potens deꝰ ꝗd cõtemplatiõcm diuinitatis
ſue exaltet.neceſſe eſt vt pauidã pꝛiꝰpamo
rem incarnatiõis ſilij ſui coꝛroboꝛet. Qð
aut ꝑ virgã hũanitas xpᷣi deſignef᷑Ähabemꝰ
in pſalmo ſic. Virgã virtut tue ⁊c. Ac ſi a
ꝑte dicat Hũanitatem tuã o xpᷣe qͥ es vinꝰ
pr̃is/naſci faciet dominꝰ ex iudaico pplło.
Oue virga bñ aurea ðꝛ.qꝛ xpᷣi humanitas
ſplendoꝛe ſapie ſingularis/rutilare credit᷑
Rex g virgã manu tenet ſed eã regina oſcu
latur.qꝛ humanitatem quãdeus pr ſibi in

pſona filij vniens q̃ſi manu ſtrinxit. hãcec

cleſia fidelium cõfeſſionis ſuelabijs dulci
ter tangit.( Ad hunc igitur locũ charita⸗

tis hoceſt ad ſeip̃am.charitas ipᷣa nos vo⸗

cat vt in charitate radicati ⁊ fundati/chari
tatem tenegmus / ꝛ charitatem diligamus.
Dicit ̊. Venire ad me omnes qͥ laboꝛatꝭ
Vox iſta eſt vocãtis.inuitãtis.ſuadentis.
Hoꝛtantis.rogantis.⁊ hoc totũ p noſtra ſa
lute. Cũ eni bonoꝝ noſtroꝝ no egeatvult
tñ ſuã nobis demõſtrarecharitatem ⁊ bea
titudinẽ cõicare. Inde eſt nos vocat ad
regnũ.inuitatad conniuiũ.qð electis oĩb
pan eſt ab oꝛigine mũdi. Vocat elõgatos
inuitat ieiunos.ſuadet volentibus iubet
nolentib'. hoꝛtatur laſſos. cogittnuitos.
omniboergo in coõmune dicit. Venite ad
me omnes ⁊c. ¶ O qᷓ; ſtupenda pietas.qᷓ;
mira dei dignatio. Ouem rogaredebuimꝰ
vt nos reciꝑe dignaretur.ab ipᷣo rogamur
vtad eum veniredignemur. Buats reqͥd

aliud q́; pꝛima illa gratia quam nullꝰ ho⸗
minũ ꝓmereni poteſt/cõmẽdatur?: Pꝛimã

gratiam dico.que ꝑfidos ⁊ non credentes
reducitad fidem. ꝑuerſos ⁊ male viuentes
conuertit ad religionem.pteſos ⁊ negligẽ⸗
tes/accendit ad deuotiõem. Ipᷣa eſt gratu

itum beneficiũ dei ꝓfluens ex illa ineffabi

libenigniate domni Jeſu. et ex intimis
viſceribo charitatis eius. Ipᷣa eſt cui nulla

ſcelera hoꝛrida.nulla peccata magna. nul/
la cõſuetudinũ vincula dura.nuila difficł

tatũ clauſtra inuia ſunt. Jpᷣa nos pꝛeuenit

vt bonũ velimus. Ipᷣa ſubſequit᷑ vt poſſi
mus. Jpᷣa ſtantes roboꝛat necadãt. Ipſa
cuneotes expedit vt alacrius currãt. Ipᷣa
iacẽtes cõpellit vt ſurgant de lacu mũerie
et de luto feeis Ipᷣa quatriduanum moꝛtu
um non ſolum reſuſcitat.ſed eius etiam ſo
roꝛes id eſt animeaffectus concitat.vtpꝛo
fratre reſuſcitando intercedant. Ipam niil
la voluntas.nullum meritum. deuotio nł
la pꝛecedit.ſed ſponte venit.indebita venit
ac per hoctotum hominem iure vendicat
ſibi Opoꝛtet nanq; vt accepto dei beneti⸗

cio tam gratuito et tam magno/vt totũ ho

minem innonaurit.⁊ quaſi alterando ip⸗
ſũ mutauerit E xeo quod erat in id quod
ante non erat.hoc eſt de iniuſto iniuſtũ.de
non ſancto in ſanctum.de peccatoꝛe in in⸗
nocentem.tcotum et extoto ſe homo ad gra
tias repẽdẽdas ↄuertat ⁊ neq̃q; ſtie ði inꝭ⸗

tus ꝑmãeat Gratũ ãt vemciter exiſtereẽad

e trattt
Cingen

aſe
sbaͤfe
eibacft
afandin
demnocn
lmlia
loſn
Galſo⸗
Ferbcun

auisdeop

inott
ſſſochn
uden
lplſe
Omgin
ſatbiint
nnd
FHit
Weits
N
amin
cire
boßßt
loemn
mndl
utut.
vrcoet
gaſſtir
leunkili
ſogmnce
tiesinſe
deſa.
onbop
tereeſio
rüpfir
hocabo
lt, a
Nrioꝛt
tlergen
oſta.
(eon
urſcs
Aniau
fhndai
Etdinn
ſnſti
Cegin
ſani
Foo
Ahr

Nnmno
Umrenl
Gerdi
ehnin
Ckogemwor
Muinred

Unole⸗

meſmi
Mocten
Aeyivans
Grſeclie
Packgen
Ubincfbi
Liintimis
Ktainll
ocnael
uladffik
opupenit
ik npoff
it.
cuni t
ba min
Wunronn
uuscnn’
lammn
1irn
umn
d
tübeo
meoip
gtgnes
giuſtüde
Meinth
noa
Fiedim
knit

1

Wenite ad me oẽs qui laboꝛatis ʒ0o

bona agẽda ſe inceſſanter exercere. Din⸗

enim gratus eſſe cõuincitur. quiſ⸗ quis mã⸗
qatis eius qui gratiã dedit/adhuc reluctat

Sed ſi oĩs nr̃a gratiarũactio. dei eſt de
datis bũficijs laudatio.de dãdis adhuc ſi⸗

neiĩ hac vita ſiue in futura qͥ mihi erit ſpes
et fiducia: Quibodeniq; meritis conqͥram

de malo cuſtodiã.in bono ↄſtãtiã.finẽ bo⸗

nũ ⁊ vitã eternã. Neq; eni dabunt᷑immeri

to ſed vñ iam mereri ea poſſim non video.

6

—

gfeꝛ pcum. gre vt bona inchoẽ. pc vt aſſi

Seldſcio qͥd faciã. Accepto hſm ꝓphaz ſpũ

Iuis deo pcibo inchoata cõmengẽ, exinde
iam oꝛdiar facere mibi amicos pᷣcib inde/

feſſis q me recipiãt in eterna tabernacula.

Duid eni ſi ſine alienis ſiue ꝓpꝛijs meritis
agdipiſcar dũmõ adipiſcar regnũ celoꝝ.!
Surgã pinde ⁊ circuibo ciuitatẽ. queram
ſicubi inueniã viꝝ iuſtũ ⁊ ſemm̃ / bonis pol

lẽtem moꝛibo placentẽ deo ſcem̃ dilectum.

Zpius me oꝛõibo cõmendabo.vt qð meis

meritis nõ valeo / eius aſſequar procinio

ODuerã dehinc in miliboaſaꝝ ſctãꝝ ſi vſpi⸗

am inuenire potuero ſpõſam dũi mei.ami

„

cã regis eterni. Jpi me potiſſimũ cõmẽda

bo ipi adherebo/ſz 1 obſequar adoleſcẽtu⸗

lis eiꝰ vt indignitas mea ꝗ ꝑ ſe iuſte deſpi⸗

7

citur.illaꝝ qᷓ ſpõſe familiares ſi unt / meritis

puehat᷑. ¶ Egrediar aũt adhuc ⁊ contue/
poꝛ celeſtẽ illã curiã.cõuẽtos illos ſctiſſios

q.aſſiſtũtdñatoꝛi vniuerſeterre hinc dẽ

letant᷑ illi btor ſpirituũ oꝛdines.illinc ve⸗
ro gaudẽt aie ſc

ſctõꝛ qᷣ rpi veſtigia ſunt ſecu
ti q̊s in ſeptẽ gdibꝰ ſacroſctã diſtinguitec/⸗

deſia. Clamabo ita ad eos ꝑ diẽ ⁊ noctem
oꝛabo ꝓ me ⁊ p amicis meis poſtulãs vt !/⸗

terceſſiões ſctã v oĩm celeſtiũ virtutũ ⁊ ſctõ
rũ pr̃iarchaꝝ ⁊ cetera vbiq; ſ. entiam?. In/
uocabo nihilomi ſinglos q̊ſq; ſctõꝝ ſpẽa
lit.q̃ꝝ mihi ⁊ noticia maioꝛ ⁊ mẽoꝛia cre⸗
bꝛioꝛ ⁊ interceſſio aſſuetioꝛ ẽ.nã ſic de clari
tate gla / ita de pietate. mia charitate oim
mi ↄſtat. vtputo q̃ etiã gaudẽt ſuꝑvno pec
catoꝛe pnĩam agẽte. Ecceaũti uꝑ omnẽ
glam ſctõꝝ ſuꝑ omnes choꝛos angloꝛ ex⸗

altatã caſidero ſctãm dei genitricem Ma⸗

riam ꝑditoꝝ repatricẽ.exulũ reducẽ.mrẽm
et dñam oĩm vpianoꝝ. Hec eſt illa gloꝛio⸗
ſa ⁊ felix maria.que in ipᷣo ſacratiſſimo ſã/
cte trinitatis triclinio aſſiſtit. pata vot po⸗
ſcentiũ.tanto potẽtioꝛ ad interuenieuduʒ.

S; to pñtioꝛ ad intuendũ ipᷣm fontem mie,

Ad hanc igit᷑ medullitus cõfugiam.ad ip⸗

opus miſericoꝛdia ẽ eiꝰ naturale ⁊ pꝛium

ſam tota virtute clamabo ad ipam ſuſpira

bo gemens ⁊ flens in haclacrimarũ valle.

fſciens qꝛ potẽs eſt ⁊ efficaxapud dũatoꝛẽ

celi et terre.et ſilocuta fuerit ꝓ me verbum

nihü eſt qo poſſit ei denegare dilectſſimus
filius eius. aͤhr
attollere. ac de pfundo laciet deluto fecis.
qualitercũq; aciem dirigere in illud incõ⸗

licet adhuc mentis oculos

pbenſibile diuineclaritatis archanũ.et eõ
ſiderare diligẽter vtrumn eetiã ibiſit/imo
ne vel ibi deſit qui ↄ me intercedere poſſit.

res illic cõtueoꝛ in vng deitate ꝑſonas ĩ
diuiſas in eſſentia. indifferentes in poten⸗
tia. pares in virtute.equales in benignita

te.Ecxcũ ꝑſonarũ nulla ſit poſterioꝛ alia.nł
la inferioꝛ aut indignioꝛ.duas lamẽ ex eis

filiũ vicʒ et ſpm̃ſctm agnoſco intercederep

me miro et ineffabili mõ.ad deũ pr̃em om

nipotentẽ. Vñ⁊ vterq; aduocati nomẽ ob

tinuit.teſtante ipᷣa veritate et dicẽte de ſpi⸗

ritu ſancto Rogabo patrẽ meũ ⁊ aliũ para

dlitũ dabit vobis ſpm veritatis.Et itema

lio loco dicit ſcriptura de filio. Aduocatuʒ

babemus apud prẽm Jeſum xpᷣm iuſtum
¶ Dð autem idein filius intercedat p no
bis. ſic aſſeritapłus.Epᷣus ieſus qui eſt ad
dexteram patris:qui etiam interpellat pꝛo
nobis. Juſtũ eni eſt.vt medicus egrotis

aduocatus ꝙꝓ derelictis. frater ꝓ fratribs.ca

put ꝓp mẽbꝛis.pontifexp pplło ſuo interpel

let. Venite ad me oẽs ⁊c. Ihm vero ad/ pa
trem ꝓ nobis interpellare eſt. cicatrices et

quale genus moꝛtis ſuſtinuit ꝓ nobis pa⸗
trono vultui quaſi cmemoꝛãdo inceſſabi
liter demonſtrare. ¶ Oõ itẽ ſpuͦs oꝛet pꝛo

nobis ſic dicit apls. Similiter auteꝛ ſpi⸗
ritus adiuuat infirmitates noſtras NHã qd

oꝛemus ſicut opoꝛtet neſcimus.ſed ipᷣe ſpi
ritus poſtulat p nobis gemitibus inenar⸗
rabilibus.Et alibi. Spũſſanctus deũ po
ſtulat p ſctis. Ipm vero ꝓ nobᷣ poſtulare?
ineffabiliter gemere eſt. poſtulationes ⁊ ge

mitus noſtros quos ipo inſpirante fundi⸗

mus. deo patri et filio ac ſibi ineffa biliter
acceptabiles reddere Eccep meoꝛatom
nis eccleſia ſanctoꝝ. p meoꝛant oẽs choꝛi
angeloꝝ. pꝛo me intercedit pijſſima virgo
maria mundi ſalus et dña.pꝛo me interpel
lat vnigenitus dei filius.pꝛo me poſtulat
ſpirituſſanctus.et ſolꝰ pater poterit aduer/
ſum me claudere viſcera miſericoꝛdie ſue:
Abſit. Eius quippe natura bonitas.eius

— —

De verbis doming

eſt miſereri ſo ⁊ pcere. Jpius deni; voxeſt
illa ad moyſen. Clamabunt inqͥt ad me et
ego exaudiã eos.qꝛ miſericoꝛs ſum. Certe

cũ tales ac tãtos hẽam pronos ⁊ aduoca⸗

tos interceſſoꝛes ⁊adiutoꝛes.quẽ timebo:
Nöne dign ero vel potius /nõne ipᷣi digni
erũt vt ꝑ eos ⁊ ꝓpter eos obtineã quãcunqʒ
petiero gram.et grimp gra. Supna etenĩ
pietas qͥ pꝛimã grãm dedit.i.bonũ velle.da
bit ⁊ ꝑficere p bona volũtate,i.grãm p gra
ſcdam ꝓ pꝛima.addat ⁊ ꝑſeuerantiã.i.grãʒ
tertiq ꝓ ſcõᷣa:et ita mia eius ſubſeq̃tur me
oib) diebo vite mee. Ad extremũ vo gratiã
et glam dabit dñs gram boni finis. gliam
eterne btitudinis.¶ Abi notandũ ꝙ vna
qlibʒ bõa oꝑatio nr̃a! xregratoꝛia ẽ pᷣterito
rũ/et meritoꝛia futuroꝝ/dei donoꝝ futuro
rũ inqᷓm tã in pnti qᷓ; in futura vita.Qð ſa
tis expꝛimere videt᷑ pſalmi.lxix.titulꝰ quiĩ
ſcribit᷑ pſalmꝰdauid in rememoꝛatione q;
ſaluum fecit eũ dñs. Pſalmꝰ bonã oꝑatio
nẽ ſignificat.q̃ opatio fieri dr remẽoratõe
ꝓ ſaluũ eũ fecit dñs.i.in gtiarũactione. In
cuius tamẽ pſalmi fine ſcriptum eſt.¶ Ad
iutoꝛ meꝰ et liberator meꝰ es tu.adiutoꝛ vi
delicet ad gtiã. liberatoꝛ a coꝛruptõe ad glo
riaʒ cqpeſcẽdã. Sicut ergo pcim̃ aliqð/pe
na eſt pcti pᷣcedẽi/et cauſa ſubſequẽtꝭ/ita
eregiõe virtꝰ ẽ donũ virtutis pᷣcedentis/ꝛ
cauſa ſubſequẽc. ⁊ nihilominꝰ vtriuſq; tã
virtutis videlicʒ q; pcti retributio mãet in
eternũ.Ecce qbo meritis ⁊ qbus modis ob
tinere poſſũregnũ eeloꝝ.¶ SDʒ obſiſtet foꝛ
taſſis antiqꝰ ille aduerſariꝰ ⁊ calũniabit᷑in
iuſtũ eẽvt alienis pᷣciboet nõ ꝓpꝛijs operib⸗
ꝗqſq; ſaluetur. Ad verbũ iſtud fateoꝛ expa⸗
ueſcerẽ. niſi magna mea merita recognoſce
rem.Habeo autem duo merita ma gna⁊va
lida et merito ꝓ his ingrediar in locum ta⸗
bernaculi admirabilis vſq; ad domum dei
¶Et pmũ qͥdem ẽ dñi mei paſſio Scoõm
dvᷣo meiẽ ⁊ ipᷣopatio.etiã ſi minimũ quid
oꝑatꝰfuero.Etiã ſi vel vnum in fine vite ge
mitũ edidero QOuacũq; inquit hoꝛa pctõꝛ
ingemuerit ſaluꝰ erit. Pꝛimũ opꝰ operatꝰẽ

dũs me? p me ⁊ ſine me.⁊qꝛ merito eiꝰ ipſe

non egtut / mihi dedit Scom opus operat
mecũ ⁊ ĩ meeteiꝰ meritũ mihi totũ dat/ ac
pꝓ eo er pᷣmiũ dabit. Atq; ita verũ ẽ ꝙ ele/

cti deo dicũt Om̃a em̃ oꝑa nr̃a oꝑatus es

nobis. Pꝛimũ meritũ ianuã mihi regni ce

leſtis reſerat.ſecũdũ in beatitudinę ſedẽ col

locat. ¶ Depꝛimo ſcriptum eſt.¶ Occiſus

es et redemiſti nos deo in ſanguinetuo/et

feciſti nos deo noſtro regnum? ſacerdotes

etregnabunt ſuꝑ terrã terrã vtiq; viuẽtiũ.

Item xpᷣus ꝓ peccatis noſtris moꝛtuus ẽ.

iuſtus ꝓ iniuſtis. vt nos offerret deo. Et

magiſter Petrus in ſententijs. Nõ potuit

patefieri regni aditus.⁊ fieri ſalus:niſi per

moꝛtẽ vnigeniti cuius tanta fuit hũilitas

et patiẽtia. vt merito eius patuerit in eum
qedentib regni aditus.¶ Deſcdo ſcnip⸗
tum eſt. Vnuſquiſq; ꝓpꝛiam mercedẽ acci

piet fm ſuũ laboꝛẽ Etalibi.Ois mia locũ
vynicuiq; tribuet ᷣm merirũ oꝑm ſuoꝛum?

ſm intellectũ ꝑegrinatiõis eins Bñ autez
dicit᷑ fm intellectũ ꝑegri natiõis eius.qꝛ ſe
cundũ ꝙ magis aut minus ſehic pegrinũ
quiſq; eſſe intelligit.et iuxta intellectũ/ve⸗
ram patria inqrit.ſᷣm hoc magis ant minꝰ
in regno claritatis hẽbit. Atiũ qui vel vlti
mus erit in regno (vtpote qͥ illud ſibi ↄq⸗
ſierit yno ſolo gemitu velvno aque frigide
potu)ſcimus ꝙ tantã glam hẽbit qᷓt nec

oculus vidit necguris audiuit nec in coꝛ

hois aſcẽdit. ¶ Quid aũt putas illi erit. qᷓ
a pꝛimo mane in vinea domini laboꝛans
ſuſtinuit pondꝰdiei ⁊ eſtus ⁊ in celo repo⸗
ſuit ſudoꝛes ſuos:Hoc ĩeſtimabile ẽ. Cũ

ergo mihi merita ad regni aꝑtionẽ. ſuppe

tantetad ſedis collocationem.qͥd eſt iam
vñ deſpare hẽam pᷣſertim cũ adt ꝛonũglo

raui fultus accedã ¶ Hoc in me frẽs exvo

rie tãtis ueſi een ſupꝛa memo⸗
ce cuiſſibet electi ⁊ di ecti deo.nõ pᷣſumptu

oſa arrogantia.ſed pia ⁊ humili confiden⸗
tia tranſfiguraui.que me indicta ſequãtur
ignoꝛans.ſed de diuina mia non deſperãs
Non enim his ꝑuenturuʒ me diffinio qð
quidem ſolus nouit deus.ſed modũ pᷣſcri

bo quo puenire debeat oĩs dei electꝰ. Hec

exhis ſilia diabolo temptanti peccatum
ſue diffidentie vel deſpatiõis ingerere volẽ
ti ſoleo reſpondere.ne quando pᷣualeat ini
micus meus ſuper me Atſt quando me co
gitatio in conſpectu diuine maieſtatis ra⸗
puerit ibi certe longe aliter pꝛocedo.quia

tunc me puluerem cineremq; eſſe recogno
ſco. Tunc me peccatoꝛem miſerrimum et

„ „

ſupplicio digniſſimam ꝓfiteoꝛ et cum om
ni reuerentia veniam depᷣcoꝛ.Tunc quaſi
ſuperterrã ſto et alas ſubmitto quas in al⸗
tercatione diaboli quaſi in celo volans ex
tenſas teneo.vt ſemꝑ ⁊ coꝛam diabolo ere
ctus inueniar.et humilis coꝛam oeo.

uunm

fnnins.
Puncdeſ
peroonu
ſnibee
beptamg
wicput
(ſudiooe
mencn
Coßter
hhlin
ſubinu
⸗
ſelchi
ofnund
Aqnirep
bgiegt
lecodis
deſperart
waummin
velfuiſſe
piuntqen
aneh
ſtinbem
Hos
cucirin
inonfin
durnen
ſru
den,

Unrhi
Ddrn
etelnsd
tecigitn
m
mogin

Thenoe
4 Ucgtotg
gieti,
donnse⸗
RdE
Kfähent
Enanie
fhiilt
denting
Niitin
nenccin
Dimibi
mſaonm
ns Bing
tgelsge
ell ni
utleai⸗
Hoanmni⸗
iguzerie
nlſbiod⸗
gleffe
chüine
muneinte
pilieni
inlvorn
tunckofepe

Moneſige.

gackun
thonugo
gumeno
effesepro

ößfampnn

Uiconficon
aaſegrünr
nondepai⸗
edifnioc
Anoci i
ecen
Gipeuun
uml
Nfuulatinl
moneco
nnsta,
cto. qud
ſerccogno
mimumen
aaumonn
uncciuf
aunsin
olnno

n

Wenite ad me omnes qui laboꝛa. 30

uüc auũt ad exponẽda verba dominica

reuertamur. Veue inquit ad meomnes qͥ

laboꝛatis etonerati eſtis et ego reficiãvos
⁊c. Quid dulcius nobis hac vocedni vo

cantis et inuitantis nos fratres chariſſimi

Videamus igitur fratres vocatõneʒ nr̃aʒ

ſequamur vocantẽ.vt mereamureũ qq nos
vocauit in regno ſuovidere. Sʒ quid agi
mus:.Nunquidvocatõnũ modos pᷣtermit

timus: minime. Hã vtilitatis non modi/⸗

c(c afferunt. ſi ſciantur. ¶ Sunt vero tres

mõi.qbadñno vocamur.etaddñm voca⸗

mur. Affiictio. ↄmonitio.inſpiratio. Cõ⸗
monitõ fit extriſecꝰ. inſpiratio ãt intrĩſecꝰ.
affiictõ vo vtrobiq;. Afflictõ tñ alia fitire
bus alia in coꝛꝑe alia in mẽte.Afflictio in

rebus eſt paupertas. afflictõ in coꝛpoꝛein
firmitas. Afflictio in menteꝑuerſitas.
unc de ſingulis videamus. Sunt nem

pe nonnulli qui in hoc mundo nihil diui⸗

tiarũ habent. Sunt qui hocipᷣm quod ha
bentampliare volunt etnõ valent. Duris

vrtriq; laboꝛibus ardenter inſiſtunt. omni
ſtudio adquirendis rebus inſeruiũt.et ta⸗

men caſſo laboꝛe deficiunt. Nihil inmun
do pᷣter pꝛoſperitates et gloꝛias querũt.et
nihil in mundo pꝛeter aduerſitates ⁊ mole

ſtias inueniunt. Cuũqʒ negocientur et defi
ant.conentur ſurgere ⁊ ſemꝑ cadant.tanto
faciliꝰ qñq; ad dñm conuertũt᷑ quãto in re

bus mundi nunquã pꝛoſperãtur. ¶ Sũtc

alij qui repentina infirmitate coꝛrepti vel
longa egritudine pᷣſſieo celerius ad ſanita
tẽ coꝛdis redeũt.quo de ſanitate coꝛꝑis qi

deſperati ſunt Generale nanq; eſt omnibꝰ-
vt cum infirmani ceperint/tunc ſancti eſſe
vel fuiſſe velint.et tunc deũ inuocare inci⸗

piunt quẽ pꝛius audire nolebant etiã vo⸗

cantẽ Hinc ꝑ pſal. dicitur. Wultiplicate

ſüt infirmitates eoꝝ poſtea accelerauerũt.
¶Hos ad bonũ ſua paupertas. illos ſua

pducit infirmitas.qui ſi pauperes et infir

mi non fuiſſẽt/ in malo ſuo foꝛtaſſis ſemp
durarẽt. Quos aꝑte puer ille egiptiꝰſigni

ficat.qui cũ ec amalechitibus ciuitatẽ da⸗

uicgc depdantibo venerat. ſed eiſdẽ cum pᷣla
reuertentib eger in via remanſit. etꝑ tridu

um nibil olo cibi vel potus guſtauerat.
Quẽ dauid repperit et cibũ ⁊ potũ tribuit
et eius ducatu hoſtes interfecit. Amalechi

te ciuitatẽ dauid deſtruũt.quãdo ſcli buiꝰ

amatoꝛes imaginẽ dei in ſemetip̃ᷣis ꝑ pꝛa⸗
na oꝑa polluũt. Cũ pꝛedareuertũtur qua⸗

acꝑ hoc claudicãt in vijs dñi.

do etiã in mala ſua opatone pſperãt᷑. Pu⸗
er egiptius egeri via remanet cũ peccatoꝛ
aliquis a ſeculi felicitatibꝛ multimoda ad/
uerſitate repellitur. Lribus diebo puer ille
incibatus remãſit.Per tres dies ſignif ca
ri vident᷑ tres pꝛoſꝑitatuʒ ſpẽs.quas ama
toꝛes mundi ad cumulũ damnationis ſue
plerũq; ſoꝛtiunt᷑dignitas.ſcʒ nobilitas.et
diuitie. Puer ergo ieiunus remanet.cum
peccatoꝛ dignitatẽ.nobilitatẽ. et diuitias.
quibo delectari poſſit non hʒ. Quẽ dauid
repperit.ciboq; ac potu reficit.quia hmõi
peccatoꝛẽ xpᷣs miſericoꝛditerad ſetrahit.ei
qʒ ſuaues delicias impertitur. Eũ vero da
uid exercitus ſui ducẽ cõſtituit.qꝛ nonnun
qᷓ; ↄtingitvt homo qui pauperiu ſeculo fu
erat.locũ regiminis inter religioſos accipi

at. Qui eos ⁊ a quib deſpectus ferat in⸗
terficit cum gladio verbi dei exento. lubꝛi⸗

cos quoſq; ⁊ carnales quibo in mũdo equa

ri nõ potuit/ a pꝛaua ſua oꝑatione verois

⁊ exẽplis occidit. ¶ Sicnimirũ oĩpotẽs
deus frequẽteret quaſi excõſuetudine pie
tatis ſue/ſtulta mundi eligit vt cõfundat
ſapientes.et infirma mundi eligit.vt con⸗
fundat foꝛtia.⁊ ignobilia et cõtemptibilia

eligit ⁊ ea que non ſũt.vtea que ſũtdeſtru⸗

at. ¶ Hincin ꝑabola veritat ðꝛ. Exi cito

ĩplateas ⁊ vicos ciuitatis.⁊ pauꝑes acde/

biles.cecos ecclaudos compelle intrate.

¶ Oui aũt ſint pauperes et debiles iã ſat⸗
dictum eſt. Cid⸗ nodo qui ſint ceci
⁊claudi.¶ Ceci ⁊ claudi vidẽt᷑ mihi ꝑtine

ideamus modo qui ſint ceci

re ad tertiã affiictionis ſpẽm.quã ſupꝛa di
ſtinguendo nominauimus peruerſitatem
Quare aũt duplici ſignatur nomine. Pu

to ꝓpterduo genera hominũ ſeculariũvide

licet et clauſtraliũ.Ceci ſunt qui lumen ve
ritatis nõ vidẽt.nec videreappetũt.Clau⸗
di ſunt et non ceci qui lumen veruatis qui
dem vident:ſed coꝛruptionis ſue pondere
contracti.rectos in oꝑatõne greſſus figere
non valent. Percecos ſeculares accipe.q
oculo rationis carentes et ſuam ſenſualita
tẽ ſequẽtes.neſcierũt neq; intellexerũt in te

nebꝛis ambulãt.⁊ nolũt intelligerevt bene

agant. Per claudos clauſtrales intellige.
qui aſſidua lectõe ⁊ iugi meditatõe edocti
vidęẽt.i.diſcernũt inter bonũ etmalũ.inter
ſcm̃ ⁊ ꝓphanũ.ſʒ tũ captiui ducũt᷑i legẽ pci
uõ auũt
hos vec illos ad deũ ſua trahit ꝑuerſitas:

Quid vero ẽ ꝑuerſitas: Qndnilthuerſ

De perbis domini. Beinte

tas ẽ aflictio?: Bꝛeuiteraccipite. Peruer⸗

ſitas ĩ hocloco ẽ mala ↄſcia.Hãc ꝑuerſita

tem afdictionẽ eẽ nullus ignoꝛat.niſi qͥ ſti
mulos moꝛdẽetis pũgẽtis ⁊ tumłiuãtis cõo.
ſcie nõ ſetit. Quid itaq; tã ad aratrũ trahẽ⸗
dũꝛ rtro ñ aſpiciẽdũ q;; pũgẽs ↄſcie ſtim̃lꝰ

vꝛget:durũ eſt ↄtra hũc ſtimulũ calcitrare

MHuncq pacc ? ſalutẽ habet. recalcitratſ
cõtundit᷑ ⁊ ↄfundit᷑ꝑcutit᷑⁊ affligit᷑. donec

adqͥ eſcat. Cõſciaʒ ſeq̃re.ſi vis ſaluus eſſe.

AQAui ſequit᷑ eã.nec errare poteritnectime⸗
re. Qui nõ ſequit᷑ ipᷣe ſibi teſtioniũ reddit
ꝙ dãnatus ſit. Conſcientia em̃ ſua iudica
bit euʒ in noui ſſimo die. Inſpiciamus tñ
per ecempla ſi placet.qualiter ad conuerſi
onem ducatqueq; mala cõſcientia. Conti
git plerũq; vt ſeculariũ aliquis mole graua
tus criminũ.qui nunq; voluit pctis pone-
re modum.ſed grauatus eſt in malicia ⁊ ſp
pꝛeualuit in vnitate ſua.tandem aliquan
do ad coꝛ redeat.⁊ ipſam nimiã peruerſita
tem et peruerſam nimietatẽ ſcelerũ ſuoꝛuʒ
hoꝛrere incipiat. Cumq; ceperit cogitare

mala que geſſit ⁊ mala q̃ meruit.qᷓ; execrã⸗

dus ſit coꝛam deo.⁊ q; damnandus coꝛaʒ
mundo.q; diſtrictus iudex veniat.⁊ qᷓ; ter⸗
ribillter peccatoꝛes puniat.Cũ hec iquaʒ
his ſimilia reuoluere et replicare ſibi cæoõ
perit in coꝛdeſuo/ quanta putas vndaruʒ

Aumina ſuꝑ cõſcientie nauẽ tuncirruant:

uioꝛis. Solet nanq; ſuꝑna diſtricõ pctm̃
aliquotiẽs punire pctõ.vt qui in ſoꝛdibus
E/ſoꝛdeſcatadhuc.⁊ ſit ſupꝛa modũ peccãſ

Quidni còquaſſet᷑ ⁊ cũfringat᷑ pcellis ſalu
bꝛiter furentibo nauis illa.⁊ ꝑeat a via ſua

peſſima ⁊ a vita ſua neqͥ ſſima.vt eo reſipi⸗
ſcat⁊ reniuiſcat meliꝰquo ſalubꝛius perijt
Hinc pater ad filiũ ſtulte iracũdũ. Frater
tuus moꝛtuus erat ⁊ reuixit.perieratet in⸗

uentus ẽ. Hic ergo talis cũ ad cõuerſionẽ

venerit eo ꝓpenſius ſempꝑ ſatagit deo ſerui⸗
re.quo ſe meminit nequius cecidiſſe.ſieq;

fit vt ſua eũ ꝑuerſitas apud deũ pmoueat.
dum eũ ſemꝑ acrioꝛi pñia deploꝛat.Con⸗

tningit itẽ ꝙ clauſtraliũ aliqs ſpũ pulſatus

inuidie vł ire.curioſitatis vł inepte leticie

ſeu alterius cuiuſlibet vitij.dũ reſiſterene⸗
glexerit. ⁊ longa diſſimulatione aſſuefactꝰ
in vicio.vires auxerit inimico. ꝑmittente
deo cadat in culpã luxurie vel alicuius gra

pctm̃.q diuinũ pmitus noluit ſeruare mã⸗
datũ.Qð tñ ⁊ in electis occaſio ẽ coꝛrectio
nis,⁊ in repbis cumulꝰ dãnatõis.Cũ igit᷑

—

ꝓv virib imitari ꝓponit.

hõ qͥ hmõi eſt. reatũ ſuũ videt.nõne angit᷑

⁊afſligit᷑a ꝓpꝛiq ↄſcia ↄuictus ⁊ confuſus:
Nõnetandẽ ↄfuſio illa adducet iuſticiã.et
afflictio talis alleuiabit ↄſciam? Coꝛriget

equidẽ maius pctm̃.qð eſt pena pᷣcedetiũ

vitioꝝ. ⁊ occaſõc illi coꝛriget ⁊ leuioꝛa vi⸗

tia qᷓ fuerũt cã illius pcti. Sic nimirũ mi⸗

rabiliter cũcta diſponente deo.electis ſuis

oĩa cooperant᷑in bonũ.nõ ſolũ bona.ſed ⁊
mala ꝗᷓ faciũt.qꝛ qͥ ſtando ſegnes eẽ pote⸗

rãt/cadere ꝑmittũtvt feruẽtes fiãt ⁊ magis

cecidiſſe q; tetiſſe pdeſt.cũ dãnũ ruinelu⸗
cciho vberioꝛibo recõpenſent ¶ Jã vo ſcõs
diuinaꝝ vocatõnũ modꝰeſt(vt ſupꝛa dixi⸗

mus)ↄmonitio.quã miplicit fieri diffini⸗
mus. Fit em̃ ↄmonitõ ꝑ miracula ſignoꝝ
ꝑexẽpla bonoꝝ. ⁊ ꝑ vᷣba doctoꝝ. Docto⸗

res aũt in hocloco accipimꝰoẽs cuiuſcũq
etat vł oꝛdinis a qͥbovbũ ſalutis audimꝰ.
er miracula igit᷑ vocant᷑qͥ echibito vł
in ſe vel in alijs viſibili miraculo cõuenũt᷑
ad dñim In ſe vtcecus nat In alijs. vt ni

codemq venit ad ihm nocte. Nemo eĩ in⸗
uit põt hec ſigna facere que tu facis In ſe
ppe nullũ recipiſſe ſignũ inuenit᷑. ¶ Per

exæẽpla vocant᷑qͥ ad aſpectũvel auditũ ſiue
etiã ad memoꝛiaʒ alicuius viri religioſi ex
his q̊s pñs ad huc ſeculũ in carne retinet⸗
vel futurũ iã exutos coꝛꝑe ſuſcepit/aĩo ac⸗

cẽdit᷑atq; vᷣtutes qͥb ill effilliſe meminit
m vocant᷑.qͥ viua voce pᷣdicãtiũ edificant᷑

⁊ad celeſte edificiũ coaptant᷑.O q; miran

da ⁊ tremẽda ſuꝑ nos eſt dei diſpenſatio.ĩ
hoc vocatõnis articulo. Em̃uero/multis

dat᷑ v̈bũ pᷣdicatõis bono ſuo.mitis datur
malo ſuo. Sic ⁊ mitis ſpᷣtrahit᷑ bono ſuo.
⁊mltis ſpᷣtrahitmalo ſuo. ¶ Illis dar bo⸗
no ſuo.qͥ cũ gaudio ſuſcipiũtvᷣbũ.⁊ fructũ
afferũt in patiẽtia. Illis dat᷑malo ſuo.qui
ach volharsont ſui.⁊ liceedi
gna. Illis ſbᷣtrahit᷑ bono ſuo.qͥ poſſẽt exin
de niſi ſoᷣtraheret᷑ ſuꝑbire vel faſtidire aut
etiã ↄtẽnere.acꝑ hoc guius iudiciũ incur⸗
rere. Illis ſbtrahitmalo ſuo qͥ vl ꝓpterſua
ył ꝓpter aliena pctã illð audirenõ merent᷑.
qᷓ ſi audireta ſua foꝛtaſſis pꝛauitate coꝛri-
gerẽt ¶ Oq; infelices ſr qͥ vbũ di audireñ
pñ̃t.o q; infelicioꝛes qͥ etiam nolũt.o qᷓ; in
feliciſſimi qͥ ⁊ oderũt.De pꝛis ſcptũ eſtim/
pedimenta mundi/fecerunt eos miſeros.

Deſcõis.populꝰem̃ad iracũdiã puocãs

eſt. ⁊ filij mẽdaces.filij nolentes audire le⸗

ph⸗
ppor⸗

Nenoen
ſeonöne
Hsttn
ſüdicie
qritdi
dis vo

cgcihon
fünng
Whümnintn
Niſo

nſun

tfindiff
nal ſe
n. dop
Gaainſeigs
noncin,
ahbio
locuenit

Unsorni

„Penoaing
uſacs ue
Audrüfu
ielgole
Mennnen
l aid
ſenemint
ſbadoao⸗
jelifcant⸗
Dömiran
panlmtoi
neo wulns
müsdan
bikvonoo
Nonidy
nbigfui
loſon
iia
oſact
dharn
dicüfnan

ginm
mitate n
diandei
olät.O6H

chtückin

oöfnieg

gü an
olneſee

Ald meomnes qui laboatis. 50

gem dei. Detertijs. Inſipiẽtes ⁊ maligni

oderũt ſapientiã. Eciterũ. Deſpexiſtis oẽ
cõſiliũ meũ.¶ Pꝛimi iudicabũtur vt ne⸗
gligentes ſerui.icðᷣi.vt ↄtumaces domeſti

ci.tertij. vt ↄtemnẽtes inimici. Pꝛimis

Auilcher homo loqui põtabſq; ſcrupulo.
Scõis nullus exfacili debet niſi qui vel

pter amicicia aut affinitate aut aliqg hu
iuſmõi.ſe ab eis exaudiri pꝛeſumit. Sieĩ

me nõ exandiri ↄſidero/reus ero ſi marga
ritas ante poꝛcos ſparſero. Tertijs qͥ ver⸗
bũ ðᷣi ſubtrahit.male nõ fac̃.qꝛ exhoc ſalu
ti eoꝝ ꝓuidet.quã etſi extoto efficere non

valet.tñ hoc ipᷣm quaſi ſalus qð ex non au
dito vᷣbo ac ꝑ hocnõ ↄtempto/minus da⸗

natur. Hincẽꝙ; quãdo cũ iudeis nos lodᷣ
cõtigerit.cõfuſioni magis eoꝝ qᷓ; ↄuerſio⸗

ni dſputando oꝑpam damus.qꝛ de ↄuerſio

his hactenus. ¶ Lertius aũt diuinaꝝ vo

catõnũ modꝰeſt iuſpiratio.quã multis mo

dis fier aſtat. Fitnq; timoꝛeamoꝛe. pu⸗
doꝛe.ↄpũctõne.deuotõne.intelligentia. ſa

pienta.datõne.redditõne.augmẽtatõne.⁊

ↄſũmatõne cuiuſlibet gratie. Que(qm̃ ad
alia ꝓperamꝰ)ſingillatim euoluereſuꝑſede⸗
mus.Hoc ſolũ ↄmonemꝰꝙ hec ſola voca

tio ꝑ ſe ſufficit ad ↄuertendũ hoĩeʒ ceteraꝝ

nulla ſine iſta aliqͥ d vʒ Fremat mõs.pᷣmat
coꝛpus.tumultuet᷑oſcia.coꝛuſcẽt miracula
appareant exempla.addant᷑ ⁊ doctoꝝ ver⸗
ba.mag ꝑ bec blaſphemie.murmuratões
ↄtemptus. ⁊ irriſiones:detractiones.⁊ꝑ⸗

ſecutones. q; gre aut virtutes ſuſctabũtur·
His itaq; de vocatõnũ modis tãq̃ʒ ꝑ exceſ
ſũi dictis/ad ꝓpoſitũ redeamus. Venite in⸗

quit dñs ad me ⁊c. Cogitãti mihi qͥd ſibi
dñs voluerit ĩ h verbo veite. Occurrit ſen
tentia btĩ Berñ.in ᷣmone ſuꝑ cantica can⸗

ticoꝝ.lx.ca. ſic dicentis. Oſtende mihi fa⸗

ciẽ tuã Ad qͥd: vt mihi vr̃ ſe mag oſtedere
vult. Ita eſt. videri vult.non videre.Quid

em̃ ille nõ videt:? Ita frẽs.pꝛſus ita mihivi

det᷑. Et in hoc loco ꝙ ipᷣe potiꝰ venire velle

ad nos qᷓ nos ad eũ/iſinuet vtuq; tñ neceſ

ſariũ eſt ad etẽrnã ſalutẽ.ſed ſuũ venire no⸗

ſtrũ pᷣcedere.nemo ſane mẽtis ignoꝛat.Eſt
em̃ ſuũ/nr̃icauſa.ſicut ⁊ fitnr̃i cauſa.Eteĩ
niſi ipeyeneritad nos.nos nunqᷓ; veniemꝰ
ad eũ ¶ Sed qͥddicimus.Quõ venit qui

vbiq; eſt. Quõ venire põtqui nuſqᷓʒ deeſt

Quõ etiã veniemus ad eũ qͥ immobiliter?
immutabiliter eſt ſupꝛa oĩa.⁊ infra oĩa.in⸗

tra oiĩa.⁊ extra oia? Utrũq; mirabileeſt ſcʒ

vocẽ eius audis

ꝙ venit ip̃ead nos. ⁊ q nos venimꝰad ip⸗
ſum. Sed videamꝰ quõ fiat qð fieri om̃i⸗
modis Buſtarek pꝛio de aduentu ipᷣiꝰad

nos. ¶ Aduentus ipᷣius quadriꝑtius eſt.

uẽtus inearuationis.aduentus diſpẽ⸗

ſationis.aduẽtus aduocatõnis.aduentus

vltime retributionis.Pꝛimꝰi plenitudine
tꝑm.ſcõs in coꝛdibo electoꝝ.tertius i cuiuſ

lipʒ hoĩs moꝛte.quartus in nouiſſimo die
De eo quẽ ſcdðᷣo loco poſuimꝰaduẽtu ſcJ

diſpenſatonis / nücagere intendimus cete⸗
ris omiſſis. Venit itaq; dñs ad nos vel in

nos / diſpẽſatiue. cuʒz mentes nr̃as illũnat

accẽdit ⁊ replet/ſui amoꝛis igne. Lũcvero
eũ in nos veniſſe dicimꝰ cũ intẽſioꝛẽ ſolito
ſancti deſiderij feruoꝛẽ in coꝛde ſentimus.

7

tioꝛẽ credimus.

Etquãto feruentioꝛes ſumꝰ/tanto eũ pᷣſen
We
no

3
iudicio ſeueritatis an deꝓpiciatoꝛio boĩta
tis gr̃a pcedat. Neſcis quoq; quovadat qꝛ
nõ intelligis ad quẽ finẽ tendat.Si auteʒ
ꝓ eo ꝙ ſcire te putas q̊ vadat:qꝛ ſetis ꝙ in

coꝛ tuũ vadat/ↄtentioſius querereinſiſtas

⁊ vndeveniat:.Sane me aliud reſpondere
poſſe non ꝓfiteoꝛ.niſi ꝙ de eo coꝛdis loco
vbi nõ ſentitpcedit ad eũ coꝛdis locuʒ vbi

ſentiat᷑ Hõ em de exterioꝛibo cuiuſq; loci ſe

diba qᷓi localiteradueniens ingredit᷑ſic nec

ð interioꝛibo aie ſucceſſiba q̃i tꝑaliter oꝛiẽs

egredit᷑.ſʒ in mutabilis ĩ ſe manẽs ab ĩ ex
pientia coꝛdis ad exꝑientiã cius ꝓdit.vel
certe de pᷣſẽtia potẽtie qua vbiq eſt / veni
ens ad pnñtiã gre qua nücadẽ nũcabeſttrã
ſit. ¶ Eſt tũ ⁊ alið qð de aduẽtu eius ſicut
⁊ de receſſu eius figuraliter dici poſſit. VUe
nit ſiqͥdẽ ad nos duoba mõis.⁊ duobo mo⸗

Fcedit. venit cũ accedit vel apparet.recedit
cũ abiüt vel euaneſcit. Qdcũq; venit vel re⸗

cedit/de loco ad locũ gradatim trãſt. QOð
vero apparet vł euaneſcit/ex impuiſo ſe no
ſtris aſpectibo ingerit vel eripit. Euaneſce⸗
reaũt ẽ iñ ad nihilũ redigi:ſʒ ab aſpectu re⸗
pente ſbᷣtrahi ſic dedño ſcriptũ eſt. Et ipſe

euanuit ab oculis eoꝝ. nit itaq; dũs

ad nos/cũ diuino nos exercitio ad vᷣtutes
erudit.Apparet nob/ci intelligentiã ſacre

ſcpture qnq; etiã nõ meditãtib⸗ inuehit. ſi⸗

ue cũ ſpᷣito lumẽ mire ſuauitad ifũdit Eua

neſcit cũ nos ĩopiate ĩ mãibo aduerſarij de
relinqͥt. Cũ euaneſcit mõs cadẽs defluit ?

ſaxũ trãſfert de loco ſmo⸗aerobu gui

cũ mẽti aſpirat ?
6 ſcis vnde veniat aut
quo vadat. Vocẽ audis qꝛ gram ſentis.ſʒ
neſcis vnde veniatiqꝛ nõ diſcernis vix de

N⸗=

SS
4
K 7

monti ſpter virtutũ altitudinẽ.⁊ ſaxo ꝓpter
firmitatẽ ↄpꝑabilis erat.magna ⁊ ſubita tẽ⸗
ptatõne pſternit᷑. Cũ recedit paulatim tra
alluuione ↄſumit᷑qꝛ iufirmꝰ terre ꝓpter de/

iectõnẽ vite ↄꝑabilis.exigua ſʒ aſſidua tri⸗

bulatõne fraãgit. Veniẽs aũt ſincapparee
j ttitudine mi
ſeratõnũ ſuaꝝ implet omne aial bñdictõe

ſubito letiſicat coꝛ hoĩs.⁊ p młtitu

⁊ expectat ſuis ſcis monitis/ factis nos re⸗
ſpondere debere. Vñ neceſſe eſt fyes cariſ

ſimivt occurramns obuiã ei.·¶ Ecceaudi
ſtis qualiterad nos venit.qualiter nosvo

cat.qualẽ miaʒ mĩia indignis pᷣrogat.Ecce

nũctꝑs acceptabile:ecce nũc dies ſalutis ?

tps miſerendi eius. Scpti dppe eſt. Be⸗

niguus eſt em̃ſpũs ſapientie. benignus ?

ſuauis ẽ ſpũſſctũsg.ſpũs tuus o ſapiẽtia q̃ᷓ

.

*

evx oꝛe altiſſimi pdiſti diſſimulãs pctã hoĩs

ter pniam ⁊ delens ea ꝓpter penitentiaʒ.
Ded qͥd: Si benigneſt/nunqͥd ineter
nũ beuignus erit: Erit qͥdeʒ ſʒ nõ illis qui
audituri ſũt. Ite maledicti in ignẽ eternũ.
Nã ſubiecit ſchtura.Et nõ liberabit male⸗
dictũ a labijs ſuis. Quiſquis em̃ maledi⸗
cũ extremũ ſuberit qꝛ benignitatẽ ſpũſſã⸗
cti in pñti ↄtẽpſit.deinceps vero ꝑ ſpiritũ
ſapientie.uecꝑ ipᷣam liberabit᷑ ſapietiã.qꝛ

nec paſſio xpᷣi: nec infuſio grẽ ſpũſſancti/

illi vnq; pderit. ¶ Quappter dilectiſſimi
ſi vocẽ eius audieritis nolite obdurare coꝛ
da vrã.nolite ſpernere eius monita.nolite

negligeretꝑs grẽ qð preſto eſt. Pẽſate fra⸗
tres penſate qͥ multitudinẽ miſericoꝛdiepᷣ

rogauit/quantã iudicij diſtrictioneʒ qũq;
exercebit. Qui nũc ſinũ pietatis penitẽti⸗
bus aꝑit/tũc ianuã regni celeſtis ↄtempto
ribo ineternuʒ claudit. Qui nũc ſalubꝛiter
clamat. Venite ad me oẽs qͥ laboꝛatis ⁊ 0
nerati eſtis ⁊ ego reficiã vos.Tũc terribili
ter intonabit. Ite maledicti in ignẽ eternũ
qͥ ꝑatus eſt dyabolo et angelis eins. O qᷓ;
maledicti ſũt qͥ hoc audituri ſũt.O q; eſſẽt

miſerãdi ſi vlla eis deinceps mia poſſet im
pendi Dũ igitfrẽs chariſſimi tꝑs babemꝰ

poccupemus faciẽ eius in cõfeſſiõe. vt tazʒ
oꝛrendũ maledictũ poſſimus euadere oc

curramus obuiã ſaluatoꝛi nrõ diſponamꝰ

lone in coꝛde öaendamiinm
teʒz dni vt ꝑuenia mus ad gliaʒ regni. Dit⸗
ficilis qdẽ aſcenſus/ſed ineſtimabilis in ꝑ
uentõne fructus. ¶ S

„

quatuoꝛ ad ipᷣm venimus.in qͥnto ⁊ ꝑueni

emus. Pꝛimus gradus aduetus nriad ip

ſuʒ eſt fides. ſcos dilectio tertius obedien⸗

ꝛnentõ ane qnq; nobis p⸗
ponũt᷑ gradus qbe veniamus ad ipᷣm.ſʒ in

tia quartus ꝑſeuerãtia.qntus incoꝛruptio

¶ De primo dicit ipᷣedũs ĩ euãgelio.Dui

venit ad me nõ eſuriet vnq;. ⁊ qͥ cediti me

ſitiet vnq;. Itẽ de ſco. ODis qͥ audiuita

patre⁊ didicit venit ad me hoceſt. Ois qͥ
diuinã audiuit inſpiratõnẽ.veit ad me.i.ꝑ

dilectönẽ ſequit᷑ me Itẽ de tertio Siquis

vult poſt me venire abneget ſemetipᷣm idẽ

obediat pceptis alteriꝰ. Deq̃to aũt Om̃e

qð dat mihi pater/ad me veniet.⁊ eũ qͥveit

ad me vtiq; ꝑſeuerãdo nõ eijciã foꝛas.De
qᷣnto ðꝛ ſponſe in cantid. Veni delibano
veni coꝛonabenꝭ. Pꝛimos tres gradꝰapls

bꝛeuiter ſʒ eximia ſnia cõplectitdicens.Fi

des ꝑ dilecõnẽ opat᷑. Reliquos duos ꝑ ſe
metipᷣam veritas his vbis exoòmit.Quiꝑ⸗

ſeuerau erit vſq; in finẽ hic ſaluus erit id ẽ
incoꝛruptionẽ poſſidebit.¶ Bos quinq;
gradus ſic habemꝰin libꝛo ſapie deſcptos.
Initiũ ſapie veriſſima eſt diſcipiine cõcu⸗

7

. Fiſcencin. Linn aͤdiſciplinedilecrio ẽ. di

ectio cuſtodia legũ illiꝰeſt.cuſtodia aũt le⸗
gũ ↄſumatio incoꝛruptõnis ẽ.incoꝛruptõ

aũt facit ꝓximũ deo. Abi ptinus ſubinfert
CLCoõcupiſcetia itaqʒ; ſapie/deduq; ad regnũ

ppetuũ. ¶ ODð ẽ dicere. Fides ꝗẽ fidamẽ
tũ/ad ꝑfectionẽ deducet edificiũ. Sapia
ergo. i.agnitio vitatis / eſt edificiũ ſiuefa⸗
bꝛica.cuiꝰ initiũ.i.fũdamẽetũ ẽ fides vera.

Stc ergo impoſſibile eſt fabꝛicã fieni ſine

fſdamæeto.ita ſine fide impoſſibileẽ place

re deo. Que fides rece ðꝛ ↄcupiſcẽcia diſch
pline. qꝛ fides vᷣa/ſꝑ ↄcupiſeit ſcirelegẽ vi

te et diſcipline ne foꝛte peffluat.ne foꝛte in
vacuũ cunat.ne ſpũ vᷣitatis.ſpm̃ſequat

erroꝛis. ¶ Poſt ↄcupiſcẽtiã diſcipline/ſed
tur dilectio vt diſciplinã quã appetis noſſe
ſtudeas ꝛ diligere. ne ſit ibi moleſta 1 gu⸗

—

uis.lʒ aliq̃tenꝰ videat᷑eẽ nõ gaudij ſʒ mero

ris. ¶ Poſt dilectõnẽ ſeqͥ tur cuſtodia legũ

i/obediẽtia.qꝛ teſte btõ Oꝛe. Pꝛobatid di
lectõnis exhibitio ẽ oꝑis.Optetaũt yt ip
ſa obediẽtia ſit ↄſtãs.ſit vera.ſit hilaris.ſit

gffectuoſa. Cõſtãs illoꝝ obediẽtia nõ ẽ/qͥ

ad ea qᷓ̃ ſibi placuerint/tm̃ obedire ꝓponũt
Vera nior obediẽtia nõ eſt qͥ p lucrovł cõ

modo tpali

tia nõ eſt qͥ cũ murmure vel reſpõſione no

lentis qᷓ iuent gficũt. Affectuoſa illoꝝ o
bediẽtia nõ eſt q ⁊ ſi reſpondere nõ audent

rãcoꝛeʒ tñ ⁊ maliuolentiã in pectore verſãt
In oꝑatonetñ obediẽtie duplex ſolet eue⸗

nire ꝑiculũ Si aũtĩeo qð dmo ſuſcipis be

ten

obediũt. Hilaris illo; obediẽ

niwole⸗po
gelcet
iter
mnroineea
ſeinchos
cohanl
vincor-

icſei

limndoc
dünigt
rchllu
ruptiopf
tn
eſtati
nanen
deouf
gis dero⸗
ſenai
Cenegan
Crdn
Kai⸗
urt
tteco
e
55
eſim
Prir
uinj⸗
e
halimin
gicornu
gafeag
Unä
ſeciic
ſactno
pros:
dirim⸗
mnus.
nummus
Thioſtk

ſiczpei
Deknt
ſſonet
Uun
8
Nip⸗
bn
venin
dignn
anes

unei⸗
Sen
nhnt
rck
hrtäehi
brnsd.
deir
Ge
dicnsf

nt ug
Wertt

acoe
linecöan
giadi
Ndndiis
ncomnods
Eiin
garegi
4
fnüͤſuekn
esren⸗
fin ſye
leiphee
anndd
Gnelegei
zeu
ſpilegust
Opensnaſe
nnn
tumn
in
rs
uit

6doste.

ðð

„

d

ninole, podnolinndd aĩo tenere inci⸗
pias cũ rancoꝛe. ¶ Obediẽtie vero anne⸗
ctenda eſt ꝑſeuerãtia qi
qd pderit ſi ꝑſeuerãtia deſit. Que bene ↄſu

matio incoꝛruptõis vocat᷑.qꝛ incoꝛruptõ⸗

nẽ inchoatã in via ipᷣa ꝑfectius ↄſumani et

coꝛonari facit in pria. Recte aũt ſubinfert
qꝛ incoꝛruptio/ facit nos ꝓxios deo. et ꝙ

„

huic ſoli pmittatdei viſio dicẽte dño. Bea

