draconis ſed vt in ſolitudie nutriret᷑ Nẽ
pꝛoſequmur ꝑ ſingula ¶ Habem?nomẽ il

liꝰ angeli qͥ ad te miſſus eſt virginẽ deſpõ
ſatã viro ⁊c. Appellabat᷑ hic gabꝛiel. foꝛti

tudo ði.qꝛ foꝛti mulieri quã ſalomõ inqͥ/

rebat ðputat eſt.qꝛ foꝛtioꝛẽ foꝛti armato

nũciabat tibiqꝛ ſingłr ad oꝑa foꝛiꝭ nr̃e ſal

uatõis oꝛdinat fuiſſe/pbabiliter eſtimat᷑

Sicut in ꝓphetia ad danielẽ in reuelatõe

ↄfoꝛtatiua/ꝛ directiua ad Joſeph ſpõſuʒ

tuũ virginalẽ In nüciatõe Johis ad ʒa/
chariã. In cãtico celeſti ad paſtoꝛes In
monitiõe ne redirẽt ad herodẽ. ad reges.
In reſurrectiõis nüciatiõe ad mulieres.

Habemꝰ pinde nom illiꝰ angeli qͥ pur

gauit Iſaie labia ꝑ calculũ de altari.voca
tus eſt ſeraphin ab incendio ( Babem⸗

de cherubin. dict;ꝭ a plenitudiĩe ſcie.ĩ aĩali
bus ⁊ rot Eʒzechielis.(¶Huũc pijſſime q̃
ro Petre/qð erit nom̃ angeli te liberãtis
quẽ ãgelũ ꝓpꝛiũ fuiſſe cuſtodẽ tuũ.fas cre
dereẽ nob ¶ Dr in Apocri Eſdre Ser

mo nob̃ fieri de vriel angelo. cuiꝰ interp/

tatio ſonat ignis dei. Vr ſiqͥ deʒ ignis.el
deꝰ. Bñgictiſſime deus Lade n56 cuiꝰ
ignis eſt in Syõ ⁊ caminus in ihrlin. in
curꝰdextera ẽ ignea lex.cuiꝰeloqͥũ ignituʒ
vehementer.imo qͥ torꝛignis ↄſumẽs es.
Cui deniq; iſta vox eſt. Ignẽ veni mitte
re in terrã Et qͥd volo nũi vt ardeat ice
at angelu tuũ o petre.lʒ ⁊ quẽlibʒ alioꝝvi
atoꝛibo ſingulis deputatũ vriel appellare.
cuiꝰofficiuʒ eſt ſuauiter vrere renes ⁊ coꝛ
nr̃m. ↄſumere ſoꝛdes vicioꝝ.ſuccendere
totũ coꝛ advirtutes.ſacrificare pietatᷣ ho

locauſtũ qð eſt in odoꝛẽ dũo ſuauiſſimũ.
oteſt nec negamꝰ ſufficere nomẽ an

geli.qꝛ nũciꝰ dñi eſt.ſʒ addere videt᷑ aliqͥd
ꝙ angel; iſte ſit ſpũs.⁊ flãma ignis.qꝛ ful
get ĩ itellectu ⁊ ardʒ ĩ affectu Subleuauit
ãgelꝰ ſps /helyã igneo curru.qͥ pus ãbos
qnq̃genarios e celo deſcẽdens incẽderat
Data fuit lex ꝑ angelos in manu media/

toꝛis.quãtus vᷣo flaguerit ignis loq᷑ hy

ſtoꝛia. Cuſtos erat paradiſi flime enſis
Deſcendit deniq; ſpũſſcũs ſuꝑ apłos in
igneis liguis fact vriel ĩ ſingulis.Quid

eſt ꝙ vriel iſte / redigit ̊s inflãmat ĩ cine

rẽꝑ timoꝛẽ ⁊ hũilitatẽ ſpũs.mollit ꝑ pie/

tatẽ ⁊ mititatẽ ↄ̊ coꝛdis duriciã lapideaʒ.
reſoluit in luctuʒ ꝑ ꝓpꝛie fragilitatꝭ ſciam
coꝛroboꝛat ꝑ decoctionẽ ⁊ humoꝛis flui/

di reſolutionẽ vñ venit apð aĩaʒ fames ⁊

ſitis ↄgrua.tractabilẽ reddit ad ↄſiliuʒ ⁊

mĩaʒ.ſubtiliat ⁊ purificat coꝛ ad intelligẽ

tiã.Deũ ſapoꝛẽ ⁊ internã pacẽ efficit ꝑ re
nouatõeʒ iuuẽtu ſicut aquile ſiẽ ceruoꝝ

ſicut accipitris vt ſerpẽtis.¶ Mote ſunt
ſimilitudines iſte q̃les ꝑ metaphorã ope
rat᷑ in nobis vꝛiel noſter ſi non obſtiterit
ipᷣi/animꝰ noſtex. anima noſtra cũ coꝛde
ſimul ⁊ ſpiritu ¶ Studioſitas theologo
rũ q̃rit płima de cuſtodijs circa nos ãge/

loꝝ. Si nos vnq; defut. Si nos ſaluã
dos pᷣſciũt aut dãnandos.Si xpᷣs mag/
ni ↄſilij ãgelus (cui miniſtrauer̃t ãgeli pꝰ

ieiuniũ.quem ⁊ angelus in agonia ↄfoꝛ/

tauit) habuit angelũ pꝛo cuſtodia.Silr

ignsca
ſtoleſor⸗
lnos
mnenrmen
reſnoc
morſenon
feſſoꝛ Od
diſpntidi
meuavit
pothimt
liandidiſ
uolü
lüinigit⸗
affoi. .
ſaylitigit
Mome dr
pncis
edhipe
rtügah
ſeſerſent
Ammii
purether
liſcet
let mnoſ⸗
ſumoͤo

nio⸗ C

gagl
Whlnn
1ciwwihds
Win
mumedo,
nobifh
füindatis
oen
His Ouid
münniche
wolgpi⸗
ncälic.
bomasfu⸗
winimen
drau ii
arwiulli
iffo⸗
ripich
ſnmnobſtümt
tndi d
ſinsten⸗
Cnlesi
Siwweſni
Gitzent
kremmin
irtpni

ſi talem habuerit dña nũc ãgeloꝝ fu tura

Si deerit antixpᷣo cuſtos ãgelus Nũqᷣd
ãgelus bonus loqͥ põt aĩe nr̃e/ſine fanta

ſinatũ ſimlacris. q; ð oꝛdiatõe fantaſſa
tũ p ãgelũ.⁊ ipedimtoꝝ remotõe ñ eſt uu

—
.

biũ Eſt eĩ modꝰiſte oꝛdiari p ſtatu vie.q
lit erudit mgr̃ diſciplm.ꝓponẽdo ꝑ oꝛdi/

nẽ doctrinã cognoſcẽdoꝝ. iuxta moduʒ
capacitatꝭ ſue. Si bõi ãgeli ſũt incẽtoꝛes
ad bonũ.ſicẽ mali dicũt᷑ icitatoꝛes ad ma/
lũ. Si cauſent radiũ vel lumem ſpiritui
nr̃o. Si cogitatões nrãs inſpiciũt Quiſ
nüerszgelov(
log accõmoda. Deſit aũt curioſitas ab

oĩbus/q̊s decet ãpliꝰſtudere ðuotioni ;
ſubtili ſpeculatõe. Certũ habeat vnuſqſ
q; fuiẽs ðᷣo qm̃ oẽs ſũt ᷣm apim admini
ſtratoꝛij ſpũs.⁊ Gᷓ̊ mediate vl ĩmediate.in

miniſteriũ miſſi ꝓpter eos qͥ hereditatẽ ca

piũt ſalutꝭ.Qui vᷣo capiũt ⁊ q̃t/noli qᷓrere

ſinõ vis en are. Certus eſto ſi bñ vixeris

ſub lege magni ãgeli ⁊ cuſtodia ſuoꝝ an /
geloꝝ q̊ꝝ dña eſt mꝗria/ſaluꝰeris.ſocius
tudeamꝰ igit᷑ plus

eoꝝ fact in euũ it plus
bñ viuere q; diſputare. Sis o xpᷣiane ſpi

ritꝰ/aſſidue paratꝰad moꝛtẽ. Viue ðᷣo pu
rus velut hic ⁊ nũc moꝛiturꝰ Erat ynus
inſignis cauſidicꝰ in articulo moꝛ. Di-/
xit ↄfeſſoꝛ.vt voce q̃ poſſet diceret ſeptez
pſalmos. Venit ad vᷣſuʒ illũ Om̃ ñ eſt in

moꝛte qͥ memoꝛ ſit tui.Cepit arguere mo
re ſuo.q̃lit᷑ illud ſtare nõ poterat Hã ⁊ipᷣe

moꝛſens memoꝛ erat dei. Subintulit cõ
feſſoꝛ.O dñe.tꝑs eſt penitẽdi ⁊ oꝛãdi.nõ
diſputãdi. Reſpicit oẽs hec narratio.qm̃
media vita in moꝛte ſumus. Angelicum

potiꝰ imploꝛemꝰ auxiliũ.qᷓ; de mõisauxi

liandi diſputemꝰ. Sciũt aduocãdi.ſciũt

auxiliãdi.ſciũt ↄſulẽdi.ſciũt purgãdi.il

lũinãdi ⁊ ꝑficiẽdi ſuũ ierarchicuʒ triplex
officiũ. Hõ eſt egroti velle medicãtꝭ artẽ.
ne; litigãtis aduocati ſciẽtiã ꝑſcrutari.
maxime dum oſtiterit ſuꝑ vtroq; fidelis
⁊ pꝛudẽs. fidelis ne deciꝑe velit.pꝛudẽs

ne decipi poſſit.q̃les ſũt ãageli ¶ Deputet

aũt aĩa q̃libʒ xpᷣiana/magno dei dono / ſi
ſe ſenſerit affectaz ad aliquẽ ſcõꝝ/nõiati

dad ꝓpꝛiũ ãgelũ reuerẽter pie ⁊ hũiliter De

putet h̊ bnficio tuo o dna angeloꝝ. MHa
grnificet tecũ ſuꝑ iſta talis aĩa dñm. pſal/
lat in ↄſpectu ãgeloꝝ dño.miniſtret incẽ
ſum ðuote oꝛatõis qð offerãt ðᷣo ſalutari
nrᷣo.¶ Preterea non timuerit inuidiã fa

it hec ſtudioſitas/theo

re ꝓtegere

u⸗ dagnikicat.

cere aĩ axpᷣiana ceteris / ſi foꝛte fuerit ad

vnũ q; ad alteꝝ deuotioꝛ ſi fiducialioꝛ ad
quẽpiã ſi frequẽtioꝛ ſit recurſus. Sũt re
pleti charitate.nõ inuenit locũ inuidia.ũ
qrit qᷓ ſua ſunt.Oia deputant ↄia Recur

ſus eſt ad. Stephanũ. recurſus eſt ad pe

ty Johãneʒ. michaelẽ. gabrielẽ. raphaelẽ

yrielẽ/mariã. marthã cij ceteris. uã ei

in ↄmune recipiũt oꝛationẽ vni fuſaʒ dũ

mõ par vtrinq; ðuotio.tuũ optãt meritũ

2200—

nõ honoꝛẽ a te ſuũ. Quid eĩ ipis eſt in e
lo q̃ glia.q̃ laus.q magnificẽtia eſt ab oi

bus.qͥd volũt ſuꝑ terrã Argue tibi ſic O

aĩla xpᷣina dũ impellit te ſpũs ſuꝑbie ſuꝝũꝰͤt,
vanitatibo trãſitur. Si głificãda.ſiue ſi
magnificaãda a dño in eternitate qui ſp ?
vbiq; gliaʒ meã dicet. Quid mihide puũ/
ctali ⁊ vmbꝛatili glłia ſuꝑ terrã: Si vero
iuſto (qð auertat dei pietas) iudicio dã/

nãdus ſuʒ tot honoꝛ impẽſus ab hoĩbo/

plus ad toꝛmtuʒ mihi cedet qᷓ; ſolaciuʒ.

Plus inde blaſphemabit aĩa mea dñm.
plus exiliet furens ſpũs in deũ.qꝛ nõ fu/

it ſalutare ſuũ.plus exardeſcẽt ĩuidi ðᷣmo

honoꝛari ¶ Agite qð vñm eſt miniſteriũ
ſcĩ ãgeli ði.
oĩpotẽs dñs hoĩes ꝑſe cuſtodire q̊s poſ/
ſedit fecit ⁊ aranle —

nes aiaʒ 1 re/q̃ͥ plus in bonũ ſenſer̃t

epoſitũ vrm ßuare Poterit

3 voluit ſm legẽ ſa

piẽtie ſue/q nos inferioꝛes reduceremur

ad ipᷣm ſupᷣmuʒ/ꝑ vos mediatoꝛes. Vo

luit oſtendere maieſtatem potentie ſue.
magnificentiam gloꝛie ſue.quia tales hʒ

virtutes ⁊ exercitus militantes ſibi.vnð
nõiat᷑ dñs exercituũ ⁊ virtutũ Voluit cõ
municare bonitatẽ ſil cũ virtute vobis ã

gelis ſuis.vt illã nedũ recipientes in vo

bis ſʒ in alios ↄmunicare poſſetis. aude

bo dicere deberet. i deus ita res ad

miniſtrat vt eas agere ꝓpꝛios mot ſinat

imo iubeat ſcᷣm oꝛdinẽ iuſticie ſue Vr̃i

aũt ꝓpꝛij motus ãgelici ſpũs/ſunt cuſto/

dire viatoꝛes/magna nobis fiducia dat

in veſtre charitatis auxilio.ſi domina.ſi
regina nr̃a.ſi mr̃.ð ſi ſoꝛoꝛ nr̃a.gratum vo
bis erit ſe end lales filios ⁊ fratres dirige
2 ſaluare. maxime qꝛ ſumꝰ fu/
turi ciues veſtri. Si tãto furoꝛe ſatagit

nos ſathanas ĩpellere ſequcere ⁊ ptegere
tantus amoꝛ veſter conabit᷑ amplius per

ebilis

impulſus bonos/nos ſaluare ¶ Debilis
tiens.

eſt oꝛatio nr̃a.paupꝑ.fragilis.balb

ceſpitas. ⁊ ccca ſi nõ fulciat ꝛ illuminet a

vobis.ſi nõ loquelã placentẽ ⁊ aptã/loco
eius faceritis in neceſſitatib noſtris Si
nõ ipᷣaz egenã ⁊ mendicã deduxerid ho/
ſtiatim ꝑ vicos ciuitatis ſcẽ hieruſaleʒ.qᷣ
ſunt oꝛdines vr̃i.qͥ ſunt ſcõꝝ ſcãrũq; om

niũ choꝛi varij.qui platee patẽtes oĩb ad

miaʒ. Clamate nobiſcũ ⁊ nobis.panem
nrm q̊tidianũ da nobis hodie. cũ ceterꝭ

petitionibo.cũ modis petendi querendi

⁊ pꝛeſtãdi ꝑ vniuerſe ſcripture cõtextuʒ.
pꝛecipue euãgelicũ.nobᷣ in exẽplũ datũ.
Dʒ ⁊ fratres habemꝰ in purgatoꝛio car
ceratos ſub manu iuſtitie.futuri pꝛotinꝰ

ſunt ↄſoꝛtes vri.imo ſunt iã ꝑ grãm ↄfir
matã. UViſitet eos pietas vr̃a.ↄſuletur ſe
qulitas vra.ſalutate ſingulos vice nr̃a.
Suggerite vt memoꝛes noſtri ſint dum
bñ ſibi fuerit Inſinuate qũo nos memo

res ipoꝝ ſumꝰ.q̃tinus inde ↄſolatõeʒ ac
cipiãt¶ Gut nob viatoꝛib aduerſantes
mũdus.caro.demonia. VUos potẽtioꝛes
excubie / ſtate p nobᷣ in acie. Süt incom/
moda nobis plurima rõi e coꝛpoꝛis:nũc
ab element pꝑ intẽperiẽ.nũc a celeſtibo in/
fluentijs ꝓpter materialẽ ad influxꝰ ſuos

ſuſtinẽdos vite indiſpoſitionẽ. Yas ha/

betis in meliꝰnatalia etiã incõmoda ver/
tere.ſi naturalia poſſunt demones bona

frequẽter in deterrius/quãtũ dĩna pꝛoni
dẽtia ⁊ quãtũ vr̃a cuſtodia ꝑmiit ĩimuta

re. Seuiũt aũt pfidi ⁊ homicide /ſi ⁊ duʒ
ꝑmittit᷑ eis.ſeuiũt tũc toto malignitatis
ardoꝛe.qꝙ ſi nõ aſtiteritᷣ adiutoꝛes iopoꝛ/
tunitatibo in tribulatõe quis ſubſiſtet
Zradiderũt gentiles nos hr̃e ab hoꝛa cõ

ceptõis quẽlibet vnũ ſuũ geniũqui cum

moꝛiente deficiebat Stulti dicebãt geni
um eſſe deũ.qui ⁊ fata foꝛtunãq; deos fa
ciebãt. Prudẽtioꝛes/geniũ ad inclinatio
nes nob coꝛpoꝛaliter impᷣſſas a celeſtib⸗/
referebãt.Cũ aũt hmõi inclinatões/nobᷣ
coꝛpoꝛaliter quedemz commode ſint/du
plex genius erit nobis.bonꝰ⁊ malus. Aſ

ſumũut pfidi demones ad nr̃aʒ vtrũq; per

niciem Vrm vo eſt angelice virtutes pn
cipatꝰ⁊ ptãtes/ex aduerſo pꝛo ſalute nra⸗
q dextris ⁊ a ſiniſtris/oĩa in bonũ dedu
cere.ſi pij.ſi ðuoti.ſi ſeduli qſiuerimꝰ opẽ
vraz. quã q̃rere pᷣmonet ſepe.pᷣueniẽtes ĩ
nos bñdictõibo olcedis Doꝛmiebat pet:ꝰ
nõ oꝛabat aliquẽ ex angelis.factũ eſt tñ il

lud qð s tractauimꝰ ĩ exeẽplũ nr̃m ⁊ ãgeli/

cñ pᷣconiũ Angel aſtat fulget pulſat ſur

gere damat. Soluit r educit libertatich
relinquit ¶ Sʒ ecce dũ meditatio nr̃a ꝓ
tedit᷑ in lõgifrater aſtat pulſans ad oſtio
luz ſolitudis nf̃eſ/q̃ſitur (arbitroꝛ) venit
ſup plurimis q de cantico nro tractanda
ſupſunt. pcipue ſuꝑ eo qð ſeqͥt Eſuriẽtes

ipleuit bois ⁊ diuites dimiſit ĩanes. Nõ
me fallit eſtimatio. Sumit ab hoc verſu

pncipiũ colloquẽdi. Et nos parebimꝰ in
Areti. Cõcẽtꝰẽ cẽtilogiũ de ĩpulſibi.ↄſede

bim.ſit ĩ medio nr̃i ihs xpᷣs vñs noſter.

—
lo

fiã
ominus ĩ hoc cãtico noſſeqd ↄteplabat

Eſuries ĩ gne dſcribit᷑.ꝙ ẽ amoꝛ ve ape
titus rei vt ↄueniẽtꝭ ⁊ abſentꝭ. Etſi amoꝛ

————

(Sequit tractatus no

nus de euchariſtia dragmatic. ſup illud
Eſurientes impleuit bonis pqͥnq; parti

ðð

tiones. ¶ Prima partitio pꝛocedit ꝑ dia

Burientes impleuit bonis.
Diſcipulus. Si ita res ſe ha/

4Ppleat me dñs bonis. diues nõ
q̃ſo. ne dimittar inanis Eſurio nihil
gĩa marie ſuꝑ hac eſurie gr. Legis
de dĩna ſapietia dictũ/ex pſona ſua. Qui
edunt me adhuc eſurient.et qui bibũt me

adhuc ſitient. Eſt igitur eſuries et ſitis
gliqua/ñ coꝛpoꝛalis quam exꝑiũt᷑ ⁊ bꝛu

ta. Sʒ ſpũalis.que eſt fames non panis

materialis. ſʒ audiendi verbũ dei.qð ẽ ſa

piẽtia dei patris ꝓcedẽs ex oꝛe ei ĩ àviuit
interioꝛ hõ nr cipie. Biacte ne diſſo
na ſibi ſit hec expoſitio.Etem̃ ſi edẽtes ⁊
bibentes ſapiẽtiã /adhuc eſuriẽt ⁊ ſitiẽt/
q̃mõ dicũt᷑ hic repleri bonis: Sitis q̊ʒ ⁊

fames / dicunt vacuitatis indigentiã. nõö

plenitudinẽ ſacietatꝭ. HNõne ſapiẽtie fons

⁊ fluuius eſt iſta ſalutaris aqua/quã qui
biberint nõ ſitiẽt in eternũ: Nõ aũt cohe

rere vident᷑.ſitiet adhuc⁊ nõ ſitiet in eter
nũ ¶ gr Errae. neſciẽs diuerſimode
dici ſacietagtẽ ſitim ⁊ eſuriẽ ſapientie ceu ⁊
iuſtitie Diſcipłs. Hõ poterit hoc apti
us fieri q; ꝑ deſcriptionẽ reſolutõeʒq; ter
minoꝝ/iuxta moꝛẽ tuũ.Dic igit uid ſit
eſuries.quid ſacietas ſapientie.Ete

„

tas eoꝛũdẽ ↄſequẽter apparebit.

ſequitur appꝛehenſionẽ intellectualẽ ſeu
rationalẽ de qua ad pꝛopoſitũ/tũc addẽ/

bet/eſuriã obſecro q̃tinus im
2 coll

ies. quid ſacietas ſapientie. Et quid
oppoſita ſacietas diuitum.quid ſit inani

fupten⸗
uoipe
picnsed
giton
lbeoin⸗

ſinag

Ahbend⸗
öonslle
Vitnts

nanſn,
ginſttin
luſue:9

cafrii
hinbycd

nitoonĩ
Sechoin
Utsiugin
Nccudir
cändat
düedivi
fehleni

uitipo

Auion

(. Ben

löiſatur⸗
ſatunbi
lurati ſun

ſii quoꝛſiu
DViquic’

linisco
cgihen

Untuuk
büͤnde

Rboni

imen
Konſe
füͤtmn

ate

dutbmns
umeſeb⸗
ocinnsin
18 dinchn
ronibi
1 atinlbet
ula i
nbbine,
Gagſiis
iittben
nganis
gdeſa
heu
enediſo
ſieees:
ia tſiti
Sits
igenti.
hieteint⸗
gage
Honi⸗
ſuuneer

henſionẽ rõn

tia/ꝙ eſuries eſt amoꝛ ↄſequẽs appꝛehẽſi
onẽ rõnale/rei ſibi ↄpueniẽtꝭ ⁊ abſent. vel
vt ↄuenientis ⁊ abſentis. S

coꝛreſpondens.eſt amoꝛ ↄſequens appꝛe

cietas ⁊ eſuries ſicut amoꝛ ⁊ deſiderium

q̃ꝝ ſunt oppoſite rationes.qꝛ amoꝛ pñtis
eſt. deſigeriũ vo reſpicit ad ſutux ¶ Da
giſter. Inuenimus eſuriẽ ⁊ ſitim dici/nõ
mõ de abſenti vl futuro.ſed etiã de wpñ

ti iam habito.qð auide ſumit᷑ ſine penu/

ria ꝓpterea nõ tollit ſacietatẽ Rurſus aui

ditas ipſa tollit faſtidiũ.qᷓſi nouũ ſꝑ acci
piens qð bʒ ⁊ amet.i.cupiat. Vñ ðꝛ aui/
ditas qͥ cupit ſimul habere ⁊ tenere. Sic
habes in pꝛoſa YFruũt᷑ nec faſtidiũt.quo

frroui mag ſitiũt Exeplũ ẽ ĩvoꝛacit edẽtibʒ
⁊ bibẽtib.. qꝛ ſatiſfaciũt deſiderio.neq; ꝓ
tinus illud faſtidiũt.quſq; fiat alteratio

virtutis appetentis in aliã qſitatẽ ¶ Diſ
cipulus.Exẽplis ↄſentio iuſi Sʒ vn vẽit
nauſea vel faſtidiũ ſpũali fruitioni.cum
aĩa ſit ĩmoꝛtalis nec alterabilis in eſſen/
tia ſua? ¶ Ogr. Prouenit hoc ex ↄiun
ctione cũ coꝛpoꝛe.Põt etiaʒ in ſeparatis

ſpiritibo cũ nõ fuerint ↄfirmati/variatio

2ↄgnitionũ ſimul⁊ affectionum ſuboꝛiri.

Secus in cõfirmatis.q̊s fruitio diuini
tatis iugiter eodẽ tenoꝛe q̃ſi ſʒ renouato

delectabit ⁊ implebit. Quã rem poſtulat

eccia poſt ↄĩonẽ oꝛãs. YFac nos qᷓſumus
dñe diuinitatis tue ſempiterna fruitiõe
repleri.quã pꝛecioſi coꝛpoꝰ ⁊ ſanguinis

tui tẽpoꝛalis ꝑceptio pꝛefigurat ¶ Diſci.

Audio nũc q;oſone ðt xpᷣs ad boc canti
cũ. Beati ꝗ eſuriunt⁊ ſitiũt iuſtitiã qm̃
ipᷣi ſaturabũtur. Et ps Edent pauꝑes ⁊

ſaturabuntur. Et alio cãtico YFamelici ſa
turati ſunt ¶ Ogr. Nõ duʒ foꝛte ſenſi

Diſcipls Quoꝛſum pꝛecoꝛ? ¶ Pgri.
quidẽ ad egilan totius btitu/
dinis cognitionẽ ¶ Diſcipls.Quonam
mõ: ¶ Ogr Paucis accipe. Si eſuriẽ
tes ĩplent᷑ bõis. ſi ideo btĩ ſunt/qꝛ eſuri/

ſti quoꝛſuʒ te ducere poſſunt hec cantica

unt uſtitiã/ cũ additur qꝛ ſaturabunt᷑.ſi

btitudo nihil aliud ſit qᷓ; dei fruitio qð ẽ

oẽ bonũ.nõne ↄſequẽs eſt ꝙ eſuriẽtes de
AOb maria loqͥtur ſint bti⸗
Conſequens eſt.fateoꝛ.niſi de btuudine
fiat ſᷣmo eͥuocus ¶ gr. Deſcribamꝰ
Ig ſit fruitio dei. q̃tinꝰ equocatio nulla

acietas ſibi

alé rei vt ↄuenientis ↄiucte elle volo. obſcn .‧ U
ſen pñtis ¶ Diſcipłs. Differunt ergo ſa Hon tm mgralis ẽ hec deſcriptio.ſʒ phi/
calis.quãuis de terminis ſit ↄtexta theo
logicis. Deſcribit em̃ p̊s delectatõeʒ q
eſt oꝑatio ſᷣm naturalẽ habitũ ñ impedi⸗
ta Cõſtat aũt ꝙ fruitio dei.delectatio eſt.

ſcipulus

Super Moagniticadt. 38

Fßm habitũ gratie gtificãtè/nõ impedita.
¶ Diſcipls. Grauis eſt deſcptio hec ma

giſtralis. Sʒ vide ne cadas in illud.Dũ

bꝛeuis eſſe volo.obſcurus fio. ¶ Bgr.

aut nõ ſine delectatione Fruimur inquit

Auguſtin? cognitis. in ab ipᷣis ꝓpter ſe

mẽs delectata quieſcit ¶ Diſcipls. Elu/

ceſcere tenuiter incipit/ꝓpoꝛtionalis ad
tuã ph̊i deſcptio. Sʒ hʒ vtraq; dubitati
onẽ.quo pacto deſcribi delectatio ꝑ oꝑ/
gationẽ.cũ delectatio ſit paſſio quedã mul
cebꝛis.ad oꝑationẽ ↄſequẽs.⁊ nõ oꝑatio

Rõ.qꝛ fit oꝑatio quaſi expꝛimendo. dele
ctatio aũt velut impᷣmẽdo. Exẽplũ in pu

eris lactẽtibo.vñ nomẽ delectatõis ⁊ oble
ctatõis tractũ eſt puer expmit ſe ad vvↄaDa.
vñ lac impmit᷑ in os eius ¶ Ogr. Con
qſitio tua/videt᷑ a pho ſine deciſione di/
miſſa Sʒ ſaluemus vtrarũq; viaʒ. dicen

tes ꝙ ſi delectatio ſit aliud ab oꝑatione/

cauſatur tñ ab oꝑatõe.⁊ ita deſcptões di

cte ſunt date ꝑ cauſam.qi diceremꝰ. Dile

ctatio eſt ex oꝑatõe ſᷣm habitũ ↄnatalẽ ñ
impedita. Sulr de fruitione ſuo modo.
diſcipls. Sit ita vyt dicis Hõ em̃ pla o
ttñ nõ habet᷑ intẽ

cet in hac re litigiũ ¶ Attñ nõ habet
tũ ꝙ fruitio dei ſub tali deſceptione ſit be

atitudo Cõuenit em̃ viatoꝛibo ꝑ grãʒ vo=0

o ſi voluerimꝰdiſtinguere

ri tua dubitatio
duplicẽ btĩtudinẽ. Vnaſſpei.alteram rei.
Vnã gfr̃e alterã głie.q̃lis diſtinctio ↄĩs
eſt ⁊ accepta. Aut ſi volumꝰ ad btitudinẽ

glie monẽ ↄtrahere.patiet᷑ h̊ ipa adduõ
q ðꝛ ñ ipᷣedita/h̊ nẽpe nõ implebi ꝑfecte
niſuin glig qᷓ eſt gẽa ↄſũmata nullatenus

ĩpedita ¶ Diſg. Malo aplecti fateoꝛ diſ
tinctõeʒ de duplici btĩtudie. Silr ꝙ du/

plex ẽ fruitio vie ſcʒ ⁊ pꝛie.ſcrupłs tñ ĩige

rit᷑ expñti dẽo tuo.qꝛ nulla ẽ ̊ oꝑatio ſᷣm

—— — ⸗ —

hitũ gre gtificãt/iq̃ ñ iĩpedim̃tũ patiaf
Magr. Et patit᷑ ſcimꝰ.ſʒ ñ ſꝑ tale/qð tol/

lat fruitõis di rõeʒ Vñ q̃druplerx in gñe

uũerat᷑ ĩpedim̃tũ fruitõis actualis Vnũ
cauſat nccitas. alterũ fragilitas.tertium

vanitas. quartum iniquitas. Cauſat p/
ma eſt tolerabilis.ſecunda miſcrabilis.

fenum ſtipula Quarta v

Lractatus. IX

tertia punibilis. quarta dânabilis. Pria
interrũpit fruitionẽ. ſʒ nõ eſſe moꝛali ſeu
meritoꝛio. habitu gratie remanente. In
ſecunda fruſtratur actus fruitionis. In
tertia ſoꝛdidat᷑ vt kpeolpanuos rie ve
1

int lgna cremabilia
ſtipule ototũ deſtruit
eradicat fundamentum diſcipls Ho
ta loqueris. adde qlia ſunt adiutoꝛia.
Mgr. Nimiꝝ conatus libertat multi⸗

niales culpas.que

plex. Inſuꝑ babitus adqͥſitus ex actuuʒ

frequẽtatione bonoꝝ. uuat pꝛeterea ro
5

boꝛatio vel augmentũ habitus gratie G

tificãtis.tã in ſe qᷓ; in ſuis ramificatiõib

p virtutes dona ⁊ btitudines. Deniq; ꝑ

ꝗblationẽ impedimtoꝝ intus ⁊ extra.di/

ninitus ꝑ angelos.aut hũgna induſtriai
ta aperuiſti materiã.qnã coartes oso.

coꝛpoꝛe ⁊ aĩa ↄparatam.

gr. Si cupis agnoſcere pꝛecipuum

fruitõis dei pꝛo ſtatu vie nutrimẽtũ ⁊ fer

uoꝛis incentiuũ/qͥd vel quale potero con
uenietius exponere/q; euchariſtie ſacra
mẽetuʒhoc eſt ſacre ↄĩonis miſteriũ.in q̊
xpᷣs ſumit᷑. recolit᷑ memoꝛia paſſiõis eiꝰ.
mẽs implet᷑ ãtia.⁊ future głie nob pignꝰ

datẽ Hoc exclamãdo canit ſcã eccia ne
ſuꝑaddit.O qᷓ; bonꝰ ⁊ ſuauis eſt dñe ſpi
ritus tuus in nobis.qͥ vt dulcedinẽ tuaʒ
in filios demõſtrantes/pane ſuauiſſuno
de celo pꝛeſtito.eſuriẽtes impleuit bõis.

faſtidioſos diuites dimittens inanes

Diſcipls Sanctũ pulcꝝ ⁊ ↄſonũdas fru
itõis auxilium Deq́ fiat obſecro collotcuu
s9 oꝛdinauit deus

eſſe regale ſacerdotiũ ¶ Mgr Fiat yt vo
les.cui qᷓrenti rũſiones adijciã. iſci.
5

₰N Sebie in pꝛimis ſi btã noſtra / iſto fuerit
vſa ſacramẽtali cibo dũ viueret. maxime
ixrtillo cenaculo grãdi ſtrato mõꝶ ſyon.

tio inter nos ꝓlixioꝛ.

vbi pmitus exhibita eſt inſtitutio huiꝰſa

cramẽti.qð an fuit pꝛedicatũ. dicetibo mł
tis ⁊ retro abeũtibo.Durꝰeſt hic mo.cui

pꝛedicationi ꝓbable eſt interfuiſſe mariã
Hgr. Probabile. qꝛ ſeqbat᷑ filtũ ũc
vnicũ cuſtodẽ ſuũ (ſicut loqmur)pede pꝰ
pedem. Probabilia ĩſuꝑ ſunt plima de?
ſup hac beata btãꝝ.que ſunt potius acci
pienda de pietate deuotõis / q; de fidei ne
ceſſitate. vel temeritate aſſertionis.vbiñ
ſuppetit autoꝛitas ſepture cogens.aut rõ
ↄuincẽs Se ciplłs. Sic accipienda. de

* SSsͦð

creui dicta tua alioꝛuq; doctoꝝ ĩ hac ma

teria. Alioqᷣn via nimis pna pꝛeberet᷑ ad
erroꝛẽ. Neq; placet rõcinatio nõnulloꝛũ

gñalis dũ atguũt. De potuit ↄferre hãc

grãzʒ matri ſue. ergo ↄtulit. Potuit itaq;

dare fruitionẽ patrie ab inſtãti ↄceptõis
cũ alijs multis.que certũ eſt nõ dediſſe

Mgr. Quid ſi addat᷑ ad poſſe dei ꝙ bec

decuit ipᷣm dare matri ſue ¶ Diſcip. Re
dit in mentẽ opuſculũ tuũ p articłlo ſimi

li / in materia ꝓbatõis articłoꝝ fidei. Cu
ius reſolutio finalis ſtat in hoc.qꝙ ĩ reb

ad extra/nõ ideo deus dicendus eſt face/

re aliq̃ qꝛ decẽtia ſunt ⁊ bona.ſj eõ potiꝰ

ideo aliq̃ dicunt᷑ ⁊ ſunt bona/qꝛ de talia

vult eſſe illa. Conſonat illud phie apuud
Boetiüũ de deo. quẽ nõ externe pepulerũt
fingere cauſe materie fluitantis opus
. Biccſt vt meminiſti. Sic tollen
dũ eſt argum̃tum tale ad intelligẽtiã veri

tatis.niſi pꝛeſuppoſita rectitudĩie fiði.ali

oqͥn nõ e ſificatio ſʒ irriſio ſepe venitt.
Diſcipls. Ouid eſt pietas fidei ¶ Ogr

Hubes a me lati alibi. qgo nunc ſub opẽ⸗
dio repeti põt.Pietas fidei.eſt ꝓbabil
ſeu veriſilis opinio.ſuꝑ aliq bo q̃ deuotio

nẽ edificare poſſunt.que ex ſcripturis aa

tẽticis nec clare ſequũt᷑ nec repugnãt.Et
ſic accipi volo q̃ pdes vel deinceps enun
ciauero.q̃liter in nr̃a Joſephina pꝛemiſi
ꝓpteſtatiõeʒ.metro ludens¶¶ Diſe
Redi nũc ad ppoꝛꝗ pꝰ digreſſionẽ hancñ
penitus inutiẽ ¶ Ogr Imo neceſſariã
pꝛo dicendis.vt temeritas euidet᷑.⁊ cerui

coſa ↄtentio/qũñ ⁊ vbi ſecurioꝛ eſt (eſtibꝰ
Hieroꝰ.⁊ G reg )pia dubitatio.q; teme-/
raria diffinitio. Poteſt igit pie credi de
btã nr̃a.Primo ꝙ credidit ⁊ ſciuit myſte
riũ bñdicti ſacramenti.⁊ añ inſtitutiõez

? poſt.ĩmo ⁊ dũ inſtituebat᷑ lʒ pñs fuiſſe

nõ credat᷑ nec tücↄmunicaſſe ſacramen⸗

taliter. potuit attñ tũc ſpũaliter ⁊ añ ⁊ p
effectũ mãducatiõis accepiſſe. ¶ Diſcip.
Ediſſere q̃ re fieri potuerit illð qð dic

gr. Poſſuz faciliter ex traditoib do/ 2

ctoꝝ ð triplici mãducatõe ſacram̃ti. Qui
dã ſacrm mãducat ſolũ ſpũaliter.Alij ſ
lũ ſacram̃talit᷑ Alij vo ſacrantalit ⁊ ſpũa
liter vtroq; mõ. ¶ Diſci. ¶ Niſitata ẽ hec
diſtictõ. ſed ipaz p deſcriptões elucida

Magiſter Mãducatio ſacramenti ſolũ

pualis nõ ſacramentalis/fit ꝑ fidẽ hui

Diſcipulus. SGiſtamus bic pꝛimo cõ

Deid
Aain

bti hec⸗

iſcipulus

Alij ſo

mẽti/que per dilectionem operatur·

L ſniin
do/o⸗
ſocen
ſtich
iſeſep⸗

imo,
holon⸗
lb tia
oainatich

emrun

ſticli
1nunduen
nicucut
ſcusnic
ſechodcl
Gocnodi

luenet
lchommt
ſecnent.

ſenbitb⸗
forepft eri

Arr weerb
füchercfan
(btaench
Vitiinpod

aſßtalst

.*

Volid inge

feques

honp
nitfigeo i.

ſenniid
hinglho ⸗

Atone
nincrlicn
Aafidels

roſünchi
Ard
enzös

tin ſimal

tumabern

mt
aoin

cgbii

nnSrnln
Wieſih
ſenn

wfiſ

nmneſc
ck orbis
Aipid
aCpwnoen
rgitCt
naps enun

penii
(Dhgln
one danci

Mronedki
Gcnicchaon
mmin kichh
drnna
iot proe
uimt
tu inſtimnig

Mi hnioiil⸗

nicſetoimn,
finrnh
iſdin
midcdi⸗

imni i
ienih

ſnmanſt
1 tgii
nonnn n
nus Nenm

cramẽti co⸗

yvigeo ſine m

uolaãs ing

Irentes ſi ſpũs agelici dici pñt frui hoẽ
ſacr̃o bñdicto ſpũalit᷑.qꝛ conſtat eos frui
ðo/ipletos bõis ab eo. Similis eſſet qᷓ/
ſtio de maria btã.qᷓ nõ iã fruit᷑ ꝑ fidẽ. ſecld

inbeſiõe ꝑfectiſſima.qͥetiſſimaq; p amoꝛẽ

hoc ſacro: fruit᷑ e deo D

ſercibẽdo eã ¶ Gacram̃talis mã
ducatio dũtaxat.

*

caritate ¶ Diſciplłs. Si ita eſt/cõfeſtim

5

vitã in vobis

ris pꝛiarchis ⁊ ꝓpheꝶ ĩmo ⁊ aplis.Quic
qᷣd ſit de illa põne/qꝙ ab vtero fuerit in p

uẽtuʒ rõis iudiciũ:cũ actuali oꝑatõe gra
tiaꝝ ſimul ⁊ virtutũ. Sumunt argumẽ
tum ab exultatiõe Johis in vtero mr̃is.

Addunt ꝙ nec in ſomno ceſſabat oꝑatio

talis in actu mẽtis. Jugunt ꝙ oĩa ſciuit
tuũc q blĩ ſciũt nõ cũ claritate pari Duf

¶ ODgr. Rudet deſcriptõ negatiue Hõ
zſus. 1. frui deo. frui ſpualiter H ſa⸗
o. lʒ ecõuerſo qͥſqs fruit᷑ ſpnaliter
deo Deficit igit in an
gelis rõ mãducatõis ſacramenti.q;ꝛ non
oꝛdinatũ eſt niſi ꝓ viatoꝛibo hõib. Ideo
recte viaticũ appellat. Maria vᷣo nõ mõ
ſʒ tũc dũ inſtituebat᷑ ſacẽm/viatrix erat
habeẽs fidẽ. De pᷣmo vo ðᷣt Augꝰ. Crele
⁊ manducaſti. redidit maria ꝓpter qd ⁊
mãducauit Diſciols. Sic viget. traſi
nũc ad mãducatiõeʒ ſolũ ſacramtalẽ de/

via cognouit credi⸗

actualis ſuſceptio ſa lutari ſuo ¶ Diſci.
poꝛalis. cũ infoꝛmi fide ſine Maria Du letabat
Emltiplicatione qᷓſtionũ/qꝙ nec
bꝛutũ nec angelus nec infidelis nec here
ticus nec diſcredes hoc ſaccm/comedũt
hic ſacramtaliter ipᷣm Rõ.pſpicua eſt.qꝛ
figde carent. Infantes vero baptiſati/qa
fidem hñt habitualẽ ſeu fidei ſacrm/aſiu
mere pñt etiã ſacram̃taliter. qꝛ de ſpũali
oſtat/ ꝓpter habitũ fidei. Alioqn qũo ve/
rũ eſſet gnaliter illud vᷣbũ xpᷣi. Niſi man
ducauerit carnẽ filij hoĩs nõ habebitis
(Köſequeter habet qd ſlit
mãaducatio ſacramti ſpũalis ſimul ⁊ ſa/
vynPn Ogr. Libat nos a multiloqͥo/pᷣ
eniũ tuũ. Nũc accipe qlis ⁊ qᷓ;
frequẽs fuerit maãducatio marie: pᷣſup/
ponẽdo ꝓ dicẽdis ꝙ in ipᷣa nõ minoꝛ fue
rit fides cũ caritate circa figuras huius
ſacram̃ti datas ĩ lege ſcpte/ſimul ⁊ nat̃e
qᷓ in alijs patriarchis ⁊ ꝓphed ſal tẽ poſt
vceptionẽ Ihu xpᷣi Ducipls HNõ dubi
to an ex tũc nõ obſcurioꝛ ſʒ clarioꝛ fuerit
in ea fidelis cognitio cũ caritate/pꝛe cete

cecinit. Magniticat gia mea duim

ius ſacram̃ti/q; patres antiq. tur
gapls.q; eandẽ eſcã ſpũalẽ mãducauerũt.

gig i fructus ventris ſuii
onſentio ¶ Dagiſter? Daria
ſuuz fuiſſe agnũ

ficit aũt ad rẽ nraz ſolidioꝛ poſitõ quam
me dixi nõ ambigere. Deduc vltra qo in
tendis ¶ Ogr. Dignare me lau. te v. ſa.
ſimul cũ

ndicto fructu ventris tui ihu

.

xpᷣo Daðõ ligno vite/dignos ac ſalubꝛes

fructus carpere ſiue excerpere. Da theo⸗
reumata digna pꝛomere. qꝝ ſit hoc Dinn

Maria ¶ Bicut pꝛe ceter ĩ via eſurijt

inſtitiã/ſic pꝛe ceter: puris viatoꝛibo/im

29

pleta fuit bonis. ex illo. in illo ⁊ illũ qui
eſt oẽ bonũ.dicẽs ex ſnĩa aĩe ſue magnii

cãti deũ. Gñdic aia mea dñm qͥJ replet in
Duſcipls. Cõſentõö
Diecut pꝛe ceteris in
it ⁊ ltellexit/figuras

bois deſi

legis ⁊ nature/xpᷣi ſacerdotiũ pᷣſignãtes
ſic in illis aut ꝑ illas/maãducauit fruitiue
bñgictũ fructũ vẽtris ſui.⁊ ſpũaliter eiꝰ

ultauit ſons meus in deo ſa⸗
Diſci. öſentio?« gr

Dauid patre

dicẽteʒ de xpo filio ſuo es ſacerdos
nẽ ⁊ vinũ obtulit.ex tũc intelligebat ⁊ mã

ducabat ſpũaliter h ſacrm bñdictũ.vnde

ls Köſentio Dagiſte

SFlallens illo dauiticuũ. Hemoꝛiaʒ fecit
minrabiliũ ſuoꝝ mificoꝛs ⁊ mifatoꝛ dis

eſcã dedit timtibo ſe. Hẽoꝛ ero in ſe. teſt.
ſui. Credebat ⁊ intelligebat hanc eſcã ſa⸗

— 9„

à. qs loqtur

⁊ eũdẽ potũ ſpũalẽ bibert. Biberũt aut ö
ſpũali ↄſequẽte eos petra.petra aũt erat

banis. q de celo deſcẽdie

38. qui eſt vere

7

„

onſentio/ A Maria
Zicut intellexit filium

qui occiſus eſt ab oꝛigine mũdi/pꝛout

Johannes in Apoc.ſoquitur. Sic reco
lens ſacrificium Abel ⁊ eius martirium:
fruebatur xpᷣo agno qui fuit figuraliter

ſcipls (Coͤſentõ ( gr (Æ.5aria
Dü ſtas vel oꝛãs in tẽplo aſpiciebat cred
bgt ⁊ itellligebat/oẽs oblatões victimas
⁊ holocauſta. ſacrificia inſuꝑ matutia ?z
veſptina/mãducãs.ĩplebatur bõis huiꝰ
bñ̃dicti ſacramẽti. etiã ante ↄceptum bñ
iſcipulus

xveritatis.fermento vetine
maento malicie ? nequitie

Ceteri vᷣo tã ſpũaliter q; ſacramt
ene/ dicẽda fuit
pe ⁊ ſanguine filij ſ̃ ni blus appso
ſſe eodẽ půe
⁊ vino myſtice ↄſecratᷣ.qꝛ nõ in fide ſʒ in
claraviſione. ne

Maria¶ Ueſpe dicte cene/d

i em̃ rub ardes incõbuſtus
oſentio ¶ gr MWari
placuit deo/ plus
poſt xpᷣm bñdictũ fructũ ſiue filiũ ſuũ/of
feerendo ipᷣm ſpõtanee in holocauſtuz in
gra coꝛdis ſui/feruẽtiſſima charitate ſuc

vcciſus in eo hmitie martiꝝ ⁊ virginita

cratoꝛ( Diſcipls. Kéſentio.

giſter. Maria ¶ Duz celebꝛat phaſe ſine

paſcha indeoꝝ celebꝛat ⁊t ipiꝰ aia cũ exul

tatõe ſpũs/paſca noſtꝝ qðᷣ immolatus ẽ

xpᷣs.quẽ epulabat᷑ in az imis ſinceritat
iecto cum fer
Saria Quo

Conſentio¶ Me

runq; loco fuerit coꝛpoꝛaliter in veſe ce
ne dni / comedit añ ⁊ poſt inſtitution? hbu

ius ſacramẽti: veꝝ coꝛpꝰ⁊ bibit ſpũaliter

veꝝ ſanguineʒ filij tui.plus axppꝛopꝛiate.

dũ illud indas comedit ſolũ ſacramenta

liter / ſi ſidem infoꝛmẽ tũc babuit. aliter ñ

7„ 4

frui coꝛꝑe ⁊ ſanguine filij ſui⸗

naugmẽetü char

Maria Dicto veſpe Jouis ſcõ. ? ſi
ñ fint inſignita caractere ſacdotalis offi

cij/ dũ Judas illũ ſuſcepit: Nihilomin⸗
nũc ⁊ antea ⁊ poſtmodũ /fuit in regale ſa
cerdotiũ / pꝛe ↄſoꝛtibo ſuis inuncta.ñ qͥdẽ

ad ↄſecrãdũ ſʒ ad offerrẽdũ hãc hoſtiam

purã plenã ⁊ pfectã. in altari coꝛdis ſu

In quo ſpꝑ ignis ardebat holocauſti Fu

cenſi/quãuis h̊ pꝛimit fieret in enigma⸗
tibo ⁊ figurig añ cenã hãc bñdictã fruct⸗
vetris ſui ¶ Diſg. Lõſentio Sʒ ecce nu

„— *%

meraſti qᷓi fruct duodeci ligni vite/qð in

bagin o vidert Ezechiel 2 Johes / traſplã
atũ iuxta ðᷣcurſũ fluuij ðfluetj a ſeðᷣ thꝛo
ni dei ⁊ agni/ᷣm ripas duplices a dextr

a ſiniſtris Dixiſti de ſiniſtra figuraꝝ in
lege nate ⁊ ſcpte veteris notataꝝ Adde ſi

vis totidẽ ex dextra.fructꝰ vᷣitatũ.in euã/

gelic biſtoꝛijs ↄpletaꝝ Marimeq; dixrit

aptus. Scrm xpᷣi abſcõditũ fuiſſe a ſecło

ſʒ in eccia ⁊ ab eccia pꝛopalatũ ¶ Mgfr di

—

ctũ aphłi nõ ita ſtrictũ accipiẽdũ putauer.
vt ñ aliqłr fuerit ⁊ ab aliqbo ĩtellectũ.p

pe ſine cuifið ĩplicita ł exp.nũcq; fuit ſai

Diſciplus

liter re

atis /
oſeph in circuciſioe qñ pmo fudiſt
lido et

MN tñ fuit ante legẽ gfe ſiẽ in ipa/Faliter

exhibitũ ſeu ↄpletũ.Yaciamigit᷑ qð hoꝛ/

tar Et ſit theoꝛeuma pmũ 1 Tuan

fruitio/eſuriẽtes reples bõis vᷣtuoſiꝰ affe

cit marie ſpm/q; corpalis ↄtrectatõ et la
ctatio ſuauiſſia tui ipᷣi.qͥ es bñdictꝰ fru/
ctus ventris ſui. Rõ qꝛ cũ maioꝛi merito
vñ exultauit ſpũs ſuus i o ſꝗlutari ſuo
(Magiſter.

hein Tua fruitio ſeu miducati

in altiſſimis deo.Et ĩ ter.pax ho.bo.vo.

iſò. Bilentõ meo ðinceps ↄſentire

videar: vbi nihil addidero ¶ Magr

Ju/¶ Qua fruito/pᷣſentabat

grie et

oſu ſa⸗

ſtulat eccia! vt que ſoleni celebꝛãs officio
purifica te metis intelligẽtia ↄſeqmur

Ihu Tua fruitio fuit ipi Gimeoiq iuſtꝰ
erat ⁊ timoꝛatus ſimul ⁊ ane ꝓphetiſſe / cũ

parentibo tuis / in exultatõe ſpus/ gſan
ctõe cognita dũ exclamauit Simeõ budi

ces deũ. int vlnas te pueꝝ baiulãs Nüc
dimittis ⁊cDeniq; in oblatione ⁊ imola⸗/

—

tõe turturũ aut pulloꝝ colũbaꝝ ↄgnoſce

bãt oblationez tui ipius in cruce ſignatã
Jbu. Zua fruitõ fuit in Waria 2 Jo

ſeph p illð vninerſũ pegrinatois ſepteniũ

dů pᷣterea fuiſti ipis ſubditus ſtãs in me
dio ſiẽqͥ miniſtrat. tã in dõus obſeqᷣo:/q;
in fabꝛili foꝛtaſſis opificio VUñ dictus es
a iudeis nedũ fabꝛi filius ſʒ faber mãſiſti
vſq; tempus dũ eras q̃i incipiẽs triginta

ãnoꝝ vt putaban filius Joſeph. ¶ Mu
Tua fruitio guſtabatur iaʒ a maria ⁊ ab

aplis credentibo/dũ pᷣdicaſti h̊ͥ ſac̃m dũ

abeütibo alijs / ſ iuiſti a remanentib; Nuũ
quid et vos vultis abire. Reſpondit Pe
mus iülluminatus intus/a patre foꝛtaſſis

ſioꝛ ſuo mõ ĩ maria ſi il ⁊ ꝓginali ſpoſo ſuo
Joſeph/ qᷓ ſola ↄtrectatõ vł viſio coꝛpa
dũ natus es in bethlee iude.dũ reclinatꝰ
ſuꝑ fenũ iacuiſti in medio duũ aialiũĩ p/
ſepio.qᷓi pabulũ iumẽtoꝝ. Et certe copa
tus eſt hõ iumetʒ inſipietib⸗ qͥbꝰ ðdiſti ci
bũ Et ad qm vilia ⁊ ſoꝛdida coꝛde/ſe epeve
nis cõcinẽtib cũ eccia cho; angloꝝ Gla

crcncide an pmot pa
uinẽ tuũ nõ dubiũ cũ clamoꝛe va
et lachꝛymis. vñ tüc exauditus es ꝓ
tua fuerentia. ¶ IBu tua fruito/figura/
bat in oblatõibotriũ reguz p pmitijs gen
tiũ q; tũc figurã intelligebat Joſeph ⁊ ma
ria.confitentes ĩ coꝛð ſuo ſicut oꝛans po

umut
nonius
rone
Dchine
lusdel
furecep
gieyn
Fopt
ACnnnd
ſobt
1opont
nuirürie
gimapeog
1
tniemen
dotfnr
genonn
IGeicni
Nhocßr.
sinor
Ucnlſinen
nuneſng
Numnten⸗
ſunon⸗
igleriphe
untbſoo⸗
Cifoaan
noneopet⸗
otlſioner
wätlog
Gamentan
nischode
gſſumerc

fieiin
ttusfeſt

—
occoype

homor⸗
gemeo

mafritue
niclor
ſonoͤn
adffolo
W
o.
Cſä
udanas

densgni

tsſiye

Münn

Aonat

pönnpgn
di en
Nſannmns)
umenun
Gimeh⸗
tieſis r
t inini
biliͤfi
Marottinid
mn
asfüsnnn
nitz heinſ
oVidan
gſſhnnit
b 47
Nrupanmnn,
aſe
—K

num tempꝰ? locus

guidioꝛ q̃ſit

monitus. Dñe ad quẽ ibimꝰ. Verba vi

te eterne habes ⁊ nos credimus hoc pꝛio

Dehinc ⁊ cogno uimus.qꝛ tu es xpũs fi/

luus dei ¶eſu. ¶ Aua refectio dũ ma
ria recepit eccie ſacramentũ etiã ſacramẽ
taliter/maxime poſt aduentũ ſpũſſancti/

qn cepit hoc ſacramentũ frequẽtari/fuit

tio verbi dei. Hec em̃ fruitio ſacramenta

lis / ponit generationez verbi dei ⁊ agliud

multũ vltra in agmirationeʒ ⁊vtilitatem
oimg pꝛogenie in ꝓgenies timentibo eũ.

hu Tua fruitio ſacramentalis/fuit
miniſtrata marie viatrici ſicut pie credi

poteſt/nedũ a Johanne cuſtode.nedum

à hetro vicario tuo/ totius eccie pᷣncipa
li. Verũetiã a diaconibo ſeptem ↄſtitutis

ad hocipᷣm. inter q̃s pꝛimꝰ fuit Stepha
nus.imo ⁊ a quolibet paſſim ſacerdote ſi
ne diſtinctione. qꝛ ſicexigebat humilitas
marie ſingularis.dũ gttendebat opoꝛtu
u un fruitio
ſacramentalis/quo maria impleta eſt bo
nis / exeplar erat ⁊ eſt oĩbo fidelibo/ eſu/

riant h̊ ſacramentũ ⁊ impleant᷑ bonis eiꝰ

cũ fidei certiſſime firmitate q̃ ſpem ⁊ dile

„

ctionẽ oꝑat᷑. Deniq; ꝙ non inuanum vel

omiſſionẽ t ↄteptũ gratiã hac id ẽ eucha
riſtiã ſuſcipiant. ¶( Il ua fruitio ſa

cramentalis/impleuit mariam pꝛius bo

nis q; obiret id eſt obuiaʒ tibi xpᷣo iret ⁊

aſſumeret in celũ Nec abhoꝛreta pietate
fidei/ꝙ tu bñdictus fructus vẽtris ſui/

totus feſtiuus adueniens/deder ſibi (ſiẽ

Ponmodi dionyſio in carcere) myſteriũ
oc coꝛpoꝛis.dicẽs. Accipe h̊ cara mea.

qð mox ↄpleho tibi in regno meo vna cũ
bpatre meo ¶ IBu. Tua fruitio/ nunceſt
matri tue regnanti in patria/copioſioꝛ ⁊

ipletio ⁊ toto oꝛe dilatato. ſʒ

ſuo mõ videt᷑ fuiſſe mirabilioꝛ ĩ via. Rõ

enigma fidei/maioꝛ.¶ Diſcipls. Cõöſen

tio. ¶ gr. Cõgaudeat igit ⁊ exultet ſꝑ
eccia/ cũ iocũdo pignoꝛis amoꝛoſi ↄſola
ta dono.Ecce em̃.emanuel id eſt nobiſcũ

deus. quãuis abſconditus. quãuis vela

tus tñ vere deus Cõpleuit deniq; qð aſcẽ
gaens pꝛomiſit. Ecce vobiſcũ ſuz vſq; ad

ↄſummatiõeʒ ſeculi.neq; iam eſt aut fuit

pPꝛeopinquantes ſibi. ſicut deus nr adeſt

Super Magniticat.

ꝛa matre tua aſtante / nutibo ꝛ ſignis ad/ nobis. certe ipi nõ ſũt dij

peo totꝰ mecũ.⁊ admiratõe ſuſpendoꝛ.vñ

admirabilioꝛ ſuo mõ/q; maternalis gña

is. ? obſcuratũ factũ ẽ iſipiẽs co
