q̃rũ bñ cõmunis. Quia ſi huiuſmodi de
lectatio non eſt moꝛoſa.tunc non eſt nin½
veniale pctm̃.Si vero moꝛoſa fuerit⸗ eſft
pctm̃ moꝛtale. Intelligẽtes vt dicunt de

mo:a conſenſus in delectationẽ: non de
moꝛa tꝑis. Notant ðꝛ in delectatione.ꝛ
de conſenſu in actũ / nullü eẽt dubium

Sʒ iſtõ latloꝛi indiget declaratione Cqui

qꝗꝛ iſte modꝰponẽedi inuerevidetur/eẽ ali

—

quã delectationẽ moꝛoſam moꝛa tꝑis.q

nonẽ moꝛoſa moꝛaconſenſus.De q ti/
an ſit pctm̃ ⁊ qd:ñ ſatis videtur expmere

XZũ qꝛ ſic ſimpliciter dicere conſenſnʒ in

delectationẽ eẽ pctm̃ moꝛtale.ñ eſtvſq; q

qʒ veꝝetenĩ (vt infra videbitur)ẽ conſen
ſum in delectationẽ ſub aliq̃ q̃litate rei /

re.qð ñ erit niſi pctm̃ velale. Et ideo ꝰ

ipa declaratione qᷓntũ ad pñtẽ tractatum

ſufficit faciẽda.ẽ aduertẽdũ q; iuxta poſi
tionis ſupꝛa dicte effectũ.poſitionẽq; cõ
mũioꝛẽ/ huiuſmodi delectatio qᷓ ſ ccira
id qð de ſuo genere petm̃ moꝛtale exiſtit

eſt ⁊ fertur/ĩ triplici dr̃na reꝑitur Vna q
dẽ ñ moꝛoſa.nec moꝛa tꝑis.nec moꝛa cöõo⸗

ſenſus Alia moꝛoſa/moꝛa tpis/ ſed nK mo
ra conſenſus Et alia moꝛoſa moꝛa cõſen
ſus/ qð tñ intelligendũvenit de conſenſu
delibato R inſuꝑ aduertẽdũ ꝙ mu⸗/
nit᷑ ꝑ oẽs doctoꝛes pctm̃ delectationis pᷣ
cipue moꝛoſe/ rationi attribuitur ⁊ in ea
dicitur eſſe Cũ eni(vt ſepe ſupꝛa dictũ ẽ)

ratio ſit directiua hũanoꝛũ actuũ/⁊ non

ſolũ exterioꝝ ſed etiã interioꝝ paſſionũ.

quotienſcumq; ratio / in illarũ interioꝛũ
paſſionũ directione deficit/ merito dici /

4
*W

earũ directiua) eſſe ſiqut etiam qñ deficit
in directione exterioꝛũ actuum. Cum igi
tur(vt etiam ſupꝛa tactum eſt) delectatio

ſiit quedã anime paſſio.⁊ ꝑ cõſeq̃ns eiꝰdi

ſam roõem ſuꝑioꝛẽ dici poſſit ꝑtinere Tñ

rectio ⁊ regulatio/ad eiꝰrõnem ꝑtineat.et
ſit circa ipam delectatiõeʒ.nõ poſſzʒ ꝓpꝛie
indirectõ contigere/ n ex defectu rõis p
cedat.claꝝ eſt oẽm indirectõeʒ q̃ circa de/

lectatõeʒ cõtingit/rõni debere iputari Et

hinc dicit᷑ petm̃ delectatõis in rõe eẽ.ĩmo
ampliꝰ.cũ delectatio licet ſit in vi appeti/

tiua tãq; in pꝛio ⁊ pximo pꝛicipio. ſit ni/
hilomin? etiã in ròe tãqᷓ; in pꝛicipio mo/

tiuo.habeatq; ipᷣa ratõ (vt iã in effectu ta

cctũ eſt)nõ ſolũ directõeʒ circa ſeipam.ſed

etiã circa oĩa obiecta inferioꝝ aie viriũ/q̃
ꝑ eã dirigi pñt.cõſeq̃ns eſt/indirectiõeʒ ⁊

irregulatoem q circa delectatõnem cõtin
git. cũ nõ niſi rõis cõſenſu vel defectu cõ

tingere poſſit.debere ipſi rõi ĩputari ſicq;
pcetm̃ delectatõis ĩ ea eſſe 62
maioꝛẽ ſup ꝓpoſiti cepti declaratõʒaduer
tendũꝙ licet ꝓpꝛie loqndo/petm̃ delecaa

tõis pᷣcipue moꝛ oſe/q̃ (iuxta ſupꝛa tacta)

it ipe cõſenſus in delectatiõem / poſſit

etiã ad rõem ſuꝑioꝛẽ dici ꝑtinere Tum pᷣ

mo qꝛ vt in ſuꝑioꝛib ſatis tactũ eſt / licet

ipſa rõ ſupio: ⁊ inferioꝛ m rõnem ſuarũ
opationũ ⁊ officioꝝ diuerſificent᷑. ſunt tñ
idẽ in re ⁊ eẽntia ⁊ ſic vix poſſibile ſit/rõ/
nem ipᷣam inferioꝛẽ circa aliqdꝛ gr̃a ma/
terie de qᷓ ſermo:circa delectatões cõcurre

re.qnetiã ipᷣa rõ ſuꝑioꝛ effectualiter ↄcur
rat Tum ſcdo.qꝛ ipᷣa rõ ſupioꝛ/q̃ regulis
legis diuinè ⁊ eterne q̃ ſuꝑioꝛ eſt innitit᷑/
regulare hʒ ipᷣam rõnem inferioꝛẽ. q̃ ſolũ
regulis legis hũane q̃ inferioꝛ eſt intedit
Etiõ vix eſt poſſibile / ip̃am rõem inferi/
oꝛcẽ circa indirectõeʒ delectatõis deficere/

́n vereſcʒ impando.vel interpᷣtatiue ſcʒ
repꝛimere negligẽdo/ipᷣa rõ ſuꝑioꝛ cõſen
tire dicat. Tum tertõ qꝛ nihil eſt de q̊ rõ
inferioꝛ q̃ vttactũ eſt) regulis legis infe/
rioꝛis intedit/ iudicare poſſit. de q̊ nõ eẽ
ipſa rõ ſuꝑioꝛ q̃ regulis legis ſupioꝛis/ſj

7

ad quã leges alie reduci hũt innitit iudi

iudicio rois inferioꝛis ſubijcit᷑ ſubditur
xtiã iudicio ſuꝑioꝛis ⁊ nõ ecõtra.Et hic

t iã tactũ eſt)ipe cõſenſus in delectatõʒ

ſi facta inqᷣſi itione circa ißen ꝑ leges diui/
e

uerauerit.ad ip

ſt inſup ad

ꝓpꝛie delectatio ipſa in ipſamq; delectatõ
nem cõſenſus/ſolũ rõni inferioꝛi attribu

unt᷑. Cõſenſus vero in actũ ſeu actꝰexecu

tionẽ/ipſi ſupioꝛi rõni. Et ratio eſt quia
rõni ſuꝑioꝛi (vt magis infra declarabit)

Apter ſupꝛemitatẽ legis cui innitit/ refua

tur iudicium finale ⁊ ſupꝛemũ de eo ꝙ in
actibe hüanis vltimũ occurrit. q̃le eſt ipᷣe
actꝰſeu ipſius act executio Nã vltra actũ
ſeu actus cõplementũ /nõ eſt vlterioꝛ pꝛo
greſſus. Ipſivero rõni inferioꝛi que non
intendit niſi circa legẽ inſerioꝛẽ cõuenit

etiã iudiciũ.ſed non finale.ĩmo ſolũ qdð/
dam pᷣambulũ reſpectu aliquoꝝ qᷓ ad ip/

ſum actũ ſeu ipſiꝰ actꝰ executionẽ oꝛdinã
tur.quales ſunt ipᷣa delectatio.⁊ in ipam

delectationẽ conſenſus.Et iðᷣo ipſi ratio
in inferioꝛi attribuũt᷑ ⁊ non ſuꝑioꝛi Etiã
pꝛopꝛie delectatio conſenſus in delecta

tionẽ / non ſunt act diuerſi ßm gen? q di

uer ſitatẽ potetie exigãt. ſʒ dnt ſolũ ꝑ deli
beratũ ⁊ non deliberatũ ſicq; non einco/
ule⸗ vtrũq; rationi inferioꝛi attribui.

tĩſuꝑ aduertendũ q; magna reſpctũ

terrenoꝝ ſeu hũanoꝝ actuũ/eſt inter mo
tus ſuꝑioꝛis rationis ⁊ motꝰ ĩferioꝛis rõ
nis inciiars verietne Cepß⸗
ſe

hẽſio nãq; inferioꝛis rationis q̃ (vt
dictũ eſt) de ſeꝛ ꝑ ſe ipſis actiboꝛ negocijs
hüanis diſoon edis ⁊ regulãdis intendit
dupliciter ſe hr̃epᷣt.⁊ ſᷣm hoc etiã duplici
ter pᷣt ẽ motꝰvolũtatis ſeͥ. Vno modo
ſimpliciter ⁊ abſolute Cũ ſcʒ ipᷣa ratio ſu

bito aliqͥd app̃hedit.⁊ exiñ ſtati / ſine ali⸗

q diſcuſſione / illð ſicꝑ eã appꝛehẽſuʒ /tã
qᷓ; bonũ vel malũ conueniẽs vel nociuũ.
delectabilevel non delectabile? huiuſmo
di/diiudicat Si igit᷑ talẽ ſubitã rationis
app̃hẽſionẽ/ indiſcuſſamq; diiudicatio/

nẽ/volũtas in vnũ vel aliud ſe inclinãdo
ſeq̃tur/tũc dicit᷑ volũtas non delibata. et

mot? ſeu appetitꝰnon delibatꝰ. Alio mo/
do inqſitiue.cũ ſcʒ ipᷣa ratio poſtq; aliqͥd

ſic yt pᷣfert appᷣhẽdit de illo ſic ꝑ eã appꝛe
heẽſo/an vt tactũ eſt bonũ vel malũ.con/
ueniẽs vel nociuũ.delectabile vel non de

lctãbile exiſtat/ratiocinãdo iueſtigat.tũc
ſi talẽ appᷣhenſionẽ ⁊ inueſtigationẽ vo/

luntas ſeq̃t.dicitvolũtas delibata ⁊ mo/

tus ſeu appetitdelibatꝰ¶ Rationẽvero
ſuꝑioꝛẽ.qꝛvt etiã ſupꝛa tactũ eſt actibo ip

ſis ⁊ negocijs terenis ⁊ hũanis de ſe⁊ 6
ſe non intẽdit.⁊ nũq; in obiecta ĩferioꝛ

mgie
Parat

(urn

denick
modiy

(di

ferhe

iuſdi

rtĩ

Nenmgthn
ng ddiſ
kinmninidi

Tconigienn

tdm nni,
ngieſenhi
wniiruimin⸗

äürn

ner mickunn
otn iinnf
nummniſin
tyonmnſtn
emnhecidi
mreſt Dunoh⸗
nlicinmoſn
uriin ſreni
BammisNwen
nendbichuin⸗
igkaiimiünnuns
aſinsnindcn
önaudeini
wücen Nii
Pondal Aunn
görnni ifi H
rxintgaͤßpe
weiunii
iWntrinnd

tialiter actꝰ ipſiꝰ rationis.iuxta qð ſupꝛa

De delectatõe an ſit peccatũ et quod 29

gnime viriũ queꝑ ipᷣam etiã dirigi habet

fert᷑. niſi ſolũ inqntũ de ipſ rões diuinas

⁊exnas cõſulit.qð claꝝ eſt fieri nõ poſſe:i
niſi ꝑ modũ inueſtigatõis⁊ deliberatõis

nũq; reſpectu ipoꝝ actuũ ⁊ negocioꝝ ter
renoꝝ ⁊ hũanoꝛũ/ſeq tur motꝰ aliqͥs niſi

delibat. Et notãt᷑ ↄ hic dũ de ipᷣa rõe ſu

Eioꝛi fit mẽtõ / reſpectu obiectoꝝ ĩferioꝝ

aiĩe viriũ/ac negocioꝝ terrenoꝝ ⁊ hũano

rũ Hã reſpectu ſui ꝓpꝛij obiecti/aliqñ bñ

hʒ ſubitũ⁊ inoꝛdiatũ motũ.qð nõ eſt pñ

tis ſpeclłatõis declarare ¶ Quig etiã ſepe
qð in ſuꝑioꝛibo dictũ eſt.in ſubſequẽtib⸗

foꝛſan repeti cõtinget/rõem ipᷣam ad ali/
qͥd moueri ⁊ ſe applicare vel ↄſentire/qdö

tñ ꝓpꝛiũ videt᷑ eẽ volũtatis.eſt aduerten/⸗
dũ.ꝙ cũ ipſa rõ(vt ſupꝛa tactũ ẽ) ſit virtꝰ
non ſolũ cognitiua.⁊ ſicdelibatiua.verũ
etiã motiua.imꝑare eſt eiꝰactꝰ.non tñ ab

ſolute. ſz pſuppoſuo actu ipſi Pvolũtat;ꝭ ꝑ
modũ cuiuſdã motionis.Hec ei cũ iuxta

ſuꝑius tacta diuidit᷑ ratio in ſupioꝛẽ poꝛ
tionẽ ⁊ inferioꝛẽ.accipit᷑ratio put diſtin/
guit᷑õᷣ volũtatẽ.ſʒ ꝓ tota ꝑte ale intellecti
ua.q̃ intellectũ ⁊ volũtatẽ ↄpᷣhendit. Im

mo ampliꝰ. iſti duo actꝰ.ſxrationis ⁊ vo
lũta (qð bñ notãdũ eſt) ſeiuicẽ pᷣuenire

ac ſuꝑ ſe inuicẽ ferri pñt.freq̃nt᷑q; pᷣueni/

unt⁊ ferũtur.Aliqñ etenĩ ipſa ratio dexvo

ledo ratiocinatur? deliberat.⁊ ipᷣa etiãvo
lũtas / aliqñ de ratiocinãdo volitionẽ hʒ

ſeu ratiocinarivult.Aliqñ etiã contingit

motũ volũtatꝭ a motu rationis pᷣueniri ⁊

moueri.⁊ tũc motꝰille volũtatis/ðꝛ motꝰ

rationał.⁊ econuerſo etiã motũ rationis

a motu volũtatꝭ pueniri ⁊ moueri Et tũc
motille rationis/ðꝛ motꝰvolũtariꝰ Jdᷣo

q; ãt ſic in iſtis caſibo dicũtur ſeu appellã
tur iſti motꝰ.qꝛ ſꝑvirtꝰ poꝛis actꝰ ſeu mo

?e»v remanet ĩ actu ſeu motu ſeq̃nti.Et fim

hoc in ratione inuenitur peccatũ. vel put
eiꝰ defect' eſt volũtariꝰ.vel put act?ei? eſt

volũtatꝭ Impare tñ eſt eſſen

tactũ ẽ Duplir ãt huiuſmodi iĩꝑandi actũ

ipᷣa ratõ exercerepᷣt ⁊ ſolet. Ano modo ab
ſolute ꝑ modũ cuiuſdã intimationis ſeu

denũciationis.⁊ q̃ſi perverbũ indicatiui

mogdi.vtputa tale qͥd faciedũ eſt vel ñ fa⸗
ciẽdũ.bonũ eſt tale qͥd facere vel non face

re⁊ huiuſmodi.Alio modo per modũ cu

iuſdã motionis ſeu incitationis.et q̃ſi p
verbũ ĩꝑatiui modi.vtputa fac hoc vel ũ

fac hoc. Et licet vt iã in ſupioꝛib aliqlit
tactũ eſt ipſa ratio ĩ ip actibo hũanis ſeu
paſſionibo interioꝛiba ꝑ huiuſmodi mo/
dũ directionis.intiationis vel incitatio/
nis /ſit ipans ⁊ pmũ mouẽs. ipᷣa tñ volũ
tas ad exercitiũ ⁊ executionẽ actꝰ/eſt p/
mũ moués in viriba aĩe: ¶ Ex ſic pCᷣnota/
toꝝ ſeu pꝛeſuppoſitoꝝ effectu/colligi Pt:
ꝙ circa huiuſmodi delectationũ debus
hic agitur q.ſ.circa illð ſunt qdð ex ſuo ge/
nere peccatũ moꝛtale exiſtit directionẽ ip
ſa ratio interdũ ſupioꝛ.iterdũ inferioꝛ.et
ↄſecutiue ad eꝗ ipſa volũtas ſeu volũtatꝭ
motꝰ.ſex modis ſeu ſub ſex q̃litatibo hr̃e
pᷣt. Ano modo vt abijcies ſeu recuſans.
Alio modo vtpᷣceps vel ſubita.Alio mo

do vt repᷣmẽs. Alio modovt inaduertẽs

Alio modo vt negligens.Etalio modo/

vt erxpᷣſſe ↄſentiẽs Qui ſex modi ſeu ſex q̃
litates/applicari pñt:ĩmo effectuali coꝛ

reſpondęet/tã pꝛincipali diſtinctioni tri/
mẽbꝛi ſuperius ad hoc ꝓpoſitũ poſite.qᷓ;
etiã aliquibo poſitionib ⁊ diſtinctionib
bñ ↄmuniba nonnulloꝝ doctoꝛũ in hac
materia loquentiũ Exqͥrũ oĩm adinuicẽ
applicatione ⁊ declaratione.ſufficiẽs q̃n
tum ad pnteʒ tractatũ ſpectat/ reſultabit

ipſius materie declaratio ⁊ intellectus

Hũc igiturad ꝓpoſitũcuʒ ſenſualitas/il
lecebꝛa.i.carnali ⁊ voluptuoſa delectatio

ne/rationẽ inferioꝛẽ tangere ⁊ pulſare in

cipit.ſeu(qdð idẽ eſt)illecebꝛa in appetitu

ſenſitiuo vel put interdũ iuxta qð in ſu/

pioꝛib monſtratũ eſt ↄtingerepᷣt.in ap/

„ 7

belitu intellect iuo inſurgere incipit.

Bi abüciens ſen

recuſans. S tratio ipᷣa ĩferioꝛ/ſtati
ouiuſmodi ſic inſurgẽtẽ illecebꝛã ſeu car
nalẽ ⁊ voluptuoſam delectationẽ ꝑcipit
⁊ agnoſcit/eã ex conſiderationet applica
tione ad legẽ ſeu regulã humanã.vtputa
qð eſt ↄtra virtutẽ moꝛalẽ.⁊ ſic vicioſav
inhoneſta.vel huiumodi oĩnoa ſe abij/
cit ⁊ repellit.vel foꝛſan vtraq; ratio ↄcur/

reter ſcʒ inferioꝛ ex ipſa (vt ſtati tactũ eſt)

conſideratione⁊ applicatione ad legẽ ſeu
regulã hũanã.⁊ ratio ſuꝑioꝛ ex conſidera
tione⁊ applicatione ad legẽꝛ regulã diui
nã ⁊ eternaʒ.qð concurreterfieri pᷣt/oĩno
abijciũt ⁊ repellũt.Et tũc in vtroq; iſtoꝝ
duoꝛum caſuũ / dicitur ratio/ pꝛio ſex mo

doꝝ ſupꝛa tactoꝛũ ſeu ſub pꝛia qualitate

Compendiũ theologie

ſe habere.ſcilicʒ vt abijciens ſen recuſans

Qui modus ſeu qualitas ſe habendi.cõ/⸗

muniꝰ ipſi rationi inferioꝛi attribuit᷑. qꝛ
iſtud cõius ipſa ratio inferioꝛ exſeipſa fa
cit.Et tũc nullũ eſt in rõne peccatũ. Im/
mo nec tũc ꝓpꝛie dici debet delectatio.ſed
potius quedã delectatõis oblatio.⁊ que/
dã paſſio ſeu pena peccati oꝛiginalis Et
ſi pctm̃ aliqð exiſtat.hoc ſolũ eſt in pmo
motu ſenſualitatis.de quo ſatis in ſupe/
rigꝛibus actum ⁊ declaratũ eſt.

☛ —
r Pꝛeceps uel u
⸗ Wn Nr EG NaEte was tEREE

bita ¶ Aut hmoi ſic inſurgẽtis illecebꝛe

ſeu carnalis⁊ voluptuoſe delectatiõis ap

pehẽſionẽ ſeqᷣtur quidã pꝛeceps? ſubit⸗

⁊ ante quãcunq; pᷣhabitam deliberatõeʒ

ſon ius rõnis inferioꝛis in ipᷣam illecebꝛã
e
rõnis pꝛopt᷑ viciũ fomitis coꝛruptiõei/ꝓ
neniẽs:quo caſu ꝓpꝛie ſurreptio fieri dici

tur ⁊ appellat᷑. Et tũc ratio/dicit᷑ ſecundo

ſex modoꝛũ ſupꝛa tactoꝝ ſeu ſub ſecunda
qualitate ſe habere.ſcʒ vt pꝛeceps vel ſu/
bita.qui modus ſen qlitas ſe habedi ( vt

clarũ eſt)ſoli ratõi inferioꝛi attribuẽdꝰeſt

Coꝛrũdetq;iſte modus ſeu iſta qualitas
pꝛio mẽbꝛe pꝛincipalis diſtinctõnis tri/
mẽebꝛis ſuꝑius ad hoc pꝛopoſitũ poſite.
WHam talis illecebꝛa ſeu carnalis delecta/
tio /ſic in ſe ⁊ ᷣm ſe conſiderata/eſt nõ mo
roſa.nec moꝛa temꝑis.nec moꝛa ↄſenſus
Eſtq; tunc peccatũ ſolũ veniale ¶ O aũt

pꝛimo talis illecebꝛa ſeu carnalis delecta

tio ſit nõ moꝛoſa moꝛatempis/apparet⸗
pꝛopter ſubitam⁊ pꝛecipitẽ ⁊ ſicminimã
pꝛedicti cõſenſus ipſius rõnis inferioꝛis
duratõeʒ in eã. Nã ſi circa eã / ratõ ipſa in
ferioꝛ vltra pꝛedictũ ſuũ ſubitũ ⁊ pᷣcipitẽ
cõſenſum. vel ipſa foꝛſan rõ ſuꝑioꝛ aliter

ſe haberet. vtputa vel magis immoꝛãdo/

vel expᷣſſius cõſentiendo.iam tũc/ ex iſto
modo ſeu iſta ſcoa qualitate recederet/et
Qàad aliquẽ alioꝝ quatuoꝛ modoꝝ ſeu alia
rum quatuoꝛ qualitatũ trãſiret᷑.vt ſtatim
infra declarabit᷑. Et ideo hic notater ad/
ditũ eſt.ſic in ſe ⁊ ſᷣm ſe ↄſiderata ¶ O eti
am talis illecebꝛa ſeu carnalis delectatio
ſit nõ moꝛoſa moꝛa cõſenſus (capiẽdo tñ
ↄſenſuʒ ꝓut iuxta duas diſtinctões ſuꝑiꝰ
in hac materia poſitas.⁊ maxie iuxta pꝛi
mã capit᷑ ⁊ capi debet.cum ðꝛ conſenſus
in delectatõem pctm̃ moꝛtale eſſe.ſcʒ pꝛo

u carnalẽ delectatöem ↄſenſus. ex ipſiꝰ

cõſenſu deliberato apparet / reſpectu etiã

vtriuſq; rõis t pꝛio reſpectu inferio/
ris.pꝛopt᷑ talis ſui cõſenſus ſubititatẽet
pꝛecipitatiõeʒ.quibo ipſa rõ inferioꝛ.a re
currẽdo ad pꝛopꝛiũ ſuũ actũ qui eſt deli/
berare ⁊ rõcinari. et ſic a debite in ſe circa
talem ſic inſurgentẽ illecebꝛã ſeu carnalẽ
delectatõem deliberãdo legesq; ⁊ regulas

humanas bus innitit᷑ cõſulendo/impe
ditur. Et ſic pꝛopꝛie cõſentireſaltẽ delibe
rate cõſentire/dici nõ debet. Immoꝙ ta

lis ſubitus motꝰ ſeu talis qualitas ſe ha
bendi ipſius rõis inferioꝛis/ ↄſenſus di/

catur ⁊ appellet᷑ hoc eſt valde impꝛopꝛie

⁊ imꝑfecte.⁊ valde large.Sed ideo ita di
catur.qꝛ cum ipſa rõ ( vt ſepe tactũ eſt) ſit
virtus cognitiua⁊ ſit deliberatiua.vix eſt
poſſibile/ipᷣam rõem inferioꝛẽ ſic circa ta
lem illecebꝛã ſeu carnalẽ delectatõem q̃n
tũcunq; ſubito ⁊ pᷣcipitãter cõmoueri et

ſeapplicare. quin aliqualit vt adhuc ma
gis infra declarabitur Diiudicet.pꝛopter

ipᷣam diiudicatõem quodãmodo cõſenti
re dicat᷑.licet impꝛope ⁊ imꝑfecte.vt ſupᷣ
declaratũ eſt.Et pꝛopter iſtud dum vt pp/

fertur in ſuꝑioꝛiba de ↄſenſu in delectatõ
nẽ. pꝓut bic intelligit᷑ peccatũ moꝛtale eſſe

notãter ⁊ expᷣſſe ad differentiã iſtiꝰ ſubiti

⁊pcipitis rõnis inferioꝛis ↄſenſug.addi
tum eſt illud verbũ deliberato ð etiã

ſecũdo talis illecebꝛa ſeu carnalis delecta

tio / non moꝛoſa fit moꝛa cõſenſus / reſpe

ctu ipᷣius rõnis ſuꝑioꝛis ptʒ.qꝛ cum ipᷣa

ratio inferioꝛ/ꝑ ea que iã dicta ſunt:dica
tur a recurrẽdo ad ſuũ ꝓpꝛiũ actũ qui eſt
deliberare⁊ rõcinari.⁊ ſit a debite in ſe cir
c talem ſic inſurgẽtẽ illecebꝛã ſeu carna
lem delectatiõem deliberãdo.legesq; ⁊ re
gulas humanas quiba innitit᷑ cõſulendo

P talem ſui dicti cõſenſus ſubititatẽ ⁊ pᷣci
pitatõem impedita.a foꝛtioꝛi ⁊ ꝑ ampliꝰ

Arecurrẽdo ad iudiciũ rõnis ſuꝑioꝛis im

pedita.dici ⁊ reputari debet.⁊ ex cõſeq̃n
ti etiã ipᷣa ratio ſuꝑioꝛ q̃ ab inferioꝛi ratõ
ne cõſulta non fuit ſimiliter debite circa

talem ſic inſurgentẽ illecebꝛã ſeu carnalẽ
delectatõem deliberãdi.ad legesq; ⁊ regu

las eternas quib ĩnititur ⁊ que altioꝛes

ſunt /recurrendi tempus ⁊ occaſionẽ ſeu
motiuũ nõ habuiſſe dici ⁊ reputari debet

Et ſic ipᷣa ratõ ſuꝑioꝛ/nullo modo necve

re nec interpᷣtatiue cõſentiens dici ẽ rpn
tari debet. “

ſe

Zuth
volup
ſpam
ſan e
ſelcea
npun
cymt
numnin
ſehube
luoſe
endos
usſe
inc
gübe
(⸗
ſoeh
llia⸗
lebꝛ
ſam
fonen
foſar
putſ
bernt
dici⸗
ſcin⸗
ſoe
potoh
Mmentn
prorrg
onſen
poſet
Ntisrön
tenller
limtep⸗
Dng
fneco⸗
gumtt
punc⸗
nititß⸗
nis eg
llpalic⸗
lamnene
ete

el
Poctipſ
ſugiorn
eſſecz
mogori

Slonkgi
in inun
anquict
cbieinſein
briſenant
cqzreglin
ilencoinn
tieſaltedatb⸗
. Innon
Sgalingen
Nis oſanſod⸗
Weingane
Bedilcind
tſcengicſt
Abentuarit
woriſccfan⸗
eAemien
limcinonena
ultlrocbnen
dimengontn
Ninddocdſend
ingſee nſoß
riſtuddumnß,
niu indcean
mnomecſe
nniiſ ſbn
Anſis o
w(CMoani
nalsdelec
cnſue reſhe
„cunn is
caſant.dict
aougvicſt

ſdehieinſect

chi ſvan
Golegescz
mmirttcöſuene⸗
ſubintmitſe
utcnitpenl
Pnsſgictonn
che a hei
zwpinnmiman
lirdhitond
atriſaanm
altnagich
nant nans
vmaſoriſ
Gtrpmande
mionolhñn
mminsdiͤnnh

— f Eõ

tiens

De delectatione an ſit peccatũ ʒ0

ipᷣamq; rõem inferioꝛẽ pulſare/⁊ iam foꝛ
ſan attrahere incipientẽ / ratio ſuꝑioꝛ ex
ſel ex conſideratõe legis ſeu regule eterne/⸗
vtputa pᷣcepti diuini vel offenſe dei /ſtatĩ
repmit.⁊ tunc dicit᷑ ratõ/ tertio ſex modo
rum ſupꝛa tactoꝝ ſeu ſub tertia qualitate

ſe habere. ſcz vt rebmens.qͥ modus ſeu q̃

litas ſe hñdi/ipſi ſoli rõi ſuꝑioꝛi attribu/
endus eſt. Coꝛreſpondetq; etiã iſte mo/
dus ſeu iſta q̃litas/pꝛimo mẽbꝛo ipſius
pꝛincipalis diſtinctiõis trimẽbꝛis ſuꝑiꝰ
ad hoc ꝓpoſitũ poſite.Nam tũc talis ille/
cebꝛa ſeu carnalis delectatõ/ nõ eſt moꝛo

ſa.nec moꝛa tꝑis.nec moꝛa cõſenſus.Eſt

etiã ſolũ pctm veniale ¶ ONX aũt talis ille/

cebꝛa ſeu carnalis delectãtio/nõ ſit moꝛo

ſa moꝛa tpis.patʒ de ſe exdictis.qꝛ ſtatĩ a
rõne ſuꝑioꝛe repꝛimiᷣ ¶ O aũt nõ ſit mo
roſa moꝛa ↄſenſus/capiẽdo tñ cõſenſum
ꝓut ſtati ſupꝛa tactũ eſt.ꝓ cõſenſu ſcʒ deli

berato.⁊ qͥ in hac materia moꝛtale pctm̃

dicit᷑ patet qꝛ licet rõ ipſa inferioꝛ/a tali
ſic inſurgente illecebꝛa ſeu carnali delctã
tione pulſata fuerit.⁊ foꝛſan vt cõtingere
poteſt/eã quodãmodo acceptauerit⁊ reti
nuerit.nec reſiſtere de ſe.ſe diſpoſuerit Et
ꝓpterea quidã imꝑfeciꝰ et indeliberatꝰ eiꝰ
conſenſus interueniſſe dici põt/ꝓpter qðᷣ
pctm̃ eſt veniale.attñ qꝛ regulationi ſuꝑi

oꝛis rõnis ſic(vt tactũ eſttalem inſurgẽ/

tem illecebꝛã ſeu carnalem delectatõeʒ ſta
tim repꝛimẽtis ilico obedit.ſeq; ab ea re/
gulari ꝑmittit.nõ dicit᷑ pꝛopꝛie ⁊ delibe/
rate conſentire. Etenĩ ratio inferioꝛ int᷑/
dum ſtati ⁊ immediate nõ recurrẽdo ſcilʒ
ꝓtunc ad leges ⁊ regulas hũanas qb in/
nitit/pᷣt a legibo ſeu regulis diuinis ⁊ eter
nis regulari ⁊ cõuerti.Quia ⁊ ſi eis pꝛin/

cipalit᷑ ⁊ vt regulãs nõ intẽdat.ꝑ directũ

tamen ⁊ vt ᷣm eas regulata intendere po
teſt ⁊ ſepe intendit.

ſe cõſen/

E

tiens (Aut bmöi ſic inſurgetẽ illecebꝛã
ſeu carnalẽ ⁊ voluptuoſam delectatiõem

poſt ipſiꝰrõnis appꝛehẽſionẽ/ ipſa ratio

ſuꝑioꝛ nõ ſolũ nõ repꝛimit.ĩmo in eã ex/
pꝛeſſe cõſentit.Et tũc dicit᷑ratio vltĩo ſex

modoꝛũ ſupꝛa tactoꝛũ ſeu ſub vltima q̃li

(WBt repꝛimens

Aut hbuiuſmodi illecebꝛãſen carnalem ⁊
voluptuoſam delectatõem ſic inſurgentẽ

tate ſe habere. ſcilʒ vt expꝛeſſe ↄſentiens.
Qui modus ſeu qlitas ſe hñdi/vtriq; ra

tioni diuerſis tñ reſpectibo vt ex ſtatim ſe
quentibo apparebit attribuendus eſt In
quantũ eteni exinde cauſat᷑ peccatũ moꝛ/
tale.imputari ⁊ attribni debet rõni ſupꝑi/
oꝛi. JInquantũ vero iuxta materiã pñtem
cõſen ſus in delectatõem dicit᷑debet ratõ

ni inferioꝛi attribui Coꝛreſpondetq; iſte

b

modus ſeu iſta qualitas tertio mẽbꝛo ip
ſius pꝛicipalis diſtinctiõis trimẽbꝛis ſu
pius ad hoc pꝛopoſitũ poſite Hã tunc ta
lis illecebꝛa ſeu carnalis delectatio/quan
tumcũq; modicũ teneat/ſicq; foꝛſan non
moꝛoſa ſit moꝛa teꝑis/ eſt moꝛoſa moꝛa

conſenſus.Eſtq; tũc pctm̃ moꝛtale etiãſi

deſit plena voluntas ꝑficiendi actũ.ĩmo
vbi foꝛſan expꝛeſſa volũtas nõ pꝑficiendi
adeſſet. Maxime ſi feratur ille cõſenſus/⸗
in ipᷣam illecebꝛã ſeu carnalem delectatõ/
nem/tamq; in rem aut oꝑatõem ſeu actũ
ſuꝑ quo vel circa quem / illa illecebꝛa ſeu
carnalis delectatio ſic inſurgit ⁊ verſat᷑.⁊
qui talis illecebꝛe ſeu carnalis delectatio
nis eſſet pꝛincipale obiectũ.iuxta qð mo

dicũ infra/magis declarabit᷑ Nã tũc pꝛi/

mo eſtverus ⁊ expᷣſſus rõnis ſupioꝛis in
ipᷣam illecebꝛã ſeu carnalẽ delectatõeʒ cõ
ſenſus qui ſemꝑ in talibus delectatõnibꝰ
que circa ea ſunt. q̃ ex ſuo genere moꝛta/
lia exiſtũt.iuxta tamẽ moditficatõem ſtati
tactã eſt pctmi moꝛtale.Nã ſemꝑ in talib
⁊ circa talia.delectatio moꝛoſa.moꝛa ta/
lis cõſenſus tale pctm̃ eſt q̃lis eẽt ipᷣe rea/
lis actus.Quia tunc ratio ſuperioꝛ ſic ex
pꝛeſſe in talem illecebꝛã ſeu carnalem de/

lectatõem q̃ eſt in creatura ↄſentiẽdo/ſeg

vera delectatõeque eſt in deo circa quã ſo
lum intẽdere deberet ſciẽter auertit qð ſi/
ne contẽptu facere nõ poteſt.cuũ nunq; ex
pꝛeſſe(vt in ſuꝑioꝛiba mõſtratũ eſt) in ali
quid circa tales res carnalz terrenas con
ſentire poſſit.ↄſentireq; dicatur / niſi deli
berata. Deliberata ãt facere nõ poteſt.qͥn
leges ⁊ regulas diuinas ⁊ et᷑nas quibo in

nitit / conſuleret vel cõſulere omiſerit ⁊ ne
glexerit. Et ſicverevel interpᷣtatiue contẽ

pſerit.Et etiam tũc in talem illecebꝛã ſeu
carnalẽ delectatiõem ipſius rõis inferio/
ris conſenſus expᷣſſus.quia in talibo car/
nalibo ⁊ terrenis ę ipᷣaʒ rdem inferioꝛẽ ap
pꝛehẽſis.⁊ circa qͥ ſe applicat nunq; ratõ
ſuꝑioꝛ q̃ vt ſupꝛa dictũ ẽ de ſe ⁊ ex ſe en

2

6*

Copmpendi

talia nõ intendit pꝛopꝛie cõſentire dicit.

nec cõſentire pᷣt:niſi ipᷣa etiã rõne inferio/⸗
ri realiter deliberata ⁊ cõſentiente. Sed
bene econtra cõtingere poteſt. Immo p/
pꝛie loquendo talis expᷣſſus ipſiꝰrõis ſu/
pioꝛis in talẽ illecebꝛa ſeu carnalem dele/
ctationẽ ↄſenſus/mhil aliud eſt/q; ꝙ ip/
ſa rõ ſuꝑioꝛ/dictã rõem inferioꝛẽ i hmoi
illecebꝛã ſeu carnalẽ delectatõem delecta/
ri ac ipam ab ea nõ repꝛimere ſeu retrabe
re.ac cũ ea in tali delectatõe cõcurrere ve/
re ⁊ expꝛeſſe deliberata ↄſentiat.Et hinc
eſt ꝙ licet interdũ ꝓut iam in ſuꝑioꝛibota
ctũ eſt/ipſa ratio ſuperioꝛ in illecebꝛã ſeu

curnalẽ delectatõem vere ⁊ expꝛeſſe ſeu in
rerptatiue cõſentiat.tũcq; talis illecebꝛe⸗

ſeu carnalis delectatõis/qᷓ tũc vere/moꝛa
conſenſus moꝛoſa eſt moꝛoſaq; dicit᷑ pec
catũ poſſit ad ipam rõem ſuꝑioꝛẽ dici ꝑp/
tinere.quia tñ ipᷣa ſuꝑioꝛ nõ pꝛopꝛie ex ſe
nec ad ſe hoc facit.illudq; etiã nõ niſi ipᷣa
ſimiliter rõne interioꝛi deliberata ⁊ cõſen
tiente pꝛopꝛie facere poſſit.hinc eſt ꝙ pec
catũ moꝛoſe delectatõis/cõiter ⁊ ꝓpꝛie di/
citad rõneʒs inferioꝛẽ ꝑtinere.ꝓut ample
in ſuꝑioꝛibo declaratũ eſt. Et hic eſt talis
pꝛopꝛius ⁊ deliberatꝰ cõſenſus.de quali
tam iuxta ſepe dictas duas diſtinctiões ĩ

ſupꝑioꝛiby poſitas.q; etiã cõiter intelligit
du dicikconſenſus in delectatõem. pecca

tum moꝛtale eſſe.

Gt negligens

Aut huiuſmodi

ſictnſurdentẽ illecebꝛ

ſen carnalem ⁊ voluptuoſam delectatõezʒ
poſt ipᷣius rõis appꝛehẽſionẽ/ ipſa rõ ſu/

pioꝛ nõ repꝛimit.ſed nõ etiã expᷣſſe in eaʒ
conſentit.Et reſpectu iſtiꝰcaſus põt ſerõ

duplici modo ſeu ſub duplici qlitate hfe

Vno modo ſeu ſub vna q̃litate qua talẽ

illecebꝛã ſeu carnalẽ delectatõem quã ſic

ratõ ſuꝑioꝛ nec repꝛimit.nec etiã in eã ex
pꝛeſſe cõſentit/rõ inferioꝛ poſt ſufficien/
tem deliberatõem debitãq; aĩaduerſionẽ
piculi ⁊ peccati qð exinde ĩminet ⁊ incũ/
bit/retinet ⁊ circa eã immoꝛat᷑.nec eã ipſa
ratio ſuꝑioꝛ ex diuine ⁊ eterne legis ⁊ re⸗/

gule conſideratõne eſt diligẽs repꝛimere.

Et tũc dicit᷑ratio quĩto ſex modoꝝſupꝛa

tactoꝝ ſeu ſub quĩta q̃litate ſe habere.ſcJ

vt negligẽs.Qui modus ſeu q̃litas ſe ha
bendi/licet q́;plurimũ ⁊ pꝛĩcipaliꝰ (vt ex

ſtatim ſequẽtibus apparebit)rõis inferi/

—

oꝛis in eo ðſenſus occurrat et opet᷑ attri/
buendus eſt ſuꝑioꝛi rõni.qꝛ ꝑ iſtũ modũ
ſen ꝑ iſtã qualitatẽ ſe hñdi rõis ſuꝑioꝛis/⸗/
cauſat᷑pctm̃ moꝛtale.qð alias nõ eẽt Coꝛ
reſpondetq; etiã iſte modꝰ ſeu iſta q̃litas
tertio mẽbꝛo pꝛincipalis diſtinctiõis tri
mẽbꝛis ſuꝑius ad hoc ꝓpoſitũ poſite Nã
tunc talis illecebꝛa ſeu carnalis delectatõ
quantũcũq; modicũ foꝛſan vt ĩ ſimili ſu/
pꝛa dictũ eſt teneatur ſicq; nõ moꝛoſa ſit
moꝛa tempis/eſt moꝛoſa moꝛa cõſenſus.
Eſtq; tunc (vt iã dictũ eſt) pctm̃ moꝛtale

etiã ſi deſit plena volũtas ꝑficiendi actũ.

immo ꝓut ſupꝛa in ſimili dictum eſt.vbi
foꝛſan expᷣſſa volũtas nõ ꝑficiẽdi adeſſet.

maxime ſi vt ibi etiã dictũ eſt/talis reten/
tio ipᷣius illecebꝛe ſeu carnalis delectatõ/

nis in ipᷣa rõe inferioꝛi/ꝛ negligẽtia repꝛi
mendi in ipᷣa rõne ſuꝑioꝛi/eſſet tãq; in rẽ

aut oꝑatõnem ſeu actũ/ſuꝑ quo vel circa

quẽ ipſa illecebꝛa ſeu carnalis delectatio

inſurgit ⁊ verſat᷑.⁊ talis illecebꝛe ſeu car/

nalis delectatois eſſet pꝛincipale obiectũ
iuxta qð modicũ infra magis declarabit.

Lunc enĩeſt vtriuſq; rõnis in talẽ illece

bꝛã ſen carnalẽ delectatõem ↄſenſus ſcilʒ
expꝛeſſus ipᷣius rõis inferioꝛis.qð patet
de ſe er dictis / ipſius etiã rõis ſuꝑioꝛis.li
cet nõ verus et expᷣſſus.interpᷣtatiuꝰ tñ et
eqͥualens.attẽta tali deliberatõe ꝑiculiq;
⁊ peccati aduertẽtia ſeu animaduerſione
qꝛ qͥ aduiſatus ⁊ deliberatꝰphibere põt⁊
nõ ꝓhibet/cõſentire videt᷑. Qni quidẽ cõ

ſenſus interpᷣtatiuus ⁊ eͥualens ipſiꝰra/

tionis ſuꝑioꝛis/quãdo eſt circa ea vel ſu/
p eis que de ſuo genere peccata moꝛtalia
exiſtunt/eſt ſemꝑ peccatũ moꝛtaleqꝛ lic

tũc nõ ſit expᷣſſus dei cõtemptus: factiuꝰ.

ſeu actiuus⁊ poſitiuꝰ.eſt tamẽ interpᷣtati
uns.ꝑmiſſiuus.⁊ equalens.pꝑmittens ſcʒ
poſt talẽ ſufficientẽ deliberatõem. talẽ qʒ
aduertentiã ſeu animaduerſionẽ piculi⁊
peccati.⁊c.teneri a rone inferioꝛi/illa que
ſtatim reſpui aut rebᷣmi debuerãt.Etenĩ
ratio ſuꝑioꝛ/quotiẽs nõ dirigit ſeu cohi/

bet aliquẽ actũ.vel aliquã paſſionẽ inte/

rioꝛeʒ alicuiꝰpeccati moꝛtalis.⁊ hoc poſt
ſufficientẽ deliberatõem ⁊ aduertẽtiã ta/
lis ꝑiculi/talisq; peccati quod ſic immi/
net⁊ incũbit.ſiue tũc de lege ſeu regula di
uina ⁊ eterna actu cogitet ſiue nõ ðꝛ con/
ſentire ⁊ contẽnere. Sʒ diuerſimode Nã
cũ de ipſa lege ſeu regula diuina et eterna

4
dei⸗
o
ge
int
n

nrctgei,
nſiimi
alttsſizing
dalagritiln
dcſe ii
diſincnin
Poſtioſteßi
mnglissdctan
kaniſimtlie
ctömoroſ
Amoracöſenits
ickhannorn
usgfiengigei
nddicunctet
Nögficititec
aüͤckt illsn
Larmnaldeenn
gigieſcliziniP
iͦ up otan
montls Nen
lapinhlechwi
mungedunmht.
Gründ ünile
nrimn ioc,
itnius gn
inioiinali
aummmn ie
irnit lig
mimunnone
parpan⸗
Ouigitic
rlantiſin
dckaranraſ
etamn wornla
minanatll
mgnn inn
cnmeinehen

Gnens ninng

Nibe ien le
nuunſini
nentrun u

De delectatione an ſit peccatũ ʒo

actu cogitat. tuncvere ⁊ realiter cõtemme
re ðꝛ.vereq; ⁊ realiter contẽnit. Cum vo

de ipᷣa lege ſeu regula diuina⁊ eterna actu
nõ cogitat.quia hoc nõ niſi ex ſua negli/
gẽtia ⁊ omiſſione puenire poteſt.cũ de ea

in tali caſu cogitare deberet. ꝑ omiſſionẽ

⁊ negligẽtiam contẽnere cũ talis omiſſio
⁊ negligentia in ipſa rõe ſuꝑioꝛi poſt ſuf/
ficientẽ deliberatõem /nullo mõ / ſine vᷣo
⁊ effectuali contẽptu. licet interpᷣtatiuo/⸗

eſſe ⁊ cõtingere poſſit. ⁊ hic etiã effectiue
⁊ interpᷣtatiueeſt talis cõſenſus de q̃li tã

iuxta ſepe dictas duas diſtinctiões in ſu/

ꝑioꝛibo poſitas.qᷓ; etiã cõiter intelligitur

dum dicitur cõſenſus in delectatõem pec

catum moꝛtale eſſe.

Bti inaduertens

Alio modo ſub alia q̃litate reſpectu iſtiꝰ
met caſus ſtatim tactiipᷣt ſerõ habere.q;
ſcilʒ hmõi ſic inſurgentẽ illecebꝛã ſeu car
nalem delectatõem/quã ſic poſt ipᷣius rõ

nis appꝛehẽſionẽ/ipᷣa rõ ſuꝑioꝛ nec reb/

mit nec etiã in eã expᷣſſe conſentit/ipſa rõ

inferioꝛ retineat.⁊ circa eam immoꝛet᷑ ſʒ

hoc fit ante ſufficientẽ deliberatõeʒ. debi
tamq; aduertentiã ſeu aladuerſionẽ ꝑicu
li ⁊ peccati.qð exinde ĩminet ⁊ incũbit.ĩ/
mo ꝙ ſic dictã illecebꝛã ſeu carnalẽ dele/
ctatõem ipſa ratio inferioꝛ retineat ⁊ cir/
ca eã immoꝛet᷑facit quaſi ſuſpẽſa ⁊ nõ bñ
aduertẽs.nec debite/ad ſuũ pꝛopꝛiũ actũ
q̃ eſt deliberari ⁊ rõcinari/ recurrens.ſeq;
eleuãdo leges ſeu regulas hũanas quib⸗

innitit᷑ conſulens.vel ſi foꝛſan ad dictum
ſuũ ꝓpꝛiũ actũ recurrerit.ſeq; leuando le

ges ſeu regulas hũanas cõſuluerit/nõ tñ
plene naturã ⁊ grauedinẽ ipſius Bicul 7
eccati ex ſe cognoſcit⁊ aduertit.Etenim
uod ꝓ iſtius materie intellectu bene cõ

ſiderandũ eſt)ratio ipᷣa inferioꝛ/bene po/

teſt circa talem illecebꝛã ſeu carnalẽ dele/
ccatõem:ſicut ⁊ circa alias interioꝛis ani
mepaſſiones/quãdoq; verſari⁊ immoꝛa

ri. conſiderãdo⁊ rõcinãdo in ſe/q; tale q d
accõmodũ eſt vel cõueniẽs coꝛꝑi vel hu/

iuſmodi. Oe ipſa reſpectu talis illecebꝛe
ſeu carnalis delectatiõis aut alteriꝰ interi
oꝛis anime paſſionis/nõ recurret ad ſuũ

pꝛopꝛiũ actũ qͥ eſt deliberare ⁊ ratiocina/

ri.Nec ſe eleuabit/conſiderãdo ⁊ attẽden

AQo circa ꝑiculum ⁊ peccatũ. qð in ſic ille-
cebꝛe ſeu carnaliter delectãdo.ac circa ta-

lem illecebꝛã ſeu carnalem delectatõnem
vel aliquam aliã interioꝛem anime paſſi/
onem imoꝛando/imminet ⁊ incũbit Vel

ſi foꝛſan ad dictũ ſuũ pꝛopꝛiũ actum re
currat/ſeq; circa dictum giculum ſeu pec

catum cõſiderando ⁊ attendendo eleuet.
non tamen ex ſe naturã ⁊ grauedinẽ ipſiꝰ
piculi ⁊ peccati plene cognoſcet ⁊ aduer/
tet. Et tunc in iſto ſcilʒ caſu dicitur ratio

quarto ſex modoꝝ ſupꝛa tactoꝛũ ſeu ſub
quarta qualitate ſe habere ſcʒ vt inaduer

tens. Qui modꝰ ſeu qualitas ſe habendi
ipſi ſoli rõni inferioꝛi vt ex ſtati ſubſeq̃n/
tibus apparere poterit attribuendus eſt.
Loꝛreſpondetq; iſte modꝰ ſeu iſta q̃litas

ſcðᷣo membꝛo pꝛincipalis diſtinctõis tri

membꝛis ſuꝑ hoc ad ꝓpoſitũ poſite Nam
tũc talis illecebꝛa ſeu carnalis delectatio/
dicit᷑ moꝛoſa moꝛa tꝑis.⁊ nõ moꝛoſa mo
ra cõſenſus.Eſtq; tunc ſolũ veniale pec/
catum. ¶ &ο enĩ moꝛoſa ſit moꝛa tꝑis pʒ
de ſe: ex dictis ⁊ ex natura caſus qui poni
tur ſcʒ ꝓpter immoꝛatiõem ipſiꝰrõnis in/
ferioꝛis circa eã Nam ſi ipſa ratõ inferioꝛ

circa ip̃am nõ immoꝛaret᷑.ſed eã ex ſe ſola

aut cõcurrent᷑ cum rõne ſuꝑioꝛi/ſtatĩ a ſe
abijceret.iam ipᷣa ratio/ ſe nõ iſto quarto
modo ſeu ſub iſta quarta qlitate.ſed pꝛĩo
modo ſeu ſubipꝛima q̃litate ſupꝛa poſita
(vt ſatis ibi declaratũ eſt)ſe haberet. Vel

ſi a rtõne ſuꝑioꝛe ſola talis illecebꝛa vel
carnalis delectatio/ſtatim repmeret᷑ iam

ipſa ratio ſe nõ iſto etiã quarto modo ſeu

ſub iſta quarta qualitate.ſed tertio modo
ſeu ſub tertia qᷓlitate ſupꝛa etiã poſitꝭ (vt

etiã ibi ſatis declaratũ eſt)ſe heret. 3
ꝙ talis illecebꝛa ſeu carnalis delectatõ ſit
nõ moꝛoſa moꝛa conſenſus:capiendo tñ
cõſenſum ꝓut ſepe ſupꝛa tactũ eſt in hac

materia capi.dum ſcʒ ponit᷑ cõſenſus in

delectatõem/ peccatũ moꝛtale eſſe Hoc ſa
tis etiã reſpectu vtriuſq; ratõis patz ex iã
ſtatim dictis.⁊ etiã ꝑ aliqua eoꝛũ que in
ſupioꝛibꝰ/in declaratiõe ſecũdi modi ſeu
ſecũde qualitatis ſe habẽdi ipᷣius ratiõis
tacta ſunt.¶ NHam pꝛio / reſpectu ipᷣiꝰ in⸗/
ferioꝛis ratiõis.licet ꝑ talem eiuſdẽ in di/

clam illecebꝛã ſeu carnalem delectatõem
immoꝛatiõem videat᷑ ⁊ dici poſſit quidãa
eius impꝛopꝛiꝰ⁊ impfectus in ipᷣam ille/

cebꝛã ⁊ cetera interuenire conſenſus pꝛo
pter quẽ eſt peccatũ veniale.nõ tamen de
bet talis cõſenſus pꝛopꝛius perectus ac
2

deliberat? dici aut reputari.qꝛ vt ex iam
dictis apparet/añ ſufficientẽ deliberatõ/
nem debuãq; ꝑiculi ⁊ pcti aduertẽtiã ſeu
aĩaduerſionẽ.⁊ ſic anteq; (vt iam dictũ ẽ)
ipſa ratio inferioꝛ ad ſuũ ꝓpꝛiũ actũ q eſt
deliberari ⁊ rõcinari debue recurreret/ le
gesq; ſeu reglas hanas quibo innitit cᷣ
ſulerʒ. vel foꝛſan anteq; naturã ⁊ granedi
nẽ ipᷣius ꝑiculi ⁊ pcti plene cognoſceret ⁊
aduerteret.talis eiꝰ imoꝛatio talisqʒ ĩpꝛo
pꝛius ⁊ ipfectus ↄſenſus cõtigit.qᷓ oĩa tñ
dictã ipᷣius rõnis inferioꝛis immoꝛatõeʒ
dictũq; impꝛopꝛiũ ⁊ impſectũ pꝛecedere
debuiſſent.⁊ om̃ino neceſſaria ſunt añq;ᷓ
talis eius imoꝛatio talisq; cõſenſus dici
poſſit diciq; debeat verus ⁊ ꝑfec eſſe.e
inde pctm̃ moꝛtale ↄtingere poſſe ¶ Nec
etiã in iſto caſu reſpectu ipſiꝰ ſuꝑioꝛis rõ
nis debet talis illecebꝛa ſeu delectatõ mo
roſa/ moꝛa conſenſus reputari. Onia vt
ſepe in ſimili ſupꝛa tactũ eſt. ex ̊ ipᷣa ratõ
in ferioꝛ ꝙ ſic circa talem illecebꝛã ſeu car
alem delectatõem immoꝛet / facit qſi ſu/
ſpenſa ⁊ nõ bñ aduertẽs nec debite añ ta/
lem immoꝛatõem ad ſuũ pꝛopꝛiũ actum

qͥ eſt deliberari raniocinari.recurrẽs ſeq;

piculũ ſen peccatũ quod iminebat ⁊ incũ
bebat conſiderãdo ⁊ attendẽdo.leges q;
ſeu regulas humanas qbus innitit᷑ cõſu
lendo eleuãs a minoꝛi dʒ dici ad iudiciũ
ſuꝑioꝛis rõnis que altioꝛ ⁊ ſublimioꝛ eſt

eam ſcilʒ cõſulendo recurriſſe ⁊ ſe eleuaſſe
Et ſic nõ mirũ ſi ipᷣa rõ ſuꝑioꝛ/que de ſe ?⁊

ꝑ ſe circa tales actus carnales ⁊ terrenos
nõ intendit/ nec ſe ſp ex ſeipᷣa circa eas le/
ges ſeu regulas diuinas ⁊ eternas cõſulẽ
do applicat.q̃ſi ſuſpẽſa ⁊ nõ bñ aduertẽs

⁊ ſic indeliberata ⁊ ꝑ conſequẽs nec vere

nec interpᷣtatiue cõſentiẽs debʒ in hoc ca
ſu dici⁊ reputari.Etiãvt iã tactũ eſt natu
ra iſtius qrti modi ſeu iſtius q̃rte q̃litatis
ſe habẽdi rõnis/vt videre claꝝ eſt / hoc de
ſehabet ⁊ impoꝛtat.cũ expᷣſſe unpoꝛtet rõ
nem inſerioꝛẽ circa talem illecebꝛã ſeu car
nalem delectatõeʒ ante ſufficientẽ delibe
ratõem debitãq; aduertentiã ſeu aĩaduer
ſionẽ ꝑiculi ⁊ peccati quod exinde immi/
net ⁊ incũbit/immoꝛatã eſſe. Nã ſi pone/
ret᷑ ia rõ inferioꝛ ſic poſt ſufficientẽ deli/
beratõnem.debitãq; aduertentiã ꝑiculi ⁊

peccati ĩmoꝛata fuiſſe.iã vt in ſimili ſtati
tactũ eſt nõ iſte q̃rtus modꝰſeu iſta q̃rta qᷓ
litas ſe habendi ipᷣius rõis eſſet.ſed vnus

ndiũ theologie

duoꝝ modoꝛũ ſeu qualitatũ immediate

explicatoꝝ.ſcʒ vel ſextus vel qntus: ¶ Et

intelligant᷑ hec oĩa hic ſtatĩ ſupꝛa pᷣdicto
rum ſex modoꝛũ ſeu ſex qualitatũ ſe circa
delectationẽ habẽdi ipᷣius rõnis tractata

pꝛincipaliter de conſenſu in delectatõem

cogitatois.i.q; habet᷑cogitãdo. Nã talis

conſt enſus (vt ſepe ſupꝛa tactũ eſt)pꝛinci/
paliter ad rõem inferioꝛeʒ ꝑtinet ſicut ad

ipᷣam pꝑtinet cogitare.i.actꝰipſe cogitatöõ/⸗

nis.⁊ etiã ad ipᷣm qð eſt cogitare vel non
cogitare inqntũ accipit᷑ vt ad illã actõem
oꝛdinat᷑. Quod notãter ðꝛ.Nã eſt quẽdã
aliũ cõſenſum in delectatõem reꝑire.ſ.in
delectatiõeʒ actus ſen oꝑis.maximedũ il

le actus ſeu illõ opus eſt in fieri.q conſen
