fundamento. Quemadmodum videmus
in ſimili.in regionibus aliquibus.de cen⸗
ſuris et legibus adinuẽtis circa particula⸗

res obſeruantiasquandoq; nec ad ſalute

neceſſarias/qꝙ videlicetſepe pꝛeferunturle
gibus dei et euangelicis/immo et hocipſũ
maniteſte videmus in decretis et decretali
bus.vndeet ſeuerius punitur quandodqq
monachus ſine cuculla incedens/q́; adul⸗/
terium aut ſacrilegium cõmittens.Et gra
uius plectitur agens contra vnuʒ pape de
cretum/q; delinquens contra diuinum pᷣ⸗
ceptum et euangelium. Juxta impꝛoperi⸗/
umchꝛiſtiad phariſeos. Irritum feciſtis
mhandarum dei / pꝛopter traditiones ve⸗
ras J

—„

Idera. xXXxXI.

DOnſequenter in adminiſtratione

„ ſpiritualium quoꝛumcunq; dire⸗

crio coꝛdis vnlis eſt et valde necel,

ſaria/pꝛopter duo pꝛincipaliter.· Pꝛimum

eſt deteſtatio et ampliatõ ſimonie facta per
aliquos doctoꝛes iuris canonici. Alteruzʒ
eſt vſus communiſſimus qui ad oppoſitũ
eſſe videtur iurium canonicoꝛum de ſimo⸗
nia loquentium/ita vt niſi reperiatur exitꝰ
aliquis per directõnem coꝛdis/vix inueni
tur inter diſpenſantes vel ſuſcipientes ſpi⸗
ritualia qui tutus et purus eſſe videatur.
Qua ſuper re editus eſt tractatulus et in⸗
ducta diſtinctõ pꝛopter illos qui dicunt cõ
mitti ſimoniam ſi dentur ſpiritualia intui⸗
tu vel interuentu alicuius commodi tem/
poꝛalis pꝛeſertim re ſecuta

—— —

De directione coꝛdis

Conſide. X XXII.

mus inuenire diſtinctõnẽ quadru
plicem de intuitu vel reſpectu com
npoꝛalis pꝛo ſpirituali.poteſt enĩ
intuitus ferri ad tempoꝛale commodum.
Pꝛimo tanq; ad pꝛecium rei ſpiritualis/q̃
ſi fit adequatio valoꝛis vnius reiad alterã
ſicut eſt in emptione ⁊ venditione cuiuſli⸗
bet rei.· Poteſt ſecũdo ferri intuitus / ad cõ
modum tempoꝛale tanq; ad motiuũ pꝛin⸗

tis. Poteſt tertio ferri intuitꝰ cõmodi tem
poꝛalis tanq; ad motiuum minus pꝛinci⸗

pale/vel ad finem ſuboꝛdinatum ſub vlti⸗

mo fine. Poteſt quarto femi intuitꝰ com/
modi tempoꝛalis tanq; ad rem debitaʒ iu⸗
re diuino pꝛo ſuſtentatione illius qui ſpũa
lia ſubminiſtrabit.iuxta doctrinã chꝛiſti ⁊
apoſtoli. Quoniam dignus eſt operarius

mercedeſua.

Vncad ꝓpoſitum dicamus pꝛo re
ſponſione ſuccincta ⁊ ſolida/q; pᷣ⸗
Nmus intuitus ⁊ ſecũdus ſunt vere
imontaci de iurediuino ⁊ humauo/ꝛ ſi cõ
currat erroꝛ intellectus ꝙ ſcilicet talia poſ⸗
ſintfieri/ſicut in pꝛimo dicitur /vel qꝙ licite
fiant ſicut ponitur invtroq; modo.tunc in
curritur hereſis pꝛopꝛie dicta ſi ſint perti⸗
naces.Dicimus conſequenter q; ſi feratur
intuitus tertio ⁊ quarto modis ille poteſt
eſſe licitus.immo etiam laudabilis meri⸗
toꝛius acdebitus.hoc tamen attẽto ꝙ ob⸗
ſeruetur illud apoſtoli. Ab omni ſpecie
maliabſtinete vos.hoc eſt Adminiſtratio
ſpiritualiũ faca ſub altero tali intuitu/nõ
appareat fieri ex modo ſuo/intuito pꝛimo
yel ſecũdo/ vtſi non pꝛius exerceant᷑ ſpũa⸗
lia ſi non pꝛius denturtempoꝛalia. Aut ſi
turpiter illa vel iſta exigantur cum ſcanda
lo ⁊ auaricie nota:. In quibus vtiq; caſib⸗
poſſent haberi ſuſpecti de ſimoniaca pꝛa⸗
uitate ſicagetes/⁊ B pᷣſũptione iuris vel fa
cti/2z poſſent ipſi in boccaſutanqᷓ; tales iu
giclaliter euocari.

Conſi. xxXIIII

Ttaq; reſoluendo materiã poſſu⸗

Conſide. xxXIII.

pꝛelaturam/quatinus poſſit habere ſuſtẽ⸗

RagitArꝭ.q; in finib ſuboꝛdina⸗
Ji vbi vnus eſt ꝓpter alterum. re⸗
putat vtrobiq; vnum. Hoc dictuʒ
ꝓficit plurimum ad directionem coꝛdis in

pꝛemiſſis ⁊ ſimilibj. Vt exempli gratia⸗
Vadit canonicus ad eccleſiam vt lucretur

diſtributiones ſuas. Ant celebꝛat curatus
miſſam vel exequias / vt recipiat funeralia
Attendendũ eſt ſi pꝛincipaliter ſiſtat hicvł
ille intentionẽ ſuam ad lucrum tempoꝛale

non reducendo ad finem aliũ pncipalioꝛẽ
zaleta ne ꝛin / 2⁊ ſpñalem. Si ſic certü eſt. quia ẽ peccatũ
cipale dandi ſpũalia.vel ad finem vltimũ ſi
in quo ſiſtit intuitus ſpiritualia conferen/

imonie. Si vero referatad finem vlterio
reʒ ⁊ ſupioꝛẽ ac bonũ.qꝛ.ſ.iſta lucra tpalia
vult reciꝑe p ſuſtẽtatione ſua/⸗ qtenus nũc
⁊ poſteriꝰ occupani poſſit circa ſpũalia ex⸗
ercitia pncipalr. Hecẽ intentio coꝛdis re⸗

ctaz boa. Sed attedat diligeter hõ ne mẽ
tiat iniqtas ſibi.Oð ex varijs ſignis pote

92

tit qs in ſeipᷣo ⁊ in alijs cognoſcere

Iſum ẽ aliqᷣb.ꝙ ſi canonic?vadat
ad hoꝛas lucratiuas. alias nõ iturꝰ
hoc ſit ſignũ euidẽs q ad eccliaʒ

ſimoniacep.
queat eẽ recia.Attamẽ hocnõ opoꝛtet ita
ſ. dici. Alioqͥn ſeqretadẽnatõ q̃ſi totiꝰ ſta
tus tã clericoꝝ qᷓ; religioſoꝝ atq; ſeculariũ
Coſtat qppe ꝙ nõnũqᷓ; carthuſieñ.in cer⸗
to ↄnẽtu ſuo/certas dicẽt exeqͥas p certo ð

functo.qs ſaltẽ ꝓtali.alias ñ diceretſinon
gliqs inde fruct?tꝑalis eetſecuturꝰ. Et iu⸗

ſte. Silr ẽ de alijs religioß. necnõ ð ſeclari⸗
bus canonicis ⁊ curatꝭ.⁊ de oĩ generaliter

hoim ſtatu ĩ eccia dei. Siẽ necopifexage⸗

ret q̃ ſue art ſũt ſine ſpe lucri. CRõt itaq; ec⸗

dlaſtic' ad ecciaʒ ireſub ſpe lucn mõ pᷣdcõ
etꝓ tũc nõ iturꝰ ſine tali ſpe/ſʒ ĩ alijs ſe oc⸗
cupaturꝰdũmõ ſit intẽtio pncipalis dire⸗
ta ad finẽ ſuperioꝛẽ vttactumeft.

onſide. XXXVI.

ferre ad ſtatum clericalem aut reli⸗
immo ad curam animaruʒz.qutad

tationem vite ſue / ſine ſolicitudine tempo⸗
ralis exercitij. Ita tamen ꝙ illam liberta⸗

tem vel ocium referat pꝛincipaliter ad ho⸗
noꝛem dei / et eius obſequium. ſuamq;

pꝛanitatis.⁊ ꝙ intentio talis ne

Oteſt conſequenter ex pꝛemiſſis
elici qualite rliceat homini ſe trãſ/⸗

1

falion
giure
liete⸗
lnunre
poteſt
Geure
che
Gorn
fereta
par.

geuch

parn
lack.
mope
nnn
Uiyrer.
Eitils
ocan
Ne
lc⸗
ſuant
tlinen
Gimnent
Aeinn
neprehi
ſasoi
nooff
fmaſnut
hbamnne
nomune
luneſgoch
lpirusndhn
Peruntſanan
ibugnrzen
Trehulſnie
nisineſin
Pperitumm

donf

thice⸗
Mal
unch
—– 4
Congln
inni
nachn
echinfne
lnii
lüäptnt
ckonginen
Nisfmntte
lüm
riuingi
ſtauiit
eumnocrs
lein öner
nsſcgg
o

4

=
E.

6☛

S

4

E
1E

=

cnnsagfi,

Ricntiile

Negenoler
nidcnögant
edio
in gdn
iöaniciine
tardnnee
iclasidcitin
Asaätſonmn d
ginenid

EntNie
aGindin
rhetan atna

ziribpelmtift
iiefiißlt
Eran Nunnͤni
N

NN.

õ

Mr NENN

Gtmmaa
vormmnnni,
R
hebicnn

õõ

*

talioꝛum ſpiritualem ſalut. ¶ Etſ oppo
nitur ꝗ nullus poteſt appetere pꝛelaturaʒ
licite ⁊ minus illam querere hac ratione.
Quia adofficiandum debite in ſtatu pꝛe⸗
lature.neceſſaria eſt gratia d ei.de qua non
poteſt certus quis eſſe an habeat illã. Vi⸗
detur ergo pꝛeſumptionis eſſe ingerereſe.
Reſpondemus ꝙ; fallit hecratio q;uis ma
gnoꝛum ſit doctoꝛum. Quoniam exſimili

fieretargumentum ꝙ homo non poſſetap

petere aut querere ꝙ; celebꝛaret miſſam/vl
ꝙ euchariſtiam recipiat/quia pꝛerequirit

homo ſit in gratia alioquin iudicium ſi⸗/

bi manducaret ⁊ biberet/quia indigne ſi⸗

Ropter argumentum immedia
te motuʒ et alia pꝛetacta.diſtin⸗
guendum eſt de certitudine pꝛo
ut in quodam tractatulo de pꝛe
paratione ad miſſam notatum eſt. Hama⸗
lia eſt certitudo euidentie. ſicut eſt in pꝛi⸗
mis pꝛincipijs et in rebus expertis. Alia ẽ
certitudo moꝛalis.⁊ eſt que colligitur tra
ditur ex pꝛobabilibus coniecturis ⁊ ſignis

Et talis requirituret ſufficit in caſibus p

miſſis. Qua certitudine moꝛali poteſt ho⸗
mo certus eſſe ꝙ; eſt in gratia aut ſufficien⸗

ter diſpoſitus ad celebꝛatõnem miſſe.quia
videlicet diſcuſſit diligenter conſcientiam

ſuam nec eſt ſibi conſcius de peccato moꝛ⸗

tali neq; de quocunq; alio canonico impe
dimento. Similiter talis certitudo poteſt

eſſe in viro eccleſiaſtico volente curam ſi⸗

ue pꝛelaturam videlicet quia non eſt con⸗
ſcius ſibi quin idoneus ſit cum dei agiuto
rio ad officium tale ecequẽdum q́;tum hu⸗
mana ſinit fragilitas que nihil perfectum
in homine ſaltem ex omni parte ⁊ beatum
iuxta ↄmune puerbium admittit. Scimꝰ
tamen pꝛochdoloꝛ ꝙ ipſa certitudo nihilo

minus adhuc paucoꝛum eſt/pꝛopterea di⸗

xerunt ſancti conſiderãtes ea que vt in plu

ribus accidunt ꝙ videlicet in tali appetitu
⁊ requiſitiõe pꝛeeſſendi ſit peccatum.quã⸗
uis in caſu poſſiteſſe vt deduximus etiam
meritum magnum.
Ecce patet erpꝛemiſſis ꝙ ad directionẽ
coꝛdis pꝛoficit eruditio/ne per ſerupulos

De illuminatione coꝛdis

69

“ . . H . .— . .
nimios ⁊ irratiõabiles deiciatur ſiniſtroꝛ

ſum nauis a ſua rectitudinevel p plus de⸗/

incidat in malum.

bito relaxationem auertatur dextroꝛſum ⸗2

Imile eſt regnum celoꝛuz ho
numi negociatoꝛi quereti bo⸗
nas margaritas:inuẽta autẽ
vng pꝛecioſa margarita abijt

vna heecioſa margarita: etiam de ipia ſan?

xvedidit omnia q habuit/ et
Mitedm. Matthei. xiij. na pꝛecioſa
margarita cni comparatur regnum celoꝝ
eſt calculus ille candidus / in quo eſt nomẽ
nouũ ſcriptũ quod nemo nouit niſi qui ac/⸗
cipit/quod beate margarete virgini 2 mar
tiri collatum eſt/ſcdðᷣum ꝓmiſſum chꝛiſti in
Apocalipſi/quia fideliter vixitin manda⸗
tis domini:cuius hodie feſtiuitas celebꝛa
tur in edicula celle noſtre/nomen illud no⸗

uũ/ cens ſimplicit/vel ens puꝝ vl ens vni
uerſaliter perfectuʒ/vel ens quo maius ne⸗
quit intelligi/⁊ tale ſolus deus/quo non ẽ
maius nomẽ ſanctificandũ i ſecis. Dicẽ⸗
te deo. Ego ſum qui ſum. Ena ſianalo⸗
gice dicatur de deo ⁊ decreg a/ d ſimpli
citer ꝑ ſe ponitur ſtat p ſolo deo ᷣm regulã
areſtotilis ꝙ analogũ ꝑ ſe poſitũ ſtat ꝓ ſuo
pꝛincipali ſignificato.Etrece ſicdicitquẽ
admodũ actꝰſemꝑ pꝛioꝛ eſt potetia/⁊ pfe⸗
ctũ pus q; impfectũ. Enb quod ẽ deus
nõ plene ↄgnoſciturab alio qᷓ ab illo q ac⸗

cipit dum vicerit/⁊ duʒ victoꝛ deduxerit eũ

in excelſa/quãdo ⁊ vbividehitur deus ſicu

ti ẽ Nihilominꝰ hic in via cõmunicature⸗

ius cognitio impfecta multis modis. Sʒ
incõpꝛehenſibilis eſt ſibi ſoli. ¶ Ens põt
vniuoce dici de deo ⁊ creatura. Sed nõ

vniuocatione pfecta ſicut nec ens dicitvni

uocatione pꝑfecta de accidente ⁊ ſubſtantia
quia non ſᷣm eandem perfectionẽ/nec ſᷣm
oꝛdinẽ eundẽ/licetratio nominis ſit eadeʒ
ſcilicet res poſitiua/quecunq; ⁊ qua liſcun
qʒ; ſit illa ſupꝛa quam pꝛimuʒ fundatur pn⸗/
cipiũ cõplexũ/qðlibetẽ vł ñẽ.Ac ꝑinde

deſcendit ens ad ſpecies ſuas p differenti⸗
as vſq; ad indiuidua. Rurſus econuerſo
reſoluendo venit vſq; ad ens pꝛimum at⸗

q; puriſſimum/ cõſtituendo agalma pul-/

ritam. ¶ Ens vniuocedictum de deo
creatura ſcòm rationeʒ poſitiuam incõple⸗
xam ⁊ pꝛime intentionis foꝛmaliter/ẽ ſub/⸗
iectum methaphiſice. ſic ens dictum ſcõm
rationem poſitiuam ſcòe intentionis foꝛ⸗
maliter ẽ ſubiectũ logice ⁊ grãmatice/q;uiſ
vtrobiq; tractet᷑ de omni entetã pꝛime qm

cerrimum/ atq; 3 pꝛefulgidaʒ anime marga⸗
m

ſcecunde intentionis materialiter. Et hec

eſt oꝛigo omnis philoſophice diſcpline.
beologia duplex reſultat ex ente ſim
pliciterquod eſt deus. VUna naturalis de

Zo que ſubalternatur methaphiſice exqua
ſupponitur demonſtratum/deum eſſe.Al

tera ſupernaturalis que poteſt aliquo mo⸗
do dici ſubalternari theologie beatoꝛum.
Vel ẽ ipſamet theologia in beatis tanq;
pꝛecioſa margarita:que venditis omnib⸗
debet.

ter/tam ſcᷣm rem q;ᷓ ſ̃ᷣm rationẽ ſeparato⸗
non methaphiſica aut phiſica vel moꝛalis

aut rationalis philoſophia/que ſunt deen
tibus vel non abſtractis vel tantumperra

tionem abſtractis.

Zbeologia ſuꝑnaturalis fidelium via-

toꝝ pꝛecioſioꝛ eſt margarita/q; aliqua que
cunq; naturalis ſcientia/vt merito dici de

beat venditis omnibus / hoc eſt curis ali⸗

is derelictis/comparari. Eſt inſuper vna
vnitate pꝛime veritatis/cui ſemper inniti⸗
tur in credendis/vt q;' omne reuelatuʒ aᷣo
eſt verum. eologia ſupernaturalis
fidelium viatoꝛum/conſiſtit pꝛincipaliter

⁊ fundatur in vna et triplici margarita vir

tutis theologice/que dicitur fides.ſpes.et
charitas. Sed quo ad intelligentiam cõ⸗

paratur multis modis /vt per abnegatio⸗-

nem omnium/quaſi per vmbꝛam atq; cali
ginem / rurſus per aſſimilationem ſymbo⸗

licam. Rurſus per viam cauſalitatis. Rur
ſus perappꝛopꝛiationem ⁊ ſupereminen/

tiam.Taãdem per miſticam analogiamaf⸗
fectu mentis in deum totaliter tranſfoꝛ⸗
mato. ¶ Una pꝛecioſa margarita cuius
nomen eſt purum vſquequaq; perfectum

Zheologia beatoꝝ naturalis pꝛecioſi⸗
eſt margarita q;ᷓ alia quelibet ſcetia ſpe
cialis/quia tractat de ente pꝛimo ſimplici⸗

relucet et inuenitur in omnibus creaturis

tanquam in veſtigijs ſignantibus poten⸗

tiam.ſapientiam ⁊ bonitatem ipſius. Sʒ
pꝛecipue refulget in creaturis rationalib/

tanquã in imaginibus/ que ſunt diuine

eſſentie vel nature, nedum repꝛeſentatiue

ſed participes et capaces. Vnde recte pa⸗

tet imaginis atq; veſtigij diſtinctio.

AVna pꝛecioſa margarita diuini nominis

uod eſt ens ſimpliciter perfectumê/ dum
ſola refulget in puro coꝛde viatoꝛis / tunc

defoꝛme conſpicitur / teſte Hꝛegoꝛio.quic⸗

quid pulcrum offertur excreaturis.
Pꝛecioſa hec margarita/qui deus eſt / ſic
vna eſt vt diſtinctio eſſentialis nulla ſit pe
nitus in eo/immo nec diſtinctio foꝛmalis

ad intra nec extra naturaʒ rei/niſi tantum/
modo diſtinctio perſonalis relatiua/ que

large poteſt dici realis/qualis non inueni⸗
tur in aliqua creatura. na hec pꝛe/
cioſa margarita/diſtinctionem admittitq̊

ruudam nominum/que conſurgit ex ope⸗

ratione intellectus/per comparationeʒ ad
diuerſas res ſeu reſpectꝰ⁊ ex modis quos

fabꝛicat/cognoſcendo qeaturas/ vel ex ſo⸗

ratur ipſe deus in quo non foꝛma

Ee

la diſtinctionerationis/dum ſibi dunpa

penitus et vnica ſimplex et illuminata ali⸗
ter q; in geatura.Exemplum tamen habe
tur aptiſſimum de centro ſpere cuiuſdam

ignee/quod ſtans penitus indiuiſibile/ li⸗

neas terminatinfinitas. VUnde poteſt in⸗
tellectus varios foꝛmare conceptus/dum
ſcit tales comparare reſpec?ꝰ. ¶ Una hec
pꝛecioſa margarita/diſtinctionem non ad
mittit eſſentialem vel foꝛmaleʒ /aut aliquã
non identitatem inter intellectum diuinũ

et humanum/ necinter penonas et eſſenti

am / nec inter ppꝛietates etattributa. Ded
deus vno ſimpliciſſimo et ynico actu illu⸗
minato/ſupereminenter eſt intellectus / et

voluntas / eſſentia/ et perſona / vnitas/ ꝛve

ritas / bonitas / ſapiẽtia/ iuſticia/ miſericoꝛ⸗
dia.et qͥ cquid de deo dici poteſt/non habi
ta vel incluſa ad res exa ſe collatione vel
reſpectu. Voluit hõc pluries iĩculcare dio⸗
nyſi. dicens deum ſuper vitam. ſuper bo⸗
nuatem ſuperns. na hec pꝛecioſa
margarita diſtinctionẽ admittit diuinamũ
ruelationũ adinuice/q̃ ex mõ ſe hñdi facvt
odictoꝛia verificeni de eentia ⁊ ð ꝑſona/

ſe deus r ſed
ſupereminenter eſt omnis perfectio cadeʒ

Kent
rige
conue
ghan
ſennan
filintn.

limnit
Hnins⸗
iibere⸗
gnos
lefinis
inc!
ſunne
necl
nire⸗
Fun
ſiner
ſ

boe
mo
me
ih⸗
Nt
ſefini
lena
Hnſi
gecum
ſonwr
Gi
lmonte
uontnr
Aunluten
duntmes
nongaid

(tplns

maogne
ſMnii
onno
Ndaor po⸗

ſnobco
ulifrele

ſtenmte
eneit
Plconſnent
Cürſunnan
lgtnonin

gliquid

inrtellecnnn
goſior eſen
fcpalter
nluerzaip

WWE

scn

anin
l
ninmn
ulstr g
lng
„(
Cimnahn
kcrigdtgc
onennge
Wanupn
SAnſtionn
nfrmlerſ
mshetnd end

mimananbe
mhetuni
insmänidu
sVndenoti
WeCNcNNe
ſ
imanan

De illuminatione coꝛdis

Aſſentia non refertinr ⁊ tũ pſona refert᷑. quia

.
„*

1

vicʒ eſſentia non eſt perſe pꝛimo modo et
conuertibiliter idem cũ perſona.non ꝙ ali
qua non identitas vel diſtinctõ ſit inter eſ⸗
ſentiam ⁊ patrem.ſed bene inter patrem et
filium .mec in creaturis ſimile reperitur/qꝛ
nullam poſſibile eſt eſſe ſimpliciter vnam
illimitatã/ vſquequaq; ꝑfectã. icor
huius pcioſe margarite ꝗᷓ deus eſt/ꝓducit

*

libere ↄtingentertanq; ad extra radios ali⸗

quos ⁊ fulgoꝛes.Et nullo modo neceſſiia

te finis vel agentis/alioqn non eẽtensvſqᷓ

quaq; ⁊ vniuoce perfectũ/ſi reqͥreret ad eẽ
ſuumexiſtentiam creature.Et iteruʒ/ſi de
neceſſitate agererad extra/ nihil poſſet eue
nire ↄtingenter/⁊ ceſſaret omnis religio.

Prmmmo raultberenaeſte inſinunm vm
fieret naturalitera potentia infinita. Hoc

eſt ſtultum dei quod ſapienti eſt homini⸗
bus nolentibintelligere deũ nõ agere quo

modolibet ex arbitrij libertate ſed neceſſi⸗

tate naturali. VUnde obſcuratuʒ factum eſt
inſipiens coꝛ eoꝝ/vt dicerent mundũ eter

num/cum eenis enoꝛibus/ꝛblaſphemijſ
infinitis. igoꝛ huius pᷣcioſe margari⸗

te/candoꝛ ⁊ decoꝛ/animos ↄtemplantium

les cognitas in enigmate. ¶ Vigoꝛ huius

ipam ſub noĩe entis puriſſimi rapiũt ada⸗
gendum res mirabiles/ ⁊ ad ↄgſcendũ res

ſuꝑnaturales/ ⁊ ad ude Ein ſpiritua⸗

margarite candoꝛ ⁊ decoꝛ/mouent ⁊ attra⸗
hunt animos contemplantiũ circulo quo⸗
dam intelligibili miris modis/vbi coinci⸗

dunt tres cauſe.que ſunt efficiens ⁊ foꝛma
non quidem intrinſeca/conſtituens/ſed ex
emplaris.⁊ ipᷣe finis qui mouet/non vt foꝛ
ma cognoſcentis /ſed vt eſt res talis in ſeip
ſa/quia ipᷣe mouet vt res appetitũ non vtẽ

cognitio go⸗ huius margarite cãdoꝛ
7 decoꝛ/ po

unt allicere ⁊ afficere pꝛius a⸗
nimos contemplantium/ad dilectionem
Fac intellecruglemn cognitionem.ſed non
mne miraculo ſpirituſſanctilſe per charita⸗
tem mirabiliter diffundentis/⁊ mentis a⸗

picem ſingulariter inflãmantis.quia ſcõᷣm
curſum naturalis vie intellectus non intel
ligit non inſpecto fantaſmate.nec volun⸗

tas aliquid vult/obiecto non ſibi pꝛius ꝑ

intellectum pꝛeſentato / niſi loquamur de
volitione tamtummodo naturali. ¶ ꝛe
cioſioꝛ eſt margarita cognitionis entis pu
ri/qᷓ; altera cognitõ de deo que poſtet natu
raliter adipiſci/imo ⁊ certioꝛ eſt qᷓ; altera qᷓ

uis noticia de qdditate ſubſtantiarum viſi

bilium vel inuiſibilũ naturaliter in bacvi
ta/ de quibus hic intuitiue nihil ſcimus. et

de accidentibus pauciſſima/in quibus ali

quando fallacia non contingat (Pꝛecio

ſitas ⁊ certitudo margarite non repugnat

cognitioni fidei de diuinis neq; meritum
diminuit. Semper enim minoꝛ ⁊ obſcuri

oꝛ remanet cognitio vie q; ſit illa quam ſpe

ramus in patra recepturos (ꝛecioſuas
huius margarite non obinde minuitur ꝙ
ad pꝛaxim deduciturdiuine dilectionis et

cultus ⁊ laudis.immo finis eius eſt huiuf
modi pꝛaxis.Apoſtolo teſte ⁊ chꝛiſto reue

lnate/ ꝙ finis legis eſt charitas/ que colerẽ

facit deum extota mente ſine obliuioneex

toto coꝛde id eſt intellectu ſine erroꝛe.ex to
ta anima.id eſt voluntate ſine contradictõ
ne/⁊ extota virtute ſine defectione. Et hec

eſt felicitas initialis huius vie.pꝛo qua ſi

dederit homo omnem ſubſtantiam ſuam/⸗
quaſi nihil deſpiciet eam. ¶ Pꝛecioſitas

huius margarite non foꝛmatur in nobis

trie gloꝛioſe/que ſupernaliter
q; gratis infuſa foꝛmatur ¶
cioſa margarita tanto pꝛecio q;tun
homo/ſi pꝛius illam tota ſolicitudine que
ſierit/in aquis ⁊ littoꝛibꝰ magni maris na⸗

de lege communi/ſi nõ ab inferioꝛibus ſen
ſibus aſcendamus ad intelligentiam/qui

eſt pꝛopꝛius locus ⁊ matrixeiꝰ/quãuis ra⸗

dicale ſeminarium deſcendat a roꝛeceleſti/

influentie/in pꝛimalcreatione rationalis
anime. Becus de margarita fidei/vellpa⸗
Pinuenitur/at

q;;tum habet

turalium ſtudioꝛum/perfoſſioneʒ ⁊ depu⸗

rationem veheinentem/ꝛ aſſiduam conffi
cationem ſanctarum meditationrnGum
Emit᷑ hec margarita ſi bus abeat homo ſe
relinquens/⁊ vniuerſa que habet ven denſ
⁊L hoc ſcõᷣm hominem exterioꝛem ⁊ huma⸗
nam conuerſationem. Et ſi redeat homo
interioꝛ conuerſus ad coꝛ ſue mentis/vbi

gignat᷑nutriat᷑depuret᷑ vegetet᷑ ⁊ augeat

traſfoꝛmatus de daritate in daritatem/vſ/

q; adperfectionem habendam in celis.

E imitur hec margarita tanq; ſnfficiẽs poſ
ſeſſio coꝛdis/quia per eam et in ea poſſide
tur non tena ſolum.non celum ſolum. ſed

dominus terre et celi celoꝛum. Qui ſi non

ſufficit tibiinimis auarus es immo iam

nihil es. ¶ Emitur hec margarita conue⸗
nientius in ſolitudine.conſeruatur illic in
ſuꝑ ſuꝰcãdoꝛ aptiꝰqᷓ; in vꝛbiũ tetra fuligie

Emitur hecp

De illuminatione coꝛdis

Hec dum cõfricata fuerit manib aſſidue
meditationis caleſcit/⁊ ſcintillat/⁊ deuotõ
nis igne flãmata refulget. ¶ Qua ſuꝑ me⸗
taphoꝛa placet inſerere ↄſideratiões.xij.qᷓ
ſequũt᷑. ¶ Scintilla ẽ modica ꝑs ab igne
vel ignitã re deciſa volitans ⁊ emicans·
Scintilla ſe hʒ ad fauillã vt res viuens ad
coꝛpus extinctũ.⁊ ſicut ad materiã foꝛma.
Sicut ignis trãſſumit᷑ ad ſignificãduzʒ

deü. ſic oĩs elintula quedã dei ſim

bolice dici pᷣt. Bicut ignis trãſſumpti⸗
ue dicit᷑ lex ignita dei.ſic oĩs pticula legis
dei ꝗ lucet ⁊ ardet ſcintilla congrue noĩat᷑
ſuꝛriſſimũ qð in oĩ creatura pᷣſertim co
gnoſcibis vel cognoſcitiua repit᷑ ſcintilla
dici pᷣt. Vñ ſupioꝛ ꝑs aĩe rõalis ſinderiſis
appellat᷑.¶ Rei cuiuſtibet ſua ſcintilla ma

gnas ĩ ſuo genere vires hʒ. Sicut ex igne

ſcitillula deciſa /magnã ſuuã incẽdit.⁊ ſcin

tillãtes ſpũs aniales magnos interius et

exteriꝰ effectus oñdunt/maxime ꝑ oculos

Drz; ſcinitilla rõnis vel intellectus ex·
ti

cta ẽ cũ igne ſuo cognitiuo/ↄſequens ẽ

vt nihil ſcintintillare videat᷑. ¶ Huxta q̃li⸗

tatẽ ſcintille cognitiõis lucẽtis ⁊ ardentis/⸗
ſcintillationes reꝝ cognoſcibiliũ ⁊ amabi⸗

liũ ſuſcipiunt᷑.vident᷑ ⁊ amant᷑. ¶ Scintil
lationes cognitionis ⁊ amoꝛis lucẽtes ſcʒ
⁊ ardẽtes fruſtra fiũt hñtibus exctinctas pe
nitus ſcintillas appᷣhenſiuas ⁊ affectiuas.
iuxta illud. Fruſtra fiũt verba ſurdo.ſic de
be ceco.ſic deamoꝛibo non amatiuo

Scintillationes que videri vel ſentiri ĩ

ſua puritate non poſſunt/ab oculiſ ⁊ tactu
debilibus / debent ſub quodã moderamĩe
cuiuſdam interpoſitionis perobumbꝛatõ
nem yel diſtantiã pꝛeſentari velſenſui oſtẽ
di ¶ Scintillationes verboꝝ dei q;tum⸗/

cunq; lucentes velardentes mox extinguũ

turdum ad congelatas ⁊ extinctas mentes

ꝑuenerint/niſi ſpũſſanctus afflet ⁊ fluent

aque. ¶ Gcintillationes amoꝛis exſe vi⸗
uaces non pꝛofert nec recipit frigidum de
ſe pectus.ſed dominus eſt qui dat voci ſue
vocem virtutis.alioquin totum fauilla eſft
⁊ cinis extinctus. Secus vbi pᷣcioſe mar⸗
garitecandoꝛ per inflammationem rutilat
charitate.Cuius lampades ſunt lãpades
ignis ⁊ flãmarum/quã aque multe non po
terunt extinguere/nec ex conſequenti mar⸗

gariixe noſtre ſuccenſe claritatẽ penitus of/
fuſcabunt.inſtar lapidis cuiuſdaʒ qͥ ſemel

accenſus nequit extingui Senſerat aliqᷣd

tale qui dicebat. Quia inflammatum eſt
coꝛ meum ⁊ renes mei cõmutati ſunt. Se
quitur. Defecit caro mea ⁊ coꝛ meum.deuſ
coꝛdis mei ⁊ pars mea. deus in eternum.
O certe pars optima o vna illa quam peti
it ⁊ queſiuita domino rexpꝛopheta. Poꝛ
ro hoc vnum eſt nereſlanufn. acpna pꝛe

cioſa margarita quam nobilis virguncu⸗
la paſtoꝛalis inter nutricis oues inuenit.

quam pꝛopꝛio ſanguie tinxit ⁊ cõparauit

„ 2

nomine margareta.cuiꝰ hodie celebꝛitas

„.
»

co celle ⁊ ſolitudinis vtitur exiguitas mea
ſicut nicticoꝛax cecutiens in domicilio.vel
ſicut paſſer ſolitanius in tecto. Pꝛo cuius
virginis rememoꝛatiõe notare fuit animꝰ

pauculas curſim conſiderationes/ nõ ape

riendas omnibuſ/⁊ h̊ ſub metaphoꝛa mar
garite/tibi pater ⁊ frater qui margaritum iĩ

deo chꝛiſtianiſſimi regis francie vtputa cõ

feſſoꝛ eius rutilas pꝛecioſum. Bene vale.

4

M..ccc. xxxiiij.

Auiſi ſüt diſcipli viſo dũo / qb añ di⸗
xerat:Beati oculi qui vident qᷓ vos
detis.Et nos de oculo multiplici quovi
derunt euʒ diſſeramus aliqs ꝓpoſitões ſeu
ↄſiderationes ſub nũero qdragenario ſue
aſcẽſionis tempi conſecrato/quas poterit
pꝛolixius elucidare cõmentuzʒ.Et pmo de

oculo in ſeipſo. Poſtmodũ de ipſius obie

iecto tandem de actu ſuo 7.
¶ Oculus generaliter acceptus.eſt vis ꝑ⸗
ceptiua rei ꝑ ſuã vel altenꝰ ugtlonea⸗
ſic oẽ qdð manifeſtat᷑ lumẽ ẽſm aplum ſic
omne qð manifeſtatiõeʒ ꝑcepit oclus dici
põt /qð generaliter fit tribo modis / intelle⸗
ctualiter ſcʒ ⁊ rõnaliter/⁊ ſenſualiter.
Ocllus intellectualis eſt vis perceptiua
abſtractiua rerum ⁊ motu ⁊ materia/hocẽ
ab bic ⁊ nunc/⁊a motu ⁊ ↄtinuo/ſine com
plexiõe vel diſcurſu. Qui tiplex eſt diuinꝰ

angelicus/⁊ humanus. Diuinus eſt illeqͥ

reſpexit deus humilitatem ancille ſue. De
quo ſapiens oculi domini lucidioꝛes ſuꝑ

ſolem.

¶ Oculus ſenſualis eſt vis perceptiua re⸗
rum/perpꝛopꝛiam vel alienam ſpeciem cũ
motu/⁊ continuo.hoceſt cum hic ⁊ nunc⸗
vel non ſine illis.Et hic triplexeſt/exterioꝛ

agitur in edicula ſeu capella/quatanq; lo

Sq iptum lugduni die ⁊ loco pꝛedictis.

Pi⸗
ſio:
ipt
liun
uuus

e
eins
cees!

4

nlo

Uire
fun
ſhyp
dicur
in
pon
ſuſ
tere
ſinc
e⸗
hemn

6.
*

Noi
elinn⸗

ipltan

ſnecaud

eſegp

tnnn
umſn
nnen
dong
lage
nhi
un en
Wlgfrang
d u nn
Mrttchern
duduung,
rccunne
Windoficloe
un Non
ktnumtſäitmnin
anmnonc nöm
iddandunn
runnmgnun
Mnm. Doer

=

—
☛ =ͤ

= –

S S

Nnidio n
inianq
üiulgläc
Wlisgeſtdcr⸗
icnitragenand
Hond adas ne
ſtnoüdeigtu
Uun endn

Wün Hüngi

mmmInN

i racn
t,.
e

medoe:
wadhi an

gsckr
nn n /
hacl i

Deoculo

ꝓpꝛius extenſus ad quinq; ſenſus. Inte⸗

rioꝛ cõmunis vel imaginatiuus in interio
ri ꝑte cerebꝛi.ſuperioꝛ fantaſticꝰvel eſtima
tiuus vel cogitatiuꝰ/qͥ rönalis vel rõnatũ
uus in hoĩe dici põt/in media cellula ⁊ me

moꝛatiuꝰ in poſtrema.

culus carnis exterioꝛ ꝓpꝛie dict/ꝑfici
rexrebeq̃ ſunt lux ⁊ lumẽ/coloꝛ ⁊ ſpecies
eius/necnon ↄuerſio aĩe cognitiue ſuꝑ ſpe

cies lu ⁊ coloꝛis/⁊ ita ꝓpoꝛtõnabilit᷑ deqᷓ

tuoꝛ alijs ſenſibo dicere.
Oculus carnis exterioꝛ dicit᷑ intuitiue
obiectabilix videre ſeu ꝑciꝑe reʒ aliquã

dum res illa mouet in obiectali pꝛeſentia
ꝑꝓpꝛiam ſpeciem ⁊ immediatã/etiam dum
perijt res obiecta/nec fallihic oculus ſed

ſuꝑioꝛ ſi iudieat rem pñtem dum ſola ſpeci
cies eins adeſt.

mediatã.i.a ſenſibo exterioꝛibus immedia
tederiuatam/aut dum accipit rerum ſimi⸗

litudines tanq;ᷓ veras res quarũ ſunt ſpe/
cies /⁊ fallitur mille modis tam ſomnianse

q; vigilans dum furit ⁊ reueriſat.
culus carnis ſuperioꝛ eſt vis ꝑcepti⸗

uã reꝝ ꝑ compoſitionẽ ⁊ diuiſioneʒ ſpecie
rum ⁊ intentionum ab eis deriuataꝝ aſen

ſibo ꝓpꝛijs ⁊ cõibus ꝑ abſtractõeʒ inſuper⁊

diſcurſum. ¶ Ochlus diuinus eſt vis per⸗

ceptiua oĩm ſine ſpecie extranea/ſine com/
poſitione vel diuiſione/ſine q̃cunq; diſcur

ſu/ſine quacunq; diſtinctiõereali vellexꝑ⸗

te rei/diuinis relationibo exceptis/⁊ ita di⸗
ſtinctiones idearum fundant᷑ ſupꝛa rebus
adextra obiectaliteracceptis per operatio
nem intellectus.

Ochlus angelicus eſtvis ꝑceptiua ſi ine
actu diſtincto a ſubſtãtia ſua/ꝑſpẽs rerum
vel innatas vel acqͥ ſitas/tã ſine diſcurſu qᷓ;

cũ diſcurſu tã incõplexe qᷓ; ↄplexe. Necnõ
vniuerſaliter ⁊ diſtincte/⁊ hoc ꝑ ſpecies tã
indttas a deo qᷓ; arebus vt videt᷑ acceptas
ſed aliter q;ᷓ ꝑ ſenſum. Alioquin difficile ẽ
ſaluare punitiones demonum ⁊ ſeperata⸗

rum animarum/cognitiones inſuper ſin⸗

gulares angeloꝛum / necnon locutiones in
terſe/⁊ nobiſcum.

¶ Oculus intellecualis bumanus eſtvis

derceptiua rerum per modum intelligibi⸗
is oculi angelici/ſed vigoꝛe longe diſſimi⸗
li ꝓ ſtatu vie aut ſeperationis eius a coꝛꝑe

ſiue cauſentur ſpecies ab influxu diuino/
ſiue recipiantur a rebus per intellectum ir

tis inſipientibꝰ. et.ſim.

Oculus carnis interioꝛ
eſt vis ꝑceptiua rerum ꝑ ꝓpꝛiam ſpeciẽ ſed

radianteʒ ſicꝑeas / put hicintellectꝰnoſter
irradiat ſuper fantaſmata/⁊ oculos catti ſu

N Oꝛulus intellectualis humanus extin

cts fuit ᷣm hugonem / ſicut oculus carnii
infectus/ oculus ratõnis contenebꝛatus
adam peccante/dum coparamng eſtiumen

reparari poteſt ꝑfecte oculus iſte triplexſi⸗
ne verbo incarnato quod eſt lux vera illu⸗

—

mBinũãs omnẽ hominem venientẽ in hun
Sanke fide purificans coꝛda noſtra

Oaulus amoꝛis totmodis dicitur quo
potetiã affectiua vel appetitiuaʒ ſeuvos
litiuam / quot modis dicitur oculus appᷣ/⸗
benſiuus vel animalis vel intellectiuꝰ. Et
ita ſunt oculi duo ſponſe ⁊ ſponſis in can⸗
ticis/vognitionis ſue ⁊ amoꝛiſquibus pe
netratafficit ⁊ vualneratad amoꝛem.
Biectum cuiuſlibʒ oculi/ẽ ens
in ſua generalitate vel analogia
ſuſceptũ.ſiue viſio ſit naturalis
⁊ appꝛehenſiua/ſiue ſitaffectua

lia ⁊ appetitiua.

¶biectum oculi diuini eſt eius eẽntia
in ſui puritate recepta/ſiueviſio ſiteſſentia
lis ſiue perſonalis ⁊c biectuz ocu/
li angelici attingibile ꝑnaturam / eſt ens
creatum/⁊ ꝑ gre lumen eſt cũ hoc ens ĩcrea
tum. (Bbieumda humani intel⸗
lectualis dum ſeparatus eſta coꝛpoꝛe / p⸗
poꝛcionatur ſibitanq; oculo angelico/ſed
longe inferioꝛi modo/⁊ non niſi ꝑ diſpen⸗
ſationem / vel gratiam vel gloꝛiam. Et ita
non fruſtra collocata eſt anima rationalis
in coꝛꝑe ſed vt inueniretſeipſam/⁊ perſecti
us deum cognoſcere poſſet/⁊ amare ⁊c.
¶ Obiecum oculi intellectualis dum eſt
in coꝛpoꝛe non eſt de lege cõmuni/niſi fan
taſma in coꝛpoꝛe/aut ſaltem fantaſmate et
ba kunaſina⸗ Obiectum oculi intel⸗
ectualis humanidum eſt in Rpone ſe⸗
Auene habet fieri pergratiam ſine cõcur
u fantaſmatis / vt in raptu / vel reuelatiõe/

vel ſupermentali affectu / aut foꝛte natura
liter/ſed in tranſitu ſolo.inſtar fulguris co
ruſcantis. Obiecum oculi carnis ex⸗

terioꝛis/eſt ſenſibile pꝛopꝛiũ cuiuſlibetſen

ſnns exterioꝛis/q;uis generaliꝰ capiẽdo lux
quedã ſit obiectũ oculi exterioꝛis/vnde vi
ſio dicitur de qualibet ſenſatione/vt vide qᷓ
liter hoc ſonat autredolet. omnis enimma
nikfeſtatio lur quedam eſt/ ⁊ eius perceptio

tkf

actus eſtillis: Nec H

De oculo

viſto dici poteſt.

Obiectum carnalis oculi exterioꝛis pox
teſt percipi quãdoq; ſe abſente per ſpecieʒ
in ſenſu retentam/ꝛ ſine ſua ſpecie naturali

ter non ſentitur. Hec pꝛopꝛie dicenduʒ eſt
obiectum intuitiue ſentiri ſe abſente q;uis
itareputeur “—

¶ Obiectum carnalis oculi interioꝛiſqui
communis dicitur eſt ſenſatio cnuiuſlibet
ſenſus exterioꝛis cuʒ ſenſibilibus cõmunis
bus / qui ſunt numeruſ/&;titas/figura/mo
¶ Obiectum carnalis ocu

tus / quies. ¶ Ob gaus’
li ſuperioris qͥ cogitatiuus vel eſtimatiuuſ
dicitur /vel rationatiu in hominib / eſt fa⸗

taſma vel imago / vel foꝛma vel ſpecies ab
iumaginatione cõiuncta ſenſui cõmuni re/
ccepta/vel inſpecta/auta memoꝛia que po⸗
ſterioꝛ eſtreerunanags.
¶ Obiectuz carnalis oculi ſuperioꝛis/ nõ

ſimplicitabvna reflexibił ſpecie ſuſceptũ

ſed ꝑ varias combinationes/⁊ deductões

⁊abſtractiones ⁊ diuiſiones / ⁊ reſolutio⸗
nes conſtituum.

DOblecumtam mentalis q;ᷓ camalis o⸗
culi/ſicſe videtur habere/qꝙ; oculus perfe;
ctioꝛ ⁊ ſanioꝛ/ipſum percipere poteſt nobi
lioꝛi modo q̃ᷓʒ imperfectioꝛ/qui modus ꝑ⸗

fectionis iuxta pꝛedicta diuerſus eſt ⁊ mul

cLiplex. Ac perinde poteſt cognoſcere intel?

lectus eminenter omnia que ſenſus viden
do/audiendo/olfaciendo/guſtando/con⸗
trectando/ſuomodo/ qui nobilioꝛ eſt pu⸗

rioꝛ/ pulcrioꝛ/ atz ſuauioꝛ/q; in ſenſu / ſicut

ſenſus communis non cognoſcit que pꝛo⸗
pꝛius omnis ⁊c. r.

y plevx/quia quedam eſt facialis ⁊
iliintuitiua/quedam ſpecularis ⁊
PPp,D)bſtractiuna? quedaã nubilaris et
enigmatica.Conſoꝛmiter ad triplicem co
gnitionem meridianam/matutinaʒ/⁊ veſ⸗

pertinam. Pꝛima vt ſol. Secunda vt lu⸗

na.Lertia vt auroꝛa.Addit᷑ q̃rta quã poſʒ
ſumus anagogicam ſeu miſticam nomia⸗
re que conſiſtit in amoꝛis vitali perceptio
ne· ¶ Uiſio dei facialis ⁊ intuitiua nõ
habetur a creatura angelica vel bumana
per naturam ⁊ per Karniam illuminatio⸗
nem. SDi vero ſit ali
intuitiuam ⁊ abſtractiuam noticiam que
ſcilicet pꝛeſente obiecto ſit intuitiua/⁊ ab⸗

te alienum.

ſente ſit abſtractiua / non eſta pꝛobabilita

Iſio dei menralis habetur tri,

qua que mediat inter

¶ Aiſio dei facialis / poſita eſtper docto⸗

res tripliciter fieri. Vno modo ꝙ de eſſet
ipſa foꝛmalis viſio creature. Alio modo q;
eſſet obiectum ſine alia media ſpecie ſedũ
viſio.Lertio modo ꝙ eſſet obiectum im⸗/

mediatum/⁊ tamen mediante ſpecie vide⸗

„

returcum lumine gloꝛie potentiam eleuã⸗
eerr;—
¶ Viſio deifacialis haberi poteſt velad
tempus vel ad perpetuum / inter poſitio⸗

nes de mõ / viſionis huius ſecunda pꝛius

Aacen magis habet.

iſio dei ſpecularis ⁊ ſincera/que dici⸗

tur abſtractiua non intuitiua/vł immedia
tg.habita eſt ab angelis ?⁊ hominibus pꝛo
ſtatu nature pmitꝰ inſtitute añ collationẽ
gloꝛie/licet diuerſimode in vtriſqq
¶ Uiſid dei ſpecularis ⁊ ſincera/conceſſa
eſthominibus mundis coꝛde per lumen
gratie ſpecialis/dum cognoſcitur deus ſi⸗
ne motu ⁊ ↄtinuo.ideſt abſolute ſiue hic?

„

nũc/t aliquo fantaſmate / ſed in conceptu

pꝛopꝛio dei ⁊ abſoluto.

UWiſio deiſpecularis ⁊ ſincera/non acqͥ

nitur ab hominibus modo naturali/niſi
uijs creaturarũ viſionibus multis/ cũ ab/

ſtractionibus reſolutionibus multiplicit᷑
factiſ/cũ ſtudio vehemẽti/immo talè poſſe

Haben naturaliter pꝛo ſtatu pꝛeſentinegãt
ſicut nec lux pura videri poteſt niſi iu coꝛ⸗

poze terminatot.
VUiſio deiſpecularis ⁊ ſincera/longefa⸗

Qllius acquiritur ꝑ fidem/ſpem/⁊ caritateʒ
cum vita confoꝛmi/purificante mentis o⸗
culuʒ/q́; per ſolas phiſicas diſciplinas/ac
queritur ⁊ poſt raptum/qualis eſſe ponuit
viſio pauli reflexa ſuperactum/quo intui⸗
riue vidit deum. Et a pulcerrima mulierũ
etiam dum hic viueret non videtun pꝛiuile
gium hocabneganduʒ quã a nullo illuſtri
um Damaſcenus dicit vincc.·

¶ ¶Uiſnio dei ſpecularis ⁊ ſincera/non ha⸗

betur cum certitudine ſine reſolutione ad
exemplar pꝛimum/quod eſt eſtdeꝰ/ummo
nec aliqua veritas aliter cognoſciturinfal⸗
libiliter ⁊ cõſtanter / m intentionẽ Augu

¶ Uiſio deiſpecularis ⁊ ſincera/ non ha⸗

betur hic in vig permanẽter ⁊ fxxe/quiavix

hoꝛa dimidia fit in celo mẽetis ſilentiũ. dũ
incurſu tot fantaſmatum turbatur coꝛdis
ſabbatum. ⁊ confuſa ſunt hic omnia ſpes

metus: meꝛoꝛ gaudiuam.

nis/
giatof
cgblotun
W
ceniſin
choifmn
güov
toel
gn
ipun
e
ſoſi
at
Gl
rhr
199
lau
io⸗
ſoan
Nls
ſonſuf
ſonoß
Nltom
deſame
lgait
gunsvo
totame

pololinn
ſo net

tionen
diſſoluti
ntadk
Acedgte
hcecl
ltorint

enAne
Knyig
Biihem ant
Forur,
cttetiut
Grin
Wuml /
nenbd
moteruudi
mümidi
winptonnec
Npnün

—
— =

rotſinm et

rhameN
dicsdieel
n e
miini

.

Eicei

ncnt nedn

aenmwi
re
S
inhn
n.

tota meꝛces / ⁊ gaudium plenum.

Contra puſillanimitatem

tat᷑quãliber aliã cuiuſcũq; rerviſionẽ.ſicut
coloꝝ viſioni,comes ẽ viſio lucis ſeu lumi

nis / la nihil videre poſſumꝰ / niſi per irra⸗

diationẽ diuini luminis directe vel obliq
abſotute vel ↄfuſe / ſe mõſtrantis.

¶ Vliſio vi nubilaris v enigmatica / haber

