tate bꝛeuiſſimaq; ac feda voluptate.ad ec⸗
nam dãnationẽ me aſtrinxi nec habeo heu
vnde ꝑſoluã.cũ ſim pauꝑ ⁊ omni ſubſtan⸗

riũ / infallibiliter ita fiet. ¶ Ex nũc igit᷑ mi⸗

deriũ mihi er integro ↄdonẽdi quẽadmo⸗
dũ ⁊ mihi eſt.qm̃ ſi hmõi ſuũ fuerit deſide

hi bñ eri / duͦ qſs apud me debitũ qcin

q; ↄtrabet iniuri mihialiquaʒ irogans
aut couiciũ dicẽs. Pꝛeſertim du hoc pᷣter

meã culpã accidet. ⁊ moxilliodonabo. per
hocenĩ mibi tut parabit᷑adit apud deum
bꝛo ↄdonatõe oim meoꝝ debitoꝝ. H q
dem ꝙ alios in me peccare libeat/ ꝙq deü
nõ vxoꝛẽ et eis debita ↄdonet. mipi eni p⸗
pꝛia peccata ſatis oneni ſunt pꝛeter hocꝙ
alijs ad peccandũ ſim occaſio aut pꝛo eis
poſſim. mibi conuenit alterius peccato ad
fnei vtilitatebeneyr.

Dꝛatio et medita/
tio ſuꝑ ſexta petitione oronis dñi.
non nucaeintemorionen.
UVis hen ↄſolabit᷑ hac deſolatam

rea nuncin inſichhe /luis fauulentijeme
moꝛti tradere moliunt᷑: q; etiaʒ a via ipᷣa q̃

lubꝛica eſt ⁊ tendẽs in decliue.inſuꝑ ⁊ ob⸗

ſcura plenaq; antris ⁊ ſerpẽtib: Quis igi

tur hinc me liberabit ⁊ cõducet ne in aliq;

iſtaꝝ tẽtationũ incidã. Nemo ꝓfecto niſi

dqucet ĩ terrã rectã.qui vndiq; laq̃os inimi
ci diſſoluetis et illuminabitis meas tene⸗

bꝛas.meosq; pedes ſtabilietis.

ſuper ſeptima pet

iretita.acetiã neceſſitas que mean
Er auoticte. Wultis mogis ſub⸗
dita ſum legi peccati qð ſine legeẽ. agitq;

in elege
frequẽter vt malũ qnolo id faciã. Quot

mihi inſurgũt motꝰ mali hoꝛis ſingul / q̊s

minime vitare poſſum. nunc temerarie de
glio iudicium ferẽdo.nũc dolẽdo de bono
ipſiꝰ.nũc de malo exultãdo.nunc meipam

plꝰdebito extollẽdo ⁊ mihi ↄplacẽdo.nũc
aſcengo ut de ignando unc ven lo⸗
quendo.nũc leuiter aſſerendo.nunc inde⸗
uote oꝛãdo. nunccomededo ⁊ bibẽdo. nũc
in aſpectu nunc in nuditn nuncnti au⸗

ice. Etne

hbãic mille laq̃is circũductã ac in va
nas tentatões pᷣcipitatã.in via hacin qua
gicula ſibi imminét ĩnumera/ ta ab inimi
cis qͥ nüc in aꝑto ſe echibent vim inferen⸗

petitione oꝛationis domini

Xpꝛimi nõ poteſt malũ quo ſuʒ ir

△D

.

Te igiturexoꝛo dulciſſime pater celeſtis.

vt mea tali malo liberes. vt tandema ma/
gno illo malo qð omne malum ſuperat in
boꝛroꝛe ⁊ anguſtia moꝛte.ſ.perpetua imu⸗
nis euadam aclibera.

angelũ ſuũ 2

d reliquos oẽs ꝑ mediũ eiꝰ.

lures continens partes.
Lorioſe angele dei quivnus es ex
yinclitis pꝛicipibo ciuitatis celeſtis
Rcuius cuſtodie diuina bonitate ac

pie oꝛdinatione cõmiſſa ſum/ꝑ eundẽ diri
genda ac ꝓtegenda. inſuꝑ ⁊ iuuãda ad in⸗
greſſum dicte ciuitatis bñ viuendo ac deo
parendo ſeruiẽdo.hoc die ⁊ hac hoꝛa me

grandis vrget neceſſitas ad terecurrere.HB̊ᷣ
pꝛofecto bene ꝑpendis ⁊ agnoſcis.Aſſum
ego tua paupꝑ ceca/in ꝓfundis ↄcluſa tene

bꝛis huiꝰ inferioꝛis carceris.in quo nibilẽ

luminis ſpũalis ad ↄgnoſcẽdũ bona glo⸗

rie celeſtis.⁊ id parũ claritatis qð illiceſſe

poteſt / in me eſt obuolutũ ⁊ circũductũ fu

mis ac tenebꝛoſis nebulis.de turpi ſceno

ac lutoſis paludib fetidoꝝ mee carnalita⸗
tis deſiderioꝝ ac terrenarũ cogitationum
eleuatis.Quãobꝛẽ incedere neſcio ꝑ vias
rectas in vicos celeſtis ciuitatis/vbi mihi
mẽdicare incũbit ⁊ elemoſinas meas pete⸗

re.niſi ab alio ducta vel alit᷑ ilumĩata. Te

igit᷑ pᷣcoꝛ dux fidelis appᷣhende manũ huiꝰ
tue excecate.deduc eã ꝑ vicũ magnũ ꝑadi⸗

ſi diſcurrẽdo hoſtiatim.vbi valeam clama

re.aduocare.gemere.ffere.anxiliũ imploꝛa
re.⁊ pauperi elemoſinã petere ꝓpter deum.
Vere paup eſt qui penitꝰviſu caret.quijq;
panẽ ſibi lucrifacere nõ põt. Trahe me q/
ſo ſpẽałr apud tuos ↄſodales / ceteros an⸗

gelos tuos amicos ⁊ domeſticos. vtiq; pᷣ/
diuites ⁊ gre bonis refertos. Exhibe illis
hãc mẽdicã miſerabilẽ/ ad elemoſinã ꝑci-/
piendã. Cũ gaudio eni recipiẽda eſt. eſt eĩ
bec peccatrix q̃ᷓ vult conuerti vt dicit ſalua
toꝛ xpᷣs. Ne ꝑdas igit poe gaudil qona
i

pꝓderes ſi ab hac mea ↄuerſione recederẽ ꝑ

defectũ victus quẽ nõ niſi meo queſtu ↄie
qui poſſuʒ. Ne igit᷑ me derelinqᷓs ne h̊ mi⸗
hi recuſes fidelis cuſtos.qᷓ;uis te pluries ꝑ

nipẽderim/ male iurãdo aut agẽdo in con

ſpectu oculoꝝ tuoꝝ qð nec facere debuiſſẽ
in ↄſpectu ſcune alicuiꝰ aut viliſſimi alte/
riꝰhoĩs.Cõdona mihi q̃ſo rurſus meã in⸗

ſipiẽtiã meosq; eceſſus. Sũ fateoꝛ ſtoli⸗

da deſes ac pᷣſumptuoſa. Noſti hoci ides

tue cuſtodie relicta ſum.ſicutegrota medi⸗
co.ſicut ceca duci. ſicut ſtolida et frenetica
ſuo gubernatoꝛi. Ideoq; neceſſe eſt vt me

ſuppoꝛtes in meis defectibo. alias enĩ inde
ſinẽter nec ſcirẽ nec poſſem abſq; erroꝛe de

uio mẽdicare ⁊ vitã meã queſtuare. Quo

cũq; ꝑgo aut ducoꝛ/illic muliũ obſcurecõ
ſpicio inclitã illã ciuitatẽ celeſtẽ. deq̃ tam
gloꝛioſa dicta ſunt. Illic velut in vmbꝛa⸗

culo pꝛoſpicio nouẽ angeloꝝ oꝛdines/pa
triarchas/ phetas/ aplos / mart yres. cõfeſ⸗
ſoꝛes ⁊ virgines.⁊ ſuper omnes ihm xpᷣm

gloꝛioſamq; eius matrẽ atq; ua ſum abun
danter munita ad ꝑcipiendũ elemoſynas
copioſas.Te igit᷑ depᷣcoꝛ amantiſſime cõ⸗
ductoꝛ qui me illuc ꝑduxiſti.vt ꝓ cõditio⸗

ne mearũ neceſſitatũ ab vnoquoq; peram
Em dona ⁊ gratias quib abũdannꝰ affu⸗
unt.Da mihi adituʒ. ↄfoꝛta me ⁊ doce me

petere. Erubeſco plurimũ ac vereoꝛ ↄpare
re ſed ꝓ ceno neceſſitas frangit legẽ.E xpᷣ⸗
cepto etiã mihi hoc facere incũbit. vt pul⸗

ſem. vt petã.nec recedã quãtũcũq; repulſa

donec aliquid accipiã. Ita igitfaciꝗ.

quaſi in . cta. Ofo ad ſe
Ds ſeraphin qui placido igne di⸗
y/uini amoꝛis incẽſi eſtis mutite mi
hi ꝑuã aliquã ſcintillã huiꝰ ignis.
Mittite inq; i coꝛ meũ penitꝰgelidũ.vt pa
rũ ad diuinũ amoꝛẽ incaleſcat. Per hoc eĩ
vobis nihil deperiet. Aut certe me vobis

tam ꝓximã faciatis.vt hinc excaleſcã.Co⸗
pioſa adiame materia ad hũc ignẽ cõ⸗

ſtruendũ. Affluũt ei diuina beneficia. In⸗

ſupꝑ ⁊ mea peccata.que ſimul iuncta/in me

ipᷣa nutrire deberet maximũ aliqð incendi

um. Vlerũ.frigiditas negligentie/ adeo pᷣ⸗

ualuit in me:vt vix aliquid incendi poſſit
He igit᷑ mihi iam alieni ſitis quin parum
aliquid veſtri ignis ad me incẽdẽdã meq;
inde purganda ↄp̃ᷣſtetis.ſic olim Iſaie fa⸗
ctũ eſſeↄſtat. ¶ Ad cherubin. Vos igitur
cherubin in quiba eſt plenitudo ſcientieet

ſapientie. erudite hãc ſtolidã indoctã.que
frrequẽter iudicat malũ bonũ.⁊ bonũ malũ
que ſemꝑ inter laqueos ⁊ trãſi ꝑiculoſos
inimicoꝝ verſat. Date mihiclare noticiã
qua valeaʒ hmõi ꝑicula declinare ⁊ abſq;

offendiculo incedere/ vias rectas. inſuꝑ
er deuz abſh enoꝛe me abſh inoꝛdinato

oquituranima 1

adiſuz ducta. Ofo ad ſeraphin.

—

edeolt
Vinbib

ginauuleo
E
emhie

fiaao
oinman
ſoſaoeſo
ſiomane
ſonmhi⸗
Cnfcäſäb
Cni
Apn
btn
conſpen
teneſen
nocere⸗
loanre
n.
bi

Pemimteni
inn
. ſadci

e wewe

abictgiec̃
udanctan

ai

niiupiun
gonne obß
uuntivſt
ogunmnn
naticineg
in ieſt
n Vosigen
Audoſcnte
Gindoczd
hitboninn
riſt iaue
hicuenma
Neinmette
R

q detractione.

17

mirac

.

nam magna illa pmia mihi repꝛomiſſa ꝑ⸗

fauoꝛe cognoſcere. vt clare ⁊ ſincere diſcer⸗

te ex vna.hoꝛrendaq; illius ignis gebenne

toꝛmenta mihi cõminata parte exaltera.
Que vtiqʒ ſi diligenter ⁊ viuaciter an ocu
los ponerẽ/ ſimul cũ bꝛeuitate manſionis

mee in hoc moꝛtali coꝛpe: nũq; peceatum
admitterem.

Athꝛonos. Vos throni
in quibs pꝛopter pꝛofundã humiluateʒ ac
pcipuã reuerentiã que in vobis eſt ad ipᷣm
requieſcit acreſidet deus.inſuꝑ ⁊ ſua iudi⸗
cia exercet ſicut iudex in ſuo throno.impe⸗
trate mihi illã humilitatẽ/ illãq; ad deũ re/
uerentiã.per quã ſe dignet᷑ in me collocare
et requieſcere. Ad hoc eni creata ſum ⁊ hoc

ſic vtiq; obtinebo /ſi vobis in hacfuero cõ

fſoꝛ mis ſicut ⁊ ipᷣe repꝛomiſit. ¶ Ad dñati
ones. Vlos dñationes impetrare mihi pꝛe

coꝛ plenũ dominiũ ſuꝑ coꝛpus meũ.ita vt

in nullo me ſue ſubiectioni reddat obnoxi

am. ¶ Ad pꝛincipatus. Vos pꝛincipat
reddite me ſubiectam ſublimioꝛibo ptãti⸗

bus. abſq; murmure abſq; rebellione abſ⸗

teſtates eripite me ab aduerſarijs meis om
nibus.quibovtiq; talis eſt poteſtas.cui nõ
eſt aliqua ↄꝑabilis ſuꝑ terrã. ¶ Ad virtu⸗
tes. Vos virtutes facite intra me miracu⸗
la.me ꝑ peccatũ moꝛtuã reſuſcitãtes ⁊ infix
mam ſanãtes. Cum excecata fuero/viſum
reſtituite.cum obſurdata/reddite audituʒ

et ſic de alijs ⁊ ſiquid moꝛtiferum autvene
noſum bibero.ſ. per malum cogitatuz aut

pꝛauã delectationẽ/facite vt mihi non no⸗
ceat ꝑ ↄſenſum. Sunt hec pſecto pꝛeclara
iracula longeq; viſibilibus pꝛeclarioꝛa.
Ad archangelos. Vos archangeli. nũ⸗
te mihi quãtũ opus ẽ / ſublime fidei my

ſteriũ.⁊ quo a me vel ab alijs ꝑ me inſtruẽ

„

dis in maioꝛi veneratõne habeatur. obſcu
ras ſacre ſcripture ſnias elucidate.Et ſpẽa
liter tu ſancte gabꝛiel/ per ſanctà inſpiratio
nem mihi denuncies rumoꝛes placitos.ſi
cut feciſti beate marie matri dñi⁊ ʒacharie
Et tu inſuꝑ ſancte michael qui es cuſtos
et pꝛinceps eccleſie.qui viciſti draconem/⸗
hoſtem ſcʒ infernalẽ.qui pᷣſentas aias ante
conſpectum dei/⁊ impetras eccleſie pacem
tene ſemꝑ illũ inimicũ in tuis vinculis ne
nocere poſſit.⁊ me in deceſſu ab hoc ſecu⸗
lo ante conſpectũ dñi pñtata in eterna glo
ria. ¶ Ad angelos. Vos angeli nunciate

Demendicitate ſpũali

poteſtates. Uos po⸗/

poꝛtuna pꝛo me ant quibuſſibet alijs. pꝛe
dicando exhoꝛtando vel aliud quodlibet

eercendo. ponite in oꝛe meo verba ſancta
et ſalutaria que ſint ad edificationem meã

et alioꝛuʒ.nec aliqua fallacia aut verſucia
quecũq; valeat pꝛeualere. In triſticia que
non eſt ᷣm deum afferte conſolationez. in
deſolatione me confoꝛtate de erroꝛe mere⸗
uocate. Emollite coꝛ durum/ deuotionis

aridum lacrimis rigate. mentis illumina⸗

te tenebꝛas. In laudibo dei mihi ſitis co⸗
mites.in exceſſu me repꝛimite.in bñ factis
roboꝛate.aduerſus omes aduerſarios me
os adiuuate.humiliate me in pꝛoſperis.ex

tollite in aduerſis.in mea pauꝑtate ꝓ me c

qſtuate.in infirmitate ſanate. in hoꝛa moꝛ
tis me viſitate.auiſate.excuſare.liberate.

ſaluate. Sunt hec veſtra officia km verita
tem hiſtoꝛie ac ſcripture ſacre. Speciali⸗

ter tu raphael ſancte. deduc me per viã bo⸗

nam. ſicut duxiſti tobiam iunioꝛem.et per

te talis mihi acedat pꝛofectus.qualis per
tuum ſapientiſſimũ conſiliũ/ acceſſit patri

BDoon poterit queſo inuenire ſubſt
n dium refugiũ aut miam hec pauꝑ
cula miſerabilis aia apud tot pꝛin
cipes opulentiſſimos atc potentiſſimos in

felici patria. in vrbe beata. in loco totius
amenitatis ⁊ ſuꝑabũdantie.in tẽplo pieta

tis ⁊ caritatis regnantes: Quãdiu queſo
clamabo ⁊ eiulabo ad eoꝝ oſtia petẽs pau
peri panem pꝛopter deum. ⁊ nemo aduer⸗

tet? Quãdiu viciſſim diſcurrã ⁊ pꝛocũbaʒ

ad pedes eoꝝ. ⁊ nemo ſuccurret? O pauꝑ⸗
cula deſolata vbi pꝛo dei reuerentia pꝛofi⸗
cies.ſi hic repulſam paſſa es ſi bic miaʒ nõ

es ↄſecuta: Si hic elemoſinã gr̃e ⁊ indul/⸗
gentie non impetres.qͥs alibi te ſuſcipiet:

O felices o gloꝛioſi ſancti ⁊ ſancte dei oẽs
totiẽs audiui magnũ illũ amoꝛẽ ac fauoꝛ?
ↄmẽdari /quem geritis ad pauꝑes ⁊ miſe⸗
ros atq; indigẽtes peccatoꝛes.inſuꝑ ⁊ illa
veſtroꝝ donoꝝ largitatẽ ⁊ ſuꝑabũdantia
elemoſinarũ. Heu ero ego omnibo alijs in
felicioꝛ.deſpectioꝛ.indignioꝛ.magisq; re/
iecta: Deficiet hec pꝛopter me vr̃a ↄmen⸗
datio: Ceſlabit fons ille vre clemẽtie ma⸗
nare.ne ſola ego bibã? (laudent᷑ mihi ve⸗
ſtre ſupplici / man veſtre. que cereri z

—

atio ad omnes

4—
7 .

aperte ſunt: Veſter pfecto theſaurns ꝓpt
me miĩme decreſceret. Non aderit quiſq; ex
vobis qui ſuſcipiat banc pauꝑculam alie

nam ſub ſuo ſaluo ↄductu que dietim peri
clitari minatur: Non erit qui ex ↄpaſſione

vel hoſpitẽ coliar uurvelutvns ex mini
Satis pꝛofecto mihi eſſer ſi ex his velvnꝰ

me benigne ſuſciꝑet. ⁊ inter ſuos vltimam

ſtatueret. Oõ ſi in ceteris inuenta ſim vi⸗

liſſima indigniſſima infeliciſſima.grauiꝰ

q; ceteris exceſſerim.eo magis veſtrã meis

nõ opus eſt mia qui carent miſeria. Scio

quippe ab altero veſtrũ eẽ dictum. ꝙ vbi
abundauit delictũ/ſuꝑabundauit ⁊ gratia

Si mea pedibe veſtnis indignãter abijci⸗

tis aiaduertite que me velitis eſſe facturã.

inſtruite me quo pꝛoficiſcar miam repertu ¶

n1. Saio veraciter no alibi hoc faturum.

ſm doctrinas veſtras.etiam vſq; ad nouii
ſimũ moꝛtis ſuſpiriũ/ ſpem haberi debere

CLeniſſime en tenetex crediie mea vobis
nõ diſceſſurã/etiã totiens quotieus repul⸗

ſam. donec a vobis aliquid elemoſyne pꝛo
mea pauptate ſuſtentanda pcepero. Qõ ſi
languere aut male pire cogar hoc coꝛã ve⸗
ſtris ocuł faciã: vris aduoluta pedib cla⸗
mans ac veſtrũ imploꝛans auxiliuʒ. Poſ⸗
ſet ne hoe veſtra benignitas admittere. ve⸗
ſtra clementia ⁊ humanitas eſtimo vtiq;

nõ. ¶ Cõmemoꝛate vos gloꝛioſi ſancti

nõ ad veſtrã verecũdiã loqnoꝛ ſed ad meãâ
ingentẽ neceſſitatem.ↄmemoꝛate inq̃m q;
iu eo carcere in eo exilio in ea pauptatis re
gione. vbi du fuiſtis voluiſtis vtiq; liben⸗
ter aliũde iuuari. aliũde ↄfoꝛtan. Id ergo
et vos nũc mihi facite qdð tunc vobis fieri
deſiderabitis. Illa diſtribunite mihi gram
que ex gra vobis pꝛidẽ donata eſt. Dõ ſi
alter vrm mihi ipꝛoperet ⁊ dicat me longe
plus fedatã ⁊ pfundatã in ſceno peccati qᷓ

fu erint illi gloꝛioſi ſancti.fateoꝛ pfecto ita

eſſe. Sed vñ hoc eis: Hõ niſi ex gra idul⸗
tũ eſt.Ex eadẽ q ppe maſſa peccati mecũ ex
titere.pni ad malũ ab adoleſcẽetia ſua. niſi
ſupa bũdati mia dei furſſent pᷣſeruati aut li
herati. Et exinde magis obligantad graʒ
impedenda vt illa eo liberali diſtribuant
quo largius ⁊ copioſius acceperüt.

amilie dignetur aſcribere

mens ptes aliqñ geſſiſtis. Suz qppe nüc

7*

ens loquoꝛ imo veraciter hic plurimum

tis aut cui alteri benefacietis:

ummo veſtro regi atq; imꝑatoꝛi. Is fecit
et inſtituit vos in ſuos elemoſinanos.qui
bus incũbit indigentiba neceſſaria imꝑti⸗
ri. Specialiter te virgo gloꝛioſa inſtituit
theſaurgriã gratie.matrẽ miſcðie nutriceʒ
oꝛphanoꝝ.deſolatoꝝ ↄſolatricẽ.aduoca⸗

tam ⁊ cõſultricẽ.Ad te igit᷑confugio.te re⸗

quiro ꝑ iſtoꝝ officioꝛuʒ virtutes/ne mihi
deficias in hac diſtricta neceſſitate. Impti
re mihi detheſauro gratie. nutri confoꝛta
et conſule. etſi nõ ꝓpter mecũ ſim indigua
omni munere gratie,/ tamen pter te ⁊ ꝓpter
tibi ↄmiſſum officiũ legitime ſᷣm inſtitu⸗
tionem ſummi regis exercenad.
Dbuc dico vob

dis o glioſi ſancti dei
adelemoſynã vram pꝑcipiendũ. Cognoſci
tis haud dubie ſignetũ hoc.nõ enĩ ignoꝛa

tis qm̃ ſine ſpeciali dei inſtinctu/ nec poſ⸗

ſem nec ſcirem ad vos ꝑtingere ꝓ requiren
dis vr̃is elemoſinis. NHoõne ergo veniẽs cũ
ſigneto/a vobis audiri debeo ⁊ veſtraʒ ali⸗
moniã ꝑcipe: Infallaciter enĩ me deus ad
vos mittit.quos nouit huiuſmodi elemo⸗
ſinis abũdare. Ne igitur me coegeritis ad
ipᷣm reuerti ⁊ de veſtra repulſa querelaʒ ex⸗
ponere.Loquoꝛ vt pᷣſumẽs/fateoꝛ.ſed ne⸗
ceſſitas mea ꝑte ec vna ⁊ diuina benigni⸗

tas ex alia metranſmittũt ad vos.⁊ hũcau

ſum ſic loquẽdi pᷣbent.quoniã vt verũ ca⸗

nit ꝓuerbiũ.QOð dũs ↄcedit/nõ iure ſfami
lis dñs liberales hba
Ded foꝛſan mihi dicʒ

lia denegabit. Lih
bebit ſeruitoꝛes. ¶ Deq foꝛ ſan mihidie
aliquis. Qũ deus(vt aſſeris) cibi velit ele⸗

moſynam impendi / ab illo peies. per ſe

Os quidẽ eſtis in ſumma pꝛoſpitas
e in honoꝛe atq; felicitate.Non inui

gaudeo:Sed quid factura ẽ illa veſtraſo⸗
roꝛ miſera. degens hic deoꝛſum in tãta mi
ſeria ⁊ tanta neceſſitate:! Hire durum eſſet
coꝛ veſtrũ atq; innaturale niminʒ/ſi illam
perire ſineretis aut a canib infernalib qͥ
bus vndiq; vallata eſt deuoꝛari.pꝛeſertim
cũ occurrere valeatis.⁊ ad vos exclamo et
extendo manus.lacrimis vndiq; ꝑfuſa ve
ſtrum petens auxiliũ.Nõ peto vr̃am gloꝛi
am autveſtras diuitias. Eripite mea moꝛ
te.⁊ mihi ſatis eſt.Oð ſi veſtraʒ ſoꝛoꝛẽ bec
vos depcantem repuleritis.q̃m queſo au⸗

Abimini reſpicere.ſaltẽ obedietis deo

oés.ꝙ apud meẽ ſignetũ ſũmi regis

Ne

Ggieiv
ſingtal
Nybcor
gligand⸗
ſontradſi

in morit
mnihietre
ginpolten
Gönonev⸗
recheenitt
9ſontocäi
Almien
chonnien
obiets
lerſario

ä

— ₰

De mendicitate ſpuͤali

wnit
Chn ipſum eni ſi volet tibi q petis largietur. MMM
. ipſin ibi qð petis largietur ne fateoꝛ nictꝗ eſſyzgpſangof
rht At ego rũdeo. OQue gra queſo ſe giett⸗ hoc me fateoꝛ ↄuictã eſſe ⁊ dignã om̃i op⸗
Rn go rũdeo. Que gra quelo ſanctise pꝛobꝛio.Hic itaq; nil al z Jan uſſi
rnurni habẽda. ſi nullo ſuo medio mibi deus ꝓ miſericoꝛdiã n Aliuceſngdͤso⸗ niſt
unn perſeipᷣm ſubueniret? Qua inſuꝑ ratione et indulgentiã. 1. Ur lſericoꝛdiã inqm
mnizſln gratiaꝝ elemoſynas ad ſuꝑeffluentẽ men⸗ vobisc; bocrß d hecl .ocarie ⸗
nimihz ſuram accepiſſent ſancti/ſinõ inde ceteris pugna ſu 107 um ſufficiat. Si centiesa
miptenn indigentibo eſſent diſtributuri? Itaq; hec impatoꝛ ere ellar, enetar reiteriud;
weatanee dei voluntas eſt / vt ſuos veneremur ſan⸗ lis mee becitiants cher heceit penetns
ücgiin ctos.illos depcantes ⁊ requirẽtes /illiq; no ſic munita ſim ⁊t lei Amctnigagiing
offnen bis ſuccurrãt ſuas nobis donãtes ⁊ imęti vt amodo nõ rei et in me ſulcipia animñ
Pieten. entes gratias. Laleʒ quidẽ decet dũm/ta⸗ ſarij ſepe dicti enakar ad illius mei aduer
thnide les habere elemoſynarios.que videlicet qʒ tium. qqs ſuis 6 aced maledictũ cõſoꝛ⸗
nqacbn relas verecũdoꝝ pauperũ audiãt/qui ſine ampli⸗ meno den ijs ꝓmiſſis ⁊ cautelis /
ng io pꝛincipem adire nõ audent. perterflon wtlaga debilr egrocgetpie ſu⸗
enög rſus quero. ꝓpter quid me repelli⸗ ltra vi vticha ebili egrota et ꝓſtrata
ltenong E e repelli⸗ vltra vires exigetis. Facile fateoꝛ ẽ
obeiin Nis: Si Apter peccata mea que aduer triũphũ ſumere. z01 ſunn eſateoꝛ Ede me
unta um me clamant atq; obijciunt.heu queſo Hec eſt mea mieri ö aaereplaen
rNn dabitis vos potius audientiã fidẽq; et fa⸗ ligentia qua debe . vat plus eſtdca di
n nwoch his cruentiſſimis aduerſarijs/non ſubſidiũ.imo in ſoe ſanünnolerabeſes
S modo meis verũ etiã ⁊ veſtris quos miro et inattenta. Et h e een
Henner. modo exoſos habetis q; veſtre ſoꝛoꝛi au, H oceſt heu vnde ſime do⸗
1 perculc que vci;aratimaeſt facrumndei leo. qð nũcqueroꝛ ⁊ deploꝛohoceſt pꝛo q
unn veſtri ſũmi l Aelamanttaren dei vos depᷣcoꝛ ꝓ quo vr̃is aduoluoꝛ pedib.
ue, ſtrepitũ magnũ Exclamant fateo? 7 ꝛo quo vr̃aʒ interpello gr̃am ⁊ pᷣſidiũ po
Nplenmi repitũ magnũ veſtris auribo ingeruntad ſco vt ex nũc ſim robuſtioꝛ magisq; ſolici
D uerſarij iſti ſcʒ peccata mea.meq; ſibi obli tord uſtioꝛ magisq; ſolici⸗
n gatã aſſerũt / cũ illa cõmiſerim ſhacpoderg uoraniist agfete, mels aggrrlſi
* men. ¶¶ Suete. ſilete.: infideles aduerſarij Inime opus EC(o gloꝛi ðẽ
in vos repꝛobo ⁊ abnego ꝑ vos enĩ qꝛ nimim NVEeſtra ͦ s ẽ(o gloꝛioſi ſancti dei
decepta ſum peniteo.Decepta ſum / nõ de ANelrn luitias veſtrã gloꝛiã in alij
fnifin pta ſum peniteo. Decepta ſum / nõ de onninui dũ mihi ſuccun
I medietate iuſti pcij. ſed in toto. Iterũ igit peto pᷣter verbũ 7 Vegmnitis ei vh
atq; iterũ doleo. vos fugio ⁊ maledicociu⸗,; i.2 vt ꝓ me apud deũ quibꝰ
Kiſncidid ſtumq; bellum aduerſe 15 vos cde ni ruaſe mnihinenlidignaeſ
inae vtiq; bello mipideherel⸗ auxilio omnes dcgcanae, weiacian. anguſtam
MZM qui partẽ dei fouent. eiq; fidelit lecti e veſtra caritatẽ/ veſtrach largitatez. vt
Walgl Ankradiſidcluratetenent, deiiter ſubiccii mihi pPenegcris Iucnnabiis appeeſtmo
nan Lid queſo glioſi milites ði aliud fa denti illi titrec nadenani⸗ ſirhor
8 cere valeo dicite mihi. Si temerarie a ac r n0218. Et tamen
apnmul saliqͥd oꝑata ſum.ſi in ieno ranbenff emo nae ünscenſen llenus ecam ſae
Geut in vno ae ĩmo mille milleſies. nõ aliud occiſoꝛ cgicorae . on v den ae
aittnnst mihi eſt remediũ / qᷓ; ſi Ssnenireroar cclo en coꝛaei e aut ꝑ aliuʒ
nnn q; in enann ane nohe 1 iqut R—8NRSTST——— iinrer rereſt⸗
We O o npatoꝛ duplice pꝓ me apud deũ nõ intercedetis cuʒ ſi
anannen re.Hoc aũt faciẽdo/ mihi vtiq; eẽ debetis chꝛiſti tercederis enz ſinm
Ne äs ꝛiſtiana ⁊ veſtra ſoꝛoꝛ in fide icd
iemlune ↄſoꝛtio.cũ id fiat in honoꝛẽ illiꝰ quẽ tã ſin faciendũ inſtantiꝰ i. idecvos adid
Art. ciendũ inſtantiꝰ interpellem. pᷣſertim cũ
R gulariter diligitis atq; honoꝛatig ⁊ id vti⸗ vos in n Peltein. Mertinon
lence no⸗ vtt ullo defenderim? Et ſi offendi
Awocbirn HB Zuenienter facere poteritis. Sed me leo veni p et — * ene 1.D0
* ni Arr⸗ dme ſeozy o. Cũ pꝛofecto talis ac tãta
inni⸗ obijcitis q, minꝰ debito hos pſequoꝛ ad; ſit veſtra dilectio tã actãta
—R irſus paciſcẽdo ⁊ ractãdo.illosq; huma ter ac decenter peto.mihi . .
niter recipiẽdo amand bonoꝛando⸗ cdecenter peto. mihi recuſetis. Oõ ſi
Getunken Adb ndo atq; honoꝛando: feceritis / bene mihi vtiq; erit. qm̃
ticcis d hoc pꝛofecto quid dicam ignoꝛo. ne mihi vnq; rit.qm certa ſuʒ
röpbin ſantomnes allegationes mee Sagom el Faga deum infallaciter impetrabitis qͥc
leen . inia quid pzo me petieritis. Cur enim vellet
ipſe me vos depcari veſtramq; oꝛationem

mboꝛ ⁊ cõſuſio imuüt ſuꝑ faciẽ meam. In

“

W
E
WW

ad mei inſtantiã ſicut inceſum dirigi ĩ cõ⸗
ſpectu ſuo.niſi vos duceret audiẽdos. Nũ

q; vobis talẽ afferret cõfuſione. vt vos va
cuos a ſe repelleret. Que etiaʒ eſſet illa vra
ſideriũ vrm in oi⸗/

felicitas ſi ũ replereret᷑dei
bus que expoſtulatlts.
BDhbuc pᷣſumã amplius ⁊ dicã. ꝙ de

ſit meü refugiũ in omnibo neceſſitatib me
is. Cum igit᷑ h̊ pceꝑit deus ⁊ ſub hac fidu

cia vos interpello.quo modo credi poterit

ꝙ vnũ iubeat ⁊ alterũ faciat.atq; ita mihi
nõ ſuccurratis: Jubet quippe ꝑ voſipſos

vi ſemp ſit ſpes mea in ſuaʒ bonitatẽ.⁊ ita

vtiq; eſt.in tantũ vt etiã ſi me occidere vo⸗

luerit/nihilomin? ſperabo in ipᷣm. non igi
tur ob aliud vult me ponere ſpem in ſuum

auxiliũ.niſi quia vult ſuũ ⁊ veſtrũ au xiliũ

petenti/ aſſiſtere. Qð ſi mihi quis dixerit.
hoc intelligendũ eſſe dimodo bona⁊ ſan/
cta ſit hec ſpes mea ⁊ nihil cõtra mandata

eius admiſero. Heu me hoc eſt pcipuũ.p⸗
pter qð bonũ arbitroꝛ ponere in dno deo
ſpem meã.⁊ eius inniti auxilio vt videliq;

ſuo munere mihi ſit ꝑſeuerantia in obſer⸗
uantia mandatoꝝ ſuoꝝ.⁊ tandem in extre

mis inueniar in gra ſua.⁊ in ſuo ſeruitio.

Et ſi nõ concedet᷑ hec mihi gratia intuitu
pᷣcũ mearũ /ſaltẽ concedet᷑ ꝓpter diuinũ mã

datum quo ſtimuloꝛ ad petendũ.

DOnſidero inſuper ꝙ ſi veſtrum qui⸗/
libet/vnius diei indultum ſeu remiſ⸗

ionem impetrauerit/ magnis abundabo

dinitijs. OMinime autẽ difficile eſt ita im/
petrare ĩmo longe plusq; petere pᷣſumereʒ
quoniã et ſi magna recipere nõ merui/ve⸗

ſtra tamen largitas expoſcit vt magna mi⸗

hi tribuant᷑ſed ⁊ mea ingens neceſſitas p/
ſidium magnũ efflagitat nõ alibi qᷓ; apud

vos inueniendũ.¶ Oð ſiquis dixert hãc

elemoſynam bonis operibo ⁊ legitimis ad

vos obſequijs eſſe mihi conſequendã. Re
ſpondeo ꝙ iam eſſet elemoſyna quodãmo

do vendita nõ donata.q;uis tamen etiam
id modicuʒz honoꝛis qð vos interpellans

meq; ſubijciens ⁊ humilians vobis impẽ
do quodam iure poſtulat vt quadam vi⸗
ciſſitudine mihi ſuccurratis.atq; ita nõ in
vanum ſpem meam atq; refugium in vo⸗

bis poſuerim.¶ Fateoꝛ quidem ne nõ cõ

dignum ad vos habere honoꝛẽ ⁊ amoꝛem

ſed debilis ſum viribo ⁊ facultatibo inops.

peros veſtrũ ⁊ per veſtrã doctrinam
mandatũ mihi dedit/vt ad ipᷣm ⁊ ad vos /

De modico autẽ modicuʒ grate ſuſcipienꝰ
dum eſt. Itaq; dum ero locupletioꝛ in do-
nis ſpiritualibo abundãtius ⁊ opulenno⸗
ri coꝛde vos honoꝛabo vos amabo.iDi

co inſuperqꝙ noui perſonas aliquas abſq;

lr̃is/etate etiam iuuenes.quarũ conuerſa,⸗

tio ab vtero fuit in campis.que nihilomi⸗
us vehernenn affectu largiendi alijs
um

das in terram pꝛoijci ⁊ exponi vermibus.

fuit hoc nobile teſtamentum. OQð ſi vna
parua ſcintilla caritatis.tantum opus hic

deoꝛſum valuit efficere tantamq; ſuſcitare
fflãmam exterius ad ſubuentionẽ altenius
quid queſo eſſe debebit apud veſtrã abun
dantiſſimã ardentiſſimãq; caritatem circa
nos pauperes.qualẽ emittet ille ignis flã⸗

Lonuerto pᷣterea conſiderationẽ men⸗
tis ad illam veſtrã caritatẽ atq; largitatem
quã dum hac moꝛtali vita fungebamini⸗
erga pauperes habuiſtis.vnde magnũ cer
tiſſimũq; auſum concipio ad vos inrape

landum. ſperans vtiq; mihi venire deſu⸗

auxilium. Cum indubie nõ diminuta ſit

per gloꝛiam veſtra caritas.imo ineſtima⸗

biliter aucta ⁊ ꝑfecia. Et ſi eni vobis deſit
miſeriamia tamen adeſt.cum illi ſins pꝛo
Kreneſonſußſerren eſt ꝑcereꝛ mi

ſereri.¶ Hon ſufficeret tempus neclingus

aut intelligẽtia illa numerare pietatis oꝑa

que vobis veſtra ſuaſit caritas erga paupe

res exercere. OQueenĩ egritudo miſeria aut
pauꝑtas inuaſit homines/cui moxnõ eſſe
tis pᷣſidio/ſanãdo ſuccurrendo.famẽ ſitim
algoꝛem patiendo vt alios paſceretis ⁊ re⸗
ficeretis.Alter veſtrum ſeipᷣm in ſeruũ ve⸗
nũdauit vt filium pauperis vidue de ma⸗
nibus hoſtium liberaret. Alter ſe moꝛtis
periculo commiſit vt hinc alium eriperet.
Alter dimſit veſtem qua indutus erat hye

me pꝛofunda vt alium nudum hinc tege-

ret. Alij nec metu moꝛtis ĩiminentis a pie/
tate ſepulture moꝛtuoꝛum aut viſitatione
captiuoꝛum reirabi potuerunt.Alij tanto
gratie pꝛiuilegio donati ſunt vt etiaʒ vita
functi de ſuis coꝛpoꝛiba oleum miniſtrent

ſanandis egruudinibus oppoꝛtunũ. Hec

autem que loquoꝛ non niſi coꝛꝑalibo defe⸗
ctibus ſublenandis deſcruiuni.quos reue

ra incomꝑabiluer ſuꝑant anime ſp jales

ibi nihil donanduz adeſſe viderent/
voluerunt id vaſculum in quo ſepeliri de⸗
buerant in elemoſynam conuerti/ſeq; nu⸗/

mgam. quale inſuper opus demonſtrabit ·

dunuume
lunfeel
ancue⸗
donnd⸗
Sbe
onio
uppe
Natoii
Ningen
bocy⸗
Ulnün⸗
ſendeſa
ſenimmi.
iczr
Odde
Woron
guivo⸗
ſdi⸗
fſent
torlbo
Sana
Nimũt
Nero
dootedr
oloresg
nvetr
ſirpone
Ktoalcſe

anminn
enghnn
Engnnn
enpier
Swwngnl
mN
Amnwuſt
vonnchma
iwbsdeſt
lfnsro
goemmi
nsnechmgn
dpianrsort
nsagpan
momaur

uimertild

aco miſn
Gnumwvt
iruhui
Snrdeftu
lokmrns
lumaeren
msanbſe
unbinctege
mennsaN
uunſtnen
m. Atme
a
ummntr
phemmitr
cpbin
un oeel⸗
muen

7
4 4

De mendicitate ſpũali

mndigentie ac neceſſitates. tãto illis piclo⸗

ſioꝛes/quãto coꝛꝑi moꝛtali pꝛeeminet aĩa
Imoꝛtalis.⁊ moꝛs eterna magis timẽda eſt
; tꝑalis ⁊ tranſitoꝛia.Cum igit᷑ nihil vre
caritati iam deꝑierit/imo multum accreue
rit ꝑfectionis/quãto magis nũc q; tũc ſuc/
curretis: Succurretis inq; mihi vos in⸗
ſtantiꝰin tãta neceſſitate requirẽti.pᷣſertim
cũ de his mea ſit ad vos obſecratio que lõ⸗

ge plus diuinũ honoꝛẽ ac veſtrã laudẽ cõ⸗

cernũt/q; quelibet coꝛpoꝝ ſubuẽtio Et
vere ita eſt ꝙ etiã in carne viuẽtes/maioꝛ

longe caritatẽ ad ſalutem alioꝝ demõſtra⸗
ſtis qᷓ; lingua ſufficiat expꝛimere. NHec eti⸗

am quãlibet acerbiſſimã penam aut moꝛ/

tis quodcũq; hoꝛrẽdũ genus ꝑhoꝛruiſtis/
dum in medijs toꝛmentis/conſtanter ver⸗
bum fidei ſalutaris/ pᷣdicabatis.ad illumi

nandũ eos qui in tenebꝛis idolatrie ſede/
bant ad dirigendũ pedes eoꝝ in viam pa⸗
cis. Heu gloꝛioſiſſimiſancti.iam nec vos
moꝛi opoꝛtet nec hmõi ꝑſecutoꝛes?⁊ toꝛmẽę
ta ꝑpeti.ad mihi auxiliũ ferendũ.ad me ſa
nandũ.ad me illuminandũ.ad me deniq;
dirigendũ ꝑ tramitẽ virtutũ.nec aliud cir⸗

ca hoc peto niſi vt tmmõ ſenſeritis.vel do

toꝛib imunes / ꝓ me nihil hoꝛũ conſcia de

minũ oꝛauaritis/vt ita fiat quẽadmodum

fieri deſidero.⁊ tuncabſq; dubio fiet.ſiqui

dem nihil vobis denegandũ arbitroꝛ apa
tre mĩarũ. Mala quidẽ ſum fateoꝛ ⁊ vicjs

vndiq; irretita.id enĩ heu nimis experioꝛ.
Sed deo ꝓtegente / nõ vos pſecuta ſuʒ.nõ
vos moꝛti tradidi ⁊ nihilominꝰetiã ꝓ his

qui vos pſequebant᷑ etiã in medijs toꝛmẽ
tis dũ adhuc eſſetis hic ſuꝑſtites oꝛare co⸗-

ſueuiſtis.quãto magis nunc ab his ꝑſecu

pᷣcari curabitis. Condonate mihi obſecro

nimiũ foꝛſan pᷣſumenti ⁊ magna exaltanti
Merito enĩ inquã mihi vos humiliter ac

deuote depᷣcanti. aderitis adiutoꝛes atq;

oꝛatoꝛes qui iaʒ tuti in gloꝛia reſidetis.cũ

etiam veſtra recuſantib ac ſpernentibo pꝛe
ſidia.vosq; atrociter inſequentib/ volui⸗
ſtig adeſſe pꝛopicecc7cd.

E.

imimicis ei n deſaro inducere volerix⸗

⁊ vobis ſilẽtiũ indicite. Dicitis

Ecedite a me recedite inimici.
u qꝛ fruſtra ſanctos imploꝛo

fruſtra leuo ĩ eos oculos meos.
ro ſum repꝛoboꝝ· eterno dei

ci dei oẽs / diuinã ſuꝑ hoc voluũtatẽ cogno

ſcentes/nulliꝰ momẽeti me reputant.⁊ me/

as pᷣces aure ſurda ſuſcipiũt. O medaces

atq; infideles hoſtes.quis vos ſuꝑ hoc cer

tioꝛes feci? Certa quidẽ eſt hec de vobis
ſententia.qm̃ irreuocabiliter damnationi

traditi eſtis. Circa me certe non ita eſt.qim̃
ſi me dãnare deus voluiſſet/iam duduz id

facere potuiſſet.ſiquidẽ id dudũ demerui⸗
niſi mia eius pᷣueniſſet me. Si etiam me
dãnationi tradendũ decreuiſſet.mime mi⸗

hi ſuo munere hoc tam vehemens adeſſet

penitendi deſideriũ.ſuũq; patrociniũ me⸗

dijs ſancoꝝ ſuoꝝ interceſſionibo implo:⸗
randi. Scio pꝛofecto quicqͥd vos hoſtes
iniqui dixeritis.me nunc in ea adhuc vita

ſubſiſtere in qua mihi facultas eſt meã deo

pꝛopicio ſalutẽ operari. flecid mihidubi
to futurũ ſi in toto coꝛde ſcrutata fuero mã

data eius. Scio inſuper id me ſuo mune⸗

re ⁊ ſuoꝛũ ſanctoꝛũ pᷣſidijs hoc poſſe adim
plere. ¶ Sinite igitur hoſtes nequiſſimi

amplius ita me ad deſperationẽ pꝛoſequi

quia minime pᷣualebius.¶ Et qð ampli⸗

eſt / quicqᷣd in futurũ circa me facere dipo
ſuerit.ſua eni ſum. qua pꝛo ſuo vti poteft
libito inſtitui nihilominꝰquamdiu gratia

tempus ⁊ facultas ad hoc aderunt/ipſum

diligere optimũq; ac iuſtiſſimum iudicare

quod voſipſi omnes inimici veſtra in ma

lo impediente obſtinatione/minime face?⸗

re valetis in quo vtiq; veſtri ſtatus deteri⸗

oꝛ extat cõditio.cum ille vobis odio ſit cui

pꝛopꝛiuʒ eſt eſſe ſummũ bonũ.illũq; iniu⸗

ſtum ac cqrudeliſſimũ cenſeatis/ quẽ cõſtat

eſſe iuſtiſſimũ ac pijſſimũ.Abſit igit᷑ vt vo

bis ſilis fiam. Cur enĩ ſalui fieri non vale

tis niſi quia indulgentiam poſtulare non
vultis. Non itaq; ſic faciã/imo inceſſanter
indulgentiã petam ⁊ requirã. Ipᷣe etiã mi⸗

hi mandatũ dedit vt ſpem in ſuo reponaʒ
auxilio.quod minime faceret ſi me ſtatuiſ⸗
ſet condẽnare. Cur queſo mihi bone vo⸗

luntatis pꝛeberet initium/cui complemẽ⸗
tum dare non vellet?: Cur me ad meditatõ
nem ſui/inſuper ⁊ ad ſui cultus deſideriuʒ
cõmoneret.ſi nõ id me ſemꝑ vſq; in finem
vellet eſſe facturã? Idcirco Scitote falla⸗

ces inimici / illi potius quaʒ vobis fidem

adhibebo.nec ab inuocatione ſui patro⸗
cinij vllatenus deficiam. Diſcedite itaq;

binc et mala veſtra hoꝛa huc veneritis et

iudicio/ dãnationi obnoxia. ate ob id ſan

ad veſtrã ↄfuſionẽ.me ſinite mee of̃onida

re finẽ. Nec eni a ↄſpectu ſanctoꝝ quibus

aſſiſto nũc abibo / donec ſigno aliquo cer⸗
to mihi innotuerit me foꝛe exauditaʒ.Oð
vtiq; ſignũ nõ aliũde certius ſumẽdũ arbi
troꝛ/qᷓ; ſi in pꝓfunda humilitatemeos defſe
ctus meãq; pauꝑtatẽ recognoſcã.⁊ extoto
coꝛde/illis intercedentibo in dñũo habuero
fiduciã. Qõð ſi milleſies me ſeduxeritis ac
deieceritis / milleſies reſurgã.qꝛ mihi ſem⸗
per aderit aꝑta gre poꝛta. Illos in deſpera
tionẽ adducite.quidiuinã bonitatẽ igno⸗
rant ⁊ ſanctoꝝ potentiã.vel etiam qui eos
exoꝛare vel negligũt vel ↄtemnũt. Fruſtra
ti quippe eſtis fauentedño/veſtra intẽtio⸗
ne circa me.nec opus eſt vt mihi mea pec/
cata ↄmemoꝛetis/ inferentes hinc me cele
ſtibus pᷣmijs eſſe penitus indignam. Id
etenim ſcio. Sed ſcio.ꝙ pius ille meꝰ pat
ihs xpᷣs/meũ debitũ ſoluit ⁊ mea oĩa quo
tienſcũq; mihi diſplicuerint deleuit pecca
ta.mihiq; ſuo pꝛecioſiſſimo ſanguine/cele

ſte regnum lucrifecit ⁊ emit.⁊ hoc titulo et

nullo alio/poſſeſſionẽ huiꝰregni pꝛeſtoloꝛ
ſicut ⁊ olim ab illo gloꝛioſo beato bernar⸗

do in ſua viſione reſponſum accepiſtis.

Gidhbuc loqmtur

anima inimicis volentibo eam in deſpera
tionem inducere⸗-⁊ reſpondeteis.
NUicgd dicitis adhuc fallaces atq; ĩ/
fideles hoſtes Dicitis hanc meaʒ
ſpem.temeritatẽ quãdã eſſe ac pꝛe
ſumptione.qm̃ nõ eſt homo viues ſuꝑter
ram quãtũcũq; etiã grauis peccatoꝛ.q¶ nõ

ſe ↄfidat ſaluandũ. Sed plurima eoꝛnʒ re
ſtant que ſtultꝰnõ excogitat Dicitis inſuꝑ
multos vos in me cernere defectus/ quos
mime diſcerno. meq; obſeruatis vſq; in fi
nem cuũ me ſic inuadere atq; circũuenirep

ponitis vt paꝝ mihi ꝓdeſſe poſſit hec ſpeſ

mea/quã pᷣſumptuoſam temeritatẽ appel⸗

vndeſpero auxiliũ.¶ NHec pfecto per hũc

latis.cũ illius regis legẽ mimeobſeruem.
modũ me deijcietis oeoper nequaʒ

ꝗc deſpati.Nõ quidẽ dico mihi hãc adeſſe
ſiduciã vt abſq; obſeruãtia diuine leg ſal⸗

uari pᷣſumã.Eſſet hec indubie nõ ſpes ſed
pᷣſumptuoſa temeritas Hmõi ſunt q;plu⸗

res qui ſine penitentia ⁊ coꝛrectione male
vite/ deum eos ſaluaturũ arbitrant᷑ dicen⸗

tes non ideo eos deum feciſſe vt condẽnet
Abſit vt ſic ſpem meam inſtituam qͥnimo

curie ſanctos.ex quo his rũdi pꝛoditoꝛib⸗

ſumme cupio in melius refoꝛmani ⁊ legem
totam adimplere.ſine qua impoſſibile eſſe
ſcio me ſaluari Ad id aũt faciendũ mihi cõ
fido pᷣſtari vires a dño.⁊ ſuoꝝ ſanctoꝛum
ſuffragijs. ¶ Et q;uis iam ignoꝛẽ an ſim
in gra vel non aut ſi in ea ꝑmanebo.ſpero
nihilomin? ꝙ deus tandẽ meas illumina⸗
bit tenebꝛas ad dijudicandum illos in me
defectus.quibo foꝛſan ad pñs a gratia dei
ſum aliena. Idq; ipᷣm quotidie depᷣcoꝛ.vt
ſic de tenebꝛis meis lumẽ faciat ſpledeſceꝰ

re.ꝙ inimicis tandẽ dicere nõ incumbat.
Hos eam ꝓſtrauimꝰ. nos eam ſupauimꝰ.
Ipſum inſuꝑ inſtantius exoꝛo / vt me in⸗

ſtruat quo pacto legitima ſeu integra con⸗
feſſione vel quõlibet aliter / a peccatis q by
foꝛſan ignoꝛãs ſum irretita/liberari valeã

Et quidẽ videtis qualiter ego frequent

meipᷣam pparo. vt ſciã quid rnſura ſim in
illa extrema hoꝛa moꝛtis/qñ ſum a coꝛpo⸗
re migratura.⁊ ad id ſciendũ ſumme anbe
lo. Dit igit᷑ hec vobis mea rũſio videlicet
q celeſtiũ bonoꝝ retributionẽ peto ſub ti⸗
tulo ⁊ in ſpe mei gloꝛioſi redemptoꝛis ihu

xpᷣi/qui mihi ius in illis vendicauit.et ob

id ſuã mihi imꝑtiri miaʒ pcoꝛ.q̃ in pꝛimis
a peccatis meis ex mera ſua gra.ſuaʒ auer

tat faciẽ ⁊ omnes meas deleat iniquitates
et exinde me faciat ſue legis factricẽ ⁊ man
datoꝝ eius. ¶ Scitis ne hic quicq; dice⸗
re. Quid ad hec rñdebitis o vos inimici
