ed illa que deberẽtur ſi venialia nõ fie
rent. Nam illo medio temꝑe quo peccata

venialia fiũt poſſent aliqua bona fieri.qᷓ

cum nõ fiant de tanto ipᷣa gloꝛia cẽſetur⸗

effectualiterq; eſt diminuta. Pꝛopter eti
am illoꝝ venialiũ perpetrationẽe/opoꝛ tet
oꝑa quedã bona ad ſolutõem et purgatõ

nem bmõi venialiũ facere ⁊ cõnertere per
que valde accreſcere potuiſſet⁊ accreſcere
debuiſſet cumulus pᷣmij eterni ¶ Septi

ſuꝑioꝛibus vbi de ſeptẽ peccatis moꝛtali
bus tractari ĩcepit/late expoſiti ſunt.vbi
mõſtratũ eſt ꝙ actus qui de ſe ex ſuiq; na
tura eſt ſolum de genere peccativenialis:
poteſt vel ex cõſcientie remoꝛſu vel ex cõ/
placentiavel ex pꝛocliuitate.vel ex pgreſ/
ſu.peccatũ moꝛtale effici. ¶ Hoc autẽ eti
am ſingulariter aduertẽdũ eſt. ꝙ ſicut ad
remiſſionẽ peccati moꝛtalis exigit᷑ deſer/
tio actus peccãdi cum volũtate firmoq;

pꝛopoſito in poſterum abſtinẽdi.ſic ſimi

liter peccatũ veniale in pñti vita non di/
mittit / niſi etiã actu et pꝛopoſito deſerat᷑
r hec quoad totalẽ materiã nature qᷓ
litatꝭ ⁊ effectus peccati actualis venialis/⸗
ac circa eam occurrẽtium/quantũ hunc
pꝛeſentẽ iſtius libelli octauũ tractatũ cõ/
cernere iudicatũ eſt/dicta ſufficiant.

tima diuiſione peccati in genere ſeu tac
generis que ſumit᷑ ᷣm ipᷣius peccati cau/
ſam materialem.

De ſecunda et vl,

me diniſionis peccati in gene/⸗
re ſeu tanq; generis.que ſcilicx
ꝗ peccati qualitatẽ ⁊ qᷓntitatẽ

nus effect'peccati venialis eſt/ qꝛ venia/
lig ſepe ſunt occaſio moꝛtaliũ peccatoꝛi.
Et hoc inter alios quatuoꝛ modos.qͥ in

Xpeditis his que reſpectu pꝛi/

Punc
ima
anche
daa
iene
H
(ot
ſallol
Cuſet
ſaar

kopeccann
nafen
niaceſenn
topwei
niopore
npurgn
nmnerer
uelee
S
Owin
peccnori.
wosgin
gmonti
ntri
Higzna
niolis:
erc/
pheh
ute en
icnted
ſde/
frmoq;
Kicſimi
znon di
ſodeſel
inaune
grehiglss,
muühenc
vutic/
un.

⸗

ean in
ng
gneſelg
ntmn

De peccatis coꝛdis oꝛis ⁊ operis ʒi

ſumebat᷑ et ſumpta eſt dicẽda occurrebãt

NHunc de ſecũda ⁊ quo ad hũc tractatum
vltima ipᷣius peccati etiam in genere ſeu
tanq;generis diuiſione.que ſcʒ ſᷣm ipᷣius
peccati cauſam materialẽ ſumit᷑/aliq etiã
dicenda veniũt. Nec bic accipiẽda venit
ipſa cauſa materialis pꝛopꝛie vt in rebꝰ
coꝛꝑalibus ſeu materialibus fieri poſſet.
ſed ſolum ꝓ quãdam ſimilitudinẽ vt hic

cauſa materialis dicatur illud in quo ſit

ſeu cauſatur ipᷣm peccatum.

Mꝛoſecutio ⁊ de
Juiiſio igitur eſt iſta ꝙ peccato
rum alia ſunt coꝛdis.alia oꝛis
ſunt cogitatõnis. aliqua locutõnis. ali/
qua operatönis.

dis ſeu cogitatönis.
p Eccata cogitatõnis ſeu coꝛdis
ſunt hec Cogitatio.delectatio.
coõſenſus.deſideriũ mali.volũ/
8O ꝑuerſa.infidelitas.ſuꝑſtitio.indeuo/
tio.pᷣſumptõ.deſpatio.timoꝛ male humi
lians.amoꝛ male accendẽs.pꝛudẽtia car⸗
nis.ſuſpitio.inuidia.ira.odiuʒ.timoꝛ ſer
uilis.exultatõ in aduerſis pꝛoximi.doloꝛ

de eius pꝛoſperis.cõtẽptus pauperum
contẽptus peccatoꝛũ.ꝑſonarum acceptõ
pfidia.affectus carnalis parentũ.inepta
leticia.ſeculi triſticia.impatientia.auari/

cia.ſolicitudo temꝑalium.ſuperbia.ꝑple

H immiſericoꝛdia.

xitas.obſtinatio.malicia.tediũ boni.ace

dia.inconſtantia.penitetia penitẽtie.do/

loꝛ ꝙ amplius nõ eſt male factũ.hypocri
ſis.amoꝛ inoꝛdinatus placendi.timoꝛ di

ſplicendi.verecundia de bono oꝑe.amoꝛ
pꝛiuatus.ſenſus ſingularis.ambitio di/
gnitatum. vana gloꝛia de bonis nature/⸗
vel foꝛtune vel gratie. verecundia de pau
pibus amicis.contẽptus ammonitionũ

. 4

De peccatis oꝛis

ſen locutioniis
Ecata oꝛis ſeu locutõis ſunt
hec. Crebꝛa iuratio.piurium.
vlaſphemia.nomẽ domini irre

uerẽter aſſumere. veritatẽ impugnare. de
um de aura iudicare.cõtra deu murmura

e EEEEEEESõ”

au quoꝝ pꝛecedes diuiſio ſu⸗

ſen locutionẽ/vel opꝰ ſeu oꝑatõʒ ptinent

re. irreuerẽter hoꝛas dicere. detractio. adu

latio.mendaciũ.vituperium.maledictio
infamatio.cõtentio.cõuiuatõ.impugna
tio veritatis agnite.impugnatio charita
tis fraterne.ſeminatõ diſcoꝛdie.pꝛoditio

falſum teſtimoniũ.mala conſilia.deriſio

cõtradictio obediẽtie.inuertere facta bo/
na.in eccleſijs placitare.ad iram hominẽ
pꝛouocare.repᷣhendere in alio quod ipſe
facit.vaniloquiũ.multiloquiũ. ſtultiloqͥ

um. verba ocioſa.vel ſuꝑflua. vel curioſa
pꝛoferre.iactantia.verboꝛũ politio.pecca

toꝛum defenſio.clamoꝛ.riſus.cachinnus
turpiloquiũ.lenociniũ.cantilenas ſecula
res cantare.in cantu diuino magis ſtude
re vocem frãgere q; deuote pſallere. mur/

murare. verba ſecularia pꝛoferre. in iniu/

ſta cauſa aduocare.malum ↄmendare.

ris ſeu operatonis.
ccata aute operis ſeu oꝑatio
nis ſunt hec BGula.luxuria.eb/
etas.ſacrilegium.ſymonia.ſoꝛ/

Hlegia. violatio dierũ ſolenniu. indigne

2Zmunicare. votoꝛũ fractio: apoſtaſia diſ⸗

ſolutio in officio diuino.ſcãdaliſare ſub
exemplo malo.pꝛoximũ coꝛrumꝑe.lede/
re hominẽ. vel in rebꝰ vel in ꝑſona vel in
fama.furtum.rapina.vſura.deceptio.lu/⸗
dus.venditio iuſticie.exactõnes indebi/

te. ac telonea iniuſta. aſcultare mala.io/

culatoꝛib dare. neceſſaria ſibi ſubtrahe/
re.ſuꝑflua ſumere.vltravires quippiã ag

gredi.conſuetudo peccãdi.recidiuatio.ſi
mulatio.tenere officiũ ad qð non ſuffieit
vel quod ſine pctõ nõ agit᷑choꝛeiſare.no

uitates iuenire. maioꝛibus rebellare. mi/
noꝛes oppᷣmere.delinqreviſu.auditu.ol/

factutactu.guſtu.lucta.oſculis.muneri/⸗

bus.nutibo.mãdatis.ſcripturis.circũſtã
tias aggrauãtes ad mittere.que ſunt tem
pus.locus.modus.numerꝰ.pſona moꝛa.
ſcientia.etas.ſeipᷣm ad peccãdum cogere
ſeu inducere. “

De peccatis omiſi s
Eccata omiſſionis ᷓ (ſiõis
etiã vt faciliter debite ↄſiderã/
ti apparere poteſt/ad tria reſpe

k/vel ſcʒ ad coꝛ ſeu cogitatõem/ vel os

3

6⁶

Oypuſcnlũ Tripertitum

ſunt hec ¶ De deo nõ cogitare. ip̃ᷣm nõ ti
merevel nõ amare.grãs ſibi de beneficijs
nõ agere/opa que fiũt/ ad ipᷣm nõ referre.
de peccat ſicut deberet nõ dolere ad gra/
tiã recipiendã nõ ſe pꝛeꝑare.gratia acce/
pta nõ vti nec eam cõſeruare/ ad inſpira/
tione diuinã nõ ſe cõuertere.voluntatem
ſuam/volũtati diuine nõ confoꝛmare.ad
oꝛões dicendas nõ attendere.oꝛones de/
bitas omittere/ ea ad que q́s vel voto vel

pꝛecepto vel officio tenet᷑ negligere cõio⸗
nem ⁊ cõfeſſionẽ ſemel in anno nõ expe/

tere.parẽtes nõ honoꝛare.ſeipſum nõ co/

gnoſcere ⁊ repꝛehedere.cõſcientiã ſuã ne/

gligere. ecclias ⁊ pꝛedicatões fugere. ten⸗

tatõnibo nõ reſiſtere.penitẽtias miuctas

negligent᷑ facere.ea q̃ ſtatim faciẽda ſu
diſferre.bonis ꝓximi nõ cõgaudere.⁊ ma
lis eius nõ cõdolere.iniurias nõ remitte
re.fidẽ ꝓpximo nõ ſeruare.⁊ bñficijs eiꝰnõ
coꝛreſpondere.delinqntes nõ coꝛripere.

litem nõ ſedare.ignoꝛãtes nõ inſtruere af

flictos nõ conſolari.ammonitiõibus nõ
acquieſcere. Pauca ⁊ foꝛſan nulla alia re
periri poſſe credutur peccata. que nõ ſub

pꝛedictis effectualiter comp̃hendãturet
includãtur.vel ad ea reducibilia ſint.

Viando autẽ peccata pꝛedicta
moꝛtalia vel ſolũ venialia exi/
ſtant/facile eſt ex ſupius tracta
tis cognoſcere examinãdo ſcilʒ

di ⁊ cõmittendi:intẽtionẽq; ſeu finẽ pꝛo/
pter quẽ funt.ac remoꝛſum cõſciẽtie.qͥ de
ipſis habet᷑.cum alijs circũſtãtijs circa ea
occurrẽetibo.dequibo late ſuꝑius actũ eſt.
¶ Et hec quo ad ſecundã ⁊ vltimã ipᷣius
peccati in genere ſeu tanq; generꝭ diuiſio

nem dicta ſufficiant.

¶Quare mi

hoccõpendio pꝛecipue in octauo tracta/
u/ late ⁊ plane dicta ſint ⁊ expoſita.
DVDituiſſent nonnulla in hocli⸗

bello ⁊ pꝛecipue in octauo ⁊ vl
timo tractatu in materia ſcilicʒ
peccatoꝛũ tractata bꝛeuiꝰet cõ/
peẽdioſius dici. ſʒvt freqᷓnter in ſuꝑioꝛib
tactũ eſt/libellꝰ iſte nõ ſciẽtificis.libꝛoſq;

*

facilit pcurare valẽtibo cõpoſitus eſt.ſed

opuſculo triꝑtito plebib publicando

nobiles ei i
ſiti exaruit. Hec ſcia nõ alia accipieda eſt
quã cognitio legis dei ⁊ ſuoꝝ mãdatoꝝ⸗
ad ſalutẽ ↄſeq̃ndã nccaria/ſiue pficiens.
de q̃ itidẽ ſcia veꝝ eſt ilð apłicũignoꝛãs

ſit apud ſe.ſit apud aliũ/modos ea faxic/

mediocribo ⁊ cõioꝛibus.ac eis qbus non
facilit᷑ libꝛori copia ſuppetit Quib expe
diẽs ⁊ ſoꝛſan neceſſe fuit ea que hic dicta
ſunt/⁊ maxime circa difficiles materias/
reiteratões ⁊ latas repetitiões.nec non
materialia qᷓdam exepla q̃ſi palpãdo ⁊ ꝑp
uãdã manuductõnẽ dare intelligi Alio
nns facile foꝛſan fuiſſʒ pluribus cõpꝛe
hendere. Sicq; pꝛedicta apð eos nullũ
Wemiſſio. afferre potuiſſent.

luerit / vel clarius de pꝛemiſſis
materijs infoꝛmari / habeat fre
Aquẽter allegatos doctoꝛes bea
tum Chomã ⁊ alios in ſuꝑioꝛibus nota

tos.Et pꝛecipue in eoꝛũ libꝛis ⁊ tractati/

bus ſuꝑius etiam deſignatis.

– Explicit compendiũ theologie.

7

Reniſſio ad docto

Vi tñ ãplioꝛa videre vo (res

Epiſtola domini

is de Berſon ad quendã epᷣm ſuꝑ

Enuerende in xpᷣo pr.ac dñe
metuende.ↄqrit᷑ dñs ꝑ ꝓphe
tã vſaiã Pꝛopterea inqͥt du/
cteſt ppls meꝰ in captiuita/
tẽ.qꝛ nõ habuerunt ſciam.⁊
erierũt fame ⁊ młtitudo eiꝰ

ignoꝛabit᷑.nã cũ q̃libet alia ignoꝛãtia pᷣt
ſtare ſal? Er qm̃ multi ſunt ex ſimplici
bo/qb nõ pꝛedicat᷑verbũ/aut non talit pᷣ
dicat᷑ꝙ ad pᷣfatã ſciam deueniãt.agẽte
vel ignoꝛãtia vel negligẽtia pᷣdicãtiũ.cõ/
modũ foꝛe exiſtiaui ſivelut in tabula q̃dã
tenoꝛẽ nr̃e legis? ſuoꝝ pᷣceptoꝝ remẽoꝛa

tõnẽ ſentẽtioſo ↄpẽdio depingerẽ.autve

lut ĩ bꝛeui ſpeclo cernẽtibꝛobicerẽ.q̃tinꝰ

ipſi herent curati minꝰ iſtructi aliqð ſoli/
dũ/⁊ aptũ qð ĩ toto vel ꝑꝑtes dieb dñicqꝭ

⁊ feſtiuis legere poſſent ſuis plebibo vt ſci
rẽt ⁊ intelligerẽt ad qͥd ⁊ ꝓpterqd ⁊ aq̊ fa
te ſunt.qͥd inſuꝑ credere.qd agere⁊ qͥd ob

mittere diuina lege tenẽtꝛ quẽag modũa
pctò reſurgere. Et foꝛſan ſile opꝰattẽtatũ
ęſt iã a ꝑitioꝛib.⁊ ſalubꝛioꝛi bꝛeuitate cõ

poſitũ.O ſi ita eſt certe nõ inuideo Tatũ
mõ reuerẽde pr̃ dignet᷑ aĩmaduertere vĩa
paſtoꝛal ſolicitudo.ſiue iſto mõ ſiue alio
fiat.ꝙ ſingul dieb dñicis ⁊ feſtiuis dinie

leg tenoꝛ.ꝑ veſtrã dioceſim vbilibʒ pub
licet᷑. ne ꝑ ignoꝛantiã eiꝰ plebs vꝛa ꝑeat ⁊
ducat᷑ in captiuitatẽ pcti.Nepᷣterea a ſpe
culatoꝛe qͥ non denũciauerit interitũ vel
gladiũ/ſanguis reqrat᷑ ſʒ liberet᷑ denũcia
tõne tali/⁊ rebelles ſoli in ſuo ſanguie de
ꝑeant ¶ Mittit ãt mea deuotõ opuſchm
pꝛefatũ.qð ſi dignũ ad hoc putet/poterit
veſtra liberal caritas cũ pauco ſcriptoꝛũ
laboꝛe ⁊ leuib expẽſis bñ expoſitꝭ facere
illð mitiplicari/ ⁊ coꝛrectũ ad ſinglłos cu
ratoꝝ veſtroꝝ deſtinari cũ edicto de pub
licandovt tactũ eſt in abſentia ſermonũ⁊
PBengit dei eos adiuuerit exponẽdo

Beniq; ſi qͥd addẽdũ aut reſcindendũ
qut coꝛrigẽdũ eẽ dictauerit vr̃a pꝛudens

dñatio iure ſuo id facere fas hebit. Scio
m ꝙ pꝰmultã a me/ ⁊ multis alijs ꝑitioꝛi
boexaĩatõʒ nihil depᷣhendi qð vident᷑ poſ
ſe a beniuolo interpte ſalua fidei ⁊ moꝛũ
puritate ſuſtieri Er adijci lõge ãplioꝛa
potuerãt ſed bꝛeuitas moderne amica de
ſidie ſectata eſt. ¶ Bñ valere ſcptũ pariſi

Dpuſculum triper

teſſione et de ane moꝛiendi.·

q; ʒelatoꝛ pſpeꝝ ad virtu/

c tes vicijs depul ingemẽ
ltũ¶ Dalubꝛe duxi ſeqns
opuſculũ triꝑtitü de pᷣce/

Ptis. de )feſſiöe. de ſciẽtia
moꝛtis / bꝛeuitate q̃ potij tradere.q̃tuoꝛ pᷣ
ſertim chꝛiſtianoꝝ generibo pfutuꝝ. Pꝛi
mo ſacerdotibus⁊ curatis illiteratis atq;
ſimpliciboq ↄfeſſiões audire dñt. Scðo
indoctis qͥ buſcũq; ꝑſonis ſecularibo aut
religiot/ qᷓ eccleſie ſolitis fmonibo aut pᷣ/
dicatõibeꝓ diuinoꝝ pᷣceptoꝝ noticia/in
tereſſe nõ pñt. Tertio pueris ⁊ iuuenibꝰ

qͥ a rudimẽtis infantie circa fidei nr̃e ge oẽm pꝑfectõem hñs/in tribus pſonis di

ſtinctis/que ſunt pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſan

7

neralẽ tenoꝛẽ et pncipali
dñt erudiri Quarto ꝑſonis domos deivl
hoſpitalia loca freqntãtibo ⁊ infirmoꝝ ſo
licitudinẽ gerẽtibi¶ Qnocirca ad hꝰdo/
ctrine publicatõʒ/qdruplexꝑſonaꝝ ſtatꝰ

De pꝛeceptis

titum eiuſdẽ de pꝛecept decalogi: Decõ

HHiiſtianitati / ſu? q̃liſcũͤ/

ipſe deus

a pũcta pꝛimitꝰ

dz vigilare. pꝛio pᷣlati qs inferioꝝ cimato

rũ regimẽ de ꝓpinq̊ ↄcernit/qͥb inſuꝑ cu

ratoꝝ ignoꝛãtia craſſa diuĩe leg: inſuffi

ciẽs eruditio ſimpliè populi ĩputabit᷑ in
petm̃. Scðo ꝑntes ꝓ filijs apud ſcolarũ
rectoꝛes inſtare deberẽt. Tertio domoꝝ
dei ⁊ locoꝝ hoſpitalium gubernatoꝛes ⁊
magiſtri In qrto generalit᷑qͥ in vᷣbis aut
factis ⁊ alijs ſignis/alios ad peccãdũ in/
duxerũt.qͥ q; ex officio alios docere debue

rãt/⁊ id agere negligũt Hi nãq; ſumptibꝰ

ſuis ⁊ diligẽtijs/ꝑ huiꝰaut ſimilis doctri
ne publicatiõʒ dũt alioꝝ coꝛrectõʒ pcura
re.hoc enĩ agere/penitẽetia qdã.hoc ẽ ſa⸗
tiſfactõ.hoc opꝰmiſericoꝛdie/deo accepti
us q; elemoſina coꝛpalis ¶ Agãt igit pꝛe
noĩati ꝙ doctria hꝰ libꝛi inſcribat᷑ tabelł

affigat᷑ totavel per ꝑtes.in locis cõibo. vt

pote in parrochialibo eccleſijs. in ſcholis
in hoſpitalibo. in locis religioſis. ¶ De/
niq; expediens videret᷑ vt ſuꝑ hoc fieret a
pꝛincipãtibo edictũ/aut ꝙ ab eccleſie pᷣla
tis indulgẽtie ↄferrẽtur Auctoꝛ vero ſe ip
ſum exonerat apðõ te xpᷣianitatẽ ſanctiſſ⸗

mã.agat qlibet qui in teꝛ de te gloꝛiat᷑ qᷣ

bonũ eſſe cognouerit. ¶ Bloꝛia ſit altiſſi
mo deo. in cuiꝰ noĩe/pñs aggredioꝛ opꝰ.
ad ſalutẽ fideliũ aĩiaꝝ oꝛdinatũ/ad erudi/⸗
tionẽ pꝛecipue rudis ⁊ idiote populi⁊ eo
rũ quiba conſuetis eccleſie fmonibo ⁊ pᷣdi
cationibo minꝰ inteſſe aut infoꝛmari ↄce/
dit᷑ In quo veluti tabella qᷓdã? cõpendio
bꝛeui/tenoꝛẽ fidei xpᷣiane/lucide poterũt
inſpicere/⁊ dᷣina pᷣcepta ꝓhibitõnesq; vt
exhis qͥd agere qͥd ve fugere debeãt/poſ/
ſint diſtinctius agnoſcere ¶ Lotinet aut
ppñs tractatulus capitula. xviij. qrũ qdᷣli/

—

bet in duas vel tres vel qtuoꝛ ꝑticulas cõ

uenienter ſubgiuidi poſſet.

Pꝛeimũ capitulum

iffinnat mundij adeo fuiſſe creatü Et

vnus ſit trinus. Cur eti aut
ad quem finẽ/ homo creat? ſit.
N Irmiſſime credendũ eſt ⁊ nul/
latenus dubitãdum/ꝙ; ſolum
nus eſt deus / omnipotẽs.om̃ia ſciens⸗

ctus Qui mũdũ creauit/⁊ creatũ regit et
gubᷣnat ſoe ſua liberrimavolũtate ⁊ dig/

nãtiſſima bonitate Spẽali aũt puidẽtia

hũuanã gubernat ⁊ dirigit creaturã/dans
D4

viris ⁊ mulieribus aĩas immoꝛtales cre/
ans eas temꝑaliter tũc cũ eas coꝛꝑibꝰ in/
fundit ⁊ ad imaginẽ ſimilitudinẽ ſuam
foꝛmans eas.vt creatus hõ/ ſuũ cõditoꝛẽ
deum cognoſcat diligat/veneret᷑ ⁊ eiꝰ pᷣce
ptis in hac moꝛtalivita obediẽs/ꝑ opera
bona ⁊ meritoꝛia/vitã tandẽ immoꝛtalẽ
beatitudinis plena/in aia? coꝛpe ꝑpetuo
ↄſequat᷑⁊ ita ſit bonigangelie ſociatus⁊
in loco maloꝛũ angeloꝛũ ſiue demonum
ſubſtitutus Qui demones ꝓpter petm̃ in
has inferioꝛes ꝑtes terre coꝛruerũt/ dãna

Tripertitũ

tionis ſententia ſuſtinẽtes Cum qbꝰeti /

am iuſtiſſime danabunt᷑ hoĩes iniq/ diui
nis pᷣceptis inobediẽtes/⁊ moꝛe beſtiali
quaſi nõ haberent animã rationale/ ſuis

voluptatibus ſeruientes

WE E
—

moꝛũ penti eſli cca
7 multiplicem incurriſſe miſeria

eeeuam/qui ad tã nobilẽ finẽ cõ/
ſequẽde beatitudis creati fuerãt/ clauſiſ/
ſe padiſi ianuã ⁊ beatitudis introitũ/to/
ti ſue poſteritati generis hũani Qm̃ per
peccatũ inobedietie/ donũ iuſticie oꝛigi/
nalis quadã hereditaria poſſeſſiõe pꝛo ſe
et ſuis poſteris acceptũ a deo / ipſi pdito/
res pꝑdiderũt Quo dono gratuito oꝛigia
lis iuſticie cõſeruato/ nos omes a culpa
immũes fuiſſemꝰ ab om̃i miſeria fſamis
⁊ ſitis aut infirmitatis abſoluti ⁊ ab alia
qualibet penalitate liberi/adeo ꝙ omnis
alia coꝛpalis creatura nobis pacifice ſub
iecta fuiſſet/ ⁊ tandẽ abſq; moꝛtis pena/
in ꝑadiſum fuiſſem trãſlati Hocautẽ do
no ꝑ peccatũ pꝛimoꝝ ꝑentũ vt pᷣmiſſum
eſt perdito/nos moꝛiedi neceſſitatẽ ⁊vni
uerſam quã patimur penã atq; miſeriam
incurrimꝰ/ quia naſcimur in pctõ oꝛigi/
nali/ſcʒ in pꝛedicte oꝛiginalis iuſticie ca
rentia cõtra qð pctm/tanq; remediũ effi/
Car a xpᷣo inſtitutũ eſt baptiſmi ſacecm

Cernum capitulũ

declarat qlitera deo redempti fuerimꝰqs

Etiã ſit general tenoꝛ xpᷣiane fidei ⁊ ccedẽe

doꝛum a ſingulis

o Mnipotes dñs ac pijſſimus pa/
Aℳ ter/ no lens humanũ genus tot

tantis ſubiectũ miſerijs in eternũ pire et
a regno ꝑadiſi in ꝑpetuũ exulare/ↄcurrẽ
te iuſticia ſimul ⁊ miſericoꝛdia/his reme
dium decreuit adhibere Voluit ſiquidẽ
idem pijſſimꝰ pater vnigenitũ filiũ ſuum
abſq; coꝛruptõe carnẽ ſumere ⁊ hoĩem fie
ri intra intemerate virginis Marie ĩma/

culatũvterũ antaq; ⁊ tãmirabilisvnio

facta eſt duarũ naturaꝝ diuine? humane
in vna pſona filij dei/vt vere deus homo
diceret᷑ ⁊ homo deus Ipſe eſt ißs xp̃s ſal/
uatoꝛ noſter ꝑiter et redẽptoꝛ Qui antea
quidẽ a patriarchis ⁊ pphetis denũciatꝰ
nouiſſime in fine tꝑm/in hac vltima mũ

di etate/cõceptus ⁊ natus/a paſtoꝛibꝰ eſt

cognitus/ a tribus regibus oꝛiẽtis ado/

um/

mã ſuſtinuit pa

ratus / a ſimeone ſene et alijs q; pluribus
pꝛedicatus/⁊ a beato Johanne baptiſta

digito demoͤſtratus Ide de? dñs noſter
JIys xpᷣs/circiter annoꝝ triũ ſpacio/legẽ

diuinã xpᷣianaq; religionẽ pꝛedicauit et
docuit/eam innũerabilibo miraculis con

firmando/quã ⁊ in ſcripturis q̃tuoꝛ euã
gelioꝝ nobis ꝑ ſuos miniſtros exhibitã
obſeruandã reliquit Oꝛdinauit inſuꝑ ſe
ptem ſacram̃ta eccliaſtica/ q̃ ſunt baptiſ/
mus/cõfirmatio/oꝛdo/euchariſtia/ peni

tentia/matrimoniũ/vnctio extrema Ipᷣe

poſtremovt nos redimeret⁊ ſaluaret/ſub
pontio pilato / ſr nppliti crucis/acerbiſſi
ãſuſt aſſionẽ ⁊ moꝛtẽ.ſepultꝰ de
inde/⁊ tertia die reſurgẽs/ ſpacio dien xl

diſcipulis ſuis veritatẽ ſue reſurrectõnis

declaras/frequẽter apparuit/⁊ tãdem vi/
dentibꝰ apoſtolis celos aſcẽdẽs / ſedet ad

patris dexterã in excelſis.vẽturus eſt po
ſtremo idem dei filius Jheſus chꝛiſtꝰ in
fine mundi ꝑ ignem finiendi et in meli/
us immutandi.iudex generalis hominũ
cũctoꝛum in anima et coꝛpoꝛe reſuſcitan
doꝛum /redditurus ſingulis pꝛemia me/
ritoꝛũ/bonis ſiquidẽ celeſte regnum ꝑen
nis beirudinie vecaronpega⸗ pena/
le ſuppliciũ ignis eterni
lis tenoꝛ oꝛthodoxe fidei xpᷣiane/quã fir/

Ziceſt genera

miter credere tenet᷑ catholicus qlibet ra/
tione vtens abſq; curioſitate / pure atq;
ſincerit ſine falſitate/ꝛ certitudinalit᷑ reie

cca dubietate/ nolẽs plus ſape qᷓ; opoꝛ/
tet/ſʒ occurrẽtib difficultatũ dubijs / hũi

lit᷑ ſe ſummittat credulitas ſimpliciũ in/

temerate fidei ſctẽ matris eccłie/ ſapiẽtũ
platoꝝ⁊ doctoꝝ ac oĩm ſctõꝛũ ⁊ ſanctaꝝ

ꝛe

ſ ſ

Alint
pde
ſgem
ſaſnat
Amnag
hibitie
gene
liteton
ſneneg
ſoſel
gund
e
lablit
quide
cunto
nun

eefela
ice
r
i⸗

.

ipſi
mug
lüm
erdon

boein
Gabil
blere

gucq;
n
hotin
ſenn
dechl
lepta

igl
gonis
geni⸗
ſerad
bctho
chriſin
tinnen
8howind
eſlaten

eri nH
Punen

opena
oenen
anäfi
gibettu
pareanh
mnalileree

echoho⸗

Ahioi
ppncu⸗

oſy
,ſucc

De

moꝛtcdimicguerut. ¶ Lotra hac
ſidem illibatã/grauiſſime peccãt heretici

ſciſmatici.idolatre.ſoꝛtilegi.incãtatoꝛes.

⁊ magici.ceteriq; artibus a lege diuina ꝓ
hibitis vtẽtes.aut demonũ inuocatoꝛes.
⁊ generaliter qͥ articulos fidei noſtre/tota

liter aut in parte/palã vel occulte deridẽt

Illi pᷣterea qͥ nõ credũt deũ om̃ia iuſtiſſi/
me regere ſua liberrimavolũtate.ſed poti
us aſſerentes omia naturevel foꝛtunevel
fato ſubijci. Pꝛeterea maloꝛũ quẽadmo/
dum bonoꝛũ finalem ſaluatõem affirmã
tes. Illi deniq; qui noſtroꝛũ actuũ impu
tabilitatẽ ad meritũvel demeritũ negant
qui dei pᷣdeſtinatõemvel repꝛobatõeʒ di⸗/
cunt opeꝝ noſtroꝛũ tollere libertatẽ. Ho
rum ſimiles cõtra fidem oꝛthodoxã ſunt

ctu ſupbo humiliare ſe deo recuſante. aut

er falſa phia vel potius melãcolia fanta/⸗
ſtica. aut demũ ex voluptnoſa carnalitate
rõis indiciũ ⁊ affect pietatẽ ſubuertente.

um manifeſtat qd deus nobis obſeman
dũ pꝛecepit enumerãs.x p̃cepta decalogi
— 59/

Vigitur(vt in ſupioꝛibus a⸗
bitü eſt) deus optimus atq; iu
ſtiſſimus nos homiĩes vltra ſu

exc lẽter cõdiderit ad imaginẽ ſuam. ſcʒ
dans memoꝛig intellectũ atq; voluntatẽ
vt cognoſcameũ ſerniamus ⁊ amemus.

Miſericoꝛdiſſime pᷣterea redemerit. paſ-

ſionẽ ꝓ nobis talem perſerendo q̃lem nec
ipſi p delictis noſtris ſufferre vellemꝰ p/
fecto iuſtiſſimũ eſt / vt ipᷣi deo fidelit᷑ ̃uia
mus canq; ſubiecti ſupꝛemo dño. ſicut ſi
lij naturales patni legitimo. et velut ſerui
ex dominio peccati.carcere.moꝛteq; redẽ
Pti/ ſaluatoꝛi liberaliſſimo Attento ꝙ no
bis eius pᷣcepta ſeruantib/⸗ gloꝛia inexco
gitabilis ab eodẽ pꝛomittit᷑ trãſ greſſoꝛi/
bus vero / ineſtimabilia toꝛmẽta reſeruãt᷑
Cognoſcens nih ilominꝰipſe pijſſimꝰpa
ter noſtrã fragilitatẽt exiguã potentiã ne
quaq; requirita nobis omne ſeruitiũ qð
Em iuſticie rigoꝛẽ exigere poſſet. dedit n

potius certũ numeꝝ pᷣcep toꝝ/quoꝝ ob/

ſeruatio ſibi ſufficies eſſet. que etiã legis

decalogo cõtinent Quapꝛ opter/ad herß

cepta ſcienda ⁊ intelligẽda tenet quilibet

er tota mentetua. ? er tota vtu
te tua.Hoc eſt non voles ſciẽter rem quã/

pꝛaq;irrõnales creaturas adeo

pꝛeceptis decalogi

qui in teſtimoniũ huius inuiolate fidei
vſq; ad moꝛtẽ dimicauerũt.

*

p ſe vel aliũ diligentiã apponere pꝛo con/

ſeruatõne vite ſpiritualis/quãtũ pꝛo vite

coꝛpalis ſuſtentatiõe poneret.⁊ eo maio
ſem quo imoꝛtalis anima/eſt coꝛpe pᷣſt⸗

tioꝛ.ſine quoꝝ noticia/nullus poteſt cõ/

ueniẽter peccata vitare aut ab eis reſurge
re ⁊ quoꝝ ignoꝛãtia exdeſidia pueniens

nõ excuſat ſed accuſat ⁊ condenat. Sũt
autẽ hec decem pꝛecepta his metris com

pꝛehenſa. nũ crede deũ.nec iures ane
ꝑ ipſum. Sabbata ſanctifices ⁊ venera/
repatres Non ſis occiſoꝛ fur.mechꝰ. teſtꝭ

„

iniꝗu. Viciniq; thoꝛũ resq; caueto ſuas

elt de explanatoe

amoꝛẽ perdas eptũ cõu
nieter ab hoĩe ſeruat᷑ nõ aliter/ſi legẽ dei
⁊ alia pᷣcepta/oꝑibo impleat. Quiſqᷣs enĩ
moꝛtalit peccat pᷣceptũ hoc infringit. qꝛ

cumq; aaaciedenn pꝛopter qð dei

volũtatẽ ſuã/diuine Wlütatloppoſuũp

cipiẽti/anteponit Specialra utẽ ↄtra

hoc pᷣceptũ agũt hoĩes ingrati ↄtra diui/

na iudicia ⁊ oꝛdinatões aut regimẽ erga
ſe vel alias creaturas murmurates. q̃i nõ

eſſet de oĩno iuſtꝰ bonꝰatq; miſericoꝛs ⁊
totus amabilis atq; deſiderabilis ¶ Jli
itẽ q in foueã deſpatiois ſeipſos pᷣcipitãt
ꝑ impatiẽtiã E

lli pᷣterea qͥ vꝛgete infir
mitate aut neceſſitate aliq ſoꝛtilegos ↄſu
lunt ⁊ diuinatoꝛes.vtẽtes pomis inſcri/
ptis. aut bꝛeuibo cartulis ſiue cedulł collo
ſuſpẽ.aut caracteribo.⁊ alijs qbuſlibʒ va
nis credulitatibi.qᷓi de ipᷣe nõ eẽtvſq; q̃q;
bonꝰ potẽs⁊ ſapiẽs ad eis ſuccurrẽdũ qn

lü ſit eoꝝ nccitatib expediẽs Faciat igit
hõ in nccitate aſtitut qntũ pᷣt.pcurãs re
mediũ naturali iduſtria. nõ tẽptãdo deũ

qð graue pctm̃ ẽ.aut noua miracula expe

cctãado deſiderãdoq; Reliquũ vo qð nain

re vires excedat/deo plena fide ↄmittat.⁊
indubitat᷑ deus qͥ noſcit oĩa.qq; optimꝰ
eſt. illð qd optimũ eſt ↄmodiſſimũq; fue
rit hoĩ ↄferet.ſepe eqͥdem ĩfirmitas paup
tas aut alia qᷓuis tribulatio/ eſt homĩb

vtilioꝛ q; nimia ꝓſpitas ꝗᷓ faciliter abuti
mur. Scit nãq; pr qͥq filio pſit.magr qͥd
diſcipulo cõueniat.⁊ medicus patiẽti de

Rimum pꝛeceptuũ eſt. Diliges
dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo

ocautẽ pꝛeceptũ cõue

½

—,

remedio cõpetenti nouit melius puidere
¶ CPeccant inſuꝑ cõtra pꝛeceptũ hoc illi
qui mundano quodã timoꝛe irriſoꝝ aut
oblocutoꝝ verba foꝛmidãtes/ diuinis pᷣ

ceptis obedire verẽtur. Quapꝛopter etiã

grauiſſime peccãt hmõi irriſoꝛes.pſonas
diuino ſeruitio deditas in ſtatu religiõis
virginitatis aut viduitaᷣ.cõſtitutas aut
ſtudio theologie deputatas/gꝗffectiõe car
nalia bono opꝑe retrabẽtes ¶ Boc rurſus
pꝛecepto nobis pꝛecipit᷑ honoꝛ⁊ reueren

tia ſanctis exhiberi.ſpecialit᷑ pgini Ha⸗/

rie.⁊ bono angelo cuſtodi noſtrovt nihil
turpe / ipſo videtè ⁊ pñte faciamus quod
pñtibus homibus agere recuſaremus.qꝙ

deniq; ſanctoꝛũ reliquias loca ſancta et

beatoꝝ imagines debem venerari.nõ ꝓ

ipſis.ſed qꝛ videndo eas/ honoꝛẽ impen
dimꝰ rebus repniatis ꝑ eas.iuxta ritum

ſancte matris eccleſie.alioqͥn peccatũ ido
latrie cõmittit/imaginẽ ſᷣm ſe adoꝛando
credendo ip̃am imaginẽ pulcrã ſiue tur/
pem/nouã aut veterẽ/plus aliquid habe

re virtutis ⁊ quicq; numis includere vel

diuinitat ¶ Duic pꝛecepto plurimũ cõ/
trariatur nimiꝰ honoꝛ/dñis temꝑpalibus
aut magnatib/adulatõne ſiue malo aliqᷓ
fine echibitus. Omnis etiã ſimulatõ vel
ipocriſis ad inanẽ hominũ gloꝛiã aut fal
lacem deceptõem oꝛdinata. Immodera/
tus itẽ amoꝛ pentũ erga filios.⁊ generali
ter auri ⁊ argeti aut alicuius creature.ſic
homo ibi ſiſtat. et in eis confidentiam
ponat. Hon enim hec om̃ia ab infernali
moꝛte nos poterũt liberare ſolus quippe
deus / eſt verus ⁊ fidelis amicus.qui in ex

te honoꝛari debet:adoꝛari et diligi

Capitulum ſextum

4

eſt de ſecundo pꝛeceptt.
Ecundũ pꝛeceptũ eſt non iura
biers ꝑ nomẽ dei tui in vanum⁊
lſine cauſa.¶ Lontra pꝛeceptũ
boc pꝛincipalit᷑ agũt qui ſciẽter quod fal
ſum eſt vel falſum eſſe credũt/iurant:ꝑiu
rium cõmittendo. UValde nanq; hoc gra
ue peccatũ eſt. cum deus aſſumat᷑ tanq; te
ſtis falſitatis. ⁊ qui artificioſe iurat falſuʒ

artificioſe deierat.quãqᷓ; enĩ pꝛo loco ⁊ tẽ

pe cõuenieter veritas poſſit ſubticeri/nõ

ti Peccant etiã grauiter cõcra pꝛeceptũ
hoc qui turpia faciunt iuramenta. deum
blaſphemãtes.⁊ aias ſuas iurãdo demo/

et ſanctis/inhoneſte loquũtur. Cõtra
omnes ſic ꝑiuros et blaſphemos/ſtatute

nibus deuouẽtes. quiq; de huanitate xpi
gs

ſunt leges punitiue.tam a terrenis pꝛici⸗
pibus qᷓ; a pꝛelatis eccłiaſticis.vñ dolen

dum eſt bꝛonter negligerlam pſe o*τ ad
0

quos penas exequi ꝑtinet/non ſoꝛtiuũtur
effectu. ¶ Multũ vero diligẽter q; pᷣmiſ/
ſa deberẽt attẽdere hi qui cauſa lucri defa
cili iurãt.quẽadmodũ mercatoꝛes ⁊ mer⸗/
catrices. Illi etiam oui abſoꝛpti paſſiõe
gqut ebꝛietate in ludis frequeter inhone/

ſtis ſiue pꝛohibitis/vt eſt taxilloꝝ ludus

enoꝛ miter iurãt. ⁊ generaliter quicũq; ꝑ.
nerſa cõſuetudine aut inclinatiõe pᷣuenti

iuramentũ emittũt. In taliba quippe ſe/

les aliqui peioꝛes ſunt in hoc ſ Eud

aut iudeis⁊ minus deũ honoꝛãtes (¶ Ad

hoc autẽ genus peccati pꝑiurij ſcʒ /reducit᷑

votoꝝ fractio.federis ⁊ ſolutio fidei mr̃i ⸗

monialis Et generaliter infidelitas.q¶ in
glterins pᷣiudiciũ ſecretũ illiꝰrenelat᷑. ſiue
pofeſſionẽ ipᷣius ſiue alio mõ ſecreto co/

gnitũ.lege nanq; diuina ⁊ naturali/ ſecre
tum teneri debet qð in ſecreto acceptũ eſt
niſi alia via fuerit ſibi detectũ ¶ Poſtre/
mo cõtra pꝛeceptũ hoc reductiue peccãt.

q̊ vouent aut ꝓmittũt ea q ſunt de ſe illici

ta. ꝙ ſi pꝛomiſſa talia/opere compleant.
grauius inde et damnabilius peccant

trema neceſſitate/opem pᷣſtare poteſt. ywn —
⁊ ſuꝑ omia confidẽter cũ coꝛdis ſincerita

de tertio pꝛeceotto.
Ertiũ pᷣceptũ ẽ. Tu obſᷣuabis

dies dñico⁊ feſtiuos ab eccia

mo qͥdẽ.vt qͥlibʒ xpᷣianꝰillo die dñico vel
feſtiuo/legitio ĩpedimẽto ceſſante/miſſaʒ
audire teneat᷑ ¶ Scdovt aͤlibz / eo die ab
ſtineat ab oĩ laboꝛe.aut mercatiõe.⁊ alio

4

q̃uis laboꝛioſo oꝑe.Fſᷣm ritũ⁊ ↄſuetudinẽ

atrie quã inhabitat. quã ↄſuetudinẽ/pᷣ
latꝰſpũalis loci illiꝰcogſcens/nõ ꝓhibet⸗
ꝙ ſi apð aliquẽ ſuꝑ tali ↄſuetudie fᷣuãda
aut alijs caſib/dubietas occurrat/ↄſulat
ille ſupioꝛes ⁊ pitos.ne per amplã nimis
aut ſtrictã cõſciam/in pctm̃ cadat ¶ Ter
tio accipienda eſt hec obſeruatõ vt vnuſ/

autven eratõ młtiplicit᷑ accipiẽda ẽᷣPꝛi

lſo
Niunat⸗
eieis.
oläptu
ſngliaua
honist
bettonc
crinoep
oneuvt!
neaun
lunpote
imminen
ciipn
ſactaeni
dienp

cſiqn

tetigi
quirt
median

dponpt

ſtnernt
gotig
ſapat
cola
1on
nis
bilis
obſtĩ
colt

nni

merpt
cüno

cobie

ſe
ga
Ml⸗
nade
sd
lalia
Cnt⸗
diuin

cli

ſoum
cliſt
Timor
lege
lehen

obfnzs

iſſei

oel

eniſez

deeab
alio
moine
gine/
Nhibe⸗
efhid
to
E,
4C
Nrnn

quiſq; illo die/ pꝛopꝛiã vitãꝛ conſcientiã
diſcutiat.de cõmiſſis crimibo.a deo veniã

petens. Recognoſcere debz tũc xpianus

multiplicia beneficia ſibi a deo pᷣſtita.nõ
in aliquo murmurãdo aut ſibi guerrã de
bonis ſuis faciẽdo:ſed grãs referẽdo.De
bet tunc audiri verbũ diuinũ ⁊ ſpũal do/

ctrina: pacifice atq; reuerẽter/ abſq; irriſi
one aut impedimẽto quocũq;. Heditet

pꝛeterea quilibʒ ⁊ coꝛã oculis coꝛdis q̃n/

tum poteſt cõſtituat moꝛtẽ ſibi de pinq̊
imminentẽ.infernũ atq; ꝑadiſum.moꝛtẽ

etiã pꝛioꝝ hoĩm qui in hac vita pᷣfuerũt.
facta etiã memoꝛabilia ſanctoꝝ ⁊ ſctãrũ.
Dicat pater nr̃. Aue maria. Credo.⁊ ali/⸗
as ſi quas didicerit oꝛões deuotas Peni
tẽtias iniũctas ſibi/diligẽter ꝑficiat. Re/
quirat inſuꝑ diuinũ auxiliũ interceſſiõe
mediante ſanctoꝝ⁊ ſanctaꝝa quibovelut
pauꝑ ⁊ mendicus elemoſinã ſpũalem po

ſtulet.nũc ad vnũ.nũcad aliũ ſe e cõuertẽs
quouſq; bonũ aliquod ſpũale.in ſaceum
ſue pauꝑtatis cõgeſſerit. Pꝛeterea doceat

quiſq; curãꝗ alioꝛũ habens/filios aut fili
as ⁊ alios ſeruitoꝛes / dieb ſolẽnibeꝛ feſti
uis / ſimilia facere.hoꝝ eĩ omiſſio/ culpa
bilis eſt defectus.
obſtãtibus/licite poteſt homo dieb dñi/

cis ⁊ feſtiuis/aliquã reqeatõem ⁊ ſpacia/
mentũ vel ludũ honeſtũ cauſa ſolacij aſſu

mere/plusq; alio temꝑe.dũmodo/ ꝑ pec/
catũ moꝛtale nõ offendat᷑ deus comeden
do bibendo coꝛiſando aut aliũ ludũ exer

cendo.Quãqᷓ; frequentiſſime in talib lu

dis/grauia peccata cõmittant᷑ quẽadmo
dũ.pꝑiuria.rixe.diſſenſiones.deſideria car
nalia.oꝑa:verba⁊ carmina luxurioſa.cõ/
tra deum ⁊ equitatẽ iuſticie.adeo.vt ſepi/
us die dominico minꝰmalũ eſſet arare qᷓ
talia ꝑpetrare ¶ Cõtra pꝛeceptũ hoc pec

cant grauiter impediẽtes pᷣdicatõem aut

diuinũ ſeruitiũ verbis aut factis intra ec
cleſiã aut extra ¶ Quiq; circa euchariſtie
ſacramẽtũ/irreuerẽtes ſunt. aut erga alia
eccłiaſtica ſacram̃ta.ſicut baptiſmi.⁊ ma

trimonij celebꝛatõem quidã ſunt irriden
tes.⁊ ſacramẽta cõfirmatiõis et vnctiõis

extreme / ſuſcipe cõtemnetes ¶ Teteꝝ cõ/
rra idem pᷣceptũ /valde grauit᷑ delinquũt

„

hiq in certis ſolennitatib anni / irreuerẽ

cias multas ⁊ abominabiles ꝑpetrant Il

li etiã qui talia faciẽtibus dant cõſenſuʒ
illli pꝛeſertim qui exofficio poſſent: debe

De pꝛeceptis decalogi

ꝛedictis tamẽ non

renttalia impedire. nec excuſari poſſunt /
ſſerit nãq; veridicũ puerbi

ludi pᷣtextu.
um ·Hõ patit᷑ ludum.fama.fides.oculus

zi

de quarto loqͥtur pꝛecepto.

h) Onoꝛa ꝑentes tuos. eſt quar /

tum pceptũ. ¶ Hoc aũt accipi
ecenqdũ eſt non tm̃ de ꝑentibo car
nalibo.ſed et de pᷣlatis eccłiaſticis.⁊ cura/
tis noſtris.qui nos in chꝛiſto regenera/
uerũt.⁊ generaliter de alijs ꝓpoſitis et ſu/
ꝑioꝛibus.magiſtris ſcilʒ benefactoꝛibo.⁊
terrenis pꝛincipibo.Conſimilitetiam de
moꝛtuis⁊ defunctis intelligendũ eſt quo
ad hoc ꝙ p ipſis deum rogare tenemur.
Cotra pꝛeceptũ hoc grauit᷑ peccãt hi.
qui ſine cauſa rõnabili/ſuis ſuꝑioꝛibus
quibuſcũq;/detrahũt.aut maledicunt. et
eos ꝓdunt. vel moꝛtẽ eis optant.quẽad/
modũ mali filij/ꝑentũ moꝛtẽ freqnter de
ſiderant vt eoꝝ hereditatẽ poſſideant.
Tranſgrediũ

etiꝗ libertatũ eccłieviolatoꝛes.q libertas
ecclie cõceſſa eſt.nõ tã fauoꝛe miniſtroꝛũ
eccłie.q̃ntũ intuitu diuini honoꝛis.non

enĩ ꝓpter maliciã aliq̊ꝝ miniſtroꝝ eccłie/
debet a quoq; fideli xpiano ſtatus pᷣlati/
cus aut eccleſiaſticus diffamari aut ledi.
nec ꝑditvirtutem ſuã baptiſmꝰaut miſſa

it etiã pᷣceptũ hoc.qui contẽ
nũt pᷣcepta ſancte matris ecclie. veluti ex/
cõicatõis ſententiã ꝑuipendẽtes.Et ieiu
nig indicta ab eccleſia/ſine cauſa rõnabi
li ſoluẽtes.cum tñ ea obpuare poſſent /ſi
ne ſuicoꝛꝑis notabili grauamie. Sicuti

—

celebꝛata ſiue alið ſacr̃m/ępter maliciam

miſtroꝛũ ¶ Cenet᷑pᷣterea hoc pᷣcepto lai/
cus fidelis q;q; aliqui eccleſie miſtri ma/
li ſint debitũ reddere.miſſam audire.de/

cimas ⁊ oblatõnes ⁊ alia iura reddere/oꝛ

dinata ꝓ ſuſtentatõe eccłie mĩſtroxqͥ va

cãdo diuino fuitio/toti reipublice ſerui/
unt.plimis alioꝝ hominũ/ꝓpter tꝑales⁊
neceſſarias occupatões / ab hoc miſterio
pᷣpeditis.qͥ ſic eccłie debitũ reddit liber ⁊

imunis deo nõ hoibꝰ?ſeruit. ¶ Poꝛro p/
ceptũ hoc infringũt qͥ leuit᷑ nimis ⁊ inſi/
piẽter/redarguũt terrenos peinc bes ſuꝑ
titutõibo 2 ſta⸗/

eoꝝ actibo publicis ſiueꝰ .
tutis.nõ attẽdẽtes ſepiꝰeoꝝ onera⁊ ſarci

nas graues / qs ſubditꝰ ꝓpls nõ pᷣt nec dʒ
cogſcere.q ꝓpter nec eos de facili iudicare
dz · multa potiꝰ examini diuino reuãtes

Hypuſculũ Cripertitũ

rum rationẽ reddituri. ¶ Deniq; ſoluũt
hoc pꝛeceptũ qui nolũt ſupioꝛum ſuoꝛũ
gut ſapientioꝛũ adquieſcere cõſilijs:pꝛo/
pꝛijs iudicijs innitẽtes. Pꝛouenit quip/
pe graue peccatũ hoc/ex inobediẽtia ⁊ de
dignãti ſuꝑbia.in erroꝛẽ ⁊ deceptõem ho
minẽ inducẽs Cõtingit nanq; ſepius vt
aliquis homo taliter deceptus ſuꝑbia/tã
te ſe reputet ſanctitatis/vt humano cõſi/
lio nõ indigere ſe credat. Fit pꝛoinde vt
deceptus homo ille/pꝛopter auſteram ni
mis ⁊ indiſcretã abſtinentiã/quã bonam
eſſe credit/capitꝭ furiã aut aliã infirmita/
tẽ incurabilẽ/malo fine ꝑiturꝰ / incurrat.

de quinto pꝛecepto.
Vintũ pꝛeceptũ eſt. Non occi
des hominẽ.¶ Et eſt intelligẽ
dum nõ eſt interficiẽdus ho
mo / autoꝛitate pꝛopꝛiavel ꝑticulari et ꝑ
viam facti.pᷣtermiſſa via inſticie ⁊ equita
tis. ¶ Hoc pᷣcepto diſtricte phibet᷑ omne
ꝑuerſum odium.et deſideriũ vindicte ſeu
mottis aliene.malũ item cõſilium.et ini/
quus ↄſenſus.in alterius nocumentũ.le
ſionẽ.vel moꝛtẽ.O ſi ꝑſona leſa/ eccleſia/
ſtica fuerit aut in ſtatu clericali cõſtituta
grau ius eſt peccatum.⁊ incurrũt eo facto
ſic agentes et cõſentientes/excõicationis
ſententiã.¶ Lontra pꝛeceptũ hoc/graui
ter delinquũt hi/qui odiovel rancoꝛepn
cipaliter moti/ aut intuitu vindicte aut
glieni grauaminis potius q; zelo iuſticie
inſtigati/pꝛoximos ſuos ꝑ placitatõnes
⁊ pꝛoceſſus aut iudicia publica/mlłtipli/⸗
acciter vexant:etiã quod ſuũ eſt requirẽtes
Poteſt nihilomin?ꝰhomo quod ſuum eſt
in iudicio publico repetere.⁊ oꝛdine iur
ſeruato/emendã rationabilẽ ſue damniti

coꝛam quo ſunt ipſi Pikege actuũ ſuo

catiõis reqͥrere/abſq; hoc ꝙ odiendo pio

ximũ moꝛtalit᷑ peccet.q;; ſepe/ pꝛo pace
pꝛopꝛia ⁊ trandllitate/⁊ attenta pximi in
digentia/ eligibilius eſſet omnẽ emendã

abſq; lite publica remitti. Vulgo nanq;
dicit. In dengrio litis / nõ eſt obulꝰ amo/

Hultũ vero is qui ledit aliũ / debʒ
altengere / gex⸗
ciſione ſiue leſione quacũq; / cõtingit in/
terdũ leſum cum ſuis herediba depauꝑa/
ri. in quo caſu ledẽs quẽadmodũ fur aut

latro/ad omniũ bonoꝛũ ꝑditoꝛũ reſtitu/

—

ere/ꝙ ex alterius mutilatiõe vel oc

tionẽ tenet. ¶ Pꝛeterea contra pꝛeceptũ
