Eſt itaq; deuotio affect pius ⁊ humilis.
Ouid eſt aũt affectꝰ niſi ſpõtanea qdã ⁊

ſuquis inclinatio ait bugo oꝛro riak
gaffectus ſuauitati/mẽtis duritia. qᷓ pi-/

ctione ñ mollit᷑ de qᷓ ſapiẽs OQui aũt men

tis ẽ dure coꝛruet in malũ.Et iterꝝ Coꝛ

duxr male habebit in nouiſſimo Lõtrari

atur pietati fidei.mẽtis inſipientia.de qᷓ
pſalmiſta. Dixit inſipiens in coꝛde ſuo.
nõ eſt deus.Et alibi. Illuminãs tu mira
biliter a mõtib eternis. turbati ſunt oẽs
inſipiẽtes coꝛde Predicamꝰ xpᷣm ait apłs
gre quidẽ ſtultitiã Cõtrariat᷑ hũilitati.
ſpei. mẽtis. arrogãtia.q̃ pꝛeſumit de meri

tis. vel deſpat de pᷣmijs. Hic eſt vir qͥ nõ

poſuit deũ adiutoꝛẽ ſuũ.ſʒ pᷣualuit in va/

nitate ſua. Et rurſum Manꝰem̃ nr̃a ex/
celſa ⁊ nõ dũs fecit hec oĩa.Et illud de iu
deis apð ꝓphaʒ. Deſpauimꝰ Sciuerit
igi oĩs hõ.qͥ noueru ↄpꝛehendi ſub hoc
maledicto.diſꝑſit ſuperbos mẽte coꝛdis

ſui.q; ad mẽt collectionẽ vnitiuã ncaria

ẽdeuotio.quã deſcripſimꝰ.q̃ eſt eleuatio

mẽtis in deũ per piũ ⁊ hũilẽ affectũ. fide.
ſpe. charitate ſubnixũ. Propterea quẽ/

cũq; videris caretẽ iſtis/dic ꝙ di
mẽte coꝛdis ſui.q̃ntũcũq; ſe pᷣm. vel ſco

laſticũ theologũ eẽ iactet. Dic illud Job
de tali Si aſcenderit in celũ ſuꝑbia eius
⁊ caput eius nubes tetigerit.q̃ſi ſteralini
um in fine ꝑdet᷑.⁊dicent qui eũ nouerant
vbi eſt: Quaſi ſomniũ auolãs non inue

nietur. ⁊ tranſiet qſi viſio nocturna. Dic

77 „

ꝙ eſt ſal infatuatũ. eijciendũ ⁊ ↄculcãdũ.

Secus vero ſi quẽ agnoueris in affectu
ſuauẽ. piũ ⁊ hũilẽ.ſi ad deũ cũ ſimplicita/

te fidei ſpei ⁊ caritatꝭ. eleuatũ. q;uis iſte

ſit ſine lris ſine phia ſine theologia. ta/
lis vtiq; collectꝰ ⁊ vnitus eſt mente coꝛdʒ
ſui. ¶ Ouid igit᷑ Uana ẽ phᷣia:inutilis
eſt theologia: Uana ꝓꝛſus inutilis ⁊ no
xia habẽti ſi nõ comes affuerit ðᷣuotio.qᷓ
pius eſt ⁊ hũilis affectus.q̃ comite pote/

7

rit ad intelligentias plłi

fides ſaluberrima gignit᷑ nutrit᷑ defen/

„

apls ad arguendũ.

dit᷑.roboꝛatur en aſtentvickc

bus alienis inſt inuandã. cuʒ amplius in

experimẽtali ſenſu vel affectu. q; ratioci

natio. intellectu ↄſiſtãt Sũt idcirco ma
le deuoti. ſimplices illi. q iuxta ſuas affe/
ctiones. tradere ſatagunt alijs regulas ⁊

ſoſus ẽ

habebit de lege coõi ſimplexxpᷣianus.Po
terit inſuꝑ talis eſſe vtilis in doctrina. q

argue droinde deuotio
ſola / nõ ſufficit ad explicationẽ ſui/ menn

ðMU

otn nnii
noren⸗
Noabe
W
pevar
und
6 pfeao
mam
tüſoli
nnc
onisc
nonts.
lceqn
auino
ſoſpor⸗
tkint
faang:
ſoſth⸗
nſgin
tracicih
tbeäſen
Tui

honzi

nN.

Alaitnen

Nen

noönn
Nonn N
in cadeſin
mignnin
donſuntci⸗
Gnarp⸗
rrhülint.
umndemen
eckprqr
utuitunn
onnfnen

alent
iſubboe
nircndis
tni üni
ſtcdanno
ſni ſe
mul⸗
Nipe
M0
H7
nn
Nalini.
eram
dne
a. Die
lcid.
ineffean
ſpnt
i Fisit
deogn
tweneco,

Pöirmnms f

inunlotte
mndnono
ſoninpo,
Cthiend
doc⸗
nunt detn
geaſiondrl

vinden

ontſinmn
aa plu
önnce

ſacietas Hec ex augſtio

leges ex ſcripturis ſacris. Hinc fatue re/
uelatiões.hinc ſuꝑſticioſe affectiões pꝛo

dierũt Sicut ecõuerſo phi ⁊ theologi de

uotiõe carẽtes/ſiniſtras de deuotiõis mi
ſterio.deriſiones intulerũt (Rurſus ita

ſe habent affectus pietas ⁊ huilitas in de
um. vt neqat vna veraciter ſine altera in/

ueniri. Nuſqem pietas fidei rite ſtabilit
ſine aſfectiõe hũili.nec hũilitas ſpei.⁊ſua

uitas charitatꝭ. ſine fidei ſolide/ pietate.

Quo factũ eſt aliqñ.vt dolere.penitereq;
ſe dicerẽt nõ nulli lrãtoꝝ.ꝙ nõ in ſimpli/

citate pareti. l.laicoꝝ pmaiſſent. Fides
itaq; donũ dei eſt. ne qͥs głiet. Dax iuſu-

in credẽdo pᷣcabat᷑ ab applo/ſuis. Deus
inqͥt ſpei.repleat vos oĩ gaudio ⁊ pace in
crellendo⸗ Ro ſubdit᷑ vt abundeʒ in ſpe⸗
vᷣtute ſpũſſancti.q̃ vᷣtus ẽ charitas.(Ca
deret hic ſ̃ᷣmo de certitudine fidei.⁊ quẽ/

admodũ intellect in ipᷣa ſtabilit᷑. ſicut ⁊

in ſpe.⁊ in charitate.ꝑ oĩmodã ſui dereli
ctionẽ ſub potenti manu dei.captiuando
oẽm intellectũ in obſeqñ xpᷣi.q̃liter ſuade

bat. Criſogonus anaſtaſie.Lu vᷣo ancil

la xpᷣi.tropheũ cruq/tota mẽte ↄſtringe.
HMogus infra notabit᷑. Quid aũt ẽ mẽs

tota. niſi mẽs vnita totalr ⁊collecta: Om
nis vero mens talis / deuota eſt in inci/
pientibus. deuotioꝛ in pꝛofitientibus.

deuotiſſima in ꝑfectis.q̊s nõ diſpꝑgit ſu/
perbia mẽtis coꝛdis ſui.¶ De deuotiſſi
ma mẽte dicemꝰ aliqᷓ Prio otione
ꝑfectoꝝ.ad alios reditura. We
ma mẽs/q̃lis eſt in ꝑfectis:hʒ in ſe ſecre
tũ ſolitudinis.ſerenũ lũinis.tabernacłm

paqꝗ. hʒ ⁊ cenaculũ ſen diuertidim refecti
onis.cubicłm reqͥetõis.nidulũ pullifica

tionis. hoc eſt ex bernardo. Viderit illic

lucé.q̃m nõ capit locꝰ. Audit armoniaʒ/
quã nõ capit tꝑs.O doꝛat᷑ fragrãtiã/quã

nõ ſpgit flatꝰ.guſtat cibũ quẽ nõ minuit

lioꝛẽ ſupꝑ oẽs.dionyſij traditio.qvidetur

edacitas heret amplexui S nõ deuellit

inſipiẽtib coꝛde/rem magi.inuoluere cõ

tradictiõibo q; docere. Siqͥdẽ ad thimo
theũ ſcribẽs de myſtica theologia. ſic ðt.
u aũt timothee/circa myſticas viſiões
coꝛroboꝛato itinere/ ſenſs deſere.⁊ in/

tellectuales opatiões.⁊ ſenſibilia ⁊ inuiſi

poſſibile ẽ inſciꝰ reſtituere. ipiꝰ. q̃ eſt ſuꝑ

oẽm eſſentiã ⁊ ſciam.⁊ a teipᷣo. ⁊ oĩbo.im

euotiſſi/

mẽſurabili ⁊ abſoluto.pure mẽd exceſſu.
ad ſuꝑeſſentialẽ dinaꝝ tenebꝛaꝝ radiuʒ.
oia deſerẽs. ⁊ ab oĩb abſolutꝰ aſcẽdẽes
Ouereret aliqͥs.qũo pñt hec fieri.q̃ repu
gnarevidẽt᷑ in foꝛma vᷣboꝝ: Tetemꝰaliq̃
dicere. pᷣnotado. ꝙ duplex eſt hic notifi

catiõis modus Vnꝰdoctrinalis extrinſe

cus.Alius exꝑimẽetalis intrinſecus VUñ

ſcieduʒ ꝙ oĩs ↄgnitio nra/ortũ habet ab

aliqᷓ exꝑientia. Ois pᷣterea ↄgnitio ſi ꝑfi
ci debeat/ in expiẽtia terminat᷑. Expietie
vᷣo nomẽ.ðꝛ ab ex.⁊ pario paris.qꝛ parit
expientia. ex reb in viribo ↄgnitiuis ⁊ af

7.

io.h̊ reꝑio Eſt aũt expietia ſᷣn

rei.ꝑceptio ſimplex.nõ diſcurſiuai cauſa

ta ſeu pata immediate ab obiectali motio

ne Ita ꝙ ſufficit ad hãc pceptionẽ pntia
obiecti. cũ potetia ꝑceptiua.remotis im

pedimẽtis Si em coloꝛ obijcit᷑ viſui. ſuf

ficit ad viſionẽ.ꝑ ſola impedimentoꝝ ab

cecat.nec aliter impeditus Sic eſt de au
ditu reſpectu ſoni. De guſtu reſpectu gu

ſtabilis. de tactu ⁊ olfactu ſuo mõ Ceteꝝ

ꝑceptio ponit᷑ in diffinitiõe pꝛo genere.q̃

Em nomẽðꝛ ꝑfecta captio. ⁊ hecouenitex
pimentali ↄgnitiõi pᷣcipue.qm i ipa.put
expimẽtalis ẽ.nõ cadit erroꝛvel deceptio.

curſiuã.quẽ admodũ ðt vpocras.ꝙ expi

mentũ eſt fallgr. Eum dicti Pmiſit. Ars
inquit loga. Ars itaq; foꝛmat᷑ nõ ab vno
tm expimẽto.ſʒ a plimis.q̃ꝝ vtiq; ſinglm

tñ ↄbinatio expimẽtoꝝ.· qqſitio diſcurſi

na de qdditate.⁊ↄditiòibo reꝝexꝑimẽtaꝝ

imo.⁊ ipᷣoꝝ ineto res ſũt/an ſbᷣe

vel accidetia / ſepe fallit. Loͤſunerit pind
necitas grãmaticeꝛ logice. ꝓ cõicatiõe mu
tua ſuꝑ exꝑimẽtis ſingulis.treb exptis.

ne oẽs aut plures expiẽtie lateretviciſſim
hoĩes. pftim expiẽtie ĩterioꝛes qͥs nemo
nouit niſi ſpũs hõis qui in ipᷣo eſt Con

ſurrexit deniq; modus alter cognitiõis.

q; p expietiã/ diſciplinalis vel ſcolaſticꝰ
vel doctrinalis appellat᷑.ꝑ voces ⁊ ſcripta

qm̃ aliter nõ poſſumꝰoceptꝰpᷣmos ꝑ exp
ientiã habitos/exponere. Cõſurrexit eti

am diſtinctio ver de ↄceptibo pᷣme inten

tiõis. ſcde. vel tertie. ꝛ de modis ſcãadi.⁊
de ſuppoſitiõe naturali. Lota poſtremo
ts phie/q̃ rõnaliſ ðꝛ ꝓpterea negfi ſũpſit
p 2

2 6

exoꝛdiũ. uffecerit ad pñs ↄmemoꝛa

tio diſtinctõnis. vt oñdamꝰ pᷣmo ꝙ vnio

mẽt deq̃ nũc loqͥmur / oſiſtit in expiẽtia
ꝓpterea trãſfundi nõ pᷣt in alios ꝑ doctri

— — „

nã.ſiẽ nec viſio.nec aliqᷓ ſenſatio exterioꝛ
aliter in alios trãſffundit᷑.nec amoꝛ nec o
diũ.nec leticia neq; doloꝛ.neq; gnaliter a/
liq̃ expimẽtalis cognitio haomnn
doctrinalis traditio nõ eſt fruſtra. Pꝛĩo
ꝓpter inductiõem.vt fiat amplificatio.po
tẽtiaꝝ ꝑceptiuaꝝ.cũ obiectis exꝑimẽtalr
pcipiẽdis Deiñ notificatio fiat ĩpedimẽ
toꝝ.qᷓtenꝰ auferant᷑ Hec em̃ duo ſuffici/
ſt ad expientiã. Ita tñ ſi obiecta moueãt

naturaliter Alioqn tertiũ reqᷣreret.ſ.actu
alis ⁊ libera motio obiectal. qlẽ hʒ extra

ſe deus. ꝗlẽ hz libertas arbitrij ſuꝑ actus
ſuos. ¶ Nullꝰ idcirco putet vel expectet
ꝙ ab hoie de ꝑ ſe ſibi tradi poſſit cognitõ
ſuꝑ vniõe mẽt cũ deo. Werito qdẽ qꝛnꝰ

de q̃cũq; expientia pᷣt hec fieri circa crea/
turas. Hemo pᷣterea ſperet experimẽtuʒ.
niſi ſublatũ fuerit impedimẽtuʒz. Eſt igit᷑
cõe ſtudiũ.oĩm qͥ de theologia myſtica.ꝗq
aſiſtit in vniõe locuti ſunt/ inducere ad

tria. qᷓ requirũt᷑ ⁊ ſufficiũt videlicet Deſi
deriũ dĩni obiecti. Remotio impedimẽ/
ti. Imploꝛatio dĩni bñplaciti Primũ fit
inſinuãda pulcritudinẽ ⁊ valoꝛẽ. Scom

fit aperiẽdo defectũ nr̃jm ⁊ lãguoꝛc᷑. Ter
tiũ fit ꝑ oꝛõis vehemẽtiã ⁊ ardoꝛeʒ. Hec

aũt tria ↄplectit᷑ ia ðᷣuotio.ꝗ eſt eleuatõ
mẽt in deũ ſiẽ in obiectũ ꝓpꝛiũ.⁊ hꝑ piũ⁊

hjüilẽ affectũ. in quo ſꝑ eſt deo bplacitũ
¶ Dccurret foꝛſan aliqͥs ⁊ dicet Quid ad

e doctrina myvſtice ſapiẽ̃tie.qͥ ñ es par

ticeps huiꝰ experientie? Rñdeo. redidi

pꝛopter quod locutus ſum. Credidi ſer/
monib expertoꝝ. ꝓpter qð ↄfoꝛmiter ad
eos locutus ſum. Quatenꝰ inducar. ⁊ in
ducã.quãtũ dñs adiuuerit.ad deſideriũ
tãti obiecti. cũ iſto qͥ dicebat. Vnã petij
ꝗ dno.hãc reqͥrã. VUnam videlʒ pᷣcioſam
margaritã euãgelicã.q̃ habita/dicamꝰſu
fficit.q̃ ñ habita/ſaltẽ ðᷣſiderare ↄcupiſca
mꝰ Enitamur deniq;.ꝓ deuotione cuiuſ
libet impedimẽti. cũ imploꝛatiõe dĩni bñ
placiti. Ganabat ita foꝛte oculũ mẽtis.⁊
ei ſe pnñtabit experiẽdũ.guſtãdũ ⁊ vidẽdũ
q; ſuauis ipſe eſt. qᷓ; magna multitudo.
oulcedis ſue quã abſcõdit timẽtiba ſe.

Bupereſt ondere. ꝙ doctrinal traditio
theologie miſtice / ſe extẽdit ad theologiã

—

*

ſcolaſticã. nec ab ea diuerſa ẽ vel ſecluſa.
imo nec a vᷣa phia. Fiet aũt hoc ↄmode.

ſi ba bii dionyſi/apaulo. imo a ſpũſcõ

docti.ↄcoꝛdauerimꝰ adinuicẽ. ꝑ ſcolaſti⸗
cã theologiã.cuius ignoꝛãtiã habẽtes qᷓ;

uis expiẽtiã ĩtrinſecã ſentiãt btẽ vniõis:
tñ bãac doctrinałr elucidare neqͥbũt. Exẽ

pluũ eſt manifeſtũ in doctrinis phᷣiq. Nõ
ne poterit aſtrolog q nũq; exꝑt eſt eclip
ſim ſok ⁊ lune / tradere doctinã burꝰ rei.
qlẽ ruſticus qͥ exiet᷑ ipſas ad ocłm/trade/
re neqbit: Poterit ruſticꝰ vtiq; dicere ſo
cio pnti.Api ocłos ⁊ vide.poterit extẽde
re digitũ ad eclipſim.ſʒ nil ampliꝰ.Aſtro
logus vo / licet ita moſtrare iporeru pi.
Uüt

tial. docebit tñ abſentes qliter aꝑiẽdi
oculi.qᷓlia ſunt impedimẽta q̃ remoueri
opoꝛteat. imo / ſi catholicus ſit / dĩnũ bñ⸗
placitũ iũgere nõ omittet.qͥ facit eclipſes

ſi vult ⁊ qñ vult Sic in ꝓpoſito.niſi ꝙ a/

ſtrologus hʒ demõſtratiõem.theologus
vo ſolã eruditiõeʒ.in fidei auctoꝛitate fir

matã ¶ Ollti mita locuti ſunt ⁊ nos mł
totiẽs ia inter młtos.de ⁊ ſuꝑ vᷣbis dio/
nyſij dũ tractat de myſtica theologiaꝛ di
ixerũt aliqᷣ; ꝗ, cõ

uina ſapiẽtia xpᷣianoꝝ.D

ſiſtit hec theologio. in abnegatiõe oĩim a

deo. Alij ꝙ in affectu ⁊ dilectiõe Nõnulli

wvw.intelligẽtie puritate Alij ꝙ in mẽtis ad

deũ collectiõe vel vnione Alij ꝙ in deuo

tiõe ſeu mẽtis eleuatiõe. Alij ꝙ in raptu

vel extaſi vel mẽtis alienatiõe. Quas ſex
poſitiões / abſq; ↄtentiõe ꝑtractemꝰ ſub

„ —

certis ꝓpõnibo. onſuri pↄfoꝛmiter ad vᷣba
cãtici marie.qdð exiſtit in exꝑim̃tali.⁊ gᷣtu
ita vniõe ſeu collectiõe ⁊ exultatiõe hũiliũ

mẽte coꝛdis ſui cũ ðo.dũ diſꝑſit ſuꝑbos.
dũ depoſuit potẽtes de ſede.dũ eſuriẽtes

impleuit bonis.dũ ſuſcepit iſr pueꝝ ſuũ
recoꝛdatus mĩe ſue ¶ Dicamꝰ igit᷑ abbꝛe

uiato fᷣmone.ꝙ ſapiẽtia xpᷣianoꝝ de qua

tractauit diuinus dioñ.eſt vnio mentis
ſeu colectio tanq; ꝓ gñe. Jũgit᷑.experimẽ
talis ⁊ ẽtuita.cuʒ pꝛe lũinũ deo tac; ꝓ foꝛ
mali dra ⁊ pꝛo fine vel obiecto ẽs po
nit᷑ q̃ſi ꝓ materia yel ſubiecto. Habem⸗
ecce genꝰ deſcriptiõis.ſ.vniõeʒ. ſimul cũ
obiecto ſuo deo. ⁊ mentẽ ꝓ ſubiecto. Nec

opoꝛtet inſiſtere ſcrupuloſius. q; nullus

ambigit. Sed in hoceſt difficultas. q?
q́lis ſit iſta vnio.⁊ quẽadmodũ ↄpetur.⁊
cur ꝓ dr̃a additũ.exꝑimẽtalis ⁊ gratuita
Poꝛro qͥn gtuita fit hec vnio.qs negaret

aapit
Gjien
nan
.
anpnt
alltasy
niserpt
metalis
glis 5
iliohin
ſünati
gutano⸗
tis etenn
ana
deporat
deſpe
ocro
agfll
M—
Phüin
uurpen
Aõ
ng
Moit
Ntünhen
uen

ſeats
(tare
ſctige
cgeaihi⸗
Prbetchoi
miſoſt⸗
W
nrun
lliotihe
ſhellme

Pdoctones

H

ließzſniat

W
g

Cicienie
ſafunn
Tincge
imin
napelia⸗

Kagmüſa

Gagen

Uſon

zidiſſtiuhe
nſce

pncipali eiꝰ ꝙ appare

Super Magnikicat

ad qunã nec natura ſufficit nec induſtria:
Sʒ neq; ſatis ẽ vnio gtuita.ſi ñ pcipiat᷑
quẽadmodũ deus habitualr vnit᷑ ꝑ graʒ

vᷣtutes in ꝑuulis baptiʒatj.qᷓs tñ nõ di
cimꝰ myſtice ſapiẽtes Supeſt igit diff/⸗
cultas velut vnica.qͥd ſit ⁊ qũo ſu.vnitio

nis exꝑiẽtia Poſſumꝰ aũt dicere⸗ ꝙ exꝑi/
mẽtalis vnio mẽtꝭ cũ deo.ẽ ſimplex ⁊actu

alis pceptio di gre ſue.ãtũ faciẽtis dono
qlis h incipit.⁊ pficit᷑ in glłia.ꝑ grãm cõ/
ſũmatã Eſt igit᷑ hec vnio exꝑumẽtalis p/

guſtatio q̃daʒ glłie pignus ⁊ arra felicita/
tis.eterne.cuioria ẽ diſpſio ⁊auerſio ſuꝑ
boꝝmẽte coꝛdis ſui ¶ Relinqͥ᷑ tãdeʒhec
depurata. ſeu expolita theologie myſtice
deſcriptio Dicẽdo qꝙ; eſt expimẽtalis dei

ꝑceptio Potiꝰaũt ponit᷑ ꝑceptioq;ognitõ

q gñalis eſt terꝰꝰ.ad oẽʒ vim mẽtis.ſ.rõ

nale. ↄcupiſcibilẽ iraſcibilẽ. vład vim ap
phẽſiuã ⁊ affectiuã.qᷓ;uis nihilverevidea

tur ꝑcipi/qn vis appꝛehenſiua.ↄcurrat.
Alioqnvis affectiua fieri poſſet in cogni
tiua.qð aliqͥ nedũ ↄcedũt.ſed H̊ͥ ꝓbare cõ

tendũt Nec theologiã ſcolaſticã ſuſcipi/

ũt in hac pte. ſʒ a myſtica ſecernũt.ſuper
gua re videri poterit in pꝛoceſſu.

e expimẽtali vniõe

Kxꝑimentalis dei perceptio.facialis ⁊

Imediata.nõ hẽtur h in via de lege cõi. ſʒ
expectat᷑ ꝓ pᷣmio in glia ↄſumata Cõcedi

tur hec ab oĩbo.netopoꝛtz ꝓbatiõiboĩmo/⸗
mari.imo ſic ↄceſſa eſt ꝓpoſitio.vt in erro/

rẽ aliqͥ ꝓlapſi ſint.dicẽtes q; nec ĩ pꝛia de
us ĩmediate videbit᷑.ſʒ in thophanijs qͥ/
buſdã.ↄtẽperãtibo inacceſſibile lumẽ dei.
imbecilli mẽti.OQuo ſuper erroꝛe deſtruẽ
do.doctoꝛes nedũ copioſiſſima diſputa/

tniõe.ſʒ ſnĩali determinatiõe pceſſerũt.iux

ta notata dñi bonauente.ſcdᷣo ſniaꝝ.diſ.

xxiij. ¶ xꝑimẽtalis dei perceptio nõ vi

e foꝛmaliter ipᷣa vnio Admittit᷑ aũt
hec pᷣdicatio.q̃ſi per cãm vel ↄcõitãtiam.
ſed nonmultum intereſt agd rem noſtram
Tãta rimobraitei viriũ mẽtʒ vel

habituũ virtuoſoꝝ cũ habitu gre.⁊ actu
t q̃dã circũinceſſio.
velut in bñdicta trinitate.ſuo mõ Eſt em„̃
gra gratũſaciẽs.vna ĩ trinitate habituuz

theologicoꝝ ⁊trina invnitate ſua ſeu radi

„

E. ſiẽ mẽs vna ẽ in eẽntia. ⁊ trina ĩ potẽtiji

Vt vo potẽtie ſint falr ab inuicẽ diſtin

cte yl tm̃mõ relatie ſen ppatiue. Et ſi gra
priinfoꝛmat eſſentiã mẽt q; potẽtiã paꝝ

intereſt p deuot ſerupuloſiinqͤrere Ex
perimẽtał dei ꝑceptio videt᷑ fieri.dũ influ

xus foꝛmał ⁊ hitual gre gtũ facietis in a

caus ſuos imediate ſe ꝓtendit. exemplũ ð
foꝛmis alijs.dũ ex actu pᷣmo qͥ ẽ infoꝛãre
ꝓcedũt ad act?ſcos.ſicvita adviuere.lux

ad lucere. intellectꝰ ad intelligere. ſeſꝰ ad

ſentire. Sunt aũt effectꝰ plimi gr̃e Tres

hierarchici. Rurgare. illuiare. pficere.q̊s
aliqͥ mitiplicãt.ſcõᷣm mẽtis vigoꝛẽ.fulgo

rẽ.⁊ amoꝛẽc.dicẽtes q; vᷣtutẽ memorie/pur

illuinat infoꝛmat ⁊ aſſimilat Amoꝛẽ affe
ctiue/ꝑficit/viuificat ⁊ vnit.⁊ mẽtem ac/
ceptã deo reddit ¶ Expimẽtalis ðᷣi ꝑ cep
tio.fit ſm fructꝰ ſpũs.q̃ꝝ maxim⸗ 2 pm?
eſt charitas.i.caravnitas.vñ pdeunt alij
gaudiũ.pax.patia.lõganimitas.bonitas
mãſuetudo.⁊fides.modeſtia.ↄtinẽtia.ca

ſtitas. Vñ charitas ꝓut eſt virtus theo/
logica diẽ habitũ. ſʒ put eſt fruct ðtactu

ale caritat. exꝑimẽtuʒ.łſentim̃tũqᷓuis ne

dat.ſicut infra notabit᷑. ¶ Exꝑimẽetalis
dei perceptio.vel noticia ſi pura eſſe debe

gt rRrenirn momnde eenee va 2

at ⁊ vehemẽs:reqͥritur in ſenſibo aĩe Poꝛ

cionat.ſenſib⸗ carnis.ꝙ purgent᷑.illũ inẽ

tnr ⁊ ꝑfician t. ꝑ oꝑatiões gre gratũ faciẽ
tis.qs nũc elicit immediate.nũc imperat

melgiate , habitus / virtutũ/ donox/t be
titud inũ Sic exꝑimur. ꝙ hõ nõ pcipit
ſe viuere / niſi dũ ala pcedit ad act' ſcõos
P opa vite. q̃ ceſſant vtiq; poſitj. impedi/

.

mentis in ſenſiby. ꝑ ebꝛietates.ꝑ ſomnuʒ
per infirmitates.aut egritudines. E

perim̃talis dei perceptio/ſi debeat

fecta. ⁊ talis q̃ dici mereat᷑ ſapientia dĩna
yel myſtica/terminat᷑ in caliginẽ quã in/

habitat deus vere abſcõditus.⁊ qui po/
nit tenebꝛas latibulũ ſuũ Oð vt iat exꝑ
imẽtlr / nce eſt metẽ/ab omni ↄgnitiuo ac
tu / vel affectiuo circa creaturã oẽm/ etiaʒ

circa ſe ipam/tũc vacare.⁊ inſilentio ſum

mo eſſe. moꝛiq; deniq; toti creature. vt ſo

li deo viuat creatrici eeñtie Hic eſt nunc

pũctus difficultatis.⁊ myſteriũ abſcõdi

tũ. qd nemo nouit ꝑ exꝑientiã niſi qui ac
cipit. Põt tñ noſſe x doctrinã in auctoꝛi
tate fundatam.cũ manuductionibe ⁊ exẽ

plis Alioqͥn. vane penitꝰ. ſtuduiſſz btũs

—

dioñ. cũ ceter/oↄdere libꝛos ſi nale re.
P 3

gat! eleuat/ ⁊ ſtabilit. fulgorẽ intelligentie

Xractatus. VII.

Exꝑimẽtalis dei ↄgnitio terminatur in

caliginẽ. ſz pꝛius deſerit aliã caliginẽ Ca
ligo q deſerit / eſt ois creatura. q de ſe nõ
niſi caligo eſt. puatio.ſ.lũis Alioqͥn non

dixiſſet J ohes de creatur.. ꝙ lux in tene

bꝛis lucet. ⁊ tenebꝛe eã nõ ↄpᷣhendeft Fit
aũt iſta deſertio Em tria. q notat dion. in
v̈bis pᷣmiſſis Prio deſerit᷑ opatio ſenſiti

ug. qꝛ nõ opoꝛtet vt vegetatiua deſeratur
Scðo opꝑatõ intellectia ſcðᷣm oẽ ens.⁊ ñ

ens.⁊ hoc plane accipiẽdũ ẽ de ente l ñ ẽte
creato vel creabili.nõ ð ente pᷣmo ⁊ puro

Tertio deſerit᷑ mes ipᷣa.n vtiq; qͥn mane

at eſſentialr in ſe. Alioqͥn eẽt ⁊ nõ eẽt.niſi

velimus inſanire cũ almarico.et ſilibo he

retiò dicẽtibo mẽtez ↄtẽplatiui vł btĩ ꝑde
re ſuũ eſſe in ꝓpꝛio gne.⁊ redire in illud eẽ
ideale.qð habuit eſſetiałr in arte diuina
Et hoc eẽt pꝛſus mẽteʒ ãnihilari.aut ni/
hil oĩno poſſet anihilare deꝰ. Et hoc aliq;

volũt ſʒ male.qꝛ ſilr ipᷣe creare nihbil poſilʒ-

Quig ẽ igit᷑ mẽtẽ ſe ipaz deſerere. hoc eſt
ipᷣaz in actu pꝛimo ſuo eẽntiali manenteʒ

nullũ actũ ſcoᷣm circa ſe ipᷣaʒ aut circa qd

libʒz alið ẽs pᷣter deũ exercere.et üke⸗

nouã caliginẽ.de q̃ ſeqt exponẽdũ ¶ Ex/
perimẽtalis ði ↄgnitio ſeu noticia vl ꝑce

ptio / quã inueſtigamus. qꝛ nõ terminat

in deũ clare ⁊ nude viſum. ſiſtit in caligi

ne qdam ſupꝛa ſe. deſerendo pꝛimã caligi

nem creaturaꝝ.poſt ſe.vel ſub ſe.ĩmo ⁊ ſe
Pait ? ſubſe.mõ dicto. Rõ eſt qꝛ nec mẽs
3 oculũ qui natus ſit h videre deũ. nec
deus obijcit directe ⁊ imediate / ſeipſum

Brandis attñ difficultas eſt. ſi oĩs noti/
tia expim̃talis ſit intuitiua.ſuꝑ qᷓ noticia
tractat de ſcõ nõie dei Satis ſit hic dice
reꝙ intuitiua cognitio dei/non negatur

hic in via ex hoc pᷣſciſe ꝙ de? eſt obiectuz
im ꝓpoꝛtionatũ mẽtis oclo. ꝓpter excellen

tiã viſibilis. ſj qꝛ no placet deo. Rõ qy ob

iectũ intelligibue. quãto eſt pfectiꝰ. tãto
mag.idoneus eſt oclus mẽtis cape ipᷣm
Põ em̃ ledit᷑ armonia mẽꝶ de ſe ab excel
lentia intelligibilis. quẽadmodũ deſtrui
tur armonia oculi ſenſualis ꝑ excellẽtiaʒ
luq. Cõpatio igit᷑ oculi veſpertiliõis ad

ſole/ nõ öt oẽm ſilitudinẽ ad oculũ mẽt.

reſpẽu maniteſtiſſimoꝝ in natura. dicẽte

ariſtotele ꝙ, intellecrqnto pfectioꝛa intel

ligit· tãto ſit habilis ad altioꝛa. vñ ꝓbat
ĩmaterialitatẽ ipius. rbimetalie de
ꝑceptio ꝑ caliginẽ / non fit ſine clariſſima

irradiatiõe ac ſine ſilentio ſuſurrãte.20c
culte dicẽte. Difficiliꝰ h̊ viðꝛ ad explician
dũ Credẽdũ tñ ẽ ᷣbis dionyſij.crebꝛo ſic

loquẽt in diffinitiõe ſapiẽtie ⁊ alibi Pla
cuit inqͥrere exẽplũ ſenſibi le viſus coꝛpa

um ⁊ auguſtinũ ⁊ ariſtotelẽ cũ ceteris.cõ

„

patio talis.qꝛ nihil ſimiliꝰ in creatun coꝛ

poꝛeis/luci ſpũali/q; lux ſoliſ.ſicviſui coꝛ

peo viſio mẽtᷣ.Exẽplũ vnũ Sint due do
mẽ valde diſtãtes. qꝝ q̃libʒ/feneſtrã ha/

beat aptã. aſpẽu mutuo ⁊ directo.ſit me/
diũ pꝛſus expeditũ. ſit oculus ſeu vidẽs

in vnã feneſtraꝝ. ↄſtatq; ꝙ ſi nullũ ſit in
medio lumẽ/ puta de nocte. oculꝰ erit in/
ter duas caligines.q̃ꝝ nullaʒ attinget.qꝛ
nec illã qᷓ retro ſe eſt in domo ſue feneſtre
vel iſtã ꝗᷓ in iſta feneſtra eſt.qꝛ ad feneſtra
rũvacuitatẽ nõ ꝑtingit medio nõ illuſtra

to Sʒ illuſtret᷑ mediũ.ꝑ qð acies ocłi di

rigat᷑ ad feneſtrã oppoſ. itã. iudicabitvtiq;
talis ocłs eẽ caliginẽ.quis domꝰintra ſe
copioſe ſit illuſtrata Docet h expiẽtia cũ

rõne ꝑfectiuoꝝ.qꝛ nũqviðꝛ luxſ ine colo

ris mixtiõe.qͥ nõ eſt niſi in coꝛꝑe termina
to. Vñ ocułꝰ carnis pure.in medio luc.
poſitus / nihil vigeret. ſed eſſz in caligine
Ecce ꝙ ad inſpiciendũ caligineʒ opoꝛtet
qꝙ oculus ſit inter duas caligines retro ?⁊

aßn. O poꝛtz nihilominꝰ ſi debeat anteri⸗

oꝛ caligo videri/ꝙ fiat irradiatio ꝑ medi
um. Exẽplũ de voꝛagine terre.q̃ nõ agno
ſceret ꝑ oclm / ſub ſe tenebꝛoſo medio in/
ter ockm ⁊ voꝛaginẽ nullatenꝰ illuſtrato.
¶Erẽplũ alteꝝ.qð ab aug.iã pus indu
ciu eſt / de diuiſiõe ſpůs Sit ocub' in ex⸗/
celſo monte.q̃lis fert᷑ eſſe olimpus.ſit ab
imo nubes caliginoſa. pꝛohibẽs aſpectũ
oĩm qᷓ ſub eo ſunt.ſit rurſum inter olem
? oclm alia caligo/impediẽſaſpectũ ſolis
directũ.non aũt diffuſionẽ lũinis ex obli

quo Cõſtat ꝙ oculus ſatagens inſpicere

ſolẽ/nõ intuebit᷑ niſi caliginẽ. quis inde

ſuſcipiat obliquã irradiationẽ Alionũ

videret oculus iſtã caliginem: radiatiõe
pmõi nõ exiſtẽte Poteſt h induci illð Iſa
ie Surge illuminare hirlm. ecce tenebꝛe
operient terrã ⁊ caligo pplłos. ſuꝑ te autẽ
oꝛiet᷑ dñs.⁊ glia eiꝰ in tevidebit Cõſonãt
eeplis: ha Ricard de diuiſiõe aĩe ⁊ ſpi
rit.. In hac inqͥt diuiſiõe/aĩa ⁊ qʒ alale ẽ
in imo remanet. ſpũs aũt ⁊ qõ ſi puͤaleeſt ?
qðᷣ eleuat ad ſũmã.⁊ ab infimis didtur.·

ee
doc
ſpise
ſcant
Neorſi
levſ
zinen
ſeno⸗
lici
gluti⸗
gorde⸗
ſui
icdin⸗
föfu
gon
liint
dedeot
Gnisd
W
Gi⸗

(im
heni
gic
gian⸗
1ega
laiß
loea
ſeuſti
ine
d
0 ie
inſedn
negato
ſuffct
ar
fon
ſſtEt
ſoo de
Nelmn
o fel
Moch
ſael
hua
Ctie⸗
ſaann
gt
e⸗
pofi

„

nüh

Super Magnikicat

vt ad ſũma ſubleuetur. ab aĩa ſcindit᷑ vt

dño cõiungat᷑.qꝛ qui adheret deo. vnus

ſpũs eſt cũ illo. Felix diuiſio ⁊ mirabilis

ſeparatio vbi qð coꝛpuletuʒ eſtꝛ feculẽtũ
deoꝛſuz remanet. qðᷣ ſpirituale eſt ⁊ ſubti
le/ vſq; ad ↄtẽplatiõʒ dĩne glłie ſublimat᷑.

⁊ in eãdeʒ imaginẽ tranſfoꝛmat᷑ Pars in

ferioꝛ ↄponit᷑ ad ſummã pacẽ ⁊ trãqᷣllita/
tẽ.cũ ꝑs ſuꝑioꝛ ſublimat᷑ ad gliam ⁊ iocũ

ditatẽ Hec aũt ſub eiſdẽ verbis ponit au

ctoꝛ de ſpiritu ⁊ aia Que ãt ſit iſta pax.q̃

glia.q̃ iocũditas.⁊ qͥd eſt qð videat᷑. hoc

qð inqͥrimꝰ ¶ Exeimẽtalis ðᷣi ꝑceptio.

nõ fit ꝑ ſolã abnegatiõeʒ Rõ qꝛ pura ne/
gatio nihil põit Vñ vt damaſcli.iiij. ca.
iiij.in fine ðt. Sũt etiã q̃dã.affirmatiue

de deo dicta virtutẽ ſuꝑerxcellẽtis. negati
onis hñtia.puta.tenebꝛas dicẽtes in ðo.
nõ tenebꝛas intelligimꝰ.ſʒ qm̃ lux nõ eſt.

ſi ſuꝑ lucẽ.⁊lux qm̃ nõ tenebꝛe eſt.hec ille

Sic igit᷑ quicqͥd affirmatiue de deo di/

cimus/ includit negationẽ aliquã.⁊ econ

nerſo negatio relinqͥt affirmatiõʒ.nõ qͥdẽ

ad idẽ⁊ ſcᷣm idẽ.⁊ p eodẽ Aloqͥn eſſʒ õ
dictio manifeſta.ſʒ accipiunt᷑ affirmatio
⁊ negatio.reſpẽu diuerſoꝝ qꝛ negat᷑ a ðᷣO
quicqͥd eſt impfectiõis in creatura.ſicut
oĩis creatura eſt imꝑfecta. quãtũcunq; ꝑ/
fecta ſit in ſuo gñe.⁊ponit᷑ ꝑ ſuꝑexcellẽtiã

affirmatio de deo Proptea ðᷣt ſepe dioñ.

de no eens.ſʒ ſupẽs.ſuꝑbonꝰſuꝑdñs
⁊ ſiłia ¶ Exꝑimẽtal dei ꝑceptio/claudit

in ſe duplicẽ viã cognoſcẽdi deũ.ſcʒ ꝑ ab

negationẽ ⁊ excellẽtiã.n? via abnegatõis

ſufficit. niſi via excelletie adiũgat᷑. nec eʒ

Propterea danat articls piſieñ. dicẽs
noõognoſcim de deo H in via! niſi qd ñ

eſt Exeplũ btĩ dioñ.eſt aptiſſimũ.vbi diẽ

ſcðo de myſtica theologia Siẽ ꝑ ſeipᷣm

agalma naturale faciẽtes.i.imaginẽ. ex li
puta ocli viſiõeʒ vetãtia.⁊ ipᷣam in ſe iſßa

ablatõe ſola/occultã manitfeſtãt ſoꝛmãvł

in manifeſtatiõeʒ ducũt. ſic ſupple fit ĩ co⸗
gnitiõe. p abnegatiõeʒ Cõſtat aãt ꝙ ſtatue

—

imaginẽ.ſʒ trahit tmmõ de eo Verũtam̃

factoꝛ nihil addit ad lapidem vt ſculpat
aliq ablatiõe facta linqͥt pulcrã.ſcz imagi
nem. Koſonat Augu. dionyſio. ⁊ exeplo
pↄſfirmatiõe dictoꝝ.ſic ðᷣt Cũ audis.bo

illo. ⁊ við ſi potes ipᷣm bonũ /nilo alio bo

nũ.cẽ videbis deũ. Ita de vᷣo Ita de pul⸗

cro. Ita de ente. p̃cipue Ita de qiibʒ attri
buto dino. ¶ Exꝑimẽtalis cognitio dei.

pᷣt intelligi ꝑ ablatiõeʒ fieri.ſeptẽ modis.
Quoꝝ duo ſpectãt maxiĩe ꝓpoſito noſtro
Vnꝰ ad intelligẽtiã aliꝰ ad deuotõnem.
Vnus modus ẽ ꝑ nõis impoſitiõʒ aliꝰp
volũtariã accepiõʒ ſeu credulitatẽ.Terti

us ꝑ realẽ ablatõʒ. Ouartꝰ ꝑ intelligẽtie

depuratõʒ. Quint ꝑ intelligẽtie ꝑſpicaci
tatẽ. Sext ꝑ intelligẽtie deifoꝛitatẽ. Se
ptimꝰ ꝑ intelligẽtie ſimpliciſſimã vnitatẽ
¶ Diſcurramꝰ ꝑ ſinglos mõs.Eſt itaq;

primꝰ familiarꝭ nobis ꝓ ſtatuvie vᷣbi gra
deyno hoc noĩe bonũvł boĩtas.qꝛ hĩto ðᷣ
ipo ſic accipi poterit ð ceter. Experimur
itaq; qð ſint aliq res/a nobis appetibiles

vel qꝛvtiles.vł qꝛ ðᷣlectabiles.vł qꝛ pulcre
et honorabiles. Impõimꝰ ad hec appeti/
bilia ſignificãda h̊ nom bonũ.Expꝑimur
ↄſeqñter ꝙ res appetibiles ſũt in mł de⸗
fectuoſe/⁊ ꝙ vbicũq; q̃rimꝰrefectõʒ /ibi re
ꝑimꝰ⸗ aliq; deſcõʒ moleſtã appetitui carnii
aut ſpũs Procedimꝰvltra ad impoſitõeʒ
vniꝰ noĩs qð ſigẽt bonũ vſq;q̃q; ꝑfcm̃ cui
nihil aſſitvł adẽe poſſit de malo.nihil bo
nũ deſit.ita ꝙ ſit bonũ q̊ marꝰcogitari nõ
poſſit.ſiẽ aug accipit.poſtmodũ anſelmꝰ
de hoc noie de qð appellauſ bonũ ſimpli
ens aut ſũme ꝑfem̃ ua ipoſitõe feta. ↄfe
ſtim oĩs qͥ ſcit ipõnẽ ⁊ audit hoc nom̃ deꝰ
vlłG̊ nomẽ bonũ nilo addito.i.bonũ ſim
pliciter.qꝛ ſimpłr dico qð ſñ addito dico
Oiĩs itaq;tal accipit ꝓ reliq̃ re tłi pᷣſtãtiſſi

ma q;ceterꝭ oĩbo anpoĩt. hoc nomẽ bonũ

⁊ hoc nomẽ de? ita ꝙ ↄuertiblł ſe hñt bo/

num ſimplr ⁊ deꝰ Cõſtat ita fieri potuiſſe
⁊ factũ eſſe.⁊ ita retineri. OQuo pᷣſuppoĩto

voluit Anſelmus ⁊ qͥdã alij/fgemõſtrare

deũ eẽ ſic putabãt euidẽs eẽ ꝙ; bonũ q̃ ma

ius cogitgri nõ poterat/ncario erat.Alio
iIn ſi poſſz nõeẽ.iã nõ eẽt bonũqͥ maiꝰ co/
gitari nõpoſſet. Sed ſcdᷣmveritatẽ pceſſꝰ
eſt ſophiſticꝰ ⁊ ĩualidꝰ ſi ñ aliter ↄfirmet᷑

Diceret em̃ inſipiẽs ↄtra qᷓ; arguit ſe ad/
mittere iſtud qͥd noĩs ꝙ; de'ẽ bonũ qͥ ma/
ius cogitari nõ põt.negarʒ tñ ꝙ aliqͥd tlłe
ſit in re. ſed tm̃ in nõie ſiẽ ſi deꝰ impõeret

ad ſignificãdũ bonũ ſũmũ in trib ſupe
ſit abſolutꝭ. nihil in re nomini rũderz.
Propterea reſtat ſecũdus moduſqͥ neceſ
arius ẽ accederevoleti ad deuʒ credere.ſ.

volũtarie ꝙ aliq̊d tle bonũ ẽ vᷣe ĩ reꝝ nat̃a

ſmo ſuꝑ omnia que cogitani poſſunt in

Pp 4

s

Zractatus. VII.

reꝝ natura.ꝑ aliquã imaginatõeʒ. ratio/

nem. vel intellectũ Hec aũt voluntaria ⁊

fidelis acceptio.que nedũ ↄcedit qͥd no/
minis/ſed qͥd rei firmiter credit.⁊ ita in

om̃i locutõe ſibi ſuponit.hoc nomẽ deꝰ.
qꝛ ſuppoſitio eſt acceptio termini in ꝓpõ/
ne pꝛo ſuo ſignato vltimato Ex hacac/
ceptione ſcõᷣa.ptinus elucidare poſſemꝰ
uẽadmodũ deuotiſſima mẽs laicorum
ſimpliciũ/ꝑtingere pᷣt ad exꝑimentalem
dei pceptõeʒ ſeu theologiã myſticã. que

in vniõe ↄſiſtit mẽtis ad deũ.dũ ↄiũgit

ecos ſibi.dũ diſpgit ſupbosm̃tis ſui Per
gamus attñ pꝛius/ad aliquẽ modoꝝ ali
oꝝ nũeratoꝝ declaratõeʒ ¶ Et quidẽ ter
tius pᷣt a ſolo deo fieri.redigendo oĩa bo

na / in vnũ ſe bonũ q̃lr erãt ab eterno añ
mũdi ↄſtitutõeʒ in architipo mũdo ſolo

ſʒ nõ mltũ facit ad ꝓpoſitũ.niſi ꝓ q̃nto fa

ciliꝰ venit fidelis ſimplex vł theologꝰ ad

cognoſcẽdũ. ſuꝑpeminentiã boni eterni
ſuꝑ omne alið boni nomẽ.qñ credit vnũ
poſſe neceſſario manere. alijs nõ exñtib⸗
vel deſtruct. ¶ Duartꝰ? modꝰ maxime
ↄgruit ꝓpoſito anguſti.ſᷣm quẽ pꝛoceſſit

in ſuis ↄfeſſionib.imo ĩ oĩbo pene libꝛis
ſuis.etiã cũ ſimplice mr̃e ſua.dũ colloq̃/
rent᷑ valde dulciter ad feneſtrã. Deputa/

bat itaq; mr̃eni deuotã talis abſtractõis

phicalis eſſe capacẽ.ꝓut colligitur ex li/

bꝛo ſuo ſecũdo de oꝛdine.dũ vult deduce

reꝙ oĩs phyloſophica traditio/oꝛdina/

te pceſſit ex amoꝛe.pꝛeuia grãmatica. de

hinc logica. ⁊ ↄſequ ẽter ſuo oꝛdine dere

liquis Amoꝛ em̃ cũ fuerit hũani ↄuictus
ad quẽ loquela reqrit᷑.nec ſufficit niſi po
lita ſit rõ fin deductõʒ illic traditã.q;uis
in laudẽ pithagoꝛe nimius fuit.vt idẽ in
retractatõibo fatet᷑ hũiliter Aug. Hodꝰ

iſte tity reputat eſt a phis. vt dicerẽt abſ

q; illo/ nõ poſſe qͥ cq; ſcire ꝓpꝛie vt intelli/

gere Ita em̃ poſuit Alb. in ſuo de intelle

ctu ⁊ intelligib.deducẽs ꝑ lõgũ ꝓceſſuʒ.

põnes antin phoꝝ. imo ⁊ idolatraꝝ qͥ

theletis ⁊ theoꝛgiꝗ.purgatiõibo vtebant᷑
q̃ꝝ meminit Aug. de trinitatꝭ. diſputãs

gduerſus eos. Quid pᷣterea dicemus de
iſto qrto.abſtractiõis mõ.ſi fieri pᷣt abſq;ʒ

deuotione:? Lonſtat ita poſſe.qꝛ cõis eſt

ad oẽm cognitionẽ de reb habendam xꝑ

rationẽ maxime per intelligentiã ¶
aũt intelligentia multiplr inueniri. ſicut
ex triba modis ↄſequẽter additꝭ colligit᷑.

nec ſeintem Apparet ꝑ indirectd an

logiã vᷣo m

q;uis ↄceperint aliqͥ boetiũ voluiſſe inteł
ligentiã eſſe ſolius dei.ſʒ moderatius eſt
vſus.q; eſt ſolius diuini gñis.ſicut ratio
hũani. Benꝰ? aũt ſumus dei. licet nõ illa ꝑ
fectione hic q̃ erimꝰ.dũ ſiles erimꝰdeo ⁊
angelis vel intelligentijs eius Intelligẽ
tiai nõ exit in actũ ſuũ/abſq; miltis abſtra

ctionib.ꝓpter ↄnexiõeʒ ſuaʒ cũ materia.

Coꝛpus aũt qð coꝛrũpit᷑ aggrauat aĩiam.
qm̃ pꝛo ſtatu vie talis eſt oꝛdo potentiaꝝ
ꝙ ſuperioꝛ nõ exit in actus ſuos/niſi pꝛe
ceſſerint act inferioꝛes Hoc aũt fm. Aug.
nõ eſt nate niſi deſtitute oꝛro ſeq̃ns
modus huius reſpiciebat ſtatũ nate ſue

pꝛimit' inſtitute. ſil ⁊ excellentiꝰ ſpecta /

bat ad angelos ante głificatõeʒ creatos.
Remanſit hec ꝑſpicuitas naturalis.etiã
in ipſis demonibo q̊ ad ſpeculabilia. In

ter Bext d.
glificatos ſpũs.
ſoli deo

echen excecat eos malicia vehemen

ext demũ modus ſpectat ad oẽs

tionẽ/ↄgnoſci deus VUnꝰ eſt fidelis⁊ ſim

pler deuotio. Aliꝰ eſt phica vel theologi⸗/
ca intelligentie depuratio Sic em̃ ſem⸗
a diſpſione fit reſolutio ad vnitateʒ.ſica

pluralitate ſingulariũ vagoꝝ / vt hens/
oc bonũ/cũ inuolucris.accidẽtiuʒ loci

⁊ tꝑis.hic ⁊ nũc/fit reſolutio ad vnitatẽ
ſpẽi. ⁊ ↄſeq̃nter ad qͥdditates ſimpliciſſi/

mas.qs ſignãt termini tranſcendentes.
Coꝛrñdent ãt vocibo ad extra/ↄceptus

naturalłr ſignificãtes.̃ᷣm ̊s ſumebatur

ſuppoſitio naturalis ¶ Colligim ex his
duas pꝛo fundamento veritates.¶ Pri

ma ꝙ expimentalis dei ꝑceptio/ↄgnitio
nẽ intelligentie pure pᷣcedentẽ nõ rearit.

hec
ſntclligentia Pan eiſſ⸗ imis ↄuenit Theo⸗/
ticã öt dioñ. cõem eſſe xp̃ia⸗/
noxꝝ. tera vᷣitas Exꝑimentalis dei

ꝑceptio.pᷣt in ſimpliciba ꝑ deuotionẽ ob⸗

tineri.qñq; facilius qᷓ; per lrãtos. ſOtzʒ ex

deſcriptionibo deuotionis. ⁊ expimentał

noticięa abſtractõis voluntarie ꝑ ſolidã

fidẽ Keuolet tãdẽ. O ad a. finis ad pn
cipiũ tractatꝰ ipᷣiꝰ O btãoſolatrix pccoꝝ
qͥ ceptus eſt ſub hac nota cantici tui Di/
ſpſit ſupbos mẽte coꝛdis ſui. Reſumat᷑
imaginatio.de triclinio coꝛdis. Fiat ſᷣm
illud deductio clarificãs q̃ ſupſunt.on

ſtituat ſibi nr̃ ſpũs,tria cenacla. Infimũ

is. (Beptim vo pꝛideſt
Keſtringet᷑ aũt ̃mo nr̃ ad du/
os mocos,. gln pt per abnegatõnẽ ⁊ abla

nelĩ
cipion⸗
lno⸗
i
chan
ſoe
inhocl
pꝛinot
vint/1
ſiſan
Cpicfi
ſopd
nodenn
hoisſi
1ne
nacnl
fürwin
ſhicn
ſigere
.
lhe⸗
Pote
ohii
ſcngi,
ſtoſta
ſiroupi
ſpimnſtn
Kſluan

gnor

Winhr
letüte
elevetp⸗a
lotoe/
neſeui
no eel
mateſo
hicatd
ninopo⸗
Oeen
ſisn
Nenoci:
Nhloter
umnahäi
nncenn
incuhrn
ognoc⸗
ſübline
ſugine
coſib
gbopo
gta.te

lͤefige

SBuper Magniticat 96

–—

mediũ ⁊ ſummũ. Sit in infumo ſicut in

cipiens.ſit in medio.ſ.ſcdᷣopficiens.ſit ĩ

tertio ꝑfectus õcoꝛdãtiã ſuꝑ qua ſta
biliat᷑.accipiat.ex ↄſideratiõe ſacramẽti
euchariſtie. de q̃ fiet poſterius ſᷣmo ſuꝑ
iſto. Eſurientes impleuit bonis. Sunt
in hoc bñdicto euchariſtie ſacramento.
pꝛimo res ſacrꝗmenti.que eſtveꝝ coꝛpus
xpᷣi.ſignatum ꝑ accedentia panis ſimulꝛ
vini ⁊ ↄtentum Eſt inſuꝑ hoc coꝛpus ve

rũ.ſacramẽtũ totius coꝛꝑis myſtici.qð
eſt hic ſignatũ.nõ ſignãs autotẽtũ Et ter

tio ꝑ ↄcõitãtiã ꝑſonalẽ ⁊ eſſentialẽ.ipᷣe ve

rus deus.qꝛ caput xpᷣi deꝰ ¶ Ecceꝙ ſpᷣs
hõis fidelis.ſimplicis etiã.⁊ ſine lris.pᷣt
⁊ dz ↄſiderare ⁊ credere cũ aĩa.ſ.ĩ infumo
cenaculo poſita.qm̃ hic eſt coꝛpus xpᷣi ve
rũ ⁊ viuũ.cũ articuloꝝ fide.q̃ hũanitates⸗

reſpiciunt Poteſt ex hac fidetotã ſe recol

ligere ad meditatiõem iſtoꝝ qᷓ coꝛꝑaliter
acta ſunt ꝑ xpᷣm. ⁊ex illa meditatiõe pᷣt cõ

ciꝑe ſpm̃ deuotõis ꝑ piũ ⁊ hũilẽ affectum
Poõt etiã virtꝰ ſpũſſci talẽ affectũ deuoti/
onis ita purificareivt ad nihil aliud dili/
gendũ ꝓ tũc.ſaltẽ qð ſit aduerſus ſe ↄuer
tat affectꝰ ſic credẽtis.Cõuertat ſe modo
ſilr ad piã ↄſideratiõem. ⁊ fideleʒ coꝛpis
xpᷣi myſtici.i.aĩaꝝ iã ſaluataꝝ in padiſo⸗
vel ſaluandaꝝ de hoc mũdo.ac etiam de
purgatoꝛio. Hec aſcenſio tenet locũ ſuũ.
vbi luſtrat ſpũs vniuerſa in circuitu. ce/
leſtiũ.terreſtriũ.⁊ infernoꝝ. Cõuertat ⁊
eleuet poſtremo fidelẽ ſue meditatõis de
uotõeʒ/ad ſolũ deũ.ſecludẽdo nõ ꝑ ratio
nẽ ſeu intelligentiã:ſʒ ꝑ ſincerã dilectio/
nẽ/oẽ aliud diligibile creatum. ſub enig/

mate ſoliꝰ?pie fidei.q̃ credit actualiter.q;

hic eſt deꝰſuus.q̊ maiꝰ ⁊ nobilius cogita

ri nõ põt nec amari.qͥ toteſt deſiderabil.
Sepepꝑtus eſt in deuotʒ ſimplicib totꝰ

caſus quẽ ponimꝰ ¶ Exqͥ colligimꝰ.quẽ
admodũ deuotꝰſimpliciũ ſpũs.exercet ſe
tripliciter vniendo mẽteʒ ſuã in deo.ꝑ pi
um ⁊ hũilẽ affectũ ad h̊ ſacẽm Spũs aũt

mag. erudit. p rõem ⁊ intelligẽtiã põt ex
induſtrijs ſciẽtialibuacquiſit clarius iſta

2gnoſcere q; ꝑ ſolã fidẽ.ſʒ non veriꝰ neq;
ſublimiꝰ Vnñ viſitaui pᷣdẽ in infirmitate
ſua qᷓndã feminã etate grãdeuã Queſiui

quo ſibi eſſet. Mox ſuſpirãdo clamanit
quo potuit. Remoui coꝛ meũ ab om̃i cre

ata.⁊ repoſui in creatoꝛe.Ego vᷣo rñſiõeʒ

tãte fidei ſtupẽs ⁊ laudãsabſceſſi.h̊ vnũ

4

inferens. Santz eſt. Et ve ſi ex aĩo.nihilẽ
¶ Boüs ſubiñ fas hʒ. p ſapiẽtie diffuſi
onẽ ⁊ illapſuʒ/mag.ſurſuʒ agi ⁊ reduci.

q̃lis erat pauli mẽs Siue inqͥt mẽte exce

dimꝰdo.Et iteꝝ Sapiẽtiã loqͥmur inter
pfectos.Et rurſus Hos aũt reuelata fa/
cie.trãſfoꝛmamur de claritate ĩ claritatẽ.
tãq; a dni ſpũ Sapiẽtiã hãc.S.diximde
ſcripſiſſe dioniſiũ.tractãtes illud Et ſcm̃
