caſſe oſtiatim. vel aliter de ſolo debito na⸗

turali.ſine omni di gnitate iuſticia ſeudebi

us extitiſ

to ꝑſonali. Hoc eni faciendo.fict
ſet et falſus cũ ſibi cõpetiuerit dignitas ꝑ⸗

ſonalis ex iuſticia ⁊ debito.quã dignitateʒ

repudiare nõ potuerat ſcõᷣm veritatem. Fi
ctio aũt longe erat ab eodeʒ Mengdicitas
enĩi defectũ dicit qꝛ mene defectus eſt. Aut
igitur mẽdicans habet dignitatem aliquã
pꝑſonalem aut ali am ad pete

dui id qð petit. vt qꝛ miniſtrauit illi ſpũag

lia.ſq; pdicitiõem oꝛatiõem. vel miſſaz. vl
tempalia ſicut obſequiũ.et ſic non petit ex

ſolo debito naturalis indigentie. ſed habʒ

„ —

debitum ⁊ obligatiöem iure perſonalis di

ggitatis. aut alicuius alterius meritipſo⸗

care ſe ſe dicit. fingit hoc eſt mentit. Diau

—/ . . „ .

tem nõ habet titulũ dignitatis.aut alicui

meniti pſonalis. ꝛ eſt in neceſſitate poſitus
fatenduʒ eſt in hoc caſu ꝙ veraciter ⁊ liciie

mendicus eſt. Si vero deficit vtrunch vt

qꝛ nõ indiget / vel ſi indiget põt retribuere

vbretribuit meritũ ꝑſonale. et ſicmẽdicat.

regna chꝛiſtianoꝛumclariſſima Franciet
anglie. vel fecit. vel fouit cõtrouerſiam:ſiẽ
exopuſculis hincinde cõfectis ſciri poteſt.

ſcripturis accipiũt carmnaliter ſeu temꝑali⸗

de nobilitate Joſep

auã iuſtam cãm ad peten

58

Aſta pꝛſus ? ficta ⁊ hipocrital mẽdicitas
Spus autẽ ſctũs effugiet fictum.nec hy/
pocrita placebit deo. et ergo. mendicare nõ
cõueniebat chꝛiſto. Ouam lte pateat hec
materia viderit doctoꝛ pᷣdictus.viderit et

vyeſtra beatitndo. ¶ Ded oꝛitur dubitatõ

cum Maria ⁊ Joſeph fuerint de regia ſtir
pe pgeniti quo pacto voluit ipe ioſeph ſer
uilib opibus iutendere. Fuit eni faber li⸗
gnarius Silr dicit Hiero. Mariam ope
ri textrino operam dediſſe. ¶ Reſpõdemꝰ
mirandum non eſſe ſi paupertatishoneſte
pᷣdicatoꝛ ⁊ amatoꝛ Jeſus.voluit in hone⸗
ſta paupertate naſci.⁊ laboꝛioſiſſimus cũ
laboꝛantibus educari.Dans in hoc exem
plum omniboetiam nobilibo ne vacent in⸗
erti ocio qð eſt fomes fons et oꝛigo omniũ
vicioꝝ quoniam multa mala docuit ocio⸗-
ſe nor eroguen inſuꝑ nobiles et igno
biles illud pſalmiſte. Laboꝛes manuũ tu⸗

arum q; manducabis / beatus es ⁊ bñ tibi

erit. Agerem hicde mendicitate. niſi ꝙ ad
alia feſtino. ( Zeterum plurima ſuppete/

„

bat hocloco querimonia contra quoſdam

ſuperbe et enerniter ocioſos.pᷣſertim eccle⸗
ſiaſticos et religioſos.ſed aduerſus eos ſa⸗
tis ſit volumen illud egregium quod deo/
pere monachoꝝ compoſuit Auguſti. Aq;

poſterius multa Hugo de ſango vic. ſum

pſit/et explicando diſſeruit. taq; illud
qð de foꝛti mliere pᷣdicatſapiẽs marie ↄue
nit. que panẽ ocioſa ñ ↄmedit.ſʒ q̃ſinit la⸗
nã ꝛlinũ et oꝑata eſt conſilio manuũ ſuaꝝ
Igeo rite ſubinfertur miſtice de ioſeph vi⸗
ro ſuo.qꝙ nobilis in Portsvkrein he
het Marie dicta ſuffi
ciant. ¶ Sequit᷑ de vtriuſq; in vtero ſan-

crificatoornrg.
Gecunda conſide.
Maria de qua natus eſt Jeſus ſicut fu
erat in vtero ſanctificara pꝛiuſq; naſcere·.

ſta de Joſeph virginali viro ſuo pia credu
.H omnino ſimi
liter

Poteſt foꝛſau bec diſſimilitudo no
tari. in hoc ꝙ Joſeph poſt oꝛiginale cõtra
ctum. ſanctificatus eſt in vtero baptiſmo
flaminis ſicnt Johannes baptiſta et alio
rum plurimi.Sic enim in officio hieroſo
limitano de Joſeph compoſito coõtinetur.
et expꝛemiſſo quadꝛuplici pncipio ſequi
videtur ¶ Mariaz vero ita pᷣuenit gratia

Bermo factus in

ſanctificins.vt qu is lege cõmuni tenere
obno xia peccato oꝛiginali. iuxta cãs vles
generatiõis ab adam traducte.nõ ſic auteʒ

filius eius ihᷣs qꝛ nõ exvirili cõcubitu geni

tus eſt nihilominus ipᷣa maria lege puata

ac puilegiata.ſic pᷣuenta eſt vt nequaq; il⸗
lud generale cõtraheret. qm̃ hoc ⁊ potuit⁊
decuit fieri. vt ꝑfectiſſimꝰ ſaluatoꝛ filiꝰ eiꝰ.
ꝑfectiſſimũ in ſua mre modũ ſaluation sĩ
penderet tłreã ſctificãdo a pctõ.vt in illud

in qð aliqñ caſura erat.ipᷣo ſctificãte ⁊ grãz

infüdẽte nõ caderet.⁊ ita cõtererʒ caput ſer
pentis antiqͥ.nunqᷓ; ab eius pede tontrita.
¶ Longus eſſer ᷣmo ſi cũcta pſeqͥ vellemꝰ

de hac ſctificatiouis materia.quã adibñdi

cte cõceptiõis ſue feſtiuicatẽ remittimꝰ. eli
ciẽtes religioſum ac moꝛale documẽtũ.pie
et crebꝛo pᷣdicandũ. Cõſtat itaq; deũ miaʒ
ſaluatiõis ſue nõ ita legibo cõib traditio/⸗

nis xpᷣiane.nõ ita ſacramẽtis ipᷣis alligaſſe
quin abſq; piudicio legis eiuſdẽ.poſſit pu

eros nõdũ natos extra vterũ.intus ſctifica
re.gre ſue baptiſmo vel virtute ſpũſſcti.
Debẽt igit᷑ mulicres pᷣgnãtes.ſ.lłlr ⁊ vlri ſui
p ſc ⁊ alios.diligẽtius pᷣces fundere deo et
ad ſctõs angłos cuſtodes hoĩm etiã puero
rũ in vtero. Debent ad ceteros ſcõs ſctãſ⸗
qʒ oẽs cõfugere.q̃tinꝰ infans nõdũ natus.
ſi foꝛte moꝛiturus ẽ. puſq; ad baptiſmi flu
minis grãm ꝑuenire valeat dignet᷑ipᷣm do
mſnus ibᷣs ſũmus põtifex baptiſmo ſpiri/
tuſſcti pᷣueniẽdo miſericoꝛditer ↄſecrare.
Quis eni ſcit ſi foꝛte exaudiat deꝰ.imo qͥs
nõ deuotiꝰ ſperare valeat oꝛõem hũ̃iliuʒ
et in ſe ſpantiũ nequaq; deſpiciat. ¶ Pꝛo/
ficit hec cõſideratio ad excitatiõem deuoti
onis in ꝑentibo pficit ad leuiãdã eoꝝ ãgu⸗

ſtiã dũ ſine baptiſmo decedit puer/qꝛ non

oĩs inde ſpes ſalutis ablata eſt. Sed neq;
abſq; reuelatiõe dat᷑fateoꝛ)certitudo.

Sedoꝛitur in hac cõſideratiõe ſcðᷣa⁊ꝛ in ſi

milib dubitatio theologica ſalubꝛiter co⸗
raʒ hoc ſacroſctõ cõcilio ⁊ publice ꝑtractã
da. Heceſſitas eni maioꝛ incũbit.vt hoc fi
at qᷓ; antea crediderã.Dicit q ppe nr̃a con⸗

ſideratio ꝙ maria fuit invtero ſanctificata

imo ⁊ ipe ioſeph Cõſtat aũt ꝙ hoc in ſci⸗

ptura ſacra q̃ eſt canon biblie neq; cõtinet᷑

euideter. ¶ Eſt igit᷑ queſtio ſi de neceſſita
fidei tenenda eſt veritas nr̃e cũſideratiõis
ſcde. Et hoc eſt inueſtigare ſub generali re
gula.que veritas eſt certa fideꝛ de ſalut ne

aarr in cõtentis in eadẽ educitur

.

–

repᷣſſiöem fomitis oꝛi

de pietate fidei.et que fit imꝑtinẽs?: Re
ſpondere ꝓpoſueramus ꝑ vnicam diſtincti
onem ſeptuplicẽ collocando veritates Rti
nentes ad religiõem xpᷣianam ſub ſex gra⸗
dibus ad inuicẽ oꝛdinatis.inferendo bꝛe/
ues ⁊ paucas ꝓpõnes coꝛollarias q̃ foꝛſitã
minus hñt pᷣdicatiõis locũ.qᷓ; exercitium
ſcholaſticũ reſpiciũt. quale exercitiũ poſte
rius habere ſperãtes. nos hac dubitatione
relicta tranſibimus ad reliquas cõſiderati
ones tertiam ecquartam. W

Tertia cõſiderati

ceſſitatetenenda. quede ſola pbabilitate 4

„

ginalis. nein vicioſ

exardeſceret cõcupi

tim dũ mfrionialiter eidẽ cõiunctus eſt.
Vnñ ſicut maria potuit ex ſnia dicere illud
Sare vxoꝛis thobie iunioꝛis f lieraguel.
Tu ſcis dñe qꝛ nunq; cõcupiui virũ.⁊ mi
dam ſeruaui aiam meã ab omni cõcupiſcẽ
tia.virũ aũt cũ timoꝛe tio.non cũ libidine
mea conſenſi ſuſcipere.ſicipᷣe ioſeph potu⸗
it apud deum gloꝛiari.ita enim pie teneo.
Xuſcis dñe qꝛ nunq; cõcupiui feminam
et mundam ſeruaui aiam meam ab omni
cõcupiſcentia. Uxoꝛem autem cum timo⸗

reluo.nõ cum libidine mea cõſenſi ſuſcipe

Eeſtis et aſſertoꝛ huiꝰ ſententie. nobis ?

Hiero.libello de ꝑpetua virginitate g

ſancto victoꝛe in tractatu de coniugio bea
te manie et alij ſanctoꝝ plurimi. Hiero/
nimus enim Joſeph pmanſiſſe virginem
non dubitataſtruere. Joſeph igitur pꝛi
uſe iungeretur cum virgine maria. coꝛmi
pfus vel vxoꝛatus non fuerat. Et hoc ma⸗
xime cõcludimus exeo.qꝛ ſi matni ſuedñs

iam ꝓuecte.neminem dare cuſtodem volu

it niſi virginem ſc; Johannem euangeli⸗
ſtam. q;to magis exiſtimandum eſt ꝙ hoc
fieri voluit in adoleſcentioꝛi etate:Simi⸗

lirer filius Jeſus ſicut non voluit naſci ira
nec nutriri niſi in puritate vᷣginali Kor .
ro Joſeph ſi ab vxoꝛe poſt immediatum
tempus nuptiarum.continuit ſemetipſuʒ
ſicut euangeliſte teſtimonium habet ꝙ;' nõ
cognoſcebat eam donec peperit filium ſuũ

tantiq; miſterij.¶ Dicapertiſſime datur

Maria (de qua natus eſt ihus) ſiẽ hũit

exardeſce ian ſicve Jolehl
virginali ſponſo ſuo intelligi pie põt.pᷣſer⸗

—.y—. — — —.——.

— — B

— — — — —.

= –—

rna
ſbſrgn
mngode
Wfaſti
ancnin
NW
Ahimo
ochſcen

huſehi⸗

r n

Deporcſe

naat
adahellel
zoflengg

Püini⸗

cii
ailbun
ecaden

nnpe.

pininun
—R

mantimo⸗
Caſaſchge
wre Ns
gnine

iua Dup

NCingobe
unmi DMen
nilenpie
bln
emend n
1Etenmm
imamſedis
ufocen
en auntel
uncehon
zane Sin
ammm
nuitſnht
nn
eflion
naii

ne

Matiuita

intelligi ꝙ; nec poſt partũ cognouit eam/

quoniã vꝛgentioꝛ erat ratiotunc q;pꝛius
vt ab eius cognitõne ſetẽperaret. Et hoc
nobis nõ vt dubiũ ſed vt certa fide tenen⸗

dum nũc iniũgitur.ſicꝙ maria. poſt pꝑtũ
inuiolata ꝑmãſit ¶ Addamus ꝙ ioſeppy
cũ eſſetvir iuſtus cum pꝛeterea fomitẽ oꝛi

ginalis peccativel repᷣſſumvel extinctum
haberet (ita eĩ decebat fieri/ ne marieſpe/⸗

cioſitas vel familiaritas/ſibi cederet ĩ ſca⸗/
dalum vel ruinã) Ipſe ex cõuictu ⁊ coha⸗
bitatõne familiari marie nõ mouebat᷑ad
libidinẽ ſed ad caſtitatẽ tam ex repᷣſſione
hmõi fomitis in ſeipſo/qᷓ; ex marie virtu/
te ⁊ merito/q; ex diſciplinato cõuerſatõis

modo ¶ Bic figuraliter pᷣt illud de ſuna/

mite que erat puella pulcra nimis ⁊ doꝛ/
miebat in ſinu dauid.qui tamẽ nõ cogno

uit eam.nec in eius cõcupiſcentiã quõli⸗

bet erarſit. Sic enĩ certiſſimũ eſt de Da
ria cõiuge ſua ꝙ ex cõuictu ſeu aſſociatõe
viri nulla eam carnis titillatio.nullłꝰpꝛu⸗
ritus/nulla illecebꝛa pᷣueniẽs rõem vel in
obediẽs ſibivexabat eam.Alioqͥn peccaſ

ſet ſaltẽ venialiter qd Auguſti.negat. Ne/

gant ⁊ doctoꝛes/quia gratie plenitudinẽ
habuit/advincendũ ex om̃i ꝑte petm̃.plꝰ
q́; adam ex oꝛigĩali iuſticia ¶ Cradit do⸗

minꝰbonauẽtura hoc ſe habuiſſe a iudeo

mnũ fideli narratoõne ꝙ nullꝰex aſpectu glio
ſe virginis q;uis eſſet pulcra nimisvꝛeba

tur aut inflãmabat᷑ ad fedã carnis cõcupi

ſcentiã ſed eã potius extiguebat /ille diui/
nus aſpectus q̃ſi frigidus quidã ex oculł
roevirgineſpiraret/vel efflueret a mente
ſua caſtiſſima Sic ex aduerſo de peccatri

ce ac petulanti muliere verũ eſt illud oꝛa⸗

tij. Et vultus nimiũ lubꝛicus aſpiciSic

de talibo notauit Jacobus. Oculos inqͥt
hñtes plenos adulterij ⁊ inſatiabilis de⸗
licti/vnde ↄſurgit faſcinatõ quedã illece/⸗
bꝛoſa in aſpicientes ¶ Bemini me latiꝰ
alias cũ de cõceptõe vi ginis ſermo fieret
materiã hanc ꝑ ſilitudies ⁊ rões ꝑtractaſ⸗
ſe vt de Samma herba cuiꝰet alioꝛũ quo
rundã pꝛecioſoꝝ lapides/ mouet aſpectꝰ
ad caſtitatẽ ¶ Elicio pꝛotinꝰ ad ↄfirman

dã. Marie perpetuã virgitatẽ cũ Joſeph

Nõ opoꝛtet credere ipᷣm ioſeph iuſtũ viꝝ

marie ſenio fractũ / debilitatũ aut frigidũ
fuiſſe.duʒ nupſit marie adoleſcentule/ad
ſaluandũ caſtiſſimũ atq; pudiciſſimũ cuʒ

ea cõuictũ.Potuitvtiq; plus oꝑari ſpũſ⸗

R

te virginis beatiſſine 59

E S

rit deꝰ. ¶ Dic autẽ exiſtimo Joſep fuiſſe

iuuenẽ.ſicut iuuẽtutis termios ponit yſi
doꝛus.q́s extendit a.xxviij:annis.vbi ter
minat adoleſcentiãvſq; ad annũ qͥnq̃geſi

mũ A tꝑe etas tũc ſenectutis inchoat

uit igitur Joſeph dũ pꝛimo deſpõſa
tus eſt ſub quinqᷓgeſimo anno ↄſtitutus
Hlec vꝛget in oppoſitũ libellus de infan⸗
tia ſaluatoꝛis.quia iure dãnatus ẽ¶/ Mo
uet autẽ ad hoc pie tenendũ multiplex rõ
Amo ꝓpter miſteriũ pꝛopheticũ quo
ðꝛ in vſaia ¶etabit᷑ ſponſus ſuꝑ ſponſam
⁊ habitabit iuuenis cũ virgine.vbi gloſa
interlinearis ⁊ oꝛdinaria.dicit ioſeph cũ
aria douet hiltoꝛieni ideratio. q;
cleophas ſcdõᷣs maritus Anne.ex cuiꝰfilia
ſoꝛoꝛe marie virginis/geniti ſunt quatu⸗
fratres Jaco bꝰ Joſeph GSymon? Judas

habuit fratrẽ ipᷣm Joſephvirũ marie fili⸗

aſtre ſue.Non igitvidet᷑ pbabile ꝙ in eta⸗

te cantũ diſtaret Joſeph ⁊ cleophas fres.
Houet tertio finis⁊ ratio deſpõſatõis

marie cũ Joſeph. Que ratio duplex pꝛin⸗/
cipaliter aſſignat᷑¶ Ana pꝛopter miniſte

riũ ⁊ obſequiũ pꝛeſtandũ ipſi marie⁊ pue
ro Jeſu eũtibus in egiptũ illic manẽtibꝰ⸗
⁊ inde remeãtibo ⁊ cõſequẽter vſq; ad pfe⸗
ctam etatẽ. Conſtat aũt ꝙ ad talia nõ fuiſ
ſet idone homo ſenio cõfractus ⁊ ipotẽs
qualis eget ampliꝰvt ei miniſtret᷑ q; mini
ſtret Qualis pᷣterea oneroſioꝛ marie q; ob
ſequẽtioꝛ extitiſſet¶ Altera rõ fuit ad cõ⸗
ſeruandã marie fama apud ꝑfidos iude/
os.⁊ ad incarnatõis miſteriũ celandũ de/⸗
monibus q̃ ratio ceſſaſſet pꝛoꝛſus ſi Jo⸗
ſeph ſenex frigidus ⁊ quaſi maleficiatus
palam apparuiſſet. Talis enĩ quo pacto
credi potuiſſet alicuiꝰpater infantiss
OQuereret igitur aliqͥs cur ſenex depingit᷑
Reſponſio depingit᷑ alicubi ſenex Pꝛopt

mentis⁊ caſtitatis virtutẽ.ſicut dicit ſapi

ens/ ꝙ etas ſenectutis vita immaculata.
986

ſanctꝰin cõſeruando caſtitatẽ ipſins Joꝛ
ſeph ꝑ repꝛeſſiõem.vel extinctõem fomit
oꝛiginalis in ipſo.q; ſenectus vel ſenium
opꝑpetur ¶ Eteniĩ quis neſciat.quoſdam ſe
nes ſeptuagẽarios aut octogẽarios ſpur⸗
ciſſimis ⁊ fediſſimis libidibexarſiſſe eun
tes poſt deſideria ſua.⁊ in adinuẽtõibus
ſuis turpiſſimis/quales etiãvel cogitare.
vel dicere.pudoꝛ ⁊ fetoꝛ eſt cõputreſcẽtes
Senſit virginitatis grãm qͥ dixit. Scio
enĩ ꝙ cõtinens eſſe nõò poſſum niſi dede/

4

7

Bermo factus de

Ouo cõtra dicit pꝛopheticus ſᷣmo ꝙma

led ictus puer centũ annoꝛũ ¶ Vlel iõ pi⸗
gebatur ner ab initio naſcentis eccleſie.
dum Marie ꝑpetua virginitas nondum
vt modo radices fixerat in coꝛdibus ſide
Mũ/ne ſuſpicarẽtur carnale aliquid de Jo
ſeph? Daria. Hinc foꝛtaſſis omiſſa ẽ ſo⸗
lenniſatio celebꝛis.de taʒ venerando leto
q; ↄiugio. ¶ Depictũ tamẽ innenimꝰ Jo
ſephvelut in etate iuuenili qualẽ pꝛedixi⸗
mus ſicut ĩ hac alemania crebꝛo notaui.
Hel dic illud oꝛatij Pictoꝛibo atq; poe
tis. Quodlibet audendi ſꝑ fuit equa po⸗
teſtas. uggerebat hoc loco religioſa
ſtudioſitas plurima cõquirere de caſtiſſi⸗
ma ⁊ ſanctiſſima cõuerſatõe Joſeph cum
Maria de cõfabulatõnibo ſuis diuiniſſi⸗
mis / in loco peregrinatõis ſue ſuꝑ myſte⸗
rijs noſtre redẽptõis / ſuꝑ canticis ipſius
Marie ʒzacharie.⁊ ſymeonis. Suꝑ hispᷣ
terea oibus que dicebant᷑de puero ieſu . et

quevidebãtur in eo ⁊ q̃ reuelabãtur ab ã⸗/

gelo immoꝰ⁊ que felici exꝑimẽto tu mafr̃ia
didiceras. ¶ Vñ ſic decuit mariã vt ſum
ma puritate niteret.ſic decuit/vt hr̃et ſuo
modo parẽ ſpõſum puriſſimũqͥ cũ perpe
tua virgine.virgo pꝛius ac poſteriꝰ ꝑma⸗
neret. Vterq; regali pꝛogenie renitens et
illuſtris Aterq; ſanctificatõem in vtero re
cipiens cũ maria plena gratia fomitẽ rep
mente.mãſit Joſeph repletus gratia/pec⸗

catũ ſaltem moꝛtale quodlibet ſuꝑante

Vouit Maria virginitatẽ / vouit et ipſe
ioſeph ſᷣ m doctoꝛes cuivoto nõ repugna
uit vera matrimonialis cõiũctio neq; coꝛ
poꝛũ mutua tranſſatõ. In quo matximo
nio pꝛoles fuit fides atq; ſacrm¶ Nouit
maria miſteriũ incarnatõnis a ſeculis ab
ſconditũ angelo nũciãte/nouit ⁊ Joſeph
ammonitꝰ ſuꝑ hec ĩ ſomnis ⁊ vt exiſtimo
pie pꝛius edoct?familiarit Maria.ſicut
beatã Ceciliã legimꝰvaleriano ſpõſo ſuo

dixiſſe. Eſt mihi miſteriũ qð reuelẽ aman

tiſſime iuuenis ſi tota illud fide cuſtodi⸗
as ⁊c.Quidni fuerit audẽtioꝛ diuino cõ/⸗
fidens auxilio Maria erga ſponſum ſuũ
Joſeph pudiciſſimũ/cũ eſſet iuſtus/qᷓ; ce
cilia erga Ualerianũ.quẽvꝛgebat unpetꝰ
nuptiaꝝ? ¶ Turbata eſt maria in angeli
ca ſalutatõe ſed nõ ↄturbata vel incredu⸗
la. Turbatus eſt ipſe ioſeph ad ſtupendũ

tante nouitatis miraculuʒ. Ita vt nollet
mariã traducere/ nõ tamen cõturbatus⸗

vel culpabiliter in cedulꝰ/ſed ſtupoꝛ qui
dã appꝛehẽderat eũ /ſicut de petro legim

dum ait ad ihʒʒ.Exiſa medñ̃e.qꝛ peccatoꝛ
ſum Joſeph ſimilr coniũgi cõiugio tã ex⸗
cellẽtiſſimevirginis marie.indignũ ſe iu⸗

dicabat. Pꝛopterea non ex credulitate ſu
ſpicioſa.ſed ex pfundiſſima humilitatevi
det᷑ mariã traducere noluiſſe.ſed quaſi di⸗

xiſſe.Exi a me dña qꝛ peccatoꝛ ſum Hinc
angelus ad eum Joſeph fili dauid.noli ti

mere accipe Maria coniugẽ tuã /nõ dixit

noli incredulus eſſe ¶ Uiſitauit maria ʒa
chariã ⁊ Eliſabeth nõ dubiũ quin de licẽ
tia ⁊ ↄſenſuviri ſui Joſeph/iaʒ de ſacram̃
to incarnatiõis inſtructi. Viſitauit ⁊ Jo⸗
ſeph / vel illo tũc vel in ſolennitate paſca⸗

li que ꝓxima erat/⁊ ad quã ire iubebat lex

in hierim ( Decãtauit canticũ maria. ce⸗
cinit? ipſe ʒacharias.Non dubiũ quin ꝑ
ticeps ⁊ cõſcius canticoꝛũ iſtoꝛũ Joſeph

extiterit ¶ Tongratulata eſt Maria cũ ce
teris parentibo ⁊ cognatis ipſi Elizabetbh

puerꝑe dum iohãnẽ enixa eſt.a qua cõgra
tulatõe ioſeph alienꝰnõ fuiſſe putãdus ẽ.
Recogitabat maria ſignũ datũ ipᷣi achazʒ.
de virgine paritura in ſe completũ fuiſſe.

Bloꝛiabat᷑ et hoc ipſe ioſeph magnificãs

deum in coꝛde ſuo ⁊ aſſidue gratias agẽs
¶ Obediuit Joſeph edicto quod fecit ce
ſar Auguſtꝰ obediuit ⁊ maria. Scriptum

eſt enĩ ꝙ Joſeph iuit in bethleẽ cum &àa

ria vxoꝛe ſua pꝛegnante Sciebat eni obe
diendũ eſſe poteſtatibo ſublimioꝛibo quo
niã ſic eſtvoluntas dei ¶ Maria filiũ ſuũ
pꝛimogenitũ mox vt natus eſt/ adoꝛauit

cũ gaudio ⁊ exultatõe. Joſep ab hoc ado⸗

ratõis gaudio ⁊ exultatõne nequaq; alie⸗
nus fuiſſe credẽdus eſt ¶ Maria conſer⸗
uabat om̃ia que dicebãtur de puero Jeſn

per paſtoꝛes/ꝑ tres reges/ꝑ ſymeonẽ. per
annã/per ceteros/ cõferẽs ea in coꝛde ſuo

et admirans / nõ ex ignoꝛantia ſed ex inſo
lita myſterij reuerẽtia Joſeph ſimilr. Nã

ſcriptũ eſt ꝙ erat pater ieſu ⁊ mater admi⸗
rgantes ſuper his quedicebãtur de puero.

Obediuit ioſeph angelo iubẽti in ſom
nis vt acciperet matrẽ cum puero vt fuge
ret in egiptũ.Obediuit ⁊ Maria.noua il

la puerꝑa et delicata inuẽcula nocteconꝰ

ſurgens In q̃ ꝑegrinatiõe laboꝛioſiſſima
dicere poterant vterq; ad dñũm Cantabi⸗
les mihi erãt iuſtificatões tue in loco ꝑe/⸗
grinatiõis mee(vnde qͥdã metrice ſcribu

ν N-8-89 —8 —.5.5

——— ——— — — ,— — .ꝛ

,

engt
no legn
npecene
ugotitg
cnüͤſein
lline
umilner
dgnnide
nunhie
uggolg
rödrt
nng
Ugundelce
deſtenſt

llautr e

nne aſen
rilbedera
mmrce
dügning
i N
Drude
ibe⸗
ckaguncin
iſenmicr,
Mßinn
npei nl
negni
mfre
haid
Unicivane

4
1

Draſlüeti.

ck Vann
tbhoti
echuiöt
Druant
Npuen i
vſemennick
gincodeſto
muſceiſ⸗
gbſimief
t nuraon
inrdepge⸗
Pibäuinſon
Nco Nig
Brumoun
ſoceiN
RK
Gne non
inui

Hatiuitate virginis beatiſſine 59

ſto peregrinis nobis cantabilis alma.
domini releuans tedia dura vi.
Nam fugiunt triſtes citius per inania cure.

Aarbaen pegrinantiũ : pſallentiũ delege domini.

Earmina diuinus dum modulatur amoꝛ.

ergo celigena miſeris mens incola terris
Sis pſaltes liricis iugiter apta modis:
Sic non te totam lachꝛymarũ valle moleſta:
ed celo poteris. dicere te poſitam)
Eto bone Jeſu o ſalutifer chꝛiſte
i

greſſum ⁊ ingreſſum pegrinatõis illiꝰſeptẽnalis/quãtus ſuerit hinc laboꝛ doloꝛ

7 timoꝛ. quantꝰinde diuinoꝝ ſapoꝛ ⁊ dulcoꝛ Et vñ: NHimiꝝ ex diuina ↄſolatne
que facit etiã cũ tentatõe pꝛouetũ. Exmutua rurſus collatoet allocutone ioſeph
cũ maria? amboꝝ cũ puero ieſu. Ex recogitatõe tandẽ diuini ↄſilij ſuꝑ redẽptõe

generis hũani.ſicut Augu.cõfitetur.ꝙ nõ ſatiabat᷑ dulcedine mirabili.ſt uꝑ altitu
dineↄſilij diuini in redeptone generis huani. Quis der interfuiſſe collocutõib
hmõi? Quis pegrinantibo his cõceſſerit aſtitiſſe:. Quis iconomiam illã honeſta
pauptate Gratiſfim, iri vxoꝛis cũ filio / vbi pꝛo famulo dabat aſin?ꝰvᷣm oꝛigenẽ

ↄſiderare poterit ¶ VUnde ſi vec illa mater elizabech exclamauit ꝓphetice ad vni⸗

cam marie ſalutatõem / ſi exultauit pꝛe gaudio iohes infans invtero ſuo.quid ex
cõtinua cohabitatõe ⁊ allocutiõe cũ maria ⁊ puero ieſu. iuſt? ioſeph acceꝑit diui
ne conſolatõis ⁊ illumĩatõis dici nequit? ¶ Quis det hymnũ decaticis ſyon
Mariãa ſuauiter audiuiſſe in terra aliena? ¶ Quis det eã baiulantẽ in vlnis / ſpe⸗
cioſum foꝛma pꝛe filijs hoĩm/q blandiebat᷑ arridenti.q̃ cõdolebat vagienti. q̃ fre
quẽter tibiviro ſpoſe o ſuo ioſeph.baiulandũ.fouendũ.oſculãdumqꝙ; tradebat/vi
diſſe: ¶ Legimpterea pueꝝ ihm dũ. xij. annoꝝ factꝰeſſet.ſubditũ fuiſſe ioſeph ⁊
marie.q ſubiectio ſicut meſ ecie hüilitatẽ in ieſu Ita dign itatẽ incõꝑa
bilem ſignat in ioſeph⁊ maria in traſu⸗ rie ipmaltit
enĩ hieronim? argumentatur. Sic ⁊ in obitu felici ioſeph recte credendũ eſt Oa
riam ſpõſam.et filiũ ihm.coꝛꝑaliter affuiſſe Ante enĩ xpᷣi paſſionẽ defunctus eſt.
Alioquin enim cuſtodia matris alteri cõmiſſa non fuſſec.
Bine metticus quidain⸗ S
¶ Uienerat illa dies qua vitam moꝛte pararet.
Perpetuam tibi iuſte Joſeph dauid inclita pꝛoles
Fps adeſt cum matre pia quibus officioſe è
Seruieras.vultu placido ſolantur euntem.
Oꝛa licet lachꝛymis/oppleuerit intus oboꝛtis
MHMaturalis amoꝛ/etenim ſic credere fas eſft
Oe patrem Jeſus,et ſponſum fleuit moꝛientem
Virgo benigna ſuum.fidei cuſtodis amatoꝛ.
Pꝛocumbit lecto.complexans membꝛa pudicis
Oſcula dat labijs/mi vir conclamat.obis ne.
Deſeris.et viduam paſſuram dira relinquis.
Velle tamen fiat domini.dilecte vale mi.
Ecce? Jeſus tuus in placida teſede locabit.
ꝛotinus ipſe hoſepb vꝛccioſ moꝛte quieuit.
egimchꝛiſto moꝛiẽte multa coꝛpa ſanctoꝝ ſurrexiſſe.⁊ veniſſe in ſanctã ci⸗
uitatẽ hierim ⁊ apparuiſſe multis

inc foꝛte dicit apłlus Acceperũt mulieres

de reſurrectõe moꝛtuos ſuos. Recogitet oꝛo pius animꝰ.ſi iuſtꝰioſeph.vnus eſft

exillis putadus fuiſſe.q marie apparuerit cariſſime ſponſe. qui ei conſolat ſit /
tandẽ xpo in celũ aſcendẽte.ſimul⁊ aſcẽdit glificatus.Non dubiũ in aia. Sʒan
et in coꝛꝑe.neſcio.deus ſcit.⁊ collocatꝰeſta dextris ipᷣius ieſu.hoc eſt in potioꝛib⸗

bonis ſuis ¶ Loncludit᷑ ad extremũ ꝓ pᷣmiſſis⁊ alijs inen arrabiliba iuſti ioſeph

66 2

q ſufficiẽter exiſtimare poſſit egreſſum pꝛo

Quis det hymnũ de caticis ſyon ex

oꝛro legimꝰin trãſitu marie ipᷣm aſtitiſſe Hoc

2

habitudaine quã hʒ ad mariã atq; ioſeph hmõi natiuitas.

tus eſt ieſus ͥ vocatx

Bermo factus de

pꝛeconijs/;; recte q; religioſe faciũt ⁊ fecerũt qui celebꝛitatẽ devirginali cõiugio

Marie et Joſeph /qui feſtiuitatẽ ſolennẽ de beato trãſun eiuſdẽ Joſeph pagere
ſenſerũt tam verbis q; ſcriptis ſuis que ſcripta qm vel hñturvel facilr haberi pñt
ea bꝛeuitatis amoꝛ linqt. Et advltimã ſe trãſfert ↄſideratõem.q̃ poſtverbũ deno
bilitate ioſepha marie in pꝛĩa ↄſideratõe.De hinc de ipſoꝝ ſanctificatice in alte⸗
ra. Rurſus de fomitis repſſione in tertia.Loquit᷑ de multiplici natitate Jeſu⁊ de

Dugꝛta conſideratio E

—

e maꝛia na

cat ps nedũ coꝛpaliter ſed ſpũalr quidẽ Et devirginali ſponſo

ſuo ioſeph ſuo mõ dici pᷣt.Hõ eqͥdẽ dici pᷣt.qꝙ de ioſeph nat ſit ieſus.mõ quo blaſ

femat iude infelix dicit xpᷣm ex .ioſeph ſemie eſſe natũ/ pcul hoc a pietate fideli
um ¶ Szʒ attẽdo triplicẽ natiuitatẽ Jeſu xpᷣi/attẽdat ⁊veſtra btitudo ſcʒ eterna⸗

lem/coꝛpalẽ ſpũalẽ vel mẽtalẽ. Naſcit᷑ enĩ eternalłr ex patre.quẽadmodũ naſcitur

ſplẽdoꝛ æ luce coeuus luci.Hinc eſt ills ecclie cãticũ.O oꝛiẽs ſpledoꝛ lucis e᷑ne
Et in pſona ſe hie increate dic ecciaſticꝰ. Ego ex oꝛe altiſſimi ꝓdij pꝛiogenita añ

oẽm creatura tyſaias Bener atoz eiꝰꝗs enarrabit: Et in pſal. Exvt er 0 anñ i 1 fe
rũ genui te In hac eternali natitate xpᷣi ieſu.neq; maria.neq; Joſeph cõicat ¶ Al

tera natiuitas xpᷣi mhu / fuit coꝛpalr in mũdo erx virgie.Deq;ᷓ angelꝰ ad mariã Spi

altiſſimi obũbꝛabittibi. Ideoq; ⁊ qð naſcet᷑ ex te

rituſſctüs ſupueniet in te ⁊virt

ſanctũ vocabit᷑fili dei Et hoc factũ eſt qñ ↄpleti ſunt dies marievt pareret ⁊ pepe

rit filiũ ſuũ pꝛimogenitũ.Et in hac qͥd natiuitate ſola maria. materiã miſtrauit
Alt vero qꝛ coꝛpꝰmarie fuit ipſi?ꝰ Joſeph.iure matrimoniali q̊ fit mutua trãſſatõ
coꝛpoꝝ viri ad młierẽ ⁊ ecõtra. Uideam ſi cũ intelligetie ſobꝛietate dicere fas no
bis ſit/ ꝙ ex coꝛpeꝛ carne Joſeph nat eſt xpᷣs ihs. Et hoc dici foꝛſitan poſſet/niſi
piaꝝ auriũ timeret᷑ offenſio. e raterd
ſine pꝛole/ frat᷑ ſuꝑſtes ducebat vxoꝛẽ defuncti vt ſuſcitaret ſemẽ eiꝰ Ac nat? in pu

7

er dicebat᷑ filius nõ quidẽ natural.ſʒ legalilliꝰqͥ iK obierat fris Dic enĩ cõcoꝛdat
euan gelica ſeries genealogie xpᷣi dũ ioſeph legit᷑ habuiſſe duos presvnũ quẽ ma

che noiat iacob. Alteꝝ quẽ appellat lucas hely.q legal fuit pr iacobvero natura
lis Quoꝛſum iſta: Nimiꝝ p intelligẽtia lr̃e ne pateat irriſioivł ſcãdalo neſciẽtiũ
moꝛẽ ſcripture.qi ioſeph habuerit duos pfes naturales Viel ꝙ enãgeliſte mẽtiti
ſunt put opponit Julianꝰ ¶ Pꝛoinde q̃ten daret intellectquo ioſeph dict ẽ pr
Jhu xpi/nedũ a iudeis h̊ putãtibo? carnalr ſentiẽtibo / ſz ab ipa etiã virgine Wa

90

ria. Fili inqͥt. Quid feciſti nobᷣ ſic Ecce pr̃ tu? ⁊ ego dolẽtes qᷓrebam?re uit ita

q; Joſeph pf ieſu reputatõe YFuit pr curatõe.qꝛ nutritius Fuit t᷑tio pr᷑ generatõe
nõ qͥdẽ ſua ſʒ marievxoꝛis ſue/cooꝑante ſpũſctõ? qdãmõ vices ioſeph gerẽte/nõ
virili ſemie ſʒ miſtico ſpiramie Pꝛopterea pr qdẽ ioſeph nõ natural ſʒ legal pue
ri ieſu dici pt. cui ſpũſſctũs ſuſcitauit ſemerwarna le Valẽtiꝰ Nat c igit᷑ ihs in tra
ſen fundo ipᷣiꝰ Joſeph de q̃ tra damat Jſaias Roꝛate celi deſuꝑ ⁊ nubes pluãt iu
ſtũ aꝑiat᷑ terra? germiĩet ſaluatoꝛẽ Et in pſal. Veritas de tra oꝛtac᷑. Quidni ↄpe⸗
tat igit᷑ ipſi Joſeph ius aliqð legale vltra cetos hoĩes ĩ bũdicta pueri ieſu foꝛma

— 7 „

tõe qm̃ natꝰc in ea.⁊ ex ea carne cuiꝰdñiũ iure mr̃imonialivere traſſatũ erat i ipʒ

Joſeph Vnñ nõ ↄfundebat᷑ mariavocare Joſeh dũm ſuũ quẽadmodũ de ſara ad

abꝛaã ſcribit apls petrꝰ. VUñ ⁊ pponit eũ ſibivbi pꝛiꝰ. Ecce pẽ tuꝰ: ego qrebamꝰ

te. NHimiꝝ Quia maioꝛ in maria q; ſara hũilitas? Joſeph dignitas abꝛaedignis
tatẽ ſuꝑabat uit ãt hec pereatio ueri Ihu ĩ te maria ꝑ ſpmſctm̃ de ↄſenſu vero

vyel interpᷣtatiuo viri tui ioſeph Nolebat eni ꝙ fierʒ volũtas dñi pꝑ ola cũ ect iuſt?.

ſublimitas tua O dignitas inc

¶ Becãt dicim ad excludẽdũ ꝑtus adulterinos vxoꝝ.in qbo moritivl nõ ↄſenti

unt. vel ↄſentire ronabilit nequeunt. NHullu idcirco ius pꝛ?nitatꝭ in talibo filijs. lz i
fundo ſuo genitꝭ vẽdicare pñt ¶ Libet hic exclamare. O miraãda pꝛſus Joſeph
pabilis. vt mat dei. regia celi.dna mũdi.appeila
re redñm nõ indignũ putauerit Neſcio ſane pꝛes oꝛthodoxi qd hic aplius heat/

Miaduertamtũ ex legeveteri/ ꝙ ſi frater deceſſiſſet

dnger
denpß
büdeno
cinalte
rde

—„

lſon⸗

agoblac

anfiͤl,
aong
ünganer
Nlasche
ocnlue,
oailaſ
cdictſ
mnmnid
dunſckan
ue
minihuu
ci
nani
Aſ
NnmdiN
ticcdn
inie
u
Niſenenti
nbdakey,
mrene D
EnEirm
nfcane
Gymniuſn
blel e
glionn
Abesphün
Onion Ne
mien em
icin
Nüdeſ
gtbrrdi
Ninn
FrnNi
rin N
nutie
RHZ

maioꝛ eſſe
ſaluis

NMatiuitate virginis beatiſſime 60

mirabilis vel humilitas in mariavel in io
ſeph ſublimitas q;uis incõpꝑabilr exupet
vtrũq; puer Jeſus bñdictus in ſecla de ̃ᷓ

ſeriptũ et iam dictũ eſt.ꝙ erat ſubdit eis.
Subditus fabꝛo is qui fabꝛicauit auro
rã⁊ ſolẽ. Subditꝰfemie textrine.cui flecti

—

mune genu. celeſtiũ terreſtriũ ⁊ inſerno

rũ ¶ Lupem mihiverba ſuppeterẽt/ ad ex
plicandũ tam altũ ⁊ abſconditũ a ſeculis

myſteriũ.tã admirandã.venerãdãq; trini
tatẽ Jeſu Joſep⁊? Marie. UVelle mihi q de

adiacet.ſed poſſe nõ inuenio ac in ipſo co

natu deficio. Vñ cũ grã ſilr⁊ gla.naturazʒ
nõ tollat ſed extollat ⁊ ꝑficiat.recogitemꝰ
pia deuotõe.qꝙ ſivincło dã naturali/ob/⸗

ligatio cõſurgit filij ad matrẽ ⁊ matris ad

ſpõſum ſuũ⁊ vtriuſq; ſcʒ filij ⁊ matris ad

fideliſſimũ vigilantiſſimũ ⁊ ſedulũ cuſto⸗
dẽ et nutritiũ Joſeph q fuit caput marie.

habẽs inde autoꝛitatẽ aliquã pꝛincipatũs

dñnatoõem vel imperiũ in maria / ſicut ⁊ ma
ria ſuo modo.in filiũ ſuũ Jeſum iure na⸗

turalis maternitat quãtus exiſtimãädus

eſt iuſtus ipſe Joſeph / nũc in gloꝛia et in

celis/qui talis ⁊ tãtus inuẽtus eſt.hic in

miſeria? in terris: ¶ Pꝛofecto ſi nõ men⸗

tiebat᷑ Jeſus qui ait. Ubi ſum ego.illicet

miniſter me erit Ille ꝓximioꝛ videt᷑ collo
cãdus in celis qͥ in miniſterio fuit vicini⸗

s in terris. ¶ Ded hec hacten? deip
ſa natiuitate coꝛpali ieſu xpi cuiꝰ ꝑticeps
quẽadmodũ Joſeph extiterit ſupꝛaviros

ceteros.⁊ de ſublimitate ſua aliqliter apꝑ/
tum eſt honoꝛe ſanctoꝛũ ſanctarũq; oim

inter quos nõ eſt ↄtentio.qs eoꝛũ videat
ac intelligẽtie ſobꝛietate ſemꝑp

eſt. et om̃i deuoteviuẽti cõicabilis ſeemo

loquat᷑ de qua xpᷣs apud Joheʒ ait Opoꝛ
tet vos naſci denuo.Et iterũ qð natũ eſt
ex carnecaro eſt.⁊ qð natũ eſt ex ſpũ ſpũus
eſt. ¶ In hac autẽ natiuitate.viciſſitudo
mirabilis eſt qꝛ dũ naſcit᷑ jeſus in aĩa de⸗
uota ꝑ fidẽ⁊ gratiã.fit ipſaverbigena hoc
eſtverbũ generãs.⁊ mat dei q̃ tñ aĩia nedũ
ꝓ naturã.ſed ꝑ gratuitã adoptõeʒ eſt filia
́y7“ veꝝ ſit de qlibet tali ala.qꝙ ipſa eſt vir⸗
go. mater. ⁊ filia. Itaq; ꝗg mater ſit. teſtis
eſt om̃i exceptõe maioꝛ qͥ ait. Qui fecerit
volũtatẽ patris mei qͥ in celis eſt.ipᷣe meꝰ
frater ſoꝛoꝛ⁊ mater eſt. Poꝛro de filiatiõe
Aquid iohes.qͥd paulꝰ dixerint ſcimꝰ.De⸗/

lit in aduerſum. di
geriſi: Certe vt onñderem eã ſꝑvirgine eẽ.
que dũ caret obũbꝛante ⁊ fecundãte ſpiri
tfuſctõ. manet infeliciter ſterilis.dũ ãt ad⸗

delioꝛ poſt mariã in eſt idẽ ſpũs viſitans gratificãs⁊ fecundãs

Euũc de tertia natiuitate.q̃ ſpũak

ex munere diui

dit eis ptãtem filios dei fieri inqt iohes.

Et quo:ſubdit ꝙ ꝑ fidẽ.qꝛ his qͥ credunt

.—

in noie erꝰ.Eodẽ eni teſte Om̃is q credit

aliud qd ꝑtinet ad anieverbigene. derma
tris⁊ filie virginitatẽ Qui nõ ex ſanguini

bus ait/neq; exvoluntate carnis/ neq; ex

volũtate viri/ſed ex deo nati ſunt. Neſcio

dicere qð ſentio.neſcio ſi ſatis aſſeq̊r ver⸗

bis/ſuppleat impfectũ meuʒ ſapiẽtiſſima
btitudo veſtra ¶ Itaq; ↄſiderat᷑ in aĩa ro⸗
nali indiuiſibili quidẽ ſubaliter. poꝛtiũ⸗
cula quedã virginalis/q̃ nec obnoxia põt
eſſeviolatõni. Hec oppellatur quãdoq; a
doctoꝛibo ſinderiſis.quandoq; apex men

tis/quãdoq; ſcintilla rõis/quãdoq; natu
ralis inſtinct? in bonũ.Hac autẽ ſinderiꝰ

ſim.nec ipᷣiviolatoꝛes ⁊ ↄſtupꝛatoꝛes aĩa

rüũ demones coꝛrũpere pñt etiã in ĩferno

quin ad bonũ ſtimulet ⁊ ad malũ remur⸗
muret Hinc naſoi acerbiſſumꝰillevermis
qui nõ moꝛiet᷑. Hicrixa diſcerpẽs ⁊ diſſi⸗

pans/ſupꝛa q; cogitari pt/aĩam inteliceʒ/
di ſinderiſis impellit ad dilectõem dei.ſʒ

toto odioꝛũ conatu reſi⸗

repꝛobavolũtas tot vꝛu cona
Sed ad qd iſta de ſin/

fit ipſa verbigena hoceſtverbũ pariens.⁊

hoc ſine coꝛruptõe qꝛ nõ exſanguinibus
coꝛpoꝛaliũ fantaſmatũ.neq; ex voluntate
cCarnis deſiderioꝝ carnaliũ.neq; exvolun

tateviri hoc eſt ex ptãte liberi arbitrij/ ſed

ex deo eſt quicqͥd hic natũ eſt. Nec tamen
excludit᷑ſinderit᷑/rõisq; ↄſenſus. Sʒ dũ
nũüciatrix gratia. afflatu ſecreto et intimo
veluti clauſo ſuper aiam oſtio ſuggerit ad
uentũ verbi in mentẽ.rñũdet ſinderiſis hu
mili genuflexione.Ecce ancilla dñi: Fiat

mihi ſ̃ᷣm verbũ tuũ. Deindeviſitat Eliſa⸗

beth ſenem⁊ coꝛruptã ꝑ quã myvſtice deſi/
gnat᷑ inferioꝛ poꝛtio rõis/ſe cõuertens ad
coꝛꝑaliaæ terrena vñ quodãmõ violat᷑ſeꝗ

18 ita

66 3

no iohãnẽ in ſe recipit/35
eſt gratiã ꝑticipat. Et ita gaudiũ Marie
yerbigene in eliſabeth grauidã partu tali
gratie deriuari recte memoꝛat᷑. ¶ NHis its
q; bꝛeuiter ⁊ ꝓ captu tante rei tenuit᷑ expo
ſitis de hacvirginali natiuitate ⁊ filiatiõe
dum in aia naſcit᷑ Jeſus q vocat᷑ xpᷣs.nul
li dubia relinqᷣtur veritas nrẽ hꝰ pncipal

X

Bermo de natiuitate marie

qnarte cõſ deratiõis.q ſcʒ tam ex Maria

; ex ioſeph natus eſt ieſus quivocat᷑ xrᷣs
Dõðõ ſi traducere placuerit verba themat⸗⸗
dad hunc gqnagogicũ intellectuʒ. poterim
con uenienter aptare ꝙ Jacob genuit Jo⸗/

ſeph virũ Marie. Quid eni ꝑ iacob. qui

ſupplãtatoꝛ appellat᷑ rectins accipitur q;
lucta⁊ ſupplãtatio vicioꝛum. quod fit in

actiua.in qua pꝛimũ cõtemplatiuũ exerce

ri neceſſe eſt. Opoꝛtet inſuꝑyvt gctiuns p²*
ſe gignet ex ſe meditatõem nanteme

ditatio vehemẽs animi applicatio.ad di
uinũ aliquod inneſtigandũ ↄgnoſcendũ
et deguſtandũ.que meditatio recte ꝑ Jo/
ſeph expꝛimit᷑.quia ioſeph creſcẽs interpᷣ
tatur. Neq; eni poteſt aliter aima meliꝰex
creſcere ſpuůalibus augmẽetis q; ꝑ medita
tionẽ foꝛtẽ⁊ ſalubꝛẽ ꝑ quã aſcendit aĩa de

virtute in virtutẽ reiecta vel ſuperata flu

xibilitate inanium cogitationũ.etvoluta
bꝛo deſiderioꝛũ carnaliuʒ euacuato.Hec
inſuꝑ meditatio.qꝛ robuſta eſt. neq; flui
da vel eneruis ſicut eſt ipſa cogitatio / re
ctiſſimevir dicit᷑.Sed cuiꝰvir: Uirvtiq;
Marie ꝑ quã om̃is mens illũiatavel illu
minatrix diuinit? intelligit᷑ Audi medita
tionẽ illuminãtẽ In meditatõe mea inqͥt

pſalm iſtꝗ exardeſcet ignis Ecceſplẽdoꝛ il
luſtrãs. Ex hac ãt maria myſtica naſcit᷑ p

cõtemplatõeʒ Ihs q vocat᷑ xpᷣs.nõ qᷣdẽ ex
cõmixtõeviri ſui qͥ eſt meditatio.ſʒ put ex
poſitũ eſt myſtico ſpiramĩe dũ ſpuſſciũs
obumbꝛat aiam ad terrena nõ oſpiciẽda
refrigerans ab ardoꝛe illecebꝛaꝝ carnaliũ

Illuminat autẽ ad diuina libero intuitu.

longe lateq; contẽplanda cum deguſtatõ

ne q; ſuauis eſt dominꝰ ¶ Hec eſt illa btã

natiuitas.in qua caſtiſſimis amplexibo te
netur deoſculat᷑ puer ieſus.in q̃ paſcitur
⁊ nutrit᷑/lacte deuotiõis⁊ melle contẽpla⸗

tõis.in qua dulcoꝛ ⁊ ſplendoꝛ eſt. Quine
tiã verſavice renaſcit᷑ aia xpᷣo.vt ita ſe mu⸗/

tuo cõdeceant adoleſcẽs⁊ adoleſcẽtula in
mẽtis exceſſu.⁊ dicat ad dilectũ ſuũ dile/
cta. Dilectus meꝰ.ſupple cõdecet mihi et

ego illi. ¶ Hec eſt gratioſavere deſideran

da natiuitas. Sic ei naſcẽs.ſuccedit deo

parriin nobilitgrege vefhcitihſe glief

patõe diuinitatis. Sic deducit Boetius

Et ꝓpheta ait in pſe A i. Ego dixi dij

eſtis⁊ filij excelſi oẽs ¶ Adeo quidẽ Ma

ria fuit diuina. vt eaq de ſapiẽtia increa/
ta ſcribit eccleſiaſticꝰ.ecclia tranſferat ad

mariã vt eſt ilud. Ab initio et ante ſecula

qeata ſum. ¶ Guccedit pᷣterea talis deo
in dilectõe. Videte inqͥt iohes.qualẽ cha

ritateʒ dedit nobis de patervt filij dei no
minemur ſimꝰ. GSuccedit in ſtrenunitate

quia om̃e qð natũ eſt ex deo vicit mundũ
Et uteꝝ Om̃is qͥ nat eſt ex deo nõ peccat
MNonne tibi magna videt᷑ ſtrẽnuitas vin⸗

cere mũdũ.⁊ nõ peccare:Succedit demũ

in hereditate.quia ſi filij ⁊ heredes.⁊c.

Quo cõtra niſi quis renatꝰ fuerit exaqua

2 ſpũſctõ nõ poteſt intrare in regnum dei
quod eſt hereditas patris noſtri. ¶¶egi
tur ariſtotelẽ dixiſſe.gaudeãt bñ nati.gau
deant plane qꝛ non ex ſanguiniboneq; ex
voluntate carnis.neq; exvolũtateviri ſed

ex deo nati ſunt.mõ dicto. Quo cõtra ma

ledicit Job. maledicit ?⁊ Jeremias natiui
