tem eſt debita verboꝛũ ꝓlatoꝛũ foꝛma ſcʒ

—

Accipio te in meã.⁊c̃. ¶ Sed nunqͥd et

iſte cõſenſus debeat ferri ⁊ eſſe ad carnalẽ

copulam. Et dicẽ magiſter in libꝛo ſentẽ/

tiarũ ꝙ nõ in carnalẽ copulã nec in cobha

mMma. dicitur ꝙ materia ſunt / le /

HZ

xtõnis ſexuũ exiſtẽtes ¶ Circa

bitatõem coꝛpalem ſed in ſocietatẽ cõiu/

galem.quod ſicexponit᷑ hoceſt in carna/

le debitum.nõ in carnalem actũ. ¶ NHec

obſtat illud de matrimonio beate virgi/

nis que ſᷣm beatũ Auguſ.ita in matrimo

nio cõſenſit/ꝙ niſi aliter deus iuberet.de

bitum cõiugale nõ redderet.Ait enim ſic

Loõmittens autẽ virginitatẽ ſuam diui/
ne diſpenſatõni/⁊ cõſenſit in carnalẽ co/
pulã nõ illã appetendo ſed diuine inſpi/

rationi in vtroq; ſcilʒ ⁊ virginitate ⁊ cõ/⸗

mixtione obediẽdo.Sedvirginitatẽ quã
nondũ vouerat/in deſiderio habuit ⁊ cũ
firmo pꝛopoſito.cõmixtionẽ vero illam
niſi deus aliter diſponeret in ſufficientia
Exhis ſatis patet quid hic ſit ſacram̃
tum ⁊ quid res. Nam ſacramentũ eſt cõ/
ſenſus animoꝛũ ⁊ cõ iunctõ coꝛpoꝝ Res
autẽ duplex eſt ſcilʒ vnio chꝛiſti ⁊ eccleſie
Item vnio duarum naturarũ in chꝛiſto.
Nam ſicut in matrimonio cõiunctio eſt

animoꝛũ vnius cum vna ita vnit᷑chꝛiſtꝰ

cum eccleſia que vna eſt vt dicit᷑ Cantic.
vi.vna eſt colũba mea.⁊c̃. Oe qua etiam
vniõe dicit᷑ pꝛime Ad coꝛin.vi.Qui ad

heret deo / vnus ſpiritꝰ eſt cum eo. JAtem

ſicut in matrimonio eſt cõmixtio diuerſo
rum ſexuũ/ita in chꝛiſto eſtvnio duarum
diuerſarũ naturaꝝ ſcʒ diuine ⁊ bumane.

tius de expoſitiõe ſept
ſacramentoꝛum.

Ne chin,
menma,
ng
mamino
bargde
eninſie
mdin,
/
inſpi⸗
100,

Incipit tractatus

eiuſdem quartus de ſeptem virtutibus ?

E

/
2

de earum
lig in ſpecia

li erit aliquid dicendum.

lit 22

qua recte viuit᷑ et q̃ nullꝰ male

Notãter

tur q̃ nullus male vtit᷑ ad differentiã po/

tentiaꝝ naturaliũ quibꝰ cõtingit ⁊ bene
vyti ⁊ male vti.cuiuſmõi ſunt rõnabilitas

⁊ cõcupiſcibilitas.⁊ iraſcibilitas.que p⸗
pꝛie potẽtie dicũturDicit᷑ etiã quã ſolus
deus opatur in homiĩe.qð ponit᷑ ad diffe
rentiã virtutũ politicaꝝ.que( vtvult phi
loſophus in Ethicis) generãtur ex freq̃n
ti bene agere.cũ virtutes theologicea ðo
infundãtur. Exquo apparet ꝙ pᷣcedens
diffinitio eſt ꝓpꝛie virtutis theologice.

Sed pꝛout virtus compᷣhendit ta quat/
tuoꝛvirtutes cardinales qᷓ; tres theologi
cas ſic poteſt diffiniri. Virtꝰ eſt amoꝛ hba
bendi ſe ad om̃ia vt debet᷑. Ande Klug.in

libꝛo de moꝛib ecclie. ſingulas diffiniẽs

vtutes.in om̃ibus diffinuõnibus ponit
amoꝛẽ tanq; genus.⁊ adiungit diuerſos

actus quaſi diuerſas differentias.

tes ⁊ de earum ſufficientia.

De ſeptem virtut

NMBunc aliqua
tangęeda ſunt de virtutibus
Et pꝛio quid ſu virtꝰ in ge-
nere. Quot ſunt in nũero. et
fficientia. Deinde de ſingu/

Sraute vir em (generli
Auguſt. bona qualitas mẽtis.

vtit᷑. quã ſolꝰ de in hoĩe opat᷑.
otã i᷑ bona qᷓlitas ad dꝛãm mala
rũ q̃litatũ cuiuſmõi ſunt pdigalitas aua/
ricia.Addit mẽtis.ad dꝛãm coꝛꝑaliũ qli/
tatũ.quales ſunt albedo nigredo. Et ſub
iũgit.qua.ſcilʒ virtute.recte viuit᷑ ad dit
ferentiã ſciẽtie que q́;uis ſit bona quali /
tas mẽtis.nõ tamẽ neceſſario ea recte vi / bus
uitur ſed potiꝰ ea recte intelligit᷑. Etaddi

cakf.

(Duot ſunt nirtu⸗/

X dicta autẽ diffinitiõe/ extra /
hi poteſtnũerus ſeptẽ virtutũ
ſcilʒ quatuoꝛ cardinaliũ ⁊ trün
theologicaꝝ. Cum eniĩ virtꝰ ſit amoꝛ ha⸗/
bendi ſe ad om̃ia vt debet᷑ aut erit amoꝛ

. ⸗

hñdi ſevt debetad creatoꝛẽ.aut ad cettu
ram ¶ Si pꝛimo modo tũc vel erit amoꝛ
ad creatoꝛẽ vt recognoſcat᷑ ⁊ ſic erit fides
que eſt illüinatio metis ad cognoſcendua
deum. Aut erit amoꝛ ad creatoꝛẽ vt poſſi
Regke pocdublielter e⸗

in futuro.⁊ ſic eſt ſpes.Vel vt quõ hic iã

habitus ⁊ tẽtus.⁊ ſic eſt caritas qua qᷣs li

cet ꝑ quendã modũ imꝑfectũ habʒ hic de
um.Quia qͥ manet in caritate in deo ma/
net ⁊ deus in eo.i. Joh.iiij ¶ Si autẽ ſit
amoꝛ hñdi ſe vt debet᷑ ad creaturã.tũcvel

ad creaturã que ſub nobis eſtvt caro.⁊ ta

lis amoꝛ ſic habedi ſe ad eam vt debet eſt

temꝑãtia.Aut ad creaturã que iuxta nos
turã que ↄtra nos eſt.⁊ tũc aut illa ccettu
ra eſt nobis inſidiãs.⁊ tałl amoꝛ ſic ſe ha/
bendi ad eã vt debet/ eſt pꝛudentia. Anunt
ula creatura ẽ nos moleſtãs.⁊ talis amoꝛ
ſic ſe hñdi ad eã vt debet᷑ eſt foꝛtitutdo.
De tribus virtuti
us theologicis. Et pꝛimo de file.
I ſpeciali tangẽdũ eſt de vtutibus
theologicis Et pꝛĩo de fide. Deq bH

no dicendũ q d ſit Quot modis di
Que ſit fides infoꝛmis et q foꝛmata.
Et vtꝝ vna ſit alia Et an demões habeãt
fidẽ Vtꝝ ꝑuuli baptiſati hẽant fidẽ Atꝝ

in aliq̃ caſu ſufficiat f uare fidẽ coꝛdeꝛ⁊ dit
fiteri oꝛe Vtꝝ fidei poſſit ſubeſſe falſum.

An omes teneãtur ad fidem explicitam?⸗

NyOα

1

. .

et tamẽ apparuit eis paſſio ſua Sʒ dic
alið viderut ⁊ aliud crediderũt q hoiem

Ael vt habẽdus

omodo diffinitur.
Ecundũ aũt apłm ad heb. Fiü⸗ /
des eſt reꝝ ſperandaꝝ ſubſtan
tia.argumẽtũ non apparenti½
Erdiſini hic fides ꝓut eſt ſundamentũ
in edificio ſpũali. Subſiſtit eĩ oĩbꝛ alijs
vᷣtutibo ⁊ eas collocat ĩ nobis·i.ſacit aus
in nobis collocari Et hãc ſic intellige dik·
finitionẽ. YFides eſt ſperãdaꝝ reꝝ ſubſta⸗
tia.i.fides facit modo res ſperatas ſubſi /
ſtere in nobis ſpe.q tandẽ ſubſiſtẽt re. Fi
des ðᷣꝛ argumentũ.i.oſtenſio vel pmon /
ſtratio/nõ apparentiũ rerũ. ¶ Sed nõone
apoſtoli crediderunt xpᷣm paſſum:vtiqd.
qꝛ in eoꝝ ſymbolo hocꝑ articulo pont᷑.

Compendiũ theologie

paſſum viderũt ⁊ deũ paſſum crediderũt
Deum autẽ paſſum eſſe/eſt articulꝰ fidei
ſm Auguſt. NHNon hominẽ illum paſſum
eſſe Quia hoc crediderũt indei qui fidem
nõ habent cathollci. Secungi autem
Aluguſtinũ. vides eſt illumiatio mentis
ad videndum deum.

¶̃ Nuot modis fideſ

tur pꝛo habitu fidei infoꝛmis
Vnñ Jacobi.ij. Yides ſine opi/
brvus. liquãdo accipit᷑ pꝛo habitu fidei
foꝛmate. tiꝑ
figdem vicerũt regna.Aliqñ pꝛo actu fidei

ſpoꝛmate 'm q, dicit Angu. Fices eſt cre⸗

.

dere quod nõ vides.Aliqñ pꝛo focilitate
credendi. Vnde Math.viij. Nõ inueni
tantã fidẽ in iſrael.Aliquando ꝓ obiecto
fidei ſcilʒ pꝛo eo qð creditur.cuiuſmodi
ſunt articli fidei Unde in ſymbolo atha
naſij dicit᷑. Hec eſt fides catholica.qð in/
telligi de articulis ibi poſitis.

uid ſit foꝛmata

qd ifoꝛmis.⁊vtꝝvna
Ages autẽ!
odpgtur p dilectõem que ſcilicet
Ninfoꝛmat gratia ⁊ caritate. Fi⸗/

traria vtraq; foꝛ mabilitate pꝛiuata qlem
hñt exiſtẽtes in pctõ moꝛtali. q̃ nihil ali/

ud eſt q́; pot?tia naturalis aſſentiẽdi veri
trũ autẽ fides infoꝛmis fi , ;½

tati vtili. in
at ic foꝛmata vel nõ ⁊ an quotiẽs pec/
cat᷑ moꝛtalit/ om̃ino pereat fides foꝛma/
ta.⁊ cũ ad ſtatũ gratie ꝑ penitentiã redit᷑⸗
vtrũ noua fides creat᷑. ¶ MWulti vidẽtur
dubitare. Dicũt enĩ aliqui ꝙ fides infoꝛ
mis eadẽè eſt in eſſentia cum ſide foꝛmata
ſegd differüt ſm intẽſionẽ maioꝛẽ ⁊ mino
rem.vt aſſenſus veritati aliq illuſtratõne
grarie irradiatus ſit fides ĩfoꝛmis. aſſen/
us autẽ vehemẽs/nmulta illuſtratiõe gra
tie illumiatus.ſit fides foꝛmata Et volũt
iſti ꝙ fides infoꝛmis hic finiri poſſit.foꝛ/
mata vero nõ. Ee dicũt ꝙ nõ ſunt ea/
dem in ſubſtãtia ſed euacuata ſiue recedẽ
te fide foꝛmata/totũ perit Et relinqͥtur tã
tum modica qued lux in anima/que nõ
ſcit haunine aatü ue dicik fides infoa⸗/
mis ¶ Alij diſtinguüut ꝙ duplicit dicitur

nde ad hebꝛeos.xi. Sancti ꝑ

des autẽ infoꝛmis eſt huic con

fides infoꝛmis. Vno modo p pꝛiuatõeʒ

actualem foꝛme debite.Etꝑ hunc modũ

dicitur fides infoꝛmis eſſe in pctõꝛibus.

quia nõ eſt in eis gratia gratificãs vel ca/

ritas. Alio modo dicit᷑fides infoꝛmis ꝑ

pꝛiuatõem poſſibilitatis ad foꝛmã debi/
tam. ⁊ hec fides infoꝛmis eſt in demoni/

bus qͥ nõ habent poſſibilitatẽ ad gratiã.

IISe Et pꝛimo modo dicta fides infoꝛmis / ſic
Icitur autẽ fides mul (dicat᷑
tipliciter.Aliquãdo enĩ accipi

Differt a foꝛmata/q m foꝛmata fieri poſ-/

ſit. ſcz ꝙ illud qð fidei infoꝛmi ſubiacet/
poteſt foꝛmari.Ande materialit᷑ loqᷓndo

hec poteſt fieri illa.ſicut cecitas in oculo

poteſt fieri viſus ꝑ miraculũ. Sed ſecũ/
do mõ dicta fides infoꝛmis oĩno differt
afide foꝛmata ſic ꝙ nullo mõ fieri poteſt

foꝛmata.Et illud plus placet aliqᷣͥbus
Ex his patet an demones habeãt fidem
NHabent enĩ fidẽ infoꝛmẽ vt dicũt ſancti
Deld vt dixi multo aliter q; pctõꝛes.quo
niã fides infoꝛmis demonũ nõ eſt poſſi/
bilis ad foꝛmã debitã ſicut fides pctõꝛũ
in q̃ eſt aliq̃ q;uis modica illuſtratio gra/
cie. In fide vero demonũ nulla ſed tantũ

credulitas quedã ex cogitatõne naturali

voſſit fieri ſine ali ¶ Rarnnli Ra,
alig arii es 1 GB tru paru nli ba/

Auida ꝙ nec fidẽ habeãt.nec ce
teras virtutes.eo ꝙ he nõ ↄferũtur eis in
baptiſmo ſed tãtũ purgatio ab oꝛiginali
peccato.Dicũt tñ ꝙ ſi anima ꝑuuli poſt

baptiſmũ ſeparet᷑. in illa ſepatõne illi in/

fundijfidẽ.ceteras q; virtutes ab ipᷣo deo

Et ſimiliter cũ adultus efficiat᷑ ſi tamẽ re

tineat innocentiã baptiſmalẽ.¶ De hac

opinione eſt Hugutõ qui fecit apparatũ

ſuper decreta ¶ Alij dicunt ꝑuulis plene
fidem ⁊ ceteras virtutes in baptiſmo in/
fundi ſed no vſus earum. Quã opinio/

nem tenet magiſter in libꝛo ſententiaꝝ ⁊
Eſt Hilia opinio inter has

alij plures.
duas media.que ponit ꝙ paruuli nec ha

bent completũ habitũ virtutũ.neq; actũ

quia nondũ ſunt capaces virtutis com/

plete vt eſt habitus vel actus. Sed acci⸗

piunt virtutes ad potentiã.que potentia

galiquid habʒ de natura habuus.et fit ha
bitus cõpletus ſi anima ſeparet᷑ vel cum

veniũt ad etatem adultam.

id quod qritur vtruʒ ꝑpuuli

baptiſati fidẽ habeãt?:Dicunt

ſ

ſemntn
nortali
Aiurot
ſlute
nrch
ſuotale
Et ſic
ritüſan
iſtay⸗
koꝛet

—
7

no⸗
lowpo
ppochi

nnii⸗
blierver
reqyilua
ſnoͤet
cſeden
ſinſor⸗
e
tac
oſti
aauf
hiliee.

lognin
ies nnſnnt
etindeno,
mealgni
Binſomg ſi
mufen ho⸗
Eniſubine
ult oinc
ang inoanlo
i⸗Seiſei
nsdino diſſn
möfeenipor
lcnalibie
Ghlriſin
endai ſ
Sima⸗
ninick poſc
Nfiagiti
Aubnogn
innäri.
öne
lib
ſn.
rrmzuol
Ni: Diant
hein necae
miwresin
tborigingti
Apuulipoſt
Nöneil in⸗
8 dbihoden
ciatſitamer
gli (Dehn
fiat peni
puulon
nbunivtn/
Cichino⸗
oſnnnan!
inioimed
mmuiteehe
nui naq;gan
erunscon,
Oede
nepotennu
. ſchi
Net,van

☚

D

fficiat coꝛde fuare fidẽ ⁊ oꝛe diffiteri

—E

.*.

us diſcretus dubitat. Ne/
gans enĩ fidẽ oꝛe/quantũcunq; retineat
firmiter coꝛde/pꝛecipue reqͥ ſitus/ peccat
moꝛtaliter. Coꝛde enĩ vt ait apoſtolꝰ cre/
ditur ad iuſticiã.oꝛe autẽ confeſſio fit ad
ſalutẽ. Ande ſine cõfeſſione fidei nõvide

tur eſſe ſalus.quãtominꝰcũ negatõne In

ſuꝑ talis impugnat fidei veritatẽ agnitã
Et ſic videt᷑ quodãmodo peccare in ſpi/
rituſamctil. Unde hec eſt hereſis pᷣſcillia/
niſtaꝝ qui dicũt ꝙ ꝓ vita ſaluãda licet fi/
gẽ oꝛe negare ſi tamẽ vere teneat᷑ in coꝛde

Btru falſum poſ-

nabire vnum falſum poſ/
ſit ſubeſſe fidei. Hoc eſt vtrum
aalſum poſſit credi.vel id quod

nõ eſt. puta cum ſacerdos eleuat hoſtiam
noõ conſecratã / vtrum ſit vera fides qua a
coto populo credit᷑ ibi eſſe vel illud eẽ coꝛ

pus chꝛiſti: Et dicitad hoc/ꝙ fidei nun
q; poteſt ſubeſſe falſum nec dubiũ.immo
nec etiã poteſt quicq; credi.niſi ſit infalli
biliter verũ. Vnde in pꝛedicto caſu crede
reꝙ illud ſiue illa hoſtia / ſit coꝛpus chꝛi⸗/
ſti/ nõ eſt figes ſed opinio tm̃ que poteſt
eſſe de falſo Sed credere ꝙ ſub illa hoſtia
ſi in foꝛma debita cõſecrata fuerit/ſit coꝛ⸗
Fns chꝛiſti eſt fides.⁊ hoc ſemꝑ infallibi/
iter eſt verũ. Vnde illa cond itõ ſemꝑ ap

Ponnedage ad minꝰſupponẽda eſt.qndo

oſtia adoꝛat᷑vel ſumitur. ſcʒ ſi rite cõſe/
crata fuerit. Hoſtia rite conſecrata intfalli
biliter eſt coꝛpus chꝛiſitt.

eS teneagntt .

ad fidem explicite credendam.
Eniq; an omes teneãtur ad fi/
dem explicitã.ſcilicʒ ad creden
dũ articulos fidei explicite du/
bium eſt apð quoſdã. Dicũt enĩ aliqͥ/ ꝙ;
necante aduentũ nec poſt aduentũ chꝛi/
i tenebãtur homies ſcire om̃es articu/
8s fidei explicite.nec etiã om̃es explicite
ccredere niſi in qᷓntũ docti erant a maioꝛi
bus. Et illã doctrinã in intellectu capere

Utrũ in aliquo ca

Trum autẽ in aliquo caſu ſuſ/
ſticiat veram fidẽ coꝛde tenere.
2 pꝛo vita ſaluãda/oꝛenegare.

MM

.MM

eclaratio de file

poterãt. Sed tamẽ adhbucilli qui pceſſe

runt/minus tenebãtur pꝛoptervmbꝛã qᷓ

tunc erat. Iſti autẽ s opter doctri⸗
Ande nũc quili
bet quantũcũq; ſimplex qui humanã ha
bet diſcretionẽ/ tenet ad minus explici,
te ſcire ⁊ credere pꝛimũ articulũ.Et reli-

nam ⁊ veritatẽ ecpᷣſſam.

quos nullatenus diffiteri.ſed in generali
credere qcqd ſancta ⁊ vniuerſalis credit
eccleſia. Et tenet᷑ pꝛeter hoc ſe ꝑatũ echi/

bere ad ampliꝰ diſcendũ/cũ doctoꝛem ca
tholicũ habuerit Et qm̃ obtuſum ſenſuʒ

habent ſimplicioꝛes nõ credo ꝙ teneant

ita explicite ſcire ſicut explanat᷑ eis.quia
ſufficit ꝙ ipſi accipiãt explanatiõem fᷣm

ſuam ptateni intelligẽdi.⁊ nõ ſ̃ᷣm volun/

tatẽ aut facultatẽ explanatoꝛis. Si autẽ
pꝛimũ articulũvel plures etiã alios expli

cite crederẽt.vni tamẽ ꝑtinaciter cõtradi

cerent/beretici iudicarétur. Quia hoc fi
eri nõ poſſet/ niſi egreſſi iudiciũ eccleſie/
pueruli hereticoꝝ iam ꝑ doctrinam ꝑuer
ſam eſſe incipent. Secus tamẽ eſt de ſapi

entioꝛibo qui tenetur explicite om̃es arti
culos ſcire.Et maxime pꝛelati aut quicũ
q; alij qui ſe fatẽ doctoꝛes.cũ ignoꝛãtia
iuris nõ cadat in pꝛincipẽ aut docoꝛem

We virtute ſpe

eé& malaꝝ rerũ. Quoꝝ ſit ſpem
habere. An ipſa ſimul cũ fide euacuabit᷑
Et quig ſuccedit eis.

ſic expon e. ſpes ẽ certa qð ðᷣt ꝓpter heſita/

tõem. Nã ſpes vſq;q̃q; abſq; fluctuatiõe

heſitatõis ẽ. Expectatõ qð ðt ad dꝛãʒ cõ
pᷣhẽſiõis qᷓ erit in patria.vbi nihil expe/

ctabit᷑ſʒ ola pñtialit hẽbunt᷑. Future bti
tudis qð dicitad dꝛam tioꝛis fuilis.qͥ eſt

expectatõ future miſerie Expectatõ dico
ꝓueniẽs ex grã ideſt benignitate dei ↄſi
derata Qð eni vꝛ ex benignitate dei ↄſi/
derata/ðꝛ ad dꝛãm deſpatõis qᷓ ſeuerita/
tem tantũ dei cõſiderat Et ex meri pꝛe
cedẽtibus.quod dicit ad differentiã pꝛe

Equit᷑ aliqᷣd dicere de ſpe Pꝛi/
mo q́d ſit ſpes. An ſpes poſſit

Iffinit ãtſic (quõ diffinit.
ſpes ab aug. Spes ẽe certa expe
ctatõ future btitudis pueniẽs
er grã ⁊ meritis pᷣcedẽtib⸗QOuã

27

1 et =g

Compendiũ theologie

ſumptõnis.que ex dei benignitate tantũ

cõſiderata et nõ cum boc ex meritis bea /

titudinẽ adipiſci qedit. Et ſic diffinitur
hic motus ſpei. ¶ Aliter ſic cõmunitera
magiſtris diffinit᷑. Spes eſt audacia mẽ
tis de largitate dei cõcepta/ habendi vitã
eternam ꝑ bona meritg. (malaxꝝ rex

in ſpes poſſit eiſe

Hautẽ ſpes poſſit eſſe malarũ
rerũ: Dicit magiſter in. iij. ſen⸗/

–mum rexꝝ. ⁊ earum quead eũ ſpe
ctant qui earũ ſpem genere videt᷑ quia ꝓ/
pꝛie ſpem habemꝰde bonis noſtris.non

de alienis. Vñ ad hoc ꝙ ſit pꝛopꝛie ſpes
tria cõcurrere debent. ſcilʒ ꝙ ſit reſpectu

boni.⁊ pꝛopꝛij.⁊ futuri. Vnde ſi aliquã/
do legatur. Spes dici maloꝝ ſicut apud
poetã Hunc ego ſi potui tm̃ ſperare labo
rem Vel etiã bonoꝝ ⁊ cõmuniũ.ſicut ſpe
ramus ſalutẽ bonoꝛũ qui ſunt in via.vel
etiã boni pñtis.ĩtellige in talibus ſpem
non pꝛopꝛie accipi ſed largo modo.

—

Quoꝛu ſit hab

ſpem ſen ſperar.
ECEeo autẽ ꝙ querit᷑quoꝛum ſit
ſperare ſcʒ an ſit angeloꝝ. An
agnimarũ beataꝝ in celo.Et an

gatoꝛio ſpem habuer̃t aut habeãt:¶ Di

cẽdũ eſt ad tria pꝛioꝛa ꝙ ꝓpꝛie ſumpto no

mine ſpei.neq; angeli neq; aĩe beate neq;
xpᷣs/ſpem habuerũt.Cuius ratõ eſtquia
Apꝛie nõ eſt niſi de ſubſtãtiali beatitudĩe
quã nunc hñt angeli ⁊ aĩe beate.eo ꝙ ſto/
la coꝛꝑis nõ ſit ſ̃m doctoꝛes de ſubſtãtia

li pᷣmio ipſaꝝ.ſed tm̃ ipſa cõtemplatõ di
uinitatis ⁊ humanitatis xpᷣi. Quia vt ha

bet᷑ Joh. xvij. Hec eſt vita eterna vt cog⸗
noſcãt te ſolum veyꝝ deũ. quẽ miſiſti ie⸗/
ſum xpᷣm.Et qm̃ xpᷣs beatitudinẽ ſubſtã
tialem in via habuit.qꝛ ↄpꝛehẽſoꝛ fuit iõ
ſpem ꝗꝓpꝛie nõ habuit.Et ſi aliqñ legatur
ipᷣm ſpem habuiſſe.intelligẽdũ eſt de im
pꝛopꝛie dicta.ſ.de aliq̃ ſpe de accidentali
beatitudie.vtpote de gloꝛificatiõe coꝛpo
ris ſui.cuiꝰ nõ eſt ſpes niſi ꝑ poſteriꝰ. vel
de ipſo loqᷣtur ſcriptura gratia mẽbꝛoꝛũ.
¶ De patribo aut in lymbo.⁊ de aĩab in
purgatoꝛio exñtibus dicit᷑ ꝙ ſpem habu

tentiarũ ꝙ ſpes eſt tantũ bona

xpᷣs ſpem habuerit Et eti an antiqui pa oꝛdo ſito

tres in limbo.vel anie nũc detente in purx

erunt ⁊ habẽt aliquãtulũ / ertenſo nomĩe
Cum eni ſpes ſit boni futuri expectatio.

poteſt eſſe expectatio cũ om̃imoda heſita
tione. Et tũc nõ eſt ſpes.vel cũ certitudi/

ne opinionis:⁊ tunc pꝛopꝛie eſt ſpes.qlẽ
habent electi in via. Vel poteſt eſſe cũ cer

titudine ſcientie ſcʒ ſciant ſe bonũ eter
num adepturos.Et ſic minꝰpꝛopꝛie dic

tur ſpes.Et ſic iſto modo ſumendi ſpem
dicit᷑ ꝙ patres ĩ lymbo ⁊ purgatoꝛio ani/
me ſpem habuerunt ⁊ habent.

„ .
4 „ —dA õ * e

euacuabũtur ⁊ quid eis ſuccedet·
E vltimo quod ponebat᷑ in q;
ſtione.ſcilʒ an ſpes ⁊ fides eua
cuabũtur Etqd ipſis ſuccedet
Dicitur ꝙ vtraq; eunacuabitur
Tum enĩ venerit quod ꝑfectũ eſt euacua

bitur qð exꝑte eſt.Etideo qꝛ fides? ſpes

imꝑfectõem habent/euacuabũt᷑ nec erũt
ſanctis in celo ſʒ loco fidei ſuccedet viſio
loco autẽ ſpei/ſuccedet amplexꝰ vbi vide

bit᷑ guſtabitur q; bonus eſt dominus.

Ge vittute carita/

tis ⁊ ꝑtinentibus ad ipſam.
Am de charitate aliqͥd dicatur
Et pꝛimo qͥd ſit caritas. Que
ſint diligenda charitate. Et qͥs
ſeruãdus in diligẽdis An oẽs
dilectõem inimicoꝛũ. Et iteꝝ

teneant᷑

de quodã alio oꝛdine diligendoꝛum.

Quig eſt caritas

Aritas ſm magiſtꝝ in.· iij. ſen⸗
tentiaꝝ eſt dilectio qua diligi/
tur deus pꝛopter ſe. ⁊ pꝛoximꝰ

NVꝛopter deũ vel in deo. Nec hic
diffinitur idẽ per ſeipᷣm ſcilʒ charitas per

dilectõem.quia dilectio quodãmodo ge/
nus eſt ad charitatẽ.⁊ ea quidẽ cõioꝛ.qᷓ;
uis in frequẽti vſu ſcripture/vnũ ꝓ alio
aliquotiẽs ponat᷑ ¶ Nlia darurab augu⸗
ſtino in libꝛo de moꝛibꝰ ecclie.Charitas
eſt affectõ animi recta/oiungẽs nos deo.
¶ Et ſciendũ ꝙ q̃ntũ ad pꝛioꝛẽ diffinitõ
nem/eadẽ eſt dilectio q̃ deus ⁊ pꝛoximus
diligit. quia quãdo vnũ pꝛopt alið ama
tur/vnico vtrũq; amoꝛe amat. Sicut idẽ
eſt amoꝛ quo amat᷑ vinum ⁊ dulcedo vi/

ni Geminata dicit᷑ hec dilectio pꝛopt duo

dilecta. ſcʒ deũ ⁊ pꝛoximũ pꝛopter quod

dilig
ſuker
ſo!
horet
gunt
gunet
leciben

(novint

nelorß⸗
Giaut
ſitsva
Gcane
unsdon
eo. CO
terno/
danci
ſuſfci
lopor⸗
flipon

.

Kiranfi
e ird
usckwnins.

CAN0

itgln
RcRinr
nus Oue
Niute iès
eis Indis

ori⸗Etian

ndorun.

1

cno undli⸗
aſe d n

indeo⸗flht

hzchaniwhe
noginoo,
uigiciioc
ne ni palo
n
cce⸗ nitas
ngeonos del⸗
medifinin
1orprolin
nut Scnt
n1 Dulcnſ⸗
Nvple

De charitate declaratio

etiam dicunt᷑ duo mandata de dilectõne.
Pꝛimũ de dilectõe dei qð continet tria b
ma pᷣcepta ſeu mandata decalogi ꝑtinen
tia ad deũ vel q bus oꝛdinamur ad deum
Secundũ eſt de dilectõne pximi:otinẽs
ſeptẽ alia decalogi pcepta ſeu mandata.qᷓ
nos oꝛdinant ad pꝛoximũ.ſicut in ſuꝑio/
ribus declaratũ eſt.

ue caritate dili/

genda ſint ⁊ quo oꝛdine.
Eterũ vt ſciamꝰ que charltate
diligenda ſunt.Attendamꝰ do⸗/
ctrinã auguſti.lib.pꝛĩio de do/⸗
ctrina xpᷣiana. Quatuoꝛ eni ̃ᷣm eum dili
genda ſunt. Anũ quod ſupꝛa nos eſt ſcʒ

deus. Alterũ quod nos ſumꝰ ſcilʒ anima

Tertiũ quod iuxta nos eſt ſcilʒ pꝛoximꝰ.
uartũ quod infra nos eſt ſcʒ coꝛpus.
De ſecundo autẽ ⁊ quarto nulla pꝛece
Pe eeiglia dae ſunt. Quãtũcunq; enĩ
pomo excidat a charitate/ ſemꝑ tamẽ illi
remanet affectio ad ſeiᷣm ⁊ ad carnem ſu

am (¶ Sz quis oꝛdo ſeruãdus eſt in his

diligendis. Vtrũ videlicet in aliquo ca/
ſu/extranei pꝛeponẽdi ſint cõſanguine/
is: Item an filij ꝑntibus: Item an vxoꝛ
parẽtibꝰ? ¶ In pꝛimo qdem caſu diſtin
uunt quidã.quia aut beneficiũ conferẽ
lum/ eſt ſpuale aut temꝑale. Si eſt ſpuũa/
le cũ beneficiũ ſpũale ad neminẽ iure con
ſanguinitatꝭ deuoluat/ debet extraneus

Q.SC

melioꝛ pᷣferri cõſanguineo minus bono.

Si autẽ ſit temꝑale/puta de bonis acqͥ/
ſitis vel iure hereditario poſſeſſis.DOicũt
ꝙ cõſanguineo pariter indigenti etiã mi
nus bono/pꝛiꝰ eſt ſubueniendũ q; extra/
neo. Vnde ſi vnus eſt cõſanguineꝰ et al/

ter nõ/⁊ vtriq; dandũ nõ ſufficeret.tunc

andũ eſt cõſanguineo. Si vero vtriqʒ

ſufficiat. vterq; accipiat. ſed cõſanguine⸗
us poꝛ. ¶ Reſpectuvero ſecũdi ſcilicʒ an

filij ꝓponendi ſunt ꝑntibus. ſcilʒ patri et

matri.Dicũt plures.ꝙ ꝑnte ⁊ filio in eq/
li neceſſitate cõſtitutis/pꝛius eſt ſubueni/

endũ parẽti qᷓ; filio cuʒ ad hoc nos cogat

tam lex nature q; dominicũ pꝛeceptũ Ui
di aliquos ſentue cõtrariũ.⁊ aliquos di/

ſtinguere de dilectõne affectuali ⁊ effectu/

ali. Dicendo ꝙdilectiõe affectuali.plus

diligendi ſunt parẽtes ꝓpter pᷣſtita beneſi
cia.Effectuali vero plus diligẽdi ſunt fi

lij.qꝛ vt plurimũ plus indigent.Sed po⸗

ne equalẽ vtro biq; indigentiã.tũc puto
plus ſubueniendũ eſſe parentibo ſcuʒ pa-
tri ⁊ matri q; filis. ¶ De vxoꝛe autẽ qð
erat tertiũ dicit᷑ ꝙ pꝛeferenda eſt ꝑntibus
quantũ ad cohabitatõem.nõ quantũ ad
dilectõem. Vnde illð Relinqt homo
patrem ⁊ matrẽ ſuam. ⁊ adberebit vxoꝛi
ſue⁊c̃. Intelligendũ eſt ꝙ magis adherẽ/
dum eſt eis qᷓ; parẽtibus/cohabitatõne.

non tamen magis dilectione.eo ꝙ; multa

plura beneficia a parentibꝰ echibita ſunt

Ein des teneantur

ad dilectiõem inimicoꝛum.
Edilectõe autẽ inimicoꝛũ/ an
teneamur om̃es ad eoꝝdilectõ
nemꝛ:⁊ an teneamur eis om̃es
oſtẽdere ſigna familiaritatis: Et dicit᷑ ꝙ
ſic ſcʒ ꝙ omes tenẽtur inimicos diligere.
eo ꝙ ſuꝑ hoc extat pꝛeceptũ diuinũ a
thei.v.Ego autẽ dico vobis diligite ini/
micos veſtros.benefacite his qui oderũt

vos. Sed hoc quo ad affectũ dilectõnis
quo ſimplicit᷑ tenẽtur om̃es inimicos di
ligere.quo vo ad ſigna dilectiõis ⁊ ad eſ/

fectũ/nõ tenẽtur omes (vt dicit᷑ inimicũ
diligere. niſi viderint eũ neceſſitatẽ patiẽ
tem· vel veniã nõ ficte ſeu irriſoꝛie ſed ve/

raciter poſtulantẽ.vñ ſi ſalutat / nõ irriſo
rie ſalutãdus eſt Perfecti vo ſaltẽ religio

ſi / ad ampliꝰtenẽtur. Pꝛopter ſcãdalum

enĩ euitandũ/coꝛã his pᷣcipue qui ſciunt
offenſi ſunt/tenẽtur offerre ſignũ dile⸗

ctõis. Nec tamẽ intelligas de tali inimi/
co qui fidẽ xpᷣianã ⁊ fidem catholicã im/

pugnat. quia ſic impugnãti niſi in vlti/
ma neceſſitate nõ eſt ſubueniendum.

De quoqã alio oꝛ/

gine diligendoꝛum

enn

Nſumma nota ᷣm Auguſti.⁊
Amb.⁊ alios epoſitoꝛes ꝙ bᷣ/
no diligẽ eſt de deinde aia
wria dein arimnt. deiñ coꝛpꝰ pꝛiũ. et

poſtea coꝛp pximi Int pxios ãt pꝛiopyn-
teg.ſ.pz ⁊ mr.ſcdᷣo filij.deiñ alij cognati·

tx ãtvxoꝛ ſit pᷣferẽda filijs /certũ nõ

hẽo.pꝰfilios ⁊ vxoꝛẽ/ domeſtici. ſ. noti de

iñ extranei nõ inimici.deiñ inimici (Oe
güt iubemur Suigeaeprior ſic noſmetip
ſos ſic itelligẽdũ ẽ ꝙ. ſ. eq̃ optãdũ ẽ eis bo

nũ et᷑nũ ſicut nob. Hõ eĩ tenemur tꝑalia

1

*

Compendiũ theologie

equaliter eis vt nobis miniſtrare.ſed no/

bis pꝛimo poſtea autem ipſis.

—

tibus cardinalibus in generali.·
AYAxquit᷑ bꝛeuiter aliquid dicere
de virtutib carginalib/ ſcʒ de
iuſticia que fm Aug.eſt in ſub
ueniendo milſeris.de pꝛudẽtia
que eſt in cauẽdis inſidijs.de ſoꝛtitudie
que eſt in ꝑferendis moleſtijs.et de tem/
perãtia que eſt in pꝛauis delectatõnibus
coercẽdis.De quibꝰpꝛimo dicendũ eſt q̃
re dicant᷑ cardinales ⁊ ciuiles ⁊ politice.
Deinge de ſingulis que ſit q̃libet virtus
in ſe.Et qͥ ſunt pꝛopꝛij eaꝝ actꝰ tã in via
qᷓᷓᷓ; in patria. Poſtremo de oꝛdine earum
ad ſeptem vicia capitalia.

Nugre dicte Vvirtnu

tes dicunt cardinales ciuiles et politice.
INcunt autẽ m quoſdã virtu⸗
4 „ tes cardinales quaſi coꝛdiales

e quatuoꝛ vixtu

ad differentiã virtutũ coꝛpoꝛa
lium.Lardo enĩ ſ̃ᷣm vyſidoꝛum
acoꝛde deriuat᷑.qꝛ a coꝛdian grece qð eſt
coꝛ latine. Vel vt alij volũt dicũtur cardi
nales qꝛ in eis ſicut in cardinibo/oĩs alia
virtus maxime ciuilis voluit᷑. Secundũ
autẽ phos qui de ipſis tractauerũt dicũ/

tur cardinales/qꝛ in his ſicut in cardine

eſt reuolutõ totius vite hũane ſ̃m ſtatuʒ
honeſtũ ⁊ ciuilem. ¶ Ciuiles autẽ dicũt
quia conſtituũt bonũ ſtatũ vnius cũ al/
tero in oꝛdine ciuiũ.his enĩ virtutib pᷣm
Plotinũ phᷣm ⁊ macrobiü.boni viri rei/
publice cõſulunt.vꝛbes tuent paretes ve
nerant᷑ pximos amãt¶ Politice autẽ di
cunt᷑/eadem decauſa/qꝛ idẽ eſt polis gre
ce quod eſt ciuitas latine.⁊ ideo politice
dicũtur quaſi ciuiles.

5t autẽ iuſticia ßm Auguſti.
VrVirtus tribuẽs vnicuiq; qð ſu/
um eſt. Oue diffinitio cõuenit
iuſticie tam fᷣm ſtatũ vie qᷓ; ſᷣm
ſtatũ patrle. ¶ lig autẽ diffinitio qᷓ po/
nit ꝙ iuſticia eſt ſubnenire miſeris / coͤue
nit iuſticie tm̃ ſm ſtatũ vie. ¶ Ponütur
autẽ ſm magiſtꝝ in tertio li:ſentẽtiarum
duo eius actus ſcʒ actus eiꝰin patria.qui

*

ie in ſpeciali.

¶ De virtute iuſti⸗

eſt deo regenti ſubeſſe. ⁊ actus eiꝰ in via qͥ
eſt miſeris ſubuenire Hi ſunt actus gene

rales ad quos tenẽturom̃es.¶ Sunt ãt

T alij actus eius ſpeciales ad quos nõ ita
indifferẽter om̃es tenent᷑ qui ſic(quantũ

ad pꝛopoſitũ p̃ſens ſi ufficere põt) diſtin/
guũtur. Jam tactũ eſt ꝙ actus generalis

iuſticie eſt vnicuiq; tribuere qð ſuum eſt

hoc eſt ſuꝑioꝛibparibox inferioꝛibSu

pioꝛibns quidẽ pꝛeeminẽtiãt hoc dupli
citer. Quia vel generalit᷑ ⁊ ſic dicit᷑ actus

eius/ in ferioꝛa potioꝛibo ſubdere.quã po

nit Auguſt. de libero arbitrio. lib. ij. Vlel
ſpecialit᷑. ⁊ ſic ðꝛ actus eius ſoli deo debß⸗/

uire. De quo Auguſt. vi. lib. ſue muſice.

Si autẽ ſit in tribnẽdo qð ſuũ eſt paribo
ſic eſt triplex actus eiꝰ Vnꝰ paria ſibimet

copulare. de quo augn de libero arbitrio
li.i. Alius nullis coeqri/ niſi purificatis
animis.Tertiꝰ nullis dñari appetere ni/

ſi nature coꝛꝑali vł beſtiali.de quiba duo
bus Augiiin. vi:ſuemuſice.· Si autẽ in
tribuẽdo quod ſuũ eſt inferioꝛibo hoc eſt

dupliciter. Vel quoad penã ſubleuandã

⁊ ſic eiꝰ act eſt miſeris ſubuenire. fmma

giſtxꝝ in.iij.li.ſentetiaꝝ Vel q̊ad culpam

coꝛrigendã ⁊ ſiceius actus eſt iniq̃s mo/
ribus coꝛrigere ⁊ punire.Dequo Augu.

He nirtute pꝛude-

Rugentia ſᷣm magiſtrũ in. iij.
auülſentẽtiaꝝ eſt in pꝛecauẽdis in/
OA ſidijs.vñn ſic aptius diffinitur.
DPꝛudẽtia eſt virtus reꝝ bona
Ivel malaꝝ neutraꝝ q; diſcretio cũ fu/

ga mali et electõe boni.Et dicit᷑ neutrarũ

qʒ hoc eſt indifferẽtiũ.que ſcʒ neq; bone

necq; male ſunt.quale eſt frangere feſtucã.
vel hmõi.Et trahit᷑ diffinitio pñs ex ver

bis Aug.li. vbidicit ꝙ pꝛugẽ/
tia eſt bonaꝝ reꝝ⁊ neutraꝝ ſciẽtia ¶Po

nũtur autẽ plures pꝛudẽtie actus.Actus

eius in patria duplex eſt. VUnꝰ.nullũ bo/
num deo pᷣponere vel eqre.qui ponit᷑ per

magiſtꝝ in.iij.li.ſentẽ. Alius ipam cõcu

piſcere veritatẽ.de quo Auguſt. in. vi. ſue
muſice ¶ Actus pꝛudẽtie vie ponũt᷑ qͥn/
q;ſcʒ pcauere ĩſidias.qui ponũturꝑ ma/
giſtꝝ in.iij.li.ſentẽ. Itẽ mala deuitare. de

quo Auguſt.ſuꝑ gen.li.xij.ad litterã tẽ
incoꝛruptõem coꝛruptõni pᷣponere. deꝗᷣ

mede
Voga
eco
peli⸗
Aliu
dequ
cere
Aue

G

Pacnbgenei

De vn petitioib oꝛõis dominice 22
inn Iuge nibero nrbiltlo lel. Itenlſceine⸗ vävyt patet ꝑ ſingulas iuxta ſupꝛa tacta.
hes. r re bonũ a malo.de quo Alugu.deci.deili. ¶ JI1 H“ 1
uaſn rir Item ererna preponen tempali de (OOzdine dictarũ
kn ſeun quo Auguſt. in vi.ſue muſice. . Elrtutſad ſeptem vleigenbitalia.
z NHNR Vr d A timo dicedũ qualit᷑ p has ſe/
W v (De Virtute foꝛrti g Fendterin ualir han

talia expellant. Fides enĩ que

uer göſunc Biꝛꝛtitudo autẽeſt in (tudis erpellant. Figes eni que
itſnache bppterendis moleſtijs. Undef̃m Dentẽ illumiat expellit ſupbiã
htüthredn . N aquoſaã ſicaptius diffinit᷑. Yꝛ que coꝛ excecat. Spes ꝗᷓ gaudio futuroꝝ
t ſatinn titudo eſt immobilis animi in coꝛ letificat / expellit irã que pñti miſeria
übden nid 4 eraduerſa laboꝝ ⁊ periculoꝝ equa ſuſce mentẽ conturbat. Charitas q̃ gaudet de
dioliet, VVYVppptio ¶Cuiꝰ q̃druplerx aſſignat᷑ actus vie ꝓximi pꝛoſpitate/delet inuidiã q̃ eſt odiũ
sſide AIVn ůa'firmare animü cõtra pales moleſti ſelicitatis aliene. Yoꝛtitudo p quã in ac/
lbinm as. de qᷓ Eugu. liꝰ nõ aduerſi tus viriles cõſi urgimus expellit acidiã ꝑ
Wriſe Auguſt.in.vi.ſue muſice. Ali a ſapiẽter cCliq6 tribuit/elimĩiat auariciã 3 gliena re

Wdelenrnnn
unn

electo / nullis cerroꝛib?nullisq; penis de/
pelli.de quo Augu.de libero arbitrio.li.i

tinet ⁊ rapit. Temꝑantia qᷓ exceſſum rep/
mit.expellit gulã que modũ excedit.Pꝛu

EnN Alius ꝓ dilecto habẽdo aquerſa colerare entia que ſᷣm augu ſt. incoꝛruptõ em coꝛ
ummmmn, de quo Aluguſt.ſuꝑ Geñ.li.xij. ¶ Actus ruptioni pꝛeponit / euacuat luxuriã qua
unhnn Parrie duplexeſt. Un) inniſl ime deo ad coꝛrupiturcoꝛpus ⁊ aniim.
Mdinir erere.qui ponit᷑ꝑ magiſtꝝ in.iiij.ſentẽ. II “”J”M
tunhet Alius nihil moleſte pati qͥ ponit᷑ per Au ¶ Explicit quartus tractatus huiꝰ libel
Utätahn Se Dirtute tempe cipit tractatus =
nucfnynn unntie in ſpeciali. nclpit tractatus 2
ded Eñmpantia eſti pꝛanis delecta gquintus de ſeptẽ petitiõibs contentis in
n tionih coercedis . Diffinit iͤit ꝛatone dommien ? earum expoſitone.
Pnge⸗ ſicab Augir in li deliberoar n2 llt
P 8 bitrio. Tempantia eſt affectio/ coercens PR ⸗— D
aphetitũ ab his reb q turpiter delectant getatu 0
ngfüini Rui actus aſſignant in via. Subtra ſepte petironibdinoꝛa⸗
ncnnidisin here ſeab amoꝛe inferioꝛis pulcritudis. tione dñica cõtinent/aliq;
niusdiffnin⸗ de quo Auguſt. in. vi. ſue muſice Itẽ coer Fm oꝛdinẽ huiꝰ libelli po
rinusrepbont cere cogitatões pꝛauas dequo in.iij.ſen. ʒ᷑ynüt. ſcz imediate poſt tra-
dictnoin te libidinẽ refrenare de quo auguſ.ſu- ccatũ dearticulis fidei.⁊ ante tracratũ de
Etdicknanri eñ.xij Itẽ refrenare cupiditates ab his decem pᷣceptis legis. Hic vero qͥnto loco
gneſaneybor. que tꝑaliter delectãt.de q̊ͥ augu. de libero poni placuit.ſ.inter tractatũ de ſeptẽ vir/
fenpgrttni⸗ arbitrio. ¶ Actus autẽ patrie eſt nullo re tutibo.⁊ tractatũ de ſeptẽ donis ſpũſſan/
uogfsan ſhectu norio delectar deq in. ij.ſen. Ite cari. en ſe; conſideratõeg in ipſis ſeptẽpe
Hinat enli ummaculatũ manere.de quo auguſtinus titõnibeſic in ipſa oꝛatõne dñica cõtẽtis
(Gecifectu dict
, 6- ptẽ dona ſpũſſancti /pe „Cir
m nn = e e fectu Dicta/ aqne tractatũ beiino pilenan venit de
Ri rum virtutũ ꝛ an ſint in patria. efficacia modi petendiq deſcribit in pꝛo
rgue an te qtuoꝛ virtutes/ hoĩem ad vir hemio dicte oꝛatõnis dñice De diſtinctõ
ns in i tutes theologicas hñdas / habilitäͤt ne ⁊ expoſitõne ipſaꝝ petitionũ pticula/
lbne⸗ 58 His nihil vtiliꝰ eſt in vita dĩũmodo ĩfoꝛ riter. De numeroꝛ ſufficiẽtia earũ. Deoꝛ
eneponn mment caritate. Lüc eni eq̃ meritoꝛie ſunt dine eaꝝ ad ſeptẽ vicia capitalia.
ponünunten vite eterne / ſicut theologice ¶ AUn aut he „ ff — J
nudalin virtutes future ſint in patria.dicit magi/ N. j ce 109 C(191 n0
muin ſter in liſentẽ. ꝙ ſicſm aliquos earũ actꝰ peætendi ↄtenti in pꝛohemio dicte dis
GIPpoNNNG 38

Compendiũ theologie

Ater noſter. Cum hec oꝛõ a ſa⸗
piẽtiſſimo vtpote ab eo qui eſt

ſimodo vtpote ab eo qui eſt fons
oꝛigo totiꝰveritatis/cõdita ſit. Patz ꝙ
nihil ei deeſſe poterit. ſiue quo ad petẽdi
modũſiue quo ad ſufficientiã bonoꝛum
petẽdoꝝ. Modus autẽ petẽdi efficaciſſi
mo deſcribit in tribe pꝛimis vbis petitõ/

nes pcedentibꝰ.qbus ad miſericoꝛdiã fle

ctit᷑ animꝰ patris miſericoꝛdiarũ.ideoq;
ea his ſeptẽ petitiõibo pꝛemiſit quaſi qð/
dam phemiũ.in quo oñdit oꝛantẽ in c/
ſequẽter petẽdis foꝛe exaudiendũ. ¶ Cũ
eni ad ſufficientẽ agentẽ tria cõcurrere de
beãt. ſcilicʒ ꝙ ſit ſclens volẽs ⁊ potẽs.in
hoc ꝙ dicit pat᷑.oñdit eũ ſcire ⁊ aduertere
noſtrã.i.filioꝝ ſuoꝝ indigẽtiã. iuxta illð
Math. vi. Scit eni paterveſter qꝛ his oĩ
bus indiget. In hoc autẽ ꝙ dicit noſter.
oſtendit eũ ſubuenire volentẽ.ſuis enim
om̃es boni diligent᷑ ſubueniũt/alioquin
boni nõ eſſent. Uñ.i:ad coꝛin.v. Diqͥs
autẽ ſuoꝝ ⁊ maxime domeſticoꝝ curã nõ
habet / fidẽ negauit. eſt infideli deterioꝛ
In boc etiã ꝙ dicit. qͥ es in celis. oſtẽdit
ip̃m potẽtem Quiayt habet Macha. iij
De celo foꝛtitudo eſt ¶ um igit hisver
bis oñderimꝰipᷣm ſcientẽ noſtrã indigen

tiã/ ſubuenire potẽtem.neceſſario flecte

mus ipᷣm ad miſericoꝛdiã. ¶ Ait ergo pꝛ
noſter. Et hic ſtat hoc nomẽpat.eſſentia
liter ſiue p eſſentia ⁊ nõ ꝑſonalit᷑ ſiue pꝛo
pſona. Dicit᷑enĩ iſto modo de pater oĩm

Quod ⁊ adhuc põt tripliciter dici.ſcilic,

cõiter.pꝛopꝛie.⁊ magis ꝓpꝛie.Cõiter.per
creatõem ⁊ ſic nõ tm pſona patris ſed to/
ta trinitas ðꝛ pat᷑ omium.⁊ nõ tantũ ele/
ctoꝝ ſed etiã ꝑuerſoꝝ Vñ deutroñ.xxxij.

Popule ſtulte ⁊ inſipiẽs.nũquid nõ ipſe

eſt pater tuꝰqui poſſedit te.fecit te ⁊ crea/

uit te. Pꝛopꝛie autẽ dicit᷑ pater ꝑ adoptõ

nem. ⁊ ſic tm dicit᷑ pater bonoꝛũ. Vñn ad
Rhoma.viij.Accepiſtis ſpũm adoptõis
filioꝝ in quo clamatis abba pꝛ. pꝛopꝛiſſ/
ſime autẽ dicit᷑ pater ꝑ Bencrs em ⁊ ſicꝑ
ſona patris tantũ dicit᷑ pat vnigeniti filij
ſui.Ouobo pꝛimis modis dicit᷑ pater no
ſter tota trinitas.ſed tertio modo nõ dici
tur part noſter deꝰ. ſed tantũ filij ſui. Exq̃
patet ꝙ hecoꝛõ nõ dirigitad patxis ꝑſo/
nã tantũ.ſed ad totã trinitatẽ ¶ Beqtur
qui es in celis. Non excludit᷑tamẽ ꝑ hoc

ipſa ſapiẽtia infinita. ⁊ veraciſſ-

quin ſit vbiqʒ. Et q;uis vbiql ſit eſſentia

liter potẽtialiter ⁊ pñtialiter.magis tñ in

celis dicit᷑ eſſe. qꝛ vbi magis videt᷑ reluce/

re virtus ſua ⁊ opatio / ibi dicit poti eſſe
q; alibi Sicut animalicet vbiq; ſit in coꝛ
poꝛe.tamen magis dicit᷑ eſſe in coꝛde fᷣm

aliquos.vel in capite ſᷣm alios.qꝛ ibi no

bilioꝛes apparent oꝑatões ſue.Et hoc eſt
quod dicit Auguſt deſpũ ⁊ anima. Si/
cut deus vbiq; totus eſt in toto mũdo et
in omi creatura ſua/ſic tota anima in to/
to coꝛꝑe ſuo tanq; in quodã mũdo ſuo ẽ
⁊ in omi eius ꝑte. Intenſius tamẽ in coꝛ
de ⁊ cerebꝛo.quẽadmodũ de eſt ⁊ dicitur
pꝛecipue eſſe in celo In his autẽ ſepte

petitiõibo / om̃e bonũ generi hũano neceſ

ſariũ petit᷑. Vt enim dicit gloſa Auguſt.

Hihil homini deeſt qð his ſeptẽ petitiõi

bus nõ cõtineat᷑ ſiue ad pꝛeſentẽ ſiue ad

futurã ptineat vitam. Petit᷑ enĩ in eis ac/

ceſſus om̃is boni.tam creati q; increati.

Item receſſus om̃is mali.tam ſcʒ pñtis/

