et opulentiſſima paſcit in requie.obeditur

qqʒʒ pꝛophetice monitioni.filie ſyon exultẽt

in rege ſuo. Exultate ⁊ vos quoniaʒ mer.

oculos mentis ad diuinaʒ illam ſacramq;

theologie facultatem/per quã bonum he/

roicum ⁊ diuinum cõtemplando adipiſci
ſatagimus.⁊ ſane ſic adipſcimur dum ver

boꝛum doctrinam/operibus cõpleamus.
Tunc eni exultabimus id eſt extra nos in
celum ⁊ deum ſaltabimus ⁊ leuabimꝰnos
ſupꝛa nos ad inſtar ſolitarij. Et hic obſe/

cro ⁊ obteſtoꝛ vos per hodiernaʒ que ma/
gna eſt celebꝛitatẽ/et per illum qͥ ait Beati
qui auð.verbum dei.eęt cuſt.il. Et rurſus.
Qui er deo eſt / verba dei audit/quatinus
ſuſtineatis me modicũ adhuc in ſermone
meo.¶ Nunc enĩ ad altioꝛa ꝓfundioꝛaq;

hodierni euangelij myſteria ꝑgere diſpo/

ſui.⁊ niſi me mea fallit eſtimatio libenter
audietis. ¶ Sümus itaq; theologꝰ do/

ctoꝛ noſter Jeſus chꝛiſtus.ĩ doctrina ſua

ſublimiſſima/⁊a cõmuni hominũ ſapien
tia alieniſſima/in euangelio hodierne cele

bꝛitatis/ſeptẽ ſaltus edocuit/ſub numero
ſeptem beatitudinũ.per quos itur in celũ
et copioſa merces appꝛehendit᷑ nũc in ſpe

ſc/et pꝛeguſtatione quadam ſpiritus.tan
dem ĩ re ⁊ plena perfectaq; fruitione. Hec

ſunt teſtimonia domini de quibus ꝓphe/

ta.hereditate adquiſiui teſtionia ⁊c. Hec
eſt myſtica iacob ſcala.vbi beatus ille vir

cuiꝰeſt auxilium abs te/nunc aſcenſiones
in coꝛde ſuo diſpoſuit ⁊ vadit de virtute ĩ

virtuteʒ /donec videat᷑deus deoꝝ in ſyon
Et q́;uis vnicus in genere ſit ſaltus queʒ
Aug.poſuit amoꝛem dei vſq; ad contem/
ptum ſui.ſicut ecõtra amoꝛ ſui vſq; ad cõ/

temptũ dei mergit in infernũ.nihilominꝰ

ſeptuplex hic gradꝰ aut ſaltus in ſpecie nu
merat᷑quibo exultant id eſt extra ſe ſaltant
et ſaliũt/ſancti in gloꝛiã celeſtis mercedis
et per eos deducit dũs populũ ſuũ in exul
tatione.dñs ille qui aſcendit iter pandens
ante eos.qui exultauit vt gigas ad curren
dam viã a ſum.ce.egreſ.ei⁊c.¶ Pꝛimus
ſaltus eſt! a reb iſtis ſenſibiliby ⁊ diuitijs
mũdanis/abſtractio.duʒ ipᷣa ponit ſeipᷣaʒ

d poſtremũ/conuertamꝰ

fit celo ꝓximioꝛ.Hoc faciũt pauꝑes/diui⸗

tias ↄtẽnentes ⁊ ſubiectas pedibo humi/

lis affectionis cõculcantes. Exoppoſito
viri diuitiaꝝ/eis miſero modo ſuppeditã

tur. ⁊ ſicut onus graue ꝑ cupiditatis mo/
lem grauant᷑ ſuper eos. ꝓpterea diuitie ſũt

eis quaſi mola aſinaria ad collum ſuſpen

ſa.qua/nitentes ſurſum ſaltare/retoꝛquen

tur in ꝓfundum.quẽadmodũ de ſaxo ſiʒi/

phi /poetica eſt fictio. Et aplica vox cla/
mat. Qui volunt diuites fieri/ incidũt in
temptationẽ ⁊ in laqueũ diaboli. Noli igi

tur et non ſarcina diuitiarũ et cupiditatis

viſco in celos ſaltare.tutiꝰ(mihi crede)cõ/

ſilium eſt / vt paupertatem ſpũs arripias/
leuem expeditã ⁊ liberam.qm̃ ſi Iſaie cre/
dis pauperes homines/in ſancto iſrael ex

ultabunt. ¶ Becundũ ſaltuz operat᷑ſcoa
beatitudo mititatis ſeu mãſuetudinis.Et

hic fit nõ tm̃modo ſuꝑ res iſtas temꝑales
quinetiã ſuꝑ ipſos hoĩes/ qui nobis vici/
nioꝛes ſunt.a quibo plerũq; grauat᷑ ſalta/
toꝛ celeſtis iniurijs.moleſtationib.contu
melijs pꝛobꝛisq;. Sed in hoc ſaltu ſuper

homines et ipoꝝ incõmoda/erigit᷑homo

ver manſuetudinẽ. ⁊ ſic erigit᷑ vt in eo ni/
il turbationis inferre valeant.nihil leſio
nis.ſed a talibo iniuriarũ inſultibo ſurſum

magis impellit/ et dei cooꝑatione attollit᷑⸗
Pꝛobat hoc/verbuʒ pſalmiſte.Exaltauit

manſuetos in ſalutem.Et iterũ ſuſcipiẽs
manſuetos dñs:ſuſcipiens expone ſurſuʒ
capiens. humilians aũt peccatoꝛes⁊ ſubij
ciens vſqʒ ad terraʒ. Hinc exclamatio illa
ad dñʒ.Erultatio mea.i.ſaltatio mea.erue

mea circũdantibo me. Ln tertio graqdu

ſcale beatifice ⁊ myſtice ↄſtuuitur ſaltatoꝛ
noſter celeſtis/dum tranſilit ꝓpꝛiũ coꝛpus
et exemplo Abꝛae egreditur de domo pa/
tris ſui.qui in pꝛimo ſaltu reliquerat ter//
ram ſuã.et in ſcdðᷣo cognationẽ ſuã.ↄſoꝛmi
ter ad verba ſcripture in GBeñ.Egredere ðᷣ
terra ecce ſaltũ ſuperopes terrenas. Et de
cognatione tua.ecce ſaltum ſuꝑ hoĩes co/
gnatos ⁊ affines.Et de domo patris tui.
Ecce ſaltum ſuꝑ ſenſus ꝓpꝛios coꝛpales.

Quid enim cõgruentius ſignificat domꝰ

patris/ q; contubernium ꝓpꝛij coꝛpoꝛis:
Quiſquis vero ad hũc gradũ tertiũ molit

aſcendere/ vt ſalubꝛiter lugeat neceſſe eſt.

Zur ita vt lugeat:Quia certe niſi ꝑ fletuʒ

lachꝛimarum / exonerer ſenſualitas / malis

46

ſuper res iſtas tpales in aĩtioꝛaq; ſurgit et

„

Bermo factus in die

cupiditatibi intro naſcentib / exputri fo/

mitis coꝛruptione.⁊ niſi diluuio aquaꝛzuz

taliũ/ſũmergant᷑ egyptij vitioꝛũ/ coõfeſtim
ſenſualis pharao cũ equitib ſuis animaʒ
iſraeliticã ſurſuʒ nitentẽ ↄpꝛehẽdit.ↄpᷣhẽ/
ſam circũligat funibo peccatoꝝ ⁊ circũliga
tam trahit ⁊ deturbat in dãnatõis abyſſuʒ
Veraciterq; tunc põt exclamare miſerabi

lis homo talis. Quoniã iniquitates ſu⸗

greſſe ſunt caput meũ.⁊ ſicut onus graue
grauate ſunt ſuꝑ me.Et rurſus. Intraue/
runt aque vſq; ad aiam meã.infixus ſum
in limo pfundi ⁊c̃. Sed tanto diſcrimini
uale ꝓpinabit᷑remediũ: Vtiq; luct et la/

chꝛime. Ad quid ita: Utreductis ads ma
ris aqͥs.ſ.amare penitudinis ſuꝑ egiptios

ſenſualitatis.aſcendat aĩa gratulabũda li/

bertate / ꝑ deſertũ huiꝰ infelicitatis/in terrã

celeſtis pmiſſionis. Recogitet vehemẽter

ꝓfunde ac frequẽter ſtatũ ſuũ.conditionẽ

ſuã finẽ ſuũ.Audiat qᷓ;terribilis in ↄſuijs
deus ſuꝑ filios hoĩm. Penſet q;incerta ſu
per ipam ſunt diuine ſeueritatis ſeu miſe/
ricoꝛdie iudicia. Clamat ꝓinde cũ Ancel/
mo.Heu vbi ſum. ⁊ vbi nõ ſum.quoniaʒ

vbi futura ſum neſcio. Ponat aſſidue co

rã oculis ſuis in lumie fidei/quãta eã ſi re
cte vixerit merces manet ĩ cel. Sinatũê/iq;

boꝛredo addicienda eſt ſupplicio. Sico

dñe exultauerũt filie iude aie videlicet cõfi

tentes ꝓpter iudicia tua. Sic poſt fletum

et lachꝛimas exultationẽ inducis Thob.
iij. Sic pinde qui ſeminãt in lachꝛimis/ĩ
exultatione metẽt.Hec eſt exultatio cũ tre
moꝛe ꝑ quã anima deſerit ꝓpꝛiam carnali/
tatis domũ ⁊ ab omniba voluptatũ ullece/
bꝛarũq; tenacibo vinculis ſemet abſoluit.
Et ſiquidẽ tres iſti gradus ſcale nr̃e euan
gelice incipiẽtes reſpiciũt.
gradus ꝓficientes decet.quem ꝑ quartum

7 7

beatitudinis ſaltũ attingimus. Et hiceſt
eſuries ſitisq; iuſticie. Hic anima ſeißam
exit et deſerit.dum affectu = ſepoſito

nõ iam querit q̃ ſua ſunt. Sed affectione

iuſti/tota ſuccendit᷑ ⁊ iius eſurie ſitiq; toꝛ

quet᷑ dicens. Concupiuit aĩa mea deſide/
rare iuſtificatões tuas in omni tꝑe.cũ illis
de quibe ꝓpheticꝰſermo eſt ad dñm. iin iuſti
cia tua exultabũt.ſicut exhoꝛtat᷑alibi. Ex/
ultate iuſti in dño. Juſtos accipequi eſu/
riũt ſitiũtq; iuſticiã.Tũc hoc agit anima.
tũc exilit ⁊ exultat.dum eleuata iriplici gra
du pꝛioꝛi/ videt adbuc q;longe ſit ab illa

Subſequẽs

iuſticia beatoꝝ.q; impar exiſtattali tante/
q; retributioni gratiarũ et laudũ.qualem
et quantã apud ſe meretcreatoꝛ ſuus.repa
ratoꝛ ſuus/ptectoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ ſuꝰ.et agno/
ſcens imꝑfectum ſuũ.iam nõ in ſe manet.

ſegd clamaãs exultat. Deficit caro mea ⁊ coꝛ

meũ.deus coꝛdis mei ⁊ pars mea deus in
eternũ.¶ Pꝛiuſq; ad vlterioꝛa pergamus
attendere libeat ſub palpabili mannducti

one/qualiter in meditatione noſtra ſicex⸗·

gargQeſcit ignis dilectionis diuine.quemad

modum in ipſa lignoꝛũ exuſtione pꝛoſpi/
cere eſt.de quib in pſalmo.Exultabũt om
nia ligna ſiluarũ a facie domini:/qui ignis
conſumens eſt ſᷣm alium pꝛophetã. Pꝛi⸗

mo omniũ/conſumitur humiditas extrin

ſeca/aliunde concreta.confoꝛmiterad ab/
iectionem diuitiarũ. Dehinc coꝛtex vicini
oꝛ cuʒ ſuo humoꝛe reſoluitur.habes ſcõðᷣm
gradum.Subinde caloꝛ intimius agens
penetrat poꝛos.eosq; ab humoꝛenatura/
li ſenſim euacuat.habes tertium. Dein/

ceps dominat᷑ ignis ſuper lignuʒ/adeo ꝓ

lem.habes quariũ. Relinquit᷑tandem car

pꝛopꝛiã incipit deſerere foꝛmã ſubſtantia,/

bo viuus.vbi iam non eſt fumalis euapo

ratio.non flãma ſub obſcurioꝛ/quẽadmo
dum in pꝛima duplicitate. NHec eſt ibi vo/
latilis ſcintillarũ crepitus.non rapax aut
ſonoꝛus vel ſtridulus ardoꝛ velut in tertõ
gradu ⁊ quarto. Sed illic eſt igneitas que
dam perlucida ⁊ quieta.totũ carbonẽ ſuc/
cendens illuminas ⁊ tranquille poſſidẽs

incoꝛpoꝛans ⁊ vniens. Vbi tres inueni-
es reliquos gradus/ plus ratione qᷓ; tem /

poꝛe diſtinguibiles.ardoꝛem videlicet.ful

Foren quietũ viuificũq; caloꝛem. ¶Et

ic ſtatus / reſpicit tres nouiſſimos gradꝰ
ſcale euangelice.ſᷣm tres ſaltus beatitudi/

nis trine.qui gradus ⁊ ſaltus ſunt ꝑfecto/
rum.qui iam vltra ſemetipᷣos abeũtes/ cũ
angelicis etiam ſpiritibo conuerſant᷑ in ce/
lis ⁊ pedibus ſincere contemplationis in
ipſo deo gradiũtur ⁊ exultant. ¶ Hec mi/

reris ſi extra ſe animã in deo ſaltare poſue

rim.cum dicat Brego.angelos in deo cur/
rere.et maria in cantico.Exuliauit inquit
ſpiritus meus in deo ſalutari meo. qð eſſe
futurũ/vnus pꝛophetarũ Abacuc poſue/
rat.Exultabo ait in deo Jeſu meo.et apo/

ſtolus. Siue inquit mente excedimꝰ deo

⁊c. ¶ Bunt plane in ipſa etiam trinitate

(ſi dicere fas ẽ) ſᷣm tria appꝛopꝛiata:.tres

guicgint
Geflgo
pocubuni
gendelaa
leharck
ſon Pif
lgeſo.
nnidüönd
wubnn⸗

Prppt

ſeno⸗
lus Cp
guielit⸗
Hecnq
benuamin
nnclonen
Gi tmolie
lltarisſ
Ghnow
Wuo
endenne
Ktiumntan
lepitin⸗
plantato
Crnalita
Piaav
Vehet⸗

mmniinſi

enhnn
aumano⸗

klitnnte,
nden
nnde
lemaner
Genco
Padangn
pognns
manndcd
oſtnſco⸗
eqgenl
onepeoſt⸗
Aluditen
nunigs
Pbei ⸗
oipennn
nidh
Gnrnani
bedn
niusegne
Repanura
hum. Don⸗
In o
hüſabſarra⸗
üuundenan
mmalsenopo
r agne
rct ibiw⸗
nmpor aut
cutinteno
neigsque
nboneſu
le policis
esinuend⸗
nonechten/
wiclcatl
loren.Ert
ſinos ig
msbennnue,
ſunrotew⸗
gabaiſts/d
mtniinc
Munonin
(ſecm
ur poſne
indeo cor/
zuitinqut
eo⸗goͤſe
ucpoſu⸗
neo⸗ctapo⸗
cedin de⸗
m mnitat

,.

ran

R

OHimmniũ ſanctoꝛum

animaꝝ ſaltus ſine ecultationes/cõfoꝛmi
ter ad tres nouiſſimas beatitudines. Pꝛi/
ma exultatio eſt miſericoꝛdiſſimi amoꝛis
in ſpirituſancto. qualiter exultauit xpᷣs in
ſpirituſancto.ſicut habetur Luce.x.Pꝛo⸗
pterea beati miſericoꝛdes qꝛ miſericoꝛdiã
que ſpũiſaucco ꝓpꝛia eſt/conſequẽtur. De
cundam erxultationeʒ intelligo puriſſime
et mundiſſime cognitionis.in filio.in quẽ

credentes(inquit petrꝰ)exultabitis leticia

inenarrabili. Idcirco beati mundo coꝛde
quoniã ipſi deũ videbunt. In tertia exul⸗
tatione eſt pacatiſſima ⁊ imperturbabilis
quies in ipſo patris ſecretiſſimo altiſſimo
qʒ refugio Naʒ beati pacifici quia filij dei
vocabunt᷑. Si filij ⁊ heredes.heredes qui
dem dei.coheredes aũt xpᷣi. ¶ Lunc in pa

ceę facte eſt locus anime. habitatio eius in

ſyon. Ibi filie ſyon filie pacis / exultant in
rege ſuo.Et quelibet ſecura dicit In pace
in id ipᷣm doꝛmiã ⁊ requieſcã. Ad hanc in
uitabat apoſtolus ad Coloſſenſ ſcribens
Pax xpᷣi exultet in coꝛdibo veſtris. Hinc
Petrus dicit.bonũ eſt nos hicecẽ. Et pau
lus. Cupio diſſolui⁊ eſſe cum xpᷣo.Hic re
quieſcit anima in monte ſancto domini.
Hic rachaele moꝛtua/amantiſſimus dñi
beniamin naſcitur in mentis exceſſu.Hic
in celo mentis ſereno/apparet ſignum ma
gnũ/mulier amicta ſole.⁊ luna totius mu
tabilitatis/ſub pedibo eiꝰ. Hic eſt pax que

exuꝑat omneʒ ſenſum.in qua pace ſi ꝑfici

atur / conſiſtit felicitas et ſanctoꝝ merces.
m deductionẽ Aug. Hic abꝛaam ad ho/⸗
ſtium tabernaculi in feruoꝛe diei deum ſu
ſcepit in angelis. Hic Jacob/vitioꝝ ſup⸗
plantator /in lucta foꝛtis eſt erga deum. et
carnalitat neruꝰin femoꝛe marceſcit.Hic
moyſes diuinã intrat caliginẽ. Hicaaron
ꝓpiciatoꝛiũ federis ⁊ ſanctaſanctoꝝ intrat
Hic helyas ad hoſtium ſpeluncevidet do

minũ in ſibilo aure tenuis poſt vehemen⸗

tem ſpirituʒ.⁊c̃. Ideʒ poſtmodũ in igneo
curru amoꝛis in celuʒ ſubuehitur. Hic di⸗
cit dauid in mentis exceſſu/omnis hõ mę⸗
dax.Hic ſanctuariũ dei intrans cõſiderat
nouiſſima peccatoꝝ.Hic ſalomon euectꝰ
dum clamauit Vanitas vanitatum ⁊ oĩa
vanitas.Hic anima oſculatur deũ oſculo
oꝛis ſui.⁊ in ſui ſponſi cubiculo cum am⸗
plexibo conquieſcit. Hic tandẽ Johes eſt
in ſpiritu.⁊ nouiſſima ↄtemplat᷑.¶ Exul/

tate igit exultatõe ſeptẽplici/coꝛreſpodent᷑

— *

ad ſeptẽ beatitudines ĩ euãgelica ſcala nu

meratas ſᷣm triplicẽ ſtatũ incipientiũ qui

aialis eſt. ꝓficientiũ qui rõnalis.ꝑfectoꝛuzʒ
qui ſpũalis iudicattm Berñ.ad fratres ðᷣ
monte dei. Statꝰ imꝑfectoꝝ lãguet amo⸗
re caſto ⁊ diuino.qꝛ ꝑ ipᷣm quodãmõ inci⸗
pit decoqui ⁊ non abſq; grauib moleſtijs

ab innatoꝝ vicioꝝ ſcoꝛia ⁊ rubigine ꝑmũ

dat᷑. Sic erat qͥ dicebat. Adiuro vos filie

hieruſalẽ ſi inueneritis dilectũ meũ vt an/

nũcietis ei q; amoꝛelangueo. Etrurſum.
Fulcite me floꝛib ſtipate me malqꝛ amo⸗
re lãgueo. Poꝛro aĩa iĩ ſtatu ꝓficiẽtiũ/amo
re iam moꝛit᷑.dum talibo caret moleſtijs.id
circo dicta ẽ foꝛtis vt moꝛs dilectio. Deni
qʒ; in ſtatu ꝑfectoꝝ aia poſt lãguoꝛẽ ⁊ moꝛ
tem/vinit amoꝛe quo viuebat apls dicẽs.
Viuo ego iam nõ ego. viuit in me chꝛiſt⸗ꝰ
VUige figurã in xpᷣo.languit in paſſioe.
moꝛtu in tumulatoe.vixit in reſurrectõe.
Sic ſemen humi iactũ pꝛemit᷑ alterat᷑ de⸗
hinc moꝛit᷑ tandẽ in fructu viuificat᷑. Sic
regina ſaba/ dũ videre vult regẽ ſolomonẽ
pꝛius vexat᷑ in itinere. poſt hoc moꝛit᷑ ſtu⸗
poꝛe.nõ eni erat pꝛe ſtupoꝛe vltra in ea ſpi
ritus.iij.Reg.i. Demũ viuit leticia ⁊ exul⸗
tatione iubilãs ⁊ exultãs Beati indt viri
tui ⁊ beati ſerui tui.ij.parał.ix uoſut
plurima que ꝓlixitatis odiũ ſubticere cõ⸗
pellit.ſed fingamꝰnũc.quĩpotius ſanctos
ſanctasq; oẽs quoꝝ merces copioſa eſt in
celis nos allocutione blanda ⁊ amicã tali⸗
ter exhoꝛtari. Exultate chariſſimi. exulta⸗
te.Et ad nr̃am beatã ſocietatẽ ꝓpero ſaltu
virtutis occurrite.En aſſumꝰ. En expecta
mus.En ꝓmptos cernitis.ferre petimꝰau
xiliũ.tum oꝛationib noſtris ad deũ.tump
tectionibo erga rugientẽ inimicũ. Fuimus

qð eſtis. nemo deſperet. nemo excuſatões

querat in peccatis. Erat par in carne fragi
litas. Similẽ hoſtiũ rabiẽ experti ſumus
Quid aũt:ſiquidem coꝛ nr̃m ⁊ caronfr̃a ex
ultauerũt in deũ viuũ ⁊ in vmbꝛa alarum

ſuarũ exultauimꝰ.Adheſit anima poſt eũ.

nos ſuſcepit dextera eius ⁊ liberati ſumus
Atq; eundẽ qui copioſa mercesẽ/inamiſ⸗
ſibiliter attingimꝰ. Idem vobis qui ⁊ no
bis fuit auxiliatoꝛ/eſt dominus. Idẽ triũ/⸗
phus repꝛomittit᷑.ſimilis merces ſi exultã

tes in deo exultaueritis / reſeruat᷑. Veruʒ ſi

mercedis pꝛemiũ placet.non terreat laboꝛ
certaminũ. Unuſquiſq; enim ꝓpꝛiaʒ mer⸗
cedem accipiet ſ̃ᷣm laboꝛem ſuum. 5 ſi

46

Bermo factus in ſolennitate

abſq; vlla fictione nos amatis ⁊ amantes
honoꝛatis.noſtrũ diligite ↄſoꝛtiũ.noſtra
vota cõplete ⁊ vehemẽs qð de veſtra ſalu
te gaudium capimꝰfruſtrare nolite. ¶ Pi
geattamẽ aliquãdo ĩmo⁊ pudeat tot dura
aſpera ⁊ hoꝛrida ꝓ ꝑituris quotidie ꝑpeti
et ꝓ inſano amoꝛe moꝛtaliũ/ tam indigne
cõtumelioſeq; toꝛqueri vt indigniꝰ perea⸗

tis.ad nr̃jm vero tam iocundũ tam amabi
le ſerenũ ⁊ deſiderabile ↄſoꝛtiuʒ lentis aut

languidis vel emoꝛtuis affectibo aſpirare.
Et nequaq; ardua infractaq; ceruice/ ad
hoꝛã bꝛeuis etatis.Exultate vt in ꝓꝑpetuũ

cõrgnerie V tamen merces vr̃a copioſa
i hec ⁊ hmõi inſonaret mõ
noſtris auribo illa felix beatoꝝ concio.illa
ſuꝑna ſanctoꝛũ eccleſia (o doctiſſimi ⁊ ſa,⸗
pientes viri)quid ageremꝰquid cuperemꝰ

eſt ĩ celis.

quo pacto eſtuaremꝰ.quis noſtrũ eſt qͥ nõ

totus exultaret?: Quis hoc audiẽs/nõ ern
beſceret putreſcere iaceẽs ĩ peccatis:Quis
nõ potius aſſurgeret ſaliens ⁊ exultans in
deuz viuũ qm̃ copioſa merces eſt in celis:
en bloman nõ in infidelitate obſurꝰ
nerim / ſic dicũt/ſic vocãt.ſic acclamãtes
alliciũt. Obtemperemꝰigit᷑ vocantibꝛ ami
cis.⁊ talibo amicis.vt ad celeſtes nuptias
inuitãtes/ verecũda repulſa nequaq; ↄfun

damus.:nõ reijciamꝰoblatam vltro merce

eum. dü licet ⁊ tempꝰ eſt.ſed exultemus to-

to conatu mẽtis vbi noſtra merecs copio
ſa eſt in celis. quod ipᷣe cõcedere dignetur

ctoꝛuʒ ſuoꝛum copioſa merces Amen.

Igens ihs turbas. aſcendit
in montẽ Math. v. c. Doctiſ
ſimiac ſapiẽtes viri/talis tã⸗
taq;ʒ eſt diei buiꝰ celebꝛitas.
Vyt in collaudatione buiꝰabũ

—

verũq; fit illud decepti amantis apud Na

ſoneʒ. Inopem me copia fecit. Si enivnꝰ
aut alter ſanctoꝝ famabiliuʒ/ omni lande
bumana ſuperioꝛ eſſe ab eloquentiſſimis
viris ſepe cõfeſſus eſt. meus ſermo qualis
erit que pᷣconia nõ vnius aut paucoꝝ ſeld

omniũ cõplectat᷑. Adde ꝙ hic vberrima et
longe varia loquẽdi materia ſuppetit.Lũ

rex regũ ⁊ domin dominantiũ gic uam

Bequitur alms ſer

mo factꝰ i ſolẽnitate oĩm ſanctoꝝ ab eodẽ

dantia magis laboꝛemq; inopia. Etenĩ
viarũ ſimul occurrẽtiũ multiplicitas/via⸗
toꝛem qñq; turbat amplius.qᷓ; ꝓmoueat.

de ciuitate ſuꝑna.de qua gloꝛioſa dicta ſũt
Tum de pᷣmio beatoꝝ!tam eſſentialiqᷓ

ſubſtãtiali in aĩa.⁊ ↄſubſtãtiali in coꝛpoꝛe

et actuali in vtriſq;. Deniq; de virtutibus

omnibo.de donis. de beatitudiniby alijſq;
oꝛnamẽtis.quibo ſancti tui in gloꝛia nunc

triũphantes/ et olim in vita agoniſantes

pᷣditi ſunt ⁊ fuerũt.Qð ſi oĩa nũc dicerevo

luero / van erit ⁊ inexplebilis conatus me
us. incidãq; in illud. Qiĩa qui dicit.nihil
dicit. Pꝛopterea vnũ tm̃modo.quod iſto

ſermone dici. illud penitus in exemplũ re⸗

linqui nũcaggrediar.illius auxiliũ/iquaʒ
velut in montẽ Jeſus deſcendẽdo ꝑ mari

am matrẽ aſcendit.imploꝛãteg. pᷣſentemꝰ
illi aue angelicuʒ Aue ⁊c. G

viri.O mittamꝰinterim coꝛticẽ lr̃alis ma⸗

terie ⁊ interioꝛa myſteria penetrantes/ ver

ba hec nr̃o ꝓpoſito coaptemꝰ.vt in pꝛimis
neminẽ cõturbet.ꝙ de ihu ſolo / verba hec

contexta ſunt.qm̃ tanta eſt capitis mẽbꝛo
rũq; cõnexio.vt ꝙ de capitexpo dicit/dica
tur ⁊ de quolibet ſanctoꝝ.q vidẽs turbas

aſcendit in montẽ.Sed quo aſcenſu.⁊ ad

quẽ montẽ: Aſcenſus iſte non pedib coꝛn)

poꝛis ſed pijs affectibo atq; virtutibo perfi

citur. De quali aſcenſione loquit᷑ ad deuz
pꝛopheta Beatus inquit homo cuius eſt
auxiliũ a te.aſcẽſiones in coꝛde ſuo diſpo⸗
ſuit in val.la.in lo.qu.pof᷑. Poꝛro mons

iſte ad quẽ aſcendit/mons ſyon eſt. mons

coagulatus.mons pinguis.in quo bene/
placitũ eſt deo habitare.iuxta illud qð ibi
dem ſubinfert᷑. Eteni benedictionẽ dabit
legiſſatoꝛ.ibunt de virtute in vir.vi.de. de.
in ſyon.Cererũ a turbis ſecedereconuenit
alia / iuxta numerũ ſeptem beatitudinũ in
euangelio hodierne celebꝛitatis.enumera
tarum. Poſtq; veniat anima ad deũ etad

montem ſanciuʒ eius.nunc in ſpe per ſpe⸗
culum ⁊ enigma.tandem in re per nudam
perſpicuãq; viſionem. ¶ Et in hmõi qua

licunq; deductione.nuncad noſtrã expoꝛ
tationem.nunc pꝛo ſanctoꝛũ collaudatio⸗
ne. verſabit ſermo noſter. Et q;uis vnicus
in genere ſit aſcenſus in deũ.⁊ in montem
ſanctũ eius.quem aſcenſum Augꝰ.poſuit
amoꝛem.vſq; ad contemptũ ſui/ſicut ecõ⸗

tra amoꝛ ſui vſq; ad cõtemptũ dei / mergit
in infernũ.Nihilominꝰ ſeptuplex hic aſcẽ

ſus in ſpecie numerat᷑. quaſi totidem gra⸗

dus myſtice Jacob ſcale. vbiſunt angeli

WWigens iße
turbas ⁊c̃.Obſecro doctiſſimi ⁊ ſapientes

behẽ
ſenſuse
abiltir
lsſonn
luquon
nensitae
gurumenr
gen ont
angpen
echnants
fuluerpu
Oumnnelo
eriteete
ntonum
peragyen
aun
eſonn
Pedleunni,
ſagtonus
Uawrſap
Cninemn
ſnon
uegafn
cio Ni⸗
liteofen
cer.
nguene
Aln
nccetts
nbirrmun
iumnlde
ſwinne
ügaäy⸗
bls rin
cuntac
mmſne
woſaln
cominn
hlopeen
ntbunon
un porin
Pphenne
Imeſcra
Nni ſubl
Nerinn
bapſini
einsne

dinfit
igi5
e
Imnbus
thiiſg

onanone
dichnh
giogifn
Nenplän
tliüigu⸗
icopne
in
Denoſ
luſpiane
ilialsnu;

nreger.

tinpumis
dwodabe
Psmäbro
odicldi
ſcendes

Nenig⸗ꝛdd

pealbycon⸗

untyperf

Uutagdenz

ocuinsct
ſuodiſpo⸗
m nons
eſt,mons
gnodene⸗
lnsöͤ
nonedeht
Virden.
getonun
Animcinüi
—KZ
ang
iga
Micho⸗
landano
smias

montem

g oſi

ſontecs⸗

de/not

2

erbicaſd

Niden

Himniũ ſanctoꝛum

aſcendentes et deſcendentes.⁊ dñs innixꝰ
ſcale Geñ.xviij. ¶ Pꝛimꝰgradꝰvel pꝛimꝰ
aſcenſus eſt·/a turba rerũ iſtarũ ſenſibiliuʒ
et diuitiarum mundanarũ.Quẽ facit pau

ꝑtas ſpiritus. Beati inquit pauꝑes ſpiri⸗

lu quoniã ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ. Cõtem/
nens itaq; anima deuota temꝑles copias
aurum et argentum cum ſuis ſequelis.eaſ
dem/contemptui ſuo ſibiqʒ ſubiecit.ſubie
ctaq; pedibus humilis affectionis calcat.
et clacatis dominatur. Siquideʒ ita figu
raliter pꝛomittit dominus per Moyſen.
Omnẽ locũ quẽ calcauit pes veſter. veſter
erit. Pedem intellige affectionũ. Hinc fit
vt anima in ſurſũ altius erigitur /velut ſu⸗
per aggerẽ grandeʒ ↄſtituta et celeſtis mõ
tis cacumen iam reddit᷑pꝛoximioꝛ.Exad
uerſo viri diuitiarũ eis miſero modo ſup⸗
peditantiũ qm̃ turba hmõi rerũ terreſtriũ
ſicut onus graue ꝑ cupiditatis molẽ gra⸗
uatur ſuꝑ eis. Pꝛopterea diuitie ſunt tali
anime/tanq; mola aſinaria ad collũ ſuſpẽ
ſa qᷓ montẽ aſcẽdere retoꝛquet in ꝓfundũ.

quẽadmodũ de ſaxo ſiſiphi poetica eſt fi /

ctio.Hinc apłica voxclamatqui:volũt di
uites fieri.incidũt in laqueũ diaboli/⁊ ten
tationes.⁊ deſideria multa nociua ⁊ inuti
lia.que mergũt hominẽ in interitum.i.ad
Tim̃.vi.fücergo in montẽ ↄtemplatio⸗
nis celeſtis ſcãdere ſatage.tutius eſt crede
mihi.vt pauꝑtatẽ ſpũs arripias.leuẽ expe
ditam ⁊ liberã. Per hanc eni aſcẽdit chꝛi⸗
ſtus in montẽ ⁊c̃. Gcoda turba eſt homi
nũ.qui plerũq; cõtumelijs.moleſtationi⸗

bus. ⁊ iniurijs ⁊ alijs mille modis.impe/
diunt aſcẽſum in montẽ. q;ᷓobꝛem vt ani⸗
ma ſancta ipᷣos tranſſiliat neceſſe eſt. Hũc

vero ſaltũ ⁊ aſcenſum operat᷑ ſcᷣa beatitu
do mititatis ſeu mãſuetudinis. Mititas

quippe erigit hoĩes ſuꝑ hoĩes.vt nihil eis
turbationis inferre valeãt.nihil leſionis.
quin potius ab his ↄpꝛeſſionib/ꝑ iniuri
as. ꝓbꝛa.moleſtias.ſurſuʒ magis impellũ

tur. ⁊ ſicut arca noe.creſcẽtibo vndis tribu
lationũ.ſublimius attollit᷑ ⁊ tandẽ foꝛtius
aſcendit in montẽ. ¶ Tertia turba.eſt tur

ba paſſionũ exoꝛiginali fomite in hocmo
ribũdo coꝛꝑe ſcatentiũ.quẽadmodũ ſpes
metus.meroꝛ.gaudiũ ⁊ ſilia. O turbã tur
bulentiſſimã.turbã noſtra omnia/miſerii/
modis ↄturbantẽ.turbã deuiq; cũ omni⸗

bus.tum pᷣcipue adoleſcentibo infeſtam ⁊

eda eos colluuione ſoꝛdidantẽ. Hãc tur⸗

46

bam egredi nõ aliter facile eſt q; p tertiam
beatitudinẽ. qua dictũ eſt Beati qͥ lugent
qm ipCiↄſolabunt᷑. Cur ita lugere neceſſe
ſt?qꝛ certe niſi ꝑ ffetũ exoneret. lauetur et
purget᷑ ſenſualitas a malis cupiditatibo in
tronaſcẽtibo. ex putrida coꝛruptõe. niſi in
ſuper diluuio aquaꝝ. taliũ ſi ummergat᷑tur
ba egyptiaca vitioꝝ.ↄſfeſtiʒ ſenſualis pha
rao cũ curribo ⁊ equitibo ſuis.aĩaʒ iſraeliti⸗
cam ſurſuʒ nitentẽ/ ↄpꝛehẽdit.ↄpꝛehẽſaʒ
circũligat funibo peccatoꝝ. circũligatã q̊ʒ
trahit. ⁊ ↄturbat in dãnationis abyſſum.
Tic veraciter exclamare põt miſerabilis
aia talis. Quoniã iniqͥtates mee ſi upgreſ⸗
ſe ſunt caput meũ. Et rurſus. Intrauerũt
aque ⁊c. Tato ergo diſcrimini. quale ꝓpi⸗
nabit᷑ remediũ: vtiq; luctꝰ ⁊ lachꝛime.Ald
quid ita:vt reductis aqͥs maris.aquis ſcʒ
amare penitentie ſuꝑ egpprigas ſenſualita
tis/aſcẽdat aĩa ꝑ deſertũ huiꝰ infelicitatis.
in terrã ꝓmiſſionis ⁊ in montẽ dei Jacob
Sed aietali/vnde luctꝰ ⁊ lachꝛime: Vn⸗
diq; ⁊ abũde. Recogitet aĩa talis vehemẽ⸗

ter ꝓfunde atq; frequẽter/ſtatũ ſuũ.ↄditio

nem ſuã.ſuuʒ q̃ʒ finẽ. Judicet q;terribilis
dens in cõſilijs ſuꝑ filios hoĩm. penſet qᷓ;
incerta ſint ſuꝑ ipᷣaʒ diuine ſeueritatis ſeu
miſcõie iudicia. Clamet pꝓinde cũ Anſel⸗
mo. Heu vbi ſuʒ ⁊ vbi nõ ſuʒ quevbi futu
ra ſuʒ neſcio. Ponat aſſidue coꝛã oculis ĩ
lumine fidei quãtg eã ſi recte vixerit mer⸗
ces manet ĩ celis. Sinaute/qᷓ; hoꝛrẽdo ad
dicẽda eſt ſupplicio. Tũc lugebit.⁊ lugẽs
ab oĩb voluptatũ illecebꝛaꝝ / turbis irri⸗
dentibo ſemet abſoluet.⁊ aſcedet in montẽ
quidẽ triplices iſti pꝛioꝛes gradꝰvł
aſcẽſus ſcale nr̃e euãgelice qͥbꝛaſcendit᷑in
montẽ/reſpiciũt incipiẽtes.⁊ in ipᷣo Abꝛa
am figurati ſunt de q̃ habet᷑ Geñ.xij.Egre
dere de terra tua.ecce aſcẽſuʒ vel egreſſuʒ a
turba opũ terrenaꝝ.q̃ ad pꝛimã beatitudi
nẽ.Et de cognatõe tua.ecce aſcẽſuʒ ex tur⸗
ba hoĩm.qͥ cognati ſũt ⁊ affinesq̃ ad ſecãũ
dã beatitudinẽ. Et de domo pr̃is tui.ecce
aſcẽſuʒ ſuꝑ ſenſus ꝓpꝛios coꝛꝑales ⁊ ſuarũ
turbã paſſ onũ.Quid eni ↄgruẽtꝰ figniii
cat h̊ domꝰpr̃is/qᷓ; ↄtuberniũ ꝓpꝛij coꝛpis
Et h q̊ ad tertiã beatitudine. ¶ Bubſe⸗
quẽs gradꝰ⁊ ille ẽ quartꝰ.decet ipos ꝓfici
tes.vbi aĩa ſeip̃aʒ quodãmõ ecit.dũ ꝓpꝛiaſ
affectões.ↄmodi.tanq; turbas aliq̃s inti ,)
mas deſerit. ̊ ꝑ q̃rtã beatitudinẽ.q̃ ẽ eſunri
es ſitisq; iuſticie.ꝑ hãc aũt afftan⸗ omodi H

BGermo factus in ſolennitate

depoſito.nõ iam querit ꝗᷓ ſua ſunt ſed affe

ctione iuſticietota ſuccẽdit᷑ ⁊ ipᷣius eſurie

ſitiq; contrabit in ſublimiꝰ montis.Quo
pacto:/ſic ipᷣa anima eleuata triplici gradu
ſeioꝛieſuperet turbas pꝛedictas. Sed ad
ixc q;longe ſit ab illa iuſticia beatoꝝ reco
gitat q; impar exiſtit tali dignitate tateq;

6

retributionũ gratiatũ ⁊ laudũ.qualẽ ⁊ qqn⸗

tum meret᷑ apud ſe creatoꝛ ſuus.reparatoꝛ
ſuus. ꝓtectoꝛ ſuus ⁊ ſaluatoꝛ ſuus. Heni/⸗
agnoſcens imꝑfectũ ſuũ.iam nõ in ſe ma⸗

net ſed deficit a ſe.⁊ in ſalutare dei conſcen
dit cum ꝓpheta dicens.Deficit caro mea?z

coꝛ meũ.deus coꝛdis mei ⁊ pars mea deꝰ ĩ
eternũ. Ita anima deficiendo a ſe ⁊ ſuble⸗
uata ſupꝛa ſe.liberiꝰ in montem aſcendit.
¶ Mirabit foꝛtaſſis aliquis.ſi iam vltra
quippiã anima baber qð deſerat ⁊ aſcen⸗
dat ſublimiꝰ in montẽ. Ecce tranſſitijt tur
bam reꝝ materialiũ epire ſe ꝑ pꝛimã beati
tudinẽ. Exiuit turbã hominũ iuxta ſe per
ſcõdaʒ. Abducit ſe a turba paſſionum infra
coꝛpus ꝓpꝛiũ.per tertiã.Deſeruit tandein
tra ſe innataꝝ affectionũ.penquamã.Tux
be alie / quales relique ſunt. ampli ſunt ni

mirũ turbe ciuiũ ſuꝑnoꝝ ſub triplici hie⸗

rarchia cooꝛdinatoꝝ. turbe pulcerrimełet

a pꝛioꝛibolonge diſſimiles traſfeũde. Ipſt

eni ſunt cuſtodes ciuitatis.quos/aia deuo
ta querens ſponſuʒ /paululũ ci ptranſiſſet
inuenit quem diligebat. Itaq; niſi relicta
hac triplici turba.nõ puenitad ſupꝛemuʒ
cacumen montis noſtri. in quo de eſt in/
nixus ſcale myſtice.que dicta eſt.⁊ vbi aĩa
tute requieſcit in monte ſancto dñi.Hi tii
plices aſcẽſus ſunt ꝑfectoꝝ atq; purgatiſſi
moꝝ.quales fuerũt ſancti nr̃i dũ viuerent
et multo feliciꝰtales nũc ſunt in gloꝛiavbi
hSm dictũ Breg. ipi in deũ nõ ſolũ aſcẽdũt.
ſed in eo curũt. ¶ Sunt plane in trinita⸗
te(quãtuʒ dicere fas ẽ tres ꝑfectarũ aiarũ
aſcenſus. cõfoꝛmiter ad tria appꝛopꝛiata
ꝑſonis inxta tres nouiſſimas beatitudies
quibo aſcendit᷑in montẽ ſupꝛemũ. Pꝛimꝰ
aſcenſus eſt miſericoꝛdiſſimi amoꝛis ĩſpi⸗
rituſancto.qualiter exultauit id eſt extra fe
ſaltauit ⁊ aſcẽditxpᷣs in ſpirituſancto LCu
ce.x. ꝓpterea beati miſericoꝛdes qꝛ miſeri/
coꝛdiã que ſpirituiſancto ꝓpꝛia eſt conſe⸗
quuntur. Et hic ꝑtranſit᷑turba ſeraphin.
Scoõm aſcẽſum intelligo.puriſſime ⁊ mũ

Adiſſimis cognitionis in filio.in quẽ credẽ

tes (inqͥt petrus )exultabitis leticia in enar

rabili Idcirco beati mũdo coꝛde.qm ipſi

deũ videbũt.⁊ hic ꝑtranſi᷑᷑urba cherubin

In tertio aſceſu eſt pacatiſſima ⁊ imꝑtur⸗
babilis quies in ipᷣo patris ſecretiſſimo al

tiſſimoq; refugio. Nã beati pacificiqm̃ fi
lij dei vocabunt᷑. Si aũt filij ⁊ beredes.he
redes quidẽ dei.⁊ in eius adiutoꝛio babi⸗
tantes. ꝓpter qð in pace fit locꝰeoꝝ.⁊ excla

mat aĩa quelibet talis cum ꝓpheta.in pace
in id ipᷣm doꝛmiã ⁊ requieſcã.⁊ hic aſcedit

ſupꝛa tertiã turbã que eſtthꝛonoꝝ.¶ Sic

igit᷑ declaratũ eſt/⁊ ſuꝑficiali quodã tranſ⸗
curſu deductũ eſt (octiſſimi ⁊ ſapiẽtes vi
riganlle gradibo.quo ve aſcẽſu/iuxta ſeptẽ
plicẽ beatitudinẽ/quilibet ſanctoꝝ exem⸗
plo xpᷣi:vidẽs turhas/aſcẽdit in montem
qð fnit thema. ¶ Dupſunt plurima q̃ eci
am ipe dictauerã.pᷣſeruim de aſcẽſu in mõ⸗
tem ↄtemplatois.ſed bꝛeuitatis amoꝛ me
retrahit.cogitq; vt ꝑſuaſione oꝛatoꝛia.⁊ ex
boꝛtatoꝛia/ ad aſcẽſum ſuꝑne felicitatis fi⸗
niat᷑qð ceptũ eſt. Or̃o. ¶ Venite obſecro
ſapiẽtes ⁊ doctiſſimi viri.venite iuuenes

et ꝑuuli.ſenes cũ iunioꝛibo.venite exulte⸗

mus dño.venite aſcẽdam in montẽ.vt ex
emplo loth.ſaluos nos ibidẽ faciamus.fu
giamꝰo citius a loco boꝛroꝛis ⁊ vaſte ſoli⸗

tudinis ad locũ vberrimũ.a carcere fetulẽ

to ad regnũ ſpledidiſſimũ.ab exilio duriſ/

ſimo ⁊ luctuoſiſſimo:ad priaʒ ſuauiſſimã

ꝓcelloſo mari ad poꝛtũ tranquilluʒ. Ab

pentiby turbis / ad beatitudinis mõtẽ.vbi
ſtatꝰeſt/oĩm bonoꝝ aggregatõe pfectus.p̃

ceſſerũt ſancti pceſſit ⁊ xps.qͥ nos ſi ubſecu⸗
turos pᷣſtolat. Lollam quicqͥd aſcẽſuiob
ſtat. recedamꝰ pᷣcipue a circũffuis terrena⸗

rũ curaꝝ ⁊ anxietatũ turbis. Ille nos pꝛe⸗

müt ⁊ pᷣſſos atrerit. pPſſoscg Tattritos fun
ditus via ꝓſternũt.Si ſpẽdiſſimas opes
ſi voluptates iocũdiſſimas ſi glioſos ho⸗
noꝝ nitulos.ſi pᷣclarã deniq; ſapiam /felici
ter ſtabiliterq; adipiſci ſatagimꝰ.aſcenden

dieſt ĩ montẽ. Fallit᷑ p certo deſipit ⁊ inſa

nit / qſqͥs inter infirmas rerũ caducaꝝ tur
bas / iſta ſe habiturũ ſperauit. ybi cqd ẽ /
egenũ ẽ.anxiũ cẽ.mobile.ſſnidũ.⁊ nulla ſta
bilitate ſubnixũ An ꝑ q̃t qtidiana.tot exꝑi

mẽta ſic ſe br̃e iudicat.ita vt iudicatis nõ

dubito. ¶ Dualergo miſeria qrũdã mihi
ſimiliũ:.qnta infelicitas ⁊ qnta dementia/
glioꝛſuʒz ſciẽter agi.⁊ ĩ egeſtate diuitias/in

meſticia voluptates / in dedecoꝛe gloꝛia / I

ltauſt
ſeneſt
obismo
nnuſtco
Gudelitat
ec; ſan
oebo⸗
dibineg
nisdeſae
mnoͤtesno
Pahttes⸗
furincb⸗
coopue
barnero
ciennsb
deno⸗
ſwumde
inlyon
debzcint
dis1
onneſen
hunann
wö
gomnne
guannq
bitautin
nonteſax
lenorano
mennuho
Nenring
goͤniteon
renst
Wari
mwaſis⸗
neten
ſuseſt/
nibus:
Lopꝛin
ligunn
etincne
mguiagi
lis y
hneſinirn
ſofimnan
ognye
tg
nunhai
Elmentod
nſni
mugoen
nigtanr
geede

numhe
maopanen
Linnonen
unmqi
ſcinno
oamome
matmater
ſclcnnsfe
nneobſcn
niteiovans
Mniraul
nmonier
tuimof
grnttrſoli/
anetſenle.

hglodnu—

giulſni
uln d
Cüſtre
snnde

Geſſeansß

naoſcheni
onid
iſſistange

Teneß

7 mivzin
iſirue
ſcblufn
ginun

Omniũ ſanctoꝛum

ſtulticia ſapientiã /in fluxibilitate deuiam
ſperare ſtabilitatẽ. ¶ Vt quid fabꝛicamꝰ
nobis montes neſcio q̊s vmbꝛatiles atq;

fantaſticos vicioꝝ.nũc in elatione.nũc in

crudelitate.nũc in enoꝛmi fluxu volupta⸗
teq; ⁊ ſimilibj.Nõne mõtes hmõi.ſũt mõ

tes gelboe maledicti ſupꝛa quos neq; ros

diuine gre.neq; pluuia virtuoſe cõſolatio

nis deſcendit.Aut ſi verius loquimur.hi
mötes nõ mõtes ſunt.ſed valles teterrime

pᷣcipites ⁊ lubꝛice.quibo innitẽtes dilabũ
tur in abyſſuʒ. abſobeunc; ⁊ vꝛget ſuper
eos puteos os ſuũ.¶ Ex
bertate tota ſpũs.aſcẽdamus in montẽ ſo
cietatis beatoꝝ.diſponamꝰ aſcẽſiones in

coꝛde noſtro ꝑ gradus beatitudinũ pᷣmiſſ-

ſarum.de pauꝑtate ſpũs in mititatẽ.ð hac
in luctũ.de luctu in eſuriẽ ſitimq; iuſticie.

de hac in miſericoꝛdiã.de ipa in mundicii
coꝛdis,⁊ tandẽ intremꝰ pacẽ que exuperat

omnẽ ſenſuʒ.⁊ in qua ſi ↄpleamur.cõſiſtit
humana felicitas ſᷣm deductionẽ Aug.no
no ð ci.dei. O vere felices ſancti.ſancte

q; omnes:.quoꝝ celebꝛitas agit᷑felices in?
quam qui ſecuri iam ⁊ vndiq; pacifici ha2⸗
bitant in tabernaculo dñi.⁊ requieſcũt in
monte ſancto eius.nõ iam foꝛmidãt laq̃oſ

temptationũ vbilibet expãſos.nõ ſeuas ir
ruentiũ hoſtium inſidias.nullis moꝛdent
ↄſcientiaꝝ aculeis.nulla vꝛunt᷑ infamia.
nõ triſtes metuũt ſenectutẽ.omnia deniqʒ
inter eos ſerena pacataq; ꝑſiſtunt. ¶ Eto

tandẽ qui tales eſtis eterna pace fruentes

nos pijs nũc oculis miſeras queſumꝰcer⸗
nite terras.Et ſi nibil patimini/cõpati tũ
fas eſt. Cõpatimini nobis exuliba gemen
tibus ⁊ flentibo in hac lacrimarum valle.
Lõpꝛimũt ecce nos vndiq; hoſtiles ma⸗
lignantiũ turbe.cõculcãt.lacerãt.obꝛuunt

et in carcerẽ detrudunt. Jam omne caput

languidũ.⁊ omne coꝛ merens.a planta pe
dis vſq; ad verticẽ capitis.nõ eſt in eccłia
hac ſanitas. In illa heu dixerim ecclia cu⸗

ius fundamẽta ſunt in vobis montibo ſã⸗

ctis.qm veſtro ſanguĩe.veſtraq; moꝛte cõ
ſecraſtis.dilataſtis.roboꝛaſtis.eam quam
nunc heu immunitã cernitis miſericoꝛdia
et merito qᷓm fede laceratã crudeliter deciſ⸗

ſam ſimiliter cõculcatã aſpicitis.vt huma

ni ſpes auxilij iam nulla ſit. ꝓpterea leua⸗
mus oculos nr̃os in vos montes vndeve
niat auxiliũ nobis. Nam cũ ignoꝛamꝰ qͥd
agere debeam?hoc ſolũ habemreſidui vt

urgam?candẽ li⸗

locuturꝰ?. (
bo ꝙ naſcit᷑ dei filiꝰex paterno intellectu et

tur.⁊ habitauit ĩ nobis.

mirabiliter oꝑari.tanq; habẽtes imperiũ

yite ⁊ moꝛtis.tanq; inſuꝑ potetes in eo. ͥ
vos cõfoꝛtabat xpᷣs.nunqͥ d abbꝛeuiata eſt
hoteſtns vra nunqͥd charitas tepefacta:

Abſit bDb. poti. Succurrite
8̊ miſeremĩ.ferte ſubſidiũ. Suſcipite vos

montes pacẽ populo.qꝛ alij qui ſuſcipiãt
et eam pᷣbeant/nõ ſunt.
loꝝ coꝛona ſanctoꝝ omniũ.emitte lucẽ tu
am ⁊ veritatẽ tuã.vt nos deducãt ⁊ addu⸗

t tu dñs rex ce

cant in montẽ ſanctũ tuũ.⁊ in tabernacu⸗
la tua.in pᷣſenti ꝑ fidem ſpem ⁊ gratiã.⁊ in
uturo per gloꝛiam Amen.
Bequitur ſermo factus in die natiuita
Itis domini ꝑ endem.
Erbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit
in nobis Joh.i. Poſtulemꝰ?fra
res in po. vt verbuz qð hodie

caro factũ eſt / llud in me ꝓpbeticum adim
pleat.dñs dabit verbũ euageliſantibo vtu

te multa.qm̃ inſipidũ inane ⁊ inualidum
erit verbũ mei oꝛis.ſi nõ accipiat virtuteʒ

multam a verbo dei patris. Poterit aures

carnis/ſtrepuꝰ nr̃i ſmonis ꝑcutereſed in
auribo mẽtis nec foꝛtiter ſonabit.nec ĩ eas

glte fixeq; deſcẽdet.ſi nõ a verbo hoc/ſuaʒ

ſonoꝛitatẽ aſſumat ⁊ virtutẽ.Et hocipſuʒ

vt impetremꝰ/te neſcio an gloꝛificãdã ma

gis aut ſtupẽdã verbi huiꝰ matrẽ inuoca⸗
bimꝰ.ſalutantes ⁊ verbis angelicis ſaluta

bimꝰinuocãtes ⁊ dicentes Aue maria ⁊c̃.

erbũ ⁊c̃. Qm̃ triplicẽ verbi dñi nati

uitatẽ euãgelica hec cõtinet ꝑticula/ad ſui

ↄmemoꝛationẽ meũ inflexit animũ.q̃tinꝰ
verbũ creatũ ſentẽtioſuʒ aſſumerẽ/q dever
bo increato ꝗð ſentẽtioſiſſimũ eſt/fueram
ides itaq; in pᷣaſſumpto ver

naliter ideo verbũ appellat᷑. Aſpicis q; ab
vtero materno naſcit᷑tꝑaliter/ꝓpterea dicit᷑
caro factũ eſt. Intueris poſtremo q in coꝛ
de humano naſcit᷑ſpũalit q;obꝛẽ ſubiũgi
Uerbũ.qͥd alti
us/qd immẽſius/qͥd diuiniꝰ. Naʒ deꝰerat
verbũ Joh̃.i. Caro factũ eſt.qd humilius
qͥd impotẽtiꝰ.qͥd fragiliꝰ.qꝛ oĩs caro fenũ

Ecci.xiiij. Habitauit i nobis qͥd amabili

