tati ſue repntantes illud apłi. Oẽs naſci

mur filij ire. Hec eſt natiuitas naturecoꝛ⸗
rupte q ſecluſa gratia miſerabilis eſt Job
homo natꝰ de muliere bꝛeui viuens teꝑe

replet᷑ multis miſerijs.Et ecciaſtes lauda
uit magis moꝛtuos q; viuẽtes ę felicioꝛẽ
vtroq;/qui nondũ natus eſt DHua in re

ſtultiſſimũ eſt. ſoleniſare natinitatẽ hoĩm
quẽadmodũ fecit herodes diẽ natalis ſui

celebꝛẽ in quo Johãnes occiſus Myſtice
gratia ꝑdua.(¶ NHinc recte traditur facere
gens chꝛacie.que natinitatęs hoĩizʒ deplo

mmat/cõgandet moꝛietib (Diesveronati
uitatis ſpũalis duʒ homo regenerat? eſt o

Rortbapticno⸗ velſtuminig vel ſamia⸗
ub hac intentõe celebꝛari pᷣt.nedum ſine

culpabili rfepᷣhenſiõe.ſed cũ laudabili gra

tiarũactiõe apud deum.q taliter dedit na

ſci denuo. Pꝛopterea poſt celebꝛuatẽ na
tiniatis beati Johãnis baptiſte ſacrauſ⸗

ſimam et iocundã.quia ſine peccato nat⸗
eſt ꝑ ſanctificatõnem.inſtituit ecclłia nati
uitatẽ beate et gloꝛioſe/ſemperq; virginis

Marie celebꝛiter fieri.admonita pꝛiꝰ mi⸗
raculo.Addidit cõſequẽter octauas Pꝛo

pter adipiſcendã ſicut hiſtoꝛie tradunt ec
cleſie pacem Hinc in oꝛatõne natiuitatis
eiuſdem dicit᷑. YFamulis tuis dñe celeſtis
gratie munus impertire.vt quibo btẽ vir⸗

ginis ꝑtus extitit ſalutis exoꝛdiũ.natiui

ta eiꝰ votiua ſolẽnitas pacis tribuat in⸗
crementũ. ¶ Si vero pꝛopter finẽ conſu

milẽ cõgruat huic ſacroſancte Synodo.

laudis aliquidvel honoꝛis inſtituere pꝛo

virgiali ſpoſo Marie Joſepb.cui? honoꝛ

ſeſcal
lglisde-
grulech
ndeipo
danuie
Anunci
Döperegt
munsyin
brdeni
Z
Neguundei
dünnngnn
Mloneger
nepinſcl
vocömnme
nuongtiui
Dönac
SNarmec
dusck
uymgti

,..
CuſerA

Crun .
drmtoſti
nis Dte
mimſge
Gnect
nGra konis
enclunſn
ilmadrblig
nlundetins
ktruaen
pylrſun
Eatonr,
nrealunni
gognieni⸗
nurpenn
gocnuope
mmienuunte
Grenmmians
„,,4
nsielkels
1caipblen
Enncii.ndnni
esbudin
S
naeOinn⸗
Bintmncn,
ſba

Berſus pꝛedictis coꝛreſpõdẽtes 6o

redundat in ipᷣam.et in eum qui de ea na⸗

tus eſt Jeſum chꝛiſtũ.viderit veſtre beati

tudinis ſapientiſſima deuotio.Nõ q; mł

tiplicatiõem feſtiuitatũ apud vulgus qð
de laboꝛe manuũ viuere habet ſuadeamꝰ

eſſet vtinã apud tales huiuſmodi nume⸗/
rus feſtiuitatũ minoꝛ.ſicut in refoꝛmatõe
hic in cõcilio notatũ eſt. ſed apud eccleſia
ſticos et de eccleſiaſticis talia lo mur.dũ

de celebꝛitate virginalis cõiugij Joſeph

cum maria.vel de ipſius felici tranſitu fie

ri ſolennitatẽ exoptamus. Ad quid iſta:

Quatenꝰita marie meritis⁊ interceſſione
tanti tã q; potẽtis⁊ imperioſi quodamo;-
do patroni/ apud ſponſam ſuam. de qua

Felix illa dies / toto celeberrima mundo.

liuc rui verſuum Qeneratillavies / auit

natus eſt Jeſus qui vocatxpᷣs:reddat᷑ ec⸗
cleſia ynicoviro vero et certo ſummo pon
tifici ſponſo ſuo vice chꝛiſti. Nosq; deni

q; ſinguli/deo renaſcamur/felici natiuita

te/hic ꝑ gratiã et in futuroper gloꝛiã que
eſt natale ſanctoꝛũ Intercedẽte teet ſi fas

eſt dicere/quodã iure tuo iubente gloꝛio⸗
ſiſſime Joſeph vir marie.de qua natus eſt
Zeſus qui vocatur chꝛiſtus.

Aſti ſex verſus ſe⸗

quentes ſunt quaſi pꝛo triplo.ad carmen

5

ponũtur in tertia conſideratoe ſermonis.

H HBSacxra docens leta/qua ſcandit ad ethera virgo

Eredere fas ſta
Loncinimus/

Hoſus er na ſp ſa pi
lum. tales ob honoꝛes

icite nobis hec gloꝛia detur.

ater / et angelicos ciues ſupereuolat omnes
Huc tibi igo Joſep b.

õſa ꝓpinquũ

¶ Alma redemptoꝛis mater cui lege ſupenan D
Vir iuſtus virgoq; Joſeph cumvirgine nupſit
Da celebꝛem/dignumq; tuo pſoluere cultum

Coniugio/fac nos purgatis ſoꝛdibus omnes
Poſſe deo iungi/fidei qui federe puras
Heſponſans animas.diuino germine complet

Poꝛtio nature.pꝛeſtantioꝛ eſſe Maria

38

Dinidit in reliquos.iſtam fontaliter implet.
Due clauſit gremio/quem totus non capit oꝛbis⸗

Hlim / nam celi gabꝛiel feſtinnus ab ar.
Pꝛeradians alacer/totus iocundus in ipſam
zareth.vꝛbem galilee mittitur/illic

Deſponſata viro/ dauidis de ſtirpe / Joſeph qui

Cui tecum dominꝰ/

Dictus erat/ clauſo reperitur virgo Daria
Oſtiolo / cui dixit aue / cui gratia pleanang
ꝛiel que verba ſalutis:

AVlirgo ſilens cogitat / animo turbata quouſ
Nuncius archanum. diuo ſermone reterit.
boc natura ſtupet / ſtupet bocq; ioſeph reputãs ſe

Myſterijs tantis indignü/ voce modeſta

.

Alamat/idvnde mihi quis ſum:te depꝛecoꝛ ame
Dorexi domina / necenim mihi nubere terum
Fass video/ dum multa Joſeph trepidus cogitaret
Boluitur in ſomnũ / cui iuſſio celica didtit

Vunc thꝛonnm/

Auge clare Joſeph vxoꝛi trade virum te.
nimiũ dilecte deo / cui ſponſa frequenter
Blanda Jeſum gemnio poſuit/fidenter adimus
reſidet vbi gratia ſaluificãs nos.

gg 4

R

Mira Joſeph iuſti virtuslans mira/mariam
Zuideus vxoꝛem ſociat/mirare ſacrarum
Fecundum pꝛolis cum virginitatis honoꝛe
Loniugiũ/faber o mirus/ cui ſubditur vltro
Aluroꝛam et ſolem qui fabꝛicat /huncq; benigno
MHNominat oꝛe patrẽ tali quoq; gaudet alumno.
¶ Regia ſtirps et ſacra Joſeph te reddit ab oꝛtu
Qlaris inſignem titulis / te leta decenter
. S„ uperies manuũq; laboꝛ nutriuit/ob inde
trennuus ⁊ liber ac pſalmo teſte beatus
Hiinc vxoꝛ tua/tecum ſicut vitis abundans
Ze dominũ/ſi ſponſt. umq; vocat:nos redde beatos 3

Larmen einſdem de di

—õ

Uerſa immunitate a peccato chꝛiſti ⁊ matris ſue.
ſtra dignatus naturam ſuppoſiture
n Filius eterne ſaliuificare vollens
Lirculusvt fieret coniũxit ad ima ſupꝛemů
Wirg inis eſſe ſatus abſq; viro voluit. “
irgo caret culpa peccati/pena remanſit /
Natusvtrunq; tenet attamen impariter
Virgo neceſſaria nature lege ſubiſſet
Eulpam/ni dominus ſanctificaret eam.
Sed caruit chꝛiſtus pꝛima ſub oꝛ ginceulpe⸗
Kercariſnenam ſponte ſubire volens. S
rpeins ſubiecta fuit nõ ſponte maria
Quãuis virtutis traxit ad obſequium. . H H
Ingiguit redimi/non filius/ergo linpeun
Perkecte fieri/matris honoꝛvolut.
CLopula legitima fuit/et ſemen benedici
Moꝛe ſacro potuit / feſtus et eſſe dies.
Omnis eamvirtus pꝛimo derbruitaboun.
Certatim dotes quelibet accumulat.
Edocuit noſter ſermo vulgaris idiptum =JM
Totamquipulcram magnificauiteam. = ”MUv

4 minat anknomedanod B 39e 10 cz ſpõ
ſo nminterangum marrim
¶1 a. nequam vim zabuli / tu Percatum ſoealli/no⸗
men ſacrum ſuperas Jeſu noſtrũ pꝛecium ſeſu ſpes
merentium/ mentes ſalua miſeras
Quod deeſt i in ihomie. ſupplem muo onomine. quod

B

ʒ

Tentilogiũ de conceptibus 6o

eſt ſalutiferum. Tua circunciſio/ coꝛdis ſit pꝛeciſio:

efficax cauterium.
Banguis fuſus

ſtis det ſolatium. Anni nunc initio bono pꝛo enco,
nio / da te Jeſu pꝛemiium. Amen.

Wintres igitur chariſſimi/ad Mariã exultante,

ſicdeuote iubilantes dicamus vna pariter

mania maris ſtella.alma celoꝛum regia In hu:·

ius mundi pꝛocella. Ad nos virgo te inclina.

.

unm roſa ſpecioſa ſuper roſam tu foꝛmoſa.

liumz viola:Gaude plena fauis ſuunis.

Blanda caris / nulli grauis. Coꝛdi noſtro coniũ=s⸗

ris mentem noſtra alloquaris.fac vt ſpernamus

„

ſus de quo ſurgit flos decor de qua fluit fſons amo-⸗

na./ tua ſuauis cantilena.laus ſanctoꝛum eſt amena.

eæx 4 audium angelicum.

DS

N¶ Nunc gaudeas ac letare/que meruiſti poꝛtare de⸗

¶ Tu es roſa ſingularis / ſola roſa tuvocaris. Lu li

Saudevernans paradiſus / in quaviget noſterii

Hauderoſis coꝛonata/omni floꝛe purpurata. n·
thꝛonum o decoꝛa/ dulcem pꝛolem pꝛo nobis oaa

yt ſe nobis det in pꝛemiiũ.

plena gratia. Cuum natũ oꝛa chꝛiſtum. vt coꝛo

ner choꝛum iſtum. in perenni gloꝛia

Nulcis virgo at; mater quam elegit dens pater

* *
— 101 Pit
„

3 4 6 ð *

yVGequitur peobemiüã.

*
. .

c imploꝛantes cum illa que mente pꝛius
q; carne cõcepit. Cuius nomẽ ſanctum/
i igeder alomonelo quit in perſona
lapietie Necdũ erant abiſſi et ego iam cõ
cepta eram. Agemus pauca de cõceptibꝰ
obediẽtes conſilio Jeſu filij Syrac. Pꝛe
curre autem inquit pꝛioꝛ in domũ tuam
et illicaduoca te.et illicludeet age conce⸗
ptiones tuas:non in delicijs.et verbo ſu⸗
perbo. Sic agebat aſſidue illa/ cui dictũ
eſt per angelum. Eccecõcipies in vtero ?⁊
paries filiũ. Nam cõſeruabat om̃iaverba
de filio / conferẽs in coꝛde mo⸗ Conſets

4

et cum virginali ſy ponſ. o ⁊ cuſtode ſuo Jo

PSS eq; reiterãs canticũ ſuũ nouũ.
Hagn

ificat anima mea dñũm. Pꝛocede/

mus ꝑ verba centũ.⁊ ꝑtes octo.pꝛopicijs

ASaſepbe Wart

I Onceptus in ſua generalitate / di
c

pꝛio vel alieno ad diffuſionẽ/ſeu
cõmunicatõem bonitatis ꝑ amoꝛẽ.Sic

ↄceptus pꝛout ⁊ generatio reꝑitur in om
ni re ſicut ⁊ amoꝛ ſ̃ᷣm dioniſiũ. Hincoꝛit
illa nature deſcriptio. ꝙ eſt vis inſita rebb
ex ſimilibꝰ ſimilia pꝛocreãs vel concipiẽs
Lonceptus entis/eſt pꝛimꝰomniũ cõ

ceptuũ.quos ſepi pꝛimus deus. ſit ad
intra ſit ad extra. Ad intra quidẽ de filio.

Exvtero ante lucifeꝝ genuite.hicens pn

ꝛimum verbum

cit᷑ actus cõcipiẽtis in vtero pꝛo-⸗

noöͤ ſit deus. ¶Co
modis varia nobi

4

Centilogium

mus eſt ⁊ ſolus⁊ neceſſariꝰ.Ceteri ſunt tẽ

ꝑales.quia nihil in eternũ niſi ſolus de/
contra platonẽ ſpecialiter et alios philo⸗

ſophos.ĩmo ⁊ theologos quoſdã quivni
nerſalia etiã realia poſuerũt eterna Duos

⁊ regula fidei et pariſieñ.damnat articulꝰ

Quicqd enim eſt vel eſt creatura vel crea

trix eſſentia.Eternũ autẽ nihil eſt niſi de-

usvel in deo. In quo certe nihil eſt quod
onceptus creaturaꝝ tot

litate. q̃t modis in ſua

ptectõne ⁊ bonitate ⁊ cõcipiendi manerie

diſtinguit᷑. Ita ꝙ nomẽ Jeſn ᷣm humaè

nicatbeimn eſt ſn exaltatũ Deinde no

men
geloꝛũ nomiĩa ſᷣm hierarchias oꝛdinata.

arie matris ſue. Deinde ſunt an⸗

Aucifer vero ceteroꝛũq; noĩa ſm ſubſtan
tie ſue claritatẽ/nomia ſunt dei.ſed ab eis

cipiũ de pꝛincipio. De creaturis vero loq

tur per ꝓphetã.Poꝛtaui in vtero meoꝛ ge

Coceptio entis pꝛimi actiua nõ eſt ni⸗
ĩdeus ipᷣe concipiẽs / ſit ad intra ſit ad ex⸗

in Seſt he ſunt generatõnes celi et terre

tra. Sed cõceptio paſſiua dicit᷑ ipſa res
cõceptaſit ad intra ſit ad extra. Necopoꝛ
tet ponere in creaturis cõceptõem eſſe re⸗
latõem mediã realem inter deũ concipien

tem ꝓductõe rem cõceptã ſeu pꝛoductã.
Eſſet enĩ talis relatio creatura dependẽs
cum nõ eſſet creatrix eſſentia. Et ſi nõ eẽt
ſua dependẽtia pceſſus eſſʒ infinitus aut
equ alr ſiſteremꝰ in pᷣma dependẽtia crea
ture.Cõceptio in diuinis actiua q̃ eſt pa⸗

ter concipiẽs.dicit᷑ fm poſitiõem aliquo⸗

rũ diſtingui ſe ipſa aconceptõne paſſiua
queeſt filis. Sic de ſpiratõne actiua et
paſſiua dicerẽt. Que ſpiratio nõ eque p⸗

pꝛievelvſitate cõceptio nominat᷑ nec ali⸗
quo mado generatio dici debet ſed ſpira⸗

tio. ¶ onceptus entis in vninerſali reꝝ
yvtero.ſicut ⁊ amoꝛ incitãs ad concipien⸗
dum multiplex inuenit᷑. ODiuinus Ange⸗
licus/ rõnalis Animalis vitalis ⁊ pure na
turalis ¶ Conceptus entis relat? ad pꝛi
mü concipientẽ deũ/ſemꝑ eſt bonus/ pul
cer nobilis/⁊ generoſus.nec alitereſſe po
teſt. Decꝰ ſi fiat relatio ad creaturas.que

concipiũt et concipiũtur pᷣſertim ſi ratio⸗

8

nales ſint etlibere/ coceptus eni peccato⸗
ruʒz ſunt ignobiles / degeneres? ſpurij ſeu
baſtardi

onceptꝰ diuinus interioꝛ bH

per pꝛiuatõem lucis gratie defoꝛmata ſeu
cõtenebꝛatavileſcũt ¶ Conceptus quan

ero to ſunt intimioꝛes ⁊ intra manẽtes tanto
ſtaui avulua ſeu matrice mea Iſaie.xl. Et oꝛe ar.
ↄceptus extra pꝛodeũtes quẽadmodũ di
uinus cõceptus eſt pꝛoꝛſus immanẽs et
conſubſtãtialis Ceteri ſunt in creaturis ꝑ
reſpectũ ad deũ velut extra pꝛodeũtes.tan

ſunt ꝑfectioꝛes⁊ ecõtra ceteris paribus qᷓ

; noia ſeuvoces⁊verba dei.Sũt etiã in

ter ſe diuerſi realr etſi fuerint intra manẽ⸗

vtero materie pꝛie.vel exvter et

eẽntialiũ ſpectãtin ad actões vt ĩtellectua

tes ſunt ſepe accñũtales. Quicqͥd ſit de po

nentibo ꝙ eẽntia ronalis aĩe germĩat ſuas
vires ⁊ potẽtias cõſubſtãtiales cuiuſmõi
ſunt intellectꝰ⁊volũtas q̃s eẽ accñtia ↄna
turalia qͥdã tradũt ¶
entis adextra nõ pᷣt totalłr eẽ equiuocꝰnec
penitꝰvniuocus ſed analogꝰdici pᷣt ꝓpter
aſſiłatõnẽ aliquã ad foꝛmã entis/quã cõ
municat pmꝰↄcipiẽs / vel ex nihilo vel er
bediẽtial

—

tis tãto nobilioꝛ eſt atq; generoſioꝛ qᷓnto

tialitate q tribuit᷑ materie. Sec de poſſi⸗

bilitate virtuali q̃ foꝛme tribuit᷑ q quãto ẽ

multiplicioꝛ tãto eſt vnitioꝛ⁊ ꝑ paucioꝛa

ſuã ↄſeq̃ᷓns ꝑfectõeʒ. Cõtra de multiplici

tate ex materia ↄſurgẽte¶ Cõcept habiti

de ðo poſſunt ſub oꝛdie qntuplici notari

Pꝛimeentialiũ.ſpectantiũ ad eẽ. Scðs

ligagolüens elrobiecroꝛ vt intelli⸗

gibilevolibile Quart eentialiũ ſpectãtiũ
ad ꝑſonas. vt intellectus potens ꝑ intelli
gibile adequatum.Et voluntas volibile

ocept bmi ↄcipi⸗

Cuiniril
tnn
igai
niuoc ner
ßtgee
1 guidh
biola
beciensl

n,

ſortto
ſdepot
deholi
igniwe
uncot
nunhi
ebebin
hianon
a⸗ Oc⸗

niclon
intin
iienin
nopnn
ylo⸗

infinitũ. Ouintus eſt coͤſurgens ex pꝛio
ri oꝛdine vt ſcilicet ydentitas.E qualitas
Similitudo Et quia totũ neceſſariũ pꝛe

cedit poſſibile eſſe intelligamus ex iſtis p

ducta intelligibilia et volibilia adextra⸗

qualia cõtinet ratio deitatis.nõ ſicut ſub
iectũ paſſionẽ ſed ſicut cauſa effectuʒ ſub

triplici genere cauſe.quas in deo ſemꝑ co
incidere neceſſe eſt qᷓ ſunt.Efficiens voꝛ⸗

malis/nõ intrinſeca ⁊ rei cõſtitutiua/ſed

exemplaris.et finalis caſa·

nis in ſpeciiil.

—
—

nceptões in om̃i creatura repi

dus He ſunt cõceptões intellectualis ſc

Ratoõnis Anialis vitalis ⁊ pure natural.
Egquiuoca inſuꝑvirtute ⁊ analoga libera

quoq;⁊ ſeruilis.moꝛalis deniq; ⁊ artificia

lis. onceptus cognitiui foꝛmalit᷑ de

quibo ſolis deinceps erit ſermo.cum affe⸗
ctiuis ſunt in triplici genere ſ̃ᷣm tres anĩe

ratõnalis vires ſeu potẽtias pꝛincipales
in vtero ſuo.q̃ ſunt mens ſuꝑioꝛ pꝛia Ra⸗

tio vel ſenſus interioꝛ ſcᷣa.Et ſenſus exte

rioꝛ tertia. ¶ Conceptões in ventriculis

anime rõnalis ſolent geminos fructꝰ ſeu

coõceptus afferre. Quoniã aliqui ſunt co⸗

gnitiuivel appꝛehẽſiui.Alij vero affecti⸗

ui. Conciꝑe autẽ dicit᷑ quaſi ſimul caꝑe ⁊

intelligere quaſi intꝰlegere ⁊ reꝑire in me⸗
moꝛia.quaſi iteꝝ parere.¶ Conceptiões

in vtero ſenſus exterioꝛis ſunt in genere
quintuplici ſcõm quod habet vterus iſte

quinq; ſinus pꝛĩcipales quos dicimꝰ Ai

ſum Auditũ Olfactũ Guſtũ Tactuʒ. deqᷓ

bus nõ eſt hic dicendũ ꝑ ſingula vt ſi ſen

ſus ſint eiuſdẽ ſpeciei in oĩbus ꝑfeciꝭ ani⸗
malibus Et q̃ ſunt pꝛopꝛia cuiuſſibet ſen

ſus obiecta cũ ſimilib ¶ Cõceptꝰ exterio
res iſtoꝝ ſenſuũ.talẽ hñt pᷣmitatẽ ⁊ cooꝛ⸗

dinatiõeʒ ad reliquos interioꝛes nobilio

res/ꝙ nequeũt abſq; ipſis gigni Quoniã
omis noſtra cognitio ⁊ diſciplina intelle
ctiua fit ex pᷣexiſtẽte ↄgnitõe ſenſitiua ᷣm
phm. qui dat hoc ſignũ. Quia deficiente
nobis vno ſenſuũ a natura.deficit ⁊ noti

cia pꝛopꝛia de ſenſibilibo illius ſenſus

oõceptus exterioꝛis ſenſus in ſuis qͥnq;
ventriculis ſunt iniciales,⁊ quaſi ſubſtã⸗

Secunda partitio

biles reꝑiũtur in hoĩe qui pꝛopte
rea dicit᷑ omnis creatura ſeu minoꝛ mun⸗

C conceptibus D 1 0

tiales.reſpectu cõceptuũ ſupioꝛum.vnde
pꝛodeũt om̃es philoſophice cõceptõnes
quas in tria genera diuidimꝰ. Naturalez

Ratõnalem Moꝛalẽ. Quarũ ſunt multe

ſpecies a philoſophis oꝛdine miro tradi⸗
te. Vt ſub naturali Metaphyſica de eſſen

tijs reꝝ Mathematica de numeris ⁊ figu
ris Phyſica de motib. Sub ratõnali ſeu
ſermocinali grãmatica.logica.rhetoꝛica.
Dub moꝛali Ethyca iconomica Politi⸗
ca.Quibus addite ſunt cõceptiões artiũ
mechanicarũ varie.nec hic numerãde.

Lonceptus exterioꝛũ ſenſuũ nequeũt fie

ri ꝑ redexionẽ cõcipientis ſupꝛa cõceptũ

ſuũ.Non eni eſt ſenſus virtus.ſupꝛa ſe re
flexiua. Sicut oculus non videt ſe vide/

re/nec auris audit ſe audire. et ita de reli⸗

quis. Sola eni virtus intellectiua ſe ſu⸗

pꝛa ſe ꝑfecta reditõe reflectit⁊ reducit.Qð
maxime pʒ in intellectu pꝛio qui deus eſt
vbi monas gignit monadẽ.et in ſe ſuum

reflectit amoꝛẽ.que reductõ ꝑfecta eſt.nec

aliter eſſe poteſt ne ſit ocioſa ¶ Conceptꝰ

exterioꝛũ ſenſuũ.ſicut ſunt ſimplices abſ
q; compoſitõne enũciatiua. Ita nulla eſt
in eis falſitas.qualis in cõceptibus ↄple
xis ⁊ iudicialiba inuenimus.Et ita viſus

aſpiciens baculũ in aqua nõ fallitur.ſed

fantaſia vel ratio.ſi iudicet ipᷣm fractum.

Cõceptio in matrice quinq; ſenſuũ ſem

eſt naturaliter pulcra.quia modũ habet

ſpeciem⁊ oꝛdinẽ pꝛout alie res om̃es que
nõ pꝛoducũtur.abſq; numero pondere?
menſura. et hec dicitur veritas vel nobili

tas naruralis indelibilis re ſtante. Secꝰ
deveritate complexa ſigni ſignificãtis ad

placitũ per operatõnem intellectus.

. Co nceptões ſenſuũ exterioꝛũ dant oc
caſionẽ frequẽter ſenſui interioꝛi et ratio

ni vel menti iudicanti ꝙ errent in ſuis cõ

ceptibus vt falſi defoꝛmes monſtruoſiet
ignobiles falſitate ſcilicʒ ſigni/et defoꝛmi

tate vicij et hoc ꝓ ſtatu nature poſterius
deſtitute.nõ pmitus inſtitute quomodo
homo nõ fuiſſet deceptus necvigilãs nec
ſomniãs/domino pꝛouidęete/⁊ intellectu
regulante/reſpectu om̃ium potentiaꝝ in

tota generatõne cõceptuũ ( Conceptus

exterioꝛũ ſenſuũ ſunt ſimplices.⁊ exꝑimẽ

tales geniti naturali neceſſitate ab obie /

ctis ſuis pꝛopꝛijs /vel cõmunibo/ actuali
ter manentibo per ſpecies ſuas impꝛeſſas
etiã dum obiecta pereunt vel ſubtrahunt

◻

Centilogium

Erempla ſunt plurimg de ſono et de viſ⸗
bilibus radioſis. ¶ Conceptiones exte/
rioꝛum ſenſuũ iudicantur falſe turpes et
Diſtoꝛte ex tribus pꝛincipaliter/quoꝝpꝛi
mũ eſt indiſpoſitio oꝛgani vel ventriculi
quo fit conceptio.Alterũ eſt indiſpoſitio
medij ꝑ quod ſpecies obiectoꝝ traſeüt ad
ſenſus. Tertiũ eſt diſtantia obiectoꝝ ꝑ ꝓ
pi

Begquitur tertia

nquũ vel remotũ impꝛopoꝛtionatat.

partitio. De cõceptib interioꝝ ſenſuum
PHnceptiões plures ⁊ no bilioꝛes
fiunt in ſcdo aĩe rõnalis vtero ĩte⸗
ioꝛi oꝛganico /ſicut traditões q̃s

recipit a ſenſatoòiby tanq; ſemina / ſunt ſpi
ritualioꝛes/ et potẽtla cõcipiens illic am⸗

plioꝛis virtutis eſt. Vtrũ vero ſola ratio⸗
nalis anima ſit ſubiectũ inheſionis oĩm
conceptuũ ſuoꝛũvel totũ ↄpoſitũ ex oꝛga

no ⁊ anima ꝓbleuma videt᷑ pꝛout de ſub⸗
iecto materialiũ accidentiũ. Dicũt aliqui

ꝙ ſolam materiã infoꝛmat q;uis totũ cõ⸗

poſitũ denominẽt. Sic viſio que cauſat
ab anima rõnali vtiq; indiuiſibili.inhe/⸗
ret ſibi ſoli q́;uis totũ oculũ vel hoĩem vi⸗
dere denominet.

Monceptões interio⸗

rres et oꝛganice/qᷓ;uis fiant oꝛiginalxr ⁊ ra

dicalr a coꝛde.tñ perficiunt᷑ in cerebꝛo.ve
lut in triplici ventre.ſᷣm tres capitis ꝑti⸗
culas aut cellulas.Quarũ anterioꝛ q̃ ma
ioꝛ eſt cõtinet vim ſenſus cõmunis cum
imaginatiua. Scdavero q̃ mediocris eſt
cõtinet foꝛmatiuã.ſeu cogitatiuã. cũ eſti⸗

matiua.Tertiavero poſterioꝛ⁊ minoꝛ cõ

alijs nomibo. Sinciput. gg
put.ſeu mediũ in capite. G.
ſenſus cõmunis.ſunt tot ſimul quot fiũt
per ſenſus exterioꝛes ſingulos:etiã in ani
malibo pfectis. Ex quibus cõceptionibꝰ
glie ⁊ alie pullulãt imagines ⁊ ſoꝛmeꝑ aſ⸗
ſociatões⁊ cõbinatões varias factas tam
in ſenſu cõmuni q; in fantaſtica ⁊ eſt eſtia
tiuavirtute Duo ingenuann eſt anatura
ꝓpter ꝓcreatõem neceſ
nõ habent anĩalia ꝑfecta alimentũ cõiun
ctũ ſicut plantevel animalia ſolũ tactũ ha

tinet retentiuã cũ memoꝛatiua. Dicũtur

cput. interci⸗
Lonceptiões

arioꝝ advitã. Duʒ

re pñt imagines cum intentõibus⁊vtraſ/

qʒ adinuicẽ pervim eſtimatiuã que exſen

ſatis elicit inſenſata. vt ouis ex figura lu/
pi elicit inimiciciã.Niſi dicamus hocpu

re naturaliter fieri quemadmodũ ab igne

fugit aqua in lignis viridibus / et exterio⸗
res ſenſus qui ſimplices ſunt hoꝛrent cõ⸗
traria per nature ſenſus vel naturaleʒ in/⸗

ſtinctũ ¶ Lonceptões in hoc ventriculo

medie cellule cerebꝛi poſſunt ↄturbari in

bꝛutis ⁊ plus in hominibo excõturbatõe

pꝛioꝛis cellule qua pꝛioꝛi non ĩpedita po
teſt nihilominus iſta ſecunda multiplici
ter cõturbari vt nõ cõcipiat vel eliciat ni⸗
ſi monſtruoſos ꝑtus/maxime dũ accipit
rerum ſimilitudines ꝓ rebus veris adex-

tra vt facit ſomniãs. Poteſt inſuꝑ ventri

culus tertie cellule cõcludi/ne pariat mẽo

rando exiſtentibus pꝛimis ſanis ( Con
ceptões invtero fantaſie bꝛutoꝛũ anima⸗

lium? irrationaliũ.variãtur per diuerſas
induſtrias exvariatõne complexionũ ar⸗

monicarũ adeo ꝙ perueniũt ad rationis

induſtrias quodãmodo percipiedas. Ju

xta regulam Dioniſij/ꝙ; ſupꝛema inferio

rum iungũtur infimis ſuperioꝛü. ¶õ⸗
ceptus irrationaliũ nõ ſunt nobilesvl ig
nobiles foꝛmaliter quia nõ habent vt ho

mines coniunctã rationẽ per quã regula⸗
ri poſſint aut debeant.ſed impetum mo⸗

tiõis obiectalis inſequũtutr et pulcri ſunt
vt ira in caneet in vulpibus aſtutia

CConceptõnes in ſecundo ratõnalis ani⸗

me ventriculo plus ꝑ auditũ diſcipline ⁊
nobilius multiplicãtur. q; per alios ſenꝰ
ſus q́;ᷓuis viſus in ſe ſit nobilioꝛ q; audi⸗
tus (Qonceptõnesvltime ⁊ poſterioꝛis

cellule cerebꝛi que memoꝛatiua dicitur ſu

mũtur cum circunſtãtia pꝛeteriti.Et illic
ſpecies quaſi ſopite dicuntur niſi fuerint
excitate per vias ingeniatas a natura vn⸗
de fantaſmata fluũt ⁊ refluunt de cellulis
anterioꝛibus et medijs in poſtremã ⁊ ecõ
tra. ¶ Conceptus foꝛmari poſſunt ab
gnima ratõnali mediante ſpiritu anima⸗
li/qui eſt pꝛoximũ anime inſtrumentũ in
cellulis cerebꝛi et hoc rebuſadextra non
ita ſenſatis /ſicut cõcipitur mons aureus

et coloꝛes medij in nubibus et vride/ im/ 3
mo ⁊ quidditates ſubſtantiaꝝ per diſcur R
ſum et reſolutiõem ſic foꝛmãtur in venne .
ratõis qꝛ ꝓ ſtatu vie non intuitiue cernũt
Alioqͥn ĩtellectꝰcognoſcerʒ panẽ nõ eẽ iin n,

bentia.ſicut patet in conchis ⁊ oſtreis
Conceptões virtutis foꝛmatiue cũ eſti
matina pᷣcellunt in multiplicatõe ↄceptu
um etiã in bꝛutis ſuꝑvirtutẽ ſenſus ↄmu
nis/quia multiplicius ſeꝑare ⁊ cõiunge⸗

8 ( .

u mina
dinaſ
rorin
Uummind
Nits
munri⸗
vbleorti
bonnpo
niſegnh
Cun o
Maiſon
ſuna
Dncis n
dlapirer

iosſ n

wömnd
ipobens
musduni
ammn Sui
mmmienm

õ

menli
giohunt 6
rmn mnn
Emmenii
inenn i
FnoSMMn
Neaſden
nngen
ginruwm,
mmnnnn,
npmii

gigni ab ania rationali in cellulis cerebꝛi

autẽ obſcurius ¶ Conceptus ſumplexen
tis eſt pꝛimũ pꝛĩcipiũ incõplexũ apovtẽ⸗

Lonceptus poſſunt

qui pꝛopter cõiunctõem rõnis⁊ imperiũ
eius dicerent᷑ liberi non intrinſece ſed de/

noiĩatiue.quoꝛũ aliqͥ ſunt nobiles⁊ actus

imꝑati virtutũ.Alij ignobilesvicioꝛum.
¶öceptões naturales ſeu ſermocinales

de qualibet ſciẽtia pñt foꝛmari in cellulis
cerebꝛi perverba exterioꝛa ad placitum ſi

gnificãtia cũ nutibet ſignis/quẽadmo⸗

dũ videmus in pluribꝰ qui garriũt de di⸗

uerſis ſciẽtijs de ꝗbus intelligũt pꝛopꝛie

nihil plus q; ceci de coloꝛibus.quales di/⸗
cebat apuleius philoſophari ſolis aurib⸗
Et de qbus accipi põt dictũ xpᷣi ſumptũ

a ꝓphetis ꝙ audiẽtes nõ intelligũt Tales

ph̃ᷣs vocat incontinẽtes temꝑe paſſionis

qui loquũtur empediocleas ideſt ſenten⸗
tias graues q́s mente non ſentiũt pꝛout
ebꝛij et pueri ex ſola fantaſia multa dicũt
⁊ alij multi qͥ carent iudicio rationis.

Onceptio entis ſimplex. pᷣm? eſt
inter oẽs cõceptus/tam in deo ;
in creaturis In deo quidẽ.duʒ pf
cõicat eſſe ſuũ et eſſentiã.que idẽ eſt filio.

Et ipſe cũ filio cõicat ſpũiſancto In crea
turis autẽ cõicatur pᷣus eſiſe.que cõicatio

eſt Adda ccinc is quidẽ clgrius.bis
Conceptus ſimplexen

ſincere cõcipit᷑ niſi reſolutõ fiat.ad hoc eẽ
onceptus ſimplex entis ſincerus? eli

Ccitus nõ habet᷑ in via naturalret de cõi le⸗

ge.niſi ꝑ multas abnegatões⁊ reſolutões
factus ab intellectu.qͥ fundat ſe in hociu/⸗
mine dinino ſignato ſuꝑ eum. quo omne
imꝑfectũ neceſſario reducitad perfectũ.ſi

orenti ad actũ.et pꝛiuatõ ad habitũ

onceptus ſimplexentis/recipit᷑ mul/⸗
tiplicit᷑ in ſe Et in paſſionib ſuis pꝛimis
que ſunt.vnũ.verũ.bonũ.pulcrũ.nedum
intellectualiba rõnalibo et cognitiuis / ſed
ſuo modo generalłr in om̃iba creaturis
Coõceptus ſimplex entis in viatoꝛiba hoĩ⸗

bus recipipᷣt ?⁊ gignitot modis quot mo
dis in ceteris buſſibet creaturis vñ cõciꝰ

pi poteſt ens pꝛio naturalr ſicut amoꝛ et
bonitas.Becũdo potẽtialiter vt memo⸗

terminatioꝛ q; pꝛecedẽs. E

tuitiue ſʒ abſtractie mois dicoͤcept
ſimplexentis iſte qno mai cogitari noßt

ſum. Quarto obiectalr ꝑ ſpes ꝓpꝛias ſen⸗
ſibiliũ. Quinto obiectalr per ſpecies alie

nas componendo diuidẽdo ratiocinãdo
abſtrahendo. Sexto ſpecialr in hoĩe per

noia ad placituů ſignificãtia andẽ intui
tiue in patria (2.
genitus ꝑ intellectũ viatoꝛis in vtero pu⸗
re intelligetie ſi diu ꝑſiſtere poſſet ſine cõ
mixtõne vel inuolucro ſolicitudinũ fan⸗
taſmatũ ⁊ cõcupiſcẽtiaꝝ ille merito ſince⸗
raveritas diceret/ ⁊ agalma pulcerrimũ et
pꝛecioſe margarite claritas fulgens in mẽ
teEt talem appellabat augu. pꝛo ſtatuvie
ſincerã veritatẽ que mox inſtar coꝛuſcatõ
nis vt illuxerit/reſoꝛbet᷑ ⁊ inuoluit᷑.nube⸗
culis fantaſmatũ.ſi nõ ſtabiiat mens.

oceptus ſimplexentis

Lonceptꝰ?ſimplex entis accipit᷑ hic invia

de coõmuni lege no intuitiue/ſ⸗ 5ſeptẽ alijs
mogis in genere ſcʒ per expientiã ⁊ reſolu

né ſeu depuratiõem quinq; modis/ et
obꝑ impoſitõem⁊? autoꝛitatẽ ſeu fidẽ
8 (Koͤceptus ſimplexen
tis acceptus ꝑ exꝑientiã eſt aliquãdo pu⸗

re vagus et còfuſus.vt hocens qꝛ qᷣ dicit
heoc ens dicit ens. imo et qui dicit nõ ens
dicit ens. ⁊ ita de ſilib entis acceptionib⸗
c impfectõne vt ens in potetia/ens ana/
logũ ̃m quid ⁊ cõtingẽs creatũ.⁊ depen/

dens. ¶ Coceptus ſimplex entis acceptꝰ
ꝑ abſtractõem? reſoluroem punioꝛ eſt: de

erminatioꝛ ; pꝛecedeés. Et hʒ qtuoꝛ gra
dus. Anꝰ eſt dũ accipit᷑ ens cõiter ⁊ analo

gice. ad ens creatũ ⁊ increatũ. Scos ẽad
enus increnũ.? ſubam creatã Tertieſt ad
ens creatũ carens ipfectõe qᷓlicuq; Quar⸗/

tus eſt ad ens ſimplexvnũ ⁊ ꝑfectum quo

nihil maius ſeu meliꝰ cogitari poteſt. ve⸗

rũ eſt ꝙ pᷣſuppoſita fidepũt haberi conce

ptus altioꝛes etiã ꝑ intelligetiã de beatiſ⸗
ſima trinitate. ⁊ per affectòem anagogice
ſublimatã de toꝛrente voluptatis fontis
vite. ¶ Coceptus ſimplex entis habitus
per impoſitõòeʒ. vt apud philoſophosvel

per fidem vt apud xpianos ſigniſicat ⁊ re

pſentat aliquid quicq illud ſit quo meli
us cogitari nõ poteſt ⁊ hec eſt ↄgnitio d

nominis / ſen quid nomẽ ſignificat cum
qua ſtat.ignoꝛantiavel du bietas / ſi res ſi⸗

abet cõceptus rei ꝑ intdligetiꝗ nedu in

Centilogium

dicit pelagus quoddã eſſentiale infinitũ
ſm damaſc.quod neceſſario eſt eſſe ſuum
⁊ ſolũ neceſſe eſſe ꝑ eſſentiã: vnum etvex
et pulcrũ.⁊ bonũ.Cetera autẽ oĩa ꝑ ꝑtici
pationẽ ⁊ quandã imitatõis analogiam.
Et ſunt hec ita certa de deo apð illos qui
concipiũt reſolutiue purũ eſſe.ꝙ dubita⸗
re nõ poſſunt.quia ſunt ꝑ ſe nota intelle⸗
ctis terminis taliũ. Nihilomin?teneat᷑ re
gula dioniſij ad gaium ꝙ ſi quis videns
deũ intellexit qð vidit/nõ ipᷣm cõtempla⸗
tus eſt ſed aliqͥd eoꝛũ ab ipſo exiſtentiũ et
cognitoꝛũ/ hoc verũ eſt de cõmuni qꝛ nõ
videt᷑ intuitiue hic⁊ nũc.(¶ Cõceptꝰ ſim⸗/
plexentis nullo modo põt eſſe verus bo⸗
nus⁊ pulcer niſi caracteriſatus ſeu ſigilla
tus ⁊ foꝛmatus et quodãmodo viuificatꝰ

ſit ab ente pꝛio ſimplłr quo maius excogi

tari nõ poteſt.cuius nomẽ eſt vnicũ.ſan⸗
ctum ⁊ bñdictũ in ſecula ¶ ¶ocurrũt au
tẽ in ieſu duo noĩa pꝛima ⁊ ſußma. VUnũ
increatũ qð eſt ipᷣm eſſe puruʒ dei ſibi ſoli
cõpꝛehenſi ibile Aliud creatũ.quod eſt hu

mana natura q ſicut eſt ꝑfectiſſima creatu

—

rarũ.ſic eſt nomẽ exaltatũ ⁊ magnificatuʒ

ſuꝑ om̃e aliud nomẽ ¶ Soꝛtitur autẽ de
us plura nomia ꝑ negatiõem intellectus
Pegur in opuſculo de modis ſignificandi

habet dici. Deus ßᷣm Bonauẽturã in bꝛe/
uiloqͥo dicit᷑ lux. vt eſt ratio cognoſcendi

om̃ia/ dicit ſpeculũ. vt eſt ratio cognoſcẽ⸗
di viſa et appꝛobata. Dicit᷑ exeplar vt eſt

ratio cognoſcedi pᷣdiſpoſita. dicit᷑iber vi

te vt eſt ratio cognoſcẽdi pᷣdeſtinata ⁊ ap
pꝛobata. Eſt igit᷑ libervite reſpectu reruʒ
redeuntiũ.Exẽplar vt exiſtentiũ. Specu
lum vt euntiũ Aux reſpectu oĩm Etad ex
emplar ſpectat ydea verbũ ars ⁊ rõ. Idea
m actũ pꝛeuidẽdi.verbũ ſᷣm actũ pꝛopo
nendi.ars ſᷣm actũ ꝓſequendi. Ratio ᷣm
actuʒz ꝑficiendi quia ſupaddit rõem finis
vel intentõem. Cognoſcit inſuꝑ ↄtingẽ⸗
tia infallibiliter Outabilia ĩmutabiliter

futura pñtialiter/teꝑalia eternaliter quia

per ſeipᷣm eſſentialiter.

Bequitur quinta

nitio de conceptibus complexis.
VOnceptus cõplexi quos oꝛõnes

dicim.capiunt euidentiã? quaſi
vVvitam imoꝛtalẽꝛ eternã perviuifi

genus cauſe efficiẽtis.foꝛmalis vel exem⸗

catõem entis pꝛimi ſimplicis.ſᷣm triplex

plantis? finalis. Recipieñ.vt ab efficien
te vnitatẽ/modũ ⁊ menſurã. Recipieñ vt

ab exemplãte ſeu foꝛmãte ſpẽm numerũ ⁊
veritatẽ. Recipieñ vt a finiente oꝛdinem
pondꝰz bonitatẽ.E qbus om̃ib neceſſa
rio ↄſurgit pulcritudo de qua laudat᷑ pul
cerrima mulierũ in canticis canticoꝛũ
Conceptus cõplexi quos dicimꝰrõis.di⸗
cunt᷑ꝑ ſe noti/dũ ↄceptus ſimplices ex qͥ

bus cõponunt᷑ appꝛehẽſi/reddũt ptinus

complexionẽ euidentẽ in lumie rõnis in⸗

tellectiue vt de quolibet eẽ vel nõ eſſe.cui

nõ contigit intellectis terminis diſſenti⸗
re.Tales vtiq; ſunt cõmunes animi cõce
ptões/ ebdomades/⁊ pꝛie impᷣſſiones ⁊
pꝛia pꝛincipia. ¶ Conceptus cõplexi di⸗
cunt᷑ euidetes.qͥ recipiũtur ab intellectu
nõ ſolũ a ſuꝑioꝛi ꝑ lumẽ intelligentie.ſed
etiã ab inferioꝛi ꝑ certitudinẽ ſenſualis ex
perientie.vt ꝙ ignis eſt calidus ⁊ ꝙ abſin
thiũ eſt armarũ.¶ onceptcõplexi om
nes medij dicunt᷑ qui nõ recipiũt euiden⸗
tiꝗ.niſi ꝑ reductõeʒ ſeu reſolutõeʒ ad ↄce
ptꝰexpimẽtales pᷣmos l ſcõos. q̃ dicũtcõ
cluſiões.ſicẽ habet᷑ ĩ pꝛia phia⁊ ĩ pꝛudẽtia
⁊ arte.⁊ in oĩ ſcia Et hoc nõ ĩtelligit᷑de co

gnitone dei qᷓ nullatenꝰ eſt diſcurſiua aut

ↄpoſitiua nec de angelica cognitõe quea
mul ſilr ponit᷑ nõ diſcurſiua ſaltẽ in plu
riba nõ opoꝛtet.Secꝰin nobis hic in via
¶ onceptus cõplexi ſicut ⁊ incõplexi/⸗
reꝑiunt᷑ in hoĩbi pꝛo ſtatu nature deſtitu⸗
te freq̃nter aboꝛtiuivel turpes⁊ ſpurij pꝛo

pter indiſpoſitõem matricis aĩe rõnalis/⸗

er mala diſpoſitoõe coꝛpoꝛis vel pꝛaua cõ⸗
ſuetudinevel aliũde multis modis.Pꝛo⸗

ſunt autẽ ad fecunditatẽꝛ decoꝛẽ Ingeni

um claꝝ exercitiũ electũ:⁊ ociũ ſanctũ ſeu

dénotũ ⁊ ſobꝛiũ ¶ Conceptꝰ cõplexi tãto

ſunt diffoꝛmioꝛes / ignobilioꝛes / et vitu⸗

pabilioꝛes.quanto ꝓpinqoꝛes ſunt pᷣmis

ↄceptib euidẽtibo qui ꝑ exꝑientiã ſuꝑio⸗
rem vel inferioꝛẽ accipiunt᷑.dũ degenerãt
ab eis.nec imitãtur eos.aſſimulatiõe ꝑfe⸗
cta/quemadmodũ culpabilioꝛ eſt errans

in ianuis ⁊ meridie q; de nocte.⁊ turpioꝛ

iudicatur ſymea que deficit ab homis fi⸗
gura quam videtur imitari Conceptus
complerxi in vtero mentis geniti per ſemi

na pꝛimoꝛũ pꝛincipioꝛum complexoꝛuʒ

yel incõpleroꝛum / ſunt nobilioꝛes et ge⸗
neroſioꝛes/ ceteris paribus/q; geniti per
ſemen experientie ſenſualis. Pꝛopterea

ſc̃

al

rfcen
Ppien
umei
Rdinen
neceſe
hikkp
ncon
kisd
laggri
rpeinne
köntsine
Geſe ai
diſenti
mimicice
ſionent
Ppleride⸗
nrellcan
Nntie ſeu
Nunlser
Ergchin
Gcton
üͤranice⸗
i.
6
irän
lyto
muat
eghes
Linpan
biindu
oen
medefin
Non
nitſönnis
Nantc̃
nuds d
gn
ihnanſa
Göplen lio
nafiln
zincn,
l
zieri
nlniepſt
eckenns
aetmupho⸗
moft
Niperſon
neng
luent
86
8. Pn

in vtero / nõ vtentis oꝛgano coꝛpoꝛali

De conceptibus

ſcientie moꝛales que reſpiciũt particula⸗

rioꝛes actꝰhominũ ſuꝑ om̃es minus ha⸗
bent certitudinis. Similiter ⁊ ſciẽtie nõ
abſtrahentes a motu et a materia.ſed ma
thematice pꝛopt᷑ abſtractõem hmõi ſunt
in pꝛimo certitudinis gradu quo ad nos
⁊ pꝛoſiſto ſtatu. ¶ Cõceptus cõplexi poſ

ſunt in vtero mẽtis vel ratõnis gigni pul
cri nobiles ⁊ certi ꝑ ſemen exꝑiẽtie ſeunufua

lis ſed nõ abſq; ſemine ↄciliante ſeu fouẽ
te pꝛimi luminis intelleccualis/in quovi
dent᷑ pꝛima pꝛincipia pꝛactica moꝛaliũ/

vt ꝙ nemini eſt iniuria facienda vnde po

teſt elici ſciẽtia pure ſpeculatiua.de virtu⸗
tibus ꝑ deductõem ratõis logica median
te.que ad hoc inueta eſt ne paralogiſan⸗
do falleremur. ¶ Conceptus cõplexi va⸗
riant᷑ in nobilitate ⁊ ignobilitate moꝛalit᷑

ꝑ varios gradus quales ſolent aſſignari
in certitudine veritatũ ſub numero quin

tuplici ᷣm acceſſum vel receſſum a pmis
pꝛincipijs moꝛalibo ꝑ ſe notis In pꝛimo
radu ſunt pma pꝛincipia In ſcdo ↄclu⸗
ſones euidẽter ↄſequẽtes In tertio ſunt
ꝓpoſitões ⁊ articuli ex autoꝛitate diuĩa ſu

ſcepti In quartopcluſiones inde certitu

dinaliter deducte. In quinto ſunt cõdu⸗
ſiones ꝓbabiles ⁊ de fidei pietate ¶ Con

ceptus cõplexide diuinis ⁊ ſpũalibꝰ ſunt

exſe ⁊via nature generoſioꝛes et robuſtio

res q; de creaturis ſi capacitas vteri ratio

nalis ⁊ intellectualis ad eoꝝ ſuſceptõem
⁊ nutritõem hr̃et armonicã ⁊ expeditã di
ſpoſitõeʒ qꝛ que ſunt pꝛĩa in natura.ſunt
in ſe certiſſima ¶ Conceptus cõplexi foꝛ
mant᷑ in vtero rõnalis anime nobiliꝰ: ge⸗
neroſius ꝑ ſemen fidei ſimplicis et incoꝛ⸗
rupte. qᷓ; ꝑ ſemen ſolũ phie triplicis natu

ralis/ratõnalis⁊ moꝛalis/qᷓ;uis hoc ſemẽ

adiuuetvehemẽter ſi receptũ fuerit cõgru

ener. (onceptſcompleri ſolent gigni
ſatis ↄfoꝛmiter in ſcdᷣo ventricło vel ſinu

matricis aĩme rõnalis:quoꝛũvnꝰdicit᷑ co
gnoſcitiuus/recipies ſemen entis.Alius

Dicit᷑ affectiuus recipiẽs ſemẽ bonitatis.

De quoꝝ quolibet erit ſequens ſermo

partitio.¶ De conceptibus intelligentie

VOnceptus ĩvtero rõnalis ani⸗
me in vẽtriculo intelligẽtie nõ

—

Begquitur ſexta

NAvtentis oꝛgano coꝛꝑis / pꝛoxie

ma inferioꝛum iungũtur infimis ſuperio
rũ/non quin intellectꝰimmediate foꝛmet
a deo / nõ ab alia intelligẽtia m erroꝛẽ ali
quoꝛũ/⁊ hoc quo ad tria que ſunt natura

gratia.⁊ gloꝛia Eonceptoes alique di⸗

cunt᷑ immediate fieri in vtero intelligen⸗

tie humane non quin reqͥratur obiecti pᷣł3/

ſentatõ⁊ lumĩs ſpiritalis irradiatio.⁊ ſpe

cies intelligibilis/que mediat int᷑ poten⸗/

tiam ⁊ obiectũ.ſicut in viſione coꝛpoꝛali.

mediat ſpecies coloꝛis intercoloꝛẽ ꝛviſuʒ

nec minus dicit᷑ coloꝛ immediate videri/

qnia nihil mediat inter potentiã viſiuã?
actũ ſue viſionis.qð ſi contingeret. viſio
medigta diceret᷑. aut reſtexa. Sic in ꝓpoſi

to nceptõnes intelligentie q̃lucũq;

pᷣter pꝛimã que deus eſt. ſunt accñtia vel
