bola pueroꝝ in foꝛo clamantium.Cecini⸗

mus vobis nec ſaltaſtis.lamentauimꝰ nec

opein
uia
fenonx
lumpon
m
Atgai⸗
Mm
c
iüſinn
endiandi
Qubn⸗
lideidet
teminue
Corhoſtn

namooſſiin
dininitnnorſ
efiglingfi
vonoädiſn
nofneten
ebonin
ine ugufi⸗
hnunrtlammne,
Wnme panes
noclegkrlu
s un pene
Trdantil
rrobſco⸗
nuupanpis
Utitnmnr
nme
MNͤ
bvwe
Srund
mdoſua
ſüweſde⸗
mamichch
fmapinq
Waoosre
cOnGo 0
ntis Tine
Mone puns
uercöſtdeni
nsſenloni
neſpiſngi
ſs Iychi
minecondis
muretmo non
nolen enan
nckanpni
8ffnphonic
ccnuangel
unn tnn
nörolnmm
Nuuierßs
Cnnönſiſ
nmim an

ticoꝛdo

De canticoꝛdo

SPuſculum iſtud de canticoꝛdo
id eſt de cantico coꝛdis hʒ tres
thomos.i.diuiſiones vel tonos
oncipales cum notis et notulis
Note ſunt conſiderationes ſpeciales. No/
tule vero particule ſingulares ¶ Pꝛimus
tomus continet phemium cum deſignatio
ne quale fuiſſet monocoꝛdum in ſtatu ino⸗
centie.et quale eſt in ſtatu virtutis ꝑfcẽ vtĩ
Chriſto fuit et Maria ꝑ nouem notulas.
Ponit vlterius differentias cantici coꝛdiſ
ad canticum oꝛis/cumdiſtinctione canti⸗
ci noui hominis ad veterem ꝑ.x.notas ſeu
notulas. Ponit conſequẽter dubitatiões
multas circa pᷣſentia quę ſęluuntur ꝑ reli⸗
quas.xxxiiij.notulas ¶Secundus tomꝰ
deducit pncipaliter ꝙ eſt ponendum can⸗
ticoꝛdũ docens quid ſit deſcriptiue.⁊ quẽ⸗
admodũ habere debet ſuum gamma.et q̃li
ter fuit in chꝛiſto ⁊ maria.Continet.xij.no

dn dii.
C(ecũdũ opuſculũ

tas ſᷣm cõſiderationes totidem ſpãles pn⸗

cipales et in vniuerſo notulas.xviij.ſingu
lares ¶ Tertius tomus inſtituit nõ abſq;

circuitũ qualiter gamma foꝛmetur pꝛo cã⸗
ticoꝛdo continens notas et notulaſ:/que ſe
legentibus offerunt ſatis plane.

Chomus pꝛunus

Eati qui audiunt verbum dei⁊
cuſtodiunt illud. Verbum ha/⸗
bituri de canticis per theoꝛiam
et pꝛaxim. Modo pcipue de cã⸗
quod eſt verbum dei in coꝛdibus
noſtris.Quale potuimus exoꝛdium cõue
nientius aſſumere/qᷓ; a verbo verbi dei/q;
a pꝛiincipio de pꝛincipio/q; a dei ſapiẽtia
ꝑ quã condita ſunt omuia et ſine qua face
re non poſſumus quicqᷓ;. Que ludẽs erat

cum patre/dum cuncta componeret cũ ip⸗

ſum laudarent aſtra matutina Hec eſt ſapi
entia quã auris bona audiet cum omni cõ
cupiſcentia.Aperiat igituraures noſtras
ſonet et expediat verbum dei cuius totienſ
iſta fuit exhoꝛtatio.Qui habet aures audi

engdi audiat. Auris itaq; coꝛdis intelligẽs

Quib non aꝑtis/ſumus(iuxta ꝓuerbiũ)
Aſinus ad lvꝛam.qꝛ nullã in armonia ver

bi dei dulcioꝛem ſuꝑ mel et fauum ſuauita

tem inueniemus. Poxr ſi repletum fuerit

coꝛ noſtrum verbo dei.fiet quod ab ee dici

tur. Ex abundantia coꝛdis os loquit᷑ abũ
det igitur bone Jeſu cuiuſos hicloquitur
et eructat coꝛ iſtud verbum bonum. Abũ⸗
det igitur obſecro ſpũs tuus bonꝰ in pau⸗

perculo coꝛde meo et impleat illud vt der̃

ſermo in aptioue oꝛis mei:⁊ ſemper ſit lauſ
tua in oꝛe meo.compleatur in me monitio
tube apoſtolice/que afflatu tuo abũdaterĩ
pleta/ nobis omnibus inſonuit et cecinit
hoꝛtans docens et interpᷣtans verbum xpᷣi
git. Habitet in vobis abundanter in om̃i
ſapientia cõmonentes et docentes voſmet

ipos in pſalmis et himnis etcanticis ſpũa

libus in gratia cantantes in coꝛdibo veſtr⸗

domino. O verbuz chꝛiſti. imo verbü xpᷣs
quod erat in pncipio apud deuʒ et de? erat

verbum. et verbum caro factum eſt. VNeni
domine Jeſu hahites in coꝛde abundãuter
et ſi non in in omni ſapientia ſaltem per fi

dem que ꝑ dilectiõem operetur.vt docere ?

cõmonere valeam me pmitus.deindepꝛo⸗
ximos meos filios tuos / in pſalmis / et de
pſalmis himnis et canticis ſpũalibuſ.vt ſi
mus in gratia cantantes tibi dño in coꝛdi
bus noſtris et gratias agentes ꝓ omnibuſ
tibi et patri. Cantet ecce qnotidie vocib

crebꝛis vehementer auribo noſtris ſpiriꝰ

tuus bonus ꝑ oꝛa ꝓpharum tua oꝛgana ꝑ
ſonans. Can.do.can.no.Errurſus. Can
tate et exul.⁊ pſallite.Et iteꝝ. Pſallite deo
nf̃o pſallite.pſallite regi noſtro pſallite.
Quoniam rexois ter.deus pſal.ſapi. Hec
auteʒz exhoꝛtatio milies repetita/nullo mo
do pꝛoꝛſus exequi poterit os noſtrũ niſi pᷣ
mitus impletis coꝛdibus veſtris. Quoni⸗
am ec abundantia coꝛdis os loquit᷑ in can
ticis. Quãfelix illa ciuitas in qua iugis ſo
lennitas vbi vna vox letantiium et vn? ar⸗
doꝛ coꝛdium que plena modulisi in laude
et canoꝛe iubilo.vacat.videt.amat.cantat
in e ernum pleno coꝛde toto oꝛe. elix ni⸗
hilominus homo qui factus eſt rectus. ſi
non immiſcuiſſet ſe peccando queſtionib⸗
infinitis.non de paradiſo voluptatis ⁊ cã⸗

ticis angeloꝛum detruſus eſſet in valleʒ la

crimarum in ve lamentationis et planctũ

ODui iam compatus iumentis inſipienti⸗

bus et ſurdioꝛ illis factus.coꝛ fere ſicut na
buchodonoſoꝛ habet vt audiens nõ audi
at et intelligens nõ intelligat. ¶ Yoꝛmaue
rat itaq; dei ſapia ad ſiłitudinẽ maiorꝭ mũ
di coꝛꝑalis/coꝛpus hoĩs.in cuiꝰ medio po

ſuit coꝛ inſtar ſol in celo. Copongeratis

6 2

M

79

tanq; inſtrumentum vel oꝛganum muſicũ

temꝑatiſſime concoꝛdatũ.in quo et ꝑ qð
ſpũs humanus tunc vtiq; pſallendi ꝑitiſ⸗

ſimus / vtpote plenus verbo dei/cãtabat io

cundiſſima cantica ſyon celeſt hierłm.nec
erat diſſonũ quicq;/in pulcerrimã oĩa con

ſonabant melodiam.quoniãa nihil erat vt

hic et nunc obuiã rõni ſub cuius imꝑio cũ
cta erant.quẽadmodũ poſtea fuit in oꝛga⸗
no coꝛpis beati illiuſ de quo mulier quedã
excollens vocem de turba dixit Beatꝰ ven

ter qui te poꝛtauit. Beatus ꝓfecto quia ꝑ

omnia ſubditus erat verbo dei cõcoꝛſ quo
q; rationi. concoꝛs inſuꝑ ſine diſſidẽtia ſi/
bij St gonenne hanc ineſle debere
cõſonantiam humano coꝛdi phantes ali⸗/
qui ſicut Areſto.tradit:q; in virtuoſo om/⸗

nia cõſonantrõni. Quid autem magis ho

mini ꝓpꝛiũ eſſe debet q ratio qᷓ́; viuere con
ſequenter ſᷣmeam et eidem cõſonare. Pu /
to autẽ nullũ talẽ inuenerat Areſto.virtuo

ſum.vbi non frequentius diſſonaret vetuſ

homo/rationi coꝛpus vicq; moꝛtis buius.
ſed ita voluit non quales videbat.ſed qua
les eſſe debere cenſebat phs iſte clariſſimꝰ
deſcribere dũ felicitatem venatur humana
natura. bere nullus vnq; phantium
et ꝑſcrutatoꝝ ſeculi potuit attingere vnde
eſſet diſſonantia talis in hoĩe/quã heu co⸗/

gimur ſentiendo fateri.ſola figes/hanc ex

Feccnr pmoꝝ parentũ veniſſe reuelat. Et
ocalecro duoꝝ modoꝝ ponitur a ſanctis

Vnus eſt ꝙ iuſticia oꝛiginalis erat inte/

gritas inſtitute nature humanea deo.cui?
ꝑfecta ſunt opera.qui anime ĩmoꝛtali coꝛ⸗
pus aptauerat potens non moꝛi.⁊ per con
temperans rationi. Ponũtalij iuſticiã oꝛi

ginalè fuiſſe habitum quendã additũ.quo

fieqat talis coaptatio ad rationẽ q;diu ra⸗
tio ſubdita eſſet deo qua iuſticia ſublata

ſenſus velut effrenes abſq; retinaculo pꝛu

erunt in obiecta ſua ſpꝛetonec expectato re
gimine rõnis. ¶ Grandis apta eſt conqui
ſitionis tam phᷣice qᷓ; theologice materia.
ſed ad rẽ quã attendimus accedat pꝛotinꝰ
coꝛ noſtrũ et os noſtrũ.tradere ſcʒ noticiaʒ
cauticoꝛdi.i.cantici oꝛdis vnde pcedit cã
ticum oꝛis.quoꝝ differentias ad inuicem
pᷣmo ſi notanerimꝰ patebit quidditas ſeu
natura citius vtriuſq; quomõ pᷣterea vᷣbũ
eiä rdtaribdis coꝛdiſ os
loquitur et cantat ¶ Canticũ oꝛis.eſt vox
ſenſibilis numeroſa.ab auditu exterioꝛiꝓ

pꝛie ꝑceptibilis ponitnrvox p genere/a nu

meroſa iungitur.quaſi ꝓ differeutia ad vo
ces.nullã habentes numeroſam ꝓpoꝛtiõeʒ
Adtditur tertia clauſula ꝓpter voces coꝛdia

les intrinſecas et intellectuales.que ꝑcipi /

untur anre coꝛdis vel intellectus put ſcrip
turis ſacris et phicis/locutioniba trahi po
teſt. Habemns ſic pᷣmã pᷣcipuã differentiã

ſa/ab auditu ſolo interioꝛi ꝓpꝛie pceptibił⸗
Canticũ oꝛis/cõuenit alalibus pᷣſertim
aib in quibo numeroſavox inuenitur.ab
anditu exterioꝛi ꝓpꝛie ꝑceptibilis Teſtat h̊

philomena/hocalauda/hoccarduellꝰ hoc

turtur et yꝛũdo/cygnus etalia multa. Col
ligimꝰ hic ſcõam dꝛiaʒ a cãtico coꝛdis ma/⸗
xime rõnalis ⁊ humani.deq̊ pñs eſt inqui
ſitio. Añ q́;uis in auiba concinentiboſi cui
q; ſuũ coꝛ ſit et imaginatio quedã ſen fan/
taſiatio numeroſa/que ſe monſtratexteriꝰ/
it deniq; multiplex paſſio. nihilominꝰ ad

canticũ noſtrum coꝛdis ſiue canticoꝛdum

nõ attingunt.Hic aſpicimus ꝙ paſſiones
et ſenſus ſunt in irrõnabilibo determinate
p obiecta ſua/⁊ vnifoꝛmiter oꝑatqdᷣlibetĩ
diuiduũ ſueſpẽi. Nõ ei cãtat alitervna phi
lomena q; alia.ſic necaliter facit nidũ ſuũ/
Secꝰ ĩ hoĩecuiꝰrõ nõ eſt ad vanũ limita/
ta.vñ tãta varietas in hũanis oꝛit᷑ Nã qð
eſt ſparſum ꝑ induſtrias ſinglłares in bꝛu:
tis.rõ colligit in ſe totũ nticũ oꝛis pᷣt
ab altero cognoſci ⁊ ꝑcipi ⁊ iudicari. Can
ticũ vo coꝛdis/ſolus ille qͥ erit innoteſcere

mediate vel imediate YFacit ad ̊ illud apki
cũ Tu dñe qͥ noſti coꝛda oĩm Etillõ:Deꝰ

intuet᷑ coꝛ.cũ multꝭ in hãc ſniam Qualiter
aũt pateat coꝛ hoĩs vel hic vel in pr̃ia.tam
angelis q;ᷓ ſctis ſeu locutiõe mutua ſeu or̃o

nis directiõe deuota/alibi videt᷑ ¶ Canti

cũ oꝛis põt cũ altero cãtico oꝛis ꝑ cõcinen/⸗
tes ad inuicẽ ↄbinari ac ĩ vnã colligi ſym /
phoniã.̊ in diſcãtibo ꝑ tenoꝛẽ ꝑ ptenoꝛeʒ.
ꝑiminucias ⁊ ꝑ fractiões vocũ multiſarias
Et exꝑientia mõſtrat.et ars certa tradit et
ſcribit Hec aũt oĩa fieri nõ pñt ſaltẽ hic in

via ꝑ hoĩes foꝛr ĩ cãtico coꝛdis.ↄſurgatſꝑ

inde difficultas cognitiõis cãticoꝛdi apð

eos qͥ nõ ↄuertũt᷑ ad coꝛ.ſʒab eo negligen⸗/

tia vel ruditate vel tmperitia diuertuntur
ticũ oꝛis põt inuito fieri qͥ aꝑtis auri
bus velit nolit illud audiet.aut ſi ↄſiſtit in

geſticulatiõibo vt ſunt tripudiatões illð in

ſpiciet niſi tẽ oclos clauſos bũerit Cãticũ

a canicoꝛdis que eſt vox interioꝛ numero

frntn

dungene

loageden
onbenhinn
Midifimn;
tminhonen
wpegtd,
lbuszſenn
enuena
Mertn
ravelhoe
Annlea. C
dcrcsn
sckingri
melcui
—
ncen
Hüommdas
Gnncezdon
Opaſonss
Nnir
lani
A
ii/
iniu,
ies
zindu.
cusit
morccne
Aude
tilöe
Oulie
enpfunn
mmmuſang⸗
i (Cunt
nschanen/
ioolign/
nigime;
cimictanns
umadite
hitſatibien
snirge
ͤicnlie
ideonegign
iqegtom
d ſiin
hict i

ligionem. que ſpẽs eſt iuſticie. ¶ Cant
oꝛis de ſe indifferens eſt ad bonitatem vel

can
Plenten, ꝙ actus coꝛdis humani ſu elicit

luuntas patiens vim cõfer

vero coꝛdis alitervt pᷣmiſſuʒ ẽ)nõ ꝑcipitii

mediate ab auditu vel intuitu.etiam ſi co⸗/

natum ſuum dederit ad audiendũ vł vidẽᷓ
dum. poſſunt nibilominus cõiecture que
da.m ſumi quemadmodũ ex occurſu faciei
evxeoculoꝝ nutu.ex geſtu coꝛpis.coꝛ ſe pdit

CLanticũ oꝛis poteſt fieri ſine libero ar⸗

bitrio ꝑ motũ naturalem vel aialem vel ex

trinſecũ ſeu alienũ.ptʒ in auibus.ptʒ in pu

erꝭt alijs nõ dũ hñtibo expeditũ iudiciũrõ

nis Noſtꝝ verocanticoꝛdũ quale ꝑquiri⸗
mus / ſola pducere poteſt libertas arbitrij/

vvbi volũ as pᷣmonet ⁊ inclinat.rõ delibe⸗

rans oꝛdinat et imperat. Candem volun/
tas exequitur et effectui mandat. Sancti

ginde cocoꝛdant᷑ dũ vnus attribui (exem

pPli gratia poꝛationem voluntati.ali?roni
Sic pᷣter̃a dum vnusdicit oroem⁊ catica

virtutes intellectuales.alius ꝑ moꝛales.

alius ꝑ theologicales.alius ꝑ dona cauſa⸗
ri.Siquidem nullũ eſt canticũ qð nõ poſ
ſita viriute qualibet imꝑari.i.mediate cau
ſari. Ita enĩ videmus in oĩbus actibus bo
nis.ſed immedi
habet ꝓpꝛiam virtutem:vt ſperare ſpem. di
ligere caritatem.oꝛare deũ et ſibi cguere re⸗

maliciam de genere moꝛis / datur ratio. /
niam de ſe et intrinſece non eſt actus liber

eereaſiickeer bonus moꝛaliteraut ma⸗
us / laudabilis aut vituꝑabilis/ opoꝛtet q;

poc recipiat aliũde.et hec dꝛia ſeqturad pᷣ⸗
cedẽtem. BGed cantico coꝛdis damus lau⸗
dem aut vituperiũ/tanq; ſit a libero arbito
elicitiue.et ꝑinde eſſentialiter et intrinſece

liberũ eſt hmõi canticoꝛdũ, Nolumus ta⸗
men ab actibus humanis extrinſecis/tol⸗

lere laudem vel meritũ.ſed hoc habent exg

ticipatione etoꝛigine pꝛime libertatis.

Canticum oꝛis poteſt violenter elici.ſab

extrinſeco nõ confercnte vim paſſo.et ſaltẽ
diuina virtute. Decus inuenies in noſtro
ticoꝛdo ad qð volũtas cogi neqͥt. Im⸗

bere/et reſpectu eiuſdẽ ſu violẽtus.iaʒ vo
et nec cõferret in

actu ſuo.qð implicat.
ſubiectiue in re matenali et extenſa.ſiue ſit
ſiue nõ ſit oꝛganica. Subiectũ vero noſtri
canticoꝛdi/eſt i ſolo coꝛde rõis.ſine ſit poꝛ⸗

tio ſuꝑioꝛ et quaſi vir.ſiue inferioꝛ q̃ſi mu/
lier. ſiue in quadam ſcintilla et apice intel⸗

De canticoꝛdo

ata ꝓpductio et elicitio ſuũã

Canticũ oꝛis eſt

ſimquidamappellene Sed vbiq; ſuũ eli
cit canticum/ſine vſu coꝛꝑalis oꝛgani reqͥ
ſitio.q;;uis ad fantaſmata pꝛius aſpexerit.
et ex illis ſpẽs intelligibiles abſtraxerit Et

hoc ſi non fit exalto / virtute verbi dei collu
ſtrantis/ immediata reuelatio. ¶ Canticũ
oꝛis ſpectat ad veterem hominem.cãticoꝛ
dum vero noſtrum ꝑtinetad nouum. qui
Fßm deum creatus eſt ad imaginem et ſimi
tudinem ſuam.nõ dumtaxat in veſtigio.
Sequimur hoc loco cõſideratiõem apo⸗
ſtoli de biꝑtito homine in quolibet viato⸗

re.cuius intelligentiam et miſteriũ/nunc⁊

hicſupponimus.dicẽtes cõſequenter tot
eſſedꝛias aſſignabiles inter canticum oꝛis
et noſt rum canticoꝛdũ /quotet q;tas apls
aſſignauit inter noſtros hoĩes/hunc vete⸗
rem iſtum nouũ / ſub vna et in vna homis
naturali ꝑſona.vt ꝙ vetus tyꝛanniʒat lege
carnis et peccati.q obuiat et diſſonat rõni
plegi dei ſubiectus nõ eſt.ꝙ captiuat nos
ta de reliquis At nouꝰ
agitur. ducitur ⁊ regit᷑ ſpũ lidertatis et inſti
cie.et adoptionis filioꝝ dei.et ſpe heredita

„ .

ſub iugo peccati.eti.

tis eterne. ¶ Qollocato tenoꝛe dicengoꝛũ

cõſequẽter notulemus nuncrũdendolob⸗
iectionib.nũc noſtra ponendo. ¶ DHabẽt
in pmis dubitatiõem ea que dicta ſunt de
cantico coꝛdis qð diſtinguit᷑a cantico orꝭ.
qꝛ põt fieri ſine eo.Cũ dixerit xpᷣus ꝙ exa⸗

bundatia coꝛdis os loqtur.Cũ pᷣterea cer⸗

tum ſit nulla vocẽ que ẽ ſonus ab oꝛe aia

ꝓlatus/fieri ſine coꝛde qð eſt pncipi um vi

teet motus. Reſpondemus ꝙ vbiq; ſuntĩ
aliqua diſciplina ſeu veritatis cognitione

diuerſi termini.quoꝛũ quilibet habet acce

ptiones multiplices ſeu ꝑ analogiam ſeuꝰ

equiudcatiõem / reſtrictio vel limitatio põt

⁊debʒpᷣmitus fieri vel ſupponi ad certum
aliqð ſignificatum.a liognin incideret ſta⸗

tim confuſio.et ex confuſione deceptio ſeu
ſophiſtica paralogiſatio. Pꝛopterea ſi de⸗
bet in pᷣmis pᷣſupponi quid nominis ſicut

debet. opoꝛtet cõſequẽter illud eſſe certum

2

elqꝛ ſic vult impoſitoꝛ cum nomina ſint

ad placitum vel ex vſu autentico maioꝛuʒ
colligitur. Fatemur itaq; coꝛ dici multipli
citeret ad multa.ſiłr os. Placuit nibilomi

nus excauſis impoſitis/coartare fmoneʒ.

mõ qui dictus eſt vt coꝛ ſignificz h in hoie
liberũ arbitriũ rõis Os vero notet oꝛganũ
carnis. quamuis etiam coꝛ ita ſumptum

mutatis

habet ſuũ os intrinſecum vt ibi.labia dolo
ſa in coꝛde.etcoꝛde locuti ſunt.Os carnis

pari mõ ſuum os habere inuenitur vt ibi.
In oꝛe fatuoꝝ coꝛ eoꝝ. ¶ Conſequenter
notandũ eſt iuxta diniſionẽ apłi de dupli⸗
ci homine.nouo et veteri ꝙ duplex eſt i ge
nere canticũ.vnũ nouũ.vetus alterũ.Oue

diſticlioſumit᷑ penes vᷣtutẽ et vitiũ.celeſteꝛ

terrenum.ſpũale et carneum.liberum etili⸗
liberum.grãm et peccatũ.meritũ et demeri

tum.caritatem et cupiditatem.vel amoꝛeʒ

dei et amoꝛem ſui quẽdicimus libidinem.

Ouo fit in canticisvt quicqͥd ſpectatad ꝰ

tutem immediatevł mediate.elicitiue vel ĩ
batiue.intriniece vł extrinſece.eſſentialiter

vel denoĩatiue.illud computetur inter cau

tica noua.aliud autem ex aduerſo vetus re
putetur. Colligitur huius diſtinctiõis rõ⸗

nabilitas ex aplo locis plurimis. Et quia

xpᷣus dixit.Ex verh̊ tuis iuſtificaberiſ.ecce

nouitatem. Ex verbis cõdemnaberis.ecce
vetuſtaiem.que duo tamen a coꝛdis abun

dantia ꝓcedunt. Stabit igitur ꝙ ſile can⸗
ticum/ſit in oꝛe vnius nouũ:et in altero ve

ur aũt iſta notamus/ niſi pꝛo
cognoſcenda verius diſtinctiõe cantici coꝛ
dis a cantico orꝭ.que non ſic accipenda eſt
vt nõ plerũq; cõueniant et ſit aliqð cãticuʒ
oꝛis nouum. licet nõ intrinſeceet illicitiue

tus.ĩmo ſi t in eodem oꝛe tempe et coꝛde

SDit pᷣterea canticũ aliqð coꝛdis vetus dũ
vltro peſſimas machinatur cogitatioes.et

ab eo exeunt iuxta verbũ xpᷣi cogitationes
male.homicidia.adulteria.foꝛnicationes.
furta.falſa teſtimonia.blaſphemie.auari⸗
tie.nequicie.dolus impudicia.oculus ma
lus.ſuꝑ bia ſtulticia. Vides qᷓ; pꝛauuʒ coꝛ
tale.q;diſſonũ et hoꝛribile.¶ Opponetur

hic foꝛte nobis de pueris qui nonduʒ hiit

vſum coꝛdis intellectualis/qð eſt iudiciuʒ

liberũ rõnis.Nõne ſequi videtur ex pnota

tis/nullũ in ipᷣis eſſe canticũ nouũ/neq; ve
tus plus qᷓ; in beſtijs et auibus. Cũ tamẽ
xpᷣus appꝛo bans cantica pueroꝝ hebꝛeo⸗
rum/cõfirmauerit diciũ ſuũ autoꝛitate pꝛo

phetica.Ex oꝛe infantiũ et lactentium ꝑfe
ciſti laudẽ. Pꝛoinde fruſtra ponerent᷑ inec

cleſijs pueri.qui tamen vident᷑ gratiſſima

poꝛtio choꝛi canenti. Quid iterũ dicemꝰ
de beato illo infante Johe baptiſta in ma

terno vtero geſtiente.ſaltãte et exultãte Nõ

ne fuit iſta ſpualiũ nouitas gaudioꝝ. Cui
mox cõcinebat mater exclamans voce ma

gna. Benedicta tu in mulierib. Canticũ

inſuꝑ addit ſuum Maria dicens Magni
ficat aia mea dñãm.
hoc beato puero cũ nouo coꝛdis.Aut qͥa

pᷣacceleratum eſt in ipᷣo iudiciũ rõnis:aut

quia ſpũs xpᷣi mouit coꝛ neſcientiſ/ad exul

*

tatiõem nouitatis.Sic de pueris hebꝛeo

ruimo et de ꝓphicis viris/et de ipᷣis etiam
aplis/ die penchecoſteſ dici põt/dũ diuina
patiebantur ꝓut de Jerotbeo loquit᷑ dio⸗
ni/dũ q; rapiebantur.ducebantur.agebã
rur abbono ſpũ vehementius qᷓ; agebant.

Nuo contra de veſana vate dicitur in ma⸗
lum dat ſine mente ſonum. In illa ſi dem

et ſilibus /ſpüs phitonicuſ non erat ſubdi
tus uũlis.quemadmodũ de ꝓphᷣis affirmat

aplus ꝙ ſpũs eis ſubiectus eſt. ſubiectiõeʒ

intellige nõ ſeruitutis.ſed cõdeſcenſiue pi⸗

etatis.vt xpᷣus fuit Joſeph Marie q; ſubę
iectus. ¶ eterũ de pueris alijs ſpãlit᷑ nõ
inſpiratis.cantantibo tamen in eccia deuz
q; laudantibus.quid dicemus Nunqͥd dã
nabimꝰ vel inter vetera q̃ſi ſolius oꝛis ſint
aut carnis numerabimꝰ: Poſſet q̊ʒ fieri q
ſtio de muſicis oꝛganis/tam in veteri q; in
noun lege/ad diuinas laudes cantandas
oꝛdinatis.de carminib deniq; que nõ ĩtel

ligũtur vt ſepius a multis cantantibo qͥ ſũt
ſine littens idiote. ¶ Duppetit hoc loco
neceſſaria cõſideratio de libertate actuum
quã alibi latins expoſitam / bꝛeuit hic recẽ
ſemus.Eſt itaq; liber actus ille ſolꝰ foꝛma

liter et intrinſece/q elicit̃a volũtate libera-
foꝛmaliter et eſſentialiter.et tale eſt cãticoꝛ
diũ noſtrũ.i.canticũ coꝛdisput expofuimꝰ

abũdantia.¶ Quiſquis igitur in has foꝛ⸗

Blnan d ſeu coꝛdis et dicit᷑ eiꝰ
te lr̃as inciderꝭ/vigili coꝛde ſemꝑ intellige

coaptatiõem hanc nr̃am de coꝛde/ad ſiiðn

dum dumtaxat liberũ ſpm̃ humanũ.quã⸗
uis inueniat᷑ dictũ coꝛ carneũ et lapideũ.ſʒ
apud nos coꝛ dictũ de ſpũ ſᷣm ↄditiões ſu
as arbitremur. ¶ Sunt alij act? qͥ dicunt᷑

liberi ꝑticipatiue.eo ꝙ imꝑant᷑ a volũtate
libera.⁊ h̊ diuerſis oꝛdinibovel gradibopxri
mis aut remotis in oꝛdinead ſpũalis coꝛ⸗

dis imꝑium. Exemplũ in cantico.qð elici

tur pᷣmo a mẽtecoꝛdis.h̊ enĩ vᷣbo vtit Da
ria in ſuo magnificat Deinde foꝛmatur in

coꝛdecarnis:.ꝑ imagiuatiuam virtutẽ/can

ticũ ſimile ꝑ imꝑiũ volũtatis. Pꝛoceditde
inceps ad ſenſ exterioꝛes.pᷣſer ad os vbi
fit ſonus vocalis.aut pꝛogrediturvſq; ad

it plane nouitasi

inynine
guintel⸗
lanc
beopno
ctceuan.
inevoſt
ſamdent
cögeanln
Ouen
disnoſ
aomg
ami
diaurh
lo laben
ld e.
bicvrtdll
aſgonn
fläſaund

fgluasi

namancn
tis usr⸗
gömulnr
ſaolinsa
rüͤſbica
bentur
(crintadd

nis, Cid

Dllſcen
noneratſubct
Phisafümen
at ſibieniig
cenſreo,
Dmiegſub
nsüin
ninecci
inge
llinonoſr
aſtßfnß
nmmi
nmus
lue nſel
nnbyqſüt
thocloco
edcmom
übicr
ſolbfom
areliden.
lecſcänce
nerpofuin⸗
isadicke⸗
murinbasſen
ſeng intclig
cdend ien
hummnii⸗
lirlyai
no in
nctadicnnt
ntunt
gedinpn
aſpüalsco⸗

tibus / dicũtur tamen hec cantica libera.qꝛ

tur ſuꝑma i

De canticoꝛdo

pcuſſionem inſtrumentoꝝ muſicoꝝ in q̃ᷣ⸗

bus fit reſonantia · que licet fiat in rebenõ
animatis.nec vllo modo libertatem habẽ⸗

ſunt ſaltem mediate a libero imꝑata. Exẽ/
plum de ſagitta qm ad occiſionẽ hominis
miſſam / dicimus libere moueri. pbatio qͥa

moꝛs inde ſecuta / libere facta iudicatur et
punitur. ¶ Quo circa patet reſponſio / cur

poſſunt inter cantica noua numerari .imo

et dici meritoꝛia / multa que carent ſenſu q;

—

to amplius ea que cũ aliquo ſenſu fiunt. et

„

cũ quadam inclinatione ſpontanea.nõ ſic

in pueris eſt.nam et bꝛuta ꝑticipãt aliqua
tali ſpontanea licet non libera motione qꝛ
non ita pꝛſus agũtur quin coagant.Lan⸗
ta deniq; viget in aliquibo eſtimatiue vᷣtu/
tis claritas/vt ꝑticipes eſſelibertatiſ⁊ diui
hauſtus (vt de apibus poeta dixit)videan

tur. Etvnde hoc ſi nõ exlege diuinitatis a

Dioni.tradita.ꝙ infimis ſuꝑioꝝ cõiũgũ⸗
inferioꝝ:quẽadmodũ igitur cõ
uenit ſpũs humanus cuʒz angelis in apice
mentis.ita ⁊ bꝛutalis cognitio cũ hominiſ
imaginatiua virtute elernr vltra pꝛo
gredi.videbimus ꝙ nu la penitus oꝑatio
in vniuerſo q;tũcunq; naturalis ha beatur
quin relata ad pᷣmũ pncipiñ/dicat᷑ ⁊ſit libe
ra/tanq; ab eo liberrime ꝓducta.Et ita q̃li

bet oꝑatio laudabilis ẽ ⁊ collandãda. Si
cut eleuati ꝓphe/cõſiderantes omnia in oꝛ

dine ad ſuũ pncipiũ / collaudare dixerũt ip
ſum deũ ⁊ ad collaudandũ ⁊ bñũdicendum
cõgratulando cõplacendo q; ſunt hoꝛtati.
Oue oſideratio q; late pateat ad cãtica coꝛ

dis noſtri/ſciet coꝛ illius q ex ſententia di⸗/
cet cum ꝓphᷣa. Uiam mandatoꝝ tuoꝝ cu⸗
curri cũ dilataſti coꝛ meũ. Quale ſalomon

dicitur habuiſſelatũ nimis.Quãto ampli

us illa beatoꝝ beatiſſima cui ↄueniebatil
lud Iſaie.Tunc videbis et afflues ⁊ mira
bitur ⁊ dilatabitur coꝛtuũ.que in omnib

et ſuꝑ omnia videbat ⁊ audiebat cantantẽ
filiũ ſuum dei verbũ. ¶ Inuenim pᷣterea

rões alias in pueris/cor ad eccleſiaſtica cã

tica mancipãtur q;uis nõdum plenus ſit ĩ

eis vſus ronis / pmo qꝛ tollitur ociũ iners
qð multa mala docet Dehinc habit? tonꝰ

facilius adquirit᷑. Recondit inſup memo/
ria ſibi cantica que poſtmodũ meliꝰ intelli

gentur. dum quaſi ruminanda deducta fun
erint addẽtes pie meditatiois et iudicij rõ
nis. Videmus ita fieri circa diſciplinas a

„

tia. Adde ꝙ aſſiſtentes magni

tis in deũ. Faciunt inſup illa cautica ſna eſ
ſe / dum ea vel pᷣcipiunt / vel inſtituũt/vl ap

ꝓbant / vel ißis ſemet afficiunt. ;uis non

eſt omnino tollendum qualecunq; meruũ

aAb ip̃is pueris. qui gratiam baptiſmalem

habent. et quoꝝ angeli ſemꝑ vident facieʒ

patris. Qui deniq; ꝑui.non ꝑuo ñq; affe

ctu ferütur in deũ. ſicut de ſe refer. Auguſti
nus. Nam euenit ibi eſſe plus affectionis

„

vbi minus cognitionis naturalis poſitũẽ

Patet in aialibj⁊ feminis.¶⸗ deret hic

querimonia/ nullis ꝓ ſua indignitate verb

explicanda/ de peſſimis ſeductiõibo puero

rum.quoꝝ puritasvt angelicaveneran ſer
uari q; deberet. qᷓs ad cantica modeſta ſctã

q;. iuxta etiã phᷣi traditiõem/optebat inſti

tui. Sed ve et ve carni ⁊ ſanguini.qm pꝛe

ter⁊ vltra coꝛruptiöem naturalem puerſe
oꝛiginis/gandet malignans flagicioſitas

maioꝝ / demergere collo tenꝰ puulos in ſce
noꝝ gurgitem verboꝝ factoꝝ ⁊ canticoꝝ.

Conſolatur tamen aplus electos dei qui⸗

bus dicit. omnia cooꝑari in bouum. mir⸗

pꝛoꝛſus ⁊ incompꝛebenſibilibo modis Et
quemadmodũ de veneno cõponitur tyꝛia

ca.ſic ꝑditio maloꝝ / ſaluatio fit electoꝛum
Fit demü oꝑatio eadem( vtputa canticuʒ

oꝛis puerilis)vni ad vitaʒ. alteri ad moꝛtẽ.
ac ꝑinde diuerſis reſpectibo.idẽ canticũvi⸗
. B S urgit alia dubita
tio / Ponendo differentias cantici coꝛdis
oꝛis. Dictum eſt / canticum coꝛdis eſſe li
berum et intrinſece.ac perinde laudabile?⁊

ta et moꝛs noĩatur.

in noſtra poteſtate.videtur exꝑientia con⸗
tradicere/cum querelis deuotoꝝ frequẽter
lamentantium illud de pſalmo.Coꝛ meuʒ

dereliquit me. Nam curꝓ magno et pꝛeci/
puo dono loquitur Dauid ad dñm. Inue
nit ſeruus tuus coꝛ tuũ vt oꝛaret te.ſi paſſi,s

oĩbus hoc cõcedi videret. Suꝑaddit᷑ ob⸗

tos .dicit᷑ enĩ.

iectio nõ minus Eene murmuris apð mł

coꝛpus atterant ſua multiplicatiõe et men
tem diuertũt a ſua deuotiõe. ⁊ nõ niſi faſti⸗

dium frequẽter ſua repetitõe nauſeãti cau

ſant. ¶ Eſt alia qõ ſuꝑ mõ traditiõis ñe
de canticoꝛdo nouo.ꝗ videtur ſna uouita⸗
te vel arrogans vel inutilis vł ↄficta vl ver

*
4

lias. vt in grammatica pueri cõmendant
donatuz cuius nulla eſt i ipis tũc intelligẽ
recipiũt hu
inſmodi cantica pueroꝝ ad eleuatõem mẽ

r Si canticũ coꝛdis ſuffiẽ
apud deũ.cur addita ſunt tot cãtica oꝛis qᷓ

—

boſa ¶ Werũtamen expediamus duasan
tea pᷣpoſitas dubitationes.et dicamus ad

bmam de libero vſu canticoꝛdi noſtri.qð i

telligimus cum pᷣſuppotiõe ⁊ non aliunde
ſq; impedito ⁊ abſoꝛpto.ſed ſtante iudicio
rationis. Nam ⁊ arbitrium/dicitur liberũ
de rõne iudicium. Hoc autem impedimẽ⸗
tum fit aliqñ non imputabiliter ad culpaz
ex toto.qñq; ex tanto.modi quoq; cauſan

tes hec impedimenta/alibi traditi queren

di q; ſunt. Ceterum ſtante iudicio rõnis /

poteſt nouus homo regeneratuſ in chꝛiſto

liber̃ cãticum nouum coꝛdis exercerevl eli
cere/ modo tali aliquo qualem notabimuſ
ſm voces et per voces affectuum. etiã vbi

canticum oꝛis nullum ſequeretur. Alioqͥn

apoſtolica monitio tam Pauli q; Jacobi
fruſtra eſſet/ hoc autem fieri ſemper poſſe.
idcirco quibuſdam non apparet. quia vel

non ſentiunt huiuſmodi affectiões in coꝛ/
de ſuo carnali.q̃les dicte ſunt ⁊ poſite ſunt

paſſiões a philoſophis q̃ſi ſole.vtſpes me

tus meroꝛ gaudium.aut oppoſitas volun

tati ſue paſſiones. tales ipſi patiuntur in

uiti. Hec eſt fatemur non mediocris neq;
irata conqueſta/timoꝛatarũ quoq; conſci⸗
entiarum vehemens exagitatio. Eet ſub

vnius caſus exemplo/conabimur reſpon⸗

dere/aperiendo dicendis infra viaʒ. .
doloꝛ cõtritionis de peccatꝭ/debeat ecẽ ma⸗/

lebꝛiter queritur ⁊ paſſima theologi⸗

ximus.etſi minus enehorene Noranrib

dDiſtinctionem vtilem ? accõmodamyal
ꝓ canticoꝛdi noſtri totius intellectu Eſt in

quiunt doloꝛ aliquis in ſola rõne qui libe⸗/

ro ſubiacet arbitrio. Doloꝛ iſte etdiſplice⸗
tia vel odium vel deteſtatio ſic elicita cum

gratia/ſufficit ad deteſtatiõem pcti ſuppo

ſito ꝙ nullus in coꝛꝑe doloꝛ ſequeref Atta

men dicitur doloꝛ de peccatis ⁊ doloꝛ ma⸗
ximus.qꝛ de nulla re altera tempoꝛali/tan
ta deteſtatio elici debeta coꝛde rõnis.ſicut
nullũ eſt damnum pene/qð equiꝑetur dã⸗
no culpe.Doloꝛ alius eſt queʒ philoſpphi

numerant inter paſſiones concupiſcibilis
ſenſualis.qui conſurgit ex appꝛehenſione

obiecti diſcõuenientis ipᷣi ſenſui coꝛpoꝛa⸗
li. habet hic inſuꝑ cauſari cũ motu ſpiritu
um.et cõſtrictione coꝛdis.Hunc vtiq; do
loꝛem/nõ opoꝛtet eſſe maximũ in peniten
te imo nimius et cloabiil

pote coꝛdis ſenſualis et coꝛpꝑis deſtructiuꝰ
¶ Moꝛro nõ eſt fm hunc doloꝛem menſu

randa ſemper bonitas penitentie. Cuius
ratio eſt. ſtat enim duos eſſe ⁊ ſepe videmꝰ7
quoꝝ vnus ex complexioe naturali coꝛ ba
bet ſtrennuum ⁊ virile nec lacrimis idone
um. ita vt vel vix vel nunq; flere poſſit.E
rit alter coꝛdis feminei mollis/ad omnem
miſerationis occaſionem lacrimis laxvum
vel ꝓnum. Pꝛimus eliciet deteſtationen
peccati ſui/intenſius in animo.foꝛtiꝰ ⁊ lau
dabilius in caſu q; alius.nec appᷣhendet il

lum ſapientis verbũ.Coꝛ durum male ha
bebit in nouiſſimo. Jam enim talis pecca

ta deteſtans ꝓpterdurum nõ durum coꝛ ba

bere ſed molle dicendus eſt.ſit tamen vt ſe

pe redundãtia doloꝛis coꝛdialis in coꝛpꝰ.
niſi ſiſtat ſe libere mens ne fluat in inferio/
ra.ſicut in xpᷣo fuit ſicut poterat Adam.
ſicut Maria nullum hñs motũ puenientẽ
iudici rõnis imꝑabat vt placebat in coꝛ⸗
p.. ¶ Eliciunt᷑ exhac diſtinctione mafal

et autentica vulgata ꝓbata recepta q; ſali
bꝛes et pulcre conſiderationes. Pꝛimo

ꝙ noiĩa ſenſibiliũ paſſionũ tranſterũtur rõ
nabiliter ad affectiones volũtatis ſignifi /
candas. Hoc cõfeſtim ꝑſpicuum eſtdedo
loꝛe de quo minus qᷓ; ð pluribꝰalijs gappa
ret Et hoc diffuſe deduxit Augꝰ.in ſuo de

ciuitate diuerſis libꝛis et capitulis.maxie

dum longam de opinione ſtoicoꝝ ex hiſto
ria agellij texit oroem.ſumpta occaſione ð
paſſionibo demonum m poſitionem pla /

ſonicoꝝ.noĩatim apulei.qui deſcribẽs de
mones dixit eos eſſe aĩalia coꝛpe eterna.a⸗

nimo paſſibilia.omni vicʒ genere paſſio/ “
nũ qles in hominũ coꝛdibo exiximur?cop
inge nititur ſqluare ſuperſtitioes gentilii

—

et ſacrificia carminationes qm̃ dixit de⸗

mMones talibus allici vel placari. Ceterum
Augꝰ.cõcludens ex hac miſerabili cõditõ
ne dannatiõem demonũ ꝑuerſiſſimã pluſ/
̃ hoim hic etiam peſſimoꝝ redit ad reme
moꝛatõʒ duanũ ſectarũ. Vna fuit ſtoyxcoꝝ
qque paſſiones ponebat in ſapiẽtem cadere

nõ poſſe.qm eratvirtuoſus.vᷣtutes aũt in⸗

5⁵

ſenſibilitates qꝛ ſenſũ phibẽt paſſionum.
Secta fuit altera peripateticoꝝ qᷓ n⸗õ dam
nabat paſſiões oes nec a virtuoſo ꝓhibe/
bat ſi fieret moderate.Cõcludit tñ Augꝰ.
diſputatõem hãc magis eẽ verbalẽ de no/
bus paſſionũ qᷓ; realẽ de ſuis effcibo. Falle
bant᷑ãt ſtoyci qꝛ ſolũ ↄſiderabãt ĩ hoĩe rõʒ
nec aliquid habere debere qð eſſet commu
ne cũ coꝛꝑe credebt. Deceptus eſt eõ ſtu

elioen

nnoni
Aprotiti
pannoore
chidebe
Wunonür

riensft
ſafuertr
ſtyobid
miſtcos
inpentoo
deyommſ⸗
Kins
obenwre
glco ue
ſiniuno
liidicit

Nö tie
Gisamat
tioꝛonen
tmangfc⸗
Antqiln
demonün
lerpnoſ⸗
rdeuott
ad quosſe

P uureſed

o
anſtn
pöhengal
rummeh
mulspenn
unmend

Atinintnn
AAn.
öueniene
ahatinan

monengfl

Cgſe
6ino
murn

sſni/
mna
uem
lver
ucie
ahito
Koned
npat
his de

AN A.

npeſſo⸗
imu Rg
S enti.
ndinde
nCammn
iicüdiG
ilinig
ünnne
tſten
moge
ssün
ſionun
äfödan
wophbel)
Cum us⸗
ndtlden
biti oeni
ſaconm
ctejti

.

Wunn
Ainceß,

e canticoꝛdo

tus epicurus nihil in bomine moꝛe ſaduce

oꝝ pꝛeter coꝛpus attendens.·et dicens ĩ coꝛ

de ſuo non eſt deus. Fides vero conſonat

illuminate rõnis Areſto.ponenti in homi

ne aĩam rõnalem et coꝛpus oꝛganicuʒ hec

ſunt ꝓut hic loquitur et caro. Fuerũt apð

nos pᷣcipui duo theologi quoꝝ vnus ma⸗

gis inſecutus phiam Areſto tradidit no⸗
mina paſſionũ nõ ꝓpꝛie dici de affectioni⸗
bus ſpũalibus. Alter plus herens Augu⸗
ſtino / tradidit in ſpũ rõnali ſic inueniri cõ

cupiſcibilem et iraſcibilem volũtarias fm
ꝓꝛiam theologoꝝ acceptiõem quẽadmo

dũ in appetu ſenſuali n bbm ti abſq;
dubitatione putamus eſſe veruʒ q;uis (vt
Auguſti. tradit)fruſtra de verbis / vbi dere
conſtat neccitur cõtrouerſia. Neq; eni phᷣs
ipe/ q;to minus quiuis theologus / negat

etiam deo gaudiu eſſe delectatiõem et leti⸗
ciam. dicit enim deñ vna ſimpliciſſimg eti

mutabiliſſima oꝑatione delectari Plato qᷓ

qʒ dicit deũ poſtq; mundũ fabꝛicauit exul
taſſe gaudio Et in ſacris litteris.gloꝛiatur

Apientia delicias ſuas in filis hominum
Et qð letabitur deus in oꝑiboſuis.non q

dem affectus ſui mutatione. ſed exterioꝛis

oꝑationis innouatione licit̃amplius

expᷣnotata diſtinctione tanq; claue noſtra

ꝓ canticoꝛdo ꝙ nõ ex motu coꝛdis cama
accipi debet virtutũ aut vitioꝝ/nec etiã re

uelationũ vinculis et certa diſtinctio. Ve⸗
re pꝛſus enũciauit ſapiẽs Coꝛ tuũ ſicut ꝑ/
turiens fantaſias patitur niſi ab alto ĩmiſ/
ſa fuerit viſitatio. Neq; parũ foꝛmidanda
eſt verbi dei ꝑ os pſalmiſte cõminatio.Di

miſi eos ſm deſideria coꝛdis ſui ibunti ad

inuentionibo ſuis. Quanq; dixiſſe legatur
deuotuſ Bern. ꝙ ex motu coꝛdis ſpũᷣſſãcti
pötiam agnoſcebat. Oð qliter intellexerit
habeatur ex alijs dictis ſuis et regulis euã

gelicis. que nõ in motu paſſionũ coꝛꝑaliũ

ſed imitatione ⁊ cuſtodia diuinoꝝ fᷣmonũ

cõſiliũ dicũt eẽ ponendũ Cõſiliũ meũ inqͥt

ps. Juſtificatiões tue. Paſſiões autẽ coꝛ⸗

dis carnal/ habeto eo ſuſpectioꝛes qͥ feruẽ⸗
tioꝛes necrõis frenũ ſequẽtes attẽderis/q;
tñcunq; ſctẽ deuotre iuſte ſublimes appare
ant.qm latet in taliba qut ſub talibo vt ſepe
demoniũ meridianũ.¶ Habetur cõſequẽ

ter ꝙ nõ ſp illi ſunt virtuoſioꝛes qͥ iudican

tur deuotioꝛes in cõpunctiõibo ⁊ lacrimis

ad quas ſexus femineus.qꝛ pꝛonus eſt cã⸗

H tatur eſſe deuotus.¶ Verũ potuerunt iſte

veritates cũ ſimilib infra explicari/ſoluẽ⸗

do tertiam dubitatioem ſiſcõam pᷣmit ab
ſoluerimus ꝓ repᷣpenſione murmurantin

cõtra tot cantica oꝛis quecarnis eſſe bon
mus.et que fieri crebꝛo cũ fatigatiõe homi

nis vtriuſq; nemo negat. licet alia ⁊ alia rõ
ne hic et ille moueatur Cõſonat diſtinctio

de dilectionedei quã non opoꝛtet ſemp eſſe
maximam in ſenſu ꝑ intenſiõem vel exten
ſiõem.ſed in mente ꝑ appᷣciatiõem ⁊ ꝑ pon
deratiõem.q̃ citius eligitur oĩs amoꝛ alius

ꝓpꝛie etiã vite.deſeri/q; dei ſubeat offenſa.
Patuit in martiribo magis q; incarnaliter
phiuloocaptis. Saluat hec diſtinctio ↄñter

quo pacto ſtant ſimul in eodẽ/triſticia ⁊ le
ticiacũ motus hẽant ↄtrarios in coꝛde.il⸗
la ſtringit. hec dilatat. verũ
ſenſuali paſſione locũ hʒ.

Semũ ad edi⸗

ficatiõem ecciaſticoꝝ maxime monacboꝝ

pauca notemus. Ecciam cõſiderem ciui⸗
tatẽ gloſam eſſe. Pꝛeterea reginã illa qaſti
tit a dextris dei in veſtitu deaurato circun

data varietate Eſſe rurſus coꝛpus inſigne

miſticũ / hñs inſtar coꝛpis naturalis/milta
mẽbꝛa ꝗᷓ nõ eundẽ actũ hũt.ſed in ea diſtri

buit ſpũſſctũs dona ſua/ ꝓut vult/ tam gra
tuita ſolũ q;ᷓ gratificantia.gratũ facientia
Deniq; ciues huius ciuitatis oꝑtet quẽli⸗

bet ambulare vocatione q̃ vocatus eſt.hũc

in actiua. alterũ in cõtemplatiua. nũc in o

peratiõe.nũc in ocio ſctõ.qñũq; in obedien

tia regulari.aliqñ in qdã ſpũs ⁊ coꝛpis lib/
tate. Deſcẽdit hmõi varietas vſq; ad canti
coꝝ diuerſificatiõem in ecciaſticis cerimo

nijs multiplicẽ. Itaq; dũ apli diſcurrebãt

in oẽm terrã ad cõuerſiõem gentiũ. Jpi tñ
nõ legũtur in hmõi cãti exrerioꝛibꝛ ſemet
exercuiſſe.pᷣſertim moꝛe iudeoꝝ in ſynago
gis ⁊ tẽplo ſalomonis Et qm̃ legalia ceſiaſ

ſe docuerũt / acdeinceps mag traduxerunt
ritus gentiliũ ꝑ flamines ⁊ archiflamines

ad ecdaſticã policiã/q; ꝑ ſacerdotiũ Aarõ

ſub fine tũ altero qᷓ; gẽtiles. Poꝛro tempo⸗

