quũtur /ſicut deus in ſe ꝑfectiſſimꝰ eſt/qui

nullo vel eget vel agitat᷑ motu. Cur igitur

nõ erit ſic in inferioꝛib eein ho

minibo ſicut in angelis. ¶ UWolũtas
optima ſapientiſſima/⁊ oꝛdinatiſſima pꝛi
mi cõditoꝛis/in hominiby ſolerter attẽden
da eſt/quoꝝ duplex eſt ſtatus poſt pꝛimũ
innocẽtie depduũ.vnus vie.alius patrie.
verũ illud erit in patria qð arguis de mo⸗
tuũ quadã vnitate queadmodũ nũc exem/⸗
plificas in angelis. Sed in via que da⸗
ta eſt ad merendũ voluit altiſſimꝰhanc ho
minibo dare facultatẽ/ vt relinqueret eosi
manu cõſilij ſui. Alioquin neceſſitas limi
tata/quã laudẽ/quod meriiũ/quod premi
um repoꝛtaret: HNuc accedit gratie donuʒ

paratũ omnibo non renitentib/ qð diuio

goc
ona

cll
botün

ntoe
unon
wolün
cdb
obiea
ltiin
lonio
lc
aunio
ſu
enol
atei.
fnt
cune
müͤt
mot
ſiſi
lf
oolerh
fvoli
genn⸗

rſnox

Pineeſo⸗
Ceſſonm
mhsr
lagnice
1
dyobt
poſſibt
boni.
opteryr
ſuſnm
Hckey
eaurde
ſlpolien
Eettnog
oeicelan
Woonnttian
nnn
ſcslnfͦ
onſe
lugnali
late n l

hecgpisex;

nicöcſtheat
Albeierne
Gmmnönn
fdnnine
Nönahtaiſ
Knemimtii
cchaß
crmanutt
ginümdel
norsineü
tan wiirie
Uſonim nin

sore

„

MN
mntinniti

ttnete

iredush

Coꝛdis

quodam ⁊ vnico nec ꝑturbabili ductu /p⸗

mouet ad vltimũ finẽ noſtrũ.nõ minus qᷓ;
grauitas deoꝛſum aut leuitas ſurſum.
A¶ Bugeſt pꝛioꝛ mea obiectio ꝙ minus

„ 5

ratõez mali. L¶ Memi ſatis. ſed neq̃/

Raemnten Ae, Wandita dc ned⸗

unt oĩa ſimul dici.Concedo in pꝛimis.qꝓp

volũtas nõ põt fieri in malũ ſub rõne ma⸗

li.cũ bonũ vel apꝑens bonũ ſit ꝓpꝛiũ eius

obiectũ.Quin etiã minꝰbonũ maioꝛi col⸗
latũ incõpoſſibili/põt ſub hac pᷣciſa colla⸗
tionis rõne rõeʒ hre mali/⁊ ita nec poterit

vt ſic acceptari.verũtñũ habetur hicduplex
edij via. Pꝛimã dicimꝰ
facultatẽ ſuſpenſiuã/quaſi mediã in velle

euaſionis ſeu remedij via.

et nolle.fugam ⁊ ꝑſecutiouẽ.acceptionem
et refutationẽ.
tanta virtus eſt in via/ ꝙ ꝓpoſitis quibuſ⸗
cunq; obiectis bonis aut malis citra vlti⸗
mũ finẽ/imo ſᷣm plurimos ipᷣo etiam vlti
mo fine ꝓpoſito/poterit ſe voluntas tenere
in ſuſpenſo ne neutrũ acceptet vel refutet.
ſʒ ſe figat cũ rõne q̃ſi plꝰ deliberatura.Nec
oꝑtet hic qᷓrere qũo põt hoc fieri/qm̃ natu
ra volũtatis ſica pꝛimo ↄditoꝛe data ẽ ſuꝑ
agentia naturalia/vt nõ rapiat᷑ ſeu ↄpella
tur mox irruere/ ſed ſe ſiſtere fas habeat/ac
ꝑinde ſpaciũ deliberatõis ne fallat᷑ ita ſibi

cõceſſum eſt. Nec eſt altera ꝓ vitãdis erro⸗

ribus ⁊ vicijs ↄſultioꝛ exercitatio. Pꝛudẽ⸗

tie quidẽ nil obeſt ampliꝰ qᷓ; pcipitatio/ne

Vigeo iuxta viã hanc non optere vt
duobo bonis inequalibo ꝓpoſitis ⁊ incom⸗
poſſibilibo/ volũtas neceſſariovelit maius
bonũ. rlõ optet vt eligat/quia nec
oꝑtet vt conferat ad inuicẽ illa duo bona⸗
ſed fertur vltro in obiectũ ſuũ qð in ſe bo⸗
nũ eſt/⁊ vt tale pñtat᷑ ſibi.At ſi ꝑges inqͥ/
rere cur deſerit maius bonũ: Rñdebo qm̃
ſola volũtas eſt ſibi frequẽter ſufficiẽs cau

G Aden an ↄſulenti moꝛã gerẽs

ſa vel ratio ꝙ iſtud eligit.⁊ illud non. Nec

exterioꝛ alia ratio querenda eſt. Cur iſtud
vocant aliqui ecꝑientiã ꝓpꝛie libertatisvel
vſum eius.vt ſi querata voluntate.cur ita
facis/iure rũdeat illud ſatiricum inferens.
Dic volo ſic iubeo ſit pꝛo ratõe voluntas
Et itaq; nullũ poſſumus in diuina volũ⸗
tate reſpectu creaturarũ hoc vel illo tꝑevel
gradu vel ſpecie cur aliud inuenire. Sed
nec apud grãmaticos in plurib impoſitõ

nibus termĩoꝝ aliter dicunt/q; ſic placuit
impoſitoꝛi.Quãuis cauſarũ inquiſitio ꝓ

uiꝰ facultatis ſuſpenſiue

pꝛout exigit hec materia. Z

—„

pinquarũ non fruſtra ſit ad cognitionem *
diuinoꝛum / nobis qui pꝛimaʒ ⁊ ſufficien⸗
tem non ſufficienter poſſumus intueri.qᷓ

plene cognita nibil inſcitum liquetur.
A ¶ ranſi nunc ad foꝛmam ꝓppoſite du⸗
bitationis.aꝑiendo non quid voluntas
poſſit/ſed quid agereteneatur. ( Ze
nebitur aliquãdo minus bonum pꝛopo⸗
nere vel acceptare/dum eſt alteri maioꝛi in

dit ſub pꝛecepto.⁊ maius eſt in ſolo conſi
lio. A ¶Fateoꝛ hoc. Sed ponamꝰam⸗
boꝛum quõdlibet cadere ſub pꝛecepto nõ
quidẽ ſimul/quoniã implicaret/ cum po⸗
nantur incõpoſſibilia/ſed ſub diſtinctõne

qua tenet᷑ iſte vel vnũ vel alteruʒ de duob⸗

acceptare.nũquid peccabi minus bonuʒ
eligendo/ſpꝛeto maioꝛi ?. endet re
ſponſio maxime ex cõſideratione libertat
iam expoſita/ſm quam poteſt abbꝛeuiato
verbo dici/ꝙ ſufficit eligere minus bonũ.
non equideʒ ſub hac ratione qua eſt minꝰ
bonũ/ſed quia honũ / ⁊ quia ſub diſtinctõ
ne.licet nõ abſolute pꝛeceptũ. A

—

compoſſibile/⁊ hoc dum minus bonũ ca⸗

das oꝛo ꝑſpicuã hanc concluſionẽ.queſi

non concedit᷑ neſcio quis hominũ viato⸗

rum tutus erit/quin teneat᷑ illud ſemꝑ age

re/quod melius eſſe ꝑſpexerit. Hocvero ſi
quis compleat aut implere valeat circũda
tus tot infirmitatibus/ non ſatis inſpicio

Rurſus ex aduerſo militat doctoꝝ magne

reputationis aſſertio/ ꝙ in pficiendo regi
minibo animarũ teneturpᷣlatus eligere me
lioꝛem. Militat illud qð nolle fieri ꝑfectũ /⸗
iam contẽnere eſt. Nam regredi/eſt iam lã
guere eſt circa pꝛecepta dei:iam nõ ex toto
coꝛde.ex tota mente.ex tota anima.exom/⸗

ni foꝛtitudine.ex virib omnib diligere de

um.quoniaʒ maioꝛiba omiſſis dat homo
arguis. Stat nihilominꝰveritas in robo
re ſuo/ cuius ignoꝛantia ſcrupulos affert
inextricabiles cõſcientijs volentibus am/⸗
bulare in via dei / dum vel in ſpem temera⸗
riam/vel in timoꝛem irrationabilem dila⸗
buntur. A ¶ LCuum erit igitur palaʒ fa
cere veritatem hanc pꝛecipueper manudu
ctiones exemploꝛnm moꝛales et groſſas/
lat Cõ
ſtituamus mentis oculos in religionibus
appꝛobatis neclapſis/ vt Carthuſienf.et
celeſtinoꝛum (Hogie enim celebꝛitas agi

tur Petri celeſtini) Sit pꝛioꝛ /habens ſub
xr

otenter ad vtrãlibz

ſe quatuoꝛ fratres petruʒ.paulũandream.
Jacobum. Dicit eis cõuocatis.Ecce qua
tuoꝛ ſunt officia pꝛo conuictu religioſo cõ
plenda. Pꝛimũ eſt cõtinuatio diuini ſerui
tij / vel diuini operis in eccleſia. Secundũ
eſt miniſtratio ciboꝝ ⁊ alioꝛũ neceſſarioꝝ
fratribo. Zertiũ eſt ſcriptura libꝛoꝛuʒ qui⸗
bus fratres infoꝛment᷑. Quartũ ſpeculatõ
viuinoꝛũ exemplo marie. ſicut neceſſario⸗
rum miſtrationẽ habet martha. Pono di⸗
cit pꝛioꝛ/electionẽ cuiuſſibet iſtoꝛum vni⸗
cuiq; veſtrũ/qᷓ;uis voluntas mea vel cõſi⸗
lium magis declinaret iniũgere tibi petro
pꝛimũ officiũ.tibi paulo ſcm.tibi andree
tertiũ.tibi iacobo quartuʒ. At vero mag/
verbo xpᷣi ad cecũ.Dic quid vis vt faciam
tibi? A ¶ Recipio caſum ⁊ quid elicere
vis expecto. L¶ VWolo ſane ꝓtinus eli
cere/ꝙ vterq; pꝛemiſſoꝝ / liber eſt accepta⸗
re vnũ de quatuoꝛ.vbi ⁊ pꝛioꝛ vnum fieri

per alterũ melius iudicabit non cogendo/
ſed conſulendo. A (Perge ↄſequenter

¶ Kergo / dicens q inter oꝑpa quatuoꝛ
antepoſita nõ dubiũ quin vnum ſit deſeꝛ
in genere ſuo meliusq;ᷓ alterũ. Nibilomi⸗

nus dicit (arbitroꝛ)nemo peccare petrum/

ſi voluerit in illo qð de ſcðᷣo loco vel tertio
pꝛopoſituʒ eſt exerceri. A ¶ Des alind
elucidationis eremplum. Z¶ Sit ho
mo multas a deo gratias habẽs.vnazʒ pꝛe⸗
dicationis popularis.Alterã lectionis do
ctoꝛalis. Alterã inquiſitionis nouarũ veri
tatũ ꝓ ↄfutãdis hereticis vnã quoq; ſolita
rie quietis ad vacandũ ſibi cõtẽplandũq;

celeitia. Conſtat vtrãlibet haꝝ gratiaruz
talentũ eſſe ↄmiſſum a deo. Cõſtat pᷣterea
nõ poſſe ſimul vtrũq; talentũ hmõi poſſe

exequo diſtribui. Remaneat igit᷑ opoꝛtet
optio poſſidenti / quã gratiã exequi ne va⸗
cua ſit eligere/excepto dũtaxat vꝛgẽtis ne⸗

ceſſitatis articulo/quo caſu vel ſimili iam
nõ eſſet duoꝝ diſſimiliũ ⁊ incõpoſſibiliuʒ

electio libera/ſed ad vnũ limitatio certa.

A¶ Reſpiciũt exẽpla pꝛioꝛa ꝓximũ. Dic

exemplum reſpiciẽs hominẽ ad ſei¶Äößm.
L¶ Querunt doctoꝛes ſi debeat hõ ſemꝑ
ↄteri de peccatis. Rñdẽt inter cetera muł⸗

ta,. ꝙ doloꝛoſa contritio qũq; poſſit obeſſe
melioꝛibo exercitijs/quo caſu poſſit obmit

ti ↄtinuatio ſua. Sic dicet᷑ de cõpaſſioni⸗
bus a ꝓximi calamitatibo qm̃ iubemur ffe

recum flentibo.nihilomin? obmitti poteſt

hec cõpaſſio vel recogitatioꝓ bonis alija⸗

cllinationi

Diceret᷑ſimiliter ſuꝑ innumeris alioquin “

nunq; eſſet finis/nunq; conſiliũ ceriũ/nũ⸗

q; exercitiũ ſtabile circa quodcũq;.niſi con “

cluſio teneretur confoꝛmis ei que dicta eſt

Sufficere poteſt homini deũ querẽti.de⸗
um toto coꝛde diligenti /ſi ea ſtuduerit im⸗

—

plere que ſibi pᷣcepta ſunt. Juxta illð. Si

vis ad vitã ingredi ſerua mãdata.¶ A«
Onid eſt igit᷑ ꝙ ſuꝑ inſtinctiba tot ⁊ tanta

ſcripta ſunt/vt ſequat᷑ homo melioꝛa q̃ in⸗

ſpirat ei deus/ Nec lãgueai(vt iaʒ de grego

rio ſumptũ dicebat᷑)circa pᷣcepta.ſed atten

dat que ſit volũtas dei nõ tmmmodo bona
ſed beneplacẽs ⁊ ꝑfecia. Su deniq; ſpũa⸗
lis diſcernẽs inter omnẽ diẽ. L/ De

ditat ſum plurima ꝑ annos plurimos ſu⸗
per inſtinccibo hmõi / ſi poſſet fundari ſta⸗
bilis regulatio coꝛdis noſtri.iandẽ non in

uenio regulã certioꝛem ⁊ fidelioꝛẽ qᷓ; dei le

gem.iuxta illud pᷣs.Conſiliũ meuz iuſtifi⸗

cationes tue / in quib. ſ. deus ſemel locutꝰ
eſt / ⁊ idipᷣm non repetit. Scribit aũt pꝛoz⸗
pheta terribilẽ de ſequentibo coꝛ ſuũ/ſentẽ

tiam. Dimiſit inquit eos ſm deſigeria coꝛ
dis eoꝝ. Ibũt in adinuẽtioniboſuis. Vi⸗
uit iſte qui crebꝛo cõmonitus vt crederet

amicoꝛũ conſilio. Rñdebat ſe vtiq; velle /
imo ⁊ debere ülud facere.Nam quis eſt ad

errandũ ꝓcliuioꝛ/ qᷓ; qui ſpꝛeto alioꝝ con⸗

ſilio ſuo fiſus fuerit: Subiũgebant. Fac

igitur hoc ⁊ illud quale cõſulimꝰ. Subſi⸗

ſtebat inquirẽs. Si ſub pena peccati moꝛ

talis ↄſulerent illud agendũ ſibi.quo caſu

nollet obniti ſed eniti ↄplere. Si vero de⸗
centiã quãdaʒ tꝑi vel rebaccõmodã dum
taxat intẽderẽt ſuadere/dicebat hocrema⸗
nere in arbitrio ſuo.qꝛ nõ tenemur ſꝑ ⁊ in
omnib melioꝛa ↄplecti. A¶ Noui quẽ
intelligi das ſilẽtio.vellẽ dares ſui talis re⸗

ſponſirationẽ?. T ¶ Eſt incõpꝛehẽſibi

lis humane diuerſitas ↄplexionis vel ↄdi
tionis/nedũ in pluribo homib/ſed in vno

eodẽq; diuerſis.nõ dico annis.non menſi

hus.nõ hebdomadis.ſed diebus hoꝛis et
momentis. Hotũ eſt inſuꝑ illud Areſto.q
Ddelectatio in oꝑatione tenet ⁊ auget illam⸗
Et metrũ vulgatum habet.Oð natura ne
gat nemo feliciter audet.Et quoniaʒ con⸗
ſuetudo eſt altera natura. hinc ſuadeturvt
quam quiſq; nouitꝛ in qua nutritus eſt ex

erceat artem / ⁊ ſit cõtentus ſoꝛte ſua. Cur

7

non poterit ↄſcius homo cõditionis ?⁊ inꝰ

„

s ꝓpꝛie/ p tꝑe velↄſuetudie dare

Letnli
ſivid
nato
tasf
porn.
nisdi
. netae
ſerig
coꝛle
lesg
ligere
Crimnin
Geape
lleos
k
lunin
ſtene
ſap
lune
ere
Glo
niſt
iba
ſalnt
guemn,
Poot
ſtowon
ſapert
ſcuuntan
tunſaun
umnd
lendes
golvol
ooſin
ſumſa
ngſig
tos
cpeie⸗
nodem/
reftinn⸗
clononega
ndocennter
quſeunii
nihltinsan
porninen
Pinnuh
Nobusit
ebitincci
nohepaſti

wwenn

N
diie
Gagrne
N
iaiinz
unhs
mahee
At
e
WCENANNH
Ordng
i. T
nuginmman
Mfafunanih
mantinn
Nſcagizr
Nilünat
lWintes
1 Srirü
neſrNid
mäanhüsd
nmoNN
aueng
rkmnineel
rtine
beugan
Giſne
=
Armiat
ordAN
laim
16 nitiß
emin,
ioznaN 8

ee perfectione coꝛdis

ſetali qd operat᷑delectabiliter exercitio / et
ſi videat᷑ humilius ſtatu ſuo. Hoc tñ ob⸗
uato iugiter ꝙ pꝛeceptiua domini volun⸗
tas fiat.aut eam dum apparuerit implere
paratus ſit/dicens ex ſententia illud oꝛatõ
nis dñice Fiat volũtas tua. A ¶ Rema
net adhuc poſt oĩia pꝛioꝛ allegatio/q nolle
fieri ꝑfectũ peccatũ eſt.qꝛ igm non ex toto
coꝛde diligit᷑ deus. mo dieunt tA
les ꝙ hoc eſt fieri ꝑfectũ/⁊ ex toto coꝛde di
ligere deũ/dum cauẽt in pꝛimis offendere
criminaliter eũ.dum pᷣterea ſuſcipiũt cum
graꝝactõe gratiã bonitatis ſue/que nolu/⸗
it eos obligare vt ſemꝑ illud agere tenerẽt
qð eſſet in ſe meliꝰ.ſed acceptat de pauꝑcu
la nr̃a munꝰobſequij qualiſcũq;. Neq; po
ſtremo ſic languẽt circa pꝛecepta que ſibi
ſuſcipiũt implẽda/quin iſta ſtrẽnue.vigi⸗
lanter.integre ⁊ quaſi ſuꝑerogãter ſtudeãt
exercere. Sintq; in iſto ſtatu patientes at
q; longanimes/non vt Cayn vagi palie
ni ſtatus oblectationes.nõ pꝛofugi a facie
tribulationũ/quas ſuus ſecũ ſtatus affert.
ſcientes nullũ pꝛoꝛſus eſſe viatoꝛis ſtatuʒ
quem nõ circũſtent aduerſitates plurime.
Pꝛopterea non querit ob aduerſitates ſui
ſtatus mox in aliũ vel aliũ fieri tranſitum.
ſed perſtat patientia vincens eas/cum illa
ſecuritate conſcientie/ qua iudicat eſſe ſta⸗
tum ſuum cum ſalute.Alioquin fateoꝛ vel
mutandus eſſet/vel coꝛrigendus / vel deſe⸗

rendus. Nos aũt loquimur aduerſus eos

qui volunt in omnibeſcire quid melius ẽ.

quaſi nõ ſatis ſit in chꝛiſtiano / ſi ſe ſciat in

ſtatu ſalutis eſſe. Neq; tamen ad ſublimio

ra qñq; pꝛohibemus pꝛogredi. Sed neq;

ad hoc ſemꝑ teneri ſentiamus/ neq; ſemꝑ
expedire pꝛonüciamus.pꝛopter inſtabili⸗
tatis detrimentũ.Quo fit vt minoꝛa tene⸗/
re foꝛtiter.ſepe ſit conſultius qᷓ; aſſidua va⸗
cillatione ad pꝛerupta niti. NHos ſuppoſi⸗
ta doceant exempla. Petrus eligens inſe⸗

qui ſeruitiũ eccleſiaſticũ.cõtinuabit illud.

nihil aliud attendens quod ſocijs nouerit
impoſitum. Paulus ita miniſtrabit tem/
Poꝛalia.vt non neceſſe habeant conqueri
ſpiritualibo intendentes. Andreas indu⸗
ſtria fideli ſcribet libꝛos alijs pꝛofuturos.
Jacobus itaq; ſe dabit deuotioni.ita ſtu⸗
debit in celis conuerſari ꝙ alijs in occupa

cione poſitis.gratiam.auxilium ⁊ gloꝛiaʒ

valeat pꝛomereri. Recre ſicut in vno coꝛ⸗
poꝛe vero/laudatur membꝛum ſi rite fece⸗

data eſſet cuilibet homini tanta cognitio

rit officium depᷣntatum. quãuis appareat
altero vilius. Vituperat᷑ autem / ſi pꝛepo⸗
ſtere velit alienum licet honoꝛabilius offi
cium accipere.Sic in coꝛpoꝛe myſtico di⸗

uiſiones gratiarũ eſſe cõmemoꝛauit pluri

es apoſtolus. Poteſt ille pꝛedicare. ſit ita.
poteſt eciam libere cõtemplari. Poteſt in
homine manus vice pedum coꝛpus aliqñ
ſuſtentare. Nemo tamen diceret manꝰ de⸗
bere paſſim/ambulationi ſeradere. .

Sentio cõmonita multaq; pꝛofunde re⸗

cogitas ꝙ centralis finalis punctalisq; re
ductio in via dei eſt pꝛe ceteris omnibus /
veraciter agnoſcere quid iubeat deꝰ. Sit
ille ſũmus abbas noſter. ſit noſter paſtoꝛ.
nos oues ſimplices paſcue eius. Alioqͥn

quantũcunq; ſit zelus ardens et feruidus

ille tanq; ſcientia carens pꝛeceps eſt ad rui
nam. EPꝛopterea beatus vir qui in
lege domini meditatur die ac nocte/ vt ſci⸗
at quid iubendo pꝛohibendoq;.velit de⸗

us.Nam per conſiliũ ligatur nemo.q;uis

raro fiat vt homines pꝛecepta ſtrẽnue cõ⸗
pleant/quin quodaãmodo ſupererogent et
miſceantur conſilijs. Vide ꝙ qui diligit
deum exempli gratia ſub quatuoꝛ gradib
poſſet implere pꝛeceptum ſub vno gradu

vel duobus. facit igitur amplius qᷓ; neceſ⸗

ſe fuerit ad ſalutem.quod ſuperogatio con

ſilij nominari poteſt. Adde multos eẽ qui
perfectioꝛibooperibo intendentes. minus

incompꝑabiliter adquirerent de perfectio⸗

ne dilectionis dei/qᷓ; in ſua pꝛopꝛia vel ele
ctione vel vocatione ꝑmanentes in imper

fectioꝛibus.Fuit apud athenas quidã ma
gnus ciuis cui quaſi pꝛo cõtumelia cõmiſ
ſa eſt emundatio platearũ ciuitatis. Su⸗

ſcipio libens inquit ⁊ talem operam dabo

vt ipſa ciuitas munda ſit.Quo ſic imple/⸗
to contigit vt officiũ pꝛius viliſſimuʒ glo⸗
rioſum putaret᷑. Dixit vnus de pꝛudenti⸗
bus noſtre etatis dum fieret collatio ſuper

officijs vel artibus vel ſcientijs. Quiſquis

in ſua arte ſic exhibet ſe vt excellat in ea / ille
laudandus / ille ſuſcipiendus / ule eligen⸗
dus. A (Supereſt adhuc ſerupul ve⸗
hemens / oꝛtuz habens ex pꝛedictis que vi
dentur aſſerere nullũ eſſe conſiliũ vel q̃ren
dum vel dandũ niſi de pꝛeceptis.QOõð dice
re quid aliud eſt q; conſilioꝛũ pCᷣrogatiuam
penitus annullare. dimiſſo quolibet ho⸗
mine in latitudine pᷣceptoꝝ: i

7

rr 2

68

Trahis ad matenam din multũq; nobis
alias ventilatã. Sed hoc vnũ referre placʒ

dininoꝝ pᷣceptoꝝ. tanta ad illoꝝ ↄpletio/
nem dilectio quãta requirit᷑ ſufficit ad fi⸗
nem beatitudinis adqnirendũ. nõ eẽtopꝰ
amplioꝛi cõſilio. hec ſentẽtia eſſet ſatis cui
libet hoc fac ⁊ viues. Verũ longe aliter eſt
Hinc religiões ꝑticulares ſub xpᷣi religio⸗
ne generali ⁊ de ſe ſufficienti ſupaddite mł
utpplicateq; ſunt. Hinc quotidie noua vel
incipientiũ in via dei / vel in ea pꝛoficienti
unm oↄſilia Hinc poꝛro tam multiplex apð
plurimos cõquiſitio partim verax/partim
fallax/ ſepius mendax/ſuꝑ diſtributione
tal enti cõmiſſi.quale ſibi quiſq; ſuadet le⸗
nibus er cauſis eſſe datum. Sit illud talẽ
tum ſcientia ↄquiſita. Sit eloquẽtia in re
bus humanis.ſit animaꝝ regendarũ ars:
ſit zelus eaꝝ. hinc appetitus ille nõ dicam
ab initio pᷣlaturarũ/ magiſterioꝝ / officioꝝ
pꝛedicatoꝝ ad populũ/que omnia reuela⸗

ret vtinam caro ⁊ ſanguis. Deniq; religio

num ingreſſus ⁊ pꝛofeſſio miſcet aliquan
do ſecũ puluerẽ ſi nõ lutum denſum ſuſtẽ⸗
tationis habende carnaliter ocioſe ⁊ laute
nec ſpũs in manibo pꝛelati ponit᷑ aut reci⸗
pitur /ſed caro. A (NHegare nequeo / ſiẽ
et nõ dolere nõ valeo miſeriã noſtrã hanc
cõmunẽ/que vt frequẽter incedit nõ recio
nec ĩmaculato calle.Sed nõneverũ ẽ apli
dictũ. Qui epᷣatũ deſiderat.bonũ opus de
ſiderat: Oð dictũ cõpꝛebendit in ſe pꝛima
tum quoꝛũlibet alioꝝ regiminuʒ. ¶

ad pñs / veluti cõcluſerim ꝑ aplica verba.
Si potes liber fieri magis vtere. Scis q̊⸗
niam omnis pᷣlatio ſeu dñatio veriſſime
uitus eſt. Hec fruſtra nec ficte nec mẽdoſe
dicit ſe ſmnm bonrfferſenn ſauor⸗ tãq;ᷓ
babẽs omnes hoĩes impoſitos ſuꝑ caput
ſuũ / redditur?de omnibo ratõeʒ. Si conſi
geret igit᷑ vehemẽter ⁊ acriter homo q; ni⸗
hil de ſe poſſit humana induſtria ꝓ ſalute
ptꝛo coꝛrectõne/pꝛo eruditione hoim. Ita
vt vbi plus aliquãdo pꝛoficere crediderit/

ibidẽ nõ ꝓdeſſe ſed obeſſe frequẽterreꝑiat

quia ꝑuerſi difficile coꝛrigunt᷑ ⁊ ſtultoꝝ in
finit eſt numerus. Mirabit᷑ pfecto ſtolidi
tatẽ humane pᷣſumptõnis nõ expectantis

väyt vocet᷑nec vocari ſatis eſſet niſi ſimul co

geret᷑. Quo pacto cogeret᷑: Per auctoꝛita
tem ⁊ legẽ vel dei reuelãtis.vel pᷣlati mittẽ

tis. vel vꝛgentis vel ineuitabilis neceſſita

R tis. ¶ Sed allegabis gregoꝛiũ in omelia

moſine ſpiritualis.

Quantum poteſt colligere allen

tum minime accepi.nõ eſt vnde rõem po⸗
nere cogar. O deus equiſſime quot hoĩim
temerarios auſus hec cõſideratio minus
intellecta fefellit. Quot mnchltatlonco ina⸗
nes/⁊ noxias pꝛoximoꝝ repᷣhenſiones in⸗
duxit.¶ Zeſtis eſt ꝛ valdẽſiũ ſtaaruüſuis

coõpliciba innumeris. Aduerſus q̊s opoꝛ⸗

tuit decretales cõdere/ ne quis auctoꝛitate
pꝛopꝛia pᷣſumeret pᷣdicare. Qð ad ceteros

actus hierarchicos extendit᷑ ĩimo nec frar⸗

na coꝛrectio fieri ſecure poteſt niſi mlio di
ſcretionis ſale condita ſit. A¶ Dua ra⸗
tione poterit ergo diuinũ pᷣceptũ comple⸗/

n dilige pꝛoximũ iuũ ſicut teipm.Cui cõ⸗
ſonat illud ſapientis. Mandauit deꝰ vni /

cuiq; de pꝛoximo ſuo. Deniq; de elia non
tam coꝛꝑaliter qᷓ; ſpũaliter largienda.Et

quia maledicit᷑ qui frumentũ abſcondit in

populis. Nam ſapientia abſcondita ⁊ ihe

ſaurus inuiſus/que vtilitas in vtriſq;: Et

ſeruus piger non quia diſſipauit ſed quia
in ſudario(qð mundũ eſt)pecuniã ſerua⸗
uit domini. ſeueriſſime dãnat? eſt. ¶ ¶
Mouent iſta dum allegantur. Habengũ
eſt idcirco ſuper talibus conſilium vt ſcire
valeat homo quid agendũ.Agendum in⸗

telligo non p ſolam erogationem conſili/

ſed neceſſitate pᷣcepti. Conſurgit autẽ pꝛe
ceptum altero trium modoꝛũ quos tetigi⸗
mus vel a deo reuelante. Vel pꝛelato legi⸗
time iubente. Vel vrgente neceſſitaie.Ad⸗
dimus quartum. Si facta eſt obligatiovl
tronea voluntate. Que vero ſit neceſſitas
vrgens determinari non poteſt niſi pꝛout

ſapiens iudicabit, quãuis collatio de obli

gatione ad elemoſinã coꝛꝑalẽ ſatis appꝛo
ximat ad inneniendum obligationem ele⸗

ſconſione talenti / qni dum tibi vacas di⸗
cis vt quid perditio hec: Exence potiſſimũ
tui coꝛdis talentum. fac omnibus de illo

ſeruitium. Sit in eo peregrinatio tua. ſi
pꝛedicatio.ſit cõmonitio. ſit elemoſine di⸗

ſtributio. ſit illud hoſpitale miſeroꝛũ om⸗
nium. Quo pacto dices:oꝛando pꝛo qua⸗
libet ⁊ in qualibet aduerſitate pꝛoximoꝛũ

pꝛo ſua eruditione. caſtigatione. conſola⸗
tione: patientia.cibo. potu. veſte ſanitate⸗

„ . 9

Sciet pater omnium deus / et volet deſõ
derium pauperis exaudire. anna⸗

nem eoꝛum audiet auris ſua? Anima

tio mea

u qui times de ab

)

ſtmedi
Piricve
hemens

ettign

Elbec
teny
minor
namne
ſune
ccloꝛ
Holeg.:
mooa⸗
cone

Adiſtin

nenbebe
modlplt
aglegoe
huum
orpore⸗
henan

HoNumo⸗

lusmenn
ochluoce

de pꝛemiſſis omnibus circa perfectione
coꝛdis in dei dilectione onchnlitlo E
mum ⁊ pꝛincipium eſt ſemper oculuʒ coꝛ⸗
dis habere pꝛout ſapiens iuſſit ad illa que
pꝛecepit deus. Cetera vero omnia tãq; iu
uãtia q̃dã acceſſoꝛia reputare/niſi pꝛo q̃n⸗/
to fuerint vel voto pꝛopꝛio /vel ſuperioꝛis
iniũcto pꝛecepta. Non ita tamen vt acci/
piamus quaſi velamen malicie libertatem.

in diuinoꝛum latitudine pꝛeceptoꝛuʒ/ſed

bona⁊ equa fide ſtudeamus ſeruire deo in
ſanctitate ⁊ iuſticia coꝛam ipſo omnibus
diebus noſtris / nec ita periculum amemꝰ
vt pereamus in illo. C Reare collig
vere ſentis.hec fac vt diligerere deum ex to
to coꝛde perccwgnon caris.
init.

Tractatul docto⸗/

6*

H

24

*
* *
„
–

De meditatione

ecunda conſide.

* .

ſetriplexoculus per peccatum contur⸗
Uit ab initio bene cõdite rationa

liliis creature talis oꝛdo/ oꝛdinisq;

rãquillitas.q ad nutũ ⁊ merũ imperium
ſenſualitas rõi inferioꝛi/⁊ inferioꝛ ratio ſu
perioꝛi ſeruiebat. Et erat ab inferioꝛibus
ad ſuꝑioꝛa ꝓnus ⁊ facilis aſſenſus/facien⸗
te hoc leuitate oꝛiginalis iuſticie/ſubuehẽ
tis ſurſum coꝛda.quẽadmodũ naturaliter

ignis ſua leuitate fert᷑ ſurſuʒ. Atuero pꝰ qᷓ;

ganeſus dñm ſupꝛemũ ingrata pꝛoditio

emeruit auferri hãc iuſticiã oꝛiginalem.

ſubintrauit põdus grauiſſimũ ↄcomitãs

peccatũ.qð miſerã ⁊ captiuã animã trahe

re nõ ceſſat ad infima/tanqᷓ; circũligata ſit

funibo.catenis ⁊ cõpedibo vincta.⁊ in mẽ⸗

ris conſolatoꝛij venerabilis magiſtri Jo?

llarij pariſienſis

uid ſit meditatio/a de triplici oculo.
Egditatio coꝛdis mei in con⸗
ſpectu tuo ſemper. Felix cer⸗
te qui cuʒ pꝛopheta poteſt ex
ſententia dicere verbũ iſtud.
MBSegdvideamus pꝛimo quid
ſit meditatio coꝛdis.non pꝛo carnali / ſed
ſpirituali coꝛde. Eſt autem meditatio ve/⸗
hemens coꝛdis applicatio ad aliquid in⸗
neſtigandum et inueniendum fructuoſe.
Et bec applicatio foꝛtis habet difficulta⸗
tem/ que quandoq; eſt maioꝛ/ quandoq;
minoꝛ.Quod vt intelligamus pꝛeſuppo⸗
namus ex creditis.⁊ ab experientia/coꝛ no
ſtrum conditum eſſe.⁊ habere tres ſpecies
oculoꝛum. Oculos ſcilicet mentales.ratõ

dicitate et ferro. Sicq; mõ mirabili.ĩmo

cõfuſione miſerabili eſt facta oꝛdinis pꝛio

ris cõuerſio.ĩmo ꝑuerſio.q in hoĩe ſic mer
ſo tenebꝛis ⁊ carcerececo.conturbateſt in
ira oculus vtriuſq; triplex/ ꝑ infectionem

in ſenſualitate. ꝑ obnubilatoeʒ in inferioꝛi
rationis poꝛtione.⁊ ꝑ quãdam excecatio⸗

Megitan

nales. ⁊ ſenſuales. Et ex illis eſt vtrobiq;

vnus oculus in cognitione/⁊ alius in affe
ctione. Fundatur bec diſtinctio in quadã
alia diſtinctione qua diſtinguimus homi

nem habere poꝛtionem ſeu faciem ratio⸗
nis duplicem. Quarum ſuperioꝛ vertitur

ad leges eternas/altera ad tẽpoꝛales. neu⸗
tra tamen in actu ſuo dependet ab oꝛgano
coꝛpoꝛeo. Sub iſtis eſt ratio demerſa coꝛ
Par que ſenſualitas appellatur. Pꝛimus
hoꝛum oculoꝛumvocatur ab aliquibo ocu

lus mentis.Alter oculus rationis.Tertiꝰ 17

oculus coꝛpoꝛis.

nem in rationis poꝛtione ſuperioꝛi.

Certia conſigera.

li difficultas pꝛouenit ex pena

difficultatis/ quã in meditatione

ſentimus/quã in habendis ſemꝑ ad dñm

oculis experimur.facit hoc penalis graue
do deoꝛſum iugiter impellens.quẽadmo⸗

gumyvidere eſt ſen ſibiliter in aqueductu.qͥ

tota facilitate deffuit in ima/ continet᷑au⸗

tem cũ ſurſum leuat᷑.nö tamẽcũ violentia

Non alitereſt de humano coꝛde/qð ad in⸗

fima ꝓnum leuiter effluit. hacq; ⁊ illac ve⸗

luti fine retinaculo vel laboꝛe deſcendit.
Qm̃ facilis eſt /vt ait poeta/deſcẽſus auer
ni. Sed reuocare gradũ ſuperasq; euade
read auras.hoc opus.hic laboꝛ eſt.

Ouarta coniidera.

WMeglitatio nõ ſolum fit in cognitiua ſed

etiam in affectiua⸗
Erſcrutemur conſequenter ex pꝛe
dictis naturam ſeu pꝛopꝛietatem
NRmeditationis/ quoniaʒ ex hocipᷣo
ꝗᷓ neceſſaria nobis ad deuʒ tendentibus
rr 5

h Abemus ecce pꝛimariam cauſam

4

Megdit

cxiſtat videbimꝰ. Dixim aũt ⁊ repetimꝰ

meditatio ẽ foꝛtis ⁊ vehemens applicatio

vel attẽtio aĩ ad aliqð inueſtigandũ ⁊ inue

niendũ fructuoſe Addimꝰfructuoſe ne me
ditatio vᷣgat aut in ſuꝑſtitionę/aut i curio

ſitatẽ.vel in melancolicã ſtoliditatẽ. Dica

mus ↄplectẽtes ꝙ meditatio? vehemẽs
et ſalubꝛis aĩ applicatio ad aliqͥd inueſti/

gandũ / vel expimẽtalr ↄgnoſcedũ. Pona⸗
mus hoc vltimũ ꝓpter naturã ipſiꝰ affectio

nis q̃ diuerſa ſoꝛtit᷑ noĩa/ꝓpoꝛtionalit᷑ ad
ↄoditionẽ cognitõis.Hõ eni põt aliter affe
ctio ↄgnoſci qᷓʒ exꝑpimẽtalit.per eũ qui per
eam afficit᷑. Quã exꝑimẽtalis affectõis co
gnitionẽ/non põt eam hñs in aliũ verbis

ꝗbuſlibet fundere / niſi ſilr affect;ſit ille alr
Qm̃ ſolꝰnouit ſicut in apoc.ſcribit᷑qͥ acci

pit. Pꝛopterea vocat᷑ mana abſconditum

Exemplũ eſt ꝑſpicuũ in illo ꝗͥ nouit dulce
dinem mellis ſolũ ꝑ doctrina/ ſicut medi/

cus ſan? noſcit infirmãtis doloꝛẽ. Hec au
tem dulcedo a guſtãte.⁊ hic doloꝛ ab egro⸗

tante / longe aliter cognoſcunt.

ta conſidera.

vt ignis deuotionis ardeet.
Erpendimus ex his q;pꝛofunde
ſenſerit ꝓpha naturã meditatõnis
dũ git In meditatõne mea exarde
cet ignis. Vtrũq; enĩ amplex?e/alumẽ in

intellectu ⁊ ardoꝛẽ in affectn. Quãtũ vero
ſit difficile. ꝗꝙ ignis deuotõis ſpũalis exar

deſcat flatu meditatõis.fiet notũ deſiderã⸗

tib ignẽ materialẽ dũ qᷓrĩa lignis aquo⸗

ſis viridibo aut luto reſꝑſis elici. Suffla
quãtũ potes. iteꝝ atq; iteꝝ multo conatu

reſufffa.emergit plurim ab initio fumꝰcõ

turbãs oculos/ vix emicabit ſcintilla que

morx euaneſcit. Diſpges foꝛſitan iratꝰ ↄge

ſta pꝛius ligna/ſi nõ in lõganimitate ꝑſti⸗
teris/quã lõganimitatẽ appellamꝰp̊ medi
tationẽ/ aut meditationi ↄiungendã.
difficilevalde eſt dare regulam cenam de

N modo meditandi
Eminimus aliquas nos ſcripſiſſe

neceſſaria eſt longanimitas.

doctrinas vel induſtrias nedũ lati

ro de mõte ðteplatõis edito/alteroq; rurſ

de mẽdicitate ſp'aliↄpoſito. Denicq; tſta
repit᷑ difficultas tanta /ꝓ diuerſitate homi⸗

num varietas in pꝛacticando doctrinam

vere ſancteq; meditationis/ꝙ an ſilereyel

aliquid ſcribere conſultius ſit videoꝛ ego⸗

met mihi quandoq; ſub dubio. hincinde

mente ffuctuare.

et ꝑiculoſa ꝓpter indiſcretionẽ.

Vm eni recogito/ꝙ abſq; medita

raculo dei ſpeciali ad ꝑfectionem

ↄtemplatõis dirigit ant ꝑuenit/nullus ad

rectiſſimã xpᷣiane religionis noꝛmã attin?

git/ imo vix ſe ↄponit/audeo ʒeians ſancte
meditatõis ſtudiũ ſuadere.Atuero dũ to⸗
tiens exꝑtus ꝑicula ſedulus recogito diffi

cultatẽ ⁊ardua raritatẽ ꝑueniẽdi q̃ trahere
meditatio nitit/ego q̃ſi toꝛpẽs ⁊ ſtupidꝰ ef

ficioꝛ. Sed q̃ſierit qͥs qͥ pacto ſiceueniat.
Oõ nimiꝝ frequẽter exꝑtũ eſt videlicet vt

„

immoderationẽ/vel pꝛopter ſuꝑbiam da⸗
ri in repꝛobum ſenſum diabolice illuſiõis
Eꝑmeditationis abuſu id fieri ſciat.

¶Mctaua conſidera.

Abuſus meditationis cõꝑatur abuſui vi⸗

m reſpectu febꝛicitantuum.
nuducamus id qð dicimꝰ. Sc

—

Alutẽ ↄditũ eſſe. Sicenĩſcriptura/
icrõ loq? Midemꝰtñ ex abuſu potãtiũ pᷣ⸗

ſertim dü febꝛiũ diſcraſia laboꝛãt/q; potus

vini alias ſalubꝛis/cãtvł egritudinẽ ãplio

rẽ/vel maniã vel furoꝛẽ ⁊ qiq; moꝛtẽ.nos

giit filios adã qs egrotos.qͥs febꝛicitantes
eſſe peſſimis ale febꝛibo negauerit: Quib⸗
vertunt᷑in nauſeã ⁊ amaritudinẽ diuino
eloquioꝝ verba.qͥbo in fel ↄuertit᷑ſuauiſſi
mꝰdiuini verbi panis. Heu miſeros nos.
heu q;ᷓ ex intima ↄſideratõne talis miſerie
ↄclamauit aplus. Infelix ego hõ quis me
liberabit de coꝛꝑe moꝛtis huiꝰ.Et ſubiun
git Gratia dei ꝑ ihm xſſfm.

Beptimaconſide.

Begitatio eſt vtilis ad contemplationezʒ

tionis exercitio nullus ſecluſo mi

ↄtingat ſtudiũ meditatois ↄuerti dilabiid
vel in moꝛbũ melancolice paſſionis ꝓpter

mus vinũ in iocũditatẽ ⁊ hoĩs ſa⸗/

fjali

ſcipture
diſcuſio
nenimd
loboꝛiot
cogltat
lgein/
ſnte n
ſenlloy⸗
daar Gene

eſrato

ſepſgcico
Gnbene:

no ſed gallico ſermone / ſuꝑ habẽda medi demdin
tatione tali.licet foꝛtaſſis vſi ſimus alijs t⸗
minis vtpoteĩ tractatulo de myſtica theo⸗

logia/ꝑte ea q̃ pꝛaxim hui ꝰdocet/⁊ in alte⸗

ong conſider. *.α

In meditatione aſſit diſcretio quaz parat
eꝑti ⁊ boni viri conſultati.

ndir
Augf
isAnde

Nlckvnen

RAuuliis
uüini

ican

—

Nigr n

n.
sAgden
ocädti en

Srienan

athrunii
iinif
Sciu
mi gieni

dtartln

i mniini

ptügtin

msDanidand

n
3
Nnn

N

upiclen
NSi

ſen

—

Aitatio

Aigd agamꝰ ergoꝛ quid dicimus:
cioꝝ? Ibimꝰne ꝑ deſideria coꝛdis
noſtri. ⁊ in adinuẽtionibo peſſimis deſpa⸗
ti / ſine freno ſinelegeſine oꝛdine: Nũquid
ſufficient nobis cogitatões inutiles / vage
inſtabiles/ſoꝛdide/fluxu ſomnioq; ſimilli
me que nõ ↄſolatõeʒ vel edificatõeʒ allatu
re ſunt/ſed deſolatõeʒ meſtiſſimã ⁊ ruinas

oblectãtibo ſe in eiſdẽ. Rũdebimꝰnequaqᷓ;

ita fieri debere / ſed aſſit diſcretio mogera⸗
trix in oĩb.quã nõ ſecuriꝰhr̃e poſt diuinã
grãm poterimꝰ/qᷓ; ꝑ ſedulũ ⁊ ſecurũ alteriꝰ

ne pᷣcipites per abrupta vi

Peimecditatione

meldlitatõe vero qᷓ ſimã babet difficultate⸗.

ſi bona fide.ſimplici coꝛde.⁊ diſcreta dili⸗
gentig exerceat᷑ pueniemꝰ ad hãc ꝑfectöem
ꝙ abſq; vlla difficultate fiet apud nos fru⸗
ctuoſe/ qð ſummo meditatõis ſtudio 245
rere voluim?. Ita deniq; tranſibit medita
tio in ↄtemplationẽ.nõ enĩ differt medita
tio a ↄtemplatione / niſi penes facile ⁊ dif⸗
ficile.quoniã vtrobiq; eſt fructus / aliter qᷓ

in cogitatione.

Conſidexatio. xII.

latio tam quo ad affectũq; quo

eæpti nosq; diligẽtis ⁊ agnoſcẽtis ↄſiliuʒ. Nag intellectum deſcribitur.
amer Wel vorcrenc dene d Eſcribit᷑aũt ↄtẽplatio ꝙ ẽ liberet

ars ⁊ virtus ſunt circa difficilia /vt ars pin
gendi.ars ſcribẽdi.ars cithariſandi.vtus
caſtitatis.virtus foꝛtitudis.virtus ſobꝛie⸗

tatis.Hocvero ſic intelligẽdũ ẽ ꝙ ab initõ

virtus ⁊ ars multas in adqͥ ſitione ſua pa⸗/
tiunt᷑difficultates. dũ vero fuerint adq;ſi⸗
te facilia ſunt eis oĩa. ingit facilit᷑ pictoꝛ
exercitatus in arte. Sic de ſcriptoꝛe et ci⸗

thariſta videmus/ita vt dicere cogeret᷑idẽ

Areſto.ꝙ ars ꝑfecta nõ deliberat/tam ſibi
facilis eſt actus ſuus.

Conſideratio. x.

Tomparatio meditantis ad ſcribentẽ ꝛc.
ſtudioſe vel inaduertenter.
immur iſta ↄpatione dũ de medi⸗

.

trahẽdo pᷣſertim lineas picturevel
ſcripture.difficultas nulla ẽ.ſicut necetiaʒ
diſcurſionis digitoꝝ ꝑ cithare coꝛdas. In

tatione loq mur. Attendamꝰ ꝙ in

uenimſilr in cogitatõe/nõ enĩ difficulẽ v

laboꝛioſe nũc h. nunc illud ꝓut occurrerit

cogitat᷑. Sed q; nullꝰinde reſultet fructus

vides in ſic pingẽte.ſic ſcribẽte.ſic cithari⸗
ſante. Ita neq; ꝓꝛſus ĩ ſiccogitãte imo cũ
ſe talibo vagis cogitatõibo oblectauerit vt
dicit Sene triſtis remanebit.poꝛro labo

rioſe ſtudioſe ⁊ attẽtiſſime cũ mira tardita

te pingẽdo.ſcribẽdo ⁊ cithariſando/fit qũ
q; vyt bene ⁊ celeriter iſta ſant.
Conſideratio.xI.
Er vaga cogitatõe nõ ſurgit meditatio.ſʒ
de meditatione bene fit contemplatio.

oꝛſum iſta? Nimiꝝ vtoñdamꝰ

quẽadmodũ de cogitatõe nullus
vnq; pꝛoficiet aut emerget in me⸗

—

nẽ/quãto minꝰin ↄtẽplatõem. Ex

—

erxpedit?mẽtis intuitꝰ in res ꝑſpici

endas vſqueq̃q; diffuſus. Et hoc q̃ ad cõ⸗

templatõem q̃ reſpicit intellectũ. Poꝛro q̃̊

dqd ↄtẽplatõeʒ qᷓ ↄſiſtit in affectu ⁊ in pꝛaxi
deſcribit eã Hug. ꝙ eſt ꝑ ſubleuate mẽtis

iubilũ.moꝛs qᷓdã carnaliũ deſiderioꝝ.hoc
eſt guſtare q; ſuauis eſt dñs. Quẽ guſtum

ſequit᷑ longe alia cognitio q fuerit intelle/
ccaualis ſoli viſio/ſeu quedã auditio per fi?⸗
dem Sricer HW

Con

deratoi xII

Hegitatio in pꝛincipio difficilis/ perex⸗
ercitium fit facdlis.
Edita bit᷑ ecce aliqs gemẽs ⁊ ſuſpi
rãs vt colũba.dicetq; cũ ꝓpha Me
um nocte cũ coꝛde meo/excitabar?
ſcopebã ſpm̃ meũ. Faciet h̊ anxie difficult᷑
⁊ laboꝛioſe.nũc recogitãdo ãnos ſuos in

amaritudie aĩe ſue.nũc iudicia dei qᷓ ſunt

abyſſus multa ĩ celo ſurſũ.⁊ in tra deoꝛſuʒ
⁊ ita de reliqͥs circa q̃ vᷣſat᷑ meditãtis inten
tio vehemẽs / vt ea qᷓ meditat᷑ vl cogitat li⸗
pidiꝰac firmiꝰveluti affectũ trahat.efficiet
tãdẽ. vt h oĩa tãta facilitate recogitet ⁊ ſapi
at q; facilis ẽ ipᷣa cogitatio. Docẽt nos exẽ

pua olcaſ vibuam⸗ fb enĩ plꝰlaboꝛis

zſcriptoꝛ/pictoꝛ/⁊ cithariſta bũñ agendo

qð optie didicerit.q; vagꝰ⁊ vanꝰ aliqͥs ab

initio.diſcurrẽs ſine arte ⁊ oꝛdineꝑ lineas
ſcripture vel picture.aut ꝑ cithare coꝛdas.
Conſidrea. XxIIII.
Heditaus/ quatũcunq; exptus laboꝛem
neceſſe eſt vt ſemperſentat.
Ddendum eſt ad pꝛemiſſa nihilo
minꝰ ꝙ vix aliquis eſt in arte ſua
ita peritus.quin aſſidue ad Digna

vel cognoſcẽda vel agẽda poſſet ꝓficere.q̃/
lia neceſſeẽ.vt cũ laboꝛe nono audiat⁊ pꝛa
cticet. Oulto magis hoc veꝝ ẽ in ipa ð qͥ
loqͥmur.meditatõne que nouos veritatis
aut deuotionis iugiter parere fetus ſtudet
Sed nõ deeſt parturitionis doloꝛ ꝓpter il
lud maledictũ ſpũaliter intellectũ. In do⸗
loꝛe paries filios. Nõ tñ meminit Pſſure ꝓ
pter gaudiũ qꝛ nat eſt ſibi nou cognitõis
aut affectõis ſancte fetus in mundũ.

Conſideratio. xv.

Hondũ purgatihbñt loco meditatõis gra⸗
ues cogitationũ tentationes.quibs timoꝛ
‚deli eſt neceſſarius.
Venit aũt ab initio frequẽtius vt
dũ aliqͥs nõdũ purgat vicijs / ſata
git meditari vt colũba/meditabit᷑ quaſive
tus ſimea dolos ⁊ odia. meditabitur vt ca
nis rodens iuxta verbũ ſatirici rabioſa ſi⸗
lentia.meditabit᷑q; quaſi ſoꝛdida ſus fediſ
ſimas coꝛde voluẽs ⁊ reuoluẽs carnalium
turpitudinũ cogitatõnes. Quid poꝛro de
blaſphemie ſpũ q;abominabilis.qᷓ;hoꝛrẽ
dus. nõnunq; inſurgit certãs meditatem
loquẽdos aduerſus deũ ac ſanctos ei.in/⸗
gentia tam execrãda ꝙ nec ea farilicitũ ſit.
Hincq; adijciunt᷑ ⁊ inijciunt᷑ pene vſq; ad
