nuſyo/
ihzagho
ine
onsr
Sek
imncnan
nicigre
men
NNerli
nu
oſani
pqug
kobtti
indeſt
cuſtodi
Keins!
aden
eſäc
nöhalt
turit;
honornto;
Donnne
peccge
fu
ehte⸗
nmlasple

rede co

ipci
ſplactuc⸗
Apicun
nnhi⸗
Fiſuitſe,
inſem

gmii

4*

rigibilis ⁊ occidẽdavel ardẽda ſine reme/

dio. ¶ Per hoc exẽplũ/ſi volumꝰbene

penſare/poſſumus meliꝰvidere in quali/

bet tentatõe qñ ꝑdimogrãm dei ꝑ moꝛta/
le pctm̃ ⁊ qñ nõ. ¶ Scire enĩ debem
quelibʒ tentatõ/ nunciꝰẽ inimici inferna

lis / nos reqrit ad ei ↄſentiendũ ⁊ vt aia
nf̃a ꝑdat ⁊ rupat fidelitatẽ ſuã quã deo 2

dño ſuo dʒ ⁊ ſpõſo. Et ſᷣm ꝙ aĩma reſiſtit
aut plꝰaut minꝰ/ m hoc ipᷣa cuſtodit me

liꝰaut peiꝰfidelitatẽ ⁊ grãm amici ſui. Et

ↄſideret᷑ diligẽter iſte modꝰin q̃libʒ pctõ.
hñdi ſe.aut reſiſtere ſcʒ.aut ↄſentire.⁊ in/
ueniet᷑ quilibs iſtoꝝ ſex ſtatuũ eſſe poſſibi
lis ¶ Sciatis etiã ꝙ tertiꝰſtat! eſt diffici⸗
lioꝛ ad bñ ↄgnoſcẽdũ.ꝓ eo ꝙ eſt inter du/⸗
os ſtatꝰ.qꝝ vnꝰeſt pctm̃ moꝛtale. ſcʒ q̃rtꝰ
⁊ alter nõ ¶ Et eſt ſciendũ ꝙ qñ aliqd eſt
pꝓhibitũ ſub pena pct moꝛtal/⁊ aliqͥs G̊ᷣ

nõ vult facere ꝑ exteriꝰopꝰ/⁊ nihilominꝰ

pꝑfectũ cõſenſum hʒ in coꝛde/qvellet tale
opꝰfacere ſi tꝑs pateret᷑ ⁊ loc aut ñ obeſſʒ
verecũdia/talis peccat moꝛtalr. O ſi non
habet talẽ ↄſenſum ꝑfectũ.⁊ nihilominꝰ

libent᷑ rememoꝛat᷑ diu in cogitãdo tale fa

ctũ qð eſt ꝓhibitũ.⁊ accipit cõplacẽtiam
magnã ⁊ inoꝛdinatã. bereeren⸗ moꝛtalr
ſiʒ tñ nõ ita grauit᷑ ſicut añ. Si ãt opꝰ aut
factũ tale ſit/qð nõ ſit phibitũ ſub pena
moꝛtalis pcti/generalit᷑quẽadmodũ mu

to ſuo qͥ ẽt abſens.⁊ acciꝑet ↄplacẽtiã in
mẽoꝛia ſocietatis eius.aut ſicuti aliqͥs co
gitare poſſʒ ad cibũ quẽ mãducaturꝰẽ in

pꝛãdio ⁊ hr̃e complacentiã ſine tali pctõ
moꝛtali.Quia cõplacẽtia aut delectatio/⸗

nõ eſt pctm̃/ niſi ĩ hoc qð eſt ꝓhibitũ aut
qoͤde ſe trahit ad ꝓhibita ¶ Vlteriꝰcõſi/
lera in exẽplo pus poſuo / quõ regia deſi

derare pᷣt ↄtinue eẽ in amoꝛe reg dñi ſui.

Et iõ ipᷣa odit oĩa ſuo amoꝛi pꝛia Aut ip
ſa nõ diligit eũ.ĩmo magitimet penãz irã
reg;.⁊ vellet ꝙ nõ eẽt pñs aut moꝛtuꝰ.ad

finẽ ꝙ alibi poſſet q̃rere cõplacita ſua n
pꝛio ſtatu ſunt boni/qͥ amãt deũ ꝓpter ſu/

am bonitatẽ.ſicut boni filij ſuũ preʒ. In
ſcðo ſtatu ſunt illi qͥ ſolumodo ꝓ timoꝛe
damnatiõis abſtinent a malefaciendo.et
vellent deum nõ habere poteſtatẽ aut vo

luntatẽ eos puniendi etiã contra ſua mã
data facientes.

Explicit tractatus pꝛecedens.

De arte audiendi confeſſone ʒ

dearte mudiendi confeſſiones.

Tractat einſdem

e gquã aſſueſactõ gignit/
certiꝰq; ars oꝑet᷑/nõ ni/
hil t ꝓdeſt artis tradi
tio/ apõ eos à nõdũ ꝑ/
eeecti ſunt in vᷣtute. Hoc
in arte qlibet ꝑſpieuũ eſt.Et qm̃ ars arti
um eſt regimẽ alaꝝ/pᷣſerti in confeſſiõib⸗
audiẽdis. Studui qſdã generales ↄſide
ratiões tradere bꝛeuit᷑ ⁊ diſticte.q̃s eẽ ꝓfi/
cuas/exꝑientia doctrice cognoui. Indu/
xit hoc agere me non mediocriter/ꝙ pau
cos hactenꝰ? repperi qͥ ꝑfecte vnq; ⁊ itegre
cõfeſſi fuerũt.cauſa exiſtẽte in multis vel
negligentia vel ignoꝛãtia confeſſoꝛũuũ.
Rima cõſideratio. Pꝛouideat
pꝓ Nante ofia ↄfeſſoꝛ purꝰ eſſe qui
purgãdis aĩmabus inuigilat.
Spem ãz lui laboꝛis⁊ pficien
di circa alios/nõ in ꝓpꝛia ſed diuinavirtu
tereponat. Meminerit iugiter. qm̃ neq;
qͥ plantat neq; qͥ rigat eſt aliqͥd. ſʒ qͥ incre
mentũ dat xpᷣs.Et ꝙ niſi ſpũſſctũs coꝛdi
aſſit audiẽtis/in vanũ laboꝛat lingua lo/
quẽtis vel cõfeſſionẽ audiẽtis. Oꝛet igit
crebꝛo(pꝛout ſapiens de coꝛꝑali medico
conſulit) quatinꝰdirigat᷑ opꝰſuũ a deo vt
eiuſdem virtute roꝛet᷑et creſcat.

ECe ſideratio II

llocet ſe cõfeſſoꝛ in arce ſeu ſpecula rõ
nis abſtrahẽs ſemetipᷣm qᷓntum potuerit
ab homie exterioꝛi tam in ſe q; in alijs.vt
ſpũ ambulet ⁊ nõ carne.ne foꝛte illectꝰfoꝛ
mis coꝛpoꝝ/fiat ipſe laqueus ꝑditiõis ſi
biipſi.totus in aiarum ꝑſpiciẽda quali/
tate ſpũaliter inuigilet.nõ attendens di⸗
ſcretõem ſexuũ vel foꝛmaꝝ Alioquin qͥd
ei ꝓderit ſi vniuerſum mundũ lucret᷑.ani
me vero ſue detrimentũ patiat᷑.

(Conſideratio II

Compleat erga quẽlibʒ ſibi ↄfitẽtẽ: ſoli/
citi ↄfeſſoꝛis officiũ.nihil pᷣcipitãt᷑ aut in
ſolo trãſcurſu ꝑuolãſ.ſʒ moꝛoſitate ꝑuigi
li/ oĩa plene exaĩians diiudicãsq; mẽoꝛie
q̊ʒ ↄfitẽtis q̃ dicẽda ĩponenda ve fuerint
ea diligẽti repetitõne reponens infigat.
Quippe eligibiliꝰeſt paucos nud

Hei uarte ſiue ſcientia

plete q; młtos impꝑfecte cũ conſciaꝝ ſcru/
pulis nõ tam expedire qᷓ; impeditos ple/
rũq; relinquere Imitet᷑ in hoc deũ cuius
ꝑfecta ſunt oꝑa. Mallem nãq; ſi curatus
eſſem/ multoꝝ differre vↄfeſſiões poſt pa/
ſcha/ etiã vbi quidã nõ redirent/ qᷓ; ꝙ ce/
cos cecus ſeducerẽ.dum ꝓvere abſolutis
ipſi non recte abſoluti ſe gererent.
1

recolẽs illð Gꝛatis accepiſtis gratis date

Nihil ad mũdanã oſtentet gloꝛiã Paupi
bẽeq̃ ſicut diuitibo ſe tradat ⁊ offerat.tur/

pib ⁊ pulcris.indoctisvt doctis.niſi ſoꝛ

te pꝛo qᷓnto maioꝛ inde fructus honoꝛq;

dei ſparet᷑ſeͥ. Pꝛoderit ſupꝛa modũ hec
ſinceritas recte itentõis vt velut magnes
aliqͥs ſpualis/ferrea etiã populi coꝛdavir
tuoſius ad fe tabat.

Conſigeragtio
Expeditvt cõfeſſoꝛ zelans aĩas/obtineat
aßplato/ſubditoꝝ ſuã in caſibo reſeruatis
ptãtẽ ſeu relaxatiõem/pᷣcipue niſi ſint ca/
ſus pbᷣlici ⁊ ſcãdaloſi.Reꝑiunt᷑ itaq; pau
ciſſimi qͥ nõ inciderunt in aliquẽ taliũ ca
ſuũ qui epᷣo reſeruãt. Sciẽtes vo ipſi cõ/
feſſi ſeipos nõ debere remitti deiceps ad
alteꝝ/ magis ſe ꝓnos ꝓmptosq; reddũt.
nã vni confeſſionẽ ſuã libentiꝰ⁊ citiꝰdete
gũt. Cõfeſſoꝛ etiã ſiliter eos pᷣſumit libe/
rius introgare de ſingul.pleniꝰq̃ʒ ſanare
ſimul⁊ ſemel ipᷣos abſoluẽdo cõfidit:.

tanq; medicꝰdoctiſſimꝰ ſpũaliũ egritudi
nũ. Pꝛeterea qualr hoĩes diuerſoꝝ ſtatu
um⁊ varioꝝ officioꝝ peccare pñt/ nulla/
tenꝰignoꝛet.Et quanq; ad hec cognoſcẽ
da / facti ſunt tractatuli.attũ aliqᷓ ſunt q̃
nõ tuto ↄmittũt᷑ſcripto aut vᷣbo pbᷣlico/⸗
ꝓpter euitãdũ qrundã ſcãdalũ.ſʒ ea ſecre/
te diſcãt ipſi qꝝ inteſt hoc nõ neſcire. ſic
medicos/ moꝛboꝝ varietates ↄuenit nõ
ignoꝛare.Aliter nẽpe q̊ pacto ſibi ↄfeſſos
pꝛudẽter ac diligẽter interrogabit inſtru
etq; ↄfeſſoꝛ:ad ſuoꝝ rememoratõʒ crimi
nũ.hoc maxie eſt in pctis carnis extra oꝛ

dinarij 89.qᷓlia exꝑtũ ẽ vix vnq; dici ĩ ↄfeſſi

Conſideratio IIII
Oſtendat cõfeſſoꝛ oꝑibꝰ in cõfeſſis nihil
qᷓ̃rere pᷣter ſalutẽ aĩaꝝ ſuaꝝ ⁊ ſolutõʒ libe
rã a laqueis pctõꝝ.vt nihil agat ad q̃ſtũ.

Conſideratioſexta

Sciat cõfeſſoꝛ oĩa pctõꝝ genera ⁊ ſpes⸗

one a culpabilibo ĩ eis.niſi cautiſſiã arte
pmoneant᷑.interrogẽt᷑ capiãturq;. Et cer
te neceſſe ẽ vt ↄfeſſoꝛ hẽat artẽ hãc obſte
tricãdi ſpũalẽ:ad educẽdũ colubꝝtalẽ pe
ſtifeꝝ toꝛtuoſum ⁊ virulentũ ab aĩa ipᷣiꝰ.
aut ipſa ſine dubio piclitabit᷑ ⁊ vt crebꝛiꝰ
eterne moꝛie NHec reputo audiẽdos ĩ hac

re eos qᷣ nihil interrogadũ aut inqrendũ
eẽ dicũt a ↄfeſſis.pᷣſerti cũ hocipᷣm velint
reqͥrãtq; ↄfeſſiAlioqͥn nõ ſatis ↄſulit᷑ ve/

recundie ignoꝛãtie ⁊ fragilitati peccãtiũ.
nec impletur illud ſcripture. Alter alteri/

onera poꝛtare ⁊ ſimilia.

Coiecturet cõfeſſoꝛ poſt interrogatõnes
quaſdã pᷣambulas ſuꝑ etate.ſtatu.cõditõ

ne. ſtudio. vel officio cõfeſſi Utx ipevere
cundꝰſit?⁊ nimio pudoꝛe detent

tales pᷣ ceteris ꝑſuadẽdũ eſt pꝛimitꝰ⁊ figẽ

dũ in aĩo:quẽadmodum confeſſio ſecre/

tiſſima ẽ ⁊ om̃iſciẽti deo magis qᷓ; hoĩ fit

nõ ad reuelandũ aut accuſandũ qri pctã

ſua.ſʒ ad euitãdũ ⁊ abſoluẽdum⁊ ꝑpetue
quittandũ. Mallẽ confeſſoꝛẽ moꝛi qᷓ ali
qd dicẽdoꝝ detegere. Tollat igit᷑ oẽm ta
lẽ ſuſpitõem. Nec refoꝛmidet ꝙ ꝓpter di⸗/
cẽda/ confeſſoꝛ ſit eos poſtmodũ habitu

rus odio.aut cõtempturꝰ accuſaturꝰ.im/

mo teneri eos diliget ſicut filios chariſſi
mos.⁊ qͥ ſue fidei ſe totos cõmiſerunt.

onſideratio vIII

Taboꝛet cofeſſoꝛ pᷣſertĩ erga iuuenes⁊ p/
uulos hr̃e cõfeſſioõeʒ eoꝝ generalẽ. qꝛ vix
aut nũqᷓ; ĩtegre cõfitẽt᷑.niſi foꝛte pᷣdocti a

tali cõfeſſoꝛe qlẽ deſcribimꝰ. qnetiã illud

eẽt vtile apð grãdeuos rurales et ſimpli/

ces ⁊ feias. Oy ſi nõ pñtleuiter iduci ad hᷣ

poterft ab eis fieri iĩterrogatões tles Atrũ

facta ẽ tibi conſcia de taliba pctis⁊ de tali

etate ⁊ de ſocietatib talibs Et ſ̃ᷣm rñſiões

na fuerit tal cõfeſſio.Et ſi nõ/tũc nitat᷑eã

pficereꝛ confitentẽ ad hoc inducat.

Conſideratio IX

pꝛecauent ſummope confeſſoꝛ / ne ſit au
ſterus ab initio triſtis? rigidus.moxeni

ꝑ huiuſmodi clanditur os obſtiati pctõ
ris. Pꝛimo ſit affabilis locutio.etiam ſi
aliquãdo ita res exigat ſuꝑ peccatis.quo

n md Pu .qꝛ foꝛte
puer eſtvel feĩa vel exilis cõplexiõis Apð

Ke

ecole
iis pe

ſoneco
ſehhn
liusdie
in

Mant
linterp
Sn
lenp'
rolüt
ſus ſie
leplene
Udleme
iſeſoꝛ
Ghpela
ene
Kere
iian
wen
lhen
chaa⸗
Auent

Apn
Nictis
Pbont
ed
pueſe
conſn
nübe
ſtio
no q̃
ggere
nitae
ae

Eo
gt
co⸗
gliter
n
hin
chſt

Me
Gäy⸗

hiem

6 Sicr
hüche,
blihe
ban .,
Naend
bloeibr
lnqrenci
Dm pelint
Nſolikve⸗

Kelle

mgrtönes
nncilii
Ein
ngefoe
nisAp
mmorfſc
ftſooſen⸗
eiͤeift
lüqipei
noriga
Nun
,
ſabiun
rtim,
chmii
unt.

nesrg
Ne N
chcoci
milu
a ſinpl
fcta)
lolni
frdenli
nmſöcs
orſipe
jcnigtei
Ct.

veſtan

Audiendi confeſnon

uſq; familiaritas quedam cõtracta ſit. de

hinc oſtendat quãte iniquitatis eſt ⁊ ipo

criſis peſſime/quicq; velle celare in cõſeſ/

ſione coꝛam deo⁊ quẽadmodũ hoc agere

eſt ſeipᷣm turpiter fallere. Eſſe quoq; me/

lius dicat /ſi nõ confeſſus abſcederevelit.

Nuerat ſacerdos a confitẽtib. nonne ve

lint expurgari penitus ab oĩ ſuo crimie.

Etꝙ niſi hoc velint fas hñt recedẽdi ne

tempꝰ incaſſum ĩmo noxie detineãt. SDi
volüt dñt igit᷑ iuuare ſe.⁊ hoc meliꝰ⁊ cele/
rius fieri neqͥt q; ſi ad interrogata verita /

tẽ plenã rñderint. Si vero depꝛehẽdunt᷑
velle mẽtiri ⁊ celare(vt ſepe fit) diſcretũ

cõfeſſoꝛẽ arguant᷑ vehemẽter ⁊ acriter.et

cõpellantur veniã ſtatim qrere ſuꝑ hmõi
mendacio Oð poſtq; fecerit: rurſus blan
de ⁊ leniter moneant᷑ nihil deinceps men
tiri aut celare.Si vero bis aut ter rurſus
mentiti fuerint / poterũt remitti ⁊ differri

vſq; ad tꝑs alteꝝ.iniũgendo vt meli ſibi
ꝓuideant Sepe fit vt in altera cõfeſſione

libentiꝰaperiant om̃ia.dum putãt men/

v7

dacia pꝛioꝛa magis imputanda eis ad in

7

aduertentiã q;ᷓ in maliciam.

Applaudat cõfeſſoꝛ dicẽtibo veritatẽ ſup

Conſigeratio xI

delictis ſuis qᷓntomagis enoꝛmiſſima et

abominãda videbunt᷑.Collaudent᷑ de ve

ritate.de religiõe.de timoꝛe dei.de zelo p/

pꝛie ſalutis de cõfidẽtia ad ſacerdotem et

conſimilib.Et ꝙ audacter ꝑgant ad alia

nil heſitãtes.Fit aliqũ non inutilis que/

ſtio / ſi fuerint alias de talib confeſſi Etſi
nõ.q̃liter inde ãpliꝰ letari dñt ⁊ deo gr̃as

ggere qͥ talẽ eis tribuit volũtatẽ ⁊ opoꝛtu

nitatẽ. Cõuenit q̊ʒ vt ꝑ ↄfeſſoꝛẽ gras pñ

E

ſt

tialr agere moneãt᷑ pꝰmodũ tẽdat ad alia

IJnhentſeſſoꝛ ne ↄfeſſi.crimĩa detegant
alioꝝ.noĩando eos vel ſignis certꝭ notifi
cãdo.niſi foꝛte pctã talia ſint/q̃ nullo mõ
aliter poſſunt aꝑiri.vt ſi ſoꝛoꝛẽ vnicã/fra

ter male cognouerit.autvir vxoꝛẽ. Nõ ſit

pᷣterea curioſus in inqͥrẽdo pticulares cir
cũſtãtias pctõꝝ/q̃ nõ multũ augẽt vłva/
riãt grauitatẽ in eis.qm̃ naſceret᷑inde ali
qñ vel tentatio ꝑiculoſa vel turpitudo ni

onlideratio xX

Conſiderati

mia aut ſuſpitio retardatiua ↄfitẽdi. Ni/⸗
hilominꝰvtile iudicamꝰ p ſerenatõe cõſci

entiaꝝ illoꝝ qͥ cõfitent᷑ (qꝛ foꝛte poſtmo/
dum grauioꝛibo vꝛgerent᷑ ſtimulis quaſi

nõ bñ⁊ integre pctã ſua confeſſi fuiſſent)

vt plenius explicent om̃ia q́;dtum ⁊ q̊uſq;

iudicauerit confeſſoꝛ expedire

Arguat ⁊ repꝛehẽdat acriter ipſe cõfeſſoꝛ
pctã enoꝛmnia/ poſtq; iſta plene cognoue
rit ⁊ oñdat qnta punitõe pctõꝛ dignꝰeſt.
Attũ cauẽdũ eſt ne rurſus pctõꝛ ↄfugere

poſſit ad negãdũ iã ↄfeſſa.ſic pluries fie/
ri reꝑtũ eſt etiã pꝰ ↄfeſſionẽ cõpletã pᷣus.
Igcirco habeat certiſſiã explicatio pctõ/

ruũ.Deniq; qcqd in cõfeſſiõe dixerit ſacer
dos /ſit ipᷣeſꝑ in fine mãſuetus atq; beni/

gnus infundẽs oleũ cõſolatõis ⁊ paſſio/

nis ⁊ bone ſpei.Põt inſuper aliqñ dicere

cõſeſſoꝛ.ex q talia⁊ talia ↄfeſſus es q̃ ſunt

grauiſſima. noli deinceps celare aliquid.
ſeq omnia dic. vt te ſimul expedias.

Pꝛocedat ↄfeſſoꝛ in inqͥſitõe pctõꝝ⁊ ſpe
cialłr pct carnał(qð a multᷣcũ ſumma dit

ficultate vix pᷣt extoꝛq̃ri) Pꝛĩo pedetẽti ⁊
a generalioꝛib incipiat⁊ qᷓ nullã aut pau

cã vident᷑ includere culpã.qꝛ ſi pctõꝛvult
mẽtiri aut fugere/ ſepe depᷣhẽdit᷑ ꝑ talia qᷓ
naturaliter accidũt oĩb.aut rariſtime re/
ꝑit᷑ oppoſitũ/q̃lia ſi ſtati neget.ↄſtat eũ ti

mere dicere grãdioꝛa.Hoc mõ noui plu/

res fuiſſe depᷣhẽſos / qͥ iterrogati negabãt
ſe vnq; paſſos mẽbꝛi pudẽdi calefactõeʒ
vel pꝛuritũ vel erectõʒ qualẽcũq;.vel ten
tatõʒ vel cogitatõʒ malã de q̃cũq; mulie/
rẽ. Et dũ̃ cõuicti fuerũt de hoc mẽdacio⸗
q̃rebat᷑ nõne illð erat turpe ſic admittere:
qd agebas tu?⁊ ſepe rũdebãt illõ qð q̃re/
bat᷑ credẽtes ex mõ loqndi ↄfeſſoꝛis ꝙ il/
lud nõ imputaret᷑ ad culpã ſʒ ad laudem.

miles Fuiſtiynia toe cogutſti te / iſo⸗

cietatibo famuloꝝ aut ſocioꝝ⁊ ſpealiterĩ

lectoꝛſi ſic.audiſtivncq; malu (vt ſepe fit)
loqͥ ſibi de ĩpudicitia ⁊ mlieribo: ſi ſic.lodᷣ
baritu ſilr⁊ ſi mala deſiderabas:ſi ſicxtꝝ
voluerit vnq; alter ꝙ tãgeres eũ ihoneſte
vel ipſe te.Si ſic.fiat pꝛoceſſus vlterioꝛ⸗

.
.
„*

ADK

De arte ſiue ſcientia

ſub velamie tali / intelligat an cõmiſſg
fuerit ibidẽ mollicies ſiue pollutio.Et h
pctm̃/bñ cõmittit᷑ etiã ante pubertatis ã

nos Immo ⁊ ſemper imputat᷑ in vigilia.

lutione nõ exiſtente.

dum cõpleta tranſit delectatio.etiam pol

ſi pᷣſcita aut pꝛeſciat᷑.aut ꝙ nõ reputat᷑ ita

auia. Nec aſpiciant᷑ fixe vultꝰↄfitentiũ

ed diuertat cõfeſſoꝛ vultũ q̃ſi nõ curans

aut fere narrãs fabulã.dicẽdo ſicEgo bñ

video tu feciſti ſic ⁊ ſic. conſeq̃nt᷑ dic ergo

totũ in noĩe dñi.ego tibi indulgeo ſi non
glias feceris.⁊ ſi diceres oĩa mala mundi
nõ inde peius haberes.dic ergo audact.

Immo et queri poterit ſi velit cõfitẽs vt

ſuꝑ oĩbus diligẽter interroget. ⁊ ſi ſic ſub
inferat᷑ ꝙ ergo dicat in omibus veritatẽ.

Conſidergtio i7
Accidit aliqñ licet rariſſimũ ſit apud cir
cũſpectũ ⁊ pꝛouidũ cõfeſſoꝛẽ/ ꝙ aꝑiũtur

quedã ſpẽs pctõꝝ carnaliũ aut q̃dã circũ

ſtantie viles/quaꝝ pctõꝛ nõ eſt cõſci aut
culpabilis.Et hinc foꝛte ſcãdaliſabit᷑ vel
docebit deinceps agere ſilia. licet p certo
nõ videamꝰiſtud ita eẽ timendũ.quẽad/
modũ aliqui tradũt.ꝙ pꝛopter hoc debe/
at omitti diligẽs inqſitio peccatoꝝ Vti⸗
nã mala a pueris ⁊ alijs/ tam diligent cõ
fiterent᷑ qᷓ; ſciunt᷑ ⁊ agunt᷑ ab eis Nec inqͥ
renda eſſe indicamꝰqſi neſciãt.ſʒ qꝛ foꝛte⸗
ea nõ tã grauia eſſe credũt q̃nta ſunt apð
deũ.aut ꝙ aliter nolũt manitfeſtare ea. At
tamẽ in hoccaſu debet cũ ſumma deteſta
tõe pctm̃ tale dãnare.quaſi nõ caderet eti
am in hoĩeʒ tale aliqͥd agere. Sʒ ꝙ illud
dicebat᷑ ad exꝑiendũ diſcretiõem pctõꝛũ.
an ſciat diſtinguere int ea q̃ feciſſet ⁊ non
feciſſet. Sũt enĩ qͥdã male rñdentes affir

matiue ad omia que cõfeſſoꝛ interrogat.

(Conſigeratio 18

rgat confeſſoꝛ vt dixim? a generalioꝛi

hb'ad ſpecialioꝛa a minꝰ turp ib ad turpi
oꝛa.⁊ hoc qſia cauſis generalioꝛiboad ef

fectus eaꝝ ſpẽales. Vt habito ꝙ aliqͥs co

onſideratio xVI &

Poterit ↄfeſſoꝛ dũ inhoneſte loquendũ
erit dicere. Amice nõ cures ſi loqr turpit
qm̃ opoꝛtet om̃ia in cõfeſſione dicere.lõ⸗
ge aliter dicerẽ aut certe ſuerẽ extra cõfeſſi
onẽ.Et dicant᷑ talia ſatis conſtãter ⁊ qua

natꝰfuerit ſe aut aliũ ſociũ luxurioſe attre
ctare/ querat᷑ q;diu.⁊ qᷓ; ſepe.⁊ cũ q̊t acci /
dit.⁊ q̃nto tꝑe in totavita Etſi aliq erant
ex ſuo genere ⁊ finalr in q̃ ꝑte coꝛꝑis com
pleta eſt libido ſuavel alterius Demũ ad

gqlterã hmõi peccati ſpẽm peioꝛẽ ſucceſſi/

poterit inqſitio ꝑtranſire.

de his qᷓ pꝛia facie minꝰhoꝛrent.qꝛ minꝰ

inſolita ſunt. Poſtmodũ querat᷑de coba

bitatõe mulieꝝ Et pꝛĩo ſi vnqᷓ; in etate.v

vel. vi.annoꝝ vel eo circa/iacuerũt cũ an
cillis ſicut mos eſt pueroꝝ: Et ſic cõfoꝛ

miter inqrat᷑ ad pᷣdicta.⁊ certe repientur
hoꝛrenda. Conſequẽter inqͥrantur nõ ſo

lũ de ancillis ſed de genere ꝓximioꝛi.ad qᷓ

lia nõ deſcẽditur niſi q̃ſi ſubito ⁊ a latere.

dicẽdo ſine mrcaroe vnlt O bonevideo
ib et talibo. Et ſi ſic

qꝛ tu ſiłr feciſti cũ ta
(vt heu ſepe fit) huſq;ᷓ de articuletur ali/

qd ampliꝰfiat pꝛactica ↄſideratõis vnde
cime pᷣcedẽtis de collaudãdo pctõꝛẽ dum
pctm̃ apuit. Poſtmodũ ſuadeatur ꝓ bo/
no ſuo dicere circũſtantias om̃s in ꝑticu

lari.ſicut de ancillis pᷣdixit.oñdẽdo ꝙ pu
doꝛ ille/ad magnũ meritũ ſibi cedet.futu
rãq; oꝑabitur cõſciĩe tranqͥllitatẽ/ ex quo

nunq; alteri deinceps reuelare ↄpelletur
Eſtimo ãt. ꝙ feĩs/⸗ cõuerſo oꝛdie faciẽde
ſunt introgatões.pꝛiꝰ ſeʒ de cohabitatõe
mutua ſecum Poſtmodũ cũvirꝭ aut ꝑun
lis.aut adoleſcentibus.ſed experientiam

totalem non habeo.

(Conſideratio xX

Rephẽdet foꝛtealiqᷣs audaciã bã ccõfeſſo

ris qͥ talia pᷣſumit aꝑire/ q̃ vix credibilia
ſunt ⁊ fere icogitabilia/niſi ab exptis aut
aliũde doctis Sẽtiat aliꝰqð voluerit ego
coꝛã deo teſtoꝛ me plures talib remedijs
induxiſſe ad confeſſionẽ.qͥ fatebãtur nũ/
q; etiã ĩ articulo moꝛtis fuiſſe talia dictu
ros cuicũq; Qaudabãt tñ deũ totis viſce
rib gratias agetes ꝙ ita ſe aguerãt. Qui
dam et pauciſſimi/retroire volebant ali/
quãdo ſed tandẽ redierũt.fatentes illuſi⸗
onẽ eẽ demonis qͥ claundere os ſemel aper

tũ rurſus ſatagebat.aliquãdo iã confeſſi
ꝓpter omiſſionẽ huiuſmodi iterrogatõis

Coõgruit ꝓut exꝑtus ſum/ ꝑuuli? ado/
leſcẽtes maſculi pꝛi interrogent᷑ mõ dctõ
de cohabitatiõe ſocioꝝ ⁊ famuloꝝ tanq;ᷓ

socn
owi
atn
Cie
tenpe
wün
nine
Pron
nbol
Egh

ſeme.

Dsen
8denigl
Niſtcec,,

XIX
nliracdo⸗
ſtnöde
nm
Nrewir
Ntrutt
Snneney
weitcin
Eſuinn
enpencr
nar noſ⸗
nict
Ude.
dondie
iſe.
falenra
oo moe
öidun
mrpbo/
onan
ogor
ger utu

lu

ron

lerar
e ide
nabitaroe
aurpun
gorienim

W

raaßt
Abecptun
o

hrenet?

Ncbimnrn
eunundian
ionorie
ai O
Ochamd
hnnsſin
gſenelur
üc
mngls

(Coſic

Aludiendi confeſſionẽ

Judicabit aliqͥs ſe talia

vrſua ad cõfuedũ inducti/aptũ mihife⸗
ſt iudiciũ/q; neceſſaria ſit huiuſmodi

Jue neſcire vel nolle
inqͥrere.qꝛ foꝛte eſtvt chyrurgic?timidus
⁊ inexꝑtus palleſcens aut ſpaſmũ patiẽs
in aſpeciu fedoꝝ diroꝝꝙ; vulnerũ. Fate/

boꝛ cautelã eẽ neceſſariã⁊ nõ leuit᷑ debere

fieri deſcẽſum ad talia abominanda niſi

cõfeſſata pꝛecedẽetia/videant᷑ velut infer/

re talẽ cõduſionẽ. ſiqͥs neſciat vti caau
tela tali/dimittat ↄſulo ne ⁊ ſibi noceat
pctõꝛẽ ſi ſemel negauerit neq; depᷣhenſus
fuerit/ſcandaliſet ⁊ vix in futurũ cõouinci
queat Qualevero debeatvniuerſale reme
diũ tradi apð oẽs.nondũ ſcio.qm̃ pᷣdica
tões generales/nõ ſufficere ſatꝭ puto. In
hac tñ interi ſum ſentẽtia/ ꝙ tales caſus
ſecreti/ꝓ ꝑuulis xiiijannoꝛũ ⁊ infraet ꝓ
mulierib/neq̃q; reuari deberẽt Alioqn
nõvideo quin multi ex hoc defectu ↄfeſſi
onis integre/ ꝑditi ſunt. Ad nullos vero
amplius q;ᷓ ad pᷣlatos ſpectat remediũ eti
am dãanatio ſi claudãt regnũ celoꝝ.aut ꝑ

negligentia aut ꝑ bmõtnigidioꝛé obſer⸗/

uatõem occultoꝛum.

roꝛ oꝛdinaret quaſineniferiart, in mntibo
⁊ circa tales.E
confeſſiões paruuloꝛũ iuue

Pꝛouideret tñ quõ caute ⁊ circumſpecte

ambularet qͥ talis eẽt /ne culpabiles ſedu
cẽtes hmõi ꝑuulos.ꝑſeq̃rent᷑ eũ directevł

indirecte ꝑ malicias exqſitas ⁊ foꝛte con

fingẽdas ꝑ ꝑuulos.quãqᷓ; ſecuritas maxi
ma.· circa hoc eẽt puritas cõſciẽtie ⁊ int⸗
tiõis Et ꝙ neq; vᷣbo neq; ſigno aliqͥ/qũo
libet reuelaret q dicerẽt᷑.⁊ ad nõ reuelädu
vijs oĩb induceret.neq; daret penitentii

ꝑ quã poſſent ꝑuuli de qcũq; notari apð

eos circa qs cõuerſant᷑. Deniq; circa boc

meliꝰvidet/hr̃e plures ↄfeſſoꝛes minꝰdi⸗

ſcretos in penitẽtis iniũgẽdis/iqᷓ; refui6l6
do caſus mkos diſcretis paucis ⁊ ad hoc

Aideret ſaltẽ expediens q in qlibet cura
notabili/ curatus ſi diſcretus eſſʒ / aut ali
us loco ſui vicarius/aut alius vice adiu/

er inſnner olllgss uuatre HZ
enũ / quocũq;
tempe vellent ⁊ ſibivacarẽt.euocãdo nüuc
vnũ nunc aliũ.quia pꝛouecte etatis bo
mines ad hoc foꝛte non poſſent induci.

—

hominẽ ducere pudoꝛe cogente.ne talibꝰ
paucis confiteãtur in eternũ.ſicut tolera /
bilius eſt ſumere penitentiã in purgato/

rio/ qᷓ; vt infinita patiantur in inferno.

hz. vel q⸗

tenet centa pꝛicipia ex ia ofeſſatis / tale
peem̃ ↄmiſerit aut alijs modis Quo caſu

vł remittat pctõꝛẽ ꝓ auiſando ſe vt dictũ
eſt. vel ſi abſoluat/pᷣdicat ſepiꝰiteꝝ ⁊ iterũ

vpſi celet aliqͥd/ↄfeſſio ſua ⁊ abſolutõ pe/
nitus inualida eſt ⁊ irriſoꝛia Dici deniq;

poterit vt ſi mallet alteri cõfiteri: ꝑgat in
noĩe dñi.tãtũmodo fiat integra cò feſſio
ſua. Sufficit hoc.nec aliud exqͥrit᷑ aut re
deat ſivelit alias cum ꝓniſiõe melioꝛi.

(Conſiq
etat

Perat leſſoral ctõꝛe ſi pponit ãpliꝰab/
ſtinere cum auxilio dei deinceps a pctis.
Itẽ ſi caret odio cõtra aliũ Itẽ ſi vult rea

liter dũ poterit alienũ reſtituere. Rem ſi
occaſiones certas peccatoꝝ vitare ꝓponit
vt cõcubinatũ ⁊ vſuras.⁊ ſimilia. Si ali
qð iſtoꝝ defuerit/nõ valet abſolutio: ne
tradi debʒ ſi hoc pctõꝛ nõ velit facere.·
Suadeat᷑ tamẽ ſibi agere interim bona

que poterit.vt deus illũinet coꝛ ipiꝰ Jde

dicim de reuocatõe ſeductoꝝ malↄſil

militer

Conſideratic

onſiqeratio 25

Remanet aliqñ in ſacerdoteſcrupulꝰ ſap
Pſeſſione pctoꝛis ꝙ.ſ.nõ dixerit oiĩa ⁊ hoc
ſcit aliũde qᷓ; ꝑ ↄfeſſionẽ.vel qꝛ

⁊ moꝛiba ꝑ eũ ⁊ de diffamatꝭ iniuſte ⁊ ſili /
benõ reqrendo tamẽ vltra illud qdveriſi
fieri poteſt ꝗd talia reparanda.

—
—
—

niũ gat ↄfeſſoꝛ penitentiã nõ aliã q;

teꝝ pᷣt aliqñ dare penitẽtiã de nõ peccan
do talivel tali crimine ꝑ certũ tꝑs futurũ
ſub pena aliq̃ vel pecuniaria vel coꝛꝑali
efficaciter ſoluenda.aut ſub debito rede/

undi ad confeſſionẽ infra biduũ pꝰ ꝑpe/
tratõem delicti aut aliqð hmõiCõömone
at᷑tamẽ ipſe cõfeſſus ne penitẽtiã hanc-v
aliã quãlibet acceptet:ſi nõ eã pꝛoponat
ſe firmiter impleturũ.Agnouerit enim ſe
in purgatoꝛio q; in hoc mundo grauiuus
omnia ſoliturũ.Ceterum de celando pe-
nitentiã ſuam ⁊ ea que in cõfeſſione acta

ↄſenſu pctõꝛis ⁊ de qua ſperet impletõeʒ
HMiſi foꝛte pctã eẽnt publica ⁊ ſcãdaloſa.

— 0
O

dictaq; fuerint. et de non reſpondendo ea
curioſe interrogantibo moneat᷑. ¶ Deni/
qꝙᷓ; reliqua multa tradi potuerãt quoꝛum
nõnulla iam cõſcripſi.ꝑtim latino eloqo
ꝑtim in gallico in varijs tractatulis.Et
alij doctoꝛes longe amplioꝛa vtilioꝛaq;.
At vero hec interim pꝛo ſui bꝛeuitate ne
faſtidio ſint/ſufficiant Et quia ſiquis ad
opus hoc ſaluberrimũ bona fide pꝛoceſ/
ſerit / ille plus exercendo et oꝛando ꝙ; le
gendo erudietur atq; pꝛoficiet. ¶ Yinit.

doctoꝛis de confeſſione molliciei.

Bidam
mnagiſter in theo/
logia pariſius per
exꝑientiam multã
⁊ ſtudiũ diligens/
cũ auxilio dei pia
ſedulitate inuoca
o comꝑit hec que
mũ efficacia eſſe⸗/

id extrahendũ a coꝛdiba confitentiũ pꝛe/
ſe enũ/ſaniem abhoĩabilẽ pecca/
ti illius deteſtabilis/qð dicit᷑ mollicies⸗ꝛ
conſequẽter illaʒ que contra nature iura
tranſit in ꝑſonam alterã.quia niſi cõfeſ/
ſoꝛ ſit ſolers ⁊ circũſpectus circa inquiſi/
tionẽ huiuſmodi pctõꝝ/vix aut raro po/
terit extrahere ab oꝛe infectoꝛũ talibus vi
cijs.vt illa ſponte fateant᷑. ¶ Lectoꝛ autẽ
obſcenitatem materie ac verboꝛũ / excu/
ſatã habegt / ob neceſſitatẽ docendoꝝ re/
mediop Igiturpoſt aliqua colloqᷣa de
alijs materijs autvicijs/ familiariteracaf
fabiliter / nõ auſtere facta/ deſcendat gra⸗
datim ⁊ quaſi ab obliquo cõſfeſſoꝛ ad in/
uiſitionẽ huiuſmodi pctĩ ſic dicẽdo.
VDMice recoꝛdarꝭ ꝙ vnq; in pue
ricia tua circa vaut/xijannos/
tua virga vel membꝛũ pudẽedi
Nfuerit erecta. Si dicit ꝙ nõ ſta⸗
Vtim conuincit᷑ mendacij.⁊ ꝙ vult fingere
⁊ timet capi.quia cõſtat hoc omnib pue
ris nõ viciatis coꝛꝑe/dũ calefacti ſunt in
lecto vel alias ſepe cõtingere. JIdcirco ma
gis ac magis aperte debet vꝛgeri vt dicat
veritatẽ. Itẽ confeſſoꝛſi ille ſit inuenis pᷣ/
cipue. Amice.Nũquid iſtò erat indecẽs:
AQuid ergo faciebas vt nõ erigeret᷑: Et di

*

tur hoc vultu tranqllo / vt appareat q

illð qð qrit/ nõ ſit inhoneſtũ. vel ſilendũ
ſʒ q̃ſi remediũ ↄtra pᷣfatã erectõis pᷣtẽſam

inboneſtatẽ Sinolit rñdere plane/petat᷑

ↄñr.Amice nũqͥd palpabas aut fricabas

om̃ino dicat ꝙ nunq; tenuit in ſtatu tali

vel fricuit/non poteſtvltra pꝛogredi /niſi
ammirãdo ⁊ dicendo/ꝙ nõ eſt credibile/

hoꝛtãdo ꝙ ſit memoꝛ ſ. alutis ſue / ꝙ eſt co
ram deo /et ꝙ eſt grauiſſimũ in confeſſiõe

mentiri.⁊ ſimilia. Si vero dicat ꝙ tenu⸗
it ⁊ fricuit Amice bene cedo/ſed ꝑ q;tum
ſpacium:ꝑ hoꝛam vel dimidiã: et vtrum

tamdin ꝙ virga nõ plus erigeret/⁊ pꝛofe
ręatr hoc quaſi ↄfeſſoꝛ nõ reputaret hoc in

ſolitum vel peccatũ. Si reſpondeat cõſi

tens ꝙ ita fecit/tüc habetur intentũ/ꝙ ta

lis veraciter cõmiſit petm̃ molliciei/etiaʒ
ſi ꝓpter etatẽ nõ fuerit ſubſecuta pollutio

quoniã ibi eſt complementũ delectatiõis
illecebꝛoſe et foꝛſitan ꝑdidit virginitatẽ
ſalteʒ ai/1 magis pꝑdidit:q; ſi pꝛo illa eta

te iuiſſet ad mulieres Foꝛte tamẽ pꝛoba/

biliter dici poteſt. O ꝑ penitentia virgi/

nitas reꝑatur in nõ polluta/ſicut de men
tali coꝛruptõne/que fit in coſenſu intrin
ſeco eſſe dicimꝰ/dum coꝛꝑalis defloꝛatio
ſeu pollutio nõ eſt ſubſecuta. ¶ Iſtis igi
tur habitis / debet tũc vehemẽter increpa

reet deteſtari viciũ illud/oſtendi qualr
dicat audacter alia/quoniã iſtud eſt peſſi

mum. Quo facto poterũt haberi faciliter
alie circũſtantie. Et ſi in dimiſſione virge
poſt confricatõnem/aliqͥs humoꝛ exibat

vcl ſi fricuerit virgã alterius ſocij fui.aut

ſi aliquis fricuerit ſuam/et conſequenter
deſcendẽdo ad ſpecięs magis ſpẽales pec
cati ʒodamitici.

ris/ aut feminis/ qꝛ ꝑ exꝑientiã crebꝛã / re
perit multos adultos infectos fuiſſe tali
vicio qui nũqᷓ; confeſſi ſunt ꝑ pꝛius Ali/
qui ex pudoꝛe pꝛimo ⁊ poſtmodũ exobli
uione.Aliqui ſemꝑ ex pudoꝛe/ ita etiã vt

dicerent ſe habuiſſe pꝛopoſitũ nunq; cõ/⸗

fitendi. Aliqui qꝛ nunq;(vt dicebant)ta
lia fuerant ab eis a cõſeſſoꝛiboſuis indqſi⸗
ta. . rſng apeer eientiar plurimas
conſulebat idem magiſter / vt ſeruata bo⸗/
neſtate? modeſtia/que poſſet ſeruari/pue
ri monerent᷑.Nüũca gentib/nũc a męgris

damitici. ¶ Conſiderabat p̃teren
idem magilſter / vt ſimiles intenogatiões
paucis variatis/fierent etiã pꝛouectis vi

en
gofuis,
oo
adammt.
Honitſ
ſes ſe nl
ſotaat
volunt
ſes Cl
papenn

eiſinig

gamtin
la agert
pature⸗
neo vel

fOuia

Gniti/
fumen
cent
ſAem
ſven
Proin
valzo
lisno
ruocn
ubil.
ninod⸗
Geng/
e
cioderel
Nnecp
dollae
ecdin
Obend
ſaſo⸗
fe /
hii
gular
geſine
Guangl
p
puena
lunene
lunene
quisit
ſeinds⸗
cgren
fenda
hebat⸗

upolune
Anmni
hyngnin
ſoien
uuniſnont
inmm
hinnin
tund
Neig
ringepa
Ciguatt
Sckpeſi
niſcher
ſoneige
mor cobn

44

Neccatoꝛũ molliciei

maxime ad pꝑtem/et quaſi ex indirecto ne
vnq; ſe fricarentvel palparent in puden/
dis ſuis/aſſerendo grauitatem pctiz quo
modo ꝑ talia poſſent virginitatẽ pdere⸗
et damnari ꝑpetuo. Multos quippe co/
gnouit ſeꝑ ignoꝛantiã excuſantes/dicen⸗
tes ſe nunq audiuiſſe vel ſciuiſſe/ꝙ ta/
lis tactus eſſet pctĩ/exquo nõ habebãt
voluntatẽ cognoſcendi carnaliter mulie
res. Valent inſuꝑ iſta ad aliõ/quoniã pꝰ
perpetratõem pcti/ citius cõfiterẽt ſicut⁊
de mulierum copula cõfiterẽt᷑ etiã verecũ
diſſimi pueri. ¶ Demum videbat᷑eidem
magiſtro/nõ adeo timendũ eſſe illudꝙ
dam timuerũt / ne ſeʒ pueri docerent᷑ ma/

la agere. Videmus enĩ ꝙ ex coꝛruptõne

nature/pueri etiã triennes vel quinquẽè/
nes.vehementer ſunt inclinati talia age/
re/quia ſentiũt ibi quẽdã pꝛuritum inco
gnitũ/ dum ſtat erectio/ arbitrantq; lici/

tum eſſe/ꝙ ſe fricent ibi.⁊ ſe palpent ⁊ tra

ctent / ſicut in alijs locis dũ pꝛurit ineſt
ſaltem non aduertunt.Quo fit vt excon/
ſuetudine creſcat cũ etate delectatio. Ac
ꝛoinde labunt᷑ in ꝓpꝛie dictam molliciẽ
vel zodomã/exactu tali qui pꝛimitus ab
eis nõ putabat᷑ illicitus. ¶ Poſtremo nõ
reuocabat in dubiũ ipᷣe magiſter quin to⸗
lerabilius eſſet aliquos foꝛſan ex tali do/
ctrina doceri ad male agendũ de per acci/
dens/qᷓ; ita paſſim damnabilit᷑ viciũ ino
lere/⁊ abſq; confeſſiõis neceſſario reme/
dio derelinquere. ¶ Pꝛeterea cõſulebat
vt nec ꝑ iocũ nec aliter/ pueri aut puelle
oſcularent᷑/ aut nuda manu tractarentur

nec diu figerẽtur oculi in eoꝝ decoꝛe.⁊ lo⸗

quendo cũ eis dicerent᷑ verba ſalubꝛia ca⸗
ſta ſobꝛia? modeſta/nec reciꝑentur ſolita-
rie/ niſi foꝛſan in ſacro loco in viſu om/
niũ.⁊ bꝛeuiter hic ab om̃i ſpecie mala ſin-
gulariter abſtinendũ. Sũt enim qſi ꝑue
ſtipule ꝑ quas nõnunq; diabolus gran/
dẽ ſuſcitat in lammatõeʒ: cRuis ab initio
quandoq; nõ apparet Ceterũ ſibi plaͤ-
cebat plurimũ cõſuetudo patrie illiꝰ.vbi

pueri cubant ſoli.Abhoꝛrebot inſuper

iuuenes dolicapaceſ pueri aut puelle aut
iuuenes cũ ſenioꝛibus/ q́;tumcũq; ꝓpin/
quis in genere eodẽ lecto vterẽtur.aut q;
ſe inde per ludum vel alias in nudo ꝑtra
ctarent.cognoſcebat enĩ que ex talib hoꝛ
renda facinoꝛa pꝛodierãt. ¶ Candẽ mo/

nebat cõfeſſos ſibi ſuꝑ hac feda(de neceſ⸗/

ſitate tamẽ ad remediendũ tractãda)ma/
teria de aliq bus ¶ Pꝛimo ꝓꝙ ſi aliquẽ ſo⸗
cioꝛum ſuoꝛum cognoſcerẽt nunc vel in
poſterũ tali vicio infectũ/ repꝛehẽderent
eum ſecrete vt deſiſteret ⁊ cofiteret/oſten/
dẽdo pcti turpitudinẽ ⁊ deteſtatõeʒ/ex di
ctis confeſſoꝛũ vel alijs/⁊ ex legibo publi⸗/
cis/que penã ignis infligũt/⁊ exhoꝛren/
da fulminatiõe qnq; ciuitatum ⁊ ſilibus
Becundo vt ſobꝛie vineret/ abſtinen
lo a ſpeciebo/⁊ vino foꝛti ⁊ multo ⁊ alijs
inflãmatiuis advenerẽ.⁊ ſuꝑ om̃ia caue/

rent a ſocietatibꝰ puer/vbi colloòa pꝛa/

mitõne Item dicebat ꝓ ſummo remedio

occurrendũ eſſe pꝛincipio tentatiõis/ᷣm

oĩim ſanctoꝛũ doctrinã quottidie exꝑtã
⁊ ꝑ ſimilitudinẽ de inflammatõe materia
li. ¶ Ad hoc agendũ dicebat expedire cer
tas oꝛatõnes quaſdam puas/quaſdã ma⸗
gnas.memoꝛiter habere.que ſtatim dice/
rẽt᷑ ꝑcutiẽdo pectꝰvel leſionẽ etiã coꝛpꝑalẽ
glicui inferendo/vel aq̃ frigida ſe ſpergen⸗
do.vel ſurgendo a lecto.⁊ ſimilia. Sole/
bat inducere exempla ſanctoꝝ.vt benedi
cti Anthonij bernardi ſancti thome.⁊ ali
oꝛum patrũ/que cõmemoꝛare longũ eſt.
Illa tamen in pꝛomptu ſcire magnã ha/
bet vtilitatem ¶ Inter alia ſibi placebat
multũ id qð agebat quidã iuuenis in pp/

mo temptatõis occurſu quaſi enĩvideret

facialiter dyabolũ ſpuebat in terra/dicen

do ꝓfy pfy miſer dãnate demõ.ꝙ ego tibi
conſentia/q; ſic offendam deũ meũ ⁊ pa/

trem meu/ꝛ de templo ſuo faciã ſterquili

niũ fediſſimũ/abſit abſit/abi hinc in ma⸗
lam hoꝛã.et ſimilia. Quandoq; pꝛeterea
ad animã ſuaʒ.quãdoq; ad coꝛpus.quã⸗
doq; ad angelũ.nũc ad deum/nũc ad ali/
quẽ ſanctoꝛũ/collocutiõem ⁊ querelã rei
tali cõgruam medicantẽ pꝛoferebat.aut
animo reuoluebat (Oꝛatõnes ⁊ comen/
date ad hoc cũ magna fide ⁊ conatu ⁊ hu
militate ⁊ ꝓfunda recognitõe pꝛopꝛie fra
gilitatis/ſunt hee dicende.aut ſiles Coꝛ
mundum crea in me deus. Vre igne ſan
ctiſpiritus Sancta virgo virginũ oꝛa p
me.Ad ſanctos alios ⁊ ſanctas Exurgat
deus ⁊ diſſipent᷑ inimici eius. Saluum
me fac de quoniã intrauer̃t aque vſq; ad
animã meã. Bena, locum pᷣcipuũ in
peccato hoc habet antidotũ illð quod in
alia ſcedula explicatũ eſt/ de unponedo

7

De remedio

ſcilz ſaltem ad grauẽ penã in caſu recidi/
uatõis/ ibidẽ videat᷑/ vel aliter exoꝛetur
ille a quo ſolo homo habet vt ſit cõtinẽs
qui et donum hoc negare neſcit / fideliter
oꝛantibo/qꝙ ta cõtumelioſum nature hu/
mane/p nobis ab eodẽ aſſumptefacinus

dignetur radicitus extirpare/ qui eſt be-

nedictus in ſeculꝗ ſeculoꝛũ.Amen.
((ᷣCinit.

Cractat

.
1

pꝛiũ ars quelibet / vt facilio
ri ↄpendio ad finẽ ducatop

debet / ſi animaꝝregimie/quod eſt ars
artiũ/exꝑti in ea/facilioꝛa ſciunt⁊ dant re
media ↄtra moꝛbosvicioꝝ/pᷣſertim in fo
ro conſciẽtie. Vbi maxime locũ habʒ illa

xpᷣi ſoꝛmidabilis ſententia. Si cecus ce

co ducatũ pꝛebeat/ ambo infoueã cadũt
acuit dco ſcriptis mandare/ bꝛeuẽ
ſe habendi foꝛmã/quam quidã magiſter
in theologia pariſien/fide moꝛibus⁊ do/
ctrina pꝛobatus obſeruabat/⁊ obſeruare
conſulebat pꝛecipue ↄtra recidiuũ in pec
cato vel pctis/ad que conſeſſus ſe nimis

ſentit inclinatũ.¶ Depteritꝭ itaq; dabat

ſatis tolerabilẽ penitentiã/ attentis moꝛi
bus⁊ etate confitẽtis/⁊ nõ niſi de conſen

ſu ſuo / vt eſſe ſine camiſiavno die in ebdo⸗

mada/ꝑ annum vel tres abſtinere aut vti

cilicio ⁊ ſimilia. Itẽ ꝙ pꝛima vice cõfeſſi

onis alicuipeccati inueterati ſeu deteſta
bilis ob recoꝛdatõem facte gratie q; vitiũ

illlõ detectũ erat aꝑtum ⁊ ſanatũ/iniunge

bat. vt toto tꝑe vite ſue ↄfeſſus diceret q̃li
bet die pr nr᷑/⁊ aue maria.ſemel in mane/⸗
⁊ ſemel in ſero.Aut miſerere mei deꝰ. Ael
ſimile aliqðᷣ. Et ĩ iſtis ſi cadebat obliuio
aut impedimentũ legitimũ.benevolebat
yt alio die poſſet fieri ſile vel equiualens
Sed ad ꝓuidendũ futuro caſui ⁊ recidi⸗/

uo in moꝛbũ pcti/qͥ ſemꝑ eſt deterioꝛ/ma⸗

ioꝛẽ operã dabat ⁊ ſtudioſius ĩuigilabat

ſic agẽdo Vt ſimul etiã depᷣteritis penitẽ

tiã daret. inqntü reſiſtere pctõ ↄſueto / pe
nalitatꝭ multũ hʒ ⁊ meriti niügebat igit
nõ ꝑpetuo ſed ad tꝑs certũ.longiꝰaut bꝛe

dijs ↄtra recidiuũ peccati m exercitinʒ ⁊
doctrinã eiuſdem magiſtri Johannis de

tatũ Ammirari pᷣterea nemo

ub/pmvoluntatẽꝛ diſpoſitõem cõfitẽtis

idẽ confitẽs ꝓ qualibetvice q̃ incideret

tale pctm̃ qð volebat ex toto ſanarealid

de ſubſequẽtibo adimpleret.vel om̃ia.ſᷣm
tres ſatiſtactõis ꝑtes. Pꝛĩo ꝙ in caſu illo
teneret᷑ vno die ſequẽeti/infra tres dies in
pane ⁊ aq̃ ieiunare. Scda diceret certum
pſalmoꝝ numeꝝ Tertio ſi foꝛet ſui iuris
daret in ecclłiam certũ iocale.aut alið bñ
carũ ſibi aut ſummã pecunie.ſᷣm q̃litatẽ
diuitiaꝝ ſuaꝝ.infra tres dies Quarto in
fra illð triũ dieꝝ ſpacium /teneret᷑ cõfiteri
Quinto nõnunq; addebat ꝙ ſiqͥs vehe/
mẽter tẽptaret᷑ facere pctm̃ tale ⁊ oĩno de/

liberaret intra ſe ſic agere.nihilominꝰ an

tea teneret᷑ dicere ſub iuramẽto ſeptẽ pſal

mos. aut flectere genua pluries añ imagi
nẽ cruciſixi.aut beatevirgis.aut alicuius

ſctõx.pꝛiꝰqᷓ; opus illo nefariũ ꝑpetraret.
Sic enĩ foꝛſitan miſerebit deꝰ. ⁊ oꝛando
ſic/vel hũiliãdo ſe/ſaciet in tẽptatõe dñũs

