⁊ ſacramentum oſculatur et fruitur oſcula
to her ſoctamentalem vnionem. Cie mihi

—.

tur oſcuka

.

Cractatus Gecundus

ᷓtum vereoꝛ illud improperium frequen Jam ſiſte obſecro.vides ne.quo te pertra Modno
ter impingi poſſe mibi quod iude nequiſſi hiteſtus cum ſermo tuus erat de oſculo. auumae
mo / beniguus intulitagnꝰ?. O Juda.oſcu Dic ſi quid habeas amplius quod afferaſ ſiuoſt
lo filium hominis tradis: agla Magiſter. Plane multum. tam in bo⸗ tal
Pꝛohibeat a ſeruis ſuis hocſmpꝛoperinʒ nis bonum.q; in malis maluʒ. Ve ve car⸗ Vcedi⸗
deus. faciens vt dignitateʒ oſculi ſacramẽę ni⁊ ſanguini.Quis offerre ſermo pudicꝰ u nge
talis/ſemꝑ attendant eminentioꝛem eſſe / auderet: Quid enim nequius q; quod ex⸗ Ecoint
&5 fuerit pꝛeſentie coꝛꝑalis.maxime iũctaz cogitauit caro ⁊ ſanguis? ¶ Diſcipulus natteon
cibatione. Neq; enim qui manducaſſet ꝑ⸗ Ne pꝛecoꝛ adamatoꝛia cantica/admiſcevł Ecpinn

ticnlam carnis chꝛiſti. vtputa genam vel

ſatiram ⁊ tragediam/moꝛdaces/vel come Patelu

auriculam.manſiſſet in chꝛiſto ⁊ chꝛiſtꝰD in diam lubꝛicam vel ſoꝛdentes eglogas.ſo⸗ Purnürep
eo. Sicut nũc fit dum talis adeſt nobisve la nohis anagogia/diuinos cãtet amoꝛes cionis
latus.⁊ vere deus abſconditus.totus man lE agiſter. Mones pꝛobe.qui conui/ rctaſe
ducatus.mãducãs ⁊ nos totos.Felixani / uiõ vetas iuduci nuptiali funereas tubas ocreen
ma ſacerdotum.felix ⁊ ceteroꝝ chꝛiſtiano⸗ tracheree. atq; ſulphureas amoꝛig infau⸗ . ,
rũ/qͥ poſt eſuʒ ⁊ potũ inebꝛiãtis letificãtꝭ. ? ſti tedas incendi/perhoꝛreſcis Seg qd i
confoꝛtãtis pꝛeclariſſimi buius ſiramen tangis de oſculo figurali dũ vel cucem. vt rc
ti / huius benedicti fructus virginei potefſft imagines. aut reliquias ſanctoꝛum ſancta 8 Wa
erx ſententia dicere Sub vmbꝛa illius qu? rumq;/ quiſpiaʒ oſculatur?: ¶ Diſcipulus i
deſiderabam ſedi.per ocium contemplati⸗ Puto poſt paſſionem filij beãta mater eiꝰ D
ue quietis.Et fructus illius.ſit in accipis crucem crebꝛo fuerit amplexata omniaq; on
tium vmbꝛa miſtratꝰ. dulcis gutturi meo loca vbi ſteterant ſacri pedes eius / ſedula 4
Introduxit me rex in cellam vinariam. o:ꝛ deoſculatione coluerit. Sed neq; fuerat in,
dinauit in mecaritarem vt nibilplusama expers ſacramentalis oſculi.de q̃ locut eft a
rem. nihil plus deſiderarẽ.qᷓ; ſumme ama⸗ ſicut nec exẽplar illð duplex/pnie. Maria nen
bilem ⁊ totum deſiderabilem. Fulcite me maggalena? egiptiaca.q;uis ꝓtinus intra de ben
ffoꝛibus ſanctarum affectionum, ſtipate nerũt thalamũ ſponſi / ſublato velamine. nlche⸗
me malis oꝛdinatarum affectionũ ſen me· nec glioſus Dionyſiꝰ/in moꝛte carere vo⸗ all
ditationum. quibus abundat hoꝛtus ve luerũt. At vero qͥd ſit os ði ſpõſii⁊ qd oſcu Hincgen
ſter. O filie hieruſalem que eſt celeſtis libe lũ / ſubtili? ediſſereſi potes / cũ ſit incoꝛ pea llufine
ra/ mater noſtra. O beatificate anie. quia diuinitas? ( Dgr. Vocas itezad diſtin tüſn
amoꝛe langueo:quia vulnerata ſum cart?ꝭ ctionẽ oꝛis ⁊ oſculi timẽbꝛeʒ. Os hẽmus umnmgol
tate. Et hinc eſt iſte palloꝛ meus / hinc iſta dei pfis. os filij. oſculũ vtriuſq; qð eſt ſpũſ Auudilirn
nigredo quia iuſticie ſol cõbuſſit me. vul/ ſanctꝰ. Os ſuũ aꝑpuit xpᷣs.hñs labia diſtil⸗ Pſunuut
nerauit me. decoloꝛauit me.feruide dilecii lãtig min hã pᷣmã moꝛtificatinã vitioꝛum. W
onis amoꝛe ſeu ardoꝛe. Angeli quoq; oon cuitot ſunt oſcula / qt vba. Jpe ſimlr cuʒ mneſiſi⸗
”l ciues veſtri.cuſtodes ciuitatis hieruſalez patre ⁊ ſpũſctõ/aperuit oꝛq ꝓphetaꝝ. Ape⸗ etliſ
amici ſponſi.filij matris mee.que eſt gra⸗ ruit ⁊ os pᷣdicatoꝛũ ⁊ doctoꝝ qͥ ſapiam eru cenohen
tuita bonitas diuinitatis pugnauerũt cõoj⸗ ccãt:poꝛrigentẽ oſcula volẽtibo. Dicuntur henatant
ma me.ſed pugna feliciſſima que carnalia auũt pᷣdicatoꝛes os dei / iõ quia ſepant pᷣclo nogoimn⸗
deſideria trucidat. Poſuerunt me cuſtode ſaa vili.¶ Diſcipulus. Jũge duplexchoc uolltſinio
in vineis ſanctarum operationum. VUine oſculũ vltumũ ipᷣis tropologievel allegoꝛie cpoſm
am quoq; meam nõ ego tam cuſtodiui.q agoleſcentulis. ſatis eni patent ⁊ ſobꝛios perennC
ipſi de mandato ſponſi. ¶ Dec inq; ver edificant.⁊ in pꝛimo cõſiſte. ¶ Dagliſte Umammnien:
ba inter ſuſpiria cudit ſponſa. vtputatoꝛ)%kU Deus ſicut eſt vnꝰ ⁊ vnomius ꝑ eſſentiaʒ ſinlinſte
ta ſobꝛie ebꝛia.tota feliciter caritate vulne ⁊ ꝓpꝛietatem / ſic eſt ꝑ anagogiam ſymboli⸗ WN
tata.quam cadentem ⁊ ſpaſmatã / ʒelotes cã/oĩnomius. Ita vnꝰ eſt młtiplexq;. Sci Jactiaue
ſponſe. it bꝛachia ſuſcepit ſua.leuat caput ens itaq; deus nos paruuloſ⁊ balbos /vo Pbenmuci
leua:a leuando dicta Hec ſponſa/q;uis ſo luit inſtar nutricis frãgere verba ſua.qb iqgnbinion
bꝛie temulenta/ad pᷣſentiam ſponſi reſpi; ipᷣenobiſcuʒ.⁊ nos ſecum / intel ligibiliter lſegenzab
rat.⁊ ſuſpirabunda trahit de imo pectoꝛis vtrinq; loq̃remur. Cõceſſit igit᷑ locutiõcs luo / nfino
vocem Leua eius ſub capite meo.⁊ derte⸗

Diſcipkus. aſſũptas.tã abundanter vr nihil inueniat᷑ inabiali

vocem Leug eius! trãſſũptiuas a reꝝ cognitaꝝ ſilitudinibus irocnant
ra illius amplexabitur me. ¶

lote don
deoſat
uhi
minbo⸗
oean⸗
mo ſode
ögroee
Moul
ane
Sdne
l
Gamors
degnionte
nehenb
mongnrtn
Ss 3
Warnn
We
Diopdns
umunc
monni
cus/ni⸗
eg unn
Sba
De
nusintne
chmine.
nere von
adcſc
tincorpen
Addin
Osdinns
Gadekſnil
8ladin ditln
inüvnoun.
SPeſmmltan
pban de
Pabounen
aibDunm
ictduplado
Ngore
aſoonos
ninn L
oConm Kne,
nne
nitbohee
n inclgn
ſtgtpani
innſiihtitn
n tinmt

introducatte/⁊ tu illũ/in domũ matriſ tue
⁊ in cubiculũ genitricis tue.Etq̃ iſte ma⸗

quod non valet ad ipum trabi nominanꝰ
dum:.quod loqndi genus appellauit Dio
nvſius ſymbolicũ.dequo ⁊ſcpſiſſe notat li
bꝛũ.ſedad latinos nõ peruenit:.Hoctypo
loquẽdi.deus pater habet os.exqᷓ filius e⸗
ius increata ſapiẽtia ꝓdijſſe ſe gloꝛiatur.
Ego inquit ex oꝛe altiſſimi pdijpmogeni
ta ante omnẽ creaturaʒ· Habet ⁊ vterum
Ego inquit ex vtero ante luciferũgenuite
Pater itaq; diligit filiũ ſuũ.⁊ filius genitꝰ
mutuũ repẽdit amoꝛeʒ.q̃ viciſſitudo dile⸗
ionis / cur nõ deoſculatio nominabitur?
Ex qua ſpiratio cõmunis amoꝛis emanat

⁊ flagreſcit.q̃ ſpiratio quia nectit quodam

mogdo pfr̃is os ad os filij.dici põt oſculum
vtriuſq; · Spõſa ergo.dũ qrit oſculũ ſpõſi
patet qᷓle ſit illud oſculũ.

8

vtriuſq; pr̃is ⁊ filij.¶ Diſcipu
vel ꝗlia ſunt labia ſpoͤſe: MWagi ſter.

la nimiruʒ ſunt due vires pcipne mentis.

VWis intellectiua.⁊ vis ei coꝛreſpõdens af

ſectiua.ſeu volitina vel appetitiua.q̃s duz
ſpirituſſanctꝰ.oſculũ patris ⁊ filij/inſpirã⸗

do ↄnectit.⁊ oſculat᷑illabẽdo/fit mẽs tota
deifoꝛmis⁊ ↄfoꝛmis bĩtſſime triitati:fittri
nitatis nobile tricliniũ Jraq; fit eiꝰ memo
ria fecunda/parens verbi cum acies intel⸗
ligẽtie ↄuercitur ſuper ipam. ex qua ſimul

conuerſione/ſpiraturamoꝛ cõmunis vni/
us ⁊ eiuſdem volũtatis. Heceſt ſpecies et
iumago pulcerrima.⁊ confoꝛmata ⁊ aſſimi⸗
lata diuine trinitati que pergratiam eſt id
ipſum quod deus per naturaʒ. Exultabat
ag hanc aſſimilationem pertingere ſpiritꝰ

marle/ ſuſpir s ⁊ eſtuãs aſſidue deſiderio
ſpõſi ſui ¶ Oſclet me oſclo oꝛis ſui. Quid

queris o beata:quid oſculũ ſponſi petiso
benedicta:quid eſt illud oſculũ niſi ſpũſſã⸗
ctus:/qui vtiq; ſuperuenit ⁊ in te.quãdo v⸗
tus altiſſimi obumbꝛauittibi.immo iã pie

rat.nec poſtmodũ receſſita te.qꝛ dñs ſem⸗
per tecum.

qd tibi vis ampliꝰ?Certe nõdũ ſubintroi⸗
ſtiſecreta cubiculi ſilentia. vbi federe pe⸗/

ter tua.niſi diuinitas ſua.vtiq; oium crea⸗

qꝛ ſpirit? eſt oꝛis

t0

ed quid affectas o pulcer⸗
rima mulieruũ: Sentio qͥd requiris.⁊ſi diſ
ſimulare videaris verecũdia vᷣgiali. Cha⸗
lamo ſponſi ꝓxima es.gaudẽs oſculo oꝛis
Sed ⁊ leua eiꝰſepe ſub capite tuo. Etin
ybera tua cõmoꝛꝗt᷑.te amplexãs.te oſculã

pꝛo

32

trix gubernatrix. Etq̃ domus eius.q al,
tera ſi nõ eternitas ampliſſima? Quod de,/)
niq; cubiculũ niſi ſinꝰ altiſſimꝰ occultiſſi,

„ — —

mus dei patris.in quo ſpoſus tuꝰ quieſcit “
perenni ſelicitate.Hoccubiculũ intrare i

hoc queſcere.delectari.fecundariq; defſtile
rabũda ſuſpirãs.pẽſabas qle ſit iſtud. Ex

ultabũt ſancti in gloꝛia letabũtur in cubilii

bus ſuis. Falloꝛ.ſi nõ hecipᷣa q̃ dirimꝰ ec
pſſiſti /ſpõſum inueniẽs ⁊ dicẽs. Tenui en.
nec dimittã.donec introducã illũ in domũn
mr̃is mee ⁊ in cubiculũ genitricis mee Et

ecce nũco btã qð ſꝑaſti tenes.quẽ deſide;

raſti poſſides.quẽ credidiſti vides. quem
dilexiſti/tota cõplectẽs ipᷣoq; ſecura fruer
ĩeternũ.¶ Diſcipulꝰ.Quid ſibi vult ſpõ
ſus iſte ſuus ꝙ; vna ſuã vnice dilectã mre,z
diſtulit introducere ſecũ in cubiculũ feliccd
tatis eterne:qñ latronẽ de cruce ptinus in
hoccubiculo collocauit. Audiente matre

⁊ incõſolabiliter anciante.ptranſierateniz

gladiꝰaiam eius.Amẽ dico tibi.hodie erꝭ
mecũ in ꝑadiſo.O mitiſſime ieſu. Et vbi
erat mĩ tua/niſi in doloꝛe ↄtinuo remanef/
in b̊ neq; ſeculo.ſepata etiaʒ a coꝛpetuo qd
incluſum iacebat in ſepulcro. O vere ter⸗
ribilis in ↄſilijs deꝰ ſuꝑ filios hoſmm. Ocer
te veriſſimũ ꝙ erũt nouiſſimi pmi. Quis
hoc eſtimaſſet/qͥs credidiſſet.qͥs ſperaſſet
aſſumit᷑ad gloꝛie cubiculũ latronis gia. et
aĩa mfis relinq?᷑ ad lamentũ.Cui ⁊ lõgo

thepꝰ/ patet igreſſus ad idẽ ſpõſi cubiculũ
Potuit inuidiã ſibi facere glificatꝰ ipᷣe la/
tro. ſi nõ feciſſet eã caritas vnũ coꝛ ⁊ vnam

aiam cũ eo. Suaſit eadẽ caritas/qᷓrens q
dei ſüt hre vitam in patientia / ꝓpt eleccos

deup ſe ⁊ exſe docẽgos de miſterijs vere fi
dei.Et qꝛ deſideriũ q;to ꝑ incolatꝰ huius

ꝓlongationẽ plus ⁊ plus adauctũ eſt/tan⸗
hʒin adeptione ſuꝑ omes plus gaudiũ
Magiſter. Coõcernit hecreſponſio tua /
ongationem huiꝰ miſerie/in iſta amo⸗
roſiſſima perannos multos que per oſcu⸗/

lum pedum pꝛimuʒ mũdata.poſt beremi⸗

cola diu fuit. Sic diſcipulus ille quem di
ligebat ieſus.vſq; ad ſenectam vixit ⁊ ſeni⸗
um. Tangit ignitus martyr Ignaciꝰ ſcri⸗
bens beatevirgini /cãm ſuperſtitis vite ſue

vyt ceteros exſe ⁊ ꝓpter ſe/⁊ in ſe confoꝛtaret

ui etiã beata virgo reſcripſit vt exultaret
in deo ſalutari. Poꝛro qͥs te docuit 0u⸗.
ca medice cariſſime/pꝛimas euangelij tu
partes/niſi ſolum taliuʒ conſcia vᷣgo pꝛu⸗

CTractatus Becundus

Dentiſſima.cui te familiarem conciliarat
caſtitas.quia nec vxoꝛem nec pꝛolem ha/
buiſſe narraris. Perte/pꝛecurſoꝛis annũ
ciatio.conceptio.exultatio.natiuitas.cir⸗
cumciſio cum nominis impoſitione nob
patent. Per te canticum Zacharie. Per te
totius incarnationis chꝛiſti miſteria. no⸗
bis tradita ſunt. Per te cantica canticoꝛuʒ
Marie / illudl Simeonis pueri Jeſu fe⸗
lix intentio deſcibunt᷑ ⁊quo alio niſi Oa
ria reuelante ¶ Diſcipulus. Ardet animꝰ
multa querere ſuꝑ enumeratis euangelij
materijs.quos omnes conſeruabat Ma
ria. conferens ĩ coꝛdeſuo.ac pinde magni
ficis dominũ ⁊ exultãs in deo ſalutari ſuo
Se.ld cepto curramus itin ere.poſt odoꝛeʒ
vnguentoꝛũ tuoꝛum/quẽ ſpirant amoꝛis
cantica.dequibꝰ poſt oſculum ſubditur.
NQuia melioꝛa ſunt vbera tua vino.fragrã
tia vnguentis optimis. Dic quid ſponſa

ſingularis ſibi volebat.tanq; oſculi cauſã

ſubdens.quia melioꝛa ſunt vbera ſponſi
ſuper vinũ.Queſunt hec vbera: ¶ Da⸗/
giſter. Si dixero ꝙ vbera ſunt amõꝛ vel
amoꝛes.nihil errauero/quoniã omnia ſoꝛ

tituramoꝛ vocabula/inſtardei.quia deus

charitas eſt amoꝛ eſt.os.oſculum.ipᷣe vbe

ra.ipᷣe vnguentum fragrans.ipᷣe oleũ effu

ſum.ipᷣe nardus.ipᷣe faſciculus mire. ipſe

edquitatus dei:ipᷣe botrus cypꝛi.ipᷣe lectulꝰ

ipe flos campi ⁊ lilium conualliuʒ. Quid
moroꝛ ꝑ ſingula. Ipſe per denominatio⸗
nem participatam. vnus omnia in omni⸗
bus. cuius natura ſi perfecte cognoſceret᷑
ceſſaret linguarum neceſſitas. Ipe ſibi to⸗
tus ⁊ vnus ſufficiens lingua eſſet / ſufficiẽſ
oculus.ſufficiens auris ⁊ naris.⁊ guſtus.

⁊tactus.immo vero nullum eſſet pereſſen

tialem pꝛopꝛietatem.ſed per eminentiam
ſingularem. ¶ Diſcipulus. Cur iſta pᷣmit
tis: C

teinf nitus eſt. cuius q;titatem (non mo⸗

lis.ſed perfectionis accipientibꝰ / ſemper

eſt aliquid vltra recipere. Hon expectaue/

ris ergo. totam ſalomonis cãticoꝛũ ? Da
rie ſeriem poſſe/nos decurrere.qui nec du

*

lemus ziſcbulus. Et ſi de deo nilo ulis
ni puritatem non miniſtrant. ſed quod in
ſuũ lac ↄuerſum eſt. Sũt eni hacrõne nu⸗

fectum poſſumuſ eloqui/conemurtamen
moꝛe pueroꝛum / nos balbutiendo ſolari

Hic aliquid idcirco de vberibus ſponſi.⁊

Dagiſter plane. ne pꝛeſtoler? amo
rris cantica exponendo poſſe finiri:qui cer

ſi/ſponſa viatrix.ſed per vbera ſponſi trãſ⸗
0 fuſum ⁊ lcfactum.Alioquin debile nunc
os verſiculos vtriuſq; cantici.immo necb
mü verſum ſatis attingere penetrareq; va

ſponſe de quibus additur tertiũ oſculũ qꝛ
melioꝛa ſunt vbera tuo vino fragrantiavn
gentis optimis.Et quia viuꝰ eſt ſermo di
ſcoᷣm apoſtolũ.poteſt tamẽ cũ quolibet et
ad quẽlibetloqui. Pꝛopterea ſi reliquas
canticoꝛũ ꝑticulas quãdoq; cõmiſceris/ñ
erit ĩigratũ ꝓlixioꝛis tractatꝰtollẽs faſtidiũ
(DSg diẽ h loco mgr̃ Nico.ð lira poſtil
latoꝛ ad Iram. q̃ fũdamẽiũ eſt allegoꝛietro
pologie necnõ ⁊ anagogie.Dicit inq; pꝛo
noie iſto vbera/iudeos hr̃e amoꝛes.ob eqͥ
uocationẽ noĩs hebꝛei ad amoꝛes ⁊ vybera
Hieronymꝰ vbera ſecutus eſt hebꝛeꝰ amo
res. ¶ Diſcipulus.Tranſi.inuenies tale
poſitũ mille locis in biblia.Pꝛo q̊ ſedãdo

ſcpſit olim volumẽ egregiũ pceptoꝛ noſter
P. Cardinalis Cameraceñn.cuius ſniam

alio loco dum inquirã/pandes ſpero.
Magiſter. Pandã.tu nihil hic calũniabi
le vel aduerſum reperies.ſi modos loquen
di typicos ſeu figuratiuos/attenderis.qᷣb

res ↄtenta ſignificat᷑ꝑ ↄtinentem ⁊ econ⸗

tra. Continẽt aũtvbera cũ pecſoꝛexoꝛ iſᷣm

qð ſeds amoꝛis eſt radicaliſ.Laudãs igit᷑
vbera laudatamoꝛeſ/ꝙ melioꝛes ſintvino
fragrãtes vnguentis optimis. Video illi⸗

co. ꝙ nõ ſurrexit incõgruitas ſi ſpõſo den⸗
tur vbera q̃ coꝛ habẽt ↄpletũ ⁊ eſtuãs amo

nbe. Sine dicat᷑ ergo melioꝛa ſunt vbera
tua ſiue melioꝛes ſuntamoꝛes.Anagogia

pꝛobat vtrumq; verum ſciens ꝙ amoꝛ di⸗

ninus neſcit ſexum apud queʒ non eſt ma⸗
ſchlus neq; femina q;uis dicaturſponſus
⁊ſponſa Diſcipulus. Hocobſernanduũ

arbitroꝛ pꝛo deuotis ne ſe carnalib inuol⸗

uant ſimulachꝛis. Video pꝛoinde ꝙ nec
lac vberum nec vinum nec vnguentum ſit

aliquod coꝛpoꝛale.Nibilominus cauſam

tranſſumptionis et comparatõnis licet in

quirere.cur vbera vino ſint melioꝛa cum
ſponſus duxerit ſponſam in cellam vinarn

am: ¶ ur rurſus inuitanſ damauerit pꝰ
ᷓ diriſſet. Bibi vinum meũ cuʒ lacte meo
Comedite amiei et inebꝛiamini chariſſi⸗
Magiſtir. Bibit itaq; vinum ſpon

cerebꝛum ſponſe. vini puri virtute turba⸗

retur. Exemplum dant nobis nuinces ꝗͥ

paruulis infantibus ſi ſagaces ſunt/ vi⸗

tricis vba melioꝛa vino.nõ ſecꝰ in vberibꝰ

Ppronegl
boib.(D
Pborunſero

mecan 60
nntch
pütute⸗
nntn
odechla
Diſuntin
nnckini
tgpoto
ſoni⸗
ſuockh
cliuspot
Zaeit
10laun
corar⸗
Ntd
findin
dekee
Srtup
nonm
unci.
ntahe⸗
foytnita

ldurfeg
Heale
alistfoe
Pufcnuedo
Codſnarin

. Keantprori

ntſpert
ſaloarnan
Dbrowulano
lhentinͤtb
oſlnserpon

(ugeſtn

Pfeiten
Kicie
edeiſi
intenoꝛing
um. Etenif

iudeafi

n⸗ Doc

i alig
WGnn
hi nn
Agrolbaa

Aice
eflcnee.
lisate.

Cölnzar
Kileen
doetnä
ummcgoe
ons twban
ctbche⸗
nnansge
Pogſti
fagoeſr
iauefinn
uaben
lbccdini
Nodesouen

me

nm taon
noamin
Lacst
Ghieniv
Scolli
ecra
tnisamo
ſundes
Bragodan
3 ward
nonckne
Cnurſpori
Ccobieunti

CTNACtn

ooindeg ne⸗

cVCenn

Peninusnhn

mnns ln

tnrdlen an
ninclimynn
unlcanuucnt,
truninch
inornin ,
ſtonſo .
–
inmnnm
nnnnponnn
iſen
Ziiuin
vns n m

SS1
= n᷑ dGõ
==

4

==

—

1
—

= — =ͤę
= EE

—
=

ſponſi.qui pꝛopter ſponſam/in incarnatõ
nelacteus factus eſt. Conati ſunt philoſo
phi ſugere vinum ſapientie de vberibꝰ pꝛi
me cauſe/dum inuiſibilia dei perea quefa
cta ſunt cognouerunt.ſempiternam quo/-
q; virtutẽ eius et diuinitatem. Concalue/
runt ⁊ eſtuauerunt ⁊ inffati ſunt vino mul
to:de calice aureo babylonis.⁊ inebꝛiati /
dati ſunt in repꝛobum ſenſum.⁊ obſcura⸗
tum eſt inſipiens coꝛ eoꝛum. Rationem di
cit apoſtolꝰ qꝛ cum cognouiſſent deuʒ/ nõ
ſicut deũ gloꝛificauerũt:neqʒ gratias ege⸗
rũt.Habes vinuʒ ſine lacte qͥ plane lac me
lius eſt. pᷣſertim ↄditum ex vino vel factu;ʒ
cuius potꝰ inebꝛiat.ſed ſobꝛie ſine luxuria
Accipe ſignum ebꝛietatis noxie ſimul.ſi
2 cauſam in philoſophis. qͥ veritatis ſtu⸗

dio tamvehemęẽter inteti/nihil de amando

deũ toto coꝛde.tota anĩa.⁊ tota mente.foꝛ⸗
titudine.ſcrutati ſunt. Quid mirandum ſi

defecerũt ſcrutãtes ſcrutinia.ſi per erroꝛis

pꝛecipicia ceſpitantes impegerunt/potati

vino mixio veneno omniũ vitioꝝ.nec q̃li
umcũq; ſed nephandoꝝ q̃lia notauit apo/

ſtolus:qᷓ;uis non omnia que in occulto fi⸗/

unt ab eis inqͥ t turpe eſt dicere. Et cum q̃

fiunt niſi cuʒ illa meretriceque apud Sa⸗
lomonẽ ꝗllicit dicẽs. Veni inebꝛiamur v⸗

berib. ¶ Diſcipul Fugiam ocius hos

boꝛum fetoꝛes.q de vberibo ⁊ amoꝛibus
loqmur/fragrantibus optimis odoꝛibus

Magiſter: audiamus potius aure pie

AS ſg ei/ matrem virginem ⁊ filiam ma

gnificantẽ dominũ ⁊ exultantem in deo ſa

lutari ſuo. Cuius nomẽ eſt oleum effuſum

quod ſanat incipiẽtes.paſcit pꝛoficientes

delectat pꝛoximantes ¶ Diſcipulus. VUe
rum ⁊ ſi ꝓperat intentio querere de tertio v⸗
ſiculo.cur maria/oleum ſue magnificatio⸗

nis ⁊ exultationis/ptinus intulerit.Quia

reſpexit inqͥt hũilitatem ancille ſue. Nihil
ominus exponi pꝛius opto doctrinaliter/

. 1

quid ppꝛie ennoeüegre ven quot mo⸗

dis fieri reperitur. ¶ Magiſter: Pertines
eſt inqͥ ſitio talis. Igitur accipeq; magnifi

care dominũ nihil aliud eſt/q; magnũ ſi⸗
gnificare.Hon eni facimꝰ deum aliter ma

gnũ.Sit aũt modi ſignificandi magnitu
dinẽ dei/ſine nũero.in genere duo. Unus
interioꝛ in anima cognoſcęete ⁊ diligete de

um. Etenĩ fide ſpeꝛ critate magniticat᷑in

ala deꝰ qm magnus ab ea ⁊ in ea ſiguifica
tur. Mod alt eſt exterioꝛ tã mitiplexq; va

.

memoꝛ:ant᷑. Inqram ig

care dñm eẽ bonoꝝ datoꝛẽ. factoꝛẽ vel do
natoꝛẽ.qꝛ ſuũ dicere facere eſt.dixit ⁊ facta
ſunt. Ita ſuũ bñdicere ẽ ſuũ bñ agere. Do
mino aũt bñdicere ſigniſicat verbũ bnñdi⸗

cille cui ſacrificat᷑/vel in cui

ria ſũt ſigna ꝗᷓ reptare pñtab extra magni
tudinẽ dei.Quidẽ eni ſignificare niſi ali/⸗

q̃d intellectui repntare. Git h ꝑ voces.ſit
P coloꝛes vel ſpẽs coloꝝ.:ſit ꝑ obiecta qruu
libet ſeſuũ.ſit ꝑ enigmata figuraꝝ in ſchtu
ris ſcis.ſit ꝑ reuelatiões miſterioꝝ.Coclu

ſit idcirco cãticũ ſuũ vᷣgo btã ſub atteſtatõ

ne diuinarũ locutionũ qs fec dũs ad pfes
nr̃os Abrabã ⁊ ſemini eius in ſecula.Cõ⸗

ſeruabat oĩa vᷣba hec ↄferens in coꝛdeſuo

nũc Eſaie ꝓphetiã de virgineparituraHẽ
Hieremie vaticiniũ ꝙ mulier circũdabit

viꝝ Hücebdomadas danielis fiucpoꝛ/
tã clauſam Eʒzechiel cũ templo toto Di

ſcipul. Deſcpſiſti qd eſt magnincaredñnʒ.
qm eſt ſignificare dñm es magnũvniuerſa

liter ꝑfectũ. Scio/qm̃ ſignificare ſᷣm grã⸗

maticos eſt aliqd intellectui repñtare qun
nactat de modis ſiguſicſll. ſub alo cti⸗
logiũ cõpoſuiſti. Sũt inſuꝑ varij modi(ſi

cut notas)magnificãdi dñũm ſcʒ bñũdicere.

ſcificare.gloꝛificare.pᷣdicare.exultare.ↄſfi⸗

bequoꝝ cãtica

teri dño. laudare / ꝛ ita o ſili

qͥd eſt dñm bñdicere.¶ Ogy b eſt ſignifi

ctionis illi fieri vł dirigi.vt ibi. Sãcti tui

bñdicãtte ¶ Diſcipu l. Dic qͥd ſitſctifica
re nomẽ dñi ¶ Hgi b eſt ſignificareduůzi
ſciĩtate ⁊ mũdicia pſectũ.Quid aũt ſu ſcitaſ
dñui ⁊ noticia ⁊ mũdicia/hẽs alibi Dik
pulus: Dic quid eſt exultare in deo ſaluta
nnid d giſter h eſt ſignificare deuʒ
eſſe ſaluatoꝛẽ nr̃m ⁊ ſalutarevel ſaluationẽ
ng q̃licunq; ſigno/ſed modo leticie/exteriꝰ

gentis ⁊ qſiſe nõ capet vlten ſalientis
iſcipulus. Dic quid eſt confiteri do⸗
Dagiſter hoc eſt ſignificare cer⸗

to ſigno/ ipſum eſſe dominuʒ. Et hoc mul⸗
tipliciter.vel quoniam bonus.vel quoni⸗
am in eternũ miſericoꝛdia eiꝰ.vel quoniaʒ
laudabił nimis ⁊ magnitudis eiꝰ nõ eſt fi⸗
nis.vel quoniã peccata dimittit ⁊ pᷣſtabiliſ
eſt ſuꝑ malicia.aut ex reliqͥs ꝑfectõibo ſuis

Siſcipul?. Dic àd eſt ſacrificare dño
Sgr B Eſignificare certis ſignis adhibit
honoꝛẽ pnci

paliter offert᷑ ſacrificiũ/ſupᷣmꝰ eſt dñs/ple⸗

nariã hũs poteſtatem vite ⁊ moꝛtis ſuper
nos.ſicut in animali ſacrificato vel occiſo⸗

32

de ſingul · Dic

ctoꝛẽ vel do)

Tractatus tertius

*

recepta ab eo puregratis ñ meritis noſtris

Mod i aũt ſignificãdi ſunt varij/p variera

te eoꝛum que recipiuntad ſignificandum
coꝛde voce coꝛpoꝛe⁊ opere ¶ Diſcipulus

Dicquid eſt adoꝛare dominũ vl colere cul

tui latrie: ¶ Dagiſter. hoc eſt ſignificare

ſupꝛemã in omibus ſuam dominationẽ at

q́; maieſtatẽ.⁊ hoc modis varijs interius ĩ

anima. vel exterius in coꝛꝑe aut alijs rebꝰ
exhibitis.¶ Diſcipulus quid eſt iubilare

vo: ¶ Magiſter hoc eſt ſignificare magni
tudinem eius in bonitate ⁊ benedictioni⸗
bus.modo gaudij cuiuſdam ineffabilis.
vt aliquando plauſu manuum. aliquãdo
vultus alacritate. Aliquando vultus dila
tatione.que dicit᷑leticia quaſi laticia.Ali⸗
quando voluptate que dicit᷑ a volubilita⸗

te circa rem dilectam. Nonnunq; a delecta
tione que dicitur quaſi lactatõ.QOuãdoq;

a iocunditate que dicitura ioco. Sepius

ab alacritate. que dicitur dum habet libeꝝ

et expeditum vſum coꝛpoꝛis vel membꝛo⸗

ficandum leticiam. Diſcipulus.

rum vel ſenſuũ naeforlne. Cenn

eſt deum laudare in ſanctis ſuis. ¶ a /
giſter. hoc eſt ſignificare ipſum eſſe cauſaz

ſue ſanctitatis. Sicut deũ laudare in crea
turis ſuis eſt ſignificare ꝙ ipſe eas guber⸗
nat fecit ⁊ regit eas/pure gratis/⁊ magnifi
cis me Diſc vulu u eſt alloqui

creaturas ꝙ; benedicant deum/ꝙ collau⸗
dent/ꝙ adoꝛent/ꝙ pᷣdicent/ꝙ letenturi o

cum ſimilibus acclamationibus: ¶ Ma
giſter Totum eſt hoc ſignificare compla⸗
centiam quã habemus in beneficijs omni
bus/que creaturis collata ſunt.⁊ hoc vari⸗

quendi. ſicut ſolemus exhoꝛtari ꝑ pſalmoſ

dicẽtes laudare dominũ in tympanoꝛ cho
ro laudate eum in coꝛdis ⁊ oꝛgano.cũ alijs

talibus inſtrumẽtis oĩibus.hocautẽ eſt ſi⸗/

gnificare cõplacentiam exultationẽ atq; le
ticiam quã habemus in recognitione be/
neficioꝝ dei/talibus modis repᷣſentandi.

ODuẽadmodum dare gloꝛiã deo honoꝛem

⁊ virtutem ⁊ ſimilia oĩa pfectionẽ impoꝛtã
tia nõ eſt aliud q; ſignificaretalia ſuꝑemi⸗

nenter eſſe in deo ve la deo pꝛocedere. Et
boctot modis ſignificãdi q̊t modi ſunt re/

pꝛeſentandi coꝛde voce coꝛꝑe⁊ oꝑe.¶ D

Diſa pulus. Dicquid eſt gratias agere
:Magiſter. hoc eſt ſignificare bona

apulus, Diciſſrentiuminter magniſ

cationem dei / quam facinnt inationales
creature:⁊ magnificationem rationalis a,⸗
nime de qua dicik in hoc cantico. Hagni

fiœt anima mea dominum. ¶ Dagiſter.

Magnificatio creaturarum/ menſuratur
et accipitur a participatõne diuinemagni
tudinis/cuius omnes ſunt participes ſuo

modo. Sed imationalis natura tantum⸗
modo repꝛeſentatantem creatoꝛis.Etidᷣo
dictur tranſumptiue ſapiẽtia velars eius

Rationalis vero creatura/nõ ſolum obie⸗/

ctiue vel vt veſtigium. ſed etiam ſubiecti⸗

ue ⁊ foꝛmaliter perceptiue/ſignificat domi
ni magnitudinem intelligit ⁊ p̃dicat Aſſu

mit inſuꝑ creaturas aligs immo ⁊ ſeipam

qſi materiã ſignificatõnis/diuine maicſta
tis.deniq; in omnibus ſicut in ſiſtulis oꝛ⸗

ganoꝝ certificationis/ſpirituſano ffan⸗

te decantat. ¶ eipulns. Boneſtnos
hic eẽ. Sed vocat)ſe

Via reſpexit humilitateʒan⸗/

cille ſue ſue. ¶ Diſcipulus
Hic ſumus / hic ptinus abſol
uẽga eſt q̃ſtio/ altera die ꝓpo
ſita ſed dilata. Cur beata ma⸗

ter/cãm magnif cationis dñi cũ exultatio⸗
ne ſpũs in deo ſalutari ſuo / cecinit eẽ reſpe
ctionẽ hũilitatis ſue a dño Exuliauit inqt
ſpuůs meus in deo ſalutari meo. Et tanq;
rõ ãreretur ab ea moxſubiungit.qꝛ reſpe⸗
xit hũilitatẽ ancilleſue. ¶ Dagiſter. Do
ctam foꝛmas queſtionem cni nequit perfe
ccedari ratio ſiue reſponſio / niſi reſpectus
domini cauſa pꝛius perſqutetur.que non
niſi amoꝛ inuenitur. ¶ Diſcipulus. Con⸗
ſentio. Yiat hoc pꝛius notum. ſimiliter et
quo d eſt obiectum ſuũ M
lus vulnerãs ſpõſam.oculꝰẽ amoꝛis qͥ nul
lus acutioꝛ.nullus pene rabilioꝛ. nullꝰad

intimi coꝛdis vulnerationẽ efficacioꝛ dici

poteſt, vulneraſti coꝛ meum ait ſponſa / in
vno oculoꝛum tuoꝝ. Non aliter eſt de ocu
lo ſponſi reſpectu ſponſe. Omia reſpectus
amoꝛoſ ſpoſiſanciat ſponſã/vt exclamet

ec. quens verſiculus de
hũilitate marie. Jã vero tardioꝛ hoꝛa/dif⸗
ferre ſuadet ad matutinum diei ſequentis
Hos interim ꝓpꝛijs intendamus officijs
Exrplicitſecundus racatus.

Begquitur tractat

tertius dꝛagmaticus in cantico Marie de
reſpectione humilitatis ſue per notulas.

lumbam
enn,
opelh
nuiin
Guine
gondicenea
ſnone
Cdantu

doorn

or
Aup
güa
ene
V
n
nin
lan
ſuoan
r
Nomit
glr
Tche
ſctime
llensi
Chrob
vien
litudi
ensal
ize⸗
lorne
pocp
pe
Ong
ohm
ponoge
Gaini
Diteni
ſhnes.
Non.
deſcei
ſenie
Doem
etoaln
bonbid
heheri

amm. 9)
iße

Ment
nntontis
d

n merſrme.
pennieng
epanapeſie

Snmmntnm

GenergEcn

tanlaben,

röſtunctqg

dcunſlbin
deſfannn
irtzand
Sinotlin
6dnennck
ſannlst
Pirnmncnſen
1. Daicta
oraiohnd
mdorbond
ndia ſners

hndsfas

Nr

Dmede
totwlas.

Wwüüareant D

Plaprlus
cpannsovo
Aen dieepo

Curvedan 3

Wmicienlino
otanncerche
Elanthen

rimeo,Eturi

biungr cree
ogkado
nainegten
ſorii ſepeens
Ctenn befan

ouns
Surn. ſnit
(Deged

(Dota

rrib meis.

Buper magmmcat

ſo membꝛum. Unde ſponſus cum lauda⸗
ret ſponſe pulchꝛitudinem dicit. Quã pul

vulnerata caritate.ego ſum.vel amoꝛelan
gueo.Hoc eſt pꝛecipuũ in ſr õſa vel in ſpõ

cra es amica mea q; pulcra. Moxſubiun

cem: In columba eni/ſpũſſanctus cuiap

pꝛopꝛiatur amoꝛ:ſepiꝰ apparuit. Sic pꝰ

modũ ſponſa.inſinuãs filiab hierłm pul⸗

critudinẽ dilecti ſui. compationẽ poſuit eã

dem dicens. Oculi eius ſicut columbe/de

ſup riuulos aquarum que lacteſunt lote et

reſident ſuꝑ fluenta pleniſſima.Hinc eſt il

videre.Audiamus modum. Sane dile⸗

ca nuper conſopita inter bꝛachia ſponſi⸗
qui adiurauerat filias hieruſalem per ca⸗
ꝛeas ceruoſq; campoꝝ.eo qꝙ ſunt anima⸗

ia ſatis alacria mundaq;/⁊ ſolitudinis a⸗

mica/perſpicaciũq; oculoꝛum.Adiuraue⸗
rat inq;.ne ſuſcitarent.neq; euigil arent di

ke⸗ culi tui columbaꝝ.Et quid per co⸗
lumbam intelligis.ſi non amoꝛem ſimpli⸗

la duoꝝ mutua poſtulatio.videri ſcilicet ?

leciam donec ipᷣa vellet. Tunc velut elap⸗
ſus ad hoꝛam dilectus/regreditur/ardens

videre ſponſam ⁊ alloqui quod latere non
potuit ſponſam.cuius peramoꝛem coꝛ vi⸗
gilat. Exilit igitur ⁊ dicit. Nox dilecti mei

feſtim oculis exclamat. Ecce ipſe venit.ſa

⁊c. Vec eſt voxamici mei.Couerſis con⸗/

liens in montibus ⁊tranſiliens colles. Et

cur obſecro ſalit ⁊ tranſilit/niſi ʒelo ſponſe

vidende totus rapit atq; tripudiatad ſimi

litudinẽ capꝛee.hinuliq; ceruoꝝ.LQaſciui

ens alacris ⁊ iocundus. Nihilominꝰ tan⸗

toꝛ.non irrumpit cubiculũ ſponſe. ſʒ ſtat

poſt parietem reſpiciens ꝑ feneſtrã.pſpici

; zelotipus exploꝛatoꝛ.⁊ verecũdus ama

ens per cancellos.Deniq; blandit᷑ dicens
Surge ꝓpera amica mea.colũba mea foꝛ⸗
moſa mea ⁊ veni. Sequit᷑ poſt verni tem⸗
poꝛis gratã deſcriptionẽ.que nouã ſignat

gratiarũ infuſionem.aduerſitate depulſa.

Oñũde mihi faciẽ tuã. Sonetvoxtua iau⸗

decoꝛa.

oxeni tua dulcis ⁊ facies tua
Diſcipulus. Perſpicuũ feciſti

deſideriũ qð habẽt in cãticis ſpõſus ⁊ ſpõ⸗
ſa ſe videndi.quoniã viſio nũcius eſt pᷣci⸗
puus amoꝛis coꝛdialis. Ubi eſt amoꝛ.ibi
eſt oculus- NHibil amoꝛe amabilius. Da⸗
bo tibidicit Seneca poculũ amatoꝛiũ ſi⸗
ne herbis abſq; veneficijs. Sivis amari.

locũ hʒ.q;o efficacius in pulcerrimis:

gꝗam. Hoc in amatoꝛib etiaʒ fetidiſſimis

ni ⁊ finis ⁊ ↄuenientis vel ꝑfecti vel btitu⸗

huũilem iuretraxit ad amoꝛẽ ſuũ.vttota ne
dũ gauderet.ſed pᷣ amoꝛis magnitudine.

ſpualiter exultaret.i.extra ſe ſaltaret in dile
ctũ. Hic etiã reſpect coꝛꝑalis in infatulo
Jeſu.ſolabat᷑ oes illiꝰpegrinationis labo⸗
rioſi ſſime.doloꝛes ⁊ anguſtias. Siciĩ pue
ricia.ſic in adoleſcẽtia.donec in cruce vi⸗
dit extẽſum.q̃ viſa eſt ſemel ab eodẽ.vñ ꝑ⸗
trãſit gladiꝰ acerbiſſime paſſiõis/ amoꝛo⸗
ſiſſimũ coꝛ vtriuſq; . Peſent amicoꝝ coꝛ⸗
da.q;to intolerabilit᷑ anxiꝰfuit/bic reſpecꝰ
q dici neqᷣt verb.neq; ſcriptis inſeri. Di

ſcipulꝰ.Supeſt vero declarandũ qͥd velqͥ
le ſit amoꝛis obiectũ⸗ ¶ Dgr. Videoꝛ
mihi fas dicere.ꝙ pulcritudo vel pulcruʒ.
HNihil enĩ amat᷑ ſub rõne turpitudinis.ſed
tmmodo ſub rõne pulcritudinis ⁊ pulcri
vel ſpecioſi.vel foꝛmoſi. Hincdictũ eſt de

ſapia. ꝙ pulcritudinẽ illiꝰ admirabit᷑ ocu⸗
lus.¶¶ Diſcipulꝰ. Nunqͥd diuerſa vel ad
uerſa eſt ꝓpoſitio taʒ phis qᷓ; theologis po

nẽtibo bonũ eſſe qdð oĩa appetũt.⁊ ita ratio
boni vel appetibilis/eſt amoꝛis obiectum
E Wulte ſunt rõnes appetibilita
nã ↄueuiũt pulcritudis.ſic ⁊ bo⸗

dinis rõnem. ¶ Diſcipulꝰ. Expone ↄſe⸗
quenter q̃ eſtrõ pulcritudis vel puli

Hgfr̃. Pulcritudo m Augu. eſt eq̃litas
nũeroſa ¶ Diſcipulꝰ. Eſt igit᷑ pulcritudo
in ſola q;titate cũ nũerus ſit ſpẽs q;titatis.
Mgjr. Accipit᷑ hec eq̃litas.neduʒ exrõne

molis coꝛꝑalis ſʒ pfectionis ſpũalis. Silr

nũerꝰnõ ꝓ q;titate diſcreta reałr.ſed foꝛma

liter ̃ᷣm aliquos. Sed vel pbabiliꝰ ſ̃m ali

os ſoliꝰ rõnis.q̃lis in deo ꝑſoniſq; diuiniſ

inuenit᷑qꝛ alia rõe ⁊ ydea/ↄditꝰ eſt homo
glia equus ſᷣm Augꝰ.⁊ B ſ̃m modũ intelli,

gendidiuinã eſſentiã/ꝑ relationẽ ad crea⸗

turas.ſiue ſit iſte modꝰ intelligendi in in⸗

Magiſter. ¶ Bicreſpectus dei Mariaz

tellectu diuino.ſiue ſit ſolũ in intellectuan

gelico: ¶ Diſcipulus. Sufficit hecteti⸗

giſſe de diuin ꝛ pulcritudine p verificatiõe
diffinitionis illius.ꝙ pulcritudo eſt eq̃li
tas numeroſa Nũcadapta pulcritudines

ſponſi ⁊ ſponſe quales poſuit Salomon

in canticis.ſimul aꝑtum faciens de differẽ
tujs talium nomiuũ.pulcrũ.foꝛmoſuʒ.ſua
ue.ſpecioſum. decoꝝ Rurſus de nomini/
bus ſponſe ꝙ ẽ amica/ſoꝛoꝛ/columba/im
maculata/tota pulcra.⁊ ita conſequenter ꝑ

ſingula membꝛa diſcurrere tam ſi ponli

—

R

Magiſter. Kem erigis qj ſinn

ſponſe:
pꝛolixitate faſtidium.vel ſua bꝛeuitate po
terit obſcuritatem afferre.niſi foꝛtaſſis in/⸗
uenirem compendium. ¶ Diſcipulus.
Placet inuenias?¶

ſcripturarum adaptatõnes:-ad diuerſa ſpi

ritualium genera nuptiarum. Suppona
mus hecomnia nobis.⁊ pauculas de pul⸗
critiudine ſponſi ⁊ ſponſe.⁊ dei ⁊ anime ſi⸗
militudines hic poſitas/elucidare curemꝰ
Dicentes in pꝛimis ꝙ foꝛmoſitas ⁊ ſpe⸗
cioſitas.⁊ pulcritudo ⁊ decoꝛ/ frequenter

accipiuntur ſinonime.Nihilominus pul⸗

critudo.vltra ſoꝛmoſitatem dicere videtur
quandã coloris ſuauitatẽ, cuius defectus

non tollit foꝛmam Higra ſum inqͥt ſponſa

ſed foꝛmoſa. Decoꝛ autẽ refert ad modum
decentiã geſtus ⁊ oꝛnatꝰicum quadã io⸗
cunditate.leticia vel alacritate vultus/to⸗
tiuſq; coꝛꝑis geſtꝰ. Poꝛro ſpecioſitas om⸗
nia ſimul dicit/vt ibi Spẽoſus foꝛma pꝛe
filijs hoium. Et illud. Species pami/di⸗
gna eſt imperio. Exemplũ in imagie/cuiꝰ
poſſemꝰ pᷣma lineamenta ↄſiderare.q; nu⸗
meroſa ſit ſub equali ꝓpoꝛtione foꝛmata/⸗⁊
foꝛmoſitas inde reſultat. Conſideremꝰſe⸗/
cundo coloꝛes ſuperinductos accomode
ſingulis lineamentis/ vnde redditur pul⸗/
crioꝛ foꝛma.Conſideremus tertio in ima/

gine viuente:alacritatẽ faciei: oculoꝝ leti

ciam ⁊ decentiã ⁊ in onmi geſtu modeſtiã
Dic ait poeta de venere ꝓ Enea.⁊ letos

oculis afffarat honoꝛes.Et dicit VUulgo.

Ceſte dame ẽ de bel mam treug ⁊ eſt byen
adueniant.el eſt ſimple ⁊ toxe. Notemus
vltra ꝙ pulcritudo picture vel imaginis/
refertur ad ipᷣam tabulam que pinde pul/

cra nominatur. Addamus pᷣterea. ꝙ pul⸗
critudo maxime refert᷑ ad exẽplar.ſi ꝑ om⸗

nia cõfoꝛmis eſt imago.vel exemplatũ ſuo
exemplari ſit licet exemplar iſtud turpiſſi⸗
mum. Sic dicimus bufonis imaginẽ in⸗
de pulcrã.ſic bubonis ⁊ veſꝑtilionis.Ec⸗
ce inquiũt bufonem pulcre pictũ. Patet ꝓ
inde ratio cur ſimea dicit᷑turpiſſima.cuiuſ
tamẽ figura/ꝓxima eſt pulcerrime figuraꝝ
ſcilicet hũane. At vero qꝛ deficit ab imita⸗

tione perſecta: reputat᷑ inde tirpioꝛ:quo
imitatione videbat pimioꝛ.

Tractatus Tertius

pꝛe manibus habent᷑ expoſitões doctoꝛuʒ
tot ſimilitudinum / hic poſitarum.tot inſu
per diſtinctiones pꝛo qualibet dictiõe ma⸗
giſtrales.tot demum quadruplicis ſenſus

genit vel nutrit?.
ad pꝛius queſitũ de membꝛis ſingulis.
Magiſter Redeo ꝓponens pꝛo regulavel
claue dicendoꝝ.qꝙ nihil in canticis poſitũ

uibus regies / niſi quatinꝰ facit ad pulcritudine,ʒ

ita notatis de pulcritudine generaliter / fa⸗
cilis eſt applicatio ad pulcritudinẽ aĩe rõ⸗
nalis ſpũalis.que imago eſt bñdictiſſime
trinitatis.in qua potentie tres pꝛincipa⸗
les anie ſcʒ memoꝛia.intelligentia ⁊ volũ⸗
tas.ſunt tanq; lineamenta qualia ſunt in⸗

delibiliter impᷣſſa.nectollunt᷑ etiam a dam

natis. Ceteꝝ dona gratiaꝝ variaꝝ virtu⸗
tum.donoꝝ.beatitudinũ.ſunt ſicut colo⸗
res ſuperinducti.Rurſus opationes inde
ꝓuenientes/decoꝛẽ ſuꝑaddunt.Tandem

in omnipulcritudine ſpũali.tãto btẽ trini

tatis imago foꝛmoſioꝛ eſt⁊ pulcrioꝛ/⁊ hñs

plus decoꝛiſ.qᷓ;to reꝑitur ſuo exemplari ſci
licet eidẽ beate trinitati cõfoꝛmioꝛ.Exad/
Uerſo autẽ de turpitudine.deſoꝛmitate.de⸗
ſpectu. dedecoꝛe/ↄſtat ſentiendũ. ¶ Piſci

Fulus: ttacth pileriudin is ad oculum
lcut dicit oſtẽdiſti.⁊ quia turpis eſt pars

q̃ ſno toto non cõgruit.pulcritudoq; totiꝰ
ex vniuerſa partin multitudine conſurgit?
reſtat exponere pulcritudines membꝛoꝛuʒ

ſinguloꝝ. Ded antea diſlere olum diſtin⸗
cnones vocabuloꝝ amica.ſpõſa.ſoꝛoꝛ.co
lumba.dilecta:quoniã dealijs anie noĩbo/
ſatis ↄſtat erpᷣmiſſis.vt ꝙ ẽſpẽoſa.fſoꝛmo⸗
ſa.Tota pulłcra ⁊ imaculgꝗta.qꝛ bene colo⸗
rata ⁊ muda ꝑomia: ¶ Magiſter. Amica
dicit᷑ ex mutua cõicatione ſecretoꝝ/q̃ſi ani
mi cuſtos vel altera mea. cuiꝰ eſt idem vel⸗
le ⁊ igem nolle cũ amico. Spõſa dicit ꝓpt
ſpem fecũditatis plis.vt ſint vnũ pncipiũ
in pductione ⁊ educatione filioꝝ.nõ ꝙ ſit

liam matrimoniũ ↄſum matũ. Aliqñ dicit

ↄiunx ⁊ nupta ſed in ſpe ſic ↄtracta. Spõ

ſalia a ſpõdeo es.q;uis vnũ qñq; recipiat
ꝓ altero. Soꝛoꝛ appellat᷑ꝓpter nature cõ⸗
foꝛmitatẽ maxime poſt incarnationẽ. Aut

ſi ad angelos qͥq; tranſferat/diceret᷑ nature
