Talis apð homies ſimilitudo plurima
reꝑitur.nedũ ſuper rebus vita carentibo/
ſed animatis/ quibo vtũtur pꝛo arbitrio
ſuo alijs ad moꝛtẽ.alijs ad conſeruatõem
necarbitrãtur ſeivł iniurie: vel crudelita
tiobnoxios eſſe.¶ QDuid ſi vult deus in
maſ domo ſua maniteſtare diuitias glo/
rie ſue.iſtis in oſtenſionem miſericoꝛdie.
alijs in manifeſtatõem ſue iuſticie/gloꝛi/
ficans illos ex miſericoꝛdia/ iſtos ex iuſti
cia derelinquens: quatinus reſultet car/
men illud pulcherrimũ.Ex graui tenoꝛe

iuſticie/⁊ molli cantu miſericoꝛdie/ de q̃

li pꝛofitet pheta. Miſericoꝛdiã ⁊ iudici
um cantabo tibi dñe. ſi paucioꝛes
ſunt qui ſaluãtur / manifeſtioꝛ eſt in hoc
gratia dei quẽadmodũ int᷑ ſurdos ⁊ clau

tia pꝛoſa pꝛimi

Mueris interim volucer ver/

dos mutos ⁊ moꝛtuos/paucioꝛes ſunt qͥ
miraculo curãtur/q; qui pꝛopꝛie cõditio
ni relinquũtur.¶ Verũ dum ad ſingula
ria fit deſcenſus et inquiſitio.cur videli/
et Petrũ vel Paulum deus elegerit ad ſa
utem. Judam vero ⁊ diuitẽ epulonẽ de/
reliquerit:opoꝛtetvt humana garrulitas
apponat digitũ oꝛi ſuo/ hoc vnum pꝛofi
tens ꝙ iuſtus eſt domin? in omibus vijs
ſuis.¶ Itaq; ſicut nulla poteſt aſſignari
ratio cur inter tot res poſſibiles fieri/ iſta

nõlilla facta eſt/niſi beneplacitũ dei. Ita

de recreatõne ſeu regeneratõne/ad vitam

ſpiritualẽö/multomagis dici debet. Neq;

confugiendũ eſt ad illoꝛũ merita vel ope
ra/quos ab eterno pᷣdeſtinat deus.quia
ſi ex oꝑibus:iam nõ ex gratia. Sed neq;
pꝛioꝛem eterna dei voluntas cauſam ha/
bet/qui fecit om̃ia pꝛopter ſemetipᷣm.im
piũ quoq; in diem vindicte.Nihilominꝰ
fatendum eſt ꝙ nemo ſine culpa damna/

bitur. ſicut abſq; gratia ſaluabit᷑ nullus.
onicns , Rarg volucer inquire/
re cõſequenter/ſi hanc aliquãdo peregri/
nus noſter conſideratiõem ſuper ſe/⁊ ad
ſe reflectit. Meditãs ne foꝛte ſit ex nume/
ro repꝛoboꝝ/neq; enim gloꝛiari poteſt ſe
peccatũ nõ hahere:neq; de alia maſſa eſſe
q́; ceteros ? ( Holucer ( Dicam illõ mo
nice quod ſentio Meditatur aliquãdo ſe
cum cõquerens.quid ſi iuſto dei iudicio
damnãdus es: Si reperit indiſpoſitum
coꝛ ſuũ ad humilem huiꝰ conſideratiõis
ſuſceptõem/derelinquit eã/⁊ ad alia ſe cõ
uertit:quemadmodũ fieri conſiliũ eſt in
tentatiõibus vel interrogatiõibus carna
liũ peccatoꝛũ/vel experientijs earũ rerũ/
que ſuut difficillime electõis.vt ſi querat

aliquis a ſemetipo Halles membꝛatim

laniatꝰmoꝛi/qᷓ; illecebꝛoſe voluptati mu
lieris pulcerrime conſentire: ¶ Si vero
percipit affectum ſuũ/ deo pꝛopicio tran
quillum/humilem⁊ ſuauẽ/ſicut impꝛeca
tur apoſtolus. Deus autem ſpei repleat
vos omi gaudio/ et pace in credendo/vt
abungetis in ſpe / et virtute ſpirituſſan/

cti. ſiſtit pedetentim tamẽ et caute/in hac

recogitatõne.ſi foꝛte damnandus eſt.Cu
ius appꝛehenſioni/ nequaq; remurmu/
rat/ ſcõm pꝛeſentem affectum/⁊ ſenſum

de diuina iuſticia. Sed humiliatus di/

cit. Juſtus es domine/ ⁊ rectum iudiciũ
tuũ. Hõ ꝙ damnatiõem eligat.Abſit. qꝛ

W

—

=

9—

Liber Primus .

nec dens hoc vult iðm velle / ſicut nec pec
care nec deſperare dum viatoꝛ eſt. Dicit

potius cũ Job.etiã ſi me occiderit tamen

in ipſo ſperabo.Et cõuerſus ad dominũ
cũ pio ⁊ humili affectu. Scio inqͥt eqͥſſi⸗/

me iudex/quoniã damnati in inferno te

odiunt.te iniuſtũ.te inuidũ.te crudeliſſi⸗
mũ iudicant.te blaſphemant.te ſanctiſq;
om̃ibus oꝛe rabido maledicũt. Scio ꝙ;
illic cõſtitutus cheu me miſerũ Jic agerẽ.
At vero dum interim affectibotam effe/

ris ⁊ blaſphemis careo.amo te qui totus

es amabilis.te iuſtiſſimũ/ teamãtiſſimũ
te clementiſſimũ diiudico.tecollaudo.ti
bi ſanctiſq; omnibus tuis oꝛe pio bene/
dico.quicquid poſtremo de me futurum

oꝛdinauerit voluntas tua/coꝛde credo et

oꝛe pꝛofiteoꝛ.quoniã nulla eſt iniquitas
apud te qui ſanctus es in om̃ibus operi/
bus tuis. ¶ Honicus. ¶ Placet volu/⸗
cer diſtinctus iſte modus habendi ſe cir/

ca recogitatiõem diuine pꝛedeſtinatõnis

ſeu pꝛeſciẽtie/nam ſicut in pꝛimo curioſi
tas temeraria:ſic in ſecũdo meritoꝛia val
de humilitas exercetur.
eſt in aſpectuvel recogitatõe foꝛmoſe mu

lieris / vbi periclitaret᷑ incõtinens.conti/

nens vero foꝛtiter habituatus/ vteret᷑̃ad
virtutem. ¶ AUideo ꝙ amoꝛ hic gratuitꝰ
eſt:nõ mercẽnarius: nõ recurnus.hec af/
fectio filialis vel fidelis ſponſe.quẽ amo/
rem/quia donũ ſuũ eſt/nõ acceptare non
poteſt.quia diligentes ſe diligit. Beatus

qui aſcẽſiones in coꝛde ſuo diſponẽs ad

hunc gradum pene ſupꝛemũ peruenit
Sentio deinceps magis ac magis q̊ me
dio poteſt hec conſideratõ pacem quan/
dam ⁊ conſolatiõem operari. Ita tamen
ſi ſit apð homines qui peccata iãm non
iterãt.nam iteratio peccatoꝛũ quid aliud
Karcndͤire repꝛobatiõem ⁊ interitum:
ttento ꝙ ſpes nõ ex meritis pꝛoueniẽs
peeſi cõ eſt.nõ ſpes eſtimanda Wo⸗
lucer ¶ Scio o monice quoniã nemo eſt
qui viuit ⁊ nõ peccet quando ⁊ ſepties in
die cadit iuſtus.Et beatus dicitura pſal
miſta·nõ qui non fecit.ſed cui nõ impu/
tauit dñs peccatũ. Mirũ foꝛtaſſe videbi/

tur quod dicturꝰſum. Inuenire eſt bomi

nẽ qui quanto pluribus impugnat᷑ ten/
tatõibus/quãto renitẽs eis pluries euin
citur / vel in voꝛacitate gule.vel in ſomni
culoſa doꝛmitatõne/vel in ſtimuloꝝ car/

nicus. ¶ Ut intelligo volucer. Ita

idere ſimile

nis crebꝛa ppeſſione/⁊ alijs huiuſmodi/

tanto frequẽtius certius ⁊ ideo foꝛtiꝰ.qꝛ

humilius / in deũ ſe pꝛoijcit.de deo ſperat
⁊ confidit.Conſulte quidẽ dum nullam
videt in ſe fiduciã reſiſtẽdivitijs/neq; vir
tutes ⁊ ſalutẽ adipiſcẽdi repoſitã.Falloꝛ

ſi nõ ita dauid egerit inq ens. Impulſus
euerſus ſum vt caderẽ/ſubdit.cuius inni
xus ẽ auxilio/⁊ dominꝰ ſuſcepit me. Rur
ſus cũ ab homĩbus ſibi deſperatõ impꝛo

peraret᷑/quia tulerat ouem ⁊ paſtoꝛẽ occi

derat/⁊ dicerent.non eſt ſalus ipſi in deo
eius/ipſe ſolidioꝛi ſpe deo fiſus reſpõde/
bat. Tu autẽ domine ſuſceptoꝛ meus es
gloꝛia mea.⁊ exaltans caput meũ Do

babet/ꝙ apud vere humilem quãto mi/
nus eſt in ſe ſpei/minus in opealiena ſi/
ducie.minus deniq; vult cõſtituere iuſti
ciam ſuam.tãto plus ſpei plus fiducie de
deo ↄcipit.plus quoq; iuſticie dei fit ſub
iectus.dicens ex ſententia. Mihi autem
acherere deo bonum eſt / ⁊ ponere in dũo
deo ſpem meã.clamans ei.in tua iuſticia

plane non in mea / libera me. Poſtremo

magis intelligere nunc videoꝛ/que in de

uotoꝝ libꝛis legi/de introductiõe ſponſe

in cubiculum ſponſi.de oſculo oꝛis eius

poſt oſculum manuũ ⁊ pedum/de habi⸗

tatiõe pꝛeterea in adiutoꝛio altiſſimi/nõ
in habitatõnevel meritoꝝ pꝛopꝛioꝝ que
vana eſt.vel penarum futuraꝝ que anxia
vel induſtriarũ pꝛopꝛiarũ que timida eſt
⁊ incerta: ¶ Certa vero qualiter eſſe poſ/
ſit in adiutoꝛio altiſſimi. inter tot vite di

ſcrimina. inter tot criminũ lapſus.inter

tãtam electoꝛum paucitatẽ ediſſeras ve/
lim. (UWolucer. m iſta condi/
nice/vt in ſuos fines tendant
quiba adeptis quieſcunt adherentes eis.
hoc de grauibo deoꝛrſum. hoc de leuibus

ſurſum videre eſt. Eſt autẽ humani coꝛ/

dis deſiderium pondus / in deü / ſicut in
locum ſuũ ⁊ centrũ ferri.eſt ſupꝛemũ poſt
quod nõ relinquit᷑ alið humane peregr
nationis refugium. Supeſt igitur nihil

infra quod /vel vltra quod poſſit huma/
nũ ſe coꝛ deflecterevel fugere:dum ponde
re ſuo ſe cõſtituit adherere deo.nũc interĩ

per ſpem:fidem ⁊ amoꝛeʒ.neq; enim ſibi
dat aliter ſtatus pꝛeſens. Poꝛro ſicut ali
quis dicitur adherere certitudinaliter lo

co alicui vel baculo/dum totis viribꝛ itra

4

De cõſolatiõe theologie

ſtare vult.nõ aliter ſpem certã dicimus ꝑ
deliberatã voluntatis adherẽtiam.neq;
enĩ ſpes eſt in aſſenſu et vi rationali / ſed
deſiderio ⁊ expectatõne virtutis iraſcibi/

lis tendentis in ardua.quod deſiderium

tendentia/vel expectatõ reꝑitur in virtu
te ſpei cum tanta certitudineꝑ adherenti
am volũtatis/ꝙ ꝑ nullius temptatõnis/
vel recogitatiõis inſultũ vult ab ea ſemet

euellere . ¶ Lonſurgit ex radice ſimili cer

titudo in aſſenſu fideiidũ ꝑ nullas ratio/

nesvel fantaſias fidẽ impugnantes/vult
derelinquere/ quo minus ſtet in fide/ ad
obeditionẽ dei/⁊ meriti conquiſitiõem.

EE t

2 Pl/
midimetrum Jambiecc.
mõtis alto ſtat iugo
Quercus ſuis radicibus
Defixa nitens foꝛtiter:
=Aentos et imbꝛes non timet.
Aſſumit hinc plus virium
Quo plus in imo ſe locat
Concuſſaventi turbinej/
Dic ſpes ferens tentamina
¶ Antheus inuictus fuit
Dum cautus incubans humi
Non vult in altum ſurrigi⸗
tus ilico perit.
ue collocatur ſaxeo
Domus loco fideliter⸗
Venti/pluuie/fſtiumina
iant/nunq; ruit.
Nerere vos ſpe firmiter
o loco nitamini.
Zeſter locus certe deus·
Quo ſpes reponit certioꝛ.

R 1

ſum̃ eſt aliquibus o volucer
ꝙ ſpes in pꝛeſcitis ſempꝑ ſit er/
ronea Id enĩ ſe putant habitu
quo carebunt. Alij volen/
tes hãc abſurditatẽ euadere dixerũt ſpem
in haccõditionali exiſtere. Si legem dei
obßuauero ſaluꝰ ero. ¶ VUolucer ( Do
nice. nec hoc vltimũ ſufficit ad ſpem.ſta/
ret enĩ cum deſperatõe talis cõditio.Nec

pꝛimũ ſobꝛie dictũ eſt:ꝙ deus obliget re

pꝛobos ad errandũ / ſicut obligat ad ſpe/

Pꝛoſa quarta pꝛi
mi libei ¶ Donicgs.

randũ. Pꝛoinde ſpes ad certã beatitudi/
nis expectatõem /ſicſe habet. Ponit ſibi
ꝑ fidem/ꝙ eſt aliqua talis beatitudo.iun

git ꝙ ad illã pura liberalitate ⁊ gratia de/
us ab eterno quoſdã pꝛedeſtinat ⁊ eligit.
Addit ꝙ ad conſecutõnem hmõi finalis
beatitudinisloꝛdinauit media cõuenien

tia/varijs modis ſine numero Inter que

mediũ pꝛecipuũ eſt gratia.que ideo dici ͤ/,t0
tur vita eterna:.quia pignus eius eſt/vel

arra. Hanc autem gratiã nulli dedit neq;
daturus eſt:niſi ꝑ mediũ mediatoꝛis dei
et hominũ Quã gratiã pꝛo omnibo meru
it ad ſufficientiã.ſed non ad efficaciã.ni/

ſi incoꝛꝑatis ſibi per fidem habitualẽ/vt

in paruulis.vel actualem⁊ habitualem q̃
per dilectiõem ꝑſeueranter operatur.que
fides minꝰ explicita fuit in pꝛophetis tẽ/
poꝛe legis ſcripte/ qᷓ; in apoſtolis temꝑe
gratie.Et longe minus in philoſophis⁊
alijs gentilib p lege nature.Quãuis enĩ
om̃es accedentes ad deum opoꝛteret cre/

dere ꝙ deus eſt. ⁊ ꝙ inquirentibꝰ ſe remun

neratoꝛ ſit.quis eiſʒ tamẽ modus quo ta
lis remuneratio cõſequeretur/ꝑ myſteri/
um videlicet incarnatõnis filij dei ſicut
non erat explicite reuelatũ /ſic nec explici
ta fide credendũ.Ceterum ſpes taliter in
ſtructa ꝑ fidem.que ſuus eſt oculus / figit
in pꝛimis deſideriũ ſuũ ad beatitudinis
adeptõem tanq; ad finem. Et ab illo deſi
derio nequaq; vult auelli.Deinde deſide
rat media quelibʒ ad huius finis aſſecu/
tõem per dei ꝓuidentiã oꝛdinata/ꝑ arma
iuſticie ſicut dicit apoſtolus.a dextris et

a ſiniſtris.per gloꝛiãꝛ ignobilitatem.per

infamiã et bonam famam⁊c. Fides itaq;
rurſugꝑ dicit ei/ꝙ diligẽtibus deum ⁊ ſpe
rantibus in eo/ omnia cooꝑantur in bo/
num /ſicut tradit apoſtolus ꝙ om̃ia no/
ſtra ſunt/confoꝛmiter ad chꝛiſtũ.Pꝛimũ
querite regnũ dei/ ⁊ omnia hec adijcient᷑
vobis.neq; talium aliquis pꝛedeſtinato
rum peribit vnq;. Quo contra fit de re⸗
pꝛobis qbus omnia cedunt in malum/
etiam aliena bona que in ſcãdalum ſibi
vertunt ⁊ ruinã.Nihilominꝰ quoniã ig/
notum nobis eſt quos vult inter homi⸗/

nes deus ⁊ qualiter ſaluos fieri /oꝑandũ

eſt bonum ad omnes / vel oꝛando/vel cõ

monendo / vel hoꝛtando / vel increpãdo/
vel ab erroꝛiboꝛ vitijs abducere ſatagẽdo

Ita ſagena caritatis ↄcludit ĩ ſe bonos ⁊

ALiiber Dꝛimus . 54

malos ſeparandos in littoꝛe iudicij.

Pꝛeterea ſi ex peccatis electoꝛum diuina
bonitas poteſt. ſcit et vult elicere bona.

nõ tamen idcirco mala bona ſunt/vel eli

genda.ſed cauenda penitus plangẽdaq;.
Collaudãdus autẽ benigniſſimꝰ⁊ omni ꝰ

potens deus q; malis noſtris nõ ſolũ nõ
vincit/ſed ex eis operatur bonum noſtrũ

icenĩ dicit᷑᷑ om̃ia ſub peccato cõclu

ſiſſe/ſupple ꝑmiſſiue vt omniũ miſereat᷑.
Peccauit petrus/humilioꝛ cautioꝛ ⁊ mi
ſericoꝛdioꝛ effectus eſt/ nõ actõe mali ſed
miſeratõne dei. Peccauit Maggalena/
plus poſtea dilexit.qꝛ multũ ſibi dimiſ/
ſum eſt. ⁊ in exẽplar penitẽtie ceteris ceſ/
ſit. Blaſphemꝰ fuit Paulus. confitet hu
miliatus/ꝙ nõ ſit dignus vocari apoſto
lus/teſt inter peccatoꝛes pꝛimꝰ. Deniq;

ivocũdatur pater ⁊ epulat᷑ in receptõe filij

pꝛodigi.Et gaudiũ eſt angelis dei ſuper
vno peccatoꝛe penitẽtiam agente. Quis
neſciat pꝛoinde pauꝑes dum de ſtercoꝛe

pctõꝛum erigit eos deus:collocãs in glo

riam cũ pꝛicipibo populi ſui.ꝙ in ampli
oꝛes erga diuinã benignitatẽ aſſurgunt
gratiaꝝactões/nõ quin innocentia pᷣſer/
uata ſeruataq;/ plus habeat dignitatis ⁊
gratie ceteris paribus.Sed in reꝑatõne
depdite magis eminet miſericoꝛdie beni
gnitas ¶ Diſerãdũ vero eſt. quod in re/
Fꝛobia kediuerſo/ de virtute 1 humi⸗
itate ſupbiũt.de gratuitis dei donis vel
ingrati ſunt vel tepidi/vel in ſuã ⁊ alioꝛũ
ꝑniciem ⁊ dei inbonoꝛatiõem abutentes
vertunt. Ita vt eoꝝ quandoq; fiat oꝛatõ
in peccatũ.hic ꝑ ingratitudinẽ. in infer/
no autẽ ꝑ biaſphems inſanioꝛẽ. Recoꝛ/
dantes enĩ quẽadmodũ fuerũt aliquãdo
ſupplices deo.Hec⁊ illa bona facłentes:
venerãtes ſanctos ſanctasq; om̃es cũ de
uotiõe:iquidni rabidioꝛi cõtabeſcãt odio
⁊ maledictis latrẽt aduerſus deũ ſanctos
ſanctasq; om̃es:pꝛeſertim eos quos pᷣci/
pue coluerũt eos inuidos:eos crudeliſſi/
mos:impios ⁊ ingratos.qui non ipᷣos a
toꝛmetis cum poſſent eripiũt/acclaman
tes. ¶ Quid ergo dicemꝰ ad hec:ifaciemꝰ
igit᷑ mala vt deus eliciat bona/ vel bona
vitabimꝰ ne cõtingant mala qualia teti/
imus: Abſit. ꝓpter id enim quod ꝑ acci
ns eſt nõ debet illð quod de ꝑ ſe eſt va
riari. ¶ Monicus. ¶ Horreſco volucer
hec audiens/ et videns te ſuꝑ admirabili

via niti pꝛo cõſolatõis adeptõe/dum tre/

mende ⁊ ↄtrarie deſolatõis memoꝛiã ſub

inducis ¶ Holucer ( Hic modꝰ eſt. hec

ars theologie/credideris monice/ꝙ ſicut
per ſtulticiã ⁊ ſcandalũ pꝛedicatiois cru

cis ſalnos fecit credentes ſic ꝑ inſipienti

am trabit ad ſapientiã dicente apoſtolo.
Si quis videtur inter vos ſapies eſſe in

hoc ſeculo.ſtultus fiat vt ſit ſapiens. Nõ
aliter vult endẽ theologia per ſummã de/
ſperatiõem de homiĩe trahere ad ſummꝗ

de deo ſpem.⁊ ꝑ deſolatõem ineſtimabilẽ
⁊ intolerabuũẽ’ſurſum ducere ad ſolidam
conſolatõem. ¶ Addideris nullã eſſe re/
cogitatõem que plus iſta radicaliter euel
latab humano coꝛde ſuꝑbiam.de ſe ſem/

per aliquid magnũ pꝛeſumentẽ / cui reſi/
ſtit deus. que magis inſuꝑ gignat? nutri
at humülitatẽ legitimã ſub deo et ad ho/

mines. vitijs pꝛocul expulſis que fert ſe
cum ſupbia. Nam qua fronte poterit ali/

quis fratrẽ ſuũ qualẽcunq; deinceps.vl
odio vel iravel inuidia ꝓſequi.immo nec
animo ꝙ repꝛobus ſit iudicare/quividet

ſe de eadẽ maſſa peccati in eadem damna

tione eſſe.neq;ʒ ſcit quid ſibi craſtina pa/
riat dies? ſi voluerit gloꝛiari de bonis

ſuis/mendax eſt ſi non habet.ſi habʒz illa
gratis accepit a deo Quid ergo gloꝛiatur
quaſi nõ acceperit. Quid pꝛeterea iudi/
cat alienũ ſeruũ qui domino ſuo ſtat/aut

cadit:ſtabit autẽ.potens eſt eni deus ſta/

tuere illum. Sub hoc intuitu dixiſſe pu
tandus eſt apoſtolus Venit deus ſaluos
facere peccatoꝛes/quoꝛũ pꝛimꝰ ego ſum.

pꝛimus ĩtelligo quo nullus pꝛioꝛ/vidẽs

ſecum alijs equaliter filium ire.⁊ ex eadẽ

peccati maſſa eſſe/ q́les venerat ſaluare

deus. ¶ Monicus ¶ Intelligo volucer

materiahãc de timoꝛe ⁊ ſpe latã eſſe. vel/⸗

lem traderetur ſub compẽdio modꝰquo
pꝛecipue ſpes ſtabilitur.
NMimirum ſtabilitur a deo / cuius ſuꝑna
turale donum eſt. Sed ſi particulariꝰ ali

quid exigis.inuenit᷑ quadruplex medita
tio que velut in tetragono firmiſſimo ge

. „

ſtat ſpem. VUna meditatio eſt diuine iuſſi

onis vt ſperes. Altera diuine pꝛomiſſio⸗
nis ſi ſperes.Tertia immẽſe dei pietatis
ne deſperes vnq; de ſuis miſeratonibus.
Quarta pꝛopꝛie fragilitatis/ne ſperes in
te vel pꝛopꝛijs viribus. ¶ Dic igitur co

gitationi tue ſolicitãti ſpem deſerere . dů

De cõſolatiõe theologie

non facis certam vocatiõem tuã/ꝑ bona

opꝑa/quotidie coꝛruẽs de peccato in pec/

catum. ingerẽti pꝛoinde ne ſis de multis

vocatis ⁊ non electis/ſicut vita tua ſimi
lis eſt multoꝝ.Dic reſpondẽs/q; obedis
iubẽti deo qui mille locis ſcripture ſacre
pꝛecipit vt ſperes in eo.cui dicito. Exur/
ge dñe deus in pᷣcepto quod mãdaſti.pij

cio me in te iubente te.nõ es crudelis aut

fallax vt abijcias me:iuncta pᷣſertim mul
tiplici ꝓmiſſione tua/ qua ſperãtibo in te
pollicitus es ꝙ liberares eos:eripes:ſal/
uares ⁊ gloꝛificares.Cuius demũ tã im/
mẽſa pietas eſt.vt nullis peccatis etiã in
finitis ſi ꝰↄmiſiſſem ea ſolus/ vinci poſſit
hic in via. Quod q; interpoſuiſti cũ ĩmo
bilitate cõſilij tui iuſiurandũ.vt ꝑ duas
res immobiles ſicut loqͥturapoſtolus tu
us quib ipoſſibile eſt mẽtiri te/ nos foꝛ/
tiſſimũ ſolatiũ habeamꝰ ad tenendã ꝓpo/
ſitam ſpem.q;uis eni ſis inobligabilis a
creatura tua rõnali/quicqͥd agat ꝓ te vel

erga te.voluit tamẽ dignãtiſſima conde

ſcenſio tua:cõmerciũ quoddã habere cũ
hominib / vt bene de te mereãtur ſi iuſſa
tua ↄpleuerint/ꝛ in te ſperauerint /qui fi
gelis es ⁊ teipᷣm negare nõ potes.Hec tu
ita deo. 8
tas obijcit᷑ vt deſperes.deſperes volo.ſed
de te ⁊ in te qui homo ⁊ caro es.nã male/
dictus homo qui ↄfidit in homine/⁊ po
nit carnẽ bꝛachiũ ſuũ/⁊a dño recedit coꝛ
eius.¶ Bed hic occurrit trepida cogita
nio dicẽs.qua ratõe conaboꝛ declinare vi
cia.virtutes adquirere.ſeruare mandata
dei.ſine ꝗbus ſperare vitã ingredi/iã nõ
ſpes eſt ſed arrogãs ⁊ infidelis pᷣſi umptõ?
Conaberis pꝛoꝛſus.ſed in adiutoꝛio al/
tiſſimi.⁊ millies victus.millies conabenꝭ
eo quidẽ amplius ⁊ certius/quo nulla ti
bi ſupereſt fiducia de ꝓpꝛijs opibus.Pꝛo
pterea dicturus Galomon finẽ contio/
nationis ſue dũ pferre vellet. Serua mã
data pꝛemiſit.deũ time.quia videlicʒ ab
ipſo eſt bonũ velvelle vel pficere. ¶ Mo
nicus.
de ſe cõfeſſus eſt Auguſt. Sperabã inqᷣt
aliquãdo in virtute mea que nõ erat vir/
tus Et cũ ſic volui cu rrere/ vbi magis ſta
re credebã/ibi magis cecidi.factuſq; ſum
magis retro q; ante. Dicebã enim/ hocfa
ciam.illud ꝑficiam.fiebatq; poſt. nec hoc
nec illud.quoniã de meis viribo ↄfidebã

ſumptio oĩs carnis

Poſtremo dũ pꝛopꝛia fragili /

etineo ꝙ in ſoliloquijs ſinia

Nunc autẽ confiteoꝛ tibi dñe rex pat celi
⁊ terre.quoniã non in foꝛtitudine ſua ro
boꝛabit᷑ vir.vt nõ gloꝛiet᷑ antete ſtulta pᷣ/
Molucer. Tra/
ducit aduena noſter meditatõem hãceti/

o qm vſq; ad angelos⁊ ſanctos/dum atten

dunt hoꝛroꝛẽ diuinoꝛũ iudicioꝛũ in dã/
natis. Canimꝰ enĩ ꝙ tremũt angeli atq;
archangeli.tremũt intellige/nõ ex foꝛtitu
dine ſue dãnatõis/quibo ineſt gloꝛie ſecu
ritas.ſed eo magis ex alioꝝ dãnatione.qᷓ
ſi ſi tremerẽt ⁊ paueret in ſedeficiẽtes/re/
ſiliunt in adiutoꝛẽ vnicũ deum:-adheren

tes ei / ſe fragiles ⁊ nihilo ſuniles reputã/

tes ſine eo.Addidit de hũanitatexpi ꝙ ſi
cut ineſſe ſuppoſitali/ſic innitit᷑ꝑſonali/
tati filij dei ꝙ pꝛopꝛiã deſerit/necĩ ſe ſub

ſiſtit. ita ineſſe gratie vel gloꝛie innititur

deo/ꝙ nullatenus in ſe.Et ita de ſanctis
quanto ꝑfectioꝛes:tãto humilius ⁊ reue
rentiꝰ in adiutoꝛiũ dei reſiliũt ¶ Ouocõ
tra de repꝛobis.q magis reſugiũt a deo ⁊
ad ſe cõfugiunt:iquo dãnabilius puniũt

qm̃ in ipſis eſt amoꝛ ſui/vſq; ad contem/

ptũ dei. ſicut in alij eſt amoꝛ dei: vſq; ad
contẽptum ſui.¶ Deniq; ſpes velut an/
coꝛa.quantominꝰin arenulis fragilibus

⁊ fluidis humani auxilij figit/ tanto ſoli-

dius⁊ certius ſupꝛa firmã petrã (quexpᷣs
eſt) defixa ſtabilitur. (. ſi queſierit ali/

gquis.qͥd igit᷑ de illis quos nõ ſaluat deꝰ:

Reſpõſum habeatꝙ velut animalia pꝛo
pter hoĩes creata ſunt:ad obſeqoꝛum va

rietatẽ / illa blandiedo / iſta ſeuiedo.intel/
ligere ſic habemꝰ pꝛopter electoꝛũ ſalutẽ
pꝛeſcitos eſſe foꝛmatos / ſiue nocere ſiue

obſequiconẽtur/vt non gloꝛietom̃ig vel
obſequẽs elec/vel aduerſans eis ¶leq;
tamẽ cca ſunt accipienda qᷓ dicta ſunt:q̃ſi
tollatur libertas arbitrij Yoꝛtificat᷑ ſiqui

dẽ magis ⁊ inſtituit᷑/ſed in deo viuifican

teꝑ gratiã.que eſt velut anima quedã vi
tam habẽs in potentia ad vitã ſecũdam-.

cut oꝑatõ animalis pᷣſupponit el
re.ſic oꝑatõ ſpiritualis vitã gratie

ad meritoꝛiã videlicet datdemn. 7 tach ſi
engtu/
5

neq; audiendus eſt Cicero.q vt libertatẽ

in hominib ſtatueret/abſtulit a deo pꝛo

nidentiã. Neq; rurſus ex aduerſo recixpbKi -
endꝰalter.qui diuinã pꝛouidentiã ſic in-

ſtituere voluit/vt arbitrio noſtro neceſſi/
tatẽ imponeret. Pꝛo nefas etiã in pecca/

tis dicẽs deum velle ⁊ facerenos peccare

*
=

ð — ‚,n— =U. —— — —. ——J——N

„ — — — 2— 2 ,– ————

22 — — — — — ————— — —

c
1

FC

4

1.

— — —

lLiber Becundus .

in manifeſtationẽ gloꝛie ſue. Poꝛro viam
mediã ⁊ regiã tradit theologia reuelata fi⸗
de ſubnixa.q̃ gradiẽdũ eſt etiã vbi ratioci

narionis Zriedi ſolutio plena nõ pateret.

inexꝑti ſatis capiũt/nec exꝑientiã dare pðᷣ
teſt induſtria/niſi pueniẽte in bũdictioni
bus dulcedinis ⁊ cooꝑante dei gra/ineffa

bili valde mõ. Et hoc ẽ dei donũ ſcirea q̊

poſtulãda ſit ⁊ impetrãda talis gr̃a. Oul⸗
ta eni dicimꝰ ⁊ deficimꝰ.verbũ aũt abbꝛe⸗
uiatũ ⁊ ↄſummatũ facit ſapiẽtia/ dũ ĩ ani⸗
mas ſanctas ſe trãffert.delicias ſuas cõpu
tans eẽ cũ filijs hoĩm.in quibo bũplacitũ
eſt deo /qꝛ ſperauerũt ſuꝑ miſcðia eiꝰ. Sʒ
ecce iam adueſpꝑaſcit ⁊ inclinata ẽ dies qñ
ad ſe me vocat opꝰ dei/ſimul ⁊ vie laſſitu⸗
do quietẽ te petere ſuadet. Expectet᷑ p reli
quis( multa enĩ quęrẽda ſuꝑſunt ſſequẽs
dies. lucer (Epectet᷑ placet ſi pꝛiꝰ
audieris ſub exẽplari modulamie/q̃lis ſit
vt eũ recogites/germani tui ſtatus.

Mumtũ et vltimũ

metrũ pꝛimi libꝛi dactilicũ tetrametrũ hby⸗

ſo. phi. Boetij Si quis arcturi⸗
NHus e multis nauta pꝛofundo
Dum regit nauẽ. ventus ⁊ imber
Et pꝛocellarum turbida moles
Si repẽtinis motibus vꝛgent
Pꝛoximaʒ nautis crebꝛo minantes
Nauſrage cladem moꝛtis adeſſe
MNititur/fuſus arte magiſtra
Nil inexpertum coꝛde pauenti
Segniter linquens omnia ſolerz
Tentat/vt nauis litoꝛa captet
SS i malivero tanta moleſtat
Deuiens peſtis/iamq; latratu
Terret auditum ſcilla canino⸗
Attrahens gulpho cuncta voꝛaci
MNon opem poſſunt ferre ſodales
Se⸗ et in pꝛeceps vltro laboꝛat
citq; nauclerum ſtertere puppi
Obſtupet talis quis/nihil vltrra
Viribus fidit/ſpes nec in arte eſft
Reſpicit celum vota deo dat
Aut mari ſeſe deijcit allto
Nudus enatans.ſi ſcopuloſum
ꝛominens ſaxum ſuſcipit ipſum
Ael ſinu tuti conditur anrrit
Laudat eccelſum/gratioꝛ illi
Dicit euaſi ſoꝛte benigna

lecticũ. currit cũ quinto quarti de

dei dono fiat ↄuerſio.

reſeruatum ſanctius olim
bſequi fas ſit xp̃e tibi me
Rurſus aut ſi me nauigio das

Eeplicit liber pꝛimus.

Incipit liber ſecũ⸗/

8. Pꝛoſa pꝛima: ¶ MWonicius.

dies ſulſit illa ↄtinuaueris pᷣ
coꝛ effari/q̃ cepta ſunt ¶ Ao

quali ſilitudine finẽ acxepit

ocutio. Hõ oĩno diſſimiliter /

ucer ¶ Meminiſti putò ſub

nũc aduena nr̃ ex ꝓcella publici ciuilisq,;

naufragij ↄſulte fugiẽs / in locũ ſatis abdi
tũ /velut in quãdã ſecuritatis inſulã ſe rece
pit. Illic moꝛe ſolitarij ſedens leuat ſe ſuꝑ
ſe.theologiã habẽs ↄſolatricẽ/que doctrix
eſt diſcipline dei ⁊ electrix operũ illiꝰ.q̃ ſo⸗

bꝛietatẽ ⁊ pꝛudẽtiã docet ⁊ iuſticiã ⁊ virtu
tem/quibꝰ vtiliꝰnihil ẽ in vita hoĩbo. Hec

erigit ad ſpem futuroꝝ/quẽadmoduʒ teti
gimus/aſſerens ꝙ nõ ſunt ↄdigne paſſio⸗
nes huiꝰtꝑis ad futurã gloꝛiã que reuela⸗
bit᷑ in nobis.Addẽs ꝙ ſpes non ↄfundit.
ita tñ ſi ſit vera ſpes.nõ ficta.nõ fallax.nõ
temeraria. Ekirnan repꝛomiſſio neqͥſſi
ma/fallẽs q;plurimos blãdiẽtes ſibi vtere
mũdo dum etas floꝛida eſt/ↄuerti poteris
cũ voles/tanq; videlicet ex ꝓꝛijs viribo nõ
ſt ⁊ alij q̊s eo
periculoſi?qͥ ſubtiliꝰ decipit eſtimatio ſua
dũ caſus peccatoꝝ varios q̃s ꝑpetiuntur
emẽdare nõ curãt.vtunt᷑ potiꝰad ſuꝑbiaʒ.
reputantes ſimile aliqͥd ſecũ fieri cũ aplo/⸗

cui datꝰẽ ſtimulꝰcarnis:ne magnitudo re⸗/

nelationũ extolleret eũ.eis aũt ſicut aiunt
ne magnitudovirtutũ.¶ Ab alijs migrat
Judas.i.oↄfeſſio ꝓpter multitudinẽ ſᷣuitu⸗
tis.Tedet enĩ⁊ pudet eos totiẽs ad ↄfeſſo
res deducere lapſus ſuos/ a qb abſtinere
vel nequeũt dño ꝑmittẽte.vel nõ ſatis vo⸗
lũt.¶ Sũt qs ſcrupuloꝝ inqͥ etudo/⁊ coꝛ⸗
dis puſillanimitas ita ꝑturbat vt vix reli⸗
ctus ſit ĩ eis ſpei locꝰ. ¶ Dufficit alijs ſci

re de ſpeꝑ intellectũ diſſerere/ dicentibo in

deo ſolo ſpem eẽ reponẽdã qͥs neſciat:veꝝ
apud tales nullꝰpene ſpei vel ſenſus vel ef
fecꝰẽ.¶ Inuenies alios ſperãtes in miſe
ricoꝛdia dei/q̃s ad hoĩes nulla ffectit miſe
ricoꝛdia.venia nulla pʒ.¶ Quid ꝙ deſpe
rãt alij de dei bonitate/ ſi non mnauitarein

=

diu. ſpem meruzgg
1

dulcedinis ſue expimẽto iugi guſtẽtquaſi

iam eẽ velint nõ ſpe ſed ipᷣa re beati/⁊ poſſi
dere hereditate ſanctuariũ dei. neq; eſſe in
laboꝛibo hoĩm/neq; cũ hoĩb ꝑ tentatõnes
flagellari. ¶ Alios videre eſt dũ eos pau⸗
lulũ viſitat deꝰin opulento ⁊ intimo bone
ſpei ſenſu ptinus extolli / ſibi magnos eſſe

pꝛopꝛie vite negligentes / et ſeueros aliene
cenſoꝛes/ arrogãtioꝛes demũ / vnde bumi/

lioꝛes coꝛaʒ deo ⁊ hoibo ⁊ ſibi vilioꝛes eſſe
debuerãt. Quid poꝛro dicem de duplici⸗
bus coꝛde qui duab vijs niti volũt.ſpem

in mundo ponere. ⁊ ſpem in celo collocare
cupientes.Quid rurſus de ingratis largi/

toꝛi deo / ꝓ omnibo bonis vel nature yl foꝛ
tune vel gre. Qui vtinã ſaperẽt illã ſapiẽ/⸗
tis grauẽ vocẽ. Ingrati ſpes tanq; biber⸗
nalis glacies euaneſcet. Fon or iſta

eſt. certus ſum me ſaluandũ. neq; enĩ fecit

me teri Made⸗ vult oẽs homies ſal

nos fieri· ¶ Maioꝛ eſt initas mea dicit
aliꝰ/imitatoꝛ Cavn/qᷓ;ᷓ vt veniam meregr.
q́zd conaboꝛ.qͥd ſperabo? ¶ ¶Laxis habe⸗/
nis vtit᷑ alter certã dãnationẽ ſuã ꝓ incerra

faciẽs.quicqͥd inqͥt egero bonũ ſit aut ma
lum/qð de me ſtatuit deillud fiet. Oiruʒ

vero cur nõ vtit᷑ argumẽto ſimili dũ medi/
cinã vt ſanet᷑ vel cibũ vt viuat ſumere mo⸗
netur. qꝛ pᷣſciuit vtiq; ag moꝛiet aut
. viner A [Be
cuiꝰeſt vere nomen dñi ſpes eius.⁊ non re

Honicus ¶ Beat eſt volucer/

ſpexit in vanitates ⁊ inſanias falſas/qua⸗

les cõmemoꝛaſti. Sed reuertoꝛ ad adue/⸗
nanm noſtrum. HNõne queſo retoꝛquet fre⸗
quens lug ↄſiderationis oculos ad pᷣteri⸗

ilit vel alioꝝ exemplo ꝑferre

potuit: ¶ Aolucer (Retoꝛquet quidẽ/et
id crebꝛo gras inter triſticiaʒ ſimul ⁊ gau⸗

ens deo. nihil ſolicitꝰ

iuxta monitõeʒ apli.niſi vt petitiones ſue

innoteſcãt apud deũ/ꝓ ſua ſuoꝛũq; libern

tione.conſolatione.⁊ ſalute.

uſte vero gras agit.qui õ eũ
licem ex hoc vno ſi cetera deeſſent / iudica⸗

uerit ꝙ defoꝛmiſſimã ⁊ hoꝛridã nedũ ciui⸗

tatis pclariſſime.ſed totiꝰ regni nuꝑ floꝛẽ⸗

tiſſimi deſolationẽ/ non dicã experini in ſe

ſed nec oculis inſpicere cõpellit᷑: Nõne le⸗

gimus Auguſtinũ ea tempeſtate q obſide
bat᷑ ciuitas ſua/potiꝰ moꝛtẽa dño petijſſe

et impetraſſe p magno munere.q; ꝙ mala
gentis ſue coꝛã cernere cogeret᷑: Hiĩc⁊ ma⸗

tathias pꝛinceps dũ videret mala que ſie⸗

, De conſolatione theologie

bãt in pplo iuda ⁊ hierm. Ve mihi ait.vt
qͥd natꝰſuzʒ videre ↄtritõeʒ ppli mei/ꝛ ↄtri
tionẽ ciuitatis ſancte.⁊ ſedere illic cũ dat᷑ ĩ
manib inimicoꝝ. Nota ẽ hiſtoꝛia de cato
ne qͥ moꝛtẽ cruẽtã inferre ſibi maluit/q; in
Aſcidio ciuili viuere/ ipᷣmq; videre tãte tẽ

peſtatis auctoꝛẽ. ¶ VHolucer ¶ Eſt vt di⸗/

cis monice. Ponit nihilominus crebꝛo pᷣ
oculis coꝛdis ſui/q̃t indigniſſimas ſubſa⸗

natõnes.qt oppꝛobꝛia peſſimoꝝ:imo foꝛ⸗
taſſe carceres ⁊ vĩcula.multos ex innocẽti
bus caris ſuis.ꝓ fide/ꝓ iuſticia.ꝓ pace rei

ublice. p integritate regal dominij/ꝑpeti
heceil e Mnineits videre ſibi videt/non⸗
nullis h̊ accidere eo dũtaxat ꝙ ſibi vel affi
nitate vl familiaritate vel cauſe ſilis defen
ſione/pariq; ʒelo ↄiũcti ſũt.Eis obicctari
pᷣterea/qꝙ masg mali radix ⁊ oꝛigo ab illo ꝓ

ceſſerit ⁊ aucta ſit. Ueniſſe aũt tpᷣs qñ iudi
ciũ cũ ſuis recipiet/imo ⁊ refuga factꝰ.exul
ignomioſus ee aſpectu publico
tuero traijcit has ⁊ ſi/

dign /iã recipi·¶
miles ↄtumelias/i ſpem vite eterne/ſciens
ꝙ; nõ ẽ ſeruꝰmaioꝛ dño ſuo/quẽ nedũ beel
zebub appellarũt/ſj ad moꝛtẽ vſq; ꝑſecuti
ſũt. Foꝛmidat pinde ꝙ apud deũ nõ ſit di
gnus habitꝰ/q cũ alijs ſilia pateret.aut tẽ⸗

perauit ĩ illo flagellũ ſuũ qͥ vincit ĩ mart- ⸗
rib/ꝑcẽdo ↄfeſſoꝛibo. Aut noluit benigni

tas ſua addere triſticiã ſuꝑ triſticiã/ſuis ꝓ
ſe oꝛãtibo amicis.nec veritatẽ in ei oppꝛo

bꝛio vehemẽtiꝰↄculcari. Aut ad extremuʒ

reſuat ipᷣm ad alia certamina.Aut ita fieri
voluit/qᷓtinꝰi ſolitudine q̃dã ſegregat exer
citet᷑ liberiꝰ/⁊ ſcopat ſpm̃ ſi nuz feeoglrane
oẽs ãnos ſuos ĩ amaritudie aĩe ſue/vt ſan⸗
ctius deinceps ad anterioꝛa ſe extẽdat-
Monicꝰ ¶ Bpero volucer vᷣtet oĩa in bo
nũ de Tui ſapia attigit a fine vſq; ad finẽ
foꝛtit᷑/⁊ diſponit oĩa ſuauitx/qlẽ er comiteʒ

eſſe pᷣmemoꝛat es: ¶ Volucer (Cofidit

talit᷑ euẽtuꝝ ſibi deo ꝓpicio.⁊ ĩ hac medita

tione ↄſtituit alterã ſue ↄſolatõis cãm pᷣct

puã/q̃ verſat᷑ ĩ reuelatõne regimĩis mũdi/ꝑ
ſcripturã ſacrã q̃ deo dicit.oĩa in ſapĩa feci
ſti. Et rurſus Oĩa quecũq; voluit dñs feẽ
in celo ⁊ ĩ tra ĩ mari ⁊ i oĩb abyſſis.q̃ volũ⸗
tas ſicut ſꝑ efficax.ſic ⁊ iuſta ẽ/ſine q̃ factũ
eſt nihil/vſq; adeo ꝙ neq; foliũ ab arboꝛe

neq; paſſer ĩ terrã/ dicẽte xpo/cadit ſine eg·
Vehemẽs pꝛſus h ẽ diuĩe libertatis ĩ omi
actõe ↄcurrẽtis expᷣſſio. Cui volũtati nrſa

vt ↄfoꝛmet᷑ oꝑtet.Nã qͥs es o hõ/loquitur

X

535ß 4 rmr ELEr—s

ALliber Becungduus .

theologia/ qͥ dinine volutati pſumis obſi⸗
ſtere / vl aduerſus eã temerari murmurare
Vide qͥd equiꝰẽ.Aut te volũtati diuie cõ⸗

foꝛmãdo ſubdere.Aut ꝙ ipᷣa tue ſubuiat
volũtati. ¶ Hãc ſolidã de diuĩia ꝓuidẽtia
phia plene potuiſſʒ attigere / vel

veritatẽ ſi
ſuis eã ſectatoꝛibo demõſtrare/theologiaʒ
ſuꝑaddi ꝑ reuelatõeʒ nõ ita neceſſe fuerat/
q;uis voluerit alios deꝰ q; phos ↄgnitõis
huiꝰſaluberrime ꝑticipes fieri. Phis veꝛo
ſic eueĩt vt maioꝛ eoꝝ numer poneret deũ

nõ minoꝛi neceſſitate/q; ſolem agere quic,

guid agit. Unge ſic libet depꝛomere.

(Hꝛumnu metru ſecũ

IIi. dactilicũ adoniũ dimetrũ catalecticũ

curres ciũ vltio pꝛimi ðo

CTuncta moueri

Religionis
Deſtruit omne
Robur etauſer
Segd nec egere

ede ſupꝛemum

Nuoq; creato

Sat ſibi laus eet

Vr placet et vult
Dat ſine motu

Gecunda
undi libi
HBiloſophia

Holucer (Cöſti

H olucer nüqd ns =
apð Boeciũ vtrãq; ponit ⁊ ſal⸗
uat libertateʒ / dei vicʒ ⁊ nature
cuiuſſibet vtẽtis rõe.

X –—

W vf

ne diuinaꝝ perſonaꝝ ad tniga/ qu inſna

ſphinubibpatn
Olradianti tItut 'i ſupioꝛi lumie potuit ita vider? Boe⸗ »
Auce coꝛuſcus tiꝰqlit᷑ nec platonici nec ſtoici ĩ lumĩe ſolo
Aumina fundit phᷣie vᷣſati viderũt.Alioqͥn ꝑpetuitatẽ mũ
Semper eodem di/ vt alio mõ nõ attingã/ neqq; demõſtra
Miſſa tenoꝛe. reconati fuiſſent/ ex carentia libertatis ad
Neſcit auaros vtrũlibʒ pꝛime cauſe.de q̃ canit theologia
Longdere vultus dixit ⁊ facta ſũt.mãdauit ⁊ creata ſũt. Nec
Non ſibi fas eſt mirãdũ h̊ in phis qͥ ꝑfectõeʒ ⁊ actõeʒ pꝛĩe
Quin ſua virtus cauſe venabat᷑ ex inſpectõe creature viſibi
Largiter omnis lis / in qᷓ nõ eſt ꝑ exꝑimẽtũ reꝑire/ꝙ aliq̃ ſit
nfluat obbii·· aut poſſit eẽ creatò. Hinc ꝓ pꝛicipio ꝑcre⸗
iloſophantum bꝛuit apð eos ex nihilo nihil fieri. ſʒ ð ali,
urba pꝛioꝛum bi lati tractãda ſũt.Et amplectẽda theolo
Lege cohercet glie traditõ ꝑ ſcripturã reuelatã q; diuia vo
Hac dominantem. luntas agit ad extra libere.õdictoꝛie/etad
Libera dicunt vtrũlibet /ſic hiſtoꝛial ⁊ ꝓpheticꝰ ſcripture
Non ſibi vis eſt decurſus palã mõſtrat. Cuiꝰrõ ẽ quã pᷣi
Inffua mundo vel negauerũt vel neſcierũt. Deꝰ qppe nõ
Qua valeat plus ideo vult res ad extra fieri qꝛ bone ſut/quẽz
Aut minus vti. admodũ mouet᷑ hũana volũtas ex obiectoõ
Perpetuata ,»„»„ðℳ ne boni veri vel apparẽtis.Eſt eõ potiq
Lege gubernang ideo res ad extra bone ſunt qꝛ deꝰ vult eas
Jugiter vna tales eẽ/adeo ꝙ ſi vellet eas vł nõ eẽ vł ali
Hens ſua fato ter eẽ. id q̊ʒ iã bonũ eẽt. Pꝛopterea bñ enũ
ringiturarto. ciauit magnꝰ Ambꝛoſiꝰ poſt Baſilium/q;
rgo rependi volũtas diuia nature pꝛima lex ẽ. Deniq;
ratia qualis volũtas etiã creata ſi ↄcedat᷑ immobilitari
Debet eidem circavolitõeʒ alicuiꝰboni h̊ nõ ẽ niſi reſpſe
Id quia pꝛeſtat. ctu finis.⁊ eoꝝ ſine qͥb finis haberi ñ põt
et opoꝛtet. Ouis vero negauerit diuinã volũtatẽ nõ
na quid oꝛes aliũ habere finẽ quẽ velit / niſi ſe. qm̃ ꝓpter
Flectere querens ſe fecit oĩa.⁊ ꝓpter ſe erat anteqᷓ; fierent oĩa.
Ad tua vorta qualia ↄſtat non eſſe neceſſario ↄnexa ad
NDui manet idem. volitionẽ ſeu ↄſecutionẽ finis huiꝰ/quare
Deuius erroꝛ nec neceſſario volita ſũt.¶ Secĩ coicatõ
ſte / ſacrate

pe conſolatione theologie

neceſſitate ↄſiſtit ſicut ĩ ſua neceſſ⸗ itatevult

ſe deꝰ. Qualis itaq; reputã

inane. Ita vt mirãdũ potius videat᷑ imen

ſam pfectõeʒ fuiſſe dignatã res tãte imꝑfe⸗
ctionis/⁊ cuiuſdaʒ vilitatis ꝓducereac re⸗

gae de ſi repẽte deſtrueret vel in vnũ con⸗

nderet.quis ei dicere poſſet. cur ita facis
Duineti theologia volẽs ampli capti

are oẽm intellectũ in obſequiũ fidei ꝓpo/

ſuit in memoꝛiã diuinoꝝ mirabiliũ / eſcazʒ

quã dedit dñs timẽtibo ſe in euchariſtie ſa
cramẽeto / vbi relucet incõpꝛeheſibiliter ꝙ
ſuꝑ oẽm ſenſnʒ.ſuꝑ oẽm nature coĩs oꝛdi⸗
nẽ/deus põt /ſcit ⁊ vult q̊tidie mirabiliter
opari. ⸗ ſolationẽ igit aduene nr̃i ꝓ

recogitatis alioꝝ calamitatib ⁊ anguſtiſs

theologia ſumit initiũ a pꝛima? ſupᷣma cI
que de eſt. In cui ditione cũcta ſunt poſi

ta.⁊ nõ eſt qͥ ſue poſſit reſiſtere voluntati.
Dehinc ad inferioꝛes effectus ſe deflectit.
Phia vero ↄuerſuʒ vt ſepius ꝓceſſuʒ reti⸗
net ab inferioꝛibo et cognitis/ad ſuꝑioꝛes
etlatẽtes cauſas/ductu rõnis ſe ſubleuãs.
ccurrit aũt pꝛimit in B; ꝓceſſu mirabi
litas rerũ infra labetiũ.variabilitas ſoꝛtis

huane/qᷓ nunq; in eodẽ ſtatu ꝑmanet. De
niq; ↄfuſio quedã ⁊ impfectio eoꝝ oĩim ᷓ
mũdus inferioꝛ oſtẽtat vt ſũt diuitie. opes
dignitates. regna. gloꝛia. voluptates q fre

quẽtius in ↄtraria dilabũt᷑. Sed inchoat

pꝛotin? ab alto pegrinus ni fide fultus Et

ꝗqm̃ ſicut ſolẽt maioꝛes motꝰimpedire mi⸗
noꝛes ita grauioꝛis mali recogitatio ſuffe
rentiã leuioꝛis facit eqᷓnimioꝛcẽ. ult ecce
