iͤſa
nerſz
Lde
inaua.
ubus
roen
loge
n/
ſtö
tl
piet
gie

Alednep
nii Na⸗
ltpe⸗
mach.4
ndittem
ſuſtüpꝛe
Gſivtnn
ninouife
ſtio ne⸗
umih
A An

mogo valet. vel ad minꝰeſt dubiũ Et hoc

ſufhcit ad hoc vt cõtractus ſit licit?ꝰ vt hic
Zertia pars ¶ Jaẽ intelligũt qdã.⁊ ſi
ditus vel nomẽ/de nouo ꝓpter hoc cõ

re

ſtituant᷑ in rebvel ꝑſonis alijs a cõtrabẽ/

te.puta qꝛ dicit emptoꝛ. Lu cõſtitues ta/
les redditꝰ/in poſſeſſiõe talivel ſeruo.vel

facies ꝙ talis cõfuebit᷑ ſe debere tibi mil/
le vſq; ad annuũ.⁊? ego de illis mille/vl ma
gis ꝓ actõe ꝓ illis mille cõpetẽte/ dabo ti
bi q̃nqginta. Hã dicũt oẽs cõtractꝰ iſtos

licitos.qꝛ nõ eſt mutuũ ſed emptio Item
mlti caſus pñt euẽire ꝙ iſte emptoꝛ amit

teret in hoc cõtractu.puta ſi inops fieret

nomẽ Sʒ certe bene cõſulendũ eſt oĩ/

bus fideliba ꝙ ab hmõi cõtractu abſtine⸗/
ant. ſcʒ ꝙ de nouo ꝓpter hoccõſtitutũ
ditũ vel actionẽ emãt ¶ Quarta xs ¶ Il

lud autẽ videt᷑ penitus illicitũ:ꝙ ipſe idẽ

qꝗͥ ðↄꝛ emptoꝛ/in ſe cõſtituat redditũ vel ac

tionẽ.qᷓ ſe obligat ad plꝰdãdũ.vel in pecu
vel in ſpe / guã gecepit Hec Innoceñ

ertiũ fundamen

ſumit er multis exẽplis ⁊ allegatonib⸗

tũ

in hãc vnã ſententiã cadẽtib. Hõ dubiũ
vis cõmittit in legẽ/q legis verba cõple
ctens/cõtra legis nitivoluntatẽ Uel ſic.

Cõtra legẽ facit:qͥ id facit qð lex phibet.
In fraudẽ vero leg facit / q ſaluis verbis

ſegis / ſententiã ei circuuenit. Sʒ ſic eſt ĩ

cõtractu cenſualiſte’ꝙ invtroq; cõtractu
um/eſt idẽ effectꝰ/excepta noĩs mutatoe/
Sicut deducit diffuſe.cõparãdo condi/
tões vniꝰcõtractꝰad alteꝝ/pᷣſertimvbi da

tur facultas redimẽdi.⁊ maxime vbi con

ſtituit᷑ de nouo redditꝰvel annua penſio:.

Addito ꝙ leges veteris ⁊ noui teſtamẽti

ꝓhibẽtes mutuũ ſub annua pẽſiõe/ eẽnt

maximo ludibꝛio/ ſi hoc foꝛamen vſura/

rijs ſuꝑeſſet/qꝙ; nomẽ mutui mutaret᷑i no

mẽ venditõis ⁊ emptiõis/ꝑmanẽtibo eiſ/

dem effectibus Et allegat multa capitula
iuris⁊ ſctm̃ Cho.⁊ Joh̊.in ſumma cõfeſ/
ſoꝝ Jungẽs illã regulã.Cũ qͥd vnavia ꝓ
hibet᷑ alicui/ad id alia admitti nõ debet.
Additverũtñ ex gloſa regule.qꝙ reſpectus
pꝛincipalr habeat᷑ ad ꝓhibitũ nõ adviãꝛ
hec eſt rõnabilis modificatio.(¶ Querit
conſeqnter a cenſualiſta.q̃lis reſultatvti/
litas ſi ex mutuo mille ſolið.nõ poſſit pẽ

ſio vnius denarij recipi.⁊ ex contractu cẽc
ſuali ſumeret᷑ plus q; centum.

Anartũ fundamé/

tum aſſumit exꝑte cõtractꝰquerẽdo.qũo

dum res aliquavendit᷑ minoꝛi pcio cũ fa/

cultate redimẽdi q; ſi perpetuovenderet᷑
talis cõtractꝰ nõ cenſuat᷑ pigneraticius ⁊

ꝓ conſeqᷓns in fraudẽ vſuraꝝ exceptꝰ / ſic

allegat gloſam oꝛdinariã Hoſtien. Joh.
Andree. ꝙ talis cõtractus cõditionalł eſt
vſurarius.qð ſane inqͥ t videt᷑ intelligẽdũ

Et poppoſitõem ſibimet factã/declarat

ꝙ minoꝛitas ſen ſe referat ad id qð ipſa
res valeret caſu q̊ ꝑpetuo alienaret᷑ ſine fa
cultate luendi vel redimendi. ¶ Deinde
allegat opiniões quoꝛũda iuriſtaꝝ cũ ſu
is allegatõib.⁊ exponẽs doctrinalr et be
ne/qͥq ſit inter ius canonicũ ⁊ ius ciuile.
⁊ qͥd ſit de rõe legis.CLõcludit ꝙ mag cre
dẽdũ eſt peritis in arte iuris canonici.qᷓ;
peritis in arte iuris ciuilis. Sʒ hecomit
timus.dicẽtes illud bucolicũ Non noſtꝝ
inter nos tantas componere lites.

(Quintum funda

mentü aſſumit ex vno caſu legis.ff. de an

nua le.l.iij.pa.vlti.De quo videt᷑ mirãdũ

ip leges cõcedẽtes vſuras/dixerint cõtra/

ctũ hic cõmemoꝛatũ eſſevſurariũ qͥ vel eiꝰ

ſimilis / ſepiſſime fit apð eccliaſticos.Eſt
gutẽ caſus.ꝙ ſi ꝑ legatuʒ vel donationẽeqͥ
eſt titulꝰ imponit᷑ de nouo certa ãnua pẽ
ſio ſoluẽda ticio/q̊ aduſq; ipſe donãs vel

legans/ dictã penſionẽ luerit vel redeme/

rit vel ab ea ſe liberauerit ꝑ ſolutiõem vel
traditõem certe ſoꝛtis pꝛicipalis. Conſe
quenter inducit(⁊ ſicutvidet᷑ coloꝛate)q;
minꝰ videret᷑ hic eſſevſura/q; in caſn cen/

ſualiſte.pᷣſertim ſi det᷑ minꝰpꝛeciũ ꝓpter fa

cultatẽ redimedi ſiue hoc ſit invno iſtru/
mento ſiue in pluribus. Nec hoc impu⸗

are contendimus.

Gerxtü fundamen/
tum arguit.ꝙ ſi dilatio traditõis mercis.
facit pꝛeciũ diminui/cõtractꝰeſt vſurariꝰ

De vſuris.c. nauigãti.a contrario ſenſu.
Ded in ꝓpoſito diminuit᷑pᷣciuʒ.nec tota

merx eſt pñs.ſcʒ penſio cuiuſſibʒ ãni Ue

ritas eſt/ꝙ inſtãdo cõtraſe ⁊ ridendo/fa
tet ꝙ ius petẽdi benſiont annuã / ſit merx
in ipᷣo cõtractu:ſicut in venditiõe ppetui

redditꝰ. Sʒ ſꝑ recidit in lli dzen

De contractibus

pꝛeciũ pꝛopter facultatẽ redimendi ⁊ ag/
grauat ſi de nouo merx ipſa.i.ipᷣm ius ꝑ/
cipiendi cõſtituitde nouo in ipſo cõtra/
ctu:vbi cõtrahentes aſſignant et differũt
tempus pꝛout volununnt.
£ Oſtmodũ iſtis totalr interĩ ꝓpoſi
tis⁊ fundatis nitit᷑ reſponſuʒ da
re validũ ad affirmatiuã cenſuali
ſte ptẽ. HS duplex ad pᷣmũ ſtat
. o. ꝙ et ſi dictus cõtractus ex foꝛ

in hoc ſo
ma vocali/ſit emptio ⁊ venditio.tamen qͥ
ad rem et effectum eſt mutuũ vel reducit᷑
ad mutuũ ( Reſpõdet ſilr ad ſcõʒ (¶ Ad

tertiũ vero fundamentũ ꝑ gloſam de reli/
gi.domi.in c.cõſtituiꝰ rũdet/dicẽdo tres

eſſe cõtractus. VUnus eſt.cũ dũs alicuius
rei/dñium illiꝰ cõcedit alicui abdicãs a ſe

ipᷣm dñium / nihil ſibi pᷣter ceriũ cenſum

annuũ retinẽdo.Et de iſto(vt dicit) loqᷣt᷑
hic gloſa allegata cũ doctoꝛib Alter con/
tract'eſt emphiteoſis cãcoꝛdans cũ:pᷣdi/
cto in mõ conſtituẽdi. Sʒ in hoc differ̃t

q in pꝛio ↄcedẽs nullũ ſibi retinet rei do

miniũ vel ius emphitheoticũ. ſʒ in ſcõo

retinet vtrũq; Et vterq; eſt licitus Lertiꝰ

cõtractus de quo nũc inqrit᷑ hʒ (vt dicit)
contrariũ modũ ad pᷣcedentẽ in hoc ꝙ il/
leqq eſt dñs ab initio ipᷣe eſt qͥ pẽſionẽ cen
ſualẽ/ſupꝛa ſe ⁊ ſupꝛa rem ſuã conſtituit.
pterea nõ ſequi

ꝛoinde rñdendo ad q̃rtũ

fundamentũ.nõ negamus (inquit)qn ex

glijs modis ⁊ cõtractib/annue pᷣſtatiões
cenſuũ poſſint iponi licite.vt in fundatõ
ne ecclie.vt in cõceſſiõe quã qͥs facit de re
ſua.vt dum aliqua ecclia eximit᷑a iuriſdi
ctõe epᷣi.et alijs modis ſparſis in iure.ſic
glagar ſechſunei, nobis cõceſſio funda/
menti.¶ Rurſus. ↄceſſo antecedẽte qͥnti
fundam̃ti ꝙꝑ titulũ gratuitũ ſcʒ legativł
donatõis/pᷣt annua pẽſio de nouo cõſti/

tui.negat᷑ conſeq̃ntia. vel ſiłlitudo ad ca//

ſum noſtꝝ.qm̃ in titulo gratuuo.nulla ẽ

fectũ mutui reducibil ſecus hic . 5
p̃ᷣterea ad ſextũ fundamentũ ſtat in hiꝙ ĩ
mutuo q;tũcunq; ꝓbabile dubiũ vel peri
culũ/nõ pᷣt concludere excuſatõem vſure.
de q̃ in ca.nauigãti. Secꝰ eſt in cõtractu
venditõis ⁊ emptõis de quo loqt᷑illð ca/
pitulũ.Cũ igit᷑ in caſu cenſualiſte de quo
querit/ſit mutuũvel ad mutuũ reducibi/
læ/ nõ eſt ſilitudo.attẽto ꝙ pᷣciũ vt in plu/

ſuſpitio de vſura.necad uahi ii⸗ ef/

Eſi pᷣcedẽtes cõtractꝰ ſint

Alttenda

nſio

.

r bus eſt valde paruũ reſpectu magnitu/
dinis penſiõis.⁊ ad tpᷣs eſt pbabilr ſatis
duratux. Poſſet addi ſed nõ tãgit hic:ꝙ;

ↄtractus talis/dat ocaſionẽ machinãdi
in moꝛtẽ alteriꝰvel eã optãdi.ſ. 3 üliꝰᷣ re⸗/
cipit penſionẽ ad vitã. Vlteriꝰ in rñſiõe
ad ſeptimũ dicit eſſe duos caſus poſitos
ab Hoſtieñ. Vn? eſt ꝙ licet emere poſſeſ⸗
ſiones ad vitã ipſi? emptoꝛis.ſed hoc ĩtel
ligit᷑ vbi nõ conſtituit᷑ rructus de nouo.⁊

„

mer iam creata emit᷑.nec dat᷑ facuitas re/

qimẽdi ⁊ ita nõ eſt ſimił caſus ad noſtrũ
Alter caſus eſt vũ qͥ tradit vl vẽditones
glicui monaſterio ſub pacto ꝙ pꝛo q̃libet
oue recipiat duos ſolidos.cũ fruct cuiuſ
libet ouis valeat qᷓ̃tuoꝛ vel qnq; ſolidos.
Sʒ poſt moꝛtẽ tradẽtꝭ/ oẽs oues ad mo

naſteriũ ꝑtinebũt.⁊ hoceſt licitũ ꝓpter in

certitudinẽ moꝛt vel mlłtiplicatõis ouiũ

Seid ſecyeſt in caſu cẽſualiſteqꝛ eſt mutu

umvel ad mutuũ reducit᷑ ¶ Poſtremo re
ſpondet ad vltimũ ꝑ ill dictũ de pᷣbedis
multa ꝑ patientiã tolerãt᷑/que ſi deducta

fuiſſent in iudiciũ/ exigẽte iuſticia nõ de/

Lce ſummati collecta eſt ſentetia
tractatꝰ/quantũ viſum eſt ſuffice
mtentõem noſtrã q verſat/nõ ad im

pugnatõʒ tractatꝰ pꝛincipalr aut moꝛda

citer ſed ad elucidatõem veritatis/tã in ca
ſu ꝓpoſito q; in alijs nõnullis in materia
cõtractuũ.que ad conſciẽtiarũ ſerenatio/
nem ⁊ iurium faciũt intellectum.

Eittentio pꝛma

k in pꝛimis ꝙ octo rõnes facte p
cenſualiſta/militãt pꝛo caſu noſtro. Nec
reſpõſiones date/ↄtrariant᷑.ſed cõfirmãt
pꝛopoſitũ.dũ cõcedũt cẽſuales redditus
rõnabilit᷑ emi poſſe vel inſtitui / ſi nõ ap/
pareat de coꝛrupta intẽtõe.vel exmodici
tate pꝛecij.vel ex mala fama contrahenti⸗
um. vt qꝛ cõſueuerũt vſuras exercere.

Attentio ſecunda

Altendat᷑ ꝙ pꝛia rõ ſua cõtra cenſualiſtã⸗

otra

fundãs ſe in hoc ꝙ vbi eſt eadẽ rõ.dʒ eẽ ea

dẽ iuris deciſio/ ſoluta eſt ꝑ qᷓrtãdecimaʒ

pꝛopoſitõem ſcðe ꝑtis. Etpoſſʒ rñdedo

ad foꝛmã/concedi maioꝛ in termis ſi ſit
eadem ſilitudo penitus.ſed minoꝛ nega/
bit.qm̃ in vſura aꝑta ꝓhibitio legis diui
ne ⁊ humane eſt manitfeſta.nõ ſic in caſu

n
caut
cpta!
apien
bentfi
fentee
Coad
cffuce
betp⸗.
nnse
leypi
ianue
tinge
gigs
bꝛas
bus!
totel
buin
fitol
kespe
llast
Ktie
ſiat
hon
tart
ſinc
hoe
ſp:
habe
niet
fiud
guan
Defn
Ge⸗
N
fti
nel
all
tat
en/
furi
igt
ſcen
nt
ge
dun
ſin
nel

ſnteni
iſfie

in
ford
nc
nan
atio⸗

Zfngep
tro⸗fe
öfrnit
redsts
ſinomp,
rnogel
mbenct

che.

bet pꝛeceptoꝝ

cenſualiſte.etiã vbi peccaret.quia hoc eẽt
occultũ.aliud manifeſtũ.(¶ Addito ꝙ p/
cepta nõ obligãt vt fiant ad intẽtion? p/
cipientis niſi ſub conditõne.hoc eſt ſi de
beat finis aſſequi.alioquin honoꝛãs pa/
rentes pꝛopter naturalẽ pietatẽ nõ referẽæ
do ad deũ peccaret Silr ⁊ ieiunans ſinõ
efficeret᷑ deuotioꝛ ita bꝛeuiter de quoli /
Gacit pꝛo hacrñſionete
xtus expꝛeſſus extra de vſuris.c.in ciuita
te vbi ſic dicit Alexander tertius/ſoribes
ianueñ.epᷣo. In ciuitate tua dicis ſepe cõ
tingere ꝙ quidam piꝑ ſeu cinamomũ ſeu
alias merces cõparant.q̃ tunc vltra⸗x.li /
bꝛas non valent. ⁊ ꝓmittũt ſe illis a qui/
bvus illas merces accipiũt.xi.libꝛas ſtatu
to termino ſoluturos icet autẽ cõtractꝰ

huiuſmodi extali foꝛma nõ poſſit cenſe/
ri noĩe vſuraꝝ.nihilominꝰtamẽ vendito

res pctm̃ incurrũt.niſi dubiũ ſit: merces

illas plus minꝰve ſolutõis tꝑe valituras

Et ideo ciues tui ſaluti ſue bñ cõſulerent

ſi a tali cõtractu ceſſarẽt.cum cogitatiões

hominũ /omipotentideo nequeãt occul/
tari. ¶ Poſſet autẽ hoc in loco fieri pqui

ſitio/ cur contractus hic cõmemoꝛat ex qᷓ
nõ eſt vſurarius ſit illicitus: Si dicatur

ꝙ pꝛopter pꝛeciũ maius et exceſſiuũ.hoc

habet locũ in foꝛo conſciẽtie/ ſicut etiam

videt᷑notare decretalis.ſed nõ in exterio/

ri iudicio vbi res tantũ valet ſm legiſtas

quantũ vendi poteſt.qð intelligit niſi ſit
defraudatio plus medio iuſti pᷣcij.qꝛ tũc

cõtractus reſcindit᷑ vt inciuilis / licet nõ
vſurarius. Si vero dicat illicitus eſſe qꝛ
fit in fraudẽ vſurarũ. Rñdebit venditoꝛ.

nequaq;. ſed in fauoꝛẽ conſeruatõnis vel
augmẽtatiõis pꝛopꝛie ſubſtantie.⁊ ſuſtẽ

tatõnis domeſticoꝝ oneꝝ.Ecce quomõ

malignãtibus ⁊ volentibus / iniuſte age⸗
re/nõò ſufficiunt leges poſitiue cõtra vſu/

rarios late. quin potius ſunt incidẽtalit
aliqñ in damnü reipublice. in laqueũ cõ
ſcientie.in offenſiões ⁊ ſcandalũ.Si au/
tem ſentẽtie iuris/excõicationũ vel inter/
dictoꝝ / ligent abutẽtes talibo cõtractibo/
dum füũt in fauoꝛẽ vſuraꝝ.licet non in ſe
ſint vſurarij videãt domini iuriſte an pe
ne ſint vſq; ad hoc ampliande.dum non

conſtat de intentione.

Certia attentio

Atrendat᷑ ſuꝑ ſecundo fundamẽto cõtra

cenſualiſtã. vbi aſſumit goſam magnam

5

6

Innocentij de vſuris.c.in ciuitate.q; pꝛi

ma pars/eſt euidẽter quo ad oẽs ſui clau
ſulas / pꝛo cenſualiſta.⁊ pꝛo dictis pꝛiꝰ in
diuerſis conſideratõiby. Silr ⁊ ſcoa⁊ ter/

tia partes vſq; ibi. Ded certe bene cõſu⸗
lendũ eſt. Attento ꝙ vbi dicit in ſecunda
parte. Alijs videt t foꝛte melius non ne
gat pꝛioꝛes bene dixiſſeſed ponit ſub du

bio ſi ſequẽtes meliꝰ dixerint qͥ loquũtur

loquendi cõis/notat eũ ſentire ꝙ meliꝰli/
cet alij bene.

affirmat ſtatim in qrta ꝑte dicens. Illud

autẽ penitus videt᷑ illicitũ/q idem qͥ dici
tur emptoꝛ / in ie conſtituat redditum. ⁊c
vbi notet lectoꝛ / de coꝛrectöne quã tracta
tus facit. dicens ꝑ viciũ ſcriptoꝛis factuʒ
eſſe / vt dicatur / emptoꝛ pꝛo veditoꝛ.quia

non poſſet(inquit)bene exemplificari ꝙ
emptoꝛ cõſtituat redditum in ſe. Sʒ hic

cognoſcit᷑inaduertentia magna.qm em/
ptoꝛ ⁊ venditoꝛ ſe habẽt coꝛrelatiue.⁊ po

teſt ille qͥ emit/cõſtituere ſe venditoꝛẽ per

redditũ vel actõnẽ qua ſe obligat ad pius

dandum / vel in pecuniavel in ſpe/q; acce
perit. Et hoc obſecro tu lectoꝛ vigilanter

attende.⁊ cognoſces ꝙ affectio nimia im

pugnandi cenſualiſtas/fecit aliter ſonare
verba Innocẽtij qᷓ ſua fuerit intentio.ſi/
cut de ſonitu cãpanarũvulgarit᷑ expimur

aiomae ſupꝑ reliqͥs concluſ cõtra cen
uali

ſtas ad vitã.et de regula iſta.Qui du

bio ſtãte agit aliq uid / moꝛtaliter peccat

dictum eſt pꝛius pꝛopoſitõne tertiadeci/
ma ſecunde paDrtits.

Ougrta attentio

¶ Attendat᷑ pꝛo rũſione ad tertiũ funda

mentũ q; cenſualiſta bonã habens inten

tionẽ ſicut habere pᷣſumit᷑ in caſu noſtro

nõ agit in fraudẽ legis neccontra legem.
Nec illud quod inquirit᷑que differentia
ſit ſi nõ poſſit recipi vnꝰdenarius exvſu/
ra/⁊ ex contractu cenſuali recipient᷑ plꝰqᷓ
centũ.cõcludit.Et patet rũſio ꝑ exemplũ
datum in materia de ſymonia:quia ſacer
dos celebꝛans miſſas.poteſt reciꝑe centũ
francos pꝛo ſuſtentatõe vite ſue. E. non
3

bene. Deinde cũ dicit. Sed cer
te beneconſulendũ eſt. Patet ex modo lo
quẽdi ꝙ confoꝛmat ſe verbis decretalis.
In ciuitate/ꝙ nõ loquitur niſiꝓpter du
biü intentõis contrahentiũ. Et ex illo ꝙ

De contractibus

poſſet recipe vnũ denariũ. pꝛo cõmutato
ne miſſe ad denaruum.

Gittentio quinta

Atrendat᷑ circa quartũ fundamẽtũ ꝙ ſup
ponit᷑ illiceſſe fraus vſurarũ.tum ratõne
minoꝛis pꝛecij.tum ex conditõe cõtrabẽ/
tium. Et ideo nihil cõtra caſum noſtꝝ vl
ſimilẽ.qm̃ pꝛeciũ equat᷑ venditiõi.nec fut
ad vſurariũ queſti. =OðDWUMW

Alttendat᷑ ſuꝑ caſu ciuili quinti fundam̃

e
ti lõ qð tactũ eſt in recitando.ꝙ ſcʒ illuʒ
caſum nõ vidi in textu legis.cuiꝰ ſuppo/
no bonũ intellectũ Vidi autẽ dominum
de palude q fuit magnꝰ iuriſta ⁊ theolog⸗
gqui ſupꝑ tertiũ ſententiaꝝ diſti. xxxvij. vbi
cõiter doctoꝛes theologi tractãt materiã
de vſura ⁊ ibi requira?. Hic inquã doctoꝛ
ponit caſum legis ſi petrus / vendat cõ
munitati aliquã domũvel hereditatẽ cen
tum fracis/poteſt ſtati emere.x.libꝛas ad
vitã ſuꝑ eadẽ hereditate ¶ Veꝝ eſt ꝙ ex/
hibitus eſt mihi modo textus legis pᷣdi/
ce qui ſic habet. Si cui quãtitas certa le

getur.⁊ quoad pꝛeſtet᷑ in ſingulos ãnos.

certũ aliquid veluti vſuras iuſſerit teſta/
toꝛ pᷣſtari/legatũ valet. Sed in vſuris ha
ctenus valere debet quatinꝰ pbabilẽ mo/
dũ vſuraꝝ nõ excedat ¶ Ex hoc textu pʒ
pꝛimo ꝙ facitꝓ nobis.qꝛ dicit p legatuʒ
valet Patet etiam ꝙ nomẽvſuraꝝ hic nõ
Accipit᷑ pꝛout habet maliciã ſibi ↄuolutã
ſicut eſt nomen furti ⁊ rapine.alioq n ſibi
cõtradiceret.ſed accipit᷑ vſura ꝓ ſupabun
dantia in cõtractibi.pꝛout etiã gloſat ſan
ctus Tho.illud deuter.xxviij. Yenerabis
gentibe multis. Et in euãgelio luce.xxviij
increpat᷑ piger ſeruꝰqͥ nõ dedit pecuniam
ad vſurã.qᷓ;uis ſit hic metaphoꝛica locu/
tio.ſicut ibi.feneratur domino qui miſe/
Fetur pauperis.

ittentio ſeptima

Aitendat pꝛo ſexto fundamẽto. nõ ſemꝑ

verũ eſſe ꝙ ſi dilatio traditiõis mercis/ſa

cit pꝛeciũ diminui/ cõtractus ſit vſurariꝰ
qꝛ caſus eſt oppoſitꝰin termis.c. In ciui
tate.pus allegato.⁊ tactũ eſt in qͥnta ꝓpo/
ſitõę ſcᷣeꝑtis/qͥ pacto ſit hoc factibile

ctitractatus.

¶ Attendat᷑ poſt diſcnſſionẽ aliqlem pᷣdi

ꝓꝓ om̃iby dictis in pꝛĩa ꝑte

ſub viginti conſi ideratõnibo/ ſunt docto/

„

res theologi in varijs paſſibus/conſeq̃n

ter ad legem euãgelicã ⁊ naturalẽ.cũ qui/

bus legibus loqui /nõ eſt ſine lege loqui.
HNominatim ſctũs Tho. ſcdᷣa ſcdᷣe queſti
onibo diuerſis.circa materiam de iuſticia
nunc diuidendo iuſticiã in cõmutatiuã
diſtributiuã.querẽdo cõſeq̃nter de cõtra/
ctibe emptõis ⁊ venditõis.devſura.⁊ ſiłi
bus Sicut poterit inuenire ſtudioſus ſi
ne quotatõne ad quodlibet verbũ.qm̃ iu
xta dictũ ſenece.Non minꝰculpãda eſt ni

mia diuiſio/qᷓ; pauca.cõfuſionẽ enĩ gene
rat. ſicut patet in puluere. ſi pᷣterea cauſet
tunrbatõeʒ memoꝛie. ⁊ intelligẽtie magnã

inuolutõem querat᷑ ab exꝑtis.

Nittentio nona

Attendat pꝓ dictis in ſecũda parte ſub
xrxiiij ppoſitiõibo / ſunt doctoꝛes theologi
quantum libꝛos habui ⁊ videre potui

Pꝛimo ad cõcluſionẽ rñſalẽ in foꝛma cõ
coꝛdat Joh.andree in ſum ma cõfeſſoꝝ.

theologus fuit ⁊ magnꝰ inueſtigatoꝛ etiaã
inriũ poſitiuoꝝ libꝛo.ij.tit.vij. de vſuris

xxy. ur hec verba ſunt i foꝛma Quid
ſivẽdidi p̃ᷣdiũ.tali cõditõe adiecta.vt qñʒ

ſoluat᷑ pciũ a me vel ab herede meo / reha⸗
beã pꝛediũ ego vel heres meus.vel vſq;

ad tot vel tot ãnos poſſim rehabere / ſolu

to pᷣcio.nunqͥd eſt vſurariꝰ cõtractꝰ Rñjðᷣ.

ſim Rayv.pa.vi Itẽ quid ſi.Ad hoc dico

nõ eſt mutuũ.⁊ emptoꝛ facit fructꝰ ſuos ſi
ne ꝑiculo vſure.licet venditoꝛ iuxta vẽdi

tõis foꝛmã poſtea recuꝑet pꝛediũ.Et hoc

intelligas niſi in fraudẽ vſurarũ ſit facta

talis venditiovel conditio.qð pᷣſu mitur
ex his cõiecturis.ſcʒ exeo ꝙ modicũ eſt p

ciũ reſpectu valoꝛis rei.vt extra de empᷣ.⁊

venð.ad noſtrã. Itẽexeo ꝙ aliqͥd ꝑſoluit
vlcra ſummã receptã/puta fuit vendita ꝓ
centũ/⁊ eſt in pacto ꝙcũ reſcindet᷑ vendi/

tio / regdant᷑.cxx. extra de pigneribo. Illo
nos Itẽ ex eo ꝙ emptoꝛ cõſueuit exercere
vſuras vt in pꝛedicta decretali ad noſtrã.
Igdem Hoſtieñ. vᷣ.nono Et Berñ.in glo

ſaſuper c.· Cõqueſtꝰ Hecibi ¶ Facit etiã

vuilhelmꝰ?cõpilatoꝛ optime ſumme devi

cijs ⁊ virtutibo.tractatu de auaricia parte
de vſura Dum numerãs cõtractũ cenſua
lem inter vſurarios hanc aſſignat rõnem

neenigge

wucnſe

egi

.

6

neſod
thevlog
epoui
ſomoc⸗
kſir
wrani
enind
Cud
roñß;

,
n
ſoln
ſis⸗
dice
ſwoſi
mwi
Etboc
ſitfaa
fünin
iͤc,
eß
Mni
ip

r

quia res longe pꝛo minoꝛi pꝛecio recipit

ad annuã penſionẽ pꝛopter pactũ redim
di oncludit᷑ ergo p argumentũ a cõtra/⸗
rio ſenſu / ſi nõ detur pꝛeciũ minꝰ/nõ erit

cõtractusvſurarius/ſaltẽ ex hac radice

Porro nõ legi theologos alios/ponẽtes

cũt vſurã foꝛmaliter eſſe

in foꝛma caſum noſtrũ.ſed cõcludit᷑rõna

bilitas eius / exalijs dictꝭ ſuis atq; funda/
mentis/⁊ ſpecialiter ſi attegatur quid di/
De iuriſtis au

tem vidi plures allegatos.quos oꝛigina/
liter nondũ inſpexi niſi Ber. gloſatoꝛẽ de

cretaliũ.c.conqſtus de vſuris in gloſa.ij.

inca finẽ / ibi Item ſi vendo In qua glo⸗/

ſ notat pecuniã numeratã poſſe darrad
pompã vel oſtentatõem ſicut etiã dari bt

pꝛo impignoꝛatiõe/ quo caſu dicit aliqᷣd

poſſe ſumi vltra ſoꝛtẽ ¶Qoquit᷑ inſuper de

pꝛecio vltra ſoꝛtem adiudicato in fauoꝛẽ
eccleſie Sanctꝰ Tho.ſentit idẽ qdðᷣ pꝛius
de pecunia numerata Vnde patʒ ꝙ mali

gnantibo virpoteſt claudiaditus advſu/

in ſumma.de vſura in ꝑa.iij.

ram Poterũt eni fin gere / vel ſuũ intereſſe
vel aliquid ſimile S
noſtro allegati Sicut dñs Hoſtieñ. in di
cto. c. conqſtus Sicut. H. boijc. qui pꝛe

Bunt alij pꝛo caſu

dictos recitat/nec impꝛobat ir Ber.
n⸗ a in ꝑa. iij. ¶¶Ceterum
de redditibus ad vitam ꝙ liceanttenetex

pꝛeſſe dominꝰ depalude/vbi pꝛius. alle/
gans ⁊ reſpõdes Qui pꝛopterea tenet ar/
tem campſoꝛiã licitã/non adducens aliã
rationẽ/qᷓ; ꝙ eccleſia tolerat aam Doctoꝛ

iſte pꝛeterea ponens opinionẽ durandi⸗
qui ſanctü thom̃.inſequit᷑.tenet illud qð

dictum eſt de receptöne mutui advſuram

ita tamen ꝙ dans / nõ abneget a ſe ius re⸗
petẽdi / ſicut nec poteſt / pꝛopter intereſſe

reipublice Pꝛeterea doctoꝛ ſubtilis in q̃r
to /ponit caſum ſexte ꝓpoſitõnis/ſecunde

partis noſtrelappꝛobans illũ ⁊ laudãs.⁊

addẽs legitime pꝛeſcribẽs rem pus ali
enam / nõ tenet᷑ in foꝛo conſcietie dũ ſibi

cõſtiterit eã fuiſſe alienã /reſtituere/ facien

te hoclegis autoꝛitate.et negligentiã cu/

Attendat᷑ ꝙ ſuꝑ caſu ꝑticulari fuerũt inqͥ
ſita plurima conſilia ꝑitoꝛũ / etiã theolo/
goꝛiũ/in varijs locis ⁊ collationibo.nomi
natim. Conſtantie in refoꝛmatoꝛio.⁊ ad

ſtodientiũ res ſuas pnniẽte.Còcoꝛdat pᷣ

„

dictus de palude in quarto ſuo-

Elttentio decima

piens iudicabit

parter in ſcedulis ſubſcriptis.⁊ quividit

HW teſtimon iu phibuit ꝙ cõtractus pꝛedictꝰ

⁊ ſimiles.ſunt liciti.Doctoꝛes autẽviuẽ/

tes/nõ minoꝛẽ habent autoꝛitatẽ/doctri
naliter exponendi ſacrã ſcripturã vel in/
terpꝛetandi iura/q; moꝛtui. E qui non

ſcripſerũt.q; qui ſcripſerũt St ideo fru
ſtra fit aliquãdo tot allega tionũ multipli

ctio. Confeſtim vt vnus aliquid ſepſit.

⁊ contemnit᷑ viuentiũ conſiliũ.qui ſepiꝰ
attendere magis poſſunt circunſtãtias p

ticulares.ſᷣm quas variari iudicium ſepe

neceſſe eſt. queadmodũ dicũt erpientiſſi/
mi medicoꝛũ in hominib ſanandis.ꝙ re
gule generales tradite ſub arte/ vix inue⸗

niũtur pꝛacticabiles abſq; exceptoe. Mk
tomagis in moꝛalibus hoc euenit/ q̃nto
plures ſunt mutationes animoꝛũ q; coꝛ/
poꝛũ. Pꝛopterea neceſſitatus eſt phᷣs dũ

mediũ virtutis inqreret dicere/ pꝛout ſa

t (Ratet exinde quoꝛun
dã nimia humilitas velvanitas.qᷣ reqᷣſiti
dicere quid ſentiãt de aliquo caſu moꝛali
cõfugiut ſtatim ad allegatões ſupꝑ allega/
tões/⁊ ad gloſas ſuꝑ gloſas/dimiſſis etiã

qũñq; textib.aut pꝛicipijs vniuerſalibad
gque debet reſolutio fieri. dicẽtes. Iſte ſic

ſentit alter ſic ſentit. alterappꝛobat eum.
alter ſentit cũ iſto/quibo recte dici poteſt.

Dic non quod alij ſcipſerũt. ſed quid tu
ipſe dicis vel ſentis. Dicit enim areſtoti/

les.vi.Etchicoꝛũ.ꝙ iudicia pꝛudentium

et expertoꝛum/habenda ſunt pꝛo pꝛinci/
pijs. vbi etiam nullã aſſignarent rationẽ
quoniam ex multis exꝑientijs et ſtudijs/

euenit illo Cara( id eſt pꝛecioſa) daturlõ
go pꝛudentia temꝑis vſu. Sic in medici
na/ſic in omni arte VUndeoꝛta eſt illa ma

*

xima a ſapiẽte ⁊ hiloſophis poſita. Cui

libet experto in ſua arte credendum eſt
Ubi autem diſſentiũt doctoꝛes ſuper
aliquo caſu / cuius vtraq; pars ſiue aga/

»

tur ſiue non agatur'/poteſt in culpam ver

ti / pꝛout exemplificatũ eſt in capitulo in/
quiſitõnis. extra de ſententia excõmuni/
cationis. Opoꝛtet tũc attendere particu/
larius ad circunſtantias tam ex parte do
ctoꝛũ loquentiũ. vt quia iſti ſunt plures
et famoſioꝛes ſanctioꝛes quoq; et in di/⸗
ctis alijs ſolidioꝛes/ q; ex parte illius rei

que non agenda / vel agenda pꝛoponi/
tur. Demum exfine ⁊ intentione agenti/
um. Vt ex omibus eliciatur de duobus

W *

.

–
2
.—R

de reſolutiõe facienda ad terminos iuris

diuini / vbi humana iura diſſonare adin
nicem vel cõtra caritatẽ viderent᷑ militare
Ita eni fieri neceſſe fuit pꝛo ſedatõne ſciſ

matis p concilij generalis conuocatõem

ſine papa recepto p omes qui cõuenerãt

et per iudiciũ cõcilij ſup vtroſq; cõtendẽ

tium de papatu Hon obſtante lrali ſono
decretoꝛũ/quod nec conciliũ euocari po/
teſt ſine papa.nec papa poteſt a toto con
iudicat SBeg bechacten eprote
ſtatõe ſubiuncta. ꝙ nihil hic vel alibi / te/
merarie loqui pꝛopoſitũ fuit.nihil cũ cõ/
ſcientia vel detractõis vel inoꝛdiati fauo/
ris.vel amaricati coꝛdis. nihil deniq; in
fauoꝛẽ illicitoꝝ cõtractuũ vel cõtrahenti
um.pᷣſertim vſurarie pꝛauitatis.quã no/
uimus tam diuino q; humano iure dam

eiuſdem de ſymonia.

bis in collatõne bñficioꝛũ ꝑ
papã reſoluẽdo materiã ad
6raaicẽ ſcripture ſacre.qua di
miſſa ꝑcurrere ramos opini
vnica concluſio: “
ymoniaca labes ↄtra ius diuinũ
vel de ſymoniaca ſpẽ ſuſpectũ eſt
in conferẽte bñficiũ eccłiaſticũ (etiã ſi ſit
papa )exigerevł extoꝛq̃re a bũficiãdo/pm
ptam pecuniã / ſub titulo pꝛimoꝛũ fructu
um/ac ipedire poſſeſſiõeʒ ⁊ officiatõnem
ſuã q̊uſqʒ ſoluerit illã pecuniãꝗ. Deduce/
mus ↄcluſionẽ hanc/pᷣmo ex ſeptę ſuppo
ſitõib / fundatis in iure diuino ¶ Dehic
rñdebimꝰſeptẽ obiectõnib· ¶ Subinde
ſeptẽ ↄſideratões vel doctrinas adijciemꝰ
¶ Pꝛima ſuppoſitiio.
NAVUpponit᷑ pꝛimo ꝓ ꝓbatiõe/ꝙ in
rßricio pᷣſertim hñte curã qiaruʒ
ſunt hec duo ſcʒ officiũ ⁊ bñficiũ Benefi

pter officiũ. Vñ ad ius ⁊ obligatõem offi
ciandi/ↄpetit ius bñficiũ recipiẽdi.ſicut
infra docebit/ex oĩ iure.Pꝛopterea nõ de
bet obligari qs ad officiandũ /ꝑ traditõʒ

probabilibus pꝛopoſt itis / quid illo;pꝛo
abilius habendũ ſit. Pꝛetactũ eſt inſu-

Init tractatus de cõtractibus.

ncipit tractatus

Uper materia ſymoniacela

cularium fine caret. ponitur hec

ai aute ſicut dici ſolet ? ver eſt dal pꝛo

Tractatus

cipiendi ſuſtentatõem vite ſiml annectat

₰ eauncg ſuhpoſitio⸗

Nucq; vero p ipſo actu officiandi. ¶ Eſt
ante hmõi act ſic deſcriptibilis ꝙ eſt exer
citiũ aliqð impẽſum advtilitatẽ alteriꝰvł

alioꝝ/p ↄſecutõe felicitatis eterne.⁊ dam
natois euitatõne Viñ ꝑ hancvltimã dau

ſulã / differt officiũ ecckiaſticũ / ab officio
tpali vel ciuili.videlicet rone finis pximi
ſeu pꝛincipalit᷑ intenti/qm finis ꝓximus

officij ciuilis / eſt felicitas ſeu tranallitas

politica vite pñtis /officiũ ãt eccłiaſticuʒ
hz finẽ gltio

ſunt ſpüualia / ſcilzʒ in

vocat᷑ a deo ſicut aaron. Silr obliga⸗
tio ad officiandu cõſurgit er conſenſu ſu
ſcipietis hoc iusvel honoꝛẽ. Silractus

officiãdi/ſpũalis eſt rõe finis vel obiecti.

⁊ vt freqnter rõe ipſiuſmet obſequij.ſicut
ſunt baptiſare.pᷣdicare.oꝛdinare.celebꝛa/
re miſſam abſoluere et ita de reliquis.
DQuarta ſuppoſiio
Vpponit᷑ amplius / tanq; ſuffici
mwenter et expꝛeſſe determinatuʒ de
uiuiuuuure diuino chꝛiſtũ ⁊ ꝑ apoſto/
lum/ꝙ ad officiuʒ eccleſiaſticũ ſic trifarie
ſumprũ / pꝛo iure/pꝛo obligatõne. et pꝛo
ipſo opere / coꝛreſpondet beneficiũ trifa⸗
rie pꝛopoꝛtionabiliter ſumptũ.ſcilʒ pꝛo
iure.pꝛo obligatõne et pꝛo ipſo opere.
Vnge beneficiũ ꝓ ipſo iure ſic poteſt de/
ſcribi.ꝙ eſt ius recipiendi ſuſtentatiõem
vite temꝑalis condecentẽ/ratõne ſui ſpi⸗
ritualis officij. ¶ Obligatio autẽ ad be/
neficium pꝛeſtandum / conſurgit ex obli/
gatõne que eſt ad officiandũ. VUnde illi qᷣ
pure ſponte miniſtrant ſpiritualia/ non
ſemper obligãtur illis quibus fit hec mi/
niſtratio.quin habeant curatos vel pᷣla/
tos ad hoc ip[ʒ eis miniſtrãdũ obligatos.
alioqn duplici contritõevel onere pᷣmerẽ
tur ¶ ¶eteꝝ actus bñficij/ actui officij vl

exercitio coꝛreſpõdet.et hoc vtiq; de inre

diuino ⁊ inſeꝑabili. ſicut deducit apłus
ex multiplici radice ſumpta.nunc a lege

AVoponit pterea / officiũ eccle⸗
iaſticũ qũq; ſumitp iure offici/
PaQücy obligatõe ad officiandum

ꝛc/ videlʒ ſalutẽ eternã aĩarũ.

Tertia ſuppoſitio.
VU1 Poneraſap , hec tria / pure
ſun 1s ad offician
duũ quod dat᷑a ſupioꝛe vocãteyel eligente
‚gqꝛ nemo aſſumit ſibi honoꝛẽ fm aplm ſʒ

” .

ſ
ypi
non
ge⸗
nel

08
ge

ſcripture.nunc a lege nature VUnge ſic ait
vbi pꝛius. Quis militat ſuis ſtipendijs
vnq; Quis plantat vineã ⁊ de fructu eiꝰ
non edit: Quis paſcit gregem ⁊ de lacte
gregis non mãducat: Hunqd ſ̃m homi/

nẽ hoc dico.an ⁊ lex hoc non dicit?: Scri

ptum eſt eni in lege moyſi Non alligabis
os bouis triturãtis Hunqͥd de bobus cu
ra eſt deo: An pꝛopter nos hoc dicit: Hã
pꝛopter nos ſcripta ſunt.quoniã debʒ in
ſpe q arat arare.et qui triturat / in ſpe fru/
ctus percipiẽdi.Si nos vobis ſpiritua/
lia ſeminamꝰ/ non magnũ eſt ſi nos car/
nalia veſtra metamꝰ. Si alij poteſtat ve
ſtre ꝑticipes ſunt/quare nõ potius nos:
Sed nõ vſi ſumus hac poteſtate.ſed oĩa
ſuſtinemꝰ:ine quod offendiculũ demꝰeuã
gelio xpᷣi Neſcitis quoniam qͥ in ſacrario
oꝑant/que de ſacrario ſunt edũt.⁊ qui al
tario deſeruiũt/cũ altari ꝑticipãt: Ita do

minꝰ oꝛdinauit his qͥ euãgeliũ enũciant

de euangelio viuere. Hec apoſtolus.imo
per apoſtolũ dominauus.
Muinta ſuppoſitio.
Apponit᷑ rurſus ꝙ in his q̃ſunt
ſymoniaca de iure diuino ⁊ nõ ſo
lum qꝛ ꝓhibita lege humana (vt ita loq/
mur moꝛe iuriſtaꝝ) Papa poteſt ↄmitte
re ſymoniã/ qm̃ diuine legi ſubijcitur ſi/
cut alius ⁊ dũ trãſgreditur illã/grauiꝰpec
cat qnto maioꝛ habetur.Cõſtat autẽ pꝛo
hibitũ eſſe iure diuino vt illd qð eſt vere

Piritnalaueratur. emi velvẽdi. ſicut de
yeſi Symone mago / ſcriptura ſacra
palã tradit.Et ſicut xpᷣs ad diſcipulos lo —

quẽs determĩat. Hꝛatis accepiſtis gratis
date Math. x. Ubi in eodẽ capitulo det/

minauerat ꝗ dicta ſunt de iure bñficij re/

ſpectu officij dũ ait. Dignus eſt oꝑarius

cibo ſuoEt Qu.x.ðꝛ mercede ſina
RSexta ſuppoſiio

UApponitur vlteri? ꝙ licet officio

operis ſpũalis/ cõpetat bñficiũ trifarie
poꝛtionabilr acceptũ.nihilominꝰ ipᷣe

pa nõ pᷣtqbuſcunq; modis voluerit/bñ/
ſiciu ill erigere vel ectoꝛqre.ſed iuxta le⸗

gẽ diuinã qð iuſtũ eſt iuſte exeq̃tur. et ab
oĩ ſpecie mala ſicut iubʒ apls.ſemet abſti
neant ¶ Beptima ſuppoſitio

ri vell

vendibile/nemo neſcit.

tro / ipſe det pecuniam pꝛius q; beneficio
vtatur ne foꝛte vſurarius ſit. Sic autem

eſt in caſu concluſiõis curꝰ veritas ex his

ſuppoſitiõib ſi imul cõbinatis videtur eẽ

ſufficiẽter oñſa. Cuiꝰdeductõis applica/
tionẽ omittimꝰ.quevirtualit reſolutiue
ſtat in hoc. ꝙ ius ſuſcipiendi tempoꝛalia
quantũcunq; temꝑaliavideãtur/eſt pure
ſpirituale:ratione finis et obiecti. pꝛopte

rea beneficiũ eccleſiaſticũ.non magis po
teſt vendi qᷓ; officiũ cui neceſſario conne/⸗

xum eſt/ quale tamen officium / non eſſe

ꝛima obiecio

E opponitur ex radice multi

gqua lege decime decimaꝝ debe

bantur ſummo ſacerdotea leuitis Num̃.
xviij.et Deutroñ.xvi Sic non minus in

lege noua debetur hec decimatio vel ſuffi
ciens recõpenſatio facienda/ꝑ inferioꝛes

.

ipſi pape Hec autẽ recompẽſatio videtur
rationabilis ꝙ fructus pꝛimiannia quo
libʒ nouiter beneficiato perſoluãtur.qm̃

in hoc papa ſeruit ecclie/ ⁊ ita pꝛopt hoc

officiũ in pꝛomouẽdo homies ſibidebe/
tur ꝓ ſuſtentatione condecẽti ſtatus ſui.
et ad hoc tam ꝑſone q; beneficia poſſunt
onerari. 9
Moplius nõ minus poteſt papa

Becunda obiectio

recipere vel petere pecuniã a bñfi

ne / q; ca

apali. rõe iuris ⁊ obligatõnis et

GRirurcdteauerrnns riu,
ſtü eſſe / tale quale nemo ſibi fie⸗
eti de beneficio iure debito ipi pe

ciato etiam pus q; ſit in poſſeſſio
nonici eccleſie cathedralis.qͥ ta⸗/
men canonici/ de conſuetudine recipiũt
tam pecunias
ante poſſeſſignis adeptionem
Eercia obiectio
Mplius

non minꝰ? rat

; recipiunt vel pꝛelati inferioꝛesvł
quod tamẽ ita fieri frequentiꝰ inuenitur.

d. .

–

Muarta obiecio
Molius beneticia multa tradũ/
tur ad firmam ſeu penſionem an
nuam vel in titulo/⁊ recipitur q̃n

doq; p⸗ onis pel tota penſio / pꝛi
us q; ſit de redditibs aliquid acceptum
DZ Quinta obiectio

plici Pꝛimo quia ſicutex anti/

numeratas qᷓ; obligatõnẽ

Dp ionabilit᷑.
imo rationabiliꝰpoteſt papa reci
A pere pꝛimas annatas beneficio/
ryum/qᷓ;
ales vel alique religiones

ars penſionis vel tota penſio/pꝛi

Mplius.qꝛ nõ eſt pbabile ꝙ per
1 N tot tꝑa toleraſſet eccłia in ꝓmouẽ
tib ⁊ pꝛomotis/talẽ exactõem pe
cuniaꝝ/ ſi fuiſſet ſymoniaca de iure diui/
no.qꝛ nõ ſolũ q faciũt mala ſed qͥ cõſenti

Bexta obiectio.

bilis cõfuſio fuiſſet hactenꝰin ec/
X eleſia ꝓpter defectũ tituli ſeu iuris
iin bñ ficijs. ⁊ cõſeqnter in defectu ãmini/
fſtratõis ſacramentoꝝ ad pplos/ꝓpter de/
fectũ vel ſuſpenſionæ ęccliaſtice ptãtis in
nminiſtris. Septima obiectio.
Mdplius/qualiter pꝛouideret᷑ ſic

. uente / ſymoniã commutente.

Sequũtur reſpon

iones ad pꝛedictas obiectõnes.

dicimꝰ pꝛimo ꝙ inferũt ⁊ cõ

officio pape debeat᷑ bñficiũ
ſufficiẽs ⁊ cõdecẽs.Et ꝙ ab

tijs obſeruatis accipi ſuꝑ fructib in ferio
rum bñficioꝝ vbi nõ eſt aliter facta pape
ſufficiens pꝛouiſio.ſicut pꝛima ratio ſatꝭ
hoc concludit.tam ex iure diuino.qᷓ; na/
turali/pꝛeſuppoſito diuino. Sed ꝙ fiat
exactio vel extoꝛſio ſicut cgncluſio loqui/
tcur/ratio non cõcludit ( A
Eingde cũ videtur oppoſitũ con/
S cludi ꝑ ſecundã rationẽ de cano/
nicis. Rñdet᷑ ꝙ lata eſt differetia.

qm̃ tales pecunie nõ exigũt᷑ a canonicis

ꝓ beneficio vel officio.ſed ꝓ cõibus one/
ribus ſuppoꝛtãdis:in q ba canonicus il/

le ꝑticeps erit quo ad emolumentũ ↄmu
ne.ſicut pꝛo fabꝛica.pꝛo pane.pꝛo puerꝭ⸗

de choꝛo./ ꝓ clientibo.pꝛo capa et ſimilib⸗
Non negamꝰtamẽ quin apud aliqs/ mo
dus exigendi nõ ſit vſq;quaq; purus⁊ de
cens.licet non pꝛopꝛie ſymoniacus.
¶ Ad tertiam rationnz

ae „

inde tertia ratio cõcludit cõfoꝛ
miter ad pꝛimã. Deberet ergo ſi⸗
milis eẽ cõfoꝛmitas de nõ exigen
ctus añ ꝑceptiõeʒ eoꝝ.ſicut nec exi
gunt᷑ ab illig de quibus eſt argumentum
(Agdauartam ration.

unt facientibꝰ ſᷣm aplm digni ſunt moꝛte

Mplius videret᷑ ex his/q; hoꝛri

pꝛomotis papavel altero pꝛsomo

Eſpondẽdo talibo obiectis

te damnat⸗

bere verũ titulũ in ſuis beneficijs.⁊ verũ

cludũt aliqᷓs veritates VUtq;

inſerioꝛiba ſibi debet ſubſidiũ Et ꝙ illud
ſubſidiũ pᷣtvel potuitidebitis circũſtan/

Ad ſcõaz röem

Cractatus

BEingde poſſumus de qrta ratone
A d ſicut de ſecũda dicere.et ſimilr de

ſequentibus quo ad hoc ꝙ valde
multa(pꝛochdoloꝛ)fiũt⁊ facta ſunt habẽ
tia malam ſpeciẽ turpis queſtus.⁊ in mł
tis ſymoniacam pꝛauitatẽ.ſicut et alia vi
cia/regnare videmus paſſim apud homi
nes.virtutes auteʒ raro. ꝓpterea dicit lex
antiqua.Non inſequeris multitudinem
ad faciendũ malum. hec enĩ eſt argumen

tatio peſſima. Multitudo facit hoc. igik

eſt licitum.quoniã oppoſitũ cõſequẽtis
frequẽter et quaſi ſemꝑ ſtat cũ antecedẽte
–Ad quintã rationem.
EKinde reſpondet᷑ꝑ hoc ad quin/
tam. Addẽdo ꝙ apð bonos cõſci
entioſos ⁊ eruditos/ q̊s nõ exceca

uUit malicia vel ſuꝑbievel adulatõnis vel
auaricie.talis ſymoniaca peſtis repꝛoba/

ta eſt.p pꝛedicatões ⁊ doctrinas.verbis⁊
ſcriptis.⁊ nouiſſime per hoc ſacrum con
cilium ſcilicʒ Conſtañ.iudiciali ſeuerita/
fu it in capite.

¶ Ad ſextam rationẽ. S“
Eniq; per pᷣmiſſa patet ad ſextaz
aliqualis reſponſio.Addendo q;
gliqui ⁊ ſi nõ om̃es potuerũt ha/

oꝛdinẽ/ſicut conſtat/⁊ hoc ꝓpter excuſatõ
nes aliquas ꝓbabiles apud aliquos tam
pᷣlatos q; ſubditos. Subditos eĩ excuſa
re potuit ignoꝛãtia iuris⁊ facti.in qͥbo ſu/
pꝛem papa xpᷣs ſuppleuit ⁊ ſupplet ĩ tali

bedelectu p̃ᷣlatoꝝ:ſtate bona fide ſubdito

rũ ¶ Rurſus ꝓmotos pꝑ ſymoniacã hanc
exactõem/potuit foꝛtaſſis excuſare reſpe/
