in ſola mẽtali oꝛoõne ſeu meditatõne. Facit

ad hec illud apłi.pſallã ſpũ pſallã⁊ mentes

cũ gloſa oꝛdiariq que ſi placeat videnat

Uuntt
Lxcot
ſninn
res
ut
guo⸗
gae⸗
m⸗
ſer
lia
rir
guno
inu.
ſllori
hrek⸗
piso
ſaadc
nmuite
pyniq
turot
woluerir⸗

ſienic

tuinnfn
W.
timatein
diciagle
nureſum
naerioe
ſtciroon
funcamet

lcin

lethinee
duſoneice
ſepobt
loſtri
lpſingc
ckinopun
vicinin

ludaoitet
leindeon

auin
HGhrnuſ
vfmimi
nenne
Anmrfll
ſ hmnlge
sgin
GNere
un C
uenſo
ns Mnne
midemet
snidesſan
iinſmngn
Nn ag
Eun (Man
gwuſne
ANeaee
nuciimn

=

N MAA

„

le

rtaliͤ
Uubrinehe
Usrisn
nmmuinti
mirninth

munolo
Ne ſe W.
ihhi
eh-

=☛

Begquitur queſtio
theologica/ cu

̃x

more rutilans ſolem ediderit. In qua tra⸗
cta .

urde conſilijs euangelicis 2 ſtatu per⸗
fectionis ab eodem dño Cancell.
— Wieſtio determinãda Vtruʒ
auroꝛa mane rubens ſolẽ edi
derit. Quia iuxta Areſtote.
in Elenò. Omnes tranfferẽ
tes ſᷣm aliquã ſimilitudinem
cranfferunt. Aiaduertendũ eſt/ꝙ vt longa
et certa ecperiẽtia cõperit medicus auroꝛe
imitans naturã veris tꝑati in dieb anni/⸗
vires aĩiales confoꝛtat ⁊ perficit.pꝛo eo ſcʒ
ꝙꝙ in eo vt ipſi tradũt humoꝛ ſanguinis in
quo ſᷣm eos vita conſi iſtit dñat. Et ſol iſte
quem nobis auroꝛa parit vita eſt viuenti⸗
um ⁊ animãtiũ iſtoꝝ.¶ Idcirco alti?trãſ⸗
ferẽdo inueſtigare libet in quo ſtat manet

—

et conſiſtit vita aĩe nr̃e ſpũalis.⁊ perfectio

vite xpᷣiane.qð ꝓpꝛie eſt theologice inueſti

gationis/⁊ nõ inutilis ↄſiderationis.No/⸗
uimus itaq; vitã iſtius coꝛꝑis ſtare ⁊ con⸗
ſiſtere in vnione vel ↄiũctione ipᷣiꝰ ad aĩaʒ
que eſt pꝛincipiũ vite ⁊ actus ſubſtãtialis
coꝛꝑis oꝛganici phᷣici.Quãto igit᷑ 2iũctio
iſta ad coꝛpus ipſum qð actuat infoꝛmat

et viuificat maioꝛ eſt ⁊ indiſſolubilioꝛ.tan

to vtiq; vita iſta coꝛpꝑalis ꝑfectioꝛ eſt. Si
igitur ↄfoꝛmiter ad iſta ſcire ⁊ inueſtigare
voluerimꝰin quo ſtat ⁊ ꝑficit᷑ vita xpᷣiana.

ſciemꝰiſtud / habito ⁊ cognito illo qð ſpiri
tum nr̃m rõnalẽ ſuo vitali ⁊ ꝑfectiuo pꝛin

cipio / qy deus eſt / pfecti?: intimiꝰ vnit ⁊ ĩ
timat ⁊ iungit in ipſo.Etenĩ ſicut a poetis
dictũ allegat apłs. In quo viuimꝰ moue⸗
mur ⁊ ſumꝰ. Hinc ⁊ ipſe dicebat. Dihi vi
uere xpᷣs eſt. Et iterũ. Vita nr̃a abſcõdita
eſt cũ xpᷣo in deo. ¶ Eſt igitur ↄcluſio iſta
fundamẽtalis hmòi. Uitale eſſentiale in⸗

trinſecũ ⁊ ꝑfectiuũ foꝛmalit᷑.pꝛincipiũ vi/⸗

te xpiane/eſt caritas ⁊ eius mãdata.Con⸗
cluſionẽ iſtaʒ ponit in ſnĩa ſanctus doctoꝛ
ſcõᷣa ſcõe.q.clxcxiiij.ar.iij. ¶ Due quidem

ſic pꝛobat᷑. Pꝛimo de ipſa caritate.qm̃ in

illo ſtat ⁊ conſiſtit vita xpᷣiana ⁊ perfectio
ipſius/qð ſpm̃ nr̃Dm rõnalẽ ſuo vitali ⁊ ꝑfe
ctiuo pꝛincipio ipſi ſcʒ deo.vnit ꝑfectius
viciniꝰintimat ⁊ ↄiungit.hoc ſupponit.il
lud aũc eſt caritas/qm̃ qui manet in carita

te in deo manet ⁊ deus in eo. vt ait Joßes
in canõica. Juxta qð Coloſſenſes monet

ius titulus eſt Vtaauroꝛa

apłs Super oĩa inquit caritate; babẽtes

queẽ vinculũ ꝑfectionis.Et.ij.ad Choꝝ.

xiij.ſcribit. Si habuero omnẽ ꝓphiam/et
nouerim myſtena omnia/⁊ omnẽ ſcientiã
et ſi habuero omnẽ ſidẽ ita vt motes tranſ

ferã. caritaté aũt non habeã nihil ſũ. De
cuũdo arguit᷑ ad iſtã partẽ/ qm̃ vita xpᷣiana

conſiſtit in virtutibo theologicis ⁊ moꝛali⸗
bus.inter eas aũt omnibo ſuꝑeminet cari⸗

tas velut perfectiſſima ⁊ aliaꝝ perfectiua.
¶ Tonfirmatr᷑ quoniã vita beata q eſt con

ſüũmata ⁊ ↄpletiua ſtat in dilectione ⁊ amo

—

do eteni legis eſt dilectio. Quocirca volẽs

re inter beatos. Eteni ille perfectiꝰviuitvi
ta beata/ qui deo plus adheret ⁊ intimatur
perdilectioné/a tranſfoꝛmatiuũ amoꝛem.
¶ ertio ad idem quoniam illud eſt vita
amme noſtre ſpiritalis / qõ eſt ſumma/ter⸗
minus/finis/ ↄplemẽtũ totiꝰlegis ⁊ eus⸗

gelij. hoc aũt eſt caritas ait apls. Plenitu⸗

ſaluatoꝛ petrũ ſicut ꝑfectiſſimũ ꝓ ſe ducem

æ paſtoꝛe inſtituere hfecti coꝛpis eccleſia/

ſtici/de ſolo amoꝛe interra gauit. Petre in⸗
quit amas me.diligis me plus his.aperte

volens in nuere illũ in omni ſexu / ſtatu / et
gradu pfectiſſimũ qui deũ maxime diligit
¶ Secũdo pꝛincipaliter ꝓbatur cõcluſio
de ipſis mãdatis/auctoꝛitate Joh.in cano
nid. Sceimꝰ? inqnit qm̃ tranſilati ſumus a

moꝛte ad vitã.Rur ita:cauſam ſubintulit

quoniã diligimfratres VUnde xpᷣs math.
v. ca.poſt pꝛecepta dedit de dilectione ꝓxi
mi ⁊ inimicoꝝ ↄcludit. Eſtote igitur per⸗/
fecti ſicut pater veſter celeſtis perfectus eſt

Sic⁊ QLQuce.x.ad legiſpitos ait de amoꝛe

xp̃i ⁊ pꝛoximi.Hoc fac ⁊ viues.Loqͥtur ſe
pius ⁊ de ipſis mandatis in lege ⁊ ꝓᷣis q;
ea faciens viuet in eis.¶euit.xviij.Deut.
vi. et alijs plurib in locis. Sic ⁊ gloſa ſu⸗
per illo iam allegato. Super oĩa aũt cari⸗
tatem habẽtes ⁊c. Cetera inqͥ t pꝛecepta ꝑ⸗
fectũ faciũt pꝛo quãto ad caritatẽ oꝛdinan

tur. Quãobꝛẽ ⁊ beatus Athanaſius homi

num pfectiſſimꝰ vnus / in li. quẽ fecit de ſa⸗

tiſfactione fuge. Hic eſt dicebat ipe homi

nuʒ terminus ad pfectionẽ ducẽs. Si qð

iubet dñs ipſe faciã. ¶ Stat igitur in hoc
puncto radixdicendo?/ꝙ caritas ⁊ eiꝰmã

data per ſe ⁊ eſſentialiter integrãt. conſtitu

unt.⁊ perficiunt vitam xpᷣianã.¶ Excon/⸗
cluſione infero pꝛimo. Sicut pᷣcepta dei
dant de caritate ⁊ omnibo virtutibo ⁊ acti⸗
bus eoꝝ.ſic etiam data ſunt de paſecione

caritatis / ꝛ omniũ virtutij. Pꝛima pars
patet/quoniã ſᷣm theologicã doctrinãs om

nes virtutes pꝛo loco ⁊ iꝑe ſunt in pᷣcepio

Cum eni virtutes neceſſario cõnexeſint⸗

optet ſi vna ſit in pcepto ꝙ ⁊ oẽcs. ¶ In ſe
cuda parte volo dicere/ ꝙ pᷣceptũ caritatis

claudit omnẽ ⁊ totã beatitudinẽ tam intẽ/⸗

ſiuã q; extenſiuã dilectionis ⁊ amoꝛis/ q̃n
tũcunq; ꝑfecta ⁊ inteſa fuerit iſta latitudo
et ita de ceteris pᷣceptis imaginãdũ eſt que
ſunt de virtutibo vnde loquitur pſalmiſta

Dis ↄſũmationis.hoc eſt oĩs ⁊ totius ꝑſe

ctionis/vidi finẽ Quid:atũ mandatuʒ
tuũ nimis.latitudinẽ videlicet nimiaʒ vel
multa/extenſiue vſq; ad dilectionẽ inimi⸗
coꝛũ et ꝑpſequentiũ nos.intenſiue vt q̃ to⸗
tam perfecnonẽ gradualẽ claudat dilectio

nis ⁊ amoꝛis. ¶ Corollarium iſtud ponit
expꝛeſſe beatꝰ Augꝰ.in libello de ꝑfectione

iuſticie vbi ex introductõne determinatꝓꝙ

perfectio iuſticie que eſt virtus generalis
includens omnes virtutes/eſt in pᷣcepto.
LCur enĩ inquit nõ pꝛeciperethomini iſta

perfectio.q́;uis eam nemo in hac vita ba-

beat.Neq; eni ait xpᷣs recte currit ſi q̊ cur⸗
rendũ eſt neſciat᷑. Qũo autẽ ſciret᷑ ſi nullis
pꝛeceptis oſtenderetur: Manifeſte colligi
tur iſtud ⁊ ex foꝛma pꝛecepti caritatis. Di
liges dñm deũ tuũ/ex toto coꝛde tuo/ exto
ta anima tua/totũ aũt ⁊ perfectũ idẽ ſunt.
iij. phicoꝝ. Et de pꝛoximo mandatuʒ ha⸗
bemus. Diliges pꝛoximũ tuũ ſicut teipᷣm:

Maioꝛẽ aũt ⁊ perfectioꝛẽ dilectionẽ man⸗

dare nõ potuit dñs/qᷓ; ꝙ eũ ſicut nos dili⸗

gamus.qui noſmetipos maxime amamꝰ.
Qua ꝓpter et ꝓpheta regius loquitur dño.
Zu mandaſti mandata tua cuſtodire ni⸗
mis. Etiterũ. Mandaſti iuſticiam tuam/

teſtimonia tua/⁊ veritatẽ tuã nimis. Vbi
gloſa Auguſtini ⁊ alioꝛum. nimis hoc eſt
multum / valde ⁊ intenſe. Imo iuxta aliq̃s
gloſas/plusq; etiaʒ natura carnis patitur

Vnge ⁊ in hoc concoꝛdãt doctoꝛes theo⸗
logici ꝙ ſoli beati unplent pꝛeceptũ carita

tis in ſua ↄſummatõe vel cõpletione. Nul
lus autem inuent eſt qui diceret / ꝙ ipſi ſic
agentes faciant opus ↄſilij ſed pꝛeceptiñ

quidẽ nouiter dati ſed a creatõe ſua ſigna⸗

ti ſuꝑ eos. ¶ Infero ſcðᷣo ꝙ min? ſufficiẽs

eſt imaginatio illoꝝ qui imaginati ſunt
pᷣcepta dei oꝛdinant᷑ ad charitates/⁊ alias

virtutes / ſub aliqua certa mẽſura minimo
gradu,qð aũt eſt ſupꝛa illã mẽſurã vel gra

De conſiliis enangelicis

dum illũ eſt ſub ↄſilio. Apparet iſtud miꝰ
ſufficere. Pꝛimo ex ſtatim dictis. Scoo
ex ipᷣa ſoꝛma pcepti que totalitatẽ mandar
et pfectionẽ ⁊ nullũ gradũ relinquit ſub cõ

ſilio.diliges pᷣcepit ex totis viribo.qui aũt
totũ diligit nihil excludit. orollanuz

aüt iſtud eſt de intentione doctoꝛis ſancti

ſcðᷣa ſcðᷣe.q.clxxxiiij.ar.iij. Et ĩlibello ſuo

de ꝑfectione vite ſpũalis. Pꝛeceptuʒ inqͥt
dilectionis nullis terminis coanat᷑ ita vt
recie dici poſſit/ꝙ tanta dilectio ſit in pꝛe⸗
cepto ꝙ nulla excedit limites pᷣcepti.imo

ynicuiq; mandat᷑ vt deũ quãtuʒ poſſit di⸗

ligat. Poteſt ⁊ iſtud deduci.qm̃ pꝛecepta

et ↄſilia vt infra melius videbit/ bñt aliaz
et aliã mateniã/ſiue alind ⁊ aliud obiectuʒ.

Sieni caderent ſuꝑ eande materiã vel idẽ
obiectũ /eſſet ea ↄfundere.Dilectio aũt dei

et pꝛoximi eſt materia circa quã cadit pꝛe⸗

ceptũ caritatis.igitcirca iſta nõ eſt ↄſiliũ.

Ande nuſq; in tota ſerie ſcripture ſacrere
peritur ꝙ aliquis gradus vel menſura ali

dilectionis dei ⁊ pꝛoximi ſit in ↄſilio.

Sequit terio. Non modo dileno que
haberi põt in via / eſt ſub pꝛecepto. verum
etiã dilectio ipſa beatifica. Iſtud ex inten⸗

tione ponit beatus Aug. in libꝛo de perfe
ctione iuſticie ſicut iam allegatũ eſt. Er ar
guitur iſtud qm̃ mandatü dei eternũ eſt ex
tota materia ſua dilectio autẽ beatifica eſt
de ipa materia,/ergo nõ exit limites pᷣcepti
Pꝛeterea ad dilectionẽ beatificã oẽs obli⸗
gamur tendere/ niti/⁊ conari.ergo illo mo

do ſaltẽ eſt in pꝛecepto.Etiã qꝛ vt dictum

eſt beati qui ꝑfecte ⁊ totaliter deũ diligunt
non faciũt opus ↄſilij ſed magis pꝛecepti

x quo apparet vltra ꝙ illud qdᷣ cadit

Teraus obligant perfecte deü diligere
unb pꝛecepto poteſt diuerſimode impleri

abſq; culpavel tranſgreſſione.Aliter enim
diligunt deuz viatoꝛes. aliter compᷣhenſo⸗

res/alitet perfecti vini.aliter incipientes.
aliter pꝛoficientes.:Et tamen minus pec⸗

cant imperfecti ſi nõ eque deũ diligant ve⸗
lut perfecti iam in caritate fumati⁊ radica
ti.nec imputat᷑ viatoꝛibo ad culpam ſi non
eo amoꝛe vnitiuo deo hereant quo et ipſi
beati.quanq;ᷓ ᷣm Auguſtinũ dilectio bea

tifica ſit ſub pꝛecepto. Licet eni ſit ſub pꝛe
cepto / non tamen eſt de neceſſitate pꝛece⸗

pti. Heq; eni neceſſe eſt vt opnimo modo

diligatur deus. quinimo ad euitandũ cul?s
pan/ ſufficit app:eciatiue plus eũ diligers

voceke
ſccb⸗
ammoꝛen
vnusn
ſbilis
croonel
ſectone
nontn
invuar
ſueuang
ſcopee
ſouanaa
Gorame
nunme⸗
lfini
chs
wenni
geozt
ne⸗
ile
linee
Mp
ſv
duuiho.
lgnio
diciiu
lirſunt
Apomnon
anwue
Nguſirn
oger
ſiurionen
ſolamintt
ocurunt
Cuaikain
Gngabn
fioſedin
thlitere⸗
lr Hoce⸗
egan
Heranonts
guanmle
luimnepin
dicgne
litecenne
rum hed
monncope
nncöfun⸗
nis Heren
depaffeg
eun Hocef
hollſe⸗

.

=

44
2
E =

Et ſtatu perfectionis

hoc eſt ꝙ amoꝛ dei omnibus pꝛeponatur⸗
ſic ꝙ paratus eſſet homo ante omnẽ aliuʒ
amoꝛem dimittere q; dei amoꝛem. ⁊ bic eſt

vnus modus pfecte dilectõnis nobis poſ
ſibilis / 1 de neceſſitate pꝛecepti. Vlterius

ex concluſione ſequitur ꝙ ſi conſilia ad ꝑ⸗
fectionem vite xpᷣiane facere dinoſcuntur⸗
non tamen eſſentialiter hominẽ ꝑficiunt
invita xpᷣiana.Pꝛima pars claret ex decur
ſu euangelij.pꝛo ſecũda arguit᷑ quoniã plu
res ꝑfecti fuerũt in vita ſ pirituali abſq; ob
ſeruantia conſilioꝛũ euangelicoꝛum / vt de
abꝛaam conſtat / cui dñs ait. Ambula co⸗
ram me ⁊ eſto ꝑfectus/de Job etiã cui nul
lus ſimilis eratĩ terra.de ceteris quoq; pa

triarchis / patribo / et phetis veteris teſta⸗

menti. quos fuiſſe perfectos nullus negat

neq; tamen ſeruauerũt aut impleuerũt cõ/⸗

ſilia euangelica. Item in ſtatu innocentie
fuiſſent homines ꝑfectiſſimi in vita ſpũa⸗
li.nec tamen obſeruaſſent conſilia euange
lica.paupertatis/obedientie / et caſtitatis.
ſed eoꝛũ perfectio fuiſſet in adimpletione
diuinoꝛũ pꝛeceptoꝛũ.Exquo patet ꝙ pꝛo
tanto conſilia euangelica pertinere ⁊ face/⸗
re dicũtur ad perfectionẽ vite ſpiritualis.
quia ſunt inſtrumenta quedã expedientia

„

et pꝛomouentia admodũ ad perfectionem

P

ipſam vite ſpiritalis cõquirendã / vel iam

adquiſitaʒ conſeruandã. ¶ Sequiturex
dictis ꝙ exquo non intrant eſſentialẽ con
ſtitutionem vite xpᷣiane.opoꝛtet dicere q;
ſolum inſtrumẽtaliter ad illam faciunt et
cõcurrunt/ quẽadmodũ in vita coꝛpoꝛali

qualitatiue diſpoſitõnes / inſtrumenta/ oꝛ⸗

gana.⁊ hmõi ꝑficiunt quidẽvitam coꝛpo/⸗
ris/ſed inſtrumẽtaliter tm̃modo/acciden⸗

talit er ⁊ fm quid.⁊ nullo modo eſſentiali
ter. Hoc expꝛeſſe tenet ſanctus Tho.ſcõa
ſcoe.q.clxxxiiij.ar.viij.hocĩ ſolutione pꝛi⸗

me rationis atq; ſequenti articulo.iiij.vbi
querit an liceat epᷣis aliquid poſſidere ĩ ſo
lutione pꝛimerationis. Idem ⁊ queſtione

ſubſequenti.ar.ij.in coꝛꝑe queſtionis vbi

dicit ꝙ ad perfectionẽ vite xpᷣiane eſſentia
liter pertinet perfecta obſeruantia pᷣcepto
rum. Hoc idem ponit.q.clxxxviij.arti.pꝛi
mo in coꝛpoꝛe/ vbi querit an haberealiqᷣd
in cõmuni diminuat de ratione perfectio
nis. Hec eadem determinat in libello ſuo
de perfectione vite ſpiritalis. Sic et poſt
eum Godefridus de fontib ⁊ alij. ¶ VUl/
terius infero ꝙ paupertas voluntaria quã

tũcunq; arta non perficit hominẽ eſſentia
liter in vita xpᷣiana. Iſtud expꝛeſſe deter⸗
minat Caſſianus in collationibo patrum
collatione pꝛima.⁊ allegat ſanctus doctoꝛ

in libᷣ.ſepe memoꝛato. Jeiunie inquit vi⸗

gilie.nuditas.pꝛiuatio omniũ facultatum
non perfectio ſed perfectionis ſunt inſtru⸗
menta. quia non in ipſis conſtat diſcipli⸗
ne finis ſed per illa peruenitad finem Ob
hocenim au ſanctus doctoꝛvbi ſupꝛa hec
in religionibo inſtituta ſunt/ non quia in
ipſis pꝛincipaliter conſiſtat perfectio.ſed
quia his quaſi quibuſdã inſtrumentis ad

perfectionẽ venitur. Hoc idem ponit ſcõa

ſcðe.q.clxxxiiij.ar.iij in ſolutõne pꝛime ra
tionis. Vnde ⁊ querens in lib.de perfectõ
ne vite ſpiritalis. quomodo fuit Abꝛaam
ꝑfectus qui diuitias habuit ⁊ diues moꝛ⸗

tuus eſt. Hec inquit queſtio ſolui non po

teſt ſi perfectio vite xpᷣiane conſiſteret ĩ ipᷣa

dimiſſione diuitiarũ. Sequereturetenim
Abꝛaam diuitem / non eſſe perfectum aut
fuiſſe. Nerum ſi verba domini diligenter

conſiderẽtur/non in ipᷣa abdicatione diui
tiarum perfectionẽ poſuit.ſed hoc eſſe quã
dam viam ⁊ diſpoſitionẽ ad perfectionem

ſicut et ipſe modus loquendi clare oſten⸗

dit. Si vis inquit perfectns eſſe/ vade et
vende omnia que habes/⁊ da pauperibo/

et veni ⁊ ſequere me. Vltimo ponit/et ſeqq⸗

67

re me.quia in ſequela xpᷣi conſiſtit perfe⸗

ctio.ad quam inſtrumẽtaliter/diſponit ab

dicatio diuitiarũ. VUnde ⁊ illam abdicatio
nem oꝛdinat ad dilectionem pꝛoximi.Da
inquit pauperib. Quocirca ⁊ beatꝰ Hie⸗
ronimꝰſuper illo.Ecce nos reliquimꝰom⸗/

nia ⁊ ſecuti ſumus te.Parum enim inquit

erat omnia relinquere. quod ⁊ ſacrates fe/
cit.et multi phᷣoꝛum. Ideo ⁊ iungit quod

perfectum eſt.et ſecuti ſumus te. NHon qui

dem paſſibus coꝛpoꝛis ſed amoꝛis. Sic
et Oꝛigenes ſuper illo. Si vis eſſe perſe⸗
ctus ⁊c̃. Nõ ſic inquit intelligitur iſtudvt

in ipſo tempoꝛe quo tradiderit quis bona

ſua pauperib/perfectus fiat.ſed quia ex il⸗

la die incipit ſpeculatio dei.depoſito ſcili⸗
cetonere diuitiarũ.quia ſic liberius deova
care poteſt eum adducere ad omnes virtu
tes. Videtis q; in actibus virtutum ponit
eſſentialem ⁊ finalem perfectionem. Sic

igitur poteſt quis poſſidens ampliſſimas
diuitias / perfecta caritate deo inherere. et

ipſis affluentibus coꝛ non apponere. quẽ

aqa 3

—

caritatis/⁊ non eſſentialiter ꝑfectio.

De conſiliis enangelicis

admodũ conſtat fuiſſe deabꝛaam/cuiꝰper
fectio non ponuur in abdicatione diuitia

rum.ſed in hoc ꝙ coꝛam deo ambulauerit
Ambula coꝛam me ait ad eum dominus

cte deum diligendo etamando.

et eſto perſectus Simbulaunaulan nerte

lium paupertatis /ſicut ait ſanctus doctoꝛ
vbi ſupꝛa.Non enĩ vt ipſe ait pꝛopter hoc
dedit conſilium iſtud quaſi diuites perfe⸗
cti eſſe non poſſint.ſed quia faciliter nõ ꝑ⸗
ficitur ho mo cum poſſeſſione diuitiarum

Hoc idem ſentit dominus Gnilhelmꝰ an
tiſiodoꝛeñ.reſpondendo ad quoddam ar⸗

gumentũ / cum arguiutur. Relinquere om/
nia eſt opus perfecte caritatis Hoc inquit
ſic intelligenduʒz eſt ꝗꝙ eſt ſignum perfecte
Ke⸗
terea ſi paupertas eſſet eſſentialis perſectõ
ſequeretur ꝙ nulli diuites poſſent perfici

in vita xpᷣiana. exquo non haberẽt pauꝑ⸗
tatem/que ſ̃ᷣm aduerſarium pertinet ad eſ⸗

ſentialem perfectionẽ. Falſitas conſequẽ⸗

tis ex ulo arguitur Ecci.xxxi.vbi beat? di⸗

ues ille dicitur/qui inuentus eſt ſine ma⸗

cula/nec ſperauit ĩ theſauris pecunie. Su

per quo gloſa magna. Siquidem virtus
eſt diuitem eſſe ⁊ perfecta caritate deo figi
et adherere.qui ex affectu diuitiarum ma⸗

culam non contraxit.qui poſt aurum con⸗
cupiſcendo non vadit.nec dediuitijs ſuꝑ⸗

biendo ſuper alios ſe extollit. Sequitur.
Nuis enĩ eſt hic:: laudabimus eum. fecit

ernim mtrabilia in vita ſua. Vere enĩ mira
brilia facit qui in diuitijs affluentibus coꝛ
non apponit. Poſt que omnia concludit
qui pꝛobatus eſt in illo ⁊ perfectus inuen

tus eſt. Item ſi paupertas volũtaria eſſen⸗

tialiter faceret ad ꝑfectionem vite xpᷣiane.

ſequeret᷑ ꝙ poſſeſtio opum ⁊ diuitarum eſ
ſentialiter imꝑficerent hominẽ.⁊ ita pꝛela

ti papa domin? omnium. viri eccleſiaſtici
poſſidentes diuitias / iſti deficerenta per⸗

fectione xpᷣiana.ĩmo ipſi religioſi qui ð ar⸗
tiſſima paupertate gloꝛiantur. tranſeũtes
ad pꝛelaturas/in quibus recipiũt amplas

diuitias. illi inquã caderent a perfectione

eſſentiali vite xpᷣiane. et ita nunq; deberẽt

ad pꝛelaturas illas tranſire. Poꝛro ꝙ in
ipſa dimiſſione pecuniarum ſeu diuitiarũ

non conſiſtat eſſentialis perfectio.decla⸗

rat ſanctus doctoꝛ in libello ſepe dicto/ar⸗
guens per exemplum/ꝙ ipſe ſaluatoꝛ tra⸗

lec ex
hoc arguere poterit quis inutile eſſe conſi

diulitias poſſegerunt. ¶ O

dens Math. v. capitulo docum enta per⸗

ſectionis / dicebat. Si quis percuſſerit te

in maxillam pꝛebe ei ⁊ altera. Et qui vult

tecum in iudicio contẽdere ⁊ iunicam tol⸗

lere.dimitte ei ⁊ pallium. Et quicũq; te an
gariauerit mille paſſus.vade cuʒ eo ⁊ alia
duo milia. Manikfeſtum eſt ꝙ viri perfe⸗
cti nõ ſemper iſta actu implent. Alioquin
ipſe dominus a perfectione defeciſſet/ qui
percuſſus a ſeruo pontificis.non pꝛebuit
aliam maxillam / ſed dixit. Si male locu⸗

tus ſum.teſtimoniũ perhibe de malo:Si

autem bene. cur me cedis: Similiter pau
lus.Qui alapam a ſacerdote receꝑat non

obtulit aliam maxillam. ſed conſtanter di⸗

xit. Percutiat te dominus paries dealba⸗
te. Dic ergo non eſt de neceſſitate eſſentia
lis perfectionis/hoc opere implere.ſed ſu.⸗
ficit yt in pꝛeꝑatione animi babeantur / vt
ait Aug.li. de ſermone domini in monte,
quod ⁊ diuites habere poſſunt. VUnde ⁊ vi
ri ꝑfectiſſimi Athanaſius. Silueſter. Hi
lariꝰ et alij ſancti plures viri pfecti/opes ⁊
iuitias poſ eniq; in ſtatu ĩ⸗
nocentie fuiſſent homines perfecti / et ta⸗
men fuiſſent maxime et vere domini tem⸗

poralium/quibo dicebatur a domino. Do

minamini piſcibus maris ⁊ volatilibꝰ ce⸗
li ⁊c.¶ Sequitur vltra/ꝙ ieiunium / abſti
nentia/inedie/vigilie/non pertinent eſſen
tialiter ad perfectionem viexpᷣiane. Hoc
ex intentione tenet Caſſianus vbi ſupꝛa
allegatur in pꝛioꝛi coꝛollario. Nam et de

domino legimus ꝙ venit manducans et

bibens. Quãobꝛem Auguſtinꝰ. x. confeſ⸗

ſionum. Non ego inquit timeo immundi
ciam obſonij.ſed immundiciam cupidita

tis. Hec eſt enĩ que imperfectum facit.nõ
ipſum obſonium. Et in libꝛo de doctrina
xpᷣiana.Vſus inquit talium non eſt in cul

pa.ſed libido. Fieri enĩ poteſt /vt ſinevicio

aliquo voꝛacitatis / pꝛecioſiſſimo cibo ſa⸗
piens vtatur.inſipiens ardentiſſima gule

flãma in viliſſimum inardeſcat. Simile

dicitur in libꝛo de queſtionib euangelij/ꝛ

recitatur in decretis.Opoꝛtet inquit ſapi⸗

entes ſilios intelligere.non in abſtinendo

vel manducando eſſe iuſticiaʒ.ſed in equa

nimitate tolerandi inopiam. Nam Pau⸗

lus qui ſciebat abundare ⁊ cum manducã
tibus manducabat.non impficiebaturex
hoc.alias nunq; egiſſet. Qua in renichar⸗

dus de ſacto victoꝛe ĩ libꝛo de ectermiatõe

nali
mulro⸗
ffiel
nble⸗
piſen
goris
cha,
öauſt
re Q
potede
fante
heutus
runmh
mdinen
Ninie
rarl
ſlsp
lerum
NReeſe
leoc
poſe
turg
jeiut
ſibut
ins

ſunta
ſoꝛſcde

bſinen
naroonn
Roere
nuesa
ſtine
peffci
ſiiſzel
lpfirmi.
ofmnes
fylainne
eECdi
ulamnn
yymmvſa
W
ngainſtm
turllai,
ornan⸗
huiii,
nepagſtn
dictis
-
derſelgnen
ſebonerde
funefun

n Eneen
mnäaige
Szett
sin
rnn
v de
wrnri

Temmmfi g
Wpennanen

rchend de
ſnsrwiſh
Arneſanad
Ami
Gtnninl
mmdaR
tntiin
uirXNN

Et ſtatu perfectionis

mali et pꝛomotione boni. Hinceſt ait/qp

multos videmus mira abſtinentia coꝛpus
afflixiſſe.moꝛbos graues incurriſſe ⁊ incu
rabiles.eoſdẽ ipſos poſt edomitam concu
piſcentiã.poſt acceptã diuinitus gratiã ri⸗
goꝛis pꝛiſtini frena laxaſſe.⁊ coꝛpoꝛi ſuo ĩ
cibo.potu.ſomno.veſtitu.multo amplius
q; cuſtodia ſanitatis poſtulaſſet/ indulge/⸗
re.Conſtat aũt ꝙ loquitur de perfectis vt

pote de illis qui concupiſcentiã edomue⸗/

rant ⁊ diuinã gratiam receperant. VUnde⁊

beatus macharius ſummus ille anachoꝛi
tarum hominũ ꝑfectiſſimus vnus.de ſoli

tudine veniens ad congregationẽ fratrum

et vinũ bibens cũ eis / non ex hoc imꝑficie
batur.QOð ſi abſtinentia a vino eſſet eſſen

tialis perfectio nunq; illã relaxaſſet.(¶ Ce

terum ſi ieiuniũ. abſtinẽtia ⁊ cetera/ eſſent

de eſſentiali ꝑfectione/ ſequeretur ꝙ vten
tes cibis delicatis carnibo ⁊ volatilibo/nõ

poſſent perfici in vita xpᷣiana.ĩmo ſequere

tur ꝙ infirmi.debiles ꝗᷣ foꝛte tota vita ſua
ieiunare non poſſunt. ſenes ipᷣi in religio⸗

nibus ⁊ alibi. Iſti inq; deficerent qui in⸗/

edias vigilias abſtinentias ferre non poſ⸗
ſunt a perfectione xpᷣiana. Oð quis dice⸗
ſartrollin iſtud tenet ſanctꝰdoctoꝛ
ſcdðᷣa ſcdᷣe.q.clxxxvi.ar.ij.in coꝛ.queſtionis
xpꝛedictis infero ꝙ pauꝑtas vigilie.

abſtinentia.ieiunium.inedie.nuditas.pꝛi

uatio omniũ facultatũ non ſunt virtutes.
Apparet ex pꝛedictis/quoniã omnes vir⸗
tutes ſunt de eſſentiali ꝑfectione vite chꝛi⸗

ſtiane. Hec aũt omnia ſunt extra eſſentialẽ

perfectionẽ vitexpᷣiane vt deductiũ eſt. Itẽ
ſi iſta eſſent virtutes ſequeretur ꝙ debiles
infirmi.ſenes.diuites non poſſent habere
omnes virtutes.cũ ipſi ſenes/⁊ valitudia⸗
rij ieiunare non poſſint/⁊ abſtinentiã face

re. Et diuites non habent pauꝑtatem/ ſic

nullam virtutem habere poſſent.Cum eĩ

virtutes ſint connexe.⁊ diuites non habe⸗

ant paupꝑtatem/que ſᷣm aduerſariũ eſt vir⸗
tus.⁊ infirmi non habent abſtinentiã.ſeqͥ
turillatũ.(¶¶ Exquo ſtatim apparet ꝙ iſta
omnia pꝛedicta ieiuuiũ.vigilie.pauꝑtas⁊
huiuſmodi.magis ſunt quedam voluota
rie penalitates qᷓ; virtutes dicende.patʒ ex
dictis.Quoniã ſi pauꝑtas vel ieiuniuʒ eſ⸗

ſent virtus vel gradus virtutis/ tunceẽnt

per ſe laudabiles/ quoniã virtutes ſunt ꝑ
ſe bone ⁊ de genere per ſe laudabiles.Cer⸗
tum eſt autem ꝙ paupertas non eſt lauda

8

bilis / niſi exr hoc adiuncto ꝙ eſt volũtaria.

Dic eſt de ieiunijs ⁊ vigilijs. VUnde quẽ⸗
admodũ moꝛs ipᷣa volũtarie perpeſſa pꝛo
chꝛiſto licet ſit meritoꝛia.non tñ eſt virtus
anime aut potentie ꝑfectio/ſicut actus vel

habitus exiſtens in aia.ſed magis eſt que2n
dam volũtaria ⁊ meritoꝛia penglitas.ſic ᷣ
pꝛedictis imaginandũ eſt. ¶ Ulterius in

fero ꝙ habens familiã vxoꝛẽ ⁊ liberos po⸗
teſt eentialiter ꝑfici in vita ſpiritali ⁊ xpᷣia⸗

na, patet de abꝛaã vt argutũ eſt. de Job et

alijs q;plurumis viris pfectis/tam veteris
q́; noui teſtamenti qui vxoꝛes habuerunt
Scðo quia tales pnt habere omnes vir⸗
tutes. Di eni daret᷑ inſtantia maxime eſſet
de ipa incõtinentia.Hanc aũt habere pñt

ipſi ↄiugati vt erpꝛeſſe determinat augꝛin

li.de bono ↄiugali. Continætia etenĩ ſicut

ipſe ait nõ eſt virtus coꝛꝑis ſed animi.Nã

virtutes aliqñ latent in habitu.aliqñ ma⸗

nifeſtant᷑ in oꝑe.omnẽ aũt actũ vel habitũ

animi quẽ habent non ↄiugati / pñt ⁊ ipſi
cõiuges habere. Sicut eni exemplũ ẽ bea
ti Aug.vbi ſupꝛa.Non impar eſt merituz
eſſentiale foꝛtitudinis vel patientie in Jõ
hanne/qui paſſus nõ eſt.⁊ in petro qͥ paſ⸗
ſus eſt. Habuit enĩ Johßes virtutes foꝛti⸗

tudinis ⁊ patientie eque ꝑfectas/ſicut?⁊ pe

trus. Sic ⁊ ↄſimiliter non eſt impar meri
tum eẽntiale caſtitatis vel ↄtinentieĩ Jo⸗
hanne qui nuptias exptus nõ eſt.⁊ abꝛaaʒ
qui filios genuit. Abꝛaã etenĩ caſtitatẽ ce⸗
libatus Johis habuit in voto ⁊ habitu.ec
caſtitatẽ nuptiaꝝ ĩ vſu qͥ libẽterabſtinuii
ſet ab om̃i actu ↄiugali ſi dñs pcepiſſet.ſi⸗
cut Joheʒ legita nuptijs reuocaſſe. QOui
quidẽ Johes ↄtinentiã oñdit in actu erte
rioꝛi. quo ſequit᷑ꝙ virginitas ſᷣm il

lud qð addit vltra ↄtinentiã.⁊ ſi ſit quideʒ

decoꝛ virtutis.nõ tamen eſt virtus nec gra

dus virtutis / alias ↄiugati nõ poſſent om

nes virtutes habere.ĩmo qꝛ virtutes neceſ
ſario ↄnexe ſunt nullam oĩno virtutẽ habe
rent quib deeſſet virginitas. Scðo nulla
virtus tollitur niſi per peccatũ.virginitas
autẽ abſq; peccato perdi poteſt/vt in actu
cõiugali. Lertio omnes virtutes etactus

earum pꝛo loco ⁊ tempoꝛe ſunt in pᷣcepto.

virginitas autem nulli ſeruanda pꝛecipi⸗
tur.Quarto omnis virtus ꝑdita vel amiſ⸗
ſa per penitentiam poteſt reparari.ſolavir
ginitas perdita vel amiſſa nunq; repara⸗
tur.Expᷣmiſſis igitur apparet anarnoco

De conſiliis euangelicis

conſilia enangelica faciunt ad perfectionẽ

vite ſpiritalis.faciunt eni vi dictum eſt ſi⸗

cut inſtrumenta pꝛomouentia vel expedi⸗

entia/ vel manuducentia ad illam / aut ſiẽ
remouentia pꝛohbibens. Quia eni concu⸗

piſcentia oculoꝛum plurimũ impedit⁊ re⸗

tardata erfectione habenda. Ideo ad tol

lendum iſtud / dedit domin? conſiliuʒ pau

pertatis per quã tollunt᷑ abdicant᷑ ea que

extra nos ſunt /videlicet tꝑalia.Quia pꝛo⸗

inde cõcupiſcentia carnis/viam pᷣpedit ad
perfectionẽ habendaʒ. Ea ꝓpter adhibuit
domin? conſiliũ caſtitatis que tolleret illð
qð eſt iuxta nos videlicet vt eſt cõcupiſcen
tia carnis.Quia deniq; ſuꝑbia vite maxi⸗
mo impedimẽto eſt ad ipſam perfectionezʒ
Datũ eſt idcirco conſiliũ obedientieö/qua
noſmetipſos abnegemus/ponentes/ pꝛiã

voluntatẽ in arbitrio alterius. ¶ Loncoꝛ

dat cum iſtis doctoꝛ ſolẽnis in queſtioni⸗/
bus de quolibet dicens. ꝙ conſilia euãge⸗
lica plus faciunt ad vitaʒ ſpiritalem nega⸗
tiueremouendo pꝛohibentia/ q; poſitiue
C Hoc idem ponit doctoꝛ ſanctus in plu
ribus locis/ dicens ꝙ conſilia oꝛdinantur
ad vitam ſpiritaleʒ / ſicut ad vitam coꝛꝑis
tuendã oꝛdinat᷑ medicina pᷣſeruatiua/que
non intrat eſſentialẽ ↄſtitutionẽ viuentis
et ſine ea poteſt haberi ꝑfecta ⁊ integra ſa⸗
nitas. Cetera aũt pᷣcepta alia a caritate fa⸗
ciunt ad vitã ſpiritalẽ/ ſicut cibus vel ali⸗
mentũ ad vitam coꝛꝑis.ſine autẽ cibo vel

alimento non eſt vita.ĩmo ⁊ alimentũ per

actionẽ caloꝛis naturalis cõuertit in alitũ
vel cibatũ. Sic ergo apparet ꝙ quãtũcun
q; remoueant᷑ impedimẽta ꝑfectionis per
inſtrumenta conſilioꝝ.vel quantũcũq; ꝑ⸗
ſecta inſtrumenta habeant᷑ ad perfectionẽ
habendã.nunq; tamẽ dicendus eſt homo

perfectus niſi habeat illa queveniunt ⁊ cõ

currunt ad eſſentialẽ conſtitutionẽ ⁊ perfe
ctionem vite ſpiritalis/que ſunt obſeruan
tia pꝛeceptoꝝ diuinoꝝ ⁊ exercitiũ virtutũ
de quib omnibo dantur pᷣcepta ⁊ de perfe⸗
ctione earũ. Itaq; et ſi conſilia euangelica
plurimũ expediant ⁊ valeant ad perfectio⸗/
nem vite ſpiritalis cõquirẽdam.nõ tamen
neceſſario requiruntur ad eam/quoniã in
omni ſtatu ſexu.oꝛdine.gradu perfecti vi⸗
ri inuẽti ſunt. ¶ Ex quibus colligi poteſt
bꝛeuis ⁊ neceſſaria dra pꝛeceptoꝛũ et con/⸗

ſilioꝛum quo ad materiam vel obiectum

ſuper quo feruntur. quoniã conſilia ꝓpꝛie

indiſpẽſabiliter.

et maxime reſpiciũt materiã inſtrumenta⸗
lem / diſponentẽ ad facilius ⁊ bꝛeuius adqͥ

rendã eſſentialẽ vite xpᷣiane pfectionẽ.Et

ideo ſunt ꝑfectio fm quid ⁊ accidentaliter
Pꝛecepta vero diuina magis de directo et
immediate / reſpiciũt illa que eſſentialiter
pꝑtinẽt ad vitã xpᷣianã ⁊ ſpiritale/ſicut ſunt

virtutes ⁊ actus earũ.¶ Ex iſtis infero ꝙ

obligatio pꝛeceptoꝝ maioꝛ eſt ⁊ efficacioꝛ

qᷓ; obligatio votoꝝ. Pꝛobat᷑ iſtud pꝛimo

quã cadunt. Scdo/comꝑando ad modũ

et vim obligandi.Et tertio/comꝑando ad
illa a quibo trahunt rationẽ ſueobligatio⸗

nis.¶Ex pꝛima radice arguit/ quoniam

pꝛecepta diuina ſunt ⁊ dant᷑ de illis que ꝑ

ſe bona ſunt.vtpote de actib virtutum/de
dilectione dei ⁊ pꝛoximi/quibo homo ſim/
pliciter bonus dicit᷑ in vita ſpiritali ⁊ xpᷣia

na/⁊ in quibo ſtat ⁊ eſſentialiter conſiſtitvi
ta ſpiritalis ⁊ pfectio ipſius. Vota autem
non ſunt de operib⸗ pꝛeceptoꝝ / ſed magis
de inſtrumentis ad vitam xpᷣianãvt ð pau
pertate.abſtinentia.vigilijs⁊ hmõi/q̃ non

ſunt per ſe bona virtutũ ſed magis diſpoſi
tio ad virtutes. ¶Ex ſecũda radiceargui

tur idem: Quoniã naturalis obligatio vel

vinculũ iĩmutabile ⁊ indiſſolubile/ maius
eſt q; voluntariũ ⁊ diſpenſabile. Ad pꝛece

pta autem obligatur homo naturaliter et
i li⸗ xtertio medio pꝛoba
tur coꝛollariũ.quoniã pꝛecepta trabunt et
ſoꝛtiũtur vim a deo dictante/⁊ naturaliter

inſerẽte in tabulis coꝛdis. Nota aũt ſuam

immediatã obligationẽ accipiũt a volun/⸗

tate hoĩs vouentis.qui quãtũ vult ſe ligat

et obligat.⁊ pꝛo libitu votũ ſuũ qualificat
Item pcepta ſunt de neceſſarijs ad ſaluteʒ
non ſicaũt vota. Magis autẽ obligamur
ad illa que ſunt de neceſſitate ſalutis.qᷓ; ad

ea que ſicnõ neceſſario requirunt᷑. Pꝛoin

de vota nõ hñtvim obligandi /niſi ab ipᷣis
pꝛeceptis. Vnde tenet᷑ quis vota ſua im/
plere virtute pꝛecepti illius iuris natural/
quo iubet᷑ pꝛomiſſa reddere.igit᷑. ¶ Vlte⸗
rius infero ꝙ conſilia ⁊ obſeruãtia cõſilio
rum oꝛdinat᷑ finaliter ad pᷣcepta ⁊ manda⸗
ta.hoc eſt ad ꝑfectã obſeruãtiã pᷣceptoꝛũ⁊
mandatoꝛũ.Sequit᷑ ex dictis qm̃ ꝑfectio
ſm quid ⁊ accidentalis/oꝛdinatur ad per⸗
fectionẽ ſimpliciter.conſilia aũt ⁊ vota ꝑti
nent ad perfectionem ſᷣm quid.⁊ pꝛecepta

ad ꝑfectionẽ ſimpliciter yr dictũ eſt. Etigz

ctitinſtn
niitl
nenl
ceCensco.

lti

ptaigar
unc
nüadeh
pareiq
luibon
ſedagſa
nsdicl
nooop
Puupen
mnl
dinite
lüdeme
ena
lirc⸗
cciir

pero⸗
lcen

11194
gmope
uößnet
ſicia/
Leiurte
fucum
nitſolun
lennave
apoten
fncuy
perpon
chaupe
tionen
n
4
dea
Nan
towo
linns e

Hulnocſe⸗

nEn
nwohrii
Danaggon
nelgde
miponakea
repapaine
tumaſcd
dumncte
alsinnul
Welppſn

Niſrodian⸗
W gonin
nhrmuIIAX
hrlrcii
unncgcher
s Vaunuen
Wn ſelns
mohminden
gthrii
üig
Mitdie s
heide Ar

niarhut

NrinI

mas Oniüin
anigüüntlg
uwiii
nimi lu
prinhel
ſnuni
vi Netaiun

Et ſtatu perfectionMis

quia inſtrumẽtũ eſt ꝓpter pꝛincipaleages
vota aũt ⁊ conſilia ſunt de materia inſtru⸗

mentali.Ex quo poteſt ſumi ratio/ad pꝛe/

cedens coꝛollariũ.quoniã ad vota ⁊ conſi
lia obligat᷑ homo finaliter ꝓpter ipᷣa pꝛece⸗
pta.igitur pᷣcepta magis obigant/per regu
Pingageſto⸗ ꝛimo poſterioꝝ. Pꝛopter qð
vnũqðq; tale ⁊ illud magis.¶ Ex quo ap
paret ꝙ dum conſilia dicuntur eſſe de me
lioꝛi bono nõ fit comꝑatio eoꝝ ad pᷣcepta
ſed ad ſua cõtraria. Verbi gra cum pauꝑ⸗
tas dicit᷑ melius bonũ/non cõparat᷑ pauꝑ
tas ad opus pꝛecepti/ſed ad diuitias.ſicq;

paupertas melioꝛ eſt ad perfectionem ad/

quirendã vite ſpiritalis.q̃ᷓ; poſſeſſio opuʒ

et diuitiarũ. Vel pꝛo tanto dicuntur conſi
lia de melioꝛi bono.quia oꝛdinant᷑ ad me⸗
lioꝛem ⁊ ꝑfectioꝛẽ obſeruantiã pᷣceptoꝛum
q̃ʒ ſit cõmunis obſeruantia eoꝛũ qui non
accipiunt inſtrumenta conſilioꝝ ⁊ votoꝝ
CBonairur yvltra. Et ſi plus mereat᷑ qͥs
peropus aliqð factuʒ ex voto/q; per illud
idem ſine voto/votũ tamen non mutat ge
nus aut ſubſtãtiã oꝑis. Pꝛima ꝑs arguit᷑
m̃ per votũ homo dat plus deo.ſcʒ opus

ipᷣm ⁊ potentiã.dum facit ſe non poſſe qͥn

faciat/quod pꝛius poterat non facere. Si
ue iuxta cõmunẽ metaphoꝛãa/ vouens dat
fructum ⁊ arboꝛem.Alius aũt qui non vo

uit/ſolum dat actum.vel fructum ſine po⸗

tentia vel arboꝛe. Maius aũt eſt dare actũ
et potentiaʒ/fructum ⁊ arboꝛem.q̃ʒ ſolum
fructũ vel ſolã arboꝛẽ vel actũ. Item quia
per votũ magis firmat᷑ hõ in bono.¶ Se
cũda ꝑs arguit᷑.qm̃ votũ non addit niſi ra
tionem voluntarie obligationis.iſtud au⸗

tem nõ mutat genus vel ſubſtantiã opis.

¶ Ex quo vlterius hoc patʒ/q multa oꝑa
ſine voto/ꝑfectioꝛa ſunt ⁊ melioꝛa.q̃ʒ aliq̃
alia ex voto. Pꝛobat᷑ quoniã diligere deũ
ex toto coꝛde/ melius eſt/ q̃ʒ aliqua tepida

caſtitas.et opus martyrij ſine voto/ longe

melius eſt q̃ʒ paupertas vel ieiuniũ ex vo⸗
to. ¶ Expꝛedictis infero/ ꝙ papa in om⸗
ni voto religionis diſpenſare poteſt. Hoc
patet quoniã in omni emiſſione voti ſub⸗
intelligi debet volũtas pꝛincipis vel ſum⸗
mi pontificis. Item ſi nõ poteſt diſpenſa⸗
re papa in omni voto / vel hoc eſſet qꝛ vo⸗

tum. ⁊ ſic de iure diuino ⁊ naturaii redden
gum eſt / vel quia ſolẽniſatũ. Non pꝛimuʒ

als in nullo voto papa poſſetdiſpenſare.
qð eſt abſurdum. Et patet ↄñtia quoniaʒ

quia ſolẽniſatio voti eſt de inſtitutione ec⸗

eſie/ ita de iure humano.ſupꝛa quod eſt
papa:⁊ ita patet ꝙ papa põt facere de mo⸗

—

nacho non monachũ/quoniã ſicut arguit
de palude.eſſe monachũ non eſt niſi eẽ ob
ligatum ad obſeruantiã trium pꝛincipali
um votoꝛũ.Huiuſmodi autẽ obligationẽ
vel vinculũ ſoluere poteſt papa / ſicut ⁊ le⸗
gitur feciſſe de rege vno arragonuʒ/quem

exire coegit de clauſtro eglen pꝛocreã

dam ⁊ vxoꝛem ducendã.¶ Ex pᷣmiſſis oĩ⸗
bus ſequit᷑ ꝙ multi ſunt perfecti ⁊ fuerunt
in vita ſpiritali.qui nõ ſunt in ſtatu perfe⸗
ctionis. Patet de multis coniugatis.qui
ſunt ⁊ fuerunt ꝑfecti in vita xpᷣiana.nec ta
men habent ſtatũ ꝑfectionis qm̃ ſtatus cõ
iugalis nõ dicit᷑ ſtatus ꝑfectionis. Conſi⸗
militer multi(vt pchdoloꝛ ⁊ clare nimium

videre eſt ſſunt in ſtatu ꝑfectionis pᷣlatio⸗
nis vel religionis/omnium impfectiſſimi
diſſoluti in vita et moꝛibo.vt inde dixerit
greg'in paſtoꝛali. Plerũq; oꝛdineʒ ꝑſona
rum ꝑmutauit qualitas moꝝ. 4naes

declaratione amplioꝛi deſcribit᷑ ſtatus ꝑfe

ctionis/q eſt modus viuẽdi in quo quis
obligat᷑ad ꝑfectionẽ adqͥrendã vel exercẽ⸗
dam/ſiue obliget᷑ per votũ aut pᷣlationem
vel dignitatẽ. Dixi adqrendã ꝓpter ſtatuʒ
religioſoꝝ.Exercendã ꝓpter ſtatũ pᷣlatoꝛũ
epᷣoꝝ ⁊ curatoꝝ. ¶ Intfero vltra ꝙ ſtatꝰ g⸗

fectionis ecercẽde generaliter ꝑfectioꝛ ẽ ſta

tu illo qͥ oꝛdinat᷑ad ꝑfectionẽ adqͥrendã B
