pꝛeteriti / q;ᷓ futuri. vt patebit inferius.

De effectu pꝛime

EHSEEHEEEE

Rima ergo petitio (petitiõis
eſt vt cõfirmetur in nobis noti
cia ſiue cognitõ veri dei. qᷓ ha/
bet fidẽ oꝛthodoxã· Et B eſt

Nuod dicit. Nomen tuũ.i noticia tua vel

notamẽ tuũ / ſanctificet᷑.i.cõfirmet᷑ in no/
bis. Sanctũ enĩ idem qð firmũ⁊ ſ- ctĩfica
re idem qð confirmare eſt. Scom papiã
enĩ dicit᷑ſanctũ a ſancio ſancis quod idẽ
eſt qd confirmare Quaſi iĩ diceret firmet in

—

nobis ꝑ fidẽ verã / noticia tua. vt ſicut tu

ſemp in te firmus es.qꝛ eternꝰ⁊ incõmu/
tabilis: ita da ꝙ te firmiter cognoſ. cam?.
el nomẽ tuũ ſcʒ paternitatis.quo pẽ
noſter diceris.ſanctificet᷑.i.firmet᷑ in no
ſcilicʒ vt filij tui ꝑ gratiã ſemꝑ maneamꝰ
Ande gloſa.Oꝛamꝰnea ſanctiſicatõe no

minis in aliquo diſcrepemꝰ.ne patris no

men in filijs/ moꝛibus ⁊ vita offendatur
el nomẽ tuũ quod in ſe venerabile ⁊
ſanctũ eſt. ſanctificet᷑ id eſt ſanctũ in no/
bis oſtẽdat᷑.ſic ꝙ ſicut ſanctũ eſt in ſe ita
nos ſanctificet. Ande gloſa· Nomen pa/
tris petimus ſanctificari in nobis. nõ vt
ipᷣm ſanctius ſit.ſed vt in nobis augmen

tum ſue ſanctificatõnis operetur.

—

Heeffectu ſecude

7

vinotem
Phnoen
Gnce
G
enin
nüͤcee
aohuc
Lue
Qaue
lach

alteye

nſci⸗
ſpüle
nobis.
ynare
goſa R
musyrn

quibus

crns
dkpobſ
bigfriner
ceincnleſn
logg bin
le Ethyect
Bemim O,
nwtonͦcoer
ummgint⸗
inichſpe
mtninco
Nhden
nhamiti
nmihänon
doſgri eni
yrtoniſiegs
Ntnincht
nönen
Panſgfirs
Ctnimn

digſttſni,
Womin

nmo hunis
ris uns
mNi
Pri Ethk
Nicunuren
mmeinno⸗
mur ſcfin
Boͤnpopli
cbdit
cufmmckn
a Nſiann

.

hominẽ de terra Et iteꝝ i⸗
terra ⁊ cinis.Quod pꝛopꝛie põt intelligi

De vn petitiõiboꝛõis dominice 27

Ecũda petitio eſt qua petitur
regnũ ſeu gaudiũ futurum. ſi/
ue etiã ſpeciale dei regimẽ quo
ad pᷣſentem ſtatũ cum ait.vd/

ueniat regnũ tuũ.ſcilʒ in nobis. id eſt ad

14

nos veniat. Unde Auguſt. Per hoc deſi
deriũ noſtꝝ excitamꝰ vt regnũ ſuũ nobis
veniat ⁊ in eo regnare mereamur.Et ſig/
nãter dicit adueniat.i.ad nos vẽiat.quia

virtute meritoꝝ noſtroꝛũ ex cõdigno ad

ipᷣm ꝑuenire non poſſumꝰ.ſed opoꝛtet vt
gratuito ad nos accedat VUndead roma.

vi. Bꝛatia deivita eterna Sile ath. iij
Penitentiã agite appꝛopinqbit eniĩ reg
nũ celoꝝ ¶ Del ſic. regnũ tuũ.i.eccłia tua

adhuc in terris militans.De quo regno.
Luce.xvij. Ecce regnũ dei intra vos eſt.
Adueniat.i.ad aliud regnũ tuũ veniat.ſ.
ad eccłliam triũphantẽ Alel adueniat.id
ad te veniat.ſcilʒvt te videat ꝑ ſpẽm ſicu
nũcvidet ꝑ fidem ¶ Vel regnũ tuũ.id eſt
ſpũale vel ſpeciale regnũ tuum/adueniat
nobis.vt ſcʒ in nobis ꝑ ſpecialẽ effectum
regnare cognoſcaris ⁊ percipiaris VUnde
gloſa. Regnũ dei ſemꝑ pꝛeſto eſt.ſed peti

mus vt veniat.i.vt manifeſtet hominib⸗

a quibus velut luxa cecis nõ videtur.

He effectu tertie

.
. Ertia petitio eſt (petitionis
gqua petimꝰvt cõfoꝛmis fiat vo
luntas noſtra/volũtati diuine
*nEteſt hec.fiatvoluntas tua ſic
in celo ⁊ in terra.Sicut ſupple fit in celo
ab electis; Hoc eſt.da vt cõfoꝛmes tibi fi/
amus in terris.ſicut confoꝛmes tibi facti
ſunt ſancti in celis. ¶ Vel ᷣm alios Vo/
luntas.i.volitũ tuũ ſcʒ illud qð vis fieri

circa nos/qð ſpecialit᷑ eſt iuſtificatio no/

ſtra. Unde ad Theſſa.iiij.Hec eſt enĩ vo
luntas dei ſanctificatio noſtra. Fiat id ẽ
adimpleat᷑. Non volũtas qͥdẽ in ſe q̃ fieri
vis.qꝛ illa eterna eſt.nec in ſe alit᷑ fieri po

teſt. ſed fiat ꝑ executoem⁊ effectꝰadhibitõ

nem. fieriq; cognoſcat᷑¶ Ael ſic. fiat volũ
tas tua in terra.i.in homine qͥ terra ẽ. Añ
Beñ.ij Foꝛmauit igit᷑ dñs deus hoĩeʒ de
limo terre.Et eccliaſt.xvij.Deus creauit
mis homo

in homie peccatoꝛe ↄuertendo.ſicut ſup
ple fit in celo id eſt in homĩe ſancto iã cõ/

uerſo ⁊ iuſtificato.quaſi dicat:Cõuertãt᷑
mali ⁊ faciãt que tibi placita ſunt. ſcilʒ iu
ſta ⁊ bona opꝑa.ſicut faciũt bo ni iã cõuer/
ſi.Que tamẽ intelligẽda ſunt de volitꝭ q̃
pꝛocedũt a volũtate bñplaciti que ſemꝑ
bona ſunt.⁊ nõ de his que ꝓcedũt de vo/
luntate ꝑmiſſionis que mala pleꝝ q; fiũt
NHec eĩ erit malũ in cuitate quod dũs nõ

fecerit Amos.iij. ¶ Expõit᷑ etiã ſic.fiatvo

luntas tua in terra.i.iĩ eccłia.ſicut ſupple
fit in celo.i.in xpᷣo qui celũ dicit᷑quia ĩ eo
deitas celata eſt. Unde Iſa.xlv. Vere tu
es deus abſcongitus. ”MM

e effectu quarte

Varta petitio eſt (petitõnis
qua petit᷑ temꝑale ſubſidiũ ad
ſuſtentatiõem vite. Et eſt hec·
Panem noſtyꝝ quotidianũ da
nobis hodie. autẽ hec petitio ꝑtineat

dd coꝛpalem neceſſitatẽ ſpecialit᷑ teſtatur

Chꝛyſoſt. ſuꝑ Oath. ita inqens. Quia
hominibo loqbatur carne indutis⁊ neceſ
ſitati nature ſubiectis/docuit ſubſidium
peti nature infirmitati. Dicit igit᷑ panẽ
noſtꝝ quotidianũ.i.coꝛꝑalem vel vſualẽ
id eſt nobis quotidie neceſſariũ Vnea
thei.vi.loco quotidianũ habet᷑ ſuperſub
ſtãtialem. Ante enĩ peccatũ/fuit panis.i.
cibus homĩ ſubſtantialis.ſed poſt pecca
tũ.factus eſt ſibi ſupꝑſubſtãtialis.i.neceſ/
ſarius ad hoc vt ſuſtentet᷑ in vigoꝛe. Añ
nec ꝑ diem naturalẽ/ſine languoꝛe viriũ
poteſt homo eo carere.Et ideo ſubdit᷑ da

nobis hodie. Et ponit᷑ hic panis ꝓꝑ om̃i

genere ſuſtentamẽti coꝛꝑis.vnde panis
dicit a pan qð eſt totũ ᷣm Iſidoꝝ¶ Ex
ponit᷑ etiã de pane ſpirituali.ſcilʒ de coꝛ/
poꝛechꝛiſti ſeu de euchariſtia. ſic ſcilʒ pa
nem noſtꝝ.chꝛiſtũ ſcilʒ.vel euchariſtiã qͥ
veriſſimꝰ panis eſt / ⁊ efficaciſſimꝰ anime
cibus Johᷣ.vi. Ego ſum panis viuꝰ qͥ de
celo deſcendi.quotidianũ.i.quotidie ne/
ceſſariũ. Da nobis hodie¶ Sʒz nũquid
ſm hoc debet qlibet de ecclia quotidie cõ
municare.Dic ꝙ tripliciter cõtingit cõi/
care ſcilʒ coꝛpaliter ſeu ſacramẽtaliter tã/
tum.⁊ iſto modo cõicant mali quãdo in
peccato moꝛtali ſumũt coꝛpꝰ chꝛiſti. Itẽ
ſpiritualiter tantũ ſcilʒ credendo ſacram̃
tum.Credere eni / eſt ſpiritualitmandu/
care fm illud Auguſt. Crede ⁊ manduca
ſti . Et iſto modo cõmunicant ngrllie

chꝛiſtian debite etatis renec A mi

Compendiũ theologie

.

om̃es boni Item coꝛpaliter ſeu ſacraliter
et ſpũaliter.⁊ iſto modo ↄmunicant quo
tidie boni ſacerdotes qͥ celebꝛãt. ⁊ alij bo/
ni de eccleſia dũ comunicãt. Oõ quilibet
nus ſemel in anno ſcʒz in paſcha S ed

7/

cũ cõpleta refectiõe coꝛpoꝛali vel ſpũal/⸗

habeam?quod in iſta petitiõe petimꝰ. vt

uid poſt pꝛandiũ iſtã oꝛoõnẽ iteramus?

Eid quod dicit᷑ ꝙ ſenſus hui petitõĩs du
plexeſt. ſcʒ vt panis detur ⁊ vt in comedẽ
tis nutrimentũ. non autẽ in detrimentu
cõuertat᷑ Et ratõne pꝛimi habet locũ hec

oꝛatio añ ſuſceptõem cibi. Rone vero ſe/

cundi habetlocũ poſt ſuſceptiõem.

De effectu quinte

petitiõis oꝛatõnis pꝛeditte.
quatuoꝛ igit᷑ pꝛecedẽtibus petitõnib⸗
petit᷑ acceſſus omis boniIn tribus vero
ſequẽtibo/ ponit᷑ amotio om̃is mali. In
hac igit quinta petitione petimꝰ abſolui
a malo pꝛeterito.Et eſt hec Dimitte no/
bis debita noſtra.i.peccata que nos/pe/
ne debitoꝛes conſtituãt. Sicut ⁊ nos di/

mittimꝰ debitoꝛibus noſtris. Quaſi di/

cat. Sic te velis habere ad nos in debita
noſtra dimittẽdo.ſicut nos habemꝰ nos
erga deb noſtros qbo debita dimit/

cimus.¶Et intelligas ꝙ hec oꝛatio ꝓfer

tur in perſona totius eccłie que in bonis
ſtat.qui peccãtibus in ſe debita dimittüt

Alioquin ſi in ꝑſona ſua intentõem im /

putando diceret peccatoꝛ in ſe peccanti-
bus nõ dimittẽs.mentiret᷑.ſibimet imp/

cans malũ ſᷣm quod dicit Auguſ. Si nõ

dimittig mẽtiris.⁊ ei mentiris quem nõ
fallis. ¶ Sed ſm aliqs iſtud in pctõꝛevi
detur poſſe ſaluari oꝛãdo iuxta pꝛioꝛem

modũ.ꝑ hoc ꝙ ly nos.⁊ ly nobis/ ſuppo/
nãt ꝓ diuerſis.Et hic ſit ſenſus Dimitte

nobis infirmis debita noſtra.ſicut? nos
boni ⁊ ꝑfecti dimittimꝰ debitoꝛibo noſti

¶ Sed iſtã expoſitõnẽ vt nimis extoꝛtã

credo derelinquendã.Expone ſic igitur.
Dimitte nobis debita noſtra id eſt pecca
ta que nos cõſtituũt debitoꝛes. Vel debi
ta noſtra.i.penas nobis pꝛo pᷣdictis pec

catis noſtris debitas.cõmutando ſaltem

eternas quas peccãdo meruimꝰ / in tem/
ꝑales.ſicut ⁊ nos dimittimꝰid eſt iuſte di
mittere debem / debitoꝛibo noſtris. vt ſal
tem eos nolimus vel hic vel in futuro ob

ligari.cum aliqᷣd ſcilicʒ fecerint quare ob
ligare deſierint. vtpote cũ ſatiſfecerint ſi

poſſint.vel ſaltem cũ petierint veniam /ſi
nõ poſſint. Unde hic nota ꝙ duplicit
cõtingit alicui dimittere. Uno modo di
mittẽdo rancoꝛẽ.ſic.ſ.ꝙ nec malũ inimi/

ci velis pcurari.nec eius bonũ minui.bñ
tamen velis illud qð in tedeliquit aliqua

tenꝰ ſatiſfieri. Et ad hoc tenent᷑ om̃es in/
differẽter.quia hoc om̃ino pᷣceptũ eſt ſal/
tem ſub intellectu. Alio modo dimittere

contingit.nõ ſolum dimittendo rancoꝛẽ

ſed om̃ino ſine ſatiffactiõe iniuriaꝝ / ſine
qʒ reſtitutõne rerum.necnõ ſine interuẽ/
tu pᷣcum om̃ia dimittere ac ex puro coꝛ/
de diligere.⁊ ad hoc tenẽtur tantũ pꝑfecti.
quiga iſto modo ſolum cõſilium eſt.

„ *
De effectu lexte
. 4 5 4 Kleew

Ern petitio eſtre (vetitiõis
ſpectu amotõis mali futuri.in
quod / varijs tꝑibus / er carnis

inci
inducas in tentatõem. Quod intelligeꝑ
miſſiue.id eſt nõ induci ſinas in tentatõ/
nem.hoc eſt ne ꝑmittas nos ſuccũbere tẽ
tationi.Aliud eſt enĩ in tentatõem duci.

⁊ aliud induci In tentatõem enĩ ducitur

qui a tentatiõe pulſatſed nõ deijcit᷑. In/
tentatõem vero inducit᷑/qui a tentatione

pulſat᷑ eo ꝙ a gratia nõ ſuppoꝛtat᷑ ſed ſi⸗

tur.a tentatõe frangitur ⁊ abſoꝛ

bi reli tu 2
ia ergo nõ eſt malũ a tentatõ

betur.

ne pꝛobatõnis vel etiã ſuggeſtiõis duti.
qnimo eſt occaſio exercende virtutis· q
beatus vir qui ſuffert tentatiõem Jaco.
pꝛimo Non petimus hic vt nõ ducamur

in tentatõem. ſed ne inducamur id eſt ne
interius inducamur ⁊ ſuccũbamus.Vn

de gloſa Hõ pꝛecamur nõ tentari.ſed nec
etiã modicũ a tentatõnibus vinci. en/

tatio enĩ neceſſaria eſt ad coꝛonã ¶ Et cu
dupler ſit tentatio ſcilʒ pꝛobatiõ is ⁊ ſug/
geſtionis. nõ dicitur deus pꝛopꝛie indu/
cere in tentatiõeʒ ſuggeſtionis. quiavt d
citur Jacob. pmo. Ipſe enĩ deus neminẽ
tentat. Sed ideo (vt dicit Auguſtinus)
ðᷣꝛ aliquẽ inducere in tentatõeʒ.nõ qꝛ ipᷣe
inducit.ſed qꝛ aliquãdo induci ꝑmittit

vel ſaltem quod inducat᷑non impedit

De effectu ſept/

mundi ⁊ demonis tentatõibo/
ere foꝛmidamꝰ. Et ẽ hec.Et ne nos

3

Se

latem
naläa
Stche
incon
ms

E

rtg

Wal.CG

geniſod
kodonin
Gaſcy
Lcaian
Gncch
nnsch
lbifin
collati
dyplia
g pten
nenint
lenpale

enſet
leteſen
mliee
Ee
g in
malum

ainguuro
nniien
nntpnunſ
Nagdic
Monoher
Lmnli inin,
nümmnub
ſeunnu
aliſichſt
wmickſal,
Rdnorr
mhennens
nme ſnn
öſneimnmni
Xapwoce,
Nmni gen
lunck.

lene
anu
lümn 1
Sarns
SWmrö
enos
waintlig,
usinnani
Mirr
Mien Mc:
iduatur
ehct J⸗
Utentarione
ontat ſelſt
iur obſn
Müatennd
ſtiöns die⸗
cvinuns⸗
nimn
mmcht
itamns n

y

induci.quod intellige petitõne pᷣcedenti

De vrn petitiõib'oꝛõis dominice 22

me petitionis ”MVs
“ Epelma vlrim⸗ petitio eſt re
ſpectu amotõnis mali pᷣſentis
ſiue inſtantis. VUnde gloſa oꝛ/
AAinaria ſuꝑ iſto paſſu Mathei
i. Sed libera nos a malo. In illam que
dũ eſt ſupple tentatõeʒ ne nos finas

petitũ eſt. ⁊ ab ea in quã inducti ſum / li
bera nos.Et hoceſt qð dicit libera nos a
malo.tam ſcʒ viſibili qᷓ; inuiſibili.⁊ tã pe
ne q; culpe. Vnde ſimplicit᷑ dicit a malo
nihil determinado.dans hoc de om̃i ma/

lo intelligi poſſe ⁊ debere. Vnde ſic intel

ligendo petit amotionę om̃is mali inſtã
tis. Eſt autẽè quadruplex malũ. Unum

oꝛiginale.alið actuale.qð eſt duplex. Nã

malũ eſt pena peccatũ conſeq̃ns. Pꝛimũ

autem malũ eſt ĩinatũ.duo ſequẽtia ſunt

malũ additũ. Quartũ eſt malũ inſflictũ.

Et ab omibus his petimꝰ liberari. Dũ

in ꝑſona ecclie oꝛantes ⁊ loquendo dici/

mus. Sed libera nos a malo.⁊c.

* De numero et ſuf⸗/

ficientia pꝛedictaꝝ petitionũ.
Vmerus vero ⁊ ſufficientia pᷣ/
dictaꝝ petitionũ ſicaccipitur.
Omne quod ratonabiliter peti

poteſt / auͦt eſt collatio boni.aut amotio
mali. i eſt collatio boni.aut boni in/

creati ſcʒ dei· aut boni creati.Di eſt colla
tio boni increati.hoc poteſt eſſe duplicit
Ael ſcʒvt ꝑveram fidẽ confirmet᷑ eius no

ticia in noſtro aſpectu.⁊ hoc petitur ibi.
Sanctificet᷑ nomen tuũ. Vel vt ſua volũ

tas cõfirmet᷑ in noſtro affectu ⁊ hoc petit᷑
ibi.fiat voluntas tua⁊c̃.Si vero petatur
collatio boni creati.hoc iterũ poteſt eſſe
dupliciter. Vel ſcilʒ vt cõferat᷑ bonũ eter/
aũ vt eſt regnũ celoꝝ. Et hoc petit᷑ibiAd
neniat regnũ tuũ. Ael vt cõferat᷑ bonum

tempꝑpale ad ſuſtentatõem.Et hoc petitur

ibi. Panẽ noſtrũ quotidianũ.¶ Si au/
tem fiat petitio ꝓ amotiõe mali/hoc po/
teſt eſſe tripliciter. Vel ſcilʒ vt amoueat᷑
malũ pꝛeteritũ ſiue in pꝛeterito ↄmiſſum

Et hoc petit᷑ ibi. Et dimittè nobis debi/

anoſta Clel perit vramoucar malũ fu⸗/
turũ⸗Et hoc petitur ibi.Et ne nos indu
cas in tentatõem. Vel petit᷑ vt amoueat

malum pᷣſens ⁊ hoc petit᷑ ibi. Sed libera

nos a

De oꝛdine ipſarũ
petitionũ ꝗd ſeptem vicia capitali.
Anc videndũ venit qualit᷑ in
his ſeptem petitõibus cohibe/
ri petũtur ſeptẽ capitalia vicia
n pꝛia igitur petitiõe cohi

betur ſuꝑbia. Dupbi eni nõ ſanctificãt

nomẽ dei.ſed nomẽ ſuũ ꝓpꝛiũ.ſᷣm qð di/
cit pſal: Vocauerũt nomina ſua in terris
ſuis.¶ In ſecũda petitiõe elidit᷑ inuidia
que eſt doloꝛ alieni boni. Vnde nõ deſi/
derat vt pꝛoximo adueniat bonũ ſed po/
tius malũ.⁊ ecõtrario in iſta petitiõe pe⸗
titur cõmune omiũ bonũ ¶ In tertia pe
titiõe reſecat᷑ ira.que voluntatẽ dei nõ ſe⸗
quit᷑ ſed pꝛopꝛiũ impetũ.⁊ econtrario in
iſta petitõe petit᷑ voluntatẽ dei fieri. Ael

aliter ̃m aliquos dici poteſt ꝙ in ſecũda

petitõe eliditur ira que bonũ homini nõ

patitur euenire Ibi eni aduenire petitur

Et tũc in tertia reſecat᷑ inuidia.q̃ ſpecia/
liter ſanctã dei ꝑſequit᷑ volũtatẽ.vt dicit
Hyeronimꝰ. Cuius cõtrariũ in dicta pe
titiõe oꝛat᷑. Et ſᷣm iſtum f̃ᷣm modũ ponẽ/
di:oꝛdinãtur petitões ad vicia/in ſecun/
da tabula pꝑ aliq̊s circa hec cõfecta. ¶ In
quarta autẽ petit iõe expellit᷑ acedia. Jbi
enĩi petitur robur tam ſpũale q; coꝛpoꝛa/
le quod cõfert᷑ in pane coꝛpoꝛali ⁊ ſpiritu

ali.quod quidẽ euacuat acediam que eſt

ignauia ⁊ tedium vite.¶ In quinta peti
tione eliditur auaricia que eſt imoderatꝰ
amoꝛ congregãdi ⁊ retinenditꝑalia. VUnñ
⁊ debita ſemꝑ exigit nec dimittit. Cuius
contrariũ ibi petitur ⁊ offert. ¶ In ſexta

petitõnẽè extirpatur gula. ex qua oꝛtũ ha/

buit pꝛimaria homis tentatio.cũ ibi pe/
tatur amotio tentatõis future ¶ In vlti
ma petitõe reſecat᷑ luxuria que ſpecialiter
ſemp habet ſecũ malũ tam coꝛpis qð ipa
debilitat.qꝛ qui foꝛnicat᷑ in coꝛpꝰſuũ pec
cat.q; etiã ſpiritus cuiꝰvires eneruat Cũ
ibi petat᷑amotio om̃is mali pꝛeſentis

Explicit quintus tractatus
huius libelli qui eſt de expla⸗
natõe ſeptem petitionũ in oꝛaaꝛ
tione dñnica contẽtarum.

5 53

7

ſextus de ſeptẽ donis ſpirituſſancti⁊ eo/

rum declaratione.

ſub cõpendio agendũ
erit. vtrũ idem ſint qðᷣ

te.Et ſi nõ.in quo ab eis differüt. Quod
ſunt dona. ⁊ que ſint. Deide de ſingulis

mo qualiter per ipſa dona/ exclue ütur ſe

na ſpirituſſancti ſint idem quod ſeptem
virtutes. Et in quo differ

erunt.

dona nõ ſunt virtutes. Sed

ſitas. ¶ Duidã enim dicunt ꝙ virtutes⸗
finiũtur ꝑ actus ⁊ oꝑpatiões ſuas.Dona
tatiõibus.que viã iam habite virtutis ĩ/⸗
tes ſimpliciter ſunt ad agendũ.ſed dona

ad magis expedite agendũ. ¶ Sunt alij
qui dutinguũt dicẽtes ꝙ in donis illa ꝗᷓ
ꝑtinẽt ad affectũ ſunt vᷣtutes. Illa vero qᷓ
pertinent ad aſpectũ reꝝ/ſunt ꝓpꝛie dona
Et hi ſoluũt facile que ex vtraq; pte obij/
ci poſſunt.ſcʒ ytꝝ ſint virtutes vel non.
Et quia opinio media/ innitit᷑ ſententie
btĩ Pꝛe a pluribo pꝛobabilioꝛ habetur.

.

ſpirituſſancti ⁊ que ſint.

Aiot ⁊ que dona ſint patet per
4 Fnii rcanirnlarbi tangunt᷑
e

dine. Requieſcet ſuꝑ eum.ſcʒ xpᷣm.ſpũs
ſapiẽtie ⁊ intellectus.ſpũs conſilij ⁊ foꝛti
tudinis.ſpũs ſcientie ⁊ pietatis.⁊ reple/

platiuã ſcʒ ſapia ⁊ intellectꝰ Alia autẽ an

ncipit tractatus

doedo nis ſpirituſſancti
eſt. Abi pꝛimo dicẽduũ

ſeptẽ virtutes denola⸗/

donis in ſe aliqua tangẽda erũt. Poſtre/

Boniũu autẽ fere opinio eſt / ꝙ

differentiã inter virtutes ⁊ do
na aſſignãdo/magna eſt diuer

pꝛincipalit᷑ ſunt ad agendũ ⁊ ꝙ ideo diſ/
vero pꝛincipaliter ſunt ad reſiſtendũ ten
pugnãt.¶ Alij ſic dicũt ⁊ melius:.ꝙ vᷣtu/

ſunt ipſaꝝ expeditiões virtutũ.⁊ ſic ſunt

Quot ſint dona

ptẽ dona ſpũſſancti hoc oꝛ/

bit eũ ſpiritus timoꝛis dñi. Duo autẽb/
ma dignioꝛa ſunt que regũt vitã cõtem/

Compendiũ theologie

q; ſufficiẽter regũt vitã actinã Et ᷑ᷣm ho
ſumit᷑ ab aliquibo numerꝰ⁊ ſufficiẽtia ip
ſoꝝ ſeptẽ donoꝝ ſic ſcʒ Nã aut ipſa dona

que(vt tactũ eſt) ſunt quedꝗ ipaꝝ expedi
tiones ſeu pfectiões virtutũ.ipᷣam virtu/

tem ꝑficiũt reſpectuvite cõtemplatineyel

reſpectu vite actiue. Si reſpectuvite con
tẽplatiue q̃ circa diuina ⁊ celeſtia verſat.

gut ipſam virtutẽ perficiũt per modum

cuiuſdã exꝑientie ⁊ guſtus ⁊ hocfit ꝑ do

num ſapiẽtie.aut ꝑ modũ cuiuſdã itime

inueſtigatõnis ⁊ ſpeculatiõis.⁊ hoc fit ꝑ

donü intellectus i reſpectu vite actiue
que circa agibiliaverſat᷑. aut ꝑficiũt ipam
virtutẽ q;tũ ad receſſum a malo.⁊ hoc fit
ꝑ donũ timoꝛis.aut ipᷣam virtutẽ pficiũt
q;tum ad oꝑatõem boni.⁊ tunc vel boni
ad quod oẽs tenent᷑ ⁊ quod eſt in cõmu/
ni opatõne. Vel boni ad quod nõ om̃es
tenent᷑.vt eſt bonũ arduũ Si quantũ ad
opatõem boniad quod om̃es tenẽt Hoc
cõtingit duplicit. Nam vel donũ in tali
opatõe virtutẽ ficit tanq; ißm opus exe
quẽs.Et tũc eſt donũ pietatis.veltanc;

ipᷣm opus regens ⁊ dirigens.⁊ tũc eſt do/

num ciẽtie. Si quantũ ad opatiõem bo
ni ad quod nõ omes tenẽtur. hoc itex cõ
tingit duplicit᷑. nam vel donũ in tali ope

ratione virtutẽ pficit tanq; opus ipᷣm ar
duũ exequẽs.⁊ tũc eſt donũ foꝛtitudinis:
Vel taneqᷓ;ᷓ ipᷣm opus arduũ regens ⁊ dirt
gens. ⁊ tuc eſt donũ conſi ilij. Mlir p ali/
os ſumit᷑ iſte numer? ſ. ufficiẽtia pᷣdicto/⸗
rum donoꝝ ſᷣm aliq̃s ipſoꝛũ donoꝛũ ra/
tiones. ⁊ hic inſerere/yiſum eſt cauſa bꝛe
uitatis nõ exp dire on inſup ꝙ ülð
donũ qð in pᷣdicta Iſaie aſſignatoe / vlti⸗
mo loco ponit᷑ſcʒ donũ timoꝛis / eſt pmũ
in aſcẽdendo.iuxta illud pſalmiſte. Ini/
tium ſapientie timoꝛ dñi A quo timoꝛis

dono / fit qdam ꝑ alia dona gradalis aſcẽ
ſus Ne eni timoꝛ cõceptus/gelidus foꝛet

aut aridus. ſeqtur donũ pietatis quead
oĩa ytilis eſt. Et ne pietas ipſa/nimis re/
muſa aut nimis ꝓdiga autaliquo modo

inoꝛdinata eſſet/adiugit ei donũ ſcientie
que oꝑa pietatis regat vt diſcrete fiãt. Et

neſcientia inualida foꝛet/ addit᷑ ei donũ
foꝛtitudinis vtquod gliqᷣs p ſcientiã bñ
facere nouit / ꝑ foꝛtitudinẽ exeqͥ facto poſ

ſit. Et ne foꝛtitudo pᷣſumptuoſa vel im/
petuoſa eſſet / adiungit ei donũ con ſilij ᷓ

regi poſſit opꝰ foꝛtitudinis ⁊ debito mo/

liſueh
ſinis
nioꝛes
Warnfi
pnni
gritgt
Vtebi
plie⸗
Glpen
deopt
ſeyel⸗
men
udi
linorſ⸗
Aono
moi
timon
plicn
niͤel
Aume.
amo⸗

Nonon
eftdo
liſtne
Grhacft)
mamn
igücitien
ahact
mepfcſ
mnc bent
ckncön⸗
gnöofi⸗
iandi
lerie
vnüintali
nogusare
Ne

SAicce
Ooonöen lo.

nweit
inale
priin
nuimdinis:
ordin
leocli⸗
außdico⸗
dononürn,
Ktauſ bre
Gniogqi
nde nin
Gis ekini
miſe.
connine
eleſi
oußtte
Cnohlenl
—
üͤſeenn
ſontfüth
Nekadonn
glacnan N
ninnht
rNhiris

do cõpꝛimi.quia ſᷣm Bꝛego: foꝛtitudo ſi
ne conſilio pꝛecipitat.Et ne conſiliũ in/

Qdutũ foꝛet.adiungitei donũ intellectq
eelt cognitio bonoꝝ ſpũalium/quo cõſili
um in ipſa ſpũalia dirigi poſſit. Et vt in

tellectus modo debito temꝑetur? oꝛdine

tur / datur ei ſapientia que eſt cognitõ per
guſtum diuine dulcedinis. Que ſapien /

tia a ſapoꝛe non a ſapere dicta eſt.

DHe dictis ſeptẽ do

Vinc bꝛeuiter de ſingulis do⸗/

Et pꝛio de dono timoꝛis. vbi
pꝛiĩo dicet᷑. Quid ſit timoꝛ. De

indest

aasin A ſpecies.

moꝛ m Auguſt. ſuꝑ Johã.

amoꝛ fugiẽs quod ei aduerſat᷑.
es autẽ timoꝛis ponũtur.vi.E

„ „ —

timet amittere que mũdi ſunt ⁊ iõ nõ pec

cat ſi ea amittat Humanus eſt quo qs ex

deliberatiõe tm̃ timet penã ſui coꝛpoꝛis.

Naturalis eſt quo qͥs naturałr timʒ moꝛ

cẽ ſiue hoꝛribile aliquid añ deliberatiõeʒ
rõnis.qͥ timoꝛvicioſus non eſt ſicut duo
pꝛioꝛes.Seruilis eſt q̊ quis offendere ti/
met tm̃ ne incurrat penã gehẽne. Iſte ali

q̃ntulũ hʒ vtilitatẽ.qꝛ freq̃nter ĩitroducit

caritatẽ ſicut ſeta introducit filũ ſutoꝛis
vt ꝑhibet Auguſt / Inicialis eſt qͥ q̃ſi du/

plicẽ habet oculũ ſeu reſpectũ.vnũ ad fu

gã pene.aliũ ad amoꝛẽ gloꝛie. Seruit ei
deo ꝑtim timoꝛe gehẽne. ꝑtim amoꝛe glo
rie vel iuſticie. Fllialis ſiue caſtus eſt qͥ ti

memꝰ ne xp̃s aĩe noſtre ſpõſus aut tardet
aut diſcedat.aut aliq̃tenꝰoffendat᷑.hic eſt

timoꝛ ſctũs qͥ ꝑmanet in ſeci ſeculi.qui
alio noĩe dicit reuerẽtialis ¶ Duis ãt ti⸗/
moꝝ iſtoꝝ ſit donũ ſpũſſancti ptʒ qꝛ nec
timoꝛ mũdanꝰ.nec timoꝛ humanꝰ q ſim/
pliciter mali habent᷑.nec naturalis.qꝛ do
nũ /eſt quidẽ diuinit infuſus.nõ innatꝰ.
timoꝛ vero naturał innat eſt. Nec fuilis
timoꝛ ꝓpꝛie tũ ſumẽdo donũ niſi genera/

De ſeptem donis ſpũſſancti

N—

nis in ſpeciali.Et pꝛimo dedono tioꝛis.

nis in ſe/aliqua tãgenda ſunt.

nt eiꝰ ſpẽs.Et q̃ eaꝝ ſit donum

Ouid ſit timoꝛ et

ic diffinitur. Timoꝛ eſt ſuga
animi : ne perdat quod diligit
Idẽ in li.de ci.dei.Timoꝛ eſt affectio vel
Speci
kenim ti/
moꝛ mũdanꝰ.hũanꝰ.naturalis.ſeruilis.
inicialis.filialis Cimoꝛ mũdanꝰeſt q̃qᷣs

— ä

liter ſumeretur.ſicut generalr ðꝛ donũ de
olĩbus que dãtura deo.⁊ ſunt ſupꝛa natu
gratie. ſicut ⁊ fides infoꝛmis dici poteſt

donũ dei. Sʒ inicialis timoꝛ.⁊ caſtꝰ ſinue

reuerẽtialis ꝓpꝛie dicũt᷑ donũ ſpũſſancti.

Cõcedunt tñ aliq ſimplicit ꝙ timoꝛ ſᷣni/
lis ſit donũ ſpũſſcti.⁊ tñ negãt ꝙ ſił inſit

(iũ ſpũſctõ/ꝙ qualit᷑ eſſe poſſit nõ video.

De ſecundo dono
ʒſpũſſctĩ ſcilʒ dono pietatis.
E uit᷑ de dono pximo qui eſt
in aſcendendo ſcʒ de dono pie
½Rtatis Vbi pꝛio videndũ qd ſit
quot modis dicat᷑⁊ ſ̃m quẽ modũ ſit do

num ſpũſſancti.Diffinit᷑ autẽ ſic pietas.

ab Aug. Pietas eſt cultus dei quã greci
ſup iob. Pietas
coõm tulliũ in ft ⸗
ne pꝛimi ſue rhetoꝛice Pietas eſt beniuo
lentia in parente. Oagiſtralis vero diffi
nitio hec eſt. Pietas eſt ex benigne mẽétis

euſebiã vocãt. Itẽ g
eſt que docet opꝰmie.S

du

tautẽ pietas (tur

cedine omibus auxiliatrix affectio

*
. N
1
— ☛ *

7

in genere

tur motus affectõis tendens in ei imagi
nẽ.ſ.in hoĩeʒ.⁊ G̊ pᷣt eẽ triplicitvel ille mo
tus affectõis tẽdit in imaginẽ dei ꝗ eſt ſi
büpſi ꝑ ſanguinẽ cõiuncta ⁊ ſic ẽ beniuo

lentia in parẽtes ⁊ eſt ſpẽs iuſticie natu/

ralis.OQñq; etiã ðꝛ affectio tendẽs ĩ ima

ginẽ dei. i. in hoĩeʒ tãq; miſerijs oppᷣſſuʒ
⁊ ſic pietas eſt q̃ docʒ oꝑa miſericoꝛdie vt
dicit Bꝛeg.⁊ ſic potꝰ virt? eſt q; donum.
Qñq; etiã eſt affectio tendẽs in imaginẽ
dei nõ quidẽ inq;tũ eſt ſanguĩe ↄiũcta vl

miſerijs oppᷣſſavt ſic.ſʒ motu qdẽ genera

li ſcilʒ inq;tũ eſt imago dei. hoc inq;tu eſt

rõnalis creatura.Et tũc ꝓpꝛie dicitur do⸗

num ſpũſſcti qð habilitat ⁊ expeditũ red
dit hominẽ ad hñdũ ſe beniuolẽtem ſeu
beniuolũ/ad rõnalem creaturã·ſ.ad quẽ
libet hoĩem ſiue indigentẽ ſiue non indi
gentẽ. Et ſic maxime ei cõuenit iſta diffi⸗
nitio magiſtral pꝛius poſita. Scoõm pꝛi
mũ modũ diffinit᷑ ab Auguſti.iuxta ſᷣm
modum diffinit a tullio. Scom Srann

pietas
multis modis. Qñq; mot? ip/
ſius affectõis tendẽs in deũ. et
ſic ðꝛ pietas cultus dei.⁊ ſic eſt
virtutis qᷓ eſt latria. Qñq; dici

28

Compendiũ theologie

modum diffinita Hꝛego. Et ſᷣm qᷓrtum
modum diffinita magiſtris quia illo mõ
eſt pꝛopꝛie donum ſpirituſſancti.

ungi ſcilz de dono ſcientie.
Edono autẽ ſcientie duo vidẽ
a ſunt ſcʒ quid ſit. Et in quo
Differt a dono ſapiẽtie. a ̊ fm
Au guſt. diſtare non yidet. Qñ
ſcientia pꝛopꝛie donũ eſt ſic diffinit᷑. Sci
entia eſt lumen ſpũale/acceptũ a deo:in q
vigdẽturratõnes oꝑabilium / ꝑtinẽtiũ ad
vitam.pꝓ quas ſancte ⁊ meritoꝛie viuamꝰ

ſicut dicit apłlus ad Titum.ij.Abnegan

tes omnẽ impietatẽ ⁊ ſecularia deſideria
ſobꝛie ⁊ iuſte viuamus in hoc ſeculo. Añ

ſicut fides eſt illumiatio quedã ad credi/
bilia.ita donum ſcientie eſt illumĩatio q/

dam ad operabilia.

e

—

cit᷑ autẽ in hoca dono ſapiẽ/
tie differre qm ſapientia eſt co/
gnitio quedã diuina/ ꝑ guſtũ.
ſcientia autẽ eſt lumẽ quoddã diuinũ ad
oꝑabilia ꝑtinẽtia ad hanc vitã. Vñ ſicut
dicit magiſter in li.ſentẽ. Scientia docet
bene cõuerſari in medio huiꝰpꝛaue ⁊ per
uerſe natõis Et hoc ſatis videtur cõſona
re verbis Auguſt.qui dicit ꝙ ſapiẽtia eſt

trituſſancti ſcʒ de dono foꝛtitudinis
ODſt hec de dono foꝛtitudis duo
etiam dicẽda ſuntſcilicʒ quid ſit
⁊ qualiter differt a foꝛtitudine p/
ut foꝛtitudo eſt virtus.

differt a foꝛtitudine put eſt virtus.
IEcũdum autẽ ꝙ foꝛtitudo eſt
2 donũ ſicnotificat᷑ Yoꝛtitudo ẽ

AAAllkkffectio animi q̃ cupiditas ter-

tas foꝛmidat᷑ Et videt᷑ hec notificatio ſu
mi ex verbis Auguſt. in li.de ſpiritu ani
ma⁊? in.v.li.ſue muf.(¶ Differt aũt a foꝛ
titudine pꝛout eſtvirtus.licʒ vtraq; ſit cir

ca difficile? arduũ. Quoniã foꝛtitudo ꝓ

ut eſt virtus / ſuſtinet giculü.qndo ſcʒ ne/

De tertio dono

In quo differt do

num ſcientie a dono ſapientie.

deeternis. Sciẽtia vero de temꝑalibus.

ꝗ ſit foꝛtitudo

rena depꝛimit᷑.nullaq; aduerſi

ceſſe pati vel a bono virtutis cedere.ſicut
quãdo q̃ritur fides vel iuſticia.vel liber/
tas patrie vel huiuſmodi. Sed foꝛtitu/
do ꝓut eſt donũ ſe gratis ⁊ ex abũdantiil
li ſtatui offert.in quo talia ſepe q̃runt᷑ vt
eſt ſtatus Plctials cõſilioꝝ. Si aũt dica
tur ꝙ ſᷣm hoc nõ haberẽt donũ foꝛtitudi
nis niſi tantũ perfecti.⁊ ꝙ ſic habita vna
gratia gratificãte nõ om̃es haberẽturDi
co ꝙ nõ eſt vtrũ nec ex pᷣdictis ſe eqᷣtur. qm̃
perfecti iſtud donũ habent in actu.om̃es

—

vero in caritate exiſtẽtes habent in habi

tu. Ande qui impfectus eſt / habet in ha/
bitu. Vñ opus ꝑfectõis facerepᷣt qͥ vult.

EEỹDc

ſpirituſſancci ſc; de dono cõſilij. ⁊ qͥq ſit.
OOUſtremo de dono conſilij duo
ſimilit᷑ videnda ſunt ſcʒ qͥd ſit.
Et qualiter ſit donũ cũ in chꝛi
ſto videat᷑ nõ fuiſſe. in quo ta/

tur autẽ ſica Tullio in rhetoꝛicaſua Cõ
ſiliũ eſt/ faciendi vel nõ faciendi vere co/

gitata ratõ.Sed hec diffinitõ nõ videtur

cõuenire cõſilio ꝓut eſt donũ/ideo aliqui

coꝛrigũt eũ ſic Cõſiliũ eſt faciendivel nõö

faciendi vere excogitata ratio.eaꝝ ſcʒ re/
rum in quib⸗ ꝓpter arduitatẽ indiget qͥs
adiutoꝛio. Ande cõſiliũ pꝛout hic ſumi/
tur/nõ eſt de dubio ſed de arduo ad quod

liquo dic ꝙ iſto mõ vltimo cõſiliũ eſt do
num. et quod veriſſime hoc donũ fiet in

Go ſicut ⁊ cetera dona fuerũt: ſemꝑ erũt

nde conſiliũ ſᷣm ꝙ ponit dubitatõem?⁊

circa eã q̃rit ab alijs certificatiõeʒ nõ fuit
in xpᷣo qᷣ certiſſime oĩa nouit qꝛ nec ſic eſt
donũ ſpũſſcti. Sʒ cõſiliũ qð eſt lumẽ im/
miſſum a ſpũſcto/ oĩa dubia diſſoluẽs/
indubitãater in aggreſſionẽ arduoꝝ diri/
gẽs/q̃ de ad ſtatũ ꝑfectõis ꝑtinere ꝓpala/
uit/ſic eſt donũ. Et iſto mõ fuit in xjo0o

e ſexto dono ſpi

ulſancri ſclz intle ue.

LCirca quod attende.⁊ pꝛimo
q́:d ſit. deiñ q̃lit᷑ differt a ſapia.
Diffinit᷑ ãt ſic ab aug.i fᷣmõe qdã ſuo de
timoꝛe. Intellectꝰ vocatur q̃ ab oĩ ĩfirmi
tate carnali coꝛda mũdãtur.vt pura intẽ

tio dirigatur in finẽ ſuũ.ſ.deũ.¶ ¶ Eſt in/

He quinto dono

en ſunt ⁊ fuerũt om̃ia dona/¶ Diffini

ꝓter difficultatẽ nõ om̃es tenẽtur.Dere

quitur de dono intellectus.

*

lend

cog

adonol
guſur
valinc
Pimenn
tpror
teleans
lunendl
deinoe
10a
ſaltareg

(Kdov

ſices⸗
unſia

guisſe
Cuditf

n
Plii

guenne
nar
grcue
Lonſ
hame
nioꝛ
Jnel

valerſn
hautin
Gfinin
Tabüteni
ſehenin
.Giaitdn
ni ſornind
chebinmn
baenrdi
eſtiarg
naanofes
der in habi
tdadetinde⸗
weßtim.

N

wonſi,dn⸗
unhhiſi
nüciinchi
Lingrot,
1Dkni
miaſub
dnirarc⸗
törigen⸗
oh
lncrcs
ubeſuni⸗
uoncud
mäm der⸗
wäſlüͤckdo
Mnifuin
inſeheit
udahtnimn
icnilfif
nitg fuſcch
göckluniin
udiſolnis
wbor n
umg,
nd

n.
mclens⸗
hedpun
fnal
iegiſwon
woiffn

cikt⸗

dona ſpüſſoti eccludũtur ſeptẽ yicia ca⸗

tellectus quoddã lumen ſpũale infuſum
ad cognitõem dei in creaturis.Differt ãt
a dono ſapistie. qꝛ ſapientia eſt cognitio
ꝑ guſtum.Eſt eni quoddã lumẽ ſub quo
vel in quo vident᷑ ⁊ guſtant᷑diuina per ex
ꝑimentũ Vnde ſapiẽtia pꝛout eſt donũ/

eſt pꝛopꝛie guſtus dei in donis ſuis. In /
tellectus autẽ non eſt ꝑ guſtũ ſed potieſt
lumen quoddã datũ a deo ad cognitõ

dei in creaturis illis in quibo reſultat de

us ꝑ gratiã. Ael in illis in quibe habet re

ſultare ꝑ gratiã ⁊ gloꝛiã. Vnde intelle

elſt donũ quo gratuite cognoſcimdiſpo
ſitões celeſtiũ :per eas q; tendimus in de

um ſic diſponentem.

De ſeptimo dono

— ⸗ e . „ „ ⸗
ſpirituſſancti ſapientie.⁊ quid ſit.

dum eſt.Et qm̃ ex ſupius dictꝭ

notificatõem.Scðm autẽ auguſt. ſic dif/

finit᷑. Sapientia eſt cognitio rerũ diuina

rum. ¶ Itẽ ex littera.iij.li.ſententiarum-⸗

Sapientia ad ſolius eterne veritatis cõ
templatiõem ⁊ delectatõem pꝑtinet.ipaq;
tantũ creatoꝛ cõſpicit᷑ ⁊ ſemꝑ⁊ incõmu

tabiliter manet qð deus eſt. Bꝛego. ſic dit
finit. Sapiẽtia eſt donũ / ſpe ⁊ certitudĩe

eternoꝛũ /mentẽ reficiẽs. Que diffinitio

dicit oꝑatõem eius pꝛopꝛiã/ q̃ eſt mẽtem
ꝑ guſtum reficere.quod ſonat nomẽeius
Dap ientia enĩ a ſapoꝛe dicta eſt.

¶Muo per ſeptem

—

imo dicendũ eit (pitalia.
gqualiter ꝑ ſeptẽ dona excluda/
trtttunr ſeptẽ peccata capitalia. Et
Vciendũ eſt ꝙ timoꝛ quia ꝑ euʒ
quis ſe depmit/ne ſuꝑ aliũ ſe extollat.
cludit ſuꝑbiam q̃ ſuꝑ alios ſe extollit Pi
etas que ſibi illatas remittit iniurias.ex

pellit irã que vindicari querit. Scientia

que mentẽ illumiat.euacuat inuidiã.que
mentẽ excecat. Yoꝛtitudo que excellit in
arduis.pellit acediã.que toꝛpet in imis.
Conſiliũ quod docet pꝛo trãſitoꝛijs ex/
na mercari.remouet auariciã que in terre
nis⁊ pꝛo terrenis tantũ querit negociari
Intellectus quo vere delectamur in bo⸗

Eniq; de dono ſapiẽtie dicen/⸗

in parte patet qͥd ſit.⁊ qualiter
Mſe habet ad donũ ſcietieꝛ ad do
num intellectꝰ.idᷣo ſufficit hic ponere eiꝰ

—

nis ſpſialibus. exdudit gula ꝗᷓ vane ⁊ mi

ſere delectat᷑ in carnalib. Sapientia per

quã pure delectamur in deo extirpat lu/

xuriam qua quis impudice in ſuo miſe:
ro coꝛpoꝛe delectatur.
H Explicit tractatus ſe⸗/

xtus huius compedij de
ſeptem donis ſpuſſancti.

rplanatione-

Bnc bꝛeui⸗/

ter reſtat aliquid de octo
beatitudinibus dicere Et

AQo. ſ. an ipſa virtus. an id
quod ꝓmittuùur/vt gratia exepli reſpectu
eius quod dicit chꝛiſtꝰ Beati pauꝑes ſpi
ritu/quoniã ipſoꝝ eſt regnũ celoꝛum.an
beatitudo ſit ipſa pauꝑtas vel ꝓmiſſio re
gni.Qualiter ſe habeãt ad dona ⁊ ad vir

tutes.Quare vltime beatitudini idẽ pꝛe

miũ reddatur ſicut pꝛime.Deinde de q̃li
bet beatitudine in ſe quid eſt ⁊ qualiter ⁊

tali contrarietur.

cum quo dono cõuenit ⁊ cui vicio capi /

õ O Atur AE

—

titudo an.ſcʒ ipſa virtꝰvel id qo pmittit.

Liendũ eſt autẽ ꝙ btitudo du
plex eſt ſcʒ vie ⁊ patrie ¶ Bea/
titudo aut vie cõſiſtit in ꝑfecta
euacuatõe vniꝰ miſerie.ſ.culpe

7
4 — H — .— —
õqᷓ ad eẽntiã.⁊ q̊ ad occaſiões.Añ qꝛ iſte

virtutes de qbo infra/euacuãt culpã ⁊ cul
pe occaſiões.diſponũtq; ad beatitudinẽ

patrie.iõ dici pñt⁊ dicũt btitudines Bea

titudo autẽ patrie ↄſiſtit in oimoda eua/
cuatiõe vtriuſq; miſerie.ſ.⁊ culpe ⁊ pene.
Et iſto mõ dicũt᷑ ppꝛie btitudies pᷣmia pᷣ/

dictꝭ vtutibo r̃dentia. Siẽ eſt illð.ipoꝝ

eſt regnũ celoꝝ Vel illõ ipᷣi ſaturabũt᷑.⁊c.
Et ſicvaria rõe ⁊ ↄſideratõe/poteris dice
re ꝙ vᷣtutes ille ſunt btitudies.Et ꝙ ſilr
p̃mia eis coꝛrñdẽtia beatitudines ſunt

Qualiter ſe babe/

ant beatitudines ad dona⁊ ad virtutes.

Aaliter autẽ ſe habeant iſte be
atitudines ad dona et ad vir/
tutes. hoc ſcito ꝙ fm gloſam

Incipit tractatus

ſeptimus deocto beatitudinibus 2 earũ

pꝛimo quid dicat᷑ beatitu

2

Allen ſingularẽ determinationẽ·
Pꝛima igiturvirtus ſeu beati/

Compendiũ theologie

ſuꝑ iſto paſſu ath. v. ꝑ virtutes ad do/
na/ et ꝑ dona ad beatitudines ꝑuenitur.
Ange virtutes /dicũt iniciũ oꝑatiõis bo
ne ⁊ euacuatõem culpe quo ad eſſenniam
Dona autẽ dicunt bonũ ⁊ expeditũ pꝛo
greſſum.quia donũ/expeditũ reddit actũ
virtutis vt expedite oꝑetur Beatitudies
autẽ dicunt cõſummatiões ſiue terminũ
quatenꝰin via haberi poteſt.ita vt omnẽ
culpã euacuet ⁊ omnẽ culpe delectatõem

Et bonũ delectabiliter opetur quantũ fa

cere poſſibile eſt viatoꝛi.Et ideo dicũtur
iſte beatitudies/ virtutes purgati animi

tione viatoꝛi poſſibili. 6.

uare vltime bea

titudini idẽ redditur pꝛemiũ ſicut pꝛime
Ltime autẽ beatitudini idem
. pꝛemiũ reddit᷑quod ⁊ pꝛiĩe ſed
A nõ eadem ratõne.Quia regnũ
eloꝝ duo in ſe cõpꝛehendit.ſ.
exaltatõem ⁊ abundantiã. In beatitudi/
ne autẽ que pma ponit᷑/que eſt pauꝑtas
ſpũs ẽ ſumma reꝝ abdicatio ſiue abiectõ
⁊ ideo ꝓmittit᷑ ei regnum inquantũ dicit
abũdantiã. In beatitudine vero que vl/
tima ponit᷑/que eſt ꝑſecutõem pati pꝛop
ter iuſticiã.eſt ſumma deiectõ ⁊ ideo pꝛo/
mittit᷑ ei regnũ inquãtũ nominat exalta/
tõem. Vnde q;uis regnũ celoꝝ om̃ibus
beatitudinibo debeat᷑iſtis tamẽ ſolum ꝓ
mittitur.quia ꝑ quandã appꝛopꝛiatõem
magis debetur.

De beatitudinib'

in ſpeciali.Et cum quo dono cõneniant
Et pꝛimo de pꝛima
ſi R Ancattendendũ eſt ad aliqua

õ

tudo eſt paupertas ſpiritus que adaptat᷑
dono timoꝛis.Et expellit ſuꝑbiã cui con
trariat᷑ o ꝙ pauꝑtas ſpiritus / vera huili
tas ſit Huic beatitudini in pꝛemiũ ꝓmit
titur regnũ celoꝛum
tas hic dicit abdicatio temꝑaliũ ſᷣm rem
⁊ fm voluntatẽ. Qnuia cũ beatitudies ꝑ
fectã dicant ꝑeccati excluſionẽ.tam quo
ad peccati eſſentiã q; quo ad peccati occa
ſionẽ.cum abdicatio ſolũ ſᷣm voluntatẽ/
nõ ſit euacuatio ꝑfecta occaſionis pecca/
ti.quia eſt alia vtilioꝛ que magis occaſio

Quia ſcʒ animã purgant/vltima purga-/

St nota ꝙ paup/

nẽ peccati euacuat·/ſcʒ illa que eſt ̃m rem

⁊ fm voluntatẽ.patet ꝙ illa pꝛimaeſt p/

.

lit tram. a mitis eſt quẽ ira vel
rancoꝛ nõ afficit. Cui reſpondet in pꝛe
mium poſſeſſio terre viuentiũ.

SErtia virtus ſeu beatitudo eſt

luctus / qui eſt doloꝛ animi ca⸗
ritate ĩfoꝛmatus qͥ facit cogno
ſccere miſeriã pꝛopꝛiã ⁊ lacrima

bilem pñtis vite ſtatũ ⁊ delectatiõem fu/
