le re p mille aut om̃ib/qntũ ſi ꝓ vno fiãt. Hinc abbas paſtoꝛ dic inqͥt ſꝑ tibi.tu qͥs ſ

es.Et ne iudices quenq;. Sic ⁊ ſaluabit᷑ ”
hiilitas.⁊ curioſitas ſuꝑba:ꝑiculoſa te/
meraria ⁊ inquieta confundetur.

2 hoc ad pñs ſupponatex alijs opuſcul.
MNec eſt controuerſia qualiſcũq; apud do
cCcctoꝛes de ſuffragio ſatiſfactõnis ⁊ redem

hu
in
p

☛ ☚ —

ni
bibi

nins
ſopi

oſ
ao
nqg
intd
gucn
onna
ſonn.
uc

ſi

NConcluſio ſeptima.

2 Particula XNXV.

*

defraudat᷑ ſi nõ impleat᷑ obligatõ

vel ꝓmiſſio vel conuẽtio ſecũ factg: ceſſan
te cauſa legitima/nõ implendi ¶ Confo
miter ad pꝛimaʒ cõcluſionẽ eſt hec ſeptia

Lonfoꝛ

coõcluſio. Reſtat ſolum difficultas in aſſi/

gnatõe cauſaꝝ ſeu caſuũ.quibo ⁊ qũ pᷣt p/
termitti a recipiente/illud quod cõferens
inſtituerat. VUna cauſa eſt neceſſitatis.Al

tera maioꝛis vel vꝛgẽtioꝛisvtilitatis Ter

tia ꝑ diſpenſatiõem ſuꝑioꝛis autoꝛitatis
Oue duplex eſt. vna ſupᷣma pape.alia oꝛ/
dinaria pꝛelatoꝝ. Particula. xxvi

tia vel inſirmitate recipiẽtis.nũc
A ex foꝛtuitis demolitiõibo eccliarũ
ex diſſipatõib hereditatũ atq; reddituũ:
quib ſuſtentãdus erat miniſter ecclłiaſti/

„* —

cus.cuius bũficiũ quod dabat᷑ pꝛopt of/

ficiũ/ſi pꝛoꝛſus deperijt/nõ videtur aſtri/
ctus remanere ſeruitio.niſi foꝛtaſſis obli
gatio remaneęgt aliunde. DZ

¶Rarticula. xxvij.

Oꝛiõ maioꝛ aut yꝛgentioꝛ ytili/
tas/pꝛouenit quãdoq; ꝑ tꝑis ſuc
ceſſum Ubi opoꝛtet(iuxta verbũ

iriſtaꝝ 'alia ro refoꝛmet pactũ Nec eſt
illud mirabile inſolitũ.vel impoſſibile cũ

in iuramentis ⁊ votis generaliter emiſſis

deſururo plerſi ſic eueniat. vt qᷓ genera
liter pmiſſa bona eſſe videbant/fiant ĩ ca
ſib ꝑticularibo /vel nõ obſeruãdavel mu/
tanda.qꝛ noxia ſunt.vel inutilia moꝛibo.
vel diſſona eccliaſticis ritib.ſeu boni ma

ioꝛis impeditiua. Suppetüt ecẽpla fre/

quẽter ſiquis aduerterit.vt ſi quotidie di

cenda ſit miſſa de reqem veniet dies nata
lis dñi. dies reſurrectõis eiꝰ.dies penthe/
coſtes.Conueniũt parrochiani ad audi/

tiõeʒ miſſe que tũc foꝛte nõ habet᷑ ab alio
puto nullꝰdiceret tũc cãtandũ eẽ de reqe,

tum ⁊ viderẽt ꝙ aliqñ fructuoſiꝰeſſet pꝛo

articula. xxviij.
erẽt vtinã conferẽtes

—R——

Tten⸗ tpa/

affert circa diuinũ religionis cul/

ſuffragijs hñdis/fundare die obitus ſui/

miſſas vel alia puitia/q̃ de ſancꝭ ſunt aut

de tꝑe qᷓ; ſi in ſolis funeraliba ſeruitijs ſi/

ſteretur Quẽadmodũ ſi fiat vnũ annuale

H Plicnijda pi conferetis tẽpalia

Eceſſitas incũbit: nüc eximpotẽ

lia/qͥd plus honoꝛis ⁊ celebꝛitatꝭ & reddat: cege
vbi nõ apparet frausvel laqus iſta q̃ren/
tiũ.nõ in velamẽ falſe libertatis malicie.
ſeg ſerenatõem conſcie ⁊ dilatatõem viaꝝ

iuxta ritũꝛ ſignificatõem miſſalis.q̃tidie
videtur habere plus deuotõis in ſuſcipi/
ente.qm̃ natura ſic hʒ/vt identitas vel aſ

ſidua ſiłitudo/cauſet faſtidiũ. ¶Nihilo⸗/

minꝰ opoꝛtet iuxta et pꝛopt pᷣmiſſa/ pias
conferentiũ ⁊ recipientiũ ↄuentões/non
leuiter abꝛũpere.ſʒ tractare reuerent᷑ Quã

uis nõ eſt arbitrandũ/ oẽs hmõi cerimo/
niales inſtitutões.obligatoꝛias eẽ ſub pe

na peccati moꝛtalis ſi trãſgrediant᷑/quia
nec de alijs ↄſtitutõibo lõge eẽntialioꝛib⸗
oꝛdini monaſtico /hoe eſt ſentiendũ. Cõ/
temptꝰautẽ nihil ſolicit ſuꝑ impletiõe ta
liũê/crimẽ hʒitam apð monaſteriũ ſeu col
legiũ/q; apud ſingulares. HM

articula. xxix.

QAitũ eſt ꝓ tertia cauſa.qm nõ oĩm
eſt paſſim tales caſus deſcidere ſub regu/
lis generalibo emergẽtes ſed ad pꝛelatos
ſpectat interpᷣtatio iuridica.ad doctoꝛes
cholaſtica.pᷣſertim qñ poteſt eſſe rõnalis
dubitatio de duplici caſu pꝛioꝛi.neceſſi/
tatis videlicʒ ⁊ maioꝛis vtilitatis. Gꝛan/
dis vero nunc aꝑiri poſſit diſcuſſio ſuper
hac materia diſpenſationũ ⁊ cõmutatio/

nü / tam in reſpectu diſpenſantiũ/q;; in oꝛ
dine diſpenſatõem qu erentiũ ⁊ recipien/

tiũ que ſpecialẽpoſtulat ſeꝑatũq;tractatũ

— »„

amꝰ vnuũ hic ⁊ nũc p expedieti

ſicut ⁊ ar alia / curſim hic ꝑtrãſita.

–

tutius eſſe ſemꝑ aſſumere diſpen

ſatõem ſuꝑioꝛis ſeu cõmutatõem.qᷓvt ha

beri cõmodius poſſit ꝓcurandũ eſt ab au
toꝛitate papali/pᷣſertim in religioniby exẽ

ptis/ꝙ detur aliqs ab eo ſubſtitut?. ſit de
religione.ſit alius.qͥ facultatẽ habeat toti
ens quotiẽs videbit᷑ diſpenſandi.ad quẽ

facilis pateat acceſſus.Hoc conſilium in
alijs etiã caſibus cõſcientie ſcrupuloſis/
ſalubꝛe eſt.ſint illi caſus occłti.ſint publi

ci·ſint ſuꝑ peccatis.ſint ſuꝑ penis ⁊ irre/

tatibus peccatoꝛũ.

Particula.xxxi.

reddat difficilẽ cõcedere talia qñꝛ

penitentie. Qua in recolligit᷑ ex conſeqᷣn
ti de ꝑticularibo exemptõiboa pᷣlatis oꝛdi
narijs/ꝙ frequẽter noxie ſunt.nedũ ꝓpter

teꝝ de diſpenſatõe ſuꝑioꝛis ad

Emũ papa rite conſultus/non ſe

De ſolicitudine

pꝛeiudiciũ iuris alieni.nedũ pꝛopter con

turbatõem oꝛdinis eccliaſtici ⁊ gerarchi/

ci.veruʒ pꝛopter incommodũ collegij ſic

exempti.Cur ita:qꝛ nimirũ pꝛecluſit ſibi

tis eſſet pꝛo om̃ibꝰ

recurſum facile/ad pꝛelatũ oꝛdinariũ.dũ

queſiuit quaſi libertatẽ excutiẽdo iugum

¶ Conduſio octaua

ſi oꝛdinauit miſſam eſſe dicendã
(exempli grati dielune ſeipſo
defraudat᷑ꝑ recipientẽ ſicobligatũ / ſi det
taleʒ miſſam ꝓ altero.ſiue fiat hoc ex pꝛio
ſequẽti¶ Ratio pſpicua eſt ꝑ deductõem
ad impoſſibilevel inopinabile.Da ſiqui
dem ita eſſe/ ꝙ vna miſſa ſufficiat ꝓ duo/

re.ſiue fiat ex obligatõe vel ſuſceptõe ſub/
gi

bus / dabis obſequẽter ꝙ ſufficiat ⁊ libe⸗

rabit.pꝛo tribo.pꝛo decẽ.pꝛo centũ.ꝓ mil
le.⁊ ita pꝛo quotlibet.⁊ pꝛo toto mundo.
Dabis vlterius ꝙ nõ erit melioꝛ cõditio
ꝓcurantis ſibi miſſam peculiarẽ. Dabis

deniq; ꝙ pꝛo vna miſſa/ potuerũt centuʒ

habite ſub voto ſub ꝓmiſſo.ſub iniuncto

foꝝ penitẽtievel alterius iuſticie/ſolui.

Cur ergo tot pꝛeſbiteri.tot miſſe cõſtitu/
unt᷑.cũ vnꝰſacerdos cũ ſua miſſa vnica ſa

Allet addere foꝛſitan aliqͥs:· ꝙ re/
v cipiens/dũ habebat pꝛius ad ſuf
fcicientiã pꝛo ſuſtentatõe ſtatꝰſui⸗

vel ex beneſiciovel patrimoniovel pie col
lato/fraudat ⁊ peccat tam ꝓximũ qᷓ; ſe cuʒ

tota ratio cõferẽdi tꝑalia miſtris eccliaſti
cis/videat᷑ eſſe/ſua ſuſtentatio nõ diuitia
rũ accumulatio.vel oꝛnatus pompaticꝰ.
Bed hec aſſertio durioꝛ eſt qᷓ; opoꝛtet
ſuꝑ qua memini pꝛidẽ in quadã lectione
queſiuiſſe.Deniq; qualis ⁊ quãta ſit mẽ
ſuratõ ſufficiẽtie ſtatus.nõ pᷣt ſub arte tra
di.Nam qð vni paxꝝ eſt / fit alteri nimiũ.
immo fit in eodẽ/pꝛo varietate tꝑm ⁊ cir/
cunſtantiaꝝ.talis varietas/qũq; rõnabi
liter.qñq; vero culpabilr.dũ quis accipit
⁊ aſcẽdit ſtatũ/ſibi moꝛibꝰq; ſuis⁊ meritꝭ
impꝛopoꝛtionatũ.faciẽs ſibi nõ de neceſ
ſitate virtutẽ ſed devicio neceſſitatẽ.Ad/
de ꝙ recipiunt᷑ aliqñ tꝑalia/pᷣter velvltra
neceſſitatẽ pñtem.ant nõ ꝓ ſolo ſtatu reci
ientis. ſed ad alioꝝ pꝛouidã piamq; re/
euatönem. (Koncuſio nona.
N(¶ Particula. xxxiii ·

Dlicitudo pia / conferetis toalia
pꝛocurãdo ſibi miſſam iuxta ca/

biter recipiẽs/adiũxerit alios in oꝛõibus
ſuis publicis aut ſecretis/vt in memento
aut ſi offerẽtes (vt ſolet ypoſt euangeliũ re
cipit ¶ Moderat᷑ hec cõcluſio pꝛecedẽtẽ
ritũ ſimul ecclie cõſeruat.⁊ exercet carita/

cẽ.quã rurſus a terrena cupiditate diſcer/

nit. Deniq; doctoꝝ cõciliat apparentẽ in
gliqbo diſcoꝛdiã/cuius aſpect? ad diuerſa
huius ad hec illiꝰad iſta/vertebatur.
EKarticula. xxvrx.
Ueram a ↄferente tꝑalia queſtio
” nes aliqᷓs. vt ex ſua rñſiõe/veritas
magis emineat.¶¶Et pꝛio vis o frater vt
in miſſa quã ꝓ te dici cõſtituis:nulla dica
tur locis ſuis alia penit oꝛo quã ꝓ tei/pu/
to rũdebit ſicut⁊ rñdere debebit/ꝙ hec fie
ri nõ ꝓhibet. Uis rurſus o frater ꝙ in
memẽto tam pꝛo viuis q; pꝛo defunctis/
nullus cõmẽdatꝰhabeat᷑ niſi tu ⁊ tui: Rñ
deat opoꝛtet ꝙ; hoc nõ intendit.qm̃ inſti
tutõni eccłie iã ipſe repugnaret ¶ Vis pᷣ
terea ꝙ volẽtes ad offertoꝛiũvenire q̃tinꝰ
ipſi miſſe ꝑticipes ſint/repellãt᷑: certe nec
hoc dicet ſi ritũ eccłiaſticũ plene cognoue
rit Wuidvis igit᷑ tibi frater fieri ꝓ pecu
liari miſſa tua: Si rũderitvolo.tota mea
ſit. tota cedat in ſpũalem vtilitatẽ meã.to
ta valeat ad remiſſionẽ pctõꝝ meoꝝ⁊ ſa⸗
tiſtactõis debitevel iniũcteredẽptöem
Sed an hoc ita vis frater: ſacerdos ni/
hil ſibi mereat᷑. nihilſeipᷣm iuuet.nihil ꝓ
ſeipſo ſatiffaciat/nihil demũ repẽdat ob/
ſequij ꝑntibꝰ/ nihil bñfactoꝛibo nihil cõ⸗/
mendatis. Similr et tu cõferas nihil ec/
ceſie toti militanti. Nolo dicet ⁊ iure di/
cet. ¶ Duid ſuꝑeſt igit/ niſi referre quãti/
tatẽ ſuffragij deo q̃et qualis tibi debita ẽ
nolito murmurare.ſciet ꝓfecto ſciet illeqᷓ
montes ponderat in ſtatera.tua ſimiliter
dong menſurare. ¶ Adde qꝙ in oblatõne
tua foꝛtaſſis alij ſunt melioꝛis conditõis
vt participent/qᷓ; tuipſe.Qũo petes:hoc
inq; modo.quia de bonis eoꝛuʒ.vno mo
do velalio male queſitis/facis elemoſinã
facis fundatõem.dilatas pompã tuã. fa/
cere vis nomen tibi/aut modeſtius ſenti
endo loquendoq;. tu debitoꝛ es parenti/
nbntonincrvr, Ea ainr

cõmunioni ſanctoꝝ. ¶ Patet igitur ſub
hoc interrogatõnis ⁊ reſponſionis typo

. . ſum pꝛioꝛẽ/ nõ defraudat᷑ſi pꝛeſ/

— — ———————JMNWN

— ʒ—JMNä0

f—— ———

3

ll
/

e⸗

bs
No
für

di
D

nin
en

die

ᷓ

Cconcluſio dedarat. (Loncluſio. x.

Particula XxXXVI
Olicitudo pia/ cõferentis tꝑalia
non defraudat᷑ ſi iuxta cõſuetudi
nẽ eccleſie quã ipſe ſcit/ apponat᷑

vnus obitꝰ(exempli gratia) cum ſuo cer/

to die fundato. ¶ Da oppoſitũ dãnabis

ofes fere cathedrales ⁊ collegiatas ⁊ par

rochiales immo et monaſteriales eccleſi/

as.Contradices inſuꝑ ratiõi que nõvult
vt cuilibet cõferenti aliquid/ pꝛo ſuo obi

tu fiant ſemꝑ exequie ſpeciales.quoniaʒ

ſepe modicũ ⁊ inſufficiẽs eſt quod offer/
tur/ad ſuſtentatõnem miniſtroꝛũ. Etob

ligatio de obitu faciendo/ cõditõnem re/

cipit(et ſi nõ ſemꝑ explicet᷑ implicitã Itẽ
nec dies anni ſufficerẽt ſi cuilibet ſoli cer⸗/
tus dies obitus aut etiã aliunde inſtituẽ

tis eſſet ſeruandus.Sivero talis cõferẽs
tꝑalia/ neſciret conſuetudinẽ ecclłie pꝛout
ipimet de collegio ſeu coꝛpoꝛe ſuo ſciunt
et fertur intentio ſua ꝙ obitus annnatim
fiat pꝛo ſe ſolo tali die.nihil tamen expli/
cat ſuper hoc.tunc adhuc bona fides ⁊ eqͥ
tas recipientiũ ſaluatur in ſua cõſuetudi/
ne.Si autem fiat mutuus ⁊ expꝛeſſus cõ
ſenſus inter dantem ⁊ recipiẽtem:nõ ap/
paret ꝙ conſuetudo militet:vt alter obitꝰ
coniũgatur.iuxta modũ ſeptime ⁊ octaue
concluſionũü. ncluſio. xi.

*

e e e
a Ecipiẽs / defraudat crebꝛo ſemet
K8 n n receptõne tꝑaliũ.Quãuis
videat᷑ eſſe regula iuris/ꝙ nemo ſibiip̃i ſi
cut nec volenti aut conſentiẽti/faciat ĩiu/
riã aut fraudẽ.nihilominꝰ inuenit᷑ ꝑ me/
tafoꝛam hoĩs ad ſeipᷣm /fraus ſicut ⁊ iuſti

cia Et hoc ad pñs ſupponat᷑ Et tangamꝰ

in facto modos aliquos. ¶ Pꝛio ſi men/
tit᷑ iniqͥtas ſibi ⁊ ꝓxĩo.dũ nõ ĩplet nec im

plere pꝛopoſuit/que ꝓmiſit. ſatis eſt ei ſi

ecuniã vndecũq; collegerit.quaſi dicẽs
ſibimet illud metricũ. Pꝛomittas facito.
quid enĩ ꝓmittere ledit:? Polliticis diues
quilibet eſſe poteſt. At vero dũ lucꝝ q̃rit
in burſe en adauftit ernũ in anima.
ententia eſt Auguſ. ¶ Particula. xxxviij
Acit aliam ſibi de Fantctordeg s

interpᷣtatonis cuiuſdãvelo laten/

auſa ꝓpꝛia ſue obligatõis Cõmutans il/

2 Jam ꝓ volũtatis arbirrio Aut dum ſuffra

Eccleſiaſticoꝛum

ticularia traducere.

Particu. XXXIX.

4 L

tem. Dum ſe iudicẽ conſtituit in

elhnb e Pi⸗ ceteris quibuſſibet.dicẽs
ſibi ſatis eſſe

Poſita videt᷑ hec doctria/ ſub fine cuiuſ/
dam opuſculi de valoꝛe oꝛatõnis/addito
de quadã Melania nobili romana exem
plo. Verum nõ ita ſub vniuerſali regula
ſermo factus eſt/quin diſtinctõem diſcre/
tionẽq; recipiat. Pꝛopterea dicamus vi/
ceuerſa/caſus aliquos:quibus expedit et
quandoq; neceſſe eſt/intentõnem ad par

Onſtat in pꝛimis ꝙ licet deꝰnon

nis noſtris vt alijs benefaciat.nihilomi/
nus vult ſᷣm oꝛdinem ſue ſapientie dare
aliqua/dum ſpecialiter ad ipſum diriga/
mus oꝛatõnes noſtras.qualia nõ eſſet da
turus ſine illis/vt non ſint vacua ſapien
tie ſue opera/iuxta verbum ſapientis.
Conſtat inſuꝑ ꝙ nouit deus pongerare
merita intentõnes ⁊ coꝛda conferentium
temꝑalia.dat tamen aliqua cõferentibus

dum fiunt oꝛatõnes ⁊ ſuffragia poſtmo/
dum pꝛo ipſis/que et qualia nõ daret / ſi

dimitterent᷑ nec fierent. Patet in illis qui
conſtituũt in ſuis teſtamentis aut aliun/

de/ certas pecunias reſtitui vel dari pau/
peribus.qui licet ſic oꝛdinando poſſint

mereri non tamen pꝛoficit eis ⁊ alijs tan
tundem hec voluntas/ non ſequẽte effe/

ctu:ſicut ſequente.quoniã in caſu mane/
ret iſte oꝛdinans adhuc ad reſtitutõnem

poſterius obligatus.

(Particul

Oncedimus vltra ꝙ recip

iens tẽ

4

2

dit Hugo de ſancto victoꝛe in ſuo de oꝛa
rione.Et trahitur ſatis ex verbis ſancti

Anthonij/q; oꝛatio tunceſt acceptiſſima

deo / dum omniũ ⁊ ſuüpius obiin keigin⸗

gia nõ plus agit pꝛo bñfactoꝛibo ⁊ funda

ſuam in generalitate ſola in
tentionẽ continere.quoniã ſciet diſtribu
ere deus pꝛout volet ⁊ quibꝰvolet⁊ quan
m myolet.Exemplũ de pauge / debitis in
ſolubilibꝰ? obligato / qͥ liberat ſe cedendo
coꝛam iudice ſuo/ omnibus bonis ſuis.

egeat intentõne noſtra vel oꝛatio
ne particulari/ ſicut nec aljs bo/

poꝛalia/poteſt habere aliquotiẽs
oꝛatõnes feruentioꝛes et deo pla
centioꝛes/ dum non facit eas in particu/⸗
lari pꝛo his aut illis perſonis. Immo tra

7

5

nec ſcit quid petit:pꝛopter quẽdã in deo
raptũ ⁊ ſubleuatõem vel aſcẽſum.Nõ aũt
modo loqq mur de oꝛõe tali.ſed potiſſime
de vocali.ſuꝑ quã⁊ de qcaditvt plurimũ

77

oꝛ talis ꝑ deuotos ſilentes ⁊ qetos.quã/
tũ pꝛeterea ſua ad deũ eleuatio etiã iocun

diſſima pꝛoꝛſus ⁊ ſuauiſſima plus impe

trat apud deũ/plus eũdẽ placat/ plus ſol
nit de penis debitis. plus de meritoꝛum
gratijs impetrat. qᷓ; ſola talis exercitatio
coꝛꝑalis in vigilijs ſupꝛa modũ⁊ cantico
rum multiplicatõib/que ſepe plus extur
bant cerebꝛũ!:⁊ tediũ gignũt/ qᷓ; deuotõeʒ
inducant. Qualia per pꝛophetã notauit
aliquãdo dominꝰdicens.Aufer a me tu/
mulum carminũ tuoꝛũ Hon ideo tamen

vt culpemus ita loqmur. ſed vt rationa-
bile fiat obſequiũ.Et bono vni meliꝰ ali/

ud pꝛeferat᷑. Fleq; ſemꝑ animalis homo pᷣ
naleat.⁊ ſpiritualẽ/oꝛdine non recto diju
dicet. Sed qͥd: vt hoĩes ſunt (ait quidã)
ita moꝛẽ geras pꝛiuilegiũ quoq; paucoꝝ
officia leges ⁊ iſtituta nõ mutat plimoꝝ.

Darticula. xlij.

DPcdimus q in certis caſib/ non
expedi cipiens
beret ad conferẽtes ꝑticularem ni

mis aut frequentẽ recogitatiõem. Docet

hoc exemplũ magni patris Arſenij.qͥ ro

gatus a quadã nobili matrona vt ſui re/

coꝛdaret᷑. Oꝛa inqͥt deũ vt deus deleat ex

animo meo memoꝛiã tui Pñt itaq; tales

gliqñ recoꝛdatões/plus oꝛantẽ ſuis fan/

taſijs impedire/qᷓ; deuotõnem augere vel
puram efficere/ reuolnendo.

AUbiungamcõſequent/ ꝙ ex hu
militate laudabili/pᷣt fieri coꝛã ta
lli liqua ceſſio omniũ bonoꝝ ſpi
ritualiũ in manib ſuis ꝓpoꝛtionabilr ad
foꝛũ extrinſecũ de temꝑalib bonis ratõe
debitoꝝ.⁊ hoc ex conſideratõe tot exacto

rũ/quib obnoxij ſumus/⁊ qui nos pꝛe

munt ⁊ quodãmodo ſuffocãt/ dicẽtes ex
omni parte Redde qð debes.vt ſunt crea
tio.recreatio.redemptio.debitoꝛũ totiẽs
facta remiſſio Pꝛeterea tam crebꝛa/nunc
vno modo nunc altero/immediate ⁊ me

obligatio.dũ ꝓ ſuffragijs tꝑalia coferunt᷑

H Uauis o vtinã ꝑſuaſum haberẽt
DHoies ſeculiä/quantũ ſit acceptioꝛ

ret / vtrecipiens tepalia ba

ꝑtem ſuam facit deterioꝛẽ

Peé ſolicitudine

diate facta receptio Quo caſu pauperbo

mũcio ſic depᷣhenſus ⁊ anguſtiatus⸗ dice

re poteſt ad deũ. Dñne vim patioꝛ reſpon/

de pꝛo me.Tu inquã qͥ pꝛeciũ noſtrũes.
noſtra iuſticia.noſtra.redemptio. Redde

creditoꝛibus meis quomõ vis ⁊ ſcis.tm̃/
ſuſtentes ⁊ ſatis ee.
NParticula.xliiijj.
P Oꝛro nullus debet in dubitatiõʒ
ver tere/quin ꝑticularis intentõ ⁊

attentio directa deo pꝛo iſtis aut pꝛo illis
ſit efficacioꝛ ⁊ laudabilioꝛ plerumq;. Pꝛi
mo ex gratitudinis virtute.⁊ ingratitudi

nis euitatiõe. Secundo ex augmento de
uotõnis affectualis.quã naturaliter ba/
bet parere beneficioꝝ recoꝛdatio ſi gratia
dei coniũgatur. Dici ſolet ⁊ verum eſt/q

particularia magis mouent.immo conſi

liũ eſt pꝛo duris ⁊ indeuotisvt per cogi/
tatõnes tales / ſemetipſos afficiant ⁊ duꝝ
coꝛ emolliant Tertio quia fit obligatõis
certioꝛ impletio ⁊ ad ſerenatõnem conſci
ciſſe vel facere quod tenet᷑ ex conuẽtione.
Demum non impedit᷑ ex hac particulari

notauimus.ſed iunatur.
articula xL.vV
Loncluſio duodecima.
Ecipiẽs tempalia poteſt iterum
defraudare ſeipſum dũ maledictõ
currit qua dicit᷑. Oaledictus qui
erũ eſt ita
qʒ; ꝙ opus ſpirituale factũ pꝛo ſatiſtactõe

nem i

non valet tantũdem pꝛo multis ſicut pꝛo

paucis ceteris paribus Obligans igitur

ſe ad ſatiſfaciendũ pꝛo alijs/ non tantun

dem facit pꝛo pꝛopꝛijs ſuis debitꝭ in hoc
mundo vel in purgatoꝛio/quantũ ſi pꝛo
pꝛie liberationi totus inſiſteret. Stabit
ergo ꝙ pꝛo receptõne ſuſtentatõnis huiꝰ
vite moꝛtalis laboꝛabit ĩ purgatoꝛio pe/
nas luens multis annis.Quãuis in caſi
bus multis charitas ad pꝛoximũ exhibi/
ta pie/recompenſare valet huiuſmodi di
latõnem liberatõnis pꝛopꝛie/in augmen

to pꝛemij vite eterne. Dum pꝛeterea fecit

ſe homo pauperẽ pꝛopter deum ⁊ ſaluteʒ
pꝛopꝛiam/ dum rurſus fecit aliunde ſibi

amicos de mãmona iniquitatis dedit q̊ʒ

vt reciperet ⁊ recepit vt daret.

modovita gratie in paupertacula hacme

enieſaſis volens dum experit᷑ homo ſe fe

recogitatõe/ ceſſio fieri generalis qualem

i
mi
bils
ne⸗
node

onſi

. .
7

boc eſt ſo tung efe
ctus abſq; alia recõpenſatõe ſeu redditõe
mutua temꝑali vel ſpirituali.alioqn nõ
eelſſet vera mendicitas ſed cõmutatio qua
lis eſt in ceteris eccliaſticis reddituatis:

riã iſtã / de pctõꝛibo eccliaſticis/vt ꝙ ſunt
fures ⁊ latrones in tractatõe ⁊ diſpenſatõ

facere

ECccleſiaſticoꝛum

Aderet hoc loco materia de mẽdi

recipiẽò elemoſinã ſub titulo mẽdicitatꝭ.
lo titulo⁊ reſpectu natural defe⸗

Vtxꝝ inquã talis mendicãs/tutiꝰ⁊ liberi

us viuat apud deũ ⁊ hoĩes.q; alij qui no
lunt eſſe contenti ſolo hmõi pauꝑtatis ti

tulo.ſed obligatõem iuri diuino⁊ natura

li conſonã volũtarie cõiungũt.ĩmo conſe
quẽter laberet᷑ hec inqͥ ſitõ ſi ſtant iſti duo

tituli pariter in eodẽ: pꝛo eodẽ:mẽdicare

Z oꝛõnũ vicem ſub obligatõ is pacto repẽ
dere. Deinde pꝛofundi
tãdo/pulcer veritatũ theſaurꝰ⁊ fulgoꝛ ap
paret oculis nõ infectis. ſed ad exitũ ꝓpo/
ſite conqͥ ſitionis/iam ſermo feſtinat.

fodiendo aut agi

citate coꝛꝑali/vtrũ videlz obligek

obligatiõ
rũ diſtractiuas.Sũt qui ſuꝑ pꝛioꝛẽ fun/
datiõem ecxempli gratia.x.fratꝝ ſic recipi
unt nouos /vt ſeruitiũ non hinc augeat᷑.
BSunt qui recipiunt ſub tali pacto/ ꝙ in
omnẽ euentum / debeat ſemp fieri ſeruiti/
unm pꝛo collatoꝛibus vltimis/ etiam vbi
deficerent ea om̃ia que tradiderũt (¶ Cõ/

Dar

4

ticula XL. VII

cipiens defraudat ſe.dũ accipit

ſplicet ⁊ eſt in pctis totꝰ.¶ Fuer̃t
t multa ⁊ terribilia circa mate/

ne ⁊ receptõne tꝑaliũ/ꝙ nõ faciũt fructus
ſuos/⁊ ꝙ tenẽt᷑ ad reſtitutõem.nec pũt in

gel elemoſinã facere. cũ multis ſimilibo. q/
mum aliq ſunt expꝛeſſe dãnata q̃ erãt de er

roꝛe albigenſiũ ⁊ vualdenſiũ ⁊ nouiſſime
vuickleffiſtaꝝ ⁊ huiſſitaꝝ q ſumpſer̃t oc/

caſiones errãdi/ex odio ⁊ ʒelo nõ ſᷣm ſciẽ

tiam. cõtra diſcolos moꝛes eccłiaſticoꝛũ

ds intuebant᷑ magis deteſtando⁊ cũ indi

gnatõne.qᷓ; miſerando cũ pia oꝛõne⁊ mo

geſta redargutõe. Arguẽdo pᷣterea ꝑ ſimi/
litudines diſpenſatõis tꝑaliũ ad ſpũalia.
que nõ ſemꝑ eiſdem pedibus currũt.

catoꝛes/ poſſunt in multis caſibo
aciant deo ſicut iuſti. Sʒ
atiſfacere ſibi nec obligatꝰ

.

ſequentes. (Particul

ea officiũ interceſſiõis:ipſe qͥ deo di

fuerat inſtirutum.

(Earticula LI

genter in
ſicet/ſecundo quid decet/ tertio quid po/
teſt ⁊ expedit/nedũ ad pꝛeſens ſed etia ad
fuiturũ Euenit itaq; ſicut in agentibo iter

ncedimꝰautẽ ꝙ eccliaſtici pec/

fructus beneficioꝝ aut religionum
ſuos.q;uis ad conſecutoònem yite eterne⸗/
nõ ſi nnrdiant pane quo veſcunt᷑.qᷓ;uis in
ſuꝑ nõ ita ſati
multa deus concedit ingratis. Nõne po/
teſt exiſtens in peckato debens decẽ ſoli/

Ecipiens tẽpalia/ſe defraudat et
ꝓximũ.dum ſuꝑinducit ad reddi
tus iã ↄſtitutos/nouas pꝛo alijs
es/boꝛibo incõpoſſibiles aut ea

ſtat in his caſibus ⁊ ſimilibus/ defrauda
ri poꝛes / qualiter ipſi poſterioꝛes defrau
dantes / non vellent ſibi fieri p er eis ſub/

oncluſio decimaqnta

N Ecipiens tempalia dum defrau⸗/
rgdat ſe ⁊ pꝛoximũ / dicit interpᷣtati
ne defraudare deũ.quoniã de eſt

pꝛinceèps ſupꝛemꝰ/curam habens homi⸗

nũ.⁊ reputans ſibi benevel male fieri qð
eis fit/⁊ inde cõſurgit meritũ noſtrũ apð
ipſum. Facit ad hoc, parabola illa de ope

ribus miſericoꝛdie cõmemoꝛãdis in die

iudicij Ueruntamẽ appꝛopꝛiatiꝰdicitur

aliquid in defraudatõeʒ dei fieri/ dum di
recte ⁊ immediate dimittit᷑ illud quod ad

gloꝛiã ſuam celebꝛandam et recolendam

Ecipiens tẽ
pꝛo ſe ⁊ ſucceſſoꝛibus/ debet cum
bona fide ⁊ ſagaci diſcretõne dili

recipiendo ↄſiderare pꝛimo qͥd

longum ꝙ paruũ pondus in ſe/in pꝛinci
pio aut pꝛo pauco tꝑe ſit tolerabile:qð ꝑ

ſucceſſionẽ continuã/redditur velut im/
poꝛtabile Sic de paruis ⁊ paucis ſuffra/

„

o duvel tunguͦt alig vel typeruant/ pol

alia pꝛeſertĩ cõitas

57

remanere: Nonne poſſet etiã nomine al/
terius debitoꝛis quaſi mediatoꝛ/ ſolutio
nem hanc offerre Poſſumus ita iudicare
de peccatoꝛibo ecclłiaſticis:ꝙ tam noĩe p/
pꝛio quãdoq;/ q; in ꝑſona ecclłie cuiꝰ mi/
niſtri ſunt/ pũt ſe et alios adqͥtare.q;uis
nõ ſtat eos eſſe tales ⁊ ſaluari vel mereir
ix (Loncluuſio. xiiij

4

De ſolicitudimne

ad inſo

j lis eſt O pᷣterea ſuꝑueniẽtes non
defacili ſuã attentõem applicant
lita. G inſi uꝑ cuſtodiẽda eſt quun

tũ cõmode fieri pᷣt vniſoꝛmitas apð fres.·

ſicut in cibis veſtibo alioq; cõuictu. ſicin
officio ⁊ cãtu alioq; ritu.⁊ ita de cõſidera
iũt nihilominꝰ frequ?t

tionibo hmõi nihilon re
obligatiões in oppoſitũ.aut ꝓpter iaduer

tentiã incõſideratõemq; recipiẽtiũ.autvꝛ

gente penuria.aut ꝓpter cõplacentiã cõfe

rentibo faciendã.aut qꝛ nõ audent recipbi ,/„

tas decẽtes ⁊ expediẽtes.¶ QDuare ſic:qꝛ

entes apponere naitonc ſeipſis liccd

nõ placerẽt cõferẽtib.quales ſi unt carna/
les ⁊ ſpũaliũ non capaces maxime eoꝝ qᷓ
regularis diſciplina ↄſtituit aut requirit

Deniq; fit hoc ꝓpter auariciã recipientiũ

⁊ eoꝛũ turpẽ queſtũ.qui caſi us / palã ſtatĩ
habet culpã.ſiue fiat in augmẽtũ pᷣterne

ceſſariũ ia fundatoꝝ cenobioꝝ.ſiue mul/

to amplius ſi querat᷑ noua fieri fundatio

ꝑ fas.ꝑq; nefas ad faciendũ ſibi ſub reli/

gionis augmento fama vbi potius igno
minia dici dz. q̃ fedis innitit fundam̃tis.

ligatis ad reſtitutõem certã.qui putant
fundatões ſe quitare.qð aꝑtũ eſt potiꝰſe/

met inuoluere.nõ aquentẽtes verbũ illð
tremendũ ſapiẽtis.Qui facit elemoſinaʒ

de ſubſtatia pauꝑis / quaſi qui victimat

filiũ ante patrẽ.Conſtat autẽ ꝙ recipien

tes ipſos/par pena ↄſtringit.ſi nõ maioꝛ
aliqñ.q̃nto ſpũalioꝛes ⁊ exemplares ſapi
entioꝛes inſuꝑ ⁊ timoꝛatioꝛes eſſe debẽęt.
Pꝛoindeꝗᷓ ad reſtitutões incertas tutioꝛ
eſt receptio.maxime dũ ſuꝑioꝛis autoꝛi/

tas iuncta erit. Quãuis ſit hoc in loco ali
qd monſtro ſimilecirca debẽtes reſtitue/
re.cum ſciant quibo ⁊ qualiter.quos citi/

us induci videbis/dare centũ titulo fun/

datiõis alicuiꝰ/qᷓ; decem reſtituere Adeo
pꝛona eſt vanitas diligere vanitatẽ.adeo
coꝛ humanũ pꝛonũ eſtq̃
(Particula. liiij.

rum quia

eſt conſiliũ. Supereſt vnũ inter cetera re

mediũ generale iam tactũ. videlicʒ ſupio/
ris interpᷣtatio. Pꝛo futuris vero/ſedula

VUnt alie intentiões vicioſe quas
nõ opoꝛtet om̃es hie nũerare.ſic
de publicis raptoꝛiba.de vſurarijs.de ob

ltito faciunt ad cautelã futuroꝝ/nõ

—

pſall

⁊ crebꝛa recogitatio cũ mutua collatõe ſe

nioꝛũ.vt deinceps ab omni ſpecie mala
quantũ poſſibile fuerit/ ſemet abſtineant

quoniã deus non eget fraudibus aut do

lis noſtris.vtvel colat᷑ crebꝛius.vel abun
dantius ſuos altat. aut cultoꝛes hos vel
illos multiplicet/que multiplicatio non
magnificet leticiam Sed dum facit de ſu

perfluitate aut ſuꝑerogatione neceſſariä

obligatõem / affert inquietã? ſepe damna
bilem ſolicitudinẽ.contra pꝛeaſſumptuʒ

1
. .
1 .
2
5 .

Dgdamus ad pᷣterita pꝛovberioꝛi
doctrina de ſolicitudine pꝛia
Vera ſolicitudo eſt querere regnũ

ammonitiõem.omnè ſolicitudinẽ pꝛoij/
cere in deũ.quoniã ipſi cura eſt de nobis

Attamẽ in querẽdo regnũ deiꝛ iuſticiam
eius.que aliter in regula monachali vide

tur appellari opus dei opus diuini ſerui
tij/ multe ſe ſcrupuloꝛũ ſolicitudines in/

gerunt.tres nominatim VUna quoniã af/

fligitur quãdoq; ſupꝛa vires coꝛpus.Al

tera ꝙ remanet ariditas quedam mentis.

Tertia ꝙ euagatio coꝛdis compeſci non
poteſt.ac exindevidet᷑ omnis fructus per
di vel peccatum cõmiti.

—

ſic. Moneo vos dilectiſſimi. pure ſemꝑ

ac ſtrẽnue.diuinis ĩtereſſe laudib. Stræ=

nue quidẽ vt ſicut reuerent/ita ⁊ alacriter

dño aſſiſtatis /non pigri/nõ ſomnolenti
non oſcitantes / non parcentes vocibus:
nõ pꝛeſcindentes verba dimidia.non in/

tegra tranſilientes.non fractis ⁊ remiſſis

vocibus muliebꝛe quoddã balba denare

ſonantes / ſed virili vt dignum eſt / et ſoni
tu et affectu/voces ſanctiſpiritus depꝛo/

mentes Pure vero / vt nil aliud dum pſal
litis q; quod pſallitis cogitetis.Spiritꝰ
enĩ ſanctus / illa hoꝛa gratum non recipit

quicquid aliud qᷓ; debes:neglecto eo qð

debes obtuleris Pſalmodiã nõ multum
pꝛotrahamꝰ.ſed rotunda ⁊viuavoce/can
temꝰ Metꝝ ⁊ finẽ verſus / ſimul ĩtonemꝰ

erbl quaſi pꝛo themate. Nolite ſolicti

“W“è „

ciã eius.ac pꝛoinde iuxta petri

trit hanc ſolicitudinẽ ſcrupu⸗/
loſaz verbũ beati Berũ. de modo
di. qui nõ ſatis videt᷑ apð multos
explebilis.pꝛopter tres iſtas rões.dicit ei

—

—

— — — —

ð

heſe
dale
nent
lbun
Ml
ofon
atdein
leſini
Nann
mmpn
ſin

.
winj
Puin
wi
Noi,
nodis
tcun
lii
iſeni
Gln
lic
46.
0n

du,/
do
lnes
ica

ſeng
Sn
i
olens
bos⸗
onin⸗
niſſs
enart
tſopt
epo⸗
nd
i
ſecyt
veoc
Holun
NH
nen

⁊ ſimul dimittamus.punctũ nullus tene
at ſed cito dimittat.poſt pũctũ bonã pau
ſam faciamꝰ/nullus ante alios inciꝑeꝛ ni
mis currere pᷣſumat.aut pꝰalios nimium
traherevel pũctũ tenere.ſimł cãatemꝰ ſim
pauſemꝰſemꝑ in auſcultãdo. Hec ille.
Onfitemur expediẽs eſſe⸗pꝛopt
mMmtMminꝰiſtructos et nimis litterales
aliqua dicere Et pꝛio ꝙ hec eſt exhoꝛtatõ
no bceptio NMoneo vos inqr ʒ tñ aliqᷓ
vident᷑ aſſeri que diuinã obligatòem inſi
nuãt.vt illð.ſpũs enĩ ſctũs illa hoꝛa gra/
tũ non recipit.⁊c̃. In quo dicto difficul/
tas maioꝛ pendet.qm̃ de nõ parcendovo
cibo nec remittẽdo.ↄſtat ꝙ coꝛpalis excu/
ſat debilitas. Illa pᷣcipue que turbatiõeʒ

capitis in leſionẽ iudicij rönis affert.cui

». 3½ — „

piculo ſuꝑioꝛes tota vigilãtia tenẽtur in
vniuerſis⁊ ſingulis occurrere.q̊ͥ facto/nõ
opoꝛtet in alia veratõe vel coꝛpali nimiũ
pios eſſe. Sʒ de laboꝛe ⁊ doloꝛe ⁊ devexa
tione coꝛpali letari in ſpũ. ꝓpter mercedeʒ
quã vnuſqᷣſq; recipiet ᷣm ſuũ laboꝛẽ/ad
quẽ homo naſcit᷑.ſicut auis ad volatũ
NKarticula. lvii.
n On parcẽtes inqͥt vocibus/ certe
Anõ ideo ſuadetvocẽ clamoſaʒ Nõ
talem que venaꝝ/q̃ cerebꝛi/q;̃vitalium ru
ptiua ſit. Non deniq; compᷣhendit debili
oꝛes. In qualiũ numero ſcribens Berñ.
ſepe fuit aſcriptus. Alioqͥn tanta ſcribere
eũ łdictare/clamoꝛ ille ↄtinuatꝰñ tuliſiʒ.

.

QAuero de vocalis oꝛõis attẽtõne
a· multi multa dixerũt multa ſchſe/
H munt. tentauit vero noſtra ſolicitu
do / ſi poſſet hec difficultas/ad pauca cla/
raq; reſolui.Et occurrit nobis diſtinctio
talis Bunt in oꝛõe vocali/tria.vnũ ꝑ
modũ materie.aliud ꝑ modũ foꝛme.terti
um ꝑ modũ finis qui cũ foꝛma ſepe coin/
cidit. Materia oꝛõnis/cõſiſtit in verbis.
Foꝛma in ſenſu verboꝝ Finis in eleuatõ
ne mentis ad deũ.Et hic finis duplex eſt
vnꝰfundatus confoꝛmiter ad ſenſum ver
boꝝ.qͥ pt dici finis pximꝰ.aliꝰeſt fundatꝰ

vñcunq; ꝑ diuerſa/licʒ nõ pↄꝛia Exq̃ diſti

ctõne eliciunt᷑ pꝛopoſitões que ſeq uũtur
a Ateria oꝛõis / cadit pꝛĩcipalr ſub
pᷣcepto.ſic ꝙ oꝛans abſoluit᷑ ſiue

Ccleſiaſticoꝛumnm 3

cogitet actualiter ſiue nõ /fiue vaget men

te vel coꝛpe.dũ ꝓferat oꝛõis verba.vel pfe
rentes audiat.iuxta qnalitatẽ oꝛõis Alio
quin nõ eſſet ſalua om̃is caro Et pʒ exem

plis ⁊ explanatõe pᷣceptoꝝ diuinox vr de

ieiunio ⁊ honoꝛe parentu.que nõ iõ ſunt
peccata ſi non fiant ex gratia.Si nõ im/

pleatur ſemꝑ intentio pcipientis et finis

ſicut alibi patet latioꝛ deductio. Sic enĩ

dicimus/ꝙ agens opus penitentiale per

conſfeſſoꝛẽ impoſitũ.qᷓ;uis hoc flat in pec

cato/non tamẽ tenet᷑ iterare.vt exẽpli gra

tia dare iteꝝ ſex ſolidos.vel ieiunare.vel

oꝛõnes certas repetere.verum eſt ꝙ' talis

ſatiffactio / no eſt reconcilians deo pꝛopt
impedimentũ peccati.et tamen ratoeope
ris eſt adquitãs hoc eſt ab obligatõne ſol

uẽs. etſi nõ ſit deo recõcilians tñ ages nõ

ideo peccat.quãuis ſit in peccato.

Enſus oꝛõis / nõ cadit ſub pꝛece
pto.vt recogitet᷑ ſemꝑ vl intelliga

me pꝛophetaliũ de quibꝰaccipitur myſti
ce ꝙ tenebꝛoſa aqua in nubibus aeris. et

iterum. Nubes ⁊ caligo in circũitu eius.

Patet inſuper de multis ſcripturis habẽ
tibus in ſuperſicieverba carnalia que plꝰ
incitarent recogitata/mentes imperfecto
rum/ad lubꝛicitatem (quia nondum ſpi/
ritualis ſenſus capaces ſunt) qᷓ; ad ſpiri/
tualem deuotõnem. Sunt alie narratio/

nes quedã valde ſteriles in ſuperficie lit⸗

terali/ habentes tamen aliquid ſuauita/

tis ſp iritualis/ſi non apud illos.apõ ta/

men alios ꝑfectos qui foꝛti meditatione
ſciunt ſugere mel ve perra. oleumq; de ſa⸗

xo duriſſimo quales inueniũtur pauciſſi

mũu Ceteris vero/quid niſi faſtidium vel

nauſeam vel mentis ariditatem taliũ diſ ⸗
cuſſio ⁊ anes ſola pferretvel afferret

articula. xrij.

confoꝛmiter ad ſanctũ Thomã
et rationem ! ꝙ finis in oꝛatione
ꝛincipalis/ eſt eleuatio mentis in deum

„ .

yvero qui non poteſt conſequi finem iſtuʒ
per recogitatõem attentam ſenſuũ oꝛõis

Patet de illitteratis ⁊ idiotis. Patet
de canticis in tubis ⁊ oꝛganis. Patet de
paſſibus obſcuriſſimis canticoꝛũ maxi⸗/

KRopterea dicamus conſequẽter

nediate vel immediate. directe vel indi/
recte.pꝛincipalr vel occaſionatiue.Oꝛãs

—

LO

particnlaris que pꝛofertur.⁊ hoc ꝓpter ali

quã ex cauſis tactis.qui tamẽ finis dicit
pꝛoximꝰ⁊ quaſi ꝓpꝛius huic oꝛõni.debet

cum omni libertate ſpiritus/⁊ abſq; ſcru

puloꝝ ſolicitudine/ cõtentus eſſe ſi finez

vltimũ /meditatõnibalijs conſeqtur.Fe
lix ſi dicere poſſet.Oculi mei ſemꝑ ad do

minũ. Meditatio coꝛdis mei in conſpe/
ctu tuo ſemꝑ.¶euaui ocłos meos in mõ
tes vnde ve.aux.mihi YFelix ſi nõ daturei
contẽplando volare.ſi poteſtvel reperevł

moꝛe locuſtaꝝ ſemet excutiendo viciſſim
ſaltus dare. ¶ Particula. lxxij.

pꝛeſcriptũ.¶ Weritas eſt/ꝙ ceteris pari/
bus expedientiꝰeſt affectõnem ſuam exer
cere iuxta litterã que pꝛofert᷑pꝛopter q̃tu
oꝛ in ſpeciali rõnes. Vna eſt/ſcriptureve

neratio.in qua ſpũſſanctꝰ/ſemꝑ loqui cre

dendus eſt Altera eſt ꝑticularioꝛ eruditõ

circa myſticos ſub arido lir̃e nucleo? dau/

ſos ſenſus.Tertia eſt ſuauioꝛ aſſuefactio

circa quotidianos cãtus. Quarta eſt ma-

ioꝛ ſtabilitio circa determinatos affectus
qᷓ; circa vagos ⁊ iugiter nouos.Addatur

oꝛatio que petat reuelari ſibi ſuauitatem
mellei ſenſus in littere fauo latẽtis.⁊ hoc
ꝑ compᷣſſionẽ meditatõnis/ que pꝛoꝛſus

nõ fiet:niſi dederit de ꝑuulis intellectũ.
aꝑiens theſaurum ſuũ aque yviue.

ſuũ exterioꝝ qm̃ dñs ianuis clau

pendere ſuã impoꝛtunitatẽ plłꝰq;poꝛtu/
niꝰeã abijcere conari.licet ꝑditure ſint ad

hoꝛã ſuauitatem vngẽti. Hoc ↄfirmauit
vnꝰ patꝝ exẽplo de retẽtione vẽti in pal /
lio.aliꝰde catuli latratu/aliꝰde aucaꝝ ſibi
lo/aliꝰde muliere litigãte.aliꝰ de riuo qui

violẽtioꝛ fit/obice poſito.aliꝰ de cachinã
tiby terrere pueros volentibo.aliꝰ de blaſ⸗
pbemie ſpũ / aliꝰ de pꝛuritu curioſitatꝭ qͥ

DOnitio pᷣmiſſa cantãdi Berũ.nõ
repugnat huic poſitoõni ¶ Patz
gqꝛ ſicafficiẽs ſe ad deũ ꝑ alias co
gitatões nõ elicitas ab immediato ſenſu
littere que canit/nõ facit aliõ q; dʒ negle-
cto eo quod debet:immo facit om̃ino qdͥ
debet confoꝛmiter ad finẽ a ſpirituſancto

¶ Particula. xij
Eniq; plurimũ ↄtert ſi pꝛius añ
dtempꝰoꝛõis/fuerit cohibitio ſen /

ſis dedit pacẽ ⁊ ſpmſanctũ diſcipulis.
Sit inſuꝑ cõtinua muſcaꝝ inutiliũ a fa-
cie coꝛdis effugatio/ manufoꝛtis attẽtio/
nis Nõ ita tñ qͥn aliqñ ſit expediẽs nihili

cogitatões. ſed ꝑtinentes ⁊ oꝛd
lum tales.⁊ hoc eſt rarũ ⁊ bonn.

eſolicitudine

nõ ſcalpẽdo curat᷑ ſed ꝑ imuſculos acce

dit᷑. Eſt autẽ curioſitas /ſtudiũ ea ſciendi
que nos vel nõ decẽt vel nõ expediũt vel

nõ edificant. Hanc cõpꝛeſſit xpᷣs in apo

ſtolis die aſcẽſiõis. hãc in petro q̃rẽte de

ſtatu Johis qͥd ad te ait. Vñ ſub hoc me/

tro cohibebat ſe vnꝰdicẽs. Clauſe qͥd ad
te:ſta.qͥs tuiduc coꝛ in alta.Fac opꝰiniũ/
ctũ.deinde vacato tibi ¶ Placuit ad con
firmatiõem pꝛecedẽtiũ ponere ꝑ expᷣſſum

verba ſcti CThome ſupꝑ.iiijdi:xv.materia
deoꝛe. q

„

eſtione. ij. articulo. iii,j
Rarticula. xx.

Ve

„

ad petitionẽ ipam.⁊ ad ea qᷓ pe/

petimꝰ.

titionẽ ipᷣaʒ circũſtant.ſicunt eſt neceſſitas
pꝛo q;̃ petit᷑ de qͥ roga .⁊ alia hmõi Et q̃/
cunq; haꝝ attẽtionũ aſſit/nõ eſt reputan
da inattẽta oꝛatio/vñ etiã illi qui nõ in /
telligũt petitõis verba/ad oꝛõnem attẽti

eſſe pñt. Sʒ tñ vltima attẽtio eſt laudabi

lioꝛ q; ſcõa.⁊ ſcdᷣa q; pꝛia.Et qꝛ aĩa nõ pᷣt

eſſe vehemẽter attẽta ad diueria. ideo pꝛi
ma attẽtio poteſt nocere vt minoꝛ ſit oꝛa

tõis fructꝰſi ſcdᷣaʒ euacuat.vel ſcdᷣa ſi ter -

tiã oĩno tollat.ſʒ nõ ecõnerſo Tñ attentõ
cõiter accipiedo.i.ad aliqð triũ pᷣdictoꝛũ

„
Pr.

darticula.

es de attentione ? den
que alibi ſeoꝛſum notate ſunt

ꝛima diſtinctio· xij. membꝛoꝛũu
25d

Euotio in oꝛatione quãdoq; nõ
admittit alias quaſcũq; cogitatõ
nes niſi ſolius dei.⁊ hoceſt in pᷣ/

dia ſit in celo mentis ſilentum
VScða ¶ Deuotio qñq; recipit alias
ed ꝑtinentes ⁊ oꝛdĩatas.⁊ ſo

ken Peanhetagtergnge
pfinẽtes ⁊ qſi ſuꝑfluas.⁊ ̊ eſt qtidianũ.
uarea AWeuotloreipit coerorigs
