tionibo. Simus g̊ feruẽtes ad ſoluẽda be

neficia ſalutaria ⁊ deuote oꝛemus pꝛo eis

generali ⁊ pꝛiuati. Attente vigilias lega⸗
mus libẽter ⁊ ſepius ad miſſam miſtremꝰ
⁊ cum ſacerdote vota labioꝛũ noſtroꝛũ in

conſpectuveri⁊ ſummi ſacerdotis offera⸗

mus.qui eſt hoſtia digniſſima ad exhau⸗

riendum oĩm pctã. In illa hoꝛa dumxpes

LE 5

in altari inter manus ſacerdo deo patri
ꝛo ſaluteviuoꝛũ defunctoꝛũ offertur.te
ipᷣm cura cũ om̃ibo tibi in oꝛõe cõmenda/
tis / offerre in acqͥſitõem ⁊ poſſeſſionẽ per
petue ſalutis.⁊ vt oẽs ſint ꝑticipes huius
pꝛecioſiſſimi ſacrificij qdð ĩmolatuʒ ſemel
in cruce/ ſufficiẽs eſt pꝛeciũ pꝛo peccatis
totius ſecłi.habeas tũc ſpecialem memo⸗
riã eoꝝq tibi ſunt ↄmendati.⁊ recita noĩia
eoꝛũ in pñtia xpi.⁊ reuerẽter ac deuote ſe⸗
pius flecte genua coꝛdis mnibecon iſtis
ante ſontẽ miſerationũ dñi ¶ Ouotiẽſcũ
q; etiã te ad ꝑceptõnem coꝛꝑis xpᷣi pꝛepa
ras/⁊ ꝑceptũ tecũ habes/eſto queſo mẽoꝛ
fideliũ defunctoꝝ ⁊ imploꝛa tãto ardẽtiꝰ
miſericoꝛdiã eiꝰ.quãto certius retines in
te pignus eterne redemptionis. Sepe de

mane. ſepe de veſpere. ſed in laboꝛe et tem

pore ſcripture.cariſſimoꝛum tuorum re⸗
cogita obitũ.quõ habeant ⁊ qũo aliquid

hil obeſſe. ¶ Anteq; comedã / ſuſpiro ait
ſanctus Job. Ex quo verbo/ pietatis tibi
⁊ cõpaſſiõis innuit᷑ opus:vt nunq; cibuʒ

facias ꝓ eie ipſis pᷣt pꝛodeſſe ⁊ tibi ni

coꝛꝑaleʒ ſumas/niſi pꝛius fidelibꝰ defun
ctis aliquam ſpiritalẽ elemoſinã mittas.
Ego noui aliquoꝝ talẽ eſſe cõſuetudinæ?
qui ſigno refectoꝛij facto/ſe expediũt? va⸗

cant oꝛõi ad refrigeriũ animarũ fidelium
quoꝛũ elemoſinas ſuſtentant᷑.?c.
Finiunt epiſtole.

Ancipit tractatus

eiuſdẽ de paſſiõibo aĩe edit ãno.m.cccc ix
Aſſionẽ feruoꝛẽ.effectũ ⁊ oꝛigi
nẽ cognoſcereä/pꝛodeſt anie ad
deuotõis ſcolãvocate ¶ Bane
quẽadmodũ ſummavicioꝝ eſt
rãſiſſe in affectũ malicie/itavt ipᷣm iãviti
um ex intimo ſenſu placeat.ſic culmẽ vir⸗

tutis eſt / traſiſſe in affectũ iuſticie. Affectꝰ

vero / vl eſt paſſio ab agẽte derelicta inpo
tẽtia cognoſcẽte.vel ſilitudinẽ hʒ paſſio⸗
nis.Hõ eſt autẽ deuotio ſine affectõe NHã
deuotio qͥd alið eſt/qᷓ; extẽſio vel eleugtio
mẽtis ĩ deũ ꝑ piũ: humilẽ affectũ (Rur⸗
ſus.ois virtus cũ ſit affectio moderata et
oꝛdinata.viciũ ex defectu modi⁊ oꝛdinis
in affectibo ꝓueniat/nunqͥd non ſalubꝛis
erit affectionũ paſſionaliũ cognitio: Paſ
ſionũ quippe ignoꝛata q̃litate/neq; virtu
tũ/neq; habituuʒ imo nec ipſiꝰhois neq
tentationũ ſuaꝝ multipliciũ/poterit ſuf⸗

Tractatus

ficiẽs noticiavel ars adipiſci.¶ Ouo pa
cto deniq; ſicut opoꝛtʒ oꝛabimꝰ mẽte.oꝛa
bimꝰ ſpũ.iubilantes in coꝛdib noſtris et
laudãtes deũ in pſalterio decacoꝛdo cũ cã
tico in cythara/ſi deſiderioꝝ ⁊ affectionũ
que ſuauẽ hanc armoniã reqdere habent/
naturã ignoꝛauerimus entiũtur ab
idiotis ⁊ ſimpliciba aliquãdo exꝑimenta

liter tales affectꝰ?nec negamꝰ Veruntñ ad

ditio doctrine multũ ↄfert. ¶ Hac ↄſide⸗
ratiõe ꝑmoti ſunt ſcti pr̃es.noĩati poemẽ
⁊ arſenꝰ/ĩ quoꝝ oꝛevixaliqͥd niſi de paſ⸗
ſionibo aĩarũ/ſermo verſabat᷑. ¶ Pꝛelentẽ
igit᷑ materiã de paſſionibo ⁊ eaꝝ conditõi
bus / de cauſis? effectib. de modo qz vten
di eis/placuit ſub aliq bo ↄſideratõibo per

tractare Id qõ reliquũ erit (multa autẽ re

linquẽtur)inueniet᷑ apud ſctm̃ Thomaʒ
in pꝛima ſce.vij.qxxij.⁊ deincepsAddi
tis quos allegat doctoꝛibus.

aima coſideratio

Aſſio eſt inclinatio q̃dã vel coap⸗
tatio ſeu ſilitudo⁊ cõueniẽtia/de
relicta ab agẽte in paſſum.ꝑ quaʒ
trabit᷑ quodãmodo ipᷣm paſſum ad agẽs

Agut eidẽ coaptat᷑vel aſſimilat᷑ ⁊ refugit cõ

trariũ ¶ Certe quemadmodũ ignis gene
rans ignem ex aere/relinqt in igne genito
caliditatẽ⁊ leuitatẽ q leuitas ſuo pondere
vel tractu mouet ſurſum ad ſimilẽ ignẽ.⁊
du illic eſt qͥeſcit.oditvero locũ deoꝛſuʒ tã

qᷓ¶ ſibi non cõuenientẽ ⁊ reſugit ipᷣm neq;

quietẽ hʒ in illo.Sic homo ꝓpoꝛtionabi
liter affectꝰ ꝑ amoꝛẽ ad aliqͥd incliatad il⸗
lud Et ſi nõ habʒ /deſiderat ſeu cõcupiſcit
ipᷣm.Etſi adipiſcit᷑ quieſcit⁊ delectat᷑ ĩ eo.
Odit vero cõtrariũ ⁊ abhoꝛret appꝛoxiĩa⸗
tionẽ eius.etſi ei coniũgit᷑ dolet ſeu triſta
turE he ſunt ſex paſſiões tres reſpectu
boni ſimplicis.⁊ tres ſilr reſpectu mali/p
ut infra docebit᷑. amoꝛ.cõcupiſcẽtia.dele⸗
ctatio.odiũ.fuga,doloꝛ.vel inqetudo.
Conlſideratio II. z
Aſſio qlibet inſeqH⁶cognitõem vl
coniũctãvt in cognitiuis.vł non
coniũctãvt ĩ nõ cognitiuis.¶ Mʒ
itaq; qdᷣlibet ens naturale ſuas inclinaioõ

nes certas.tanq; rememoꝛatũ⁊ directũ ab

intelligẽtia nõ erraãte q̃ deꝰ eſt.Agit qppe

de oĩia tanq; bonũ ſummũ ſuupᷣi diſfuſi⸗

uũ.⁊ ꝓpter ſeipᷣʒ creauit ola tãq; finis oim.

oboni
nsnut

de⸗
derelnign
D
nariotte⸗
gietene

ira ,

heyltimn
minakgf.
gi po
cczatmo

eKbi

woedbe
Ntſuo⸗
esde
ſco
ſwon
lenf
impe
cont.
Hoc
giafa
ſto emi
hicche⸗
Ctineffe⸗
benit.
nalaq
iitoꝛ
ninotoil
ſattöemt

Upalton⸗
getincln
ſepelppoh
dſcänmnet
gemodle⸗
ſeoydinn
ſackung
ſioail
dellberits
gie ſc⸗
caiond
elecnnte
ſuntpin

Chente
holipoene
6 nlidepes
(Meſenn
ncongii
nacochnnn
anlbyper
mulnautere
mm Donmg
uendl

n

uminkr
ngge
nagis
ngte
gene
ecentto
nopondere
migi⸗1
cdenſuzti
ariönte
oporond
Pincigtagi
tſaci
ndakantich

.
4

eraapprore

lerotNan.

Genprehrn
chapmali
ilitinder
naemo.

inuionne
Miains

ſosueitn
tücdirmnd

De paſſionibus anime

Ideo bonũ quod habet rõem efficiẽtis ⁊
finis ponit᷑ a beato Dioni.pꝛimũ nomẽ
dei. ¶ Conſeqns eſt igit᷑ in re qualibet
derelinquat de paſſionẽ. que ſit aſſilatio

quedaã vel coaptatio⁊ cõueniẽtiavel incli⸗

natio ⁊ tendẽtia ad ipᷣm.ſᷣm oꝛdinẽ ſue ſa
piẽtie.in q̃ fecit oĩa in nũero põdere ⁊ me⸗
ſura ¶ Hec autẽ inclinatio generalł ad fi⸗
nẽvltimũ ꝑ fines ꝑticulares⁊ ꝓximos/no
minat᷑ qñq; appetitꝰvel affectio natural.
qũq; põdus rerũ.qñq; tractꝰ ſeu tendẽtia

qñq; amoꝛ inſitꝰ.qñq; lex.qnq; regla.qũʒ

inſtinctꝰ.qñq; eq tas natural.qñq; fedus
reꝝ ſtabile.qũʒ ſenſus nature.aut aliqᷓ ta⸗
li vocabulo. Sʒ res eadẽ eſt.q̃ ſepe nihil
dicit ſupadditũ ad ipᷣaʒ naturã.neq;vt ac
cidẽs.neq; vt habitꝰ.ſed vt ipᷣa natura talr

inſtituta q̃ exagente deo⁊ diſponente oia
foꝛtiter atq; ſuauit/hʒ tendere in talẽvłta
lem finẽꝛ moueri ad illũ ſi abſens ſit.niſi

impediat᷑.⁊ qeſcere in adepto.odire vero
contrariũ.fugere q̊ʒ.nec in illo q eſcere.
Hoc ſomniaſſe viſus eſt Eracliꝰ dicens
oĩa fieri ꝑ litẽ: amiciciã.Hoc qͥʒvidit Ari
ſto. enũcians bonũ eſſe qd oĩa appetũt.⁊
hũc eſſe finẽ oĩm deũ cõfeſſus eſt.qͥ ſolꝰſic
eſt ineffectibił ab alio / ſic ĩpaſſibilis ſolꝰ
inuenit᷑.tam paſſiõe ꝑfectiuavt ẽ illuiatõ
in celo.qᷓ; defectiua ſic doloꝛ in coꝛpe aĩa⸗

to HNiſi foꝛtaſſis qs abuti auſus diceret in
emanatõibo diuĩs repiri paſſionẽ.ſicut ge

—-

neratõem filij paſſiuã dicimꝰ.⁊ ſimiłr paſ

ſiuam ſpũſſancti ſpiratöem.

onſideratio

Alſſio ſeãns cognitõeʒ diücra / re/
p ꝑitur in oĩvirtute cognitiua. in qᷓ
paſſiões derelicte ab agẽtibo icho

an

ꝙ eſt inclinatõ vel mot pueniẽs ex cogni⸗

tõevel appᷣhenſiõe alicuiꝰvt ↄuenietis v-
diſcõueniẽtis pũᷣtis vel abſentꝭ. ¶ Etſiq⸗/
dẽ motꝰille qͥ qũq; ſucceſſiuꝰeſt qũʒ pma⸗

nẽs vel immanẽs ſicẽ eſt amare Si inq; cõ
ſeqhd cognitõʒz pure ſenſitiuã / ſic ðꝛ paſ
ſio aial. Si vero ſeqͥt᷑ cognitiõʒ ipſi rõis
deliberãtis vel dictãtis de ꝑticularibo agẽ

dis/ſic ðꝛ ꝑaſſio volũtariavel rõnalłvł cõ⸗
ſciẽtioſa. Sivero ſeqͥt cognitõeʒ pure in⸗

tellectualẽ ſeu mentalẽ/in cuiꝰ luie cogno
ſcunt᷑ pꝛia pꝛicipia moꝛalia.ſic pᷣt noĩari

paſſio ſinderivel mẽtalis exceſſusvbi fit

2 terminãt᷑ in appetitiua virtute.ita
vt paſſio tal/generali noiĩe deſcribi poſſit

.

raptus? extaſis ita druplex genus

paſſionũ pᷣt apud hoiem inueniri natura

liũ.aĩaliũ.rõnaliũ.ĩtellectualiũ.¶ Et qm
apð phantes pꝛicipal ſermo ẽ de paſſiõi⸗
boↄſeqntibo cognitõʒ ſenſitiuã/ tã in aĩa
libo q; in hoĩb/eo ꝙ ad üũllas trãſmutatur
coꝛpꝰtrãſmntatõe ſenſibili/⁊ ad trãſmuta
tões iſtas ſiłr ipſe paſſiões aliqñ ↄſequũt
Exiſtimamꝰ idoneũ tractare pꝛio ſeꝑatiʒ
de paſſioniba hmõi aĩalibo. qbo cognitis⸗
facile erit ꝑ ſiłbitudinẽ ⁊ coaptatõem de re
liquis tam naturalibo q; volũtarijs q; in⸗
tellectualibo habere ſermone.

N Aſſiões aĩales/cognoſcũt᷑e

Nenſuabł q̃ reſpicit bonũ tꝑale ꝑticulare H̊

vel illð tanq;ſibi ↄueniẽs.⁊ malũ taq; diſ
cõueniẽs⁊ hoc ſub rõe cõmodi vel icõmo
di.qꝛ rõ iuſti ꝓpꝛie non eſt ibi nec fᷣm eã ꝓ
pꝛie ſumũtur paſſiões.ſʒ magis ipᷣe virtu
tes/ in ipᷣa rõne⁊ mẽte ¶( Cauſat᷑ ergo mo
tus quidã in appetitiua virtute/ↄſeqnter
ad appꝛehẽſionẽ virtutꝭ cognitiue ſenſua
lis exterioꝛis vel interioꝛis.cuiꝰobiectum
eſt veꝝ ſimplexvelut quedã adeqtio rei co

gnite ad ↄgnoſcentẽ honũvero ſupaddit

ↄueniẽtie rõem. ¶ Et qm bonũ cõmodi

pᷣt cõſiderari abſoluũte ſine ↄctione aliqua

vel ↄſiderat᷑ nũcvt abſens nücvt pñs.nũc
vt arduũ⁊ difficile.atcq; ita ꝓoꝛtionabiłr
de malo./ ꝓpterea ſᷣm hoc diuerſificat᷑ vel ra
ficaĩ virt'appetitiua.? ſir paſnones.
Eſt q ppeviriũ appetitiunaꝝ alia concu
piſcibilis.alia ðꝛ iraſcibil.quaꝝ viſtictio
ſumit᷑ ex obiectis.nãvis cõcupiſcihilis re
ſpicit bo nũ vel malũ nõ ſub roe aliq diffi⸗
cultatis vel arduitat. Sʒ qm multa ſuꝑ⸗
ueniũt nata ĩpedire cõcupiſcibilẽ in ſuaĩ
clinatoe vel tendẽtia vel qᷣete circa bonũ.
⁊ in odio fuga vel inqetatõe circa malum.
hinc data eſt ei tanq; ꝓgugnatrix ipᷣa virtꝰ

iraſcibilis ꝗᷓ tendit in bonũ adipiſcẽdũyk
malũ depelledũ/ñvt ſimpltr tale ſʒvt arqdu

um⁊ difficile adipiſcivel euadi. q̃le nullũ
in de

Conſigeratio. v.

tã a ſubiecto q;ab obiecto ¶ Uis

LV †

272

o reꝑit᷑ ideo nec iraſcibilẽ bntvllam.

Aſſionũ nũerꝰ⁊ ſufficiẽtia ſumit

itaq; ↄcupiſcibilvł reſpicit bonũ

Tractatus

commedi abſolute.⁊ ſic cauſat᷑ amoꝛ:vel

libido/qͥ vel q̃ eſt coaptatio vel inclinatio

quedã/ad bonũ ↄmodi. Vel reſpicit illõ
vt abſens.⁊ ſic cauſat᷑ deſideriũ⁊ concupi

ſcentia ſeu cupidovel cupiditas.qſi ſata⸗
gens illõ adipiſci AUel reſpicit bonũ pmo

divt iã adeptũ.⁊ ſic cauſat᷑ deleccatiovel le
ticiavelvoluptas.¶Dicendũ
tõnabilr de trib alijs paſſionibo reſpectu

mali ſen incõmodi. Quale ſi appꝛehẽdit᷑

abſolute ſic cauſat᷑ odiũ qð eſt diſcõueniẽ

tia quedã ⁊ diſpꝛopoꝛtio paſſi ad ipʒ ma
lũ Vel appꝛehẽdit᷑ malũ vt abſens.licʒ vt

imminẽs.⁊ ſic oꝛit᷑ fuga vel abominatõ ⁊
hoꝛroꝛ.Aut appꝛehẽdit᷑ iᷣm malũ vt iaʒ

En EKrit Gegrilele⸗ cũ

ſilibus. ¶ Et ua ſexreꝑimꝰ paſſiones in
cõcupiſcibili.tres reſpectu boniiamoꝛeʒ.
deſideriũ ⁊ delectatõeʒ.⁊ tres reſpectu ma

li.odiũ ſcʒ u rdolose Bu ſis ißapis
iraſcibił cũ nõ reſpiciat.bonũvel malũ ni

ſi ſub rõe difficilis⁊ ardui ad adipiſcẽdũ:
vel fugiendũ quale nullũ eſt bonũ vel ma

lũ vt pñs/pꝛopterea manet ſolũ in tendẽ
tia vel fuga.nã quicqͥd eſt pñs vel adeptũ

vt tale eſt cadit in cõcupiſcibilis rõʒ Cen
dit ergo vis iraſcibilis in ſolũ bonũvł ma

lũ abſens.tanq; difficile ad obtinendũvel
refugiendũ ſeu depellendũ.Et ſi quidẽ SH

fiat reſpectu boni futuri cũ fiducia adipi⸗

ſcẽdi.ſic ðꝛ ſpes Si cũ diffidẽtia ſic ðꝛ de

ſperatio. Si vero fiat reſpectu mali futu⸗
ri.⁊ hoc cũ fiducia SHH oppugnãdi
ſic habemꝰaudaciã.
metꝰaut timoꝛ exoꝛit᷑. Etvtrobiq; fiducia

vel diffidẽtia pᷣt inueniri.nũc cũ certitudi

ne. nũc ſine certitudine.q;uis iſte paſſio⸗
nes certitudinẽ magis impoꝛtare videan

tur ( Bic ergo quatuoꝛ habem? paſſiões

in iraſcibili / duas reſpectu boni difficilis
futuri:ſpẽ ⁊ deſꝑatõʒ.⁊ duas reſpectu ma
li futuri difficił audaciã? metũ ſeu timo⸗

reʒ. Suꝑaddit᷑qnta paſſio reſpectu mali

pteriti quã dicimꝰ irã dum vis iraſcibił aſ⸗
ſurgit ad vindictã illate iniurie q̃ iniuria

appꝛehẽdit᷑ vt leſiua ꝓpꝛie excellẽtie.⁊ in⸗

ductiua minoꝛatõis ſeuvilipẽſionis.idᷣo

querit᷑ viciſſitudo quedã leſiõis q̃ſi agẽs
cõtra patiat᷑ vt dignũ eſt.⁊ ſic fiat quedaʒ

eq̃litas:⁊ hoc appᷣhendit᷑ vt difficilevel ar
duũ 3 cur hec paſſio nõ hʒ pꝛiã: Rñ
demꝰꝙ virtꝰ iraſcibił ſic offirmet᷑ ꝙ nullo
modo ſatagatvel audeat aſſurgere in vin⸗

icendũ q́z eſt ꝓpoꝛ⸗/

icũ diffidentia ſic

dictã iniurie ſã illate.hoc nõ fit niſi dupſi

ci cã̊. VUna qꝛ malũ appꝛehẽdit᷑vt pñs et

ineuitabile. ⁊ ita cadit ſub rõe triſtabilis:
doloꝛoſi.nec exit cõcupiſcibilis rõeʒ Ant
boc fit qꝛvis iraſcibilis nõ ſatagit in vins

dictꝗ.⁊ ita cadit a rõne ire.qꝛ reputat ꝙ in
iuriãs ſatis ↄtra paſſus eſt aut ↄtra patie

tur abſq; vlla difficultate qñcũq; placue⸗
rit.⁊ ita qetat᷑ ſen q eſcit ⁊ quodãmõ dele⸗

ctat᷑tanq; in adepta victoꝛia.⁊ ̊ iteꝝ ſpe⸗
ctat ad ↄcupiſcibilis rõʒ Hic ſeqͥtarboꝛ

Conſideratio. vI.
Aſſionũ aĩaliũ/pꝛĩa ⁊velut vnica
radix/eſt amoꝛ ſeu libido ( Amoꝛ
quippe aĩ malis eſt inclinatio vel

um eẽvel bñ eſſeↄſeruãdũ. Cũ igit᷑ bonũ

uatio boni)⁊ habitꝰnõ eſt dubiũ pꝛioꝛ eſt

pꝛiuatõe(vñ nec aliqͥd odio habet᷑niſi ꝛ

alicui qð diligit appꝛehendit᷑ eſſe ꝛium)
ſupeſt vt oẽs paſſiones reſpectu boni/⸗pᷣ⸗

cedãt eas q̃ directeꝛ de pꝛoxio malũ reſpi ⸗

Ccuunt/tam incõcupiſcibili q́; in iraſcibili
Inter eas vero que circa bonũ verſant᷑.vt
unt deſideriũ.delectatio.ſpes.deſperatio

—

bemconſe

bilis freqnter ad cõcupiicibilẽ terminent᷑

vt ſpes aut audacia ad delectatõem ſivins

cant.deſpatio ⁊ mer ad triſticiã ſi vincãt
cadũt Vnueniem Prerac, oẽs paſſio⸗

nes/reducunt᷑ ad qᷓtuoꝛ pꝛicipales. duss
in cõcupiſcibili q̃ ſunt delestatio ⁊ dolo.
⁊ duas in iraſcibili q ſpes⁊ metꝰ appellãt᷑.
Seqꝛ ſub generalioꝛi ↄſideratõe oẽs re,⸗
ducũt᷑ ad duas ſ̃ᷣm duplicẽ rõem.ſcʒ boni

⁊ mali.⁊ ille ſunt delectatio⁊ doloꝛ.Can⸗
dẽ fit oĩm advnãvelut radicalẽ oꝛiginẽ re

ductio.ſcʒ ad amoꝛc.lʒ ↄſummatioꝛ ⁊ pii
cipalioꝛ paſſio ſit delectatio.ↄſequẽs hũc

amoꝛẽ vt qeſcit in re iã adepta ( Ampliꝰ

vero lʒz amoꝛ ſeu libido ſit pꝛia paſſionü

ſoꝛtitur tñ ipſa cocupiſcibil nomẽ a cõcu
pucẽtiavel cupidine.Etiã ſᷣm fictõeʒs poe

ticã dicit᷑ ꝙ cupido de amoꝛis eſt⁊ fili ꝰ ve
neris.⁊ hoc qꝛ bonũ abſens vel deſidera⸗

mot?ſurges in aĩali.ex appꝛehẽſione bo
niyel tãq; boni ſibi.vtpote qꝛvalet ad ſu⸗

pꝛius ſit q; malũ (nã malũ nõ dicit᷑niſi ꝰ

amoꝛ q abſolute bonũ reſpicit.pᷣcedere bʒ
paſſiones hñtes pꝛo obiectis bonũ vt ab
ſens. vel vt iã adeptũ.velvt futurũ? ardu⸗
um. aut ſub aliqua tali cõtracta rõe ¶Ha
nter ꝙ vis cõcupiſcibilis pi
oꝛ eſt ad iraſcibile.qᷓ;uis paſſiones iraſci⸗

fee
En

(hi

od
wan
guan

no
qua
up
che
en
ſuu
lenech
berresn
cbintell
ſentein
Uitede⸗
lspie
ſortad
Pitudon
Algiimun
kogin⸗
nbron
nſence
ſnpinee
nham,
upale

kidf

Wüiret

Ohektitig
ciin,
M
uir
1inbd
int
Nhentio
Scdered

doränen

tuninar
mne
Mlcdi
ſiones ind
bMiteniel
Wnöani
ſtaiſirni
agrtſ
ius s
Gt..
nn tppclis
nirise
icn Obori

—

limnin
unnn
geauisti⸗

En
ilnonizon
niaigt
Nocktti
nt M

De paſſionibns anime

tum magis facit ſe ſentiri ceteris paribus

roõne defectꝰ? indigẽtie tanq; oppoſita ia
xta ſe poſita mag ſentiãtur Sileʒ aſſiẽ6re

poſſumꝰ cãʒ. cur iraſcibilis ab ira potius
qᷓ; a ſpevyl audacia noĩetur jra q ppe reſpi
cit minoꝛatoem ſeuvilipẽſionẽ.q̃ int᷑ ma⸗
la maxie fugit᷑ſicut ex aduerſo excellentia
magis appetitur.⁊ ita appetitur vt vite p
pꝛie aliquãdo pᷣferatur quadmodũ ĩtro⸗
ducit poeta.Euualꝰrñt ad niſum. Et hic
eſt animꝰmoꝛtis cõtemptoꝛ⁊ illũ.Quivi
ta bene credat emi quẽ queris honoꝛem.

« Conſideratio. vII.

Aſſiöes oẽs in aĩaliby bꝛutis / cen H
ſende ſunt boneet pulcre.Exẽpli

grã audacia ⁊ aĩoſitas in leone et

allo

fraudulẽtia in vulpe.adulatio in cane ſuꝑ

bia in equo.triſticia melancolica in catto

auaricia in coꝛnice¶ Itaq; paſſiões iſte.
nec male ſunt vl defoꝛmes in genere mo
ris.cũ deſit ipᷣis alalibo libertas arbitrij/ĩ
qua fundaturrõ laudis velvituꝑij. Neq;
turpes dici pñt aut male in genere entis/
qm̃ ens ⁊ bonũ ⁊ pulcrũ cõuertũtur.pꝛo⸗
Pterea tantũdeʒ hʒ q̃libet res ſit ſubſtãtia

ſit accidẽs de bono⁊ pulcro quãtũ deen⸗

te. nec hre pᷣt malũ pꝛiũ.Ampliꝰ vero q̃i⸗
bet res naturalis dirigitur in ſuis motib

ab intelligẽtia nõ errate vt dictũ eſt/iaʒ ex

ſentẽtia phoꝛũ.cui ↄfoꝛmãs ſe auguſt.di

xit ꝙ deſic res q̃s condidit ãminiſtrat. vt

eas ꝓpꝛios mot agere ſinat.vbi ãt deeſt er
roꝛ ⁊ adeſt rei id qð ſibiẽ ppꝛiũ.deſit ⁊ tur

pitudo neceſſe eſt paſſiões in bꝛutis

aliqñ turpitudinis arguimꝰ vel hoꝛremꝰ
⁊ odimꝰ expugnamꝰ Rñdemꝰ hoc iõ fie⸗
ri.qꝛ nobis ⁊ deſiderijs nr̃is aduerſantur
inferũtq; leſionẽ.aut aliq̃ tali růne Mon⸗

ſtra ꝓpinde qᷓvidẽtur eẽ pctã ⁊ turpitudies

in natura/quõ ad cãʒ pꝛimã⁊ finẽvltimũ
relata pulcra ſint:videre facile eſt.

ſi n nnrumhahile 7 male

ſim quẽ hõ cõditꝰeſt

gallo. ira ĩ tigridet apꝛo re voluptas ĩ poꝛ
co hirco⁊ paſſere.timiditas ĩ lepoꝛeꝛ oue

onſideratio viiI

Aſſiões aĩales /in hoĩb viatoꝛib⸗

turpes ( Inueniem hoc eſſeveꝝ·
nõ ſolũ ex determiatõe fidei.ſʒ evnatizral
deductõe ſi pſpexerimꝰ õditionẽ ⁊ finem
Bonipchirna⸗
ture rõnalis.ipᷣe factꝰeſt vt diſcerneret int

*AE

tur aliqn hõ.alioqͥn fruſtra⁊ inſipiẽter ad

hunc finẽ fuiſſet oꝛdiatus ſupꝛa bꝛutaleʒ

naturã Ex hacradiceveritat phice ſeqͥt

hõ oʒ ſummü bonu ſumme diligereet

magis q; ꝑua bona aut qᷓ; mala.Debʒ ad

opatões ꝑtis ſue pꝛincipalis q̃ eſt rõ ma⸗

7

gis inclinari qᷓ ad illas coꝛꝑis Debetq̃n

to erit iuſtioꝛ iuſticia moꝛali/vel niło mõ

vel minus affligi. Debet ᷣm poꝛtõem ſu/
pioꝛẽ ⁊ diuinioꝛẽ acliberã/dirigere inferi

oꝛẽ ⁊ ei libere ⁊ ſine cõtradictõedñari Dʒ
hbr̃e coꝛpus ſuũ tanq; inſtrumentũ cõfoꝛ⸗
me rõni.immoꝛtale.ſ.nec impediẽs ſʒ ad
inuãs rõem.ac minꝰ indigẽs qᷓ; coꝛpa ĩfe⸗

rioꝝ naturaꝝ (¶ Dz oim iſtoꝝ ac ſimiliũ

videmin hoĩb cõtrari um ꝓpter paſſiões
coꝛꝑis.que trahũt aĩam ad dilectões ſoꝛ⸗

didas⁊ malas.trahũt in erroꝛes⁊ ſuperſti
tioſas ĩſanias.trahũt magis ad oꝑatiões
coꝛꝑis q; ad oꝑatões virtuoſas.trahbunt
ad obligatõem.ignoꝛantiã.⁊ inqͥ etudinæ

trahũt ad afflictões ad rebelliones ad pe⸗
nã moꝛtẽ pl qᷓ; in bꝛutis ⁊ in iuſtis ſepe
plꝰqʒ in iniuſtis ¶ Quid ſupeſt / niſi con

cludere tales paſſiões eſſe cõtra rectũ ⁊ de
bitũ oꝛdinẽ nature pꝛimitꝰinſtitute. Hic
aũt oꝛdo nõ aliter ꝑuerti potuitꝛ pt/q̃ʒ ex
culpa libere ꝑpetrata ꝑ ĩgratitudinẽ con⸗
tra deũ.ſicutvidit qͥ deploꝛãs dicebat hõ
cũ in honoꝛe eet. ⁊c. Sʒ heu iã nõ ſilis ſʒ
deterioꝛ ⁊ turpioꝛ. Sũt igitur paſſiones
hmõi vituꝑabiles.qꝛ tollt obedien tiam
Sunt ⁊ maleꝛ turpes/tanqᷓ;ʒ pꝛiuãtes in
hoie ex vitioſa radice modũ ſpẽm ⁊ oꝛdi⸗
nẽ.pᷣueniũt qppe iudiciũ rõis qdð opoꝛte⸗
ret ſubſeqͥ turbãt ligãt atq; tyꝛãniſant do
miniũ rõis.itavt nimis ſentiat hõ illã ſen
tétiã. Coꝛpꝰqð coꝛrüpituraggrauat aiaz
Et illõ Jugũ graue ſuꝑ filios adã.Deiq;
multi phoꝛũ experiẽtia ⁊ rõe ↄuicti ↄfeſſi
ſunt hãc coꝛruꝑtõʒ.licet adverã cãm neq̃⸗
qʒ ꝑuenerit (Cãdẽ ex his radiciba q̃ młci
pliciꝰextẽdi potuerãt/neceſſitas oꝛitur re
creatõis hũane ꝑ mediatoꝛẽ xpᷣʒ deũ ⁊ ho⸗

minẽ.alioqͥn finis hũane creatõis ĩ nibi⸗
lũ coꝛruiſſʒ p tota ſpẽ/qꝛ ñ ad glaʒ ſue vi⸗

uificatõis ⁊ fruitõis ſʒ ad penã etne dina
tionis tota deueniſſz. qð ſapie vine ſue;

5

272

bonũ? malũ.⁊ vt magis bonũ magis dili
geret. Con ſtatvero deũ eẽ ſummũ bonũ.
Oꝛdinatꝰ eſt igitur hõ ad ↄgnoſcẽdũ⁊ di
ligẽdũ deũ.in quo ſtat ſua iuſticia.ſua bo
nitas⁊ gloꝛia.Opoꝛtet q̃ʒvt hoc aſſequa

potentie⁊ bonitati/neq; decẽs neq; rõna
bile ẽ aſcribere.deꝰquippe ⁊ natura nihil
faciũt fruſtra.Hinc oꝛtũ habuit illa excla
matio ꝓphica. Nunqòd eivane ↄſtituiſti ſi
lios hoĩm.dãs intelligi ꝙ nequaq; HNotẽ/
turtñ his que dictat ſeq̃ns cõſideratio.

(Conſigeratio. IX.
Alſfſſſiões aĩiales/ꝓ ſtatu nature iſti
tute/fuiſſent pulcerrime. ¶ Huiꝰ
B rõ eſt. qꝛ nulla pᷣueniſſet iudiciuʒ
roõis.ſʒ ad obſequiũ ⁊ nutũ eius vel ſurre⸗
iſſetvel qeuiſſet. Sic in xpᷣo neq; doloꝛẽ

neq; cõcupiſcẽtiã.neq; deſideriũ.neq; ſpẽ
aut metũ inuenire erat/aut aliã paſſionis
cuiuſcũq; ſilitudinẽ/niſi ſubſeqnt᷑ ad im

periũ ⁊ dictamẽ rõis. ¶ Poꝛro qlibet bõ
q;to ampliꝰpfecerit in virtutibo moꝛalibꝰ

atq; gratuitis/tãto refoꝛmabit᷑ oꝛdo iſte ĩ

eo.vt paſſiões nõ pᷣueniãt aut obꝛuãt iu/⸗
diciũ rõis.ſʒ potiꝰad eiꝰiuſſionẽ moderẽt᷑
Hinc oꝛtũ eſt diuinũ illð Ariſt.verbũ.q;
invirtuoſo oĩa cõſonãt rõni.Si tñ eſt in
hoĩbꝰinuenire talẽ/ pus q; coꝛpꝰmoꝛtale
hoc⁊ coꝛruptibile/induerit incoꝛruptibi
litatẽ/⁊ immoꝛtalitatem ⁊ abſoꝛpta fuerit

moꝛs in victoꝛia ¶ Sic foꝛtaſſis eleuare

natura hũanãa voluerũt ipſi ſtoici dũ dixe

rũt ꝙvirtutes ſunt ipaſſibilitates.nõ vti⸗

qʒ ꝙvirtuoſi nihil ſentirẽt aut paterẽtur/

alioqͥn lapidibo eẽnt pares. Sʒ qꝛ paſſio
nẽ quãlibet/pᷣuenit virtuoſus. nec ſurre⸗

pit aliq̃velut effrenis atq; tyꝛãniſans rõʒ
Dzʒ ſtatꝰ talis vtinã eque facilr adqͥreret
q; pulcreꝛ cito deſcribit᷑
naturã hũanã in beſtialẽ detoꝛqᷓbant.nec

aliqd poꝛro meliꝰaut diuiniꝰ ponebãtin

hoiĩe.dixerũt conſeqnter paſſiões oẽs eſſe

pulcras⁊ optimas Ita eni de beſtis iam
diximꝰ. ¶ Ceteꝝ Ariſt.q̃i mediũ iter per⸗

ges negauit paſſiões oẽs bonas eẽ.quia
multe pᷣueniũt⁊ impediũt rõem. Negauit

nibilominꝰ oẽs iudicãdas eẽ malas ⁊ tur

pes.eas videlʒ q rõe regeren. ¶ Puto ꝙ
ex iſtis facile eſt elicere regulã generalẽ de
moꝛali bonitatevł malicia paſſionũ.Dũ
enĩ paſſiones regi debẽt rõne nec regunt
ille tunc iudicãde ſunt aut criminalit᷑ aut
venialiter male.na ſenſualitas in boĩe ⸗
ticipat devolũtario in hoc ꝙ oꝛdinata eſt

audire rõem.quã dũ renuit audire peccat

4

nem/qualẽ pꝛim

icurei ãt qꝛ

⁊ turpis eſt.bꝛuta vero nullã hoc mõ hñt
cu roõne colligantia.nec oꝛdinata eſt eoꝛũ

bꝛutalitas obtemꝑare rõni coniũcte quã
nõ habẽt.

re poſtulaſſet integritas.ita vtveruʒ ſit iu
xta hanc cõſideratõeʒ ꝙ nemo viuẽs eſt ſi
ne pctõ ſuꝑ terrã/etiã infans vniꝰdiei.
Solus xpᷣs pꝰpctm̃ pmi hoĩs ſiẽ habuit
innocentiã oꝛiginalẽ ſic in ſolo regno aĩe
ſue / ſeruata eſt iugiter ab inſtanti ſue cõce
ptõis/talis obediẽetia ſenſualitatis ad rõ

hoie plãtauerat.

eent/inuenire erat Quãuis hec deſtitutio
nature.nequac;imputaret᷑ tũc rationi ad

culpã actualẽvel moꝛtalẽvel venialẽ apᷣ

eos.ſicut nec apð nos dũ infantes ſumꝰ⁊

dũ non hʒ ratio liberũ vſum ſuũ.abſq; oĩ
pᷣcedẽte culpa actualẽ noſtra. Secusvbi

culpa nrã in cã eſt ¶ Nihilominꝰeẽnt hic
attẽdẽda multa circa conditõʒ ſtatꝰinno⸗
centie.⁊ circa libeꝝ dominiũ qð habuiſſʒ
ratio ꝓ oĩ tꝑe ſupꝛa ſenſualitatẽ tã in pue
ritia q; in ſenio.tã motib potẽtiaꝝ natu⸗
raliũ cuiuſmodi ſunt nutritiua ⁊vegetati

ua ⁊ generatiua.qᷓʒ ſenſitiuarũ ſicut ſunt

imagiatiua⁊ fantaſtica.⁊ exterioꝛes nq;
potẽtie de quibo non eſt hic dicendũ ꝑ ſin

gula ſicut nec quale dominiũ in iſtis com

pꝛehenſoꝛes fuerint habituri.

Conſideratio.x.

Aſſionũ aĩaliũ general oꝛigo du⸗

la coognitione/ex conſequẽtivolitionevel
nolitione.impat mẽbꝛis inferioꝛibꝰ mo⸗
uẽs ea.Quẽadmodũ xpᷣs hoꝛribilẽ moꝛ⸗
tis appꝛehẽſionem ĩmiſit a ratione in ſen
ſualitatem.Talis ei colligatio iũgit poꝛ⸗
tionẽ ſenſualem ad poꝛtionem rationale
ꝙviciſſim actus vnius redundãt in alte⸗

rã Quãuis in nonvirtuoſis /tract?ſenſua
litatis ſit foꝛtioꝛ.⁊ ita foꝛtioꝛ/ꝙ non eſt i

ptãte rõnis.non tangi irruentib⸗ pꝛimis
paſſionũ motibo.licʒz ſub ea ſit appetitus

¶ Ded oꝛit᷑ difficultas de pue
ris et fatuis nõ habẽtibo vſuʒ rõis pᷣmitꝰ
. nnnnnſtitute.i tantü ſunt
ſui motꝰilli paſſiõales turpes nõ habẽteſ
modũ ſpẽmvel oꝛdinẽ qualẽ hñane natu

aria nature inſtitutio in
1 latauerat. ¶ Et talẽ neq; in virgie
Maria neq; in Johe baptiſta dũ ifantes

plex inuenit Pꝛouẽit eĩ freᷓntera
ſenſibo extioꝛiby. agẽtib in ipſos
ſenſus.vt inviſum.auditũ.guſtũ.tactũ.et
olfactũ Et hic modus in hoiĩe eſtvelut ab
inferioꝛi Pꝛoueniũt nihilominusveluta
ſuꝑioꝛi dũ ſpũs rational.actuat hacvl il⸗

Mc
””ẽä

dlſconn
bedig
heſpis
lbdenn
(ertit
A möte
N.Vo
glmeg
ſustyi
ſnoai
fütorgn
ipaſt
lant
Mocon
leir
feicec
Anngrie
dickane
ohl
mexoſie
ſuopon
Uſubid⸗
Jnangn
nütmeg

nicscd

—

morigode
äftinn
hin pos
Atüania
echrurtb
nnucreuts
r hotti
plrioneve
morib' o
Moneinſa
ioiigt e
mn ien
nditn
n
lhmmß
—·ʒ
iu

X 1

4

De paſſionibus anime

ille ⁊ dñetur eiꝰtaliter.ꝙ nequit abinuita

rõne ↄſenſum extoꝛqre. Secus in ꝑfecte
virtuoſis.ſec' in beatis.ſecus ĩ xpᷣo.ſecus

ptꝛerea in ſtaiu pꝛimario.de q̊ ꝓbabile eſt

ſentire/ꝙ nunq; niſi deſuꝑ imꝑante rõne
potuiſſet qᷣcũq; ſenſibile foꝛinſecꝰ agere

inſenſus.alioq nvix haberi pᷣt exit qͥn ne/

ceſſe ſit cõcedere deceptões⁊ erroꝛes potu
iſſe cõtingere ꝓ illo ſtatu. ⁊ paſſiões de ne
ceſſitate pᷣueniſſe ratõem Expediũt ãt ſe le

niter qͥ ſentiũt vt diximꝰ Sane mõ nunc

apð naturã deſtitutã pꝛio quãdo neceſſe
eſtvt oĩs noſtra cognitio/incipiat a ſenſu

deoꝛſum tũc autẽ de ſurſum ſp deſcẽdiſſʒ.

Aſſiones ſuas/ſuo mõ dicẽdus ẽ
hre ſpũs noſter rõnał. Sülr et rõ
ſeuvoluntas ¶ Pꝛeſupponenda
unt hic oĩa q̃ dediſtinctõe ſpũs⁊ rõnis ?⁊
lenſualitatis tradiderũt doctoꝛes ſacri nõ
diſcrepãtes in hoc a phis eleuatis.de qͥb
alio loco tractauimꝰ/duʒ ſciam de theolo
gia miſtica vtraq;/declarare tã ſpeculatie
q́; pꝛactice conati ſumꝰ

ꝙ ſicut ad cognitõem ſenſualẽ/ nat? eſt ſe⸗
qui qdã mot ad ꝓſecutõem vel fugã dum
appꝛehẽdit᷑aliqͥ dvel tanq; ↄueniẽs vel vt

diſconueniẽs.Sic ſuo mõ nata eſt ſequi

quedã affectõ.lõge tñ purioꝛ/ad cognitõ
nẽ ſpũs in luiĩe pure ĩtelligẽtie a fantaſma
tibo denudate/dũ ſe ad lumẽ eternũ deſuꝑ
cõuertit.q̃ſi ad ſpeculũ qðdã eternitatꝭ.et
ad mõtes eternos a qb mirabilr illuinat
deꝰ. Aolũtas ſilr dũ inſeqͥ cognitiõʒ rõis
qi mediã inter lumẽ ſpũs⁊ cognitõeʒ ſen⸗

ſus /hʒ in ſe motꝰ paſſionales ſuo mõ.qui

tñ nõ alterãt ꝑ ſe ⁊ immediatecoꝛpꝰqꝛ nec
fiũt oꝛgano coꝛpoꝛeo mediãte.quẽadmo
dũ paſſiões ſenſuales oꝛiũtur.q̃rũ effectꝰ

varij ſunt in coꝛꝑe. vt ad leticiã ſequit᷑ di⸗

latatio coꝛdis.ad triſticiã ↄſtrictio.ad irã
ſuꝑcalefactõ.ad timoꝛẽ frigefactõ ⁊ ita de
reliqs. Vñ coꝛ in gaudio paulatĩ dilatat᷑:
⁊ maximead ãterioꝛa ꝓpter quod moneri

dicik a medicis verſus pectus In triſticia

vero paulat ecõtra.ſad interioꝛa.⁊ maxi

meverſus deoꝛſum In iravero ſubito ver

ſus pectus. In timoꝛe mouet?᷑ ad oppoſi⸗
tũ ſubito In verecũdia ſubito ad vtrunq;
In anguſtiavero paulatim. Et ita nõ po

m? (Et q;tũ patitur
pꝛeſens bꝛeuitas/dicimꝰ iuxta iã notata⸗

ſenſitiu

ctionẽ.qm multavidet᷑ inter ſapiẽtesvari
etas de mõ ponẽdivel negãdi paſſiões.ni

ſi cõcoꝛdaret eos iſta ↄſideratio ſiue diſti

ctio. Poſuerũt ſtoici paſſiones nõ cadere
in ſapientẽ ꝓut Pꝛoſper impꝛobat ex ſa⸗
cris litteris.ariſt.ſilreis ꝑ rões ab expien
tia ſumptas odicit. ¶ Gʒ intelligamus

quid in re ſentiũt ⁊ eos ſtatim cõuenirevi

debimꝰ Concedũt ſtoici endiũ ſapienti
leticiã tollunt tanq; vanu aliqð ⁊ ludicrũ

nec ſeuerũ.Concedũt ⁊ ſapieẽti amoꝛẽ vir

tutũ ⁊ odiũ vitioꝛũ ⁊ ſpem bonã.⁊ fugam
vel hoꝛroꝛẽ inhoneſtatis.alioquin nullũ
in ſapiẽte plusq; in lapide virtutis locuʒ
linquũt.Flegant tamẽ in ſapientetimoꝛẽ

miſericoꝛdiã dilectiõem ira.tanq; egritu⸗

dies ⁊ moꝛbos animi peſtiferos ſicut no⸗

minat Cicer in detuſculanis ¶ Sic ſen

tire viſus eſt Boe.dũ has q̃tuoꝛ paſſiões
abijciẽdas in inqſitõne veritatis/metrice
iubet.Tu q̊ʒ ſi vis luĩe claro cernereverũ.
tramite recto carpe callem. Gaudia pelle.

pelle timoꝛẽ nec doloꝛ aſſit.ſpemq; fuga⸗

to.nubila mẽs vinctaq; frenis.hec vbi re/⸗

gnant. Quis tñ exiſtimauerit boetiũ/vel
alteꝝ ſapientẽ.negaui ſſe.qn plures ⁊ varij
ſint aiaꝝ noſtraꝝ aqvirtutes⁊ advitia ſpi

rituales affectꝰ ¶ Ecce ꝙ differẽtia nega⸗
tõis⁊ cõceſſiõis paſſionũ inter phᷣos/ma

gis ex noibo q; ex re pendere videt᷑ cũ vera
ſit ↄſideratõ nrã.ꝙ paſſiões ſuas ſuo mõ

dicendus eſt habere ſpũs rõnalis.Silræ
ratio ſeuvolũtas.ꝓpoꝛtõnalr ad appetitũ
u/ differeéter tamé.

i eĩ deuotio ẽ(ſic eſt eleua
tio mẽd ĩ deũ/ꝑ piũ⁊ hũilẽ affectũ.vtiq;iã
affect?ille nõ eſt intelligẽdꝰeẽ ſolũ ſenſuał
q freq̃nt᷑ nõ ẽ in nrã ptãte.nec reſpicit iu/
ſtũ vt iuſtũ ẽ.nec ẽ ſoliꝰvolũtatꝭ/ inſeq̃ntꝭ⸗
cognitõʒ poꝛtõis ĩferiorꝭ ipᷣiꝰrõis.aſpiciẽ

tis fantaſmata lʒz abſʒ fantaſmate:qm hoc
nondũ eſt ꝑfectoꝝ qͥ ꝓp ↄſuetudĩe exercita⸗

tos hñt ſenſus ſpuales ĩſitos ĩ apice poꝛ⸗

—

tõis ſuꝑiorꝭ ipiꝰrõis.q poꝛtio legibs eter/
nis innitit/in lumie pure intelligẽtie. um /
ꝑmixte loco ⁊ tꝑi.¶ Et qm noiʒ grãdise

75

dos alterãdi coꝛ ĩm ¶ Aiaduertat ãt ſtu
dioſus diligẽter hac de paſſionibo diſtin⸗

Aſſiões ſpũales/ magis attẽdẽde –
ſunt aĩe ad deuotõʒ vocate/qᷓ; ſen
ſuales. vt illas adipiſci.⁊ ſʒ eas af
fici merea

ſepe penuria. quoꝝ nihilominꝰ inſtitutõ

libera eſt Tranſferam deinceps nomina
paſſionũ aĩaliũ de quiba phi tractauerũt.

ad affectões hmõi ſpirituales.q̃les habet
anima.dũ cõtemplãs deũ Amat ipſuʒ vt
totũ amabilẽ. Concupiſcit ipᷣmvt totum
deſiderabilẽ. Fruit᷑ ⁊ quietat᷑ ⁊ delectatur
in eo/vt in toto bono/vtcũq; iam adepto
Ogit vero qͥcqͥd ab hoc toto amabili.to⸗
to deſiderabili.toto delectabili ſepare pᷣt.
Hinc illð ſibi vehem̃tiſſimũ odiũ ad pec
cata hoꝛroꝛ ⁊ abominatio ⁊ fuga⁊ deteſta

tio/ſi videant᷑ inſtare. doloꝛ autẽ acerbiſſi
mus?⁊ inqetudo moleſtiua ſi foꝛſan affue⸗

rint. Hinc pᷣterea ſpes ingẽs dũ ↄſiderat

* . —. -–—

magniſicẽtiſſimã ⁊ munificentiſſimã dei
liberalitatẽ.repꝛomittẽtẽ eterna Audacia
rurſus magnanimis in aggrediẽdo gran
dia pꝛopt᷑ deũ.Zelus q̊ʒ diuini cultus et

honoꝛis. Deſpꝑatio ãt in virib ꝓpꝛijs. vel
deyiribeꝓpꝛijs.vt ex conſideratiõe tãtoꝛũ
diſcriminũ igene eae inſcruta-

biliũ metꝰ ingens. ¶ Ecce habemin ſpũ

paſſiões vndeci pꝛicipales. Amoꝛẽ.cõcu

piſcentiã.delectatõem.odiũ.fugã. triſtici

am.ſpẽ.deſꝑatõem.audaciã.metũ.irã.vel

zelũ ¶
ꝓpꝛiã aſſignemꝰ.paſſiones aĩales vt tales
ſunt/verſant᷑ circa rõem cõmodi vel incõ⸗
modi.ſpirituales vero/ad rõem ſolius iu⸗
ſtivel iniuſti reſpiciunt. ”

Conſideratio xIII

Aſſiones ſpũales / hñtes oꝛiginẽ

¶ Et vtadvnũ dicamꝰ? differẽtiam

—

centrũ aliqð vel cardovel axisvel ſidꝰ ĩmo
bile/ intervolubiles alias qleſcũq; ⁊ vnde
cũq; ſurrexerit paſſiões ¶ Puto ꝙ paſſio
nes hmõi ſpũales habuerat qͥ dixit. Dñe
añ te ome deſideriũ meũ.Et rurſus Ocłi
mei ſp ad dñm. ro cuiꝰ intellectu pla
ceatvti manuductõe groſſa figurali Con
ſtituamꝰnauẽ in medio mari.oꝛdinemus
eã et armemꝰtã hoĩbo q; inſtrumẽtis oĩb⸗

reqͥſitꝭ ſit in medio nauis malꝰerectꝰ poꝛ⸗
tans velũ expãſum advẽtoꝝ ſuſceptõem.

ſit in ſummitate mali rectoꝛ nauis ita col
locatus ꝙpᷣt quaq̃uerſum.ſurſum⁊ deoꝛ⸗
ſum.dextroꝛſum⁊ ſiniſtroꝛſum.añ⁊ retro
ꝓſpicere ſibi de om̃ib.ita vt neq; fluctuo⸗
ſe elatões maris/neq; caligines nebuloſe

exↄſideratõe pura⁊ lucida iudici
oꝛũ diuinoꝝ qͥ ad bonos ⁊ repꝛo⸗/
bos / hñde ſunt iugiter apð deuotos/tãqᷓ;

neq; vndaꝝ aſpſiões.neq; ertẽſiões. neq;

diſtenſiones veli ꝓvarietateventoꝝ/ neq;

cõcurſus⁊ occurſus nautarũ ſeu remigan
tium ſeu nauẽ regentiũ /valeat obſtare/ q

minꝰinſpiciat oĩa quevidẽda decreuerit.

Zalis rectoꝛ:⁊ ſi ferat᷑ nũc hac nũc illacꝑ

hãc nauẽ.ſi circũſonãtes etiãvndiq; vari⸗

as mutatões pᷣdictas ꝑpeti cõpellit nihil
ominꝰlibeꝝ hʒ aſſidue ꝓſpectũ ad ĩmobi

lem celi plagã q; polũ noliamꝰ Detoꝛquet

inſuꝑ oclos ſi et dũ placuerit ꝑ oẽʒ circũq
q; in infimis regiõeʒ ¶ Exiſtia talẽ eẽ de

bere ſpm̃ in nauicla coꝛpis qualis tibide
ſcriptꝰeſt rectoꝛ nauis.Aſcẽdat ipſe opoꝛ

tet arcẽ ſeu ſpeculã ſynderiſis quã appel/

lauit myſtice ꝓpha montẽ dñi.paulꝰ celuʒ

tertiũ. Johes eſſe in ſpũ Pꝛoſpiciat ex u⸗

la ſpecula tanq; ex ſummitate mali ſtabi⸗

lem celi axem qᷓ deus eſt.q ſcʒ manẽs ſtabi
lis dat cũcta moueri. Videbis q ſpũs iſte

poterit annotarevẽtos paſſionũvariaruʒ

tanq; ex.xij.ꝑtibo⁊ plagis ducentiũ oꝛigi⸗
nẽ.a deo.a bono angelo.a malo.a celo.ab
innata cõplexione.ab actiõe q̃litatũ pma
rũ.ab actõe qlitatũ ſcõaꝝ.ab imaginatia
virtute.a ſpũ.a rõne.ab habitiba adqͥſitis

vel innatis.tandẽ avaria cõbinatõne ſeu
configuratõe cauſaꝝ pᷣdictarũ. Suꝑ qb
oĩibꝰoſiderãdũ aliqͥq exiſtiamꝰ ꝑ ſingula.

Conſidera. XIIII.

Aſſiões ſpũales/oꝛigĩari a deo tã
mediate qᷓ; imediate/fatẽdũ eſt

deniq; multi ſunt tractꝰdei amoꝛoſi q̃les
oꝛabat aĩa ſctã in Cãtic̃. Trahe me inqͥ t
pꝰte curremꝰin odoꝛẽvngẽtoꝛũ tuoꝛũ Et
hec oĩa atq; ſilia/cũ ſint paſſiones ipᷣiꝰſpi
ritꝰvel cauſant eas.qͥd ſuꝑeſt niſivt fatea⸗
mur deũ agere paſſiões in ſpm̃.vſq; adeo

vt iubilet⁊ exultet ſpũs ĩ deo ſalutari ſuo

mplius vero.ſi naturã qͥnq; ſenſuuʒ

ſpũaliuʒ pſpicimꝰqͥ ſuã hñt ſilitudinẽ ad
ſenſus coꝛꝑales / inueniem? de eſt ipſi
auditui ſpuùali armonia ſonoꝛiſſima.⁊ ipᷣi

viſui lux ſplendidiſſima.⁊ ipſi guſtui ſa⸗
poꝛ dulciſſimus.⁊ ipſi olfactui odoꝛ ſua/
uiſſimus.⁊ ipſi tactui amplexꝰiocundiſſi
mus. rro ſemel locut? eſt deus per

Di oĩs ſapĩa a dño deo eſt.⁊ ſapi
entia ðꝛ a ſapoꝛe ̃ᷣm nomẽ ſuũ Si pᷣterea
grãʒ dona⁊ virtutes ĩfundi ſuꝑnaturalra
deo / nemo fidelambigit. Si rurſuʒ virtꝰ
ſacr̃oꝛũ attĩgit ſaltẽ miſterialr in ſpm̃ Si

. perſn
ſöthennſ
bnbiſch⸗
menterinn
Pinndo⸗
tnon ſ
oſ
Chinire
ussinon
gtetino
ſliü men
nüzoſn
nſacant
ninſp
lonper
inuen
uertor
ſomS

lon?
rinoc
gfiaena
gllopea
loſoöze
ſeen
Mepe
Nontdon
oronie,
Cirnime
Nlnth
Nlunella
ugignib⸗
fie
lelubſtit
urglio
dheſrde⸗
ſeulici
mnnſigi
nobcbing
nhhſſtee
neolan

cecd
mOoen

ritſpüsn
ſnſin
boſicbeſ⸗
mrpbe
ſuntph

wine
Dpe⸗
Nungula.

madeoi
üc
daſ
Sißtnen
Gpnunruk
ni
Ariſpi⸗
meuſqe
Meneingt
nüntit
Vnesihpi
mniürtinen
ſ den
rnſt
gvcena
chmeinin
gwwcki
oriint,
Hiatu⸗
mniconſ
dcnen
kp

ſtrũ Unꝰeſt ꝑ applicatõem immediata

De paſſionibus anime

ſcripturã ſuam ſacram.qui quis⁊ idipᷣm

nõ repetat ſemꝑ per ſinglos vt dicit Job.
repetit tamẽ aperiẽdo ſenſuʒ.vt intelligitk

hbmõi ſcripture.repetit quoq; induendo

mentẽ virtute ex alto.repetit inclinãdo.i⸗
ſpirando.alliciẽdo.illuiando.ſtabiliẽdo.
vt non ſolũ intelligãt᷑ ſed impleãt᷑ ⁊ꝛ ame
¶ Puto ſic affici.poſtulabat qͥ dixit Cõ⸗
cũpiuit aia mea deſiderare iuſtificatůnes
tuas in om̃i tpe. Cuiꝰrönem vnã reldes

qꝛ teſtimonia inqͥt meditatio mea eſt.⁊ cõ
ſiliũ meũ iuſtificatões tue. Bonũ certe ſe⸗

curũq; ↄſiliũ iuſtificatiões dñi/q̃s ſcbtu
ra ſacra tradit.qð ↄſiliũ qui deſerit.voles
inniti ꝓpꝛie vel aliene pꝛudẽtie hũane.ꝰo

lens pᷣterea ſeqͥ deſideria coꝛdis ſui/ ⁊ ire ĩ

