pꝛo deſendenda ſeu recuperãda re modi/

ca parum vtilivel pꝛophana/cum tamen
baculus iſte pꝛimitus fuerit inſtitutus a

chꝛiſto tanq; duriſſimũ ſummũq; ſuppli
cium quo nolentes eccleſiã audire plecti
deberẽt. O ſi eccłiam nõ audierit inquit
chꝛiſtus ſit tibi ethnicus et publicanus.

Nũcapud quoſdam talis regnat ſtalidi/

tas/qualis apud illũ qui vt muſcã abige

ret a frõte pꝛoximi ictu ſecuris excerebꝛa/

uit eum. Itaq; tempoꝛalis incõmoditas
vix reputari debet muſca pungẽs:per re/

ſpectum ad eternam ſalutem/quam aufe

runt aliquãdo percuſſiones iſte per excõ

municatõnes grauiſſimas que vt in ali/

quem ceciderint vix abijci poſſunt/trahẽ
tibus de vna in alia luꝑis curie rapacib.
Lertia pꝛouiſio. ¶ YFiat amplius ob/

ſeruatio decretaliũ pꝛohibentiũ ne detur

aliquid om̃ino in ſpiritualiũ adminiſtra

tõne qut ſaltem adhibeat᷑moderatio tam

in collationibo oꝛdinum q; beneficioꝛũ/

in appꝛobatõnibus ſacerdotum officia/

re debentium. In ſigillatõibus quoq; et

multis ſimilibus plus ad queſtum ſicit

dicunt aliqui q; ad ſpiritalem pꝛofectum
ſuꝑimpoſitis. Exequãtur ſaltem iſta ta/
li modo ꝙ ab om̃i ſpecie mala ſymoniaci
ſcandali ſemet abſtineant ¶ Quarta pꝛo
uiſio. ¶ Viat vlterius coꝛrectio ſubdito/
rum ſᷣm qualitatẽ delictoꝛum et plus ad

emendationẽe ſuam et timoꝛẽ alioꝛum/q;

ad pecuniarũ exactiõem. que gregem ſim

plicem ſcandaliſat frequentiꝰq; edificat.
O ſi delicti qualitas exigat imponere pe

nam pecuniariam exponatur illa in pios
vſus manifeſte.ne plus ad auariciã paſto
rum q; ſubditoꝛũ coꝛrectõnem exacta vi/
deatur. Addimus hic incidẽter de iuram
tis terribiliboexactis ꝑ officiales.et a cu/
rialibus officiatos.dũ examinãt aliqueʒ
criminoſum ſuꝑ dicenda veritate.quibꝰ
tamẽ iuramẽtis deferre nolunt ſeu crede/

re.qualia etiã violatum iri foꝛe pꝛobabi/

lius q; oppoſitũ ſuſpicant᷑. Hic nonnella

queus eſt manifeſte ac crudeliſſime perdi

tiõis animarũ: Cum inſuper dicat apo/
ſtolus.ꝙ omnis controuerſie fin·s eſt iu/

ramentum.

¶ Bonus paſtoꝛ neſcit animã ſuam da/
ſe pꝛo ouibus ſuis.ſi in ſevel in ſuis/tyꝛã

ctum eſt. ¶

onſideratio. III.

nidem voꝛacem nutrit que eſt lupus gu /

le atq; luxurie. Sobꝛiũ quidem nec mul

to vino deditum.nec pꝛeterea bigamũ iu

bet apoſtolus epiſcopum inſtitui.pꝛohi
bens exconſequenti crapuloſas comeſa/

tiones.potus ad equalia. meretricatiões
ſoꝛdidas/dare ſymbola.frequẽtare taber/
nas quaſi non eis domus ſint ad come/

dendũuũ.aut velut hiſtrionũ moꝛe nullibi

peius habeãt q; in domo. Et que illic de-
tractõnes bone deus.quales gonliardie.
quanta in vitam hominũ bene viuentiiũ/

et ſobꝛioꝛũ deriſio:qui riſus luſus ⁊ geſtꝰ
indecoꝛi vſq; ad ſcaudalum viliſſimoꝛuʒ

mancipioꝛũ vel muliercularũ ſibi mini/

ſtrantiij.ſciunt qui viderũt. CS

niſio ¶ Dua in le conſulit induſtrioſa.ſe

dulitas vt fiat pꝛio reſtrictio frugalis tan

ce varietatis et multiplicitatis ferculoꝛũ

ſumptuoſiſſimoꝛũ in eadẽ menſa vſq; ad

nauſeam et pꝛodigam vaſtatiõem earum
rerum ex quibus multi ventres pauperũ

paſci poſſent. Sileamus hic de egritudi
nibus inde naſcentibus.de bebetudine

mentis.de ſubuerſione rationis.de occa/
ſione rapacitatis.detempoꝛis quod pꝛe/

cioſiſſimũ eſt conſumptione. Conſideret

iniquitas illa qualis quantaq; eſt apð ec
cleſiaſticos viuentes ex laboꝛibus et ob/
latõnibus paupeꝝ.Qui ita luxuriantur

quaſi gratis obuenerint ſibi.quaſi pꝛete⸗
rea ad nihil aluid nati fuerint.diligenti?ꝰ

quoq; paſcũtun apud eos⁊ carius aliquã
do canes q; pauperes.Nec iſta dicũturvt

laudetur in pꝛelatis ꝑſonis eccleſiaſticis

ſoꝛdidatenacitas / honeſtati hoſpitalita/
tiq; cõtraria.ſed aſſit frugalitas liberalis

que non ᷣm inanemiactantiã autopini⸗

onem pꝛodigoꝝ/ ſed ſ̃m conſciẽtie virtu
oſe iudicium menſuret᷑. VUtmumvero pen
ſata tempoꝛũ modernoꝛũ qualitate / ſit ex

pedientius pꝛelatos ſplendere in oꝛnati/
bus exterioꝛibus.vł ducere vitam paupe

rum chꝛiſto et apoſtolis conſoꝛmẽ in nu

ditate aut vilitate veſtiũ / alio loco dedu/
ecunda pꝛouiſio. ( JFiat

amplius.honeſta reſtrictio talis pompe
in multitudine oneroſaet incõpoſita tot

ſeruitoꝝ tot equoꝛũ etmuloꝛũ/conſumẽz

tuiʒ:opes ſine menſura ſine fructu Adde
q enutrit homines iſtos comatlos ⁊ ado
leſcentes laſciuos ocioſitas peſſima do/
ctrix. Nam multa mala docuit ocioſitas

ꝛzima p/

.RH

pien
cnpol⸗
icicie.
lbuso
ſmiſin
abiaſp
loꝛumt
niqztol
gin wo
geniurkn
Unturcs
baape
ligehc.
netral
nitotis
bilema

nior
Gad
ſactie
iam-
fesat
pani
ſinod
niſim
prinap
Plheue
Connat
uusaut
Mterar
ont
liogn
teiodi
guiſtt
bente⸗
lubꝛun
neope
Pkoliic
ſeone
hlbus⸗
Gaumr
nagoe
minre
kanein
Wnhr
her
munn
kanti

hepen

— *

gn,
Nemnt
gemüin
obi
lneg,
Mmanies
tadcone
Nenulbe
neillche
Pnlinnte
epineni
ſt
licimoen

iſbi nin.

eing,
aſrnte
glotn
ſalor⸗
arſced
hekum
Nel
behendipe
Päen
noc
Conſce
tapo
set ob⸗/
Vruontur
aſiprene,

dligent?

saligui
dicäturt
deſiſtics
hoſpunin
nslbens
iüahtopin⸗
gſaineninn
unrooe
uniic
inantn/
mngaſe
ſemeinn

ooded⸗
En

lis vonpe
Gpoltad
n

natos⸗
Nſm
itooſus

Dominica ſecunda poſt paſcha 43

ait ſapiens.cui peſſimecomites/ebꝛietas
⁊ crapula coniũgunt᷑.Ad quid aliud /iſti
tunc ſtudent /niſi vel inſidiari aliene pu/
dicicie.pꝛodigi ſue.vel luſibus illecebꝛa//

libus occupari? Hinc illa adinuentio de

foꝛmiſſima habituũ varioꝛũ.hinc iuram̃

ta blaſphemie ⁊ ſimilia.hinc luſus taxil/
loꝛum ⁊ ſimiliũ pꝛohibiti.hinc om̃ia de⸗
niq; tollentia moꝛum honeſtatem. Sub

diti vero ceteri/quid faciunt /niſi quodvi

derint familiam ſui paſtoꝛis facientẽ.imi
tantur certe ⁊ libenter Aut qua fronte iu
beret paſtoꝛ crapulam ⁊ luxuriã a ſubdi/
tis eijci /qui aſſidue coꝛam oculis ⁊ in pe

netralibus ſuis illa intuetur ⁊ gaudet ex/

erceri.Pꝛouerbium eſt.Qualis rectoꝛ ci/
uitatis/tales et inhabitãtes in ea. Et mo
bile mutatur ſe anper cum pꝛincipe vulgꝰ
ertia pꝛouiſio. Wnrobſer natio ie
iunioꝛũ ab eccleſia ſtatutoꝛũ conſtantioꝛ
apud diuites et potentes pꝛeſertim eccle/
ſiaſticos.apud q̊s pꝛochdoloꝛ verſa ſunt
iam velut in deriſum.cum ſoli fere paupe

res atq; ruſticani ieiunent.quibus vix eſt

panis cibarius relictus ad ſaturitatẽ ſuſ/
ficiens ¶ Ouarta pꝛouiſio.¶ Fiat inqui

ſitio diligens ⁊ cauta ſuper peccatis enoꝛ

miſſimis qualia ↄmemoꝛat apoſtolus in
pꝛincipio ad Rhomanos.quibus coꝛru
pit heu omnis caroviam ſuam plusq; ʒ0
doma ⁊ gomoꝛra Et hoc ſine differẽtia ſe
xus aut oꝛdinis aut gradus aut generis⸗
aut etatis aut religionis ſacre aut matri/

monialis vinculi.aut affinitatis ſpiritua

lis aut partiũ coꝛpoꝛis honeſtarũ.Credi
te fodientibus parietem per diſtrictã in/

quiſitionem in foꝛo penitentiali:qui ha/

bentes obſtetricandi ſcientiã:educũt co

lubꝛum toꝛtuoſum.⁊ vident abominatõ
nes peſſimas que fiunt Credite inquã qꝛ

pꝛouidendũ eſſet omnino cũ effectu ⁊ di/
ſcretöne/contra tantã familiaritatẽ in cu

bilibus et alibi.quã exercent parẽtes vtri

qʒ cumvtraq; pꝛogenie ⁊ affines affinibꝰ
in adoleſcentia.ſenes q; cum iunioꝛibus

tam in religione q; in ſcholis ⁊ alibi Du
bitauerim pꝛoꝛſus.ſi non deterioꝛes mo
res trahunt aliquãdo pueri ⁊ puelle hac

occaſionelin parentũ domicilijs⁊ religio

num ꝛ⁊ ſcholarum cõtubernijs / q; facturi
erant in pꝛoſtibulis lenonũvel meretricũ

Et hec interim dicta ſint de ſecũda ptitõ

ne pꝛincipali. oꝑib dicta firmẽt᷑. fiat fiat

Certia partitio

Angem reliquũ (pꝛincipał.
eſt pꝛo cõplemento ſuſcepte cõ
monitiõis aliquid dicere ꝓ ter
tia ⁊ vltima partitõne de paſcẽ
dis ouibus pabulo caritatiue ſubuentio
nis/dando animꝗ quo ad vim cõcupiſci
bilem pꝛo eis. ¶ Et quidem nõ inuenio
pabulum caritatis et gratie melius effica

cius ve tradi poſſe gregi chꝛiſti/qᷓ; per de/

bitam collatõem ſacramentoꝝ. Illic qp/
pe gratia confertur in ſuſcipiente/ virtute
operis operati.hoc eſt vltra vel ſupꝛa me
ritũ ſuſcipientis/in virtute meriti chꝛiſti
inſtituentis ſacramentũ/⁊ illud ſpiritua
li pꝛiuilegio ditantis vt inde opus pꝛiui
legiatum nominet᷑. ¶ Londecet pꝛeterea
vt miniſter ſacramentoꝝ tunc maxime ſe
diſponat ad gratiã/dum eam ſuo miniſte
rio ſtudet apud ſubditas oues tranſfun/
dere.Alioquin iuxta pꝛobabilẽ ſed foꝛmi
dabilem quoꝛundã doctoꝛũ ſententia ip

ſe nouo ſe peccati laqueo ſtringit ¶ Pꝛo

poſueram vero velut in antecedentibus.
ita ⁊ hic reducere tertiã hanc partitõnem
ad tres conſideratõnes pꝛincipales/oſtẽ
ſurꝰ in pꝛima de pabulo ſalutaris gratie
per ſacramentũ baptiſmi. confirmatiõis
et euchariſtie. Baptiſmus enim generat.
confirmatõ roboꝛateuchariſtia comple
mẽtum pꝛeſtat. In ſecunda de pabulo ſa
lutaris gratie per ſacramentum peniten/
tie quod lapſos reparat.moꝛtuosq; viui/

ficat In tertio de pabulo ſalutaris gratie

per reliquũ triplex ſacramentũ ſcilʒ oꝛdi-
nis.matrimonij.et extreme vnctõis.Sʒ
pꝛeoccupauit iduſtrioſa ſedulitas bꝛeui/
tatem diligens.⁊ allegans ſufficere ſi pꝛo
uiſiones idonee ſaltẽ alique vſq; ad duo/
denarium numerẽtur ¶Mꝛima pꝛouiſio
Quãobꝛem dic inquit vt fiat pꝛimo dili
gens examinatio illoꝛũ qui miniſtraturi
ſunt ſacramenta.ne foꝛte ſint ignoꝛantes
foꝛmã neceſſario requiſitam in collatõne
huius vel illius ſacramenti.ac pꝛoinde ni
hil agant ſeu conferãt Expertũ eſt crebꝛo
multos ex confeſſoꝛibus ꝑ ignoꝛantiam
culpabilem foꝛme ſacramẽtalis/ nõ verã
dare ſacramentalem abſolutõem Sic ob
ſtetrices aut laici/baptiſare quãdoq; pu/

tantes paruulos de quoꝝ moꝛte dubitãt

non vere baptiſant.quia foꝛma debita et
66 4

Bermo factus m concilio remenſi

achꝛiſto inſtituta non vtũtur. Sic inu?

ti ſunt quidã ex pꝛelatis nõnunq; erraſſe

in collatõne oꝛdinũ exdefectu /vel foꝛme
vel materie vel intentionis dehite / ita vt
ſuppleri vel de nouo fieri neceſſe fuerit ea

que pꝛius acta credebãtur Beengap⸗
uiſio. ¶ YFiat adminiſtratio ſacramẽtoꝛũ
omniũ ſicut apls iubet de oĩb / honeſte.⁊
ſm oꝛdinẽ/nõ in iocis⁊ ſcurrilitatibus q̃

ad rem nõ pertinẽt Errant hic fatui et fa
tue in baptiſmo paruuloꝛũ. in celebꝛatõe
matrimonioꝛũ cum vlulatibo impudicis
et fedis irriſionibo In auditiõe autẽ miſ⸗/

ſarum cũ quanta irreuerẽtia et indecẽtia /

videre quotidie eſt ad oculum Nonne tã/
gitur altare per laicos incõpoſitos.comi
tatos canibus mingẽtibus ad pallas al/
taris.Quid de viris ecclłiaſticis tẽpe mi/
niſterij ſui in eccłia ⁊ choꝛo.quas ibi gar

rulitates nõ videbis velut in foꝛo mulier

cularum⁊ rerũvenaliũ eſt.quas diſtractõ

nes.quos riſus.quos clamoꝛes.pꝛohibẽ
te nemine ex ſuꝑioꝛibus. NHNaʒ et ſuꝑioꝛes
culpa par inuoluit. Quid demũ de ritibꝰ
impijs illoꝛũ quos deus om̃ipotens vel
coꝛrigat vel male perdat qui nedũ blaſfe-⸗

mias ⁊ inſanias falſas exercere.immo de
fendere non verẽtur.etiã in eccleſijs nobi
lioꝛibus.⁊ hoꝛa miſſe.quas palliant ſub

nomine fatuoꝝ aduerſus quas alias con

ſcripſimꝰ ¶ Certia pꝛouiſio ¶ Fiat colla
tio cõfirmatiõis ſacramẽtalis frequẽtioꝛ

ꝑ dioceſim.quia ⁊ ſi non ſit ſemꝑ neceſſi/
tatis vt actualiter ſuſcipiat᷑.eſt tamẽ neceſ

ſiggtis ne cõtemnat᷑. ¶ Duarta pꝛouiſio.
iat auditio miſſaꝝ totalis diligentiꝰ
a ſubditis/pᷣſertim diebus dominicis⁊ fe
ſtiuis.et in ſuis parochijs. Verſat᷑ enĩ in

hoc pꝛincipaliter pᷣceptũ de obſeruatöͤne
ſabbati.nec excuſatur omittẽs a violatõe
ceſſante cauſa legitima Pꝛouideat᷑ hic ne
inſiſtant mercaturis ⁊ oꝑibus ſerullibus
tꝑe illo. Itẽ de recedentibo ſtati poſt aſꝑp/

ſionẽ aque benedictevel dñici coꝛpis ele/

uatõem Quid inſuꝑ de multitudine pᷣce
ptiua tot feſtoꝝ.que vel nõ obſeruãt᷑ ⁊ ita

peccat/vel egeſtati ſubditoꝝ mechanico/
rũ nõ ſufficiẽter cõſulit᷑.vel peſſime ocio/
ſitati/qua neſciũt rurales bene vti ianua

grandis aꝑitur. Subintroeũt cõſeq̃nter
magno agmine ebꝛietates.lites luſus im
pꝛobi/expẽſe ſumptuoſiſſime.choꝛee ple
ne peccatis⁊ inſanijs ⁊ carminibus blaſ-

femis/ immo et ꝑ inquiſitoꝛẽ dãnandis.

diſſolutõnes quoq; luxurioſe.⁊ ad bꝛeue
verbũ.ſubingredit᷑ malũ om̃e.ita vt qð ꝓ

honoꝛe dei pꝛo animarũ ſalute fuit ſapiẽ

ter inſtitutũ/vertitur in contumeliã eius
et ſalutis detrimentũ ¶ Quinta puiſio.

Fiat in vnaquaq; dioceſi diligens electõ

confeſſoꝝ idoneoꝝ ꝓ ſacramẽeto ſaluber/

rimo penuentie digne miniſtrãdo. In h̊
pꝛincipaliſſima⁊ fere tota reſidetvtilitas
pꝛo pabulo gregis dominici. Nam per ſa
cramentũ hoc penitentie/reducuntues

errãtes.ſanant᷑ egrote.paſcunt᷑ famelicepᷣ

ſerti ſi cõſfeſſoꝛ pꝛobꝰ/ſi cõtinens.ſi doctꝰ
atq; ſolicitus a ffuerit.Alioqͥn ſi ſolicitat
ad malũ.vt ſi ad queſtũ ſolũ mendicat.ſi
negligẽter ignoꝛãterq; ſuꝑ confitentium

tranſgreſſionibo inq;rat /ſi ꝑ ebꝛietatẽ aut
nacundiã/ſigillũ inuiolandũ quõlibet ef

fregerit.aut ſi demũ blandiẽs obſtinatis
neq; deſerere peccata volentibo eos abſol

uere tentauerit. Veve ſimplicibo ouibus

xpi a talibus ſacerdotibus qͥ non iã mer /
cenarij ſed rapaceg lupi vocãdi ſunt:q;lõ

gius abigendi. ¶ Bexta puiſio. Fiat cõ/

feſſio coꝛã oculis omniũ in patenti locoj⸗/

ne ſubintroeat lupus rapax in anguł ſua
gens agere / que turpe eſt etiam cogitare.
Ve aliter agentiba ⁊ ſub familiaritat ſpe

cie in angulis vel camerulis res ignomi/

nia plenas exercentibo easq; deterioꝛe ſa/
crilegio ſub deuotõnis ſpecie palliantibꝰ
excuſantibusq; Weptima pꝛouiſio
Fiat reſeruatio caſuũ ſeu peccatoꝝ mode
ratioꝛ Pꝛouidendũ eſt ſaltẽ ꝙ nullus ca/

ſus iudicet᷑reſeruatus q̊ ad iuuenes mio/
res quatuoꝛdecĩ annis.qꝛ nec habet etas

illa ꝑfectũ vſum ratõnis nec faciliter reſi/

ſtit tentationibo ſuis vel malicijs alienis.
nec audet leuiter coꝛã ꝑſonis extraneis et

autenticis cõparere.quãtominꝰde pudẽ/

dis ⁊ verendis cõfiteri Conſulendum eſft

inſuper verecundieet fame mulierũ ne in

ſuſpitõnem veniant maritoꝛum vel parẽ

tum. ſi crebꝛo.ſi palam. ſi de longinquo⸗
ad penitentiarios mitierẽtur Expedit de

niq; faciliter ⁊ cito relinquere poteſtatem
ſuꝑ occultis caſibus/ipſis curatis ⁊ oꝛdi

narijs. Non enĩ de publicis loqmur pec/

catis. Relinquat᷑etiam om̃ibus quos bo
na fide cõſtiterit velle ⁊ ſcire pꝛoficereani

mabus.nõ ad queſtũ vel ſubuerſionem.

Tales quippe diligẽter inqrendi eſſent /

rend
guntonm
ntodn
Hieont.

(uamar

zvtnin
crequi
*
longor⸗
naproui
oꝛclenco⸗
tumpre
ſſapero
gandi
ſerintal
guinto
pouco:
tnepal
Daptin
fatuhi
echi
ow
detoea
Corip
progt
ileof
ſpurnt:
Gloante
bobitu
edlnans
Pnne
Eher
uin
Cament
niſo
omnniſo
bns
ahtill
andeig⸗a
lgenne
mnlleomna
ſPrin
ſoner
cnpron
mernan
imonp⸗
toſaine

gtalies⸗
nhin

ndig,
brene
icop
ſppe⸗
lüens
duiſ.
1gckad
ſalnder
o. Inb
Nlilitas
m dan
ntones
melice
ſidoc
ſolitt
dier ſ
nnm
MMegut
blberef
kinaris
abſol
onibus
nüͤme/
unt l⸗
utci/
niloco/
lMua
Nime.
iſpe
onni⸗
o
wode
us /
gesmio/
Abaens
luenneſ⸗
gallenis⸗
mcne
depnce⸗/
agunekt
ünemn.
nyalpare
ginquo/
peide
gteſtatem
tis 1ordi
murpe⸗
qnosbo
oficer eam
lerſionen,

Dominica ſecunda ppaſccha 43

inducendi ⁊ rogandi/immo conducendi
quanto magis dum ſe vltro ⁊ gratis offe

runt admittendi. Penitentiã itaq; dicit
Hieroni.ſecundã poſt naufragiũ tabulã

quam amplificare⁊ dilatare plus expedit

qᷓ; vt nimia artatio ſua/nequeat illos reci

pere qui allici immo velut impelli debue

rant. Qua ſuper reextat quedam epiſtola
longioꝛ ad paſtoꝛaleʒ dignitatẽ cta/

na pꝛouiſio Fiat examinatio diligenti
oꝛ clericoꝛum ad ſacros oꝛdines ſe offerẽ
tium.pꝛeſertim in vita et moꝛibus.de ſpe
inſuper continentiã quam vouẽt obſer/
uandi.et vt latinam linguam competen/

ter intelligant cum his que ſacerdotale re
quirit officium Alioquin cõſultius eſſet
paucioꝛes ſed electioꝛes conſtituere/qᷓ; la
xare paſſim per ouilia domini tales ſine
diſciplina/ſine eruditõne/ ſine continen/
tia/nihil a diſſipatoꝛibus lupis differen /
tes. Hic de concubinarijs / ⁊ de ſuſcipien
do vel non ſuſcipiendo ſacramẽta ab eis.

de tolerando quoq; łeos vel abijciendo.de
coꝛripiendo inſuper eos ꝑ ſuꝑioꝛes.non
pꝛo queſtu annuali eos cõfouendo/ mul

ta ſe offerrent tractanda/que alio loco di/

ſputata ſunt. Hic pꝛeterea/ de nõ oꝛdinã

dis ante etatem legitimã diſpenſatiõe nõ

habita/cauteagendum eſt. quia peccant
oꝛdinans ⁊ oꝛdinandus.nec datur execu

tio/immo nec oꝛdo quãdoq;.ſi pᷣlatus ta

les per expꝛeſſum oꝛdinare nõ intendat.
ſt enĩ eſſentiale in collatõne cuiuſuis ſa
cramenti/conferẽtis intentio CHona ꝓp

uiſio ¶ Fiat matrimonialis coniũctõ cũ

omni ſolennitate.et bannis.neq; in do/

mibus pꝛophanis.ſed in eccleſijs/ ne in
cidat illud impꝛoperiũ apoſtoli.Eccleſi/
am dei cõtemnitis. Woneãtur quoq; di
ligenter per ſuos confeſſoꝛes/ vt infra li /
mites maritalis licentie ſeſe contineãt.ne
abutãtur inhoneſtius ⁊ execrabilius ſeib
ſis q; meretricantes in pꝛoſtibulis ( De
cima pꝛouiſio. ¶ Fiat collatio diligẽs ex
treme vnctõnis.dum adhuc patieus ſen
titur compos mẽtis quatinus ammoni/

tio ſalubꝛis de ſalute pꝛopꝛia.pia quoqʒ

ad hoc ſacramentũ deuotio / ſibi pꝛofici/

at aliter q; ſi pꝛeſſus egritudine/ animus

nihil attenderet. Eſt quidem hoc ſacra/
mentum reiterabile. Eſt etiam neceſſita/

tis vt non cõtemnatur.quãuis nonvt cõ
tinuovel ſemper ſuſcipiatur.Hic de egro

tantibus.ſpecialiter in domibus hoſpita
lium.deqʒ ſepeliendis eis cũ pietate/ duz

illic foꝛte ignoti moꝛiũtur eſſet attenden,

dum ¶ Undecima pꝛouiſio. ¶Fiat fre/⸗
quentioꝛ vtilioꝛqʒ viſitatio ꝑ totã dioce/
ſim vel pꝛouincia/ſpargendo vbiqʒ bo/
num ſemen verbi dei. etiãſi fieri cõmode
poteſt/pꝛeſente pꝛelato pꝛincipaliꝓut iu
ra volunt vt circumeat parochiam. Hic
eſt cardo totius refoꝛmatõnis eccleſiaſti/
ce. Hec virtus omnis huius aut ſimilis
concilij pꝛouincialis. Quẽadmodũ eniʒ

vetere pꝛouerbio dicitur. Oculus domi/

ni impinguat equũ.Sic pꝛeſentis paſto
ris autoꝛitas/nutrit et paſcit gregem ſuũn
Ita tamẽ ſi pꝛouidus ⁊ cõpoſuus in ſeet
familia ſua paſtoꝛ fuerit ⁊ ſagax nõ lupꝰ.
nõ latro rapax. ¶ HBoc modoviſitare n⸗o⸗/
ne eſſet dare pondus autoꝛitatis ⁊ hono/
ris verbo dei.quod nũcꝑ inertiã vel omiſ
ſionẽ·ne dicamꝰ vilipenſionẽ pꝛelatoꝛũ
ver ſum eſt ꝗapud ſubditas oues in oppꝛo
bꝛium quoddã ⁊ fabulam. Quare? quia
videt populus ſolos mendicãtes ⁊ pau/
peres/apud eos cõtemptibiles pꝛedicare
verbum. nec adeſſe pꝛelatos.vtvel ſua il/
lud honoꝛẽt pñtia.¶ iſitando deniqʒ
exerceret᷑ inquiſitiõis officiũ.ꝑquirendo
de doctrinis varijs ⁊ ꝑpegrinis clamvł pa
lam ſeminatis.de ſoꝛtilegijs.de ſuꝑſtitio
nibus. de blaſfemijs et còtumelijs.et gra⸗
uaminibus plebis ꝑ exactoꝛes curiales/⸗
vel alios / de excõmunicatõnibolquoqʒ iu
ſtis vel iniuſtis ⁊ citationibevel angarjs
Exerceretur pꝛoinde ſacramentũ còfeſſi/
onis fructuoſe ⁊ miſericoꝛditer tam pꝛso
caſibus reſeruatis q́; pꝛo quibuſdã crimi
nibus que parochiani celant quandoqdʒ
ꝛopꝛijs curatis.⁊ aliqñ nõ ſine iuſta rõ/
ne. Concernit q̊ʒ hic viſitatiõis modꝰar /
chidiaconos ne pł?ad q̃ſtũ ⁊ ſubuerſiõe,z
3 ad pietatẽ ⁊ edificatõeʒ ſua viſitatio iu .
icet executa. Et ne ſit velut cattꝰabiges
quidẽ mures a caſeis.ipᷣos vero plꝰᷣdeuo
rãꝗs Hocpᷣterea reſpicit celebꝛatõʒ annui.
cõcilioꝛũ pꝛouincialiũ.qꝛ ſᷣm verba iurꝭ.
nihil pene ſic moꝛeſ diſcipliatos ab eccia
expellit/q; negligentia ſacerdotũ.qui cõ/
teimptis canonibus/ad coꝛrigendos ec/
celſiaſticos moꝛes/ſynodum facere negli
gunt. Deinde ne quis diceret ꝙ ſufficien
tes contra omnẽ pꝛeuaricatõem conſtitu
te ſunt leges a pꝛ wꝛibus / ſtnbirn 6 qᷓ

De viſitatione

frequenti pᷣuaricatõe iterant᷑/frequẽti ſen
tentia debẽt condẽnari.et velut repullulã

tia malis radicibus germĩa crebꝛius am/
putari.pꝛeſertim ꝑviſitatõem que eſt que
dam applicatio legum ad oꝑatõem ⁊ ſus
viuificatõ.que aliter moꝛtue ſunt vel lan/
gueſcunt.¶ Duodecima pꝛouiſio G&
at ad extremũ reductio pulcre pacis tam
turpiter exulantis ad habitaculũ totius

eccleſie.et hoc ꝑ imploꝛatõem diuinemiè/))

ſericoꝛdie. Per moꝛũ coꝛrectõeʒ/qui nos
ſua ꝑuerſitate a nobis deo q; ſeparãt Per
concilij generalis(ſi ita viſum fuerit) cele
bꝛatõem in quo generales ꝑ xpᷣianitatem
erroꝛes paſſim ſparſi venirẽt hoc genera
li remedio coꝛrigendi Pergebat hoclo

„

co induſtrioſa ſedulitas / velle plura / pti ⸗

culariaq; ſuꝑ ipo ſciſmate peſtifero termi
nando diſſerere vt de ſubtractõne. de neu
tralitate/de beneficioꝝ ad oꝛdinarios re-
uocatõne.ſed modeſtia repꝛeſſit dicens.
hic neq; locum eſſe.neq; tempus.iam q̊ʒ
dãdus eſt ait multiloquio tuo finis.Pa/⸗

rui modeſtie/et ſub exhoꝛtatoꝛio quodaʒ

epilogo cõcludere taliter inſtitui Bonus
paſtoꝛ vt audiuit veſtra deuotio pꝛeclariſ
ſima viri patres ⁊ fratres/ bonus paſtoꝛ
animã ſuam dat pꝛo ouibo ſuis /dixit xpᷣs
paſtoꝛ ille qui fecit quod docuit Nã cepit
facere.poſt docere/vt qui potens erat pꝛi

us opere/ poſt ſermone. Pꝛi coꝛã deo de

hinc coꝛã populo Dedit animã ſuaʒ pꝛo
ouibus ſuis in pᷣdicatõe in oꝑatõone in ſa
cramentoꝝ ꝑ moꝛtẽ eiusviuificatõe Fiat
hoc ſimilra vobis Attendite pꝛius vob/⸗
dehincvniuerſo gregi.in q̊ poſuitvos ſpi
rituſſctũs regere eccłiaʒ dei/quã adqſiuit
ſanguine ſuo. Quãobꝛeʒ inueniat᷑ apud
vnũquẽq; veſtrũ confoꝛmit᷑ ad pᷣmiſſam

triplicitatẽ/et ſacrã euangelij lectõnezʒ tri
plex conditõ. Vocet vnuſqſq; oues ſuas

pꝛio noĩe ⁊ hoc pꝛedicatõe ⁊ familiari ex
Poꝛtarbe Liagdrai eas ⁊ hoc exẽplari cõ
uerſatõe ⁊ ſolicita directõe Deſcẽdat ⁊ ad
iuuet eas ⁊ hoc in ſacramentoꝝ religioſa
miſtratiõe. Sicaſſociabũt eũ ſedula tur/

ba / canes latrantes ĩ voce pᷣdicatõis Sic

audient vocẽ eius oues.⁊ ſequẽt᷑. quia pᷣ⸗/

cedet eas in greſſib oꝑatõis Sic demuʒz
cognoſcet ſingulas ex noĩe attendẽs dili/
gent᷑ vultũ pecoꝛis in ſacramentoꝝ pᷣſer⸗

tim ↄfeſſionis exhibitiõe Sic paſcet eas
tripliciter Paſcet verbo Paſcet exemplo.

gictus In ſecula ſeculoꝛũ amen.

viſitãt.

Paſcet ſubſidio Et hocꝑ ſeipᷣni qð vtiq;

ſanctius efficaciꝰq; eſt/vel ꝑ idoneos viſi

tatoꝛes ſubſtitutos Adiuuãte deo / et oĩa
ꝓfirmante/q eſt paſtoꝛ bonus ⁊ deꝰhene/

Ginit

2

eiuſdẽ Cancellarij pariſieñ. De viſitatõe

*

latoꝛũ vel de cura curatoum.
Dlaudẽ dei et edificatiõem
populi chꝛiſtiani / cõpilata
eſt hec bꝛeuis ⁊ rudis cõpi/
latio/tẽpoꝛe quo celebꝛabat᷑
Reumis pꝛouiciale cõcilium
nno dñi. . cccc.viij.apꝛil collecta tã
ex ſermone illic habito q; ex ſcedulis⁊ di/
ctis varijs p znno⸗ ¶ Et in pᷣmis cũ inſti
tutões canonice ſint inefficaces ⁊ lãgui/
de/niſi per paſtoꝛẽ qͥ eſt lex viua/demãde
tur effectui/ ſaluberrimũ videt᷑ ꝓp refoꝛma
tõe moꝝ ⁊ ſubditoꝝ emẽdatõe/ ꝙ paſtoꝛ

iuxta canonicas ſanctões viſitet diligent

⁊ crebꝛo ſuũ gregẽ/aut ꝑ ipᷣm aut ꝑ vicari
os doctos / hñtes plenariã ab eo ptãtem/
in negocijs pᷣſerti ſpũalibo oꝛdinãdis ⁊ ex
pediẽdis/pᷣcipue circa materiã penitẽtie.
ꝓut eis viſum fuerit expedire.⁊ cũ mode/
rato ſtipẽdio eis oꝛdinãdo ꝑ pᷣlatũ. Qua
in re vident᷑ attẽdẽda ꝓ quadã generali re
mẽoꝛatõe ea q̃ ſequũt᷑cũ additõe vł dimi
nutõe ̃m circunſtãtiaꝝ occurrẽtiũ q̃lita/
tẽ.⁊ cũ appoſitõe remedioꝝ ſᷣm pꝛudẽtiã
ꝛio viſitaturꝰpᷣlatꝰ aliquã pa
rochiã ꝑſonalr/aduentũ ſuũ ꝓnũciet per
dies aliquot pꝛiꝰindicãs ꝑ ſcedulam vt ſi
qͥs indigeat ↄſilio vel remedio ſalubꝛiꝓ
facto ↄſciĩe ſueê/ſiue incõmutatõevotoꝛũ⸗
ſiue in caſibo reuatis ſiue in alijs qbuſ/
cũq;/ſit ꝑattali die.tali hoꝛa ⁊ tũc ↄfidẽt᷑
aduẽiat Indicat᷑ pᷣterea oĩb parochianis
ceſſatõ ab oĩ ope/vt ĩ ecclia ↄꝑeant Ge⸗
ſi viſitatoꝛ ſit pᷣlatꝰ/ indicet᷑ eis vltra h̊ ꝙ;

ad ſacr̃m ↄfirmatõis digne ſuſcipiẽdũ ſe

pᷣparẽt.⁊ illð recipiat᷑ Qui ſi nõ ſit pᷣlatꝰ⸗
indicet᷑ adire eũ q;pꝛimũ ↄmode poterũt
Eſt eĩ ſacr̃m ſalubꝛe.nec ↄtẽnendũ dum
opoꝛtunitas ſe in gerit ¶ Itẽ viſitatoꝛ in
pꝛincipio ſui aduẽtus/poterit ad ppłlm ĩ
ecclia ꝑ ſevel ꝑ aliũ facere ↄmonitiõeʒ bꝛe
uẽ/ↄfoꝛmit᷑ ad illa q̃ ↄtinẽt᷑ in tractatulis
ↄpoſitis ꝓ eruditiõe ſimpliciũ ſacerdotũ
⁊ populoꝝ/in materia pᷣceptoꝝ ⁊ conſciĩe
* tem viſitatoꝛ poterit pꝛius ſi volue

xllou
Crutns
oonocte
otſura/
☛
niorqos
ciencisp
Unt/ euc
camusd
nibusti
osſeupe
labeben
ſnthe
uincip
gĩin
guopil
lanser
Maa
OMonen
oczen
Puima
dant
illet
ſpeci⸗
icli
chuntt
Gopai
marnar
cbeoqy
tp
Norcac.
goigine
Rer
igepbi
Ktüne
dung
hobent
veriſ.
ſuohoe
docen/
bpuep.
no⸗
ſirſebal
malhor
ſeipr
vokläͤ⸗
noden⸗
zite
abuaſns⸗
lchenn
öͤan

ingrig
aneoli
Ride ene⸗

lncni
ni/cöpltn
mdiscin⸗
ocdenht
glecöcliun
ilcoleenti
ſcinlord
mnisciinſi
r lignl/
iudenae
reema
AGaſe
ſindligent

ndutgcen

beoptiten
Ginädster
iipenitini⸗
tainode⸗

oi. Qun

nerlire
beyldimi
ctiücſitg,
npuudeti
DMlignäpe
wnücaper

eRolam e.

lio ſnbeip
göerototi
nalsctli
uttücti
pponchint
pent
N,0
niſtilr⸗/
leyotein
encüdan⸗
irürnwn
tupyni
rorinbepb
inmunm
ühcmnan
nntolſi
iusi

Pꝛelatorum

vel poſtmodum / interrogare ab illo / vel
de illo qui deſeruit cure parochiali / ſi ſit
curatus/vel ſolumvicarius mercenarius
conductus ¶ Item qlis eſt in habitu. in
tonſura/in victu/in connerſatõne / in eru
ditõne. ¶ Item q̃les redditus ſunt in eu
ris⁊ quõ miniſtrant᷑. Qm̃ ex defectu ſuffi

cientis pꝛouiſiõis illis qui altari deſernui
unt / eueniüt mala multa ¶ Itẽ de pꝛeſlbi
teratus domo.vt vtenſilibus ⁊ reparatio
nibus tam in ecclia qᷓ; alibi ꝑ matriculari

os ſeu parochianos faciendũ ¶ Itẽ qua/

lia habeat ſtipẽdia vicariꝰille qui defuit/

ſicut tactũ eſt.Et fiat ſufficiẽs pꝛouiſio ꝑ
pꝛincipalẽ.ſiue ſit ille curatus.ſiue colle/⸗
giũ.iuxta canonicas ſanctões.Et ſciatur

quo pꝛiuilegio gaudet curatus non reſi/

dens.et ſi iuſte ¶ tẽ ſiĩ parochia ſit alia

villa adiuncta ꝓ ſuccurſu.pꝛopter quam

opoꝛteat eũ celebꝛare duas miſſas quan/

doq; in die.et qualr in illis ſe hʒ.Et ſi in

pꝛima miſſa capit ablutõnem ꝗð fieri nõ
Dz. qꝛ ſoluit ieiuniũ nature.¶ Itevideat᷑
ſi ille ſciat ea q̃ ſpectãt ad officiũ curati et

ſpecialr in materia ſacroꝝ.vbi maius eẽt

piculũ.vt ſciat foꝛmã ꝓ baptiſmo /pꝛo eu
chariſtia/ꝓ abſolutõe tam ab excõicatiõe

q́; a pctis/necnõ ꝓ matrimonio.⁊ ꝓ extre

ma vnctõe.etſi neſciat doceat᷑ ¶ Itẽ ſciat
ab eo qualr ſe habeat ĩ caſibs dubijs emer
gentibo qñq; circa miniſtratiõeʒ ſacr̃oꝛũ/
vt circa celebꝛatõem miſſaꝝ dũ cadit ali/

quid in calicẽ.vł dũ ſanguis effluit.vł dũ

repitur eſſevinũ ſine aq̃ in calice.vel in pi
xidevbi eſt hoſtia ſacrg.iueniunt᷑ ymes⁊c
Etſi neſciat doceat᷑ſ Itẽ circa baptiſmũ
dum puer eſt baptiſat de obſtetrice.q̃lłr ſe
babeit avocak ,

ſuꝑ hoc poterũt obſtetrices in terrogari ⁊
doceri/ꝙ hec foꝛma eſt/ſpargẽdo aquã ſu

ꝑ pueꝝ. Johes vel criſtina. ego te bapti/

ſo In noie pꝛis ⁊ fi.⁊ ſ.ſ.Amẽ.¶ Itẽ qua
liter ſe habeat erga infirmos viſitãdos in
articulo moꝛtis.etſi neſciat doceat᷑ ¶ Itẽ

ſi celebꝛet ſemꝑ ieiunꝰ.hoc ẽ ꝙ nihil ſum

pſerit pomedia noctem eiuſdẽ diel.quãq;
poſt illã hoꝛã doꝛmierit ⁊ ieiunꝰſit.qm̃ H̊ᷣ

nõ debʒ ¶ Itẽ ſi oñdit hoſtiã populo añ

qᷓͥʒ ſit ↄſecrat qm̃ hoc fieri nqʒ debz ⁊
abuſus obtetus coꝛrigat᷑ ¶ Itẽ ſivnqʒ ce
lebꝛauerit ſuſpẽſus a iurevel ab hoĩe/per

excõicatõem qꝛ ab irreglłaritate inde ↄtra

—

liter abſoluit

OItẽ ſi obſtetrices ſciãt
verã foꝛmã baptiſandi in parochia ſua ⁊

nem ſiue tenoꝛẽ.det᷑ ſibi conſuiũ ¶ INeẽ ſi

dixerit pꝛimã anteqʒ celebꝛet.ſicut dʒ fie

ri.niſi in die natalis dñi.Et ſi pꝰpollutio

nes nocturnas aut diurnas/ſtati celebꝛet
ſuꝑ illa re doceat᷑ quid agendũ ſit. nücp/
pterreuerentiã ſacramẽti. nũc ꝓpter offi
cij ſui neceſſitatẽ ¶ Itẽ quõ ſe habʒ in fo

ro penitẽtie erga cõfitentes ſibi qualłr in/

terrogat de pctis.qualiter inſtruit.quali/
ter abſoluit.qualiter remittit pꝛo caſibus

reſ uatꝭ. Et qui ſunt caſus reſeruati qua /
excõicatos vel ꝑticipantes.

3% „ —☛ „ .

qualit᷑ iniũgit peniteẽtias. Et ſi abſoluat

eos qui nolũt habere ꝓpoſitũ deſiſtendi a
pctis.vt rancoꝛe furto luxuria.Quibo lo/
cis ⁊ tꝑibus/audit cõfeſſiones. Si ꝓ pec

catis occultis / dat penitentiã publicã vel

ſolennẽ / ſicutfaciüt ſtulti penitẽtiarij in
beincipio acrageſime mulierculis ⁊ hoĩ

bus qui ſepe nullã hñt culpã aut ſaltẽ nõ

publicã ſuꝑ moꝛte ꝑuuloꝝ ſuoꝝ.⁊ docea
Etigere de om̃ibꝰ /verbo vel ſcripto

tẽ ſi eccłiam ſuã cũ ſacris oꝛnamẽétis

et ſacro criſmate ⁊ fontibiꝓ baptiſmo /te
neat decẽter ⁊ honeſte ⁊ ſecure ¶ Itẽ ſi al

tare ſuũ ſit integrũ.ſi hoſtiam ſacram mu
tat de menſe in mẽſem vel crebꝛius /vel ſu

per his ſolicite moneat᷑ atq; doceatur.

Itẽ ſciſcitet᷑ caute ſecreteq; apð parochia
nos dealijs moꝛiba ſuis vt ſi ſit ↄtinẽs v
cõcubhinariꝰ.ſi ſolicitat ad malũ mulieres
ↄfitẽtes /ſi ꝑ irã vel crapulã / fragit ſigillũ Z
confeſſiõis ſigno vel verbo.ſi ſit luſoꝛ aad
taxillos vel aliter ſcandaloſus populo.in

tabernis in iuramentis hoꝛribilibus.⁊c̃.

Et ſicagmoneatur vt emendetur vel ei /
ciatur ¶ Item quos accipit adiutoꝛes in
confeſſionibus audiendis circa paſcha. H
Et ſi ſe fratres ingerunt eo tunc inuito/

et ſi parochiani ſui omnes ſeu ſibi vel oꝛ/
dinanijs ab eo repꝛeſentatis licet ab alijs

ſe dicant fuiſſe cõfeſſos.¶ Item ſi perne
gligentiaz ſuam aliqui ſperant ſine ſacra/
mentis vel pueri vel egroti.aut ſi młieres
hytes pueros ex cõcubinatu/admittit ſo

lenuiter ad purificatõeʒ. qm̃ hoc nõ debʒ

¶ Itẽ quali denũciant᷑feſta.qm̃ ſe fit ex⸗

us et laqueus apponitur ſi ne cit.

Item qualit᷑ facit abſolutõem generalem

.— 1

„ 4

4355

cta ſolus papa ⁊ ſummi penitẽtiarij/ tũc
abſoluũt ⁊ ꝑ hoc doceat᷑ Itẽ ſi celebꝛa /
uerit coꝛã excõicatis cauſa timoꝛis vel ſfa
uoꝛis.vel qꝛ nolebãt recedere.⁊ iuxta rö/

.—
—

)

pꝛobis/ſuꝑ conditõnibus parochianoꝝ
⁊ hoccaute in generali petendo qᷓliavicia
magis regnãat in parochia.⁊ ſ̃ᷣm hoc pol-
ſe¼t viſitatoꝝ ſermo meliꝰ adaptari (In /
q (uirat᷑ ergo ſi in parochia ſint plures ex/
coõmunicati.in qͥbus caſibus.vt viſitans
koſu ad eoꝛũ abſolutõem pcurandã me
lius pcedere. ¶ Item ſi regnant ibi here⸗/
ſes.ſoꝛtilegia ⁊ qualiter ⁊ ſi ſint ſuꝑſtitio

De viſitatione

in paſcha. etſi neſcit doceatur ⁊ detur ſibi

foꝛma. Item ſi habeat ſtatura ſynodalia.

etſi ſciat legere ea.et ſi publicat ea que de

bet ex taliba populo nũciare.⁊ in hec de/

bent eſſe pꝛelati paucis cõtenti quo ad il/

la que ↄcernũt temꝑalitatẽ eccleſie.ſʒ ma
. Aoeſlutetrougentanimari d 1
iſciat cantare et legere/ in miſſali diuine
legis.⁊ ſi denunciat ſuis parochianis ⁊ q

liter. ¶ Item ſi habeat in ſcriptis tenoꝛẽ

generalium pꝛeceptoꝛum. ſi ſciat ſeptem
peccata moꝛtalia.et videat᷑ de doctrinali
ſimpliciũ. vel de tractatulis alijs ad hoc

oꝛdinatis.quoniã hec ſunt magis neceſ/

ſaria⁊ vtilia/q; ſole conſtitutõnes ſinoda

les vt dictum eet.
Eteꝝ poſt inqͥ ſitõeʒ de moꝛibus
curati vel ſui ſubſtituti / poterit fi
eri inquiſitio ab eodẽ vel ab alijs

nes in ligaturis ſcripturis⁊ bzznihus ap
penſis.ſi blaſphemie / ſi yſure / ſi
catões.ſi furtũ/ſi peccatũ cõtra naturam.

.

dictüũ eſt. ¶ Item ſi parochiani hñ ſeruãt

feſta pꝛĩcipalia. veniedo ad miſſam.⁊ ſtã
do per totũ.vl ſi recedũt ſumpta aqua be
nedicta.vel poſt eleuatõem coꝛpis chꝛiſti

Motet᷑ hic de moderatiõe qualr fieri poſ/

ſit in tot feſtis. ſiue per cõciliũ generale. ſi
ue per ꝓuincialia de cõſenſu eiuſdẽ conci

lenniſando ꝓut papa nouiter inſtituit
Ren iĩ ſoluãt decimas.de quibo ⁊ quib

Si veniũt om̃es ad confeſſionẽ ſalteʒ in

paſchavt tactu eſt. et ſi ſciant pater noſter

⁊credo. et ſi dicunt illa.et ſi non cõpellüũ
agd illa ſciendaꝛ dicẽda ¶ Itẽ ſi vexantur

ab officiarijs pꝛelativel Wle⸗ qliter ſu/

p bis ꝓuideat viſitatoꝛ
. ſi executões faciũt/moneant᷑ ⁊ cogant

Itsẽ ſi teſtamẽ/

Itẽ ſi fuerint inter aliquos inimicicie

capitales. ? ſt ic finiant᷑ put poterit fieri

.

tem

i falſe mer

Itẽ ſi ſint lites mote intereos ⁊ qbꝰ cauſ
⁊ ſi poſſent ad ↄcoꝛdiã ſummarie ↄuoca/
ri/vt tactũ eſt iuxta hoc moneant᷑ ſimpir

querat᷑. ¶ Itẽ ſi ieiunia eccleſie obſeruãt.
vel ſi irriget. 72*
uenib ¶ Itẽ qliter inſtruũtur pueri ĩ pa/
rrochia ⁊ alia loca viſitando ſiue ſit in reli
glöõe ſiue alibi.qꝛ a pueris dʒ inchoari re/
foꝛ matio eccleſie. Et ꝓhbibeat᷑ hic nimia

tẽ ſiſchole habentẽ p iu⸗

familiaritas fratꝝ ⁊ ſoꝛoꝝ adinuicẽ et cũ

parentibo.qꝛ iacendo cũ eis.aliqñ ſuffocã

tur in coꝛꝑib.⁊ deterius aliqñ ꝓuenit in
moꝛibo. ꝓuideat᷑ igit᷑ ꝙ ſint ſchole vbi nõ
ſunt ¶ Itẽ ſi moꝛiẽtes in puerperio ape/
riant᷑vt infans viuꝰ recipiat᷑ ⁊ baptiſetur
qm̃ hoc expedit.ſed cũ cautela Itẽ qua

liter ſe habẽt parochiani in ecclia reuerẽt
et oꝛdinate ⁊ qᷣete.etſi nõ moneaneihl i

nec fiant ludi diabolici fatuoꝝ. ¶ Itẽ ſi
fiant ᷣmones apud eos ⁊ qũo miſſi ſunt.

2 quid dicũt ſuꝑ materia indulgentiaꝝ ſi
irrõnabilia aut medacia eſſet puidendũ.
¶ Its ſi laici ⁊ mulieres intrãt choꝝ.et ſi
ducũtchoꝛeas in locis ſacris.et ſi illic ce/
lebꝛãt cõnuiuia.etſi induũt veſtes ſacras/
et ſi ſic coꝛrigant᷑ ⁊ phibeant᷑
uerenter ſe habeãt dũ baptiſant᷑ ſui pueri
et dũ fiũt matrimonia/vel in alijs ſacr̃is⸗/
rigdendo iocãdo garrulãdo et ſi fiunt nu/
ptie/cũ bannis ⁊ in eccleſia parochiali
cotra Itsẽ ſi infirmi pꝛius querãt medicos aĩa/
ſi adulteria ⁊ ſimilia.qꝛ ſᷣm iſta.poteritvi
ſitatoꝛ/pꝛedicatõem vel viſitatõem ſuaz.
vel Sie one Kncwo braceheare vt

tẽ ſi irre

rum q; coꝛpomet iuxta hoc qͥ fieri debet
moneant᷑ ¶ Itẽ ſi parochiani turbãt/vel

ꝑ canes vel p infantes clamantes/diuinũ

officiũ qð neq̃q;oueniẽs eſt fieri ¶ Itẽ ſi
dieb feſtiuis exercent᷑ a ſecularibo iuſticia
rijs/ toꝛture ⁊ queſtiões ad moꝛtẽ et ſi ipe
diunt᷑ neↄfiteant᷑añ moꝛtẽ.q̃ oĩa fieri nõ
debẽt ¶ Itẽ ſi qͥ loquũt᷑ irreuerent de pᷣla

tis ⁊ dñis ⁊ alijs ſcandalũ pꝛocurãtes nõ

coꝛrectõem Si querũt extremã vnctiõeʒ

in ifirmitate Si aboꝛtiuos ⁊ excõicatos

ſepeliũt in cimiterio Si exercẽt mercatu/

ras in feſtis ⁊ locis ſacris/ etſi exercẽt tũc
opa fuilia Et ſi in ecclia ſint arce ſiue ne/
ceſſitate guerraꝝ/⁊ ſ̃m hoc doceant᷑ quid
agẽdũ eſt ¶ Itẽ ſi parochiani excedũt in

crapuł ⁊ ludis ꝓhibiꝭ.⁊ ſiłibꝰ/ſpecialr in

nocte natal dñix alijs vigilijs ſacris / ⁊ ſu
p his doceant᷑ ¶ Ampliſi ſint alicubi in

dei/videat᷑ꝙ nõ ſeducãt xpᷣianos / nec ſi⸗
gnis careant diſtinctis/et ſivelint conuer

