rus imitatoꝛ cenſendus eſt paſtoꝛis boni.

implẽs ſnĩam ſuã ↄpꝛehẽſaʒ in verbis the

matis. Bonꝰ? paſtoꝛ aĩaʒ ſuã dat p ouibus
ſuis. Sic eĩ repellit ab ouibaſuis rõabłib

rres turmas caldeoꝝ interficere qjretiũ gre
ges cũ pueris.iuxta fignram in pꝛincipio

iob poſitã Sic arcet ſic repꝛimit tria lupo /
rũ ſpũaliũ genera ſeuiſſia ab ouibo xp̃i. lu /

pũ carnc.lupũ mũdũ.lupũ diabolũ vFides

Appꝛopꝛiate repꝛimit mundum. Que eſt
hec victoꝛia que vincir mũdum: Yides no
ſtra Spes coercet ⁊ configit carnem dum
agit vt noſtra cõuerſatio ſit in celis.nõ car/

bginren
loſpüni
cſtire⸗
Gefcjan
fchlgr⸗
Conlelien
tunun
Dansd

hani
ſumon

—
“

Dominica.I. poſt paſz 42

gucise H
Kripa/ nalis. Charitas demum fugat diabolum n ere
1 is. Chantasd ugat diabolum legem exoꝛe ei .
danote⸗ quia ſola diuidit inter filios regni et perdi Lainvemoipisesnen Pꝛopterea em
am tionis. dei ſcʒ et diaboli. ¶ Dis itaq; plo/ res populoꝝ.vt cuſtodi Sheiiren er aho⸗
nent; cutis tam pꝛo fundamento quaſiſolidodi eius etlegem eius e tan luſtifecatice⸗
epa ſio faſtidioſa et memoꝛie inimica vitetur. gere rationem deeg Beiacs⸗ poſceti red
nanſnn Pergamus conſequenter iuxta hanctrip Hinc ea que in eis eſt fideꝛ ſpe
1 . ne E2 inc Paulus ad Thimo.etad Tvtum
In titam anime tue vitutemo beate paſtoꝛ. alibi pluries vult eßm doctoꝛ .r po
tiii ermamrtres inhe noſtraqualicunqa tentem inſtruere in doctrina ſane rog
tione partiones pꝛincipales ſub contradi ”c
wo tüionis arti tonũ invnoquoq; par canionis ita pꝛetulit quaſi de reliqui
10 kiant articulo. quatenus edificium no/ la ſibi cura videretur. AUnde eis nul/⸗
inno,N ſtrum tanq; triangulan triplicitate ſubni miſit me dominus baptiſar d it. non
Niu xum. foꝛtioꝛi ſtabilitate ſubſiſtat. Erit pꝛi Lonfoꝛmis eſt ad Poea ſtol breichre
ninune nn partitio de pabulo docte pᷣdicationis. ſio dicentium. Non eſt eta ada Monef
Ring Ens ſcda de pabulo ſancte conuerſatiois. re verbumer nineieranmecnuse enan
hheni eta a depabino pie ſubuentionis.fi ½ magis exiſtimas Pocirniſlene degliſs *
W — xej nnnbus minns ſanctis. minus ſirirmibo
mmnli/ xrequentes igiturpꝛime partiti atq; pijs. ¶ Dedo moꝛeso tempoꝛ
anc onus ſtructuſam collocemꝰi eaa dibꝛium nunc nganaigam⸗ e. n/
tegr WXirain Ooncheranonem de nalroſunaluidanfcun iuacri⸗
cobo/ .. APZ oſideratio ignum dignitate pꝛedicati 5 1½
alceredues pabulo pdicationis dando itate pꝛedicatio vel publica
ſueyf; Sale ulo pᷣdica lonis. dando ad populum exhoꝛtatio iudi *“l
animam quo ad vim rationalem pꝛo eis. vopnum exhoꝛtario indicatur. Eſt in⸗
ein a vimm lem pꝛo eis. uiunt hocof miondi
— eſt officium de neceſſucte annerum paſto/ archeegnnn volmendleanun ve
min rali dignitati.Dura p quibuſdam rd ve/ dei hnenninnalie von Aaeo nil ſbieſ.
* nna enreſcni⸗ . ꝛoba chennzenes elſt nihil niſi de terra Wamt porctt. SSed
gis olcmneeeeſemd iſto legiſlato dicunt pꝛedicamus gregi noſtro perſub/
ſe⸗ pieneiſſimocher conſtitutaz eſſe.qp ſtitutos. pꝛedicamus p 65 le ae, ne /
/ cta ſancopera⸗ noeene e ts terad nocobus ingerunt.et hoc nonne ſa
oa perfectionem exigitu imegis tis eſt: Honne mulciplicatio fit ſermonuʒ
eplo ꝓ vita animarum onſennnnnc unali⸗ tanta ꝙ in nanſeam tranſit audientium?
chui modum in policia terrena necel Prind eſt Kgem is vtiqʒ alia grandia erardua dum
in fe coꝛpoꝛalis cibus.alioquin ſi r uriſditionem noſtramdum tempoꝛalita
na voꝛalis cibus. alioquin ine pabulo cõ tem / vigilanter pꝛotegimus.ſpiri .
oſ uenienti ſicut illa tampoꝛalis ſic et illa ſpi nim ſine tem de lib Wnnns ſpiriruallac/
ablen. ritualis vita ſuo modo deficeret neceſſʒ cõ 5 e, ml us diu eſſe non pñt.
eiſad munitas perſe ſufficiens. Ad hoc reſpici pondeant velim pꝛimo qd de⸗
* iciens. Ad hoc reſpicit centius atqʒ ſalubꝛius.aut q
RrJRZ dictum vetus a chꝛiſto renouatum. NHõi alubꝛius. aut e acceſſoꝛium
lumn ſolo pane viuit homo ⁊c̃.Op. m. Nõ in pꝛelatus ꝑ ſeipᷣm exerceat.et pꝛincipale ꝑ
nohonl. oꝛdĩare miniſtratoꝛes iamds pabulin⸗ ſbdieeregono⸗ Si enim illud o⸗
nul s Pialis prarionuſilee ouibus gregis omittereſcz iuriſ⸗ ertenen Regtteſnn ers
vonon officij perirent. qui hocagere. ⁊ poſſent ecutoꝛ pꝛincipalioꝝ ipᷣe qui pꝛinci itex
tiubi exofficij auctoꝛitate er deberent erſuperio habendus. quia et konlcdtt eifin Mi .
ſenuge obligatione. Lales vero quales alios ſtitutum fieri qnand mags 8. Rn i⸗
anr Boongeopalſte nheli kereto⸗. eſt. tempoꝛalium defenſ Aneftat pin⸗
vic koꝛes appeliat crebꝛo ſerip/ deq;ᷓ pauci ſunt ſermones in tan 8.
wrpllu/ tura tam veteris q; noun teſtamenti.incre⸗ multis inqᷓ; intam multis.
1 *“ me, tis inq; numero ſed perfectionis la
i Kdes Haneoe qui nõ oues ſed ſe paſcunt. Unn derariſſimis.Quare: Qui is lau/
e nec puduit deum ad huius ruſticanu riſſimis.Quare: Quia adulteratver/⸗
.Oeck arnitienee m ad huius ruſticanuz bum deiatqʒ coꝛrumpitur.d
on⸗ vumilitatis exemplum ſeſe deüjcere. Ego exiſti BconunHurpn velalſus
No np⸗ E iſtimatk pietas. ve
endon ſum paſtoꝛ bonus ⁊c̃. Hinc Zacharias Kenmi el fnenlia gani miſcent erroꝝ ma
Labia ſacerdotis cuſtodiunt ſcientiamet ſeriiaaz narathnl bi

uolaꝝ zizania ſuꝑſeminantur. Ita ꝓfecto

f f EIü 2 1 ₰ 7 4 Kℳ☚

tio. Paſcere oues pabulo pᷣdicationis⸗

cura vigilantioꝛ apud quoſdã ex pᷣlatis ha
betur in eligẽdis mercenarijs ꝓ culturaa⸗
groꝝ ſuoꝝ q; habeant in electione bonoꝝ
pꝛedicatoꝝ pꝛo cultura ſpiritualianimaꝝ
Deniq; quia ſolam tempoꝛalium defenſi/⸗
onem vel adminiſtrationem attendũt/nil
mirandum.ſi conſequenter cenſeant ꝓcu⸗
ratoꝛes et aduotatos vel pꝛudentes aliq̊s
de ſeculo in cautelis et traditionibus hũa
nis/pᷣferendos eſſe viris quantumlibet in
ſacra doctrina et ſpiritali conuerſatiõe pol
lentibus. Nam vᷣm pꝛeſtitutionẽ finis/de
conferentibus ad finem iudicamus.(Ad
damus ad pꝛioꝛa ꝙ officio cuilibet hierar
chico tantum annexa eſt pꝛedicationis ob
ligatio/quantum plus vel minus appꝛoxi
maneritapoſtolice dignitati.quemadmo/⸗/
dum ſuntarchipꝛeſyteratus cure parro⸗
chiales.archidiaconatus.decanatus et ſi⸗/
miles. Vnde ſpectat ad curatos cognoſce
re ſummatim et in quod am generali pꝛece

pta legis cum quadam explanatione groſ
ſa articulos ſimiliter fidei noſtre.traditio/
nem quoq; ſacramentoꝛum. diſtinctiöem
peccato.aceoꝛuʒ que ſunt reſeruata a nõ

reſeruatis.inſtitutiones feſtoꝛum et ſiqua
ſunt ſimilia. Pertinet autem vltra hecad
ꝛelatos ſcire rationem ſubtiliter ac parti⸗
culariter reddere aduerſus hereticos ꝓter/

uos/de pꝛedictis. Deniq; cum beneficiuz

detur pꝛopter officium (officium inquam
non tantum in hoꝛis dicendum.ſed tantũ
dem vel amplius in concernentibus de p/⸗
pinquo vitam et paſturam gregis domini
ci) Dijudicent apud ſe hi qui pᷣdicationis
officium fibi maxime debitum / vel neſci/
unt vel omittũt/vel deterioꝛi ſacrilegio ſp/
nunt et irrident. Dijudicent oꝛo ſi beneſi⸗
cium tale rite iuſteq; recipiunt aut retinẽt
non minus q; ſi negligerent eccleſiaſticuʒ

in hoꝛis dicendis officium. Dijudicẽt an

fructus beneficioꝝ/ſuos ſatiantet ſimilia
qualia non eſt meum nuncdiffinire.qᷓ;uis
emula curioſitas vehemẽter expoſcerer dif
ficillimum in hacre iudicium.ſed abeata/
lioꝛſum in toto hoc noſtre exhoꝛtatiõis ex
curſu.et quod fieri debere/monſtratum eſt

.

fiat fiat.

dando anima m rationalem ꝓ eis /ſicut eſt
afficiũ magne dignitatis ac pietatis ſic grã

Ber. fact in cõcilio remeñn

dis in eo difficultas inuenitur. ( Si pie /
tas iuxta apoſtolicam vocem valetad om
nia.que maioꝛ altera/quedignioꝛ pietas/⸗
excogitari poſſit.qᷓ; que liberat animam a

moꝛte perpetua.que pꝛotegit eaʒ ne lupis

infernalibus pateat in deuoꝛationem.que
tandem ducit et perducit vbi ingredietur/⸗
et egredietur/et paſcua inueniet.Huicoffi
cio que vel qualis altera miſericoꝛs largi⸗
tio valebit equari: Si magnum eſt paſce/
re carnem pꝛotinus moꝛituram vt interim
viuat.animam in eternum victuram qᷓ; pᷣ/
cioſum eſt paſcere ne pereat:? Dura eſt ni/
mis illa ꝓphete lamentatio Paruuli petie/
runt panem et non eratqui frangeret eis.

ſi ad carnem referas.ſed durioꝛ in immen /

ſum ſi de ſpiritu ſermo fiat.Accipite quo/⸗
modo concluſerit Jacobus epiſtolam ſu⸗
am Fratres inquit᷑ ſiquis ex vobis erraue

rita veritate et conuertat quis euʒ.ſcire de
bet quoniam qui conuerti fecerit peccato/
rem ab erroꝛe vie ſue.ſaluabit animã eius

a moꝛte et operit multitudinem peccatoꝝ
Koꝛro difficultatem cure paſtoꝛalis pa
tres ſancti/Gꝛego.in ſuo paſtoꝛali ⁊ Chꝛi
ſoſto.in alio ſimiliter paſtoꝛali ſuo ad baſi
lium diligenter aperuerunt.aſſignantes pᷣ
cipuam difficultatis rationem ex pꝛedica/
tione vebi dei. Tanta quippe in ouibus
paſcendis pabulo pꝛedicationis varietas

et velut contrarietas accidit.vt quod vnã

nutrit/maceret alteram aut mactet.paſcen
tes vario multum diuerſa palato. Culpa
uerit aliquis auaros.pꝛodigꝰ inde ſumet
argumẽta ſue pꝛofuſionis inique.Culpa
uerit pꝛodigos/auarus inde tenacioꝛ ſoꝛ/
didioꝛq; efficietur. Sic eſt inuenire in om

ni vicioꝛum extremitate.niſi cautiſſima ſo
licitudine ſic arguat vnum vicium/ꝙ alte

rum ſimiliter inculpetur. Hocautem ſem

Per et ſolerter agere per gladium verbi dei

ſecantema dextris / eta ſiniſtris.vt mediuʒ
vVirtuoſi itineris liberum pateat.ad ince/
dendum viam regiam mandatoꝝ dei.tam

arduum puto.pꝛedicatoꝛem quoq; tã pꝛu

9

dentem et vigilem exigereſenſu. yt vix poſ
ſit vnus ex milibus inueniri. ¶ Adde ꝙ
auditoꝛum quidam hebetes ſunt.quibus
pene nihil poteſt / quantacumq; pꝛolixi/
tas decies repetita inculcare. Alij pꝛeuo/
lãt ĩgenio.cõfeſtimq; fitapud eos oĩs mo
roſitas oneroſa.Quã pauciſſimos ĩſuꝑ vi
debis auditoꝛes.qui fideliter et diligeuter

iludd

En

Cnomnte
ierint
ntasſn
NMicnnd
ebüdei!

udeſone
cutetiamt
narratong
echisce
ſna oſb⸗
keintelere
wedeern
Cüſtimen
Albcolato
fumſafea
ceſnces
Aofficia
leoatas
onade
erln
Achen
Gnens
minus
efluorl
(
lturco⸗
ioomt
ſtilodan
ſaormig
(onſckrin
(ern
ponitcon
Condiſont
olſot
hispenn
gbaugri
trarafe
ploqed
ſonatq;
loſpinn
ſewocce
funepre,
1Mgesn
Cunöcten
ſid
Pfanggon
afin

dicrion
eig eſof

Ppiequo/
kini
bis emave
tzlerede
tpeccato⸗
nimü eins
peccuos
toralspe
urAbii
oag boli
nantes o
wechca/
olibus
mmens
dwni
gaſcen
Loha
Neſome
accſor⸗/
müreinonm
utiſſimaß⸗
iumng de
unm in
nrabi dei
Nrmecu;
I.adince/
ndaun
chta pun
Nyirpol
eg
ntqubbis
nchpioliͤ/

Aijpreno/

eoshiſt
inosiſen
gollgan

ominica ſecunda poſt paccha 42

gattendant ea que dicunt᷑.qui non ea que

audierint ſed que audire putauerint tra/

hant ad ſua deſideria fouenda potiusq;

eradicanda ſeu moderanda. Viertitur eis
verbũ dei in pꝛouerbiũ et fabulã.trahũt

q illud ad omnẽ partẽ contradictõnis ſi
cut de ſono campanarũ agunt pueri.Gi

cut etiam in fabulis de lupo ſyllabicante

narratur.qui audiens pa.⁊ ter.coniunxit
echis agnel. Quare:quia ſic in imagine

ſua verſabatur. Tales deniq; ea que ma/

le intellexerint peius interpᷣtantur.⁊ peſſi

me deferunt ad ceteros inuidia vel ſtulti/

cia ſtimulati gerunt ſimilitudinẽ crebꝛi⸗

vl colatoꝛij lact.effluit ab eis quicqͥd pu
rum ſuſceꝑant. Purgamenta ſolavt feſtu
ce ſoꝛdes ⁊ palee retinẽtur. ¶ Exigit᷑ ergo

ad officiũ pꝛedicatõnis ingeniũ velox ſo

lers atq; verſatile velut in non ꝓſpecto tẽ
poꝛe.a dextrꝗ ſiniſtris ante retro ſurſum
⁊ deoꝛſum. ¶ Exigit᷑ eloquentia toꝛrens

et vehemens.ſuadibilis⁊ ſuauis copioſa

q;/ ne adhereat ligua palato ⁊ areſcat flec
minus temperatã eſſe conuenit ne nimis

effſluat ſemen generatiuũ filioꝛũ dei.? ſoꝛ
geſcens inutile fiat ad generatiõeʒ ¶ Exi
gitur cognitio ſcripturaꝝ ſacrarũ cum ce
teris omnibꝰ que ad moꝛes ſpectãt Inde

eſt illa dum paſtoꝛ conſecrat᷑ interrogatio

ſcis vtrũq; teſtamentũ.Quoꝝ aliqui qua
conſcietia reſpondeãt.ſcio.ipſi viderint.

¶ Excigit᷑ multiplex exꝑientiũ actuũ hũa

noꝛũ ⁊ conditõnis annotatio eoꝛũ qͥ do/
cendi ſunt Exigitur exẽplaris vita⁊ cõ

uerſatio irrepᷣhenſibilis in medio natio/

nis pꝛaue.aliena ab om̃i crimiĩe.pᷣſertim

ab auaricia⁊ luxuria.que maxime ſunt cõ

traria fame.alioquin plus deſtruit exem/

plo q; edificet verbo. Mox operũ foꝛtius

ſonat q; verboꝛũ.¶ Exigit᷑ deniq; guſta/

tio ſpiritus ꝑ contẽplatõòem.alioquin ce

teros accendere ad eternoꝝ deſideria que
fronte pꝛeſumpſerit. ſi agns in ſe totꝰ

⁊ algidus remanſerit? ¶ Uide nũc ſi offi
cium pᷣdicatõnis eciſtimaueris leue/paſ/

ſimq; om̃ibus imponendũ.Nihilominꝰ

ipſum quod tante pietatis et difficultatꝭ
oſtenſum eſt fiat fiit.

Coni ideratio. III.

Paſcere oues autoꝛitatiue pabulo pꝛe

dicationis dando animã ratõnalem pꝛo

eis eſt officiũ quod nulli fas eſt exercere

ge.quando nõ aliter po

niſi miſſo.nec mitti quiſpiã debet niſi ſit

idoneus et pꝛobatus. ¶ Pꝛimã partem

bꝛeuibus verbis abſoluit apoſtolꝰ. Ouo
modo inqͥ t pꝛedicabũt niſi mittant Cõ/
funderet᷑enim penuus eccłliaſtica hierar
chia. ſi cuilibet indiffereter autoꝛitatiuũ

pꝛedicatõis officiũ lacaret᷑. Patuit in tu/
relepinis ⁊ alijs idiot quos hec audacia
fefellit et in varios traduxit erroꝛes. Au/

toꝛitatiuũ vigilanter diximus.quia frat᷑/
nam coꝛrectõem ſecretã ſcilicʒ aut amica/
bilem/ que edificare nõ ſcandaliſare pꝛe/

cocedit om̃ibus.dum ait.ſi peccauerit in
te frater tuus.⁊c. Sicenim dicit ſapiens

mandaſſe deum cuilibet de pꝛoximo ſuo.

Et nihil humanũ putabat comicꝰ ſenex/

a ſe alienum. Nullus enĩ peccat/ quin no

ceat vniuerſis.tanq; ſi membꝛum coꝛpo/

rig vel pars exercitꝰ ſpiritualis /depereat.
it autẽ miſſio ad pꝛedicandũ ſolenni

ter. vel per deũ immediate.que tamẽ pꝛo/
bari debet apud recipientes vel per mira/
culum vel per ꝓphetiam vel aliud ſuffici/
ens tale ſignum.Aut fit per deũ median/

te ſuperioꝛũ autoꝛitate.quib impoſituʒ

huius auctoꝛitatis vinculũ ſit.fit rurſus

nonnũq; miſſio talis gripſa neceſi itat; le
luando nõ aliter poſſet fidei ſeu moꝝ
veritas inuiolata ſeruari. Vbi verũ eſt il

lud Paſce fame moꝛientem ſi nõ pauiſti
occidiſti.¶ Poꝛro nullum debere mitti
qui nõ fuerit idoneus et pꝛobatus docẽt
artes cetere.qͥs exercere non pᷣſumit igna/

rus ipſarũ. Sicut exoꝛatio ſumpſit hie/

ronimus. Quod medicoꝛum eſt ꝑmittũt

medici:tractant fabꝛilia fabꝛi. ¶ Remo/
uet apoſtolus ab officio pᷣdicatõnis mu/

lieres Mulierẽ inquit docere nõ ꝑmitto.

Inueſtigemus rationẽ ⁊ inueniemꝰ mul
tos ex viris pꝛohibitos. Spectat nimi/
rum ad paſtoꝛalem doctoꝛẽ cõſtantia.ſpe
ctat pꝛudentia.ſpectat pudicicia.vt ſit in

eo facultas veritas ⁊ bonitas. ¶ Lonſtã

tia dat ne ſuccumbat aduerſ.ne cedat cõ/
uicijs vel iniurijs.ne rumoꝛibus falſis ⁊
indignis.vel infletur ad gloꝛiam.vel con
tabeſcat ad ignominiã Neq; enim gladia

toꝛ(ſicut dicit Chꝛyſoſt.)plus habere de⸗/

bet animã in manibus.hoceſt eam vltro
moꝛti dare.qᷓ; pꝛedicatoꝛ Atuero quis ne
ſciat mulierem imbecillem eſſe.fragilem.
inconſtantem. ſic pueri vel ado leſes⸗ 3tes.

WM

Germo factus in concilio remenſi

pueros dicovel etate vel moꝛibus.ſicom
nes querẽtes que ſua ſunt nõ que ieſu xpᷣi
Cedunt nanq; ad pꝛimã iniurie vel cõtu
melie ꝑſonalis ſeu iacture tempoꝛalis ſu/
ſpitiones tanq; arundines vento mũda/
ni timoꝛis agitate. ¶ Pꝛudentia dat pa
ſtoꝛali doctoꝛi.vt nec fſallere velit nec falli
leuiter poſſit. Sed audi quid de iudicio
mulierum dixit areſtoti.quoniã inſtabile
eſt et inualidum.ſic apud comicum dicũ/

tur mulieres pꝛope ſicut pueri leui ſenté⸗

tia. Quod viderat egregius poeta dicẽs.
Varium ⁊ mutabile ſemꝑ femina. Quot
autem inueniũtur inter viros quoꝝ iudi

cia circa agibilia ⁊ credibilia/vel nullum

eſt vel obſcurũ timidũ et inceriũ vel erro/
neum.quia nec ipſos erudiuit lex dei.nec
regularis bene viuendi diſciplina perdo

cuit. Solidum idcirco nequeũt alijs cir-

ca ſcrupuloſas queſtiones ſuas dare con
ſilium.tanq; intexrogatio fiat eis de igno
tis nec exꝑtis. ¶ Continentia deniq; dat

paſtoꝛali doctoꝛivt nec in ſe lubꝛicitatem
gadmittat.nec ad ülam auditoꝛes alliciat.

Atuero mulieris vox/facies/geſtus/ qua

ſi tede ſulphuribus illite audientes ⁊ ſpe-

ctantes adurunt faciliter.⁊ in pꝛauam de

ſiderioꝛũ carnalium flammã accendunt.
Sic viroꝛũ aliqui muliebꝛiter fracti ſine
neruis diſcipline/plus eloquio et geſtibꝰ
effluunt in laſciuiam. ipſamq; relgeit

nutriunt ⁊ augent q; extinguant ¶ Jeſti

nabam in ipſa meditatõe mea ꝑgere poſt

hanc triplicem pꝛime partitõnis conſide
ratõem/ad aggreſſum ſecunde partitiõis

locuturus de pabulo ſancte conuerſatio/
nis. tum ecce viſa eſt aſtitiſſe induſtrioſa
ſedulitas.affirmans nõ ſatis eſſe ſi dedu/

cantur in mediũ defectus exiſtentes circa

pabulum dominici gregis.niſi pariter in

uenirentur pꝛoniſiones.et hoc tanto effi
cacius quanto particularius. VUniuerſa/

lia enim parum ſed ſingularia multũ do/

cent.At ego dum has pꝛouiſiones ab ea/

dem induſtrioſa ſedulitate ꝑquirerem (ci
to enim ſecũ ſenſi) enumeranit plurimas

hic et in poſterioꝛibus.quarũ paucas an

teconſpectum cõuocatõnis huius celer/
rime rememoꝛari iuſſit.repetẽs crebꝛo.fi/

gt fiat.

(Mꝛima pꝛonilio

Fiat in pꝛimis iuxta pꝛemiſſa executõ de

cretalis illius que in om̃i metropolitana
eccleſia/ſcholam theologie cõſtituit.Nec

vigdet᷑ſchola mendicãtium ſatis eſſe. Ex-
pediret ampliusvt hec inſtitutõ cuiꝰ quo

tationẽ ſicut⁊ aliaꝝ/dominis iuriſtis lin
quo/ extenderet᷑ad eccleſias cathedrales
et alias collegiatas notabiles.ſicꝙ vna pᷣ
benda eſſet ad officiũ hoc ſalutiferũ / ſpe/
cialiter⁊ irreuocabiliter phlicana Lanen
admodũ dominꝰnoſter Benedictus/pꝛo
curãte pꝛeceptoꝛe meo inclito dño Came
raceñ.conſtituerat.ſed neſcio quo pacto/⸗

tam ſanctũ opus e medijs vt dicitur ma-

nibus elapſum ẽ Concedebatur vt legen

tes et ſtudentes ꝑciperent certis diebus ⁊
hoꝛis/diſtributiões quotidianas.hac rõ

ne qua intendentes temꝑalibus eccleſie

cõmodis/ſine vllo contradictõne recipi/
uunt. Expediret inſuꝑ vt monaſteria no/
tabilia/non carerentviris docentibus ſu
os religioſos etiam ab adoleſcentia/ me/

ditari in lege domini die ac nocte Alioqn
poſtmodũ in ipſo ocio ſuo quod cõtem/
plationi deditũ eſſe conuenit/ qualiter ex
ercebũturad diuina? enẽda deniq; eẽt

decretalis pꝛohibens ipſos audire leges

vel phyſicam. artes ſcilʒ pꝛacticis nego/
cijs accommodas NHam apud eos que ſci

entia magis q; theologia deberet vel do/
cxivel cognoſccxz

Gecũda pꝛouniſio.

Fiat amplius apud ipſos qui ſe pꝛedi
cationibus exponũt / examinatio pꝛius
circa generalia noſtre fidei.et circa pꝛece/

pta ⁊ moꝛes.vt cognoſcatur ſi talia pꝛedi

care nouerũt.et ad ea pꝛincipaliter pꝛedi/

cãda.ſecluſis fabulis anilibus ⁊ ludicris

compellãtur. Arceatur inſuper tam gene

ralis licentia apud quoſdam religioſos q

pꝛotinus vt aliquis ſciuerit duo verbaꝓ
ferre volubilitate lingue/inthꝛoniſant eũ

in cathedra pꝛedicandi. Inſtruant᷑ deni/

qʒ; non detrahere ſuperioꝛibns abſentibꝰ

in ſubditoꝛum pꝛeſentia. Nam hoc age/
re quid pꝛoficit niſi ad ſubuerſionẽ audi

toꝛum.apud quos inde nutritur rebellio
murmur.odium.impatientia.contuma/
cia.pꝛoteruia.et detractiõis libido.cuius
ſignũ eſt quia extollunt ſe detractoꝛes hu
iuſmodi.quaſi ſoli ſint qui veritatem au
deant palam dicere. Doceatur populus

econtra obedire pꝛepoſitis ſuis etiam di /

olso
ſotmal
pouliri
hentpre⸗
gamp:
ſis p⸗

Finr nn

ſochinlt
cicntont
olhaboe
ſaaon⸗
Otteii
Alistup
ulon
Ppuimitn
eſeſig
berin
foman
utig.
niſot
pop⸗
ſesde
lepen
nuem,
l
ſialhocn
ünria
liogſlunc
yöne
ginbau
Uumttöen
ſueſttute
tengldig
dicuntns
osthe⸗

dicatis:

totadie
collotün
enmhe
ſnonosa⸗
ſointhen
icotte
Knantene

politang
lult ſec
tſe Ep⸗
daudano
iſslin
Gdainies
ſcgma; .V
tſſniͦſhe
Catnen

icnen

dſo Cinme
gnopen
diciturne⸗
ur ytlegn
nodichig
Unas haen
bus eleſe
Nine rupi⸗
naſeuno⸗
lennbusſn
lenti/ ne⸗
ce ooen
nod coten/
qualieng
deniqgeet

irelegs

nese/
obeſa
lna do⸗

ſſo.

iſepnedi
Niopuns
Greapnec
ape
luerpradi
ns1 lvdiens
er tun e
rlgolo
orerdi⸗
rontuntei
fuuntden,
eblenth⸗
m bocage
none aud
iurrebeli⸗
, cConlumn

ventmenn
nurpopuns
ſgischund⸗

Fiiat rurſus pꝛouiſio ſufficiens ei.
rochialibn. vt ſibi poſſint de pabulo pꝛe/

ſtoꝛali dignitati:

HDominica ſecunda poſt paſcha 42

ſcholis oſtendendo. ꝙ dominus regnare

facit malos et ypocritas pꝛopter peccata
populi⁊ in eoꝛum grauẽ penam. Sic ha

beat pꝛedicatoꝛ linguã et linguam. Lin/
guam pꝛo ſubditis ⁊ linguam pꝛo domi/
nis ⁊ pꝛelatis. ”MM

ufficiens curis pa

dicationis pꝛouidere.ſicut inſtitutio pꝛi
oꝛ habuerat.qui apud multos adhucob

ſeruatur. vbi mendicantes nõ abundant

Sit etiã in qualibet parochia cura ſpeci

alis iuxta ſacros canones de inſtructõne
puuloꝛuʒ pᷣſertim in moꝛũ diſciplina ſᷣm
pꝛimitiua noſtre religionis rudimẽeta Ec
cleſie ſiquidẽ refoꝛmatio(ſicut quidã ait)
debet inchoari a paruulis.quoniã eiꝰ de/

foꝛmatio venit ab eis pꝛaue ⁊ neqͥter inſti

tutis. Quamobꝛẽ fiat ſicut pꝛetactũ eſt p

uiſio ſufficiens aliqua pꝛo magiſtris.fiat
pꝛo pꝛedicatoꝛibus idoneis.ſi ſint ſecula

res/ de pꝛebendis.ſi mendicantes aliun/

de per pꝛelatos ⁊ curatos.quatenꝰ ad pie

tatem magis q; ad queſtũ ſuam valeãt at/
tentõeʒ oꝛdinare. Itaq; ſi pꝛocuratoꝛibo⸗
ſi aduocatis / ſi alijs pꝛacticantibus / aſſi/

gnãtur ſedulo penſiones certeꝛ magneq;
uis aliunde lucrent/qualiter nõ abſurdũ
erit/nõ magis hoc fieri pꝛo laboꝛãtibus

gratis ad ſpiritalem onium dominicarã —

nutritõem.dum exercent officiũ quod de

neceſſitate monſtraln anner eſſe pa⸗/

dicunt nõnulli pꝛelatoꝛũ. Cur inquiunt

vos theologi maxime doctoꝛati/non pꝛe
dicatis? cur ſtatis in ſtudio vel in camerꝭ

tota die ocioſi: Cur talentũ ſciẽtie vobis

collatũ retinetis: Accipiant ſic loquẽtes
veram hanc pꝛo multis reſponſionẽ. Ne

mo nos conduxit.neq; licentia magiſtra
lis in theologia dat obligatõem pꝛedicã/

di.ſed oſtendit idoneitatem/quam erxerce

re non tenẽtur niſi velint vel aliunde mit
tantur cũ mercede ſua.Addito ꝙ plus ſo

licitudinis ⁊ tempoꝛis apponet aliquis
pꝛedicatoꝛ verbi dei in yno ſermone rite
componẽdo/retinendo et pꝛonũciando:

q; aduocatus vnus ꝑ multos dies patro

cinando Cur ergo ſua mercede cariturus
eſt recipienda ab illo cuius debitũ exercet
officiũ et non ſolũ a populo: Hoc igitur

9
. de paſcendis ouibus pabulo pꝛedicatio/
nis doctedando animã pꝛopꝛiã ſim poꝛ

fiat fiat Quod audacius introduxi. quia

me ſentio ab omni ſpecie queſtus alienũ.
cum ſatis iam habeã dei dono de bonis
ec!

ponã ſine ſumptu aliẽo euãgeliũ

Qugarta pꝛouiſio.

Fiat poſtremo quo ad hoc publicatio ᷣ
rundã tractatuloꝛũ compoſitoꝛũ vel com

ponẽdoꝝ.vel qui iam foꝛte cõpilati ſunt

in quibus generalis tenoꝛ noſtre fidei et
pꝛeceptoꝛũ et ſacramentoꝛũ cum ſimilib
contineãtur. quatinus in eis ſacerdotes?
curati ſimplicioꝛes / legere poſſint ⁊ ĩſtrui
quid ipſi ſcire/quid alios docre debeant
docere inq; etiam ꝑ ſcripturã talem ſi nõ
aliter cognouerint. Compelli quoq; po/

terunt / talia ſuis expenſis exeplaria ſibi
comparare. quemadmodü fit de ſtatutis
humanis ſynodalibus/pꝛo cura temꝑali

um/⁊ hoc niſi foꝛſan aliũde caritas abun
dans pꝛelatoꝛũ/indigentie pauꝑioꝝ ſub

uenire voluerit ¶ Hic inſeri potuiſſet de
lectionibus ſacris legendis ad mẽſam ec/
cleſiaſticoꝛũ ⁊ pꝛeſertim pꝛelatoꝛũ. Item

de cohibendis queſtoꝛibus iſtis/ laxanti

bus linguas ſuas ad falſitates et inepti/
as Sed hec interim ſufficiãt de puiſioni
bus circa pꝛimã partitionẽ.⁊ ſuas cõſide
ratõnes ita cõmemoꝛatas.

nda partitio

Eldiſtis pꝛeſtãtiſſimi viri patres
fratres quẽadmodũ diximꝰaliq̃

tionẽvelvim rationalem ꝓ eis Nec ſuʒ ne

ſcius q;multo plura ⁊ altioꝛa dici potne/
rant.ſed ſupplebit imꝑfectũ meiũ / ditiſſi⸗

ma veſtre ſapientie magnitudo. Nuncp/

usqᷓ; cõuertat᷑oꝛatio ad aliũ modũ paſcẽ/
dioues ſm poꝛtionẽ iraſcibilem anime?
hoc exemplo ſancte cõuerſatiõis.dicatur

id quod obtigit mihi in ipſa meditatõne

mea / dum circa hoceloqui recogitarem/
duce vel comite iduſtrioſa ſedulitate. Cir
cũuoluebam oculos mee conſideratõnis

per ouilia varia/eccleſie militantis. Illic
aſpexi viros paſtoꝛes habitãtes in caſu/

lis ⁊ poꝛtatilibꝰ tabernaculis. ſciẽtes hic

ſe nõ habere ciuitatẽ manentẽ ſed debere

futurã inquirere. Illic ſimilitet viſe ſunt

oues rationales gregis xpᷣi/ ſignate oẽs
BB zZ

Bermo factus in concilio remenſi

ſigno thau de ſanguine agni. Sz heu pi

cula.heu ſeductoꝛes.heu mille nocẽdi ar/

tes.mille mouẽdi diſcrimĩa.qlibʒ ouis ſu
os patitur hoſtes.ſuas inſidias.ſua certa
mina. Hanc vepꝛes ſpine ſentesq; dilace
rant.hanc eſtusvꝛens.hanc bꝛuma rigẽs

diſcraſiant. hec infixa eſt in limo ꝓfundi.

hec ex altis rupibus pꝛeceps ruit.adherʒ
huic veterna ſcabies.alteri contagioſa ſo
cietaſ moꝛbũ affricat.ſicq; faſcinatio moꝛ
bidarum tranſit in tenerioꝛes agniculos
Deniq; quid ouibus miſeris erit tutum.
quando iuxta ꝓpuerbiũ grecũ Qupi fun/
gunt᷑ officio paſtoꝛuʒ. Vel certe paſtoꝛes
verſi ſunt in lupos qui nõ parcũt ouibꝰ.
An non lupꝰcyrannꝰ rapax qui lanã⁊ lac
ouiũ/immo carnes ⁊ oſſa ꝑ violenta exa/
ctõem ſurripit caſſat ⁊ oppꝛimit? An nõ
lupus/tvꝛannus fallax qui lanã ⁊ laconi
um carnes ⁊ oſſa ꝑ aſtutiã pꝛocurationũ
et qaduocationum ſurripit caſſat ⁊ deijcit:
An nõ demü lupus/tyꝛannus voꝛarx qui
lanam ⁊ lac ouiũ.carnes et oſſa per gulã⁊

luxuriã ſurripit caſſat ⁊ inficit:Etvbi iä

obſecro tales lupos rapaces fallaces ⁊ vo
races nõ poteris inuenire.qui rapiũt qui
fallunt qui deuoꝛãt:? Rapiũt cauillando
fallunt litigãdo.deuoꝛãt luxuriando.Au
diamus ex eʒechiele veterẽ ſummi paſto/
ris querimoniã.¶ ac comedebatis.⁊ la/

nis operiebami.quod craſſuʒ erat occide

tarlb: gege qᷣt meũ nõ paſcebatis.qð in/
firmũ fuit nõ conſolidaſtis.⁊ qð egrotuʒ
erat nõ ſanaſtis.quod cõfractũ eſt nõ alli
gaſtis.⁊ qð abiectũ eſt nõ reduxiſtis ⁊ qð
perierat non q̃ſiſtis.ſed cũ auſteritate im
pabatis eis.⁊ cũ potẽtia.⁊ reliqua in hãc
ſententiã. Juxta que/ꝓ cõplemento no/
ſtre huius ſecũde partitiõis/ induco tres
coõſideratões cũ duodecim puiſionib q̃̊s
induſtrioſa ſedulitas recenſuit.

Bonus paſtoꝛ nequit animã dare p oui/
bus ſm vim iraſcibilẽ.niſipꝛius ſtudue/
rit eijcere tyꝛannidẽ rapacẽ que eſt lupus
guaricie. Inſtituẽs itaq; paulus ven pa/
ſtoꝛẽ docuit hoſpitalẽ eſſe debere ⁊ nõ tur
bis lucri cupiduũ. Sed quõ daret hoſpiti
bus ſua qui tollere ſatagit aliena quiq; ra
ptoꝛibus alienis nõ obſiſtit Videat᷑ ergo
re diune hoc loco induſtrioſa ſedu
litas U Pꝛima ꝓuiſio. Fiat inquit refoꝛ/

(Conſidera.pꝛima

matio hoſpitaliũ.hoc eſt enim de cura pa
ſtoꝛis.fiat hec refoꝛmatio tã in tꝑali q; in
ſpũali regimine.ne illic cura paupeꝝ ne/
gligatur.pꝛeſertĩ ad ſalutẽ animaꝝ ſuarũ
in paciẽtia ⁊ penitẽtia cõgruis.⁊ in ſacra

mentoꝝ ſuſceptõe.qualis fruct' eſt in ho
ſpitaliũ fundatõe pꝛincipaliter intentus

Expediret quoq; ſic fieri in quolibet bo/

ſpitali qualr obſeruat᷑ pariſius.vnifoꝛmi
ter ſatis ad decretalẽ de aduocãdis pꝛius

medicis animaꝝ q; coꝛpoꝝ Illicↄtfeſtim
vt aliqͥs egrotus querit᷑ introduci.hus in
tra ianuã confitet᷑ ⁊ abſoluitur. ¶ Erit in
ſuꝑ pꝛouidendũ apud pꝛofeſſos ⁊ pꝛofeſ
ſas in hmõi religionibo ſicut etiã fieri cõ/

ſueuit in alijs omnibus quatinꝰtriavota
ſua cuſtodiant.obedientie.pauꝑtatꝭ.⁊ ca

ſtitatis. Hã in ueniũtur ibi appꝛopꝛiatõ

nes manilteſte ſicut apud ſeculares ſʒ eos
exterrere debuerat moꝛs Ananie ⁊ ſaphi/

re. Quid inſuꝑ ſibi volũt tot diſcurſiões

eoꝝ ꝑ domos ſeculariũ: Et o vtinã nulla
ſint monaſteria mulieꝝ/q̃ facta ſunt pꝛo
ſtibula meretricũ ⁊ ꝓphibeat adhuc deteri
oꝛa deꝰ ¶ Becũda ꝓuiſio (iat ampliꝰ
ꝓuiſio cõtra tyrannides varias ⁊ oppꝛeſ

ſiones miſerabiles ⁊ indignas pauperis

populi.maximeeius qui ſubditus eſt ec/

familiares inimicos ſub vmbꝛa ſeculari/
um dominoꝝ. Has oppꝛeſſiones videre

facilius eſt in rebus q; exponere ſermoni

bus. O ſi mouent᷑ paſtoꝛes ex atrocitate

rerũ pꝛouidere.qualis erit ſermo meus.qͥ

iacentes eos ⁊ toꝛpentes valeat excitare:
Moueat eos recogitata ⁊ lecta cõſtãs au

toꝛitas ambꝛoſij.vt cui ſuccedũt in ſimi/
li dignitate/ſuccedãt in pari cõſtantie ſta

bilis inflexibilitate. Videãt paſtoꝛes/ne
odioſi moꝛes ſui fetentes coꝛã deo ⁊ boĩ/
bus / dent hanc cauſam grauam inis P
peris ſui gregis. ¶ Tertia pꝛouiſio i

At vlterioꝛ pꝛouiſio ne pauperibꝰſua bo/

na auferantvel detineant᷑. Hec ſunt ea bo
na queviris eccleſiaſticis ſuperſunt.vltra

ſimplicẽ victũ ⁊ veſtitũ/ iuxta decentiam
ſui ſtatus in eccleſie republica Notiſſima
eſt hoc loco ſed duriſſuna. Bernardi atq;ʒ

bhyeronimi ſententia.qui retentõeʒ hmõi
vel luxurioſam ꝓfuſionẽ/ nõ dubitaueft
ſacrilegiũ immo om̃i ſacrilegio⁊ depꝛeda
tione damnabilioꝛẽ appellare Videãt ec
cliaſtici:ine foꝛte ob hoc iuſto dei iudicio

Mcan
s.l
Hocente

fin

leg

poſto:
wvolent
etall
umne
unwtp
honeſt
deſe
in
ſohros
lpahe
ſe
he

cneniit

7
.

dciti
gliprei
inſnopel

mMui,
yllial

unns

vegnarur
Pun⸗
cnaece
fumptn
guatinu
Uſtalt
lar aute
idene
um
ediiien
cper
nibe
fun
bihia

ioen

hanin.
loplun
ginecſa
tſtand

fuſnſocea

Etn⸗

Maſak

Viiſat

ſerult

ephen

da

Alizin
pepne⸗
ſoni
Unſon
ckabeo
menns
vlibeh⸗

Nrnſta
noprigto

5ſzeoe

euſapbi⸗
ſurſiöes
mnänlaa
ſunt peo
ucdeten
Nanpls
topp
Aupens
eſt a,
os.
cular/
videre
omoni
rocane
mens
Kotare.
(Okis 4n
Ptinſini
lnge
jdeot boi
minis
ulio C
untegbo
funt.Am
decendiann
Potillinu
mnatiang
nmoezbnin
dubitnven
indipti
feMictitn

odaiinl

piant. fiat hoc fiat.

(Conſideratio II.

pꝛoueniãt rapine eius ⁊ coculcatiões in/
digne ⁊ iuriſdicionũ ſuaruũ vſurpatõnes.
quia quandoq; qo non babect xpᷣs / tollit
ſfiſcus.⁊ quod ſubtrabit᷑ egeno/rapit pdo
Hoc enieſtveteris pꝛouerbij ſententia.ꝙ
abaita vulpium /fiunt rapine lupoꝛũ. vt
qui pꝛedatus fuerit/ pꝛedet᷑ et ipſe ¶ Hic
inſuꝑ pꝛouidendũ erit de celeti teſtamen

eos qui accelerare debuerãt.eccleſiaſticos

curiales loquoꝛ per quos abuſus incredi

biles fieri memoꝛãtur.ita vt nec fidelis ĩ/
ueniatur in teſtamento huius vel illius.
¶ Duarta pꝛouiſio. Fiat demũ pꝛouiſio
circa eccleſias verſas in diſſipatõem. qua
rum pmitus extitit magnifica fundatio.

quatinus in eis ſeruitoꝛes aſſignẽtur iux

ta facultatẽ reddituũ.vel cum alijs vnian
tur. aut ex toto caſſentur ne ſint huiuſmo

di beneficia depauperata/plus in ſcanda
lum oppꝛobꝛiũ q; in dei laudẽ ⁊ populi

edificatiõʒ.ſicut in pꝛioꝛatibus nonullis
experimur. His itaq; ſubuenire fundatõ
nibus antiquis ſanctiꝰ eſſet atq; ſalubꝛiꝰ
qRtSfundare nouas ecdeſiolas/ volendo ſi⸗/
bi facere nomen. (S upꝛa modũ conue
nit occurrere tante tã q; fede? abiecte puu
pertati immo mendicitati curatoꝛũ in lo
cis plurimis/ qui tamẽ poſiti ſunt in oꝛ/

dineeſſentiali et ierarchico eccleſie militã

tis / tane; minoꝛes pꝛelati. et diſcipulo/
rum ſucceſſoꝛes/quibus tamen/nulla ob
egeſtatem ſuã.reuerentia vel obedieẽtia da

tur a ſubiectis ouibus qꝛ nec inueniũtur

viri ſufficiẽtes qui talibus parochijs ſic
in egeſtatẽ verſis / velint perſonaliter de /
ſeruire. Quid ꝙ addũtur eis frequentera
paſtoꝛibus craſſis vel officiarijs ſuis ipß
volentibus onera onerib citatões anga-
rrie talliatõnes.itavt liberioꝛ ſit iam laico
rum q; eccleſiaſticoꝛũ talium cõditio.ncc
iam vt populus ſic ſacerdos.ſed liberioꝛ
⁊ honeſtioꝛ populus qᷓ; ſacerdos. ſi ta
les deſeruientes parochijs ſint tantümo
do vicarij religioſoꝝ vel canonicoꝛũvłꝑ
pꝛopꝛios curatos ſubſtituti/cogãtur ipſi
pꝛincipales de ſufficienti vite ſuſtentatö
ne pꝛouiſionẽ aſſignare.ne alijs in penu
ria laboꝛantibus/ipſi in ocio totum diri

* .
.
EEEe he

Bonus paſtoꝛ nequit animã ſuam da

Dominica ſecunda poſt paſcha 45

re pꝛo ouibus ſuis ſᷣm vim iraſcibilem ſi
retinet vel in ſevel in ſuis tvꝛannidẽ dece

piricem que eſt lupus fallacie Jubet apo
ſtolus.Epiſcopꝰqui paſtoꝛ eſt/ſit domui
ſue bene pꝛepoſitus.Aliter eni ſicut ideʒ

arguit qua ratöne diligentia habebit ec/
cleſie dei qui regere pꝛopꝛiã neſcit domũ:

Domus aũt pꝛelati/ curia eſt habens mi

niſtros familiares ⁊ officiatos pꝛo reddẽ

do vnicuiq; bona ⁊ ſimplici fide quod ſu
um eſt/nõ ad ſpoliatõem ſed coꝛrectõem
non ad coꝛruptõem ſed edificatiõem.nõ
ad multiplicadũ lites ſuꝑ lites. ſed ad cõ/

pendioſum pacis ſtabilimentum Sicut

gqutem charitas incipit a ſe ſic ⁊ refoꝛma/

tio debet inchoarivt pꝛimo fiat iudiciũ a

domo pꝛelati.ſicut fit i vniuerſo a domo
dei.ne pꝛeterea cancingar dotſel pꝛelgto.
medice cura teipſum. Et illud aplłi. Qui
pꝛedicas non furandũ furaris.immoꝰ ſa
crilegium facis ¶ Pꝛima pꝛouiſio.
NQuocirca ſuadet iĩduſtrioſa ſedulitas vt
fiat efficax nõ verbalis ꝓuiſio contra aſtu

tiiſimam ill/ immo ſepe aperta tyranni⸗
dem pꝛomotoꝛũ ⁊ pꝛocuratoꝛũ in anga/
rijs et citationibo.que om̃ia cum iniuſtiſ

ſime cõperti fuerint ↄmiſiſſe. gratis abſce
dunt a querela.nec iam graꝶ quia recipi/

unt erxpenſas ab innocentib abſoluß. de

qʒ calumnijs puerſiſſimis.de diffamatio

nibus pꝛeterea crudeliſſime impoſitis ip

ſi mercedem que eis male vertat᷑ recipiũt.

Leſtle dꝛoyt de la poꝛte bandet Eſt hocp

coꝛ equitas: Nonne claudicat hec diſce/
ptatio? Eſſet nonne iuſtius vt huiuſmo/

di pꝛocuratoꝛes perciperent ſtipendia la
boꝛis ſui a dominis ſuisvel pꝛelatis qui
deberent ſubditis dare iuſticiam q; ab in
nocẽtibus ſic vexatis: VUe qui condũt le/
ges iniquas ait dñs per Iſavam.et ſcribẽ
tes iniuſticiã ſeripſerunt vt oppꝛimerent

in iudicio pauperes ⁊ vim facerent cauſe
humilium populi mei.vt eſſent vidue pᷣ/
da eoꝛum⁊ pupillos diriperent. Notetur
hic iuramentũ quale debitũ eſt pꝛeſtari ꝑ
aduocatos.per pꝛomotoꝛes pnotarios⸗

per pꝛocuratoꝛes.pꝛeſertim vt nihil agãt
vel foueant quod iniuſtũ eſſe vel credide

rint ab initio vel poſtmodũ compererint

¶ Becunda pꝛouiſio. Viat inſuꝑ ab⸗

bꝛeuiatio tam diſpẽdioſaꝝ litium. mode

ratõ tot excõmunicatõnum tam a iure qᷓ;

ab homine fulminataꝝ Et hoc nonnũq;
5B 3

Bermo factus in concilio remenſi

