ptatus diſcat ex his que patitur obedienti

AIn'ceteraſq; virtutes/q̃tinus eas poſtmo

4

De miſtica theologia

dum edoceat efficacius. Itad; verum eſt i

lud ſocraticũ.Lo q mur melius que meliꝰ
cognoſcimus. Illud autem melius cogno
ſcimus/qð intimius exꝑtiſi. ummas Etlan
vir inexꝑtus quid cognouit: (Fit ho
liqñ ne deſerat homo ꝓ cõtemplationis ſu
pererogatione obligatiõem diuine iuſſio⸗
nis. ¶ Vit hbocad punitiõem venalium de
fectuũ/tanq; ſi pater indulgentiſſimusvel

aulertat interim faciema filio laſciuioꝛevel
triſtioꝛem oſtendat quatinus exinde ſtudi
oſioꝛ ſit in omni modeſtie cuſtodia. Etne

minima negligẽs paulatim decidat (Fit
hoc qñq; vt cognoſcatur illud apłli. no eſt
volentis neq; currentis ſcʒ ꝑ induſtriã pꝛo
pꝛiam/ſed dei miſerentis cuius rationis ſi
EGnum ꝑſpicuuʒz eſt.qꝛ poſtqᷓ; homo ſibidi
xerit. Lu tali die tali hoꝛa vacuus eris ab
ommni occupatione.tu certiſſime aptꝰ eris
ad ſuauitatem cõtemplationis deguſtãdã

T3u ſic ages / ſic te diſpones. Sed qͥd: ve⸗

niet illa dies. veniet ariditas in ania ama⸗

rnioꝛ. faſtidiũ ſpũs.hoꝛroꝛ lectionis ⁊ oꝛati
onis. tenebꝛe ⁊ conturbatio.acex aduerſo
dunm tu nihil hoꝛum ꝓpoſueris: grata ſuꝑ⸗
ueniet que nõ ſperabathoꝛa.¶ Jithoca⸗
liqñ ad purganõem maris ſpiritualis ma⸗

gni ⁊ ſpacioſi/quod ex nimia quiete / ſicut

—

et materiale ſoꝛdes contrahere ſolet q̃s exa
gitatio cõmotioq; depellunt Fit hocali
quãdo vt innoteſcat ſi gratis anima timet
deum ſi parata eſt / ſcz obſequi ꝓpꝛijs expẽ

ſis tribulationũ ⁊ doloꝝ.quemadmodum

ſi ſtivendia cõſolationuʒ ⁊ ſuauitatum ab
imperatoꝛe ſuo reciperet.cõtra illos qͥ oꝛa
tionem ſuam vel effundere nolunt / vel i ef
ficacem credunt /niſi cõſolationũ ſentimẽ⸗
ta merueriut/quaſi non fingeretvnq; deus
laboꝛem in pᷣcepto.
lectet homo ne ſp putreſcat/aut ne foꝛnica
ri incipiat in donis dei ea ꝓ ſediligẽs / his
adherens / his ſe oblectans/aut ne pᷣmiuʒ
tempoꝛaneũ hic tale recipiat/illo futuro ca
riturus. Itaq; pꝛinceps negligit ſtatim re
munerare militem/et pater filiũ denanovł

it hoc quatinꝰ ab⸗

obulo vel pomo aut cibo/qui poſtmoduʒ
pꝛincipatum daturus eſt aut regnum / quã
uis indulgentia pꝛincipis aut patris/ illa
qñq; minoꝛa det ad cõſolatiõem ⁊ ad amo
nis indicium/reſeruans.poſtmodũ nihilo

minus excellentioꝛa ad pᷣmium ¶ Fit boc

qũq; vt diſſimulet veniretantꝰ hoſpes ad
animam ne grauetur expenſis: Sicutait

ca/

abml
nagüvn

Pꝛactice conſccipra

iacrimis pijs gemitibus.ieiunijs vigilijs.
ceteris q; coꝛꝑa grauantibus/ aut foꝛte qͥa

anima iunioꝛ non poſſet ſuſtinere ebꝛieta⸗
tem ſpiritus/ſi iugiter introduceret rex eaʒ

in cellaria vinaria ſua/ꝓpterea clauem ge⸗

rit/nunccdaudens/nunc aperiens (Yit ̊
vt pꝛouocet te deus/ſicut aquila pullos ſu
os ad volandum/⁊ mater filium ad ambu
landum. Uides quia deſerit mater filium
hac induſtria vt derelictus clamet ad eam.
vtq; regrediẽſ cautioꝛ ſit adherer̃ ſibi Cau
tioꝛ iniuper /ne cadat pꝛoſpicere/ ⁊ queſitã
matrem letioꝛ ſuſcipiat inuentam/ blandi
cias ⁊ oſcula ſuauius addat. ¶ Yit hocad

exercendam pat:entiam que opus ꝑfectuʒ
habet. Naʒ que eſt acerbioꝛ tribulato que

materia patientie copioſioꝛ apud animã/⸗
que aut pꝛeguſtatione delitiarum paradi
ſi relabitur ⁊ coꝛruit ad doloꝛes inferni/ad
ſimilitudinem vmbꝛe moꝛtiſ.ad erumnas
huius exilij. Sumitur poſtremo coniectu

ra quante futur eſſʒ amaritudinis ſepara⸗
tio ꝑpetua. uiſquis es igitur quiad

cõtemplationem traditus es/ſatage impi⸗
ger ad eam.ſed ita vt illam expectes ab al⸗
to/paratus humiliter ea vti ſi venerit cum

gratiarumactione/paratus ſimiliter ea ca⸗

rere bono animo/ſi non aduenerit/haben

tes ama.ſed ne ſpernas aut iudices nõ hñ/⸗

tes/recogitãs aſſidue quia in ſola charita⸗
te dei eſt regnum dei. ¶ Deniq; maledctã
terra noſtra ſpiritualis ſicut et coꝛpoꝛalis
non germinat fructum ſine ſpinis et tribu

lis / nec abſq; doloꝛe/ anima pꝛegnans / ve⸗

Lonſideratio ſepti

ma docet aſſumere longanimitatem volen

ti peruenire ad guſtum internum. inſtan⸗

ter querendo/ ſepius ; repulſus pſeuerat
nceptis nec fitigeturquouſq; mereat᷑ mi

— 2„rè—

ſericoꝛditer exaudiri et aqmitti.

5„ „ .
—ñõ „„

Vnganimitatem aſſumere.
. oterat foꝛtaſſis ex pꝛemiſ⸗

ſaluberrimos ⁊ ſuauiſſimos cõ

templationis fructus quaſi uegligereet di
cA vt quid fatigarer fruſtra.quid eniterer

adquirere quod ignoꝛat anima mea ſi pꝛo

ficuum fuerit aut damnationi imputãdũ:

ſaconderationedeuotus animꝰ

tionem ſue dulcedinis hic ſentire / neget ſi
voluerit.paratum coꝛ meumad vtrunc;
¶ Sed audi tu qui ſicloqueris. Scis ne

queſo quoniam neq; qui plantatvt dicita

poſtolus.neq; qui rigat eſt aliquid. rflibil
ominus vult nos deus plantare ſolerter et
rigare ſiue hoc camnaliter intelligaſſiue ſpi
ritualiter. Alioquin quomodo coadiuto/⸗
res dei ſumus.qualiter implemus. Nõ te/
ptabis dominum deum tuum. ſi laboꝛem

tes ſolum diuinitus adiutoꝛium pꝛeſtola⸗
mur:? Sit igitur laboꝛ noſter.ſit induſtria
ſit conatus plantans et rigans:incremẽtũ

vero quaſi viuificam ſuꝑinfuſamq; virtu⸗

tem / donet chꝛiſtus / a quo petatur humili
ter et fiducialiter expectetur. ¶ Hemo ð ne
gligentia et inerti coꝛde ſibi blandiatur / ſi
nolit ad cõtemplationis culmen anhelare

Confundit pꝛioꝛ vna ratio vna conſidera

tio dicens ad perfectionem ſemetipᷣm extẽ

dere NHemo pꝛeterea deſerat ceptum iter

boc perfectionis ſi ſenſeritvt ſentietlaque

os innumerabiles temptationum abſcon
ditos / in via qᷓ ambulat.ſepe repulſus nõ

confundatur/qebꝛo deſudãs/nec iudicio
ſuo pꝛoficiens non conturbetur Satagat
enitatur innitẽs foꝛti baculo pꝛotectionis
altiſſimi/non arundineo laboꝛis ſui.
QNui capit capiat quoniam laboꝛe queri⸗
tur.imo requiritur ad illã/quam tamen da
re nequit/contemplationis gratiam. Sʒ
ita videmus in hominis foꝛmatione /pa⸗
tres generant.matres alunt in vteris.Alio
quin quando naſci puerum cõtingeret:ni
hilominus quid virtutis habent hec om⸗

nia niſi deſuper anima detur.ſolo creantis

arbitrio viuificatur totum illud p us ĩfoꝛ⸗

meac veluti inutile. Homo ſcilʒ feneſtras
remouet.leuat caput.oculos aperit. Alio⸗

quin qua ratione videret: Quod ſi ſol ab⸗

ſconderet radios / fruſta ad viſionem hec
omnia fierent. de ſole iuſticie idem exiſtia

oſtremo ſi nihil abſq; magno laboꝛe
it deus moꝛtalibus vt poeta loquitur.
Si nemo coꝛonabitur niſi qui legittime
certauerit ſᷣm apoſtoli verba. Sideniq;
minoꝛes artes quarum enumeratiõem ꝓ⸗
ſequi vacuum eſt/cũ tanta ſolicitudine vi⸗
gilijs anxietate diſcunt bomines / vel ad fu
gam paupertatis / vel ad augmentum di⸗

uitiarum / vel inanes laudum titnlos / aut

00 5

656

Fiat itaq; voluntas dei.det ſi velit p̃guſta

diltaen tiamq; datam humanitus de eren

—–

”Mä
“

De miſtica theologia

aliquod tale moꝛtale/ caducum / aut fluidũ
ſi ꝓpter hoc fuit inductus poeta dicere.La

boꝛ omnia vincit impbus et duris veniẽs

in rebus egeſtas. Pudeat pigeatq; ꝓ re pł
cerrima maxima/et diuina/minus eſſe ſoli
citos.minus lõganimes/et erectos. ¶ Foꝛ
tis aſcenſoꝛ montis huius/attingere para
tus ad cõtemplatiões/alacer erumpe/exul
tans vt gigas ad currẽdam viã/firma greſ
ſum nelabaris retro.ſed et lapſus violenti
oꝛ erigere/abijce molã terrene cogitatiõis
a collo tuo.hoc te fabuloſus Siſiphꝰ edo

ceat. Vſq;q̊ placebit tibi regio hec egeſtat⸗

in vallelacrimarum/in limo ꝓpfundi/⁊ lu⸗
to fecis. Illuc ſurſũ aſpira/vbi diuitie pax
gaudium ſpũs in ethere puro ¶ QDuouſq;
rurſus algido rigoꝛe toꝛpeſcit anima tua/
q;diu non exardeſcet ignis deuotionis in
eainſuffla/exufila.ne ceſſaueris legendo/
melditando/et oꝛando/ donec ſcintilla de
uotionis vel tenuis euolitet. Lurbabit te
ab initio fumus temptationũ ſimul erum
pens/fuliginoſus et teter.punget hic ocu⸗
los rationis/et faciem interioꝛem velut in
rugas cõtrahet. Ita vt tecum nũc qᷓ; antea

moleſtius aliquid agi videat᷑.et felices di/

cas qui ſoꝛte cõmunis vite contenti ſunt:
ſed noli timere fumi impetum pfla ſufſlãs
donec flamma vehementioꝛ. dehinc puri⸗
oꝛ emicet/donectandem ſereniſſimatran⸗
quilla q; lux velut in carbone viuo/ſupcra
uerit omnem fumoſitatis inquiete caligi⸗

nem.Zaliter accendi taliq; luce pfundi ſi-

bi cupiebat ni dicebat. Vre renes meos

felicitatem tuam.cõgelatiõem tuam.dicẽs
ex ſentẽtia illud ꝓpbeticum. Miſer factius

ſum et curuatus ſum vſq; in finem totadie

cõtriſtatus ingrediebar. Crede mihi non
minus nõ ꝑdes laboꝛem tuũ/nõ mercedẽ/

apud illum qui laboꝛem et doloꝛem conſi⸗/

derat. ¶ Atuero ſi deſideriũ animetue tri⸗
buerit tibi deus/pᷣueniens te in benedicti⸗
onibus dulcedinis.hoc vnũ ſũmoꝑe cura
ueris/vt deuotiõis ignem accẽſum/multũ
congtu tantoq; labore cõſeruẽt cineres hu
militatis/cõtra flatum anogãtie/neq̃ſi iã
gliqͥs tibi magnus videaris.cõtra gelicidi
um inſuꝑ inertis negligentie/ne q̃ſi iã ſuf⸗
ficienter attigeris qð queſiſti. Jamq; lice⸗
at hac illacq; verbis aut actibꝰ ſupuacuis
effluere.vera ſiqͥdem eſt ſnia metro cõpꝛe/⸗

.

meu. ¶ Oõ ſi nitendo/ſi agendo/ta
le nihil inueneris / dolens doleas ſaltem in

henſa. Non minoꝛ eſt virtus/ q; qrere/ par
ta tueri/Zld qð ſpectat illud vulgare. Bo

nus cõſeruatoꝛ par eſt bono conquiſitoꝛi.
Sed ve ve ſtultis quoꝝ gratie effundẽtur
Siẽ alio notatur puerbio. Miſero nõ ob

Conſideratoô. vIII.

eſt paſſionũ et affectionũ oꝛigies aduerter
Et hecars traditur ſub triplici mõ cogno
ſcedi reſpectu diuini iudicij put miſeretur
mõò incopꝛeheſibili pctõꝛiba ⁊ pceditin vi
res aie nre varias/exẽplificãdo ᷣm ꝙ incli
nantad virtutũ excellentiam
nozmitatem. (Induſtria octaua
Aſſionũ vel affectionũ oꝛigies
aĩaduertere. ¶ Habet hãc ꝓpꝛie
tatem theologia miſtica ꝙ in af⸗
fectu reponitur/oĩbus alijs ſciẽ
tijs repoſitis in intellectu. Et qm̃ oĩs affe⸗
ctio vel amoꝛ eſt.vel ab amoꝛe cõſurgit ̃ᷣm

—

vel vicioꝝ e⸗

philoſophicã deductiõem. Nõne rõnabili

ter ip̃a theologia miſtica noĩari debet ars

amoꝛis. vel amandi ſcientia? Atuero non

eſt ſic ſolus amoꝛ quin oꝛigo ſit cetetoꝛuʒ
affectuũvel paſſionũ.ita vt ipam etiaʒ odi

um pariat. Illa inſuꝑ que hicconfuſa ſunt

omnia.ſpes.metus.meroꝛ.gaudium inde
ꝓueniunt Quippe ſi diligitur deus ſuper
omnia.cõſequens eſt vt odiatur quicquid
eius amoꝛi cõtrarium fuerit appꝛehenſum
Rurſus quiadeus tanq;obiectum ſumme
cõueniens pꝛeſentatur anime ꝑ cognitio⸗
nem ſubſequitur gaudium de pᷣſentia: Et
ſi abſit. triſtitia vel metus oꝛiuntur. Ce
terum de numero oſtonum multi mul⸗
ta tradiderunt/vt Areſtotiles in rhetoꝛio

Hugo in tractatu de oꝛatione Guilhelmꝰ

pariſienſis in ſuo penitentiali Et alij qui⸗
dem nunc plures enumerant nunc pauci⸗
oꝛes. eminimꝰ earum alio loco vſq; ad

vicenarium extendiſſe.Hugo in ſuo deo⸗-

ratione nouenario cõtentus eſt/quamuis
eas innumerabiles eſſe nõ ambigat ¶ Et
quoniam in paucioꝛibusvia maioꝛ. cõtẽ
tabimur ad pũs eas ſub ternario ↄcludere
confoꝛmiter ad tria appꝛopꝛiata in diuĩs.

potentiam.ſapientiam.et bonitatem/ſec,i

dum qð ſatis aperte poteſt recipi id ꝙ ve⸗
nerabilis Richardus ait dũ cõremplatio⸗
nis gratiam tripliciteroꝛiri commemoꝛat.
Fm tres exclamationes de aſſenſu anime
in canticis / ex abundantia deuote com⸗/

uenit bona ſcutella quã non effundat.

dlli
minnn
iri
anint
S
ngipünn
Urömne
Wünt
laur woi
Nur i
winnegn
Shemnfnne
ninr cli
Neinn.
ſonun Muin

munh „ 2
muni dn

womenune

m iboſn

Deotindh
nsd nns

ürter I

muni,
nm
urmandde

aut dei maieſ

Paiꝛactice conſcripta 66

punctionis /quaſi virgula fumi / er magni

tudĩe admiratiõis/q̃ſi auroꝛa cõſurgẽs ex

Peenlcugleerulcan dis⸗ uaſi innixa ſuꝑ di

ectum ſuum. ¶ Itaq; ſi conſidero ꝓfundi
us diuinam potentiam et opulentiam re⸗

ſpectu mee infirmitatis ac indigentie/qua
ratione nõ potero cõpungi nõ phoꝛreſcere
nõ timere meam miſeriam indignitate; G;

viuẽdo ſub hoc terribiliſſimo iudice in cõ
ſilijs ſuꝑ filios hominũ in quẽ deliqui /ſbᷣ
tali dũo magno quẽ offendi/ſub tali patre
maieſtatis quẽ còtempſi? ¶ Rurſus ſi co⸗
ram oculis eiuſdẽ cõſideratiõis poſueroq;
mirabilis facta eſt ſcia ſua valde qᷓ; cõfoꝛta
ta et nõ potero ad eam /pꝓtinꝰ oꝛitur admi⸗

ratio ſtupoꝛ et defectio.dum caꝑe neqo q̃li
ter hos ad glłam.alios ad infelicitatem pꝛe
ſciuit ꝑpetuam. Quo pacto negat gradè/et
benevſuris multa/que pᷣſtat ingratis.dein

de pugnaturis cõtra eũ.Qua cõditiõe ſu⸗
ſtinet pluresſaluandos pene ꝑ totam vitã

in ſcelerib abominandis/vt latronẽ ĩ cu!?
ce/dũ alijs eternaliter perituris/ſicut iude
variarũ virtutũ grãm elargit᷑ pᷣterea ne,/ h tion
P fantaſia vel imaginatione. nunca ratione

mo poſſit coꝛrigere eũ queʒ ipᷣe deſpexerit.

Et ꝙ cõcluſit oĩa ſub peccato/et ſilia.ſuꝑp

quibo cõpulſus aplus ſtupens exclamare.

O altitudo diuitiaꝝ ſapietie et ſcie dei ꝛc.
oſtremo venit in recogitatiõem men
tis/toꝛrens ſuauitatis diuine.et q;bonus
deus iſrael his qui recto coꝛde.Quid e niʒ

totus exultabũduspnũciet affectus meus

ODõᷓ ſuauis eſt dñe ſpũs tuus. Et illud qᷓ

magna multcitudo dulcedinis tue dñe/qm
abſcondiſti timentibite. ¶ Habemus in

his tres pncipales affectus. CLõpunctiõez
cũ tremoꝛe.admiratiõeʒ cũ ſtupoꝛe.exulta
tiõem cũ iocũditate ſ̃ᷣm potentiam dei.ᷣm
ſapiam.ſᷣm bonitatem.⁊ ſ̃ᷣm tres vires aie
iraſcibilem. rõnalem.et cõcupiſcibilem.
Poꝛxro nihil inuenies ꝑ oẽm ſeripture ſeri
em qð ex bac recognitiõe nõ poſſitad oꝛan⸗
tionem dei placatricẽ accõmodũ fieri. Ob
ijciatur tibi quippe potẽtia dei cõtra imbe
cillitatem tuam/et aduerſantiũ tyꝛannideʒ

dei ſapia cõtra tuam inſipientiam et hoſti

lem aſtutiam/dei beniuolẽtia cõtra tuaʒz et
alienam nequiciam. Omnevero qꝗð in ſori
ptura legitur.ĩmo omne qð cernit᷑ an non
aliqð hoꝝ videt᷑ reſonare/aut noſtram mi
ſeriam / aut aduerſantium impꝛobitatem
em.in potentia. ſapientia
uero ſi cogitatiões vane

et bonitate? ¶

14

fuerint ac de terra. Si fons amoꝛis coꝛrn: S

ptus extiterit.ſurgent cõtinuo paſſiões ſi⸗

ueniente.egeſtate vel ex repentino interitu
ꝑ tyꝛannidem/vanus timoꝛ.et inutił com
punctio.exaſtutia deceptrice.admiratõ.ex
feda voluptate/iocũditas falſa.et peſſi mis

rebus. peioꝛ gloꝛiatio. ¶ DHis igitur om̃s
affectiones gignere laudabiles/fontẽ amo

ris purum habeto/ſimul obſeruaus.qꝙ; oꝛi
go fontis huius ⁊ ſincera bone fidei et ſan
ctarum cogitationũ tern hauriat ſcaturi⸗
ginem. Hinc monet aplus. Refoꝛmatos
ſenſus habere mundatos ſcilʒ a coꝛtupti a
moꝛisfebꝛe/quatinus oculus in ſũme pul
chꝛum ac lucidum.Auditus in ſummear;
moniacum ac ſonoꝛum Buſtus in ſumme
ſapidum. Olfactus in ſumme odoꝛiferum
Tactus in ſumme ſuaue ac iocũdum. mũun/
da quadam deifoꝛmitate feratur. Woſ

ſumus hanc noſtram conſideratiõem in a

liud tranſferre. vt dicamus paſſiones vłaf
fectiones oꝛiri.nunc ab extrinſecoꝛum am
boꝛum immutatione.nunc ab intrinſeca

negociante. nunca mente vel ſpiritu deo

ſuꝑiüluſtrante.nunca bonis angelis ſolici
tantibus.nunca malis.aduerſus quos eſt
nobis colluctatio magis qᷓ; aduerius car⸗
nem et ſanguinem/adeo/ ꝙ puriſſime ſan/
ctitate q; anime moleſtiſſimos aliquando

ſtimulos blaſphemiarum ſoꝛdidiſſimarũ

qʒ ſpurciciarum pati coguntur.etiam in ſe
nectute et ſolitudine ſua.quales neſciebat
ipᷣimet dum in mundana conuerſatoue¶in
ter medias temptationes carnis et mundi

demum non inepte conſideratio noſtra di

latari/tradendo radices naturaliter gene⸗
ratiuas huius vel illius paſſionis/confoꝛ
miter ad docirinam philoſophi in retboꝛi
cis.vbi de paſſionalibus ſermonibus cau
ſas reddit/vt vnde verecundia. vnde gloꝛi
atio. vnde erubeſcentia. vnde deſperatio.
vndc ſtupoꝛ.vnde admiratio.vndeiravn
de inuidia. vnde adulationis et detracti
onis appetitus vnde reuerentialis tremoꝛ
vnde abominatio et vniuerſaluter vnde ge
nerales quattuoꝛ paſſiones Spes metus
meroꝛ gaudium.¶ Hotauit acerimus ꝑ/
ſcrutatoꝛ cogitationum.Auguſtinꝰ in ſu
is ſermonibo.qviciũ nullũ cõmittit᷑ niſi ꝛ
volum (lʒ fle Diuiaz excelletiã imitari/ita

De miſtica theologia
2oꝛſus eſt qꝛ initiũ omnis peccati ſuybia lac circũducit. Siſtit alius greſſum / alter
Auidaut peccatũ / niſi inoꝛdinata ⁊ intẽ⸗ Nbae Eidülina eſtum lte n
Parse affectio. Eſt igi᷑ ſuꝑbia radix cuiuſ bungat in ſuo ſenſu.ſuus vnicuiq; mosẽ 4
ibet impꝛobe affectionis.ſicut ex aduerſo ait comicus ¶ Regulam hanc ſuꝑ bis om ii
ꝑturit oẽm affectiõem piam/humilitas nibus nraditam inueni/ vt ſequatur vnuſ
NQuocirca bꝛeuiſſima hic tradit/ ſed effia quiſqʒ; qð bonum in oculis ſuis viſum fuu· e
ciſſima regula/diſtinguẽdi inter affectiõe, erit/ad facilitatem cõtempla tionis aſſeq̃n ggll
bonam et malam.ex bac duplici radice/q gde His exceptis quos regularis cõmunis gat
mʒ ſp altera in fnenbo affectionũ ſidilige,· ligat diſaplina ad obſernantiã certi te⸗ ”?
ter attrectaueris ſapit. Inuidet aliqͥs. qre? poꝛs loci et coꝛꝑalis compoſitionis. Ali⸗ ge
qꝛ ſolus cupit impunitus excellere/ JIraſci oquin veilli ꝑ quẽ ꝓ ſua ſingularitate ſec,
tur aliqͥs.quare:qꝛ vult imꝑturbatus nec dalum venit mamer vineam. dñicam qs 1
punitꝰ excellere Auarus eſt. qre:qꝛvulcabſ depaſtus eſt: Talis vtiq; ſingularis fera ·
q; indigetia ⁊ cũ impunitatepᷣcellere.Accii Banrquo⸗ adiuuatlocus abditus ſſᷣ W
dioſus eſt.qᷓre:qꝛ vult ſiue fatigattõe labo obſcurus. artus. baſſus.et quodam alti ſi⸗
ris impunitus excellere. Quxuriat/ aut gu lentij hoꝛroꝛe tremendus. habitant hi ve⸗ ne
loſus eſt. qre:qꝛvult in delectatiõibꝛ impu lut in ſepulchꝛis ⁊ cauemnis terre et ſpelun br
nitus excellere. Puſillaminis eſt. arrogis cis. Bunrubua aptioꝛ eſt locꝰ patẽs nn
eſt. inobediens eſt. gratis maleagit ⁊ noc plucidus. amplus.altus.vndiq; celo vel e⸗
quare:qꝛ vult in iudicio ꝓpꝛio ac volunta / there circũfuſus. Habitauerũt tales in de⸗
nis arbitrio manes impune excellere/Col ſertis er montibo vbi ſi Hieronimo credit/
le hũc appetitũ impunite excellẽtie cupidũ neſcio quid ſcrenius emicat q; in fumoſis .
confeſtim rami oẽs /fructus ⁊ folia vicioꝝ vꝛbibus. Inuenies aliquos quos offẽdit 4
aruerũt.Et ꝓ inuidia charitas.et ꝓ ira mi· onmnis ſonitus.alius vero quib nihil ob⸗ 4
taſ.p auaricia frugalitas.p accidia ſtrenui ſtat / ſed pficit locus ſtrepiduloſꝰvel er mur ſ
tas.et ita de reliqs germinabũt In his hbõö meure labentis aque / vel ſuſumris volitanti ie
xps / lucifer in alijs ſemꝑ imitatur. unrn foliox / vel ſonoꝛis cantibus auiumvk ſe
— ſtrianla Jeruop ſipſe vel haminvelmna ma
u Rüiigoerg 7 rium alliſione confuſa.vel maxime demu
. C oſiderato.Ix. do exreſonantia ſuaue ſonantis ckeſie invo en
cet tempus ⁊ locum idoneũ in ꝓficientib cibus modulantis.in campanis etoꝛgãis cr,
eſſe inquirendũ/ ꝓpter varias hominum di et choꝛo. Et quod alijs ad laſciuiam.his nnba
ſpoſitides / eligitur q; et oſtedit eo ꝙ ibid ad mogeſtie cedit grauitatem. ¶ Quineti ſinete
cum gratia abũdantioꝛ influita dno/ tum am videre eſt in nonnullis/ſed paucis nec
qꝛ in tribulationibo conſequitur ſolacuum paſſim imitandis/quibo omnis ille nupti are
et cõſolatio ſpũalis. mnmduſtria nona alis apparatus in choꝛeis et citharis/i ge/ 1
KFEimpus idoneũ et locũ inquire ſticulationibus. in venuſtate feminarũ cũ Renl
re. ¶ Locoꝝ alius publicus/ a veſtitutu deaurato circũamictarum varie muu
lius ſecretus.alter in quiete.al? tate / vertitur in theoꝛicos ſinceriſſimos q; ptne⸗
ter in ſtrepitu. Quidam obſcu/ maentis exceſſus / vnde libidines ſuas inep Jumm
rus et artus/alius lucidus ⁊ amplius.⁊ ſõ tiſſimas/nec minus fediſſimas / impꝛobi ⸗
diuo patens. Silr in temꝑe tpat deus rex conſectantur. Sic diligentibus deuz om⸗ nood
vices. Eſt veſptinum.eſt ſerotinum. eſt no nia cooperantur in honum.ſic in omni re mele⸗
eturnuʒ.eſt gallicantus.eſt cepuſculũ ma vrtilitatem ſuam. ſic mel ſuum velut apes iĩ glerei
tutinũ.eſt pma.tertia.ſexta.nona.Ampli,: ueniũt.Exaltati quippe/a tera.omia tra clmi⸗
us vero ſunt in locis modi varij cmponę huntad ſeios. Onld ſubinde diffiniẽ/ gam
di coꝛpus vel aptandi ad cotemplationey dum eeritde tempoꝝ vanietate / quãdo nũc n
Hic ſtat.ille genuflectit.ille toto coꝛꝑe pio tempus eſt flendi nuncridendi nũc ample Dalrbe
ſternitur. Hic ꝓnus. hic ſupinus iac;. hic xandi.nunc fieri longe ab amplexibus.et ſiaud
faciem media inter genua locat. Alteram iaa de reliquis Quin pꝛetere gloꝛiabun⸗/ Uchi
manu operit.ſedet alter innixꝰ cubito vni dus in in domino Pſal. ait. Depties ĩ die legti
yeil duoby. ſubleuat vnus oculos q;ꝛtumva laudem dixi tibi ſuper iudicia iuſticie tue⸗ Anerer
let ſurſum.alius deoꝛſum figit. alius hacil Et alibi.Media nocte ſurgebam ad cõſi⸗ ir

cochnniſt
bbunhie
nomaßen
nnckhei⸗
dsentt
Mis
Dominocdd
natönim
e
Wocideb⸗
NeNe
Wüinswi
anthusnuum
mit
unENI,
mrsadiein
nsds
Pilicuund

um En
nls Ans
mmsleng
Wtntmnm
unſin ſnin
Kihun iil
—

Conmite

Pꝛactice conſcripta

ſit. ham tempus eſt flendi et tempus ri

tendum tibi. Etrurſus ait ſe in matutino ĩ
terfeciſſe oẽs peccatoꝛes terre.hoc eſt om̃s

rem barione⸗ ad peccatũ inducentes/ſub

iecii

qui tempus audeat pᷣfinire deo et nõ illud

beneplaciti ſui beneplacenter nec minꝰ vi /

gilanter pᷣſtoletur. Viſitas e diluculo / di⸗
cit afflictus Job. et ſubito pbas illum·
Mihilominus q;dtum humanã reſpicit in⸗

duſtriam/arbitramur hoꝛam cõuenientio
rem illam eſſe ad hoc ipᷣm/poſtq;ᷓ cibus di

obſeruatoꝛ adeſt nemo.qui gemitum lugu

geſtus eſt / 1 cure mũdi ſepoſite dũ inſuper

bꝛem / q ſuſpiria ex imo pectoꝛe eruta/q ru⸗

gitus amaros/qui plangoꝛes interruptos

qui pſtrationes humiles.qͥ madentes ocu
los.qui faciem nũc ruboꝛe/nũc palloꝛe ſuf

fuſam / qͥ palmas vtraſq; tenſas cũ ocukad

celũ/qui pectoꝛis crebꝛas tonſiones/qui fi
as terre vel altarib oſcula/qͥ ſuppliees a/

tare potuerit. ¶ Ad extremũ vero coꝛpoꝛa
lis illa ſituatio ſeu collocatio efficacioꝛ eſti

lios uatieen mẽbꝛis impᷣſſa/no

Preunalte quieti mentis aptioꝛ eſt. Naq;
ſedendo ⁊ quieſcẽdo fit aia pꝛudens. Nec
valet animus in ſua pace ſatis flabiliri/ni/

ſi coꝛpug in eodem ſitu fixum maneredidi
cerit. amus ꝙ eligibilioꝛ eſt ceter

paribus locus ſacerquẽ virtuoſiſſima cri⸗

ſti pꝛeſentia.conſecratioq; ſolennis et vo⸗
ta fidelium/⁊ geſta ſanctoꝝ depictavl ſeul
pta/⁊ ſepulchꝛa defunctoꝝ reddũt aptioꝛẽ

imiliter ſacris tempoꝛibo atzʒ celebꝛi /

bus/quis dubitauerit copioſioꝛa ſolere in

fundi gratie diuine fluenta/ſuꝑ magnũ ho

ſpitale viuentium / et carcerem purgando⸗

rum moꝛtuoꝝ/Tunc enim in die bonave

nimus ad deũ.tunc fiducialius ad aliqueʒ

. P

ſanctoꝝ dicimus / pſpera diem triumpha⸗
lem tuũ. Tunccopioſioꝛes cariſmatum re
liquie veluta menſa ſplẽdidiſſima beatoꝝ
cõuiuarũ decidũt largiende pauꝑibo ⁊ mẽ

dicis petentibo.querentiboet pulſantibus.

An nõ canit eccia ꝓ cõiunctione ⁊ nuptijs
Heſter. hoc eſt humanitatis noſtre cũdiui
nitate/hodie ꝑ totũ mũdum melliflui facti
ſunt celi. Doceant nos coꝛꝑales mẽdicide
biles ⁊ infirmi ſic tꝑs obſeruare.doceãt in
carcere ⁊ tẽbꝛis dlauſi.ſica menſa iudiq ali
inannio⸗ ciboꝝ fragmenta ꝓmereri:
inſuꝑ qð de tempoꝝ varietate dici poſ

ſe. qd non niſi vigilans ⁊ oꝛans feciſſe
credendus eſt. Rurſus ad dñm. Exitus in
quit matutini ⁊ veſꝑe delectabis Et qͥ eſt

dendi.tempus ſcʒ aduerſitatis qð per no⸗

ctem.et tempus ꝓſperitatis qð ꝑ diem ſcri

ptura ſepe ſignificat. Sileam interim de

perfectis qui vtroq; temꝑe ſciuntvti per ar

ma iuſticiea dextris et a ſiniſtris/velut am

bigextri/ dicentes cum aplo. Scio abun⸗
gare et ſcio penuriam pati/gaudere cũ gau

dentibus/et flere cum flentibus.Quãquis
etiam inter lachꝛimas contingat eis illud

virgilianũ.¶ Mẽs immota manet lachꝛi

me voluuntur inanes. Mens qppe taliuzʒ
manet fixa in vno eternitatis cẽtro/veluta

xis circa quã decurrit volubilis rota tꝑali/⸗
tatis. aut ſicut acus affecta ꝑ magneteʒz ad

polum ſedirigie .Af vero de incipientib⸗

et ꝓficientibus videtur experientia cũ ſcri⸗

66

pturarum autoꝛitate doctrixeſſe ꝙ plꝰ? eis

ꝓdeſt tempus aduerſitatis.ſiquidem ipſa

tientia puentũ oꝑetur. ¶ Aduerſitas qp⸗
pe talis potẽtioꝛi quadã manu monet eos

eripe ſeab boc limo ꝓfundi/vta terra ſe ſb
leuent / dum illictribulatiõem et doloꝛem
inueniunt:agunt ſtudioſius qð ꝓpha ſub

iunxit.et nomen domini inuocaui. Sen⸗

tiunt quippe quoniam ꝓpe eſt dñs his qui

tribulato ſunt coꝛde.et quia adiutoꝛ eſt in

inſuꝑ. Inuoca me in die tribuiationis eru
am te et honoꝛificabis me. ¶ Bic eniʒz co
lumba rationalis non habens vbi pes de
ſiderij quieſcat.reuertiturad archam con⸗
templationis/ſic eadem archa creſcentib⸗

aquis tribulationũ/ſubleuatur amplius.
SDic aſcendunt tribulati in ſuperioꝛa do⸗
mus ſue ſpiritualis.vt Anna ⁊ Petrus cũ

ceteris/dum vel oppꝛobꝛium aliqð vel pa

rentum moꝛtem / vel patrie iem vl

rerum inopiam accipiunt:¶ HBec eſt anti

mogderata ſit/atalis que indicium ratiõig
integrum cuſtodiat/⁊ in qᷓ dei munere pa⸗

oppoꝛtunitatibus / in tribulatione. Alud

pariſtaſis quedam ſpũalis que cõtrarium
foꝛtificat.hec eſt cos ferrum exacuens.hec

abſinthium pueros ablactans/auellenſq;

ab vberibo. hec malleus dilatans⁊ extẽdez

In tribulatione inqͥt pſał.Dilataſti mihi
hec lima polliẽs.mũdans eruginans.clari
ficans.hec foꝛnax in da purgat᷑ vt ruti⸗
let. hecvirga qua ꝑcuſſuſeripitur ab infer⸗
no vt dicat tribulatus ex ſnia. Dñe ſi ſicvi

uitur/et in talibus vita ſpiritus mei.coꝛri

pies me et viuificabis me.Ecce in pace

amaritudo mea amariſſima. (Etillud.

2. 3

G

De miſtica theologia

Ingrediatur putredo in oſſibs meis/⁊ ſub
ter me ſcateat vtr equieſcam in die tribul

tionis ⁊ aſcendam ſq; ꝑ cõtemplatiõem ad

pplm accinctum noſtrũ ſc; ſũmoꝝ ciuiũ.

is vtens exemplis.pcipue tamẽ trãſmittit
ad btm Hiero:quem lege.ad ruſticũ Pau
linũ Furia Euſtochiũ.de ſeruanda virgi
DOHmno⁊ cibo moderãter idulge

pmis indulgẽtia/iam dictoꝛuʒ
ddicendoꝝq;/ꝙ alie ſunt inſtitu⸗
toꝝ obſeruatiões in incipiẽtibo cõtempla
tiõòem.alie in ꝓficiẽtibus.alie in ꝑfectis/ 3

cõſuetudinem iam exercitatos hũt ſen

qui cũ apło ſciunt abundare/ſciunt penu⸗
riam pati. Et in omni loco leuare puras
manus. ¶ Becus apud incipientes qui
bus vt fragilioꝛibo appodiacula querẽda
ſunt/donec ſolidioꝛ ſtructura ſurrexerit.p
talibus fuit ſᷣmo de locoꝝ vel tempoꝝ ob⸗
ſeruatione.ſicut hic de moderatione cibi ⁊
ſomni.Et quidẽ attẽto/ꝙ in hoc ſtudio cõ

templatiõis inchoande/vehemens et qua
ſi iugis laboꝛ animi requirit/ ac ꝑindevita

les alaleſq; ſpũs cõſumũtur plurimi.pluri

reꝑatione ꝑ cibũ ⁊ ſomnũ /vel ſalteʒ crebꝛi
oꝛivti neceſſe cſt ¶ Ded quat aim inquies
Ligat ⁊ inniſcat abũdans refectio. Nam

guſtata carne deſipit ſpũs. ¶ Abũdanteʒ

dicis nos loq mur tpatam q;uis abũdans
grauãſq; p moꝛula ſumptiõis/hr̃i poſſʒ tẽ
perata ſi ad cõtinuationis tenoꝛem inſpe⸗
xeris. ¶ Fuerũt qͥ ꝓ gratia cõtemplatiõis
vclorrie neende conati ſunt imitari
ve
lem.vłaliquẽ de pr̃ibus egipti/in abſtinẽ
tia ⁊ auſteritate/qui nõ ꝓphᷣici ſed fantaſti⸗

ci facti. Docuerũt ſuo exemplo ꝙ nõ cuiuſ

libet eſt volare cũ ꝑfectis.quibo gr̃e quedã
plus a poſteris admirãde q; aſſequẽde cõ⸗
ceſſe ſunt.Qõð ſi ad debilitatiõem coꝛꝑis ꝑ
ieiunia ⁊ ſomnia crebꝛioꝛa gemitu latiua
ſuꝑaddat/et laboꝛ animi.ſpũsvt diximus

vitales ⁊ aĩales exhauriens: Quid niſi dii

ſolutio bꝛeuis aut grauis egreditudovł fã

taſie ⁊ cerebꝛi cõturbati leſio ſubſequetur.

craſſitudine vel macie.vẽter qq; eſuriẽs e

Hutriat᷑ coꝛpus ad auxiliũ nõ obꝛuat᷑ vel

eri habet / nõ penitus attriuerit.

Nre/ Aniaduertendũ eſt hic in

elyã vel Johem baptiſtã vel Danie

ſepecomedes ſi Hiero. credit pferkbidna⸗

nis ieiunijs ¶ Si quem ergo pfeſſio regu
laris iam ligatũ tenet ſub auctoꝛitate pꝛe⸗
ceptoꝛis indiſcreti/q̃ͥ necſomno q;tũ ſatis
eſt nec cbo ſinit indulgere. Ille incipiens
ſᷣm meũ cõſiliũ/tꝑabita vehemẽti medita
tione ⁊ cõtritiõe ſimul cũlachꝛimis /ne pe
reat/ꝓ inſipiente vero factꝰ inſipiẽs.vtpo⸗
teleſus in iudicio rõis.Tali ſatis fuerit /ſi

ecme
latet. qꝛ de ſomno et cibis illudvni parum
eſt qð ſupabũdaret in altero. Neqͥt idcirco

cõuentũ ſequi poſſit.ſi aſinũ carhigguetu

doctrinalis traditio determinare q;titatez

illa / ſed expientia ꝓpꝛia ⁊ lõga vel diſcrerio
hũilis/credẽs ſapiẽtioꝝ cõſilio / velvnctio

ſpũalis edocebit. Plus itaq; lederet vtdi⸗

cunt medici ⁊ theologi indiſcretũ ieiuniuʒ
qᷓ; eduliũ intemꝑans.illud quidẽ ſanabile
aliud ſepe ſine remedio/quãq;. natura pa
cis cõtenta eſt.niſi blandiat᷑ gula ſibi Ac

cipe quoddã in plãtis exeplũ ſilitudinis.

Sũt q́̃s irrigatio ⁊ freques ⁊ multa iuuat
Emarceſcerent hinc alie. Sũt qͥbꝛad au⸗

gmẽtũ ⁊ fructũ ꝓdeſt plantari ſecus decur

ſus aqrũ/aut etiã in limo paluſtri.petũta⸗
lie mõtes altos lapidoſos ⁊ aridos.vt per

petuus eis viroꝛ decoꝛi ſit Sunt qͥbus ab
initio plãtatiõis tm̃mõ/miſtranda eſt cre/

berrima/ſed paulatiua ⁊ tenuis irroꝛatio.
vt adoleſcant/qͥbus poſtmodũ rara ſuffici
et. In alijs p omne tꝑs exigef continua.
Deniq; ſicut virtꝰ ſuꝑioꝛ plus hʒ virtuo⸗

ſitatis ex natura ſua/vel ex aſſuefactiõe bo

na vel ex altera foꝛtificatione deſuꝑ veniẽ/
te.tanto poteſt ipᷣa facilius regere vires in

ferioꝛes ⁊ inſtrumẽtales. licet renitãtur q/
dam ſuo pondere vel coꝛruptione conra⸗

ria.Sicut hec eſt ſapientis vox. Coꝛpus
quod coꝛrumpituraggrauat animam. Et
mag ſi crapula ſi ebꝛietas.ſi cure huius ſe
culi coniunguntur. Quo fit vt ſpiritus ho

minis virtuoſi/qui foꝛtitudinem contra⸗

xerit ex dei munere/et longa exercitatione
non ita diſtrahitur ſi coꝛpus pꝛopꝛium fu
erit aggrauatum vel cibis vel curis huius
ſeculi/quemadmodum alterius ſpiritꝰ mi

nus exercitatus.cuius omuis ratio fundi⸗
tus euerteretur.aut nimium turbaretur.ſi
cut imperitus nauta ſe cõfundit ſi fluctuã/
tibo ꝓcellis ſenſerit nauim nũc ad celũ aſcẽę

dere/nũc deſcendere ad abyſſos vbi peritꝰ
et exercitatus rectoꝛ maneret intrepidus

animme
ccere
man
inde
lige⸗

gah

g

M
gutn
lnno
ure
Niuoa
noſil
lauche
D
heeſare
cäſtlenn
cötinno
fluitpet
ſernoci
ihodea
tnarſ

eltitone

gelicn
Nutnulci
Mlignt
lorsſole
reot
Uione
caſlen
umpe
ſabitſol
mihinn⸗

Kyſn

tuungi

mingun
niniämack
unmun
Nintümif
afonm
Naginthnind
ſiaſuiitn
NN
õ

õ

NrMNNr

rgun
ürsianut
ð

cet pijs meditation

Pꝛactice conſcribtta

ac religioſos. ĩmo theologicos / niſi qa vix
ſuſtinet aliquis ſecum ſolus eſſe/ ſecuʒ diu
meditari. Itaq; puſq; vix inceꝑit animus
in meditatione ſua.repetitur aut lectio vel
colloquiũ/aut aliqð hmõi exercitiũ/quod
et ſufficiat ad nõ peccandũ.et qðamõ laſſi

animoq; conſtanti artem nauigationis ex

erceret ꝛopterea bñ iubet apłs. Quinõ

manducat/manducantem non ſpernat· et

ita de reliqͥs /que ſicut male ita et bene pꝛo

lige.

—
4

ne plus valere q; inſtantiam lectionis vel
collegij. Inſuꝑ dat modum meditandi cõ
paratiuũ pᷣcipue ex ꝑturbation iboſurgen/
tem et plura alia bona ad hocopus neceſ⸗

ſaria maifeſtat ſua induſtria.¶ Induſt. xi.

——

Editatioibo pijs genergtiuis a

quẽtiboacciꝑe.ſi putãt exinde cõtẽplatõis

grãm familliat
ſunt hec:ſed nõ ſufficiũt.Eſto nanq; com/
pungãtur interim tales ad lectiõem vel ſer
monem. abſtuleris libꝛũ/autverbũ.abibit
ilico comes cõpũctio.nõ alitcer q; cuʒ libꝛo
gqut verbo reuerſura.Quãobꝛẽ oꝑtet cũ ſi⸗
lentio pᷣſtolari ſalutaredei /vt cõſueſcat hõ
oꝛare ſpũ.oꝛare et mente/dũ etiã vocis ſtre

pitus ant libꝛi deerit intuitus.ſit ipᷣa medi

tatio ſilẽs libet tuus.ſit pᷣdicatio alioqͥnvi
deat / ne ſy diſcẽs nũqᷓ; ad ſapiaʒ peruenia t

Opponent ſcio nõnulli querulantes ſe

necſcire nec poſſe ſpũm ſuũ ad ſe colligere
cũ ſilentio ⁊ meditatione. Euolat inquiũt
cõtinuo nũchuc nũc illuc ſe diuidens.Ef⸗

fluit velociter niſi infra limites lectiõiſ aut
ſermocinationis artatus teneat᷑. Hoc plãe

qð dicimꝰ ꝓpterea ſecũ eẽ ſecũ cũ ſilẽtio cõ
tinere ſpũm.hocopus hic laboꝛ eſtad hoc

ęeniti totis affectuũ neruis ſuademus/Se

de ſolitarius leuans te ſi potes ſuꝑ te.qð ſi
diu multũq; conatus hec facere neqͥueris.
noli ꝓpterea citovł ad lectiõis ład collocu⸗
cionis ſolaciũ effugere/illo dũtaxat recto.

uĩis: ꝓpter hoc inutiliter quieſcere te iudi?ꝰ

cas.ſed expecta.vincat hoc tediũ moꝛa ꝑti
naxne cõſuetudo ꝓtinus obꝛũpendi ſilen

tium/pabulũ det faſtidio/nõ leuamẽ. Ceſ

ſabitfoꝛſan ad tꝑs/ſed redibit acrius/creð

mihitanq; canis oſſe pingui foꝛas pullus
Et vñ pꝛochdoloꝛ tanta raritas contẽpla,/
tiuum etiam apud litteratos / ecciaſticos⸗

varietate circũſtantiarũ ſieri ↄtingit intel/

cet pi nib affectuũ generatis
ſilenter inſiſtere. Hecq; oñdit pbabili ratõ

fectũ ſileter inſiſtere. (Fallunt
quivolũt ſẽꝑ vel legere vel oꝛare
vocaliter / vel deuotõis vᷣba a lo

liarẽ ſibi cõmittere. Acceſſurop

tudinem reficiat/ne animꝰ fatiget᷑ fruſtra⸗
nequaq; vt putas fruſtraturanimus.quia
nõ obliuiſcetur tandẽ miſereri deus/te ꝑſe
ueranter ſic petente querente ⁊ pulſante.

Dicri eſt de ſilentio.tranſeamus. nunc

ad meditationes pias/videamus qles ſint
ad affectus gignẽdos efficacioꝛes.Et hoc
poſſe me vniuerſaliter diffinirepꝛſus nego
HNam quot capita tot ſententie/ dicit comi

cus / nõ minus tot meditatões/ nec votovi
uitue vno. Nihilominus extanto aceruo

colligamus aliquas queęad affectum timo
ris ꝑturiendi iuuant ¶ Itaq; vere diuiech
dictũ eſt. Initiũ ſapiẽtie hoc eſt /ſapide ſci⸗
eotie/timoꝛ dñi.Et qꝛ timoꝛ ſtatim ĩ deſpe
ratiõem rueret vt ſpem ſociemus neceſſeẽ.

Sic Bern. ſup cãtica. Sic Richardũ de

xij.priarchis.Sic Hugonẽ de virtute o⸗
randi/ſic ceteros pene omnes videmus in

choaſſe. Nimirũ beneplacitum eſt deo ſuꝑ

rimentes eumet in eis q ſperant ſup miſe⸗
ricoꝛdia eius.cãtantes ei miſericoꝛdiam ⁊
iudicium. ¶ Obijciet aũt moxaliqs dictũ

eſſe ſuꝑius ꝙ; amoꝛ eſt initium radixq; af/

fectiõis cuiuſlibet alterius.ſi non pᷣceſſerit

igitamoꝛ/timoꝛ et ſpes quõ ſubintrabunt
Ded alius eſt amoꝛ inhiãs imꝑfectꝰq;ʒ

de deo / qualez ſuff. cit fides de exiſtentia ði
