Hoſte ſublato domino volenne
Voce pꝛecelſa reboato dicens

Ailia creſcan!
Lilij floꝛes Dioniſius olim

Francie fertur domui dediſſe
L,uius obtentu pᷣcibuſq; dignis
Ailia creſcfaut.
MWiulgus ingratũ/ſtolidum/ꝓphanum
Aladibus diris meritum perie
Obſtrepens tali iubilo decenti
Lilia creſceeant.
Jure qui francos regis et coꝛonam
CLCoꝛde deuoto reuerere cbꝛiſtum
Telibens totum ſibi da iubebit
A ilia creſcan.
Lilij floꝛes decoꝛaſtis ampꝛptlte
Remigi necnon Qudoꝛvice ſanci⸗q/
Jugiter veſtro petimus fauoꝛe
QAlilia creſcant. ¶ Amen.

Bſecro vos tanq; aduenas
eiit pegrinos abſtinere vos ꝛc.
Evrxiſtimate pᷣcoꝛ verbum
hoc obſecrationis ſaluberri /
me humilis et pie non meuz
eſſe verbum.parum eni haberet ex me pon
deris et autoꝛitatis. Accipite potius tan⸗
qůS— ab eccleſiarum pꝛincipe Petro ſicut ve

reeſt enũciatum oꝛiginaliter pꝛime Pe.ij.

dem deoꝛõne. factus in coõcilio Cõſtãtieñ.

et recitatur in to currentis dominice
taq; ſicut dicit coapoſto⸗
lus petri paulus.q;diu ſumus in hocmun
do. peregrinamura domino /dicetes exſe⸗

Obſecro ⁊c̃.

tentia quilibet cũ ꝓpheta. Incola ego ſum
in terra peregrinus et aduena.cuius ratio

nem reddit ibidem apls Heb xi. Qm̃nõ
habemus hic manentem ciuitatem. ſed fu
turam inquirimus. Hierlim illam ciuitatẽ
que edificat᷑ vt ciuitas.Eto qᷓ;głoſa dicta
ſunt dete ciuitas dei ⁊c.quis nos deducet
in ciuitatem hanc munitam. Quã felix il/

la ciuitas ꝙ a longe olim pſpicientes mov

ſes et leui/nõ ſine myſterioꝝ quodam in?⸗

uolucro/pꝛimogenit; ſuis ipoſuerũt noia

gerſam et gerſon que interpᷣtani ſonant idẽ
qð aduena vel ꝑegrinus. ¶ Sint igit no⸗
bis aduenis ⁊ ꝑegrinis cãtabiles obſecro.

voce peni iuſtincatiões dñi in loco ꝑegri/

nmngtionis noſtre. Ad hoc eni factus eſt iſte
cõuentus ſtationis ſaluberrime.vt miſeri
coꝛdiam ⁊ auxilũ cõſequamur.A quo ꝛab
eo qui ꝑegrinantiba duobo diſcipulisiet de

ſe colloquentib q́;uis nondũ credentiboſe

cõiuuxit.ſcripturas aperuit.coꝛ accendit.

dans illud intelligi qð ꝓmiſerat. vbi duo

vel tres cõgregati fuerint in noĩe meo ibi ĩ
Aunqans ve

medio ſum. Macth. xviij.

reqedẽdũ ẽ ꝙ dñs ſit ĩ loco iſto: Adeſſvti
q. cui milia miliũ ſerniũt ⁊ decies centena
milia aſſiſtunt ei.Ad qͥd ita eſt: Nimiruʒ

vt illud ꝓuerbiũ laberij a ſeneca et macro/
bio poſitũ.comes facundus in via ꝓ vebi

culo ſit. Et quid facundius verbo dei in ex
celſis:? ¶ Et nobis viri fratres et reueren/

diſſimi patres pꝛeclariſſimi ſapienteſ atq;

chariſſimi nobis qui pervarios caſus per
tot diſqimina rerum/tendimus:non in la
cium.ſed in celum/exoꝛandus eſt ipe idem
chꝛiſtus qui noſtre ꝑegrinatiõis eſt (dicen

te Boecio Duxſemita terminus idem. ne
peregrinantes nos deſerat.ſed comitetur.
ducat.dirigat.et perducat. ¶ Conſeqmur

hoc queſumus tuis incercedentibus meri

tis.o beatiſſima dei mater et virgo que pu
erum Jeſum peregrinantem in terra egy⸗

pti cum fidiſſimo et iuſto Joſeph virgine

ſponſo tuo baiulaſti.fouiſti.nutriſti.cnſto
diſti..iſic tu nos aduenas ⁊ ꝑegrinos/ſpũa
libeauxilijs fouere miſericoꝛditerobſecra⸗
ta nõ abnuas nr̃e mẽoꝛ miſerie nr̃e ꝑegrĩa
tiõis et anguſtie. Necabhoꝛre peccatoꝛes
ſine quibs unquam foꝛes tali digna filio.

21CE—

Factus in cõcilioconſtãtieni 49

uodvt impetremus adimus cum fiducia
ꝛonum gratie tue te ſalutantes obſecrã⸗
do.¶Et obſecrantes ſalutando etdicen⸗
tes illud angelicum. Aue Maria. ¶ Ob

ſecro vos ⁊ cetera. Non errauit ꝓfecto pꝛĩ

pes eccleſie ſetruadi cunctos hoies ob
ſecraturus / viſceroſiſſima pietate mag qᷓ;

imperio/cõmonuit eos aduenas eſſe et pe

tuerẽt ſibi ꝓ habitatiõe patrie.ſed ad eter⸗
na ſemet ꝓueherent. aliter q; pecoꝛa.et pe⸗
cudes.ec aliter q; diues ille in euãgelio qui

dicebat. Anima mea babes mal hona re

poſita in annos plurimos. ¶ Sed qm̃oꝓ

ſtatu nature oſtitute.noſ coꝛpoꝛea hen mo

le pꝛeſſi etoppᷣſſi/nõ poſſumus ad celü pa
triam nr̃am quãa longe ſalutamus ſuſpi⸗

rantes/curuas in terris animas ſatis ⁊.ge

re/ inſtar ſiſiphi fabuloſi quã aſſidue mola
ſua deijcit et obꝛuit. Coꝛpus enim qð coꝛ

rumpitur/aggrauat aiam clauſam tenebrꝭ

et carcere ceco. Ait Virgilius Et vinctuʒ

in mendicitate ⁊ ferro dicẽte ꝓpha.Hincẽ

llla pſal. cõqueſtio. Heu mihi qꝛ incolat
meus ⁊c. Pꝛouidit miſericoꝛs et miſera⸗

toꝛ dñs.reſtauratoꝛ nr̃.dux noſter.via.ve⸗

ritas ⁊ vita.qua rõne poſſet mens nr̃a vo⸗

latu libero celerem nücium ad ipᷣm patres

noſtrum qui in celis eſt deſtinare. ¶ Di⸗
ra ꝓꝛſus quid dicaz. vel dei benignitas.vlł
boiĩs dignitasvel oꝛationis poteſtas:dicã
iſtoꝝ quodliber. Ita eſt. Eredite. Nunciꝰ
bic eſt oꝛatio.que duabo alis ſubnixa ẽ/fi⸗
V Raſbeque animata eſt charitate.⁊ que oꝛ⸗
ciplicitate. .
vel eleuatio mẽtis in deũ/ꝑ pium et humi
lem affectũ.quo fitvt dũ oꝛamus nos fami

tanq; plumis varijs/ virtutũ mul
e. Din q̃d eſt oꝛatio niſi aſcenſio

liari naram eimtuzHen colloquimur.
õt illud phicũ de Boecio carmen ſo⸗

noꝝ adid traduci qd aſſerimus. Suntet
eni penne volucres mihi. Que celſa cõſcẽ⸗

dant poli.quas ſibi cũ velox mens induit.
terras peroſa deſpicit.aeris immenſi ſupe⸗

rat globũ.nubeſq; poſttergũ videt.quiq
agili motu caletetheris.tranſcendit ignis
verticẽ.donec in aſtrigeras ſurgat domos

Bene habet igitur. Fecit nobiſcum ma

gnifice de; dum nobis aduenis et peregri

nis in loco hoꝛroꝛis et vaſte ſolitudis/de⸗

dit talem nunciũ.qui neceſſitates nr̃as aſ⸗
ferret deo. eto ez deſideratam impetraret
æreſenet.Obiee igitur vos viri prẽés

et fratres.obſecro vos voce Petri nũc tan
q; aduenas et peregrinos. Aſſumaturab
vnoquoq; noſtrum ſedulus iſte nuncius
oꝛatio omni quidem temꝑe. nam opoꝛtet
ſempꝑ oꝛare et non deficere. pᷣcipuetamẽ in
bachoꝛa et die dum ad hoc ipᷣm factus eſt

couentus iſte ſac atiſſimus. hec denotiſſi⸗

ma ꝓceſſio.hec ſacroſancte ſinodi peculia⸗
ris quedam collectio.tum pꝛo noſtris om
nibus iucõmodis ſubleuandis.tũ ſpecia⸗

litervt dirigat deus legatos huius concilij
ad dñm nĩm deſtinatos.vt venietes rede⸗

ant cum exultatione poꝛtantes rñſiõis op
tate manipulos. Fiat inſuꝑ oꝛatio quati⸗

nus det deus voci ſue vocem virtutis. det

mihi euangeliſanti verbum virtute multa
impleatos meum.quiꝝꝑ iuſſiones vr̃as qͥ
bus obniti fas eſſe non credidi/illud ape/

ruit. Neq; enim exiſtimaui ꝙ vllo mõ de/

eſſe poſſet ſermo mibide re ſaluberrima ad
petitionem talem.licet ſero valde nis im/
poſitum locaturo. Aſſumpſerat onus iſtòᷣ
reuerendiſſimus pater et doctor Emericꝰ.
giganteis humenis ſuis.ſed raucedo voceʒ

abſtulit. Conaboꝛ patrem filius ſequi nõ

paſſibus equis vt apud Virgilium eſt.

Enumeremus oꝛdine lucido et bꝛeui (qͥa

nihil eſt quod texitur oꝛdine longum xcon

ditiones et pꝛopꝛietates quas debet habe
re nuncius hic noſtre peregrinationis oꝛa

tio deuota vel obſecratio. Coerceatur ſer⸗

mo noſter infra terminos et verbaſpꝛeno

minate epiſtole dominice curentis.ne er
diuerſa vagetur et difflnat. Gumamꝰ ex

ea ſexoꝛationis ꝓpꝛietates iuxta totideʒ cõ
ſiderationes ſententiarum reade
la. Atamur inſuper familiari gro

3 epiſto
la et pal/
pabili ſimilitudine peregrini/magis ſcho
aſtico doctrinali et quotidiano/q́; accura
to ſermone loquentes. Habet enim ſatis
venuſtatis ipᷣe ſermo diuinus.etiamvbivi
libus verboꝛum panniculis operitur.quẽ
admodum veritatem. dum detcrra oꝛta ẽ.
non auro vel ſericis ſeb panniculis virgo
mater innoluit.¶ Sit igituroꝛatio vłob
ſecratio quatinus enolet liberius in celum
beimumaeilis et expedita.abſtinerede hic
bonis aſſociata. Conuerſationem veſtraʒ
Rurſus pꝑatiens et benigna.vt in eo ꝙ de
vobis. Sit libera nec ſeruiliter obligata.
liberi eſtote. Sit amicabilis et modeſta.
omnes honoꝛate.Sit denicz humilis et
ſubdita.ſubditi eſtote.

Bermo de oratione

Dicamus igitur

plrlſequentes q; ofo ſit agilis et eæpeditatan
q¶’ curſoꝛ leuis/explicãs vias ſuas. et ſicut
virgula fumi.quẽadmodũ poſtulabatqui

diceebat / dirigat ad teoro mea ſicut inceſuz
in cõſpctũ tuo.Hocãt fiet ſi obſecranti pe

—

tro obediuerimꝰ/abſtinentes nos a carna

libo deſiderijs que militãt aduerſus aiam.
Mala pꝛſus duraq; militia peſtilẽs ⁊ cru
enta/ deſiderioꝝ carnaliũ. Audi qualiũ.qꝛ
occidũt pigrũ.quibo ſubſeruiũt.ociũ ſub⸗
uerſatrix ſodome. voluptas eſca maloꝝ va
nũ gaudiũ qð in puncio ad inferna deſcen

dit.cibo immoderatus ⁊ potus. inter qᷓ ca⸗

put Johis gre pᷣſcindit᷑ His et ſiliba/ pꝛe/
grauat᷑oꝛatio.his inuiſcãt᷑ ⁊ euellũtur pen
ne eius. Figuram hẽmus ꝓ nr̃a cõſiderati
one in Abꝛaam.cui iuſſo ꝑegrinari dictuʒ
eſt. Egredere de terra tua ⁊ de cognatione
tua de domo patris tui.hoc eſt terrenis af⸗
fectib.de peccati occaſionib que ſunt pec
cati magna cognatio. de domeſtiò noſtre
carnis ettanq; paternis cõuerſatiõibo ⁊ de
ſiderijs. ¶ Rotuerat nunc ⁊ poſterius tra⸗
hi ſermo noſter/ꝑ cõcoꝛdãtias exſcriptura
ad eruditiõem moꝛalem aſſumptas.ſed ec
cecrebꝛius occurrit in ipa meditatiõe mea
ſtudioſitas ſpeculatrix poſtulans vt po⸗
ſitiões aliq̃s doctrinales ⁊ ſcholaſticas eli
„ciens inſererem.fiat hoc.intelligat ſtudio/
ſitag. ¶Lonſideratio pꝛimg.
¶ Efficacioꝛ eſt oro ceteris pariba qᷓ ſpũa
lioꝛ eſt eta carnalibus deſiderijs remotioꝛ
binc eſt veri oꝛatoꝛes adoꝛant deũ in ſpi
ritu ⁊ veritate. Oꝛabo ſpũ inq̃t aplus oꝛa⸗
bo et mẽte.nõ ſicut illi qs increpat xpᷣus ex
verbis Jſaie. pplłs iſte labijs me honoꝛat.
coꝛ autẽ ꝛc. ¶ Scda cõſideratio.

5õ
„ „

EEffcacio tceteris paribotheologoꝛũ
0o eu ſupꝛa fidẽ ſimpliciũ/clarioꝛẽ ⁊ pu
rioꝛẽ hñt de diuina bonitate cognitionem
Elſt enĩ talis oro ſpũalioꝛ/⁊a fantaſmati⸗
dbbus coꝛpoꝛeis alienatioꝛ.Hec of̃o cõqui⸗
ritur cũ ſumma difficultateꝛ paſcit aĩazʒ.no

ta Anthoniũ de oꝛõe extatica. ¶ ¶oſiiij.
( SEficax eſt pueroꝝ baptiſatoꝝ or̃o inqͥᷣ

bus nondũ vigẽt carnalia deſideria qꝛ per
regeneratiõem facti ſunt filij dei ⁊ placabi
les ei. Hinc eſt illud. Ex oꝛe infantiũ et la⸗
ctentiũ ⁊c. Maxima debet᷑ puero reueren/⸗
tia. Ve ve qͥ verbis oꝑib aut exẽplis ꝓſti⸗
tuũt hãc puritatem angelicam.

Vyli bono eccleſie et ad eiꝰ pᷣceptũ yel
ti

. 9⁹*

aſſociata. ſicut ſubditapls Pe. Cõuerſati

onem inqͥt vr̃am hñtes bonã.impoſſibile
eſt enĩ ſicut dicit Hiero.multoꝝ pᷣces non

exaudiri. ꝓpterea dicit᷑apud Machab. fa⸗
ctus eſt còuentꝰ vt oꝛarẽt.vñ et habitabãt

apłi pariter.dũ illos oꝛantes illuſtrauit di

uinitatis plnnitudo. Hinc ꝓpterea eſt ila
xpᷣi ꝓmiſſio.Si duo vel tres ex vobis con
ſenſerint. de oĩ re ſuꝑ terrã fiet eiſa pr̃e meo

Lolligamus hic tres ſpeculatiuas do⸗/
Finas. ꝛima cõſideratio.

¶ Efficacioꝛ eſt ceteris paribooro multitu
dinis pceſſionaliter ⁊ localiteradunate/q;ᷓ
duü ſunt loco ſeꝑati.Ad huius ꝓbationem
ſatis dʒ eſſe vſus eccleſie.
. b

fficacioꝛ eſt oro ceteris parib dũ fitp
el oꝛdia
Sem/ ꝙ; dũ fit tmmõ ꝓ ſeipᷣo. ¶ er. coſi.
¶ Eff.cacioꝛ eſt oꝛatio multitudinis du

Bitr oratio patiens

et benigna quẽadmodũ illatas iniurias o
poꝛtet pegrinũ ſuſtinere/ vt nõ coꝛreſpõde

at cuilibet fatuo nec litiget. ꝑdat de ſuo po

cet hic triplicem

tius vt pacẽ retineat.ſic debet eſſeoꝛõ.qð

notat Pe. cõſequẽterdum ait. Vt in eo qð
detrectent de vobis tanq;de malefactoꝛi .
ex bonis oꝑibo vos cõſiderãtes /gloꝛificẽt
deũ in die viſitationis qñ ſcʒ dicent hi ſunt
quos habuimꝰ in deriſum ⁊ in ſilitudineʒ
impꝛoperij. Nos inſenſati vitã illoꝝ eſtia⸗
bamus inſaniã ⁊ finẽ illoꝝ ſine honoꝛe.ec
ce quõ cõputati ſunt inter filios dei ⁊ inter
ſanctos dei ſoꝛs illoꝝ eſt. (olligamus

ꝛima ſpeculatio.

EKfficax eſt plurimum / oꝛatio illoꝝ qui
Diffamationes ⁊ detractatões patiẽter pꝛo

veritate vel iuſticia ſuſcipiũt.Patuit ĩ da⸗

uid reſpcũ ſemei maledici:ꝛ de ſara filia ra
guelis / de tobia. iob etꝓ malediciõe incli
nauit ſe et ſuſcepit bñdictoõeʒ Sa ſpe
¶ Efficaxẽ pauꝑm oꝛõ ſic̃ dicit psᷣ.· Ex/
audiuit pauꝑes dñs ⁊ victos ſuos non de
ſpexit. Silis ẽ rõ de his q i infirmitatiboſu
is coꝛꝑeis gr̃as agũt deo ⁊ oꝛãt.qð vidita
pls duᷣ ait ꝙ; vᷣtꝰ i infirmitate ꝑficit. cot oꝛa
Te lazarꝰ hẽbat qð vłnera.(Certia.

cax eſt plurimum oꝛatio illoꝝ qui

illic pᷣſciti etiam ⁊ peccatoꝛes oꝛant /q; ſink
la iungeretur talium oꝛatio.

mis
n
lalepece
peconre
boe.

toſdiſ⸗
atoeade
orznöf

zaaſan
cenii
lüſennet

inqſitor

onde,
S
ſir

i
en
ſmte

tasgn
lerertin
voser

gris⸗

N

müößſin

Cinis

XFractus in cõcilioconſtãtienſi

ſpũales tentatiões ſuſtinent patiẽter in a⸗
nima.q̃ moleſtioꝛes aliqñ ſunt apud volẽ
tes bñ viuere qᷓ; coꝛꝑales moleſtie vel pau
ptias exterioꝛ. Nota de blaſphemia. NHota
qui inſaniunt qꝛ deſunt cõſolationes exꝑ⸗
te. ſed ̃m multitudinem doloꝝ ⁊c.

it oꝛatio libera

nec obligata vel alligata reb huiꝰ mũdi g
vincula cupiditatis. Pꝛopterea ſubdit pe

trus quaſi liberi.libertate ſcʒ tali qᷓ ſumma

ingenuitas eſt:in qᷓ ſeruitus xpᷣi cõpꝛobat.
Eſt eni altera fallaxq̃dã libertas.omni ſer

uitute deterioꝛ.quõ notat Pe.cum ſubdit

Nõ quaſi velãtem hñtes malicie libertatẽ

ſed vtſerui deiaalis eſt pctõ: qͥ velut ona⸗

grũ liberũ natũ ſe putat.dũ dimittit᷑ire pꝰ

deſideria coꝛdis ſui in adinuẽtiõibus ſuis

peſſimis.q̃ſi bos laſciuiẽs.ſed nihil eſt in⸗
felicius(dicẽte Augꝰ)felicitate ⁊ impuni⸗
cate peccãtiũ.M ĩfelix inqͥt de quodaʒ cui

peccare licebat / ſic exſnia platonis deduẽ
boe. Sequũth̊ tres vᷣitates. Pꝛia vitas

–

6 cacioꝛ eſt ceteris paribo oro religio
oꝝ qboer voto vel regula minus peccare
licet qᷓ; alioꝝ.ſi in religionis ſue terminis

abſq; tranſgreſſione ſeipᷣos coerceãt.⁊ vin

culis occupationũ terrenarũ nõ inuoluãt
pedes affectionũ ſuaꝝ. ¶ Gca veritas
Acceptabilis plurimũ eſt oꝛatio ſolita⸗
rioꝝ in deſerꝭ vbi(dicẽte Hieroñ) Neſcio

quid ſereniꝰ emicat.⁊ liberiꝰmens euolat/

ad penetrãdũ celeſtia. Sic oĩs religio/q;;/
to ſibi ſufficiẽtioꝛ ẽ/⁊ ſolicitudis minꝰhñs
tãto ẽ ad cõtinuatiõem ↄtẽplatiõis habili

oꝛ:lʒ nõ ſꝑad inchoatiõeʒ Tertia vᷣitas
Aeaabli ẽor̃o p ſeipᷣo vel ꝓ pauꝰ

ad ſatiſfactiõem faciẽdũ.q; dũ ad ſatiſſa⸗
ciendũ ꝓ plimis ꝑ ſuſceptiõem bonoꝝtꝑa

liũ ſemet oꝛãs obligauit.Et h̊ eſſet grãdis

inqͥ ſitio de valoꝛe oꝛõis diuerſ aſpectibo.

MHota de. xij. faciebooꝛationis.

it oꝛatio amica

ẽð/

bi is modeſta.¶ Lonſequẽterad id q

es honoꝛate fraternitatẽ

diligite deũ timete regem honoꝛate. Hinc

eph ꝑegrinãtes frẽs cõmonuit. Ne ira

ſcimini inqͥt in via.Ad qð moꝝ confoꝛmi

tas qꝛ multũ pꝓficit.dicit᷑ Exo.xij. Eadem

lex erit indigene ⁊ colono qͥ ꝑegrinatapud
vos.·et Exo. xxiiij. Peregnino moleſt/ non
eris. Jpᷣi enim fuiſtis ꝑegrini in terra egy⸗

— —

pti.¶ Ouinetiam neceſſaria eſt oꝛõis mo
deſtia.quã generat timoꝛ dei. Pꝛopterea:i
Pe.iiij. Nolite inquit ꝑegrinari in feruo⸗
re qui ad tentatiõem vobis ſit. ʒelus abſq;
diſceretione pcipitat. ¶ Pꝛima coſideratõ
¶ EKſfficacioꝛ eſt ceteris parib oro ꝓ ini⸗

miq.q;to videt᷑ difficilioꝛ etex maioꝛi cha
ritate oꝛiũ hũ

8. Samuel et Moyſes

(Gaconſideratio.
¶ Acceptãbilioꝛ eſt ceteris paribꝛoro p re
ibo pꝛincipibs ⁊ alijs in ptãte cõſtitutꝭ/q;

tũ bonũ cõe exceditꝑticulare. Jõ culpabi⸗

les valde ſunt maledictiõem eis impᷣcãtes
quibo eſt maxime miſerãdũ qm̃ hũt hoĩes
ſuꝑ capita ſua Angꝰ In nullo mibi reppe
ri iratũ deũ ⁊c̃. Si vis apta. ¶ Tertia cõ.
fficacioꝛ eſt õo q;to verecũdioꝛ ẽ ſvᷣ
deo.et caſti timorꝭ.plus retinẽs Bern. In
veritate cõperi nihil ita eſſe efficax ad graãʒ

dei vel inueniẽdã vel cõſeruãdã vel recupe

randã/qᷓ; ſi ſʒ inueniaris nõ alta ſaꝑeſʒ ſa⸗

pere ad ſobꝛietatẽ. Deniq; btũs vir qui ſꝑ
Sit oꝛatio humi

lis et ſub

g et ſubdita. ¶ Juxta quod cõcludit᷑ in e
piſtola. Subditi eſtote in oĩ timoꝛe dñis.
nõ tm̃ bonis ⁊ modeſtis ſed etiã diſcholis
Hecẽ enĩ gra. Itaq; cũ diuina lex h̊ iube⸗

at.qͥ obturat aurẽ ſuã ne exaudiat hãc legz

ofo eiꝰ m ſapietẽ eſt execrabił. Pꝛeterea
obedietiũ ⁊ hũiliũ ſꝑ deo placuit oꝛõ.Oꝛa

tio hũiliãtis ſe nubes penetrabit.¶ Eſt ãt

humilitas triplex. In intellectu in affeciu
et in effectu.Ex cuiꝰ hũilitatis carẽtia pꝛe
ſertim in intellectu/ex depꝛauatiõe in affe⸗

ctu cõſurgẽete/ꝓueniũt erroꝛes oẽs:et ſcan

da in eccia ſctà dei /dũ.ſ. hũana pᷣſumprio /
nõ vult captiuari oẽm intellectũ in obſeqͥ/
um fidei.ſʒ q̃ritãbulare in magnis ⁊ mira⸗
bilib ſupꝛa ſe. Declarat hoc pulcre auctoꝛ
ſũme de vicijs ⁊ virtutiboaſſignãs cãs eꝛro
rũ circa fidẽ tractatu de fide circa finem
Ecce enĩ ꝙ intellcũs ſuꝑba pᷣſũptio dic ali
qũ oꝛõeʒ nil valere Quare:qꝛ vl tenet oĩa
de nccitate abſoluta euenire.vł deũ terrẽa
nõ curare.vł oĩa foꝛtuito agi ſic̃ notatclau
dianꝰ. Sepe mihi dubiã ⁊c̃. Autqꝛ ſicdeꝰ
res admiſtratvt eas ppꝛios motꝰ agere ſiat
etita inqͥunt qͥd ꝓficitoꝛõ.Fuerũt tandeʒ
alij qͥ dicerent oꝛationes nõ niſi a radiatõe

celeſti ſuſciꝑe virtutẽ vt alkindus ð radijs

Fuerũt qͥ negarẽt noctibooꝛãdũ eſſeaut in

—

”

5

Bermo de ſpirituſancto

locis ſacris pluſqᷓ; in ꝓhanis Dixerũt alij
qꝙ; oꝛatiões eccłie omnes pollute ſunt ꝑ ſy
moniam. Dirxerũtalij vt begardi/non eſſe
vocaliter oꝛandũ/ſed mentaliter tm̃.in q⸗
dam libertate ſpũs quã dicunt non ſubijci

pᷣceptis diuinis. Sed et erroꝛes alios qͥs

omnes denumeret: ꝓpter qð redditur apð
deũ inefficaxoꝛatio quã in fide fieri debe⸗
re tradidit Jacobo.poſtulet inquit in fide.
¶ Hiclate ptʒ materia grandis/taʒ ſuꝑ fa

cto dñi noſtri pape qᷓ; ſuꝑ alijs.que ꝓ pñti

iuſſus et obediens pᷣtereo. andeʒ ſub

epilogo cõcludẽtes dicamus.q; aduerſus
omnes inſultus aduerſarie ptãtes.aduer⸗
ſus ſciſmata erroꝛes ⁊ ſcandala ſpũalis ne
quicie.Aduerſus deniq; omnes laqueos

quos in via ꝑegrinatiõis noſtre abſcõdũt

ſuꝑbi/efficaciſſimũ remediũ eſt hr̃e comi⸗

tem oꝛõem/fide ⁊ ſpeſubnixam ⁊ animatã

charitate. NHam hec eſt victoꝛia que vincit

muudũ fides noſtra.a qua dirigit᷑ oꝛatio.a
lacer fidelis ⁊ volucer nücius noſter ad de

um.cui dicebat fidelis rex Joſaphat.ij.pa⸗

lipo.xx. Cũ ignoꝛamus qͥd ageredebeamꝰ
hoc ſolũ habemus reſidui vtoculos nr̃os

dña nature eſt.

ad tedirigamus ꝑ oꝛõem ſq; que victrixet
Su igitur nũciꝰ iſte (iu
xta qð pᷣdictũ eſt) Agilis et epeditus bo⸗
nies aſſociatus.patiens ⁊ benignus.liber:
non ſeruiliter alligatus.Amicabilis ⁊ mo
deſtus humilis ⁊ ſubditus Heceni eſt gr̃a
in xpᷣo Jeſu qui ẽ deus bñdictus in ſecula

ℳ

4
22

terraꝝ Saßp. i. Hocpᷣclaruz
fſapientis eulogiũ.hoc inſpi⸗
raclũ ꝓphatũ diuinitus oꝛa
culũ/decantat in exultatione

nimis aduentũ dñi in oꝛbem terrarũ.quã⸗
do apparuerũt aplis diſꝑpdite lingue tãqᷓ;
ignis.ſeditq; ſupꝛa ſingulos coꝝ ſpũſſcũs
quo repleti ceperũt loqͥ varijs linguis ma⸗
gnalia dei.put idem ſpũs dabat eloqͥ illis.
Eto vtinã prẽs celeberrimi prẽs ⁊ frẽs
in eodem ſpũ nũccollecti.vtinã det eloqui

ſpũs iſte dñi/magnalia dei q ſua ſunt. det

voci ſue vocẽ virtutis.qm̃ ipᷣe cõtinẽs oĩa
ſciam hʒ vocis.q̃ inſpirati locuti ſunt ſan/⸗
cti dei bomines.qͥ dedit verbũ euangeliſã⸗

.
„ „

Piritus dñi repleuit oꝛbem

dꝛdis iñi iubilo vocis/ſancta mr eccleſia?:
recolens in ipᷣo miſſarũ introitu ſtupendu

tibus virtute multa. Non enim vos eſtiNs

qui loquimini dicebat xpᷣus aplis.ſed ſpi⸗
ritus patris veſtri qui loquit᷑ in vobis.

Cadat o vtinã mõ ſicut olim in eccia pꝛi/

mitiua dũ Petrus loqueret̃apud Coꝛne⸗

liũ cadat ſpũſſanctus ſuꝑ oẽs audiẽtes ver

bũ.qꝛ niſi ſpũſſctũs coꝛdi aſſit audientis.

ocioſus eſt ſᷣmo loquẽtis ait Gꝛeg.at Au⸗

guſti. Cathedꝛam in celo tenet qui coꝛda

docet. Repleat igiturtotã domũ iſtã ĩq̃ ſe⸗
dẽtes eſtis vos apłici viri.vos in eodẽ ſpũ
cõcoꝛditer adunati.Adunati inq;.Etnon

ne cũ Maria mr̃e Jeſu? ¶ Audebim? ne
virgo ſacratiſſima dicere/te pñtialiter hic

adeſſe. vbi filius tuus nr emanuel ſe teſte ẽ
vbi ſpũs eiꝰ adeſt in medio: Ades vtiq; et
ſi nõ foꝛte coꝛꝑali dim ſione qᷓ;ᷓ; hoc inui
ſibiliteragere põt coꝛpus Seſum agili⸗

tatis ⁊ ſubtilitatis dotes.Ades ſpũali ſuꝑ

nos influxu ⁊ intuitu.cõuertens ad nos i
los tuos miſericoꝛdes oculos.ad quam ſu

ſpiramus gemẽtes et fletes in hac lachꝛy⸗
marũ valle imploꝛãtes aduẽtũ ſpũſſcti in

nos ⁊ ſuꝑ nos hodie.mediantetevirgo mi

ſericoꝛdiſſima.quã iõ ſanctuſſpũs nedum
ad ſufficientiam vel excellẽtiam ſed ad exu
berantiſſimam ⁊ fontalẽ redũdantiam im

pleuit vt ipᷣam in nos alios refunderes.q
yt fiatte ſalutamus exoꝛantes.et exoꝛamꝰ
ſlſalutãtes ꝑ illud angelicũ.Aue gr̃a plena.
Spuũs dñni repleuit oꝛbẽ terraꝝ.Ad io-
cũdiſſimam hanc ⁊ diuinã ſapiẽtis vocem
ad hoc eccleſie carmẽ ameniſſimũ.ad ſono

riſſimam hanc ſuauiſſimamq; totiꝰ oꝛbis
armoniam:ſacer iſte cetus.oꝛdo iſte deuo⸗

tiſſimꝰ / nũquid nõ aſſurgere dʒ in anago⸗/

gicos mẽtis exceſſus/in ſecretos coꝛdis iu

bilos/cũ exultabũdo quoq; carnis tribſu⸗
dio: OQm̃ hec eſt dies quaʒ fecit dñs.exulte
mus ⁊ letemur in ea.Et certe dignũ eſt vti
ſolennitate ſpũſſcti/oĩs ſpũs laudet dñũm.

laudet⁊ moduliſet in oꝛganis/h̊ ſpũali ffa
tu repletꝭ.pulcra varietate ſonantiboꝑ di⸗
ſtinctiõem donoꝝ meritoꝝ ⁊ virtutũ qua⸗
ſi totidẽ fiſtulaꝝ. Itaq; btũs pplłs qui ſcit

iubilatiõem laudẽ ⁊ exultatiõem (Jalloꝛ

ſi hoc nõ intẽderit pᷣfatio q̃ de xpᷣo ðꝛ:iq aſ⸗
cẽdens ſuꝑ oẽs celos ſedẽſq; ad dexterã ði
pris/pmiſſum ſpm̃ſcetm̃ hodiernadie ĩ fili
os adoptõis effudit.Quappter ꝓfuſis gau
dijs totꝰ in oꝛbe terraꝝ mũdꝰ exultat Qua

re:qꝛ pleni ſunt celi ⁊ iena maieſtatis glie
ſpũſſcti. Hinc celũ laudibs intonat. mũdꝰ

altunsn
Aapunu
wreininf
umnſendi
nat cögran
ſtäüdühi⸗a

dicie D

Lenos
inaugiuit
tindoq
fani ſpis
planedig
loceh⸗
ſoolgii
conecndie
feſiddeeb
awwst
ſminn
Donni
tcͤo⸗
beng.
tüente
niin⸗
neqrra
ctor mii
0inoſltar
dſiqrepte
norminp
giſpüodni
Aamsgfi
nenndind
fubditer
nipeentii
culnspiſin
wonſſtun⸗
Ouinis
noͤguie
hargumen
Men nl
nnoetr
Gtodigiab

(hlliſimn

veyines
ſißid
nusdion
nit Pee
undſie

gingiga

ſillſig

WSadnel
8Adtann

nhuchchn
iſpüſii
nrtenign
chisenn
unſcnen
icemimn

ingann5

8a aun

egr nn⸗
mp Aion
Nensoen.

müadſono
gw onbs
doiſtedeug
n mgn
noocal
zamms n
unnignit
napicni
bbhtlfe
emntpodi
mrüna
s niſet

nCNe

De ſpirituſancto

erxultans iubilat. gemens infernus vlulat.

Accipimus in hacarmonia / iuſticiaʒ p te
noꝛe in inferno qͥ gemens vlulat.mollẽ cã

tum ſeu diſcãtũ mĩe in celo qð laudibĩto⸗

nat.cõtratenoꝛẽ vero velut ex vtroq; ↄpo⸗

ſitu /dũ hic mũdus exultãs iubilat cũ ꝓpha

dicẽte. Miam ⁊ iudiciũ cãtabo tibi dñe

Cale nos hodie carmẽcanere ↄuenit dũꝑ

inauditũ ſeculis.mie in electis/et iuſticie ĩ
repꝛobis/miraculũ ſpũs dñi repleuit oꝛbẽ
terrarũ. ¶ Etanimaduertat pᷣcoꝛ vr̃a bea

titudo.qm̃ ſpũs iſte dñi qͥ repleuit oꝛbẽ ter

rarũ.ſpũs eſt huius ſacri cõcilij. Grandis

plane dignitas admirãdaq; ſublimitast
eodẽ ſpũ vniat᷑ foꝛmet᷑ viuat et vegetet᷑ hec

ſacroſctã ſinodus ecciam repñtans. q̃ͥ ſpũ
cõnecti dicunt᷑ in vnũ pater ⁊ filiꝰ Sʒ ve⸗

re ſic decebat vt xpᷣi ſponſi et eccĩe ſpõſe ſue

eſſet vnus ſpũs. Maioꝛ enĩ adheſio vel in
timioꝛ qualis eſſe põt.qᷓ; ſponſe ad ſpõſuʒ
Dicit aũt Apls ꝙ qͥ adheret deo/vnꝰ ſpũs
eſt cũ eo. Deniq; pꝛimitiuã ecciam deſcri⸗
bens Lucas Whirirudinis inqt creden⸗
tiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna ĩdño.Quid plu
ra q̃rimꝰ.cũ oꝛauerit prẽm qͥ non exaudiri
neqͥt.vt credẽtes in eũ/eſſent vnũ.ſlcut ipᷣe
et pr vnũ ſũt. Sũt ãt vnũ ĩ ſpũſctõ.qᷓ;q; ñ
oĩno ſilrad credentes. ¶ Bic eſt ſpus ille
dñi q repleuit oꝛbẽ terrarum.repleuit ſane
mox vt in pꝛincipio fecit deus celũ ⁊ terrã.

qũ ſpũs dni ferebat᷑ſuꝑ aq̃̊s nõ excluſusvl

elatus.qñ intus fonebat ᷣm aliã tranſlatõ
nem nõ incluſus vel artatus. Neq; enĩ qͥc⸗
q; ſubſiſtere põt qð nõ repleuit ſpũs domi
ni ꝑ eẽntiã potẽtiã et pñtiam. Hoc hʒ arti
culus piſius cõdemnatꝰ.q; cã pꝛima ſitre/
motiſſima ſic ꝙ nõ ꝓpinquiſſima erroꝛ.
Quãuis inſuꝑ oꝑatrinitatis.ſint indiuiſa
nõ quidẽ ad intra(vt Johes andree ſumit

ꝓ argumẽto ꝓceſſiõis ſpũſſcti ab vtroq; ⸗ſʒ

ad extra.nihilominus cõpleta foꝛmatio re

r.modꝰ et oꝛnatꝰ eaꝝ a ꝓpꝛiat᷑ ſpũiſctõ.p

q;to diuia bonitas tanq; cã finalis q̃ pꝛin
cipaliſſima cãꝝ eſt/mouit ad rerũ creatio⸗

nẽ vt in eis ſeſe diffunderet.Eſt eni bonuʒ

ſuijpᷣius diffuſinum Hinc Job ait. Spi
ritus dñi oꝛnauit celos cõcoꝛditerad pſal
miſt. Verbo dñi celi firmati ſunt. Sequi
tur. Et ſpñ̃ oꝛis eius ois virtꝰ eoꝝ. ¶ Hoc
vidit dininus Dioniſius qui oꝛdinãs no
mina dei ꝑ reſpectũ ad creaturaſpoſuit bo
nũ qð aꝓpꝛiatſpũiſctõ/eſſe pꝛimũ nomen
dei:et pꝛius collocauit qᷓ; nomẽ hocens.

dixerũt cũ virgilio(ſi bñ memini) Pꝛinci⸗

pio celũ. ¶ Bratiſſima pꝛſus hec ſpecula⸗

tio etiã phantiũ.ꝑſcrutari quẽadmodũ de

ſpus dni repleuit oꝛbẽ. Atuero longe grati

oꝛ dininioꝛ atq; ſublimioꝛ offert᷑ cöſidera⸗
tio ſi de opibo qeatiõis ad recreatiõis oꝑpa
tionẽ vertit᷑ mẽtis acies.fidei lumine bene
colluſtrata purgataq;. Illic offert celeber⸗
rimũ ſolẽnitatis.hodierne myſteriũ:q̃ nui
lũ ſtupoꝛe mirabiliꝰ.nullũ ſalubritatefru⸗
ctuoſius ⁊ efficatiꝰ excogitari põt.qũ ſpũs
domini repleuit oꝛbẽ tehord., Hoc pige⸗
ram quado repleuit hoĩes oꝛbẽ terrarũ in
habitãtes.cõtinẽs ſq; p cõtento.vel locꝰ ꝓ
locato.Quanq; et hoies hmõi nõ ĩ ↄueni

enter dici poſſint oꝛbes terraꝝ multis ſilłi⸗
tudinibꝰ Sed exhacnoĩatim/; egredien
tes a deo ꝑ creatiõem ⁊ recreatiões:rurſus
a ſeipᷣis⁊ oĩbo creaturis/in deũ qui ẽalpha

et o pꝛincipiũ et finis/reuertant᷑ꝑ cogniti⸗
onẽ ⁊ amoꝛẽ.Ob talẽ vero circulũ vłoꝛbẽ
intelligibilem/quis nõ recte noĩauerit ho
mines iuſtos/oꝛ bes eſſe: Et quidem terre
nos qꝛ cũ ſpiritibo ſuis hr̃et coꝛpi qð terre
nũ terrã inhabitat. Vel iõ certe nolant᷑oꝛ⸗
bis terrarũ ꝓpter virtutis ſtabilitatem et p
mptitudinem obedientie. Firmauit enim
de oꝛbem terre qui nõ cõmouebit᷑ ecce ſta

bilitas.Et de rot volubiliby ezechiel dicit

ꝙ́p/ bi erat ipet? ſpũs / illucgradiebat Eci⸗
ce obedĩa.Alludit his Oꝛatiꝰdi.de viro ſa

piente/ eſt totus teres atq; rotũdus. De

niq;ʒ ſicut hõ ðꝛ oĩs ceatura/ðꝛ creat̃i mũ

di:ꝛ microcoſmus ſiceũ noĩare oꝛbeʒ ter⸗

rarũ fas putamꝰ ¶ Deſcripſit pulcerrime
BGoe.pᷣdictũ oꝛbicularem circulũ intelligi⸗
bilem/de egreſſu creaturaꝝ a deo. et de re⸗

greſſu rurſus ad ipᷣm.dũ cecini. Repetunt

ꝓꝛios queq; recurſus redituq; ſuo ſingula

gaudent.nec manetvlli traditus oꝛdo.niſi

qð fini iunxerit oꝛtũ/ſtabilemq; ſui fecerit
oꝛbem. Cadit rurſus in eãdem ſniam alte
ro carmine. Nã in rectos ieuocãs itus.ffe⸗
xos iterũ cogatin oꝛbes.Quenũc ſtabilis
cõtinetoꝛdo.Diſſepta ſuo fonte fatiſcant.
Hiceſt cunctis cõis amoꝛ Repetuutq; bo
ni fine teneri.Oꝛ nõ aliter durare q̃ant ni⸗
ſi cõuerſo rurſus amoꝛe refluãt cãe q̃ dedit
eſſe. Jõ bene diffiniendo inquit Areſtote.
Bonũ eſt qð oĩa appetunt.¶ Ceteꝝ vero
inteliigibiles hoĩm ſpũs eo ꝑ criozen ſui

Hocet Plato / et multi poetarũ theologi /
ſub qdam inuolucro ſomniaſſe vident᷑ dũ

3

K

Bermo

. Spůs / quo deguſtato deſipit oĩs caro
qui ſcrutat etiꝗ pfunda dei ⁊ oia dijudicat
Hichodie ſpũs repleuit oꝛbẽ terarũ non
qualicũq; ſed exuberãtiſſima repletione
Inuenit᷑ enĩ ſpũs dũi repletio multiplex⁊
ſignanter triplex.
lis eſt in oib ſpem fidem ⁊ charitatẽ habẽ⸗
tibo. Eſt etiã in ꝑuulis baptiſatis vei ĩ vte⸗

faciunt oꝛbem quo pfectius atq; diuinins

ſpirit? vite eſt in ſeipis.tani; in rotis.illis
ꝓpbᷣicis qᷓ plene ſunt oculis intus et exira.

Intus intellig entiam.extra ꝑ coꝛpoꝛeaʒ
ſanſatioem.

Seduxit hacreductionẽdo
minus Bonauẽ. cardinalis in itenerario

ſuo / mentis in deũ quo libello ? autoꝛe ſuo
laus omnis terra ĩferioꝛ.

alis erat oꝛ

bis terraꝝ quilibet exaplis ⁊ diſcipkis ha

bitãtibo in vnnʒ cũ mlieriba⁊ Maria mr̃e

Jeſu.qñ verificatu eſt illud oñiꝝ Johelez

„

Etqͥdẽ in nouiſſimis dieba/effundã de ſpi

ritu meo ſuꝑ oẽm carnem? ꝓphabüt filij ve

ſtri ⁊ filie vre vtrũq; notat ſexii. erificatũ
eſt item illud ſapiẽtis o themate ſumptum
Spüus dñi repleuit oꝛbẽ terrarũ. Cuiꝰ re⸗

pletiõis ſenſibile fuit ſignũ.doctrina ligua
rum ꝑ eũdẽ ſpm̃ collata.de quo ptinus ſbᷣ
ditur. Ethoc qð cõtinet oĩa ſciam habʒvo
cis. Ham eo plente racegdiner as into⸗/
nant. fatur dei magnalia.¶¶. is ita quaſi
phemialiter et laliter elo cutis puſq; advl

terioꝛa ꝑgat ſᷣmo vnũ velut incidẽter detũ

rus ſum ꝙ reuerẽdiſſimũ prẽm doctoꝛẽ in
cõpꝑabilẽ acpᷣceptoꝛẽ meũ pᷣcipuũ dñm car
dinalẽ cameraceñ.excuſata deſidioſa vl vi
cioſa ꝓpoſiti mutatione.et exiguitatẽ meaʒ
releuata temeraria pᷣſumptiõe. Aſſignatꝰ

fuerat itaq; eidẽ.R.p.ſᷣmo pñs.Accepta⸗

uerat.cõpilaueratq; ipʒ ex integro et iã me
moꝛie cõmendabat.dũ febꝛis valida ſic eũ
coꝛripuitvt in lecũ ⁊ in medicos deciderzʒ
„ u ſſit igitur(ſunt enĩ petitiões ſue / iuſ⸗
ſio mihi) Juſſit vt ſuccederẽ loco ſui. Par
ui. licet impar viribo. nõ in mea / ſed inobe⸗
dietie virtute/ in vre britudinis expta be

nignitate. ⁊ in affluẽtiſſima ſt pũͦſſcti boni⸗

tate / ſyem reponens è iubẽs pollictus eſt.
Aperi os tuũ ⁊ implebo illud. O bedierat
qui dixit Os meũ aꝑui.nec fruſtratus ẽ.qꝛ
ſequit᷑ ⁊ attraxi ſpm. ¶Poꝛro nihil ex in⸗
tentione /qð vel ꝑtialitatẽvel offenſionem
ſonet ꝓpono dicere ne id qdẽ nullo tꝑe licet

—

fieri Abũde ſatis eſt ad loquẽdũ/ſolennita
tis hodierne miſteriũ grãgeę.qñ ſpũs domi

ni repleuit oꝛbẽ terraruũ. ¶ Et beneſi pirit?
dñi.nõ ſpũs mũdi.nõ ſpũs carniſ.nõ ſpũs
demonis.qͥ ſunt tres immũdi ſpũs.quos ĩ
Apocal. Johes vidit egrediẽtes de oꝛe be
ſtie/in modũ ranaruʒ. que garrule ſoꝛdide
turgideq; ſunt. Spũs inſup qͥ nõ ꝑmanet

57

ſuꝑ oẽm carnẽ hoc eſt carnaluer vinentem

qꝛ? ſpũs eſt qui viuificat.caro nõ ꝓdeſt qͥc/⸗

vtero mr̃is ſue.

–
„7

epletio ſufficietie.qᷓ⸗

ro ſctificatis.quẽad modũ Gabꝛiel oixit ð
beato Johe ꝙ ſpũſctõ replebit᷑ adhuc ab
tera eſt repletio abun

dantie vel excellẽtie. qualis fuit in btõ pꝛo

thomartire Stephano quẽ elegerũt apli.
plenũ fide ſapia ⁊ foꝛtitudine.qualis reple

tionis ꝑticipes ſunt ꝑfecti et cõtemplatiui
¶ Demũ repletio tertia eſt redũdantie vel
ſupefduentie. qualẽ in ſupᷣmo xpᷣus hüit. qᷓ
niam in ipᷣo habitat plenitudo dininitatꝭ
coꝛꝑaliter Poſt ipᷣm maria gra plena DMie
ro.Ceteris ꝑ ꝑtes dat᷑marie vᷣo ſe infudit
plenitudo gre tota:vta capite deriuet̃ oĩs
infixus vitalis ⁊ ſpalis ꝑ mariã q̃ſiꝑ col⸗
lũ in cetera mẽbꝛa totius eccie.Hanc ꝓin⸗
de repletiõem licet differẽter. hodie ſuſcepe
rũt apli.qñ repleti ſunt omnes ſpũſancto.
TZiũc enĩ ſpũs dñi repleuit oꝛbẽ terramm.
Agd qͥd ita: Vt ꝑ redũdantiã ⁊ ſupeffluen⸗
tiam / in oẽm terrã exiretſonus eoꝝ/etĩ fi/
nes oꝛbis terre verba eoꝝ. ¶ Repletionez
pmã opꝑatur ſpũſſctũs.in actiuis incipien

tibo ⁊ pficientibo. Et hec qdẽ bona ſuffici //
enſq; eſt. Repletiõem alterã oꝑaturſpũſſã⸗

ctus in cõtemplatis⁊ pfectis.et hec melioꝛ
excellentioꝛq; iudicat᷑ Lertiã vᷣo cõmuni
cat ſpũſſctũs viris heroicis pᷣpollentibo et
exercitatis in vtraq; vita actiua ſil et ↄtem

platiua.qbo nõ tollit actio cõtemplationẽ

nec actiõem cõtemplatio ꝓhibet aut refu⸗
git. Hec ẽ optima repletio ſupeffluenterac
redũdanter in alios deriuata.Ad imitatio
nẽ angeloꝝ qb hoc inſigne eſt. ꝓin eis nõ
obſiſtit theoꝛia iugi miſterio. cõtemplatio
ſcʒ actiõi. Immo vo cõtẽplant᷑eo attentiꝰ
artẽ pmã. ̊ fm illã hñt exẽplariter oꝑari

Exeplũ de ſcriptoꝛe ⁊ exeplari libꝛo ⁊ luie.

Hinc in ſcala Jacob viſi ſunt angeli aſcẽ/
dẽtes ꝑ cõtẽplãtiõem ⁊ deſcẽgẽtes ꝑ mini⸗
ſtratioem. Et qm hierarchic ſublimis p̃
latoꝝ deo amabiliũ ſtat exigit repletionẽ

bmòi ꝑfectiſſimã ⁊ optimã.dʒ enĩ (dicente

„

Bꝛeg pᷣlatus eſſe actiõe p̃cipuus ⁊ p cun⸗
ctis in cõtẽplatiõe ſuſpẽſus.vt ſitambide/
xter vt Aiot. ¶ Dicamus aliq de repletiõe

glinec

norcioſe
Curtobe
ſirh
gutgons
töenel
taes .
guilinns
cerint
ſpülenin
ꝛnchle
(cut di
ncbthan
Pyugen
Nnehyſi
ſſenepter
gaipian
nonni
nelce
crein
ſimie
apſi
ee
(
giros
ſcome
ntiſãi
eeſpüͤſſci
turquez
Cöſegton
(Gyi
terari/
tateſd⸗
lberatt

logemo⸗
irE⸗
füſunt⸗⸗
akyn?⸗
en
inn
leeſt
Gefet⸗
ſchagy
Kate
flüo⸗⸗
koon⸗

Mosren
mnllt
Wnemhon
lun
blner
ibenn
mnmähti
nopeien
ricond
Kkacher
Glerotn
Urinb
egeürn
guutsne
Genphn
Vülnnnene
ötwküſt
Pdirnin
ihenhie
ſſeinfacit
darnck
Wücſit
1Hancpi
hocieſtin
hhüſenn
beſmmmn
ſypeſſven

n if/

Wnng .

binepeen
i
urſonda
heemeion
ſocm
Hokenthe
uſlagmn
Nonporo
bberzu en
Cefuanun
munn
ooso
in
o ent
nopn,
otluie
Ngiaſc
spmmn,
ſbltnis⸗
ni dian
th
deſin

De ſpirituſancto

tali que contemplationem piteret actiões

cõplectit᷑.vbi ↄtẽplatio iã nõ inſeqͥ tur acti

onẽ.yvt in ſue adqͥſionis ſeu generatiõis p⸗
moꝛdio.ſed ipᷣaʒ pᷣuenit iſoꝛmat ꝑturit ve⸗
getat roboꝛat dirigit ⁊ ꝑficit. Neq; enĩ fal⸗
lũtur qͥ vitã actiu in duos ſe cernũt ſtatus
aut gdus.Quoꝝ alter eſt pᷣinꝰ ad cõtẽpla⸗
tiõem.et hic qͥdẽ impfectꝰ ſolicitꝰanxiꝰ⁊tur
bidus,.iuxta illud. Wartha martha ſolici
ta es ⁊c. In altero aũt reqͥes q̃dã pax ⁊ trã⸗
quillitas ex cõtẽplatiòis ſapidecõdimẽto
et ex infſtuxu eius cõtinuo/reꝑit᷑. Ita vt in

ſpuũ lenitatis/ agit oĩa/doceatꝛcoꝛrigat ola
qꝛ nihil deradice amaritudinis ẽ in coꝛde
ſicut ẽ dũ in ſpũ vehementi conterunt᷑ na

ues tharſis. Hic hʒ veritatẽ.illud Grego.
Pꝛudentiſſimũ verbũ.vera iuſticiaↄpaſſi
onẽ hʒ.falſa indignatiõem. ¶ Zalẽ habu

iſſe repletiõem apłin.colligim ex epłis et

actiboſuis. Cõuerſatus ſum ait inter vos
in omni humilitate lachꝛymis ⁊ mãſuetu⸗

dine.ſcio abũdare.ſcio penuriã pati Etite

rũ.oĩibooĩa factꝰ ſum.Qui et ſuadebat gau

dere in dño ſemꝑ.et nihil ſolictos eſſe.qua

ſi triſtes.ſp aũt gaudẽtes.vt ſit in aduerſis
et ꝓſpᷣis idẽ vultꝰidẽ animꝰ. quẽadmoduʒ

de Socrate pᷣdicabãt. ,
Mearticulabitur
aũtid qð reliquũ ẽ ſmonis.in triplicẽ cõ⸗

ſideratiõem. Pꝛima loquet᷑ de mõ q̃ ꝑ ſpi⸗
ritũſeœm̃ cõicat᷑repletio.ſcdᷣa loquit᷑qliſſit
ex ſp ũſſcti repletõe cõtẽplatio.tertia loque
tur reneaaeir An cõtẽplatiõis
cõſeqtur comes actio. ¶ Pꝛima cõſidera.

Spũs dñi dũ replet hoiem incolã oꝛb

terrarũ/facit hoc nõ quadã naturali ncci⸗
tate.ſed gratuito ſpõtaneoq; volũtatꝭ.atq;
libertatis arbitrio. ¶ Docnit h̊ xp̃s qͥ Ni⸗
codemo loquẽs dixit. Spũs vbi vultſpi⸗

rat.Etapls poſtq; dixerat ꝙ diuiſiões gti

rũ ſunt.dinũerãs eas ſubdit.Hec aũtom̃a
