omnibus ſanctis.

Fultabunt ſancti in gloꝛia.
letabũtur in cubilibus ſuis

letantib ſanctis ⁊ exultãtibo

7„

ctiſſimi viri patres ⁊ fratres)niſi ſatagere

talem habere deuotionẽ / vt eis intercedẽ

tibus ad eoꝛũ puenire mereamur ſocieta/
tem. quoniã nò habemꝰ hic ciuitatẽ ma⸗
nentẽ ſed futurã inqrimus.x ſi naturale
eſt exulibꝰ a patria ſua/ ꝙ neſcio que dul/
cedo cũctos allicit ſermonẽ de ea ⁊ freq̃n⸗

ter facere ⁊ cupidius audire:nos a tali pa

tria tales exules.nõne multo amplius id
R agere natura ſtimulante cõpellimur
uſpiremꝰ igit᷑ ad celeſtia vt ibi noſtra
ſint coꝛdavbivera ſunt gaudia/ vbi ciues

ſanctoꝝ habitant et domeſtici dei / pꝛeſto

lantes aduentũ noſtrũ/et ad adiutoꝛium
pꝛomptiſſimi/tãtümodo nõ obſurdeſca⸗
mus vocãtibus / nõ repellamꝰ adiutoꝛes

adeamus potiꝰilluc deuotõis pedibꝰ In⸗/

terpellantes in pꝛimis te reginã celoꝛũ.te

Oꝛiginaliter pſal.cxlix. Col-
in gloꝛia. Quid ſnbeſteo do⸗
1

dominã angeloꝛũ/qua aperiente pꝛo no/
bis os illud benedictũ/os plenũ gratiaꝝ

pꝛotinus oꝛabũt ſancti/ ſancteq; omnes

Quibus in ↄmune oꝛãtibus/quo pacto

foꝛmidabimꝰ de repulſa? Eya aduocata
noſtra/illð os gloꝛioſiſſimũ ꝓ nobis ape

ri ad oꝛandũ / quẽadmodũ in hac die ſo⸗
lennitatis ⁊ leticie noſtra aperimad te ſa

lutandũ dicentes. Aue gratia plenaꝛt.
Exultabũt ſancti in gloꝛia / letabũtur in

cubilibus ſuis Collaudaturi ſanctos ſan
ctas q; om̃s /vt ⁊ debitus eis honoꝛ fiat a
nobis/ac viciſſim ſua nos interceſſio ad⸗
iuuet.vt demũ ad imitandũ eos/ſua nos

pla alacrioꝛes efficiãt (Iſte enĩ tres

unt pᷣſentis inſtitute celebꝛitatis rõnes)
pꝛoponimꝰ verbũ pꝛophetici carminis.

Exultabunt ſancti in gloꝛia letabũtur in

cubilibus ſuis. ¶ Et quidẽ ipſe phᷣus in
Fientie natucalie ſchola verſatus / tra⸗
it in rhetoꝛicis ꝙ delectatiõeʒ omia pꝛo
ſequũtur.et gratia ipᷣius delectari/ appe⸗

tunt delectari.nec ſemel in hãc cadit ſentẽ
tiam. Nihilominꝰ? idem duas leticie vl de

lectatõis ſpecies cõdidit Unã que eſt ſtu

dioſoꝛũ.puram.laudabilem.tranquillã.

diuturnã. Hic eſt illud ꝙ ph̊ia admirabi

les habet delectatões firmitate ⁊ puritate

Alterã dat que a vitioſis vitam pecuduʒ
eligentibus inqritur.et hec feda/ turpis⸗
inqeta/ bꝛeuis / nocitura/ qualis fuit ſar
dinapali. ¶ Hancleticiarũ varietatẽ/lo⸗
cis plurimis ſcriptura ſacra nõ ſilui.LTe
tamini inquit iuſti in dño/ecce bonã leti
ciam Audi malã. In maleficijs ſuis letiſi

cant regem. Et talia ſine numero poſuit

ſacra ſcriptura. Duo pꝛopoꝛtionabilr cu
bilia eadem ſacra ſcriptura cõdiſtinguit/

pꝛohibẽs vnũ per os pauli.Non in cubi

libus inqͥt et impudicicijs. Quo ꝑlecto

verbo / lumen eccleſie. Auguſtinus cõuer

ſus eſt. Laudat alterã in canticis dicens
In cubilibus ⁊ in hoꝛtis aromatũ Habʒ
quippe leticia⁊ exultatio vicioſa / pꝛobꝛo
ſum vitioſumq; cubiculũ.ſanctavero ſan
ctũ / quale notant verba thematis.Exul⸗

tabũt ſancti in gloꝛia letabũtur in cubili

bus fuis. Poterat foꝛtaſſe ambiguũ eſſe
de qua leticia de quibo ve cubilibo intelli⸗
geret pꝛopheta ſi dixiſſet. Exultabunt in
gloꝛia/ letabũtur in cubilibus ſuis. Nũc

autẽ cum addidit ſanctiom̃is ſcrupulus

dubietatis ablatus eſt. quoniã ſanctoꝛũ

iiſen
orletige
Cblicczu
ninnotla⸗
inaon
ſgrorttusi
ſtguid
oniüco
nisflen⸗
bllerſinen
ncotnbe
ſeiturnane

olmdic

riosſas⸗
undi,c
Nalſoric
fun date
giesine
ſnvenir⸗
Uubuntt

4 Ursfn
nond

ewontde
funper
moleet
huiuſne
birert.
Nonſum
Aitincvi⸗
Ncſepten!
Clinugint

(Sdeſſanen

mmparne
orücbile
puvidere
ndesede
innocesr

.

iones in

Hedle
föneque

ſſoꝛibn

lur. Vna⸗
lncitegn
dochſtu
minpn
encomp
Gincuren
huni
in
miann
Pogthee
ſllogn

non niſi ſancta eſt gloꝛia ſancte exultatõ/⸗
nes ⁊ leticie ſanctaq; cubilia. ¶ Sed qꝛ

cubilia quibus in locis queremꝰaut inue
nimus illa Puto ꝙ nõ extra/ non foꝛis ſit

ſanctoꝛũ gloꝛia/ſit exultatio ⁊ leticia / ſed

introꝛſus in abdito cõſciẽtie ſecreto Hoc
ſenſu qui dixit Gloꝛia noſtra hec eſt teſti⸗

moniũ cõſciẽtie noſtre. Nam ⁊ gloꝛia om
nis filie regis ab intus. Bonũ igitur cu⸗/

bile. ⁊ ſanctũ et letum / eſt ſanctoꝛũ conſci⸗
entia/ in hac exultant / in hac gloꝛiãtur et

letãtur tranquilla pace fruentes. Nã amo

do iam dicit ſpiritus vt requieſcãt a labo
ribus ſuis M quippe ſanctoꝛũ cubile

„

mundũ/ eſt molleeſt quietũ.Alioquin ſi

vel ſoꝛdidũ eſſet ⁊ fetens.vel aſperũ ⁊ du⸗

rum. vel tumultuoſuʒz ac ſtrepidulũ. neq;

quies in eo/neq; leticia ⁊ exultatio poſſet

inueniri/neq; diceret pꝛopheta de eis Ex-

ultabunt ſancti in gloꝛia/letabũtur in cu⸗
bilibus ſuis. ¶ Habemus qͥq ⁊ quale ſit

ſanctoꝛũ cubile/ dicere ſupeſt pꝛo noſtra

eruditõe/quo pactoſtale in eis cubile ſtra
tum paratũq; fuerit/vt et mũdum eſſet et
molle et quietũ. Dicam quid contigit dũ
huiuſmõi meditatio mea nouiſſime per⸗

quireret.volens et circũducens quaqua/

uerſum ſue conſideratõnis oculos. Inci

dit in euãgelium pᷣſentis celebꝛitatis. J.

lic ſeptem beatitudies quaſi totidẽ cubi⸗

——

cularias introſpexit/quarũ miſterio ſan/⸗

cti dei ſancteq; om̃es/cubilia conſcientia-

rum parauerũt Ham ſi queriturvnde ſan
ctoꝛũ cubile mundiciã habuit.in pꝛom/
ptu videre eſt/ quia vel beatitudo luctus

ſoꝛdes abluit ſi pꝛefuerint/ mundicoꝛdia
innocẽs/ nullas huiuſmodi ſoꝛdiũ collu
uiones introire ꝑmiſit/ aut agglutinari.

He due ſunt cubicularie que appꝛopꝛia⸗
tõne quadã familiarius obſecute ſunt cõ

feſſoꝛibus ⁊virginibus ¶ Pꝛoinde ſequi

tur. Vnde in his cubilibus mollicies At
tendite quia mititas ⁊ miſericoꝛdia tan⸗/

q; doctiſſime ad hoc opꝰcubicularie.om⸗/

nem impatiẽtie duriciẽ abiecerũt ⁊ molli
ciem compaſſiõis etiã erga necatoꝛes ſu⸗
os induxerunt. Hoc in martyribus fuit
pꝛecipuũ ¶ DBeniq; quies vnde comꝑata
ſit ſiquis voluerit agnoſcere/aſpiciat tres
reliquas beatitudines tanq; cubiculari⸗
as ad hoc opus idoneas Paupertatẽ ſpi

ritus que ſpinoſas recũ curas abigit Eſu

riem pᷣterea et ſitim iuſticie que faſtidio/⸗

OSñmniiũ ſanctoꝛũ

ſum et variũ ſemp ocium deijcit. Pacem
deniq; que ab om̃i exterioꝛũ interioꝛũq;
ſtrepitu cubiculuʒ cõſciẽtie tutum reddit

Hooc modo cubile quietum / in apoſtolis

in pꝛophetis/in patriarchis vtiq; paupe

ribus ſpiritu eſurientibusq; iuſticiã.atq;

pacificis/ cubiculariaꝝ hoceſt beatitudi

num ternarius iſte ſtrauit (Heq; tamen
negauerim quin harũ beatitudinũ talis
cxvtiterit ſedulitas/vt ⁊ mutuo ſe iuuarẽt/⸗
et om̃ibus in cõmune ſanctis inſeruirẽt.

Seld ita loqui ꝑ appꝛopꝛiatõem fas fne/⸗

tot beatitudinibus olim circũſepti. Bea-
ti pꝛoꝛſus/tali ſubſequẽtiũ ſeptenario cu

biculariarũ adoꝛnati/quatinꝰ nulla ſpur

cicia feterent/nulla calloſitate rigeſcerent
nulla inquietudine turbarẽetur. vt hic in

ſpe ſingulariter pꝛediti in pace in idipᷣm

doꝛ mirent et requieſcerent.et illic ſumul

dono ſentirent illud pꝛophetici carmis.
Exultabunt ſancti in gloꝛia letabũtur in

cubilibus ſuis. ¶ Et quis dabit nobis o
yviri fratres et patres.quis dabit exultare
hoc eſt extra nos quodãmodo ſaltare in
bac gloꝛia/qͥs letari in cubilibus noſtris

„ — „ „ „

Alſſint vtinã igit᷑ iugiter iter nos ad obſe

quiũ noſtrũ ſeptem iſte cubicularie quas
ex euãgelio nominauimꝰ/paupertas/ mi
titas/ luctus/eſuries iuſticie/miſericoꝛ⸗

dia/mũdicoꝛdia/pax. ¶ Felix plane qui
tali contubernio potuerit gloꝛiari.Affir⸗

mo quia totus in exultatõe/totus in glo⸗
ria poſitus letabitur in cubili cõſcientie
ſue / replebitur coꝛ ſuum iubilo.⁊ gaudiũ

ſuũ nemo tollet ab eo. Quidni totus io⸗

cundet᷑ in cubili mundo / in cubili molli
et placido/in cubili tranquillo et quieto.

Hihil plane letius bona conſciẽtia vel io

cundius atq; ſerenius/cum ex aduerſo ni/
hil hoꝛridius mala conſciẽtia/nihil con⸗
fuſius et inquietius inuenit᷑. Exagitatur

quippe ſtimulis cupidinũ /miſerisq; mo⸗
dis ſeſe rodit tepiditate.ſemꝑ pꝛeſumit ſe

ua turbata conſciẽtia. ¶ Ve talibus qui
ſemper vel dum triſtãtur furiunt. vel iu⸗
xta ſapientem dum letãtur inſaniũt. Au⸗

di letam inſaniã / vel ſi melius dicat᷑ inſa⸗

nam leticiã.Letãtur inquit ſapiens cum
malefecerit et exultant in rebus peſſimis.
Qualis putas inſania eſtvidere hominẽ

de cuius moꝛte tractatur·/laſciuireꝛ geſti⸗

re/immo ⁊ vincula quibus ſtranguletur/⸗
3 †—

35

de

BGermo in ſolennitate

inceſſanter operari.Tales ſunt qui iniqͥ⸗
tatẽ meditãtur in cubili ſuo.aſſiſtunt om
ni vie non bone. ¶ Ve cubili tali.quia fe
tens ⁊ ſoꝛdiduʒ eſt.quia ſpinoſum ⁊ aſpe
rum. quia nulla ex parte trãquillum. Hi⸗
hilominus qͥdem iacere ſuſtinẽt in cubi⸗
li tali ſicut ſus in volutabꝛo luti / ſicut iu⸗
menta que cõputruerunt in ſtercoꝛe/deòͥ
bus item apud Job dicit᷑ ꝙ ſub ſentibus
delitias computãt.Qui den iq; iam ſenti
unt in ſe illð maledictũ pꝛopbeticũ Sub
ter te ſternetur tinea. Que tinea? Tinea
moꝛdax pꝛani deſiderij. Et operimentuʒ
tuum vermes.remoꝛſus ſcilicet amariſſi⸗
mi peccatoꝝ Jacet caro cũ peccatoꝛe/⁊ te
terrimũ ſetoꝛẽ illecebꝛarũ eructuat. Jacet
mũdus /et duros curarũ aculeos ingerit
atq; moꝛdaces deſiderioꝛũ pulices multi
plicat. Jacet dyabolus/⁊ hoꝛridis fanta⸗
ſiarũ erroꝛũ emulꝗationü ambiguitatiſpi
nis iter turbat. ¶ Pernicioſos nimirum
hos dixerim cubicularios animarũ qui⸗
bus irrepentibus ꝑ eccleſiaſtica cubilia/
attracta eſt ſoꝛdidiſſima diraq; diſſenſio.
conculcãs omnia.om̃ia pꝛoterens. Sed
de hoc poꝛtentuoſo ſciſmate in ſacris ec⸗
cleſie cubilibus ſe verſante / qualis vnqᷓ;
ſermo pꝛo rei indignitate ſufficiet enarra
re?Quanto cõſultius erat.(viri patres et
fratres) quanto iuſtius aduocare deũ in
cubiculũ ſuuʒ in cubiculũ ↄſciẽtie.quod
adeo coanguſtũ et bꝛeue eſt (dicit ſermo ꝓ

pheticus)vt duos capere nequeat. Qua⸗

les duos: Sponſum ⁊ adulterum.deum
et mundũ. ¶ Ita pergebã declamare con
tra vanitates et inſanias falſas hominũ
contemnentiũ cubiculũ pꝛopꝛie conſciẽ/⸗
tie/hominũ alibi gloꝛiã/alibi leticie oleũ
cum fatuis virginibus/ mira ſtoliditate
querẽtium. Cupiebam inſuꝑ ſpecialioꝛi
deſcenſu/tres oꝛãtium thalamos moꝛa/
les contexere/ ſ̃ᷣm tres ſtatus hominũ q̊s
pꝛeſenti ſermoni videmꝰ intereſſe.Quoſ⸗
dam intueoꝛ incipientes ⁊ iunioꝛes/hos
appꝛopꝛiate monere conabar ad mundi⸗
ciam cubiculi ſui:quod conſcientiam ap

pellamus.nam in pueris nonne debʒz an
gelica puritas effulgere: Alij ſunt pꝛofici

entes⁊ pꝛouectioꝛes his ſuadere conabar
molliciem cubiculi ſui quod eſt conſcien
tia/vt et mites eſſent nõ reſiſtentes malo.
⁊ contra crebꝛioꝛes illius etatis inſultus
per patientiam ⁊ miſeratiõem nõ enerua

tam ſegnitiem fierent mollioꝛes. Deniq;

reliquos aſpicio ſenioꝛes et ꝑfectos/ hos
magis decet quietũ tranquillũq; cubicu⸗
lum.vbi ſomno contẽplatiõis in pace in
idipſum doꝛmiãt/coꝛde in ſuperne viſio⸗
nis ſpectacula vigilante. Quale eſt ulud.
Ego doꝛmio et coꝛ meũ vigilat ¶ Ita in⸗
quam ꝑgere meditabar.dum ſtudioſitas
ſpeculatrix aut affuit/aut affuiſſe viſa eſt
que greſſum oꝛatõnis noſtre retoꝛquereꝛ
ad ſupernos vnde ceperamus ciues regre
di ſuadebat.multa ſuper eoꝝſtatu/multa
ſuper eoꝛũ felicitate letida et exultatiõe di
ligenter interrogãs. ¶ Dic pꝛimo inquit
ſi leticia ſanctoꝛũ.ſit eoꝛũ pꝛincipalis bea
titudo. Pꝛ incipalem nõ eſſe reſpõdi.ſed
ad beatitudinẽ cõſequit᷑.que in clara dei
cognitõne et fruitiua eius dilectiõe conſi
ſtit quibus poſitis in anima bene diſpo⸗
ſita tanq; conueniẽtiſſimis foꝛmis / con⸗
iungentibus anime potentias ſupꝛemas
cum obiecto ſumme cõuenienti cum om⸗
ni bono / vt leticia et exultatio conſequat
neceſſe eſt. Qaudat igitur ſanctos thema
noſtrum a ſue felicitatis effectu/ ſicut ibi

Toꝛrentevoluptatis tue potabis eos Et

ibi Adimplebis me leticia cum vultu tuo
Et ibi. Intra in gaudiũ domini tui Sic

et talia innumera. Ex quib pꝛophetice
ſentẽtie cõſonis eliditur poſitio hominũ

felicitatẽ in voluptate nõ in dei cõtempla
tione ponentiũ. Nam etſi felicitati volu⸗
ptasvelvt ſecurius dicamus iocunditas
adiuncta ſit/non tamen eſt felicitas neq;
finis noſter. ¶ Dic ſecundo. ¶ SDi licet
operari dei mandata pꝛopter leticiã et de
lectatõnem quã omnes appetunt/conſe⸗
quendã. Reſpondi non licere tanq; pꝛo
fine vel motiuo pꝛincipali.Eſſet enĩ per⸗

uerſa ⁊ quodãmodo ſymoniaca aut aduł

terina affectio. Secus dum deus eſt pꝛin
cipalis finis intentiõis/iet delectatio ſecũ
darius ſub boc fine.quoniã vbi vnũ pꝛo
pter aliud/ iam non plures quodãmodo
ſed exiſtimat᷑ vnus finis ¶ Dic tertõ Si
multo plures ex hominiba pꝛeponũt ſpi⸗

ritualibus carnales leticias. Pꝛeponunt

reſpondi/quoniã in guſtu coꝛrupti ſunt
et quia ſpiritugliũ guſtationẽ non ſatis
attigerunt. ic quarto. Si par ſit in

ofmibus ſanctis leticia et exultatio. queli

bet itaq; ſm anſelmi deductõem/ videtur

eſſe infinua / dum quilibet tatum gaudet

nitareſonm
ohlanlire
(Deaun
ſncpans⸗
Puntn
cusalen
hecoſean
mdineg
coronato
sdn
glsdeiſ
ote⸗
Nuncre
Redien⸗
umc
dunbo
dumlit
Prencn
g
wolhun
Meaupiu
onunnsp
INiſenmr
ſrisui
ban en
dſdn
a
zat

inpiern

loade
flonis.

lis pena
llurerle
wamme
Nernlcat
Weeſape
oangh
Ganchen
sden
nnontt
hioheh
guneri

dang
lng bos
Habicu,
en in
eyllo
ilue
Gn
tudhoſtn
iſeniack
Norgnen
anesng
Gmmule
nltanöed
mmoini d
Gpdlisaun
rhöͤdi i
incunde
e on
ediho⸗
nig/cons
lunenes
lamom
Conſeguuf
nostbem
ſutibi
bigegt
uluno
miO
gobene
omini
lenpla
tivoloe
nitas
E nec;
Di lic
cäede
nt/conſ
mnqpo
ſaanipen
uu
woeſtprin
mnoſai
ſmü pro
Ndinoco
m Gi
nüt ſpyi⸗
conunt
pti ſunt
non ſatis
parſitin
n videnr
moc

de bono alterius ſicut de pꝛopꝛio / et ita ꝑ
reflexiones pꝛocedẽdo/reſultabit gaudi⸗

um ſine modo. Reſpondi delectatiões in

ſanctis et finitas eſſe et impares. Finitas

quidẽ ſicut anime ſubſtantia et ſua capa⸗

citas finite ſunt. Impares vero ᷣm diuer

ſas manſiones/et cubiculoꝛũ hoc eſt con

ſcientiarũ diſpoſitõnes in gratia ac natu⸗
ra.Pꝛoceſſus autẽ Anſelmi /non de infi⸗
nitate foꝛmalis leticie locum habʒ. ſed de
obiectali vel exemplari vel occaſionali .
dic quinto. Si leticia ſanctoꝛũ/ vicii
ſim quandoq; vel minuitur vel augetur.
Dinuit᷑ vel augetur reſpõdi ſi fiat aſpe⸗
ctus ad leticiam ab accidentali beatitudi

ne conſequẽtem / vt de creaturarũ pulcri⸗

tudine gaudio bonitate ⁊ in aureolarum
coꝛonatõne.Hoc intellexit doctoꝛ noſter
Jeſus dum ait.gaudium eſſe in celo an⸗
gelis dei ſuper vno peccatoꝛe penitentiã
agente. Similiter gaudium eſt ſanctis/⸗
dum exeoꝛum imitatiòne dumq; ex eoꝛũ
pꝛedicatõnibus vel ſcriptis/ad bene ageé
dum cõuertimur. Ita ergo nunc et alias
dum honoꝛamus ſanctos/dũ pꝛecamur/
dum libꝛos eoꝛum legimus/dum de eis

pꝛedicamus / ipos vtiq; letificamus Pꝛo
pterea grandis fiducia pᷣſtaturnobis/

repulſam nõ patiemur dum quod maxi⸗
mecupiunt et quo delectantur/ petimus
oꝛamus pꝛoſequimur. ¶ Dicſexto. Si
triſtentur ſancti compatiẽtes malis no⸗
ſtris / qugle eſt illð angeli pacis amare fle⸗
bunt.Reſpondi non eſſe amplius in ſan
ctis doloꝛem/nõ luctum/paſſionem qui⸗
dem perdiderunt/et ſi non compaſſionẽ.
Poſſunt nihilominꝰ intelligi de noſtra

impietate triſtari.dum gaudio illo carent

uod de noſtra ſanctitate ſentirent.
ic ſeptimo: Si hic ſuper flumina ba⸗
ylonis in tanto tã q; in eeto damnatõ⸗
nis periculo/liceat quandoq; gloꝛiari ex⸗

ultare ⁊ letariLicet reſpondi ſed in domi

no cum tremoꝛe.Alioquin trepidatio ſi⸗
ne exultatõne miſera/et exultatio ſine tre⸗
moꝛe ſuperba vanaq; reputatur. ¶ Dic
octauo.Si pꝛo viatoꝛibus damnandis
oꝛant Reſpondi oꝛant /vel quia foꝛtaſſis
eos damnãdos nondum ſciũtę/vel vt mi⸗

nus mitiusq; damnẽtur.etvt compaſſio

nis habere viſcera ſe demonſtrent. non⸗/
dum enim obſtinati ſunt.nondum locus

deeſt remedij q;diu ĩcole ſunt ĩ tra q;diu

ſedẽ tenʒ miſericoꝛdia dñi ſuꝑexaltare po
tens iudiciuʒ/ tamdiu fas eſt ↄdemnãdũ
in terra iuſticie ad miſ ericoꝛdiecuriã ap⸗
pellare.vbi pꝛeter humanoꝛũ moꝛẽ iudi⸗

cioꝛum/peccatoꝛẽ abſoluit accuſatio pꝛo-

pꝛia/pꝛopꝛiaq; ſaluat damnatio Si nos
ipſos iudicaremꝰ.nõ vtiqʒ iudicaremur.
¶ Dic nono Si noſtras oꝛatões ad ſan
ctos fuſas ipſi ſemper agnoſcunt: Agno⸗

ſcunt reſpondi Hoc quippe ad ſuam glo
riam.hoc et ad beatitudinẽ ſaltem accidẽ

talem ꝑtinere cognoſcitur. Hoc igitur fit
vel in verbo / vel reuelante oꝛantis ange⸗
lo / vel alio tali modo. ¶ Dic decimo Si

tantũdem valeat oꝛare ſanctũ aliquẽ mi⸗
noꝛis meriti vt maioꝛis/et vnũ ſicut plu

res.⁊ cur dictum eſt/ ad aliquẽ ſanctoꝛuz

duertere. Hoc dicendũ eſſe reſpõdi.Quo⸗

niam affectio noſtra / noſtraqʒ deuotio/
nũc iſto/nũc illo modo/ nunc ad hũc nũc
ad illum ſanctũ/plus et plus accenditur.
quo fit vt commodi plus habeat oꝛatio.

dito ꝙ deus vult ſanctos ſuos quoſſi

bet honoꝛari /hũc in illa/ hunc in iſta gra

tiaꝝ pᷣrogatiua. Deniqʒ tãta charitas eſt
int ſctõs vtvno oꝛãte alij ſiłr depᷣcent᷑.ſed

neqʒ ad diuinã maieſtateʒ / nr̃a vilis indi-

gnitas pꝛeſumere dʒ accedere/ſine medio

domeſticoꝝ ſuoꝛũ.quoꝝ oꝛões/⁊ doctio

res ſunt ⁊ placidioꝛes Vrget nihilominꝰ
qͥſdaʒ ad deũ ſine medio nonnũq; accede
re.vel neceſſitas vehemẽs nõ hũñs legẽvel

„ —

charitas foꝛas mittẽs timoꝛẽ/nõ cogitãs

maieſtatẽ. ic xi.Si ꝓ nobis oꝛãtes

ſancti ſp exaudiant᷑. Exaudiunt᷑ rũdi.dũ
perim pie hoc eſt ꝓvtilibo ad ſalutẽꝛ pꝛo

nobis.⁊ ꝑſeuerãter ⁊ in charitate Secus

non opoꝛtet/vt ſi petimꝰ tꝑalia nocitura

aut ꝓ alijs nõ ſe pꝛeꝑantib ad grãm. aut
ſinõ ſumin gratia / vl ſi nõ ꝑpſeueramꝰ in
eade ¶ Dic. xij. Si ſancti nobis oꝛãtibꝰ

indulgentiã largiũtur: ¶argiũtur rñdi/

nõ quidẽ autoꝛitatiue vt in terra ſummꝰ
põtifex / ſed ipetratiue. ercepto tamẽchꝛi⸗
ſto ſummo capite noſtro/ cuiꝰ autoꝛitas

pꝛincipalis ſemp eſt in indulgentijs.

Dic deciotertio. Si ſancti feruẽtius oꝛãt

pꝛo illis quos in vita germanius dilere

runt/ vt pꝛo parentibus / et benefactoꝛi
bus. Qui queſtioni par eſt illa. An ade/
pta ſimul beatitudine ſancti tales inter ſe

magis q;ᷓ extranei delectentur et exultent

BGBermo factus in ſolennitate

Reſpõdi ꝙ gloꝛia non tollit naturam ſed

perficit. Pꝛopterea nihil pꝛohibet quin
ceteris paribus illud quod vtrobiq; que

ritur contineat veritatẽ / ſic ꝙ ſancti pꝛo
ſuis amicis magis oꝛant /et eis ſaluatis/⸗
cumulatius gloꝛiãtur.ꝓ eis maxime qui
ſue ſaluationi/ verbo vel exẽplo vel oꝑe qᷣ⸗
libet/cauſam pꝛebuerũt/quẽadmodũ dã⸗

nati ſuos acrioꝛi odio participes inſecta⸗

bunt᷑ ¶ Dic.xiiij. Si de pena damnato⸗

rum ſancti colletãtur: Colletãtur reſpon

di dum vidẽt vindictam. non quidẽ pꝛo
afflictõne vt afflictio eſt / ſed vt ipſa iuſti⸗
cie voluntatiq; diuine cõfoꝛmatur. Pꝛo⸗

pterea nihil phibet dicere/ eos cognoſce⸗

re immo viſitare poſſe localiter/ penas et
gemitus ſtridoꝛesq; damnatoꝛũ /quibꝰ

reſonãtibus cuʒ gaudijslſaluatõis/fit car
mẽ ameniſſimũ /quale canebat pſalmiſta

cum ait Miſericoꝛdiã et iudiciũ cantabo
tibi domine. O armonia vere mirabilis
ſatis appꝛehẽſibilis/que reſultat canente
inferno tenoꝛẽ iuſticie.⁊ mollem cantum
miſericoꝛdie ꝑadiſo reſonante.¶ Dic xv
Di leticia ſanctoꝛũ ex reſumptõe coꝛpo⸗
rum augebit᷑: Augebit᷑ reſpõdi ſaltẽ extẽ
ſiue.ſed an intenſiue/ꝓbleuma eſt ad vtꝝ
q; pꝛobabile. ⁊ habet ꝑs vtraq; cauſas et
doctoꝛes. ic. xvi. Si leticia ſancto⸗
rum in ſuis coꝛꝑibus/erit ꝑ ſenſatõem ex
trinſecã pꝛopꝛioꝛũ obiectoꝛũ.vt ꝙ viſus
delectat᷑ in lucidis⁊ pulcris/tactꝰ in mul⸗
centibꝰ guſtus in dulci et ſapido/ ſimilit

de ceteris: Reſpõdi ꝙ pꝛincipalis in coꝛ

poꝛibus gloꝛificatis leticia/ ab internis
conſciẽtiarum cubilibus emanabit. Fiet
quoq; ex redundãtia beatitudinis anime
ad coꝛpus ſua leta iocũditas ſua quadru
plex dotatio. Poꝛro de ſenſatõibꝰ foꝛinſe
cis nullam imꝑfectõnis dicentib indigẽ
tiam/vt ſunt viſio ⁊ auditio/nihil pꝛohi
bet illas exerceri/vt in decoꝛis et armoni⸗
cis coꝛpus hilareſcat. Secus de tactu vi
detur ⁊ guſtu.quos vel ad nutritõem vel
generatõem ipſe nature deus/viantibus
ingeniauit.quanq; impfectiõe ſecluſa qs
audeat determiĩare quoſdã pꝛopꝛios hoꝝ
ſenſuum actus nõ ibidem reperiri ¶ Dic
xvij. Si cubicularie animarũ(ſic eni bea

titudines nomiĩate ſunt ſeptẽ) Si pꝛete/⸗
rea ancille cetere quas virtutes cardina⸗

les ⁊ theologicas dicimus.letificabũt cui

bilia animarũ in gloꝛia Hoc eſt querere ſi

qualiter fieri ſimul poterit ab om̃ib

beatitudines ⁊ virtutes om̃es / in illa feli⸗
citate manebũt: Hon manebũt reſpondi

quantũ ad id quod impfectiõem ſonat p
vie ſtatu/vt ꝙ ſint moderatiue paſſionũ/⸗
vel incõmodoꝛũ toleratiue.vel expectati⸗

ne futuroꝛũ aut lucen tes in ſpeculo ⁊eni
gmate Ceterum quo ad reliqua que deco
rem animaꝝ quendã oꝑantur /illos habi

tus pulcerrimos remanere / ſicut non eſt

penitus impꝛobabile.ſic nec eſt contẽtio

ſa temeritate ponẽdũ. ¶ Deniq; quo ad
tres iſtas queſtiones vltimas pꝛopoꝛtio
nabiliter ſatis dici poteſt de hoꝛrenda tri

ſticia damnatoꝛum ꝙ ⁊ augebitur perre
ſumptõnem coꝛpoꝛũ vtiq; fetidiſſumoꝛũ

et omni cadauere vilioꝛũ.Quodq; ab in⸗
tus ⁊ ab extra erunt in omni acerbiſſimo
cruciatuũ genere foꝛis deuoꝛati ab igne.⁊
ab intus vt clibanũ ignis poſiti. Turpiſ
ſimis deniq; vitioꝛũ habitib fedabũtur.
toꝛquebũturq;.nam et vermis eoꝛũ non

moꝛiet᷑et ſuperbia eoꝛũ aſcendet ſemp/ ſe

furioſa rabieę in omnipotentẽ erigẽs et ĩ⸗
pingens. ¶ Pic. xviij. Si delectabũtur
ſancti in gloꝛia deũ oculis coꝛpoꝛalibus

intuendo: Reſpondi eos coꝛpoꝛaliter vi

ſuros foꝛe deum in carne aſſumpta. quod
mi⸗
rãtur illi qui vel dei omnipotentiã vel ſta
tus illius nouã totam conſiſtentia /non
aduertunt. Poꝛro ſi vel iris multicoloꝛ⸗
vel imago ſpeculi videtur pariter avarijs
diſtanter. Non eſt inopinabile ſimilia de

coꝛpoꝛe chꝛiſti ponere in celo. quẽadmo⸗

dum ſuo modo confitemur in benedicto

ſacramento. Quocunq; demũ acies coꝛ⸗
poꝛalis oculi ſeſe conuerterit/ videbitur

deus omnia in om̃ibus oculo ſane ſpiri⸗
tuali non coꝛpoꝛali ſicut deus in eſſentia
ſua non caro eſt ſed ſpiritus. Kꝛopo⸗
nebat ſtudioſitas ſpeclłatrix amplioꝛa cõ
querere de ſecretis celeſtibus/ etiam vſq;
ad curioſitatem /vel inutilem vel inop⸗

poꝛtunam.vt Si poſſit haberi leticia de
patre ſine filio. Si abſq; pſonis de eſſen
tia Si de perfectõe vna eſſentialivel idea
li abſq; reliqua. Si viſionẽ quis habere
poſſet ſine delectatõne.aut delectatõem ſi

nedelectatõne conſequente. Si in acce⸗
ptiõe dei libera ſtat pꝛincipaliter beatitu

dinis certa iocunditas ⁊ iocunda eterni⸗

tas: Si ſancti ſe poſſe dãnari cognoſcũt
ſicutz veꝝ cognoſcere habent.quo pacto

a
mhiſen
badeiauc
Rubolo⸗
ſuchoho
uloqura
boooppen/
nellampol
donnibus e
nideſcue
culignose
remnlage
goſeyend
tise haua
ſaaliuodi
lanmn non
fonorden
nini/guud.
ſenoqbeſ
miboꝛen
lllnefre,
ſehe inte
aſan
lnalent
nandat
bötenenn

derianä
nnur(de

inlate
unt
denſannp
Lnſioni,
ieenti
wnunmi,
n leſch,
ſiarnenq
teſtonſit⸗
nicgqgo⸗
8 opon
bonnin
Cbimrpen
feidiſſinei
Mnocczthi
lacnbiſin
mcpige:
in Tupi
Pkabücgr.
ieonü non
Ndaſeno
tengisei
ſddecnbänn
cotporalbbne
Nporlter
nnnngwot
hoſmib/ni
nnirelſe
kenniinon
nulticolon/
ſerayaris
deſimilade
gueadmo⸗
n denedico
nüͦaciescon
vicchinn
nloſcneſin
asincſon
Gn
ranplon
inseſe

münddns

inobe⸗
Mamin
Ginnc
llierbenm
Undeten
lo

Nnn 5

pPrnmniũ ſanctoon

in ſuis cubilibus ineffabili ſecuritate le⸗/

tant. Si deus in beatis ſit eoꝛũ foꝛmalis
nõ ſolum efficiẽs vel exemplaris vel obie
ctalis leticia ¶ Tunc ego ad ſtudioſitatẽ
abi pꝛecoꝛ / pꝛecoꝛ abſiſte/ ſempus diſ a⸗
tandi ⁊ tempus inſtruẽdi.pꝛimũ in ſcho⸗
la /alterum in ſermone. Duffecerit hacte
nus tue impoꝛtunitati paruiſſe/ noli ea ꝗᷓ
rere que vel impoſſibilia ſunt inuẽtu vel
queſitu ſuꝑuacua/vel pꝛo tempoꝛe⁊ loco

parum idonea. Redeat ꝑmitte/ oꝛatõnis

noſtre lãguidus iã et pene laſſus greſſus
a celis ad terras/a ſanctꝭ ad nos· a queſtio
nibus ad moꝛales eruditiões.quanq;ᷓ nõ

ſine moꝛalibo documẽtis multa queſiue⸗

ris. ¶ Ita ſtudioſitas ad ſe/ego ad me re⸗
dij. Pꝛotinus reſumere cogitaui tres cõ⸗

ſideratões intermiſſas. AUnã de incipien
tibus. Alterã de pꝛoficiẽtibus.Tertiã de

perfectis / m tres conditiões cubiliũ ſan
ctoꝛũ /in mundicia mollicie/ quiete.qua
lia lodwr vox pꝛophetici carmis.Exulta
bunt ſancti in gloꝛia/ letabũtur in cubili
bus ſuis.Que fuerũt verba thematꝭ.⁊c̃.
Sequit᷑oꝛatio. Attẽdite ergo(ad vos

mihi ſermo eſt o pueri) ſi ex deo eſtis ver /
ba dei audite.Letificate ſanctos pudoꝛẽ
diabolo facite. Non ſileo/ nõ quieſco. ſic

ſtudebo loqui:vt a vobis intelligar. Ni⸗
hil loquar amplius niſi ad vos ⁊ pꝛo vo⸗
bis o pueri / habete partẽ veſtrã in ſermo⸗
ne / lam nolite repellere. Si frequẽter in
domibus veſtris / vt deceret / inſtrueremi
ni de ſalute veſtra / et puritate veſtri cubi⸗
culi quod eſt cõſcientia /ſi diligẽter incita

remini adamoꝛẽ xpᷣiane religiõis/ docen
do ſepe:ad quid facti eſtis:ad quid tendi

tis:in quo periculo dãnatõnis eſtig: ego
facilius dimitterẽ vos ⁊ ſilerem. ¶

iam / non ſileo / nõ quieſco / nolo ꝙꝙ in futu
ro moꝛdeatis naſum meũ.quid admira⸗
mini/quid aſpicitis:ſilueritis interim et
ſcietis que ſit hec parabola. Date quartã
partẽ hoꝛe verbo dei ⁊ honoꝛi ſanctoꝛũ ⁊
ſalutiveſtre/qui nõ vnaʒ hoꝛam nõ duas
ſed dies integros/ſed hebdomadas/fabu
lis ſepe datis.Aut certe recedant mali pu

eri / recedant diſcholi/recedãt perditi/ma⸗

neant boni quibꝰloquar. Recedãt inquã
nõ teneo/non impedio/ aduertãt tamen

periculũ ſi ſine benedictõe finali diſceſſe⸗
rint ¶ Denũcio vobis o pueri ⁊ adoleſcẽ

fes ingenui/denücio vobis tria que ſerne

tis circa cubiculũ conſciẽtiarũ veſtrarum
Cuſtodite cubiculũ conſciẽtie veſtre mũ
dum in vobisvt ſitis mundicoꝛdes id eſt
mundi coꝛde.Cauete ne ꝑ maliciã veſtrã
cubiculũ aliarum conſciẽtiarũ verbo ma
lo vel opere deturpetis. Videte demuz ſi

hec duo non ſeruaueritis.ſaltem poſt im
mũdicias lauate per luctũ penitentie ⁊ cõ
it in pꝛimis (o pueri)cubi⸗

feſſionis
culum conſciẽtiexeſtre mũdum.vt tam re
qᷓ; nomine pueri id eſt puri dicamĩ Eſto⸗
te ſimiles angelis dei/ſimiles innocẽtibꝰ

atq; virginibus.Et dum ſciẽtiam queri⸗

tis/attendite ꝙ in maliuolã animã /non

introibit ſapiẽtia:nec habitabit in coꝛpo

re ſubdito peccatis. Hoꝛret tale cubiculũ

coinquinatũ⁊ fedum. Nolite perdere mũ

diciam innocẽtie. Notat enim Ambꝛoſi⸗
us ꝙ innocẽtia facilius cuſtoditur/qᷓ; per
veram penitẽtiam ipſa iam perdita repa⸗
retur. Videte ſpecula noua pulcra et niti

da/cito inficiũtur/cito maculãtur/ſed tar

dius emundãtur.Talis eſt etas puerilis
atq; virginalis/fedatur celeriter et frangi
tur/tardius emũdatur et ad integrum nũ
qᷓ; reparatur. ſSeed quid aget puer pꝛo

cuſtodia mundicie conſciẽtie ſue: Dicaʒ

audite.Pꝛocuret ante om̃ia a parẽtibus
ſuis vt collocet᷑ apud magiſtrũ bonũ ſan⸗
ctum pudicũ incoꝛruptũ quod Oꝛatius

maximũ reputat Alioquin ſi magiſter nõ
ſit moꝛoſus/et deuotus et de religione ſo

licitus / ipſe plus nocet frequẽter moꝛibꝰ

pueroꝛũ q;pꝛoſit ingenijs eoꝛum ſicut de
Archiloco dictũ eſt Talis eſt lupus inter

pneros ouiculas/ non paſtoꝛ/ deſtructoꝛ

noõ inſtructoꝛ/coꝛruptoꝛ/nõ coꝛrectorꝛ

Alteꝝ quod tu puer debes inqͥrereeſt bo

na ſocietas. Moneo ſemel ⁊ bis ĩmo mil
leſies repetẽs monere nõ ſufficis.declina

o puer a ſocietateꝑuerſoꝝ ⁊ imũdoꝝ qua

les teſte apło regnum dei nõ poſſidebũt.
Sũpſit idẽ apls a gẽtili poeta.qꝙ coꝛrũ⸗

pũᷣt bonos moꝛes colloq a pꝛaua. Si col

loqa qᷓnto foꝛtiꝰↄſoꝛtia. Tales ſi tibiden
tur.accuſa.reuela.aut certe potiꝰfuge qᷓ;re

mane. Nõ mẽtiebat᷑ ꝓheta dicẽs Cũ ſctõ

ſctũs eris/⁊ cũ ꝑuerſo ꝑuerteris. Et iterũ

Habitaueft int gẽtes ⁊ didicerũt oꝑa eo

rũ.Et metricus Unica pꝛaua pecꝰinficit

oẽ pecꝰ. ¶ Eſt alia ſocietas o pueri quã a
vob fugiẽdã oñdoEt q̃lis ẽ iſta ſocietas:
mala credite mihi malavaloꝛ peſſi iã iſta E

45

11 7

BGermo factus in ſolennitate

demonis ſocietas. Cur audito mirami?
Nolite mirari qꝛ verũ eſt quod dicit᷑. aut
certe miramini? cauete. Scitote quoniã
demon manet habitat ⁊ iacet in lectis im
mundis malarũ conſcientiaꝝ quando ſi
ne laboꝛe ſunt ſine ſtudio ⁊ ĩ ocio.tũc eos
inducit cogitare vilia ⁊ turpia queverecũ
dum eſt nõ ſolũ facere ſed dicere. Hanc ſo
cietatẽ nequiſſimã diaboli fugitote pᷣcoꝛ
o pueri (Wecqueniis inter vos foꝛte ⁊
dicitis. Quomodo fugiemꝰ.Audite bea/⸗
ti Hieronimi conſiliũ. Sempꝑ aliqͥd bo⸗

ni facito.ne te diabolus inueniat ocioſuʒ
Etrurſus Ama ſcientiã ſcripturaꝝ/⁊ car

nis vitia nõ amabis. Credite nõ mihi ſʒ

ſapienti. Quia multa mala docuit ocioſi

tas. Ipſa ꝑuerſa eſt doctrixc imo ſeductrix
que ſufflat ignẽ furioſoꝝ deſiderioꝛũ carꝰ

naliũ aut venenũ nutrit infelicis inuidie

Eciebat hoc Oꝛatius dũ ait. Si nõ in⸗
tendas ſtudijs et rebus honeſtis.inuidia
vel amoꝛe vigil toꝛquebit ¶ Dicu foꝛſan
hic aliquis ex pueris.Ecceꝑdidi mundi
ciã cubiculi mei vel ex pꝛopꝛia vel aliena
malicia.qͥd mihi reſtat.quid ſuꝑeſt:? Pꝛo
poſui iam et repeto/ vide ſaltẽ ne dederis
cauſam in verbo vel opere ꝙ aliug incubi
li conſciẽtie ſue maculet᷑ Hoc certe eſt offi
ciũ diabolicũ/ꝑdere ſocios ſuos.illos ſe⸗
cum ad damnatõem trahere Sufficiat ti
bio quiſqͥs es immũdus/damnatio tua⸗/
parcevite alterius.immo fame tue.immo

vite pꝛopꝛie ſi ſciretur. Cogita pᷣcoꝛ quã
tum potes / iterũ quoq; atq; iterum vehe⸗/

mẽter recogita/quantũ diſplicet deo quã

habet de periculo nunq; ſatiſfaciendi ple
narie puer ille qui cauſa eſt gditionis tot
animarũ ex immũdo facto ſuo.dũ tamen
ſit vitiũ ſicut mala ſcabies de vno ad aliũ

immo ad alios foꝛte decẽ foꝛteviginti.foꝛ

te centũ/foꝛte mille.Ille autẽ qui cauſam
pꝛimã dedit/quõ poterit tot ⁊ tales ad bo
num? ad mundiciã reuocare.quõ poterit
ſatiſfacere.quõ penitere? O ſi attenderẽt
omnes q;facilius eſt aliqueʒz maculare et
in lutũ peccati pꝛoijcere.q; lauare.q; pur⸗
gare. era malo retrahere ¶ Beit hocini⸗
micus noſter ille dyabolus.pꝛocurat igi⸗
tur tales adinuicem coꝛruptõnes ⁊ con⸗
tagioſas feditates cognoſcens difficulta
tem plene poſtea penitendi Circa hoc de
bet eſſe magiſtroꝝ ſolicitudo pᷣcipua.⁊ ne

pueri maligni/ irrideant bonos et deno⸗
tos ſub appellatõne hypocritaꝝ vel taliũ

nominũ.Tales non poſſent nimis acri /

ter verberari/immo ſi nõ deſiſtant debẽt

exterminari ab om̃i cõſoꝛtio melioꝛũ C O
parant᷑ his qui fet? in maternis vteris ſuſ-
focant aut allidũt. ¶ Bed quid fiet eis /
quid agẽet in inferno damnat ex malo ali/

oꝛũ cõſoꝛtio.vultis ſcire quid agẽt: Vlu

labunt acerrime pꝛe rabie toꝛmẽtoꝛũ ma

ledicentes illis ⁊ clamãtes. Ve ve tali per
quẽ ego damnatus ſuʒ maledictus ſit in
eternũ per quẽ crucioꝛ in hac fiaamma.
NHarrat autoꝛ libelli de diſciplina ſchola⸗
riũ ꝙ filius quidã nobilis ciuis romani/
qui cõſumpſerat miſere ⁊ immũde iuuen
tutẽ ſuaʒ /dũ duceretad patibulũ ad moꝛ
tem ſequebat᷑eum pater ſuus flens Uidit

eum filius ſuꝰ/queſiuitvt oſcularet᷑ pꝛem

ſuuʒ.pater appꝛoximauit. ſed filius loco
oſculi/momoꝛdit ſibi naſum ⁊ eraſit Dũ
alij culparent ⁊ mirarẽtur/exclamauit.O
pater tu me ſuſpendis / tu me interficis.ſi
eni duz me iuuenẽ (vt debueras) coꝛrexiſ
ſes/ ego nõ veniſſem ad hãc moꝛtẽ inho⸗
ſtam ¶ Boc eſt o pueri quod añ notaue⸗

ram/ꝙ neq; ego neq; alij dum p̃dicamus

neq; magiſtripᷣcipue/debemꝰ vos dimit⸗
tere quin moneamus? coꝛrigamꝰvos/ne
poſtmodũ moꝛdeaꝶ naſos noſtros Hoc
dicebat quedã pia mater puen ſuis.Ego

taliter vos coꝛriga non moꝛdebitis na

ſum meũ ¶ Hocbabetur in libꝛo de api⸗
8.09 egi quendã magnũ virũ
narrantẽ de ſeipſo/ꝙ habuerat vnũ iuue
nem nobilem pudicũ ⁊ caſtum in pꝛinci⸗
pio ſed per maliciam vniꝰ magiſtri ſui/fſu
it ſeductus ⁊ pluries monitus noluit tan
gem deſiſtere / ſed plus obediebat magi⸗
ſtro illi in crimine peſſimo q; amicis ſu⸗
is et deo. Qnid euenit. Audite rem hoꝛrẽ
dam. Venerãt amici illius pueri in ma⸗
gna pompa viſitare eum.⁊ dũ poſt cenaʒ
retractis om̃ibꝰ ad cameras oꝛnatas/duʒ

puer eſſet in lecto ſuo/ cepit hoꝛribilit cla

mare et plangere.venerunt ad eum ſerui⸗
toꝛes ſui et amici/⁊ dum neſcirent curda
maret nec dicere vellet/ aduocatus eſt de⸗
canus ecclie⁊ alij canonici.cõcitus illexe
nit reſidet ad lectũ clamãtis/ ſuadet ↄfite
ri peccata.hoꝛtatur vt cõfidat in deo nõ
in homine.Hec cũ decanꝰfoꝛtiter ei dice ⸗/
ret/tandem puereum audiens/ inſperxit

mbltne

iintd

inue
nn
ſenhee
tindama
pllaguene
cemcunm
miſcrignin
nehocuen
Gicüersne
guncose
Gceed
Aucireno
indnont
tamäone
gnihdi
oaira
digtodic⸗

Alerſvsn

lebe⸗
ſefantt
goichios
entani
neind
cfan⸗
ghinoe
kin
uen.
teplushoe
lhtenie⸗
wydmat
ſarnlcst
cosinfic
doadlan

R

Fen

ſi mune
ſaleeit

ſcgluc

nibllitn:
kpenitn
aninpe
Uuidpe
Munmn.
lcorſ

Am
miint

waie
ſübini
hustue
opal
lonone

endan
batnii
kinszai
ſint in
einit
enreſie
hüdſat
amlol⸗
ugrſi
metoin
kerenle
kens ſti
fumm.
Aſh
nisfonan
müdeinuen
blli unn
ſaolle
Unttpien

flinsloeo

nanitdi
umnut
intarficisnt

norteinho⸗
ai notne
ödcamd
yos dimit⸗
n woo e
fos Hoc
ſuis Ego
ſcbitisna
Agnüvini
wöinre
ninpuinc
gitniſnifü
Snoluitun
iute
mmusſt
emnhon
Nonin me⸗
hokcena,
natas duz
enblitc
cn ſoni
mmtarch
ms tde
ctusller
iulent
indoone
icradin
19 ſpen

andl

2—

terribilibns oculis dieens. Ve illi qͥ me

ſeduxit. Ad quid ad quid ſuꝑ me diuinũ

auxiliũ inuocabo. Ecce iãvideo apertum

infernũ.video pᷣſentes demones paratos
me rapere.Et cum om̃es vt ſe potiꝰſigna

ret inclamarẽt/ſigna te puer Ille quaſi ni

hil aduertens/clauſit oculos.⁊ auertit fa⸗

ciem.⁊ cum duris ⁊ miſerabilibus vocibꝰ
miſerã animã exhalauit PDte leczſtie
ne hoc exemplũ terribile o pueri?: Ad au/
ditũ eius nonne toti tremuiſtis. Nunqͥd

nunc vos etiã penitet: penitet eſtimo.ſʒ

gaudete vos qui boni eſtis. Aliqͥd igitur

audire nõ pigeat. Peto te o puer.ſi quis
induceret te ad comedendũ carnes per to

tam q̃qrageſimã ⁊ in die veneris ſancta/

quid diceres: nõne repelleres eum valde
velociter cũ cachinno? Nonne oſtẽderes
digito dicens. Videte q́;malus eſt iſte qᷓ;
ꝑuerſus qui talia mihi dixit Et ipſe bene
