in aplis idiotis at alijs q; plurinis. Patʒ xo

pns cõſideratio de doctoꝛibo catllicis grecis
latinis ex libꝛis ⁊ traditionibſuis /ex qͥ b'ali⸗

„—

ij vetailis excerpta igẽf infenꝰ ad textũ my

ce theologie dioniſij ↄfirmãdũ. Fuit aliqͥbꝰ
bonis ⁊ magnis viris hec doctrina ꝓpt ſii/ ꝓfun

ditatẽ in ſcandalũ qꝛ ñ ſatis aduertebanraut
aduertere poterãt modos locutionũ de eminẽ
tia dei ſupꝑer oẽm creaturã.⁊ ꝙ tñ oiby eſʒ eſſe
et bñ eſſe. Concluſer̃t itaq; ex iſto ſeqͥ ꝙomis
creatura eſſet ðs.qꝛ deꝰ ſuũ eſſe ſunt olno idẽ
Sic aliq̃ iuriſte ivoſuer̃t iohãni. Scoto tranſ

latoꝛi libꝛoꝝ dioniſij woſiuſſe ⁊ ſũme in hoc here
ticaſſe ꝙ omis creatura efſʒ de. Reducũt aliqͥ
wſitionẽ ð vniuocatõe entis creati ⁊ increati
m rẽ vel ex nafa rei aut ſm realia vniuerſa⸗

lig ad erroꝛe iſtũ q́;uis hoc ñ intẽdãt ili. (G

Excelſus in verbo glie ſpũs rõalis circa cogni
tiõem myſticoꝝ eloquioꝝ ñi pꝛincipalx innitit
hũane induſtrie illã tñ non abijcit ſed exercet
Dudũ poſtq; ſcolaſticis lectionibo tractauera
mus de tleologia myſtica ſpeculatie per. xluij.

ↄſiderationes ⁊ octo partitões ſmotidẽ ma
terias principales. Notauim poſtmodũ duo

decim induſtrias ꝓ pꝛactica et pꝛidẽ in vulga
ri ad ſoꝛoꝛes ſcripſeramꝰ de monte ↄtẽplatõis
certos grad'⁊ modos.Pꝛia induſtria dei voca⸗
tioni intendere.ſcdᷣa ꝓpꝛiã ↄplexionẽ aiſcere

tertia officiũ wl ꝓpꝛiũ ſtatum aſpicere. qrta ſe

met ad perfectionẽextendere.qͥnta occubatõ
nes effugere.ſexta curioſiratẽ deponere ſeptia
longanimitatẽ aſſumere.octaua paſſionuʒ vel
affectionũ oꝛigenes aniaduertere.nona tẽpus
idoneũ ⁊ locũ inqrere.decimoſomno ⁊ ci mo

derãter indulgere. vndecima meditationibus
pijs generatiuis affectuũ inſiſtere. duodecla

Kc 3

97

Anagogicũ de perbo

Ipm̃ a fantaſmatibꝰ auertere. Poꝛro dum in)
terrogaref a me germanus.nicolaꝰ.celeſtinus
poſt inſpectionẽ induſtriaꝝ iſtaꝝ. Ouenã eſſet
Difficilioꝛ in pꝛactica? Rndit ꝙ ſpm̃ a fantaſ
matibo auertere ſenſit hoc vrũſime neq; põt
lc induſtria pꝛacticari q;ᷓ ꝑ theologiã myſticã
bic in via dũ intellect nt᷑ ↄiũct eſt ↄtinuo tꝑi
Ponit dñs albert vt priꝰlibꝛo de intellectu⁊
intelligibili penultimũ aſcẽſum ĩ reditu aĩe ad
deu ꝙ efferat ſuꝑ hoc/⁊ nũc hoc ẽ ſuꝑ cõtinuũ
ettꝑs. Deiñ ponit aſſiłlatiõeʒ in vniõe cũ deo
vocat occaſuʒ alteri vite ↄſonãs ĩ ̊ btõ dyoni
ſio/ ſi diuie gre mun’ tale tribuiſiʒ in xpᷣo ieſu
Dño nr̃o.qꝛ ad hũc occaſum xpᷣs ẽoſtiũ via du
ctoꝛ vehiculũ quẽéadmodũ de deo canitapð boe
cium pvᷣia Pricipiũ rectoꝛ dux ſemita termi
nus idẽ.Conſonarẽt inſuꝑ multa q pᷣmittit al
bertus de intellectu agente cũ lumibs intelligẽ
tiaꝝ ſe ↄiũgẽte. Vñ inqͥ t. Oulti vocati ꝓplx⸗
te oꝛdinauert multas ſuppoſitões ⁊ oꝛdinatio
nes. Iſti certe fuert magici⁊ idolatre qͥ ꝑ tele
tas execrabiles ⁊ demoniacas.axbitrant᷑ alas
urgartac Pitias miracula facienda de q̃
bus het᷑ apð Auguſtinũ de ciui.dei.a ſeptimo

vſq; ad dveccimũ.Et ↄñterx in alijs q buſdã capi

tulis. AIpſe eni ſathanas qᷓ coli vult vt de imi
tatur ſeꝑ vel imitari fingit veros ritus ⁊ mo⸗
dos ſacrificãdi veo ꝑ oꝛõnes ꝑ ieiunia. p caſti⸗
tatẽ ⁊ purificatões. Nos aũt ſoli vᷣo ſacrxifiauʒ
laudis offerimꝰ/aad ſctõs ãgelos ſuos vies

Nq B btõs tanq; interceſſoꝛes ⁊ agminiſtratoꝛes

ſpuũs ꝓpt electos ſupplicamꝰ. ¶ Excelſus ĩ vxbo
ſpũs tõalis nõ euehif᷑ ad tleologiã myſticã per
raptus inſanos qles fuer̃t in ſibillis ⁊ vatibul

xæ qᷣbo hiſtoꝛie ⁊ poete faciũt mẽtionẽ.ſilr ⁊ ſcrri

Penne ſacra ſic de phitonicis ⁊ de balaã qͥ cade
bat ⁊ ꝗpiebat eiꝰ oculos. Sicut ⁊ epilenticin
nulhi.qlis fuiſſe credit᷑t macmet/quẽadmo

dũ pᷣterea ponũt medici infinitas melancolias

riũ ſpẽs ⁊ alienatões aĩaꝝ vñ credũt ſimplices
wtales rapiant in celũ ⁊ cadũt ĩ ſcenuʒ.aut in
eodé ſtatu ꝑſtant imobiles q̃ moꝛbꝰinueit eos
et wlut geln ↄſtringit.vñ ↄgelatio appellat in
mente.ſicut tꝑe nro plures tales qͥ ꝓphetias ⁊
viſiones ſe diuitꝰbre iactabant vidim falle
bãt ſic ⁊ aliq fallebãf.¶K Excelſus ĩ vᷣbo
glie ſpũͦs rõalis ĩ theologia myſtica ſe exercẽs
nõ hʒ neceſſitatẽ vt in eo ſit coꝛꝑalis defectio
q ualis legit᷑ bonis etiam ꝓphetis vt daniele
eʒechiele ⁊ ſilibꝰ.Oioniſi eni nihil tale ponit
exigi.freqns inſuꝑ exꝑientia cõtradicit. Sed
nec oꝑtʒ ad ſuꝑmẽtalesexceſſus theologie mi
ſtice itelligentia purxe ↄcurrere q̃lis fuit ĩ mul

—

tis philoſophis qui ſᷣm Auguſti.votueĩt
omia mũdana tranſire ⁊ attingere pꝛimã
cãm.ixridẽtes idcirco ſimplices xpianos
nõ potẽtes ad intelligentiã talẽ euehi.q̃/

bus tñdet lug.ꝙ ſimplici fide tenẽt cer

tius ⁊ lalubꝛi malũ ſeu wllũ in ecchaſtica
nauicula q ꝓducit ad celũ. Non oꝑtʒ pᷣte
rea ſuꝑmtales exceſſus tlxologie myſtice
fieri ꝑ tale micaculuʒ quõ ꝓtlvmaruir ſte
phanꝰdũ lapidarefintẽdens in celũ vidit

gliam dei ſicut vincẽtius.ſicutlaurẽti.ſiẽ

btũs andreas.ſicut felicula.ſicut de alioꝝ
ſctõꝝ płimis in raptib reuelatõibo q̃les
legunf in apocalipſi Johãnis.De quoꝛũ
diſferentijs ꝓꝛietatibꝰpñis bꝛeuitas nõ
mãrit. elſus in vᷣbo glie ſpũs rõalis
du ꝑ anagogiã ↄſcendit in deũ deſerit oẽs
opatões vt ſic nedũ intellectuales ⁊ ami

cabiles ⁊ dilectiuas.imo oꝑtʒ pꝛſus actũ

Apꝛiũ ⁊ libeꝝ circa dveũ in ſupmo gradu ob⸗

ietalr poſitiue eſſe terminatũ.Et qm̃ vi⸗

iſtõð vbũ dux eſſe ⁊ repugnare dictis ⁊

ſcripturexpoſitoꝝ bti diomiſij.imo et ntis

hacten de theologia myſtica tradinis quaʒ

1in amoꝛe poſuimꝰ. Ponemꝰ in foꝛma ꝓ te
ſtimonio intellectu taʒ hꝰ qᷓ; pᷣcedentiũ
textũ dñi Gonauẽture ſuꝑ diſt xuiij.q.ij.

en fine.Ad ulð inqͥ t qð vltimo obijei᷑ de
compᷣlenſiõe dicendũ ꝙ ↄpᷣhendere ðꝛ tri
pliciter. Ano mõ aplyndere eſt idẽ ꝙ ca⸗
ritati adherere. Et ſic accipit berñ.ad Eu⸗

genuũ ſi ſcũs inqͥt es ↄpᷣhediſti. Alio mõ
eſt idẽ ꝙ clare videre ⁊ perfecte amare ſiẽ

ad Philipᷣͥ. iij. Si quo mõ cõpᷣhẽdã in
spiebelns u. Zertio ↄpᷣhendere idẽeſ

Kataucere termios rei.ſicẽ de incõpꝛebẽ

ibilis. Cuʒ ðꝛ ꝙ ſcti ſunt cõpꝛeheſoꝛes
in patria.⁊ ꝙ xpᷣs fuit ↄpᷣbẽſoꝛ.Dicendũ

ꝙ medio mò acapit.⁊ ſic hʒ veritatẽ.las

xpᷣs videt dei ĩmẽſitatẽ/nec tenet hoc fide

ſed certiſſima cognitõe.hoc ẽ nouit deum

immẽſum. Ecce ꝑ hec dicta tres gradco⸗

gnitiõis ſeu cõpꝛehẽſionis dei lucidiſſima
Diſtinctiõe notatos confoꝛmit᷑ ad pᷣdicta.

Subiũgamꝰillð qð ꝓtinꝰ idẽ doctoꝛ dicit

ꝓ vᷣb pnti.Et ſi tu qras inqt.an poſitiu-
vl pꝛiuatiue chꝛiſtus nouit deũ unmuẽſ

Dicenduũ quodãmodo poſitiue/quodam
modo pꝛiuatiue. QPoſitiue quantum ex⸗
tendit ſe capacitas ſeu intelligentia. Pꝛr

uatiue deinceps admirat etiã illꝗ ꝓfundꝗ

et ſummã ꝓfunditatẽ diuie imẽſitatis /ſi

cit vicit pſal. Mirabil tci eſt laetia tua

ceſt⸗
Cll
jon
giwe
cien⸗
atolee
auſuß⸗
ft
inueni
antt
ſtuech
vdeci
Nindeſ⸗
nirut⸗
ſapie,
olauce
atlun
1 ſeaoſ
gleſpi
Podeen
ſumma
htish
ſaitan
lionise
wvylſoe
Kecyti
tmogo
Powiaqn
aainre
genrir
lno
Apni
ſtesg
hieen
gene
bolir
don
ſiri
Fieft
ſtere.
ſunen
oa,
ſſer
G
Pnrn
ben
elinj
Aler
chon
inſieo
tens
ſſtil
meig

Wncnm,
Wonelini
ſordeii
weriidie

du Nnn

Dihun
dhrſieii
indidare
Aliztn
ewinni
önetlc
igäi
Mrmzas
nliais
ucnte
miſempe
—
erdꝛt
Arceſtideg
Drhrtiad
edihi. Moni
nene mu
oͦczpilin
Fa
fridniii
mtitiſn
chni
eetma peſß
nne
S
smnluniin
didadi
nitanpin

utdi nn i

dſpuen
e aunind
gtlgenn 1
feniliſi
ieinilin

Et hiinno gloꝛie.

ex me! ↄfoꝛ.eſt ⁊ ſ wotero ad eã. Hecille.
Ecce ꝙ wĩt pꝛiuatiuã cognitõʒ in aia xbi
q̃nto magis in alijs. Hec eſt aũt cognitio
quã vocamꝰ myſticã ꝑ abnegatõeʒ.ſ.defe

ctõem ⁊occaſuʒ.Cõſtat ãt ꝙ nõ min defi

cit dilectio ſeu beatifica fruitõ ab illo gra

du ſupmo fruitõis / qᷓ e fruit ſe ſolo actu
nfinito q; ipſa cognitio. In ſignũ cuinõ
inueni poſitũ a btõ diomſio tradeñ.myſti

cam tlxologiꝗ ꝙ dixerit ipſaʒ termiari o
ſitiue obiectaliterĩ deo. ſʒ vel nihi erxpſſit

e dilectõe vel ipſam dixit fieri ꝑ caligi⸗
nẽ ⁊ defectiue.Hinc ẽ illð iã inductũ.ĩmo
mirxant᷑ ⁊ deficiũt. Rurſus ĩ altero ex vbiſ
ſapiẽtꝭ. Quantũ potes tm̃ aude qꝛ maioꝛ
ol laude/nec laudare ſufficis.Poterit di

ci T laudãdo deficis q̃ defectio ſũma eſt re

fectio/ſumm q; pfec. ¶ Ercelſus in bo
P

.

glie ſpũs rõalis intrado diuinã caligine

defectõem ſublimiꝰ hʒ dicere. Omis cõ

ſnmmatõms vidi finẽ.Tradit ſenttialr
btũs hylariꝰꝙ nec angeli nec archangeli

ſciũt aut penetrare pᷣſumũt diuie genera⸗
tionis arcanũ.Cõſtat ꝙ loc nõ pᷣt ĩitelligi
e viſiõe btã in wſinuo vel ↄpꝑatio gradu.
Accipit᷑ igit᷑ de ſuplatiuo quo ꝑ ignoꝛãtiã

tm̃ cognoſcẽdo. ꝓficit ſpũs in viaĩmaai

patria qntũ ꝑ grãm aut ꝑ gliaʒ magis exj
ercitatꝰ eleuat fuerit ꝑ mẽoꝛiã et intelli
gentiã ⁊ volũtatẽ in gradu ↄgnitiõis poſi

tiuo vel cõꝑpatiuo.qꝛ płaccedit ðᷣficiendo

adſvnionẽ refectiuã Cuiꝰ he ſunt cõditio

nes ꝙ infallabilis etiã in via qᷓ nibil pöõr
hr̃e erxroꝛis admixtũ vel fitaſmatis nibil

create defecibilitatis/nihil inſidiaꝝ dia
boli. vbi ẽ altiſſimũ refugiũ/vbi ſolꝰvnit᷑
ceo ⁊q vnic/ ſoli⁊ vnico ſpũi.Si q̃ras quõ
ſiet iſtð. Audiñ me ſ̊ diuinũ dyoniſum
Ineffabilibo inqͥt ⁊ ignotis mẽs ineffabi
liter ⁊ ignote ↄiungit.Quis pꝰhec vᷣba p
ſumeret ineffabilia fari ⁊ incognitionum
Aoraſhferre doſſum'itaq; Toctrinalit
⁊ ſculatie ꝑ qͥd nois vitatẽ eloqͥ miſterij
Sola vo trinitas ꝑ exꝑim̃tũ rei.Super
ſunt alia ð vᷣbo ⁊ hymno glie noĩatim ſuꝑ

loc vᷣſiculo Sicut erat in pꝛin.⁊ nũc ⁊ ſꝑ

et in lecula ſclox amẽ. Differat᷑ in ptitiõʒ
altexã.Et ꝓ cõfirmatõe dictoꝝ ſil ⁊ refe⸗
ctione anioꝝ iũgant᷑ vltima ba hugonis
in ſuo de arra ale. Abi ſic ania ↄqrit᷑ aſſe⸗
rens ſe in cogſcendo veficere.Ania Quid
eſt ulð dilecte ꝙ in ei recoꝛdatòne aliqñ

me tangere lolz/atã veyemter atq; ſuauit

Dnarta partitio uatee

Loꝛificatio mutua pris ⁊ filij ⁊ ſpũſſe

afficere vt iam tota quod m a memetipſa ab

alienari ⁊ neſcio quo abſtrahi ĩcipiã expilarar
cõſcientia. In obliuione venit omis pteritoꝛũ

malor memoꝛia. CLoꝛ illuinat. Deſiderxia iocũ

dant᷑. Jamq; alibi.neſcio vbi me eſſe video/⁊
qi qbuſdã amplexibo amoꝛis intꝰteneo.Et ne

ſcio qͥd illud ſit. Et tñ illud ſy retinere ⁊ nũqᷓ;

perdere toto aio meo labꝛo Luctaf quodaimo
debilit anim ne rcedat ꝙ ſp ãaplecti deſiderat

⁊ q̃t in illo oĩm deſiderioꝝ finẽ inuenerit ſůme

et ineffabiłrexultat.nihil ampliꝰqͥrẽsſp ſic eẽ

volens. Nuũquid ulle ẽ dilectꝰ meꝰ: q̃ ſo dic mi

hi vt ſciam ſi ille ſit.vt ſi denuo ad me venerit

ille eſt dilecttuus qͥ viſitat te ſ venit inuiſibil
vwnit occultꝰvt tangat te. Ideo vt videaf a te.

obſecxẽeũ ne recedat.ſed ſpꝑ ꝑmaneat.hõ.wxre

Venit ñ vt totũ infũdat ſe ſjͥ vt trahat afectũ
Pꝛimitias q̃ſdã poꝛrigit ſue dilectõis.nõ ple⸗

nitudinẽ expibet pfecte ſocietatis. Et hoc eſt
qð maxiĩe ad arrà veſwonſatõnis tue ptineat q;

illle in futuro ſe tibi videndũ ⁊ perpetuo woſſidẽ

duũ dabir. Nuc aliqñ vt q;; vulcis ſit agnoſcas
ſe tibi ad guſtandũ pᷣbet Simłeriã vt interim

de abſentia erꝰ.ↄſoleris qñ eius viſitanonene

licias inceſſanter reficeriis.

pſtulabat᷑ fieri cũ xpᷣs ait Pr veit ho⸗
ra darifica filiũ tuũ vt filituus clar

exteri oculis ſubleuatis in celũ fecit de verbo
gloꝛificatiõis hymnũ glie dũ armonia addit
vocis. Hymnũ q pe dicim laudẽ dei cũ cãtico
Hunc eſle hymnũ ↄijciunt wctoꝛes de q̊ͥ mar

montẽ oliuaꝑ.on dubiũ.qꝛ poſt inſtitutõem
et refectõem ſacramẽtalẽ Kärun gorereſfergt
iudas.chꝛiſtꝰ dixit teſte Pobãne. Nüc clarifi⸗
catus eſt fili vis.⁊ deꝰ darificatus ẽ in eo/et
deus dlarificauit eũ in ſemetipᷣo. Deinð poſtq;

cocuit diſcipulos mlta.Seqͥtur de hymno glo⸗

rificatõis ſeu gloꝛie. Atrũq; eni rradif ex vᷣ
greco. vñ gloꝛia q̃ſi carea ſeu clara. Pr venit

mꝛa clarifica filiũ tuũ vt fili tuus clatificet te

Pꝛoinde ſubiũgens claritate inq; quã babur
pꝛius q; mos fieret apð te. dedit palã ĩtelligi

e gloꝛi car⸗ equã hʒ in eternitate ſolꝰ cum

ſpũſcõ in gla vi pris loqbaf. Hocipᷣm imitat᷑

eccleſia dũᷣ freqntat hũc hymnũ gloꝛie. Gloꝛia

patri ⁊ filio ⁊ ſpũiſcõ. Mox ſubiũgit᷑ Siẽ erar
in pꝛincipio ⁊ nũc ⁊ ſemꝑ ⁊ ĩ ſecula ſcloꝝ amen.

97

cet te. Potuerat quoq; rex glie xpᷣus ſm boc
verbũ gle ad prem deũ glie dicere.ſj expꝛimẽs

Bloꝛificatio pris ⁊ filij cũ ſpũſcõ deſignatux
fieri multiplicit ſub his ⁊ alijs væbis. Ano mõ
cõplacenter ↄgaudẽter ⁊ cõgratulatiue.qꝛ ſcʒ
complacet in gloꝛia dei.Alio mõ ðᷣſiderãter
exhoꝛtatiue.q; hec gloꝛia mãifeſtat᷑ ꝑ oẽs crea/
turas pᷣptim rõnales.Tertio mõ repñtatiue

et expᷣſtiue.ſic opꝰſapientis ðꝛ ſapia er et glia

eius. Dicit᷑ñ aut gloꝛia dei fieri vl augeri nõ in
le ſed dũ mãifeſtat᷑. Fit aũt manifeſtioꝛ ieffe
ctibꝰſuis. Oꝛam ſub hoc tropo ſanctificef᷑ no⸗
mẽ tuũ.Adueniat regnũ tuũ.quẽadmodũ lo
quit᷑ ⁊ hic xpᷣs ꝑ totũ hunmi OQuomõ ſilx diẽ
apls. Deiñ finis ait Eũ tradiderit regnũ deo
et patri. Sequit᷑. Cũ aũt ſubiecta fuerint illi

oĩa.tũc ipſe filius ſubiect erit illiqᷓ ſibi ſubie

citoĩa vt ſit dep ola in om̃ibo. Antelligunt᷑ hec

—

per patefactõem generalẽa pfectꝗ nõ ꝑ noue

gloꝛie collatõ em in eternitate quã dicimſup

latiuũ gloꝛificatõis diuie gradu ad quẽ om̃ia
conſũmabũturx. ꝛeſtim electi/ſub gradu glo
rie cõ ꝑatiuo ſeu ſco conſtituti.ex ęgrunt ſicnt
hic oꝛat xps ↄſummati in vnũ.¶ Gloꝛificatõ
patris ⁊ filij cum ſpũſancto in beatis dici põt
habxre gradũ.vel vt Gerñ.loqui᷑ moduʒ ſine
modo.hoc ẽ myſteriũ axcanũ quod loquimurx
et inquiximus. Apertũ wro eſt ſchlaſtice per
pꝛecedentia ſi maneat clara ⁊ certa diſtinctio
de triplici gradu ſeu mõ qð idem eſt in poſito
Vnu poſuimus gradũ gloꝛificationis poſitĩ

Ellreꝝ cõparatiuũ Tertiũ ſuꝑlatm̃. Et liqʒ cõ

paratiuus grad ⁊ ſuꝑlatiu pᷣſupponãt ſoſitm̃
Aeruntñ aꝓpꝛopꝛiamus poſitiuu in gloꝛia vie

Compꝑpatiuũ in gloꝛia patrie. Suꝑlatiuu; in

gloꝛia eternitat; diuine. O ſi voluerim atten
dere q̃litet hie gracus gloꝛte ſit ſine gradu et
modus gloꝛie ſine mõ patebit pᷣmo c lpa dißf/
finitione et interpᷣtatòe noĩis hui Eternitas
quaſi extra terminos entitas.nunqͥd infinita⸗
tem illã rini dauitici hymni. Magn do
minus ⁊ landabilisnimis.⁊ magnitudis eius
nõ eſt finis.quo ad ↄpatiuũ pr̃is.Et ſaple eiꝰ
nõ eſt nüer.quo ad a ꝓpꝛiatũ filij. Et miſcia
eius ſuꝑ oĩa oꝑa ei.quo ad clementiã ⁊ bonita
tem ſpũfſancti.Si quidẽ in omni re creata vł
creabili ppni᷑ modus.mẽſura.terminꝰ.nũer
et ſpẽs.finis ⁊ oꝛdo.Solus de ẽ ſine nũero.
modo.mẽſura vel termino ꝓ quo ſit ſeq̃ns ver
bum. ¶ H Gloꝛificatio patris ⁊ fi.cũ ſpũ
ſancto in ſeipſis recte diaf᷑ infinita et immeſa
nedum pꝛiuatiue ſed poſitiue ſicut q̃libet głia
creature viceuerſa dicit᷑ finita.nedũ poſitiue ſʒ
priuatiue vtendo large nomie pꝛiuatiois pꝛo

negatione. Pꝛoficit hec conſideratio ad intel/

ligendũ ꝓpꝛias voces ſcripturarũ. Vnde
fin itum dicimillud quod habet termios
roſitionis ſeu poſitiuos.ſed intelligit᷑ vna
negatio ſeu puatio.ꝙ vltra termios illos

rvl finitũ ilud ꝓgredi nõ valeat vel extẽ

di. Anfinitũ viceuerſa ðᷣꝛ negatiue.qꝛ nõ
babet terminos q̃bus cixcũſcribat᷑ finiat
diffiniat ur aut terminef.Et lvc ðꝛ infini
tum extra genuſ. Poꝛxo dicit infinitũ ali

quid affirmatiue/dũi negat negatiõem in

nomie finiti clauſam. Equipollent enim
due negatõ es vni affirmationi. Conſide
retur acriter nominũ iſtoꝝ ⁊ ſimiliũ.talis
ſignificatõ / tũc nõ erit abſona wl diſcoꝛs
iſta locutõ. Gloria dei eſt gradus ſine gra
du/modus ſine mõ. Similit de cognuõe

fruitione delectatõe q;uis alie delectatio

nes addi poſſunt. Sed nunqͥd eternitas

Vl eternus dðs ſeu trinitas.claudit ſe ſu⸗

is terminis et compᷣ vndit? Pꝛofecto ſic
aſſentire poſſumꝰ ⁊ ↄſequẽtiã negare q̃ ſub
inferf. Exgo dveus babʒ terminos. Nõ enẽ
ſequit. Deus eſt infinitus termin.ergo
eſt terminꝰ.vel terminũ hñs. Sʒ nunqᷣd

pꝛeterea ania xpᷣi vll marie videt clariſſi

me term ĩios eternitat ifinitos qͥbus eter
ai ſeipſam cixcũſcribit ⁊ diffinit. Sic
iẽ h̊ ſeqns vbũ declarabit.in cur expli

catiõe totũ ſtat qð inqͥrit᷑ myſteriũ regni

dei. ¶ Hloꝛificatio pris et filij cũ ſctõſpũ
conſpicit ⁊ diligit fruitiue ⁊ obiectalit᷑ in
ſupᷣmo ↄparatiui grad patrie /ab aĩa xpᷣi

et marie.nõ tñ in ſuplatiuo foꝛmałret in

trinſece quo btã trinitas ſe cognoſcit ⁊ di
ligit tam obiectaliter qᷓ; intriſece. Atten
denda eſt hic veterminatio eccdleſie cũ ap⸗
pꝛobatõe doctoꝝ modernox ꝙ duplex ẽb
atitudo vna obiectalis ⁊ vetermiĩatiua.et
illa eſt ſolus de ſicut ſolo veoo fruendũ eſt
Xltera eſt beatitudo foꝛmalis ⁊ intrinſe
ca.conſiſtẽs in duobo actibusqͥ ſunt viſio
et fruitõ cum tentiõe ſeu poſſefione ſecu
ra.Sunt etiã apð deũ ꝑenitus idem btĩtu
do foꝛmalis et obiectalis. At vero diſtin
ctio maxiĩa eſt in creatur btĩs.inter btitu⸗
dinẽ ipſor obiectalẽq nõniſi ðs⁊ foꝛmalẽ
quã vtiq; ↄſtat eẽ finita itriſece.⁊ ab ĩfini
taextrinſeca btitudie dei differrivl diſtin
gui Etiã vbi poneref ꝙ ðus p ſeipᷣm ſine
creatis habitibꝰ aut ſpecieb alijs illaben
do foꝛmalẽ hac btitudinẽ in ania btã cau
ſaret. Concedũt hoc illi qͥ etiã cõtrariant
eccleſiaſtice determiationi.qꝛ foꝛte nõdũ

gliudſin
geretcen
ummti
lteina
gecaam
datcige

nerigtco

ſiozwo
ſeyinet

(kas

tudo
ſeupt⸗
turisſ
cternit
gelfir
ſeala
tunita
ſine t
Kotaui
Tonin
umeri
ſton
ſaͤen
iit
lect
Eno⸗
ligie

ef
däne
eſtſe

sdsee
niük
naerpl
fen enni
haäſciſdi
lcbiegelin

fonmalteen

Got
niſ. An
Anſi
egei
tᷣN 4

ſecettbfn
feindin

S, nſt
lel⸗

Et himno gloꝛie

tionalit᷑ ad ea qᷓ dicta ſunt de baſoↄuerſi⸗
ue ad dveũ ⁊ auerſiue a deo.Certe ſicut ens
primũ in ſuo gradu ſuperlatio ↄphendit᷑a
ſe ſolo.ſic ⁊ e pꝛiuatio nõ eſſendia ſe ſolo
vaglebit totalit᷑ cõ pꝛehẽdi. Inde fit vt ne

viderant eam. Cocedunt inq; de facto
vel de potentia dei abſoluta nõ pᷣt eẽ ðs aĩe

create niſi finita btitudo foꝛmalis.qꝛ nec

creafa ẽ capacitat ꝑceptiue cognitiue et
dilectiue dei.niſi finite ⁊ limitate. Quaʒ

ob rẽ neceſſe ẽvt beatitudo creafe foꝛma

lis ſꝑ ſit finita.quicq̃d ſit illa foꝛmał beati

tudo/q vtiq; ẽ mot? aliea doo diſtinctus.
Etiã ſi poneret ꝙ aſa em̃ ſi' motus. Nec
mgr h̊ negat.ſʒ expᷣſtit ¶ Gloꝛificatõ pfis

et fi. cũ ſcòſpũ /tota viðꝛa btis ⁊ nõ totatx
ſub hoc intellectu ꝙ gloꝛia brõꝝ finita eſt
foꝛmalit᷑.qᷓ;uis obiectalit᷑ infinita. velvt

Bꝛego.loquit᷑ d dño gloꝛie. totꝰẽintra ñ

incluſus.totꝰ extra nõ excluſus.totꝰ ſubtꝰ

nõ ꝓſtrat.totꝰſupꝛa ñ eleuat.totcirca ñ

cixeũſcriptꝰ. Aeritas iſta faciliꝰ inueſtiga

tur nõ ratiocinàdo ſʒ exẽplificãdo ꝑ ſilia
in creaturis.vt de oculo lippo qͥ videt totã

rotã ſolis.ſʒ ñ totalit᷑ vel totã albedinc.aux
aliud ſimilevt dæ lineis circuli/ſi inselli⸗
geretcente ſuũ¶Exẽplũ aĩe rõalis appꝛo
xima t q̃ ſic tota in coꝛde ẽ.ꝙ tota ẽ extra
coꝛ. Sic ẽ in centro coꝛdis ꝙad ei ſimpli

citatẽ indiuiſibilitas cẽtri ñ eq̃tur. Sicut

nec ad magtudinẽ nõ molis ſed virtu aĩe

q̊ arcũdat coꝛ.totalit᷑ nõ paxificaf. Cõti/
ner igit coꝛ ipaʒ aiam tota ſi ñ totalit flib
alio v̈bo circũſcriptibiliter. Ipſa vo totã
ſe ↄtinet ⁊ totalr infra terminos ſue capa
citatis qͥ finiti ſunt/⁊ in vvc deficit ſimili

tudo q̊ ad veũ qͥ ſimplicit infinitꝰ ẽ ⁊ circũ
ſcriptꝰ. Cuiꝰꝑfectio nec accreſcit ex crea
turis ſi ſint.nec vcreſcit ſi ñ ſint. Quiſpꝑpi
eternita ſue ſolio ⁊ trinitaſ triclinio ſe⸗

det fixus.ſicut etat in pꝛinci.⁊ nũc⁊ ſꝑ.⁊ ĩ
ſecula ſeculoꝝ amẽé. Multa de ↄditõibus
trinitatis ⁊ eternitaᷣ poſſent induci q lati

ſime tractant ꝑ doetoꝛes ⁊ aliq̃ ſub metrꝭ
notauimꝰ. Denic; ꝓ vᷣbo nr̃o fac illð iob
Tonitruũ inqͥt magtudis er qͥs porerit
intueri. Dat pꝛimo intelligi ꝙ nulł.dat
inſuꝑ intelligi ꝙ intuitꝰ vel iniueri vel vi
ſus rkehif. ad om̃s ſenſus tã coꝛꝑales qᷓ;
ſpũales. Tonitruũ inqͥ teiꝰ qð vtiq; ẽob
iectũ auditꝰ qͥs poterit intueri. Simileĩ
Exoð.ꝙ ꝓplus videbat voces. Poꝛro col
ligit᷑ ex iſto ꝙ dñs hitat in ſilẽtio ⁊ caligie
reſpcũ cuiuſſibet creafe q̊ͥ ad cognitõem ⁊
viſionẽ ſuam ſibi ſoliꝓpꝛiã modo pᷣtacto.
¶ BGloꝛitficatio pris ⁊ filij cũ ſcõſpũ mani
feſtat᷑ in dãnatis ꝑ oꝛdinẽ iuſticie quoꝛuʒ
dãanatio obiectaliter ⁊ termiatiue ĩfinita
eſt. ſed foꝛmaliter ⁊ intrinſece finita ꝓpoꝛ

q; demões neq; creafa aliꝗᷓ ꝓlene intelli

gat pcti moꝛtał ignominiã ſicut nec glo⸗
riã act' meritoꝛij vll beati. Caliter eni ia
diximꝰde ignoꝛatia vel nõ cognitòe cuiuſ

uis creatuxe.cuiꝰ cã pꝛincipalis ẽ ꝙ de co

gnoſci ⁊c.neqͥt in ſummo. Supeſt igit vr
ſuperbia æmonũ deſcendat ſꝑ vll aſcen /
dat ad nihilũ.Gloꝛia vo btõꝝ ſꝑ veſcẽdit

in bonũ deficiendo vel ꝓficẽdo ↄſcendht
mõis dich. Juxta qð ſum exef intellecłꝰ
myſtici verbi qð btũs dioniſiꝰ appꝛopꝛiat
ipſi ſeraphin ꝙ in eis ſꝑ eſt mobile inceſ
ſabile calidũ acutũ ſuꝑferuidũ et holocau⸗
ſti purgatiuũ. Sumit᷑ aut hic motꝰvł mo

tio lagiſſime videlʒ ꝓ optatiõe qᷓ ↄtrariat
ocio.de qᷓ dicit Damaſcen ꝙ nulla res de
ſtituif ꝓpꝛia opatiõe.Sic enĩ ⁊ vllle dei ⁊
intelligere ðꝛ oꝑatio q̃dã ⁊ motio ⁊ in an
gelis magis ꝓpꝛie. Terra ſiqdẽ ẽ inertiſſi

ma oĩm.hʒ nipilominꝰſuã oꝑatiõem q̃ ſe

tenet ⁊ figit in loco ſuo.xeſtringẽs remo⸗
unere volenti. Dicit g ſeraphin ſp mobile
ſine interruptõe amoꝛis in deũ. Inceſſa
bile ſine deſinitiõe. Sempꝑ calidũ.ſine du⸗
minutõe ſeu minoꝛatioe ſeu tepꝑefactiöe.
Acutũ qꝛ penetrat ad ſimplictatẽ dei ve⸗
lut ad centꝝ Suꝑferuidũ:qm eleuatſe ad
immẽſitatẽ e vlut ad circuùferẽtiã. Holo
cauſti p nrgatiuũ ⁊ reliꝗᷓ q̃ ſequũt.ſpectärt
ag tres actus hierarchicos rᷣſpectu ſferioꝛ
qui ſunt puꝛ gare.illũinare.pficere.O ꝑa
rio igit᷑ generale nomẽ eſtad alias qnc
ſpecies/ſonãtes in motũ.q̃ ſunt Motiol⸗
bec ſucceſſiua. Mutatio.⁊ hec ſubita ĩ ſub
iecto. Yacito.et lec ſubita.Denihũatio qᷓ
aliter dicitur creatio. Quarta eſt ꝓductio

in duuĩs vbi eſt immutatio q;uis ſit ibige

neratio ⁊ ſpiratò. Quinta eſtactio qᷓliter

foꝛma inffuit in materiã. dans eſſe foꝛma
le ⁊ intrinſecum.dicit᷑ ideo talis foꝛma re

latiue ad materiã/qualit foꝛma q̃ eſt tuſ

nullo modo põt dio. ¶ Blorificatio pris

et filij cũ ſcõſpũ/q̃drupliciter cognoſcir ·

amatur ab intellectuali creata tam in via

q; in patria. In via quidem per gratiam

vnam in ſe / et trinam in fige / ſye et char

tate cum adiutoꝛio diſepline cheiſtiane.
Exemplum duʒ quis videt aut ſumit eu

chariſtiã.hic ẽ cognitio ſenſibił exterioꝛ.

97

BGuper cantica canticoꝛũ

E ſt ⁊ cognitio ſenſualis interioꝛ taʒ ima
ginatiua q; eſtimatia reſpectu coꝛpis xpᷣi
tã wri qᷓ; myſtic. Hic pᷣterea eſt cognitio
rõalis ſᷣm vtranq; rõis poꝛtionẽ ſuꝑioꝛẽ
et ĩ inferioꝛẽ q̃ cxedimꝰ ſperamꝰ ⁊ amamꝰ
ſpũales ſubias/a ſub deo / vt aiam xpᷣi vt
angelos? ſpũs electoꝝ. Hic eſt enq; co
gnltio ſupmental miſtica ⁊ anago gica ip
ius ſimpliciſſime deitatis in vnitate tri
nitatis. Concoꝛdãtie ſunt plurime noĩa/
tim illa iã cõmẽoꝛata ab aplo. Manifeſte
inqᷣt Magnü eſt etanſckma manife
ſtatũ eſt ĩ carne.⁊ locq̊ͥ ad duplicẽ pꝛimũ
cognitõis modũ. Juſtificatũ eſt ĩ ſpũ quo
ad terxtiũ.ſſumptũ eſt in glia quo ad q̃r
tum. Teneat ergo ꝓ regla ꝙ q̃lis ẽ in co

gnoſcedo ⁊ amãdo veũ xpian talis eſt ſibi
in retribuẽdo de. Ego dilecto i inqr

ſronſa.Et adime cõuerſio er.¶ loꝛifica
tio pr̃is ⁊ filij cũ ſpſſcõ facta in btis repi
turaliqñ dioi foꝛmal eo ꝙ imediate fit p
eẽntiã ſine ſpecie media qͥ ſit rõ cognoſcẽ
di diuinã efſentiã.imo ꝑ eandẽſpẽm aut
foꝛmã q̃ ðs ↄgnoſcit ſeipᷣm aia btã cogno
ſcit deuũ.Addũt aliqͥ ꝙ etiã act beatiticꝰ
caracteriſef ſeu foꝛmet᷑/nõniſi a diuia ſa⸗

pientia ⁊ eius eentia dũ obiectiue videf

AVñ ⁊ ſi diuia eſſentia ſubtraleret ſe ĩ rõe

talis caracteriſatiõis ſeu foꝛmal ↄfigura,/

riõis ſᷣm imaginẽ btiſſime trinitat:.crea⸗
tura nullo mõ poſſet dici btã.neq; intuiti
ue videns dveũ.imo efſz implicatio quẽad
mogdiũ implict creaturã eſſe deũ ſe ſub⸗/
trahere in rõne efficientꝭ. Notãdũ eſtigit
ꝓ cõcoꝛdia doctoꝝ ꝙ ðᷣs ꝓpꝛie dicit foꝛma
vm tres cõditiões foꝛme ↄueniẽtes. Foꝛ
ma emim ðꝛ qꝛ eſt in ſe foꝛmalrx.ſiue ſit ab
alio ſiue nõ oꝛiginalr.ſcdᷣo qꝛ dateſſe foꝛ⸗
male.tertio qꝛ denoĩat aliud eẽ. Conſtat

aut qe de hʒz eſſe in ſe. ⁊ ꝙ dat eſſe ol crxea

ture.⁊ ꝙ oẽm creaturã denoĩat eſſe tanqᷓ;

pocipua ſue exñtie cauſa. Sic enĩ dicit be

nus in q̃libet creatura eſſe aliud quo eſt.
et aliud qð eſt. Quod intelligi alit᷑ neqͥt/
oiſi de deo quo denomiat exiſtere creata.
Doctoꝛes igit ponẽtes den eſſe btitudinẽ
foꝛmalem.acoipiũt foꝛmãꝗ iſto mõ ⁊ nullo

aulio. Nec volũt ꝙ de? ſit foꝛmalis beatitu

do inherẽs vel cõſtitues ſicut foꝛme acci⸗
dentales vel ſubſtatiales inherẽt ⁊ ↄſtitu
unt/q;uis illapſus foꝛme diuie ſit pfecti
oꝛ ⁊ intimioꝛ rei cuiliet qᷓ; poſſit eſſe foꝛ⸗
ma ſue materie vel acadẽs ſubſtarie. Ita
i tes qlilet plꝰdependet a cauſis extinſe

”

cis qꝙᷓ ab intriſecis ſuis qᷓ ſũt foꝛma 2 ma
teria qᷓ vtiq; neqᷓunt efſe ſine cã extrinſe

—„

ca efficiente/ exeplante ſeu foꝛmãate ⁊ fi⸗

miente. Poꝛro ſi voctoꝛes talxſe reſoluũt

nõ ſunt ↄtrarij articulis piſieñ.qꝙ deꝰ non

poſſit eſſe foꝛma vel foꝛmal beatitudo crea
ture. Oð vtiq; wp ẽde foꝛma inberẽte v!
intrinſece cõſtituẽte. Sũt qͥ neceſſario di

cunt eſſe foꝛmã mediã vel ſpẽm in beatis
qua noĩant lumẽ głe iuxta determinatõʒ

eccleſie reqͥſitã Dicũt alij lufrcere Pftin
de potentia der abſoluta deũ 1 aiam ſi
li lumie ad beatificandũ ꝑ foꝛmalẽ ilapſũ

le ta
Quicql tñ dicat hinc et inde necceſſario

poncd? motus intellect ⁊ volũtat:qͥ vti⸗
q; foꝛmoſus eſt illũinoſus ⁊ ſpcoſus.Et

ſic vocamfoꝛmalẽ btitudinẽ ſine quo im

poſſibile ẽ creatura eſſe brãm. etiã depotẽ
ria dei abſoluta. Implicaret eni ſicut ptʒ
intuẽti quicqͥd dictuʒ fuerit de neceſſitate
hahutuũ diſtinctop ab actibo iſtis. ¶Bloꝛi
ficatio pris ⁊ filij cũ ſpũſcõ fit pᷣcpue er

pꝛincipalit᷑ in mẽte q̃ ſola ꝓpꝛie ẽymago
et glia btiſſime tnnitat,⸗hentbi⸗ reme

moꝛãde diſtinctões plime ð diuerſis ale

Ptentijs eap officijs.maxiĩe quõ diuidit᷑

ala a ſpũ:⁊ ſpũs a mẽte.⁊ q̃les ſunt actus

ſpũs ⁊ mẽtis.Quẽadmodũ iſup ſola mẽs

ponit᷑ in ſupᷣmo vertice vł culmie / vel arce

totius aĩe ⁊ potẽtiaꝝ eiꝰq̃ reſpiot ꝓ obie

cto et fine ꝓpꝛio ſolũ deũ memoꝛãdo intel
ligendo ⁊ volẽdo pure liberalr᷑ q;uis ĩmo
biliter. Spũs aũt ⁊ mouet liberalii ⁊ arbi
trarie ⁊ ↄtingẽter. Oirabilis pꝛſus ẽ di
uiſio anie ⁊ ſpũs quẽ facit ſᷣm aplm ſᷣmo
deu viu ⁊ efficax. Sʒ eſt ſuꝑadmirabilioꝛ
diuiſio ſpũs ⁊ mẽtis q̃lẽ dat intelligi pau
lus eũ dicit de ſᷣmõe dei ꝙ eſt diſcretoꝛ in
tentionũ ⁊ cogitationũ coꝛdisput Ah
c

dã metro veduximꝰ Arbitroꝛ inſup ꝙ

mens in cãticis noĩat᷑ ala vt ibi. Dic mi
hi quẽ diligit aĩia mea ⁊c.Et in cãtico ma

rie Magnificat aſa mea w. HNõ ei ↄueniẽ
ter intelligi pᷣt de aia ſenſuali.nec de pciſe
rõnali. Ania igit eſt mẽs q̃ manẽs ſꝑ ĩ ar
ce dirigit amoꝛẽ ſuũ vuica in vnicũ deuz
ſola ad ſolum. diligens ad dilectũ. Exem
plo ſolſequij reſpectu ſolis.vel ferri reſpe

ctu magnetis aut poli. Dicuntur iſta ſpe

cioſe faaliter et ſchlaſtice. Erxeduntur
pꝛeterea ſimplici fide ſed rara ẽ feliiaras
Eri. Erpumt tamẽ aliqui hic in via
foꝛtaſſis etiam finaliter repꝛobandi.vt

qui gloꝛiat in domino/zʒloꝛiervt timeat.

ſino⸗
naturan
unſuin
güttoe
lostl
roſib
gouti
ſivoee
ſaoott
ufiy
leſis 9
hin⸗
wif
oln
Hoſt

mugnu
1
Alohe

ſespi
letonn
nun
peſle⸗
un

ne

Sſerhm
rödueſßi
teudinti
lutans
iſipſuns
Unie wlane
hiatpobee
endric nel
mlräöusinn
Hiwraltrn
blis rſcid
Ifmilnfn
hacnmble
Anmnteligzn
ckniauen
nisgungt
mutpe⸗
iDen
Cniionn

Aunſit
immis i
zud
Nlan n
A enafe
ianmiſe
ariflucs

gn end

Jacob amas me.

Partitio pꝛimm 97

Eſtimo eni ꝙ vemones ipſi iuxta dictũ ia

cobi credũt.ſmo et aliqͥ mõ intelligũt per
naturalia ſplẽdida.⁊ ↄtremiſcũt.ſʒ in ma⸗
lum ſuũ:qꝛ ᷣuili timoꝛe trabũt᷑ quo refu⸗

giũt ⁊ odiũt flagellantẽ. Contrarie ad bea

tos qͥ timẽtes trementes in ſe deficien

tes ſub ruerẽtia maieſtat laudãt diligũt
gloꝛificant hymnũ gloꝛie. vna inceffabi⸗

livoce diceñ.Sãctus ſanct ſctũs dñs ðs
ſabaoth. pleni ſunt celi ⁊ terra gloꝛia tua
Con foꝛmiter ad q̊s freq̃ntat eccleſia di⸗

cens. GBloꝛia pri ⁊ fi.⁊ ſpũiſanc. Sic erat

in pꝛin. ⁊ nuc ⁊ ſꝑ ⁊ ĩ ſe.ſe.Amẽ. Deo glo

raa q finẽ apoſuit ad canticũ marie iuxta

qpoſitũ nr̃m. Atinã dveo bnplacitũ ⁊ eide⸗

gloꝛioſiſſime virgini mr̃i ⁊ filie Cumq̃ ſꝑ

init znagoglel de verbo ⁊ phymno glie
R

—

a lohane cancellario piſieñ. lugduni.an.
no. O. cccc xxviij. Et ↄtinet qtuoꝛ ptitõ

.

Pehluran anima mea dñm.Amen.

nes pꝛincipales in ir qlilet ſunt dece vr

te notule ſeu verba ꝑ as alphateti vſq;
ad numex.i? ..⁊ decẽ. Pꝛeſulatũ tũc agen

te Reuerẽdiſſimo pre dno amadeo archi

.0

pꝛeſule comite lugdun. Pꝛumate gallia

rum /noſtre pe grin atõ is benioliſſimo p
ceptoꝛe.

—

cum t ologi ⁊ txologie.Sub tyw iacob
chel. dachel loquuur.
Ro ꝑ ceruos capꝛeaſꝙ; campi.
Dꝛo ſacxatos per amoꝛis ignes.)
Per fidem ſctãm vec honoꝛẽ.

p Ergreges nĩos /onm peragnos.

Perq; foꝛmoſum virid ens ſalictũ:
Et per illimes nitidoſq; fontes

Rachel amo te.

Ruſticum ſi me genuit dei ſoꝛs :

Rectoꝛ ⁊ ſi ſim poſitus bidentiꝗ.
Nobilem claris titulis adauctam.

Raclyl amo te.
Lucis eterne ſpeculum vecoꝛum.

Feminã foꝛtem decus omne ſponſi.
Luius effulget ſpecies honoꝛa.
Rachlel amo te.
Ibo fiſus te gelidas per alpes.
Affrice ſirtes paragrabo tutus.
Scylla nil terret nipil ⁊ charibdis
Rachel amarrtte.
Si tonet celũ crepitu fragroſo.

mgri iobanis gerlsne cancellarij piſieñ.
i

thuſienſis

ααααααιαιυ ddαe N
mini. H. cccc. xxi

¶ Nacob rndet.

addere pauꝑtaoula nullt

Zotus ⁊ caſum minitet᷑ oꝛbis.
Inter hec tanta poſitus periclla.
Rachel amo te.
Nil ab amplexu placido reuellet.
Quicquid occurret nihil hinc timelbd.

Mullius vincar ſub amoꝛe/quipe.

Rachel amo te.
Aentre fecundo lya ſit licebit.
Et ſit ancillis nũeroſa pꝛoles.
Heſcio quid plus nitet ⁊ placetcur
Raclvl amo te MB
Suauis a te pax requieſq; coꝛdis.
Triſte mi aufers roboas camenis.
Dulcibus pꝛoꝛlus/bene conanentem.
Rachel amo te.
Rectoꝛ egypti ſapiens pudieus.
Naſcitur ioſeph tibi beniamincd.

Beniamin quanqᷓ; moꝛiaris oꝛtu.

Rachel amo te.
Oſculeris me labijs pudicis.
Bꝛachijs ſacxis mea colla ſtringe.
Iſtud vt fiat tibi ſemꝑ hexens.
Rachel amote.
Spirituſſanct tibi multus vnus.
Bona pirrurärenne⸗ benka. H
Diligentes te ſatias in euum.

—

cipit tracratus*

cop/ ad frẽs oꝛdinis car/

editus apud iugdunũ Anno co

Ho te ſacer oꝛdo Carthuſieñ.
qm̃ amas me ꝓximũ tuuʒ.et iõ
ꝓximũ.argumẽto xpᷣi.qꝛ feciſti
NRin me miſcdiaʒ. Amoꝛis q̊ͥ z tur
pꝓbatio.opis ẽ exhibitio. Lricenariũ nã

it puenire me viuẽte. ¶ Geditatus ſuʒ
mecum.ſiquã oꝑis viciſſitudinẽ.vacua
ſenectꝰmea poſſet affetre. Subijt mox ani
mũ.petitio vr̃e deuotiõis mõ facta ꝑ non
nullos ex vobis.q̃ſi vice oĩm.qᷓtinꝰ ſuper
cantica cãticon ſcriberer aliqᷓ ꝗliſcũq; ſtu
dioſitas mea. Inclinaui ꝓtinꝰ coꝛ meum
aſſentixe.qꝛ amo te.Etenim amcoꝑ vota

qᷓ; poſt moꝛtẽ meã Lendlgarcten placiu

ſunt ſilia.¶ Uex oſt tota ſmis ingenijs

dictata ſuꝑ eiſdẽ canrigq aut qle poſſet
i vel tepide deuo⸗
tiõis mee. diu ſatis ĩ dubio fuit animus.
Tandẽ ↄfiſus ĩ auxilio pᷣcuʒ vr̃aꝝ decreui
nouũ aliq̃d.aut ſaltẽ nouo mõ ſcribere ſub

2

—–

”M

Buper cantica canticoꝛũ

emiſſo themate.Amo te. init
peem Oote. Uox iſta petri eſt ad dñm
ter interrogantem.tertio repetita
Dñe tu ſcis qꝛ amo te. Juxta qð
verbũ triplicatũ poſſumꝰ allegoꝛice.moꝛa
liter ⁊ anagogice. triplicẽ ĩ creatura rõali
amoꝛẽ itelligere.libex.arbitrariũ.gratui⸗
tũ.liberũ ↄcreatũ·axbitrariũ veliberatiuũ
gratuitũ ſuꝑ infuſiuũ. Dimiſſo iterũ ſer⸗
mone de amoꝛe pure naturalivgetatiuo ⁊
aiali.⁊ habito tmmõ reſpectu ad amoꝛẽ ði
ſicut hũit petr dicẽs Amo te. ¶ Eſt autẽ
amoꝛ nr ad ceũ tripl ex in genero put ſtati
dictũ eſt. Et hꝰ verbi amo.tres ire ſignãt
in enigmate. A pꝛincipiũ. M.mediũ.O
finis.Exq triplici amoꝛe habituali taqᷓ;
triplici vita pꝛima/ reſultat act amoꝛisꝑ
fectus ⁊ meritoꝛi fruitiu dei:de q̃ ſolo pꝛĩ
cipalx cantica canticoꝝ ſunt. ꝑ anagogiaʒ
id eſt ſurſũ actõem.qᷓliter agunt a ſpũſcõ.
(quẽ hodierna die in filios SEE xpᷣs

effudit) ipſi filij vei ſiles aplis. ¶ Atuero
ꝓceſſus nr̃ vt oꝛdinet᷑ ex notis.pꝛemittet
Aliqᷓs cõſideratões.de quidditate amor ĩ
ſpeciebꝰſuis.⁊ hoc ꝓ pꝛia ptitione. Pꝛoin
de ſcdᷣa ꝑtitio cõtinebit ↄſideratõesqͥnq̃
ginta ſm totidẽ dies iubilei pentecoſtes

qñ ſpũſſcũs his diebo in liguis igneis ap

pares mẽtes carnaliũ in ſui amoꝛẽ ait gre
goꝛius ĩmutauit. Amoꝛ ſiqͥdẽ ignis ẽ. vñ
noĩaf ſeraphicꝰ.qð ardoꝛẽ ſignificat.⁊ qͥn
quagĩta ꝓpꝛietates ſuas q̃i totidẽ linguas
igneas(ꝗbo ſe loquit᷑ et aꝑit) diſpertitas
oſtendemꝰ/tandẽ partitõ tertia ↄſũmabit
wlut ĩ cuſpide piramidis flãmee vniuerx⸗
ſum amoꝛis ſermonẽ ad paln 7 vnicã ꝓp⸗
pꝛietatem ſuꝑ ullud oſculet me oſculo orz
iſe reffectens.

(Mꝛumna cõſideratio

õss
7

de pꝛimo amoꝛe lilero nobis concreato.

Moꝛ liber reſpectu dei nataliter et
indelebili inſit ẽ.cõcreatꝰ inſer
Aus di cõditus eſtad imagineʒ et

Nilitudinẽ tei qᷓ ↄſiſtit in mente noticia et

moꝛe Sʒ qret ꝓtin aliqͥs quo pacto ſi

quõ nafalis: Eſt hicalta ⁊ grata doctoꝑ ꝑ
ſcrutatio.quoꝝ pᷣcipui inuenerũt ꝙ ſicutĩ
deo amoꝛ ꝓductiuus ſpũſſcei lixrim' eſt qͥ
tñ immuiabilr agit ⁊ neceſſario.ſic ĩ crxea⸗
tura rõali wl intellequali. amoꝛ pꝛio iſitꝰ

t vie. niſi puiaſ.
pꝛio qͥ eſt vt dixim ↄtinuus ſimplex ⁊ q̃ͥe

nafalis amoꝛ iſte liber dici põt et ſi libhex.

reſpectu i. quẽ aliqͥ ſinderiſim vocant. li⸗
cet quodãmõ ſit altioꝛ ⁊ ſpecialioꝛ.qui ↄſti
tuit tertiã ꝑtẽ imagis. nec aliud reſpicit
bonũ qᷓ; deñ ꝓ obiecto ⁊ fine vltimo. Iſte
inq; amoꝛ licet inuariabilis ſit ⁊ indelibił
nihilominſpontaneẽ ⁊ vltroneus.aliter
qᷓ; ſit amoꝛ lapidis grauis ad ſuũ centrũ.
et hoc rõe cognitiõis intellectie cõiũcte ſi
bi ꝓut eſt ſcdᷣa ꝑs imagis oꝛiẽs ex pꝛia q̃
eſt mẽoꝛia.nõ qdem ſenſualis reſpiciens
pteritũ.ſʒ mentalis ↄplectens oẽm tꝑis
Dꝛñtia ĩmo ſupgrediens. E ſt ergoamoꝛ
iſte ex natura ſua ſpontaneatʒz liber q;uis

in oppoſitã ꝑtem verti non poſſer.

.Becunda conſideratio.
iſte dei liber. fundamẽtalis
eſtad ocẽm affectõem alterã intel
poꝛtionalxr ſicut duswnica opatione dele

ctaturx/⁊ nullatenꝰ paſſiõe. Itaq; neceſſe
eſt oĩa mita reduci advnũ.⁊ mutabilia ad

