ligionib ⁊ vniuerſitatibo/ vt multa ſtatuã⸗
tcur ſub noie pcepti/⁊voti/⁊ iuramẽti/ ⁊ cõ
minationis eterne moꝛt'è/quoꝝ aliq̃ o mit⸗

tere vel oppoſita facere nõ ſacit hoĩem reñũ

peccati moꝛtalis. Nõne data erat antiqua
lex iudeis in pᷣceptũ/ꝑſpicuũ eſt hoc. Deu⸗
tero / vij. et. viij. Et addũtur maledictiões.
ca.xxvi. Idẽ Hiere.xi. Habet᷑ inſuꝑ Deu
tero.xxvi.quõ ipᷣi pfitebant᷑anno quolibʒ
totã legẽ. Deniq; poſitũ eſt Joſue.xxiiij.q̃
liter ppłs iudeoꝝ expᷣſſavoce ſeipᷣm obliga
uerit ad oĩa facieda q̃ dñs mãdauerat.At⸗

tñ egicger eos in omnitranſgreſſiõe cu⸗

iuſlibet cõtenti in illa lege moꝛtaliter deli⸗
quiſſe: Agebant nihilominus vt videt᷑ cõ/

tfra pceptũ ⁊ votũ ⁊ pfeſſiöem maledictõis

interminatione vallatam. Pꝛeceptũ vtiq;
habebant ſicut et nos nõ mẽtiri.multa ta⸗

men eſſe mẽdacia ſola venialia nullus ne⸗

gat. Silem facit rõem Bern. libello pᷣdẽo
de eis que in euãgelio cõtenta ſunt vt ꝙ ñ

ſiit iraſcẽdũ fratri:non grauanda coꝛda cra
pula et ebꝛietate ⁊ curis huius ſeculi.nõ di

cendũ verbũ ocioſumi/neq; iurandũꝛ ſilia

quoꝝ actus crebꝛo veniales ſunt. Ita ĩſta
tutis religionũ qᷓ;tũcunq; iuramẽto autyvo

to firmatis. Oð vt manifeſtius fiat accipi
amus aliquẽ qͥ iuramẽto aut voto vt ſepe
fit ſe aſtrixerit. Sit ita ꝙ fideliter ⁊ diligen
ter adimplebit opus iniũctũ.aut q; in oĩb
ſus tali ſuꝑioꝛi honoꝛẽ ſeruabit.Nullłꝰar⸗

bitroꝛ audebit cõdemnare iſtũ ſic iuranteʒ
pꝓ quacũq; negligentia aut irreuerentia ad

moꝛtale delictũ.cũ poſſit intercidere negli⸗

gentia ⁊ irreuerentia.nũc ex ignoꝛantia ali

quãtulũ craſſa ⁊ ſupina.nunc ex impoten/⸗
tia ⁊ infirmitate.aut abſq; cõſenſu perfecto

aut qꝛ tranigreſſio talis nõ eſt notabilisdẽ

ni ſeu cõtemptus apud eos qͥbus ipᷣe fide/

literſeruire ⁊ s honoꝛare iurauit Attñ oĩs

negligẽtia cõtrariatur pᷣmo iuramẽto.et ir

reuerẽtia ſcõᷣo.niſi qͥs gloſauerit iuramen
ia hec ꝓut infra docebimus.¶ Quid dice

mus ad hec? (Huũquid eſt ſpuũs diſſenſi⸗
onis in coꝛdib ſctõꝝ dei /vt qð vnus axp/
bat alius damnet: ¶SBtudeamus gcon⸗
trouerſiam hãc verbalẽ/qꝛ de re ſatis ↄſtat
et cõuenit ad cõcoꝛdiam adducere. Ita em̃
agere hic ⁊ alibi modeſtius ⁊ ſalubꝛius ſb⸗
tilius q; eſt/qᷓ; vni parti vel alteri tam ꝑtia
citer inniti/qaltera cõdemnet᷑ Intolerabi

le ſiqdem eſt cõfeſtim exiſtimarede ſanctis

ſapiẽtib/⁊ tanta ſedulitate veritatẽ ſcrutã
tibo eos in rebo nõ vſquequaq; difficilib⸗
diſſonis aſſertionib errauiſſe. ¶ Hos cõ⸗
trouerſie nodos faciliuſ enodare poterimꝰ
ſi aliquã pus dederimus ſilitudinem ex vi

ſibilibo/ꝑquã q̃ſi ꝑ ſcalam ad iuiſibilia cõ⸗

ſcendamus. Comꝑemꝰ& peccatũ ad moꝛ⸗

bũ.⁊ vitam ſpũalem ad coꝛꝑalem /vtab in
iitio fecimus/⁊ repetamus dicẽtes.ꝙ vita a
nime q̊dꝛuplex eſt ſq; nature/gratie/actio⸗
nis meritoꝛie/et confirmationis ſtabilite.

ſᷣm h̊ ponuntur alique ꝓpoſitioões. pmo de

peccato / dehincde meruo. ¶ Pꝛima ꝓpoſi
tio.¶ Peccatũ moꝛtale ⁊ veniale nõ ſunt

cõtra vitã pmã/ſic ꝙ eam ꝓꝛſus enecent

Hec eni vita cõſiſtit in bona diſpoſitione
naturaliũ /vt ſuntviuax ingeniũ/tenax me
moꝛia/⁊ ſilia.aut in donis gratuitis nõ tñ
gratũ faciẽtibus /vt ſunt ſciẽtia multiplex/
æt habituatiões q̃dam bone ad virtutes ſo

lum moꝛales.Hec vero ⁊ ſi ledant᷑ qñq; ꝑ
peccatũ/nõ tñ ea funditus expelli ncce eſt.
alioquin nullus in peccato moꝛtali viuerz

vita nature pᷣdicta Sea Ppoſicio. So

lũ peccatũ moꝛtale eſt cõtra vitã ſcdaʒ/tãqᷓ;

ſibi oĩno incõpaſſibilem. Cũ eni vita ani
me ſpũuͦalis ꝓpꝛie dicta ſit ipᷣe ſpũſſanctus/⸗

nõ quidẽ foꝛmaliter ſed intima q̃dã vniõe
et illapſu viuifico / nob inexplicabili. Hec
vita tamdiu ⁊ nõ vltra eſt in aĩa/q;diu ma
net in eadẽ ipᷣa armonia caritatis ⁊ alioꝛuʒ
donoꝝ ꝑ eam foꝛmatoꝝ/cuiꝰ armonie ſpi

ritualis facta diſſolutiõe / deus diſcedit ab

aĩa/ ⁊ moꝛitur illa moꝛte de qua ꝓpha denũ
ciat. Qð moꝛs peccatoꝝ peſſima. Eſt igit
peccatũ moꝛtale q̃ſi vulnus letiferũ aut ci⸗
bus peſtiter /viſſoluẽs qualitatiuã illã diſ⸗
poſitiõem cõplexionalem / in qvita cõſiſti

Sed peccatũ veniale nõ eſt niſi moꝛbus

gni
cemi
moꝛ
tingi
uagt⸗
nunt⸗
poln,
Clle
loren
ant
oꝛre
laern
oro
nequ⸗
chn
ien
Dor
ſ̃
ſor
in
ben
hop
gnln
m⸗
Nao.
me
pell
len/
ſoxen
guulte
iton
cogere
diceen
ſpünin
taꝛ ſubi
lre
mlo⸗
nuiiq̃
toczitgt
firnale
ſtmncin
eamg
zur
Wign
biliß
eſſecit⸗
Aica
autnoi⸗
eccni

ipibizef
kai
nnmnipet
Gugtimnng
Oucde
nſin
Ncynnsen,
ungin
Pherrſansen
Mänee ef
weſiutneſdſ
Nämmin
m ond
Echeſne
Enhenl
ng Oſfalh
me (ovcs⸗
eromm
Eimäncnan

Wäiuiſdlne

ihei
Wcglanthi
nsc
nrdnpthhl.
ltigid
(mpoi
Eummdeſn.
npivanen
bonudioſwoe
nmümmn
ns eninsnon
mtciammol
nboreuumnde

mtiunteig)

Angchllit
uonrnl
Seumnſund
nniſſn
n. Ciaina
türſiſinans
dummdtünne

quidam aut vulnus citra moꝛtem. et ſicut

ex mille vulneribus nõ moꝛtiferis/hõ non
moꝛitur /niſi ex iloꝝ multitudine generet

quidã moꝛbus alius moꝛtitfer /vt ſepiꝰ ob⸗
tingit. Ita exq̃tcũq; venialibo peccatis vi⸗
ta gratie nequaq;ᷓ amittitur/licet bñ diſpo
nant ad generatiõem moꝛtalis videt᷑ tñ op
poſitũ voluiſſe dũñs Anthiſiodoꝛeñn.ſi non
caute intelligat᷑. Juxta hanc ſilitudiuẽ tali
ter ⁊ nõ aliter dicit᷑ eſſe veniale peccatũ cõ⸗
tra vitam gratie/q̃liter moꝛbus aliqͥs citra
moꝛtem/vel languoꝛ febꝛilis tertianꝰ/aut

H lrulnus ðꝛ eſſe cõta vitã in coꝛpoꝛe.

¶ Zertia/ꝓpoſitio.¶ Actus peccati veni/
alis rõnabiliter põt dici cõtrarius viteter⸗
tie que eſt actionis meritoꝛie.quã vitaʒ ap

pellamus vitam ſcdᷣam gratie/iſicut oꝑatio

viuẽtis ſua vocat᷑ab Areſto.vita ſecunda
Actus itaq; peccati venialis nõ cõpatitur
ſtcũ in eadẽ aia/et ꝓ eodẽ tꝑe/actiõem meri
toꝛiam a vita gr̃e ꝓcedentem. Nũquid nõ
impoſſibilẽ eſt ſimul eandẽ aiam agere li/
bere ex gratia et nõ ex gratia: Sic idẽ actꝰ
nõ põt eſſe meritoꝛius ⁊ venialis.nec eadẽ

anima ſil agere meritoꝛievenialiter deme

reri. Hanc intetiõem ſicut opinoꝛ habent
doctoꝛes qui dicũt peccatũ veniale nõ eſſe
cõtra caricatẽ/ſed cõtra caritatis feruoꝛem

appellãtes feruoꝛẽ actiõem ex caritateveni
entem/q̃ quidẽ actio ꝓ tunc impedit̃dũ ac

tio venialis cõmittit᷑. Exinde ptʒ deductõ
qualiter pctm̃ veniale fugibile eſt cũ impe
diat opus actionis meritoꝛie/q̃ in magnũ
cederet augmẽtũ głe.Sic foꝛte rõnabiliter
diceremus moꝛbos aliq̊s magis eſſe cõtra
vitã aialis ſcõam q; pmã/licet in vita pᷣma
ſpũali hec ſit diſſilitudo ad coꝛꝑalem/q; to
ta ⁊ ſubito ꝑdit᷑ vel integra retinet᷑/ niſi qͥs
diceret ꝙ armonia vite ſpũalis que eſt cari
tas nõ parũ ſtabiliturꝑ alias diſpoſitiões
virtutũ q̃litatiuas/qͥ bo debilitatis aut ꝑdi
tis.caritatẽ leuius expelli cõſequẽs eſt Si
gnanter vᷣo locuti ſumus de actibopeccato
rũ venialis ⁊ moꝛtalis/qm̃ habitus dẽi bñ
ſtant cũ actibs oppoſitis/vt habitus auari
cie cum actu gratie.¶ Quarta ꝓpoſitio.
Actus et habitus peccati cuiuſſibet repu⸗
gnat qrte vite/que eſt vita cõfirmatiõis ſta
bilite/pᷣſertim in pria/qm in via foꝛte põt
eſſe cõfirmatio aliq̃ compatiẽs veniale.
Nũc ad ꝓpoſitũ ſicut habemus in pᷣcepto/
aut nõ in pᷣcepto/hr̃e vitas pꝛedictas. Ita

peccatü veniale affirmabit᷑ aut negabitur

Nectioquinta

eſſe cõtra pᷣceptum Pꝛopterea ſicut ſolavi

ta gratie gratũ faciẽtis cadit ſub pᷣcepto ſic

ꝙ habita ea ſeruat homo legẽ totã/ ea nõ
ba bita nõ pfecte cuſtodit eã. Ita peccatuz
ſolũ moꝛtale/ dicet᷑ iſto mõ cõtrariari pꝛece
pto/Ecceq̃ pacto diuerſis reſpectibo veni⸗
ale ðꝛ vellnegat᷑ eſſe pᷣcepto cõtraniũ.quoꝛũ
reſpectuũ illi iſtũ/alij ex doctoꝛibo aliũ ha⸗
buerunt. ¶ Duinta ꝓpoſitio. Grullum
mentiu vite eterne pcedit a ſola vita pma.
Rõ in ꝓmpꝛu eſt/qꝛ talis vita nõ includit
caritatem qᷓ eſt radix meriti. Demeritũ vi⸗
te eterne ſicut pcedere põt a vita pma/et ſi
militer meritũ boni tpalis /ſic vita altera/

—

gr̃e ſq; nullũ demeritũ vite eterne.licet be⸗

ne mernitũ ⁊ demeritũ boni ſolius tꝑalis cõ
patitur. ¶ Declaremus ea in qͥb põt eſſe

ambiguitas et dicamus/q in puravita na

ture q́lem diximus poſſibile eſt homineʒ

eterne moꝛtis eſſe reũ.et tũ boni alicuiꝰtẽè/

poꝛalis facit eũ deus gratis ꝑticipem decõ

gruo/ꝓpter quandã adeq̃tiõem operũ ſuo⸗
rum bonoꝝ de genere ad bonũ aliqð tꝑa/
le.Quãuis eniĩ peccatoꝛ indignus ſit etiaʒ
pane quo veſcitur/dicẽte Augꝰ.et hoc ð ri
goꝛe ſeuere iuſticie. Tñ iuſticia dei miſe/⸗
coꝛdie tãte cõiũcta eſt/vt nõ ſinat bonũ eti
am de genere abſq; decoꝛe remuneratiõis
ſaltẽ tranſitoꝛie. Ceterũ nihil impedit qn
homo viuens vita gfreê/qñq; bonos actus

ꝓducat/nõ ex vita ſcdᷣa gre/nõ excaritate.
ſed ex ſola vita pᷣma ſcʒ nature.q̃ caſu mere
tur homo iuſtus nõ minus q; iniuſtꝰ/non
tamen vſq; ad meritũ beatitudinis eterne.
qꝛ nõ eſt ſuus actus a vita gre radicalx eli
citus.meret᷑ ;̊ ſolũ bonũ tꝑale.Reliq̃ patẽt
intuẽti.¶ Hic pᷣterea dicẽdũ videretur de
merito ſolius boni tꝑalis quo ad vitam ſe

cũdam/que eſt actionis meritoꝛie ſicut de
peccato veniali diximus/ꝙ vicʒ eodẽ mo/⸗

mẽto tꝑis nõ ſe ↄpatiũtur.nõ deꝑ ſeex ma
licia actus.ſed deꝑ accidẽs er imꝑfectione
eius.qm agere ſimul ex gra nõ cõtingit⁊ ex
ſola vita nature.¶ His itaq; determinat⸗
p ſilitudinem aĩiaduertere poſſumuſ.quid
ſit peccatũ moꝛtale.qͥd veniale.qͥd merituʒ
et demeritũ aut boni eterni.aut ſolius tꝑa
lis.Ois itaq; actus libere elicitus aut diſ⸗
ſoluit pncipalem armoniam in qᷓ conſiſtit

vera aie vita q̃ deus eſt.et ſiceſt moꝛtalis ⁊

demeritoꝛius vite eterne. aut impedit tan/
tũmõ deꝑ ſe vitam ſcðᷣam gre.que dicifac

tio meritoꝛia.aut vitam nature turbat: ob

l 2

RK

De vita ſpũali anime

ſcurat/ et ſiceſt peccatum veniale / et deme⸗

ritoꝛiũ boni tꝑał/dixi deꝑ ſe cã dieta Bili

teromnis actus libere elicitus ſi fiat vi⸗
ta gratie /eſt meritoꝛius vite eterne. Bi fi⸗

at er ſola vita nature cũ circũſtãtijs candẽ?
vitam cõcernẽtibo/ eſt meritoꝛius boniſo/

lius tpalis.et ſepe de cõgruo ad vitam gre
pᷣdiſponit.¶ Placet iterũ alias ſilitudies

ſub maioꝛi copendio ſtringere. dicit ꝓha
de deo. qꝛ ipe eſt dñs deus noſter/nos autẽ
pplus eius.Eſt igitur qdam policia inter
deuz ⁊ nos ſicut inter dominũ et ſubditos
Videmus autem in omni policia leges in

ſtitutas eſſe tanq; conſeruatrices vite ci⸗

uilis ſubditoꝝ interſe ⁊ ad dñm. Iſta? le
gũ in policia humana q exemplata eſt a di
uina/aliqᷓ ferunt᷑ ſub pena moꝛtis.iõ capi⸗
tales ac moꝛtales noiant᷑.Alie ſub minoꝛi
pena ꝗᷓ nõ eſt exterminatiua/⁊dꝛ pena ciui
lis / has vero leges oẽs vocatvſus cõis edi
cta.⁊ pᷣcepta ⁊ iuſſa /ſeuphibitiões ꝓpterea
ↄñter hñt dicere ſie loquẽtes ꝙ oĩs trãſgre
diens aliq; legũ pᷣdictaꝝ peccat in legẽ⁊ cõ
tra legẽ pncipis.hic qͥdẽ capitaliter.hic ſo
lum ciniliter. Ecce quõ põt etiã peccatũve
niale in policia ſpñali dici cõtra legẽ fierip
hibẽtem illug no ſub pena moꝛtis ſed alia
mitioꝛi.¶ Alia compatio ect tertia.amici
ad amicũ./patris ad filiũ.ſponſiad ſponſã
vtrobiq; eni reꝑire eſt qdam vincnla ami
cicie qᷓ eſt vita ciuilis inter eos.Offenſarũ

vero qdam ſunt diſſoluẽtes amiciciã/qdaz
dũtaxat illã turbant ⁊ ledũt.dum quanda,z

indignatiõem adducũt.nõ tñ vſq; ad odiũ

les.alie non ⁊c̃.

Pꝛime offenſẽ li venia q̃ſi ſint moꝛta

eroꝝ qͥ a radice cupiditatis nõ niſip trun
fcũ cõſenſus liberi generãtur. Pñt itaq; gi

palem truncũ.ſed velut a latere. Fructus il

li ſunt pctã moꝛtaliꝗ plãtule vero ille ſunt
actus veniales. ¶ Atuero q̃ſdã intueoꝛ q

bus nõ ſatiſfactũ eſt ꝑ has ſiłitudies ð pec
cati moꝛtalis ⁊ venialis diſtinctione.aut
qꝛ nõdum elucet inqͥunt ex pᷣdictis ſub re⸗
gula generali de actu qlibet qũ enit moꝛta⸗
is ⁊ qũ venialis.ſed eſt incertitudo qualis
pus/aut ꝙ a poſterioꝛi magis q; a poꝛi dif

ferẽtia bec aſſumpta eſt. ¶ Ad bec rũdemꝰ
dicétes. pmo ꝙ petẽteſ hmõi reglaʒ genera
lem facientẽ ꝑticulariter ⁊ infallibiliter ſci⸗

Marta ſilitudo ponere
tur de arboꝛe mala reſpectu fructuũ moꝛti⸗

gni alia qdã ſpuria vitulamina/t inutilee
plãtule/vt fit in pᷣdicta radice.nõ iñ ppnci

rede quolibet actu ſi eſt moꝛtalis aut veni
alis.ſimiliter petit acſi querereta medico
doceri ſe vno vbo regule generalis de oibꝰ

moꝛbis ⁊ venenis ⁊ cibis ⁊ vulneribaquã⸗

do ⁊ qñ nõ moꝛtem inferrent. Certe vtad
ſingulares circũſtantias ⁊ ad ꝑticularia le
gis pcepta diligens nr̃a cõſideratio deſcen
dat/optet. Quibo ꝑpenſis loquendũ eſt vt
ſapiẽs iudicabit. Idem cibo.exempli gra⸗

nõne queſo põt vni moꝛtẽ certã/alieri egri

ditudinẽ leuem inducere: Vide ꝙ venenũ
foꝛtiſſimũ moꝛtis inductiuũ /ipᷣi cõpoſito

res tyꝛiace ad moꝛtis euaſiõem cõficiũt.
Poꝛro igitur diuerſ hoĩib ĩmo eidẽ homi

ni/varijs tꝑibo/qͥs neſciat eũdem cibũ nũc
ſalutiferũ fieri nũc moꝛtem celeriter opera⸗

ri. ¶ Duil igit᷑ inquies ſup his cognoſcẽ⸗
dis doctrina pderi: Oultũꝑ oẽm modũ

Nam regule generales fundamentalr tra⸗

dite.dũ ad ꝑticularia ventũ eſt.onduut qͥd

de ſingularib indicandũ eſt. Singularia
quippe ad regulas ulas vles reſoluere cõ⸗

uenit/quo facto veritas eluceſcet. Carens

aüt noticia hmõi regularũ vlim qñ pꝛecoꝛ
iðe poteris his reſolutoõib vti? Oñ menſu
tabit ad regulas q reglas nõ bʒ ¶Pꝛoge⸗
rit tñ nec negamus cica ſpẽs pctõ regu⸗
las apponere / qliter in vulgari iam fecimꝰ
⁊examinatius in latino tradere ſi deus an
nuerit ꝓponimus. ¶ Lererũ altera nos ob

iectio foꝛtius pᷣmit/duʒ qrit vt a poꝛi inter

hentes/ſed eas nõ curat aduertere/ daudit

7

niali. tertius cõtemptus circa deũ pᷣcipien

tem / t erga platũ ſun initü platus eſt non

moꝛtale ⁊ veniale ſecernamꝰ. Beat? Bem.
in loco pᷣallegato de pꝛe. diſp. nitit᷑ vt pꝛi⸗
ma facie apparet dubitatiõem hanc abſol?⸗
uere/ꝑ hoc ꝙ omne petm̃ quod fit excon⸗
temptu eſt moꝛtale/ii fiat aũt etiam contra
5pceptũ aliqͥs actug et nõ excõtemptu veni
alis reputatur. adint nerione⸗ ego
melius intelligerẽ/ cõſului ſũmaʒ dñi Anti
ſiodoꝛenſis vbi loquitur de cõtemptu/⁊di
cit ꝙ cõtemptus eſt appᷣciarirem minuſ in
ſto. Alio mõ eſt rem negligereꝛ de ea nõ cu
rare vt dũ peccãs habet circũſtãtias retra⸗

quoq; oculũ quodãmõ ⁊ vertit tergum ad
eas.Tertio mõ eſt iraſci rei tanq; vili ⁊ eãẽ
aſpnari. Pꝛimũ malũ / ſcõm peius.tertiuʒ
peſſimũ. Dicamꝰ ergo/q in omni peccato
etiã veniali cõmittat᷑ cõtemptus dei.pmo
mõ verełl interpᷣtatiue.ſcðᷣs cõtemptus in
teruenire põttam in moꝛtali q; in ſolo ve⸗

nöͤri
abſ⸗
wone
dilie
rietll
aun
iit
mo
nis ic
6ooi
vnof
nunh⸗
otſe⸗
C
ſgon
ſuad
lerie
6o0
fun

10
a

1
n
Nepe
Kthee
forn
Mholni
Minan
D
pote
leer.
NAbero
zmmihi⸗
opaci
tüeinoli
halön
chn aſen
on
Cnſn
lanöͤſ
W
onnnege
Eind̃
lalitce
fepenigt

Cae
dilluſ
mono⸗
aegin

Mlentr
drmeln
Allsdech
nhel
nn
Malnae
andi
ogtickn
bamgigi
ni leneg
Uupni
cholt
cnaäfcii.
wocteben
adanchi ti
dnmoen
scgl⸗
idoin nocd
unaIIN
itimil
ichSngen
lerbor
ctinC
ninncigan
reineſ
zinw
Amanimn
ridass
miumnoss
umaporiine
dre

whnitn

nienbncid
i rosfta
nüitaund
göacöeNd

õ

liſnzil

nõ videt᷑ vnq;ᷓ fieri cũ deliben leta
abſq; peccato moꝛtali/⁊hoc vocat᷑ ꝓpꝛie cõ

*

icũ deliberatione ↄpleta

temptus. ¶ Hihilominus aduertendũ eſt
Diligẽter ꝙ refert plurimũ dicere aliqͥd fie⸗
ri ec cõtemptu/et aliqͥd eſſe cũ cõtemptu.ſi

cutrefertfieni alid ignoꝛiter ꝛ alid erig

noꝛãtia.Dicit᷑ ppe aliqͥd fieri ex cõtemp
cu/qñ cõtempreſt pncipalis cã talis actio
nis ſic ꝙ illo nõ exũte nõ fieret actio. Ita
qs oꝑat᷑ erignoꝛãtia q illa nõ exũte/ nul⸗
lo mõ fieret id qð fit. Pꝛouenit aũt actꝰnõ
nunqᷓ; cũ cõtemptu vere vel interpᷣtatine.
nõ tñ ex cõtemptu/ qꝛ cõtemptus nõ eſt in
cauſa/ſed vel infirmitas/aut debilitas/aut
ignoꝛãtia/aut affectio alia vicioſa ⁊ libino
ſa ꝗᷓ dñat᷑. Sicut peccat aliqͥſqñq; ignoꝛã
ter ita tñ ꝙ nõ minꝰ oꝑaret᷑ qd oꝑat᷑ſi illud
cognoſceret. Pꝛopterea palã eſt tũc igno⸗
rantiã nõ eſſe cãm agẽtem ſed circũſtanteʒ
de mmarmodi tingit in ſubditis qͥ dicũt
e ſcãdaliſari de factis ſuꝑioꝝ/q̊s tñ ab ac
tionibo malis nõ cõpeſceret icãdali ceſſatõ
et pᷣlatoꝝ vita bona/ſed ita ſibi blãdiũtur
et ſuꝑ alios qᷓrunt excuſatiões in peccatis.
Ec his oĩb nõ videt᷑̃regula generał poſ
ſe ſumi de diſtinctione inter moꝛtaleꝛ veni
ale penes hoc qð eſt eẽ vel nõ eſſe ex cõtem
ptu/qm̃ ſi cpiatcontẽptus pᷣmo mõ /non
eſt neceſſe oẽm actũ faciũ ex contẽptu eſſe
moꝛtalẽ/dũ ſcʒ deus vel pᷣlatus appciat᷑ mi
nus iuſto ſolũ venialiter/⸗⁊ excontẽptu tali
mẽtitur aliqͥs aut ocioſe iocat᷑/aut lente re
ſiſtit pꝛimis motib. Silr ex ſcdðᷣo contem⸗
ptu põt euenire qᷓ;uis nõ ita leuiter nec fre⸗
quẽter. Deniq; actus qͥ ꝓuenit deliberate
deliberatiõe cõpleta extertio cõtemptu eſt
vt mihi videt᷑ ſʒ moꝛtalis.Hoc enĩfit quã
do peccãs attẽdit ad pᷣcipieẽtem ⁊ ad pᷣcep/
tũ eius licitũ.ſit deꝰ.ſit pᷣlatus/et ꝓpter vili⸗
penſiõem ⁊ aſpnatiõem pᷣcipietis/ſuiq; pᷣ⸗
cepti/aſſurgit effrenate ad actũ talẽ facien⸗
dũ vel omittẽdũ.alioqͥn nõ facturꝰ vel nõ
omiſſurus.hoc ꝓpꝛie eſt agere ex cõtemptu
tanq; ſi dicat vt aliqͥ.ego in deſpectũ vri et

qꝛ ſic pcipitiſ agã in oppoſitũ. Verũtñ nõ

omne pctm̃ moꝛtale tali circũſtãtia veſtit᷑.
Et ita cõuertibiliternõ ſũt iqẽ peccar moꝛ
taliter/et peccare ex cõtẽptu.ſilłr nec pecca⸗
re venialiter ⁊ peccare nõ ex cõtemptu.
lclellem ergo aliqͥd poſſe offerre lucidiꝰ
ad illuſtratiõem huiꝰ materie.⁊foꝛte poſſu

mus nõ inutiliter dicere/ꝙ in qlibet pᷣcep/

to attẽditur q̃dꝛuplex latitudo. Magna.ꝑ

criminalia diceretur.

na. minoꝛ.et minima: ¶ Magnã dicimꝰ
infra quã conſiſtit iuſticia/qualeʒ a nobis
requirit deus/ſub pena incurrẽdi odiũ ſu⸗
um/cũ reatu moꝛtis eterne.Extra hãc lati

tudinẽ nõ ſtat rectitudo quã qͥ tranſit et e⸗

gredit᷑ agẽdo vel omittẽdo.ipᷣe in toꝛtuoſi/
tatem peccati moꝛtalis ſꝑ elabit᷑. Hec lati/⸗
tudo magna eſt/⁊ mediũ virtutis qle poſu

it Areſto. eſſe diuiſibile tanq; ſignũ ad ſa/
gittam. Cõfoꝛmiter ad hoc loqͥtur Oꝛatiꝰ

Eſt modus in rebſunt certi deniq; fines.

Quos vltra citra q; neqͥt cõſiſtererectum.
Scõm hãc pᷣcepti acceptiõeʒ ſtrictiſſimã
peccatũ ſolũ moꝛtale et nõ ipᷣm venigle eſt
cõtra pᷣceptũ. ¶ Aliam aſſignabimꝰlatitu

dinẽ ꝑuam/apcedẽte ſtrictioꝛem.infra cu/

ius limites cõſiſtit iuſticia ſeu rectitudo/q̃

lem exigita nobis deus mediate vel imme

diate/ ſi volumus euitare/nõ tm̃mõ odiuʒ
ſuum cũ reatu pene eterne m legẽ.ſed etiã
offenſam eius qlemlibet aut.nõ retardari
a vita eterna.aut tꝑaliter nõ puniri.Exoꝛ⸗

bitatio ab hac latitudine pᷣcepti conſtituit

aliqñ petm̃ venialetmmõ.dũ vicʒ deuiatõ
nõ eſt tanta qꝙ; exeat pᷣmã latitudinẽ nec ita
ꝑua ꝙ maneat infra ſcõam. ¶ Hocmõ qͥ

cõſiderat pᷣceptũ/palam babet dicere ꝙ ve

nigle ſit cõtra pᷣceptuʒ / ſiue ſit veniale ex ge

nere.cuius.ſ.obiectũ nõ eſt da ꝑ ſe notabił
malicie/vt mẽtiri officioſe aut loqͥ ocioſe /

Sitne ſit veniale qꝛ fit ↄtra cõditõeʒ natu
re pᷣmitus inſtitute/vt ſuntoẽs pmi motꝰ

pᷣueniẽtes rõem. Siue ſit veniale ex defcu

plene deliberatiõis ⁊ cõſenſus vt ſunt cogi

tatiões illecebꝛoſe non moꝛoſe/aut ſiẽ eue⸗

nit in pueris ⁊ infirmis/⁊ alijs non hñtib

plenitudinẽ vſus rõis.in qͥbus ea ſepe ve⸗
nialia ſunt q̃ renmn d ãdioꝛes merito

icerẽtur. lucamus exẽ⸗
luʒ vt manifeſtioꝛ ſit ſermo noſter dehac
titudine duplicipᷣcepti. Sit iſtud pᷣcep

tum honoꝛa deũ et ꝑentes.vide q poteſta

liqs nõ honoꝛare deũ ⁊ ꝑentes multiplici
ter. VUno mõ.qꝛ ꝓ tꝑe ⁊ loco qbus honoꝛã

di ſunt/ ĩe dum cogitat de eis / ſpernit eos

cõſenſu pleno ⁊ deliberato/aut ſciẽter cuʒ
deliberatiõe ꝑfecta illa tũc omittit q̃ ad ho
noꝛem debitũ ꝑtinerent.Erit igitur hec la
titudo pᷣcepti ſicexplicabilis Honoꝛa deũ
et ꝑentes loco ⁊ tꝑe quibcogitabis de eis
ſic ꝙ ſenſu pfecto acdeliberato eoſ necma
lignanter inhonoꝛes.nec honoꝛe ſuo volũ

tarie ſciẽter atq; notabiliter pꝛiues. Quiſ⸗

ll 3

S

6.:

ℳ
5

3

De vita ſpũali anime

quis exierit hoc mediũ virtutis/eam q; la /

titudinem.ille pfecto tenebit᷑ re deuiatõis
toꝛtuoſe criminalis.Atuero qꝛ cõtingit a⸗
liter inbonoꝛare deũ? ꝑentes vel nõ hono
rare.Erit rurſus alia latitudo pᷣcepti/ſum/⸗
pta ꝑ epikeiã ex alijs circũſtãtijs. Põt ita⸗

q; inhonoꝛatio talis ↄtingere q̃ nõ eritno

tabilis malicie in genere ſuo vt eẽt leuis ge
ſtus aut riſus aut verbũ aliqð minꝰ ſobꝛiũ
in pñtia ſacroꝝ dei/aut ꝑentũ ſuoꝝ/etiam

cũ deliberatiõe ⁊ dũ actualis habet᷑ ad iſta

cõſideratio. Põt nihilominꝰ talis inhono
ratio regiri/q̃ lic; ex ſe ſit notabilis.caret tñ

cõſenſu pleno moꝛoſo ⁊ deliberato ob eia
tem.infirmitatẽignoꝛãtiã.ſurreptiõemyve

Facietes pmã inhonoꝛatioeʒ. du tñ abſch
ſcãdalo fiat alioꝝ.qͥs auderet culpe moꝛta
lis arguere. Scðam ſur nullus opinoꝛ vt

moꝛtalẽ accuſabit Ita in omni fere pcepto
repire eſt ¶ Ex hinc elicitur euidẽs neceſſi
tas virtutis illiꝰ quã Areſt.epikeiã hoc eſt
interpᷣratiuam legũ appellat. Cnius eſt cõ⸗
ſiderare nõ nudede ſe pceptũ /ſed circũſtan
tias oẽs ꝑticulariter ipᷣm veſtiẽtes ¶Ex 5
cõſequẽter hẽtur modus cõcoꝛdãdi rigorẽ

iuſticie atq; ſeueritatẽ diſcipline/cũ leuita⸗
te mie ⁊ fauoꝛabiliſ indulgẽtie. Imo ſic ne
ceſſeeſt vt in omni actu nro ad alterutrum

cãtemus dño miam ⁊ iudiciũ.Alioqͥn iu⸗

ſticia in iniqtatẽ/⁊ ſeueritas in crudelitatẽ

cõuerteret quẽadmodũ ſiqͥs ꝑuulũ ſuũ fi

um dãnare vellet ad carceres.qꝛ puerili ira

motus mrẽ; pꝑcuſſit. Ita de ebꝛio aut fatuo

aut inaduertẽte qs nõ agnoſcat bãc penaz
eſſe iniuſtiſſimã /quã in aliũ grandeuũ.ſo⸗

bꝛiñ ⁊ deliberatũ liceret inferre: Quare cõ

cludit᷑ ꝙ pᷣceptũ ſi ſub pᷣma latitudie expli
cata cogitetur.aliter obligat q; ſub ſecũda.

Et bec diſtinctio cõcoꝛdat doctoꝛes in

hac materia.vtũtur enĩ pᷣcepto fᷣm pᷣmã la⸗/

titudinẽ illi qͥ dicũt veniale nõ eſſe ↄtra p⸗

ceptũ ſed ipᷣm cõpati.Alijs placet nomẽpᷣ⸗
cepti ad ſcᷣam latitudinẽ extẽdere.cuiꝰ re⸗/

ctitudo ↄtraria eſt cuilibet obliqtativenia

*„

li.Et qꝛ dere cõſtat diſcolũ eſſe ꝑtinaciani
gere. ¶ Joꝛte ta/
men cõfuſio ⁊ hec apparẽs cõtronerſia do

moſitate de verbis cõtendere.

.

coꝝ vitaret᷑ ampliꝰ ſi ſuũ cuilibet latitudi
ni nomẽ aꝓpparemꝰ.vocãtes pmã latitudi
nem pᷣceptũ ⁊ ꝓhibitiöem. Scða aũt lati⸗

tudo mãdatũ vel ſtatutũ vel oꝛdinatio vel

monitiodiceret. Et placet nob ampli hoc
nomẽ monitio:.qꝛ ſonat vt rõ ſit ꝑuigil/ vt

nexvenialiby deturper/ hocẽ ꝙ; cõiecturare
volebam /dũ imaginabamur quãdã legẽ
mediã inter pᷣcepiũ ⁊ cõſiliũ /que plłꝰligat

q; cõſiliũ/⁊ minꝰ qᷓ; pceptũ/tanq; ſi dicere⸗

mus in omni policia illã legẽ dutaxat eẽ pᷣ
cepiũ/cuius tranſgreſſio ſᷣm oẽs circũſtan
tias pẽſata/extremo moꝛtis ſupplicio ple⸗

ctenda cẽſet᷑. Ali vero legi monitiõis nom̃

a ppare daremus / cuiꝰ tranſgreſſio circun
ſtantijs oĩbo põderatis veniã hʒ/aut tꝑalẽ
ſolũ punitionẽ demereret᷑. ¶ Suteſt dein
ceps aſſignare in pᷣceptis ⁊ mãdatis duas

reliqs latitudines. minoꝛẽ ⁊ minimã.con⸗
ſoꝛmado ſᷣmonẽ ad pᷣmiſſa.q;uis nõ vſq;ʒ
quaq; loquẽdi ꝓpꝛietas iudicio multoꝝſer

uabitur. At ſi res placet ſatis eſt. ¶ Eſt ita

q; tertia latitudo cõplectẽs nõ ſolũ dupli⸗
cem poꝛẽ rectitudinem iuſticie.ſed pariter
finis ↄſecutiõem aut meriti rõem.hoc eſt ⸗
ſi volumus ↄſequi finẽ nrjm vel meritum.

nos vt taliter agamus neceſſe eſt Iſto mõ

actus boni ſola bonitate moꝛali ⁊ qͥ non ꝰ
cedũt ex caritate q;uis ſint infra pᷣmã ⁊ ſe⸗/

cũdam latitudinẽ rectitudinis poꝛis.qm̃
nõ ſunt pctã moꝛtalia aut veuialia/nihilo

minus q; ꝑ eos neq; meremur neq; vitam
eternã còſeqᷓmur. dici pñt non eſſe confoꝛ⸗
mes pceptis. Hanc latitudinẽ intendebat

rpᷣs cũ ait. Si vis ad vitã ingredi fua mã
data. Igitur ꝑ argumẽtũ a contrario ſenſu

mãdata nou ſeruantur /ſi ꝑ ea nõ ingredia

mur ad vitã /hoc ẽ ſi nõ mereamur. Nõ ali
ter diceremus de pᷣceptis policiaꝝꝙ ſi ope

rantes ea non attingãt finẽ ⁊ intẽtionẽ pci
piẽtis.nõ implẽt pᷣcepta hocmõ / qͥ ſtrictꝰ
eſt. Sic nec agẽs bñ ſolũ moꝛaliterꝓ tem⸗
poꝛe q̃ non aſtringit᷑ ad opus ex caniateqꝛ
vũ ad hoc obligatur iã nõ bñ ageret ẽtmo

raliter ſi er canitate opari deſiſteret. ¶ De⸗
mũ q̃rta latitudo oĩm ſtrictiſſima aſſignat

q nõ ſolũ obſeruatiõem ſed obſeruationis

exigit ꝑfectionẽ. Hoc mõ dicere videt᷑ dñs

Eſtote inqͥt ꝑfecti ſicut et pr vr̃ celeſtis ꝑfe

ctus eſt. Et ſi vis ꝑfectus eſſe ⁊c.Ad hunc

intellectũ ponebat Augꝰ pᷣceptũ de dilectõ

nedei non poſſe a viatoꝛibus hic impleri.
Tertia latitudo dici poſſet conſiliũ.Quar

ta ꝑfectioins cõplementũ. ¶ Quãobꝛem

vtendo noĩe pᷣcepti in qdꝛuplici hac latitu
dine quarũ vltima ſtatvelut in indiuiſibili
actus qͥlibet liber nõ ſolũ moꝛtalis aut ve⸗/

nialis ſed qͥ eſt bonus ſola bonitate moꝛa⸗
li/aut imperfectus in bonitate meritoꝛia⸗

wi
d
um
ſſed
ſſtol
guie
iſe
Nel
ſcſt
dog
l
urbe
Uhein
hlen
iar⸗
tſente
Wph
Pumd
isſann
gnag⸗
fennm
neyti
o/e
cn

nsdns
hnmmichn
nsriſ
or
c Tin
niodepl⸗
eCnen
icnc
Nünann.
eck n,
nwiteu,
Niniric
Wrsfsi
rmuth
umgnn
nunchie⸗

ingeafuni
nmmoen

Nanöneta⸗
gunm Foli
iminanen,
beend fnc
ünaaunen

diceretura pᷣcepto deuiare nec illud imple
re.qꝛ tamen actus boni moꝛaliter aut imꝑ
fecti meritoꝛij/licet ſint quedam imꝑfectio

nes / defoꝛmitate tamen carent culpabili.ñ

habet vſus eos dicere eſſe cõtra pᷣceptum.
Om̃ inſuꝑ pccã venialia nequaq; tollunt
amiciciã dei/nec inducũt moꝛtem etermnaʒ.

ꝓſus fuit cõioꝛ doctoꝝ dicere ea nõ cõtra-
ſed pᷣter pceptũ quanq; alius modus loqn

ditolerabilis ſit/attendẽdo ꝙ ſunt obliq
ates quedã /iniuſtciie defoꝛmittes ⁊ offen
ſeer illicite.1 monitiõibo ſctis aduerſe.

Ulta iam dirim /ſedlp magni/
a tudine ⁊ vtilitaterei/ vereoꝛ ne

fecimus ad vlterioꝛa ꝑgere vo⸗

ſtram ad videndũ magis a poꝛi. diſtinctõ

nem moꝛtalis a veniali.Et quidẽ ſicutvo⸗

luntatis diuine nulla eſt rõ querẽda pꝛioꝛ

ſicde duabus offenſis cur iſtam velit care⸗/
re venia/et alteri veniam p̃ſtare/nõ poſſu⸗
mus ab alio poꝛi q; a volũtate diuina retiſ

ſime iudicãte ſumererõem. Cuiaũt placu
erit curioſioꝛ in hoc ꝑſcrutatio legat bꝛa⸗
guardinũ in ſũma ↄtra pelagianos. Poꝛ
ro iuxta humanam rõem ⁊ eqͥtatẽ ciuilis a

pud nos policie(q̃ rõ ⁊ eqͥtas exemplar ſu
um a deo trahũt deducimus aliquẽa anz
eſſe dignũ moꝛtis exterminatiue.qꝛ de ꝑ ſe

eſt diſſolutiuus amicicie legalis.aut illius
qui eſt ſuijpᷣius ad pᷣncipẽ ſuũ.aut alioꝛuʒ
cũ ſeipᷣo.vel ipoꝝ ad inuicem ⁊ ad pncipẽ/

vteſt crimen leſe maieſtatis.vt eſt ſeditio ⁊

ſciſma ⁊ ciuiũ crudelis diſſipatio/et hereſũ
dogmatiſatio cũ ſilibj. Dũ vero talis ami

cicie legalis oꝛdo necus q; ſolũmõ turbat᷑
pauliſp /ꝑ aliq; actũ/aut tenuiter impedit/⸗
aut ha bet circũſtantias aliq̃s excuſantes.

tunc iudicio noſtro illi acui ſola debetci⸗
uilis punit io tꝑalis q;. Sicut eni natura

abijcita ſe penitus q̃ ſuijpᷣius deſtructiua
eſſent alia cõpeſcit moderatet coꝛrigit. ita

coꝛpus miſticũ policie reſecat extoto ꝑtes
putridas ⁊ cõtagioſa ꝑnicie nocituras ali⸗
is ſanioꝛibo.Egris vero ptib.nõ tñ vſque
quaq; coꝛruptis medet᷑leuioꝛibo penarum

ferramẽtꝭ atq; cauterijs.neq; pari punitio

ne vtitapud eũ qͥ leuibverbis iniuriat pxi
mo/et qͥ occiſoꝛ ipᷣius eſt. Ita non pmittit
recta ratio/vtꝓ quibuſq; noxijs / leui cõ

pauca.verũtñ vtcunq; iter pate

tibo et valẽtib.Aperuimus inſuꝑ fene

ſtitutionum tranſgreſſione/poſſita ſuꝑio

ribus ſtatui pena moꝛtis.qᷓ;ẽto minus ipſi
poſſunt aut debent imponere reatũ moꝛc
eterne ex friuolis cãis/et ex q̃libet violatio
ne cõſtitutionũ ſuarũ/quarũ multas abo

leri plus haberet vtilitatis qᷓ nocumenti.
NHinc opinatus eſt vnus ex doctoꝛib p
furto ſimplici nõ eſt aliqͥs moꝛte plected
qm̃ dñs q dedit hanc legem. Nõ occides.
nõ excepit in ſua lege rigoꝛis ⁊ talionis ca⸗

ſum furti ſimplicis.q;'to minus boc ĩ lege

mititatis. Ita fatuus eſſet pᷣlatus / qᷓ ꝓ ſui
libidine aut motu capitis ſepurarerſ

de pᷣmo caſu poſſit haberi ratio ſufficiens
exceptionis ab hac lege. Nõ occides.dum

furtum nimis et nimis inualeſceret in po
licijs / ſi nõ tali rigoꝛe puniretur/quemad⸗
modũ de falſis monetarijs dicũt.Eſtenim

lex dei ⁊ nate vt auferatmalũde medio nr̃i
ſi coꝛpus totũ miſti

cularia magis erudiunt ad eadem deſcen/
dere nõ qdem ad omnia. hoc euim qͥs face

re ſperaret:ſed vel ad pauca exqb poterit
iuxta vniuerſales regulas antedictas/aſſu
mi de reliqͥs ſecurioꝛi facilitate indicium:

¶ Dicamus igitur ꝙ nõ omnis ꝓfitẽs le/

gem euãgelicam/etad obſeruatioem ſui ſe

obligans/ peccat moꝛtaliter in omni trani
greſſione cuiuſcunq; cõtenti in eadeʒ lege.

Hoc pus deducebat᷑ in antiq̃ lege/eti equa
liter eſt de nona. Huius rõ eſt.qm̃ in lege

antiq̃ et noua multe ſunt traditiões/q̃ q⸗

q́; pcepta/qñq; mandata/qñq; iuſtificatõ
nes / qñqʒ leges diuine noiantur.quarũ tñ

alique ſuntgcepaſrico noie en bmã la
titudinem. Alie ſunt moninones bone/iu

xta ſecũdam latitudinem.Alie ſunt cõſilia

Alie cõſumata iuſticia.Nõ eſt autem par
tranſgreſſio in pᷣmis et in triboreliquis.
Oõð ſiqͥs dicere voluerit ꝙ pfitens xpᷣianã

religionẽ in baptiſmo/etad eius obſeruati
onem ſemet aſtringens / non intendit ſe ob
ligare niſi ad illa q eadũt ſub pᷣcepto ꝓpꝛie

dicto Reliqua vero obſeruabit put madãt᷑
monitiões.ſ.vt mõitiões ↄſilia vt ↄſilia/⁊

ita de ↄſũmata iuſticia.Talis itaq; ſic lo⸗/

quens/cõuenit in re nobiſcũ.Nõ enim ali
ud dicimus intelligendũ fuiſſe apud anti
quos iudeos/dum ſub voto ⁊ ꝓfeſſione et
anathematiſatione iurabant expᷣſſe et pub
liceſe omnia obſeruaturos/q lex magabar

re ptãtem mox excõicandi aliquẽ.Quãuiſ

coꝛpus totũ miſticũ nimis inficereautꝑ
dere foꝛmido ſit: ¶ Expedit opinoꝛ qꝛ ꝑti

ctionis ind

hoc eſt qnelegiſlatoꝛ deus mandare ? qua
liter mandare volebat.Quis enim tũc vel
modo poſſet abſq; manifeſta temeritate in
rare ꝙ nunqᷓ; peccaretvenialiter. q;' a nullo
conſilio euangelico recederet.ꝙ ꝑfectuzing

omnibus iuſticiam ſequeretur. NHon mioꝛ

eſſet temeritas omnia accipere p pᷣceptis p
pꝛie dictis que lex euangelica continetet q

ꝓfeſſi ſumus. Sicenim omnis ebꝛietas.
omnis crapula.omnis cuna ſeculi:.omne
verbum ocioſum.omne mendacium.om⸗

nis vana gloꝛiatio:.et ſolicitudo ꝓ tempo-

ralibus ettalia ſine numero/fieri non poſ⸗
ſent abſq; periurio ⁊ puaricatione pꝛofeſſi
onis ſue. ¶ Adijcimus ſubinde ꝙ in nul⸗

la religione quantũcunq; voto firmata caz
ditobligatio ſ pena peccati moꝛtalis/ ad
omnia ſeruanda que in regula continẽtur
Oppoſitum aſſerentes phariſaica pꝛeſum

ptione delirarent/qui traditiones ſuas płꝰ

q; legem euangelicam obligare defenderet
Itaq;ʒ ſi in euangelica lege quedam man/
dantur ſub quadꝛuplici latitudine rectiiu
in caſu cadat in pꝛeceptum.ĩmo ꝗd pꝛepa⸗

dinis pꝛeexpoſita/nullus mirabitur ſi ſan

cti patres ad exemplar illius legis młta ſta
tuerunt non ſub rigoꝛe pꝛecepti pꝛopꝛiedi
cti.ſed quedam vt monitioncs.quedamvt

conſilia.quedam vt biccriones Quis ne⸗

ſciat plures eſſe conſtitutiones in qualibz
religione.ĩmo ⁊ policia que magis ſuntad
quandam decentiam ⁊ honeſtatem/ad ꝑfe
ionem q; ad neceſſitatemꝰę
lum magiſter Nicola
us de lyꝛa ſuper illud Math. xv. Non lock
manibus mãducare ⁊c. De hoc genere ſũüt
fere omẽs inſtitutiones regulares in reigi
onibus.vt de ſulentio tenendo.de diſcipli⸗
na in clauſtro.in menſa.in capitulo ſeruan

Luius ponit exem

da/et generaliter de omnibus pꝛeceptis qᷓ
Bern.facticia nominauit ¶ Verum argu
at ita aliquis. Omnis violãs ſuramentuz
aut votum peccat moꝛtaliter. Nam qͥs ne⸗
gat omne periurium eſſe moꝛtiferum? ſed

Johannes monachꝰ iurauit et vouit hec/
et hec omnia ſeruare que ſunt in regula.-nõö

enim fecit exceptionem / ſicut nec cum inra

uit et vouit in omnibus obedire ſuis ſupe
rioꝛibus Igitur in omnitrangreſſionehbu

iuſmodi voti et iuramẽti et obedientie pec
cat moꝛtaliter. Pꝛopterea loqnela eius in
clauſtro erit moꝛtalis/inobedientia ſimili

ter cuicunq; mandato ſibi per abbatem fa 1
cco.Alioquin quid adderet ſuper ſeclares

pꝛofeſſio regularis. ¶Rurſus ſiſealaris

youet / vel iurat e ibit aas peregread no⸗
ſtram dominam.aut ꝙ die mercurij abſti-
nebita carnibus.aut aliquid huiuſmodi

nonne criminaliter deierabit? Honne fra/
ctcionis voti reus tenebitur: Curnon ſimi

liter religioſus in votis reguleſue: ¶ Re⸗

ſpondemus ad hec pꝛimo dicentes ꝙ; ſiẽ i

pꝛeceptis/ita in votis et iuramentis ⁊ obe

dientia/quadaꝛuplicem latitudinem recti⸗

tudinis fas eſt aſſignare.⁊ pꝛoinde aliqua
impletio iuramenti erit de neceſſitate.aliq̃
de congruitate.aliqua de conſilio.aliquað
perfectione.ſimiliter de voto et obedientia
Et quidemde obedientia communis eſta
pud doctoꝛes talis diſtinctio.vt aliqua ſit
de neceſſitate.aliqua de perfectione.Con/
ſequenter diceretur non omnem iuramen⸗

ti/aut voti /aut obedientie tranſgreſſione,ʒ

eſſe moꝛtaliter.ĩmo nec venialiter culpabi

lem. licet ſemper imperſectam. Sicut ere⸗
gione dicimus nihil eſſe adeo conſiliũ qͥn

rationem animi ſemperligat. ¶ ODõ ſiqs

abhoꝛret huncreſponſionis modumiacci

piat alterum.ſciat tamen vtriuſq; ſimilem

eelſſe in re ſententiam. Juramentum ergo et
votum nunq; ita pferuntur abſolutequin
interpꝛetationes. conditiones.gloſas.et ci
uuiles intelligentias ſuſcipiant vt ſapiens
epieikes iudicabit.hoc iaʒ ſupꝛadixiſſe me

minimus.nec deſunt iura ad hoc. Cũ eniʒ

finis omnis legis ſit caritas ſcᷣm apoſto⸗

lum.Cum pꝛeterea religiones etautoꝛita⸗

ꝛelatoꝝ date ſunt ad edificationẽ. nõ

tes
ad ſbᷣuerſiõeʒ ⁊ illaqatõeʒ fideliũ ſeq; eis ſũ
mittentium.quis audeat dicere vel cogita

re ꝙ ſancti viri ſpirituſãcto pleniſupꝛa iu

gum chꝛiſti ſuaue et facilitatem legis ſue /

adijcere voluerint onus grande tot et tali⸗
um conſtitutionum ſub obligatione pari

ad pꝛecepta pure diuina.hoc eſt ſub reatu

damnationis eterne. ocſe baculo reꝛz

ſponſionistuebatur olim dominus. Pe⸗

trus abbas Cluniacenſis in epiſtola miſ⸗
ſa ad ſanctum Bernardũ vbi deducitom⸗

nem regularem inſtitutiõeʒ inuiolatã ma

nere/quantũcunq; mutetui/ dum caritac
lex et regula in his que fiunt cuſtoditur.

Quamobꝛem eſus carnium / et vſus pelli⸗

tioꝛum ⁊ alioꝛum huiuſmodi /quibus lic

regularis inſtitutionis ſuperſicies aduer/

ſari videtur eidem conſonat in caſu carita
