gignere. Et hic antecedit ceteros affecius

imo fidem/quam pᷣterea in certitudine ſua
figit/ de quo amoꝛe diſputauerũt aliq ꝙ ſi⸗

ne pᷣcedenti vel cõcomitante cognitiõe fer⸗

ri poteſt in bonũ/tanq; in obiectũ pᷣmanũn
obijciens ſe aĩe.ſicut in oꝛdine hierarchico
pꝛioꝛ eſt ſeraphin q́;cherubin.hoc in libꝛo

cuius initiũ eſt vie ſyon lugent cõtinetur.

lius inuenitamoꝛ feruens extaticꝰ ac
pfectuſ/qui põt cõiungereamantẽ cũ ama
to Cuius adeptio nõ niſi pᷣcedentibo mul

cis affectionibo alijs venit/dũ pᷣus aia pu⸗
rificatos ⁊ ſanos habʒ intimos ſenſus ſu⸗
os. Hanc purificatiõem a febꝛili languoꝛe
peccati inficientis/quid magis operat᷑ q;

iße timoꝛ domini:q expellit peccatum qui
cofigit carnales affectiones/q nihil negli⸗
git/ qui beatos lugentes cõſolatos reddi.
aquo concipit᷑ ſpũs ſalutis/quas et aliis

66

AonN

QO ſe plus attollat ꝑ pᷣſumptiõem.

De miſtica theologia

„

efficacias ſcriptura ſibi tradit. t bicſolʒ
timoꝛ magiſtraliter diuidi in timo ꝛem in
itialẽ‚/mercẽnariũ/et filialem. Initial pe⸗

nam incurrere.mercẽnarius pdere pᷣmiuʒ.

filialis ſeꝑatiõem tm̃ a dilecto refugit.
QVies audire meditatiõem in timoꝛe. Me⸗
ditaboꝛ inquit illerex vt colüba. Medita⸗
tionem colube qualem eſtimas/ niſi plan⸗
crum vel gemitũ/quem ipᷣe timoꝛ inducit:

Miinc foꝛte rex alius quis dabit mihi inq t

Pedibo timoꝛ addit alas inqͥ t alius
Fabꝛicemus igitur ſub tvpo colũbe medi⸗
tationes ad timoꝛem et ſpem comites ido
neas.⁊ dicamus colũbam hanc miſticam

pennas ſicut colũbe/⁊ volabo etrequieſcã
4 V 1

aĩam eſſe. Ita eni ipᷣam noĩare dignatdeꝰ iĩ

canticis.hec binis alis/dextra ſpei / ⁊ ſini⸗
ſtra timoꝛis/volat ſurſum.et cauda diſcre
tionis dirigitur.pennas deargentatas ar⸗
gento ſacri eloquij/fert ala quelibet ad ſui
cõſtitutiõem numero decem / vt poſſit me⸗
ditari has ad timoꝛem / illas ad ſpem habi
litans. Integrat᷑ penna quelibet ex tot pen
nulis circũpoſitis/quot ſub vnaquaq; ſu
mi poſſunt ꝑticulares meditatiões. Vtra
q; demũ ala/velutcquo libꝛamine ſuſtẽtat
hanc colũbam.vt necala timoꝛis/nimisð
pꝛimat ꝑ deſperatiõem.nec ala ſpei ſurſuʒ
Ponan
tur hic ergo mõ penneꝓ ala ſiniſtra timo⸗
ris/cũ pennulis aliquiba ᷣm omẽm poſi⸗
tionis differentiã. ¶ Pꝛima penna eſt di⸗
uina ſeueritas huius tot pennule q̃t diuĩe
ſeueritatis exempla/vt caſus angeloꝝ ade

et hoĩm in diluuio interitus ʒodomoꝝ/et

gomoꝛreoꝝ calamitas. ſerui ingrati iude
deinde cqux ʒpᷣi. Judiciuʒz ſeculi vbi pauci

electi cda/ damnatiõis ꝑpetuitas.pẽ
nule tot q̃t ſpẽs varie toꝛmentoꝝ Ignis.ſ.

inextinguibilis/ vermes/fetoꝛes / hoꝛroꝛeſ
clamoꝛes/vlulatus et fletus / dentiũ ſtrido
res⁊ frigoꝛa.toꝛtoꝝ multitudo.peſſima ſo
cietas ola incõpꝛehẽſibilia ⁊ idefeſſa Snu
per omnia timenda ablatio oĩs ſpei/⁊carẽ
tia diuine viſionis penaliſſima. ¶ Tertia
peccatoꝝ enoꝛmitas.pẽnule tot q̃t pecca⸗
ta cõmiſſa/cum circũſtantijs aggrauãtib⸗
ea. ¶ Quarta ꝓpꝛia fragilitas.pennule tot
quot ꝑicula ſunt caſuum futuroꝝ vſq; ad
moꝛtem. ¶ Quinta ſeducẽs pſꝑitas.pen/⸗
nule iot quot occaſiões peccarox in ꝓſpe⸗/
ris/p ſuꝑbiam atq; luxuriã. ¶ Gexta frã⸗
gens aduerſitas/ pennule tot qᷣt o

5„

ccaſiões

impatiẽtie turbationis et vindice.¶ Se

ptima familiaris hoſtilitas/ pẽnule tot qt
excarne ſurgunt illecebꝛoſa tentameéet.

Ocaaua demonis puerſitas / pẽnule tot qt

demonioꝝ fraudes et laquei. ¶ NHona ad

viuos iniqtas/pennule tot quot ingratu⸗

dines etſcandala contra ꝓximos ⁊ maxie
domeſticos ⁊ bñfactoꝛes ⁊ ſubditos oꝛiũ⸗
tur.¶Decima ad moꝛtuos crudelitas/pẽ

nule totq̃t ꝑ negligentiã ſuffragioꝝ manẽt
in toꝛmẽtis vela gloꝛia retardant.· Sðᷣ
ditur ala ſpei dextra/ꝓpoꝛtionabiliterad ti
moꝛis pẽnas ⁊ pennulas. ¶ ſPꝛima pẽna
diuina mia/tot pennule q̊t diuine mie mo
numẽta/vt gla angeloꝝ/ſaluatio ade noe
loth/ dauid/ petri/pauli/latronis/magda⸗
lene/chananee/ filij ꝓdigi:adultere.ſaluãs
ad ck inſuꝑ cuſtodia ꝑ anglos ſan

cios. Vcðdða incomphenſibilis glia/tot

pennule q̃t dotes aĩeꝛ coꝛꝑis
nitentie gratia/tot pẽnule qt pnĩe actus p/

ertia pe

cedẽtes p peccatis. ¶ Quanta ſuſtentatio

dei cõtinua/tot pennule q̃t auxilia dei per

virtutes dona ꝑ beatitubines / peneuchani
ſtie ſacrm̃ gꝗd hoc efficaciſſimũ/ꝑ penitẽtiã
et ſitia. ¶ Quinta cõfoꝛtans leticia / tot pẽ
nule q̃t ex pſpitate humiliter ſuſcepta in⸗

mũtur occaſiones bñfaciendi.¶ Sextae

rudiens tniſticia/tot penule q̃t bñficia pꝛe⸗
ſtat aduerſitas foꝛtiter tolerata. ¶ Depti⸗
ma volũtas libera/tot pẽnule q̊t mõis po

teſt ipᷣa volũtas carnẽ ſubijcere ¶ Dctaua

angloꝝ ſccõꝝq; beniuolẽtia/iot pẽnule qͥt

Ho na viuoꝝ auxilia/tot pẽnule q̊t mo
is iuuamus viuos/ꝛ iuuamurab eis.

modis iuuant nos ſancti.ſancteq; omnes

. —— „

iuuamꝰ moꝛtuos ⁊ iuuamur abeis.

Exemplar hoc inſecuti ſtudioſi poterũt

abũdãter exerceri/q̃tidie in meditationib
ſm deductiõem ꝓlixioꝛẽ babitã ſpſim per

totũ ſcripture ſancte coꝛpus. Poterũt inſu

per ꝓpoꝛtionabileſ alas fabꝛicare.p alijs af
fectibe vtꝓ charitate dei ⁊ pximi ponendo
meditationes ad hoc ipᷣm inducẽtes. Pꝛo

odio peccati/numeraudo cãs/ꝑ reſpeciuʒ
ad deũ etꝓximũ curodio debeamus habe
re peccatũ/ſuꝑ quibo oĩbus abundatſũma

ſus compoſita ne meditatiões pꝛo

illa neneit elcieis que eſt vtiliter pꝛ⸗
tſane 8 pz
timoꝛe ſatis inducunt ad odium peccati.

ſicglie ad dei pꝛoximiq; iuuant charitatẽ.
Amenibt pennas iſtas diluculo / hor

ern

Decima moꝛtuoꝝ ſuffragia/tot pẽnule t

cſtviglen
nine lu
animenue
nline
cgtate
llucdet
tuaſean
Etdices
gdcalg
liniona
mneninde
Cuaop
iuseuell
niacöge
dnu
G

ien

ec
inme

ſag
Cſeguita
oevein
Arip⸗
woget
Wümg
Cbeneq
ce
eſerpe
pordin
ligcpula
ſlnaii
iwinyt
Vohplli⸗
cpulin
Anenoemn
lnigain
mundädenii

caolndnul

Abrinnantn
umteſhemn⸗

empligen
alkeſin
ſpinlig e
dellucl Len
ſnurzcl

nocenn
vns nge
e i
angooten
dlockat
Eme
Neme
Wſkanm
nngluder
Net
ſniii
wi
i (Se
nbiie
o
Uiniis
e (ODauu
Vdendt
nargonn
mhänuehn
mumuddes
1uunbe
u muimunn
ttihinſ
1s fi
tiantügt

rnnN

bCrenes
nce
“
thni
=
Genotunig⸗
coun 47
adn.
ſrdin⸗

ma docet ſoum̃ auertere a fantaſm⸗

ce.inſuꝑ remittit ad maioꝛ

eſt vigilanter / mox vt ſenſeris auroꝛam di

uine uluſtrationis irradiare ſuper terram
anime tue / habita tũc in excremis maris tã
q; in littoꝛe quodam ſtabili fluctuantium
cogitationũ et eſtuantiũ deſiderioꝝ. etenĩ
illuc deducet te mirabiliter/ non induſtria
tua/ſed manus dñi/⁊ tenebit te dextera ſua

Et dices foꝛſitan tenebꝛe cõculcabũt meã
ad caliginoſam aliquam inferioꝝ oĩm ob⸗/

liuioneʒ/⁊ nox iſta in infimis /illuminatio
mea in delitijs intelligẽtie ſupuenientis
Caueto pinde ne pennas iſtas vel infide⸗

litas euellat / vel deſperatio frangat / vel in
ertia cõglutinet/vel auaricia circũliget / vel

vꝛat luxuria/vel gula pᷣgrauet.

Coſidera. duodeci⸗/

varijs modis poſſe fieri oñdit methaphiſi
8 qs exẽpli gra
ria duodecima

matibo auertere

introducit in lra ¶ Indu
Pirit a fantat

Nniſſe/que ð qͥdditate miſtice the
ologie tractauimus. Poſuimꝰ

itaq; miſtcã theologiã eẽ amoꝛẽ extaticũ qͥ
cõſequit᷑ad intelligẽtiam puram ipᷣiꝰſpiri

tus/que intelligẽtia caret vtiq; nubibo fan
taſmatũ ꝓpterea neceſſe eſt eũ qͥ vult miſtice
cheologie ſe tradere/conari ad hanc intelli
gentiam puram.Alioqͥn amoꝛem inde ſe/⸗/
quentẽ q̃ rõne compꝑaret.(¶ Rurſus ſi apð

exercitatos methaphicos hñdus hic f̃ᷣmo

eſſet/ꝓficeret meditari/q̊ mõ totus iſte mũ
dus ſenſibilis ad aiam rõnalẽ ꝑ ſenſuſ coꝛ
poꝛis ingredit᷑vt circulo quodã intelligibi
li ac pulcerrimo ipᷣe mũdus deriuatꝰa deo

reducat᷑ in eũ. Vnde res ab ipo egrediẽtes
Ito imꝑfectioꝛes diſtãtioꝛes q; ꝓfluũt/ta⸗
to amplius materiales/: q̃dam craſſitudi
ne coꝛpulẽtioꝛes inueniũtur.pſpicuũ eſt ĩ

elemẽtis ⁊ mixtis. Videmus etiã in lumie
ſolari ꝙ cõtinue plus groſſeſcit vt ſic loq̃⸗

mur /dũ denſioꝛi medio ſeſe miſcet.dumq;
coloꝛiboquodãmõ ſemetipᷣm incoꝛꝑat Fit
auũt in recurſu ad deũ cõuerſa conditio abe

unt q ppe magis ac magis in ſpũalitatẽ/ex

empligra/lumẽcũ coloꝛũ ſpẽbo ferturado
culos.illic ſpẽs ipᷣe aggregãtur ⁊ deferũtur
agd ſenſũ cõeʒ/ille q; eas dijudicãs puriꝰ ac
ſpũalius.eaſdẽ ad vᷣtutem imaginatiuam
deducit. Ceterũ cũ ratio negociat᷑circa fã⸗

taſmata elicit ſpẽs intelligibiles / quib iaz

tiba qd

Opoꝛtet nos hic eoꝝ memi/

cõcipit rem ſine illo qð pᷣfuit/fantaſmate.
Poſtremo potẽtia intellectiua ſuꝑioꝛ quã
ſpiritũ vel mentẽ noĩiamus/poſt cognitio⸗
nem rõnis/deducit rem eandẽ ad lumẽ pu

re ſimplicis q; intelligẽtie/ſm qð oꝛdinem

habet immediatũ ad angelicã cognitionẽ
¶ Amplins vero ſi diuinũ dyoniſiũ edo⸗
ctum a cõſcio ſecretoꝝ celeſtiũ paulo pla⸗
cet inſpicere/ vbi de miſtica theologia diſſe
ruit cũ expoſitoꝛib ſuis/inueniemus eum
tradere modũ auertendi ſea fantaſmatib-

coꝛpoꝛeis/⁊ abnegatis oĩbus/que vel ſen⸗

tiri vel imaginari vel intelligi pñt/ ferat ſe
ſpũs ꝑ amoꝛẽ in diuinã caliginem vbi in⸗

effabiliter/acſuꝑmẽtaliter cognoſcitur de⸗

dat exemplũ de ſtatuifico ſculptoꝛe/qui ex
ligno vel lapide ꝑtes abradens/foꝛmata/⸗

galma pulcerrimũ / hoc eſt ſimulachꝛũ/⁊B
uidem ꝑ ablationẽ ſolam. Confoꝛmiter
ſpüus remouens omnia ꝑ abnegatiõem/q;/

lia poteſt hiccognoſcere quevtiq; ſuam ge
runt ſecũ imꝑfectiõem vel potentialitatis

vel depẽdentie/vel pᷣuationis/vel mutabi

litatis:inuenit tandẽ his oĩbus ablatis/a⸗

galma dei /hoc eſt noticiam tanq; rei actu/

aliſſime / ſine potentialitate.ſupᷣme / ſine de
pendentia.pure/ſine pᷣuatione.neceſſarie⸗

ſine mutabilitate. ¶ Atuero ſi noticia illa

ſit ſolũ exꝑimentalis in affectu ſupᷣmo vni
to deo ꝑ amoꝛem / vel ſi poſſit dici ĩtellectu
alis nõ quidẽ intuitiua/ſʒ abſtractiua/ſeu
veſptina cognitione/nec cognotatiua cog
nitione/ſed abſoluta digniſſimum eſſetcõ
ſideratione ⁊ inquiſitione.¶ HNam habet
pars quelibet / ſuos defenſoꝛes eleuatiſ⸗
ſimos.¶ Sunt nempe qni exponẽtes dy

oniſium pᷣmũ tenent. ¶ Sunt alij dicen /

tes haberi poſſe vltra pᷣdictam expimenta

lem vel exꝑpimentatiuam noticiam / intelle
ctciuuʒ cõceptũ ꝓpꝛiũ/etabſolutũ q́;uis nõ
intuitiuum / diuini eſſe.¶ Si ab eſſe remo
ueatur ⁊ abſtrahatur/oĩs impfectio. Idẽ
de vita. idem de bonitate.idem de ſapiẽtia
igdem de potentia. et cõſilibꝰ pfectionalib
p̃dicatis/vñ ſicut facta abſtractiõea cõce/⸗

ptu vago huius hoĩs viſi de ſitu/motu⁊ fi

gura et ceteris accidẽtaliũ cõditionũ inuo
lucris/reſultat agalma.i.hominis imago⸗
fFfm grecũ.hoc eſt Scebrus ſpecificus ⁊ ab/
ſolutus hoĩs. ſic de eſſe
ſtractio huius qð eſt eſſe/a potentialitate.
pꝛiuatione.dependentia.et alia q̃uis imꝑ

eiudicant / dũ fit ab

ſectione.reſultat tunc conceptus dei pꝛo/

66

ꝛius et abſolutus.¶ Addũt argumẽtum
unocu hoc eſſe ſibi nomen ꝓpꝛiũ reſpõ
dit movſi dicens. dices inquit qui eſt/mi
ſit me ad vos.¶ Affirmãt iſti ſiłe de conce
ptu bonitatis ſicut in lege nouna rñdit xpᷣs
ſolus deus bonus eſt. flecti vident᷑ in hãc
ſententiam Aug. pluries / nolatim / in ſuo
octauo de trinitate/vbi in bonũ abſolutũ
docet ferri.et ſequax eius Bonauentura in
ſuo itinerario ſexto. ed ecce neſcio q̊
pacto dum pꝛacticã dare pfeſſus ſum my⸗
ſticam theologiam.relaboꝛ rurſus ad ſpe
culatiuam.ſed nõ ſuꝑuacue Eſt quippeti
bi neceſſariũ/o anima que in deum ferre q̃
ris te ꝑ anagogicos exceſſus / vt auerteredi
ſcas te.ꝑ innatam vim abſtractiuama fan
taſmatibo/ſicut abſtractiua virtus inferioꝛ
in bꝛutiſ er ſpẽbus ſenſat elicit inſenſatas
Sciueris quoq; imꝑfectiones ſecernerea
pfectionibo/vt tandem pure aliqͥd ꝑfecu
(

tibi reſplẽdeat in eſſentia ⁊ bonitate.(¶

cantiſq;/totus magnus ⁊ mirabilis in ſa⸗
piẽtia cuius nõ eſt numerus/totus deniq;
ſuauis.totus deſiderabilis.totus amabi⸗
lis valde/in bonitate ⁊ toꝛrente voluptat

totus eſt terribilis in cõſilijs ſuꝑ fülios bo/

vtroſq; oculos tuos interioꝛes. Tu vᷣo foꝛ

quamur tñp minus eruditis in methaphi
ſica ſeu theologia/etdicamus.ſi po ſſumꝰ/
quo pacto quo ve obſeruatiõis ſtudio/po
terit ſe ſpũs a fantaſmatibo auertere duma
nagogicos aut ſuꝑmentales querit exceſſꝰ
E. foꝛtaſſis hoc poterit fieri ſi in omni co⸗

gnitione/⁊ meditatiõe ſua de deo.nequaq;

iſtat hõ in cognitione. ſed aſpirz ꝑ vim af⸗/
fectiuã/quaſi coꝛdis oꝛe inhiante in ſuã po

tentiam/⁊ in ſuam ſapiam/iu ſuam bonita

tem/ſapoꝛãdam/⁊ guſtandã/tanq; eius/ qͥ

minũ /ꝑ maieſtatẽ potentie dñantis /iudi⸗

ſue.Occurret tibi ſic nitenti /ſic intẽto plu/

rima turba fantaſmatũ.credo equidem ir⸗
n

* .

ruent impoꝛtune fantaſmata ⁊ irrũpe

titer abijce ſeoꝛſum ea q;tũ potes mãu me⸗
ditationis et velut excuſſo eapirs ſpus libᷣ
euadere laboꝛa.aut tu q̃ſi diſſimulatis eis
ſpꝛetis ve perge quo ꝑgis.et ꝑ mediuma⸗
gmen illud impbũ / alacer erũpe. Sitis te
ſpiritualis extimulet.vt quẽadmodũ deſi⸗
derat ceruus vndiq; canũ moꝛſib patens
et ſuꝑcaleſcens ad gelidos tutos q; fõtes a
quarũ.ſictu laboꝛa cõtra impediẽtia fãtaſ⸗
mata vt poſſis ⁊ tu dicere/roꝛe ſanctiſpiri⸗
tus calefactꝰ/ deſiderat aia mea ad te deus

De miſtica

integerrimam et nõ fictam penitentiaʒ/ ni

q aliud oĩno vel ſeruilevel mercẽnariũ an

Cractati

celi ⁊ terre

quebat᷑ aplus pfectis /⁊ in quib excedebat
deo.qlia tradidit ex reuelationeſua diuinꝰ
dioniſius / in de miſtica theologia. ⁊ de di⸗
uinis noĩbo pᷣſertim ca.vij.vocãs hãc ſapi⸗
entiam irrõnalem ſtultã ⁊ amentẽ ¶Qua
ſupꝑ ſapia dudũ opuſcula duo ſcripſimus.

ma in tractatu de triplici via in deũ vbi de

theologia

Sitiuit aĩa mea ad deũ fotẽ viuũ/qũveni
aʒ ⁊ apparebo añ faciẽ dei ¶ Scito aũt qy
niſi te pꝛius expurgauerit timoꝛis lima/ꝑ

ſi mens inſuꝑ elimata peccati ſcoꝛia.clara
refulſerit ꝑ refoꝛmatioem in nouitate ſpi⸗
ritusfᷣm duos actus hierarchicos pꝛimos
qui ſunt purgare ⁊ illuminare/vanũ pꝛoꝛ⸗
ſus erit tibi antelucem ſurgere.ad hoc ꝑfe
ctionis culmen. Surgite pinde poſtq; ſe⸗
deritis qͥ manducatis panem doloꝛis in ti
moꝛeſcʒ ſine quo iuſtiſicari nemo põt/an/⸗
te deũ. Impbe audes irrũpere in oſculum
oꝛis /ſi nec pedibus cũ lachꝛimis /nec ma⸗
nidcns ia rone uln illlud clare
curauenis ¶ Atuero dũ eouſq; peruenerit
bene cõſcia mens.⁊ mũda vt nec gaudia ne

xia recogitʒ.neq; pᷣterea de deo quicquam
negocioſum durum/aſperũ /vel turbulen⸗
tũ penſet ſicut de iudice retributoꝛe vel in⸗
flictoꝛe vindicte.Sed hoc vnicũ venerit ĩ
mentem/qꝛ totus deſiderabilis eſt/ſuauis
et mitis / totus amari etiamſi occiderit di⸗
gniſſimus.dũ ſolũ ita placuicamorꝭ nego
ciuui/inuola tũc ad amplexus ſponſi.ſtri /
ge pectus illud diuinũ totꝭ amicicie puriſ⸗
ſime bꝛachijs.fige oſcula caſtiſſima pacis
exuꝑantis omnem ſenſum. vt et dicere ſub
inde poſſis gratulabunda⁊ amoꝛoſa deuo
tione / dilectus meus mihi etego illi ⁊c.

s venera⸗ =

bilis magiſtri Joßis ð Berſõ de elucidati
one ſcholt tica miſtice theologie ſub duo⸗
decim cõſideratiõibtradius.
DVbis datũ eſt noſſe miſteri ⸗
4 um regni celoꝝ.dicebat ihus
n diſcipulis ſuis. Pꝛopter qðᷣ
et in alio loco exultauit ĩ ſpũ
dicẽs. Cõfiteoꝛ tibi pater rex
abſcõdiſti heca ſapiẽtibus ⁊
reuelaſti ea ꝑuulis. Hec miſteria ſunt q lo

,

Scripſerũt et alij noĩatim Hugo de bal⸗
terminat finaliter et ex intentione ꝙ ab ex

lisytin

Sprit
tſ
Intelle
nnſent
lerfaunn
Genrſ
nnodior
theolog
inuel
balma
hoſei
Etdee
fepun
bitn⸗
joꝛa
Mit̃
Cngu
plerwe⸗
rcino⸗
novsd

u⸗

athinnent
ſirboim
(Aüregin
nialiſin
gitioq̃
ſoobinte
uo bnn
ſira mon

Cerenlm

cöfenin
In giatön
imonoſe

lishuins

damngeni

wumeerei
KMidäreen
Mocki
mn
ncdorſcd
umrnd
cpn.

Et eius elucidatione 66

mentis fertur in deum ꝑ amoꝛem extaticũ
abſq; pᷣuia vel cõcomitãte cognitiõe Et h̊
eſt miſticum et abſconditũ.qð nemo ſapiẽ
tum ſeculi capit.Cõſentire videtur domi⸗
nus Bonauentura in itinerario ca/ vij. et
vlti. Alioquin pᷣterea non videtur poſſibi⸗
lis vltima induſtria quã notauimꝰ ibidẽ.

Spiritũ a fantaſmatibo auertere.qꝛ cũ ne

ceſſe ſit ſm phᷣm omnem intelligentem ſeu

intellectuali oꝑatione vtentem fantamma/

ta ſpeculari.opꝑtet ſi nõ ſpeculẽtur ꝙ aĩa ali
ter feratur in deũ q; ꝑ intelligentiam vt vi⸗
detur ¶ Pꝛeſupponẽtes igitur oĩa qᷓ Dink
nus dioniſius cũ ſuis expoſitoꝛiboſuꝑ ha
theologia tradiderũt⁊ exꝑti ſi. Bntpoe
ad intelligẽtiam dicti huius Hugonis de
balma cõſiderare tres modos/quibo videt

poſſe fieri ꝙ; amoꝛ ſit abſq; cognitiõe. vnꝰ

eſt de amoꝛe pure naturali.ſcus de amo⸗
re pure ſuꝑnaturali.tertiꝰ eſt de amoꝛe ha⸗
bituali/vel potius ex habitibo elicito libe⸗
ro ⁊ actuali See inſuꝑ triplexactualis co
gnitio q;tum ſufficitad pᷣſens: quedam re
cta.quedã reflexa:.et vtraq; poteſt eſſe ł ſim

plex vel cõplexa.ſpãlis vel cõfuſa. Quo

circa notetur ad elucidatiõem pᷣmiſſoꝝnu
merus duodenarius cõſiderationum

onſidera. peima

L B Tatamoꝛem naturalem cauſa⸗
ri ſine pᷣuia cognitione in re ꝗq
Ne diligit amat vel appetit. ¶
– in hoc ꝙꝙ in omni re ſ̃ᷣm dioniſi
um inuenit᷑ amoꝛ naturalis Uñ Boe.O
felix hoĩm genus,.ſi vros animos amoꝛ q̊
celũ regitur regat. Nõ eſt aũt in celo mate/
riali ſicut nec in rebalijs aĩa carentibo/ co
gnitio.qᷓ;uis pondere ſui amoꝛis impꝛeſ⸗
ſo ab intelligentia puia nõ errãte/feruntur
quo feruntur/ multo verius et certius⸗qᷓ;
ſagitta moueaturad ſi
cientem impꝛeſſo.

.

Conſideratio. Ix

cTat hominem ꝑ amoꝛem natu
ralem nõ liberũ/ferri in deũ/nõ
exactuali cognitione que talem
Ain ipᷣo cauſet amoꝛẽ.Sequitur
exp̃ſenti.nõ enĩ minus eſtamoꝛ naturalis
in aĩa rõnali q; in rebo ceteris aĩa carentib
ĩmo nõ ſtat hoĩeʒ eſſe ſine pondere natura
lies huius amoꝛis quo fert᷑ in deũ / etiam ſi
daimnnetur in inferno. Cõſurgit exindever

2

gnũ ex impetu ꝑ ia-

uia reſp

mis ille ſeuiſſimus/quem ↄſcientie remoꝛ
ſum appellamus.vñ verificatur de ꝓpheta
Non eſt pax impijs dicit dñs. Et illud de
damnatis.vermis eoꝝ nõ moꝛitur.Deni⸗

q cũ pctõ neqòͥ t ꝓpter hoc eſſe ſalus ꝑfca vel

eterna. Hic amoꝛ eſt aduerſarius noſter ſe

cũdũ legẽ carniscoꝛrupte.cui ꝑ dilectionẽ

liberam cõſentire nos cõuenit.dũ ſumꝰ in
via.ſi nolumus tradi toꝛtoꝛibo in gehẽna.
LZare nõ põtq; amoꝛ etiã natu⸗
ralis fiat/aut maneat/abſq; om
ni cognitione cõiũcta vel ſeata
Deſ ſepata qͥdem hoc certũ eſt q;
cõcurrit ad quelibetamoꝛẽ/dũ ꝓducitur⁊

ſeruat/ pmũ cognoſcẽs qð eſt deus. Cete⸗

rum potẽtia quelibet cognoſcitiua rõalis
nõ minus põt exuia ſua cognitione natu/
rali/qᷓ; a ſuoamoꝛe. Pꝛopterea manẽt ſem
per ⁊ iungũtur in eadẽ natura cognoſcẽte.
amoꝛ et cognitio naturalis. ¶ Vitrũ autẽ
poſſet eſſe potẽtia cognoſcitiua q̃ nõ eſſʒ q̃
mõlibet appetitiua/puto ꝙ nõ.qꝛ nila res
põe eſſe q̃ nõ appetat bonũ.eſt enĩ bonum
qð oĩa appetũt.¶ ellet aliqui foꝛtaſſisę
cõuerſo ſilr dicere/ nõ eſt appetitus ſine

cognitione qᷓlicũq; licet imꝑfecta valde/q̃ᷓ

eſt tanq; aliq̃ naturalis impᷣſſio/cõſequẽs
ad pmam cãm efficientem/exemplãtem/⁊

finientem. ¶ Sed iſte modus nõ recipit᷑

cõiter.ſicut nec ponit᷑in rebꝛ non coguiti ,
uis delectatio.de qᷓ magis videret᷑/q; q; ab
aliquibo philoſophãtiũ vtrũq; poſitũvide

atur.cõfoꝛmiter ad vſum cõem q̊ dicimus

pꝛatũ ridere vel gaudere dum floꝛet ⁊ floꝛe
ſcit dvennat. A Gearus eſt qͥ liberũ amoꝛẽ
ſuũ cõfoꝛmat iſti naturali/qꝛ ſi duo cõſen⸗
tiunt/fiet ipᷣis a pre quicquid petierint.

QDuippe nõ petent niſi deũvel cõfoꝛme ðᷣo
ſimul et nature pmitus inſtite

(Coſideratio. IIII.

at hoĩem ferri indeũ ꝑ amoꝛẽ
libeũ ſuꝑnaturaliter infuſuʒ vel
cõſeruatũ.nulla in ipſo cogniti
one libera cõcomitante vel pꝛe⸗
ectu illius amoꝛis. ¶ Loſtat eniʒ
qꝙ amoꝛẽ libere elicitũ ab hole poſſet deus
cõſeruare deſtructo oĩs cognitiõis actu.q̊ᷓ
Eaſiro diligeret homo deũ/ tũc intellectua⸗
iter nõ cognitũ/ſaltem cognitione q̃ ſitac⸗

tus ſcᷣus elicitus/qð dicit ꝓpter imediate

deratio. III

R

notata de cognitione pure naturali que ẽ
bmus actus eſſentialis aie/imo nõ eſt nii

aĩa / pter qð ab ipᷣa ſepꝑari nõ põt ipᷣa ſtan⸗
te ac perinde noĩatur entelechia.

atificos in pria ꝓducit ſolus deus.

¶ Conſigeratio. v.
at veritas eoꝝ q̃ tradũtur de
theologia miſtica ꝙ cõſiſtat in
amoꝛe ſolo.⁊ ꝙ amoꝛ ille ſuꝑna
turaliter inſpiret᷑ illis qͥ cõcupi⸗

dei ꝓut ex pᷣcedenti cõſtat Spectat ⁊ ad ip
ſius ſapiam atq; bonitatem.vt aꝑientibuſ
os mẽtis inſpiret ſpiritũ amoꝛis.neq; ne⸗
get mũdis coꝛde oſculũ poſtulatũ/ſed pꝛe
ueniat etiã in bñdictioniba dulcedinis /de

ſidenũ pauꝑm/qͥ cũ daniele ſunt viri deſi⸗

derioꝝ Satiet inſuꝑ ꝑuulos ſuos eterna
ſapia/ab vberibo cõſolatiõis ſue/tanq;ᷓ pia
mater.cuius vbera nõ ſugit/qui nõ veraci⸗
ter abſq; fictione ſe cõſtituerit vt ꝑuulũ ſbᷣ
ea / iuxta ſententiam xpᷣi qui ſimul eſt ſpon
ſus ⁊ ſponſa.pater ⁊ mater.amicus ⁊ ami⸗
ca.qm̃ amoꝛ ſpualis ſexum neſcit. ¶ Põt
deniq; tota fere ſcriptura deduci ad hũc ſẽ
ſum. Atuero nibil ad phantes ſuꝑ hocaſſi
duo p deuotꝭ miraculo Pꝛoptea dicit hec

a dioniſio q;ᷓ a ceteris. trouer
ſia vel dubietas oiĩs ceſſat in hac ꝑte/qniaʒ
ſtat apicem mẽtis in deũ ferri/ſine cogniti
one actuali pᷣuia.vel cõcomitãte ſic accipi
endo q; ↄgnitio nõ cauſat amoꝛẽ illũ ſuꝑ⸗
infuſum/nec oꝑtet vt comitet᷑ ijᷣm diſtin⸗/
guendo cognitiõem appᷣhenſinam / vel de
claratiuam'/ab exꝑimẽtatiua affectuali

¶Conſideratio.vI.

VNat vt amoꝛem ſuꝑinfuſum comi
tet᷑ actualis cognitio q̃ ꝑcipit᷑ itel⸗
ligibiliter amoꝛ ille / hoc eſt q̃ᷓ iudi

note ignotis ꝑ amoꝛem iungi Pꝛo cuiꝰ in

telligètia memoꝛet᷑ illud de canticis. Auer
te oculos tuos a me qꝛ ipᷣe me auolare fece/
runt. Vbi colligit᷑ ꝙ duo ſunt oculi aĩe rõ⸗
nalis.vnus ſpectãs ad cognitiuã potenti⸗
am.alter ad affectiuamJleſcous pꝛie ðꝭ

liter diceretur ſi deus ꝑ ſe immediate caunuſa
ret actum amoꝛis liberum in volũtate/ nö
cõcurrente intellectu vt intellectus ẽ/iuxta
poſitiõem quoꝛũdam dicentiũ ꝙ actus be

ſcunt ſapiam. Spectat bocad potentiam

ſapia miſtica appꝛopꝛiate xpianoꝝ eẽ/taʒ
tita controuer⸗

cat aĩa ſe amare/⁊ in deo delectari/imo ⁊ ig

De miſtica theologia

oculusamoꝛis veloculus ſponſe. Deq in

eilſdem caticis Uulneraſti coꝛ meũ in vno

oculoꝝ tuoꝝ Cotingit aũt ꝙ dũ aĩia fertur
in dilectũ ꝑ oculũ amoꝛis /ſi temptet intel⸗
ligere/quid ſit illud qð diligit/euolat dile⸗
ctio.ac ꝑinde diciteuolare dilectus Nihil
ominus eſt aliter poſſibile ꝙ ⁊ dilectio ma
neat et cognitio ſimul talis dilectõis ad tẽ
pus ꝑſiſtat.Aliter enĩ nõ potuiſiet tradivł
ſcribi q̃liſcũq; noticia de theologia myſti⸗
ca vt qð illa eſt cõiunctio amoꝛoſa dilecti
cum dilecto/qð exuꝑat omnẽ ſenſum/qꝙvł

nerxrat ꝙ cõiũgit ignotis ignote/tanq; indi

uina caligine cũ ſimilibus multis.

Conſideratio. vVII.
p CCat q amoꝛ hmõi ſuꝑinfuuus
maneat abſ; caritate/ſic ꝓphia
j ſiẽ fides et ſpes ⁊ alia carimmata
Pꝛopterea talis amoꝛ nõ eſt ſi //
infallibile gre gratũ faciẽtis. Conſo⸗
nat his cõis ſchola doctoꝝ/ꝙ nemo ſcitſe
caritatem hr̃e iuxta illud Nemo ſcitana/⸗
moꝛe an odio dignus ſit quis iſtud intelli
gi videat᷑de ꝗmoꝛe pᷣdeſtinatõis et odio re
ꝓbatiõis.¶ Ualet heccõſideratioplaude
caritatis et vt qͥ gloꝛiat᷑ ꝑ miſterioꝝ ↄgni⸗
tiõem in dño gloꝛiet᷑ Si nouero inqͥ tapo
ſtolus miſteria oĩa inter ꝗᷓ eſt plane miſti/⸗
ca theologia.nihil ſum. Veritas eſt/ ꝙ ſic
de donis et beatitudibo loquit᷑ ſic de ſapiẽ /
tia miſtica ¶ Loquũtur de ea aliqũ docto
res noiatim. Hugo de balma / ꝓut ĩcludit
caritatẽ. Pꝛopterea dicit ꝙ bec ſapia excel
lẽtius donũ eſt q; ſola gra gratũ reddens
Himirum qꝛ et gra eſt gratificans/et ſapi

entia ſopoꝛifera ⁊ delectans.

Cat dilectiõem liberã ⁊ elicitaz
naturaliter poni in apice mẽtis
q̃ dicitab aliqba ſindereſis abſ/⸗
q boc ꝙ mẽs ſeactualiter iudi/⸗
cet aliqͥd diligere/q́;uis iſta dilectio cogni
tiõem ſequat᷑ ⁊ cõcomitet᷑. ¶ Concederent
iſtã phi naturales ac ꝑinde multa ſaluarẽt
abſq; miraculo /ſuꝑ his que de miſtica the
ologia tradũtura catholicis.¶ Studui⸗/
mus in duob opuſculis de miſtica theolo
gia pdẽ cõpoſitis ꝑ multas cõſideratiões
et induſtrias iſta detetminare velutad co/
munẽ intelligetiã ⁊ phiam deducẽtes hãc
ſapiam.nõ ꝙ ſecludere vellemus diuinos

Conſideratio. xII 2*

addiſ
g
ayſin
nn
ſpnlae
Cürner
vvſbhog
ucitur. 10
lpriarin
Copßtnlig
nlinoteer
W
Puniate
deſimplie
bane
Uuatgefn
comtii
mnuene⸗
ſtanien
Lauſubd
meuphy⸗

iiſggindts
eſi
Auaninan
mnͤckil
s C
nnt
otin⸗
ustwil
ircre

iudicamus. ¶ Pꝛece ominns? co
mitatur naturaliter in omnidilectione p/
ſertim elicita ⁊ meritoꝛia/cognitio dilectio

inueni cõpendioſi

et ſupnaturales influxus. abſit hec pelagi⸗

ana temeritas/ſed cõſoneloquivoluimus
ph̊is ⁊q ſcholaſticis theologis/talia que nõ
abhoꝛrerenta ſuis traditioniba ⁊ ſcholis ⁊

ſi effectü eſt / qlicunq; ex ꝑte / iudicium ſitle
gentiũ.et gloꝛia deo.ſi vero nequaqᷓ;/igno

ſce tu deus et tui. ¶ Deniq; tota rõ cõſide⸗

rationis pñtis cõſiſtit in hoc/ꝙ dicit pᷣs
de vehemẽterhabituatis ꝙ in ſuis actioni
bus nõ deliberant aut ſaltem ita fe habent

ſe deliberare nõ iudicant Agit enĩars ꝑ

ſecta mõ nature.ſicut oñdũt oẽs artifices⸗
etiam mechan ici circa exterioꝛa laboꝛãtes
textoꝛes cythariſte ſcriptoꝛes ⁊c. Quanto
amplius hoc inueniri poteſt in actionibꝰ
immanẽtibus vel intrinſecis. Nam et ſepe
multa cogitamus / multa diligim? ſub om
ſictcnn 4 ue nec cogitare/nec diligere

ꝛecedit nihilominus⁊ co

nem. erſi nõ cognitio reflera/tñ recta. Hec

eſt traditio oĩm tam phᷣoꝝ q theologoꝛuz
et moꝛaliũ cũ exꝑientia dicẽtiũ ꝑ vocẽ Aun
guſtini. Inuiſa diligere poſſumus / inco⸗

—.

gnita nequaq;.

ℳ

ſticam.q; eruditog in theologia ſcholaſti⸗
ca ⁊ diſcurſiua. Bune ad hoc multe rõ⸗
nes quarũ aliq̃s notat ſciũs Tho. inqͥrẽs
cur ſimplices ſunt aliqũ deuotioꝛes qᷓᷓ lit
terati. Ita fides taliũ minꝰ eſt inquieta ꝑ

fantaſias cõtrariarũ opinionũ/qᷓs nec au
diunt nec cogitant. Sunt inſuꝑ humilio
res ꝗ bus grãm dat deus/qͥ cũ ſimplicibus

graditur.oĩm vero ſuꝑboꝝ ⁊ ſublimiũ col
la ꝓpꝛia virtute calcauit

in timoꝛe et tremoꝛe. ¶ Dualiter auteʒ ſit

iſtis ſimplicibo imo et pueris ambulandũ

ꝓ miſtica ſapĩa/tetigimꝰin opuſculo daʒ

de ſimplificatiõe coꝛdis / via ſcða. ¶ Dice

bat vnus.Ego ꝑ.xl.annos ⁊ ampliꝰ verſa
ui ⁊ reuerſaui/multa ſtudẽdo/legẽdo/oꝛã⸗
do/meditãdo/in ocio tpis multo/et nichil
us/efficacius vead con
ſecutiõem theologie miſtice /q; vt ſiat ſpũs
⁊ aĩa ſub deo/tanq; pꝑuulus ⁊ ꝑuula/iuxta

metaphoꝛam andictã vbi medicitas ſpũa

Tat ſimplices idiotas ꝑ fidem
ſpem ⁊ caritatem citius ⁊ ſubli⸗
mius puenire ad theologiã my⸗

ꝛeterea ſimpli
ces hñt aliqñ curam de ſalute ſua maioꝛe,ʒ

Ydeus puer natus eſt nobis.⁊ ꝑuulus da

tus eſt nobis

ur attetis. Cu philoſophis aũt fide

tes craſſa ceruice/ ⁊ erecto collo/ nolentes

Aptiuare oẽm intellectum/neq; volũtatezʒ
in obſequiũ xpᷣi. Quãobꝛemvcriſſime enũ

ciatũ eſt.ꝙ hec eſt ꝓpꝛie ꝓpꝛia ſapia xpiano

rum. tanq; fons ſignatus.cui nõ cõicat ali
enus. qm̃ carnalis hõ nõ ꝑeipit ea que de
ſunt. Stulticia eſt eni illi.dum fit eixvus
petrra ſcandali ⁊ ſignũ cui cõtradicitur. dũ

nõ intrat ꝑoſtiũ vt paſcua inueniat.maxi⸗
meqꝛ nõ vult mãducare panẽ de celo veꝝ

nec bibere vinũ germinans virgines Per
chius tamen ſacre cõmnnionis frequenta
tionẽ ſuꝑ oĩa fit hõ deuotus et habilis cd

theologiam miſticam.:ſi vitã et moꝛes hu/
ic ſalutifero ſacramento cõfoꝛmarenono⸗

RAlKare nequit vt theologia m
u ſit in hois mẽte ſine qlicunq;
dDei cognitione. ¶ Fuerũt qͥ dice

tatearticulus pariſius cõdemnatus. Sʒ
aliũde deducit᷑ cũſideratio pñs/notãdo q;

ois app̃henſio vel motio intellectualis /ſi⸗
ue de deo vel dealijs / dici põt cognitio.im
mo ⁊ viſio/ꝑ illũ loquẽdi modũ qͥ vtimur

de ſenſibo exterioꝛib. vbi ois ſenſatio viſio
noĩatur.vt dicimus vide qliter hoc ſapit.
hocolet.ſonat.ſuaue eſt.ledit. Sed mate⸗
ria de his ſenſibo in intellectu ꝓpoꝛtionabi

liter exiſtentibo / latioꝛ q; vt diſſerat p pñti.
Sic enĩ vocãt Areſt.⁊ Baſilius intellectuũ

ſenſum. SDic cõis vſus dicit de bñ iudicã⸗
te. Iſte bene ſentit. iſte clare videt in mate⸗

ria.Sic Gregoꝛius in omelia. Amoꝛ ĩqᷣt

ipe cognitio eſt. Et vere ſiceſt 'm tactũ/gu

i
ſtum / et olfactũ ſpũales.imo tantũ potioꝛ
pceptibilioꝛ et punioꝛ eſt cognitio/cto in
timioꝛ circa deũ qualiter ipᷣm tãgũt/guſtãt

pP 3

lis locũ habet p̃cipuum.cum fide ſimplici

Tat cõcoꝛdia theologoꝝ et de
theologia miſtica loquentium.
Bnmilſis coſideratioõibo ſicut arr
carentibo neqt eſſe cõuentio in hac ꝑte. Ra
tioqꝛ nolũt credere vt intelligant. inceden

mittat / put alibi ſub coͤſideratione mltipli

miſti

ihil nos cognoſcere de deo niſi ꝑ ab
negatiõem. Cotra qs eſt cũ röne ⁊ auctoꝛi

De purificatione ſenſuum

et olkaciũt miſtice theologiſantes. non au⸗
ditoꝛes tm̃:iſed inſpectoꝛes/ſed rozeg
Ponatur exemplũ puuli ſuꝑ mrem ſuãdũ
ſugit ⁊ amplexatur eam.qui plerũq; nichil
vigdet / nihil audit / aut ſalteẽ nõ iudicat ſe vi

dere/ vel audire quicꝙ;/ totus in lactatione

vñ delectatio dicta eſt occupatus.Cũc ni⸗

hil cognoſcit ſub qᷓcunq; rone reflexa etiaz

cy lac ſit dulce vel bonũ / vel ens vel nõ ens
ſed tm̃ mõ lactãdũ ſe vbertimpmit Et fit
mulcebꝛis quedã opatio expimetatiua/no
reflexa/nec declaratiua/ nec enũciatiua.

Felix puer ille eriamſi centũ ſit annoꝝ ſub

ſapia matre ſua/ qualis erat magnific rex
ille dauid puulus in oculis ſuis/ virilioꝛ
ceteris añ deñ. ¶ Fundemus ſupꝑ hanc ſili
tudinem ſenſuũ ſpũaliũ ad coꝛpales / ſimi⸗
litudinẽ aliam ꝓ theologie miſtice cogniti
one cõuenientem. Coõſtituamus duos ho
mines coꝛã oculis noſtre cõlideratiõis/q̊/
rum vnus ſit acutiſſimus in duplici ſenſu
viſus ⁊ auditus.ſed habeat hebetatos pe⸗
nitus ⁊ obtuſos tres alios ſenſus.qui ſunt

olfactus guſtus ettactus. Cõſtituat᷑ alter

qui cecus ſit ⁊ ſurdꝰ.ſed habeat expeditos
alios ⁊ viuaces.olfactũ/guſtũ/ꝛ tactũ Cõ
ſtat ꝗ iſte ſcõs poterit maioꝛes exꝑiri dele
ctatiões.ſenſuales qᷓ; ĩ mus. Coiecturemꝰ
ex iſta ſilitudine ꝙ pß i vel theologi littera
ti / vigẽt in viſu ⁊ auditu ſpũalibo. ſed euẽit
multis ꝙ trib alijs careant ſenſiby vel im⸗
peditos/ vel obtuſos pꝛſus hñt. Pꝛouenit
ecõtra de ſimpliciba illitteratis/ꝙ velut ce⸗
ci ⁊ ſurdi ſunt ad phieſcholaſtice ꝑceptiõʒ

qui ceteris ſenſibo vigẽt in ſpualiũ olfactu

guſtu et tactu. Nullus ergo mirabitur iſta
cõſiderans ſi ſimplices illitterati ceci et ſur
di niſi q;tũ fides inſ. onat / oblectant in deo
quẽ deſiderãdo ⁊ amando olfaciũt / guſtat/
et amplexãdo tangũt.Hñtes ꝑ vite purita
tem ⁊ ſimplicitatẽ ſenſus iſtos purgatos/
atq; refoꝛmatos.dũ in alijs male viuẽtibo

penitſtupidi ſunt / nec ꝑcipiũt ea qᷓ de diui

nis ſuauiter redolẽt ſapiũt ⁊ mulcẽt. ;uis
videãt ⁊ audiãt.Exẽplũ ſile de canibo vẽa⸗
ticis reſpectu nõ venaticoꝝ poſſet induci.

¶ Reducũtur inſuꝑ iſti quinq; ſenſus ad
duos oculos q ſunt intellectus ⁊ voluntas
cognitiõis ſqʒ ⁊ amoꝛis Viſꝰenĩ ⁊ auditꝰ
ꝑ a peiatiõm mag ſpectat ad intelligetiaʒ

ceteri es ad affectum vel amoꝛem.

(Conſideratio. xII.

mirxtiõe fantaſmatũ. Hoc vero tante diffi⸗

ant ſimul affectualis cognitõ
ttheologie miſtice/⁊ alter modꝰ*
coõtemplatiõis qui dici᷑ pure et
liqͥde veritatꝭ diuie. Süt diuer⸗

ſi tractatoꝛes de vtraq; ↄtẽplatõe⁊ varieq̃
libet figurat᷑. Affectualis in maria ſe raente

⁊ in ſpoſa qᷓ delitijs afffuit innixatłr ſup di
lectũ ſuũ. Intellectual vo in iſrł ⁊c rachel.et

in ſpõſa aſcẽdẽte ſicut auroꝛa luna ⁊ ſol.
Szohterg intelligẽtia ferat᷑in deũ ſineß

eſt ſine cõtinuo ⁊ tꝑe ⁊ ita ſine cõ/⸗

cultatis eẽ dicit Augꝰ cõſonãs Platoni et
ſeq̃cib ꝙ nõ niſi in raptu q̊dã moꝛe choꝛu

ſcationis poſſit ſincera vitas bec cognoſci

etiã a paucis ⁊raro Quẽadmodũ non ita
ſenſerũt de theologia miſtica affectuali / qᷣ
eam aſſeqᷣbilẽ tradũt Dollibelinaisdent

Nq cõſideratiõis huiꝰ ſuadẽt ea q̃ in paulo

facta ſunt ⁊ in btis ↄplebunt᷑ Sʒ amplioꝛ
pſecutio nõ ẽ opuſeulo pnñti neceſſaria nec

ſue poſſibilis hreuitati ¶Penic diſtribu
ua

it vnicuiq; de miſteria ſua putvult qͥ hodi

erna ſolẽnitate aſcẽdẽs in altũ dedit done

in hoĩbo. In cuiꝰ cõmem oꝛatiõe ſolẽnitatꝭ
hec ſcripta ſunt Lugduni ad elucidatiõeʒ
ſcholaſticã / miſtice theologie / cõſiſtentis i
amoꝛeꝑ Johem de Berſon cãcellariũ pa/
riſieñ. Anno. M.cccc xxiiij.pma Junij.
Coſcis eſt animꝰ meꝰ.exꝑientia teſtis
Myſtica q̃ retuli dogmata vera ſcio .
Põ tñ idcirco ſcio me foꝛe głiſicandum
Spes mea cruxxpᷣi Gratia nõ opera.

armen dep

HGaudia queris Coꝛtibifr
Senſibus herens Infatuatis

6

Larnis amoꝛeꝛ Tactus et auris

Naris odoꝛa Vis oculoꝛum
Lingua ſapoꝛa DHitibi ſenſus
Quinq; dati ſunt Spirituales

Duos ebetautt MHoꝛbidus intro
Coꝛpis bumoꝛ Hoꝛridus/ aſper /
Fedus/et ater Spurcus / amarus /

Vis reparetur Lonteretete/

Noxius humo: Oꝛe vomenn
Pꝛodeat extra am minus egni

Celica carpent Baudia ſenſũrs
Obijcietſe Tunc deus vltrro

Omnia fiet Omnibus vnus
Aure melolus Dꝛeſapoꝛuns

oui
/ Pe
lnuenint⸗
lmane
Ntendic⸗
ioꝛisci
ſercoibe
Nanii/
ine fib
oſtidii
aſenidn
Egoddir
W
locbſunt
gubavl
iroſegimn
C
ſbrlivar
aumßnn
liſthnron
meg

eciins
cilrin
E
unts
edo.
mticn.

ℳ

Nh

Ua
nus

—

CTactus in ima
Nectet vtrimg
Koꝛq; deum
Influa tanta eſt Uis in amoe
Di tamen aſſit Gratia foꝛmans
aliter acto Pelipironi

Zunxoculo.
Suauiter ibit
Spũs vnuus

Carneus actus.

puſculum epiſto
lare magiſtri Johis de Herſon cancellanß
pariſieñ de religionis ꝑfectione ⁊ modera
minead Guilhermũ minandiquondã me
dicũ dñi cardinalis Saluciar etuncaute
monachum domus maioꝛis Carthuſie.

Afgatia vobis et pax in xpo ie/
mn. Atiq; dicetis mihi ꝑ ſili⸗
tudinem Medice cura teip/
ſum Itaq; qui aliũ doces ait
A aplus.cur teipᷣm non inſtru⸗
is? Sed rñdebit ꝓ me ſapietis iuſſio. Ho
noꝛa inqͥt medicũ.Et iterũ. Da locũ medi
co. Rõ eſt:iqꝛ diſciplia medici exaltabit ca⸗
put eius. Nam q̃ põt in medico diſciplina
inueniri melioꝛ/q vt relicta ſeculi põpa re
licta arte ſua.relicto demũ ſeipᷣo qð maius
eſt / tradiderit ſe medicus noſter diſcipline
maioꝛis carthuſie. Lalis eni tu es cui nuũc
ipe reſcribo / qui dignaris exqrere diſciplie
doctriuã / ab illo qᷓ tali nũq; ſubiacuit diſci
line. Nibilominus in vebro ſumi medici
