pꝛo ſeipo faceret. Põt tñ ⁊ ſic płꝰ veleque mis. in manuũ toꝛſione.in ſublimatione ſorine
valere q;tũ ad meritũ ⁊ glłie incrementum: oculoꝝ.in tunſione pectoꝛis.in clamoꝛib⸗
7 H5 [BSüt hec tua dicta o aĩa ⁊ dictis doloꝛoſis.abſq; tñ diſcretione ſᷣmonis.eo ſtne
meis ⁊ réni ↄſona. Verũ aliquid vnũ ad/ pacto quo beſtie ⁊ infantes ſuos doloꝛes W
huc mirabiliꝰↄſiderabis. Frequẽterenim inſinuãat. ¶ Aliqñ vero vocalis expꝛimit liſ
vtilioꝛ ⁊ efficacioꝛ ad impetrandũ elemo- oro ꝑ aliquẽ aliuʒ facta.ſicut magnus ille tun
ſynã gre/reddit᷑oro in ↄmuni cetu pecca,⸗ magiſter ⁊ miniſter magni huiꝰhoſpitalis lunn
toꝛũ facta/qᷓ; ſeoꝛſum in pꝛiuato.ſicut ⁊ ele de quo fᷣmo habitꝰ eſt. nos oꝛare docuit et pn
moſynã coꝛꝑalẽ ſecurius ⁊ ꝓmptius perci dicere pr nr̃ ⁊c. Vnde hec erit pꝛecipua ⁊ is
piunt pauꝑes minus abiecti minusq; de ſpecialioꝛ nr̃a oro.vtpote.oĩm a deo legi⸗ ue
biles / dum debilioꝛib deſpectioꝛibo 1 mi / time petendoꝝ ↄphenſiua.eiq; qͥ illam in
ſerabilioꝛibo ſociati. coĩter cũ eis petũt Jta ſtituit acceptioꝛ ac per hoc exaudibilioꝛ u
(vt inquit apłs)vbi abũdauit peccatũ/ibi Aliquotiẽs aũt intermittẽdus eſt luctꝰ ſun
ſuꝑabundauit ⁊ gr̃a. ¶ Hon ergo fugiẽedi ⁊ oloꝛ. animi ſobꝛia tñ ⁊ humilis leticia
ſunt peccatoꝛes in ſuis oronibe.niſi foꝛſã ſuſcipiẽda.in ꝗᷓ aĩa ſue pauptatis aliqntu⸗ ne
ſint ꝑ eccleſiã eccõicati. Nec ſolum coꝛꝑali luum oblita/ſuſpendit᷑in diuinas laudes.?⁊ i⸗
ter hoc mõ cũ peccatoꝛibo eſt cõicandũim meditabit᷑ magnalia dei ⁊ ſanctoꝝ ſuoꝛũ. ſaon
mo ⁊ ſpũaliter ̃m mentẽ ſurſum cũ eigin Hui vides exemplũ in magnis ſolenitati G
oꝛõne intentio ad deuʒ babẽda eſt.¶Aia bus domoꝝ curialiũ.que dũ celebꝛant/aſ⸗ ſſtuon
Aolo igitamodo o hõ ⁊ ꝓalijs/⁊ cũ alis ſunt ⁊ paupes exteriꝰ.nõ vtiq; ↄtinue pꝛo R
oꝛarefaciendo queſtũ magni illi ac gene, elemoſyna qᷓruloſe pclamantes.ĩmo in ia⸗ is
ralis hoſpitalis totiꝰ mundi.in quo decũ nuis moꝛã facientes / ſtudioſe q̃ ulic fiunt an
bunt innumerabiles egroti varijs languo oculis atq; auriba exploꝛãt.de qba inuice,z ſonn
ribus laboꝛãtes. Nemo quidẽ hanc moꝛ⸗ cõferũt nihilomin? poſt h elemoſynã ꝑci
talem vitã ducens ab hoc hoſpitali erem piunt. Inſuꝑ videas et alios aliq̊s in ſua ſtil
ptus eſt. ſicut nec ab infirmitate penitꝰim pauꝑtate cũ muſicis inſtrumẽtis ludẽtes. Anm
munis. licet ᷣm plꝰ⁊ minus. Vñ ſo mihi aut canẽtes.nũc cũ muſa.nũccum vigella iſu
adeſt oppoꝛtunitas queſtũ meũ pſequẽdi nunc cum cymbalo ⁊c.quib ↄgratulãtur chrel
et petẽdi ſ pũalẽ elemoſynã.tũ p me/tump diuites ? dñi/ ꝑ hoceoꝛũ ↄmẽdabilẽ patiẽ hbepe
alijs aliquibo.tũ ꝓ oĩb in hoc hoſpitalide am conijciẽtes dũ eos in ſua ſimplicita⸗ Mani
gẽtiby. Pꝛeſertim qꝛ id ceteri ꝓ me facciunt te? humilitate vident eq̃nimes ⁊ iocũdos ſuiſi
et mutuũ ſuffragiuʒ /cõis expoſcit caritas. nec eoꝛũ inuidentes imo cõgaudentes foꝛ hene,
Si mihi facultates ſuppetũtad vite huiꝰ tunis.ſicut ⁊ in natiuitate filij regis om̃es fuun
onera ſuſtẽtanda abſq; graui aſſiduo la debent erultare omnesq; cõffuere.Sed ⁊ nelr
boꝛe ſurgit hoc haud dubie/ſub deo h̊ pꝛi aliqñ adueniunt pauꝑes gras ꝓ ſuſceptis Annn
cipaliter agẽte/ ꝑ laboꝛes ⁊ oꝑas alioꝝ:tã elemoſynis reddituri:quibo nihiominus gulhhe
pꝛincipũ qͥ tuent᷑ ⁊ ꝓtegũt.qᷓ; minoꝝ q la equa vel abũdantioꝛ elemoſyna tribuit᷑ vt mlicne
boꝛãt ⁊ ꝓcurãt.QOõð ⁊ de bonis ſpũalib ſẽ ceteris petentib. Quibuſdã etiã aliquan⸗ anco
tire debeo. ¶ Incübit etiã mihi frequẽter do ſufficit vt ſeipos im̃mõ pũtes exhibe⸗ benge⸗
in illũ diriſſimũ purgatoꝛij carcerẽ ingre, ant⁊ ſuas detegant plagas. Sed et tim⸗ hudl
di in quo plurime detinent pauꝑes anime panum aliquãdo vel ſonoꝛum quodlibet ſiehon
grauiſſimis ardoꝛibaac penis intolerabi aliud inſtrumentũ ꝑferunt.vt hinc vel de⸗ Mmnicz
libus afflicte. que nec ſibijp̃is opem ferre fectum clamoꝛis ſuppleant.vl maioꝛẽ pꝛo eonntio
uocent compaſſionem. Sunt et alij qui E dun

pñt.que tñ ſua purgatõe ↄpleta/carcerem wwut
oteſkzt

nchnm
lefnongen
ſios Mhns
sciini
mgnole
ihoßints
edoantt
1 Maapae?
mideblegi
gllonin
Vudbiro.
fckic⸗
misln
mlijn⸗
Gutze
ir vi
i
bunta
nbepd
iwoinin
üchnr
gwinnnce;
moſnähcl
Wsinſs
siudes⸗
celn
wogmüün
nioubiepn⸗
iuünplar
t oites
aens ſ
iproſts
fuar Oest
Poſuſchis
niblommns
mambain
jtnigligin
Pittschi
Scat
vodit⸗
umctan⸗
tboentn
eylpunis

Sucußs

oꝛationes tradũtur in pſalterio.
eſt dum is qui impetrare deſiderat/ ſuam

Demendicitate ſpũali

maioꝛem ſimulãt panptatẽ / ſeipos vel ver

berãdo vel lacerãdo.ſicut ⁊ quidaʒ deuoti

ſibi inferũt vł iferri faciũt diſciplias ⁊ coꝛ/
rectiones quibo emolliat᷑ duricia coꝛdiseo
rum.⁊ ꝓuocent᷑ ad deuotionẽ ⁊ pietatem.
Exhis ſatis aꝑte potes intelligere q; va
rij ſunt modi ſe apud deũ ⁊ ſanctos qᷓĩſtuan

di/nũc in doloꝛe ⁊ timoꝛe diuine iuſticie.

nũc in leticia ⁊ cõſolatione ſpei ſue.nũc in⸗

ſuꝑ ⁊ in grarũactione laude veneratõe at⸗

q dilectione ſue bonitatis ⁊ largitatis.Et

hoc fit non modo voce humana ĩmo etiaʒ
alijs ſonis quibo vtit᷑ eccleſia.puta campa
narũ aut oꝛganoꝝ.nihil quippe eſt qð nõ
legitime poſſis ad tuã vtiluatẽ cõuertere.⁊
per hoc te reddere idoneũ ad ſuſceptõnem
ſpũalis elemoſyne dinine gratie. ed
circa hoc diligenter caue tibi. ne deſpes ex
pongere triſtici
cie ſuꝑbias. ¶

7

erũ vt ſub vno colli

omnia.is oꝛat aſſidue/ qui bonũ quodli⸗

bet opus / bene lacit. ſcʒ ad gloꝛiaʒ dei ſiue
comedat ſiue bibat ſiue etiã doꝛmiat qñvi

ſtea diuino reddataptioꝛ obſcqͥo.
Scirẽ libenter o hõ.cur frequenter ſub
föõꝛma ofonis/ dicunt᷑ plures ſpalmi.qui
nihil vt plurimũ ad rem ꝑtinẽt ꝓqua oꝛã⸗

gelicet ideo quis ſe ſomno tradit vt hic 4

dũ eſt. Sepeq; accidit vt is qui hos pſal;⸗

mos canit aut dicit/ignarus eſt ⁊ indoctꝰ/
pſalmoꝝ habens intellectũ:¶ 5 ¶ Ita
eſt aia.nõ eniĩ ſemꝑ vnifoꝛmis eſt impetrã
di modus.vt circa ſeculi pꝛincipes aliqlit
eſt ſuꝑiꝰdeclaratũ.qð ⁊ hugo de ſancto vi⸗

ſermonẽ latinũ ignoꝛans.ac ꝑ hoc nulluʒ

ctoꝛe latiꝰdeclarat.Et p ↄpendio tria ſunt
que pᷣcipue ↄferũt ad inclinandũ maioꝛis
alicuiꝰanimũ⸗
vehementer laudat ⁊ virtutes eius extollit
magnitudinẽ opulentiã.bonitatẽ manſue

Anũ eſt dũ ſubditꝰ ipᷣe illũ

tudinẽ.largitatẽq; pᷣdicat. Et ꝑ hunc mo⸗

dum oꝛatio dirigit᷑ ad deũ non expꝛeſſe ali
quid ab eo petẽdo.ſed tm̃modo pio ⁊ hu,
mili coꝛde laudes eius depꝛomedo.puta

dicendo ; pi'q; magnific q;ᷓ manſuetẽc

benign es dñ̃e ⁊ ſic de alijs eius infinitis
laudiby.¶ Alterũ eſt. dũ illi/aduerſarioꝛuʒ
ſiue bominũ ſiue demonũ / ↄmemoꝛat᷑ ty⸗
rãnica crudelitas.perquem EFana

ertiũ

pꝛoteſtat᷑ miſeriã paupertatẽ ⁊ anguſtiam

multi
cta ⁊ fructuoſa quẽadmoduʒ ipᷣa oꝛatio.q̃
ad veritatẽ nihil aliud eſt q; humilis ⁊ de⸗
nota affectio in deũ finaliter relata.Ali⸗
qquãdo igit᷑ ſiſtit affectio in quadã pfunda

AE ve in ſublimitate leti /
reuerẽtia ⁊ ſubiectione ad deũ.diuinam ex

ig. obui
fuunde incli

ope omniↄſolatione deſtiturũ.⁊ heceadẽ

aliqñ in alijs eſſe ↄmemoꝛat. ꝓpter qð nul⸗
lum ſibi ab homine ſed a deo ſolo expectat
auxiliũ.Et fit aliqñ hmõi oꝛatio abſq; ex⸗
pꝛeſſa aliqua petitione/nude ⁊ ſimpliciter
tales ⁊ ſiles defectus ⁊ neceſſitates aꝑien⸗
do. Et hoc vel qꝛ ſe indignũ impetratione
iudicat.vel qꝛ ꝓpter eius magnitudineʒ rẽ
deſideratã nõ audetexpꝛimere. Dun di⸗
ligenter ſcrutat᷑ ſcripturas / nihil in eis in⸗
ueniet qð nõ ad alterũ hoꝝ triũ modoꝛuʒ

oꝛandi reduci poſſit.¶ Bup quo adiun⸗

go q; nec in oꝛando ſemꝑ vno mõ diſponi

tur dienie affectio ſeu deſideriuʒ.q nimo
ifarie variat᷑ ꝛ⁊ nihilominus manet re

vna pꝑte ↄſiderãs altitudinẽ ⁊ ex alia miſe⸗
riam fragilitatis humane ſicut ſi aliq̃ hu⸗
milis ꝑſona/magnũ aliquẽ imꝑatoꝛẽ ha⸗
beret obuiũ /moxſe diligeter retraheret? p
naret.totaq; tremebũda ſe quo
ad poſſet in ſuũ cõtraheret locũ. ¶ Plerũ⸗

q; aũt affectio reſidet in timoꝛe.dũ tremen
dqa dei iudicia ꝓfunde ↄſiderat.que aduer
ſus impios h̊ ⁊ apud inferos/exercet.ſicut
cũ pꝛinceps aliquis aduerſus ſuos ſeruito
res grauiter indignari ꝑcipit᷑ ceteri oẽs cõ
tremiſcũt etiã ſi nullius offenſe ſibi conſcij
ſint. ¶ Eſt ⁊ alius affectionis modus.qui
per ↄſiderationẽ ꝓpꝛioꝝ defectuũ qͥb nris

viribo occurri non põt.ſummã ſibi ſuadet
humilitatẽ. ¶ Durgit ⁊ aliqñ in affectioe
motus vehemẽtis anguſtie atq; anxietatꝭ

nimie. dum ſe quis ꝑpendẽs vndiq; diſcri
minibus inuolutum ⁊ circũductum rema
net in ſeipo ſtupiqs heiens quo diuer⸗
tat ⁊ qualiter effugiat. mouenam.
qñ in affectu coꝛdis motus quidã languo
ns qui ſermone expꝛimi neqt ſed ſuſpirijis
gemitib⸗ ↄtinuisq; planctibo aut etiã ſubi

ugiat. ¶ Erüpit etiam ali

tis ⁊ grauibo clamoꝛibo innoteſcit. ſicut de

pyueris ⁊ beſtijs in tedio cõſtitutis ſuperiꝰ
exemplificatũ eſt. ¶ Ingeritur quandoq;
gffectui motus ruboꝛis ⁊ verecũdie.dum

in mentẽ venit turpitudo ⁊ feditas ſui pec

cati.inſuper⁊ ſua ingratitudo apud celeſtẽ

nanen baciannin 7 tot ⁊ tanta be⸗

neficia percepta ſunt. ¶ Concipit Zam

aliquãdo affectus / odiũ quoddã ſuiip̃ins
dũ quis ſuos miſerabiles defectus ⁊ caſus
ↄſiderans ſibiip̃i diſplicet. ſeq; abominat
et deteſtat᷑. adeo ꝙ ad inſtar fetidi cadane/
ris ſibiip̃i fiat intolerabilis. ¶ Yoꝛmat et
aliqñ in ſeipᷣo affectus / zelũ quẽdã et indi⸗
gnationẽ laudabilẽ aduerſus peccata ſua
aut alioꝝ.⁊ ob id ſeiᷣm ꝑ penitentia ꝑſeq;⸗
tur ⁊ punit. ¶ Eſt ⁊ affectio qñq; ʒelotx/
pa circa ſe ⁊ alios.ex q̊ fit.vt ſtudioſe pecca

toꝛum diſcrimina ⁊ oppoꝛtunitates deui⸗
tare conet᷑ ⁊ quelibet ſalutis ſue aut aliene
detrimenta repellere.ſicut vir zelans vxoꝛẽ

aneändnibetenſoanane Erte⸗ aut ſuſpe

ctum admittat ↄſoꝛtium. ¶ Cõmouet᷑ ali
quando animus affectu quodã pietatis et

cõpaſſionis ſeu miſcoie ad ſe vel ad alios.
qui ſurgit plerũq; ex ↄmemoꝛatione hũa⸗

ne fragilitatis parte ex vna.⁊ periculoꝛum

quibo omnes incũbimꝰ parte ex altera.vbi
nihilomin? pauca vel nulla ex nobis para
ta ſunt remedia. ¶ Buſpendit᷑ aliquando

affectus in admirationẽ grandeʒ.dum vi⸗

delicet alntudinẽ diuitiarũ ſapiẽtie ⁊ ſcien
tie dei vel incõpꝛehẽſibiliũ iudicioꝝ eius
ad mentẽ reuocat.in tantũq; aliquotiens
hec meditatio mentem ad ſe aduocat ⁊ ſur
ſum rapit / vt ſenſum ⁊ memoꝛiã derelinqᷣt

et fiat velut deſipiens ⁊ inſana. ¶ Conci

pitur aliqñ in affectu motꝰ ſancte ↄſidẽtie
et bone ſpei in deũ ⁊ ſanctos.dũ ea pᷣcipue
beneficia ſue largitatis recogitant᷑/quibuſ

nos adiuuãt ⁊ tuent᷑.¶ Accedit aliquãdo

eiuſdẽ ec ſuoꝝ maleficioꝝ ↄmemoꝛatione
penitẽtie ⁊ cõtritionis affectio.¶ Supue

nit etiã qñq; in affectu motus cuiuſdã bo-⸗
ne deſperationis dum cõſiderans ꝙ vana
ſpes eſt homĩs.in ſolũ deũ ſe pijcit.eiq; ſo⸗

li finaliter ⁊ pꝛincipaliter inheret. ¶ Oꝛit
qñq; in affectu mot?hoꝛroꝛis ⁊ abomĩatõ
nis / ſurgens exoſideratione vilitatis ⁊ tur
pitudinis peccati quã turpitudinẽ facit h
gffectio ꝑ os euomere ꝑ ſincerã ↄfeſſioneʒ:
BSubintrat qñq; affectũ motus ſancti
deſiderij vel ſancte cupiditatis / veniẽs ex

coõſideratione diuine pulcritudinis ⁊ excel

lentie gloꝛie celeſtis.ad qᷓm videndã ⁊ ba⸗
bendarrotis apirarconarta. Cngreit
aliqñ mentẽ affectio quedã licite ſpũalis ⁊
ſobꝛie cuiuſdam ↄplacentie q̃m ſibi legiti
me ſuadet dum ſibi cõplacere ꝑpendit in
deo dño ꝛ⁊ in gloꝛia eius.inſuꝑ⁊ iu quibuſ
libet ſuis operib.Que quideʒ ſpũalis io⸗

alie cauſe. quas perpẽdis adeſſe duʒ hmõi
ofones deuote dicütur. ia &

ignis quibuſdã ad extra pꝛorũpit vputa

ſi
ſub iocũdis ſuſpirijs ⁊ gaudioſis ſingulti⸗

bus. Vocatur aũt hec plerũq; affectio mẽ
tis interna iubilatio ſeu exultatio.(¶¶ Exur
git aliquando affectio landis.benedictio⸗

nis ⁊ gloꝛificationis/ ↄmemoꝛãdo digni⸗
tatem dei ineſtimabilẽ. ⁊ aduocando crea⸗
turas omnes vt laudent eum ⁊ exulient in
noie ſancto eius. ¶ Adeſt etiam aliqñ affe

ctus recreationis in diuinis beneſicijs.qᷓ

modis innumeris in dies ꝑcipimꝰ.(¶ Ex
citatur aliqñ affecius in feruoꝛem diuini
amoꝛis ꝑ ↄſiderationẽ immẽſe ſue bonita

tis.Et eſt altiſſima ꝑfectiſſima ⁊ digniſſi⸗
ma in ceteris affectionibo.ad quaʒ nihilo⸗

minus tute ⁊ ꝑfecte hi ſoli pertingunt qui
pꝛius in ceteris exercitati ſunt quaſiperi

las purgati ⁊ cõuenienter pꝛeꝑati.qm ſᷣm
declarationeʒ beati Berñ. per illas oſcula⸗
mur pedes ⁊ manus.per hanc aũt ad oſcu

lumoꝛis accedimus. Hec ſiquidez ſancia,
affectio mentẽ deo ſumme appꝛoximat et

domeſticam facit ⁊ velut ſponſam ei copu

lat. ¶ Ex plurib iam dictis facile perpen⸗

des.cur ſimplices et illr̃ati laudabiliter et
fructuoſe ſuadent᷑ frequenter dicere oꝛatio
nes quas minime intelligunt. Hoc eni fit
vel vt hoc agentes deum venerent᷑aut lau
dent.aut ei gratias pꝛo beneticijs repẽdãt

ſub ſanctis ⁊ ſecretis verbis per os ꝓpheta

rum ⁊ ſanctoꝝ reuelatis.vel etiã vt eccleſie
obediant aut ſuo ↄfeſſoꝛi.Accedũt etiaʒ et

ſti mihi iã o hõ q; plurimos mendicitatis
modos.inſuꝑ ⁊ oꝛandi ⁊ varios affectꝰfoꝛ
mandi/ doctrinã tradidiſti ꝑutilé. nuncre
ſtat vt exte audiaz ſi quotidiana mihi enit

aliqua vna ofo/queſt ve vnus qtidianug
apud oes ſanctos ſimul obſernãd.qs etiãꝗ

——

elemoſynas ero ĩ hoc q̃ſtu petitura

„ — 2

uare put tibi videt magis oppoꝛtunũ ma⸗

cipue in tuis oꝛationibus petenda. puta

vertutes theologice.fides ſpes caritas.et

virtutes quatuoꝛ cardinales,temperãtia

declara

oteris aia in hoc modũ quẽlibet obs

gisq; fructuoſum ꝓ ↄuenientia tempoꝝ?
barnecelaalgapitn eris obnoxia. vel
altera quelibet ꝑſona pꝛo qua oꝛare voles
¶ Debes igitur / toto ſtudio / tota diligen⸗
tia diſcere que ſint ſeptem dona gratie pꝛe

cunditas aliquotiẽs in tanii roburexer⸗
ſcit vt verbis expꝛimi mime queat.ſed ſub

istri
nd

taudan
srchin
dacsen
cüedc
ttütei,

cheduzbri
3
16oſcla
uvifinr
HDunli

nu nhiant

„2
err

Demendicitate ſpũali

pꝛudentia foꝛtitudo ⁊ iuſticia. que ſint in

ſuꝑ ſeptẽ ſpũſſancti dona.ſeptẽ beatitudi
nes.ſeptẽ petitiones in orone dñica expᷣſſe

ſeptẽ mie oꝑa ſpũalia ⁊ coꝛꝑalia.deceʒ pꝛe
cepta legis. In his tua verſabit᷑ meditatõ
et ſᷣm tuã oppoꝛtunitatem aduerſus moꝛ⸗

bos varios peccatoꝝ ⁊ ꝑiculoꝝ ⁊ tẽtatio⸗

num/ quib⸗ te ſubiacere cognoſces / tuã foꝛ H
mabis oꝛationẽ. Diriges etiam frequẽter

oculũ tue ↄſiderationis ad illa ſeptem ca⸗

pitalia vicia ad illos inſuꝑ multiplices de
fectus quos in adminiſtracione coꝛꝑaliuʒ
ſenſuũ quotidie incurrimus.⁊ ſicde alijs i

finitis miſerijs. ¶ Ad hec plenius cogno⸗
ſcenda ⁊ diſcernẽda confert plurimũ ſum⸗
ma vicioꝛũ ⁊ virtutũ/qm quidã ſummam
regis appellant. rcn pᷣterea tuum

queſtũ diuidere in ſeptem ꝑtes.⁊ ſingulis
partib/ ſingulos deputare dies. Puta vt
ſingulis ſeptẽ dierũ.petitionem facias de

ſingulis ſeptẽ donoꝝ.⁊ ita de alijs omni⸗

bus in ofone petendis poteris oꝛdinare
et tibi quaſi legem regularẽ ad hoc ſtatue/

re. Et nihilominꝰ alijs vrgentibo cauſis ex
traoꝛdinarie poteris ad alia petenda fre⸗
quenter conuerci. ¶ Sic etiam celeſte; ci

uitatem velut in ſeptẽ partes ſeu vicos di⸗

uidere.⁊ per ſingulos illos vicos/ſingulis
ſeptẽ dierũ diſcurrere ⁊ tequeſtuare. Sta⸗
tuesq; in vico vno / beatos angelos.ĩ alio
ꝓphetas ⁊ patriarchas/ xpᷣi adhuc venturi
pcones. ⁊ ſic de gus. pꝛout tibi tua deuo⸗
tio ſuadebit. ¶ Poteris etiam iuxta dierũ
ſolẽniũ exigentia/recurſum ad xpᷣm facere
eiusq; myſteria ↄtemplari.ac etiaʒ ſancto

rum quoꝝ celebꝛant᷑ ſolẽnia.tuncq; deuo⸗

tius ſolito eoꝝ imploꝛare ſubſidia.eosq;
apud alios facere mediatoꝛes. ¶ Jam ita

q;(o anima)abſq; intermiſſione pꝛolixe ſa

tis locuti ſumus:.cõuenit vt finẽ ſermoni

rtrribuamus. cetera dieb poſteris reſeruan⸗
tes. Nam etiã tempus adeſt/vt ad queſtuʒ
te cõferas.quẽ vtiq; pꝛacticãdo ſp in hoc
officio doctioꝛ fies.nõ modo in his de qͥ/
bus exempla ſunt poſita pauptatũ modis

veꝝ etiam alijs innumeris erudita. Ita ſa
ne eſt mune pꝛouerbiũ/ꝙ fabꝛicando fa⸗
bꝛi fimus.¶ Anima ( Ita fiat vt ſuades
DBtatuã itaq; in meipᷣa certũ oꝛ⸗

—

dinem ad elemoſynã petendũ.measq; pe⸗
titiones pꝛo neceſſitatum occurrentiũ op⸗

doeugriigteconabo; inſtruere. Nec tñ ti⸗
i moleſtũ erit ſi nõ vnifoꝛmẽ regulam in

*

re?

meis obſeruabo depcationibo. qm̃ abſc;
oꝛdine ⁊ menſura mihi mee inſurgũt puu
pertates ⁊ indigentie/pꝛo quarũ exigentia
mee ſunt penitus oroes inſtruende.Qui⸗

bus etiã / modus eſt nihilominꝰ adhiben⸗

dus. ſᷣm qualitatẽ quib aut p quibo meꝰ
eſt ſermo dirigẽdus. Ceterũ vbi me defice
re videbis atq; toꝛpeſcere/ velis obnixepᷣ⸗
coꝛ medirigere. mihiq; adeſſe cõſilio atq;
2 ibenter id efficiãõ o
anima. Deus aũt tuus ſit auxiliatoꝛ.detqʒ

aucilio. omo

tibi bene ac pꝛudenter oꝛare.ita videlicet
impetres Amen.
¶EErxvplicit pꝛima pars.

Bequitur ſecunda

–

que parũ aut nihil deſeruiunt/niſi iam de
uotioni tota

expiuntaffectiones virtutũ.inſuꝑ ⁊ dei vi
ſitationẽ cũ ↄtemptu mũdi.¶ Incipiunt
orones ⁊ meditationes deuote/circa oro⸗

E

nem dñicã. Et pꝛimo ſuꝑ pꝛima petitõne

„*

eius.ſanctificet᷑ nomen tui

te oꝛantes patrem appellemus

as eni qũo mihi pfr eris.ſi tua eẽ filia deſie⸗
ro: Mutuo ſe pfecto ponunt hec noĩa.O

quãtũ detrimẽtũ eſt talẽ amittere pr̃em. q̃

etiã ignominia illũ offendere vel ei nõ ſᷣui
Oñ queſo hũc videre potero preʒ in
ſuo palatio q̃ iam verſoꝛ in ̊ exilio miſerã

do. Qñ illa mihi reſeruata ſua hereditate/
potiar Qũ ſtatuar in illa ſua aula regia im
periali palatio qᷓ̃ iam duriſſime ſum carce⸗

rata ⁊ varijs circũdata bellicis impugna⸗

tioniba cum tñ ſim regis imo talis regis fi
lia? ¶ DHuo auſu temerario genꝰ meũ.me
am nobilitatẽ obliuiſcar: Qua deniq; in⸗

ſania / me velut ſcoꝛtuʒ coꝛruptoꝛib expo⸗
nam. coꝛruptoꝛib inq̃m totius caſtitatis

yt ei grata ſis.et bene deſiderata quelibet

nes an ime deuote. vᷣm diuerſas materias.

liter macipatis ⁊ qui in ſeipis

Oluiſti dñe de? omnipotẽs. vt

Hoc itaq; ſuppoſito/te depᷣcoꝛ
„ ſſnctificet᷑ H̊ nomẽ ⁊ cõfirmet᷑in
me.hoc eſt vt pſeuerãter tua ſim filia. Ali⸗

pꝛoditoꝛib.aduerſarijs meis ⁊ pr̃is meiꝛ

Quã pᷣterea fiduciã debeo cõcipere confu

giendi ad talẽpatrẽ.tam opulentẽ tã ſapiẽ

tem tã benignũ: Confidẽter illũ interpel⸗
labo / qͥ pꝛioꝛ me dilexit.nullis meisq; me⸗

ritis me ſuã filiã appellare dignat?ẽ. Od
ſi illũ velut inobediens ⁊ ꝑuerſa lil D

offenderim. ſcio tñ ꝙ p peccato filie! patri

pena ſufficiet exigua. ¶ Di ab eo panem
petiuero ad viuendũ.nũquid indignater
atq; iracũde mihi poꝛriget lapidẽ.aui pꝛo
ouo ſcoꝛpioneʒ aut ꝓ piſce ſerpentẽ: Non
hec pfecto faciet. quippe cui hoc verbũ eſt
et exemplũ.qꝛ parẽtes carnales non hoc fi
lijs ſuis faciũt.qnimo ⁊ tam bonis q; ma⸗
lis bona tribuere ſoliti ſunt.Noſterigitur
pater /ſpũm ſuũ dabit petentibꝛ. ¶ Cü igi

tur te patrẽ nr̃m appellari mãdaueris.fiat

vt iuſſiſti. Te igit᷑ ꝑ hoc nomẽ cõteſtoꝛ.vt
illud in me ſanctificet/ita ne mentiar te pa
trem appellans. Nonne vtiq; mendacij ar
guerer. ſi nõ tua exũs fuũia/ te patrẽ appel⸗
larem: Hoc igit᷑te nũc peto ⁊ exoꝛo ſpẽali⸗

ter. vt ibi talis exiſtam qualẽ me tibi eẽqyo
les.Oð ſi mihi negaueris cuʒ hoc veniret

Ouis queſo pater / ſue turali filie talia
petenti denegabit:

hibe cuſtodes ne tui aduerſarij/me valeãt

coꝛrumꝑe/' q; illos non audiã vel ad mi/
nus nõ exaudiã. Recedite recedite amodo

infideles ⁊ petulantes inimici infernales
qui me vultis infamare.qui a me dedecus
atq; cõuiciuʒ expoſcitis. Ignoꝛatis vos q̃ᷓ
et qualis ego ſim ⁊ cui vos loq mini? Ego

enim ſum filia ſummi regis veſtri iudicis
qui vos ↄdenabit. Qua igi᷑ pᷣſumptione
queritis illi ſuã ſurripere filiã? Nũquidvo
bis aures pᷣbeo auditrices: O turpiſſimi

viliſſimi hoꝛribiliſſimi hoſtes.nũquidvo

bis aſſentiaʒ qui eſtis fallaces ⁊ mendoſi?
NHuũquid veſtro ſuaſu/meuʒ patrẽ derelin?

quã / mea fraudaboꝛ hereditate.⁊ vobiſcũ
meipᷣam eternaliterↄdẽnabo: Hoc pꝛofe⸗
cto nullo pacto faciã.Oõ ſi alias me nõ in

feſtatã non dimiſeritis. mibiq; vim facere Megitatio

volueritis.ſcitis quid factura ſim. Adibo
certe patrẽ meũ ⁊ ei rem inſinuabo.qͥ mibi
vtiq; feret opem vt eruar a maniba veſtris
agc dein ceps grauiter vos puniet.

ſuper ſecũda petitt.
ce Adueniat regnũ mum.

ctionem declarauit meus pater ce⸗

cuũ tua ſim fllia.meã oꝛo cuſtodi caſtitatem
meũq; honoꝛẽ. Sic me include.tales ad/

ſuper tertia petitione oꝛationis dominice

Meditatio et oꝛatõᷣ

lenter in hoc ſuam ad me die int iſſima ad te ſapie
egrotiſſima ad ie ſummũ medicũ ac ſalua⸗
toꝛem. Et quomodo fiet iſtud domiĩe. niſi

Aeſtis. cum talem ac tantã dignita⸗ ozem. Kte ei imno dome
tua voluntas meoduxerit ? traxerit adia

vt regnũ quodd eximiũ intra mecolloca⸗
nerit meo regimini deputatũ In quo ratõ

velut dña ac mgfa debet pᷣſidere.cetere au⸗

tem oẽs vires ⁊ potẽtie illi parere ⁊ obſe,.·

Sed ꝓfecto nimis exꝑioꝛ verũ eſſe qð an⸗
tique diciũ eſt. Vix ſine guena eru qui ter

ram habet. Reuera regnũ hoc dequo ̃mo

4

cõtinue ⁊ inceſſanter ꝑſecutionem ⁊ impu

gnationẽ patit᷑. Nõ eſt viciũ aut peccatum

qð non ipᷣm hoſtiliter inuadat vimq; oẽm
faciat ad ingreſſum ꝑ ſenſuũ quinq; aditꝰ
vt illic dominet᷑ ⁊ imꝑet. Inſurgi ſuꝑbia

cum clamoꝛe valido.⁊ iacianter illic pꝛeſu

mit dñari.Inuidia ira ⁊ odiũ conueniũt.

cum iuramẽto affirmantes ſe illic manſio⸗

nem ac reſidentiam faciuras. Accedit illa
toꝛpens acedia.nullo pacto ad diſceſſum
ſuaſibilis.Gula fediſſima exercituʒ parat.
ſuamq; illic vult inſtruere coquina.Quxu

ria furit. ⁊ affirmat ꝙ regnũ boc pꝛſus co⸗
ſumet. Auaricia cupida inſidioie ſe inge⸗

rit.nec ſe hinc arbitratdepellendam. Atq;
ita innumeri alij ſurgunt tirãni.qui nullo
oꝛdine ſed hoꝛnibili cofuſione ſatagunt in

boc regno dñari. At ego / illos repello. illoſ
abijcio.clamãsq; ⁊ ſuſpirãs pꝛoteſtoꝛ hoc

regnũ mihi datũ a paire meo.cũ ſummuʒ
nefas eſſet tale traditamentũ facere quo id
regnũ ſuis pate et hoſtib. ¶ Sed beu qᷣd
me aut mea eſtimãt potentia. que ſola ſine
viriby ſum deficiens ⁊ miſera.Quid queſo
niſia te patre meo adina aduerſus hoſtes
hos efficere valebo: Aderis igit᷑ pater mi
in regno muo.⁊ quo maneat inuictũ iulli fes⸗
res pᷣſidiũ. Quu; pꝛofecio eſt.ipᷣim tibi tue

qᷓ; cuſtodie reſtuuo. Ita ſane ⁊ nõ alias in

me adueniet regnũ tuũ.ſemꝑq; remanebit

aliter illud cogar amutere a deuaſtantean
gelo.eritq; in ilo ſempuemus boꝛroꝛ ⁊ ete

na confuſio.

—

Omine deus omnipotẽs pr̃ opti

me qui es in celis fiat volũtas iua
ſicut in celo ⁊ in terra. Volũtas in

&tua. qua ſm viam mãdatoꝝ tnoꝝ vodã
ego debilis pauꝑ ⁊ miſera ad ie potentiſli,

mum. inſipientiſſima ad te ſapientiſſimũ⸗

ℳ₰

ſce
ſ
ſin
les
Pwo
Gis
clo
ſt

mei
feni
myel
geilla⸗
lam
rnod
ſeitn

„

ſidin

incign
Umpen
liginc⸗
mordt
ledic:
me
longen
Ato⸗

Sagci

diteſn

hpanet⸗

n An

Aepiſeci⸗

geſeg

alun aig
neu
unnn,

rul/
Cntor
inm;

Gipua n
muicülliſe
önthin
.tnödiin

WrNeNni

dauttanenn
obumt
land:

ennii

CTũ ergo ita velis.etiã velim nolim/tuavo
luntas fiat. Vidi ſepius dñe.ꝙ pr duxit ⁊
traxit filiũ debilẽ atq; ĩpotentẽ vel etiã ſto
lidũ ad implẽdũ voluũtatẽ prnam. Ita q̃ſo
pr me trahere digneris ad te.nõ me dereli⸗

quas in manu mei cõſilij nec mee tradas
volũtati.ĩmo dũ oberrare a tramite virtu⸗
tis me videbis.retrahe me dñe deus velut

pauperẽ ſtolidã cecã atq; impotẽteʒ.⁊ hoc

ſiue ꝑtuas virgas aduerſitatis ſiue ꝑ dul/

coꝛẽ pſpitatis.ſiue ꝑ occulte inſpiratõnis

inſtinctũ a tua bonitate.ſiue ꝑ altã mauuʒ

tue ptãtis.ſiue ꝑ bonoꝝ tuoꝝ angeloꝝ vel
etiã hominũ miſteriũ.ſiue ꝑ quẽcũq; aliuʒ
modũ tibi placituʒ. Hoctm̃ fac/ne ꝑeã.ꝙ
q; tua de me ⁊ in me/nõ mea voluntas fiat

et impleat. Quid poſſet dñe cõuenientius

atq; humilius pauꝑ ceca aut ſtolida pete⸗

re a ſuo doctoꝛe ⁊ gubernatoꝛe.qᷓ; vt eam
nõ ꝑmittat ambnlare ſm ſuã temerariam

intentionẽ in deſiderijs anime ſueꝛ

Mꝛatio eiuſge con/

i hanctertiã petitionẽ eralia ſi

mo et freno.

—

o ↄꝑatꝰ eſt iumẽtis inſipientibo
6 eſt intellectus.Qõ ſi ita eſt. di

in quibo nõ l
rigas me dñe velut beſtiolã que
nò põt aut nõ vult ꝑ ſeipam domari.imit⸗

tens frenũ in os meũ.aut alias meligabis

ꝛout mihi opus erit dulcibo illis ac ſoli⸗

dis vinculis tuarũ virtutũ ⁊ pcipue funi⸗
culo triplici qui difficile rumpit᷑. videlicet
fidei ſpei ⁊ caritatis. ¶ Auiduʒ eſt dñe os

meũ.impone ſibi tempantie ⁊ ſobꝛietatis

frenũ. Indomita eſt lingua mea diſcola ?
vagabunda ꝑ multiloquiũ ⁊ vanũ.ↄſtrin
ge illam freno ſilentij. atq; ita fac circa ſin⸗
gula membꝛa mea. E q;uis frequen⸗
ter tuo ductui renitar/aliter aut alio volẽs
ire qᷓ; tu impellas.ad modũ equi laſciui qͥ
ſibi dimiſſus frequenter impingeret.ne qᷓ/

ſo ꝓpterea dñe ita contra me iraſcaris/vt pᷣ

indignatione me derelinquas ⁊ ſinas ſᷣm
impetum ꝓpꝛie inclinationis aut volunta
tis incedere. Ita eni mox impingerẽ ⁊ me
moꝛti traderẽ doloꝛoſe.moꝛe illoꝛũ quos
te dic dimiſiſſe ire f̃m deſideria coꝛdis eo
rum eratq; pꝛofecto illa diriſſima libertas
longeq; eligibilioꝛ atq; ſuauioꝛ eſt tua ſer

dnice Panẽ nĩ Bdianüba nob hodie.

eſtiolã indomitãque

6 4

HD 1
/

erbo Sicut deſiderat ceru? ad fontem.
Fons vite dñe deus omnipotens
odꝝ ego ſum illa pauꝑ laſſata. depulſa
er vexata / que ad inſtar cerui deſi⸗

derat venire ⁊ reuerti ad te.vt ſit mihi re⸗

£

creatio cõtra nimiũ caloꝛẽ atq; ardentẽ ſi/

tim quã mihi illi infernales intulerũt inu⸗
mici/me per deſertũ huiꝰmundi continue
inſequentes/cum turba numeroſa canum
ferociſſimoꝝ moꝛdẽtiũ ⁊ lacerantiũ.Qua
ꝓpter vagabũda nõ inueniẽs requiẽ ꝑ hoc
Deſertũ diſcurro. Sunt aũt hi canes/cure

ille diuerſe ac ſolicitudines mũdane. qᷓ va
ris modis me moꝛdẽt ⁊ lacerãt.quiboplu

rimũ turboꝛ ⁊ euagoꝛ in deſerto pꝛedicto/
nuſq; requiẽ inueniẽs nec ampliꝰreſpira⸗

re valeo niſi venero ad te qui es fons vite

ecuritas.

etrefugij locus.in quo mihieritrefugium

„

quarta petitione ofis

me

Aupi panẽ pꝛopter deuũ. Ego ſuz

as menſas.quarũvna ẽ cibis huiꝰ

mundi onuſta.quibo quidẽ veſci poſſem.

ſed illos deteſtoꝛ ⁊ recuſo.altera bonis exu

berat ſpiritualibo quib cum affluere deſi⸗

derem. minime pꝛo voto illa conſequi va⸗
leo. Heu moꝛiet᷑ mi pater hec miſera fame

lica in tuo cõſpectu ac tuoꝝ omniũ ſancto
rum in hac menſa bonis gratie ⁊ gloꝛiere
ferta diſcũbentiũ.vbi edũt ⁊ bibũt vſq; ad

ſatietatẽ.ĩmo vſq; ad ſobꝛiã ebꝛietatẽ.Nõ

quidẽ ſum digna ſedere in hac menſa. nec

hoc requirere pᷣſumo.ſed humiliter petovl

de micis ⁊ reliquijs huiꝰ menſe magnifice

parũ aliquid ꝑcipere.quo aliquãtulũ refo
cillata / valeã famẽ ſitimq; mea ⁊ ſi non ad
plenũ ſedare.Lego in euangelio de diuite

epulone qui grauiter de duricia atq; auari
cia arguit᷑.ꝙ imiſericoꝛditer pauperẽ laʒa

rum a ſe repulit / illi ſue menſe micas nec

volens tribuere. At ego ſum illa pauꝑ in⸗

firma mendica vlceribus ac vulneribo ple
na / diuerſoꝛũ vicioꝝ. que vr̃is aſſum in cõ

ſpectibo. ¶ O ſancti ⁊ ſancte dei oẽs in ve⸗

ſtris ianuis clamo ſuſpirans.⁊ peto de mi⸗
cis vr̃is ne queſo moleſte feratis.⁊ moꝛe il

lius diuitis repꝛobi/ ne me imiſenoꝛditer

c 3

editatio etoꝛatõ

diuiſa p partes ſu

paupꝑ üla famelica/ locata inter du

ractetis. Abſita vobis hoc impꝛoperiuz:

abſit vt in tam pijs ac magnificis coꝛdib

tanta inueniat᷑ inbumanitas. pᷣſertim cuʒ
ſine vllo veſtro detrimeto ac ſine vlla dimi
nutione id facere poteritis. Mementote
vos aliquotiẽs ab hac mẽſa fuiſſe alienos
et nihilomin? tũc ex ea paſci libenter volui
ſtis. Ita igit᷑ ⁊ nüc mihi ſacite que vobis
fieri ſũc voluiſtis. Veſtra quidẽ ſoꝛoꝛ ſuʒ
et ſi in humilẽ ſtatũ deiecta.etſi in exilio.⁊

ſi in carcere etſi in miſeria ⁊ pauꝑtate maxi

ma ↄſtituta. Ne igit᷑ me fame ꝑire ſinatis

in ↄſpectu veſtroꝝ ⁊ quidẽ pijſſimoꝝ ocu

loꝛũ veſtroꝝ.⁊ in tanta plenitudine ſpũa⸗
lium alimẽtoꝝ.Sũ ego heu deterioꝛis cõ
ditõnis ⁊ magis repellẽda.qᷓ; catellus qui
vel de reliquijs dñi ſui ſinit᷑ refici. Fateoꝛ
quippe me ꝑ peccatũ factã etiaʒ cane dete⸗

rioꝛẽ.maneo tñ ſꝑ naturali cõditione/vra

ſoꝛoꝛ. NHNeigit᷑tam graui aĩo/ meũ peccatũ

feretis.qð vtiq; nunc mihi odio eſt atq; a

meo repello conſoꝛtio.quin potiꝰad id qð

naturali ↄditione vobis tã de ꝓpinquo ii

ctũ eſt ↄpatiẽdo /veſtros inclinabitis ani⸗
mos. ¶ Scða pars. Verũ fateoꝛ me om̃i
iure ⁊ ob mea maleficia carceri digne man

cipatã.ſed heu quis tã ſeuerꝰ iudertã q; ſe

uus/qui captiuũ adhuc indemnatũ/fame
perire ꝑmittat.⁊ petenti nõ poꝛrigat panẽ

QDui etiã eſſent illi cõſiliarij aut officiales

gdeo impij ⁊ agreſtes qui hoc tolerarent

aut ſuaderent:qnimo etiã dãnatis ad car⸗

cerẽ ꝑpetuũ/miniſtrant᷑ aliquotiẽs pitan/⸗
tie ſpeciales⁊ pᷣcipue in magnis ſolẽnitati

bus. Nunc autem credo ⁊ certitudinaliter

ſcio.ꝙ quãtũlibet ſim incarcerata ⁊ grani⸗
bus oppꝛeſſa criminib. mitioꝛ tamẽ eſt et

ad miſerandũ pꝛonioꝛ veſtra curia q; que/
libet alig iudicis aut pᷣlati cuiuſcũq; moꝛ⸗

talis. ¶ Tertia pars. Ego ſum pauper il⸗
la filia / elongata que partẽ paterne heredi⸗

tatis me ↄtingentẽ dilapidaui.que in exte

ra regione/fame moꝛioꝛ.⁊ vrgente fameli⸗

ca rabie.volo frequenter implere ventrem

poꝛcoꝛũ pabulis.hoc eſt pꝛauis huiꝰmun
di voluptatibo quas ſepe nec conſequi va
leo. Sed ⁊ ne c0ſequar opto ⁊ oꝛo.ſciens
ꝙ cibus ille minime ſatietatẽ afferret.ĩmo

amplius faceret eſurireltandẽq; perimeret

Ouid igitur faciã Certe ſcio Animaduer

to in domo patris mei qᷓ; plurimos eſſe ſer

uitoꝛes qui pane veſcũt abundãter. Sur⸗

gam igitur de ſtercoꝛeꝛ fouea in qua iacoeo

bentur verbera q; paſtus: ¶ ite
ſit. nec pᷣterq; penã ⁊ toꝛmenta meruerim.

et ibo ad patrẽ meum ⁊ dicam ei. Peccaui

in celum ⁊ in te non ſum digna tua dici fi⸗
lia.fac me ſicut vnã ex ancillis tuis autpe⸗
diſſequis. Auditu autẽ didici ĩmo aliquo
tiens viſu/ꝙ ipᷣe eſt mitiſſimus⁊ miſericoꝛ

diſſimus.atq; ita nec me venientem repel⸗

let.ĩmo in pꝛiſtinã reſtituet dignitatẽ.⁊ tã⸗
q; filiã ſuam denuo ſuſcipiet educandam.
Heu quotiens ⁊ q;diu conoꝛ ad patrẽ me
um pꝛo pane obtinendo reuerti.nectamẽ
valeo.quoniã tali ac tã miſerabili fame ſuʒ
afflicta.vt virib penitus deſtituta neque⸗

am exurgere ⁊ moueri de hac infelici extra⸗
nea regione.in quã incõſulte me intruſi.ni

ſi aduenerit aliquis qui mihi manũ poꝛri
at ⁊ ferat auxiliũ ⁊ conſolationẽ ad me ſu
nendũ ⁊ dirigendum in via ne deficiam
Vos igitur depcoꝛ ſancti dei omnes/ade⸗
ſtote mihi ⁊ ferte opem. vt hinc egrediar.ſi
ne deuio ſine offendiculo ad domũ patris
mei ꝓfectura ⁊ refectura.¶ O
O me miſerabilẽ infelicem. vilem. felam.

deo ⁊ mundo odioſam.qua temeritate aut

pᷣſumptione patrẽe illum mitiſſimũ ⁊ miſe⸗
ricoꝛdiſſimũ audebo conſpicere/quẽ adeo
contempſi ⁊ dehonoꝛaui.Qualiter aderit
mihi lingua ad aliquid ab eo poſtulandũ.

Pꝛeſertim cũ iam illos temerarios conatꝰ

meos expleuerim.meq; ꝓſtituerim ⁊ feda⸗

uerim cũ inimicis pᷣfati mei patris. Unde

nõ iniuria/ ſibi facta ſum penitus odioſa.
Nunc igitur cũ melius noò poſſum. reuer⸗

tar ad illuʒ quẽ tam grauiter offendi. Dic
mihi miſera ⁊ inuerecũda.qua fronte h̊ͥ au
debis attẽptare.quo pacto pᷣſumes poſtu⸗

lare panẽ ad manducandũ cui potius de⸗
erũ eiſi ita

tantã nihilominꝰ illius ad quẽ reuerti pꝛo

pono / miaz eſſe cognoſco. vt me ad id faci⸗

endũ vocare dignet ⁊ cõmonere. quãtũcũ⸗
qʒ eriã eũ offenderim atq; deſpexerim. Vr
gent inſuꝑ ad hoc ⁊ impellunt famelica ra

bies. ⁊ extrema neceſſitas.Audiuit eni deꝰ
depcationẽ etiã legionis demonũ quando
petiuerũt mitti in poꝛcos.multo minus ?

ego diffidam exaudinr. ,
Hic loquitur ani⸗

mã quaſi exaudita ⁊ conſecutaſpiri

NRatias ago tibi pater dulciſſime p

uarta pars.

pter pitantiã nunc a te ſuſceptams

.

7
ou
liur n

4

Pſaeli

gtebrent
numdina
mepſo
muftund
Moig
coteren
lbhocg
innn
ean⸗
ſrtube
w
hmweig
ſa
feanren
lemnace

ltneig
unn
Gn

nchäporn

neii

neae
Heiinſt
Müpes
umen.
lenſun,
nütni⸗
inn
nundi.
8Cnd
niſedan
8Vde
asoioſe
fum wen
monebn
umespof
iornsd
ricin
nimm
nvß lan
r iicl
unG

tindan

NCion
hücgene
nuonnds:

un

utn

ume

mitte nobis debita noſtra

De mendicitate ſpũali

ꝙ; ſapida eſt.q;ᷓ ſuauis ⁊ bona. q; nutri
tiua.Nuꝑ famelica rabies/oia mẽbꝛa men
toꝛquebat.Aures interibãt in auditu va/⸗

nitatũ ſeculi.ardebat lingna ꝑuerſis ſᷣmo/
nibus. oculi vanis aſpectibo defluebant.
Os turpi vileſcebat guſtu.tactus ꝓbꝛavo
luptate fedabat᷑. O qᷓ; ſubito euanuerunt

a me hec oĩa ꝑnicioſa deſideria/ ad pñtiaʒ

dulcedinis cibi illius quẽ miſiſti deſuper.
Da mihi dñe ſemꝑ hũc cibũ quo refectus
abijciã ⁊ faſtidiã venenoſum ac moꝛtiferũ

buiꝰmũdi cibũ.O dñne deus q; ſubito mi⸗
hi facile factũ eſt his carere.imo ↄtẽnere qᷓ
pꝛius deſiderabã.quoniã bonitas huiſpi
ritualis cibi/facit omnia mũdana arbitra
ri velut ſtercoꝛa.⁊ abominationi penit ha

beri. Concede dñe vt hec diſpoſitio diuti

us in me ꝑmaneat. Ita ſaue iocunda eſſe⸗

et beata. Sed heu ego miſera cito nimis
bunc guſtũ ⁊ ſapoꝛẽ amitto.quoniã nõ de

vita.me fateoꝛ indignam ad perpetuaʒ at

de me penitus tue mie ſubmitto.

Reditatio etoꝛato

ſuꝑ quinta petitione o

. EEE

ſicut ⁊ nos ⁊c̃.

„*

tia fraudata ꝑ infoꝛtunatũ ictum peccati.

Duo igitur ibo.quo diuertam: Ad meuʒ

certe reuertar patrem eũq; depᷣcaboꝛ vt me

ab hoc graui debito abſoluat. Etne repul

ſam patiar / ei ſuas deferam lr̃as.a ſuis ſe/
cretarijs ⁊ euangeliſtis conſignatas. DHis
obteſtaboꝛ ipſum me debere penit abſol⸗

uere. Siquidẽ pelre cotinent vrſi dimiſe
rimus alijs ⁊ nobis ipſe dimittet. Et ego

ex nũc omnibo dimitto ſicut ipe dimitti iu
bet. Opoꝛtet igitur vt ⁊ ipᷣe mihi dimittat
¶ Eiſi foꝛſan ipe vel alter qlibet mihi ob⸗
lecerit.q; nõ integraliter dimitto.aut ſince
re aut eo coꝛde quo debeo. Rñdeo mihi ſal
tem adeſſe deſideriuʒ dimittẽdi ſub modo

eEe uibo ipᷣe hoc fieri vult ⁊ iubet.et

cvtiq; ſatis eſt. Ita enĩ et mihi ſufficit

Vr dens mihi cõdonet.hoceſt vt ſit ei deſi⸗

qʒ hereditariam illius poſſeſſionem. Vn⸗

Bligata ſum plurimũ. Surgita
o obligatio hecex fatuis cõmercijs
aet cõtractiba cũ demone in foꝛo hu
ius ſeculi initis.cũ pꝛo momẽtanea vani⸗
