ſura.ſic nõ cadit ſub noſtra numeratõne:
vel mẽſura quid⁊ quantũ⁊ quibodet.qui
pꝛioꝛ nos diligit pura⁊ gratuita volunta
te cuius voluntatis nõ eſt querenda ratõ
gue frequẽter. vbi ſupabundauit delictũ.
facitꝛ gratiã ſupabũdare.Exemplũ in re⸗
ge qui ſuos incarceratos dimittit quãdo⸗
q; liberos abſq; pꝛeciovel mercede⁊ abſq;

—

intuitu interceſſionis cuiuſq; facte/ quia
ad hocip̃m ſue liberalitatis virtus trahit.
HNic eſt frequẽtiſſimus apud ſacram ſcri⸗
ptruram modus oꝛatõis ſanctoꝛũ patruʒ
gatq; pꝛophetarum.
Oꝛro ſi fit petitõ ꝑ modũ meritoꝛie
acctõnis tũc nullus impetrat de con
digno qui caret caritate. Qui vero carita⸗
tem habet/eo(ceteris paribus) eſt effica⸗
cioꝛ oꝛatio ſua pꝛo ſeipſo quoad pᷣmium
eſſentiale beatificũ ꝓmerendũ quo feruoꝛ
caritatis ⁊ conatus fuerit maioꝛ. Ceterũ
ſi de pꝛemio loqͥ mur accidentali ſiue ſit il
lud pꝛemiũ eternũ in celis.ſiue ſit trãſito⸗
riũ ⁊ tꝑale in terris. Dicimus cõfoꝛmiter

ad cõmunẽ theologoꝝ ſentiã ꝙ eſſentiale

cũq; tale pꝛemiũ qð vocamꝰaccidẽtale.

Lltius

ficilioꝛ
mis ab ipſa oꝛatõne/ dũ innititvel ſoli di

kianiũ nõ inde minuit᷑ ſi actio meruit q̃

De oꝛatione

Eſt autẽ tale illud pꝛemiũ quod nõ hʒ
pꝛo obiecto viſionẽ dei clarã cum fruitio

ne cõſequente eã. quoniã eſſentialis bea/
titudo/in duobꝰhis actibo/ ab eccleſia po
nitur integrari. Cõfeſtim ex hoc infertè/q;
oꝛatio ſi pꝛo quantũ multis fiat.ſi ꝓ alijs
qᷓ; ſe.ſi deniq; pꝛo inimicis:ipſa tamẽ eq̃̊⸗
li caritate pꝛemiũ eſſentiale ſemꝑ equale
meret.
pꝛo varietate petitionũ.⁊ meritum varia⸗
tur. Vnde plus de tali pꝛemio ceteris pa

ecus de pꝛemio accidẽtali.eo ꝙ;

ribus meret᷑ aliquis pꝛo vno q; pꝛo mul⸗
tis.⁊ pꝛo ſe qᷓ; pꝛo alijs/et pꝛo bonis qᷓ; p

malis.⁊ pꝛo amicis q; inimicis Exempiũ
de rege. qui ad meritũ ſolũ oꝛãtis reſpici⸗
ens:liberat citius vnũ captiuũ qᷓ; multos

„

et ſeipᷣm oꝛantẽ q́; alios.⁊ amicũ oꝛantis

. 5 „

exaudiet q; inimieel.
Oſtremo ſi conſideret᷑ oꝛatio fieri ꝑ

modũ tertiũ.ſatiſfactoꝛie ſcʒ recõpẽ⸗

ſatõis / erit neceſſaria multiplicioꝛ diſtin⸗

cio.qm̃ de illa ſimilitereſt inquiſitio dif⸗
Sepatis igit᷑ duob reſpectibo pꝛi
uine liberalitati / vel ſoli meritoꝛieꝛ chari
tatiue actõni. Innenimꝰ pꝛimo grãs gra
tis datas quibo innititoꝛatio ſicut ſunt ſi

des⁊ ſpes.etiã intoꝛmes. Inuenimꝰſecũ⸗
do operũ penalitatẽ ſicut in ieiunio ſum

pto generalr pꝛo omnicoꝛꝑis afflictõne.
Tertio iuenimopeꝝ fructuoſitatẽ in ali

os.ſicut eſt elemoſina ſumpta generaliter
pꝛo om̃i opere miſericoꝛdie ſpũali vel coꝛ
poꝛali: Inuenimꝰ quarto opeꝝ dignitatẽ
ſicut eſt oꝛatio ſumpta generaliter p om̃i
eleuatõe mentis in deũ ꝑ piũ ⁊ humilem

affectũ. Quinto inuenimus oꝑa pꝛiuile⸗
giata in ꝗbus eſtvaloꝛvirtute opis opera

ti.ſicut in ſacramentoꝛũ mĩſtratiõevel ſu⸗

ſceptõne.quevirtutẽ habent ab inſtitutõ

ne⁊ merito xpᷣi.etiã vbi nullũ adeſſet me⸗

ritũ vel dignitas miniſtri. Inuenim? ſex⸗
to opera/aliter aliũde pꝛiuilegiata.ſicut

ſunt indulgetie. ſicut ſunt benedictões ꝑ

eccleſigm oꝛdinate/ſicut oꝛatões vice ſua

facte. Sic demũ oꝛatões per alios in gra

tia ſtantes fieri cõmiſſe. M
Dnamus igit᷑aliqua cõfoꝛmiter ad
anatunſicr diſtinerem errd
mo ꝙ ceteris paribus(ſic ſemꝑ ſunt᷑ſeq̃n

tia intelligenda)· Petitio facta tanq; ſatiſ

ſactoꝛia recõpenſatio.nunq; itavalet pꝛo
multis ſicut pꝛovno Iſtis eni/ſit iuſticia

4

inno.
luntusy
punte
Wert
Po
fude
holit
Auſa
noſ
ſſcut
neſſion
lumpt.
berltagg
lo voc⸗
luitgue
N
Ain
ſaſiane
falisſn
Men
tateilo⸗
(penn
Glwrhe
ſtelene
Ferlor
lſgen⸗

don

tmöer
tomtte
diſfei
quefitn
allteren
inſimi
breuin
Glnarun
bulhrni

abmpl
ig hn
lömulne
chorunns

wofei
Z
Cordiſin
ulnd

hunhn
hlar
lrchm
ſuntfi
ſecün⸗
oſum.
lcöre.
mind
mardlie
Avdc
dignun⸗
Huerponi
1humlen
danpruls
topeoopen
mmmdera
bintim
veſa ne⸗
Gcninſſen
GSraſion
ntdigies⸗
des ieiu
diosng

fonin .

din
minmi
n ne⸗
Gitnnn
miftühiu

lia ſicut elemoſina/tam
ralis/ſatiffaciũt varie /iuxta fructuũ varie

qnedã cõmutatiua tane pꝛecij ad pꝛeciũ

vt ſi duo ſint in carcere quilibet pꝛo decẽ

ſolidis/expedit᷑ vnus citius dum pꝛeben

tur decem ſolidi pꝛo ſe vno/qᷓ; ſi pꝛo duo⸗
bus tantümodo donarẽétur.
BMolius ſatiſfactoꝛia recõpenſatio
z0 delictis quanto penalioꝛ ⁊ acer⸗
1oꝛ eſt- tanto ceteris paribo fit acceptioꝛ

⁊eo magis quo fuerit in eadẽ plus de vo⸗

luntario ratõnis. Eſtenĩ ſatiffactio.red⸗

ditio voluntaria alicuius alias debiti JId

circo ponimus largo nomie / triplicez in
hominevoluntatẽ. VUnã ſenſualitatꝭ.Al

terã rationis inferioꝛis. Tertiã rõis ſupe
rnioꝛis Obuiat autẽ pena/ volũtati ſenſua
litatis. qlioquin iam nõ eẽt penalitas vo
luntas vero ratõnis/acceptat eã quãdoq;
pꝛiuatiue.quod fit duʒ non remurmurat
aduerſus ipam ſed tolerat eã ſicut in pur⸗
gatoꝛio. Quãdoq; verovult poſitiue.qð
fit dum ratio letanter eam acceptat.ita vt
nolit etiam ſi poſſit ea carere. ſicut ( verbi

cauſa)viatoꝛes ſponte penitentes in ieiu

nio ſacco ⁊ cinere.ſicut egritudine coꝛꝑpa⸗

—

li.ſicut iniuriarũ voluntaria? diſcreta per

peſſione.ſicut deniq; in tentationũ ſpũa⸗
lium pluſq; dici poteſt inquietudine Ha
bet itaq;(ſicut pᷣclare quidã ait) ipᷣa tribu⸗

latio vocẽ oꝛõis.vt laʒarꝰtot linguas ha⸗

bui/quot vulnera tolerauit. 6.

2Icamus cõſequẽter iuxta pꝛioꝛẽ dis⸗
“ ſtinctionẽ ÿ opa que ſunt alijs vti⸗
emoſina/tam ſpũalis q; coꝛpo⸗

tatem qui diriuãtur in alios/pꝛo diuerſi⸗

tate illos recipientiũ. Que vero ſintet qt
opera miſericoꝛdie.ſatis vulgatũ eſt. Attẽ

ditur hic obligatio.qua cõſtringit᷑ille cui
fit elemoſina.viciſſitudinẽ ſcilicʒ reddere

vt vel oꝛando vel ieiunãdo vel aliquod ta

lfaciendddho.—
Dꝛro ſi cõſideret᷑ atiſfactio que fit
poꝛatõnem / ſecluſo reſpectu ad cari

tatem / illa frequẽter habet fine foꝛti medi

tatõnevelvehemẽti/iunctã cum ea penitẽ

tiam/idcirco habecvim ſatiffactõis.tamẽ

differẽter / iuxta ſui continuatiõe; maioꝛẽ
que fit tripliciter. aut actualiter. autvirtu
aliter. aut ſolũ habitualr.Exemplũ damꝰ
in ſimili. quia nõ om̃ia poſſumꝰ ſub hac
bꝛeuitate / plena ratõne diſcutere. Ecce pe
grinatur aliqͥs ad ſanctũ Jacobũ.hicam
bulat nõnunq; ⁊ mouet᷑ cum actuali reco

g*.

gitatiõe ſua ſue ꝑegrinatõis. ambulat ali
quando ſed de ꝑegrinatiõe ſua nihil reco
gitat actu. continuat tamẽ motũ in virtu⸗
te deliberatõis pꝛime qua conſtituat pere
grinari. Ceterũ deſinit a motu quãdoq;

retinens actualẽvoluntatẽ ſue ꝑegrinatõ

nis quãdoq; ſicut in ſomno nihil actu cõ
ſiderat. In pꝛimo caſu eſt peregrinatiõis
continuatio/ duplici cõtinuitate actuali⸗
ter /nature ſcʒ et moꝛie. In ſecundo eſt cõ
tinuatio ꝑegrinatõnis nature ⁊ continui
tate moꝛis/licet nõ actualæer ſed virtuali
ter.quoniã invirtutevoluntatis pꝛie con
tinuat motũ.ſicut in motu lapidis pꝰela⸗
pfſum a manu pꝛoijciẽtis/videre eſt Jnvl

timo caſu reꝑitur diſcõtinuatõ naturalis

eo ꝙ motus ceſſat/remanet tamẽ cõtinua

tio moꝛis.quoniã non eſt appoſita volũ/⸗
tas oppoſita que nolit continuare pere⸗
grinatõnem / ſed in habitu ſemꝑ manet.

UVUngdecum illa dicãtur cõtinua em Areſ.
quoꝛũvltima ſunt vnũ/manet aſſidue cõ
tinuatio moꝛalis quantũcunq; fiat diſcõ

tinuatio in ipſo actu naturali/ dũ non in⸗
terrũpitur per oppoſitã intentõnem pꝛi⸗
me⁊ pꝛicipali intentõi/ licet ipſa necactu

aliter in animo peregrinantis remaneat.
CLConcludimꝰex his veriſſimũ ſentẽtie do

mini?⁊ ſaluatoꝛis intellectũ.Opoꝛtet ſem

per oꝛare? nõ deficere. Nunq; enĩ deficit
oꝛatio que cepta eſt fieri p actualem atten

tionẽ quin cõtinuet᷑ ineſſe moꝛis ſiue gra

tie dum nõ interponit᷑ ſicut nec interpo⸗
ni debet / diſcõtinuitas o poſite intentõ⸗
nis vel culpe moꝛtalis. Sic intelligitur

pꝛeterea illud apoſtoli. Omnia in gloꝛiã

dei facite. Actu videlicet aut habitu. Sic
rurſus illud magiſtrale. Qui bene viuit

ſemꝑ oꝛat Hoceſt qui nõ apponit in oꝛa
tione ſua peccatũ moꝛtale.illa ſemꝑ eſt cõ
tinua/vel actu vel habituvel virtute.
Jloq mur pꝛoinde de opibus pꝛiui
legiatis/ĩtelligerefacileeſt ex docto⸗

r traditõibo qᷓntũvel quẽadmodũ illa de

ſe valeãt ad ſatiffactõeʒ Credendũ eſt pla

neꝙ euchariſtie ſacrm cõtinet in ſe pleni
tudinẽ oĩs grẽ ⁊ meriti ſpũalis/nihilomi

nus q̊ ad ſatiſfactõez p reatibo culpaꝝ / cõ
ſtituit hoc ſacramẽetũ deus in nüero pon

dere et menſura.ita vt ſit valoꝛis finiti.fi

nitum vero in plures ptes diuiſum reſul
tat min? pꝛo multis q; ſi cõferret in vnum

exemplũ iam datũ eſt.
Ee S

Ic de indulgentijs put ſunt ſatiſfa
coꝛie. Sic de alijs iudicandũ cenſe
mus ſemꝑ pꝛeſuppoſita circunſtãtiarum
aliarũ pankate⸗ ie in ſacramento peni⸗
tentie/ dat᷑ gratia.et diminuit᷑.vel omnis
tollitur penai/virtute ſacerdotalis abſolu
tionis /ſi nõ affuerit obexvel fictio. Inſu
per tradit ſanctꝰ thomas ꝙ eſt efficax. ita

ſacramentũ penitẽtie in ficte accedẽte/qp
recedente fictõe abſolutio ſacramentalis

ſoꝛtit᷑ effectũ ſuũ.ita vt nõ opoꝛteat iterũ
peccata confeſſa iterare vel repetere. ꝓpoꝛ
tionabiliter ad dicta doctoꝛũ de illo qͥ ba⸗
ptiſatur dũ manet in actuali volũtate pec
candi.qua ceſſante/recipit baptiſmꝰ effe⸗
ctum. Hec opinio ⁊ ſunõ tenet᷑ cõmunit᷑
a doctoꝛibꝰ⁊ eget reſolutiõe maioꝛufauet
nihilominꝰ plurimũ fragilitati noſtreet
diuine pietati/eo ꝙ vix ſine fictõnis alicu
ius admixtõne/confitemur.
Uiſquis tu tande es/oꝛdinatus ad

eris / poteris in ipſa meditatõe tua diſcu
tere que dicta ſunt/vt ab obligatõne tua.
te apud deũz homines diſſoluas Nihilo

minꝰ? ſi quid in me conſilij eſt/noli nimin/

ſcrupuloſus eſſe circa tue oꝛatõnis nume
rũ pondus vel menſurã. Committe totũ
iſtud deo:qui tribus digitis potẽtie ſapi⸗
entie ⁊ clemẽtie appendit molẽ terre.qͥ nu

merat miłtitudinẽ ſtellarũ⁊ om̃ibꝰeis no
1 grboor gu numerũ ſcit arene maris

Occ ipſi tota ſpei fiducia Debitoꝛ ſum
at noſter ſupꝛa q; poſſit exiguitas mea
oluere. Debitoꝛ quia me creaſti Debitoꝛ
qꝛ immemoꝛ tui.vicijs me ſoꝛdidãs ↄtra
tua pꝛecepta⁊ tamẽ mihi parcens peccan
tem nõ damnaſti Debitoꝛ iteꝝ pꝛoximis
quia de laboꝛe manuũ ſuaꝝde ſudoꝛevul
tus ſui comedo panẽ in abuũdantia Debi
toꝛ carni mee ſanguini Debitoꝛ oꝛãtib⸗
ꝓ me.Debitoꝛ lap g me.Et ita de reliqͥs
abſq; numero.Tot igit᷑ pꝛeſſus exactoꝛi
bus quid agam.quo mevertã.domĩevim
patioꝛ rũde pꝛo me. Sʒ qͥd reſpondebis
mihi/recte pꝛoꝛſus ſi diuidas vnicuiq; il
lud quãtulũcunq; ſuffragioꝛũ.qð offerre
pauꝑcula mea pᷣt.que quãta ſit ſolꝰvides
Nolo calculũ ponere cũ ſingulis pximis
⁊ benefactoꝛiba meis Tu pꝛo parte tua re

cipias miſſam iſtã/tu oꝛatiõem tu bonuʒ
opus alterũ.Lu ſapientiſſime meritoꝛũ:

⁊ ſuffragioꝛũ ponderatoꝛ deus/diſtribue

9

oꝛandũ/ nedũ pꝛo te ſed etiã pꝛo ce⸗

ſingulis pꝛout vnicuiq; opᷣus eſt advtili

tatẽ ſuam ⁊ liberatõem meã.Exemplũ in
ciuiliba applico mihi. Debitoꝛ itaq; non
habẽs vnde ſoluat creditoꝛib ſuis.ſolet
vel cogit᷑ cedere om̃ibus bonis ſuis/tam
habitis q; habituris / retenta neceſſitate
victꝰ ſui/pꝛout oꝛdinauerit iudex ſiue ad
uocatus ſuus. Ita de ſpũalibus cedo co⸗
ram te dũe et pie deus ¶ Sed ad alios re
deo.¶egimꝰ in vitaſpatrũ ꝙ matrona q̃⸗
dam romana nomĩe Melania/ viſliians

heremitas in egipto / obtulitvni trecẽtos
ſolidos diſtribuendos in elemoſinas fra⸗

truũ. Sed iulle nec oculos quidẽ extulit ad

eam. ſed ſacculũ iuſſit nutu ſuo reponi iu

xta ſe.Quod mulier attẽdens/indigne fe
rebat.qꝛ illaudata remanerʒ ait. Par aſpi
ce.naʒ trecenti ſunt ſolidi. Recte inqͥt ille
hec inſinuares o mulier /ſi id vel mipivel
hominib tribueres Cum vero tu deo tra
dis hãc oblationẽ.ſuperfluũ eſt qrere nüe
rationẽ.quoniã ipſi q numerat multitu⸗
dinẽ ſtellaꝝ ⁊ ei ſapientie nõ eſt numerꝰ.
Ominib ſpũalibovt talia intelligãt
poſſunt facilius inculcari/ ſed aĩali/
bus qui nõ ſapiũt ea que ſunt dei / niſi ꝑ
comꝑatõem ad ſua carnalia/ maioꝛ hic la
boꝛ eſt. Ponamꝰ?tamẽ pꝛo vtriſq; pꝛo car
nalibus⁊ ſpũalibꝰ.pauculas ↄſideratöões
XZdicamꝰ pꝛo pꝛia.O gloꝛie celeſt
pꝛemiũ eẽntiale ſicut excedit in valo
reliberatõeʒ qᷓntãalibet tꝑalis pene.ſic me
ritũ talis pꝛemij/liberationẽ quantãlibet

excedit hmõi pene ( Hoc dicit᷑ aduerſus

carnales qui nihilvidẽturin ſuis donatõ
nibus ſeu petitionibo aliud magis atten⸗
dere/q; modũ recompẽſatõnis ſatiſfacto
rie. Alioquin non ita vellent (vt ſic dica⸗
mus)ipſi mercari.de numero ſcilʒ miſſa⸗

rum a quocũq; dicãtur. de numero pſal/

moꝛũ et ſimiliũ.Quoniã poteſt aliunde
fieri/vt ꝑ modum meritoꝛie actõisvel eti
am liberalis impetratõnis per homines
viuentes in fide ſpe et caritate.amplius ⁊
longe dignioꝛ poteſt remuneratio cõqui
ri/ nedum pꝛo gloꝛie celeſtis adeptione/

ſed etiã pꝛo penarũ quibus obnoxij ſunt

liberatione.Etenim quis neſciat ſanctos
et ſanctas quoꝛum ſtatui repugnat actio
ſatiſfactoꝛia/plus ſepe nobis peccatoꝛi⸗

bus impetrare devenia.plus de indulgẽ⸗

tia a pena et a culpa/quam faciat noſtra
viatoꝛum quantalibet afflictio. Hoc in

„

ie cde⸗
iwdo
me ſine
umälbet
kadnerſns
Gsdonni
ugsenen
isſinſtien
tſci
Chala
umovgl
tiüne
Ci
cdowune
tungiust
runo il
dehtont
ſbroiin
Ainnan

ain in
o NN

Et eius valoꝛe

parabola vinee notanitxp̃s qui veniẽtes
vltimo cũ ſine ſpe mercedis illð agebant/
remunerauit vt pꝛimos diurno ↄductos

Ddamus ꝓ altera cõſideratiõe ꝙ ꝑi
culoſum eſt/⁊ ſtultũ/ꝛ de ſymoniaca
pꝛauitatevehemẽter ſuſpectũ.tam in dan
tibus q; in recipiẽtibus/ coartare/limita

re ſuas oꝛatões aut ſuffragia/ad aliaʒ vel

ad illam dũtaxat ꝑſonam / dum dat aliqð
emolimentũ temꝑale.aut ſic dicẽdovł in⸗
tendẽdo/ꝙ huius miſſe ſuffragiũ vel hec
oꝛatio vel aliud /valeat ſolũ tali Iſtud pla
ne licitũ nõ eſt neq; poteſt fieri neq; debet
quoniãvere enũciauitqͥ dixit. Particeps
ego ſum omniũ timentiũ te ⁊ cuſtodienti
um mandata tua. ¶ Inſuꝑ adijcimꝰcon
ſideratiõi noſtre.ꝙ ꝑiculoſum ⁊ ſtultũ eſt
homi ſemet ad ſuffragia alijs ferẽda obli⸗
gari / reciꝑe temꝑalia pꝛo ſe/ vltra ſuſtenta
tõem boneſtã ſui ſtatus pꝛout ſapiens iu
dicabit Itaq; ſicut opus ſatiſfactoꝛiũ nõ
valet tantũ ꝓ multis ſicut ꝓvnovel paucꝭ

ſit nõ poteſt talis eque ſatiffacere ꝑ deletõ
ne reatus plurimoꝝ/quẽadmodũ deleret
reatũ pꝛopꝛiũ vel paucoꝛũ. Hinceſt ꝙ nõ

abſoluit᷑ dicendo miſſam vnã dum ſe ad

plures⁊ pꝛo plurib obligauit.Niſi foꝛte

talis interceſſerit obligatio:que diſcretõi
⁊ bone fidei dicẽtis cõmiſſas ſit/ iuxta ne
ceſſitatis ant pie vtilitatis qualitatẽ. At⸗
tẽdẽdo ꝙ obligatꝰad duas miſſas modo
ꝛedicto/pᷣt per alia ſuffragia facere cõpẽ
ſatõnem pꝛo ſe ⁊ ſuis.ita tamẽ ꝙ bona fi⸗
des ſemꝑ aſſit.Et eſt bona fides ſᷣm Tul
liumvnũ agere⁊ nõ fingere aliud Viel foꝛ
te illð melius diceret᷑ bona fide.aliquẽ qͥd

gagere/ dum facit illud qð ſibi rectevellet fi

eri.aut qð alius pꝛo quo fit / deberet recte
ſibi fieri velle. Si cõmendantis ſic legan

tis intẽtio ſeruãda eſt.fiat tamen etiã ho

vtiliter ſuꝑioꝛis pꝛudẽtioꝛisq; ↄſilio vel
gſſeniK
Ddeq oꝛatões ꝑ eccleſiã aut ſuꝑio⸗
es impoſite. ſicut ſunt hoꝛe canoni

ce.ſicut eſt penitẽtia impoſita.ſicut ſunt

ſuffragia pꝛo qbus dant᷑indulgentie:plꝰ
(ceteris parib)pꝛoficiũt q; peculiares in
ſtitutões. Debẽt autẽ indulgẽtie dari diſ⸗
crete pꝛo pia vtilitate ad eccleſie edificatõ
nem. ac recipi cũ vera penitentia.pꝛeuia
ura cõfeſſione ſicut placet ali bus.aut

ſaltẽ habita in ꝓpoſito.alioquin credens

7

aliter dare vel recipe decipit

hil poſt caritatẽ ita ꝓficere videt᷑ in oꝛatõ

ne quantũ oꝛãtis humilitas que nõ in iu
ſtificatõnibo ſuis ꝓſternit ſe an deũ.q;;uis
intẽdere iuſtificat iõi ſue nõ omittat.non
tamẽ in ea ſed in liberalitate dei reponat
ſpem ſuã Hec autẽ hũilitas haberi putat
ab aliqͥ bus tota facilitate.qꝛ ſicxerbo:vel
oꝛatiõe pꝛofitẽtur eſſe faciendũ ſub potẽ⸗
ti manu dei.ſed eã in affectu trahere ſum
me difficultatis ⁊ ſoliꝰdiuini muneris ex
periunt᷑.qui ſuꝑbã ⁊ ſtultã hũani coꝛdis
pꝛeſumptõeʒ ſatagũt euĩcere. O quotiẽs
pꝛeſſa.quotiẽs obꝛuta bece ſancte deuo/
tõis/reſurgit ocius peſtis hec ſupbie. Ne
q; tamẽ efficaciꝰad noꝛmã humilitatis le
gitimã venit/q; ſi accedit hõ ad coꝛ altũ et
exaltet᷑ deus in cõſideratõe iudicioꝝ ſuo⸗
rũ recogitãdo q;terribilis eſt in cõſilijs ſu
per filios hominũ.qui cuiꝰvult miſeret᷑ ⁊ꝛ
quẽ vult indurat.apud quẽ nemo ſcit an
odio vel amoꝛe dignꝰſit. Attede tu qͥ ſuꝑ
bis.qm̃ ex tua conditõne totalr infectꝰes
filiꝰire ⁊ maſſa peccati.Vtrũ vero te tuus
creatoꝛ⁊ iudexrelinquat vas in ↄtumeliiõ
qð pᷣt ex iuſticia.vel an efficiat vas in bo
noꝛem pꝛo ſola mia/tu pꝛoꝛſus ignoꝛas.

8

NVe aũt tibi ſi te non purificauerit vſq; in

finẽ.ſi ꝑ iuſticiã ſemota mia teipᷣm diiudi
cet.etia ſi quid gratie habes velvirtutꝭ qð
ꝓfecto nõ a te ſed ab ipſo ſuſcepiſti. Noli
igit᷑ gloꝛiari noli ſuꝑ alios extolli.q̃ſi tu
hec nõ acceperis.q̃ſi pꝛeterea nõ inde gra

nioꝛi ſupplicio digne flagellandꝰſis.ſi in

grat?.ſi aliox contẽptoꝛ extiteris.
Egd redeamad oꝛõeʒ. Refert ſeneca
gẽ antigonũ rũdiſſe cuidã infime foꝛtu
ne hoĩm dum peteret ab eo obulũ. Non
decet inqͥt regem dare munꝰ tam exiguũ.
Petiuit ciuitatẽ.rũdit ipᷣm nõ eſſe tanto
munere ditandũ cũ tñ poſſetvt rex dare ci
uitatẽ.⁊ ille vt pauꝑ obulũ recixe ¶ Ten
dit hec narratio:vt in om̃i petitõne ſimꝰ

memoꝛes indignitatis noſtreaudeamus

tamẽ petere mãna nõ ꝓ recipiẽtis ſʒ ꝓꝑ do⸗
nãtis dei ſumma libalitate. Huic innitat
opoꝛtʒ /tota fideꝛ fixa ſpe cardo deſiderio
rum petitionũq; nrãꝝ.qꝛ verbum dei eſt.
miſereboꝛ cui miſereboꝛ. Pꝛopter qð foꝛ
maʒ nobis oꝛandi dedit. Dimitte nobis
debita noſtra ſicut ⁊ nos di.de.noſtrꝭ. Di
mittimꝰet nos debentib noſtris. ſicut di
mitti nobis volumꝰ? optamꝰ Nolumãt

ſirecte volumus ita nobis debita dimitti

pꝛimo vt nõ damnemur.dehinc vt puni⸗
tionẽ euadamꝰ.aut q; illã tpatam patien⸗

tiaq; conditã habeamꝰad coꝛrectõemnõ

ad deterioꝛatõem noſtrã Velis ita de qli⸗
bet pꝛoximo tuo.alioqͥn time qð dicitur.
Et oꝛatio eius fiat in peccatum.Et illud
Serue neq; nõne opoꝛtuit et te miſereri

cõſerui tui. Facile eni dimittit oĩa qui ſe

moꝛtis eterne debitoꝛẽ eſſevel ſcit aut foꝛ

midat ¶ Leterũ plus in alienis qᷓ; tuis

oꝛatiõib fiduciã habe.caritatẽ habe.⁊ di

ces ex ſententia. Particeps ego ſum oĩm

timentiũ te ⁊ cuſtodientiũ madata tua ſi
ue in celis ſiue in terra ſunt Cõſtituas an

faciẽ conſideratõis tue dũ licet dũ tꝑs eſt
miſerendi.dũ nõ declinauit de in ira a te
ſeruo ſuo.quoniã totus deſiderabilis.to⸗
tus amabilis eſt.nullo ad pꝛemiũ. nullo
ad ſuppliciũ habito reſpectu.qui carnalẽ
quiad ſe refle ſapit amoꝛc᷑.dicito cum
ob.tigni meocxiderit tame in ipſo
onſpectui. ſic diliges deũꝛ teipᷣm pꝛo

nos
h Ec interim habui que de oꝛatõis va
3 expediæti eſt coꝛde puro ſimpliciq;
fequẽtare iugiter/abſq; vlla(vt expꝛeſſuʒ
eſt)intermiſſiõe/q; curioſa ſcrupuloſitate
velle digitis (vt dicit appendere eã quã
fructu carẽs. Inuenit in ea pcipue. ne in
tantis obligatiõibaoꝛationũ pꝛo alienis
ſubſequat᷑.neq; tanq; ꝓ pꝛecio qð eſt ſacri
legiũ ſymonie.neq; tanq; ꝓ ſuſtentatõne
turpẽ queſtũ quis notare᷑ ¶ Sit pietas

oꝛẽ ſub aſpectu multiplici diſſererẽ
uis⁊ hec doctrinalis inqͥ ſitio/nõ ſit oino
ſe quis inuoluat.vt inde tꝑale ſubſidium
ſua plus debito qð ad auariciꝗ ꝑertinet.⁊
aliene miſerie. ſit ipſa caritas.ſit deuotio.

ſit amicicie grata viciſſitudo.ſit zʒelus aĩa
rum. ſit eterne viteretributio.ſit allocutõ
nis diuine dulcedo.dignitasq;/ pꝛecipu⸗

Tertia pars.
v—niuerſales in moꝛaliba (dicente

erudiũt.queadmodũ videre eſt in pᷣceptꝭ
medicine. Neq; tamen opoꝛtet tentare de
ſingulis particularib qm infinita ſunt.⁊

cioſos? malos

Ariſto. teſte ecpientia) minus pſunt aut

ideo nec diſſerere neceleſ Sʒ in pꝛimis

ſicut directio coꝛdis tendit ⁊ terminat᷑ in
deum. ſic ⁊ ab eodẽ habet oꝛtũ Audi Jere

miã.Scio dñe quia nõ eſt hoĩs via eius /

necviri eſt vt ambulet⁊ dirigat greſſus ſu
os.Hinc vnus ſanctoꝝ. Pete(inqͥt a deo

ſiliñ ſuũ inſtruens) vt vias tuas dirigat.

NHec igit᷑ petitio qm̃ ſimur dinigihʒ a deo

oꝛabat ꝓpha. Dirigat᷑ dñe oꝛatio mea ſiẽ

incẽſum in cõſpectu tuo. Quã directiõis

neceſſitatẽ attendes ꝓpheta tribuit illam
deo dicens. õſiteboꝛ tibi dñe in directõ

ne coꝛdis ¶ Eſt igit᷑ ſcitu dignũ /que ſit il
laoꝛatõis ſicut incẽſum /directio. Etvide
tur ꝙſit intẽtio coꝛdis in deũ vel erga de⸗
um.que intẽtio dum manet⁊ recta⁊ imꝑ⸗

turbata ſicut virgula fumi incẽſi ſunſum

tendẽtis/ tũceſt oꝛatio recta.dum vero 1

irruentiũ fantaſiarũ: cogitationũ ventꝰ⸗
per obſcura ⁊ depꝛeſſa deſiderioꝛũ ſenſua

lium nubila/agitat᷑ rumpit᷑ diſſipatur /vt
cadat a rectitudine neceſſe eſt. Nihilomi⸗
nus interruptio talis nõ ſemꝑ eſt vicioſa
vel curſus penitus in deũ oꝛatõnis impe
ditia. Vnde poteſt ſub diſtinctõe fieri ſer
mo de intentõne que reqͥritur ⁊ ſufficit in
oꝛatõne.Vel ſub alio foꝛte nomie cõmu⸗
nioꝛi de attentõne vocalis videlicet oꝛa⸗

tionis.vt in pꝛolatõne hymnoꝛũ cantico
rũ⁊ hoꝛarũ canonicarũ. Hec enĩ queſtio
Diuturnũ cedit in vſun.
St itaq; multiplex attẽtio ſiue intẽ
A tionis coꝛdialis directio.vna actua⸗

lis.alia habitualis.alia quaſi media ſcili⸗

cet virtualis.¶ Rurſus harũ quelibʒ di⸗

uidit᷑.quoniã alia fert᷑ in ſolas voces⁊ ver
ba. Alia in verboꝛũ ſignificatõnes. Alia
necverboꝛũ foꝛmas nec ſignificatõnes at
tendit.ſʒ in affect aliquos circa celeſtia et
diuina trãſit.⁊ bogſiue in bonosvel i vi⸗
icit᷑ iuxta hoc pꝛĩo.qꝙ;
attentio actualis ad verboꝛũ ſignificatõ⸗
nes/non requirit᷑ ad oꝛatõis directiõem.
Perſpicuũ fit hoc in laicis dicentibusvł
audietibus ea quoꝛũ ſignificatões peni⸗
tus ignoꝛãt.vt ſunt ſeptẽ pſalmi ⁊ miſſa
Dicit᷑ conſeᷓnter ꝙ actualis attentio
circavoces oꝛatõis ⁊verba.nõ ſemꝑ reqͥri
tur ad oꝛõnis directõnem debitã / aut ad
ſufficientẽ cõtinuatõeʒ.alioqͥn nulla eſſet
in via aut vix eſſet oꝛatõ nõ diſcõtinuata.
Exemplũ legimus de quodã.qͥ volẽs ru⸗
ſticũ ↄuincere de coꝛdis ĩſtabilitate dũ fit

.

bnii
munli
otie
ogtioh
nertic ſn
inbunch⸗
gargvens

ſnocſtA
cötinucto

nſui
oo gn
AAlteft
Dlcheneu
nonuunet
u

Sh
0

Ganurs

icias
1 ganan
(eſe

ole

.
ſau
Ihenep

/
7 4

rano
iin⸗
laan
ſgli u
Clektuut
Wanie
Ucnin
nure
nmi
Ppinit
rois
nideb
um/
diſcoti
he

Cnnni
ſneſene⸗
nauurdin
Viruals
lranſein
tioel
reenäyt
tenterc

heduma

momnen

ſginey

inu
tonn⸗

nnc
nekio

ineind
aactun
giaſcli⸗
naibzdi
st
nes Au
Cöneser
Nalletua
omnlini
Cog
gfard⸗
rechoen⸗
Otbrs
töcs pen
mini
lis anenn
ſnonn
Hii aun
nnuc
cöcnuns

rlinn
iumi

tra.pꝛout ſtatim deducet᷑.

Et eius valoe

oꝛatio. nã ille deuotũ ſe ſimulabat? atten
tum pollicit'eſt ſe daturũ ſibi aſinũ ſi poſ

ſet oꝛatiõem dñicam nihil aliud actuali
cogitãs ꝑficere. Qui mox vt ad oꝛõem di/
uertit / ſecur de aſini lucro / cepit diſtrahi

in hanc cogitatõnem ſi ſellã habitur erat

cum aſino. Qui tandẽ ad ſe rediẽs ⁊ ſe re⸗

darguens / inſtabilitatẽ ſui coꝛdis confeſ
ſus eſt. Exemplũ aliud eſt de ꝑegrinatõis

cötinuatone.que nõ reàrit aſſiduã paſſu

um ſuoꝛũ dinumeratõnem neq; terminũ
quo ꝑueniendũ eſt actualẽ recogitatõem
Addit᷑ꝙ ſtat oꝛatõem ſicut⁊ ꝑegrinatõeʒ
diſcõtinuari quo ad eẽ naturale que cõti⸗
nua tamẽ erit in ſuo moꝛali eẽ.ſicut ⁊ ecõ

—

Ehabituali attentõe ampliꝰ loqua⸗

mur illavidelzʒ nõ ſemꝑ ſufficit ad

cõtinuatõem oꝛatõis cõſeruandã. Stat

eni aliquẽ eſſe / q iam mlto tempe poſuit

actualr/⁊ babitualr retinet in animo. di⸗
cere ſeptẽ pſalmos integralit ⁊ attẽte.qui
vel nõ dicet illos vel interruptiſſime dicz.
tali interruptõe que ↄꝛ iat᷑ moꝛali oꝛatõis
vnitati ¶ Habet itaq; quelibet actio mo⸗/

ralis/ſuã⁊ continuatõʒ moꝛalẽ.quare cir

cunſtantie ad bonitatẽ moꝝ reòſite ſunt

appoſite ⁊ retẽte in hmõi actiõe.Dũ autẽ
apponit᷑ circũſtantia mala. moꝛibo cõtra⸗
ria. quãuis maneat eadẽ actio in eſſe ſuo

naturali ſicut eſt idẽ motꝰ in ꝑegrinando
variat᷑ tamẽ in eſſe moꝛali.vt ſiqs motuʒ
pegrinatõis cõtinuet ꝓpier auariciã et ra⸗
pinã aut libidinis expletõem Si vero in
oꝛõis voce/apponit circũſtantiã attentio

ni debite cõtrariã⁊ incõpoſſibilẽ ſcienter

cum ꝓpoſito ⁊ aſſenſu deliberato. tunc eſt
diſcõtinuatio moꝛalis.ſecus ſi neſciẽter ⁊
inaduertẽter hoc fuerit factũ iudicabitur
Reterea dicimꝰ / ꝙ virtualis attẽtio
Alſeu coꝛdis directio nõ interrupta de
liberateg actualẽ attentõem ſibi moꝛalit
Ncontraria/ ſufficit vt oꝛatio dicat᷑ cõtinua

in eſſe moꝛalivel moꝛaliter.⁊ ſi nõ ſemper

naturalitervel in eſſe naturali.Eſt autem

virtualis attentio quã genuit actualis.qᷓ

tranſeũte/ remanet eius virtꝰ in coꝛdeoꝛã/⸗
tis.que ſcʒvirtus.oꝛõem ſufficit cõtinua⸗
re etiãvbi coꝛ euagat᷑actualiter ⁊ inadner
tenter circa cetera multa. Experimur hec
nedum quotidie ſed in omni fere hoꝛavel
momento.Exemplũ naturale eſt in iactu
ſagitte que mouet᷑ poſt quietẽ ſagittantis

iter oꝛatõneʒ quã tenet᷑ exoluere(quia de
volũtarijs non opoꝛtet repetitionẽ fieri)
ſi ꝑcipit oꝛans ꝙ euagat᷑/ nec attendit ad

nia quis euaſeru:⸗

cent hoc cithariſte ſcriptoꝛes.et mechani
cigli fereomaaeas.
Licimus conſequẽter doctrinã vti
lem ex pᷣmiſſis. Quiſquis oꝛat voca

verba vel ad ſententia / ſi facit hoc ex inad
uertentia ⁊ diſplicet ſibi dum aduertit.ne

quaq; dicẽdꝰ eſt interrũpere oꝛationẽ nec
dd iterationẽ obligat᷑.immo ſtaret reitera

tionẽ talem frequẽter fieri nedũ ſuꝑnacu

am ſed ⁊ nociuã.pcipue ſi in conuẽtibus

laboꝛat.vbi ſocietatẽ quibaeſſet offendi/⸗
culoſum iuuare tenet. Cleq; debet faci
les ſuꝑ huiuſmõi inaduertẽtia ⁊ oblinio

nelſcrupulos ſibi foꝛmare. alioqn nunq;
poteſt coꝛ ſuũ quietare.quia nitit᷑ ad ipoſ
ſibile ſibi ꝑ naturãvel ↄplexionẽ. vel con
ſuetudinevel fantaſie turbationẽ.que nũ
qᷓᷓ poteſt(ſicut tradũt medici) quieſcere. ſi
cut nec aervel mare dum agitatur aſſidui

tateventoꝛũ requieſcũt Addunt aliquira
tionẽ dicentes. Simile eſt in natura.que

mas naturales in materia.ſic eadeʒ a cele

ſtibus influentijs ⁊ intelligẽtias/nouas

iugiter foꝛmas intentõnales agitat ac re/⸗

nouat in oꝛganis ſenſuum interioꝛũ.que

ſunt ſenſus cõmunis fantaſia⁊ eſtimati
ua.que in ſpeculi ſimilitudinẽ recipiũt ir

radiatõnes coꝛpoꝛũ ſupioꝛumet (vt vo⸗/
lunt aliqui) intelligẽtiarũ. Attamen quã
tum et quouſq; dictũ hoc veritatem habe

* „7 9 „

at, maioꝛẽ requirit inueſtigationẽ. Qua⸗

cunq;autẽ excauſa pꝛoueniat:nos experi
mento cõtinuo cernimus? ſentimꝰ.hanc
euagatõnis neceſſitatẽ.quã ſi toleramus
inuiti/nec ſentiẽdo conſentimꝰ. ſecuri ſu
mus a peccato moꝛtali.venialia vero om

Jautem deliberato coͤſenſit u rum
pimus attentonem actualem in
oꝛatione. ſcilicet eam ſuſpenden⸗

do/quouſq; ceſſauerit actualis euagatio
yel attentio circa alia quod fieri ſepe pꝛo
geſt et ſalubꝛiter conſulitur.pꝛeſerti dum
homo oꝛat ſolus. vel cum illo qui eius
moꝛam ſeu diſcontinuatoem tolerare pa
ratus eſt. Exemplum.dum ſentit aliauis

G
7

et nauis ceſſantiba nantis. Immo ſic ha⸗
bet om̃is ars perſecte habituata/ꝙ freqn
ter in actione ſua nequaq; deliberat. Do

ſicut nouas ſemper depꝛoperat edere ſoꝛ/

ℳℛ9

Heoꝛatione

in oꝛando.vehementẽ tractũ cogitatiõis ¶ MHihilominus attẽdendum videturin hm
boneꝛ honeſte ſicut pꝛedicatõis faciende caſibus nõnullis.qꝙ nõ opoꝛtet oꝛantem Cumon
aut dum exteriꝰ inquirit᷑ ab altero aliqdue ſempꝑ conari tota ſolicitudine ↄtinere co oneme
ſupꝑ reſponſiõe ſibi facienda/ſiue dum rei ſuum infra verba ⁊ ſenſum vocalis oꝛatõ unn
domelſtice veloff ciopꝛopꝛijſo imincov: nis.quin tolerani poſſit euagatio quedã. Vyuii
getvel trahit cõmoditas vt eidẽ pꝛotinus ſeu potiꝰcoꝛdis laxatio.ſine foꝛti conatu iliod
intendat᷑. Poteſt oꝛãs in his ⁊ ſimilib ca repꝛeſſionis cogitatõnũ.nũc hac nunc il AVrUrn
ſibus vel cauſis.oꝛõem verbalẽ intermit / lac fluctuantiũ.Et hocvel pꝛopter laſſitu Bixoo
tere. aliqñ diutius.aliqũ bꝛeuius.⁊ redine dinem nature.⁊ cerebꝛi quãdam turbatõ umo
poſtmodũ ad cõtinuatiõeʒ.abſq; vlla pꝛe nem.vel pꝛopter curſum velocem oꝛatõ⸗ 7
cedentiũ iteratõe verboꝝ.quia ſtãte inter nis.vel quia de ſenſuverboꝛũ illoꝛũ foꝛte unluck
ruptione actus naturalis. moꝛalis conti difficilium. apð pitiſſimos theologos ni (Gle
nuatio certa manet.neq; fructũ oꝛatõnis bil intelligiturvel minus q; continent nigne
pꝛoꝛſus aufertvel meritũ. Korro ſi qss dunt qui ꝑpambulando fiũt minꝰgra A
oꝛatõem agere debeat in cõi ſicut in eccleꝭ uativel deſides in oꝛatõne regulariꝰtamẽ B cnt
ſia fit.nõ ſuppetit talis interruptõis actu obtiĩeri ⁊ cõtineri poteſt ſtabilitas coꝛdis (⸗
alis libertas. quoniã nõ ita redire põt ad in oꝛatõis attentone. ſtando vel ſedendo. 00
paſſum quèe deſeruit reſumẽdũ. Sufficit vel aliter honeſte quieſcendo q; coꝛpus 2”
tamẽ in caſibus multis bona quedã:z pia agitano. 2ð
cauſa.que nõ iterãda eſſe que fuerũt omiſ — B Nep ſt A 9
ſa ſatis excuſat Vt ſivnũ qaut duos vłtres — Bpere 1 Dic Q6
verſus alicui pſalmi dimiſerit. ſi reſume, — rede attentione que fit in affectu e
re volueritvndecũq; turbabit᷑ in alijs cõ, ad deumvel ad ſpũalia aliqua.qualia nõ ſ
tinuãdis. Et ideo eſt cõſultius.cũ quadãa ſignificant verba oꝛatõis que pꝛoferũtur O
coꝛdis penitẽtia vlteriꝰpꝛogredi. Por Ingerit quippeſcrupulũ apud nõnul ũ
ſpecialiter obſeruandũ videret᷑ apud reliꝭ los dictu Bernar.ſuꝑ cantica. vbi phibe⸗ M
gioſos ꝙ ſuꝑioꝛes eoꝛũ.talem eis indul? re videtur.attẽtionem quãlibet ad alia qᷓ; chh
gentiã concederẽt.immo ſuaderẽt.ne ite,⸗ ad oꝛatõnis ſignificata ⁊ verba. etiã ſi ſa⸗ nſtia
lutaria videant᷑.ſicut exemplũ dat de reco M

ratõem facerẽt talem.que cõem oꝛatiõem
magis turbaret q; ſua reſumptio ſolicita

gitatõne ſermonũ ſuoꝛũ.Et addit ꝙ mo⸗

⁊ anxia ꝓficeret.qua data indulgẽtia.nul nachꝰ. debitoꝛ eſt omniũ verboꝝ oꝛõis q̃ᷓ
la fit traigreſſio.¶ Addito ꝙ nò opoꝛtet dicunkt vel cantãtur ſiue a ſua ſiue ab alte⸗
in ſoꝛo penitetiali dare foꝛmalẽe illius qd ra parte Aident᷑ hoc alij dicere ſub alijs
omiſſum eſt repetitõem. vt pꝛimã pꝛo pꝛi verbis volentes ꝙ actualis attentio. coar
ma.tertiã pꝛo tertia⁊c.ſed ſufficit ꝙ alidd teetur infra terminos ⁊ limites oꝛatiõis q̃ gni
equalens iniungat᷑ ¶ Addito pꝛetereag dicitur. vt ſi dicat Beatus vir qui nõ abijt Nli
nõ leuiter debet oꝛas foꝛmare ſibi ſcrupu in conſulio impioꝛũ.hoc ⁊ nõ aliud cogi⸗ foſ
los ſuꝑ obliuione illoꝛũ qne ptulit autp tetur ( Et quãuis multa ſint in pſalmia to
* ferre debuit.qm̃ memoꝛia ⁊ reminiſcẽtia que nullãvident᷑ habere ↄnexionẽ aut aaa untl
noõ cadũt niſi ſuꝑ illa queꝑ refſlexionẽ ſu, Apꝛiatiõem ad oꝛatõis materiã nihilomi ce
per actus noſtros vel cogitatões conſide nus oſtẽdit Hugo de ſanc. Victo. in tra W
rauim ꝰqles reflexiões nõ fiũt ↄtinue.nec ctatulo ſuo de oꝛõe cõpendioſiſſime? ſen A
vt fiat neceſſe Sufficit igitad qͥetatiõeʒ tẽtioſiſſime compoſito modos/qbus oĩa a
ſibi vnicuiq; faciẽdã/ꝓbabilis ↄiectura. trahant᷑ad oꝛõis foꝛmã⁊: modũ.ſʒ nõ om fuü
Rationẽ deniq; ſi quis illã dumta⸗ ni eſt doctxii ã hanc ꝓmpte in pꝛacticã hahin
xat que ſub pcepto cadit.ſcienter in? deducere ¶ Veꝝ hoinqͥſitõis determiatõ lreſ
upit. per actualẽ attentõem ad alia. et difficultatẽ habet plimã pꝛopt᷑ diuerſos hooeſ
euagatõem oꝛatõnis attentõni contrari? oꝛantiũ moꝛes. Et ne quilibet vſurpare ved
am ſciẽter ⁊ cum ꝓpoſito. Sic ꝙ aduerte, ſibi vellet p regula generali.illud qpvari⸗ ö
rit huiuſmõi diſtractõem ⁊ eam nõ curat os habet exitꝰ duz aliqᷣ faciũt ⁊ facere poſ inn
repellere.ſed vult pꝛogredi in oꝛatõne.ta⸗ ſunt meritoꝛie.id qð apud alios in deme keitme
lis vel peccat.vel reſumere debet illud qð rritũ caderet ſiue in derrimentũ. luoob
in tali voluntaria diſtractõne pꝛolatũ eſt v / Hde pꝛio diciꝰ coꝛ aſſuetũ ⁊ affeff Gltpre

mipbibe
Nnac
da üͤſid

üdederecd

ddgo⸗
tborodi
aſturidain
dcgeſubetg
8Aentoer
incsoratit
Stgoinöt
aNötiude
nſnringlin
unmnii

Wminttooi

6Ce.Nt
Weſſineſe
Nesedrol
otüßron

per cõtemplatiõz pᷣt in alia ſurſuzʒ rapi ſta

Cum eni finis⁊ virtus oꝛõis ſit in eleua⸗

tieone mentis in deũ ꝑ pium⁊ humilẽ affe
ctum:quiſqͥs in hoc ſtatvel verſat/fructũ
adipiſcit᷑ oꝛõnis.ita tamen.vt dũ vocalis

oꝛatio data ſub pꝛeceptõe/ illa nõ omitta

tur.aut nõ contẽnat᷑ ab alio ꝓlata audiri⸗-
Si vero nõ imminet tale pꝛeceptũ vocis
exterioꝛis ſalubꝛius aliqñ dimittitverba⸗
lis oꝛõ q́;pꝛofert᷑ Aliqũ inquã.qm̃ poteſt
humilitas loquẽtes ⁊ verboꝝ ſacramentũ
ſupplere minoꝛatõem in oꝛãtis affectu ⁊
ne nimis aſſueſcat alis oꝛõnem refugere
yel hoꝛroꝛevocalẽ. vel in laboꝛe tali ſatiſ⸗
factõem penalẽ exoluat ſeu penitentialẽ.

VUlidem pᷣterea / quẽadmodnʒ płimos
quos euagatio cogitatõnũ paſſim occur⸗
rentium ſinelege et oꝛdine.nõ impedit ex
toto / quin faciliter ⁊ cito cũ dant operã ſe
recolligendi / redeant ad recogitandũ illa:
que vox oꝛatõnis expꝛimit / ita ꝙ cito coꝛ

ſic diuertẽs a ſe:cito rurſus ad ſe reuertit᷑.

Sic longe facilius⁊ diuiniꝰ/mẽs aſſueta
contẽplationi/pᷣt ꝑ diuerſa ꝓſpiciendo q̃
quauerſuʒ ſe circũtferre.nũc in celo ſurſuʒ
nunc in terra deoꝛſum.velut in luce clara

poſitũ coꝛ ipſiꝰ. Sic nihilomin? reuerſio
cum ofi facilitate in ea ipſa que pnũcia⸗

ta ſunt aut que dicunt᷑ attendẽdao.
Vint alia duo.vnũ bonũ.malũ alte⸗
riũ.que coꝛ impediũt ne dirigat᷑actu
alis attentio vel intentio ſua.ſuꝑ oꝛatõis
ſenſum velverba VUnũ eſt meditatio ⁊ hec
quidẽ in ſeeſt bona qm̃ circa bonaverſat᷑.
alioqn nõ eſſet meditatõ ſed mendax ⁊ cu
rioſa ꝑſcrutatio.Aliud eſt foꝛtis habitua

tio-que verſat᷑ circa res aliquas terrenas

inutiles vel nociuas cogitando.vt philo
captus cogitat de amica auarus delucro
vel damno.iracunddevindicta.et ita de

IE ſecũdis iſtis/nõ opoꝛ (reliquis

tet dubitare quin impedimentũ plu
rimũ afferat ad oꝛõnis attentõnem / talis
habituatio.itavt qñq; nedum vnius pial
miverſus/ſed totus pſalmus/imo vnius
hoꝛe ſpaciũ que decãtat᷑ velut in obliuio⸗

ne deponit᷑.que tñ obliuio vel euagatio ſi
nõ placeat.dũ animaduertit᷑ſed vinci q̃;
ritur in reliquis/ nõ obligat obaudit ad
reiteratiõeʒ faciendã de neceſſitate.quam
uis abſq; peccato non fuerit. Non enĩ ca⸗

dit pꝛeceptũ eccleſie ſuper oꝛatõne vocali

