infimꝰ fuit) inſtitutum/vt mensvi
rili aliq̃ ⁊ foꝛti cogitatione animũ

ſtabiliret / que valeret ad virtutẽ. Citiꝰ eẽt
vagari per multa dũ caſta ſit ⁊ oꝛdinatava
gatio. Hec aũt cogitatio vel rectius medi

tatio verſabatapð eos circa fictũ quoddaʒ
virtutis ſimulachꝛum/qð honeſtum voca
bant vel honeſtatẽ dum ſua vi nos trahit
⁊allicit/nec ꝓpter aliud queri habet.At ve
ro diuinius actũ eſt nobicum/quiveram
ſolidam virtutis ⁊ felicitatis rem tenemus
non ſolum imaginem/que res non ſola ra⸗
tione nobis/ſed fide certa ꝓponitur tenen⸗
da/querenda, meditandaq; iugiter. a⸗/
nuducũttñ nos odia adhocipᷣm/ſi ñ abu⸗
timur /ſi nõ ſignis/nutibo/⁊ vmbꝛis ĩheſe⸗
rimꝰ relicta veritate. Eſſet eĩ hoc vtiq; ho
minis inſipietis ⁊ ſtolidi ¶ Dicimus hoc
ad inculcãdũ magis ⁊ magis.receſſũ a coꝛ⸗
poꝛaliũ ↄſideratione diutina nimis ⁊ fixa
qm̃ ſi eis oĩbus laquei ſunt.decipule ſunt
picula ſunt/pedibociuxta ſniam ſapientis)
inſipientium. Dicet aliqͥs phibes igir fie⸗/
ri imagines aut inruen phibens Eeſer

Carmen ad idem

neceſſe eſt? litteras/⁊ita qͥd reliquũ erit me
ditãti. Rñdemus ꝙ imaginum nec vſus
nec intuitus ꝓhibet/ſed talis inheſio q̃ me
ditãtis coꝛ ne ſurſum ferat᷑q̃ſi circũligatuz
funibus aut inuiſcatũ detinet. Supuola⸗
re igit᷑ frequenter nitatur etiam ſi recidere
crebꝛo cogatur.

Zotula. XXIII.

Vtimelcimus in noſtro multiloqͥo
Aluuſare cuiq; faſtidiũ/nihilominꝰ
Agulig ſolet inexercitatis ad quales
eſt ſermo pſens / pficere pticularis exempli
ficatio.Gubiungamꝰ⸗ exemplũ hoc vnuʒz
de plurimis. Et qm dicente ſapiente. Jui
tium ſapientietimoꝛ dũi.Detimoꝛe domi
ni conſtituamus ante meditatõnis noſtre
oculos.exemplum illud celebꝛe a quo ce⸗
piſſe dicitur oꝛdo carthuſien. Moꝛtuꝰ eſt
quidã magne reputationis mgr̃ apð ſcho
laſticos. Parabant᷑ exequie ĩ templo. Ve⸗

nit yvox Juſto dei iudicio accuſatus ſum.
Dilata eſt ſepultura in diẽ alterũ. Tũcau⸗

dita eſt vox. Juſto dei iudicio iudicatꝰ ſuʒ
Tertia die in quã dilatio ſepulture iteꝝ fa
cta extitit/inſonuit vox. Juſto det iudicio

ↄdemnatus ſum. Ecce in his eſt poſitũ co/

*

ram meditãtis oculis iudicij tremendi:ac

cuſationis.iudicationis. ⁊ ↄdemnationis

ſpectaculũ. Hec itaq; materialia ⁊ ſimilia/
videri pñt qͥttidie apð vtrũq; foꝝ/ eccleſia
ſticũ ſq; ⁊ ciuile. Que coꝛ meditatis poteſt
ſpualiter quaſi q̃ttidie intra ſe pꝛacticare/
vt ſe ad diuinũ timoꝛeʒ ſic excitet. Attamẽ
inter hecad ſ- edẽ miſericoꝛdie queteſte bea
o Jacobo ſuꝑexaltat iudiciũ tremebũduſ

⁊ fiducia nõ deſtitutuſ appellet.dumq; mi
ſerẽdi tngelt toto illi coꝛdis affectu ſe ſub
*

2

mittat. Sic pꝛedic
ſcripſimus in vulg
les qrere miio magis.ſeduloq; affectu mẽ⸗
tis. Dic in ſenſu Irali pſalmoꝝ Dauid ex
ſe docuit. Sicpia q̃dã mulier doloꝛẽ de ꝑ

ditione filioꝝ/retoꝛquebat ſuꝑ aie ſue / ſuſſ

;/⁊ alioꝛum ſpiritualibanguſtijs cogitã⸗

dum/ac ita puide ⁊ ſalubꝛiter conuertebat
triſticiã tpꝑalem in ſpũalem.⁊ exↄſequenti

in leticiam. Siquidem verum eſt beatos
eſſe ſic lugen.quoniã ipſi ↄſolabũtur. No⸗

lumꝰmñ in his ſimilitudibo coꝛpoꝛeis figi.

ſed ad ſpiritualia conſideranda ſine loco⸗

Motul

ic pꝛediciũ de mẽdicitate ſpũali
npſumus in vulgari q̃tenus exemplo me
dicoꝝ manuduceremurelemoſinas ſpũa,

ſine ſitu / ſine coloꝛe / ſin ech figura / cötinus

meditatione coꝛdis reflecti.

cplicauerimꝰ⁊ ſi nõ vt voluimus.

iñ vtcunq; put valuimus. licetnõ
ſatis/modu ſumplificãdi coꝛ in me
tatiohib). Deg an ſans erpleuerim? iu⸗
dicet cui placet. Sed ⁊ impꝑfeciũ noſtrum
ſuppleat de? qui ſolus ſen ſum aperit vt in
telligant ſcripture neduz quein libꝛis ſed
etiꝗ que in vniuerſis creaturis ꝑ varia de⸗
ſcripte ſunt exempla/q̃tenus ad dei legant
honoꝛẽ.nr̃am edificationẽ pconſecutio
ne felicitatis eterne. ¶ Roꝛro quicqͥd hic

edoctũ videtuper ſimp ificatione coꝛdis

traducipoterit faciliter ad coꝛdis ſtabilitõ
nem.deqᷓ dicit aplus. Bonü eſt gratia ſta⸗

bilirecoꝛ / dum docet coꝛ vel ſtare in deo /

yel non elõgan diurius ab eo. vt ſic ibi no
fixa ſint coꝛda vbi vera ſunt gaudia
Trahi ſiliter põt ad coꝛdis młidificatiõeʒ

Dequa Oqauid. Coꝛ mũdũ crea in me de

us. Que mũudificatio fit cũ ipᷣm coꝛa mul⸗
tis/⁊ pᷣcipue cũ (licet difficillime)a fantaſ⸗

matũ coꝛpaliũ ↄtagio/viſco vmbꝛa/ſeu fu

„

ligine/aſſueſcit ſepari oſſet deniq; ſub

ſimplificatione coꝛdis/introduci directio

vel rectitudo coꝛdis.Sed erit ſuꝑ hacreꝑ
ticularis dño volente deciſio. Deq rectitu
dine eſt illa pſalmiſte exclamatio. Quã bo
nus iſrl de his qͥ recto ſuntcoꝛde.Et iteꝝ
Cõfiteboꝛ tibi ĩ directiõe coꝛdis. ¶ Yini
(Carmen de ſi

plficalionecoꝛc ts.

is yeꝝ liberↄgnoſcere ſimplificetur.
Koꝛ ſurſum remeãs / infima deſpiciat.
Materie trahit infectias res condinones.

Quo magis a ſummo / diſtat oꝛigo ſug.
Hoc in ſolenotes ⁊ lumine/ſed viceuenſa.
Dum redit ad pꝛimũ/ſpũale ſapit .R
Oẽs hoĩs mom/ſua ꝓ ſimulacra receptũ

Senſiby effigiat ſpurſimilem.
Spis eſt nepe q gignitſpũs/IJſta.
Mẽtis ↄditio libera/pꝛimo fuit. =

Pꝛincipiũ reb pꝛimũ ſpeculando creatis

Obijce cũ nullo crimie leſa iacet /

Inficitur carnis oculus/ſed ebetratõnis/

Lõtemplatiuus lumine pene caret.
Par fit iumẽtis/ꝛ coꝛꝑe merſa grautfß.·

Decliuus ſtolidã vix bñ viſitbhumũ,

ſe
lb
fb
et.a
ſon
ſi

Manti
mlt
Cpuig

NN

digert
heden.

6R T 1 APPFGα X per quem inclinatur coꝛ habentis ipſum/
ſſſ . — nci 0 it tractatus fſfſeddere vnicuiq; quod ſuum eſt Quam iu
I. doctoꝛis ↄſolatoꝛij magiſtri Johannis de ſticiam diuiſerunt philoſophãtes in com/
R genſonno Cancellanj pariſien. dedirecio mutatiuam ? diſtnibutiuam/&;uis nõ de/
nlen ne ſeu rectudinecoꝛdiss, ufernnt qui iuſticiam direrint omnem vir⸗
d — Onfiteboꝛ nbi in directione tutẽ. Recte pꝛoꝛſus.ſi de legali iuſticia ſub
Mann coꝛdis. Pollicet c̊ᷣ pſalmiſta generalitate locutiſunt.q quidẽ rõ eſt red/
ünin perſona in ſe gerẽs anime cu / gere vnicuiq; ꝗᷣ ſuũẽ. Cotinet᷑ itaq; ſub
mpain iuſlibet fidelis deuote / loquẽ? SB ambun virt oĩs tam pꝛudẽtia queẽ re⸗
enlbigi r tis deo ⁊ zfidentis in eo. C cca ro agibiliũ/q;ᷓ tempantia qᷓ ẽ modera⸗
Gnnnn ponius hebꝛaico moꝛe.futux indicatĩ po trxpaſſionũ ↄcupiſcibiliũ/ q; foꝛtitudo q
lg nithic optatiui loco.qſi vox ſitnõ pmittè elt mediatrix inter audacis ⁊ nmoꝛe/q; iu⸗
RB tis ſ optãtis.atq; oꝛãtis/cũ dicit. Cõfite-⸗ ſticit putẽ ꝑticularis virt reſpiciẽs ↄmu/⸗
nmnatbe boꝛ tibi in directione coꝛdis. Pꝛoclamati tatiões in pcijs/⁊diſtributiones pꝛo meri
Wri 4 Sl Kaärbtetigng gegſen cllin⸗ gui tis uatinus recte kant. S
Aetags allẽdo ait.q́; bonꝰ iſrl deꝰ/his qͥ; recto ſũt ſid αr TTY
Eain e⸗Felirpianecbt drean nraglon 4 Oon. 1etg. III
natgnuſn Sʒin directione ⁊ rectificatione crebꝛius NOſ ſſet ↄfeſtim fieri ᷣmo dedirectõ
Inin heu fallimur putãtes nos rectũ coꝛ hr̃e/cũ ne coꝛdis in hac ꝑticulari ⁊ dupli⸗
Cnrftſdlga varie diſtoꝛtũ ẽ.qꝛ iuſticiã nr̃am volentes ¶Vaiiuſticia/cui ſolet aduerſari quaſi
tungnie ſtatuere / iuſticie dei nõ ſum? ſubiecti · Pꝛo dupler peſtis lenfera. Cõtrariat᷑ itaq; cõ⸗
ntskn pterea diligẽter attẽde tu meditans quẽad mutatiue ↄtractus vſurarius q̊ ad tempo⸗
Aaunne modũ deo ↄfiteberis in directione coꝛdis. ralia/⁊ ſimoniacus qͥ ad ſpũalia. Poꝛro iu
fncntn Vide qͥd ſeqͥtur. In eo ꝙ didici iudicia iu ſticiã diſtributiuã vulnerãt ⁊ inficiũt pꝛo⸗
lmen ſticie tue. Wix vero ſi qͥs gloꝛiari audeat motio remũeratioq; male meritoꝝ in rep.
nnbaſt ſe digiciſſe iudicia iuſticie dei/qᷓ ſunt vti; ecciaſtica ⁊ ſſ puali. Sed videamꝰ in pᷣmis
emngſt abyſſus multa.qᷓ incõpꝛehenſibilia/q̃ ⁊ ter velutin radicevel fonte qnid coꝛdis ſit re⸗
oi ribul ſunn ſug blio⸗ Poln. z piecto ſat alitudo. ſeu directio
atinbur eſt coꝛdi ſaltẽ fido ⁊ ſumplici/nõò curioſa c ſi ä
n ſcrutatione ſed hlieuorione/afiten oo .Oniideratio. IIII £
mnn. Olin cñ ꝓpᷣa dicẽdo. Juſtus es dñe/ ⁊ rectũ in⸗ Irectio coꝛdis attenditur pene
dei diciũ tuũ. Item iudicia dñi vera iuſtifica⸗ onfoꝛmitatem ad rectitudinem pᷣ

ds. (Ft

0

VDe directione coꝛdis

ta in ſemetipᷣa. Etrurſus iuſticie dñi recte

me ⁊ vniuerſalregule/quam eẽ cõ

ſus flexibilem/quẽadmodum toꝛtuoſa re⸗
diguntnr ⁊ rectificanturad noꝛmam rectã

kat inobliquabilem/neca rectitudĩe pꝛoꝛ⸗

69

ningiin EAndqamentũ igit directionis coꝛ per applicationem. Et quoniaʒ naturato
K dis/ ẽ meditatio rectitudinis diui⸗ ta dirigitur in ſuis monionibus ⁊ acrõnib
— * ne inſticie/q eſt ꝓpetua ↄſtãs vo ad hocagente infallibili ⁊ inobliquabili·
inah. Wutas reddes vnicuiq; qð ſuũ ẽ. Hinceniz naturamomnem directam ⁊ rectam (vt ta
JAIſurgitoꝛdo.Qui eſt pariũ diſpariũq; re⸗ lis eſt)foꝛe neceſſe eſt. Et hoc eſt coꝛollari⸗
rũ ſua vnicuiq; tribuens diſpoſitio. Hinc uim ſeu poꝛiſma pulcerrimum. CPꝛopterea
* mi ↄſequẽter oꝛit᷑ pax.q nihil aliud ẽ qᷓ oꝛdis conduditura ſapiente/⁊ apud boetiuma
gmu tranqllitas/ ꝓpterea bene enüciatum eſt. phia ꝙ' ſapientia attingita fine vſq; ad fi⸗
bu iuſticie ẽ pax.⁊ ꝙ iuſticia ⁊ pax oſcu⸗ nem foꝛtiter ⁊ diſponit omnia ſuauiter.
N lagate ſunt. H IGReraf Ly»
, Conſideratio. I. Conſideratio. v.
imnde ☛ ͦ 11 era 110.II. IAnc verodirectionem nature/vo⸗
n Sſet aũt gratiſſimũ hãc ꝑ ſingu⸗ 1 auerũt aliqui philoſophoꝛuʒ / cir
RN las res meditari iuſticiã.oꝛdinẽ. ?⁊ Eculum intelligibilem pꝛimi boni
ipta. bpacem.ſed tranſeat meditatio co ad deaturam / rurſi us creature ad ſuũ pn⸗
rcb dis/ vt irigaturad participatam iuſticiã/⸗ cipium/Et hec meditatio non eſt diſcoꝛs
rtn que deſcribitur habitus vel quaſi habitus anoſtraſi ↄſideretur huiuſmodi recurſus

ſt 3

ℳM—

N dei non obligat voluntatẽ creatà ad imita
tionẽ ſui ⁊ confoꝛmitatem/⁊ ꝑconſequens

. „
.

illius. Non ſic auteʒ et in appetitu ſenſua
li bꝛutoꝛum/aue non habent rationem di

7

q ualiter ideo dici volũtas qua aptus nat⸗

De directione ſeu

ſeu reuerſio qui vel quefit tãq; reflectatur

radius rectus vel perpendicularis in ſeip⸗
ſo de deoꝛſum in ſurſuʒ/vnde pꝛouenit foꝛ
tificatio mirabilis in natura/quod in ſpe⸗
culis pꝛobatur per exemplum.

Conſideratio. vI.

õ

nerſionem ad ſuum pꝛincipium ſi
NHinobliquabiliter/ haberet huma⸗
na voluntas pꝛo ſtatu pꝛeſenti.eam quip⸗
pe in gloꝛia habebit ſed in inferno ab hac
rectitudine tota deficiet. Nunc autem duz
,in via ſumus dirigituraliquando / ſed fre⸗

quentius detoꝛquetur per peccatuʒz ab hac

directione/redditurq; toꝛtuoſa:.ita vt non
ſit cum deo ſuo rectum vel directum coꝛ ei⸗
SDicũut in pluribꝰ ſacre ſcripture locis ver
ba huiuſmodi ſonant.

Conſi dera. vII·
VUVierunt qui dicerent hancrectitu⸗
f dinem coꝛdis ad deum eſſe / vt vel⸗
lert homo quicquid vellet deus/añ
aliud vel aliter. Alijs viſum eſt ꝙ volũtas

nec ad ſuã rectitudinẽ/niſi pꝛimo ſit cogni
ta dei volũtas ipᷣa Et deniq; ꝙ ad eius imi

tatiõ obliget᷑ ſub pᷣcepto affirmatiuo vłne

gatõ.Quod aliqui ſic explicãt vt coꝛ homi
nis teneatur velle illud quod ſcit quod de⸗
vult ipᷣm velle/⁊ hoc non ſolũ ↄſultiue vel
permiſſiue/ſed pꝛeceptiue vt dictũ eſt. Re⸗

ducitur ergo ſ̃m iſtos tota coꝛdis rectitu⸗

do ad rectitudinem impletionis diuinoꝛũ

pꝛeceptoꝛuʒ/que ſunt iudicia ſeu dictami⸗

na diuine iuſticie.

ℳ .

¶Conſigeratio vni

voluntateʒ accepto large vocabulo/ Fmn
volutas ſeu appetitꝰ ſenſualis , 3 pot eſtali

eſt obedireratiõi/iuxta areſtotilis verbum

confoꝛmiter ad illud dictuʒ de cayn. Sub

ter te erit appetitus tuusä/⁊tu dominaberꝭ

Anc igitur naturedirectioneʒ ⁊ re⸗

Aerunt quoq; quibus hoc nõ ſa⸗
tis dictum ample videbat᷑. Diſtin
xerunt igitur triplicem in homine

plicem in homine cognitionem. Eſt enim

rectricem ſibi adiunctam/ꝓpterea paſſiões
ſenſitiue non eis imputãtur nec dicuntur
turpes. At ſuperbia in equo.ferocitas in
leone.timiditas in lepoꝛe/aſtutia in vulpe

⁊ ſicde alijs ſimilibus. Eſt ⁊ alia volũtas

vel eadem ſed aliter conſiderata que conſe
quitur cognitionẽ rationis inferioꝛis quã
appellant ſancti velut mulierem reſpectu

poꝛtionis ſupioꝛis quã virũ dicũt. Hecre
ſpicit leges tempoꝛales ⁊ cõcluſiones que

colliguntur exſenſibus. Sed poꝛtio rõis
que ſuperioꝛ dicitur confoꝛmaturad leges
eternas.ſm has dicitur pꝛopꝛie voluntas

rationis.

C

—

onſideratio. IX.

tas cõſequens iudicium rationis

bet ſemper ita eſſe confoꝛmis diuine volũ⸗
tati ꝙ; nuuq; in aliq̊ ſibi remurmuret. nec

de damnatione hominum / nec de ꝑmiſſio

ne peccatoꝛum/nec degratie ſubtractione
Immo nec de ſua futura damnatione / ſi il
lam deus diſpoſuerit iuſto ſuo iuditio ven
turam/ſed dicat humili coꝛde ſine murmu
re/id quod apud damnatos ⁊ per eos dici
non poteſt. Juſtus es domine'/⁊ rectum iu

dicium tuum/cum ceteris ſimilibus Non
qꝙ; homo ſimpliciter ⁊ abſolute debeat aut

poſſit de lege oꝛdinata conſentire in dãna
tionem ſuam/ſicut nec in peccatum vel de

ſperationem. Sed hecita ſub conditiõe
ꝓonuntur. Quamuis nõ expediat apud

multos tales interrogationes particulareſ

ſibi foꝛmare / vel in eis deliberando diu ſta

re.Hoc tamen poteſt fieri vt ſᷣm iudicium
rationis ſuperioꝛis nolit in aliquo remur⸗

murare diuinis diſpoſitionibus/quod ſa⸗

cilius eſt q poſitiue ea laudare⁊ appꝛobã
do in tationę eis gaudere.·

rr

Dꝛro quo ad voluntatem aliã du
plicem/quo conſequitur iudiciuʒ
rationis inferioꝛis ⁊ ſenſualitatis
poteſt fieri ꝙ bonus filius(ſic loquuutau⸗
guſtinus)velit patrem ſuum viuere/ queʒ

deus vult moꝛi/pꝛopter quendam nature

tractum ⁊ colligationem ad ea quetempo⸗
ralia ſunt.Opoꝛtet nihilominus hanc du

plicem voluntatem ſi debet carere vitio/ſe
reſolueretandem in eam que ſeqnitur iu/

Icuntconſequenter pᷣdicti qꝙ volũ

ſuperioꝛis ⁊ directionem eius de-

an
ne⸗
.
neſi
loꝛn
fone
gueſ
lunnn
Ponnn
ſenpe
keue⸗
i

Conſideratio. x

E

oituſfe
ſſediann
anlun
nilinave
gtekzclin
Pontue
ſane,
plunm
Alterdent
uſczwon
umobl

69

Rectitudine coꝛdis

ſi
Nann
dangn
unnh⸗
Alis
enecone
anbani
nchen
crchen
lores
ononis
mdle

olnne

Wntee
emiier

“

4 .

ere odcd

WV

amme.

n ſbenine
1

bencdd
ginnigoen

7
*

4X.

mmmlid

infu H

. tefe
dagtenn,
ſ
Prieum

geie

dicium rationis.

„*

Spinsaddiamul-Quianaurd
Pdelectatur in medijs/⁊ triſtatur in
na canti

ctremis.colligitur ratio ſpeculati
coꝛum ⁊ pſalmoꝛum/qui quando
qʒ collaudant rectos coꝛdeä/⁊ ad leticiam et
collaudationem pꝛouocant/vtibi. Leta⸗
mini in domino ⁊ exultate iuſti.Et gloꝛia⸗
mini omnes recti coꝛde.Et iterum. Lux
oꝛta eſt iuſto ⁊ rectis coꝛdeleticia. Cõiugũ
tur autem iuſticie ⁊ rectitudo coꝛdis ratio⸗
ne pꝛedicta Quoniam iuſticia medium te

net/⁊ conſiſtit in quadaʒ rectitudine ſcõom

uam debet rectificari coꝛ atq; diriig

Ttendendum eſt nihilominus q;
rectitudo voluntatis humane pꝛo
Hſtatu vie non ſtat in indiuiſibili/ſi
cut rectitudo volũtatis dei.Et ſic ſtoici po
nerevoluerunt dicentes equalia eſſe pecca
ta/quoniam equedeuiat vnum a rectitudi
ne ſicut alterum. Exemplum delinea paꝝ
toꝛta vel obliqua.Stat igitur ex modera⸗
tione iuſtitie per diuinam miſericoꝛdiam
que ſuperexalcat iudicium/q; rectitudo vo
luntatis humane latitudiuem aliquam cõ
patiatur/infra quamvoluntas ſtans/dicet
ſemper recta/q;uis ad centrum indiuiſibi
le iuxta modum loquẽdi pꝛedictoꝛnm/ nõ

pertingat.

Conſideratio. xIII

miſerunt aliqua peccata venialia/

Dicentes ea non eſſe contra rectitu
linem diuinoꝛum pꝛeceptoꝛum/que ſunt
ði iuſticie ſeu iudicia participata/ſicut nec
eſſe dicuntur contra caritatem. Quia non

extinguunt eam. Sunt tamen peccata ve

nialia quedam obliquitates/a medijs per
que facilius ⁊ rectius tenditur ad finem.
Nlon autem tollunt rectitudineʒ finis. Et
ſinon perimuntillam / pꝛepediunt tamen
plurimuʒ.ſuper qua re loquitur tractatus
alter de vita fpirituali docens q;tuʒ ⁊ quo⸗
uſq; vota ⁊ pꝛeceptaoꝛdinum ſeu religio⸗
num obligent ⁊ ſe extendant.

Conſidera. xIIII.

tradideruntatq; docu

Eſcendamus cõſequenterad par⸗
ticulares caſus aliquos quoniam
a dſermones ꝑticulares in moꝛalibo/
dicente areſtolile ⁊ teſte experientia/magiſ
ꝓſunt aut erudiunt/quẽadmodum videre
eſt in pᷣceptis medicine/neq; tamẽ oꝑtettẽ
ptare de ſingulis ꝑticularibꝰquoniã infi⸗
nita ſunt ⁊ iõ nec diſſerere neceſſe. Sed in
pꝛimis ſicut directio coꝛdis tendit ⁊ termi

natur in deũ ſic ⁊ ab eodẽ habet oꝛtum ⁊c̃.

¶ Vige cõſequentia in tratatu de oꝛatio⸗
neeius valoꝛe partetertia.

Conſidera. Xxvw.
Enuit nos ecce plus ſperato ver⸗
edbũ de directiõe coꝛdis in oꝛõnecũ
annexis. Ad quoꝝ elucidationem

amplioꝛẽ pficit tracat de meditatiõe coꝛ⸗

dis/⁊ alius de ipᷣius ſtabilitione.veniamꝰ
ↄſeq̃nter ad alias ꝑticulares actiones.Et
in pmis videamꝰ qlis eẽ debeat coꝛdis di⸗
rectio in adoꝛatione imaginũ/qm̃ abuſus
videt᷑ eẽ multꝰ apð laicos ⁊ ſeculares/imo
⁊ nõnũqᷓ; apud litteratos ⁊ religioſos/qui
ynã imaginẽ citiꝰ adoꝛãt q; alia.Et h ſolũ
qꝛ velvenuſtioꝛ/aut pulcrioꝛ/aut oꝛnatioꝛ
Vnde loquũt᷑ ad illavelut ſi intelligat.Di
rectio finalis ↄſulẽda ⁊ ſepiꝰ inculcãda at⸗
qʒ pᷣdicãda talib in his ⁊ in pluribaalijs/ẽ
; hẽant intentionẽ generalẽ faciẽdi in hu⸗
iuſmodi adoꝛatõib/illud qð intẽdit face⸗
reeccłia/quodq; pᷣlati doctoꝛes ⁊ ſancti pa

tres hmõi inſtituentes ⁊ tolerãtes facere in

tenderunt/nec figant directionem ſui co⸗
dis vel intentionem ad aliquod particula
re/quin ſemper habeãt coꝛdis pꝛomptitu⸗
dinem ad faciendum ea in his ſolum que

eccleſia ⁊ ſuperioꝛes noſtri ac pꝛioꝛes fieri

4õ IL

Ranſeamus quoq; ſtatimvltra ad
P alios cultus ſanctoꝛum/qui pluri
.mum ſupſtitiones habere vident/
ita ꝙ nouena fiant/⁊ nõ ſeptimana/vel qͥn
tana. Quod offeratur tale munus/vel tale
Sic gallus pꝛo pueris/gallina pꝛo puellii/
beato Chꝛiſtofero vel Johanni baptiſte
quod ad ſanctum Hupertum pꝛo moꝛſu
canis rabidi fiant innuentur particulares
obſeruantie/que nullam videntur haberc
rationem inſtitutionis. Etita talis ritus
tranſit in ſuperſtitionem que nibil allude

„*

———

H

; vana religio. Diciturautem vana quiaꝗ
rer ratomes effectu. Similiter eſt de B
ꝙ ſanctus Anthonius plus habeat virtu⸗
tis in curando ſacrũ vt aiunt ignem q; alij
ſancti. Rurſus idem eſt hoc ꝙ in hac eccle⸗
ſia dedicata beatiſſime virgini / ipius virt?
ſit potentioꝛ/q; in alia ad faciendũ miracu

la/z ſuccurrendum inuocantibus ſel hbo

pꝛeſerti rõne tał vel tal imaginationis ſue
vel ratione ſolite peregrinationis illiccon⸗
tinuate/⁊ ſicde ſimilibus abſq; numero

Conſideratò xvIiI

Onſiderandũ eſt igit᷑ ꝙ pauciſſi⸗
moꝛum eſt ad diuina ſe erigere vel
eleuare/ niſi ꝑ coꝛpoꝛalia. Sʒ nec
entia de deo ⁊ ſanctis faciliter a mul
tis habetur ſine quadã ſpeciali obſeruatio
ne ⁊ frequẽter coꝛꝑalivel imaginatiua.Ca
lis tamen imaginatio foꝛtis ⁊ cõfidens de
diuino auxilio licita eſt ⁊ meritoꝛia q;uis
conſurgat per media vel exempla coꝛpoꝛa
liea/⁊ per quaſdam actioneſ extraneas/que
mouent adiuuãt/⁊ augent imaginationeʒ
ad ſpem vel ↄfidentiã de obtinendo ſalutẽ
pꝓut ⁊ medici dicunt.videlicet imaginatiõʒ
E foꝛtem facere caſum vel etiam liberationẽ

Conliderg. XVIII.

Molius diſtinguendũ eſt de obf⸗
uationibus circa cultum dei⁊ ſan
toꝛum/ꝙ alique obſeruatõnes hu
iuſmodoſunt manifeſte licite/immo ⁊ obli
gatoꝛie/quas videlicettradidit eccłia.Ali
que ſunt penitus illicite ⁊ demeritoꝛie/qs
eccleſia repꝛobat perexpꝛeſſum.Alie autẽ
ſunt medie que de genere ſuo nec bone ſũt
nec male ſicut leuare feſtucam in templo
Sed fiũt moꝛaliter bone aut male per ap⸗
poſitõʒ circũſtãtiaꝝ pᷣſerti intentõis⁊ finis
¶ Similis poteſt fieri diſtinctio de credẽ
dis ꝙ aliqua ſunt firmiter credenda. Alia
eque firmiter diſcredenda. Alia vero que
ſine periculo poſſunt vel credi vel non cre⸗
di.Ceterum de obſeruantijs pꝛimi ⁊ ſecũ⸗
dli generis poteſt ⁊ debet fieri ſecure pꝛedi⸗
catio/ſcilicet quãdo ſunt expꝛeſſe per eccle
ſiam ⁊ doctoꝛes vel appꝛobate vlł repꝛoba
te.De alijs vero tertij generis cautiſſime pᷣ
dicanduʒz eſt vt nec nimis generaliter aſſer
tiue ⁊ abſolute appꝛobentur/⁊ pꝛeſertim qᷓ
ſi cadãt ſub pꝛecepto vel fide certa/nec eti⸗

—

4 capie

ſupꝛa deↄſideratione decimaſeptima.Ad

yliq; placeat.

ritus no

am repꝛobẽtur abſolute ⁊ ſimpliciter qua⸗
ſi ſint peccata que non poſſunt bene fieri
⁊ que obligent ad non credendunu.

(Conſideratio.xIX

Virſus aduertendum ꝙ apud ſim
plices qui videntur bone fidei / et
in alijs religioſe viutes/ obſeruan
tes eccleſiaſticam duciplinam ⁊ doctrinaʒ
agendum eſt potius ad rectificationẽ actõ

num ſuarum/⁊ ad bonam interpᷣtationem

iuxta intentionem bonam quaʒ haberede

bent.q; damnentur / vel arceantur deſerere
ſuas cõſuetudines/pꝛeſertim perillos qui

non ſunt tante auctoꝛitatis/qꝙ poſſint ſine

ſcãdalo tales obſeruatõnes extirpare. Se
cus foꝛte vbi adueniretauctoꝛitas pꝛelato
rum vel pape vel generalis concilij. VUnð
⁊ quando pꝛedicatur nimis acriter contra
obſeruationes talium perſonarum/quede
uote ſunt in multis alijs / poteſt conſurge⸗
re in ipſis quedaʒ puſillanimitas/atq; oꝛi⸗
ri exhoc in peruerſis maioꝛ arrogãtia irri⸗
ſiua bonoꝛum ⁊ ſimpliciũ huiuſmodi/alia
mmq; deuotarum perſongrum.

Conſideratõ. xXx.

datur adhuccirca dictas obſer⸗
Wuationes pꝛeſertim ꝓpter illos qui
ſunt depꝛeſſi in intellectu.acrides

ndum ſubtiles reſolutõnes noſtre
olice religionis/pꝛouttactumẽ

datur inq; ⁊ dicamus ꝙ in talibus ita tem
perate ſe habeant/ꝙ nec repꝛobẽt eos qui

tslia non faciunt quaſi ſint obligati ſic face

re/ꝙ etiam in talibus non ponant firmaʒ

ſen ſuam/taliter ꝙ exiſtiment deum vel
9

naos non debere eis pꝛebere auxilium

vel ſalutem.niſi obſemationes tales exer⸗
cuerint/quaſi ſit iu illis quedaʒ neceſſitas

vt pereas ⁊ nõ aliter inducatur deus ⁊ ſan⸗
cti id facere quod petuntur. Poſſunt tamẽ
exiſtimare vel ſperare cum pietatefidei ⁊ re
ligiõis chꝛiſtiane/ ꝙ reuerẽtia echibita ðo

nfirmãtur per pᷣmiſſa Cenkl
que videmus in eccleſia.Quia cõ
mutauit ecclia multos gentilium
eos penitus auferendo/ſed intẽ⸗

—

⁊ ſanctis per huiuſmodi obſeruatiões/eis

ſuiin
Uerigon
tionliti
ioreden⸗

ioboes

geyene
citnteri
yelyini

honored

omS.
Gnsden
Zloncii. D
Saigam
nonnmne
ackcnin
ciumtt

enn
merbscn

nNN
Mininan
Dasi
NCmidiN
gumdwun
Anning
iinrarigrh
ni

wfmmumt
mmmsds

hui⸗
umwin,
inmn
mtuftun
tuchdl

Rectitudine coꝛdis

tiones fidelium circa hmõi in finem bonũ
dirigẽdo. Catet h de feſto purificatõis qð

ideo candelaria vulgo ðꝛ.qꝛ poꝛtant᷑ can/

dele ardentes illa die in honoꝛe puriſſime

2 lucidiſſime virginis Manie / qᷓ pꝛiꝰ poꝛ⸗

tari apud gẽtiles ↄſueuerãt in veneratiõeʒ

cuiuſdã dee/⁊ in luſtratione vꝛbis romane

Sic ſolẽnitas pᷣmediei mẽſ ſexti/q̃ quon/⸗
dã in honoꝛe octauiani auguſti fiebat / ceſ⸗
ſit in eccłia in honoꝛẽ receptionis cathena
rũ pncipis aploꝝ.Secundũ ↄſimilẽ ↄſi⸗
derationẽ apud pncipes chꝛiſtianos poſſʒ

hodie tolerari celebꝛatõ natalis ſui.ĩmovt

meritoꝛie ꝑagi/dirigẽdo videlicet intentõ
nẽ ſuã ad ſpũalem natiuitatẽ regeneratõis
ſue ꝑſacꝝ baptiſma / glificãtes deũ qͥ gram
baptiſmi ↄtulit. Sic etiã encenia ꝗͥ dant᷑

bmo die ianuarij tolerabilit fierẽt / ſi dirige
ret᷑ intẽtio ad illud enceniũ głlioſum ⁊ pᷣcio

ſum / qð xpᷣus ieſus deꝰ ⁊ dñs nr̃ nobis do⸗
nauit in ſui bñdicti noĩs ĩpoſitiõe.qð vti⸗
q; nom eſt ieſus / ſalutẽ ĩpoꝛtãs / atq; ĩ ſui
pcioſi ſanguinis effuſione/quã in circũci⸗
ſione inchoauit/ſed tũc ↄſummauit.qñ in
ara crucis cũ latrone.⁊ clamoꝛe valido ſe⸗

ipſin totũ ꝓ nr̃a ſalute deo patri in ſacrifſici
um obtulit/⁊ exauditꝰ eſt ꝓ ſua reuerentia.

Sicfit intentionẽ rectificãdo multa erũt

religioſa /que alias foꝛent ſuꝑſtition.

(Conſidera xXxII.

Nueniet ſtudioſus doctꝰ lcan⸗
mus in talib obſeruationibo q̃ de
ſe non ſunt male/q̃ſdã rõnesvel di
rectiões coꝛdis/q̃ faciũt obᷣuatões hmõi
nedũ licitas ſed etiã meritoꝛias.Etſic nõ

eſt ncce in obſeruationibaꝑ ecclłiam datis

ꝙ ſimplices ⁊ laici coòſcuut taliñ rönes/ q̃
in aliq bo vix pñtalitreddi/qᷓ; ꝙ ſic placue⸗
rit legiſlatoꝛi/vel eccłiaſtice conſuetudini.
Sic multo magis in ꝓpoſito dicendũ eſt /
ꝙ ſufficiãt leues piecture/ſi dicat᷑ nouena⸗

ria potius qᷓ; duodenaria/ad honoꝛemno

uẽ vicʒ oꝛdinũ angeloꝝ.Etꝙ fiat ꝑegrina
tio ad iſtã eccliam magis q; ad illã/ob ma⸗
ioꝛẽ deuotionẽ fideliũ.Et ꝙ deus vultĩ va
rijs locis/⁊ diuerſ ſctis/ varie ⁊ diuerſimo

de venerari.ſtãte tñ in his ſꝑ vere fidei ſoli

ditate ⁊ itegritate. Sʒ ⁊ ꝙ pulli /vel panis
vel vinũ /vel equi / vel imagines cene / vel

aliq̃ ſilia certis ritibo offerant᷑/totũ cedit in

honoꝛẽ dei ⁊ ſanctoꝝ/⁊ ad ſuſtentationem

Conſidera. xXIII.

ta intentõ pꝛaua/ꝛ omnino ↄtraria diuine
religioui Conſulendũ eſt igit᷑ vt ſtent in di
rectione ⁊ intentione generali/ſaciẽdi ideʒ
qð placitũ ſit deo/nec in talib nimis mul⸗
tum ſe ſubtiliʒent.

Vrſus ad elucidationẽ pᷣmiſſoꝛuʒ

rN amplioꝛẽ addendũ eſt/ꝙ nõ paſſiʒ

ratur tentani deus per inuocatio⸗
anctoꝝ ſuoꝝ/vel oblationes eis fa⸗

ctas.q̃ſi debeat ſemꝑ ſtatim facere miracu

loſe illud qð petit/pᷣſertim qñ eſt immodo
bonũ tꝑale adipiſcendũ.vicʒ qñ eſt p acqͥ
rendo aliquo cõmodo /vel ꝓ euitãdo incõ⸗
modo /ſic ſolent facere plurimi qͥ ꝓ q̃libet
re q;tumlibet ꝓphana ⁊ modica/ querũt a
deo ⁊ ſanctis eius oꝑationẽ ſuꝑnaturalem
q;uis oppoſitũ illiꝰ qð ipſi petũt cadat fre⸗
gueti⸗ ad ſalutẽ ipoꝝ ſpũaleʒ /ſicut eſt in⸗
irmitgs / vel aliqᷓ in bonis tꝑaliboaduerſi⸗
tas. SE eni inuocãdus deus maximeꝓ

eterna ſalute animaꝝ/⁊p medijs ad illam
ꝑ arma iuſticiea dextris ⁊ a ſiniſtris/ꝑ diui

tias/ꝑ pauꝑtatem/per bonam famã ⁊ infa
miã/quẽadmodũ ſupᷣmus noſter medicus

magiſter ⁊ rectoꝛ nobis vtile eſſe nouerit.

Itaq;:ſicut dici ſolet/a magno magna pe⸗
tenda ſunt ⁊ ſperanda/atq; aliquid ſoliduzʒ

ſeu permanſurum / ne foꝛte videatur deus
coli ſolum vel amari pꝛopterqueſtumtem

poꝛalium que vilia ſuntetilico vtiq; peri⸗
BAa. eo vilch pert.

Conſidera. xX XIIII

Ontingit autem deum tentari du
pliciter.vno modo ſine neceſſita⸗
e/vel abſq; magna vtilitate. q̃ ten
tatio dicitur curioſitas.Alio modo quan⸗
do dimittitur auxilium humanum/ quale
poſſet haberi /videlicet dum fiat illð quod

naturaliter vel humanitus fieri poteſt. Et

boc vocamus facere quod in ſe eſt. Ad pꝛi

mum ſpectat/cum homo vult per aliqugs

oõnes vel ieiunia acquirere ſcientiã aliq̃ꝝ

occultoꝛum / vel eoꝛuʒ que non ſunt ſibi vł

ſtatui ſuo competent ia / vel vt habeat gra⸗

tias aliquas gratis datas/que nõ ſunt vti⸗

les ipᷣi petẽti/ſʒ magis ĩutiles foꝛte ⁊ noxie
vt ꝙ hõ ſperet dicẽdo hanc vel illã rogen

69

eecliaſticoꝝ miniſtroꝝ/ dũmodo in his et
in alijs nõ addat᷑ poſitiue ⁊ ꝑticulariter cer

non incurret tunc infirmitateʒz / vel ſic
babebit diuitias / vel pꝛoſperabit᷑ in mer⸗
caturis/ vel etiaz in ſpiritualibus / exempli
ficãdo ꝙ videlicet viqebit ante moꝛtẽ ocu⸗
lis coꝛꝑalibus beatiſſimam virginem aut
aliquem ſanctoꝛnm/vel aliquam ſanctaꝝ
⁊ ita de reliquis.Que omnia friuola ſunt.
nec habent quicq; roboꝛis aut fundamen
ti.

tum eſt expectare aliqua quaſi per
miraculũ cum recurſu ad deum et
ſanctos eius/qualia ſic expeciareſine coo⸗
peratione pꝛopꝛia alias nequaq; foꝛet lici
tum ſiue laudabile.Et hoc in multis caſi⸗
bus eſt conſideratione digniſſimum. VUn

de ſi ſimplices homines non haberent pꝛe

dicatoꝛes ⁊ inſtructoꝛes ſuper credendis⁊
agendis ad ſalutem pertinentibꝰ/ poſſunt
rationabiliter inſtructionem ſui poſtula⸗
re a domino deo per miraculum.vtpoteꝑ
infuſionem diuinitus/pꝛeter nature ope⸗

rationẽ illuminari.Quia vbi deeſt natura

le ⁊ humanum ſubſidium. poteſt immo et

debet ſpirituale ⁊ ſupernaturale rationabi

liter expeti ⁊ expectari/cum gratia non de⸗

ficiat⁊ vtiq; minns/q natura/ in neceſſa⸗
rijs. Pꝛonenit inde foꝛtaſſis ꝙ; multi rura

les ⁊ idiote ſepe citius operantur ſuam ſa⸗

lutem / ſine offendiculis eroꝛis / abſ; de
niatione pᷣceptoꝝ diuinoꝝ ⁊ eccleſiaſtico⸗

rum/ꝓpter firmam deuotã ⁊ humilem ſpez

quam in diuino habẽt auxilio repoſitã.q;

clerici ⁊ litterati ⁊ alij.quottidianis exerci⸗
ati lectionib fmonum auditionibo/qui
plerumq; facilius erroꝛe ⁊ deuio ꝑiclitant

tur. Sic etiaʒ ſepius a deo miraculoſe ab
eccleſijs ⁊ congregationibus paſtoꝛis ſola

tio oꝛbatis/petiti ſunt/⁊ adhuc licite peti

poſſunt idonei boni ⁊ vtiles paſtoꝛes ⁊ ᷣ/
lati. Sicut legitur de ſancto nicolao ⁊ plu

ribus aliiss

Conſide.xxVI.

EE

religioſi ⁊ ſolitarij qͥ ðᷣſeruerũt mũ⸗

1 Abeẽt oñterad bancoſiderationẽ/

dũ ⁊ ea q̃ in eo ſunt q̃ ad curã admi

niſtratiõis/cãm magnã recurredi ad deuʒ
in ſuis oꝛonibo cũ expectatione diuini au⸗
xilij/ſine ſolicitudine alterius cure q̃rendi
vel vtẽdi auxilio alio tꝑali/in faciẽdo illud

facant quod in ſe eſt

Oro aliquibus nihilominus lici

De directione coꝛdis

qð in ſeẽ Nã oꝛado ⁊ bñ viuẽdo faciũtto
tũ qð in ſe eſt. Secꝰ eẽt in hñtib admini⸗

ſtrationẽ atq; cura/ſiue in pᷣſidẽdovtreges

8*

⁊ iudices ſiue in coꝛripiedo ⁊ docẽdo vt pᷣ⸗

lati ⁊ doctoꝛes /qles vix ſcire pũt ſine mag
ſolicitudine ? trepidatione an fecerint vel

HIeeeAα VII.
Jhilominꝰ dak p regula ꝙ in oꝛõe
ſua oſideret homo ſifaciat vel fece
rit ꝓbabili diectura qð in ſec ⁊ qͥ

Icd ſpectatp tũcad ſe vel ſuũ officiuz iuxta

naturalẽ ꝓcedẽdi modũ.Nõ enĩ reqͥnit᷑ eui
dẽtia Et ſi ſic.tũc ferat audacter/ꝛ ſineſcru
pulo deũtẽtandi.totã coꝛdis ſui directõeʒ

ĩdeũ/expectãdo ſuũ diuinitꝰguxiliũ. Qua

ſi dicat cũ ioſaphat rege. cũ idremus qͥda⸗
gere debeam? ſupple vltra ea qᷓ egimꝰ aut
fecimꝰ̊ ſolũ hẽmus reſidui/vt oculos no

ſtros ad tedirigamus.

Conſide. xXVIII.
Alet inſupꝑ hec doctrina apð quẽli
bet optantẽ bonũ alicui/cui tñ via
nature ſuccurrereñ pt / vl ppr diſtã

tiã locale/ vel inſufficietiã ſuã quãcũq; aliã

vttoto coꝛde dirigat᷑ad deũ ⁊ ſctõs eiꝰ oꝛõ

ſua / dicẽdo dñe de? me? apud te eſt oẽ deſi⸗

deriũ meũ ꝓ ſalute huiꝰ vel illiꝰ pſone. Sʒ

nihil alið mihi ſuppetit/qᷓ; vt tuũ imploꝛẽ

pꝛo ea auxiliũ/put ⁊ iploꝛo.⁊ toto coꝛde af
fecto / jten tuß temetipm / autcenep ange
los tuos ſctõs / vel ſaltẽ ꝑ hoĩes alios/ad ̊ᷣ.

magis q; ego idoneos agere dignens cir⸗

catalẽ vehialẽ ꝑſonã/q̃ ſueſalutis ſũt.q ego

neqq; ſufficio iplere docẽdo / monẽgo / hoꝛ
tago / coꝛrnipiendo ⁊c autalias ꝓut vnctio
ei ꝗ docet de oĩbo / inſpirauerit / oꝛando

Dda

crudelitatem eoꝝ que narrãtur in

*

.

rum/ talioꝛum geſtis / ſiue illa ſint miracu

la /ſiue excellentis gratie merita / que faue⸗

re vident chꝛiſtianereligioni/ꝛ bominum
pꝛoficere edificationi. Similiter quoq;
circa indulgentiarum adeptionem per ta⸗

les vel rales oꝛatiões / vtpote q; dixerint qᷣn

qes pater nr̃ ⁊ aue maria coꝛã imagie be⸗

ate crucis. habebit mille dies / vel/xx/an/

erg. XXIXN.

mus p directiõe cordie irca

ſcriptis verbis ex legendis ſancto

woind
Nenunc.
igenn
nigon⸗
nunndl
fone
oſena
mtione
(autep
phon
age
faboi
firene
brres
ciatte
mpi⸗
feili⸗
Ms
ded
ſnct

aeſin
lonqjli
ſrelre
gana.
nlinicia
Gneanc
ſericodi
gſſerune
gentigs⸗
las. It
oanin
quatiob
mnengon
ſſtae
0oEt
Cutlann
hrunet:
utum⸗
ſter poret⸗
ſteretahi
(Connn
zſnnn
Blumplice⸗
ſiennam,
fceigeen

n
Ufchin
fäie
S
Kricl
mmmien
nairn
MAaen

—

kiiaain

tiinichli
mücedo
Ourd
A
mömiie
nmm
Egbeiclis
sirdon
itinsſii
äng ihin
iuns NN
nprurtun

—

viuiint

—

quaſi obligatus ſed pie admonitus. pꝛeſu

Rectitudine coꝛdis

nos indulgentiaꝝ. Similiter etiam circa
denunciationes futuroꝛum per illos qui
videnturdeuoti ⁊ religioſi. Similiter de⸗
niq; circa viſionẽ quoꝛundã ſomnioꝝpꝛo
iuuandis moꝛtuis/vtꝙ videatur paterad
monens ⁊ petens tot⁊ tales miſſas aut ele
moſinas vel peregrinationes pꝛo ſua libe/
ratione. Circa hecitaq; ⁊ ſimllia multum
caute pꝛocedendũ eſt/⁊ pꝛouidendum ne
apponatur firma vel pertinax credulitas

pꝛopter erroꝛis periculum/neq; etiam oꝑ/
tet huiuſmodi omnino ⁊ ꝑtinaciter diſſen⸗

tire/nec etiam penitus cõtemnere ⁊ repꝛo⸗
bare.Eſt igitur ambulandũ in his via me

dia ⁊ regiaſi q̃ dirigit᷑ deuotõ illa quã voca

mꝰ pietatẽ fidei/cuius ↄditio eſt accepta/⸗
reilla ꝑ modũ cuiuſdam ꝓbabilitatis ⁊ a⸗

moꝛis/que videntur religioneʒ chꝛiſtianã

⁊ dei dilectionem confouere / vel ad ipſas
incitare ⁊ accendere.·

F de in pꝛedictis caſibus ⁊ ſimili⸗
bus poteſt homo amplecti talia et
imilia q̃ inducta ſunt/ non tanq;

tanq; aliq̃ que poſſunt aliqͥd vtilitatis af⸗
ferre ſi reogitent᷑ aut ꝑficiantur. Exempli
gratia. Si dicam quinquies oꝛationẽ do

minicã cum ſalutatione angelica/coꝛã ima

gine crucifixi/poſſuʒ ſperare de diuina mi⸗

ſericoꝛdia.Quod ſi nõ tantas quante ibi

aſſeruntur ſaltem aliquaſ conſequar indul
gentias/ deo indulgentiarum domino no⸗
tas. Similiter ſi fecero quedaʒ opera pia
pꝛo anima patris mei/exviſo ſomnio/non

mendum eſt ꝙ vtiq; melius agam viſioni

ſatiſfaciendo/qᷓ; eam penitus contemnen

do.Et ita conſimiliter intelligendo ꝓpter
cautelam maioꝛem de pꝛenunciatione fu⸗
turoꝛum/⁊ de oꝑatione miraculoꝛum / in
uibus vtiq; reuerentia diuine miſericoꝛ⸗
ie ⁊ poteſtati omnipotentis dei pꝛincipa
liter eſt echibenann.
Veruntamen pꝛelati ⁊ doctoꝛes debẽt

vigilantioꝛes ⁊ cautioꝛes eſſe in pꝛemiſſis

ss
DH . W

q̃ᷓ ſimplices/ vt pꝛouideant vttalis pieras

.

fidei ſi plus debito exceſſerit/⁊ non ſcoum
ſcientiam / vergattandem in detrimentum
fidei acſuperſtitionem intolerandam.De

neceſſaria ad credendũ vel operãdum/ſed

.„. *

69

itaq; potiꝰ in publi pᷣdicatõib⁊ erhoꝛta⸗
toõibo talia reſtrigere/q; appbãdo dilatare.
Tum pꝛopter pꝛonitatem hominuʒ ad ſu
perſtitiones. Tum quia ſolennis pꝛedica
tio doctoꝛum/talibus ſimplicibꝰalias af⸗

ferret fidem/et augeret/in his qſi vera ſint
et de neceſſitate credenda/eo ꝙ a tam ma⸗

gnis hec appꝛobare quaſi intellexiſſent.
Tumtertio quia ſatis ſuppetunt exempla
pietatis fidei ⁊ religionis chꝛiſtiane in ſcri
pturis ſacris ⁊ hiſtoꝛijs aucteticis/ſine mł
tiplicatione huiuſmodi nouoꝛum ſuper⸗
fluoꝛum/que nec ſoliduʒ ſatis habent fun⸗

damentuin cui poſſit ſiccum talibus quis
inniti/quin immineat mitiplicis calus e

riculum.cum deuiatione a pꝛincipali fidei
