ſtremũ eſt negociũ qð płnobis eſt timẽdũ
Obcuiꝰ hoꝛe hoꝛroꝛẽ/ſolicite ꝓuidẽdũ fo

ret nobis remediuʒ ⁊ vita ſuꝑſtite pcurare

amicos atq; defenſoꝛes.laturos auxiliũ in
momẽto tã terribili/ad bñ placitũ dei. Ho

rã iſtã ſũme ante mẽtis oculos reducere/p
ficuũ eſt. eiꝰ memoꝛiã rectẽ oĩ tꝑe vite ĩ oĩ⸗
In nre cõtẽplatio

bꝰq; factis nr̃is hr̃e. cõtẽpl⸗
nis ſecreto/ a nobis ipis/ſepiꝰ q̃rendũ eſt.

Moõ aia mea dic mihi pauꝑ ⁊ miſerabilis
cõfitere mihi:ſi in pñtiaꝝ aut intra vnius
hoꝛe ſpacium / ſeꝑari tea coꝛꝑeoꝑteret ad
aſtãdũ tremẽdo dei iudicio/qd dictura/ad
ireſpõdes q
ſic ⁊ ſic faceres/⁊ extoto coꝛde tũc miſcoiaz
atq; veniã ab oĩpotẽti deo flagitares/a ſu⸗
isq; ſanctis. Fac igit᷑taliter in pñti. Igno
ras enĩ in qͥ pũcto infirmitatis p tunceris
aut qð ſpaciũ tꝑis ad hoc faciẽdũ hr̃e po⸗
In hmõi meditatõe viuacit᷑ ſeu
coꝛdintime ⁊ diu moꝛari debemꝰ quouſq;

quẽ deniq; cõfugeres:

tueris.
nobis videat᷑ ꝗð ſentiamꝰmoꝛtẽ multũ ap
pꝛoximare.
noſtri ꝓ quibaoꝛare volumꝰeſſe eos in ne⸗

ceſſitate vltima puta ad lectuʒ moꝛtis. Et

quũo a nobis ſupplicit᷑ auxiliũ reqͥrũt deſi⸗
derãtes q̃tin p eis pᷣes effundamꝰ.cõpati
amurq; eis acſi in pñti ſic ageret᷑ nobiſcuʒ

Hoc ergo qm̃ fiet ⁊ nõ diu tardabit.miſe⸗/

reamur interea aĩe nr̃eacſi eã in medio flã
me purgatoꝛij conſpiceremꝰcollocatã.Ad

qð bñ iuuat cõſiderare diligẽter miſerim
aut doloꝛẽ validũ quẽ qͥs ꝑ ſuaʒ ſuffert in⸗

firmitatẽ aut aliũde q̃lit vehementer inde
cruciat᷑.Quid ergo erit deaĩa miſera ꝑpeſ⸗
ſura tanta in futuro ſeculll.

e lectat pᷣhabita ſilittu
Adodhic multã largã materiã ha/
bel/ vſitãdi ⁊ aſſueſcẽdi ad ſuz
cogitationũ recollectionẽ intra ſe.erga eti⸗

tem cõſiderãdi ſunt amici

. . 4
3 . 2

–

uocãdis pꝛo materiq cõtemplationis.
Dſſuminſup in hmõoi contem

ſtreoculos tria dei iudicia.que
ſfleſſurus eſt ſeu tenebit aut tenet
Anũ tenebit ſicut pr.ĩq̊ regnat ⁊ iudicat
mia dulcis ⁊ pia. Et talis eſt in vita pñti.
Scõm tenet ſicut dñs cõtra ſeruũ ſuũvbi

regnat atq; iudicat iuſticia rigoroſa Oꝑtʒ

——

eni illicoĩa exoluere debita.⁊ hocẽ in pur⸗
gatoꝛio. Tertiuʒ eſt in inferno. vbi regnat
boꝛrenda ⁊ crudeliſſima iuſticia. ſcʒ ꝓpter
peccatores dãnatos. Ibi enĩ deꝰ punitad

ficos moꝛte eterna dignos.

eterne Dogo po⸗
ſtrema duo iudicia declinare

oſſum? ap⸗

inſtar iudicis flecti nõ arekon⸗ male

pellando ⁊ ſubmittẽdo nos ad pꝛimã curi

am ſcʒ mie que durat ſolũ iſta vita ſtante.
Bonũ ergo eſt nobis dũ tempꝰ habemus

eligereꝛ interim ꝙ hr̃e poſſumꝰſanctos in

terceſſoꝛes ad deũ. Cꝛecipue ibi habemuſ
in dicta curia nr̃a/dñam reginam dicte cu

rie.ſ.miĩe exñtem.ſilr noſtrã matrẽ ⁊ aduo⸗

catã dulciſſimã ac gloꝛioſiſſimã virginem

mariã. Paruter eſt illic ihs xpᷣs. pr nr̃.frar
nxr.aduocatꝰ.cõſiliariꝰ mediatoꝛ atq; redẽ

ptoꝛ. in veritate iſte nimis eſſet ſtoli
dus ⁊ infatuatꝰ.qͥ recuſaret vna cũ ꝓpha ſe
ipᷣm ſubmittere dei miſcðie ſupplicit᷑ dicẽ⸗
te Dũñe ne in furoꝛetuo arguas me.neq; ĩ

ira tua coꝛripias me. Vbi tãgit ꝓphᷣa iſta

tria indicia. Dicit enim Dñene in furoꝛe
tuo arguas me/ id eſt in inferno. Neq; in

ira tua coꝛripias me hoc eſt in purgatoꝛio

SDed fm miam tuã miſerere mei qm̃ infir

mſum ſcʒ in hac vita. Et adhuc poſſumꝰ
inꝗrere ⁊ inuenire alleuiamen flagelli qd

iuſte meruimꝰ.ſcʒ mediãte interceſſione ta
li q̃ dicta eſt.⁊ ſepe ex toto ſic qͥtari ſeu etiã
abſolui. ¶ Qui etiã attẽte pẽſaret atq; ſibi
pꝛoponeret exitũ huiꝰcarceris quo detine
mur/qð erit in articulo moꝛtis/cogitaret⸗
ꝙ; ad pdicta tria iudicia.talis oĩno cũ gan

dio ingeti/huiꝰmũdi infirmitates atq; dif

famatoes/pauꝑtates ⁊ ſilia q̃ penalitates
dicun?᷑/leuiſſime ſufferret. ⁊ certe de nulla
aduerſitate vite hui curaret. ¶ Qui inſuꝑ

q̃tidie ad nemoꝛiã reduceret moꝛi ſe oꝑte⸗/

re.ſed qñ aut q̃lit᷑ ignoꝛat.exaĩaretq; ſe ſe⸗

pi/an in ſtatu in q ẽ/ moꝛi auderet:qꝙ ſi nõ

Dennibo dei indicijs ante oculos mẽtis re

platõne reuocare ante mẽtis no

1
4
4
4

.
noctate
tutaf⸗
lamve
hroſdle
ſuſinoai⸗
gturteon
nwbene
Nepenn
W⸗
dn
find
ate
runt
le ri
Mge
bel
tönes/
ehube
gonärme
noſubiro
deo /tſen
Nqhcäülat
volis
ſeimere
mmgnün
grüoc⸗
garara
gotveiuu
nullagm.
ſengſt⸗
Corftei
Gliſuüe
atdei
Aſitn

unſunnn
Ninn/
A
to
ingnen
ini ſt
mnchned
schaſtol
na wh⸗
atdic

se Nei.

igt phan
ſenenfure
ino. egin
tupug
enegäitf
hvſun⸗
mb

unſoeea

Uitniati
nnſbi
vegnodain
1 0G
soinocüge
umesni
üpanln
40 Cenll
(din
mmmonle

pꝛofecto remoueret in bꝛeui impedimeta /
vt ſecure/moꝛtis pᷣſtolaret aduenti.

Pp Capitulum xLIII

Quõ quidã deficiũt in foꝛti ꝑſeuerantia/⸗
in ↄtemplatione modicum ꝓficiunt.
Kures aut minus bene auiſati
ſũt circa ꝑſeuerãtie foꝛtitudinẽ
ſeu circa ↄtẽplatõis fructũ acꝑ
hoc ad iſta ↄſequẽdũ multũ re⸗
oti. Renuũt enĩ ſeipſos dare orõni/ aut
meditationi incũbere / niſiſe deuotione ſeẽ⸗

tiant affectos ad illa.ac niſi i cũ eos iſta de⸗
lectant veniãtq; ad coꝛ ſuũ. Vident᷑ ei tali

bus / alias dicta nihil ꝓdeſſe. ¶ Ded hu⸗
iuſmodi ↄꝑant᷑ huic qͥ frigoꝛe mimiũ cruci
atur.recuſat tũ accedere ad ignẽ niſi pꝛius
habeat caloꝛẽ Aut certe equiꝑant᷑ alicui fa
me ꝑeunti.nolentiq; qrere ad manducãdũ
niſi antea ſaturatſit. Quare enim aliqs ſe
dat in orõneʒ vel meditationẽ/niſi vtcale/⸗
fiat dĩni amoꝛis igne.velvt ſaturet᷑ donis
aut gratia dei.Tales in hoc deficiũt ſeu er
rant putãntes ſe tꝑs ꝑdere cũ poſiti in orõ
ne vel meditatõe/nõ mox deuotõis imbꝛe
irrigant᷑. Ad qð reſpondeo ꝙ ſi nitãt᷑ q;tũ
in ſe eſt ad hoc/atq; faciũt laboꝛẽ ſuũ.ſint⸗

qʒ in bello ⁊ pugna ↄtinua/otra ſuas cogi

tatõnes/cũ diſplicẽtia qꝛ nõ abſcedũt/nec
pacẽ habere ꝑmutũt.talesꝓ tũc maius re⸗
poꝛtãt meritũ q; ſepe ſi eis adueniret deuo
tio ſubito ſine tali ↄfſictu.Ratõ qꝛ militãt
deo/⁊ ſeruiũt ſuis expẽſis ꝓpꝛijs ⁊ ſũptib
atq; cũ laboꝛe maioꝛi ⁊ pena.¶ Verũ tñ ẽ
ꝙ volẽs ad exemplũ pᷣnarrate ꝑſone ſuꝑiꝰ⸗
ſeipᷣm exercere oꝑtet ad hoc habere ipſum
magnũ tꝑis ſpaciũ reiecto etiã oĩ onere ali
arũ occupationũ/taʒ ex ꝑte ſua q; alioꝝ.ſe
q; arcere ad ꝑmanẽdũ in vno loco fixũ/lõ⸗
go tꝑe/ſiue ↄſolatio ſubſeq̃tur aliqua/ſiue

nulla.q tñ ad eandẽ hñdã laboꝛare nõ ceei

ſet atq; ſit ↄtinuꝰ.Cũq; ſe nimio ſenſerit te
dio affectũ ſibijpᷣi dicat/q adhuc expectet
ad medie hoꝛe ſpaciũ ac hoꝛe faciẽdo peni
tentiã ſuã.expectãs diuine grẽ elemoſinaʒ.
Poſt hoꝛã vᷣo elapſa/adhuc ſe cõmoneat
ad ꝑſiſtendũ talit᷑ ad alterã hoꝛã Et ſepe in
poſtrema dimidie hoꝛe ꝑte/talis in ſua cõ⸗
templatione amplius ꝓficiet/q; oĩ tꝑe pꝛe
terito.⁊ q̃ʒ alijs decẽ diebo aut certe in vno

mẽſe. Oð ſi a caſu in ſuo regreſſu aut itera⸗
to acceſſu/reperit ſe quaſi refutatuʒ / ſic ſcʒ
ꝙ elemoſina ei deneget / puta nõ ↄſecutus

p tũc aliquis ei famulet᷑ſine talibo ↄſolati⸗
onib/ↄfoꝛmiterz nobis idẽ placere debet

taculis. lafigei

—

—

Contemplationis F73

4

grãm deuotõnis.tũc hũiliter ei ↄuenit cõ⸗

uerti ad deũ/ ↄfitendo indignũ ſe foꝛe tãte
grẽmo qꝙ plus meruiſſet verba ⁊ flagella

atq; tribulatiões q̃ʒ hmõi cõſolatões. Et

ſic dicat O dñe deus tue ↄſolatões laudes
⁊ gloꝛia/tibi ſint ſemꝑ.mihi aũt ( vt dignũ
eſt et iuſtũ)ↄfuſio.niſi oppoſituʒ ꝓueniat

mihi de tua miſcõia. Per taleʒ modũ vin⸗

cet deũ.faciẽs ei ſacrificiũ de coꝛdis ſui du

ricia.Et certe deus eiꝰnõ obliuiſcitoſerẽs

debet aliquis hmõi còſolatõnes numis af⸗
fectare in lacrimis atq; deuotiõe/ ꝓ ſua de

lectatione ⁊ ad ſuã placẽtiã.ſʒ vt ꝑ talẽ con

ſolationẽ/amoꝛi ardẽtioꝛi deovniat ad de
um poſſit melius diutius et delectabiliꝰſe
Si igit᷑ magꝭ ei placitũ fuerit q;

debemq; dicere O dñe de omipotẽs ſutſ⸗
ficit mihi optime vt pᷣmiũ meũ atq; remu⸗

neratio a te reſeruet᷑ mihi ĩ ꝑadiſo.in pñti
lllõ ñ tbuẽs. Illudvnũ ſupplicit᷑ oꝛovt mi

hi nõ iraſcaris ſʒ vt viuqꝗ in tua grã tm̃mõ

ð ceto fiatvolũtas tua ( Quivo duotiõeʒ

aſſecutꝰfuerit/diligẽs exiſtat/grãrũactiõet
ex toto coꝛde referẽs deo oĩlpotenti.oꝛãdo
inſtãtius vt angmẽtet ⁊ ↄfirmet opus plã⸗
tatõnis ſue in eo inceptũ abſq; hoc ꝙ tale
qͥd ei hicↄferat ſic pᷣmiũ.quinpotius in fu
turum reſeruet pꝛebendam integram.

gpitulũ XLhII

ginatio montis cũ triba habi⸗
iſpei caritatis.
LCer mõtis antea adducti/p fa⸗
ccilioꝛi ſui eleuatõne in contem
platione / poteſt quis imagina⸗
2 ri cõuenienter.quẽadmodũ ali
quando quidã quem noui fecerat. Et bꝛe
uiter perſtringam eandẽ ¶ Imaginemur
igitur mare magnũ ꝑiculoſiſſimum qð di
uerſoꝝ generum homiĩes / euntes etredeũ⸗
tes nauigio ꝑtranſeũt/diuerſis nauib.ad
vnũ tñ finalit᷑ poꝛtũ tendẽtes.in q̊ etiãẽ ma
gna ꝑ tranſeũtiũ ꝑs/Apter ꝑicula maxima
atq; tempeſtates varias neceſſario habet
pire. Ad ripã vᷣo huius manſ/ ſeu in litoꝛe
eleuata erit rupes altitudis mire.S.quaʒ
exñs q cunq; ſecurꝰẽ ðᷣ q̃ ꝑit᷑ q̃ in ma& iſto
mari fiãt ſpeclari pᷣt abſq; ſui ꝑiclo.in iſta
rupe treſert ſtatõeſ ſiue habitacla triavnũ

Dueda ima

miaʒ ſuã cũ cognouerit hoꝛã atq; pũctũ. erx·
pedientẽ ſᷣm ſuũ beneplacitũ. ¶ Necetiaʒ

in baſſo.aliud in medio.tertiũvero in fine

gubernat atq; ſuſtinʒ. omne qð ẽ er nihilo
pura ſua boiĩtate creauit. Et ſic de ſiſibus

ſiue ſũmo. In pꝛimo imaginemur fidem
eſſe hoſpitatã.in ſecũdo ſpem.in tertio vo
charitatem. ¶ Wodo quãdo quis in pꝛi⸗
mo fuerit habitaculo ſcʒ baſſo.fides ipſa/⸗
eidem maris hoꝛribilia oſtendit pericula.
quantum ad anumaʒ. ꝑ que concipit timo
rem validum.qꝛ cõſpicit iudicia dei mira⸗
bilia contra ipᷣos peccatoꝛes/ab eo in iſtiꝰ

maris voꝛaginem pᷣcipitatos/damnatioõe

petua/abſq; vllo remedio.Et ibi poteſt
e mo deuotus / in certa fide coꝛam ſue mẽ
tis ocnlis ſtatuere omnia ſua facta/ad ge⸗
nerandum in ſe ſanctũ timoꝛem et pauoꝛẽ
ſecretoꝝ dei indicioꝝ. Quemadmodũ eſt
fragilitas ⁊ mutabilitas bꝛeuitasvite moꝛ

talis.moꝛtis incertitudo. damnatoꝝ hoꝛ⸗

roꝛ.multitudo eoꝛum qͥ damnantur ꝓpꝛia
ſua peccata. defectuſq; tempoꝛis pꝛeteriti.
quotidianos etiã exceſſus: Item quõ dũs

noſter iheſus chꝛiſtus ſanctiq; om̃es/mul

ta paſſi ſunttoꝛmenta afffictiones ⁊ inbu

latioues.ita ſit certus ꝙ adhuc plura ſuſti

nebũt mali atq; damnati. Et quilibet ſiue

bonus ſiue malus expectare habet tribula
tioneʒ affuturã ſiue citius aut tardi n
ſecunda vero ſtatione aut manſione/loca⸗
bitur ſpes tradens homini deuoto fiduci⸗

am neꝑtimoꝛẽ nimiũ deſperet ⁊ ſic ſemet⸗

ipᷣm ꝑdatet damnet.Et ibi debẽet conſide
rari omnia que faciunt ad ſpem bonã con
cipiendaʒ de dei bonitate. Sic em̃ nobis
eſſe faciendũ ipſe mandauit. Reuocemus
illicad memoꝛiam miſericoꝛdias ſanctoꝝ
⁊ ſanctaꝝ.beneficia infinita ab ipᷣo nobis
ecchibita ⁊ que quotidie exhibet.abſq; vllo
noſtro merito.ſpecialiter aũt maximaʒ di⸗

gnationem ⁊ miſericoꝛdiaʒ paſſionis ieſu
chꝛiſti dñi noſtri. Iteʒ gratiã quã deus fa⸗

cit ſubito peccatoꝛibo eos ſuſtinendo. In

hoc tabernaculo ſpei/ anima deuota reſu⸗
mit aliqualiter coꝛ ſuũ/tranfferendo ſe de
vno tabernaculo ad aliud.ad miſcendum
pauoꝛem et humilitatem cum ſpe bong..
Anum em alio abſente nõ ſufficit. ¶ In
tertia vero manſione dicte rupis/demoꝛa⸗
tur charitas.ibiq; ↄſiderabit aĩma deuota
dñi ſui magnitudinẽ.⁊ quõ dignꝰſit ama⸗
ri appꝛeciari atq; laudari. Qualiter om̃ia

cõditionibo nobilib ſine numero ſic⁊ de
gloꝛia. quã ſuis tradidit amicis ¶ Octũs

dit econtra ſeu relabitur

De monte cõtemplationis

aug. docebat qñq; agnoſcere deũ ꝑ meétis
eleuationem ſupꝛa terram. ſupꝛa celum ſu

pꝛa ꝓpꝛiam ſuaʒ animã. atq; ſupꝛa res oẽs

gbeeo creatas.⁊ tunc in momento tempo⸗

ris ⁊ raptu/ſubito ad ſimilitudinẽ coꝛuſcꝗ

tionis/ aut velocis nubiũ curſus⸗anima

deuota attingit qͥd ſit dedeo.⁊ſtatim deci⸗
Begd ibi non
opoꝛtet vos eſſe curioſas nec nimis ſtabi⸗
lire et ſtare. Sufficitvobis deum agnoſce
re in paradiſo celi.⁊ q̃ntuʒ in pñti ſeclo/dz
ſufficere vobis ꝙ credatis et ↄgnoſcatis
qꝛ ipſe creatoꝛ factoꝛet redemptoꝛ veſterẽ.

et ſic de alijs dignitatib.. de quibus in fide

catholica edocemini.ſine hoc ꝙ ſeire veli⸗
ns quid ſit ipſe deus in ſua natura ꝑ clarã
viſionem eius. eano trado vobis ta⸗
le documentum ſancti dyoniſij. Quociẽſ⸗
cumq; in contemplatione et meditatione
de deo factis. fcitis qualis ſit res quã vide⸗
tis.videtq; vobis q; res hec viia/quocũq;
mõ aſſimilet᷑ alicui rei alteri huiꝰmũdi tũc
certitudinaliter teneatis.vos nõ videre de
um taliter ꝑ clarã viſionem. Et ſimili mo⸗
do dico ⁊ de angelis.Non em̃ eſt deus coꝛ

poꝛaliter magnus. nec albus necrubenus.

nec clan
angeli.
⁊ ſentitur
tradi non poreſt/neq; verbis edoceri.niſi

q́; coloꝛatus. Sic necſunt ?

ꝗ iſti ſiccognoſcentes ſentiunt ⁊ ſciũt hoc
qð cognoſcũt. Sicut ſentiendo/ vnũ dul
coꝛẽ/aut plenitudinẽvnãvnuʒ ſapoꝛẽ aut

vnam melodiam. ⁊ talia ſentimenta enar⸗
ri nequeunt.Sicut a ſimili aliquando in

tra nos ſentimus bene/ amoꝛẽ aut gaudi⸗

um.⁊ tamẽ amoꝛ et gaudiũ nõ ſũt magna

coꝛꝑaliter aut gracilia alba vel nigra. NHec
poſſʒ aliquis facere intelligere aliquẽ que

lia eſſeut talia.qui nunq; hmõi ſenſiſſet in
ſe. ¶Hon tamẽ dico quin concipi poterit

deus quid ſit in bumana natura/ habet ei
vt ſic/coꝛpus.foꝛmatuſq; ẽvt alius homo

Sed qð dixi de deo. intelligo in ſua diui⸗

na eſſentia. ¶ Et quando anima deuota /
bene vſitata eſſet inhabitando iſtam rupẽ-
aut montem/foꝛti meditationeſ/ei ꝑ foꝛtezʒ
cogitationem ſemꝑ illuc reuerteret᷑ſ faciliꝰ

ſe eleuãdo ac ꝓmptius ad habẽdũ fidẽ ſpẽ
et caritatem⁊ alias pulcerrimas cõtempla

tiones abſq; numero quas ibidẽ reperiret

eſſetq; ei tanq; poꝛtus et litus ſeu còfugiũ

in oẽs inbulatões? impedimẽta/maris

Verü quideʒ eſt ꝙ cognoſcitur
ene/z modũ alium/qui ſcripto

baſoſe
mtii
ginoco !
nugnato
liachucd⸗
Uinono
fuſtine
ciſcde
1onosn⸗
güͤſian
gir
Gn
on
Cdin
ltan
gluch
mail,
ſoinai
nen eyl⸗
ſbinenpt
uueran.
ſinec o
feſcitor
N erſoſ⸗
Minis de⸗
deſccl ſnos
Flisatazat
hllominp
gfamiſcn
goicoud
diltttöe,n
ſeoccanit
ſetienele
Giſionneq
Nlaltniſiin
laneneand⸗
gesſpüllaſt
ſeyſionin
rigerüperſe
ligrpiceig
Parurel
näiker,
ſonplanuig

—

innee
Pünt

nſgnin

nn

hingſe
gee

npürred

Meten
lagif⸗
tnngcci
Mpd
nalenore
nmgiirie
en
ſierzitir
Grönrr
Gininy
im
e
n
l
niſgigio
Ner. Niſi
ſüdboe
holwüdel
ziaponan
enncnan
Wigpanconn
emganen
nöſütnae
NAngeke

Frliglin

iioniſan
NCNpn
um hbac
nuüehono
wünſurdiun
nimnadanon,
olann
wncagſon
ummt in
ahetiftil
mescö
sibidengn

insſcnoin

gohnin

—

magn

ibuius pᷣſentis mundi.

Icut ſupꝛa memini / mille? mil
modis ↄtẽplatio variari pot

ſens nõ pſiſto / relinquẽdo quẽ/

libet ſuo ſenſui ⁊ grea deo collate. ne vde.

ar qdᷣdã largiſſimũ atq; copioſiſſimũ ? qᷣ
dãmodo infinitũ / in tam bꝛeui et modica

imaginatõnevelle ꝑſtringere. Ded p fina

li adhuc dico. gram dei pᷣſentẽ eſſe anime/
tribus modis ſpecialiter. ( Anus eſt per
iuſtificationẽ.ſine hoc ꝙ ſentiat᷑atq; aiam
cui ſicadeſt deo acceptabilẽ reddet. ¶Ali

us modus eſt ꝑ ſentimentũ ⁊ ↄſolatõeʒ ali
quã.ſicut in iſtis qui in ſua ↄtemplatõe/re

Epiſtole quedam

Capitulum XL. v.
Remibins modis quibo gratin datur.

1

8

cipiũt ⁊ ꝑcipiũt diuerſos oſolationũ mo⸗

dos atq; gandia ſpũalia. Nam interdũ eiſ
dem videt/ ꝙ liquefiãt oino in quadã dul/⸗
cedine.in tãtũ vt omne qð cernunt aut me
ditant᷑ plenũ eſſe tali dulcoꝛe iudicꝗt. Ali/⸗
quãdo vero recipiũt ſecuritatẽ qᷓndã admi
randã humilitate plenã.qua mediãte/ipᷣi
ſibimet diſplicẽt/ſolã accipiẽtes delectatõ
nem ⁊ placentiã eoꝝ in deo. Quoties enĩ
ſibimetipſi quis placet atq; in ſe de ſeipſo

gaudet.certꝰ ſit a vera humilitate ſe eẽ alie
nũ.nec ↄſolatões ſuas quib iocũdat/a ðDo

hre ſciat oꝛiginẽ. Vera enĩ humilitas ſem
per exñs ſociata viſe itationibo bonis atq;
diuinis / dat cognoſcere ad imuʒ ⁊ veracit
defect?ſuos. ꝑ q̊s ſibi hõ diſplicet.redduq;
vilis atq; abominabilis in aſpectu ſuo.ni
hilominꝰ placentiã maximã hñs.ſed q in
gra miſcoia bonitateq; diuina ↄſiſtit. Ali
quãdo aĩa deuota ſentiet coꝛdis ſui quãdã
dilatatõeʒ vel ſui intellectꝰ ↄpꝛehẽdens in

ſe plꝰqᷓ etiã tot mũdus.iudicabitq; dueum

foꝛe tã excellentis atq; infinite maieſtatis/
q̃ſi omne qð reſiduũ eſt/ei nihil oĩno eẽ
videat᷑ niſi inq;tũ eſſe in talibo deꝰ cogno⸗
ſcit᷑. Qñq; vero ſentiet aĩa in ſe q̃ndã ſpũa
lem ebꝛietatẽè/ↄmouentẽ eã ſobꝛie/ in lau⸗

des ſpũales.ſuſpiriaq; ſancta ⁊ deuota.nõ

ſe valẽs ad intra ↄtinere/ qͥn opoꝛteat ð fo
ris erũpere ſeu ad extra id oñdere/ qð ſen⸗
tiat.videtq; interduʒ eidẽ ꝙ oĩa plena ſint
loꝛia T laude plena.¶⸗ ertiꝰ vero modꝰ
Pni gram pñie dei/eſt ꝑ vnionẽ.quẽad⸗

moðdũ beat paulꝰapłs habuit.ceteriq; cõo⸗

templatiui excellẽtiſſimi. Sed de mõ iſto

Bequiur alia en

loqui me indignũ reputo ⁊ os meũ ↄtineo

altioꝛibo doctoꝛiboq; illud relinquẽs diſcu
tiendum. Finit.

((Bequitur epiſtola

Abeogem edita.

Ttulerũt eximie caritatis ve
ſtre lre/nõ puũ leuamẽ infoꝛ
tunio meoc ſicut ſpero)felici.
Eſt enĩ flagellũ pr̃is miſcdia

latõe documẽta ſuꝑaddidit/ q̃ demũ pᷣco⸗

nijs qualia nec vſurpo mihinec eis medi
gnũ cenſeo pᷣgrauauit. Sic plane ſic dece
bat ſapientiã ꝓfeſſos/vtvnũ e cõſoꝛtio ſuo

quanq; aboꝛtiuũ qꝛ tñ in tribulatõe poſi⸗

tü ſolarent. CTieri et ſi abſq; vlla fictione
cũ laboꝛib plurimis ⁊ expẽſis.olim iã co⸗

natus ſum debiles bumeros meos / ⁊ fragi
litatis ſue conſocios ſubducere/oneri tan⸗

to cancellarie ꝑiſien.⁊ in aliũ gradũ tranſ

ferre / uihilomin? inegreſſibili quodã labo
rinto circũactus / ⁊ quaſi poſuerim pedes
meos in rete ⁊ in maculis eius ambulẽ/cõ

fuſus ſum ab expectatõe/ſentioq;ʒ illud te⸗

rentianũ ꝙ nõ licet hoĩem ſepe eſſe vt vult
Mandatꝰ ſum qͥ ppe ab illo / cui poſt denz
me ⁊ oẽs oꝑas meas debeo.dñm meü do⸗
minũ Burgonð loquoꝛ.cuiꝰ vtinaʒ aliud
circa meet p me modeſtiꝰhumili?ſalubꝛiꝰ
qᷓ; cõſiliũ extitiſſet/ignoſcat deꝰ idipᷣm con
ſulentibꝛ. ¶ Ibã obediens /ſed impediuit
iter meu / ͥ olim aſine Balagm obſtitit / et
interim ab executione officij cãcellarie mie
ſpontaneũ illud etiã pꝛſus deſerere patum
tñ illud ꝓ obedientia exequi volentẽ ſuſpẽ
dit. In qua re facio quod mandatis/neq;

aliud pnunc ſubeſſe video ⁊ ſubſtituo eni
pꝛo exercendis omnib que pũs agerẽ cuz

ſolenitate factum mitto. Beue valete / mei
memoꝛes in oꝛationib veſtris. Scriptuʒ

bꝛugẽ. xxvij. apꝛil.

ſtola eiuſdem.

Vcundum eſt ſocij ⁊ fratres in

xpᷣo dilectiſſimi. Jocũdũ valde

Sunt eĩa

icoꝝ grata vndecũq; colloqͥa
Bb

MWr qð vſq; mõ vere ſupꝛa ſpz
tomne meritũ meũ / tpauit. Fecit en cum
tẽptatõe puentũ vt poſſem ſuſtinere. Gra⸗
tias igit vre benigniſſime pietati/q̃ ↄpaſ⸗
ſionẽ pᷣſtitit taliter flagellato/qᷓ plena cõſo

2 verbis nequeo vos alloqui.

⸗ –=

Oð ſi iuxta Terentianũ ſeneʒ/pꝛoximus
amicoꝝ gradus eſt vicinitas.multa ꝓꝛſus
eẽ mihi debet amicicia ad collegium illud
venerabile/quod incolitis.cui nõ tam vi⸗

cinus q; ineunteab adoleſcentia familiarꝭ

ſemꝑ intraneus fui. ⁊ traxi moꝛes ex conui

ctu. Solaboꝛ igit᷑ mutua vobiſcũ confa-

bulatione/coactã quietem meã.qua me di

ninum flagellũ alligauit in lecto valitudi⸗

nis.vbi ſupinũ immobilẽq; iacere cõſtrin
xit.vtiliter ſpero⁊ magna dei miſcdðia non
ſolu tolera biliter ſʒ pene optabiliter. Cur
ita.quoniã neq; lectionẽ/ neq; oꝛationem
neq; ſalubꝛiũ cogitationũ pꝛotractionem

exulauit a me quies talis. quinetiaʒ fami⸗
liarioꝛes ſi nõ obſtitero/cõſtituit. Quo pa

cto ſic: Doloꝛem nanq; coꝛpoꝛis/⁊: animi

anxietatẽ/diuina gratia vſq; modo vel ab
ſtulit vel fere ſupꝛa ſpem ⁊ vere ſupꝛa om/

ne meritũ meũ/temperauit.Gratias ei qui
nunc adiudicauit me cõtumacẽ vſq; nunc
ſeruũ ſuũ.non in ira ⁊ furoꝛe coꝛtipere ſed
in virga filiali. Et domine ſi ſic viuit᷑et in
taliba vita ſpiritus mei/ coꝛripies me ⁊ vi⸗
uificabis me.ecce in pace amaritudo mea
amariſſima. Sed ad vos redeo/ quibuse
cogitationib meis familiariter aperire ſtu

dui.etſi non ob aliud.vt vel voluptatẽ ali⸗

quam extali cõmunicatione ſeibendo cõ

ola eiuſdem.

omel, ſuper Cantica relegerem
X(p ter 2 frater dilectiſſime yper⸗
nlocũ qui docet media ꝑueniẽ⸗

plationis arcem. Gauiſus ſum nõ medio⸗
criter/ꝙ ita cõſone ad eum de hac materia
olim Bꝛugis in lecto valitudinis mee cõ⸗
ſcripſeram. ſicut habes tractatuli copiam:
Neſciebam vtiq; alium taliter et tali oꝛdi⸗
ne/tradidiſſe ißam contemplationis adi⸗
piſcende arcem. Quo fit/vt mihi ſecurius
eadem ſcripta mea placeant.¶ Sunt au⸗
tem verba beati Bernardi talia omel.cẽte
ſima. Viſio hec/non induſtrie eſt ſed gra⸗
tie.reuelationis non inneſtigatkomto. JZ.
quud tamen poteſt ad hoc induſtria opera
ri illud pꝛimũ obſeruatęe quod dicitur La
uamini mundi eſtote. Secundo vt ſcriba
tis ſapientiam tempoꝛe ocijqui enim mi⸗

Vm nuper deuoti Bernardi

Epiſtole quedam

noꝛatur actu/percipiet eam. Tertio vtvia
lenti ſitis. ⁊ gaudiũ regni quod vobis diu

tius ſurripitur/ pꝛeripiatis. VUt babeatis

coꝛ purgatum. pparatum. impꝛobum. In
pꝛimo efficeris anxius. in ſecundo deuo⸗

us. in tertio vehemens. hoceſt idoneus.

obuius.vꝛgens. Hec ille. ¶ Vides pater

et frater/quẽadmodũ tria bec conueniant

tribus illis gradibus ſcale myſticecõtem⸗

plationis.quos nominaui amaram con⸗

tritionem.ocium vel ſolitudinem.2 foꝛtez

perſeuerantiam. Gratias illi a quo omnis

yeritas.⁊ cui veritas omnis cõſonat.Oð
ſiquis nunc aut alias inculpauerit me te⸗
meritatis/ꝙ materiam hanc pꝛoꝛſus altiſ⸗
ſimam ⁊ abditiſſimã/vſurpauerim tractaſ

ſe velut ipſam agnouerim. habeat reſpon⸗

ſum illud quod nouiſſime recolo apð vos
dixiſſe. Scio itaq; ex multis ſcriptis / ⁊ q̊⸗
rundam verbis / aliquam eſſe cognitionez

et mentis eleuationem quam habere poſ⸗
ſumus / vltra communem et vſiratiue co⸗

gnitionis noꝛmam. Hoc modo etſi non

aliter ſcire potui/nobis aliquid deeſſe per⸗
fectionis huiuſmodi/quam ſancti patres
habuerunt ⁊ docuerunt. Sic enim poteſt
ipſe cecus coloꝛes etiam cognoſcere vago
tali conceptu ⁊ ſe cecum iudicare. Quere⸗
bam dudum a quodam ceco viro intelligẽ

te/quonmodo ſe ſciret cecum eſſe. Scio re⸗

ſpondit.y quia aliquam perfectionis inte⸗
gritatem quam in alijs eſſe audio:mihi de
eſſe cenſeo.

Beniq; pater et frater / nihil
extribus pꝛedictis gradibus tantum de⸗
eſſe foꝛmido /ſicut occupationem neceſſa⸗

riam in religioſo exercitio tuo. quod vti⸗
qy; nullo modo nulla pꝛofectus alterius oc
di ad generationẽ verbi.hoc eſt ad contem

caſione deſerendum eſſe nõ ambigo.Sic

ocatus es.noli violenter obniti:quia nõ
hoctibi cederet feliciter. Sed irriderent

hoſtes ſabbata tua. hoceſt vacationem tu
am. Neſcis pꝛeterea quid tibi eſt vtilius ⁊

deo placentius. Reuelabit cum voluerit.

et dum beneplacitum erit ante ſe.quod ab
ſcondit a ſapientibus huius ſeculi ⁊ reue⸗
lat paruulis.Soli paruuli boc attingunt
non quia meritum.ſed quia ante placituʒ

eſt. Pꝛecipua inſuper ratõ huiuſmodi mu

nus deſiderandi eſt.vt ſimus parui in ocu

lis noſtris. habita contemplatione tanta

ettam immenſe maieſtatis /vocabit tefoꝛ⸗

taſſis deus occaſione ocij data/per egritu⸗
dinem aut alias.Sic interim opus tuum

ur

orey
ſlinn.
Oleſtus
ey
feo: vicio
cundane
noboßpe
matepet
uſifumn
careerenf
peremeg
nudamo
horN/g
ſummüne
glaemue
lpoſtme
Nbedpole
nedeportun
fundel
dedinis
Vllitgend

Uith

vVtſubyno
tebonori⸗

mMuainier

fitun ſn

Vannnn

rn
1Oee
ninclige
Babe
nsn
liomidide
tuornhi
Smnde
nen necct
wo. votn

minek
zdbige

ſodringlun
Ouimant
kwanmend
Cichlust
lanwonan,
nnſegaosd

1liee

übocanngr
tumnſba
hriuſnwin
ns munen
hunnnn
õ
zun
in N

te? mene

petrando elemoſyna gratie ⁊ virtutũ
.

licet ad videndũ ⁊ guſtandũ quoniam ſua

nis eſt domiuus. In quo bene vale. Dei

meumoꝛ in oꝛationibo tuis.Et fratrem ger/
manum / pupillimn / commendatnm habe

2(Incipit ſecretũ col

templatiui ad animaz

—

e.

ſuam/⁊anime ad hominę/ ſuper pauperta
ate ſpuali/ docẽs
lanctos p deuotẽ

dicitateſp ecurreread

deum?

ipiſceda ſcientia affectionũ

ſuper 2 pꝛo ac

ℳ

eitiones Trel
e .

ctat queſtion
minis ad animã ⁊ ecor

7„

tinet oꝛationes ⁊ medita

ma / mea paralytica/ mea miſera

erte boni habes.ſed nec tuo la⸗
boꝛe vales cõparare.Audi queſo meũ con
ſilium. Diſce mendicandi officiũ. fiat tibi
queſtus mendicãtis/oꝛdinarius vite ſuſtẽ
tande pꝛouẽtus:cur fame ſiti algoꝛe interi
res:vicioſa pꝛofecto multũ foꝛet hec vere⸗
cundia vel ſegnicies. ¶ Anima ( O ho⸗

mo hoſpes quidẽ meus qui mecum de pa
tria tue pꝛime cõditionis eiectus es. et de?⸗
truſi ſumus in hunc tetrum ac doloꝛoſum

carcerem pᷣſentis exilij.fateoꝛ heu me pau⸗
perem.egrotam.captiuam.leſam.ſauciam

nudam.omnib egentem. Vere infelix illa

hoꝛa/qua parens pꝛimus cõmiſit in deuʒ

ſummũ regem grandeillud nefas/ crimen

q; leſe maieſtatis.quo iuſtiſſime nobis il⸗

la noſtra pᷣclara hereditas adempta eſt.ac
deloco voluptatis gaudij ⁊ omnis excellẽz
tie depoꝛtati fuimus in hunc locũ lacrima
mrnrum / tribulation is anguſtie ⁊ deſolatönis
de diuitijs in pauꝑtatẽ.de ingenuitate in

vilitatem. de vita in moꝛtalitatẽ.de loco ſe
curitatis in locum plenũ diſcriminis. Et

vt ſub vno claudant̃omnia,.de vniuerſita

te bonoꝛũ/in pꝛofundũ omnis miſerie ſu⸗
mus iniecti. Quare pꝛoꝛſus ignoꝛo quid
factura ſim laboꝛare nec ſcio.nec valeo:

Vlerſaretur quidem laboꝛ meus ad deum

Demendicitate ſpũali

1oꝛzationé/ im/
que ꝓpꝛie ſapientia dicit᷑ quaſi ſapida ſcien

editationes diuerſas.
quas foꝛmat anima ſub foꝛma pauperis
mmaendicantis ⁊ querentis puanem.

bilis anima. que nihil in teaut

dum. Sed heu nimis longe fact eſt a me

nimiũ me a ſe piecit. Cõſpicio me in tene
bꝛis poſitaʒ.circũdatã ignoꝛantia.incerti⸗

tudine.erroꝛe.quibo inutilis facta ſum ad

iillũ intuendũ ſeu ↄtemplandũ. Ita igitur
meo fruſtrato laboꝛe/ amodo quid agere;

quid laboꝛarẽ quid lucrifacerẽ: Dicis mi⸗
hi mendicandũ eſſe ⁊ pꝛovita queſtuandũ

Volo quidẽ.ſed quo ibo captiua ⁊ ↄcluſa
intra hoſpitale tui coꝛꝑis/in magno carce
re huiꝰmundi moꝛtalis.quo pacto pꝛo pe
tendo aucilio/valerẽ hinc effugere: Quis

inſuꝑ me clamantẽ audiret: Quis ad me

reſpiceret:quis ſuccurreret: Circũſpicevn
diq;. Cü deficiam? omnes ⁊ pauꝑes facti
ſumus nimis.nemo noſtrũ eſt qui ſibijpſi

vel in modico valeat opem ferre vñ igitur

glteri ſubueniet: Quid dabit nihil dandũ

habens. Ita pꝛofecto· nõ aliam mihi ſoꝛ⸗

tem video ꝓpitiaʒ / niſi contra hec mala/re⸗
megdiũ deſperationis ueree deſpaido
uid
dicis o aĩia deſpandũ eſſe: Abſit Dinime
certe deſpabis.meũ potius audias cõſiliũ
Libi eni demonſtrabo locũ caritate ⁊ mia
plenũ.in quo omnes paupes querẽtes/in⸗
ueniũt refugiũ. Ibi eni copioſi ſunt illi pij

vitam hanc finire miſerãa.¶ Hõ

ac liberales dei elemoſynarij in eccleſia vi⸗

elicet celeſti.ſancti ⁊ ſancte.in quiboẽ illa
theſauraria gratie/ regina miſcõie. mater
pauperũ oꝛphanoꝝ. vbi adeſt ⁊ redẽptoꝛ
humani generis ſaluatoꝛ noſter ihs xps.
Weitn od rne apud patrẽ ꝓ pecca

toꝛibj. ¶ Queris qualiter illuc tẽdas: At
ego reſpõdeo. Illuc te ſanctũ ferat deſideri

um. Vbi eni tuum ſanctũ erit deſideriũ/⁊?

ibi teipam eſſe iudicabis.Deus inquit p⸗
pheta deſideriuʒ pauperũ exaudiet. Quid

autem magis in tuo eſt arbitrio qᷓ; tuũ de⸗
ſiderium.quo potes cõtinuo ad deũ pꝛofi
ciſci.cũ deo loqui ⁊ cũ ſanctis.ab eisq; ſub
ſigdium imploꝛare. ¶ Anima Si ita eſt
o homo vt aſſeris.deſiderabo vtiq; ſatis.
Verum plurima frequenter deſidero.que
minime accipio.Et ſi deſiderando loquoꝛ
non eſt qui mihi reſpondeat.⁊ raro vel nũ
qᷓ; me exꝑioꝛ adiutam.¶ Homo ¶ Virmi
ter tene o anima.ꝙ ſanctũʒ deſideriũ ſemꝑ

auditum pꝛo te exaudit᷑ niſi foꝛtepꝛopter
alteram trium cauſarum. Vel quia nõ eſt

de cõuenientibo ad ſalutẽ/ſicut paulus de⸗
ſiderabat liberania ſtimulo carnle i2 qꝛ

„

cognoſcendũ amandũ. laudandũ. honoꝛiã

ualet in te alind quoddã puerſum deſide
riũ vanitatis mũdane/tue ſaluti ↄtrarium
quod redamãs /impedit ſanctũ tuũ deſide
num / ſuũ ſoꝛtiri effectũ. VUel qaꝛ hoc tunm
ſanctũ deſideriũ cito nimis euaneſcit. Ra⸗
tionabile quidẽ valde eſt.ſi te iuuarivoles
vt hoc tuo cedat ꝓfectni.nec ↄtrariũ q̃ras

gltero deſiderio pdñante. Qðq; patienter

et ↄſtanter expectes oppoꝛtunitatẽ ſubuẽ

tionis.ſᷣm ronabile bñplacitũ adiuuãtis.

Anima ¶ Fateoꝛ hõ ita eſſe. ſed in hac re
vnũ me ↄturbat.qꝛ frequẽter ignoꝛo quid
mihi expediat quid ve officiat.q;tũ ad pꝛi
mã deſiderij ſancti qualitatẽ. Abũdant in⸗
ſupꝑ in coꝛde meo vana ac mundana innu
mera deſideria.qᷓ;tuʒ ad ſcdõaʒ.Demũ mox
faſtidit animus ⁊ laſſatur in ſanctis deſi⸗
derijs.nec in eis ꝑſeuerat.qᷓ;tuʒ ad tertiam
Hõ (Pꝛopterea tibi dixi a pꝛincipio o
anima mea tibi vacãdũ eſſe.diſcẽdũ q̊ʒ mẽ
dicandi officiũ.quo tibi innoteſcat modꝰ
perendi/vtiliter efficaciter et ꝑſeueranter.
Atiliter quidẽ petes.ſi tãtũmõ ſalutaria.ſi
dinine volũtati placita.ſi diuine legis mã
data impleri deſiderabis. In omnib⸗ ita⸗
q; tuis deſiderijs diuinum añ pones bene
placitũ.dicesq; vt ſua nõ tua volũtas fiat.
Anima ¶ Diroꝛ valde o bomo cur ꝑ ſan

tas fiat.cũ velim nolim / aliter eſſe nõ poſ⸗
ſit. Cũ etiã deus ab eterno videat ⁊ cogno

ſcat oĩa:!⁊ ſᷣm hanc ſuã immobilẽ noticia,z

circa me ſinonla ſunnrd diſpoſuerit pꝛo vt
meis neceſſi

deſideriũ.quaſi ignoꝛaret quid mihi expe⸗

digat ⁊ ſuꝑ boc ipᷣm conarer inſtruere. HGO06
¶ Ita vtiq; eſt aĩa vt dicis ⁊ nihilominus

oꝛandꝰeſt deus ob aliũ tñ finem q; ipᷣa teti

geris. ¶ Sicut enĩ de fecit oĩa cũ bonoꝛũ

noſtroꝝ nõ egeret nec inde ditioꝛ ⁊ melioꝛ

factus ſit/ ſed creatura ſue bonitatis pari

ceps effecta eſt/ ita vult de? vt eü diligam⸗
et ꝑ ſancta deſideria deuote ipᷣm alloqmur

Apter bonũ noſtrũ. In hoc quidẽ nr̃a cõſi⸗/
ſtit ꝑfectio.ſicut ⁊ ꝑfectio ſolis in lucẽdo et
illuminãdo.⁊ ignis in calẽdo ⁊ calefacien:
do. ¶ Gcito ergo ꝙ de oꝛdinauit/vt no⸗

ſtrã ↄparem ſalutẽ/deuotas ad ipᷣm ⁊ ſan⸗
ctos/fundẽdo pᷣces.⁊ mãdata ſue legis ſtu

Qiioſe adimpledo.atq; ita frequẽtervult ad

pces ſanctoꝝ aliqͥd ↄferre.qð ↄferre inſti⸗

tuit anteq; ſancti foꝛẽt. Cenũ qppe eſt æ

tatibo nouit eſſe oppoꝛtunum
quid eſt qð dicis vt loquar ad eũ ꝑ ſanctũ

de P ſeipm poſſet ola foꝛmare. vnlt nibilo

minſibi ad rerũ multaꝝ ſoꝛmationẽ/ſecũ
das cooꝑari cãs.ſicut hõ naſcit᷑ officio ge⸗

nerationis humane.⁊ hec inferioꝛa coꝛpa

ↄſeruant᷑ ⁊ gubernant᷑ oꝑatõe ſuꝑioꝝ.ſ.ce

leſtiũ.Ita quidẽ vult de vnũ ſaluan/auxi

lio alioꝝ ſanctoꝝ hoĩm vel angeloy. Jta
igitur ꝑpendis ſatis cur oꝛane

ſancti eius. ¶ Ded ſoꝛſan adbuc dices va
num eſſe / deũ ſua pᷣce vel deſiderio velle in
clinare ad alterã partẽ.cũ illũ ↄſtet eſſe pe⸗
nitus ĩmutabilẽ nec in eo alternationẽ eẽ

voluũtatis qua flecti poſſit de vno vellead

aliud. aut ſar placnii aut offenſus recõci⸗
liari.Ad qð reſpõdeo verũ eſſe qð de imu⸗
tabilitate diuine voluntatis aſſeris.nec ta
men ideo vanas eſſe deuotas pᷣces ad deũ

fuſe s quoni ali fineoꝛandꝰ eſt deꝰ⁊ hõ⸗
Diꝛan uidẽ eſt de? no quaſi nr̃a oꝛatõe
fleciendꝰ aut placandꝰ/aut aliter qᷣnis mõ

a ſue volũtatis inſtituto ĩmutandꝰ.ſed vt
noſipſos oꝛantes/excitemꝰ: pꝛouocemus

aa deuotionẽ ⁊ noſtre miſerie cõpaſſionẽ⸗
At ecõtra nõ ob aliud bominẽ rogamꝰni⸗
ſi yt eũ ad miſcdiaʒ moueamꝰ. Fine igitur
coõtrario laboꝛat intentio.deũ oꝛandoꝛ ho
minẽ depᷣcando. Ibi quidẽ finis eſt/imu⸗
tgtio oꝛantis. hiceiꝰ/cui depᷣcatio dirigit.
ctum deſideriũ petendũ velis vt dei volun

MDua in re nõ incõgrue aiaduertẽdũ eſt

Gſpetia modo cõtrario noſtra cauſa verſan⸗·
da eſt coꝛã deo ⁊ coꝛã hoĩe.Coꝛã deo quis⸗
dem eo melioꝛẽ facimꝰcauſam nr̃am/quo

purius ⁊ ſincenius noſipſos ↄdẽnam aut
2dẽnandos ꝓfitemur.nullã excuſanonem

ptendentes. Ita ſane miſcdiam liberatio⸗
nies a moꝛte ſpũali cuiꝰrei fueramꝰdeo fa⸗

cwo witio coͦſequimur. cui tich connan
obſeruari cernim in curia foꝛenſi iudicis

humani.¶ Volens itaq; deũ tibi foꝛe pi⸗
um ⁊ miſenicoꝛdẽ / eſto ⁊ tu tibupi miſeri⸗
coꝛs. Eſt enĩ durus duris. pius pijs.bonꝰ
bonis.ſeuerus malis.Calẽ vtiq; illũ inue
nies / qualis et tu fueris in tuis deſiderijs:

nõ quidẽ ꝑ mutabilitatẽ eiꝰ ſed ꝑ tuã. Vo

lens inſuꝑ in curia ſue iuſticie abſolutöõez
conſequi / tu teipam accuſabis iudicabis

condẽnabis punies ⁊ ſic remiſſionem im⸗

petrabis. QOõ ſi te coneris defendere ⁊ iu⸗
ſtificare vias tuas.confuſionẽ pꝛofecto et

condẽnationẽ repoꝛtabis. Et ſi milleſies

pecces / milleſies te condẽnes quoniã ſi in
Eextrema hoꝛa vite teipſam ſic condẽnans
inuenta fueris.vtiq; liberaberis a moꝛtes

dſit deus et

Nlultra
ſuamlit
gede
confert
ſeonns
tenui
inſuod-
uürp⸗
adiſ.
cu⸗
ſilueſiu
Noꝛumß⸗

Comion
ſciensa
odnsmni
Cdainn

J ſboſpun
Perti
bippon

Eceleen
umtq

Pecſemin

Abimur,
net
Wipemen
rinii
mpnſ
nfaßir.
iamutn
nockinu
WRgt.
uiic
ſ
idodc
mm c
denann
iconanoren

fucun Doen

nngemri
ufeniids
gdeithiintg
uthifinicn
Englüne
nsM
Eeitgni
ainuß
Ahelihe
mmiſionnt
SNeetl
Noniuin
uu⸗
SS
nſecnis

Nobr

—

Demendicitate ſpũali

Sed aĩaduerte cautius ꝙ; is nõ legitime

O

ac veraciter ſe condemnat qͥ ſep poſſe non
emendat.¶ Aia ( Satiffeciſti hõ bene
mee petitioni/oſtendẽs ⁊ ꝓponẽs tres egre
gias veritates quas ignoꝛãdo / frequẽs in

me fuit turbatio. Nũc igit᷑ aim recipio.vo
loq; ( vt admones )per ſanctũ deſiderium

meipᷣam ad deuotionẽ ↄmouere.inſuꝑ et

recurſum facere ad ſanctos ad meipam cõ
dęẽnandũ ⁊ puniendũ. Ita eni pꝛius a pꝛi⸗
cipio ſuaſiſti vt diſcerẽ mẽdicare ⁊ queſtũ
facere. Doce me igit rogo teqꝗ

uid mihi in⸗
cũbat faciendũ¶Hõ ¶ Mihi videturo
anima ꝙ hocfacile diſcere poteris / ſi dili⸗

genter inſpexeris modos ⁊ conatus/quiba

nandis ſuis coꝛꝑalib neceſſitatib. Con⸗

vtunt᷑ pauꝑes mendicantes oſtiatim vari

os diſcurſus hincinde facientes.pꝛo ſuble

ſidera queſo captiuos vel conſpectui iudi
cis pñtatos.ſuasq; ſnĩas trepidis animis

expectantes. Pꝛoſpice infirmos graui q̃li

bet egritudine coꝛruptos. Perquire pau⸗

perũ iconomoꝝ occultas ⁊ verecũdas in⸗

digentias. Et generaliter oculũ dirigead
omnes in quacũq; aduerſitate vel ꝑiculo

cõſtitutos.puta in cõiunctoꝝ funeribo.in

erilio.in incẽdio.in diluuio.in bello.Ani

aduerte inquã ⁊ ſtudioſo mentis intuitu

