noſhe 2 multiplex huiꝰ ꝑticule ſenſus. Ede⸗ vᷣ̈ba diſpſit ſuꝑbos additũ eſt mente coꝛ
fcſür ⁊ ſi pꝛo vi memoꝛatiua qũq; ſumũt᷑. vt cũ dis ſui ¶ Ana rõ eſt.ſi reſpiciamus adp
möera dicimus.mẽs meminit huius.nihilomi mos parentes nr̃os adã ⁊ euã/q̊s condi
eNd nus ad pũñũßᷣs coartabitur acceptio.ad illð deratdeus ad ſui contẽplationẽ claram ⁊
Leristicß qð eminet:⁊ eſt pꝛecipuũ in creatura rati ſerenã pꝛo ſtatu vie/quã ↄtẽplatiõem / fu
ictonal onali vel intellectuali. VUñ ⁊ mẽs ab imi/ iſſet in gła viſio facialis ſubſecuta. Ve ti
e ſorinn⸗ nẽdo dicta eſt.vel a melioꝛe.vela mẽſurg. bi ſuꝑbia.Ita em̃ mẽte a pꝛimis parẽtib⸗
Ziterunne qm̃ ⁊ illud qð eminet ⁊ ſimpliciſſimnʒ eſft diſpgi.per dĩni bꝛachij potentiã demeru
nmn oſelo in vna quaq; re/menſura alioꝝ in tali re iſti. vt iã heu nos infeliciſſima ꝓles.nul/
ntinnennd, 2ſiſtentium eſt NUolumus aut in pꝛimis lum mentis habitaclm in coꝛdibohabere
nonzdino. incedere groſſa ⁊ palpabili fide/ plus qpotuiſſemus.ſicut nec deũ cognoſcere.ni
nchcngſ phica ⁊ ſubtili determinatiõe.quẽadmo/ ſi miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ dñs noſter Ihe
gumit dũ pꝛo ſimplicib ⁊ ideotis (fideliba tam) ſus xpũs.potẽti virtute ꝓuidiſſet Peum
na0 cuditur hoc opuſculũ Cuius titulus eſſe quippe nemo vidit vnq; ait Bes.ſedvni
rnanli põt.de mente coꝛdis.ſeu de triclinio co; genitus qui eſt in ſinu patris / ipſe enar⸗
iiun dis. in qᷓ pꝛeſidet tanq; architriclinns. rauit Coõt altera rõ ſumi.ſi reſpectꝰhẽa
ngindg ſpũs rõnal.ſim tres mãſiões.ſeu cenacla tur ad apoſtatas ãgelos.q̊s / in tantã.co
N ſſis vyel tabernacla coꝛdis ſui. ¶ Cõſtituamꝰ nata ẽattollere celſuudinẽ.ſtulta ſue men
iaſ idcirco.qͥd ꝑ nomẽ mẽtis volumus intel tis pꝛeſumpto. vt diceret pꝛimus eoꝛuʒ.
oſurt 4 ligi. Nec obſtrepet aut ↄtradicat qͥſpiaz Sedebo in lateribus aquilonis.⁊ ſimi/
nrin⸗, ↄtentioſus acceptioni.nam nõia ſunt ad lis ero altiſſimo. Mens vero nimium
ericaphin placitũ Cũ pᷣterea pceſſus aperire poterit ſublimata.nimium etiaʒ pꝛecipitata eſt.
iwoe. ↄgruã impoſitiõis rõnẽ Dũ ãt q̃rit᷑ de re ſimł⁊ diſꝑſa Ad h̊ em̃ q̃da ĩ alta tollũt vt

ſtultũ eſt dicit dionyſius ↄtendere de no

mine dens eſt poꝛtio. vel potẽtia cre
Ature ronalis, que facta eſt capax dei.⁊ ciꝰ

lapſu grauioꝛi ruant.finiſq; ad alta leua
tis. eſt ruere OQuereret hic ſcrupuloſioꝛ a
liquis. Hunquid habent demones ipſi

Lractatus.

coꝛda.cũ coꝛpa nõ habeãt. pᷣſertim carna
lia.cuiuſmodi ſbe coꝛ eſſe ↄpꝑtũ eſt At vᷣo.
ſi deum hr̃e coꝛ/trahimusde ſcripturis
(vt dicimus filiũ eſſe de coꝛde pꝛis iuxta
illò pſalmiſte Eructauit coꝛ meũ vᷣbũ bo
nũ) nẽo iure negabit/poſſe coꝛdis nomẽ
ãgelis attribui.cũ de inſenſibilib creatu

ris.inueniamꝰdictũ.trãſferent᷑ mõtes in
coꝛ mar. Lrãſeamꝰ idcirco nũc ⁊ alibi /

digreſſiões moꝛoſioꝛes inducere/ꝑ ↄcoꝛ
daãtias mlłtiplices: vbi ſtatim ↄſtare põt
de varijs acceptiõibo termioꝝ in ſcript᷑is
Ex qbo accipe paucas.ad ꝓpoſituʒ qð in
manibo hẽt᷑ ſuffecerit ¶ DHoc indulto po
terit ⁊ alius ſenſus elici.ↄiũgẽdo h̊ ↄp
xũ.mẽte coꝛdis ſui.diſꝑſit ſuꝑbos. d
gen. dictũ eſt.tactꝰ doloꝛe coꝛdis intrinſe
cus ci diſperſit ꝑ diluuiũ gñale oẽm car/
nẽ. ccurrit ⁊ alius ſenſus ſi traduca
mus diſpſionẽ in bonũ.diſpſio ſiqͥdem
maloꝝ vel a malis / bona eſt. ſicut ⁊ defe⸗
ctio ⁊ ſeparatio. Silr inuenimus a ſcĩs
nõiatã aliqñ ſuꝑbiã ſcãm.q̃ ſcʒ nobilita/
tis ſue ↄſcia neſcit ꝓſtitui vel calcari.ne/
ſcit niſi ſũmis iũgi Ponã te in ſuꝑbiã ſe
culoꝛuʒ ait dũs de hirlm noua.Aſſumat

vtinã mẽs nr̃i coꝛdis hãc ſuꝑbiã. vt nul
li dignet᷑ intẽdere.nulli iũgi.nulli inbere
re.niſi vni ſoli.qð eſt neceſſariũ.optimũ.
eternũ.⁊ ſũmũ. qliter elegit maria ꝑtẽ op

tiaʒ. qᷓliter exultãs ꝓpheta dicebat: Defec
coꝛ meũ ⁊ caro mea.ps mea deus in eter/
nũ.O vere ſcã ⁊ deſiderãda ſuꝑbia.q̃vni
cũ bonũ ſuũ poſſidere vult excellẽter.ſine
arrogãtia ⁊ vana gla. ſinglariter ſine in/
uidia. Imꝑturbabiliter ſine ira. Infati/
gabiliter ſine accidia Indeſinẽter ſine a/
uaricia Delectabiliter ſine luxuria ⁊ gula
honoꝛabiliter ſine ypocriſi ficta Diſꝑdat
oꝛo potẽtia dĩne miatiõis. vniuerſas al
teritates. oẽs ↄcupiſcẽtias.oẽs ſolicitudi
nes ⁊ fantaſias.a m̃te coꝛdis nr̃i. vt libe/

ra mẽs ab oĩ diſpſiõe / glet exultãs. Mi⸗
hi ãt adherere ðᷣo bonũ ẽ O felix diſpſio.

—

q̃ ſũmã ↄgregatiõem opat᷑.put loqͥ᷑ dinꝰ
dioniſiꝰ.ꝙ vnifica vᷣt dĩoꝝ luminũ /xreſti
tuit ⁊ replet ⁊ ↄuertit nos/ad ↄgregãtis
pꝛis vnitatẽ ⁊ ſimplificã deitatẽ Cuiↄci/
nẽs. vates regius? Edificãs inqͥt hirim
dñs. diſpſiões iſrael ↄgregabit. Hãc di⸗
ſpfſiõeʒ meret᷑ ſcã ſuꝑbia.q̃tenꝰpurget᷑ ⁊ il

luminet᷑ ⁊ ꝑficiat᷑ in vnico optimo mẽs
coꝛdis pura ⁊ deifoꝛmis.Hec aũt nõ ha/

ti/quan ũ ↄceſſe
p celeſtis petẽtibo ſe.

le
ſ

ſpeculatiue

bet perfecto ↄplemẽto.pᷣterq in gla. par⸗
ticipatie vᷣo per grãm. plus aut minus in

via. ſm diſtributionẽ ſcĩiſpũs.maxiĩe per
theologiam myſticã ꝓut aperient ſequen
erit ſpũs bonus. quẽ dat

cus de dĩſiõe ſpũs ⁊ aĩe.Opagũq;? medul
laꝝ.⁊ diſcretiõe cogitationũ ⁊ intẽtionuʒ
coꝛdis.per potẽtiã vᷣbi qð eſt bꝛachiũ pa

tris eterni.Qua diuiſione (̃m doctoꝛes
myſticos)nulla mirabilioꝛ.nulla potẽti/
oꝛ Sʒ ad facilioꝛa reuertamurvt cepimꝰ
eis ↄtẽti/q̃ tractatu dragmatico ſecũdo

notauimus ¶ Pretactũ eſt ꝙ in coꝛde rõ
nalis creature/reperit᷑ triplex habitaclm
Vñ nõiari põt coꝛdis tricliniuʒ. Spũs
vo q̃ſi preſidẽs.iure ðꝛ architriclinꝰ.de
q̃ͥ per tropologiã ſignatũ eſt i nuptijs.dũ
in chana galilee xpᷣs aquã ↄuertit ĩ vinũ
Procedemꝰ aũt oꝛdine mag narratiuo

qᷓ demõſtratiuo vel ꝓbatiuo.ſupponẽtes

dicta doctoꝝ.cũ ſuis declaratiõib meta
phyſicalib ⁊ theologiꝗ.vſqueq̃q; multi

pliciq; rõe fulcitis.q̊s inſecutiↄpoſuimꝰ
pdeʒ opuſculũ de theologia myſtica. ꝑti

tum in duos tractatus.ſᷣm traditionem
o.poſt practice:per xij.in/
duſtrias.
ctoꝛ acceſſerit.ſi non mox ꝑiter oĩa nũera

uerimus. que faciunt ad decoꝛẽt oꝛnatũ/
diſpoſitionẽq;/mirabili varietate deſcrip
tam ex libꝛis tam nature q; ſcripture.qꝛ
foꝛte dicetur altero loco Buffecerit hic 2

nunc ſenſibilis deſcriptio.quẽadmodũ

per coꝛpoꝛalia.ſpũalia figurant᷑.eo q; oĩs

nr̃a cognitio/incipit a ſenſu.pꝛo ſtatu pñ
tis miſerie. Propterea interioꝛ hõ/nõiat
exterioꝛẽ ꝙ eſtvnanimis dux ſuus ⁊ notꝰ
ſuus. Poponeu vna deſcriptio.nõ
vt in ea ſiſtat᷑.ſed vt manuductio quedaʒ

pꝛo rudibo ⁊ ideotis. ad diuina qũolibet

capeſcenda. Juxta qð ita gregꝰ.exoꝛdit᷑ ĩ
omelia q̃dam de thezauro ⁊ pꝛecioſa mar

garita Regnũ celoꝝ idcirco terrenis reb
animus nouit ſurgat

ſile ðꝛ. vt ex his qᷓ
ad incognita.⁊ ꝑ hec que ſcit nota dilige
re.diſcat ⁊ incognita nareg Ann
mus igit᷑ hũano coꝛdi.tanq; loco grãdi⁊
ſpacioſo/tria cenacula.ſupꝛemuz. mediũ

⁊ infimũ. Primũ nõiabimꝰ cenaculũ mẽ

tis. Mediuʒ vero.cenaculum rationis.

Tertiũ erit ⁊ infimũ.aĩe cenacłlo deputa
tũ Nolumus tñ vt ſtatim.arbitret᷑ inſpe/

ncideru hiclo

Lõtentet᷑ obſecro quiſqͥs le

ſſignabi

ſaclus
nöſiſet
lns.
nohbs

ctinm

ſictic
ſaliten,
ocun
cponn
(orum
geunt
(ſo.
liz
iinicin
Muüni
(ſti
ſigen

Gteb
ich⸗
vhlur
unmn
gh
ſcermi
colleto
fünconra
tsdene
bnnoni.
imolirot
Gesint
Hoculi
dis .
egtqy
E ſitſupbo
Hordinor
Achimea
corCot⸗
win cſen

fnli
Tcin
nae

bilent

leſtnnonn

B dme

faſchig,
Kurgne
gcſupe
ohali

8
nghn
uminei
N
dle
Nenbich
nett
tnknong
kbenchij 4

ndocgn

nulupotit⸗
umnagin
Mcd ſccic

Fncndeß

dinclt
nons d
uanii ini
Gummm
Niupors
nön nen
g nul
an
rihin⸗
liste
Anüüen
mand
edeſcti
rare
Naabie!
ntnanoci
Ntogd
oſtmn,
bo nu
rſuustno⸗
Nnpond
naogeldi
iuciolbe⸗
NFandki
nwdunan
Ummenisten
nolinfatgt
noa dis
(Migt
zogit
Pemt; Ni
mnnd
Nlun fro
anng i
atiwißß

SBuper Magnilict 85

cctoꝛ. bec idcirco depingi qy ita ſint. ſed vt

facilius accipiat figurata duʒz incipit. ſed
nõ ſiſtat in figurꝭ. Sic ꝑ myſticos intel/

lectus.archa noe litteralis.ſic archa ſelde
ris.hñs inſtar illius ſpualis.q̃ mõſtrata

eſt in mõte.ſic tricliniũ ſamuelis ꝑ typũ.
ſic trichiniũ femiaꝝ in heſter Sicvniuer
ſaliter (vt ad vnũ dicamꝰ)oẽs perabolice
locutiões/ſignificatũ accipiũt. ic pᷣ

in quo mẽs obtinet ſummũ locũ de quo

ſeoꝛſum ↄſequẽter ꝓpꝛie ↄſideratiões an/
nectunt᷑.ꝙ rari? fmo inuenit᷑ de mete pꝛe
ciſus. Rõ põit᷑ in medio Aĩa ſtat in imo
Sypuüs nj/t ãq; architriclinus/pᷣſidet to
ti triclinio.nũc ab arce mẽt dilabens ad
yltimũ aiĩe cenacłmpꝛo adminiſtratione
ſenſuũ. nũc ſtat in cenaclo rõnis ad inue
ſtigationem phice cuiuſlibet diſcipline.
. Ehene ſi qs aſpectu pᷣmo deſpexerit.
ant abiecerit hãc nrãm ſpeculationẽ.⁊ tã
; cõis vulgata vileſcat q̃ſi nihil afferat
nouanꝝ ſniaꝝ pꝛeter vᷣba vel figuras: acci
piat pꝛo rñſo.pᷣmo. ꝙ ideo nõ eſt abijciẽ/
da.qꝛ ↄſonas hʒ ⁊ pꝛiſcas doctoꝝ ſnĩas.

ſicut ⁊ ipᷣi ſecũ veniunt.Deinde faſtidiuʒ

tollit᷑ du eadẽ ſnĩa varie deſcribit᷑. VUnde
fiündatur coloꝛ rhetoꝛicꝰ. expolitio nõia
tus.Deniq;nemo cogit inſiſtere huic ſpe

culationi.pꝛeſertim cum neglectu alioꝝ.

imo ſi nõ falloꝛ.pderit ad oĩm ſil iũ facili
oꝛes intellectꝰ.pꝛecipue ſi ↄditio pᷣmi ce⸗
naculi. q̊ mẽs reſidet velut in aureo ſalo
mõis reclinatoꝛio/fuerit plene nota Ca
ueatq; ſibi maledictũ illð ſibi dici. diſper
Eſit ſuꝑbos mente coꝛdis ſui.

poꝛdina.ſubiungamꝰ tricliniũ coꝛdis.

Architriclinꝰ ð coꝛculs.i.coꝛdis cultoꝛ⸗
⁊ coꝛdatꝰ dici pᷣt ſpũs.ſ.rõnalis.qᷓ;uis ſit
vnꝰ in eſſentia. triplex tñ in potẽtia.imo
nultipliciter triplex in viriba ⁊ efficatia.

Tricliniũ fuit maria.quã eclia ſic ſalu

factũ eſt. triplex in natura. vnꝰ in ꝑſona.
ricliniũ triplicatũ.reꝑit᷑ ĩ celeſti hie

rarchia. Triplex inſuꝑ aci hierarchic.
Purgare. illumiare ⁊ pficere. Materiaʒ

hãc ſupponimꝰ latiſſime.ꝑ doctoꝛes pſe/

cutã. Hoc pꝛimũ notet ꝙ in omni creat̃a
rõnali.⁊ iuſta/ pꝛeſertim in hõie / triplex

uib ita

tat Salue mr̃ pietat. ⁊ totiꝰ trinitatt no
bile tricliniũ.vᷣbi cũ ĩ carnati.ſpeciale ma
ieſtati pparas hoſpiciũ. Primuʒ ſpectat
ad mẽteʒ. alten ad carnẽ. ex q̃ ꝓbum caro

D

hec triplicata hierarchia repix/m tripll
cemyvimmeoꝛatiuꝗ.ſ.⁊ ꝑceptiuã ⁊ affecti
uã.pmo in mente.ſcdðo in rõe. tertio ĩ aia

tripliciter in qlibet ſigillatim. Hic eſt am

exi
tracta.decimo.c.(¶

pliſſima ſpeclatio. . erarchia dionyſij

ricliniũ młtiplłr tri

plex/oↄofoꝛmiter ad celeſtẽ/repit᷑ in ecłiaſti
c hierarchia.ſic ſilłr ⁊ in ſeclari.iuxta tri
plicẽ in q̊libet ſtatuũ cooꝛdinatiõem oſi⸗
geret ſpeclatoꝛ¶ricliniũ hʒ magnꝰmũ
qdus ſub deo. M q̃dã ſũt entia pure ſpũa
lia.q̃dã pure coꝛpalia. q̃dã ex coꝛꝑe ⁊ ſpũ
ↄdita. Declaratio ſupponit iclin
hpʒ minoꝛ mũdus in habitac bcordieſ.
ito

ꝓut ſuꝑiꝰ figurat᷑. Hec ꝑs/mag wvo

2 gruit.Ad cuiꝰelucidatiõeʒ ⁊ dilatatiõeʒ
ñn ẽ neceſſe ſimplices inducere ſubtiliter.
ſufficiat eis ꝓ deuotiõe capeſcẽda.qm̃ ſũt

creature rõnales.ad biitudis impaſſibili

tatẽ oꝛdinate.q̃s neceſſe eſt intẽdere qñq;
regimini coꝛꝑis moꝛali. qñq; erudiende
roõi. ſepe ⁊ pᷣmo. dine dilectiõi. ꝓ ĩpletiõe
ſuoꝝ pᷣceptoꝝ. Intentio pᷣma ↄcernit na
tura. ſcdᷣa induſtriã.tertia purã gram.d
Xricliniũ minoꝭꝭ mũdi.pfecta diſtincti/
one ↄgnoſcere/ſpectat ad phᷣie ⁊ theolo-
gie pfeſſoꝛes.ſi voluerint naturã ꝓpꝛieta/
tẽq; ↄtẽplatiõis a gnoſcere.⁊ illð implere
grecũ oꝛaclm gnoti ſe av ton.i.noſce te-
ipᷣm Si pterea voluerint ſapieter diſcer
nere quẽadmodũ theologia actia ſpectat
ad ĩfimũ. ſpeclatia ad mediũ. myſtica ad
ſupᷣmũ coꝛdis nr̃i In infimo ſunt adole/
ſcẽtule. In medio ↄcubie ⁊ regine In ter
tio ẽ vnica ꝑfecta cũ dilecto ¶ Tricliniũ
coꝛdis/ includit᷑ in pᷣcepto dilectiõis. Di
liges dũm deũ tuũ ex tota mẽte tua.Ecce
ſupᷣmũ Ex toto intellectu.vt põit᷑ in luca.
⁊ hecè rõ. Ecce ſcᷣm. Ex tota aĩa tua. ec
ce tertiũ Ex toto coꝛde.ecce ſimul totum.
Hic tñ attede ꝙ oĩa vocabła:rõnali crea/
ture vt rõnalis ẽ attributa/ſepe ꝑ mixtim

accipiũt᷑.vnũ ꝓ altero ⁊ ſinglm ipᷣoꝝ pꝛo

ſingłis.q̃ mitiplicitas vtẽdi/cauſat freqũ
ter ↄfuſiõem ĩ doctrinali diſciplina.vł in
ſtudioſa meditatiõe. niſi ꝓpꝛietas nõim.
qũo ſũit᷑ apð doctoꝛes ãnotet᷑ ¶ Triclini
um elegãter expoſuit ⁊ diſtinxit/ venera/
bilis Richardꝰ.⁊ añ eũ hugo.fundantes
ſe in Aug pꝛecipue Boeti?q̊q; in ſuo de
cõſolatiõe qrto ⁊ quinto ⁊ poſt iſtos dñs
bonauẽtura.tã ĩ lcura ſcdᷣi ſnĩaꝝ.q; ĩ ſuo

bꝛeuiloquio ſub ↄpendio. Deniq; mira/

ricliniũ

fecundãte
cit᷑ ad binariuʒ ⁊ ſenarm.qñq; ab ſeptena
rium pꝛotendit᷑. YFamoſa apli diſtinctio.
de homine veteri ⁊ nouo.interrioꝛi ſcʒ ⁊

Xractatus. VII

bilius in ſuo itinerario mẽtis in deũ Sʒ
t⁊auctoꝛ de ſpũ ⁊ aĩa.qͥ (ſe iudice)fuit tm̃/
mõopilatoꝛ ⁊ collectoꝛ ex alijsmita nota

uit digna. Oẽs poſtremo.qͥ de aĩa rõnali

viribo er? phice aut theologice tractaue

runt.illuſtrãt triclinij nr̃i notitiã. Ita tñ

www theologica traditio pᷣferat᷑. Dicit᷑ hoc
ꝓpter Auicennã ⁊ auerroim ⁊ platonicos

7 alios.qꝝ recitatoꝛ fuit Albertus in ſuo
de anima.⁊ de intellectu ⁊ intelligibili.di

ſcrepantes in mitis a fidei pietate. Ser/

uetur illud gꝑli. Oĩa tentate qð bonum
eſt tenete ¶ ¶Hriclinium coꝛdis ↄuenien

ter aſſignatu eſt ſᷣm triplex habitaculum
ſeu cenacłin. ſub apꝛopꝛiatiõe. noĩm iſto

rum.mẽs rõ.aĩa qͥb pᷣponit᷑ velut archi

triclinus/ipᷣe ſpũs rõnalis. Spõſus aũt

pᷣt nõiari animꝰ. Vxoꝛ vo dicet᷑ affectus
vel affectio. ⁊ hec multiplex ſignanter tri
plex. Vñ noĩari pᷣt nr animꝰ.nũc aĩal.ſi

ex vtero aĩalis affectus gingnit ꝓlẽ. nũc
rõnalis/ſi ex vtero rõnalis affectiõis gig

nit ſobolẽ. nũc ſpũalis.ſi fetꝰex multꝭ af/

fectionibus ꝓcedat. ſpũſancto ſuꝑueniẽ

te.atq; ſui roris intima aſpſione.mẽtem
ricliniũ coꝛdis.qñq; redu

exterioꝛi Dat interioꝛi quicqͥd ſpectat ad

dina. Dat exterioꝛi quicqͥd ad vicia.⁊ ad
bꝛutales ſpectat affecꝰ. Pꝛimũ vocat.ſpi

ritualem hominem. alterum animalem.

AVbi nominibus aliter vtitur. ; habeat
diſtinctio nr̃i triclinij.ſed ſententia facili

ter ↄſonat ſicut iſta que ſeptenario dilata
tur. ¶ Aricliniuʒ coꝛdis habuit deus.
pximus noſter Iheſus xps Scom hu/
manitatẽ qð fuit in eo mens beata. ratio
poꝛmpta.aia meſta cũ carne infirma. Di
gnificauit hoc tricliniũ.Hugo.ſub meta

phoꝛa. tripliꝗ. ocli.ſ.carnis rõis⁊ ment

ſeu ↄtẽplatiõis. Significauit hipᷣm Ri
chardus. ſub tvpo tripliq. ↄiugij ipᷣius

Jacob. Vnũ cũ ãcillis fuit.bala ⁊ ʒelppa
Alteꝝ cuʒ liberis. rachel ⁊ lya. Tertium

(qð ſatis dat intelligi) cũ dina ſapientia.
de qᷓ ſalomon cecinit Mulierem foꝛten
qͥs inueniet:? Hec vtiq; ẽ ſapiẽtia.mi pu
cre dilectionis. Hec nõ ex virili ſemine.
ſʒ miſtico ſpiramine. vᷣgo ↄcipit ⁊ parit

dei filiũ.qm ſpũs rõnalis ꝑ Jacob figu /

ratꝰ.nõ ſufficit ad hũc partũ.in vtero mẽ

tis. ſicut nec maria go. fecudabat᷑ a Jo⸗
ſeph ſpõſo ſuo.qͥ nõ dnat᷑.ſʒ obſequi dʒ.
dñe ſpõſe ſue.quã fecũdat ſpũs Jeſu xpᷣi.
qᷓ dñs ſimul ⁊ pꝛ eſt ⁊ ſpõſus ⁊ filius in h

partu (Roꝛro de mẽte.q̃ ſuꝑioꝛa coꝛdis

tenet pᷣncipaliter.eſt ꝓpter vᷣba lr̃e ſim cã

myſterio ptractandũ. Hec eſt velut in ar
ce.ad quã inuitat apð ſalomonẽ? ſapiẽtia.
⁊ apð boetiũ phia.qbus obediẽtes ſci.⁊

electi viri/ↄſcẽdebãt in excelſa.helyas be
lizeus. daniel.petrus.ſara.indith Heſter
q̃q; rogatura aſſuen: vẽit ꝑ oꝛdinẽ ad ter
tiũ oſtiũ. hriſtus demũ ĩ mõte trãſfigu

ratus eſt Jheſus in cenacło grãdi ſtrato:

mötis ſyon/cibauit aplos coꝛꝑe ſuo.qui

bus ⁊ pꝛebuit ſe videndũ poſt reſurrecti/
nẽ.⁊ ſpũſſancti.celitꝰ m virtute. robo⸗
rauit.docuit.⁊ ſuccendit.colligens illic ⁊
veniens humiles mente. coꝛdis ſui

Contientur gů de mente expoſitionis
collectio. repetẽdo pᷣmitus.q; mens ab e
minentia nõiat᷑.⁊ in ſupꝛemo coꝛdis tri/
clinio collocat᷑.qꝛ ꝓpꝛiũ hʒ officiũ.ſpũali/

bus intẽdere.nõ qlibuſcũq;.qꝛ rõ cõiter.

circa ſui cognitionẽ.⁊ ſpiritualiũ occupa

tur. ſed mẽs vacat ſoli deo. Hoc iam pꝛe

7

miſimus in hoc quid nõis puenimus a/

deo ꝙ ſi vacet mens ſibi. iã nõ ſoꝛtit᷑ no/

mẽ mentis. pꝛo qᷓnto vacat alteri qdeo.
o az vo ↄſtat nõ eſſe deũñ Cõueniſſent in
oc qͥd nõis etiam phᷣi ſummi.licet a mo

do ponẽdi diſcrepaſſent. ¶ Dens ſicut
a ſolo deo creatur in natura ⁊ in eſſentia ,/

ſic a ſolo deo foꝛmat᷑ ⁊ illũinat᷑tanq; ima
go ⁊ ſilitudo ſua Hec iã ↄſideratio.diſcre
pat a traditioniba phoꝝ.qͥ poſuerunt mẽ

tem rõnalẽ ſm mẽtem ꝓxiĩe foꝛmari ab in

telligentia vltia.cuʒ ceteris erroꝛiba nota
tis.in tenoꝛe articuloꝝ pariſius dãnato/
rũ.de qͥbo nõ eſt hic inſiſtendũ ꝑ ſingula.
Sufficiat interim ponens fidei ſimpłr
ſupponere ñ pbare. ¶ Dẽs ↄpat᷑ ad deũ

ſub triplici habitudie Primo ſiẽ ad pnci
piũ ꝓductiuũ. Scðo ſiẽ ad obiectũ moti
uũ.Certio ſiẽad donũ ſcĩficatm̃.Pꝛimũ
bʒ cõe cũ q̊libʒ ente. VUñ reꝑit᷑ ĩ mẽte.mo

dus. ſpẽs ⁊ oꝛdo. Rurſus. vnitas. vitas.
bonitas. Deniq; mſura.nũer.·põd.Et/
em̃ oſiſtit ĩ re q̃libʒ q̃ntũcũq; modicũ ha/

beat entitatj/1 in accidẽtibo/ in materia

lſpeg
, ife
ſendn 4

oſc
malin
ue
oo⸗
hiin
ie
oourt
ientech
u md⸗
gfrni
Mmamh
matsine
mfins
mäine,
fogfſt
potetis
boꝛtpot
Untaben.
ler poten
nt fi
nclänbe

ſſci
panane
müciegt
nieincſi
necmach
gepdile
opedlo.
ſerchen
Plarotcoo
puleiꝛſi

peſtogl

Nrme,
murr obo⸗,
ignsſli
isſti

leeye

Molitonis
Mensgb/
o hj⸗
niſin⸗
colte.
foccna
cüe
ümns,
diwo⸗
zucnicſenm
wi hcnano⸗

ſoan
tincſnn
inntmnizin
ſCanmmooir

*

poluovnttme
kin
sanmhhon
rinsdinae
tünfnn
ns ila ſnn
õ
Pinoſitift
Edchicin
ſinani hn

Super Magniticat

pꝛima veſtigium trinitatis. ¶ MWẽs dũ
ↄꝑatur ad deũ ſicut ad obiectũ motiuũ.

ſoꝛtit᷑ imaginem trinitatis in natura ſua
vbicũq; ⁊ qlitercũq; fuerit collocata. Röõ.
q; capax dei eſt. vt eũ recolat. intelligat ⁊
diligat Nec põt aboleri triplex hec poten

tia/a mente ipᷣa ſtãte. Vñ nec in demoni
bus lux haꝝpotẽtiaꝝ ſeuviriũ ſeu aptitu

do uataliũ/extinguit᷑.qͥn in ſe lux exiſtat.
put eſſet ſol in luce ſua.etiã ſi nihil extra

ſe actualiter illuſtraret ¶ Mẽs ↄpata ad
deũ ſicut ad obiectũ motiuũ eſt nobilioꝛ

⁊D expᷣſſioꝛ ſilitudo dei natus/&; ſi ↄſidere
tur pmo mõ tãq; veſtigiũ. Rõ qꝛ imago/

ꝓpter maioꝛẽ expᷣſſionẽ/eſt nedũ medium

deducẽs a poſterioꝛi tãq; a ſigno cauſato
ad cãe ſue noticiã. ſʒ hʒ ĩ ſe foꝛmaliter ſal

tem in actu pmo/ cognitiõemꝛ dilectiõez
ſue cãe pᷣme. Recte eodẽ mõ qͥ diſciplłs co
gnoſcit.artẽ mgr̃i obiectiĩe in alijs.ſʒ foꝛ
maliter eã aut ſaltẽ virtualiter in ſe capit.
⁊ hec eſt ꝓpꝛia diſtinctio imaginis a veſti
gio. Dans ↄꝑata ad deũ ſicut ad do
nũ ſcificatiuũ. ſoꝛti᷑ nom̃ ſilitudis dei.
qꝛ ꝑ hũc modũ.particeps eiꝰeſſe pᷣt.⁊hoc
plus aut minus ſ̃m exuberãtiã gre gratũ

facient.cũ trib theologiqvtutibo invia.

aut tribo dotibꝰ. aut actibus in gla. Rõ

qꝛ gra qtũ ſaciẽsvna eſt in radice ⁊ eſſen

tia.⁊ triplex in habitibus fundatis.⁊ foꝛ

matis.in ea.⁊ ab ea.q̊ꝝ ipᷣa eſt radix ⁊ foꝛ

ma.⁊ finis.ꝓpoꝛtionalłr ad eſſentiã dĩnã.
vnã in trinitate.⁊ trinã in vnitate. VUtrũ
dvo gr̃a ſit pus ſubiectie in eſſentia aĩe qᷓ; ĩ
potẽtijs Videt᷑ ꝙ in eſſentia.ſiceſſentia ẽ
poꝛ ⁊ potẽtioꝛ qᷓ; potẽtie.qꝛ radicant᷑ ⁊ flu
unt ab ea. Sʒ neq; gra/immediate elicit

actꝰpotẽtiaꝝ.ſʒ imꝑat illos.⁊vᷣtutes elici

unt.ſcʒ fides.ſpes.⁊ charitas.aut potẽtie
mediãtibꝰ his habitibꝰ.qͥ ſunt fides ĩ rõ
nali.ſpeg in iraſcibili. charitas in ↄcupi
ſbiteae⸗ in paruulis baptiſatᷣ.cen

ſenda eſt va imagoꝛ ſilitudo trinitat Ec

ce nũc incipimꝰ inueſtigationeʒ theoꝛice
xpᷣianoꝝ.quã nullus ſapiẽtiũ ⁊ pꝛudẽtiũ
mũdi cepit.Ad euiꝰcognitiõeʒ.ñ ſũt nca
rie.inqͥſitiões phice. vł metaphyſicales.

nec mathematice.ſʒ ſufficit gra cũ ſpe ⁊ fi

deꝑ dilectiõeʒ oꝑante.Ouẽadmodũ ſub
ↄpẽdio.diuinꝰenũciauit Auguſtꝭ.q fide
ſpe ⁊ charitate colit᷑ deꝰ AUñ deduxit ↄtra
platõicos plotinũ.poꝛphiriũ.hermetẽ.a/

puleũ ⁊ ſiles/longo ꝓceſſu.in ſuo de ciui

85

tate dei ⁊ in de vᷣa religione.ꝙ ſolus xpõꝗ

degerat modũ gnalẽ/redeundi.mẽtes in
deũ.purgãdo.illũinãdo⁊ ꝑficiendo neq;
opoꝛtebat theletas aut theoꝛgias magi
cox.vl vdolatraꝝ induci.ſʒ reſpui. Suf
ficiebat deniq; illud impleri.qð hoꝛtatur

eccleſia.ſurſum coꝛda ¶ Dens paruulo

rum baptiſatoꝝ. gnaliter oĩm xpᷣianoꝝ.

qntuncũq; ſimpliciũ / ſi ſint in gra.cẽſen
da eſt ſoli deo.tãq; ſponſo vᷣoꝛ ſoli/ſuaui
ter inherere. ꝑ influxũ foꝛmalẽ gre ãtuʒ
facientis. Rõ qꝛ acceptat᷑.qᷓ;uis nõ ſꝑ exe

at gra in actũ. ſcᷣm exemplũ in q̃litatibo

materialibꝰ albedine nigredine ⁊ caloꝛe.
qꝛ foꝛmaomũicat actũ ſuũ pᷣmũq;diu ma
net in ſubiecto Sic em̃ homo ðꝛ rõnalis

⁊viuẽs a mẽte ſua.etiã dũ homo doꝛmit.

dũ actu nihil intelligit. Sũt aũt influxx

foꝛmales ipᷣius gr̃e tres pncipaliter.q̊s

appellat hierarchicos dionyſiꝰ purgare.
illũiare.ꝑficere.a ꝓpꝛiate ad vigoꝛẽ vᷣtutis
in mẽte.ad fulgoꝛẽ vᷣitatᷣ.⁊ ad ardoꝛẽvł a
moꝛẽ charita.q̊s oẽs influxus.ipᷣa com
plectitur quietudo fruitiõis.que eſt pax

exuperans oẽm ſenſum.⁊in qua effectus

pncipalis ſtat theologie myſtice.que iðᷣo

ðꝛ amens.i.ſine mente.⁊ irrationalis.i.ſi

ne rõe.⁊ ſtulta.i.ſine ↄſueto Rdineven

ſcendi.put infra notabit᷑. ens puu

loꝝbaptiʒatoꝝ (de quibus minus videf᷑.

qꝛ nondũ hñt vſum liberi arbitrij) cẽſen
da eſt naturaliter ⁊ ſuꝑnaturaliter/libere
deo frui.qᷓ;uis nõ libertate.vt ẽ arbitrãs
ſiue deliberãs.ꝓpterea nondũ dicũt᷑ actu
mereri vel agere vᷣtuoſe. ſed ↄplacenter ⁊

pulcre. cum decoꝛe vᷣtutum. copulantur
ipᷣi deo ſponſo ſuo Ratio eſt.quia imago
ſue mentis.ad ſui refoꝛmata eſt honoꝛeʒ

bncipij.ſᷣm memoꝛiã intelligẽtiã ⁊ volun
tatem. ¶ Mẽs. omnib hominib⸗. eſt eq̃ᷓ
lis libertatis.q̊ ad eſſentiã ⁊ actum pmũ.
ſed non q̃ ad actum ſcõᷣm.ꝓpter impedim̃

ta vel adiutoꝛia.modo iſt.modo illis ad

unenientia. Caderet hic ſermo de triplici
libertate.ſcʒ a coactione.a peccato.⁊ a ſer

uitute Vnde eſt pꝛeterea.ꝙ libertas arbi
trij non poteſt cogi.nec ab hominibus.

neca deo.nec a coꝛpoꝛe ꝓpꝛio.cum experi

amur ipſam libertatem totaliter ſegen
Se

tius impediri quo ad actum ſuuʒ. Sex
alið eſt cogi.alið impediri vel deturbari.
ꝓut ſci doc̃t¶ Dens pmo mõ pus de/
ſcripto nedũ eminet ĩ coꝛdiſ triclinio ſupᷣ

Treactatus. VII.

rationem ſuꝑioꝛẽ. ſ. 3locanda videt᷑ ſupꝛa
ſindereſim ⁊ cõſcientia. Ratio qꝛ poꝛtio
ſiue ratio ſuꝑioꝛ.vt talis eſt/intendere pᷣt

glijs ſub deo.qᷓ ſunt ſpũalia ⁊ intellectua/
lia.vt ſunt angeli ⁊ ſancti. Poꝛro ſindere

ſis eſt naturale iudicatoꝛiũ. vł inclinatio
ſicut alij loquũt᷑. Sed hoc iudicatoꝛium
gnaliter attendit᷑ ad veꝝ in vniuerſali.⁊
inclinatio ad bonũ ſimiliter in vniuerſa/
li. Mens aũt ſolũ reſpicit deũ.⁊ inclinat
ad ipᷣm. vnũ veꝝ bonũ eternũ ſolũ ⁊ ſum
mũ. Habet igitur obiectũ pꝛius ⁊ pnci/
paliꝰ ipᷣa mens. q;ᷓ ratio ſuꝑioꝛ.aut ſinde
reſis. Perpẽdit᷑ hoc.dum ꝓcedit ad actũ
ſcom. tam fᷣm potentias ſuas ⁊ vires: q;
Fgm habitus qͥb ipa foꝛmat᷑ ⁊ decoꝛatur.
Mens nõ hʒ intellectũ agentem vel
ptetialem. q̃ſi potẽtias diſtinctas eſſen/
tialiter ab inuicẽ. vel a ſe ipᷣa.ſicut multi
phᷣantiũ locuti ſunt.q̊s nõ opoꝛtet imita
ri.qꝛ ponebant aut vnitatẽ mẽtis in oĩb
gut ipſam nõ eſſe coꝛpis foꝛmã nec de no
uo creata.ſʒ ppetuã.nec ad grãm ⁊ głliam
a deo ſublimari. cu
nre fidei pietatẽ. E

aderet hic exqͥſitioꝛ

ſermo/qua rõe ðꝛ mens.ſimul eſſe agens

2 patiens. mota ⁊ mouens Sed hec in
ſpiritibo ⁊ a materia ſeꝑa reꝑit᷑ libertas
(ũ ſe ipaʒ mouet. dũ ſe reflectit ſuꝑſeꝛſuꝑ
actus ſuos. ¶ Aranſeamus ad pñs.ↄqͥ
ſitiões hmõi ſpeclłatiuas ⁊ metaphyſica
les.⁊ ad modos ⁊ ad cauſas vñ mẽs diſꝑ
git᷑ reuertamur. qᷓtenꝰ eius vnitio ⁊ ſim/
plificatio plus nota ſit. ne incurratur
vᷣbũ hoc im pperij Diſperſu ſupbos men
te coꝛdis S
caſionẽ impoſitoꝛibo nõim. q̊s neceſſe fu
it ſapienter attetos eſſe circa reꝝ ꝓpꝛieta/
tes.vt mẽs a mene diceret᷑. Eſt aüt mene.
idẽ qð luna vel defectus. Mens aũt pꝛe/
ſertim ſtulti. m ſapiẽtis ᷣbũ vt luna mu
tat᷑. Qunatica qe eſt.quã ſpũs immun/
dus.mittit nũc in ignẽ cupiditatis.male
inflãmantẽ. nunc in aquã tumoꝛis male

ſuffocãtẽ. nũc elidit in terrã cogitationũ

noxiaꝝde terrenis.⁊ volutatur ⁊ clamat.
⁊ ſtridet ⁊ ſpumat.⁊ ꝗreſcit.⁊ diſcerpitur
varia.vix tandẽ redit ad ſe.ꝑ lucidũ in/
teruallũ.vt deũ noſcat ⁊ ſe.⁊ hoc ab infan
tia.O q; ſepe deſcendit nr̃a mens.de hie/

ruſalẽ pacis/in hierico lunaris mutatio

nis. O q̃tiens incidit in latrones Sed
locus eſt hic ⁊ nũc.doctrineꝛ nõ querele.

rroꝛiba hmõi.ↄtra

iſoſio mentis dedit oc

iſoſio mẽtis. cãm hz duplicẽ in gñe.
uedam vicioſa eſt. altera non vicioſa.

Vicioſaꝝ. quedaʒ eſt ex oꝛiginali culpa.
q̃daʒ ex veniali.qᷓdam ex moꝛtali. Sunt
aũt cauſe alie.nõ vicioſe.ſed naturales.

queadmodũ eſt neceſſitas ſommi. qᷓ;uis
aliq̃ꝝ videat᷑ opinio ſentire.q; ꝓ ſtatu na
ture inſtitute/mẽs nõ fuiſſet a ſomno de/

pꝛeſſa.nec etiã in puer.qͥn actu ſ memi/
niſſet. intellexiſſet. ⁊ dilexiſſet deũ. Et hoc

puilegiũ trahere volũt ad btãm virginẽ.
immo ad Johãnẽ baptiſtã etiã ex vtero.
ſicut nõ eſt dubiũ qͥn xpᷣs viatoꝛ.ſꝑ dice/

re poterat.Ego doꝛmio ⁊ coꝛ meũvigilat
Nuippe btũs erat. ſim mentem. Non ſic
Johãanes ⁊ maria. Stemꝰ hic⁊ in alijs?:

cũ traditiõe cõi.ꝙ in iſtis etiã.qñq; mẽs

ceſſabat ab actibo ſuis.⁊ cauſis naturali/
bus. ⁊ ↄſtat ſine peccato ¶ Diſpſio met B

ꝓ ſtatu nature lapſe (de qua pncipaliter

erit ſermo) nunq; intelligit᷑ fieri. quo ad

actũ ſuũ pꝛimũ.Hoc iã tactũ eſt.quia ſic

aia rationalis eſt ꝑpetua.poſt qᷓ; creata ẽ.

ſiue ſit in coꝛꝑe ſiue extra coꝛpus Lux eſt
quedã in ſe/ nata lucidũ reddere in actu
ſcðo/ſubiectũ diſpoſitũ.vt coꝛpus vel ſe

ißp̃m. ſi nõ aliquis interuenerit obex VUñ
⁊ naturalia.in demonib ſ̃ᷣm dionyſium

ſplẽdida remãſerũt. Vacat᷑ aũt actꝰſcdᷣs⸗

ipſa oꝑatio elicita ⁊ immanens.vel imꝑ/
ata ⁊ tranſiens. ¶ Diſꝑſio mẽtis quo ad
actũ ſcᷣm/puenit qñq; negatiue.qũq; pp.

uatie. Negatie ſiqͥdẽ.dũ nõ ſinit᷑ exire in

actum ſine cłpa ſua Pꝛiuatiue vero cum

culpa ſua.Exemplum primi in doꝛmien

tibus. infantibus ⁊ fatuis naturaliter.
Exẽplũ ſcdᷣi in ebꝛijs ⁊ ber 2 alijs

q̊ͥs excecat ſua malicia ¶ Diſpſio mẽtis⸗

babet᷑ vᷣtuoſe.dũ ſpũs/pᷣter actus virtu/

tũ. in actiua.pꝛo tũc impeditur cogitare

de deo ſolo. ⁊ manere in arce ſua. Certũ ẽ
aũt ꝙ oẽs vᷣtutes ↄſonant q̊ad habitus

ſuos.nec ſe inpediunt.Actus vero ſepe
mutuo ſe nõ ↄpatiunt᷑. Quis neſciat/q
actus vite actiue.ſuſpẽdũt actus vite cõ/

tẽplatiue ⁊ eõ. Nõ em ſimł eſt vacare acti

onibo extrinſecis.⁊ intrinſecis ſpeculati
onib. Di gũt qrat᷑ vtꝝ ſꝑ opoꝛteat agere
id qð meliꝰ eſt in ſe. Clara eſt rñſio ꝙ nõ.

alioqͥn qᷣlibʒ obligaret᷑ ad oꝑa ſuꝑeroga/

tõis. Nã vᷣtꝰ ⁊ ars terminos ſuos hñt⁊

certos. Sufficit igit᷑ p rla ad ſalutẽ.ꝙ fi
ãt actꝰqͥ tũc iacẽt ſub pꝛecepto oꝑãtis.q̃n

ſgt
lnnt

ulitſe
criq̃
zelus
pbiey⸗
tͤpor
Run
Iimc
evcff
Feeuit
orn
monnlr
lolata
ginite
Nere
Ndem
fäfnd
o⸗
ſeſcet
ſcfe⸗
ſbui
biual
ſpmnun
ller⸗
tolſtnen
lilloͤerb
Uralxall
lediſinod
nals zas
Aditäid
betc nor
Cſucſen
henst
Hinel
ſtple
tat,
delhuin
lerelbe
denakak.
inſchiis
nlbrpo
(ilitde
. chlen
dioſie
ededen
clͤ
deuotio
ſtigati
ſie ipr
Mtenog

Gumn
bietinig

eniihni
ſsnunmt
Diifoni
knanli

lien oe
niak guuſe
öori
Lrot
rinan
oſ
ber O
onrſiam
crſcds!
3NAb⸗
s nod
ene ſ⸗
ſinckeorein
weycdonn
mindonmmn
munmtie
Dihonis
o
uncgtne
rriun Cami

tiusbebiens.

3manſct
Duis ecn
tons MN
nlchrnn
inſas ſean
ſconenk
Grickritogn

agrſt

iw ſuefi:
urii

—

tũcũq; qͥʒs videat᷑ idoneꝰ ad alia.ꝛ⁊ pditꝰ fta

lẽto młtiplici ad ſuꝑerogãduʒ /que regła
tollit ſcrupulos ſuꝑ diſtributiõe taleti ac
cepti.q̃sfreqnter ĩducit feruoꝛ indiſcretꝰ
⁊ zelus nõ ſᷣm ſciam. pueniẽs ex radice ſu
ꝑbie vel vanitat.vel certe a demonio me

ridião.cuiꝰ ocłi ſũt.ſiẽ palpebꝛe diluculi.

⁊ q ꝑ arrogatiã ferueſcere facit ſic ollã P
fundũ marꝭ.cui coꝛ ſtultoꝝ ↄpat᷑.ꝛ ponit

q̃ſi vngẽta bulliuerit.h̊ᷣ eſt cũ de vicijs vir

tutes effingit Diſpſio mẽt; ̊ ad habitũ
gre gtũ facientꝭ/nunq; puenit abſq; pcco

moꝛtali.ſʒ actus eiuſdẽ gfe/ pᷣt ſine culpa
moꝛtalivł veniali freqñter interrũpiHec

ꝑs ſeq? ex pᷣcedẽti Vñn ꝓ facilioꝛi noticia

oĩm q tractamꝰ.poſſumꝰper diſtinctiõeʒ
dicere ꝙ mẽs in hoĩe. ſicaĩa rõnalis.pᷣt
ↄſiderari dupłr Vno mõ ſᷣm eẽ ſuũ Alio
mõ fm bñ eẽ. Si pmo mõ.ſic eſt incoꝛpo
ralis ⁊ imaterialis natalr. Si ſcdᷣo mõ.

ſic recipit varietates prnnas Et h̊ duplr

in gne.qꝛ vel oſtituit. m bñ eẽ habituale
ſuũ ſolũ.vel ſᷣm eẽ actuale Si ſᷣm eſſe ha

brituale. ſic eſt duplr. vel ſm habit puꝛe

ſupernatuꝛaliter infuſos.vł ſᷣm habitus
nataliter per aſſuefactiõeʒ acqͥ ſitos Talł
eſt diſtinctio de bñ eẽ actuali.qꝛ vel pꝛoce
dit illð ex habitu ſupernatali vel ſuperna
turalr. vel ſolũ natalr Fierẽt ſubinde mł
te diſtinctões de ↄꝑatiõe mẽtꝭ.aut aĩe rõ/

nalis. q ad bñ eẽ vel qͥ ad ee ſᷣm qͥ d. qð eſt

addiuũ ſub ſuo eẽ Et m iſtos reſpectꝰ ha
beret᷑ noticia. cur aĩa tot noĩbo appellat᷑.

ci ſit eſſentia ſimplex⁊ vna. vt ꝙ ðꝛ ſpũs

mens.rõ.aia.ðꝛ poꝛtio ſuꝑioꝛ ⁊ infeꝛioꝛ.

ðe intellect' ſpeculatiuus ⁊ pꝛacticus.ðꝛ

ſimplex ⁊opoſit?aut diſcurſiuꝰ.ðꝛ foꝛma
lis ⁊ actual vel adeptꝰ.ðr ages ⁊ poſſibilł.

ð inuẽtiuꝰ⁊ iudicatiuꝰ.ðꝛ libeꝝ ſimplici
ter ⁊ libeꝝ arbitriũ.ðꝛ ſindereſis ⁊ ↄſcia.

ðꝛ nat᷑ali ages.ðꝛ rõnalis ↄcupiſcibiliss
iraſcibilis.ðᷣꝛ tãdem pncipalr ſpũs ↄgni

tiuꝰ.ðꝛ volitiuꝰ.ðꝛ mẽs collecta?vnita in
hüilib deuot ꝛdiſpſa in ſupbis mente

coꝛdis ſui titates octo diximus de
diſpſiõe mẽ ecollectiõe videamꝰſil
7 de deuotiõe

ollectio mẽt ad deũ/pᷣt

„

acqri.q̃ſi via triplici. in gñe. VUna eſt per
deuotiõez ſimplicẽ. Altera ꝑ phicã inue/
ſtigatiõem. ⁊ intelligentiã. Tertia Pp the/
ologiã. qᷓ nhlecclt intellgetia. deuotiõcz
ſil. ſi plena ſit. Nüc de bma pncipalioꝛ ẽ
intẽtio ad ↄfuſionẽ ſuꝑboꝝ mẽete coꝛdis

Buper Magnitict 96

ſit. ⁊ quo pᷣt acci

accipim ¶
Eeter in pᷣmis coartamꝰᷣmonẽ ad tria hec
vocabula. affectꝰ pius ⁊ hũils. Ita vt ab
bꝛeuiado dicere poſſemus. ꝙ deuotio eſt
affect'pius ⁊ huilis Ouiſqͥs ò plene cog
nouerit.qͥd eſt affectpius⁊ huilis.ſcʒ vti
daret deuoio
dilectio fm aplm!/ↄfoꝛmitera
ficaãtẽ ĩ duob tmadami dileetin. ord lex

ſui¶ Deſcribit aũt deuotio m doctoꝛes
nõiatim hugonẽ in ſuo de oꝛoe.Deuotio
eſt eleuatio men. in deũ.p piũ ⁊ hũilẽ affe
ctũ.fide.ſpe.⁊ charitate ſubnixuʒ. Nihil
hac deſcriptiõe veriꝰ nihil lucidiꝰ.nihil
poſito nr̃o ſimpliciũ documẽeto accõmo

gatius tradi potuerat Poꝛro de mẽt de/

notiõe.nõ ſiluit ſcripta.loquẽs de offerẽé⸗

tibo mete pmptiſſima ⁊ deuotiſſia. Mẽs
deuotg eſt ĩ incipietibo.deuotioꝛ in ꝓficiẽ

tib. deuotiſſima in ꝑfeciᷣ Collectio men
tis ꝑ deuotionẽ᷑.nihil alið eſt qᷓ; eleuatio
HNõ em̃ pᷣt metis eleuatio fieri ad deũ per
piũ ⁊ hũilẽ affectũ/qͥn colligat᷑ ad vnitate
In qᷓ vnione/tradit diuinꝰ dioniſyus/⸗
myſteriũoſiſtere.theoſophie xpᷣiaoꝝ Vñ
pᷣterea ſũitur.diſtinctio ſpũalis amoꝛis a
carnali.qꝛ pᷣmꝰvnit.alter ſpargit Et qꝛ ta
lis vnio nõ attingit᷑ abſq; amoꝛe ſpuũali
extaſim faciente.tradiderunt expoſitores

ſui ꝙ appellat theologiã myſticã exꝑimẽ

tatm̃ vel guſtatm̃ amoꝛẽ De q̃ ðᷣt vnus
inter ceteros/q; amoꝛ hmõi cãbatur ſine
cognitione pᷣuia vel comite.Oð an verũ
pi/ tactu eſt alibi ſub. xij.
ↄſideratiõib.⁊ hic ſupaddent᷑ aliqᷓ Cer/
tiſſimũ quidẽ eſt.ꝙ amo: oĩs/cognitiõez

5p̃ſupponit.vnã aut alterã.¶ Habemꝰ ec

ce tria oncipalt in deſcriptiõe deuotiõis
Primo.qeſt eleuatio metis.in deũ.ſcdᷣo

ay hec eleuatio fit piũ ⁊ hũ̃ile affectü. ter
tio ꝙ; hmõi affectꝰ. dʒ gaoeſete,

tate ſubnixus ſeu foꝛmatus. Pñt hic ex⸗
plicari q̃ttuoꝛ cãe deuotiõis. finalis.ma/

terialis. efficiens ⁊ foꝛmalis. Poſſet inſu
per apiri.qͥd intelligimꝰ ꝑ eleuatiõem mẽ
tis.in deũ. qꝛ nõ fit hic ᷣmo de eleuatiõe
locali. cũ deus ſitvbiq; ⁊ ſp/intimioꝛ men
ti q́; mẽs ſibijpᷣi Ged intelligimus de ele
ugtiõe ſpũali.nõ ſᷣm eẽ metis.ſed ſᷣm bñ

eſſe. habituale ⁊ actuale.pꝑ affectũ.ſ.piũ.⁊

hüilẽ.q qñq; ſtat in habitu ſolo. qñq; pꝛ'o
cedit ad actũ.queadmodũ fidem/ſpem/ꝛ

charitate/nunc p habitib nũc pꝛo actib
ccipiẽtes ãt ꝓ actib.ↄueni

tqm̃ finis leg eſt
miter ad xpᷣm teſti

P

“

pedet: ꝓphete fuit opinio celebꝛʒ. ꝙ theo

logia xpᷣianoꝝ.mag ẽ affectia ꝓpꝛie/q;ſpe

culatiua vel pꝛactica Non em data eſt lex
rp̃iana vt hic intelligamꝰ deũ. ſed vt cap

tiuemꝰ oẽm intellectũ.in obſequium xpᷣi
Valet hec ↄſideratio pꝛo ſumplicib xpᷣia
nis. ⁊ militat aduerſus ſuꝑbos mẽte coꝛ/
dis ſui.q nihil credere volunt /niſi pꝛius
intelligãt.qᷓles erãt phi.q̊s dãnant ꝑiſiẽ/

ſes articuli de erroꝛe.q̃ſi ꝑ oĩa.ſpecialiter

dũ dicebãt. ꝙ nihil ſcit qͥ phie nõ ſtuduit

ꝙ inſup non eſt alia felicitas hoĩm q; ſtu

— 12

dere phie.⁊ ꝙ nõẽ curãdũ de fide Proce
dit rurſus hecↄſideratio.ð ſuꝑbos.ſolo

nõie ⁊ vanitate theologos.qui ſtudẽt ſo/

lũ vt ſciant.vel ſciant᷑. nihil vᷣo traijciant
ad affectũ.nihil ad moꝛes ⁊ virtutes.Et
ciũ dixit etiã gentilis pᷣus Inquirimus
d ſit virtus nõ vt ſciamꝰ.ſed vt boni ef
ciamur. Cognouimꝰ ꝓchdoloꝛ aliqs.

qͥb oĩs doctrina miſcẽs cũ ſpeculatiua.
pietatẽ fidei ad effectũ/reddebat᷑ grauis.

moleſta. nauſeans.⁊ oneroſa. Ita vt do⸗
ctoꝛes deuotos deriderent vt ideotas ⁊
vetulas.q̃les ſunt apud tales. Greg. ber⸗
nardus ĩmo dãnata arrogãtia ⁊ amẽtia.
Augu. ⁊ dñs bonauẽtka cũ ſilibo Eſt inqͥ
ũt doctria eoꝝ.ad pᷣdicatiões⁊ ðᷣuotiõeʒ.
ünzre neqᷓant ꝑiter deuotio ⁊ eruditio.
Sʒ qͥd:veꝝẽ ꝙ repugnãt.ſcia ĩflãs⁊ cha
ritas edificãs.qꝛ execrabilis ẽ ſuꝑbo huũi
litas. Sʒ eſt ſcia que nõ inflat. ſapientia
ſcʒ que de ſurſum eſt pudica. ſuadibilis

pacifica: q̃ erudiẽs intellectũ ſimulꝑ de-/
uotionẽ infoꝛmat ⁊ inflãmat ⁊ paſcit affe
ctũ.fauus.ſ.cum melle.oleũ cũ igne.vtile
cũ dulci Peuotio nihil hñs de phia yel

theologia ſcolaſtica ſpeculatiua. ſufficit

ad ſalutẽ. Sufficit inſuꝑ ad collectionez

vnitiuã mẽtis cũ deo. ꝑ ſupmẽtales exceſ
ſus hia vᷣo ⁊ theologia ſine deuotiõe.
diſpgũt ſupbos mente coꝛdis ſui. depꝛi-

munt ⁊ auertũt. vt ſe miſceãt qſtionibus

infinitis Rõ bꝛeuis in ꝓmptu eſt q; de⸗
ſupbis reſiſtit. hüilib aut dat gram. De/
claratio ſermonũ tuoꝝ illummngt ait pſal

miſta ⁊ intellẽtũ dat paruulis ¶ Conſide

remus ꝓpꝛietatẽ deuotionis. vt ↄſeqnter

appareat.qles ſunt ad deuotiõem Illi ni

miyꝝ qb eſt ſuauitas in affectu.pietas in
ĩtellẽtu. hũilitas ĩ affectu ſimł⁊ intellẽtu
