deſiderium aut tollat ſi impium eſt eiſi fal⸗

loꝛ/ant ſi recte cõſcius ſum iuſtificet me in
iuſtificationibo ſuis ille qui deſideriuʒ pau
perum exaudit et pᷣparatiõem coꝛdis eoꝝ
gaudit auris ſua. Judicare pupillo et humi

li vt non apponat vltra magnificare ſe hõ

ſuꝑ terram. ¶ Dis itaq; pᷣlocutis pᷣcipue

ad fodiendum de ꝓfundo humilitatis lo⸗

cum quo ſine collapſu tota dicẽdoꝝ fabꝛi⸗
ca ſolidet᷑. Et ab oꝛatione moꝛe diuini dio
niſij ſumendo exoꝛdium explicabo materi
am diſiunctim ꝑ cõſiderationes ſeu anno⸗
tationes in modũ capituloꝝ q̃tinus audi
toꝛ recreetur interuallis/⁊ nõ cõtinua con
fuſaq; locutione laſſetur.Nihil quoq; no⸗

rum libꝛis inueniri/ab eis nimirum quid
omiſſum eſt.ſed eoꝝ ſententias meo oꝛdie

ac verbis explicabo. ¶ ractatus iſte de

miſtica theologia. xliiij. ↄſiderationes con
uiinet / et octo partes habet ſeu materias on
cpales. ¶ Pꝛima pars eſt de quibuſdam

pꝛeambulis ad theologiam miſticam et a

pma cõſideratione vſq; ad nonam induſi

ue. ¶ Secũda eſt de natura aie rõnalis et
ſex potentijs eius anona cõſideratione vſ

5

ui allaturus ſum qð nequeat in alijs ſctõ//⸗

ditatione ⁊ co

tibus in xxvi.et. xxvij. ¶ Bextg eſt de ace
ſitione theologie miſtice et ð decẽ eius dit
ã ſpeculatiuã a.xxvuj.

agd finem.

ZM SS ””” Sð ”M
S U

.
„ „
* .
.

–

Lertia eſt de
luminoſitate dictarum potẽtiaruma deci⸗
maſeptimg cõſiderationẽ vſq; ad viceſimã
pᷣmam. ¶ Duarta de cõtemplatione me⸗

q; ad decimamſeptimam.

Duinta de tribus oculis a⸗
nime ⁊ de tribus affectio nibo coꝛreſpondẽ
exta eſt de ac
ferentijs ad theologi
vſq; ad. xxxv. ¶ Deptima eſt de amoꝛe et
eius triplici ꝓpꝛietate.et ibi de raptu et exta
ſi a. xxxv. vſq; ad. xl. ¶ Octaua eſt de via⸗
moꝛis qui amantem vnit cum deo et ſtabi
litat requieſcere facit a quadꝛageſima vſq;

(Begnitur pꝛima

conſideratio de triplici theologia ſcʒ ꝓpꝛia

vmbolica et miſtig.
Aiqua eſt theologia miſtica vl⸗
tra eã qᷓ vel ſymbolica vel ꝓpꝛia
nominatur Ita enim ſeꝑate tra
ccauit de ea ſub ꝓpꝛio titulo bea

tus Dioniſius a conſcio diuinoꝝ ſecreto/⸗

rum Paulo doctus. ¶(um eni ſcripſiſſet
theologia ſymbolica que vtitur coꝛpeis ſi/

militudinibo tranſiatis ad deũ vt ꝙ eſt leo
luxagnus lapis et ſimilia m quã dicit deꝰ
omninomiꝰ. Cũ pᷣterea tradidiſſet theolo⸗

uris pᷣſertim pfectioꝛibo ad extra cõſurgi⸗

ad affirmãdũ aliqua de deo vt qð eſt ens ⁊
vita a quo omnidb deriuatũ eſt eſſe et viue

re. Tandem addidit modũ inueniendi de
um pꝑfectioꝛẽ ceteris quo ꝑ abnegationem
et ꝑ exceſſus mentales tanq; in diuina cali
gine videatur deus.hoc eſt in occulto et in

abſcondito vbi poſuit tenebꝛas latibuluz

ſuum qð attendens vnus ex ꝓphᷣis ſub aſ⸗
ſertione clamauit. Aere tu es deus abſcon

ditus. ꝓpterea hic liber intitulatur de theo

logia miſtica. Oiſticum autem interpᷣtat
abſconditum. Pꝛimꝰ liber deeſt apð nos
Scus aũt de diuinis noĩboappellatur.

(Conſideratio. II.

ractat abnegatiõem ſilitudinũ ⁊ explicat

Beologia miſtica innititur ad
ſui doctrinã / exꝑiẽtijs habitis
ad intra ĩ coꝛdibpanimarum de
uotarum. ¶ Sicut alia duplex

5*

theologia ex his ꝓcedit qᷓ excrinſecꝰ ondũt᷑

mm 4

itatione a viccſimapma vſ

iam ꝓpꝛiam ꝑ quã exeffectibo reꝑtis ĩ crea

¶ Concoꝛs eſt omnium doctoꝝ ſententia

ꝙ; theologia miſtica pcedit ꝑ abnegatiões

vt ꝙ deus non eſt leo bos lapis ⁊c. Quis
autem diceret q; theologia miſtica ſolã ab
negatiõem conſectetur nihil relinquẽs de

deo poſitiue cognitum vel exꝑtũ: Et ſane

cum anima nõ nihil oꝑetur ⁊/nõ nihil pa⸗
tia turin tali ſtatu cõſtituta/vt aliqͥd exꝑia
tur neceſſe eſt. Illa aũt exꝑientia que intri
ſecus habetur neqͥt ad cognitiõem intuiti
uam vel immediatam deduci illoꝝ qui ta
lium inexꝑti ſunt.quemadmodũ nullꝰpoſ
ſet docere pfecta intuitiua q; cognitione qᷓ
res eſt amoꝛ apud illũ qui nunq; amaſſet.
aue ſimiliter res eſt gaudium aut triſticia⸗

aut alia ex paſſionibo intrinſ. ecis anime / ſi
nnunq; aliqua tali paſſione fuiſſet affectus

Hoc idem de cecis reſpectu coloꝝ/⁊ ð ſur⸗
dis reſpectu armoniarũ dici ſolet. ¶ Bas
vero cognitiones expimẽetales de deo / inte
rius vocant ſancti varijs noibo/ ſicut ꝓ rei
varietate multiplicate ſunt ſup numerum
Vocant autem cõtemplatiõem.extaſiʒ.ra
ptum.liquefactiõem.tranſfoꝛmatiõeʒ.vni
onem.exultatiõem.iubilũ. ¶ Jubilũ eſſe

ſupꝛa ſpiritum.rapi ſq; in diuinam caligi⸗

nem.guſtare deum amplecti ſpõſum.oſcu
lari eum. gignere de deo. et parere verbum
Introduci in diuinacellaria.inebꝛiari toꝛ
rente voluptatis.curtere in odoꝛeʒ vnguẽ
toꝝ ſuo ꝝ. Audire voceʒ eius.intrare in cu

bieulum.in pace in idipᷣm doꝛmire et reje

ſcere et ceter.

citatem et indiciũ po

Animerönalis capa

nit ⁊ idiote recte ſentietis cognitionem 8

tphiloſopho.

expientijs ꝑfectioꝛi certitudine
cognitis. Ita pꝑfectioꝛ atq; certi
o: deberindlichri. (
bigit aiam rõnalem pᷣcellere/tum in eſſen⸗
tia.tum in virtute et oꝑatione/ſupꝛa quaſ⸗
libetalias creaturas/poſt angelos a quib⸗
mioꝛata ẽ paulo minꝰ Pꝛopterea ſiꝑ ea q̃
facta ſunt/cognoſcit᷑ deus/ ſempiterna qͥʒ
vfſrtus eius ⁊ diuinitas/ipᷣe ſane in illis eſ⸗

fecibus vel ex illis amplius cognoſcetqᷓs
pfectioꝛes eẽ ↄſtat/⁊ certiꝰ qꝛ certioꝛes Ex
pimẽtũ ꝗ ppe q̃le erit ab extrinſeco certuʒ ſi

illud qð ĩ itrinſeco fit no certiſſimũ ab aia
exꝑiente iudicetur. ¶ Ex quibe elicio pul⸗

BHoeologia miſtica ſicut inniti

ullꝰ am⸗

limam experientiam pꝛetert omnib

locunditate ſapoꝛe.et ꝑſpicuiitate

Eꝛima pars de miſtca

chꝛum coꝛollariũ.Oõo ſi phia dicatur ſcia
oĩs ꝓcedensex exꝑientijs / miſtica theolo 4
gia vere erit ph̊ia.Eruditiq; in ea quõlibʒ
aliũde idiote ſint/phi recta réne noĩantur

Ingexpus exultans ſpũ Confiteoꝛ tibi i⸗

quit pater dñe celi ⁊ terre qꝛ abſcõdiſti bee
a ſapientibo ⁊ pꝛudẽtibo et reuelaſti ea pꝑuu
lis. Ita pater qꝛ ſic placitũ eſt ante te/non

meritũ. Vñ ⁊ ſapia ꝑuulis locuta eſt / et lex

dei uulis dat intellectum.

Conſideratt

Oſtendit nõ poſſe quene ptingere ad in⸗
terioꝛa ſpũs niſi doctũ et expientia refertũ.
HhHoeolo giam miſticaz q;uis nul
Alus attingat ꝑfecte ignoꝛatis eꝰ
pncipijs qᷓ ꝑ exꝑientiam interio
rem accipiũtur. Hõ eſt tñ ab eiꝰ
ina danda vel accipiẽda deſiſtenduzʒ
Similitudo in ceteris ſcientijs philoſo
Phicis facit pᷣmam pꝑtem eſſe ꝑſpicnam.

Jsnoꝛato quippe ꝙ ignis eit calidus et a

qua frigida.aut ꝙ eclipſis lunefitꝑ inter⸗
poſitiõʒ terre diametraliter inter ſolẽetlu⸗
nam/et itade ſimilibo.cõcluſiones extalib⸗

5

deducte / nõ ſoꝛtire
lis habetde bncipijs/aut minoꝛẽ. Cogni
tio aũt bᷣncipioꝝ in caſu noſtro ſi habetur
habetur ꝑ ſolam fidem⁊ credulitatẽ/ꝑ quã
narrantibo et exꝑtis cõſentimꝰ. EEr di
minus ꝓ ſcða ꝑte cõſiderationis aãddamꝰ
ꝙ pauce ſunt aut nulle ſcientie naturales

ad quas mractãdas et addiſcendas veniẽt
multi qui talium ſcientiaruʒ pncipia acce⸗

perint ab exꝑiẽtia ꝓpꝛia. Sed multa exali
oꝛum appꝛobatis aſſertioniba pᷣſupponũt
Sic Ptolomeus in aſtronomia.ſic Ipo⸗
cras et Galienus in medicina.Sic alij in

iſtis et alijs ſcientijs ſtudioſi feciſſe quoti⸗

die q; facere cognoſcuntur. Hoc viderunt
igaagoas⸗ lato Areſto. et Phus no⸗
er Paulus Quoꝝ pmus indicebat diſci

pulis ſuis vt ꝑ quinquennium ſilerentdi

ctis ſuis crederent.Alius dixit ſumenduʒ
eſſe ex credulitate compendium.Tertiꝰ ait
addiſcentem opoꝛtere credere. Quartus ſi
milia pene verba poſuit in diſſimili mate/
ria. Opoꝛtet inqtaccedẽtẽ ad deũ credere.

ta arguit pꝛeſumptionem in eruditis ⁊ in

—

10. IIII

rentur certitudinẽ.niſiq⸗

Conſideratio quin

gedar⸗

ſobangt
lish
boedi
lepulo⸗
ſaiyin
Fnſnp
ſteßcor
Ehslloq;
(ſpient
pbits
gno heco
no⸗Fll
auöſ
xO
Moih
ine
erpien
limio:
pigio
foscog
le
fmis
turvn/
dideſ

dae
kanee
nagtin
e doinnn
nüineth
Röcſäi

wuchet

ein,
nin
önon
ense
anmintn
Pckfitben
Adſtaen
Wanspdia
cnn.
Siahann

Nin bert
Cnionant
mnini
tnmmi Li
wtvitben

17

Mulrnipc

K
Nons dadre
Werdes

Hmis ni
michaden
Bmngtl
noncffohhi
tmnonai
Nnan Olhin
Mdoltlegn
mmn Dereanmn
cha haop
muuutmli

nginm

ndn u

Güurninin?

unfiann
Hunrenen

rans. Falli aut eos poſſe in expientiꝗ talit
certa qliter pᷣdiximus qs putaret.(Zle

non credunt. 707*

Cheologia ſpeculatiua

tio quarto et ceteris quouſq; mutua refle⸗

Via nemo ſcit que ſunt ſpũs ni
ſi ſpũs qͥ in ipo ẽ / ꝓpterea diſco
li ſunt ⁊ nequaq; miſtice theolo
gie idonei auditoꝛes qui nolũt

Ncredere vt tãdem intelligãt.¶ Veritas hec
S tum ex ſeipᷣa ꝓbatr᷑ tũ er antoꝛifate ꝓphetica
roboꝛat᷑. Niſi inqͥt credideritis nõ intelli⸗
getis.tũ veniq; expᷣcedẽti ſatis patet.

los e diuerſo poſſibile eſt multa cogno ce⸗

re ꝑ alioꝝ traditiõem q fidẽ pᷣſtabant eis qᷓ ⸗

7

in ſcriptura/quiba in nullo credere/atté/
dite pᷣcoꝛ q; inciuile.c;diſcolũ.q;impiumꝛ
os itaq; fallere velle ceteros/nullo pacto
ſuſpicari patit᷑ eoꝝ veraciſſima ſãctiſſima
q; ꝓbitas.nulli lucro/ nulliq; bonoꝛi inhi⸗
ans.nec odio vel alia paſſiõe vicioſa labo

Adde
nõ vnus aut alter iſta dicũt. ſed mũle im

ma innumere ſunt aſſertiões taliũ concoꝛ
diſſime dicentiũ theologiam miſticam per
expientiã intimã colligi.eam qz longe ſub

.—

limioꝛẽ ⁊ vltra qᷓ dici valeat iocũdioꝛẽ/ſa⸗

pidioꝛẽq; ⁊ ꝑſpicacioꝛẽ exiſtere ſupꝛa cete⸗

7 —

ins cogitatiões ab extrinſeco veniẽtes/tan
ß ille ſerpãt inter hebetes ⁊ inertes. iſta lib

rimis alis circũuolãs ⁊ euolans ſuꝑgredia

tur vniuerſa ¶ Oõ ſi nullus ẽ qͥ ſibidiſere

*

dide ſuis exꝑientijs interioꝛiba aſſerẽti fer

deſtructinũ oĩs ſocialis conuictus inter
boĩes ſi tot ? talib ſumme ꝓhitatis ⁊ excel

lentie viris fides negetur.ipᷣi viderint qui

lent

Perationes interioꝛen pᷣſertim

e in affectu / nõ ita clare pferũtur:

tiũtur. Et hec eſt rõ q̃re apls di⸗

.R xit ſe audiſſe archana verba/que non lice⸗

at homini loqui quoniam illa minus po

*

tuit tradere(beato Dioni:exempli gra) ẽ
acceꝑat:Rurſus btũs Dioni.plus ↄcepit
ex v̈bis ap lic

icᷣ. q; ſcriptꝭ derelinqre fas ha⸗

buit. Quiꝰ rei ſenſibile exẽplũ eſt/in ſpecu

lis ſemet quodã oꝛdine aſpiciẽtibo. Obſcu
rioꝛ itaq; eſt imago in pmo ſpeculo ; res
ipᷣa imago deinde pᷣme imaginis ſbobſcu

tioꝛ eſt in ſcðo ſpeculo / et ita deinceps iter

ctox tra ditionesd
ſum me intelligibilibo concoꝛde
QOBOſſibile eſt hoĩeʒ minus exꝑtũ

ſcñ viri/experti taliũ aſſerũt/tam in fmöe

io ceſſet euaneſcens

/

(Con ſiqeratio. II.

ponit cauſam iudicioꝝ quõ errar circa do

— „

iba concoꝛdes.

.

p diſputatiõe eruditũ inueiri Ca

hil phibet qſdã inexꝑtos taliũ / melioꝛes

de multis q ꝑ viſum ſolũ hmitus habita ſt
amiiꝭ alijs. Itaei de btõ Didimo cecotra
Qit interpꝛes eius Hiero. ꝙ in diſciplinis
illis qᷓ viſu capiũtur/ vt ſunt mathematice

ſcientie/fuiteruditiſſimꝰ q̃ᷓs ſcias młtos vi

dentiũ oculis ſuis cõſtat penitus ignoꝛare
LLbr u'/r igitur in re nr̃a par euẽtus negabitur
vthõ parũ vel nihil deuotus.poſſit alioꝝ
deuotoꝝ ſcripta ſtudere/cõferre ad inuiceʒ
vnũ ex altero concludere vel elicere/impu/

gnare vel fulcire. Hocitaq; mõ de fideiar⸗

tium theologice ſchole facit ¶ Hec cõſide

ticulis vtiq; nõ exꝑtis quotidiꝗ exerci⸗
atio iuncta ceteris facit ↄcoꝛdiã inter dẽa

ſanctoꝝ q̃ rixari vi

dei verã accipiũt. alijs Zᷣdicẽtiba multos ex
phis paganis / multos q extheologis ne/
quiſſimis ſcire plura de deo.nimirũ cum?
ip i demones credũt ⁊ ↄtremiſcũt. Pꝛimi

—

itaq; de ſcia exꝑimẽ

„

— o

qaantnancg
do ſitvł a quibus examinangna.

. Xpedit ſcholaſticos viros eti
deuotionis expenos in ſcriptis
deuotis Theologie miſtice di /

ð
„ S
4

tum Medicina qdã multa ↄtinet qᷓ in ſot
exptentöieiandatadtinki q; ſunt. Attam̃
elſe ròcinatoꝛes exꝑtis.qm in cecis a nati/
uitate põt ineſſe ↄgnitio rõciatiua magna

xari dent᷑ ad inuicẽ/qbuſdã
dicẽtib ꝙ ſoli boni ⁊ deuoti cognitionem

cia expimẽtatiua theologie miſti⸗
ſtice. Alij derocinatiua theologie ſymbo⸗
lice vl ꝓpꝛie vl etiã miſtice loqui volunt

onſidera. VIII.

oſtendit fructũ buiꝰ libꝛi et quõ in ea enat

ligenter exerceri dummodo cre
dant eis. Hoc ideo dicitur pꝛimum. quia
quis nouit ſi tandem ipᷣis ex familiari tali
collocutõe aggenerabitvt ſolet qdã amoꝛ⁊
ardoꝛ exꝑiẽdi ea q̃ ſola interim fidetenent.

„

et que docta ratiocinatione conferunt ad
inuicem. Ignitum eloquiũ tuum vehemẽ

ter ait pp.Et ſeruus tuꝰ dilexit illud Quis
autẽ aꝓppinquauerit igni ⁊ veſtimena eius

non ardeant vel caleſcant. ¶ Rurſus aliꝰ
fructꝰ eſt p illis quos pᷣdicatio ſumpta ab

hmõi doctrina/poterit accendere ad amo⸗
rem dei iam pᷣconceptũ/remanente etiã fri

gido pectoꝛe eius qui loq tur.vt ex voce pi

ceq̃ ſe nõ intelligit/venit homo audiẽs ach
cõceptus ſ les quales eſſent ſi voces hmõi
articulate ab hoĩe foꝛmarẽtur. ¶ Deniq;

comꝑtũ eſt multos habere deuotioneʒ ſed
nõ ſcõm ſcientiam/quales ꝓculdubio pꝛo

niſſimi ſunt ad erroꝛes/etia ſupꝛa indeuo/
tos ſi nõ regulauerint affectus ſuoſad noꝛ

mam legis xpᷣi. Si terea pᷣcapiti ꝓpꝛio pꝛio

pꝛie ſcʒ

edois inheſerint/ſpꝛeto alioꝛuʒ
cõſilio.

oc in Begardis⁊ turelupinis ma

nifeſtũ fecit exꝑientia.dũ itaq; ſequebãtur

affectus ſuos ſine regula et oꝛdine/poſtpo
ſita lege xpᷣi.pᷣſumptio nequiſſima pᷣcipita
nit eos / vt dicerent hoĩem poſtq;ᷓ ad paceʒ
tranquillã ſpũs ꝑueniſſet abſolutũ eſſe le⸗

gib diuinoꝝ pᷣceptoꝝ quã pacẽ in eis cau

ſabat angelus ſathane tranſfigurãs ſeĩ an

gelũ lucis.hoc mõ ſimilans pacẽ valde ſi⸗

milem illi paci quã aplłs dicebat oẽm exu⸗

perare ſenſum. Pꝛopterea neceſſe eſt ꝓ arp

gutione aut directionetaliũ eſſe viros ſtu/⸗
dioſos in libꝛis eoꝝ q deuotiõem habueft
ſm ſciam. ¶ Eos nihilominꝰ cõmonitos
velim ne citius debito dãnare pᷣſumãt ꝑſo⸗
nas deuotas ſimplices in ſuis affectibꝛad

mirandis.vbi nihil aduerſum vel fidei vel
bonis moꝛibo palã inueniũt/ſed aut vene⸗

rentur incognita/ ſub ſilentio ſuſpenſam te
nentes ſniam.aut cõcilio ꝑitoꝝ examinan
da remittãt.pitioꝛes aũt ſunt q̊s vtraq; in
ſtructio reddit oꝛnatos vna intellect? af
fectus altera/q̃les fuerũt Augꝰſctũs Tho

mas Bonauẽtura Guilhelmus parif. ? ce

teroꝝ ad modũ pauci.cuius raritatis cau

ſam inferius afferre conabimur. ¶ Deni⸗

qʒ additũ eſt in cõſideratiõe dũmõ credant
eis.Alioquin ipᷣitalia ſcrutantes deficerẽt
ſcrutinio.et nõ niſilaqueos infidelitat ſi⸗
bimet acquirerent.⁊ denſioꝛibus tenebꝛis
circũuoluti cecarentur.

Secũda pars pꝛin

cipalis eſt de natura animeroalis ⁊ ſe po

tentijs eius. Anona cõſideratione vſq; ad
decimaſeptimam Oꝛdine vero nona con
ſideratio/modum oſtendit pcedendii boc
opere ecduſis minus ſeruientibe ꝓpoſito/
manens circa anime ꝓpꝛietats.

ſtice cognitionem ſpeculatiuaʒ
adquirendam/ naturam anime
FHyunglis et eius potentias taʒ co
gnitiuas q; affectiuas cognoſcere./Lon
ſideratio hec de ſe pſpicua eſt qm ignoꝛata
natura ignoꝛantur eius paſſiones. o
ſitis ergo eis q̃ oñdunt aliq; eſſe theo ogiã

miſticã/tradẽdo ſub q̃dã generalitate quz

admodũ ꝓſit ⁊ ꝓ quibo ꝓſit ſuum ſtudium
eniii/volumus adducere in cõmunem in⸗
telligentiam ſi deꝰ annuerit qualis ſic hec

theologia miſtica/et in qua yi anime repo

nitur / qua ratione comparat᷑ quo fnictu/q

ve ſine conquiritur/qð fieri ignoꝛata anie
natura nullo pacto poteſt. ¶ Erquoniam

doctrine modus optimus eſt ꝑ reſolutiuaf
abſtractiões dũ fiut vel vſq; ad pma pꝛin⸗
cipia ꝑ ſe nota.velvſq; ad ſimplices rerum
quidditates.eas a confuſione accidentiũ/
et ab inuolutione circũſtantiarum foꝛinſe
carum denudando.placet hocloco ipſam

ſimplicem anime ſubſtantiam ſecernere dä

dammõ iu varias denominationes / iuxta
multiplicitarẽ effectun ab ipa eadem pꝛo⸗
citiua eſt/et altera quia alioꝛum ¶ In hoc
itaq; mihi vſdent᷑ foꝛmaliſantes agerelau

dabiliter docte/ et acute/ꝙ reſolutiões hu /

iuſmodi queant fieri quęadmodũ apð ma

thematicos abſtractio a motu ⁊a materia

fit etiam abſtractio pũctia trina dimẽſiõe.

linee a dupliciet ſupficiei ab vna Attamẽ

dum affirmant vlna ꝙ pꝛeter omnem opa
tionem intellectuſilla ſunt in rebus taliter

penitus/qualiter intellectus adſtrabes ea

imaginatur/ ſunt vniuerſaliterqꝙ diſtin

cte eternaliter et cetera ſimilia.Ego pꝛocul

dubio tota ſententia diſſentio ab eis / qꝛ
non intelligo qua ratiõe iſtud dictum pꝛe
ſertim in diuina ſimplicitate pꝛo vero poſ

ſit vel ſano ſuſtineri/neque pꝛopterea ab⸗

ſtrahentium eſt mendacium.quoniam et
ſi nature rerum ſic ſe habeant vt intellectꝰ
negocians circa eas poſſit vti talibus ab/
ſtractionibus ad facilioꝛem intelligentiaʒ
nihilominus ſcire debent nõ taliter diſtin

gui rẽ eãdẽ q̃liter põt eã ĩtellecꝰ idiſtincia

NXpedit ad ipius Theologie mi QQ

8

ſccerne
diſting
ctusc
itay
volito
iel
qnotib
Mteri
pugnur
nſto
sh
gelſſe
nonenl
muanmtor
cnsini;
Hettitaf
ſtens n
Vrwutes
leaͤmo
iy
piente
yrAl
eeki⸗
(eno
ſncnon
Cnntqᷓ
nenſicn.
neeſſente
mntesom
nſumplio
Alatemve
litinamt
onitiun
lner Pur
(Secd
halem.
lumin

Con

Pmgcogn
minisopy

Unnant

amumicoce
Mucabiles

Emntoin
Animm!

ininudiniſi
eA
nmnon
—
lensukti
nurüir fn
urukgfn

pturis ſi

pma cogn

Cheologia ſpecnulatiua

re vt q; de quolibet affirmatio vel negatio
totum eſt maius ſua parte. q ĩtellectinũ
ꝑfectius eſt non intellectiuo.ꝙ ſpũale coꝛ⸗

ſecernere. Alioquin res eadem a ſeipᷣa reali

diſtinctione differret. Ita enim põt intelle

ctus cõciꝑe(exẽpli gratia volũtas pdu⸗

ctiua volitioniſdiffert realiter a volũtate qᷓ
volitionem elicit/ſicutꝙ in eadem eſſentia

le ĩtellectꝰ/⁊ volũtas exñtes ab eað eẽntia

quõlibet exꝑterei diſtinguũtur. Sed hec
materia minus vtilis eſt q; vt nos ſua im⸗

pugnatione longioꝛi ᷣmone detineat. Ab

artiſtis pᷣterea logicis ⁊ metbaphiſicis po⸗

tius qᷓ; a theologis pᷣſupponẽda ventilãda

q; eſt/pᷣſertim dum de theologia miſtica ſᷣᷣ
monem habeamus. ¶ Dicamus de ani

ma mtionali ꝙ ipᷣa ꝓ diuerſitate officioꝛuʒ
et agibilium diſtinctas vires habet. diſtin
ctas inq; non re ſed noĩe. Ita enim virtuo

oꝛali ceteris paribo.ꝙ ſi homo intelligit/⸗
vomo viuit et ſimiles. ualis vero ſit

illa lux naturalis.Dici põt ꝓbabiliter/uut
ꝙ eſt aliq̃ diſpoſitio cõnaturalis⁊ cõcreata
anime.quã aliqui vocare videntur habitũ
pꝛincipioꝝ.vel ꝓbabilius ꝙ eſt ißamet a⸗

nima exiſtens lux quedam intellectuał na⸗
ture deriuata ab infinita luce pᷣme.intelli/

gentie que deus eſt de quo Jobãnes Erat

lux vera q̃ illuminat omnem hoĩem veniẽ

ſaeſt ita fecunda quodãmodo ipᷣa eadẽeri

ſtens.quemadmodũ ſi cõtineret in ſe tales
virtutes realiter vel aliter ex ꝑte rei differẽ⸗
tes.ĩmo eo amplius quo virtus non tavni

ta q; vnica foꝛtioꝛ eſt ſeipᷣa diſꝑſa.ſicut ſa⸗
pientia in deo ꝑfectioꝛ eſt ̃ᷣm deductiõem⸗/
vt Augꝰ vult locis plurimis de trinitate/
qꝛ eſt foꝛtitudo.iuſticia.⁊ bonitas.et ita de

cteris pfectionibus.q; ſi ab eis qualibʒoi
ſtinctione ſecernatur. Qui aliter capiũt vi
derint qᷓ; recte. Ego ſane nõ capio. ¶ Atta

men ſic vtamur in ꝓpoſito quaſi vires ani⸗

meeſſent penitus in natura diſtincte / diui
dentes bmo aĩiam rõnalem in intelligenti⸗

am ſimplicem.ſcðᷣo in rõem.tertio in ſenſu

alitatem vel aĩalitatem vel potentiam co⸗
gynitiuam ſenſualem et hoc quo ad vires

cognitiuas.et q̊ͥ ad affectiuas ꝓpoꝛtionabi

liter. Pꝛimo in ſinderiſim ſeu mentis api
cẽ.Secũdo in volũtatem vel appetitũ rõò/
nalem. Tertio in appetitũ aĩalem/quaruʒ
virium inde mox docebimus ꝓpꝛias rões.

Conſiderano deci/

xplanat pꝛ?o

intellectus explan
meet angelo ſimiliſ/ ⁊ dei
6 varijs nominibus in ſcri

ma ſimplicitatem
ut dicitur luxanu
capax/et quon

MNMitelligẽtia ſimplex:eſt vis ani
me cognitiua ſuſcipiens imme⸗
diate a deo naturalem quandã
Jucem in qua ⁊ ꝑ quam pᷣncipia
oſcũtur eſſe vera/⁊ certiſſima/ter
minis appᷣhenſis. ¶ Pꝛincipia hmõi no⸗
minant᷑ aliqñ dignitates/aliqũ cõmunes

animi cõceptiones.aliqñ regule pᷣme incõ

mutabiles et impoſſibiles aliterſe babe⸗

tem in hunc mũdum. Et põ. Signatum
eſt ſupᷣ nos lumen vnltus tui dñe. ¶ Poꝛ⸗

ro qꝛ ᷣm Dioni.vij.ca.de diuinis noĩbo.
In ꝓgreſſu rerũ a deo fit cõcatenatio que/⸗
dam vt infimũ ſupᷣmoꝝ ſit pᷣmum inferio

rum Angelus a quo minoꝛatus eſt paulo
minus homo/qm eſt intelligentia ſimpli/

cioꝛ hoĩe/habet in ſua natura illud q̃ſi infi

mum qð homo habet in ſua natura ſupꝛe/

mum vt m hanc intelligentievim coniun
gantur abſq; medio alterius ſpẽi / duo ĩtel/

lectus angelicus ⁊ humanus. Hoctamen

non ita accipiendũ putamus q̃ſi medium

ſit aliqᷣ inter aiam rõnalem et deũ. Cõtra

dicit eni Augꝰ qui nihil eſſe ſuꝑius mente
noſtra dicit pterdeum. Attamen qͥs nega/

9

nerit angelũ eo mõ recte dici ſuꝑioꝛeʒ ania

noſtra ⁊ deo ꝓximioꝛem q̊ ꝑfectioꝛ eſt:nul
lus vtiq;. Dicamꝰ idcirco ꝙ vterq; a deo e
que immediatetria ſuſcipit que ſunt natu⸗
ra gra ⁊ gloꝛia.Sed in reliqͥs ſicut eſt ĩter
zzelos hierarchicus oꝛdo.ſic angeloꝛum

gare illuminare et perficereet hoc reſpectu

gratiarum et ꝑfectionum ſecundarum.

Deniq; vis hec intelligentie ſimplicis qñ
q; nominatur mens/quandoq; celum ſupᷣ
mum/quandoq; ſpiritus/quandoq; lumẽ
intelligentie/quandoq; vmbꝛa intellectus

angelici/qñq; luxdiuina in qua veritas in

cõmutabiliter lucet ⁊ cernitur / nonnunq;
vero ſcintilla.vel apexrationis.

(Conſideratio. xI. æ

rationis vim expꝛimit quõ nũc intellectui
nunc ſenſualitati deſeruit/ et du⸗

lici nomine appelatur.

Rri eſtvis aie cognoſcitiua dedu

64

voies / m tres actus hierarchicos quoſ
frequẽter nominat Dioniſius qui ſũt pur

8 ctiua ↄcluſionũ expᷣmiſſiſ elicitiua S

Becunda pars de miſtica

quoq; inſenſatoꝝ ex ſenſatis/et abſtracti⸗
ua qdditatũ/nullo oꝛgano in oꝑatiõe ſua
egens. ¶ Bec deſcriptio ꝑ vltimã pꝑticulã
notat differre rõem a ſenſualit ate qᷓ vtit᷑ oꝛ/
gano. Per alias aũt ab intelligẽtia ſimpli⸗
ciſecernitur cuius opatio magis attendit᷑
in receptione cognitionis ſimpliciſ a ſuꝑi
oꝛi luce deo.qᷓ; attendat᷑in deductiõe cõclu
ſionũ/qð eſt ꝓpꝛiũ rõis.ſiue pncipia ſũpta
ſint ab expientijs ꝑ ſenſus ſiue illa ſibi ꝑñ
tauerit ab alto ſimplex intelligentia. Ex
hoc vero duplici vſu rõis nunca ſuꝑioꝛiby
bncipijs ꝑ ſe notis in lumine intelligentie
ſimplicis.nũc ab inferioꝛibo que ꝑ expien⸗/
tiam adquirũtur/vt q; ignis eſt calidꝰ ſoꝛti
tur ratio duplex nomen.vt dicatur poꝛtio
rationis ſuꝑioꝛ.poꝛtio inferioꝛ.vt pᷣterea
dicatur habere duas facies vnam ad ſuꝑi⸗
oꝛa.ad inferioꝛa alteram. Jmo ⁊ exhoc po
nitur ↄſtitui velut in oꝛizonte duoꝝ mun⸗
doꝝ ſpũalis ſcʒ et coꝛꝑalis.¶ Ceteꝝ poꝛ⸗
tionem rõis ſuꝑioꝛem noĩe viri.et inferio⸗
rem noĩe mulieris appellamus.m̃ enim
viuacitatis ⁊ virtutis habet rõ dũ ſuꝑioꝛi⸗
bus intendit reſpectu illius quaʒ cõtrahit
ex inferioꝛib /qᷓ;tum vira muliere differt i
virtute. ¶ Poſtremo rõni qñq; alia nomi
na tribuimusvtqꝙ eſt celũ mediũ in anima
qð eſt in vmbꝛa inteiligentie ſimplicis /ſic
intelligentia ſimplex in vmbꝛa angeli an
gelus in vmbꝛa dei. =
II.

(Conſideratio.x

dinidit ſenſualem virtutem quõ ꝑcipit in⸗
terioꝛiba q; ſibi deputatis quomõranſmit
tit lucide declarat. =è
JIs ↄgnoſcitiua ſenſualis ẽ vis
agalie vtens in ſua oꝑatione oꝛga/
no coꝛpoꝛeo tam exterioꝛi qᷓ; in
erioꝛi/ ad ea q̃ ſenſibilig ſunt ꝑp
ſe vel ꝑ accidens cognoſcẽda.¶ Cõtinuo
apta eſt dꝛia huius virtutis ad duas virtu
tes pᷣcedẽtes.Cuius multiplex eſt officiuʒ
multiplex quoq; appellatio. Nã cũ accipit
immediate motiones obiectales rerũ exte⸗
rioꝝ/⁊ ſicdicitur ſenſus exterioꝛ in quinq;
diſtinctus/qui ſunt viſus auditus guſtus

olfactus tacius. Aut recipit immediate ſe/
ſationes factas in his quinq; ſenſibo indi

exſenſatis elicit inſenſata hanc eſtimatiuã
noiamus/que de ꝓficuo vel nociuo dijudi

cat. Due p̃terea ſunt vires retẽtiue ſi pẽxꝝ in
abñtia. VUna ꝓ ſenſu cõi q̃ imaginatio qñ
q; noĩat᷑.Alteraꝓ foꝛmatiua ⁊ eſtimatiua/
cui mẽoꝛie nom̃ inditũ ẽ.q̃rũ oĩm virtuũ
cũ ſuis oꝛganis amplioꝛ maniteſtatio (qͥa
ad pñs negociũ iſta ſufficiũt)ad naturaleſ
et medicos referat᷑. ¶ Poꝛro vis hec ↄgni
tiua ſenſualis nũcupat.aliqñ aĩalitas/nõ⸗
nũqᷓ; ſenſualitas/qũq; celũ pᷣmũ vłinfimũ
qnq; imagiuatio.qñq; vmbꝛa rõis. In q̃
rurſus vmbꝛa vaſij gradus ꝓ varietate ſu⸗

oꝛum afficlof veſignant. E itaq; ſenſus

extenoꝛ nouiſſima lux potẽtie ↄgnitie que
deficit vel occidit in potẽtia ſolũ vegetati⸗
na vel nutritiua.dehinc ſenſuſcõis (habẽs
ſub ſe hãc lucẽ q̃ſi in vmbꝛa ſua)reponitur
in vmbꝛa fantaſie.ſic fantaſiã ĩ vmbꝛa eſti
matiue.⁊ hãc in vmbꝛa rõis collocamus.

agit de affectiuis potetijs in genere ⁊ ſpeci
es earum ſubdiuidit.

ilibet potẽtie cognitiue coꝛre

ctiua Cũ enim appꝛehendit᷑ali
Nquid a potẽtia qð eſt cõueniẽs
ſibi vel diſcoõueniẽs /et ſub tali aliq rõe ſibi
ſubijcit/exꝑimur aiam applaudere quodã

mõ ad hãcappᷣheſionẽ ſiſit cõueniẽs vłvt
ↄuẽies/⁊ hoꝛrere ſi ſuvt diſcõueniẽs Dicã
ampliꝰnullũ eẽ ens qð nõ hẽat appetitum
pꝓpoꝛtionabiliter ad finem qͥ ſibi iure diui⸗

ne legis debuus eſt Ded nõ dicit hicappe
titus ꝓpꝛie affectiuus pᷣterq; in reb cogni⸗

tione vigẽtib.. Sunt igitur tres vires affe
ctiue ꝓpoꝛtionales cognitiuis ſcʒ ſinderi

volũtas etappetiuus ſenſiuus.

. . *
õ 2ð õſ

ſinderiſim mẽtisdiuidit/eiuſq; appᷣhẽſiõz

Inderiſis eſt vis anime appeti

naturalem quandam inclinatõ
nem ad bonum per quam nabi
tur inſequi motionem boni exappꝛehenſi

one ſimplicis intelligentie pꝛeſentati QOuẽ

cans inter eas.ſiceſt ſenſus cõis.Aut ↄſe,ꝭ admodum nanq; ſe habet intelligentia re⸗
quẽter ex iudicijs vel ſenſationibo factis in ſpectu veri pꝛimi et certi. Ita ſinderiſis re⸗

ſenſu cõi.cõponit ⁊ diuidit.et ſic dicit᷑ima
go.vel fantaſia.vel virtus foꝛmatiua.Etſi

ſpectu boni finalis/ ſine mixtione ma⸗

licie ſimpliciter pꝛeſentati: ¶ Quoniam

Lonſidera. xIII.

ſpondet ꝓpoꝛtionalis virtusaffe

ſm qua tedit declaratci noibappꝛopatis

tiua ſuſcipiens immediatea ðᷣo

ſunpoſſt

gli
hhof
lin

n
V

1
NN
Vicape
conſigen
loliiepo
liuoclee
Nokpppen
ſtpwoli⸗
chrpoſth
daren
tudhhon
comti i
Chgshun
benenine
ſeenln
nonemn ip⸗
biad
Moruniit

n
nodi
dueſſen
onano,
tſſinmn
inyini
nicſneo
dnaun
ebe
nüiclusni
Düytrni
unis N
Vyraneſn
nngſoſi
nepiee
üngen
ſös dadi⸗
iupwoniun
üiucki
8Acanus.

N.

nammir

mrieſt
nippebatiin
wöckchani
hannitieſbi
Nemtmrcnad
iinanis n

Ninnis n

6benwhann
ndwate
rödokhi
Gcinn
—M
inshiin
ſis

CTheologia ſpeculatina

ſimplerx intelligentia ſicut non põt diſſeni
tire talibo veritatibbagnitõne habita quid

termini ſignificẽt. Ita non põt ſinderiſis

nolle poſitiue pncipia pꝛima moꝛaliũ duʒ
ſibi per intelligentiã onſa ſunt. Vtꝝ vero

poſſitea non velle hᷣ eſt in ſuſpenſo ſe tene /

re cõis opinio affirmatiuã tenet parte⸗
Juxta h̊ tripliciter vti poſſumꝰ noĩe ſinde

riſis. Aut ꝓut eſt inclinatio talis de cuus
uiditate pbabilitas eſt.vtiq; talis q̃lẽ de
Narzretinglia intelligentie poſuimus.
ut ſinderiſis dicetactũ huius virtut? cöo⸗
ſequentem ex appꝛehẽſione huius intelli?/

gentie.Aut tertio dicit habitũ ex actibo fre
quẽtatis ingenitũ. ¶ Hon ſecus de intelli
getia diſtinctio ſe offert ꝓ virtute vel pꝛo
actu eius vel ꝓ habitu exactiboderelicto
Sinder.ſſimaũtalijs noibus appellamꝰ/
vel habitũ pꝛacticũ pꝛincipioꝝ /velſcintil⸗
lam intelligẽtie rõne cuiuſdã ſue euolatio/⸗
nis ⁊ ardoꝛis ad bonũ /vel poꝛtionẽ virgi⸗

nalẽ ale.vel ſtimulũ naturalẽ ad bonũ / vel

apicẽ mentis / vel inſtinctũ indelebilẽ/aut
aliquo tali nomine vt q; eſt celũ ſupꝛemuʒ

in affectiuis potentijs.Et ita ꝓpoꝛtionabi
liter ad ea que de potentia cognitiua dica

miniſtis

variat nomeʒ appetitus ⁊ ᷣm hanc accepit
aiua apta moueri imediate ab ap⸗
pꝛehẽſione cognoſcitiua rationis
Hicappetitus ſi ſit reſpectu poſſibilium ⁊
impoſſibiliũ nomĩaturqñq; volũtas.Si
conſideret᷑reſpectu actus a ſe eliciti dicitur

libertas. Si ſit reſpectu obiectoꝝ non fi⸗

naliũ ⁊ poſſibiliuʒ dicitur electio vel appe
titus electiuꝰ. Et reſpectu actuũ impatoꝝ

dicit appetitus dñatiuꝰ vel executiuꝰ. Si
ſit volũtas exequẽdi ea q̃ iam electa ſunt di

citur ꝓpoſitũ:Et inclinatio ad hec exequẽ⸗/

da dicitur conſcia. Niſi dicamus ꝙ oſcien
tia duo ipoꝛtat ſimul iudiciũ ⁊ affectioneʒ

comitẽ. Si vero aſele an pamones mo
ic dicit

tiuas huius appetitus rationalis
generali nomine appetitus ratõnalis affe
ctiuus vel affectio rationaliſ. Si aũt fit re
ſpectn boni vel mali vt ſic appꝛehenſi ꝑ ra
tionem /ipſe appetitus dicitur concupiſci⸗
bilis. Si vero illð bonũ vel malũ pntetur
vt arduũ/iraſcibil appellat᷑. Quãuis ſcðᷣm

lis eſt vis anĩe affe

caus/quoꝝ finẽ ignoꝛamus/vteſt tractus
ferriad magnetẽ ⁊ maris ad lunã/⁊ alioꝛũ
ad alia.Huc aũt ſenſum nature iaʒ in oĩ re

64

phm ⁊ ſeq̃ces he due vires ⁊ ↄcupiſcibilis

et ilaſcibił i ſola ſeſualitate ꝓpꝛieradicẽt᷑

onſiderato. XVI

mini ſe s conuenire.

Ppetitus a
vis aĩe affectiua apta moueri ime⸗
aiate ſolũ ab appᷣhenſiõe ſenſitiua
Addita ẽ dictio hec exduſiua ſoluʒ ne nos

Dʒz augu:⁊ theologoꝝ aliter vſus habet.

lalis vel ſenſualis eſt

Fonephftinanumalen non ſolum ho⸗

vꝛgeat ↄtrouerſia vtrinq; ꝓbabilis/videli

cet. An appetitꝰ ronalis poſſit imediate ex
cognitione ſenſitiua ſolũ moueri/ſicut põt

exdeliberatione rõnis. Huũc q̃q; appetitũ

q̃ mox dicte ſunt obiectales rõnes.(Pꝛe
ter hüc appetitũ/qdã poſuiſſe vident᷑ ſen⸗
ſum nature ad bonũ vel malũ / ſaluãtes ex
hoc multos effectus mirabiles in animãti
bus reſpectu talis vel fuge vel pſecutionis

in iraſcibilẽ ⁊ ↄcupiſcibilẽ ſecernimꝰ . eas

Aliſmodi non pᷣtreddi cauſa ex appᷣhenſio
ne cognitionis ſenſualis/ vt q; pnte hoſteꝛ
non viſo hoꝛreſcũt pili cũ tremoꝛe quodaʒ

qð econtra fit amico pñte.ꝙ foꝛmica pui/
dens future hyemi ingentẽ farris cõponit

aceruuʒ.⁊ ita de pluribꝛabſq; numero.
Quid vo mirãdũ ſi coꝛpa aĩialiũ ducant᷑ ſe

cretis inſtinctibꝰ vel pulſibꝛad ſuos fines

qñ in coꝛpoꝛiboalijs minꝰ ꝑfectis minuſq;

quẽdos naturales tractus iuenimus/imo
plurimi ſuntreꝝ variaꝝ adinuicẽ tales tra

.

poſuimꝰ qͥ alio vocabulo lex nature/vel in
clinatio naturalis/vel directio intelligẽtie

non errantis/poteſt nomĩari.Etnihilab

poſitione diſſentimus.

ij.· conſideratione vſq; ad viceſimampꝛi⸗/
mam/Oꝛdine vero. xvij.

Exiſte potentie tres cognitiue / et
tres affectiue/lumiĩa q̃dã ſũt/q ꝑ cõ

ſcunt᷑. Itaq; ſol iſte naturabſicut in effica⸗

tudinẽ maioꝛẽ hʒ cũ ſpũalibo/⁊ ad eoꝛum
nn

oꝛganiſad/ tot mirabiles ad ſuos fines ↄſe

ſideratõʒ lucis coꝛpoꝛee faciliꝰ cok

cia vᷣtutis pᷣſtãtioꝛ ẽ ceter coꝛꝑibꝰ. ita ſili

Becũda pars de miſtica

cognitionẽ ↄgruètioꝛi manuductõe dedu⸗
E at ſol illuſtratiuꝰ alio eoꝝ.ĩſuꝑ q̃ al
terabilia ſũt calefactiuꝰ/qᷓ duoꝝ ꝓpoꝛtõa
lia gerit in ſe natura ꝗlibetrõnałqm lucet
p cognitõʒ/⁊ caleſcit ꝑ amoꝛẽ. Ois pᷣterea
effec/pſerti imanẽs/ꝓduct? atali natura
rõnali /dici mereflumẽ aliqð/aut rõe clari⸗

tat in cognitiua.aut caliditatis ĩ affectiua

aut ſił vtriuſq;.Nõ.n. foꝛte ↄtingit reꝑire
cognitõʒ q ñ ſit ſoꝛmalr aut vᷣtualr q̃dã af⸗
fectio. Siẽ affectio ñ videt᷑ poſſe ſecerni:
qn ſit qdã expimẽetalis cognitia⸗ aype neu
tra potẽtia effecũ ſuũ cãt ſine alta/ qm̃ ad
cognitiõis cauſatõʒ potẽtia affectiua/ ſicut
adaffectiõʒ generãdã cognitiua concurrit
Effectꝰ ãt ſp ſue cãe q̃dã ſilitudo ẽ ⁊ imago
Sic pᷣterea videmꝰ lucẽ ñ eẽ ſine caloꝛe ſal
tẽ vᷣtuali.Caliditas q̃; lu ꝓductiua reꝑit
¶ Rurſus quẽadmodũ lux ⁊ caloꝛ mutuo
e ſoꝛtificãt/qð in ꝓductõe ignis facile eſt

aduertere vbi calor flãma/⁊ flãma caloꝛem
ingenerat. Hõ alit᷑ exiſtimãdũ ẽ virtutibo

iſtis cognitiuis ⁊ affectiuis/ qn ex mutno
pcurſu oꝛdinato adinuicẽ/fit opatio/ tan
to maioꝛ atq; ꝑfectioꝛ/qᷓ;to virtꝰ q̃libet cuʒ
Ilibet extiterit vnitioꝛ ¶ Deniq; lux ſolis
ſe diffũdit diſpiter ꝓ varietate medioꝝ/alr
in dẽſitate/alit᷑ in raritate/alit in medio ꝑ⸗
ſpicuo ⁊ diaphano ⁊ ꝑuio.alit᷑ in obſcuro
turbido ⁊ ſpiſſo atq; nubiloſo. Quã ſiliter
diffuſionẽ variãt ꝓpinqtas atq; diſtantia.
Mltiplexq̃ʒ obſtaculoꝝ diſpoſitio ñ vnã
reddit lucis radiãtis imaginẽ/ſʒ ꝓ diuerſi⸗
tate incidẽtiaꝝ radiantiũ variatã. Attẽda
mus interim diuinã lucẽ q̃dã ꝓpoꝛtionabi
li ſilitudie ſolẽ ſe cõicare/nõ tñ naturali ne
ceſſitate/ſed libaliſſima ⁊ gtuita charitate/
his qͥdẽ cdariꝰ his vero obſcuriꝰ. Dat eĩ ſe
lucidiꝰ intelligẽtie q;ᷓ rõni/⁊ vtriq; limpidi
us q; ſeſui.Exẽplũ ſeuſibilead h̊ mauducẽ
dũ ẽê/ſi diuerſa vitra oppoſuerimꝰradijs ſo
larib/ſcdõᷣm ꝓpinquũ ⁊ diſtãs ꝑ lineã rectaʒ
inter ſolẽ ⁊ oculũ nr̃m. Cõſtat inter duo q̃
libet ſpecula/eẽ ſpaciũvbilumẽ ſolis aliter
⁊ aliter inſpici poſſet. Ita vt poſteriꝰlumẽ
apparet quedã vmbꝛa vel adumbꝛatio / ſi
ad pᷣcedẽs cõꝑatur. Hoc in cãdelis diſpari
ter lucentibo nocturno tpeptra parietes in
ſpicimus/vbi lumẽ vniꝰ alteri maioꝛi col⸗

latũ/ vmbꝛa videt/ſi certis obicibboſua lumi

na ſimul ↄfũdi vetuerimꝰ.Cõꝑationes ſi⸗

miles de oꝑatõne caloꝛis ſm paſſa aliter ?

ſpeculis

aliter diſpoſita aduerterefacile eſt.

onſidera. xvIII.

ſexpotẽtiaꝝ oñdit capacitate.ſemltis opi⸗
nionibotã theologoꝝ q; medicoꝝ ⁊ philo
ſophboꝛum ſenſis ſup hanceloquitur.
Exiſte potẽtie nõ ſolũ lumina qͥue

— daʒ ſunt/ſed ẽt qꝛ luminoſaꝝ illu⸗

ſtrationũ capaces inueniũt᷑/ipſas
beculis roõnabiliter cõꝑamꝰ.
oñdere q̃liter ſex iſte potentie capaces ſint
luminoſaꝝ illuſtrationũ.Et H̊ qdem age⸗
mus mõ nꝗratiuo/pᷣſupponẽtes veritatẽ
ab alijs. ¶ YFuerũt nõnulli q dicerẽt deũ q;

eſt lux vera/ illuſtrare aĩaz nraʒ ꝑ ſeipᷣm im

mediate/ñ ſolũ actiue ⁊ efficiẽter/ſed ẽt foꝛ
malit᷑ aut q̃i foꝛmalic.Nã iniqᷣunt ſi ↄgni⸗

tio creata hec pᷣt.cura cognitõe ĩcreata iſtðᷣ
auſerret᷑: Pꝛeftim cũ nullã ĩpfectiõʒ depẽ/⸗

dẽtis ſubiectiõis /vel materialis inbeſiõis
ꝓpter h̊ in deo ponere cõpellat. Hec poſi⸗
tio qꝛ ad vitalẽ quandã imutatõʒ de gener
cãe foꝛnalis magis q; efficiẽtis/hãcĩmutã
di maneriẽ refert.Dicũt exↄſequenti deuz

eſſe poſſe anime rationali cognitionẽ/imo

⁊ volitionẽ/⁊ amoꝛẽ/⁊ iuſticiã/nõ tamen
immenſe/ſed ꝓ capacitate q̃daʒ actiua ſeu
vitaliter eleuabili eiuſdẽanimerationalis
Contra hanc imaginationẽ eſt pariſiẽ.
