nõ ex eo redditur deſe et ex ſuo genere vi/

cioſt. ne⸗ ſeꝛeſunponit autin i incentio
ſit recta. licut eſe poteſt / cofoꝛmiter ad le⸗
gem diuinã.⁊ pcium cõueniens.iuxta pa

on/

Decima propoſi.

trie moꝛes ⁊ leges.Attento ꝙ ibi eſt pꝛo ⸗/
babilis incertuudo lucri vel damni.quã
iuriſte multum notant.Concurrunt etiã
conditõnes venditõnis ⁊ emptiõis.quo
niam pecunia eſt pꝛeciũ quodvendẽs re
cipit. Jus autem recipiendi annuatĩ cer.
tum redditum in pecunia vel alia re. pe/
cunia menſurabili/ eſt ibi merx. Secus
foꝛte eſſet ſi cenſualis redditus annualis
futuroꝛum annoꝛũ/ſimul et ſtatim ſolue
retur.vbi fraus eſſe poteſt Concurrit hec
eadem ratio pꝛo iuſtificatione reddituuzʒ
perpetuoꝛum.quia non ſimul eueniunt.
Res autem minus valet dum expectatur
in longum/q; dum pꝛeſens obtinet᷑. Di/

cunt igitur concedetes banc partem/ mi

rum videri ſi poſſunt licite emi redditus
in perpetuum et nequaq; ad tempus vel
ad vitam.cuin ibi poſſit eſſe verus vendi
tionis ⁊ einpuionis contractus iuxta cöo/

ſiderationes pꝛime partis.

Pꝛopoſitio xXI.

Cenſualis contractus/ pꝛopterſpem
lucri maioꝛem vel pꝛobabilioꝛem invno
cõtrahentium q; in altero/ non ideo red/
diturvicioſus. Fertur hoc eſſelegis auto
ritas/allegata etiam ꝑ canoniſtas/ꝙ; res
tantum valet quantum vendi poteſt.⁊
licet in contractu ſe decipere.ſed theolo/
gi quibus ad certam regulam loqui fas
eſt nomen deceptionis pꝛo licito non li/
benter aſſumerent. conueniunt tamen in
hocꝙ non omnis exceſſus lucrivel dam/
ni/reddit lucrantem ⁊ lucrari ſperantem
reum peccati pꝛeſertim moꝛtalis.alioqͥn
non ſalua eſſet omnis caro Attento ꝙ ed
litas iuſticie cõmutatiue de re ad rem ſi/
cut de pecunia ad pecuniam in cambio-
vel de pꝛecio ad pꝛecium /non eſt punctu
alis vel indiuiſibilis.ſed multam babet
latitudinem.infra quam poteſt magisvł
minus dari de pꝛecio / ſine iuſticie leſio /
ne immo ⁊ ſepe ſine reſtitutionis obliga/
tione Quãuis de reſtitutõne varius apð
doctoꝛes ſit ſermo.dicentibus aliquibꝰ/
ꝙ niſi ſit derraudatio vltra medium iun/
ſti pꝛecij.defraudans non tenetur ad re
ſtitutionem. Et in hoc ſatis concoꝛdant
omnes dicentes verum eſſe in foꝛo exteri
oꝛi pꝛopter irritationem legiſſatoꝛis.ſed
de foꝛo conſcientie:nulli dubium quin

defraudans tenetur confiteri. Erum M

De contractibus

autem obligetur reſtituere nõ eſt ita claꝝ

nec concoꝛdatũ apo omnes pᷣſertim theo
logos. Hon enĩ videt᷑ neceſſariũ ꝙ vbi cõ

currunt mutue voluntates vendentis et

ementis vt res ſuas cõmutent in alteru/

trum/ꝙ furtum cõmittatur vel rapina iu
xta illud. Scienti et cõſentienti nõ fit in
iuria neq; dolus. Pꝛecipue dum ſciens ⁊
volens / eſt ſui iuris in ſua re.quod dicit

ꝛ0pter pupillos ⁊ ſimiles. Et dum con
ſenſus non eſt lege irritatus.ſicut in dece

ptione vltra mediũ iuſti pꝛecij. Si pꝛete

rea conſenſus ſit abſolutus.nõ ſolum cõ
ditõnalis.aut ſᷣm quid.ſicut Areſtotiles
loquitur de pꝛoijciente merces in mare. ?·
de conſenſu metu moꝛtis extoꝛto.aut per
erroꝛem fraudulentum inducto. quoniãwS
ignoꝛantia cauſat inuoluntariũ vel in to

to vel in parte.

.

enſualis cõtractus/nõ vi

detur ex eo

hil videtur referre an cenſus ſit iam cõſti

tutus vel de nono licite cõſtituitur. Utſi

noultenteddirus aliquis paperus emit.
non yrefert ſi ſtatim cõſtituatur cenſus an

nuus decem floꝛeñ.plusq; ſi modo ſtatu

tus/ poſt decem annos alteri cõtrahenti

venderetur Exemplũ aliud.ſi cõmunitas

aliqua/autoꝛitate ſui pꝛincipis/mota ra
tionahilibus cauſis/cõſtituit certã impo

ſitionẽ ſuper rebus vendẽdis infra termi
nos ſuos:quid refert ſi ſtatim eodem con
textu conſtituant centũ floꝛeñ. annualis

redditus ſuperhuiuſmodi impoſitõnib⸗
vel ſi faciunt hoc lapſo decennio.¶ Et q̊
niam in hac materia ⁊ ſimilibo ſᷣm dictũ

Augun. Tenecertum ꝛdimitre incrtiſ.
Tonſciẽtias multon / pꝛeſertim ſimplictůüſ

⁊ timoꝛatoꝛum /ſcrupulis varijs inqͥ etat
moleſtat ⁊ in perplexitatẽ quandã trahit

diturſequene pꝛopoſiti.
Dꝛopoſitio XIII.
I Argumentũ ſumptü er cõſilio vel du⸗
bieo vnius doctoꝛis/ꝙ in illo dubio con/

trabere ſit peccatũ moꝛtale/nõ eſt efficax.

ſec temerarium negandum ¶ Opoꝛtet
enim incertitudinem eſſe non tantũmo/
do ſcrupuloſam leuẽt: foꝛmidoloſam.ſed
valde pꝛobabilem.pꝛiusq; agere ea ſtan/
te/peccatũ moꝛtale iudicetur. Sic enim
dictũ ſapientis intelligitur Qui amat pe
riculum peribit in illo oe

2

libet dubium facti /ſufficit

matis contendentiũ de papatu / ſepe fuit
Rurſus in materia fidei cũ doctoꝛes dil/⸗

ſentiũt/ licitum eſt ante determinatiõem

de celebꝛante miſſam et ſimilibus.vbi re
quiritur ſtatus gratie.ꝙ ſufficit ad hoc ꝓ

eccleſie ſepetenere vnam partem vel alte⸗/

ram. Rurſus induci poteſt materia inſo/

lubilium.vt ſi ticius iuret ſe accepturum

bertam in vxoꝛem. ſi pꝛimũverbuʒ quod
dixerit/ fuerit verum. ⁊ nullo modo acci/

4

iet ſi fuerit falſum. Tunc dicat hanc ſo/
m pꝛopoſitiõem.tu non accipies me in

vxoꝛem. Querit᷑quid aget ticius.ſi acci/
piat.piurus eſt.quia berta dixitverii,1
Ded hec⁊ ſimilia dimittimus exercitio
logicoꝛum. dicentes ꝙ pꝛobabilis certi⸗
tudo ſufficit in moꝛalibus: vt non expo/

nat ſe quis periculo.vt dicunt doctoꝛes

babilis coniectura.Quia certitudo alia/

ſine reuelatione non habet᷑. pꝛout in mo
ralibus dicit Areſtotiles ſumendam eſſe
certitudinem / groſſe ⁊ figuraliter.que cer
titudo non remouet in vna parte omnẽę
pꝛobabilitatem / vel opinionem alterius
partis.licet magis declinet ad iſtam / vel
ad aliam.quod ſufficit Immo ſcrupulo/
ſis et foꝛmiduloſis conſcientijs ſepe con
ſilium eſt in oppoſitum agere/ pꝛeſertim
ex imperio et conſilio doctoꝛum. .
ꝛopterea conſilium eſt/ꝙ in materia
moꝛali / non ita leuiter aſſeratur aliquid

Mtaq; nõ quod
um facti/ſufficit ad cauſanduʒ
peccatũ moꝛtale ſi quid agat᷑ illo dubio
ſtante.ergo nec quodlibet dubium iuris.
Alſſumptũ patet in caſu cuiuſdam decce⸗/
talis. Si mulier vxoꝛata incipiat perno
uam infoꝛmatonem dubitare an attine/
At viro in gradu phibito.quo dubio ſtã/
te.querat vir debitũ.quid aget vxoꝛ:Si
neget. eſt in caſu trãſgreſſionis iniuſte ſi
non attineat viro ſuo.ſi ↄcedat/eſt in ec-
cato moꝛtali luxurie. Ponatur alius cꝗ⸗
ſus qui eſtqeberrim ꝙ dubium ſit apuud
doctoꝛes aliquos ex vna parte ꝙ hoc de,/
beat agi. dicentibus alijs in pari numero
[enſua wꝙwoppoſitum fieri debet. ſicut ĩ facto ſciſ⸗
eddi de ſuo genere vicioſus.quia reddit matis co
de nouo. vel pꝛopter hoc ꝙ conſtituitur
in rebus vel perſonis alijs a perſona con
trahente.puta quia dicit emptoꝛ tu con /
ſtitues tales redditus in tali poſſeſſione
vel ſeruo. Stante enĩ ſimili intentiõe.ni

enort
rconi
nl⸗ aut
ſnoſtre
lboꝛint
currimt
doctoꝛ
gam / e
variele
Nropla
aros⸗
larumt
nii vnt
capiu
eſtnd
cöſcnt
pofain
conſaen
ſgiorun
ſcndend
upne
Gtin
(otun
nider
aunt
rre
ſannin
fetyeli
lgleg er
ntſtle
geſore
(cionn
irame
wedih
mant
riem

cſio
☛
lnco
mie
mmnnt
Peinis
ſcdon
tatsp
nütn
tigiſt⸗
cumh⸗
beoſit

Dhnn
un ſed
Luſtmn,
Renim
tunnpe
ndces
ulnn
lodb

umni.

un den
tpere.
marrne⸗
ubioſi
MorO

ininel
Ag
ſtpd
ocde⸗

—–Z

ſefut
czdi⸗
ale,
il⸗
o
lc/
cſo⸗
ein
cch
fO
napo⸗
ocoes
wbire
uhoc
Ctoglu
ntinno
lan aſe
gben
romnè
Aerivs
n / ve
nuptlo/
ſecon
neſenimn
Umgten
diind

eſſe moꝛtale peccatũ.dum aliquis doctoꝛ

dat conſiliũ ſuper aliquo actu ꝙ non fiat

maxime dum plures alij poſſe fleri bñ di/
cunt.aut ꝙ cadit ſub dubio pꝛout in ca/
ſu noſtro notatum eſt Abi patet qualem
laboꝛintum conſcientiarũ timoꝛatarũ in
currimus ſi quelibet opinio vel conſiliũ

doctoꝛum / ſufficit ad incertitudinẽ faciẽ

dam / cum frequenter opiniones nedum
varie ſed aduerſe ſint inter doctoꝛes.nũc
pꝛopter paſſiones animoꝛũ.nũc pꝛopter
varios aſpectus circunſtantiaꝝ.modo il

larum ſolum. modo aliarum.modo om/
niũ.vnde oꝛtum eſt ilðõ comicum.QOuot

capita tot ſententie ¶ Deniq; conſilium
eſt ꝙ nõ oſtendãtur tales ſcripturevarie/⸗

cõſcientijs ſimpliciũ.quoniã inde nihil
pꝛoficiunt/niſi ad maioꝛẽ inquietudinẽ

conſcientie. Sufficiat eis conſiliũ ſuoꝛũ
ſuꝑioꝛum.nec in talibus lęgendis aut di
ſcutiendis occupent ſe.
xta pꝛedicta ſumẽdus eſt intellectus Au/

guſtini dum ait Tenecertum.dimitte in

certum. Superioꝛes vero ſtudeant pꝛo/

uidere pacifice ſecuritati ſubditoꝛum.ne
dum perconſilium iuriſperitoꝛũ ſcriptis
aut verbis · ſed efficacius ꝑ autoꝛitatem

ſummi pontificis.vt vel tollat vel mode
ret᷑ vel interpꝛetetur dubias tot perplexi⸗

tates/ex poſitiuis conſtitutiõibus oꝛtas
aut ſaltem det facultatẽ abſoluendi tranſ

greſſoꝛes/ſuꝑioꝛibus monaſterioꝛũ ⁊ ec/
cleſiarum.vt quando dederit dominꝰ ſpi

ritum cõpunctõis/ inueniãt pꝛomptũ re

mediũ.et non in deſperatõis pꝛecipiciũ

ruant/pꝛo difficultate papam vel ſuã cu/

riam adeundi.

(ꝛopoſitio xIIII

oſtremo iu⸗

vhi eſt eadẽ ratio / debet eſſe eadẽ iuris de
ciſio.nõ concludit in cõſtitutionibus po

.

ſriie u tien ſit vtrobiq; ſimilis cõſti
tutio
randũ/qꝙ in agibilibus aliqua ſunt quo/

rum ratio dependet immediate ⁊ clare/ex
pꝛimis pꝛincipijs moꝛalibus.Alia ſunt

ſic elongata/ꝙ non apparet ratio agibili
tatis plus in vno q; in altero.niſi ſuꝑue/

niat autoꝛitas conſtituẽtis ⁊ determinã/
tis iſtam partẽ plusq; alteram.vbi tũclo
cum habet illud ſatyrici. Sic volo ſic iu
beo.ſit pꝛo ratõne voluntas.Quẽadmo/

Argumentũ ſumptum ex illa regula

ꝛo cuius intellectu eſt rememo

1

dum reſpõdent grammatici interrogati.
Cur iſtud vocabulũ ſic aut ſic ſigniſicat·
quia ſic placuit ĩpoſitoꝛi.Et pꝛofecto ta⸗
lem in oꝑibus dei/ſepe nos opoꝛtet dare
reſponſionẽ. ¶ Nunc ad pꝛopoſitũ /ſtat
p duo tontractus videãtur ſimiles et ad
ſimiles effectus bonos vel malos inducẽ

tes! et tamen vnus erit lege pꝛohibitus ⁊

alter conceſſus vel permiſſus. Exemplũ
in cõtractibus.conſtat ꝙ in venditõnibꝰ
perpetuoꝛũ reddituũ/poſſunt pꝛouenire
plura damna et depaugatões per abuſuzʒ
vendentiſi vel ementiũ/qᷓ; ſepe veniant
mutuũ/ cum exactõne leui ſupꝛa ſoꝛtem·
⁊ tamen pꝛim? conceſſus eſt legibus alter

pꝛohibitus. Et ita de plurimis ſine nu/

mero iuribus poſitiuis ¶ Duãuis poſſʒ
aſſumpta regula concedi in foꝛma.quia
iam non erit eadẽ ratio pꝛo deciſione in/
ris.ſi vnũ ſit lege conſtitutũ alterum njo.
facit enĩ diſparitatẽ autoꝛitts

vult lucrari decem francos.⁊ petrus etiã

Martinus recipit illã ſumma pꝛo ſuſten
tatõne vite ſue.Petrus recipit tanq; pꝛe
ciũ ſue miſſe:ſicut ſymon voluit emere po

teſtatẽ dandi ſpiritũſanctũ vt inde lucra/

ret. Martinus iuſte habet decẽ francos.
Petrus iniuſte. Ubi maniteſtũ eſt.quan
tum oꝑetur intentio ⁊ directio coꝛdis. vt
aliquis euitare poſſit faciliterſymoniam
cum pari ſeu mai60 temꝑali/q; per
damnatã ſymoniã ¶ Exempliũu in contra

ctibus Petrus habʒ centũ libꝛas piperis

vel alterius mercis.vendit conſueto pꝛe/
cio ꝓ centũ frãcis.heceſt pura vẽditio nõ

vſuraria.iohes emptoꝛvolẽs hr̃e ꝓmptã

pecuniã/petita dilatiõe ſolutõis a petro.
vẽdit alt᷑i mercatoꝛi ſtati ſuũ pix emptuʒ
ꝓ minoꝛi pcio ſtati hñdo Tcrrracis
os duos cõö

ſiẽ ſibi licitũ ẽ. Cõſtat ꝙꝑ iſtos duo⸗
tractꝰ Johes venit ad ſilem effectũ/ſiẽ fe/⸗

ciſſet ꝑ imediatũ ↄctũ vſurariũ.qꝛ hʒ.lxx
francos pꝛõptos ꝓ centũ ad credẽtiã.Cõ

cedendũ eſt tñ ꝙ in iſtis cõtractib/qꝝ qͥᷣ/
libet eſt emptio ⁊ venditiovtrobiq; de ſe

licita/ poteſt interuenire fraus in fauoꝛẽ

MArgumentũ fundatũ in illa regula. dũu
aliquid vna via pꝛohibet᷑ ⁊ altera/nõ cõöo⸗/
dudu/niſi dum pꝛobet᷑ ipᷣmfactũ ⁊ nõ ſo
la via ¶ Exemplũ ponatur/tam in mate/
ria ſymoie.qᷓ; vſure. Martinus ſacerdos

55

Decontractibus

vſurarum.peioꝛ q; ſitvſura de ſuo genere
nõ vſura tamen ꝓpꝛie dicta. ¶ VUnde con
cluditur ſicut pꝛius quantũ ſit in contra
ctibus intentio ponderãda.pꝛeſertim in
contractibꝰnon phibitis expꝛeſſeꝑ legeʒ

poſitiuã in ſe vel in ſuis circunſtãtijs.qꝛ

tunc intetio bona nõ ſufficit ad rectifica

tionẽ talis actus cũ ſuis circunſtantijs ꝓ

hibitis.vbi tamen poſſet rectificatõ fieri
in aliquo ſimili cõtractu non pꝛohibito
iure poſitiuo.in eadem vel alia patria vel
circunſtantijs variatis.

(Dꝛopoſitio. XVI

Argumentü ſumptũ extolerãtia pape
vel eccleſie / vel er cõſuetudieꝛ pꝛeſcriptio

ne ⁊ abolitõe locũ habet in cõſtitutiõibꝰ

poſitiuis vt poſitiueſunt.⁊ non in pure

naturaliby dininis ¶ Ad babendũvero

neceſſaria eſt cognitio quid ſit de iure pu

re poſitiuo quid de iure diuino ⁊ natura /
li.Cuius rei ignoꝛantia vel inaduertẽtia

conturbatõem inuolutã ⁊ pnicioſam / in
doctrina iuriũ ſepe facit ¶ Sed quantũ

ſufficit ad pꝛeſens (quia alibi traditũ eſt)
conſtat ꝙ ꝑ eaſdem cauſas.res ipſa diſſol
uitur ꝑ quas oppoſito modo ſe habẽtes
exoꝛta eſt.Conſtat pꝛeterea ꝙ leges poſi/
tiue tunc ſolũ inſtituũtur cum ꝓmulgan/
tur.⁊ vim obligatõnis habent dũ moꝛib⸗
vtentiũ appꝛobãtur. ¶ Dicamus igit᷑ꝙ
vbi papa vel eccleſiavel legiſlatoꝛ/ſciunt
ꝙ conſtitutiones ſue/vel nõ publicãtur.
ſed dantur obliuioni.vel nõ appꝛobant
moꝛibus vtentiũ.ſed paſſim fit in oppo/
ſitum:conſtitutiões ille deſinunt habere
vim obligatõis tanq; abolite ꝑ nõ vſum

vel conſuetudinẽ oppoſitam.que eſt nõ

legum omniũ ſed poſitiuatũ optima in/
rapzes. Alisquintolgonra pape / vel le/
giſlatoꝛis / eſſet ſibimet repugnans ⁊ po/

pulis noxia.ſivellet ꝙ leges ſue baberent
vim obligatõis.et tamen illas neq; pub⸗

licaret neq; exequi mandaret. Fundãtur
in hac radice abolitiões conſtitutionum
quaſi ſine numero poſitaꝝ in decretis.q̃
etiã tradite ſunt in concilijs generalibus
vt de ieiunando quinquageſimã.vel diẽ

ſabbati.vel ꝙ ſacerdos celebꝛans/habeat

duos aſſu entes.immo plus/ꝙ nullus pᷣ
ſumat eliq re cõfeſſoꝛem / niſi cũ certa au/
toꝛitate.cũ tamen paſſim qͥlibet ſacerdos

—

ſecularis/audiat in confeſſiõe alterum ſa

cerdotem.quia ſic eſt(vt dicũt) conſuetu/
do que ſi dicatur coꝛruptela/vix apud ſa/
cerdotes erit ſalutis ſtatus. Quid pꝛete/
rea de tot conſtitutõniboet regulis poſiti
uis/traditis pꝛidẽ ⁊ non obſeruatis.nũc

in religionibus.nũc in eccleſijs cathedra

libus et collegiatis.nũc in vniuerſitatib⸗
et cõmunitatibus.nũc in ipſis etiam iuri
bus penalibus diceret᷑. HNiſi velint aſſer/
toꝛes oppoſiti / abſq; vlla miſeratõne ho/
mines de omni ſtatu pꝛecipitare per laq̃/

os tranſgreſſionũ / in damnatõnis interi
tum/cum ſuis pꝛelatis atq; rectoꝛibus.ſi
cum tanta auſteritate faciãt artam viam

domini/et pꝛegrauent intolerabili iugo
ceruices ſubditoꝛum.verum de hoc ali⸗
bilatiuns. N¶ Pꝛopoſitio

A tolerans

. 822
*

vſuras aliquas/

2= „

ex cinilis

non iqeo ſemper dicenda eſt cotraria legi

diuinevel eccleſie oſſet hic fieri decla

ratio quid ſpectet ad legem ciuilẽ.⁊ quid
ad canonica.et quid ad theologicam. ſu/⸗
per qua re alibi traditum inueni. Quan

tum vero ſpectat ad pꝛeſens ſatis eſt dice

reꝙllegiſlatoꝛ ciuilis/ attenditconſiſten/
tiã reipublice ad conſecutõem pacifici cõ
uictus inter ciues.vt ꝙ nõ fiant furta.ra/
pine. homicidia. ⁊ ceter⸗

humanũ conui

ctũ turbãtia Sʒ qꝛ freq̃nt᷑ effrenata neqͥ/
tia nõ pᷣt ex toto cõpeſci/agit moꝛepꝛudẽ
tis medici tolerat minoꝛa mala/ vt peio/
ra vitent᷑. Datũ eſt iã exẽplũ de meretrici/
bꝰet in antiq̃ lege de libello repudij.et de
vſuris dãdis alieno.ſicuteſt textꝰ Deute.
xxiij·iã allegatꝰ. ⁊. xxviij Fenerabis gẽtibo
multis ⁊ ipſe a nullo fen accipies.Appa
ruit ãt minꝰmalũ/q; vſure leues fierent
ſuccurſu indigentiũ:qᷓ; vt inducerent᷑ per
indigẽtiã furarirapere aut paſſim diſtra/
here ſua bona mobilia vel immobilia / vi
liſſimo pꝛecio/ cum damno longe maio/
ri q; eſſet moderata receptio ſub vſuris.

Nec inde iudei viuerent in ocio per op/

pꝛeſſionem inqedibilem chꝛiſtianoꝛum
quibꝰfenerant᷑ Conſtat autẽ ꝙ hectolerã

tia/conſona eſt dictamininaturalis ratõ

nis. immo ⁊ diuine legis/ pᷣſuppoſito pec
cato. Konſtat p̃teren , papaſicutno eſt
immediatꝰdñs bonoꝝ tꝑaliũ pᷣſertim lai

coꝛum / ſic nõ debet paſſim irritare leges

looy⸗
Gnfien
ntchp
bentiche
jtyde
atale
gelico⸗
voluen

2

rulin
ponin

peimie
ſiture
intele
llici
cutn
eos
de⸗
yw⸗
cob
ſcutt
lus/
cnjoff
☛
bvees
Gſenen
Poſun

libus obuiare.

Aexantiqua/ꝓhibens iudeis vſuras
ꝓximis ſuis.ſed de alienis cõcedens / ĩue

intellectũ. m eſſe
illicitã ꝙ nullo modo poteſt bene fieri.ſi/

DFars ſecunda

vtiles pꝛo diſpenſatõe talium bonoꝛum
conſtitutas.vtiles inquã ciuiliter / licet fi
ant cũ peccato qð impedit quo ad finem
beatitudinis conſeqnẽde.Sufficit ꝙ pa

pa vel ecclia / ſi

nam excõicationis ⁊ aliter.ſicut videt᷑ fe/

ciſſe in quadã conſtitutiõe ⁊ cõcilio gene
rali/nõ eſt noſtrũ os ponere in celũ Sup
ponimus bonis ratõib ⁊ circunſtantijs

motum eſſe!et nolle moderationibusvti

—— E

gniſicentyvel pdicent tales
yel tales ↄtractꝰ illicitos eſſe/de iure eua/
gelico ⁊ in foꝛo conſciẽtie. Si autẽ vltra
voluerit papa pꝛocedere/ per irritatiõem
etiã ciuilem omniũ hmõi cõtractuũ/ꝑ pe

nitur apud doctoꝛes babere mitiplicem
Dicentes enĩ ſic vſuram eſſe
0

cut nec mendaciũ/ ponũt conſequẽter iu

deos peccaſſe dando alienis ad vſurã.et

ꝓdeus ſufficienter edocuit eos ſuꝑ hocꝑ
viros eleuatos ⁊ ꝓpheticos.cõmendãtes

eos qui pecuniã ſuam non dant advſurã

ſicut in pſalmo.⁊ in Eʒzechicł.xxviij. Nõ
plus loquendo de pximo qᷓ; de alijs.quia
etiã om̃is homo cenſendꝰeſt noſter pꝛoxi
mus.Exponunt vlterius ꝙ dũ permittit

iudeis Deuteroñ.xxviij.pꝛo benedictiõe
ꝙ fenerabũtur extraneis / fen? hic accipit᷑
pꝛo ſuꝑabundantia nõ pꝛo vſura Vel di
cunt ꝙ recipiẽdo vltra ſoꝛtem/ nõ recipie

bant niſi rem que aliũde erat ſua. ꝛopter
vvrannidẽ occupantiũ terrã ſuã.ſicut mn
tuati ſunt vaſa ab egyptijs. Pꝛo quo di/

cũt facere verbũ Ambꝛoſij. ꝙ licet eos op
pꝛimere vſuris/quos licet interficeer.
Ded ſuꝑ hoc quia iã aliqua notata ſunt
ꝑte pꝛima.⁊ nimia ſubtilitas nõ eſt ſemꝑ

expediens in moꝛalib diſcutiẽdis / ꝓpter
abuti volentes. Hec tetigiſſe ſuffecerit.et
dicere pꝛo regula. O om̃is cõtractus qͥ ex

ſuo generevel ex circunſtantijs debet eſſe
gratuitus / ſi interuen iat pactũ de recipiẽ
dovltra ſoꝛtem/efficit᷑ vſurarius.ſicut eſt

in mutuo ⁊ cõmodatõne.Et pꝛopꝛie ſo/
lus talis vſura .

2*

foꝛo exterioꝛi. ſecus eſt i
ductõne.que fieri

poſſe vendi/ niſi cum facultate redimen/
di/non facit ꝙ; cõtractus aliunde licitꝰſiit
vſurarius.aut ſolum pigneraticiꝰ. qut qʒ
in redemptõne/debeat fieri fructuũ perce
ptoꝝ deductio ¶Ponamus itaq; reddi⸗
tum vel fundũ perpetuũ/ quẽ pꝛius lice/
bat emere pꝛo mille francis.Accedat lex
dans in cõtractu ſimili facultatẽ redimẽ/
di.qua nõ obſtante/ datur ſimile pꝛeciũ.
immo foꝛte maius.qualis queſo poſſeti
hoc caſu eſſe ratio cõtractus vſurarij.aut
ꝓ in regemptiõe/ꝑcepti fructus debeant
deduci plusq; ſi in pꝛioꝛi caſu fieret ven/
ditio reddituũ perpetuoꝛum poſt perce⸗/
ptionẽ fructuũ decem aut viginti anno/
rum. on eſt eſtimandũ ꝙ legiſlatoꝛ
aliquis.ſit pꝛinceps.ſit cõmunitas.ſitpᷣ/
latus / vellet tali modo om̃es contractus
reddere vſurarios.⁊ claudere viam homi
nibꝰpᷣſertim eccleſiaſticis.ꝙ non poſſent
vti rebus ſuis.nec habere ſufficientẽ pꝛo
dei ſeruitio celebꝛando ſuſtentatõeʒ Alio
quin lexeſſet nedum ſtulta.ſed impia ne/
qᷓ; et ſacrilega.⁊ ex conſequẽti ꝑ papam et
ecollam cum om̃i ſeueritate tollẽda Sed
nõ eſt ita pꝛeſumendũ de legiſlatoꝛibus⁊
intentõne ſua.quin vellent etiã quãdoq;
minus pꝛeciũ dari vel ſtatui/pꝛopter illã
facultatem redimendi. ¶ Quo circa pñt
tam ex pꝛecedẽtibus q; ex modo dicqè/no
tari vel elici/moꝛales quedam regule.
Pꝛima regula.¶ Dmnis cõtractus quo

licite vendũtur vel emũtur redditus per/
petui/poteſt ſimiliter eſſe licitus ſi eodeʒ
contractu ſimiliter ſe habente / detur ſa⸗
cultas mutua redimendi.pꝛeſertim in ſfo

ro conſciennie.

Secunda regula.¶ Om̃is cõtractus
ex ſuo genere debet elle gratuitus / pote
ex circunſtantijs quãdoq; effici licite nec
Ddebitus nec gratuitus.mutando ſpeciem
in genere moꝛis.vt de commodatõne po
teſt fieri locatio. Super his autẽ vnctio

lex⁊ ratio iudicahunt.

Tertia regula ¶ Om̃is ↄtractus / qui ex
ſuo genere vel circuſtantijs nõ recipit ꝙ
ſit venditio vel emptio ad perpetnũ.non
vigetur ſecure fieri / interueniente pacto
de facultate redimendi. ⁊ boc maxime in

in locatõne ⁊ con/
riſolent ad tempus.
Quarta regula Mis cõtract ſuſpectus

babet/ſi appareat itẽtio pbabilr mala in

—

—☚

nu reuel

De contractibus

contrahentibo. vt quia negociatõem ſolã

mercenariã/aut queſtũ lucri turpis intẽ/

dunt Juxta quod ponit᷑xx.⁊ vltima po

ſitio pꝛincipalis.

Sꝛopoſitio xx.

¶ Excarnis/contraria legi (in oꝛdine
piritus ac ꝑinde tyrãnica/ infectum ha⸗
bens ⁊ tenebꝛoſum coꝛdis oculũ ꝑ cupi/
ditatẽ ⁊ auariciã/faciliter inducit᷑ in ten/
tationẽ ⁊ laqueos diaboli.quos ſibimet

mulctiplicat ⁊ inqrit/ꝑdeuia cõtractuum.

¶ Aegimus hoc pꝛochdoloꝛ in exꝑiẽtie
libꝛo.⁊ in ſcriptis doctoꝛũ/qui ꝑplexos
cupiditatis nodos /vix ſciũt euoluere.qͥ/
bus ſe malignis adinuentionibo circum
uoluit.iunctis maxime tot excõicationis
ſententijs Accipit inſuper de recte dictis

⁊ factis bonoꝝ/ſcandalũ ſibi ⁊ offenſio/

nẽ.q;uis ſcandalũ tale ſit a recte docenti⸗/

bus ⁊ ambulantib/cõtẽnendũ.quia nõ
datum eſt. ſed neqͥter acceptũ.quale dice /

batxps ſcandalũ eſſe phariſeoꝝ Non enĩ
minꝰ agerẽt que agũt /ſi ceteri quieſcerẽt.
Abijcienda eſt ergo auaricia. vt mun/
dus ſimplex/⁊ lucidus haberi poſſit intẽ

tionis oculus in coꝛdis directõne/ ſᷣm re
gulas iuſticie.quas ſepe magis doceatvn
ctio qᷓ; ratio Oꝛandus eſt idcirco deus et

umpf al. dicendũ Inclina coꝛ meũ deus
in teſtimonia tua ⁊ nõ in auariciã.Cuiꝰ

verbi latentẽ energiaʒ exꝑtus eſt pꝛidem
vnus. ꝓut eodem teſte cognitũ eſt.qui cũ

dominica quadã in ramiſpalmaꝝ/auari
cie moꝛſum repente in coꝛde ſentiret.ipſe

collecto in fide ⁊ ſpe deuotionis ſpũ/defi

gens in imaginẽ cruciſixi/ velut in ſerpẽ/
tem moyſi miſticũ/ratõnis oculũ.pꝛofun
diꝰ ingemiſcens.ſilenti deſiderio clama/

uit. Inclina coꝛ meũ deus in teſtimonia
tua ⁊ nõ in auariciã. Nec fruſtra.mox enĩ
ſenſit a coꝛde.velut ꝗ quadã introꝛſuʒ ma
te/negociũ auaricie pambulãs
in tenebꝛis eijci· Eijciat ⁊ a nobis auari/
ciam deꝰ.vt auertat(iuxta ꝓpheticũ ſeq̃ns
votum)oculos noſtros ne videant vani/
tatẽ.ſed veritatẽ.que vanitatẽ exufflat.et
abſcõſas erroꝝ decipulas pducit in lucẽ

—

Oſſumꝰ autẽ in hac luce veritatꝭ
p ſuꝑaddere moꝛalia quedã cõſilia

noſtre/tanq; pannꝰmenſtruate. Pꝛopte/
rea nõ exopibus iuſticie noſtre. ſed ex ſo⸗

ne ſubintret apð eccliaſticos/ſpi/
tritus auaricie.tãto neqͥoꝛ quãto palliatꝰ.
⁊obũbꝛatus accedit ſub ſpecie nõ cõmo/

dipꝛopꝛijſed cõis. ¶ Tutius eſſe videt
ꝗpud eccliaſticos viuẽtes ex dotatõib fi

deliũ/ꝙ recipiant redditus iã aſſignatos

qᷓ; pꝛo nouiter emendis numeratã pecu/
niam ¶ Lutius inſup eſſevidetapud ec/
cleſiaſticos viuentes ex dotatõibꝰ /pauci
oꝛes eſſe in numero monaſterioꝝ vel ꝑſo

narũvel eccliaꝝ collegiataꝝ /qᷓ; ſubire ni

mias ſolicitudies ⁊ piculoſas anxietates
in coꝛꝑe ⁊ anima:in redditibjcõpandisꝛ

augendis/maxime ſi ſpeciẽ vſurarievelſi
moniace pꝛauitatis apud ſimplices ha/

berevideãtur.vt ſi fiant de pecunijs colla

tis / pꝛobabiliter venientibus ex rapinis
furtis.vſuris.⁊ extoꝛſionibo publicis.ni⸗
ſi fieri conſtet hoc ꝓpter reſtitutiões incer

tas ⁊ vagas ¶ Qutius eſt pꝛeterea apud

eccleſiaſticos recipientes vite neceſſaria⸗/
vt obſequio diuino deſeruiãt in miſſis et

obitib celebꝛandis: eoꝝ intentio non
ſit obligare ſe niſi quãtũ ⁊ quouſq; obuẽ/
tiones date/ ſuffecerint ꝓ ſuevite ſuſtenta

tione cõꝑetenti.vt vnctio ⁊ ratio iudica/
bunt ¶ QLutius ad extremũ eſſe videt(et ·

ſi non foꝛte neceſſariũ ſed iure ſupponen
dũ)apud eccliaſticos viuentes vt dictũ ẽ

ſuis benefactoꝛibo fundatoꝛibo ⁊ ſuſtẽta/

toꝛibo.qui ſi ex ſincera caritate ⁊ nõ pom /

poſa vanitate pcedunt / nõ retrabentura
pꝛopoſito ſuo ⁊ ꝑfectius apud deũ mere/

bũtur. Nihilominus cõpatiendũ eſt hu/
mane fragilitati.que raro pꝛoducit gra/
nũ virtuoſe caritatis/ſiue multiplici pa/
lea vanitatis.Quod ſub alia metaphoꝛa

notauit Hieremias dicens.Oẽs iuſticie

la dei gratia ſalus noſtra.

ſequit

rogonie.per vnũ doctoꝛẽ canonicũ ſuper
his caſibus qͥ incipit Contractus quidã
habere zelum reipubli

. o idem videtur ha

ce exceſſiuie.

cere quã ſcripta ſunt ſub du

ſcriptꝰeſt ſtatu penſ. ato. Veꝝ ſuccreuit ex

q; ſuam intentõem ita regulatã/exponãt

ꝛopte/

Certia pars que

quit poſtillat quendã tractatũ conſcri ·

DODtuert paucioꝛa etiã ſuffi
plici ptitiõe / p deciſione ca⸗
ſus traditi in materia cõtra/
cctuũ.eoꝝ pᷣſertiʒ ꝗͥb ⁊ p qby

fumm
nisno

üriun

Plerp
ned
nibi
batur

(cuirſe

mora
hoci
ſumt
tionẽ

atho
untea
i

.

munis

ſglesat

müofi

dwut
dicäſ
hoben

(in

ſont
Mn
peſin
ſido
coac
Naſtn
ipene
ſabab
pried
nedi
gio

nnscol
Epn
disn
locb ien
mmgoid
auſſnin
niſot
nnonon
ſobne⸗
fuſent
0idicn
nitetle⸗
Hunn
diai
Noi
än⸗
voſn
mra
ere/
tha⸗
,
.
do
ſuſtice
nn
Gerſo

Gcnii
fepubi

ctii ſuf
ntſubdt
eſionen

rpe
i

e

Tertia pars

agitatõne ſolius recoꝛdatõnis pᷣcognito

rum in luminerationis feruoꝛ inſpectio⸗
nis noue. doctoꝛũ nedum theologie ſed

iurium. Et venit in mentem dictum tri/

plex pꝛeclariſſime memoꝛie pꝛeceptoꝛis
mei domini. P. Cardinalis cameraceñ.
¶ Extus ſum inquit.dum in allegatio/
niby iuriũ/mihi veritas impugnari vide
batur. Si dimiſſis gloſis ſuꝑ gloſas / re⸗/
cuyurſus mihi fiebat ad nudã textus litterã

hoc E nitbna alegiet inaane⸗
ſum ¶ Alteꝝ eius dictü poſt determina/

tionẽ quã aduerſus ſymoniã celebꝛit᷑ fe/

cit hoc fuit. Hoĩes inquit ſi dirigerẽt in⸗

tentionẽ ſuam in ſpũalium datiõeyvel re⸗
ceptõne/multi ſunt ſymoniaciq nõ eẽnt.
¶ Zertiũ eiꝰdictũ ẽ ilð. Supꝑ vctib hu

manis qui pᷣſuppoſito peccato ſunt natu
rales atq; neceſſarij/nõ debet leuit᷑ repo
batio fieri ſeu reſtrictig.vel ad vſurariam
pꝛauitatẽ reductio ¶ Mouit me pluries

dictũ ſecundũ/loqui⁊ ſcribere/qualis eẽt
habenda directio coꝛdis in actiba tam dã

di q; recipiendi ſpiritualia. Quinetiã dũ

fieret in concilio Conſtantieñ.querela de
tollenda ſymoniã/ſimiliter ⁊vſurã.tanq;

peſſimas in eccleſia peſtes.motus ex hoc

ſecũdo ⁊ extertio dicto/ exclamare nõnũ/
qᷓ; coactus ſum Deus eqͥ ſſime.quis neſci

at ⁊ ſymoniã ⁊ vſuram modis om̃ibus ex

tirpandas eſſe. Sed pꝛimitꝰ declarandũ
ſub qbus caſibus⁊ q̃libus intetionibꝰ p/
pꝛie dicta ſymonia vel vſura cõmittitur.

ne dãnetur iuſtus cũ impio.ne pᷣterea do/

tationes eccleſieꝛ⁊ obuentões om̃i iure de

bite / penitus eneruent᷑.quaſi ſint(vt vul/
gus inſipiens ⁊ malignũ / et pꝛout hereti
ci criminãtur)ſymoniace aut ne ſimiliter
detur vſit re titulus biſtis⸗ neceſſarijs cõ
tractibus ¶ Nunc autẽ induxit ne dictũ
pꝛimũ.vt curioſius litterã quarundã alle

gationũ pꝛopꝛio conſiderarẽ intuitu.ne

ſine lege (vt aiũt) loqui videremur.vnde

factũ eſt. vt ex allegationibo clariꝰ eniteret
pars pꝛima. iuuantih ad hoc theologi/
coꝛũ libꝛis doctoꝛũ.¶ Redeat igit᷑ ad di⸗/
ſcuſſionẽ/tractatus vehemẽtur inuectiuꝰ

coõtra cenſualiſtas. Sic enĩ noĩat vtẽtes
cotractibus in caſu ꝓpoſitovel ſimili ⁊ in
Ceteꝝ autoꝛ

cipit. Contractꝰ quidã. c.·

nõ nominat᷑ nec opus eſt·

Ita tam

bus
ſunt appꝛobate.nec reputant᷑ vſurarie er

Eguit pꝛimit pꝛo pte / quã abſq;
vlla dubitatõne dicit eſſe falſam

ditionis ⁊ emptõnis / eſt de iuregentiũ et
vtroq; iure/ canonico et ciuili/ pꝛo licito
habitus. Sic eſt in iſto cõtractu.qꝛ ↄſti/
tuit᷑ certus redditus annuꝰ q eſt merx.po

tialia.que cõplent cõtractũ emptõis ⁊ vẽ

ibidẽ pᷣt inſpici.ff. ⁊c in legib· ¶ Rurſus
ſecundo arguit in effectu/dimiſſa ꝓlixita

teverboꝛũ. Pꝛedict?cõtractus nõ eſt mu
tuũergo nõ eſt vſurarius. Pꝛobat conſe
qquentiã ꝑ diffinitõnes vſure/datas a do/

ctoꝛibus.ꝙ eſt lucrũ pꝛoueniẽs ex mutui

cõtractu ¶ Rurſus tertio notat allegatio
nes plurimoꝛũ doctoꝝ pꝛo pte cẽſualiſte
ſed quia dicta nõ ponit.nihil hic elici po
teſt certũ: niſi libꝛis inſpectis.et ex his q̃

dixit in ſolutõe iſtius rõnis.⁊ ſunt gloſe
ſupꝛag

Rurſus quarto ſumit ꝙp̃ᷣſtatiões

goinquit ita dicendũ erit de pᷣſtatiõe an.
nua ꝓueniente ex dicto cõtractu cenſuali

antecedens ꝓbat ꝑ multiplicatas allega/
tiões.ſed conſeqᷓntiã vbi nodus iacet lin

quit vt clarã necallegat.quod euidenter
pꝛo nobis eſt. ¶ Rurſus quinto.annua

penſio poteſt imponi de nouo per titulũ

gratuitũ.puta per titulũ legati et eadẽ ra/

mlto foꝛtius poteſt imponi ꝑ titulũ one/
roſum.puta per titulum emptiõis etven
ditionis. Pꝛobat conſequentia qu con

cedimus.ꝑ multa iura.⁊ conſequẽs ſimi/

luter. ¶ Rurſus ſexto deſcẽdit ſpecialiter
dqd contractũ qui dicitad vitam.iuſtificã
do illum exdubio ⁊ periculo quod immi

net circavitam.pꝑ argumentũ devſuris.c.

in ciuitateet.c. nauigantix iſtud ſimiliter
concedimus viſo terxtu. ¶ Rurſus ſepti⸗
mo pꝛoduxit ad idem ꝓbandumê/gloſam

hoſtienfin ſumma. devſuris.que ſenten

tialiter licitã dicit eſſe venditionẽ rerũ ad

vitam certe ꝑſone vel ꝑſonarũ.ratõne in/

nanni etiãſi emptoꝛ inde lucraret᷑.

Rurſus octauo nõ ꝑ modũ rõnis ſʒ in

necriõis cta ceniuaſiſta dicit ein yidel;

ta tamen ſi cõueniamꝰ in caſu cum cir-
cunſtantijs noſtris ¶ Cõtractus inqͥ t vẽ

ituluũ. Lonſtitutꝰ de reli. domi⸗/

De contractibus

inniti tolerãtie vel diſſimulatiõi romane
cccleſie/tanq; valido fundamẽéto.
OInſequeter deſcendẽs ad ꝑtẽ op

diuino iudicio/ cõſcientie ocio
⁊ rõ nis dictamini/audacter cõcoꝛdãs/ et
ita determiat idipm de quo facit q̃ſtionẽ

Sꝛimu fundamen

eadẽ iuris deciſio.ſed eadẽ ratio phibitõ
nis ꝗᷓ eſt in vſura aꝑta ⁊ manifeſta/occur
rit etiã in dicto cenſuali cõtractu.igit᷑.⁊c.
Deduxũ vtrãq; ꝑtem/ꝑ rõnes exẽpla⁊ di
cta doctoꝝ.ſuper quib in reſpõſione ali/
quatangemius.
WBecundũ funda
mentũ ſumit ex gloſa magna dñi Innocẽ
tij devſuris.c.in ciuitate.quã inſerit⁊ po
ſtillat.⁊ ex ea cõcludit cõcluſionẽ vnã ſub
hac foꝛma In caſu quo ptinaciter tenere
tur/ꝙ ideo innocenti vſus eſt verbis cõ/
ſilij. qꝛ dubiũ ſibi erat an cõtractꝰeſſet illi
citus vel nõ. Etiam in tali dubio fidelis
xpᷣianus de neceſſitate ſalutis tenet᷑ a tali
cõtractu abſtinere.nã in tali dubio cõtra
ctũ ipᷣm iniens/diſcrimiĩ ſe ſupponit ⁊ ſic
moꝛtaliter peccat ¶ Deinde nitit᷑ iniuſti
ficare cõtractũ advitã.dicens nõ ſufficere
dubiũ ſeu giculũ quod imminet/ad iuſti
ficationẽ. Deinde obijcit ↄtra ſe/in q̃r
ta cõcluſionẽ/ꝙ; Innocætius locutꝰeſt de
facultate redimendi. Et rũdet ꝙ verũ eſt.
ſed magis impꝛobaſſet ſi hoc intellexiſſet
¶ Bultis autem omiſſis placet inſerere
gloſam Innocẽtij.⁊ admittere diuiſionẽ
illius quadrimẽbꝛẽ.ad quã diſcutiendã
poſtmodũ reuertemur. qꝛ niſi fallat ani/
mus / multũ ꝓ nobis eſt. ¶ Bloſa Inno
centij¶ Pꝛia ps ¶ Ex hac decretalicinqͥt
Innocæetius)ſatis innuit᷑/ꝙ ſi aliqͥs pꝛo
certa pecunie quãtitate/emerʒ aliquẽ red
ditũ grani vel vini vel aliũ conſilem red/
ditũ/ppetuo ſibi⁊ ſuis heredibus dandũ
a venditoꝛe ⁊ ſuis heredibus/vel etiã ad
certũ tꝑs vel ad tẽpus vite alicuiꝰ/ ꝙ lici/
tus eſt huiuſmodi cõtractꝰ / dũmodo red
ditus annuꝰ cõmuni eſtimatõe non exce
dat redditũ quẽ hret vel habere poſſet / ſi
terrã de tanta pecunia emiſſet. Quidã tñ
dicut.ꝙ qũ in ꝑpetuũ emit ꝙ nunq; pᷣt eẽ

Cc poſitã que ſᷣm eũ indubie vera ẽ.

lũ ponit.quia vbi eſt eadẽ ratio. debʒ eſſe

üllicitus cõtractus.quantũcunq; ſit ma/
gnus redditus reſpectu pꝛecij.quia licet

in cõtractiba/ſe decipere.ff. de mio.in cãe.

ij. pa/fi. ¶ Secũda ꝑs ¶¶ Alijs videt᷑: foꝛ
te melius:ꝙ ſi quis emit redditũ cõſtitu/
tum ante cõtractũ vel actiõem venditam

ſiue cõſtitutꝰfueritĩ re/puta in domo vel

poſſeſſionevel alijs hmõi ſiue in perſona

puta ſerui vel libertivel ruſticivel actõvel
nomen. Item ſiue ſit certus redditus.pu
ta qꝛ reddit decẽ.ſiue incertꝰ puta qꝛ red/
dit quartã ꝑteʒ fructuũ qui ꝑ cipiũtur de
aliqua domo vel de oꝑe alicuiꝰ pſone Itẽ
ſiue ſit ꝓpetuus cõtractꝰ puta qꝛ extendit᷑

ad heredes vtriuſq; contrahentiũ.ſiue ſit

ad vitã hoĩs.ſiue ſit ad certũ tempꝰ.puta

vſq; ad quinq; ãnos. Itẽ nõ refert ſi red/

ditus ſit in pecunia/ſiue in alijs reb ſiue
in facto. Sempꝑ in oĩb p̃miſſis/ reputãt

coõtractus licitos.qꝛ eſt ibi purus ⁊ licitꝰ
cõtractus venditõis. Nã eſt ibi pᷣciũ.ſcilʒ
certa pecunie qᷓntitas Itẽ ibi eſt merx.ſcʒ
certꝰ redditus vel canon vel ãnona. C. de
ſacroſanc.ecc.iubemꝰin pꝛĩcipio in auct.

de re.ecc.nõ alie Itẽ actio.c.de heredibus
vel ac vendiꝑ totũ.¶ Sed his videtur
eſſe cõtrariũ quod dicit hec decretalis.qꝛ

nõ eſt dubiũ ꝙ vſq; ad illð tpᷣs ſcʒ lõgum/

plus ꝑcipiet de redditu qᷓ; ſit pᷣcium. ⁊ in

actione conſtat!. ꝓ plus eſt in noĩe q; ſit pᷣ
cium. Solutio.licʒ certũ ſit/ꝙ vſq; ad.xl

annos. vel.l.vel vlterioꝛes/ plus accipiet

de redditu q; ſit pꝛeciũ qð dat.tñ hec cer/

titudo nõ facit illicitũ ↄtractũvenditõis.

Cũ hoc etiã ſit in venditõe alicuiꝰ poſſeſ

ſionis.vbi certũ eſt ᷣm inferioꝛes cauſas
ꝙ plus accipiet᷑ de fructibo cius:qᷓ; ſit pꝛe
ciũ qð pꝛo ea dat᷑etiã ſine expenſis vel la
boꝛe.dando eã advittũ certum vel emphi
theoſim.Hic enĩ tm̃ repꝛehẽdit᷑/ qñ cariꝰ
vendit mercẽ pꝛopter terminũ quẽ dat ꝓ
lixũ emptoꝛi/ad ſoluendũ pecuniã.vlłqꝛ

pꝛo minoꝛiemitmercẽ/ quia ſtati datpe⸗

—

cuniã.et pꝛolixiꝰtẽpus expectat mercẽ. q̃

penit?ſunt illicita.qꝛ hic ſolũ vendit tem

pus ꝓ ipſa pecunia.que venit ⁊ iuſtũ pꝛe

ciũ excedit Quod ex eo apparet.qꝛ ſivtra

q; ꝑata eſſet pꝛeciũ ⁊ merces/p minoꝛi fie

rent Et in caſu noſtro oĩa ſunt pñtia.nec

vendit᷑ tꝑs.qꝛ res ipſe de qbo dicimꝰ.ſcilʒ
redditꝰvel actio/tantũ valebit vel ad mi/

nus credit᷑ valere ſubſeqntiba tꝑibo.q;tuʒ

C

ith
ſicnan
leput⸗
Gtec
ſacies
levſq;
gio⸗
biqn
lcos
nltic
fererin
nonne
busft
tſ
(itin
ludon
zuen
lone⸗
Mi

füſon
nnhi⸗
piba
(eyg/
ſcnr
Iufan
Goe
Gnen
lmnick
loesy
turt⸗
Kin
Dod
phib⸗
mori⸗
nſs ſan
neyen
leneft
lisr/
ſa
bde

5

i
Nd
Conſe
litng
ſioyn
ſugli

gnd
lüturde
Wre)e
euncit

tüiſieſt

wepun
mnſn,
nhſoe
wputit
Gtlas
