dientioꝛ.Aliterenĩ opinio ſocratis ꝙom
nia ſint cõia videret᷑ ſuſtinẽda. Auar
vero ea que habẽtur in cõi liceat a q̃̊libet

ſuũ dicere/aut quõ repetere ſi auferãtur.?

ſimilia digreſſiõis nimie foꝛmido ſuadet
ne tractet. Sed et de onere pᷣlationum ꝑ

tales ꝓpꝛietarias tũ iuriſdictões tũ poſſeſ

ſiones.qð onus imꝑiti⁊ inexꝑti honoꝛi⁊
exoneratõni deputãt,⁊ quouſq; teneatur
pꝛelatus ꝓ talibus tuendis vel augendis
iudicialiter cõtendere.ceteris omiſſis ſpi⸗
ritalibꝰexercitijs/ſimili ratõ neptranſimꝰ
pfecto diuinitꝰvł enũciatũ ẽ. vel enũciari

potuit de tlibovenenũ ẽ effuſuʒz ĩ eccia dei

¶ectio quarta

ctões materie neceſſarias.pᷣce⸗
dentes lectões poſuerũt.tũ de
lege pure naturali.tum de lege
pure diuina pꝛeceptiua / tum de lege ſo /
lum humana.et ſimul oñdimus q̃ leges ⁊

quot ſunt diuine.q̃ ⁊ quot ſunt pertinen⸗
tes ad diuinã.⁊ que imꝑtinẽtes.Suꝑad
dimus qͥdꝛ quot modis ius ⁊ dominiũ ⁊
iuriſdictio vocarentur. Supeſſevideovt
ad declaratõem vnice cõcluſiõis noſtre cũ
ſuis ſeq̃lis diuertat ſermo noſter. ¶ Erit
igit᷑ hec cõcluſio ¶ Anima rõnalis ſicut a
deo ſolo inſpirãte? influẽte habʒ vitã gra

tie que eſt baptiſmꝰ in ſpirituſctõ. Sic ip
ſo deſerẽte ſolũmodo/ pdit aĩa vitã hmoi

pꝛehabitã:dũ pᷣceptiue legis ſue pᷣuarica⸗
trix inuenit᷑ ¶ Pꝛima ꝑs de ſeꝑſpicua eſt
⁊ ante deducta in ſecũda lectõe ¶ Secũ⸗
dam ꝑtem ſuademꝰex hoc ꝙ aliꝰ a deo ſiẽ
nõ habet ptãtẽ infundere grãm ſicnec eri
pere. Ipſe pᷣterea ſolus habet daues viteꝛ
moꝛ eterne qͥ aperitz nemo claudit.clau
dit ⁊ nemo aperit ¶ Iſtavero cõcludunt
ꝙ ſolus pᷣt dare pꝛecepta affirmatiua.aut

negatina ſub pena moꝛtis eterne.qꝛ illaʒ

inſtligere ſolus pᷣt.nullꝰergo ꝑdet grãznul

O ſtq; deſcriptiões atq; diſtin⸗

lus reatũ dãnatõis eterne incurit. niſi p
quanto diuine legis pᷣceptiue trãſgreſſoꝛ
extiterit. Ad hoc eſt autoꝛitas auguſt. de⸗
ſcribẽtis orii actuale cõmiſſiõis Pecca
tũ inqᷣt eſt dictũ factũvel cõcupitũ contra
legẽ dei eternã.Ad hoc inducit᷑illud apli
Stipẽdig peccati moꝛs. oꝛollariuz
pꝛimũ. alta trãſgreſſio legis naturał
aut humaneyt naturalis eſtvel hana. eſt
de facto pctm̃ moꝛtale. Et appellamꝰhic
pctin moꝛtale qð pene eterne reatũ opat᷑.
ſm curſum a deo iã inſtitutũ. nõ qͥ poſſet
inſtitui.Addimꝰpᷣtereavt naturalis eſtvł

hbumana.qꝛ eadẽ lex talis.ſepe cõicat cum

diuina.patet coꝛollariũ ex pᷣmiſſis. Et ex
alio.qꝛ lex naturalis? hũanavt tales ſunt

nõ pnnqt attingere ad cognitõem erernitatꝭ
in penavel hecmio non ergo ferütur ad fi
1

nem talem ſuꝑnaturalem ⁊ plꝰqᷓ; hüanuz

Rurſus fruſtra darent᷑ leges cũ appeſi

tiõe penaꝝ quas legiſlatoꝛes infligere ne
quirẽt.immo nec de eis in foꝛo ſuo cogno
ſcere.Alioquin poterit legiſſatoꝛ oẽs fer⸗

livel ĩpoſſibili.quã abſurditatẽ dicere s

—

auderet: Sic eſtde qᷓcunq; lege naturali.

vel hũana.qꝙ neq; natura neq; hoĩes.pᷣla⸗
tivel pꝛincipes poſſent trãſgreſſoꝛes ſua⸗

rũ legũ plectere pena dãnatòtis eterne.nec
de ea ag examen ſuũ ꝑ teſtes aut alr dedu⸗
cere ¶ Hac rõe fulciũt ſe doctoꝛes noĩati.

Duradus.ponẽtes pᷣceptũ nõ poſſe ipo⸗

ni ꝑ pᷣ̃latos aut pꝛincipes.ſuꝑ actibo intri

ſecis et occultis.qꝛ videlʒ illos traducere
neqrentad foꝛum iudicij ſui.qð non niſi
publicũ eſt et de manifeſtis Itaq; ſecꝰage
revelle/eſſet hoĩm ꝓpꝛium officiũ ignoꝛã⸗

tium.⁊ fruſtra conantiũ.immo⁊ diuinuz

iudiciũ temeritate culpabili dãnabiliter
vſurpantiũ.Ex hoc cõſequẽter inferũt.q;

actus cõfeſſionis ſacramẽtalis neqͥt dire⸗
cte cadere ſub pᷣcepto ecclie ſed indirecte.
dũ iubet aliquid ad quod digne exequen
dũ reqͥritur cõfeſſio de lege diuina.cuiuſ⸗
modi eſt ſuſceptio coꝛꝑis xpᷣi ſemel in an

no. Idẽ dicimꝰde quolibet actu interioꝛi

taliter ſecretis interrogare/et cognoſcere

pꝛeſumunt.errant vt diximus.pꝛeſertim
vbi nihil aliud de publicis actibus accu/

ſat policiam ſuam ledentibus ex qbꝰ iſta

re leges ſuas ſub pena quãtalibet poſſibi

aut de exterioꝛi q taliter ſecretus eſt pn
blicari licite non poteſt per teſtimonium
duoꝛum aut trium. Judices vero qui de

ſec
ſ
ſur
Gt
Gun
eu

göniſis
unmmnltzin
benamning
adpſimnag
nigöün
Kemam
mwenntücnn
Snſcoſtocnn
leglnmts,
ginlde

ſmiginng

mtrm.
mug pin i
imisamnene⸗
iwmmealdele
NNsnii⸗

Müniolrie

Nlugzatwinn

1. 3 4

ichſuicdnonnn
„àN „ 17 9 .
nichs oli

Coroul dündunk

X.

oNeAndi

„ * 1 ,
du
olet C
dcsro
1 0 ,

— —

1

N

=—

—=
—

—

4
0

=
SE

SeS

=Sz
—☛

V,
4
„

—
=

Gpise

trinſecis pꝛecepto 1
deum peccans in legem ſuã:me tamẽ pꝛo
tranſgreſſoꝛe humanoꝝ pᷣceptoꝝ nullꝰac⸗

mansnre d e

Patet pmũ in caſib pꝛi oꝛibybi fut
gas

—

Nectio

ſecreta rénabili vehemẽtipᷣumptõnecõ⸗
dudãt/ſicut eſt fama publicavita/q;q;ᷓ nec

ſicvas habet indicialiteraddicere ſußmo
ſupplicio nõ cõuictos neq; cõfeſſos/ dino
ad hoc ogllant⸗ pᷣcepto ¶ Loꝛollariũ ſecũ

dum ¶Hullus legiſlatoꝛ eccleſiaſticus vel
ciuilis habet directe auctoꝛitatẽ pᷣceptiugʒ
ſuꝑ iſtud vt interioꝛi actu diligatur deus ſu

per omnia/ aut ꝙ in eũ ſperet᷑ vel credatur.
ptzʒ ex imediate pcedentibo. Et excõſeq̃nti
dicimus/ ꝙ quãtũcũq; legiſlatoꝛes inten⸗
dant ꝑ ſuas leges ſuos ſubditos debere fie
ri melioꝛes interius/⁊ ſanctioꝛes q̊ ad diui

nũ foꝛuʒ occultũ.tales tamẽ intentiões ſue

ibi tranſgreſſio hũanelegis vt humana eſt
ſed diuine.Etita ſi dicã hoꝛas meas cano⸗
nicas cũ quacũq; mẽtis euagatõne ⁊ nulla
attentõne.Si ieiuneʒz in quadrageſima tã

tũmodo vt ſanioꝛ fiaʒ / vel vt poſtmodũ vo
raciꝰet indevoluptnoſiꝰ comedã. Si feraʒ

tonſurã clericalem/ aut vadam dominicis
diebo ad eccleſiã auditũ miſſazʒ/p vana głia

aut fraude alia. Similiter de alijs actib ex

vago quidẽ male apud

cuſabit᷑ Et h̊ accipiũt fundamentũ dicẽtes

ꝙ in caſibus pᷣmiſſis nõ teneretur aliquis
hoꝛas iterare/ ſicut necaliã miſſaʒ audireſʒ
ſufficit de pctõ in deũ ↄmiſſo cõteri cõfiteri
⁊ ſatiſfacere ad arbitriũ cõfeſſoꝛis. Hec gũt

ſententia mitis eſt p ſcrupuloſis/circa hũa
noꝝ obſeruationeʒ pꝛeceptoꝝ/quos iugi⸗
ter inquietat ↄſciẽtia de iterãdo ſi id qð fa⸗

ciunt non ſempꝑattente ⁊ deuote perficiant

Coꝛollariũ tertiũ ¶ Dtat ſumnl aliquẽ
obſeruare pꝛeceptũ humanũ ettamẽ pecca

re moꝛtaliter ſicut aliqs merẽdo apud deuʒ

poterit humani pꝛecepti violatoꝛ accuſari
itactus
pꝛecepti humani ad finẽ ꝑuernſum ¶ dars
ſecũdũ vbi aliqͥs habens excuſatõneʒ ſuffi

cieutem interius dequa tamẽ nõ poteſt fa⸗

cere fidem exterius.omittit aliqͥd de oꝑibꝰ

bpceptis peccleſiam/ quẽadmouũ dãnatur
ab eccleſia ille qͥ ñ vult redire ad ſocietate,zʒ
eatahtnnſterdiun in facie ec⸗

cleſie ed obicitur per illud apłi.deus

qui iuſtificat/quis ẽ qui cõdemnet: Reſpo

demus q alio ⁊ alio reſpectu deus ipᷣe inſti

Quarta 6

ficat/et condemnat.vult qͥppe legiſlatoꝛes
publicos de publicis tatũmodo ſententia⸗
re.⁊ ad iudiciũ ſuum occulta reſeruari:.pꝛo
pterea idem opus ſicuteſt occultũ eccleſie/
⁊ manitfeſtũ deo.ſic aliteret aliter poterit iu
dicari. ¶ Sed iteꝝ foꝛtius opponit᷑. NHul⸗

lum eſt iudiciũ rectũ niſi pꝛo quãto diuine

legi confoꝛmatur qð eſt dictamen pꝛime re
gule et recte rõnis Quis aũt dixerit diuinã
legem falſam eſſe aut quis dictamẽ rectera⸗
tionis crediderit erroneuʒ. vt igit᷑ quelibet
lex vera ſit neceſſe eſt aut ſi falſa erit.lexnon

erit. Eſt aũt falſa ratio/ dum iudices errant
vt ꝙ petrus quẽ ſupponimus apud deum
nõ cadunt ſub eoꝝ pᷣcepto. Itaq; ſi fianta
ctus exterioꝛes ſuoꝝ iuſſoꝛu etiã cũ ꝑuerſiſ
ſimis intentionib ⁊ finibo occultis.nõ erit

innocentem ſit ꝓ homicida cõdemnãdus.
⁊ ꝙ; petrus ſit compellendus redderedebi⸗
tũ nõ vxoꝛi ſue/ ꝙ exiſtens in caritate.⁊ ex
hinc de ſocietateſanctoꝛum ſit excõicatus.

Sentit hocidem deuotus Bernardus.in
de pcepto ⁊ diſpenſatõue.qui ſimplicẽ ocu

lũ quo totum coꝛpus oꝑatõnũ lucidũ fiat
dicit opoꝛtererectum et verũ eſſe/qꝛ nec ve
ritas ſine recta intentõne/ nec recta intẽtio

ſine veritate ſufficiũt.alioquĩ nõ inculpaſ-
ſet apls quoſdã qui habebant ʒeluʒ nõ ſᷣm

ſcientiã.necxpᷣs cõdemnaſſet interſectoꝛes

martyrum/qui arbitrabant᷑ ſe obſequiũ pᷣ⸗

ſtare deo· ¶ Huicoppoſitioni rſeponden

tes concedimus pꝛo regula/ꝙ nullũ dicta
men priculare pꝛacticũ q̊ imperaturactio

eſtrectũ niſi ſimul in veritate ſubſiſtat. Sʒ
qm̃ exfalſis bene ſequiturverũ.concedimꝰ
multa eſſe iudicia pꝛactica vera que exfal⸗
ſis deducunt᷑. Exempligꝛatia fiat hocargu

mentũ.om̃is homicida pris eſt ſuſpenden
dus petrus eſt homicida pr̃is.ergo petrus
eſt ſuſpendendus. Maioꝛ eſt lex hbumana

vt ſupponitur.minoꝛ ꝓbata eſt ꝑ falſos te⸗

ſtes/qui tamẽ repelli non poſſũtvt etiã ſup

ponitur.⁊ concluſio ſequens eſt dictamen
iſtud. petrus his ſtantib eſt ſuſpẽdendus
quod vtiq; veruʒ eſt/apð concedẽtes igno
rãtiaʒ inuincibileʒ in eis que facti ſunt aut
iuris humani. ¶ Altera eſt reſponſio ⁊foꝛ
ſã rõnabilioꝛ⁊ magꝭad itẽtõneʒ btĩ Berñ.
dicens minoꝛẽ pᷣcedẽt ſilogiſimi ant alteriꝰ
ſilis ñ eẽ iſtã. Petrꝰẽ hoĩcida ſʒ iſtĩ CPetrꝰ

ꝓbat᷑ homicida ꝑ teſtes incõuincibiles de

falſitate/⁊ hec vera eſſet apud eos ſicutma

ioꝛ. Si igitur condluſio vera ſit taliũ nullꝰ

mirabitur Verũtamẽ hocloco ꝓ diuerſita

te opinionuʒ de iguoꝛantia ſi ſit inuincibi⸗
lis aliqua,aut ſi nulla cſſant coſelucte va⸗

De pita ſpũali anime

rietates reſponſionũ.Et qͥcquid ſit de is,
rantia facii aut iuris humani ⁊ naturalis
poſitiui/cõcoꝛs eſt ſnia. Nullã in his q̃ le⸗/

gis diuine ſunt cadere ignoꝛantiã inuinci
bilẽ.qm̃ faciẽti quod in ſe eſt deus ſemper

Quo circa palã eſt ratio cur martyriſantes
apoſtolos credendo ſe pꝛeſtare deo obſeqͥ

um/oculum ſimplicem non habuiſſe cul⸗

pantur.ſicut necilli quos apoſtolus argu⸗

it habere ʒzelum non ſm ſcientiã. ¶ Juxta

hecaperitur intellectus ad cognoſcenduʒ/
ſi fides inclinare poſſitad falſum ⁊ chari⸗
tas ad malũ.Conſtat ꝙ; nõ immediate et
ſub falſi ⁊ mali ratione. Sed an mediate
conſideret ſtudioſus inquiſitoꝛ.(¶¶ Ex inci
dẽti dicimꝰ ꝙ nullus fidelis credit articu/⸗
los de futuro cõtingenti ſicabſolute/ quin

ſciat deum id poſſe non facere. Deus ergo

1 her votentiabſolnraz facerer niſil foꝛe
utur
falſificari/qui potentiã nõ abſolutã ſed oꝛ
dinatã iuxta legem datam intendũt/quem
admodum falſe nõ fuerũt aſſertiones Jo⸗
nead HNiniuitas et Eſaie ad Ezechiam.
nam ſubuerſio ad demerita Niniuitarũ/ꝛ
moꝛs Eʒzechie ad curſum nature cõmuniſ
referebantur. non enim miſericoꝛdiaʒ dei

ad coꝛrectos.⁊ potentiaʒ ſupꝛa curſumna

ture hi ꝓphete ſecludebãt. Ita nec catholi
coꝛum fides excludit potentiam dei abſo⸗
lutam:ad non faciendũ ea que fieri oꝛdina

ta eius potentia ſtabiliuit. ¶ Coꝛrollariũ
quartũ.Omiſſio hoꝛarũ canonicarũ/trãſ⸗

greſſio ieiunioꝝ eccleſiaſticoꝝ:⁊ generali
ter omniũ ſtatutoꝛum ⁊ regularum ⁊ cano

num nunq; eſt moꝛtale peccatum /niſi p qẽᷓ
to diuine legi pꝛeceptiue diſſonans inue⸗
nitur.Etita q;tum lex aliqua habetadmi⸗
xtum de lege diuiua pꝛeceptiua/tantundẽ

⁊ non amplius eſt eius tranſgreſſio moꝛta
liter vitioſa. Quãobꝛem decernere de legi⸗
bus omnibus maniteſtuʒ eſt ſpectare pꝛin

u. nõ videtur exhincaſſenſus fideliu,z

cernere.iõ turbationes in politijs ⁊2 ↄſcen
tijs ſepe oꝛiri cõpertũ eſt Idcirco pᷣterealle
giſlatoꝛes ecciaſtici ⁊ ciuiles plerunq; ſia
poteſtate ⁊ autoꝛitate noſcuntur abuti.pᷣ⸗
nper ſertim eccleſiaſtici illi qui.quicqͥd oꝛdinãt
aſſiſtit paratus illuſtrare mentem/q;tum ic
opoꝛtebit ad ſalutem ⁊ erroꝛis euitation

quicqͥd monent:quicquid pᷣcipiunt /volũt

ꝓ diuinis legibo haberi/par equale quoq;
robur habere/ꝑ interminationẽ damnatõ
nis eterne. NHeq; iñ accuſauerim oẽs legiſ,-
latoꝛes taliter ⁊ talia loquẽtes. Pꝛeſumo
eniĩ ꝙ ad rectã regulã ⁊ diuinã ſapiam ſer ,
mones ſuos voluerũt gloſari.interpᷣtari. ?
recipi:ꝙ' ſi nõ hoc intenderũt pnuncio nõ
ego ſed apls/q nihil pñt ↄtra veritatẽ/ſed
neq; ↄtra charitatz. Deniq; ſuũ eſt talibꝰ

vti verbis in ſuis inſtitutionibus/qꝙ a ve⸗

r neq; deuient/neq; ſimplicioꝛib ⁊ igna⸗
ris timoꝛes ⁊ ſqupulos vanos ingerãt/i
vicʒz ipᷣi ligent᷑ vbiliberiſunt.tanq; pᷣterea

graui iugo pꝛemant᷑ ybi ad leue iugũ ⁊ ſua

uę vocauit eos xps ¶ oꝛollariũ qnin
Ex hocꝙ aliquis peccaret moꝛtaliter trãꝗaſſ,3
grediẽdo ↄſtitutiones aliquas humanag·
traditionũ/nõ ſufficienter concludit᷑ ꝙ ile
conſtitunones obligẽtad moꝛtale deliacũ
Declarabimus iſtud argumentantes a ſio
mili vel minoꝛi.Sit aliquis peritus me⸗
dicus oꝛdiuatus pꝛo republica. dicat ille

ertevorihilegem n tua ſanitate quam ſi
tranſgreſſus fueris ſtatim di ſioluetur coꝛ⸗

prus tuum/quod eam conſeruando cornua
leſcet. Non bibas vinum purum hoc tri⸗
duo. NHNullus neſcit medicꝰ vt medicꝰ? ca
ret facultate cõdendi leges obligantes lcd
peccatuz moꝛtale.⁊ tñ in caſu/tranſgreſſoꝛ
huius legis ſue damnationem incurreret.
Poneretur ſimue in materia de ebꝛietare

alu furie periculo. Si medicus denunciet
ignoꝛantibus.tale vinũ ne biberitis alio⸗

quin vel in ebꝛietatem vel furiã incidetis.
quis neſcit ranſgreſſoꝛes temerarios cri
mingliter delinq̃re.nõ q dem ꝓpt᷑ medici
ceptũ/q;ᷓuis in caſu ſi ñ ita pcepiſſet nõ pc
caſſent excuſante eos igrantia. Sed quia

—

cipaliter ad theologiam / velut ad ſcienti pnanicatoꝛes ſunt boꝝ pᷣceptoꝝ diuinoꝛi
ſuperioꝛẽ/ architectonicã. qᷓtinuſrecta ra ⁊ ſimiliũ.nolite inebꝛiari vino:.nolite vos
tio ſeparet illud quod iuris diuini eſt ĩ eis occidere ⁊c̃. Nõ ꝓꝛſus diſſimiliter eſt in ⸗5
ab illo quod humanũ eſt ſiue poſitium: poſito.q;uiſ em̃ leges hũane ⁊ ciuiles vtta
tanq; ſi aurifaber peritiſſim ſecernat auꝝ les ſunt.ſint ſoluz p oꝛdinatõe policie hiia
ab argento. et argentũ a plumbo. Etquo; ne ecciaſtice vel ciuilis in eis qᷓ coꝛpus re
niam multi hac pꝛecipuã artificẽ theolog ſpiciüt/t ita ſolum merentur punitionem .
am vel ignoꝛat vel negligũt vel ſpernũt/q tpalem violatoꝛes eqrũde/ꝛobſeniatoꝛes .
iñ de ſeipa dicit legũ ↄditoꝛes ꝑ eã iuſte de pꝛemio tempoꝛali donant᷑ Nihilominus

= — — — — — — – — — — — — —

irnſig
oßternt.

Nenngin
urabmni
D

urie

Wlleqnd
unnß
es e 3
8 zin
iſhinhe,
Unngfmn
Mpnmcono
Amnkeſ
ücktuh
s gern
ihige
anbrifi
anczen
angi
WMrüi
upartnn
ushunn
ronchgii⸗
ueaci
mmmnuy
os
ia Nrle
mnrquanſt
u G
Tundocre
Munboen

EN

Migs
in ni
KoctͥN nanoe
muaa dectan⸗
nutkNMu
ineniersi
ungtnutf
iniinin
m Slu

ut nin⸗

L.ectio Quarta

exconſequẽti ?T mutua colligatione ac mi⸗/
xtione quã ad leges diuinas habent / reſul⸗

tat crimẽ faciẽs reos eterne dãnatõiſ ipos
ↄtemptoꝛes. Bollarium ſextũ (¶ Di
aliqua lex humana canonica vel ciuilis ñ

poſſit concludi exlege dinina niſi coaſſu⸗

mẽdo ꝓpoſitionẽ vel ↄſequẽtiam legi diui⸗

ne imꝑtinentem. conſequeuter imptinens

eſt. An tranſgreſſio illius legis ſit moꝛtał.

an non moꝛtalis patet ex pꝛecedentibns.
Oõ ſi quis pꝛelatoꝝ vellet huiuſmodile⸗
gem aut diceret habere roburlegis diuiue
ibi fas eẽt pertheologos aut alios hocco
gnoſcentes reſiſtere in facie.⁊ dicere ꝙ nõ
recte ambulat ad veritatem euangelij. Ex
uo amplius videtur non eſſe ſecurum aſ/
ſereretot leges ⁊ canones ⁊ regulas quot
reperiuntur omnes obligare ad peccatum
moꝛtale / tum ex multis cauſis in erius aſſi
andis.tuʒ nominatim ex eo ꝙ multe hu
iuſmodi ↄſtitutiones imꝑtinentes ſuntle
gidiuine / que in euangelijs cum ſuis expo
ſitionibus ſufficienter tradita explicataq;

eſt. ¶ Ethicnotandum eſt/ pꝛo reſolutiõe
materie ſᷣm quam reſolutionem omnia di

cta ⁊ dicenda volo intelligi.ꝙ pꝛecepta af/
firmatiua ði/q;uis obligent ad ſemper/ñ
tamen pꝛo ſemper / vt ẽ communis regula

magiſtroꝛum. Obligant ergo ſub quadaʒ

diſiunctione ad hocfaciendum velilludꝓ
iſto vel illo tempoꝛe / put caſus incidit ⁊ ſa

piens determinabit. Sicut exempli gra⸗

tia. O ccurrentibus duobus in extrema ne

rere.teneoꝛ ſuccurrere iſti vel illi ſub diſiun

ctione.⁊ non ambobus ſimul.Et quoniã

in cõmunitate chꝛiſtianoꝝ pauci ſunt qui
ſcirent iudicarede tempoꝛecerto/quãdo pᷣ
cepta affirmatiua faciẽda ſũt. Pꝛopterea
pᷣlati qui ſapiẽtes ſunt limitant illa pꝛece⸗
pta tanq; ſub quadam diſiunctione obli⸗
gantia/ad certa opera ⁊ tempoꝛa determi⸗

nata. Exempli gratia.Lexdiuina vult vt
aliquãdo cultus latrie exterioꝛ deo pſolua
tur. ne igitur peccatent homines autꝑ ig⸗
rantiam / aut ꝑ deſidiam ⁊ inaduertentiam

limitauit eccia certũ tempꝰ ⁊ certũ modum

erequẽdi pꝛeceptũ iſtud ſcʒ diem domini

cum/⁊ceſſationem ab oꝑibus ſeruilibo. et

miſſe auditionem. Quo adimpleto imple

tũ eſt pꝛeceptũ illud affirmatiuũ. q ſi pec⸗

cat quis moꝛtaliter tranſgrediendo limita

tionẽ iſtã eccie:hocnõ eſt ꝓpꝛie ex hoc ꝙ ec

cleſia ſic pᷣcepit.ſed qꝛ ſic limitare expedie⸗
bat p cõitate.Et iam hõ fit ↄtemptoꝛ diui
ni pcepti ⁊ ſuoꝝ iuꝑioꝝ quib ſpote ſe ſub
miſit / aut ſüũmittere debuit ꝓ vtilitate ſui ⁊
cõitatis cuius eſt ꝑs.q;uisadhuc in talib
limitationibus qdam adducũt᷑ magis ad
quandã decẽtiã quã pᷣcepti neceſſitatẽ.Et
nõ põt vniuerſaliterdariregula niſi vt eqͥ/

tas qᷓ a phᷣis ðꝛ epykeia iudicabitveꝝ eſt eĩ

illud pialmiſte. Omnia mãdata ta equi⸗
tas. ¶ oꝛollariũ ſeptimuʒ. Nulla lex

appellanda eſt/neq; ferenda tanq; neceſſa

ria ad ſalutẽ eternã/q̃ nõ eſt de iure diuino

in aliquo Fruozgeadun uos lectio pꝛece
dens expoſuit. Oppoſuũ ſentiẽtes aut fa⸗/
cientes moliunt᷑ iugum imponere grauiſſi
mü ſuꝑ ceruices hoĩm/ ſpargerelaqos pe

dib eoꝝ lapidẽ ⁊ ſcidalũ.Quãobꝛẽ theo⸗
logia qᷓ eſtlex euãgelica.dicã melius eius

doctrix ⁊ explicatrix/dʒin oĩbi pcedere pᷣla
tos ecciaſticos ĩ ſuis ↄſtitutõibo ⁊ decretis

ne vel obſint pceptdei ꝓpt mletitudinẽone

ciuilis ſola rexit᷑. Doctrina hec pᷣcipue lo⸗

q̊ pſolis incõmodis tꝑaliby euitãdis / aut
còmodis politicis ↄfuandis / eternã vult

roſi / iuxta ĩpꝛoperiũ xpᷣi factũ phariſeiſ:vł
ne credant᷑ligare ad penã eternã vbi pena

cũ hʒ in materia excõicationũ late ſnĩe.nã)

infligere moꝛtẽ cui q̃ſo ſilis erit: llinimi

rũ qͥ volẽs abigere muſcãa frõte vicini / eã

*

ſecuri ꝑcutiẽs vicinũ ſtolidꝰ excerebꝛauit

Aut ei parẽ dixeriʒ qͥ ſtudẽs curationẽ mo

. Den dici vulneris in pede eq ſui/pedẽ cõfeſtim
ceſſitate famis quoꝛum ſoli poſſum ſuceuur

abꝛupit ⁊ ſcidit/equũq; ꝑemit. Sola ita⸗
q; ↄtumacia va vł pᷣCſumpta renuens ſtare

—

iudicio eccie/reddit poiem, Peian ſege⸗

rentẽ dignũ excõicatione.NHã ſi ꝑatꝰ eſt au

dire ecclam qliter velut ethnic' nob erit er
publicanus: Poꝛro differt plurimũ qua⸗
lis eſt contumacia/cq́; damnoſa eccleſie/

ꝓãq materia/⁊circa quã incurritur/. NHam

peioꝛ eſt contumacia in materia ſidei ⁊ reli
gionis/qᷓ; puſille queſtionis de paucis de

qᷓʒtũ obeſt excõicatioſeꝑatiua a ſpiritalib
ſuaffſagaſ ocietate ſanctoꝝ. Ita vtlonge

mitioꝛ ſit pceſſus qui fit in curijs ſeculari⸗

bus per punitiones coꝛpoꝛales ſeu tempo
rales/q̃ʒ vbi per pꝛelatum pꝛeſcindi que/

in interitum:non ſolum camis ſed ſpiri⸗
tus / ne iam ſaluus fiat ab alioꝛumguxilijs
deſtitutꝰ ¶ Coꝛollanũ octauũ. ¶

narijs. vbi nunq̃ʒ tantum ꝓdeſt obediẽtia

ritur anima a deo vita ſua/⁊ dari ſathane

De vita ſpũali anime

Occurente dubio ꝓbabili de aliq lege vlꝝ

rioſus. Etenĩ ꝓpterignoꝛantiã diuinoꝝ p̃

diuina ſit aut diuine connexa ſeu ꝑtinens ceptoꝝ/quã plerũq; gignit ſupuacua occu
tutius eſt legẽ illã ꝓ diuina ſuſcipe qᷓ;ꝓ hu patio circa traditiones huanas/aut curio⸗ aua
mana negligere. ene ceriũ ↄſulit Aug.⁊ ſa inueſtigatio reꝝ penitꝰ inutilium ↄſur⸗ con
dimitte incertũ. FAraa regula mgra/⸗ gunt exↄſequæti faciliter trãſgreſſiones di fuftt
lis/ꝙ exponens ſe diſcrimini peccati mo uinelegis/qy ſi hͥ danabile ſitapð oẽs/qᷓ;tã ute
talis peccat moꝛtaliter.⁊ hãc fundat dic pcoꝛ danationẽ ſibimet accumulãt culpa⸗ ro
ſapiẽtis. Qui amat ꝑiculum ꝑibit in illo / biles in h vitio vel ecciaſtici rectoꝛes: vł re i
Tlõ tñ de oĩ dubio ſed ꝓbabili ⁊ vehemen⸗ ligionũ ꝓfeſſoꝛes. Mirat ſum aliqñ q̃ra
ti hoc veꝝ eſt. Totã in h loco materiaʒ de tione ipſi ecciaſtici p̃ſertim oꝛdinati ⁊ reli⸗
ↄſcia erronea/quõ ligat⁊ quõ nõ.Et deꝑ⸗ gieoſi/phibentura ſcia medicie/⁊ nõ remo 4
plexitate an ſit poſſibilis/⁊ deſcrupulis q́ uent᷑defactoa ſtudio traditionis hüane/
modo fugãdi ſunt aut deponendi/tractare Nã coꝛpꝰlõge meliꝰeſt qᷓ; tenrena ſuba/cui
ptinens eſſet / niſi ꝙ alium locũ hñt ⁊ ad e⸗ traditiones iſte deſeruiũt/ꝙ ſi ꝑ alios coꝛ⸗ 4
uentũ feſtinamꝰ. Hoc vnũ generale damꝰ pus poteſt curari/nõne ſimiliter ꝑ vicari⸗
documentũ credere ſcilicet faciliter ſapien os ⁊ alios de ecclig ↄtemptibiles put iubʒ
tioꝝ ⁊ bonoꝛum iudicio/⁊ contra commn apls poſſent tpalia miſtrari. Nõne ſanctiꝰ
nes eoꝝ ſniaſ/non leuiter ſibimet foꝛmare eſt ecciaſticũ ꝑ ſe deo fuire.⁊ mũdo ꝑ vica⸗

ſcrupulos anxios timidos. Falloꝛ ſi non

riũ/q; oꝛdie ↄuerſo ĩmo ꝑuerſo vicarijs cõ

ita iubet ſapiens. Fili ne innitaris pꝛudẽ⸗
cietue/⁊rurſus. Holi tranſgredi terminos
quos poſuerunt pr̃es tui. Hoc pꝛecipue
neceſſariuʒ eſt apud religioſos/ reſpectu ſu
perioꝝ ſuoꝝ.hoc ⁊ apud ignaros diuina-

ſtitutis ꝓ ſpuᷣaliba / ſeim negare deo / tra⸗ W
dere totũ moo: Pꝛoꝛſus ia.

Coꝛollariũ decilim

Veritates oẽs vniuerſales i / ᷣbo füdat᷑

rum legũ/ quin etiam iuniores q;;ᷓ theo⸗ legiſlatoꝝ hoĩm ptãs / ſonãtes . parẽ hñt 4
logicis lr̃is imbuti talẽ debent reuerentigz auctoꝛitatẽ traditiões ſue cũ lege diuia ⁊ q . 6
ſenioꝛibo in qbus vita cum ſcia ↄcoꝛdarüt eas ſpnit/deũ ſpnit ⁊ ðo fſiſtit:nccario wdit I
Yt vix ꝓpter aliqs nouas ſuaſiones q;tum intelligi /ſi et qñ ptateſua nõ abutũt/⁊ duʒ Cn
cunq; apparetes/pꝑtinax vnq; feratur cto legibodiuis ſufficienterinnitũt᷑. Auctoꝛita n
Cotra determinationes eoꝛundẽ aſſertio. tes q́; ſanctoꝝ/⁊ canones põtificũ ſũmoꝝ
yintus qppeq́em hebãt genitã ex multis quotqᷣtallegent ſicut ⁊ abiq; nüero pñt in “”” fol
ientijs.lõge certiꝰ arte iudicat ⁊ opatur duci/ nihil aliud pñt ↄfirmare.¶ Duãobz t
Poꝛro iudiciũ rationis ſicut obtenebꝛat᷑/ rim dicimꝰ p regula/q;tum ⁊ q̃liter licet du HS ume
⁊luminoſa eius radiatio diuerſis vitiatur bitare de poteſtate alicuiꝰ ꝓpter defectũẽ de, ich
Apparentijs ꝑ interpoſitionẽ nubiloſaruz bite electionis ſue aut abuſum ſue auctoꝛi ſe
paſmſonũ? pꝛauoꝝ affecuũ etiã in lr̃atis: tatis/tantundem ⁊ taliter licet dubitarede H dad
iuxta ſilitudinẽ ſolis viſi ꝑ nubes. Sic ꝑꝓ obligationetraditionum ſuarus / vt ſueſũt Mu
paucã inſtructionẽ intellectus in ſcientijs pꝛeciſe ¶ Addimus adhucq nulla tradis reo
pſertim diuinis /cauſant nõ nunq; erroꝛeſ tio vel regula vel lex vel determinatio puri uh
in eis qui ſetotos deuotioni tradere credi⸗ hominis qui in talibus fallere poteſt ⁊ faul eqp
derũt/dum voluerũt plus ſapere qᷓ; ſibi ſa⸗ li/obligat/vt pꝛeciſe talis eſt/ ſubditos ad ſbline
tis erat. ¶ ¶id pñs coꝛollariũ inducamus credendum eam tanq; veritatem fideiaut· Uunlg
exemplũ iam inductum de medico/ cuius diuinam legem/licet obligarepoſſit ſub pe bun
conſilio aliquãdo parere debemꝰ ſub pena na politica/ad erterioꝛem eius receptionẽ t
peccati moꝛtalis.dũ extrãſgreſſione ſui cõ ⁊ ad non impugnandum eam. ¶ Exinde donem
ſili / vel ſcim / vel pbabilr ⁊ vehemẽter ere patet via ad inueſtigandum ꝑticulariter / tunſn
dimus / nos inebꝛiandos/ ↄſeq̃nter trãſ· quid operentur determinationes ſummae aen
greſſuros legem de. cnd nieem geigſiblmtne Awen r dinr
Wah. Il . iij ticauloꝝ pariſius vel alibi facte. Poteritſi nöen
R 1 Neollarium nonmi gnilenn fieni vt abſq; peccato moꝛtali imo ungen
¶ ¶/ Saluberrimum eſt ſapientis documẽæ cum merito magno ſit aliquis theologus becen
tumꝗ́ait. Que tibi pᷣcipit deꝰilla cogia vel alius pꝛudens/qui diſſentiet coꝛde ab ſonep
ſeimpꝑ'/t in pluribe oꝑibus eius nefueris u humanis determinationibus aut tradiiiiiio nyni

ngvon
onnr u
fineſna⸗
nitagrin
ſorans
n.

Nonni
iniei
iwonmiii
itgning
inuef
iinn
ſiiner
zineinn
Cn

Lectio Quarta

nibus/qui tamen obligabitur ꝓpter euita⸗
tionem ſcandali/vel aliter non repugnare
exterius. Nam poteſt aliquarum publica⸗
tio veritatum phiberi/⁊ aliquarum falſita

tum dogmatiſatio permitti. Molumus

tamen vt notetur vigilanter modus loquẽ
di noſter/ de traditionibus hominũ vt tali
um pciſe ſunt/qͥ fallere in illis ⁊ falli poſſũt

quoniã determinationes eccleſie vniuerſa
lis in eis que fidei ſunt/ab hoc numero ſe⸗

dudũtur/in quibus nec fallere poteſt nec

falli.Fieri quoq; poteſt vt determinatiões

aut leges humane participent cuʒ diuinis
⁊ hac ratione eas eſſe pꝛo diuinis ſuſcipiẽ⸗
das neſcitnemo ¶ Bequitur deinceps q;
ſicut ad fidem/ita ad legem diuinam pꝛece
ptiuam nõ poſſet aliquis prelatoꝝ quicqᷓ;

adijcere.quod non eſſet pꝛius de fide vł le

ge diuina/q;uis non eſſet hoc auctoꝛitati⸗
ue decdaratum/aut hũano pcepto ſancitũ.

Cozꝛollarium. xI.

22òð

cut fatuũ eſſet omnes plege pure diuina ſu
ſcipere. Ita nihil in omnibus velle de diui

nis legibus agnoſcere nequaq; ſcandaloſa

temeritate vacaret.Secunda ꝑteqꝛ notiſ⸗
ſima eſt ⁊ conceſſa ab omnibus indiſcuſſa.
Ad pmam ptem inducamus id ſapientis.
Noli eſſe nimis iuſtus/qꝛ qui nimis emũ⸗
git elicit ſanguinẽ. Et vt terẽtianũ puerbi
um eſt/HNõnunq; ſummũ ius ſumma iniu

ſticia fit / ⁊ ſiceſſe ĩ ꝓpoſito plane docebim⸗
NHNecaudiar ego ſed chꝛiſtus.qͥ mandatum

dei dixit phariſeos fuiſſe trãſgreſſos ꝓpter
mandata hominum.Dirit inſuꝑ cos alli⸗

gare onera grauia ⁊ ipoꝛtabilia ceruicib-

ſubditoꝝ/⁊a claudere eis regnũ celoꝝ Ve⸗
rũ ẽ qppe illud Julij ceſaris apð ſaluſtius
vbi intendentis ingeniũ valet/a qua ſentẽ
tia vulgatus verſus non diſcoꝛdat Pluri⸗

„

bus intentus mi

tur a ſuꝑioꝛibus ſuis/quid mirũ ſi minus

capaces redduntur diuinoꝛum pꝛeceptoꝝ

qꝛ ⁊ miuus in eiſdem edocentur.nunquid
nõ acerrimo ſupplicio aut acerbiſſima ob
lurgatione punietur quãdoq; ꝓ ꝑuula ino
bedietia legis hũane/⁊ abſq; om̃i repᷣhen⸗
ſione peccare qttidie cõtra legẽ dei enoꝛmi
ter ꝑmittet᷑. Nõ hẽmus neceſſe exẽplis im⸗/
moꝛari crebꝛioꝛa cernimꝰ qᷓ; vellemus.

Xraditiones eccleſiaſticas ⁊ hũanas / ſi

iH tante maniuetudinis cun
noꝛ eſt ad ſingula ſenſus /
Subditi vero ſimplices ⁊ nimoꝛati quꝛn
do tottraditionibus intendere compellun

Echis elicio ꝓ doctoꝛib theologicis do/⸗
ctrinã ſalubꝛẽ/ne ſint faciles aſſerere actio⸗
nes aliquas aut omiſſiões eẽ peccata moꝛ
talia/pᷣſertim ſub verbo vniuerſali/⁊ dum
pᷣdicandũ erit ad populũ: a lrato quodam
⁊ expto viro accepi ꝑnicioſaʒ eẽ in omniar
te vel doctrina aſſertionẽ audacẽ ⁊ extremã

maxime vbi obſeruatio cõis obnititur ob⸗

uiatq;. Itaq; debet qlibet nunq; obliuiſci
&; incerta eſtſcietia noſtra/ita vt idem ſepe
homo bꝛeui momẽto tpis / nũc in hãc nũc
in oppoſitã feraturſuiam. Fit pᷣterea qñq;
vtꝑ tales aſſertiones publicas nimis du⸗
ras generales ⁊ ſtrictas/pᷣſertim in non cer
tiſſimis/nequaq; eruũtur hoĩes a luto pec
catoꝝ/ſed in illud pfundius qꝛ deſperatiꝰ
immergunt᷑. Varie pᷣterea ſuboꝛiũt᷑ ⁊ qua⸗
ſi infinite circũſtantie p quaruʒ diuerſitate
diuerſificari debet iudiciũ/ita vt vix poſſit
aliq̃ in moꝛib generalis regula tradi/q in
particularibo caſibus exceptionem nõ ad/
mittat. Deniq; generant᷑ ex hinc ſcrupuli
inqᷣ etatiui ↄſcientiaꝝ ſimpliciũ / vt in eis
ſit ſolidum nihil. Nam ⁊ ſi beatus vir qui
ſemꝑ eſt pauidus ⁊ qui vereturomnia opa
ſua.obſeruandum eſt tamẽ ſummoge illo
terentianũ ne quid nimis.Et vt idemloqͥ
tur ne in ſcirpo nodum querant ne quoq;
eis impꝛoperetur/illud eiuſdeʒ. Quid ſi ce

lum ruat:Demum quid pꝛodeſt imo quid

non obeſt coartareplus iuſto mandatum

dei quod eſt latum nimis? Quid inſuper

expedit amarius grauiuſq; illð reddere iu⸗
gum chꝛiſti/quod ſuaue eſt ⁊ onus eius le
ue:? Nam ⁊ ſi contemptus exhac laxatione

⁊ dulcedineapud quoſdam impꝛobos ma

ioꝛ oꝛiatur/habentes velamen malicie lib

tatem. Aſt apudalios bene inſtitutos/gra

tiarum reſonabunt actiones. Pꝛeſtabitur

etiam ſedulius obſequium domino/⁊ pri

ntemat nis cinus mandata gra⸗
uia non ſunt/cqui vult nos non temptari
hon grauari ſupꝛa id quod poſſumus

Coꝛollarium. XII.

humane grauiterpenales / non ſunt abſq;
manifeſta vtilitate multiplicande. cn pꝛi
ma pteↄcoꝛs eſt omniũ iuriſtaꝝ traditio/⸗
quos tñ aliqñ miratꝰſum/duʒ eos audiui
rõnem reddẽtes/curnomẽ h̊ excõicationiſ
ſi ſolũ ponit᷑ maioꝛem ſignificat excõicatõ
nem.Excõicatio inqunt nõ pena et 6 3 me
3

¶ Sicutpenereſtringende leges

De vita ſpũali anime

dicina. At vero ſi excõicatio non eſt pena
quid aliud penã appellabim?? Neſcio ve⸗
re. Hõ ſolũ pena eſt ſed dãnoſiſſima pena.
Necobſtat huicdicto/ꝙ medicinalis eſſe
debet. H nempe ꝓpꝛiũ eſt omis pene pꝛeſer
tim nõ exterminatiue.¶ Secunda ps ſe⸗
quẽs ex pᷣma iũctis poꝛi ↄdemnateos qᷣ
tanta leuitate ne dicã temeritate / fulminãt
eccõicatões/t irregularitates / cũ innüera
bili mitiplicatiõe ſtatutoꝝ/q vix aliqs nõ
di ꝛ adiplere/nõ dicã retinere/ itelligere/⁊
2ↄcoꝛdare.ſed vel legere tota vita ſufficeret
VAtinã attẽderemꝰ oẽs/⁊ imitaremur beni
gnitatẽ ſaluatoꝛis nr̃idei. Poterat neceſt

„

dubiũ / exigere a nobis iuge fuitiũ in pᷣce⸗/

»

ptis lõge plurib⸗ grauioꝛibuſq;/ ſed ↄdeſcẽ

dens fragilitati nre/certũ ⁊ paucũ numex

dereliquit pceptoꝝ/q ſi cõpleuerimꝰ ;;
inutiles ſui ſumꝰ.pᷣſeruanta moꝛte.Etqͥ c
quid ſupererogauetimꝰ ↄuertitad deletio
nem pcedentiũ delictoꝝ:aut cumulata glo
ria remunerat.Zeſtaturſapiẽs ꝑ timoꝛem

dei hominẽ recederea malo. Ita ſane meli
us.qᷓ; ꝑ auſteritatẽ hũanarũ legum. Nolu

mus tñ necdehem inculpare deuotioneʒ
religioſoꝝ:quiperfectionis viam aggreſſi

tanto pᷣcepta diuina diligẽti? implent /qʒ/

to ↄſilijs ⁊ alijs obſe⸗ eruationib ſalutiferis
ſemet aſtrinxerũt. Sũt ſatemur vincula ta

liũ/ alligatura ſalutaris/q̃ruʒ diſcretꝰ vſus

nõ impedit ſed expedit gradiẽtes viã man
datoꝝ dei . Attñ q poteſt capere capiat/qꝛ

non omnes capiũt verbum iſtud. Idcirco

aliud de cõitate hoĩm / aliud de paucitate

eſt iudicuum.
Coꝛollarin

gari in eo ꝙ non neceſſario ꝑticipat cũ na⸗

Dis ler humana vel poſitiua / pöt abꝛo

turali ⁊ diuina. Hec aũt abꝛogatio fit / vel

pↄſuetudinẽ oppoſitã / iuxta qð dicunt iu
riſte ⁊ veꝝ eſt/ꝙ ↄſuetudo eſt optima legũ
interpꝛes. Nec vnq; dicenda eſt coꝛrupte⸗
la.niſi vbi legenn diuinã aut naturalẽ lede⸗
re ↄuincit᷑. flam ſicut ↄſuetudo dicitural⸗
tera natura/ſiclexↄſuetudinalis quaſi lex

naturalis habẽda eſt. Fit etiã abꝛogatio ꝑ

expᷣſſam aut interpᷣtatiuã reuocationem fa
ccam ab illo q; condẽdi habuit poteſtatem
Fit deniq; abꝛogatio cauſa maifeſte dam/
noſitatis ſi lex illa uaret᷑.· Patent hecom⸗

nia ex deſcripnione ⁊ cõditionib legis bo/

55eü

n. XIII

ne / am honeſta eẽ debet. iuſta. poſſibilis⸗.
iuxta naturã ⁊ cõſuetudinẽ prie.loco.tem⸗

poꝛiq; ↄueniẽs.neceſſaria.vtilis.⁊ mani⸗
feſta vt hẽtur ex dictis Iſido. ¶ Ex his li⸗
q̃ͥde cõſtat q; temerariũ eſt/⁊ iniqunʒ velle
oĩa decreta ſiue eccleſiaſtica ſiue Ninnlin /ad
omnetps / ad omnem gentẽ/ patriam ex⸗
tẽdere.quoniã lex q̃ pꝛo vno tꝑe ⁊ loco aut

pſonis eſſet vtilis / eet in alijs tpe. loco ⁊ p/
ſonis impoſſibilis aut dãnoſa.imo velle

ſicomia ſtatuta ſtabilire/ hoim eſt deliran⸗
tiũ /⁊ q̃ſi ↄtendentiũ vt oppoſite leges ſi iml

obſeruent᷑ Hic fundãtſe q dicũt nõ ita ex/

pedire vnũ impatoꝛẽ dñari omibus ciuili
ter / ſicut vnũ papam ſpũaliter/qm lex ſidei

vna eſt apud oẽs.nõ iia leges fori. Pꝛete⸗

rea poſitũ eſt in decretis diſti.iij/ ꝙ leges
inſtituunt᷑ cũ pmulgant᷑.firmãtur cũ moꝛi
bus vtentuumappꝛobantur. J gitur per
argumẽtũ a ↄtrario ſenſu. Si moꝛib vtẽ

tiũ nequaq; appꝛobant / ille nulluz hñt fi ·
mamentũ.⁊ ita ppls habet młtũ in ſua po

teſtate dare robur legib/ aut tollere/ pᷣfnim

ab initio. ¶ Hüt aüt hic queſtiones diffi⸗
ciles q̃les.ſ/debeat eẽ ↄſuetudo ad abꝛogã

düu legẽ aliquã/⁊ qᷓnti tꝑis.Etſi poſſit con⸗

ſuetudo introduci cõtralegẽ ülla/ qus cre
nouatione iuramẽti qlibet intrãs aliquaʒ

policiã pfitet/tqd ſit interpᷣtatiue renoua

re(als reuocare) ¶ Dicim aüt q vbiñ eſt

taxatũ tps alegibalijs / oz fieri abꝛogalio.
ꝓut ſapiẽs iudicabit/nũctardiꝰ/nũc citiuſ
iuxta neceſſitatis aut vtilitatis qlitatt.

1
Fob inſuꝑ dicendũ videt᷑/ mlte ſüt
mutiões ad q; obfuatões viqetoẽs ſe
dianis iuramẽetis aſtringere qs tñ obſerua

reñ tenent᷑/ non q;' ꝑiuriũ ſit licituʒ / ſj qꝛ iu

ramẽeta talia ſũt ſꝑ itelligeda ciuiliter. Ho⸗

rũ exẽpia ſumere poſſumꝰ ipᷣcdlara vniuerſi

tate ꝑiſien/t in ecciaꝝ alijs collegijs. Con
ſtat ꝙ nouit intrãtibo dictã vniuerſitatẽ vl

teras ꝗᷓ nullatenꝰ obſeruant᷑. Quibo lectis

petit ab eis. vultis iſta iurare: Ouirũdẽét.

ita iuro.nec aliqͥd excipiũt/ꝙ ſi qs dixerit
oẽs pñtes tam eos q exigũt/ ꝙ; illos qͥ pꝛe/
ſtant iuramentũ / criminaliter deficere . vi ½
deat quõ tot ⁊ tales ſumme lr̃ature? pbita

tis viros / poſſit abſq; temeritate daãnare

Pꝛopterea in oĩ iurameto yt ↄditões mul
te ſubintelligãt᷑ ncce eſt.

uol ꝛimo in oĩ cõ
ſtitutione per ſuꝑioꝛẽ edita / reſeruat᷑ ſ eiꝰ?

collegia / legut explicite ↄſtõnes aliqᷓ intt ce

pöſol

uceo⸗
Gde
pen⸗
pof
offia

acpl
neti
geni
t
Wire
Corea
gutcon
ſocicl
deben
Nale⸗
u
dion
en
ſti
dit
obl
plicc
hlie
ſon
. da
oen
Apl⸗
lenm
holt
lmt
minn
aae
Pen
dena
dehis
avoc
icoge
Une
uuſtl
Eictien
poe⸗
lnü
degen
hernie
feecei
ſtatnt

e⸗

hoſpli
elocdten
1grnn
Dbsit
maunzpele
Meculig ad
1mmar
Werlocdent
Smelor
nckdcin
girbeninl
darrülc
onisanli
weſlaſoc
Gin. Pra
rin
Nrrde
Jnnd
Nenlpetin
darlänine
rlorcn
S
inſon
mngiär
ina

nmimnnn
G üntit
3e
Ulrmsda
clannlrütti
enaitiͤk

R

auctoꝛitas. imo nec põt excdudi / q;tumcũ/
q; aliqͥs iuretſe nolle vnq; iĩ poſteꝝ vti diſ⸗

penſatione/ſeu relaxatione p ſupioꝛẽ faciẽ .

da/qͥn ſuꝑioꝛis auctoꝛitas ſit in h ſuperioꝛ

Etita vſus habet in puilegijs per ſũmos

põtifices collatis / tam in vniuerſitatiby G
officiarijs dñoꝝ.q;uis aũtvid eret eẽ tuti
explicare ſuã intentionẽ in pꝛincipio iura/

— » 7

mẽti/iſtud tamẽ nõ exigiturad euitationẽ
periurij nam a lege ſufficiẽter explicaX᷑.
Rurſus iuramentũ ſicut⁊ votũ nõ obligãt
vbi vergũt palã ad deterioꝛẽ exitum.idcir⸗

co recipiũt diſpenſationẽ aut relaxationẽ

