ſidue rumoꝛes audire qͥ illiccõtinue pſtre⸗
pũt.qͥ b aĩe qͥ es oĩs eripit᷑.⁊ in multiloqui

gata ꝑ hecdilabi ſtatim/cognitũ ẽ. ¶ Co⸗
goꝛ laboꝛare pcurioſis fmonib qb abſq;
edificatiõis fructu/maxima tꝑis ꝑs abſu⸗
mit᷑ ⁊ mihi cõuenit illud.ſtulto laboꝛe ↄſu
meris ¶ Cogoꝛ rurſus curie fluctib etſi ñ
ſp imergi vł ingtus iudicaboꝛ.a q bovt emi

grarẽ/ ſola hecfuit occaſio cãcellariã poſtu

landi.⁊ cõtulit ̊ deꝰ.aliter tñ q; ſꝑabã.cur
nõ igithabito fine ceſſat motus ¶ Togoꝛ
inter hec ⁊ ſilia /miſſas ⁊ oꝛões omittere vł
irrecollectus dicere. In qb tũ fructꝰ ẽ vbe
rioꝛ ſi bñ fiãt/qᷓ; in gduũ tali q̃li diſtributi

one vbi q; ꝑuꝰ / vtinã nõ ſepe ꝑnicioſꝰ/vti⸗

nã moꝛes / lit eccie fructꝰ / intuma cernẽtib⸗
linquo.vbi locũ hʒ illud apłi.nemini cito
manꝰ impoſueris neq; cõicaueris peccatꝭ
alienis.¶ Cogoꝛ ẽt in tꝑali vita q̃ſi mẽdi⸗

care/⁊ deſpectꝰ viuere.cũ mediocritas an⸗

rea nõ amara pauptas / ſit tutiſſima / m ex
igẽtiã ſtatꝰ.cũ alibi abũdãter hẽaʒ.⁊ mena
giũ iã ꝓuiderim.qð cuʒ detrimẽto magno

culis ⁊ pueris viuere. ¶ Cogoꝛ ꝓ viuẽdo
decanatũ tenere. vbi ꝓficere verb ⁊ exẽplis
ſum aſtrictꝰ.⁊ tñ ſi nõ reſideã in cãcellaria.
ſciũt oẽs / eſt iuramentũ q̃le murmur quale

opteret relinquẽdo diſſip⸗ 2cũ grãmati

detrimẽtũ. qliter iure vocaboꝛ monſtruz

biceps.ambitiõis inſuꝑ ĩmo deierationis

exẽplũ putaboꝛ. Cogoꝛ litiꝓ adiuncto

7

bñficio / vel cedere cũ irriſiõe ⁊ dãno / vel cũ

foꝛtiſſimo ⁊ inſuꝑabili hoſte in eternũ di⸗

micare Qð a moꝛibo meis abhoꝛret maxic

ni.
ha,
non!
ddon
Ke

ad hoc inutilis ſit ſentio.⁊ dudi Chie⸗

Canſe dimittendi cãcellarii Ji

et inſonat illud auriby meis.curnon mag?ꝭ
iniuriã patimini. ¶ Cogoꝛ ad pᷣbẽdã no-
uiter anhelare.me q̊q; ⁊ amicos meos hun /
ic noue cure ſubijcere.vbi q̃nta ſpespuiſio
nis ſit.moꝛes hodierni docere faciliter pñt

et ꝓfecto boc q̃rere nõ obligoꝛ nec exaltera

6

ꝑte ipꝛouiſus ereinbafruile labarare ne⸗,

q; hũc deſerere locũ /vbi abſq; onere ſalte
piculoſo /vacare mihimet poſſumꝛhec oĩia
q̃ pᷣmittuut᷑ ⁊ ſeqnũtur ſcadala declinꝗare.

Dõ ſi ſcãdala poſt hãc reſignatiõem (vta/

mici minant᷑ cõtingãt. pfecto ⁊ veniet ea⸗
dẽ vel maioꝛa.ſi nõ diuiſio vlla Halo ina

lio ſub alio ⁊ ꝓ alio/qᷓ; in me ⁊ ſub mefieri.

et notet᷑illud ſaluſtij. Fruſtra niti ⁊ fatigã⸗
do nõ niſi odiũ q̃rere/extreme demẽtie eſt:
Cogoꝛ multitudinẽ inſeqͥ ad agẽdum
qð nõ placet aut licet.vel vt hoſt ac ſuſpe⸗
ctus ambitiõe hri/ nec hicdiſtimulare dut
fugere ſeu tacere ſufficit.niſi patẽter dama

uero. cũ tñ ſcriptũ ſit.nõ inſeq̃ris młtitudi
nẽ ad faciẽdũ malũ ¶ Cogoꝛ ꝑnicioſa do

gmata qlia iã ſeminata ſunt ab aliqb/vel
tacere cõtra cõſciam / vel cũ ſũmo mei.ĩmo
veritatis ꝑiculo/illa ꝑ reuocatiões coꝛrige
re ⁊ nõ potius cõfirmare fauetes dicẽtibꝑ
miſerint.vbi aũt malicia pᷣualet/habitãdũ
nõ eſſe ſuadet plato.et illic Sʒech.⁊ Hier̃.
de gemẽdo valet cõſiliũ. ¶ Cogoꝛ liguas
oẽs maliuolas/tãq;ᷓ ſignũ ad ſagittã/ꝑpeti
q̃ tñ intolerabiliter ⁊ irrõnabiliter ſeuiunt

et penetrãt.ſciũt exꝑti.qᷓ;tũ deniq; nõ ĩ ver

bis ſolũ ſed in vita/ꝓpter coherẽtiã qᷓndam

„

bic innoĩatã /ſit diſcrimẽ agnoſcunt Quo

pacto deniq; redimendũ tꝑs ſit vident.qꝛ
dies mali ſuntĩmo ſupꝛa modũ ꝑiculoſiſſi
mi ⁊ ſeditionũ ſemibo vndiq; repleti. Arx

ſyon occupata fit in laqueũ ipᷣi hierlm.fe⸗

lix poꝛro e tali naufragio non ſine bñficio
ſi vel nudus enatauerit. ¶ Exaduerſo ppᷣ
ſentia mea nihil allegari boni põt niſi ſpes
quedã alijs pficiẽdi:iquã fingũt qͥdã.vtinã
nõ ceco iudicio rapti de exiguitate mea. q̃

ſcitũ vere eſt illud plus alijs dete. ¶ Coͤſi⸗
deretur hic acri iudicio taʒ ex pᷣteritis q; ex
circũſtãtia rerũ/ſi plus obeſt ille qͥ cũ ſuis
ꝑſonaliter qᷓrit᷑ꝑſeqͥ/⁊ cũ eo iuſticia ꝑiclita
tur quaʒ iuuet/⁊ vbi locũ hʒ ſi vos ꝑſecuti
fuerint ⁊c. ¶ Cõſideret᷑ q ꝑua ſit ꝓficiẽdi
ſpes apud eos qͥ ſapiẽtes ſunt in ocułlſuis
et qͥ ad nil aliud vacãt/ niſi cũ athenienſib⸗
dicere vel audirealiqͥd noui. Vbi pꝛeterea

eſſe Bfi

multitudine res geritur. vbi ſi qui ſint de

ſua ſalute ſolicini/ faciliteret abũde cõſilia

repiũt apuid illos vo qſalutẽ ſuã no qjrũt/⸗

pᷣdicatio nõ ſolũ ocioſa ſed ẽt P aaoſi ir

riſione digna ſi nõ tmmõ curioſa ſit/effici

tur. vbi aut nõ eſtauditꝰ nõ effundas vᷣbũ
Exæplo tpᷣiqͥ coꝛã herode cũ audire curio
ſa geſtiret obmutuit ¶ Loͤſideret qypfee

ba deeſſent. vbi tñ pficere/bñficiũ notabi⸗

le ꝑſtringit pᷣlatura tam ſolẽnis. ¶ Tonſi
deretab exptis/qͥd apud magnates pſintĩ

ferioꝝ verba.iĩmo quiter iraſcunt᷑dicetiba⸗
ſi nõ ſint ſm volũtatẽ ſi nõ obfuẽt illud.lo
qmini nobᷣ placẽtia.⁊ qͥd michee cõtigerit
ſi nequaq; meminerint:. Quaꝓpter miti do
ctoꝝ 2 Raraneid qð rñdẽt dicere ioculato

pudiare nolentiũ/cnrimnia.i.doctrinas mei⸗

ſurat variantq;. ¶ Coſideret ꝙ repugnan

te natura vel cõſuetudine ꝗqᷓ altera natura ẽ

nil vnq feliciteragit/ Eſt t natura mea et

pſuetudo ad agibĩlia pꝛſus inepta.ſcrupu

loſa.iners.foꝛmiduloſa.leuiſſime pturba⸗
nrblhs Miltes exꝑioꝛ iugiter. Quid igi
02 5 ictũ fluuij:. cur vim nature faciã

quã licet expellã furca(vt Oꝛatiꝰ ait)tñ vſ⸗

q; redibit: Quid fructu puiſione ⁊ hono/
re/allectaboꝛ amicoꝝ? Yateoꝛ hec vltimo

euincere potui carnalioꝛ ⁊ ̊ pentibo rurali
bus hoc nõ curãtibi.ĩmo ipᷣis fratrib ſo:o
riba muliebꝛioꝛ et ad altioꝛa ſcãdẽtibo mio

rib minoꝛ.ſʒ iminẽte tanto naufragio mer

cib etiã chariſſimis ĩmo neceſiarijs/vltro

ꝓiectis/enatandũ eſt.⁊ ab ĩcẽdio ſine diui
tijs ꝓpꝛijs/emigrandũ.ſicut a cunia certe lu

croſioꝛe/memetipᷣm violẽter eripui.nec pi⸗
fen q;;ᷓ obniterent᷑ amici Qõ ſi dicat ꝑicu
hec extimoꝛe fugere ⁊ venire ad illud te⸗
rentianũ qͥd ſi celũ ruat:pculdubio plura
dãt intelligi amicoꝝ ↄminatões ambigue

expᷣteritis futura pᷣiagio.et ꝑticularia tam̃

nec dũ loꝗꝛ. nec dũ ea ꝗᷓ intrinſecꝰ latẽtape
rio. ¶ Loõſideret in q;ta copia ſunt mgf̃i

ad cõtẽplauõem foꝛte minꝰ idonei.qͥ oibꝰ

agẽdis in officio vigilantiꝰ libẽtiꝰatq; feli

cius defuirẽt. NHec oꝑtet h̊ hoĩem q̃rere ĩq̃

nõ ſit macula.qꝛ rara nimis auis in terris.
nec ꝓfecto talis ſum ego.¶ Uidete obſecro

ᷓ intolerabilis eẽt erroꝛ atq; ſuꝑbia vel in

me vel in alijs de me talia cogitare.et ſic p⸗
ferre velle.qliterſimea defoꝛmis /’fetũ ſunʒ
caballis añponit. Poꝛro nõ eſt nin

põt / ſolo etiã vite exẽplo/ſi ver

ulatoꝛes mirant᷑qͥ ad arbitriũ tri/

Recõmendatio licenciandoꝛũ

cõtra dũm ſi ob oculis ſim piectus.vt pᷣſit
alter. Eſtimo ꝑ audita ⁊ facta Bñdictum
ne cederet / ab amicis hoc ſupbie fuco fuiſſ⸗
ſe deceptũ.q̃ſi vicq; eccia recederet cũ ſua ceſ
ſione.nec aliꝰ talis ad regimẽ ipᷣi debitum

poſle reꝑiri·hec vero plane tentatio demo
nij meridiani- Coſideret᷑ quata ſit rari⸗
tas deo in cõtẽplatiõis qete viuẽtiũ moꝛe

Sox ſctoꝝ. Jõ ſiqͥs tenuiterad H̊ op? atꝰ
Raknaarkthedd ſibi puto. qꝛ talentu ſun
tale eſt nõ alia agibilia ſaltẽ in tãto.ſic opꝰ?

qꝛ talentũ ſuü
ooculi videre eſt:nõ laboꝛare. Habet eni q/
libet donũ ꝓpꝛiũ a deo / talẽ ceſſionẽ/ hac cã
ipᷣe Pꝛeginaʒãʒenus/⁊ papa Celeſti.⁊ alij
plures / luerũt executi. ¶ Qonſideret᷑.ſi ad

patũ vocarer vel aliud ingẽs tꝑale bonũ / .

an amici cõſulerẽt/oĩbo ſpꝛetis cãcellaria
eſſe tenendã.Eſtimo nequaq; / nõ dubito
tñ/qͥn nüc ſecurius volẽdo deſcẽdere/ illaz
deſero/q; aliter aſcẽdẽdo.Qõ ſi in caſu di
miſſiõis officij ad maioꝛa/vel ꝓ moꝛt trã
ſitu / puidẽdũ reſtaret cãcellarie agatur nũc
put tũc ĩmo tanto ꝓuidiꝰ q;to deliberatio
maioꝛ eſſe põt/qᷓ; pmũ data rapiac occaſio
¶ Xõſideret᷑ multi etiã ex amicis et qui
dicũt ꝑicula ſe videre/pñt abſq; tãtis inui⸗
die odijs ⁊ aduerſitatũ cauſis/ſubire illuꝗ
onus gratis.in q̃ tãtis ᷓuatꝰ ſum oneribꝰ.
et nõ irrõnabiłr vſq;quaq; quoꝛũdã vexa⸗

tus odijs q bus ꝑ meã foꝛte ambitiõeʒ/aut

impoꝛtunitatẽ/ſpes quã ſitiũt adẽpta eſt⁊
exoꝛta.Qõ ſi renuãt /videãt qm equo me⸗
cũ agãt iudicio.attẽdant ne digito moue⸗

re nolint onera qᷓ in eis ceruiciba nolũt im⸗/

manere. ¶ Deniq; neminẽ dubitare arbi⸗
troꝛ qͥn liceat ſ̃m iura oĩa/reſigre bñficium
tale / reſignare in manu ſuꝑioꝛis.⁊ vel reli⸗
gionẽ intrare. vel aliter vinere. pᷣſertim bñ

ſciũ aliud curatũ hñti. Oõ ſilicet/cognoę/

ſco me ⁊ moꝛes meos.certus ſum certitudi

ne tali quã in tali materia ſufficiẽtẽ exiſtio

ꝙͥ mihiẽ expedieus ¶ Dõ ſi fingãt nimis
me amãtes/illud nõ expediẽs eẽ reipubli/
ce/ vel alioꝝ pfectui:iaudiãt diuinũ tonitru
um. Quid ꝓdeſt homini ſi totũ mũdũ lu⸗
gertr᷑ Uideant demũ ne ſint inter illos de qᷣ
bus alibi. Inimici hoĩs domeſtici eiꝰ Illð

etiã pueris decãtatũ.Ouę nocitura tenes.

uis ſint cara relinq̃ᷓ. ¶ Et ne me mutati⸗
onis culpabilẽ arguãt.ſi nũctã vehemẽter
fugio/qð tã diligeter pſecutꝰ ſum /ſciãt qͥa
meũ ſapꝑe/cũ etate ⁊ expientia creuit. et me
ſpes plurima fruſtrata eſt.certũ vo eſt. id ẽ

illud tempibus moꝛes ſapiẽs. ¶ Doſi
legetur infamia mea/ſcio ꝙ ꝑ infamiã: bo

tioem. O iſrlqᷓ; magna eſt dom
locus poſſeſſionis eiꝰ.pᷣſidet huic eccie do⸗
minus nr ihs xpᷣus / tanq; fili heres in do⸗
mo ſua/dei pris ſui/ſᷣm aplm beb. pmo
Pꝛopterea loquẽs in pabolis frequenter
noĩiauit prẽmfamilias. Recte pꝛſus/qꝛ fa⸗
miliũ hʒ multiplicẽ/mirabiliofficioꝝ oꝛv
dinũq; varietate cõſtitutã.qͥ etſi cũcta ꝑ ſe

nam famã ꝑgitur ad celũ. Scio q; ꝓ mini

mo mihi eſſe debʒ / vt ab hũanodie iudicer
qui me iudicatdñs eſt. Ceterũ non pplari
rumoꝛe ſed ↄſcie ſimplicitate/ xpᷣiani vita

metit᷑. Cõſultius ꝓfecto ⁊ honeſtius ẽ il⸗

lud vltro facere/qð tandẽ ab inuito vł ipa
moꝛs extoꝛquet.

(ecomendatio li

*

„

tiandoꝝ in decetis.· facta pariſius per

AUaeeſiuerit foꝛſan aliqͥs / cur a vi

AlAuululis ſcholaſtice exercitationis
/iſunt hi venerabiles viri ita mul
tiplicitã numero q; merito / ve⸗

ut in libertatẽ qᷓndã adducti. Rñdemusꝑ
yer ba ſũmi legiſlatoꝛis dei/in euãgelio di⸗
ceætis. Dñs his opus habet.Oꝛiginaliter.
Math. xi. Mar. xi. LQu. xix. Quiſqͥs enĩ

oculus ſue cõſiderationis ꝑ vniuerſam ec⸗

aeſiã deducere voluerit/ inueniet eã velut
aliquã domũ grãdẽ:iuxtł ꝓphicã exclama⸗

ddei⸗/⁊ ĩgẽs

ipm agere poſſet. diſponere volens tñ nos

coadiutoꝛes eſſe ſuos.ſᷣm apłm.Acpinde
bonitatis ſue ꝑticipes fieri. Aſſumit hoĩeſ
ad obſequiũ ſuũ.Nimirũ qꝛ inuẽto etiam
vti dignatus eſt. dũ miſit diſciplos ſuos vt
ſolueret aſinã ⁊ pullũ eius.vt dicerẽt iterro

gãtibo qꝛ dñs bis opus hʒ.hec ſm litteraz.

ſpectabiliũ ⁊ eruditoꝝ viroꝝ Ita eni mos
ita enĩ ius exigit vt laudent᷑ ⁊ dicamꝰ.quia
dñs his opus hʒ. Quis dñs: Jã dictũ eſt.

dus dñantiũ ⁊ rex regũ:cui fuire regnareẽ
glo. Roma. p. Cui agi frenis / ſüũmg libtas
eſt Boe. de cõſol. Cuiꝰ ſeruitute glabatur
theologiſaus aghates ſũma inqens inge⸗

nuitas iſta eſt/ in q xpi fuit' cõpꝛobatur

ODuain re / ptinus oñdit᷑laus egregia do⸗
ctiſſimoꝝ ⁊ interſigniũ baccalarioꝝ iſtoꝝ

qm̃ tãti taliſq; dñi/fuos ſe dedicare ſtudu

crũt. nec fuos qleſcãq;:ſed viriles ſemos.

41

Seda lra traducamus ſi placet verbuz
iſtud ad myſteriũ ↄueniẽs laudibo hoꝛum

yer
tiode
ſeren

c(q̃⸗

mrint⸗
bander
Enecen
dorg
Nono
fon
Gdoe
gnſo
hemon
Mino⸗
Kucie

apſe
lll

Vie⸗
närbe
Pmini
lcicr
mhlui
mnn
nmi
ſi

n
fiun

genn
iutons
fiinme
ni /e

Snle.
nicseni
eſamee
üͤr
jagcnn
Wiis
ectiee
aindo

in

ng
gletß
oe
uni
ntb
ocun
oſuos
fnluog.
Nanet
pboun
nainos
Gnran
icütt
ecnarer
n
Gaban
e⸗
Ior
nn
Gen

gimg

In decretis facta pariſius

Dñs inqͥt his opus habet.Ecce nobilita,’ſ

inſinuat᷑.qꝛ tali ſubſunt dño.et vtilitas qꝛ
dñs his opus habz. ¶ Güt qͥ fuos viles
et inutiles ſub q̃dã falſa ſpecie libtat ⁊ do⸗

minij ſubdiderũt. hi ſub dominio carnis
tanq; latrinarij. de qͥbo ad Roma.xvi.⁊ ad

Phil. iij. Quoꝛũ deus vẽter ⁊ gla in cõfuſi

one.Sũt qͥ ſeruiũt mũdo vel mãmoneq̊s

notauit xpᷣs dicẽs:- Nõ poteſtis deo ſuire

etmãmone. Sũt qͥ ſeruiunt diabolo ⁊ pec

cato. Ha q̃ q ſuꝑatus ẽ/eiꝰſeruꝰ efficit .
b. Ne. ij. et qͥ facit peccatũ fuus eſt peccati

s aũt melioꝛi cõſilio ⁊ mẽte/ ſpꝛetis
his/nõ tam dñis qᷓ; tyꝛãnis crudelibo/⸗ fui

facti eſtis deo.ita vt appellãdus ſit quilibz
ſeruus fidelis etpꝛudes queʒ ↄſtituit dñs

ſep familiã ſuãc Nam dñs his ſᷣuis opꝰpʒ

¶ Dis itaq; vobis opus bʒ (O ſpectabi
les ⁊ pꝛudẽtes viri) ⁊ hocad regimẽ ſuefa/

milie grandis qᷣetũ ⁊ tranqͥllũ.Ad qͥd ?⁊ſa⸗
ne vt doceatis eã indicia iuſticie/ reddere

vnicuiq; qð ſuũ eſt. Ea enĩ demũ vera pax

erit.ea gubernatio idonea.ea ſeruitꝰplacẽs
dño ſi manet vnicuiq; debitus oꝛdo. Oꝛ/
do aũt qͥd aliud eſtniſi pariũ diſpariumq;

—

rerũ ſua vnicuiq; tribuẽs collocatio Hũc

oꝛdinẽ docere hẽtis( O venerabilas licen⸗

„

tiandi)qbo dñs in hoc opus hʒ. vt oĩs ð fa

milia ſua/reddat ei religionẽ latrie. purita
tem ↄſcie:charitatẽ ad ꝓximũ.equitatẽ ad
iudiciũ.vt ſicoꝛdinet᷑qlibethõ ↄueniẽter/
q̃ad tꝑaliũ miſtratiõem Scðo qͥ ad ſpũa⸗
liũ diſpoſitiõem ⁊ hoc in oꝛdinead pximũ
Tentio qͥ ad emẽdatiõem ↄſcie q̃ ad ſeipᷣm
Quarto q̃ ad exhibitiõem reuerẽetiet latrie

q̃ ad deũ. Hec ſunt qᷓttuoꝛ pncipalia circa

q̃ verſatoĩm ſacroꝛũ canonũ lex atq; tradi
tio docẽs ſe regere.deũ colere.neminẽ lede

re.rem ſuã vnicuiq; tribuere.Quoꝛũ noti⸗
cia q; ſit neceſſaria familie dñi/nullꝰigno⸗
rat intelligẽs. ꝓpterea nullas inducim pꝛo
batiões/cõcoꝛdãtiarũ vel autoꝛitatũ qꝛ ne
ꝙ; neceſſe eſt cũ late pateant neq; ignoꝛãti⸗
erſpicuũ ẽ igit/qmñm̃

bus leges loquoꝛ.
dñs vobis venerabiliby licẽtiãdis opꝰhʒ.
pᷣſuppoſito ſ̃m depoſitiõem teſtificationẽ
q; doctoꝛũ veſtroꝛũ ⁊ alioꝛũ/q; hãc notici⸗

am ſacroꝛũ canonũ fuiſt aſſecuti. Hecqᷣp

„

pe noticia(iuxta miſticũ ſenſum) aſina do
mino ſeruieus.pullus vero diſcipulꝰ eius
ſtudioſus/ intelligi potuerat ( Sed omiſ
ſa pſecutiõe talis methaphoꝛe veniamus
ad illud qð obſtrepunt ⁊ opponũt aliqui

dicentes. Opoꝛtet/ fatemur iſta cogitarej
ſub q̃tarnario cõplexa ſunt ſcʒ rem ſuã vni

cuiq; tribuere.ꝓpximũ ñ ledere.ſe regere. de

um colere. Ded cũ in alijs facultatiby ſufj⸗
ficiẽter hec doceãtur ⁊ ſciãtur quõ non fru

ſtra/quõ nõ ſnꝑflue/adiuncta dicet hec fa

cultas decretoꝛũ cũ ſuis pfeſioꝛib ⁊ ſtudi⸗
oſis de qbyaſſens / qm dñs his opus habz

fruſtra ꝗppe fit ꝑ plura/qdð põt fieri ꝑ pau
cioꝛa/ additio igit᷑ facultatis decretoꝛi/ne⸗
q; neceſſitatẽ hẽbit neq; vtilitatẽ ¶ Et in⸗

quiũt ꝙ rem ſuaʒ tꝑalẽ vnicuiq; tribuere/

docẽt ſufficieter leges hũane.fudate ĩ phia

moꝛaliq cuilibet naturalr impᷣſſa ſm q̃s le
ges inſtituit et regit᷑ ad plenũ in tꝑaliboſu⸗
is vita pns. Per has vero canonicas tra⸗
ditiones / viſa ẽalias plus turbari ⁊ litib⸗

affligi policia eccie qᷓ; trãquillitate letari

Etrrurſus reliq̃ tna q̃ vel ſpũalẽ cõnuerſa

tiõem hoĩm inter ſe vel emendatiõem pꝛo
pꝛie pſcie cuilibet in ſe.vel cultuʒ latrie ad
deũ reſpiciũt / ſunt in ſacris litteris abũde
tradita.alioqͥn xpᷣs hõ ⁊ idẽ deꝰ cuiꝰ pfecta
ſunt opa(vt dicit Moyſes inſtituiſſet mi⸗
nus ꝑfecte ecclaſticã domũ ſuã.q̃ nec ſuo

*

8

huit.Alioqͥn inſuꝑ lex euãgelica traderet ĩ

neclongo poſtmodũtꝑe canoues iſtos hba

ſufficiẽter mãdata de qͥb dñs aſſerit. Si
yis vſtã ingredi fua mãdata.Et iterũ.hoc
ſac et vines ¶ Ad ſũmã ergo redit hec ca

luũnia. dñs inquiũt p regimine ſue familie

in tꝑalibo/ dedit leges ciuiles? p ſpũalium

gubernatione/tradidit/euãgelicoſcanões
aliã vero nõ eſt inuenire vitã niſi vel tꝑalẽ

q p leges regit᷑.vel ſpũalẽ quã euãgelica lex

„

Sed qq dicemꝰ? ab bec doctiſſimi ⁊ ſa/

piẽtes vini pr̃es et frẽs.qͥd huic calũnie rũ

debimꝰ? Rñdebimꝰ ꝑ cõſideratiões aliq̃s

„

geometrico ⁊ doctrinali oꝛdine poſitas ſe⸗

„

cñdũ qs ptebita radiceneceſſitas ? opus
dñoꝛũ iuriſtarũ. Otebũt inſuꝑ diſtinctio;
nes aliq ð iuribs cãonibꝰ⁊ legibꝰ. Iſte ei

doctrine moꝛalis mod optimẽ dũ fit reſo
lutio ad certa.dũq; ſepatpᷣcioſuma v
quaſi ſubloculisvnũqðq; ſeꝑatũ ab alio re

ponit᷑ qð cõſfuſe cõpoſitũ fallere poterat in

ſpicientes. ¶otuerat cito induci decla⸗
matoꝛia ⁊ velut oꝛatoꝛia cõmẽdatio/ſuper

oſum a vili et

vr̃is pᷣconijs ſingularibꝰ. attñ excitatio ſtu

dioſa vicit. iubes talia ſingularia adveſpe
rias ſinguloꝛũ linqui.et ea nũc dicere que

₰
rEe 9

necomena

—

plus eruditionis ſcholaſtice noſcũtur con
tinere Inueſtigamus igitura fundamẽ
to cãs neceſſarie inſtitutiois quate
dñs his opꝰ hʒ Etp hoc ſit hec pma cõſide
¶ Sñůs ꝑ ſuũ velle imꝑioſum ⁊ ptãtiuum

eſt pmũ radicale fundamẽetũ/oĩs legis vel
canonis. ¶ Hoc Amb.in exame. ſecutus
Baſiliũ poſuit dicẽs⸗q pᷣma lex oĩm/ẽ di⸗
uina volũtas. Volũtas illius/ius ſuũ vni
cuiq; tribuẽs.nullius aũt ẽ ꝑpetuũ⁊cõſtãs
volũtas:niſi dei.¶ Scda cõſideratio.
¶ Dfs indidit cuilibet rei tm̃ de lege/q;/
tũ de entitate ⁊ bouitate ¶ Hia eui fecit in
numero põdere et mẽſura ⁊ ita ſub lege cer
ta.ait Boe.qͥppe Sicut fecit oĩa ꝓpter ſe⁊

ad ſe/ſic oĩbo dedit viã certã tẽdentiũ adſe / celiebno int⸗ u⸗
entibo ⁊ ſilis factus eſt illis.
nimirũ libꝛo coꝛdis interioꝛi/⁊ velut oblit
terato/male cõtracto ꝑ diuerſas paſſiões
viv poterat legi.vix ab hoĩe diſcerni qd re⸗

que dicit᷑ appetitꝰ velamoꝛ ⁊ põdꝰ/crahẽs
rẽ ad ſuũ dñantiũ ⁊ initiale pncipiũ.qð eſt
iße/ vt ſit ipᷣe alpha ⁊ o.pncipiũ ⁊ finis.
Potuerat hic fieri longa deductio de legi/
bus varijs rerũ/tã in celo q; in terra aut in
mari ⁊ in oĩba abyſſis /in volucriba celi ⁊ qᷓ
dꝛupedibo terre⁊ piſcibb maris Sed omit
tamus hecet dicamꝰ ꝓ tertia cõſideratiõe.
N¶LTertia cõſideratio.¶ Dñs ſicut fec ho
minẽ /vt ſibi ſoli ſubiectꝰ/ dñaret ceteris re
bus moꝛtalib/ ita ſibi indidit p ceteris ra⸗
tionẽ tanq; legeʒ intimã ⁊ viuã/neq; eni
pter aliud ðꝛ hõ factꝰ ad imaginẽ ⁊ ſilitudi
nẽ dei:miſi qꝛ ſni capaxꝑ rõem effectẽ ſecũ
dũ Augꝰ ⁊ expoſitoꝛes catholicos ¶ Hoc
vigderũt phᷣi qͥ naturas aliarũ rerũ dixerunt
regia rõe ſeꝑata / velut ab intelligẽtia no er
rãte.homini vero rõem ꝓpꝛiã cõiũxerũt qm
dixerũt reginã in ſuo microcoſmo.quẽad⸗

modũ(ſuo mõ lõge tñ crcclicagai ninin-
¶ Sñůs indiderat homini roõem integrã
ppurã/tanq; ſufficiẽs pᷣncipiũ regitiuũ ſui⸗
ip̃ius ⁊ q̊ ad deũ etq̃ad pximũ: qᷓ ad cꝛpꝰ
Apꝛiũ ⁊ ad aliud qpᷣlibet inferioꝝ. lio⸗
qn quõ verũ eſſet illud movſiiã allegatum

Dei pfecta ſũt opꝑa.Quõ pᷣereaven eet iloᷣ

phiſicũ Deus ⁊ natura nõ deficiũt ĩ neceſ

ſarijs.ſi mox ab exoꝛdio /nõ dediſſet deus

hoĩ ſufficiẽs pᷣncipiũ ſuijpᷣius regitiuuʒ et
oꝛdinatiuũ atq; regulatiuũ: Dedit vo.dũ
hoĩem inſtituit ſub regula rectiſſima quaʒ
appellamꝰ oꝛiginalẽ inſticiã.que ꝑ oĩa cõ⸗
foꝛmis erat q;tũ oꝑtuit / ipᷣi pme⁊ cõſtanti
iuſticie qᷓ de eſt.p quãa/reddidiſſer hõ vni⸗

cuiq; ius ſuũ.i.qð ſuũ erat.deo vicʒ reuerẽ

2

gugare

coꝝ. ¶ Bexta cõſideratio.
hHabuit in

atio licentiãdoꝛũ

tiam / ſine cõtradictione pximo amiciciam

ſine diſſenſione. Coꝛꝑi obediam ad rõem
ſine rebellione. Cetenis inferioꝛib/dñati⸗

. rsensnabe ipugnatiõe ¶ Duita cõ.

ns nõ habuiſſet opus legiſtis vel cão

niſtis/in ſtatu nature pmitus inſtitute.ſic̃

nec hẽbit opus in ſtatu nature glificate
Quare:qꝛ cuilibet /fuiſſet lex ſufficiẽter in

ſcripta in libꝛo coꝛdis ſui.nec opus eratvt
dQòs eũ doceret iudicia iuſticie.ꝑ iura vel le/
ges aut canones/hũano ſtudio cõpoſitos
vel libꝛis aratis qð de futuro ſtatu ſonat il

lud ꝓphicũ Dabo leges meas in coꝛdibus
Zexta coͤſige ñs opus
abuit iuriſtis legiſtis ⁊ canoniſtis/mõ lo
cutiõis pᷣ expoſito/poſtq; hõ cũ in honoꝛe
eſſet nõ intellexit/cõꝑatus ẽ iumẽtis iſipi⸗
bſcurato

ctũ ab obliqͥ̊.qd bonũ a malo.qͥq iuſtuʒ ab
iniuſto.qͥd daret᷑ ergo liber extrinſecꝰ:con

tinens leges ⁊ pcepta/ꝑ traditiõeʒ dei⁊ ho
minũſapiẽtioꝝ/qᷓlucidioꝛa adhucerant

coꝛdaivel ꝑ diuinã celitꝰ illuſtratiõem / vel

pꝓhũanã ⁊ diuturnã inueſtigatiõem/iuuã⸗/

tibo ad hoc ipᷣm moꝛib bonis q̃ miro mo⸗

dao illuminãt.ſicut de alijs dictũ eſt ꝙ exce⸗

cauit eos malicia eoꝝ Aia enĩ viri iuſti/a
nũciat aliqũ vera plus qᷓ; ſeptẽ ſpeculato⸗

res ↄſtituti in excelſum ad ſpeculandũ.ait

Bapiẽs ¶ Potuerãt h̊ induci ſpeculatio

nes gte multũ / de obſcuratinne vel oblitte
ratiõe libꝛi coꝛdis.qð eſt ſpecm quoddaʒ
veritatis⁊ hoc ꝑ cõꝑatiõem ad varios mo

dos diuerſos/qbſpecula materialiadiſtoꝛ
quẽtur/nereddãtvᷣas imagines Has ſpe⸗

chlationes poſuit Oꝛeſine de cõfiguratiõe
Ilitatũ.illic videant᷑

¶ Dñs inſtituit pmũ canoniſta ⁊ legiſtas
ipᷣm adam. Logruebat qppe ĩmo opus
erat/vt adã qͥ pr oĩm ꝑ ꝓpagatiõem carnis

elſſe debuerat:fieret ẽt pr ꝑ gubnatiõem ⁊ ĩ

ſtructiõem. Ac ꝑinde ſicut in artibiꝓ coꝛ⸗

poꝛis regimie neceſſarijs/ adam poſt pctm̃
fuit ꝑ diuinã inſpiratiõeʒ eruditde neceſ
ſarijs inq; nõ ſolũ q̃ ad eſſe ſed q̊ ad bñ eſſe

q;to amplius opus erat / p bñ eſſe ipᷣiꝰaĩeqᷓ
ad ſcias ⁊ virtutes / ipᷣm diuitus illuſtrari.
et ꝑ ipᷣm / poꝛes filios eius / de generatione
in generatiõem. ¶ Hec eſt traditio ipſius
Joſepbi in libꝛo antiqͥtatuʒ.cui cõſonat a

en perta ratio Sic dicitur Heñ.ꝙ dñs feẽlp us / nõ era L
ſi adetnnicas pelliceas.hoc eſt vt operari niſtarum.licet canones ſacri /multi eſſent
n fas eſt fieri docuit.ſicut ꝑare cibos vti me · vVltra tenoꝛem expſſe traditũ in euangelijs
c dicinis colere agros:et ua de reliqͥs habet etcetris libꝛis canonicis.Hi vero canões
60 palã ex iſtis vñ pᷣma fuit oꝛigo et c cuiuſi ſi bene inſpiciamus/nõ ſunt niſi cõcluſio⸗
eſe betartis ⁊ inuẽtio ſcie ⁊ faculcatꝭ ¶ viij cõ. nes elicite vel illate expncipijs theologiꝗ.
¶ Dñs vltra legẽ nature sõ ſolũ inſtitute id eſt ex euãgelio ⁊ alijs libꝛis cioni ꝑ il⸗
ari de qua dictũ eſt ſed etiã de ſummitate deri/⸗ los q bus dicit xpᷣs.Qui vos audit mean⸗
Nr uate ac in poſteros pꝓmulg iteq̃ dici᷑ſleran dit. Nihil igit ammirandũ ſi ad eoſdẽ ꝑti⸗
ce tiqua Bundanr hec cöͤſideratio ſicut ſe nebat cognitio ⁊ legiſſatio cõcluſionũ illa
ſtn xta. plabente eni natura de vicio in vicin rum canonicarũ/ad qs pertinebat noticia
onatl ꝓlabebat᷑ↄñter ad iꝛãtiã maioꝛẽ legũ?ꝛ in pꝛincipioꝝ. Indeeſt illud qð ſapia dicitð
abe riũ ⁊ iuſtoꝝ iudicioꝝ.Addẽda fuit igit᷑ de ſeipha. Per ma reges regnãt ⁊ c. ¶ Xi. cõſi.
ole dlaratio/cũ autoꝛitatũ inſertiõet circa mur ominus ꝓpter mulciplicatiõem hoĩʒ
ne muratiõem pᷣceproꝝ:tã generaliũ ſic decc ſb legeſua euãglłica/pᷣuaricantiũ eam mul
Mhor pᷣcepta/qᷓ; ſpãliũ ſic erant iudicialia ⁊ cerlo iis modis/voluit hmõi canones multipli
liq nialia ¶ Et ita dñs habuit opꝰ legiſpitis cari.Et ita opus habuit canoniſtis.etiaʒ
no. et iuriſtis qͥ dicebant᷑ octoꝛes ⁊ ſcribe. me i1in regimine ſpuali.qꝛ ꝓpꝛie dicti theologi/
ſbii dittes in haclege/ die ac nocte:vteã popa nequaq; ſufficiebant ¶Rotemus hic ad
ſös .lo ſimplicioꝛi nũciarẽt/ne fierent ſicequꝰ? declaratiõem amplioꝛe; ꝙ theologi ꝓpꝛio
S-. mul?qbonõ ẽ intellecxꝰ. ſʒ a ꝓprimarent ad noie dicunt᷑ hi qͥ noticiam ꝓfitentur et ha⸗
b deũ ꝓpteavt ĩchamo⁊ freno certoꝝ pᷣcepto bent / eoꝝ que ꝓpꝛie dicũtur eſſe de theolo/
Sn rũ aſtringerent?/ oꝑtuit ¶Nona cõſidera. gia hoc eſt de iure diuino ſeu euãgelico qY
“r Dñs vltra legẽ veterẽ opꝰ huit inſtitue idem eſtet qͥ illud ſciunt elucidare defende
Cnn relegẽ euãgelici ¶ Giqᷣdẽ ad nibil ꝑfetrũ reroborare. ¶ Buntautem quattuoꝛ ge⸗
W adduxit lexantiq̃ dicẽce Apo ad Heb.vij nera taliũ que ꝓpꝛie dicũturad ius diuinũ
iuu HNihil ad ꝑfectũ adduxit lex.Erat enĩ figu et euangelicũ ꝑtinere· Pꝛimũ genus ẽ eoz
vno⸗/ rn ⁊ vmbꝛa noue legis.nã oĩa in figura co⸗ quę cotinentur expᷣſſe in tertibus canoni⸗
nr tingebãt eis ait apłs. Adueniete igit reñ xel ce ſcripture vt ꝙ in pncipio fecit deus celũ
ſi luce impleta eſt lex illa nõ ſoluta. Ac ꝑinge ett terram. Scom eſt coꝝ que cõſequuntur
lrof cõſtituti ſunt apli diſcipli euãgeliſte tan⸗ cõſeq uenter clare in ↄſeq nentia neceſſaria
Rad ̃ᷓ doctoꝛes huiꝰ legis et ceteri ſucceſſoꝛes et euidenti/apud omnei vtentem ratiõe.
Wũ eoꝝ qs theologos noiamus.nõ fm coꝛti / ex eis que ibidem continent᷑. Certiũ eſt eo
ier cẽ ſr̃eq occidit ſed fm interioꝛẽ ſi m̃ qͥ vui rum que licet non ſequantur in conſequen
ic ficat. ¶ Decima cõſideratio. ¶ Dñs op⸗ tia clara apud omnes vtentes ratione vel
ann 7 ñ hbr̃et inriſt alijsq; theolog⸗⸗ ĩhoĩes ſececcd aliunde doctos. tamen apud exercitatos ĩ
* dũ virtutes theologicas ꝗ ſunt fides ſpes ſacris litteris/conſequentia iudicaturop⸗
* etcharitas / ſpoͤte velletregulari. Suf lce; tima vel ſequela.Quartum eſt eoꝝ que ꝑ
Nbſe redixit Augin enchiridion has virtutes reuelatiõem factam ecdeſie conſtant. ⁊hoc
nu ad ſalntẽ oĩ hoĩ.qppe claudũt ĩ ſeipis duo vel expſſe et manifeſte phetias ſeu mira
ll lilla mãdata/in qͥbꝰ tota lex pẽdet ⁊ ꝓhete. culoſas atteſtationes.vel implicite ꝑicom
t Diliges dñm deũ tuũ c. Etpꝛoximum tu mumem atteſtationem to tius eccleſievł cõö
ops um ſicut teipſum. 3 ntereſt qutem the clilij generalis eam ſufficienter repꝛeſentã⸗
untt⸗ ologoꝝ docere ſufficiẽter ea q ſũt fidei ſpei tis. acꝑ ſucceſſionem legittimam deriuatã
ent et charitatis ⁊ in regulã euãgelicã ⁊ erroꝛen ad poſteros p eos qui tales renelatiões ha
ℳ. inſurgẽtes ↄgnoſcere.etcognitos vt caue, buerũt manifeſte. Veritates oẽs alie/tãto
than, tur ab alijs inſinuare. ea deniq; docere cõ dicuntur magis pertinentes vel imperti⸗
en nenit. qbus hec triplex virtus gignit᷑nutri nentes ad theologiam et ſuos pꝛofeſſoꝛes
biſ tur defendit᷑ roboꝛat᷑ Sie inſtituta vi⸗ quanto proximi vel remotius poſſunt i⸗
ii detur ⁊ gubnata fuiſſe fufficiẽter eccia ptai ferri ecpꝛedictis ¶ Pꝛogredientes igitur
tran. mitiua ſub aplis.ac deinde ꝑ ſucceſſiones vltra ditamus ꝙ pꝛeter has veritates ſeu re
GAtOR varias vſq; ad doctoꝛes/ſanctos incluſiue gulas opoꝛtuit multas explicari ad regim
gei ꝑq̃dꝛingẽtos annos ⁊ amplius qͥbꝰ tꝑali⸗ ecciaſtice familie /que non poteriderheſſe

In decretis facta pariſſuus 31

bus / nõ erat diſtinctio theologoꝝ ⁊ cano⸗

ſtitui Et hocẽ ius/q̃lea

Recomendatio licentiãdoꝛũ

deduci ec ſacra ſcriptura.ſed opoꝛtuit fieri
limitatiõem ꝑ auioꝛitatẽ hũanã. Recte eo
mõ q̃̊ vltra pncipia iuris moꝛalis naturał
et cõdluſiões euidẽter ⁊ neceſſario ſequen/

tes exeiſdẽ/opoꝛtuit addi multas inſtituti
ones.neq; clarediſſonas/neq; tñ euidẽter
ſequẽtes exdictis pncipijs.et hoc autoꝛita
te pncipũ vel cõitatũ qͥba reſpublica regen

da ſubdebat᷑ Erenu in vno ꝑ qo ſciat
in ceteris Cõfeſſio ſacramentalis / eſt de le

ge euãgelica ppꝛie dicta.ſed ꝙ fiat hoctꝑex
ulo/⁊ apud ſuũ certũ ſacerdotẽ vel apud il

lũ/eſt de iure poſitiuo.qð nec clare ſeqͥ tur

ex lege euãgelica ꝙ ſic debeat fieri nectam
eſt repugnãs Talia ſunt ſine nüero in reli

quis q̃ cõcernũt dei cultũ ⁊ charitatẽ erga
ipᷣm ⁊ pximũ nr̃m ¶¶ Xij.conſi. ¶ Dñs o⸗

pus habuit canoniſtis:neqũ pter mitipli
cationes hmõi canonũ poſitiuoꝝ.ſed ii⸗
Waert
peccare mali foꝛmidine pene.ait Oꝛatius
Et igenn bene varie ꝓ varijs delictis ferrẽé⸗/

ꝓpter incoꝛrigibilitatẽ ſubditoꝝ

tur/neceſſefuit.queadmodũ ꝓ diuerſitate
moꝛboꝝ/oꝛdinãt medici diuerſitatẽ reme
dioꝝ ꝑticulariũvltra ea q̃ cognoſcũtexpn

cipijs phie naturalis vel ſue medicine ge⸗
neralis.Cõſtat ãt iſtitutiões hmõi arbitra
rias eſſe vt plutimi/quelicet inſtitutiones
cõfoꝛmitatẽ q̃ndã hẽant ad legẽ diuinã in
hoc ꝙ nõ ei palã diſſonãt alioqͥn eẽnt iniq

nihilominꝰ nõ ita ꝑtinẽtad eã/qn alie pe⸗
ne poſſent eq̃liter ſtantibo illis pᷣucipijscõ

ſitiuũ vel humanũ. ¶ Amplius vero etſi
repugnãtia nõ ſit/vt thelogus ſciat hmõi

coſtitutiões penales ⁊ ſiles de iure poſiti⸗

ni ea qᷓ ꝓpꝛie ſuntfic

uo.:qꝛ tũ humani capacitas ingenij/mltũ
finita eſt/nec ad tot ſufficit.dñs hũit opus
yl voluit diſtictos ĩ eccia doctoꝛes ĩſtituefę

q̃ſdã ad ius euãgelicũ? ꝓpꝛie ðᷣinũ/q̃ſdã ad

poſitiuũ ſciẽdũ dedicatos.Etex his inue/

ſtigamus ⁊ inuenimꝰputo/cõmoditatẽ di

ſtinctiõis inter has facultates theologieet

decretoꝝ.⁊ dñs in hochʒ opꝰdecretiſtis

Zredecima cõſi.¶ Dñs nõ inſtituit repo
ei/ in textibo canonũ vl

.

decretoꝝ vñ dicũtur canoniſte vel decreti⸗

ſte:tanq; illa ꝑ ſe ⁊ pncipaliterꝑtineantad
facultatẽ decretoꝝ
his q̊ poſt facultatẽ decretoꝝ ſic inſtitutäa/

Mec cõſideratio rñdʒ
cõtendere vellẽt ſuꝑfluã eſſe thologoꝝ facł

tatem Habemus inquiũtarticulos oẽs fi
dei ⁊ catholicas veritates.qd egemꝰcheolo

ir vel legũ facultates

ellam? pure po⸗

executio ad iudices ⁊ boꝛtelles. zue
rat hic applicatio fieri de examie bulle illiꝰ
eicafez toste ed omitto E

gis. ¶ SDed videat᷑rõ cur illic ponant᷑ta⸗
les veritates / inueniem ? ſunt tanq; ar. i⸗
culi certi eliciti ex theologia.q̃ꝝ declara tõ

ſpectat ad eandẽ.quẽadmodu ẽt facũ ẽ in
legib pᷣncipũ catholicoꝝ/nõ ꝙ ad illas le⸗
ges de directo ſpectẽt ſicut neceoꝝ declara

tio.quẽadmodũ nemo diceret ꝙ declaratio

ſymboli aploꝝ vel niceni cõcilij.ad ſimpli
ces ſpectet.qͥ bo tñ illud indicit⁊ explicatur
et datur ad credendũ ¶ Duo pacto igitur
qᷓ̃reret aliqs reponũtur hec in facultate de⸗

cretoꝝ vel in facultate legũ tꝑaliũ/q̃ ad the

ologie ꝑtinẽet facultate: Yacilis eſt reſpon/⸗
ſio Reponũtur itaq; vt addant᷑pene varie

coõtra eos qͥ auſu temeranio ʒ articulos ſic

explicatos dogmatiſare pᷣſumerẽt Hecau
tẽ adiectio canonũ penaliũ ſicut ẽ de iure
poſitiuo /ſic earũ cognitio ſpectat ꝓpꝛiead
toꝛu velle tes (xuiij. conſi.
Dñs:ſicut in vno coꝛꝑe naturali / diuer
a mẽbꝛa ſingulis officia conſtituit / ne ſit
ſciſma inter ea / ſic in coꝛpe miſtico / diuer⸗
ſos voluiteẽ doctoꝛęs ꝓ varietate doctria⸗
rũ legũ vel iuriũ ¶ Hac cõſideratiõe pᷣup
poſita ex poꝛib/ptʒ ↄñter iniuſta cõcerta⸗
tio vel qᷓrela eoꝛũ.qͥ p excollẽdo ſciam theo
logie / illã decretoꝛũ vituꝑant vel ecõtra
Hoceniĩ agere qͥd aliud ẽ/qᷓ; ſi oclus dicit
narib/oꝑa tua nõ agẽda. Rurſus ẽ pᷣſum⸗
ptio eoꝛũ qͥ ex neceſſitate ſueſcie/nitüturex
tollere ⁊ arguere eã cererꝭ oibo ꝑfectioꝛẽ cu,ʒ

dicat ph̊s de methaphiſica. Heceſſarios qͥ
dẽ oẽs / dignioꝛ ꝑfectioꝛ vo nulla. Cũ pᷣte
rea videt᷑ in coꝛꝑe naturali/mẽbꝛa turpio⸗
ra ⁊ infirma plus hr̃e neceſſitaris q; pulcri
oꝛa ⁊ ꝑfectioꝛa q̃lia ſunt oculus ⁊ auditus

Deniq; manifeſtũ ẽ ex his/ad quã faculta
tem ſpectat iudicarede hereſibo ⁊ hereticis
Coſtat ꝙ ad theologiã.modũ vᷣo punien
di/magis determinat facultas decretoꝛuʒ/
ſed executiõem iudices ⁊ clientes ſeu bo-⸗
delli magis ſciũt.Exẽplũ de iudicio falſe
monete.cuius falſitatis cognitio/ſpectat
ad cãpſoꝛes /punitionis n⸗lcenc⸗
otues

B . v. cõſie
ominus habet opus ſicut thelogis /

et canoniſtis/ſic hominibus inferioꝛis ſciꝰ
entie vel oꝛdinis/quo ad cognitioem tra-⸗
ditionum humanarum.
experientiam et videbimus ꝙ vltra ſcien;
tiam iuris diuini/et canonici poſitiui/mł⸗

¶ Monſulamus

6

3

*

—

— „

in⸗
Wi⸗
i
ein
le⸗
no

mm
d

r

lede
tbe
ſon
Mne
ooſt
en
elue
legd
nſi

geſt
lner
gin
ziin
n
he⸗
n
n
inn,
4
;
3
Hi
pion
ci

ſle⸗

i

gs/,

nsſei
nu
amus
ſcen

D

In decretis facta pariſius

tiue.neeſſarie in iudicijs.quales optet ſci
reipᷣos ꝓcuratoꝛes⁊ dietulos ⁊ alios infe⸗
rioꝛis ordis. Si ãt q̃reret aliqͥs/q ſnam
vtilioꝛ ſit eccie dei/vel erudii ĩ his legibavl
H tunis peuratoꝝ pmoto/ vdiſa cano

nib poſitiuis. Puto ↄfeſtim ridebit᷑ ⁊ irri

debitimo ſpneta dũis cioniſtj talis inqſi

toꝛ⁊ iure qͥdẽ. Sʒ cũ a ſili ꝑgũt aliq curio⸗
ſel(ne dicam fatuoſe cõparare ſciaz cãonũ
poſitiuoꝝ p ecciaſtico regimĩe/ad ſciam e⸗
uãgelicã/ipi viderint.Exeplo ſili dubita⸗
ret aliqͥs qͥs hñdus eſt dignioꝛ in cura coꝛ
poꝛis vel medicꝰ. Siir qͥs pᷣferẽd ẽ vl eru
itus in ↄſtitutiõibo poſitiuis ſuereligio⸗
nis aut in ſinodalibs ſtatutꝭ.vel an pᷣcellat
iuriſpitꝰ.qͥ tũ ad hboꝝ ꝑticulariũ cognitiõʒ
nõ deſcẽdit. ¶ Ceſſent igitur deinceps bu
iuſmodi cõꝑationes odioſe ⁊ curioſe.fatu⸗
oſe ĩmo et faſtidioſe.nec ſit ſciſma ĩ ipᷣo coꝛ
poꝛe eccie.ſed ambulet quiſq; vocationeqᷣ
vocatus eſt grãm quã accepit cõicãs ſine i⸗
nidia et in alterutrumamminiſtrans.
Jvxyi.cõſideratio.¶ Dñs opus habʒ decre
tiſtis nõ ſolũ ꝓpter rões ſumptas ex multi⸗
tudine canonũ poſitiuoꝝ cõcernẽtiũ ſpũa
le regimẽ ſed etiã regulatiõem tꝑaliũ maxi
me poſt dotatiõem eccie in bñficijs ⁊ alijs
¶ Heq; enĩ euãgelica lex/de

abunge factis Neq; eni euãgeli
dit expᷣſſas de tꝑaliũ regimine ↄſtitutiões:.
acꝑinde theologica cõſideratio/ ſead eas
pliculariter ↄgnoſcẽdas/nequaq; extedit.
Vigdent᷑ aũt ſufficere leges huanitus tradi
te.ſed ſi notauerimus/aliã eſſe rõem de his
que mere tꝑalia ſunt/nec dedicata diuinis

vſibo:aliam eoꝝ que cultũ dei reſpiciũt in

decimis et oblatiõibo / in bñficijs atq; ſimi
libus:nemo mirabit ſi legibs alijs vti con⸗
gruñ fuit/ p his et p illis.quẽadmodũ do/⸗
ctrina pure moꝛalis/ inſufficiẽs fuit p lege
reuelãda.qᷓ;uis in obſequium ſuum poſſit
vxxvij.cõſideratio. ¶ Dns nõ ita diſtinxit
cheologiam a ſacris canonibo ⁊ ecõtra/quĩ
vtiliter ⁊ ſalubꝛiter poſſint ab eodẽ homie
tũ ſibi cõcedit᷑inueſtigari.Si eĩ reꝑti ſt
qui vltra canones ſacos/legibo hũanis de
derũt ſtudiũ ſuũ ⁊ ecõtra ⁊ ꝓfecerũt in vtriſ

q; ſi vltra philoſophiã ⁊ methaphiſicã mł
oti quotidie in theologia ſe vehemẽter exer

cẽtHoc cõueniẽtius hʒ fieri⸗qꝙ theologꝰ
deſcẽdat ad inſpiciẽdũ canones ſacros tã⸗
q;ᷓ; cõcluſiões elicitaſegſuis pꝛincipijs tbe
ologicis / deducere. icerit talis ambi

*

Aexter. erit enĩ theologus canoniſta. et ca⸗
noniſta theologiſans.et quis eſt hicet lau
dabimus eũ. ¶ Quid aũt facilius ẽ exam
bobus / aut ꝑ theologiaʒ ſcq; cognoſcere ca⸗
nonicã ſciam vel ecõtra.Exiſtimo ꝙ pmũ
ſicut facilius eſt ⁊ oꝛdinatius deducere ex
pꝛincipijs cõcluſiones/q; ex cõcluſionib-

dqd pncipioꝝ noticiaʒ deuenire. Addito ꝙ

aglibiliũ iſtoꝝ vehemẽs cõſideratio a pue⸗
riicia vel ab adoleſcẽtia non tm̃ eruditneq;
aarificat ingeniũ/q;tum exercitatio in ſpe
culabilibo pꝛincipijs. ¶ Potuerat hic inſe
ri querela frequẽter incidẽs noſtro temꝑe
parum vtilia/curioſioꝛes exiſtunt debito.
nolentes ad cõſideratiõem agibiliũ tanq;

ſuo ingenio indignam et rudem declinare
Rurſus inculpandi ſunt iuriſte illi.qui ꝑti

chlaribo cõcluſionib iurium ſic adherent

vt vel ad pꝛincpia reſolutionis
¶ Ds voluit ita theologiam a canonib
ſepari/vt tamen maneret vſus terminoꝛuʒ
