nomẽ eiꝰcirca finẽ. Aſſignat idẽ dioñ.q;

hec ſapiẽtia eſt amẽs ⁊ irrõnalis ⁊ ſtulta.
tm eſt oĩs rois ⁊ mẽtis ⁊ ſcie cĩ ¶ Uide
amde v̈bo h̊ te docẽte ⁊ illũinante O vir

go btã. ſapiẽtiſſima feminaꝝ Quid ſibi

vult h̊ ꝓbuũ.vt ſapietia qᷓm qᷓrimꝰ/in nllo

videat᷑ nr̃i triclinij cenacło reꝑiri.Nũqᷣd
in ſupᷣmo vbi mẽs habitat: At ſapiẽtia ẽ
amẽs.i.ſine mẽte. Nũqͥd ĩ medio. vbi rõ

collocat᷑: At ipᷣa ðꝛ irrationalis.ſine rõe.

Nuũqͥd in imovbi cognoſcit aĩa: Sʒ hec

ic obſecro te vᷣgo pꝛudẽtiſſima.dic ꝑ
apiẽtiã tuã.qͥ pacto talis repugnãtia.vᷣ⸗/
boꝝ ⁊ nõimimo ⁊ reꝝ/ſecũ ſtabit: Hoc
eſt qð lõgo iã ꝓceſſu veſtigauimꝰ Hoc al
tero iã tractu poꝛi ð ſcõ nõie filij tui/q̃dã

ſ huatid ſtulta vocat᷑.q̃ſi ſciam nullã hñs

dicere ſpopõdimꝰ.ſub te fiſi. Hoc nũc ex
ſoluere tẽtabimꝰ.expõnẽ recẽſentes diffi

nitõis.ſapiẽtie.a deuoto tuo dioñ.poſite

,ℳ

apiẽtia inqͥt ẽ dĩniſſima ðᷣi cognitio.

q̃ eſt ꝑ ignorãtiã ↄgnita.ſᷣm vnioneʒ ſuꝑ
mẽtẽ.qñ mẽs ab oĩbaalijs recedẽs.poſtea
etiã ſi ipſaʒ dimittẽs. vnita eſt ſplẽdẽtib⸗
radijs.inſcrutabili.⁊ ꝓfundo ſapiẽtie lũi

ne illũinata.Fiat ̊ p ꝑticulas nr curſus

apientia ẽ dĩniſſima deiꝰgnitõ Cũ

dei ↄgnitio hic in via (qꝛ ſic loqmur in ſe

quẽtibo)ſit triplex in gñe QOuedã ſymbo

lica. bñ vtẽs ſenſibilibo.qᷓdã ꝓpꝛia.bñ vtẽſ
intelligibilib ertia myſtica qᷓ ducit ad
ſuꝑm̃tales exceſſus Hec tertia h nõiat᷑ di

uiniſſima.qꝛ ꝑfectiſſima.qꝛ expimentalr

habita. Quid em̃ perfectius ſcituꝛ.qᷓ; qd
in experientia cognoſcitur?: Supꝛa vero
deductum eſt ꝙ theologia myſtica eſt exx
perimentalis dei perceptio. ⁊ intuitiua.
ſuo modo. ¶ Bapientia eſt per igno/
rantiam.cognita. Si ad idẽ ⁊ icõᷣm ideʒ
omnino fiat locutio/conſtat ꝙ; hoc con/
ſtare non poteſt. ſicut nec contradictio
poteſt. Referuntur ergo ad diuerſa bec
duo. per ignoꝛantiam ⁊ cognita. Dolurk

vnitio intellectuał.diſcretiua cuiuſcunq;

rei create vł creabilis.⁊ h̊ͥ nõ in habitu.ſʒ

in actu.ſaltẽ intentio.q̃ poſſʒ mouere vel

trahere intellẽm diſcretm/ad impediẽdũ
affectũ mt circa deũ ab actu.qͥ ðꝛ hoↄgni
tio.¶ Gz qlis cognitio.ſtatim apit ᷣm

vnionẽ ſuꝑ mẽteʒ.Eꝛit ſuꝑ hac vniõe ſer

mo poſterioꝛ ſuꝑ illð. Eſuriẽtes repleuit

bonis. Hõ em̃ pᷣt hec materia grãdis.to
ta ſimul euolui. Vocãt vniõeʒ hãc expo

ſitoꝛes dionvſij q̊s legi. vniõeʒ extaticaʒ
vnientẽ affectũ mẽtis cũ deo. Videt᷑ aljs

ꝙ hec vnitio nõ ſit foꝛmalꝛ amoꝛ vel dile

ctio.ſʒ radicaliter fundat᷑ in gra gtũ faci
ente dũ eſt in actu ſiẽ pᷣncipali ⁊ ſupᷣmo.
q̊ eſt vnire cũ deo. Juxta illud apłli Qui
adheret deo vnus ſpũs eſt ¶ DHec vnitio
p grãm pᷣſupponit tresvirtutes theologi
cas.dona ſimł ⁊ btitudines.⁊ ceteros ha

bitꝰ.pᷣſertim infuſos.quoꝝ gr̃a gtificãs

eſt radix.foꝛma ⁊ finis.qð ðꝛ ꝓpter grãs
ſolũ g& datas. q̃ nõ reddũt ex ſe gtũ deo.
vt ſunt gre oẽs ſi ſtricte loqᷓmur/pᷣtercha
ritatẽ.Cuiꝰ rõ ẽ qꝛ ſola charitate excepta
q̃ nõ ↄpatit᷑ qdᷣcũq; moꝛtale õ legẽ dei.ce
teri habitꝰ ſtare pñt cũ pcc̃o moꝛtali ⁊gre
uatiõe.ſʒ eõ gra ſtat ſine illis ¶ Rurſus
ec vnitio ðꝛ ſuꝑ mẽteʒ.quẽadmodũ tra/
ctatu ſcdᷣo ſuꝑ illõ Exultauit ſpũs meꝰ/
deductũ eſt.mariã fuiſſe ſupra ſpm̃.imo

⁊ ſine ſpũ qñʒ dũ cecinit hᷣ cãticũ Magni

ficat aia mea dñũm Propterea ðꝛ hec ſapi
entia amẽs.nõ qꝙ; mẽs ꝑdita ſit vel deſtru
cta.ſʒ qꝛ ꝓ tũc.de ſe nil cogitat. intelligen
do ſeipᷣaʒ actualiter vel amãdo Et hoc ex
plicat᷑ cũ ſubdit᷑ in diffinitiõe.qñ mẽs ab
oĩboalijs recedẽs.poſtea etiã ſeipᷣaʒ dimit
tẽs. Hoc qũo fieri poſſit.płies oñſuʒ eſt.
etiã naturalibo induſtrijs.maxĩe pᷣſuppo/
ſita fide ſummi dei.¶ Gʒ qð ſeqͥ pꝛſus

5

Gtuitũ.ad q̃d ne natura ſu fficit.nec attin

it induſtria. ꝓpterea iure dẽ hec ſepiẽtia

ſingulari puilegio.data a ſpũſcõ.qbovult
⁊ quũo vult ſpirãte.⁊ nõ niſi fidelib xpᷣia /
nis.q̃ᷓntũcũq; alij fuerint ꝑ intelligẽtiam

eleuati ⁊ illũiati. Hec ſapiẽtia nõ datur ꝑ

letitiã internã affect circa deũ. ſine ſapiẽ
tia incarnata ⁊ impanata ſic loqñdo.ʒ
qꝛ xpᷣs oſtiũ eſt.ad hanc ſapiẽtiã dux ⁊ſca
la. Idcirco ſeqͥ vnita eſt.ſ. mẽs ſuꝑioꝛ ?⁊
pncipalioꝛ poꝛtio ſpũal.ſuꝑſplẽdẽtiba ra
dijs inſcrutabili ⁊ pfundo lũine ſapiẽtie
illuminata. ¶ Cõfeſtim elicitur.ꝙ; hmõi

Lractatus. VII.

ſapientia /non ſit pura caligo.nec purete

nebꝛe. nec pura ignoꝛantia.Alioqͥn.mẽs

ipſa. qᷓliter eſſet/inſcrutabili ⁊ pꝛofundo
lumine illũinata: ¶ TColligit᷑ ſcðᷣo. ꝙ hec
illũiatio neqͥt haberi.ꝑ hũanum ſcrutini

um.ꝛ dicitur inſcrutabili lũine.⁊ ꝓfun

do.qm̃ ad illud nequit per ſe ratio vel aĩa

deducere.ſicut nec altitudinẽ dĩne ſapie

enetrare Sũt em̃ apð deũ idẽ/altitudo
eu ſublimitas ⁊ pofunð. ſicut ipᷣe eſt ini

tium ⁊ finis. Solus igitur ſpũſicũs.cau

ſat hanc illuminationeʒ ſapientie.cuius
ſpũs eſt acutꝰ.⁊ oĩbo mobilibo mobilioꝛ.
attingẽs vbiq; ꝓpter ſuã mũdiciã Sp̃ᷣs.
aũt ſcũs quẽ mittit pꝛ in nõie filij/nõ eſt

acceptoꝛ ſublimiũ ꝑſonaꝝ in docendove

ritatẽ/paruuł⁊ ſimplicibo derelictis.qui
credũt in filiũ Quin etiã/ſi q̃ dici poſſit

acceptio.cadit illa ſuꝑ paruulos ⁊ hũiles

in oculis ſuis Ita pꝛ inqͥt filius.⁊ ſic pla

citũ eſt apud te. Placitũ dicit.nõ cuiuſcũ

qʒ meritũ Cõfundit hec ſnĩa gnaliter oẽs

ſcrutatoꝛes maieſtati.hũana quis indu
ſtria.niſi hac vna ſola hũiliari ſub poten

ti manu dei.vt nos exaltet factos hũiles

Poꝛro recũbere in nouiſſimo loco.cũ no

uiſſimo viro xpᷣo/ĩ cruce poſito. vt dicat

ipᷣe qui nos inuitauit. Amice aſcende ſu
perius.veni vſq; ad tronum pꝛis.⁊ in eiꝰ

ſinu qͥeſce.vt tibi ſit gloꝛia in idipſuʒ.

romptũ erit. deinceps cõcoꝛdare.reten

tis pꝛius dictis.quid ſit diuina caligo.
quid diuine tenebꝛe Siqͥdem eſt vna ca⸗

ligo. reſpectu creaturaꝝ.ſimiliter ⁊ tene/
bꝛe/qm̃ ceſſat actualis uluminatio.ſeu vi

ſio intellectualis. vel ſenſualis / cuiuſcũc;
creature. Imo ⁊ ipſiuſmet mentis. ceſſat

conſideratio de ſe.Eſt altera caligo ſeu te
nebꝛa.que dicitur diuina.quia nullo mo
do compꝛehendi poteſt a mente.illud qd
per illuminantem radiũ.vel radios oſtẽ
ditur. ⁊ hoc minus qᷓ; abyſſus coꝛpoꝛa
lis immenſa. per oculum. quocũq; ſolis
lumine.ſuperfuſum/ penetrare SFas tñ
ad illð immenſum diuinum quantuncũ
q́g ſit abſconditum ⁊ in caligine poſituʒ.
viſui ſpirituali. YFas inq; affectui. quod
aſpiret.quod deſideret.quod ad illud q̃/
lecunq; ſit/vnitiuis pꝛotenſionib ſe ex
tẽdat. Siqͥdẽ ⁊ inuiſa nec plene cognita
2= ſuſpiramꝰ? ſpamꝰ.
in

Habemꝰ igit᷑ duas caligines VUnam
erioꝛem. que eſt actualis ignoꝛantia

tiöne⸗
ſtheil
ſor Aa

Arihaf

Gent
lid
noho
ſingen
ſchr
ſinge
ſold
wot
goq⸗
Ahme

ncanndyr
muchgni
daipoſit
oordüle
lugaſehe
1nöninſd
limes
ubin
jbn
vohils
waio
Nent
mdeſn
ainen
. O
Nereen
a clig.
Gwad
luntten,
nanoſauri
uinſdig
nens ſ
1ligoſur
uunnlono
r lcs
Amboſi
ſuocnponn⸗
ociq ſols
m Fun
ngumeman
iane winn
migt
olull
rnrmh,
pnm:n.
—
gen⸗

Super Magnikicat

qeaturaꝝ Alterã a ſupioꝛi. que actualis

ignoꝛãtia ðᷣi.q̊ ad viſionẽ obiectalłẽ. habe
mꝰ mediũ/lucẽ.imo lũia młta.młtos ra/
dios. q̃ tũ ſũt vna virtus vnitiua.vnus

radius/ſurſuʒ educẽs ad pꝛẽm lũinũ.vñ

oꝛiũt᷑ vt a fonte. Siẽ inſuꝑ virtꝰ magne

tis attrahit ⁊ reducit ⁊ↄuertit ad ſe ferrũ
Et gnaliꝰ ſicut om̃e obiectuʒ appetibile/

ſuũ trahit appetitũ qð vidit qͥ dixit Tra/

hit ſua quẽ
ad ſpõſuʒz ¶
nemo venit ad eũ niſi tractus Sʒ o felix
tractus rit᷑ hic nõ parua dubitatio.
q̃ fundat᷑ ĩ notificatiõe.qͥd fit dĩna caligo

vel tenebꝛe. Eſtem̃ caligo talis.defectꝰ cõ
pꝛehẽſiõis dĩne maieſtatꝭ Cõſtat ãt/ꝙ be

ati. ſilr ab illa ↄpᷣhẽſione deficiũt. ⁊ ſi nõ
ab appꝛehẽſiõe. Soluit hoc nomen mox

adduũ ⁊ ſi nõ ab apꝛehenſiõe Appꝛeben

dũt itaq; deũ obiectalr ⁊ nude ⁊ clare⁊ im

mediate ꝓpterea dicũtur extẽſo nõie ↄpꝛe
bsſoꝛes. nec reliquũt᷑ eis tenebꝛe vlle. vl

caligines.vel thophanie ꝓut hic in vig.
Sũt idcirco ſꝑ in luce ⁊ lũine ſuꝑ ſeq̊n
tũcũq; exalte deus apð menteʒ btãm in

cognitiõe Secꝰin via.qꝛ nec mẽs hʒ ocu

los diſpoſitos ꝑ lumẽ glie/vt videat ob/

iectalr deũ nec deꝰ vult obijcere hic nude

ſemetipᷣm. Et hec rõ potioꝛ eſt pꝛima.qꝛ

ſi vellet hic deus poſſet. qð ⁊ feciſſe credi
tur moyſi ⁊paulo.⁊ dilectiſſime feminaꝝ

Nõnulł etiã foꝛtaſſis ex pᷣuilegio ⁊exerci

tio amoꝛis.ſinglłlariHinc bernardus.pᷣ/
expoſito vᷣbo illo Abſcõdit lumẽ ĩ mani/

bus/ſcribit ad Cartuſieñ.de monte dei⸗
dicens Nõnũq; q̃ſi ꝑtrãſiẽs gra/ꝑſtrin/
git ſenſuz amãtꝭ.⁊ eripit eũ ſibi.⁊ rapit in
deũ ꝓ modulo ſuo ad mom̃tuʒ id ipᷣm ei
oñdẽs vidẽduʒ ſicuti eſt. Interim etiam
⁊ ipᷣm efficit.id ipᷣm.vt ſit ſuo mõ.ſic illð

eſt. hec ille. Sonãt in hãc ſniam. płima

vᷣba Aug.⁊ Bꝛegoꝛij. Nõnulli vᷣo/latiꝰ⁊

elatiꝰh̊ aſſerũt q; ſatis eſt.dicẽtes aĩam in

oẽʒ plenitudinẽ dei trãſire/vt optat apłs
ĩ il.ſ.ideale eẽ ſuũ ↄuerti.qð hñt ab eter
no Poſſet ⁊ B̊ ſane intelligi.⁊ inð colligi
ſinglaritas.amoꝛis.ſinglłoꝝ btõꝝ in ðo.
ſic hʒ ⁊ attingit q̃libʒ linea ꝓpe cẽtꝝ ſuuʒz.
ſinger ⁊ diſcrete. qð tñ oĩbo lineis cõe ẽ⁊
ſibi Deſipiũt aũt.qꝛ eE aĩam in eẽ

ꝓpꝛio ſui gũis remanere.¶ Beat de reli
qs q̃ ↄdictiõeʒ implicare vident᷑. Silen
tium occulte docens Eſt pax illa mẽecꝭ q̃

oluptas Qüuo loqᷣt᷑ ſpoõſa
(Wrabe me pꝰ te. Sciebat qꝛ

86

exuperat oẽm ſenſum. ⁊ es ab ol ope in/
tellectuali? ſenſuali mõ dicto Eſt q ſibu
l aure tenuis.pꝰ ſpm̃ ↄpũctiõis.ſubuer

tẽtẽ mõtes. ⁊ ↄterẽtẽ petras pccoꝝ.pꝰↄm̃

tatiõeʒ ſe manifeſtãteʒ in ↄfeſſiõe.pꝰ ignẽ
ʒeli ſatiſfactiõis Hic ſibulꝰ ẽ vocatio ma
rie in ſilẽtio ꝑ marthã. Hec eſt vox.aure
lenis.cuiꝰ venas ſuſurrij furtie capit au
ris.ↄtẽplãtis Hec moꝛs optabilis ſine q̃
nõ viðꝛ de. qꝛ nõ videbit me hõ ⁊ viuet.

ait dñs moyſi. Hic ẽ vẽtus roꝛis / flãs in
medio foꝛnaò babilonice. qꝗᷓ eſt coꝛ nrjm.

ſue nate deſtitute Grer. Hace impi/
qᷓi clibanꝰ ignis ſuccẽſus uãto putas
opus eſt ſilentio. q̃nta pace.q̃nta ſereni/
tate.vt audiat᷑ vox ſpõſi.in abſcõdito cu/
biculi cũ ſpõſa int? introꝛſuʒ valde.cũ ſũ/
mo ſilentio.ſolus cũ ſola delectat᷑. nec ad
mittit alienos. SBilr ⁊ ſpoſa ſecretũ cap.pqp
tat.nũc in foꝛaminibe petre.ĩ caueꝛna ma
cerie.nũc in mõte mirre.aut colle thuris.
nũc ſuꝑ mõtes aromatũ Vnñ cũ q̃ſiſſet di
lectꝰ. Que habitas in oꝛtꝭ amici auſculta
Fac me audire vocẽè tuã.verecũda ð pñti
a amicoꝝ.inter linearis. Yuge dilecte mi
nõ ꝙ eo vellet carere. ſʒ hre ſolitariuũ. Et
vbi? Certe ſuꝑ mõtes aromatũ.qͥ ſũt mõ
tes etni a q bo deꝰ mirabłr ulũinat Paſcit
in illis ⁊ quieſcit.vñ turbati ſunt oẽs in/
ſipientes coꝛde Claret ſubinde qͥd ſit ob
ſcuriſſimũ illð.quod eſt ſuꝑmanifeſtiſſi/
mũ.̊ eſt ip̃e deꝰ Cõſtat auteʒ illud phice
traditõni.q; manitfeſtiſſima nate /ſicut de

us ⁊ intelligentie / ſunt occultiſſima nob

Veritas eſt/qph̊ia nõ ↄſiderauit aut cõ
ceſſit reualatiões deſuꝑ a pꝛe lũinũ.q̃les
ponit ⁊ in qb q̃ſi ſolis.innitit᷑ ſpũs xpᷣia
nus UWoluit de efferre nos/ad ſuperna/
turalẽ ⁊ eternã vitã.Dedit ꝓpterea legem
7.ſacramẽta ſua. ſuꝑ naturã. Ita vt vita
xpᷣiani magis pendeat a miraculis q; na

tura Militat hoc cõtra curioſitatẽ. oĩm

naturalia ſcrutãtium. vel ex eis in viuen
do pendẽtium. ſicut aſtrologoꝝ nonulli
ſunt.⁊ medicoꝛum.⁊ alioꝝ/ꝑ pꝛudentiã.
ſuam. regere rempuplicam exiſtimanti/
um. quales omnes deducit in ſtultum
finem crebꝛo deus.vt ſciãt quia dominꝰ
ipſe eſt deus qui regna mutat ⁊ tempoꝛa.
Perſpicuum deniq; fit.qᷓ; alta ſis mente
contemplata. virgo beata.tu ſuper om/
nes illuminatrix.⁊ illũiata.cuʒ decurſu
mundi labentis ꝑegrinatiões hominuʒz⸗

TLractatus. VIII.

ſub ſtabili dei puidentia pſpiciens / ceci⸗
niſti. Diſperſit ſuꝑbos mẽte coꝛdis ſui.

pfirmãs p id qdᷣ ſequit᷑ Depoſuit poten /

tes de ſede ⁊ exaltauit humiles.

Ittuoꝛ Prima de depoſitiõe ꝑ impulſus

v. p notulas. xliin.

TPrima Motula

demonio

*

ſcipu ⸗ Gliat pſaltes nfa. cui oñs huili/
tatẽ reſpexit.gliat᷑ in hũiliũ collaudatiõe
ſumul ⁊ exaltatõe. Ex abũdãtia em̃ coꝛdꝭ

hũiliati.loqͥt.legerat magna potẽtia ðᷣi

ſoliꝰ ⁊ ab huilibo honoꝛat᷑ Propterea ma

gnificat dñm cuʒ exultatiõe ſpũs.qꝛ ſibi

ygenie in pgenies timtib eũ. ⁊q ſũt timẽ

tes deũ ſi nõ huiles: Quo . ſiab hũilib⸗
honoꝛat᷑.⁊ timet᷑ deꝰ.ↄſeq̃ns ẽ vt deſpici/

at᷑a ſupbis. OQuid pꝛeterea ſuꝑeſt.niſi vt
deſpiciẽtes ſuꝑbi. diſpgant᷑.⁊ a ſede depo
nant᷑.qͥ ſibijpᷣis nõ dño potẽtes eſſevolũt
Sůzʒ hʒ qſtiõeʒ Qui ſũt hi potẽtes:

tate.notat᷑ ĩ hac pſalterij coꝛdula.dupler

impulſus. Vnꝰin deoꝛſum. Depoſuit.i.
deoꝛſuz poſuit. ⁊ depulit Alter ſurſuʒ eue
hit. trahit ⁊ ĩpellit. ⁊exaltauit hũiles Cõ
ſonãtia młtiplex ſuꝑ B̊ ipulſu duplici ſup
petit. Vno deoꝛſuʒ ⁊ malo.ſurſuʒ altero
⁊ bono Audi de malo Impulſus euerſꝰ
ſuz vt caderẽ. Et iteꝝ Hõ
tuert ſtare De helya vo dicebãt filij ꝓpha

rũ Ne foꝛte tulerit eũ ſpũs dñi.⁊ ꝓiecerit
cũ in vnũ mõtiũ vel ĩ vnã valliũ.⁊ de xpᷣo

ſcribit marcꝰ ꝙ expulit eũ ſpũs in deftũ.
Vnꝰtñ impulſus viguit an pcm̃.q̊ ſpũs
intellectualis ferret᷑ in deũ.nõ violẽter.ſʒ
vltroneo volũtatꝭ amoꝛe. Sic trahi pete
bat qͥ dicebat Trabe me poſt te. Et xpᷣs
HNemo pᷣt ad mevenire niſi pꝛ qͥ me miſit
traxerit euʒ Peccauit lucifer oꝛt eſt alter
impulſus vſq; ad abyſſuʒ Vnð dict?ẽ dia
bolus.q̃ſi deoꝛſum fluẽs Seducti ſũt.⁊
ſeductoꝛẽ imitati ſũt.pmi parẽtes. in pec
cãdo.factuseſt par impulſus in cadendo

nec poterant ſtare ꝓpꝛia virtute. Sʒ dñs

fecit potẽtiã ſuã in bꝛachio ſuo. Ipſe mi/
ſert eſt ⁊ fecit hũiles vt exaltarent᷑ fierent

q; ſublimes ¶ Diſcipulus Ve ve pccoꝛi

—

equitur tractatus

viij.ꝑ didragma ſen dialogũ.ptitõshſis

Epoſuit potẽtes de ſede ¶ Di

bus ab impulſu male q̃ſi ito.q ſunt hic po

tẽtes.qᷓs maria pᷣintellexit An demones

iſti: ¶ gr/ Loqͥad Job dñs de dia⸗

bolo ſub methaphoꝛa behemoth. ꝙ nõẽ

ptãs ſuꝑ terrã qᷓ ei poſſitↄꝑari.qͥ nedum
ſuꝑbe. ſʒ rex eſt ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie Qui
teſtãte apło extollit᷑ ſuꝑ om̃e qð ðꝛ deꝰ.de
quo ꝓphᷣta ſuꝑbie ſuevocẽ expᷣmẽs Cõſcẽ
dã ſuꝑ aſtra celi.exaltabo ſoliũ meũ.ſede/

bo in möte teſtamẽti Seqͥt᷑ Et ero ſilis
altiſſimo ( Euerũt qͥ opinarent᷑ luciferũ.

inuidiſſe altiſſimo filio.⁊ eqlitatẽ eiꝰ affe/
ctaſſe Et qꝛ ꝓpter filium tẽpeſtas aduene

rat moꝛtꝭ/ex inuidia diaboli/ in orbẽ ter/

raꝝ/dixit in ſecreto trinitattisↄſilio Si
ꝓpter me oꝛta eſt/mitte me in mare Fiam
hõ paſſibilis.oĩbo fluctib tentationũ ex/
poſitus.⁊ ceſſabit tepeſtas ¶ Nidet᷑ huic
põni.text alludere cãtici. Cũ em̃ dixiſſet
maria de deo.fecit mihi magna qͥ potens

eſt.qꝛ videlicet hũilitatẽ ãcille ſue reſpexe

rat.rurſuʒ ſubiũxit de diſꝑpſiõe locutura
Fecit potẽtiã. nec hic ſtetit.ſʒ addidit in
bꝛachio ſuo. Nouimus aũt ꝙ ab vſaia.fi
liincarnatꝰ ⁊ paſſus appellat eſt bꝛachiũ
dñi.quis ĩqͥt credidit auditui nro.ãt bꝛa
chiũ dui cui fuelatü
res ños ipᷣe tu. ¶ Diſc. ¶
poſitio cũ traditiõe doctoꝝ ꝑ oĩa Ponũt

uẽ De q̊ ſeqt vᷣe lãguo
ſc. Lõcoꝛdarevrhec

eĩ ꝙ ꝑ ſummã hũiliatiõeʒ filij ði.ſuꝑbia
diaboli deiecta cẽ.qͥ q̃ſi foꝛtꝭ armatꝰ cuſto
diebat atriũ ſuũ ¶ Bz hz oppoſitionẽ. qꝛ
lucifer nũq; vidit intuitiue trinitatẽ.nec

reuelationẽ/videt᷑ ei ꝰcognitiõem habu
iſſe. ſiẽ nec fidẽ.⁊ minꝰvitã eternã.q̃ eſt di
cente xpᷣo.vt cognoſcãt deũ veꝝ ⁊ quẽ mi
ſit iö̃m xpᷣm Sʒz nec caſuz pᷣſciuit E.

Doluiſſet em̃ penaliter ſine culpa. Ho
lo tñ ↄtẽtiõib deſᷣuire.abũdet quilibʒ in

ſenſu ſuo. Sat eſt ad rẽ nrãm ꝙ diabol⸗
voluit eẽ ſiłis altiſſimo.qꝛ ſibi ſuã btĩtu/

dinẽ.aꝓpꝛijs viribo expetebat.nulli q̃rens
aut ferẽs eſſe ſubiectus. Hinc euenit illð

pp̃i. Videbam ſathanaʒ tanq; fulgur. de
celo cadentem Sic finis ad alta leuatis

eſt ruere / dum humiles exaltantur.
SBunt queſtiones alie plurimoꝛum. vt
cur deus creauit.q̃; caſurũ nouerat.Cur

non appoſuit vt redimeret eum ſicut ho/

minẽ po ſt lapſuʒ erexit.⁊ talia que abũde
tractata ſunt per doctoꝛes Hec tñ omni
bus curioſis ⁊ potentibus apud ſemet/

ipſos.nulla poterũt ſatj eẽ.vt inueſtigarne

Cpru

fimen⸗

1ſpen
ſn
s
ntegen
prlſs,
graſi
Nelps

Mtöcbl

giartes,

lge lgtn

eNo
h
RE
as⸗’
ſare⸗
tuutr
lurti
lo/
mnlp
chlos,
Mint
Cpuant.
Gerintſen

ſinſ⸗
inocon⸗
fe Autd
nlionait

min
gd
ſonatpt

hüütliat⸗

lin.

cluſ. G

10 hül⸗

Nherit⸗
Berke
eticon
Homonn

initnn

duodif
tasdei.
duo de
cexpi/

iie
rber
Conüt
ſapdin
WoNRNo
doneg
nnane. ner
dembedn
mäck⸗
aigeni

. „

nu
cie.
gaqolczin

ingnihes
biſtänen/
Enulläns
ecuentl
zlar de
Zaaleuas
Amur.
rimowunn. N
nonern
mſianpy
lucntiͦn
rin
Mo
=

ccepit (

ſufficiãt ſenſũj dñ i Niſi ꝑ fiðᷣi hũilitatẽ/ſe
captiuẽt.obtũdet᷑ ⁊ reuerberabit᷑ potiꝰ ex

lũine rõnũ ſuꝰviſus Credãt ð dño optio

⁊ ſapiẽtiſſimo ꝙ bñ oĩia fecit. Alioqͥn de

Ogr Gobꝛie ↄſulis Galubꝛiẽ nob
intedere.ne deponat nos dñs de ſede. ſʒ
exaltet hũiles.õ potenttis. inſidias ⁊ im
pulſus.aduerſus quẽ ẽ nob colluctatio.
qꝛ aſſidue circuit q̃rẽs quẽ deuoꝛet. Sit

e nullã poterint inuenire rationem.

deĩceps igit᷑ ſi placʒ.collocutio nr̃a.õ ten
tatiões inimici.cui nõis mille.mille uocẽ
di artes. ¶ Diſcipls. Laudo ꝓpoſitum.
Magr Plus laudab.ſi recogitauerꝭ pᷣ

ac eſſe ſibi artẽ celare ſua

nibo tẽtationũ impulſus violẽtos immit
ti. Scit ꝙ ꝑnicioſioꝛ eſt ocultꝰ nr̃ inimi⸗/
cus.Nihil inſuꝑ ꝑicło ꝓximꝰ.qᷓ; ſuũ ne/
ſcire nec credere ꝑicłm. Aut ſi foꝛte / habi
tualr creditũ eſt octualiter id nec attendi

tur nec timet᷑. Male doꝛmit᷑ inter latro/
nes.Cecad oculis qͥd niſi pateat in foue/

am lapſus: At õ. Fruſtra iacit᷑ rete ante
oculos pẽnatoꝝ. ¶ Diſcipls Jmo iacit᷑
aliqñ vt tereant᷑ ſonoꝝ impulſiboꝛ territi
capiant᷑.Hec alta demonũ fraus eſt.ſi vi

derint ſe videri ꝑ oclos fidei/aggrauant

icłm.ſpem euaſiõis intercludũt yalloꝛ.
ſi nõ conabat᷑ ſathan ſic illudere. ſic t ene
re. Anthoniũ.cũ ei totũ mũdũ.laqis ple
nũ onñdit Qui territ⁊ ſuſpirãs ait ad do

minũ.qͥ hos euad et: Scis qle rñũſuʒ ac
DHũilitas. ¶ Diſcipls Cõ
ſonat pſalmiſta Cuſtodiẽs puulos dñs.
hũiliatꝰ ſum ⁊ liberauit me Euadũt piſci
culiꝑ rimulas re.dũ magni retinent᷑ in

cluſi. Sʒ in quo potiſſime ↄſtſtit huili/

tas: Vidimꝰ em̃ plimos/ꝑ nimiam pꝑdi/
tos hũiliatiõem.q̃les puſillanimes.qles
deſperãtes.q̃les tedio vite ſe necates.
Magr Certũ tene ⁊ nullatenus dubites.
nulluũ ꝑire. diabolo ĩpellẽte. niſi pꝛiꝰ poſu
erit ĩ eo pedẽ ſuꝑbie Uidit h.qui oꝛabat.
HNõ vẽiat mihi pes ſuꝑbie ⁊ manꝰpccorꝭ

nõ moueat me Ibi ceciderũt oẽs qͥ opãt

iniqͥtatẽ. Gũt & duoꝝ pncipum.vexilla.

duo diſtinctiua. hũilitas ⁊ ſuꝑbia. Hũili

tas dei.⁊ ſuꝑbia diaboli Süũt impulſus
duo. deoꝛſum ⁊ ſurſum. Ouid hũiliꝰ cru
ce xpᷣi.Quid arrogãtius ſuꝑbia diaboli.

cato qð oꝛe cõfitebg
pecunia reſtituta

terribilis deus aſpicitur in ↄſilijs ſnher

du oia reſpicio fieri pccoꝛibꝰ ad muſcipu

q; cantantẽ vt audiuit. Wagniticat ani/
ma mea dominũ/miratus cauſaʒ gaudij
pariter ⁊ exultationiscredidit arrogan/
tem. cũ ſubintulit. Ecce em̃ ex hoc btãm

qui extollit᷑ ſuꝑ omne qð ðꝛ deus.⁊ yt de
us ⁊ plus q; deus ſatagit adoꝛari. Hinc

oĩa repetit machinamẽta ꝑ vdolatras.ꝑ
magos.ſoꝛtilegos ⁊ maleficos. ¶ Diſci⸗
ulus.Fuerit hec arrogãtia ꝑ diaboluʒ

P intenta. multos tñ decipit nõ

in oib perdiꝶ ſupbiã dnatã Hõne inici

um ſuperbie eſt / apoſtatare a deo: Apo/
ſtatat ois qͥ nõ credit.qui deſperat.qui ſu

um pꝛe oĩb iudiciũ anteponit. qͥ ꝓpꝛiam
nõ dni volũtatẽ implere ſatagit.qui iuſti

cie dei nõ vult eſſe ſubiectꝰ.ſed pꝛiam ſta
tuere Sic cayn deſperans / maioꝛ eſt in /

quit iniqͥtas mea q; vt veniam merear.

Certe maioꝛ ẽ o cayu. iniqͥtas tua q; me/
ritũ tuuʒ ex te.ſed nõ maioꝛ qᷓ; dei miſeri/

coꝛdia.ſi eiſdẽ ſubiecerꝭ te Judas pus in

tenebꝛis ſathae nimis audax.poſtmodũ

tenebꝛis a coꝛde remotꝭ ꝑ aſtutia diabo⸗/
li.factꝰ eſt puſillauimis ſupꝛa moduʒ.ad

nudũ pſpectũ.hoꝛrendiſſimi ſceleris ſui
Cecidit inde a ſe per deſperationem. ⁊?

ſub ſe per damnationem. ſed non adie⸗
cit vt a venie petitioem aſſurgeret de pec
k.qð deteſtabat᷑ ope.
Diſcipulus. Hoꝛreo
totus dũ verſutias diaboli recogito.duz

filios hoim.dũ iudicia ſua abiſſus m

lãa.laqũ ⁊ ruinã Cadit iuſtus ⁊ reſurgit.

cagit alter nec dñs ſuꝓponit manũ ſuam

gr ed nõ minꝰ mirabilis eſt mi

ſericoꝛdia dei ſuꝑ hũiles. Illudit draco/

ni iſti behemoth'j/ſicut aui Puer aũt ema
nuel / tenet ipm laqis Sinit᷑ aliqñ ꝓcede
re ad impulſionẽ electoꝝ.gaudet erũpere

Poꝛro dũu excedit.pꝛotinꝰreuocat᷑. Yacit

ita dens cũ tẽtatione puentũ.nec ſinit tẽ/

tari ſupꝛa id qð poſſumꝰ Poſſumꝰ. intel
lige. nõ in nra. ſz ſui fiducia ¶ Diſcipu
Putas ne ſathan iſte poſuerit inimicici/
aꝝ ſugꝗꝝ laqᷓos mulierẽ nrãm.virgineʒ
puriſſimam. que a ſexu mulier non a coꝛ

ruptione dicitur. Gilier a fecundita/

me dicẽt. omnes generatiões. Junxit ap

plauſum ſuum demon. impulſit ab extra

ſp intenta. multea Sſupbos.
qles aliq́s notauimꝰ ¶ gi Inueniat

4

1

* 4 .
—⸗ .
1†
2 .
.
2

quaſi blandiens.vt eleuatã mariã vehe/
mentiꝰ allideret. Sʒ illuſus eſt ⁊ eliſus
ab hũilitate marie.validiuſq; repulſꝰSʒ
repulſus ad alterã ſe ↄuertit aſtutiã.ſub/
inferens. O qnta facta es.btã ꝑ oẽs gna
tiões.qꝗᷓ talis exiſtis ⁊ tanta. Lu ſuꝑbiã/
hũilitate viciſti.rara/pꝛoꝛſus hunoꝛata.
Euge euge.qꝛ digne btã.qꝛ digne laudã/
da p oẽs gñatiões es inuẽta. Cuiꝰinſidi/
as ſubdolas.intelliges maria. blãdientẽ
morx repulit vt aduerſantẽ Cõuertãt᷑ inqͥt
retrorſum ⁊ erubeſcãt.qui dicũt.mihi eu
ge euge ¶ Diſcipulus Eqͥſſime deꝰ.quid
hic nobis erit tutũ Dr in ꝓſa. cũ nec ipſa
vel virtutũ tuta ſit victoꝛia. O mõſtrum
hoꝛrendũ ingẽs ſuꝑbia.q̃ nũc a ſuo ᷣrio
nũc a vẽto ſolo.nũca ꝓpꝛia morte/nepha

riã trahit oꝛiginẽ. Sʒ o q̃le pᷣſtabi effu-/

gi ſi tã a dextris ĩpugnat q;a ſiniſtris:⸗
Di viuit.ſi moꝛit᷑ſꝑ ſeuit.ſp umpellit.ſꝑ
euertit.vt cadamꝰ ¶ Og Accipe ↄſiliũ
Impulſus / cade ⁊ vide ne ſteteris in te.
Jacta te cũ nouiſſimo viroꝝ ĩ nouiſſimo
loco. Securus eris.qꝛ ſuſcipiet te.Hoc
erit altiſſimũ refugiũ tuũ. Nõ accedet ad
te malũ ſi habitaueris ĩ adiutoꝛio altiſſi
mi. nõ in te.nõ in meritꝭ tuis.nõ in indu
ſtrijs.non in timoꝛe maloꝝ tuoꝝ.dicens
dño. Buſceptoꝛ meus es tu. exultabis te
liberatũ a laqo venãtiũ. ¶ Teteꝝ pulicul
lus eſto ſub alis ſue miſeratiõis.nõ time
bis ab hoc rapace miluo.Te pupillũ ⁊vi
duã aĩam tuã.te mãſuetũ ↄſtitue. rede
pſalmis ſi nſcibie te. Statuet te in ſubli /
mi ptectiõis ſue throno. faciẽs etiã hic ?ꝰ
nũc ↄſedere te in celeſtibo.qꝛ ↄuerſatio in
celis eſt.dũ ſperas in eo impulſus impul
ſu vincet᷑. Cãtabis ⁊ d ices Depoſuit po
tẽtes de ſede In me ponere.⁊ ſuꝑ me ⁊ af/
fectiões meas.exaltauit hũiles.qꝛ głliam
pcedit hũilitas.¶ Diſopul? ſpecioſa ſũt
q̃ loq̃ris ⁊ deuota.ſed q poterit rõe hõ iu
ſtus ſibi bñ ↄſcius de virtutibo/iudicare
ſe virtutes nõ hre. ¶ Dgẽ Wirtutes vᷣe
nõ ſunt /niſi q̃s gr̃e Stificãtꝭ radix ꝓfert.
viuificat. fouet ⁊ roboꝛat.qꝛ nõ hʒ aliqͥd
viriditatis/ ramus boni opis niſi mane
at in radice charitatis. Nelſcit aũt hõ an
amoꝛe dignus ſit gratificãte.q̃re neſcit ſe
veras virtutes hbre. ¶ Diſcipulus Gcit
nihilominus gr̃as ſe płimas a dno rece/
piſſe in bonis. vel foꝛtune vel naturxe. vel
aĩe. Quid ſuper iſtis dicet deo?A

Tractatus. VIII.

Vtiq; Cõfitebit᷑ dño.gr̃as aget bñũfacto

ri ſuo.¶ Diſcipulus Lego phariʒeũ in
euãgelio grãs agentẽ.qꝛ nõ erat iniuſtus
adulter raptoꝛ Jeiunabat bis in ſabbato
decimas dabat. Receſſit tñ iniuſtificatꝰ
in domã ſuã.potenſq; in regratiõe ſua de

lectus eſt dũ publicanus hũilis exaltatꝰ

Dagr Intende diligenter. ⁊ inuenies
laqueos inimici ſuperſeminatos in vijs

phariʒzei Ambulabat iter rectũ/graꝝacti

onis.Quid em̃ gtitudine rectius.eſſe po
teſt:quid ꝑuerſius ingratitudie: Poſu/
it iuxta hoc iter quo phariſeus ambula/
bat/laqueũ arrogantie.quoopꝛehenſus/⸗/
coꝛruit in foueã ↄtẽptus ceteroꝝ. In cõo/

temptũ nõiatim aſtantis ⁊ penitentis.pu

blicani. Nequicia hec eſt demonum. oĩa
ſtatim pariter depꝛauare. Sufficit eis v
vnus aditus ad ꝑniciem. Sciũt bonuʒ
ↄſtitui ex circũſtantijs oĩbo bonis.malũ
vo ſibi ſufficit ad reatũ ſi vył in vno pecaa
¶ Diſcipulus Pharizeus iſte bene B
dotatus ari dei/ↄſiderare qͥd ha

buit: ¶ Ogr Primo illud. Quid ha
bes qð nõ accepiſti?⁊ hoc videtur feciſſe
gr̃as agens deo. Scðdo diceret. Si acce
piſti.quid gloꝛiaris q̃ſi nõ acceperis.Et
ſi putabat o bſeruare/mentiebat᷑ iniqͥtas
ſibi. Quare? Quia ꝓximos ↄtẽnebat nõ
habentes. Judicabat alienũ ſeruũ publi/
canũ/qui dñno ſuo iã iuſtificatus aſtabat
Dedit dñs aplis foꝛmã.qͥd agerẽt in arti
culo tali Hon inquit vos me elegiſtis ne

gloꝛiemini q̃ſi ex vobis.ſʒ ego elegi vos.

ne ſcitis ingrati quaſi non acceperitis.⁊
poſui vosvt eatis ⁊ fructum afferatis.ne
toꝛpeatis ocio. gram dei inuacuum reci
pientes ⁊ fructus veſter maneat.quatenꝰ

ꝑſeuerantia coꝛonetur Diſcipulus g

cile talia dicimus.facile nos in vᷣbis deij

cimus. Sed o pꝛauum coꝛ hominis ⁊ in
ſcrutabile Ouis cognoſcet illos ocultiſſi
mos in coꝛdis finibus ſathane laqueo⸗:
⁊2 vehemẽtes ĩpulſus.qͥs euadet:¶ agr
Paulo añ rũdebas ex oꝛaclo. Anthonij
humilitas ¶ Diſcipulus Quid ꝙ humi
les/ etiam in grrogantia merſi/volumus
iudicari: g Dec eſt palma ſuꝑbie.

vigeri vult hũilis / ne vileſtat. Lofitet᷑ ſe

aliqũ peccaſſe. imo plłꝰ peccaſſe q fecerit)/
aut ſibi conſcius ſit Quare hoc?: Quia

qjuerit ĩ pcc̃o laudẽ iuſticie.dũ audit a ſa⸗

piente Juſtꝰ in pncipio accuſatoꝛ eſt ſui.

2 4 M
JJMU

ſe⸗
ltagen
condeyin
biwurinten
behe rn
ſgnoſcein
hoin
oröniinſt
inhoclea
ſeo ſcuitl
nnnegrod⸗
dectmosd⸗
dakniciont
Erminet
inmeſoie
coghoe
Neca
en⸗
An
iatecg⸗
Mnrer,⸗
e in
Wonn
m hucin
ſpimiens
c his din
lenio.D
buim;nf
ritb. ni
gliopeſtb
Ponſcet
ytdänent
inpaite
lneſemẽ
batlgutſte
hobengue
hereticos
ſthananci
leodex
lisſeere
wmetzo
noinben
lsinuenin
mciher
chun
ſihin
Vris:

iſtanoe

nbit
inglieni
loos habe

Negiſtisne
degiwos.
ufnntsn
acnun
iibo
rhonnstin
soalbli
hnebegneds,

DR
o. Nchorn

iſcipulus Vach. qlis hec ꝑnicies q;
ulta gliatio . Yilij hoim vſq; quo graui
coꝛde.vt qͥd diligitis mẽdatiũ: Quale da

bitur inter iſta ↄſili: ¶ Ogi Conſulit
ei 'ba modũ Deus
ignoſce mihi pccoꝛi.qꝛ non ſum ſic ceteri
hoĩm. Innocentes. caſtitate pollentes.
oꝛõni inſtates. ſobꝛie.iuſte ⁊ pie viuẽtes
in hoc ſeculo.fructus dignos pnie faciẽ/

beda/ riũ ad phariʒei

„

tes.ſicut etiã hic puplicanꝰ.ſicut hec me/

retrix.de q̃libo iurat veritas.ꝙ pꝛecedent
in regno dei pharizeos. PNõ ieiuno.non

decimas do. aliqͥd boni facio. illð q̃
diſtrictionc in
terminer. Viſcivule⸗ Totꝰ intremiſcit
in me ſpũs meus.dũ hoc vltimũ maxie

recognoſco. neſcit hõ finẽ ſuũ. Quia.
ve etiã laudabili vite hoim (t Aug.pꝛo

mfe flens)ſi remota mia iudicet᷑. HNõ aũt

ex meritis dat᷑ gra alioqn iã nõ eẽt gtui/
ta nec gr̃a. Profecto ſi aliq̃ dʒ hũilitatezʒ
parere ↄſideratio.hec vltia dʒ. qꝛ q̃ diſtri
ctiõe iudicet᷑ vita nr̃a.⁊ q̊ fine terminet᷑.

ignoꝛamus 2 gr Recte ſentis. Sed
m hic inſidiari/hic impellere nõ deſinit
inimicus. Teſtes accipe mitas hereſes:

ex his/ dine gre laudibo oꝛtas.⁊ velut ad/

uerſas. Dixerũt aliqͥ.ſi totũ dĩne gre tri/
buimꝰ. nr̃a qͥd agũt opera: Bñ male fece
rimꝰ. ſoli qs ſuſceꝑit gra ſaluabũt᷑. Vox
alioꝝ eſt. boni nõ eſt niſi bona tribuere.

HNon fecit deꝰhoĩes pᷣcipue fideles ſuus.

vt dãnent᷑. Benignus eſt nõ crudelis.qͥ

in ꝑditiõe hoĩm delectet᷑. Tollit ſathã ꝑ//

inde ſemẽ bonũ a terra coꝛdis nr̃i.pertur
bati. aut ſuffocat in oꝛtu.vel duʒ fructus
habendus eſſet exterminat ¶ Piſciplus

Hereticos innumerabiles nõ inficioꝛ
ſermonẽha
ſi

ſathana circũuentos Poꝛro ſe
beto de xpᷣianis fidelibus.¶ gy ⸗
coꝛdis ſecreta.linceis (vt dicũt) oclłis pe/
netrare fas haberes/quot peioꝛes heu in

troꝛſus hereticos ſub velamine xpᷣianita
tis.inuenires. Attñ nolo te curioſũ ſcru

tatoꝛẽ eſſe vite aliene.ſꝑ memineris.pᷣco/

nij charitatis.qꝛ nõ cogitat malu. MHox. ſce.qbonudita ere puta
Iſi ñ meliꝰĩ pace colat᷑ ⁊ oꝛet᷑ de ĩ aimi col

eſt xpᷣi.xt qd cogitatis.mala in coꝛdibus

icet᷑ ignoꝛo.aut quo fine

Diſapulus Quo pacto poſſum
iſta nõ cogitare.qᷓ experientia palã facit?

al Tuge qntũ potes exꝑientiã.te-
cũ habita. te cogita.te circũſpice.clauſos
in alienis ſcelerib.apꝑtiſſimos ĩ tuis ocu
los habe Ouid nẽe eſt/ vt alienis ſoꝛdibo.

coꝛ tuũ inqͥnes.aut impleas ſuſpicionib
maliuolis ⁊ impur. ¶ Diſcipulus. 0

ſum Fres ⁊ ꝓximos q tatiõe poſſuʒ ñ cu
rare:q̃ pacto ñ lugere cũ lugetib cũ infir

mãtibo ñ infirmari? ¶gr Crede iam

hic latet laqus ſathanẽ multiplex. vix erx·
tricabilis.taq; dedali laborintꝰ. q̃ſi nego
ciũ ꝑãbulãs in tenebꝛis. ⁊ vñ veniat aut

quo tedat vix depꝛehenſibile. Ponat in⸗
terim ſilẽtiũ de bñficiatꝭ.⁊ officiatʒ. in re
publica.de pᷣſidibo alioꝝ.qᷓꝝ cura/vel in/

geſta. vl arrepta. vl ſuſcepta ẽ. Coqmur ö

hoie ſic libero.qͥ ſoli ðᷣo ⁊ ſibi viuere q̃rit.
qͥ ñ hʒ hoĩes ĩpoſitos ſuꝑ caput ſuũ.quẽ

punitio pccoꝝ nõ vrget/vt intendat eisv»

ui ↄuenit illð attẽdere.qͥd ad te de his

qͥ forꝭ ſunt indicare. Poꝛtabit onus ſuũ

vnuſqͥſq;. vaca tibi.tueq; ſaluti. Ecce ta/

les młtos ↄtinet eccłia pᷣcipue in religo⸗/
nibo. qͥ depoſuiſſe ſe credũt curã oĩm Ita
vt nec ſui ipᷣoꝝ retinuerint. Attẽdat oꝛo
qͥlibʒ taliũ Yili accedẽs ad fuitutẽ ðᷣi.ſta
in timoꝛe ⁊ pᷣpara coꝛ tuuʒ ad tentatiõm

Zps quippe nõò deerit. nã impulſus etiã
in iſta re frequẽter.quã potiſſimũ vitare
debucras. Diſcipulus Que ẽ res iſta:

. ——

g Nimiꝝ qua diximꝰde alioꝝ iudi/

cio. Eogitãt malũ. gaudet ſuꝑiniqtate.?
ſi nõ faciẽda.tñ audiẽda Vidẽt curioſita

tis.aſpectu/õdictiões nedũ ciuitatis. ſʒ
regnoꝝ. In tüc de bellis. de titulis regnã

tiũ pmos oĩm reꝝ mot accipiũt Eariſſi⸗
mã. ? in familiaritatẽ recipiũt ſibi famã.

mõſtrũ hoꝛrẽdũ ingẽs.qð ſua ꝑ mẽdacia

creſcit.qdðᷣ magnas territat vꝛbes.ſꝑ ⁊ au

ditis/aliqͥd noui adijcit auctoꝛDeniq;ſic

cupiũt oĩa cogitare.q̃ſi de oĩbo fuerint rõ

vemrcurs ſua.· in deü ꝓijcere. Jpᷣi vᷣo cu
rã oĩm ſu ſcipiũt

batiõibo ſuis. vt pꝛiam celeſtẽ deſiderẽt.
vt/

gr Indud piʒomata pꝛurièt ficul
nce.qbonuditatꝭ ſue pudeda tegere putãt

lectiõe. ñ in diſpſiõe. quã ncario rumoꝛ.
? fabulatiões ũ yt lex tua dñe / cauſant nu
triũt ⁊ auget. Hic incerte fluctuatiões im

pulſiue coꝛdꝭ. Hinc mõ gaudia vana.tĩo

res ſoliciti.falſe ſpes.odia luct. ptialita/
tes. Exterminiũ poſtremo totiꝰ vnitatis

oĩm ſuſcipiũt ¶ Diſcipls Huqͥd n au
dire talia pñt/q̃ſi nõ audiẽtes: Audiunt.
vt ſibi ↄſulãt.vt vileſcat mũdus cũ ꝑtur⸗/

afflictꝭ deuotiꝰ intercedãt apð deuz.

—
*

Tractatus. .

ad deuz. quã pꝛo ꝑte optima ſibi elegiſſe
blãdiunt᷑ Itaq; duas ciuitates ↄſtituũt
duo amoꝛes Liuitatẽ dei.amoꝛ vniẽs.cĩ
tatẽ babilonis amoꝛ diſpgens. Sentiet

hec qͥ ſquis attẽdere ꝓfundiꝰcognouerit.

ꝙ ↄuerſio ad creaturas/ diſpgit de ſe coꝛ
in vana.Colligit aũt ⁊ vnit.ſola in deum
ↄuerſio Relinqͥt illa poſt ſe triſtiticiã.iſta
ↄſolatiõeʒ Deniq; ſa erit impulſoꝛi etiã

ſi cetera ſceleꝝ dãna nõ afferẽt.tꝑis ↄſũp

tio. Hec victoꝛia.hic triũphus ſuꝰ ingẽs
Diſcipulus Quid.ꝙ in talibo/iõ tediũ
grimi/oſolatiões q̃rũt.¶ Og Queft.
ſed inueniũt ꝓ refectiõe defectionẽ Itaq;
dulcedo fallax.⁊ ſcalpẽs auriũ pꝛuriginẽ.
abit celeriter. fixus aculeꝰ.pũgit acrius.
miſcent ſe vltro rixis alienis. Pares ſũt
tenẽtibo canẽ.vel lupũ aurib.q̃ꝝ moꝛſus
vix vel nũq; effugiũt. Nihil ad ſanatiõeʒ
animi fluctuantis.plus aduerſum/ q; ſe
in talib oblectare.qͥ nũq; animi ſuauita/
te ſi nec ſcitate gaubũt Et qͥd oꝑat᷑ hec
oĩa/niſi ſuꝑbia mẽʒ.que ſpꝛeto vᷣo bono
q̃rit in infinitis delectari:vult qͥetẽ ꝑ inqͥ
etudinẽ poſſidere ¶ Oðõ ſi ſenſerit potẽs
calũniatoꝛ xpᷣianoꝰ q̃lẽ loqmur /rumo/
res fugere: curare ſe/ipᷣm ſolicite putas
reqᷣeſcet? In puluere ſufflabit alioꝛſum.
ſed tñ ad deoꝛſum. Conabit᷑ vt fiat ſolita
rius.agreſtis.inciuilis.auſterusſ uis.ſi/
bi triſtis.oĩbo odioſus aut ĩutilis.loquẽ/
da tacebit indiſcret/tacẽda loquet᷑. ama
rus vtilis pꝛius ad ↄfeffiones audiẽdas

idoneus ad ↄmotiões ſecretas aut pupli

cas.fugiet oĩa velut a facie colubꝛi.ſecuzʒ
rabioſa ſilẽtia rodit. VUñ ſub regula poſu
it qͥ dã. Dũ fugiũt ſtulti vicia.in ↄria cur
rũt Hec iã currũt.ſed impulſi rapiunt᷑.ſʒ
rapti pᷣcipitant᷑. Abſoꝛbet eos pfundum
⁊ vere qð ñ hʒ remediũ.ſi vrgeat ſuꝑ eos
pute os ſuũ deſcẽdent in eternũ
bia eoꝝ qͥ te oderũt/aſcẽdit ſpʒ( Miſc
lus Cõcludis in vnũ qria.aſcenſuʒ ⁊
ſcenſum. ¶ Ogr. Aſcẽſus ſuꝑbic. deſcẽ
ſus eſt. ſiẽ gre deſcẽſio/ exaltatio ſublimiſ

ſima reputat᷑. Oð em̃ altũ eſt apð hõies⸗

abominatio eſt apud deũ. Dicta ſunt mł

ta ſuꝑ mltis impulſibo.q̃ rõe.q̊ve poſſent

indicio ſecerni bonꝰ impulſus ⁊ malus.
Hec breuis eſt diſtinctio. ſurſuʒ deoꝛſũ.
depoſitio de ſede qetis.exaltatio ad ſedeʒ
pacis dicta eſt Altera vnitio ⁊ diſꝑſio no

minet᷑.Certia deiectio ⁊ ſuſceptio nõiet.

VIII.

Quarta rectitudo ⁊ curuitas addatur.
quinta ſacietas ⁊ inanitas vocari pᷣt. Et
ſexta exultatio mẽtis ⁊ deſolatio ¶ Diſci
pulus Qũo poſſunt hec fieri cũ repꝛobo
rũ multi gaudeãt.iuſti lugubꝛẽ trahũt vi
tã: ¶ Ogr Intra in ſcũariũ dei. vt intel
ligas in nouiſſimis eoꝝ Si videris ſtul

tũ fixa radice.vide ſimul ⁊ exituʒ.maledi

ces pulcritudini eius ſtatim.qꝛ ducũt in

bonis dies ſuos.⁊ in puncto ad inferna
deſcendunt. At vᷣo.qꝛ nõ attendũt iſta fi

lij hoĩm.ipᷣi abſq; timoꝛe ꝑpetrant mala.
;uis timida ſꝑ ſit malicia.ſecuravꝰo mẽs
qſi iuge ↄuiuiũ ¶ Hõ eſt aũt vnitas.niſi

in vno ⁊ ſolido.eternoq; bono. Pellitur

⁊ impellitur vnita mẽs.ſed ĩmota manet
diſpſa velut arũdo vẽtis agitata.nõ ſub/

ſiſtit. coꝛruit tandẽ. fit illius ruina ma/
gna Impellitur viciſſitudine miſerabili
HNuũc õ deũ ꝑ pꝛeſumptionẽ.pꝑ impietatẽ.

pꝑ deſꝑationẽ.ꝑ infidelitatẽ. NHuncõ ſe.ꝑ.
diſſolutionẽ coꝛdis.p debililitatẽ coꝛꝑis
ꝑ eneruatiõem virtu.ꝑ ↄſũptionẽ tꝑis.
Deniq; ð̊ ꝓximũ.ꝑ erroꝝ inductionem.
ꝑpudoꝛis exterminationem. ꝑ rancoꝛis

2ↄtentionẽe ꝑ fauoꝛis denegationẽ.¶¶ Di
ſcipulus ¶Aatiſſimos.impulſuʒ maligno
m notas impet gnales.pticularis enar/

ratio vel enũeratio plus doceret¶ Dgt
Infinitũ (tradit Areſtoteles) incognitũ

eſſe. nec numerari pᷣt. Circũſtantie vero
pticulares impulſuũ/ſunt in finite.q̊ꝝ pᷣ

terea.ꝙ nõ ſe ſꝑ ↄtinuo manifeſtãt. latet

