datur nobis quicqͥd dat᷑ RNunqd deo cus
ra eſt de bobus:inqͥ t apls Hon de bꝛutis

ſed de homibꝰ ait ꝙ omnia coopantur in
bonũ⁊c̃. Hoc modo om̃is tribulatio oĩs

infirmitas/ immoꝛ ipſe temptatõnes in⸗
ter gratuita numerãtur. Cuius ratio eſt/

quia dei bonitas q;ũ eſt de ſe / nobis im⸗
mittit aut euenire ꝑmittit ad bonũ noſtꝝ
ſi non ꝑuerſe renitimur abutimurq;. Et

iuxta hunc acceptõnis modũ de gratia.p

ſpicuũ eſt nihil nos boni poſſe abſq; gra⸗

tia. ¶ Di vero gratiã noiemus donũ ali⸗
quod infuſum /diſtinctũ ab anima ſupꝛa

velyvltravires ſuas naturales et induſtri

Se.
ucine
rcöſeen.
teann
imgtiie
rüſtang
oſtib⸗
ſdeinn
rßibi
Gemahr
wſene

Gawalo;
Amanmt
nan
Bdorig
ufnone
intobing
riraone
wMie
NNgo
tctgnolad.
ctimali
fmi
locodi

ſigimene

banundit
hiayina
nrobisctin
gubenna
pins Ahlit

Unes d

Pontebtucs
vopenwurin
nbalanoos
Ptarönesipt
Uusnnoet
wobisin
Abonüͤnoſt
innn5
Nüdegan
pſeinſcht
ntodeni
banin
lsgimbe.

.
R⸗ . 7 .
„

as.nullavidetur neceſſitas dicere talẽ gra
tiã eſſe neceſſariã ad hoc vt bonũ de gene
re agamus/per liberũ arbitriũ/ pluſq; nõö

ponimus talẽ gratiã ad cognoſcendũ ve/⸗

rum.circa naturalia per intellectũ.¶ De-
inde dici poteſt/ꝙ impletio pᷣceptoꝛuʒ vt

in multis.q;tum ad ſubſtãtiam pꝛecepti
non coexigit gratiã gratũfaciẽtem/ qᷓ;uis

intentio pᷣcipientis non ↄſeruetur ſi non

fiant in gratia vel ex gratia Intentũ quip
pe eſt in om̃i pꝛecepto vt per illud merea⸗
mur ad vitam ingredi. Sed hanc inten⸗

tõem nõ ſemꝑ ponimus eſſe obligatoꝛiã

ſimpliciter ad peccatũ /ſi nõ obſeruet᷑ Tꝗ

tumodo conditõnaliter obligat /vt ponit

Durandus / ſi mereri volumus.aut dum
mereri tenemur/quẽadmodũ cõtingit in
ſuſceptõne ſacramentoꝝ/aut dum ad gra
tiã reſurgere vel ex ea iam habita debemꝰ
e i Vocmodd intelligũt ülud chꝛiſti
Siy

. is ad vitam ingredi ſerua mandata

ecurſis aliqbus circa pꝛimã vitam

quam habemꝰante baptiſmũ gratie factũ
a ſpirituſancto. ⁊ quidẽ ſub multa bꝛeui⸗

tate.quia per doctoꝛes plurimos materia
hec ⁊ ſimiles incidẽtes latiꝰ tractate ſunt
Pergat noſtra cõſideratio ad loquendũ/
devita vera gratie queeſt baptiſmꝰ in ſpi⸗

rituſancto.⁊ per quã fit vtviuamꝰin ipſo

Et ſimul tractabimus vitã alterã/ꝑ quaʒ
ſumus ⁊ ſtabilimur in eo. Nam et ſimil di
ctuʒ eſt in ißo viuimus mouemur ſumꝰ.

Hoc etiaʒ in loco tractabimꝰ de illis que

vitas iſtas vel alterã earũ funditus extin/⸗
guüt et enecãt. De illis inſuꝑ que illas tã
tũmodo debilitant et in egritudines tra⸗

hunt. et hoc eſt querere ſub terminis vul⸗

gatioꝛib/quid eſt peccatũ moꝛtale.et qͥd
veniale.et quemadmodũ contrahũtun
LCirca quã materiã.licet vſitata videatur

intẽdo ꝑticularia quedã afferre:in qͥbus

tum difficultas tum vtilitas pꝛo conſciẽ⸗
tiarum ſerenitate verſant᷑.¶ Placet antẽ
vt neglecto interimvel tempꝑato ſtilo/nos
per pꝛopoſitões ⁊ coꝛollaria pꝛocedamꝰ.
Hic eni modus accõmodatioꝛ eſt ſchole.
et inquiſitõe tali.ſpeculatiuaveritꝗs ſepe
pꝛeciſioꝛ atq; lucidioꝛ inuenit᷑ runt
autẽ pꝛimit due materie pꝛĩcipales ꝑtra⸗
ctande:vna de quidditate ⁊ quãtificatiõe
peccatoꝛũ.per que vita anime vel tollitur
vel impedit᷑. Altera de quidditate pꝛime
legis diuine et iuſticie.pꝛout nobis exſcri

gere nec poteriteiſcdicere cur ita ſacih

ptura ⁊ alijs innotelcit De noticia quo
ad differẽtia peccatoꝛũ penes illã legem.
ſicad extra deriuatã:tractãdo pꝛi ncipalit᷑
quid pꝛopꝛie debeat dici de iure diuino:
quid de naturali:iqͥd de humano. inferen
do qualiter ſtatuta religionũ ⁊ cõmunita
tum obligãt. Et ſi ſemꝑ vota/iuramenta:
⁊ pᷣcepta cõminatiões quoq;:ſeu intermi
natõneg moꝛtis eterne.aſtringãt ad moꝛ
tale. ebeo pꝛima materia ſit hec vnica
concluſio cum ſuis coꝛollarijs. ¶ Omne
peccatuũ.pꝛo quãto eſt offenſa dei.et cõtra
legẽ eius eternã.eſt de ſua cõditiõe ⁊ indi⸗

gnitate moꝛtiferũ ſ̃m rigoꝛẽ iuſticie.⁊ avi

ta gloꝛie ſeꝑatiuũ ¶ Ratõ eſt quoniã oĩs
offenſa in deũ. poteſt iuſte ab ipſo iudice
deo puniri pena moꝛtis tã temꝑalis q; et
ne.immo annihilatõis pena.Eſt igit᷑ de
ſe moꝛtifera. Aſſumptũ deducit᷑ex bocq;
nulla pena talis:eſt ita mala q́;tum mala
eſt ipſa offenſa. Et ex alio qꝛ potius tole⸗/
randa eẽt omnis moꝛs penalis⁊ annihi⸗
latio. qᷓ committeda eſler quantüliber

na offenſa in deũ.da oppoſitũ Jam offen

ſa dei licite fieri deberet in caſu. ¶ Pꝛete/
rea quelibet offenſa dei niſi remitteret᷑re⸗
pelleret a gloꝛia dei.ꝑpetuo ⁊ abſq; termi
no puniret᷑.alioquin maneret dedecꝰ cul⸗
pe ſine decoꝛe iuſticie.qꝙ autẽ offenſa di⸗

mittit · ſeu remittit᷑ eſt ex pura liberalitate

dei remittẽtis ⁊ nõ ampliꝰimputãtis.

Deniq; nõ minꝰẽ fugibilis offenſa dei q;ᷓ

ſit eligibile illð bonũ ꝓ qͥ adipiſcẽdo nul⸗
lo modo deberet cõmitti:iſed pꝛo infinito

bono non deberet fieri offenſa dei et ſi s

infinita bona poſſideret. poſſet iuſte omi
bus a deo ſpoliari. ſi caderet in offenſam

dei. Ex his radicibus argumentoꝛũ que

poſſent in latius ramificari.videteſſe ſuf⸗
ficiẽter deductũ ꝙ oĩs offenſa dei eſt moꝛ

tifera.ex ſui cõditiõe ⁊ indignitate.ĩmo q;

eſt infinite fugibilitatis ⁊ iputabilitatis:
addẽdovel intelligeẽdo ꝙ ſit in iniuriã bo
ni infiniti.et q;tum in ſe eſt abijcit ab ho
mine deũ tanta elongatiõe ꝙ nunqᷓ; pote
rit niſi ꝑ ſolã: merã grãm illi pximus eſſe
maxie ꝑ vitã gloꝛie.Patet etiã deveniali.
Sz3 diceret aliqs ρ de?ideo qꝛ dñs eſt
ſue creature in ſupᷣmitate pleni dñij ad fa
cicdũde ea qͥcqͥd voluerit⁊ quõcũq; volue
rit.ꝓcedũt rões pᷣdicte ad oñdẽdũ ꝙ pᷣGtp
aliqᷓ offenſa.penã q̃ntãlibet poſſibilẽ ĩſii

†

De vita ſpirituali anime

autẽ diceret᷑ ita de iuſtiſſima creatura.aut
nõ peccatrice/ ꝙ ipᷣa ſubiacere poteſt cui⸗
cunq; afictõni ⁊ penalitati / abſq; hoc ꝙ
opoꝛteat dicere eã eẽ in aliquo culpabilẽ.
¶ Rñdetur q deꝰ põt abſolute ⁊ iuſte da⸗
re q̃lemlibet afſlictõnem ſue creature imo
virgini Marie. Sed hoc nõ erit in penã
⁊ punitõeʒ cuiuſcũq; delicti.⁊ ita quãuis

ſit afdſictio iuſta.nõ tamẽ eſſet ibi iuſta pe

na ſeu punitõ nec etiã iniuſta.quia nulla
ibi poneret᷑ ratõ pene.cũ pena ⁊ culpa coꝛ
relatiue dicãtur kickigit ae er
mũ coꝛollariũ Anune gite dei eſt ve⸗
nialis de ſe.niſi tm̃modo per reſpectũ ad
diuinã miſericoꝛdiã.que nõ vult de facto
quamlibet offenſam imputare ad moꝛtẽ.
cum illð poſſet iuſtiſſime.Et ita cõcludit
ꝙ; peccatũ moꝛtale ⁊ veniale ineſſe tali.nõ
diſtinguũtur intrinſece ⁊ eſſentialiter.ſed
ſolũ ꝑ reſpectũ ad diuinã gratiã. que pec⸗
catũ iſtud imputat ad penã moꝛtis.⁊ ali⸗
ud nõ Omne enĩ peccatũ culpabile exſui
indignitate moꝛtiferũ eſt modo dicto Ad
didi culpabile.quoniã peccatũ eſt in agẽ⸗

tibus naturalibꝰ.vbi tamẽ nulla culpavł

——

offenſa reperit᷑qᷓ; in materia hac ſynoni
me Soiatur yt plurimũ.peccatũ ⁊ culpa.
¶ Secundũ coꝛollariũ ¶ Si nullu infi

.

nitum vel infinite tale.poſſit altero eẽ mi
nus.nullũ peccatũ in eſſe offenſe.eſſet mi

nus alio.qm̃ omne peccatũ eſt infinite of
fenſiuũ. Non eſt tamẽ cõcedendũ.q pec⸗
cata om̃ia ſimplicit᷑ ſint eq̃lia.pꝛout dixiſ
ſe ſtoycos referũt ſeneca⁊ tullius⁊ alij Si

enim ꝑ imaginatõeʒ poneret᷑ linea infini⸗
ta in lõgitudine.⁊ ſuꝑficies infinita in la⸗
titudine ⁊ longitudine.⁊ coꝛpus in trina
dimẽſione. Vel ſi a linea recta ptraheren
tur linee recurue in infinitũ.vel in caſibꝰ
ſilibus multis.nõ opoꝛteret dicere om̃ia
iſta eſſe equalia.vł in dimẽſione.vel ĩ cur
uitate.quãuis eſſet qdᷣlibet in ſuo genere
infinituʒ. Sic nõ offenſas etiã infinitas
opoꝛteret ponereequales eſſe.ſed vna eſt
rauioꝛ altera ⁊ multiplicioꝛ.quare.⁊c̃
¶ Zertiũ coꝛollariũ.¶ Obligamur deo
ad gratificatõem.⁊ gratiarũactõeʒ.ex hoc
ꝙ peccata noſtravenialia nõ imputat ad
moꝛtẽ.ſicut tenemur ex remiſſione moꝛta
lium.quoniã vtrobiq; cõcurrit miſericoꝛ

dia dei nõ imputãs pctã niſi ad penã tem

poꝛale.que de ſua indignitate iputabilia
ſunt ad moꝛte. vnũ depoſſibili· aliud de

(

lege ſtatuta. Immo foꝛte ita diceret᷑de oĩ⸗
bus iuſticijs noſtris.que quãtũ de ſeſunt
ſunt ſicut pãnus mẽſtruate pᷣſertim poſt
p ctm̃.aut abſente gratia ¶ Quartũ coꝛol
lariũ Reccãs venialiter ex deliberatiõe.
abutit᷑ dei miſericoꝛdia q̃ cõceſſit peccatũ
illud eſſe veniale nõ moꝛtale. Relucet in⸗
ſuꝑ miſericoꝛdia dei in hoc.ꝙ abuſus ille
deliberatus nõ eſt niſivenialis. Juxta re⸗
gulã magiſtralẽ.ꝙ cõſenſus inveniale.nõ
eſt niſi venialis. intelligẽdo de veniali ex

ſuo genere. et nõ de eo quod veniale dicit̃
ex eo ꝙ per ſurreptõem aut infirmitatem

aut ignoꝛantiã aut actus impꝑfectõem cõ⸗
mittit᷑. Oppoſitum enidicere eẽt dãnare
om̃es homies pꝛeſertim eos qͥ mentiũtur
enã iocoſe quia deliberate faciũt actũ quẽ

*

ſciunt eſſe culpabilẽ Regulavero illa ꝙ
nullũ pctm̃ eſt adeo veniale:qͥn fiat moꝛꝰ

tale dũ placet.intelligit᷑de venialiba ſecũ⸗

do modo dictis.que ideo ſuntvenialia qꝛ

ſine pleno cõſenſu ratõis ꝑpetrãtur.ad q̃
ſi cõfeſſus ꝑfectus ⁊ placẽs aduenerit nil
mirãdum ſi reddũtur moꝛtalia. qᷓqᷓ; non
ſint iam ijdem actꝰqui pꝛius.ſed bñ ſiles

in ſpecie.ex alia tamẽ radice videlʒa libe⸗

ro cõſenſu pcedẽtes Vel intelligẽda eſt ta
lis regula ſi?⁊ dum peccatũveniale placerʒ

inq;tum peccatũ eſt ⁊ dei offenſiuũ.abſqʒ
aliquo quocunq; motiuovel allectiuo ad

peccandũ Iſtð enividet᷑ eſſe diabolice ob
ſtinatõis ꝓpꝛiũ.qð impugnet᷑ deꝰ et odio
babenegrarige y vbi quis habʒ actum
quẽ ſcit eẽ venialẽ.nõ motus qꝛ offendit
deũ ſed qꝛ delectat ſe.⁊ nõ vellet ipᷣm age⸗
re ſi deus ad moꝛtẽ ⁊ amicicie ſue ꝑditòeʒ
imputaret.agit quidẽ male ſed nõ moꝛta
liter de lege ¶ Di rurſus obijcit᷑ ꝙ agens
cõtra cõſciam edificat ad gehennã.diſtin
guendũ erit de qualitate ipᷣius cõſciĩeſi ſit
de moꝛtali velveniali.⁊ ſcdõᷣm hocrũden⸗
dũ eſt. ¶ Quintũ coꝛollariũ ¶Aullꝰ idẽ
actus numero elicitus bonus aut merito
rius.eſt peccatü etiãveniale Huius oppo
ſitum opinati ſunt aliqͥ.ſed iudicio meo
fallunt᷑.aut quia loquunt᷑de actibus exte
rioꝛibus qui nõ ſunt niſi reſpectiue boni
gut mali vbi idem actꝰeſt optimus⁊ peſſi
mus diuerſis reſpectibo.ſicut paſſio chꝛi⸗
ſti q̃ erat actio iudeoꝛum Aut ſi loquãtur
de actibus intrinſecis elicitis avoluntate
non habebunt! ꝙ eadem volitio:que eſt
mala venialiter / ſit bona meritoꝛie.q;uis

— —

— — — —

eii
eſeſmn
un o
icoro
Nerntüöe,
peccari
Auctring
lſnsile
Dunn
miglend
mula
alediclk
mitatem
nöemco,
adinae
entüur
aũqu
cola
fnmo
ſci
Nendiag
winn ;
N
nn
Gbiſts
htlbe
eiucn
epla
Ninich
anno
Nahdicec
Nadds
sNnzwn
1 ofiN
laönigr
Gtueggin
ſcdnönorn
lgtns

denniDiſkin

–—
croen
ra
8autmenlo
Ninsoppe
ciconeo
Aibis ene
eriuedan
jinunhe
— cnn
urſlogrin
iserolunm
lo u⸗
ec

—

Nectio Pꝛima

ülla que ſimilis eſt. ⁊ quevelut impceptibi
liter poteſt ſuccedere ad eaʒ magni valeat

eſſe meriti apud deũ (Sertu coꝛollariũ
Ueniale peccatũ ſi nõ remittit᷑ punit᷑ ſe

ſolo vel cum moꝛtali pena eterna. hoc eſt
quia de taxauit de lege ſibi certã penaʒ qᷓ
ſoluta remittitoffenſa totalis cõtracta Et

ita poteſtvtraq; opinio ſuſtineri/tam illa

que ponit peccatũ veniale cũ moꝛtali pu⸗

7

niri eterna pena in foꝛo iuſticie infernal/⸗
vt dicit Pꝛepoſitinus qᷓ; illa q̃ dicit oppo
ſitum / ponẽdo q; offenſavenialis bene re
mittit ſoluta pena abſq; remiſſione moꝛ⸗

talis.ſicut de penavł penitẽtia debita pec

cato moꝛtali dimiſſo/ pꝛobabilis eſt opi⸗
mio. dices illam penitentiã quãdoq; fini·
dam etiã in inferno / ſicut ⁊ ſoluitur iĩ hac

vita homie exiſtente in moꝛtali peccato
vocat᷑ penitetia ſoluens non recõcilians.

tioꝛ eſt ¶Et pꝛo intellectu pᷣmiſſoꝛũ con

redife ſenſit alioꝛũ ſentẽtia.ſʒ hec mi

ſideran ũ eſt ꝙ in oĩ peccato actuali tria
ſunt ſaltem diſtincta ratiõe / ſcilz auerſio a
deo bono incõmutabi.⁊ iſt ᷣ vocat᷑ offen⸗

ſa eius.ad quod ſeqͥtur neceſſario impu⸗
tabilitas ad penã que vocat᷑ indignitas?

q;uis poſſet non imputari/⁊ dũ imputat

vocat᷑reatus ⁊ hoc eſt ſecũdũ /tertiũ eſt cõ

uerſio ad bonũ cõmutabile qð ſecũ ĩpoꝛ⸗
tat maculã⁊ obſcuritatẽ/qm̃ anima qnto

ampliꝰ iheſerit ꝑ cupiditatẽ rebs mutabi;
lib/tanto plꝰmaculat᷑ ⁊ fedat᷑/⁊ ab illa lu

Eſupna decidens in tenebꝛoſa demergit᷑
EBonmolgikitpuime ꝙ petm̃ qolibʒ ſi

cut eſt finitus actꝰ /ſic eſt finita ↄuerſio.et

finita talis macula ſeu tenebꝛoſitas. et iu
xta hancↄuerſionẽ libidinoſam maioꝛeʒ

vel minoꝛẽ dicit ſctũs thomas ꝓpoꝛtiona
i

ri penã ſcᷣm intenſionẽt remiſſionẽ acer

bitatis / vt q;tũ gloꝛificauit ſe in delicijs/
ncPaationabi habeat ⁊ toꝛmẽtuni.

Ad hanc peccati cõditionẽ aſpiciũt vt

opinoꝛ illi:qui ponũt qdlibet peccatũ eẽ

ſolũ finite malicie Sʒ nõ video eos ſalua

re poſſe ꝙ nõ debeat ſibi pena infinita ſe⸗

cundi acerbitatẽ ſi natura eſſet capax. vel
deus hacvellet infligere/ quoniã hoc agẽ⸗

do deus nõ ſolũ iuſteſed ⁊ miſericoꝛditer
ageret conſeruãdo naturã.Et ſane impli
catio eſt dicere ꝙ abſq; miſericoꝛdia poſſzʒ
peccatũ aliquod ꝑ finitã penã aut infini⸗
tam ſufficieter puniri. Nam quãtuncũq;

daretur de pena ꝓ peccato. niſi deus miſe

nalis/ iã ali
ctabit᷑ dũ iueſtigab imſi pctm̃ veniale ſit
cõtra pᷣceptũ dei.Dico tamen generaliter
de omni peccato illud eſſead penã infini⸗
tam iputabile. ⁊ q non imputat᷑ hoc agit
miſericoꝛdia copioſiſſimꝗ redẽptoꝛis.

neret dignũ puniri vt pꝛius/ĩmo ꝙ talis
pena ſit remiſſiua et deletiua peccati/eſſe
nullo modo pᷣt abſq;dei miſericoꝛdia libe
raliſſima . ivero attendamꝰ pctm̃ ſᷣm

ita pꝛimã? ſecundã rões/conſtat ꝓpctim̃
moꝛtale qdᷣlibʒ auertit a ſummo bono. ⁊
eſt obiectiue infinitũ.ſilr imputat᷑ etiã de
lege ad penã eternã ⁊ infinitã duratiue

Ded de pctõ veniali an ꝓpꝛie debeat dici
offenſa ſtãte lege.qꝛ nõ pꝛiuat amoꝛe licʒ

ipᷣm quodãmodo ledat.an etiã de facto ĩ⸗
putet ad penã eternã ſᷣm foꝝ iuſticie ĩfer⸗

7

qua dicta ſunt: poſtmodũ tra

——

Octauũ coꝛollariũ ¶ Implicat deum

pun ire ad cõdignũ ſi per hoc intelligamꝰ
ſic eü punire ꝙ iuſte non poſſit amplius.
Si autẽdicamus punire ad cõdignum:
quia punit q;tum recta ratio⁊ iuſticia exi
gunt ⁊ taxant de facto tale peccatũ eſſe pu
niendũ.tũcomne pctm̃ punit᷑aut puniet

ad cõdignũ mnit᷑ qntũ pu
nini deus vult ⁊ oꝛdinat rectiſſima iur rõ

—

ne.¶onũ coꝛollariũ.¶¶Nullũ peccatũ

poteſt remitti niſi ꝑ hoc ꝙ; deꝰ liberaliter

nõ imputat ill ad peccatũ. Hoc pꝛophe

tavidit dicens. GBeatusvir cui non impu

tauit dominꝰ peccatũ. quaſi exponens il⸗

lud quod pꝛemiſerat. Beati quoꝛũ remiſ

ſe ſunt iniquitates. Ham hoc poſito pec⸗
dau tollitur.hoc remoto nunq; amonuet
t

Quali vero figt iſta nõ ĩputatio varian
ir doctoꝛes

Auidã dicũt nihil alið eẽ

deũ nõ ĩputare pᷣccm̃/q; illõ nõ imputare

ad penam. Deꝰ vtiq; cum ſit ĩmutabilis

inquiunt nõ dicit᷑nunc imputareet poſt

nõ imputare ad penã. niſi perreſpectum

ad extrinſecũ et relatõnem ad penam Za⸗
les conſequẽeter habent concedere ꝙ nul⸗
lum peccatũ totaliter remittitur quouſq;
pena tota perſoluatur/neq; moꝛtale neq
veniale licet dicatremitti moꝛtale quãdo

deſinit imputari ad moꝛtem eternam tan
qᷓ; pꝛincipalem. ¶ Alioꝛũ eſt poſitio ꝙ ſi

etiam nulla penavnq; fuiſſʒ ſtatuta a doeo
pꝛo peccatis. nihilominus poteſt adhuc
com mitti peccatum/⁊ pote eciam remit /
ti/ non quidem ex mutabilitate dei. Sed

6

ricoꝛditer remitterʒ offenſam. ſemꝑ rema

ũ quia ſcʒ tantũ punit᷑ qᷓntũ pu

De vita ſpirituali anime

ſic agẽtem eſſe indignũ ſuo amoꝛeꝛ ſua in

9

guia in ernitate ſua decreuit pꝛo talitunc
ſtificatõne et dignum puni

tõne quantali

bet / etiam poſito ꝙ nullum vellet inflige/

re/et pꝛo alio tũc:iquia talis mouetur aut
alio modo ſe habet q; pꝛius/ ſaltem ex de⸗
curſu tempis dignificat iſtum ſuo amoꝛe
et tollit omnẽ indignificatõem ad penaʒ
Lrſ querit᷑ ratio. Sit ꝓ rõne volũtas
NHam hoc honoꝛe digneſt quẽ rexvolue
rit honoꝛare.
pꝛobabilioꝛ videt᷑ nullã eẽ abſolutã neceſ
ſitatẽ ponendi caritatẽ diſtinctã ꝓ iuſtifi⸗
catõe impij/⁊ ſaluat᷑ cõmodeverificatõ cõ
tradictoꝛioꝝ ſine dei mutatõe ꝓut tactuʒ
eſt. (Wecimüͤ coꝛollarin. Rꝛobabile
eſt nullũ actum creature de ꝑ ſe ⁊ intrinſe⸗
ce/eſſe bonum bonitate moꝛis aut meriti
aut ſimilr malũ niſi per reſpectũ ad diui⸗
nam rationẽ etvoluntatẽ.quiavidelicʒ di
uina volũtas⁊ ratio dignificat hominẽ ꝓ
tali actu:⁊ ꝓ alio indignificat jmmo dici
mus ꝓꝙ ſine actu quocũq; poſſʒ dignifica
re creaturã/ vtꝝ vero eꝗ poſſet ſilr abſq; qᷓ
cunq; actõne aut omiſſione aut pꝛo quo⸗/
cũq; actu cuiuſcũq;generis indignificare
non ita eſt mihi ꝑſpicuũ quãuis ſi atten/⸗
dar᷑dñantiſſima deivirt? reſpectu ſue crea
ture/qualitercũq; ſe habẽtis in agẽdo:vel
omittẽdo:nõ videt᷑ vſq;quaq; euidẽs eſſe
wꝙhoc nõ poteſt.ſicut exemplũ videtur eẽ
apoſtoli de figulo! qui exeadem maſſa foꝛ
mat vas in honoꝛẽ:aliud in contumeliã.

SDi autẽ attendit᷑ dei ſapientia? bonitas

iſtõ dicere nõ videt᷑ congruũ. Ideo nihil
hic pono nec aſſero/ mag tamẽ inclinoꝛ
gſſentire ſcòo q́; pꝛio⁊ cauſa patebit in di
ceæẽdis in materia de obligatõe
hoc cõſequẽter habet᷑ facilis manuductõ

ad videndũ:quõ nihil eſt malũ niſi qꝛ ꝓ⸗

hiditũ/⁊ nihil bonũ niſi qꝛ a deo acceptũ
⁊ de non ideo act? noſtros vult vel appꝛo
vgt qꝛ bonos /ſed ideo boni qꝛ appꝛobat
Silr ideo mali qꝛ ꝓhibet⁊ repꝛobat. Ne
mo tamẽ murmuret / nemo conq̃rat/lqm̃
iuſtus eſt in oĩbꝰ vijs ſuis ⁊ ſctũs in oibꝰ
opib ſuis Sapiẽtie. xij. QOuis tibi impu
tabit ſi ꝑpierint natões q̃s tu feciſti: R
ſi dicat᷑ aliquẽ actũ eſſe malũ ꝙ nullo mo⸗
do poteſt eſſe bonꝰ⁊ econtra.Exqvideret᷑
Otalis actus/vtpote odiũ dei / eẽt intrin⸗
ſſece malus Rñdetur hic per ſimile de actu
exterioꝛi pcedẽte ab interioꝛi. Nã et ſi ſit

eqͥtur ex hac poſitõe qᷓ

Et iuxta

aliquis actus exterioꝛ ita malus ꝓ ſtanti
bus eiſdẽ circũſtãtijs om̃ibus:nullo mõ

poſſit eſſe bonꝰ/nihilomin dicit᷑ extrinſe
ce malus ⁊ poteſt eſſe nõ malꝰ.ſi ꝑ ſe pone
ret᷑vel a quibuſdã circunſtãtijs ſuis eſſet
denudatus. Dicendũ eſt ſilr de actib in⸗
terioꝛibo comꝑatis ad pꝛimã regulã. Naʒ
actus odij dei elicitus a demonibo:vt elici
tur cũ om̃ibus ſuis circũſtãtijs.nõ poteſt

nõ eſſe malus.poteſt tamẽ non eẽ malus

ſi ꝑ le poneret᷑ aut alijs circunſtãtijs veſti⸗
ret᷑.Et ſᷣm hoc tractaret᷑ hic ⁊ ſolueretur q̃
ſtio de diſpenſabilitatevel indiſpenſabili
tate legis diuine reſpectu creature et qũo

poteſtvel nõ poteſt deobligari Andeci

mü coꝛollariũ. ¶ Omis rectitudo moꝛa

ipᷣius volũtatis/reſultat ex ↄfoꝛmitate eiꝰ

aut ſuoꝛũ actuũ vel omiſſionũ ad diuinã
legẽ eius rectã rõem / ſicut act exterioꝛes
nõ dicuntur boni niſi per cõfoꝛmitatẽ ad

interioꝛes elicitos. J uxta quo dp oteſt eẽ

pulcra deductio/qualiter nihil eſt verum
nihil pulcrũ / nihil potés / nihil appetibi
le/ niſi pꝛo quanto pꝛimeveritati⁊ pulcri

tudini/⁊ potentie ⁊ ſuauitati cõfoꝛinãtur
⁊ ita de ſimilibꝰ Et pꝛopoꝛtõnabiliter de

falſo turpi et fugibili. Hoceſt ꝙ antiqui
dicebant nihil eſſe verum niſi a pꝛima ve
ritate Hoc modo ſepe deducit beatus au
guſti. nominati in ſuis confeſſiõibus/ ꝙ

voluntas quelibet in ſuis operatõnibus
querit imitari deum/quantũcunq; erret/⸗

aut male habeat.quẽad modũ in illa fur⸗
tiua comeſtione pomoꝛũ in etate ſua pue
rili dicit queſiſſe non voluptatẽ/ſed ſimi⸗
litudinẽ quãdam omnipotentie ⁊ liberta
tis diuine / pꝛimo confeſſionum. Simili
ter de catilina quem Saluſtius dicit gra
taito malum ſuiſſe deducit.
dunt ꝙ bonitas creaturarum ⁊ earum ve
ritas et pulcritudo et ſimilia non ſint ali
quid maius inteſiue cũ deo q; de ſolꝰ licʒ
poſſint dici plłes bonitates aut veritates
impꝛopꝛie ⁊ quaſi extenſiue. Exemplum
de ſaĩtatevꝛine? coꝛꝑis.⁊ de bonitate actꝰ
interioꝛis⁊ exterioꝛis. Palã eſt ergo ꝙ in
ipſoviuimꝰ/mouemurꝛ ſi umꝰ. (Duoge
cimũ coꝛollariũ ¶ In eodẽ actu ↄcurrere
poſſunt multiplices rectitudines/aut bo
nitates. vna nature.alia moꝛis de genere
altera gratie/ altera gloꝛie / et hoc eſt ſecun
dũ diuerſas habitudies ↄſiderãdi eũdem
actũ ↄfoꝛmari miltiplicit᷑ diuine legi/ ſen

¶ Bec oſten

Pitunc
ullong
kaniſe
hſepone
ſuseſe
lin⸗
bnt
dcenuln⸗
Morcki
bamm;
enlcbi
gci

(Dda

conon
mince⸗
udini
ies
Nm
öporckii
Rckwen
hlpet
mumtpar
lcöſrnin
bilie
komnoni
pimre
tbemsan
ſöbnsg
cuönios
unczone
inilufun
mſuapn.
niſatſeni
mnrtlban
gun Oini
ſusdiatge
e ten
mtannre
Anonintal
z ſobl
Int venun
Cunpimn
honineacl
ctacan
TN
ANNCNN
udincs an,
mmisdee⸗
adorche⸗
Hiuntg!

ter eidẽ ↄfoꝛmat᷑

bonitati. Non ꝙ in deo ſit aliqua diuerſi

tas in ſuis legibus que dicat᷑realisvel foꝛ
malis/ſed ꝙ ipſam eandẽ cõcipimꝰ diuer

ſimode ⁊ conſideramꝰſcõᷣm habitudines

diſtinctas realiter ad creaturas/que habi
tudines nõ ſunt ipſe deꝰ ſolus / ſed ipſe et

creatura ſic relate ⁊ conſiderate a quibadi

ſtincti cõceptus ab intellectu foꝛmãturet

abſtrahũtur per potẽtiam longe foꝛtioꝛẽ
qᷓ ſit eſtimatiua ouis/que ex ſpeciebꝰlupi
ſenſatis elicit inimiciciã nõ ſenſatam. Et

q;uis cõceptus abſoluti nõ connotẽt.ta⸗

men:qꝛ a tali multiplicitate cõnotatoꝛũ

eliciunt᷑ et abſtrahũtur retinẽt in ſuis mo

dis repᷣſentãdi virtualr illos modos repᷣ/
ſentatiuos rerũ diuerſaꝝex quibo ſumpti
ſunt ⁊ cauſati /ſicut eſſentia/vita ⁊ intelle
ctus in deo ⁊ ſapientia et iuſticia et foꝛti⸗
tudo.⁊c.non dicũt niſi deum ex ꝑte rei pe
nitus eundẽ q;uis oꝑatio intellect? diuer
ſimode negociet᷑ circa eũ ex his qᷓ videt in
creaturis ⁊ ex habitudinibo earũ ad deũ et
adinuice Dicit᷑vlteri deus intuitiuevi
ſus/ ſufficit cauſare tales cõceptus diſtin
ſtictos abſolutos/abſq; hoc ꝙ neceſſe ſit
ponere in motiuitate obiectali que deꝰ eſt
aliquã diſtinctõem ex ꝑte eiuſdẽ. Si aũt
in oppoſuũ alleget᷑ augu.de vdeis/q alia
ratõe cõditus eſt homo alia equꝰ/⁊ ꝙ ille

ratões ſunt incõmutabiles⁊ eterne/remit

to ad intellectũ quẽ dat ockam in hacma

teria ſuꝑ pꝛimo ſententiarũ:in qua expli⸗

catõne ſi rudis iudicet/neſcio quid appel

labit ſubtilitas. ¶ Hotet᷑ hic ꝙ doctoꝛes

etiã ſancti ſunt magis reuerẽter gloſandi

in multis q; ampliandi.quoniã nõ om /
nes ſemꝑ aduerterunt/aut aduertere cogi

tauerunt ad ꝓpꝛietatẽ locutiõis. Impꝛo/⸗
pꝛietas autẽ nõ ampliari debʒ ſed ad pꝛo

pꝛietatẽ reduci.alioquin quid miꝝ ſi au⸗
getur deceptio Seaͤtur poſtremo/ꝙ nõ
eſt in poteſtate libera volũtatis create’/fa⸗
cere aliquod bonũ moꝛale aut gratuitum

niſi er dignificatõnevolũtaria pꝛĩe legis.
t ſic patet pꝛio ꝙ nulla poteſt eẽ crea

tura rõnalis ipeccabilis ꝑ naturã/ant na
turaliter rectitudo honeſtatis ¶ CPatʒz in
ſuꝑ neceſſitas ponẽdi gratiã eſſe neceſſa/
riã ad om̃e bonũ / ſupꝛa gratuitã largitõ,ʒ
bonitatis naturalis quã bonitatẽ cõſtat
noõ eſſe/ſtante re ipᷣa/ q́;uis nõ ſit bonitas
niſiꝓ quãto luitapa⸗ bono/⁊ exẽplari⸗

ap. xij: virtus eni tua

d. — — „

tantũ habet de bonitate honeſtatis.

iu ſticie initiũ eſt. Dico igitꝙ ſicut om̃is
actus poſitiuns habʒ ↄfoꝛmitatẽ natura

lem ad pꝛimũ bonũ ⁊ ideo bonꝰeſt ſaltem

bonitate naturali. Ita ſi ille act ſit liber

—

one jntũ
habet de ↄfoꝛmitate ad pꝛimã honeſtatẽ.

Sed iſtã confoꝛmitatẽ non pᷣt elicere nu
da natura volũtatis/ niſi cõmunicata ſit
ſibi facultas et gratia in ꝓducẽdo alia qᷓ;

ſit illa ſolũ reſpiciẽs ſubſtantiã actꝰ⁊ non

ceteras circũſtãtias/quẽadmodũ ſunt cir
cuũſtantie finis ⁊ directõis.intentõis et ſis
miles. Exqͥ bo conſeq̃nter deducit᷑ neceſſi⸗
tas huũiliatõis noſtre ad deũ/⁊ꝛ ꝙ non glo
rietur añ eũ ſtulta pᷣſumptio om̃is carnis
nec apponat vltra magnificareſe hõ ſuꝑ
terrã Ex hoc inſuꝑ pelagiana hereſis⁊ in
gratitudo ſuꝑba cõfundit᷑ Deniq; ꝑſpicu
um eſt quãta neceſſitate deſpare debeamꝰ
de viribo noſtris / nec ponere carnem bꝛa
chiũ no ſtrũ/nec cõfidere in homie/ ſed pij
cere totam ſpem noſtrã in deũ ne confida

mur.ſed liberemur ⁊ nutriamur: gloꝛifi⸗
cemur. Innitamur igit᷑ ſibi tanq; ſumme
potẽtie ⁊ gloꝛioſiſſime maieſtati.q̃ ad ap⸗

pꝛopꝛiatũ patri.⁊ hocꝑ vim iraſcibilem/

cuiꝰobiectũ eſt bonũ/arduũ ⁊ honoꝛificũ

Innitamur ſibi tãq; pꝛie⁊ infallibiliveri

rati.ꝗᷓ ad appꝛopꝛiatũ filio? ꝑvim ratõna
lem. Innitamur ſibitãqᷓʒ bono optimo⁊
ſuauiſſimo indefectibili qad appꝛopatũ

ſpirituiſctõz ꝑ ↄcupiſcibilẽ ¶ Ittas vero
innitẽtias oꝑatur et ſolidãt tres ipevirtu
tes theologice fides ſpes ⁊ caritas:h̊ tria
ꝓfecto miracloſiſſima opa cauſant in aia
bᷣiuſtoꝝ fideliũ CHone miraculũ ingẽs

»„

eſt talr innitiveritatibo incognit et ineui
citiꝰdiſſentiret homo vere fideł pꝛio pnci
pio / put dicit vꝛylhelm? Pariſieñ. qʒ al
eſt ᷣ ſapiam grecoꝝ?⁊ ſcãdalũ iudeoꝛũet
ſeuniciã tyränoꝝ?: aꝛruptela itio oꝛigi
ifi⸗

naliũ. Pꝛopterea bñ enũciauit apłs:Xq;

Aes eſt donũ dei/ne qͥ;s glier ſi credit autqͥ
gloꝛiat᷑ in domio gloꝛiet ( Cetey non mi
nus eſt in ipſa ſpei certitudine miraculũ.

Ham qualr obſecro inter tot fluct huma

ne fraguitaris et viciſſitudinis incertiſſi⸗
me/poteſt dicere aliquis cũ apoſtolo Cer

tus ſum ꝙ nec moꝛs neq;vita.⁊c.me ſeꝑa
bit a caritate dei qᷓ eſt in xpo ieſu. Qualit
inter hec pᷣt ita certificari aĩma et quietari

B

61

De vita ſpirituali anime

vt doꝛmire dicat᷑ et requieſcere in idipᷣm/⸗
quoniã ſingulariter in ſpe cõſtituit eã do
minus/quẽadmodũ pulcre declarat Ber
nardus ſuꝑ cãtica ſuper illo. Introduxit

me rex in cubiculũ ſuũ.Cogita ſi potes 2

quantũ potes. Lu hoc hic eſſe miraculũ
grande fateberis ¶Poꝛro de caritate qͥd

dicemꝰ / quale eſt in ea quãtũq; miraculũ.

purificat hominẽ ⁊ gratũ reddit deo.am⸗
bulantẽ in om̃iba mandatis el ſine q̃rela
Nihilominꝰ dicere facit ex affectu homĩ.
qui eiuſmodi eſt cũ apoſtolo Venit deus
ſaluos facere pctõꝛes/ quoꝛũ pꝛimus ego
ſum. Nonvtiq; mentiebat᷑apoſtolus ſtu⸗
dio hũilitatis/ſed ita de ſe ſentiebat repu⸗
tatiõe pꝛopꝛie fragilitatis ⁊ indignitatis⸗

chi tamẽ dignus nõ erat reliquus mũdꝰ.

Bi querat aliqᷣs a me quõ poſſunt hec
fieri HNon me interroget/immo nec quẽqᷓ;
alioꝛũ/quoniã ſolus ſpuũſſctũs hoꝝ mira
culoꝝ ſpũalium ſicut eſt oꝑatoꝛ ſolꝰ ita ſo
lus eſt doctoꝛ. Pꝛeparet homo ad hec ca⸗

pienda mentis puritatẽ/nõ oꝛis loquaci⸗

tatẽ expectet Vis ergo ſecretũ cognoſcere
traniſer te a theologia intellectꝰad theolo
giã affectus.de ſciẽtia ſcilʒ ad ſapientiã.
de cognitõe ad deuotõem.Hec eſt theolo
gia illa quã magnus Airſeniꝰ vir grecis et
latinis litteris tũceruditus:-fatebat᷑ ſe ne⸗
ſcire. imo nec pꝛimã litterã alphabeti ſui
didiciſſeque theologia vtinã nobis om̃i
bus qui theologi noiamur/tam familia⸗
ris eſſet q;ᷓ extranea eſt ignotaq;. ¶ Pote⸗
ram diuti ac lõgius iſta ptrahere/ pᷣſertiʒ
ad collaudation? ſpei collocãdein domi⸗
no. Sed nimia foꝛtaſſis eſſet diſgreſſio.⁊
in ſanctoꝛũ opuſculis laus huiꝰ virtutis
abunge poſita eſt. Noĩatim invꝛylhelmo
pariſieñ.de virtutibo.⁊ in illa cõpilatõne
ſatis vulgata⁊ certe fructuoſiſſima que de

virtutibus ſimilr intitulat᷑ quam cõpila

tionẽ ita cõſonare verbis ⁊ ſentẽtijs cum
eodẽvꝛylhelmo pariſienſi experioꝛ.ꝙ per
ſuaſum habeo vnã ſummã ab altera ſum⸗
ptã eſſe.aut vnũ vtriuſq; autoꝛẽ extitiſſe.
Ag hec ſcripta ⁊ ſimiliavos remitto quo⸗
niam etiã materia ⁊ queſtio poſt pꝛandiũ
diſputãda. poterit nos eleuare magis ad
capiendũ miracula ⁊ miſteria huius ſpei
Eſt enĩ queſtio vtrũ inter om̃es virtutes
theologicas / virtus ſpei ſit nobiliſſima ſi
ne perfectiſſimadcc.
(ec de lecrõne pꝛi

5

¶ Sſum pꝓmiſſiõi mee. nã pollicit⸗
ſi meminiſtis me pxima lectõe ĩueſti

gaturũ pꝛo viribus.Qualis eſt illa lex cu
ius tranſgreſſio vitã ſpũalem quã dat ba⸗/
ptiſmus ſpũſſancti adimit ⁊ moꝛtis e᷑ne

reum facit. ¶ Hec nimirũ dubitatio nõ
parua eſt neq; inutilis.vbi nõ de lana ca⸗

pꝛina ſicut loqtur ſatiricus.ſed de aĩa.nõ
de paupe regno.iuxtaverbũ Stacij.ſʒ de

vita beata fit queſtio. Si ſocrates omnẽ

phie rõem ad moꝛes tranſtulit⁊ hinclau

datus eſt a Tulio Seneca ⁊ Auguſtino.
Sißterea phi fere om̃es pꝛeſerti ſtoyci:ĩ
moꝛ ipſi qð vix credideris.epicurei ſolaʒ
beneviuẽdi cognitõem.ceteris pᷣtulerunt

tanq; ea ſola teſte Apuleo vitupabilit᷑ ig⸗

noꝛetur Quid aget xpᷣian cui repꝛomittit᷑
eternitat ſpes ꝓ pꝛemio bonevite. ipe ſu⸗

ꝑuacuis ⁊ inutilib inueſtigãdis quo pa⸗
cto ſe totũ impẽdit omiſſis que ad vitam

ſunt neceſſarijs:quaſi ñ ex alto iubẽte au
diat.que tibi pᷣcepit deus illa cogita ſem⸗
p:⁊ in pluribo opibeius ne fueris curio⸗
ſus. Vnde ⁊ iudeis q;q; carnalib ⁊ minꝰ

Deute.iiij. Hec enĩ eſtſ. 19 iẽtia veſtraꝛ in

tellectꝰ coꝛã populis.¶ O qͥſquis adeſt qͥ

de ingenij acumine gloꝛiat᷑ qui pᷣter ſubti

lia ⁊ difficilia nihil iueſtigare dignat. ver
tat huc aciẽ ſue ratõis velim:ſuũ hic inge

niũ exerceat. Affirmo multã hic eſſe pfun

dam⁊ vberẽ :ſtudioſiſſimis quãtalibet in

genij laude pᷣditis:ꝑſcrutatõis materiim
etiã ſuꝑ eas ſteriles q̃s nõnulli ſolasmira

ri ſolent imaginationũ varietates ¶ CPꝛo
pterea nõ me dignũ arbitrat ſum qͥ diffi⸗

eultatis huius nodos ad integrũ valereʒ

euoluere.Nihilominꝰ aliqͥd dicere vel im
ꝑfectuʒ:tum neceſſitas tũ vtilitas omniũ
pluries impulerũt. Mecũ ſiquidẽ ⁊ cum
alijs ſepe recogito: multas ex ignoꝛantia
huiꝰnegocij ſuboꝛiri turbatões ĩ policijs

tã eccliaſticis q; tẽpalibo. In hoĩm pᷣterea
cõſcietijs mõ ſcrupuli vani ↄtẽnẽdi ſurre

pũt/mõ ↄtẽptus inſurgit temerariꝰ⁊ au⸗
dacioꝛ q; ſatis eſt.fit inſuꝑ qm̃ ignoꝛatur

virt?legis diuine freqᷓnt᷑ irritũ mãdatum

dei / ꝓpter traditões hoĩm Fit ampli de le⸗

ui iugo xpᷣi⁊ lege libertatis.iugũ ferreũ et
onꝰ graue.pᷣmens ceruices xpᷣianoꝝ.dum

ſcʒ aliqͥ ſuas oẽs leges.ſuas inſtitutõnes.

TLectio ſecũda

—..p—— — —. —

Kdal
Cgöeinef
kilie
Gädarbe
nottgerze
ee⸗
Rlnna
eii
Jumß
Cmwomni
Unbinelnn
Ngſtin⸗
amn ſorei
Mn ſi,
vömlann
npabilkig
imponint
enr eſn
Gdsgron⸗
geußrun
Mwüitn
epuſt
irva
htni
Nlgeſinn
uͤn
asnf;
iniht
ugin
mtüden
Mlideepfe
negühet

Eösnucn

lLectio SGecunda

ſuas regulas ⁊ ſtatuta/ arbitrari volũtac⸗
cipiẽdas eſſe ſicut pᷣcepta legis dei/ad etx᷑⸗
ne moꝛtis interitũ ſi pᷣtereãtur mergentia
Has vero traditõnes hoĩm/ quis cũctas

dinumeret in canonibꝰſummoꝛũ pontifi

cum / in conſtitutõiboſynodaliboꝓuincia
rũ ant dyoceſiũ.in religionũ regul.invni⸗
uerſitatũ collegioꝛũ ⁊ eccleſiaꝝ ſtatutꝭ.in
edictis imꝑatoꝛũ? pꝛincipũ ⁊ in plebiſci⸗
tis cõitatũ. Quarũ plures ſub excõicatõe

late ſentẽtie. Alie ſub intermĩatõe diuine

indignatõis.Alie ſubvoto Alie⁊ fere om
nes ſub iuramenti aut fidelitatis debito
ſtringũt ⁊ obligant.Oe ſi adamvir talis ⁊
tãtus / vnicũ diſciplinepᷣceptũ hñs / in il⸗
lo coꝛruit. Nos inter innũerabilia poſiti

ualr euademꝰ: Ulix poreſt imbecillitas

noſtra diuinas leges ad numeꝝ paruum
gratuita ſua benignitate reductas ĩplere.
Viam igit᷑ obſitã tot ſpinis conſtitutio⸗

nũ ſemet inuoluentiũ/ et obũbꝛantiũ.qs

inoffenſo pede trãſiliet?: Scimꝰ qͥd dixe⸗/⸗
rit petrus apls Actuũ.xxv. Quid tẽtatis
deü imponere iugũ ſuꝑ cernicẽ diſcipulo
rũ.qð neq; nos neq; patres noſtri poꝛta⸗

re potuimꝰ Hoc aĩaduertẽs⁊ pia ↄpaſſio

ne deploꝛãs egregius doctoꝛ angu.ad in

qqJ ſitões ianuarij ibam inqͥ treligionẽ nrãʒ
quã mãifeſtiſſimis⁊ pauciſſimis celebꝛa⸗

tionũ ſacramẽtis.dei voluit miſericoꝛdia
eſſe liberã.ſeruilibꝰpꝛemũt oneribo. ut to
lerabilioꝛ ſit cõditio iudeoꝛũ qui legalib

ſacramẽtis/nõ hũanis pᷣſumptõibo ſubij⸗

ciunt᷑. Si tuo tꝑe ſicdolebas.o ſapiẽs au
guſtine qͥd noſtra tẽpeſtate dixiſſes.vbip
varietate ⁊ motu capitũ.incredibilis ẽ va

rietas.⁊ diſſona multiplicitas onerũ hu⸗

iuſmodi ſeruiliũ.⁊ hũanarũ ꝓut loquerꝭ
pꝛeſumptionũ Inter qs velut inter laqds
alaꝝ ⁊ ligãtia retia/vix quiſpiã ſecurꝰ:et

indephenſus inceſſerit. Hec eſt q̃rela q̃lẽ

olim apð deuotũ berñ. detulerüt quidaʒ
ex monachis/⁊ ꝓpter quã cõpeſcendã / ſic

modo nitimur agere.ſcripſit volumẽ pul

cerrimũ de pᷣceptoꝛ diſpenſatõne. qͥ liber
huic oꝑi noſtro ꝓ fundamẽeto ſupponat᷑
eniq; q cquid dixero accipiat᷑ nõ det
minatiĩe.ſed inqͥ ſitiue poſitũ.pᷣſertimvbi
determiatõem pꝛecedentiũ ſctõꝛũ⁊ docto

caſionẽ ſtudioſis miſtraſſe ſuffecerit¶E
pꝛo intellectu dicendoꝝ ſi unt deſcriptoͤes
⁊ diſtinctões ꝑ modũ conſiderationũ pꝛe

rũ expᷣſſam nõ inuenero. Dihi quidẽoc
tC

verũ/reuelatũ creature rõnali.qð ẽ notifi⸗
catiuũ recte rõnis diuine.volẽtis teneri il

lam creaturã ſeu ligari ad aliqd agenduz

vel nõ agendũ/pꝛo digniticatõe elꝰ ad et᷑⸗,

nam vita ↄſequendã/⁊ dãnatõem euitan
dam ¶Deſcriptio hec cauſalis eſt aut ad
cauſalẽ reducibilis. Cuiꝰratõnabilitateʒ

nõ melius ſuaderevalemꝰqᷓ;ꝑ deſcriptõis
ptes ſi diſcurſum habeamꝰ ¶ Ponimus
igit᷑ ſignũ pꝛo genere:qꝛ deus ſe ſolo non
obligat creaturã rõnalem / niſi ꝑ notifica⸗
tionẽ ſue rõis recte.dictãtis⁊ volẽtis crea

turaʒ ſic teneri ſeu ligari.et qꝛ notificatio

iſta fit aliqũ ꝑ voces.nũcꝑ ſcripturã.nũc
Pinternã inſpiratõem Hoꝝ ſignoꝛũ alioõ
eſt vocale.aliud eſt ſciptũ.alio mẽtale.di
mitto ↄcoꝛdãtias ( x autẽ creatura ratõ

nalis nõꝓpꝛie obliget᷑ niſi per notificatõʒ
qualẽ pꝛediximꝰ.apparet.qꝛ niſi ſic dicat᷑

eſſz poſſibile naturalr fatuos ? iſenſatos
obligari.imo nuülla videret᷑ ratio. cur non

6

mittẽde ¶ Ler dinĩa pᷣceptoꝛia/ eſt ſignũ

1

etiã bꝛutis talis obligatio poſſet imponi

cuiꝰtranſgreſſio eẽt imputabilład penam
aut pꝛemiũ qð nullus cõceſſit:Non nega
mus tamẽ quin res q̃libet indiſpẽſabilit᷑
tendat in deũ⁊ in q̃libet relex quedã inue
nit/pꝛout dicũt Baſilius in ſuo hexame⸗
ron⁊ ſequax eiꝰambꝛoſiꝰin ſimili libꝛo.q;
volũtas dei lex nature eſt.Et boetiꝰhunc
havſum loq̃ndi in plurib.⁊ ↄmẽtatoꝛ di
cit naturã agere tanq;rememoꝛatã ab agẽ
te infallibili.¶ Si aͤs obijciat de puulis

quos obligauit deꝰad baptiſmata ſuſcipi

enda.⁊ taliter ꝙ in vtero materno ſi moꝛi⸗

ant᷑ abſq; hmõi baptiſmo quẽ cõſtat eos

nõ ſolũ ignoꝛare imo nec habere poſſe dã

ñndemus ꝙ; nec ibi eſt pᷣceptuʒ
quale loq mur.cuius trãſgreſſio ſcʒ impu
tetur ad culpã nouã actualẽ. Sed eſt ibi
quoddã ſtatutũ diuinũ.quo nõ obſerua⸗
to nõ reddit᷑ hereditas in adã amiſſa:
Ex q̃ pꝛotinꝰeliciendũ videt᷑ coꝛollat᷑ieq;
nulla creatura rõnalis poteſt eẽ indigna
deo.tãq; pꝛopꝛie peccatrix.abſq; ↄmiſſio
nevel omiſſione libera rei illicite.ad cuiꝰ
oppoſ.tũ erat obligata ¶ Obijceret aliqͥs
