peccatũ non haberet. Ratiolquia iam nõ

credendũ fuiſſet ipᷣm eſſe meiſ am quem

2

Bermo in dominica. xxx

peꝛophete pꝛonũciauerũt talia ſacturũ mi

racula.Lamẽ illa argumẽta euidentia eẽ

non ponimus fidei. Itaq; iam nõ crede/
remus ſed ſciremꝰ Jam donũ mercesq; fi
dei euacuaret᷑. Jam (vt bonauẽtura argu
it.iij.ſen.diſti.vij.)totus oꝛbis xpᷣo credi/⸗
diſſet.Aplos inſuꝑ qui miraculis inter/
fuerunt.impoſſibile fuiſſet de fide plusqᷓ;
de queſtiõe euidẽtevel mõſtrata dubitaſ/
ſe.dubitauerũt tamẽ etvacillauerũt in ho
ra dominice paſſiõis/in qua etiã miracla
coꝛuſcabãt.nam petre ſciſſe ſunt.terra tre
muit/ſol obſcuratus eſt ⁊c. Recoꝛdari eti

am poterãt hodierni miraculi qð factum

fuitvt paraliticus ilico ſurgeret ⁊ tolleret
grabatũ ſuum ⁊ iret in domũ ſuã. ¶ Sci

ens libensq; multa pꝛetereo quia non eſt
opꝰ fidẽ quaſi nouellã/ſcrupuloſe diſcu/

tere/quã tot ſanctiſſimi / viteq; integerri/
me viri/ cöſtantiſſima aſſertõne etiã vſq;
ad moꝛtes duriſſimas cõfirmarũt NHec oĩ
no miraculis innitamur ſcientes iudeos
increpatos a chꝛiſto. Generatio pꝛaua et
1 — „ 2 2
adultera ſignũ querit Math.xij. Etpme

Eoꝛin.xiiij. Apls talia infidelib dari in
ſignũ ait/non fidelib. Quãobꝛem ſi etas

noſtra/fidei ⁊ moꝛis inops/ miracula ha

beat icredulitat; noſtre ſigna ſunt.⁊ dina

tõis (niſi melioꝛemur)idicia Roꝛro de ar
tibus magic; hoc ſub compẽdio habeto/

te ſᷣm copioſam Guilh. pariſienſ̃ traditõ

nem/ in figuris ⁊ ſculpturis imaginibꝰ
caracteribus ſignis impꝛeſſionibsverbis
carminibo ⁊ in ceteris quiba vtunt᷑ malefi

ci/nulla virtus eſt penitꝰqualẽ pꝛedicãt.

ſed hec ſingula/ demones fieri docẽt / tãq;
ſacrificia quandã diuinitatẽ ſibi ineſſe
fitentia.necnõ tanq; ſignũ pꝛopꝛiũ et ſi⸗/
gillũ/ſui pacti rememoꝛatiuũ/quo adhi/
bito / pacta que ꝑmiſerit deus adiplent.

¶ Poſtqua terne ca/

gelij hodierni miſterio/vtrũq; reſpõſum
eſt/ accipite ſi pladet triplicẽ ex his conſi/
deratõem

logie / xpᷣm eis pꝛomiſſum negauerũt.mi
raculaq;abiecerũt.pꝛopter qð remittebat

eos xpᷣs ad ſcpturas dicẽs. Scrutamini

ſcripturas ille enĩ teſtimoniũ ꝑhibent de
me Jo.qͥnto. Simili modo ex ignoꝛãtia
noſtre theologie / multi etiãvtverendũ eſt

lumnie increduloꝛũ ſuꝑ miraculo ſoeus

pꝛincipes ⁊ plati/ex ignoꝛantia ſue theo/

de pꝛelatis / antixpᷣʒ ſuſcipiẽt.eidẽq; ⁊ mi

raculis ſuis adherebũt.x ſi iia eſt immo
qꝛ ita eſt certiſſime cõſtat illos antixpᷣi p⸗
curſoꝛes eſſe potiſſimos/qͥ ſtudiũ theolo
gie qð eſt ſcrutiniũ ſcripturaꝝ impediũt.
aut eius ꝓmotõem uümplere ſicut tenẽtur
deſpiciũt ¶ Secunda cõſideratio.Oe ad
hoĩs alicuiꝰcanoniſatiõem/aut cuiuſpiã
doctrine autoꝛiſatõem /inſufficiẽs eſt per
ſe/miraculoꝝ oſtenſio.niſi in canoniſan/
do/vite ſanctitas irrepᷣhenſibilis indicet
niſi inſuper doctrina appꝛobãda/vere fi
dei nullatenus aduerſari cenſeat᷑. Mali
quippe miraculis vt iudas alij coꝛuſcãt.
HNHanc ob cãm inter ceteras ne boniviriqͥ
taliũ autoꝛes nõ ſunt pctõꝛes reputẽtur.
Cum dicat Auguſt.ſuꝑ Joh̊. Uos dei fa
mulos nõ miracula.ſed ſola caritas facit
Aliã notauit cauſam Bonauẽtura.ij. ſen.
vbi pꝛius/vt boni facere miracula parui
pendẽt cum malis hoc cõueniat Vñ xpᷣs
aplis.Nolite inqͥt gaudere ꝙ ſpũs vobis

ſubijciũt᷑.gaudete autẽ ꝙ noĩa veſtra ſcri

pta ſunt in celis Quce.x Culpabilis ẽ ita
q; nimia videndoꝝ aut faciendoꝝ mira/

culoꝝ cupiditas/⁊ nõnunq; in ſuꝑſtitio

nẽ traducit ⁊ erroꝛẽ ertia ↄſideratio
Artes magice/ad quas aſtronomie ⁊ me/

dicine maxima ps ſpectat / rõnabilit᷑ ſub
intermiatione moꝛtis vetite ſunt.nõ iðo

ꝙ in illis demones adoꝛant᷑ ⁊ tanto dam
nabilius quãto ꝑ verba diuina⁊ oꝛatões
ſacras hmõi cultus exercet᷑/quinetiã ideo
ꝓhibite ſunt qꝛ fides ſalubꝛis/has per ar
tes im pugnat᷑ quaſi ꝑ ſophiſticas q̃ſdaʒ
argumentatõnes que apparentiã veroꝛũ

miraculoꝛũ gerũt.exiſtentiã vero nullam
habent.vt falſa/aut ſi vera ſint non illam

us pꝛetendũt ⁊ appꝛobatõe ſua deficiãt
Hactenꝰ. R.p.hereticis reſpõdimus
contumaciter altercant᷑ diuinitatẽ in xpᷣ
nõ poſſe cõcludi ꝑ ſacrã euãgelij hodier/

ni hiſtoꝛiam.ec ꝑ peccatoꝛũ dimiſſiõʒ.

nec ꝑ reuelatõem cogitatõnũ / nec poſtre/

mo pꝑ miraculoꝝ opatiõem Nune rurſus

ad euangelicã domuʒ noſtrã reuertamur

et pio coꝛdis ſtudio collaudemus pꝛimo

xpᷣi dementiã.quia leſe maieſtatis reum⁊
peccatoꝛũ catenis vinctũ cõfeſtim abſol/
uit.⁊ nos ſimilit᷑abſolui poſtulemus.

Coõtremiſcamreuereamurq; ei ſapiamz

pñntiaz/quia occultiſſimaꝝ etiã cogitato
nũ inſpectoꝛ eſtvt in euãgelio audiuimꝰ.

mmhenn
munbbe
ſmniur
tochi
luroniy
ſofunn
fontoch
öſerd

ſaamnylrl
(uiapoſt

latdicis

enatn
mumcö

Wein
Uuedi
focit ti

uo. p

Regün

clideiea
ſonéamn

Nid
lalldegitn
nomſeamn
Wlituum
dnft
fioiienn
num⸗
uni
Dinn
doname

lle
aoi

gti
tinno
lßiß/
cherio
eti.
mond
tuuſti
liscte
moniſn,
gindic
lveef
1. Di
cruſcet⸗
doniri.
losdii
iphat
min.
lgani
Wipßs
spobis
chnſai
bllsei
lpmin,
ſupſtiio
ſconno
lete/
letſub
noͤldo
lodam
toes
tüided
1operar
dſi;
zä or
o ullan
nonkn
deſcit
dmnmi d
nennti⸗
i boho⸗
apoſre⸗
Euds
neramyr
noprino
liofeum
in aboo⸗

lanus.
ecſpum.

i ogin
udioim

Decimanona poſt penthe.

Hinc Boetius Magna nobis eſt ſi diſi Laboꝛes manuũ tuarũ quia manducabᷣ
mulare nõ vultis neceſſitas indita ꝓbita
tiscum añ oculos agitis iudicis cuncta
cernẽtis Erubeſce queſo illa cernente deo
pagere a quibo deſiſteres hoĩe inſpiciente
Habeat apud te tantũ mor
dei vultus / quantu viri ¶ Leten humi/
liemur ſub potẽti manu dei chꝛiſti ⁊ ĩ no
ſtris neceſſiatib eam inuocemus.penes
quã reſidere omnẽ egritudinẽ coꝛꝑpalium
2⁊ ſpũalium curationẽ inſpicimꝰ. Fugia/
mus deniq; maloꝛũ cõſoꝛtia.aladuerten/
tes quoniã paraliticꝰ poſt curatõem ſece/
gere a blaſphematoꝛibo iudeis⁊ in domũ

re et timor

ſuam pergere iuſſus eſt. Vade inquit.⁊c.
Atuero firmo pede ambulantẽ inſpectã/

tes amici quidputas egerũt: Oꝛeſſum ſi/
ſtunt ſtupoꝛe attoniti/nec aſpectui pᷣmo
bene credũt:defigunt in eo oculos ⁊ heſi/

tant ne falſa ludãtur imagine totũq; vidẽ

do pererrant. In recognita tandẽ ruunt
amplexus ſtringũt pectꝰ marcidis olim
manibus oſcula figũt. Interea autoꝛem
ſanitatis ac modũ queritant.quo cõper/
to / chꝛiſti maieſtas in celuʒ attollit᷑.⁊ exa

turari vidẽdo audiendo gratulãdoq; nõ
poſſunt Ita inqͥt euangeliſta vt admira/

rent᷑ oẽs ⁊ honoꝛarẽt deũ dicentes/qꝛ nũ
qᷓſic vidimꝰ Demũ paraliticus qͥ turbaʒ
ſuam vix ſubijt.domum ſubijt.tñ memoꝛ
qquia poſt curatõem ſuã ſibi xpᷣs imꝑaue/

rat dicẽs Vade inqͥt in domũ tuã qð fuit

Vade in hac foꝛtitudine tua Judicũ.vi.
Luce.xvij Vade quia fides tua te ſaluuʒ

fecit.vt in vijs ñ excubes ſub diuo expoſi
tus.vade in domũ Uade in domũ tuã.ij.

Regũ.xiiij.qm̃ dñs erit ptectio ⁊ obũbꝛa

culũ dei ab eſtu.⁊ in ſecuritatẽt in abſcon
ſionẽ a turbine ⁊ pluuia Verba ſunt Iſa.

Iſa.iiij Deniq; alieno ne te cibes mẽdici

tati deditus/ ſʒ vade in domũ tuã nõ alie

nam ſed tuã Pꝛouer.⁊ hoc.v. Subtrahe
Domü fratris tui ne igrediaris in die af/
flictiõis tue/contra illos qui diſcũt pene/
trare domos/ ad modũ impudicarum vi
duarũ quas repꝛobat apoſtolus pꝛia ad
Thimoth.v. Et qͥ ab afflictis pꝛoximis
dona petũt vt in ocio laute viuãt.ſpꝛeto/

res illius moniti. Pane tuo veſcere liber
eris.ꝓphice benedictõis exꝑtes q̃ dicitur.

thema.tanq; eidem in his verbis / vt te ſa
num cõpꝛobes ⁊ roboꝛatũ penitusvade.

beatus es.⁊c̃.Et hec quidẽ de ſenſu hiſto

rico tanq; fundam̃talia dicta ſint ( Su

paddamꝰallegoꝛicũ ſenſum/ſᷣm quẽ/ do/

mus noſtra eccliam ſignare dicebat᷑ Et fi

at oꝛatio exhoꝛtatiua ? in eccliaſticos ne/
bidosq; aereaꝝ poteſtatũ ac ſpũalium ne

quiciaꝝ inſultus / inter crebꝛa periclitan
tis mundi diſcrimia/ ſummꝰ architectoꝛ

Jeſus domũ ſtruxit eternis baſibꝰſtabili

tam/qᷓ euntiby in ipſam eſſet in domũ re/

fugij/in aſilum pꝛotectõis tutiſſimũ.⁊ ex

tra quã imminet certus interitꝰ Huic do
mui/eccleſie nomẽ indidit/cuius funda/
mentũ eſt petra fidei ſolidiſſima/nec infe
ri poꝛte aduerſus eam pᷣualebũt Math.

xvi. Deſcendit pluuia hereſum.venerũt

flumina erroꝛũ.irruerũt venti ꝑſecutõnũ
in domũ illam ⁊ nõ cecidit. Fundata eni
erat ſupꝛa firmã petram Math.vij Hanc
deſcribit Salomon edificatã a ſapientia
ſeptemq; columnis exciſam.q̃ ſunt ſeptẽ
ſpũſſancti dona ſeu virtutũvniuerſitas.q
dus fulcita ſubſiſtit ¶ Ceteꝝ paraliticus
pꝛout audiſtis in hanc domũ iubet᷑ acce/
gere/vade inquit Jeſus in domũ tuã. Et

qͥs iſte paraliticus. R. p? Sane gen? hu/
manũ/ quod ꝑ oꝛiginalis crimis paraly⸗
ſim/ſenſuvere credulitatis/⁊ bone opera

tionis motu pꝛiuatũ eſt.ita vt domũ hãc
ſuam / ſe neq;ret ĩgredi.niſi eidẽ pꝛimũ
ſanitas cõferretur.qua pꝛeſtita ꝑ ſaluato
tem anumaꝝ Jeſum / tulit grabatu vetuſte

legis in quo nõ erectũ erat ſed pꝛoſtratũ/

depꝛeſſum.nihil enĩ ad ꝑfectum adduxit

lex Hebꝛeoꝛũ ſeptimo.Dehinc in domũ

ſalutifere credulitatis ⁊ noue cõuerſatõis
que domus ecclia eſt introiuit Sedꝑ
pende qm ꝑ pꝛius nudat᷑ ſynagoge tectũ
quia pꝛimitusvelata ſcriptureveteris mi
ſteria reſerãtur ⁊ ita a quatuoꝛ defert᷑ ante
chꝛiſtũ/quia ꝑ quatuoꝛ euangelioꝝ volu
mina/ad xpᷣi cognitiõeʒ inclinat᷑ ( Qna/

uis autẽ domus iſta / ſit generaliter om̃i/

um invna vera xpᷣi fidecoadunatoꝛũ /vſi

tatoꝛi tamẽ nomie illoꝝ quaſi antonoma
tice dicitquos duces in ea cuſtodes⁊ ſpe

culatoꝛes ſummꝰpaterfamilias inſtituit.

Vnge eos et non ſic An alios eccleſi⸗
aſticos appellamus.Ad iſtos pꝛeſens cõ

uertenda eſt oꝛatio vt ſoliciti ſint in ſuaʒ
eccleſie domũ ꝑgere.ne ex ipoꝝ abſe

ntia
DD 3

1122

44

Bermo in dominica. xxX

domui detrimentũ incumbat. Quibꝰ in

trogreſſis/officio triplici eos fungi neceſ
ſe eſt vt ſint ſpecłatoꝛes.vt ſint patres ſeu
paſtoꝛes vt ſint ianitòꝛes.(¶ Speculato
res ſiquidẽ ad exploꝛandũ inſidiasq; de/
clinandũ Eʒech.iij.⁊.xxxiij Yili hominis
ſpeculatoꝛẽ dedi te domui iſrael Sequit
ſi ſpeculatoꝛ viderit gladiũ venientem/et
nõ inſonuerit bucina/ et populus ſe non
cuſtodierit/⁊ venerit giad ius ⁊ tulerit de

eis animã.ſanguinẽ eius de manu ſpecu
latoꝛis requirã Metuenda nimis ⁊ eccle

ſiaſticis ſpeculatoꝛibus foꝛmidanda hec
cõminatio.cui ſimilis habetur.iij. Reg.ij
Cuſtodi virũ iſtum qui ſi lapſug fuerit/

erit anima tua pꝛo anima illiꝰ.¶ Deberẽt

inſuꝑ ianitoꝛes eſſe ad claudendũ ſapien
terq; aperiendũ inſtar xpᷣi.qͥ e templo tãqᷓ;
ianitoꝛ eiecit vendẽtes⁊ emẽtes/qͥ ⁊ alibi
ſe eſſe hoſtium aſſerit ꝑ quod ſiqͥs intro/
ierit ſaluabit᷑. ¶ Amplius eos eſſe conue
nit patres ſeu paſtoꝛes ad fouendũ gregẽ
ſpuũaliterq; paſcendũ Jo.vltimo. Simõ
amas me paſce agnoſ meosEt mat.xxiiij
Fidelis ſeruus ⁊ pꝛudens quẽ conſtituit
dominus ſuꝑ familiã ſuã vt det illis cibũ
in tempoꝛe. ¶ Sed heu q; verſa omnia.
Vade nũc pꝛecoꝛ in domũ eccleſie/ circũ/
duc pauliſperocłos.⁊ in locis aliqͥbꝰquẽ

ibi ſpeculatoꝛẽ/qualẽ ianitoꝛc̃.qualẽ de/

niq; paſtoꝛẽ inueneris manifeſta. Vidi/

ſti: Quid ſtupes: Quid attonitis oculis

ſtas: Scio pꝛoꝛſus / ſcio.qꝛ hoꝛrenda te
monſtroꝝ imago ⁊ abominandũ deſola/
tõnis poꝛtentũ exterruit. Nã velut pꝛela/
ti abſceſſerint aditis arisq; relictis.vt ma
ro ait / in eoꝝ loca ſubiſſe intuitꝰes.Cecã
ignoꝛãtiã pꝛo exploꝛatoꝛe.Timidã igna
uiam pꝛo ianitoꝛe. Rapacem ſeuiciã pꝛo
paſtoꝛe.O miſerabiles ⁊ ſufficientiba nũ
S nchꝛymis deploꝛandas / noſtre domꝰ
vices ¶ Ecce in pᷣmis q; peſſima oĩm ex/⸗
ploꝛatrix ſtatuta eſt ignoꝛãtia/q̃ ⁊ temeri
tate pꝛeceps eſt ⁊ elatõe turgẽs Bꝛecũ enĩ
ꝓuerbiũ eſtvt ait Hiero.in epla de melchi
ſedech Ecce enĩ imꝑitia cõfidentiã/erudi
tio tunorccanſat. t erxurgant hereſes ſi
xuerſaruʒ dogmatũ gladij iaciant᷑.ſi erro
res cuneatim erũpant /nõ clanget bucina
noõ os aperiet/ceca quippe eſt/nec ab ini/
micis ſecernit amicos/arma nõ videt ad/
nerſa/nec vecilloꝛũ ſigna cognoſcitHinc
fit vt ſimplices ⁊ plerũq; litteris ſeculari/

bus / inflati a peſtiferis erroꝛib rapiãtur.
ſeducãtur obꝛuant᷑. Quot putas hãc ob

cauſam hereticos eſſe de his qui ſpecie te

nus in ecclia conuerſant᷑. Hoꝛreſco mẽo/
rans / hocvita mõſtrat/ voces hoc ſacrile⸗/
ge indicãt/q̃s interviua epulas ⁊ ↄuiuia
uinpudẽter euomunt. Illic ſub ioci ſpecie
hereſes effundũtur cũ nullus in fidem ca
dat iocus Vbi cõtra theologos/totʒ itur
ſententijs ⁊ irriſoꝛijs interrogatiõib.Eo
tunc de ſacris bonis diſputatvt in tẽpus
noſtrũ vere inciderit illð Perſij de roma/

nis. Poſt pꝛandia querũt romã de ſatur

quã dia poemata narrant Theologia ab

eis ſtultilogia noĩatur.⁊ que ſola aut pꝛi/

cipalis in arce locari debuerat:tãqᷓ; ſpecu
latrix ſagaciſſima ⁊ in cõꝑatõe eiꝰ queuis

alia ignoꝛantia dari poteſt / in ima deijci

tur/ calcatur/reputat᷑ pꝛobꝛũ ingens.qͥne
tiã ſi fama nõ mentit/ pꝛelatoꝝ nonnulli

(quod vix credere auſim) ſtulticie palam

arguunt homines theologie operã impẽ

gentes.quaſi ipſa res fit fatua.inutilł.fſan
taſtica.theologicꝰinqunt.ergo fantaſticꝰ

O nefandas diabolicasq; voces ⁊ ꝑditiſ
ſimis autoꝛibus ſuis ſimillimas. O pu/
trida oꝛa/ferro cauteriſanda.que tã ſpur/
cidum verbũ expuerũt. Iſta certo nõ irri
ſio eſt. ſed mera blaſſemia.⁊ hec igne et fer
ro excerminãda eſſent.pᷣſertim in pᷣlatis q
de neceſſitate ſalutis fidem explicite ſcire
dut ꝑſuadere inſuꝑ⁊ ↄtra hereſes ſi pullu
lãt acrit᷑ ſapient᷑q; ꝓtegere. Tremẽda hec

talibo vera tñ ſentẽtia NHeq; enĩ domũ ſuã
pꝛudenter inſtituiſſetxpᷣs.niſi ad illcon
tra hereſes vaſtatrices tuitionẽ quoſdam

obligaſſet.Quos autẽ alios ex officio ma

gis aſtrictos reperies: Potẽs ſit ( inquit

apoſtolus deepᷣo)hoꝛtari in doctrina ſa/

cca ⁊ eos qui cõtradicũt arguere.ad Titũ

pꝛimo Pꝛobat hoc durãdꝰ. iij.di.xv. Au

gent tamen eoꝝ aliqui( ꝓut fertur)a theo

logie ſtudio hoĩes deterrere. O fides o re

ligio. Et miramur igit᷑ ſi eccłiaſtica domꝰ
pturbat᷑.ſi ſpirituali temꝑaliq; incommo
do quatiat᷑. quãdo e ſpecula theologiam
pꝛecipitant et in eius locũ domina igno⸗/
rantia ſublimat᷑:pꝛopterea inqͥt ipſa Cva

ptiuus duct ꝰeſt populꝰmeus quia nõ ha

buit ſcientiã Iſa.v. Sciam loqtur ſpũa/
lem diuine legis/nõ anumalẽ ⁊ mundanã

que aut iudicare de poꝛcis(ſicut ait Anti
ſiodoꝛenf)aut de pecunijs numerandis

Münzr.
Chicob⸗
Pcer⸗
ſonin,
ſchle
unig
bciſpci⸗
lfcena
tohian
ſoib
intepns
derong
ideſann
Wlogiatb
luurnh
köhen
nudenei
Moe
wonroli
deplan
ämde
munl in
ſunnſtie
otciei
1 Opo;
etiſpor⸗
vnoim.
neaſr
unsch
ſteſare
ſipuln.
ſabec
omäſui
Aicon
gboſcen
offionn
ſt ingar
dannn,
tℳNi
dirn A
nptten
Dicaore
Fudond
incommo

Poſi penthecoſten 44

et extoꝛquẽdis/ſolerter ſolet diſſerere In

ſpiritualibus aũt ceci ſunt ait veritas.du

ces cecoꝝ/ nimirũ ſi ambo in foueam ca/

dunt. Et etate noſtra/ nimis heu veꝝ eſt

pꝛophete vaticiniũ. Speculatoꝛes eius
ceci omnes.Iſa.lxvi.

de theologie cõtemptu ⁊ eiectiõea ſpecla
elicio ↄſideratões ¶ Pꝛima In eccliaſti⸗/
ca domo / in qua vnius coꝛpoꝛis mẽbꝛa
ſumus fm apoſtolũ in epla hodierna ſi/
mile eſt ſi theologia odio habeat᷑ aut eijci
atur/ quẽadmodum ſi membꝛa hominis
in oculos cõiurarent/eosq; extinguerent
vel vt Eſopus refert /velut ſiventrẽ homi
nis vſq; ad exinanitionẽ ſine cibo digere
re permitterẽt. ſi homo tũc ꝑiclitatiõi
vicinꝰeſſet.quid de eccleſia coniecturãdũ
eſt: veſtrũ ſit iudiciũ Theolologia quip/
pe eccłiaſtici coꝛꝑis oculꝰ eſt. ⁊venter etiã
ſpirituales cibos glutiens. coquẽs.et in
cetera membꝛa delegans ecunda cõ
ſideratio In eccleſiaſtica domo/maioꝛis

eſſet meriti qui theologiã foueret ⁊ eaʒ in

populis lucem abundare faceret/ q; ſi in/
ſtitueret aduocatos ⁊ medicos / qui gratꝭ
pauperib ꝑatrocinia medicaminaq; tri/
buerent ¶ Wiraris foꝛſan ſed perſpicna
eſt ratio.Eligibilius enĩ pꝛeclarius atqʒ

dilinius eſt animaꝝ q; coꝛpoꝝ indigen/

tijs ſuccurrere.que quante ſint / cogitare
ſtupoꝛ eſt / ex quo liquide conſpicimus/⸗
q; alti meriti ſit / rectovt fieri decet fine.nõ

queſtuoſo. nõ ambitioſo.ipſi theologie

odio/tantaq; penuria ¶ De theologia lo

ſtudium impẽdere/ pꝛecipue in tãto eius
a tenbene ſophiſticam

loquacitatẽ et chimerinã neſcio quã ma/
thematicã redacta eſt.ſed que metit fidem

moꝛesq; cõponit Et ab aliqbus foꝛte nõ
minoꝛis meriti iudicaret᷑ ſe in hoc ſtudiũ
deuouere/q; ſine eo religionẽ ꝓfiteri Hic
tamẽ nihil aſſero ¶ Rurſum eadẽ ex radi

ce dilucidũ eſt/qᷓ;efriuola ſi nõ potius ini /

ua nominet᷑ iudicanda ſit quoꝛundã in

fideliũ opinio qui in regiõe eccłiaſtice do

mus / ſcientiã adinuentionũ humanarũ
audent aſſerere ipſi theologie pꝛeferendã
niſi foꝛtaſſe inquiũtvel in ſocisvbi publi
ca viget hereſum dogmatiſatio.ita videli

cet/quaſi ſacre ſcripture nullũ aliud ſit oſ

—- —

ficiũ q; patentiũ hereſum extirpatio.⁊ nõ

etiã moꝛes cõponereſ/ erigere ſpem ad ce/
leſtia/ diſcernere inter peccata/ om̃es hu/
manas inſtitutõnes ad diuine legis line
am coꝛrigere fidem inſuꝑ iam plantatam

ne euellat᷑ aut erroꝛũ zizanijs miſceat᷑ ob⸗

ſeruare.quoniã verũ eſt metricũ illud/HNõ
minoꝛ eſt virt q; querere parta tueri Hec
autẽ et cõſimilia ſapientie officia/ ſi pᷣcla/
rioꝛa ſint/et viris domus eccleſiaſtice re/
ctoꝛibus dignioꝛa.qᷓ; aſſiduos litiũ diſce
ptationũ q; tumultus ſuꝑ rebus innume

ris audire/⁊ ſᷣm cerimonias quaſdã ⁊ in/

numeras conſtitutõnũ ambages/cauſas
circũuoluere/iudices vos ↄſtituo.hoc pa
cto ſi pꝛius ad memoꝛiã reduxerim illud

apoſtoli ad Coꝛin.vi. Secularia igitur
iudicia ſi habueritis contemptibiles qui

ſunt in eccleſia illos cõſtituite ad iudicã/

dum ¶ Lertia conſideratio. Per ſcienti/
as humanas / tpaneo eccliaſtice domꝰ re/

gimini/curã tantã impendere/vt ſpũalis
gubernatio pene deſeratur / videt nõ me/
diocris occaſio diminuẽde tꝑalitatᷣ Cur

ita?:Qm̃ ſublato fundamẽto cui tꝑalitas

innitit᷑ ⁊ ob quã cumulatius abundauit.
edificiũ ruinã pati neceſſe eſt Quãobꝛem
hoc in loco recoꝛdari placet illud quod a
volerio libꝛo.vij.ca.ij.ſapienter dictuʒ ab
anaxagoꝛa pꝛedicat᷑ ipſis athenienſibus
Videte inquit ne dum celum cuſtoditis
terrã amittatis. Verto ſententiã. Videte

eccleſiaſtici/nedum terrã cuſtoditis celu)

amittatis Agnoſcitis per hoc qᷓ; pernicio

ſa res eſt theologiam e ſpecula eccleſiaſti/

cedomus eijcere. ¶ Bed expecta/ om/
nia nõdum audiſti/neq; enim tantũmo/

do pꝛo ſpeculatoꝛe poſita eſt ignoꝛantia

verũ etiam partein aliqua domus/ vide⸗

bis ſtantem pꝛo ianitoꝛe mundanã timi
ditatem vel timidã ignauiam/ pꝛaua vti

D

qʒ ⁊ ineptiſſima hoſtiaria/quia nec diui/⸗

num honoꝛem / nec domus ſalutẽ in ape /

riendo claudendove perpendit /ſibi ſatis
eſt dum placeat mundo. Veniunt indo⸗/

ciles pueri vagi.moꝛibus imcompoſitiſ⸗
ſimi. Affirmant ſe alto claroqʒ ſanguine

pꝛogenitos/familiares regumö/ducumq;
amicos.miſcent cum pꝛecibus minas di
cuntq; cum Abimelech Judicum nono
Co ſiderate ꝙ os vim /et caro veſtra ſum
Quid agit nr̃a hoſtiaria?: Hoꝛibꝰnomi
ſuo ↄgruisvtit᷑.foꝛmidat tremit.⁊vt vbo

b55 †

Bermo dominica. xx

ſatyꝛico vtar/ ad mote trepidat arũdinis
vmbꝛã nil auſa negare Tales ad celſas ec
clleſiaſtice domus ſedes euehit/atq; illam
implet ꝓpheticã maledictõem. Dabo pue
ros pꝛincipes eoꝝ ⁊ effeminati dñabunt᷑
eis Iſa. iij. Di ſunt qui aſcẽder̃t de domo
regis in domũ dñi hieremie. xxvi. Et qui
velut Oʒias eccłiam violenta ptãte ſub/
intrant.ij. Paralipp.vi. Sed qui pares
ſunt in culpa refoꝛmidẽt ne ſimili aut de/
terioꝛi pena plectãtur ¶ Aſt alij qui iani/
toꝛes ſunt optimi heliſeũ imitent᷑ de quo
Eccliaſti.xlviij.ſcriptũ eſt. In diebo ſuis
nõ pꝑtimuit pꝛincipẽ.⁊ in potentia nemo
vicit illũ/ nec ſuꝑauit eumverbũ aliquod
ſupple depꝛecatòis aut cõminatõis/non

inſcij ꝙ petere docet qui timide negat.

Dicet foꝛtaſſis intra ſ. etacitꝰ aliquis fie/
ri iſta opoꝛtere ꝓ qualitate tempoꝝ. vtec

cleſiaſtice domui coꝛroboꝛatio maioꝛ ac-

cedat.quaſi iſta ſcilʒ genus ſuſtentamen/
tum ecclie dei ſint:nõ xpᷣs.Eccliam mihi
crede ſuſtinẽet.fulciũt ⁊ decoꝛãt/nõ lõgus
famulantiũ oꝛdo in moꝛẽ decurtatoꝝ.nõ

haleratoꝝ equoꝝ numeroſitas/ nõ aucu/

pium.nõ venatio.nõ taloꝝ vſus.nõ mere

tricũ.ſed ſancti moꝛes.humilitas/ religio
pietas/pudicitia/ſcripturarũq; cognitio
t quãto eccłiaſtica domus a plurib im
pugnatur/tãto ſanctioꝛib exemplis regẽ
la eſt/et ſcandaloſis pꝛomotõibus minꝰ
⁊ minꝰoccupanda ¶ Occurrũt apud ho
ſtiariã noſtrã alij hoĩes ſi nõ beſtie ſed po
tius ſpurciſſime nominãde ſunt abiectiſ/
ſimi/ſpurciſſimi / viliſſimi / quivolunt in
trare ſecreta domus ac inde timeri ait ſa/
tyꝛicus/qᷣbus notũ eſt illud eiuſdẽ Charꝰ
erit verri.i.peſſimo homini qͥ verrẽ tem/
poꝛe quovult accuſarept/ꝓpter quod iſti
ſcoꝛtoꝝ⁊ mulierclaꝝ conqſitoꝛes ſunt ar
gumentatõnũ ⁊ alioꝝ quos effari pudet
ne pudicas aureſ polluã ſummiſtratoꝛes
Ad qͥq? vt pꝛurietẽ dñoꝝ ſuoꝝ libidinẽ
expleãt/imo irritẽt ⁊ ſuccẽdãt Quare ſic:
vt inde cari habeant/ ament/timeantur.
Quid vltra: Iſti ad bñ ficia diabolica pe
tunt ingreſſum.petüt cum iniqͥs poꝛtio/

nem/et eo impoꝛtuniꝰ⁊ impudentiꝰ quo

parua eis merita ſuffragãtur ¶ Subeüt
alij hoĩes ſceleratiſſimi/bo noꝝ crimiato
res. q cõiuratões ↄtra eccleſiaſticã domũ
fieni audaciba medacijs aſſerũt /vt ſoli in
uigilare / ſoli rẽpublicã ↄſeruare iudicent᷑

te abuſus finnt.

vt perinde ſublimia dignitatũ ſcãdãt lo/
ca.Hoſtiaria vero noſtra/tales.⁊c. ſed lin

guã cõpeſco. Scio de q bus loquoꝛ Qui
veꝝ dixerit accuſatoꝛ eſſet inqͥt ſatyꝛicus.

NMon autẽ illud nouũ eſt. Habes. i. Wa/

chabeoꝛũ /qualrvenerũtviri impij ex iſrl
et alchimus cũ eis/qui volebat ſieri ſum/
mus ſacerdos.⁊ accuſauerũt pplm apud
regem. Sequit᷑.Alchimũ cõſtituit rex in
ſacerdotiũ Etvtinã nullos mõ alchimos
haberem Reuerediſſimi.p.nõ ſic. pfecto

nõ ſit ſonãtiſſima ecclłie domꝰtuba/pari/

ſieñ.vniuerſitas cõpulſa ſilere fuiſſet/nõ

talem in ſuis deliberatõibo paſſa eſſet ca/

lumniã. Sileo de apertione ⁊ yſu clauiũ
in vtroq; foꝛo.curie ſcilʒ ⁊ conſciĩe/ nec de

collatõne ſacramentoꝛũ loquar qꝛ nullis
vnq; verbis/nullis eloquetieviribus/ne

Lullius quidẽ ex ꝛimeret eos qͥ in hacꝑ
in eccliaſtice domus locis plurimis pa/

ſtoꝛ locatus eſt. Nunqͥd ambicioſa rapa/

citas Yoꝛtiſſime deus/ taleẽ e terris abijce
peſtem. ſeua eſt/crudelis/atrox⸗ hoꝛrida/
inſatiabilis/ truculenta. Credis eã oues
paſcere.erras. Expoliat/rodit/voꝛat ene/
cat. ⁊ leuiſſima occaſiõe ꝑ fulminatões ex
cõicationũ foꝛas mittit Suoꝛũ inſup ſa
tellitũ turbis magna voce Terentianũ il⸗
lud in dechyꝛa inculcat.ſedulo te moneo
⁊ hoꝛtoꝛ ne cuiuſq; te miſereri quin ſpoli
es/mutiles laceres quanq; nactꝰſis Audi

re tamẽ debuerat Liberij ceſar reſcriptũ

boni paſtoꝛis eſſe tondere pecus/non de
glubere. Suetonius lib.iij. Quãto ſatiꝰ
tutiusq; fuerat nõ babniſk paſtoꝛẽ Sic
irato Joue/fabuloſis ranis hydra tranſ/
mittit Sic pᷣficiuntagnis lupi /ceruisq;

leones. Et foꝛmidãdũ eſt ne ad hãc iram

pctã nr̃a deũ ↄcitauerit qͥ regnare facit hi
pocritã ꝓpt᷑ pctã ppli Job. xxxiiij Hec ãbi
tioſa rapacitas illa eſt qᷓ redditus ecciaſti
cos diripit.⁊ q̃ gratꝭ miſtrare debuerat. vi
li pᷣcio ↄꝑare ↄpellit.obaudiẽs xpᷣo iubẽ/
ti. Hꝛatꝭ accepiſt grat date Mat x. Face
tiſſiã ãt in H̊ loco ſʒ moꝛdaciſſiã eſt ambᷣ.

Reſ. Nemo inqͥt gratꝭ dat.qꝛ nemo gratꝭ
D

accipit ſe dñaz reputat eoꝛũ qᷓ in ec
cleſia ſunt ꝓuẽtuũ ñ admiſtratricẽ. apli
cã diuinãq;ſniaʒ.i.Coꝛi.iiij Sic nos exi
ſtiet hõ vt miſtros xpᷣi/⁊ diſpẽſatoꝛes mi
ſterioꝝ ði⁊c Pꝛelatoꝝ itaq; c.idoneoſ ad
dinũ ſ̃ uitiũ eligere.qb ſic eleci᷑ ꝑ modũ

cſotit
igefe
Pobattann
Astiſſcen
lunſug yen
elicetiz.en⸗
cuſatöem
aigotzll
ſpenti
nuihaheg.
1Möponee
nuntchale
warimiap
inouptdo⸗a
rerſihogo
citas nequ
lionegzpu,
mun!ſund⸗
Giſtilauci
imn olu
lnnli
dehodice
indh
olbs⸗
nnntrge
e
doßhuo n
ſocculon
bitoſhmn
4 (Saha
Agents.
Conariture
Trintein
ſondigoi
6ppismtik
neitgnit
atociac⸗
düfinise
ſuedeput
tignect.
anpbinooſa
lntenſamp
Nfoyknet
mäliornn
nrtijini
Gentcken
tchitone
Mathria
fkilgone
hnitdci
ſangze
Mitehn
Aenne

ungenuli
nbughe
vainbep
ocenites
Eind a/
icioſ
mai
N baniar
Nisei ones
wur e
natuczer
inſipſa
nnanül/
lenoneo
ninſpoli
ſisudi
coriptin
s nonde
müͤtolnd
ſtone Si
Grn wun
giceniog
ieir
refaab
nsgtti
Nueneyi
hoibe⸗
NrNe
ictamb.
mnogenn
auqinc
icchl
icnosen

Poſt penthece

acceſſoꝛij ⁊ pꝛo ſua ſuſtentatõe cõpetunt

tẽꝑales fructus nõ eligentiba pᷣlatis Ex q̊

pꝛobat tamẽ ꝓbatiſſima deductõe duran

dus.iiij.ſentetiaꝝ diſt.xxv.pꝛelatos nul/⸗
lam ſuꝑ venditõne hmoi reddituũ habe/
re licẽtiã.nullã a ſymoniaca pꝛauitate ex/

cuſatõem ¶ Nũc igit᷑ ⁊ eccłliaſticTẽ domuz
ane repleta eſt ſpera p/
ſperari. Spera viros eccleſiaſticos/apGö
pꝛincipes ſeculi decetero honoꝛãdos eẽ.
⁊ nõ potiꝰabiectiſſime qñ abiectiſſime vi
uunt cõculcãdos NHã quos ad reuerentiã

quãdo talibo mon

maximã ⁊ pꝛopꝛiaꝝ hereditatũ largitõeʒ

induxit docta humilisq; ſctitas. Mira /

rer ſi nõ ꝑ oppoſitũ ſtulticia/ſuꝑbia.rapa
citas/nequicia/ad irriſionẽ eoꝝ indigna
tionẽq; ꝓuocent/⁊ ad retrabẽdũ datrices
manꝰ ſuadent. Cur inqͥunt dabimꝰ? Vt

ſcʒ iſti lautiſſima fuſione inebꝛient᷑ luru-
rient / voluptatibo om̃ibus impudentiſſi
me demergãtur / vt om̃e eoꝝ ſit ſtudiũ alie
ne pudicicie inſidiari/opes fraudiboa po
ulis raꝑe.et deniq; deterioꝛes eẽ om̃ibꝰ
boibno. Sy ve ſubditis qꝛ quicqͥd deli/

rant reges/ plectunt᷑achiui ait Oꝛatius.

¶ Datis ſupqʒ ſe atis. R.p. ad eccłiaſtice
domus euerſionẽ erat cecã ignoꝛantiã in

ſpecula/mundanã timiditatẽ in ianua/ã

bitioſam rapacitatẽ ſuꝑ paſcua collocare
ed heu nunq; ſolitariꝰ eſt male ſoꝛtꝭ

aduentus. Sed vt recte terẽtianꝰ laches

conꝗritur/venit alið ex alio malũ/ rũpit

ecce interĩ in eccliaſticas ſedes furens di/
ſcoꝛdia/ꝑtinaciſſimaqʒ diſſenſio Et cum

ipſis miſeriaꝝ oĩm cumulꝰeffundit᷑ Dici

neqt quãtas aĩarũ ſtrages/qve diſcrimĩa
qͥt odia/q̃les plagas ſecũ aduexerit.Nam

dũ finis eſt / fit in dies ſeuioꝛ/⁊ vix eſt qui

ſue depulſioni diligẽter intẽdat. Ignoꝛã
tia neſcit.humana timiditas non audet /

ambitioſa rapacitas nõ curat/qᷓq; enim
intenſa rapacitas(qꝛ de illa loquoꝛ) totũ
ꝑ fasvl nefas occupare deſiderat/mauult
tamẽ(iuxta decretiſtarũ regulã) ꝑtem ha/
bere etiã iniuſte/q; toto iuſte pꝛiuari. Ita

qʒ crudel ⁊ materne pietatis expers/hoꝛ

rende intonat illð.iij. Reg.iij: Non mihi

nec tibi ſit/ſed diuidat᷑/pꝛoh dei et hoĩm

fidẽ/quevocũ ĩpietas eſt: OQue iſta deme
mẽtia/q̃lis crudelitas: Uach q;triſti ma/
lignoq; ſidere nati ſumꝰ /vt qͥd viuimꝰ in
tuẽtes mala dom noſtre/ nec obſtamus:
Que tanta in hoib inhũanitas ⁊ barba/

ries / vt in eaz in feſto diſſidioꝛũ tumultu
pax non querat᷑: En quo diſcoꝛdia ciues

ꝑduxit miſeros inqͥt maro.Expecta pau⸗

liſper ⁊ nõ dico odioſum ſed capitale cri-
mẽ erit de vnienda reſartiendaqʒ eccleſie
domo verbũ facere. Adeo res in malo lo/
co ſita eſt.adeo nõ miſeret omipotens/de
ſperatõni ꝓxima miſereat᷑ inqͥt. ¶ Et pu/
tas miſerebit᷑ deus:et hoc impetrabit cer /
uix noſtra/ et coꝛ cõtumax.que tot malis
pꝛeſſa ⁊ obꝛuta/nõ deijcit᷑nõ hnmiliatur
nõ ad dñm ↄuertit᷑. Monſtra ſi potes q̊t

ꝓceſſiones oꝛõesqʒ generales/ ad dinine
miſericoꝛdie imploꝛatõeʒ celebꝛate ſunt/
q̃ indicta ieiunia.q̃lis ad extremũ moꝛuʒ

emẽdatio? Relege tamẽ ſinglas in biblia

de iudeis hiſtoꝛias.ille te ocebũt ſi neſcꝭ

nunq; eos a tribulatiõibo ⁊ ſe ciſmatibe qs
plurimas perpeſſi ſunt fuiſſe liberatos.qᷓ
uſqʒ in ſaccoꝛ cinere hũiliarent᷑.quouſqʒ

oꝛõnuʒ generaliũ ⁊ ieiunioꝛũ frequentia

diuinã placaret offenſam Ita eſt pꝛia? re
cta pacis adipiſcẽde via.potiusq; ꝑ indi
gnam potentiũ ꝓmotionẽ aut martẽ ſan
guineũ.iij.Reg xij. Non aſcendetis neqʒ
bellabitis ↄtra frẽs veſtros filios iſrael.re
Uertat᷑ vir in domũ ſuã.vulnꝰenĩ antea fo

mentis ſuauioꝛib tentandũ eſt.q; viuam
ferro carnẽ reſe ecare.ne obtingat illð AQu/
cani.exceſſit medicina modũ ¶ Sed per

viſcera mie dei nr̃i miſereamĩ tãdẽ qͥcũqʒ

poteſtis debet; atqʒ ſuccurrite Ite in ve
ſtrã eccłie domum ⁊ molli pectoꝛe pijaqʒ

ocul deſolatõʒz eiꝰ inſpicite.accingimĩ ve/
locit᷑: viril generoſiqʒ aĩ roboꝛe.ad deſen
ſionẽ eiꝰex aduerſo ↄſurgite Audetetãdẽ?
aliqͥd veſtra vᷣtute dignũ qð oĩs etas cele
bꝛet.qð faciatvos fama ſuꝑ ethera notos

qð aq vltimum eterna vos felicitate coꝛo

net ¶ Difficile eſt fateoꝛ.ſed tẽdit ĩ ardqua

virtꝰ Aderitqʒ auxiliatoꝛ dñs mox vt bo/

na ceperitis Sinautẽ.rõem date q̊ pacto
de ecclia viuitis.cur talẽtũ a dño diſpen/
ſandũ ſuſcepiſtis. Nulla hicvulnera tole
randa ſunt nulla moꝛtꝭ Et hec tñ ſi exige

rent᷑ ꝓ gregis ſalute ſubeũda erãt Excuſa
tio nulla eſt ſi veſtris oꝑib.ĩmo nõ veſtrꝭ

ſed xpᷣi.ſi honoꝛibo fictis.ſi caducis ſedibꝰ

in tãto viuentiũ: moꝛtuoꝛũ diſcrimie ꝑci

tis Oea quidẽ opinio ꝙ hi q ꝑ negligen

tiã veſtrã in inferno purgatoꝛio ve toꝛq̃n

tur. acerrima vos lamentatõne ante iudi/
cem expaueſcendũ exaudiendi accuſant⸗

Bermo dommica. xIXxX

et inculpant. Et quo fugietis cum vindi

cta aduenerit/infeliciſſimi qualiter hoꝛrẽ
das dei viuentis manus euadere cõfiditꝭ

ꝑditiſſimi hominũ?:O hominũ inquam

ditiſſimi qualiter euadere confiditis:?

Altuero timeo ne incaſſum verba fiant
ne abſentibus ⁊ ſurdis/et (vt grecũ eſt p/

uerbium) aſino lyꝛa tangat᷑ Et quãdo ſic
eſt vendãt rapiant / lacerent / diſſentiant /
pu gnent ꝑiurent/⁊ eccliaſticã domuʒ pi/
culis expoſitã deſertãq; relinquant/et ita
hercle relinquũt plurimi ⁊ in alias domꝰ

ſe tranſferũt.pꝛopterea obſurdeſcũt eccie
clamoꝛib/doloꝛibꝰ⁊ erũnis. ¶ Et in as
domos abierunt.ſi interroges reſponde-/
rem (ſi res iſta laſciuie pateret)ipſos advi

ſendas poetaꝝ domos emigraſſe Quoſ

dam apõ Uirgiliũ pꝛĩo eneidos in temu
lam eolijventoꝝ regis domũ Et hi ſunt à

aſſiduis ſuꝑbie flatibus tumẽt/velvt euã

gelico exẽplo vtar. qͥ arundo ſunt vento

agitata aut qui nauiculãꝗ petri in hoc mũ

do ſali vaſto turbine illidunt ſcopulis/et
in rapidos ſciſmatum fluctus obuoluũut
peneqʒ demergunt ¶ Alij apud Tjaleriun
ſluctũ in argumanticon male iocundam
ſpurcide veneris domũ frequẽtant.qͥ libi
diniba obſcenis immerſi/ illas deſpatarũu
libidinũvelvoluptatũ voces egerũt Exi/
guũ⁊ cum tedio eſt tẽpus vite noſtre. lQe
nite igit᷑ fruamur bonis qꝗᷓ ſunt/nõ nos pᷣ
tereat flos tꝑis/coꝛonemꝰ nos roſis añqG;
marceſcãt/nullũ ſit pꝛatũ qð nõ ꝑtrãſeat

luxuria noſtra.Sap.ij. ¶ Quoſdã ſuſci/
pit ouidiꝰli.iij.metamoꝛ. In atrã domũ

luminẽetis meridieö/q bonoꝝ laudib in/
tabeſcũt ⁊ nequnt cũſeis q cq; pacifice loqᷣ

GBeñ.xxxiij. Siles ſauli qͥ nõ rectis ocuł
aſpiciebat Dauid.pꝛimi Reg.x ¶ Partẽ

qʒ collocat idẽ Ouidiꝰli.xi.in ſapoꝛifera

in habitis ſomni domo qͥ cũ fatuis virgĩ

bus doꝛmitauer̃t oẽs ⁊ doꝛmierũt.¶ Ab

eodẽ introducit᷑ ꝑs altera in egenã marci

de famis domũ.li.viij Quos auri ſacra fa
mes macerat ⁊ exangues reddit.ſpqʒ aui/
dis faucibo auꝝ hiãtes.qꝛ nõ imple᷑aua
rus pecunia Eccliaſt.v. ¶ Incolũt non/
nulli apð ſtatiũ.the.li.vij. Yerreas cruẽti
martis edes. De quibo dici pᷣt illð.ij. Da
chab.ix. Bella nutriüt ⁊ ſeditões mouẽt.

Coõtra qᷣs pſal.impcat᷑. Diſſipa gentes q̃

bella volunt ¶ Alijs placet ſtrepidula lo
quacis fame domus Math.xi.Qui cum

athenienſibo ad nil aliud vacantniſi au/

dire aut dicere aliquid noui.Act.xvij.Et

vt Haſo ait.milia rumoꝝ ↄfuſaqʒ verba

volutant ¶ Demũ quod mireris qͥbuſdã

in electõne infernalis curialiũ furiaꝝ⁊ ve

re infernalis domus eſt Metamoꝛ.iiij.et

eneið.vi.Quibo apta eſt vox illa Job In

fernus domꝰmea eſt Job.xvij ¶ Poſſem

et in alijs poetaꝝ domibo eccliaſticos vi /
ros oñderecũ truci poliphemo Eneið.iij

Cum ſeuo lichaone metamoꝛph̊.i.Cũ fu

recaco. Eneidos.viij. Cum ſacrilego bu

ſyꝛide.Cragedia Senece pꝛĩa et vltima.
Lũ eſtuante vulcano. Eneidos.viij. Et

in laboꝛinto Dedali Metamoꝛ.vij Cuʒ
ſemiſero minotauro. Et ita de plurimis

iuxta moꝛũ merita.ſed omittamꝰ. Nõ eſt

ſobꝛia res in tam vaſta ⁊ tremenda ecclie
tempeſtate/operoſe fabuloſa conquerere.
ömonunle ad extremũ ſuffecerit ec/
cleſiaſticos viros/domꝰ ſue neglectoꝛes⸗/

D

vt ſiqͥd in eis paterne virtutis eſt/ ſiqͥd vi

uifici dei.ſiquid ad deũ timoꝛis vel amo
ris/ſi vlla deniqʒ moꝛtis eternoꝛũqʒ incẽ
dioꝝ recoꝛdatio/vnuſquiſqʒ pꝛotinꝰreſi
piſcat redeat acceleret/ audiatqʒ myſticis

verbis inuitantẽ xpᷣèm ad curã huius do/

mꝰpꝛecipuã Uade inquit in domũ tuam

Dicere xpᷣm credito.Holi iuſtũ cõtemne/

re/dñs ſum/quia pꝛecipio vade.Luce.xi.

Dicebat centurio dñs militũ. Dico huic
vade.⁊ vadit ¶ Et ſi pudet o hõ pꝛeceptꝭ
hoim obedire.ſaltem obediẽter pare deo

Dehinc extra ne ſis ſed fungere dato tibi
officio/⁊ vade in domũ tuã Nã oñdit ſᷣm
apli ſententiã epᷣm eẽ domui ſue bñ pᷣpo/

ſitü.i.Lhy.iij Exẽplo Joſeph qͥ guberna

bat creditã ſibi domũ Beñ.xxix.Et.ij.pa

lippo.xxix.dicebat Eʒechias. Oundate

domũ domini patrũ veſtroꝛũ. Sequitur
Sacerdoti ingreſſi ſunt templũ domini

vt ſanctificarent illud. Et vtinam verus

eſſet ſermo iſte etate noſtra/non ita pollu

erent domũ domini.

d extremũ debz
ad hoc allicere pꝛopꝛietatꝭ ratio/quia nõ
in externam ſed tuã domũ mitteris. Ob
hoc Geneſis triceſimoſeptio dicebat Ja/
cob ad Laban. Juſtum eſt aliquãdo vt
etiam pꝛouideã domui mee Et eccleſiaſti
ci debent pꝛouidere vt non fiatdomꝰ oꝛa
tõnis domus negociatõnis Johan. ſecũ/
do. Ne de domo pie ſanctitatis vere inter
rogetur illud Hierem̃.ſeptimo Nunquid

ma
u Dui
chisilius
ictiinſto
shiaii,
Eicameos
hohis luſt
inkectiſeg
vlidi
ſudonoorit
boneconſ
omd

„.

Alure

Re

4 %

„*

ſeinun

ſſoſton
zdotnine
iediewn
Auncrſnc
mugommſ
inedeen
uulabon
ſpſunpi
domüfen
currentes
n /inpl⸗

egeodnes

Sc ſen

wis ero
morügzinci
Ppronnie
zmnſties
ibuuus do⸗
vmnüwanm
icinmne⸗
Lucp.
Dicobuie
öpreepe;
tpane ded
edaotibi
ſuebnpo⸗
bäeben
wir Ah
9Dunan
Oanin
plidonnin

õ

eiuſdeʒ ſermonis de reliquis duabus doę
mibus ſcilz pꝛopꝛie conſcientie/⁊ celeſtis

ſpelunca latronum facta eſt domus iſta?
Et alibi Quid eſt ꝙ ſeruus meus facit in

domo mea ſcelera multa: He inſuꝑ male

