imoꝛtales.qui veſtris fraudibo male mede

terrere ſatagitis:quid vobis ampliꝰ reſtar

replicandũ:Si deus ꝓ me.quis ↄtra me?

NDuis me accuſabit quis me condẽnabit:

Nõ vos ꝓfecto toꝛtoꝛes.nullã niſi quanta
vobis ꝑmiſſa eſt diuinitꝰ?habẽtes ptãtem.
Diſcedite igi᷑cũ om̃i vr̃a⸗
ninia. Reuertarad vos.glioſos celeſtis

inimicis/qui pᷣcipue in ↄſpectu vro/mihi

continuas parant inſidias.me quoad pñt

impedientes atq; impugnãtes.Nõ pꝛofe⸗

cto vos in hoc venerant᷑.Nũquid non ero
dũ veſtris aſto cõſpectib/vr̃a auctoꝛitate
pꝛotecta: Hũcius etiã in medijs hoſtibus
tutus erit. nũc aũt hos cernitis ꝑfidos ho

ſtes. ad meã que vobis velut nũcia dirigit
dirimendã lacerandãq; oꝛationeʒ niti.me

qʒ deoꝛſum de padiſo velle pᷣcipitare.Om
ni igitur iure illos odio habebitis.nec eoſ
audietis aduerſus me ſeu aduerſus meam
deuotam oꝛationẽ vociferantes. vos ini

itcũ omi vr̃a ↄfuſione ⁊ igno

glocgt
Cofaon.
lutqepe
ſaaucroe

Muaaute

galdües
ſciäinpe
ſpünesen

indigänn

les Kibe
llicinun
tenolen
lcno mno
ſybochol
ſno⸗ Qu
ſiecorepni
necmor
lin Aien
henerſn
ſantenn
gdergc
dekedu
hor inſa
meſcen.
inuidt⸗
cemereſt

eckcos,

nnernen

inneggcn
1parnse
bamii
kecofegnent

finſn

ſſumacne
fühummene
Amlonicctca
mnigwpſb⸗
Vnpnnsi
a
Anpins
fnſinner
ngumns
tan
ticdd
Wsiici
wmdenede
smmgrch
Aise
econdändbi
Nläniivnne
bärspünn.
yiſoreripe
glolvaits

ipdnn.

mmmnhi
nrqogdyßt
is öpoſt
iqnidponen
fnaudorue
Cdisboſthis
ns icenn
nicaudni
ningſie
Hapian⸗
Petien.
Aunanenn

——

Demendicitate ſpũali

poc videntes ac ↄſpicientes. Et ſi nõ alia

ſubeſſet vobis cauia mibi miſerẽdi pauxpi

veſtre ſoꝛoꝛi /iam diutius vos depcanti. q;

illoꝝ ſpꝛetus ratõnabilis. ⁊ gaudij ſubtra
ctio.qð vtiq; me vos repellẽtes.eis afferre

tis.poteritis nihilomin? debebitis meo
videre.me exaudire.acreplere.mee indigẽ/
tie ſaccũab vbertate elemoſynaꝝ veſtrarũ

yt ſic cuʒ gaudio ⁊ pꝛofectu ad patris mei

celeſtis bonoꝛẽ ⁊ ad veſtra laudẽ ⁊ gloꝛiaʒ
inſuꝑ ⁊ inimicoꝝ veſtroꝝ confuſionẽ. re/

uertar a vobis ecaudita.

Mꝛatio pꝛo aliis vi

uis ⁊ moꝛtuis / ſuper hoc verbo. oꝛate pꝛo

inuicem vt ſaluemini.

Sto ꝗꝙp ego adeo ꝑdita ſim acdeie
cta / vt p me nullã elemoſynã valeã
„ aut debeaz meo queſtu impeirare.
ſupplico ſaltẽ ne mea miſeria fiat nocume
to ceieris pauꝑibo magni hoſi pitalis hur?
mundi ac carceris purgatoꝛij· quos que⸗
ſtuo⁊ pꝛo quibo interpello. Satis quippe
ĩmo nimis magna eſt mea pꝛo me miſeria
abſq; hoc ꝙ ceteris ſim detrimẽto.ſed ⁊
teri ſatis abũdeq; ſua toꝛquent᷑inopia abſ

q; bhoc ꝙ mea eis infeſta ſit.dum mihi iam

ex officio incũbit hmõiꝓ eis queſtũ facere

aut qꝛ ꝑ eos ad hoc ſum deputata. aut reqͥ
ſita.aut rogata.aut qꝛ ob id aliqua recepi

tpalia. aut qꝛ mibi ſanguine iunctiſũt. aut

quia dũ eis vires ſuppetũt/ſile mihi bene⸗
ficiũ impendunt. erer ꝓfecto ꝓ his

ſpũales elemoſynas nõ poſtulare ᷣm eoꝛũ

indigẽtias.que multũ certe ſunt miſerabi⸗
les.Et haud dubie / nõ poterit elemoſyna
illic inutiliter accedere.qꝛ et ſi nõ huic ſal⸗

tem alteri ↄueniet. Hon eſt pauꝑtas.infir⸗

mitas moleſtia vel afflictio/qᷓ nõ inueniamt
in hoc hoſpitali atq; in pᷣfato carcere diriſ⸗
ſimo. Quidã nãq; ardetiſſima febꝛe luxu/
rie coꝛrepti/ adeo vehementer cruciantvt
nec ad momentũ reſidere aut q eſcere poſ/
ſint. Alij auaricie ydropiſi turgẽtes/indeſi

nenter ſitiunt. Alij toꝛpoꝛis⁊ acedie putre

„

ſcunt lepꝛa.Alijvelut canes furioſi.iurgijs
ac detractioniba ꝑſtrepunt.Alios poꝛcina
defedat crapula. Illos ira vindicãdiq; fer⸗
uoꝛ inſanire facit. Hos inanis gloꝛia tu⸗
meſcere. Alios abſq; intermiſſione toꝛq̃t
inuidia.ita vt nec alterius ꝓſpera patiẽter
cernere ſinat. Habet hic aures impias.Il
le cecos habet oculos.Ceteris coꝛ graui

M2

eſt qui ñ alicui ſubiaceat indigẽtie aut mi
ſerie.hic quidẽ plus.ille aũt minꝰ. ¶ Ouã

tũ vero ad eos qui carceri purgatoꝛij man
cipati ſunt/res ipᷣa patula eſt.pena ſeipam

manitfeſtat. Sũt nihilominꝰ hi / deo ac ſue

fa milie dilecti / poſt bꝛeue tꝑis interualluz

filij regis in gloꝛia coꝛonãdi.ac ꝓinde me⸗
rito eis elemoſyna impẽdenda eſt.Et cũ p

ſeipᷣis mẽdicare nequeant.Ego pauꝑcula
in ceteris ex ↄpaſſione moueoꝛ ⁊ impelloꝛ

vt iam dixi ꝓ eis mẽdicare.etiã ſi nihil hic
ſim ↄmodi ꝑceptura. Offero igit᷑ ſaccum
mee mẽdicitatis vobis opulentiſſimis ele
moſynarijs.imponatis larga munera/hu
iuſmodi infirmis ac captinis eroganda ac
diſtribuenda. vbi tam euidens inuẽta eſt
neceſſitas. Eſt pfecto pauꝑtas non ficta.
nec enĩ eſt pauꝑtas alia.que pauꝑtati pec⸗
cati valeat ↄpꝑari. Plures quidẽ veſtʒ· O

gloꝛioſiſſimi ſancti dei exꝑimento didicej

rũt qð nũc dico.ne igit᷑ me vacuã remiſeri⸗
tis a ↄ ſpectu vro.q t iuſto titulo ⁊ in tata
neceſſitate vos interpellere compelloꝛ:

gtio ad dommu »

ihm xpᷣm ⁊ ad gloꝛioſam virginẽ.

„

Certa ſpes ac finale refugiũ aĩiari
oN iu xpe redemptoꝛ noſter. ⁊ tu vir
go ſua mr gloꝛioſiſſima. Etſi ego

pauꝑcula/ apud ceteros oẽs ſanctos. elia

gre fraudarer. repulſãq; ab illis oibo pate⸗
rer.ↄfiderẽ nihilominꝰadhuc in excellenti

ſuꝑabũdãtia/vre dulcedinis/mie atq; lar⸗

gitatis vre bonitatis ĩmenſe. In vobis ſi⸗
quidẽ duobo ⁊ ꝑ vos celebꝛatũ eſt atq; ꝑfe
ctum nr̃e redemptionis opus.datiq; eſtis
ac ſpẽaliter ex officio deputati ad ferenduʒ
opem miſeris ⁊ recõciliandũ peccatoꝛes.qj
ſi vtiq; non fuiſſent/ nec tu domine Jeſu

rype humanitatẽ ſuſcepiſſes.nec tu dña glo

rioſa. fuiſſes effecta mater dei. Hic ſane re/
perio / meũ quidem carne fratrem / meuz eë
deum ac meu iudicem. Inſuꝑ ⁊ meam ſo⸗
roꝛem optimã illius quidẽ iudicis matreʒ

meã conſpicio factam aduocatam ac pꝛo⸗

tectricem. In his diues ſum.cũ in meipᷣa
ſim pauꝑrima. Apud hos quelibet neceſ⸗
ſaria mihi atq; oꝑtuna copioſe reꝑire va⸗
leo. qui vtiq; nihil vtile.ac ſalutare mibi

4

laboꝛat. Plurimis nec vnũ mẽbꝛũ validaã
eſt. Sunt qui ꝑ malã famaʒ vndiq; fetidi
ſunt. Et vt bꝛeui ſermone / multa q ad ple⸗/
nũ expꝛimi nõ poſſunt amplectamur/nẽo

denegabũt. Non egredient᷑ pꝛofecto erra mus / te miſitad me non dubito. Teergo
poꝛtã mee memoꝛie.ſi non pꝛius partẽ ſuę· equiſſimo iure benigne letiterq; debeo ſin
dulcedinis ac bonitatis guſtauero Atego ſcipere ⁊ non indecenter tractareaut
quidẽ inter hec duo tam tuta pꝛeſidia col; lere per impatientiã/tibi aut ininri neher
locata.quo pacto deficiam.cur nõ ſperabo gando aut aduerſus te unpeobe mem, 8
Cur diffidã.pſertim ſi nõ ab eis abiero.ſi rando.¶ Erraui fateoꝛ.venis ad meuſta
nonmaignannio conn Keerolongen me penam acceptura. Inſipiens ſum ac igna
auxiliũ: Et hoc vtiq; eſt ꝓ quo nũc inſtaa ra.venis me inſtructura. Deturpat
ter vos depᷣcoꝛ vos exoꝛo. vos inq; talen ac ſäato⸗navecorananad mm anaue
matrẽ taleq; filium.qui me talib tãq;ᷓ ſoli, agduenis. In deuium pꝛopero:accedis ad
dis boneſpei vinculis vobis iũgi ↄnecti⸗ dirigenqũ. Moꝛtem eternã demerui.ad li
qᷓ; voluiſtis.vt veſtra pꝛotegẽte gratia ni, berandũ me feſtinas. Grauibus op neſſ.
z Vobls valeam ſeꝑari.ſi tamẽ in nouiſ, ſum debitis releuare meßtencls. Rommn
1 n neee morits in hac ſpe ? gratia e u mea facie patris mei ihu xpᷣi.ad meuᷣli
. “.“ denuo appꝛoximandum reconciliandũq;
. huc pꝛofecta es. Cum his qui me oderũt.
ectt occidere querũt. inij conſoꝛtiũ.hinc me
n M damemilen mahn ce rcecata ſum ſur
eſic da.nimiũq; mollis ⁊ laſſa in omnibus mẽ
knamanmge ſt hiereandeo⸗ ur eua nü fᷣm inſtitutũ geſt buptoctel mats
goρ aâa0 ε öâvoluptates. 2 ꝑiculoſos ri datũ ⁊ ↄmiſſionẽ optimi patris mei. ri
nos magni huiꝰmũdi marig⸗ Quid alibt ciaagorlli mlleütnage hinog mnae 1
tam ſtudioſe ꝑquiro/ quod longe abülnan frequẽter/ita me negle mmettoe la
tius tutiꝰ q; H ꝑatuʒ inuenio.diuitias.ho⸗ dere/p teme veluc tiaz dien ſüra ae⸗
noꝛes.ſapientiã.voluptatẽ?:Cur nõ expa⸗ nec digna ſum ad ſuã Goria porgtrch ſean.
nefſco.ne dies moꝛtis in eo ſtatu me poccaua us moꝛtẽ merui q;ᷓ ali qualiber diſci. lin
pet. in quo meo deſtituta pᷣſidio. vadã pꝛie et potius hoꝛrendã geh nnächpatemm
ceps in ꝓfundũ inferni.vbi nulla eſt red,; ac mãſuetã coꝛreptõezj. Veꝝ te vnũ deñ
belo: Cur recuſo cur negligo. in eo ſocie coꝛ(o mea venerãda dña vt ea circameeh,
btimod intoe verſari / quoꝝ ſo⸗ miſſione quãa deo /nõ quã ab hoſte ſuſce,⸗
ul Blidis iſtat mn n adipiſci/ mala piſti/fungaris. Qdq; tuã pꝛo mẽſura mee
hbec ingratirago magna inſn Rneabhren fasue⸗ tis miliges oiſciplinen no meſa
do veni⸗ valncro Bat ggig aurilc actus nec ſignũ quodlibet in me diſplicen
ihut ebentamſſmg. dulciſſime par tie aut amaritudinis aut indignationis/
tia ouis illa ſi ig ueſe enaler vig ma⸗ te retrahãt quo minus dulciſſimi mei pa⸗
ita eſt. Sum rilla fathellaveſianolacha aio ener n eman
dita elt. Dum ⁊illa fatuella deſigioſa⸗ npleas. ¶onge eni meliꝰme nouit qͥd
bũda filia. que nõ niſi tracta ⁊ coacta vult mihi expediat.fiat itaq; yt inſtituit⁊ ſua ñ
ber vias reclas incegere. Aſſumite igit᷑ il mea volũtas impleat᷑. ¶ Ouãtüciq; mihi
“ hus manũ ſcenere nec eã ſuo dereliqritis grauis extiterit doloꝛ etiã ſi fena ſi ignes ſi
regimiqm̃ ic cito iret in ꝑditionem. verbera.ſi vulnera diſpoſuerit /fiat volun/
2 Hic! Ouitur gai ias eiꝰ.tmmõ me in ſuã ſuſcipiat filiaʒ.mi⸗
.Fmaiitribulatione exiſtens ag ſi hiq; ſociã faciat tuaʒ ſoꝛoꝛẽ patiam. ſineq
ma In iribulatio ne exiſtens ad ſui ↄſolat? vtiq; nimiũ dura es ⁊ minꝰ accepta. Ila ſi

nem ⁊ patientiaʒ.plurimos tribulationis
frucus ſibi comemoꝛans.

. „

Ptime venerit mea gratioſa dña.

2

ł tribulatio.et cum gaudio ⁊affectu
bono ſuſcepta ſit. Oeus puidẽ pateropti

fiat mihi/pfecto ſatis erit nec aliã erga me
peto clementiã.nimiũ ſanedura nimiũq;
dira mihi foꝛet illa clementia/ q̃ me ad bꝛe
uiſſimi tempoꝛis moꝛã/ſuſtineret huiꝰſe⸗
culi abuti voluptatibo atq; in ſtercoꝛe meo

nanae⸗
fenarh

ſinn
n
Men
Moi
An
Vbeg
jm ne⸗
atelpalt
Murüinn
Nhalou
fugelist
ſnccväͤ
einihid
gmerpe
heini
dennse
enſol
nuntdia
Oyparc
friaic⸗
neioffen
Uulüofa
mai
uigi
mngi
datiͤ

Shuenmm
rnidi
Gctamech
Wdoſteſcſeg
Munne⸗

nenNöd
Uſigisſnd.

nnetgenidce

anwediplen
nagendne/
Nſmninner
rcunif
enr

Eemin.
ienſige
ufuww
icgikfign
w N
tnettnicgt
Mednn
nwint
ſütnertt

s

Demendicitate ſpũali

volutari ac putreſcere/ donec in momento

infernalibo canibo traderer deuoꝛãda. illic
moꝛitura ſine fine. Loge fiata me talis cle
mentia talisq; mia. Libi igi᷑ magr a opti

ma parere recuſem. tuã equanimiter ferez

diſciplinã. tuã ꝑcuſſionẽ.tuam quãtũlibet
durã coꝛrectionẽ. Lolerare quippe oꝑtet
mala pñtia vt potioꝛa tandẽ obtineantur
Nam ⁊ pater meus ihs xpᷣs.ab hoc ſeculo
nõ migrauit abſq; dura ad modũ pena.ſʒ
nec eius mater dulciſſima. Que ergo ſum

y8t binc ĩmunis euadã:nõ eſt hocpꝛoſecto

poſtulandũ. ¶ O venerada magra ⁊ na
Dicito ſi libuerit ac denuncia patri meo.in

quãta nũc affictione decẽta ſum. quaʒ pe⸗

nam ac pꝛeſſurã ſuſtineo.quatin ſue miſe⸗
reatur pauperi filie fragili atq; imbecilli.
plene anguſtiarũ ⁊ toꝛmentoꝝ ploꝛatuũ⁊
gemituñn. Qoq; ppter ſuã bonitatẽ ĩmẽſaz

in his toꝛmentis mihi miam impẽdat.re⸗

periens in me bonũ aliqð qð remuneret.

Vides nẽpe ꝓpter vehemẽtiã doloꝛis.nec
ↄueniẽteroꝛare necad deũ men mente me
am dirigere poſſe. ¶ Sed ⁊ vos pijſſimi

curatoꝛes curie pr̃is mei pfati.⁊ pꝛeſertim

——

tu benigniſſima mater mie / dic ſepe dicto

patri meo iam ſatis eſſe poſtula mibi pacẽ

et recõciliationẽ.vt tui honoꝛis ac pꝛecuʒ

tharũ intuitu/ↄſolationẽ aliquaʒ experiar

atq; alleuiationeʒ /ab his quib nücpᷣmoꝛ
flagellis. ſicut de his pueris qui ſcolaſticiſ
incũbũt diſciplinis fieri ſolitũ eſt. Exhibe

te mihi ad inſtar illiꝰpie mr̃is.que ſuã fili⸗

am eripit de manibo pr̃is eã verberãtis.O

neq; inimici vereoꝛ ne in meis vᷣberibori⸗

deatis eo mõ q de his inſolẽtibo pueris ri⸗

deri ſolet. ᷣ p ſuis petulãtijs in ſcolis vᷣbe⸗
rant᷑ dicẽdo ne peꝑceritis qm̃ bñ meruert:⸗

O peccatũ ve tibi.qꝛ me toꝛmentis hmõi

tradidiſti. Infelix illa hoꝛa q̃ mead patris

mei offenſaʒ induxiſti. Inicio qppe mibi
vultũ oñdgebas hilarẽ/teq; placitũ ac hũa⸗
nũ mihi ſimulabas.ſʒ heu guit᷑ nimis tua
cauda pũgitiua ẽ acamara. Quõ igit᷑tibi
ampliꝰfidẽ dabo. Cur te non toto conatu
deteſtaboꝛ. Nũq; ita ad me reuerti valeas
q; mihi te videre 2 ceſſum ſit.

dhuc loquuur

anima ibulationi congratulando ei:
Eribulatio ſi per hec flagella tuta

ſim ac ab illa moꝛte hoꝛrẽda ſeuiſi⸗
ſimaq; facta ĩmunis.ſi per hec ius

hereditatis paterne qð iam ꝑdiderã recu⸗
pero.⁊ qð longe melius eſt.ſiꝑ hec ad gra
tiam mei patris reuertoꝛ.atq; hinc mea cõ
ualeſcant pᷣmia.pfecto mihi optime ẽ᷑. Co
naboꝛ tñ amplius / huiuſcemoi facin / nul

latenus admittere. ignoꝛãs certe An vice
altera mecum tam miſericoꝛditer ageret᷑ ve

nunc actum eſt. ¶ O magiſtra tribulatio.
Ex quo mihi mũdanas ſubtrahis cõſola⸗
tiones ac ſocietates / nec mihi poſſibile abſ

q; aliqua ↄſolatione viuere. Concede mi⸗

hi vel alterã aliquã ↄſolationẽ ad ſuppoꝛ⸗
tandũ tuas affictiones atq; toꝛmẽta.Fac
me illius dulcedinis participem quaʒ ſᷣm
ꝓphᷣe verbũ deus ſeruat ⁊ abſcondit his qͥ
timent ⁊ diligunt eũ.per quã dulcedinem
beatus ſtephanꝰ/ſuos nihil eſtimabat la⸗
pidatoꝛes.beata agatha ad carcerem tãq;
ad nuptias ꝓperabat.apli in verberib ex⸗
ultabant.ſanctus paulus dicebat ſe liben⸗
ter gloꝛiari in infirmitatibo ſuis. ęt ita fuit
de alijs quibuſſibet ſanctis. quid di
co ego inſipiens ⁊ inconſulta·quid dico?
Cur ampliꝰvelim meũ querere ſolatium:
Hec eſt enĩ gloꝛia dei.vt iuſticia eiꝰimplea
tur qð vtiq; fit dũ tribulationẽ ac triſticiã
patioꝛ.pꝛo pꝛauis ac ignominioſis volu⸗
ptatibus/quibo pꝛeter dei nutũ ac manda⸗

tum / frequẽter fruitus ſum. Decentius ita

qʒ eſt ac rõnabilius vt dei volũtas implea
tur / me verberãs ⁊ coꝛrigens.qᷓ; de mea va
nitate ↄſolatõeʒ accipiã. In hoc itaq; mea

ſit ↄſolatio.vt pater meꝰ mihi pacatus ſit /

atq; in me pacẽ ⁊ iuſticiã ſe oſculari faciat

te mediante magr̃a mea tribulatione. Per

te inſuꝑ illi ſimilis facta ſum/qui repletus
eſt doloꝛe ⁊ anguſtia in ſua benedicta paſ⸗
ſione. ¶ Debent itaq; hi ⁊ plurimi alij ꝓ⸗

fectus quos adducis/ſufficere ad ↄgratu⸗

lationẽ tue pñtie.longanimiter expectãdo

illud excellentiſſimũ regni celeſtis pꝛemiũ

ad qð per te intrandũ eſt. Nõdum quideʒ

tempnus eſt ꝑceptionis pꝛemij huius. Pꝛe

miũ ſiquidẽ laboꝛ antecedet.non laboꝛez

—

pᷣmiũ Fiat itaq; volũtas tua.

aarecognoſcendadei bificin. ꝛad ſeecci⸗
tandũ.ad gratias reddedas doo.
Aaceat tibi dnede omnipotens⁊
pater gloꝛioſe.placeat tibi vt ea co

—

Meditatio anime

Agnoſcam ⁊ 2memoꝛẽ bona. qᷓ mi,
piauotidie mibuis. Ingraticudo iq;

—

incõſideratio beneficioꝝ /tibi ſũme diſpli⸗
cent.optimoq; iure nobis quidẽ vis ſuoæzꝝ
bonox vtilitatẽ afferri.tibi aũt honoꝛeʒ ⁊
gloꝛiam. Ita igit᷑ ſit dñe.pᷣſerua me ab illa
tam rep̃henſibili ambitione/qua tuamvo

lui furari gloꝛiã.illãq; mihi aſcribere Hoc
enĩ faciens.dũ gloꝛiã que in tuã cedit ſoꝛ⸗
tem mihi vellem tollere atq; vſurpare. iu⸗
ſta viciſſitudine vtilitatẽ omnẽ que in me⸗
am pteʒ accederet amitterẽ.Luciter ille de
altiſſimis cadens ad ima. mihi exemplo ẽ
ne ita pᷣſumã.ſimiliter ⁊ ſuꝑbus ille phiſeꝰ
Heu miſera qͥd habere valeo.qð exte non
accipiaʒ. Cur igit᷑ hinc meipᷣam gloꝛifica⸗
boꝛ: Cur hinc honoꝛari deſiderabo. Cur
ceteros quibo hmõi dona nõ aſſunt/ↄtem⸗
nã Aufer dñe hanca me ſtultã ac temerari
am arrogantiaʒ. Sit itaq; tua gloꝛia tota
tua. ¶ Ded ad tua me cõuerto beneficia
atq; in pꝛimis hec in natura cõſidero.vbi
aladuerto ꝙ ſi celũ tale/ſolẽ talè aclunam
ac talevniuerſum quale eſt hoc in quo nũc
poſita ſum/ꝓpter me ſolã ac meũ amoꝛem

inſtituiſſes in ſtupoꝛẽ duceret mnis crea

tura hoc audiens atq; diceret. hec eſt illa a
deo pᷣcipue dilecta/ꝓpter quaʒ tam magna
ac pᷣcioſa dona iſta creauit. Cõſtat nibilo
minus/ꝙ etiam in hoc caſu/mallẽ alioꝛuʒ
quoꝛũlibet mibi adeſſe ↄſoꝛtiũ qᷓ; in ſolitu
dine relinqui.nec etiã ſi in mea foꝛet optio
ne vellez alios homines aliasq; beſtias et

aues huic mũdo deeſſe.in eoq; nõ viuere.
eoq; mecũ nõvti.dum illoꝝ carentia mihi
nulli eſſet ꝓfectui.qm̃ abſq; cõſoꝛtio minꝰ
iocunda minusq; grata eſt cuiuſſibet bo⸗

ni poſſeſſio. VUnde me tibi hinc magis ob

ſtrictã ↄcipio ꝙ ſic me in hoc mũdo ſtatui

ſti. q; ſi mihi ſoli illũ deſeruire feciſſes. Ap

paret igit᷑ quãtum me dilexeris / talez mibi

mundum inbuẽs ac meo deputans vſui.
¶ Inſuꝑ ſi euẽtu aliquo/rõne atq; intelli

gentia ꝓꝛſus eſſeʒ deſtituta.⁊ hec in metä

pꝛecioſa nature dona / ſuffragio medicine
aut alio quolibet mõ.qs in integruʒ reꝑa⸗
ret. Noõne hinc me felicẽ multũ reputarem

necnõ ⁊ illi qui hoc mihi impẽdiſſet bñfi⸗

ciũ/ me cenſerẽ vehemẽter obligatã. Et tũ
longe pᷣclarioꝛ ac melioꝛ eſt mea ↄditio.dũ
hectuo dono ſuſcepta/ integra cõſeruo/q;
ſi deꝑdita aliũde recupero. (Baemdece
teris omnibo mei coꝛꝑis membꝛis ſentio.
Et gen eraliter de oĩb e bonis ex do⸗
no creatõis acceptis.

t vero gr̃e dona

longe his maioꝛa ſuntac potioꝛa. q;ᷓnis eas

que numeraui.nature dona/mereant᷑abũ⸗

danter tibi gratias reddi.iea nobis diligi
tea nobis honoꝛari in hoctibi reddendo
quod tuũ eſt. HNon ꝙ bonoꝝ noſtroꝝ ege⸗
as. ſed qꝛ ſic fieri voluiſti ⁊ diſpoſuiſti.ad
noſtrã vtilitatẽ.⁊ ad tuam gloꝛiã. Super
hectamen omnia mihi tales ſuperaddiſti

gratias vt te poſſim habere in patrem ſin⸗

gularem et tanq; legitima filia totius tue
hereditatis fieri ꝑticeps atq; in tua gloꝛia
gooꝛioſe regnare ꝑenniter. ¶ Sed ⁊ poſt⸗
̃; ꝓtoparẽs hanc ſuo demerito ꝑdidit be⸗
reditatem. Tu illã mihi perlanacrũ rege⸗
nerationis reſtituiſti. meq; voluiſti detua

fieri ſingulari familia. in lege tua xpᷣana.
Que ſunt dñe opera mea aut merita.vt mi

hi poſt ſicꝑditã hereditatẽ hoctam ſingu⸗
lare tam q; excellens munus largiri volue
ris.ad illius denuo ꝑceptionẽ miſericoꝛdi
ter me reuocans pꝛe ceteris illis omnibus

qui verã fidem nõ habent.tui ac tue verita

tis noticia carẽtes.⁊ ſine baptiſmo ab hboc
ſeculo decedẽres. Eſt pꝛofecio hec vna ſin

gularis ⁊ mera gratia vnde tibi ſoli meri⸗

to gloꝛia donanda eſt. ¶ Hic verſaftopus
mee redemptõnis.in quo longe plus q; in
mea creatione laboꝛaſti.dum vſq; ad moꝛ
tis acerbiſſime ſufferẽtiã milltaln
lem gratiam. O qualem dilectionem.pꝛo
meipᷣa exhoꝛreſcerẽ quod pꝛo me deus me

.O qua⸗

us pati dignatus eſt. ¶ Bi tuam in terris

conuerſationẽ ↄmemoꝛare velim.a tempo
reconceptionis incipiens vſq; ad hoꝛam

aſcenſionis in celum. nihil pᷣter euidentia

incompꝑa bilis dilectionis ac ſupermirabi

lis dignationis ſigna reꝑiam erga me in⸗

dignam atq; miſerabilẽ. ¶ At poſtq; re⸗
ſuſcitata ſum per gratiam regenerationis

baptiſmalis/heu quotiens iterato gladio
peccati me moꝛti reddidi obnoxiã. Quo⸗
tiens te meũ patrem ac benefactoꝛẽ offen⸗
di.te meũ ſupꝛemũ iudicem.qui me in mo

mento potes in pꝛofundũ inferni pᷣcipita
re.ſieut pᷣcipitaſti luciferuʒ ⁊ angelos eius
in tanta pfectione inſtitutos.ſicut ⁊ pluris
mos alios peccatoꝛes quibo nõ dediſti ſpa

cium aut gnimũ penitendi.aut veniã ꝑci⸗

piendi.ſed eos irremediabiliter ↄdẽnaſti.
ic quideʒ in crimine dephendens. 2⁊ mor
hoꝛribili patibulo infernali iradens ſuſpẽ-

dendes. Mirum quippe eſt ſi aliud quic⸗

q;ᷓ facere valuero/q;ᷓ tibi regratiariãmnbi

ſencc
cn
url
Nn
ſelno
itnti
oule
ſuin
eriipo⸗
bioue
ſuuiſinu
lict oeae
Gonuhitn
Migenai:
holſeunt
bantancl
meponone
losgeſene
rongorfn
lotaſab⸗
Oono
Moatg
ſoce
Cnlecogi⸗
Neyton
Dihansl
Pntapbig
devornein
hulrinene
hoſtrerel

krfſaaf
hellbene,

illeſtes

enyy
leync

wghio
i Dro⸗
Koſfen
neinno
gißaptr
Koscs

eo

in

gCenſni.

Demendicitare ſpũali

ſeruire. te honoꝛare. At ego nonnũq; te
offendere audeo. male tuis vtendo donis
et qðᷣ omnẽ ſuperat offenſam / inde tibi eei
am aliquãdo bellũ mouẽdo. Sed ⁊ ſuper

hec vt mihi ſemꝑ cura moꝛbi ꝑata ſit.pnie
ſalutare tribuiſti ſacr̃m

ctos pꝛo me fieri oꝛatoꝛes voluiſti.⁊ ad eoſ

eſſe recurrendũ qð vtiq; eſt mirande dile/⸗

ctionis ſignũ.dum illos tuos amicos pꝛe⸗

cipuos pꝛo me dignaris interceſſoꝛes fieri
que moꝛtẽ merui milleſies.⁊ pꝛecipue illã
tuam gloꝛioſiſſimã matrẽ/meam inſtituis

aduocatã ac mediatricẽ.⁊ quod amplius
eſt mihi pꝛecipis vt in te ac tuũ pꝛeſidium

ſpem meã atq; fiduciã totam reponã. Ve⸗

re inexcogitabilis eſt hec gratia quam mi⸗

hi pꝛeſtas/iſtaq; dilectio quam mihi inſi,

nuas talis actantus dominus. cali miſera
bili.talis iudex.tali peccatrici. Lalis ma⸗

ieſtas.tali vilitati.talis felicitas.tali infeli
i llin dicaz ſplendida at
opulenta/ſcripture ſacre menſa:in qua me
ſuauiter reficis.vbi ꝓpiciam ⁊ ſalubꝛeʒ ad/
nerſus omnẽ moꝛbũ inuenio medicinam

citati.

vbi tota eſt dulcedo ⁊ pꝛo mea cõſolatione
ſuauiſſimus ſapoꝛ.¶ Nec ſilentio pᷣtereũ⸗

da eſt ſpecioſa illa tuoꝛum angeloꝝ cuſto⸗

dia/mihi tua dignatione impenſa. ad me

dirigendũ ⁊ cõducendum in via hac tene⸗/

bꝛoſa ſqualentiq; deſerto.ad mihi cõſulẽ⸗

dum ⁊ auxiliandũ in neceſſitatib meis ad

me potenter ptegendũ contra terribiles il⸗

los ac ſeuos canes infernales.ne me deuo
rent aut ſuis circũueniant fraudiba ac per⸗
uerſa ſubtilitate qua pleni admodũ extant

Quo mõ igit᷑ illis reſiſtereʒ ego ſola igno⸗
rans atq; infirma.niſi illius tue pꝛefate cu

ſtodie ageſſet pᷣſidiũ: Certe nequaq;ᷓ poſ⸗
ſem. ¶ Demũ quis oꝛe ꝓferre poterit aut
coꝛde cogitare. magnã illã tuã gratiã. qua

ad ꝑceptionem ſanctiſſime euchariſtie me
dignaris admittere.vbi tua coꝛꝑalis adeſt

pñᷣtia.vbi aſſunt ⁊ miniſtrãtes angeli.yvbi
deuotarũ mentiũ potentiſſimũ inuenitur

nutrimentũ.vbi tua paſſio amãtiſſima cõ
memoꝛat᷑vbi deniq; patri omnipotẽti ðᷣo

fert᷑ ſacrificiũ. eu pater mi dulciſſime

noſtre at ac purificationis of⸗

heu benefactoꝛ ſingularis. heu inq̃m atq;
milleſies. heu mihi tue miſerabili creature
que pꝛo his donis ĩmenſis pꝛo his gratie
eccellentiſſimis muneribo/ dietim tibi ma⸗

nullũ ſeruitiũ imo maleficiũ.

tad me tibi re
cõciliandũ ac veniã impetrandũ/tuos ſan

lum pꝛo bono rependo.pꝛo gratia ingrati
tudinẽ.pꝛo honoꝛe ↄuiciũ.pꝛo beneficio
. Uideoꝛ mi
hi pꝛofecto omnẽ creaturã ad vſum meuʒ
tua bonitatecreatã/oculis meis atq; auri⸗

bus ingeri.legitimo iure cõtra me inſurgẽ

tem.ac de me cũ clamoꝛe valido damnatio
nis vltionẽ expetẽtẽ. Condẽnet᷑ exclamãt
hec maligna atq; inſenſata.que ſic nobis

male abutit᷑ que aduerſus creatoꝛẽ ſuuʒ et
noſtrũ /nos ſuis cogit obſequi temerarjis
ac turpibo voluptatib.que nos totali ma⸗
licie ſue ſubmittit.que ſine medio.ſoli deo

ſeruire deberemus. atq; in ꝑſona eꝰ bona
oꝑando eũ laudare atq; magnificare.Abij
ciatur ergo hec maliuola ab omi alia crea⸗
tura.⁊ impugnet᷑ velut omniũ nr̃m inimi

Ge nnotri ſummi regis atz imꝑa

toꝛis. ¶ Inſuꝑ rationẽ meã atq; intelligẽ

tia conuerti ad vanitatẽ aut curioſitatem.

¶ Aut etiã hinc male meo coꝛꝑe velut be⸗

ſtia vſa ſum. Cotuui magiſtrũ ⁊ patrẽ

meũ / malignũ ũlluʒ hoſtẽ humane ſalutis.
cũ tñ tua clemẽtia.tua eſſem in baptiſmo
facta filia ⁊ diſcipula.oĩa que in baptiſmo
pꝛomiſerã trãſgreſſa ſum. ¶ Zuã couerſa

tionẽ in terris. ¶ Tuã ſalutarẽ paſſionem

mĩme ↄmemoꝛani.aut ꝑ deuotã ↄpaſſio⸗

nẽ honoꝛaui. — etiã fructuoſe pe

nitẽtie.duxi ridiculo.dũ mox pꝰpetitioneʒ

venie.reuerſa ſum ad vomitũ.¶ Scis eti

am pf mi celeſtis q;; ꝑuũ honoꝛẽ cultũ aut
reuerentiã tuis ſanctis atq; angelis impẽ/⸗
derim. 7 ugun fidelibo illis meis cuſtodi

n frequẽtatõne mẽſe ſcripture ſa
cre deſidioſa fui.aut curioſa nimis. inanẽ
magis querẽs głiaʒ.qᷓ; in virtute pꝛofectũ
¶Poſtremo dũ mihi ↄmemoꝛo ullã meaʒ
indignitatẽ indeuotionẽ/erga ſanctiſſimũ
euchariſtie ſacr̃m/penitus ↄtremiſco.⁊ me

rito erubeſco.⁊ expaueſco timẽs ne in hac
tam bcioſa refectione frequẽter vt iudas vᷣ

ſata ſim. aut ſicut pꝛepꝛopere ↄmedẽs.aut
ſicut is qui venit ad nuptias non hñs ve⸗
ſtem nuptialẽ. i. caritatezʒ. ¶ Nec h̊ habeo
quid rñdeã niſi ꝙ nũc de hoc quãtũ valeo
etſi nõ quãtũ debeo.doleo.indeq; magnã
atq; abominabilẽ confuſionẽ intra me pa

tioꝛ ⁊ ſuſtineo. Sum itaq; mihiipᷣi intole
rabilis.ſi nõ aliter vitã coꝛrexerim.ſi nõ ali
ter ad te amãdũ ad te colendũ/me impẽde⸗

rim. qᷓ;uis id ſcio.qꝙ ex me nihil valeo. ni⸗

hil ſcio Eſt itaq; ſpes mea ſnalechrefaifl

—

in te ſolũ. vt id bonũ qð cepiſti in me perfri bonis pñtibo indignã. Sʒ largiſſime die
cias ⁊ ↄſũmes vſqʒ in finẽ.inſuꝑ ⁊ malum po bñ̃ᷣplacito tue volũtatis/ potes me in cuſosbo
qð in me dñat᷑/magis ſemperac magis ex· tuo ſeruitio cũ his ꝓſpis legitime inſtitue⸗ etetücn
purges ⁊ diluas. Paruʒ ſiquidẽ pꝛodeſſet re.qm̃ adhuc longe melioꝛa. ac ſublimio⸗ neek
imo mibi grauiter obeſſet / omne bonũ mi ra ꝓmittis ⁊ tribuis tibi ſeruientibo.vitam umdeſl
hi a te cõceſſum / ſi nõ ꝑ te fuerit a maloꝛuz; ſcilicet illam beatam atq; ſempiternã. Tu deuerie
incurſibo indeſinẽter cuſtoditũ ac ꝓtectuz. pꝛofecto meã cognoſcis fragilitatẽ.ſciens ſnſe
Inſuꝑ ⁊ mihi tuipᷣe donaueris ꝑ gloꝛiam meilla eſſe imbecillã atq; infirmã filiã que ome⸗
ð ad pñs in ſpe indulges ⁊ ꝓmittis. velut delicata actenera infatula/ vti; ma⸗ ra
ditati 0 ( U ed 4: 4 gnas nõ poſſet ferre moleſtias.atq; ideo ſi n
22Een tatioq EE. 15 briy plus ceteris ⁊ ſupꝛa ſua merita ꝑcis C- 1 ſtene
anime cũ ſe ppendit in tꝑali ꝓſꝑitate ⁊ ſi niet tempus in quo virtutibo amplius ro⸗ Unn
ritu ali ſimul reddedo gratias doeoo. boꝛata / ꝛ ab yvbenby non libens auulſa. po Mpn
Ercelletiſſima atq; ineffabilis dei tero foꝛſan tutius experiri⁊ pꝛobare duri⸗ Pi
bonitas. O pater mĩe ⁊ totius cõ/ ciem aduerſitatis ac ſolido cibo tribulatio
äs mnis veſeec. nen
mihi hec bona q̃ peccatrix ſuſcipio?: Cur eeeen n li mao,
mihi bonũ pꝛo malo redditũ eſt.gratia ꝓ X eꝗ nunr glig me’? d natn
ingratitudine.pꝛo dedecoꝛe gloꝛia: In e itatio anime/ diſceſſum ſuũ a coꝛxereme⸗ nh
dñe.in te ſurgit ſpũs meus.⁊ om̃ia que in? moꝛantis.ad tunc habendu aliqð auxiliiũ M
tra me ſunt.te benedicũt ⁊ magnificãt Cu ct ad ſe excitandũ ad ſanctu pauoꝛẽ.Et ccõö ie
eni meas deles iniquitates.tu om̃es infir?m tinet plures particulagas. ame
mitates meas ſanas.tu me liberas a mo?ꝰ (₰ Vits erit mihi q̃ſo ſidus amic?q́s ſr
te.tu me circũdas miĩia ⁊ miſerationibo.Cu dᷣ mihi fidelit᷑ aderit in extrema maa Aen,.
reples in bonis deſideriũ meũ.tiu renouus Rneceſſitate.in illa diſtricta hoꝛa ſeꝑatõis a neei
vt aquile iuuentutẽ meam.tu me dimittis meo coꝛꝑe.qͥs tũc mihi erit auxilio: Quis ipk
in pace mentis ⁊ coꝛꝑis. ¶ In laboꝛe ⁊ ſu tũc loquet̃aut rũdebit ꝓ me? Quis melibe nnlil
doꝛe alterius.comedo panẽ.quoniã mihi rabit dũ vocata fuero in tremendo iudicio
tribuis.qð alij magnis nacti ſunt laboꝛi⸗ ſumi iudicis.qũ me circũdabũt vndiq; ini AuNe
bus.nunc eſtũ nunc frigus paſſi.mari ter mici mei.multiphariã accuſantes.ac ſecu hmbuſen
raq; in medijs ꝑiculis gꝑuagantes. Cu mi in gehennã trahere ſatagentes.qñ teſtimo binciet
hi terras ⁊ poſſeſſiones populi larginis.yt niũ ↄtra me dicet ꝓpꝛia ↄſcia/inſuꝑ et oꝑa Usrimns
diligentius ac liberius mediter in manda mea:? ¶ Lũucne/mũdus aut amici carnis hanegpen
tis tuis.⁊ legem tuã exquiram. Pꝛincipes mihi veniẽt pᷣſidio:? HNõ pꝛofecto.ĩmo me mamapy⸗
ac nobiles/ſuoꝝ coꝛpoꝝ piculis me ſemꝑ ſinẽt ire quo potero. Aderit ne ⁊ coꝛpꝰ cui ettorigyi
in pace cuſtodiũt. vt ſine timoꝛe de mann tã ſtudioſe intẽdi? Certe mĩme.ſiquidẽ tũe ntonehe
inimicoꝝ liberata/ tibi ſeruiã. in ſanctita- iacebit putrefaciũ in terra.eritq; vermium Nbonioe
te ⁊ iuſticia omnibo dieb vite mee. Juſtuz cibo. Alſiſtet ne vel qliſcũq; ↄſolatio/pꝛiꝰa Mmuttm
igitur eſt / vt ⁊ ego parte ex altera/tep omni medelectabilit᷑ ſuſcepta. Reuera non.imo ſtuenefi
bus alijs depꝛecer.a quibo tua bona.ad me duũ ad coꝛꝑis poꝛtas aut pꝛioꝛes cõſuetas Monortrl
ueniũt. teq; pꝛo illis laudẽ.te obſeruẽ. te voluptates ad meã ↄſolatõneʒ regredi vo⸗ fhlezinen
onozc. pᷣſertim qꝛ non ſatis frequẽter ad luero.inueniã oculos aures linguã tactuʒ ndligen
Hoc valent intẽdere. Qaboꝛant quidẽ pꝛo et cetera vndiq; mebꝛa vbi mihivoluptas ltunen
me iuxta ſui officij exigentiã. Rationabile dgeſſe ſolita fuit/clauſa ⁊ ſerata.foꝛtiſſima ſopillgr
igit᷑ eſt vt ego nõ obdoꝛmiã aut pigreſcam atq; hoꝛribiliſſima ſera moꝛtis. ¶ üc igi hmorde
in his exercẽdis.quiba ſum deputata.h̊ ſa⸗ tur quid factura ſum ego miſera q; diuertãe⸗ D
ne mutua caritas poſtulat vt inuicẽ bñfa⸗ Quẽ aduocabo.ſi nõ aliũde veniat auxili ſümanar,
ciamꝰ. ¶ Unũ te potiſſimũ pᷣcoꝛ dñe. vt h um ꝑ aliquã aliã cõſolationẽ/aliunde qᷓ; a wopaln
mihi a te indulta pſꝑitas ⁊ ſecuritas/inſu⸗ coꝛpoꝛe venientẽ.ſi nõ antea mihi alique,z lec⸗
per ⁊ tibi ſeruiẽdi libera licẽtia/nõ meo ve/ copauero amicũ a quo aliter ↄfoꝛtata ſub?z etfitdine
niat detrimẽto.ne ſit hec ꝓſpitas/mihi lo⸗ ſiſtã: Cadã pꝛofecto intra me pꝛoꝛſus de⸗ Ann
co pᷣmij finalis.Ne q̃ſo in hoc mũdo mihi ſolata.in laqueñ deſpatõnis.⁊ infra me in 4 u
mea merces tribuat᷑ Yateoꝛ qppe me etiaʒ interitũ eterne dãnationis· ſranu
£

di AIIrgo gloꝛ ioſa. ſpes certa. ? refnginz
in finglare pctõꝝ. ⁊ tu ſancte angele dei
nn cuſtos bone. ac ceteri alij ſancti celeſtes. ad
Nn eeſte tũc mihi ⁊ mei eſtote adiutoꝛes Tunc
me defendite tunc mihi ↄſulite.tũc meſtul
IAd tam deſolatam aſſociate. tüc me pnñtate ad
ie dexterã ante faciẽ ſũmi iudicis. ſub veſtra
8 ptectõe. ꝓpellite canes illos infernales. me
d deuoꝛare qᷓrẽtes.ſicut circa beatiſſimũ illũ
em martinũ ⁊ plimos alios facere tẽtaue
dece. rũt. Impetrate tũc mihi illã gratioſã ſniaʒ
So venĩ benedicia patris mei accipe regnũ qd
d paratum eſt ab initio mundi.

Xpaueſco nimirũ ac vndiq; ↄtremi⸗

inn Aſco/cũ alterius illius memoꝛ ſuʒ ſnie⸗
decèditea me maledicti Ite in ignẽ eter⸗
D num. Heu q;ᷓ amara ſeꝑatio a ſummo bo⸗
no ad ſummũ malũ.de oĩmoda felicitate
e ad totazʒ miſeriã.de pace ꝑpetua ad ſempi⸗
ui ternã ⁊ abominabilẽ confuſionem. O ira
NODH dei ac ſententia intolerabilis.ne cadas ſu⸗
.. per me.nihil quippeẽ in me qð te ferre poſ
H ſeert. Allide me potius⁊ flagellaᷣm multitu
nir dlinem miſerationũ tuarum in hac vita. et
6 me ne ſinas in hanc que tã hoꝛreda terren
66 daq; eſt peccatoꝛib.eã in ſuo iudicio ſuſci
be pientibo. iuſticie curiã incidere.
0 ,IT2ogiſcere.exꝑgiſcere miſerabił crea⸗
tiui Atura.⁊ auribo erectis attende tonitru⸗
l unm buiſentẽtie oculis apertis, ꝓſpice hu⸗
tmo⸗ ius iudicij tenoꝛẽ. NHimis pꝛoſfecto ↄſopi⸗
kops ta es nimis obturata.nimis excecata.ſinö
n 68 hanc ꝑpendis miſeriã/punitionẽq; acerri
mone, mam. ⁊ ꝑpendens nõ grauiter refoꝛmidaſ
ai et totis viribo effugere conaris ⁊ in recogi
idete tatione hoꝛũ non ↄtremiſcis.plus q; foliũ
mmunm arboꝛis a vento agitatũ. Non eſt hec fabu
R*RZ la aut trufa. ſi xpᷣiana es ſicut vtiq; es deo
nine⸗ ãnuente firma fide tenebis.ꝙ ſi cum ſolo
ſcns vno moꝛtali deceſſeris/ſententiã hanc hoꝛ
chipo⸗ ribileʒ irremediabiliter incurres. Qua igi
inan; tur diligentia merito fugies quaſi a facie
lups colubꝛi moꝛtale peccatũ.qᷓ; ſolicita eris in⸗
gſin ſuꝑ falſas ⁊ fictas huius ſeculi amicicias.
Titi ſpernere. ac etiã ineptas illius delectatões
dun que tibi nullo poterũt eſſe ſubſidio.in hac
rui ſũma neceſſitate.⁊ ſtudebis tibi facere ami
ack cos vel paucos aliquos ſanctos.ĩmo pꝛeci
Nig 4 pyue deũ gloꝛioſuz. bene viuẽdo vt tũc tibi
urtt E ſit directio ſalus ⁊ liberatio.
irt 45 Ete q̃ſo ſeduxeris anima.ne teipam
nann laqdulando palpaueris.ne queruleris

mni W Nec eni deus illi ſuo ſupᷣmo peꝑcit ange

Demendicitate ſpũali

lo lucifero.cuiꝰtantus erat decoꝛ/tanta ſa⸗

pientia/tanta ꝑfectio/ q nimo illũ cuʒ ſuis

cõplicibo ꝓpter vnũ ſuꝑbie motũ.de altiſſi⸗
mis ꝑadiſi ſediba in infimas ꝑtes pᷣcipita⸗
uit. Sed nec ade ꝓtoparenti peꝑcit quem
cum tota ſua poſteritate ꝓpter vnã inobe⸗
dientiaʒ in eſu vetiti ligni/ condenauit ad

moꝛtẽ. Imo nec cũ toto mũdo diſſimula⸗
uit.cum pᷣterocto auimas/ omnes vſq; ad

infantes vberibo adherentes ĩmo invteris
adhuc recluſos/aquis diluuij deleuita fa⸗

cie terre. Sic et illam pentapolim. vnica
ipſius loth domo liberata.ꝑdidit igneac

ſulphure.gentẽq; totã illam eternis tradi⸗
dit ſnpplicijs. Nunq; illũ ſanctũ ꝓphetam
ſamuelẽ exaudire voluit pꝛo rege ſaule q̃n
tũcunq; pꝛo illo intercederet ac ploꝛaret.

SDʒ nec ülli ſuo pꝛopꝛio diſcipulo iude pe
percit quẽ laqueo ſuſpenſuʒ miſit in gehẽ/⸗
nam ignis. Sunt ⁊ alia plurima huiuſce⸗

modi dei iudicia ſuꝑ homines ſaracenos
iudeos atq; xpᷣianos/dictu ⁊ cogitatu terri
bilia atq; hoꝛribilia. ttu igitur pauꝑ
ac miſera peccatrix quid pꝛe ceteris de tefu
turum arbitraris. Que tibi eſt euadẽdi at⸗

qʒ fugiendi fiducia:?: Tu dietim in deteri /

77

us declinascum tua q; plurima grauia fa

cinoꝛa deſſlere ac emendare deberes. Nul⸗

lam pꝛo his condignã facis penitentiã im
mo omnifariã tuã ccquiris cõſolationem.
omnẽq; doloꝛem ac tribulationẽ deteſta⸗/
ris. ESi frequẽter tibi quies negatur in
molli ſtrato / ſi nec paruam famis aut ſitis
moleſtiam ferre vales. Si leuis etiam ali⸗

qua febꝛis te languidaʒ atq; impatientem

reddit.Que tua qſo virtus eſſe poterit.ad

ferendos illos ardoꝛes/ non quidẽ leues⸗/

non momẽtaneos aut ad hoꝛam tranſeun

tes / immo vero ſupꝛa q; dici poſſit duriſſi
mos ac ſempiternos:confer ad illa toꝛmẽ⸗

ta / tuos quos hic aliquando pati cogeris
doloꝛes. et vel aliquãdo tui miſerere et tue

pelli pꝛoſpbpꝛccoe..
n E queſo de illoꝛũ ſis numero anima

HM ea de quib cõmune loquit᷑ pꝛouer
iu gallicanũ.foil ne troit dece quil p:ent

runt illi quibꝰ loth/ ad receſſum de zodo⸗
mis ſuadebat/ne perirent cũ ceteris.cui nõ
credentes ſed tanesdeliramenia verba eiꝰ
reputantes.die ſequenti cũ tota pentapoli
abſoꝛptiſunt. Dic cillis contigitgd bne

Quod latine dici poteſt. Suulto ſemꝑ cõ⸗
tingit pꝛeter id qdð credit.Lales vtiq; fue⸗/

—

noe dum arcã faceret iram dñi denũciabat
ĩmo etiaʒ illis qui ſibi comites erant in fa⸗
bꝛicatõne arce.Quibus ſiles bodierni no
