inſtrumẽto.cũ cãtico ſymphonia et choꝛo
plu
eſcriptio pietatꝭ facit illud ꝑſpicu

um Sane ſi pietas hoĩs ad deũ/ẽ integer

*

ad! us genus ſumꝰ. capa
ces eius atq; ꝑticipes. Subſume deſcrip/

tiones alias vtiles nimis. Pietas dolens

eſt affectio pueniẽs ex cõſideratiõe diſiun

ctionis ad deũ. Pietas ſperãſeſt exaffectõö
ne pximãdi deo vel herẽdi Pietas timens
ex reniſu ⁊ fuga elongatiõis a deo. ¶ SBi
ſy vno pioq; tenoꝛe fiat circa pietatẽ cireui
tus/ſequitarmoniaid eſt ad vnitatẽ reſoę-

nantia ſuauis et ſecura qꝛ tẽpata. Sp eni

et doloꝛ erit gaudioſus.⁊ gaudiũ doloꝛoſũ

Spes timoꝛata ⁊ timoꝛ nõ deſꝑans. imo
quilibet. mixtus erit cum qualibet.¶ Fiat

inſuper mirabili temperie quaſi comple/

7

xio mixti vniꝰ temꝑati ꝓpter vniõem in cẽ⸗

no pietatis. qſi in vita cociliate Zrietatem
Sicut ſi bmòi coꝛ neceſſario eſt in moꝛib⸗

ſuauiſſimũ. velut hũoꝛibs tꝑatis. Sicĩ vi
ta moꝛali ſił ⁊ meritoꝛia viuax ⁊ iocũdum
ſp ex eq̊ gaudẽs triſtis ſperãs tiẽms.( At

cotra ſi pietas abſceſſerit defluẽt iſte paſſio

nes.armonia diſſipabit᷑ tanq; ab boꝛolo⸗

gio ſine põdere ſine mõ vel oꝛdinetãq; po

ſtremo decoꝛ a cadauere ſine vita. Obuia⸗
bit iſta rotatio ſenſug l⸗ regulari qlem di⸗

ſunt iſta dũ audiũtur ſed impet obliqͥ cir⸗

culi.ſenſus deoꝛſum iugiter ad tꝑalia ſe de

pmẽs vehemẽtioꝛ ĩpellit ⁊ circuit.
obſi⸗

„

giſter.· Nõ clam me eſt ſed vincere.ſec

ſtere ſcõm pietatẽ hoc opug. hic laboꝛ eſt.
oꝛro ſi ſcire de
lectat qͥd ſit magnificare dñʒ qͥd exultarei

mfe pietatis adiutrice.

—

deo ſalutari nro/cũ oĩba ad collaudatiõem

ſpectãtibo in hymnis et cãticis qͥq lucidiꝰ
q; expietatis rone deſcriptiões aiſignare?

Ecce vides cõſtitutã in medio pietatẽ.q̃ q

l? Specioſa

isctoꝛg
deünit⸗
itpien
tocdul
modi⸗
Gnusſii
Conin
Non
ſiüto⸗
aſan
dil
lvens.
noinin
noſtrum
ſer Ki
ſonepſu
munde
funlet
Oito
öſegri
nesdrin

ben

M
N
Dicg

nitens
nt
norin⸗
nidel
an
foſantt
beni⸗
laneeger
leyenen
E n
Ptereng
W
toniig⸗
regen
ppn.
genenn
wocke⸗

Tnns,

lweg

V ade
Memkqi

möeg
ennenge
ttonsſt
lllmoi
irnſo
mna o
ti.

lud pa
eüſener
8intann
mede
nsdvens
möediſun
taafs
öhnens
, G
i
Enb/

ai
looſi
imo⸗
Er
mn⸗
wince
noagem
nword
Sicivi
iocüdonn
ns.
niſepaſio
abhorob⸗
ine iho
in Obrus
näend

Buper Magnificat

Quid eſt magnificatio domini ſi queritur
Dicꝙ eſt ſpẽs pietatis coꝛdeoꝛe vel oper̃
pueniens ex cõſideratione vel ꝓteſtatione

diuine magnitudinis⁊ maieſtatis ſui dñij

Eſt enim maieſtas q̃ſi magnitudinis ſtatꝰ
Quid exultatio ſpũs in deo ſi qritur.dicq;
eſt pietas pteſtans in giudij ſigno/ qm̃ de
us eſt ſalutare nr̃m. Dic itaq; cõſequenter
ad interrogationes de bñdictiõe.i.bõa do
natione de grãrũ actione/de adoꝛatiõe. de
latria.de religione.detubisductilibo.ð coꝛ

dis et oꝛganis.qm̃ hec oĩa ſunt pietas ad

deũ / lalib ſignis et indicijs ſe pteſtãs.Eſt

aũt pietas vt diximuſad deũ amoꝛ integer

eo ꝙ dei genus.capaces ⁊ ꝑticipes eius ſu
mus Dignat᷑ vo deus viciſſitudinem ad
genus ſuũ refundere.imo pᷣuenire in bñdi
ctionib dulcedinis.maximeꝑ incarnatio
nem.pq̃ cecinit mater iſta pietat canticuʒ
ſuũ nonum Magniſicat aia mea dominũ
et ſem̃ nomerde an colloqueto⸗
ſed diſſerendo ſubire tractatũ. tu interim ſi
u ielencreen ſpeciali
ns inſinuandũ fundamentũ.q̃ ronę beatã

noſtram dicũt oẽs generatiões.( Magi⸗

er. Rõ iam pᷣtacta eſt ex fine.oẽſq; genera
ſen ſimtaſne⸗ ei.nõ q̃litercũq;.ſed vt
matri. Debent idcirco cognoſcere bñficio
rum largitiones ex ipᷣa ꝓcedere.hec aũt re⸗
cognitio /eſt ſua bñdictio.Qua in re dices
ea q̃ ſequũtur. ¶ Dic ꝙ omnes generatio
nes.bt ãm dicũt mariã.ſicut ad iſßam om̃s
habent pietatẽ.ſaltem naturalẽ.Rõ qꝛ na⸗
mralẽ bũtamoꝛẽ oẽs generatiõẽs ad eam
m genus ſuñ poſt dũm nr̃mihmxꝑm.
Dic ꝙ mtr eſt effecta Clamat idcirco Ve⸗

nite ad me oẽs qͥᷣ cõcupiſcitis me eta gene

ratiõib meis adimplemini.Et iterũ. De
moꝛia mea in generationes ſeculoꝝ. Siẽ
mia dei eſt a ꝓgenie in ꝓgenies timentib⸗
eum ic ꝙ generationes hoĩm. degene
res ſunt habede.qᷓ mariã nõ pie colũt. nec
beatã ſpontanee recognoſcũil Adqt᷑ſpon⸗
tanee.qꝛ velint nolint.ipᷣam naturali pieta
te venerant᷑ ꝛcolũt quẽadmodũ ð̊ demõib

ait Jacob ꝙ credũt ⁊ cõtremiſcũt. Dic

õp̃ᷣ·terea ꝙ ab initio ⁊ ante ſecula creata ſit H

2

eſt pᷣdeſtinata cã finis⁊ affinis oim genera
tionũ ꝙ debent iõ recognoſcere et bñdice⸗
re genug ſuũ.ĩmo regeneratiõis initiũpoſt
xpᷣm. ¶ Dic ꝙ apud generatiões ſeculoꝝ
generatio pᷣterit ⁊ generatio aduenit. Jpᷣa
vero eſt tena ꝑmanens deqᷓ veritas oꝛtaẽ

mãet ĩ eternũ ¶ Dicq; nob oĩb affinis ?
velut in omni genereaffinitatis iſta quaz

benedicũt et beatificãt omẽs generatiões.

Eſt ſoꝛoꝛ ab humana ſpecie.eſt mi ex nr̃a
poſt filiũ regeneratiõe.Eſt cognata cũ an⸗
gelis et nobis. ex ſilitudine intellectual na
ture.Eſt vnũ coꝛ nobiſcũ vng aia / vn? ani
mug ⁊ vnus ſpũs/ex dilectiõis obligatiõe
Brrg inde fiduciã magnã habemꝰad
ire in oib neceſſitatibo noſtriſ.ſue thꝛonũ

pietatis Plane deſpicere nõ põt genſuũ /

que mater eſt pietatis.cuius oꝛigo FPgredi
tur ex generis vnitate. ¶ Diſcipulꝰ?.
ita dicere deſidcro gratis affecto colere be⸗
nedicere ⁊ pᷣdicare brãm et beatificandam
ꝑomnes generatiões.qꝛ feciteidñs maõ/

q potens eſtet ſcim̃ nomen eius.

¶ Begqnitur altera

titio ſine dialogo deſancto noie dei ybi
deiplici noticia deiꝑ orulg

☚

Agnificat ala mea dñm. qꝛ fecit
mihi magna qͥ potens eſt. et ſan
1 ctũ nomẽ eius. ¶ Wagna ſunt
et magna nimis ovirgo btã. qᷓ fe
cit in aial poꝛtione dñs ꝑ incarnationem
ſui/dũ ſuꝑuenit ſpũſſctũs in te fecũdãs ne
dũ in mẽte ſed in coꝛꝑe/et virtus altiſſimi

obumbꝛabit tibi/tam in coꝛpe ꝑ extinctio

nem fomitis/qᷓ; in mẽteꝑ infuſiõeʒ effectu
alem noĩs ſui.vt exꝑimẽtaliteragnoſceres
o ſctã ſctãrũ.qꝛ ſctm̃ nomẽ eius. Sanctu 3
nomẽ impollutũ/incõtaminatũ/cõſecratũ
cõfirmatũ /ſineterra/ſine cõ crectiõe mate⸗
rie/ ab omni pꝛſus impuritate liberũ 795
lienũ. Sctm̃ nomẽ illius qͥ dedit filio tuo
Jeſu xpᷣo nomẽ ſalus.Nam io iſsa deo ⁊
angelo et hoie noĩatus eſt. qꝛ ſaluum faciet
pplim ſuũ a peccatis eoꝝ ipᷣo icẽte.qꝛ nẽo
venit ad prẽm niſi ꝑ me. e obſecrat

te beatã.cui fecit magna qͥ potẽs eſt. obſe⸗

cratte pauꝑ/exul/etaduena/nõ abſcõdas.
O pulcerrima ⁊ pꝛudẽtiſſima feminarũ)
nomẽ iſtud ſctm̃ filij tui.qͥ fecit tibi mag qͥ
potẽs eſt.nõ ſileas a me neq; taceasa mes

uo tuo ⁊ puero tuo. Cupis glificari nom

iſtud ꝑ te. ind eglłiaris te btm dici pom̃s

eneratiões nõ ꝓpter te ſed ꝓpter natũ de te

hoꝛtaris cũ ppᷣ.et dicis. Magnificate dñʒ

mecũ et exaltemus nomẽ eiꝰ in idipᷣm Cõ⸗

ſcius eſt et teſtis meus fidelis in Sglis vis
n 2

84

Bratz;

S?ðUM

. . r . .
. êR—U “ 3 . .
. .Z . * — .

reſponſiões denic; datas/auribus ſurdis
accipiat.ſed obediat ſpiritui totiens incul
canti. Qui habet aures audiendi audiat.
Põ ſic coꝛ incraſſatũ nec oculi mẽtis ccci.
Audiã videã et intelligã ꝑ diſciplinã ſcrip

qui tecũ eſt iam nõ in vtero carnis carnal
ſed ſpũaliter in vtero tam coꝛpis e; aie Cõ
ſcius ineᷓ qꝛ ſtudioſe meditata eſt menſco
gitare qð et qle eſſet nomẽ ſctm̃ eius.ñ qð

eſt apud ſe.quia nec poſſibile nec fas/liſtud

moꝛtalẽ inqrere ſed apud creaturã ſuã ima
gine ſua notatã ⁊ ſui capacẽ/ re me crear
dignatus eſt. nõ meo merito. Quid eni me

reri potui puſq; ineſſe fui. cripſit de
diuinis noĩb/ collaudatoꝛ tuus Dioniſ

dininus O btã p omnes generatiões/ he⸗

bꝛeoꝝ grecoꝝ latinoꝝ ⁊oim generalr nati
onũ ⁊ linguarũ

7

tione Via cauſalitatis ⁊ſ ymbolice ſiluu⸗

dinis ex ſenſibilib. Aia ſuꝑeminẽtie exdin

.

telligibilibo. Aig abnegatiõis ꝑ ſuꝑmẽta⸗

les exceſſus: ¶ Dicobſecro mihi. dic bñdi

cta inter om̃s mulieres.dic ybi paſcat. vbi

cubet dilectus tuus iſte ex dilecto / dilectus

5

amicus tuus.dilect? ⁊ amic? ꝑ amoꝛẽ Tra

he me coꝛã te poſt eũ in odoꝛẽ vnguẽtoꝛuʒ
ſuoꝝ ſił ⁊ tuoꝝ.qm oi ſua tua ſunt. tibi nẽ

eſt ola in oĩbus / cubat ⁊ paſcit᷑ in lectulo

gnitio. Audiã qd loquat᷑ in me dñs ꝑ ſom
fapie ſue ⁊ tue.ſue ꝑ eſſentiam.⁊ tueꝑ grax
ſingularẽ ſemel lo qtur deus / idip̃m non
repetit ¶ Habes legem phas interoga
diligẽter eos ⁊ dicent tibi . Fiat ita. Sʒz a /
ſit ſpũs tuus bonꝰ interrogãti Aſſit ⁊ audi
ne vel ſtulte et indigne intterroget · ne

floꝛido mẽtis tue.et tu in ſecreto cubili ma
ieſtatis ſue apud prem q; fontale pncipiuʒ
eſt totiꝰ diuine maieſtatis. Ibi pfecto do⸗

mus mðr̃is ſue. Ibi cubiculũ genitriſue.
Ibi poſt deoſculatiõem ſctãm⁊ pudicã do

cet te

. —

ras/doce pcoꝛ qð ⁊ q̃le ſit nomẽ ſctm̃ eius. .
doce ſi ſufficiéter modos cognitiois erxpli
cuit paulus cõſcius verboꝝ q̃ nõ licet höi

4 .

loqui.q exte muliere dicit ipᷣm factü ſub le

ge. Muliere ſiqdẽ illa q fas habet dicere.

„

Ego mr pulcre dilectionis.cũ ceteris ĩ lau

dẽ ſapie poſitis tibi ꝑ ecciam anthonoma

tice emphaſicelaudabiliter attribut.da /

ceq̃ſo ſufficient.ſ.⁊ ad plenũ nom̃ vi.qʒad
modũ ab eo ſit expoſitu cũ ait. Videm ne

p ſpeculũ et in enigmate. tücaui facie ad fa
ciẽ. Ecce triplicẽ inuenio noĩs ſceri dei cog
tionẽ.ſpecularẽ enigmatica? facilialẽ. Pꝛi

ma ⁊ ſcõa nobis hic cõcedũtur: nũc. tertia
tũc in re nüc in ſpeſe ola pᷣſtat . Doceſi ſctã
peto. ſi ſctã reqro.qᷓ ⁊ q̃lis ſit hec triplex co⸗

enti.ne ve

ſcʒ dei ſumüũtur ex triplici via ſen cõſidera?⸗

¶ Hocetu me/qᷓ necipᷣm/ nec te ign o

intus

ture dicẽtis.ꝑ os ꝓpharũ phoꝝ et theolo⸗

goꝝ quẽadmodũ noticig deiq eſt nom̃ ſu
um / multipliciter acqritq̊ maxime nũcitel
liget. reſonãs illud apłi verbũ Videmꝰnẽ

p ſpeculũ in enigmate.tũcaũt facie ad ſaci

em. Et qꝛ pponit viſionis verbũ/qõ eſt / ſi

7„

omnis de deo cognitio ſit viſio / cũ viſio q/⸗
libet videatur eſſe cognitio.et intuitiua co

gnitio. Multa vero ſunt noĩa de deo qͥ nõ

ſignificãt intuitiuã cogn itionẽ Eſt ò̊ů muũu
inquiſitiõe digniſſimũ qd ſit intuitiua c/

gnitio ſiue viſio.
a ꝓpꝛiet᷑ viſui vel oc
extẽdit ſe ad oẽs ſenſus coꝛꝑaleſqnq;.imo
ad oẽm vim ꝑceptiuã. Poteſt aũt
cognitio intuitiua qꝗð eſt ſimplexet imme⸗

diata cognitio rei.ſcõᷣm obiectalẽ directaz

immutationẽ in ſe vel in ꝓpꝛia ſua ſpecie.
Patet deſcriptio qꝛ cõuenit omni et ſoliꝰ
gnitioni intuitiue. Differta ↄplexis ⁊ me
diatis cognitionibererũ.q̃ non cauſantur

ſm obiectalẽ ⁊ directã immutationẽ in ſek
in ꝓpꝛia ſua ſpẽ.q̃les ſunt cognitiones ab/
ſtracte ↄplexe vel incomplexe/qᷓ fiunt ꝑ ali

enas ſpẽs in imaginatione vel ratioue. re⸗

bus abſentibꝛ ſeu non exñtib. Uidet aut
q; cognitio intuitiua ſic delcripta / ſit idem

qo expientia vel expimentalis pceptio ſeu
noticia. Poſſet hoc numerari ꝑ ſingulos

beat dict imediata ⁊ intuitiua:q fit ꝑ ꝓpꝛiã

ſpẽm derelictã in ſenſu. deficiete vel abſen⸗
te obiecto. Qualiter eni dicet cognitio im⸗
mediata de re.dũ neceſſario reqͥrit᷑ media

ſpẽs? Quõ pᷣterea dicet᷑ exꝑimẽtalis cogni

tio dere / q abſens eſt vel ꝗ nullo modo eſt.
Optet hic ꝓpter concoꝛdãtiã doctoꝝ de co
gnitioue intuitiua et ĩmediata ↄquirere q̃
cognitio dicet ⁊ qre dicat᷑ imediata. Perin
de venitad cognoſcẽdũ/q̃ et qlis et qt mo⸗
dis viſio intuitiua noĩet᷑. 1

eleuans. alterũ contemꝑans. alterũ addu/
Exẽplũ in oſtenſione

cens.aliud ↄiũgens.xẽplu morten
coloꝛis.pmo requiruur lumẽ mediũ eleuaſ
tetiã viſiuã. ⁊ponẽs coloꝛes in eſſe ſpüua

li. viſibili et dyaphono ſeu ꝑſpicuo. Hoc

autẽ medium non impedit quin cognino

Lognitio intuitina lzʒ
coꝛꝑali nihilominꝰ

oteſt aũt deſcribi

ed eſt dubitatio ſi cognitio ö

viſio ů noſet. ( nuenim? au
tem qdꝛuplex mediũ in cognitione vnum

—

melie
leſuſbie
ſolcnone
nnennet
Cuntom
ſonſblen
Eponne⸗
Salnco
ſtinwenn
Unliock
Cſeen
Golb⸗
ſinecog
Haclie
ummmnet
iCe
Uultvend
ſoruaej
liertn
qveen
Cichieron
Cnöhenn
Gkundel
Cgith

Aahuls
E
Rkin

Nutue
ſae
hohubt
guinſa
ſwihe
Aleſfaur
hustrgn
ſonäde
lamnan⸗
Pne⸗
(olstin
neſei
hitmeci
abſtnaen
fron
ſpemni
nebarei

iduoſnte
ngginl
ger,
ſihiniſn⸗
Nathan⸗
icknoſſ
unenicinl
eep
diocht
günſoq
Nmnitnac
do
Ctihni

nmnuch

inmuelun
ſingzine
i iabbi
gaimme;
edin
iuſpene
nicral⸗
We M
Nnn
e k
gab/
toali
e⸗
i
ſunet
whoſen
inguhes
ogno
zfrgmi
Eraltbſn⸗
toin
Eeni
nlsc
omwdhocke
Nar e
ygurgeq
imn ſon

satnn

Muminl
ione yfun
ditniut

jinokenon

Enili⸗
mucli
on h

n

Buper Magnifict 384

coloꝛis dicatur immediata.¶ Eſt ᷑m me

diũ cõtemꝑans obiectũ viſibile.oculo coꝛ
poꝛali.vt ſeruetur armonia cõueniens ocu
lo / vt non ab exceſſu viſibilis deſtruat᷑. Ne

pᷣterea ꝑuiũ et ꝑſpicuũ nimia radiatiõe/p⸗
poꝛtionẽ excedat ad oculũ. Sed nec tale
mediũ ꝓhibet cognitionẽ immediatã dici
et intuitiuam. Quid eſt mediũ tale/niſip⸗

poꝛtio cõplexionis oꝛgani vidẽtis.¶ Eſt
mediũ tertiũ deducẽs obiectũ ad oculum
qꝛ ſeuſibile poſitũ ſupꝛa ſenſum /non ſacit

ſenſationem ᷣm Areſto.et expientiã Pꝛo
pterea neceſſe eſt ſpẽs eſſe medias.q̃ dedu⸗

cunt ꝑ mediũ cõueniens in cõtempatã reʒ

ſenſibilem/ad ꝓpꝛium ſenſum ſuũ. Diſcur-
re ꝑ omnes et ſingulos ſenſus et ita videbᷣ
Sead nec obſtat tale mediũ quin cognitio
ſit immediata et intuitiua. Alioquin nul⸗

la talis eſſet in ſenſu de rebus ad exira/ niſi
ꝙ ſit de ſpẽbus et actibo ad intra de intelli⸗
gibilibus. vbi bene reperitur uliq̃ res ĩme⸗

diate cognoſci ꝑ eſſẽtiã ſuam.nulla ſpecie
mediãte. ſed actu diſtinctio are. ¶ Eſt q̃r⸗
tum mediũ/cõiungens obiectũ cum poten
tia. Vocat᷑aũt hmõi mediũ actus q̃ res in
tuitiue videtur.foꝛte etiam habitus infu⸗

ſus vel acqͥ ſitꝰ põt dici tale mediũ/niſi me

lius referaturad mediũ eleuans. Certũ eſt

aũt ꝙ nec mediũ tale cõiungens potẽtiam

cũ obiecto reddit cognitionẽ dici mediatã
et nõ intuitiuam vel exꝑimentatiuã. Alio
quin nulla creatura haberetimmediatam

cognitionẽ.qꝛ ſolus deus eſt ſua cognitio

RKemanet tamen expᷣdictis ſatis apertꝭ
difficultas pᷣdicta/ ſi res poſſit dici videriĩ
cuitiue ⁊ exꝑimentaliter/dũ non eſt vel ab⸗

anunartmen: piſieñ. et veritatem.

ſens eſt. Doctrina cõis artiſtarũ tꝑe meo/

nõ habebat incõueniẽtem hanc poſitionẽ
quin ſol abſens a nr̃o hemiſperio videret

intuitiue ꝑ lumen ſuũ in auroꝛa.qͥn ſonus
audiretur dum nõ erat. Ita de reliqͥs ſenſi
bus / ex quo ſpecies ſimplexet ꝓpꝛia eratpᷣ⸗
ſens.qi deducens obiectũ ad potentiã No
tanter addimus ad ſpẽm ꝙ ſit ſimplex⁊ p⸗
pꝛia ne cogamur cõcedere noticias ſenſus
cõis ⁊ imaginationis⁊ rõis derebus adex
tra/ eſſe lrutriuns ( doctoꝛ vnus qͥ po
nit mediam noticiam inter intuitiuam et
abſtractionẽ ſimplicem.dicens in caſu no
ſtro.ꝙ noticia q̃ pᷣſẽte obiecto et cauſante
ſpẽm.ſ.in oculo/dicebatur intuitiua.deſi⸗
nebat aũt eſſe intuitiua.i.vertebaturĩ ab⸗

ſtractiuam coꝛrupto ſeu abñte obiecto.

Puhilominus poſitio poꝛ pbabilis eſt. qᷓ
non deputat inconueniẽs.ꝙ res videatur

„

iſta qᷓ non ſunt /intuetur. Similiter ⁊ bea
li in eo.imo et ꝓphetica viſio de abñtibus

in ſuo lumine magis dicẽda videtur intui

tiua qᷓᷓ; abſtractiua.ſicutet in angeloꝛuʒ co

gnitione.ꝑ innatas a creatione ſpecies vel

receptas.¶ Auget vero difficultatem hãc

conſideratio ꝑſpectiuoꝝ dicentiũ / viſionẽ

non fieri. niſi ſub euerſa piramide.cuiꝰ ba

ſis eſt in re viſa.et punctus cuſpidis in o
culo. Rurſus determinat decretalis benez

dicti.ꝙ beatitudo foꝛmalis conſiſtit in du
obus actibo qui ſunt viſio et fruitio.ſed ad

dit obiectalis beatitudo eſt ipᷣe deꝰ. Po
nat᷑ergo ꝑ poſſibile vel impoſſibileq; ſub
trahente ſe deo in rõneobiectali/quemad
modũ libere poteſt/maneant illi duo atcꝰ.
viſio et fruitio.nunqͥd dicetur iſte pus bea
tus etiam nunc beatus ſoꝛmaliter ⁊ intui-
tiue. ¶ Augetur amplius / ſi conſideremꝰ
omnẽ creaturam q̃ ↄꝑatur ad deũ in ratio
ne veſtigij vel imaginiſ.tanq; i ratione ſpe
ciei repñtantis deũ q;;ᷓ ꝑ analogiam. ſed
non minus q; radius.qᷓ; lumẽ ſol compet
ad ſolem.licet non ſit eiuſdem ſbᷣe cum ſole
Vigdens igiturcreaturas ⁊ intelligens.id
eſt intus legens habitudines huiuſmodi
imaginis et veſtigij in triplici genere cje.

efficiẽtis foꝛmalis exemplantis ⁊ finis/ne
dum intelliget inuiſibilia dei ꝑ ea que fctã

ſunt. iuxta verbũ ſapiẽ apli.ſed habebit
noticiam intuitiuam dedeo non minus i/
mediatam ⁊ pꝛopꝛiam qᷓ; habeat oculꝰde

ſuo obiecto puta de ſole ꝑ lumen ſuũ viſo.

Hoc nullus videturconceſſiſſe.ĩmo dam/
natus eſt articulus ꝙ deus hic immediate
eſſentiã videatur. Et ſi non ĩmediate. er
go nec intuitiue.¶ Addamus ad difficul

tatem ⁊ ↄtra articulũ qꝛ exñte homine inp

ſpectu dicimus ꝙ homo videt᷑. conſtat tñ
ꝙ oculus coꝛꝑalis non attingit ad ſubſtã/⸗
tiam hoĩs.ſicut nec alius quiuis ſenſus O
poꝛtet ergo ꝙ referatad viſionẽ intellectꝰ/

viſio ſubſtantie hoĩs vel eſſentie ſue. Ac p

inde ponũt aliqͥ ꝙ obiectũ intellectus na⸗/
turaliter ⁊ ꝓ ſtatu pñti/eſt quidditas rernz
naturaliũ.habita ꝑ abſtractionẽ intelligẽ

tie vel intellectus agentis ex fantaſmatib⸗
Nunqd ergo agentis hec intellectualis co
gnitio dicetur intnitiua: ¶ Pꝛocedamus

intuitiue dũ non eſt. Patet in deo qͥ omia

Tractatus Quintus

vltra. qꝙ ſi requirituret ſufficit talis abſtra⸗

ctio / hic nos non plus cognoſcimus ſbas
ſeu quidditates rerũ materaliũ q;ᷓ deie uid
ditatem.nec plus aĩiam noſtram q; angeli⸗
cam naturam.imo bꝛeuiter nihil intelligi /

mus intuitiue et exꝑimentaliter de reb/ ni

ſi ſola accidẽtia.nec iam ꝑ ĩtellectumvt in⸗
tellectus eſt. ſed put influit in ſenſus exteri

oꝛes.p ſe vel ꝑ vires ꝓpꝛias.ſi ponũtur ſub

ſtantialiter ab eo diſtincte. Secneq; pote
rit haberi cognitio ſimplex immediata ⁊
abſoluta cuiuſcũq; dꝛĩe ſbalis.imo nec dif

ferẽtijs accidentiũ.qð cõceditvnus doctoꝛ

Duid pᷣterea ſi coceſſerimus cũ Augu.
nõ poſſumus hic habere coguitõem ſin
ceram de reb/ni delucediuina.nunqͥd oꝑ
tebit ꝙ in omni cognitiõe veritatis.pᷣſertiĩ

ſincere cognoſcatur luxdiuina/ſaltẽ in ſuo

lumine.ſicut agnoſcitur ſol in omni viſiõe
coꝛꝑali coloꝛe ꝑ irradiatiõem lucis aut lu⸗
minis ſolis.et ita redibit ꝙ deus hic intui
tiue videtur Deniq; ſuꝑeſt exponendũ qͥd
apls intelligit dũ ait. Nidemus nũc ꝑ ſpe
culũ in enigmate.tũc aũt facie ad faciẽ

ſit differẽtia inter iſtas tres viſiões Dif⸗

ſichultates iſte ſunt din mihi multũcß q̃ſite

ſed nec ſatis apparet exitus niſi ꝑ noim di
ſtinctionẽ / que noia cũ ſint ad placitũ.ſi ꝑ
ea cõſtet de reb⁊ ſentẽtijs ſatis debet eẽ in⸗

quirentib veritatẽ maxime ꝑ diſciplinam

et doctrinam.ſed non ſatis ad exꝑientiam.
¶ Poſſumus itaq; de noticia intuitiua lo
ui generaliter mag ꝓpꝛie loquiꝓpijſſime.

Diffinitiõem pᷣſcriptã/de noticia intuiti⸗

ua loquẽdo ſcʒ put viſio ⁊ intuitio ſe exten
dit ad oẽm vim ꝑceptiuam ſui obiecti ſim

pliciter et ĩmediate vt dicimus. vide quõh
ſonat. quõ redolet.quõ ſapit. Sic dicitde

intelligente hec dicimus ꝙ bene ſentit. Et

inde venit ſententia generaliter Oĩs ꝑcep/

tio obiecti ſimplex ⁊ immediata põt appel
lari intuitiua.ſiue obiectũ ſit realiter pnñs ĩ
ſe. ſiue ꝑ ſuam ſpẽʒ tm̃modo.ipᷣo deſtructo

vel abſente.quemadmodũ ſolet dici q ocu
lus videt et auris audit res aliquas iaʒ de

ſtructas vel ablatas ꝓpter ſpẽs coloꝝ vlſo

„

noꝝ que remanent in exterioꝛi ſenſu.ſic pᷣ⸗

tactum eſt. Aut ſi miraculoſe viſio cauſare
noculo vel ĩ obiecto cauſata ſer⸗

„

tur a deo ve B
uaretur. Cadent etiam hic exempla de co⸗

loꝛibus qui videntur alij q; ſint. vt in iri⸗
de et in nubibus et invitris ſuppoſitis ob
iectis et oculo linea recta viſuali.(¶ Ma⸗

creaturas.de quo

gis ꝓpꝛic nominatur intuitiua noticia que
fit obiectio pᷣſente.⁊ actualiter immutante
p ſe vel ꝑ ſuam ſpeciem immediate.Exem

plum coͤmune elt / in ſenſibus exterioꝛibuſ

ꝑ differentiam ad interioꝛes:¶ Pꝛopꝛijſ/
ſime vero noĩatur intuitiua/cognitio que

cauſatur exobiecto ꝑ ſeip̃am ⁊ eſſentiam.ſ.

abſq; ſpecie media.Sic enim deus intuet᷑
ſeipᷣm. ſic angeli cognoſcunt eſſentias ſuaſ
licet ꝑ actum ſuꝑadditum.ſiccognoſcimꝰ
noſtros actus interioꝛes.ſic ꝑcipimus im
mutationes paſſionum ꝑ ipᷣaſmet paſſio“

nes actualiter imutãtes ſine ſpecie media.
licet non ſine actu ꝑceptiuo medio/quoni
am hoc ꝓpꝛium eſt ſoli deo/ꝙ ſit ſua perce⸗
ptio ¶ Elicimus ex pᷣmiſſis/ꝙ omnis no
tnicia ꝓpꝛijſſime intuitiua.ac ꝑinde noticia

que habetur ꝑ deuotiõem et vnioneʒ men

tis ad deum / nequaq fit aut fieri poteſt / ſi⸗
ne cognitione pꝛeuia vel comite fᷣm Auic.

aut ex pceptione tali conſurgit Alioquĩ in
plantis⁊ ĩ inanimatis poneretur delectatõ

Seld et cũ vt phica ratione loqui nos pa/

teat. Fundemus iſtud dictum ꝑ aliq̃s veri
tates Dans foꝛmam dat conſequentia ad
foꝛmam. Iſta eſt phi ⁊ exꝑientie.cõſequẽs

vero ad omnem foꝛmam.tam naturalẽ q;

realem q; intentionalem q; ſpnalem.poni
tur eſſe coaptatio vel indinatio vel appeti
tus vel affectus ſpontaneus et ſuauis aut

volũtas tendens in finem ſuum. Quiſꝗs
ſit iſte finis primus mediatus vel vltim¹.

Teterũ ne multitudo nominũ nos im/
pediat/appellamus conſequens illud ad

Amoꝛ meus pondus.in illo feroꝛ quocun

q; feroꝛ. Eſt aũt in omni re pondus ſuum

Omnia enĩ in numero.põdere et menſura
foꝛmata ſunt.de quo Jerotheus referente
dioniſio cõpoſuit hymnos amatoꝛios.
Ceterũ de multiplici amoꝛe dei.ſparſo per

ſi vros aĩos amoꝛ quo celũ regit᷑regat.Et

diuinus ignatius amoꝛe igneus Amoꝛ in

i mens uciſie eKpeaus moꝛe pu
lule martires gliate ſũt inter toꝛmẽta no⸗
minatim Agnes et felicula cũ ceteris Ecce
inqͥ t felicula ſicut cepi videre amatoꝛẽ me⸗
um xpᷣm in quo amoꝛ meus fixus eſt. VUn

dedicifaffectio: Cec oncludi⸗ ſtatim ꝙ a

moꝛ vel affectio aĩalis.rõnalis et intellectu

alis / nõ cauſatur ſine cognitione pꝛeuia coo

mite et cõſequente Omittamus interea de

oẽm foꝛmam / noĩe amoꝛis.de quo Aug?.

Boe. O felix hoim genꝰ

gapenne

apotet

nnloſe

ſoagure
tuhode
eeeitn
Gewor
Pinari
Dcinn
lepcſe
ſiſtne⸗
lena⸗
goan.

nlenota
nonezmen
Niporetſi
rfn Aue⸗
Aogninn
dekennd
☚
Aci
Nonnnm
ilnncs
meq̃
noni
apperi
is A
Quiſs
Anosim
8 And d
nno dug⸗
cvoon
dnsſuun
caneniun
ns e
rin
h
heingen
Srgr
nsAin
nodmorhe
romiupe

imsb

cunmoine
.
veitſinc
kan
onen
nuuri

dici poteſt ¶ Itaq; ꝑceptõ amoꝛis ve a
ccualis vel expimentalis / eſt ꝓpꝛijſſime in⸗

amoꝛ vtriuſq;.

Buper Magnificat

amoꝛe vel affectu/rerũ inaĩatarñ.quivtiq;
amoꝛ vel appetitus/cũſequitur foꝛmaʒ na
turalẽ ipoꝝ ad loca ſua:tanq; fines ſue cõ⸗
ſernationis. ſicut ignis/cauſans ignẽ Dat
ſoꝛmam ſuam.cũ indinatiõe ad locum ſuũ
ſurſũ in q̊ͥ qᷣetatur.ſi eſt.moneturaũt ſi nõ ẽ
inpedimento ceſſante. ¶ Reſtringamꝰ ad
amoꝛem triplicẽ qͥ ꝓpoſito nr̃o cõgruit.vx
oſtendamꝰ ꝙ deus ꝑ amoꝛem cognoſci nõ

poteſt ſineꝰgnitiõe puia ⁊ ↄmitte. Sic ꝑ
inde palã fiet.q̃ ſit et qlis cognitõ ꝑ amoꝛẽ

p experimẽta leeiꝰ noticiã. ⁊ qlliter ituitina
taq; ꝑceptõ amoꝛis vel affe

tuitiua.nõ qͥdẽ ſꝑ dere dilca.ſʒ de ipo amo
ris actu vel affectu q̃ tenaitur i dilectũ. Si
ſtat h̊ oꝛo deuota mẽs.⁊ attẽdat qͥd intedit

hec veritas oſtẽdere. Dicit em̃ duo. Vnũ

ꝙ amoꝛ vel affect'/ſen itur intuitiue vel ex
ꝑimẽtaliter ꝓpꝛie ⁊ ꝑ eſſentiam.et hoc tertõ
dicimus:niſi ſe coigat amanti immedia⸗
teꝑ eſſen:iam ſuã.⁊ nõ ꝑ alienã ſpẽm.non
tñ ſine actu cognitionis medie/interamã⸗
tem et amatũ.q;tũlibet amatũ ſit eẽntialit᷑
pñs amanti Capiamus exemplũ pmitus
de tertio in diuinis et in beatis. Itaq; deꝰ
pater/nõ ꝓduxit ſpũm/niſi pus oꝛigine p⸗
qhxerit verbũ.qdð in foꝛma dei eſt m apłʒ
Poꝛro generãdo ⁊ cõicando verbo foꝛmãâ
dat cõſequẽtia ad foꝛmã.Quid aũt cõſeq̃n

cius ad foꝛmam eſt niſi ꝙ inclinet᷑⁊ aficia

tur ad ſuũ pncipiũ/et locũ generatiõis ſcʒ.
quẽadmodũ ecpimur in generatione natu
rali ignis vel alioꝝ.quibo poſt mẽſurã nu

merũ ⁊ foꝛmam.datur pondus amoꝛis na

turalis ad locũ ſuũ.et hec quidẽ materiali
ter in immaterialibo.in ſpualibo ſpũalxr.ſic
in angelis.ſic in aia rõnali.iĩmo ſicut altio⸗
ri longe mõ in verbo diuino.qð ex foꝛma
diuinalis pr̃nitatis ſibi cõicata/cõſequen

ter inclinatur afficit᷑t inamoꝛat᷑⁊ ʒelat per

amoꝛem ſuũ ſpiratũ/qͥ ſpũſſanctus eſt/re⸗
dire ad prem/circulo cõpletiſſimo/vbi nõ

differt alpha eto pncipiuʒ et finis. Et hec
circulatio in eternũ eſt/fuit et erit.ſicut pa⸗

ter eternaliter dat foꝛmam ſuã filio?ꝛ conſe
quẽter eãdem vim ſpiratiuam cõicatfilio.
qm vim ſpiratur cõcoꝛditerſpũſſanctus
noꝛ vtnin eckamuslin alia duo
dicta. Pꝛimũ ⁊ ſcᷣm. Itaq; ſcõᷣm dictũ eſt
ꝙ talis noticia nõ ſemꝑ eſt intuitiua vel ꝓ
pꝛie exꝑim ẽtalis rei diecte Rõ manifeſta
eſt. qꝛ nõ ſemꝑ eſt noticia talis ſimple eti⸗

mediata ꝑ obiectalem ⁊ immediatã notio
nem rei dilecte.ſicut ſupponitur et crebꝛo
videmus. Pꝛimũ vero ſtatim ꝑſpicuũ eſt
intuenti deſcriptiõem noticie intuitiue et

exꝑimentalis pꝛie dicte. Hihil enĩ magis

immediate et ſimpliciter ⁊ ꝑ eſſentiam et ꝑ
obiectalẽ actu pñtiam ſentit᷑qᷓ amoꝛ inti⸗
mus vel affectus ſit iſte intellectualis.ſit ſẽ

ſualis.ſit de re pñte vel abñte.vel nõ exñte
(ollarurantn calũnia ſuꝑ hec que dicit᷑

de abſentia rei dilecte vel nõ exñtia eiꝰ.Et

dicamus cũ phᷣis⁊ theologis ſubtiliſſimis

qð omnis res creata/habet triplexeſſe.qꝝ
qdᷣlibet poteſt dici pñs ſuo mõ. Habet eſie

. 4

in arte dinina/nec qualecũq; eſſe/ſed diui⸗
rat. Et qualis vita: Nimirũ illa qᷓ eſt luxve

ra qᷓ illuminat omnem hoiem venietem in

hunc mũdu. Siqdem omnis creatura eſt
in deo creatrix eſſentia. Haber ſcoᷣm eſſe/ĩ
intelligẽtia angelica ſ̃m ſapiam quã eſfu/

dit deus ſuꝑ oĩa oꝑa ma.q̃ ab initio creata

eſt immediate angelice. poſtmodũ de mul⸗

tis. hoc eſſe cõicatũ ẽ oibꝰ in pma creatiõe

et in cõſequeri in oĩm hoĩm illuminatione
et plus et minus clarius et obſcurius.Ha
bet tertii eſſe omnis creatura in ꝓpꝛioge/

diſtinctiõem triplicis hui? eſſe ad reʒ nr̃aʒ
et dicamus ꝙ nulla res amari põt vniuer⸗

ſaliter loquẽdo/niſi pñs ſitamanti.altero

trium modo⸗ pcedentiũ.q̃ referũtur addu
os ſcʒ ad modũ pñ̃tie eſſentialis in pꝛie ge

nere.vel ad modũ pñtie intentionalis ſen
foꝛmalis in ſua cognitione. Vñ deus ſi

impoſſibile nõ cognoſceret creaturas / ipe
nõ diligeret eas qꝛ in pncipio qð eſt vbũ.
qeanit ola.poꝛtans oĩa verbo viriu ſue.
Siltr in angelis.amoꝛ nõ eſſietad alia a ſe.
imo necad ſe/niſi tale q;d amatur pñs eſſet
eſſentialiter vel intentionaliter diligentivł
cognoſcẽti. ¶ Obijceret aliqͥs q; inſenſibi

lia ferunt᷑pondere ſuo ad loca ſua.nec tam̃
iſta cognoſcunt. Rñſum eſt pus ꝙꝙ habẽt
naturalem foꝛmã ſuã in ſeipᷣis.cui data eſt
et impᷣſſa/talis inclinatio cõſequẽs foꝛmã

Vnñ nec habet p incõuenienti/doctoꝛ vnꝰ

totus ſeraphicuſ cõcedere.ꝙ in omni re ſit
impᷣſſus quidã motus cognitionis natu⸗
ralis / dirigẽtis quodã ſuaui impetu /reʒz q;

libet in ſuũ finem. ſicut et in angelisſicut?

in hoĩbus /ſicut in aĩalibus ꝑ cognitionezʒ

ſuꝑadditam /q̃ſi foꝛmalem et accidentaleʒ

n 4

384

CTractatus Quintus

differens ab ea peſſe conſummatũ.quẽad
modũ doctrina cõis docet de habitu cari /
tatis ꝙ manet idẽ in patria qð non eccidit
ſm aplm. ¶ Leterũ lumẽ obiectale eſtiöße
deus. ſe pñtas in obiectali rõne.nulla ſpe⸗
cie mediãte: ꝓpterea dicit᷑ videri facie ad fa
ciẽ/ ſicut eſt/⁊ oculo ad oculũ. ¶ Deniq;
lumẽ actuale ponit᷑in ac ibe intellectus et
voluntatis qͥ ſunt viſio ⁊ fruitio. Juxta de

Sic in eiſdem quemadmodum in ceteris

impſſa eſt foꝛma eſſentialis.q̃ ſpontanee i

bꝛutis/ libere in intellectualib dirigit in ꝓ

pꝛiũ finem. Aerũ eſt ꝙ libertas vt arbitræ
ria eſt / nõ ſemꝑ cõfoꝛmat᷑ ⁊ inde ꝓcedit pec
catũ qð coꝛrũpit modũ ſpẽʒ⁊ oꝛdinẽ debi⸗
tos addi ꝑ habitꝰ ⁊ actus virtuoſos ad libᷣ

tatẽ naturalẽ. que licet ſemꝑ in ſe virgo ſit
et pulcra.etiã in demoniba violari nõ poſ⸗
ſit in eſſentia ſua.pᷣcipitatur tñ a dño ſuo ꝑ

inobedientiã arbitrarie libtatis vt nõ exer
ceat naturale dñiũ ſuũ et qͥ pᷣdita eſt domi⸗

nij. Qua in re cecinit nra tympaniſtria di/

—

ſpſit ſuꝑbos mẽte coꝛdis ſui.Deponeſpo

tẽtes de ſede naturalis ſui dñij/nõ ꝑ ſu⸗ ſʒ
ꝑ ſubditoꝝ rebelliõem ¶ Coſonat pᷣmiſt

deſcriptio dioniſij de regno dei. Regnü in/
quit eſt oĩs finis ⁊ oꝛdinis ⁊ legis ⁊ oꝛnatꝰ?
diſtributio vbi ꝑ totũ oꝛnatũ ᷣm expoſito

res accipit᷑ inclinatio naturaliter indita cu
ilibet nature vt obediat ſuauiter creatoꝛi.

Juxta illud ſapientis a ꝓphᷣia deductuma

pud Boe. Qð ſapiaafrinor fine vſq; ad.
finẽ foꝛtiter/⁊ diſponit oĩa ſuauiter.
pus eſt ⁊ locus ex pᷣmiſſis ſoluere di
tates pᷣtactas circa cognitiõem noĩs dei in

tuitiuam exꝑimẽtalẽ ⁊ effectualẽ ſicut oꝛat
eccia in orone pñtis dñice. De virtutũ cu
ius eſt totũ qð eſt optimum inſere pectoꝛi

bus nf̃is amoꝛẽtui nois ⁊c. ¶ Pꝛeſuppo
nẽdo qͥd ſit noticia intuitiua cõiter dẽ̃a qͥd

ꝓpꝛie/qd ꝓpꝛijſſime Rurſus qd ſit amoꝛvel

affectus ⁊ vñ oꝛiat quẽadmodũ affectus

oĩs / expimẽtlr cognoſt. cat᷑ colligat ſe mens⸗
hülilis/⁊ videat q̊t cõcurrũt ad viſiõem gle

cõſũmatã vt de his q certa fide credimꝰ.et

exalijs q̃ quotidiana nos docet exꝑiẽtia ci

gnitiõʒ

tius attingam ea q̃ mediãt inter
la vo

naturalẽ vie.⁊ ſuꝑnaturalẽ gle.

ſunt q̃ pueniũt.hic nobᷣ ꝑ grãs ſpẽales ſuꝑ

naturaliter imiſſas / put vnicuiq diuidit
deus mẽſurã fidei donoꝝ q; ſuoꝝ. Iſtaſt

ſpecula. iſte ſpẽs. iſte foꝛme. iſte theophãie

iſte caligines lucidiſſime. iſta ſilẽtia ſb ab⸗

et i boſpeculat a nob hic⁊ nüc deus.

maner eni ſp naturale lumẽ eiꝰ ⁊ ſubſternit
tam gre q;ᷓ gle.qcqᷣd ſit de alijs luminibus

naturalr adqſitis in actu vel habitu (Poꝛ
ro lumẽ habituale pᷣcipuũ ⁊ pncipalevoca

,4

cul⸗

currit ad viſiõeʒ gle / lumẽ qdꝛuplex
ſcʒ lum̃ potẽtiale/hĩtuale/obiectale/ ⁊ aclu
ale. Lumẽ potẽtiale ẽ ipametaĩa rõał/ Re

*

terminatõeʒ extrauaganp bñdicti ¶ Loꝛ

rñdẽt aũt viſioni ⁊ fruitioni actualib/tres

habitꝰ ſuccedẽtes habitibꝰ/fidei ſpei et ta

ritatis in via.q̃s tres dotes appellamꝰaie.
xpᷣo deſpõſate mr̃ionio ꝑ gliam ↄſumato.
¶ Duãuis ab aliqᷣb ponãt᷑ dotes ipi actꝰ
viſiõis ⁊ fruitiõis.ſub quib includitactuſ
qui ðꝛ tentio ſuccedẽs ſpei vie ⁊ ꝑ appꝛia
tiõem fruito noĩar ſi diſtinguamꝰ dilectõo,
a tentione vel etiã fmitiõe ſtricie ſumpta q
delectationi ꝓpꝛia eſt. ¶ Bicut in via po⸗/
nitur in actib ⁊ habitiba gratuitis/ quedã
trinitas vtutũ theologicaꝝ.ſiłr ponuntur
ſuo mõò in btitugine minitas dotũ in vnia
te lumĩs glic. ¶ Hec aũt vnitas in trinita
te.et trinitas in vnitate/vocat᷑btuudo foꝛ⸗

malis. Si in habitib/habitualis.actual/

ſi in actibo.ſed obiectalis dei repñtatio fa⸗
cialis/appellatobiectalis btitudo.(¶ Ha⸗

beat᷑qſo p manibi(vt ita loquar)pñs diſti

ctio de duplici btitudine obiectali ſcʒ ⁊ fſoꝛ
mali. qꝛ facit ad intellectũ ⁊ cõcoꝛgantiam
doctoꝝ pᷣcedetiũ tꝑs decretals CKurſuzʒ
aduertat vnuſquiſq; q mẽoꝛie nõ abſtra⸗
hit᷑ btitudo foꝛmal in pᷣdicta decretali.qm̃
memoꝛia nõ facit ſpãlẽ potẽtiã diſtinctam
cõtra intellectũ in aſſignatiõe babituũ vir⸗

tuoſoꝝ vel actuũ.ſicut nec vis iraſcibil cõ⸗

tra cõcupiſcibilẽ ponit numeꝝ ¶ Applice
mus ſᷣmonẽ de hoc qᷓdꝛuplici lũine btifico
ad qdꝛuplex lumẽ qð cõcurrit ad cõtẽplati
onẽ vie dicẽtes / ꝙ ex ꝑte lumis naturalis i
ſe nõ eſt variatio hic ⁊ ibi.ſic nec ipᷣa aiena
tura eẽntialr diuerſa ẽ.pᷣſertiʒ i eadẽ aia.qͥc
qͥd ſit de ꝑfectiõe eentiay diuerſaꝝ aĩaruz
ꝓut ſonare videt᷑ articulꝰ. Si⸗ aia xpᷣi ñ ſit

ꝑfectioꝛ aĩa iude.erroꝛ.¶ D icamus de ha
bitu gre ag habitũ gle. ꝙ differüt penes i⸗
pfectũ ⁊ cõſũmatũ.ſiłret actus eius.Etita

de actu et babitu caritaꝶ poſſet dici. Sed

de habitib ⁊ actibfidei ⁊ ſpei/longe aliter
q;ᷓ in viſiõe ⁊ fruitiõe pr̃ie Et h ꝓpter ternũ

lumẽ qð noĩiamꝰ obiectale qð ẽ ipemetde
us in ſe viſus. Diẽ ergo deficit bicin vg.

pnoino

cſcin
Aleauak
deatea

Renidens
unens
cüdemag
homedeic

fcttinet

ohſeqnid
dis G

busctern

Gnpbin
tmintane
nomẽbo

ſnplons

cpitmnpt
tame,
Gitüpen
nponive
ſtancä
hinenh
ſneftbin
menden
ſicag
naröen
chicati
mendel

gninet

legiac⸗
ukte

Pppe
ndleno;
kſunpnq
inpupo⸗
1 greri
nunnr
innan
nmni
wyi⸗
Mmu
noſ
Sdici
giR
Wram
Rm,
n;
fealign
dinncum
Wwuwäyi
nablci
(önir
iinehnii
Maüin
munsl
cingieng
iini
n mun
ziuchiiſt
Omedeh
riha

ens n

ſed
.ro

tertium iũllud lumen obiectale/non quideʒ
inſe qm̃vbiqʒẽ/ſed in rõneobiecti.clare et
nude ⁊ immediate in ſe viſi.ſic deficit ⁊ dii·
fert viſio ⁊ tentio viea viſione et tentiõe pa
trie. Nomẽ inſuꝑ dei quo ſe noĩat ¶ mani /

feſtat in celo/a noĩbo quiba in terra noiat᷑.
Ouo ſuꝑ ſctõ noĩerecipe que ſequunt᷑.

Sanctũ dicit᷑ dei nomẽa ſctitate quã dio-
niſi. deſcribẽs ait. Sanctitas eſt ab omni

inquinatiõe libera ⁊ ꝑfectiſſima ⁊ inconta

minatiſſima puritas. Grece enĩ noatag?⸗
os ſctm̃.ab a qð eſt ſine.et ge terra. Põt au

tem hec ꝑticula conſtrui ꝑ ſe ſubintellecto

verbo.qð nomẽ dei eſt vel dicit᷑ vel eminet

ſanctũ. Poteſt nihilominus hec ſnia pẽde
dere.ſeu coꝛrñdere ad pᷣcedẽteʒ vt dicat ma

ria.ꝙ ſctm̃ nomen dei fecit ſibi magna Di
quidẽ oĩs cognitio dei.ſicut eſt ſides vel in

telligeẽtia / recte vocat᷑nomẽ dei.Cõſtataũt

; ꝑ fidẽ ⁊ aſſenſum datũverbis angeli/vir
go cõcepit filiũ dei Fecit te̊ btãm que cre⸗/
digdiſti fecit magnã nomen ſctm̃ dei Docẽt

ſacramẽta qᷓ; magna ſit in nole dñi/virtus

eiuſ. Aut certe nomẽ hoc in ſilibo accipitur
p noĩato qð eſt deus. Sanctũ nomẽ deiẽ
id eſt. cõfirmatũ ꝑ oẽm creaturã.maximei⸗
tellectualẽ quarũ nulla ſubſiſteret.niſi cauu
ſa q dedit eſſe influeret. Hinc canit Amb.
Rerũ deus tenax vigoꝛ immotus in te per

manens Etfacit hoc ad pᷣcedẽtem intelle⸗

ctũ de magna virtute nois dei Sanctũ eſt
nomẽ dei qꝛ ſctĩficatũ.i.cõſecratũ ⁊ dedica
tũ eſt in eleciis dei/ad eius glam.laudeʒ et
obſequiũ. Scii eritis qꝛ ego ſctũs ſum dic

—

dus / Sctm̃ eſt nomẽ dei.qꝛ ſctificatũ legi

bus eternis.qð nephas ẽ violari Clamãat

Eraphin.ſctũs.ſctũs.ſctũs.ad inſinuatõcʒ

trinitatis ꝑſonaꝝ.iũgebant ad terſanctus
nomẽ bhoc.dñe deus ſabaoth.qꝛ trinitas ẽ
in pſonis.vnitas ẽ in eſſentia.cuiꝰoꝑa ꝑti
cipãt tripliciter imitatiõe interne ſetitatis
et eterne. ¶ Nomẽ dei vnicũ eſt ſibi ſoli co

gnitũ. ꝓpterea nõ potuit ab aliquo alio a ſe
imponi vel effari plene et ꝓpꝛie.qꝛ naturaʒ
ſuam cũ ſuis ꝓpꝛietatibo ſolus ↄpᷣhẽditðꝛ
