de policia hũana q̃ a diuina exẽplata eſt.
In illa enĩ qñq; ligant᷑ ignoꝛãtes in eis q̃
iuris ſunt Knget ꝙ unll?qͥ pᷣt ignoꝛantia
inuincibilẽ ſufficiẽter allegare.pᷣt trãſgreſ
ſoꝛ legis appellari.neq; qͥ ad deuʒ. neq; qͥ
ad hoĩes Plerũq; tũ pᷣumit᷑apð homies
ii

De vita ſpirituali amme

aliqs eſſe ſciens.qꝛ nõ poteſt iuridice per
teſtes iuſtã ſue ignoꝛãtie cauſam aſſigna
re.pꝛopterea condẽnatur aliquãdo ꝑ ho⸗
ines ille qͥ vere innocẽs eſt apð deum.
= ſtatĩ ex his ꝙ apud faciẽtem il⸗
ud qð in ſe eſt nulla eſt ignoꝛãtia inuinci
bilis / neq; iuris neq; facti in lege diuina.
vel agens ex ignoꝛãtia tali nunq; peccat.
Pꝛimã ꝑtem tenuerũt doctoꝛes ercellen⸗
tes vt ꝛvilhelmus pariſieſi. Cõtra quos
ſunt valide rões pᷣſertim de ignoꝛãtia fa⸗
cti.nã ⁊ in talib eccłia eniã fallere poteſt ⁊
falli abſq; pctõ.vt cõcubitꝰ iacob cũ Qya
nõ inculpat/⁊ ita de ſimilib. Pꝛo ꝑte al/⸗
tera ſunt alij vt ꝛvilbelm anthiſiodoꝛenſ
q talẽ ignoꝛãtiã iã pᷣſerti facti aut iur hu
mani dicut poſſe cõtingere ⁊ eã inſuꝑ ca⸗
rere peccato. Et eas ſimilłr actiões nõ eſſe
culpabiles que ꝓueniunt ex ipſa.⁊ hoc fit
qũñ ſi nõ eſſet ignoꝛãtia talis / nõ fierẽt hu
iuſmodi actões ſecus vbi agẽs nõ minus

= id qð agit ignoꝛãtia tali nõ extã⸗
te.

eniq; dicit ſignum veꝝ qm̃ ſigna
falſa⁊ ſi ligare qñq; dicãtur de ꝑ accũs.vt
cõſcientia erronea.nihilomin? de ꝑ ſe ⁊ p⸗
pꝛie legis obligatoꝛie vim nõ habẽt

Subiungit᷑ in deſcriptõne ſignũ reuela⸗

tũ creature rõnali Etenĩ ſola rõnalis crea

tura obligabilis eſt. qꝛ ſola capaxkeſt diui
. ä ñ poſ-
ſſe

ſet eſſe aliqua creatura rõnalis non eleua
bilis ad cognitõʒ hmõi. vt infantes ſunt
de facto pꝛo tẽꝑe nõ eleuati.ideo nõ obli⸗
gati /aut ſi eſſet capax ⁊ ſi nõ eſſet ſubiecta
deo quemadmodũ ſpũſſctũs nõ eſt ſubie⸗
ctus patri ⁊ filio.a quibo ꝓcedit⁊ cognitõ
nẽ immẽſam accipit:talis nõ eẽt ꝓpꝛie ob⸗
ligabilis Et quoniã pꝛecepta diuina pꝛo
ut oꝛdinãt ad deumvt beatificatiuꝰeſt/co
gnoſci nõ pñt a creatura rõnali ex ſolo lu⸗
mine naturali.neceſſe fuit cõcurrere reue⸗
latõem quocũq; mõ fieret/ ſiue ꝑ angelos
ſiue ꝑ hoĩes / ſine ꝑ internã illuſtratõnem

ſicut apls loqͥtur de phis / quibo dicit fuit

ſe reuelatũ illð qð occultũ eſt dei. Sic eĩ

ſentiũt doctoꝛes ꝙ nemini deeſſet deꝰ in

quocũq; loco poneret᷑qui faceret qð in ſe
eſt vtẽdo ſcʒ bñ donis iã habitis.qͥn eum
de neceſſarijs ad ſalutẽ diuinitꝰ illuſtraret
ſicut dicit petrꝰ Actu.¶ SDeqtur in deſcri

ptivõe ꝙ eſt notificatiuũ diuine rõis recie

volentis teneri illã creaturã vel ligari ad
gliqͥd agendũ vel nõ agendũ.qꝛ fit a qbuſ

damqueſtio ꝗᷓ ſit rõ obligatoꝛia in deovł
recta ratio velvolũtas. Ponit᷑ hic vtrũq;/
quia nec recta ratio ſinevolũtate.nec ecõ⸗
tra ſunt in deo obligatõis cõplementum
Pꝛeterea q̃ᷓntũcũq; notificet᷑ volũtas ſui

ſupioꝛis / niſi ꝑ illãvelit ligare nõ ↄſurgit

obligatio.ſcõᷣm deductiõem durãdi ĩ hac
materiavbi querit an teneamur in oibus
cõfoꝛmarevoluntatẽ noſtrãvolũtati diui
ne Si enĩ ſoꝛtes leuat feſtucã.ſcit theolo

gus.ꝙ hoc deusvult ⁊ ita de quocũq; effe

ctu qui ꝓducit᷑. Hõ opoꝛtet tñ vt videt ꝙ;
theolog'talis obligetvelle ſilr. q;uis foꝛte
in his que pctã nõ ſunt.teneat᷑ non ſe dit⸗

foꝛmare remurmurãdo aut cõtranitendo
volũtati efficaci dei plene cognite.quẽad

modũ foꝛteꝛ⁊vilhelmꝰantiſiodoꝛenp⁊ alij
ſentiẽtes oppoſitũ pꝛioꝛis ſentẽtie intelle
xerũt Attamẽ hec cõſeq̃ntia nõ valet Iſta
volũtas eſt iuſtiſſima.vel iſta inclinatio⁊
tendẽtia ſunt rectiſſime.vtputa inclinatõ
nes naturales ergo ↄfoꝛmãs ſe ꝑ actum li

berum talivolũtati aut inclinatõi in revo

lita.aut in obiecto ad qð eſt inclinatõ.nii
q; peccat.Stat enĩ ꝙ deus pᷣceptũ ad op
poſitũ dederit vt ꝙ actualrvolũtas nihil
eliciat. Fatemur tamẽ ꝙ ſi act? elicitꝰ eſſet

oino talis. qlis eſt actꝰ naturał ille nunqᷓ;

eẽt diffoꝛmis.Nã hoc claudit repugnãti⸗
am.ſed hoc dicere.vel paꝝvel nihil eſt.

Tanddèẽ ſubintert᷑ in deſcriptõe / p dignifſl

catiõe ad eternã vitã cõſequendã/⁊ dãna⸗

tionẽ euitandam. Memini me legiſſe in

Durãdo ꝙ ſi nulla fuiſſet facta reuelatio
bhomi de ſua beatiſficatõe ſuꝑnaturali aut
damnatõe. nõ incurriſſʒ pctm̃ faciẽs ſis
ſum reũ dãnatõis eterne.⁊ ita nullũ fuiſſʒ
pctm̃ moꝛtale.Hoc dictuʒ de lege ſtatuta
vritatẽ habere videt᷑/ſed de poſſibili neqᷓ
q;·Nõnevidem ꝙ dans opam rei illicite
pᷣt ad penã hũanarũ legũ q;uis ſibi pꝛius
incognitã iudicari.Etqᷣcqd ſit tñ de poſ⸗

ſibili ita de facto ſe res bʒ/ oẽm obligatõz

diuine legis apð viatoꝛes ad finẽ tendere

vt dignificet᷑ homo ad vitã eternꝗ.:⁊ infer
nalẽ moꝛtẽ euitet. Juxta qð ſaluãt aliqui

nõ ipꝛobabilxrê/q̃lr apð dãnatos vel btõs
non ſunt leges pᷣceptiue. q̃les lomur.ad

quas ſcʒ volũtas diuinavelit teneri ſalua
tos aut dãnatos ſub nouis pᷣmijs aut pe⸗
nis/qꝛ in ſaluatis nõ eſt neceſſe In q bus

maxie habʒ locũ illð apli Juſto nõ eſt lex
poſita/⁊ in dãnatis eẽt inutile.Alioquin

deore
nmnüe
hecec⸗
vennum
Lrn
Durg
id
abes
Uundit
attbeno⸗
oaſgeft
ntig
znishrte
nonſedih
mmirenso
eräd
enßtaij
neintele
NAo
NMCinan
mincünn
Nrun!
möinr
Ncnränt
ride
Nütwnh
urſe
lenunq;
Nugien
nbick.
epdig
ändinn
notgſein
S
nmm
ianvlüfuſß
delgr tumn
choſtblin
vnmillui⸗
lisſbi hung
ſttidep⸗
enobliggto;
ine tene

Ucmnirine

annindlen
Vursrabi

eede
Innn

„2
nsinten
nenſe Ni⸗
ſi

dicendũ eſt vt videt damnatos continue
moꝛtaliter demereri.Quãuis autẽ digni
ficatio ad vitã eternã pꝛecipue cõſurgat a
deo dignificãte.vt a cauſa ſupᷣma⁊ dñan⸗
tiſſima.ſicut ⁊ lex qlibet a pꝛia lege ꝓfluit
vt emanatio q̃dã lũinoſa. Nihilominꝰ di

gnificatio foꝛmalis fit pꝑ grãm ſeu carita /
tẽ.⁊ meritoꝛia ꝑ actõem bonã pᷣceptoꝛum

impletiuã/ad pᷣcipiẽtis intentõem quã ex
plicauit cũ ait. Sivis advitã ingredi. ſer
ua mãdata ¶ Si nõ erram' in deſcriben
do legẽ pꝛeceptiuã tã affirmatiuã quã ne⸗
gatiuã put nõ erraſſe putamꝰ.apꝑta eſt no⸗
bisvia nõ mediocris/ad ꝑgendũ q̊ tendi

mꝰᷣplurimũ qʒ lucis allatũ eſt aciei noſtre

mẽetis ad inferendũ ↄgnoſccdũq; ſeq̃ntia
oꝛollariũ pꝛimũ. ¶ Nõ ideo ðꝛ aliqᷓ
lex appꝛopꝛiatevłl pure de iure diuino. qꝛ
ad illã obligat deꝰ Facilis eſt declaratio.
niã ſicut nihil fit abſq; deo cauſante.⁊ nu⸗
hil eſt veꝝ abſq; pꝛĩa veritate. Nã oĩs ſapi
entia a dño deo eſt Nihil pᷣterea bonũ abſ

q; pꝛĩa bonitate.nihil pulcrũ neq; ſuaue/
⁊ita de alijs put lectio pᷣcedẽs diffuſiꝰoñ⸗

dit. Ita ois obligatio caſſa eſt nec alicuiꝰ
roboꝛis vel momẽti.ſi nõa deo ĩpatoꝛe ſu
pᷣmovires habuerit MHõ eſt ptãs niſi a ðᷣo

inqͥ t apłs.verũtñũ nec oĩs effectꝰðꝛ appꝛo⸗

pꝛiate diuinꝰ / nec oĩs veritas ꝑtinet ad fi⸗

dẽ mec oĩs bonitas ad adoꝛatiõem. Cur
nõ ſilr poterit eſſe obligatio aliq̃ a deo/q̃ᷓ
nõob happꝛo

0200 grm ſecudũ

Non iõ pciſe ðꝛ aliq̃ lex vina ſeu de iu⸗

re diuino appꝛopꝛiate.qꝛ illã creatura rõ

nalis ꝑ reuelatõem aceegir ach fieri pt
ſicut in antiq̃ lege teneo fuiſſe in pluribꝰ/

deus reuelet ⁊ tradat ĩmediate aliq̃s le/
ges ꝓ ſolo regimĩe politico⁊ꝛ ciuili.quẽad
modũ de oꝛdinatõe leg iſrahel de taxatõ
ne penaꝝ ciuiliũ ⁊ ſimiliũ diceret/ ⁊ tales
appellantur a doctoꝛibꝰ leges iudiciales:
qꝛ tñ leges tales nõ ĩmediata ⁊ directa in⸗

tentõe oꝛdinãt in finevltimũ⁊ ſuꝑnatura

lẽ.deęficitvna cõditio deſcriptõis añdicte

¶ Pꝛo cuiꝰelucidatõe ⁊ vt dicti hꝰ rõna⸗

bilitas mag innoteſcat/adu ertẽdũ eſt ꝙ;
hõ qͥ ſubſiſtit ex duplici ſubſtãtia.vna ſpi
rituali et᷑na ðinaq;/ alia coꝛꝑali ⁊ moꝛtali
duplicẽ hʒ finẽ.vnũ ſuꝑnaturalẽ.aliũ na⸗
turalẽ qͥ hũanꝰpᷣtdici ſeu politicꝰ? ciuilis
Nuũuc ꝓ ↄſecutiõe pꝛimi finis date ſunt le/

Lectio Becunda

—

noſter eſt pꝛincipał ſermo.⁊ illas appella

mꝰappꝛopate ðᷣinas ſeu theologicas ſeu

de iure diuino.quẽadmodũ nõ oẽsvirtu
tes ſed eas dũtaxat q̃ ad deũ ĩmediate diri
gũt:theologicas ⁊ diuinas noĩiamꝰfidem
ſpem atq; caritatẽ. Pꝛoinde ad ↄſeq̃ndũ
finẽ alteꝝ qͥ hũanꝰqũq; ðꝛ.qũq; ciuilis et

politicꝰ. leges alie late ſunt.⁊ vt plimuʒ ꝑ

hüanã inueſtigatõeʒz ipoſite. Illevero q;/
uis oꝛdinẽt᷑ finalłr ad finẽ btitudinis eter
ne ſicut ea q̃ coꝛꝑis ſunt ⁊ coꝛpꝰipᷣm ꝓpter

aĩam factũ nullꝰambigit/eas nibilominꝰ

ðᷣinas neq̃q; dicimꝰ.alioqͥn leges ⁊ regu⸗

las medicine q̃ pacto nõ eſſe vinas cẽſebi
mꝰ: Ille ſiqͥdẽ reſpiciũt ſanitatis armoni
am ⁊viuacitatẽ ſenſuũ ĩtegrã.quibo leſis

nõne aĩa abvſu virtuoſoꝝ actuũ ðinoꝝ ĩ
pedita toꝛpeſcerʒ? Illas tn leges ſeu regu
las eẽ de iure ðino nõdũ qͥſq; dixit.qᷓ;uis
teſtet᷑ ſapiẽs medicinã ab altiſſimo creatã

qᷓ;uis deniq; ſint in eavel eẽ poſſint cõclu

ſiones plłime ꝑ reuelatiõʒ magis q; ꝑ hũa
nã inueſtigatõeʒ inſerte Perſpicuũ eſt igi
tur arbitratu meo/legẽ aliquã nõ idcirco
dici appꝛopꝛiate deinredinino⸗ deo re
uelãte ſuſcepta eſt. Hmõi ãt coꝛollarij co
gnitio / pdeſt nõ paꝝ ad elucidatõʒ mate⸗

rie pñtis/tã circa legẽ antiquã/qᷓ; i noua.
17.
6

Lirca qð deducit᷑vlteri nõ oẽs cano
nes ſummoꝝ põtificũvel decreta/ſunt de

lege ðᷣina.ptʒ hoc exradice pᷣmiſſa/q;uis

alie nõ deſint ĩferiꝰ aſſignãde. Sũt itaq;

plures hmõi canones ad politicã ſolũ co⸗
uerſatõeʒ accõmodati.(¶ E ſi dicat aliqs

Noõne bona ecclie oĩa ſpũalia ſunt.qꝛ ſpi
ritalitatẽ reſi hiciüt ad ſpiritalitatẽ indu⸗
cũt. Rñdemꝰſub alia diſtinctõe/ꝙ in poli
tica ↄuerſatõe hoĩʒ/ ſicut ſunt qdã ſpecia

liter deputati? dedicati ad obſeqᷓndũ deo

q̃ anthonomatice eccłiaſtici dicũt᷑ ſeu reli

gioſi. Alij q;uis ad deũ tendãt:qꝛ tũ ſuuz

magis eſt officiũ tractare ea q̃ ſunt ſecula⸗
ris policie.iõ ſeculares noĩant Hõ aliter
dicutur bona pꝛimoꝝ eẽ ſpũalia. licʒ ſint
res mere tpales.⁊ coꝛpꝰↄſeruãtes ſicut in
alijs. Sili roe leges oꝛdinãtes ecclłiaſticã
policiã dicũt᷑ plerũ q; ſpũales ſeu diuĩe qᷓ;
uis ĩpꝛopꝛie.⁊ alie ciuiles ⁊ hũane.
hoc loco fallũtur ⁊ fallũt crebꝛo qdã cano

niſtarũ/pᷣſerti in materia quã tractauimꝰ

ii 2

Si

ges a deo ppoꝛcionate ad finẽ illũ / de bꝰ

De pvita ſpirituali anime

de ſymoniavbi ſpũalia iudicãt illa que eẽ

carnalia ⁊ materialigꝗ nnline neſcit ¶ Co
rollariũ quartũ.¶ ¶

iuris diuini deducit᷑ CPꝛĩo.quia ſicut om
ne verũ omnivero cõſonat. ſic oĩs lex q̃ᷓn/
tuncũqʒ poſitiua ⁊ hũana cõſonat diuĩe
legi:/imo et exea deducit/ſaltẽ a deo⁊ btis
Ampli/ nulla eſt lex q̃ nõ innitat᷑ pꝛinci⸗
pijs iſtis. deo iubenti obediẽdũ eſt. Auto
riſatis a deo parendũ eſt Sugioꝛib ſuis

in eo ꝙ ſuꝑioꝛes ſunt nõ eſt inobediẽdũ/⸗

et ita nulla eẽt lex pure humana. cõtra id
qðveritas hʒz⁊ vſus cõis pꝛo manu
ductõe capiamꝰ ſile in eis qᷓ dicũtur fidei.
Non eni fidei aſcribimꝰ oẽm veritatẽ.que
ſequi p̃t ex veritatibo cõtentis in ſacra ſcri
ptura. Sed illas tantũmõ veritates ſibi

dam que ſpecialr reuelate ſunt/⁊ datead

credẽdũ/p btitudinis fine ↄſeqndo Sci
mꝰinſuꝑ ꝙ nõ oĩa q̃ ꝑ ſummos põtifices
imo nec ꝑ eccliam appꝛobata ſunt.eẽ cen
ſent᷑ de fide.alioqͥn obligarẽt ad ſui credu
litatẽ opuſcula ſctõꝝ oim doctoꝝ q̃ ꝑ ec⸗
cleſiã appꝛobant /ſicut de multis expᷣſſuʒ
eſt in decretoꝝ diſtinctõibo. Hoc aũt dici

neqͥt qᷓre necoĩs lexappellabit᷑de iure di⸗
nino.quã tulitvel ſummꝰpõtitexvel eccle

ſiavel pꝛinceps qͥlibet autoꝛitatẽ habens
dei in ſubditos.¶ Si vero q̃rit᷑ nũerꝰve⸗
ritatũ taliũ qᷓ̃ appꝛobate ſunt de fide. Re⸗
mitto nũc ad ea q̃ tractauit ockã ĩ ſuo dia
logo.libꝛo.ij.qᷓ;uis aliq̃ ꝓ incidentali de⸗
claratione ſum dicturus.

Seqͥtur erpᷣcedẽtib coaſſumptis qui

buſdã veris/ꝙ eadẽ lexdici pᷣt de iure diui
noꝰ⁊ naturali:⁊ hũano ſeu poſitiuo:ſʒ alia

⁊ alia rõne reſpectu diuerſoꝛũ. Et quideʒ
q̃lis eſt legis diuine ratio dictũ eſt e⸗
vero naturalis pᷣceptiua talẽ hʒ rõem. ꝙ
eſt ſignũ inditũ cuilibet hoĩ.nõ impedito
invſu debito rõis notificatiuũ volũtatis
diuine/ volẽtis creaturã rõnalẽ hũanã te⸗
neri ſeu obligariad aliqͥd agendũvel non

agendũ ꝓ ↄſecutiõe finis ſui natural.qui

finis eſt felicitas hũana/ ⁊ in multis debi
ta ↄuerſatio domeſtica.⁊ etiã politica.hõ

eni natura aial ciuile eſt. ¶ Qex huana ſi

ue poſitiua pᷣceptiua pure ⁊ appꝛopꝛiate/
deſcribit ꝙ eſt ſignũverũ hũana traditõe

⁊ qautoꝛitate ĩmediate ↄſtitutũ/aut qð nõ

SS

ex aliqua non ideo
dicit᷑ diuina appꝛopꝛiate/ qꝛ ex pꝛicipijs

ter hüanũ noiĩiari

infert᷑ neceſſaria deductõne ex lege dina ?

naturali.ligãs ad aliqd agendum vel nõ
agendũ/p conſecutõe finis alicuiꝰhũani.
S iqͥs ꝑticulas harũ deſcriptionũ di⸗

ſcurrat/agnoſcet tũ differẽtes rões tripli⸗
cis hꝰlegis:tũ ↄueniẽtiã in reeadẽ.¶

quidẽ lex diuina differt a ceteris in dnob⸗
ſpecialiter ¶Pꝛimo.qꝛ innitit᷑ pꝛincipa
liter reuelatõi diuine.lex vero naturalis ĩ⸗

nitit᷑ dictamĩ rõis qð eſt inſitũ cuilibʒ ho

mini non impedito invſu debito ratõnis

qð impedimẽtũ fit aut ꝑ ĩmerſionẽ cũ ſen

ſualitate nimia: aut per leſionẽviriũ natu
raliũ ſenſitiuaꝝ:aut ꝑ depꝛauatõʒ radica
toꝝ vitioꝛũ ⁊ conſuetudinũ ꝑuerſaꝝ Aex
autẽ hũana pꝛicipalr innitit᷑traditõi hu
mane aut q̃ſi hũane/et hoc q̃ſi hũane dici

mꝓpter illas traditiões pure iudiciales,
quas ꝑ moyſen dedit dñs /⁊ ꝗᷓ nõ innitũt

pꝛincipalr reuelatõnivt reuelatio eſt/nec
ex reuelatꝭ:aut ex dictamĩe pure naturali
cõueniẽti deductõe paterẽt apud oẽs/ſiũ
accederet ſuꝑioꝛis alicuiꝰ determinã au

toꝛitas. Exemplũ de iſta lege. Pꝛinceps

in hac terra cõſtituẽdus eſt ꝑ ſucceſſionẽ

hereditariã.pꝛincipi dabũt᷑ annuatĩi miiu;

le talenta auriꝓ tributoꝛ ſiles.que nec de
ducũtur aꝑte exveritatiba legis diuie ⁊ na

turalis.nec tamẽ illis cõtradicere cogno:

ſcunt᷑: alioqͥn ille nõ tam eſſent leges dicẽ
ecß ſeeni ue tyrãnides⁊ veritate ca⸗
rẽtes. ¶ Scðda differẽtia legis diuine ad

naturalẽ eſt.qꝛ lex diuina pꝛĩcipalr reſpi

cit finẽ ſpiritualẽ.lex naturalis naturalẽ/
hũana vero lex pᷣt advtrũq; dirigere ꝓpter
diſtinctõem q̃ data eſt in tertio coꝛoilario
de canoniboe ſummoꝝ põtificũ.quoꝛũ ali
qui ſunt pure hũani/reſpiciũt tñ ĩmedia⸗

is declaratis patz ſcdᷣa ꝑs coꝛollarij.
Dz pꝛimã manifeſto noĩatim de hoc pᷣce
pto nõ furiũ facies. Nã ⁊ a deo reuelatũ ẽ
ad conſeq̃ndũ finẽ vltimũ.⁊ inſitũ eſt cui

Paaeginanagarzzate ſempit᷑ne.

libet hoĩ nõ impedito in vſu debito rõis

ad conſequẽdũ finẽ naturale. Nihilomiꝰ
reſpectu quoꝛũdã hoĩm ipeditoꝛũ in vſu
debito rõis.poiuit repeti tanq;hũana im̃

—

qutoꝛitate latũ r debeat ſimpli⸗

ꝙ apð aliqͥs excellẽtis ingenij et multarũ

litteraꝝ.ſicut pᷣtvna ꝓpoſitõ dici fidei pꝛo

pꝛie.q̃ nõ ſpectarʒ ad fidẽ explicitã exepli

ſicatã alteriꝰ Ita de legib ſatẽdũ eſt. Hac

xhoc nihilominꝰ pʒ

— — — .

—— —

ſoegtnl
ngindno
irined
mmlsi
Wallbzd⸗

rſoniciſen
Nöinünann
mözrdict
Muaſiin
nndithib
ſhünnediel
kincſciles/
nöͤinnitüt
anoetnee
dne Maunni
nngoisſi
En
K
iſei
bcnenecde
VNüietna
n no
negs dice
1ventatec
Gsdinined
rihalr ei
risnummii
Gdnger
mocrolnt
ici erül

ürtüincdian

porolan.

Inn ehocſe
1deofncaiii
tinſnücti
ſ dchitofos
e fibiond
Pohumiin
idchaſin
Cenhlonn,
gnnanun
ſnufdn
ui
iss

oſona

ALectio Secunda

¶ Beqtur ermiſſis notzdavaldediſm.

de cauſa miſericoꝛdia dei quaſdã leges qᷓ
natural eent note ſi nõ ꝑ pctã obliterate
⁊ q̃ſi delete fuiſſent.decreuit rurſus inno⸗

uare/⁊ innouãdo cõitati hoĩm tradere. vt

rent᷑ nõ naturalẽ tm̃mò ſed eternun.

Seãtur no abſurde cocedi pt omia

pꝛincipia iuris naturalł eſſe de lege diuĩia

ꝓpꝛie dicta.licet diuerſa rõe.hoc ꝑſpicuuʒ
erit ſi attẽdimꝰ quẽadmodũ oĩa pꝛicipia
iuris natural deo reuelãte ac iubẽte conti
net lex taʒ antiq̃ q; noua ad finẽ btitudis

eterne Et aliũde foꝛſan iſtõ ſuadere poſſu

m/ex hoc ꝙ taliũ pꝛincipioꝝ indua ẽ no

uine lucis irradiatõem quẽadmodũ tra⸗/

diderũt aug.⁊ alij doctoꝛes eleuati.⁊ oliʒ
ſuꝑ hoc fuit articulꝰpariſienf᷑ tꝑeꝛvilhel⸗
mi pariſienſ. put legi in btõ thoma ⁊ bo/
nauẽtura declarat pulcerrime in itinera⸗

rio mætis in deũ/ondẽs nullũ eẽ dictamẽ

recte rõis ſolidũ⁊ obligatoꝛiũ niſi in pꝛi⸗
ma lege ⁊ luce ſtabiliat᷑. Pꝛopterea phoꝝ
maximi⁊ pꝛecipui.inter quos floꝛuerunt
ſocrates ⁊ ceteri achademici ingenue pꝛo
feſſi ſunt.nihil in reb mutabilibo ſe ſcire/
nullã in eis reꝑireveritatẽꝛ nullũ eẽ dicta

mẽ rectũ rõis.ꝙ ſi ꝑ hoc oẽm a nobisveri

tatẽ⁊ rectũ dictamẽ ſimpłr excludebãt/er⸗
rabant intolerabiliter. ꝙ de tãtis inueſti⸗
gatoꝛib) veritatis ſentire nefas eſt. niſi p
qnto ſoꝛſan deũ nõ ſicut deũ gloꝛificãtes.
neq; grãs agetes.qꝛ q abſcõdita eiꝰ erant
maifeſtauerat eis.dati erãt iã in repꝛobuʒ
ſenſum ⁊ deficiebãt ſcrutantes ſcrutinio.
DSentiebat igit᷑ ſi bñ ſentiebãt in hac tan
ta ↄfeſſiõe ignoꝛãtie ꝙ ſolꝰdeꝰ ſicut eſt im

mobilis ita eſtveritas ſtabilis/⁊ lex certa

⁊2ſtans / in qjvidemꝰ q̃ bona ſunt⁊ vera/⸗
ↄſonãates in hoc ꝓphe eximio. qͥ poſtq; pᷣ⸗
miſerat.młti dicũt qͥs oñdit nobis bona
Rñdens ſubitulit Signatũ eſt ſuꝑ nos
lumẽvult? tui dñe. Alienü ſubinde nõ eſt
dictũ apli pluries allegatũ q̃ dicit.in deo
nos viuere⁊ moueri⁊ eẽ.Oiĩs qͥppe ↄgni⸗
tio veritatis in nobis nõne pᷣcoꝛ q̃dã mo
tio eſt. vt igit᷑ in deo ſit opoꝛtet ↄfiteri Et
hic eſſet ſpeculatõ gratiſſima ſi nõ ad alia

—

ctio ad apiendũ illð magis ⁊ magis qð q̃
rimꝰ Aliꝗ eſt ler pure dinina. aliq ptinẽs
qd ðᷣina.aliq imꝑtinẽs.Nihil hoc nouuʒ
fingo.diſtinxerüt itaq;ʒin ſili doctoꝛes añ
nos ꝗveritas aliꝗᷓ eſt pure de fidealiq̃ ſo

lũ ꝑtinẽs ad fidẽ q dicipᷣt de pietate fidei.

in ↄꝛio aliq̃ falſitas eſt hereſis.aliqᷓ ſapi⸗

ens hereſiin qᷓ̃ dici pᷣt erroꝛ.aliq oĩino imꝑ
tines/ſalte q́ͥ ad nosviatoꝛes ⁊ noſtrã de⸗
ſignari gradꝰ. In pꝛio gradu reponũtur
leges ĩmediate reuelate a deo ꝓ tota cõita
te hoĩm ant pꝛincipalioꝛi ꝑte.ſcripte ĩ bi⸗

blia ⁊ pᷣſerti in euãgelijs a xpᷣo latis ad cõö

ſeqndũ btitudinẽ Et exh̊ ſtatĩ pʒ ꝙ in pl?

ſe hʒveritas/ q; lex pure diuia.ꝓpter illud
qð pᷣdictũ eſt de multis legibs pure iudi⸗
cialiba antiqᷓ legis.⁊ quia multe veritates
ſunt qᷓ nõ ſunt imꝑatiue⁊ ex hinc nõ obli
gatiue. In ſignũ at ꝙ leges iudiciales an
tiq̃ legis/ non eẽnt ꝓpꝛie de iure dino. ſiẽ
nec deducebãt de directo ĩmediate in finẽ
btũm: xpᷣs legiſſatoꝛ pfectiſſimꝰvolẽs cõ⸗
dere legẽ digniſſimã⁊ btificatiuã.oẽs ta⸗
les leges oꝛdinates hoĩem ad finẽ hũanũ
⁊ politicũ/reliqt ad arbitriũ pᷣlatoꝝ ⁊ pꝛi⸗

cipiũ.ita tñ vt ſʒ memiſſent ptãtẽ eis datã

ꝓveritate.nõ ᷣ veritate⁊ ad edificatõeʒ.ñ

deſtructöem put lodtur apls. O ſi otetio
ſe qſpiꝗ obnitat᷑ dicat leges hmõi idici
ales fuiſſe de iure vino ꝓpꝛie Rñdeat ergo

quõ diſpenſabiles erãt:⁊ nõ ſoũ mutabi
les ſʒ mutate.⁊ ꝙ multꝭ eaꝝ licebat abſq;
dãnatõis ꝑiculo ↄtraire. ¶ In ſcðo gra⸗
du reponẽt᷑ leges diuine ꝗᷓ ex pᷣcedẽtibo ſo
lis in ↄñtia euidẽti ant ſaltẽ reuelate ⁊ p⸗
pꝛie credẽda deducũt᷑. Dixi notãt᷑ ex iſtis

ſolis⁊ in ↄñtia euidẽti aut ſaltẽ ꝓpꝛie de fi

de.qm̃ ſi neceſſario coaſſumeret᷑ ppoſitio
alia.q̃ nõ eẽt ꝓpꝛie de lege ðᷣina aut de fide
aut ſi ↄſequẽtia eẽt euidẽs.nec ꝓpꝛie de fi⸗
de.ↄcluſio nõ eẽt ꝓpꝛie de fide ſᷣm mox dði

cẽda Addidi in ↄntia reuelata? ppꝛie cre

denda. ꝓpter determinatõʒ ecclie rite fa⸗
ctã.quã ſuppono in his q̃ ſunt ad ſaluteʒ
neceſſaria/errare ñ poſſe. ¶ In tertio gra
du reponentur leges dᷣine ĩmediate axpᷣo
tradite/ aut ab eis dicto mõ deducte.q̃ ꝑ.
ſucceſſiuã relatõeʒ apłoꝝ ⁊ alioꝝ ad nos
equalenteʒ ſcripture canonice/ notificate

ſunt. vt foꝛte eſt iſta lex. vniuerſalis eccłia

ii 3

De vita ſpirituali anime

pon tifici romano ſubiecta ſit Non enim

poſſet euidẽteraut ꝑ ↄſequẽtiã pure de fi

de exlegibus pꝛimi generis hũana dedu/⸗
ctiõe fulciri.q; tñ ſit lex pure diuina pz qꝛ
niſi ſic poſſet hũana traditõe pꝛimatꝰ iſte
R caſſari ¶ In qrto gradu ſunt leges ſpecia
liter inſpirateꝛ reuelate q buſdã ſingulari
bus ꝑſonis ꝓ ſe autꝓ pauò ad hoc elecᷣ.

Simitr quicqͥd ex talibo legiba deducere

tur modis pᷣdictis ĩ ſecũdo gradu.de his

legiba notat᷑ in decretis ¶ Ex his aꝑit᷑ in⸗
tellectꝰqualr dicta aploꝝ⁊ diſcipłoꝝ xpᷣi /

ſunt alterius autoꝛitatis q̊ ad aliqͥd/ etiaʒ

pure de fide q; ſucceſſoꝝ ſuoꝛũ.qm̃ pꝛimi

a xpᷣo doctrinã immediate ſuſceperũt / eiꝰ

inſuꝑ facta viderũt ⁊ ad eos expᷣſſe dictũ ẽ

QNulivos audit me audit.Et rurſus q̃ di⸗

covobis in tenebꝛis pᷣdicate ſupꝛa tecta.

Iſte pᷣterea ſunt ĩ euãgelijs poſite ⁊ a xpᷣo

iImmediate tradite. Petrus fuit apoſtolꝰ.

Faxnecrpi⸗ autoꝛitatẽ ligandi ⁊ ſoluen
i. Petrus edoctꝰ eſt in die penthecoſtes
a ſpũſctõ de oĩveritate neceſſaria ad ſalu⸗
tẽ.Tales ãt de quocũq; ſucceſſoꝛũ Petri
foꝛmate nõ ſic habent᷑a xpᷣo⁊ in ſcriptura
ſacra.pᷣſupponũt enĩ ſemꝑ ad minꝰ iſtam
ꝙ talis rite ſuccedat Petro ꝑ electiõeʒ aut
aliter.et hoc eſt hũana traditõe ſolũ ↄgni

tũ. Niſi foꝛſan qͥs diceret ꝙ vniuerſalis ec

cleſie autoꝛitas a ſpũſctõ ſpecialriinſpira
ta / determiauit deqbuſdã ꝙ Petro in pa⸗
patu ſucceſſerũt/vt clemẽs ſilueſter/⁊ gre

goꝛiꝰ/q;ᷓuis in eis qᷓ ſunt facti nõ ſit neceſ

eeccłiam nõ poſſe nõ errare ¶ Conſeq̃n

ter deducit᷑quõ maioꝛ fuit pᷣmitiue ecclie

autoꝛitas quo ad pᷣdicta/q; nũc ſit ⁊ enõ
eſt in poteſtate pape aut ↄcilij aut eccleſie
immutare traditõnes datas ab euangeli⸗
ſtis ⁊ a paulo /ſicut quidã delirãt.Nec ha

bent quo ad hoc qð eſt facere aliqͥd eẽ pu⸗

re de fide parẽ autoꝛitatis firmitatẽ. VUnñ
quantũ licet dubitare de iure alicuiꝰ ĩ pa⸗
patu vł epᷣatu/tantũdẽ licʒ ſuas inſtitutõ
nes in dubiũ reuocare. Hãc materiã tra⸗
ctat Durãdus.Et hic aꝑit᷑ modꝰintelligẽ
di illud aug. Euãgelio nõ crederẽ niſi me
autoꝛitas ecclłie còpuliſſet. Ibidẽ enĩ ec⸗
cleſiã ſumit ꝓpꝛimitiua cõgregatõe fideli
S um eoꝝq xpᷣr 1 ſtes
extiterũt. Weclarem nic poſtmodũ qͥd
ſit lex prinens ad vᷣinã⁊ qͥd imꝑtinẽs.Et
dicam?c. illa lex eſt ꝑtinẽs ſolũ/qᷓ licet de
duci nõ poſſit a veritatibo ſolis leg diuĩe

pure diuĩs aſſigno q̃tuoꝛ gradꝰ.P

viderũt audier̃t⁊ ſui teſtes

deducit᷑ tñ eiſze coaſſumptis aliqͥbove
ris ꝓbabili
pñt. Quia etiã ſfᷣm regulã magiſtralẽ Cõ
cluſio ſemꝑ inſeqͥ tur debilioꝛẽ ꝑtẽ alicuiꝰ
pᷣmiſſarum q̃ neceſſario coaſſumit᷑ ad ſui
illatõem.Aut etiã ſi ↄſeqntia ſit ineuidẽs
nec ꝓpꝛie de fide/ↄñs eſtvt cõcluſio illa ſis
gnãs talẽ legẽ nõ dicat᷑ ꝓpꝛie lex diuĩa.exq̊
vel vna pᷣmiſſaꝝ vel ↄñtia deficiũt a recti⸗
tudine fideivel euidẽtie. Sic enĩ verũ eſt
ꝓpoſitio copulatiua ex vna cõtingente /

2 tota ↄtingẽs/⁊ ex falſa vel ĩpoſſibili to

ta falſavel impoſſibilis iudicat᷑. Ignoꝛã⸗
tia autẽ iſtius diſtinctõis multos pleꝝq;

turbat⁊ inuoluit. ¶ Imptinẽs lexeritad
legẽ pure diuinã que nõ plus exeadẽ de⸗

duci pᷣt qᷓ; opf
que ita pure ſit fidei/qͥn ipſa poſſit cõiun
gi cum alijs imꝑtinẽtibaad fidẽ ⁊ ita totũ
reſultans erit imꝑtinẽs fidei.vt iſta ꝓpoſi
tio eſt pure fidei Euãgeliũ iohis eſt veꝝ/
dicẽdo tñ ſic hoc euãgeliũ iohis ſcriptũa
roberto eſt veꝝ/erit iſta ꝓpoſitio ĩptinens

ſcripſit hoc euangeliũ

ad fidẽ ſicut eſt iſta quã cõdludit/robertꝰ

In legibo ergo ñ
gradcõtinet leges qꝗᷓ licet late fuerit a deo

immediate vel ab autoꝛiſatis immedia⸗

ie ab eo. tamen hoc nõ conſtat niſi per hi
ſtoꝛias aut relationes.q̃ ꝓpꝛie nõ ſunt de

fide q;uis ipſe negari nedant abſq; ſcãda/
lo ⁊ pteruia maĩfeſta. Exẽpiũ de iſta lege.

Electio ſancti cemẽtis ſpectabat ad Pes

tru. Nõ eni dubitat᷑ qͥn Petr ex quo ira fe
cit habuerit ſuꝑ hoc autoꝛitatẽ immedia

tã a ꝑpᷣo.⁊ ꝙ ita fecerit licet rõnabilr nega

ri nò pᷣt.tamẽ negans ab hereſi ſe defende

ret.nec vt talis eẽt puniend/ſed bñ vt p⸗

tesuus ⁊ ſcãdaloſus ⁊ inciuilis ⁊ quſq; ſe
purgaſſet aut expoſuiſſet / deberet de here

ſi ſuſpectꝰvehemẽter haberi ⁊ tractari.
¶ Scõs gradꝰhʒ leges q̃ nõ late ſunt im
mediate a deo.iñ coaſſumptis aliq bꝰ que
rõnabilr ⁊ abſq; ſcãdalo negari nõ pñt il⸗
le inferũtura legibo pure diuinis. Exẽplũ
de iſta lege. Electio ſummi põtificis ſpe⸗
ctat ad cardinales/rebo ſtantibo in eccleſia
vt ſtãt/⁊ ſede vacãte.Ex iſta enĩ lege pure

vina ꝙ electio ſummi põtificis ſede vacã⸗

te debz celebꝛari Coaſſumpta iſta q̃ rõna
bilr negari non pᷣt ꝓ nc/Necclia cõmiſit
hãc ptatẽ cardinalibi.ſeqͥ tur lex pᷣdicta.tñ
denegẽãte iſtã diceret᷑ ſicut pbus. ¶ In ctio

q̃ piec rõnabilr negari non

ppoſ. ita / vñ nulla eſt ppoſitio

Ae
Mnnon
niG
iaglins
kad ſi
henidis

llhe

dii
D
niheick
Nangente,
oſlin
ai⸗
e eeg
lrati
egede⸗

tpoſtno
—

N
Hach
uſchi⸗

innlig
mihebi
nöſunt de

dſcſcid

deicalge

e e

agvoint
miimnett
fönubikneg
gliedenet
binp
lstcgſe
can deber
tm.

Glureſuntin

vlib'ne

AIncipit. nI. lectio

Leectio Tertia

gradu ſunt leges qᷓ ad ſuideductiõem per

1

ſleges dᷣinas reqrunt ꝓpoſitões dubias / q̃ᷓ
tñ plus incitãt⁊ edificãt ad deuotõem⁊ re
ligionẽ qᷓ; oppoſite/aut quas tutiꝰ eſt cõ⸗
cedere qᷓ; negare Exepla multa⁊ quotidia
na ſunt in canonibꝰſummoꝝ pontificũꝛ

decretalibo. Illi quippe canones aut ep lłe
decretales initũtur legib ðinis vtpote ta
libus vniuerſalib.Quivos audit me au⸗
dit.Obedite pᷣpoſitis veſtris q̃ dicũt faci⸗
ter ſimilibo. n
ꝓpoſitõne aut in conſeqntia coaſſumũtur
ſepius ꝓpoſitões q̃ nõ ſunt de lege diuĩa/

aut q̃ dubie ſunt aut non pꝛoꝛſus certe

ꝓficiũt obſeruãtibo.tñ in multis tutiꝰeſt

eas cõcedere nec ꝑtinaciter ipugnare Exe?

plũ de iſtis qdrageſimale ieiuniũ obr̃uã⸗

dũ eſt. excõicatões timẽde ſunt⁊ ſiljes. In
hoc gradu reponunt conſtitutiões multe
pꝛelatoꝝ ⁊ canoniſatões ſanctoꝝ.qm̃ fa⸗
ciũt ad pietatẽ fidei coaleſcendã nec eide⸗
ſunt aduerſe ¶ Poſtrem?ꝰgradꝰcõtinet le⸗

ges qᷓ ex legib ↄinis nõ plus deduci pñt.

aut min? q; oppoſite Exẽplũ iſtius/tallie

magne ⁊ tributa ⁊ cdẽde ſunt huic pꝛĩci⸗
i ⁊ ſimiles.⁊c.

ad naturalẽ.aut impꝑtinẽte/concipept qli
betvel mediocriter inſtructꝰ

iacere/ad id edificandũ vtilius qð ſuꝑeſt.
qui pᷣterea de tenebꝛaꝝ quodã inuolucro
lucẽ haꝝ deſcriptionũ ⁊ diſtinctõnũ fecit
oledeſcere ad intuẽdũ limpidiꝰſecutura.

Ergere feſtinabam ad rũdenduʒ
queſito pꝛicipali ꝑ vnicã condu⸗
ſionẽ poſt has terminoꝝ elucida⸗

quippe inſeqͥtur Figamꝰſic pedẽ poſt pe⸗

hũanũ: Siltr de policia. Querẽtes itaq;

qͥd pᷣlati pñũt⁊ iciges conſeqns eſt ina

nõ neſcire.
dio ⁊ dicem

terie noſtre ad dictamè recte rõis termiat᷑
Recta rõ⁊ dictamẽ ſuũ eſt pꝛio⁊ oꝛiginali

ter ⁊ eſſentialr in deo.⁊ an ſit idẽ oino qð

ed ſubſumendo ꝓ minoꝛi

¶ Bilem diſtinctõem de
ege pure naturali et de lege ꝑtinente ſolũ

* rãs deo
qui fundamẽta ſolida⁊ decẽtia dedit nos

toyões. Dʒ reclamauitveſtigiaq; retoꝛſit af
fiinis valde materia ei qua tractauimꝰ Eã

E.·Hec materia eſt/qd ſit ius ⁊ q̊tuplex ẽ⸗
⁊ qͥd diuinũvel euangelicũ vel naturalevł

ediemꝰautẽ ſub cõpen⸗/
Jus eſt facultas ſeu ptãs
ꝓWinqua cõueniẽs alicui ſcõᷣm dictamẽ re
cte rõis Ita ꝙ tota ⁊ finalis reſolutio ma⸗

volũtas eiꝰremitto ad difficultatẽ de fot?

malitatib. et ad bꝛaguardinũ in ſumma

conſtat q; in pꝛaxibo moꝛalibo recta rõ nõ
eſt pꝛioꝛvolũtate.vt nõ ideo deꝰ vult dare
leges ſuas creature rõnali qꝛ pus recta rõ
ſua iudicet hoc eẽ fiendũ.ſʒ ecõtra potius

Viget᷑ igit᷑ poſitio eſſe mag catholica et

expedita ſi dicamꝰneutrũ pꝛiꝰ eẽ altero in
deo.ſicut ĩ ſili nõ ideo qꝛ ſic eſt in re extra
q; ſoꝛtes ambulabit deꝰ ſic iudicat.nec p⸗
pꝛie ecõtra/ſed coꝛrelatiua ſunt? cõcomi⸗
tãtur quodãmõ ſeſe inferẽtia.ita in ꝓpoſi⸗
to ⁊ multis ſilib.Recta rõ conſeq̃nter?⁊ p
ticipatiue ſolũ cõuenit rõnalibo creaturꝭ.
Ponit᷑ in deſcriptõe facultas ſeu ptãs.q̊/
niã conueniũt ſᷣm dictamẽ recte rõis aliqͥ
bus.q̃ nõ dicunt᷑ iura eoꝝ.vt pena dãna⸗
toꝛũ vt punitões viatox flon eni dicimꝰ
aliquẽ ius habere ad ei nocumẽtũ.tñ nõ
eſt penit?alienũ a ſcriptura ſacra.qꝙ ea di⸗

cant᷑ iura qᷓ diuia pꝛouidẽtia ſapieter oꝛn/
dinat. ſicut pꝛio regũ dicit᷑ ꝙ hoc erit ius

regis. ⁊c. Et demones dicim habere ius
ad punitõeʒ dãnatoꝝ. ¶ Ponit᷑pinqua

qm̃ młta pñt alicui ↄpetere ſcõʒ dictamẽę

recte rõis.que ſcõʒ idẽ dictamẽ ei de ſacto
nequaq; cõueniũt/vt exñs actualr in pec⸗
cato moꝛtali habʒ facultatẽ ſeu ptãtẽ me⸗
tendivitã eternã.nõ tñ ꝓpinquꝗ vłvt dici
ſolet nõ ſcõᷣm pñ̃tẽ iuſticiã Wrder autẽ
hoc nomẽ facultas dictũ a fas cõgruentiꝰ
eſſe hoc noĩe ptãs/vt hic loco generis ſta
tuat᷑.⁊ hec ptãs ſeu facultas aliter titulus
iuris vocare᷑ ¶ Deinde ſicut dicta rõ hᷣti⸗
cipatiue in creaturis rõnalib/diuidi ſolʒ
a doctoꝛibo in poꝛtionẽ ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferio
rẽ/ſic ſunt eiꝰdictamĩa miłtiplicia.quedã
ſunt circavniuerſalia pꝛĩcipia que appᷣhẽ
ſis cognitisq; termis/mox nõ cognoiciñ
pñt/nec pᷣt eis rõ diſſentire.Etiã vbi ſcõʒ
opinionẽ pbabilẽ aliq̊ꝝ poſſʒad tempꝰ.

ſuũ aſſenſum ſuſpẽdere.Alia ſunt dicta⸗

mina circa cõduſiões ex eiſdẽ pꝛincipijs
deducibiles.Expꝛio officio noĩat᷑ ipᷣa rõ

ſeuerat ¶ Rurſus ipᷣa rõ pᷣt iuuari lumine
ſuꝑioꝛi/⁊ ſuꝑnaturali irradiatiõe/ad aliqᷓ
pꝛactice cognoſcenda/ſupꝛa cõmunẽ cur
ſum creaturis rõnalibo.vtputa hoĩbooſti
tutũ /vel modo non vſitato naturalr.hoc

9

ſ kae lanhoige hoceſt inuiolata p

modo noiari Priglars ðina / dũ diuine re

uelatõi pꝛincipalrinnixa ↄgnoſcit Di

cam'igit᷑ ꝙ ome ens poſitm̃ qntum bhʒ de

ii 4

4

De vita ſpirituali anime

entitate ⁊ ex conſeqntide bonitate / tantũ
dẽ habet de iure ſic generalr diffinito. In
hũc modũ celũ ius habet ad inflnendum
ſol ad illuminãdũ.ignis ad calefaciendũ.
irundo ad nidificandũ.ĩmo ⁊ q̃libet crea
tura in om̃i eo qdð bene agere naturali pᷣt

facultate. Cuiꝰ ratio ꝑſpicua eſt.qm̃ oĩa

talia ↄueniũt eis ſᷣm dictamẽ recte rõnis
diuine. Alioqͥn nunq; pſiſterẽt. Sic ho⸗
mo etiã pctõꝛ ius hʒ ad multa ſicut ⁊ alie

creature natur ſuis derelicte. Atuero ius

tale q;uis ita ſepiꝰa metaphiſicis capiat᷑t
ad euitãdũ equocatõem illõ ſic aꝑire con
ueniat. ¶ Cotractioꝛ tñ eſt eius acceptio
apð politiſantes vt ius dicat᷑ ſolũ de illis

que cõpetunt creaturis rõnalibovtvtũtur

rõe. Pꝛeterea ratio quelibʒ ſicut eſt munꝰ
diuinũ deſcẽdẽs a patre luminũ.ita pᷣt di⸗
ci diuina. Pꝛopterea nõ abſurde concedi

poſſzʒ nihil alicui cõpetere niſi iure diuĩo-

quẽadmodũ nulla eſt facultas aut ptãs ꝓ
ꝓ inqua cõueniẽs alicui abſq; dictamine

recto dᷣine rõnis.Nihilominꝰiterũ ſumit

ius diuinũ limitatiꝰad ea q̃ vłex reuelatõ
ne vl modo reuelãdi ꝑ miraculũ ſupꝛa cõ
munẽ nature curſum ĩmediate ꝑ deuʒ rõ
recta creata cognoſcit Hotet᷑ id qd diximꝰ
exreuelatõevel modo reuelãdi.qm̃ nulla
eſt veritas ita naturalr cognita:.quin ĩ ſu
ꝑioꝛi lumĩe ſuꝑĩfuſo diuinitꝰ poſſit agno
ſci. Hoc liquide cõſtat in decẽ pꝛeceptis
iuris diuini.q̃ ſimł ſunt naturalis iuris
pꝛicipia/pꝓut in ſuꝑioꝛib iã habitum.⁊c.
ũc ſuꝑeſt oñdere qualr ex iure ſic de⸗

ſcripto multiplices ſaltẽ ſcõᷣm rõem oꝛiüuk

policie/⁊ multiplices iuriſdictões ⁊ diuer
ſe dñatiões.regnavel impia/quoꝝ noĩa ⁊

ſi frequẽs vſus habeat etſi pᷣterea ſatis cõ⸗
cipiant᷑ a multis q̃lis in hoc vel in illo ſit

policia.iuriſdictio vel dñatio.verũtũ hec
generali deſcriptõne nõ ita cognoſcũtur.
ed ſolis exẽplis querũtur fieri perſpicua.
docet hoc initiũ decretoꝛũ.Quãobꝛẽ ſtu⸗

dui in re quã tractamꝰ/ipᷣam de nodisver
box reſoluere. atq; de tenebꝛis nubiloſa⸗
rnũ varietatũ.latentẽ elucidareveritatẽ.nõ

quidẽ alia dicturus q; alij.qᷓ;; foꝛte alit᷑/

nec mediocriter hoc ꝓdeſt ꝓut nec ſtatim

facile eſt datis hoc mõ pꝛicipijs generali⸗
bus deſcriptões elicere/atq; oꝛdine cathe
nato cõnectere ꝓpoſitões ſubſeq̃ntes.qm̃

multas⁊ pꝛĩa facievix cõceptibiles cõclu

ſiones.quando poſſet aliter geometer vel

Lleſiã anar
aahamen pꝛincipaliter regula

ariſmetricus in lucẽ pdere/ ad eis aſſen⸗
tiendũ cõmouere ¶ Eſt itaq; voliciad
hua

dam diuina:.queda naturalis.quedã hũ

na.Et ſilr iuriſdictionũ/alia diuina/ alia
naturalis.alia hũana.Sicde dominijs.
Alið eſt do min iũ naturale alið humanũ.
Policia diuiavelvſitatiꝰloquẽdo eccle
ſiaſtica ꝓpꝛie dicta/eſt cõitas viuẽs ſub inu

re pure ðᷣinovel f̃ᷣm id regulata Sub hac

deſcriptõis generalitate cõpꝛehẽderet᷑ po
licia beatoꝝ Ipſi enĩ iurediuino cuiꝰſupᷣ
ma lex eſt caritas /regulant. Sic appellat᷑
noua hierlim ciuitas ſancta regnũ eternũ ⸗
iĩmo ſic foꝛte diceret᷑ btĩſſima trinitas eſſe
policia.Aſt apud politicos reſtringit᷑ ius
ad ius pꝛacticuʒ obligatoꝛiũ ſeu coerciti

uũ/qualr negarevidet᷑ aplłs iuſto eſſe legẽ

poſitã.Ampliꝰvero etſi in dãnatoꝝ hoꝛ⸗
renda cõfuſione.regnet ius di uineſehen⸗
tatis etſi ſub hoc reſpectu diceret᷑ illic eſſe
policia ſub iure diuino.qꝛ tamẽ damnati
nõ habẽt facultatẽ regulatam ad illas pe⸗
nas inflictas/nec ꝑ eas ſe regulant.ipᷣi oĩ⸗
no negãtur haberediuinã policiã.habẽt

potius diuiſioneʒ ſempiternã. Poꝛro nõ

min dicerem policiã quandã eſſe natura
lem inter aĩalia aut res q̃ſſibet.ſi ius gene
raliter eſſʒ acceptũ Vel etiã intertyranos

quos regnare ꝑmittit de pꝛopter peccata

populi⁊ in interitũ ſui:¶ Sʒ loquamur
deinceps de policijs creaturaꝝ rõnaliuʒz.
nõ qugarũlibet ſed hoĩm.nõ oĩm ſedviato
rũ. ¶ Policia eccliaſtica eſt cõitas ſᷣm les

ges pure diuinas obligãtesvel ↄſulentes
aut mouẽtes pꝛincipalr regulata Dixipbn

cipalr/qm̃ etſiquedã ſint decreta ⁊ ſtatu⸗

ta ſpũalem ſtatũ regulãtia/illavel innitũt᷑
immediate legibpurediuinis.vłminus

peincipali intendũt Sub hac policia in
ris debʒ eſſeviatoꝛ qlibet.⁊ de facto ſub ea

ſunt oẽs chꝛiſtianitãlaici q; clerici ¶ Hi⸗

hilominꝰ vt euocatõe nõ fallamur reme⸗
moꝛãda eſt diſtiuctio de eis q̃ ſpũalia pꝛo
pꝛie dicũtur⁊ ꝗᷓ ſolũ attributiue.quemad
modũ ſunt bñficioꝝ eccłiaſticoꝝ redditꝰ

⁊ mmilia certe carnaliaactẽpoꝛalia.niſi
ſpũuũalib ſubſeruiüt eiſq; dicata ſunt Hec

autẽ adinuẽtio.annexe ſpũalitatis.turba
tiones plures q; ſeibi põt traduxit in ec⸗
Eblciaanarumlicec cõitas ſcðᷣʒ

le
ta ¶ Policiahumana eſt cõitas ᷣm leges

pure ciuilesvel hũanas pꝛicipaliter regu⸗

ilcch
danngi
uüllep,
hm
ihe
ter
Gumn
ſisgene
mminos
e
gnumr
nalnz.
ncdr

Gnsnn

Myiante

Budan

Wmtin

Arwdirntꝗit

inarlnind
barpolcun

Netrl d

len N

Amurtene ie

iſpüatapd⸗

ne bend
Gtorn n

rnunſi
domſnth
ilmnant⸗
D
iscktcole
nahkinne
tcöpfti
nicnunmg

sðñůͦ

cauſa qua pꝛius ¶ Non autẽ iudicamus
hic difficultatẽ eſſean aliq̃ ſit policia ſolũ
naturalis interviatoꝛes.aut ſolũ diuina/⸗

Saanne Konag ingſen⸗ de

aut aliqua dũtaxat hũana/ſic ꝙ vna neq̊⸗

5alerins peicigaroem aſſumat / ſatis eſt
