tari ſuo.laudans.pſallens ⁊ iubilans ple⸗
no totoq; coꝛdis affectu.hoc canticoꝛum
canticũ amoꝛis peramoꝛẽ canticũ nuptia
le.quod dicitur epithalamiũ. Canticũ no
uum.ꝓpter illuʒ.qui noua fecit omnia.Te
noꝛ huius cantici cõſiſtit in eſſentiali bea⸗
titudine viſionis dilectionis et fruitionis
dei.que ſemꝑ vno ⁊ inuariabili tanoꝛe ſub

ſiſtit ⁊ reſonat. Poꝛro reſpectus creaturaꝝ

tam in verbo q; in pꝛopꝛio genere. mouet

ad canticum multiplici varietate decoꝛum
tanq; pꝛo diſcantu. Neq; dubitaueris om
nes ⁊ ſingulas in vnum concurrere.menta

lis ſpiritus affectiones. Yoꝛmabitur eniʒ

melodia ſpiritus.ad exemplararmonie ſi/

ue melodie dĩnalis.que ſtabilis ſemper in

ſe manens faſtidire non poteſt. tanq;ᷓ aſſi⸗
ue renouetur.
concluſionis vniũs quam tu tibi declara⸗

dabes ecce veritatem

ri quandoq; poſtulabas.ſi Maria in hoc
cantico ſe in omnes perfundebat affect?
vel anime paſſiones.¶ Biſcipulus.Ha⸗
beo ſoꝛte pꝛo ſtatu gloꝛiet q;uis ambigu⸗
um videatur.ſi ſint in ſpiritibus beatoꝛuʒ

omnes affectus.tot ⁊ tales.quot ⁊ quales
ſentimus in via.immo non eſtdubium de
doloꝛe. Non enim erit amplius ibi luctus

neq; clamoꝛ ſed nec vllus doloꝛ:

Magiſter. Virgo nomi
naturpꝛopterſinderiſim.que nunq; viola

—
tevihll
ſomobe
nauch
viepꝛorl
Nu
ſuerudin
choi pvo
Hotulas/
lisi
fomme.
lgencann
nonlare
gfeaiont
gunmran
ömone
ſoncnm
rice
Cligont
Noch
dencie
or
ſennem
ioſon
oope
wide⸗
ſgun
plan
nne
Qus
tyi
chune
mMenra
licete
jemit
lanne
mo⸗/
undem
nndiſcan
Amnnſc
(bernsi
Affenonn
cfin
Ciginn
palamfi
quinc

ulisde
Blion

Gintel

usnanea

nrſc
dnunei
arn
udiſponen
W
W
hmitgtife
ocäüenn

ile

nnneporein
umonbene,
Copamnofti
Bunqmune
ingsgan
nabigenn,
Monte

ſnulin D

miinmentenn
1ngo dianr
rVnoroni
Wenmrönon
Enabon wi
bckfliani
Cuunii
in dwp ih⸗
bPihroee
Unncorum
ncänuptis
Cmncädo⸗
lonnTe
ſcwaaden
3afruinonis
ditanodeſnd
wmscenmmng
ogencre noren
mermedaceumn
5dubitnnevon
Onuneren
Fomabiman
mplnmonet
eblsſerporn
uetmi
descclevennnn
amurdbidelut
EiLmuun
gimnichn
(dionenn
mäns
esg dir
wunane
un ul e

iuvulli

Bupermagnificat

De hocſtatim videbimus.Zu colligas ⁊

intelligas interea quale fuerit canticũ bea

te virginis quot vocibus alternatum.duʒ

iam adepta fuerat beatitudinem illaʒ. que

dicta eſt ſuperioꝛ ad beatitudinem ſolius
vie pꝛoxima ⁊ vicina beatitudine patrie.
Quid ſi viatoꝛes aliqui exercitatos pꝛo cõ
ſuetudine ſenſus mentis habẽtes / poſſint
cũ oĩ pꝛomptitudine voces affectuũ ſcðᷣm
notulas quinnq; vocalium.ſparſas per ſil
labas pſalmoꝛũ.vnamquãq; concinere vł
foꝛmare.¶ Diſcipulus. Concludit intel

ligentia tuaq; rationabilis ſit concluſio qᷓ

non ita recipienda eſt.quaſi vox quelibet

affectionis.retineat ſonumintegrum.fran

guntur enim quadam alliſione non aliter
q; in compoſitione dictionum videmus.
Non enim hec dictio magnitficat/plene ſo

nat. iſtas litteras ma gn i fi cat.ſed ĩ vnũ
colliguntur quaſi tertiũ mixtum ſonum.

Vſus eſt phuoſophus.hoc exemplo.duʒ
de mixtione tali loqueret᷑ elemẽtoꝛũ.q; ma
nent quidem in mixto.ſed refracta.vel ſᷣm
eſſentiam vt placet uakenten Ee as

rois ſcdõᷣm pꝛopꝛias qualitates. ¶ Magi

ſter. Exemplum placet quod inquiſitionẽ

philoſophicã pꝛeſupponit.Exempluma⸗

iud.video multis aromatibus ſimultri

tisex quibus odoꝛ tertius mixtus reſultat
quandoq; plus redolens/aroma pꝛedomi

nans. Coaptetur exclamatio canticoꝛum.

Que eſt iſta que aſcendit per deſertum ſi⸗

cut virgula fumi ex aromatibus mirrbe et
thuris.⁊ ſequitur ⁊ vniuerſi pulueris pig⸗
mentarij. Exemplum aliud eſt in renoſtra

licet enim pueri diſtincte pꝛius ſonent.vt

re mi fi.poſtmodum iungunt.litterã pau⸗

latim cum vocibus iſtis.tandem vſu con⸗

tinuo cantant ſine vocibus notularuʒ/qd

tandem exemplum.in cõtrapuncto.deinð
in diſcantu plus apparet.vnde valeamus
ad muſicam coꝛdis trãſferrerationem. vbi

celeritas maioꝛ eſt atq; facilioꝛ ſonoꝛitas

affectionum ſpiritualiuʒ.qᷓ; ſit exterioꝛ vo

calium ¶ Diſcipulus.Das pꝛaxim vten
di gãma miſtico canticoꝛum coꝛdis. Undð
palam fit non eſſe ſiſtendum iugiter in his
quinq; vocalibus.a.eę.i.o.v. Sʒ nec in ſin
gulis deliberate pauſandum eſtaffectibus

Alioquin fantaſia plus tandem lederetur.
qᷓ; intelligentie recreatio pꝛoueniret. Cu⸗

ius rationem ſenſualis nos quottidie do⸗

cetcantus. ¶Sed manet dubitatio

mota de beatis deo iubilantibuſ.apud q̊s
ſola vox leticie.⁊ nulla ſpei.nulla compaſ⸗

ſionis.nulla timoꝛis.nulla deniq; doloꝛis

reſonare videt᷑.Et hecdubitatio verti po⸗
teſt ad beatitudinem Marie virginis.pꝛo
ſtatuvie.pꝛoxima ſtatui patrie.quãdo nõ
habebat peccata que doleret.quando con⸗

foꝛmis erat ſua in omnibus voluntas pꝛo

nidentię ei:que in ſui diſpoſitione nõ fal
Magiſter Habebit hoc vltimuz

litur 4
de confoꝛmitate voluntatis locum pꝛopꝛi

um. Ceterum de affectibus beatificati ſpi

ritus edoceri poteris.per ſimilitudineʒ de

terminationis abundanter tradite perdo⸗
ctoꝛes de virtutibus moꝛalibus ⁊ theolo⸗
gicis.⁊ de donis beatitudinibus ⁊ fructib-
ſumanent in patria.Quoꝛum finalis eſt re

ſolutio ꝙ in quolibet bono habitu/ reperi⸗

tur aliquid qnod dicit perfectionem ſed in
pluribus coniunctuʒ eſt aliquid pꝛo ſtatu
vie imperfectionem notans vel indigenti⸗
am. Fides dicit innitentiam pꝛime verita⸗

ti.ſpes diuine liberalitati. caritas diuine

bonitati.⁊ hoꝛum quoduibetvtiq; bonum
eſt perficiens ſpiritum. Sed imperfectio⸗

nem reſpice YFides impoꝛtat enigma.ſpes
cum enigmate futuram fruitionem.caritaſ

vero a deo.qᷓ;uis hic non conſequatur in⸗/
tuitiuam viſionem. Penitentia dicit dete⸗

teſtationem peccatoꝛuʒ.Timoꝛ fugam ſe⸗

parationis a deo.Cõpaſſio ſeu miſericoꝛ⸗

dia/pꝛomptitudinem aux:liandi.ʒelus a⸗
moꝛem iuſti.Et ita peromnia reperies ali

qua deſe bona ſi coniunctos defectus ab/⸗
ſtuleris.vt a penitentia peccatuʒ commiſ⸗

ſum.a timoꝛe periculum cadendi:a com⸗/

paſſione/miſeriam cui nunc opoꝛteat ſub⸗

ueniri. Sic itaq; de ſingulis affectionibꝰ

beatoꝛum ſpirituum.quas theologia vo⸗
cat extenſo nomine paſſiones.que nõ ſunt

in ſpiritu ratõnali.maxime ſeparato.ſcõᷣm
realem mutationẽ quemadmodum philo
ſophi ſtricte loquũtur de paſſionibus ſen⸗

ſitiue anime. Affectio autem ſpiritum im⸗
mutans/intentionalis eſt ſicut gaudium ⁊

deſiderium de deo. odium vel diſplicentia
de peccato.reſilitio in deum ⁊ ab inferno.

affectus ſuccurrendi alieno incõmodo.

Pilipule Erſi magna pars queſtio
tibus.tamen deſcriptõ beatitudinis affert

Tractatus Tertius

ſcrupulum.quoniam beatus eſt qui habet
quicquid vult ſcõm antiquos.⁊? Auguſti⸗

citur quaſi bene actus. cui omnia opꝑtata

ſucceduntſcom Caſſiodoꝛum.¶ Magi/

ſter. Conclude pꝛimo per ethimologiam
beati contra ſtoicos.qꝙ virtutes non ſunt ĩ
ſenſibilitates.quia dicitur beatuſ quaſi be
ne actus.ergo bene motus.ergo non inſen
ſibilis. Et hec certe concedunt de affectio⸗
nibus intrinſecis ratiõis.ſed ſenſuales om
nino detrahunta ſapiente quaſi ſaxeos vir
tus efficiat. Larn non eſt de ratione
beatitudinis.qꝙ; beatus ſtatim habeat qͥ c⸗
quid vult optandum maxime circa alteruʒ

ſed abſoluta beati volũtas ſicut ſemper co⸗

foꝛmis eſt diuine voluntati ſic ſemper im⸗

pletur. Et huius declaratio pꝛopꝛium lo-
cum habet. ¶ Bupereſt diſtinguere de

ſpiritibus affectionum receptinis. Aliqui
ſunt ipaſſibiles effecti.⁊ B còtra paſſibilita
tẽ leſinã vel coꝛruptiuã vl abiectiuã perfe
ctionis debite.vt in celo.quoniã nihil im⸗/
peditmo confert eſſe paſſibiles paſſione
ꝑfectiua.ſicut dilectõ dei.ſuaq; fruitio.Nõ

ne celum impaſſibile dicitur pꝛimo modo

quod lumine ſolis cernitur mutari. Alius
eſt ſpiritus rationalis atq; receptiuus leſi⸗
ue paſſionis etiam vt ſpiritus eſt.⁊ hocq̃t⸗
tidianum eſt nobis viatoꝛibꝰ velimus no⸗

limꝰ. Et de dãmnatis ſpiritibus fides cre⸗,
dit:ſed modus alio loco dicendus eſt. Eſt

tertia vel fuit in nonnullis ſpiritibus pꝛo⸗
pꝛietas.que dedit eis/poſſe non pati paſ⸗
ſione leſiua vel diſconuenienti.qualis fuit
ꝛ20 ſtatu nature inſtitute.⁊qualiter erat in

anima chꝛiſti.niſi ſponte paſſiones ſuſce⸗

piſſet. Vides ne igitur ꝙ pꝛimus ſpiritus
per paſſiones nõ leditur qualeſcunq;. nec

ſi poneretur in ſtagno ſulphuris ardentis

audet aſſidue.nec gaudium minuunta⸗
lie iuncte affectiones.ſicut compaſſio defi
cientium.deteſtatio peccati.reſilitio reue/⸗
rentialis in pꝛopꝛiã paruitatem que timo⸗
ris ſpecies eſt. Odium deniq; vitioꝛũ.qð

eſt zelus bonus.⁊ ita de reliquis ĩperfectio

ne ſemota.Tertius ſpiritus ſuo modo ca⸗

rebat leſiuis paſſionibus in pꝛimo paren⸗/
te.⁊ nunc foꝛte ſic in Enoch ⁊ Helia Sed

an beate noſtre talis fuerit exultatio ſpiri⸗

tus in deo ſalutari ſuo/ non arbitroꝛ aſſerẽ
dum.,quin doluerittam anima q; ſpiritu.

non enim gloꝛtficatus fuit ſpiritus ſnus. ſi
tſcoõm antiq ‚att ſpiritus chꝛiſti. nec voluntate ſola paſ⸗
num qui addit nihil mali vult. Beatus di⸗

ſionibus leſiuis ſubiacebat Luam inquit
Dimeon ipſius animaʒ. pertranſibit gla⸗
dius. ¶ Piſcipulus. Höne fuit immunis

abbomni peccato noſtra btã. ⁊ ſi ſic/curpaſ⸗

ſa eſt.quia quicquid patimur.peccata no⸗

ſtra meruerunt Eua deniq; fuiſſet ante la⸗
pſum.ipſa Marig pfectioꝛ.quia tũc pote⸗

rat nihil pati. ¶ Magiſter. Notata eſt ali

bi rreſponſio. q; in Maria fuit neceſſitas

oꝛiginale peccaiũ contrahẽdi.ſcdᷣm cauſas

inferioꝛ esſcdᷣm legem ꝓpagationis ex cõ⸗
iuctione viri cum femina.Aex enim ſupe⸗

rioꝛ pꝛeiudicauit huic neceſſitati pꝛeueniẽ
do caſum.perſanctiſicationem ⁊ gratiam.
Sic dicit in alio caſu ſanctus bomas.

de occurrentibus temꝑpe iudicij obuiã chꝛi
ſto in gera.ꝙ ſi nõ moꝛiantur.hoc non eſt
ſcm cauſas inferioꝛes quib habebant ne
ceſſitatem moꝛiendi.Nec eſt cõtra apoſto⸗/
lum dicentem. ſtatutũ eſt hominib
moꝛi deinde iudiciũ quia pꝛiuilegium ſu⸗
perioꝛis hoc ſuſpendit. Non ſecus eſt in ꝓ
poſito de Maria.a neceſſitate contrahen⸗
di oꝛiginale peccatum.pꝛeuenta ⁊ pꝛiuile
giata. ⁊ excellentiſſime ſic redempta quali⸗

ſemel

terredimi non egebat Jeſus chꝛiſtus quia
per carnalem concubitum non foꝛmatus.

Doloꝛes idcirco pentulii Maria.nõ om⸗

nino ſponte ſicut filiuſ.ſed nec penitꝰinuo
luntarie ſicut nos in quibus motus vitio⸗
ſi preueniunt iudicium rationis.quos ra⸗

tio pꝛeueniebat in Maria. Alioquin ve⸗

nialia ſaltem commiſiſſet. Nihilominꝰ do
lebat ꝓpter ſpiritum paſſibilẽ.⁊ ſtatum.cũ

omni tamen moderatione ⁊ vᷣtute.⁊ meri⸗

to ↄtinuo.Cõplebat inſuꝑ illud aplcum
Gaudete in dño ſemꝑ.iteꝝ dico gaudete.

Sciebat.qꝛ dñs ſibi ꝓximꝰerat ⁊ fuerat.
ſupꝛa ceteros viatoꝛes.qð notauit cũ ſub⸗

iũxit ꝓ cauſa exultationis ſui ſpũs. In deo

ſalutari ſuo.qꝛ reſpexit inqͥt huũilitatẽ ancil

le ſue. Juxta ꝓmiſſum ꝑ Eſaiã. Supꝑ quẽ

reſpiciã.niſi ſuꝑ pauꝑculũ ⁊ contruũ ſpũ.
⁊ trementẽ fmones meos.quis certa eſſet
nõ minꝰ aplo.ꝙ neq; moꝛs neq;ʒ vita ⁊c̃.

ſeparet eã a caritate dei que erat in xpᷣo Je
ſu ſalutari ſuo:· Et ideo cõtinuo gaudebat

plus q; in ſola ſpe.ſed minus q; in re gloꝛie
Ecce habes in hacdictione beatã.E. pꝛo
ſpe.habes a pꝛo leticia: Jam ſupꝛa ſpem

c
ſni
r
An⸗

.

hurt
hi/

nwe
ou
fiehe

nun

ſollen
ſisc
amſie
lelun
nnga
oſſe

dunnt.

0oꝛ fle

o

ireſin
Auminat
ſct
ürmnmmns
lſoaren 1
Ppecege 0
aahreln
Cuhnücpare
Permnet
r eteſſts
önente
Monserc
renimnſape
mipꝛcvene
migmnan,
8Thonmgs,
hobuüchri
docponc
habehmne
ngn
ninobn
legonh,
nockiy
Mmntop
1pubie
1cpolt
necin
Warns.
NeNW
wiinno
svmo
8aos
bouin e
Nlomind,
aſtunma
nnea wen⸗
Uud aphonn
Noo gltat⸗
ttfan
oanncibl
his Inden
biltmincl
i Sipgi⸗
nmiſ.

Siscncſ

8ec mdn
anntio,.
inloglut
önten
cbeni

mipthe

*

Bupermagnificat

additur tertium a. dum venit in gloꝛiam.

Huc pꝛo canticis accedit incidens cõſide⸗

ratio nomĩs huiꝰ beatitudo.qꝙ; quinq; vo⸗/

cales/quiq; ſignificantias affectuum in ſe

claudit. Ceterum quia dixiſti.omẽ quod
patimur.peccata meruiſſe.veꝝ eſt pꝛopter

oꝛiginale peccatum.quod remouit pꝛohi⸗/
Quidd in talẽ magnificaret h̊ eſt magnificũ
pdicaret. Quidni toto niſu dilataret.⁊ extẽ
geret aie ſinũ ad eiꝰ amplexũ. Quidni pᷣte⸗

bens leſiuas paſſiones cum peccatis. No/⸗

ſtra deniq; beata ſemper habuit gratiam
gratum facientem.queoꝛiginali ſuperemi
ꝛimitus oꝛnata fuit Eua

net iuſticie.qua

iſcipulus. Accepiſſe pu.
licita pꝛius cõcluſiõe

to ſufficientem

deductionem.de cantico Marie ſcõᷣm om

nes affectiones ſub omni facilitate foꝛma⸗
tas peroꝛganum coꝛdis.vbi fulgebat men
tis verbum ſententioſiſſima numeroſitate
repꝛeſentans velut mirabiles ratiões rerũ
inſtar patrie.licet adhuc in enigmate vie.
Ar vero putas ne credẽdum.ꝙ vocale
canticum addiderit nõnũqᷓ;.hec beata.

Magiſter. Sane puto/marxime in iſta

pegrinitatioe laboꝛioſiſſima comitibo Je⸗

ſu puero ⁊ virginali ſpõſo Joſeph. vt ad,

impleret ad litteram illõ Pfſalmiſte. Can⸗
tabiles mihi erãt iuſtificatiões tue.in loco

pꝑegrinationis mee.Cur pᷣterea nõ cecine⸗

rit coꝛꝑalem reqeando laboꝛem.nũc pſal⸗

mos patris ſui Dauid.nunc cãticum pꝛo⸗

pꝛium.nũc illud Zacharie.nũc Simeõis
alludens ſponſo blandienti ⁊ dicenti.vox

tua ſonet in auribus meis. vox enim tua

dulcis. Nunquid exiſtimas beatam nr̃am
in iocundiſſimo partu.⁊ poſt partum. duz
natus erat ſaluatoꝛ mundi.concinentibuſ

angelis.Gloꝛia in excelſis ðᷣo.ſiluiſſe: Nũ.

qquid non infanti poſito in pꝛeſepio ⁊ flen

lotio pedũ.ĩmo generalroĩs actio nouiſſi

tidebuit ⁊ conſolatoꝛium feſcẽninuʒ. dul
ci ſuſurriovelut aure tenuiſ rſonar: Qnid

yero de celebꝛi ritu pꝛopꝛiarũ nuptiarũ cõ
iecturas.que nuptijs alienis interfuit hila
riter honoꝛãdis.⁊ vino de aqua facto.gra

tuita pietate ſolandis. Quid in templo nu

trita et de canticis ſyon edocta.debuit que
ſoſilerc⸗
ras.que nõ abhoꝛrẽta pia credulitate.eti,
am ſi addideris iuſtum Joſeph cuʒ puero

iſcipulus. Gꝛata commemo

ieſu nõnũqᷓ; vna ceciniſſe. Sed hechacte

nus.q;̃ ſeculi pꝛudẽtibo in ocułſuis (q bus
ofe qõ putãt ſublime videre) nuge vide⸗
bunt᷑ aniles ⁊ indigne.q̃ſi nõ multo ampli
oꝛ fuerit hũiliatiõis.vel crucis miſteriũ.vł

deperit.datur triũphus gratie

mi viroꝝ.qꝛ factꝰ eſt ꝓpter nos oppꝛobꝛiũ

hoĩm ⁊ abieqo plebis.q; ſint iſta qͥ dicimꝰ
de Maria. ¶ Magiſter. Das materiã diſ⸗

ſolutiõis pus facte qõnis tue.cur erũpens
in canticũ nouuʒ / dixcerit brã. Magnificat
agia mea dñm. Bane qͥd magnificẽtius eo

cuiꝰ magnificentia eleuata eſt ſuper celos.

8

rea.cebꝛius alt᷑naret affectꝰ ſuos.ſᷣm no⸗

tulas vocaliũ.mõ de leticia in cõpaſſioneʒ
ſentiẽs ꝙ miſeratiões dei ſunt ſuꝑ oĩa opꝑa
eius Pꝛecipue nũc.qñ mificoꝛdia dñi ple

miſte. Et veniat ſup me miſericoꝛdia tua
domie ſalutaretuũ ſcõᷣm eloquiũ tuũ.quã⸗
do miſericoꝛdia ⁊ veritas obuiauerũt ſibi.

quãdo iuſticia ⁊ pax oſculate ſunt.qũ deuſ
deglit benignitatẽ. ⁊ terra noſtra dedit fru⸗

ciũ ſuũ.q timidus.dolẽs ⁊ languidus ho
mo per ſapientiam accuſatus.per iuſticiaʒ

damnatꝰ?, ⁊ punitus per potẽtiaʒ. ſuſceptꝰ

ad gratiã ꝑ viſcera miſericoꝛdie dei noſtri

in quib viſitauit nos oꝛiens ex alto.gloꝛi⸗
ſicatõis etne ſpẽ afferẽs.qñ ſoluta moꝛs ð
Dilſcipls

Cõijcio.Tales inenarrabiliter cõtempla

tiones.beatam noſtram ſub omni celerita

te in momęto.in iciu ocłi.in nouiſſima tu

ba contuliſſe.⁊ in affectum ſuauiſſimi coꝛ⸗
dis traducendo cantaſſe. Juxta ⁊ ſupꝛa ꝑ⸗
mixtionem notularuʒ vt fit in verbulis ſeu
minutis diſcantuũ. Intonãs igitur voce
ſerena/ pſonuit poſt Eliſabeth pᷣconium.

immo tonuit ⁊ exclamauit voce grandi ad

aures ſeculoꝛũ oium. Magnificatanima
mea dñʒ.Taletuũ carmẽ nobᷣdĩna maria

quale ſopoꝛ feſſis in gramine.quale ꝑ eſtũ

dulcis aque ſaliente ſitim reſtiuguere riuo
Sed redit ad coꝛ.cur non dicit Waria:

Magnificat anima mea dominum.
Magiſter. Altioꝛi repetamꝰ pꝛincipio.di⸗
centes Warie linguam/fuiſie calamũ ſcri
be velociterſcribentis.boc eſt ſpirituſſan⸗
cti qui nedum velociter. ſed multipliciter
ſcribit.adeo ꝙ non eſt votavnum poſitum
ſine cauſa.non eſt apex vnus/tam in ſigni
ficatione qᷓ in oꝛdine fruſtra locatus.Exq̊

perpenditur q; lata ⁊ lauta ſit menſa ſapiẽ

tie ſacre que tot epulas ⁊ fercula miniſtrat
Audevolnunr⸗ quocunq;. veri ⁊ ſalubꝛes

ſenſus elici. ſcõᷣm quadrupliciſ expoſitõis

2U

na fuitterra.qñ cõpleta eſt poſtulatõ pſat;

Tractatus Quartus

genus. ¶Kꝛeuidens igitur ſpirituſſanctꝰ

ſeminarium quinq; vocalium non eſſe pꝛe
tereundum a poſteris.ſed inde ſignificatõ
nes alias/modo quo nũc fecimus/⁊ factu⸗
ri ſunt alij ſubtilius eliciendas/voluit pꝛi⸗
mum cantici canticoꝛũ Marie verſiculuz.

terminari ſub hoc nomine triſillabo domi

num/.tanq; neuma ꝓpꝛium/o.i.v.¶ Diſci
Eulua: voimmvero cur canticum ſumme
leticie/finiuit in voce doloꝛis ⁊ meſticie.q̃
lem.v.quinta notularum deſignat¶ a
giſter triplex occurrit bic.⁊ nũc miſtica ra⸗

tio.-Pꝛima quatenus ex pꝛima vocali.a.et

vltima.v.redderetur quaſi diapente queẽ
thteton ſeu contrapoſitio gaudij ad mero⸗
rem. Tertia pꝛo laude humilitatis. que cã
tica vie ſolet in doloꝛe termniare. quaſi di⸗
ceret. Quomodo cantabimus canticũ do⸗

mini in terra aliena. Fit roinde grauioꝛ

ſolidioꝛ ⁊ eminentioꝛ ipſa ſalubꝛis leticia

que tali fine ſtabilitur interrogatioue hułL

mane miſerie.ſed non abſq; miſeęricoꝛdia
quam Jiunctum ſibi notat. ¶ Diſcipu⸗
lus. Non dilataueris nũc hanc imaginatõ
em ed te confer magis ad cauſam littera
em.

„*

quia ſcdᷣum litteras. Sed ad intentonem

tuaʒ dico ꝙ initiũ ſapiẽtie eſt timoꝛ domi / ⁊
ni.Si ego dominꝰ ait ipe.vbi ẽ timoꝛ me in
us: Cimoꝛ(vtſcis ad antiquã legem ſpe,-
ctabat.ſicut ad nouã amoꝛ. Dominꝰ pꝛete
rea plus reſpicit opus creatiõis ⁊ potẽtie
Vnñ ab omibus magnitficãdus eẽ cõcedi–
dñs. Nomẽ vero qð eſt deꝰ ſalutaris meuf
ad opus recreatiõis ⁊ gre.nemo chꝛiſtianꝰ

ambigit ꝑtinerxe. Igeo cur debuerit ſubſe⸗
qui vides.¶ Diſcipulus. Niſi pꝛius oſtẽ

diſſes quẽadmoduʒ btã noſtra particeps
iuuẽculaꝝ tvmpaniſtriaꝝ/potuit alt᷑nare
repẽte ꝓpꝛias meditationes ⁊ affectꝰ.non
ita ſatſfacerẽt mihi rũſiones tue.qꝛ talem
neqᷓo conſeqͥ celeritatẽ.¶ Ogr.Dat cãm
q ait. Coꝛpꝰ qð coꝛrũpitaggrauat aiam.⁊

depnit terrena habitatio.ſenſuum młta co

gitãtem. Hoſtre vero beate couerſatio iam
erat in celis.iam qͥq; dotes coꝛpis glificati

inchoabat.ex abũdantia virtutũ.necnõ do
minij ſpũs ſuꝑ aiam ⁊ coꝛpus.vt eſſet inde
coꝛpus agile ſᷣm omnes vires cognitiuas
⁊ motiuas ſubtile Pꝛeterea clarum nec ita
paſſibile vt noſtrum quod pꝛeuenitura ppʒ
mis motibus:ſed tamẽ iſta minuſq; nunc

ſuus.coꝛpa

qnint perfecta.Altera quatinus fieretean

git illud ſecus ⁊ iſt

agiſter. Iſta quidẽ litteralis eft deran

in patria. ¶ Diſcipulus. Des aliquod in
dicium coꝛpoꝛis Marie ſpiritũ nõ pᷣgra⸗
uantis. ¶ Magiſter. Pꝛeueniebat ſpuũs
epales intus motus. qui nati ſunt
obſequi rõni. Non grauabateam puerpe⸗

riuʒ.mulla labes tyrãnice rebellionis ex foę⸗
mite/ colaphiʒabat eam. deniq; nullas in
ſe cõmotiões illecebꝛoſe carnis ſenſit.ſed

a reſpicientibꝰſe/ſedauit. Credi ſimiliter
debet ꝙ ab audientib ſereniſſimã vocem
eius. Secus de aliarum vocibeque ad ge
hennam inflãmant. Ideo nec pꝛedicare ꝑ⸗

mittuntur.nec cantꝰ apud eas caret diſcri⸗
mine.pluſq; ſibulus colubꝛi vel ſerpentis
quarum ſunt oculi vt aſpectus reguli.⁊ tao⸗
cdus germina virtutum eradicãs ⁊ exurẽs

7

¶ Dilcipulus. Sentio quos ⁊ quas tan⸗

a diuerſitas a Maria.

ci? ¶ Magiſter. Non opoꝛtet.qꝛ ſathan ſi
auſus eſt tentare filiũ dei.quomõ non ten⸗

taſſet matrem: qð ei ceſſitad palmã victo⸗
rie multiplicis ⁊ aureole.vt coꝛonaretur q̃
legitime certaſſetquia nõvt Eua ſuccubu
it tentatoꝛi.Dolebat pᷣterea cuʒ dolentib⸗

ſummo. vt plus de vulneribyet
arnm ꝑ vitiu/q́; coꝛpoꝝ ꝑ peſtẽ
iu vꝛeret. exemplo filij plus dolentis
itudinem noſtre nequicie.q; toꝛmẽ/
ꝛtis ꝓpꝛie ſuo modo. Quare noli du

büare qꝛ canticum ſuũ iocũdiſſimũ ⁊ a io⸗

unditate inceptum. inſtituerit Maria cũ

timoꝛe ſancto.cum ʒelo bono.cum viſcero
ſa cõpaſſione.cum ſpe ⁊ multo deſiderio.
quaʒz vꝛ gebat caritas:exclamare.poſt aſco⸗/
ſonensiz ſui. Filie hierlm nunciate dile⸗

cto qꝛ amoꝛe langueo ( Diſcipulus. Vel

E

lem cõparares beatitudinem Mariequa

nũc fruit᷑ ad beatitudinẽ vie.que licet fuiſ⸗
ſe ſit ꝓbata ſingularis.nihiominus patrie
par non fuit. Cum enim pꝛetuliſſet jeſus

Johannem inter natos mulierum/ſubiũ⸗
xit.Qui minoꝛ eſt in regno celoꝛum maioꝛ
eſt illo. Jtaq; rem mihi feceris.veſtiſq; ſu⸗

is accõmodam/que recolimus. ¶ Dagi⸗
ſter. Suſcipe nunc oculis intelligentie. et

aures erige fidei.quemadmodum magni⸗

ficauit hodie Maria dominũ. videns fa⸗
cie ad faciem chꝛiſtũ qui ſibi magna fecit⁊
inſcrutabilia.pꝛius in terris nunc in celis.

¶ Diſcipulus. Cõſtituit ipſa ſola/hierar
chiaz ſcðm ſub deo trino ⁊ vno/hierarchia

eꝗ vcrum caruerit tentationibus inimi

audentibo. ſed vtrũq; mo⸗-

teetnten
Nohe
donnen
cnen
epns/
Hincabe
luunr.
namag
.
Canee⸗
Wen
Puth
Uirin
mine

Mey:
laſe
mnox
was
llii⸗
ufen
i
impe⸗
mnihri
Ko⸗

oorig

Uotra

iain
hop
üeſͤ⸗
unmſun
lnne
honiserſ
nullgen
8 ſaſtſq
Gſenlie
fni ween
gneng ge
Natineg,
Cradiſoi⸗
Aſoents
eguli n,
6 anris
los tan⸗
4 Drn.
businini
Plubanſ

8„

mn O

nin
g
Mabe
lnnh
6.
nha
beſe
lnns
o
OAd
rai
Mac
mwcee
idero⸗
tpoſtatci
mamedie
vllns V
Derecn
elagfii
tinuspene
ila s
annſhi
gammao
8 clcf
nclgane
ounnig
i Nons
imuguan.
—
Nohont

Buper magnitficat

ꝛimo ⁊ ſummo:apud quem hierarcham

numanitas filij ſui ſola ſublimata ſedet a
dextris virtutis dei per vnitatem ſuppoſi/

.. agilte. Duſcepit ipſam dominꝰ?
recoꝛdatus miſericoꝛdie ſue collocans ip⸗

ſam ſuper omnes choꝛos angeloꝛuʒ apud

quos videtur beatus Johannes baptiſta
pꝛimus poſt Mariã poſitus in oꝛdine ſe⸗
raphin loco luciferi ſimul ⁊ alij ꝓ qualitate
meritoꝛum vſq; ad infimum oꝛdinem an⸗
geloꝛum.ſub quo /repoſitos dicunt ſalua⸗
tos ex ſolo chꝛiſti merito. deficiẽte ꝓꝛio qͥ

ſecundã hierarchiã conſtituunt. ¶ Da⸗
gnificata eſt ita hodie beata virgo.vt regi⸗

na celiimmo ⁊ mũdi/iure vocetur habens

pꝛeeminentiã ⁊ virtutem influxinaʒ ſuper
omnes. Pꝛincipatũ habet dimidij regni

ði ſi ſic dici poteſt ſub typo Heſter⁊ Aſſue

ri. Regnuũ quippe dei conſiſtit in poteſta
te⁊ miſericoꝛdia. Semel locutus eſt deuns
duo hecaudiui.quia poteſtas dei eſt ⁊ tibi
domine miſericoꝛdia ſoteſtate domino
remanente:ceſſit quodammodo:miſericoꝛ

die pars/chꝛiſti matri ſponſeq; regnanti.
NHincab eccleſia tota.regina miſericoꝛdie

ſalutatur. Ragnikicat hocte dominuz

quia magnificata pꝛe omnibus diebus vi
te ſue. Plenũ gratie cõplementũ. hodie ſe⸗

cura recepit Nulla dies ipᷣi feſtiuioꝛ:nulla
deſliderabilioꝛi iocũditate refulſit. Feliciuſ
parit hodie gloꝛioſa filiũ in coꝛde/quẽ via

trix in coꝛpoꝛegenuerat.imo iam non me⸗

minerit pꝛeſſure, quia natus eſt homo in

mundũ alterũ ⁊ ĩ ſinu patris collocatus

O quãtis hodie o qualibus armonie moę

dulis adaucta celeſtis melodie cãtilena re/⸗
ſultat. Nulla poſt chꝛiſtũ voxſuauioꝛ .nul
la penetrabilioꝛ ⁊ acutioꝛ. nulla liquidioꝛ
exaudit᷑. Conſonat ei pꝛo tenoꝛe grauiſſi⸗

me pꝛeſſo. grauiſſimꝰ ⁊ infimꝰ peccatoꝛuʒ

lucifer cũ ſimul vlulantibꝰ ⁊ ſtridentibodã⸗

natoꝝ rugitibo. Conſonãt inq;.qꝛ iuſticde
voces cõſentaneas molli modo cantui me

lodiʒãt.ſed eis ve.ve.deo autẽ gloꝛia ⁊ ma

ggnificentia in ſecula ſeculoꝝ.¶Ecultauit

ſpũs inhians pus in do ſalutari ſuo.nunc

impleto funditꝰhiatu deſiderij.requieſcit
in intimo ſinu ſpõſi dilecti Zi ſalutaris ſu
Pꝛiꝰ anxia depᷣcabatur/oſculetur me oſcu
lo oꝛis ſui.Pꝛiusvbera ſponſi ſitiebat.ptii

us trahi ſe poſt ſe poſtulabat. Hodie toto

amplexu nunq; abꝛumpenda,. toti ſponſo

beata coniungitur. Inebꝛiatur ab vberta⸗

te vberũ ſponſi ⁊ toꝛrente voluptatis/nula

iam neceſſitate trahbenda potatur. ¶Tra⸗
hat nos pꝰſe depꝛecamu cuiꝰ nomẽoleuʒ
effuſum.vt curram. in odoꝛe vnguentoꝛũ

ſuoꝝ.Currant in via quedã adoleſcentule
ſcilicet virtutes ⁊ actiones poꝛtionis infe⸗

rioꝛis. Ita permetaphoꝛam nominaueri
mus. Baudent omẽs.per virtutes eſſe fe⸗
cuũdas.fecundet enim infecunditatẽ/ meri
tis eius vir noſter dux virginitatis noſtre.

que eſt ſuperioꝛ poꝛtio mentis noſtrte.

BGBloꝛiabat᷑ſe introductã in cellaria regis.q

ſi ſub claue cuſtodita.cui modo omnia pa⸗

tent.ſecreta regis celeſtia. Stillet nobis de
ꝓmptuarijs paradiſi pleniſſimis refrige⸗

rans potu aduerſum eſtũ vitioꝝ. Nulla iã

ſibi nigredo.vel fuſcedo.nlła per ſolis exu⸗

ſtionem decoloꝛatio.nulla iaʒ pugna filio⸗

rum matris ſue cõtra ſe.nulia vinearũ ha⸗
benda cuſtodia.omnia quippe parata. om
nia ſecura ſunt ⁊ tranquilla.
dilectũ tuuʒ optabunda petebas. Indica
mihi quem diligit anima mea.vbi paſcas
vbi cubas in meridie.ne vagari.id eſt vo⸗
neagi incipiam poſt greges ſodaliũ tuoꝛũ
Cernis nuc dilectum.nimia claritate ſimł
⁊ feruoꝛe.per intimã ⁊ meridianã viſioneʒ
vt nullus ſit amplius euagandi timoꝛ.nul
lum diſcrimen oberrandi poſt greges ficto
rum paſtoꝛmm.qui ſponſi ſe ſimilabanta⸗/
micos ſed fallebant.
quaſi ſub ambiguitate ſermõis. Si igno⸗
ras teo pulcerrima mulierum.que deum.
quete que omnia cognoſciſ.pcul hinc pꝛo
cul egredi periculum poſt veſtigia greguzʒ
nulli ſuꝑerunt hedi fedoꝝ affectuũ paſcen
di.nulla paſtoꝝ tabernacula pluravidebũ

Au beata

Ron iam audies

tur.quoniã tibi eſt vnũ ouile ⁊ vnuſpaſtoꝛ

omni diuiſionis ſuſpitione reiecia.qñ ſcã⸗

deus ad ethera/poteſtates gereas debella⸗

ſti.nihil aduerſum te malignantes ſpiritꝰ
poſſe ſentientes. Admirari potius opoꝛte
bat demones ⁊ paueſcerequaſi querentes
inter ſe. Que eſt iſta que aſcendit per deb⸗
tum. aquaſi auroꝛa conſurgens. que nobis
eſtvmbꝛa moꝛtis ⁊ terribilis vtcaſtroꝝ aci
es oꝛdinata. on eſt quidem incredibi
le chꝛiſtum fui

ſie cuius currus erat decem
milibus multiplex perangelos ducens ſe⸗

cum multam ex purgatoꝛio captiuitatem.
ob honoꝛem nouecoꝛonationis ipſius.ꝗᷓ

8

CTractatus Quartus

regina miſericoꝛdie ⁊ domina gratie ⁊ ma⸗
ter miſericoꝛdie.ſub cuiꝰ imperio ſunt om

nia iura regnoꝛum.vt in ſuo nomĩe flecaa
tur omne genu celeſtiũ terreſtriũ ⁊ inferno
rum.q;ᷓuis aliterad filium benedictũ.qui
tamen ſubdit/ dignat eſt eſſe illi · ¶ Lau⸗

ſam meditoꝛ alteram cur Mania compara
tur equitatui dei in curriba pharaonis. Jã

non pꝛopter ſe.ſed pꝛopter nos viatoꝛes
quos a diabolico Pharaonis defendit inꝰ
curſu. ¶ Confugiamꝰ ad eius opẽ. quoni
am ſubmergit Pharaonẽ iſtum regem ſu-
omnes filios ſuꝑbie.⁊ hoc cum curribo et

equitiba amariſſime penitetie lachꝛimoſe.
P quotiens diſperſis ſuperbis mente coꝛ⸗

dis ſui.depoſuit potentes affectus de ſede
tyrannidis.⁊ exaltauit humiles penitẽtes
eos eſurientes imples bonis.q̃les inuirtat
ni rn generationibe meis implemi

ni⸗ ſſepalus. dno pacto Marie ſpũſ
id quod eſt ꝓpꝛ
quit potentiam in bꝛachio ſuo.diſpſit ſuꝑ
bos mente coꝛdis ſui
ſpõſus ⁊ ſpõſa ſpiritales/⸗

uis diſpariter hec impetrãdo.iſte imperã⸗
do fecit potentiam. Quidni ſpõſus cõmu⸗

nicet ſponſe verba ſua.que ſibi tribuit vbe
r ſua: atemur q; non poteſt oꝑari creatu
ri.nõ innitẽdo pꝛime cauſe potentie.Qua

re nec omnipotẽs neccreatrix vnq; ꝓpꝛia?⁊

pꝛimaria auctoꝛitate/ dici poteſt. etiaʒ vvi

poſſit tanq; inſtrumentũ ad effectũ creatio
nis aſſumi. nullo

velle. ¶ Diſcipulus. Expedis te faciliter dö

cõtrouerſia doctoꝛũ. Si habuerit omniũ

potentiam anima chꝛiſti ſicut omniũ ſcie7

am.⁊ ſi creatio cõmunicabilis ſit creature.

Sed guid ſibi vult.hec additõ in bꝛachio
ſuo ¶ Magiſter. AUſitata eſt tranſſumptõ deponendo a ſede peſtũetie/humiles vult
cexaltare depᷣſſos. Dat enim frequenter ſcri
ptura.coꝛ deo.vtillic.tactꝰ doloꝛe coꝛdis
intrinſecus.Etalibi de Dauid. Inuenivi
rum ſcõᷣm coꝛ meum.Et filius dicit᷑ de coꝛ
de patris genitus.cum patri/mens ſeu me

qua per bꝛachiũ ſignificatur vis opatiua.
ſit in deo: ſit in angelis.membꝛis carenti⸗

bus coꝛpoꝛeis. Verum altioꝛ eſt perſcru⸗

tatio.vt per bꝛachium/filius dei inſinne,
tur.ſicut per digituʒ ſpirituſſanctꝰ. vt ibi ii

ſi in digito dei eijcio demonia. O ꝑari qͥp⸗

pe dicit᷑ pater per filiũ.ꝑ quẽ omnia facta

‚—

Nunqͥd ſideꝰ non eſſet trinus in pſonis re

latiue conſtitutis.ſed eſſet vnicum ſuppo:
ſitum abſolutũ⸗/ſcoõᷣm enoꝛez iuceo;: phbi

– „

—

ꝓpꝛium dei cõfeſſa eſt. fecit in⸗

Magiſter, Cum
1 int vn? ſpus cur
non eadem porerit eſſe vox amboꝛum. q;

o pꝛeſuppoſito materiali
erante deo ad efficax ſuum

loſophoꝝ. haberet potentia/ creaturarum
adextra pductiuam. ¶ Magiſter. Dici ſo
let ꝙ ad impoſſibile ſequit᷑ quodlibet.cuʒ

ergo de ꝓpter immenſitatẽ ſuam. ⁊ infim⸗

nitam cõmunicabilitaté/de neceſſitate fiun

at(vt ita dicamꝰ)in triplicẽ ſubſiſtentiam

pſonalem/relatiuam ad intra/alioquin nõo
ſe ꝑfecte cõmunicaret:quia nimirũ.nõ cõo
municaret ſeniſi velut vmbꝛatice.vel vm⸗/
bꝛatilit. ⁊ quaſi pũctualitenin creaturnis. pb⸗
ma cõmunicatione non poſita /cuiꝰ veſtiꝰ
giũ reperit᷑ de neceſſitate in quolibet opere
ouiuino/ vbi relucet potẽtia patris ſapiẽétia
filij.amoꝛ ſpirituſiancti. HNihilominꝰ ma,
gis ad intentionẽ querentis puto reſpon?
dendũ ꝙ cũ potentia ði/put ad extra reſpi

cit onandoſe ettendit. eſt eadem in quali

„

ns . ¶ Diſcipulꝰ. Videt pbabilis illatio.

Sedcur dictura virgo beata diſpſit ſuper

bos mente coꝛdis ſui/pꝛemiſit.fecit poten

iam in bꝛachio ſuo.tanq; diſpdere ſuper⸗

bos / eſſet oipotentie dei ꝓpꝛiuum. ¶ Da

giſter. Credo legerat apud Job dũm dicẽ
tem. diſpge ſupbos in fnroꝛe tua.⁊ reſpici⸗

ens omnẽ anmogantẽ humilia. Sequiturꝛ

ęgo ↄfiteboꝛ ꝙ ſaluarete poſſit dextera tua
AIfi ſignificaret hoc eſſe ꝓpꝛium ſoliꝰdei.
Diſcipulus. Cur Maria non cõtenta di⸗/
cere diſperſi ſuꝑbos.addit mente coꝛdis
ſui Dagiſter. Sunt qui referũt hãcad/
ditionem.non ad ſuꝑbos.ſed ad diſpꝑſit.vt
mens coꝛdis /it ipᷣe deus diſpdens.cõno⸗
tando moꝛem humanũ qui mente recogi⸗

tat exaffectu coꝛdis/dũ hoſtes ꝑdere ⁊ eos

moꝛia fecunda tribuit᷑ ab exponentibꝰ mi

ſteriũ ſublimiſſime trinitatis. ¶ Gunt ali
bui reſpondentes Mariam voluiſſe vehe

mentẽ expmere ſuꝑbiam intrinſecus radi

catam. dicendo iſtos non qualicunq; moz
do necleuiter ſuperbos,ſed mente coꝛdis

omnino indiuiſa.videt᷑ ex ſuppoſitiõe q;;
uis impoſſibili ſequi potiꝰ ex illatiõis cdon
ſider atione/ꝙ dei potentie cõpeteret. crea⸗/
turarũ ꝓduclio ſicurmodo.in quibrelucʒ
ſimul potentia.ſqpientia ⁊ bonitas creato

ſnigmnis
fuithonn,
ſecucten
berecorhe
dummene
Ntacnd⸗
habenab
cumee
preſtlote
daruelig
rednme

(onhtradu

tug
tieſeufud
cieſbi:
oena
bikianttn
Ndien
Gutmne⸗
Ktinwe
ocllon
Quoa
hepbien⸗
homeo/
Qugon⸗
D
emimam
ſontende
uswinmn
ini Jab

gioci⸗
1, DMen

imn menle⸗
lraſtrin
uuno/n
ſunſavi
nienode
Unnonadn
nine
ſictens
aneigf
Plſnen
ngodun
miencnd
pputnt
ſpinimen
ſucipiee
longe n

quamn

gemingngi
mnitnsſit
Moltiec
Alnösdn
Paac gen
auihntg
nmb nd
roen
eſton

indice
ahic
egoirr
ernim
ode.
Genmdi
ne cods
ithiced
ddigirn
Nas Co
nmtenon⸗
aer
humlont
uenerſei
Mored
nenm
uodoldeln
imasſaute

Naebn
i
1wſertr
nmien,
mllnand
Dncnrh

M
ð

ſione coꝛdis.quam aſſi
bus vt in mari feruenti compellimur expe

ſui. qnalis eſt demonum ſuperbia. qualis

fuit hominũ.diuinitatis honoꝛem vſurpa

re querentium. Autcerte ſuꝑbi dicunt᷑ ha⸗

bere coꝛ nedũ diſpſum ſed mentem coꝛdis

dum mens ipſa quodammodo ſubleuata
eſt a coꝛde.nec eadem /vti fas eſt eis. vt in
habentibus abſoꝛptum.vel ablatum iudi
cium. ꝓpterea deterius q; beſtie vel pecoꝛa
pꝛeſſi latent. ¶ege ſi non taliter diſt perſos

dat itelligere Nabuchodonoſoꝛ.cui coꝛ fe⸗
re datum eſt. humano coꝛde mntato Ouo

contra dum coꝛ humilium bene contrituʒ

eſt aut pulueriʒatũ/in moꝛtaniolo peniten⸗
tie ſeu ſub duplici mola.timoꝛis ⁊ ſpei.red

dit᷑ſibi coꝛ plus q; humanũ.⁊ fit vas in ho
noꝛem capaxdei ſeu gratia plenum. Supꝑ
bi fiunt tanq; columba ſeducta.non habeſ

coꝛ.dicentes exſententia.⁊ coꝛ meũ dereli,-

quit me.⁊ illud. Coꝛ meum conturbatum

eſt in me. dereliquit me virtus mea ⁊ lumẽæ
oculoꝛum meoꝛũ ⁊ ipſum non eſt mecum:·

Quo concra pollicet humilis chꝛiſtus / ſu
perbie victoꝛi Dabo eiſeder mecũ in o
3 mei

no meo. ſicut ⁊ ego ſedi in thꝛono pfi

,

nid oꝛo celſius.quid amplius exaltatũ

—

riri. Sed hanc diſperſionem iſrael miſtici
uig cõgregabit. quis vniet.quis ſedabit:
MDagiſter. Dedit hocintelligi palã bea

lentia lit inanis ⁊ vacua.que ſine pondere
virtutis/raptatur per iania.nec gratia coꝛ

ſuum ſtabilitur/ conſequens vt pumilitas
innitens deo fixa ſedeat.⁊ vt iuſticiam eſu

riens.iuſticie fructibus ſit ſatiata repleta

„

iam non ad inſtararundinis vento quoli⸗
lem denia; ſuſcepit. id eſt ſurſum ad ſe ca⸗

bet vanitatis agitanda.
Conſequens eſt fateoꝛ.

pit / tanqm puerum. qui vere iſraelita eſt.

in quo dolus non eſt. dominus recoꝛdatꝰ
miſericoꝛdie ſue. Beatus ergo vir cui non
imputauit domiuus peccatum. neceſtin
ſpiritu eius dolus.humilem enim ſpiritu
ſuſcipiet ghoꝛia. Nec exemplum nobis

longe querendum eſt. Ecce ancilla do⸗

mini.cuius dominus humilitatem reſpe⸗

xit:quam ideo beatam dicent omnes gene

Diſcipulus. Dentio banc materiam
vberrimam aperuiſti ad loquendũ de diſo
duis fluctuationi⸗

ta Maria:cautatrix noſtra.nam ſuperbi⸗
am mentecoꝛdis ſui diſperſit.ſi taliuʒ opu

et pars mea deus in eternum.

qui potes eſt. Ubi pꝛima ptitio eſt ſi Ma

rationes. quia fecit mihi magna qui potes

eſt. cuius nomen ſancum. cuiuſ miſericoꝛ

dia in generatione ⁊ generationes timenti

bus euʒ/qui vt timerent ⁊ pꝛeuenit⁊ dedit

Hogie ſibi Mariam de ſeculo neq; eripu
it.⁊ extulitad dexteram ſuam. Ita verifi⸗

catam conſpicimus pſalmiſte gloꝛ igtionz
quia inquit infammatum eſt woꝛ meum.

QOuo inflammatum ſi non igne quem mi
ſit filius ſuus in tenam et voluit vehemen

ter accendi.Etrenes mei commutati ſunt
mirabili pꝛoꝛſus commutatione.vt abſcz

viri copula/ funderet operatione ſi pirituſ⸗

ſancti/pꝛolem benedictam. Etego ad ni⸗/

hilum redactus ſum.ſcilicet pꝛopꝛia repu

tatione et neſciui. Quare? Quia anima

