vt ſupꝛa tactũ eſt nõ refert aliqua vicia ex
vno vicio oꝛiri fᷣm appetitũ finis.⁊ eadẽ
vicia ad genera alioꝝ vicioꝛum ptinere⸗

¶S eries vero luxurie cõiter aſſignãt
ſeptẽ. ſc

3 ſimplex foꝛnicatio.ſtupꝛũ.adul
teriũ.ſacrilegiũ.ĩceſtus.raptus.pctm̃ cõ/
tra naturã Quaꝝ ſpecieꝝ numer? ſeu ſuf
ficientia/ſic ſumi põt. Pctm̃ luxurie in h
pꝛopꝛie cõ ſiſtit.ꝙ aliqͥs delectatõe vene/
rea vtitur nõ ſ̃ᷣm rectã rõem ⁊ debitũ mo

dũ.Quod qͥdẽ cõtingere poteſt duplicit᷑

Vno mõ reſpectu materie in q̃ hmõi de/
lectatio querit᷑ſeu ſumit᷑ putĩ ea eſt deoꝛ/
dinatõ Alio modo reſpectu ipſi materie
que licet debita exiſtat.nõ ſeruãtur tñ cir
ca eã debite circũſtãtie Et qꝛ circũſtantia
de ſe inqᷓntũ ſcʒ circũſtãtia nomẽ dat ſen
imponit ſpẽm actui moꝛali.ideo eiꝰ ſpẽs
nõ cõiter a circũſtãtijs ĩmo ſumit᷑ ab ob/
iecto.qð eſt materia actus.ideo opoꝛtuit
ſpẽs luxurie aſſignari a parte materie ſeu
obiecti in habẽdo ſea cizien pectũ ad ipſam
materiã vel obiectũ. Circa ipſam aũt ma
teriã.in qua exercet᷑ actus venere / poteſt

gliquid nõ còuenire recte rõni dupliciter

Pꝛimo modo reſpectu pꝛopꝛie eſſe ipſiꝰ

materie ſcʒ recipiẽiꝭ.· que pꝛopꝛie in actu

venereo ꝓ materia reputat᷑ ⁊ recipitur.in
quãtũ ſcʒ ipᷣa materia/repugnãtiã habet

ad finẽ debitũ.pꝛopt᷑ quẽ actusvenereus

exerceri debet. eo ſcʒ ꝙ eam impedit ge/
neratio pꝛolis.⁊ tũc eſt vna ſpecieꝝ luxu/
rie.ſcʒ pctm̃ ↄtra naturã.quod hic accipi
tur ſeu ſumitur ꝓ om̃i actu venereo.exqᷣ

nõ poteſt generatio hũana ſequi. Ael in

quantũ ipſa materia repugnantiã habet

ad debita educatõem directõnem ⁊ ꝓmo
tionẽ pꝛolis iam nate.inquãtũ ſcʒ ꝑ eam

lnſarihſns
kicnſkage
minanind

Gsſton

emligunan
tüfnigtan
Snwann um
ectniſii
n mil

eni

wumgi
mnd
Nnnio
inin wiäne
rorfit
WeEimiN
niact,
mKnuete
imümci
.

unomedaſa

ideoe hn

noſumitinon
gigevoponmt
nemanntin
ſheniaghin
maigſanzün
Grnnt ul
minngi,
1oyee ⸗

/

S

umnl

7

gunnn
nginit

ii ſe⸗

De ſeptem viciis capitalibꝰ 29

impedit᷑ debitus oꝛdo educatõis directõ
nis ⁊ ꝓmotõis ipſius ꝓlis ſuſcepte.⁊ tũc
eſt alia ſpecies luxurie.ſcilʒ ſimplex foꝛni
catio Secundo mõ inquantũ ipſa mate
ria in q̃ exercet actus venereus poteſt eſſe
nõ ↄueniẽs recte ratiõi. NHon quidẽ ex eẽ
ſui ſeu de directo.ſed ꝑ quendã indirectũ
reſpeciũ eoꝝ que circa ipᷣam materiã fiũt
tam in ſeqᷓ; in cõꝑatõe ad alios hoĩes Et
hoc iteꝝ pᷣt cõtingere duplicit᷑. Quia aut
ꝓ dicto actu venereo cõmittendo⁊ exercẽ
do/infert᷑ violẽtia.⁊ tũc eſt alia ſpẽs luxu
rie.ſ.raptus.Aut ꝓ dicto actuvenereo cõ

mittendo ⁊ exercẽdo nõ infert᷑ violentia.

Et hoc iteꝝ ↄtingere pᷣt dupliciter. Pꝛĩo
quidẽ mõ ex ꝑte ipᷣiꝰmaterie ſcʒ femiĩe.cui
aliqs cõmiſcet᷑qꝛ ſcʒ nõ ſeruat᷑ ei debitꝰ⁊
cõgruꝰhonoꝛ.⁊ tũc eſt alia ſpẽs luxurie.ſ.

inceſtus qͥ eſt cõcubitꝰ cũ ↄſanguineavel

affine. in quo ipᷣius femiĩe tã reſpectu ſui
ſueq; fame ac nomiĩs. q; in reſpectu ſue p

geniei honoꝛificentia q;plurimũ leditur

ex quo apparet ꝙ grauiꝰ ſit pctm̃ inceſtꝰ
qᷓ; pctm̃ ſimplicis foꝛnicatõis. Alio mõ
ex ꝑte illiꝰ in cuius ptãte eſt ipᷣa femĩa.Et
hoc iteꝝ tripliciter. Ael reſpectu femĩe q̃
eſt in ptãte viri.⁊ tũc eſt alia ſpẽs luxurie
ſcʒ adulteriũ/qð cõmittit᷑cũ violatõe ma
trimonij. Aut reſpectu femine q̃ eſt in po
teſtate patris.⁊ tũc eſt ſtupꝛũ quod ↄmit
tit᷑ in defſloꝛãdo ⁊ coꝛrũpendo virginem
i cõiter in ptãte patris ↄſiſtit. Aut re/

pectu ſemĩe in ſpeciali.vt ita dicatur dei

poteſtate exiſtentis tanq; ſcʒ ſuo cultui et

ſeruitio ſpecialiter deputate ⁊ dedicate.⁊

tũc eſt alia ſpecies luxurie ſcʒ ſacrilegium
qð teidcn ꝑſona religioſa ⁊ deo ſacra
ta. ¶ Et aduertat᷑ hic pꝛo intellectu pᷣmiſ

ſoꝛũ ꝙ ſpecies ſupꝛa dicte luxurie magis

—*

ex parte femine diuerſificari ponũtur.qᷓ;

ex ꝑte viri.quia in actu venereo feminaſe
habet quaſi patiẽs/⁊ pꝑ modum materie

vir autẽ ꝑ modũ agentis.Et vt ſupꝛa ta/
ctum eſt/i/ ſpẽs luxurie nõ pñt cõueniẽter

niſi ſᷣm drãm ſeu diuerſitatẽ materie aſſi

gnari.Quia diuerſitas materie habʒ an/
nexam diuerſitatẽ foꝛmalẽ obiecti q̃ acci/
pit᷑ ᷣm diuerſos modos repugnantie ad

17

rectam rõ nem debitũq; oꝛdinẽ ⁊ modũqͥ

in actiba venereis cõmittũt᷑. ¶ Eſt etiam

aduertendũ ꝙ licet in ſupꝛa ſcripta ſpeci/
erũ luxurie aſſignatõe/meretriciũ nõ trã/

ſiens in grauioꝛẽ ſpẽm intelligat ſub ſim

plici foꝛnicatõe compᷣhenſum. aliqui ta/

men inter ipſa duo / realem differẽtiã aſſi
nãt.dicentes foꝛnicatiõem ſimplicẽ eſſe
oluti cum ſoluta quodãmodo ſibiinui/
cem determiĩate aſſociatis ⁊ appꝛopꝛiat.
Meretricium vero dupliciter fieri dicũt.

Vino modo ꝑ vagã libidinẽ hincinde cũ

diuerſis.nũc cũ iſta nũc cũ alia peccãdo.
Alio modo cũ publice venali cõcubẽdo-
Eſt etiã aduertendũ ꝙ aliqͥ nõ ponũt
ſacrilegiũ de ꝑ ſe ꝓpꝛiam ſpẽm luxurie.qꝛ
vt dicũt nõ pꝛopꝛie de ſe ꝑtinet ad luxuri
am fſᷣm ſeipam. Sed ſolũ poſſet poni eiꝰ

ſpecies inqᷓntũ oꝛdinaret᷑ad finẽ ipſius.

Ded nec adhuc ponũt tũc ipᷣm ſacrilegi
um ſpẽm determinatã luxurie qꝛvt dicũut
pᷣt cõcurrere cũ diuerſis aliaꝝ ſpẽrum lu⸗/
xurie ſupꝛa tactarũ vt gratia exempli Si
quis abutat᷑ ꝑſona ſibi ſ̃ᷣm ſpiritualẽ co/
gnatõem cõniũcta.cõmittit ſacrilegium
p modũ inceſtus ſeu quendã ſpũalem in

ceſtũ.Si aũt abutat᷑ deo ſacrata tũc eo re

ſpectu ꝙ eſt ſponſa chꝛiſti cõmittit ſacri/
legiũ ꝑ modũ adulterij ſeu quoddã ſpũa/
le adulterium.Eo vero reſpectu ꝙ eſt ſub
ſpiritualis patris cura⁊ ptãte cõmittit ſa
crilegiũ ꝑ modũ ſtupꝛi ſeu quoddã ſpůa
le ſtupꝛũ.Et ſi violentia inferat/cõmitte⸗
tur ſacrilegiũ ꝑ modũ raptus ſeu quidã

ſpũalis raptus. qͥ grauiſſime etiã in ſolo

conatu ꝑ leges ciuiles punit᷑.Cõmunioꝛ
tamẽ vſus ⁊ opinio habet ꝙ ſacrilegium

ponit᷑ determinata ſpẽs luxurie ⁊ cõmit⸗

titur vt ſupꝛa declaratũ eſt. ¶ Eſt etiã ad
uertendũ ꝙ peccati ↄtra naturã quatuoꝛ
cõiter ſpecies ſeu modi aſſignant᷑ Pꝛimꝰ
eſt quãdo abſq; omni cõcubitu/ cauſa de
lectatiõis veneree/pollutio ꝓcuratur.Et

vocatur pꝛopꝛie mollicies.pertinetq; ad

peccatũ immũdicie veneree ſeu lubꝛicoſe
ecũdus modus eſt ſi fiat ꝑ cõcubitum
ad rem nõ eiuſdem ſpeciei.Et vocat᷑ pꝛo/
pꝛie beſtialitas.Tertiꝰmodłꝰeſt ſi fiat cõ/

cubitus ad rem eiuſdẽ ſpeciei ſed non ad

debitũ ſexum.vt puta maſculi ad maſcu/
lum vel femine ad feminã.Et vocat᷑ pꝛo-/
pꝛie peccatũ ʒodomiticũ Quartus modꝰ
eſt ſi fiat cõcubitus ad rem eiuſdem ſpeci
ei ⁊ debiti ſexus.ſed non fiat in debito in
ſtrumẽto.vel alias fiat mõſtruoſa q̃dã de
Tari ⁊ vilitas in modis ↄcubendi.
Eſt etiã aduertendũ ꝙ concubitus cõ
iugalis ſ̃ᷣm aliquas circhſtantiag, Potet
3

fieri cum peccato vel moꝛtali vel veniali.
Et cõiter dicti ↄcubitus aſſignat᷑ triplex
modus ſcʒ licitus fragilis.ipetuoſus Li
citus iteꝝ fit triplicit᷑ ſcʒ vel cauſa pꝛolis
ſuſcipiẽdead honoꝛẽ dei? cultum Vel cã
reddendi debituʒ.dum exigit᷑. Vel cauſa

foꝛnicatõis vitande.nõ quidẽ in ſe ſed in

cõiuge. Pꝛimꝰ eſt pietatis. ſcõs eſt iuſti/

cie.tertius eſt cautele.Et in his nullũ di/

cit᷑ eſſe peccatũ YFragilis eſt quãdo fit cau

ſa delectatõis.Et tuc diſtinguit᷑. Quia ſi
amoꝛ illius delectatõnis ſi ita feruẽs ꝙ;

pꝛeponat᷑ deo.tunc eſt petm̃ moꝛtale.Si

vero nõ pꝛeponat᷑ deo.tũc eſt pctm̃venia

le ¶ NHuiuq; modis fit cõcubitꝰimpetuo
ſus. ¶ Impetuoſus eſt q ex ſola libidine

pꝛoueniẽs metas ratõis ⁊ honeſtatis tra

ſcendit.qð fit quinq; modis Pꝛio modo
quaſdã mereiricias blãdicias.ad magꝭ
exaturandã libidinẽ Secũdo modo quã
do fit cõtra naturalẽ modũ Tertio modo

quãdo fit temꝑe ꝓhibito vt magnaꝝ ſo/

lennitatũ ecclie et vigiliaꝝ. Quarto mõ
gquãdo fit ĩ loco ꝓhibito.vtputa eccleſia
vel cimiterio. Quinto modo cum ad pꝛe
gnantẽ partui vicinã.vel ad eã que in flu
xu menſtruoſo eſt acceditur.

(QOuomogo er ſpe⸗

ciebus ⁊ filiab ſeptẽ vicioꝛũ capitalium

glia etiam peccata oꝛiantur.

tam filiaꝝ q; ſpecieꝝ omniũ ſu
ppꝛadictoꝝ ſeptẽvicioꝝ ſeu pec
catoꝝ capitaliũ aſſignatiões ⁊
declaratões. Notandũ eſt ꝙ licet cuilibʒ
ꝛedictoꝝ vicioꝝ nõ ſint aſſignate niſi fi
ie ⁊ ſpecies ſupꝛadicte declarate.qð non
aliter fieri debuit.qꝛ vt ſepe ſupꝛa tactũ ẽ
nulli vicio capitali debent pcã alia que/
cũq;pꝛo filiab aut ſpecieb aſſignari.niſi
illa qᷓ ̃m pꝛecipue appetitũ finis cuiuſli/
betvicij pᷣmarie⁊ magis pꝛincipalit᷑ exeo
oꝛiũtur ⁊ deſcendũt.vel que ad ipſiꝰ vicij
Sns ⁊ naturã magis imediate ꝑtinent.
Sũt tamẽ alia peccata/ ex ipſis ſeptẽ vi
cijs capitalibo oꝛiẽtia.⁊ ad genus ſeu na/
turã eoꝝ ꝑtinentia.que tñ nec tanq; filie.
nec tanq; ſpecies eoꝝ aſſignãtur.ex eo qꝛ
nõ pꝛimarie ⁊ pꝛincipalit᷑ ex eis oꝛiũtur⸗
⁊ deſcendũt.nec ita immediate ad ea per/
tinẽt/imo magis ꝓpꝛie ex ipſis filiabꝰ vel
ſpeciebe ſuis oꝛiũtur ⁊ deſcendũt. Ita ꝙ

Eneraliter auteʒ circa pᷣdictas

DHe conſolatiõe theologie

ꝛopꝛie loquendo/pñt magis dici ramn

ſculi oꝛientes⁊ pꝛincipaliboramis ipſoꝝ

ſeptem vicioꝛũ capitaliũ.ex quibo iteꝝ ra
muſclis qͥ debite exqrere voluerit / repiret

virgulas alias ſeu folia iterũ naſcẽtia ſᷣm

qualitates pꝑſe onaꝝ circũſtãtiasq; modo/
rum faciẽdi necnõ tempoꝝ ac locoꝝ. Vt

gratia exempli.Ex inobediẽtia que poni

tur pꝛia filia inanis gloꝛie naſcit᷑ ſeu ꝓce/
dit rebe lio.Ex iactãtia que ponit᷑ alia ip
ſius inanis gloꝛie filia. naſcit᷑ ſeu ꝓcedit
faſtus ⁊ põpoſitas.tã geſtuũ qᷓ; veſtiũ qᷓ;
hmõi plurium Exdiſcoꝛdia qᷓ ponit᷑ alia
filia ianis gloꝛie naſcit᷑ ſen ꝓcedit ſciſma
⁊ bellũ.Et iteꝝ ex bello homicidia.muti
latões.incarceratões ⁊ hmõi.Ex contu/
melia que ponit᷑ filia ire naſcitur ſeu pce/
dit ſubſannatio.deriſio.maledictio.⁊ ſic
de pluribo alijs que ꝓmptũ eſt reꝑire.que
omia cognoſcere nõo eſt inutile.ĩmo expe

dliens pꝓmaximecurã animarũ hñtibꝰ ac

alijs viris litteratis.vt magis pꝑpendereꝛ

gttẽdere poſſint ꝓpꝛias radices ⁊ oꝛigies
ſinguloꝝ peccatoꝛũ. Et ſic faciliꝰ ⁊ meli/
us tam in reſpectu ſui q; reſpectu eoꝝ q̊s
in cõfeſſioniba audiũt/poſſint tentatiõi⸗

bus reſiſtere.radicesq; eaꝝ bᷣncipales ac
fomẽta euellere ⁊ diſſipare.Et iſta hicad
longũ declarare nõ patit᷑ intenta huiꝰ tra
ctatuli compẽdioſa bꝛeuitas Qui vᷣo am
plioꝛa ac magis pꝑticularia videre volue/
rit.recurrat vt iã ſupꝛa tactũ eſt.ad ſcdaʒ

ſecunde beati Tho.necnõ ad illã ſummã

7

notabilem de vicijs.que a nõnullis ſum

ma regig nũcupatur.

per via ſen percat capitalia/ eoꝛũq; fl /·

ie ⁊ ſpecies/peccata moꝛtalia exiſtun

4

St tamen circa ſupꝛadictã ſe/
ptem peccatoꝝ ſeu vicioꝛũ ca/
pitaliũ declaratõem aduerten/
Nadũ.ꝙ licet ipſa ſeptẽ vicia capi
talia cũ ſuis filiab ⁊ ſpecieb ſupꝛa etiam
ſpecificatis pꝛo pctis moꝛtalibo aſſignẽt᷑

2 frequẽtius in naturã ⁊ actũ pctĩ moꝛta/

lis tranſeãt Hon tamẽ ſemꝑ peccata moꝛ
talia exiſtunt. ĩmo nonnũq; ſ̃ᷣm aliquas
circũſtantias⁊ qlitates ↄmitti poſſunt ꝙ
nõ niſi peccata venialia ſunt.Et licet per
nõnullos iſtud ample declaratũ ſit.⁊ ſpe
cialiter bene.diffuſe.⁊ elegant᷑ ꝑ beatum

Tho. ſecida ſecũde ſue ſumme exq mul⸗

einboca
diſolen
gienün
bgeſt
huinsd⸗
batſue
lbꝛos
bus tepi
coſcena
nlent
cpeles
Cplicne
cicoc
inſim
(glio⸗
fesſor
beztl

ſaenai
nitregi
quorno:

(Meſtpo

ornalen
lepiee
Gocen
ent
⸗

iciis capitalibꝰ

„

mnugsdec
Ahrmage ta in hoc octauo tractatulo dictoꝛũ ſum / oꝛũ aut alias ĩcurrere.ſicut ſamuel ſe lau/
acubin pta ſunt. ac etiã bene ⁊ ſuccincte in quo/ dauit pꝛimo regũ. Secũdo ꝓpter vtilita/
olnant dã ſolẽni tractatu.q compẽdium theolo tem aliquã ſpũalem.vt eſſet gloꝛia deivel
aningſei . Pie nũcupatur.cuiꝰiniciũ veritatis theo/ edificatio pꝛoximoꝛũ ſicut Paulus ſe cõ
iſtinnegne ogie ſublimitas.ad qͥs attenta bꝛeuitate mendauit.Tertio pꝛopt᷑ lucrũ auaricie.
doraloce hulus dicti tractatuli rationabilit᷑ venie vel aliquẽ aliũ finẽ ſeu actũ peccati moꝛ/
Rennten bat faciẽda remiſſio Camẽ qꝛ nõ omnes talis ſicut phariʒei qͥ deuoꝛabãt domos
gemuſatſenpe⸗ libꝛos hũt/interdũq; nõ facile ab aliqui / viduarũ ſimulantes lõgam oꝛatõem. At
gnepon iioi bus repiunt᷑/ ne om̃ino iſtud qð poterit habet᷑ Mathᷣ.xxiij. Quano pꝛopter ali/
ukſaaut cõſciẽtias plurimoꝝ a multipliciboſea cru⸗ guẽ ſinem ſen actum venialis peccati ſi⸗
Krizü; pulis releuare/hic inderermiatũ pᷣterire· cut quãdo quis laudari appetit eo ꝙ va/
niienii⸗ expediẽs viſum eſt accõgruũ hic aliq mõ ne in laudedelectatur. Pꝛimũ eſt pꝛoui/
Panritſefni explicare.⁊ pꝛo maioꝛi parte dicendoꝛũ/⸗ dentie.ſecundũ eſt charitatis.tertium eſt
donicciunn iuxta effectũ eoꝛũ quecirca hoc in ſupꝛa/ moꝛtale peccatũ. Et idẽ intelligendũ eſt
l dicto cõpendio theologie ponũtur.Età deomni oꝑe ⁊ actu cuius finis qͥ pꝛinci/
naichrine in ſimilivt ſupꝛa dictũ eſt amplioꝛa ⁊ ſp· paaluer intẽditur eſt moꝛtale peccatũ.qr
iunitig RI cialioꝛa videre voluerit. ad alios docto/ tum eſtveniale ſi illa delectatõ que in lau
mic eſe res ſpecialiter ad ipſam ſecundã ſecunde gehabe/ſit venialis. ¶ Circa ſcõᷣm mo/
. Etde beati Thom̃.recurra. dum ratioe ſcilz opis pꝛopt᷑ qð ipſa laus
danul an u G ſi erbi queritur/eſt aduertendũ ꝙ tria ſunt gene
immmiflr 2UZ VI 10 1. roperum per quelaus ipſa queri poteft
Nnegalhe ſit peccatum moꝛtale. Vel enĩ ſunt oꝑa illicita vel ſunt oꝑa vir
galmlii 4 Rocedendo. igit᷑ iuxta oꝛdinẽ tuoſa. Vel ſunt oꝑa indifferentia. Siꝑ
Cfriclheni A ceptũ huiꝰtractatuli ſ̃ᷣm quem pꝛima oꝑa ſcʒ illicita queritur laus.tunc
nöhemenh 14 inſequẽdo beatũ Bꝛego. fit di/ vana gloꝛia eſt tale peccatũ quale eſt illð
it ſurtanni⸗ ſtinctio inter ſuꝑbiam et vanã gloꝛiã.eſt opus illicitum ꝑ quod qritur. NHam ſi i-
ga inenlezr ſciendũ ꝙ ſuꝑbia pꝛout accipihic ⁊ po lud opus illicitũ ſit moꝛtale.tũcvana glo
n Eiifnnem nit᷑regina ⁊ mater oĩm vicio /cum ſuis ria erit moꝛtalis.Si ſit veniale tunc va2
Vinnnaun quatuoꝛ ſpecieb.quas etiam vt ſupꝛa ta na gloꝛia erit venialis.Si q̃raturlaus ꝑ
uunsOulfoam ctũ eſt ponit Bꝛegeſt de ſuo genere pctm̃ ſecunda oꝑa ſcʒ virtuoſa.hoc iterũ poteſt
runtaevolne⸗ moꝛtale.qꝛ eſt inoꝛdinatꝰ⁊ ꝑuerſus appe cõtingere dupliciter Quia vel appetitus
ick adſca; tit ꝓpꝛie excellẽtie.ſibi indebite attribu/ laudis/adiũgitur ſeu ſuꝑuenit operi vir/
Sadlläſumm ens que nõ hʒ.vel alio mõ ⁊ intẽtione q; tuoſo tãqᷓ; incidens⁊ nõ pꝛincipaliter in
.1nönulisſun babeat Que om̃ia tñ intelligẽda ſunt qũñ tentus.ſicut ſepe in cantu ⁊ aliquando ĩ/
ex delibato iudicõ ſeu ↄſenſu rõis pcedũut mo ſoguete⸗ in Heediratone alijs ſan⸗
ctis oꝑibo.Et tunc vana gloꝛia nõ eſt ni/
on ſon ¶ Duando unana glo ſpeceuri; veniale⸗Ael ipſa laus eſtinis
Gtlin enünt ra ſit pecccatum moꝛtaſle. pꝛincipalit᷑ intẽtus in oꝑe virtuoſo. ipſi
eetlanſut Ana gloꝛia/ er ſno genere eſtye q; actui virtuoſo pᷣ̃ſtitut.ita ꝙ illõ opus
naſunntdit Iniale peccatũ. Quia genꝰope virtuoſuʒ opans ibi ↄſtituit finẽ vltimũ
ſanani Is ſcʒ moꝛale/ſumit᷑ex obiecto ſui oꝑis.Et ſic eſt vana glła petm̃ moꝛtle
en Vanũ ãt ſ̃m ſe nõ eſt obiectũ moꝛtalpe qꝛ tũc iheretur eivt finivltio Circa qð ad
nn cati ſed venialis Ande cum vana laus ſit hucaduertẽdũ eſt ꝙ maiẽ pctm̃ſ/glari de
⸗ cun buipcti obiectũ/pʒ ꝙnõ ſy vana gla eſt bonis ſpũalibo q;ᷓ de bonis tꝑalibi. qꝛ bo
ſ moꝛtale pctm̃. Sʒ alijs reſpectiboeſt va/ na ſpũalia minꝰhñt motiuũ vanitat⁊va
nur inn na gla moꝛtale pctm̃.qð duplr cõtingere nedelectatõis eo ꝙ min appent ab extra
miſen ne pᷣt. Ano mõ rõe finis ꝓpter quẽ laus ipſa q; tꝑalia.Si qratur laus ꝑ tcia opa.ſ.in/
innan us appetit᷑ opꝰ naãq; tale eſt. qle eſt illꝰ pter differentia vt eſt hre diuitiasvel veſtes pᷣ
nibfniſn qð appetit᷑ Alio mõ rõe oꝑis in ſe in qu cioſaſ.tũc ſi illa oꝑavlteriꝰ nõ pgrediãtur
geitheiun laus ipᷣa q̃ritur. ¶ Circa pᷣmũ modũ ad/ in deteri niſi ĩ ſola laudẽ hñdã.vana gla
üunt. uct uertendũ eſt ꝙ q̃druplici fine laus appeti no erit niſixẽiale pctm̃.Si ãt talia oꝑavl
Nlmmiſin põt. Pꝛĩo ad vitandũ malũ infamie.qd tra ĩ deteriꝰ pgrediãtur de ſeq; oꝛdĩata vt
rnilien põt homo ꝑ ſuſpitõem vel detractõeʒ ali ſint occaſio moꝛtal pcti.vtputa . ia
ſummee W

oꝛnatu meretriceo ad alliciẽdos homĩes

animasq; capiẽdas ſe pꝛeꝑat. vel ſint il/

la oꝑa deſe indifferẽtia ex ꝓphibitõe ſuꝑi/

oꝛis effecta illicita vt toꝛneamẽta? hmõi
⁊ tunc vana gloꝛia eſt peccatũ moꝛtale

(Quggdo inuidia ſit

pectRmMeeranan dono.

R

alieno.clarũ eſt ꝙ directe cõtrariat᷑ chari/
tati.vt pꝛime ad coꝛin.xiij. Caritati autẽ
nihil eſt cõtrariũ quod nõ ſit pctm̃ moꝛ/
tale. ¶ Eſt tamẽ aduertendũ ꝙ interdũ il
lud peccatũ quod ex ſuo genere eſt moꝛta
le.poteſt ſᷣm aliquas ſui qlitates ſolũ eſſe

veniale.Atputa quãdo in ſolo pꝛio mo/

tu cõſiſtit. Vel pꝛopter aliquã

alia inten
tionẽ extra ſuã rõnem trahitur. rd .
Doloꝛ
ꝛi00

ſciẽdũ eſt ꝙ quadrupliciter pot
de alieno bono/ homini accidere
mõ pꝛout eſt pꝛimo pꝛimꝰ motus ex na/
tura pꝛoueniẽs.qͥ interdũ etiã ex ipſiꝰ na
ture coꝛruptõe/in aliqbus plus ⁊ frequẽ
tius ꝓpuenit Sunt eni aliqui ex ſue coꝛru
ptione inoꝛdinate nature/magis ꝓni ad
motus iuuidie q; alij.vt in ſimili eſt vide

re inter diuerſos canes.Et iſte doloꝛ ſeu

motus inuidie nullo modo eſt peccatum
qꝛ tales motus pꝛio pꝛimi:.nõ ſunt in po
teſtate noſtra.Et ita intelligẽdũ eſt reſpe
ctu quoꝛũcũq; alioꝝ vicioꝝ ſeu pctõꝝ de

om̃ibus pꝛimo pꝛimis motibꝰ naturali/
bus. vbi tñ delectatio ſeu cõſenſus nõ ſe

adiũxerit.qꝛ tunc poſſet in ꝑctm̃ vel ve/
niale vel moꝛtaletrãſire.

no eſſe.ſcõᷣo pꝛimꝰ motus.quando ſcʒ fit

in ſenſualitate/ſine tamen cõpleta delibe

ratiõe.etiã ſi tali doloꝛe ſeu paſſione affi/
citur.quod pꝛopꝛie cõtingit quando ille
ſecũdo pꝛimꝰmotus nõ ita cito ab inicio
remouet ſicut poſſet.remouet᷑tamẽ ante
plenũ cõſenſum.iĩmo quodaãmõ diſplice
re incipit Et tũc inuidia nõ eſt niſi venia
le peccatũ.Et ita( ꝙ bene
ligẽdũ eſt etiã generalit᷑ in om̃ibus alijs
vicijs ſen peccatis. Qui autẽ dicant᷑ pꝛi⸗
mo pꝛimi motꝰ ſecũdo pꝛimi motus de
clarabit᷑ aliqualit᷑ infra.vbi de peccatove
niali aget Wenio põt ille doloꝛ ſeu illa

uidia ex ſuo genere eſt peccatum
moꝛtale.Cum eni inuidia ꝓut in ſu
pioꝛibus dictü eſt / ſit doloꝛ de felici
tate ſeu bono alterius.gaudiũq; de malo

re. ¶ Secudo mõ
poteſt ille doloꝛ ſeu triſticia de bono alie/

aduertat᷑)intel/

Compendiũ theologie

pꝛopteraliquã aliã intentõem trahſt᷑ ex/
tra ſuã pꝛopꝛiã rõem.ſuãq; ꝓpꝛiã naturã.
vtputa qᷓndo doloꝛ ille ſeu triſticia de ali
eno bono / inſurgit alicui ex bona rõe ſeu
cauſa.ſicut quãdo aliqͥs de bono ſeu pꝛo

paſſio in aĩmo accidere q en mailer

ſſpMeritate alterius dolet. vt quia efficit po

tens vel alias.qꝛ illud videt in alteriꝰ de/
trimentũ ⁊ pᷣiudiciũ redũdare. vel ſcʒ ani
me pꝛopꝛie met illius q illud bonũ habʒ
vel reipublice.vel aliquaꝝ bonaꝝ ꝑſona
rum q̃ affligi nõ merẽt᷑. Et talis doloꝛ ſeu
mo/bonꝰ eſt.nec pctm̃ eſt cᷓ maius bo⸗/
nũ magis ſit appetendũ. ¶ Ouarto mõ
põt ille doloꝛ ſeu triſticia de bono alteriꝰ
accidere haberi ex certa ſciẽtia ↄſenſuq;
deliberato volũtatis.⁊ ſine iuſta ac rõna
bili cauſa.Et iſto modo inuidia eſt ſemꝑ
peccatũ moꝛtale.(¶ Et ꝑ iſta põt etiã da/
revideri quãdo detractio eſt pctm̃ moꝛta
le vel veniale. Nam ſi malũ de aliq̃ dicat
ad bonũ finẽ ꝓ impediẽdo ſcʒ ꝙ malũ al/
teri faciat.vel ꝓ ſua coꝛrectõe.vel rõne of
ficij qð incũbit.vel ꝑhibẽdo teſtimoniũ
veritati.vel hmõi.⁊ tunc detractio nõ eſt
pctm̃.dum tamẽ ꝑuerſavolũtas ex delibe
rato ꝓpoſito nõ ſe adiũgit.Si vero dic᷑/
malũ de alio ex quadã ſolũ leuitate lojn
di.ſicut ſepe cõtingit/ ⁊ malũ quod dicit
nõvergat in magnũ damnũ ſeu pᷣiudiciũ
illius de q̊ ðꝛ aut ſue fame.⁊ tũc detractio
eſt pctm̃ veniale. Poſſet tñ illð dãnũ ſeu
piudiciũ tã graue eẽ ꝙ illa leuitas loq̃n/
di non excuſaret:qꝛ vnuſq ſq; maxime in
talibus grauibꝰ ⁊ reſpectu alioꝛum debʒ
anere cuſtodiam oꝛi ſuo.

nado ira ſit pec⸗

catum moꝛtale? quando non.
Ra ex ſuo genere ẽ pctm̃ moꝛtale qꝛ inxta
ſuꝑiꝰvbi de ira actũ ẽ Ira eſt imoderatꝰ aĩ
motꝰ/ↄcitãs ad penã ꝓuocãti inferendã.
Hic aũt motꝰↄꝛiat᷑ caritati.q vt hẽt.i.ad
Coꝛi.xiij. Nõ irritat᷑.nõ coguat malũ.
Ira tñ vt eẽ ſupꝛa aliq̃lit᷑ tactũ ẽ‚młtipli
cit᷑ ↄoſiderari pᷣt. Uno mõ ꝓut ipoꝛtat ſeu
denoĩat᷑ ꝑ ʒelũ q̊ qs ↄtra vicia mouet᷑ ⁊ ip
ſa deteſtat Et hec ira nõ ẽ pctm̃ ſʒ magẽ
fectõnis.ĩmo ꝑ iſtũ modũ pᷣt eẽ ſibimet
8 iraſci. Quid enĩ (vt dicit gloſa ſuꝑ il/
lud pſal.Iraſcimĩ⁊ nolite peccare)eſt hõ
penitẽſ.niſi ſibiipᷣi iraſcẽs Alio mõ pᷣt ira
oſiderari ꝓut dicit ⁊ impoꝛtat qndã erga

„Cunonz
Ade donogie⸗
ſcitnoſanſig
ſneiuſuar in
oimnidiaeſte
ikapotenic,
lockpan non
mui xnliſdi
inhggnlity
e röneof

bätokironii.
cdemgorͤc

wlünserdalbe
QOiwod
iluiur oi,
uo aaf
uiuiai
nicdenacnio
lödinüſen
uins loon
mapime in
liomm dedz

.
nornnecrivan
ckinodenti
Nininfmmndi
ni ntii
rnn.
nien hl
utiornnſa
noneltip
añhincge
iͤöreeſibinen
atgoſeſupl
eeeneſli
Aliomoßtnn
nmnäſtich

primü affectus remiſſionẽ. ꝑ quã ſcʒ hõ
nerc de malo pximi dolet nec de ei? bono

guget. licet eti non doleat de bono. nec

gaudeat de malo eius.ſed eſt ei ⁊ erga euʒ
indifferens. Et hec ſpecies ire nõ eſt moꝛ
tale peccatũ ſed eſt imꝑfectio quedã cari/
tatis Hiſi tñ vbi ꝓximus eſſet in exrrema
neceſſitate qꝛ tũc ſub pena peccati moꝛta
lis tenetur homo ſibi ſuccurrere ſi poteſt

Allio mõ pt ira cõſiderari ꝓut dicit ⁊ im/

tamẽ reali appetitu vindicte. Et tal mo-

4

poꝛtat quãdã impatientiã actualẽ abſq;

tus etiã deliberatiuꝰ/eſt ſolũ pctm̃ venia/

le. Quia ſicut pʒ ex ſupꝛadictis ire deſcri

ptõibo nõ habʒ cõpletã rõem ire Alio mõ

poteſt ira cõſiderari put dicit ⁊ impoꝛtat

actualẽ impatiẽtiã/etiã cũ appetitu vin/

Adicte. Et hoc triplicit᷑ cõtingere pᷣt Quã/
docq; enĩ hoc a naturali cõplexione ſeu di
ſpoſitõe pcedit ſicut eſt in melãcoliq t in
ſenibo. In quibo ̃ᷣm phᷣm cõtinue moue

tur natura.pꝛopt᷑ qdð ſemꝑ turbulenti exi

ſtunt.Et talis ira nullũ eſt pctm̃. ecum ſit

motus naturalis Qnq; etiã eſt hoc ⁊ pꝛo

cedit exappetituſubito⁊ nõ ꝑfecte delibe
rato.Et talis ira nõ eſt niſi veniale pecca
ti.ſicut alij pᷣmi motus. Qñq; ãt eſt hoc
pꝓcedit ex volũtate deliberata cõſenſuc;
glęcto Et talis ira eſt ſemꝑ pctiñ moꝛtale

om̃e pcetm̃ veniale

Duado acedia ſit

dpctm̃ moꝛtale.⁊ quãdo non

Cedia ex ſuo genere eſtveniale

um de bono
dam feruoꝛis caritatis diminutiõem. in
qua feruoꝛis cartariapuninurise oſiſtit
Multiplicit p̃t tedi

M um de bono ſpũali ↄtingere Ano modo

ꝓut eſt ſolꝰmotꝰ naturalis laboꝛẽ abboꝛ

rens.⁊ talis motus nullũ eſt ernd⸗ ta
motus nõ eſt in noſtra ptãte.Alio n
Darel motus appetitus de oꝑe ſpũali la
0

lio modo
boꝛioſo cõtriſtati. Et talis motus etiãſi
appetitus ille ſit deliberatiuꝰ.nõ eſt niſi
peccatũ veniale.qꝛ cõſenſus in illð quod

de ſui natura nõ eſt niſi veniale peccatũ⸗

nõ eſt niſi veniale Alio mõ põt iſtð tediũ
de bono ſpũali laboꝛioſo tale eẽ/taliterq;

lrna motũi naturalẽ motũq; appetit trã
ſire.ꝙ ꝑ illð hõ illa adimplere dimittit qꝗᷓ

tendo.vel in adqrendo.vel in retinendo.
ireadd hoc iteꝝ qnq; modis

uopctm̃.Quia ſ̃ᷣm ſuꝑius tactal
acedia in effectu nõ eſt niſi tedi
ſpũali laboꝛioſo. Hoc ãt de
ſe nõ opponitur caritati.ſed ſolũ dicit qnn

De ſeptẽ vitüs capitalib

ſue ſaluti vel ex vi pcepti vel alias neceſſa
ria ſunt.⁊ tunc eſt pctm̃ moꝛtale.Põt ad

huc iſtõ tediũ in grauiꝰ trãſire ⁊ tantũ eẽ

ꝙexomiſſiõe ipſiꝰboni ſpirituał laboꝛio

ſi difficultateq; ipᷣm aggrediẽdi hõ in q̃n
dam ſue vite diſplicẽtiã inducitur ⁊ exin

de in deſpatõeʒ cadit Et tale tediũ eſt pec

catũ moꝛtale.acceditq; ad pctm̃ in ſpiri/

tũſanctum Et adhuc grauiꝰimo grauiſſi
mũ ſi ũlð tediũ illaq; diſplicentia vite in

tantũ creſcat ⁊ ꝓcedat.qꝙ qs ſibiipſi ma/⸗
nus inijciat ac ſe occidat.nã tũc tal ſimił

erit iude qui ſeꝑ deſꝑatõeʒ laqo ſuſpedit

E

uando auaricia

ſit peccatum moꝛtale.
Irca auariciã autẽ/q̃ iuxta ſu/
u dicta/eſt imoderatꝰ amoꝛ
ñdi.Eſt ↄſiderandũ/ꝙ iſte ĩ/
amoꝛ/cõſiſtere põt.vel in appe

ↄtingerepᷣt. Vel enĩ appetũturaliena ap
petitu cõpleto⁊ deliberato ac abſoluto.qͥ

etiã in actũ ⁊ opꝰſi adeſſet facultas tranſi
ret ⁊ ꝓcederet ⁊ tũc eſt moꝛtale pctm̃. Ael

appetũtur appetitu ſiłit᷑ ↄpleto.delibera
to⁊ abſoluto ülicita.vtputa hõ ſe idignũ

bñ̃ ficio aliqᷓ eccłiaſtico vel officio ſentiẽs

⁊ cogᷣſcens.vel ſentire: cognoſcere debẽs
illð bñficiũ eccłiaſticũ vel illð officiũ ſciẽ
ter appetituq; delibato ⁊ abſoluto appe/

tit.⁊ tũc etiã eſt pctm̃ moꝛtale el appetũ

tur pᷣdicta ſcʒ aliena vel illicita. appetitu
ec ↄpleto ⁊ delibato.ſʒ nõ tñ puro ⁊ abſo
luto.ſʒ ↄditionato.vtputa ſi talia ſine ði
offenſa ac iiuria pximi hꝛi poſſent Et tũc

vel nullũ ẽpctm̃ vel ẽ veniale.ſiue tałl cõ/⸗

ditio actualit᷑ expᷣſſe addatur ſiue habitu

alit᷑ intẽdatur Qð tñ ĩtelligẽdũ ẽ.dũmõ

—

ſcʒ ꝑ tales appetitſen deſideria/ hõ nõ ſe
vane paſcat ac ꝑdat ſeu intermittat facere

illð bonũ ad qð aliũde tenetur VUel ñ ge/

neret ĩ coꝛde ſuo aliq̊s malos motꝰ ſeu ha
bitꝰ.q̊s qñ voluerit remouere ñ poſſit.qꝛ

tũc poſſʒ eẽ moꝛtale pctm̃ Ael appetũtur

noõ nccaria? ſuꝑflua.ec q;uis ñ aliena nec
de ſui natura illicita.appetitu nimiſ ardẽ
ti.⁊ tali ꝙ mẽs ex h̊ q̃dãmõ ſuffocata/ĩpe

ditur omnino a cõſideratõe diuinoꝝ.ac
coꝝ quead ſuam ſalutẽ ſpectant. Et hec
eſt illa pernicioſa cura ſeu ſolicitudo que
in euangelio ꝓhibetur eſt pctm̃ moꝛtale

Compendiũ theologie

Vel appetũtur ſeu deſiderant᷑ nõ neceſſa

ria ⁊ ſuꝑflua.nimio appetitu ſed tñ tali q̃ᷓ

eſt ĩfra dei amoꝛẽ ⁊ timoꝛc.qꝛ talia ſic ap/

petẽs nec ꝓpterea deo diſplicerevellet.nec

etiã impedit᷑ a cõſideratõne eoꝝ q̃ ad ſuã
ſalutẽ ꝑtinẽt.⁊ hoceſt niſi pctm̃ veniale.
Quinimo poſſit talis amoꝛ ſeu appetitꝰ
ita moderat eſſe q; nõ eſſet pctm̃.imo ta/
lem pꝛincipaliter finẽ ⁊ intẽtionẽ habere
eſiſet meritoꝛiꝰ ¶ Sivero reſpectu ſecũ
di mẽbꝛi pꝛĩcipalis ille ĩimoderatꝰ amoꝛ
habendi nõ ſolũ conſiſtat in appetitu ſʒ
yltra tran ſeat ſcʒ in acquirẽdo Et hoc ite
rum põt cõtingere triplicit᷑. Vel enĩ acqͥ/
runt᷑ res iniuſte ⁊ indebite indifferẽter a
quocũq; ⁊ quocũq; modo fieri poteſt. vt
p furta.rapinas.iniuſticias.extoꝛſiones
aliasq; fraudes ⁊ vias illicitas ⁊ tunc eſt
peccatũ moꝛtale. Vel adquirũtur res re/
ſpectu adqrentis ⁊ illiꝰa quo adqͥritur de
ſuo eſſe nõ illicite.niſi qꝛ ꝑ artem ſeu offi/

ciũ aut aliud opus illicitũ adqͥrũt᷑.qð de

ꝑ ſe etiã ſine adqſitiõe ⁊ lucro eſſet pecca/
tum moꝛtale.vt eſt in meretricibus.in fal

ſas mercãtias ſciẽter vendẽtibus.⁊vſura

rijs ⁊ hmõi.⁊ tunc eſt pctm̃ moꝛtale. Vel

adqrunt᷑ ꝑ atem aut officiũ ſeu opus qdð

licet de ſe ſit illicitũ.nõ eſt tũ de per ſe niſi
pctm̃ veniale. At eſt in iſtis ioculatoꝛibi.
quiꝓ cõplacẽtia pꝛincipũ vel populi ad
lucrũ habendũ.ocioſa.iocoſa.⁊ interduzʒ
mẽdoſa.ſalua tñ aliqua honeſtate dicũt.
vel diuerſas coꝛpoꝝ geſticulatões faciũt
⁊ tũc nõ eſt niſi veniale pctm̃. Niſi tamẽ
ꝓpter ſolã talis diſſolutionis delectatõeʒ
homo ſe ex toto taliba darʒ/tũc enĩ eẽt pec
catũ moꝛtale.Et notãter ðꝛ pꝛopt᷑ ſolã ta
lis diſſolutõis delectatõem.qꝛ ſi quis ꝓp
ter neceſſitatẽ ſe etiã ex toto talibo daret et
applicaret/ſuã ꝑ talia ſuſtentatõem que/
rens.cũ aliã artem ſeu aliũ modũ lucrãdi
neſciret vel nõ haberet.nõ eẽt talis in ſta/
tu dãnandoꝝ reputandꝰ.¶ Si vero re/
ſpeccu tertij mẽbꝛi pꝛincipalis amoꝛ ille
hñũdi immoderatus cõſiſtat in retinẽdo.
hoc iteꝝ poteſt quinq; modis contigere.
Vel enĩ ſciẽter ⁊ animo retinẽdi retinent
ea que qs reſtituere tenet᷑.vtputa quia cõ
tra voluntatẽ eius ad quẽ ſpectat/ detine
re ſe ſcit vel credit.⁊ tunc eſt pctm̃ moꝛta/

le.Et intelligit᷑ quis animũ retinendi ha
bere/qñ non habʒ ꝓpoſitũ ⁊volũtatẽ reſti

tuẽdivel ↄcoꝛdandi tẽpeꝛ loco.licʒ facul⸗/

tas ſibi ſuppetatyel qñ ſibi ſupperet alct

retinẽtur illa q̃ ad neceſſitatẽ alicuiꝰꝛ ſuo

rũ.ſiue pᷣſciſam ſiue ᷣm ſui ſtatꝰ vel digni
tatis vel facti qð iuſte manu tenet ↄgruz
tiã ⁊ condecẽtiã faciũt ⁊ ſpectãt.⁊ tũc nul
lũ eſt pctm̃. Vel retinẽtur ſuꝑflua ſiue ſit
reſpectu neceſſitatis pᷣſciſe retinẽtis.ſiue
neceſſitatis congruẽtie ſui ſtatus ⁊ digni
tatis.⁊c.vt ſupꝛa tactũ eſt. Et hoc tẽꝑe ex

treme neceſſitatis alicuiꝰ deꝗᷓ noticia ha
bet᷑.⁊ cui depᷣdictis ſuꝑfluis ſuccurri po/
teſt ⁊ non ſuccurrit᷑.⁊ tũc etiã eſt peccatũ

moꝛtale. Quia homini in tali neceſſita/

te conſtituto/tenet᷑ homo ſuccurrere non
ſolũ de ſibi ſuperfluis.veꝝetiã de ſibi ne
ceſſarijs.reſpectu quidẽ manutenẽtie ſui
ſtatus vel dignitatis.⁊c̃. Sʒ non de his
que ſimpliciter ⁊ pᷣſciſe p ſua vita neceſſa
ria ſunt. Quia in tali caſu homo magite

netur pꝛopꝛie ſuevite ſuccurrere q; aliene

Vel retinẽtur ſupflua modo ſtati decla/

rato ſupꝛa.declarato etiã extravel citra ex

tremã neceſſitatẽ alteri cuiuſcũq;.Sʒ h̊
fit ex quadã inſatiabili cupiditate ⁊ ardo
re hñdi Cuiꝰinſatiabilitatis ſeu ardoꝛis
ſignũ euidens eſt.qꝙ qͥs res potiꝰpenes ſe

putreſcere ⁊ deꝑire dimittit. qᷓ; ꝙ vtiliter

alijs liberalit᷑ diſtribuit ⁊ diſpẽſat.⁊ tunc
etiã eſt pctm̃ moꝛtale. Vel retinẽturſuꝑ/
flua ex immoderato ſeu inoꝛdinato amo
re habendi. Non tñ ita inſatiabili ⁊ ardẽ
ti ſicut ſtati ſupꝛa tactũ eſt.ſʒ ſolũ quadã
ĩimoderãtia ſeu inoꝛdinatione.q̃ modicũ
non tñ in totũ a medio virtutis ſcʒ largi
tatis deficit ⁊ declinat.⁊ tunc eſt peccatũ
veniale.Niſi tamẽ vt ſupꝛa ſtati dictũ eſt
apparerʒ homo in extrema neceſſitate cõ
ſtitut? cui ſuccurri poſſʒ ⁊ deberet. ¶ Ex
pᷣmiſſis apparet ꝙ auaricia ex ſuo gene/
re eſt pctm̃ moꝛtale.Etiã vt in ſuꝑioꝛib⸗
tactũ eſt.ab aplo idolatrie comꝑat᷑. Non
qꝛ ſit de ſpẽ illiꝰpctĩi.cũ non hẽat aliquẽ

actũ eiꝰ. ſʒ qꝛ aliqͥd idolatrie ſile facit ſcʒ

qreature fuiẽdo potiꝰq; creatoꝛi.vt latiꝰ
ſupꝛa ybi de auaricia agũ declaratũ eſt.

.
EEE .

. Hacar moꝛt

talez quãdo non.
Vla ex ſuo genereẽ pctm̃ vẽia
le.qꝛ appetit comedẽdi vel bi/

bẽdi/ex ſua rõe ñ ſubiacʒ dñio

in ſupioꝛ ibadicta.eſt imoderatus edendi

volũtat Circa tũ iſtogule pctm̃ qð iuxta

feaututn
ſuntnect
nerintak
Nad
ſicpi
ſangt⸗
wp
le
diy⸗
dclea
docin
crior

Nnünmi
uncnõ⸗
laotelis
undop
lſogd
Winun
Cta
kpee
denn
jeyh⸗
tonia
ntin
(
ſoint⸗
lipiit
depun
Imnn
Pehie⸗
nohrn
Venigl
pode⸗
fn

9.2
degnoncub

enick Peccgri

„

hoſucaungenoe

ſetü deſbine
inmnumiti
1.Oznanden
Cofurinntnſ
bemomgk
iummmrzic
wbkeiun,
Wamman
lanſig d
anidinrtmt⸗
iunsſangtors
wpon hans.
möli
ipelten
mrännti,
ndinowoamo
nubilirarce
6ſonignadi
memodic
mursſczlorgt
incckpeceni
uſtandicick
uneceſinnec⸗
dcare. E
ncnerſnogene
finnſgot
neconon or

nonhen

e

ntſletu 6

anni Ni

Glnetn

ln

ſick

narepantin

1

eiſubi⸗
lepang
ſocaal⸗

m
duuct
ℳ

De ſeptẽ vitiis capitalib

cõſiderari. ¶ Ano modo ꝓut eſt ſolũmõ
naturalis.ſicut naturaliter hõ comedere
⁊ bibere appetit dũ ſameſcit ⁊ ſitit Et hic

appetitus nõ eſt pctm.imo nec etiã dele/

ctatio naturalis que ipᷣm appetitũ in ipᷣa
cibi ſumptõe cõſequit᷑ſeun ↄmittit᷑ eſt pec
catũ.⁊ hoc inquantũ oꝛdinatur ſupꝛa de
fectũ nature còtrariũ.quia hec naturalia
ſunt.nec in ptãte noſtra cõſiſtũt.Et ideo
nec in talibus eſt meritũ vel demeritum.
Vel illi appetitui ſeu deſiderio natura
li qui quodãmodo neceſſitatis eſt.ſuꝑad

iungit᷑ quidã appetitus delectatõis ⁊ vo
luptatis in cibo.⁊ tũc eſt ſolũ pctm̃yenia

le. ¶ Et hoc veꝝ eſt niſi ille appetitꝰeden

di vltra ꝓgrederetur.ſic ſcʒ ꝙ pꝛopter illa

delectatõem ſeu voluptatẽ/que ſic ſibi ſu

ꝑadiungitur / fieret ſine q̃cũq; neceſſitate

trãſgreſſio pᷣcepti eccłie vel ſuperioꝛis.vt

puta ꝙ ſolueretur ieiuniũ ꝑ eccłiam indi
ctũ Ael religioſus cõtra phibitõeʒ in ſuo
oꝛdine ſub pᷣcepto factã ↄmederet carnes
vel hmõi.nam tũc eſſʒ pctm̃ moꝛtale. Et

notãter dicitur ſine neceſſitate qꝛ ſi hmõi
trãſgreſſiões/ex neceſſitate fierẽt. vtputa
nimie ſenectutis vel nimie iuuẽtutis.vel
infirmitatꝭ.vel laboꝛis neceſſarij ⁊ hmõi
tunc nõ eſſet pctm̃.ĩmo poſſet illa neceſſi
tas talis eſſe ꝙ quis hmõi pꝛecepta obſ/
uando peccaret. In talibotamẽ obſeruã/

tijs ad quas hõ execcleſie pᷣceptovel voto
vel inunctõe penitẽtie tenetur.⁊ ppterne

ceſſitatẽ aliquã eas adiplere nõ pᷣt.bonũ

eſt petere licẽtiã a ſuo pᷣlato.vła ſuo cura
el niſi ile ap
petitus edẽdi eẽt cũ tanta libidinet ardo
reꝙ hõ nimio ⁊ fin ali affectu / illi delecta⸗/
tõni cibi inhereret.ita vt pꝛeponerʒ amo
ri ⁊ timoꝛi dei.⁊ tũc eſt peccatum moꝛtale

to. vel a ſuo confeſſoꝛe.

¶ Sel niſi qñ ille appetitꝰvel illa delecta
tio in talẽ ↄſuetudinẽ ducitur/ꝙ facit to/

tã vitã hoĩs talibo delectatiõibo occupari

⁊ deputari Et hic poſſet eẽ pctm̃ moꝛtale
Immo ſunt talia ita pctõ moꝛtalivicina
ꝙ ebꝛietas ab aplło inter moꝛtalia pecca/
manputamm. lKbaiataatdas eſt petm̃
veniale.vt qñ vltra neceſſitatẽ qͥs accipit
ſed hoc eſt ſm mẽſurã imꝑceptibileę. Oñ
vero egreditur qͥs a mẽſura ꝑceptibili. q̃
ſcʒ ᷣm rõem bñ oꝛdinatã diſcerni põt Et

itus ſen immoderata cibi auiditas
¶ Eſt aduertendũ ꝙ qͥnq; modis poteſt
iſte immoderatꝰ appetitus cõtingere ſeu

noſa q̃dã circa act

29

hoc in tali mẽſura exq̃ euertitur ſtatꝰ me

tis.hocq; effrenata quadã libidine fit. vt

ſcilʒ qñ hoc dei amoꝛi⁊z timoꝛi pᷣponitur.
Tuic ebꝛietas eſt pctm̃ moꝛtale.Siqͥs ãt
aliũ inebꝛiat ita ſcilʒ eũ ad potũ innuãs/

vt intẽdat ſtatũ mentis eiꝰeuertere/⁊ hoc

facit in eiꝰ nocumentũ/peccat moꝛtaliter

Qulia tũc magis ſibi auſert q; ſi auferret
aligð tẽpale.

0 lurxuri

en. * 4

Vruria ex ſuo genere eſt p
tum moꝛtale. qꝛ eſt cõtra illud

peccatum

4*
„

rie/que iuxta in ſupioꝛib tacta/ eſt libidi
venereoſos voluptatꝭ
cõcupiſcẽtia /eſt aduertendũ ꝙ cõcupiſcẽ
tia ipa luxurie dupliciter cõtingere ſeu cõ

uo genere eſt pecoa

pceptũ decalogi. Nõ mechabe/
ris. Circa tamẽ iſtð pctm̃ luvu

quia vſum ratõnis ei tollit.

ſiderari pot Ano modo pꝛout eſt ſolĩů in

coꝛde.Ailio mõ ꝓut etiã ab extra ↄſiſtit in

ope ¶ Duantũ ad pꝛimũ modũ põt hoc

iteꝝ cõtingere tripliciter Pꝛio mõ ꝓut ip
ſa cõcupiſcẽtia inſſolo pꝛio motu ↄſiſtit.
⁊ tũc nõ eſt niſi veniale pctm̃. Pꝛo q iteꝝ
ſciendũ eſt.ꝙ differentia eſt inter pꝛimos
motus virtutis generatiue.⁊ pꝛios motꝰ

virtutis nutritiue.Nã pmus motꝰin vir
