ns. de qᷓ . Sed ſcom nõ cauſat
nec efficit.Et ratio eſt.qꝛ idẽ nõ põt eodẽ
inſtãti eſſe actualiter volitũ ⁊ ignoꝛatũ.ſʒ
bñ pᷣt eodẽ inſtanti eſſe habitualit᷑ ſeu ði/
Loöſequẽt᷑
autẽ ſe habʒ ignoꝛãtia ad volũtatẽ.inqn/
tũ ipſa ignoꝛãtia eſt volita ſeu volũtaria.
Oð duobo modis cõtingerepᷣt. Uno mõ

tans.de q̃ nũc agit᷑. S

ſpoſitiue volitũ ⁊ ignoꝛatũ

directe.Alio mõ indirecte.Directe q̃ndo

actus volũtatis fert᷑ in ißam ignoꝛãtiã.ſi
cut cũ aliqͥs vult ignoꝛare.vt excuſatiõeʒ
peccati habeat.vel vt a peccãdo nõ retra/
hat᷑. Juxta illð iob.xxij. Scientiã viarũ
tuarũ nolumꝰ. Et hec dicit᷑ ignoꝛãtia af/
fectata. Ind irecte vero iteꝝ duplicit᷑ con
tingere koteſt no mõ cũ aliqͥs actu nõ
iderare debet ⁊ pᷣt. Et hec
dicit᷑ ignoꝛãtia male electõis.vel ex paſſi⸗
one aliqua.vel ex malo habitu pueniẽs.
Alio modo cũ aliqͥs noticiã quã de aliqͥè/
bus deberet habere nõ curat adquirere.⁊
Fm hunc modũ ignoꝛãtia vniuerſaliũ in
ris que qͥ;s ſcire tenet/volũtaria dicit᷑ q̃ſi
ꝑ negligentiã ꝓueniẽs.Cũ enĩ nõ niſip/
pter negl ntiã habeat᷑. voluntarie habe
üc igit᷑ pdicta ad ꝓpoſitũ ſo/
lutionis pᷣdicte ſcðᷣe queſtiõis pncipalis
iuxta intentõem eiuſdẽ beati Thomeap
irõ vel conſcia/ erret erro/
re volũtario.qͥ ſcʒ nõ cauſat inuolũtariũ.

ↄſiderat qð cõ

ri vid

plicãdo.(¶ S

vtpuita quia ꝓuenit ex ignoꝛãtia.vłↄco

mitãte.q ſcilʒ cũ actu cõcurrit necad ipᷣm

ꝑficiendũ inducit.vel cõſequete q̃ ſcʒ vo/

lita ſeu voluntarie eſt. vel directe ꝓpter ne

gligentiã vtputa ꝛ eſt erroꝛ ſeun ignoꝛan
cia circa id qð qͥs ſcire tenet᷑ vel ↄſiderare

dz⁊ pᷣt.tũc talis erroꝛ rõis vel ↄſcie/ nõ ex
cuſat quin voluntas tali rõni vel ↄſciẽtie
ſicerrãti ↄcoꝛdãs ſit mala
roꝛ qͥ cauſat inuolũtariũ vtputa ex igran

tia anñcedẽte.q ex igrãtia alicꝰcircũſtantie
abſq; oĩ negligẽtia cauſat᷑ pueniẽs.tũc ta

lis erroꝛ rõis vel ↄſcie/volũtatẽ.tali röni

vel ↄſcie ſic errãti ↄcoꝛdãtẽ excuſat.vt nõ

ſit mala.vtputa grã alicꝰexẽpli Juxta eũ/⸗

dẽ btũm Tho.ſi rõ ⁊ ↄſcia alicuiꝰadeo er

rent ꝙ ſibi dictẽt ꝙ poſſit ad vxoꝛẽ alicu/

ius accedere.volũtas tali rõi ⁊ ↄſcie ſic er

rãti ↄcoꝛdãs/mala eſt nec excuſat/eo ꝙ er
roꝛ ille puenit ex ignoꝛãtia legis dei.quã
ſcire tenet᷑ vel inqͥrere Si aũt ratio ⁊ con/

zi ãt ſit er/

1

—

Cõpendiũ theo. DPe natura

ſcientia pᷣdicti hominis in hocerrent/ꝙ
aliquã mulierẽ quã loco ſue vxoꝛis deno

cte ſubmiſſam ignoꝛat/ credat eſſe vxoꝛẽ?
ſuã.⁊ illa muliere debitũ repoſcẽte/ velit

eã cognoſcere/excuſat᷑ volũtas eiꝰ vt non

ſit mala. Quia erroꝛ iſte ex ignoꝛãtia ali /
cuius circũſtantie pꝛouenit:q̃ inuolun/
tariũ cauſat.⁊ ſic excuſat ¶ Poſſunt alia
multa exempla cõcipi ⁊ ad ꝓpoſuũ appli //
cari.immo freq̃nter occurrũt caſus diuer

ſi in hac materia ¶ Pꝛo amplioꝛi adhuc

tam pᷣdictoꝝ/q; materie in ſe declaratiõe
expediẽs viſum eſt determinationẽ triuz
queſtionũ.quas ſuꝑ ſcõᷣo ſententiaꝝ tra
ctat dñs petrus de tharẽthaſia/oꝛdinis p

dicatoꝝ/olim Innocẽtiꝰ papa.v. hic iu/
xta effectũ dictoꝛũ ſuoꝛũ bꝛeuiter ſubne⸗
ctere. Pꝛima queſtio eſt. VUtrũ ignoꝛan/
tia ſit peccatũ: Vtrũ ignoꝛantia excuſat
pctm̃? Que ignoꝛantia excuſat pctm̃jᷣa;·
Circa pꝛimã queſtionẽê/ notandũ pꝛimo

Fm eũ venit/ꝙ cũ culpa ſit defectus volui⸗
tarius/eius reiq̃ debet ineſſe/ ipᷣa ignoꝛã

tia inquantũ caret volũtario caret culpa
ſed inquãtũ habet de volũtario/ habzʒ de

culpa ¶ Lũ inſuꝑ vt etiã dicit pꝛiuatões
ꝓ habitus cognoſci habeãt.vtputa iuxta
pꝛopoſitũ ceptũ loquẽdo.ignoꝛãtia ꝑ ſci
entiã.aduertendũ venit ꝙ triplex quãtũ
ad materiã pñtem ſpectare videt᷑ reꝑi᷑ſci
entia. Vna eſt imꝑtinẽtiũ ad ſalutẽ.Alia

vtiliũ ad ſalutẽ.Alia neceſſarioꝛũ ad ſalu
tem. Imptinentiũ ad ſalutẽ. vt ſcire geo⸗
metriã vel ariſmetricam vel hmõi Vtiliũ
ad ſalutẽ.vt ſcire eplas pauli.actꝰapłoꝛũ
⁊ hmõi Heceſſarioꝛũ ad ſalutẽ.vt ſcire xij
articulos fidei.decẽ pꝛecepta legis.ſeptẽ
eccata moꝛtalia ⁊ hmõi.Et intelligant
becen ſtatus⁊ gradꝰpſonaꝝ.qꝛ aliqͥd eſt
neceſſariũ ad ſalutẽ ſcire reſpectu vnius/⸗/
quod ſolũ eſſet vtile reſpectu alterius Ali
quid etiã eſt neceſſariũ vni ad ſalutẽ ſcire
explicite.quod ſufficeret alteri ſcire impli
cite.⁊ ſimiliter de pluribs¶ Reſpectu qᷣꝝ
pꝑ oppoſitũ triplex.etiã repitur ignoꝛãtia
ſcʒ imꝑtinentiũ ad ſalutẽ.vtiliũ ad ſalutẽ
⁊ neceſſarioꝝ ad ſalutẽ Pꝛima ſiue ſit vo
luntaria ſiue inuolũtaria nõ eſt peccatũ.
Scva ſiue etiã volũtaria fuerit ſiue inuo
lũtaria.nõ eſt de ſe pctm̃.licet homo eam
contẽnendo peccare poſſet.Tertia vᷣo ig
noꝛãtia ſcʒ neceſſarioꝝ ad ſalutẽ.iteꝝ tri
plexreꝑitur Vna ſcʒ om̃ino inuolũtaria

Alia om̃ino voluntaria.Et alia ꝑptimyo
luntaria.ꝑtim inuoluntaria. Pꝛima ẽ in
eis qui ſcire nõ poſſunt.vt ſunt infantes
pueri ⁊ hmõi.⁊ hec nõ eſt in culpa.⁊ ꝑ cõ
ſequens nec pctm̃ ſed ſolũ eſt quedã pena

inquantũ ſcʒ ignoꝛãtia:ſcientie carẽtiam
⁊ ſic quandã imꝑfectõem dicit. Scda eſt

in eis qui ſcire poſſunt.ſed nolunt.Et ſic
ignoꝛantiã velle habere vident᷑ ⁊ affecta-
re.Et hec pꝛopꝛie nõ dicit᷑ pena cũ ſitvo-
lita.ſed eſt culpa ⁊ pctm̃.nõ rõe qͥ dem igę/
noꝛantie in ſe. Ignoꝛare etenĩ de ſe nullũ
pctm̃ eſt.ſed rõne ꝑuerſe volũtatis igno/
rãdi ea q̃ qͥs ſcire tenet᷑ ⁊ q̃ ſibi neceſſaria
ſunt ad ſalutem Hec enĩ malũ actũ culpe
velleê/ſolũmodo pctm̃ eſt.ſʒ etiã velle ma

lum pene oꝛdinãtis ad culpã. q̃lis eſt ig/

noꝛantia eoꝝ que ſciri debẽt.eſt peccatũ.
Zertia ignoꝛantia eſt in eis qͥ ſcire pñtet
bene vellẽt /ſed ſcire negligũt.Et hec par

tim eſt pena ꝑtim culpa ⁊ pctm̃. Pena qͥ
dem inqntũ ſcʒ talis ignoꝛãtia que vt ta/

ctũ eſt quandã imꝑfectõem dicit.nõ eſt p
pꝛie volita.immo quodãmodo diſplices
Lulpa vero ⁊ pctm̃ inq̃ntũ ex defectu ho

minis.ſua ſcʒ negligẽtia venit ꝙ ipſe ſciẽ

tiam eoꝝ que ſcire tenet᷑: que ſibi neceſſa
ria ſunt ad ſalutẽ/nõ habet cũ haberepoſ
ſet.⁊ ſic quodãmodo volũtarie hãc igno/
rantiã habere videtur.nõ quidẽvolũtate
efficiente vt in pᷣcedẽti.ſed volũtate omit

tente q̃ licet nõ ꝓpꝛis ⁊ vere.effectualit᷑ tñ
⁊ interpᷣtatiue volũtas eſt. Et ex his ꝑatʒ
ſolutio pꝛedicte pꝛime queſtiõis. e⸗/
cunda vero pꝛedictarũ trium queſtionũ/
eiſdẽ qſi medijs ſ̃ᷣm pᷣfatũ doctoꝛẽ diſſol/
uit̃ Crcapponi enĩ pꝛio illud iã ſepe

ſupꝛa tactũ.q ſcilʒ oẽ pctm̃ inq̃ntũ eſtvo

lũtariũ intãtũ eſt pctmi Exq̊ infert ꝙ illð

qð diminuit de voluntario diminuit de

pctõ.Deinde illã triplicẽ drnaʒ ignoꝛan
tie in determiatõne qſtiõis pᷣcedẽtis poſi
ta/effectualit᷑ reſumit dicẽdo.x pꝛĩia ig/

noꝛãtia oĩno inuolũtaria q̃ dicit᷑ inuinci

bilis qꝛ vinci nõ pᷣt.vt q̃ eſt in pueris ⁊ a
natura inſenſatis a toto.i.totalit᷑ excuſat

petm̃ ¶ Scda v̈ ignoꝛãtia ſcʒ oino vo/
lũtaria/ qꝗᷓ dicit᷑ ignoꝛãtia affectata nullo

mõ excuſat pctm.quia vt ꝑ magiſtꝝ ſen/⸗
tentiaꝝ dicitur. Et ſi talis ignoꝛantia ex
cuſet inquantũ ignoꝛantia eſt.aggrauat
tamẽ inquantũ eſt affectata. AUñ tantum
aggrauat quantũ excuſat.Et circa hanc

ngein
hen
nch
Qrean
Scic
ne Eſc
aiſido⸗
genig
ſenuli
io/
ſinin
ailoe
Nlemn⸗
loctig
thaani.
rpiter
thrpnr
ſenq
neytt
nöcktp
diſplcis
anho
eſi
uaſi
pof.
o/
jnnte
mit
t tñ̃
ba
K
ſonu/
dihob⸗
ſͤſehe
fückro
ncpls
nnunde
groran
tbpoi
vinig
nnincl
cris10
ccuſat
inoro⸗
Canulo⸗
ſtſn
antie
Cun
tantu
Abu

ignoꝛantiã qꝛ de ipſa frequẽterverbũ oc/
currit/aduertat᷑.qꝛ nulla ignoꝛantia de ſe
eſt ſimplicit᷑ affectata. Eteni om̃es hoĩes
iuxta phm / naturaliter ſcire deſiderãt.ſed
eſt bene aliqᷓ ignoꝛãtia deꝑ accidens affe
ctata.inquantũ ſcʒ ſciẽtia ei oppoſita cre

read aliqͥd quod ipſe nõ vult ⁊ qð ſibi di

ſplicet. tia vero ignoꝛãtia ſcʒ ꝑtim

voluũtaria ⁊ ꝑtim inuolũtaria.qꝛ ſcʒ vt ſa
tis ſupꝛa tactũ eſt avolũtate omittẽte.nõ

autẽ a volũtate efficiẽte ſeu appꝛo bãte p
cedit.excuſat a tãto.ſed nõ a toto.i.nõ to/

taliter excuſat pctm̃.ſed bñ grauitatẽ pec
cati diminnit. Ita ꝙ peccatũ ꝑ taleʒ igno

rantiã cõmiſſum / nõ eſt de ſe ita graue / ſi
cut eſſet ſi talis ignoꝛãtia nõ haberet᷑. Et
intelligar boc deignoꝛ aia queꝑ aliquez
modũ dat cãm ipſi peccato.ſic ſcʒ ꝙ ſi ip

ſa nõ eſſet/peccatũ illud nõ cõmitteretur
yel nõ eodẽ mõ cõmitteret᷑. Nam eſt alia
quedã ſpecies ignoꝛãtie om̃e generaliter

pctm̃ cõcomitans de qua nihil ad pnñs ꝓp
poſitũ. ¶ Lirca vero tertiã ⁊ vltimã pꝛe/

dictaꝝ triũ queſtionũ ſic diſtinguẽdo di /

cit pꝛefatus doctoꝛ.ꝙ duplex eſt ignoꝛan
Gati ⸗

noꝛantia facti dupliciter cõtingere pot

Aut ſcʒ adhibita diligentia. ⁊ hecexcuſat
a toto.quod exponat᷑ vt ſupꝛa.Et exẽpli

ficat de cõcubitu iacob cũ lya pꝛimogeni
ta filia laban.quẽ concubitũ talis igno/

rãtia excuſauit.Aut talis ignoꝛãtia facti

contin git nõ adhibita debita diligentia.

⁊T hec excuſata tanto.ſed nõ a toto.quod
etiãvt ſupꝛa exponat᷑.⁊ exemplificat de fa
cto lamech dũ occidit caym. cũ tamẽ ferã
putaret occidere.Qõð factũ talis ignoꝛan
tia nõ excuſauit a toto ſed bñ a tãto ¶ g
noꝛatia autẽ iuris vt iam aliq̃liter in ſu/
pioꝛibus declaratũ eſt /ſub duplici quali

tate reꝑitur.vna vincibilis.alia inuinci/⸗

bilis. AUincibilis quã ſcilicʒ vt etiã ſupꝛa
erpoſitũ eſt qs vĩcere poteſt. iterũ dupler
reꝑitur. VUna affectata.qñ ſcilʒ iuxta etiã
ſuperius notata aliquis ea q̃ iuris ſunt q̃
ſcire tenet᷑ ⁊ ſcire poteſt·/ſcire nõ vult.ĩmo

illam eoꝛũ ignoꝛantiã quodãmodo ne a
peccato retrahat᷑ ſe habere cõplacʒ Et hec

7

tolneca tanto.Alia dicit᷑ ſimplex.cũ.ſ.iu

xta etiã ſuꝑiꝰnotata aliqͥs ea q̃ iuris ſunt

que ſcire tenet / bñ ſcire vellet. ſ⸗ 3 cum ſcire

Una nãaq; inci

vſum rõis oĩno li

uedã eſt facti quedã eſt iuris g

cogno

ignoꝛãtia in nullo ſe eccuſat.nec ſcilʒ ato

5

Qualitate et numero circũſtatiarũ

poſſit negligit. Et he ienoꝛ tia excuſat

a tanto ſed nõ a toto

tanto ſed no a toto ¶HIgnoꝛãtia vo in/
uincibilis ſub duplici

erxcuſat. ⁊ a tanto. a toto. vt infantibb. a
iez ie. acre natura inſenſatis. Incidẽs ve o iteꝝ du
ditur debere hominẽ mouere ſen inducoe

duplici etiã qᷓlitate repit.
Vna innata.alia incidens Innata oino

7

cuſat a toto.alias nõ.

dit ſine culpa. Alia o in
cigdit ex culpa. Pꝛimg q̃ ſqʒ ſine culpa in /
cidit. vt qñ gra exẽpli homo dãdo opim
rei licite/efficit᷑ ſurioſus.⁊ hec qñ totalit
ligat ſeu impedit rõem ſeu vſum rõis ex/ H
De ſecũda vero in⸗·
cidẽti ſcʒ ec culpa.vt qn hõ pꝛeſtitit cGm
ſue ignoꝛãtie/duplex eſt opinio. VUna eſt

que ponit ꝙ ſi talis ignoꝛãtia rõnem ſen

7

ſus vt dicit minꝰ peccat.q; ſi furioſus nõ

bñ a tãto.

eſſet. peccat tamẽ. Pꝛima opinio ꝓbabili

e niderur. Naopter dubiũ tamẽ /talibyſi
ſanetur debet ßᷣm canones penitẽtia iniũ

—

gi ¶ Et hec qᷓntũ ad naturã ſeu qualitatt
onſcientie dicta ſufficiaan.

tura qualita &

mero circũſtantiaz

—2

—

tã moꝛtal qᷓ; venial.ñ modice ↄferthmõi
circũſtãtiaꝝ naturã cogſcere diligẽtq; dũ
caſus occurrũt ↄſiderare ac debite attẽde
re Et hincẽ ꝙ cõit᷑ ꝑ doctoꝛes tres aſſigẽn
tur cauſe pᷣncipales ꝓpt᷑ q hmõi circũſtã

tiaꝝ ↄſideratõ/ñ ſolũ ad ſciaʒ moꝛalẽ.ſed
ex xalde pᷣncipalr ad ſciaʒ theologicã ꝑtinʒ

q̃lis nõ dubiũ eſt ſcia regimis iſtructõis⁊

directiõis aiaꝝ maxie in foꝛo pñiali.q̃ vt

ðᷣt Hꝛeg.i paſtoꝛali Ars ẽ artiũ.ſcia ſclaꝝ
¶Pꝛia ca eſt qꝛ hmõi ſcia theolo gica cõ
ſiderare hʒ ac hũanos.ᷣm ꝙ per eos hõ

ad btĩtudinẽ ſalutẽq; etnã oꝛdiat᷑. Oẽ ãt

qð ad aliquẽ finẽ oꝛdiat᷑ opoꝛtʒeẽ illi fini
ꝓoꝛtionatũ.Actus ãt hũani finiꝓpoꝛtio
nant᷑ fm quãdã cõmenſuratõem que fit

gat ſeu impedit.tũc pec
Cii furioſus qᷣ p ſuã cuſpa incidit in ſi⸗
riã. ex vi illiꝰfurie occidit hoim. talis eni
nãõ peccat:qꝛ vt anial bꝛutũ in ſolo impſe
tu mouet? nõ roõne. Alia eſtopinio qᷓ po

nc de natura ? qlitate ?⁊ nüe⸗,
ro circũſtãtiaꝝ aliq dicẽda ve/
niũt Eteni vt ſuꝑiꝰtactũ eſt ad
ãdrnaʒ nature ⁊ q̃litatꝭ pctõꝝ

Compendiũ Theologie

per debitas circũſtantias rationabiliter

ergo ad pꝛedictã ſcientiã theologicã ꝑti/
net.ipſarũ circũſtantiaꝝ conſideratio.
Secũda cauſa eſt.quia ipſa etiã ſcientia
theologica cõſiderare habet actus huma
nos.ſᷣm quod inuenit᷑ in eis bonũ ⁊ ma/

lum.meliꝰ⁊ peius.Hec aũt in ipᷣis actib.

humanis frequẽtiſſime ex circũſtãtijs re/
periunt᷑ſᷣm ꝙ ipᷣas circũſtantiasvt infra
declarabit᷑ diuerſificant᷑.ratõnabilit᷑ ergo
ipſarũ circũſtantiarũ conſideratio ad hu
iuſmodi theologicã ſcientiã ꝑtinere dici
tur et = cauſa quia ipᷣa eti
am ſciẽtia theologica cõſiderat actus hu/
manos ſᷣm qð ſunt meritoꝛij vel demeri/
toꝛij.quod q dem cõuenit actibb hũanis
ad quod reqritur ꝙ ſintvolũtarij.Actus
autẽ humani frequẽtiſſime iudicari hñt

voluntarij vel inuolũtarij ſᷣm cognitiõeʒ

xel ignoꝛatiam circũſtantiarũ. Rationa⸗/
biliter igitur circumſtãtiarũ cognitio ad

huiuſmõi ſcientiã cheologicã ꝑtinere di /

citur ⁊ ꝑtinet.¶ Ad declaratõem igit᷑ ma
terie ꝑticularius deſcendẽdo. circũſtãtia
ſic deſcribit᷑. ꝓꝙeſt accidẽs actus humani
Et intelligat᷑ iſta deſcriptio nõ de accidẽ
ti quod ineſt rei vt ſua ꝗlitas.ſicut albũ
dicit᷑ accidens rei albe.ſed intelligat᷑ acci
dens quaſi cũ alio ſiml in eodẽ ſubiecto
cõcurrens⁊ exiſtẽs.extra tamẽ ſubſtantiã
ipᷣius cum quo ſic cõcurrit ⁊ exiſtit. Sic
eni circũſtantia dicit᷑ accidẽs actus hũa/

ni.quia cũ actu humano ſimul in eodem

ſubiecto cõcurrit ⁊ exiſtere poteſt. Eſt ta/
men extra ſubſtantiã ipᷣius actus huma/
ni neceſt de eins ſubſtãtia. Quod ſat no
men de ſe impoꝛtat ⁊ cõnotat. Dicit᷑ eniʒ
circũſtantia quaſi circũ aliquid ſtans.
Lircũſtãtie autẽ ſᷣm quas vt ſupꝛa tactũ

eſt: actꝰpmõi iudicari habẽt boni vel ma

li / melioꝛes vel peioꝛes / meritoꝛijvl deme
ritoꝛij.⁊c̃. ⁊ ꝑ conſequẽs ad beatitudinẽ
ſalutẽq; eternã oꝛdinati aſſignant᷑ a tul/
lio in ſua rhetoꝛica ſeptẽ.que cõtinent᷑ in
iſto verſu Quis.quid.vbi.quibo auxilijs
cur.quomõ.quãdo.Etenĩ iuxta quod ip
ſe tulliꝰdixit. In actibo humanis ad eoꝛũ
bonitatẽ ſeu maliciã debite dinoſcẽdã pᷣ/
dicta conſiderãda veniũt. ſcilʒ quis eſt qͥ
fecerit.quid eſt quod fecerit.vbi ſecerit.qᷣ
bus auxilijs:inſtrumẽtisvel medijs fece/
rit.quare fecerit.quõ fecerit.quãdo fecerit
Philoſophus autẽ in tertio ethicoꝛũ ad/

dit octauã circũſtantiã ſcʒ circa qͥd Sed
tullius eã ſub illa circũſtantia quid:/ↄpꝛe

hendit. Hic tamen ipᷣarum circũſtantia/

rum fiet declaratio ſᷣm numerũ ⁊ poſitio
nẽ philoſophi. umer autẽ ſeu ſuffi
ciẽtia iſtarũ circũſtantiaꝝ ſic ſumi poteſt
Circũſtantia enĩ vt iam dictũ eſt dicit᷑ q̃
ſi extra ſubſtantiã actus exiſtẽs.ſed tamẽ
ipᷣm actũ aliquo mõ attingens.Triplici
autẽ modo ſeu reſpectu poteſt circũſtan/
tia actũ ipᷣm humanũ attigere. Vno mõ
inquantũ attingit ipᷣm actũ in ſe.Scðo
modo inquantũu attingit cãm ipᷣius actꝰ

Tertio modo inquantũ attingit effectũ
ipᷣius actus.Reſpectu pꝛimi modi dupli

citer poteſt ipᷣa circũſtãtia ipᷣm actum ĩ ſe
attingere.vel ꝑ modũ ſcʒ cuiuſdam mẽſu
re ſeu cõmenſuratõis ⁊ ſic erũt circũſtãtie
reſpiciẽtes ſen cõcernẽtes locũ⁊ tempꝰ.q̃
denotant᷑ ꝑ hec duoverba in pꝛedictover
ſu poſita.ſcʒvbi.⁊ quãdo.vel ꝑ modũ q̃li
tatis ipᷣius actus.⁊ ſic erit circũſtantia re
ſpiciẽs ſeu cõcernẽs modũ agendi quo.ſ.
actus ipſe factus eſt.q̃ denotat᷑ ꝑ hoc ver
bũ qũo.Reſpectu vero ſecũdi modi / ſcilʒ

reſpectu cauſe ipᷣius actus.cum oĩm actu

um ⁊ affectuũ humanoꝝ q̃tuoꝛ ſunt cau⸗

ſe pꝛincipales.ſcʒ efficiẽs.materialis.foꝛ

malis.⁊ finalis.quadruplex circa iſtas q̃
tuoꝛ cauſas accipit᷑ ſeu occurrit differen⸗
tia ſeu qualitas circũſtantiarũ.Circa enĩ

cauſam efficientẽ/alias accipit᷑ ſeu occur
rit circũſtantia ipᷣius agẽtis que denotat᷑

per hoc verbũ quis Circa cãm materialẽ
accipit᷑ ſeu occurrit circũſtantia circa ob/

iectuʒ que denotat᷑ ꝑ hoc verbũ quod ad

dit ph̊s.ſcʒ circa quid. Circa cãm foꝛma

lem accipit᷑ ſeu occurrit circũſtantia circa
cauſam coagẽtem ſeu cooꝑantem ſeu cõ/

cunetex. que notat᷑ꝑ hoc verbũ quibo au
xilijs. Et intellige vt iam taciũ eſt.vel in

ſtrumẽtis.⁊c.vel hmõi que faciũt ad foꝛ

mam actꝰ. Circa cauſam finalẽ accipitur
ſeu occurrit circũſtantia circa pꝛopoſitũ
⁊ intentõnẽ agẽtis que denotat᷑ꝑ hocver
bum. cur.i.pꝛopter quid qua de cauſa⁊c̃.
Reſpectu vero tertij modi.ſcʒ reſpectu ef
fectus ipſiꝰ actus accipit᷑ ſeu occurrit cir
cumſtãtia.circa illud quod extali actu cõ
tigit ⁊ ſecutũ eſt. que denotat᷑ꝑ hocverbũ
quid. ¶ Be igitur ſunt circũſtantie ex qͥ;
bus vt pluries tactũ eſt.actus hũani qad
bonitatem vel maliciã:meritũvel demeri

14

numtbi
ntqvin
ables
ocniuet

rot⸗

ſppen

(isd

l tel
pſun
ſot

gligc
lopece
gui⸗

1

ing
uih
fic
gdolte

hum
parbn

gete

guuin

e
(lh-

(

34
nichre
ſtnt,
1hoſto
mporet
t dicf
ſeatns
Tlich
ſccüſtun,
on
Sc
Ping act
Acfeni

Nidu

uniſe
amneſ
nütii
tenp'
angon
nociiqli
untune
Kiggot.

4

Rbocren
d/ſch

oinaan
/
ſj
nn
geni
ccar
notat
trialt
caob!
godad
ſor
Ntiacira
nſanch
guipen
et valin
fitad ſor
vopoſitß
Nboene
auſ⸗

cpeguc

ccuntan
Niacng⸗
hogett
tmnneut
bünien
cem

dere.

“ De numero circũſtantiarũ

tum⁊c̃.iudicari habent nec plures reperi
ent᷑ quin ꝗd aliquã pꝛemiſſarũ ſint reduüt//
cbke E ad maioꝛẽ inſtructõeʒ medi
ocriũ et ſimpliciũ quiba.vt ſupius tacti
eſt nõ tanta ſciẽtia vel libꝛoꝛum facultas
ſuppetit/expediens iudicatũ eſt de pꝛedi
ctis circumſtãtijs aliqualiter exemplifica
ri.vt exinde in ſimilia facilius mannduci

poſſint.et ſeruando oꝛdinẽ verſus ſupꝛa

poſiti. ¶ Reſpectu igit᷑ pꝛimi verbi ſcilzʒ
quis.certũ eſt ꝙ ceteris alijs paribo grauu
us peccat ſacerdos q;ᷓ ſimplex clericus. et
grauius clericus q; lex laicus.⁊ gra/
uinus vir q́; femina CK
quid.certũ eſt ꝙ ceteris alijs paribus ho/
micidiũ eſt grauius peccatum q; furtũ. ?
adulteriũ q ſimplex foꝛnicatio ¶ Reſp. /
ctu tertij.ſcʒ vbi.Certũ eſt ꝙ ceteris alis
paribus furtũ vel ꝑcuſſio.vel foꝛnicatio
que fieret in eccleſiavel alio loco ſacro. eſft

grauius peccatũ q;ᷓ ſi fieret extra eccleſiãꝛ

in loco nõ ſacro. ¶ Reſpectu quarti ſciʒ

quibo auxilijs inſtrumẽtis vel medijs.⁊c.

certũ eſt ꝙ domũ ad pꝛedandũ intrare ꝑ
falſam clauẽ.vel ſeram aperire per inſtrtu
menta ſubtilia.vel ꝑ ſuboꝛdinatõnem fa
muli aut ancille ceter alijs paribe/ eſt gra
uius peccatũ qᷓ; a caſu inuentã apertã vel

perfoꝛamẽ muri nõ obſtructũ intrare.

Reſpectu quiti ſcʒ cur ſeu pꝛopter qͥd.cer
tum eſt ꝙ latitare in nemoꝛe vel alio loco
ſuſpecto.ſeu cõducere ſocietatẽ aliquã in

tentõne aliquem vel aliquos occidẽdi ce

teris alijs paribus eſt grauiꝰpeccatũ q; 5
dicta facere intentõne ſola depꝛedãdi.

Reſpectu ſexti ſcilicʒ qũo.certũ eſt ꝙ cete/

ris dlijs paribus grauius eſt peccatũ ho/

minẽ ex ꝓpoſito deliberato ⁊ per inſidias

q́; ſubito motu ſubitoq; incurſu occidere

Et grauius ceteris alijs pariboveneno in

ꝙ;; gladio aperte inuadẽdo occi⸗
tum eſt/
ſancto paſche.vel alio ſolẽni ceteris alijs

ſpectu vero octaue circũſtantie

eſpectu ſeptimi.ſcʒ quãdo.cer/
ꝙ domũ pꝛo depꝛedãdo de nocte
intrare. ceteris alijs paribus eſt grauius
peccatũ qᷓ; de die intrare.Et foꝛnicari die

õ ſolen
ni. ¶ Re
philoſophũ addite.ſcʒ circa qͥd¶ Cer,⸗
tiü eſt ꝙ machinamẽta ⁊ deceptões tende
reet parare ad inducendã mulierẽ religio
ſam vel vxoꝛatã in foꝛnicatõnem ceteris
alijs paribus/eſt grauius peccatũ q́; ma9

. .

inarlack inducerdi gpam aliã om̃ino
ſolutã.ſic de ſimilib ¶ Addunt aliqui vl
tra omnes pꝛedictas circũſtantias vnam

aliam ſcilʒ Quotiens. Circa quã dupli⸗/
citer dici poteſt. Uno modo ꝙ cũ iuxta pᷣ

mum triũ modoꝛũ actũ humanũ attingẽ
di ſupꝛa tactoꝛũ/ipſa circũſtantia:quoti/
ens.videat᷑ actum in ſe attingereꝑ modũ

cuiuſdã cõmenſurationis tempis.poteſt

ratõnabiülit᷑ intelligi et cõpꝛehendi ſub il

la circũſtantia:quando. Nec enĩ debite et
ſufficieter poteſt ſiue in ↄfeſſione ſiue ali

A8:quãtitas ſeu grauitas peccati ꝑ illam
circũſtantiã.quando.ꝑquiri ⁊ haberi. vt

puta ſcʒ quo temꝑe.qua die:qua hoꝛa⁊c.

peccatũ factũ ſit. Quinetiã effectualit᷑ di
cti peccati quãtitas ⁊ grauitas ꝑ dictã cir

cũſtantiã quotiens ꝑquirat᷑et habeat᷑.vt

gratia exempli Contingere poteſt ummo
frequeter cõtingit ꝙ homo pluries idem
peccatũ.vtputa foꝛnicatõem.vel furtum
coõmittet.vnavice temꝑe quadrageſimali

et die ſolenni. Et alia vice.alio tempoꝛe.

et die nõ ſolenni. Et ſic de ſimilibusval/
de quotidianis. Si igit debiteꝛ ſuffici/
enter ab iſto ꝑquirat᷑ et ſciat᷑ quando tale

peccatũ cõmiſerit.ſatis etiã ſciet᷑quotiẽs

ipſe ↄmiſerit.Alio modo dicit᷑ꝙ pꝛopꝛie
iſta circũſtantia.quotiens / nõ eſt nec di/

ci debet circũſtãtia.quia pꝛopꝛie nec actũ
in ſe/neccauſam ipius actus / nec effectũ

pſuactu8 reſp icit.ĩmo nec peccatũ in

ſequoquo modo aggrauat.ſed ſolum ⁊ p
pꝛie quandã reiteratõem peccati plurali/

1

tatẽ peccatoꝛũ dicit.vt clare apparere po/

teſt ꝑ exemplũ quod de ipᷣa iuxta ſimilitu

dinem pcedentiũ circũſtantiarũ poni po

teſt. Certum eſt eni ꝙ ceteris alijs paribꝰ

grauius eſt peccatũ teraut quat᷑ mulierẽ
de foꝛnicatõne vel adulterio ſolicitare.qᷓ;

ſemel Et g-. auius ter aut quater inſidias
ad aliquẽ occidẽdum tendere ⁊ parare q;

ſemel. Sed pꝛopꝛie iſta nõ vnum ⁊ idem

peccatũ ſunt.immo plura. 2 pꝛopꝛie que
dam reiteratio peccatoꝛũ. Notãter aũt in

pꝛemiſſis exemplificatõnibꝰ addita ſunt

ilaverba. Ceterꝭ alijs paribus.Nam cir

ca caſus pꝛemiſſos et ſimiles/poſſent eti/

am alie circũſtantie contingere ſeu occur
rere que de ſe aliter qualitatẽ ⁊ grauedinẽ

peccatoꝝ pꝛedictoꝛũ diſponerẽt ⁊ cauſa/

rent. Nam quod bene aduertedũ eſt ex cõ
curſu pluriũ circũſtantiaꝝ circa aliquem

—

—.

Compendiũ theologie

actum / poteſt maioꝛ eius bonitasvel ma
licia.maiusq; meritũ vel demeritũ cauſa
ri. Per pꝛedictas etiã exẽplificatões pote
rit faciliter diſcretus⁊ intelligẽs de caſib
qui ſibivel in ꝓpꝛia ꝑſona vel in perſonis

alioꝝ.vtputa in cõfeſſione aut alias con

tigere poſſunt diiudicare ⁊ diſcernere Nã
vt ſepe in ſuꝑioꝛibus tactũ eſt pꝛo hoc q;
etiã clarius dãdo intelligi hic de iparum
natura ⁊ qualitate circũſtantiaꝝ pꝛinci/
paliter actũ eſt Ex concurſu alicuius aut
aliquaꝝ circũſtantiaꝝ actus qͥ alias de ſe
exſuoq; genere ſen natura nõ eſſet niſi ve
niale peccatũ/immo foꝛſan actus merito
rius.efficit᷑ peccatũ moꝛtale.vt pluries ex
emplificatũ eſt de verbo ocioſo.occaſiõe
q; ſeu pꝛouocatõe riſus.⁊ de datõe elemo

ſine que de ſe ex ſuoq; genere eſt actꝰ meri

toꝛius. Quibo ſi addatur⁊ cõcurrat circũ

ſtantia illa reſpectu cauſe finalis ſeu intẽ
tionis actus de qua ſupꝛa ſuꝑ illoverbo.

Cur.Vrputa ꝙ fiant ad ꝓuocãdũ ſeu in
ducendũ mulierẽ in foꝛnicatõem / efficiũ
tur peccata moꝛtalia.Et ſimiliter de alijs
iuxta ſuũ genus ⁊ naturã.¶ Et hec quo

ad naturã.qualitatẽ.⁊ numerũ circũſtan

tiarum.quãtum huic tractatui cõgruere
iudicatum eſt/ dicta ſufficiant.

. .

He diuerſis nomi

nibus peccati actualis ⁊ venialis.
Voeo vero ad diuerſitatẽ nomi/

nũ que peccato actuali venia li
ꝑ nonnullos ſᷣm diuerſas eius
pꝛopꝛietates.oꝑatões ⁊ effectꝰ

ſuꝑioꝛibꝰvbi de ipſo peccato veniali agi
incepit / dictũ eſt. diffinitionẽ beati Aug.
que peccato actuali moꝛtali ſupꝛavbi eti
am de ipᷣo peccato moꝛtali tractatũ eſt· ex
eo ꝙ in ipſo eſt ꝑfecta ratio peccati attri/
buit / ſolere ꝑ aliquos peccato in generali
⁊ tanq; generi attribui.⁊ ſic quodãmodo
fᷣm tamẽ maius ⁊ minꝰ/poſſe ipſo pecca⸗/

to veniali cõpetere ⁊ cõuenire.ita de noi/

bus nominũq; diuerſitate dici poteſt.ꝙ;
ſcʒ in ſuperioꝛibus peccato moꝛtali in ſe
plura ⁊ diuerſa noĩa attributa ſunt q̃ be/
ne cõmuniter peccato in generali ⁊ tanq;
generi attribui ſolent.et ſicquodãmodo

ſm tamen maius ⁊ minꝰ/poſſent etiã ipᷣi
96

peccato veniali attribui ⁊ cõuenire

ad clarius ſemꝑ naturã ⁊ qualitatẽ pecca

moꝛtale.

ttribui ſolent /eſt aduertendũ ꝙ ſicut in

ti venialis cognoſcendũ recitabũtur hic
aliqua noĩa ipſi pctõ veniali attribui ſo/
lita.In quoꝝ aliquiba cũ ipſo pctõ moꝛ
tali cõuenit intelligãtur ꝑ pꝛius ⁊ pꝛinci

palius ipᷣi peccato moꝛtali cõpetere. cum

in eo vt tactũ eſt ꝑfecta ratio peccati cõſi/

ſtat.⁊ ſecũdario ac minꝰ pꝛincipalit.ĩmo
ꝓ quandã largam acceptiõeʒ ipſi peccato

veniali.cũ ſᷣm beatũ Tho. nõ cõſiſtat in

co0 Nleeia ati cti.imo ſolũ quedã imꝑ/

fecta. ¶ Poteſt igit᷑ pꝛimo peccatũ venia
le nomĩari.⁊ interdũ ab aliquibo nomĩa/
tur macula.⁊ hoc qꝛ maculat aiam Oð qͥ
dẽ iuxta beatũ Tho.intelligat᷑ nõ ꝓpꝛie lo
quẽdo ſed ſolũ f̃ᷣm qͥd.inq̃ntũ ſcʒpctm̃ve

niale impedit nitoꝛẽ qͥ eſt ex actibe virtu/
tum. Quia nõ diminuit nitoꝛẽ habitua/

lem.nec enĩ habitũ charitatis ⁊ aliaꝝ vir
tutũ diminuęre habet. ſicut facit peccatũ
oteſt etiã nominari reatus
eo qꝙ ad penã obligat.ſed hoc etiãvt iã
atim tactũ eſt intelligat᷑largo modo ⁊ q

ſi impꝛopꝛie.qꝛ ad penã eternã pᷣciſe non

obligat.vt facit pctm̃ moꝛtale.ſed ſolum

ſub diſiüctione. Vel ſcʒ ad penã eternam
vel ad penã purgatoꝛiã. vel ad penã pñ/

tialiter ſatiſſactoꝛiã Qð capitulo ĩmedia
te ſequẽti /vbi de dicti peccati venialis ef
fectibo agetur/latiꝰ declarabit᷑. ¶ Poteſt

—

etiã noĩari pᷣuaricatio inq̃ntũ ſcʒ manda

tũ dei reſpicit qð trãſgrediẽdo pᷣuaricat᷑
Sed ſimiliter vt hus ĩtelligat᷑ largo mõ
⁊ quaſi ĩpꝛopꝛie.qm̃ peccatũveniale non

facit directe cõtra legem dei⁊ mandatũ.ſʒ

bene ðᷣter. vt late in ſuꝑioꝛib expoſitũ eſt
oteſt etiã noĩari pctm̃ ꝓut ⁊ de facto

noiatur. inq̃ntũ ſcʒ eſt cõuerſio ad bonũ

cõmutabile.ſed vt etiã tactũ eſt hoc largo
modo ⁊ minus pꝛincipalit᷑. Quia illa cõ
uerſio ad bonũ cõmutabile/ nõ eſt cũ to⸗

tali ⁊ habituali auerſiõe a bono incõmu⸗/

tabili.ſicut eſt in pctõ moꝛtali Nã in iſto
peccato veniali/neq; plus neq; tãtum di
ligit᷑ipᷣm bonũ ↄmutabile ad quod ſic fit
cõuerſio/ſicut bonũ incõmutabile a q̊ fit
auerſio. vt bene ample⁊ pluries in ſuꝑio
ribus declaratũ eſt. ¶ Poteſt etiã nomĩa
ri nefas inquãtũ ſcʒ eſt illicitũ ꝑſone ꝑpe/
tranti. Sed vt frequẽter dictũ eſt. hoc eti
am eſt largo modo ſumendo⁊ quodãmõ
impꝛopꝛie.
cato veniali ᷣm diuerſas eius oꝑatões et

effectꝰ noĩa attribui. interdũ etiã ꝑ aliqẽs

lura alia poſſunt ipᷣi pec

e

ſſecd
neſbi
Güfenn
(hepre
drl
Gamenn
lwpides
Gund
amenet
Alict
cthen
gitann
Ood⸗
cligi
agmni
iterci
gamic
to
ſovoꝛ
ſiola
od
guia
n
nn
s
ila
anee
lvrign
hryie
griode
aeni.
aligt

(ſ

in
iurt
bene
dich
ſüi,
ſupen
ſped

ſaſ

bonno
gid
tle
plic
tria
adh
nial

imde
Mhiſo⸗
Momoꝛ
ihtinei
aneanm
ann ciſi,
haltino
ſbann
öſlkarin
tli in⸗
mürenn
homia,
n;
ſͤmnen
Gpamye
nbpyin⸗
habing
glupn
pecri
mino
mürri
nocoti
Gclenon
ſſolem
jaomam
enioi/
ginen⸗
alod
Port
unda
magk.
ono
lenon

gati⸗c6

ſuüek
deſacho
übond
vocleg⸗
uiailac
ctaün
oincön⸗
hiin
iumdt
ntſe
blenaͤfi
ginſupio
näpom
ſonegpe
Athhocal
gvodiſ
unt ihNe
ogaltgl
miiß

nialia ſupedificari ſpũali fundameto nõ
quaſi directe ſuꝑ ip̃ᷣmeteni ſuꝑ bonum ⁊

De effectib peccati venialis ʒi

attribuũtur. ſeg ſuꝑꝛa dicta ſatis ſit teti/
giſſe ⁊ declaraſſe. Sunt eni ea que mag
13

ꝓpꝛie ſibi Guenire vident᷑ ⁊ cõmuniꝰaſſi
gnant᷑. ¶ Peccata venialia intelligi ꝑ li/
gnũ fenũ et ſtipulã aliqui volũt.inter qͥs
ſepe pꝛefatus beatus Chom̃.ſuꝑ illo qð
i. ad coꝛin.iij.dicit aplsx aliqui ſuꝑ fun
damentũ ſpũale edificãt aurum. argentũ
lapides pᷣcioſos. Alij vero ſuꝑedificãt li/
gnum.fenũ.⁊ ſtipulã.Et ꝙ ille qᷣ ſuꝑ fun
damentũ ſpũale ſic lignũ fenũ⁊ ſtipulam

editicat ſaluus erit.ſic tamẽ qnaſi ꝑ igneʒ

id eſt patiet᷑ penã ſed non eternã.intelligi
iſta tria vltima volũt peccata venialia.
Quod tamẽ ſᷣm eũdẽ doctoꝛẽ pꝛopꝛie in
telligi habetde ipᷣis peccatis venialibꝰ qᷓ

agdmiſcẽt ſe pcurantiboterrena Nam aliq
interdũ peccata ven ialia ſe viris ſpũalibꝰ
agdmiſcent.ſed qꝛ leuiſſima ſunt/non pur

gant᷑ꝑ ignem. ſed frequẽtiſſime ꝑ ipſum

feruoꝛẽ charitatis. Lalia igit᷑ peccata ve/
nialia/ſe terrena pcurantibo admiſcentia
ideo ꝑ lignũ fenũ ⁊ ſtipulam ſignificãtur
quia ſicut pᷣdicta tria in domo cõgregan/
tfur/nec tamẽ ad ſubſtãtiã edificij ꝑtinẽt/

immo cõburi poſſunt.edificio nihilomi/

nus integro remanæete/ita etiã peccata ve
nialia multiplicari in hoĩne poſſunt/ma
nente ſpũali edificio.Et tuncꝓ iſtis pati
tur ignẽ.vel ſcilʒ temꝑalis tribulatõis in

hac vita.vel purgatoꝛij ſi ipᷣis nõdũ pur
gatis deſ at. ſed tamẽ ſalutẽ cõſequetur
dicũtur autẽ hmõi peccata ve

ſpirituale.malũ pꝛopꝛie edificari non po

teſt ſed ſuper.i.iuxta.ſicut in ſimili ibi in
pſal.dicit᷑. Suꝑ flumina babilonis ⁊c.i.
iuxta flumina babilonis. Notãter etiã et
bene ad ꝓpoſitũ aliquoꝝ infra tangẽdoꝝ
dicunt᷑ hmõi venialia peccata ſic ꝑ lignũ
fenũ/⁊ ſtipulã ſignificata ſpũali edificio

ſuꝑedificari.HNam niſi ſpirituali edificio

ſuꝑedificata eſſent.homo talia habẽs nõ

eſſet ſaluus ſic q̃ſi ꝑ ignem. Vñ cũ pecca
to moꝛtali ⁊ veniali ſimul decedẽs.habet
quidẽ lignũ fenũ ⁊ ſtipulã.ſed nõ hʒ ſpi/
rituali fundamẽto ſuꝑedificata. Et ideo
talis nõ erit ſaluus ſic q̃ſi ꝑer ignẽ.qꝛ ſim
pliciter ſaluus non erit. E
tria pꝛedicta tres modos ſeu tres gradus
adherẽtie ⁊ grauitatis ipſoꝝ peccatoꝝ ve
nialiũ.tresq; modos ſeu gradus purga/

eternevel purgatoꝛie. vel

Et impoꝛtant

tionis eoꝝ. pꝛopter qð generaliter om̃ia
peccata venialia cõplectunt᷑ ⁊ cõcernunt
quia nullũ eſt qð nõ ſit alterius pꝛedicto

rũ triũ modoꝝ ſeu graduum adherætie et

grauitatis. Et ꝙ non ꝑ aliquẽ dictoꝛum

trium modoꝝ ſeu graduũ purgatiõis eti

am purgetur Aignũ etenĩ quod reſpectu
iſtoꝝ triũ diutius in igne manet ſignifi/
cat maioꝛa.Stipula que citiſſime cõbu⸗

rit᷑ minima.Et fenũ quod int᷑ iſta duo ſe

q̃ſi mediocriter hʒ.ſignificat mediocia.

De diuerſis effe⸗

ctiby peccati actualis venialis.
Tures poſſent peccati venia/
is effectus enumerari ꝓut plu
iireses exiſtunt. ex q bus tamẽ per
octoꝛes cõius aſſignatur qͥ ſequũtur
nus quidẽ quia ad pena obligat Non

gautẽ vt ſtatim ſupꝛa tactũ eſt ꝙ ad aliquã

triũ penarũ ꝓ peccatis affligi ſolitarũ ſcʒ
n pniti ſeculo ſa

.

tiſfactoꝛie pꝛeciſe ⁊ determiate obliget. ſʒ

bene ſub diſiunctiõe ad alterã ſcilʒ earũ.
Nam de peccato veniali hic.i.in hoc ſecu
lo / vel ſatiffactõe hic nõ facta in purgato
rio ſi cũ eo peccatũ moꝛtale nõ exiſtat/vel
in ĩferno ſi cũ eo etiã peccatũ moꝛtale exi/

ſtat / ſatiſfieri opoꝛtet. Et ſi hic in foꝛo.ſ.
ecckłie pũtis homo ſatiſfaciat.leuiter ſatii/

faciet. Si vero in foꝛo purgatoꝛij ſatiſfa
cere expectet.grauiter valde puniet᷑ et ſa/
tiſfaciet. Si vero in foꝛo inferni eum ſa/
tiſfacere opoꝛteat.pꝛo ipſo etiam veniali
grauiſſime puniet᷑ quia eternalit᷑. Si ta/
men vt tactũ eſt moꝛtale cuʒ ipſo veniali

exiſtat.i.ꝙ homo cum ambob deceſſerit
Et ad pꝛopoſitũ iſtarũ trium punitionũ
ſeu ſatiſfactionũ dari ſolet exemplũ de mẽ
ſura vini q̃ in vno foꝛſan loco valebit ſo/
lidũ vnum.ſi ꝓgrediat᷑ vlterius.repietur

Irr
——

valere ſolidos duos. ſi vero adhuc vlteri
oꝛ fiat pꝛogreſſus reꝑietur valere ſolidos

tres. Pena tamẽ in inferno pꝛo veniali il

lata/incõparabiliter minoꝛ eſt q; ibidem

pꝛo moꝛtali illata. Unde dici ſolet q pe/

na in inferno pꝛo moꝛtali illata/ eſt ſieit

ſoliditas. Illata vero ibidem pꝛoveniali

eſt ſicut ſupficies. In purgatoꝛio autẽ ꝓ

veniali illata eſt ſicut linea. In pnti vero

ſeculo pꝛo veniali illata eſt ſicut punctus

Vnge ſicut iſta quatuoꝛ ſunt adiuicem
ipꝛopoꝛcionabilia.ita inter qᷓtuoꝛ penas
„ 2

Compendiũ theologie

ſupꝛa dicgag unhꝛanoꝛtionabilio eſ dif⸗/
ferẽtia. ¶ Gecũdus effectus peccati ve/⸗

nialis eſt ꝙ animã maculat.Qð ſic iuxta

quod ſtati ſupꝛa tractauimꝰintelligat᷑. q;
ſcʒ nitoꝛẽ illũ aie qui ex actibus caritatis
⁊ virtutũ naſcitur ſeu pcedit reſpectu illi
us in quo incidit impedit. Et ſic per in/
directũ maculã quandãa in anima indu/
cit. Pꝛout iuxta aliquos doctoꝛes poteſt
exẽplũ poni de imagine picta.que aliq̃n/
do denigrari poteſt intantũ vt nullo mo
do videri poſſit Aliquãdo vero ſic ſolum
obſcurat᷑ vtvideri quidẽ poſſit ſed nõ ple
ne diſe ern. aopter quã ſimilitudinẽ di
cit beatus Bꝛego.qꝙ pcim̃ veniale obſcu/
rat.moꝛtalevero obtenebꝛat Reſpectu ãt
iſtius madle dici ſolet ꝙ in ſaluãdis/om/

ne peccatũ veniale in pñti vita a gratia fi

nali.i.que in finẽ habetur:alias ſaluandi
nõ eſſent.delet᷑.⁊ hoc ſ̃m aliquos quantũ
ad culpã.ſed non quantũ ad penꝗ.immo
pena illa in purgatoꝛio ſoluet᷑ ¶ Delet ãt
gratia finalis ſcʒ que in moꝛte habet᷑ pec-
catũ veniale in ipſa diſſolutõne aĩe? coꝛ/
poꝛis.q;uis etiã foꝛſan nõ ſit ad illõ mo/
tus contritiõis pꝛo tũc directus.⁊ hoc ex
virtute cõplexionis ⁊ ſui ſtatus.Et ſᷣm G̊
intelligit᷑ verbũ Auguſt. q dicit. ꝙ in pur
gatoꝛio poteſt eſſe abſolutio a pena ⁊ nõ

ꝗ culpa.quod etiã ſimilit᷑ ab aliqbus do/

ccoꝛibus dici ſolitũ eſt. Sʒ modo cõiter
tenet᷑ cum peccatũ veniale ab hinc defera
tur a multis quod etiã quãtũ ad culpam
in purgatoꝛio purgari poſſit Unde po

nẽdo illð quod dominꝰ de quibuſdã pec

catis dixit ꝙ nõ remittunt᷑ nec hic nec in
futuro dicit Bꝛego.ꝙ venialia dimittent᷑
quantũ ad penã tunc expoſitio ſua in et⸗
fectu nulla eſſet. Nam etiã moꝛtalia quã/
tum ad penam q; pꝛo eis ſoluta nõ eſt ibi
dem purgãtur. Ideo clarũ eſt ꝙ Bꝛego.
intelligere voluit ꝙ venialia in purgato/
rio quo etiã ad culpã purgẽetur. Keni
us effectus peccati venialis eſt ꝙ feruoꝛẽ
charitatis minuit.ſicut videt᷑ de aqua in
ignem pꝛoiecta/wq licet ignẽ nõ extiguat
feruoꝛẽ tamen illius minuit ⁊ temꝑat.

Ouartus effectus pcti venialis eſt ꝙ po

tentias anime/ in bonis laxat. ſicut ꝑ exẽ
plum quãdo imponit᷑ onus ſuper equũ/
efficitur reddit᷑ minus mptus et expe/
ditus ad ambulandũ Butnreſfernuo

in futuro Quod ſi intelligat᷑ ꝙ remittent

peccati venialis eſt.qd retardata gloꝛia.

Nam cũ homo decedit ⁊ poſſzʒ ſi in eo nõ
eẽnt venialia/ ſtatim ad celũ euolare poſt
moꝛtẽ/pꝛopter ipᷣavenialia cogetur ad tẽ
pus in purgatoꝛio expectare.Nunq; enĩ
facies dei ab aliquovidebit᷑ donec ſoluat

minimũ etiã peccatoꝛũvenialium q̃dran

tem.Opoꝛtet enĩ quẽlibet ita mundũ an
te introitũ paradiſi eſſe.ſicut fuit in inno
centia baptiſmali. ¶ Gextus affectꝰ pec
cati venialis eſt ꝙ bona gloꝛie celeſtisſdi
minuit.Non qͥdem illa que iã debẽtur et
ne iã homo ibi habetłꝑ meritũ repoſita.
