ꝑluſtra/qᷓ; ardens ſit in his deſiderium ad

ſuam liberationẽ aut ſubuẽtionẽ᷑. Inſuꝑ
attẽde quid dicãt ⁊ quid gerãt.⁊ hec om̃ia

ſectus ac miſerias.tuã captiuitatẽ tuĩũ moꝛ

tem. tuũ exiliũ.quã peccãdo incurniſti. tuã
inſuꝑ deſolationẽ ꝑpendẽs.quoniã deum

didiſti. ris cuʒ tali deſide
et conatu/audacter affirmo ꝙ hoctibi ad
ſalutẽ ſufficiet.eris bonaq; queſtuaria bo

tuũ ⁊ patrẽ ſed ⁊ celeſtẽ patria/ tua culpa ꝑ
ta ſi feceris ⁊ cuʒ tali deſiderio

noꝛum ſpiritualiũ ⁊ alimoniarũ gre ⁊ vir⸗
tutũ.atq; ita inuenies auxiliũ deſuꝑ in cũ⸗

ctis tuis neceſſitatibj.ĩmo ꝙ amplieſt / el⸗

ficieris admodũ diues.ĩmo dña bonoꝛuʒ

totius mũdi. Cur ita? OQm̃ ſi facta eris he
res dei tui patris.de cuiꝰ hereditate eſt to⸗
tus mundus.
heredes ⁊c.¶ Anima
excellentiã nobilitatem/que mihi ex dicta
queſtuoſa mendicitate pꝛouenient. Volo

ta eni dixit apls ꝙ ſi filij 2
em magnã mi⸗/
omo.magnã dignitatem

igitur eſſe huiꝰofficij.q;uis vituꝑabile mł

tum atq; inhoneſtũ illud iudicet mũdus.

pꝛeſertim ꝑſone generoſe ⁊ alte pꝛoſapie.

1
dicabis o anima mea. niſi oĩno deſipuer
Et vt hoc tibi certiꝰ appareat/ꝓpono ocu⸗
lus tuis ſummũ imꝑatoꝛẽ mũdi quivoluit

Ego inquit mẽdicus ſum ⁊ pauꝑ.Appa⸗

ruit hoc in oĩbſuis oꝛationibo q̃̊s ad deuzʒ

eſſe huiꝰofficij ſicut ipe ꝑ ꝓphaʒ pꝛoteſtat᷑.

patrẽ fecit.pᷣſertim in cruce qũ dixit deus

meus de meus vt qͥd me dereliquiſti Oa
gna igit᷑ eſt differẽtia coꝛꝑalis illi?⁊ coacte

mẽdicitatis /que iudicio plurimoꝝ cenſe
fugienda ⁊ vituꝑabilis ⁊ huiꝰſpũalis de qᷓ

ſermo quã volũtarie ſuſceperũt oẽs ſancti

lſino ip̃ exps vt dictũ eſt. Nõne ꝛ rex illepo

tentiſſim dauid in ſuo pſalterio ſe hui? q;
ſtuoſe mẽdicitatis ſectatoꝛẽ pfitet᷑. dum ſe
noĩat nũc infirmũ.nũcoꝛphanũ.nũc vul⸗

neratũ.nũc cecũ.nũcſurdũ.nũc impotentẽ
nũc alienũ ꝑegrinũ:nũc captiuũ iacentem
in puluere ⁊ ſtercoꝛe ⁊ ſic de alijs innume⸗

ris neceſſitatib: Et ſalomõ ille ſapientiſſi

mus ſe dicebat pauperẽ infirmũ bꝛeuiſſi⸗
mi tꝑis. minoꝛẽ ad teligenan legem dei
Et ita in tota ſcriptura diſcuxrẽdo/inueni
mus vliter de oib⸗ ſancns. i Mul
tũ pfecto laudabilis ẽ hmõi queſtꝰ quẽ cõ⸗
ſtat oĩb ſanctis fuiſſe cõem.ĩmo ⁊ ipᷣi x-pᷣo

deo ⁊ homi. Vlen qꝛ iaʒ dixiſti mihi mu hõ

ſpũalẽ hunc queſtũ facile diſci poſſe ſi dili⸗

genti pſpectu mẽtis attẽdant᷑ea que in qᷓ

u coꝛꝑali ab his qͥ in aduerſitatibo ⁊ indi

gentijs ↄſtituti ſunt obſeruanf᷑. Accedamꝰ
igit᷑ inuicẽ ꝓpiꝰ.⁊ pleniꝰ de his miſerabili⸗
bus ꝑſonis ⁊ eaꝝ obſeruãtijs/cõferamus.

Homo

ta fiat aia.qm̃ hoc tibi nõ par

uo veniet pfectui.Tum ꝓpter cõpaſſionẽ

quã inde cõcipies ad ꝓximũ.adimplens le

gem caritatis in officio pietatis ⁊ mie. ũ

pꝛopter fructuoſam inſtructionẽ tuã/ quã

X.

exemplo coꝛꝑalis hmõi queſtꝰ accipies in
qqueſtu ſpũali:cognoſcẽs ꝑ hoc quo paco
queres opem in tuis ſpũalibo neceſſitatibꝰ

multo piculoſioꝛib.vt ab illis liberat glo

rioſum ulũ eterne felicitatis fructũ tãdẽ cõ
ſequaris. ¶ Loq̃mur itaq; in pꝛimis de
his mẽdicis qui nõ incluſi degũt/victum

quotidianũ oſtiatim querẽtes ⁊ eoꝝ exem

plo diligentiã diſcamꝰ. DHi nãq; q́;uis plu
nimũ debiles ⁊ ſenio vel egritudinevł alio
quouis accidẽte fracti/ſeipos vel baculoꝝ.
beneficio poꝛtant.vel manibotrahunt. vel
alioꝛum innixi viribus/q;uis difficulter?
impedite incedunt. Suſtinẽt nit min⸗

5

domo ¶ MHon aliter q; tibi affrrmaui iu⸗

õ
5 5

in his laboꝛibo multas inedias.nũcalgo⸗
re ↄſtringunt᷑.nũc diſſoluũtur ab eſtu.nũc

a ventis ⁊ pluuijs infeſtãtur.adeo vt etiaʒ
bene incolumes / crederent᷑ in hmõi mole⸗
ſtijs ſuccũbere.⁊ graues opoꝛtere incurre⸗
re infirmitates. penſata pcipue laboꝛis dif
ficultate ⁊ indigentie magnitudine.quam

oculariter in eis exꝑimur.dũ eſurientes et

ſitientes ⁊ nudi/in inedijs vebemẽtiſſimis
frigoꝛibo incedũt.vel etiaʒ frequẽtet nuda⸗

tis coꝛpoꝛibo ad terrã ſedent/ a mane vſq;

ad veſperã. Et hec oĩa patienter ſuſtinent
incõmoda.ſperantes et deſiderãtes aliqd
elemoſyne accipere.qua ſpe nihilominus
frequenter fraudant᷑/vacui ad domum re⸗

deuntes. Dumq; eis aliqua certa largitio
innoteſcit:cõſidera quãta celeritate quãto

feruoꝛe illuc confugiant.ibi pꝛouerbiũ coõ⸗
mune verũ pꝛobat᷑.ꝙ neceſſitas facit anũ

hinc te auertat.nec alibi inbereas. Sinau
tem/fraudari poteris ⁊ abeſſe largitioni ce
leſtis patris.ad inſtar pauperũ illoꝛuʒ de⸗
ſidum qui ꝑ vicos vel campos diſcurren⸗
tes vel verbis vel factis inutilib ſe occu⸗
pantes negligerent tempus denuotõis.tar/⸗

dius aũt venientes ⁊ putantes ſe aliqd ac⸗
cepturos repulſam acciꝑent dicendo eis.

Ite hinc.qm̃ elemoſyna hec facta ẽ.Et ſic

confuſi ⁊ vacui recederẽt/ceterisq; paterẽt
deriſui. Ita ⁊ tibi(o fatua anima mea)acci

deret ſi tempus tuuʒ inutiliterexpenderes

dum ad elemoſynã dei deberes feſtinare.p̃

cipue dñicis⁊ feſtiuis diebo.⁊ alias dum ti

bi fuerit oppoꝛtunitas. Ignoꝛas enĩ tem

pus in quo deus velit ſuam elemoſynã di⸗/
ſtribuere.an mane an veſpe an cito an tar⸗
de.Et ſi vtriſq; his hoꝛis elemoſynã ſuam
tribuerit/tanto vberioꝛ ſubſequet᷑fructus
Anima ¶ Bonũ eſt hoc tuum ↄſiliũ o hö
Verũ me cognoſcere oꝑteret loca idonea.
in quibo vtiliter elemoſynã iſtaʒ querã.ita

enĩ ꝑ eos de quibo locutꝰes/pauperes fieri

cõſpicio. Studioſe eni ⁊ cũ magna diſcre
tione/ loca exquirunt ad queſtũ oppoꝛtu⸗/
na.ſcientes qꝛ nõ paſſim in quibuſſibetlo
cis fructuoſus eſſet queſtus.vt ſi tabernas
aut alia ſuſpecta ⁊ infamia loca frequenta
rent:.plurimum verbera ⁊ iniurias pꝛo ele
moſvna reciꝑent.Et ideo in locis ſacris et
in ianuis diuitũ /ſe pᷣſentant.ibiq; alonge
non ingrediẽtes.humiliter elemoſynã pe

Suſcipe ergo o ala in te hac di
ligentiã petendi elemoſynã ſpũalem.nihil

nam.

Ml.

hoc tibi reſpõdeo o anima ꝙ locus

diſtributionis tuarũ elemoſynarũ eſt in ce
lis.vt pᷣdixi ⁊ illucte põt ⁊ debet ferre uuuz

deſideriũ. Debes enĩ ↄſiderare tuũ deſide
rium ad ſimilitudinẽ equi volãtis.quales⸗

fuiſſe fingũt poete pegaſum.cuiꝰ quidẽ eqͥ
ale due ſunt.timoꝛ ⁊ ſpes. Vel etiã ad ſiłi⸗

tudinẽ cumus ignei.ſilis illi in quo delatꝰ

eſt helyas in ꝑadiſum terreſtrẽ. Cuiꝰ rote

quatuoꝛ.ſunt quatuoꝛ virtutes cardiales.
equi vero trahẽtes ſunt tres theologicevix
tutes.auriga vero eſt diſcretio.Aate diffu
ſeq; poſſet hec materia deduci.ſed ſub hac
bꝛeuitate nunc tranſeo. Satis ſit ꝑ hec in
notuiſſe/ ꝙ tuo deſiderio te valebis q̊ vo⸗
les ferre.ſed caute circũſpice q̃ ꝑges. Pꝛo⸗
ficiſcere igit᷑ad eccleſiã celeſtẽ.ne tamen in
gredi pᷣſumas in ſanctuariũ vel nimis ꝓpe

altare accedere.Tibi ſufficiet ad pñs apo

ianuã reſidere.ibiq; a remotis vociferãdo
elemoſynã petere ꝓpter deũ. Ibi eni ſunt in

numere manſiones ſanctoꝛum. vbi potes

oſtiatim ſimiliter vehemẽeti deſiderio cla⸗
mare ⁊ te queſtuare.¶ Aia ¶ Rem facilli⸗
mã factu putauio homo hãcelemoſynam
conſequi.audiens exte hoc ſolo deſiderio
ferri poſſe necdũ huiꝰnegocij difficultateʒ
expta.nũc vero aliter inuenio.qm̃ dũ hec
inferioꝛa derelinquẽs/in ſuꝑna/meavolui

conferri deſideria.mihi ſuꝑuenerunt infi⸗
nita impedimẽta.adeo vt nihil difficilius

factu iam cenſeam eo qð pꝛius tam facile

iudicaui. Mox enĩ vt illuc ſurſum ferrixx

lo per ſanctũ deſideriũ:exꝑioꝛ meũ deſide⸗
rium aridũ.aut ſubito alioꝛſum deflexum

nũc ad theatra.nũc ad ſpectacula.nũc huc

nũc illuc.nulla in eo manente conſtannia.
ita ad omne qð occurrit diſcurrit ⁊ peruo⸗
lat.nec vllibi quieſcit atq; ita in meipᷣa de⸗
ficio.neſciens aduerſus hecimpedimenta
remedium efficax inuenire.quo reddi poſ⸗

ſim idonea ad petendũ ſalutarem elemoſy-
mo ¶ Contingut hec omnia
a mea)quia non plene ſatis a
pꝛofunde adhuc tuam agnoſcis pauperta
tem.pꝑiculũq; in quo verſaris.quoniam ſi
hoc ad plenũ cognoſceres/ minime pꝛofe⸗
cto ita perſtreperet in te ſenſualis appetitꝰ
et ad vana quelibet diſtractus / ſineret tuũ
ſanctum deſideriũ diuellere atq; diſcerpere
Et hoc quidẽ intelligere poteris pauperũ
ſupꝛa dictoꝝ exemplo. Inſuꝑ ⁊ eoꝛuʒ qui

tibi(o anim

ſseno
gninp⸗

rin
Vo
Cor
br

Loo
piin
lyfehe
bonln a
ſnaäiſin

ſegning
biißinan
landignt
bemniore
miſſoi
hanh
Gllignimn
poria

Gne
NWS
Aletinge.
elideſe
g guz
agi
laliguſte
hqrodeu
Cubpe
Glgeeni
Dediffr
nbbee
ſtoben
ogw
e Pro,
cumenin
Kninsede
unisnd
wefi,
biaiſnrn
wm,
ng
hal;
wfnen
Nigio
aleme,
ſdäber
werponi
wuminfi
difficlios
um ficle

ſumfono

wei deſte
undefenn
Cllarüchee
Nconkunn.
mi
ureßde⸗
Npanments
vndio
Eheonni
Nleneſarois
Gopunn
lonun
ininenm
als
Npnin
SD
grhſt

carceriby pꝛo ciminedetinent? quoꝝ vti⸗/
cq; ↄtinua eſt expectatio ↄparẽdi ante iudi

tes ſuſpirãtes ⁊ gemẽtes. ¶ Dic ergo mi⸗
hio anima.Noõne ⁊ tu vt a pꝛincipio fate⸗

De mendicitate ſpũali

ſeruire. nõ attendes illiꝰq; deoꝛdinatus ſit
appetitus/q; inſolens/ q; auidus.iĩmo in⸗

.

cem. Quid ſane tales abſq; intermiſſione
deſiderãt/ niſi ſuã liberationẽ? quãtũq; in

eis hoc ferueat deſiderium / teſtificant exte
rioꝛa quelibet ſigna.verbis ⁊ operib.nũc
apud iudicẽ.nũc apud cauſarũ patronos:
nunc apud alios quoſſibet qui pᷣſidio eſſe
pñt/exhibita. Minime pꝛofecto tunc eis
ridere/aut iocari libet.aut cũ ſuis cõcapti⸗
uis petulanter aut rixoſe cõuerſari.qnimo
tota humilitate de ſolis ſuis ꝑiculis ⁊ mi⸗
ſerijs ↄferunt.intra ſe pniaʒ amaram agen
. ic ergo mi⸗

bare es captiua: Sed in quo queſo carce⸗

re:? Certe in carne. feda.moleſta. plena ob⸗

ſcuritate miſerie ⁊ pene infinite neceſſitatꝭ
de quo quidẽ carcere egreſſura es/⁊ diſtn/⸗

cto tremẽdoq; dei iudicio/ ſuꝑ tuis moꝛta
libus criminib pñtanda.vbi nõ de quali

bet moꝛte coꝛꝑali/cauſa verſabit᷑ ſed eter⸗
na. Ignoꝛas aũt hoꝛã qua poꝛta huiꝰ car⸗

ceris attollet᷑ vt hinc egrediaris. Quomo
igit᷑ hecaiaduertens/poteris tua deſideria
alioꝛſum cõferre/ pᷣterq;ᷓ ad ſolicite petẽdũ
auxiliũ ⁊ liberationẽ.pᷣſertim cum videas

hmõi panꝑges tanto ſtudio vacareĩmo eti
am plerũq; ꝑ diem integrã in vno eodẽq;

loco reſidere ꝓ buccella panis aut ꝑuo ali⸗
quo denario obtinẽdo: Cur igit᷑ non illic
figes plene deſideriũ tuũ vbi cõſtat plenazʒ
ab omni malo ane nm Ailis

te indubie reperturã? ¶ Anima ( LZalis

eſt fateoꝛ (o homo)mea miſeria.tãtꝰq; meꝰ
defectus.Et idcirco vacabo ex nũc.⁊ cona
boꝛ amplius / mea illic deſideria colligere.
Cognoſcis tñ ⁊ ꝑpẽdis qm̃ mihi incũbit

coꝛꝑi intẽdere ⁊ ꝓ eius ſuſtẽtatione ⁊ alim
to frequenter impediri:⁊ varijs inuolui la

boꝛibo. ſicq; plurimũ deoꝛſum in terris ver

ſari.cũ ſurſum merito mens tolli deberet ⁊
ſuis elemoſynis ꝑetẽdis ſtudioſius inten⸗
dere¶ Hõ. Criõ eſt ꝓfecto pꝛudentis(o

anima) ꝓpꝛijs negocijs neglectis aliena p⸗/

ſequi.atq; ita curã alteriꝰgerere/vt hinc ſi⸗
biipᷣi iacturã afferat grauiſſimã. Suſten⸗
tandũ quidẽ eſt atq; alendũ coꝛpus.ſed lõ
ge mioꝛe diligẽtia/ bꝛeuioꝛeq; laboꝛe ac re
miſſioꝛi ſtudio id fieri poſſet ⁊ deberet qᷓ

facias.Hoc ſane eſt quod te turbat ⁊ fallit
quia nimis ⁊ ſupꝛa q; poſtulat neceſſitas /

coꝛpoꝛi cõplacere curas. eiq; diligentius

ſatiabilis / ſi illi ad plenũ ac de oĩbo rñdere

211 -

curabis. Erit igit᷑illi veſtitꝰ ne frigeat.ali⸗

mentũ ⁊ paſtus/ ne fame ſitiq; pereat. De

reliquo/pꝛo teipᷣa ſolicita eris ⁊
dens ⁊ fidelis tibiipᷣi vacabis.¶ Anima.
Iſta volo quidẽ facere o hõ ſed infeſtũ mi
bi nimis eſt coꝛpus ⁊ ſatellites eius.nec q̊⸗

uis mõ volunt ↄtẽtari pñtib.q nimo ſem/
per rebonouis inhiant.atq; indies ſibi ali
quid deeſſe querunt᷑. Petunt oculi pulcra

vndiq; intueri.in veſtib.in equis.in edifi
chs. ceterisq; oĩbo rebo. Plangit os et im⸗
poꝛtune clamat/dũ ſibivina ⁊ eſce/modis

omnibo exquiſite atq; delicate/ deficiunt

Quid de auribo dicã que vanis ſermonib⸗

detractoꝛijs aut adulatoꝛijs inſuꝑ ⁊ ſono⸗
rum reſonãtijs atq; alijs ſilibo innumeris

petulantijs ſaturari nullatenꝰ pnñt? Sed
heu quis linguã frenabita ſuo clamoꝛoſo

ac libero eloquio.quẽ queſo ſtrepitũ qntũ
diſturbiu quale murmur mihi frequenter
cõcitat: Erubeſcerẽ pudẽdos taciꝰ moꝛes
aꝑire.cuiꝰinſatiabilis eſt appetitus ad lu⸗
bꝛicas ⁊ fedas a abomiabiles carnis

delectationes.¶ Ideoq; affirmo tibi o hõ

nullũ mihi adeſſe poſſe deſideriũ ſanctum
qð ſurſum valeat libere ꝑgere ⁊ volare his
obuiantibo diſturbijs / quib intra hoſpiti
um coꝛdis mei exꝑioꝛ velut foꝛũ quoddaʒ

ↄmuneac theatrũ tumultuoſum/quotiẽs

menti deberet dari quies ⁊ ꝑ ſanctũ deſide
rium in celũ depoꝛtari ad ea ꝑagenda que
ſuades.¶2 am rñdi tibi o aĩia atq;
dec impedimẽéta ſuperare

demonſtraui q; B
poteris atq; ſecura ⁊ quieta pᷣterire/ꝑ intẽ⸗

ſum ⁊ vehemens deſideriũ ad tuã in tanto
diſcrimine ſubuẽtionẽ. vñ fiet vt ſub obtẽ
tu tam neceſſarie ſubuẽtionis/ↄtẽnas plã
et vaſalloꝝ eius.(¶ Et q;uis exẽpla que pᷣ⸗

tñ adhuc ⁊ alia. Aiaduerte pᷣcoꝛ ſi pauper

ctum ⁊ clamoꝛẽ quãtũlibet infeſtũ coꝛꝑis

aliquis / vnam ex ſuis ouibo amiſerit / vel ſi
domus ſua incendio ꝑeat.vel ſi filius eius

moꝛti incũbat/nonne mox omnibo pꝛeter⸗

miſſis /ouẽ ſuã diligẽtiſſime querit/autoc

currit ſue domꝰ incendio /vel ſui filij ꝑicu⸗
lo ↄſulere ſatagit: Minime tuncaduertit
quid ſuũ coꝛpꝰaut ſatellites eiꝰqͥꝝ tãtũ di⸗

xiſti eẽ ſtrepitũ agãt.aut dicant.ſed oĩa illa
aure ſurda pᷣteriens / ſuo tffmoda Ecacie

4

f n
vacat.qnimo nec de qualibet alia re loqu? mittit fieri deus ꝓpter alterã cauſarũ quas int
tem aliũ quẽlibet nec attendit. Cur igit er exponã. ¶ Ana quidẽ eſt pꝛopter tuaʒ in gten
tu / dũ es le aliter ſauciata ⁊ ꝑdita ꝑ pecca⸗ ſtructionẽ.vt ex hoc videlicet officiũ men⸗ rente
tum.inſuꝑ ⁊ tẽtationibo pꝛauis eſtuãs/nõ dicandi tibi plenius innoteſcat.Si enim nint
poreris tuũ ↄuertere deſideriũ ad petendũ mox te petente/petita acciꝑes.tunc vel do ſen
in tanto tuo ꝑiculo ſubſidiũ. Caue netua num dei paruipẽedens/ad alia facile tua di goboe
chlpa tibi ſis impedimẽto:quo minꝰhoc nuerteres deſideria. vel dei beneficio ingra⸗ cig
facere valeas.dum tuo coꝛꝑi adminiſtran ta/ſuſceptum gratie munus iuſta viciſſitu ltin
do. minus pꝛudenter intẽdis.laxans ſibi dine ꝑderes.per qð et tediuinis redderes n
nimis habenas.querens illud nõ ſolũ nu indignam beneficijs. Frequenter id fieri
trire/ſed laſciue tractare atq; oblectare ni, videmus apud homines vt his qui bene⸗ nn
mis ſine mõ. Vnde fit/ vtte ⁊ illud ꝑdas ⁊ ficia cito ſuſcepta paruipedunt. petita vel ſi
deſtruas ac tandẽ etiã cũ illo ꝑeas. ¶ Ani denegentur vel difficulter 2 tarde concedã i
ma ¶ His a te dictis o homo nequeo con tur.quaſi vana ⁊ indigna ſit talibus facta 1
tradicere ex quo vtiq; ampliꝰ mea ꝑmaxia donatio. Queadmodũ etiam mater aliq⸗ Ue
innoteſcit miſeria. qm pᷣer hec que expo: tiens infantẽ ſuũ pꝛopter eius abſentiam
ſuiſti/ ↄſidero qð dictũ eſt in pueris.quos eiulantẽ/ ad tempus relinquit ſolũ.vt poſt l
dü matres aliqn ſolitarios relinquũt/mi, modum apud eam diligetius remaneat ei 1e
rum videri põt/quãta deſolatione toꝛqan q; inhereat feruetius. Lontingit etiam vt N
tur. q; feruéti etia deſiderio illas requirãt delectet aliquãdo filioꝝ amoꝛẽ per hoc ex⸗ 1
flentes inceſſanter ⁊ eiulãtes.nec aluid q c, periri.⁊ exꝑto doloꝛe materne abſentie ma 4
q; cogitãtes. Quãto magis ego miſera me ioꝛem ad eos excreſcere dilectionẽ. Ita qͥ⸗
rito dolere ⁊ in meo exardeſcerẽ deſiderio. dem diuinũ indultuʒ differti putandũ e 4
dũ mea culpa me video ꝑdidiſſe meum pa aliquãdo.vt hinc tua innoteſcat diligẽtia .
trem celeſtẽ ⁊ ſua gra pꝛiuatã que eſt maa bumiliuas ⁊ patientia.vnde perpendiiur
mater? nutrix. enbe multis/qui pare an vera ſit tua paupertas an ficta. Nam et e
tibo oꝛbati vel etiã hereditate fraudati poar ſic fieri comperimus ꝗpud pauperes hu⸗ dun
na. ſeipos pemerũt. Legit᷑ inſup de qplus ius mund i/quos perlongam expectatio⸗ ni
rimis feminis q̃ a ſuis derelicte maritis/x nem tentari cernimus / an vera ſit vel ſimu Ntan
moꝛt aut alias. ſibijpᷣis necẽ intulere. At lata eoꝛum paupertas. Quos eni deſides ſant.
ego heu infelix pꝑſepe perpẽdo me parrem impatientes ⁊ murmurantes cũ indigna⸗ n
celeſtẽ offendiſie/ac pindea ſua pntia leai tione ⁊ cõtemptu dilate donationis inſpi⸗ hne⸗
time ꝓſcriptã ⁊ paterna hereditate equiſſi cimus. hos indubie ſimulatoꝛes pauꝑta⸗ woſfn
mo iure pꝛiuata.ſed ⁊ is qͥ mihi eſſet ſpou⸗ tis iudicamus. Ita ⁊ apud quoſdã hypo⸗ poſer
ſus ob meas inſolentias ⁊ lubꝛicas fediita cruas ↄtingit/qui ſeipos intra ſe iuſtifcãt deneg
tes / me ↄtẽenit abijcit ⁊ repellit. ¶ Quoti / et cum ſe opulentos virtutibo iudicẽt/nul⸗ ſam⸗
ens inuetũ eſt / vt p amico ꝑdito alter ſibi lius diuini doni ſe egere pᷣſumũt q;uis ver buon
necẽ inſerret.Et q talis ac tãtus amicꝰſi,; bo tenus ↄtrariũ ſimulent. Deus aũt qui Unh
cut dñs nr̃ ihs xps/quiꝓ mea ſalute/moꝛ/ ſcrutatur pꝛofunda maris/hanc eoꝛũ ſuꝑ⸗ hun
tem ſuſcepit/quã nec ꝓ meipᷣa vellem ſuſſti bam ſimulationẽ agnoſcens/ perlongam H
nere: Itaq; ſi hecꝓpter infoꝛtunia aut di/ expectationẽ eos miſericoꝛditer ad patien ufnun
na tꝑalia fiant.merito in tãto meo ſpiritua ciam ⁊ humilitatẽ reducit.dum in hac di⸗ Ctbemme
liderrimẽeto / mihiipi dabo verationẽ/ ero latione ſue miſerie atq; indigentie facit eẽ nuengh
qʒ; ſupꝛa modũ dolens ⁊ triſtis. Quo non certioꝛes.Anima ( Quomõ queſo fie⸗ Donmni
obſtante / loquar ad te ↄfidenter.⁊ eponã ripoteſt o homovt anima aliqua ſe diuitẽ Noi⸗
quid in hac re aliqñ mihi cõtingat. Inue⸗ et potentem arbitret᷑ que ſe toi miſerijs an nöber
nio enĩ dum ꝑ deſiderium clamo ad domi guſtijs carceribo indigentijs ꝑiculisqꝙ; gra Mn
nunmm⁊ ad ſanctos auxiliũ petẽs.de ſuꝑ nul uiſſimis videt obnoxiã:? 0 ¶ Meri⸗ dihiäin
lam adeſſe cõſolationẽ.nullũ meis neceſſi, to pꝛofecto obſtupeſcis ꝗ lma ſuper hac elage
tatiba afferri pᷣſidiũ. Vnde fit vt remanems temeritate ſuperbiſſima. Eſt nihuominuſ 2ð?
apud me frigidioꝛ ac minꝰ feruida ad eos ita vt aſſerui. Tum pꝛopter negligentiim lenſ
depᷣcandũ ⁊ oꝛanduʒ 6 (KHon hinc et incuriam petendi auxilium de ſuper. lounrnts

mirabens o anima:qm ita diſpoſuit aue quam vtiqʒ deſidiam mimime incurrerer

Ui

1Siene
dnnncriid,
ihrlenadi
ſconge
leyeſin
noiiten,

lengiſen

hsguben
nenavel

MoNei

ulbeaſ
numna;

ecinun

itſüngge

mmere
mgramn
oipgherr
nebloren
me
unntic;
miur
kuna
is hu⸗
Meclanon
Wſmn.
nidacdes

ündgc

onsin
s age
goſäbſpo

nſeutnaa t

nundicänl
mütänoe
dartücti
meanio
SMngn
nynen
muhrdi
meſl⸗
hichtiftl
uaſedunt
viminen

Niclggg
M

niihr

nbion

redhnn
un nn⸗
R

bvrvus nihil v

ret.Tum ꝓpter ſummã indignationẽ quã

aduerſus eos cõciperet qui ſibi ſnã pauꝑ⸗
tatem ⁊ miſerabilẽ conditionẽ ↄmemoꝛa⸗

rent.eam vt vere eſt peccatricẽ aſſerentes.

qnã nibilominus verbis ſimulatoꝛijs pꝛo
fitetur. Nam ſi ex cõſcientia vere humilita

tis hoc faceret.quid cauſe eſſe poſſecvt eos

indigne fenet qui pꝛopꝛie ſue conſcientie
teſtimonio cõcoꝛdarent. Non mirũ igitur

ſi taliter anima diſpoſita/minime diuinuʒ
indultuʒ ſuſcipiat ⁊ gratie impetret alimo

niam. cum ſe nec illius indigentẽ recogno

ſcat/ĩmo plena manu adueniat petitura.
Ita ſane non iniuria rep ellũtur mendici
queſtuarij ⁊ fraudulenti:qui cũ abundare
cognoſcãtur/ſe finguntverbis ⁊ ſignis mẽ

dacibus deficere. 1E ⁊ aitera cauſa cur
non ſtatim exaudit᷑ ani

mima. vt videlicet cõ,
gruo tempoꝛe/ſm occulta ſua iudicia/de⸗
tribuat qð mox cõcedere non expediret.vt

.

yel ſic anima ſtudioſius vacet/ ⁊ ſine inter
miſſione ſingulis hoꝛis ãnonã celeſtem ex

pectet.⁊ nõ toꝛpeat:certificax de tꝑe indu
bitato benefice ꝑceptõis. ¶ Eſt deinceps
et alia huiꝰ dilationis cauſa/vt ſic deꝰ mo⸗

ram faciens tunc pꝛimũ cum videbit᷑ inur
boanus denegatoꝛ/ vberius ſua dona largi
tur.ſicut frequẽter pauperi diutius tardan
ti ⁊ etiam iniurias ⁊ oppꝛobꝛia humiliter
et equanimiter toleranti/pinguioꝛ accedit
largitio. ¶ Contingit etiam bincrationa

biliter pauperem aliquem a ꝑceptione ele
moſyvne repelli.quia cognoſcitur alijs que
poſſet⁊ deberet impendere pietatis officia
denegare. Ita nimiruʒ accidit anime con⸗
tra pꝛoximum indurate:que ſuis debitoꝛi
ult dimittere.nihilq; largiri pe

tentibus. ¶ Interdü etiam fit vt ſtu
ſe/pauperi alicui hocipſum neſcienti / lar⸗

ga manu ſuccunatur. ſubtiliter ac occulte
ſua munera in domũ eius inferendo vt fe⸗
cit beatus nicolaus.vel etiam amicis ſuis

tradendo/quatenus ei pꝛout viderintop⸗
poꝛtunũ fideliteradminiſtrent.Et hoc fit
plerũq;/ dum talis pᷣſumit᷑ ꝑceptis donis

noõ bene vſurus ſed vel ad faſtũ ↄuerſurus
vel ad voluptatẽ.

elad voluptatẽ. ¶ Poteſt ⁊ hmõi dilatõ
diſpẽſatione diuina ↄtingere.que maioꝛa

et largioꝛa pᷣmia reſeruat ſuo tꝑe cõferẽda.

ad modũ quo pater filio nõ ſtatim heredi⸗
tatem ſuã largitur.ſed ei vſq; ad annos pu

Interdũ etiam fit. vt ſtudio⸗

De mendicitare ſpũali

anima ſl eius miſeriã ⁊ deficientiã attẽde⸗

magnifici qui ſuũ aliquẽ pᷣdilectũ ſeruito

rem/humile aliquod officiũ puta cliente;
le petentẽnon audit.volens⁊ intẽdens eũ

dꝗ94 altioꝛa pꝛomouere. ¶ Cõtingit pᷣterea.

ideo etiã aliqñ nõ exaudiri petentẽ.qꝛ pꝛo
pter ingratitudinẽ pᷣteriti beneficij/ſe indi
gnuz fecit ad ꝑceptionẽ futuri:ſicut ſi paun
per aliquis mox duʒ elemoſynã acceperit
ſea donante auertat nullã viciſſitudinem
honoꝛis aut gratiarũactionis ei retribuẽs

quitamen anteq; acciꝑet ſummã humili⸗

tatem fingebat.
do quis ſue peritionis effectu:quia mens
petendo cogitatione vel locutione auerti⸗
tfur a deo.ad terrena penitus diſtracta. vei

.

bertatis legitima oꝛdinatõerefuat.¶Car

ed ⁊ fraudat᷑aliquã⸗

lut deo echibens manũ ad recipiendum.⁊

ad mundũ faciem cõuertens.quod vtiq; ꝑ
maxime diſcõuenit paiperi mendicãtivel
reo criminis elemoſynã aut gratiam requi
renti. Montingit inſuꝑ aliqñ quia talẽ
oꝛantẽ ha
tum. aut nolenteʒ audire ipᷣm loquentẽ in

bet deus velut ꝓpꝰanũ ⁊ excõica

ſuis ſermoniba ⁊ ſcripturis.ſicq; nimirum

deus talẽ ſpernit in ſuis petitioniby. ESE

tingit deniq; hoc aliqñ qꝛ talentũ creditũ

recondit᷑ ⁊ nõ multiplicat᷑ ad intẽtionẽ do
nantis ꝑ bonũ vſum illius.quẽadmoduʒ

pater minime daret filio. C.ubꝛas advſuʒ

negociationis.quẽ non ſperaret negocian
do alias centũ ſuꝑlucraturũ.Eſt itaq; no⸗
bis ſpũalis negociatio cum deo videlicet
do nis ſuis bene vti ⁊ vigilanter operari.
Anima
cia dei plurimuʒ admirabilia ⁊ circã me⸗
as petitiones iuſtiſſima. Aiaduerto enim
ꝙ frequenter deus mihi petita mea ↄcede
ret iratus multũ ⁊ indignatus.qm̃ hec cõ⸗
ceſſio plerũq; eſſet mihi nociua ⁊ dãnabi⸗
lis. Magis itaq; mihi cõuenit ſepiꝰtarda

unt(vt exte audio o hõ)iudi

re ⁊ dilationẽ ferre.nec ideo multũ aio exul
tare ⁊ cõfidere ſi qũq; me ꝑpendo exaudi⸗

tam.ne foꝛſan hec ſit mea merces ⁊ illa fu⸗
tura eterna iuſto dei iudicio deneget᷑ Nec
etiam ideo parte ex altera nimium deijci ⁊
contriſtari/ſi non ſtatim me contingacex⸗

audiri ſed potius hinc conſolari ⁊ ſperare

quoniam hog nouit deus ad ſalurtem me’ẽ
erxpedire.
ſis quas expoſuiſti plures conditiones in
oꝓoꝛatione mea obſeruandas. Puta ꝙ fiat

Compꝛehendo itaq; ex cau⸗

75

dat etiã aliqñ deus petita largiri quia cus
ſint nimis exigua que petuntur /vult con⸗/
gruo iꝑe maioꝛa tribuere. ad inſtar regio

4

ℳα
—

ſfudioſe fuctuoſe t veraciterabſq; fictöne
pꝛoteſtando ⁊ recognoſcẽdo ꝓpꝛiam pauꝑ

atem ⁊ miſeriã moꝛe pauperũ mendicoꝛũ
qui plene detegunt ⁊ declarant omnẽ ſuaʒ

impotentiã ⁊ leſionẽ ex hoc ſperantes faci
lius ac celerius miam conſequi a diuitib⸗
ſibiq; ſubueniri.iĩmo ſub hoc interuẽtu/ta

cent ⁊ occultant quãlibet in eis incolumi⸗

tatem. ¶ Erit inſuꝑ oꝛatio mea cũ patien⸗

ti expectatione. Fietq; intelligibiliter ⁊ ꝑſe

neranter. letanter ſuſcipiet datũ cũ gratia⸗
rũactione ⁊ beneficij accepti per bonũvſuʒ

multiplicatione.¶ Begd h̊ mihi duo ſur⸗

gunt dubia. Videmus enĩ libentius abũ⸗
dantiusq; ſubueniri a diſcretis ⁊ pijs diui

tibus/pauperiba verecũdis iconomis qui
publice petere ex honeſtate foꝛmidant. qᷓ;
alijs publice ⁊ inuerecũde petentibo/ſuãq;

penuriã in aꝑto pᷣdicantibo. Videtur pꝛe⸗
terea plurimũ oneroſum ac tedioſum/ſi tã
frequens/ tãq; aſſidua vt aſſeris debeat eẽ
oꝛatõ. VUnde reddunt᷑ex hoc plurimũ pau
peres / diuitib hui ſeculi odioſi.quia im2/

poꝛtune nimis petũt quaſi de nullo ↄtenti
nec udac denegant᷑ aut recu⸗

ſant. ¶ Hõ ¶ Magna eſto aia diuerſitas

hicↄſiderando inter diuinã ⁊ humanã lar

gitatẽ.¶ ꝛimo quidẽ quo ad noticiã iõ

eni diuites huiꝰ ſeculi denegãt aliqñũ men⸗

dicis palã petentibo.quia in ipſis plurimi

ſunt deceptoꝛes ⁊ ſimulatoꝛes.qui datis ſi

bi elemoſynis abutunt᷑.vel etiã aliũde abũ

dantes alieno non egent auxilio. Et ꝓpter
hanc fraudẽ/ſepe detrimentũ ſuſtinẽt veri

eet boni pauꝑes. Non ita res agĩ cum pau

peribo iconomis.q;uis ⁊ illi/ſecretã ſubuẽ

tionẽ a diuitib ſperãtes / ſubtiliter ſuas ex
ponũt aut exponi faciũt neceſſitates. lʒ cũ
quadã verecũdia.que aliqñ ex ſuꝑbia pce⸗

dit que vtiq; deteſtãda eſt.aliqñ aũt ex hu⸗

militate qua etiã humilitate deuʒ exoꝛãdo
vti potes ⁊ debes. Nõ enĩ tua peccata q b
paup degis / oib detegis. ſed his ſolis qͥ ti
bi poterũt eſſe auxilio ⁊ ſub ſecreto qbo cũ
deus ea velit ad tuã ſalutẽ pꝛodi.ſi celata

ſeruares/ꝑnicioſe ſuꝑbie vtiq; venires ar⸗

guenda puta ſi in ↄfeſſione veritatem tace

res. ¶ Scðo ꝑpendit᷑dicta diuerſitas q̃̊n
tũ ad donãtis ptãteʒ. Impoꝛtuna enĩ peti
tio ideo diuites huiꝰ ſeculi ↄtriſtat ⁊ a do⸗
nangdo retrahit/quia nõ omnib ſubueni⸗
re pñt ⁊ cunctis eoꝝ adeſſe defectibo.neceĩ
ag boc quãtũlibet immẽſe copie ſufficerẽt

Alia loge eſt dinitiaꝝ ⁊ magniſicentie dei

2oaitio.qui abſq; detrimẽto ſui/oĩbo dat af

fluenter. ꝓmptioꝛq; eſt ad dandũ q; ſumꝰ
ad recipiendũ.ideoq; vult teſy eſſe p ſan⸗
ctum deſideriũ diſpoſitã ad ſuſcipiẽdũ do

na ſua.Quãto ei ea feruẽtius deſiderabis
et petes / tanto abũdantiꝰ accipies. ſicutq̃

ſoli coꝛꝑali/amplioꝛ aperitur aditus eo co
pioſius lumẽ eius ꝑcipit᷑. ¶Q audabis igit᷑
dominũ ⁊ ꝑſeuerãter.ĩmo inceſſantexoꝛa⸗

bis.admodũq; cauebis nealiqũ mẽeti ſur⸗
repat de teipᷣa grandis opinio/quaſidiues

ſatis effecta ſis/nõ amplius egens mendi

care.Quinimo quo plus augebitur dona

tio/ eo erit inſtantia frequetioꝛ.quoniam
tunc amplius egebis gratia dei ad ↄſerua

tionẽ donoꝛũ eius.inſuꝑ ⁊ ad bonũ ⁊ legi

timũ vſum eoꝛũdem.ſine cuiꝰvtiq; pᷣſidio

coõtinuo moxtotũ amitteres qð pꝛius acce
peras fierentq; deterioꝛa nouiſſima pꝛio⸗
ribus t⁊ eſſes ſolito pauperioꝛ. Vnde fit vt
nullus inueniattam ꝑiculoſus tam q; la⸗
tens et inſidioſus hoſtis tuis ꝑcipiendis
elemoſvnis q; ſupbia que vt plurimum er
pellit exufffat et abijcit de manibo quicqͥd
diuinitus cõceſſum eſt. Pꝛudenter igitur

ages tibi ab hoc hoſte toto ſtudio pᷣcauẽs

nune ERanſaiſti iam hõ meis dubi
tationibo/ reſtat vt rurſus te interrogẽ apð
quos me ↄferã pꝛo meis ſuſcipiendis ele⸗
moſynis.an ad deũ a quo omne datũ opti
mũ ⁊ donũ pfectũ/ſufficiat abſq; medio ꝓ
ficiſci. Que inſuꝑ ad hoc hoꝛa ſit aptioꝛ.⁊
quis locus. Hõ Alttẽdere debes o aĩa
ꝙ egrotus aliqͥs vilis ⁊ ſedꝰ aut ſcurra aut
moꝛti ↄdẽnandꝰ /vel qͥlibet alius ſilis.ne⸗
quaq; pᷣſumeret in ↄſpectu alicuiꝰexcellen
tis pꝛincipis/abſq; medio ſeipᷣm exhibere
pᷣcipue dũ deputati ſunt alij qͥ tales audiãt

et eis patrociniũ impẽdant.Tibi igit᷑ſua

deo vt mediatoꝛem recipias.ad ſanctos te
conuertẽs.quoꝛũ ſuffragijs apud denʒ te

queſtues. Hoc ſane tua exigat humilitas.
hoc fieri vult deus ad honoꝛẽ ſanctoꝛum.
Lonſidera hoc in curia alicuiꝰ regis.in q̃
foꝛefactoꝛ aliquis foꝛaneus / qui videlicet

nõ eſt curie domeſticus/nõ ſtatim ad regi
pñtiam ſe confert.ſed ad aliquem domeſti
cum curie.Et aliquotiens ſtudioſe queret
ex minimis vnũ puta ianitoꝛem per quejʒ
ad maioꝛes dirigatur.⁊ ſic tandemvſq; ad
regem beucnlar Eiie tibi mouebis ſcru
pulum dũ aliquẽ ſanctoꝝ ſpecialiter iuuʒ

1 Mo

in
idit
leccoy
igeval
ratot
nbipa
ſaliea
ſnqa
tum?
ſofeo
nnine
fipen
ne
ahs
cois
nilmna
g
ghhe
1e

i⸗
lini
ſcunt
ltliber⸗

chuco!
Kerpen
Pnuenta
weeli⸗
cicoin
Gunde⸗
poſſce.
Plnor⸗
dleand
urten
Cacnin
oiguino
lllorone
leonmte
lchror
oimen
ctod
Daanpe
Kerpoon
Perrezn

ngteg

ALceptiſi

ligent

Onohen

Moͤſarg
in
Udbett
ſnn
tmuin
mti
Kenn
qmmin
1en
nniel
ngiſco⸗
ueur
um o⸗
rkeftn
ungt
Napiens
Wmmmne
tnzuy
r
Nds
Wddi
e
ndisde
Müc.
Bdo
ſuapnor
dedegodi
ſoman
Uunsflligne
Ndardn
Eömabber
inigmwit
Tuipie
las
tNte
Abumnin.
Einonun.
mengs nd
8giriscie
tnnuung
hundont

twdoecee

inmnui
ndent

De mendicitate ſpũali

mediatoꝛẽ recipies / jſi ceteri de boc velut

inuidi turbent᷑. Canta qppe caritas acdi
lectio verſat᷑apud eos/ vt eoꝛũ penitus ſit

idẽ velle. atq; ꝑ hoc qð vnus oꝛat ⁊ deſide
rat.oꝛat ⁊ deſiderat alter. Liberũ ergo erit
tibiꝓtua deuotione/ad quẽcũq; ſanctum

ſpẽaliter recurrere in tuis oppoꝛtunitatib

em ꝙ ad hocte indinabit ↄſideratio virtu
tum⁊ donoꝝ/quas in tali ſancto cogno/

ſcis floꝛuiſſe. Cui quidẽ ſancto/cõſulto te
mittes.tãqᷓ; tuo ꝓtectoꝛi ac directoꝛi.nec

tñ ꝓpterea cetereꝝ negliges auxilia poſtu⸗/
lare. ¶ Queſiſti aũt quis ad interpellãdos

ſanctos /locus habeat᷑ idoneus. Eſt pꝛofe
cto oĩs locus aptus oroni dei.⁊ intceſſio⸗
ni ſanctoꝝ.Templa tñ / deo ⁊ ſanctis dedi

cata/ſpẽali ↄgruitate ad hoc deputant᷑ in
quibo qm̃ cõi noĩe totius eccłie fiunt ofo⸗

nes.ſũt virtute ⁊ merito pᷣſtãtioꝛes. Sic

etr de tpe de quo etiã mouiſti q̃ſtionẽ/ ſenti
endũ arbitroꝛ. Deputati ſunt qdẽ ad oꝛa/
lionẽ ſpẽaliter feſti dies ⁊ ſolẽnes.quibus
xtiã frequẽtius dona gratiaꝝ diuinit? imit
ei credunt᷑. Exꝑimento enĩ certiſſimo didi
cerũt plurimi/diebo his vberibſe diuinitꝰ
adiutos ⁊ cõſolatos.nec huiꝰaliã ſcirent aſ

ſignare rationẽ/pᷣter diuinã magnificẽtiaʒ

et liberalitatẽ.inſuꝑ ⁊ ſanctoꝝ interceſſio⸗
, Ana Vellem pᷣter hec
adhuc o homo exte infoꝛmari/ſi mihi lice
att⁊ expediat/pios homines adhuc in ſecu
lo viuentes depꝛecari atq; etiam in eoꝛꝛum

nem copioſam.

interceſſionib confidere. pᷣſertim qꝛ meo

iudicio in pᷣſenti exilio nemo eſt qui ſuper

abunget ⁊ non ſatis opus habeat his que
poſſidet.vixq; ſi aac Wuſquiſa⸗ vt
ſat oꝛet ꝓ ſeipᷣo.( Hõ am grata tã
Dilecta deo eſt caritas mutuã fratrũ o ani⸗

ma.vt eis mandatũ dederit pinuicẽ oꝛare

Et cõtingit ꝙ vnus exaudiat᷑ oꝛans ꝓ alte

r/qui nõ exaudiret᷑ oꝛans ꝓ ſeipo.hac ni
falloꝛ rone:qꝛ is alterꝓ quo oꝛateſt in cari
tate.cum tamẽ ipᷣequi e eccato moꝛ

tali obnoxiꝰ⁊ gra pꝛiuatꝰ. ed ⁊ opti⸗

mo iure voles / vt exoꝛe infantiũ tua depꝛe

catio dirigat᷑ in conſpectu dñi: etiam ſiq
Dicant penitus ignoꝛẽt.dicendo paterno⸗

ſter pꝛo te ⁊ ad tuã inſtantiã. Facti enĩ ſũt
per regenerationis lauacruʒ/filij adoptio/⸗
nis ⁊ regni.ac ꝑ hoc deo in ſuis oꝛationib⸗

accepti.ſicut ſi filius regis nõdũ annos in

telligentie attingens offerat patri ſuppli⸗

cationem alicuiꝰmalefactoꝛis.nõ vtiq; re⸗

res impoꝛtet. Quã ꝓfecro ſupplicationeʒ

ſiꝑ ſe malefactoꝛ poꝛrexiſſet/moxa facie re
gis eiectus/grauioꝛẽ foꝛſan indignationẽ
incurriſſet. Hac ↄſideratione mota ꝑſona
quedã mihi nota/ꝑ pueros innocẽtes pꝛo

ſe oꝛari ⁊ dici pater noſterdiſponebat. Et

licet(vt dicis) vix ſatis quilibet ſibi ſuffici
at.nihil tamen iuſto aut cuilibet alteri de⸗
perit/dum pꝛo alijs oꝛat.qͥnimo excarita⸗
te hoc iaa Zendatnneninis me⸗

rito pꝛoficit. ¶ Conſidera etiã quis aditꝰ
eſt iuſtis apud deũ exoꝛandũ. per miracu⸗

la que legimug vicib⸗ innumeris ad eoꝛuz
nſidera inſuꝑ ꝙ quãtũcũ

pces facta. gera inſi tũ⸗
ꝙqʒ; grauis peccatoꝛ ſi id boni faceret qð iu⸗

ſtus quilibet etiãſi tm̃ ad hoꝛaʒ fecerit. ita
moꝛiens indubie ſaluaret᷑. Quãtũ ergo va
lebit depcatio iuſti aſſidua.qui.xxx.vel. xl.

„

n bona vita perſeuera⸗

vel pluribo annieg

unit ⁊ pꝛofecit. ¶ Aia ¶ Bene mihi pꝛſus
hec que dicis placent o homo atq; tecũ ſen

tio.ꝙ frequẽter miſericoꝛs deus alicui ſub

nenit/ non ad ſuas ſed alterius pces.q;uis
hoc ita fieri is qui iuuat᷑ ignoꝛet. Ita inqᷓ

ſentio ⁊ ſentire debeo indeq; maioꝛem hu
militatẽ conciꝑe. Sed ⁊ ꝓpter hoc iam co

gnoſco plurimũ ad ſalutẽ pꝛodeſſe/pꝛo in
uicem oꝛare.idq; fieriab inuicẽ expoſcere.
pᷣſertim quia ſtabit aliquẽ ad hoꝛaʒ eſſe in
gfra/altero nõ exũte.Oð ſi vterq; ſit in gra
tanto cenſebit oro ampliusvndiq; valitu
ra. Hoc enĩ ↄſidero in elemoſyna dũ ꝑ alii
fieri mandat᷑ que vtiq; fructuoſa erit ſi al⸗
ter eoꝛũ fuerit in gra.ſq; vel mandans vel
exequens.fructuoſioꝛ tñ ſi vterq;. Sed et

oculum cõuerto ad illos queſtuarios ⁊ p⸗

cCcuratoꝛes hoſpitaliuʒ aut captiuoꝝ quibꝰ
ſatis abundeq; dat᷑eoꝛũ intuitu pꝛo quibꝰ

petunt.cũ tamen nihil eis pꝛo ſe petentib

daretur, imo foꝛſitan turpiter abigerentur
Et nihilominus hi queſtuarij partẽ diſtri

butionis accipiũt. Ita ſane concipio mul

tum vtile ac tutũ eſſe pꝛo alio ⁊ pꝛo inuicẽ

⏑

oꝛare. Sicut etiã in coꝛpe mẽbꝛa ſe inui⸗
cem iuuãt ⁊ mutuo tribuũt alimẽtũ dum

„

ſanguis ⁊ ſpũs ab vno defertad alterum.

Ita ꝛ in coꝛpe myſtico⁊ ſpũali qd ẽ eclle⸗
ſia. vita gre deriuatura capite xpᷣo/per glo

rioſam eius matrẽ que eſt velut collum. et

per ceteros ſanctos dei ⁊ quoſſibet alios qᷓ
gnuo mõ ad coꝛpꝰ hoc myſticuʒ ꝑtinentes.
Vngde etiã rurius cõcipio/ꝙ iꝑ ꝓficit or̃o

75

pellet᷑a patre vacuus ·et ſi neſciat quid ipa

facta p Srin in purgatoꝛio.q̊s cõſtat eẽ
in gra.Si pᷣterea nihil pᷣter diuinũ mãda
tuʒ moueret ad oꝛandũ ꝓ altero. adhuc ex
boc ſic oꝛare ꝓdeſſet. ¶ Aalet etiaʒ ſꝑ oro

noiĩe eccleſie facta.puta cũ dicit officiũ ca/⸗

puncegreſſe/atq; in gliam aſſumpte/ pme
vtiliter orare valebunt.

tiliter orarey int. ¶Keteꝝ dice mihi
hõ/quẽ modũ loquẽdi obſeruabo/hãc ( vt
PAblacde meã q̃ſtuoſaʒ ꝓceſſionem.

nonicũ aut miſſa celebꝛat᷑. ¶ Credo tamẽę intenſe deſigerare / eſtvehemẽter ac efficaci PFeh
q; opꝰpenale factũ ꝓ altero ꝑ modum ſatiſ ter loqui. ¶ Fitꝗʒ hoc aliqũ abſq; exterio⸗ ffſanen
factionis/nõ eque valet facientiad ſatiſta / niqlibet ſono. ¶R liqñ aũt erũpit exterius üci
ciendũ ꝓ ſeipᷣo / ſicut ſi ex intẽtione hoctĩ in gemitibo ⁊ ſuſpirijs in planctu in lacri⸗ füenie
