ritum pᷣſerti iuuenes⁊ pueros.tales neſcio
ſi potuerũt vnq; ſatis penitere.ſufficer eis

debuerat damnatio ꝓpꝛia. Quid de malis
exemplis magnoꝝ ⁊ litteratoꝝ viroꝛum:

factiõem ⁊ exterſionem ſcʒ iniuſtũ bellum ĩ

rempꝑpalibus. et iniuſte pꝓmotiones in ſpũa

lib.vnde oꝛiũtur moꝛtes tam temꝑales;
ſpuũales.O felices quos de tollit extra ne/

ceſſitatem aut ꝑiculũ talia faciendi. vt næc
iniuſte militent/aut militare conſulant.

Inferimus adhuctertio iniuſtam patroci

natiõem. que dolis et aſtutijs tollit heredi

tates alioꝝ.qꝛ fit vix conſcientia vel reſtitu

cio ſuꝑ iſtis. Et adhuc inſanabilioꝛ eſt iiun
ſta diffamatio que debitam vite ciuilis fa⸗/
mamaufert. Poſtremo ponimus pom
poſitatem ſtatus.vt ꝑ ſymoniam vel rapi/

nam autvſuram.qꝛ vix poteſt fieri ceſſio.
vt deſcendat quis a ſtatu alto q;q; damna

biliſſimo / in baſſum debitũ et tranquillũ.
Canta eſt humani coꝛdis arrogantia. vt
ſe et ſuos/plures damnari citius patiãtur

q; bumiliari qð ſi nõ eſſet/nõ tm̃ duraſſet

hoc execrandũ ⁊ exiciabile ſciſma peſtifeꝝ

Landẽ epilogantes oꝛemꝰ vt lauet nos

xpᷣus.qᷓtenus ꝑtem ſecũ hẽamus. Lauetãt

p miniſterium pnĩe. Que hauriat pꝛimuʒ
aquam cõtritionis calidam mũdamama/
ram ⁊ viuam. Scðo abluat ꝑ manũ cõfeſ
ſionis oppoꝛtune integre ⁊ nõ ficte ſecrete
et ſuo oꝛdine hoc eſt ſub ſuo iudice.nec ob

ſtent qtuoꝛ peſtes pudoꝛ timoꝛ pᷣſumpti %

deſpatio. Exterſio demũ fiat que hẽat aſʒi

tatem rõnabilitatem claritatem celeritatẽ.

ſubtrahẽtes nos a voꝛaginibo pctõꝝ. que
nos in alienas manꝰꝑ iniurias pᷣeipuant
aqͥb vix vnq; poſſum emergere Sic mũ
di erimꝰ in cubui ↄſcienr̃e tranlli bñtes
partem exuberãtiſſimaʒ cũ chꝛiſto hic per

gratiam et in ſpe.et poſtmodũ in reꝑ glam

êð⸗᷑
25 8 —
õ md edulto

Factus in cena domini

cius nos ꝑticipes efficiat. Amen

.

euãgelico fact? ĩ cena dñi.
nia dedit ei pater in ma/
nus Johb. ciij. Oꝛiginaliter ĩ
euangelio pũtialiter recitato.
Pꝛo impetranda gratia ⁊ vᷣ/
tute digiti dextre manus dei

3
9
2

qua aꝑta/oĩa umdlentur vonltate ſtabera
cta/oĩa labefactione repentina diſioli
te matrem gratie/ te virginem inclitam/

oluunk

3 cuius manus(teſte Bernardo)daturno

is qnicqͥd datur:que diues es in oẽs iuo
cantes nomen tuũ:ſalutantes imploꝛamꝰ

et imploꝛantes ſalutamus dicẽtes Aue
Omia deadit ⁊c.vbi ſupꝛa.Ap
ctiſſimi ⁊ pcellentes viri/mihi ſermonẽ ha

bendũ eſſe cõſpicio.qui certa iam et indu/

bitate fide tenetis/ꝙ filio ſuo dño nr̃o Je
ſu xpo dedit omnia pater in manus/acp/
inde monarchaʒ eũ vlłem cõſtituit.vt iure
direrit. Math. vlti. Data eſt mihi oĩs po/

teſtas in celo ⁊ in terra.Hoc dilectus eius

aplus cõtemplabatur dũ aſſeruit Apoca.
habet in veſtimento et in femoꝛe ſuo

ſcriptum. Rexregũ et dñs dñantiũ.¶¶ Sʒ

quo iure SBne inſuꝑ titulo monarchiaʒ
banc accepit? Oultiplici quidem ⁊ſignã
ter triplici.Pꝛimũ iure hereditario diuĩe

ſiliationis. HNam etſi filius et beres arguit
aplus Roma. vi. et Gal.iiij. Atuero ð deo

atre / vere vidit ⁊ enũciauit ſancta illa mu

llier Jndith.ix appellans eũ dñũmvniuerſe

qreature.Dñs igiturtalis erit ⁊ flius.Hic
poſtq; dñs per ꝓphᷣam dixiſſet ad filium.
o boaſe genui te/ſubiũxit ꝓ ↄñti. CPo/
ula a me et dabo cibi getes. hereditatẽe tu
am ⁊ poſſeſſionẽ tuã ⁊c.tanq; diceret illð.
Lu.xv. Fili omnia mea tua ſunt. Secun/
dũ ius monarchie vlis in xpᷣo cõſurgit ex
titulo.mutue dilectiõis eius ad prem. Nã
antiquũ eſt phice veritatis puerbiũ Ami/
coꝝ oia eſſe cõia.Filiꝰeni qꝛ ſuo mõ repẽ/
dit oĩa patri.in donatiua ſpiratiõe ſupᷣmi

amoꝛis qͥ ſpũnſſanctꝰ/coexiſtit reandama/
tionis viciſſitudo vt ei pr̃ donetoĩa.Am/
plius tertiũ ius monarchie vlis inuenit᷑ ĩ
Pppo appꝛopꝛiate qͥ ad naturã aſſumptã ex
titulo victoꝛioſe debellatiõis ſeu ciuilis ad
gquiſitionis ⁊ cõqueſtus. Victoꝛem cũcta

Apud vos o do

ꝓꝛij ſanguinis pᷣcio redemerat ⁊ ſuã effece

rat. Sicut ꝓpha teſtat᷑ Aſcendes in altum
tota vniuerſitatis machina que gratia bo

pꝛiano.eta natiuo decoꝛe ſuo/plurimũ de

ciderat. Juſte nimiꝝ. yt in bõis ꝓpterſe cõ
ditis/homo ꝓditoꝛ ⁊ puaricatoꝛ plecteret᷑

minis condita eſt ̃m phᷣm ⁊ habetur ſatis
Deute. liij. Ipa fuerat ad impiũ crimen le
ſe maieſtatis diuine/deterioꝛata. teſte Cy-

Sed audi qͥd ſuꝑ hoc cãtateccleſia. Ter/

ra pontus aſtra mũdus q̃ lauant᷑flumine.
Ecœ ꝑ xpᷣi paſſiõem lota ⁊ repata eſſeom/
nia aqua emũdationis reꝑationis ac pul/

l
S
RZ

4i

ſequuntur ait quidam. Nonne cbꝛiſtus vt
imperioſiſſimus victoꝛ/aereas poteſtates
debellauit Sic notat apls ad
ne captiuã ſub eis duxit captiuitatẽ/quaʒ

crificationis. Nõne inductus eſt apłs di -

cere de xpᷣo paſſo/ꝙ deus exaltauit illũꝛ de

dit illi nomen qð eſt ſuꝑ omne nomen. v

in nole ihu omne genu ffectat᷑ celeſtiũ ter/
reſtriũ ⁊ infernoꝝ.in ſignũ vniuerſalis do
minij ad Pbilipe i. (Babemno ergo ti
tulos enumeratos tres in xpᷣo.diuine filia
tionis.mutue readamatiõis.et ſtrẽnue de/
bellacionis ꝓpter qð rite dicũ eſt.qꝙ oĩa de/
dit ei pater in manus. Ita ſentitis de chꝛi⸗/
ſto o ſapientiſſimi viri.Ita iugiter pia fi ⸗

dei ſinceritate deo ꝓpicio ſentietis. Quam

obꝛem nec habeo neceſſe in ꝑſuadẽdo am/
plius verba ꝑdere.aut oꝑaʒ cõſumere.nec
iſtũ ſolem veritatis pᷣfulgidũ/ingerere de/
beo vobis ipᷣm cernentibus.et de xpᷣo ſciẽ/
nibus ꝙ omĩa dedit pater in manus. Pꝛo/

pterea traducat᷑ſermo noſter a lr̃a ad my/

ſteriũ.a fidei ſoliditate/ad moꝝ puritatem
eta diuina filiatione naturali/ad ꝑticipa/
tam filiationis adoptiue generatiõem.
Pertractemus qͥ pacto ſpũs quilibet xpᷣia
nus/xpᷣi frater ⁊ amicus/ſit ant eſſe debeat

pꝛinceps omniũ. Contemplemun q;ta et

ꝙ; ſuꝑetfuſa liberalitate/omnia dederitno
bis pater in manus ſi volumus.Quis pa
ter: Pater ille qui poſſedit ⁊ fecit ⁊ creauit
nos Deute.xxxij.qui a nobis pateragno/

ſci/pater vocari/ altiſſima pꝛoꝛſus ⁊ obſtu

peſcenda dignatione voluit monuit atq;

iuſſit. Math.vi. Quid eniʒ mirabiliꝰ.qͥd
ad audiendũ iocũdius:qᷓ; vt vnuſquiſq; fi
deliũ inſtarxpᷣi monarcha ſit oĩm ſi placet
et ita eſt tñ.vnuſquiſq; ſpũs vere fidelis⸗
monarchacſtoſmn z multiplic nvn ſed

3

criplici inreettitulo ad exemplar xpi. Jus luctio ſpectatad titulum filiationis. bumi/

vnũ /oat filialis adoptio. Jus alteruʒ dat
triũphalis debellatõ. Jus tertiũ readama
tiõis viciſſitudo. ¶ Erigite aures dilectiſ/
ſimi.hilareſcat facies ſerenentur oculi.om
nis exurgit affectio.gratiarũ reſonent ac/

tiones. Os lingua mens ſenſus vigoꝛ coun
feſſionũ iubilũ bñdictiõem ⁊ laudem ꝑſo/
net.Que rõ: Quetantoꝝ nouitas gaudio
rum? Magna valde pᷣclara. inſignis nibil

anus monarcha eſt. xpᷣiano oĩa dediti ma

nus / rpianũ fas eſt dieere potentiſſimum:⸗
Augebo dicere et omnipotentiſſimũ et ar

guar blaſphemie ſi non hoc apoſtolus ſi⸗/

milis nobis de ſe dixerit. Oia poſſum om/
nipotens ſum.exponit Bern. In eo me

cõfoꝛtat xpᷣus ad Philipẽ?.iiij. Si pua eſt
apoſtoli autoꝛitas tibi / ſatis ſit illa chꝛi/

ſti qui ait. Credẽti / nihil ẽ ipoſſibile Oa
thei. xvi; Si quis adhuc heſitat et ꝓ libi/
to nos fingere putat que dicimus ſuper
hoc vinculi dñio.Audiat aplm ad Roma
nos.iiij. Qui ꝓpꝛio filio nõ peꝑcit ſedp no

bis oib tradidit illũ.qto magis etiam nõ

fidelis anima/ꝑſpicuũ habes apoſtoli te/⸗/

ſtimoniũ imo argumentũ q omnia dedit

tibi pater in manus. De quo pr̃e idẽ ſcri/

bens.i.ad Thim̃.vi.aſſerit pᷣſtat nobis

abunde omnia ad fruendũ. Hoc domini/⸗
ui Hiero. ad Paulinũ ſcribens nõ tacu⸗/

it. credenti ait/totus mũdus diuitiaꝝ ẽ.in

fidelis autem etiam obulo indiget Sicvi

namus qſinihil hũtes ⁊ oĩa poſſidentes.
Hec aũt et ſimilia multa/nũquid nõ obſe/

cro monarchiã nr̃am / ſtabile diuini ſcrip/

ture fundamẽeto cõfirmant. Nõne palam
oñdũt de fideli quolibet ꝙ oĩa dedit ei pr i

manus.¶ Verũ diſſeramus de titulis q̊s
poſuimus eſſe tres.i.filialem adoptionem
triũphalẽ debellatiõem. redamatiõis vi/
ciſſitudinem. Meditemur in exercitatiõe
noſtra ſi foꝛſan ex pñtis euangelice lectio/
nis ſerietriplex hoc ius inuenire poterim
JIuſtũ quidẽ arbitroꝛ vt euãgelicũ pñs mi
Reriũ potius q;ᷓ externa loquamur /ſi poſ/
mus. ¶ Zriplex itaq; con
ſpicio memoꝛatũ nũc eſſe miſteriũ.abluti/
onem.humilitatem.ſacramẽtalẽ refectiõe,
Pꝛimũ eſt fidei purificãtis.ſcoᷣm ſpei coꝛ⸗
roboꝛantis.tertiũ charitatis reſicietis. h

ſumus vt poſuimus.

.
2

liatio ad titulũ debellationis.ſacramenta⸗
lis refectio ad titulũ redamatiõis.Fides

coꝛda purificans ad Coꝝ. xy. Dat elſe fili
unm dei. Joh. i. Deditei poreſtatem filios
dei fieri. Si queris quiba dedit His qͥ ere

dunt in noĩe eius. Spes humiliãs ſub ec

pectatione futuroꝝ dat victoꝛ iam de bo/
ſtibus qꝛ ſpes non cõfundit ad Roma. ij.

In me ſperauit inquit dñs ꝑ ꝓpham.Li⸗
berabo eũ ⁊c. Charitas reficiens vnit deo

pꝑ dilectiõem qm qui adheret deo / vnus ẽ

ſpũs cũ eo.i.ad Loꝝ.vi.Qui aũt edit xpᷣm
et bibit eius ſanguinẽ/in deo manet et deꝰ

in eo Joban.vi. Ac pꝛoinde vnus ſpiritꝰ
eſt cům eo.Si vuus ſpiritus quanto ma
gis vnus dominus. In pꝛimo ſe habet de
us ad ſpm̃ nr̃m vt pater ad filiũ quẽ here/

ditat. In ſcðo vt dñs etrex ad militẽ quẽ
coꝛonat. In tertiovt amicus ad amicũ cui

notandũ eſt valde ne calũnient᷑ nobis ſuꝑ

bi.quẽadmodũ ridet Oꝛatius poeta ſtoy⸗

ui eges oim appellabant. Notan/
dum inq; ꝙ heres q;to iꝑe ꝑuulus eſt/ni/
hil differre videtur a ſeruo cũ ſit dñs omni
um ad Halla.iiij. Similiter in bac ꝑegri/

natione ⁊ milicia/ſpũs noſter q;tũcũq; ſit

dñs oĩm.nibil differre videtura ſeruo.qm̃
infantulus eſt puerulus aut adoleſcentulꝰ

et minoꝛ annis. Siquidẽ q;tũcũq; pfece

rit / quouſq; excreuerit in viꝝ ꝑfectũ / in eta
tem plenitudinis xpᷣi/moꝛe loquendi apo

ſtoli ad Wenratnnen diſtare videtur

a ſeruo. ¶ Sunt fateoꝛ nõnulle in ipſo pꝓ
fectu etatis diſtantie Itaq; aliqͥs dici valʒ

infantulus ſicut incipientes.aliqͥs puerꝰa

lus vt pficientes.aliqͥs adoleſcentulus vt
pfecti. Sed nunq; ꝑtingunt in hac regio/

ne ad plenã virilẽ etatẽ. creſcantĩ deñ mo/

tiendo neceſſe eſt. Infantulos dicimꝰno/

uiter ablutos ⁊ renatos ꝑ baptiſmum aut

penitentiam q̊ ad pᷣmũ articulũ vel titulũ.
Puerulos maiuſculos qui pficiũt ad viti

oꝛum expusnatiõem q adſcõᷣm. Adoleſcẽ?
tulos deniq; qui cũ beniamin adoleſcẽtu/

lo ſunt in mentis exceſſu ꝑ liberaʒ diuino

rum cotemplatiõem et fruitiõem q̊ ad ter,/
tium. Cõtra eos nihilominus cõturbant᷑
ſepe oẽs inſipientes coꝛde/quaſi ſerui ſint

viles pauꝑes et abiecti.cũ ſint genꝰ electũ

regale ſacerdotiũ.regnũ et ſacerdotes filiſ?-

heredes. Quibo oĩa dedit pater in manus

omnia cõlcat et oĩa dat in manus ¶ DSed

4

eplu

geren⸗
negn
fatiot
mite

lurö⸗
ſerc⸗
flls
use
ſon

i

gen
iſt
adl
tee

—„ -
—

FJactus in cena domini

O¶ Tollocatis fundamentis nr̃e collatõis

neplus inania et ſonoꝛa qᷓ;vera etſolida vi

deremurattuliſſe ſuꝑedificare ꝓpoſitũ erat

res monitoꝛias oꝛationes/cũ ſuis cõſide
rationibo moꝛalibaet ſpeculatiuis/confoꝛ/

miter ad trimẽbꝛem ꝑticipatiõem iuris pp

expoſitam. Pꝛima or̃o de iure in monar/⸗

chatu/ ablutiõem gre queregenerat. Se
cuida oro de iure ꝑ humiliatiõem qᷓ triumn /
phat.CTertio de iure ꝑ refectiõem ſacramẽ
talẽ/q̃ deo vnit et incoꝛꝑat. Ego aũt ani /
QAduertens materiã hac latiſſimam/quam
nsoõ pateret᷑ pñtis collatiõis bꝛeuitas exeqͥ.

cõtentaboꝛ de pꝛimo nũc detitulo/oꝛõem

cũ ſuis conſiderationibo texere.dereliqͥs ſi
vilta ame⸗ Leritin poſterũ diſſerere pio
pooſui. lioꝛ. Noli
coꝛ o rõnalis ſpũs.noli gratiam negligere
quam offert tibi pater/ipᷣete monarchã ſta

ic igitur exoꝛdioꝛ. Noli pꝛe/

bilire.ipᷣetibi omnia in manus darediſpo

ſuit.tantũmõ laueris ab iniquitate tua et

ab oĩib inquinamentis tuis ablutus emũ

eris. Audi(o rationalis ſpũs )etſi grãdeʒ
rem tibipcepiſſet pater.tu tñ facere debue
ras.q;to magis qꝛ dixit tibi:vt laueris ſep/

ties.i.ꝑfecte.et mũdaberis a lepꝛa peccati.
et te heredem ſuũ/te monarcham oĩm con

ſtituet / ⁊oa diabittibi ĩ manus. Atuero ſi
nõ lauero te inquitnon habebis partem
mecũ.Hoꝛtenda nimis cõminatio. Non
habebis ꝑtem mecũ. Et quam ꝑtem. ꝑtem
de qua ꝓpha exultat gloꝛiabũdus dicens.
Pars mea deus in eternũ. Pars hecẽ mer
ces magna nimis.hereditas pꝛeclara.imo
onmne bonũ/ ꝓpterea nõ te cõturbet nomen

ptis quaſi tue aliqͥd auiditati vel monar/
chatui derogetur. qm ſi pars iſta deuſeſt ſi
cuteſt.quis negauerit poſſeſſoꝛem eiꝰ/hr̃e
dñium bonoꝝ oĩm aggregatioe ꝑpfectum:
Vere felixablutio cui ꝑs talł tãta poꝛtio tã
inſignis pᷣſtatur hereditas.¶ Attende tibi
o fidelis ſpũs ſi pꝛimam baptiſmatis ab/
lutiõem incoinquinatam ſeruaſti.tecũ be
neactũ eſt.lauari non ęges.mũdus es tot⸗
filius et heres exiſtis. Sed ſi rurſus intin/

ctus es ſoꝛdibus peccatoꝝ.ſi volutatus in

ſterquilinio flagitioꝝ/nõ deſpes qm̃ tibi
reliquitur pnĩalis ablutio p peccatis ⁊ ad
gratiam regeneratio. Parua ne tibi videt
iſta patris dignatio.parua ne tam facilis
ad hereditatem ꝑditam reuocatio. Laua
te et mũdaberis et mũdatꝰ heres eris.Ca/

uecauene abutaris tante mie largitate.ᷓ/

niam tanto deteſtabilioꝛ vtiq; erit trãſgrei
ſio qto erat impletio facilioꝛ
re igitur fidelis ſpiritus.pᷣpara peluim coꝛ
dis tui.que ſurſum patula ſit/p celeſte deſi

erium.et non euerſa humi. ꝑ cupiditateʒ
terreſtrium. Eijciatur ab ea omnis aliena

repletio.pᷣſertim aceruus grandis/aut lapi

doſarum aut lutoſarũ cogitationũ et affe/
ctionum alioquin aquam mũdatiuam/ q̊

modo ſuſcipet:quõ cõtineret: tota dilabe/

retur. tota foꝛas efffueret. Hec aqua(ſi ne/
ſcis)aqua eſt tuarum piarum lachꝛimarũ

.

hauritur ipᷣa/a pu teo cõtritionis ꝓfunde

uato ꝑ acutum ligonem meditationis/:
ſitula fidei ilam continet.coꝛda ſi pei ſurſũ

trahit. foꝛnax ardens charitatis eam cale/

milcercineꝛes recoꝛdatio peccatoꝛũ.

¶ Lale ſibi lauacrum quotidie pᷣparabat

incldit rex. Lauabo inquit ꝑ ſingulas no⸗
cctes lectum menm lachꝛimis meis ſtratuʒ
meuzʒ rigabo. Uult eccechꝛiſtus pater no-
ſter lauare tibi pedes.noli phibere. ſed dic

cum petro.domine non tantũ pedes affe/
ccionum/ſed et manus opationũ et caput
cogitationũ.Qauas quotidiana ſolicitu/
dine manum coꝛꝑalem auttunicam / ſit ti/
bi queſo cura vigilantioꝛ deanima tua/qᷓ;

„

de manu vel tunica. Non ſis oꝛo piger ad

lauandum animam tuam ꝓ cuius lauatio
ne/ chriſti ſanguis effuſus eſt. NHon vis ha
bere immundam domũ imüdum vas.im/

mũdum ſerunm.immũdam caligam/imũ
dam aninã haberequare nõ refugis: Sit

tibi carioꝛ anima tua q; caliga monet Au/

guſtinus. EKorro cofeſſoꝛ noſter locũ te
ner chꝛiſti / oſte

rationis.aliud ieiunij.aliud elemoſyne ſa/
lutaris. Vis ergo habere ꝑteʒ cum chꝛiſto
vis omnia tibi in manus dari: Rũbis vo/

lo. et vade volo. At ergo taliter munderis
et in filium mundatus etterſus adopteris
neceſſe eſt. ¶ Bed heu qualiter et ampliꝰ
iudam repꝛobum imitantur qᷓ;plurimi.q̊/

rum coꝛda que demon occupat/nulla de/
uotionis vnda ſubintrat.pꝛoditoꝛes ſunt

hipocriteſunt. fures ſunt aut etſacrilegi.ec

cleſiaſticoꝝ loculoꝝ raptoꝛes. ꝓpterea qͥc⸗

quid exterius agatur circa eos/remanent

intus ſoꝛdidi.fulla eos pꝛedicatio.nulla

¶ Pꝛecinge

endende illi ſunt ſoꝛdes no/
ſtre. quas pabſolutionis manum tangit ⁊
Abluet. et linteo ſatiſfactionis abſterget.
A intheum iſtud ſatiſfactionis triplici filo
vel ſtamine cõtextum eſt Filum aliud eſto

4i

B ermo de dominio euã.

hoꝛrende damnationis interminatio. nul
lum dinine dignationis et humiliationis

obſequium.nullum beniuolentie ſignum
oſculum vel alloquiũ.nulla poſtremo bo/
noꝝ ſocietas/a pꝛeconceptis facinoꝛibus
plus q; iudã abſterrent autreuocãt.Quã/
obꝛem nihil eis doloꝛ de commiſſis.nihil
confeſſio.nihil reſtitutio/ſicut nec iude p/
ficiunt. Palã eſt ratio.Deeſt quippe ſpes

venie.que in dilectiõe iuſticie et in nõ pec/
candi deinceps ꝓpoſito / collocat. ¶ Hos

vero ſalubꝛioꝛi credentes conſilio(o pᷣcla⸗/
ri et eruditi viri lauemur obſecro et terga⸗/
mur interius a ſoꝛdibus que ſunt in pedi⸗
bus affectionum.quatenus abluti efficia
mur de ſeruis domini.de exulibus ciues.
de abdicatis/filij et heredes.heredes qui⸗

gem dei coheredes autem chꝛiſti. quibus

ꝑindę omnia dabit pater in manus.fiat f/
at. ¶ Circa pᷣdicta mihi quatuoꝛ digne cõ
ſideranda per modum quadeuplicis pul⸗

critudinis veritatis/inſpicio.

Dꝛima coſideratio

Ablutis ꝑ gratiam / omnia ſunt cõia. Per.

ſpicua eſt ꝓbatio expᷣmiſſis. Eoꝝ nempe
quilibet heres eſt et coheres chꝛiſti. Dira
tur hoc aliquis.miretur potius qũ legit ꝙ

multitudinis credentiũ erat coꝛ vuumꝰ a

nima vna.Act.iiij. Si coꝛ vnũ et qanima⸗
immo vnum coꝛpus ⁊ vnus ſpũs(ꝓut lo/⸗
qu itur aplłs ad Eph̊.iii) Quid cõuenien/
tius q; vt eoꝝ ſit vna pꝛſus hereditas.vna
dominatio.vnus caſtus pꝛincipatꝰ. Hoc
mihi ſenſiſſe videtur ꝓpheta dum grat cla
matad deum. Particeps ego ſum omniũ
timentium te et cuſtodientiũ ⁊c. et titulum
ſubdit. Mia tua dñe plena eſt terra Hanc
veritatem agnouit egregius doctoꝛ Aug.

Irridebit ſcio ſnĩam iſtam aliquis hõ qͥ
5 capit ea quedei ſunt. Stulticia eſt eni
illi.i. Coꝝ.ij. Excecauit enim eum cupidi
tas.que ad oblatrandum oꝛa laxat.Obij/
cit ſtom chans et ſibiſapiens. Si iuſtis
omnia ſunt cõmunia.ipᷣinihil rapere.nul/
lum furtum facere poterunt.vtentur enim

Pgnacbute poli omnia eſſe cõmunia

re ſua. oꝛro nullus eſt eo ditioꝛ. Sed et
nullus a iuſtis qͥ cq; poterit auferre vel tol/
lere. ex quo res manebunt ſue/vbicũq; trãaſ
ferre eos contingeret. Sunt quippe domi
ni omniũ. Deniq; ius erit cmune apud
omnes ſuꝑ vxoꝛibo.ſeruis et ancillis ⁊ ſili/

bus. Sie in erroꝛeʒ Soccratis relabemut

⁊ has abſurditates ferre quis poterit Sic

pulogiſat aliquis homo.ſir ad illum de qᷓ
refert Bene. vij. de beneficijs. Oõ ſi deo

ſunt omnia/nihil erit ſacrilegiũ.et ablatio

quelibet nihilominus ſacrilegiũ dicet᷑. vbi
deductie poſita eſt/et ſurr ſolutio.vbi expᷣſ/
ſa eſt ſenece ſententia ꝙ iuſtis omnia ſunt
cõmunia et pulcre deducitur. Huic verita

tiſuꝑ cantica Bernardus atteſtat᷑. ( Fal/
luntur oppoſitũ ſentientes.aꝛ ſolum attẽ/
dunt acceptiõem dominij poluici etciui/
lis/groſſaʒ atq; palpabilem.nihil de dñio
naturali et oꝛiginali.nihil de gratuito ⁊ e/
uangelico cõcipiũt. ¶ Cradit magnus at᷑

bertus et ita eſt qð didici a puerocirca ꝑti

cula res hoĩm actiones/vix aut nunq; po-
ſunt aliquid ſubtile altũ et abſtractũ conci.
pere/oĩa ad ſenſum referunt ⁊ exꝑientiam
qð agere/matimũ eſſe veritatis adipiſcen
de impedimentum poſuerunt plato in thi

meo.xcullius in tuſculanis queſtionibus.?

Auguſtinus in de vera religione.¶ Alti
igitnr repetentes dicamus ꝓ elucidatione
pcedentiũ et ſequentiũ:q dñs qui vniuer/

ſitatis dñs eſt iure pleniſſimo creatiõis cõ/

ſernations et gubernationis Deute. xxxi:
Lõmunicanit dominiũ ſuũ creaturis/ca/

pacibus dnij.que ꝓpꝛie ſunt creature ratio

nales ſole.quibo vti et frui ↄpetit rebpaljs
aſſumendo eas in ſui facultatem. Ad natu
ram ſiccõditam in ratione et arbitrio et ta
li facultate/conſequitur dominiũ qoappł

lamus naturale vel oꝛiginale. Hoc funda

tum eſt in ſtat innocentie ⁊ ꝓꝑmulgatum:
Beñ.i. Subijcite terram ⁊c.Deturpatum

eſt ꝑ peccatũ.ſed reſtauratuʒ ipi Noe poſt
diliuniuz Beñ.ix. ¶ Ad hocetſup hoc do

minium vt ꝑfectum integrũq; ſit/ſuꝑaddẽ
da fuit gratia et plena ſanctiſpũs cõmuni

catio. Ex quibus reſultaret titulus adopti

onis filioꝝin quo clamamus Abba pater

Ad Roma.viij. Iſte eſt titulas fecundiſſi

mus ſupꝛa quem fundatur dominiũ gra/⸗
tuitum et euangelicum ꝑ qð creatura rõa/⸗/
lis habet ius ꝓpinquũ ſuꝑ res quaſiibʒ in
ferioꝛes.ad vtendum eis debite ⁊ libere/ꝓ
fine ſuo cõſequendo. ¶ Diximus ius pꝛo
pinquñ. ꝓpter pᷣdeſtinatos peccatoꝛes:ha/

bentes ius remotum et impedimentum ꝑ

peccatum. ¶ Additum eſt ſup res quaſſi/
bet inferioꝛes.qm ꝓpꝛie dictum dominiuʒ
non habetlocum ſuꝑ res excelſioꝛes.qᷓ;uis

bentr
1G
nde
do
tnnio
Räppi
whcßß
icyene
G
m and
lecn/
dedit
tultote⸗
lga
a
ni;
inan
n
ginthi
bos
(A 3
hrode

ina/
ri;
C/
no
ns
an
aia
NN
wmda
Pwum

um
Poepot
geedd
upngee
Cöu
ur
bapat
uniſi

iü ga/

uraröa
ſioz in
libere//
giuse⸗
ortonh
nenun
logiſ⸗
dominii
nuc

ſub ſenſir aliquo tropico dici poſſit creatau

ra rationalis hmõi habere dominium in

deo per gratuitam eius cõmunicationem.

et dignatiuam condeſcenſionem ipᷣius ad
faciendum quicquid creatura rationalis⸗
rationabiliter voluerit.quemadmodũ di/
cimus amicoꝝ idem eſſe velle et nolle.Ca

liter haberi et dari ſpũſſanctus dicitur ſm
determinatiõem ſancoꝝ.Et habeiur diſ.

xiiij.pꝛimi ſententiaꝝ cum ibidem tracta/
tis per doctoꝛes. Plus etiam videtur con/⸗
cedere ſcriptura ſacra Joſue.xiiij.vbi dici

tur ꝙ ſtetit ſol/ obediente deo voci homis.
Hoc modo dicebatur dominus teneri per
Moypſen et alios ſanctos/cum nequaq; a
geret cõtra eoꝝ votum et oꝛõem. Sed et

neminem eſſe qui ſibi obſiſteret conquere
batur deus in ꝓphetis. ¶ Deinde ſubiun/

ctum eſt put rationabiliter voluerit:quo/

niam de ratione dñij ⁊ dñationis eſt.ꝙ nõ

poteſt quis irrõnabiliter vti reboſuis/ ma

nens dñs Alioquin non eſſet dñs vſqueq̃ᷓ
q; ꝑfectus ipᷣe deus.cui repugnans eſtom

nis abuſus in ſuo dominio. Sed et neqͥt
ab innito tolli tale dominium.pluſq; neqᷣt
a gratie titulo niſi pꝛaue conſenſerit/ſpoli
ri. Hincaffirmat apls ꝙ; neq; moꝛs neq;
vita neq; creatura alia poterit nos ſepara⸗
ria charitate dei.ad Roma.viij.qm̃ etiaz
ipᷣis diligentibus deum qui filij ſuntꝑ ad/

optiõem et loti ꝑ gratiam/omnia cooꝑan

tur in bonum. Sic omnia: vt omnis tri/
bulatio/omnis rapina bouoꝝ/omnis ad

uerſarioꝛnm inſultus. Ipſa deniq; moꝛs

coꝛꝑalis/ſeruiunt et militantꝓ iuſto tan/⸗
qᷓ; ꝓ vniuerſali monarcha.Dicam mirabi
lius ipᷣe etiam infernus damnatoꝝ/hoꝛrẽ

da illa ſupplicia/imo alioꝝ caſus et pecca

ta/ad vtilitatem eiꝰ agoniſant pſunt ⁊ ob/

ſequũtur. Excedo menſuram veritatis / ſi

non hocaſſerat ꝓphᷣa regius Letabitur in
quit iuſtus cum viderit vindictam. Ecce
de pena qualibet/manus ſuas lauabit in

ſanguine peccatoꝛis. Ecce de peccato vti

litas pueniens Qõ ſi adhuc tardioꝛ es ad
credendum hec omnia.accedat apoſtolus
et teſtimonium plane dicat.pꝛima Coꝛin
cheo.iij.Omnia noſtra ſunt ſiue paulus ſi
ne appollo / ſiue cephas ſiue mundus /ſiue
vita ſiue moꝛs/ſiue pᷣſentia ſiue futura om
nia noſtra ſunt.Quid queris amplius.q̃
le tibi vis teſtimonium apertius.oĩa no/
ſtra ſuut etiam moꝛs: Quo pacto ſic dicis

Jactus in cena domini

O paule:quia nimirum ꝑ moꝛte; quaſi ꝑ
militem officioſiſſimum iuſtus adipiſcit

triumphũ beatitudinis eterne. Juſtus in
ſuꝑ peralioꝝ tyꝛannidem et facinoꝛa ppe

tua ſecuritate coꝛonatur. ¶ Ita liceret o/

ꝙ omnia ſunt iuſtis ablutis ꝑ gratiam/ve

ſtengerel(ſi vacaret)per ſingula. de vxoꝛib⸗
de dinitijs. de agro.de celo.de terra et mari

riſſimo dominio ad omnem vſum licitum

ꝓut congruit et pficit conſecutioni finis
ſui/iuxta ꝓmiſſionem chꝛiſti. Math. rix.

Sic de fama vel infamia.vel de nobilita/

te vel ignobilitate.de nuditate ⁊ abũdãtia

deducit aplus.ij. Coꝝ.vi.vbi oĩa talia vo
catarma iuſticiea dextris ⁊ a ſiniſtris. Si

arma. nonne adiuteꝛia? Sed aduertite qꝛ

dixit arma non ſimpliciter ſed arma iuſti/

cie.qꝛ ex eius titulo robur habent.Nõ ob/
errauit in hoc/a traditõne ſupᷣmi legiſlato
ris noſtri/qui ſubtili verbo/ monarchiam

hanc fundauit in eodẽ titulo iuſticie Da
chei.v. Pꝛimũ querite regnum dei et iuſti

ſticia regni/eſt gratia.ad quã ſequitpoſſeſ
ſio oĩm. vt vᷣm ſit Math. xiij.et Luce. xix.

ciam eius/et omnia adijcienturvobis. Ju

OQui bʒ.ſ.charitatẽ ⁊ gram dabit᷑ei?⁊ abu/

dabit.Habemꝰigit᷑ patefactũ ꝙ ablutis ꝑ

oĩa ſunt cõia et oĩa dedit eis pr̃ ĩ maꝰ

ecunda conſide/

ratio pꝛincipalis noſtra eſt. ¶ Pulcrioꝛ ẽ
dñnatio/fecũdioꝛ:atq; diuinioꝛ qᷓ ex titulo
gratie.q; ea q̃ ex titulo ciuilis aut politice
iuſticie oꝛitur ⁊ accreſcit SPꝛemittemus
quid ꝑ dñiũ ciuile ⁊ politicũ impoꝛtatur⁊
qͥd ꝑ gratuitũ ſeu euagelicũ neꝑ ignotava
gemur ¶ Ciuile dñiü eſt ius fundatum in
traditõibo hũanitus adiuẽtis.introduciũ
occaſiõe pcti.incõicabile ſimul et exeq̊ͥ plu
ribo dñis et abdicabile.ſeruata iuſticia.
Bratuitũ vel en ĩgelicũ dñiũ deſcribit᷑ per
tren oppoſitas cõditiones. ã eſt dñnium
fundatũ in lege dei et ab eadem immedia/
te cõſtitutũ/quotlibet dñs ex equo ſecũ cõ
patiens.et inabdicabile ſeruata iuſticia

Lonſeramus mutuo iſtas tres conditio⸗

ciliter agnoſcemus. ¶ Gratuitum ſiqui
dem dominium immediate conſtitutum ẽ
a deo et ante peccatum.pᷣſuppoſito tamen
ꝙ adã fuerit in gr̃a. Ciuile neq̃q;.qm̃ ſi nł
la fuiſſz trãgreſſio.ſi pᷣterea nõ eet effrenis

nes contrarias.et que Eörundeen ſint / fa
e

ho z cupiditas.cui etiã ipᷣe deꝰ non ſufficit
EEx5

„*

5*

Bermo de dominio euãge.

pꝛedium tantum et tam grandis poꝛtio.
nullum fuiſſet inter homines plus q;inter
angelos / ciuile dominiũ Viſum eſt in adã
et patebit in gloꝛia.Quamobꝛem rnadix in
fecta eſt et oꝛgo talis dominij. Hocaper/

te in illius executione retentione et adqui

ſitione ſapimus.quoniam vix aut nunq;
abſq; peccati ſoꝛdibo adquiritur.tetinetur

Diſpenſatur.nũqᷓ; abſq; curis vltricibo abſ/

Gq ancietatibus plurimis aut litibus inqᷣe
tis aut periculis multis/ſuos detinet ama
toꝛes. Compatitur inſuꝑ ſecum nequiſſi/
mam ſeruitutem et peſſimis ſepe collatum
eſt.eis qui ꝓditoꝛes ſunt veri domini.rei

criminis leſe maieſtatis in eum.ſedicioſi ĩ

ciues regni.homicide ſui.et indigni panc
quo veſcuntur. Qualiter vero et q; ꝓpꝛie ta
les ſe dominos appellãt/ipſi viderint. Se
cus eſt de dominio gratie qð purum eſt. le
tum.ſanctum.iocundũ.quietum et ſecurũ
¶ Fundatum deniq; in regulis diuine ar
tis.non vt ciuile dominium / in traditio

nibo hominum.qnq; ſupuacuis/qnq; ne

quiſſimis. ¶ Bcdam differentiam aſſig/

nat pᷣdicta deſcriptio/q dominiũ ciuile/ſi

mul et ex eq̊ eſt incõicabile pluribus.q;q;
diuerſis modis.non ex equo cõpatiat᷑ plu/
res dominos.vt regem et burgenſemvł mi
litem. Cõſurgit autem hec incõicabilitas
ex impfectione artatione groſſicie et egeſta
te talis dominij. Non eniʒ poteſt diuerſis
et multis eque plene ſicut paucis in vſum

ſuum cedere. Ex aduerſo gratuitum ⁊ euj

gelicum dominium/compatitur ſecũ quot
libet dominos/ꝓpter ſui ſpũalitatemet cõ/
municabilitatem et bonitatem/ad exem⸗
plar ſupᷣmi dominij.qð ex equo communi
cat ſe pluribus ſicut vni. Hoceſt domini/

chharitatis/latum nimis Duecharitas

non eſt ambitioſa necappꝛopꝛiare ſibiqᷓ/
rit que ſua ſunt.i.Coꝝ.xiij. Sic parentes
pꝛimi nihil ſibi ante caſum appꝛopiaſſent
ſed necangeli vel beati¶ Sic deus abſq;
ſui dominij detrimento.coaſſumit anglos
et homines.in quos tranſfundit monar⸗/
chialem poteſtatem.dans eis omnia ĩ ma
nus. Bic demum pater etfilius et ſpirituſ
ſanctus tres ꝑſone ex equo pleniſſime ſibi
cuncta ſubijciunt. Detei ſuꝑaddit᷑ dit⸗
ferentia.qm ciuile dñium/poteſt abdicari
et repudiari/ſeruata iuſticia. Põt etiaʒ ab
inuitio tolli. NHaʒ ꝓpter quid aliud quotti /
die fiunt mercationes/emptiones/vendi/

tiones et alie commutatiões. Pꝛopter qͥd
aliud inſuꝑ perſtrepunt et reboant odioſe
lites.rabioſa iurgia.impꝛobe contentiões
iudicioꝝ foꝛenſium/ip repetendo aut tuen
do rem ſuam.cui taliter dominans ſemeta
ſtringit. Eto deꝰ equiſſime qᷓ;ta ẽ in hocpᷣ
cellentia dignitatis/in gratuito ſuper ciui
li dominio.qm̃ ſicut tu deus/tuum cõmu/
nicas dominium abſq; deꝑditione et abdi
catione ſic iuſto cuilibet/fas eſt compati ſe
cum q;tumlibet plures dominos. et nihil

depgere.immo extenſius habere dominiũ

Pꝛopterea non habet neceſſe iuſtus cõtẽ/
gere in iudicio ꝓpter hoc dominium. ſciẽs

omnia eſſe ſua/vbicunq; et quocunq; fue/⸗
rint tranſpoꝛtata ſiue collocata. Aſurpare
quodq; ſibi fas eſt vocem illam phi cuiuſdã

ab incenſa vꝛ be ſua fugientis/et nihil bo /

noꝛum terrenoꝝ ſecum ferentis. Oia mea

inquit mecũ poꝛto.ſeuiant tyꝛanni.foꝛtu⸗
na ferox inſurgat aduerſus iuſti coꝛpꝰ aut

bona quelibet extrinſeca/ nihil ab eo rapie

tur quin in ſuũ dominiũ ⁊ cõmodũ reſuet
et ſeruiat/etiã ꝓ ſtatu nature lapſe.qꝛ de ſta

tu nature integrevel gloꝛificate/nulla ẽ du

bitatio. Amplius nulla tale dñium cõtra⸗
hit inops auaricia q̊ͥ minus feneret̃cũ deo

et ꝓximo.bona ſua emit et vendit iuxta vſa

ie pceptũ.et abſq; auro ⁊ argento et vlla cõ

mutione ſupple ciuili/vinũ cõpunctionis

et lacdeuotionis ⁊ cũ deo negociatur de re

gno celoꝝ Exquo etquõ negociat᷑: Exnu

miſmate pcioſo ⁊ aureo charitatis. 5
de eo qð pꝛiꝰ ſuũ erat/q̊ pacto negociari di
cet᷑. Oꝛ certe illud qð ſuũ pꝛi erat vno mõ
effcit ſuũ płibo mõis.tali negationis feno
re:iquẽadmodũ ſpeculũ cõcauũ/recipiens
radio ſam ſolis illuminatiõem / illã a ſere/
flectẽdo ſurſũ/copioſioꝛẽ efficit ⁊ iteꝝ iteꝝ
q; lũinoſioꝛẽ̃.Nõ diſſiłr aĩa ſctã/cõcaua ꝑ
hũilitatẽ/⁊terſa ꝑ vite mũdiciã. dono dei
pꝑ gratã redonationẽ ſibijpᷣi multiplicat.et
in tali donãdi meditatiõe/exardeſcit ignis
choꝛuſcꝰ ⁊ ſplẽdidiſſimꝰ diuĩe illuſtratõis
atq; dilectiõis. Sciũt exꝑti qð loquimur.
S ic plꝰabſq; vlla eſtiatiõe adqrit libe/
ralł charitas erogãdo ⁊ cõicãdo.qᷓ; reſeruã
do ⁊ appꝛopꝛiãdo poſſit auara ſoꝛdida q;
tenacitas.De qua vereet phice Hieroni/⸗
mns ennnciauitad Paulinũ/ꝙ ei deeſt tã
qð habet q;ᷓ qð nõ hʒ ¶ Sic poſtremo fru
ctũ yberioꝛẽ placidioꝛẽq; recipit iuſtus ex
diuitijs alienis. ex auro ex marganitis ex

herq
Mrocioſe
nmnöes
Nunden
inng
ninhe
ſhnal
umncörn
Mneerthe
tonpeti
8, etnbi
domini
ſtuscätt
lum. is

ungſe

Aupyr
aucti
nbibo/
ODünen
nitorm/
aaut
orpie
liefuck
Gtdeſtr
Ulocdu
ncm/
Cv
n
locs
onis
dere
nn.
G
nd.
Won
nisfeno
foopiens
läaſere
urp ie⸗
oa⸗
odel
arck
ſugs
ratöis
guimor.
grtlibe,
Preſand
Gtine
Hicon/
idecfi
ſmenofn
ſtht
mgnnst

Q

èð
„ —

ehuis theſauris et alijs q; plerũq; ſolus ci
uiliter talium dñatoꝛ ⁊ amatoꝛ.Hoc exal/

to intuebatur ſapiens dum ait Eccls.v.q

qui diligit diuitias/fructũ nõ capietexeis
Fructus diuitiaꝝ eſt redemptio animep⸗

pꝛie ⁊ ſufficientia et ſatietas atq; ſecuritts tenimus o
rebus pᷣm traditiones humanas/defendẽ

Hos fructus magis capit iuſtus/alienas
diuitias vel contemnendo vel ꝑ eas iu dei

laudem aſſurgendo.q; ꝓpꝛietarij.qͥ tmmmo/

do capiunt ſpinas curarũ pungentiũ ⁊ tri
bulos anxiarũ occupationũ. ¶ Debʒ hec
conſideratio plurimũ copeſcere animũ be

ne inſtitutũ ⁊ moꝛigeratũ/ab appetitu an /

xio/grandis poſſeſſionis aut amminiſtra

trectantes inquinant.autſaltem peccandi

ericulis inuoluunt ⁊ inneciũt.õ ſatiãt
oĩem.excrutiant boens nouis cupidita/
tibus et curis ſuꝑflui⸗
ibi ſunt ⁊ qui cõſumũt eas. no
vt arbitroꝛ ex hac differentia triplici/quo/
niam pulcrioꝛ eſt dominanio fecundioꝛ at/
qʒ diuinioꝛ/que ex titulo gratie qᷓ; ea q̃ᷓ ex
titulo politice aut ciuilis iuſticie/oꝛitur ec
accreſcit. Poſſet igitur eccleſiaſticus n

chatus abſq; tali multitudine dñioꝝ ciui
lium/qualẽ aſpicimus eſſe pfectioꝛ et xpo
ſimilioꝛ qui dñij exercitiũ/a ſe penitns ab/

ra veritas/ſtultam auariciam noſtra
fundit ⁊ crudelem inuidiam. Vere ⁊
ſtultam dixerim auariciam.que gaudet ſo

la appꝛopꝛiatione eoꝝ que diuiniusbabẽ?
wrega⸗ ec nõne crudelis nõne moſttru
oſo ſilis inuidia.q bona ſuꝗ aut q̃ ſua eent
ſi vellet / odit qꝛ ĩ alijs adeſſeↄſpicit moꝛdʒ

lacerat cõſumit ⁊ diſſipat Pꝛofecto ſiquis
bene pᷣdicat/ſiquis gloꝛioſe oꝑatur.ſiquis
etiam miraculis daret:omnia hec mea ſũt

4
.

nu viget oculus.

milſſis. Qualiter idem homo / eſt in ynum
diunes et pauper. Vel vt aplus loquit᷑. Ni/

hil habens et omnia poſſidens.ſciens ha-

bundareet ſciens peuuriam pati.⁊ in alti-

ſima panpertateſuperabundans.ij. Coꝑ

heſannis et alijs ; pleruq; ſolus caH

ontur:

uis. Et vbi ſunt opes/
¶ Agnoſcitis

ꝓPpꝛie

tertiam coſiderationem oſtendentem ex ß ſumè bin
audire hocab oꝛe vni qͥ abierat ĩ regiõem
loõginquã diſſilłlitudinis qͥ ad ſe reuerſꝰa qᷓ

viij. Hoc ità concipiendum eſt vtideʒ bo

mo ſit pauper mũdo/et diues in deũ. Sic

enim loquiturchꝛiſtus. Lu.xij. Nihil ha /
hens(ſaltem quo ad affectum)ciuilicexpo
litice.et omnia gratuite poſſidens. ¶ a
les inuenimus omnes iuſtos / noletes vti

do eas in cõtentioſo iudicio/ꝓpter curas ĩ
extricabiles que dominiũ tale vt plurimũ

conſequũtur Math.v. Sufficit eis titulꝰ

Haacer volenti tollere tunicam aut bene/

ciũ/dimittũt et palliũ. aut ipᷣo fctõ ſi expẽ

dit aut ſic agere pmptꝰ et pᷣparatꝰ eſt ani /

mus.i.TLhimo.ij.habentes alimenta et qͥ/
bus tegantur /his cõtenti ſunt. Etiamſi di
uitijs omniby terrenis epulentiſſimi vide/

6 opoꝛtet vt vo /

animo ſibi bñ conſcio que effugans tyran

nigem ſeu am cupiditatis / dilatat regnum
charitatis.et ambulare facit in latitudineĩ

innoceætia coꝛdis ſui.que eſt gratial ¶ Dic
attendite doctiſſimi et ſapientiſſimi viri.h

intelligite.qua ratione pꝛioꝛes argutie car

nalium/facili diſtinctione ſoluũtur. Nam

etſi iuſto omnia ſunt communia et data
in manus/non opoꝛtet qꝙ in iure foꝛi⸗/aut
ad omnem vſum ciuilem/qui ſibi frequen
ter abuſus eſſet.ſed iure poli/et ad Vs

foꝛmem pꝛincipijs diuine iuſticie. ¶ Ani/

aduertiterurſus obſecro quẽadmodũ ois

peccans /in eo ꝙ re aliqua ꝑuerſe vtit᷑/iniu

riatur cuilibet iuſto tanq;ᷓ fur ⁊ raptoꝛ rei
ſue. Eſt eni furtũ/cõtrectatio rei aliene/in/
ulito dño.Tractat aũt iniuſtus/abutendo
arer: hec mea ſůüt· realiquai/rem illam que iuſti eſt/ipᷣo nõ cõ
omnia hec ago in ꝓximis tantũmodo/vi /
tam et titulũ gratie/inuidie culpa non de
ſtruat. Silitudinem offerat Apls.i. Co⸗
rinth.xij. Etad Roma.ſilr.xij.decoꝛpe ve
ro.in quo manus oꝑaturꝓ oculo.et dema

ſentiente.nam cõſentiẽdo peccaret. Hecẽ?

nadicalis rõ/ cur fraternalis coꝛrectio/ cui/
libet iuſto cõpetit. qm̃ dere ſua agit᷑ dũ pec
cCatur. In boc vere cõperi ꝓpꝛijſſimũ ⁊ phi

cũ eſſe intellectũ iacobi dicẽtis/q; qͥ invno
offedit/fact? ẽ oĩm reꝰ. Jaco.ij.Nã peccãs
ſnia. Peccẽs in vno peccat in oẽs.ĩmo ĩ ip
ſum celũ ⁊ oĩa q̃ celi ambitucõtinent᷑ Uis

