et ↄtradictõeʒ in ciuitate.quid vulneretux
ſentiẽs cũ aplo. Quis infirmat᷑⁊ ego non
infirmoꝛ? Quis ſcandaliſat᷑? ego nõ vroꝛ
Sic eĩ pentapolis peccatrix.afffigebat ne
quiſſimis operibo animã iuſti loth.nõ fla⸗
gellis coꝛpoꝛalibo. ¶ Aſt aũt apud vſaiam

pallium laudis.quod dandũ erat pꝛo ſpi⸗

ritu meroꝛis.nunc aũt exaduerſo concipit
zelus amoꝛis ſpiritũ meroꝛis ſublato pal⸗

lio laudis. Nam quomõ cantaret canticũ

domini in terra babilonis aliena: Amoꝛ
pꝛeterea quo ad pꝛopꝛietatem alteram.

1

— —

— — — — — — —

lhnng
gin
eſanw
etr
Sndios
nhbo
hoſecon
linen
vnmmni
1 Genei
norige
gueſen
nroniſ
ſchrag

e
ctiog
lenn
uetr
inont
Nnoz⸗
nec
Chen
fene,
loenc
nothet
fmer.
onde
norpe
des
laset
ſuis
uſiof
mon
ficen
elllt
innten
srd
niuſr
eo
liche

iitné

auur
onon
Mo:
batte
nöfin
ſtun
vh
gap
hpel
mud
no
tan.

languet exdamãs Adiuro vos foꝛt ob

ſecratio filie hierlm ſuꝑne ciuitatis ſi
inueneritis dilectũ imo quia vobiſcũ eſt
Lvt ãnũcietis ei qui nouit oĩia qꝛ amo⸗
re langueo Sane qꝛ ledit amoꝛ ⁊ honoꝛ
ipᷣius.nequeo nõ languere.quãdo nulluʒ
valeo pᷣſtare remediũ zelus eniĩ domꝰ?ſue co
medit me.Et qꝛ tot mala que video tollere
nõ valeo.cũ languoꝛe tolero ⁊ gemo. Heu
mihi qꝛ incolatꝰmeus ꝓlongatꝰeſt ⁊ habi⸗
taui cũ habitãtibo cedar tenebꝛaꝝ haꝝ.ne
q; patet vobiſcũ celer ingreſſus ad dilectũ.
Lupio enĩ diſſolui ⁊ eſſe cũ xpo.Cupio ci
uitatẽ turbidã deſerere coꝛꝑis mei.vt libe/⸗

ra fiat mihi ꝑtractatio ſũmi boni ſatians
gquietans. Eſt igit᷑ cauſa languoꝛis mei ex

vnico amoꝛe ſuo duplex.qm̃ ledit᷑a pᷣuari
catoꝛibo neq; mihi plene poſſidẽdꝰ cito da
tur.Fiat vtinã languoꝛ iſte mihi in moꝛtẽ

qualis eſt illa iuſtoꝝ. ¶ Amoꝛ ſpõſe quo

ferueat ampliꝰ ⁊ feliciter langueat ꝑflaen⸗
terrogationibo filiarũ hierlm. quaſi neſcia

rũ.vt eſt illud adãvbi es:vel potius illð ad
mariã.amoꝛe languentẽ.mulier qͥd ploꝛas

Oualis eſt dilectꝰtuꝰ ex d:lecto.Amas

enĩ ꝑ amoꝛẽ O pulcerrima mulierũ q̃lis

eſt dilect?tuus qꝛ ſic adiuraſti nos Reſpo
dens ꝓtinꝰ amoꝛ ꝓ ↄditione ſua laudat di
lectũ ex vinaci coloꝛe qꝛ candidꝰ⁊ rubicũ
dus ex ſingulari decoꝛe electus ex mili⸗
bus exoꝛnato vertice caput eiꝰauꝝ opti
mũ cniꝰ come ſunt ſicut elate palmarũ

foꝛtes ſcʒ in alrũ dilatate cogitatões. ſicut
exaltatur celum a terra.cogitatões aũt ho⸗

minũ vane ſunt.Et quoniam abditiſſime
ſunt cogitatõnes dei neq; cõpꝛehendi pñt
dicunt᷑ nigre ſicut coꝛuus Ceterũ ↄmẽ⸗
dant᷑ oculi ſapientie eius ex colũbina ſim⸗/
plicitate mũdiſſima ⁊ lactea.Et quoniam
pꝛofunda ffuuioꝝ ſcrutant᷑ habitant iuxta

fluenta ſcripturaꝝ pleniſſima Bene üliꝰ

ſunt oꝛnamẽta faciei foꝛmoſe ac redolen⸗

tes ſicut aureole aromatũ conſite a pigm̃
tarijs.labia eius quib enarrat ſcientiam
labia ſunt diſtillantia moderate ⁊ abſq;

vlla putrefactionis labe mirrã pꝛtimam

vt eſt illud cũ ſimilibo.beati pauꝑes ſpiri⸗

tu.⁊ mites ⁊ qui lugent.⁊ qui non habent
hic ↄſolationẽ ſuã.ſed flẽt ⁊ eſuriũt Ma
nus virtutis executiue ſũt toꝛnatiles
per agilem equabilitatẽ:auree ꝑ ſapientiã

plene iacinctis celicis cõuerſatiõis Nen

ter qui vim vel memoꝛatiuã vel genera⸗

per candoꝛẽ caſtitatis nõ vꝛentis ⁊ per ſa⸗
phiroꝛũ pꝛecioſoꝛũ diſtinctionẽ in celicis
donis Crura illius vſq; ad pedũ firmi⸗
tatem ſignat vias greſſuuʒ diuinoꝝ ſcoõm

mĩam ⁊ veritatem ſub typo colünarũ mar⸗

moꝛearũ ſunt ſuꝑ baſes aureas in flexibi

liter ſtabilite. Species eius candoꝛẽ pu

ritatis odoꝛifere gerit vt libanus et ele

ctus eſt inter alios ſicut cedri] ꝓcerita⸗

te ſunt imputribilitateq; laudabiles. Cõ⸗
mendat᷑ gictur illius ſuauiſſimuʒ in vi
ſpiratiua ſonatiua ⁊ diſtributiua ad infe⸗

rioꝛa coꝛꝑis membꝛa.Et quid ꝑ multa fie

ret moꝛoſa dinumeratio totus deſidera⸗
bilis ¶ Amoꝛ ad extremũ qꝛ ſublimius

aſcedere nõ poterat ſubiũgu Talis ẽ di⸗

lectus meꝰ⁊ ipᷣe eſt amicꝰ meus filie hieru⸗

ſalẽ dilectio dicit amationẽ ex electione-

ſed amicicia addit reamationẽ ⁊ mutuam
coĩcationẽ. Rurſus qꝛ ſponſus ſumitur a
ſponſo.nedũ ꝓpter coicationẽ. ſed ad filio⸗
rũ generatione. Vbi fundat᷑ coĩcatio natu

re ſcᷣm oꝛigineʒ filij vel filioꝝ a pr̃e. Pꝛe⸗
terea vxoꝛ in eodẽ gradu videt᷑ eſſe ponen⸗

da.q̃ntũ ad amoꝛẽ beniuoletie cum filijs.
ſcõᷣm quã coĩcationẽ magis diligitfilius

q; pater.qꝛ filius eſt aliquid eius.nõ auteʒ
pater.Pꝛeſumit igit᷑ ſancta fiducia multuʒ

de deo dilecto. ipᷣa diligens ſponſa cuʒz ad⸗

dit.Et ipᷣe eſt amicꝰ meus filie bieruſalem

qꝛ diligit ⁊ diligit᷑ ⁊ in ſecretis coĩcat. Plꝰ

deniq; videt᷑ dictura fuiſſe.ſi iunxiſſʒ ⁊ ie

frater meꝰ.Quid pᷣterea ſi dixiſſet ⁊ ipᷣe eſt
ſponſus meus.Quid demuʒ ſi velut exce⸗
dens audaci verbo ↄcluſiſſet ipᷣe eſt filius

et puer ⁊ miniſter. Nõne dixiſſet talia con⸗

foꝛmiter ad ſponſuʒ ſic loquentẽ ⁊ laudan
tem.nedũ ſponſaʒ pulcerrimãæ imaculatã

ſed omnẽ generaliter qui fecerit volintatẽ
patris ſui q ẽ in celis. Sane ſuffecit ei ſoꝛ⸗

taſſis laudatio nõ ꝓpꝛij ſed alieni oꝛis/ſpõ
ſi ⁊ ſuoꝝ paſtoꝝ ⁊ doctoꝝ quaſi paranym
phoꝝ inter ſpõſam ⁊ ſpõſuʒ.qui ſponſam
vocant verbigenã ſeu deigenã ⁊ ita dei ma
trem . Ambꝛoſius.hieronymꝰ.auguſtinꝰ.
bernardus. cũ ſimilibb quoꝝ ſcripta patẽt
et ratio certa ↄuincit ex dignantiſſima co⸗
babitatione ſponſi cũ ſponſa ⁊ eiuſdeʒ per

gratie ſemen.fecundatione/ non ab alters

nec de altero qm de ſeipᷣo / vt audeat dicere
ſponſa in ſuperaduentu ſpirituſſancti.Et
in obumbꝛatione virtutis altiſſimi:filius

99

tiuam ſpũaliter ſignificat eburneus eſt

Bupercantica canticoꝛũ

meus es tu. ego hodie genui te.ĩdie deſpõ
ſationis mee ⁊ leticie coꝛdis mei. Quid h
mirabilius Vel dicere deo Cibus me es
tu ego hodie comedite. ¶ Explicit

octauum. in quo ponũtur quinq; ꝓpꝛieta⸗

tes ſcʒ·xxxvij. xxviij. xxxix xlet. cli.
NVingit amoꝛ ſoli ſolus/ꝑfectus
et eſt par Auroꝛę/nitidus/oꝛdi
neterribilis. ¶ Aumoꝛ vn?? vni
cus ſimplex ꝑfectus ⁊ electus inſinuat᷑ cuʒ
dicit᷑ circa mediũ ſexti capituli Una ẽco
lũba mea ſimplificata videlicet ꝑ ſpiritũ
ſanctũ pfecta mea cui nihil deeit eoꝝ qᷣ/
rũ eſſe ꝑticeps debet. Que pᷣterea iũcta eſt
mihi ꝑfecte ⁊ fini ſuo. Tunc enĩ ꝑfectũ eſt
vnũqðq; cũ finem vltimũ ſuũ fuerit aſſecu
tum.ſicut ex oppoſito omne illud vanũ eſt
gõ fine ſuo caret. Pꝛopterea vani ſunt oẽs
hoies in quibanõ eſt ſapietia que ipᷣoꝝ fi⸗

—

nis ſtatuta eſt. ¶ Gequi᷑ VUna eſt matri

5„„ ſue electa genitricis ſue Materꝛ genitrix
* ſponſe recte intelligit᷑ eandẽ increata ſapien
tia.cuiꝰ filia eſt mẽs anagogice ſurſuʒ acta
Nam qui ſpũ ſopie agunt᷑ hi filij dei ſunt
Vigderunt illã filie ⁊ beatiſſimã pᷣdicaue

rũt regine ⁊ ↄcubine laudauerũt eã Pen/

det hec ꝑs ab illa pᷣcedẽti.ſexaginta ſunt re
guine.⁊ octoginta ↄcubine ⁊ adoleſcẽtulaꝝ
nõ eſt nũerus.que bhic poſſunt intelligi fi⸗
lie nücupari. Eeault voradmiran tiun
Oueẽ iſta que pgredit᷑quaſi auroꝛa cõ⸗
ſurgens.pulcra vt luna electavt ſol.terribi
lis vt caſtroꝝ acies oꝛdinata Hec ꝓ con
textu pᷣſentis octaui ſympſalmatis trãſcur
ſa ſic ↄiungamꝰ ad pᷣcedentia tanq; ꝓ dia⸗
pſalmgte. ¶ Amoꝛ fidẽter auſus eſt dicere
poſt deſcriptas dilecti ꝓpꝛietates ⁊ ipe eſt
amic'meus filie hierlm Subiugüt adi/
cendij fomẽtũ cremẽtũq; petitionẽę Quo
abijt dilectꝰ tuus o pulcerrima mulierũ. q̊
declinauit dilect?tuus ⁊ queremeũ tecũ
Nõ itaq; petũt ꝓpter ſe quẽ libere poſſidẽt
in hierłm celeſti.ſed ad ſpõſaʒ ideo iungũt
Ltecũ Rñdet amoꝛ in pꝛicipio ſexti capi
tuli Dilect?meus deſcẽdit in hoꝛtũ ſuũ
ui ẽ in ſubceleſti hierlm qͥ ad vniuerſos ⁊
ſingulos q̊s gr̃a facit eſſe q̃ſi padiſuʒ ĩ bñ/⸗
dictioniby vt ibi paſcat᷑ in hoꝛtis et lilia
colligat ad aureolã aromatũ.q̃ oĩa ſũt be⸗

nedictões meritoꝝ.quibo paſcit᷑ dilectus ?

ncipit ſunpſialma

que colligit qñ remunerat. ¶ Amoꝛ rurſus
quaſi delectat ↄfabulatione ꝓlixioꝛi ad fi⸗

lias hierlm narrat in ardoꝛe ſimplici coꝛ⸗

dis laudes ſuas ſibi pꝛiꝰ attributas a ſpon
ſo. cũ redditione multiplici. Et ita ꝓcedit
huiꝰtotus capituli.vi.⁊.vij.ↄtextus quaſi
ſua ſit alternata narratio.vſq; pꝛincipium
octaui.vł paulo ante vbi decimũ ⁊ vltimũ

drama incipit ꝑ collocutõʒ noĩatim ad di⸗

lectum ⁊ ipᷣius reſpõſionẽ. NHos autem ex
ipᷣis tria partiti ſumꝰſympſalmata.ſub tri⸗
plici verſu nouiſſimo.· ¶ Amoꝛ igit᷑ collo⸗
quiũ habẽs cũ filiab hieruſalẽ que vicẽ ge
rũt paranymphoꝝ inter ſpõſum ⁊ ſpõſam

nõ vt inſtruat eos ſed vt deſiderio ſuo ſatii
faciat ⁊ doceat᷑. ↄtinuat reſpõſionẽ ad int᷑⸗
rogationẽ factã.imo diffuſa verboſitateſe⸗

pius interrupta dilatat eã Ego inqͥt dile

cto meo intendo ⁊ dilect?meus inten⸗

dit mihi qui paſcit᷑ inter lilia candidoꝝ
meritoꝝ ab eo mihi magnifice collatoꝝ ex

quib me collaudat dicẽs pulcra es ami⸗
ca mea⁊ decoꝛa ſicut hierlin ad cuiꝰexem
plar foꝛmata ſũ atq; pacifica.Qðõ ſi fident

dixerim pꝛius ⁊ iſte eſt amicꝰ meus.nolite
mirari quoniã medignat᷑totiens amicam

oĩare cuiꝰiudicio ⁊ dono virtutũ ſuarum

tfribilisvt caſtroꝝ acies oꝛdinata]
Amoꝛ iteꝝ ↄtinuat narrare vba dilecti

ad eam Auerte inqͥ t oculos tuos a me
quoꝝ vnꝰ eſt diſcretiuꝰ ſeu ſpeculatiuꝰ.alt

experimẽtatiuꝰ ſeu pꝛacticꝰ qꝛ ipᷣi auola⸗
re me fecerunt dicit᷑in põ.Accedit homo
ad coꝛ altũ ⁊ exaltabit᷑ deus. Hoc verbũ eẽ
põt pᷣſentis intelligẽtie de auolatõe dilecti

ꝗ ſublimioꝛ ſemꝑ apparetq videri ſolicitu

dine qᷓri amplioꝛi. Ponit enĩ tenebꝛas la

tibulũ ſuũ.Sequit᷑ laus S dentiuz

⁊ genarũ ꝓut õ/iiij.caplo. equit᷑deni
q; materia pñtis ſympſalmatis iam aꝑta
Seragita ſunt regie ⁊ c vſq; deſcẽdi in
hoꝛtũ ⁊c.Fecũdꝰ eſt iſte textꝰ in ſentẽtijs ſi
deberẽt ſingla diſcurri q̃ oĩa reducũturad

vnitatẽ amoꝛis ⁊ multiplicitatẽ eiꝰ. Vni

tas obiectal miłtiplicitas ſoꝛmalis ẽ Vni⸗

tatem expꝛeſſit apoſtolus cum totiens di⸗

xit. Vnum coꝛpus. Vnus ſpiritus. Vna
ſpes vocationis. VUnus dominus. Vna
fides. VUnum baptiſma. Vnus deus ⁊ pa
ter omnium. Et iterum. VUnum coꝛpus et
vnus panis ſumus.Et vniuerſaliter ĩ euã
gelio Johannis pertotum. Et quid po⸗

teſt compendioſius dici q; illud apoſtoli⸗

== =

=
+–—

.

— —
S S=

‚+ om —

HMcw
Bimpſalmna Octanũ 99
iane NOuiadheret deo vn ſ̃ pũs eſt. Quinimo il piꝛincipijs ↄcluſiones ſcibiles. Et ex infe⸗ 22„
n lud xpᷣi de manducãte ⁊ bibẽte carnẽ ⁊ ſan rioꝛi ſenſualitate ſenſationes experimenaa M
ſrn guinẽ ſuũ ſacramẽtaliter. In me manetet les ſenſuũ exterioꝝ ⁊ interioꝝ.Circa quaeas
Neck ego in eo. Ceteꝝ notati ſunt ſtat varij in ſenſationes ⁊ ex quibo inferioꝛ hierarchia
RCcd adoleſcẽtulis ↄcubinis reginis Illuſtratö coſtituit᷑ ſicut ex ratione inferioꝛi media et
— nes inſuꝑ varie in auroꝛa luna ⁊ ſole. õ⸗/ exſuꝑioꝛi ſupma. Pꝛima ꝑ naturã.ſecũda
mn cluſa ſunt tandẽ oĩa in oꝛdine ſeu cooꝛdia⸗ per induſtriã.tertia ꝑ gratiaʒ iuncta indu⸗
N tione caritatis. qm̃ pꝛius dictũ erat oꝛdia,/ ſtria. Duꝑ quas oẽs collocat᷑ mens in ar⸗
Woogn nit in me caritatẽ. NHũc iterũ repetit᷑ ⁊ poſt, ce ſyon tanq; imago ⁊ gloꝛia ⁊ ſimilitudo
Ennn modũ quãtũ valeat oꝛdo caritatis ⁊ amoę? quedã beatiſſime trinitatis.Amoꝛ oꝛdina
keoloe ris dicẽgo/terribilis vt caſtrox. acies oꝛdi tus habet in qualibet hierarchia quandã
niig nata. ( Amoꝛ ſi oꝛinat ſit nihil foꝛtius?: ſpeciẽ trinitatis ſcõᷣm maius ⁊ minꝰ.Hie⸗
ſün inimicis terribiliꝰ?. Cõſiſtit aũt oꝛdo amo rarchia ſiquidẽ mentis in aree ſyon tanqᷓ
ſone. . ris ad deũ ad ſe ad ꝓximũ. Derinat᷑ inſuꝑ ſuceleſtis imago.immo ⁊ deificatio pure .
i oꝛdo iſte ab oꝛdine tam ſuꝑceleſti beatiſſi gratuite ſigillata.ſignata ⁊ tracta habet de
W me trinitatis.qm celeſti angelice dignitat um.nedũ pꝛo cauſa vel pꝛincipio efficien⸗
nin Et iſte oꝛdo ſubceleſtis dicit monaſtic in te quẽadmodũ res oẽs habent.neduʒ pꝛo
nn hoie ſingularit᷑ Eccleſiaſticꝰ in policia ſpi / cauſa vel pꝛincipio foꝛmante vel obiectali
iie rituali.politic' in regimie tꝑali de quibañ ter ⁊ vitaliter imutante.quẽadmodũ capa
. eſt hicdicendũ ꝑ ſingula.niſi ꝙ generalis ces ſunt oẽs creature ronales.ſcom memo
iſta põt regula dari ꝙ nihil abſq; oꝛdie ali? riam intelligentiã ⁊ volũtatẽ.ꝑ diuerſas il⸗
ſoen cubi pulcrũ eſt. nihil placens nihil ſtabile luminationes? ꝑticipationes gratiaꝝ gra
füe Sũt a beato dionyſio tradite ſicut credi tis dataꝝ quales ſunt ꝓphetie.dona ſanita
n reuelãte paulo.celeites oꝛdinũ angelicoꝛũ tum. dona linguaꝝ. ⁊ abbꝛeuiato vᷣbo oẽs —
nolle hphierarchie. Sunt ad exemplar eꝝ iradite gratie.pᷣter gratiã gratũfacientẽ ⁊ acceptã⸗
ne ſubceleſtes hierarchie.tres monaſtice ĩ eo⸗ tem ad vitã eternã.verũ etiã per eandẽ græ
nm Aeum hoie ſcõᷣm metaphoꝛã ſiẽ loquit᷑ arej. tiam gratũfacientẽ/ſanctificantẽ: inhabi⸗
n F ⁊ tropologiã ſicut loquit᷑ tbeologꝰ iñcta tantẽ.que reddit mentẽ ſponſam dei.cariſ⸗
dleei ſimul anagogia.Tradita ẽ hierarchia ſulb ſimã filiam ſoꝛoꝛẽ coheredẽ amicã ⁊ ↄmen
ne celeſtis eccleſiaſtica ꝑ allegoꝛiã.maxime iũ ſalem .imo audaciſſimo cuʒ pietate verbo
cta tropologia. Tradita ẽ etiaʒ ſubceleſtis matrẽ Vnde verbigena vel deigena noia⸗
ANoln hierarchia tꝑalis maxime ꝑ tropologiã in tur.Poſt iſtam quaſi ſuꝑceleſtẽ hierarchi⸗
tbo cegdens. Poꝛro hierarchia fubceleſtis moꝝ am. ſunt in homie ſicut in microcoſmo ſeu
ahic⸗ naſtica ⁊ eccleſiaſtica magis ſpectat ad ſim minoꝛi mũdo reperibiles alie omnes hie⸗
den pfſalma pᷣſens ⁊ duo ſequẽtia. ¶ Bua in re rarchie figuraliter tam celeſtes q; ſubcele⸗ .
ſn— poſſet introduci tota traditio dionyſij de ſtes ſpũales ⁊ tempoꝛales. Cuiꝰ rei conſi⸗
Nun angelica hierarchia. ca x. cũ expoſitionibꝰ deratio manifeſta eſſe poteſt perſcrutanti
n g ſuis.LZradũt enĩ ꝙ in hoĩe quolibet nouẽ trinitatem inuenibilem eſſe in omnibo his
o officia vel oꝛdines celeſtiũ angeloꝝ reperi hierarchijs antedictis. Nunquid non ha⸗
an ri debẽt. Infima hierarchia ſcõm naturaz bet ſenſualis hierarchia memoꝛiam̃ noti⸗
din mnmnegdia ſcom induſtriã. Lertia ⁊ ſuᷣma ſe- ciam et amoꝛẽ reſpectu obiectoꝛum phice
isſi auuuindũ gram. Multi ſuꝑ hoc oꝛdine ⁊ hie cognoſcibiliũ et amabilium: ſicut in logi⸗
Urad rarchijs multa tradiderũt pꝛo ſuo qͥlibet ſe cis moꝛalibus et phyſicis.per infallibiles
Ui aſlſu ⁊ ingenio.Deniq; redeũtoĩa in vnaʒ de leges et regulas in quibus velut theopha
Vri poꝛtionibo aie humane ſnĩaʒ cũ ſuis habiA nijs et enigmate videtur triuitas deꝰ. Nũ⸗
VN tibo ⁊ actibo cũ relatione.pꝛeterea ad foma quid non poꝛtio rationis ſuperioꝛ memo
⅓⅝ leum obiectoꝝ roem/ qm̃ bonũ eſt obiecta⸗ niam habet. noticiam et amoꝛem reſpectu
lis ratio ſolius dei.⁊ finis vltimꝰ eſt. ⁊ hec ſui:quoniã ſibi maximepᷣſens eſt Comꝑa
n in arce reponitur vbi mens amat arce ma⸗ turetiam ſcõᷣm memoꝛiã noticiã ⁊ amoꝛẽ.
H nnens vnica vnicũ ſola ſolũ deuʒ. Pꝛoinde ſubſtantiarum ſpiritualium ⁊ immateria/
ud ratio ſuꝑioꝛ habetnſp obiecto ſeipam ⁊ res luium que ſub deo ſunt eternitatis partici
ſpuales abſtractas ſicut angelos / ſubſequi pes. Amoꝛ ſi conſideretur/pſallere canti⸗
4 ttttur inferioꝛ ratio:deducens ex ſuꝑioꝛibus ca canticoꝛum confoꝛmiter ad pꝛedictas

Bupercantica canticoꝛũ

hierarchias ſe viciſſim coaptãdo.nunc ad
illã quaſi ſuꝑceleſtẽ nũc ſigillatim vel ↄiũ⸗

ctim ad alias.velut celeſtes vel ſubceleſtes
ſpuũales vel tꝑales maniteſtuʒ eſt q; latiſſi⸗/
maſſit canticoꝝ materia vel exponendo vel

—

incipit nonũ ſim

Eſcit amoꝛ/vehitur/ turbat cre
bꝛo vocatur. Paregtvt 8 lens

laus ſibi multa datur. Amoꝛ

dionyſiũ. Sic amoꝛ ſponſe poſtq; ↄfabu⸗

lando narrauerat filiab hieruſalem ex ꝑſo
na ſponſi Deſcendi ĩ hoꝛtũ meũ vt vide-

rem poma ↄualliũ qᷓ ſũt merita humiliũ
et inſpicerẽ ſi floꝛuiſſet vinea que ꝑ ba⸗

ptiſmũ de egypto trãſſata eſt ⁊ germinaſ⸗

ſet malapunica ſanctaꝝ intentionũ.ſub⸗
iũxit ĩ ꝑſona ſua MNeſciui anima mea cõ⸗
turbauit me ꝓpter quadrigas aminadab

Arbptiſſime quidẽ ꝑ aminadab qui ſponta⸗

neus interpᷣtat.accipit᷑xpᷣs qui voluntarie
genuit nos ſcõm iacobi verbũ.Cuiꝰ qua⸗
Arige ſunt euagelice quatuoꝛ doctrine.qui
bus euecti fideles ↄturbauerũt mũdũ bo⸗
na ↄturbatione qñ ↄturbate ſunt gentes ꝑ
penitentiã ⁊ inclinata ſunt regna per fidei
ſubiugationẽ.vocãtibo apoſtolis ⁊ ſucceſ⸗
ſoꝛibo ſuis ⁊ pie clamantib quater iuxta q̃ᷓ

tuoꝛ euãgelia reuertere reuertere ſuuamit

i eſt captiua reuertere reuertere vt intuea⸗
mur te H eſtvt reuerſam ⁊ ↄuerſam diliga⸗
mus teᷣ. Nã vbi amoꝛ ibi oculꝰ: ita videre

diligere eſt. ¶ Amoꝛ ſponſe ↄtinuo cõuer⸗

tit alloquiũ ceptũ.cũ filiab hieruſalẽ.non
quidẽ verboꝝ ſtrepitu ſed ſolita meditatõ
ne.Cõuertit inq;; ad laudẽ ecclie de gẽtib⸗
tam vniuerſalis q; ſingularis.qm̃ vnitas
necctit oẽm.vt etiã remaneat cuiuſſibet ſal⸗
ua ſingularis ꝓpꝛietas. Hihilominꝰ placet
in hoc ſympſalmate ſᷣmonẽ facere ſuꝑ vni⸗
erſali ⁊ ꝑ allegoꝛiã q̃tenꝰ ſolers lectoꝛ aiad

uertat ita potuiſſe fieri ꝑ vniuerſũ decurſũ

iam ꝑactũ pꝛicipalit ſeᷣm anagogiã cũ il⸗
luminatõe phica.quẽadmodũ in ſequẽtiꝛ
vltimo ſympſalmate ↄuertetoro ad tropo

quo tangũt᷑ quinq; pꝛopꝛietates

Nneſcire ſe dicit ſimiliter ad pſal?
miſtã pluries noĩatim ibi Onia inflma,/
tũ eſt coꝛ meũ ⁊ renes mei ↄmutati ſunt?-
ęego ad nihilum redactꝰſum ⁊ neſciui. Per
ignoꝛantiã aũt cogit᷑ incircũuolate dei pᷣm

logiã.q̃ſi ꝓ adoleſcẽtulis ſicut magis apta
turad ↄcubinas ⁊ reginas.⁊ pᷣcedẽtia texũ
tur de illa q̃ vnice ꝑfecta ẽ ⁊ electa virgo fie

lia ſoꝛoꝛ ſponſa q̃ſi mater honoꝛificata ⁊
daãmodo deificata. Eſt autẽ ſenſus ille alle
goꝛicus dicẽdus:in h̊ libꝛo ꝓpꝛie l̃alis.tã⸗
ᷓᷓ ab auctoꝛe ſalomone pꝛicipalit᷑ intẽtus.
vvbi voces aliud loquũt᷑ ſed res lr̃aʒ ſigniſi
cant.quẽadmodũ de lignis libani q̃ conſti

tuerũt ſibi regẽ. moꝛ noiari põt tripli⸗
citer.ↄfoꝛmiter ad actuʒ triplicẽ hierarchi

ciũ.Nam eſt amoꝛ purgatiuꝰ.cui ſeruit tro
pologia ⁊ moꝛalis ſcia.Eſt amoꝛ illumĩa⸗
tiuꝰ. cui ſernit allegoꝛia ⁊ ſpeculatiua theo

logia.Eſt amoꝛ ꝑfectiuꝰ.cui ſeruit anago⸗

gia⁊ pꝛactica theologia. Dictũ eſt hactenꝰ
pꝛincipalit᷑ de amoꝛe ꝑfectiuo ſcõᷣm anago
giã ⁊ pꝛacticã theologiã.iungẽdo ſpecula⸗

tiuã aliqñ. Dicendũ eſt in ̊ nono ſympſal

mate pᷣcipua intẽtione de amoꝛe illumiati
uo/ꝑ allegoꝛiã aut ꝑ ſpeculatiuã theologiã
Decimũ vero ſympſalma deſeruiet maxie
amoꝛi purgatiuo ſcoᷣm tropologiã ⁊ moꝛa
lem ſciam. Sic eni debitũ ſoluere conabi⸗
mur.nedũ pfectis ⁊ ſapieẽtibo.ſed min pfe⸗
cis qui ꝓficiũt aut pficere deſiderant᷑ inci

Müt. ¶ Amoꝛ illumiatinꝰ conat᷑ꝑ allego⸗

ias ex narratõe ſpõſe ad filias hieruſalem
ſub ꝑſona dilecti eccliaʒ de gẽtibo ↄmẽda⸗
re ſub noĩie ſunamitis q captiuitatẽ ſonat.
gui ſenſus ꝑ expoſitoꝛes copioſiſſime ⁊ qᷓ
ſi pꝛincipalit᷑ tractatꝰ eſt in h̊ toto cantico⸗
rũ libꝛo. Docet h gloſa oꝛdiaria ex eoꝝ di⸗
ctis ꝑticularit᷑ eccerpta. Vocat᷑ ̊ʒ oſcula
tio oꝛis incarnatio xpᷣi ſiłr deſponſatio ꝛ
amplexio cũ ſilib. Dicunt᷑ adoleſcẽtuie/
ſimplices de ecclia.dicunt᷑ cõcubine ⁊ re⸗
gine pᷣ̃lati mioꝛes ⁊ maioꝛes bñ fecũdan⸗
tes ⁊ regẽtes eccliaʒ. Dicit᷑ vnica colum⸗

ba ꝓfecta tota vniuerſalis ecclłia ad vnuʒ

paſtoꝛẽ xpᷣm ⁊ eius vnicũ in terris vicariũ
põtificẽ ſummũ ſimplificata. Debinc plu⸗

ralitas paſtoꝝ ⁊ ſodaliũ cabernaculoꝝ ⁊

oppugnationũ refert ad hereticos.( Poꝛ
ro lectulꝰfloꝛidus cũ ſimiliba ſpectat ad cõ
templactiuos ſicut egreſſio ſpõſe ad exterio
res vineas⁊ hoꝛtos trahitad actiuos.pᷣſer

tim pᷣlatos ⁊ rectoꝛes ecclie maioꝛes ⁊ mi⸗
noꝛes ⁊ doctoꝛes.adeo ꝙ tota fere ↄnexio
coꝛpoꝛis myſtici ecclie ſignificata ꝑ actus
coꝛpoꝛis veri traducit᷑ad iſtos. Nunc no⸗

mineoculoꝝ quoniã illuminãt.nũc ꝑcho
os caſtroꝝ quia letſicant⁊ defendunt in

2 –— — —

— —

— — — —-ꝓßſ

—.
—,—

el

— — ddf — — —ʒ—LD

ve
umi
Mooß
nr
letle
gti
ine⸗
hſi
con

lonnbi
mo
Uuni
muhen
Nangge
n
mang,
aal
oferye
Ulunir
huk
lamni
ienen
ondb
nin ,
ntincj
Alegon⸗
uſalem
mda
ſona⸗
meri
NNCα
reopdi
3loa
onlano

Nind

lbinern
früdn
colun
uing
ianiä
incplus

cnlon
(Peo

nado⸗
genn⸗
nog
wrn
and
guns
nen
in⸗
aunn

Bimpſalma nonũ

concoꝛdia qſi choꝛi.nũc landat᷑ub admi⸗
ratione q̃ſi filia pꝛincipis ex pulcritudine
greſſuũ quoniaʒ ſunt calciati ⁊ pᷣparatiad

euangeliʒandũ pacẽ pꝛout loquit᷑ Iſaias.

Qusã ſpecioſi pedes euãgeliſantiũ bonuʒ.

Rurſus ipᷣi eidẽ ↄparant᷑ capillis quo⸗
niã adherẽt xpᷣo capiti immediatius ⁊ ſunt

oꝛdinati ſicut greges capꝛaꝝ q̃ apparue/
rũt de galaad id eſt de aceruo teſtimonij
ſcripturaꝝ.De quibo xpᷣs Teſtimoniũ in⸗
quit ꝑhibent de me.Comꝑant᷑ deuiq; den

tibo ↄterentiba cibum ſpũalis doctrine ſub
vnitate oꝛdinata.put eſt grexouiũ q̃ aſcẽ
der ũt de lauacro baptiſmi vel penitẽtie.
nõ ſine multiplici fructu ſed gemellis fe⸗

tib ꝓpter geminã dei ⁊ pximoꝝ caritateʒ

Comꝑat᷑ inſuꝑ ſua ↄuerſatio:que ꝑ ge⸗
nas figurat coꝛtici.ꝑ humilitatẽ pallenti.
malipunici/ↄtinẽtis in ſe grana doctrina

rnũ.rubicũda ꝑ caritatẽ ſub oꝛdine mirabi
li ſnĩiaꝝ.que dicunt᷑ hic occulta genaꝝ vel
SE

ipᷣius eccłie. ¶ Lomꝑat᷑ iũcturis feminuʒ
et monilibo.vmbilico ⁊ crateri toꝛnatili.qͥ
nunq; indiget poculis. Ventri q̊ʒ ⁊ acer⸗
uo triticivallato lilijs.⁊ duobo vberibo duo

bus inſuꝑ gemellis binnulis capꝛee ꝓpter

vim genitiuã ſpiritalit᷑ atq; nutritiuã.Cõ
parat᷑ collo ⁊ turri eburnee. ꝓpter vim ſuſtẽ
tatiuã ⁊ caſtã Oculis rurſus ⁊ piſcinis ĩ
eſebon.q̃ ſunt in poꝛta filie młtitudinis

ꝓpter vim ſpiritalit᷑ inſpectiuã.⁊ aquis do

ctrinarũ fecũdã inſtar piſcinarũ. Dicũtur
ſubinde naſus ꝓpter vim olfactiuã ſpi⸗
ritalit᷑ vnde ꝑcipiũt inſidias hoſtiũ ſicut
a turre libani fit coꝛꝑaliter q̃ reſpicit cõ⸗
tra damaſcũ Dicunt᷑ caput ꝓpter vni⸗
uerſalẽ vim regitiuã ⁊ influxiuã ſpiritaliũ
ſenſuũ ⁊ motuũ ſicut a carmelo monte nu⸗
trimẽta coꝛꝑalit accipiunt᷑. Poꝛro come
capitis huiꝰſpiritalis ſunt ſicut purpu
ra regis rubicũda ⁊ pᷣcipua ꝓpter caritatꝭ

nitoꝛeʒ qᷓ iuncta eſt canalib a ſuꝑna

hierlm fluentib. Deniq; laus totiꝰ ecclie
ab ipᷣis ſumit᷑ quoniã ꝑ eos pulcraẽ ⁊q;

decoꝛa ⁊ cariſſima in delicijs cuiꝰ altitu/

do aſſimilat᷑ palme quoniam ⁊ ipᷣipᷣlati
cũ doctoꝛibo ſunt ſimiles vberibo ⁊ botris.
ꝓpter vim nutritiuã nũc in lacte ſimplicio

5

ris doctrine nũc in vino ſubtilioꝛis.¶ Di
cit ꝓp ter iſtos ſponſus ꝙ aſcendet in pal/

ma; ꝑ gratiã ⁊ appꝛehẽdet fructus eiꝰ

per remuneratòeʒ Et vbera tua loquit

ad ſpõſam ſicut botri vinee cauſa dicta

modo ⁊odoꝛ oꝛis tui a quo ſonatpᷣdica

„

tio erit ſicut odoꝛ maloꝝ Odoꝛ ingu G
ite in vitã bonis Hut/
tur tuũ ſignificãs vim guſtatiuã eſt ſicut

vite in vitã bonis ⁊ in moꝛtẽ malis

vinũ optimũ exefficacia. Subiungit po⸗
tremo ſpõſa q̃ſi ſecũ reputãs ⁊ loquẽs di⸗

gnũ nõ dubiũ qm̃ bonũ dilecto meo ad
potandũ labijsq; ⁊ dentib illiꝰad rumi⸗/
nanduʒ cauſalit intellige.qꝛ potare facit

et ruminare. Aeo⸗ increatus abyſſus
amoꝛis.fons ffuuiꝰ ⁊ ffumen.cuiꝰderiua⸗
tio eſt ipius vocatio.cur ab initio vocataʒ
⁊ electã ſynagogã velut arentẽ deſeruit ⁊ re
pudiauit.ſuꝑinfuſa ⁊ deſpõſata gentiũ ec⸗
cleſia. Pẽdet iſta queſtio ab oꝛdine diuine
pꝛouidentie.q̃ caritatẽ oꝛdinauit in effecti
bus ſuis quos vtiq; dicere poſſumꝰ amo⸗
res ſuos.qm̃ ſuũ dicere amare eſt. Amauit
⁊ facta.vidit inſuꝑ cũcta que fecerat q̊ ocu⸗
lo niſi amoꝛis’t: erant valde bona. Valde
ergo amabilia qm̃ bonũ ⁊ amabile ↄuertũ

tur. Pꝛopterea res vnaqueq;. tãtũ habet ðᷣ

amabilitate quãtũ deo amanti placitũ eſt.
Leſſet ergo ſuꝑba curioſitas moꝛtaliũ ſuꝑ

hmoõi queſtiunculis. Cur: Rñdet ꝓpheta.
NQAuecũq; voluit fecit. Rñdet ⁊ pꝛo ſeipſo.
Miſereboꝛ cui miſereboꝛ.⁊ clemẽs ero in

quẽ mihi placuerit. Repudiata eſt ſynago
ga pꝛius electa Demeruit pꝛius ita fieri di
cente ꝓpheta ad deũ. Quoniã qui elongãt

ſea te peribunt.perdidiſti omnes qui foꝛ⸗
nicantur abs te. Elongata eſtperijt. Foꝛ⸗
nicata eſt diſperſa eſt ⁊ repudiata.⁊ eccleſia
gentiũ gratis electa.ſub typo vaſti ſuperbe
et heſter gratioſe. ¶ Amoꝛ eternus qualeʒ
dicẽdus eſt plus diligere vel pꝛeſcitum/in

gratia nũc exiſtentẽ.ſicut ſynagoga fuit vł
pꝛedeſtinatuzʒ/odioſum peccato actuali q̃⸗
lis erat eccleſia gentiuʒ futura? Reſponſio
fit per diſtinctionẽ. Quoniã Ccðm pꝛeſen⸗
tem iuſticiã plus amauit ſynagogi repꝛo/
bam / tunc exiſtentẽ in gratia.ſed ſimplicit᷑

plus eccleſiam gentiũ tunc exiſtentẽ in cul

pa.ne gloꝛiet᷑ ſtulta pᷣſumptio omnis car⸗
nis in cõſpectu ſuo. Amoꝛ increatus q̊s

awmaſſe plus exiſtimandus eſt. vel angelos

vel homines. Quos inſuꝑ inter homines
vel xpᷣm vel totam eccleſiaʒ. Quos rurſus
in eccleſia.vel matrẽ ſuam vel Johannem
cui cõmiſſa eſt in cuſtodia.vel petrum cui
ſue cõmiſit regimen eccleſie. Quem plus

ſubinde dilexit vel Johãnem.vel petrum

Rurſus ſi deus ab eterno dilexit mund uz
atf

99

2 2

Buper cantica canticoꝛũ

creandũ cum omnib que in eo ſunt vel ex
tꝑe.Et quãalibet dicat᷑ſi plus dilexit vnaʒ
creaturã qᷓ; aliam cũ in actu dilectõnis ſue
infinito nõ videat᷑ inueniri poſſe plus vel

minus. Sed videt᷑econtra ſi omnia dile⸗/

xit equaliter cũ non fallat᷑ in dilectione ſũt
omnia equaliter bona.¶ Amplius ſi dili⸗
git omnia ⁊ nihil odit eoꝛuʒ que fecit.quo
pacto creature ſue quas fecit quotidie defi

ciunt.coꝛrũpunt᷑.intereunt moꝛiunt᷑nedũ

moꝛte tempoꝛali.ſed qð hoꝛribiliꝰeſt.etiaʒ
ſolo cogitatu moꝛiunt enn Vlr ilurs

ſi diligit omnia cur nõ omnibo dat ſaluteʒ
cur non pꝛoſperitatẽ cur non ddlicias. cur
malis pꝛoſpera cur bonis aduerſa. ¶ Cur

multa tolerat ĩmo laudat in creaturis irra⸗

tionabiliby. ſuperbiã in equo Inuidiaʒ in
cane. Iram ⁊ ferocitatẽ in leone. Auariciã
in coꝛnicula. ſegniciẽ in bubone.luxuriaʒ
in ſue vel hirco. gulam voꝛacem in lupo.⁊
ita de ſimilibo.qualia tamen velut odiens
repꝛobat in hominibo punit ⁊ dãnat.Ta⸗
les ſunt queſtiones ſuꝑ pꝛouido ⁊ oꝛdina
to amoꝛedei ſine numero. ¶ Pꝛo quibus
ſit hec vnica cõcluſio ꝙ amoꝛ dei in ſe vni⸗
cus eſt inuariabilis ⁊ imotus.ſiue cõpare⸗
tur ad homines ſaluãdos/ſiue ad damnã⸗
dos/ſiue coaptetur ad creaturas irrationa

les/attamẽ multiplex ⁊ varius dicit᷑amoꝛ

eternus.relatus ad effectus/ſcdᷣm quos di

citur recipere maius ⁊ minus in amando
pꝛout creature ſue plus recipiunt vel minꝰ
de ꝑfectione in eſſendo.Aliquiba contulit

ſolum eſſe.aliquibo viuere.quibuſdã ſenti
re.nõnullis ratiocinari ⁊ intelligere. Suꝑ
addidit aũt electis ſuis beneviuere ⁊ letari
cum beneplacito gratie ſue.quos fecit ca⸗
paces ⁊ participes imaginis et gloꝛie ſue.

per memoꝛiã ſui intelligentiã eternoꝝ.cuʒ

merito hic in via in oſculo ſancto oꝛis ſui
ſub ſpeeacificationis in gloꝛia. Neq; eſt
qui dicere poſſit cur ita ſacis.qui omnia q̃
cunq; voluit fecit facit ⁊ faciet in ſecula ſe⸗

ncipit ſimmpſalma

in quo tangun᷑quatuoꝛ vltimep

pietates amoꝛis.ſxlvij.xlviij. xlix.et.l.
5 Aſit amoꝛ vineas hoꝛtos/et po
vV ma reſeruat.Oſcula vult pueri⸗
foꝛtis amoꝛ q̃ſi moꝛs.¶ Amoꝛ
VWviſitat oꝛtos Veni dilecte mi
egrediamur ⁊c rſeruat poma dilecto vult

ofſculari fratruelẽ ſuũ infantẽ. qꝛ ſugẽtẽybe
ra mr̃is Quis mihi det te. fratrẽ meũ ⁊c.
Deniq; foꝛtis vt moꝛs dilectio.Et ſi qua⸗
tuoꝛ iſtas amoꝛis ꝓpꝛietates yltimas qu.,
ſi totidẽ linguas igneas.vel ſcintillas. aut

ſub ſilitudine fontis q̃ſi totidem riuulos.

Juxta quos canit᷑ decemũ ⁊ poſtremũ ſym
pſalma canticoꝝ poſſem adaptare pᷣcedẽ/
tibo ſcõᷣm anagogiã ⁊ allegoꝛiã. nihilomi⸗
nus placet appꝛopꝛiare ꝑ tropologiã amo
ni purgatiuo q̃ſi pꝛo adoleſcẽtulis.quaruʒ
nõ eſt numerus. Plures ſiquidẽ ſunt imꝑ

fecti qᷓm perfecti vel diu iam pꝛoficientes.

õpetit adoleſcẽtulis adhuc lac ſugere

cũ infante ihu quẽ introduxit fratrẽ ſuũ ſu

multũ intelligit᷑ yirgo maria. Juuat inten
tionẽ noſtrã/quia deinceps ꝑ totũ capitu⸗
lum nulla fit mentio de dilecta ſub appella
tione ſponſe.ſed ſoꝛoꝛ appellat᷑ ⁊ dilecta/ð
qua ſubiungi᷑ Soꝛoꝛ noſtra paruula ẽ
⁊ vbera non habet quaſi nõdum ſit apta

gentẽ vybera matris ſue.que hic accomode·

viri eõnubio. ¶ Amoꝛ purgatiuꝰ ⁊ ꝑfectii
uus differẽtes habent cõditiones ſicut ⁊ ꝑ
ſone quib habent incipietes ⁊ ꝑfecte mul
tum diſtant. Sicut pᷣterea diuerſificant᷑ in
triclinio coꝛdis inferius ⁊ ſupius habita⸗

1 culũ.aut potius exa ſublimiſſima ſuꝑ ipᷣm

triliniuʒ.de quo plurima ſupponunt᷑ hic
declarata ſuꝑ cantica canticoꝝ marie.ſpe⸗
cialiter tractatu ſcdᷣo.Et exultauit ſpiritui
meus. Et in oꝑe metrico ſuꝑ idẽ m&t vici⸗
bus repetitis. ¶ Amoꝛ purgatiuꝰ in ado⸗
leſcẽtula ſunamite dũ inchoattpᷣs amanti
en adhuc ꝑuula.nedũ apta numero cõcu
inaꝝ vel reginaꝝ donec adoleuerit etas⁊
vberibo intumuerit.ↄuerti debet ad ↄſide⸗
rationes hũanitatis xpᷣi maxime dũ infan
tulus erat.ſugens vbera ad lr̃am mr̃is ma
rie/ vel ꝑ allegoꝛiã mr̃is ecclie. Ita fatetur
bernardꝰſe egiſſe in nouitiatu ſuꝑ illo faſci

culꝰmirre dilect?meus mihi. Et alioꝝ ſine

numero ſunt exẽpla.Altera(qð ſequẽs ad
iſtã eſt paſſiones ſenſuales veracit᷑ fiũt
in ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili ſicamantis ⁊ ſe
afficientis ꝑ pietatẽꝛ gaudiũ.ſpem timoꝛẽ
triſticiã. Deoſculatio pᷣterea nõ querit᷑im⸗

mediate fieri ad caput xpᷣi qdð eſt deꝰvbi eeft
os ei diuinũ:.ſed ad pedes hũanitatis que

rendo veniã.vel ad manꝰ?ſpũs /in petẽdo ⁊

reddẽedo graʒ.vt ꝑ pꝛimũ oſculũ declineta

malo. ꝑ ſcm faciat bonũ quouſq; dignet
dilect?tenere manũ dexteraʒ eꝰ ⁊ deducere

e
ic⸗
6o
mii
an
n
ſe
un

4
e
1
it
iſe
n
ick
gre
t
a4

Bimpſalma Decimũ

hoc eſt delectabilit ducere ⁊ cũ gloꝛia ſuſci
pere vt iam ꝑfect amoꝛ dicat.Defecit caro
mea ⁊ coꝛ meũ.de coꝛdis mei.⁊ ꝑs mea de
us ineternum.Deniq; ↄuenit huicamoꝛi
purgatiuo vita actiua ↄſiſtens pꝛincipali
ter in refrenatione vicioꝝ cũ aſſuefactione
virtutuʒ moꝛaliũ.quibo pᷣſuppoſitis q̃ſi ꝓ

diapfalmate loquat᷑ iam textus nr/⁊ ab eo

ſumamꝰque reqͥrit amoꝛ iſte. ¶ Amoꝛ pur

gatiuꝰ quẽ nouitiũ dicimꝰ.qui ꝓtendit᷑ad

oẽs xpᷣianos.lr̃atos ⁊ idiotas.umꝑfectos.
pꝛoficiẽtes.⁊ ꝑfectos:põt remẽoꝛatõeʒ ſuã
ad pauciſſima reducere.magis ꝑ interiecti
ones ſuſpirãdo.q̃m ꝑ ſubtilia ſpeculando
Suapponamꝰex ancilla theologie grãma⸗
tica ꝙ interiectio ẽ ꝑs oronis ſignificans
mẽtis affectũ voce incognita. Addi pote⸗
rat geſtu incognito. Pꝛimũ ꝓpr aures diſci
pline capaces.Alteꝝ ꝓpter ocłos geſtuum
cognitoꝛes. Dixerimꝰ iſta qꝛ nulla ꝑs or̃o

nis efficacioꝛ ẽ ad mouẽdos affectꝰ q; int᷑⸗
iectio tradẽte hugone ⁊ exꝑientia teſte.Ge

ſtus ſũt ad ocłos. voces ad auditũ exẽpla

ſüt in ſenſibilibo manifeſta qᷓlia videmus

trãfferri ꝑ deuotos ſimplices iĩ oronibo ſuiſ
ad deũ.coꝛã imaginibo crucifexi.Aut iacen
tis xpᷣi in pᷣſepio.vel adoꝛati inter magos

vel pñᷣtati in tẽplo velifugiẽtis in egypiuʒ

vel reuertẽtis vel inuẽti in tẽplo.vel deſcẽ⸗
dẽti in naʒareth. Simpliciũ itaq; fides.et
ſi nõ põt ad remẽoꝛatõeʒ altitudis ſapien/⸗
tie dei ꝑtingere.ꝑ ſubtiles intellectꝰmedita
tiones.fiat qð dicit dionyſiꝰad ↄgregantiſ
pr̃is vnitatẽ ⁊ deificã ſimplicitatẽ vnio vel

vnitio.Ad qð faciendũ ſumplex fides.⁊ eri
gens ſpes.⁊ amplexãs amoꝛ ſufficiũt. ma⸗

gis affectualit᷑ ſuſpirãdo q̃ſi ꝑ interiectões
qles ſunt.O vtinã qᷓ; ꝑ intelligibiles alias

ſpeculatões.q̃ nõ ſũt in hoĩs arbitrio.ſicut

interiectõis affectões. Nihil eĩ magis ĩ po
teſtate nr̃a ẽ q̃m deſideriũ vel volũtas.Ce
teꝝ pꝛactica ptʒ in iſtis latiſſime ꝑ oẽm le⸗

ctionẽ.meditatõeʒ ⁊ oronẽ ĩmo cogitatõeʒ

vt ↄfeſti ſuſpiret amoꝛ nonitiꝰad deũ qũo⸗
cũq; ꝓponat᷑ ſibi.vel ĩ ſpecło.vel ĩ enigma⸗

te interiꝰvel exteriꝰ intelligibilit᷑ vel ſenſibi
litervt dicat cũ pſalmiſta. Diligã te dne foꝛ
titudo mea.vl adbuc ſuccincticũ illo.qͥ re
cogitãs dictũ apłi.Oð qꝛ ſumꝰfilij dei mi⸗

ſit deꝰ in coꝛda nr̃a ſpm̃ filij ſui clamanteʒ
Abba pr Reflexitſe ſuꝑ ſe. Quid poſtulaſ
dũ dicis abba pr. Rñdit ſibijpᷣi ſuſpirabũ
dus inalta/te. Adbeſit in iſto te.nihilvltra

petens:qꝛ nece quid peteret vltra patebat·

Cõpoſuerũt ſibi multas ꝓ multitudine di
ninarũ inſpirationũ viſitatõnes.rñſiones
hmõi bꝛeuiſſimas ↄfoꝛmes affectui pieta

tis vt illud vbi ihs ibi maria. Dilectꝰ meꝰ

mihi ⁊ ego illi. Dñe ieſu ſuſcipe ſpm̃ meũ.
Et ita de qualibet petitõe oronis dñiceſic̃

dicedo cũ ſuſpiratoe interiectiua. O pr̃.o
noſter.o qͥ es in celis ⁊ celatis ineffabilib

⁊ ignotis.O ſanctificet᷑ nomẽ tuũ ſanctifi

cans ⁊ ſãctificãdũ.O adueniat regnũtuũ.

regnũ ompiũ ſeculoꝝ.vt ſis oia in oĩboꝛ re

gnes in meqꝛ regnare debes.O fiat volun

tas tua pceptiua.phibitiua conſultiua.co
hibitiua ⁊ volũtas beneplaciti tui ſicut in

tate ꝑmiſſionis tue.quoniã indignatio eſt
contra vicia.nõ eoꝝ volitio ꝓpterea roga⸗
mus.Cõuerte nos deus ſalutaris noſterꝛ
cõuertẽdo nos auerte irgm tuaʒ.cadere nõ

ꝑmittẽs nos a nobis. ¶ Amoꝛ nouitiꝰ po

teſt in remẽoꝛatõe ꝓ omni ſubtilitate.⁊ ici⸗
entia. fixos habere ⁊ herẽtes oculos ſpectã

tes ad incarnatõeʒ dñi noſtri ihu xpᷣi.qui
per euangelia digeſti ſũt ⁊ in pictis vłſcul
ptis imaginibo ondunt᷑ſatis cõfoꝛmit᷑ ad
apłm. Nihil inquit iudicaui me ſcire inter

vos niſi ihm xpᷣm ⁊ hũc crucifixũ.Simi⸗
lis eſt ratio vel potioꝛ de remẽoꝛatõe circa

euchariſtie ſacramẽtum. ¶ Altuero diceret
foꝛte aliquis ꝙ in picturis imaginibo re,
pꝛeſentat᷑ deus ſub foꝛmis ſenſibilib.que

occaſionẽ dant erroꝛi ſicut in figuratõe ſã⸗
cte trinitatis. Rñdemꝰ?cũ illo qui dixit. Pi
ctoꝛibo atq; poetis qölibet audendi ſemꝑ

fuit equa poteſtas. Om̃ vt pictoꝛes ugat
999

illa que ad rei veritatẽ aliter ſe habẽt vl
buerũt. Ita ſcriptoꝛes nedum poetici ſed
ꝓphetici ⁊ euãgelici ⁊ moꝛaleg multa dicũt
ſub parabolis ⁊ figuris aliter qᷓ; res ſe ha⸗
beat.niſi coaptemꝰſigna reꝝ cũ reb. Suf⸗
ficiet igit amoꝛi nouitio.p om̃i ſubtilitate
exercitiũ.in deſiderio catholice vite pñtis
cũ ſuſpirio ad eternã q̃i dicẽdo Quis mi
hi det tefratrẽ ⁊c cũ ſilibo aſcẽſiuis.ptẽeſi
uis.⁊ vnitiuis interiectionũ affectibovt O
abba 3 O diligã te O oſculer te O amem

te.¶ Amoꝛ nouitiꝰ ſciẽs ab aplo ꝗ optet
accedentẽ ad deũ credere.qꝙ de

cto meo ⁊ ad me ↄuerſio eius Vñ dotata
caritate qꝛ diligẽtes ſe diligit nuertiurad
af 2

eſt. 7 ſeqd
rentibo remuneratoꝛ eſt accipit fidẽ ⁊ ſpem
p quas dirigit᷑ ⁊ erigit᷑ vt dicat Ego dile

99

celo ⁊ in terra.Auertas aũt faciẽ tuã a volu

BGuper cantica canticoꝛũ

oꝛationẽ/ ſciens illud. Sine me nihil po⸗
