re martirũ circũierũt aliꝗ in melos in bel⸗
liba capnis.in mõtibo⁊ ſpelũcis ⁊ in cauer

nis terre.apð qͥs ⁊ q̃les ſat pbabile ẽ voca

lia cãtica nõ fuiſſe. Poſt dilatatiõʒ eccieac

reddita pace/ſuit nibilominꝰ młta varietaſ
Sola pſalmoꝝ accẽtuatio tenuis /fuit a⸗
pud aliq̊s.apud alios / celebꝛioꝛ cum arte

ſua cantus.Yuit apud alios diſcantus.ad

dita ſunt cymbala in ecdeſis beneſonan/
tia que cĩpanas dicimus. Fuerunt apud

7

16 in mẽtali. ſʒ

allos oꝛgana multarum fiſtularum iunctꝭ

apud aliqnos tubis ductilibus. CPoſtre⸗

mo quid neceſſe eſt numerare per ſingłas
quales in canticis eccleſiaſticis habite ſũt
et nunc obſeruantur varietates Rẽ amas
ad fructum vel vſum. ¶ Dedit Augꝰ quo
dam loco confeſſionũ ſuarum intelligi/nõ
Euam eſſe difficultatem circa rem hac/ita
vt in neutram partem auſus fuerit pᷣcipita
re ſententiam. Nam cum recoꝛdabatur in
ſtitutionis ambꝛoſiane de canticis et hym
nis/ne populus in eius cuſtodia vigilans
meroꝛe tabeſceret.dum q; lachrimas ſuas
meminerat quas hmõi vocibus acriter cõ
motꝰ habuerat eliquabatur veritas ĩ coꝛ

eius et bene cum illis ſibi erat. trahebatur

appꝛobare cantandi talem moꝛem- Sed
poſtremo dum ſentiens blandimenta dul
cioꝛum canticoꝝ cedere ſibi in quandã au
rium voluptatem / dixit ſe malle tunc cãtã/

tem non audire.nam penaliter inquit me

peccare confiteoꝛ.dum plus ipᷣe cantus qᷓ;
id qð cantatur me delectat. ¶ Coquiſitio
nem habet hoc vltimũ/non mediocrẽ/ pꝛi
mo de muſicis inſtrumentis et oꝛganis. q̃

nihil vtiq; loquũtur vltra mulcentẽ armo

niam niſip incertis intelligentia. Sed et
de laicis alijs q; non intelligentib ea qi

N cantantur/quaſi par eſt difficultas. ¶ De

inde ſuꝑadditur altera pncipalis dubita⸗

tio de multiplicatione canticoꝝ/ment de

uotiõem ſuffocante ſepius qᷓ; refouẽte. ma

xime cum beatus Breg.alter ex inſtitutiõi

bus talium canticoꝝ iudicauerit indignũ
ſi dediti verbo dei /ſtudiũ ſuum in iſtis tẽ/⸗
pus q; darent.que ratio videtur ad diſpo⸗
ſitos cõtemplationis ocio trahi.ne officiũ
qðõ pꝛo deuotione et xpᷣiana ꝑfectione inſti
tutum eſt/contra deuotionem militet.aut
pfectionis culmen appꝛehendere pᷣpediat
Pauca dicamus p retanta.fatemnr enĩ
qꝙ; plene ſatiſfacere non hic ſufficimꝰ Mul
te ſunt cauſe multiplicationis pſalmodia⸗

rum vocaliũ in eccleſijs. Vna eſt vite lai⸗

coꝝ/laudabilis occupatio / aſſiſtentiũ con
ſolatcio/ diſcolo ? moꝛum deuitatio/ coha⸗
bitantiũ regulatio/penalis ſatiſfactio.car⸗
ceralis mancipatio.dei collaudatio.totiuſ
eccie repñtatio/voti cõpletio/mutua recõ⸗
penſatio/ vtilis aſſuefactio/mentis humi⸗
liatio ¶ Harum autem. xij. cauſarũ ⁊ ſi ſũt
alie non reducibiles ad iſtas/deductioneʒ

nõ ꝓſequentes ad pᷣſens iungamus ꝙ nõ

ſemt homo conſtituitur quo pfectiuſ vine

ret/aut cõtẽplãdo/aut theologiſando /aut

alioꝝ ꝓfectib obſequendo.ſicut et in poli

cian quoſdam videmus ſeruos/magnitam

ingenij.quoſdã mechanicos/quos ad libe
rales artes natura genuerat idoncos.et ita

de pluribo quibo tradidit regulam apls vt

ambulet vnuſquiſq; vocationequa voca⸗
tus eſt. Sit hec vocatio ſpũalis/a diuina
ꝓuidentia que vtiq; generaliter et immedi
ate cocurrit in omnibo.ſit hec vocatio pꝛo/
pꝛia deliberatione.quemadmodũ in religi

oniby quoꝝ ꝓfeſſoꝛibo ſi murmurauerint/
quid aliud dicetur q; illud ciuile. Videti⸗

bi qui taliter elegeris. Et iterũ. Patere qð

ſponte ſubiſti iugũ Grauat plane / nedũ de

ſidiam inertem/ſed aliqñ aĩam pus ſtren⸗

nuam/onus aſſidue repetiti ſeruitij. Nam

veriſſima ꝓꝛſus eſt rõ quã monachus de⸗
dit interrogatus qͥd eſſetin ſua religiõe dif
ficillimũ.an ieiunia.an vigilie.an ſilentiũ
Eotinuo inqͥt/cõtinuati repetitio cantus

aliq
lutas ꝓ facto reputa t,et minoꝛa/ꝑ maioꝛa
bona recõpenſari pñt.ſicut ꝑ cõtemplati⸗

2

unam actiua. Di

eſt vnacã cur ſolidioꝛ aut volũtas aut com
penſatio nõ ſufficit ſʒ.Noui tpibus nr̃is

duos celebꝛes in theologia doctoꝛes ꝓpici
etur oibus ſuis deus / hi coferentes cũ pri⸗
hus duarũ religionũ mihi ſiłr notiſſimis

ſi religionẽ introirent Poſſetis inqͥunt o⸗
nera religionis cõfoꝛmiter ad ceteros frẽs
exequi:quiboſe nõ poſſe cũ iam fracti eẽnt
etate rũdentibꝰ/ſed poſſe ſtudẽdo docendo
meditãdo cõpenſatiõem afferre Subintu

lerũt.Et ſi quotidie cũ paulo rapet vos de
us tertiũ celũ/niſicõpleueritꝭ inſtituta re/

ligionis/nob quoꝝ magna ꝑs aialis ẽè/nõ
niſi ſcãdalũ et vobis ludibꝛiũ futuros eſſe

noueritis.tꝑs intrandi religionẽ/iꝑs ma⸗/
nenal Ag ðꝛ.Qui cũ lupis eſt:cũ ipſis

vlulet.
turapud

in actib puilegiatis.q̃les ſunt largitiones

ꝓ indulgentijs.vt pᷣterea ſunt exercitia ſa⸗

cramẽtoꝝ q vim ſuã hñt virtute oꝑis oꝑa
ti. vt inſuꝑ ſunt oꝑa ſatiſfactoꝛia.qlia ſunt

Amplius vero qꝛ murmurſuũ palliant
ui.deus inqunt intuetur coꝛ ⁊ bõa vo

im actiua. Dicam? ꝙ iam in obligatis⸗/
alia eſt rõ q; deliberis ab obligatiõe.et hec

Rurſus ſi volũtas p facto repute
eũ qͥ ad meritũ eſſentiale vite et⸗
ne.tñ multiplex in alijs reꝑitur inſtãtia vt
in accidetali pᷣmio q̃lis eſt aureola q̃ datur
actui excellẽti nõ ſolũ volũtati. AUtrurſus

ſolutione
lutol
quop 0n
ſebiltaren
nontolit
ficnonse
lelutlnch
lenennta⸗
cio⸗Den
dens
noleid
ceporip
Cteſun
beurade
gleganec
oorplon
(ien
abanic
Gdn
ir
udſn
Panen
couentn
tenpen
nooure⸗
lalefun
nnoenſ⸗
Genon
Clnsan
Cnerlit
Pipumr)
oo
noviast
deſei
ticſigel
uloley
pelusho
idoon
Mſiaſtias
fapplox:
ſan e
Gogolaudi
Oanſod
cadinein⸗
göinitin
ſepung
coꝛdebono
lationele,
Laeen
Mitaturno
bnchlaſ⸗

7

glnuei .
— Dec
Annhn PR S canti
lule⸗ waß ilita iſſi ito ſe re H C
is nun nont mnltignen ſannieſtitnn KHZ 02
an =
no ati 0 nẽ oẽ lbil epreru beͦ
iint⸗ tenen nisoblig Smerſol npkert ab
n io kerontonenn vlay Picnunhr Po eite
akd dens kq ⸗ re eze R Ebubaca V
lamen tas eſt. in p tſol nita ꝑad atiſt⸗ arden oc verba ſpi
=ðUMUU aſt
kund ce rn Aunhus agenie . EEen vrbaſplſa eewilaſt 2 9
i uin cebeſl tan goccigedi elealifen uoſ n 0 hom is ſe nnodie . ita ſu
en baniaihe ⁊T in le hze ng en ligutent 1 umr e
S e rE Ebomt Fü⸗
nſini E/p luralit iti Kactitide⸗ co ij⸗ S ,— co em
“ et b e eannlit tiones eu reſp ngre⸗ Anti⸗ 18 icoꝛdon no /
Eiinnee boni ine ud encnlut h ſe tici nond uo/
ll res locũ qt rtñ ica en ur ne a om lo ü noud alt S
nin deli cũ te atem opoꝛt biles tates cpꝛi oner Hlocoꝛch ouũ ali
Wmun quid ſi aut i qui tal iſpen debent. cinẽ qle⸗ nag gia vbo eſſe etf
imu, pane ſuken ungiene alesean ationer t. nea Deu ⸗ e fieri ĩ
Nlpns cõuer etſ⸗ fflicti ager n 18 pti em tonn Surſu aqi dici is pegri udit
gn,/ 2 rta olatü is. olidi Etin tiet is n ſu ſume loti cim? grini di
Aiate mangnnubne⸗ Skrie e en na * naste aie ; rſund Ar
tc 18 da on pati plo irſu nvid unm. rẽ in Eda.⸗ onet ducti
s r. efra ntlncn in fe iõe ade naf. oꝛã namuradſioe ocinil⸗ ecõ
wes wid atiõ trũ ſpũ inteil ili mie um na faci ſedẽ i8. p ñc us d niſi v 6
wachn ciotem * b⸗ ſic nat ktenn =
dien e =
fi ehengli S5i⸗ iſi lbyi one plemini iõ n ani uũ. elẽ p .
efueri Ranbene⸗ n
ä tſtqn am perartn e n gen ⸗ . bar. ger bekeamdd⸗ dren, icheg⸗ ant
nn e Rkrge. ibi⸗ unglaue⸗ wire 81
müsiſ duiag iterdos mnrosn ba aorc eve verb oſp ibo vñ pu etip̃i
3 ꝛſus itn nn tte oꝛzd aba e verbun deii am is
zde pumm M ſenern n ſvhenir antinbus. dei igelii i ca/
ſmnieſiti doanta Erzt ſui ainne ench G coꝛdiͤ⸗ guamenmin
hmnſiun U iones genl eron engi⸗ erbaſts vo J ranaht
unmuinu — Z quẽ veiin orr 4 eiibicr⸗ ſorge
imrlngnan ſceptu i 0 ici uſt ica cũ icoca vſas lenti coꝛdeſu⸗
mrann inmatetn tudo odiu ns i dab ñs ſi atic elt pfalt⸗ larin eſt
Ene Rkn euan bũ. Eeil nrais ert
wußi =D
mita nai fructũ 6: lla ſin oce ue men. e J m ne 2
p dine,n os aſfane. ticis loroieii . eras a oꝛ. ſui. o.cer cit po ler cir
vehi⸗ 6te id in hie ve cũt in Si ibi act l tev l cif⸗
icu ediũ ue v iert rbo inubi Su i lo us d thdiſta⸗ erb ã in
lo e /q verbü mce ſol bi qu ie m arrep ne iſi men o dei
ſt. cc ſi ũnõ Joite V ati agi J ꝛe ꝑget t ei.
Lome com 5 hñ E . mai nu gis li Inu coꝛ nenen! ⸗
es a esf. eſte o miolerag ibea eni ꝛdis i qui coꝛ
lterqͥ acũdt mari- nrm iexa H ialio
ccctorver FaFarie ias oſunan coͤlu lerti
ver riu noui Hocrihi ſen nda de 5iung 13
mqᷓ nnelgt⸗ eva be ere
cun Ilel⸗ lacci am vox Cäti erbi⸗
dũ oq̃b⸗ pit. elici nun tic 1e
Dyo atu B ta li mer oꝛdũ
voni ra ocni ncloſ ũ
if. ſe plu nmirũ mẽ
ſol 8 iri .quã 6
is p abſcõ jeſt ãſo /
ꝛiũ cõditũ miſte /
.

nomen nouum in caleulo cãdido ſeriptũ⸗
id eſt. in coꝛde puro.qð nemo nouit niſiqͥ

accipit/quoniam in exꝑimẽtali noticia ta

ctus ſpiũalis/poſitum eſt. Hinc Apoſtolꝰ

DODuis hominũ ſcit que ſunt hoĩs niſi ſpiri
tus hominis qui in ipᷣo eſt.
ces aliq̃s numeroſas in coꝛde ſola coꝛdis
gure pceptibiles niſi deo et quibus deꝰ vo
luerit reuelare cõuinciturexemplo Moy⸗

ſi cui foꝛinſecus tacenti dicit dñs.Cur cla

mas ad me.Et in põ. Deſideriũ pauperũ
exaudiuit dñs.pᷣparatiõem coꝛdis eoꝛum
audiuit auris tua.
ui ponitur eſſe dei gła:.ad dꝛĩam veterꝭ.cu⸗

ius fiuis eſt amoꝛ ſuivſq; ad contemptum

dei. Ceterum libertas electiõis tenet locuʒ
foꝛme iuncia maxime gratia xpᷣique man⸗
datum verbi dei nouũ de dilectiõe foꝛmat

et implet. Diſcernit ex hacuticula que diẽ
elicita liber/cãticoꝛdũ ab omni ꝓꝛſus can⸗

tico intus vel exterius tm̃ imꝑpato. ¶( Can

ticoꝛdũ hmõi/fuit excellentiſſime in üla be

gta que cecinit. Magnificat aia mea dñm
Et exultauit ſpi.me.in deo ſalu.meo: Pꝛe
ponimus hanc beataʒz in exemplar pulcer
rimũ et in teſtimoniũ pꝛo dicendis certiſſi
mũ.ne dicat aliqs iſta nos confingere de
coꝛde noſtro. Ne pᷣterea cogamur interim
ꝑ equiuocatiõem vel aliter in aliena ſeu ve
tera cãtica labi.Sed in ſola anagogia no⸗
uus ſermo verſetur ↄcinat et loquat᷑Aſſis
igitur nobis o gratia plena:. Dignare te/
nos laudare et laudando diſciplinam no⸗
uam ſed certam et veram aꝑire.Tu inqᷓ; c
in coꝛde qꝛ ſctũs ⁊ nouus amoꝛ ſingulari⸗
ter ardebat ſpũſſctũs in carne virginali mi
rabilia faciebat.et coꝛ eructabat verbum il
lud bonũ. Magnificat ania mea dĩim.
Noõne tibi videt᷑ ex hoc ſtatim cantico fctã
fuiſſe mirabilis illa nouitas in maria tym
paniſtria noſtra.que nouitas appellat᷑ ab
aplo / diuiſio anime et ſpũs.quãa efficer̃ po
teſt ſolus ſermo dei viuus et efficax. ⁊ pene
trabilioꝛ omni gladio ancipiti.ꝑtingẽs vſ
q; ad diuiſiõem aie ⁊ ſpũs.cõpagũ qͥʒ ⁊ me
dullarũ.et diſcretoꝛ cogitationũ et intenti
onum coꝛdis. Videatur ſuꝑ hac diuiſione
quctoꝛ de ſpũ ⁊ aia.quid cõ ſoꝛmiter ad Ri
chardũ/de verbo ad verhũ tradiderit.quo
niam elucidatiop nobis eſt in grãde ſtupẽ
dumq; miraculum:ęc atteſtatiõe nr̃a ſo⸗
la ſatis credibile.¶ Pergamus interea cõ

. F.

ſe vero vo

Einis canticoꝛdi no

dum canere.ſed ad actum ſaltare.tripudia
re:et exultare velut extra ſe ſaltare.volebat
pabolicũ illud ĩpꝛoperiũ cauere quod de
pueris ludentibus in foꝛo/xpᷣus bñdictuſ
fructus ventris ſui ſumpſit cõtra ꝑfidiam
veterũ iudeoꝝ.Cecinimus inqͥunt vobis
nec ſaltaſtis Maria cecinit in ſpiritu ⁊ ſal

tauit:nimiꝝ carmen illud erat nuptialeqðᷣ
epithalamium dicimus. Sed quarũ nup
tiarum:vtiq; plurimaꝝ. Nubebat in aluo

virginalis vteri palacia.hũanitas cumdei

tate.caro cum verbo.limus cum deo. Nu/
bebat eccia quã Johes vidit tanq; ſpõſaʒ

nouam de celo deſcendeẽtem a deo parataʒ
nouo viro ſuo p̃o. Nubebat deifoꝛmis
marie ſpũs deo ſuo dño et agno qui erat tã
qᷓ; ſponſus ꝓcedens de thalamo ſuo.veruſ

ſol iuſticie ponens tabernaculum ſuuʒ in

coꝛde marie que erat mulier amicta ſole.de

ſponſata vni viri virgo caſta Jeſu chꝛiſto

¶ Figamus pcoꝛ in hoc ſpiritu ſaltante et
exultante/ſpũales oculos coꝛdis in lumĩe
fidei.Cõſideremus hunc deifoꝛmẽ ſpiritũ
tanq; diuiſum a carne/effulgeat apud nos

tanq angelus vnus dei ſine carne et ſägui

ne.Nihilomin? aſpiciamus ipᷣm ꝓ tpe vie
tunc vere paſſum diuina ſimul ⁊ hbumana
PNam inuenta ſunt/nõ cõfuſa tamen ĩ ipo
becomnia.ſpes.metus.meroꝛ.gaudiũ nõ

quidem ꝓpter coꝛpus ſolum iuxta poete ſe

tentiam. Hinc metuunt cupiunt gaudent
q́; dolentq;. Nec auras deſpiciunt clauſe te

nebꝛis et carcere ceco. Sed electione etac
ceptione libera voluntatis. Nolo tam ce
dat aliqͥs ſpm̃ marie / nõ habuiſſe modum

cognitionis alioꝝ viatoꝝ in quib⸗ omni /
bus cognitio pꝛocedita ſenſu.ſed hac ade
pta ſpiritus ſuus libere vtebatur ſuis affe

ctionib abſq; oꝛgano coꝛpoꝛeo de q̊ pau⸗

lo poſt infra dicimus.Habebat inſuꝑ af /
fectiões varias ꝓpoꝛtionales paſſiões illis
nin aĩa ſenſu coꝛpoꝛeo vtens afficit᷑non
ine motu carnis aut coꝛꝑis:aut bonas ta
men oẽs habebat moderatas et oꝛdinataſ
ſub monade deo.in armoniã pulcerrimaʒ
ſuauemq;.quã inbabitatrix dei ſapĩa dele/
ctabatur andire. ¶ O ſi cognouiſſet ſtoy⸗/
coꝝ diſciplina grauis ſi inueniſſet ex fide.
mulierem hanc foꝛtem / exclamaſſet ꝓfecto
hic h. O diuina mens ſapientis qualeʒ in
hoĩe poni debere cõtendimus.a qua men
te nõ gaudia ſed mala gaudia.nõ timoꝛem
ied vanum timoꝛemet ita de ſpe et doloꝛe

enoen
lidei
retcbdtto
cuuntlan
intellgen
noiamnns
ſflineop
oonantian
upmisg
ſnalecop⸗
rlonl.
ſoineli
nitrnono
bevogte
frni
Gnne⸗
gnorent
doriät
Cach
goch
deo
ſaofe
relig
ſtiphie
liguꝛll
gledens
cunn
Gadinn
lene
Welte
ooclen
reglenn
D
Oguig
cetaligs
geſſo⸗
Nchoiai
linehab
fumcae
huuliſem
ſundeprin
ſrolannin
Clionssno⸗
ſuicion
einoſchen
Criin
fieviami
centiee
Placnithe
aputpan
cung diun
palſbil

noqgniantti
lumſuzin
manſolede
Mchiſſo
luſlanne
cigin lune
beniſini
Nu;
olii
re
Cmana
miiöo
Giin
doeeſe
Gudent
tdaotete
nodettae
Notamge
ſemodhun
uiyonn’
lſedbacde
murſuis sffe
node on⸗
itſlgst,/
ſöcllis
Guſfctnon
ntbonas
cdinan
pulcemim
lnade
noniſarfo
miſctaſt⸗
maſapen
mtsqu
gali ,
ianome
xſea

remouendas pᷣdicamus. alioquim quida

lapide/qͥd alia quauis inſenſibiliũre differ⸗

ret cõditio ſapientis.¶ Lales pᷣterea poſu

erunt tam platonici q; peripatetici celeſteſ
intelligentias/quales nos xpᷣiani angelos
noĩamus/qᷓ; impari varietate. Audiamus

tm̃ in eoꝝ poſitione qualẽcũq; ad nos cõ⸗

ſonantiam vel tenuẽ veritatis.Abijciẽtes
in pmis q; celũ ſitanimatũ tãq; aial aliqð
rõnale cõpoſitũ ex materia celi ⁊ foꝛma in⸗

tellectuali. Cõcedimuſtũ/aſſiſtẽtes eſſe ce

lis intelligẽtias.qles appellat apłus admi

niſtratoꝛios ſpũs. Naʒ regula eſtcõmunis

cheologie cũ phᷣia/coꝛꝑalia ꝑ ſpũalia mini
ſtrari.Cõcedamus q̃ʒ verbũ dei/ꝑ amoꝛeʒ
cõmunẽ ſpiritalẽ et vitalem alere oĩa queʒ
amoꝛem interpᷣt ata fuiſſevidet᷑ phᷣia apud
boetiũ ſpm̃ vel aiam celi et mũdi.O felix ĩ
quit hoĩm genus ſi veſtros animos amoꝛ

quo celũ regit᷑ regat Etalibi ð aiabsloq̃ns

deo. Quas inquit lege benigna ad te ↄuer
ſas reduci facis igne reuerti. Ignẽ qͥd aliðᷣ
intelligẽs q; amoꝛem ¶ Ponebant rurſus
iſti phᷣi cõſone ſatis ad magnũ Dioni᷑.q
in qualibet intelligẽtia poſt pᷣmã ⁊ vnicaʒ
que deus eſt/triplex motus ſpũalis inueni

ebatur. VUnꝰ quaſi circularis ⁊ vnifoꝛmis

circa diuinã mẽtem ab ipᷣa in ip̃am tanqᷓ;
ab oꝛiente in oꝛiens Alius velut obliquuſ

de ſe ad ſe.in ſe tanqᷓ; ab occidẽte redeat in

occidẽs/nõ ſine multa ꝑticulariũ quadã ir
regulariter recta. Tertius iinaginabatmo
tus rectus ſeu diametraliſ creatura a ſe ⁊ cõ
tra. Cãtauit iſta apud boetiũ phia dicens
O qui ꝑpetua ⁊c̃.videat᷑ibi.(¶ Atuero di
cet aliqͥs cur et vũ/talis tam q; remota di/
greſſio. Cõſonant et decoꝛe ꝑ oẽmimoduʒ
Rcſpiciamus mariam/etiã ꝓ ſtatu vie ſub
limẽ habuiſſe ad cõtemplatiõem omnifa/
riam celeſtiũ ⁊ infernoꝝ Et hincaffectões
bauſiſſe multifoꝛmes:quaquauerſum.ſur

ſum.deoꝛſum.ante.retro.dextroꝛſum.ſini

ſtroꝛſum.introꝛſum deniq;.Tales vo affe
ctiones nõne q̃dam voces erant cãticoꝛdi

ſui cuius naturam inqͥrimus/et pꝛacticazʒ

eius ſub arte q̃dam tradere ſatagimus.
Cur aũt plus exẽplo ſpũalis coꝛdis Ma⸗
rie viatricis/qᷓ;angeli/q; ade ꝓ ſtatu inna⸗
centie/q; alterius ſctõꝝ/qᷓ; demũ ipᷣius xpᷣi
placuit hocfacere/quiſquis hec legerit ac⸗
cipiat paucis. Spũs marie viatricis qᷓ;tũ
cunq; diuiſe cõſideratus ab aĩa et carne fu

it paſſibilis.voces expmẽs in ſeinũc ama2

ris ⁊ gaudij.nũc meroꝛis etodij.nuncſpei

nunc metus.necnõ ꝑ oĩa pie cõpaſſionis.

vtpote q̃ regina mie tũc erat.Canticoꝛduʒ
igitur habemus in ea ꝑ eam. velut in exem
plari veriſſimo.clariſſimo.certiſſimo. Sʒ
angelos bonos ſed ſcõs ſpũs gloꝛificatoſ
ſed adam in ſtatu pᷣmitus inſtituto.nulluſ
admodũ paſſibiles dicit. Xpus pᷣterea nõ
neceſſario ſed diſpẽſatoꝛie/ doloꝛem/timo⸗
rem/miſerationem q; ſuſcepit.Alij deniq;
viatoꝛes boni a venialiũ diſcoꝛdantia nõ
ſecludũtur. Spũs vero marie cũ nulla di

ſonantia crimiali ł veniali paſſa eſt affett

ones ex cõditione nature moꝛtalis/ꝓpoꝛtõ

nabiles paſſioibo carnis. ¶ otuerat bec

cõſideratio ſufficere ꝓ pꝛactica canticoꝛdi
noui/ꝓtinus arte tradenda etponẽdavelu
ti ſunt oculis.ſed antea iũgamus ad pᷣmiſ⸗
ſa qð ipᷣis cõſonet.nec nos impediat.Ecce
ꝙ ſom̃ marie nudũ et ſolũ ⁊ ſepatũ ab anĩa
et carne ꝓpoſuimus inſpiciẽdũ dũ etiãviue
ret in carne moꝛtali. Nũc eadẽ cõſideratio

ne nõ pꝑturbata/ foꝛmemus.ĩmo foꝛmatuʒ

tribuamus.imo tributũ reſpiciamuſ.oꝛga

nũ vnũ pᷣſtantiſſimũ.ꝑ qð et in qð ſpirituſ

marie canticũ ſuum nouũ nõ introꝛſ clau
ſum teneat / ſed ad exterioꝛa deducat.nec?
opus inquirendo longeſpꝛogredi. Con⸗/
uertimini intuitu ad coꝛpus eius oꝛgani⸗

cum phicũ/qð omnino cõtemꝑatum fuit.

Et ita pꝛoꝛſus elõgatũ ab omni fomite re/
bellis diſſonantie/ꝙ nec etiaʒ minima po⸗
tuit oꝑationũ notula / ſibi diſcoꝛs eſſe Glo
rioſum plane dixerimꝰ oꝛganũ talead om
nem armoniã foꝛmabilem ſumme duſpoſi
tum. Celeſte dixerimus illud oꝛganũ poti
us qᷓ; terreſtre nõ natura ſed gratia Celeſte
pꝛoꝛſus ob quandam ſtabilis mutabilita
tis effigiem.ob inerrabilem obediẽtie ſuo

ſpiritui legem. Cuius viciſſitudines ĩ mo

biles / q; oꝛbium celeſtiũ girationes.ſo
ſtremo videre erat in oꝛgano marie còꝛpo
reo/motum ꝓpoꝛtionatũ pᷣmo mobili cele⸗
ſti / motum velut obliquũ/curſui planeta/⸗
rum non omnino diſſimilem/motum pꝛo
inde rectum.ad exemplarelementoꝝ gra⸗
uium et leuium.⁊ bec omnia cũ ſummo oꝛ
dine cõcentu numero et pondere menſura
ta fuiſſe credideris.¶ Accepiſti ſub bꝛeui
bus / q̃le fuerit canticoꝛdũ ſpũs marie / in
multis ſimile ſpiritiba angelicis.Adiũctũ
eſt de oꝛgano coꝛꝑis ſi uitanpaaaſſimoc

tibus ſuis non plus fuerunta reEE

2*

commenſuratiſſimo.in quo et per qð ſpiri
tus iſte et anima marie.poterat imperan⸗
ue cantica ſpiritui ꝓpoꝛtionata foꝛis conci
nere non ꝓut experimur in oꝛganis diſtẽ⸗
peratiſſimis coꝛpoꝝ noſtrũ.qualia ſepiſſi
me luxit et planxit apoſtolus noſter. pꝛofi
tens non ſe poſſe bonũ qð volebat.ſed ty⸗
ranniſari ſub lege peccatique eſt concupi⸗

ſcentia.volebat ei non cõcupiſcere ſed poſ

ſe inquit non inuenio.qꝛ vanitati ſubiecta
eſt omnis creatura non volens.iſta tñ exce
pta quã impleuit totã caritas et humilitaſ
vt locũ in ea nõ haberet vanitas et cupidi

tas. ¶ Canticoꝛdũ marie/vocibus innu⸗/
meris muſicalibo reſonabat.dũ i coꝛde ſuo
coõſferebat omnem ſecum euangelicam veri
tatem. dum pᷣterea cantabat canticum no⸗
uum võ nullus alter ſpũs cantare poterat
aut porcrit. Nagſitot in coꝛdiba nr̃is ſpi

ritaliba/cogitationes et affectiones poſſu⸗
mus eliciendo foꝛmare/quos coꝛꝑa coꝛru
pta/quos ꝓpꝛie iniquitates ſupergreſſe ca⸗

pot nr̃m/grauant obtundunt obnubilant

mergunt. Kõiecturet pius et ſolers animꝰ
quid in illa ſctãꝝſctã.ſpũs ſapiẽtie ſanctuſ

et multiplex/opꝑabatur quo ſapientie ſpiri

tu in tm̃ plena ſicut et gratia benedictione
q; celeſti fuit.qð ab vniuerſali eccleſia non

ſapiens ſed antonomatica quadaʒ appꝛo⸗
pꝛiatione/ſapientia ſuis cũ pᷣconijs eẽ can

tatur. vt ꝙ eſt mater pulcre dilectionis et ti
moꝛis et agnitionis ⁊ ſancte ſpei.in q̃ gra
omnis vie ⁊ veritatis.omnis ſpes viie ⁊ x

tutis.qᷓm qui audit nõ cõfundetur qͥa vor

ſua dulcis a dilecto pᷣdicitur. ¶ Lanticoꝛ⸗
dum marie poſſumus ad paucas voces re
ducere pncipales ſub nin et ad quas om
nes affectiones ſeu paſſiones / phia theolo
gia q; reducunt q̃ ſunt amoꝛ ſeu gaudium

timoꝛ odiũ ſeu doloꝛ. et qnta qſi ↄplexa fit
ↄpaſſio. Sciet quiſqͥs fuerit ſcribadoctus
in regno celoꝝ/ꝓferre detheſauro ſuo/no/

ua hec et vetera.de theſauro ſcʒ theologoꝝ
et phᷣoꝝ qua ſuꝑ re ſunt opuſcula quedam
ſcripta- fullus autem purus homo q;tũ/⸗
cunq; ſcribadoctus tale aliqͥd ſapientius

efficere cognouit / amica pamoꝛem dile
cti filij ſui:cui blandiens dicit illud de cnn

ticis Omnia poma noua et vetera dilecte
mi ſeruaui tibi. Que ve beata.qꝛ cũ virgia
li ſponſo ſuo totiens audiuit verbũ dei coꝛ
poꝛeis auribus et humanis cuſtodinitob
iequijs.¶ Eanticũ marie / poteſt velut ſub

5 . „ 2.
4 6 —

arte quadam exemplo ſenſibili ad gamma
vnum componi Cantatũ eſt a phis experi

entiam ſequentibo ꝙ ars que eſtrecta ratõ

agihiliũ confert plurimũ ipi nature/ſic in /
genijs benediſpoſitis a natura pficitad e

ruditionem et ad illuminatiõem amplio /

rem. Amplius vero ſi ars imitatrix nature
ſoleta generalioꝛibo inciꝑe.ſolet ad certum
ꝑuumq; oꝛdinem/confuſa multa q; cõpo⸗/

nere.ſolet ꝑ exempla ſenſibiliũ ad intel ig
bilia viam dare. cur non temptabimus

„ 4 —

in muſica facere ſpũali/quod factuʒ cerni/⸗

mus in carnali. Pꝛo cuius intellectu faci⸗

lioꝛi tradidit nobis induſtria poꝝ vnũ gã

ma.qð ꝑ ſe voces aut notulas figuratũ ve

lut oculis inſpiciendũ monſtratur.¶¶

a/.

ticoꝛdũ id eſt ſpũale canticũ non ideo pꝛio

bibetur gamma ſuũ habere poſſe.qꝛ iuxta

ꝓpꝛietatem iu deſcriptione canticoꝛdi poſi

tam / ſolus ille noniken accipit/videbitur
oꝛte p⸗ ndentibo hoc fieri tam irriſi⸗/
bile q;ᷓ impoſſibile.quemadmodũ de colo
ribus ceco.de ſonis ſurdo naturaliter diſci
plina nequit tradi. Sed aperiamus aureſ/
coꝛdis vt qui habet aures audiendi audi /

foꝛte parũ attendenti

at.Et in pmis audiat᷑ phᷣus a quo ſump /

imn videtur inſtantia. Voces inquit ſunt ea

rum que in aio ſunt paſſionũ note Eccelo

quitur ad muſicam cõſonãter notarũ ver/
beo vtens Audiatur pᷣterea alter loquendi
coõpoſitus ab emula Sampſonis NHũc in
quit aperuit vir meus coꝛ ſuũ mihi.Audi
atur ſimul Bꝛeg. dicens ꝙ ꝑ ſenſibilia co/

gnita ducitur animꝰ ad incognita.Acꝑ h

qõ ſcit cognita diligere diſcit et incognita
gmare. Collidamus iſta pariter ⁊ ſcintilla
veritatis erumpet.que ſcintilla: Iſta nimi
rum ꝙpaſſiones coꝛdis ſpũalis licet inui /
ſibiles / licet inſenſibiles exterius aperiri ſi
cut et coꝛ vtiliter pñt.¶ Poſſunt ſiquidez

agnoſci foꝛis.ſed nõ oĩino.ſimiliter ad coꝛ
qð afficituret expimentatiue mouet᷑: tan⸗
gitur.hoc enĩ fieri non querimus Quid er
goꝛplane vt coꝛ andiẽtis ad aliqͥd in ſe foꝛ
mandũvlł eliciendum ſiuuile cõticetur. Nõ

ne ſicomni die. mater audiens filiuz ſic di

centem. O doleo. o timeo.foꝛmat in ſpiri⸗
tu ſuo vel doloꝛis vel timoꝛis vel cõpaſſio

nis affectum. Et qua fit hoc arte.qua vera

tione.niſi ꝙ aperuit ſibi filius coꝛ ſuum et
latentes intus notauit paſſiones Suppe

tunt plures alie rõnes quib efficiturpſpi /
cuum / antez de muſica ſpũali no eẽ fictie a.

Bi
phu
ſkthe
nene
venan
negi
lcnent
lhnulo
goolita
nubgo
1
Sns
poamt
tiowei
Drimoi
coꝛſon⸗

W
tinbuc
eeſun,,
Nummrſih
hoenanlo

mumenme.

ſegenn
mnlageie
lüint
mpnabimrs

uelegntne
udormig
Bfiennni
tunr. 4
nonicesr⸗

olegim

mancipo
Pu riccbinr
ſnunini⸗
noci
miini
mngu
aut/
vhͤn/
tſuntes
Cdo⸗
rüve/
ogocndi
is ücin⸗
ncbi Boi
ſbdia /
ni Aegb

gincogin

umtſaiml
Ur Panini
Glslcainu
gisepniii
hſuntſcases
iniimadce
Enocilan-
msniͤ
guiginſeſ
küintan, ſi
sflinzicd
ſonatinſon
gisecih⸗
Nemnrqu
luscr und
ſones Ou
ſpcfun il
initifnr

aapen

Decanticoꝛsgo 79

non inutilem / non impoſſibilem. non irri

ſione ſed veneratione et gratiſſima recepti
one gratiſſimaʒ digniſſimam. Et ſi nõ iſta

foꝛſan que ſubſcribitur.alia tamen quã ſbᷣ
tilioꝛ et ſolertioꝛ tradere poſſet indago.

Canticoꝛdum nouum ſeu muſicum po
teſt habere gamma bꝛeuius in notulis ſeu

figuris vel litteris/qᷓ; ſit gamma manuale.

Conferamus muſicam ſenſualem vel or⸗

cum muſica coꝛdis et voces vnius cumvo
cibus alterius: Habet hoc muſica oꝛis ꝙ;

oteſt 'm fraſim. ſm theſim. ̃ᷣm ꝓpoꝛtiona

bilem inſuꝑ continuationem cum alijs va
riare voces ſuas. Patet potiſſimumvbi di

ſcantant et cantant in choꝛo plurimi ſimł.

Eſt autem in vocibus oꝛis aut alijs melo/
dijs ipᷣa fraſis/ eleuatio vel depꝛeſſio peneſ
acutum et grauem accentum. Theſis attẽ
ditur in ꝓductione aut bꝛeuiatione notu⸗
larum ſiliabarum et vocum. Combinatio
ꝓpoꝛtionalis dicitur multoꝝ ad inuicẽ cã⸗

tantium et cõtracantantium conſonantia
Ecce autem deficit bec tertia cõditio ĩ mu⸗

ſica coꝛdis.ſaltem hic in via et pꝛo ante dã⸗
da MNon enim ſatis eſt fact ibile/vt conue⸗
niant iſta duo ſub ꝓpoꝛtionali combinati⸗

one latentium affectionum / ſicut in audit
ct viſis. Gamma tamen manuale multipli
cationem ſuam potiſſime neceſſariam ha⸗

bet in hac cauſa. Ceterum quo ad fraſim ⁊
theſim dicimus vtiq; q̃ reꝑiunt᷑ in affecti⸗

onibus. Sunt enim qualitates in quib
phia ponit extenſionem ⁊ cõtraction ue

eſt theſis Intenſionem quoq; et remiſſio⸗
nem quexſt fraſis. Concluditur h̊ ex motu
venarum pulſatiliũ coꝛdis materialis per
medicos. Sed in affectionibus ſpũs vbi
tenent eas in ſe / ceſſet hec cognitio medi /

cinalis/ qᷓ;uis ſit in ipᷣis theſis et fraſis.⁊ in

qualitatibus non vitalibus de quibus mi

dinis et pfund itatis ¶ Canticoꝛdivoces
poterant in maria.poſſunt et in nobis/mł
tis modis agnoſci. Cognoſcitur iſta vox⸗/

dum tres adtnna aantte latitu⸗

pꝛimo introꝛſus in coꝛde ſonante.ꝙ ſi in
coꝛ ſonare dubitauerꝭ Iſaias te doceatvbi
legitur. Coꝛ meum ad Moab ſonabit Fit
tamen vt non auertatura ſe et quodãmo⸗
do raptus fiat.Sit igitur ſermo noſter hic

de illis quibus loquitur deus qui conuer⸗
tuntur ad coꝛ. Nonne queſo ſcit coꝛ ſe ama
re. ſe gaudere.ſe dolere.ſe compati.et ita de

reliquis. Scit inq;ᷓ non p opinionem. nõ
ꝑ ſolam fidem.ſed ꝑ exꝑimentalem notici⸗
am.qualem in alteram tranſfundere fas ũ

habet niſi foꝛſan in citatione quadã ⁊ com

monitione ꝑ notas verboꝝ vel ſignoꝝ.
Cognoſcitur rurſus hmõi vox non eſt du⸗
bium a deo et ab omnibus quibus ipᷣe vo
luerit reuelare.et hoc vel in verbo vel in ꝓ⸗
pꝛio genere.vel inſuꝑnaturali quodam lu
mine.quemadmodũ credimus fieri ſepiuſ
in beatis.tam mutuo loquentibus q; nr̃a

deſideria nõ audirent ognoſcitur ampli
ns hec voxꝑ quaſdam opiniones ſeu con
iecturas.qũq; ꝑ autoꝛitatem dicentis deſe

nobis vel ſcribẽtis vel innuẽtis.qñq; ꝑ ſi⸗

miles in nobis affectiones genitas ab ob /

ieccis vtnuſq; ſilibus pñtatis. Dum incõ

tinentes duo reſpiciunt virginem foꝛis pl
cerrimam /ſi libidinoſa ſit in coꝛde cuiuſpi
arm / fas eſt argumentari ꝙ ſit aut eſſe poſſit
in altero.nõ aliter de duobus virtuoſis⁊ ꝑ

oppoſitum.vnde ꝓuerbium ſumptum eſt

Inſaniens in vna paſſione/de omnibo ce/⸗

teris ita putat Hinc ſapiens intellige que
ſunt ꝓximi tui ex teipo· Poſtremo piꝰ ai⸗
ex his paſſiõiboq̃s circa vicia ſẽſit aliqũ.q̃ſ

iĩiſuꝑ circa ꝓpximoſquotidiana colligit expe

rientia valet cõcludere varias eſſe voces il

las.quas dei cultoꝛibus audit attribui.vt
eſt illud Quã magna multitudo dulcedis

tue dñe quã abſcõdiſti timentibote Et illð

HNihil dulcius q; reſpicere in mandatis al

tiſſimi. Et illud xpᷣi. Venite ad me oẽs Et
ſeqͥ Et inuenietis requiẽ aiab vr̃is Jugũ
eni meũ ſuane ẽ ⁊ onus meũ leue Dicta de
niqʒ doctoꝝ ad anagogicos exceſſus exer⸗

citatoꝝ quibo nõ credere/deſiꝑe eſt.et quoſ

imitari nolle/ ſtulticia et inſipientia coꝛdiſ

ſi et dũ pater celeſtis traxerit ad xpᷣm. Nam

iſta eſt ꝓpꝛia muſica et ſciẽtia xpianoꝛum.

¶ LCãticoꝛdũ marie fuit ſm omnem artem
mMuſice / ſuauiſſime doctiſſimeq; modulatũ

Sane ſi ſpũſſanctus replẽs aplos/docu/

it eos oẽmveritatem ſi eoꝝ coꝛda afflata ſã
ctoſpũ / voces diuerſas intonant.fanturði
magnalia. Si rurſus maria fᷣm Damaſ.
ꝗa nullo vincitur illuſtriũ Si amplius ſᷣm

Dionis.traditiõem/lex diuinitatiſẽ vt om

nis inferioꝝ ꝑfectio ſit eminentius in ſuꝑi

oꝛibus cum maria fuerit ꝑ gratiam ſbᷣlima

ta nedũ ſuꝑ mulieres et homines.ſed ſuꝑ
omnes angeloꝝ choꝛos quis ab ea muſi⸗
calem in ſummonoticiamnepauenit. No/

3

245

lumus idcirco ſuadere deuotis quibus lo
luimur /vt ſe tradant muſicalibus artibuſ
ſeculi cognoſcendis. Curioſitas enim cul/⸗
pabilis hec eſſet in multis.ſed ſi obuenerit
cognitio / vel ex ſtudio iuuentutis. vel aliũ
de faciliter ſine detrimento exercitij ſanctio
ris/non abijciant donũ dei. ſed exopibus
gentilium et egiptioꝝ ditati/ſeruiant ex il⸗
lis deo/et ad laudem ſuam/omnia/gloꝛiaʒ
q; couertant. ¶ Canticoꝛdũ marie fuit ap
tatum fᷣm omne tempus.nũc ſaltare nunc
plangere. Saltare ſicut in epichalamio ſa
lomonis.plangere ſicut in trenis Jeremie
Beꝑatus enim fait marie ſpũs ab om̃i cõ
tagionecarnalis amoꝛis quem canticoꝛus

verba ſonant.Et hoc in laqueum pedibuſ

inſipientium.in foueam et in viſcũ cũ car:⸗
ne et ſanguine.cũ fantaſijs ſexuum viri ⁊ fe
mine/ſi tamen blandimentis carnaliũ nu⸗
ptiarum coꝛ ſuum dederit his cãticis Ita
qʒ ſicut apud deũ non eſt maſculus aut fe⸗
mina. ſic nec in cãticis iſtis et epithalamio
ſpiritali nuptiali Ettamen nihil aliud vi
dentur ſonare/q;ᷓ duectum et dilectam.ſpõ
ſum et ſponſam. amicum et amicam.ↄple
xus et oſcula.que qualiter inueniri poſſint
abſq; ſexuum diſeretione, mirum valde ſʒ
tamen verum nec ab animali cõpꝛehenſi⸗

bile.qui non ſapit que dei ſunt Marie ve
ro ſpiritu cuncta hec faalia.¶ Poꝛro de lu⸗
ctu teſtimoniũ habemꝰ ſancti ſenis. Tuã

inqͥt ipᷣius aĩazʒ ꝑtranſibit gladius Et hoc
ꝑ lamentum cum multis temꝑibus Ma⸗
ria cecinerit flendo cum flente Jeſu. ſicut
gaudebat cum gaudente.Pꝛecipue tñ hoe
inſonuit tꝑe paſſiõis bñdicti filij ſui dũ cũ
clamoꝛe valido et lacrimis oꝛãs exaudituſ
eſt ꝓ ſua reuerentia Nihilominus fuit eo
tunc/tam in filio qᷓ; in matre cũ canticoꝓ⸗
fundiſſime lamentationis / canticũ altiſſi/
me exultationis. Verum hecet alia que ſe
ſe ingerũt loquẽti de maria / trãſgreſſionẽ
afferũt et ſuſpen ſã tenẽt expectationẽ lecto
ris.qui gãma nouũ cãticordi noui traden
dü foꝛe retinet e xnr̃a ꝓmiſſione ¶ Atuero
pauſemus iterũ.ne cõtinuatio fiat in cãtã⸗
do minus accepta.ſedeamꝰ cũ vtraq; ma⸗

ria ad pedes Jeſu.nũc in domo nũc in cu

celoquẽtis.nunc exultantis ſpũ.nũc ploꝛã
tis ſub vmbꝛa illiꝰ. Sub vmbꝛa illi? queʒ
deſiderabam (loquit᷑aĩa ſctã aia marie ſe⸗
dl. Et fructus eius fructus honoꝛis et ho⸗
neſtatis cũ folijs verboꝝ ſuauiſſimis gut⸗

bomus tertius

ſmo et ſtultus fiat. (Zalis erat nanq; ma
tia.tales nos petrus vult eſſe infantes ſcili
roõnabiles ſine dolo.recolens dictũa chꝛi⸗

turi meo. Gutturi plane tali de quali pſal?
miſta annũciat. Exultationes dei in gut⸗
ture eoꝝ. Quas exultationes appellamus
iure nr̃o canticoꝛdũ. Suꝑ qͥ/ poſt theoꝛiã

pꝛaxim dare conabimur vt pateat et legat

in digitis.ac in manu defcribat᷑.cooperan
te verbo dei qð ſe inclinãs olim digito ſori
bebat in terra.quo pdem legis notas ſcri⸗

Amma canticoꝛdi/quiſqͥs deſi
derat vel audire vel cognoſcere/
debet exuere veterem hoĩeʒ ⁊ no
uum induere qtũs in xpᷣo puer/

ſto. Amen dico vobis niſi cõuerſi fueritis

et efficia mini ſicut ꝑuuli nõ intrabitis re⸗

elementarius. Putreſcat igitur qui ad ele⸗

gnum celoꝝ Pines eſt a Seneca ſenex
menta muſice ſpũalis admittendus eſt.et

meminerit qm̃ oꝑtet adqiſcentem credere.
vt ſit vere diſcipulus. ¶ Talis erat Johã
nis ſenectꝰ vt aquile renouata cũ nibi pe/

ne aliud loqueretur/qᷓ; amoꝛis noui voceʒ

nouã. Filij diligite alterutrũ ſemꝑ ingemi
nans Quid muũ ſi dilectus de dilecto. ſi
cuſtos dilectiſſime et amice ꝑ amoꝛem xpᷣi
quo nemo maioꝛem habuit caritateʒ fecit
de dilectione iuge verbum. ¶ Calis rurſũ
Arſenius dum poſt ſenatoꝛiam etaulicam
dignitatem/poſt multas in ſeculo litteras/

dum conſuluiſſet patrem heremicolã ſine

litteris.ſuis mirantibus qͥd tantus virlit/
teris grecis et latinis eruditus cum idiota
ſermonem ꝓtraxiſſet/ſuſpirabundus ait.

In veritate dico vobis qꝛ necdumad al⸗

phabetũ huius ſenis attigi Fuerat eni ſer /

mo ſuus / nõ de ſcientia quã didicerat ſolã
ſed de caritate que edificat.quã ideo neſcie
bat.qꝛ nõ tranſierat in affectũ coꝛdis. Cre

diderat tamen humilis.moꝛe diſcipuli pu
eri/tot exꝑientijs caſtiſſimoꝝ affectuum⁊
ſentimẽtoꝝ erudito.qͥ fecerat oꝑatiõem in
aquis multis tumultuantiũ fluctuantiuz
qꝙ; temptationũ in mari coꝛdiſ.vbi viderat
opera domini et mirabilia eius in pꝛofun
do.aſcendens nunc in celos nũc deſcen /
dens in abyſſos Crede mihi qui tale naui
gauit mare/enarrauit pericula et mirablia

al

auosine

Algui⸗

Die

Nam
balhnnr
e
Mn
unt

pid
44
niam
mituu
li.rt
omoun

fe non

lusecel

(uiſape

Ueroiſta

ſientes

guange

daecern

lunm

urorn
ventin

biginn

fune⸗

choꝛumn
lenco⸗

nenter

i d

(ankce

mnboigen
ntöopne/
Nungm
nnmeſli
daaiachni/
nmabiase/
Snenſne
Wgnigshe
ock,
7
bllpe
noce;
ingemi.
linſ
en i
ad ſeen
Asrunſ

zaalian

Wolineans
mmicold ine
unusl
Lanitin
buncet⸗
Cunds/
mciſe,
dcenſi
oonec
ds⸗C
lahllßn
oganöcni
amanng,
lebinin
sinhen
9aic iid
higtitiennl
dianiin

De canticoꝛdo

eins. Non illi qui ſetotos in ipſo naufra/
gos mergunt.nec vnq; emergunt quia vel
non conantur vel conati ꝓtinus reſoꝛben⸗
tur Obediuerat iteruʒ ſe nec ille Salomo

nis filium verbo de canticis ⁊ bymnis ſpi

nitualibus.:liga ea in coꝛdetuo iugiter et
circũda gutturi tuo.qtũs viqʒ illa ſaperet ⁊
caneret gradiendo ſtando ſedendo q;.

Bamma nouum non ideo ſpernat hõ no/
uus in chꝛiſto / ſi ſenſerit ſe grãdiuſculũ fa/

ccuʒz i ipo.Non egetaffirmo tali monitu⸗
quiſquis vere grandis factuſ eſt in chꝛiſto

Dui exemplo marie quo maioꝛ eo bhumili

oꝛ.qui humilioꝛiũchꝛiſto ꝓximioꝛ ſimili/

oꝛ et intimioꝛ. .
gquoꝝ exaltatũ eſt coꝛ et elati ſunt oculi am

—☚

Sʒ ia loquimur apud eoſ

bulantes in magnis et mirabilibus ſuper
ſe. Ideo nec lagan dignantur vbera

