mauult eſſe/ dum it g tenebꝛas ⁊ abꝛupta
poꝛtabit quideʒ ille damnationẽ ſuam et

6*

Ollutionẽ coꝛpꝑalẽ qñq; pꝛece/
dit cõſenſus.qnq; comitat᷑qñ/
Oq ſenſus eſt circa eã nõ conſen

ſus. qnqʒ vero ſenſus eã opat᷑

ta fit no ſolũ cũ cõſenſu vel ſenſu. ſed er
cõſenſu.¶ VUltimũ hoꝝ grauiꝰ eſt.⁊ red/

dit ꝓpꝛie pollutõeʒ culpabilẽ. Deniq; tria

pꝛima/licet nõ reddãt ꝓpꝛie ⁊ de ꝑ ſe pollu
tionẽ culpabilłẽ/ſunt tñ ipᷣa culpe ⁊ pecca/
ta. Alteꝝ vero.qũ ſcʒ pollutio fit cũ ſenſu
non tñ cũ cõſenſu / nõ eſt de ꝑ ſe peccatuz.
imo frequẽter auget meritũ tanq; materia
virtutis dũ reſiſtit᷑ violẽtie paſſionis.que
dũ ſentit᷑ ißa magis ⁊ magis allicit et im/
pellit. quare ſimiliter reſiſtentia habet plꝰ
ddamus ꝙ' etſi pollutio coꝛ
poꝛalis et vere ſeminalis diurna vel no/
cturna/ nullo modo debet ſciẽter extoꝛque
ri etiã pꝛo ſanitate vel alleuiatione coꝛpo
ris vel iudicij ratõnis conſequẽdi:Si ta
men dum ſine tali cõſenſu pꝛocurãte eam
vel exioꝛquẽte/pꝛouenit ipᷣa placeat.non
quia delectatio eſt. ſed quia alleuiationeʒ
coꝛpoꝛis oꝑatur.hec non iudicat᷑ eſſe pec

catum. Videat tamẽ homo pᷣſerim noui
tius/ne hmõi complacẽtia ſe ſeducat.pꝛe/

tendens vnũ.⁊ agens alterũ. Salubꝛius
eſt itaqʒ cogitationes et iudicia circa rem
hanc diuertere/q́; habrerr.

44

iu

—

☚n

— —

ſo
1ſo⸗
que⸗
p
Hin
cenm
t non
tione;
cſeye
mnonn
ce
ubeus
aranen

cubi ſe pſternat.

De caſtitate eccleſiaſticoꝛũ

(Pꝛopoſitio xII.

Allutio diurna vel nocturna
dü ſentit᷑ effluere/nõ dʒ violent
ꝓhiberi ſi ꝓbabiliter eſtimet᷑ ꝙ
hymoõi violetia fruſtra eet.nihil
omin? p exercitatõe virtut/⁊ p euaſiõe ꝑi
culividet᷑expediẽsvt hõ conet᷑ phibere qᷓ;
tũ ſentitvel exꝑit᷑ ↄmode fieri poſſe.Quo

niã etſi hec retentio nocere debeat coꝛpip

derit aĩe. Natura deniq;/ poſtmoduʒ vno
modo vel alio/talẽ hũoꝛẽ a ſe eijcit. Patet
in mulieribꝰ puerperis.quibo ſiccantmã/

medũ non elicit᷑ lac alioqui ſemper ffuere

ꝑatũ eſt. Sic pollutiones iſte/imo ⁊ pꝛu/
ritus/tutius nõ vtendo vel nõ exercendo/
ſed abſtinendo vincunt᷑. Sciũt exꝑti etiã
in pꝛuritu ſeſuali.(¶ Hec aũt pollutõ etiã
in vigilia / ſi in pꝛincipio vſq; ad finẽ ha/
beat iugiter rõeʒ et voluntatẽ renitentẽ q;
tum põt/iuxta caſũ negocij/volũtas repu
tabit᷑ nedũ nõ peccaſſe moꝛtaliter / ſʒ mul⸗
tipliciter meruiſſe. Juxta illud beate Lu/

habent de neceſſitate audire cõfeſſiones.
vel aliqua talia cogitare vel agere/ad que
ſequit᷑ aliqũ renitentibo eis toto poſſe.⁊ ſi
bi pᷣcauentib ab initio vſq; ad finẽ/talis
paſſio feditatis.Qð ſi quis dicit/omittat
talis qui tam fragilis eſt ⁊ lubꝛicus/audi/
reskegionener pᷣdicare.⁊ ſilłia. Rñdet᷑; in

multis caſiba non oꝑtet hocfieri. ꝓpter ne
ceſſitatẽ cõſilij ⁊ euitationẽ ſcãdali.⁊ obli/

gationeʒ officij. Ded q;les ſunt iſti caſus
nõ põt generaliter arte determiari.Refera
mus hocad illud qð ſapiẽs iudicabit cir-/
cũſtantiaꝝ ↄditione penſata.¶ Conſulo
tñ vt auditurꝰcõfeſſiones in hmõi piculo
accedat pꝛeꝑat cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe.Auer
tat inſuꝑ quãtũ poteſt faciẽ ſeu oculũ car
nis ⁊ nõ minus oculũ mentis/ab aſpectu
ſenſuali illiꝰ qui loquit᷑ vel cõfitet᷑ ſed aſcẽ
dat in arcẽ rõnis. Illicq; recogitet aiam il
lius velut egrotã ⁊ ſauciã.qꝛ caro non pꝛo
deſt quicq;. Deniq; celebꝛaturꝰ /ſi põt of/
ficiũ hoc differre poſt miſſam ſuã/tutius
agit.qm̃ recẽs hmõi fluxus plus impedit

celebꝛationẽ q; vetus.Cõſtituat ſe pᷣterea

cofeſſoꝛ in illo ſtatu coꝛpis in quo minus
ſtimulabit. vt ſtet. Aflectat genua. vel ali
Wiinm ſermo ſuus

cie Si me inuitaʒ coꝛruperis / mihi caſti ·
tas duplicabit᷑ ad coꝛona. Poteſt aũt canꝰ“ A
diunne pollutionis euenire circa eos qui

dũ ad talia ventũ fuerit/bꝛenis ⁊ rigidus:

pᷣſertim vbi ↄfitens ꝑatꝰeſt nõ renitẽte ve

recũdia/ſpõte totũ vireuomere. Sedvbi
per affabilitatẽ quandã oꝑtet a cõfitẽte ni

mis verecũdo/nuditatẽ ſue feditatis extoꝛ
quere/ꝓfecto maius ineſt ꝑiculũ. Sed ſi
charitas ad hec feda ſcrutada deſcẽdat nõ

curioſuas aut lubꝛicitas/ iuuabit charita

li. ij. de bigamis vbi querit᷑ qũo ꝑdit᷑ vir/
ginitas. Itẽ tractatulꝰquẽ aſcribũt aliqui
ſancto home.ſed magis apparet ex ſtilo
⁊ materia ꝙ ſit Bonauẽture qͥ ĩcipit. Qm̃
funda mẽetũ ⁊ ianua.⁊ eſt vtilis multũ.

Tnature ſuꝑ celibatu ſiue caſtitate ec

ticoꝝ p eunde cancellariũ cõpoſitus lug

libatu eccleſiaſticoꝝ.cuiꝰ col
locutoꝛes ſũt Bophia ⁊ na/
A tura. cõtinet actus quatuoꝛ
Na pꝛincipales. ¶ Pꝛimꝰ inue/
ſtigat finẽ humane ↄditionis.qui non eſt
pꝛincipalis vt generet. ſed vt felix viuat.
¶Ses rõcinãdo cõcludit ipᷣi nature/q;
caſtitas moꝛalis.nedũ mr̃imonialis ſʒ eti
am virginalis atq; vidualis/in multis eſt
laudabilis. ¶ Lertiꝰ h idẽ deducit de he/
roica caſtitate.q̃lẽ nature diſcipuli /vel co/
e vel beatificauerũt vel cõſuluerunt.

uart ſpẽaliter inſiſtit circa diuinalẽ

caſtitatẽ.q̃lis imponit᷑ eccleſiaſticis viris

vltro.cũ ꝑpetua mr̃imonij negatõe.cũ de/

dicatõe ad deũ. cũ celebꝛi reb ſacris appli

toe.vbi tandẽ nature paxeſt cũ ſophia.
Alloquit᷑ in pꝛimis ſophia(q ſapiẽtia
froneſis aut theologia ðꝛ)naturã.quã exi

ſpectõe cuiuſdã dialogi/ꝑ egregiũ militẽ/

dñm Builhermũ Sayguet nouiter editi

indignatã ſenſerat / ↄtra votũ caſtitatis ſa
cerdotũ occidẽtaliũ/ex ↄſtitutõe cõcilij ni

ceni. Eſt igit᷑ pꝛincipiũ verboꝝ ſuoꝝ/ve/

ritas euangelij. ophia.

tis auctoꝛ deus.faciẽs cũ tẽtatione puen /
mum. Motent ad intellectũ plenioꝛẽ pꝛe
miſſoꝝ pꝛimo ſumma cõfeſſoꝝ titulo.iij.

E 2 B

deſia

Jalogus apologeticus.ꝓ ce

Peunus actus

AUnt eunuchi qͥ ſeipſos caſtraue
lunt/pꝛopter regnũ celoꝛum. qui
poteſt caperecaßiar Warh .

De celibatu ſiune

Ne murmuraneris igit aduerſus caſtita/

tem ſoꝛoꝛ natura.quoniam ſummꝰmgf et
dus noſter / ꝓtulit hoc verbũ in grãde pᷣco

niũ voiũtarie caſtitatis. ¶ Natura.Quis

poteſt o ſophia capere verbũ iſtud? QOuis

cũ verbis ſũmi pr̃is nr̃i ↄcoꝛdare/qui pꝛi

ma mei ↄſtitutione dedit legẽ talẽ. neduʒ

hominibo ſed animãtib omnib/ vt creſce

rent ⁊ multiplicarent᷑. nec dubiũ qͥn ꝑ ge-

nerationẽ? Creſcite inqͥt ⁊ multiplicami/

ni ⁊ replete terrã.Hinc diciũ eſta diſcipu/

lis meis phis⸗ꝙ ſum ego natura vis inſi⸗

tfum vero quis generat.quis multiplicat.
quis deniq; terrã replet: Nõne dũ ſponte
id fecerint/meis imo dininis legib ſe qua

ſi pᷣuaricatoꝛes opponũt: Hõne fiunt in/

utile lignu non afferens fructuz. / pterea
iure maledictũ: ¶ Sophia. flolito puta
re ſoꝛoꝛ natura/ſumus eni vnius patris fi

lie. qui de eſt vnicꝰ. Nõ putaueris inquã

deum / nẽ̃m patrẽ. diſſenſionis eſſe ſpiritũ
in quo ſit eſt et nõ. qui dictis ſuis diſſon
ſit in lege ⁊ in euangelio. ¶ Natura. Ne/
quaq; ita pꝛoꝛſus errauerim.ſed inde rapi
oꝛ in admiratõnẽ.quo mõ fiet iſtud quod
tu dicis? vt cuʒ mea lege ſtet in euangelica
veritate laudabilis ⁊ vltronea caſtratõ eu

numero de quib magiſter me ieſus chꝛi/
ſtus vtiq; deus tuus pᷣmiſit/ ꝙ nõ omnes
rcapiunt verbũ iſtud. Deinde facta diſtin/
ctione de triplici modo eunuchoꝝ/ſubiũ
xit de vltimis. Qui poteſt capere capiat.

Foꝛſitan ⁊ tu capere nõ potes.(¶ Natura

„

Lur illud nõ potero te docnice/ quam a/
teoꝛ meam eſſe magiſtrã. ¶ Sophia. Si

magiſtrã me recognoſcis. te diſciplinã ex-

bibe.te credulã pᷣbe. Nam opoꝛtet omneʒ

qWui diſcere vult/ credere: in tuis etiã diſci/
plinis.quãto plus in meis.que ſuperãt in

multis / tni facultatẽ ingenij. quauis ĩ nul
lo vero tibi ſim pꝛoꝛſus ↄtraria vel aduer

ſa. Sed eſt veritas que ſuꝑgredit᷑ verita/

tem. Pꝛima cernit᷑ in lumine fidei ſen re/
uelationis / deſcẽdentis a patre luminum

Allteri cõſpiciende/ſufficit tuũ lumen na/
turale. Nõ aliter in doctrinis iudica q; in
operibi.qualia ſepe eſſe cognoſcis effecta
ſupꝛavires tuas.vt ꝙ ſol ſtetit. ꝙ virgo pe
perit. Quibo ideo miraculoꝛũ nomen in/
didimus.quia nõ potes ipſoꝛũ continge

nuchoꝛũ / qui terraz replere non poſſunt:⸗
BSophia. Uigde ne ſis tu ⁊ tui/illoꝝ de

rerationẽ. ¶ Natura. Si penitus ita ſit
vt nullo pacto capere valeã quod inquiro
quid oꝛo niſi ſilere reliciũ eſt et ponere di/

gitum oꝛi meo? ( Dophia. Bene ſpera⸗/
ueris.quere cũ humili pietate/nõ amimo⸗/

ſitate pꝛoterua. Conaboꝛ tibi oſtẽdere cõ

coꝛdiam euangelij cũ lege celibatus cum

matrimonij caſtitate. cum fecũditate gra/
tie celibatũ.(¶ Natura.Gratum id effece/
ris mihi.Ecce tibi mediſcipulã exhibeo
docilem. dicito que vis. (Sopb. Que/
rendum in pꝛimis eſt/ne nos pꝛopꝛie vo/

cis ignoꝛãtia ſeducat / quis ſit intellectus

huius tue.imo diuine legis. Creſciteꝛ mł
tiplicamini ⁊ replete terrã. ¶ Hatura.Hi

mirum talis.vt ꝑ copulam maris ⁊ femi/
ne / ſpecies in ſe remanegt ePagarione
ophia. Opoꝛ

indiuiduoꝛũ cõtinuã.

tet ne quippiã aliud attendere.pᷣſertim cir
ca genus humanũ quod ratione regi de /
bet: (T aluna. Quisvis attendat᷑aliud?
S Eſt ne pꝛecoꝛ finis altioꝛ bo
minis q; vt viuat hic in terris moꝛe bꝛu/
toꝛum ⁊ ſe per generationem multiplicet.
tura. Si ſit alius tu ↄmone vl edo
ce. ¶ Sophia. Recte petis.quoniã igno/
rato fine cuiuſſibet rei/ nihil ſolidũ de ea/

¶ Sophia.

1

dem fieri poteſt. Dixerunt itaq; diſcipuli
tui.ꝙ; fm exigentiã finis/ cetera debẽt mo⸗
derari.Eſt enim cauſa cauſaruʒ/ mouens

alias omnes.ſicut efficientẽ foꝛmalẽ ⁊ ma

terialem. Cum ergo ſcire / ſu rem per cau⸗
ſam cognoſcere. ſupereſt in bac cõquiſitio
ne noſtra/vt pꝛima potiſſimaq; cauſaruʒ
von lat atura. Supereſt agnoſco
¶Sophia. BSumamus in pꝛimis a fi/
ne cõpendiũ.pꝛout ſuadet diſcipulꝰ mus

„

plato.⁊ dicamus ꝙ finis hominis/eſt co⸗

gnitio intuitiua ⁊ fruitio/ſummi boni/in

vita ꝑpetua.Quid refugis: Quid attoni
tam te ſtupoꝛ inuadit: Sentio te non ca/

pere moꝛtales fieri immoꝛtales. nec terre/
nos in celeſtes cõmutari. Verũtamen de/

us / noſter cõmunis pater ita ſanxit.ita mi

hi meiſq; ſua diuinitus illuſtratione rete/

xit. Reſpiraueris aũt.Ego familiarius in

terea tecũ agam.ſciſcitans a te quẽ eſſe fi/
nem pꝛopꝛiũ hominis yt homo eſt / diſci/
puli tui(quos dicunt phos poſuerũt.quẽ
finem appellauerũt felicitatem.Et ne gra
tis per diuerticula tot opinionũ vagabun
da ꝑerres /volo mibi narrauens ſententi/
am illam que tibi pꝛobabilioꝛ eſtimatur

= —

—= — —

— —,—

,— — ----C-CE — — —

ℳ

aſtitate eccleſiaſticoꝛi 38

ſt
tverioꝛ: ſſatum Facia vtperis gfam Obis de caſtitate loph:
p hñs tali ꝛdeſceſioni beniuole.Nã ad illa locutunis. opoꝛtet ne fallateè
ebmiſf engemo anee s Nuocatoconoſcaeinveſnpti
c nõo ſufficiüt opg. naleſces tandẽ· ne qᷓ; diuiſiue conditionem ca/
dn eenm neochen aendes rana agcnetg engcoeen
Oe eD ewi e . 481 Lantonepaits con bins. cug⸗
ter meos cultoꝛ Ariſtoteles neca meaꝝ ſe caa venereas voluptates.ſicut ſobꝛietas cir
* mitis rõnũ deuiãs hac ⁊ illac. moꝛe pluri / cadelectationes guſtus in cibis et potib
6 moꝝ/ↄcluſit ⁊ ↄſtituit in ethicis ſuis.ſe moderatur. Hoc ariſtoteles tuus.hocto
licitatẽ hois in ↄtemplatione pꝛime cauſe tig diſcipuloꝛũ tuoꝛum ſcola pꝛoclamat.
. qm illa eſt opatio optime potentie hols,/ Harura Hec reclamo quo vadis.
nn circa optimũ obiecũ ſuũ.De hic quid ſto ¶ Sophia. Caſtitatẽ ſicdeſcripta riplica
ici.quid epicurei.quidq; platonicilſenſe · mnus ſeu tripliciter diuidimus.in caſtita/
rint de fine hoĩs/ſum pꝛompta referre. tem moꝛalẽ heroicã et diuinalem.Et qui/
n, Soph̊ Sta. Sufficit ad pñs hocvnicũ gdem de moꝛali quia notioꝛ eſt/pꝛioꝛ erit
oni pꝛo re quã agimus verbuʒ Ariſtotelis tui ſermo.deinde de heroicꝗ. poſtremo de di⸗
naä nis. Sed altioꝛa noſtra migrare non va vis. (Boobia Eaſiios moꝛalis quem
i⸗ luit. deficiebat ſibi creaturaꝝ ſcala.ꝑ qui admodũ cetere moꝛales virtutes / conſiſtit
ind: ſemꝑ eniſus eſt ad veritatem.nõ habẽs er in medio.Eſt enim virtus/habitus electi
abo te natura/ viã alterã. Pꝛopterea me dedit uus in medio cõſiſtens quo ad nos.vt ſa/
ebei⸗ deus filijs hoĩm quatenus deducerẽ eos piens iudicabit. Coniecturat᷑ vero medi /
e. ab illa felicitatis arce in qua ſtetit Ariſto/ uñm caſtitatis.vt nec excedat caſtus nec de
laſo teles/ad pꝛincipiũ felicitatis eterne ſupꝛa ficiat circa venereos actus ſ̃m ſex circũſtã
o/ modũ ſublimioꝛis.quã xpᷣs noſter crelen tias in generali.que ſunt.perſona.locus.
a,. dam/ꝑ me meoſq; infallibili reuelatione. cauſa.tempus.modus.materia.vt fiat.ſx
uli firmauit.Hatura Sit ita.Quidvalʒ tã ne opoꝛtet.cur opoꝛtet.vbi opoꝛtet.quãa
5 dem iſte circũitus ad rem pꝛimo ꝓpoſitã/⸗ opoꝛtet.quomodo opoꝛtet et circa qd
8 de concoꝛdia caſtitatis eunuchoꝛuʒ ſpõote opoꝛtet.alioquin laude carebit.Quis.qd
itharo mea lege de funeücneione auzdochr uonado cerner dehcs.
ilioꝝ.quales vtiq; gignere nequeut q́ ma ¶Matura Et quo pacto plus in homine
15 N nnonnnſarte ogun netet encete animante Au nahormini
caſtrati.pꝛout apud tuos quos eccleſiaſti bus / mee legis inſtinctus pꝛimũ inſitus⸗/
4 CBonb: Canenomm videmus ingenteʒ. ſufficit. vt multiplicet et creſcatet repleat
a Hoph. Cene p ome; modũ rite pceſſi terram? ¶ Sophia. Cur non ita quens
dvo mus. dum finẽ inueſtigauimus hũane cõ rationeʒ. Quare deus omnia ſubiecit ſub
E ditõnis.qꝛ finis eſt qui rebs omnibo nece.· pedib hominis.oues ⁊ boues vniuerſas
oiin ſitatem legis imponit Ad quem nõ aſpi inſuꝑ et pecoꝛa campi.volucres celi et pi-
cientes/circa humanũ genus delirant in/ ſces maris.et nõ cuiuis animantiñ cetero
ud nolersbilenn unile de Haminit⸗ PS iu/ nck aren eltungs legeſn vireumme⸗
mentis ⁊ bꝛutis ferentes iudiciũ.HNatu ed plane datum eſt et inſium bomini /
cume ra.Perge vltra. ¶ Soph. Pergo docs bus lberum arbitriũ / quo reliqua carent
ende, ex conceſſis tuis.ꝙ laudabilis nedum mi omnia. Eſt autẽ liberum arbitrium /facul
iamn hi ſed tibi tuisq;/ caſtitas eſſe debet. NHſoon tas rationis ⁊ voluntatis.quaſi liberum
hereie, dicam in omniby et ſingulis.alioquin ꝑi/ de ratione iudicium. Hinc dominiũ acce
nwoin rętſucceſſio.ſed in nonnullis nec paucis. pit ſuper irrationabilia quelibet.quaſi ſer
ecſß/ atura Diroꝛ ſi potueris hecoſtende uilia ſub libero. Hinc ſemetipſum per il/
dic⸗ re.S nbia ſtendam ne dubites. de lud liberum arbitriũ regere debet ſub quo
ain c ſit tãtũmodo ꝗquida temerarie ↄtradictöis eſt appetitus ſuus ſenſualis vt domine/
Ant ꝛoteruia. nang! ſpondeo. un ulins⸗ Aaine ina conſi eitnen me/
o. Worn mma arti iocritas/debita ſuis actibus. Hinc deui
ſran, Decun us aetus auaunngo per plus et minus debito / iure cul⸗/
Gumn peincipallis. Datur. Tii vero naura perte ſolh deo

patre ſummo/ regis ⁊ dirigis omnia/que
rationẽ hmõi nõ habent ſibi cõiunctam.

Ate deniq; plus aguntur q; agant.nec in
ſuis motionibo crimẽ habent.ſicut nec ꝓ/
pꝛiã qua regant᷑ iunctã obtinẽt rationẽ.

Pꝛoptea neq; caſtitas neq; ſobꝛietas ne/
qʒ; generaliter virtus aliqua moꝛalis.reꝑi
untur in bꝛutis.niſi foꝛte per metaphoꝛi/
cam locutionẽ. vt turtur caſta.caſtus ele/

phas.canis pꝛudens.leo foꝛtis.manſueta

colũba nomina nt᷑. Et ex oppoſito ſimi

litudinẽ vicioꝝ.ſuꝑbus equus.aſtuta vul

pes.voꝛax lupus.ſus luxurioſa. ¶ Natu/

ra Animaduerto que dicis.nec a meis ſũt

aliena pꝛincipijs Jam inſuꝑ velut a lon/

*

ginquo quid moliris odoꝛo. Sophia

Itaq; molioꝛ oſtẽdere ꝙ caſtitas ppetua⸗

nõ tibiſemꝑ eſt aduerſa. ¶ Hatura Imo
certe iuxta deductionẽ tuam ⁊ deſcriptio/

nenm / nulla mihi caſtitas ſicut nec virt'ali
qua moꝛalis exiſtimãda ẽ ↄtraria¶ So

phia Recte ſentis ⁊ cõcludis Vndeſum/
murmuras ergo ſi ſint eunuchi qui ſe ca/

ſtrauerunt ꝓpter regnũ dei: ¶Hatura Nũ
quid non iure cõqueroꝛ de talib qui ſeto

tos⁊ pꝛo ſempꝑ/ ab officio generationis ab
icant: Hõne peccant in extremoꝝ altero
qui tanq; agreſtes vel inſenſibiles/ omni
dant operationi veneree repudiũ:nꝗ
ſubiectũ ꝓpꝛiũ ſpeciẽq; deſtruunt.(¶ So/
phia Quid ſi palã ex cõceſſis iuis moſtra
uero tale aliquid fieri poſſe multis caſib
cum tuis legiba ⁊ virtute:Quid ſi videas
equos ad libidinẽ pꝛoniſſimos / ex equa/
rum vſu debilitari.quibo abſtinentia tota
lis/ dat ſicut ⁊ multis alijs/ robur et incre⸗
mentũ vſq; in ſenectaʒ ei ſeniũ: Adeo vis
eſtimatiua circa venerea fantaſiam qᷓ; ab
ſtinentia magis ledit. Sed querẽda ſunt

rurſus aliqua/quatenus efficiatur pꝛoceſ

ſus lucidioꝛ. Concedis abſq; ſcrupulo ꝙ;
opus generationis non eſt paſſim ab ho/

minib exercẽdũ niſi quãdo opoꝛtet ⁊ vbi

opoꝛtet.⁊ de reliquis ita circũſtantjs?
Hatura Concedo. ¶ Gophia Des igi⸗/
tur opoꝛtet regulas ad iſtarũ cognitioneʒ
circũſtantiarũ/quales tui diſcipuli(areſto
teles potiſſime)tradiderũt.Etſi nullus eo
rum ad ſupꝛemã purã ⁊ liquidã conſpexe/
rit veritateʒ.quia tuo lumine nõ meo(qð

ſupnaturale eſt)ſuũ exercebant mentis in
tuuũ. Pꝛopterea diuerſas in ſectas ⁊ ſciſ⸗
mata/partiti ſunt.quarũ multas/tuus co

arguit areſtoteles. Vt q; mulierũ debebat
eſſe cõmunitas in vſuimoꝛe bꝛutoꝛũ quo
rundaã animaliũ. Neq; enĩ ſunt omnia ta/
lis intemꝑate cõditionis.ſed ſocialiquo/

dam indiuidualiq; vinculo mas ⁊ femel/
la cõiungũtur.ſicut in auib plurimis cer
nere eſt. Dicebant alij debere paſſim ho/

mines cum feminis in publico miſceri ve
lut canes Inde cinici id eſt canini dicti re

feruntur. AQaudauerũt alij cõiugium.ſed

hoc pacto ne plures eſſent vniꝰ.aut ꝙ cõ/

cubinatus nõ inde tolleret᷑ quaſi culpabi
lis.qᷓ;uis honoꝛis legitimi minus habẽs

Addiderũt nõnulli foꝛnicationẽ ſoluti cũ
ſoluta nõ eſſe peccatũ.imo crudeliter agi

queſti ſunt cõtra genus humanũ / ſi nõ li/

ceret vti libere/ꝓpꝛio coꝛꝑe/ſine cuiuſpiaʒ
iniuria/querendo voluptatem. Sileo de

barbaris nationib recto rationis iudicio

carentibo.vel ꝓpter indiſpoſitionẽ coꝛꝑis
vt cernimus in naturaluer faiuis.vel ob
ꝑuerſionẽ cõſuetudinis.Nõ loquar de be
ſtialibus.non de melãcolicoꝝ mille ſpecie
bus / in ſubuerſione recti iudicij. Deniq;

nolo totam hic ⁊ nunc materiã(que latiſſi
ma eſt)de caſtitate pꝛoſequi. Sans mihi.
fuerit centrũ illud attigere.circa quod no/
ſtra pᷣſens collocutio verſatet voluit. Oð
vt fiat cõpendioſius.cõueniamus pꝛecoꝛ
in aliqua poſitione vel certiſſima vel ꝓba
bilioꝛe.Alioquin vagarni ꝑ omnia ſatagẽ
tibus/nuſq; finis. ¶Hatura Conuenia
mus aſſentio.memoꝛ ſponſionis mee pꝛi
oꝛis / diſcipulam me docilem / non pꝛoter/
nam eſſe velle. ¶ BGophia Mogeſte fa/
cis.Coartetur idcirco ſermo noſterad il/

los et pꝛo illis inter quos eſt hic ⁊ nũc no

ſtra conuerſatio.ad chꝛiſtianos loquoꝛ.qͥ
nullo pacto damnant coniugia legitima/⸗/
ſed honoꝛant ⁊ colunt.tradentes pꝛo rela
tione partis generatiue/ circũſtantias ſex
debitas ꝙ concubitus ille tibi nature con
ſonus/conceſſus inſuper imo iuſſus eſta
ſummo patre noſtro deo qui ſit inter ilas
perſonas quas ipſe coniũxit exemplo pꝛi
moꝛum parentũ.dans mulierem in adiu/
toꝛium viri/ vt relinqueret patrem et ma/
trem.et adhereret vxoꝛi ſue. Itaq; iã ſunt
duo in carne vna ad opus cõmune filio/
rum.vt creſcant ⁊ multiplicẽtur ⁊ repleãt
terram. ¶ MHatura Etſi ſint plurimenatõ
nes / neſcientes vel non admittentes rela/
tionem huiuſmodi ſic artatã.nibilominꝰ

X

terminis his concludi non recuſo.qꝛ mui

tiplicationẽ generis humani non adnul/

lãt.vident᷑ potiꝰ honeſtare ipᷣam/per ſacra

Bophia Ho⸗/

cõiugij federa caſtitatẽ. ¶ Soph
neſtant certe/ꝓpagatõnẽq; filioꝝ reddunt

eis vtilioꝛẽ/qᷓ; vagus incertuſq; concubi/

tus. Qua in re ſtatim colligo / non tibi di⸗
ſplicibileʒ eſſe caſtitatẽ/ coniugij limitib⸗

aſtrictam.eo ꝙ fecunda eſt huiuſmodi ca/

ſtitas / generans qñ opoꝛtet et vbi.cum ce
teris circũſtãtijs.¶ Natura Nullo pacto
diſplicet. Sʒ qualis me moleſtat caſtitas

intelligis.videlicʒ / q̃ ſe totam eunuchiſat

et caſtrat.que valefacit omni cõcubitu / q̊
ſine/ pꝛolificat nullus.Lalis eſt caſtitas
illa /quã nominant virginitatẽ. Hec/ꝑpe

tuam carnis integritatem/omnis expertẽ

actus coniugalis/ſemꝑ retinere gloꝛiatur
Alteram dicunt vidualem / differenteʒ in
hoc a virginitate/ qꝛ iaʒ experta venereos
actus vel in coniugio licite.vel illaudabi/

liter extra cõiugium/ nihilominus habet

hoc cum virginitate cõmune / nune; gene
rationi filioꝝ intẽdere velle. ( Bophia

Diſtinxiſti ſubtiliter triplex genus caſtita

tis moꝛalis. cõiugalis ſcʒ virginalis atq;

vidualis.extenſo nomine qualiterexpꝛeſ-
ſiſtividualeʒ accipiens. Nobiſcũvero con

uenis de caſtitate ↄiugali.nondum de vir

ginali et viduali mecum ſentis.Et hoc ſu

pereſt vt pꝛobemus.hic axis eſt.hic cardo
Ppſentis diſcoꝛdie.¶Natura Bic eſſe con
cedo. ¶ Sophia Teneamus que pᷣmiſſa

ſunt omnia/ pꝛotinus in cõcoꝛdiam veni
emꝰ. ¶ NHatura Zenebũt.

em Hoph. Bi
dedero tibi caſus plurimos et apud mul/

tos homines/ quibus non potuerunt ipᷣi

cõiugalibus vti cõmertijs vel de facto vel

de iure toto tꝑe vite ſue.cõſequẽs eſt vt ca
ſtitas in eis ꝑpetue cõtinentie a generatio

nęfilioꝝ ꝑmaneat.¶ Hatura Cõſeq̃ns ẽ
ophia Atuero facilis ẽ antecedẽtis

deductio tribs modis in generali Unus
facti. alius iuris.et tercius electõ cõditõis
melioꝛis.Et quidẽ hũc terciũ modũ/ſeꝑa

tim poſt tractabimus.nuncdeduobo pꝛi/
mis pauca de tot exẽpla tangemꝰ. Quis
impedimenta facti negauerit/ que ſe eoꝛã
aſſidue ponũt.vt coꝛꝑalis caſtratio.vt in/
ualitudo et naturalis frigiditas.⁊ incarce
ratio perpetua.vt defectus apte mulieris.
Sic viceuerſa de femineis obſtaculis.

Hatura Nunq; iſtos negauerim caſus/

Caſtitate eccleſiaſticoꝛũ

qquos nobis oculus indicat. Sʒ quid no

bis de neceſſitate/cum loquimur de virtu
te. ¶ Sophia Multũ peromnẽ moduʒz.
quãdo
neceſſitate virtutẽ. quãdo detrimentũ ver

tit in meritũ. Rurſus vbi defuerit aliquã/
do neceſſitas huiuſmodi naturalis que fa

cti dicitur/concurrere poteſt altera que iu/

ris eſt.quãdo de iure nõ de facto negatur

omnis ab homine mare vel femella/con/
iugalis aſſociatio.ac perinde pꝛolificatio
Exemplũ in ſeruis empticijs quos nube/
re domini vetant.Exemplum de pauꝑib
et egenis/ non habentib vnde tolerarent

onera cõingijvel pꝛolem cõuenienter edu
carent. Exemplũ de lepꝛoſis/pie nolenti/
brvus pꝛogeniem ſimiliter eis inficiendam
gignere. Exempiñ de fedis ⁊ turpibus/ tã

viſu qᷓ; victu nõ ſatis tolerabiliter in ma/

trimonio cõuicturis. Exemplũ de viduis
et viris et femineis/ habentib pueros iaʒ

vix educabiles ab eis.quibo beniuolentia
pꝛouidenti/nolũt ſuꝑinducere copulã no

uercalem. Quidni caſibus omniby iſtis ⁊
ſimilibo / eligatur caſtitas ꝑppetua ſen vir/

ginalis ſeu vidualis: Quanq; mala que
pꝛemunt / hanc inducãt. nihilominus iõ
voluntaria dici poteſt atq; moꝛaliter lau/

dabilis. quia voluntas inducta voluntas

eſt. quẽadmodũ tuus oſtendit ariſtoteles

de pꝛoijciente merces in mare ne pereat.

Poſtremo ſi paſſim caſus inueniũtur in
omni ſexu etate gradu/ quibꝰ põt imo de/

bet vacatio fieri ab actu generationis ad

tempus/nunc magnum nunc maius quã
doq; maximum/cur non poterit hoc con/
cedi cadere poſſe per totum tempus vite:
Habes igitur demonſtratam tibi quam
pꝛeaſſumpſimus pꝛopoſitioneʒ/q lauda/
bilis ſepe eſt ex circunſtantijs caſtitas ſeu
virginalis ſeu vidualis generationi nũqᷓ;
vacans.
ſi memet in pꝛeconceſſis negauero. Verũ

tamen mea non tollitur exinde querela ſu
per illis quos a talibus impedimentis li/

beros(qualia nominaſti)volũtas (neſcio

que)ſpontanea(niſi potius obſtinata vel
ggreſtis vel innaturalis dicenda eſt)remo

uet ab artu pꝛocreationis liberoꝛuʒ. Hoc

eſt cur de tuis eccleſiaſticis ſtomachabar/⸗

ob niceni cuiuſdam conſtitutiones conci
e perpetuo talinʒ celibatu.¶ Sopp.
Senſeram. volui tñ vti acalsd vonild
3

foꝛtis ⁊ ſolers animus facit de ipia

latura Negare non valeo/ni

58

De celibatu ſine

ante dictis ad intro ductionem ſequen/
tium. Subiungetur in ſuper ratiocinatõ
de caſtitate heroica poſt moꝛalem pꝛiusqᷓ;
de diuinali quã adeo grauem cenſes.ver/
bum fiat Beniuolam te dederis et atten/
tam et docilem. ¶ Natura Laudabis vi/

Ecoꝛderis opoꝛtet eoꝛum que
r pꝛioꝛ actio conduſit de fine cõ

.

ditionis humane. ¶

ꝛime cauſe ſcom deductionem Areſtote⸗
— qᷓ;uis de felicitate politica et yco/
nomica quedam alia ſed non aduerſa tra/
diderit/reponens eam in tranquillo con/
uictu ciuium per ſe ſufficienti. ⁊ in diſpo⸗/
ſitione bona domus.

culatiua hominis vt homo eſt. ad quam

pꝛactica / ſeu politica vel iconomica tan/
turg Age pꝛo⸗/

dem babet oꝛdinari. ura
ut vis. etſi cur ita facias/ non ſatis agno/
ſco. ¶ S
gote ſi fel 0
ius.nibil optabilius nihil boneſtius vti
lius delectabilius eſt adquiritur ſepe me/
lius per caſtitatem heroicam/qᷓ; per copu/
lam coniugalem / caſtitas talis erit pꝛefe/
renda ſeu amplectenda. Jam enim dictuʒ
eſt/ ꝙ ſcõm exigentiã ſinis/media ſunt ac/

„
„

cipienda.que nullam pꝛoꝛſus habent bo/

nitatem /ſi non ex fine.quẽadmodum ve/
ritas concluſionuʒ in ſpeculabilibus / de⸗
pendet ex pꝛimis pꝛincipijs.Eſt enim fi/
nis/pꝛincipium pꝛimum in pꝛacticis.
Natura Vellem exponeres quid per no
men heroice caſtitatis intelligis. ne pꝛo/
ceſſus foꝛte fallat.ignoꝛo.¶ Sophia Re/
cte cupis ⁊ iam paulo ante reliqueram in/
ſinuãdum / quo pacto caſtitas nedum de
facto vel de iure poterat iugiter amplecti.
per non paucos.ſed ꝙ hoc fieret ſeu fieri

perſuaderet/conditionis electio melioꝛis
Et hic ſtamus / penſandã dicentes heroi/
cam caſtitatem. exduobus maxime.pꝛimi
tus ex fine felicitatis. dehincex electione
continẽtie virginalis ſeu vidualis ad ſem
per ⁊ pꝛo ſemper.pꝛopteradeptionem fa2n
cilioꝛem huius finis.poſſem dictis et ex
emplis cultoꝛum tuoꝛum / deducere. Ni/

Exce in modico ſuades continen

ne bon ius. (Dophia Loqua
mur interim ð felicitate monaſtica ſeu ſpe

ophia Agnoſces. nam interro⸗
icitas bominis(qua nihil ei me

hil cedo plus obeſſe veritati vel adquirẽ

de vel ſpeculande(potiſſimum de cauſis
altiſſimis) ; voluptatem veneream/qᷓ;ᷓ cõ

tractum illum coꝛpoꝛũ ſine quo vxoꝛ cum

liberis haberi non poteſt. vbi ſoꝛbetur et

abſoꝛbetur rationis iudicium. vbi nihil

virile.nihil altum / nihil celeſte / mens que
tali ſe dederit paſſioni / ſinitur meditari.
Quid igitur ſi ſenſerit adoleſcens / vel tuo

vel diuino munere vel alterius ↄmonitio

ne/perpetuam huius furoꝛis carentiam
conferre plurimum felicitati capeſcende/

ad quam conditus eſt homo. Nonne po/
terit conſulto velle iugiter continere/ moꝛ
tificando tyrãnicam huius moꝛibũdi coꝛ
poꝛis rabiem. ne reuocet aut retrahat aut

deturbet / ad alta tengentem? ¶ Ha

ti

complecti. Sic perinde qualis poterit ſu
Paſkes eſſe poſteritas: ¶ Sophia Non

ec foꝛmidaueris.quia ſicut non omniuz
eſt heroicos eſſe id eſt diuinos/et ſuper cõ

munem hominũ conditionem eleuatos/
ita nec taliter caſtos exiſtere Pꝛopterea di

cit magiſter noſteret dominus. Qui p./

teſt capere capiat. Nõ eſt omittenda laus

libertatis/non liberalium collaudatio ſtu

dioꝛum/ſoꝛmidando ne ſerui remaneant
nulli/ ne pꝛeterea mechanicis nemo dedi⸗/
tus inueniatur exercitijs. Rara ſunt excel⸗

ſa omnia.ſemper quoq; vilium aut medio

crium/maioꝛ erit numerus.ſuaſione opti
moꝛum non extante. ¶ Natura. Atuero

difficilis.ne dicam impoſſibilis eſt heche

roica vel hoꝛrida caſtitas. ¶ Soph. Dit
ficilis eſt fateoꝛ.ſed tendit ad ardua vir/
tus.Difficilis.ſed apud plurimos adole/

ſcentes et adoleſcentulas / inuenta eſt. De
niq; non ego ſola cum meis/ ſed tui/virtu

tem heroicam poſuerunt.quaſi ſupꝛa ho/

minem. ſicut in ſolitarijs bene compoſi/
tis.ᷣſicut econtrario depꝛimit ſub homine
incompoſita ſolitudo. Solitarius quip/

pe / vel deus vel beſtiga: ¶ Natura Recolo

dicta meoꝛum. Sed moderatus venereo
mum vſus / quin aptus ſit ad virtutis ⁊ cõ
ſequenter felicitatis adeptionem/non pa/

lam cognoſco. Nec intemperatum laudꝰ

ſed nec pꝛoꝛſus nullum appꝛobare valeo
pꝛopter diuinam ſui ſimilis generationẽ:

immo et pꝛopter vꝛgentem mei iuris ne/
ceſſitatem. Et quidem pꝛopterea. ſeparo

»*

—— —, ————

— ☛ = e rr e=e

ſhil
nan

ſemen a ſuperfluo tertie digeſtionis. ego
debitis in vaſis illud condo.ego meatus

bꝛem indidi deſiderabilemq; ſupꝛa mo/
dum delectationem. que continue ſtimu/

lat.queſſi nõ effluendo ſedetur ledit ⁊ mo/

leſtat.aut aliquando moꝛtificat. Hic eſt

omnium cõmunis amoꝛ.vincens omnia

de quo virgilius noſter. Omne adeo ge/
nus in terris hominumq; ferarum. Equo
Bing genus pecudes picteq; volucres.
In furigs
vnus. ¶ Sophig. Declaraueris ⁊ aggra

uaueris quãtulibet volueris.nunq;; obti/
nebis/vt impoſſibilis heroica caſtitas in

re puteturapud homines ſtrennue volũ/

tatis quos equus amauit. non falſus iu
piter.ſed deus verus.etquos ardens eue /

xit ad echera virtus.quam virtutem/ mei
gratiam dicunt atq; charitatem. Faſſus
eſt quippe meoꝛum vnus. vt ſciui inquit

quia non poſſum aliter eſſe continens ni
re qnius eſſet hoc donum/adij dominum.

Maturn Qnid mihi nunc de miraculis
que ſolis innitoꝛ legibus meis: ‚

phia. Neq; ſane leges tue diuinum ſeclu/
dunt auxilium. ſine quo iuxta platonis
tui verbum/nullum rue fundatur exoꝛdi -/
um.Nihilominus agam tecum pꝛoximi/

us. dicam vnge foꝛtaſſis tu ſti
mirentur. ¶ Natura

2 †U
as

ominem qui b

—

qᷓ; interpolatã ſine vicio cuſtodire. ¶Na
tura Pape quid ais:

audis Quod vt melius accipias/ conſti⸗/
tuo duos homines / vnum vxoꝛatum. ali/
um celibem.continebit dico celebs facili/
us ab omni voluptatis illicite ſenſu deli⸗/
berato vel experientia.qᷓ; vxoꝛatus vtetur
moderate/ſine quauis impudicicie macu
lantis culpa. Natura Wellem certis id
Ppꝛobationib con irmares. (Boph.
Gumuntur rationes ex conſideratione
ſertuplici.ex allicientis ablatione.e febꝛi

li ſimilitudie.ex pꝛuritus curatione᷑.ex hu
moꝛis deſiccatione.ex iocunda conſuefa/

docens eos ſeꝑ

ferrumq; ruunt amoꝛ omnib cens. Carpit enim

untate ʒelat caſtitatem / illam perpetuam
¶ Sopbia Jd qaö

ducat/viderint coniugati. Dicit enim ſa/⸗

tanq delectabile vel directe quia mulcet.
vel indirecte. quia triſticias ſtimulantes
aufert. (nius rei ſignum eſt. ꝙ imagina

tione ceſſante ſuper venereis actibus / ceſ⸗
ſat ⁊ eoꝛum concupiſcentia vel appetitus
Perſpicuum fit hoc in inationalibus q̃n

249

tuncũq; pꝛonis ad luxuniam. ſicut in eqs

tauris ⁊ canibus.Hoc expꝛeſſit virgilius

tuus in geoꝛgicis decuſtodia equoꝛum.

atim ab equabnus alendos

eſſe. et cauſam reddit cum experientia di w

—

poteſt ſenſu repugnante. ¶ Hophia. Ce

teruʒ cauſatur imaginatio vel actuaturex

duobus. Vnum eſt obiectum exteriꝰ pla-⸗
cibile. ꝑceptum viſu tactu vel auditu vel

etiam olfactu. Hinc naſo Foꝛtis equus/

viſu ſemper adhinnit eque. Hinc mago/

rum vnus apud athenas adeptus eſt mo
dico naſi adiumento vel odoꝛamento re/
gnum. ait valerius.quoniam equum ſu/

um ex memoꝛia odoꝛis eque/ mouit pꝛi/
mus ad hinnitum. ¶ Alterum imagina/

tionis excitatiuum.eſt humoꝛ ſeminalis

querens exitum. Qui ſi negetur/ ſtimulat
vt vrina ſuperabundans.vt vapoꝛ coleri
cus et igneus.cauſatq; pꝛuriginem circa

partes alias.nõ minus circa genitales ca/
lida ventoſitas pꝛurit irritat et vrit.¶a

ctoꝛ meus.pꝛouidens ne deſiderium pꝛo2-

agationis per generationem ſui ſimilis /

angneſceret. Nam vt cõmeſtio ſaluat in/
diuiduum:ſic ſpeciem/ carnalis commi/

xtio.¶ Sophia Voluit fateoꝛ.ſed ita vo

hominibus/ vt motum huiuſmo⸗

di/ratio ſibi data regeret. Quod et effeciſ/

ſet abſq; omni difficultate rebellionis / ſi

non ſuo pꝛimitus creatoꝛi ratio rebellaſ⸗
ſet. ¶KHatura. Tranſcendit hec aſſertio/

limites meos de peccato tali.perge quo ce

piſti. ¶ Sophia Nemo dubitauerit quĩ

„

coni

Quis hoc negat: Sed pꝛeſto ſimile eſt re

medium. per vſum conſoꝛtis legitimi.
ꝛeſto eſt. ſed an plus equo ſuc

Sopbia H

mmet et ardeat/inebꝛiet etab
unicus. Quid enim venus anxia curat:
Inguinis et capitis que ſittdiſt tia neſeit

ugatus babeat obiectum pꝛincipali/
ter et iugiter alliciens.quod eſt vxoꝛ ſua/
plus q; celebs habere cogatur.

Ouot inde deus altiſſime/ quot intemꝑã

tiarum fediſſimarũ ⁊ inconceſſarum bul-

liant riui.quot flagicia.quot contumelie.

quas turpe nefasq; dicere/ ſepius erum/

pant/tu noſti omnium cognitoꝛ occulto/
rum? Celebs interea rebus honeſtis intẽ
dens ac intentus nocteq; dieq; / poterit a/
uertere tales nales iſtipanmnntr inflam
mationes. ¶ Hatura. Ceſſant he paſſio/
nes dum erxplentur.

res irruunt. ¶ Quia libidinis vſus/ non
ſatiat ſʒ irritat/ moꝛe febꝛilis ardoꝛis. quẽ
potus nutrit. auget et inflammat. ¶ Sic

pꝛuritus in coꝛpoꝛe/ rendo dum ma⸗

ri videtur augetur. ¶ Sic fons lactis in
nutrice/ ſugendo continuatur. qui dimiſ/
ſus areſcit. in alios verſus humoꝛes ⁊ exi/
tus. ¶ Natura. Sic ingeniaui multis in

„⸗

rebus et modis. Sentio deniq; ſimilem

tibi de ſeminis humoꝛe argumentationeʒ

ſumere velle. ¶ Bophia. Jure ſentis. ac
pꝛoinde cernis/ cauſas incontinentie pꝛe

cipuas/longius a celibe fieri qᷓ; a coniuga

to. que ſunt obiectum alliciens exterius ?ꝰ
ſemen interius ex abundantia ſtimulans
et eritum querens. quod in celibe per ſui/
doꝛes aut aliter ſine quauis impudicicie

culpa defluit exit aut euaneſcit. ¶ Quid
H conſuetudo/vim tuam habeto natura.
Pꝛopterea cicero tuus bene cõſulit Opti

ma inquit foꝛma viuendi eligẽda eſt.qua

iocundam reddirconuanda. Suntaui
venereas voluptates etiam licenter exhi/

bitas/aſpernarentur vt viles vt indignaſi

vt nauſeam ſpixitui dantes.quoniam gu/

ſtato ſpiritn deſipit omnis caro.ait grego
rius vnus meoꝛum.Talis olim noſter au
guſtinus: qui pꝛius ambꝛoſij ſtatum bea/
tuzʒ pꝛedicabat /niſi ꝙ celibatus ſuus one
roſus ſibi videbatur. At neſciebaʒ inquit
quales quantaſq; ſuauitates ſentiret ipᷣe/
dene olentis caſtitatis.ſententia eſt ſi ver⸗
His accedit virtutũ alia

ba non teneo. Q üal
mrum comes ipſis caſte viuentibus ſocie/
tas. que longe ſunt a ſolicitudine coniu/

gatoꝛum / curarum ceſſatio moꝛdacium.
celeſtis conuerſatio.ſobꝛietas.frugalitas.

ſtudium liberum/colloquens cum toto ſe

culo ſecum/pꝛeſens ego ſophia in allocu/
tione tedij ſui. Rurſum habet ſuper ſe in
