virxtuoſum.etiam ſi perconfefſiöem aut

aliter / ſciretur eſſe per iudicẽ innocens
nec ꝑ illud pateret effugium. quin ſuo
fungeret᷑ officio. ¶ Judicare ꝓpria eſti⸗

7

matione aliũ ex aptis ſignis exterioꝛib-
que nõ pñt bñ fiexi.nõ ẽ ex ſe pctm̃ moꝛ
tale.liq qᷓndoq; ſit curioſitas venialis⸗
quandoq; moꝛtalis/ dum lvmo ab alijs

melioꝛibo aut debius/nimis impeditur.

aut dum per boc mlunerbiam ctigtr⸗

Regule

uicarealterĩ leui pᷣſumptiõe/ ſm
pᷣſumpꝑtiões exterioꝛes: pᷣptim vehemẽ/
tes /nõ ẽ ex ſe moꝛtale. Sec ſi fixa aſſer
tione interioꝛi vel exterioꝛi illð fieret: ĩ
magnũ ꝓximi dedec malũ.Hullꝰin
vita iudicãdẽtanq; dignꝰ inferno.qm̃
ſpũfſcls Warfalta dcta an

ſunt a nobis iudicanda.¶elotipia qᷓ
eſt vebemẽs amoꝛ ſuſpiciolus.non ſatis
fidẽs de re amata/alie ſuſpitiões mali
uole vt dũ aliqͥs ſꝑ putat irrideri fal
li.in q̃les qͥdã melacolici.⁊qͥdã exreligi
ofis faciliter cadut ſi nõ repꝛimanf.ſed
addaturoſenſus liber ſunt vt plurimũ
moꝛtalia delicta. gut moꝛtaliũ velictoꝝ
vehemẽs cauſa. ¶ Adolatria:qͥ eſt exhi⸗
bitio honox/vere vlinterpᷣtatue aut at
tributiue diuini alian ceature aliter
ſibi põt competere. Et apoſtaſia qᷓ eſt re
ceſſus a vra religiõe.Et murmur cõtra
diuinã uidẽtia.Et blaſppemia deo in⸗

digna aſcribẽs. Qſiq; fiuntex ſuppbiaa

tellectꝰ/nolẽtis ſe captiuare ĩ obſequiũ
fidei.et tũc ibieſt erroꝛ in fide. Aut ſoꝛ
lũ fiunt pꝑ depꝛauationẽ affectꝰ et tunc
ſunt malicie exſe crimiales.licet ex ar⸗
inſtãtijs dici poſſint qñq; wniales.
Sic eſt aliqͥs onoꝛ diumn prie/ alis
olũ ꝑ attributõem aut ꝑticipatõeʒ aut
analogiꝗ. Ita ſm ̊ vatie ſunt ſpẽs ido
latrie/qᷓda ꝓprie/quedã ſolũ analogice
dicte. omnes tñ exgenere ſuo moꝛtales
exiſtũt.vt ĩ innoœtiõibo vmonum. In
aſtrologia ve iudicijs circa ea qᷓ depedẽt
pure ex libero arbitrio. In necromãcia
et piromacia.⁊ generalr in ſupꝑſtitiõibo
omibo pꝛohibitis atq; nefarijs quaruʒ
effect / neq; aaage Oullſte

rõnabiliter expectari pñt.¶ NHulli faci/⸗
enti quod in ſe eſt (hoc eſt bñ vtenti do⸗
nis dei iã habitis) veſt de in neceſſarijs
ellnte ntilgardendalneon
randa. ¶ Aolés credere/fantaſias ad
oppoſitũ fidei tolerans inuit. ſic in ple

Ita de volente penitere ⁊ ceũ diligere⸗

inontigcre impedit/ pꝛo regla di

ceremꝰ ¶ Tollat ſuꝑbia a viris deuoſj
et abſtrachs.qꝛ ſentire ↄſolatiões ſpũa:
les in affectu. nõ eſt ſignũ infallibile
caritas inſit.ſicut earum carentia: cari⸗

tatem deeſſe non concludit. Nam aſſue

factio etcomplexio / aut diabolica illuſio
cauſe ſunt curtales affect qnq; vel inę
fſunt vel nõ inſiunt. (A 2
deo debita abſolute.idolũvel vyabolum
tranſfigurantẽ ſe ĩ angelũ lu ſeu xpm.

a moꝛtali crimune neq;t excuſari. Neq;

hic ignoꝛãtia inuincibilis locũ habʒ.ſed

pꝛobandi ſunt ſpũs ſi ex deo ſint. Sec

ſi ſub ↄditiõe implicita vel Rlcina lee

adoꝛatio fierer.vbi pꝛobabilis ↄiectu⸗

ra de ſic agendo cõtingeret.quẽadmodũ
loſtiã non ſacratã.lmo lapidem hoſtie ſi
miuilé/caſus aliqͥs licite faceret adoꝛare.
Pia intentio fadendi ⁊ tenẽdi ſ̃ᷣm in
tentionẽ ecd eſie/ ſi nõ ercuſaret mitos
ex chꝛiſtiãis ſimplicibo:idolatre cẽſeren

tur in adoꝛationibo imaginũ.citius pul

creqᷓ;ᷓ turpis. et veteris ; noue.q̃ſi nu-
mine aliquo ille magis.qᷓ alie replerẽt:

7. .

e inuidia.

*

2
– e

wloꝛ de alieno bono / vel gaudi
talis eſt.

eſt diminutio fame alterius occulta. v
diffamatio q eſt publica. vł contum
⁊ expꝛobꝛatio q̃ fiunt in facie ei qͥ les

bono reipublice vel cõmunitatis alicuiꝰ.

aut pꝛo coꝛrectõe fraterna. Sʒ apð im

ꝑfectos iſta bñ agere.ſq; alios recte icxe

pare.ſicꝛ ſe digne laudaredifficilimũ ẽ.
nſq; videre eſt / nõ eſt ifidelis.ſ meret Na per zelũ gque

eſt de malo culpꝑe. dicit᷑ er ſe lau⸗
aDabilis:ſʒ ex mõ pꝛoſeqnuii pᷣt fie

ti vitupabilis. dũ nec tꝑs neclocũ nec

modũ nouit obfuare.pᷣpᷣtim qñ pertina

num magis adductiua. q; ſedatiua.

oꝛans adoꝛatoe

ia que eſt n

de malo / er genere ſuo moꝛ
talis eſt. quia ↄtra caritatẽ.et pptim ſi
woloꝛ ſit de bonis ſpũalibo Sʒ er ðᷣfectu
rationis vt in primis motibo/ vel
ex malicia cõplexionis melãcolice: aut
qꝛ wloꝛ üle trahif᷑ extra genꝰ iuidie/pᷣt
non eſſe moꝛtalis: vt dũ dolet aliqͥs ex
iuſta cauſa/ et fine bono Dermctiog .

melia
ſunt ex genere ſuo moꝛtales/ſi damnũ
vel dedecus ſit notabile ⁊ ſi non traban
turextra pꝛopꝛiam ratiõem. vt ſi fiant
ad cautelam alioꝛũ ne ſeducãtur.autp

— —— ———

— —— –– r

Moꝛales

Ira queeſt motus ↄatatad inferen
lum vindictã ꝓ malo ſibi vere illato.ſi
ſit ſm oꝛdinẽiuv/nõ eſt de ſe vituꝑpabił
ſed reducit᷑ ad irã ʒeliæt in iudice vel ꝑ
iudicẽ.Secus ſi ex libidine ꝙ rie vindi
cte principalr vl ſi miuria nõ ſit wre fa
ctgꝗ.ſ ita leuiter ⁊ irrõnabiliter eſtimat
ra eſtqñq; naturalis paſſio.vt ĩi me
lancolicis ⁊ colericis. Qncq; pꝛimꝰmo/
tus.Qñiq; ſola impatientia.abſq; appe
titu vlterioꝛis vindicte. Qñq; refrige⸗/
ratio quedã caritatis erga ꝓximũ.citra
odiu. In quil caſibo aut nullũ eſt de ſe/⸗

aut veniale pctm̃ ¶ Ara q̃ eſtappetitꝰ de

literatꝰ vindicte ꝓprie.pᷣter aut cõtra iu
ris oꝛdinẽ.ex ſe ⁊ vt ſic/eſt moꝛtlis.Pꝛe

ſertim notabil detrinẽti.

„ Faceclia⸗ „.
Cediam dici⸗

Que exgenere ſuoven ialis ẽ

qꝛ ↄtrariat᷑ nõ caritati.ſʒ eiuſdẽ feruori

Fit ãt moꝛtalis / dũ ꝑ eà aut ex ea/moꝛ
tale crimẽ incurrit vt omiſſio eoꝝ q̃ ſũt
ce neceſſitate ſalui.aut dveſpatio de diui
no auxilio.aut ſuijpſius interfectio.
Sola negligentia moꝛtalis ẽ/p quaʒ
id qð ſub pᷣcepto cadit omittif.qᷓ;uis cul
pabilioꝛ in exercitijs ſpũalibo et hierar
chicis vt ĩ miſla.qᷓ; phanis. ¶ Ocium
ſanctũ vite ↄtẽplatiu e ſtudioſe/debet
homo qntũ ex ſe eſt magis appetere· qᷓ;
officia vite actiue pᷣtim cũ obligatõe.
imminẽte tñ mãifeſta neceſſitate/ aut
upmeieſcepte unabilte accedente
dumittẽdũ eſt ociũ ꝓ caritate ꝓximoꝛũ
Inhabilis pꝛoꝛſus ad ociũ ↄtẽplatie

lalvꝛet ipſe exteri ad ſui alioꝛũq; pꝛofe

ctum. Et ſi aliqͥs ad vtrũq; valet / velut

ambidexter/magna pꝑfectio ẽ.et mi xtu
ram hãci ſtatu ntis indigẽtie/optimã

liudicamus:

cõſenſu.atq; teneaf.illa ſola interrum
pit intẽtionẽ vebitã oꝛõnis.⁊ fact vt pᷣ
ceptũ nõ ſufficiẽter adimpleaf᷑.niſi rur
ſus iteret᷑ qð ꝑ euagationẽ bãc infectũ

eſt. Quod m fieri/aliqñ neq; debet ne⸗
q; expꝑedit.neq; poteſt vt ĩ miſſa. aut duʒ

„

boꝛa pᷣterijt. Abi duʒ euagationẽ/q̃ntũ

cunq; multa ſit / ex deleratione tenere

mus efſe tediũ interni bom.

uagatio mẽtis tpeor̃o⸗/
nis ex pᷣcepto debite / ſi fiat ex dellerato

24—

nõ volumus / tunc habitualis pꝛimaria

et virtualis intentio pᷣhabita oꝛado

vr debemẽ / ingiter vna manet. Exẽplũ
eſt pegrinatione. ¶ Louerſio coꝛdis
ad deũ temꝑe oꝛõnis/q;uis ſit laudabi⸗
lioꝛ ceter paribo/ſi ᷣm verba ⁊ ſenſũ oꝛa
tionis fiatl attamẽ iſtud nõ eſt ncitatis
qð de illitteratis cõſtat.⁊ in ꝑfecte con
tẽplatinis etiã nõ raꝝ eſt. ¶ Ampatien
tia lãguida mollicies/a effeminata cõ
paſſio / ⁊ mutabilitas ad omnẽ ventum
ſunt ex ſe vituꝑabiles ⁊ in culpã moꝛta
lem vergunt / duz exinde ea q̃ iuſſa ſunt
fieri vel exeqͥ. ſcʒ ⁊ writas vite voctrine
atq; diſcipline/ relinquunf ¶ Tedium

boni/ ꝓueniẽs ex difficultate opis. aut

ex malicia cõplexionis abſq; culpa/plꝰ⸗
in iohane qᷓ; in pxetro / auget meritum er
laudẽ iohãnis.ſi et dum in ceteris ipſe
cũ petro eqliter opef. ¶ Diſicultas in
opere vtutis exaſſuefactiõe vicioꝝ pꝛo
ueniẽs / plꝰde p ſe duninuit roeʒ laudis
et meriti/q́; augmẽtet. Zamẽ male ha
bituatuſ/qm̃ niſi ex maioꝛi conatu/opꝰ
ſimile ad bñ habituatũ ꝑſicere nequit:
magis inde reddit᷑ incidentaliter cõmẽ
dandus. ¶ Puſillanimitas qᷓ quis 3 iu⸗
diciũ ſuperioꝛis ſui pꝛudentioꝛis repu⸗
tat ſe minus iuſto obligari ad aliq̃ faciẽ
dum.et pertinaciter refugit officia a ſu⸗
perioꝛe impoſita/ad inobediẽtiam ſuper
bam imputatur.quia iudiciũ ſuũ nimis
pꝛefert.et innititur pꝛudentie pꝛopꝛie
Secus ſi ducatur ꝓpria lege ſpixituſſan⸗
cti / de e debet eſe certus. Secus pꝛe

terea ſi ſaat periculum ſuum euidenter
de quo fid

Wre unwatlatis neuiti

Kanm éimmodetata woſeſſio

Mů er genere ſuo non videt

eſſe moꝛtale vniuerſalr. Sed i moꝛtale

tranſit/dũ ex delileratiõe efficaci ⁊ abſo
luta/appetũtnx vel qrunt᷑ vl rapiuntur
aut retinenf aliẽa:inuitis dñis.q̃licun
qꝙᷓ; mõ fiat.clam vel palã.vivl fraude.cõ
ſilio vel auxilio. pᷣptim ſi res ſit notabił
cetrimenti.Dü appetitu ſuffocãte ra
tionẽ/⁊ a dei ſuitio pnitus impediẽte/
etiã licita vel ꝓpria bona/nimia libidine
Vl ſolicitudine appetũtur/querunt᷑ ſeu

.
7

retinenf.quaſi in eis ſyes totiꝰ auxilij ve
lut in vo poneret / moꝛtale ẽ. Quã aua
rniae ſpeciẽ aplg ob lvc appellauit idoloꝝ
ſeruitutẽ. ¶ Non delxt aliqͥs dici tene/
rerem alienã muito dño / q;uis neſciẽte
quando dominꝰ pꝛeſumitur rõnabilr cõ
ſenſur ex familiaritate. vel aliunde.dũ
ſciuerit. Aut ſi iuxta dictamen recte ra
tionis / ita debet ↄſentire. quẽadmoduʒ
in extrema neceſſitateaut dũ cũ nota⸗
bili dvetrimẽto reddentis. et cũ modica
vtilitate reapiẽtis / alienũ tüc reddere
quod danũ ſub pua expectatiõe põt eui
tari. Hullus pᷣterea gladiũ arreptũ di/
ceret reddẽdũ in manꝰ dñi dũ furit.q;qᷓ;
illũ inſtãtius repeteret.¶ Sub furibus
aut ſacrilegis aut raptoꝛibo cõpꝛehendũ

tur/quo ad crimis eq̃litatẽ/ quiequid

ſit de reſti utione facicda. ipſi aduocati
fouẽtes cãm quã credere debent iniuſtã
aut per culpã perdentes uiſtã.Et medici
infideleg. Etiudices mali. Et pꝛelati
qui pᷣficiũt officijs publicis ⁊ beneficijs
pꝛeſertim curat illos quos ſcire debẽt
eſſe raptoꝛes ⁊ aniaꝝ deſtructoꝛes.lonis
ſpꝛetis. Ipſi ꝓꝛſus conſiliarij dnop/ad
tallias iniuſtas. Et generalr qui ralia
agũt.aut ↄſentiũt agentibo. ¶ Adquixe
te medis illicitis/illicitũ eſt plꝰ wl mi⸗
nus/iuxia malici mediox. varie inſup
ſßm naturã ↄtractuũ in adqͥrendo. Ita
vt qnq; tranſeat res in ver dominin pec⸗
cantis/qñq; nõ. Contract eni qᷓndoq;
irritaf diuio iure vll huano. qñiq; pmit
titur.yvt infra dicendũ eſt. ¶ Symonia
que eſt ſtudioſa volũtas emẽdi aliquod
ſpũale vł annerũ ſpũali/ↄſtat ꝙ de gene
re ſuoeſt moꝛtal/plus vel min ꝓpꝛie vł
inhebꝛle⸗ liuxta natura er qð dicitur
ſpuũale.Tẽpalita tes eni ecdleſie/q;uis
ei dicate ſüt ꝓpꝛie tñ es nõ exiſtũt
nec ſymonie nomẽ. niſ poſitiuo iure reci
punt.(¶ In actibo qͥ ſunt ſymomiaciſo/
lo iure ponitiuo.cadit pᷣſcriptio.vt in re⸗
ceptione moderata pꝛo ſigillo. aut litte
ra. aut ſuſtentatõe miniſtroꝛũ/in colla⸗
tione oꝛdinũ.in alijs non ita.¶ Faciẽs
aliquod opus ſpirituale. et inde merce
dem tempalem expectans: aut econtra
quaſi vnũ ſit rationabile pꝛeciũ alteriꝰ/
ſymoniacus eſt. aut ieſita coꝛde vel oꝛe
vl opere. ¶ Dicuur autem tempꝛale/

ſola volũtate.qꝛ iã nõ dice

quicquid poteſt pꝛecio tempali cõpari
vt eſt obſequiũ curialium.et ſimilia.
Suſtentationẽ ſuã moderatãꝗ in tẽpo
ralibus/aliunde nõ habitam / ſi qͥs expe

ctat exope ſpirituali/nõ incurrit ex hoc
ſymoniacã pꝛauitatẽ.quia dignus ẽope

rarius mercede ſua. Caueaf tñ turpis
queſtus ⁊ ſcãdaloſus.et intẽtionis ocu
lus ↄpᷣuetur incoꝛruptꝰ.vt nõ ibi ſtatua
tur principalis finis in mercede tpꝑali.
ſed ſubꝛdinatus ad deũ.aut nõ ↄtra veũ
VIta de pᷣdicatione /ĩmo de dilectiõe dei

ſun oĩa / dici woſ. ⁊ de bñficioꝝ appetitu.
lIus 9

Symoniaco ex pacto vel ope / nulluz Q₰
adquirit᷑ in bnficio vel fructibo eiuis
quin reſtituere teneaf.ſecus ſi ſteterit ĩ
Vmur lereticis puniẽdis diſtingue
¶ De ludo taxilloꝝê/v toꝛneamentis⸗

ve vſuris varijs ⁊ palliatꝭ/ dicũt iuriſta

rum plures / ixrritatos ab ecclia illiceſſe
contractꝰ. Secus in meretricio.⁊ hiſtrio
natu.⁊ ſymonia interioꝛi.in miſſis can⸗
randis.et alijs quibuſdã.vt foꝛte in cle⸗

ricis mercaturas aut medicinã aut ad
uocatiã / abſq; diſpenſatiõe exercẽtibo.

Beneficiatus iuſto titulo: ſi ſimplr

omittat diuinũ ſeruitiũ in omnibo:-non

videt adquirxere ius in fructip apð veñ
¶ Bulta ſufficiunt ad hocivt aliquis

faciat fructus ſui beneficij/ eſſe ſuos/ in
neatur/que animã a peccato moꝛthi nõ

literant vtintrare ſubito cert, bvzis a
ecdqleſiam.et intẽtione ſolum queſtuoſa
et ſimiia. ¶ Si certa bona beneficiatꝰ

habeat inſtituta ꝓ paupibo / z illa cõſu

mitad alios v ſus· ipſe ad reſtitutionẽ

obligaf. Secꝰſi totũ fit cõmiſſum fidei
ſue. vbi ⁊ ſi peccet grauiter ſacrilege qñ
q;/ abutendo bonis ullis luxurioſetñ re

ſtituere nõ tenef. ¶ Siteneat qͥs plura
bñficia ex vno ſuꝑioꝛis / in caſibo nõ ex
cuſantibo hanc pluralitatẽ/peccare põr
vterq;:conferẽs ꝑ indiſcretonẽ. Reci⸗
piens ꝑ ambitionẽ. Nihiulominus occu
pans reſtituere ꝑcepta nõ tenet᷑. S; ni
ſi peniteat ⁊ ꝓ futuro pᷣuideat / nõ erit er
ſalus.¶ QAuantũcunq; multa bñficia
aliqͥs teneat autoꝛitate ſuxerioꝛis/illa
poſſunt dici vnũ bñficium. ſicut plures
tunice in magnis frigoꝛibus vna tũica

RK

— — — — ..

—

–

f —

ſabilẽ aut laudabiłẽ efficere. e
poͤt lomo litteratꝰlicentiã in ſua ſcien

Moꝛales

et hoc vnitate moꝛali.ſi illa oĩa non ſint
niſi ad ſufficientẽ decẽtiam ſtatus occu/
pantis.ſecluſo ſcandalo.et impoſſibilita

te officiandi ꝑ ſe vl aliũ/nõ exiſtente.
¶ Beneficium datur pterofficium. nõ
quidem in dicẽdis hvꝛis ſolum.alioqᷣn

duplex officiuʒ/ad duplices hoꝛas obli/
garet. Sed officiũ eſt/quicquid eccleſie
et pꝛoximo ꝓdeſt.ſim ꝙ magꝭ bñficiat ẽ
magis obligatus. ¶ Si omĩbo circũſtan

tijs hincinde penſans· iudicare debeat

pꝛelatus vtrnm eſſe ſufficien tioꝛẽ no/
tabiliter ⁊ ſimpliciter/ad hanc curã ob⸗/

ninendam ⁊ det ſcicter inſufficienti/ pec

cat moꝛtaliter.quia nõ habet rectũ ocu
li.Secus ſi nõ ſit notabilis differẽtia.
In collatione beneficij/ pſertim non
curati/haberi põt reſpect?ꝰlicite ad obſe
quia licita ⁊ hõeſta alicuius.⁊ adgenus

et ad ſm /ꝓficiẽdi in fututo.⁊ alia mul

ta. duʒ tñ intentio pꝛincipalioꝛ ⁊ finis/⸗

ſit veus. et vtilitas eccleſie.⁊ ſcandalum
¶ Inſufficiens ad obſequium

eccdleſie pꝛelſertim de quo non eſt ſꝑes de
bꝛeui ꝓfectu quocunq;)ſi ꝓmoueri que
rat.peccat moꝛtaliter.⁊ eum pꝛomouẽs

ſimiuiter. ſi lvc ſcire tenebat. ¶ In mo
ralibus id quod modicũ eſtꝓ. nũllo re⸗
putatur. tamẽ diuiti modicuʒ ẽ qð pau
vri nõ parũ Necinſuꝝ modicum dicen
dum eſt apud vum. illudqð efficaciter
et principaliter inducit aut induci q̃ri⸗

tur ad aliud qᷓ; deberet. Secus ſi patui
ſit incitamẽti.et velut occaſionalis ĩ in/
tentione recipiẽtis ⁊ dantis.Scoõm hoc

gquantificet᷑ munerũ receptio in iudici

aro licet alicui que⸗

bus relatit
rere pᷣlaturã.ſic raro cõtingit: vt aliqs
pſſit abſq; pᷣſumptiõe iudicare ſe taleʒ

qualẽ diẽ apoſtolus opoꝛtere epᷣm eſſe.

Tamẽ neceſſitas euidẽs eccleſie.⁊ pꝛo/
babilis cõiectura fidẽ faciens de ſuffici

entia ſua:oſſumt apetitũi tale, aur exu
ige⸗

tia/qᷓ;ᷓ pꝛelaturã appetere.Scðm itaq;
G perfectionẽ in gratuitis / de q̃ no
ita licet pᷣſumere.ſic de eruditiõis quali
tate. ¶ Dum curatus baptiſare puer
ſine pecunia:aut ſepelire moꝛtuũ nollet
liceret alicui graue periculũ in moꝛa vi

denti.dare pcuniã.nõ vt pꝛeciũ.ſed in

4

cunia tamẽ iret cum curato/nõ in domi
nium ⁊ ius.tanq; vere data ſit. ſed in p⸗

atq; vtilita

tentione verationẽ ſuam redimendi. pe

ditionẽ:deberetq; ipſa reſtitui. Simi

le de pꝛelato et iudice damus iudicium
in eis que gratis miniſtrare vlerent.

Stugium litterar / pꝛeſertim auto⸗
ritate ſuꝑioxs/et ad ꝓficenduʒ pꝛo ſe

et alijs in poſterũ:nõ adociñ vel curioſi⸗
tatem ſuſceptũ:excuſare pᷣt pᷣlatũ vel cu
ratũ / a reſidentia ꝑſonali pꝛo tempoꝛe

vbi de vicario ſufficienti pꝛouiſum eſt.

Alioqͥn ſtudere/ eſt ſe mer cenariũ.⁊ lu⸗

pum ouibus exhibere. ¶ Ad vigilias

moꝛtuoꝝ/ alia ſuffragia/qᷓ in ecdeſijs
fm diſtributões quotidianas inſtituta
ſunt / beneficiatus ſtudẽs. aut legitime

abſens / nõ tenet . ¶ Hoꝛas canonicas

adaptare hoꝛis diei/vt prunam pꝛime:

tertiam tertie/ quaͤuis ſingularibo pſo⸗

nis ſit congruũ non t neceſſariũ. Ho

ras eni quaſdaʒ pꝛeuenire vl ſubſequi
pia intentõe ſeu vtilitate fas ẽ.vt de ſe

ro dicere matutinas pꝛo mane ſequẽti
¶ Aſum eccleſie ſue cui ſuus eſt pꝛinci
Bali⸗ titulus/ aut quã actualiter inco
lit bñficiatus.rxegulariter inſequi debʒ
niſi diſpẽſet / vell ſupioꝛis autoꝛitas.vel

paupertas.vel pia cõuiuentiũ charitas
t Aſura ꝓprie dicta(ꝗqᷓ uri
diuio ⁊ naturali ↄtrariaf./⁊ de ſe moꝛta

lem culpã habet eſtaliqͥd reciꝑe er pa
cto / vltra ſoꝛtẽ. Soꝛtem vo eſtimamꝰ

appellatã.ius qð haberf in re / p venditio

nẽ/et emptionẽ.aut aliũ modũ.ſm quẽ

tranſit dminiũ rei in ementẽ/⁊ fit ſua
uia ius vtẽdi pecunia ad tẽpusvel

pꝛo ſemꝑ:nõ traſit in aliquẽ/ abſq; eiuſ

dominio ꝓpterea ĩ materia pecume/ cõ⸗

modatio ⁊ vndutio coincidũt.⁊ illic ſe⸗

piusvſura collocaf. Abi eni aliquis pꝛo

re iam ſua/aliqͥd dare cõpellif. ¶ Reci

—

piẽs ad vſuxas neceſſitate ↄpulſus / ſub

intentiõe dandi illud qð ẽvltra ſoꝛteʒ

tanq; ſuum.et ad redimendũ verxatiões
ſuas et damna. nõ videtur moꝛtaliter

delinquere.quia nec pꝛopꝛie cum vſu
rario daͤnabiliter exigente / participat
in crimie. Sed nec ꝑ boc ius habʒ vſu

rariꝰin dato.obſtante eccleſiſtica auto⸗

rita te.qᷓ receptiõʒ hãc irritat Omis
fexe contract v ſurarius exgenexc / pot

Regule

per piam intentionẽ dantis ⁊ recipieni
tranſferri a ſuo genere / in opus pietat.
vt ſi cauſa ſuccuxrẽdi principalr indigẽ/
nie ꝓrmi ex vna parte. et pꝛeſeruãdi ſe
indemu er altera. petat aliqͥs vltra ſoꝛ/
tem. niſi infra tale tempus ſua ſors ei
cetur.ſicꝙ mallet teſte conſcientia / ſuã
ſoꝛtem apud ſe manere nuc.ſine illo pꝛe
cio.qᷓ; tunc cũ tali pꝛecio eandem reciꝑe
re. ob damnũ certum vl pꝛobabile quod
ex ſolutiõis dilatiõe ſoꝛtitur.¶ Sicut in
recditibo cenſualibo recipiendis p dños
cerxtis termis qñq; pꝑena ꝑecumaria im/
ponit᷑ nõ ſoluentibo die affignata:ita po
teſt aliqͥs recta intentiõe et ꝓ ſecuritate
ſolutiõis / talr ſtatuere in ꝑticulari ↄtra
ctu vl ↄceffione ad terminũ.Eſt autem
pie intẽtiõis illius ſignũ.ſi mallet credi
toꝛ id qð cõceſſum eſt / die ſtatutovl pri⸗
recipꝑe/qᷓ; terminũ elabi vt emendas lu
ccaref. Sic de ementibo redditus ſub li/
bertate redimẽdi iudicamꝰ. ¶ Aenditio
nes ad terminũ ⁊ ad tempꝰ/carioꝛi pᷣcio
Simuilr cõ mutationes in quibo ꝑ dili⸗
gentiã vendẽtis / res i nullo melioꝛatux/⸗

lu tñ certũ luc affert/abſq; piculo dã/

mni/ſunt freqntius pcta moꝛtglia.q;uis
nõ ſemp vſura ꝓpꝛie dicta ( In guerris

facẽdis ꝗᷓ malis innumeris plene ſũt.

nunc ad iſtos innocẽtes/nũcad illos / ſo
la vtilitas reipublice eas excuſat a moꝛ
tali,que vtilitas eſt vnio ciuiũ cũ prin/
ape ⁊ adinuicẽ.: ↄpuatio patrie.aut eui

tano damnipublici notabir peior iG

ſit damnũ pticulare ex guerra ꝓueniẽs:
¶ Buerre iniuſte / ſate eſſe tales aut qᷓ
tales debent iudicari / nõ excuſant a fur/
ns.ab lvmicidijs et rapinis / qn reſtitu
tionẽ/ aut emẽdas fieri neceſſe ſit/ntũ
erit poſſibile. ¶ Seruitutes pplor in eis
que nõ ſunt ↄtra legem dei? nature/ po
terunt ex ſuis vl paty demeritis. vt con
ſpir ationibo ⁊ rebelliombo / rönabiliter

introduci. vt tallie qdamangariatiões
et ſimilia.ſiẽ iudeis poſtulantibus regez

Zdñs impoſuiſſe videf.¶ Acceptio pſona
rüũ in gubernatiõe reipublice/⁊generalx
apud omnẽ iudicẽ ⁊ pꝛinapem de ſe ulici
ta eſt.nũc moꝛtalrnũc venialiter.ex cir
cũſtantijs ⁊ abiecto.⁊ policie auuſlibet/
maxuinme turbatiua. Non eſt aũt acceptõ
ꝑſonaꝝ niſi vbi debitũ eſtꝛ paritas vtxo

eſſe ſua.

reſtituatur ablatum. boce

nium ceſſionẽ/ pꝛo
conſtituunt.

biq;. Quia in gratijs faciendis.vnum
capere.aliud dimittere.non eſt acceptio
peſornarum. aut ſi res non ſunt pares.
¶ Retinere tributa ⁊ ſubſidia rõnabi᷑
introducta:peius eſt furto ſimplici ĩ ſub
ditis. Et exigere violenter aut frauduj/
lenter ſubſidia indebita a ſubditis per
principem / rapina damnata eſt. Quan

do autem boc eſt: et quãdo non/ genera

li regula tradi nequit. ¶ Outatio mo

netarũ poteſt eſſe par aut maius velictũ

ex ſe:qᷓ; eſſet in caſu falſam aliquã fabꝛi
care.quoniã ſᷣm damnũ reipublice/opꝰ
tale quodluxt/ aſſumit moduʒ culꝑ. x
ſi pꝛinceps dicat ſe dñm monete eſſe. ſit
ergo õ tyrann⸗
diſſipatoꝛ. ¶ Omia ſunt p nalnien
quidẽ pprietario iure.nec pꝛo ſe.ſed ꝓ ne
ceſſitate reipublice.Et quid mix.cũ ne⸗/
ceſſitas fadit/ꝑſone etiã ſingulari/aliẽa
¶ OO.mla bñnficia ſunt pape tan
qᷓ; oꝛdinatoꝛi ſupᷣmo.non tanq; dño aut
poſſefſoꝛi.imo nec tanqᷓ; imediato diſpẽ
ſatoꝛi.reglariter ⁊ vniuerſali.niſi plato
rum inferioꝝ iniqͥtas aut manifeſta ec⸗

dleeſie vtilitas caſibus certis iſtud exige

ret. ¶ b vſurarijs ?⁊ raptoꝛibo quos cõ
ſtat ex alio iuſto nihil habere. ſtipendia
ſeruitioꝝ ſuſciꝑe nõ licet.ſub pena reſti⸗
tutionis faciende.⁊ ꝑticipationis in cri
mine. ¶ Ab vſurarijs ⁊ raptoꝛibo quos
halere conſtat aliud ab vſuris ⁊ rapiniſ
ſuſicienter pꝛo ſuſtẽtatione tot ſeruito
rum/vtputa quattuoꝛ ⁊ nõ plurium/o
teſt ſexuitoꝛ ſibi neceſſarius vn ex illis
quattuoꝛ/ſtipendia obſequi ſui reciꝑe.
aliternon. ¶ Non dimittif eecarſ iiß
niſi volun/
tas efficax reſtiuendi aſſitdum poſſibi
litas et oppoꝛtunitas acceſſerit.⁊ pꝛout

lapiens pſertim confeſſoꝛ pᷣlatus/ deter
minabit.vt ꝙ veris dominis ſi ſuperſunt

aut heredibo ſuis /aut ſi fieri nequeat.qꝛ

ferantur ablata. ¶ Nemini de bonis alj⸗

non ſunt aag . ur / in pios vſus re

terius ipſo inuito licet ducere ſtatum/
vltra parcam neceſſitatẽ ſui et ſuoꝛum.
maxime vbi poſ lawꝛare. aut etiam in

caſu mencicre Pꝛopte wwe lonoꝛſj om
nali remedio / iura
ur aut raptoꝛ / nõ ſoluʒ
tenet reſtituere ablata.ſed damna inde

——. —0 — ———

vſum facilioꝛ.et ſimilia.
vendendarum/quos qui
ſumitur cognoſcere de facili:ſicut nec ab
ſcondęẽdi ſunt fallacibus cautelis:ſicnec
eos dici neceſſe eſt.pꝛeſertim quo ad foꝛi
extrinſeci iudiciũ.et quo ad deum etiam

Moꝛales

Similiter retentoꝛes teſtamentoꝛũ. aut

plus iuſto differentes conm comgleti.
nem in grauẽ iacturã animarũ: Hemo
de neceſſarijs ſuis ſimpliciter/ tenet᷑ elar /
giri/ immo nec de neceſſarijs ſ̃ᷣm ſtatum
fuum. ſed nec de ſupꝑfluis ſuis vt ſua ſunt
ſub pena peccati moꝛtalis. niſi vbi gra
ninis neceſſitas circa alterum ipᷣo pꝛeſume
re debente ꝙꝙ alius non ſuccurret/immi⸗
neret. Neceſſitas eni extrema pꝛoximi/pᷣ
ferenda eſt ſoli decẽtie pꝛopꝛij ſtatus.q̃n
to magis ſuperſfluitati.¶ Scienter di/

mittere ſuperflua ſua/notabiliter conſu/

mi per putrefactõnem aut alias/ potius
qᷓ; in vſus pios ipſa largiantur:vixa cul

pa moꝛtali aut nunq;/ poteſt excuſari.

Theſaurizare de ſe non eſt illicitũ ſed p/
uidum.q;uis ex circunſtantijs poteſt fie-/

ri crimĩale.vt ſi fit ex alieno.aut deſperã/
do de diuino auxilio.aut in grande pꝛeiu
dicium reipublice.aut ſi alijs ꝑeuntibus
non ſuccurrit. Wendere rem carius q;
empta eſt ·ſi notabilis ſit exceſſus in lu/
cro/om̃ibus miſerijs et ꝑiculis et indu/
ſtrijs hincinde compẽſatis:eſt regulari/

ter de ſe malum. et peius ſi pꝛopter indi/
gentiam pꝛoximi hoc fiat Et ſi res vendi
ta ex ſua induſtria melioꝛem conditiõem

nullam adepta eſt nec in ſe nec extrinſeca

etectus rerũ
bet ad extra pᷣ/

conſideratiõe.vt quia pꝛopinquioꝛ.⁊ ad

ſi pꝛecij quantitas pꝛopoꝛtõnabiliter ad
deſectum minuatur. ¶ Damna que ali/

quis non exculpa et negligentia ſua mer
cando incurrit/ poteſt vendendo deduce

re. Pꝛeſertim ſi damnũ ſit pertinẽs de ſe

et quaſi regulariter ad mercaturam.alio/

quin non opoꝛtet.vt ſi venditoꝛum mer
ces/ignis foꝛtuitus aſſumpſerit. Secus

pꝛeterea vbi ex culpa vel ſponte / aliquis

merces defectuoſas ↄduxerit.vt in equis
et mulis fieri ſolet.ſed non licet vt vendã
tur pꝛo integris.neq; deus irridetur.

CcCunm deceptõne vltra medium iuſti pꝛe

cij cõtractum initum / leges interimunt.

In alijs vero caſibus etiam ſi peccent vẽ

dentes res ſuas enoꝛmiter/tamen reſtitu

ere nõ tenentur ementibus.quãtum regu
lariter occurrit iundicandum. ¶ Aegiti/

me pꝛeſcribens in re pꝛius aliena/ illam

necq; quo ad foꝛum exterius neq; quo ad
deum reddere cõſtringit᷑. Secus ſi fraus

in pꝛeſcribendlo fuit.vt defectus bone fi⸗

dei.que fraus ſi pateat in iudicio exterio/

ri ad reddendum pꝛeſcribens impellitur
quãto magis apud deum ſi lateat aut pa
teat.¶ Mercatoꝛes earundem rerum / ſi
conſpirent adinuicem ꝙ non niſi pꝛo ta/
li pꝛecio notabiliter exceſſiuo merces ſu⸗/

a86 tradent:ipſi quo ad foꝛum exterius ſi
H nrier quo ad interiꝰ/ damnãdi ſunt-

olutõ decimarum ſacerdotibus/eſt

de iure diuino.quatinus inde ſuſtenten/

tur.ſed quotam hanc vel illam aſſignare
aut in alios redditus commutare/ poſiti
ui iuris exiſtit. n redditibus ad vi/
tam emendis/aut gregibus ouium pꝛe/
ſtandis ad medium lucri.ſic in mercatu/
ris: ſic in ſimilibus regulariter contracti
bus qui non penitus ex vno latere clau/
icant/quia videlicet ad vtrumlibet nũc
lucrum nunc damnũ imminet/nuncven

aenti nunc ementi/nulla videtur eſſe ma

24

licia de genere.ſed circunſtantijs is ve⸗ H

ſtiri male poſſe / nullus neſcit. am/
pſoꝛes/pꝛo centum francis reddẽtes cer/
tam quotã in fine anni/ cũ integra pecu/
nia.et ſimiliter mercatoꝛes.difficile eſt ab
illicito contractu liberare. niſi bonifica/
uerit hos contractus cauſa pia.quod fie/⸗

ri nonnunq; poſſe non negamus.ſed ſe-
curius eſt oppoſitum WAebue ue vſu

peioꝛantur:a rebus inſuper quarũ vſus

abſq; tranflatiõe dominij fructum affert

certum/licitũ eſt pꝛecium locationis adi

piſci. ¶ Emptionem decem ſolidoꝛum
ad perpetuum ſupꝛa fundum aliquẽ cen

tum libꝛarum: aut ſub obligatione toti/
us magne hereditatis/difficile eſſe dicũt
aliqui per directum iuſtificare.per indi/
rectum autem / poſſet aliquis totum fun

dum vendere pꝛo vilioꝛi pꝛecio. Poſtea

ipſum carioꝛi recipere. vſq; ad deductio/
nem illoꝛum decem ſolidoꝛum. Se⸗

quitur de Gula.

ſequenti.

Aut ſicomeſtio eſt ↄtra pꝛohibitõem vel
votum. ſiue hoc ſit ratõne cibi ſeu tempo
ris.ſeu loci Aut ſecundo.quando aliqua

que fieri pꝛecepta ſunt / ob gulam ſcien/
ter /vere vel interpꝛetatiue/omittũtur vel

perpetratur pꝛohibita. Aut tertio deni
quando coꝛpus aut ratio notabili detri/
mento /per gulam / ſcienter . ere vel inter

pꝛetatiue/pꝛegrauatur. ¶ In moꝛtalib⸗

ille dicitur interpᷣtatiue ſcire aliquid.qua .
Kieen cibos/eoꝛum eſus conceditur

do / etſi actu ſcire negligat! ſcire tamen de
bet / et diſcrimini non ſemet obijcere Vo
camus inſuper ſcientiam.non per demõ

ſtratõnem.ſed per vehementem ⁊ pꝛoba
eiunijs eccleſie
vel alteri abſtinentie/ nemo cum notabi
liet pꝛecognito grauamine ſui coꝛpoꝛis
⁊ vſus rationis obligatur.ſecluſo ſcanda
lo. Nemo tamen leuiter ſibi fingat graua
mina ex ieiunij abſtinentia.quoniã ex ip
autoꝛes pereunt q́;er gula ¶ Pueri

bilem ⁊ cõiecturam.

et

tes aliunde ſtatum competẽtem. et itine/

rantes autoꝛitate pꝛelati.et alij conſuetu
dinem dyoceſis in qua ſunt inſequentes

ab eceleſie ieiunijs regulare ius excipit.
Aotum carthuſien de non eſu carniũ

votum inſuper alioꝛum religioſoꝛum de
multis obſeruationibus duris alias lici
tis.votum deniq; particulariũ perſona⸗
rum de certis cibis non edendis in eter/

num vt de capite.in certis caſibus neceſ/

ſitatis extreme pꝛobabiliter ſi vota hec te
nerentur imminẽtis/ debent immutari.
Non enim licet alium contra dei pꝛece-
ptum occidereſquanto minus ſeipſum,.
ſecludimus tamen in omnibus ſcanda-

lum puſiuloꝛum ¶ Seterioꝛ atq; pericu/

loſioꝛ eſt abſtinentia immoderata.qᷓ; vo⸗/

racitas aut ebꝛietas.ſi dicta abſtinentia

AVle que eſt appetitus immo⸗/
deratus comedẽdi nõ comple
tit ex ſuo genere ꝙ ſit moꝛtalis
rianideler tioni inde cõ
it autẽ moꝛtalis tripliciter.

ſenes et pꝛegnantes et nutrices et infir
mi.et pauperes nõ habentes vnde ſemel
refici poſſint.et laboꝛantes non haben /

vſq; ad turbatoͤnem cerebꝛi ⁊ vſus ratio
nis / notabiliter et ſcienter vergat et adduu
cat. ¶ Peccata regulariter quanto ſunt

ſpiritnalioꝛa/et quanto ſunt ſub maioꝛe
ſpecie boni palliata: tanto periculoſioꝛa

ſunt et a ſanatione magis diſtant. ¶ Ha

bentes impedimentum de nõ ieiunando

legitimum.quod non eſt exceptum a iuri
bus per expꝛeſſum/ſecurius agunt/quã/

q; non ſit neceſſe/ſi diſpenſatònem pꝛela

ti queſiuerint. et ꝙ ſecrete agant id qued
agunt. ne alij ſcandaliſent. ¶ Charitas
frangere concedit cõmeſtionem alias illi

citam.quandoq; pꝛopter hoſpitem.quã
doq; pꝛopter infirmi conſolatõnem.quã
doq; pꝛopter obſequium pꝛeſtãdum. vt

in ſeruitoꝛibus monachoꝛum. et etiim

pꝛincipum.pꝛeguſtando.⁊ etiam pꝛegu/

ꝛeceptum de ieiunio eccdleſie/ poteſt
aliquando ſeruari/ dum contra deũ moꝛ
talis gula cõmittitur. Sic in multis di /
cendum eſt. ¶
et generaliter omnis delectatio cibi ⁊ po⸗/
tus/quãdo aliquis tanta libidine come/

dit et bibit/ꝙ poſtponit deum. ſic / vbi
etiam dei eroepnijrn vno modo vel alio
ſe

deberet a ſeviolari:nihilominus a tali de
lectatõne non ceſſaret. Secus ſi delecte

tur etiam ex conſenſu libero/citra deum.
non hoc facturus ſi deus pꝛohiberet. tüc

enim vel nullum eſt. vel tantũ veniale de
lictũ.Et habet hec regula in multis alijs
materijs/ vtilem locum ſuum.
bile eſt comedentem ter in die ieiunij ſi⸗
ne cauſa/non eſſe pꝛeuaricatoꝛem pꝛecoeꝝ-
pti in tertia comeſtione ſicut in ſecunda.
quãq; oppoſitum tenere ſit ſecurius.
De comeſtionibus ſpecierũ et ſimilibus
conſuetudo teneatur.et delectatõnis ni⸗

mia libidovitetur ¶ Inebꝛiare alium ſci

enter vt vſu careat rationis in eius nota/
biledetrimnenti/ peccatu moꝛtale eſt.

Brnriam erge

ere ſuo moꝛtalẽ dicimus / ſpter

bꝛietas tũc moꝛtalis eſt

Proba

DWUU
NNe

N

do
Ii
/
e
d
16
lli
ni

R

n

iu
1

do
ne
bi

lde

en
n

ſer

o

gitur voto caſtitatis.

.
2 . .
— e f-

coꝛruptõnem generatiue virtutis maio)
rem q; nutritiue ac minoꝛem eius neceſſi

tatem.et quia cõtrariatur huic pꝛecepto.

Non mechaberis. et vt per bona matri/
monij/actus iſte queretur excuſari (Cõ

ſenſus in delectatõnem luxurie circa ob
iectum ſibi pꝛohibitum-eſt moꝛtale pec/
catum.ſiue ſit in cogitatione.ſiue in ver /
bis.aut in viſu.aut tactu.aut nutibꝰ.aut

operatõne.Quãobꝛem familiaritas ma

ſexus aut diuerſe etatig/ꝑiculo pxima eſt
ideoq; vitanda eſt. ꝛzauitas peccato
rum luxurie ex genere ſic oꝛdinat᷑.ſᷣm gra
uius et minus graue.qᷓ;q; ex circunſtan/
ijs poſſit eoꝛum grauitas aliter variari.

Beſtialitas cum bꝛutis Sodomia cum

eodẽ ſexu.aut invaſe non oꝛdinato Dol

licies ſecum. Sacrilegium dicatarſj. In
ceſtus parẽtũ.Stupꝛum virginũ.Adul
terium ligatoꝛum. FYoꝛnicatio ſolutoꝛũ/

Luxuria generaliter. ¶ Licitum eſt ſuã
vim vi repellendo
vYxoꝛe/licita eſt cauſa pꝛolis.cauſa reddẽ/

caſtitatem ſi lun h0, ꝛiã vitam defendere

di debitum.cauſa pꝛeſeruatõnis ab incõ
tinentia obihna Eeſ ſola delectatio ꝗᷓ

ritur.infra metas tamẽ vinculi matrimo

—

circunſtantijs aliunde pꝛobibitis:illud

aut nullum aut tantũ veniale peccatũ eſt
VArxoꝛatoꝛum alter peccare poteſt moꝛ

taliter in matrimonio.ſi cum detrimẽeto
notabili pꝛolis concepte aut generande
ſcienter fiat.vt temꝑe menſtruoꝝ.ſi extra

vas.ſi cum deſiderio abſentis quaſi pᷣſen

tis alterius nõ ſui.ſi pꝛincipaliter xcau/

ſa aut ex fine moꝛtaliter noxijs. (acili/
us eſt ſepe ab oꝑe carnali totalis abſtinẽ
tia ſicut in virginibus⁊ viduis:qᷓ; mode

ſte maritalem copulam exercere.ſicut fe/⸗
bꝛis potu/et ignis ſaarenalun d atta

ctu tandem magis ſucceundũtur Quia
coꝛpus ſacerdotis ſi vxoꝛaret᷑ eſſet vxoꝛis
ſacerdos qui totus eſſe debet domino cõ
ſecratus/et expeditus a cura rerum fami
liariũ/et ſolutus legibus ciuilibus/⁊ oꝛa
tioni iugiter vacare/ratõnabiliter aſtrin/

Oelectatio viri cum

*

omia ex toto coꝛde:extota ani/
ma. et ex tota virtute. quatum

Iligere deum ſuper (calogi.

24

ſufficit viatoꝛi ad ſalutem/eſt
taliter affici ad deum / actu vel habitu. ꝙ
dei amiciciã / cuiuſtibet alterius rei dile/

ctioni antepenit. Sic ꝙ pꝛo nulla diex

ctione ſui vel alterius/charitatem deivel

let deſerere/ tranſgreſſionẽ cuiuſcnnq;
pꝛecepti diuini.¶ Hemo fm legem tene
gna hominũ carnaliũ mutuo.pᷣſertimad
nudũ.q̃ntũcunq; ſint eiuſdẽ generis aut

tur potius eligere annihilatõnem ſeu dã
natõnem eternam.qᷓ; peccare moꝛtaliter.

Meutrum quippe olect clig licite.ſtan/
te lege de pꝛecepto h
qua neq; annihilatio ſtat neq; damnatõ
Prodoſete alicui viatoꝛi iſta queſtiõe
imilibus.an citius pateret᷑ eſſe in igne
per vnũ diem/q; peccato moꝛtali conſen/
tire?non tenetur circa hoc deliberare ab/

abẽde charitatis.cũ

„

ſolute de altera ꝑtium. ſed teneat ſuſpen/
ſum iudicium.conſi Werido fragilitatem
ſuam. ⁊ fidendo in diuin
nem incidere.aut ſi patiatur/deus faciet

cum tentatõne pꝛouentũ:vt poſſit ſuſti/
nere.(¶ Pꝛopoſitis huiuſmodi queſtio/

nibus.quid homo faceret/tentatione foꝛ
ti pꝛeſente: Aliud eſt optare et deſiderare
illud quod eſt melius/et iudicare illð eſſe
icabiline aut minus fugibile altero / ali
d

eliberare abſolute / ꝙ ipſe ſic faceret!

et ſic eligeret. Quoniã pꝛimum eſt pie et

fidelis anime.ſecundũ de pᷣſumptione et
temeritate culpatur.¶ Jurare per deum

quod eſt eum teſtem veritatis adducere/

fit licite imo meritoꝛiei dum veritas ſub⸗

eſt. et reuerentia comitatur.et pia neceſſi/
tas ex humana infirmitate conſurgens/⸗/

impellit. ¶ Jurare in vanum. eſt pꝛope

idende a miſericoꝛdia /
que vel nõ patietur eum in talem tentatõ

deum in falſitate. cuius eſſe teſtis nequit

inuocare. Ideo dum exdeliberatõne fit.
ſemper eſt moꝛtale. ¶ Exigere iuramen/

ta ab his de quibus vehementioꝛ eſt pꝛe/
ſumptio q; de oppoſito apud exigentes/⸗
ꝙ deierabunt! et ad hoc ex deliberatione

inducere: vix aut nunq; caret moꝛtali de

licto.niſi foꝛſan quandoq; apud iudices
uibus ex officio ſic exigere neceſſe eft
eq neceſſe eſt neq; vtile ⁊ ſepe crimino
ſum/exigere iuramẽta ab his qui queſtio

nantur in iudicio exterioꝛi eccleſiaſtico⸗)
vel ciuili/quando pᷣſumi poteſt veheme

Regule

ter/ꝙ quidam deierabũt. ⁊ quando eoꝛũ

iuramento nullatenus ſtatur. ¶ De re

penitus occulta/ que ſcʒ nõ poteſt ꝓbari
