tudine lactẽtiũ pueroꝝ.q̃i dulcis lactatõ
Cauſat᷑ aũt ab amoꝛe/lmo nõniſi ab amo
re vel amatõe dvelectatio. hinc illõ popula

re. Jã hõmenara yoye / ſe damour ne vi⸗/

ent. Gaudiũ niſi de amoꝛe nullũ eſſe põt.

Eſt itaq; delectatio ꝑceptõ ↄueniẽtis cõo

iuncti.¶Amoꝛ aũt nõ eſt niſi ↄueniẽtia ⁊

agaptatio rei ad ſuũ ↄueniẽs. Poꝛrxo nul-

lũ eſt obiectũ ↄueniẽtiꝰſponſe/qᷓ; iße deus

ſummũ bonũ.ad qð capiendũ ⁊ poſſidẽduʒ
facta ẽ. Quare ſupeſt/ du ſibi ↄiũgit inbe
ret ⁊ vnit᷑ tãta ꝓpinqͥtate.q̃nta fũt os etos
oſculantia ſe mutuo/ꝙ cauſat ex hac vni/
tionis ꝑceptõe delectatio nõ qiſcũq; ſed

—

in ſuo genere ſupma.qꝛ ſuꝑiꝰ eſſe bonũ nõ

ℳ₰B 1

põt. ꝓpterea qerat᷑ gaudet ⁊letat᷑ ĩ hac vni
c( oꝑatiõe. nullü aliud obiectũ petẽsqᷓ;/

uis ipi ↄtinuatõem/poſſeſſionẽq; ſecuxaʒ

apmare ñ ceſſet. Neq; tñ ẽ mot ꝓpꝛie dict/

q̃ eſt act'entis in potẽtia cũ hẽat amoꝛ id

qð actuałr requirit. ſiceſurics id edẽs/qð

pʒ ſp in pñtia. caret motu faſtidij. Conſe

quit᷑ amoꝛ ex hac delectatõne illð de plal.
Delectare in dño.⁊ dabit tibi pꝑetitõnes
ccvoꝛdis tui.Etrurſꝰ Rẽnuit cõſolari anſa
mmea/mẽoꝛ fui dei ⁊ delectat ſum exerci⸗

rat ſu.Alia lr̃a garrini.Et defic ſpũs me
us. bona ſiquide defectõne.in ſalutare dei

Et hec delectatio ſpũalis/ſi authonio cxe

dimꝰſola eſt rõ vincẽdi inmicũ. Ceteꝝ

fit ꝑ amoꝛẽ.aĩe ↄiũctio ad deũ cũ ꝑceptõe

multꝭ mõis.ſicutↄtingit deñ multipłxcõ⸗

HGecuũda coſidera.

De ſecunda pꝛopꝛietate.
oꝛ delectat. ¶ Exilit hec ignea

lingue ꝑticula ex ſeqntibo verboꝛun

dem iſta delectãt vtẽtes. Inuenit᷑ ei dictũ
apð ſapientẽ ꝑ inſipiente mulierẽ. Aeni

templari. Sʒ loqͥ mur hic ve cõiunctõe. p
pon dcaritan.q̃ mota ab ifinito amoꝛe faẽ

ſuꝑmũdanũ ⁊ imẽſuxabilẽ ⁊ abſolutũ pu⸗

re mẽt exceſſuʒ.ſic ait Oyoñ. Tüccognn
tio ꝑ ſveculũa enigma qͥdmõ deſerit᷑ for

et ſubitrat amoꝛ vſq; ad ĩterioꝛa velamis
vbi poſuit de tenebꝛas latibulũ ſuum.Ar
vero nũq; remanet abſq; cognitõe Qð ſi

foꝛet ita ipᷣe nibil ꝑciꝑet.Et cũ neqatoꝛi

ri delectatio ſiue pceptõe ↄuenieni cõiun
cti vbi tũc ſua ðᷣlectatio eſſʒ Rñderẽt aliqͥ
q; amoꝛ eſt foꝛmali ſua cognitio.vldderẽt
aliqui qð ẽ foꝛmalit ſua delectatio. Aidet

verſellen. cõſona loqui ſuꝑ cantica ad häc
poſitõʒ. Sʒ cõſonãti ad phiĩaʒ ⁊ dctores.

„

potẽtie. ſic cognitõ ⁊ volitio velamoꝛ diſti
guunt diſiũguũt᷑ dico.nõ ita tñ/qͥn circũ⸗

incidãt ſe mutuo.⁊ loc ſolerter aduertere

eſt ⁊ vtile: ¶ Pꝛoficit in hac pte ſpecula⸗
tiosde mõ ↄnexiõis vᷣtutũ catdinaliũ eui

prudentia ⁊ tologicaꝝ cũ gra.Et dnoꝝ

oĩm generalit ⁊ btitudinũ cũ caritate.ſi ñ
infoꝛmes ⁊ imꝑfecte.nec ve virtutes debe
ant p utari. J taq; circũincidũt ſe mutuo
vt qlibet vᷣtꝰ⸗e
Dicim eni cũ aplo ꝙ caritas ẽ benigna⁊
Patiens ⁊c.ꝙ tẽperãtia ẽ pꝛudẽs.iuſta.foꝛ
tis ⁊ ecõtra. Silr ꝙ fides ſperat ⁊ diligit
et econtra. Hõ alit in re nr̃a dicit Ariſto.

de volũtate ꝙꝙ ipe eſt appetit intellectiuꝰ.

vel intellect a petitn: S. icde actib ipa
rum potẽtiap / licet dicere ꝙ amoꝛ ẽ cogni
tiuus. cognitio amoꝛoſa duʒ oꝛdinat ad
amoꝛẽ nõ liſtens in nuda ſpeculatõe vvita
tis. ¶ Exemplũ mateniale. man er ocul-

et manꝰ mouet calamũ. Nõ tñ virt viſiua
eſt virtꝰmotia calami.nec man eſto culus⸗
ſed qᷣdãmõ circũincidũt ſe ꝓpt᷑ cõnevionẽ
in vna actõe ſcribendi. Soluit᷑ ex his fcẽ
dubitatio.qm̃ amoꝛ dirigit a cognitiõe /
in prima ſui generatõe. Cerxtiſſimũ qͥpe
eſt ꝙ volũtas nõ fert᷑ in ꝓꝛſus incognuũ
cũ obiectũ ſuũ ſit cõueniẽs vel aparenter
oſtẽſum. Nõ aũt fertur aliq̃ potetia in nõ
ſuũ obiectũ.vt olfactꝰin ſonũ. ¶ Aeritas

eſt ſatis annotãda/ꝓ vniuerſitate dictoꝛ

et dicendox.pcipue de amoꝛe ſponſe ꝙ vo
luntas q ſolũ hʒ/p obiecto ſuo vltimo.bo
num ſummũ ⁊ optimũ.q̃ ſola inſuꝑ ẽ vni
uerſalis motoꝛ in regno aĩe. ſeu toto mi⸗
crocoſmo.dũ fuerit ꝑ directõem 2 d uco

nẽ intellect' applicata ad obiectu ſuu. tuͦr

dicim ſiẽ itellectꝛ volũtas ſt diſticte

funta

alteriꝰ denolationẽ ſoꝛtiaẽk.

cõcurrũt ad ſcribendũ.oculꝰvidetmanui/

ſuffia
resal
ri 9⁰
polan
conue
negb
Dei
intel
mantb
loꝛrnel
vnitt
fogi⸗
eJnn
de do.
füive⸗
ere?

int p
eriſte
Gniti
utne
fum
lur
fagta
bcooa

wolita

Pearbi
diido
K
n

leniga
iuſato
tadiigt
1A.
tclecnu.

weocgn
oralnatid

ſdetmam

mitiuã quã attribuit amoꝛi inereato.non
ſine creato/canẽs in ecchia. Oñ venis coꝛ

San (

BDinpfalmaſe

ſufficit ſeipſam mouere lilere per actum

amoꝛis elicitũ Sufficit pᷣterea mouere vi

res alias ꝑ hitus eaꝝ imꝑatiue.quo fit vt
vis ↄgnitiua q̃ priꝰ mouebat obiectaliter

volũtatẽ pũtando obiectũ.nũcoꝛdine q̃i

conuerſo mouet libere impatie ⁊ arbitra⸗

rie ab ipſa volũtate.Exẽpli gr̃a ꝓpoſito
Memoꝛia aie intellectiue fecũda ſpẽbuſ

intelligibilibꝰadqͥ ſitis T abſtractꝭ ex fãtaſ

matibſenſibilib eſtimatie.quã ↄmenta

toꝛ noĩat intellectuʒ paſſiuũ.mẽoꝛia inq;

ponit in acie itellect ſpẽm.rxepntantẽ deũ
nõ quidẽ nude.ſᷣ q̃ſi ꝑ ſpeculũ ⁊ ĩ enigma
te. Intellectiua virt foꝛmabit ſile verbuʒ

de deo.⁊ illud nafaliter obijciet potẽtie vo
lit iue. Quo ꝓceſſu hĩto nouus poterit li⸗

tere ⁊ arbitrarie icwari.qꝛ mouebit ſe vo
luntas duectiue nõ in cognitõeʒ pñtatã

intꝰ p intellectũ.ſʒ in rẽ extra vel q̃ſi extra
exiſtentẽ.ſ.deũ.Nõ eni amat volũtas co⸗
gnitionẽ hmõi dei tanqᷓ; vltimus finc.ſi⸗
cut neq; eẽ pot finis eiꝰ. Amat eni deũ ip

ſum imediate. ſe fert in ipᷣm/⁊ amplecti
tur ⁊oſculat᷑/ vleri bꝰ ſuis hexet.⁊ in eiꝰ

fragrantia delectat᷑.licet nõ videat ſupple

oclo ad oculũ vel facie ad faciẽ̊ deũ.Deiñ
volũt as cõiũcta fini ſuo vltimo deo.pꝛꝑci
pit arbitrio ꝓpꝛio ⁊ impio iutellectui /qſi
Dicẽdo.Aeni/vide/guſta ⁊ ſenti:q;ᷓ dul&
eſt dñs.vd cui eludatõeʒ amplioꝛẽ acce
it amoꝛis i
eni i gE RÆ

mei lingua tertin.
Certig conſideratio.
BHMoꝛ lenit. Lolligit᷑ iſta pꝛietaſ
Aamouꝛs ex bis vbis. Olei effuſu
omen tuũ: Ideo adoleſcẽtule dilexerũt
¶ Loͤſtat per oleũ deſignari ↄditionẽ le

da lenis. Eſt inſup oleũ in cõdimẽtũ dul⸗

cecnis ⁊ ſuauitai.et mitigatiuũ wloꝛis
An petrus. Si iñ guſtaſtis qm ſuauis ẽ
dñs. Et apls cõcoꝛdat. Guſtauer̃t inquit

bnũ dei vbũ.Et dauid damar. Quã ma⸗
gna multitudo dulcedis tue dñe.Et rur⸗

ſum. Memoꝛiã abundãaãtie ſuauitatis tue
eructabũt. Samarit

erue Samaritan q́; ad curã vulne
rati/ oleũ appoſuit. W inchoa

ta vclarateſ/qͥ⁊ lis ſit cognitio pcipiẽs

reũ vt optimũ cõueniẽs cõiũctũ.ex quo

amoꝛ nõ eſt foꝛmalr pceptiuꝰↄgnitõis q̃i
in eo vl cũ eo ſit foꝛmalit᷑ ꝑceptio/ſicut⁊
cælectatio.llioqͥn neq; delectaret᷑ ſi ñ ꝑ/

ciperet.neq; quieſceretaut frueret᷑ deo.ſi

obs eſt dat ĩtelligi th

nõ delectaref ĩ eo ¶ Iſts cõſideratiõe digniſ⸗
ſimũ/cunꝰignoꝛãtia multos in amore dei fige
re ſe volẽtes ſolet cõturbare.Loquoꝛ exꝑt per
tot annos. Muãuis aũt multa dixerimꝰſuꝑ

magficat. nibilominꝰfaciẽs de gram ꝓ gra/et
paulatim ſᷣm tꝑs ⁊ locũ ⁊ modũ bñplaciti ſui
Tona ſua multiplicãs.dat in dies ferri magis

a claritate i clari atẽ tanqᷓ; a dni ſpu.q amoꝛ
eſt dans exꝑiri illð dauiticuʒ.DHeclaratio ſer

monũ tuoꝛũ illũinat. amiliaris itaq; ↄuictꝰ

oſtenſoꝛ eſt ſecxetoꝝ amicicie.qꝛ ⁊ xbs vbuʒ et

ſapia pr̃is medi accedit loqns linguis. neduʒ
loim. nedũ angeloꝝ.ſ arcanoꝝ pris/q nõ licet
lmiloqͥ. Yoꝛtaſſis illa ſũt arcana qᷓ diuin dio

niſiꝰ a paulo viſcere nõ potuit.nec ipᷣe ſcribere
vl docere niſi ꝑ ſilentiũ.ſ̊ eis reuelauit deꝰp

ſpmſcm̃ ea q nec oculꝰvidit/nec auxis audiuit

nec in coꝛ lvĩis aſcẽdit. Stult efſ lectoꝛ ſi qͥ/

reret.et ego pᷣſumptoꝛ inſan.ſi conaxer altio

ra vel altiusqᷓ;ᷓ ipſi exponere ſecxeta celeſtia.
Blane dũ etiã atq; etià rumino verba pauli
vYba ſubiude dyoniſij/ſuꝑ hac ſapia qͥ i myſte
rio abſcõdita ẽ mirãda ⁊ imiſerada apparet he⸗
betudo intellect nr̃i nõ int/ſʒ foꝛis vrẽtis ad
eoꝝ doctrinã. Ipᷣox qͥ ppe vᷣba ſi xlamẽ ⁊ obſcu

ritas auferat a coꝛde.cognoſcũtur aꝑtiſſima
eſſe.de quibꝰambigere minꝰ ẽ fas i; de ipo ma

terxiali ſole.vt iure dixerit Boeci.Hanc qᷣſq;

poterit norare lucẽ candidos phebi radios ne⸗

gabit. ¶ ꝓ Oꝛitur eſtas hodie vꝛbani feſto
qñ ſolviridioꝛ eſt.⁊ plus fulgidꝰ⁊ feruidꝰ. Ae⸗
nit in mẽoꝛiã baptiſina valeriãi inſignis ceci⸗
lie virgims ſponſi. ¶Qilenter eni diei cuiuſſibʒ
occurxẽtia ſveculari ſoleo myſteria. Vidit ipᷣe

valerianꝰ ſenẽ candidis indutũ cũ libꝛo aureis
Ir̃is ſcripto in q̃ legit iſta pauli verba. An/ dñs
vna fideſ.vnũ baptiſma.vnðs ⁊ pr oĩm qͥ ſuꝑ

om̃s/ap oſa. in oĩb/ nob. Aalerian interro
gat a ſene ſi crederet.ilico rñdit. Nihil wrius

dicipoſſe. In quib tñ vniuerſa diomiſij ttxolo
gia notata ẽ.Haã in hot ꝙ vn'eſt ðs ⁊ proim

notaf theologia de tritate ⁊ vnitate diuia. Nò

eni eẽt pr̃nitas in diuis ſi ñ eſ trinitas cuiſõ
tale principiũ eſt pr/ꝗquo oĩs pr̃nitas celo
et in terra nolatur. ¶ Ceter cũ additqui ſuꝑ
oes eſt dat itelligi txologia myſtica q p exc
ſum infinitũ ſup oẽs hʒ ſciri.

Poꝛro cum de?

eſſe ðꝛ ꝑ oia ſymbolicã exoibp ⁊ in oibo ↄcipimꝰ

theologiã. Deniq; cũ ſbᷣũctũ ẽ ꝛĩ oib nob tle
ologia ſigf ꝓcedes exꝓprijs ⁊ irelligibilibo poſi
tiue.qlit fit i diuis noib/tã ꝑ cãm qᷓ; ꝑ excel/⸗
lentiã nõ attẽdendo ſi fuerit ifinita/ qm̃ ĩ hac
excellentia ꝑ infinitatẽ myſteriũ theologie per

Ad 3

“

Buper cantica canticoꝛũ.

abnegationẽ collocaf Additurp̃terea triplx
hitudo quã hʒ vead nos vltra ceteras ixrõna
biles creafas.ſ.ꝑ imaginẽnaturalẽ.p grãm et
p gliam. ¶(Pꝛima ſiqͥdem hiĩtudo ẽ ad deũ ne
dũ vt pꝛinapiũ cauſatiuũ.ſicutĩ oĩiboẽ ꝑ eſſen
tiã / pot ẽtiã ⁊ pñtiã.ſed etiã ſicut ad pꝛincipiũ
obiectiuũ rõe imagis qᷣ dei capaxc feãꝗ. Dein ſi
cut ad pꝛinoipiũ inhabitatiuũ rõe ſilitudis et
refoꝛmatõis ꝑ grqʒ. ertio ſicut ad pᷣncipiũ
gloꝛificatiuũ ſub qᷓ ↄpᷣhendi pᷣt hitudo ypoſta⸗

—

vmionis in xpᷣo ⁊ mine dignita᷑ in maria

Sot eſtimo ſᷣm triplicẽ hàc ſilituclinẽ reddi
ratio vna:cur totiẽs in ſcripfis cõiũgunt᷑ hec
tria.dñs deꝰ nr̃. ſe ex incidẽti tranſcurſis
redeam ad cm lemiat amoꝛis.q̃lẽ hũit aplłs
nr Remigiꝰ ð qͥ legit᷑ ꝙ bonitatẽ ⁊ benignitatẽ

mãſuetiſſimi coꝛdis ondebat in lenitate mo⸗/

nis.qm̃ deꝰ in fide ⁊ lenitate ipᷣiꝰ ſctm̃ fec ulũ.
Hẽmcerte in amoꝛe ſponſe obiectũ ↄueniẽ
tiſſimũ veu.bẽm ↄiunctõeʒ ipſi ad ſoonſũ per
oſculũ intimũ.⁊ ꝑ inheſionẽ ad ſedẽ amoꝛis pꝑe
ctus ſuũ qð notat᷑ in vberibo.⁊ ꝑ lenitiuã olei
leticiã. iuxta ilð. Vnxit te ðs oleo leticie.
Supeſt aſſignare cognitoem ꝑceptiuã qm̃ de
lectatio ⁊ lenitas ẽ ꝑceptio cõueniẽtis ↄiũcti.
Difficultatẽ auget vᷣbũ hugõis.Amoꝛ inquit
intrat vbi ↄgnito foris ſtat. Allð inſuꝑ ð qᷣdã
omelia poſ ſu mus figere deſideriũ/vbi nou eſt
fas ĩferre obtutũ. 1. ẽꝗqð mag;.ↄgſcim de ðo
qͥd nõ ẽq; quideſt.
ta igneiamoꝛis lingua eius pꝛopꝛietas e

*. .
2 4. 2

noꝛu Mirusvo ardoꝛ T inextiguibil fragra
tia. Certe ſvonſa cõceſſo iã oꝛis oſculo fidẽt po
ſtu lato wlut ab abſete/ſuſcepta fuerat ad vbe

c vᷣo loquatur mar

Do ꝛ ardet. Colligit boc ex feruoꝛe
vrſiderij ſvonſe ad ſwonſum Trahe me
ſt te. curremus in odoꝛẽ vngentoꝛuz

ra ſpõſi qm melioꝛa dixit eavino.fragrãtia vn

guetis opſmis. expta loqtur ⁊ electata. Hã
ſubiũgit Oleũ effuſum nomẽ tuũ Nuncex
ſatietate ⁊ vbeꝝ plenitudie/velut inſatiabilius
ſeſtuãs clamat rahe me p'te/curremi odo
rem vnguetoꝝ tuoꝝ Aure dixit ð amoꝛe ſera
phico dyoniſi ꝙ ẽ ſupferuid⁊ holocauſte pur/
gatir ain ⁊ ſexaphin interpᷣtat ardẽſ.Eſt qͥdẽ
in angelis ardoꝛ iſte.eſt in ſingulis etiã beatiſ
quib eſt vna vox letantiũ et vn ardoꝛ coꝛdiuʒ

ꝓpterea dicũt᷑ lapides igniti.pᷣcipue tñ⁊ in ex

cellentia ſexraphicꝰ oꝛdo poſſider hũc ardoꝛem.
Pꝛopterea nec ipᷣe a ſcia ſicut crubin neccle
rubin ab ardoꝛe nomiatur.qᷓ;uis abſq; vlla du
bitatõe.⁊ ſeraphin cognoſcat ⁊ cxxrubin arde⸗
at. ſic⁊ volũtas cogſcit ꝑ intellectũ.et ardet ꝑ
voluntatẽ intellectus. icamusidcirco de

ſeu

ardoꝛe ſpõſe.ꝙ ſi eſt abſq; cognitõe. alio

quin delectabilis eſſe non poſſʒ.⁊ lenis ei
ſpõſus ſuꝰvᷣs vt opponebat᷑. Omis vtiq;
delectatio fit ex ꝑceptõe.⁊ omis ꝑceꝑtio
ſine dubitatiõe / eſt cognitio. nõ qliſcũc;
ſed expimẽtalis ⁊ pꝛactica.eſt pñs q̃ſi per
ſenſum ens vel exñs.q differt duplx a co⸗
gnitõe ſolũ ſpeculatia ⁊ diſtinctiua ſeude
claratiua. Pꝛĩo qꝛ reſpicit prinapalit bo
nũ/ſʒ ſyculatiua ver. aut ſi magis phylo
ſophice dixerini reſpicit plane vex.qꝛ w
rũ eſt obiectũ intelleciꝰ. ſed ñ ſiſtit ĩ ſola
rõne weri.imo ꝓut ↄſone vel cõfoꝛmit᷑ aut
cõfeſie ſe hʒ ad apetitũ boniꝓtendit᷑.
Exq̃ diſtinctõe ſumit᷑ illa altera.de intel
lectu pꝛactico ⁊ ſpeculanuo.
cundo perceptio exiꝑm̃talis ⁊ pꝛactica a
ſxculatiua in oꝛdine ⁊ oꝛigine.qꝛ neceſſe
eſt gerceprõem ſeqͥ ↄpatõem appetit pᷣſer

tim volitiui.⁊ab eodẽ cauſari.ꝓpterea reꝛ⸗
ctevocat᷑ hmõi perceptio oculꝰ volũtatis

vel amoris ſui maxie eliciti.qm̃ iñ cauſat
nec alit oriref De e efficaciaa dicẽdũ erit
inferi ſuꝑ illo. Uulneraſti coꝛ meũ ſponſa

in vno ocloꝝ tuop. Eliciam exinde pul

cerrimã de cognitiõe exꝑimẽtali ſcintillãꝗ
ritat reſpectu amoꝛis.ſponſe ad deũ ſpõð

ſum. Aiolentioꝛ wlemẽtioꝛeſt iſta pce⸗

ptio ad trahendũ pꝰ ſponſuʒ q;ᷓ ſeculatiua
Ratio iã tacta eſt ex oꝛdie lr̃e.⁊ ptʒ exem
plo iã inducto ð ſcxiptura quã ſcribir ma

nus ad direcnõem oculi. Si eni oñderet
oculꝰvolũt ati ſcribentis.tmmõ ſpeculaii

₰

ue qᷣdã exẽplaria lr̃ap ſub qdã obſcura ge⸗
neralitate/ volũtas ñ ita traberet᷑ ⁊ allice

ret᷑ ad ſcribẽdũ.ſic̃ fiet ex pulceria ſcripfa
ſua quã ꝓducet/quã ꝓtin inſuꝑ oñdet xꝑ

apiens oculus.qm̃ oculvidet voluntate
ſe kegnn⸗ſent volũtas mouʒ oculu ad vi
endũ lr̃as q́s foꝛmat mediãte manu. ſed

impio ſuo. Sentiẽs igit᷑ vis affecriua
motiua pulcritudine egregiã in litre
ris aut picturis / q̃les alibi nõ viderat.qꝛ
nõ ſeripſerat trakt᷑ ampli'ad ↄtinuanduʒ
ſcripturã.pᷣcipiens tũc oculo ꝑmanete in
hac ſua opatoe directiua. vt ꝑmaneat et

delectef᷑ in vi motia ſua.qm̃ ex dici duo⸗

bus ↄſurgit ⁊ oꝛit vlemẽetioꝛ delectatio

que fᷣm Ariſt. ⁊ expientiã tʒ opantẽ ĩoꝑa
tione. Yacile erit ex hac vna ſi litudie côſẽ

derare ſenſibiles alias innũerabiles.? ex
illis aſcẽdere ad ꝑceptões T motões rõis

et mentis.quales plurimi/non habentes
exercitaros ſenſꝰſpũales ñ aduertũt.niſi

foꝛtaſſis in foꝛmis ⁊ volucx fantaſinatuʒ

iffert ſe

fſpndin
Utell

Man

numnet
lbor
gbimmt
Rca⸗
Colſo

tiel

cupi
eſt⸗
hahe
gerip
leno
ctss
hoͤtn
ſoꝛtin

um

ſtun d

Manes
Nhius
Wes
Men
gois
nert
wo
ner

ſe

. ua

ſo.
t
SPls
Ur
ſune
ſose
ſ
ſer
ſa
P
jet
eg
s
tls

Bimplalmaſecunda

ſicut ex ſola ⁊ ſimplici fideet ſxe de deo in
ſolo enigmate. ꝓper q̃les foꝛte putãt aliqᷓ
dictũ illud qð inductũ eſt ve cognitõe dei
magis cogſcitquid nõ eſt q; quid eſt.
Winnta Ppꝛietas.

„ Moꝛ ingreditur cellas Intro⸗

duxit inqͥt ſwonſa me rexin cella⸗

ria ſua Lui cõgaudẽt ⁊ aplaudẽt ille de

quibo iam bis dixerat adoleſcẽtule.Ado⸗

leſcẽtule inqͥt dilexer̃t te.Et ſe rurſus cõ⸗

numerãs ſe eis Curremus in odoꝛẽ vn

guẽtox tuor. etabimur inquiũt ⁊ exul/

tabimus i te mẽoꝛes x bep tuoꝝ ſuꝑ vinũ
Reca diligũt te ¶ Kecti dicũt. Amo te
Conſonce loquit᷑ diſcipul ille quẽ dilige⸗
bat ieſus.Odor tuꝰxpᷣe in me excitauit cõ
cupiſcentias eternas Opſe q̃dem xpᷣs rex
eſt / de quo pulcerrima mulieꝝ mr̃ ſua fas

habʒ dicere. Ecce odoꝛ filij mei ſicut odoꝛ

agri pleni/cui bñ dixit dñs:ſine cui/odo⸗
re nõ cuxritqꝛ nẽo venit ad pꝛẽm nihᷣ tra
ctus a filio ſicut nec ad filiũ nemo venirxe
põt niſi pr ſuus traxeriteũ. ¶ Büt aliq

ſoꝛtiti aiam bonã.quos etiã a pᷣuero notai

niman helare ad diuios odoꝛes ⁊ ad cele

ſtia veſideria.naturali quodã inſtinctu ſu

ſpendi.nõdũ hñites rõnis vſuʒ pleuũ. Ha

lent alij caruas in terris anias a celeſtiuʒ

inanes inſtar pecoꝝ ¶ Diſcipulus patris

vnius in heremo queſteſt eidẽ cũ admi⸗

ratõe ꝙ vn ex fratribo awſtatauerat. Mi
rare inqͥt poriꝰfili.quo pacto remanet ali⸗
quis cũ nullꝰbic remanere poſſit / ſi nõ ve⸗
nerit ſpãlitex a vo.nõ hũano ſo lũ cõcilio

iractus. xemplũ addidit de vario ge⸗
nere catulor/ Aor aliqͥ perodoꝛẽ beſtie ꝓ

ſequunf eã infatigabilit᷑.dũ alij q;uis ex
citati per clamoꝛẽ ſtatim deſiſtãt.nec alios
comitaf.quia odoꝛẽ venaticũ nõ hauriunt
naribꝰ. ¶ Chꝛiſti bonꝰodoꝛ ſumꝰ/dicebat

apls. ſz ñ omibo ad vita:.quẽadmodũ iu
das/qñ dom' repleta eſt ex odoꝛe vnguẽ/

ti.nõ cucurrit ᷓ lapſus eſt. Lales notati
ſunt ab adoleſcentul dicentibo ad ſponſaʒ
Recti diligunt te Nouerat eſſe nõnul

los qui rectis eã oculis aſpicere ñ poterat

nec odoꝛẽ optimũ eius ferre.nigrã quoq;
ſpernebãt ⁊ fuſcã. ¶ Poꝛro qᷣd egerit ſpõ
ſa quã introduxit rex in cellaria ſua ſatis
colligit᷑ ex lencia ⁊ exultatõe adoleſcentu
laꝑ luap in vberib' ſuis / ſup vinũ carnalis
leticie/aut ſapie ꝑ induſtriã adqͥſite Col
legit itaq; ex diuie ſapie theſaux atʒ cella
rijs docttinas vꝓberes pietaij.Eſt ei infini
tus theſaur vib qᷓ qui vſi ſũt ꝑticipes et

fecti ſunt amicicie dei. ¶ Aue vo ſint hu
iuſmõi dectrine pietad. ꝓOut noĩat aplus

pſt dicen ſi pꝛi aliqᷓ de ſexta amoꝛis pꝛo
pꝛietate terigerimP adaptaueriꝰacanticoꝛ

dũ / hoc ẽ adcanticum coꝛdis omja qᷓ dicta

ſũt ⁊ dicẽtur ſuꝑ hmõi canticis canticoꝝ.

Sexta ꝓprietates.
aoꝛ pulcer/ et ipſe niger. Nigra
lqt ſum ſʒ foꝛmoſa filie hiertm.

Abbſtractũ/ꝓ ↄcreto ⁊ femineũ ꝓ maſculi /
no freont accipim.qm̃ ſicut ſvonſi ⁊ ſpon

ſe vn ẽ ſpũs. Ita vox cõis ẽ.Nolite me cõ

ſiderareq fuſca ſim/qꝛ vecoloꝛauit me ſol
Quid pulcritudo ſponſe niſi ſua ad deum

ſincera duectio: Quid nigredo ſua vel fu⸗
ſcedo niſi timoꝛata ⁊ reuerens hũiliatio?
Sua qͥ pe plcritudo ſua qʒ qntũcunq; pu
ra ⁊ feruida dilectio/ necnõ cognitiõis da
ritudo/qͥd eſt ĩ eſtimatõe ſua/dũ ↄpat ad
illũ ſolẽ iuſticiede qͥ ſubiũgit. Red dẽs cãʒ
ſui timor in nigredie vel fuſcedine vł pal
loꝛe notati.qꝛ inqᷣt decoloꝛauit me ſol.Et
ita decoloꝛauit vt i caliginẽ ⁊ tenebras to
ta ruat. Ea in trãſcurſu ſolo.qm̃ alibi
latiſſime ⁊ pluries in vtraq; lĩigua rracta
uimꝰ/fiat aꝓplicatio canticoꝛdi noui ad h̊
epithlaamiu ſm ꝓpꝛietates ſex in dupli
ci pꝛio notatos ↄfoꝛmit ad notulas et vo
cẽ eiuſdè cãticoꝛdi q̃ ſũt he ̃ᷣm qᷓsomis do

ctrina pietat q haurit in cellarijs ſuis cã

tari pᷣt in armonia aganene, meroꝛ
ſpes timoꝛ ⁊ pietas. u
bic accipitf aõꝛ ↄſurgẽs ex affinitate.oĩs
auũt affinitas ꝓcedit ab ipᷣo pr̃e luminuʒ
ex q̊ oĩs ꝑr̃nitas ſᷣm aplin in celo ⁊ in trx
noiat. ¶ Repetitio. Oſcula poſcit amoꝛ de

lectat. ecce gaudiũ.lenit ecce wloꝛẽ ꝑ idi⸗

reciũ qͥ lenit᷑ Et ardet.i.deſiderat velemẽ
ter eccce ſm. Ingredit᷑ cellas pulcer ⁊ ip
le niger. ecce tinoꝛẽ in nigredie ſen pallo
req̃ eſt timẽti coloꝛ apt. Effect eĩ t

ris ẽ palloꝛ ꝓpt ſpũs ↄſtuẽtes ad coꝛ.¶¶ Ri

at hic diapialma: h̊ ẽ pauſatio pſallẽtiuʒ
in caͤticis ꝓ r̃creatõe cãtantiũ.tin etiax
poſſit ipᷣa toctrina pieta diligẽti inſpici
qm̃ pietas ad oĩa valʒ qᷓ cãticoꝝ oĩm ĩ coꝛ

dibo nĩis radix ẽ exẽplar ⁊ finisput vber

rime/ vtinã fructuoſe tractata ꝑer nos de
canticis manifeſtant. ¶a. Haudiũ e.
Ss.i. Pietas.o. imoꝛ v. Doloꝛ.

Fimto diapſalma/

te pꝛimo. Sequitur ſympſalma ſecundiũ
Pauma pꝛopꝛietas ſeptuma in oꝛdline.

ſt ãt pietas ꝓut

. .
4
. 4 4

in meridie (ttendat
Aũ cito nomẽ Regis/qð eſt excellentie et

Buper cantica canticoꝛumn

Ppugnatur amoꝛ. Filij inquit
mr̃is mee pugnaueũrt ↄtra me

yvnũ exĩmediate ptedenti / vbi
cãm reddit ſpõſa ſue nigredis dicẽs.qꝛ de

coloꝛauit me ſol.ſol videlic; iuſticie.pmit

tens me tribulatõis ⁊ tẽptatõis ardoꝛibo
exponi.Cõtra qð ðꝛ in pſal.Per diẽ ſol ñ
vꝛet te. Juxta quẽ ĩtellectũ filij mr̃is ſue
pugnãtes ↄtra eꝗ acciperẽtf i ſiniſtrã pteʒ
vl de puerſis ecclie filijs.vel de demoib
qui ꝑ creatõem ſunt veitat mr̃is oĩm fili

Vel certe de adã eua/quoꝝ flij neq; ſũt
tirãnici mot ↄcupie oꝛiginał.quoꝝ lexxe
pugnat legi mẽtis/q̃ diuertũt aĩiam verbi

genã ad infimas/ ad infames vineas. tot
veſiderioꝝ qbꝰ obnitinõ ſp pᷣt. Sicut eĩ

totiens delrik apie: Ema iivnſe vineam

is veſiderij aſſiduo feruoꝛe cu⸗/

Pꝛin celeſti⸗ feruoꝛe
ſtodire nõ pᷣualet. Inde palloꝛ ille timo⸗

ris/⁊ fuſce nigreq; vecoloꝛatiõis.qꝛ velle

lvnũ. ſibi adiacet.poſſe qt nõ inueit iuxta
votum ¶ Büt alij ſenſus ꝑ anagogiã / et

in wnã pteʒ de filijs ecclie celeſtis/quos

angelos ĩtelligit amoꝛ ſponſe /q̃lis fuit i
le angelꝰqͥ pugnauit in luctu cõtra Yacob

Aut certe per allegoꝛiã de ecclia gentiũ ſe

coartef.vt cepim canticũ nr̃m ad amoꝛeʒ
ſponſe.Et qͥd ſm doctrinã pietat rſonẽt

lxc⁊ ſeqntia pſcrutemur. Hõ eni fruſtra
Dixit amo: ſponſe pꝛius Introduxit me.
Rexiu cellaria ſua/ſed illic edocta eructa

uit vbum bonũ dicens oꝑa ſua ⁊ vota ei
qẽ regi.qm̃ facta ẽ ligua ſua calamſcribe
velociter ſcribentis. ¶ Scoa ꝓpꝛietas.
oꝛ igit᷑ veſideiat

Indica mihi inqͥt ſvonſa quẽ dili
git aia mea.vbi paſcas vbi cubes

die (Atrendat pietas quẽadmo

„ –

Dignitatis veſſexit ſenſim in nomẽ paſto
ris. Abi paſcas inqͥt. Scimus attribui
paſtoꝛibꝰ //amatoꝛia carmina. vbi ſimpli⸗
(itas libera ⁊ capeſtris ſine vole

vbi nec arrogãtia dñat᷑. ¶ t qm̃ ex hbac

Apꝛietate pendent nõ modicũ pcedentes

ſeqntes.ↄ ſideremqͥd ſibi velit amoꝛ qui
cſiderat alta tenere.et tã alta vt noticiã

de ſponſo ſuo deo meridianã audeat oſe
lare ECötzar ex voctria pieta hauſta.in

ſapie ce riabluce in genere notici
ameè amoxr dini. Meridianã de ſe 1 apð
ſe vbi eſt q eſtens pux ſuꝑ ſe r̃ſexũ. Me

ridianã ſcdo noticã dicim c vo. ſed exX⸗

Pengdet hec ſnia iuxta ſenſum

jpiam

tra ſe in creaka btã. tertõ matutinã in ip̃o
e creatuxis.qꝛto veſlptinã ĩ ꝓpꝛio genere

videndo creatas ꝑ ſculũ ⁊ in enigmate

maxie ꝓ ſtatu vie / vel i ſpeculo. ⁊ foꝛtaſſis
in enigmate quod veſtigioꝝ etiã in pr̃ia
Ault amoꝛ ſponſe / ſoli intẽdere.quẽ ex to
to coꝛde ñ diuiſo/nõ diſperlo diligit. Pe

tit idcirco pñtiam ſponſi iugit agnoſcere /

8D cã ſubdit in ſequent ꝓpꝛietate.
. (Tertiaapꝛietas
Moꝛ eſſe vagus refugit dicens
NHe vagari loc ẽ vane agi. inci⸗

eni diuiſionẽ ab vnitate ſeꝑante recipit.
aut nutrit/lvꝛret ⁊ amoꝛ tanqᷓ; vmce dile
cto cõtrariũ.Pꝛeterea ſodales hoc locoet
greges ſilł ⁊ tabernacula paſtoꝝ in ꝑtẽ in⸗
telligim vni ouili/vni gregi/vni paſtoꝛi

Octus eſtamoꝛ ſxonſe. vt altera

ens ſponſus ſed ne ſuꝑbiat ſponſa

immo cognoſcat qualiter et vnde wnum

iſtud accepit dicit in altera ꝓpꝛietate. Si
ignoꝛgs te ⁊c.Etx iũgit ꝓ qͥnta ꝓpꝛietate.
(Muinta ꝓpꝛietas. et eſt vndecima.

ergo ſponſus neq; cñ auſteritate in
lignabüdus abijciẽés Si ignoꝛas te ait
O pulcerrima mulier ſip nõ intelligẽs

Egredere ⁊ abi loc ẽ egredieris ⁊ abi⸗

bis vagabunda poſt veſtigia gregũ in di
ſpſione hac illaq; diſcoꝛditer erxrãtiũ ⁊
illic paſces edos ſenſuũ tuoꝝ qͥ ponendi
ſy Huta ſiniſtrſub varietate paſtoꝝ taberna
tatui meo ĩ curribo pharaonis afſimilaui
te aica mea qꝛ grãm ↄtẽplatõnis q̃ te ve
currib pharaonis eripiat. q̃ ꝑſecutrices

curas pdere te volẽtes ꝑdat largitus ſuʒ.

Dedi pᷣterea vt eẽnt pulcre gene tue ſi⸗
cut turturis in hõ eſtate ↄuerſationis er
collũ tuũ qð mihi te oↄiũgit ſit ſiẽ mõilia

ANos qͥʒ murenulas aureas qᷓ ſunt ſnie

pietaſ auree faciem tibi wrmiculatas
argẽto eloqntie/qm̃ eloqa mea eſoquia
caſta ſũt.argẽtũ igne examiatũ purgatuʒ
terxre purgatũ ſeptuplũ.¶ Sit hecinteri
ꝓ ↄcoꝛdia ⁊ ſimpſalma te ſcõo ↄtexta.abſ
qᷓ; pᷣiudicio ſniaxꝝ qᷓs eẽ multiplices ali⸗

as,/nõ me latet.fiat recurſus ad ꝑetitõe;, ·
deſideriũ ſpõſe ex amorʒfiducialoqnt.A

R——
7

poſt greges ſodaliũ tuox quicqͥd

Cõtrariq accipi. ¶ Quartapeletas. ? 6. x.

denotat amoꝛis ꝓpꝛietas.⁊ hoc ſci⸗

Hoꝛ eſteques dei / q vehit. . 1 whi
tur Equitatui meo ⁊c. Glãdiẽs

4 Annnplicgtil in falſitate ⁊ vani⸗
ð ne feceris aut factura ſis equi

ſumie
ntalv
hiiſa
ſe Cui⸗
gu
mnri
inalio
wlale
ſicut⸗
matas
ſoonſa
el var
jan
introa
Alreue
Ultabil
or ſi
lslon
pienn
nüſcen
1 Kdio
(i
hos
nori
nilib
fas

rem
ſibi
amo
dilig
ction
Dle
ecti.
ſoge
s
e
ſee
ert

npeein
ihatri
N Aen
ripra
ſewnun
r.S
etne,
n.
ſerhi
Nities
em
s te ait
nsabi
mndi
nini
iwneni
vübe
tenymn
fs en
fimlän
ileᷣ
noſi.
eluefi
nis el
möl
ſunſie
aluis
eogne
Ulgauc⸗
uitvei
tun
g
nlhe

ſtudio torculatũ.

Bimpſalma ſecundu

mo te Indica mihi ꝑ amoꝛem tuũ quo
amas me vbi paſcas. vbi cubas in meri )½
die ¶ Accipiatur ſeqntia qᷓ̃ſi ꝓ dyapſal-
amate ad iũlluſtratiõeʒꝭ canticoꝝ.¶ Dicãa*

hic cũ petro de cuiꝰ filia cariſſima petronel

la hodie meminit ecclia. Gonũ ẽ nos hic

eſle/nõ vt faciam tria tabernacla. Neſcie

bat enĩ qͥd diceret ſi vt leuãtes ocłos no
ſtre ↄſideratõis neminẽ videamus niſi ſo

ſum ieſum qͥ ꝑ effectꝰ varios ⁊ inſtinct q̃

rit a ſuonſa amas me: Cui q̃ſtioni ſemper

bñ cõſaa ſpõ ſa rñũdet Dñe tu ſcis qꝛ amo

te.Cui dñs rñũdʒ. Paſce agnos meos.Et

peragnos hic foꝛtaſſis intelligimꝰnõ incõ
grue idẽ qð ꝑ adoleſcentulas ð q̃bo ſupꝛa

in alio ſimpſalmate q̃ ſtatuũincipientium
vl aialium ⁊ impfectox ſignificat ⁊ tenẽt
ſicut ꝑ filias hierlm nos in gloꝛia cõſum /

matas aias vel angelos intelligun a qᷣbo

ſponſa cõſolatõnem petit ⁊ accipit/mutua
et varia collocutione freqnter exibibita.
Itaq; cognoſcẽtes adoleſcentule.quòniã

introduxit rex ſwonſã in cellaria ſua. Ita

ei reuelauit eis ↄgaudẽt mox ⁊ dicũt ex
ultabimꝰ: leta bimur in te/mẽoꝛes vberũ

tuor ſup vinum Plus eni delectat ãcil

las ſponſe adoleſcentulas.lac doctrinalis
pietatis ſtillantes ec vberibus ſuis q;wi

nũ ſcientie cuiuflibet ſecularxis vel hũano

has/nũc illas pꝛo deſiderio paulatim ad
noticiã ſponſi puenire ſatagẽtes/⁊ ſe mo/
nilibo aureis vermiculatis argẽto qᷓntum
fas eſt oꝛnare/cupientes po
rem mutuum ſponſi ſoonſe multiplices
ſibi qᷓſtiunculas indicari. ¶ Pꝛima q̃ſtio
amoꝛ ſponſi ſũmꝰ nunqͥd pᷣt tot totaliter
diligi ⁊ a diligẽte hr̃i. Aſone diſtin
ctionẽ. Cõcuxrunt enĩ a

lectũ. Itaq de ſi eſt tous deſiderabił.qꝛ
totus bon. Ita ẽ de ſe tot/ totalr diligi
bulis.qꝛ finis vltimẽ.

ſe extoto coꝛde/ex tota ala/ex tota mẽte
ex toto intellectu/⁊ ex oibus vixibus ſuis
Alioqͥn ñ pciꝑet᷑ ſi nõ poſſet ipleri.Qð fi

et maxie dũ venerit qð ꝑfectũ ẽ in patria
ſt ↄphenſiões eẽ.qm̃ appᷣhendunt
pm totũ poſſe ſuũ /totũ none.totum velle

——

vbi dicũt ⸗

Pꝛoinde tertõ ſi fiat collatio diligent ad

Dilectũ / ſic dilect' deus ſolus a ſe totalit
diigitur : copꝛehédit ſcut ſol bʒ cterni⸗

lio torculatũ. ¶ Mõſtituam igit añn
conſideratõis oculos adoleſcẽtulas.nunc

ſtulare pamo
ad dilecröem tnia.
Dilectꝰ diligẽſ/⁊ hitudo diligẽtis ad di

¶ Huigens vo aia
poteſt tota ⁊ totalr diligere.videlʒ extota

99

tatẽ ſolꝰ lucẽ immẽſaʒ ⁊ inacceſſibilẽ inba

bitat. ſolꝰ nulla cognitõis finitate circunꝰ

ſcribi põt.ſolꝰin eterna trinitate ſu i plẽo

et infinito tonitruo magnitudĩs reſonat

in ſecula ſeculon loqnte q̃libet perſona ad

alterã. Amo te Amo te.Amo te.( Amoꝛ
KRñſio ↄfoꝛmi

quid amat cũ deũ amat:

ter ad Aug.querentẽé. Quid amo dũ de/
um meũ amo? Amo qndã lucem quã non

capit locꝰ.q̃ndã ſonũ quẽ nõ capit tẽpus.

quendã odoꝛẽ quẽ non ſpargit flatqndaʒ
ſapoꝛẽ quẽ nõ minuit edacitas.qndaʒ am
plexum quẽ nõ diuellit ſocietas.( Amoꝛ

us? ¶ Rnſio ꝑ diſtinctõem cuiꝰ ignoꝛan
tia multos turbat. Aut eniʒ q̃rit᷑ e cogni
tione quidditatiua dei ꝑfecta ſingulari et

nund ognoſcit duigendo deũ.quid ẽ de

aſpectiua ſeu diffinitcia.⁊ hoc quodã mõ v-
rũ eſt qð neſcit viatoꝛ quid eſt ðs. immo
nec compᷣ henſoꝛ miſi cognitõe ⁊ dilectöne
actuali finita foꝛmalit ſicut eẽntia vtus

et oꝑatio finite ſunt. Si vo qritut de co

gnitione ⁊ dilectõe quidditas dei ſub ge⸗
neralibꝰattribu appꝛopꝛiatis.ſibi per q d

nois deſcriptiue/⁊ excellentiã ſupabun

dantis affirmatõis qᷓlia ſignificãt omnia

nomiĩa imẽſitatẽ dicentia explicite vel im
plicite.conſtat ꝙ nedũ in celo intuitiue/
ſed etiã in via abſtractiue cognoſcit᷑qͥd ve

us eſt/imo ꝓ regula. Quantũ qͥſq; cogno

ſcit de deo ꝙ eſt.tantũdẽ ipſe nouit quid

eſt / ſi ꝑfecte:ꝑfecte.ſi imꝑpfecte.impꝑfecte
Neq; enĩ ſunt audiẽdi qͥ dicunt mpũ de

deo cognoſci/ſi nõ cognoſcat oĩs er ꝓpꝛie⸗/
tas/ loc ſalzẽ in negarõibꝰhʒ inſtantiam.
Veriſſimũ quippe eſt ꝙ ðs non eſt lapis

vel afinus. Quantũ vo ſat᷑ de deo quid nõ

tundẽ de veo qᷣd ipſe eſt. mne
immediate diligit deũ dicẽdo ſibiaæracit
Amo te toto coꝛde. Amo te tota anima.
Amo te tota mẽre.Amd te toto ĩtellectu

eſt (cũ pꝛiuatio cognoſcat ins cit᷑ tan

ſine deceptõe.tota voluntate ſine ↄtradi

ctiõe.tota mẽoꝛia ſine oblimõe.tota vtu⸗
te ſine defectoòe.ex oĩbus viribo ſine diſcre
atiõe. Deniq; ꝓpt te ſincerit et vnice:ꝛ
nſio ꝑ ↄſideratões efficacẽ excellẽtiã
hbẽ oꝛõis. Almo te/amo te/amo te deſignã
tes. ¶ Amo te vxbũ ẽ ⁊ cãticũ ꝓprijſſime
cõueniẽs ⁊ eternałr toli trinitati. Añ vᷣbo
loc dñi celi firmati ſut/⁊ lc ſpũ oꝛis eiꝰ

oĩsvt eoꝝ. Jpᷣe enĩ dixit ð qlibʒcreafa in

eſſe ꝓpducta.Amo te facta ẽ. Suum eniʒ

oꝛ nunqd

Guper cantica canticoꝛũ

vult creafe eſſe ⁊ bñ eſſe.tm̃ dicit eidẽ ⁊ ꝑ
effectupamo te. ¶ Amo te. Vox ẽ vel ofo
in qua ⁊ ꝑ quã ſicut in enigmate cognoſcit
leus vn in trinitate/⁊trinꝰĩ vnitate dixit
Amoꝛ nr̃ ieſus ꝙ Yota vnũ aut vn' aper
nõ pᷣteribit a lege. Fuer̃t qͥ ꝓpfea ex ſr̃is
ſcripfe tanqᷓ; ſemiarijs ⁊ elemtis vitatũ
conati ſũt vt Joachim ĩtelligere.i.intꝰle
gere. mlta etiã vſq; ad ꝓphetias de occult
et futuris.ſʒ ĩ muli fefellit iſtũ audacioꝛ
curioſitas ꝙᷓ; ſatis erat ad voctrinã pietas

Dicamg cũ ſobꝛietate ꝙ; in hac dictõöe

Amo /ſignat pꝛincipiũ mediiꝰ: finis ſᷣm

*

tres eius lrãs.Eſt enĩ pꝛecipuũ in creatu

nis veſtigiũ ſm pithagoꝛicos Pririin me
diũ ⁊ finis.qð peripatetici plꝰſpecificaue
rũt dicẽtes in re q̃libet eſſe tria q ſunt na
tura vᷣtus ⁊ opatio. ologi vo ꝑticla
rius ⁊ diffuſi aſſignãt in veſtigijs bertimi⸗
mã trinitatẽ. Reꝑit᷑ nanq; in oĩ re vnitas
vritas ⁊ hmtas. Reꝑit᷑ modſpẽs et oꝛ⸗

3 do. Reꝑit᷑ mẽéſura nſjer ⁊ põdus. Repit᷑

in magrudine longũ latũ 2 pfunduʒ. Et
ita ꝑ ſingulas rex ↄditiões noĩatim in re
nrꝗ. Otaq; dixit xpᷣus referente Yobãne
in Apocalp. ego ſũ alpba ⁊ o.pꝛincipiũ

et finis. JOungif apte ꝓ medio.Ego ĩ

ſtetit ⁊c. ¶ Rurſus hec lr̃a duplicata iu
xta moꝛẽ antiquũ ſcribendi cõplectif api
ces qᷓtuoꝛ lineales ꝑ quos in enigmate co
gnoſci pᷣt veſtigiũ trinitat ſil cũ myſterio
vnitatis ſic ſcripſert Inde qͥdẽ ꝙ; hmõi
dictio noõ ſine ſctiſpũs inſtinctu pᷣpoſi
ta eſt in canone miſſe ⁊ ſubiũctũ Clemen⸗
tiſſime pr̃ qð eſt nomẽ oĩs amoꝛis oꝛigia
le fundamtũ.quo ſumit oro dſuca ex⸗
aucditõis ſue aulũ.¶ Amo te/vox eſt vnm
uerſalr cuiuſlibet create. Sua laus inſuper
ſuũ capticũ fua iubilatio vᷣtus hvnoꝛ ⁊ ex
ultatio pſalmP oꝛganũ et adoꝛatõ.elixes
o creafa rõalis q pax facta es audixre ſil

et intelligere ꝑ omia generalr in deo ⁊ in

creatura.iſtã iocũditat᷑ vocẽ Amo te. In

felix ex aduerſo creafa rõalis q diſcoꝛdat

a tali cantico puerſa volũtate/cui placet
ideocanticũ amoꝛis ⁊ pacis/qꝛ nec dat

gloꝛiam deo in excelſis.nec in terris ha⸗

betpacem bone voluntatis. ¶ Pꝛete⸗

rea iure dixiſti O adoleſcentule/recti di

ligũt te. nõ iniqͥʒ.nõ diſtoꝛti ⁊ repꝛobi.hoc
cognoui dicit Ecẽs.ꝙ fecerit ðs hominẽ
rectũ/⁊ ipᷣ e myſcuit ſe infinitis q̃ſtiõibus
per curioſitatẽ/inſtabilitatẽ ⁊ cupiditatẽ.

uit in medio ſuʒ ⁊c.Et iohẽs mediꝰ vrim

ter deũ ⁊ creaturã

Pꝛimũ ĩ ali. m iĩ irraſcibili. tertiũ ĩ cõ
cupiſcibili. ¶ Amo te. Aox ẽerũpens ab

oꝛe pietat᷑ naternalis ĩ oẽs vniuerſalx ge⸗/
neratões. Pꝛeſupponit᷑ hic ex alijs ꝙ pie⸗
tas ẽ amoꝛ ↄſurgẽs ex affinitate. An iux⸗
ta diuerſos grad affinitatis diuerſificat

amoꝛ pietat is.vt pr̃is ad filiũ ⁊ econtra/

vixi ad vxoxẽ ⁊ ecõtra/ciuiũ ad ciuitateʒ.
aut patriã/ꝓpin pinquoꝝ/domeſticoꝛũ et
cõſanguineoxꝝ ad inuicẽ. Cõſtat ãt ex ax

ſtolica ſnia ꝙ ex deo pr̃e oĩs pr̃nitas in ce

lo ⁊ in terra noĩat᷑/ et ex ↄſeqnti qlibetpxi
mitas aut affinitas in oib generatõilp ce
li et terre/ nedũ in hoĩbo de qͥbo dixert qͥdã
wetax ipᷣius eteni genꝰſumꝰqð vᷣbũ fecit
apls ↄfirmãdo cathlicũ.Cõfirmat petł

¶ Amo te. voxeſt tã efficax viuax ? ſono
ra vt ad aures deiäiq̃ ſunt eius imenſa vir

tus cognoſotiua/ generalr imediate ꝑ⸗
tingat. Sciebat amoꝛ nĩ ieſus ꝙ omia de
dit ᷑i pr̃ in manꝰ. Dicebat alibi. Omne
gð dat mihi pr ad me veniet.Ad locũ q̊q;

ſuũ vnde exeũt flumia reuertũtur. Dicẽ
te ſalomõe/⁊ pbiſicã ſnĩiam ↄfirmãte com
mẽoꝛatã a Boecio. Repetunt ꝓpꝛios q̃q;

recurſus/redituq; ſuo ſingła gaudẽt. nec

mnet vlli tradit oꝛdo.niſi qð fini iunxe
rit oꝛtũ/ſtabilẽq; ſui fecerit oꝛbẽ.Etrur⸗
ſum altero metro Quia nõ aliter durare

queãt:niſi cõuerſo rurſus amoꝛe refluant

cauſe q dedit eẽ. Conſtat ꝙ reditꝰ iſte fit
ꝑ amoꝛẽ/ſicut altero metro dicit. Defoꝛ

mis qs lege benigna. ad te oↄuerſas reduci
facis igne reuerti. Quis aũt ignis ſit iſte
conſtat ex dioniſio de ãgelica hierarchia

in fine. Et eodẽ boecio.ꝙ eſt amoꝛ cõmu
nis inſit nafe.ð quo ſic exclamat O felix
boĩm gen/ſivꝛõs aimos amoꝛ q̊ celi regit
regat ¶ Cõſtat ex iſtis vitas ↄſideratois
rñdens inqͥſitiõi.ſi ðs ĩmediate amatur.
Perſpicuũ ẽ ita eẽ.Nihil qͥpe mediũ in
Szʒ foꝛte pticularioꝛ
erat intẽtio de amoꝛe lilero creafe rõnał
Dicemꝰ ↄſñiter.ſi pꝛiꝰ addiderim ad pꝛe⸗
ſſa de viuacitate huiꝰvocis.Amo te.
Amo te.tante viuacitatis vox eſt ⁊ effi⸗
cacie.ꝙ neq; moꝛs neq; infernꝰ illẽ oppꝛi⸗
mere valeat aut tollere.Hʒ infern bvꝛrẽ
dos gemit penaꝝ ex hoꝛribilioꝛibo claãoꝛibo
vicioꝑ.nihilomin tſultat ex ilł cũ iuſticia
et nafa ſil cũ mia.carmẽ pulcerrimũ ⁊ ſum
me armoniacũ auribo pijs ⁊ bõe volũtat
Habet locũ tenoꝛis ſeueritas iuſticie /ha

ebol
tetlocn
vlme⸗
lano⸗
nlate
ſpfer
ge tot
ſeide
ſtoqn
hent
liin
lamut
Dece
tüpfl
ſes.
guuth
kariſu
etalio
plicen
röcm
mis
ſansd
vnii
ginoi
ounnee
Cſtoſ
Die

ſcgen
gie
ſſa
bos
VW
ci
g⸗

nöͤig
ikee
Rgnr
Arr
haffiar
mnu
ne
ni
heren
e
Uepe
Phü ſeet
munr
demmn
rtſn⸗
menſayi
iitth
ganin
One

lüdge

n. D
niecon
ipiß
et, ner
iunre
Etr
durare
dektuant
bieſt
1 dein
1sleinc
naſi lte

Meapen
e
diori⸗
nit
olitu
e

latis de reliqͥs. voluim
vti ↄſuetudie generali de cauſalitate d ei⸗
ꝓin oĩi actiõe concurrit ſua ĩmediate ad

Bimpſalma ſecundi

bet locũ

ritatẽ/nec flumĩa obꝛuent eaʒ. ¶ Amo te
