huiuſmodi caſibꝰ peti poteſt licẽtia pꝛo/
pꝛij ſacerdotis.ne cõtemni videat᷑. Et ſi
nõ dederit/credit᷑ vel ꝙ maioꝛ adeundus
ſit. vel aliquibo illoꝛũ qui a ſuꝑioꝛe ſuovł
dño papa potentiã abſoluẽdi acceperũt/
confiteri poſſit. Eo ꝙ fatuitas iudicare/
tur cõmittere ſe diſcrimini.pᷣſertim cum
om̃ibus cõtradicentiba poſſim cauere ꝑi
culum in coꝛꝑe Et fatuũ eſſet dicere ꝙali
quo caſu tenerer ſequi eũ qui me vult pꝛe
cipitare in mente. ¶ Sũt ⁊ alij caſus in
quibꝰ non opoꝛtet expectare necadire ꝓ/
pꝛiũ ſacerdotẽ. Vt cũ quis peccauerit in
parrochia alterius. vbi ratone delicti ef/

ficitur de iuriſdictõne eius in cuiꝰ parro⸗/

chia peccauit. Itẽ cũ quis mutauerit do
miciliñ.⁊ in alterius parrochia habitat.
Item ſi eſtvagabundꝰ ꝑ terras. Item cũ

eſt in articulo moꝛtis. In q̊ caſu ſiue ba/

fiteri ed hic attende ꝙ Raymundꝰ
⁊ alijvalde magni dicũt/q cum ꝓpꝛius ſa
cerdos dat ſuo parochiano licentiã / ybi
voluerit confitẽdi.opoꝛtet illũ parochia
num aliquẽ adire habentẽ generalẽ pote
ſtatẽ confeſſiões audiendi. Eo ꝙ ipſep/
pꝛius ſacerdos parochianũ ſuũ licet poſ
ſit de confitẽdo alteri licẽtiare. Non po/
teſt tamen illũ alienũ ſacerdotẽ licentiare
q talem poſſit confeſſionẽ audire.niſi ac
cepta ab oꝛdĩario poteſtate.Et tamẽ nos
paſſim videmus/ꝙ plebani aſſumũt ſibi
in adiutoꝛiũ multos qui nũq; licentiati
fuerunt ab aliquo oꝛdinario. VUnde vult

benti ESe ligatas.ſiue ſolutas licet cõ/

eſait

aſebit
naſnad

dataeſt
(pitqyn
(Autnun
ſunthmn

giurta
uni
dlatt⸗

se
nmenia

mtioon

verdi

cäcen

quod⸗
damg
nimiͤ
nusn

ſeſica

loere

ſn

n

ap⸗
t
de⸗
lobr

ſut⸗

ni
mornli

eriſti

dicitqn
woꝛeſe
tepe
ſchiem
dusce
osd⸗
clit
nimi
Wen
riine
blleti
lengi⸗

enoe

ſiddum

aer

ſacer,
a
düton
nentisl
ciͦ gus
1. Re n
olent n
lüͤk
ben. ſt
Aeundus
ninteſuork
cceperit
s udlene
mnan
tauhi
rali
enulepee
aaſusin⸗
adirep/
guertin
ictiei⸗
nopano/
tnoit do
1 Nena
iſun
unnslicetco/
n piſi
cnni/wi
lipavchu
nanl pole
gihe
ülcapof
Fon o⸗
Clcentune
ure niſin⸗
Ettamen⸗
ſunitt
i; iannn
Civenit

eet ſcribit Magiſter. vi. de trano in ſum /

ma ſua de titulis.ꝙ a iure in oꝛdinatõne

Ddata eſt eis poteſtas abſoluẽdi.⁊ hanc re

cipirquiliber in ſui oꝛdinatõe. Vnde cũ
aſſumũtur a plebanis in adiutoꝛiũ/ poſ/
ſunt ſᷣm ipᷣm confeſſiões audire. Nam cũ
a iure licentiã habent.nõ egẽt licentia oꝛ

dinarioꝝ. ¶ Ceterũ de verbo quodã qð

dicit ipſe.vi.de trano ti:de penitentia

de gradibus peccatoꝝ.videlicet
ꝓꝙ vſus contra natura/execrabiliter fit in
mmeretrice.ſed execrabilius in vxroꝛe Dubi
tatio oꝛit᷑ apud magnos eo ꝙ ipſe.vi.per

verbũ pꝛedictũ videtur velle/ꝙ ille vſus
etiã cum vxoꝛe pꝛopꝛia.ſemꝑ moꝛtale ſit

quod aliqbus nõ placet.Oicunt enĩ qui
dam ꝙpꝛoprt neceſſitatẽ vtpote pꝛopter
nimiã pinguedinẽ/vel apoſtema vel vul

nus in ventre/dummõ fieret in debitova

ſe ſi cognoſceret vir vxoꝛem mõ incõſue-

to.excuſabit᷑ vir a peccato.dũmodo cau/
ſa pꝛolis habẽde hoc fieret.Et vocant il/

li vſum cõtra naturã ſolum quãdo qs nõö

ea arre coꝛꝑis vtitur que ad generandũ
in

do bꝛutali cognoſcẽdo.nec neceſſitas ex/

cuſat a toto licet diminuat quãtitatẽ pec

cati. Vnde grauiter peccarʒ ⁊ vt creditur

motꝛtaliter ſᷣm ipᷣm qͥ ſiccognoſceretè/ nul
la exiſtẽte neceſſitate. Magiſter Albertꝰ

dicit ꝙ nihil eoꝛũ que facit maritus cum

vxoꝛe/ſeruato vaſe debito/eſt ſᷣm ſe moꝛ/
tale peccatũ.ſed poteſt eſſe ſignũ cõcupi-

ſcæẽtie moꝛtalis ſcʒ quãdo nõ ſufficit mo/

dus quẽ natura determĩat.ſed habẽt mo

dos bꝛutoꝛũ animaliũ. nulla exiſtẽte ne/

ceſſitate. Undeſᷣm ipᷣm quãdo alter eoꝝ

nimis pinguis eſt.vel q uãdo cõtingitvẽ

trem mulieris apoſtemari vel impꝛegna/⸗
ri.ita ꝙ anteriꝰ non eſt membꝛũ applica/

bile.tũccauſa plis habẽde.vel cauſa red/
dendi debitũ.vel cauſa foꝛnicatõnis vitã
de/nõ eſt pꝛohibendũ aliter cõuenire.ni/
ſi dumtaxatvbi nulla pꝛecedẽte neceſſita
te.ſed tantũ ex libidine fieret Iſtud tamẽ
non expedit populũ ſcire.

confeſſio/apud aliquos dubi/
tatur.Oicũut enim aliqui ꝙ cõ

tituta eſt ſed alia. Dagiſter Alexaãder
de Ales dicit ꝙ peccatvir ſi vxoꝛẽ ſuã mo

Vãtum autem differri poſſit

feſſio differri poteſt ſine peccatovſq; in tẽ
pus determinatũ.Et q; confeſſionẽ face⸗
re nõ ſic eſt pꝛeceptũ ꝙ opoꝛteat quolibʒ

tempoꝛe fieri.Sunt q diſtin guũt Quia
aut ille qui peccauitê/ nondũ eſt cõtritus

ſed manet adhuc in moꝛtali peccato. Et

tũc non cõfitere data opoꝛtunitate.ſicut
nõ cõuerti.vel non cõteri.eſtei om̃i hoꝛa
peccatũ.Sed nõ nouum peccatũ.immo
aggrauatõ pꝛioꝛis Eo ꝙ diuturnitas ſit

circũſtantia aggrauãs peccatum. Si au

tem ille qͥ peccauit iam ↄtritus eſt Dic ꝙ;

tenetur cõfiteri aliquãdo.ſed nõ tunc.vł
tunc. Et ex pꝛecepto ecclie infra annũ iu
xta foꝛmã decretalis. Om̃is vtriuſq;.Oe

ſi nõ confitet᷑/peccat moꝛtaliter. pꝛopter

inobedientiã factam matris eccłie. Vn/
de illud pꝛeceptũ de conſitẽdo non obli/
gat ſub pena moꝛtal.dũmodo fiat infra

tempus ſtatutũ.ſi tamẽ homo ſemꝑ con/

teratur.Sed qͥd ſi ante tempus ſic ad cõ/
fitendũ ſtatutũ/contingat aliquẽ anteq;
cõfiteatur ſubito moꝛi.nec habuerit tem
pus cõterendi de trãſgreſſiõe diuini pꝛe/
cepti.quo iubet᷑ aliquando cõfeſſionem

facere.eo ꝙ ſit moꝛte pꝛeuentus: un

damnat᷑ tanq; legis diuine tranſgreſſoꝛ.
Eo ꝙ in quo inſtãti pꝛius fuit ſoluendo
id eſt potẽs ſoluere confeſſionẽ.quia po/
tuit cõfiteri vel dolere ꝙ nõ fuit cõfeſſus.
Deg in vltimo inſtanti iã factus eſt trãſ

greſſoꝛ.Hoc tamẽ non intelligat᷑ de eo q

ex cauſa confeſſionẽ differt. vt ſcʒ habeat

confeſſoꝛẽ diſcretioꝛẽ. vel alia vtili cauſa
dumodo diligentiã apponat vt habeat.

De tertia par

penitentie ſcilicet ſatiſfactõne.
E ſatiſfactõne bꝛeuiter dicen/
ꝓ dum eſt. Et pꝛimo qͥd ſit. QOue

eius partes. Ein neceſſe ſit ip/

ſam fieri in charitate.

Auid ſit ſatiſfactõ
inſoecaaiil..
Iffinitur autem ſic ſatiſfactõ/⸗
ſm Bꝛego.a magiſtro in quar
to libꝛo ſentẽtiaꝝ. Satiſfacere

eſt cauſas peccatoꝛũ excidere.⁊ earũ ſug/

geſtionibus aditũ non indulgere.Et vo

cat cauſas peccati/ occaſiones alliciẽtes

ad peccandũ. Quarũ quedã pꝛopinque
ſunt peccato. Et heſunt in noſtra gtate.

Compendiũ theologie

vyt eas poſſumꝰ amouere vel excidere Aer
bi gratia.Cena ſplendida/cauſa pꝛopin
qua eſt luxurie. vt Jerem̃.vi. Saturaui
eos⁊ mechati ſunt.Et hãc cauſam ſeu oc
caſionem/poſſumus amouere ⁊ excidere
Sunt ⁊ alie cauſe ſeu occaſiones pecca/
ti/remotioꝛes.que in noſtra poteſtate nõ
ſunt.vtputa oblatio talis cene.vel alicu/
ius rei delectabilis oculis coꝛdis no ſtri.
vel ſuggeſtio diabolica de tali ſplendida
cena Hõ eſt eni in noſtra ptãte arcere dya
bolum. quin talia oculis mẽtis noſtre of
ferat. Occaſiones ergo peccatoꝛũ ꝓpinqs
debem?excidere quia in noſtra ptaãte ſunt
Sed occaſiõibus peccatoꝛũ remotioꝛi/
bus ſi veniãt a ꝑte diaboli.vel carnis vel
mũdi/nõ debemus cõſentiẽdo aditũ in /
dulgere.eo ꝙ in noſtra ptãte ſit eas nõ re/
cbe Aliter autẽ diffinit᷑ ſic Satiſtactõ
damni / vel in iurie illate recõpenſatio

ek tiſfactönis.
Altiſtactiõis autẽ ponunt᷑ tres
ptes.ſcilʒ oꝛatio.elemoſyna.ie
uinnniũ.Que generalioꝛa ſunti
ſatiſfactõne cuiuſlibet peccati. Cum enĩ
quis peccat/delinqͥ t in deum.⁊ cõtra hoc
ſpecialiter ſatiſfacit oꝛatõ. Itẽ delinquit
in eccłiam hoc eſt in pꝛoximũ.⁊ ↄtra hoc
ſpecialit᷑ ſatiſfacit elemoſyna Itẽ delinqt
in ſeipᷣm.⁊ contra hoc ſpecialit᷑ facit ieiu
nium De quib illud dicit᷑. Bona eſt oꝛa
tio cum ieiunio ⁊ elemoſyna-·

Uin neceſſe ſit con/

feſſionẽ ⁊ ſatiſfactõem/fieri in caritate
Ltimo querit᷑ cauſa bꝛeuitatꝭ
de confeſſiõe ⁊ ſatiſfactiõe ſimł
2 vtxꝝ neceſſeſit ꝙ fiat in caritate
Et an qui cõfitetur ⁊ ſatiſfacit
extra caritatẽ.teneat᷑ iterum cõfiteri.⁊ ite/
rum ſatiſfacere ¶ Et dicunt hic plures
vtrũq; debet fieri in caritate Et repeti ſi
at extra arieate Diur circavtrũq; diſtin
guũt.Et pꝛio de cõfeſſione dicũt ꝙ opoꝛ
tet ꝙ fiat in caritate.ex quodã tamen ↄſe/
quẽti.ita ꝙ opoꝛtet ꝙ fiat illud quod ſta
tutũ eſt ab eccłia.Et opoꝛtet etiã ꝙ dũ fit
qꝙ charitas habeat᷑.quia ſemꝑ ſiue ↄfitea
mur ſiue nõ / nos tenemur habere carita/
tem.Et ſic vt tactũ eſt/nos tenemur ex q̊

ſm iugiciũ ⁊ oꝛdinem iuris.

dam conſeãnti cofiteri in charitate. Sed Z

ſi fiat extra charitatẽ non opoꝛtet (vt di⸗/
cunt)eã repetere.ſed ſolum ſatiſfacereꝛ cõ

fiteri ꝙ confitẽdo pꝛius ficti fuerimꝰ id

extra charitatẽ.dum tamẽ idem ſit pꝛioꝛ
⁊ poſterioꝛ ↄſeſſoꝛ ⁊ memoꝛiã habeat pec

catoꝝ cõfitentis.Alioquin opoꝛteret re/

petere.quia integra debet eſſe cõfeſſio.Et
iſti dicti ſui ponũt rõeʒ ꝙ ſcʒ ad hec duo
ſcʒ cõfiteri ⁊ charitatẽ habere/tenemur di

uiſim Hã pꝛopter ſtatutũ eccłie tenemur
coõfiteri ſiue babeamus charitatẽ ſiue nõ
Et ſimiliter tenemur habere charitatẽ ſi/

ue cõfiteamur ſiue nõ Et ideo poteſtvnũ

ſolui ſine alio. AUt grã exempli. Sitene
oꝛ ire ad eccliam.⁊ cũ hoc teneoꝛ tota die
eſſe capatus in eccſia Si vado ad eccłia,ʒ
ſine capa nõ opoꝛtet me iterato ire ad ec/

cleſiã.ſed ſolum ſatiſfacere deeo ꝙ nõ fui

tota die in ecclia capatus Conſimilictin

pꝛopoſito. ¶ Be ſatiſfactõe autẽ dicũt ꝙ
in ſatiſfactõne duo ſunt cõſideranda.ſcʒ
ipſa ſolutio debiti.⁊ ipſe modus ſoluen/

di.ita vt ꝑ datum ſiue factũ fiat ſolutõ de

biti.⁊ ꝑ modum ſoluẽdi placeat ſolutio.

Si autẽ per aliquẽ fiat extra charitatẽ ſo

lutio debiti.puta pene taxate a ſacerdote

ſicut ieiunare ꝑ annũ ⁊ huiuſmodi.dicit᷑

ꝙ; de rigoꝛe nõ exigitur ꝙ iterato reddat/

cum charitatẽ ⁊ gratiã adeptꝰ fuerit. Sʒ

ſolum ꝙ illud qð defuerit in mõ. ipſe pe/

nitendo ſoluat. Añ qui tenebat᷑ deo iniũ
ctam penitentiã facere qð reſpicit debitũ
⁊ cum hoc in charitate ⁊ bñ oꝛdinata vo

luntate facere.qð reſpicit modũ ſoluendi
debitũ ſoluet ſed nõ modo debito.opoꝛ/⸗
tebit talem cõfiteri ⁊ ſatiſfacere de indebi

to modo ſoluendi Et tũc erit debita ſatiſ/
factio. Quia ſcʒ eijcit ſatiſfactũ pus quã/
tum ad debitũ. Nũc vero Bert ſatiſfit
eliqua ple/

quantũ ad debitũ modũ. Reliquaple
netractãt᷑ in ſumma Rayv.ti.de penitẽtia
ꝓpter qð multa cauſa bꝛeuitatis trãſeo

De ſacramento ex⸗

freme vnctõnis ⁊ ꝑtinetibus ad ipſum-
Equit᷑ aliqua tangere de ſacra
mento vltime vnctõnis. Et pᷣ/
mo quid ſit. De eius inſtitutõ
ne.Quid ſit eius materia Que

foꝛma Quis debitus miniſter. Quis et.ꝰ
effectus. Ouid hic res.⁊ quid ſacramen/

tum. Quis ſit ꝑceptibilis huiꝰ ſacram̃ti.

ſhint
oitn
ilfffint
murge
ponit
Pſio
i
Den
bap

neyhe
Deci⸗
oo tſan
ſolipe

Auini⸗

Ckolap
engodi⸗
Udini
hother
noini
modo
aclien
ſunſ
ſihr,
onabe
nſba⸗
wolitg
(nor
MLace
ſtdien
r d⸗
birole
e

Hordebiii
Ndinande
Güſolueni
Gto. o00,
nedeindchi
woninſnh
ciͦtocli
“

6deyeniail
imsnii⸗

—

De ſacra.extreme vnctionis 27

7

loco vnctõnis.

Quig ſit extre

ma vnctio a quibuſdã. Extre/
mavnccio eſt linitio olei ſancti
ficati.facta ad releuatõem vtri

uſq; infirmitatis.ſcʒ mentis ⁊ coꝛpꝑis Et

ponit᷑ vnctio extrema pꝛo nomine vnico
diffiniti.quod qꝛ nõ habemꝰ circũloqui
murꝑ duo. Iſte vero termin?linitio qui

ponit᷑ in diffinitõne / ſonat in actũ vel in
paſſionẽ que eſt in ſuſcipiẽte ipᷣm ſacra.
mẽtũ.ſicut cũ dicit᷑ baptiſmꝰ eſt tĩctio ꝛc.
Deſignat᷑ tinctio paſſiua.quia intingit
baptiſatus. Verũtamẽ ſi quis totum eẽ
Ecxtreme vnctõnis vellet diffinire. poſſet
ita notificare.Extremavnctio eſt ſacram
tum ex vnctõne infirmis ꝑ oleũ ſanctifi/

catũ facta conferẽs infirmis remediũ cõ/
tra peccati reliqas.etſi expedit alleuiatõ/
Nem ferens coꝛpoꝛis infirmitati.

De erinſtitutione

— Vando autẽ⁊ vbi ſit hoc ſacra

4

mentũ inſtitutũ eſt duplex opi

S nio. na dicit ab apoſtolis

Marci.vi. Vngebãt oleo multos egro/
tos ⁊ ſanabant᷑ Que gloſa ſic ðt Ab apo
ſtolis patet hũc moꝛẽ eſſe traditũ vt ener/

gumini ⁊ alij egroti / certo loco vngãtur

oleo / a pontifice conſecrato. Scom hoc
ergo dicendũ eſt ꝙ apoſtoli a deo inſpira

ti. diuina autoꝛitate ⁊ volũtate inſtituere

potuerũt iſtud ſacramentũ.immo ipſe de

us in ipſis·licet foꝛſan tũc non vngerent

modo ⁊ foꝛma qua nũc ſᷣm oꝛdinatiõem

ecclie fit vnctio. Sed foꝛſan ad tempus

iſtam foꝛmã ex cauſa nõ ſeruauerũt.ſicut

ipfi(vt ſupꝛa tactũ eſt) ad tẽpus ex cauſa

ratõnabili foꝛmã baptiſmi mutauerunt.
vt ſcʒ baptiſarẽt in nomie chꝛiſti. ¶ Alij
volũt ꝙ iſtud ſacramentũ xpᷣs ꝑ ſe inſtitu

erit quoniã iuxta pᷣallegatũ capitulũ.vi.

Darci. Harrato quõ chꝛiſtus ſuos mi/

ſit diſcipulos ad pꝛedicandũ ſtatim ſeq
tur. Et exeũtes pꝛedicabãt vt penitentiã
ageret ⁊ demonia multa eijciebãt ⁊ vnge

bãt oleo młtos egros ⁊ ſanabãtur.quod
nõ credit᷑ ſine inſtitutõe dñi fuiſſe.Nec ſi

Et quo ad moꝛbum Et quo ad etatẽ.de

Iſfinit᷑ autẽ ſicextre (vnctö

hoc ſacramentũ eſſe inſtitutüY/
ue videt᷑confirmari ꝑ gloſam ſupꝑ illud

mile eſt de immutatone baptiſmi. qꝛ alid
eſt mutare foꝛmã ſacramẽti.⁊ aliud inſti/

tuere totũ ſacramentũ de nouo celebꝛan/
dum. Nam ⁊ foꝛte nũc per eccleſie autoꝛi
tatẽ aut aliqua ſibi data inſpiratioem ſi⸗/
cut apoſtoli habuerũt/p onenralie ua ad

tempꝰ iuſta de cauſa circa foꝛmaʒ alicuiꝰ

ſacramenti. immutari. ſed totũ ſacrm in
ſtiguere / null?poſſet vt credit᷑ niſi ſolꝰdeꝰ

cramenti extreme vnctönis
a Ateria huius ſacramẽti eſt ole
murn ſimplerx ab epo benedictuʒ
v ſine alterius rei admixtõne Cũ
im olen ſignificet nitoꝛem conſcietie
Iſuauitatẽ fame.⁊ moꝛiturꝰmaxi
me indiget nitoꝛe cõſcientie.⁊ nõ multũ
ſuauitate fame/apparet ꝙ moꝛituri ſimR/

Mue ſit materia ſa

plici oleo cõueniẽter ꝑungũtur. Hõ criſ-/

mate.quod ↄpoſitũ eſt ex oleo ⁊ balſamo
Et quoniãa in exitu conſtitutꝰ.indiget
tia ſanãte.nõ tantũ coꝛ ſed etiam alia
membꝛa qᷣbus abuſus eſt / indiget nõ tã/

tum vnctõne coꝛdis.ſed etiã alioꝛũ mem

bꝛoꝛũ quibo maxime peccauit.vt ſicut tri
na merſio in baptiſmo ſignat ſubmerſio

nẽ trium peccatoꝛũ que in mũdo regnãt

ſcʒ ↄcupiſcentie carnis. cõcupiſcẽtie ocu
loꝛum et ſuꝑbie vite. Sic hic multiplex
inunctõ ſignat eliminatõeʒ exdiuina mi
ſericoꝛdia mebꝛoꝛũ ſinguloum.g

. .

ius ſacramenti.
Efoꝛma autẽ ſciẽdum eſt ꝙ ſi/
cut foꝛma alioꝝ ſacram̃toꝝ cõ
8-— ſiſtit in ſermone ⁊ ope vt bapti
ſmus in verbis illis / baptiſo te ⁊c. Et in
ope ſcilʒ in merſione baptiſati. Et ſic de
alijs ſacramẽtis. Sic huiꝰ ſacramẽti foꝛ

ma cõſiſtit in ope ⁊ ſermone. In ope qui
deum.in illa ſcʒ ſignatõne mẽbꝛoꝛũ in foꝛ
ma crucis. In ſermonevero in platõe ho

rum verboꝛũ. Per iſtã ſuauiſſimã vnctõ
neʒ/⁊ ſuã pijſſimã miſericoꝛdiã dimittat

tibi deus quicqͥd ꝑ viſum peccaſti.Et ſic

de ceteris mẽbꝛis Nec iterat᷑ iſta foꝛma ſu
eandẽ materiã ꝑ replicatõem verboꝛũ.
quia nõ om̃ino ſunt eadẽ verbꝗ vt patet
licet in ꝑte eadẽ eſſe videant᷑. ¶ Sed cum
multiplex ſit vnctio ⁊ multiplex verboꝛũ
pꝛolatõ qꝛ ad ſingula mẽbꝛaſi inc fiũt
H 3

Compendiũ theologie

vnctiones.⁊ ꝓpꝛiaverba dicũtur Nunàd uenire inter illa plurimã ſimilitudinẽ. a
ad inunctiõem oculoꝝ dimittutur eoꝛn gratia ſpũſſancti ad modũ olei lenitia eſft
peccata Et ſimilit᷑ ad alias inunctões ali moꝛbi ſpiritualis.letiſicat etiã conſolat
oꝛũ membꝛoꝛũ / alia eoꝛũ peccata. vel an ab hac vita exeuntẽ. Uñ in pfe al. Vt exhi⸗/
omia peccata ſimul dimittãtur. Oicit p laret faciẽ in oleo id eſt mẽtem qᷓ facies in
om̃es alie ille inunctõnes licet fiãt diuer terioꝛ eſt in oleo exrreme vnctiõis Et pa/
ſis temꝑibus/tamẽ ꝓ eodẽ temꝑeſcʒ pꝛo nis id eſt euchariſtia que inunctis exhi/
vltimo incta rirlats 18 rcoricte in uned betur coꝛ hominis cõfirmet.
nis ſacte cẽſent᷑ ſicut in ſimili dictuũ eſt ſu (W£ „— 11 gati
pꝛa in cõſecratõe euchariſtie Ham ſic hic S uls ſit erce Pti/
eſt tunc enĩ om̃ia peccata ſimul dimittũ/ bilis huius ſacramenti.
tur ſcilicʒ in vltimo inſtanti totius inun VWis aut pceptibilis ſit huius
ctõnis ⁊ pꝛolatõnis verboꝛũ pꝛo quo fi/ üQſocram̃ti. Dicit᷑ ꝙ nõ om̃i moꝛ
unt om̃es inunctönes. „ B bo veratns ſea all mo bo⸗
11GG 1 α 1 uUioꝛi in quo tim periculum moꝛtis?¶ nñ
A 18 ſit Deb 1t 1 16 qꝛ om̃is egritudo coꝛꝑis creſcendo pᷣt re
niſter in ſacramento extreme vnctõnis. ducere holem ad obitũ/in om̃i moꝛbo cG
E miniſtro autẽ hoceſt tenen / cepit iĩminere ꝑiculũ moꝛtis / poterit iſtö

V .

NVgAdum / ꝙ ſolus ſacerdos poteſt ſacramentũ dari. ¶ Sed nũquid ꝑnuli?
bpeoc ſacramentũ cõferre. ſolus ignoꝛãtes ⁊ amẽtes pñt inungi.Dicit ꝙ ult
Teps hoc oleũ cõſecrare. Quod nõCum eni hoc ſacramẽtñ nõ debeats nüſa
patet tũ ex autoꝛitate beati Jacobi quiln rninõ recognoſcẽtib.⁊ nõ poſtulãtib ipʒ lerni
ſua canonica capitulo vltimo dicit Infir Lales autẽ ſunt puuli ⁊ ignoꝛãtes.q oſ / ſngli
matur aliqs in vobis inducat pᷣbiters no vſum rõis amiſerũt Et furioſi niſi hba tütm
ecckie.⁊ oꝛent ſuꝑ eũ.vngentes eũ oleo in buerint dilucida interualla. Dicit ꝙ bu 3 busſ
nomie dñi.⁊c̃. Tum quia iſtð ſacramẽétu iuſmodi inungẽdi nõ ſunt. Poſſet enĩ eẽ otu
cõſummatiuũ eſt penitetie.Etideo pertri piculũ tam in irreueretia.q; etiã in ĩmun uua.
net ad claues ꝗᷓ ſolis ſacerdotibꝰ ↄferunł dicijs ꝗᷓ hmõi hoĩes cõcomitant᷑. Si tñ Phen
G 1 ſit e cCt'1 ufnnrioſi habuerit lucida intualla poſſent ĩ denls,
S 4 [I ill intualł inũgi ſi imineret ꝑicim moꝛtꝭj. ililuai

ugrm/us ſagramenti. H
Iecr aute huiꝰſacramenti ᷣm
magiſtꝝ in livᷣ.ſentẽtiaꝝ poni
tur duplex ſcilʒ ſanatio coꝛpis
et ſpũs.vt ſicut homo ex duobus cõſtat/
ſcʒ ex coꝛꝑe ⁊ anima. Ita ſit effectus huiꝰ

Elocis autẽ vnctõis eſt varia
tio apð diuerſas eccłias. Hoc boc
taqmsẽ ſempꝑ tenẽdum eſt ꝙ loca nocäye
zqòͥ nq; ſenſuũ pꝛincipałr inũgẽè/ bulcio

De loco vnctons

₰

ſacramẽti ſanatio vtriuſq;.ſed pꝛĩcipaliꝰ da ſunt ſicut oculi.aures.nares.pedes et ſacho
mẽtis.qꝛ iſte effectꝰ ſemꝑ ſequit᷑ in vere pe manꝰ Quidã ãt addũt pectꝰ⁊ renes.⁊?⁊ wwmwm Auſi⸗
nitentie.Et iſta ſanitas mẽetis/ in duobꝰ brilicũ in qbo delectatõ eſt ven erea licʒz nõö impotr
conſiſtit.ſcilʒ in peccatoꝛũ remiſſione. et opoꝛteat ¶ Sed vbi inungẽdi ſunt mu⸗/ Vtin
in virtutum ampliatõne. ”YUMWͤ rnaei. Nici ꝙ in loco mutilatiõis.qꝛ lc; erico
( 11 Pinr poenr gy mébꝛo careãt. nõ tñ carẽt potẽtia q ↄplet
α nid hic 1 S et actus pcti ab intra.licet nõ ab excra Et iõ6 A1
Aſaamentuſit S vt expiet᷑ pctm̃ cũ mẽbꝝ nõ ſuꝑſit.in lo⸗ Gcus
Enicq; vt ſciatꝭ quid ſit hicres co inciſionis vel in loco illi membꝛo ma —
duid ſacraméu. Horandi . xuime vicino/inungẽdus et.
Fm quoſda/ſacramentũ hic eſft ¶ ſe PpASS
ipſe vſus olei. iue conſignatio cum oleo. E E geramento . 02 WR
Res autẽ/eſt ipſa gratia ſpũſſcti.·qᷓ dicto dinis ⁊ ꝑtinentibus ad ipᷣmn in generali. Hiider
modo efficit ſanatõem mẽtis.⁊ etiã qñũi; f ſacro oꝛdinis pꝛio occurri· hu
coꝛꝑis.quando ſcʒ expediẽs fuerit ( SGPe dicendũ.Quid ſit oꝛdo. Quidq mn
cundũ alios autẽ/ſacrametũ eſt ipᷣm oleũ ibi pꝛo materia? qͥd pꝛo foꝛma laſu
Res aute/gratia ſpũſſcti.⁊c̃. Eſt autẽ i /·BQuot ſunt gradꝰ⁊ ſufficientia

.

intd . eoꝝ. Quot ſunt de neceſſitate huiꝰ ſacra accipe.Oꝛdinũ vnꝰeſt ſupᷣmus 7 pꝛicipa
itenſe meti. Quioꝛdines ſacri.⁊ quare ſic dict lis ſcʒ ſacerdotiũ.Alij ſcdarij ⁊ huic debß⸗/
ſ en (GCO un ſi uietes. Dupᷣmus oꝛdo / duos hʒ act / ſcz
niftitn õõä paincipalẽ ꝗ eſt coficere coꝛp xpᷣi. Et ſecũ
nistnn Anomodo diffinitnr. Agniũ q eſt pplim pꝛeparevt idonee cõicet
maoh ANIffnit aut ſica magiſtro inli · Scvarij aut oꝛdines ⁊ huic ſupmo oꝛ/
ad bꝛo ſententiaꝝ Oꝛdo eſt ſigna dqini defuiẽtes. Aut defuiũt ei qad actũ
dclũ quoddã ſacrũ.quo ſpũa ſuũ pꝛincipalẽ aut qad actũ ſuũ ſcõariũ.
pen lis poteſtas rradit᷑ oꝛdinato ⁊ officii .te Di ꝗad acrũ ſu pꝛincipalẽ qͥ eſtoficere
quidã antiquoꝝ magiſtroꝝ ita diffiniit coꝛpꝰxpi tũc eſt ptas ſuper hoſtias exqb⸗
i Oꝛdo eſt ſacramentũ ſpiritualis poteſta coficit᷑ coꝛpꝰxpᷣi. Et hoc poteſt eẽ dupłr.
sſthis tig ad aliqð officiũ in eccłia oꝛdinatum. Quia aut in ↄpatõe q̊ ad pplłm qͥ eas of/
Woſümor (QOW 11 G 1 ſa me ferũt tẽplo.Et ſic eſt oꝛdo ſubdiaconatꝰ.
inang Wuig in iagcramen Subglcont eni mtereſt accineboſtias a
mnnanki to oꝛdis ſit materia. Et qͥd res ſaamẽti populo reponere in pꝛeſbiterio.vt ipᷣas
emhtoßt⸗ Vid autẽ ſit hic pꝛo materia et miniſtrare poſſit diacono vt dicit yſido.
ocimorpoc 4 quid ꝓ re ſacramẽeti a qbuſdaʒ Aut eſt ptãs ſuꝑ hoſtias in cõꝑatõeq̃ ad
oentit dicit᷑ ꝙ ſicut in baptiſmo / tria ſacerdotẽ.⁊ ſiceſt oꝛdo diaconatꝰ cuiꝰ eſt
nis ul: unt Vnũ ſcʒ qð tm̃ eſt ſacramentũ.ſ.aq̃ hoſtias oblatas ponere ſuꝑ altare ⁊ oꝛdi
ng Dutg vel tinctio cũ verbo.Et alið qð eſt res tã nare vt eas ibi cõſecret ſacerdos.Si ãt ẽ
niern tũ ſcʒ remiſſio peccati.vel collatõ grẽ.Et oꝛdo defuiẽs ſacerdotio q̊ ad actũ ſuũ ſe/
Ntuinbi; tertiũ qð eſt res ⁊ ſacr̃m.ſ.caracter bapti/ cũdariũ ſcilʒ ad pꝛepãdũ populũ /tũc aut
nins dd ſmalis.Sic hic eſt aliqͥd qð eſt ſacramẽ·è deuit ei in amouẽdo malũ.aut in oꝛdie
monä tũ tm̃.ſcʒ illa ſigna viſibilia cũ verbis.qͥ/ ad bonũ.Si pꝛĩo mõ:ctunc iteꝝ ↄtingit h
l dectade bus ſpũalis poteſtas tradi ondit᷑. Vt in duplicit.ſ.aut amouendo malũ qð eſt ab
doſei hoſtiarijs traditio clauiũ cũ verbis ad H extra.⁊ ſiceſt oꝛdo hoſtiarioꝝ qrũ officiũ
Sanininn ptinetiby. In lectoꝛibo traditio libꝛi po eſt indignos ⁊ viles excludere.ne violent
ient Gif phetaꝝ cũ verbis ad hoc inſtitutis Et ſi locũ cõionis fideliũ.aut amouẽdo malũ
lpoſen dealijs. Etaliqd qð eſt res tm̃ ſcʒ grã ſp· ag eſtab intra. ? tũceſtoꝛdo exoꝛciſtaꝝ qᷓ
ienng rituſſcti infuſa. vel pras ſpũalis ſt ?⁊ ali rũ eſt arcere vim demõis ꝑ adiuratões ne
. 1. qͥd qð eſt ſacr̃m ⁊ res ſcʒ caracter qͥ impꝛri impediat ꝑceptiõeʒ ſacr̃oꝛũ.Si ãt oꝛdo
00 mit. ¶ Alij ponũt duo poꝛaeꝓ ſacro ⁊ re. detuit ſacerdotio in oꝛdie ad bonũ. tunc
Sckyn ed tũc circa hoc oꝛit᷑ dubiũ cũ dicatk ¶ßpteſſe duplicit᷑· Aut ex ꝑte intellectꝰ⁊ tũc
llus Hor ꝙỹ hoc ſacrm ſit aliqð ſacratũ ſignũ exteri eſtoꝛdo lectoꝛũ qru officiũ eſt legereapte
et gon us cũ verbis ad hoc oꝛdinatis.Et in qui ⁊ diſticte ad illuĩatõeʒ intellectꝰ Aut exp/⸗
piknäͤß buſdã oꝛdinibo ſicut ĩ ſacerdotio ſit pꝛo teaffectꝰ.⁊ tũceſt oꝛdo ceroferarioꝝ qͥ in
war⸗ ͤg ſacr̃o impoſitõ manuũ cũ foꝛma verboꝝ ſignũ ignis ſpũalis accẽdendi in coꝛdib
ſes) n An ſi ab yno vᷣba pferant᷑ ⁊ ab alio manꝰ nris cereos ſiqmiferos deferũt Et hi ſunt
reneseN imponat᷑ oꝛdo cõferatur.Et patet ꝙ non acoliti Acolitꝰenĩ grece ceroferariꝰ ðꝛ lati
ma ſiſi Vt in decreto diſtin. xxiij.ca.quoꝛunda neAlin volũt ꝙ nouẽ ſunt oꝛdines ĩ ec/
ut⸗ clexicoꝛum ⁊ ex textu ⁊ ex gloſa. —- cicſi militeſtcut iopt non rliee an /
lnang el, rgt ſinmn „ eloꝝ in eccleſia triũphãte Et ̃ᷣm q̊ſdam
ni 10 t ſi unt oꝛdinũ ſlong/eBatus rmrcplepat oſtrtanronos
Hametn gradus ⁊ vnde eoꝝ numer ? ſufficientia gradꝰ.qͥ additi ſeptẽ pcedentibo faciũt no
igen/ J Vot autẽ ſint oꝛdinũ gradus uẽ.Scõm alios coꝛona eſt pꝛimus oꝛdo
torbon dicit magiſter in.iiij.ſentẽtiax ⁊epᷣatus vltimus.⁊ ſic fiũt nouẽ cum ſe/

ꝙ ſunt. vij. ſcz hoſtiariatꝰ. lecto
ris exoꝛciſte.acoliti.ſubdiaco/

ptem pᷣnominatis.Sed pꝛioꝛ ſententia

27

lloꝛ eſt in conſpectu modernoꝛum.

uot et que ſunt n

0. 9 i diaconi ⁊ pſ biteri QOuoꝝ ẽ cõficere coꝛ
ncnni prpus vxp̃i qð eſt excelleẽtiſſimũ officioꝝ hu

thaii⸗ manoꝝ.Etiõ ſupꝛa ſacerdotiũ nõ eſt oꝛ/ y de neceſſitate huius ſacramenti
nto i do ſuꝑioꝛ.ĩmo necepatꝰ.nec archiepat. Egquitẽ dicere quot ⁊ q̃ ſunt de ne/
en ¶ Duoꝝ nũeʒ ⁊ ſufficientiã ſicpoteris ſſtatehui ſtaameti Et ditqj
in

Compendiũ theologie

ſex pꝛecipue.ſcilʒ ſexus virilis VUnde mu
lier nõ eſt ſuſceptibilis oꝛdinis. Itẽ pꝛe/

tũ ceteroꝛũ ſacr̃oꝛũ excepto cõiugio. Vñ

ſi aliqͥs nõ baptiſatus oꝛdinaret/nihil re
ciperet.vñ opoꝛteret poſt baptiſmũ ſi vel

let aliquẽ oꝛdinẽ exequi/qꝙ iteꝝ oꝛdinare
tur. repoteltas oꝛdinãtis.qꝛ qui nõ
eſt ẽs oꝛdines cõferre nõ poteſt. Itẽ in/
tentio recta.vt ſcilʒ oꝛdinãs intendat fa/
cere qð facit eccleſia.et ſimiliter oꝛdinan
dus ſ̃ᷣm quoſdã. Itẽ materia ſeu ſacramẽ
tũ vt traditio libꝛi ⁊ ſimiliũ cũ foꝛma ver
boꝝ Item temp?ſeu etas ſᷣm aliq̊s qm̃ ſi
puulus oꝛdinet᷑ etiã pꝛecedẽtibo alijs gra
dibo nihil reciꝑet cũ ſᷣm eos in hoc ſacra/
mento exigat᷑tam intẽtio recipiẽtis oꝛdi
nẽ q; ↄlerẽtis. Paruulꝰautẽ qꝛ non habʒ
vſum liberi arbitrij nõ habz intẽtionem.
Alij volũt ꝙ etas ſit de cõgruitate⁊ nõ de
neceſſitate huiꝰſacramẽti Et iõ in pᷣdicto
caſu ꝑuulus fᷣm eos recipit caracterẽ nec

Em eos eſt reoꝛdinãdus. Frater albertus
vult. ꝙ in alijs oꝛdinib/etas ſit de vgrui
tate.ſed ꝙ in vltimo oꝛdine qui eſt ſacer ·

dotiũ/eſt de neceſſitate. Vñ plane vult q
oꝛdo ſacerdotij nõ poſſit ꝑuulo conferri.

Itẽ ieiuniũ ſᷣm aliqs.eo ꝙ ſᷣm eos pꝛan/

ſus nõ cõferret oꝛdinẽ nec ſuſciꝑet Alij fe
re omes volũt cõtrariũ.¶ Multa pᷣterea
ſunt de honeſtate ⁊ cõgruitate tam ex ꝑte
cõferentiũ oꝛdines q; ex ꝑte temꝑis.que
reperies expꝛeſſe in ſumma Ravymũ.libꝛo
tertio in pꝛincipio ⁊ conſequẽter.

¶ Qui oꝛdines ſint

ſacri ⁊ quare ſacri dicũtur.
ſtremo notandũ ꝙ licet oẽs
Vpꝛedicti ſeptẽ gradus ſacri ſint
Atuoꝛ tñ pꝛimi minoꝛes oꝛdi/
es / nõ dicutur ſacri.ſʒ ſolũ tres maioꝛes
ſcʒ oꝛdo ſubdiaconatꝰ. oꝛdo diaconatꝰ.⁊
oꝛdo pᷣſbiteratꝰ.Et hoc ꝓpter dignitatẽ q̃
inducit᷑ miniſtrãtibo in tribꝛ maioꝛiba oꝛ
dinib.opoꝛtet enĩ eos vouere cõtinenti/
am vel ſimplicit᷑ vel fᷣm tempꝰ?ꝰ. Simpli/
citer in tota eccleſia occidẽtali.vbi nõ dã
tur iſti tres oꝛdines/niſi vouẽtibo ipſo fa
cto ꝑpetuã caſtitatẽ. Secundũ tempꝰ.vt
in oꝛiẽtali ecclia.vbi qͥ in matrimonio oꝛ
dinẽ recipiũt/ in matrimonio ꝑmanent.
Sʒ tñ / dũ miniſtrãt/abſtinẽt ab vxoꝛib⸗
Inſuꝑ ill moꝛtuis / alias ducere nõ pñt.

cedẽs baptiſmus qui etiã eſt ſfundamenꝰ

ingij et pertinentibus ad ipᷣm-
E ſacramento cõiugij nõ mul/
ta neceſſe eſt hic dicere eo ꝙ in
ſumma Raymũdi libꝛo.iiij.de
hoc ſacramẽto ſufficiẽter tractet. Sunt q̃
dam tñ que ibidẽ nõ tangũt᷑de quib hic
aliqua bꝛeuit᷑ memoꝛãda ſunt videlicet.
An iſtud ſacramentũ ſicut alia ſacramen
ta cõferat grãʒ ⁊ efficiat qð figurat.Quis

ſit eius effectus An opus cõiugale poſſit

fieri ſine pctõ.An debeat reddi debitũ cõ
iugale tꝑe impꝛegnatiõis. Itẽ an debeat
reddi temꝑe⁊ loco ſe geno Jlem an ſemper

debeat reddi cũ petitur. Quid hic ſit ma/

7

texia ⁊ foꝛma.⁊ qͥd res ⁊ ſacramẽtum.

An ſacramentũu cõ⸗

ingijaſere atia Micigt auod ſeumt
Reſuppoſito ꝙ matmoniũ
viri ⁊ mulieris coniũctio legi/
tima/indiuiduã vite conſuetu

inſtitutõis huiꝰſacramẽti:⁊vbi inſtitutũ
fuit.⁊ qui pñt cõtrahere ⁊ qui nõ cũ aliqͥ/

bus alijs circa hoc ſacramẽtũ neceſſarijs

que expᷣſſe libꝛo quarto ſumme Raymũ.
inuenies.nũc querendũ venit an hoc ſa/
cramentũ ſicut alia/cõfert grãm ⁊ efficiat

quod figurat. Abi triplex cadit opinio.
Worimnaiclt ꝙ nõ cõfert aliquã gratiä
ſed cũ alia ſacramẽta ſignificẽt gratiam⁊
ↄferant.iſtud tantũ ſignat gratiã ſed non

cõfert.Hec eſt opinio magiſtri in li.ſentẽ
tiaꝝ.⁊ pᷣpoſiti antiſyodoꝛi. (Becunda
opinio dicit ꝙ cõfert grãm ſcʒ receſſum a
pctõ.nõ tñ in oꝛdine ad bonũ.Et dicunt
ꝙ gratia illa eſt/ ꝙ virtute huiꝰ ſacramẽti
mitigat᷑ ↄcupiſcentia.ne ferueat vltra nu

ptiaꝝ honeſtatẽ. Et hec opinio ꝓbabili/
oꝛ videt᷑ ¶ Zertia⁊ ſatis peritoꝛũ opinio

eſt ꝙ cõfert grãm etiã in oꝛdine ad bonũ:
HNon quidẽ generalit᷑ ſe ad bonũ hoc tm̃.
qð debet facere cõiugatus.Et iſtð bonũ
eſt vt fideliter coniugi aſſiſtat.oꝑa ſua illi

cõmunicet.plem ſuſceptã religioſe nutri

at ⁊ huiuſmõi.Et ſᷣm hoc patet ꝙ efficit
gratiã quã figurat.ſed non oẽm quã figu
rat.ſicut nec opoꝛtet.Figurat quippe cõ/
iunctõem fidelis anime cum chꝛiſto:que

ſacramento cõ

ginẽ retinẽs.que diffinitio dat
fm naturã optime inſtitutã.qꝛ tũc vna?
pura fuit. Pꝛetermiſſo etiã tractatu de cã

ce

u⸗
io.
ho
pon
Eir
git
n
hut
ſiu
ſita
no.
tena
ſuint
fneno
ſunich
mnntult
ſorhe
fmnalio
autile
cohi⸗
eamn
explen
venial
tina
ſuean
ſnoral

G

se sc f . .

De ſacramento matrimonii 22

nare. maxime quatnoꝛ pꝛimis meſibus.

dicheepg
lihin
nget gan
iedegucbhi
lurntigclice.
luſaenmnen
ſaune Ous
nugnepoſſit
Vardchtic
—
dnanſchhe
iheinn
Wmminn.

ici

Mawe
Pnpwnl
mücole⸗
Gnumann
wkmn
migür
mimand
nguinöcdi
ii naeſen
mmme Kmni.
itanhorſ⸗
Nin teffin
dttopinio.
Niquigati

Nitgine.

Taniſſednon
ſtminliſenti
„(Gecnra
ſarurſun⸗
nd. Etninn
doini
uriogino
rrag doſ⸗
ihoenn.
Sinbont
ranſull
igoſeun
thffa
oen
mrqun⸗
nchit

7

—
S=S

—
=

=
☛

Ein amplexus ma

quidem eſt effectus eius nõ contẽtns qͥ
dem ſed ſignificytus.

uid ſit er effect

prꝛemiſſis igitur habes ꝙ du
plex eſt effect?matmonij. Vnꝰ
ſcʒ nõ contẽtus ſed tantũ ſigni
ficatus.ſcʒ cõiũctio fidelis ani
mecum chꝛiſto. Alius cõtentus ⁊ ſignifi
catus.gratia ſcilicʒ qua mitigat᷑ fomes.⁊
qua fideliter cõiugi aſſiſtitur.

ritalis poſſit fieri ſine pecato.
Trum autẽ fieri poſſit ample/
trxus matrimonialis ſine pecca/

o vel meritoꝛie/poſt hec venit

dicendũ. Et dicit᷑ ꝙ cauſe quatuoꝛ pꝛeci/

Ene ſunt ꝓpter quas fit cõmixtio cõiuga/

lis. Aut enĩ fit cauſa ſuſcipiende pꝛolis.

⁊ hoc duplicit᷑ lut ſcilicʒ ad cultum diui
num ampliandũ.⁊ hec cauſa ſic ↄgnoſcẽ
di vxoꝛẽ/ ab omni peccato excuſat ⁊ red/
dit opus meritoꝛiũ.dũmodo iſta intẽtio
ante finẽ opis per delectatõem nõ coꝛrũ/
patur.Ael fit cauſa pꝛolis vt ſcilʒ habeat᷑
ſucceſſoꝛ hereditatis ⁊ hec cauſa nõ excu/
ſat a veniali ſed a moꝛtali. Aut fit cã red/
dendi debitũ ⁊ heccauſa excuſat a culpa

⁊ ſᷣm aliquos meret᷑ ſic faciẽs.dum tamẽ

iſta intẽtio/ꝑ inoꝛdinatã voluptatẽ ante
finem oꝑis nõ ſupplantet᷑. Aut fit cauſa
foꝛnicatiõis vitãde et hec cauſa excuſat a
moꝛtali.Aut fit cauſa exſaturande libidi
nis ⁊ hec cauſa nõ excuſat a moꝛtali. Vel
ſm alios in hocvltimo caſu diſtingue. qꝛ
aut illa libido cauſa cuius exſaturade fit
cõmixtio cõiugalis/ tantũ repᷣſſa erat/q;
eam nollet alter cõiugum cũ alio vel alia
explere.⁊ tũc dicunt ꝙ adhuc eſt peccatũ
veniale.Aut intantũ creuerat illa libido
yt indifferẽtervellet quis eã ſiue cum ſua
ſiue cum nõ ſua explere Et tunc dicũt eſſe
moꝛtale peccatum.

Ein tepoꝛe impꝛe/

gnatiõis debeat reddi debitũ coniugale.
Etemꝑe impꝛegnatonis dicit᷑
Voptrer periculũ nõ debet in tẽ
poꝛe unpꝛegnatiõis vxoꝛ cog/
noſci. Ande ſivir eo temꝑe mo
ueatur ad couũ.debet ratõne/talem mo/
tum ꝓpter timoꝛem pᷣdicti periculi / refre⸗

Si tamẽ vir vxoꝛem dicto temꝑe cogno
uerit/nõ pꝛopter hoc peccat moꝛtalit᷑ e
rum etiã qꝛ mulier illo tẽpe maxime coi/

tum vt frequẽter appetit.ſi ipſa petat⁊ ip

ſevir exactus reddat ſic reddens leuiꝰpec
cat.exigẽs vo grauiꝰ.vterq; tũ veniali tm

co ſacris/ debeat reddi debitũ.
E temgꝑe ſacro ſimiliter dicit/
ꝙ temꝑe quadrageſime ⁊ qua/
tuoꝛ tempoꝛũ ⁊ rogationũ/⸗⁊ pᷣ

de⸗

cipuarũ ſolennitatu/ nõ debet alter cõiu

gum debitũ petere. Si tamen petierit cũ
pigentia tamẽ animi ꝙ ſine coniugij vſu

elſſe non poſſit/venialiter peccat. Si autẽ

alter petierit/reddax.exactu tamẽ iuſticie

et fide thoꝛi excuſat᷑a peccato.niſi in his

caſibus pꝛeter tempoꝛũ huiuſmodi ſole⸗
nitatem aliquid iuxta diſtinctões ſupꝛa/

poſitas grauius incideret quod peccaiũ
aggrauaret ( Degd ſecus eſt de locovtvo
lunt aliqui ꝙ ſcilʒ nõ tenẽtur in loco ſa/

cro reddere debitũ ſi aliquis alius locus
haberi poſſit.Si autẽ aliꝰ locus nõ poſ/
ſit haberi/vt cõtingit in tempoꝛe guerre⸗
vbi multis noctibꝰ in locis ſacris iacent
viri cum vxoꝛib ſuis.tunc ſi alter coniu/

gum ſoluat eractus.habẽs de hoc doloꝛẽ
coꝛdis:peccat tantũ venialiter.ĩmo ſi exi

gat cum planctu ⁊ pigẽtia qnod ſine vſu
cõiugij eſſe nõ poteſt. nõ credũt multi q;
peccat moꝛtaliter. ¶ NHec credas ꝙ tũccõ
taminet᷑ locus/ ita ꝙ recõciliatiõe indige
at.quia cõtaminatio ſacri loci diſtingui/

tur duplicit᷑. Una que pꝛocedit ex incõ/

gruitate operis.quod fit in ipᷣo reſpectu
dicti operis in ſe.Et alia que pꝛocedit ex
incõgruitate oꝑis non quo ad ſe.ſed quo
ad conſecratõem ſeu actum ipſius loci in
quo fit. Nam illa que pꝛocedit ex incon/
gruitate reſpectu loci tãtum ⁊ nõ operis
in ſe/non cõtaminat locum in tantumꝓ
indigeat reconciliatõne. Sed illa vero qͥᷣ
pꝛocedit ex incõgruitate ad ſanctificatõ/
nem loci/reſpectu opꝑis in ſe vt eſt in ma/
gnis facinoꝛibus.ſicut in ſtupꝛo adulte/
rio homicidio⁊ huiuſmodiet hec locum

cõtaminat in tantũ ꝙ recõciliatõne indi/

get maxime reſpectu aliquoꝛum facinoꝝ

vbi ſunt manitfeſta.
E S

in ſemper debeat

iuncta retractãt.

Copmpendiũ theologie

reddi debitum cõiu tu
ſolutõne autẽ debiti cõiuga
lis hoc tenẽt aliqui ꝙ om̃i tem
poꝛe petenti debitũ eſt redden/
Adũ fm opoꝛtunitatẽ loci. Oð
ideo dicit᷑ quia ille actꝰ/verecũdiã qᷓndã
habet ſibi annexã Uñ nõ opoꝛtet ꝙ ſolua
tur in publico.ſed in om̃i hoꝛa omiq; di/
miſſo negocio.ſi ſcit alterũ eſſe in ꝑiculo
ſa cõcupiſcẽtia.tenet᷑ captare ſecretũ cubi
le ⁊ debitũ reddere.(Alij diſtinguũt ꝙ ſi
cut in pꝛeceptis affirmatiuis ſemꝑ ad ea
tenẽtur ſed nõ ꝓ ſemꝑ vt verbi gratia Sẽ
ꝑ teneoꝛ honoꝛare paretes meos /ſed nõ
Ro ſemp ſed ſolũ pꝛo locoꝛ tempoꝛe Ita

gale cum peti⸗

Tr.⸗

*

bic vt dicũt quis ad ſemper tenet᷑ reddere

debitũ . ſed nõ tenet᷑ pꝛo ſemꝑ.ſed ſolũ cũ
opoꝛtunitas loci ⁊ tempꝑis hoc exegerit.
t nota duos verſus qui detminant
quinq; caſus.in q bus quis poteſt redde
re debitum ſine peccato ſed nõ petere. Fe

ſta ſacerq; locus ieiunia mẽſtrua partus.

Ei petis his peccas reddis qñq; licenter

„ „

—

quid foꝛma in ſacamento coniugi ·
id aũt ſit materia ⁊ quid foꝛ

—

gitime ꝑpſone/ in potentia ↄmi
quod multi difficiles ⁊ diuerſi 4 us oc/

currũt hoc ſacramẽtũ matrimonij impe/
dientes qͥ ſufficienter in ſumma Raymũ

di determinãtur.quare hic cauſa bꝛeuita
tis non expꝛimũtur.ſed ſolũ pꝛo quadaʒ
compẽdioſa annotatiõe.ponũtur ſexver
ſus ſequẽtes. Eccleſie vetitũ necnõ tem/

pus feriatũ. Impediũt fieri.permittũt fa

cta teneri.Erroꝛ.cõditio.votum.cogna.

tio.crimen. Cultus diſparitas vis oꝛdo

ligamẽ.honeſtas. Si ſis affinis ſi foꝛte

coire neq bis.Hec ſociãda vetãt cõnubia
Vorꝛma autẽ eſt cõſen
ſus ꝑ vᷣ̈ba expᷣſſus.vt accipio te in meãꝛc
vel huiuſmodi.Secũdũ alios cõſenſus
animoꝛũ eſt materia in ↄiugio.foꝛma au
