vl eulogijs amoꝛoſ. Qõ eccliaſtica at
teſtat᷑ echoꝛtatio.ꝗ de vᷣginibo canit. Ante
thoꝝ hꝰ vᷣgis freqntare nobᷣ dulcia cantica
agfnacꝭ. Sic igit᷑te fauẽte briſſima vᷣgo
ſuꝑ oẽs amãs amabilł.⁊ amata.ſit S̊ initiũ
Edꝛagmata.notulaſq; diſtinctum. Mañt
agia mea dñm. Colloquũt᷑ dno fres. Juni⸗
oꝛ/iſtar diſcipuli introgãs. Senioꝛ/mgri
locũ retinet ⁊ nomẽ.ambo ſolitudinisnõ
ſolitarie/dileccoꝛes.

bolaciũ ꝑegrinarõis mee ver;
gẽtiſin occaſũ(vtinã felixma
tutiũ carẽs veſpe ſubſeq̃tur)
èDecxreui pcedere ꝑ dialoguzʒ.
moꝛe didaſcalico.q̃lẽ ſocrates.qͥlẽ plato ſo
cratẽ introduces tenuit. Potit ⁊ h nr̃ pce⸗
dẽdi modꝰ,noiaridꝛagmaticꝰ.q̃lis aſcribi

—

rõ

qgrue pᷣmittũt᷑ opiſuo ſuꝑ maãtp phemium,.
SDe lugdune tua frẽs ſolantur in vtbe.
Dum de quolibet eſt ſermo frequens in eis.
IJunioꝛ ⁊ ſenioꝛ.hicceleſtinus.et iſte HM
anbeua blaudens Jantoiberſoutur
Junioꝛ Eccebonum fratres iocundum ſimul eſſe.
Zcen quos vterus.parq; dies peperit. HM
(Senioꝛ Fraternalis amoꝛ coꝛ noſtrum nectet in nnum·
Firbqet ⁊ hoc vnum gratia chꝛiſtetuag.
¶NJunioꝛ Carne quidẽ frater/meritis pateratq; magiſter.
SGBGBSSHBunt data que nobis ocia grata vides. H
oꝛ Ociapoſt diros conflictus atq; pꝛocellas
Oſaglt deus/atq; locat littoꝛe nos placiſlo.
ioꝛ: En fas eſt viuas pariter dare/reddere voces.
Fert mens de ſtudijs querere multa tnis.
ioꝛ Quare vices reddam Lenit faſtidia ſermo.
EEſt ſua ſolamen garula voxſenibus.
¶NJunioꝛ Diſcipulus vocerergotuus.tu iure magiſter
LLommoda doctriue, talia nomina ſunt.
¶Benioꝛ Diſcipulus tu ſis magis illius / eſſe magiſtrum.
DDiui vetat hic/ſolus coꝛda docere potet.·
”ůMdß ¶ Iunioꝛ Hoc ſub doctoꝛe.meus en potes eſſe magiſter.
(enio⸗ Plantans atq; rigans.creſcerechꝛiſte dabis
. Senioꝛ

Det pꝛecoꝛ ille. pete de quolibet vt fuit olim
X beologis mos hocquerere/moraliud.
N¶ NJunioꝛ HGꝛatuloꝛ/s modhicplacidus mihi/tal ? aptus
DSerpmo peregrinis.ſit Jeſus ie meddis
¶ Senioꝛ Pꝛomiſit. faciet / talem date modo/qualem.
—— edegl in templo⸗ame; voccndaſequax. jricũſinf / dich
„ 4 J cepit a magnificatõe dei cãticũ ſuũ / dicẽs.
4. 0 equitur peamus ðð Wagraia men onm. Hrat qppe mihi fe
mcoat dꝛagmatic ſup ma mificat Ogri ceris/tũ ſciẽdi ſtudio. tũ aſolatiõis deſide⸗
Johis de Herſon.cacellarij ꝑiſieñ.bũs no rio.dũ ſoloſnos h̊ euomuit ſeuiẽs tẽpeſtai
ilas quinquaginta. vyvyveelut in ſcopulũ. Gñdictus deusq nos in
„—R pacato ſolitudis atrio collocauit.· ODgr
Bꝛatũ ⁊ illud mibi ſubueniet.qm̃ manda⸗
nit dñs/ in aduerſitatꝭ nocte cãticũ eiꝰ Sũ
ma q́ͥʒ miſeriaꝝ ineuitabiliũ medicina eſt.
obliuio. Digner glaudare nos te vᷣgo ſa
crata.q̃ nõ igrata bñficijs dei moꝛe pſcoꝝ

AIEst ania mea dñm. ¶ Diſciplus
mq/Mgr. dicoꝛo te qͥ pacto btã et pul⸗
HBcerrima mulieꝝ. pꝰialutatõem eli⸗
ſabet. Pecultatõʒ cgicin vtero⸗ P? col⸗
laudatiõʒ qꝛ crediderit.erũpẽs in iubilũ/

Eracratus pꝛimus

morcanticum edidiſti.conſonans eis in
exoꝛdio ⁊ dicens. Magnificatanima mea

dominum. Zaliter olim maria ſoꝛoꝛ movy
ſi in medio iuuencularum timpaniſtriarũ
Taliter dauid rex inclitus.vnde maria re
gali ex pꝛogenie exoꝛta refulget.Lalitera⸗
lij plures ad dei magnificationem erupe⸗
rũt.vt eſt illud. Cantemus domino. glo⸗
rioſe enim magnificatus ẽ.Etillud. Ma⸗
gnus dominus ⁊ laudabilis nimis cum
ceteris in archano coꝛdis marie ꝓfüde col
locatis. Similiter ⁊ acceperat nouiſſime
ꝓmi ſſionem angelicam de filio naſcituro.

gnus dominꝰ ⁊ magna virtuſeius.virtus
altiſſimi que obumbꝛauit ſibi.⁊ ſapientie
eius non eſt numerus. Quia veritas / eſt il
la/que magna eſt.⁊ pᷣualet teſtimonio om/

ninz ꝑ eſdram plato. (Bileipulus. e⸗
.

1
nit in manus ptinus queſtio qua ratione
dicatur magnificari deus.cũ penitus nec
augeri valeat nec minui ¶ Magiſter. DHe
ſitas.non intelligẽs ſcripturas queadmo
dum dominꝰa creatura magnificatur.nõ
in augmentum ſui in ſe.ſed qꝛ magnus eẽ
pꝛedicatur.cauitur ⁊ laudat᷑.aut certe qꝛ
magnificam facit animã.cui magna facit

qui potens eſt. Naʒ quos iuſtificauit hos
⁊ magnificauit. Nunquid parum tibi vi /
detur maguificata.beate marie virgis ani

ma.que operationi ſupꝛa modum magni

7

fice/fuit auſa pꝛebere conſenſum: Yiat in/⸗

quit mihi ſᷣm verbũ tuum id eſt fiam mar

filij cuius eſt pater deus. Quid excelſius⸗

quid ſublimius ⁊ magnificentius poterit
cogitari: Quod ⁊ vidit.cum ꝓphetice ſub?
iũxit.Ecce inquit ex hoc beatam me dicct

oẽs generationes. ¶ Diſcipulus. Quo⸗
modo ſtant ⁊ in vnũ conueniũt tanta hu⸗

militas cum tanta magnificentia. tãta de/

uotio cum tanta gloꝛia?: Sed habebit hec
queſtio locum ſuum.cum de beatitudine

virginis erit ſermo. Vellem nunccollige⸗/

res aliquas magnificationes domini.q̃ͥs
mens marie contẽplabatur ſapiẽter in can

tici ſui pꝛincipio.quatenꝰ oꝛdo nobis ſup

petat ad loquendum magnalia dei / non q;

gaem omnia.hoc enĩ impoſſibile non du⸗
bito.ſʒ pauca p captu nro ¶ Dg

Mgr. Quid
appꝛopatius.qͥd vediuini poterimꝰ acci
pere q; ipſummet pſalteriũ marie decacoꝛ⸗
dũ hũs decẽ vᷣſus.q̃i totidẽ coꝛdulas ſono

rabilis armonia.

riſſimas. ↄfoꝛ miterad illud vn iuerſale de⸗

cacoꝛdũ.totiꝰrõnalis creature.qð ↄnecti⸗

tur ex nouẽ oꝛdiniboangeloꝝ.q̃ſi nouẽ fi⸗

dibo argutis.iũcta ex hoibo decima.quã in

pmis paretibo ꝑ peccatũ ruptã/ſummꝰ no
ſter cythariſta reꝑauit.vt ↄcoꝛdaret pſalte

rium iocũdũ cũ cythara.Eſt iiaq; pᷣma bu
ius nf̃i pſalterij marie coꝛdula / ſonas dei
magnificẽtiã.qꝛ dñs eſt cuꝰ eleuata ẽ ma⸗

gnificẽtia ſuꝑ celos. Oagnificat inqͥt aia

mea dñm.nõ dicit illũ vel illũ.ſed ſimplici

ter ⁊ anthonomatice dñũm Scðo magnifi
catur in ſaluatione, pꝛopterea vocat ipᷣm
Hic erit magnus inquit. Deniq; nouerat
quia fecerat ſibi magna qui potenſẽ. Ha

ſalutare.quia dñi eſt ſalus.Tertio magni

fic eſt in reſpectione hũilium? btifictõe
qim̃ excelſus dñs ⁊ hũilia reſpicit.Quano

magnific in magnoꝝ oꝑatõe ⁊ nomis ſui
ſctitate.qꝛ inqͥt fecit mibi magna qͥ potẽs
eſt ⁊ ſcem̃ nomẽ eius.Conſonat pſalmiſta

Quia magnificaſti ſuꝑ oẽ nomẽ ſanctũ iu

um. Quinto magnific eſt in mia.⁊ miſera
tione timentibus eũ. Sexto magnificus

in ſuꝑboꝝ mente coꝛdis ſui deiectione ſeu
diſpſione. Septimo magnificus in humi
liũ/exaltatione potẽtibo de ſede depoſitis.
Occtauo magniticus in eſurientiũ imple⸗
tione cũ diuites dimiſit inanes. NHono ma
gnificꝰ in ꝑditoꝝ liberatione. qꝛ ſuſcepit
iſrl pueꝝ ſuũ.Decimo magnific? ĩ ꝓmiſſo

rũ ſuoꝝ cõpletione.Sicut locurꝰeſt ad pa

tres nros abꝛahã ⁊ ſemini eiꝰ in ſecula.
iſq horſrd⸗ adaptatio. bꝛeuiſ ⁊ lu

cidus oꝛdo. Dagiſter. Quid vero cen⸗
ſeres.ſi varios omnium oꝛganoꝛum ſacre
ſcripture modulos.imo voces/omnis ge⸗

neris muſicoꝛum / concoꝛdare faceremus
cum hoc Marie pſalterio decacoꝛdo.

Diſci tard uadh ſuperadmi⸗

copioſiſſime et diſtinctiſſime faciebat re⸗

ſonare voces omnium muſicoꝛum dũ mẽé/
tis intuitum.ſimul cum plectro meditatio

nis/liberrimo diſcurſu/ miraq; celeritate⸗

diffungebat vbiq;. duz quaſi ſimul in om⸗

nes et ſingulos ſe diffundebat affectus.
quos ſolet hnmana mens ſingillatim va⸗

riare/ canendo ¶Diſcmulus. Duum

vero qua virtute valuerit hoc effici.cum

ſint affectuum voces innumere. Cum pꝛe
terea ſibi ſint contrarie vel aduerſe. Non⸗
ne contrariatur vox amoꝛis odij ſono?
Sic deſiderium ſeu pꝛoſecutio / tendit in

rabilis armonia. ¶ Magiſter. Seiueris
ſimiliter. ꝙ in auribus ſuis/noſtra pſaltes

3
„

5
5

alneſ
ſaen
deplun
mirbil
ticumm
fapele
ith
doeenn
ynuce
ninuote
Calentn
cmato
nset
enoln
nenmn
leic⸗
osnig
ſeen
Etde

N
lepo
Nt Ge
foboron
mamiw
Mhonn
Pannin
korde
Nncodi
Koſtenia
diumihin
ſoedoce⸗
hotninari
gumiaen
maner
fituolium
pornonen
ſbqſung
nwaſenpot

7

Gncnintn
Nanrcon
Pinacte
ſpesyede
giungun
cauens
paucoꝛun
lucvnet
cofmpenal
chnctider

ſmalbin

lere.

niſlo
conn
Aronig
bnagi
onaſſte
ngb

—
=Ä=

1
)

=Sṽ =

aminn
erinkfin
kinptd
Gomagrti
Acnn
ano non
buiſenii
Cl Ouend
mmonſti
c pots

upſeltmſa.

weſanauüt

Hian

mfas
nonelan
bißkumi
Wolis
Empte⸗
onoms
ſulcepu
po
aade
ſecns.
drendtn

iörocn .

nowme
Somtise
Wefhcooms
and
oſupanem
nbimn
ſokndrs

neftacdate.

cundäne
monlid
inc Coint
üſerwlvon
chnffns
Sſnglunnn
ohnns n

borcfn

nuner n

Vm, .

4

=
–=
S=ẽ
=☛

noris

4

ſccig td

agduerſum fuge. Repugnat qq; gaudiũ tri /
ſticie.ſpes timoꝛi.cũpaſſio ſeueritati.⁊ ilra
de plurimis. ¶ Dagiſter. Jure miranris
mirabilia Jõ nempecitauit dño maria ci
ticum nouum qꝛ mirabilia fecit. Dirabi⸗

lia pꝛſus miſericoꝛ die. que caritas maioꝛa
fecit q;fuerunt(ſi ita dici põt)inirabilia po

tentie. YFeceratapud veteres mirabilia?:qᷓ
potentiã:q ſapientiã:q̃ iuſticiã:q dñation
⁊ virtutẽ oſtendebant. Sed tunc nouũdo

minus fecit ſuꝑ terrã:iquãdo mulier circũ⸗
dedit virũ.quãdo ſq; ſuſcepit deus per in⸗
carnationẽ iſrael pueꝝ ſuum. Oñ recoꝛda

tus eſt Cuiꝰrecoꝛdatus: Hõ dixit poten/

tie.nõ ſapiẽtie.nõ iuſticie.ſed mie ſue Tũc
memoꝛiã fecit mirabiliũ ſcʒ miſericoꝛdiaꝝ

miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ dñs.Quoniã in re/
bus ꝑ tꝑs oꝛtis /mirabilius nihil vtiq; (te⸗
ſte Auguſtino )q; vt de fieret homo. ⁊ höõ

eẽt deus. Vis hoꝝ deductionẽ accipe?

iſcipulus. Holo dep̃ſenti.q; locum foꝛ⸗
Zn ſterius habebit amplioꝛ öclaratio ſu⸗

per illud. Quia fecit mihi magna 4 potẽés
eſt. Sed adinqͥ ſitionẽ redeo/q̃ ratione mi

rabaromnes affectuſ in hoc cantico nouo

mariã comphendere ſimul potuiſſe beatã.

duz gratulabũgg iocũditate dicit deo. De⸗
us canticũ nouũ cantabo tibi:in pſalterio
de cacoꝛdo pſallam tibi Pſalteriũ uippe
decacoꝛdũ.eſſe hoccanticũ marie/ ſuperiꝰ

eſt oſtenſum. ¶ Magiſter. Vocas ad reʒ

diu mihi multumq; queſitam. Qua ſuper
re/te docebunt opuſcula noſtra de canticꝭ.

nominatim illud cui titulus eſt/canticoꝛ⸗
dum id eſt canticum coꝛdis. In cnius vlti

ma parte traditur pꝛo pꝛaxi canticoꝛuʒ ſpi

ritualium/gama nouum ⁊ miſticum/ad ꝓ

portionem vel analogiam game manuali

ſub quinq; vocibus/iuxta quatuoꝛ paſſio

nes ſeu potius affectiones pꝛincipales / iũ
cta quinta/que fit exconcurſu pluriuʒ/que
dicitur compaſſio quaſi cum alijs paſſio.
Pꝛima eſt amoꝛ vel gaudium. Secunda
ſpes vel deſiderium.tertia timoꝛ vel diffu⸗

gium quarta doloꝛ vel odium. ¶ Diſcipu
idem

lus.O ego nunc memini quidi tra
ctaueris. Sed quia venit foꝛte in noticiazʒ
paucoꝛum pꝛo ſua magnitudine opus il⸗
lud/vtile feceris ſtudioſo deſiderio /ſi ſub

compendio pꝛacticam hanc cantici miſti⸗
citradideris. ¶ Magiſter. eſt!
iam alibi.nec iſtic pigebit(quia ſic vis) in⸗

ſter. Factum eſt H

ſerere.

CMotula quintade 8

cima , pꝛ

as ſubdiſtincta notulas.
Bbilis apoſtolus puereuange
licus non ſenſibus ſed malicia
puer habens quinq; panes do⸗
ctrinalis rerectionis.in quinq;
inum/dicebat coꝛinthijs. Uo⸗

milia ho

lo quinq; verba ſenſu meo loqui vt alios ĩ

ſtruam/qᷓ; decem milia verboꝛuz in lingua
Pꝛemiſerat tamen perexemplum de tibia
⁊ cxthara.que niſi diſtinctionem ſonitum
dederint/ſciri nequit quid canitur aut qͥd

thartʒatur. Etenim ſi incenamvocẽ det
tuba,/quis pꝛeparabit ſe ad bellum? Con⸗

cludit q; opus eſt ſenſu. tam cognitionis

qᷓ; affectus.dum quis oꝛat/loquit᷑aut pſal

lit.quatenus ſcdᷣm tropologiaʒ.homo ſpi
ritualis ſe paretad bellum. ⁊ cum quir q;

lapidibus limpidiſſimis detoꝛrente ſcri⸗
pturarum goliam id eſt ſathanam ſternat.
alter dauid puer factus. Hec eſt parabola
miſtici canticoꝛdi.vel cãtici coꝛdis⸗quod

hoꝛtatur idem apoſtolus pſallere ſpiritu.
pſallere ⁊ mente. In quo cantico coꝛdis /
tria repetuntur vt in cantu oꝛis. Pꝛimum

eſt cantꝰ materia.qᷓ vocat᷑ lr̃a.ſcõm cantꝰ
voxque dicitur reſonantia. tertium cantuſ
Sun gelo quenenominaf nora vl notula.

Dateriam canticoꝛdi dicmus omnium
diuinoꝛum ⁊ humanoꝛum cognitionem
piam ⁊ modeſtam. Reſonantiam appella-⸗

mus oẽm coꝛdis ⁊ ſpũs affectõnẽ modera

tam ⁊ oꝛdinatam. Notam vel notulam fi,/
guramus ad pꝛecedentium duoꝛum noti⸗

ciam.vt appareat cui reſonantie affectuũ

ſit aptãda lra meditationũ. Hacſuꝑ re/da
bũt᷑ pauci vᷣſus qͥꝝ ſnia plꝰelucidabit᷑⁊ H
ꝑ triplex qnanũ. Quinq; vᷣba ꝓlr̃a. Ma⸗
gnific largꝰ piꝰ es iuſtꝰ miatoꝛ. Quinq;

affect' ꝓarmonia. gaudia. ſpes/ pietas hic

tioꝛ atʒ doloꝛ.Adaptatio qͥnq; vocaliũ ad
voces qnq; affectõnũ.A gaudẽs amat.E
ſperat/ſed ⁊ miſeretur O.timet. V.q; do⸗

lens odit et iſta notes. Confoꝛmatõ ad qͥn

q; notulas. Sol. fa.mi.re.vt. Quiſquis
animaduertere diligenter voluerit.inueni
et ꝙ omnis meditatio ſalubꝛis/tam diui⸗
narum q; humanarũ ſcientiarũ/reduci pt
ad quinq; verba.quoꝝ q̃tuoꝛ pma/deũ re
ſpiciũt.ſ.magnificetia/munificentia/mia /
iuſticia. Quintũ eſt hoĩ ſpãle. viq; miſeria.
DOẽ ſiqͥdẽ canticũ ſpũs ⁊ coꝛdis/habet fo⸗⸗

Cractatus pꝛimus

mari/ſm alterum quinq; verboꝛũ ſeu duo

rum.ſeu trium.ſen omniũ ſimul pꝛedicto/⸗
rum. Poſſent ſimiliter. omẽs coꝛdis ⁊ ſpi⸗

ritus affectiones/ad numeꝝ deduci qnari

um.q̃ ſũt gaudiũ.ſpes cõpaſſio.timoꝛ do⸗

loꝛ. Applicando ſingulũ verbũ litteris me

ditationis ſingule.ꝑ oꝛdinem hic poſituʒ
voci ſonantis affectionis. Demũ qnq; vo

cales oꝛdie naturali poſite notule ſunt/in⸗

dicãtes cui voci ̃a ſit acoõmoda·etiã per
depꝛeſſionem ⁊ eleuationẽ.ad inſtar game

manualis.ſol.fa.mi.re.vt. Aut ponat᷑ oꝛ⸗
do nature vocaliũ demptis conſonãtibus
vt patet in figura ſequenti

I—

Saudin Spes Cõpaſſio Tioꝛ Doloꝛ
Dei ma Wunifi Wiſeri Juſti Noſtra

gnificẽtia cẽtia coꝛdia cia miſeria

nolumns aũt / vt exiſtimet aliquis / ga⸗
na pñs miſticoꝛũ oĩm canticoꝝ/valere p⸗
tinus efficaciter/vt cãtet coꝛ ⁊ ſpũs/ꝑ affe⸗

ctũ ſimula effectũ.ſi nõ fuerit huic arti de

ſeↄgnitu facillime.ſupadditus vehemẽs
⁊ iugis vſus. Quippe ſic inſpicimꝰ in ce⸗

teris artibus.pᷣſertim in muſica ſenſuali.

Sic in ꝑſalterio ⁊ oythara. Sic in choꝛo

vocali· Sic in coꝛdis ⁊ oꝛgano. Sed nec
optet nec expedit/ſola pñtiũ fantaſia figu⸗

rali verſari diutius.qᷓ; ducant᷑ ad intelligẽ

tie puritatẽ/ſantaſmatibo vel traſcenſis vel
interim q;tum fas extiterit/derelictis. Hec

iõ putanda eſt pñs ars inutilis vel ſuꝑua⸗

cua vel ſolum fantaſialis.quoniã pꝛius ẽ

qð aĩale ẽ ſᷣm aplłm.Et oĩs nr̃a cognitio ĩ⸗
tellectiua ſumit a ſenſitiua pncipiũ.q̃ iuua
tur/dũ oꝛdinata ſibi fantaſmata pñtant᷑ et
ſub ↄpẽdio Hoc vnũ fident᷑ pollicemurꝙ

pñs ars tãq; in vtero nature foꝛmata.cui

nulla ẽ lingua barbara vel igta/pꝛacticabi
lis erit oĩibj.Et ꝑ oẽs ſine diſcretione idio⸗
matũ/qͥ auerti voluerint ad coꝛ.vbi tanqᷓ;
in libꝛo/ſcriptũ eſt impᷣſſum ⁊ ſignatũ ⁊ no
tulatũ (licet obũbꝛatũ in multis pᷣſcriptuʒ
ternariũ. Nã qͥs negauerit deũ eſſe magni
ficentiſſimũ ⁊ iõ gaudendũ de tãto dño.re
ge pr̃e deo Quis inſuꝑ neſciat munificen
tiã ipᷣius ſiue largitatẽ.⁊ ita ſpes in eo po⸗

nẽda ẽ. Poꝛro.qꝛ mitiſſimꝰ⁊ iuſtus/nobᷣ

ãt mifis/miris modis ſurgũt alij tres affe

ctus q ſũt/timoꝛ iuſticie/doloꝛ miſenie/ꝛcõ
paſſio tã aliene q; ſue calamitatꝭ ad ĩploꝛa
tionẽ faciẽdã diuine mie. Vocaliũ ſubinð

naturałloꝛdo poſitꝰ ẽ.tãqᷓ; a pſalterio ꝓfũ⸗

di coꝛdis icipiat.A.dehinc.E. paulo acu

tius. Deinde.J. Poſtmodũ.O.Lãdem

Vllabijs ſũmis expᷣſſũ. ¶Eſt igit᷑ pꝛaxis

vt q̊tienſcũq; ⁊ vbicũq; ſillaba lr̃alis cãtici
Boſaenit . Pianeditatio de magnificentia
di fieri cũ rſonaãtia gaudij Si ponit E. ſit
ð largitate ði ſpes St ſit Jrſonz ad miaz
ði ⁊ hũanã mifiã/ↄpaſſio. Si O.tĩoꝛ iu⸗
ſticie Si V. doloꝛ nr̃e mifie reploꝛet᷑.Eſt
rurſus hic ĩucnire cõbinatiões ⁊ ꝓpoꝛtiões
ſuaues.vt diateſſeroni/diapete/diapoſon.
PHecnõ neumata cũ tonis.cantũ cũ diſcã⸗

tu/tenoꝛẽ cũ triplo/⁊ↄtratenoꝛe.put ĩ opuu

ſculo cãticoꝛdi/latioꝛi traditiõe deductũ ẽ.
ac ſub exẽplis monocoꝛdi ac decacoꝛdi fi⸗
guratũ.Sic in oĩ cãtico ſonabili cuiuſcun
qʒ ſit linguei/valʒ notulari verſus pſalmi.
Atꝝ vo ſufficiat ĩ eccłiaſtica pſalmodiaq;
ĩtẽtio cãtãt łaudiẽtꝭè/fertad pᷣmiſſa/colligi
pᷣt ex opuſculo de ſolicitudie ecclaſticoꝝ.hᷣ
vnũ dicimꝰ h/ nec inſpiratiões ſctiſpũs
artare/ nec meditationes eruditoꝛum cir⸗

ca ſenſum pſalmoꝝ/ꝑ iſta tollere volumꝰ

aut debemꝰ. Sʒ ſut qͥ nec ſenſũ lr̃e quõlibʒ

intelligunt.neq; quomõ ſe meditando re⸗
colligãt inueniunt Pꝛoderit hec ars pꝛeci

pue talibus cum exercitio paulatino.q;tũ
cunq; laici ſunt. Verbi gratia tu audies.a
vocaleʒ in ſua parte pſalmidirige medita

tionem tuam ad magnificentiam dei acp⸗

inde foꝛmet coꝛ tuum voceʒ gaudij vel foꝛ/
mari deſideret.quia deſiderium pauperuʒ
exaudiuit dominus.ſi plus nequit.dicenſ

cum pꝛopheta.Cõcupiuit anima mea de

ſiderare iuſtificationes tuas in omni tem/

poꝛe. Tu audies E.tu fer meditationem

tuam in dei liberalitatem ſeu munikficenti⸗
am ac inde ſpera.vel ſperare deſidera· Si/
militerad J. meditare dei miſericoꝛdiam

cum humana miſeria. et huic compatere
vel compati tam anime tue q; alijs concu/
piſce. Ad O.cogitabis iuſticie dei ſeueri⸗

tatem ⁊ inde timebis vel timere deſiderab
Sicad V.dolebis hũanam miſeriaʒ vel
dolere curab vt nõ apponas vltra magni⸗
ficare te ſuꝑ terrã.Et qͥs ẽ obſecro tã hebes
aliqͥs /qͥ ñ poſſit ſub moꝛula tꝑis hecaddi⸗

ſcer̃ meditari:meditataq; exeqͥ vł ðᷣſiderar

—

rqni⸗
ſltent
loclki
dicheei

tſiln

Un⸗
icam
nnnceß
duobyy/

MmMonte

ſangiul
Pbhbeeſt
1niure⸗
foden
Dun

feckt.

ſ

X an
od
Mlon
ſon
0is
loli
M
uen
guh⸗
ſſinten
ſcollin
Prino
Alcaur
fnpen
lkinnn
ſmtaiz
fagrhn
clucd
nem
botin
4 Ufiene
ſnnoſin
ſoſcni
uhmtg
ſenn
Pte aunmnn
N
diot
Gnificni

rinsc;
lalan⸗

—

oneg
Mlüſte⸗
Lhnlor
lgkrn

Aiscqt.

Wontennn
pont
fonatni
Di
ereplorch
Gepponnis
ſedapoſn
ni d diſch
Nepotiopt

deingi,

Nercordi
bliauntan
nispalni
Nllnodlggg
M
bſipis
Num ar
epolund
edd
nndo
Csdu⸗
guino⸗ il
mandics
ingge madn
tiamdag
CwGiRſ⸗
lum panpen
negltdnn
tummnande
Binorniten

Nrdtnoden
ununtfcenm

miicicndin
nacconhtt
utcrnaſen
inmrdiif

Mam niN
onns Munin

Buperma

Erequi:et ſi non volatu contemplationis/
ſaltem lento nonnunq ſaltu coꝛdis inſtar
locuſtarum. Vẽienhoꝛa feruetioꝛ/quãdo
dicere er ſnin dno ſicſatages poterit. Ciã
mãdatoꝝ tuoꝝ cucurri cu dilataſti coꝛ me
um. Woſremo ſi videat᷑aliqᷣbus hocar

—-

tificiũ magis curioſũ q; fructuoſi u hʒ totaʒ
muſice ſonalis ſeu coꝛdialarmoniam /ſub
duab vociboqᷓ ſunt.ſpes ſalut/z timoꝛ dã
nationis ſub duplici lr̃a vel duobo verbis
ꝗqaudiuit ꝓphᷣa poſtq; ſemel locut eſt deus
Et hec ſunt ptãs ſeu ſeueritas iudicioꝝ dᷣi

⁊ mia reſpectu pᷣmioꝝ ⁊ miſeriaꝝ noſtra—?—

fm ꝗduo foꝛmabat pha canticu ſuũ diceſ
Miam ⁊ iudiciũ cãtabo tibi dñecuiꝰ no⸗

mẽ eſt ſcm̃ ⁊ terribile. Nec aliqͥd innenies

in ſcripturis ⁊ creaturis qo ad alteꝝ eoꝛuʒ
reducit nõ poſſit. Piſcipulus. Gꝛatũ ha
beo qꝛ ſentio te ↄdeſcendiſſevoto meo.Ni
hilominꝰadhucſuꝑeſt pmus inò ſitionis

ſcrupulus.q réne potuerit mens marie ꝑ
oẽs affectionũ iſtaꝝ modulos tãta faciliita
te.ſuauiſſimũ guttur metis aptare.cũ vixi

magnoocio/cum ſolerti ſtudio poſſit hec

] ſiml efficiũt ars ⁊ vſus. Docent h̊ in ꝓpo

ſito ſili. muſicoꝝ tractatoꝛes. Non eni cx
thariſans ſi ꝑfect? eſt delibat de qlibet coꝛ⸗

a ſicaut ſic tangenda.qm̃ pho teſtears p

fecta non deliberat. dũ ↄſuetudo trãſit ve⸗
lut in naturã.que vt ſic magis ſeqtur iĩpul⸗
ſWuum ſuũ.q; deliberans arbitrium. Deniq;
reddit habitus radicatus ⁊ ꝑfectus. illa fa⸗

—

cilia qᷓ difficilia vel ĩpoſſibilia videbãt ha

bitu carentibꝰ. Non minꝰ hocin ſpiritua⸗

libus ⁊ intrinſecis oꝑationibus intellectꝰ
⁊aſfecius q; in ſenſibo extrinſecis.

—

rientijs ſimul ⁊ puilegijs aſſentire /
ſeo nücad inq ſitiones aliaſ. Ana.cur bea
ta Maria cũ cecinit hoc canticũ.varie po⸗
ſuit ⁊ diuiſit ſpm̃ ⁊ animã.dicens de ania?
Magnificat.addes de ſpũ exultauit? Cur
p̃terea magnificare dat ale ⁊ exultare ſpiri⸗
tuiz Cur pinde magnificationẽ aĩe ſue dat
Ddño.⁊ exltationẽ ſpũs dat deo ſalutari ſuo

pulus. Dum acute ncao ogee,
Tr.

Deniq; cur incepit maria cãticũſuũa ma⸗

gnificatioe dñi potiꝰ q a ſapia ⁊ bonitate⸗

collata ; diſtributa ceteris vniuerſaliter.
Magiſter. Vocas mead qõnes. ↄgnitu.

pꝛactica mõ tradita faciliter obſeruari·
Magiſter. Accipepmo qꝛ fecit marie ma
gna ꝗᷣ potẽs eſt. Subinde mirabilia ſunt

Pꝛius q́; narrauit bñficia ſibi ſingularie

*

gificat

*

dignas. Quarũ bma cocernit materiã de

duuniſione aie acſpũs. Ethecqͥdem multa
pᷣſupponit ſi pfecte debeat intelligi. Dixi /
mus pꝛidẽ aliq in tractatibo de miſtica the

ologia. Vixfuit ; aliqͥs pcipuus doctoꝛ.
phus aut theolog/quin aliq de ſpũ ⁊ania

tradidenit pↄ&ᷣſe cedo noſt melipos.qᷓ cogni⸗
tio lure ceteris omnibo antefert᷑ ita vtnun

; poſſit ð ea fmo nimis dici/ſicut neq; Pt
nimis ſciri.· ¶ Diſcipulꝰ. Vere ſic ẽ.Heci.
aliq quauis traditone fateoꝛ me magis oc

upan velle. Pꝛeſupoſiuis igit᷑ multis ali⸗

2 agiſter Accipeq; ipius anie rõnalis

aditis/dicad pñs accomodũ ꝓpoſito

q eſt foꝛma hoĩs eſſentialis/bᷣm determina

tionẽ ecclie/ſunt pncipaliter duo actus vel

officia. Intelligere ſcʒ ⁊ alare Pꝛopter pꝛi

mumꝛ ſpũs Xinima vero ꝓpter alterum.·

Nec ignoꝛo multis vtrunq; nominibꝰali

ter appellari. Sed acceptionem noſtram/

ſignifica bit tam deſcriptio q; ſubdiuiſio⸗

Et vtapud eruditos catholicos apertioꝛ
fiat intentio noſtra Recepimus chꝛiſtum
pꝛo exemplo.qui dixit. Triſtis eſt anima

men vſq; ad moꝛtem. Et oe ſpũ ſubiunxit.

Sypüs quidem pmptus eſt. Conſiderãt

igitur doctoꝛes in chꝛiſto q̃ſi duplicẽ/ani⸗

merationalis poꝛtionem. Unam ſᷣm quã

fuit vere beatus ab inſtanti ↄceptõnis cla

re videns deum ⁊ fruẽs eo. Altera fuit ſub⸗

iecta triſticijs ⁊ ceteris affectibo vie/quia

erat ſm illã paſſibilis.qᷓ;; ſpontanea ſu⸗/

ſceptione penalitatũ.nõ ab oluta neceſſi/
tate. Si potes igitur concipere diuiſionẽ

iſtam quã credimus in anima chꝛiſti fuiſſe

nibꝰ valeat effici.

poteris coniecturare.quid in ceteris bomi
Er pꝛimo reſpicia⸗
mus beatam noſtram Marigam/que dum

Duci erat viatrix. habuit poſt chꝛiſtum tunc via

toꝛem.diuiſionem ſpiritus ⁊ anime/⸗ mo⸗
do perfecto/ſed differenterachꝛiſto. Pꝛi⸗

mo quia ſpiritus chꝛiſti/erat perfecte bea⸗

tus vt nunc in gloꝛia.ſpiritus Warie non

ſegd in eni

7

gmate ⁊ ſpeculo cernebat ⁊ ama⸗

bat deum. Decundo quia non neceſſitate

anima chꝛiſti ſuberat paſſionibns ſenſiti⸗

ulis vel afflictiuis.ſed vltro ſuſcipiebat eas

Dõð intuẽs Hilariꝰ dixit chꝛiſtü hoꝛa paſ⸗

ſiõis ñ doluiſſe nec timuiſſe nectimoꝛe fu⸗

ilſeſibi. S

upplendum eſt niſi voluiſſet.

Alioquin eſſet erroꝛ.totius euãgelice nar⸗
rtionis ſubuerſiuus. Anima vero marie

nccanio patiebat᷑ad pñũtiã obiecti triſtabił

tib qͥ nati ſũt obedirerõni.

Tractatus pꝛimus

Vñ q;uis eẽtſinepeccato oꝛiginali cõce
pta.nõ tñ hẽbat iĩnocẽtie ſtatũ pᷣmoꝝ pa⸗
rentü.ſiẽ nec alij ꝑ baptiſmũ mũdaniqnð

letculpa manet pena.i nccitas patiendi.

Tertia dr̃a ſumit᷑.qꝛ btĩtudo rpᷣi q̃ funda⸗
bat᷑ i ſpũ / nõ redũdabat necefſtuebati aĩaʒ

nec paſſiones aĩe ↄturbabãt ſpm̃ vt ſpũs
erat. Aliter vo fiebat vtraq redundãtia ö

virtutibo ſpũs marie in aiam ſcʒ.⁊ econtra

„7

de paſſionibo aie in ſpm̃. Hinc min dolu⸗

it in fili paſſione. necita camauitp ſenſua
litate / deus me? qre dereliqͥſti me/ſic filius
Quarta dat᷑dra.qꝛ ſpũs xpᷣi(q dici pᷣt coꝛ

— ——

ipᷣius ſꝑ vigilabat.ct aĩa doꝛmienteiuxta
illud.Ego doꝛmio ⁊ coꝛ meũ vigilat. Hon

ſic in maria. ¶ Diſcipulꝰ. De btõ Paulo
qd dicimus cũ vidit arcana dei. ¶ Ogf
Pꝛobabile ẽ q maria aliqũ ſic rapta fue⸗
rit ⁊ ſic inſpexerit.atq; multo diuiniꝰ fuitĩ
maria diuiſio ſpũs ⁊ aĩe q; in paulovel Jo
He.vel ceterꝭ viatoꝛibo. Quia nulli motus

aie ronalis / qͥ nati ſunt obedirerõni/ pᷣue/

niebãt ĩ maria iudiciũrõnis vel ſpũs.Se

cus in üeAgbleren peccare poterãt vẽia

liter. ¶ Diſcipulus.Cur appoſuiſti ð mo
Dgr. Sa/
ne / ꝓpt mot nutritiue potetie vel naturał.
qͥ nõ ſequũt᷑cognitõʒ aliquã.iõ mouẽtñ ex
¶ Biſcipulꝰ. Vtau ſic fui
ccate. ( Dgr. Hõ videt ſat de
terminatũ.qm̃ potuit deꝰ ſubijcere libtati
pmi hoĩs ſuas oẽs potẽtias.quẽadmodũ
dicũt aliqͥ nõ ĩpꝛobabit᷑ ꝙ in btis oẽs potẽ
tie ſũt in ſuis oꝑatiõibo ↄiuncte libtati vel

imꝑio vel motu rõnis.ſʒ nature ga pitt “
ſu trahũt.
adã nõ peccãte ·

ſubdite. ⁊ in xpᷣo ſiłr Diſcipulꝰ. ¶ Nelleʒ
dares exẽplũ ſenſibile de hmõi diuiſionę
ſpũs ⁊ aie. Deindewarietatẽ aperires.ſ?
modũ ſubdẽs diuiſionis hꝰ cas. ¶ agr
Tria petis difficilia.nec ſatis intelligibi⸗
lia ꝑ ſolã doctrinã.niſi comes fuerit exꝑien

tia. Dat Auguſtinus:.exemplum de mon

te ſublimi / in cui vtice fit illuſtratio ſolis

qeta ⁊ ſerena ſine nubib. In pede vo mõ⸗
tis / fit obſcuritas nubiloſa.cuʒ agitatione

ventoꝝ Dat aliud exemplũ hugo ſuꝑ ec⸗
deſiaſten de igne

ſten fumat cũ flãma.⁊? deil⸗
lo qᷓ ſerenus lucet in carbone yiuo: ¶ PBi⸗
ſcipulus:.Nũc varios modo huiꝰ diniſio

nis ſpus ⁊ aie/nobaperi. ¶ Hgl. Diffe⸗
rẽtia triplexẽ. ¶ Quia ſpũs aliqñ maneti

actu ſuo.nihil agete aia ſenſitiua. Hoc p⸗
mũ ꝑſpicuũ eſt/ in ſpiritu ſeparato.qui vi⸗

paratio (Di

et in

rib ſenſitiuis nõ vtit. m ꝓbahilioꝛa dicta
doctoꝝ.q;uis auctoꝛ de ſpiritu ⁊ anima ⁊
Caſſiodoꝛus/ſonent in oppoſitũ/ ꝙ ania
ſepata ſentit.videt.audit.⁊ tangit. Dʒtũc

fruſtra facta fuiſſet cõiunctio animead coꝛ
pus.ſi nõ egeret oꝛgano coꝛpoꝛeo dũ ope⸗/

ratiões ſenſitiuas exercet. Yoꝛte volebant
iſti dicere/ ꝙ vires iſte man ent radicaliteri

ſpũ ſepato.ſicut viſiua vis eſt in pede viuẽ
tis hoĩs.licet ibi videre nõ poſſit. Sʒ ma⸗
gis adrem noſtrã dat᷑ exemplũ de paulo qͥ
raptꝰ fuit in ſpũ/ adeo ſine ſenſu coꝛpoꝛeo/

qð dicebat. Siue in coꝛpeſiueectra coꝛpꝰ
neſcio.deꝰ ſcit. ¶ Fit pᷣterea aliqñ viceuer

ſa ꝙ; dũ aĩa ſᷣm porrionẽ ĩferioꝛẽ eſt in acti⸗

bus ſuis.ſpũs ſuꝑioꝛ nibil intelligit. Hoc

vero freqntiſſimũ eſt innõ hñtibo expedi/
tũ rõnis iudiciũ.q̃les ſunt pueri vel fatui

vel doꝛmiẽtes. vel attenti vehemẽter ad ſe

ſibilia. ⁊ beſtiales hinc effecti. ¶ Diſcipu⸗

lus. NHunqͥd appellãda eſt hecdiuiſio aieꝛ

pũs / aut rapt/ vel extaſis. Dagiſter. Ne⸗

quaq ſi ꝓpꝛie iudicauerimus.ſed magis ẽ

hec abſoꝛptio ſpiritus ⁊ depꝛeſſio vel alli⸗
gatio.q; ab anima per extaſim ⁊ raptuʒ ſe⸗
grate iſcipulus. Sic videtur,quo
niam raptus dicit impulſum quendaʒ ad

ſuperioꝛa vel actionem vel ductionẽ. quẽ⸗
admodum ductus eſt ieſus a ſpiritu. ductꝰ

impulſus ⁊ actus in deſertum. pꝛopterea

dic alteros modos. ¶ Magiſter. Vnusé
dum ſpiritus efficitur in actu ſuo ad ſimili

tudinem fulguris choꝛuſcãtis aut emican
tis ſcintille ſolum in quodam tranſitu re⸗
pentino.non in tali valens conſiſtere clari
tate. Sic plato (quem ſequitur Auguſti.)
dixiſſe fertur de cognitione noſtra circa de

um vel diuiua / per homines a ſenſibilibꝰ

ſeconantes abſtrahere. Sonat ad hoc ſi⸗
militudo animalium ezechielis. de quibꝰ
dicitur ꝙ ibant ⁊ non reuertebãtur. Sub
ditur tamen ꝙ ibant ⁊ reuertebantur.non

quidem abſolute loquẽdo ne videatur cõ⸗

tradictio.ſed agditur in ſimilitudinem ful

guris choꝛuſcãtis.que choruſcatio ad ma
tricem ſuam regredi videt᷑.q;uis perſiſtat

in ſeipſa. Trabitur inſuper ad hoc/verbũ
Job de deo. ꝙc abſcondit lumen in mani⸗
bus. oſtendens illud quando vult. Qoq/

tur ad hoc pꝛopoſitum frequenter Augu⸗
ſatagens exurgeread cognitionem diuino

rum. Sed ſudito reſoꝛbeoꝛ inquit duz ac
qᷓ; emicare cernũ in intelligẽtia vel affectu

EVLperg

And
nus
mninus
fche
Hicriun
furter
Ci
im
bnne
zunime
G,
lu

4

õ

₰

o
öder
ſict
ſhae
al
W
ſ.

len
ſimno⸗
Cunq
lelyo
ſbusin
adonimn
(hns.
Agenan
ghenns
tump
ſehonn
toſunt
ſntelee
leausen
porens

wonvtſe
wogn
lurge
poco⸗
lumine
n inin
ſpiai
tenor⸗
nlegnt
pistal
nocur

inde
amin
r Bi
mmmegden
weodioe

epobe
tmdcltei.
inpcenni.

ſin
idemelle
ſucnpon
amcop
Micärae
orecſtinant
neligthe
inbantt
nen tn
bemitea
(in
Xdintſoze
Mikr
ſo moee
ſoomal;
rmpnzt⸗
turuo
N
ne. ue⸗
nduc
oe
Vensi
N
Wewicmn
wanſimre⸗
dllickerdn
u Droſi)
goſracrade
