uidni maneant ſicut abla⸗

ccati ſuꝑ matre ſua coꝛde arido ſicut teſta.

Poterit apud taleſaſpectu pmo reijci ſim

plicitas ruditas bꝛeuitas gamma noſtri.

CLauſabuntur ipᷣm ſuꝑuacuum eſſe.quo/

niam abſq; eo canticis ip̃i ſpiritualibuſac
miſticishabende ſe iudicibus fuerint inſti
tuti.vt quid ergo afferuntur noua hec qui

dem auribus inquiunt noſtris.que nec pa

tres noſtri dignati ſunt attingere: Nuc ter

tius ecelo cecidit. Catho qui ſuper ſenes
qui ſuper omnes docentes ſe intellexit At

ſcientes ſpiritumſanctum ſpirare vbi vuit

uero iſta nihil mouent ſimplices animos.

quando vult:et quomõ vult. Alioqui nõ

diceretur apud Danielem Pertranſibunt
plurimi et multiplex erit ſcientia Pꝛohibẽ

tur pmo q̃ᷓ offeruntur ſed non in foꝛo rerũ⸗

ven elium damoſo.non in cecis fedis q; li

bigdinum ꝓſtibulis. non in agro boum cuʒ

fratre ſenioꝛe qui de foꝛis ſymphoniam et

choꝛum domi non nouerat Hon deniq; ꝑ
uerſo coꝛde qð eſt abominabile diſſile nec

inueniet bonum nec vllam ſcientiam reti/⸗
nebit.Additur et illud. Acetum in vitro/qͥ
cantat carmina coꝛdi peſſimo/pcultalep/⸗

cul. ¶ Bamma miſticum non melius foꝛ⸗

mare poſſumus q; ad exemplardomini no

ſtri Jeſu xpᷣi crucifixi vt dicat puęr in chꝛi/
ſto. Croix de pardieu gallis.

Hoc plãe

eſt ſignaculum qð maria poſuit ſupꝛa coꝛ

ſuum in meditationibus et ſuꝑ bꝛachium

in oꝑationibus. Que gloꝛiatur in canticiſ

dicẽs Faſciculus mirre dilectus meus mi⸗

bi inter vbera mea cõmoꝛabitur. Faſcicu/

lus vtiq; punlus bumilis et pancus quale

.

querimus eſſe gamma noſtrum. ¶ Rece⸗
dant vetera de oꝛe veſtro dicebat illa cuiuſ
coꝛ exaultabat in domino.vetus anna ma

ter noua qꝛ deus ſcientiarum dominus eſt
et ipᷣi pparantun cogitationes Nolite ergo

multiplicare anſueln ia gloꝛiantes ni

ſi foꝛſan in domino. ihi abſit gloꝛia

ricantat Raulus renonarus de ſaulo vete

hi mundus crucifixus ẽ et ego mũdol.Xu

ius iterũ hec verba ſunt Hõ enim iudicaui
meſcire aliquid intervos niſi Ihm chꝛiſtũ

et hũccrucitxuʒ / qui⁊ bucinabatomnib⸗

de cetero nemo mihi moleſtus ſit.Ego eni
us quoq coaplus Petrus xpᷣo ait paſſo ĩ
carne.et vos eadem cogitatione armami/
ni HNam crux lignum ſalutare eſt qd ad p/
mam dignitatem renouauit omnia. Sic
pollicitus fuerat xpᷣus dicens iudeis Ego
ſi exaltatus fuero a terra omnia trahaʒ ad
meipm. In qua tu benigniſſime et innocẽ
tiſſime Jeſu ppendiſti. vbi fuit extenſum
tui coꝛpoꝛis oꝛganũ.iſtartympani.vbi ce

ſtigmata Jeſu in coꝛpe meo poꝛto.

ciniſti verba ſalutis noſtre.vbi quinq; pla

gis capitalibus quaſi totidem notulis vel
caracteribus te inſigniuiſti.et pꝛopꝛij ſan/

guinis minio rubricaſti.vbi tu piſcina p/
batica ſalutaris/quinq; poꝛticus vulnerũ
habens. dediſti haurire aquas in gaudioð

fontibus ſaluatoꝛis.pᷣcipue tibi pᷣſenti teq;

videnti tibi concinenti o beata beatarũ.tu

digitulos illic cõplodebas quos ſpad bel

lum ſpũs docuerat benedictus deus.Qui

mirra ſtillabant pbatiſſima/qui apphẽde
rũt fuſum ꝓ tunica viri ſui et filij Jeſu quẽ
cibauerat quem contrecauerat.cuius la/
crimas ſiccauerant et nunc deſcribebãt ſi⸗
bi cũ ſenſibus alijs quinq; voces inenar/
rabiles canticoꝛdi quales inquirimus.
¶ Bamma miſticum fas nobis eſtad qͥn//
qꝙᷓ; notulas ſeu voces vel litterulas pun /
cta vel caracteres figurare Sic licet homo

noſter vetꝰ/crebꝛo nobis aduerſus.nihilo

minus loquebatur deipſo miſticus ſermo
pꝛophete. Zu vero vnanimis dux meus?

notus meus Qui ſimul mecum dulces ca

piebas cibos.in domo domini ambulaui

mus cum conſenſu Tuncrecolens diſſidi

um per demones ingeſtum. cõuerſus ad il
los impꝛecatur venire moꝛtem ſuper illos
¶ Ex bocpᷣdicto tamen tante latitudinis
Db 4

7122

W

ð

24

myſterio hoc vnum trahimus ad rem pꝛe⸗
ſentem/ꝙ vetus homo dux eſt noſter qꝛ ne
ceſſeẽ ſᷣm phʒ quecũq; ĩtelligẽtẽ fataſmata
ſpeculari eta ſenſibo cognitionem accipere
Coſentaneuʒ eſt igiturvt gamma noui ho
minis/cõſonet ad gamma veteris .etſi nõ
ſit in omnibus pꝛoꝛſus idem.¶ Hoc aũt
gamma/qð manuale pueris inſtituit᷑ / ſer

vocibo diffinitur. licet ſᷣm fraſim et theſim

multimode repetitis. que ſunt.vt. re. mi.fa.
ſol.la. Teneamus pinde ſᷣm phicam diſci

plinã ꝙ oẽs veteris hois voces ſeu notule
paſſionũ/reducuntur ad quattuoꝛ notas a

poeta.cui cõſonat apud boetiũ phia Zuq̊
qʒ ſi vis lumine claro ⁊c̃. Deniq; comple⸗
ctitur illas eccleſia mater noſtra dum canit
in pꝛoſa. Cõſuſa ſunt hic omnia.ſpes me⸗
tus meroꝛ gaudium.Ecce quattuoꝛvoces
expᷣſſas quas enumerando dedit eccia qͥn⸗
tam aliam intelligi.dum confuſas eſſe no⸗
tat.quaſi vicʒ vna ſit ex omnibus aut mul

tis compoſita.reſultanſq; ſicut ex quatuoꝛ
elementis ſimplicibus /mixta fiunt. hanc

certe compaſſioneʒ nominamus a con qdð
ſił et pa ſſio ſi ſit paſſio.bãc alr poſſumꝰ
trem et reginam ꝑ oꝛbem terrarum confite
tur eccleſia O maria. Gamma. a. miſticuz
poteſt elegia diuina cantatrixamoꝝ caſtro
rum ſub duplici metro complecti. A ſita⸗
moꝛ gaudens.ſpes Ecompaſſio iotꝗ Oti
dictus deus factus ꝓ nobis verbuʒ abbꝛe

niatum/qui nobis hoc bꝛeue verbuʒ poſt

eſt / qd emulatur ſignum thau. cor fixũ q̊ʒ/

tenſum q; in ipo Jeſum xpᷣm repᷣſentat qd

ſimul ad puerile gãma veteris hominis ſe
confoꝛmat.qð ꝓinde phᷣicis diſcipliniſcũ
theologicis anagogijs reſonanter eſt accõ
modum.ꝑ quod ad extremũ quodlibet cã⸗
ticum. ſit pſalmus.ſit hymnus.ſit in ſono
tube.ſit in cythara.ſit in pſalterio.ſitĩ tym
pano ⁊ choꝛis.ſit in coꝛdis et oꝛgano.De/
niq; quõlibet omnis ſpũs laudet dominũ
poterit annotari. Sope dicet aliquis ni

mium grandis eſt hec pꝛomiſſio Grandis
plane ſed ſimplici coꝛde recepta/fidelis eſt

et vera ꝓpitio illo qui dixit Dilata os tuuʒ
miſtam qui dicebat exrſententia. Immiſit
in os meum canticum nonum/carmẽ deo

„

noſtro. Conuertamus oculos etiam car⸗

naliter impienerat pſal

nis ad ſignum qð exaltauit deus in natio/
nibus.cuius typum tenuit eneus ſerpens
exaltatꝰ in deſerto. Ecce iſtic eſt longitu⸗
do latitudo ſublimitas et ꝓfundum. Ecce
quattuoꝛ extremitates inſpicimus/ĩ ſub
limi ſurſum rationabiliter collocamus pꝛi
mam litteram que gaudium etamoꝛem ſi⸗
gnificat.quoniam vertitur ad celos vbi ni
hil quod nõ ſit gaudiuʒ exercetur. Gloꝛio
ſa inquit pſalmiſta dicta ſunt dete ciuitas
dei. Sicut letantium omnium habitatio
eſt in te Ac perinde reſonantium ab.a.vo
cali pꝛima gaudio vel amoꝛe noſtrum gã⸗
ma tanq; a dignioꝛi ſumit initium. Ce⸗
terum collcoamus in extrema pꝛofundi⸗
tate deoꝛſum.v.vocalem que deſignat do⸗
loꝛem et odium. Nam pꝛofundum inferni
guid elind ſonat. vbi vola: et flerus et ſtri
doꝛ dentium. odium quoq; ꝑtiuax dei ſan

ctoꝛnm ſanctarumq; omnium. Ponimus
ſubinde in tono ſub bꝛachio dextro.e. vo⸗
calem que deputatur ſpei ſignificande ſeu

deſiderio. Nam et illic ſperauit beatus la⸗

tro et ſperans audiuit. Hodie mecum enis
in paradiſo. Dehinc tranſeuntes ad tonũ

ſiue bꝛachium ſiniſtrum /configimꝰ.o. vo⸗
calem que timoꝛem infirmat. Quid enim

terribilius qᷓ; voxa ſiniſtris ſonatura.Di /

ſcedite malidicti in eternum. Sic bẽmus
quattuoꝛ oꝛbis ex rema que ſant oꝛiens A

occidens Uſeptentrio E meridies O tan

q́; in vulgari rota foꝛtune.fiat hec reuolu⸗
nio. Regno.a.regnabo.e.regn aui.o.ſum
ſine regno.v. Amplius in =& littera que cir

c tempus natiuitatis chꝛiſti. litteris lati/
Rnis addita eſt/aptiſſime vocales quinq; ſi
tuamus tanq; in quoq; ʒodiaco ſit. Atue⸗
ro reſpicientes in actoꝛem et conſũmatoꝛẽ

ſalutis noſtre Jeſum confixum in medio.

⸗

i mixtam ex omnibus compaſſioneʒ quaʒ

nd aliud queſo videbimus/q; alteram qᷓ

J vocalis notat.a qua nomen Jeſu inci⸗

pit. Hinc eſt noſtra redemptio amoꝛ et de⸗

ſiderium. Hinc dens meus ait pſalmiſta ?
miſericoꝛdia mea. Hinc appellabat Igna

tius amoꝛem ſuum crucifixum. Hunc an⸗

dꝛeas moꝛiturus videbat in ſpiritu atq;de

crucis ſupplicio geſtiebat / Aldit bucfran

ciſcus quaſi ſeraph alatum quando quin⸗
q; ſtigmatibus ſeu ſigmis conſcriptus ẽ ab

eo ſeſibili libꝛo carnis Hũc inſpiciẽs pijſſi

ma mater miſericoꝛdie. nonne poterat vti

verbĩ Iſaia poſic. Vẽter meusad moab

———

naula⸗
chius
metus
luch

ſe⸗
ife

fnn
öten
Gd⸗
ee
re
5 u
ver
mn
honn
lcode
bib.
ſe ſni
eigo
lenboſa
aditne
undi
heumen
cooni
womk
ſolvele

numni
cũ̃
ſounto
mn⸗
ſuninn
nſeyr⸗
Lonabin
Dielen
gebief

Co
Glügli

nveh⸗
co pobi
nerioſi

ordo⸗
nmitſn
ſansa ſi
mr deiſen
honinns
ame o
fanten
bens
AnN*
mni
ow
genim.
ndi
demds
icns

ON

Crendu
zmi.o ſun
magnect
lnenoln/
lescbing

De canticoꝛdo

quaſi cythara ſonabit/ Moab interpꝛetat
ex patre.quoniã a patreet filia genitus eſt.

Hic licet pꝛauus et ex damnato cõcubito
fuerit.mihi ꝓſit tamen vt ꝑ metaphoꝛaʒ ſi
gnificet Jeſum.qui ex patre deovt filiꝰ eiꝰ/
et maria cõceptus eſt /nõ virili ſemine. ſed
miſtico ſpiramine.Adhucventer marie be

atificatꝰa muliere de turba.Lũc ſicut cta
ra neruis toꝛtis extẽtis ⁊ ſiccatis aptata⸗lo
naui ad te bñdictũ fructuʒ ventris ſui. In
cuius coꝛdetũc indiſſonanter hec oĩa ſpes

metus meroꝛ gaudiũ.Nõ dubiũ quin pa⸗
riter cõpaſſio q̃ ab vtero egreſſa eſt ſecum.

cee inſtat moct rbezcteelnhtꝛican

tiũ / federis archam fecimus gãma noſtruʒ
ſm exemplar qð vidimus in monte.quem
mõtem ex lapide abſciſo ſine manib tradi

dit daniel/cxcreuiſſe et impleuiſſe terram.⁊
ic eſt deus noſter Jeſus xpᷣus.lapis quez
repꝛobauerũt edificãtes factuſ eſt in caput
anguli. lapis q̊ digiti dauid goliam ꝓſtra⸗
uerũt. ¶ Loaptemus deinceps ad giama
manuale/ſpũale nr̃m / et attendam? ꝙ ſex
notule noiant᷑ꝑ quinq; vocales.ſi cõſonã

tes detraxeris.que ſi oꝛdinãtur vt ponatur

bis.a.lr̃a ſcilʒ in fa:et la.Qibſcit aũt freqn

ter fa.in mi.p.b. molle.Et eſt oꝛdo talis.v.

e.i.q.o.a.ſ:et.l.a.la.¶ Deniq; q;tum ex ve

teribo fas / eſt conijcere cantus eſt ſenſualis

traditus ꝑ has quinq; vocales.imo etqui

dam diſcantus quẽ cõtrapunctũ dicimus
neumata deniq; lic inſinuabãtur que ſunt
cõſonatie tonoꝝ finales Sicoꝛdinanit pᷣ

mum hyvmni metrũ de Johe baptiſta q di
xit. Vt queant laxis reſonare mira famuli
ſolue abiaEIubelean nuc noſtriſapi⸗
entes et pꝛudentes in oculis ſuis/quo⸗

rum nihil oculus niſi ſublime vult inſpice
re.qñ ipᷣi ſummiꝓphete carmina ſua digeſ⸗
ſerunt ꝑ literas alphabeti.nõ ſine miſterio
vt treni Jeremie.vt Salomon de muliere

foꝛti. in miſterio ſacre legis aut virgis glo⸗
rioſe/vt põ.pᷣterea. Beati immaculati ꝑ oc

tonabia decurrens.vt alter iſte pſał. Ad te
vñe leuaui aiam meam ⁊c.Quidvltra:Ai
debis ſile in ecciaſtico hymno.A ſolis oꝛ⸗
tus cardine.Et. Hoſtis herodes impie
AVoluit pᷣtera dñs noſter Jeſus xpᷣs ma
gni aliqð in ſeminario litterarũ deſignare

qñ vehementer exaggerans dixit. Amẽ di⸗
co vobis:nec vnũ iota Ecce iota neutri ge
neris ſicut de gamma ponimus.qð apud
grecos/eſt littera quinta.apud nos, gqnec

cus Auricularis.

bexrtranſibita lege donec omnia fi⸗
ant.¶ Poꝛro non minoꝛis eſt ponderis⸗
q; ſe YTeſus alpha et o dignatus eſt nomi⸗
nare Motus eſt inde foꝛtaſſis abbas Jo/⸗
achim vt ex ſeminario.i.litteris alphabeti

onſonant hec omnia nep

intellectum colligeret pᷣteritoꝝ futuroꝛum
ch tempoy. Hecomnnig
catius irrideatur gamma nr̃jm/in cui oꝛ⸗

dinatione ſequi videmur non volũtariam

79

tantũmodo.ſed naturalem.que mẽtiri ne-

ſcit impoſitionem dicens:a.e.i.o.v. Vbi

ſub typo pſalterij/ſonus inchoata ſuſſum

coꝛda.et pꝛoditvelut in deoꝛſum.qð ſentit
vnuſquiſq; qui ſolerter aſpiratiõem nota⸗

uerit.quemadmodum poꝛes grammatici
pꝛoꝛſus oculati et coꝛdati viri/ſapuerunt.
autem gaudiumvel amoꝛ ſicuta in
quadam latitudine coꝛdis. Deinde ſicute

ſpes contractioꝛ eſt. Dehinc mollioꝛ eſt ſi,

cut i.compaſſio.O pᷣterea ſignificans me⸗

tum.et.v. doloꝛem vel odium ad labiaxſq;

perueniant. Ac perinde grauitatem ipius

ſicut pꝛimis ſublimitatem damus velacu⸗
tiem. ¶ Poſſemus adaptationes alias ſu

mere vel ex quattuoꝛ elementis et eoꝝ qua
litatibus pᷣmis.vel exdiſpoſitione celeſtiũ

planetarum.vel ex cõbinatione ſeu cõfigu
ratione complexionis humane exrhumoꝛi
bus ipᷣm coꝛpus per neruos ⁊ arterias agi
tantibus.ſed ad pᷣſens ſufficiant adaptati/
ones pꝛemiſſe.ſi deſcriptiõem addiderimꝰ
manualem.ſed gamma(pꝛout dere clariſſi
ma pꝛomptiſſimg dici mos eſt)ſupꝛa digi
tos poſuimus ¶ Scimus in manu quin

q; digitos eſſe.ſextum monſtra quedã ha⸗⸗
buerunt.Diuiduntur aliquando tres con
tra duos.de deo dicit Iſaias ꝙ appẽdit tri

bus digitiſ molem terre.de chꝛiſto ꝙ miſit

digitum in auriculas ſurdi et audiuit.ꝙ pᷣ⸗
terea dixit Thome Infer digitum tuü huc
latus oſtendens.vt certus fieret per digitũ

Legimus quoq; digitos apud Danielem

ſcribentes in pariete. Mane thetel phares
Deſcribens quoq; ſapiens ſtultum dixit.

digito loquitur.Non culpans.quia di⸗

gito loquitur.ſed ꝙ diſeole peruerſe q; loqͥ
tur illud ſcilicet ſcõm Iſaiam quod non ꝓ
deſt. ¶ Hominantur ad extremum hi qn⸗

q; digiti. Pollex Index Medius Medi⸗

8 ar Cur autem hec omĩg.
niſi ꝓ collatiõne ratiõnali vocaliũ que cõ
ponunt gamma noſtrũ.quatinus in digi⸗

tis poſſit tam oculis ſe pꝛodere q; auribus

ti loquuntur,cantent peroꝛent aptiſſime.

in coꝛdibus ſuis domino.

qui cantat᷑ ſiue ſenſus eius.

loqui exemplo monachoꝝ nutib loquen⸗

tium(vel alioꝝ in gamma cantantiũ.Pol

lex tanqᷓ; pollentioꝛ et drgnioꝛ habʒ.a.gau

dium. Index monſtrans nõ iam habita ſʒ
ꝓxima et certa/habet.e.ſpem ⁊ Collocatur
in medio longioꝛi bꝛeuis.i.miſeracione p⸗
ductius Nonne pᷣterea timoꝛ.o.med cc eſt
qui peccatũ expellit. Demũ doloꝛ.v.datur
auriculari.qꝛ ſola vexatio dat intellectum
auditui.et aures quas culpa claudit aperit
He ſunt quinq; lampades miſtice lucẽtes
in manib virginũ pꝛudentiũ ad illumina
tiõem ſenſuũ quinq; ſuoꝝ. ¶ Gãma nrj̃m
nõ idcirco iudicandũ ſuꝑuacuũ/qꝛ nõ pꝛe

2

ſtat ſua cognitione cõfeſtim canticoꝝ exer

cendoꝝ faculcatem. Notatur hec cõſidera
tio ꝓpter illos qui foꝛtaſſis auditu pmo ſu
ſpicabũtur hoc fieri deber̃ ſi ditẽda ſit ars
talis efficax aut vtilis.quos arguunt alie
quelibet artes.ipᷣa in pᷣmis grãmatica quã

non pᷣterea totam cognoſcimus/ſi ſuũ tene

rimus memoꝛiter alphabetũ. Sic de mu⸗
ſicali gĩma manuali. Sic depᷣceptis rhe/⸗

toꝛicis quali dixit rhetoꝛ pꝛecipuus/abſq;

vſu et exercitio et viuacitate ingenij nequa
q; ſufficere. pdeſſe tamen ad certioꝛem fide
lioꝛem q; noticiam/q;ᷓuis ſine alphabeto.
ſine gãma manuali.ſine rhetoꝛica arte mł⸗

Sic in ppoſito recipiatur gãma nouum ſi
ne quo tot litterati tot illitterati/cecinerũt
tuero quia
pꝓmiſſum eſt conſiderationè pᷣcedenti / poſ
ſe gamma noſtrum ad omnia cantica my⸗
ſtica.illa etiã que per inſtrumenta ſe demõ

ſtrent. Et hec pars tractatũ ſpecialẽ depo;

ſtulat.D icemus ad pᷣſens quantũ ſatis eẽ
ꝓ declaratione pꝛomiſſionis opinamur.
Concurrunt ſiquidem in muſica ſenſibili
ſiue fiat cantu ſiue pulſu ſiue flatu/agens.
paſſum.mediũ.ſonus.obiectũ. Sicut in
pſalterio eſt ille qui ludit tauq; agens ⁊ ip/
ſum vas ſiue inſtrumentũ pſalterij.eſt me⸗
dium ſcʒ aer repercuſſus.eſt ipᷣe ſonus qui
eſt qualitas ſenſibilis ab auditu/pꝛie ꝑce⸗
ptibilis.eſt obiectũ littera ſcʒ ſeu pſalmus
onſtat au
tem ꝙ gãma manuale / non agit per ſuã co
gnitionẽ aliquid iſtoꝝ.quia nec cauſat ip

ſum quiagit.nec paſſum in quod agit.nec

„

medium per quod agit.nec ſonũ queʒ effi
cit.ſed eſt tantummõ quoddam exempluʒ

exterius quod aſpiciens ipᷣe quiagit/fſoꝛs⸗

mat in animo ſuo vel in coꝛde/ſpẽʒ ſeun mo
dum cantandi. Indeeſt q; poteſt aliquis
habere talem foꝛmam ſeu ſpeciem in anĩo/⸗
qui nullum foꝛmabit canticum. vel qꝛ nõ
vultvel quia non poteſt ꝓpter defectum in
ſtrumenti vel medij. Ars iſta nibilominꝰ
manualis/non dicitur inutilis.quoniam
docet numerum pondus et menſuraʒ qui

bus eſt foꝛmandus ſonus vt reddatur ar⸗/
monicus.¶ Diſcreuit vtraq; qui dixitEx
erce ſtudium q;uis ꝑceperis artem. Quali

monicus.

ſe exercitio pꝛobabile eſt mariam occupaſ

ſe nutriendo puerũ Jeſum. vocaliter etiaʒ

concinendo/inſtar angeloꝝ canentiũ Glo
ria in altiſſimis deo. Et hoc velad pueri
reuelationem mammabilis doꝛmituri.vel
ad deuotiõem ſimnl et conſolationeʒ tem/
poꝛe peregrinationis ſue pſallendo nunc
Masniticat.func Benedictus vel Nunc
dimittis.vel alia cantica ſyon cuʒ pſalmis

quos de filio ſuo nouerat ꝓphetice compo .

ſitos audiente crebꝛo cum religioſa pieta/
te ſponſo ſuo virginali Joſeph vbi et pꝛe/
ueniebant angeli cõiunci plallentibus in
medio.iuuencularũ tympaniſtriaꝝ Etibi
puer Jeſus benyamin adoleſcẽtulꝰin mẽ
tis exceſſu.Quas hoc loco poetarũ muſas
pᷣtuleris verbo ſapientie/quod eſt fons vi
te.non equi voluentis pede pꝛoductus in
pernaſo monte.ſed emanans a thꝛono dei
iſtallo ſimilis a montibus eternis.quem
fontem ambiuut pꝛo muſis nouem oꝛdieſ

angeloꝛumqui non ceſſant vna voce laut

dare.benedicere.gloꝛificare viuentem in ſe
cula non palladem fabuloſam ſed ſapien/

tiam dei veram. Verum ꝑpgamus ad reliq̃

Bamma miſticum plus confertin can/
ticoꝛdo ſeucanncoꝛdis ſpũalibus/q̃ʒ ma/
nuale gama in cantico ſenſibili oꝛis vel in
ſtrumenti muſicalis. Hoc eſt pꝛofecto uo/

tandum valde miſteriũ quod eliciturexp⸗
miſſis in aſſignatione diſtinctionis canti

coꝛdis a cantico oꝛis.quoniam pᷣmum li⸗
berũ eſt elicitiue.non ſcõᷣm.Cõcumit in p/⸗
mo voluntas hominis ꝓ agenteſimulꝛpa
tienie et medio nil aliud eſt q̃ʒ liberũ velle
ſuum Poteſt igitur dũ vult et qñ vult pſal
lere in ſe iuxta exemplar quod inſpexerit in
gamma noſtro.nũc cõcinẽdo ꝑ.a.gaudiũ:
ꝑ.e.ſpem.nũc ꝑ.i.cõpaſſiõem.aut ſi volue⸗
rit fiat ĩ ſe.o.timoꝛ.vel.v.doloꝛ grauis Pu
to qͥſqͥs h̊ ſapiẽter nec minus humſſiter at

tenderit cognoſcet fructuoſum eſſegamma

nſti⸗
roꝛdain
ta pubo
creni
ſovolil.
aohii
ſimicoꝛ⸗
ſtis u⸗
nonennt
dulaunc
addugn
angün
Aloano⸗
gente,

ulſi

I.

unftl

onac⸗
osl
wo
it
loſe
gpen⸗
nloen
iutelte
iturn
gomnap
omnqo⸗
genir.
unſed
wo L⸗
peicord
Gcicns
miſſsa
heinne
ſuama
gbis
aplier
ponere⸗
gfeui
lumneu
maume
tosdomt
wocs
cgtanen
hotnlan
leſcennn
lgerye
digttis
gumde
ido co
Pplian

ſcfa
hrtäie
deninenio
neigni
Nekcuni
tln
Bchonun
naſnpzli
umrg
gudetke
en On
umocape
wlin ai
henrüi Blo
Niuthun
vemiunve
Wnoneten/
lanconane
SN Pune

llnse
urcono
olien/

mape
alvi⸗
Ei
nme
nuſs
onsyi
cusin
node
en
moid
wocelan
meminte
ſſapian
usad reiq

nienngcn 5
ibusſ

ictsun
=
cicnnas
Cionis amm
weſt

zben
kinun
odiho
o gagt
niſni
s
dinſic
indez

coꝛa

De canticoꝛdo

cantandi ſine numeratione cninſtibet no⸗
tule. Impedirentur enim.que ſi pꝑfecta eſt

noſtrũ. Fruetuoſum dixerimus vt nouella

coꝛda in xpo dũ aduenerit tꝑs amantiũ iu

xta pabolam Eʒechielis. dum euaſerint in

etatem illã in qua ſue ſint libertatis ꝓ libi/

to volũtatis vt ament et cantent. Sciant

paulatim cõponere cãtica amatoꝛia caſtiſ

ſimi coꝛdis.vt addiſcãt hymnis iam cõpo
ſitis/ſuos affectus cõſonare,quẽadmodũ

nouerat beata illa aia mariefrequentando

dulcia cantica canticoꝝ q̃ dicũtur dꝛagma

vel dꝛagmata vel dꝛagmatica. vbi ſcz ſita?⸗
mantiũ mutua.nõ expᷣſſis nominibeꝓppꝛijs

allocutio. Inchoante dilecta ⁊ dilecto m,

dente. Itaq; vox oꝛis vox iocũda vox de
ñn laudi cõcanoꝛa pura eſt vox coꝛdi⸗
um. ¶¶ Bamma miſticũ poteſt ad cõſonan
tias muſicales que vulgariterappellantur
tertia. quinta. octaua, deſeruire ſimilit ad
tonos ſeu neumata. Poſſet hoc intuitu b/

mo videri cõtrariũ pᷣdictis de diſtinctione
canticoꝛdi a cantico oꝛis.qm̃ fit introꝛſus
cãticoꝛdũnec ꝑticipat cũ eo alienus.necłꝑ
cõſequens ipᷣi cõſonat ꝑ diateſſeron aut di

apente aut diapaſon. Qm̃ inſuꝑaduerſaꝛi
videtur illud phiſophicũ.q; impoſſibile ẽ
intellectũ ſimul plura intelligere. Similit
igitur nec canere ſeu notulare.deniq; non/
dum apparet ars tradita de tonis affectio⸗/
num quẽadmodũ de vocaliba neumis in⸗
uenitur. ¶ Difficilia iſta nec vſitata fate⸗/

mur.ſed nõ nihil nos ſperamus eſſe dictu

ros. Legitur beatus Jgn atius vir tot? ig⸗
nei coꝛdis et philocaptꝰ in xpᷣm/voces an⸗

gelicas audiſſe ſupꝛa montem vnũ qui pᷣ⸗

miſſis antiphonis /cõſequẽter intonabãt
hvmnos.quẽadmodũ deduxit ad eccleſiaʒ

ſuam celebꝛandam. Si voluerit igitur ali

quis cantare in coꝛde ſuo.exemplo anne ?⁊

apli/a plurimoꝝ /cur non poterit ſibi com

ponere neumata iuxta variam pſalmoꝝ et
affectuũ qualitatem? Hoc autem vocabu⸗
lum neuma/cur ad ſignandũ ſpm̃ſanctum
tractum eſt non ſatis inuenio.niſi ꝙ ſpiri⸗

tus domini/cõtinet omnia.et ſcientiam hʒ
vocis/qð ꝑſpicuum fuit in aplis Signifi
cat autem neuma/cõbinationẽ vocum vel
notularum/oꝛdinatã.
leſcentulidiſciplinantur pᷣmitus vt notu⸗
las et voces cantici oꝛis ſciant nominare/⸗

digitis iuncturis q; iũgere.ſciant poſtmo⸗
dum dum nunc vno nũc alio modo can⸗

tãdo conbinare.Deinde litteram notulis

applicant tandem generatur in eis ars

Poꝛro ſicut ado⸗

dicente philoſopho non deliberat. Nõ ali
ter qᷓ;to fuerit aliquis in meditando verita

tes ſalubꝛes habilioꝛ / in canendis affectio

7

nibus oꝛdinatis agilioꝛ/ tanto fit (ceteris

paribꝰad canticoꝛdũ ꝓmptioꝛ.adeo ꝙ vo
cales quinq; / poterit in quolibet verbo re⸗

pertas/ad meditatiõem reducere cum affe

eiu. ed quia non omniũ eſt hec exer/
citatio / poterit ſe altem vnuſquiſe dum ſen

ſerit euaginati

cere velut ꝑ interiectiõem et ſuſpiriũ vel ge

mitum. Oꝓp timoꝛe. doloꝛe. Ip miſe
ratione.Epꝓ ſpe.Ap ſpũali leticia repara⸗
da in ſe. Dicemus hic vnũ ꝓ vagis etꝓfu⸗

gis in cantibus eccleſie.qð piumvalde nec

obliuioni tradendũ ingrate. Heſi quidem
Iᷓtumlibet oberrauerit in cogitationibus
etiam criminalibus/ſi rediens hoc mõ ad
coꝛ ingemuerit dicens. Penitet me Reddi
tur cõtinuo virtus efficaxet viuax ſuo can
tico nedũ interioꝛi ſed vocali.qᷓ;uis ex pꝛio
ri fuerit oꝛigine culpabile. Nihil eni pꝛohi

bet diuerſoꝝ eundem actũ exterioꝛem na⸗

turaliter fieri nũc bonum nunc malũ mo⸗-
raliter. Hinc Ambꝛoſiꝰ monet in bymno⸗

Flãmeſcat igne caritas accendat ardoꝛ ꝓ⸗

rimos.qſ̃ ſi caritas aſſit. non erit iam ve
lut es ſonans a cymbalũ tinniens ¶ BHam
ma miſticum.fas eſt multiplicare fᷣm fra⸗
ſim. hoc eſt eleuatiõem et depᷣſſionẽ ſub di
ctis quinq; vocalib.⁊ amplius q; młtipli
cetur gamma vetus ſub ſex notis vel voci⸗
bus.Exemplũ fuit in ſpiritibus chꝛiſti et

marie.qui voces affectuũ elenaueruntvſq;

dad clamoꝛem altiſſimum.etad humiliatio

nem inattingibuem deduxerunt. Sic de

beatis ſpiritibus dicit pſa. Mirantur hic
eleuatio.et deficiunt hic omnimoda depi⸗/
ſio. Nõ eſt igitur neceſſaria multiplicatio
fraſis quinq; vocalium /in gamma noſtro

Oõ ſiqͥs multiplicatiõem figurari vellet/

poterit ̊ vł p additionẽ pũctoꝝ in ſurſum

vel depᷣſſionẽ in deoꝛſuʒ / aut certe ꝑ lineas
qᷣnq; vel ſex / iſtud sdaeenmitzolmn
ſicis inſtrumentis exemplum. ¶ Gamma
nouũ multiplicatur fm theſim. ꝓductiõeʒ
ſ; ⁊ bꝛeuiatiõem ꝑ pauſas inſuꝑ ⁊ diapſal
mata Rõ ſilis eſt ad pᷣcedentem ſignificati
onem quam vocales recipient.ſeðm ꝙ in

anteꝛioꝛa fiet punctuatio plus aut minus

W

. tiõem ſue mentis exira litterã
vel ſenſum eius / redire ptinus ad coꝛ et dix

— R

Hoc autem farere non eſt oĩm ſed cõtẽpla
tiuoꝝ et meditatiuoꝝ quiꝓ cõſuetudie ex⸗
ercitatos ſenſus habent: Verũ attendedũ
eſt illud phᷣi. Yabꝛicãdo fabꝛi ſimus Ita ð
cantico. Spectaculũ iſtud gratiſſimũ cer⸗
nere erat apud deũ et marie ſpm̃. Quanta
putas interciſione vocis coꝛdis/qᷓ;tis cum
internallis nũc celerioꝛibus nunc tardioꝛi
bus cantat dilecta de dilecto. Dilectus in
quit meus mihi.O q̃t dedit intelligi vocẽ
frangens rebmens et ſecũ multa volutans
pꝛiuſq; ſubiũgeret.Et ego illi ¶ Bãma mi
ſticũ canticoꝛdi/recipit cõſonantias intel⸗
ligibiles a ſpũ cantante in oꝛdine ad exteri
oꝛa cantica vel coꝛdis vel oꝛis vel operis.
Teneamus in pᷣmis certü de maria/q; cã⸗
ticũ liberum metis/deriuabat ꝑ imꝑiũ ĩ oꝛ
ganũ coꝛdis carnis Pꝛobabile eſt inſuper
imo certũ ex euangelio ꝙ cecinit cãtico orꝭ
dũ coſonans iubilationi Eliʒabet ⁊ ſuevo
ci clamoſe ⁊ magne Beata qᷓ credidiſti ¶ a
xauit os vt caneret ſecũ. Magnificat ania
mea dñm.Quid ſi addiderimus cõſonan⸗
tiam pueri Jeſu/ſi Joſeph virginalis ſpõ
ſiimo melodias ſpuᷣ angelici/qualiter con

ceſſum eſt marie magdalene.q̃liter Igna⸗

tio.qliter Nincentio.et ita de plurimis au
dire. Quiba ꝓbabile eſt illud eueniſſe cõſo
nando ſibi. In cõſpectu angeloꝝ pſallam
tibi.Audi qͥd Agnes de agno ſuo philoca
pta gloꝛiatur. Cuius inquit oꝛgana mihi
modulantibo vocib cantant. HNõne tibip
ſuaſum eſt mariam dũ fuit pxima moꝛti/ci
gneũ aliqð ſuauiſſimũ in ſua reſolutiõe cã
taſſe. Sic de xpᷣo dicit po. Aſcendit deꝰ in
iubilatione.et dñs in voce tube. FYalloꝛ ſi
nõ addere fas babemus ad cõſonãtiã ma
rie carmina omniũ celeſtiũ terreſtriuʒ et in

fernoꝝ. Qualiter eccia hymniſatdi.Auro

ra lucis rutilat.celũ laudibo intonat:mun/⸗
dus exultans iubilat.gemens infernus v⸗
lulat.Qõð ſi mirabiliter aliqͥs poſſe ſtrido⸗
res inferni fletus.vlulatus et ve.cõciner ce
lo et ſanct is eius.Attendatq̊ pacto fit vt le
ꝛetur iuſtus cũ viderit vindictam. Quo pa

cto rurſus põt bõ etiã viatoꝛ reꝑare videlz

carmẽ ſuũ qtũcunq; diſſonũ pᷣus ꝑ obſtre
pentẽ᷑ malã volũtatẽ.dũ tradit ſe ad penitẽ
tem affectü. vt qͥ pus erat ſub tenoꝛe danan
tis iuſticie/nũc fiat ſub molli cantu cõpati
entis et indulgẽtis mie Expectettñ qᷣſqͥs ẽ
hmõi lamẽtationes et ve canendas ſibi eẽ.
qm̃ mandauitdũs in nocte culpe vel pene

canticum eius. Diſſonant venialia pluri⸗
ma ſed ipm carmen non obꝛumpũt. Reſar
tiunt potius aſſiduis ſuſpirijs.ingemiſcẽ⸗
do nunc ꝑ.v.nunc per.o.nunc ꝑ.i. ſperan

do deniq; vel gandẽdo p.e.a. Atuero non

opus eſt hic et nũccarmina veteris homi

nis venũdati ſub peccato vocẽ babentꝭ ob

tuſam et raucam vel pene nullam recoꝛda⸗

ri:q;uis mutua cõꝑatiõe/nr̃m canticoꝛdũ

cũ gãma ſuo ſuauius appareret.qᷓ;uis pᷣte⸗
rea redderetur credibiliuſaĩali hoĩ quicqͥd
ſpũalis affirmat de canticis ꝓpꝛijs / ſuis q;
iocũditatibus virtuoſis.vt ſi fieret comꝑa

tio philocapti fatui / cũ caſto philocapto ĩ

celeſti amoꝛe.ebꝛij carnaliter cũ ebꝛio ſobe
fſpialiter ʒel

liter zelantis ſeu zelotipi/ pꝛauiter/a ze
lo bono m ſciam. Et ita de ſilibo. ¶Fie/⸗
bat obiectio ſuperius ꝙ; mens nõ põtĩtel⸗

ligere nec erxinde cantare ſimul plura.ſed a

ud pos cõquiſitio remaneat. Cerũ no
bis eſt animam manie ⁊ multo ampliꝰchꝛi

ſti / beatos q́; ſpũs/tam in verbo q; in pꝛo⸗

pꝛio genere/tot ſimul intueri/tot ſimul ob

iectis affici ꝙ nõ eſt numerus. Vidit Bñ⸗

dictus qᷓſi ſub vno ſalis radio mundũ col⸗
lectũ. Colligit Ancelmul/ ergaud ioꝝ reffe
xionib/gaudium in quolibet infinitũqñ

cape ſed innare dicitur. Uidet oculꝰ atho/

mos innumerabiles radiante ſole.et ꝑtem

totam hemiſperij circũgiratione facillima
cernit. Poꝛro quid auris in iocundo mur
mure riui.quid in tremoꝛibus coꝛdarũvel
Cymbaloꝝ ifinii valeat ꝑciꝑe cognoſcimꝰ

Siquidem ſonus omnis minutias/ſecũ⸗

dum/poꝛtionem habet infinitas. ſicut et

omne continuum in ſemp diuiſibilia ſeca⸗
bile conſtat eſſe. Amplius in tonis ſenſibi

libus videre eſt ſuꝑvnum tempus/poſſeſi

eri verbula ſeu floꝛetes vel ffoſcnlos ꝑ mi⸗
nutias notularum/quãdoq; quattuoꝛ qñ
qᷓ; ſex Sunt qui ꝑticipatiõem ad octo de

ducunt.iuxta vocis molliciem ductibitem

Quanto facultas talis amplioꝛ eſſe in can
ticoꝛdo mentis cenſenda eſt. ¶ Exemplitfi
cemus in.A.gaudio.et in. V.doloꝛe.⁊ ſin
gulum hoꝛum ad denarium facili deducti
one flectamus. et ita de alijs tribus fiet per

ſpicuum. Ecce gaudeo pꝛimolquia ſancte
gaudeo Secũdo quia non malegandeo.

Tertio quia ſancte ſpero Quano quia nõ
male ſi 4 Euchoe quin bens miſere⸗
oꝛ ¶ Sexto.quia non male miſereoꝛ.
Septimo iterum gaudeo/qꝛ ſanctetimeo

”

lbadepe⸗
gifanpe
annt ſi
iniaoAn
netecopo
nin.

no dici

vllep
ng
ſſticii

Npuur
Utſinit
nigie
Ern
W
Find
miſe
aſt
baſe
Punt
Iru
tioſa

loin
Pol⸗
ſicllc
lusg⸗
bonk
Marn
ini
halte
inen
De
Non
Ebtie
Mugni

Anennn
hanhor
Nidlenan
l
antene

enönie

Uheignri,
zut
fornn
hloar
cichroſt
Prauirer !
l, Ee⸗
8Pröötic
lpinn ſ
1 Cmüno
nplchi,
vöind⸗
Nimlob
i,
il,
M
igi
gcho⸗
tem
Awa.
o wr
arie
noſcin
us ſcci⸗
8,ſanet
bilaſcen
nisſenſbi
s poleß
mosom/
unner gi
oao de
la
cſeincan⸗
Eumnlf
Nlrenſn
clidednan
ueani
guaſen
miegnt⸗

7

De canticoꝛdo
ſideriũ ſz faſtidiũ vt ibi / frnũt nec faſtidiũt

q̃ frui magis ſitiũt. Fruuitio qꝗ ẽ inheſiue in
re amata ꝓpt ſe/cũ qͥ ete.Trãſfoꝛmatio ñ ꝑ

Ocxauo qꝛ nõ maletimeo.nono qꝛ rite do
leo vt in pnĩa. decimo qꝛ nõ maledoleo.vt
urſus idẽ apiamns

in. v. dol oꝛeqfi viceuerſa. Ecce doleo.pꝛi⸗
mo qꝛ male doleo.ſecũdo qꝛ nõ bñ doleo.
tertio qꝛ maletimeo.q̃rto qꝛ ñ bene timeo

qnto qꝛ male miſereoꝛ.ſexto qꝛ non bñ mi
ſereoꝛ.ſeptimo qꝛ ñ bñ ſpero.octauo quia
male ſpero vt in vanis.nono qꝛ male gau⸗
geo ſiẽ qͥ exultant in rebpeſſimis.
qꝛ nõ ſancte gaudeo de diuinis.

cimo
oſſe⸗

mus ↄfoꝛmiter ad hãc multitudinẽ oñde⸗
reqꝙ; non ẽ pſalmꝰ.non verſus pſalmi.non

v̈bũ.ñ deniq; ſillaba/ad quã ⁊ fᷣm quã nõ

„

poſſint ↄſone ad vocalẽ ſuã ſit. · ſit . e. ſit. i

ſit. o. ſit. v. voces ſpũales quaſtibet ⁊ quot

libet depꝛomere. Sic Maria in ſuo ma⸗
gnificatꝑ oẽm vocẽ muſicalem / agili voce
ↄcurrit.ſic in alphabeto.ſicĩ pr̃ noſter.ſic

in ſuo Aue maria.ſicin Credo fuit.ea vi⸗

uẽte cõpoſitũ.ſic in Bñdict.ſicin nũc di⸗

mitq.· Quid conoꝛ ꝑ ſinglła cũ ĩq̃libʒ hym
no.dicã ampliꝰ in q̃libet verbo ſuo/ꝑ oẽm

Irrideat nũc aliqͥs ſi pt ſiaudeat gãma
mſticũ.ĩmo vero ñ iã irideat.ñ reijciat.ñ
ↄſpuat.qꝛ ſi ſapiẽs ẽ ipᷣe audiẽs ſapiẽtioꝛ

Peond ſe vel pximis ↄcinere fas hẽbat

erit.ſi inſipiẽs / poterit ad ſapiam venireſa
lutarẽ pꝑiter laudis.⁊ſi vacet vt videat.ſi 4

eſcat vt audiat.ſi oꝛet vt ſapiat.ſi mereat᷑

—

ꝑoꝛõem.tãdẽ agnoſcere qͥd pſalmꝰ iſte ſo⸗

net. Btũs ppls qͥ ſcit iubilatõe;. ¶ Bãma

miſticũ pᷣt exponi vłãpliari ꝑ nomia qnq;
paſſionũ qᷓi totidẽ vocũ.lʒ in ↄnotatiõe/vᷣ
ba ſeu vᷣbula deficiãt. Et pᷣmo ſpẽs oĩs tẽ/⸗
pantie ⁊ foꝛtitudis q̃ ſũt in ↄcupiſcibili et
iraſcibili mediãt int᷑ paſſiones vtriuſq; vi/
tioſas. Sʒ diſcurram? ꝑ ſingulas voces.

CEeee reducũt᷑ad.A.delectatio.q̃ſi qdaʒ
delectatio.qm̃ vt lacſe infũdit dũ medita⸗
tio pᷣmit.affectio ſugit.Aeticia q̃ſi latitia.

qꝛ dilatat.voluptas q̃ivolubilitas.nc hac
nũcillac/circa rẽ dilectã appᷣhenſã. Jocun
ditas qꝛ puocat ad iocũ qͥ facilis eſt necla⸗
boꝛat. Hilaritas qꝛ ſe foꝛis facie tenꝰ ſe ex⸗

plicat maxieꝑ oculos in honoꝛeleto.Ala⸗
critas ꝗᷓ eſt vigoꝛ vtẽdi ſe ⁊ ſuis officijs ex⸗
pedite.Liq̃factio q̃ ſe ꝓppꝛijs terminis non

ↄtinet plꝰ qᷓ; aer aut aq̃.ſʒ labit᷑in rẽ amatã

Defectio qñ ſubſiſtit in ſua vtute conatu

vlopatõe ſʒ cadit in rẽ dilectã ſic liqfactio.
Ebꝛietas q̃ nõ videt᷑ eẽ ſuiꝰpos pᷣ amoꝛis
magnitudie.Satietas tũ q̃ nõ excluditð

tio. doloꝛ. odiũ bonũ.deteſtatio. ĩuidia bo
na.cruciatꝰ.toꝛſio:.plãctꝰſeu plãgoꝛ:lamẽ⸗

ſubam ſʒ aſſimilatõʒ qlitatiuã in amoꝛe vi

uo.exultatio.tripudiũ.iubilatio.plauſus

ſaltatio.gr̃aꝝactio.vox laudis. edu

cũtad.E.ſpem q̃ ñ accipit᷑ h put eſt virtus
theologica ſz generalit p deſiderio boni fu
turi.tẽdẽtia.expectatio.eſuries ſitis.ardoꝛ
gudacia bona.ira bõa.ieba boꝰ.anhelatio
emulatio bona. ſuſpiriũ ↄcupia. ¶ Redu
cũtad. J.ↄpaſſionẽ.mif atio.mĩa:pietas

mititas.mãſuetudo.benignitas.libalitas
munitficẽtia.elemoſina.i.affectꝰ mif̃andi

tã in ſpuᷣalibo q; in coꝛꝑalib incõmodis
¶Reducũt᷑ad.O.timoꝛẽ.fuga.deſꝑatio

õa: ſegnities bõa.ſtupoꝛ bonꝰ.admiratõ

erubeſcẽtia bõa.vᷣecũdia bõa.horroꝛ.ago⸗

nia.trepidatio.foꝛmido.abominatio pcti

nauſea voluptatis male.faſtidiũ bonũ.te/
dinñ bonũ vite hꝰ.timoꝛ reuerẽtialis qͥ eſt q̃
dã reſilitio in ꝓꝛiã ꝑuitatẽ/ ex aſideratiõe

ſuꝑioꝛis maieſtat.aut ẽ reſilitio ſoꝛmida⸗
bił ad ꝓpꝛiũ ggiutoꝛẽ cũ oſideratiõe vigẽtꝭ
educũt᷑ ad. V. triſticia.ↄtri

tũ.rugitꝰ.gemitꝰ.vlulatꝰ.lãguoꝛ. ¶ Poſ⸗

ſemꝰ oẽs has qͥnq; reſonãtiaſ/iaſpectu cru
cis notare ⁊ in.x.lr̃a In xpᷣo q̊ʒ qͥ fuit in mi
ſterio reclẽptꝰqnq; ſiclis. Sʒ ⁊ in mr̃e eiꝰ
fm euãgelij tenoꝛẽ ⁊ notulas.(¶¶ Vis audi
re cãticoꝛdũ marie in.a. Mgt aĩa mea dñʒ
Vis in.e.Ecce ãcilla dñi fi.mi.ſᷣm.v.tuũ
bata ẽ in voce ãgeli ⁊ timuit illo ire. Quis
nẽpe: Joſeph ſpõſuſũ dubiũ qͥn ſpõſa ma
ria timoꝛis ↄſoꝛs fuit. Vis in.v. Eccepr̃
tuꝰ ⁊ ego do.q̃re.te. Vis rurſus in. J.ſimł
oia ↄſonãte.Erige coꝛdis aures ad voces
ſpũs ſui.dũ ꝓpꝛiũ filiũ / dũ dilectũ oꝛis ſui
viſceꝝ q́; ſuoꝝ ⁊ votoꝝ/oↄſenſit crucifigiꝓp
redẽptiõe nr̃i.dãs nob illum vtiq; cũ gau⸗
dioꝰ exultatõe q̃ ſũmã ſuꝑabãt carnis ãgu
ſtiã. Alioqͥn q̃liter ĩpleſſet qð ðꝛ. Hilarem
datoꝛẽ diligit ðs. Deſideriũrurſus qð ha
buerat cũ filio nos ꝑ crucẽ redimi / dũ im⸗
plebat᷑. Nõne q̃ſo delectabat. Nunqͥd nõ
pᷣterea crediderimꝰ eã ↄgratulaſſe ſaluti la

troniſ/cũ audiuita filio. Hodie mecũ eris

in ꝑadiſo. Cũ oꝛauit iſuꝑ filiꝰ p ꝑſe jntib⸗
r dimitte ill qꝛ neſciũt qͥd fibint.⸗
derer ſuꝑfluꝰ/ſi xpᷣicãticũ ꝑ has ncvoce

60

H bis facite.

pᷣcipue ꝑ mollẽ cantũ mĩe q̊ nil hoĩbo acce⸗
ptabiliꝰ eẽ dʒ/vellẽ intimare.

Nuid ↄcedet btificata in cel/q̃ talia dabat

in terr affficta. Perdidit miſeriã nunqͥd ⁊

miĩam? pꝑdidit paſſiõʒ/ſʒ nunqͥd cõpaſſiõeʒ
Perdidit ꝓfecto cõpaſſionẽ afffictiuã/ſed
retinet ↄpaſſiõʒ electiuã atq; ſuccurſiuam

¶ Reclgam ei viciſſitudinẽ qliter ind/
es fier: Aptemꝰ ei iugitvoces cqticoꝛdinfi
ꝑ vba cãticoꝛdi ſui vni verbo euãgelij.Cõ

coꝛdemꝰ ꝑiter voci ↄſilij vocẽ volũtatꝭ nfe
qðcũq; dixerit vobᷣ inqͥt facite. Sʒ h̊ qdᷣcũ
q; facere ſcis oĩno ñ poſſe nos o btã niſi di
cẽs filiꝰtuꝰ ded erit voci ſue vocẽ vᷣtut. In

cuiꝰ vᷣbo laxãtes oꝑatiõis rhete ⁊ ſi lopẽfe

rẽte cõpleamꝰ inſſũ tuũ.qdcũq; dixerit vo⸗
tuero pauſandũ eſttandeʒ
aliqñ/verboq; nr̃o finiſdãdus ẽ.Nec igra
muus futuros eẽ nõnullos qͥb aptioꝛ/vide
bit qdã ſimplicitas vniꝰvel paucoꝝ affe⸗

ctuũ ꝓ ſua ecercitatõe.queadmodũ ſimpli
ciboruſticanis/plꝰ placet aliqũ tympanuʒ

gallice tabour omeruedon. ⁊ fiſtula repe⸗
