Vnn Sic fabꝛicitoꝛes arce pꝛo ſaluando NHo pꝛetaris qð non credit que loquitur. Oſtẽ
dam tibi plus vel eque mirandum. Quis

3al9/ cum ſuis perierunt.ſicdicente Señ. TCur plus vel eq
pꝛecoꝛ eſt ex hominib qui neſciat ſe moꝛi/

Nnn piſſimum eſt quod nobis obijc ſolet/ver / exhominibqt
turum.qui non fateatur et dicat: Ego abſ⸗

ocio da phie tractarenon opera. Sic dominũ 1 vonf
tcon⸗ eognoſcentes philpſophi/neq; tamen euz q; vlla momenti interpolatione ſicut reus

borng ſicut deum gloꝛiſicantes non gratias age fugio ad moꝛtis ſuſpendium.ego ſicut vm
wo⸗, tes / dati ſunt in repꝛobum ſenſum.quãto bꝛa pᷣtereo. Nihilominus q; raros ex hoĩ/
ius mags theologi xpiaean. Ppeerfaeccdnunon ticefaluer
ig . 1. 101 nſi oꝓper anter in adquiſitione diuitiarum/in
lobſti (R2 0 tamen inſu . 5 luxu ſeculi/in contentionib et emulatiõi/
jont aotG0 tent pᷣdicatoꝛibus/canes muti non valen/ brus et ſimilibus inſanijs/quaſi ꝑpetuovi
ſpeonu⸗ tes neq; volentes latrare. quoniam ſipdiè cturi ſint. quaſi non ptinus et repente ve⸗
ie, tionis rei ſunt eccleſiaſtici qui loquentes lint nolint ab hoc vmbꝛatili ſeculo migra
iilein bo na/non faciunt.i ũquid obſeecro gloꝛia turi. Curruntad moꝛtem ſicur vitulus ali
D buntur illi/nunqͥd excuſabuntur/quoꝛuz; quis ſaltans laſciuiens etludens. Ita ni⸗
n officio annexa eſtobligatio pdicandi: p hil mouet eos illud qð ſciunt/qð loquunt
nſſe, ſiautem bona neq; dicunt neq; faciũt Ita
“ ꝗꝙ Rduplici cõtritione couterentur.qꝛ ⁊ ſeip

qð pꝛo certiſſima re ꝓfitentur. ¶ Mentio
duplicic couterentur. ſ non viderim hominem damnatum ſu/
raand ſos interimunt letali gladio criminum. et
Alios ſilẽdo ociandoq; maleꝑdũt:¶ Duã

ſpendio moxinteriturum / cum ſocijs qᷣ iã
hezne/ aliosſisgoe ũt: ¶Quã pendebant/ſabulari in quadꝛiga ridereio
an B terribile ſit valdevnde tanta ſurditas in

„

/

cari.Deniq; quoties videmus hoĩes hila
riankium
ehunil
cims.
mmninan
onſnen
ſcnnon⸗

„
.

auribus pᷣdicantium qui ꝓpꝛiam vocẽ nõ
audiunt.quo pacto non verentur fene dã

nationis in ſeipos ſententiam. Quomõ pᷣ
ſumunt deume

. vt ita loquamur)edocere q̃ᷓ
li pena mulctandiſunt: Qua fronte nõ ex/
paueſcunt ſeueriſſimuʒ illud de euangelio

ri vultu cum riſibus et cachinnis / recentia

alioꝝ funera pᷣſentiaq; celebꝛare/ Intra ec
cleſias.quotidianum tibi erit hoc ſpecta/⸗
eulum monſtruoſum. Deſinant igiturthe

ologoꝝ inſanias/ipᷣi qui non minus inſa

niunt/ſubſannare.Accipiet talis Aannbet

Bermo adeccleſiaſticos

ulud Oꝛatij Zu tandem maioꝛ parcas in
ſane minoꝛi. Ceterum.habet hoc vnũ pꝛe

dicatio cõmonitioqʒ ſuꝑbia.qꝛ fit interdũ
vt loquens alijs /ſeipᷣm tandem aliquãdo
audiat.ſe inſtruat.ſe conuertat:quẽadmo/⸗/

dum contigit vni ex ſanctis patribus.⁊ita

de pditoꝛio peccatoꝛe/verus iuſtus exoꝛit᷑

„ —22.
.

tio ¶ Pꝛoditoꝛ eſt eccleſiaſticus ſuſcipiẽs
ſacrum pᷣſbyteratus honoꝛem et officium
ſi ꝑdite viuendo exhibetſe diabolo execra
bile mancipium quem opoꝛtuerat ſanctis
operibo eſſe dei ſacerdotem et miniſtrũ.Ni
mirum q;to ſtatus altioꝛ/tanto caſus gra/⸗
nioꝛ. Pergebã in ſacerdotes noſtri tempo
ris declarare volens exaggerarepditionis
ſue nequiciam ſupꝛa iniquitateʒ inde quo
ad plurima. NHam iudas moꝛtalem.iſti im
moꝛtalem tradunt vendunt ꝓſtitutuũt fe/

Quarta conſide

NA

dant dilaniant crucifigũt. Sed affuit ſtu/

dioſitas ſpeculatrix familiaris noſtra con/
tra faciem mentis mee.Querelam inquit.

hane declamatoꝛiam linque. Noli fruſtra

niti et intendo odiñ querere.deſine ſurdos

iĩmo obduratos ſupꝛa petram quoꝛundaʒ
animos velle verbis emendare. Contere⸗/
res eos potius q; emollires. habeto iudaz
in exemplum. Quamobꝛem his ſibi dere /

lictis / dicobſecro te. ſolutiõem ad dubitati
ones aliquas litterales /ex dictis habentes
oꝛiginem. .
ſe iam cõſtabata deo.vẽdiderat quippe eũ

nocte pᷣcedenti. Diciniquam / ſi in hac ce/
na/ vere ſacerdos eſt effectus: Reſpõdi ve/
re effectum ſacerdotem. Ita eniʒ doctoꝛes

ſentiunt ex qᷣ ſuſcipere intendebatid quod
rpᷣus dabat omĩbus aplis dicẽs. Hocfa/
cite in meam cõmemoꝛatiõöem.

7

ic ig

iſſet coꝛpus chꝛiſti verum cõſecraſſe: Rñ/
di cõſequens eſſe vt hoc potuerit. ¶ Dic
igitur ſi ſupꝛa coꝛpus chꝛiſti miſticum po
teſtatem ſuſceꝑat/ſacramentaliter abſoluẽ
di. Rñdi non ſuſcepiſſe ſicut nec petꝰ nec
aploꝝ ceteri/vſq; poſt reſurrectiõem ſoꝛo
miſſa fuerat antea talis poteſtas.ſed pꝰ re
ſurrectiõem erhiuita ncur pontiſſc um
mus.niſi dixerimꝰ ꝙ eccleſia duos papas
Jeſum et Petrum tũc in carne moꝛtali ſi⸗

carens ſpiritu obdurationis. Jam amq;
diſſimilis Jude ſymonis ſchariotis.

12
4

vt excidit a fide eta kugnes apoſtaſiaz

Dic ſi iudas quem apoſtotaſ

tur ſi potu

mul viuentes habuerit Itaq; ſacerdotalis
oꝛdo p ſui cõplemento duas formas habz
habeteq; duplicem caracterem.ſicut dupli/
cem poteſtatem. vnam ſuꝑ coꝛpus xpᷣi ve
rum.ſuꝑ miſticum alteram. ¶ Diccõſeq̃n
ter cur Cvypꝛianꝰ et alij doctoꝛes plurimi

quoxꝝ dicta recitantur in decetis / poſuer̃t

nihil fieri in ſacramentis nihilq; conferri

a ſciſmaticis:qualis erat iudas: Hocetiax

in pᷣſenti ſciſmate quidazʒ dogmatiſare ſcri
bereq; voluerunt: Rñdi determinationeʒ
Auguſtini ⁊ eccleſie ad oppoſuũ eſſe ſiſim

pliciter ita ſentiebant Cypꝛianus cũ ſuis.

Eſt quoq; ratio manitfeſta.qm̃ poteſtasin
abdicabilis eſt humanitus que caracterei
debili ſtabilitur Intelliguntur autem dcẽqa
Cypꝛiani cum ceteris.de ſciſmaticis vłhe
reticis.qui vel nõ faciunt vel facere non in
tendunt/ſ̃m obſeruationem foꝛmeet ma /

terie ab eccleſia traditam eta chꝛiſto inſti ⸗/

tutam. Vel dic. non poſſunt.

ic ſi indas

lo. ſine petõ

ꝓditoꝛiam vendendo Jeſum iudeis/ꝑdi⸗
derit ius in apoſtolatu.Etvt clarioꝛ ſermmo
fiat in ſimili.Dic ſi epᷣus vel pᷣlatus aliqs/, / /
eo facto ꝙ enat in fide etꝑtinaciter:ſitde⸗/
poſitus.Rñdi ꝙ et ſi platus hereticus di⸗
ſit deponi.nihilominus non eſt eo
acto depoſitus. ſicut aliquis q;tumcunq;

ſit dignus epiſcopari/ non eſt pter hoceo

facto factus epᷣus.niſi ꝑ electionem huma
nam vel diuinam manifaſtam Itac; neq;
deponitur inuitus niſi diuina vhumana
auctoꝛitate coagente.Alioquin incertiſſi ·
me eẽnt et vage ecdleſiaſtice poteſtates hie
rarchice. Signum huius manifeſtum ha
betur in iuda quem in honoꝛe apoſtolico
Jeſus tenuit. neca conſoꝛtio ſeꝑauit q;tũ/
cunq; ſciret illũ apoſtatam in occulto.ʒ
nec virgo eum Maria / ſui facinoꝛis con /
ſcia/ deuitauuit. „

non meretur dici membꝛum: Rñdi pote/
ſtates et gratias iſtas eſſe diſtinctas ſcõᷣm
donum plationis / et donuʒz charitatis ſeu
fidei.Pꝛoptera poteſtas pᷣlationis mane/
re poteſt ĩmo dani / deſinentib alijs. ſic ab⸗
ſcedente charitate/manet ſepe fides et ſpes

¶ Enoꝛ oppoſitus/ magnam vt audio in

5

anglia riram dedit. Dateria igitur ſuffici

ens ad pᷣlationem de facto vel ſuſcipiendã

vel recipiendam/eſt homo baptiſatus via
toꝛ intendens reciꝑe id qð eccleſia cõferre
ic cur dñs iudam quẽ caſu
rum ſciebat elegit in aplm: Ego inqͥt dno

conſtituit

decim elegi/et vnus ex vobis diabolus eſt
Reſpondi qõem iſtam eſſe vnam de illis.

quas intuens aplus/reuerenti ſilentio pꝛe

teriens honoꝛauit exdamans.O alcitudo
diuitiaꝝ ſapiẽtie et ſcie ⁊c. Hoc vnũ ſcimꝰ
ꝙ in iuda non cauſauit deus impꝛobã vo
luntatem ꝓditionis ſcelerate/ineſſe mali/
cie.Attamen ipᷣe hac mala voluntate bene
vſus eſt tanq; dei ſapientia attingensa fi/
ne vſq; ad finem foꝛtiter et diſponens om/
nia ſuauiter. Coꝛripit᷑ hic ſtulta ambitio
coꝛdis humani.pꝛoruẽs impauidead cul
mina dignitatum.quem honoꝛem / hõ eti/

am vocatus etiam electus a deo/ non tute

neq; ſine multo cadendi diſcrimine ſuſci/

pit.teſtimonio ſunt iudas et ſaul plurimi/

q;. Quis igitur manet exitus / dum ingerit
ſe quiſpiam pꝛecepᷣcio non vocatũ võ ele⸗
ctum vtinam non repꝛobatum,.

Dic ſi miracnla fie

banta iuda vtiq; repꝛobo.quale erit p ca⸗
noniſatione ſcrõꝝ apud ecciam argumen
tum: Rñdi vitam inſpicidebere.que ſi in

humilitate certa et nõ ficta cõiuncia ſit mi
raculis. reſultant (vt determinat Gꝛeg.ĩ di⸗/

alogo ))duo ſigna ſufficientis ſanctitatis o
ſtenſiua. Poꝛro miracula ſine vita quo ad
hoc ſignũ fallaxPꝛopabat ingenioſitas
ſtodioſa multiplicare queſtiones hmõi ſu
per numerũ.cui ego vale faciens /noli inq;ᷓ
amplius me interrogando moꝛari.quoni
am grandis adhucreſtat dicendoꝝ via de

ſignis ꝓditionis iude ſimonis ſchariotis

Paruit illa. illa petens ſcholaſticũ exerciti
um. ego ad moꝛale negociũ redeo ꝛc.

lationib ſumptis ex iude ſtatu
vel ꝓpfeſſione ꝓ collationis ꝑte

ulationes alie/quibo pditio/
nem ſuã iudas vel tegere vel excuſare cona
tus eſt/tam geſtu qᷓ; affatu.Quattuoꝛ vtri
qʒ notaueram q; plures inueniri poſſeñ
abnuo. Has ſimulatiões tum occupatio/
num turba irmens /tum amica bꝛeuitas p
terire iubebat.quas nihilomin bꝛeui cõ/

Jactus in cena domini

agricola zizaniam. pᷣſertim in
vel confeſſio ꝓdatur vel ſeetum.

Numeratis itaq; quattuoꝛ ſila

— ꝛima/ſuperſunt iuxta ppoſitũ
ab initio/ ſim 1

Certia coõſideratio

poſui/octonarium ſub quaternario cople
xurus.et ad moꝛes ſub quadꝛuplici conſi⸗
deratione raducturus.

Mꝛima cõſideratio

—

„

nalem ſed ſactamẽtalem. qð eſie debuerat/
non mediocre federis argumentũ.Omit/
tamus iudam.cleꝝ intueamur. et pchdo/

loꝛ eccleſiſticos ſiles inuenimus/comedẽ/

tes patrimoniũ Jeſu.eũ vero in ſuis pau/
periby ſpoliantes. ſumentes euchariſtiam.
ſed eamvenalem facietes Hinc puenit eſti
mo tanta ſuꝑ omnes hoiĩes in eccleſiaſti/⸗
cis quibuſdam cecitas.tam incoꝛrigibilis
obduratio iuxta imppcatiõeʒ ꝓphe. Fiat mẽ

ſa coꝛam tꝑis in lqqueum ⁊c. CToleratni/

hilominus eccleſia tales / ſicut xpᷣus iudã.

„

n occultis ne/

Becunda coſideræ

*

1o. udas tolerauitlotionem peduma
chꝛiſto ſibi fieri quibopꝛidie ambulauen
ad vendeudi ein. uerat hocſignü mundi
cic eramicicie.q; non emũdatioꝛ interi
ſed ſoꝛdidioꝛ et odioſioꝛ effectus eſt. les

aliqs videre in clero eſt/ extendẽtes palam

bedes affectionũ /vel in cõpũctione vel in

nolunt peccandi deſerere penitus volũta/
tem. ſed eligunt vel in ſterquilinio libidis
cõputreſcere.vel in alieni retentione rubi/

gine conſumi. vel igneo vindicãdi ʒelo ſuc
teri et celebꝛent.irriſoꝛes ſunt pditoꝛij/nõ

penitẽtes idonee. Hoꝝ cuilibet dũ oſculã

tur xpᷣm in ſacro vel frem in eccia/dici poõt
exſnia. Juda.filiũ hoĩs oſculo madis. Et
rurſus exꝑſona ipᷣius xpᷣi. Amice ad qͥd ve

niſti.Amicũ intelligite non moriboſed na
tura. Vel iõ amicum noiatxpᷣus.qꝛada/⸗
miciciam quẽlibet peccatoꝛem recipe ſi ñ
obſtiterit ꝑatus eſt in hac vinn.

Judas ſe curam pauꝑm gerere/ officio ge

„

u et verbo videri voluit. Erat quippe iu

das loculos hñs inferens ea qͥ qſpoꝛtabã/

tur Pꝛopterea indigne tulit effuſiõem vn
guenti dicens. Vt quid ꝑditio des⸗ Hoc
FF z

„

42

, pendio nontam ambulare q; ercurrerep/

Judas cum Jeſu cibũ ſumpſit nedu car/

„WeLe⸗

ſibi fleri.quibopꝛidie ambulauerat

cõfeſſione tanq; xpᷣi manib abluendos.ſ,ʒ

vxoꝛi ⁊ filijs.ſed execr nob
ſcenioꝛibus vſus vertũt. Currunt alij / di⸗
ſcurrütq Martham ſe iactantes.qui oci⸗/
oſoꝝ Marie ſimiliũ vnctiõem / hoc eſt de⸗
uotiõem faſtidiũt impꝛobãtq; dicentes

Bermo adeccleſiaſticos

oparuit. cuius intentioni accõmodãs xpᷣᷣ

vocem ait. Oð facis facis faccitius. quod
ita acceptũ eſſe ab aplis quaſi ad vſus ne/

ceſſarios exiſſet tradit euangeliũ. ¶ Sia
iuda ad ecdeſiaſticos huius tꝑis deuolua

mus noſtre cõſiderationis oculos / q̃t ĩſpi
ciemus qͥ ſub titulo alẽdi ſuſtentãdiq pau
peres / redditus vberrimos in loculos bñ⸗
ficio vrecõditos babent.curant nullos.qu
ferunc ea qᷓ aſpoꝛtata ſunt.non iam vt dent

—

do ſacrilegio in ob⸗

VWAt qͥd ꝑditio bec: Quaſivicʒ ipos/pꝛacti

ca talia tractare/ingẽs amoꝛ chꝛiſti ⁊ pau,
perum / non lucroꝝ tpaliũ ardo: agitaret.
Zales / nihil magnũ / nihil eccliaſtico viro
dignũ deputãt: niſi qð lucrũ affert t daliuz

cõmodoꝝ/in pecunie vel neſcio cui ſolici

ce iuriſdictiõiſdilatatiõe Pꝛofude appeos
inualuit illõ Spüalia ſine tpalibo diu eſſe

nõ pñt.Et illud Oꝛatij O ciues ciues qᷓs
renda pecunia pᷣmũ. Virtus poſt nũmos
pᷣdicãte ex aduerſo Ju. Pꝛio qri.regdei⸗
Tcc. Cũ pᷣterea xpᷣs vt exẽplo ſuo doceret nö
magnipẽdend eſſe apð ecciaſticos pꝛela⸗
tos/ tꝑaliũ curã. Ipe/iudã repꝛobũ furẽ ſa

—

crilegũq; / talib⸗ pfecerit/ nolẽs tali ſolicitu
dine cõteri ſanctioꝛes aplos.¶ Ddeus o

rieligio o fides o pietas.eloqr an ſilea: Nũc

heu ſpũalitas oĩs.vtaĩaꝝ cura cõfeſſio vel

pᷣdicatio vel omittit᷑ vel peſſimis ſoꝛdidis

infidis diſcholis inſcijs / paſſim cõ mittit᷑.

Eta qnib: Ab illis qͥ nõ tute fuanda tra?⸗
derẽt taliũ alicui bona ſua niſiſpᷣ qtidiana

rõe. Et q̃ bona:nõ dicã aurũ/nõ argentũ/

nõ vaſa pᷣcioſa. di poma. dicã cibaria vel

alia vilia ſua ſeu ludicra.Cam vilis ẽ apð
eos / tã nulliꝰ pᷣcij aiaꝝ ꝑditio p qbo moꝛtu
as eſtxpᷣus. Quotidie vigilãter apud eos
calculus ponit᷑de expẽſis. de moꝛibo vltia
fit qᷓſtio:vtimã velv tima ſz iã nulla.¶ Ex
hec loco de loculis Jeſu grãdis oliʒ qõ nũ

7

et aſſertionũ rixa pᷣſertiz tꝑe Johis xxij. ex⸗

citata eſt.dicẽtibꝰ plurimis/xpᷣm habuiſſe
aliqͥd in cõi expᷣſſam eſſe in euangelio veri
tatẽ.neq; mẽdicaſſe apłos.nec pauꝑtatem
vouilſſe ſicut nec caſtitatẽ. Erat eni iudas
vxoꝛatus nimirũ ſicut Petrꝰ. Decertabãt
alij tota animoſitate ponẽtes exaduerſo ꝓ
hereſi dicere ꝙ chꝛiſtus habuit aliquid in

ꝓpꝛio vel cõi. Nam hec eſt inquiũt euange
lica ꝑfectio/altiſſimaq; pauꝑptas. Studio

ſos remitto ad ſcripta.niſi placet phariſea
cas de ꝑfectiõe cõtẽtiões magis ſpnere qᷓ;
ĩſpicere. ꝑfectõ xpᷣiana ẽ dei dilcto. i qqͥ fer
uetioꝛ ẽ H ⁊ ꝑfctõꝛ iudicat᷑ Quarta ↄſið
ratio Judas ad extremũ r̃ferẽs.xxx.argẽte
os / dirit. Peccaui tradẽs ſanguinẽ iuſtuʒ
Ded dicã hic qð ſentio. Vox iſta nõ pe
nitẽtis ẽſed ꝓditoꝛis /pditiõem ſuã ad cõ⸗
plemẽtũ deducẽtꝭ Quo pacto inqes? NHon
ne iudas hic et cõfitet᷑ petm̃.et ablatũ reſti⸗
tuit⁊ mgr̃o ſuo /iuſticie titulũ aſcribit.quo

mõ vox iſta pditiõis eritnõ cõtritõis: dOo
nat igit᷑ volo iudas mecũ roeʒ. Appelio te
o uuda. ſi iuſtus eſt ille quẽ tradidiſti ſicut

iuſtũ noĩas.verax fuerit neceſſe eſt. debui⸗
ſti credere q̃ docueratte.qve pᷣdicãda tradi
derat. Docuerataũt dñs di. Ueniaſas nõ
ꝑdere ſz ſaluare. Juſſerat inſupꝑ ꝙ fri peccã

—

ti dimitteret᷑ pctm̃ nõ tm ſeptiesſed vſq; ſe

ptuageſies ſepties. Cur ergo de taz veract

miſccꝛdiq; doctoꝛe/ deſperas Poꝛro ſi tã

taẽ miqͥtas tradidiſſe Jeſum / cur hoc pꝛi
us q̃ſi diſſimulãdo ꝑuipẽdebas:? Hec pla
lente. Jlle enĩ pditoꝛ ⁊ bomicida diabolꝰ⸗
pctã pꝛiuſq; fiant q̃ſi nulla eſſe ſuadet / vt p
ſumat hõ. dũ vo ꝑpetrata fuerit illa nimis
exaggerat vt deſperet. Inde eſt foꝛſan ꝙ in
vocẽ cayn erũpis o iuda ꝑfide dicẽs MHa⸗

* —

ioꝛ eſt iniqͥtas mea q;ᷓ vt veniã merear. VUe

neſfuitdiabolica fraus q te poſſederattero

niã merearis o inda.vis igit᷑ grãm dei. vis

. —⏑ 7

eius miĩam / meritis emi. vis eã opex tuoꝝ.
mercede cõduci: Hocpꝛſus eſt qð dico.tu
a mercenaria cogitatõne tua/ nõ diſcedis·

Lõples eã potiꝰ dũ iuſticiã tuã cõſtituere
volẽs ꝑ merita tua.nõ es iuſticie dei ſubie
ctus.illi inquã iuſticie cui vox tuateſtimo

. *

niñ phibet dicẽs. Peccaui tradẽs ſangui

nẽ iuſtũ · ſed coꝛ negat.ſuſpẽdium cõdicit.
Quõ iuſtus ſi ſpantes in ſe.ſi penitentes⸗

abüceret ? dãnaret ¶ Ded qs erã inquies

q facere poſſeʒ irritũ verbũ. dei dicetis Ve

tñ hoĩ illi ꝑ quẽ tradar. meli eratilli ſi na⸗

tus nõ fuiſſet hõ ille: Cõminatio hec erat

o iuda q̃tenꝰ reſipiſceres.nõ neceſſitatis ĩ⸗

ductio. Alioquin petrus neceſſitate peccaſ
ſet. nec iã peccaſſet ſi neceſſitatus. Alioquĩ

p̃terea plurimis nunq; poſt. heticas mi⸗

nas ſalus patuiſſet. Outaſfes volũtatem

penitẽdo / mutaſſet ſniam indulgendo⸗
Sʒ irriſerũt inqͥes ſacerdotes iudeoꝝ/ſpẽ

auferetes. dcẽtes. Quid ad nos :tu vide

ene..

0
Urſen
i
mnnis
Nane
eli
Hadci⸗
rſin
müncſt
is:
ppelore
tſtiſar
kdebui,
umdi
fipecci
lwſgſe
zranci
woſti
ocpri
Heepee
ne
ol/
mnis
Ein
e
s
r
dichnn
ſcecis:
da ſcpe⸗
Aieſtino
Gng
cocal⸗

un

nties

150
liſͤna
het enn
ſitarst;
tepeln
Aon
niasni
len
endo,
nuti
Gmnne

el equitur lermo

xpᷣi reſurrectiõe ĩ die paſce eiuſdẽ cãcellarij
Vcoõſurrexiſtis cũ xpo/q ſur⸗

ris.Nũc ergo ↄᷣgnoſcis/cũ q̃libo mercatus

es.qꝛ cũ odioſis ⁊ pfidis.nihil ſolatij. irri⸗
ſionis vero plurimũ afferetiby Pꝛoptereꝛ

cur eoꝝ ſbſantiões iuſtaviciſſitudie ñ irri
ſiſti. fugiẽs pᷣſtim ad mr̃eʒ illã totã beniuo

lã et miſericoꝛdẽ. Affirmo ſecurꝰ / ipſa tibi
veniẽti gremiũ pietatis extẽdiſſz aptũ. hec
qũ ſubſãnaſſʒ aut ipꝛoperaſſʒ tibi moꝛe in

deoꝝ. aut ſtultoꝝ illoꝝ qui de ſctitate ſibi

„

blãdiætes / abijciũt cũ auſtenitate vocis aut
geſt'/ hũiles ĩ ↄfeſſiõe penitẽtes.nõ attẽdẽ

tes illð apli.Frẽs ſi occupat fuerit hõ ĩ ali

̃ delicto. vos qͥ ſpũales eſtis / iſtruite eñ in

ſpu ncri ldcene teipᷣm ne ⁊ tu tẽte⸗
piẽtes viri ꝙ ⁊ mẽoꝛia qᷓ fallit ĩ aliqb q di⸗

ctauerã ⁊ ꝓlixitas inculta/gigner̃ põt faſti

diũ.Eſto finis igit᷑ iĩ obſecratiõe dũi nr̃i ie
ſ⸗ linpranneoediſtememfis ſue ne ſit in aliq̃̊
nr̃m coꝛ obduratũ ⁊ deſperãs/ inſtar Juð
ſimonis ſchariotis.ſʒ peniteamꝰ tꝑalr hic

in ſpe.vt tãdẽ re ip̃a gaudeamꝰ in eternita⸗

te/pᷣſtãte eo q ẽ bñdict in ſecła ſcloꝝ amẽ.

O Y
ð 0

ſũ ſunt q̃rite.oꝛiginalrad Co
locẽéß. ij. ⁊ recitatiue ĩ epła ho
dierna. ¶ In ne bꝛeuis vti
nzs efficacis collatiõis exoꝛ⸗
dio p ĩpetrãda ſpũſſctĩ gra / vt affectũ boni
generet:genitũ nutriat. nutritũ vſq; in effe
ctũ ꝑdacat.mrẽʒ virginẽ ſalutabim?coꝛde
hũiliato ⁊ voce pia di.Aue maria. Si cõ

ſurrexiſtꝭ ⁊c̃. Circa hec apli verba/tres ↄſi

deratões occurrũt ꝓ nũc q;tũ dederitdeus
ꝓſequẽde.Pꝛĩa ð xpᷣi reſurrectõe meditã⸗
da iugiter.ſcða ð nr̃i ↄſuſcitatõe affectãda
ſalubꝛiter. tertia de celi hĩtatõe inqrẽda feli
citer.pꝛia⁊ ſcõᷣa ↄſideratiõs ſumũt᷑ cx pꝛia
ptetheẽac. Si ↄſur.⁊c.ꝑ heniĩ apte inuit᷑re
ſurrexiſſe xᷣm.Texxia ſumit᷑er ſcðᷣa ꝑte q̃ ẽ
ſurſum querite. Eſt igitur pꝛima con⸗
ſideratio de xpᷣi reſurrectiõe meditãda iugi

ter. Meditãda pꝛſus hec gloꝛioſiſſima xpᷣi

ſcʒ ieſu reſurrectio. In eãq; fideliũ mentes
ſedulo cõuertẽde. vigoꝛ ineſtiabilis.c⸗
H ifallibiliſ certitu
do¶ Intallibilis plãe certitudo/qppe hãc
angelici ſpũs locuti.hãc ſcẽ mlieres agno⸗
uerũt.hãc thõas pꝛiꝰ heſitãs ex palpatõne

xpᷣi certioꝛ effcũs pfeſſꝰẽ.hãc pꝛiꝰ irridens

paul / cõſtãtiſſime pᷣdicauit bec demũ nũc

ʒ iã pꝛidẽ ſentio o doctiſſimi? ſa⸗/

ãaplexabitvt cũ

piſcãtibo nũcoꝛãtibaplis nũcſił nũcdiui

ſim/ aptiſſis onſa ẽ indicijs.Ex xpᷣi palaam
fctã aſfũptõe.ex miraculis inũerꝭ ĩ veritat

ho atteſtatiõe celebꝛatꝭ/mirablraffirmata.

Addamꝰ hos pene oẽs alioſq; inũerables

ſũmeſctitat viros/q nõnulli eã ex reuela

—

tiõe ſctiſpũs vt paulꝰaccegꝑant/p bacaſſer

tiõe ſpõtaneã ſubijſſe moꝛtẽ ĩ qby nihil ℳ
rat cur mẽtiri aut fallere vellẽt. vt ꝗͥ pmprii
ſimi erãt hac ꝓ fidei ꝓmulgatõe/cõtũelias

carcereſq; ppeti.oẽſq; a ſeipᷣis pũtis vite io
cũditates abdicare.Dãnabile igit eſtde ea

vel tãtiſp trepidare.aut eã q̃ſi nouellãvelle

pꝰ tot atteſtatões diſcuter¶ Dʒ ẽ ẽt reſur
rectõis hꝰ bñdciſſie vigoꝛ ĩeſtiablłis quam
oñdit ꝓpꝛia reſurgẽtis vᷣt/aliẽo ñ egẽs ſbſi
dio.qð antea nõ ſiluerat xpᷣs d. Ptãtẽ hẽo

ponẽdi aiazʒ meã ⁊ iterũ ſumẽdi eã. Jo.ix.

Vigoꝛ ĩiſuꝑ palã fit ex eo ꝙp eã xpᷣs i moꝛ
tẽ aſſũpſit nomẽ qð ẽ ſr oẽ nomẽ ſᷣm aplm

foꝛtioꝛ glioſiſſim q; ;ᷓ pꝛi erat,/reſurrexit
xpᷣs ĩſtar fabuloſi illiꝰregis anthei cocci⸗

ſoꝛ hercules fuit.qᷣ(ſi qͥd vetuſtati credit᷑q̃ᷓ

tiẽs aduerſarij ĩpetu humi pcũbebat q̃ſivi

res eiuſdẽ eidẽ terra miſtraret robuſtioꝛ cõ
ſurgebat atz ad pugnãduʒ alacrioꝛ. Itaq;
terreviſceribecauernoſoq; ſeplłcro vtuoſioꝛ

exitxpᷣus.plłeſq; hoſtes ſãſonis ad moduʒ
moꝛiedo e ãtea viuẽdo cõtriuit. ¶ Eſt /)

terea reſurrectiõis xpi valoꝛ inappᷣfiablis.
Hec ſiqͥde pctinr̃i cirographũ deleuit.hec

diſſoluit hoĩeʒ ſb dura dẽonis tyꝛanide cõ
peditũ ⁊ eteterrimo tẽbꝛaꝝ carcere eũdẽ e⸗
ripuit. Hec ſᷣm ꝓphaʒ ferreos ifregitvectes
ereaſq; obtriuit poꝛtas hec ſuperne cĩtatis

aditũ reſeraui Pecpoſtrt⸗ oẽs ĩ adã moꝛ⸗
tuos viuificevite reſtituit ſuſcitauitq; Per
qð vltimũ ꝓpꝛiſſſiexpᷣs ſic ꝑ ꝓphᷣicũ os oliʒ
iſonuerat.ſilis fctũs ẽ pelicao4 ꝓpꝛio ſan⸗
guĩe ꝓpriaq; moꝛte ke atarooriniden 45

moꝛeqdã mirabili. ¶ Ita exreſurrectione

hac magiſhẽmꝰ vñ gratulemurvñ grãs cu
mulatiꝰ rferamꝰq; ex nr̃a creatiõe.qmqͥdẽ
nil aut paꝝ creaſſe ꝓfuerat /niſi lapſos rele
uaſſe moꝛtuoſq; ſuſcitaſſe ↄtigiſ̊.magnũ
pᷣterea⁊ ad erigẽdos aĩios pᷣcipuũ ẽ feſtitatꝭ

hodierne miſteriũ.reſunectõis dñice my⸗

ſteriũ. hoĩeʒ nãq; nihil ado vite hꝰmoꝛibũ

de ↄſtituit amatoꝛẽeũdẽ nihil ita ĩ vicioꝝ

pᷣceps trahit ſicutifut̃evite ĩmoꝛtalitatiſq;
deſpatio. Eteni 3 pacto aſpnabit᷑ vieiũ/et
rxabi p pleꝝ q; Slectʒ hec ↄtriſtʒ
ſi necilliꝰ ſuppliciũ nec hꝰpᷣmiũ ſgit ane

42

BGermo factł in die pache

ctetur.pꝛeſertim cum in pꝛeſenti ſeculo ne/
qᷓ; vyt plurimum /via impioꝝ ꝓſperetur.
Fitq; iuſto ſed occulto dei iudicio ſuũ ini/
quitati pꝛemiũ:ſuus honoꝛ ſueq; volupta
tes.virtute aut nequiter ſpꝛeta aut nequi⸗
irriſa/aut nequiſſime contempta. Hãc au
tem future immoꝛtalitatis retributioniſq;
deſperationem/e fidelium mentiba hodier
na xpᷣi reſurrectio funditus euellit.quoniã
ſi xõus reſi unrerir et nos reſurgemus. pꝛo/
ut cõſcius archanoꝝ dei paulus aplus.i.
ad Coꝝ:xv.p totum capitulũ copioſe ma
nifeſtat.ei.i.Pe.ij.de deo ſcribitur.q; ꝓpter
miſericoꝛdiam reſuſcitauit nos in ſpem vi
te ꝑ reſurrectiõem Jeſu xpᷣia moꝛtuis.Et

egfegiꝰ qq; docioꝛ Bꝛegexeplo inquit do

minus miniſtrauit qð ꝓmiſit in pᷣmiovt ſi
cut ipᷣm reſurrexiſſe fideles cognoſcerent.
Ita in finem mundi pᷣmia reſurrectionis
ſperarent. Et ideo non plus quam tridua
nam moꝛtem eſſe voluit.ne in illo reſurre/

ctio differret᷑ in nobis deſperarecur. Pꝛe⸗
terea ille cuius ſtatim memini paulus apo

ſtolus ad Colo.ſcribens omẽs nihilomi⸗

nus inſtruens xpᷣianos ad hanc ſpem et re

tributiõis expectatiõem exhoꝛtabat᷑dicẽs
verba aſſumpta /pthemate. Si cõſurrexi/
is cum chꝛiſto ꝛc. “

Auxta ſecũda the

matis ꝑticulam videndum erat tertio ð ce
lihabiatione inquirenda feliciter. Et hãc

conſideratiõem/echoꝛtationis in modũp

ſequ ar.et in ea collatiõem terminabo et ſi⸗
ne diuiſione. ¶ Adeſtote nunc vigiles foꝛ
teſq; ꝑegrini.cõcito paſſu.que ſurſuʒ ſunt
querite.celeriter omnes pᷣcipitate moꝛas.⁊
ad illam ꝓpter quam facti eſtis/manentem
ciuitatem/omni temꝑe diſcurſo / curſuz di/
rigite. Non vos tenebꝛoſa moꝛtis/nox oc
cupet/qꝛ tranſuolat ecce irremeabile tem/
pus. Jamq; ſol dedliuis/celerem minat᷑ oc
caſum. (Secanimno pollicitatio pᷣmian
tis.et ſtimulos adhibeat damnãtis cõmi⸗
natio et virtutis alliciat honeſtatis nomẽ
ipᷣis etiam infidelibo venerandũ. Moueat
creãtis bonitas.moueat charitas redimẽ/

tis.moueat viuificãtis gratuitas. moueat

ad extremum infallibilis inſtantia obligã
tis.Excitet menteʒ moꝛtalitatis vr̃e recoꝛ/
datio aſſidua.et quo pacto nondũ hũc in
traueritis ꝑpendite. vs deuiare cõ

pellant infeliciter mulcentes ꝑuerſi itine/

ſi ſunt. Mucius
iecit.Occidit duos filios bꝛutus. Lurciꝰ

ris lati atq; ſpacioſioblectatioes quarum
amariſſimi ſun
deter eat aſperitas. Spes lucri / minuat

vim flagelli.bꝛeuis laboꝛ eſt. mometanea

vexatio.ꝓ eternis omnia vt bꝛeuia eqͥ ani/
mo toleranda ſunt etiamſi anxia ſi aſpera
ſiq; doloꝛoſa exiſtant. ¶ Deinde ſeipᷣm qͥſ

qʒ interroget.etꝑ que momenta aut ſuꝑua

cua aut qð ſepe accidit nocitura.in q̊s lan

guoꝛes in quas mentis et coꝛꝑis ꝑturbati
ones in quanta fame autvite pericula ſeyl

tro piecerit.¶ Recogitet audiatq; ꝓ hũa/
ne laudis cupidine aut patrie temꝑalis li/
ente aöͤno⸗ renda quidam ſponte ꝑpeſ⸗
Hucius manũ regis.ardentibo in

armatus equo concito in abꝛuptum tene
hiatum ſe pꝛecipitem dedit. Pꝛopꝛiũ filiũ
ꝑemit maulius toꝛquatꝰ. Duo decij fauen
tes oꝛaculis vt exercitum liberarent ſe moꝛ

ti ſpontanee deuouerunt. Regulus ad cru

deliſſimos hoſtes ne fidem violaſſe puta/
retur redijt intrepidus. Fabꝛicius ꝓ quar
ta parte regni pyr hi regis epirotarũa ro⸗
mana ciuicate nequit auelli. Catho ne iu/
lio ceſari ſubderetur/ꝓpꝛia manu e pectoꝛe
vitam extraxit.et verbis vtar Senece pꝛi

mo epiſtolarum.epla.iiij. Alius ante ami

ce foꝛes laqueo pependit. Alius ſe pꝛecipi
tauit e tecio ne dominum ſtomachantem
diutius audiret. Alius ne reducereture fu
ga ferrum redegit in viſcera. ¶ Hec ⁊ ſimi

lia quiſquis qui ad eterna ſuſpirat/pꝛofun

da mente inſpexerit/delicatam vt arbitroꝛ
compꝛimet querelam.ſueq; ni falloꝛ pude
bit deſidie. ¶Pꝛoperate igitur nec vt in⸗
ertis peregrini mos eſt/diutumitatẽ tem/
poꝛis vobis pꝛomittite. Inſpiciatur rerũ
veritas.non multoꝛuʒ erroꝛ aut rumoꝛ im
pioꝛum.qui vt ſcribitur Sapientie.ij.di ⸗

cunt apud ſe cogitantes nõ recte. Exiguũ
et cum tedio eſt tempus vite noſtre.nõ eſt
refrigerium in fine hominis.et non eſt qui

agnitus eſt reuerſus ab inferis.quia exni/⸗

hilo nati ſumus et poſt hoc erimus tanqᷓ

non fuerimus:et ſpiritus diffundetur tan
q; mollis aer.et nemo habebit memoꝛiam
operum noſtroꝝ.Venite ergo et fruamur
bonis que ſunt.et vtamur creatura tanq; ĩ

iuuentute celeriter. Aino pꝛecioſo et vn /

guẽtis nos ĩpleamꝰ et nõ pᷣtereat nos flos
tꝑis.coꝛonemꝰ nos roſis anteq; marceſcãt
Nullũ pꝛatũ ſitqð non Eꝑtranſeat luxuria

4*

nt exitus.necvirtuoſe ſemite

guun
kenn

Ninn.

Munez
gegani⸗
ſahen
n
8phurden
nulgſo⸗
6 bi/
mpalssl⸗
onteppe⸗
8 Dun;
wun ten
prüflü
chtanen

ntſemor

Gsadn
ſepun/
upqnun
lamaro/

thonein

epeaoꝛe
Nec gꝛi
emi
pregpi
Gntem
refu
cſimi
wfun.
Wwicro:
lorude
nectin⸗

carureid

tmman
1 ugl.
enoc
nckqui
gen.
ns tunc;

detur n
gewonam

matanc:
olo a /
alnos ſos
nnti
ſatlurm

noſtra nemo noſtrum ſit exoꝛs luxurie no

ſtre. vbiq; relinquamus ſigna leticie.qmiũ
. bllrn etheceſtſoꝛsnoſtn.
¶ Non vos ad emulatione; ꝓuocent tam

bec eſt pars noſ

nefande carnalium ſententie.ſuos toto im

petu / totoq; malignitatis odoꝛe bꝛutales
ꝓſequantur affectus.nec ꝓſequantur mo⸗/

cubilibus. in impudicicijs.bꝛeuẽ hactraſi
liant vitam.ſuas ſibi diuitias habeant.ſu

os moꝛes.ſuas voluptates. Nempe quas

eternas vellent diuitie abibunt. et ipe qui/

bus maxime aſtricti ſunt voluptates fugi

ent. At quibo caruiſſe cuperent ꝑuerſi mo/

res ſtabunt et comitabũtur inuitos. Cun/
cta hec que illos / vulgo mirabiles oñdunt
momento temꝑis euaneſcunt.ſub ipia foꝛ
midine viuũt.ſi illa peꝑcerit/moꝛs non ꝑ/
cet.ducunt in bonis dies ſuos.ſed expecta

tepaululum:ad inferna deſcẽdent ¶ Quã

obꝛem deuoti fideles pegrini/quos pᷣcio/
ſiſſimus agni immaculati regenerauit ſan

guis / ſi peccata tanq; hoſpites peſtiferos

expuliſtis.ſi nõ tm̃mõ peccata ſed affectuʒ
etiam ꝓpoſitumq; peccandi qui vtiq; ſine
peccato nõ ſunt/bona fide deſeruiſtis/ſiꝑ
ſynceram fidem / reſurrectionis dominice
pꝓticipes effecti eſtis.ſi ꝑ viuam ſpem /vos
indubitanter reſurrecturos expectatis. ſi
poſtremo ꝑ charitatem et grãm cũ chꝛiſto
cõſurrexiſtis:que ſurſum ſunt querite vbi
chꝛiſtus eſt in dextera dei patris. Querite
inq; in pᷣſenti per bonoꝛum operum et me
ritoꝛum abundantiam.vt compᷣhendatis
in futuro ꝑ gloꝛiam.quam nobis pꝛeſtare
dignetur.qui moꝛtuus eſt et reuixit:domi
niis noſte Jeſſs caſeue. Jmen. HD

Onus paſtoꝛ animam ſu
am dat pꝛo ouibus ſuis.
Oꝛigininaliter Bath. x.
et recitatiue in euangelio
dominice cunentis pᷣſen/
tialuter ecto⸗·¶ Animaduerte nunco bo/
ne paſtoꝛ O reuerendiſſime pater ſancteſe
dis huius Remeñ.antiſtes.Animaduerte
m qni animaʒ tuam habes pꝛo ouibus tu

cialiter retinere. Lena nunc in circũitu o/

is dare. non venalem habere non pꝛeiudi

culos tuos et vide. omnes iſti congregati

venerunt tibi. obedientes ſunt.non ſicut o

ues errantes.ſed conuerſi ſunt ad te paſto

rem etepiſcopum animarum ſuarum ſecũ
dum verba pꝛimi paſtoꝛis petn in epiſto/

la eiuſdem dominice currentis. Interrogẽ

tur qui et quales ipᷣi ſunt: Reſpondere cõ/

uenit eis exſententia illud de Geneſi. Pa/

nam illud alterum de euangelio cuilibʒ eo

ſtoꝛes ouium ſumus. Conueniat et o vti /

rundem. Ego ſum paſtoꝛ honus qualis a

nimam ſuam dat pꝛo ouibus ſuis. Pꝛo il
lis inq; ouibus que pꝛopheticum üᷣlud ca
nunt deo. Nos autem populus tuus eto/

ues paſcue tue. Miretur igituretafffuat?

dilatetur coꝛ tuum.cum videas tu bonus
paſtoꝛ coadiutoꝛes tuos conſodales dui/
ces gregis tui. Ipſoſq; rationales quoſdã
paſcue tue hoceſt pꝛouintie ue Remeñ.a
rietes. Quidni miretur in hac dieet afflu⸗
at et dilatetur coꝛ tuum cum ꝓmiſerit ſum
mus paſtoꝛ noſter dicens: Vbi fuerit duo
vel tres congregati in nomine meo /ibi in

ri patres et fratres et omni coſolatione ple
niſſima. Hec nempe celeberrima congre/
gatio. Hec tua conuocatio ſanctiſſima o
bone paſtoꝛ/nunquid non in nomine Je
ſu facta eſſe vere putanda eſt. Putanda eſt

pꝛofecto. Fit enim ad extirpationem vici/

oꝛum et virtutum plantationem.Fit ad e⸗

uulſionem ſciſmatum et pulcerrime pacis
radicationem. Fit deniq; ad foꝛtem cuſto⸗

diam gregis dominici.ne male diſperſum

medio eoꝛum ſum. Grandis pꝛomiſſio vi

ne vagabundum per deſerta negligẽtie ra /

piat / diſſipet/ perdat / deuoꝛet ipſuz lupus

„

ille voꝛax infernalis. quin potius viſitatꝰ.

crebꝛo colligatur ſub vnius ouilis tectum

quod eſt fides chꝛiſtiana. Illicq; pꝛotectõ

ne ſolicita foueatur. Ecce ergo dominꝰ no

ſter Jeſus chꝛiſtus in medio noſtrum eſt
viri patres et fratres. Intendite que dico.
dominus in medio noſtrum eſt.quid aſpi
citis quid ſtupetis: Ita eſt cedite non mi
hi. ſed pollicenti qui mentiri non poteſt.
Ego inquit in medio eoꝛum ſum Etquis
ego qui loquitur: Dominꝰ foꝛtis et potẽs
Ipſeeſt paſtoꝛ bonus qui animam ſuam
dedit pꝛo ouibus ſuis. certe pulera/o fe
lix hec et deo grata ſocietas.in cuiꝰ medio
dñſilleẽ cui aglifuiũt.cui ſolꝛlũa famlant᷑

2

Ber. fact in cõcilio remeeiiii

NNemo iam deſperet nemo nepidet exaſpe Platoni Seneca refert. Aliterloquerisa uh
ctu vel occurſu tot lupoꝝ rapacium inſidi liter viuis. Deniq; ſatis fuit moꝛdaxĩ pa⸗ . ſideiſ
antium quotidie gregi chꝛiſti.confidat po ſtoꝛes reſponſio femine cuiuſdam deuote. dußtunh
tius vnuſquiſq; in verbo heliſei. ſoluresp Hec redibat de ſermone quodam cum tur W S.

nobis ſunt q; cum illis Adeſt quippe deꝰ

aſſunt et miniſtri eius milia millum ecde/⸗
cies centena milia:.Qõð ſi tales ꝓꝑ nobis q

ba multa. Interrogatur ab obuio quodaz

ſi ſermo factus eſſet.nequaq; inquit. Poꝛ

ro dum interrogans miraretur ſueq; reuer

1ch
nakh
Perommun
tamarun

contra nos: Ades ettu pulcerrima non di ſionis cum hominum bac copia cauſaʒ re
cam pales quam paſtoꝝ deam gentilitgs quireret exquo nõ erat ſermo factꝰ. Sub /
fabulatur.ſed ſumma veri paſtoꝛis mater intiliit ipᷣa Vermovtiq; dictus eſt ſed nõ
virgo miſericoꝛdie virgo benedica.Ades factus. Dicunt enim etnon faciunt.

tenanbinuanen biin, (⸗FIdt igitur ab vno

uenitur. Adimus ergo nũc te cum fiducia

auatn
aſhen
munoco
ttionisard
ſruntunc

que thꝛonus es gratie.mater miſericoꝛdie
vt gratiam et miſericoꝛdiam inueniamus
in auxilio oppoꝛtuno.qð vtaſſequamurpᷣ

quoq; paſtoꝛe quod ꝓponit dominus.det

animam ſuam pꝛo ouibus ſuis. Illaz ita /

q; animam que imago eſt beate trinuatis

dominus tecum ?c. nimirum in ſua vi rationali. Sapientia i.

Panua Raſt ſeeu veritas que appropꝛiatur filio. Relu/
Bonmms Paſtoꝛ . am cet in vi ira tibile Kotentiaſen ſrennul/ S
mam ſuam datꝓ onibus ſuis.fiat hoc fiaat tas que appꝛopꝛiatur patri. Relucet in cõ
¶Eongratuloꝛ tibi o bone paſtoꝛ.cõgau cupiſcibili Beniuolentia ſeu bonitas que
deo et gloꝛioꝛ in domino.quonia video vi appꝛopꝛiatur ſpirituiſancto. Hanco bo/
gent et ceteri omnes hicpñites ſtudium tu ne paſtoꝛ totam aiam nõ vnicam ſue vir/ Mlu
uunm.ʒelum tuum quo ad imitationem veri tutis poꝛtiõem curaueris dare p ouibo tu/⸗ Ayuf
praſtoꝛis/queris ꝑ hoc ſacratiſſimum con / is /triplici ſedulitate paſcendis. Nec enim gag
cilium dare animam tuam ꝓ ouibus tuis eſtimo telatere quemamoduʒ olim pꝛtim tiſſn
Et qualem animam. Animam ſaneq̃ tri / paſtoꝛi Petro ter interrogato terqʒ m̃den AVlainn
e plici virtute pꝛedita eſt. Habet itaq; ania n// bonus paſtoꝛ xpᷣus/ter ſubintulit dicẽs Eſalen
in ſicut et relique de humana ſpecie vim Paſce oues meas Paſce agnos meos. et Aeujleeto
trriplicem.habet vim rationalem reſpcũ ve rurſꝰ. Sidiligis me paſce oues meas.pa/ cſſuntop
ri. vim iraſcibilem reſpectu ardui.vim con ſce verbo.paſce exẽplo.paſce ſubſidio.pa / fecon
cupiſcibilem reſpectu boni. Itaq; bonus ſce verbo pꝛedicatiõis docte.paſce exeplo —Rfitan
paſtoꝛ dat hanc totam animam/p ouibus coõuerſationis ſancte.paſce ſubſidio chari MMnin
ſuis. Di hoc igitur fiat.qꝛ tempus faci tatis pie. Pꝛedicatio docta fundat᷑ in fide pon
engdi domine loquitur ꝓpheta ad domini. quo ad vim rõnalem. Conuerſatio ſancta Mnienn
NDuare tempus faciẽdi:qꝛ diſſiparuerũtle roboꝛatur in ſpe quo ad vim iraſcibilem. ittunlis
gem tuam. Qualem legem? egem euau / Bubustio pia cõſumat᷑ in charitate q̊ ad munit
gelicam naturalem ⁊ canonicam. Quib vxim cõcupiſcibilẽ.Quiſquis hoc mõ pa / Uchu,
modis: Innumeris et peſſimis. Pꝛopte/ nerit oues ſuas triplici pablo ſalutari/vey ſolopan

manus oꝛi neceſſe eſt. hoc eſto

— „Wα⸗

rea conuenit nunc eccleſia magna eccleſia
totius huius Remeñ ꝓuintie/cogitare qͥd
lfacerent.Et bene quid facerent.quia tem/
ppus faciendi/tempus ponendi manus ad

opus et ad aratrum.alioquin quid pꝛode/
rit nonasveteribus ſuꝑaddere ſanctiones
ſi non veteres fiant nec noue? Apponatur

patio locu⸗

tioni.ne ſit vox quidem voxiacob. manus
autem manus ſint Eſau. Euitetur impꝛo
perium qð vulgari ꝓuerbio melius ſonat.

dictum optimum eſt. ſed querite quis hoc
gget. Illudg inſuper quod obiectum fuiſſe

