freqnter habiturꝰeẽt peius ex hoc Attẽda
tur ergo ꝓut ſupꝛa tactũ eſt.ꝙ nõ eſt neceſ
ſariũ vt inde qͥs cõfiteat᷑ eo qꝙ; nõ eſt pctm̃

niſi foꝛſitan ipa ꝑſona eſſʒ in culpa exna

qnq; cauſaꝝ ſupius expſſaꝝ Tüc ei pote
rit fieri itavt petat conſiliũ ⁊ auxiliũ a cõ⸗

feſſoꝛe.⁊vt veniã cõſeqͥ mereat᷑ de occaſio

ne pᷣſtita tã abominabili tẽtationi. vtpu⸗
ta. ſi videlicʒ ipᷣa perſona deuota/cõſueta
eſſʒ nimis vacare ocio aut curioſitati.aut
qꝛ nimis ieiunaſſʒ indiſcrete aut quia ni
mis in cibo⁊ potu exceſſiſſet De his bene
pt fieri ↄfeſſio.aut etiã extra cõfeſſionẽ pe
ti cõſiliũ.abſq; tũ ſpãli ⁊ atꝑta moiſeſtatoe
xX

R

. — .* . , 5
ð

Ro plenioꝛ i intellectu eoꝛũ qᷓ di/

Hocumentũ notabile

talis blaſfemie que ipſam ꝑſonã vexat.
Tertiũ documentũ eſtvt diligẽtiſſime ab
oĩbus caueat᷑ ne quis aliquo modo quic
; dicat aut faciat vel ſcriptis vel picturis
vel geſtibo vel figuris quibuſſlibet/ coꝛam
vtriuſq; ſexus pueris ſiue iuueniby vnde
poſſit in eis cauſari poſtmodũ huiuſmo
di nefarie aut aliarũ quaruũcunq; turpiuʒ
cogitationũ incentiuũ. Pꝛout pꝛochdo
loꝛ nonnulli facere non verentur qui ſine
omni neceſſitate ⁊ ex mera ſua carnalitate
ſeu animi leuitate/ loquũtur audacter de
ſecretis matrimonijaut õ fidẽ. contra de
um ei?q; ſctãm humaitatẽ.vel contra ſan
ctos ꝑ modũ ioci vel alias leuiter.coꝛam
puellis ⁊ iuueniba.aut ꝑ turpes picturas
aut ꝑ geſtus laſciuos/innocentũ coꝛrum
pũt coꝛda Aut qͥ caniculosvel cattos aut
pullos vel alias beſtias laſciuiẽtes ⁊ ad la
ſciuias⁊ turpes cogitat de facili inſpiciẽ⸗
tiũ aios puocarevalẽtes / nutriũt / ab hu
iunſmõi taliũviſu auditu⁊ tactu/pueros
puellas ĩnocẽtes nõ caute cuſtodiũt.
eri ꝑmittũt/in magnũ ſuũ ⁊ taliũ innocẽ⸗
tũ piculũ aiaꝝ. De facili nãq; pueri etiaʒ
innocæztiſſimi/occaſiõe.ex hmõi nefando
rũ audituviſu tactu vel⁊c.data cogitabũt
inimico cooꝑante/vtinã nõ excogitatiõe
etiã ope poſtmodũ cõpleant/qꝗᷓ loqͥ nõ lʒ.
Sʒz dimittamꝰilla ⁊ eueniamꝰad alia.
Nuartũ documentü eſt. Tentatio illa
grauis⁊ turpis blaſfemie ſeu qᷓcunq; alia
que in ſola cogitatõe adhucverſat᷑vincit᷑
vt cõiter melius/eã contẽnendo/ obliuio
ni tradendo et ſe de ea excutiẽdo ⁊ ad alia
foꝛtiter mentẽ trabendo. q́; inultũ cũ ipᷣa
litigando repugnãdo ⁊ diſputãdo. Ratõ
efficax eſt hꝰ. dequanto enĩ nitit᷑ qs ſufſlã
do foꝛtiter extinguere magnũ ignẽ de tan

to ignis ampliꝰinflãmeſcit vehemẽtiꝰ. et

auget᷑ citius.Silr eſt de potentia homĩs
imaginatia ſiue virtute fantaſtica.qꝛ q̃n
to magis aliq̃ ſpecie appᷣhenſiua/ ꝑ cogi⸗/
tatões ↄpugnãtes fricat᷑ mouet᷑/tãto foꝛ
tius in ipf figit᷑: indelibiliꝰfoꝛtificat Ni⸗
hil ergo cõſultius /niſi vt trãſeat᷑ facilr in
his.⁊ nõ nimis immobilr ⁊ q̃ſi ex directo
eis repugnet᷑ ſʒ qſi ex aduerſo ꝑ indirectũ
alia videlʒ in cogitatu foꝛtiter appꝛehen⸗
dendo.Etvt bꝛeuiter remedium bꝛeue di
cũ.aqua penitẽtie in lacrimis coꝛꝑis⸗/⁊ ge
mitꝰ ſpũs in ↄtritõe coꝛdis ꝓ pctis:bãc

ne om̃iverecũdia coꝛã eis cũ his turpia fi

xta illõ dictũ

malã tentatõeʒ ⁊ qᷓcũq; aliã maculã anie

efficaciꝰabluit purgat ⁊ extin guit.Exꝑto

credat᷑.ſi tũ t ſupꝛa monuimus) diſcre⸗/
tio nõ deſit Ita vt caput ſenſus ⁊ rõ nõ le⸗
dant᷑.Et dũmodo firma ſpes de dei miſe⸗

ricoꝛdia nõ abſit. Itavt ex nimio timoꝛe

offenſionis dinie in deſperatõnis voꝛagi

nẽ nõ labat᷑ deſicimꝰ quippe ex nobis in
cũctis.ſed nõ vſ; qq; ad ꝑditõem grẽ dei
Ipſe enĩ nouit ſuſtẽtare noſtrã inſufficiẽ

tiã ⁊ infirmitatẽ plus q; pr̃ ⁊ mr qui nos
m carnẽ genuerũt.dũmõ nos noluerimꝰ
ſponte declinare extra ei? ↄfidentiã ⁊ diui
nã caritatem. (VFinit

uke

7

Begquitur docume

ℳ₰

tum notabile eiuſdem cancellarij de ſacra

Ui eſurietes implet bonis. iuſſit
q nos oꝛaretanq́; paupes? mendi⸗
nẽ noſtrũ q̃tidianũ da nobis hodie. Ziu

eundũ eſt media nocte pñtis miſerie.petẽ
do queredo pulſando. Commoda mihi

tres panes.cõmndo hoceſt cuʒ modo da

vel cõmode da/id eſt ad cõmodũ da Om̃
amicus meꝰ venit de viavt ponã ante illũ
amicus veniẽs de via/ pᷣt intelligi vel ſpi⸗
ritus pꝛopꝛiꝰab euagatiõe ſe colligẽs vel

noſter pximꝰviuus aut moꝛtuꝰſuffragijs
indiges. vel ipſe xpᷣs.ad oſtiũ ſtans ⁊ pul
ſans⁊ cenarevolens.Amicus autẽ eſt iße
deus ad hoĩeʒ tripłr. VUno mõ ſicut domi
naãs ad liberũ ſubditũ. Alio mõ ſicut pa⸗
rens ad filiũ delicatũ Tertio mõ ſicut ſpõ
ſus gerens ſe ſicut philocaptũ ſeu inamo

ratum gallice amij ꝑ amours.quod ſonat

dilectus ex dilecto. Amicus autẽ iſte eſtp
pꝛie potens cõmodare.a quo oẽ donum

fontalr ⁊ iniciatiue/liberalit᷑ ⁊ irreditiue/

indeuiabilr ⁊ termiatiue.q̃ſi circulo qdaʒ

intelligibili vnde fitvt repetãt ꝓpꝛios q̃q;

recurſus/nec manetvlli traditus oꝛdo.ni

ſi qð fini iũxerit oꝛtũ.ſubtilemq; ſui ſece⸗

rit oꝛbem Amicꝰautẽveniẽs de vig qs pa
nes alios petere pᷣt/qᷓ; coꝛꝑales ſpũales et

ſacr̃ales/⁊ hec oia ſunt vnꝰpanis.vnꝰ do⸗
minꝰ⁊ trinꝰ.qui ſolłlꝰeſt panis ſᷣm verã no
mis interpᷣtatõem. Panis eniĩ dicitᷣa pan
qð eſt totũ.Et qͥd totũ niſi ſolus deꝰ: Si
cut⁊ nihil alian eſt.qᷓ eſt oẽ bonũ iu

cosg ſʒ filios a pꝛẽ qͥ eſt in celis.pa

4
ani
guott
.no
nbi
niſtr
lotio⸗
1reſe

friſe
tione
tüon
Cbat
guun

ſun

da qvere es amicus ille euangelic ad quẽ

oiſi. Oñdã tibi oẽ bonü.

h

b
ſſn
nut
niſe
luſa
gon

ſnnten
lolne
uisecte
ſecollin
beaher

Dsit
ön
fanor

li
c
e
Grtön
Ndeiniſe
motinor
nsng
dnodsein
denge Ne
hüinft⸗
Wr Gll ſos
Vshanain⸗
ftatidii

mne⸗

nin

ensit
ſcknaden
bohoce
naign
gnnhepet
mmuhmgi
Unocod
NünO
nimteili
ligwſoi
tohligigr
ufracts
iſanetll
nomicki⸗
wöſtandori
vonöfoanh
onöſathi
ptüſcouirane
sglotſent
o ellrchp
oeoNo
trmudaue
ſamnloden
nit rioscs
Giusorcont
lencgſlſt
todeſihket
hnusſn
nontn
msfnen
senidoien
iſorone
ckeihil
ättii

De ſacramẽto altaris

ꝛopterea yt ad campẽdiũveniamus
anis ſacr̃alis ſolus et ꝓpꝛie dicẽdus eſt

quotidianꝰet ſuꝑſubſtãtialis.qui noſter

eſt.nobis datus.nobis natus.nobis mi⸗

rabilr/ſuꝑ omnẽ eſtimatõem vtiliter mi⸗

latio.ſicut cõio⁊ incoꝛꝑatio.ſicut viaticũ)

ſecratõem ⁊ ſanctificatõem. recipit᷑ ad ſui

trãſfoꝛmatõem⁊ vnionẽ.recipit᷑ad nutri

tionẽ ⁊ oblectatõem. Et hecoĩa ꝑ excellẽ/
tiã omnimodã.qm̃ excedit om̃es hoſtias

oblatões ⁊ holocauſta/veteris⁊ noue leg
u

quantũcũq; multiplicatas Copulat in
per oĩa eccleſie mebꝛa inſtues motür ſen⸗
ſum meritoꝝ ⁊virtutũvt fiãt coꝛvnũ⁊ aĩa

vna ⁊ vnũ coꝛpꝰ in dño Extedit ſe denid;

—

,—

ad refectõem ſeu repatõem oĩs virtutis.tã

coꝛꝑalis ; ſpũalis pꝛout eſt neceſſe. et ſi⸗
dicẽtes panẽ noſtꝝ quotidia⸗
nũ.⁊ ſuꝑſubſtantialẽ(vt ait Cuc) da nob
hodie Et dat ꝓfecto amico petẽti querẽti
pulſanti pſeuerãter/ quotq̃t hʒ neceſſari⸗

cut petim

os ſicut ille qͥ verus ⁊ ſolꝰamicꝰ ⁊ adiutoꝛ
eſt in opoꝛtunitatibo ĩ tribulatõe.qͥ dixit
Nunqͥd pᷣt m, obliuiſci filij vteri ſui.vt ñ
miſereat᷑ eiꝰ⁊ ſi illa fuerit oblita nõ tñ ob⸗
liuiſcarvos.Et rurſus.ſi noſtis bona da⸗
ta dare filijs veſtris.qntomagis pꝛ veſter
celeſtis dabit ſpũm bonũ petẽtibo ſe?⸗

Tripliciter autẽ offert᷑ panis iſte ſacca

liter Pꝛĩo in Ras totiꝰecclie p ſua gene
rali refectõe. Scðo ĩ ꝑſonaꝓpꝛia ſacerdo

tis⁊ debita miſtratõe Tertio in ꝑſona ↄfe

rẽtiũ ſtipẽdia ꝓ miĩſtri ſuſtẽtatõe.Rurſus

offerturvt ſatiſfactio ꝓ penis⁊vt deletiua

maculevenial.⁊vt petratiua grẽ pꝛimicia

eſt. virtual melioꝛ.actual optima ¶ Ob⸗/
latio ſilr ſi fiat abſq; ↄſcia pcti moꝛtalis?
alteriꝰĩipedimẽti legitimi / licet cũ ſcrupu⸗
loꝛ tepoꝛe bñ fit.Si ſine ſcrupulo ⁊ cum

lis ereis ãt intẽtio rna Bh⸗

feruoꝛe:meliꝰfit. Si cũ exultatõne ſpũs⁊

iubilatõe optime fit Sic eĩ ðꝛ de pꝛimiti

uis ecclłliediſcipul ꝑſeuerãtibo in cõicatõe

fractõis panis Act.ij.ꝙ ſumebãt cibũ cuʒ

„

enöerſmnd licitate coꝛdis.⁊ hoc q̊ ad
e.collaudãtes deũ⁊ hñtes grãʒ ad oẽʒple
bẽ.⁊ hoc q̊ ad deũ⁊ ꝓximũ Seqͥ tur fructꝰ
Dñs at augebat qͥ ſalui fierẽt qtidie in id

X ipᷣm ¶ Sumẽd?eſt panis iſte iubẽte xpᷣo

q eſt panis ipᷣe ĩ mẽoꝛiã ſui.Et boc tripłr

fieri p: Quauis ſixpᷣm ᷣm carnẽ cognoue

rimꝰ.non tñ ſᷣm carnẽ cognoſcimꝰſupple

tanq; moꝛiturũ/nihilominꝰ in luine fidei
reuoluẽtes ocłos ad ea que pꝛo nobis ſuu
ſciꝑe dignatꝰeſt oſideramꝰinfantiã.⁊ oẽʒ
vſq; ad triceſimũ annũ ↄuerſatõeʒ p refe/
ctõe lactea/ↄcupiſcibilis Cõſideram pꝛe

dicatõem ꝓ illuiatõe rõnalis. cõſideramꝰ

paſſione/ꝓ ſtabilitõeꝛ exaltatõe iraſcibi

Subitabit foꝛſan aliqͥs/maxie pcto?/

conſeiꝰ imũdicie ⁊ iniqͥtatis ſue/ꝑgeread

amicũ qͥ reſpicit terrã⁊ facit eã tremere.de

umvltionũ.deũ terribilẽ ſuꝑ oẽs deos.re⸗

foꝛmidabit dicere. Amice cõmoda mihi

tres hanes. Venit iſta cõſideratio cuidaz
er deſiderãtibo deũ. vt quaſi cõplectẽs di⸗

ceret.de coꝛdis mei.de amoꝛ ⁊ deſideriũ.
de dulcis amoꝛ me?ꝰ Repꝛeſſit ſe ↄtinuo.

reuolur in indignitate? puitare ſuã. S
agente ſpũ qͥ ſtimulabat coꝛ recepit:nõ in
ſe amãte ſed in deo ſpem reponẽs Cõſide

rauit/amoꝛẽ dici nedũ paſſiue ſʒ actiue.⁊

vidit ꝙ nullꝰ vnq; amatoꝛ vel amoꝛ actie
etiã inſaniſſimus⁊ philocapt pᷣ amoꝛe tã
tundẽ amauit affectu ⁊ effectu/q; amoꝛo⸗/

giam rõnalem amauit.ſit illa peccatrix ſit
ſaluata.⁊ qͥd diſtiguit peccatricẽ a ſaluata

Oẽs enĩ peccauerũt eguerũt grã dei Ne

Apls⁊ tradidit ſemetipᷣm ꝓ me nõ exoꝑi

bus Neq; minꝰideo qꝛ ꝓ multis.ſed neqʒ

minꝰ ꝓ nõ ſaluatis.ĩmo tãtomagis qda/

mõ/q̃ plus doluitꝓ talibo⁊ de talibo ꝓpter
quoꝝ ingratitudinẽ qꝛ nõ receperũt eum

vel infidelitatẽ.moꝛs ſua gloſa de ſe ſuffi ⸗/

ciẽs efficaciã nõ eſt ↄſecuta. olideres

obſecro tu qᷣſqͥs es egens triplici pane et

vnico qð eſtverbũ dei.ↄſideres quanta fi

ducia ibis media nocte ad amicũ iſtum qᷓ

maioꝛẽ caritatẽ nemo hʒ/⁊ hoc media q̃

dã nocte ſubvmbꝛaculo ſpecieꝝ ſacramẽ

taliũ.ſub nebula.in cuiꝰfeſtinatõe eſt me⸗
dicina oĩm Et dices ad eũ Amice. HNũqͥd

nõ verꝰamicꝰ⁊ ſolꝰamicille fuit⁊ eſt.qͥ pb⸗
oꝛ dilexit te.qͥ tradidit ſemetipᷣm ꝓ te q de
captiuitate? moꝛte ꝑpetua redemit te/nõ

gratis ſed ꝓpꝛio ſanguiĩe.qͥ iuſſit diligi ſe.
pollicẽs ineſtimabile pꝛemiũ ſi facias.cõ
minãs hoꝛribile ſuppliciũ ſi renuas. Si
venderevis amoꝛẽ tuũ emit illũ.q̃ſi reco⸗
gitans illð amatoꝛiũ Sivis amari ama.

7

Di gratis pᷣſtarevolueris/nullꝰinuen iet
dignioꝛ in quo tuum reponas amoꝛem.

De ſacramẽto altaris

Ouiſquis hec recogitauerit / alto et fideli

animo.nõ poterit nõ amare amoꝛẽ ſuum

taleʒ.qui pure grateſt ex amoꝛe.nõ ex¶ me

ritis velvtilitate vel oblectatiõe.ſed ſolus
amoꝛ ꝑ amoꝛẽ. ꝓut Salomon dictus eſt
amabülis dño nõ qꝛ mereret᷑ qui tãta de⸗

meruit. nec(vt dicit᷑ p ſuis pulcris ocul /

ſed gratuito pꝛoꝛſus amoꝛe pᷣueniẽte.nec
aliud pᷣter amoꝛẽ querẽte. Lu fac ? red/
de ſiłr. ama amantẽ te/⁊aſi nõ pari affectu

nec affatu.nec effectu Fac quod tuũ eſt.de

ſidera/etſi deſiderare nõ ſufficis / deſidera
deſiderare et cõcupiſcere.qm̃ deſiderium
paupeꝝ exaudiuit dñs. Fiet vt aliqñ coꝛ
accẽſum inflãmet᷑ amoꝛe.⁊ ita lucebit⁊ ra
diabit latiſſime amoꝛ tuꝰ/ ambiens totaʒ
ſperã actiuitatis tue.nedũ vſq; ad celũ ſed
etiã ſupꝛa celũ celoꝝ. Dices exſentẽtia il⸗
lud amatricis inſane ſed cupiẽtis Ille me

os pꝛimus qͥ me ſibi iunxit amoꝛes. Ab⸗

ſtulit.ille habeat ſecum ſeruetq; ſepulcro.
Pꝛimꝰitaq; qui ſibi te iunxit /qs aliꝰ fuit
niſi creatoꝛ tuus? Quid enĩ pꝛius merue

ras:Habeat ille amoꝛes tuos/pꝛimꝰꝛ ſo⸗
lus ſecũ.⁊ tuo ſuoq; ſeruet ſepulcro / exhi⸗
bitur? eos vbi nõ habebit finẽ amoꝛ Lrãſ
fer ad tevulgare carmen illõ nõ petulãter
ſed vtiłr. Ames pᷣmiers amours ieme ten⸗

drai.hoceſt. Ego me referã vel reducã ad
pꝛimos amoꝛes meos. Vide q̃ſo qui fue

rint pᷣmi amoꝛes tui pᷣterq; illius / de quo
Apls. Deus autẽ qui diues eſt in miſeri⸗

coꝛdia/ꝓpter nimiã caritatẽ ſuaʒ q̃ dilexit
nos/cũ eſſemus moꝛtui pecca; / cõuiuifi
cauit nos xpᷣo. en
pñt conſideratõesvarie/circa panẽ hunc
ſacramẽtalẽ⁊ ſuꝑſubſtãtialẽ/ſub diuerſis
ſilitudinibo ſimbolis/ſub quadã incõne

xionecõnexis.ſicut oĩa q̃ fiſt in mũdo/re

ducunt᷑ad monadẽqͥ eſtvnꝰdeus. Noſtꝝ

hic⁊ nũc eternitatis ⁊ tꝑis.centꝝ ſcʒ eter⸗

nitatis qð vbiq; eſt⁊ circũferẽtia nuſq; Et
poſtremo qͥ ꝑſeuerauerit pulſans / dabit
amicꝰpanes quotq̃t hʒ neceſſarios.qͥ pꝛo
fecto oẽs quotq̃t ſunt/ſuntvnũ neceſſari⸗

um.qð eſt res huiꝰſacramẽti.vnitas vide
licet coꝛꝑis myſtici.q̃ fit vt vnus panis et
vnũ coꝛpus młti ſumꝰ oẽs qui de vno pa
neꝛ de vno calice ꝑticipamꝰ VUnã hãc pe⸗

tebat Dauid a dño ꝙ pticeps eſſet oĩm ti
mentiũ

E.

etcvota

onſequẽter adaptari

eatꝰq mãducat hũc panẽ in
regno celoꝝ qð eſt ecclia.qͥ panis eſt ange
loꝝ nõ ſacramẽtalrvt nobis ſed ſpũaliter

⁊ ↄfoꝛmitateetſi nõ ſpecifica qm̃ angłos

xpᷣs non appᷣhendit.cõfoꝛmitas tamẽ eſt
in genere intellectualis nature.quã in hbu
manitate ſuſcepit xpᷣs.hoc eſt.ad ſe cepit

in icarnatõe.ſed ⁊ quotidie ſuſcipit come
dentẽ ſe.nõ tanq; cibũ carnis ſed ſpũs.qͥ
in deũ ſuo modo ↄuertit᷑ ⁊ fitvnꝰcum deo

ſpũs. Pꝛopterea voluit in ſcripturis bea⸗

titudinẽ xpᷣs ſignificare ſub comeſtionis
nomine. HNon eniʒ eſt coniũctio ꝓximioꝛ

realioꝛ⁊ intimioꝛ q; cibi ad cibatũ. eriꝰ

ergo xpᷣs comedit nos ſuſcipit nos ⁊ cõti⸗

net in hoc ſacramẽto/ q; nos ipᷣm. exẽplo
foꝛme atq; materie.q;uis ibi ſit recipꝛoca

tio mirabilis.qꝛ viciſſim vnũ eſt in altero

quaveriſicat᷑ illud xpᷣi Qui manducat me

am carnẽ ⁊ bibit meũ ſanguinẽ/in me ma
net:⁊ ego in eo Hoc eſt euxeniũ ſingulare
quod ſacerdos celebꝛãs dat eccleſie taʒ in

coꝛꝑe q; in mẽbꝛis Btũs igit᷑ qui celebꝛat

maxime ſi nõ expertẽ ſe fecerit ꝑ indignita

tem tãti doni.quod amicus nõ ſolũ com

modatvt petebat᷑ quaſi reddendũ.ſed dat

poſſidendũ,nec ad ternariũ coartat.ſʒ ad

oẽm pꝛoꝛſus neceſſitatẽ dat ſufficiẽteret
o Fen merita ſupplicãtiũ excedit

nõ eukariſtia q̃ per excellentiã dicit᷑ bona

grã/rite dicet᷑: erit padiſus.Eſt igiturre⸗
cipiens euchariſtiã/ꝑticeps illius ſupad

mirande dignitatis.ꝓmiſſi ꝑticeps / qð

dñs petẽti latroni dñe memẽto mei dum

veneris in regnũ tuum iureiurãdo dixit.
Amẽ dico tibi/hodie mecũ eris in ꝑpadiſo
Vbi papa ibi Roma.vbi rex ibi regnum.
Gaudeat idcirco ſacerdos ⁊ tãte felicitati
nõ ſit ingratus.nec abijciat grãʒ dei q̃ nu
trix eſt oimvt dicit alter ſapiens.⁊ de qua
Apls.Bꝛatia deivita eterna. Sit illõ ho
die hicz nũc tꝑis ꝑ ſpem ⁊ ſubarratiõem⁊
hicꝛ nũc eternitatis ꝑ finalẽ anime perſe⸗
uerantis aſſecutionem. ¶( FTinit

.

le quedã eiuſdem cancellarr.

oõä

diſcretõne fideliſſima pꝛeditũ eſſe nullus
negat qui eũ cognouerit Is eſt cameracẽ

¶ Vinaluer / ſi gram dicit ſapiens
vnꝰ eſſe padiſum in benedictõib/nũquid

Um placuit humili caritati Re⸗
7 uerendiſſimi patris ac pꝛecepto⸗
ris mei pᷣcipui quẽ circũſpectiõe?ꝛ

—

eo cd
Fcni
Ponäkn
hoſrn
inad
towe
fci⸗
nnog
us’
imul
ouey
iole
fuͤpum.
gcx terp
giodoce⸗
r
lorregul
Agefrare
Lincepta
bplarade
indigeeſn
ſcisin
noliobla
poloott;
nlaſfenenn
ltsſpote⸗
Olſegus
ſimnl rupi
Himsrn
mneſeceen
Minneeni
quoꝛr penn
isinc
leoſtaman

Ggimoob

funeoſt
ſoemnui
baendn

nchee
anich
äinde
ſecgi
tcone
higi
4
omio
i Vap
08 rccti⸗
gii⸗
reipꝛoct
inaltero
ncatme

innema
ingure
emin
nicdenn
Bindignin
oſolin
iſar
d
iint
utt
gn
nüge
albona
Gemren
1 ſupad

ichs ed

waidun
midodo⸗
ingad⸗
bingun.
titefclan
gizdatn
go:
Oelöho

bmnnin

GDna.

liaiik
uſu
ni emn
ticeuls
ckann

—

multa cõuenerã cum dño Pꝛioꝛe veſtro ⁊
tecumvt mutuo ſuꝑ ſtatu germani noſtri
nouicij ſcriberemꝰ/ que inqrenda cognos

ſcendaq; vidẽtur.nã ea lex eſtvt vel ſermo

ne ve ſcripto/libẽter ſe viſitent.ſe inſtru⸗
ant /ſe ſolẽtur/amici Ego pᷣterea iure meo

mihividebar rõnabiliter vſurpare magi⸗
ſteriũ aliqð iudicandi de ſtatu ſuo.tã ꝑ ex

ꝑientias ꝓpꝛias/qᷓ; ꝑ inſtructiões adquiſi
tũ iamvſq; ad ꝓpinquã etatẽ ſenectutis.ſi
conditões eiuſdẽ fratris/ſi tentatões inſu
ꝑ aut motiones circa ſuũ ꝓpoſitũ emergẽ⸗
tes/eodẽ fraternalr᷑ reuelãte/cognoſcereʒ.
Ita enĩ compoſita eſt hoĩm natura ſicnt
ponit᷑ apud Terentiũ / vt meli aliena qG
noſtra videamꝰ/quod maxime locũ habz
in adoleſcẽtibus inexꝑtis.qui de ſe ſibi ci
to mentiũtur neſciẽtes.qͥ pꝛeterea ſuã egri

tudinẽ animoꝝ/credũt frequẽter ſanitatẽ

magnãᷓ eſſe.vſqueadeo vt iraſcãturvoleti
bus eoꝝ curam gerere ⁊ nõ adqᷣeſcãt mo⸗
nitoꝛiba niſi oĩa dixerint q̃ in eoꝝverſant᷑

coꝛde Fit ampliꝰvt ſepe docẽdi inſtruen

di ↄſulendi ſentẽtias adaptandi magiſte
riũ pᷣſumant etiã apð incomꝑabiliter ſeni

oꝛes ⁊ exꝑtos.non aliter qᷓ; ſi egrotus ali⸗

quis doceat medicuʒ quomõ curãdus ab
eo ſit.⁊ qbus medicamentis.qbus ve mo
dis ⁊ regulis ac dietis ſubleuãdus ¶ In⸗
tellige frater q̃ dico.res talis apud me pꝛi⸗
dẽ incepta cõtinuat᷑.abijcioꝛ.doceoꝛ.no⸗
lo plura dicere.Nunc vero ſi ita eſt frat vt
indignꝰſim.inſipiens ſim.repꝛobꝰſim ne
ſciẽs quippiã.iudicet me ſcõʒ iudiciũ di⸗
ligentiũ nomẽ ſuũ.Si autẽ tu alr ſentis⸗
noli obſecro dare ſolicite caritati mee re⸗
pulſas taʒ acerbas.noli tibi tueq; opinio
ni affecte ad religioneʒ ꝓpꝛiã ſic inniti/lvt
ledas ſpõte eum qui te diligit in veritate.
Sit pectus tuũ tam dilatũ vt duos frẽs
ſimul recipiat.alterũ⁊ me.coanguſtatũ eẽ
nimis ſtratuʒ coꝛdis tui ſi ab eodẽ cadere
me neceſſe eſt. Sʒ nec neceſſe.nec opoꝛtu
nũ.nec etiãvoluntariũ ſcio hoc.etſi ita lo⸗
quoꝛ.veruntñ vocẽ oꝑis hꝰvoluntarie di
lectõis indicatricẽ exigo Cõicemꝰvt amã
tes ſi amantes. Atuero foꝛſitan obijci⸗
es ĩmo obijcies certe. Turbãt helitere tue
fratrẽ noſtꝝ.inquietãt eũ.ſurripiũt ab eo
ſomnũ.phantaſias ipoꝛtunas gignũt.q;

Epiſtolequedam

ſis Ep̃ᷣs.duʒ inquã ſibi placnit dicereme
ag viſitandũ te:ꝛ domũveſtrã. Landẽ int

reſponderim.

expertus ⁊ inſtructus/viarum diuerticu⸗/
la. et offendicula tentationũ diſcutiendo

docere. ⁊ docendo diſcurere. p̃ᷣſertim dum
adhuc eſt in biuio/ quid expedit ſibi ⁊ ſa,

luti ſue.conſideratis circũſtantijs. quas

qui nõ attedit.facillime decipitur ſub ſpe
cie boni in genere.quod peſſimum reddi
cce iam accipio ꝙ grauiſſimis

poteſt
toꝛquet᷑ inſ.

equer inſomnijs. Hanc vniq; moleſtiaʒ
Reuerendus pater. antedictus ⁊ ego.ſibi

maxime ꝑtimeſcimus.quam tamẽ in ſe/

culo ſibi contigiſſenõ memini.Et o ſalu
vegeto / talis cruciatus occurrit: Cruciaß⸗
tus quo nullus poteſt reddere ipſum ma
gis heberem in ingenio / fluidum in me⸗/
moꝛia.turbatum in ratõnis iudicio.et ge

neraliter ineptiſſimũ ad omnia. Nam pa

rum refert a maniavel furia talis turbatõ:
Ecce quid efficiet ſolicitudo tua? tuoꝛuʒ
pꝛeces/ſi de ſano⁊ ingenioſo / reddit ſtoli
in Abſit inqnies vt hoc
nos vnq; videre contingat.Et abſit obſe
cro.nihilominus nequeo ſuper hoc non
extimeſcere/ pꝛeſertim dum hocipſuʒz q

dum et inſanum.

foꝛmidabam in poſterum/accidit tam ve

lociter Non accidit inquies ex religionis
artitudine vel conditõne. ſed litterarum
pulueres/ hanc ſtimulatõem ſuis aculeis
attulerũt.has voluit et reuoluit inuitus:
neca memoꝛie domo poteſt eas vlla dili⸗/
gentie manu ſecludere Ingerũt ſe nolenti

.

⁊ intellectui ſuo roſtra figunt.hinc illa ca

pitis turbatio.hinc ſomni carẽtia hinc ce

rebꝛi vertiginoſa rotatio.¶ Hec te dictu
rum foꝛe nunq; eſtimaſſʒ iudicium quod
de te deq; tua iam in religione experien⸗

tia teneo:ſi non ita per expꝛeſſum ſcripta

notaſſet. Verumtamen attende frater / ſi

ſole tales littere bine vel trine / ſufficerent
verecundum iuuenẽ diſciplinatum / ſoli
tum audire longe grauioꝛa/ in talem defe

ctũ iducere niſi ieiuniũ ariũ.vigilie ſupꝛa

modũ.oꝛõis vocalis exercitiũ ingẽs.atq;
lecti duricies⁊ ſimilia ↄcurrãt ¶Nec alle
gaueris alios q ſimilia agentes nequaq;

72

conſcientie ſue.quid opoꝛtet eius ſecctta
rimari/quid neceſſe eſt quieſcerevolentt.
reſer pos allo ui, iideno fater ctiam
m. Volo ſicut amicus ⁊ frater
vel conſolari / vel gaudere cũ gaudente/et
flere cum flente Aut deſidero velut magie

Epiſtole quedãa

emistn
ſimilia patiuntur. Siquidẽ potes memi ſtolg eiuſdem. A ien

Rater

niſſe qͥd reuerendꝰ pater pᷣdictus ⁊ ego di⸗

ximꝰtibi ſuꝑ hoc ⁊ ſi ibi pᷣnotabamꝰ. Suüt . 6 tñ caritate germanioꝛ. Salꝰ bñ nſotn
enĩ complexiões diuerſe hoĩm ſunt voca⸗ diictio ſuꝑ te. Tardioꝛes ad te ai
tõnes dei ſimilr varie.ſunt ſicut in coꝛꝑe ſperabãveniũt literule mee.nõ qꝛ tui obli rric
vero / itat in myſtico /mẽbꝛa nõ eundẽ ac · Itus ſum: ſcit veritas.ſed obſtitit irruens 1 4
tum hñtia.aliud oculꝰ.alið manus aliud alioꝛũ negocioꝛũ turba/q̃ ad ſe metrabꝝæs D
nares Sic alius ad intelligentiã ſcriptu/ abduxit a te. Nũc dato paululũ ad reſpi⸗ /
rarũ.alius advigilias oꝛationũaliꝰſicet randũ ſpacio /valefacio curis alijs.et tibi nn
alius ſic vocatꝰeſt. Scio de meipſo.qꝛ ſi q aiʒ meũ pꝛoꝛſus habes/manũ⁊ calamãũ l
vigilare qualitervigilãt multi cõpellerer. pꝛeſto ¶ Yateboꝛ in pᷣmis molliciè aĩ mei Fan
parum vel nihil differrẽ ab inſano cſ au indicatricẽ q; non ſatis adhuc totſim ca l
tagio iã habito.ſicutvulgo dicit Peni paxꝛ⁊ amatoꝛ celeſtiũ.quantũ pᷣterea tenta % me
q; ſup hac ↄſideratõis radice fundãt᷑ oss toꝛ nõ deeſt mihi ſicut nec tibi ſcio.necvl⸗ unmnn
articki ⁊ ſimiles.qles vere ſcripſi⁊ ſalubꝛi⸗ li penitus moꝛtaliũ cuiusvita eſt tentatõ ſber
ter venerint attẽdendi in pfeſſione religi / ſupꝑ terrã. Itaq; frater. poſtq;ᷓ ab illa anaee at
onis cõſummãda ¶ Bec inteni frater dile lica ſocietate in hũanis coꝛꝑib exiſtente/ Wd
ctiſſime.malui tibi ſeribere q; alti germa⸗ cui ſelicit᷑ adiũctus es/ ſeꝑatiſumus nos Gt
no noſtro q̃tinus ſatiſfacerẽ ſicut patereet illi qsvidiſti.ſenſi eqͥdẽ tum ĩ via.tũ paris 6
frater indulgẽtiſſimꝰ delicato adhuc filio ſius/teneritudinẽ erga te quãdã in coꝛde
⁊ fratri Petiuit itaq; ne ſcriberẽ aliqᷣd vlte meo / vltra q; alias ſim exꝑtus. Viſa ẽ mi ne
rius.ĩmo obteſtateſt.qᷓ; iuſtevideri᷑ os bhi tüc abſentia tua oneroſioꝛ.⁊ ſoꝛs duri ſi
vos⁊ q; diſcrete Nolo tamẽ cõtriſtare euz oꝛ ſupꝛa ſolitũ.Gemebã ad te vt bos ſeꝑa 0
nolo aliqͥd diutius etſi iure meo id poſſe tus a cõpare ſuo. Dilaniabat inſuꝑ ⁊ nõ 2”?è
viderer reqrere.Si nihil impedit qͥ etem abſq;ſenſu magno doloꝛis qͥdãmõ lacera a
ſuã neq; turbaturũ eſt/pᷣter litteras maas bat aiam meã euulſio ſegatioq; tui a me. eu
ego ſponte/imo cupide derelinquã illas. Atq; inter cogitandũ: loquendũ de te/p MM
Seq apð me ꝓfecto caret hoc ꝓbabili rõ5 currebãt non vocatęlachꝛyme ad oculos “
ne. ¶ Poſtremo frater obſecro te cũ tuis. ⁊egre mihierat. ¶ CZoarguebã me vicio ð
ꝑ cõem fidei xpᷣiane religionẽ quaʒ ꝓfeſſi in ſecretis aime mee. increpabam quoq; ðD
ſumoẽs ſub abbate xpᷣo in baptiſmo.et ĩ ipſam hanc eneruatõem meã ſtultaʒ / que 22
qua ſufficiẽter ſtat ſalus oĩs carnis.ꝑ cõ⸗ condolebat felici tuo ſtatui.cui cõgaude; o
munẽ inſuꝑ matrẽ oĩm caritatẽ q̃ finis reſciebam eſſe iuſtius.Sciebam dixeriz. R
oĩs legis.ſiquideʒ etiã germana ſanguis quoniã meſciebam.quãdo ſcʒ ad me redi en
affinitas te mouet ad ↄpaſſionẽ diſcrertaz ens dicebam in lumie fidei ⁊ experientie i
atq; laudabilẽ.tu miſericoꝛdit᷑ age cũ hoce ꝙ nihileſtvita pꝛeſens/quemadmodũ ip ennn
Femhans noſtro Miſericoꝛdit᷑ autẽ ages ſa eſt ad modicũ parens et omnis caro ve s
ſi diſcrete. Diſcretevero id agere nõ pote: lut fenum⁊ om̃is gloꝛia eius quaſi flos ſe AAne
ris.ſipꝛia ⁊ libidinoſa te et tuos affectio ni:et multa ſimilia exinde conſiderabam ((b
ſic te obſideat /vt alioꝝ a te cõſilia nõ rei Conſurges intrabam ſanqtuariũ dei ⁊ cõ en
ias.monita contẽnas aut contẽnenda ſiderabamviuaciter nouiſſima iuſtoꝛum ((Woren
ſuadeas.Si deniq; nullis difficultatib?ꝰ dies antiquos⁊ annos eternos Tũcvero euunt
vel accidẽtaliba pñtib autveriſilr futuris tu mihi felix. pꝛo quãto felicitatẽ hic ſpes M ert
nequaq; poſſis ab incepto de pꝛofeſſione inchoat.tu ſalubꝛiter poſitus tu in poꝛtu di
fratris iudicio deterreri. ¶ Bu vale frater quadã ſeculaniũ fluctuũ atq; pcellag na, a
intime coꝛdis mei memoꝛ mei in oꝛõibꝰ nuigare videbaris. Magnificauit aĩa mea Pei
tuis.Et de ſtatn tuo tuoꝛũq;. maxime hꝰ dominũ.⁊ exultauit ſpũs meus in deo ſa⸗ ing
nouicij fratris / aliqd dignüꝛ verũ reſcribe lutari meo. ¶ Ita frater mihi erat dü be⸗ ſi⸗
re nõ pigeat.polliceoꝛ oĩa ſic recepturũ et ne eratet dominabatur ratio. Sed eraa hend
interptaturũ/qualr ego mea recipi inter? uerſo viciſſim de repete inſurgebat tum/· ndee
pꝛetariq; requr. tus ingens carnaliũ affectionũ. que tun0uaz nſro
E uitur a ig E i ⸗ apud meobiectabãt im becillitatẽ in coꝛ⸗ ’ tögn
E gt Arebe dgein, Di proꝛe.penã intolerabilẽ in auſteritate reli⸗ ſoet

int
lon nnz

Lnögni

adſenenpe
ltün t

hmmütclnj
Gnolleiin
Whuenfne
ußrun
Etdiſcden,

Wcktnrri
Gißpln
ghhalſen

Anim n
nmini n

tgnicinceg
Vns Uhin
iortiwven
Vrnitn
untipend
inihen

Gd we.

midete
ne ochlos
imevi
ddan cdo

Mäſhlgan

Wcai ögnte
Nchundin;
Goſczuuenti
Geitapcnente
Ovemuanocii

gonniscnoe.

cusnit
Knidetben
naumide ed

imsiuſftoan

moe ücren
lammihieſe⸗
mstoinpen
Ncypellu
nüczvitaien
nensinn
mn Sun
uinandi

me de meipſo ſenſualitas ſtolida. me du⸗

rũ increpãs.meculpabilẽ.inſuſurrans

parũ fraternalr⁊ pie olim te tractaſſem.et
nũcvelutvnũ ex aduenis⁊ extraneis a me
pꝛocul abijcerẽ. Fuiſſet inqͥt neceſſaria ti

bi ⁊ iocũda ſocietas eiꝰ.fuiſſet etiã ſibi cũ
ſalute aĩme ſue.tecũ minoꝛ aſperitasvite.
Ita ꝑſtrepabat ĩ auriba meis ſenſualitas

impꝛoba.q̃ ceca eſt:tm̃mõ pñtia vixaſpi⸗
ciẽs.⁊ de ſola coꝛꝑisvoluptate curã hñs.

Ita felicitatẽ aliene ſoꝛtꝭ miſerã ſuadebat
nõ aduertẽs ipſa.qᷓ; miſera⁊ ergkilla⸗
pauper ⁊ ceca? nuda ſoꝛs ꝓppꝛia Fal
ſum tñ ⁊ repeto ꝙ eiꝰ vocibo grauiter ĩpel⸗
lebar.⁊ parũ oberat quin in ſuã me tradu
ceret ſententiã.· Sʒz obnitebat ſicut deo ꝓ
picio iugiter rõ fide illuiata. Hec tibi tuo
qq; ſtatui cõgratulabatvehemẽt᷑.⁊ de meo
cõgemiſcit.nec falli᷑ Hec nõ moleſtiã tui
coꝛꝑis/nõ abdicatõem ſoꝛdidevoluptatꝭ

aſſus

nõ ieiunioꝝ vigiliarũq; extenuatiõeʒ.nõ

frigus aut eſtũ conſiderat.vt talia in te de
ploꝛet/defleret potiꝰſi ab his licẽter ſepo⸗
ſit atq; liberatꝰ in ſeculo moꝛbos vicioꝛũ
ꝓnicioſiſſimos⁊ crudeliſſima vulnera in
troꝛſus incurreres. ſi religionẽ talibo ad/
uerſum peſtibꝰ refugiſſes. ſi relicto mãna

deſerti? via ꝓmiſſiõisiad ollas aſpiraſſes

egypti.⁊ in deuiũ dãnatõis retro aſpiciẽs
coꝛruiſſes. Pꝛudent᷑ ſane elõgaſti fugiẽs

vt ſaluꝰfieres a puſillanimitate ſpũs ⁊ tẽ⸗/
peſtate.flũqd tempeſtas in ſeculo eſtvbi
peſſima contagioſiſſimaq; ſoꝛdetvbiq; ſo

cietas.vbi iniqas eſt? laboꝛ in medio eiꝰ

⁊ iniuſticia.⁊ nõ defecit de plateis eiꝰvſu⸗

ra⁊ dolus.⁊ ſilia monſtroꝝ crimĩa cõuer⸗

ſant᷑. ¶ QHuãobꝛẽ frater dilectiſſime coꝛ
dis mei.noli aĩo cõtabeſcere ſi foꝛte pſen⸗

ſeris irrepere in animã tuã molliciẽ illã ti
bi inſidiantẽ.ql de me nũc explicui Su
ſpicoꝛ eni hoc tibi facilr euentuꝝ.qm̃ nõ

doꝛmit q tẽtat te.ſʒnõ doꝛmit etiã qͥ cuſto
dit te. Exurge velocit᷑ ergo ad eiꝰauxiliuʒ
⁊ dic cũ gloſo Martino in cuiꝰſoleẽnitate
ꝓfeſſus es.Dñs mihi adiutoꝛ nõ timebo

qqd faciat mihi hõ Holi ſecuritatẽ a tenta⸗

rõibo tibi inaniter polliceri qnpotiꝰ audi
ſapientẽ.Fili accedẽs ad ſᷣuitutẽ dei:ſta ĩ

timoꝛe? iuſticia ⁊ ppara aiam tuã ad ten/
tatõeʒ Biue ergo iſta tentatio ſeu alie mł
tifoꝛmes inſurgat aduerſum te.virilłr age

⁊ cõfoꝛtet᷑ coꝛ tuũ ⁊ ſuſtine dñʒ ¶ Deniq;

Epiſtole quedam

. gionis tue cõdamabãt.Querulabat᷑apo

Enerabil pr dñe in xpo dilectiſ⸗
vv ſſime.nõ indignet᷑ obſecro caritas

ingratꝰeſſe.ſed dic cũ ꝓpheta Miſericoꝛdi

as dñi in eternũ cãtabo. Dic aie tue. Bñ⸗
dic aĩa mea dño⁊ oĩa ꝗᷓ intra me ſunt noĩ
ſctõ eiꝰ⁊ cetera q̃ ſequũtur. Ille ei qͥ ſegre⸗

gauit te abvtero mr̃is tue.ſegregauit nũc

a ſeculo.⁊ future hereditatpign dedit Il
leqͥ a puero miſerteſt tibi.dãs tibi coꝛ pi
um⁊ timoꝛatũ⁊ ſuꝑ afflictos ↄpatiẽs.ſup

addidit miſericoꝛdiãvt te repellerʒ a ſecu

lo nequã.in qͥ iĩ demergẽdꝰ penefueras ir
reuocabilx/ſi licẽtiã aut magiſteriũ in ar⸗

tibo adeptꝰ fuiſſes vt ꝓpꝛias cõiecturas ex
alijs recipe
ꝙ neminẽ eꝑntibovł ami habuiſti.qͥ vo
lẽs (vt fit te aliquẽ magnũ eẽ in ſecło fue⸗

rit aduerſari ꝓpoſiti tui Oihi lõge alr eſt
⁊ fuit aſſidue⁊ ceter innũen /in exꝑietie li

bꝛo legẽtib.qm̃ iimici hoĩs domeſtici eiꝰ
vt eĩ ſuccurrãt liberꝭ.eos nũqᷓ; liberos eſſe
volũt.q;q; mihi mlto minoꝛ fuerit iimica
dilectõ fuit tñ WBe

tis.ec añ tui ↄceptũ.te talẽ aliquẽ a dño q̃
ſiuit.velut Anna alta Samuelẽ. Deinde
natũ ⁊ adultũ:iugibo fere lachꝛimis.ĩ hoc

te ſtatu(ſicut pie ſentio pygemuit Hemi⸗
ſtivt oꝑinoꝛ lrãꝝ q̃ ſuꝑ h̊ pbẽt iudiciũ⁊ qᷓ
alterã Aug.matrẽ repnitãt eã erga te. Red

des eivicẽ oꝛationũ tuaꝝ Etĩtevno nos
oẽs erga deũ intceſſoꝛẽ hẽbimꝰ Ita age fr

⁊ vale in dño felici Supplico recõmẽda

ri pꝛi nrõvenerabili/dño pꝛioꝛi domꝰvẽe

1 ſinguł fratribo habitãtibo ĩ ea. ¶ Nodũ

ſcripta hẽo q tibi mittere diſpoſui.tu inte
rim ſtude ivnovoluminũ Aug.ſuꝑ pſalte

riũ/qð apðvos eẽ noui Eſt ei doctria hec

xpᷣiana.tibi tuisq; ſilibo qͥ q̃tidie pſallitis
ſupꝛa modũvtił? appꝛopata.q̃tinꝰ ex fa⸗
uo arido lr̃e pſalmoꝝ/mel ſapidiſſimũ in
ternoꝝ ſenſuũ cãtãdo noueriꝭ eliq̃re Ite⸗
rũ bñ vale cũ tuis patriboꝛ fratribo/ oꝛemꝰ
inuicẽ. Scriptum quinta decembꝛis

ſtola ab eodẽ edita de fratre ſuo nicolao

vꝛã. ſi idip̃ʒʒ qð agit hucuſq;egi
ſtis.pᷣſumo ↄmonere de⁊ ſuꝑ filio vꝛõ.fra
me meo Nicolao Oultü quippe ſolicitoꝛ

frater chariſſime noli in vanũ grãm acci ,; CE
pe q̃ᷓ data ẽ in te Noli obmurmurare.noli

oꝛro magnaẽ mĩa dei hec

ctõ fuit tñ Heniq; noli obliuiſci mi
ſericoꝛdiã dei ĩ pgenitoꝛiba nr̃is ⁊ germa
nis ſoꝛoꝛiboĩ mr̃e pᷣſerti.qᷓ ineffabiibvo

Bequitur alia epi/ „

ſed ſpero ꝙ dñs ſolicitꝰ erit mei. et tui ſilr

Epiſtole quedã

quia multũ diligo.qm̃(ſi naſoni ĩmo ex
periẽtie credimꝰ) res eſt ſoliciti plena tio
ris amoꝛ ¶ Supplico igit᷑ pauidꝰ ĩ xpi
viſceribus/ſynceritatẽ veſtre dilectõis ob

teſtoꝛ.vt nõ deſeratis opus veſtꝝ in eodẽ
fratre meo.quin fragilitatẽ ſuã in aia⁊ coꝛ
pore- ia iugiter cõpaſſiõe ſuppoꝛtet Ex
ibete q̃ſo vos aſſidue talẽ et talr erga eũ/
vt oẽs neceſſitates ſuas etiã coꝛꝑales cuʒ
oĩ fiducia vobis aperiat. Alioqͥ n pꝑiret ex
facili in ſimplicitate aut timoꝛoſitate ſua

aut ꝑ feruoꝛẽ indiſcretũ in lachꝛimis.aut

alijs religiõis qᷓ ꝑ ſe dura ẽ exercitijs Sci
tis quoniã ſupꝛa vires eſt opꝰ qð ꝓfeſſus

eſt. adeo vt ammirer ⁊ extimeſcà vehemen

ter.dũ mecũ recogito.⁊ deficerẽ ſi nõ eſſet
ſpes in deo.⁊ poſt eũ invobis amãde pr
in alijs fratriboveſtre religiõis de qͥba ſpe⸗
randũ rõnabilr eſſe cenſeo.ꝙnõ crudeles
ſunt/nõ indiſcretivt ꝑdere ſinãt aĩaʒ pꝛo
qua dũs moꝛtuꝰeſt.⁊ quã tanta cõcoꝛdia

ſecũ aſſumẽdã poſt lõgas pbatões decre⸗

uerũt. Credat igit᷑ ꝑ ola ſe⁊ ſua/veſtro cõ⸗
ſilio ſicut credituꝝ eẽ ↄfido.ſecurꝰreddoꝛ
nõ ꝑibit.nec ꝑeat obſecro pᷣcoꝛ ⁊ ſupplico
Sʒ habeã in eo oꝛatoꝛẽ ppetuũ apð deũ
in quo bene valete.memineritq; mei pec
catoꝛis. Scriptũ Pariſiꝰ in nocte conce⸗

ptõis virginis Marie gloꝛioſe.

E

na ad ſpſialem pꝛofeell.
Ariſſime frater / libẽter tecũ diui⸗
do ſi q d boni dñs pauꝑi fuo ſi ug

geſſerit.Ego ſum pauꝑ⁊ mẽdicꝰ/

Vñ oꝛo e clemtiã.vt eleõſina cõis ſit no
bis de largitate menſe ei? Occurrit hodie
dominꝰmendico ſuo cũ ſuauiſſimo pane

de celo Dulcis admodũ⁊ grõſus ſᷣmo in⸗

fuſus ẽ in auribo meis ſonuit enĩ letõ apo
calipſ ⁊ de multitudie tãtoꝝ miſterioꝝre
tẽt? eſt apud me bꝛeuis verſiculꝰplła capꝑe
nõ ſufficio.ſed nec pauca q̃ obſcurius ſo⸗
nant. Dedit dominꝰ vt aliqͥd bꝛeuiter et

dulciter ſonarʒ vnde traheret᷑ affectꝰvtinã

donet etiã vt hocipᷣm aꝑiat᷑ intellectui.qꝛ

ſi ſpiritalibovidet᷑ liquidũ/ manet tamen

carnalibo occultũ Volo ergo te participẽ
fieri hmũeris Nã tuncvere comites indi
uidui ſumus/cum in chꝛiſto vnũ ſa im?.
vnũ querimꝰ⁊ advnũ tendinm4 Anho⸗
ne aurẽ ⁊ aſculta diligẽter quod ſonat val

biſtola incitati /

de dulciter. Qui hʒ inqͥt aurẽ audiat qͥd
ſpũs dicat eccleſijs.vĩcẽti dabo mãna ab

ſconditũ ⁊ dabo illi calculũ candidũ et in
calculo nomẽ nouũ.quod nemo ſcit niſi

qui accipit.Audis iam frater celeſtẽ vocẽ
vtinã ⁊ interioꝛẽ coꝛdiũ noſtroꝝ audituʒ
tãgat.⁊ vim virtutis illius ſentiamꝰ. Ser

mo viuus eſt. ⁊ om̃i acceptõe dignꝰ. O qᷓ;

celeſtis vox que nil terrenũ fatur.ꝙ ſi caro
nõ capit capiat ſpũs/quo nimi
ſmo plenꝰeſt Verba inqͥt que ego loquoꝛ
ſpũs et vita ſunt. Spũs eſt qui viuiticat
caro non ꝓdeſt quicquã. Non ergo ſentit
archana ſuperne reuelatõis.homo exter⸗
nus carnalis.vagus.⁊ elatus.paulo atte⸗
ſtante qui ait Animal homo nõ ꝑcipit ea
que ſunt ſpũs dei.ſtulticia enĩ eſt illi.⁊ nõ
poteſt intelligere qꝛ ſpũaliter exaĩaturſpi
ritualibo ergo loquit᷑qui ſpũ facta carnis
moꝛtificãt.⁊ mundũ odio habẽt.et mali⸗
gna diaboli conſilia reſpuũt. Hi eniĩ pꝛi⸗
mitias ſpũs habentes qͥd ſit hoc abſcon⸗
ditũ manna ignoꝛare nõ poſſunt.qꝛ hoc
guſtando potius q; legendo vel audiẽdo
didicerũt. Datur autẽ manna dilectis fi⸗
lijs.ex amoꝛedeo patri ſeruiẽtibus qͥ eius
volũtati ſemꝑ placere.eius gloꝛiã ſtudẽt
querere.Et ſi nõ hoꝛres accipe manna in
terioꝛis mẽtis.expꝛimit dulcedinẽ ſiue cõ
ſolatiõem ſanctoꝛũ in hac vita Eſt igitur
cõgruꝰ ſenſus. Vincenti dabo mãna ab
ſconditũ.contẽnenti carnalẽ conſolatõʒ
dabo ſpiritualẽ.reſpuẽti terrena ⁊ exterio
ra bona.oſtendã eleſtia interioꝛa cariſ⸗
mata/que merito ſui excedunt oĩa alia de

lectamẽta.Talia ac tãta etiã exiſtũt.vt di

vana ⁊vilia ſolacia cõtẽnere. criptũ
eſt enĩi.vir inſipiens/non cognoſcet ⁊ ſtul
tus non intelliget hec.¶ ibet autẽ p ex
pugnãdis vicijs/⁊ malis conſuetudinib
vincendis aliqua latiꝰitroducere. Sicut
quondã filijs irrael in deſerto habitãtibꝰ
deus manna pluit.ita ⁊ modo ſpiritalibꝰ
filijs ſuis/gratiã interne conſolatõis con
tra tẽptamenta tribuit. Tamdinu filij iſra
el illi cibo aliti ſunt.donec terraʒ pmiſſio
nis attigerent/ et q;diu electi in mũdo ꝑe
grinãt/panevite ⁊ intellectꝰfouẽt᷑. Donec
depoſito coꝛꝑe.terrã viuẽtiũ intrẽt Dim
ãt de frugibo illi?ꝰterre mãducare cepiſſent

gnus nemo ſit cognoſcere niſi diſcat

ſtatim mãna deſijt. ⁊ dũ ſctĩ aſſumpti fue

rint in beatitudis gła.ãmodo non idigẽt

2 totꝰ? hic

Cnst
gote

orſſe

fcoi⸗
(talacan
