
Contemplationis

Zu ſuſcitas egenũ ꝓſtratũ de puluere va⸗

narũ cogitationũ.⁊ pauperẽ engis a ſterco
re inoꝛdinatarũ delectationũ.collocãs eos
in altũ vt ſedeãt cũ pꝛincipib.hocẽ cũ an⸗

gelis atq; ſanctis.⁊ vt eoꝝ cõuerſatio in ce
lis ſit. Donũ aũt iſtud gre.veracit᷑ tribuit᷑

ſlis inquirentibo ipᷣm diligenter atq; ar⸗

enter ⁊ ad hoc ſe diſponentibb

Oualiter aĩa ateẽplatiua/ dicitureleuariſu

fficitur ſimplex⁊z vnica.

paebpug Lefficie nicc.
NEcintelligenduʒ eſt/ aiam coꝛ⸗

pus deſerere fᷣm ſubſtantiã cuʒ
in ↄtẽplatione rapta fuerit/ ſal⸗

edici

tem de curſu ↄmuniſed ꝓ tunc
dicitvbi fuerit coꝛ ſuũ atq; amoꝛ ſuus
ſicut augu. dicit ꝙ aĩa veri eſt vbi amat q;

vbi ipa animat.hoc eſt qᷓ; vbi vitã pꝛeſtat

coꝛꝑi.Et ideo dico.qꝙ talis eleuatio aie de
uote extra mũduʒ ac ſuꝑ iſta coꝛꝑalia vſq;

ad ſemetipᷣam / aut vſq; ad angelos.vel cer
te vſq; ad creatoꝛẽ ſuũ altius fieri non põt

fit ꝑ foꝛtẽ ſanctãq; meditationẽ vel arden⸗

tem amoꝛem. Tali mõ ꝙ talis meditatio

aut iſte amoꝛ virtute ſit ta potẽs/vt ipᷣaʒ fa

ciat obliuiſci vel ceſſare ab oiĩbo opationi⸗

bus alijs ⁊ fantaſijs.ſicut eſſet in ſopoꝛeꝑ

fecto aut ſomno.vel ſaltẽ ſi nõ ex toto tales

ceſſant oꝑationes/ipᷣe tñ nõ pñt coꝛrũpere

extinguere aut ſuperare meditationem vel

amoꝛẽ ardentẽ ſupꝛadictũ.ꝓpter vigoꝛoſã

eiꝰ potẽtiã. Opoꝛtet etiã ꝙ ala/totaliter in

tali meditatõe ſit occupata ⁊ amoꝛe.ad hu

iuſmodiq; ſit oĩno intẽta. nec de quacũq

re alia ſit ei cura.necad alia reſpiciat.niſi

foꝛte talia pᷣtereũdo nõ tũñ ibidẽ pedẽ figen
do.:ſcʒ ꝙ in talibo nõ arreſtet᷑ ſiue moꝛã fa/
ciat.¶ Et hoc fieri poſſe/exꝑientia q̃tidia
na in minoꝛib hoc manifeſtat. Affirmat
Hqidꝗẽ areſto:inqͥens.Accidit interduʒ ali⸗
q Juuẽ ſuꝑ re aliqua tam foꝛtiter meditari.

nec aꝑtis oculis intuebit᷑ hoc qð ipᷣm pᷣte⸗

riet ſeu qð ante eũ vadit. Sepeq; in ſocie

tate cũ qua ſociabit/ plura dicent᷑⁊ coꝛam

ipᷣo exercebũt᷑ ſeu fient/de quibo nec aliqd

ſciet.ſed in ſua foꝛti meditatõe ꝑſeuerabit

ac ſi doꝛmiret. VUnde qñq; detali ꝓuerbiũ

iſtud cõmune ſolet adduci et dici. Iſtead

ſuos meditat amoꝛes. ¶ Calẽ ſimilit mo
dum raptus/ꝑcipiũt ſepe ſtudẽtes ipᷣi.ali⸗

quid ſubtilitatis cõpilare molientes. Pi⸗

cloꝛes ſuo modo facere cõſueuerũt ſiẽ ego

teneo.alijq; opifices ſubtiliũ. poſitiĩima⸗

ginationibo foꝛtibo. Recitaturq; de pho qᷣ
dam noĩe archimenides excellenti geome⸗
tro.qui imaginaliter deliberauit facere in⸗

genia ſubtilia ad bellandũ ⁊ defendẽdas ĩ
uadẽdasq; ciuitates. VUnde accidit ciuita

tem quã inhabitabat dictꝰ phs / ab inimi⸗
cis debellari.pꝛinceps aũt exercitꝰ pᷣcepit

quidaʒ eundẽ ſuas figuras ptrahentẽ ſᷣm

ſcientiã geometrie repperit.queſiuitq; ab
eo quo noiĩe appellaret᷑ipᷣe vero tã fixe ſua
rum figurarũ foꝛmationibo intẽtus extitit
vt quid ſibi iſte interrogãs diceret penitꝰ

ignoꝛaret.niſi ꝙ; inſinuabat eidẽ ꝙ ſenon

impediret nihil aliud reſpõdens.vnde id⸗

circo vitã ꝑdidit.Ecce q;ᷓ foꝛtis huius erat

meditatio.vt ob eius vigoꝛoſitatẽ/ciuita⸗

tis ſue expugnationẽ nõ ꝑciperet.atq; nec

poſitus ſepe ↄmedere oblitus eſt. opoꝛte⸗
batq; ne fame periret/famulã ſuaʒ ad cibũ
pcipiendũ eiꝰmanũ cõducere. De quo va

lerius hoc recitãs/ dicit ipᷣm ſolum anima

vixiſſe.coꝛꝑe aũt circũdatuʒ fuiſſe tanq; re
extranea ⁊ inutili.¶ Dicta ecempla addu

cta ſunt ad oñdendũu/ꝙ aia imaginatõnes
atq; curas nõ ꝓficuas a ſe põt depellere. vt
ſubleuari poſſit ⁊ ad ſanctioꝛa ↄueniẽtio⸗

raq; cõſcendere.atq; ſe taliter ad vnitatem
ſimplicitatẽq; deducere.meditãdo ſolũmõ

qliterad ſuũ creatoꝛẽ poterit ꝑtingere. qui
eiꝰeſt locus finis atq; amoꝛ.q;uis illud fa/

cere foꝛtius ſit atq; difficilius.qᷓ; in dictis
exemplis oſtenſum eſt. Et hoc de tanto q̃n

to cogitationibo vti opoꝛtet ſpiritualioꝛiꝝ
bus. habereq; meditationes magis extra-

neas atq; ſubleuatas.

‚—

Ee

2„

Richardi de ſancto victoꝛꝛe.
Icharqde ſancto victoꝛe/quẽ⸗

dã edidit libꝛũ/qnq; ꝑtes ↄtinẽ

N pꝛofundã ſciaʒ/ tractat materiã
iſtã.ſq; deↄtẽplatõe.diuidẽs ipam ↄtẽpla,⸗

tionẽ in ſpes ſex ſeu modos.Quoꝝ modo
rũ duo ĩ imaginatõe ſũt poſiti duo in rõne

Aids inimicũ agnouit ipᷣm occidentem.
lius item ph̊s neades dictus ad meſam

demoꝛiam facit libꝛi de contemplatiöe

tem. vbi multũ ſubtilit᷑ atq; ßm

(Capitulũ XXXII. *

itẽ duo in intelligentia. Scoõm h pfatdo
ctoꝛ ponit tres modos celoꝝ intra animã:. ⸗
et iuxta hoc ꝙ ipſa anima cogteando ſeu
M 4 .

medlitãdo ſeipam vertit diuerſimode. ſcili
cet aut meditãdo coꝛpꝑalia q̃ ſenſiba ꝑcipiũ
tur exterioꝛibo.aut ad ſeip̃am cogitando⸗
aut angelos ⁊ eoꝝ ſtatũ.aut certe ipam dei
tatẽ. ¶ Et pᷣſertim dictꝰ Rich.in qnta ꝑte

libꝛi memoꝛati tradit qũo ↄtemplatio foꝛ

matur ſen diuerſificat modis tribo. Aliqñũ
ꝑ hocꝙ ipᷣa aĩa dilatat᷑ interdũ amplius ⁊
qnqʒ plus eleuat ſuũ intellectũ ⁊ qñqʒ per
bhoc ꝙ ipᷣa habet ipᷣm ſcʒ intellectũ ſic alie⸗
natũ ſeu oblitũ. Declaratqʒ ꝑ quẽ modũ

iſtud fiat ⁊ qualiter qñq; hoc acciditaddu

rxens auctoꝛitates atq; exempla ſcripturaꝰ

et naturarũ.qꝙ hoc fiat ꝑ admirationem ve
bhementẽ aut ꝑ magnã deuotionẽ.vel certe
per delectationẽ nõ modicã ſpũalẽ atq; cõ⸗
Platione.& Bea r mee intetionis eſt lo
qui nõ ſubti iter ſed rude ⁊ bꝛeuiter / idcir⸗
co poſtpono vobis declarare noĩati docto

ris doctrinã/quaſi nimis ſubtilẽ.niſi foꝛte

in certis punctis ſubſequentib ⁊ hoc mõ
capacioꝛi atq; vobis familiarioꝛi.

qpitu. XXXIII.

De tenio gradu cõtemplationis/ꝛ ſimili⸗
2 tudines quedam naturales.
Vnc reſtat de gradu tertio ſca⸗

foꝛtem foꝛe baptiſaui ꝑſeueran⸗
tiaʒ. Luũ adi en grane omine / gie
rantia foꝛtis ponit atq; collocat in altitu⸗

dinẽ ꝑfecte ↄtẽplationis.oꝛdinatq; hoiem

in ſtatu ꝑfecto in quo põt dici viuere amo
re.Tüc enĩ recipit diuinas ↄſolatões amo
ris.nõ ſentiendo tribulatõnes carnis aut

mũdi.De nulla eni re alia ei extũc cura eſt

niſi deũ amare.de ipᷣo meditari atq; loqnui.
et ꝓ eiꝰamoꝛe fugit fatuas delectatõnes hꝰ
mũdi.atq; eiuſdẽ mũdi aduerſitates cum
gaudio ſuſcipit. Et ideo nõ eſt qð ei poſſit

obeſſe ſeu nocere.Non ꝓſpitas.iſtã eĩ ſub⸗

terfugit aut certe ißam humillime ſuffertꝛ
in magna grarũactõe. Iteʒ nõ aduerſitas
hanc enĩ ardẽter deſiderat.ſicut mediante
qua deo adducit᷑⁊ qua ipᷣa deuota aĩa pur
gatr ⁊ edocet᷑ꝑ quã qʒ ſponſo ſuo ac amico
ieſu xpᷣo ſimilat᷑ qui plenꝰfuerat tribulatio

nibo. Recipit itẽ aduerſitatẽ quẽadmodũ t
at ſtea ſp deſcẽdẽti pꝛiuſq; ꝑtingat in ſũmũ.⁊
poc qꝛ repperit qndã difficultatẽ aut impe
lel ↄpat᷑ volẽn ignẽ accẽdere

ſignũ certũ ꝙ de oĩpotẽſſpõſei eã dili
cexqᷓ dignat᷑ ſic ſe viſitare ⁊ caſtigare. Eti
ſtatu iſto/ aia deuota ardet dulciter ſuaui⸗
teratq; pure/ igne ſpũali ſuccenſa. recte vt
carbo clarus ⁊ totus ignitus⁊ ſine fumo ⁊

le cõtemplationis diſſerere.quẽ

iutoꝛio enĩ gratie diuine / pſeue

ſine crepitatione aut ſine tumultu. Ibi eſt

gia totaliter radicata in terra optima mul⸗

tum fructũ afferẽs. Ibi eſt deſtructa amo⸗
ris mundani ciuitas ⁊ diuini amoꝛis ciui

tas ↄſtructa:¶ Sed tñ nõ eſt ꝙ qdin hac
moꝛtali vita viuit᷑/ſine dono ac pꝛiuilegio
gfe ſpẽalis aliquis in tali ꝑfectõis ſtatu ſg
poſſet ꝑmanere ſine ſui mutatõe.qͥn pottꝰ
dico vſq; ad moꝛtẽ de ſtatu in ſtatũ varia⸗

tionẽ ſepe ⁊ mutationẽ fieri.Sed quiiam

ad talẽ ſtatũ ꝑfectõis ꝑuenit.talis diutius

in eo ꝑmanet ⁊ ſepiꝰ q; alij immoꝛat᷑.Etſi

ipᷣm qñq; excidere ↄtingit ⁊ labi ex eo.citiꝰ
relenat᷑ in aliquẽ de duob pꝛimis ſtatibo.
ꝛimus ſtatus ↄꝑat᷑ ↄueniẽter hyemi.

qua viget quaſi ſemꝑ frigꝰ obſcuritas

Scs ſilat᷑ tꝑi vernali.in q ꝓpter mutatio

nẽ grãdẽ/mõ viget caloꝛ poit frig.mõ ob⸗

ſcuritas ⁊ poſt tꝑantia aeris.mõ ſol lucet.
poſt nube tectoccultat᷑.mõ pluit.poſt ẽ ſe⸗
renũ.Tertius ſtatꝰ equat᷑ eſtati calide.in q̃ᷓ
quaſi ↄtinue feruoꝛ eſt ſolis atq; geris cla⸗

ritas.licet interdũ veniãt pluuie ⁊ obſcuri

tates. foꝛtioꝛesq; oꝛiant᷑ tempeſtates at

hoꝛribilioꝛes mutatõnes / q;ᷓ in qualicũq;
tpꝑe alio.Et tali mõ/ꝑfecti ↄtẽplatini/ſuffe

rũt ꝓ tꝑe tẽtationes gramioꝛes alijse Ho
aut pter ipᷣoꝝ ꝓbationẽ ⁊ purgationeʒ vt
in humilitate ↄſeruent. vel certe interdum
ad eoꝝ ꝑditionẽ ſᷣm occultũ dei iudicium

exigẽte eoꝝ ſuꝑbia ⁊ iniqͥtate.exẽplo luci⸗
feri creati in tãta pulcritudineę ſapiẽtia⁊ cõ
templatõe tam ſublimi.¶ Poteſt itẽ alix
pꝛimꝰſtatus / ſilari diei pꝛime hoꝛe ĩ mane
qua claritas tenebꝛis adhuc inuoluta cer⸗
nit᷑atq; młtũ obſcureĩcipit apparere. Se
cũdꝰhoꝛe tertie diei.Tertiꝰvero clare meri
diei.¶ Et ſic de multis alijs figuris ſimili

bus ⁊ exemplis.

Foꝛtis perſeuerantia neceſſaria eſt cõtem⸗

7

*.
=

Dlatiniss.
VWi abl. q; ꝑſeuerãtia foꝛti/ſum⸗
mitatẽ ⁊ altitudinẽ montis ↄtẽ
platõis/putat ſe obtinere/aut ꝑ
fectũ hr̃e caloꝛẽ amoꝛis diuini.talis ↄueni
enter aſſimilat᷑aſcẽdẽti mõtẽ excelſum/po⸗

dimẽtũ. volen den
vel ſuccẽdere in lignis viridibo aut putri
dis.qͥᷣ cũ nõ ſtatim acced ii/ aut cũ pꝛimo ũ

ð

ſceceautſe
geſcearn

Ncenccct
Pluennne
lioder
Miawen
luntpeniel
Wnn
lenalinöhe
Gendindacc
reſſzinni
Ciuminn.
monto
inn
inpoſdhe
abiciit 4
hoolto.

N.
düunnt
gincnmn
Nanongli
dpriulego
adaſtu
nirir

Baugtln

biulsdints
mnnanikt

hianab

dumſtanh,
glänbren,
tobſcuntn
Promutano
ifig nöob;
möſallocer.
Purdokteſe
ndlrnz
Gugzeenst
Unetobenn
mchnng
Snguit;
mnen
menmtom
Rindtnmn
1orra
Memd
corckiede
eberimme
Weinvciwace

upee

gerandneneaei

listonsſmi

— —

wintſenſi
Cohpern

nrchenritſini
uhinn
ginigini
rnuhhan ,
tudgn

re radices bene figat, pter moꝛaʒ aut peri⸗

Iſte⸗

Contemplationis

peipit niſi fumũ vel modicã ffãmaʒ facilir
extinguibilẽ/quaſi cõmot recedit deſtruit
aut ꝑ totã domũ pijcit / ſpargẽdo hincinde
ſtruẽ lignoꝝ. Itẽ merito ↄꝑat᷑pᷣfatus ñ

potenti pacifice maturitatẽ grani ſuiſemi
nati/expectare:aut ꝙ ſua platula inſerta x⸗

culũ vł difficultatẽ quã ꝑcipit talis.¶ Rux
ſus gerit typũ ſimee/ cupienti nucẽ viridẽ
deguſtare.ſentiens aũt coꝛticis amaritudi
nem / ad nuclei dulcedinẽ non ꝑducit᷑ ſta⸗
tim eama ſe pꝛoijcit nõ ꝑſeuerans:¶ Ro⸗
ſtremo aſſilatur pigro militi.qui ante ciui
tatis obſeſſe captionẽ ꝑfectã / tedio affectꝰ
inde diſcedit.¶ Videtis igit᷑ ꝙ taliter fa⸗
ciendo aliquis nõ ꝑtingit ad apicẽ mõtis
nec ignẽ habere poterit neq; bladũ. Item
nec arboꝛẽ.neq; nuclei guſtũ.nec etiã ciui⸗

catẽ obtinere.referẽdo iſta pũctis iã dictis
Sic ſimiliter nõ poteſt ꝑuenire aliqͥs ad

ꝑfectionẽ cõtemplationis.ſine foꝛti perſe/

Capitulũ. xxXN.

Impedimẽta pluxa/nequis mont? ↄotem
Plationis vſq; ad ſũmũ aſcedere valeat.
Lemus adhuc modicũ in vno
ſupꝛadictoꝝ exemploꝝ cõſide⸗
rantes factũ volẽtis ad finẽ mõ
tis alti atq; pendẽtis cõſcẽdere.
tinue aſcẽdit ñ redeſcẽdẽdo ĩ baſſuʒ
Dõ ſi eũ pauſare ↄtingat.nõ incipit p.o⸗

greſſum ſuũ a pede montis dicti ſed a loco

vbi moueri deſijt. Pari mõ cupiens poſſi
dere ↄtemplatõis ꝑfectionẽ nõ debet quie
ſcere aut ſeipᷣm arreſtare.qꝛ pauſare eſt re⸗

deſcẽdere.nõ ꝓgredi retrocedere inferiꝰ eſt

Nec debet etiaʒ ſemꝑ reincipea baſſo.ſed
vndereceſſit ⁊ vbidimiſit.¶ Et ꝓpter iſtiꝰ
pſeuerantie abſentiã.tam pauci reꝑiuntur

—

ad ꝑfectam ꝑtingunt ↄtemplationem
uã cito enĩ quidã modum aſcẽdẽtes ſen

tiunt penã aliquã ⁊ laboꝛẽ/ credũt ipi pau
ſare. ſicq; retrocedũt inferius.¶ Suntau
tem alij nõ habẽtes oꝛdinẽ.⁊ modum aſcẽ

dendi nõ cuſtodiũt.ſtatim enĩ volunt ſali⸗

re vſq; in altũ.non incipiẽdo a baſſo ꝑ me
dium ituri. Baſſum aũt ſeu inferiꝰ huius
montis/oſideratio eſt ſuoꝝ peccatoꝝ atq;

defectuuz. ¶ Sed reꝑiunt᷑ alij collis ſuis

impoſita habẽtes grãdia onera nec heapᷣa
abijciũt.⁊ nihilominꝰ ſic ſe putãt aſcenſu⸗
ros oĩno.Onꝰaũt iſtud ẽ occupatio mũda

4

na ⁊ foꝛtis cogitatio inibi poſita ſeu fixaqᷓ

reuerti ⁊ relabi ſi qñ leuauerit ſe.¶ Rurſus

gqaĩiam aggrauat mirabilit/faciẽs l ad ſe

quidã ꝓpt᷑ mimas volitates coꝛã ſe muſcas

totũ dimittũt.⁊ ire deſinũt vel redeſcendũt
Muſce iſte/ſunt volãtes cogitatõnes.qͥbꝰ
aĩa in ſuo ꝓgreſſu neq̊q; debet arreſtari ſeu
impediri ſed vlteriꝰ ꝓcedere.fugãdo iſtas
a ſe/manu ſancte indignatõnis. Regiunt
etiã alij tales muſcas inſequẽtes.ad modũ
pueroꝝ pꝰ papiliones currẽtiũ. ¶ Itẽ ſũt

quidã qͥ latratu canũ infernaliũ ſtatum ter⸗
rent᷑.hoc ẽ qᷓ;cito ſentiũt tẽtationẽ aliquaʒ
turpẽ totũ dimittũt.vel certe ſe cũ tali occu
pãt.nitunt᷑q; tale expellere ⁊ oẽs hmõi ten

tatões ⁊ cogitatões.qdð ſepe fieri nõ poteſt

ſed bene pñt pᷣteriri ſcqʒ eas nõ curãdo. exẽ⸗

plo ꝑegrini q ad quẽlibet latratũ canũ nõ
ſiſtit pedẽ.cũ ſibi in via talis occurrit latra

tus.ſed cõcito greſſu/tanq; nõ curado iter

ↄtinuat ⁊ ſic ſilent.De quãto eni plł pſiſte⸗

ret ad ſe defendẽdũ vel ad eos ↄpeſcẽdum⸗
tãto ampliꝰ latrarẽt ⁊ iter ſuũ talit᷑ ꝑderet.

iqͥ aũt nõ extendũt ſꝑ manũ dexteraʒ

huic ꝗ eos in altũ debet ſubleuare. imo re⸗
trabũt appodiãtes ↄfidẽtesq; in multitu⸗
dine diuitiaꝝ ſuaꝝ ⁊ ſue foꝛtitudis.ideoc
nõ mirũ ſi hmõi cito labunt᷑. Pꝛopter hoc

debet hõ ſꝑ extẽdere manũ ſuã ad auxiliuʒ
diuine gre: diffidẽdo oĩno de ꝓpꝛia ſua po
tẽtia.nõ pᷣſumẽedo ſe poſſe illuc ꝑuenire q̊
tẽdit ꝑ ſeipᷣm ( Iteꝝ ſunt alij qͥ putat ſta⸗
tim eẽ ſe in ſũmo.cũ tũ adhuc ſint bñ i baſ⸗
ſo.iõ aſcẽdere diſſimulãt ⁊ dimittũt ⁊ ſi di

mittẽdo retrocedũt inferiꝰ.¶ Aliqͥ pcedũt

vſq; ad altuʒ.ſed ſtati efficiunt vane glioſi

ſen gaudioſi. Videt᷑ iſis opꝰſuũ muliũ be

ne pegiſſe ⁊ ſuã dietã bene feciſſe. Nec po⸗
nũt diligẽtiã ad ibi ſcʒ in alto demoꝛãduʒ.

Ergo tales pᷣcipitant᷑ ſeu ſtan decidũt.non
aſcẽdẽtes ita velocit᷑ ſuꝑiꝰ ſicut vellẽt vna

alia vice. Vel foꝛte eis deꝰ nũqᷓ; auxiliabit
ad illic aſcẽdendũ.exigẽte h̊ ſuꝑbia eoꝝ et

ingratitudine ⁊ abuſu ↄgnitõis habite qðᷣ

eſt hoꝛribile ⁊ cã nunq; pſumẽdi ĩmo ſꝑ ſe
tenẽdi in ꝓfunda hũilitate.cũ ſcʒ pcipit᷑ ꝙ

hõ q deo fuerat tam ꝓximꝰ atq; familiaris

in collocutõe ſua ⁊ ſic auicula q ↄſtruxiſſet
nidum ſibi intra celũ poſtea deijceret᷑ vſq;

ag infernũ ſine reuocatõne aut reuerſione

Dehinc ſunt aliqui qui cuʒ viderint ſe
modicũ altius ceteris in monte iſto.alios
aſpernãtur ⁊ derident inferius neebi

—

qui iuſte derelinquũtur a deo vt labantur
quatenꝰcadẽtes agnoſcant qᷓ; modicũa ſe⸗
metipᷣis holnA
vt dicere poſſint etiã fuimꝰ ibidẽ.aut certe
vt ſecreta excellẽtia inquirãt.aut ꝓpter ſolã
placentiam ſeu delectationẽ.aut ꝓpter loci

eminẽtis amenitatẽ.nõ aũt vt deo melius

placeãt ꝓximiꝰq; ei ſeruiant.honeſtiꝰam⸗
plius ⁊ magis meritoꝛie.Et iſti cito amit⸗
tunt dei auxiliũ atq; eiꝰ gratiã aut certe re⸗
periũt ſe deceptos nimis dure turpit᷑ atq;
miſerabiliter. Putãt eni ſe eſſe in mõte dei
cũ ſint in mõte diaboli.¶ Poſtremo eſt ali

quos inuenire/ nimis qᷓ; rõ dictat ſeu ius
ſit/feſtinãtes.nitetes pᷣire ſuũ ductoꝛem et
foꝛtius q; vult idẽ.qð magna eſt fatuitas.
Bfa dei eſt ductoꝛ iſte.ſicut dictũ eſt.Qui

ergo nõ põt aut dignat᷑ expectare ſpacium
tꝑis pꝛo motu gre iſti?t auxilij/iure eã per
dit.⁊ alia vice ipam ꝓ libitu ſuo tã cito nõ

reꝑier. Sicut e regione etiã ẽ cũ iſtis qͥ ad
iſtã graʒ ſequẽdã nõ ſunt ꝑati cũ ab ea vo
cant᷑ ⁊ monent᷑ ad aſcẽdendũ imo refutant

aut alibi vadunt aut certe verbo vel facto
dicuut gre vt adhuc modicũ ipᷣos expectet
et ſic ip̃a depulſa mox recedit.Opoꝛtet igi

tur cõtinue ſtare ſupꝛa ſui coꝛdis cuſtodiã
ad imitandũ viſitationẽ diuine gre.⁊ pso

cegere f̃m ipᷣius motũ atq; volũtatẽ necve
lotius neq; tardius omni tꝑe cum ꝓfunda

humilitate indignü ſe indicãdo etiam ad
iacere q;to magis ad eius
apicẽ aſcẽdere. Per hoc enĩ de tãto trahe
altiꝰ. Quẽadmodũ rex pᷣpotẽs volens ho:
noꝛare militẽ ſuũ.de tãto eũ libẽtius collo
cat ſupiꝰvt ſedeat cũ pꝛincipibo/qᷓ;to magg

mötis iſtius la

renitit᷑ad hoc.⁊ de tãato magis trahit ⁊ cõ⸗

pellit / deqʒto miles ipe plus bumiliatſeer
cuſatq;. Sup oia eni diplicet deo pfũptio

nec delectat ei modus volentiũ eũ accede⸗

re effrenate ⁊ ſine timoꝛe quaſi ad ſuũ ſoci⸗

um ⁊ ſibi ſilem. ſed debet ſemꝑ cuſtodiri.

ſancta ⁊ laudabilis verecũdia.tremoꝛ ⁊ pa
uoꝛ atq; timoꝛ cum ↄfidentia ſue benigni
tatis. Sine enĩ cõfidentia talis timoꝛ ni⸗
mis eſſet culpabilis ⁊ impedimentũ aſcen

ſus noſtri montis ꝓpter tremoꝛẽ ⁊ tribula

iuſtũ eſſet/a timoꝛeconceprt.

tioneʒ amplioꝛẽ qᷓ; ratio exquireret ſeu qʒ

Capitulũ xxxvVI.

quibuſd alijs impedimẽen iſtiꝰ vie.·

De

7

Alij aut qui iſtũ moõteʒ
nõ niſi ꝓpter curioſitatẽ ↄſcẽdere volunt.?⁊ umum
nimis vexa

De monte

ſinũ ſuũ.hoc eſt coꝛpus ꝓpꝛiũ
is vexant. ita ꝙ ala ſe de eo iunare non
valet. Alij aũt nimis ſunt repleti atqʒ pon
deroſi.infirmi ⁊ doꝛmientes ſiue pigri.Ni
mis enĩ diu extiterũt in infirmario aut in⸗
firmitate carnalitatis, per ↄmeſtionem ex⸗
ceſſiuam atqʒ potationẽ aut vaniloquiũ.
Suntqʒ tales tanqᷓʒ cõtracti.reſoluti. pa⸗
lytici ⁊ doꝛmitantes.ideoqʒ ipſos opoꝛtet
curari/a baſſo incipiendo ſcʒ per humileʒ

pñiaʒ. ¶ Ded quidã ſunt/qui aſcendẽdo

vehemeñntẽ patiunt᷑ aliquãdo verbi dei fa⸗

mẽ ſpũale/cupiuntqʒ poſt hec illud audi⸗

re ⁊ legere. vnde accidit q; legẽdo nimis ſe

ipſos detinent. Recipiũt illic refectionem

amplioꝛẽ qᷓ; ratio exigit.ſen ĩmoderate.vel

ʒ tempus requirit.in tantũ ꝙ ſui aſcẽſus
initio obliuiſcunt᷑ nec aſcendũtſm ꝙ; cepe

runt. Verũ eſt ex ꝑte altera/ talẽ refectionẽ

ſepe foꝛe ꝓficuã atqʒ neceſſariam.⁊ pcipue

in exoꝛdio.vel qũ ſumit᷑ mẽſurate.ſemꝑqʒ
cõſideret hõ ſuũ aſcẽſum. hoc eſt ꝙ in legẽ
do/plus querat deuotionẽ q́; ſciaʒ.¶Ri
ſus repiunt᷑ alij recalcitrãtes atqʒ ſaltãtes
cõtra ſtimulũ ipᷣos pũgentẽ ad aſcẽdendũ
in altũ.hoc eſt qui fugiũt nimis tribulatio

nem. ¶ Item ſunt quidã / nõ adhuc ſuffi⸗

cienter inſtructi de itinere querẽdo ſeu int᷑

rogãdo a ſcientib ad habendũ deſuꝑ cõſi⸗

liũ.ſed abũdantes in ſenſu ꝓpꝛio/cõfidunt

in ſeipos ⁊ ſemet in hoc docere volentes.⁊
ideo oberrãt ⁊ ſepe turpiter deficiũt.E H 3
ſunt alij nõ deſiſtentes petere viã ⁊ inqre⸗
re ꝑ ſtudiũ feruẽs.ad tantũ ꝙ; de hac in ca
thedris etiã ſciãt loqui ⁊ legere.aliosqʒ do

cere.licet ibi non fuerint ſcʒ in itineretali.

Loquunt aũt.qꝛ ſic audierũt ab alijs. nec
nitũtur aſcẽdere ꝑ illud qñqʒ.⁊ ideo ñ mi⸗

rũ ſi tales inferiꝰ pmaneãt ſemꝑ. Non enĩ

itur ibi ꝑ ſola verba.ſed oꝑtʒ pedes ad opꝰ
mittere. Iſti ſunt quẽadmodũ illi qͥ in pꝛe
lijs exhoꝛtant᷑ inſtruũtqʒ alios ad foꝛtiter
bellandũ /ſed ipi/ad tangendũ/manꝰñ ap
ponũt.vel ſicut qui alijs demonſtrãt itine
ra ad recipiẽdas elemoſynas a peregrinis

ipſi vero nõ vadunt/aut non pñt ireꝓ ea/

ꝛopter ſuã infirmitatẽ ſeu impotentiam.
Bunt alij qui poſtqᷓʒ iter ſuũ arripuert
p viã vnã/ſtatim ſaliũt ſeu declinãt ad alis
et hoc ꝓpter incõſtantiã eoꝝ:aut qꝛ putãt

1

Pagnamur adhuc dealijs qui⸗
b uſdam obſt culis ſiue HD
mentis. ¶ Bunt enĩ quidaʒ qͥ

ſenſein
. guicch
Gicncane⸗
ſegoiſun⸗
ſccuipuint
ſurunl
geincncn.
unſunt
ſainoute
nltetc
buſuun⸗
ntantintr
laſocoo ro
Oudennn

Igon

Polguunk
erinoint
CtMo
werded
(f
üno
o d
l
entun
tamori⸗
pornui.
sfuent
uinondia
ncoramnco.
ecordasb

Cnnt /nunq̃

rſier

ſooalade
oſcuntſa
ſdoantestn
lbidencolo
chit ꝛuncd
bonombum

Wtn auni

fnc encigen

fanODponer⸗
tglinkeſſtre
durgeff
lunarſnntg
deſigeni⸗
enoglani
molegee
Afficongz
N mnoſezgr⸗
cgaetlthin

Valtaci
hucſuch⸗
nitoſaint
ideindi
nt
ewdne

Nwütie
ighen
gedloegzd
Gntinmui
Nütbas
igtin
Mani
wstc
viliqinpe
lesuüſonm
tinm g
wonſriütiä
Paparcgin
onpitirhe
ninpotane
nſünge

diutius inferius detinent᷑. ⁊ inde difficili⸗

nis

Contemplationis 24

leuioꝛem ſe innẽturos.vel delectabilioꝛẽ.⁊

ſicnec quicq; aſcendũt.neq; compᷣhẽdunt
Sicut canes/ceruũ agitantes/eum nõ ve

nant.ſi modo poſt vnũ tunc poſt alium in
ſequũtur. Potius opoꝛtet eos veſtigia in⸗

ſequi pꝛimi.necſe circa aliquid aliud arre
ſtare.qualiter ſolent agere canes ad hoc be

ne inducnt. ſAli nõ bene ad ſeipos inten
dunt ſeu reſpiciũt.⁊ ad ꝑicula itineris ſui.
ſed ipꝛouiſe ⁊ ſine auiſatione ⁊ cautela po⸗
nũt pedes ſuos.ideo ruũt de tam alto in tã
baſſum. ¶ Alij vero aſcendẽetes retroſpici

unt aut inferius reſpiciũt.⁊ qᷓ; ciro quis de
baſſo eos vocauerit/totum derelinquunt.
Nui de tanto reddũtur inhabiles.quant

us ⁊ grauius reaſcendũt.quia mũdana cõ
nerſatio in loquendo aut aliud mundiale

exercendo/non modicuʒ impedimentũ et

retardationem generat.⁊ in talibus nimis

coꝛ ſuũ figens et ſeiᷣm tradens huiuſmo⸗
di/non velociter reſiliens ⁊ diſcedens citi,/

us ad aſcẽdendũ iter ſuũ:iſte qui eiuſmõi
eſt/vſq; ad longũ tunc cauſat ſibi unpedi⸗
mentum magnũ. Ideoq; in iſtis nõ opoꝛ
tet moꝛã trahere/niſi pꝛo ſola neceſſitate ⁊

pꝛetereũdo ea.vel ſaltem ꝙ ſi coꝛpus infe⸗
rius fuerit/ſurſuʒ ſint coꝛda. Sed hoc his

qui non didicerunt/eſt difficile.quia neq;

gIncoꝛam coꝛdis firam habent ad monteʒ.

nec coꝛdas bone cõſuetudinis eidem alli⸗

gatas. ¶ Interea ſunt quidã qui cum aſcẽ
derint/nunq putant ſe inde receſſuros.ſ,-
illic perſiſtere ianq; hereditario iure. Sed

in ſuo caſu deoꝛſum/fragilitatem pꝛopꝛiã
agnoſcunt. ſentiũtq; tribulationẽ bene cõ⸗
ſiderantes tunc.quia diuina gratia ipſos
ibidem collocauit.tenuitq; q;diu ſibi pla⸗
cuit.⁊ tunc diſcunt cogitare de inferioꝛi ꝑ
bonam humilitatem / exiſtentes in alto. et

econtra cum inferius fuerint/ iterum ſpe-

rant.reaſcẽdere.habentes bonam patien⸗
tiam.Opoꝛtet enĩ ita bene ⁊ plus in ſpiri⸗
tali aduerſitate ſicut coꝛꝑali ſq; teétationib⸗
durisq; afflictionibo mentis que ſine ↄſo⸗
latione ſunt ⁊ quales habere ↄſueueratvel
deſiderat /ſic ſe imobiliter cõſeruare.¶ Po
ſtremo aliqui aſcẽdẽdo expẽſas faciunt ni
mis largas ⁊ exceſſiuas.puta ꝑ lacrimas ⁊
afffictõnes.pᷣtermittũtq; facere oꝑa ſua ne

ceſſaria.Et ideo miſericoꝛs deus cũ hmõöi
gratioſe agit/ꝑmittẽdo eos tꝑibo certis de
cigdere ⁊ labi inferiꝰ vt ſic illa facere poſlint

et eoꝝ ad que tenentur nõ obliuiſcant?/ ea

opando. Calia ſunt impedimenta ad pue
niendũ ad montẽ ↄtẽplatõis ⁊ cetera ſine

numero.qᷓ ↄphendi atq; reduci pñt ad pᷣdi

cta. Ad q̃ vincẽda ⁊ vitãda/neceſſaria ẽ foꝛ
tis ꝑſenerãtia cum gradibo ſupꝛadictis.ſcʒ
humili patientia/locoq; ſecreto ⁊ ſilentio.

Quidam modi meditandi/q-

—

(Capitu. XNXNXVII. ²*

2
———————

ui pñt ſerua⸗

ri in contemplat
NAliegend

mplatione..
vel audiendo pꝛedi⸗
H cta/dubitare poſſet aliquis ⁊ pe
— tere.quẽ in ſua ↄtemplatõe mo
dum obſernare debeat meditãdi.Non eni
itur ibi pedibo coꝛꝑis ſed ſpiritalibaqui co
gitatõnes atq; affectões ſunt ipᷣius aie.Et

ergo nõ ſemꝑ vnus ⁊ idẽ modus meditan

di tenet᷑.ſed valde variatus.ſm ꝑſonarum
locoꝝ atq; tempoꝝ diuerſitatẽ.⁊ ſᷣm grati
am dei / doctrinã vel ſcientiã quã quis ha⸗
bet. VUnus vadit ſic.alius vero ſic.vnꝰ at⸗
qʒ idem hodie vno modo incedit.craſtina
vero aliter. ¶ Cogitaui tũ/ꝙ nõ erit inuti
le recitare exemplariter qualit᷑ aliqũ quidã
ptranſierint iſtã vitã. Foꝛtaſſis eni hoc ꝓ⸗
ficiet ad facilius intelligendũ ⁊ reperiẽdũ
huiꝰitineris introituzʒ. Et recolo me qñq;
ſcripſiſſe vobis chariſſimis meis ſoꝛoꝛib⸗
plura ad ꝓpoſitum cõueniẽtia ⁊ ad ſequen
tia.que nõ reſumo pꝛo pñti. ¶ Magiſter
Richar.de ſancto vict.libꝛo ð memoꝛato⸗
tradit modũ magis meo viderea ppꝛiatum
et cõuenientẽ pꝛofundis clericis q; ſimpli
cibi.qui bene generalis eſt.ſed ad declarã⸗
dum pꝓlixius eſſet.quare huncpᷣtereo ⁊ do
coꝛib relinquo. ¶ Sanctꝰ aug.libꝛo cõ⸗
feſſio.dat modũ quẽdã/quẽ cũ matreſua p
pꝛia habuit.ſtans ad vnã feneſtrã cuiuſdã
oꝛtuli/nõ multũ ante obitũ dicte mr̃is ſue
Eꝓpoſui in ſequentibo bꝛeuitertangere.
Kaus greg. largiſſime in ſuis moꝛaliꝰ
us de ↄtemplatõe loquit᷑oſtendẽdo peri
cula atq; ꝓfectus inibi exñtes Sed modũ
ꝑticularẽ intrãdi vel illic ſe locãdi quẽ que
ro/non percepi. eatus Hieroñ. inter
alia ſcribit modũ vnũ ad virginẽ euſtochi
um.qui eſt ꝙ meditetur moꝛtis ſue hoꝛaʒ.
qualeq; pꝛemium tunc recepturg eſt.quo⸗
modo virgo maria cuʒ filio ſuo Jeſu cpo⸗
ſancti angeli atq; virgines / ſibi obuiabũt
ipſam ſuſcipientes.cantantesq; canticum
quod maria/ moyſi ſoꝛoꝛ/ poſt tranſitum

De monte

maris rubꝛi/ſicco pedefilioꝝ iſrael cecinit
Cantemſcʒ dño głioſe ⁊c̃. Et dicit ſimili⸗

ter ideʒ beatꝰ?hieronym de ſeipo / qualiter

poſtfoꝛtes tẽtationes/ ⁊ crebꝛas pectoꝛis

tunſiones cõtinue in ploꝛatibo ⁊ lacrimis

querẽdo dei auxiliũ /ſibi videbat᷑ ſe ocietati
angeloꝝ intereſſe ob magnã ſue ↄſcie pacẽ

et iocũditatẽ/ei poſt ſuã pnñiaʒ ⁊ tribulatio

nem celitꝰ a deo trãſmiſſam.oncoꝛdãt
omnes doctoꝛes coĩter in mõ ſcʒ iſto qui ẽ
meditari inferni penas hoꝛridas.paradiſi
gaudia.ſua peccata.atq; mũdi vanitatem

Saeo adhuc ꝑticularioꝛẽ modũ inqro

eatus bernar.pene in omnib ſermo/⸗

nib ſupꝑ cantica/traccat modũ vnuʒ. ſcʒ de

ſpũali mr̃imonio inter deũ ⁊ aiam.quẽ qͥ

dam doctoꝛ plus nouellꝰ inſequit᷑ faciens

inter diuinã ſapientiã ⁊ aiam/parifoꝛmit
quoddã mr̃imoniũ. ¶iber vero intitulat

bhorologiũ eterne ſapiẽtie. Verũ quidem/
modus talis eſt altus ⁊ ſubtilis.ſatisq; ꝑi

culoſus/ſic loquendo/pᷣſertim a pꝛincipio
ſue ↄuerſionis eũ tenere volentib.Ratio.
cũ enĩ tales nouitij eſtimarent meditari de
ſpũali cõnubio.leuiter laberent᷑ inrecoꝛda
tione de ſpũali ad carnale matrimonium.
ec ignoꝛo in dicto libꝛo quoſdaʒ mo⸗
dos alios foꝛe tactos.vtpote cogitãdo de
iuuene ſiue adoleſcẽte moꝛituro.nolẽti vł
non potenti penitere.ſimiliter meditando
dei iudicia.item cõſiderãdo beatã virginẽ
mariã in hoꝛa paſſionis dñi nr̃i Jeſu xpᷣi.
Oui modi boni ſunt atq; cõuenientes.et

pñ̃t ibi videri quibo placuerit.

(Capitu. xXNXNIII

De modo cõtemplandi/quẽ beatus berñ.

tenuit in pꝛincipio:

ätin ↄuerſionis ſue pꝛicipio ꝑpẽ⸗
dit ſibi opꝰeẽ ꝙ hre deberet opa
bona ⁊ merita/q̃lia ex ſeipᷣo nequerat exqͥ/
rere ⁊ hre.idcirco ꝓuidit ſibi habituꝝ ſeta

lia ex meritis ihu xpᷣi.Et extũc diligẽtiſſi⸗

me mediuabat/totã dñi nr̃i ihn xpᷣi vitam
ab eiꝰↄceptõe vſq; aſcenſionẽ ⁊ ex oĩb pe⸗

nis ⁊ amaritudinibo eiꝰ/collegit ſibi faſci⸗

culũ mirre.qͥ inter vbera ſua ↄmoꝛaret᷑ ↄti
nue.atʒ hũc ꝑ iugẽ memoꝛiã ſupꝛapoſuit
ſuo pectoꝛi intime ↄpatiẽdo.¶ Per quod
ↄdludo ipᷣm beatũ berñ.ſuã ↄtẽplationẽ ⁊
aſcenſum in eadẽ incepiſſe meditãdo aſſi⸗/
due dñi noſtri Jeſu xpᷣi vitam.quẽadmo⸗

r Ecitat beatberñ.de ſeipo / lit

dũü legit᷑ de ſancta cecilia/qũo euangelium

xpᷣi in ſuo pectoꝛe poꝛtabat.ſ.eius vitã me
moꝛãdo.⁊ nõ dieba neq; nociba vacabata
colloquijs diuinis ⁊ oꝛõe.¶ Et doctoꝛ qͥ
dam / in libꝛo ſuo/de ſtimulo amoꝛis inti⸗

tulato/iſtã materiã ſilr tractat ⁊ ſpẽalit᷑ de

paſſione dñi noſtri ieſu xpᷣi.oñdens qꝙ; in
ea omne bonum reꝑitur.⁊ ꝙ eadem paſſio
ſcilicet /ſit vie huiꝰputa ↄtẽplationis /oſti⸗
um.volensq; aliunde intrare in cõtempla
tionẽ / ipſe ſe ſeducit ⁊ decipit. ⁊ confirmat
dictũ ſuũ auctoꝛitate dñi dicẽtis Ego ſuʒ
via veritas ⁊ vita. Via.ꝑ quã pꝓgredieduzʒ
eſt. veritas viatoꝛẽ illuminãs.vita eũdem

nutriẽs ſuſtentãs ⁊ remunerãs. Vtiuã pꝛe

fatus liber eſſet in gallicũ trãſtatꝰ. meo enĩ
iudicio valde vobis fieret pficuꝰ. ¶ Süt
autẽ quidã coĩter aliĩũ modum nõ tenẽtes

ſue cõtemplatõis.qᷓ; ꝙ ad quẽdam libꝛum
deuotõis ſetradunt /vitã alicuiꝰſancti aut

aliud ad excitãdã deuotionẽ ꝑlegẽtes/ſᷣm
materiã quã reꝑiunt.quibs ſꝑ neceſſarij eſ
ſent libꝛi.Et ideo iſte modꝰſolꝰ/inſufficiẽſ
eſt. niſi hoc etig aſſueſcerẽt agere ſinepñtia
chartaꝝ. ¶Alij vo faciẽdo ſua uitia diui
na in ecclia.addiſcũt ⁊ ſe exercitãt/cõtẽpla
ri nitẽtes.Quãuis iudico iſtud eſſe multũ
difficile/ſpẽaliter in pꝛincipio.⁊ poſſe per⸗
tingere iſto modo ad cõtemplatõis perfe⸗
ctionẽ/pꝛopter laboꝛẽ cantui annexũ.niſi
foꝛte antea ſint aſſuefacti tales/in ſuo ſecre

—☛

I. XXXIX

to / via cõtemplationis.
Capitul

Dealio modo meditandi per exemplum

Oui pſonã q̃ nõ modicũ pfecit
ad reducẽdum ſuas cogitatões

plicitatẽ.ꝑ h̊ ꝙ diligẽtiꝰſeipᷣaʒ intuebatfo
re pauperẽö/ miſerabilẽq; creaturã.nihil ſe
hre ex ſuo/nec qͥ cq; poſſe adqͥrere. Qua ex
cauſa mẽdicare meditabat᷑ atq; ſic ndqͥre⸗
re bonoꝝ ſpũaliũ elemoſynã a ꝑadiſi cõci
uibo in talibo diuitijs opulẽtiſſimis atʒz ple
nis.quos noſſet largos miroq; mõ carita⸗
tiuos exiſtere.ideo pᷣfata ꝑſona ſub arboꝛe
q̃daʒ loco ſecreto ſe collegit.ĩ quo pꝛo ſuo
libitu atq; diutius ibidem meditari poſ⸗
ſe putabat. Conuertit itaq; ſe coꝛde tenus

ſine loquela/ modo ad vnum poſtea ad
alium ſanctum.ſecundum ſue deuotionis

miniſteriũ/a quolibet elemoſynã expeten⸗

ſeu recolligẽdũ in vnũ/⁊ ad ſim

O

nearuza
utigfe
oconul
ao⸗l
geri
gingin⸗
woedd
gaduts
göhen
ſond
hena
od
We
Pe
ſunm
net.
tifi
D
no
ti
lopcey
oopaue
munare
önn
inpein
aadeſic
tandede
ſierüien
ebli
(th xe
ſiptr.
ofoheep
Gleciin
üvnionẽ
dootce
fian
mnmnog
Chrütn
Periqep
deierorn
gemone
Ilpadifa
natanri
lerlbbo⸗
Noſnit

PWindfoi
rlrnnn
ilnnii.
itiiil
ſſenatiä
os perfe⸗
nneri. niſ
nſoſeae

aammn

moicofei
nscogini
nmitdin
izinnchet⸗
rni nbiſe
Hee Oug
ngſcgct
in gagiicid
ſſimiscne
ocsMoCN
onaſabate
Hiqvonon
nmmedmiſs
Gſecoten
mun poſe
nſucdaonts

Contemplationis

do. apiendod ſuã neceſſitatẽ ⁊ indigentiãẽ
exponẽdo.ſed ⁊ memoꝛãdo eoꝝ magnam

gratiã atq; largitatẽ. depᷣcando etiã eos vt

dignarent intercedere p ſe ad deũ omnipo

tentẽ qꝛ ꝑſonaliter ↄparere coꝛaʒ eo digna
nõ eſſet. ¶ Aerũ eſt/dictã ꝑſonã in hmõi

meditatõe plura ſenſiſſe impedimẽta extra

nearuz cogitationũ atq; fantaſiarũipᷣa tñ

foꝛti ꝑſeuerãtia/ſe artauit. atq; in dicto lo⸗
cocontinuit inde non mouendo ſen diſce/
dendo:quouſq; quod q̃ſiuit inuenit. eſſet

q; ſtabilita oino in hmoiorone.nec aliqd
aliud intẽderet. Ker dies aũt plurimos
modũ dictũ ↄtinuabat fueratq; interdum
ad duas / tres vel quatuoꝛ hoꝛas / pꝛiuſc;

dð petiuit/hr̃e potuiſſet.ſcʒ ſuaruʒ cogita⸗
tionũ ⁊ affectionũ vnitatẽ atq; recollectio
nem / ad vnũ tale quale dixim ſupꝛa.Et ꝑ

modũ talẽ quaſi ſemꝑ ꝑuenit ad qð tende⸗
bat. qnq; tñ citiꝰ.interdũ vero tardiꝑce⸗

pitq; clare verũ eſſe dñi nr̃i ihu xpi ꝓmiſ⸗

ſum. qͥ ꝑſeuerauerit puiſans petendo/ape

riet ei ¶ Poteſtis igit᷑ optime ꝑpẽdereq̃n

ta fuenint huiꝰ ꝑſone deſideria ardentia/et

anxia ſuſpiria atq; gemitus / erga ſanctos⸗
mõ ad vnũ mõ ad alterũ.ſpẽali ad eos qᷣꝝ
feſtũ tũc colebat᷑.qñ abſq; ſuccurſu ⁊ auxi⸗

lio ꝑceptibili / ꝑmiſerãt dictã ꝑſonã ad ſu⸗
os pedes ꝓuolutã/ad tanti tꝑis ſpaciũ per
maner e / in bello cõtinuo/ſuarũ cogitatio⸗
nũ / tumultũ nõ modicũ atq; in ſuo aſcẽſu

impedimẽtuʒ validũ cauſantiũ.nec ꝑ ſan⸗

cta deſideria loqui ꝑmittẽtiũ eiſdẽ. Jpᷣi tũ
tandẽ de eadẽ optime ſe qtabãt:aĩe ſue de⸗
ſigeriũ eidem tribuẽdo.ſᷣm dei volũtatẽ ⁊

eiꝰ vtilitatẽ. ¶ Reperit itaq; dicta ꝑſona/

bmõi exꝑtã difficultatẽ/ſibi ↄuerti ad ꝓfe/⸗

ctum. vt echinc diſceret viuaciꝰ ⁊ ardentiꝰ

ffagitare. Vñ accidit ꝙ ſe de cetero in ſua

orone reꝑit citiꝰ atq; qſiſine impedimẽto
collectã in modũ talem ad ſuarũ cogitatio

nũ vnionẽ atq; ſimplicitatẽ.leuiuſq; mõ pᷣ
dicto ⁊ ceteris / bon

. ong conſuetudine comite
ad pᷣdicta ꝑuenit. ¶ Et puto iſtũ modum
in initio guilhelmũ pariſieũ.doctoꝛẽ pꝛe⸗

cipuũ tenuiſſe.quẽ affirmaſſe legendo rep
peri qꝛ pauꝑes nun captiui/ ipſuz

deũ exoꝛare docuerũt. n libꝛis etiã eiuſ
dem patet/quẽadmodũ oꝛatõeʒ vni viato

ri ꝑadiſum adeũti pꝛo impetrãda elemoſy

na ⁊ auxilio/pulcre comꝑat.In quo pari⸗

ter libꝛo quaſi ꝑ totũ ad deũ /ad dominũq;
noſtrũ ihm xpin / ⁊ ſuos ſanctos. ſpẽalius

tati facere nobis multũ expediret.

Capitulum XL.
Cõmendatio iſtius modi conteplationis
tanq; ſecuri vtilis ẽ leuis

dui bene pꝛi
qui aſſignat᷑ hur
nõ aliud qᷓ; indulgẽtia petit᷑ atq; bene ope
randi tge affuturo gra. item etiã remediuzʒ
cõtra plagas ſuas ⁊ peccatoꝝ infirmitates

ad virginẽ mariã rõnes adducit. quatenꝰ

auxilient᷑ creature eis ſupplicãti ſuãq; pau

berrarsallegin. Toqni itẽ de coꝛã iudici⸗

us pñtatis.qũo tales in ſuis petitionib⸗

ſint circũſpecti atq; ſapietes. Nimirum.ti
mẽt enĩ ⁊ ꝑiculũ ſibi vident ĩminere.Tali

mõ ⁊ nos ĩmo ⁊ adhuc ampliꝰcoꝛã deo pñ

Stum modũ inchoandi ↄtem

plationẽ/cui placet ſequi poteſt
ſatis enĩ eſt ſecurus ſimpiex at⸗
leuis. Lonueniẽs etiam gra⸗
o cõtemplatõnis antedicio
umilis penitẽtia. Ibi enim

varias.Ad qð nõ parũ/orões beati ancel⸗
mi/diuerſoꝛũq; ceteroꝝ ſanctoꝝ/ edite ad

ſanctos ⁊ ſanctas / pficiunt. Liber q̊ʒ de qᷓ
piꝛidẽ locut ſum rhetoꝛica diuina intitula
tur a guilhelmo ꝑiſieñ.ↄpilatus multũ ad
iſta vtilis.

vtilis. ¶( Sup mo iſto iniciãdi 2tem⸗
plationẽ/dudũ optabã orõnẽ quãdã fabꝛi

care/in modũ pauꝑis/ panẽ ſuũ oſtiati q̃⸗/

retis vel indulgẽtiã q̃rẽtis ⁊ petetis ad in⸗

ſtar incarceratoꝝ aut certe ad ſiſitudinem

elemoſynã petẽtiũ.nõ quidẽ ꝓ ſeipᷣis ſed ꝓ

in hoſpitalibo degẽtibo. Sepe eni aliqͥs de
uotionẽ ſuã ꝓ alio interpellãdo reꝑit ma /
gis q; ſi ꝓ ſe deũ exoꝛaret ibiq; multuʒ ꝓfi⸗
cit.Tenent᷑ etiã ad h̊ plures ex officio ſuo
quẽadmodũ viri eccłiaſtici.alijq; exelemo
ſina vitã ducẽtes coꝛꝑis.ĩmo dico oẽs de⸗
bere hoc facere tã ꝓpter dei mãdatũ.q; etiẽ
Apter bñficia ab alijs recepta ſiue talia ſint

bona nature a ſuis parẽtibo/ſiue bona foꝛ

tune / ipſis collata iure hereditario poſſide

da a viuis aut a moꝛtuis. õpilaui pꝛi
dem oꝛationẽ quãdam/ad dũm ihm xpᷣm.

iniciantẽ Jeſu ſponſe virginitatis ⁊c. In
tendo autẽ ſi deo placituʒ fuerit de hoc/in
bꝛeui diffuſius cõòſcribere opus. Verũ eſt

omnes mũdi ſcripturas nõ poſſe ꝑducere
cõtemplatiuũ quo tendere habet.quẽad/
modũ facit foꝛtis ꝑſeuerãtia auxiliante dei

gratia faciendo eremplo pſone ſupꝛa me⸗
e

moꝛate.ponẽdoq; ſe ad pꝛacticã ſcilicʒ ad
opus.qꝛ affecciones ſccibi nequeunt.neq;

A

De modo yſitandi ſe in cõtemplatõe/Fᷣm

Demonte

generant᷑ per ̃as aut per verba ſed ꝑ ope

risg exercitium.

Capitulum. x.I.

iſtum modum.

—

lem vode

am deũ atq; ſuos ſanctos.NHr̃e enĩ neceſſi⸗
tates ⁊ miſerie ac infirmitates/tã coꝛpoꝛis
ỹ aie / infinite ſunt. ¶ Dehinc virtunes no
bis adquirẽde/in magno ſunt numero.ſic

⁊ ſancti ⁊ ſancte/qbo nobis ſpplicica :
e

oꝛſuz. ¶n

nũc ſil oiĩbo.nũcvero cuilibet

ter ceteras etiã neceſſitates moꝛiꝭ hoꝛa po-

