Tũc froneſis reficit/pax dicit ſufficit vnit
BGloͤꝛia/perficiens perficiendo cadens

Caſus ⁊ occaſus felix/qꝛ ſemper in oꝛtu

Permanet /ꝛ mira fit nouitateplacens.
Viſio non tedet recreatq; fruitio viDſi

MIlige tota mente deũ ꝓ te patientem
Arq; redemptoꝛis ĩmemoꝛ eſſe caue
Dilige toto coꝛde pio puroq; nec vllis
Erroꝛum nebulis obtenebꝛare ſine

Dilige tota ſicanima / ſpotaneus vltro

DHoõ facias hilaris que iubet ipe deus
Foꝛtiter deũ ſapiẽter ſuauiterq; omni
Dilige virtute / viribus omnimodis

Sit nimoꝛvt dño ſit honoꝛq; deo ſit amatꝰ

Vt tuus eſt totiẽs ſe vocat eſſe tuum

Ditius eſſe nihil poterit/qͥs ditioꝛ hberes

Quã cui de ſummo dicere fas / meus eſt
Interioꝛes ſe iunguntſenſt⸗ us deitati
Obiectum deitas cuiq; fit vt ꝓpꝛium

Lux ocuł ſplẽdet quã nõ loc accipitvſqỹ

Attamen in nullo deficit ipſa loco

Dulciſone reſonat ſinetꝑe/ſpirat odoꝛem

Aere qui nullo flabilis inſeritur
Ac ꝓpꝛie cib hicreficit / qui veſcit illo
Eſuriet nunq; non iterum ſitiet

hEret ĩ amplexu caſto pᷣbetq; frui ſe
NAAAquo diuellunt tedia nulla ſui
es clauſos aꝑit ſenſus / vice lingue

Expedit vt vires iuſſa paterna ſequin

Suaue iugũ / mitis hũilisq; ieſus tibi fec

Eſſe crucẽ/poſt ſe quotidie fer eam
Moꝛſib hoꝛreſcis peri in
Hunc ligno fixum reſpice/tutus eris

Deui? eſſe times variaꝝ ambage viari’ũ

Eſurit ⁊ ſatur eſt ſemꝑ edens qð habet

mi ſerpẽtis iniqui

Cooꝛid

Signret
at
Chiiſtipen

Imun

Qartamno
Lcſoüpe
Palatrbin
Ececuc.
Quttoeb⸗
Ecosdeſpi
Dicchꝛiſop
Fnislegisa
Dübeneoſcn
Onipdöde

“ Judapioc

MB*E

Finitedtii⸗
Aono.2)

Lomnite
Alleſe
Noy
Auhat
Wrpoof
Spon

msufnand
edngrrſs
norrmommo⸗
dicrſgfotnt
ddandodd
Plrpeinon
Nuueglgans
gfunoni
goe
prrpenentn
morcſeane
wneyls
chenrſine
mneso
nbatihedens
nitachonnl
ommimocts

cdebſtm

uchemum
1isdiiobes
mioack
sdann
He cnmnih
hrndon
a
öbacgzfn⸗
unulaſu
ſio nui⸗
enaten.
, isllit⸗
en
,
nMW£

Truxiter oſtendit.ducit ⁊ ad patriã.
Pinge thau frontẽ / nete gladiꝰ ingulabit
Hac cruce ſignatus ciuis erit ſuperi

Zella emit groferccniverila riumphi

Aiſis hoſtis eis pꝛotinus effugiꝛat
Demonis ars ⁊ mille modis verſutia tẽtat
Pinge crucem veluti fumus inanis abit
Telica lux veluti iocũda ſerena micaret
Mentẽ tranquilla pace frui tribuit
Anthoniũ talis auguſtinũq; beauit
Aux⁊ q; plures deſuper irradian
uctꝰhonoꝛe fuit adã tali ꝙ ab arce
Mentis / in eterna pꝛimit? inſpiceret
Jole mõ pᷣmit᷑/⁊ carcere carnis opoꝛtet

Signa vel obiecta myſtica dona crucis
Eſt foꝛis/eſt intus/virtutũ regula/libꝛo
Cbhꝛiſti pendentis ſanguineſcripta ſuo
E ſt modꝰ?hic oĩs diuinꝰſcriptus amoꝛis
Cartam nõ aliam quere neceſſariam o⸗
Ceſſes iã petere ſpõſo pia mẽs ab amica
Paſcit vbi vel vbi meridie recubet!
Ecce crucẽ cernei neq; ſic vaga pꝰ alienos
Cuſtodes pecoꝝ.nec malus erroꝛ agat
Edos deſpiciat fedos.fictosq; ſodalez
Dic chꝛiſto paſtoꝛ tu mihi ſolus eris
Finis legis amoꝛ chꝛiſti de coꝛde ſereno
Düu beneoſcia mens / dum neq;ʒ ficta fides
Lhꝛiſtꝰ?bõ deꝰẽ hũc ergo time ſua ſeruans
Juſſa.pio coꝛde.fac ita/ſaluus erris
Finit editũ ꝑ cancellanũ in die beati luce.
Anno.. cccc. xviijlugduni.

neſta
dies ante vite conſummatione.
Iit liuoꝛ edax vt mea carmia
v/ Deſpexit/nitida veſte carent/ait
R Nec pulcris facies picta coloꝛibꝰ
Vorx eſt rauca ſonans pDrrumnm
ꝛznatus varios ſi meretricula
Nii virtutis habens nec ſolidũ bonuʒ
DODuerit /qͥs ſtupoꝛ ẽ.ſt ſibi ſi placet
Fallax / alliciens pꝛocos H
Fucatos oculos hec ſtibio gerit
Comit ceſariem/lubꝛica conſpick .
Alſſſueſcit placidis blanda/pcax/vagas
Quos pꝛoſtituit enccat
Aſt matrona grauis / caſta / pudicaq
Cui natiuus adeſt coloꝛ/⁊ decuius
Vit pꝛoſit ſatagit ſeria moꝛib
Sponſo quod placeat ſtudet

Coꝛpoꝛis aſcenſu querere vera Ppeius

Sacra rep̃ſentat ſuꝑ omnia hoſtis ſenſus

De meditatione crucis 97

Totam compoſuit cĩcta modeſtia ·
Eultũ net ꝓpꝛium nent famule ſimul
Zimum lanas venon petit exra
Sollers artifica manu JMU?Bÿ
Non nequam petulans/ſi ubdola/fractac;
Vox/ſed ſuaue ſonat cui rigidus tonꝰ
NVinax ex oculis celica lux micat
Dancta pꝛole beatioꝛ .
Frugi menſa ſibi/ſplendida/ſobꝛia
In qua pſalterio rex dauid inſonat

Nymnos imparibo quos muneris ligat

Melris carmen amicius

Larmen tale cano ſit ꝓcul ethnicz
Mẽdax muſa ſtrepat his quib eſt venus
ut mars delicie/vanaq; numing
Woſter ſolus amoꝛ ieſus. ¶ Jeſus

Gnagogicu de ver

efenſio decantata lugduni vix xij.

*,

bo ⁊ hymno glie doctoꝛis ↄſolatoꝛij Oa
giſtri Johis de Herſon ancellarij pari⸗

oꝛia excelſis deo pri⁊ filio

pᷣferri volẽtibo nobis de vbo
2 hymno glie ſᷣmonẽ myſticũ

vł anagogicũ facere ĩ noĩe pris⁊ filij ⁊ ſpũſ

ſcti.Et qꝛ ſapia mittit ãcillas ſuas vocare

ad arcẽ quã diuinꝰdionyſiꝰvocat myſtico⸗
rũ eloqoꝝ ſuꝑincognitũ ſuꝑſplẽdẽtẽ ⁊ ſub
tiliſſimũ vticẽ. Incipiamꝰ velut ab ĩfima

ſapie ãcilla qᷓ ẽ grãmatica pᷣſupponẽtes ex

eai; ſm nois interpᷣtatõeʒ glia ẽ qſi cara

ſcʒ cũ laude vł honoꝛe noticia.eſt ãt honoꝛ

echibitio reuerẽtie in ſignũ vtutis.ſoli ai=t
deo honoꝛ ⁊ vtꝰ. Pꝛeſupponamꝰinſuꝑ ab

eadẽ acilla ſapie vocãtis ad arcẽ.ꝙ tres ſüt
gradꝰnoticie glłioſi dei videlicet poſitiuus

ↄꝑatiuꝰ ⁊ ſuꝑlatiuꝰ.Et h̊ aliter ⁊ aliter hjm

duplicẽ ſtatũ quoꝝ vneſt viatoꝝ. Aliꝰ cõ⸗

pᷣhenſoꝝ. ꝓut infra patebit deducẽdo/pᷣut

in ſuꝑ ᷣm hos gradꝰ Poſitiuũ Compꝑpati⸗

uũ Suꝑlatiuũ.clare patet verbũ glie. Pꝛi
mo im myſteriũ regni dei. Deinde f᷑ᷣm my
ſteriũ fidei. Rurſus ſ̃m gloꝛiam dei eterni.

UVlterius denicq; multiplicuer ſ̃ᷣm tempus

et locũ ⁊ modũ beneplaciti tui deus.laxcan
do in verbo tuo rete verboꝛuʒ noſtroꝛum.
BGloꝛia patri cũ filio ⁊ ſpinituſancto tan
quã clara noticia.et lux lucet in tenebꝛis ?

tenebꝛe eam nõ cõpꝛehenderũt.E ſt auteʒ

triplex tenebꝛa. Vna culpe. Alia pene ſeu
miſerie.Certia defectibilitatꝭ nature. Pꝛi⸗

ma in peccatoꝛibus. Altera in viatoꝛibua

⁊ ſpũiſctõ. Nihil ei põt aptiꝰ A

–

. „

Alnagogicũ de verbo

poſt peccatũ. Tertia in oĩb etiã beatis ci⸗
tra deũ. Gloꝛia aũt deo ð ſuꝑlatiuo gradu
⁊ vertice ſublimiſſima ⁊ ſuꝑincognua qui
eſt pelagꝰentis infinitũ qui habitat lucẽ in
acceſſibilẽ cui ſoli honoꝛ ⁊ gloꝛia.Cui ſo⸗
li debet᷑ echibitio ſupᷣma reuerẽtie ĩ ſignũ
virtutis infinite.Sufficiunt intellectuali
creature duo gradꝰ cognitõis diuine qͥ ſũt

poſitiuꝰ ⁊ cõꝑatiuꝰ. Tertius vo ſuꝑlatiuꝰ

in quadã caligine ⁊ ſilentio veneret᷑. Scia
tur deniq; ꝗꝙ lux in tenebꝛis lucet ⁊ tenebꝛe
eã nõ cõpꝛehẽderũt.quẽachnodũ triplices
ſunt modi tenebꝛaꝝ. Anus culpe Alli pe
ne ſeun miſerie. Tertiꝰdefectibilitatis nate
In peccatoꝛib pꝛime. In viatoꝛib ſcðe.
In omnibo creaturis etiam beatis tertie.
Quãobꝛẽ ↄcludimꝰcũ ſapiente ꝙ oĩs per⸗
ſcrutatoꝛ maieſtatis.alius a ſpũſancto qui
etiã ꝑſcrutat pfunda dei.oppꝛimet᷑a glia.
peccatoꝛ infeliciter. viatoꝛ bonꝰ? ſalubꝛiter

ↄpꝛeheſoꝛ vel appꝛebẽſoꝛ in pria feliciter.
loꝛia pri cũ filio ⁊ ſpũſancto.fᷣm my⸗

eriũ regni dei deſcribi põt ꝙ eſt noticia ꝑ
ignoꝛantiã habita m vnionẽ ſupꝛa mẽtẽ
boc ẽ expᷣſſe dionvſij quã poſſumꝰſub alijs
verbis tradere ꝙ eſt vnio defectiua vel de⸗
fectio vnitiua in cognitõe ⁊ amoꝛe dei. ſic

eſt enĩ defectio vnitiua in volũtate ſicut in

intellectu. Circa qð attẽdendũ iuxta tripli
cem gradũ ↄꝑationis grãmaticalis in me⸗
taphoꝛa fundatuʒ ꝙ defectio ſeu pꝛiuatio
vel tales termini dicentes negatõeʒ in hac
materia nõ accipiunt᷑ niſi ꝓut negãt vel pᷣ⸗
uant gradum ſuꝑlatiuũ vel ſimplr ſicut in
beatis vel reſpectu cognitõis vel fruitõis
gloꝛie ꝓ ſtatu vie. Alioqͥn manikfeſta eſſet
ↄtradictio neq; diceret᷑ plus aĩa cognoſce⸗
reꝑ eã q; lapis aut aſinus ꝓpterea nõ dici⸗
mys ſit defectio ſolũ.ſed ꝙ e vnitiua de⸗
fectio vel vnio defectiua. Eoria pfi cuʒ

filio ⁊ ſpũſancto.pᷣexigit hoĩem eſſe fideleʒ

xpᷣianũ.huiꝰſignũ eſt ꝙ diuinꝰ Dionyſius
incipit hãc noticiã ꝑ oroem ad beatiſſimã

trinitatẽ.Lrinitas inqͥt ſuꝑeſſentiał⁊ ſux

deꝰ ſupoptimexpᷣianoꝝ inſpectoꝛ theoſo
phie dirige nos ⁊c. Notet᷑ in pꝛimis.inuo
catio trinitatis cuiꝰ nõ habet᷑ in via cogni
tio niſi ꝑ fidẽ ſaltẽ.nõ ꝑ gloꝛiã.E ſt igitur
hec noticia? inuocatio nõ ad ſenſum ſicut
cõſtat nõ ad imaginatõeʒ nõ ad intellectũ

viatoꝛis.Eſt igit᷑ ꝑ fidei myſteriũ.(¶ Glia

pfi cũ filio ⁊ ſpſancto ſm myſterium iure
vocat᷑ theoſophia xpᷣianoꝝ accõmodatiꝰ

imaginañ ſua ſcia deuʒ udeee ge⸗

qᷓ; theologia.Theoſophia ſiquidẽ ð ma⸗
gis a ſapoꝛe dei qᷓ; a logos qð eſt ſermo vñ

theoſophia noĩat᷑ q̃ſi ſapoꝛ dei.hoc vidit

qui dixit ſapiam eſſe ̃m nomẽ ſuũ q̃ſi ſapi

dam ſciam.Tribuit igit᷑ diuinꝰ Dionyſiꝰ

magiſteriũ huiꝰ theoſophie ipᷣi beatiſſime
trinitati vocans eã inſpectoꝛẽ theoſophie
xpᷣianoꝝ. Abi enĩ amoꝛ ibi oculus⁊ inſpe
ctio. Pꝛouenit aũt ex amoꝛe dei benignit
inſpitieñ xpᷣianos cognitio ſᷣm myſteriuʒ

que eſt vnitiua defectio ꝓpterea pꝛimo ca/

pitulo in lr̃a poſt or̃oem ad deũ ⁊ exhoꝛta⸗
tionẽ ad thymotheũ ſic ait. Hic autẽ vide

quomõ nemo indoctoꝝ auſcultat ⁊c̃. vo⸗

cat indoctos/paganos idolatras et phᷣos

tamẽ poſuit tenebꝛas latibulũ eiꝰ.(¶ Blo⸗
ria pri cũ filio ⁊ ſpũſancto.ſcdᷣm myſteriuʒ
fidei in viatoꝛibo põt dicere negationẽ ſeu
pꝛiuationẽ cognitõis dei ſᷣm duplicẽ gra⸗

dum ſuꝑlatiuũ ⁊ hoc vel ſimplr ſicut ĩibea

tis vel ᷣm qͥd ⁊ ↄꝑatiue reſpectu tm̃modo

theoſophie beatoꝝ.qui ꝑ myſterium fidei

nõ cognoſcunt.Notat᷑ aũt iſta negatio ſeu
pꝛiuatio vel defectio ꝑ hãc pᷣpoſitõem ſuꝑ
exemplũ ſtatim in pꝛimis tribo adiectiuis
additis ad hoc ſubſtãtiuũ trinitas. q̃ ſunt

ſuꝑeſſentialis ſupꝑdeus ſuꝑoptime.fſᷣm tria

que appꝛopꝛiant᷑ trinitati.Eſſentia vł vni
tas quo ad pr̃em ꝓuida deitas quo ad fili
um ⁊ optima deitas quo ad ſpm̃ſanctum.
Conſtat itaq; ꝙ ſi eſſentia deitas et boni⸗
tas accipiant᷑ ſᷣm gradus cognitõis dei p⸗
mos. Poſitiuũ ſcqʒ ⁊ ↄꝑatiuũ.cõpetit via⸗
toꝛibo talis cognitio.ſed nõ in ſuꝑlatiuo g̊
du qui eſt poſitiuꝰ⁊ ↄꝑatiuꝰ in beatis quã

ↄpꝛehedit. oꝛia pri cũ filio ⁊ ſpũſan⸗
cto ſcõᷣm myſteriũ regni dei vbi videt᷑ nu⸗
de ⁊ clariſſime deꝰ.Hec tria vocabula ſuꝑ⸗
eſſentialis ſupꝑdeus et ſuꝑoptime nequeũt
negare ſeu pꝛiuare ſuꝑlatiuũ gradũ cogni
tionis vie ſed ſuꝑlatiuũ gradum cognitio
nis patrie. Quis autẽ ſit iſte gradus patet
ex iam dictis. Patet inſuꝑ verus intellectꝰ
et ↄcoꝛdia grecoꝝ ⁊ latinoꝝ ſi cuʒ veritate

to minus eleuue gradũ ſimpliciter

pᷣdictoꝝ iudicent᷑. latini ſana tradentes et

diffinientes ꝙ dens in patria clare videt᷑
nude nõ in theophanijs ſolis.vel ſaci ſim
bolis intelligunt᷑quo ad gradus poſitiuũ
et cõꝑatiuũ gloꝛie.Greci vero ponũt dum
aiunt deũ non videri cuʒ beato Dionyſio

in theologia myſtica pꝛimo capitulo lraf.

”

leſtmn
umnun
einu
ſſcnsl
üwtan
ſinect
ind 4.
„ (Bord
Alacot.
cficrent
nn. K
fſionisi
gosinle
tioni n
ſescl de
fiones v
lestinſi
Cognitio
(olaſtci
Peoheb.
mnwpibr
vodtn
Ptaws⸗
Huoluee
nis reling
litie ne
tonunqe
Coſceter
Gaanfi
Pönept
incogtn
tnel
d
noͤcun
vtroc
etſpi
fmate
roſog
Cur

Wnalätahen
en einini
r Malmte
winmge
S
Slndllich
ön
drrſegngti
Sdafn hlig,
wtinktin
uenſennmhn
Enütitanegnni
büßeuſnnin
mmümmig iſunt
nugnikfndin
n. Cenna
deis guosfi
wnſpfſnen,
min dansabors
scogniͤe;
Anmi ghe
GGrönſheru
agnüini
nitni⸗
iifinitn
Mnint
ipnumunic
n
uginahli

Stktcoen

ninensmal
nnſchn
miin

isisir

ggniii

wpi
–
—R

nudnit

referendo ad gradũ ſuplatiuũ ſimplx vti

patria vel ſm qͥq vt in via. In q̃ de cõi le⸗
ge impoſſibile eſt videre diuinũ radiũ:ni
ſi ſacxis ſymbolis circũuolutũ.vel crcuue⸗

latũ vl circũtectũ.ſicut in exẽplo ſenſibili

Lumẽ celividere nõ pᷣt ab oculo coꝛꝑali⸗
ſi nõ ſit admixtũ coloꝛib vi coloꝝ ſpẽbo.
.loꝛr pr̃i cũ filio⁊ ſpũſcõ. Scom my
ſteriũ tã fidei in via qᷓ; regni dei nõ patũ
elucidat ꝑ trad tionẽ hãc ſcolaſticã q́;uis
efficere neqat vnionẽ defectiuã ſeu myſti

cam. RRõ potiſſima eſt vitatio erroꝛis ⁊ cõ

fuſionis ĩmo ⁊ ixriſiõis apð impios ⁊ ari
dos in lege dei. Signũ heſt ꝙ wvies deuo

tioni traditi ⁊ vniẽtes ſe vel vnixe putã⸗

tes cũ deo pluries explicauer̃t ſuas deuo
tiones veras aut fictas ꝑ erroꝛes heretica
les ⁊ inſanos. Confeſſi alij magis ſobꝛie
cognitionẽ hanc iuſtioã doceri nõ poſſe ꝑ
ſcolaſticã quo ad explicatõem doctrinalẽ
Pꝛohibuit idcirco eoſ a conatuvel ſtudlio

impofſibilitas eſtunata cognoſcẽdi. Nũc

vo doctrinalis ſᷣm termĩos clariſſimos et
vſitatos palã facta eſt traditio ſine vboꝝ
inuolucro.adeo ꝙ nec apð xpianos idio⸗
tas.xelinquit vlla cõtradicriõis ſeu repu
gnatie nebula. Ftacq; ſi qraf a fideli xpia

no. nunqͥd pᷣt aliqͥs vel ĩ via vl in pria co
gnoſcere vel amare cũ in tãto ⁊ excellenti

gradu ſicut ipᷣe cognoſcit ⁊ amat ſeipum:
Nõne ꝓtinꝰrñdebit ꝙ mihil pᷣt equari ðo

in cogmtiõe vell amore. Si rurſus inqrit
pñt ne bvĩes tã viatoꝛes q;ᷓ bii ↄgnoſcere

deũ ⁊ amare multis modis: Fideł hmoõi
nõ cunctabit᷑ affirmatiuii dace rñſum de
vtroq; ſtatu ſno mo. Blia prici fllo:
et ſpuſcõ. cognoſcit᷑ hic i
ſim quos dicit Dyoninꝰ ca. iij. de myſtica

tlxologia.theologiã ſe qᷓdruplicẽ dediſſe

Vnã pꝛiã de diuis caracterib.i.ꝑſonis

aſffirmatiue vt de incarnatiõe vbi ⁊ hãc

nõ hẽmꝰ Allterã de diuinis ſcripſit noibꝰ

cta eſt de diuĩs noĩb.Sub hac theologia

ꝓꝛia ↄtinet᷑ tertia ꝑs de ſubſtãtijs ſpũali
bus l⸗ de celeſti hierarchia ⁊ ecclłiaſtica.
Terki tleologiã noĩat ſymbolicã q̃ care
mus niſi qꝛ in locis plimis tangit multa
de ſymbolis loc eſt ſi itudinibo tranſlatis
ad den. Quartã nomiat myſticã circa qu/
nuc inſiſtimꝰ. Deniq; notat.c.eo ij 7 Cc0
ſeqnt in.iiij. .v.⁊i eplis ad gayũ.⁊.c. vij.
de diuis noib' ↄſideraratões alids huic

n via qᷓtuoꝛ mol

ſm eentiã diuitatis.Et hec apud nos di

mont.ſʒ pᷣmõis defectũ ſicut in ſilentio et

caligine ⁊ ocio.⁊ in loc caſu ſuꝑintellecttu

p vefectũ noĩationis loc ibi. Ponit ↄſide
rationẽ alterã ꝙ pcedendũ eſt in ablatõꝛ
bus ſeu negatoibꝰab inferioꝛibo ad ſũma
qᷓ;uis fiat ꝓceſſus oppoſito mõ ꝑ theologi

as alteras poſitiue ꝓcedendũ. Caàm red/

dit in textu maifeſte.qm magis ẽ vita et
bonitas qᷓ; ger ⁊ lapis ⁊ magis nõ crapule
et manie nõ dici intelligi. Tertia ↄſide
ratio eſt ad intelligẽdum difficillima pm
foꝛmã vᷣbop.ſed facillima ſi pᷣmiſii gradꝰ
cõpationis notentf.Dicit eni in fine.c.vl
timo/ꝙ neq; eſt ei?vniuerſalx poſitio/ ne
ablatões facientes ipſam neq; auferim⸗
neq; ronimꝰ. Aocat pterea cognitõsʒ iſtã

ene ſuꝑlucentẽ aaliginẽ ĩi obſcuriſſimo qð
eſt ſupꝑmanifeſtiſimũ. Coõſonat hec ſnia
vbis philoſophi dicẽtis ꝙ maifeſtifſima
nafe ſunt occultiſſima nobis. Si vo fiat
cõparatio ad nram cognitionẽ tmmõ cõ⸗
coꝛdabis ꝑ diſtinctiõeʒ triplicis gradcõ
patiõis.Deniq; ſi eſthic odicno.qꝛ cũ ðꝛ
deus eſt ſuꝑ oẽ ens ⁊ nõ ens.lynõ ens nõ
refertur ad purũ ens.qð eſt ðs.qꝛ tũc eẽt
aperta cõtradictio.ſj refert ad modũ co⸗
gnitiõis q̊ creafa pᷣt cognoſcere ens qdðᷣcũ
.quia nõniſi finito gradu/ꝓ quo ſit vbũ
ſeqns. ¶Hlia pri cũ fi. ⁊ ſpuſco. m myſte
riũ fidei in via.iĩmo ⁊ regni vi in pr̃ia co
gnoſcit᷑ ꝑ ablationẽ ſeu negatõʒ vel pꝛiua
tionẽ aut defectõem ab oĩ eo qð eſtens
vel nõ ens ad gradũ ſuꝑlatiuũ referendo.
Rõ. qꝛ ſicut ðs ſibi ſoli ſᷣm hunc gradũ co
gnoſcit᷑ eẽ ita ſibi ſoli cõuenit hm hũc gra
dum pfecte cognoſcereqͥd ẽ nõ eſſe Om
oppoſitoꝝ eadé eſt diſciplina ſᷣm phm̃/ꝓ⸗
pterea nẽo ꝑfecte cognoſcit ñ ens ſimpłx
niſi ↄcipiat ꝑfecteqͥd eſtens ſimplłr.hoc
aut ſol deus ipſe de ſeipſo nouit. Dicit
ſua cognitio myſtica eſſe ſupꝑ om̃e ens ꝛñ
ens vñ ⁊ in pꝛuma epla ad gaiũ ſiquis ⁊?c.
inq̃t videns deũ intellexit qð vidit nõ ip
ſum ↄtẽplat eſt.ſʒ quidda eoꝝ ab ipſo exi
ſtentiũ ⁊ cognitoꝝ. Apſe aũt ſuꝑ animũ et
eſſentiã ſupercollocat vlx nõ cognoſcendo
neq; videndo cognoſcif et ipſa m qð me
lius pfectiſſima ignoꝛãtia ſciẽtia eſt eius
ſuꝑ dĩa cognita.xc ille. Conſtat itaq;
iſta mãifeſtã includũt ⁊ nõ intelligibileʒ

nafe

e

ahtatlo ſeleord wſt eã ſüt woſitões er

97

theologie myſtice opetẽtes. Ana ꝙ opt;
eam eſſe bꝛeuiſſimã imo nõ ſᷣm bꝛeuẽ ſex

cõtradictõem ſi nõ ſit adaptatio concoꝛs

ſcdᷣm tres grad ↄpatiois qᷓs ancella theo⸗

logie grãmatica nob tradit dictis mõis.

Frbü glie ſcvᷣm myſteriũ fidei ſe/
ppiꝰapit᷑ ⁊ efficaciꝰ p dignã eucha⸗
nſtie ꝑceptõeʒ ſpualẽ q; ꝑ hſanã
induſtriã. Itaq; dñs nir ieſus xpᷣs cꝰſpũs
reuelat myſteria. dixit int cetera lʒ euãge
lia non explicẽt poſtqᷓ; pᷣmiſit. hic eſt calix
ſanguis mei.myſteriũ inqͥt fia ei qð/ꝓ vo
bis effudef. Expt' bãc efficaciã fueratcre

do ſeꝑe btiſſimꝰ dioniſi qͥ pꝰnimia toꝛmẽé⸗

ta poſitus in carcere ſaœ iſtð myſteriũ ce⸗
lebꝛauit.cui viſibiłr aſtitit dñs nr ieſus
xpᷣs cũ młtidĩe ãgeloꝝ ⁊ ſeipʒʒ tradidit ſa
ccram̃talx eidẽ be.Oioniſio dicẽſ.xlccipe
loc care me.qðᷣ morchhielonh vna cuz
pfe meo. mecũ ei eſtmaxia merces tua. et
bis qͥ audierint ſalus in ĩgno meo. Sub⸗/
iunxit/p buſcũq; penieris impetrabis.

Obſecram igit᷑ te dioniſi benigniſſime vt

nob impetres reſeratõʒ myſtice theologie
tue qntũ expedit ſalut nr̃e. Si eni volũ⸗
tate hũana ñ allata ẽ aliqñ ꝓphetia dicẽte
petro.qᷓntomin hec myſtica tlxologia ſeu
wtiꝰ theolſophia quã a ↄſcio ſeccetoꝝ pau

lo didiciſſe . Dolban coopante

pũſctõ in vbo glie. ¶ Uerbũ gloꝛꝛe qð eſt
magnũ pietatis ſacr̃m /qð mãaifeſtũ eſt in
carne.viuificatũ ẽ in ſpũ ⁊ aſſũptũ cĩ glła
quotidie pñtialr exhilet᷑ in ſacẽo coꝛpis 2
ſanguis qð ẽ myſteriũ fidei. Fides igit di

rigit nos ad myſticas viſiõeſ. Spes erigit

Laritas poꝛrigit ⁊ attigit. Deiñ ſapia re
ficit Pax ſi fficit. Olia ꝑficit / ſm iferi de
ducẽda.(¶ Cerbũ glie ſcðᷣ myſteriũ fidei
in euchariſtie ſacr̃o nos indueitad gloꝛiã
myſterioꝝ dei.qm̃ maifeſtaf᷑ nobᷣ in carne
nfja ꝑ ſenſus coꝛpales exteriꝰ⁊ interi dũ
ſub ſctis ſimbol dat ſe xpᷣs palpabilẽ oſcu
la bilẽ mãducabilẽ imagiabile. Juſtificat
gaũt in ſpũ nro ꝑ ilapſum ſpũfſci qͥ diffun
dit᷑ in coꝛ nr̃m.Et ſic vnũ eſt coꝛpꝰver 35
eſt res hbꝰſacri ⁊ ſignũ coꝛpis myſtici qð ẽ
vnũ in eodẽcoꝛpe ⁊ eode ſpũ xpᷣs.ſuꝑeſt
tandẽ ꝙ aſſumat᷑ in glia ſpũᷣs nr᷑.q;uis in
terim vita nr̃a abſcõdita ſit cũ xpᷣo in deo
Sʒ cũ appuerit xpᷣsvita nfeet 7 noſ ap

parebim cũ ipᷣo in glona.¶ Aerbũ gloꝛie
du in boc ſaco nob mafeſtaf in carne dũ
iuſtificat in ſpũ.nũcetiã ⁊ hic pñtialr aſſu

2

Becunda partitio.

mit in gloꝛia. obmittamus interea de deo
gloꝛ ioſas cognitões q̃ p affirmatões fiũt
de qb ẽ triplex theologia. ſic notatuʒ ẽ ex

dioniſio vna ↄſideratõe pᷣcedẽte vniam
ad qrtã q̃ fit ꝑ oĩm ablatõem ⁊ oñdamus
quẽadmodũ fideſ erigit ad ulà. Dimuſſis
itaq; duobo gradibo cognitõis dei poſitiuo

et ↄpatiuo fides relinq̃tux i pura caligie

quo ad gradũ ſuplatm̃ reſpcũ pr̃ie. x ſi
are⸗ a fide Zid qͥd dirigit ſpm̃ noſtx? Rñ⸗
ebit ad caliginẽ. Silr duʒz qrit a ſxe ad

qd erigit? Rñbebit ad caliginẽ. Poꝛro ſi
qraf a caritate. Cui ſe wꝛugit: Quid at⸗

tingit: Cui ſe vuuit? Rñdebit ad caligieʒ
Deniq; pſeqndo ſi fiat inqͥ ſitio. Quid eſt
illa caligo: OQuid q̃ſo hñt rñdere.niſi ꝙ è
cognitiois pꝛiuatio ⁊ amox defectio.Arx
geat aliqs vlteri ꝑqrens.Quõ pñit hec ſi
eri? Num caligo ẽvs nr. Nunqͥd negatõ
põt eſſe affirmatio: Nunqͥd ignoꝛãtia pᷣt
eſſeſcla: Nunqͥd vnio fit ad nihilũ.qꝛ cali
go qͥd eſt niſi pꝛiuatio? Pꝛofecto rñdere
ptuer̃t. fides ſxes ⁊ caritas. ꝙ ñi tꝗ agunt
; agunf. Et a q̃ agunt᷑: Certe ab ipo vo qͥ
caliginẽ inhitat ⁊ lucẽ inaccefſabilẽ.nõ vti
q; ſimplx.ſj in ſuo gradu ſupᷣmo.qͥ eſt ſuꝑ
iucognitꝰ⁊ ſuꝑlucẽs ⁊ ſublimiſſim vertex
ad quã nos dirigi oꝛat dioniſi. Inuocãs
trinitatẽ ſupeſtentialẽ ſuꝑ veñ ⁊ ſuꝑpopti⸗
nũ xpᷣianoꝝ inſꝑectoꝛẽ ⁊ tłoſophie cu re
liqͥs ſeqntibo in textu. bunc textũ exxedit

repetẽdo rumiare ꝗpterea iunget poſtenꝰ
ad anagogicũ noſtr.loc de pymno gloꝛie.
¶ Werbũ glie ſm myſteriũ fidei qꝛ ſuꝑ⸗

gredif᷑ duplicẽ gradũ ↄgnitõis glie dei wo
ſitiuũ ⁊ ↄpatm̃ in q̊ ſe meditates ⁊ ↄtem⸗
plantes exercẽt tã cognitine q; dilectine

deficit totałr in ſe ⁊ recidit ſuꝑ eũ q̃ͥ ꝑ ſim

plicitatẽ ⁊ in ĩfinitũ ẽ ſub ſe.et ꝑ maieſta

tẽ in ĩfinitũ ſupꝛa ſe.Cõſtat ãt hmõi caſũ

vel exceſſuʒ cauſari nõ poſſe niſi ab infini⸗
ta vtute.Eſt igit᷑ ſũma defecnio ſũma refe
ctio de qᷓ xpᷣs vnite ad me oẽs qᷓ laboꝛatis
et onerati eſtis ⁊ ego reficiã vos. Qualit
aũt pᷣt ſpũs rõnalis ⁊ lawꝛãs ⁊ onerat pl
vnire ad veũ xpᷣm qᷓ; abijciẽdo nedũ labo

rem ſuuʒ nedũ opꝰ pꝛiũ vel auenũ ſy deſe
rendo ſemetipᷣm. Quid ſtas inq̃t Mugꝰ

et qͥd nõ ſtas.dũ in re ſtas. Pꝛoijce in deũ
et

uſcipiet te. Et grego. NHiſi qͥ a ſeipſo

deficiat ad eũ qͥ ſuꝑ ipᷣm ẽ nõ appꝛopinqᷣt.
Nec valet appꝛehendere.qð ſupꝛa ipᷣm eſt
niſi ſciat mactare qð ẽ Faciliter auteʒ iſta

*

diantefin

igtelen

nophane
ſpifaifn,
nnmmn
ſinfigein
dſeretſe
ſepnege
pli ge 1
figeite
lopants
ſgotinet
dimnei.
ſingis d
ncſikſic
cantetue
kabye
ynusſi⸗
tioꝛintea
eſtnetfin
gfoon
leſiu.
ſipcogn
celſpo
iſtonesd
lgrad
Giagttalt
Gtahͤc⸗
muli.
feckihisn
gob
inpane
Diinids
Ger
tubit
mutu
ſotgeo
em
mmlltnn
ſu. Co
uhn

flädd

hütcke
linsn
nut⸗
erert
lennf
N
len
mo

nanihle in
firͤckin

üüiminur

tnoni rs
guntn
1t

Nneiar

Mnclertiemi

Jünge in
dehnmno on

i fiͤriin .

usgied-
—R

214

urſeiſnnn

ſbertut
i tic
Pſenihunt
nisikbain

uinsDn

e
Mmisten
Gafhnit
rlaeni
aſus =
E. Prheen
csten

falinund

Et himno gloꝛie.

dicunt faciliter credunta fidelibꝰ ſed p

intelligentiã ornt loc op? hic laboꝛ eſt
imo plane nec

opus nec laboꝛ. ſed actio
pũſicti ſm tꝑs ⁊ locũ et modũ bñplaciti
ui in multitudine mie ſue

eſerat ſe ⁊ oĩa ſua.ↄtingit vt eadẽ etiam

ſe ꝑ negationes gradatim exerceat. Exẽ
pli gra in euchariſtie ſacro qð ẽ myſteriũ

fidei recogitat fidelis ala dũ vidit accidẽ
tia panis ⁊ vini.Eſt hic deus tuinõ inqͥt

ſeg ↄtinet pnñtialiter coꝛpꝰvep ⁊ ſanguinẽ
Ni mei. Deiñ ſubiũgit.Coꝛpꝰloc veruʒz

ſanguis dni dei tui.nũquid eſt deꝰtuus.ñ
inquit.ſed vmiunt dno deo tuo. Signifi
cant etiã coꝛpꝰeccleſie myſticũ/qð viuifi
cat᷑ ab vno ſpũ dñi dei mei vnũ coꝛpus et
vnus ſpũ̃s ait apls.Subifert ſi coꝛpꝰ hoc
myſticu cũ coꝛpe vero/ſit dñs deꝰ ſuus:æll
tioꝛ inqͥt eſt dnñs de meꝰqꝛ nec materialiſ
eſt nec finit nec tꝑalis/neq; ſᷣm carnne
6 ſcom ſpm̃ cognoſcibilis eſt hic in maie

ate ſua. Sic fit tandẽ vt deficiat a ſeij
ſa ꝑ cognitõis vfectũ. ⁊ ſuſcipiata ſpiritu
chꝛiſti ꝑ dilectõis illaſum. Remanẽtautẽ

q̃ſtiones difficiles. An ſq; rõnalis aĩa ſub

—

tali gradu ſuꝑlatio cõſtituto ſentit aliqᷣt

Siagit aliquid: Si meret aliqͥd: Si dili
git aliqd? Si nouũ ſꝑ fiat ⁊ ſuꝑnaturale

miraculũ. Rurſus q̃lis eſt dꝛñtia talis de

fectiõis vel abnegatõis in via wl in pria
qꝛ blaſphemũ videtf dicere ignoꝛantiã eẽ
in patria.qꝛ nec aima xpᷣi illa hũit in via.
Rñndeam'ad ſingula.ↄiungẽtes alpha cũ

o.initiũ ſcqʒ creatõis cũ fine gloꝛificatõis

¶ Verbũ gloꝛie fm myſteriũ fidei noſtre

trapit woiem foꝛmarũ eſſe ad imaginẽetſi
militudinẽ dei. Añ ⁊ apls dic ꝙ vixr è ima

go ⁊ gloꝛia dei. in vcaut nõ eſt diſtinctio
viria mulieris. Coſideremhãc imagineʒ

ſimilitudinẽ ⁊ gloꝛiã vei in prima creatõe

ſua. Conſiderem in ea eẽntiã ſuã fecũdã

qua ꝑ mẽoꝛiã capax eſt dei.et ꝑ intelligẽ
tiã ⁊ voluntatẽ ꝑticeps eiꝰ eſſe pt. Quid
aüt eſt aliud
litas niſi qdã impᷣſſio pꝛime ⁊ eterne vni
tatis/vit atis ⁊ bõitatis ꝓut aia naturali
ter ex impᷣſſõe pꝛima ↄfigurat ⁊ eo aptat
beatifſime trinitati in mẽoꝛando / cogno⸗
ſcendo et amãdo ſuũ pꝛincipiũ efficies ex
emplas ⁊ finiẽs.Dicif aũt aia rõalis ſᷣm

bec tria nafaliter agi vt meminerit tei ßm

imp̃fſionẽ pꝛimã vt inſuꝑ cognoſeateſ et

i in e (Aerbu glie
pm fidei myſteriũ duʒ agit vt rõnalis aĩa

ipᷣa capacitas ⁊ iſta ꝑpceptibi

cipiũ effectiuũ exẽplatiuũ. Quocixca vo

cabit łec vitalis opatio vel actio aptitudi
nalis reſpectu dei naturalit deifoꝛmis ſim

plex ⁊ quieta q deleri nõ p̃t etiã in dãnas
vt nafalis ẽ.qꝛ nafalia in eis dicẽte dyo⸗
niſio remanẽt ſplendida.q;uis in malũ fi

nẽ ſicut ⁊ in abuſuʒ reſplendeãt.¶ Uerbũ

gloꝛie ſᷣm myſteriũ fidei nr̃e tradit hoĩem

refoꝛmatũ eſſe in baptiſmo ꝑ grãm. infu

ſionẽq; virtutũ hĩtualiũ ⁊ eſt hec refoꝛma

tio velluti qͥd ſupiuductio coloꝝ deifoꝛmi
um ad liniamẽta nafalis imaginis? ſilitu

dinis. Eſt inſupꝑ tante pulcritudis ⁊ deco
ris vt reddat aiam vo placitã gratã ⁊ acce
ptabilẽ.adeo ꝙ ſi migret ſtatim a coꝛpoꝛe

ſpus mox ſtola gloꝛie decoꝛat᷑. Eſt aſt hec
vita gre ſpũalis ⁊ hitualis operano ſuper

naturali eifoꝛmis ⁊ ſimplex ⁊ qͥeta ꝑfici

ens aoꝛnãs ſimilitudinẽ? gloꝛiam create
roõnalis ale. Cranſeamꝰ mediã vitã pegri

natõis iſtiꝰq̃ eſt vtiq; diſcõtinua multi⸗

plex ⁊ inqͥeta ⁊ vniamad vitã gloꝛieq̃ͥ pꝓ
ficiendo vitã nate ⁊ gre ↄfoꝛmit ad illas

eſt cõtinua ſimpliciſſima /quietiſſima et
eterna. Cõcludamigit᷑ ꝙ qntũ vita pere⸗
grinatiõis gre ↄfoꝛmat initio creatõis ⁊
recxeatõisſue necnõ fini gloꝛificatois ſue

in patria tantũdẽ pficr᷑ ſimplificat qui

eſcit hic in via iuxta pſalmiſte qſtionem.

Dne q̊s hitabit iu taber.tuo/aut q̃ͥs reqͥe

ſcet in mon.ſcõ tuo:De beniamin q́ʒ ẽ ha

bitat afident᷑ in eo ſic ĩthalamo tota die
moꝛabit᷑. et int humeros illius requieſcet

Requiẽ hãc optabat petrꝰin mõte factꝰ in
extaſi/dũ poſt vocẽ allatꝗ a magnifica glo
ria dixit neſciẽs quid diceret.qꝛ maglage
bat q; agebat. Dñe bonũ eſtnos bic eſſe.
Faciam hic tria tabernacula ⁊c. Eerbũ
gloꝛie ſm myſteriũ fidei dũ ſubintrat per

abnegatões latibulum nubis tenebꝛaꝝꝑ⁊

caliginis aĩa rõnalis acta ꝑ ſpm̃ſctm̃ rea
git pm eundẽ ſom̃ iuxta illð.Oilecx meꝰ
nmnhiꝛ ego illi Et ita meret atʒ reficit᷑qm̃
te latibulo caligis venit ad tabernacłin ꝗs
eiarcũitu er.iuxta illð dauidicũ poſtip
de deo dixerat incliauit celos ⁊ viceẽdi et
caligo ſub edibei. Dehincaſcendit ſu
per cherubi ⁊ volauit. vola. ſuꝑ pẽ.vẽtoꝝ
Cocluſit woſuit tenebꝛas latibulũ ſuum
Qui ↄſonat werica fictio. In ſublime vo

lans nube ſe imiſcuitatre. Superadditur
Et in cicũitu eitabernaculũ el. Cõſide

30 2

diligat indelibili ↄfiguratõe ad ſuũ pꝛin

remus igit᷑ ũ velut in latibulo tenebꝛaꝝ
ſm theo ogiã miſticã qͥ fit pexr abnegatõeʒ

in gradu ſuperlatio vbi eſt vluti in mõte
ↄdenſo ⁊ vmbꝛoſo.⁊ in deſertis ſeculoꝝ.
in mõtib etnis.Et vere ðᷣs abſcondit ſal
uatoꝛ ſctũs iſrael. Attñ in crcũñitu eius ta
bernaculũ erꝰ. Juxta cãticũ eccie in circũi
tu tuo dñe lumẽeſt qð nunq; ðᷣficiet vbi
cõſtituiſti lucidiſimas mãſiões. Et pſal.
In circuitu eiusvitas e Spectãt ad hec
ola qꝗᷓ ſeraphicꝰ doctoꝛ bonauentura tradi⸗
dit in itinerario mẽtis ĩ deũ ſub capitulis
et gradibꝰad hoc tabernaculũ ↄtinẽs du⸗

plicẽ gradũ cognitõis dei poſitm̃ ⁊ patñm

Spectatx o ſeptimũ capim ad latibuluʒ

caligis et tenebꝛaꝝ qð explicat ſuo mõ nõ
cõtrarie ad noſtꝑ hymni gloꝛie.( AUerbũ
ſm myſteriũ fidei ſicut nò eſt in patria.ſʒ
clara viſio ⁊ fruitõ ſic nõ ibi ꝓpꝛie loqndo
eſt ponere teologiã myſticã q;uis de? gle
neq q; in ſuꝑlatiuo gradu qͥ ꝓꝛſus infini⸗
tus eſt videaf gut amet᷑ Pꝛo cuiꝰ elucida
tione ⁊ tot materie cõſiſeremꝰ ↄſeanter
ad pᷣdicta qtuoꝛ modos ſpehales qͥ bo iſpi
citur dus ꝑ abnegatõeʒ. VUn ẽꝑ ſimpli
cẽ fidẽ ſpem ⁊caritalẽ. Alter eſt ꝑ inueſti

gationẽ phiſicã tmmõ.tertius ꝑ iueſtiga

tionẽ theologicã qui ↄplectit᷑ duos pcedẽ

tes.qᷓrtus ꝑ aptam ⁊ clarã dei viſionẽ.de
quo dicamad pnñ̃ᷣs.x ala btiſſime virgi
nis.exẽpli gra.clariſſime videt deũ pꝰani
mã filij ſui.quo ad gradũ cognitõis poſiti⸗

uum cõꝑatiuũ. NHihilomin dũ extendit

ſe ad ſuꝑlatiuũ qui ſoli vo ↄuenitillic de
ficit videns ꝙ inattingibil eſt ſʒ nõ reſſe
ctitux aut nõ cadit in caliginẽ cognitiõis

quẽadmodũ fit in via.ſʒ ſp in aꝑtã viſio

nem. Quã ob tem ſua defectio nõ ðꝛ eni⸗

gmatica ſeu caliginoſa vl tenebꝛe. vñ cũ

dici de Johãne bap̃ta ꝙ fuit plꝰqᷓ; ꝓple

ta nõ tollit᷑ ab eo grad ꝓpletie ſed auger.
Pꝛopoꝛtionalłx ĩ ꝓpoſito ſi mara nõ cogno
ſcit vũ qᷓntũ de ſeipᷣm nõ ponit᷑ in ſua co

gnit õe tenebꝛoſitas Si eni ſol darioꝛ eſt

heſperus aut lucifer.nõ ponit᷑ in iis he
ſpero vel lucifero caligo tenebꝛar.ſʒ clari⸗
tas ſolł ſuꝑioꝛ pᷣdicat᷑. Sempꝑ ardũ ãbula
mus ꝑ ſxem ⁊ fide qᷓntũcunq; ꝓfecerit co
gnitio nr̃ᷣa de cõi lege cadit in in cognitõ

nem per ſpeculum 71 enigma.

Certia partitio

4

De verbo gloꝛie,

n... . . — —

vl intellectualis dũ ãbulat ad dei

ꝑ vtrunq;/ ſi plena fiat reſolutò:ſemꝑ fit
occaſus vel defectio ad ſuplatiuũ graduʒ

quo de in ſe cogſcit ſe ſiẽin ĩferioꝛi fit vli

oſcubii cognitõis ⁊ motPꝰ⁊ potentias vita

carẽtes. Quocirca dicimꝰ vlteriꝰ ꝙ actu

finito cognitiuo ⁊ affectio.qꝛvterq; piter

incidit pᷣt attingi obiectũ ĩſinitũ. Et ita i⸗
finitũ qle ẽ de a finita potentia ⁊ actu ſini
to memoꝛabit᷑ intelliget ⁊ diligef in pr̃ia.
Poterit igif dici talis actus infinit ter

minatiue wl obiectie q;uis in ſe ſit fini/
qntitatiue quẽadmodũ viceueria de infi

nito actu ↄgnoſcit oẽm creaturã eſſe ſini
tam. Quocirca pᷣt qlibet creatura qntũcũ
q; finita dici infinita cognoſcibilr.qꝛ .

infinito actu qͥ deꝰẽ cogſo. Neq; comp
heneli põt totalłr ab aho q; a deo q; uis ab
ania btã cognoſcaf qntũ hʒ de pfectione
pm principalia intrinſeca ſua qͥ in eẽntia
creature finita ſunt ⁊ pꝑfectiõis limitate.
De tali ſcire loqbat᷑ phũs deſcribẽs ſcite

eſie rẽ ꝑ cãm cognoſcere. Antellige ð ꝓxi

mis ⁊ creatis cauſis.qꝛ pꝛima cã ⁊ ſi pᷣt co

gnoſci ꝑ demõſtrationẽ vel aliter compꝛe
xcelſus in vbo glie
ſpũs rõnalispcedendo ad cognitõem dei
tandẽ deficit ⁊ cadit in occaſũ m poſitõ

di tñ plene neqt.

nẽ phõp.maxie platonicoꝝ quã recitat et

repꝛobat Aug.in ſuo de citate dei/quam

inſuꝑ albert?magnus explicat in ſuo ð in
tellectu⁊ ĩtelligibili ex dictis philoſophł

rũ dimittẽdo pietatẽ fidei Legat in ſpali
capᷣ.vltimũ vbi cõcludendo dicit ꝙ ſpũis

debet ꝓpcedere de cognitõe in cognitioem
quouſq; fiat aſſimilatio ad cãm pꝛimã:in
q̃ ſic ſubſtanficet᷑ ⁊ foꝛmet᷑ ꝙ iam nõ indi⸗
gebit oꝛganis iu ſua cõtẽplatiõe.Et hic

eſt inq̃t caducuũ alijs vite imoꝛtal. Quã/

uis iſta et ſilia videãt᷑ alte ⁊ ſpecioſe dicta

per phõs et idolatras ſunt tñ impoſſibilia

et ꝑ multos articulos pariſieñ: phibita ?
excõmũicata. ꝓpterea dimiſſis infidelibo

tranſeam ad fideles etiã ſimplices dum

mõ fundati ſint ⁊ radicati in fide ſye etca
ritate qᷓles iuemm fuiſſe martires ⁊ ana⸗
choꝛitas pres. Placeat aũt ſub cõpendio
ꝓtin inſinuare modũ ſᷣm puemiẽdi ad ſu
pincognitũ ⁊ ſuꝑſplẽdẽtẽ ⁊ ſublimimſimũ
Wrticẽ h' ſapie ꝗᷓ ꝑ ignoꝛantiã cognoſat

xcelſus in verbo glie ſpũs rönalis G

.–cogmition actuate. nüc inu eſti
gationẽ naturalẽ.nũc ꝑ ſimplicé fidẽ.nüc

piſut
gäitelie
füſugtin
lodolmne
npäche
achben ar
natiuev
vſſionenn
caligope
etlenebe
ſeai/
Wwlamor
Gitis⸗
taelecd⸗
ſautenehe
luvmnfor
Platul⸗
larooptere
dbtoe
daſpkr
ſeched
Rꝛcels.
arione.
laiprn
pmnoe
ſtive⸗
fection
didi
glieſpt
annta
nusag
tlſmri
Ceglure
Vumdn
Prun
lusden
mo
gineſo
ten
ntn
ſarine
feeti
mocce

Pegri nn
imnedeign
atinſti
=

ilegrad

hng
dencc
Vangnin

igininh

aa

.

in occaſu ⁊ occubitu ⁊ defectione ĩeffabili

Et bimno gloꝛie.

tãq;ᷓ a dñi ſpſi. Itaq; ſpũſſcũs diuigit ani
mã ꝑ fidẽ vſq; ad ſuplatiuũ gradũ diuĩe

cognitõis excluſiue.Et ſꝑ ſpem erigit eaʒ

vſq; ad interioꝛa lamis ſᷣm aplm. Etꝑ

cariatẽ illic figit ⁊ vnit Quelitet eni iſta

rũ triũ vᷣtutũ theologicax hʒ ꝓ ĩmediato
obiecto ⁊ termio ſuo deũ.Ac pinde ſcðm
tlxologos deñta vtutibb moꝛglihet alijſ
que circa alia vſantobiecta.¶ Excelſus ĩ

vrbo glie ſpũs raõlis ſic eleuatꝰ actus a

ſpũſcõ ꝑ fidem ſpem ⁊ charitatẽ ſᷣm mẽo

ria intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ radicatas ĩ eẽn

tia ſua ⁊ in ſupioꝛi facie qᷓ foꝛmata ẽa ſo⸗
lo deo imediate ⁊ capax eſt eius ſm tripli
cem hãc potentiã telminat imediate ſuaʒ

actõem ad ſolũ deũ ⁊ attingit ipᷣm termi⸗
natiue vłl obiectĩe.⁊ cũ hoc nõ ſit ꝑ apertã

viſionẽneceſſe ẽ ꝙ fiat ꝑ caliginẽ Eſt ãt
caligo pꝛiuatio lumiĩis ſeu cognitiõis ſicut
et tene bꝛa ꝓut etiꝗ ſilentiũ dicit ſoni de
fectũ. Mirũ vᷣo videf quõ poſſit cogiytio

vVel amoꝛ cognoſci vel agi ꝑ pꝛiuatõem co⸗

gnitiõis ⁊ amoꝛis.Sʒ in pꝛioꝛibꝰ euacua
ta ẽ lc difficultas.qꝛ pꝛiuatio vel vefectõ

ſeu tenebꝛa ſeu ſilentiũ nõ dicunt᷑ ſimpłr

ſeu vnifoꝛmit Sʒ tmmõ reſpectiue a ſu

platiuũ ↄgnitiõis vel amoꝛis gradũ. Pri
ugatio pterea nõ dicit hic negatiõeʒ hites

cũ debito exñtie eiꝰ quẽadmodũ cecitas ñ
ðꝛ ſimplx pꝛiuatio viſus niſi ſit circa ſub

lectũ qð debet hr̃e viſũ.nõ enĩ lapis ꝓpꝛie
2 cecus. Nos aũt in ꝓpoſito accipim pꝛi

uationẽ ꝓ negatõe ſimplici dũ wonimꝰ ꝙ
ſcrĩ pꝛiuatiue cognoſcãt deũ ſub gradu ſu

pmo. Nõ eiapti ſunt vel lebito res ita po⸗
ſitiue cognoſcere q;uis iſtud notet imper
fectionẽ. Et certe qlibʒ res creata reſpcũ
cei dici debet ĩpfecta. ¶ Excelſus in vᷣbo
glie ſpũs rõalis ꝑ hmõi defectionẽ ſuper
admixabilr reficit.qm̃ plus vnit deo ſince
rius atʒ ſublimiꝰ ſine qᷓuis admixtiõe fan

taſmatũ vel ſoꝛdiũ ⁊ ipfectionũ cuiuſuis

ccxeature qᷓ; per poſitiuũ Quo pacto ſic:qꝛ

nimixꝝ nullũ ẽ ibi mediũ int deũ ⁊ ſpiritũ.

Pꝛiuat eni cognitio ⁊ amoꝛ cuiuſſibʒ alte
rus rei pᷣter deu. Si vo qrit nũqͥd termi
nus cognitõis ⁊ amoꝛis ſtat finit᷑ in cali

gine ſola ꝓut eſt pꝛiuatio qᷓdã. Rñdendũ

negatioes ⁊ pꝛiuationes termiareñn

pñt niſi ꝑ affirmatões vñ nec ðᷣus cogno

ſcit mala ⁊ iperfecta niſi pec ydeã bom? ꝑ

fecti.Quid fit igit᷑: Rñdet bts dyoniſi⸗ 17
1

coniũgitanĩa ineffabilr ignote ineffabilibul

et ignotis. Et itex ait partitis alteritatibꝰet
g

concupiſcẽtijs curiſq; incluſis ⁊ ſupermũdane
explicitis. nos in diuinã monadè ↄgregamur⸗
Apterea vocat hãc defectionẽ vnionẽ ſuꝑ mẽetẽ
Rurſus viuifica inqͥt vᷣtus diuian illũinatio⸗

nũ qᷓ ſq; fuit ſᷣm poſitiuũ gradũ abunde nos te
plet ⁊ reſtituit ac ↄuerrit ad congregtis pris

vnitatẽ ⁊ ſimplificã veitatẽ Attẽde ꝙ iõ noiat
prem qm in ipᷣo eſt fontal deitas ᷣm eũdẽ dio

miſi. ilinſup 7 ſpuſſcis oẽm gliam ſuã re⸗
ferũt in glaꝛiã de pr̃is.(¶ Excelſus in vᷣo gle

ſpũs rõnaſis per vxhemẽs exerxcitiũ theologicũ

ſil ⁊ phiſicũ pᷣt eleuari ad apicẽ ſeu vticẽ theo
loglie myſtice cũ au xilio fidei ſpei ⁊ caritatſub
limius q; rudis ⁊ ſimplex xpianꝰ.⁊ hoc e cõi le
ge ſupꝛa quã tm ẽ ſpũſſcts. Patuit loc vltimũ
