mus modus ſeu pꝛimũ genus mendacij
ſcilʒ mẽtiri in doctrina pietatis ⁊ religio-

nis.⁊ hoc eſt moꝛtale peccatũ.Aut inten

dit nocumẽtũ totius homis.quod ↄtin/
git duplicit.ſ. vel intendẽdo nocere vni/
uerſalit᷑ ⁊ totaliter.⁊ ſᷣm genus qð om̃ib

nocet ⁊ nulli ꝓdeſt.vt ꝗ mẽdacit᷑ pſeqtur

X 4

Compendiũ theologie

hominẽ ad moꝛtẽ Eteſt ſcõs modus ſeu
ſcom genus mendacij. Et iſtud eſt peœtm̃
moꝛtale. Aut intendẽdo nocereꝑticulari
ter ⁊ ſfᷣm genus qð alicui nocet ⁊ alicuip/

deſt.vt eit mendaciũ mercatoꝝ ⁊ calũnia

toꝝ. Et eſt tertiꝰ modus ſeu tertiũ genus
mendacij.⁊ iſtud ſimiłr eſt pctm̃ moꝛtale
Et vocat᷑ qolibet iſtoꝝ triũ geneꝝ mẽda

ciũ ꝑnicioſum ¶ Siautẽ libido mentien

di ſit in cauſa.hoc eſt ſi às mentiat᷑ ex ſo/
la libidine/tũc aut mouet᷑ tm̃ ex affectiõe
⁊ intẽtione mentiẽdi:⁊ non ꝓpter alið.Et
eſt quartꝰ modus ſeu quartũ genus men/
dacij.qð vocat᷑ mendaciũ libidinoſum.⁊
ponit᷑ moꝛtale pctm̃. Aut mouet᷑ ex¶inten
tio ne mouendi auditoꝛẽ ad cõplacentiã
vel riſum. Eteſt qntus modus ſeu qntũ
enus mẽdacij qð vocat᷑ mendaciũ ioco/
um.qð poniturvt cõius veniale peccatũ
¶ Aut vtilitas aliq̃ eſt in cauſa.hocẽ ſiᷣs
mentiat᷑ vt ſibi vel alteri pꝛoſit Et tũc aut
vtilitas illa ↄſiſtit in bomis foꝛtune que
perdi pñt.vt ſi quis mentiat/ne ꝑ rapto/
res ſuã pecuniã amittat Et eſt ſextus mo-

dus ſeu ſextum genus mendacij.Aut illa

vtilitas ↄſiſtit in bonis coꝛꝑis.vt cũ qͥs
mentit᷑ pꝛo ſaluãdo vitã homĩs.vt ſi ho/
mo querat᷑ pꝛo eũ occidendo aut ad moꝛ/
tem ducendo.⁊ mentiẽdo dicat ſe non vi
diſſe vel neſcire vbi ſit. Et eſt ſeptimꝰ mo
dus ſeu ſeptimũ genus. Aut illa vtilitas
oↄſiſtit in bonis anĩe/que tamẽ ſic ſunt in
anima vt quodãmodo etiã habeãt eſſe in

coꝛꝑe.vt cum quis mentit᷑ pꝛo ſua aut al

terius pudicitia velvirginitate ſeruanda
Eteſt octauus modꝰſeu octauũ genꝰ mẽ
dacij/ſᷣm debitã aſſignatiõem auguſtini.
Et vocat᷑ quodlibet iſtoꝝ triũ vltimoꝛũ
geneꝝ mendacium officioſum.⁊ de ſe po⸗/
nütur eſſe peccata yenialia.

De triplici genere

mendacij. ¶ In ſumma nota ꝓꝙ in gene/
re eſt triplex mendaciũ.ſ.ꝑnicioſum libi
dinoſum officioſum. Eꝛimü. ſ pnicio
ſum cõtinet ſub ſe tria pꝛima genera ſupᷣ
poſita ⁊ declarata.Et eſt ſem er moꝛtale
petm̃ ¶ Scom ſcilz libidinoſum cõtinet
ſub ſe quartũ genus ſupꝛa poſi itũ ⁊ decla
ratũ quod ponit moraleerauinth qð
dicit᷑ iocoſum ⁊ ab oĩbus ponit᷑ veniale.

Kerni ſof iciol, tinet ſub ſe ſertũ
epn

imũ ⁊ octauũ genera etiã ſupꝛa poſi/

ta ⁊ declarata. Et eſt ſemꝑ veniale.niſiex
acciden

poſitio noni et

ti efficeretur moꝛtale.

nũ ⁊ decimũ mandata in oꝛ

decimi pꝛeceptoꝛum legis:

dine pꝛincipali/a ſextũ ⁊ ſepti/
mum in oꝛdine eoꝝque reſpici
unt ꝓpximũ.eo ꝙ diuerſo modo

oꝛdinãtur ̃m oꝛdinẽ textus exodi ⁊ deu/

teronomij ſimul ꝑtractent᷑. in quibus ꝓ/

hibet᷑trãſgreſſio in coꝛde cõcra ꝓximum:
Fit autẽ tranſgreſſio in coꝛde dupliciter

vigelicet q;tum ad cõcupiſcentiã carnis⸗

cõtra quã ponitur nonũ mandatũ qð eſt
Non deſiderabis vxoꝛẽ pximi tui Quod
ponit᷑ nonũ pꝛeceptũ ſᷣm magiſtꝝ in lib
ſententiaꝝ et ᷣm aug⁊ ſcom libꝝ deutro

nomij.licet aliter oꝛdinet᷑ in exodo. Item

fit tranſgreſſio contra ꝓximũ in coꝛde q;

—

tũ ad ↄcupiſcentiã oculoꝝ.cõtra quã po

nitur decimũ mandatũ.quod eſt.Nõ cõ/

cupiſces do mũ ꝑpꝛoximi tui.qð ponitur
in exodo nonũ ¶ In quibꝰnotandum ꝙ
pꝛohibet᷑ ſpeciali mãdato cõcupiſcentia
carnis ⁊ concupiſcẽtia oculoꝝ/potiusq;
cõcupiſcentia alioꝛum maloꝛũ actuũ.qꝛ

iſte due cõcupiſcentie hñt delectatiões ſu

as etiã ante opus.⁊ nõ tm̃ coniũctas oꝑi
vt dicit auguſt. Et cum hoc etiã habẽt in
oꝑe nocumentũ pꝛoximi.qð nõ ſiceſt in
cõcupiſcentijs alioꝝ actuũ.Et ideo pꝛo/⸗
pter iſtã turpitudinẽ iſtaꝝ cõcupiſcentia

rum / que ſic ſunt ante opus/repꝛimendã

data ſunt iſta mandata que pꝛohibẽt coꝛ
dis cogitatum. Vel pꝛopter cauſam ſup
in fine ſexti mandati aſſignatã. oꝛro

—

quod ſubdit᷑ Non ſeruũ nõ ancillam.⁊c

quod annectit᷑nono mãdato ſcõᷣm oꝛdi/

nem exodi.⁊ decimo ſcʒ de nõ cõcupiſcen
do domũ pꝛoximi.ſcom oꝛdinẽ deute.v⸗
ſpecialiter ad decimũ ꝑtinet mandatum.
Oꝛdinat᷑ tamẽ cum nono ſcõm dictũ oꝛ/
dinẽ exoð:eo foꝛte ꝙ ea que ibi enumerat
ſunt res mobiles ſicut vxoꝛ de qua eſt no
num mandatumm. .

a ſufficientiã iſtoꝝ decem pᷣcep/

Inde ſumitur nu

merus ſen ſufficientia pꝛeceptoꝛũ legis.
nc reſtat videre numerum ?

toꝛum ſeun mandatoꝝ leg Eir
ca qð nota ꝙ ſicut ſupꝛa dictů

tler

lu

tinet
ſade

rni

mpli
ſtcot
wert
nee
dict

mapelt

AAquo⸗
lumpe⸗
unh
ltone
mpeo
erce
ſchin

licerin
roꝛg
datum
bers.
claſed
ſonit
ande
dum⸗
geſ
coſ⸗
Rece

net

n io

irſept⸗/
enſpic
omodo
it den⸗
buop⸗
mum
iccter
amnis.
igdeſt
Ood
n
nden
o. Ren
ncmngei⸗
nqni po
ſt. hoc/
Pöponinur
tndumg
unuuß
iani g
mnipſi
ins opi
ibabetin
ſceſt in
ieopꝛo/
Hiſcenta
mimend
bibercoꝛ

8
.(orro
nchlam.
ſcöm ond
cöclpiſeen
ne deute.
onatumn⸗
ndiano
icnumerat
gluckno

n
orü legss⸗
nmne,
n ſen
. gb
ſupni a

eſt / lex pꝛeceptoꝝ poſita eſt pꝛopter tranſ
greſſionem. Tranſgreſſio autẽ in pꝛimo
ſuo genere q́;tum ad materiã pꝛeſentẽ at/
tinet / dupliciter habet fieri ſcʒ directe con
trad H

eũ.vel directe contra pꝛoximũi.

De triplici modo

*

tranſgreſſionis cõtra deũ.¶ Contra deũ

autẽ contingit directe trãſgreſſionẽ fieri
tripliciter.ſ.coꝛde oꝛeet oꝑe. Coꝛde autẽ

fit contra deũ tranſgreſſio.cum qͥs.ſ.a ðo

auertit᷑ ꝑ idolatriã vel hmõi qð ꝑ pꝛimũ
pꝛeceptũ ſeu mandatũ pꝛohibet᷑in quo

dicit᷑. HNon habebis deos alienos coꝛam

me.⁊c̃.Oꝛe fit contra deũ trãſgreſſio per

nomen ſcz ſuum mentiẽdo. blaſfemãdo.

piurando.⁊c̃. Quod ꝑ ſcõm pꝛeceptum
ſeu mandatũ pꝛohibet᷑. in quo dicit᷑. Nõ
aſſumes nomẽ dei tui in vanũ ⁊c̃. Opere
autẽ fit contra deum trãſgreſſio.quando
ſcilicʒ temꝑe debito ⁊ ad dei cultũ pꝛinci/

paliter deputato/fit oꝑatio non licita/vl

illi cultui ſeu illi temꝑi nõ cõueniẽs.Qð
per tertiũ pꝛeceptũ ſeu mandatũ pꝛohibe
tur in quo dicit᷑. Hemẽto vt diem ſabba
ti ſanctifices.⁊c̃.¶ Lontra pꝛoximũ con
tingit directe tranſgreſſionẽ fieri duplici
ter. Vel omiſſione ſcilʒ boni ad quod qͥs

erga pꝛoximũ tenetur. Vel illatione ma/

liquod quis ſibi inferre non deberet.Cõ

tra pꝛimũ.ſcilicʒ contra omiſſionẽ boni

ad quod qͥs erga pꝛoximũ tenet/datur q̃r

tum pᷣceptum ſeu mandatũ quod eſt Ho

noꝛa patrẽ tuum ⁊ matrẽtuam.⁊c.( Il/
latione vero mali cõtingit int liciter con
tra pꝛoximũ trãſgreſſionem fieri.ſ.opere
oꝛe ⁊ coꝛde ¶ Opere quidẽ duplicit᷑ AUe
ſcilʒ malũ pꝛoximo inferẽdo in ſe ipſo id
eſt in ſua pꝛopꝛia ꝑſona.Quod ꝑ quintũ
pꝛeceptũ/ſeu mandatũ pꝛohibet᷑ in quo
ðꝛ ·Non occides AUel pꝛoximo inferendo
in re ſua.Et hoc iterum duplicit᷑. Vel ſci
licet in re ſuaſibi ꝑ legem coniũcta vt eſt
vxoꝛ.Quod ꝑ ſextum pꝛeceptũ ſeu man
datum pꝛohibet᷑ in quo dicit᷑ Nõ mecha

beris VUVel in re ſua nõ ſibi ꝑ legemcõiun

cta ſed omnino ſeꝑata.qualia ſunt bona
foꝛtuita Quod er ſeper npeec⸗Pinj ſeu
mandatũ pꝛohibet᷑ in quo dicit᷑. Non fur
tum facies ¶ Oꝛe fit cõtra pꝛoximũ trãſ/
greſſio ſibi mentiẽdo.fallendo.decipien
do.falſum teſtificando. Quod ꝑ octauũ

pꝛeceptũ ſeu mãdatũ pꝛohibet᷑ in quo di

— „

pcepto ſeu mãdato pꝛohibet ſupbia Jpᷣa
etenim oꝛõni.intimo debito q; cultui cõ

citur. Hon loquaris cõtra pꝛoximũ tuus
falſum teſtimoniũ ⁊c
contra ꝓpximũ trãſgr

Loꝛde deniq; fit
lo dupliciter. Eel
ſcʒ q;tum ad cõcupiſcentiã carnis Cõtra
quod datũ eſt nonum pᷣceptum ſeu man
datũ.in quo dicit᷑ Non deſiderabis vxo/

rem ꝓximi tui.Ael q;tum ad cõcupiſcen/

tiã oculoꝝ Contra qð datũ eſt decimum
⁊ vltimũ pceptum ſeu mãdatum.in quo
dicit᷑. Non concupiſces domũ ꝓximi tui.
non ſeruũ non ancillam.?c.

Aualiter per decé

bpcepta leg ome peccatũ moꝛtale phibet.
BVſtremo notandũ eſt qualrin

decalogo / fit virtualiter 2 effe⸗
cctiue ois peccati moꝛtalis pꝛo
hibitio. Pꝛohibent eni ibi ſe⸗
ptem capitalia pctã. n pmo quippe
dibet ſupbia Ipᷣa

trariat᷑. VUnde eccłiaſt.x. Initiũ ſuperbie
hoĩs apoſtatare a deo ¶ Inuidia autem
pꝛohibet᷑in quarto pᷣcepto ſeu mandato.
Ibi enimvt a ꝑte totũ intelligat᷑ pᷣcipitux
vnicuiq; honoꝛẽ debitũ impẽdere quod
facere no ſinit inuidia ¶ Ira autẽ pꝛohi/
betur in quĩto pᷣcepto ſeu mandato. Ibi
enim ꝑfecte intelligẽdo pꝛohibet᷑ occiſio
ſeu homicidiũ omne q; nocumentũ in ꝑ/
ſona pꝛoximi.ad que inducit ira. ¶Cu,/
xuria vero tam coꝛꝑalis q; mẽtalis pꝛobi
bet᷑ in ſexto pᷣcepto ſeu mandato ⁊ in no/
no. Ibi enim pꝛohibet᷑ mechia omnis q;
illicitus ↄcubitus.⁊ etiã om̃is illicita caxr
nis cõcupiſcẽtia. ¶ Gula ãt que deſeruit
luxurie in eiſdẽ duobus pᷣceptis effectua
liter pꝛohibetur. Sicut enĩ in natur/nu
tritiua deſeruit generatiue.ita ĩ vicijs gu/
la deſeruit luxurie. Ael ſcm alios Bula
in pᷣmo mandato pꝛohibetur Buloſi eni
vt cõmunius deũ non colũt ſed ventrẽ ſu
um. Vndead Philiij. Quoꝝ deus ven⸗
ter eſt. ⁊c. edia vero i

in tertio pᷣcepto
ſeu mandato prohibetur Ibi enĩ precipi
tur debita ſabbati ſanctificatio.qð pro/
prie fit ꝑ ſpũalem animi quietẽ in deum.
feruentẽ q; ⁊ diligentẽ laudẽ dei. Cuius
contrariũ om̃ino efficit acedia.que in ſe
ipſa quietẽ extra deum querẽs /tabeſcit
a laude diuina torpet. ¶ Auaricia tam
realis ſeu exterior q; etiẽ mentalis probi/
betur in ſeptimo precepto ſeu D D

Coumpendiñ theologie

⁊ in decimo. Ibi enim ꝓhibetur furtum
omnis q; rei aliene vſurpatio indebitaq;
detentio.Et etiã omnis mẽtalis bonoꝛũ
⁊ rerum illicita cõcupiſcentiia.

Quodg effectuali/

ter in pꝛimo pꝛecepto ꝓhibet᷑ om̃e pecca/
tum. Poteſt etiã ⁊ aliter dici.qꝛ ſcʒ in pꝛi
mo pᷣcepto ſeu mãdato/phibet᷑ nõ tantũ

om̃e capitale peccatũ.qͥ netiã om̃e pecca/

tũ moꝛtale.Tunc enim eſt pctm̃ moꝛtale
cũ homo plusvel eque aliquã creaturam

diligit ſicut deũ. Quod plane in pꝛio pꝛie

cepto ſeu mãdato qð eſt devno deo ſuper
omia diligẽdo ⁊ colendo ꝓhibet᷑.⁊ ſic ex
ↄſequenti om̃e moꝛtale pctm̃ in illo pꝛio
pꝛecepto effectualr cenſetur phibitum

7*

Aliunus modus p

nendi pꝛohibitionẽ ſeptẽ peccatoꝝ moꝛ
talium ꝑ decem pꝛecepta leigs.
AVUint ⁊ alij aliter imaginantes
qui adhuc ampliꝰ ipſa ſeptem
peccata capitalia ꝑ dicta deceʒ
legis pꝛecepta ſeu mãdata ꝓphi

beri cõcipiũt ⁊ ponũt.cõſiderãdo ſcʒ ple-

nariã ipſoꝝ pꝛeceptoꝝ ſeu mãdatoꝝ in/
tentionẽ.finẽ ⁊ effectũ.Dicũt enĩ ſuꝑbiã
pPhiberi ꝑ pꝛimũ pꝛeceptũ¶ De ꝓhibitõ
ne ſupbie ꝑ pꝛimũ ꝑ ſcõᷣm ꝑ tertiũ ꝑ rtũ
Etenivt dicũt iuxta quod ſupꝛa tactũ eſt

ſuꝑbia facit apoſtatare a deo.ſuꝑbia pꝛo⸗

cliuis eſt ad contẽnendũ blaſphemandũ
q; nomẽ dei. Superbia nõ ſe faciliterad

dũ.⁊ damniticandũ.¶ De ꝓhibitiõe du

plicis luxurie. Der ſecũ pꝛeceptũ nonũ
dicũt phiberi duplicẽ luxuriã.actualẽ ſcʒ
⁊ mentalẽ. Quxuria etenĩ ꝓut in nomen

tra ſit vicij capitalis/dicit om̃is illicitꝰ et

indebitus actualis ↄcubitus. Dicit᷑etiã
om̃is illicita ↄcupiſcẽtia carnalis.¶ Be
pꝓhibitõe gule.Dicũt gulã ꝓphiberi ꝑ pꝛi/
mũ pᷣceptũ.ꝑ tertiũ.ꝑ ſextũ.p nonum · Per
pꝛimũ quidẽ eo reſpectu quo ſupꝛa decla
ratũ eſt. Etenĩ guloſi vt cõòius deũ nõ de/
bite colunt ſed ventrẽ ſuũ. Gula reſpectu
tertij pᷣcepti nõ faciliter inclinat᷑ ad debi/

te ſanctificandũ ſabbatũ.eꝗ q; ſuppoꝛtã/

dum. q̃ ad dictã ſanctificatõem ſpectant.
Per ſextũvero ⁊ nonũ pᷣceptũ eo reſpectu

vt ſupꝛa declaratũ eſt pꝛohiberi dicit᷑ lu

uria cui deſeruit ¶ De pꝛohibitõne ace/
die.Dicũt acediã pꝛohiberiꝑ tertiũ pꝛe/
ceptũ ꝑ quartũ.ꝑ tertiũ quidẽ eo reſpectu
quo ſupꝛa declaratũ eſt. Reſpectu vero q̃r
ti pᷣcepti.qꝛ acedia q̃ de ſe negligẽs incu/

ria ⁊ toꝛpẽs eſt.oĩno impeditiua ⁊ oppo

ſita videtur debite honoꝛatõis pꝛouiſio

nis ⁊ ſuſtentationis ꝑentũ/eoꝝ q; quibꝰ

conuenit¶ De ꝓhibitione duplicis aua
ricie.Ouplicẽ auariciã.exterioꝛẽ ſcʒ ⁊ mẽ
talem dicũt pꝛohiberi ꝑ pꝛimũ pꝛeceptũ
ꝑ quartũ ꝑ ſeptimũ ꝑ decimũ.Etenim re
ſpectu pꝛimi pꝛecepti auaricia.que iuxta
dictũ apli ad eph.v.ꝓpꝛie idoloꝝ ſe nird

eſt / deu non debite colit. Reſpectu quarti
pꝛecepti maiĩfeſtũ eſt auariciã debite con/
trariari honoꝛationi ſubuentioni ⁊ pꝛo/

debitã ſabbati ſanctificationẽ deuotũ niſioni pentũꝛ alio ꝝ quibꝰ conueni Re
cultũ deo exhibendũ diſponit. Supbia ſpectu vero ſcptimi hꝛerepti decimi / ſa⸗

nõ libẽter debitũ patri ⁊ matri acalijs tiſtracta eſt ſupꝛa declaratio oſſent et ſontg
bus cõuenit honoꝛẽ impendit epꝛo/ alijs modis alijs q; reſpectibꝰ ⁊ rationib müitr
hibitiõe inuidie.Dicũt enĩ vt ſupꝛa inui ipſa ſeptẽ peccata capitalia . dicta decem prier
diã pꝛohiberi ꝑ quartũ pꝛeceptũ ꝑ quin/ legis pꝛecepta ⁊ mãdata pꝛobhibita dici ⁊ iſ
tũ ꝑ octauũ.Etenim inuidia nõ faciliter aſſignari/iuxta varios conceptus varias ſblt
ad debitũ tam patri⁊ matri qᷓᷓ alis qbus q; imaginationes hominũ. Piim
⁊ↄuenit honoꝛẽ impendẽdũ aĩm inclinat D “= Levyi
Inuidia ſepe ꝓpximũ aĩo ⁊ interdũverbo GòMU èè blun
necat.eius q; moꝛtẽ optat ⁊ in ea exultat . aau.
Inuidia libẽt ꝓximo detrahit falſum q; Erplicit ſecundus tracta Geſun
de eo teſtimoniũ phibet ¶ De phibitiõe tus huius libelli qᷣ eſt de Cſa⸗
ire. Itẽ dicunt.⁊c ꝑ ſcõᷣm pꝛeceptũ ꝑ qͥn/ expoſitione decem pꝛece2 uisſi
tũ ⁊ occauũ.Etenĩ ira facilis eſt ad nomẽ ptoꝝ ſeu mandatoꝝ leg. canſa
deiin vanu ſumenduꝛ blaſſemandu Ira Ho icimandarog lagl A
pꝛocliuis eſt ad occiſionẽ ſeu leſionẽ pxi/ YUMWd amſa
mo in ſua pꝛopa ꝑſona inferẽdũ Ira eti/ . ſfſeeo⸗
am inclinata eſt ad ꝓximũ ybis iniuriã =èè fiſl

De ſeptẽ ſacramentis eccleſie. 26

eſe

„ 1 .
5 6. 2
8 . –
„
2

lctatus tertius

ſacfis ecdeſie ⁊ eoꝝ declaratioe.

noui teſtamẽti noti/

ſit ſaccamentũ Qui/
bus de cauſis inſti⸗
tuta ſi unt ſacraſta In quibꝰ conſiſtant
An aliqua poſſint iterari.Quot ſunt Et
qualẽ ad vicia et ad virtutes cõtrarietatẽ

Aamẽto tangendũ eſt aliqnid in ſp

. ſi „
olitio
b 5

u3mentũ eſt inuiſibilis grẽ/ viſi⸗
bilis foꝛma/imaginẽ ipſius gerẽs⁊ cauſa

exñs ¶ Quã ſic intellige. Sacramẽtũ eſt

ſoꝛma/nõ intrinſeca quidẽ /vt eſt accidẽs
vel foꝛma eſſentialis exterioꝛ.Non intrĩ/

ſeca quidẽ vt eſt foꝛma eſſentialis.ſed exr

terioꝛ vt eſt accñs. Viſibilis ſic.ſ.vt ſicut
viſus ꝓ quolibet ſenſu / ita viſibile pꝛo qᷓ
libet ſenſibili. q̃ſi dicat. Sacramentũ eſt
ſenſibile ſignũ vel ſenſibile ſignatũ ſeu fi
guratum ¶ Inuiſibilis grẽ.i.grẽ que nõ
videt᷑ vel nõ ſentit᷑ ſenſu exterioꝛi.Et hoc

dicit ad dꝛãm decoꝛis coꝛꝑis⁊ hmõi.que

ſunt grẽ viſibiles. maginẽ gerens.i.ſi/
militudinẽ ipᷣius ſcʒ grẽ. Verbi grã Pꝛo
pꝛietas q̃dã naturalis/cõnerxa eſt aq que

—

in ſacramẽto baptiſmi/grãm repñtat iui
ſibilem. vtputa refrigeriũ qð eſt in aq/re/
pñtat refrigeriũ grẽ ab incendio fomitis
igneatgeel mafue tenflat
Seqhtur
⁊ cauſa exñs ſcilʒ ipᷣius gratie.cõiter ⁊ lax

ablutionẽ a macula oꝛiginali.

ge ſumendo cauſam. ſic ſcʒ ꝙ illð dicat eẽ
cauſa alicuiꝰrei/ſine quo res ipᷣa nõ fit.qᷓ
uis ſine eo fieri poſſet.Deꝰeni ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe

cauſa eſt remiſſionis pcti ⁊ coliatõis gr.
Quia tñ hoc cõiter nõ facit/niſi ad exñti

am ſacrameti vbi ſacramentũ haberi põt
ideo dicit᷑ cõiter/ſacramentũ ipſoꝝ cauſa
qſi illud ſinequo hec nõ fiũt

dioſam ſacramétoꝝ

ciã videndũ eſt ſum/
matim in genere. qͥd

ciat᷑ de coꝛpe xpᷣi vero/qð eſt ſacramẽetum
coꝛpꝑis miſtiei.vt infra dicet᷑qð tñ nõ eſt
ſignũ ſenſibile.nec foꝛma viſibilis Dicqꝙ;
coꝛpꝰ illud eſt ſenſibile ⁊ foꝛma viſibilis
in annero licʒ in ſe nõ ſit.licʒ eni in ſuave
ra ⁊ pꝛopa natura nõ ſit viſibile aut ſenſi
bile.eſt tñ viſibile ⁊ ſenſibile in foꝛmavel
ſpecie panis ãnexi.Añ cũ dicit᷑Sacamæ
tũ eſt inuiſibilis grẽviſibilis ſoꝛma.intel
lige ſcilicʒ in ſe vel hũs annexum viſibile
xel ſenſibile.

Dunbus de cauſis

ſacramenta.

inſtituta ſunt

⁊ oꝛdinẽ habeant.Deinde de quolibet ſa

Iſfinitio antem ſaanmentier
Nverbis magiſtri in.iiij ſentẽtia
Orum elicit᷑ que eſt iſta. Sacra/

ſi obij

Ecunduũ magiſtꝝ in.iiij.ſentẽ/
tiaꝝ inſtituta ſunt ſacramenta
ppter humiliationẽ ꝓpter erudi
tionẽ./ ꝓpter exercitiũ ¶ Pꝛopt

hüũiliationẽ videlicʒ vt ꝓpter deũ ſubijcia

tur pctõꝛ curãdus creature.qͥ ꝑ auerſiõeʒ
crus eſt. Equũ eni eſt vt vbi oꝛit peccatů
ibi? moꝛiat. ¶ De eruditione · ꝛopter
eruditoem vero/ vtp ipſa erterioꝛa ſacra/⸗
menta/ ad aliq ſpuͦalia cogitida ? conſi⸗/
dera nda erudiamur 7 excitemur. Excita⸗ 7
vident/purgationẽ anie intrinſecã in ſa/⸗
qamẽto fien. Si eni deus aiam curaret
nulla exteriꝰ dü purgat᷑ vel an vel pꝰↄpo

ſita ſpecie/ nücq; cogitaret rudis homo de

aliq interioꝛi purgatione.ſʒ ꝑ bec q exte
riofieri videt/inſtruit᷑ ⁊ excitat aq recogi/
tandũ purgationẽ fieri inter? ¶ De exer
citio. Pꝛopter exercitiũ vᷣo vt.ſ. h omo in
his exerceat᷑ vt picula ocioſitatis deuitet
qð non refert᷑ hic ad actũ ſacramẽti.qͥ in
pluribůiterari non pᷣt/ſʒ ad actũ greſacra
mẽetalis.qͥ freqᷓnter iterãdus eſt.¶ Alius
modꝰ UVel pᷣdicta ᷑m qſdã diſtingue.ꝙ.ſ.
ſacram̃ta data ſunt clericis in exercitatio
nẽ ſiue exercitiũ.Hi eĩ exercitiũ hñt in ip
ſa ſcʒ ſacramẽta miniſtrãdo.vt celebꝛãdo
penitẽtias iniũgendo.infirmos vngedo
⁊ tã ipᷣos q; ſanos cõicãdo ⁊ alia ſacr̃a ex
hibẽdo. In qbꝰſufficieẽter poterũt occu/
pari ta ſacerdotes q; alij clerici/q tenẽtur
eoꝝ eſſe miniſtri ⁊ coadiutoꝛes. Sic er/⸗
go data ſunt ipᷣa ſacr̃a clericis in exercira
tionẽ.Qaicis autẽ data ſunt in eruditõʒ
vt ſupꝛa mõſtratũ eſt. Vtriſq; ãt tã cleri⸗
cis q; laicis data ſunt in humiliatõnem.
quia vtriq; ſacr̃a ſuſcipiũt.in qbus pter

lia ad ſacra

mo ſic ↄtritus
deregerer et ex poſt reſuſcitaretipſe tene

fumo.⁊ alijs terribilitatibꝰ/ſed n
tota in benignitate ⁊ gratia( B
ſancto victoꝛe inter ſacr̃a noue legis ⁊ ſa/
cramęta veteris legis ponit triplicẽ dꝛãʒ

Compendiũ theologie

deum ſe creature ſubijciũt. cui añ immo/
gderate amando ↄtra deũ ſe ſubiecerũt.

In quibus conſi

ſtunt ſacramenta

Onſiſtũt autẽ ſaqramẽta. vt di
cteit magiſter in.iiij.ſentẽtiaꝝ in
duobꝰ ſcʒ in rebus ⁊ in verbis
tꝑ res intellige om̃ia ſenſibi
metũ neceſſaria pᷣter verba · vt
aquã.oleũ.linitionẽ.panẽ.vinũ.impo ſi

tõem manuũ:⁊ cetera hmõi. In ſacr̃o tñ
in q̊ neceſſaria ſunt Perverba ãt intellige
oiĩa verba neceſſaria ad ſacramentũ.ſiue
ſint inuocatõ trinitatis.ſiue alia q̃cunq;

verba ad ipᷣm ſacramentũ neceſſaria.

Vinde ꝑ aquã ⁊ oleũ que hic q̃ſi cauſa exẽ

pli ponit / intellige oes res neceſſarias in
oibus ſacramẽtis.Et ꝑ nomẽ trinitatis
oĩa verba neceſſaria ad ſacramta ¶ Hoc

tamẽ ſcias ꝙ nõ in oĩbus ſacramẽtis eq̃/

liter ſunt hec duo neceſſaria. Põt enĩ ma
trimoniũ cõtrahi nutu vel ſigno.q̃ ſucce

düt loco verboꝝ vt in mutis. Poteſt etiã

vera penitetia/ſine ↄfeſſiõe ⁊ ſatiſfactiõe

in aliquo caſu haberi VUerũtamẽ de peni
tẽtia dicũt aliq/ ꝙ tota virtus penitẽtie/

poteſt haberi ſine ↄfeſſione ⁊ ſatiſfactiõe
ſed nõ ſacr̃m penitẽtie in qᷓntũ ſacramen

tũi.qꝛ ſic id eſt inq̃ntũ penitẽtia eſt ſacr̃m

cõtrito ↄfeſſio ⁊ ſatiſfactio ad eſſe ſuũ exi
nt/vt ꝑtes ſue integrales. Et ſic in ca/
ſu pꝛedctõ habet᷑ yirtus ſacram̃ti/ſed nõ
ſacramentũ inegm ſagamentir C ſi ho
ine ↄfeſſione ⁊ ſatiſfactõe

ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactionem.

by differ

4. .
— U
—Rõ
⸗ .

nentis ve/

.
*„

* ₰ 4 . l — 5
4 3 8 legt

*

gis/a ſacramẽtis veteris teſta/
mẽtiEt ſᷣm aug.tota differẽtia

ta euãgelica ex amoꝛe Et ad litterã datio
veteris legis tota fuit in timoꝛe ⁊ igneet
noua lex
Jugo de

¶ Quot mod

Yenotandũ yenit literꝛ in
us differãt ſacramẽta noue le

eſt timoꝛ ⁊ amoꝛ.qꝛ veteres ſua ſacramẽ/
ta adimplebãt timoꝛe.nos vero ſacramẽ

Pꝛima eſt ꝙ noſtra ſacr̃a ſunt immedia/
te ſigna gratie/ſed illa non ſic immediate

ſunt ſigna gratie ſicut nr̃a. Scða differẽ/

tia eſt ꝙ noſtra ſacr̃a ſunt ſigna ⁊ cauſe/il
la vo ſunt ſigna tm̃. Tertia differẽtia eſt
ꝙ ülla ſacrameta veteris legis tm̃ pꝛomit
tunt gratiã quã non continẽt/noſtra au/
tem dant gratiã quam continẽt

8Sſacra
menta iterentur

Ribus autẽ modis dicit᷑ſacra
mentiũ iterari ¶ Ano modo ex
ꝑte efficietis vrpote conferẽtis
SPBPEt ſic ome ſacramẽtũ eſt itera/
bile qm̃ idem epᷣs freq̃nter confirmat /fre
quẽter oꝛdĩat / idẽ etiã ſacerdos freq̃nter
1en tiſat/ ↄſecrat coꝛpꝰxpᷣi ⁊ huiuſmodi

Alio modo dicit᷑ ſacramentũ iterari re
ſpectu ſuſcipietis/vt cũ ab eodẽ idẽ ſacra

mentũ non nũero / ſed ſpecie ſuſcipit᷑ Et

hec iteratio eſt in buſdã ſacram̃tis/⁊ in
qͥbuſdã non Sũt enĩ aliqua ſacramẽta
inſtituta in remediũ maloꝝ que freq̃nter
pſone accidere ſolet/ in qͥbꝰnon impmi
tur caracter ſiẽ penitẽtia ĩ remediũ moꝛta
liũ actuũ/⁊ euchariſtia in remediũ venia
liũ/⁊ extremavnctio in remediũ vtroꝝq;
⁊ etiã coꝛꝑalis moꝛbiEt hec ſacramenta
ſicut mala in quoꝝ remediũ iſtituta ſunt

freqnter accidũt/ita frequẽterↄferri ⁊ ite
rari pñt

Sunt ⁊ alia ſacramẽta in qͥbus
impmit᷑ caracter/⁊ hecſacramẽta pꝛopt
dignitatẽ caracteris quẽ ſic impꝛimũt qͥ
ſemel impᷣſſus indelebilis eſt/iterari non
pñ̃t ¶ Lertio modo iterari ð ſacramen
tũ ſic/ſcʒ ꝙ eadẽ foꝛma verboꝝ nũero ſu/

peandẽ materiã nũero ad eandẽ ſctĩficã/

dã pꝛoferat᷑ Et iſto modo nullũ ſacramẽ
tum iterat᷑/qꝛ ſic verba ſanctifica ſeu ſcti-
ficatia viderẽtur inſufficiẽtis efficacie re

ſpectu ſctificatiõis illiꝰmaterie/ Oſi obij

cias de ectrema vnctione in qᷓ videt᷑ eadẽ
foꝛma verboꝝ iterari ſuꝑ eundẽ infirmũ
Dicꝙ non iterat illa foꝛma verboꝛũ ſuꝑ
eundem infirmũ niſi ſe aliter habentẽ/ et
ſic alteratum / hoc eſt niſi alia ei infirmi/

tas numero ſuꝑueniat /vel eiuſdem infir

mitatis magna fiat immutatio/⁊ ſic pꝛo
. ꝛie non videturſi uꝑ eundem fierr·

ſacramenioꝝ fm ſeptẽ vinutes

.

lgriocg
cächon
fientn
tiec
dicktill
Cenis
tatcan⸗/

N

De ſacramento baptiſno 26

01 Etoꝝ ſciẽdũ pꝛopꝛia foꝛma.Quis ſit eiꝰ effectꝰ Ouis
S eſt. ſeptẽſunt. ſcʒ baptiſmus min iſter. Que cõditiões accedeẽtiũ ad ba
cõfirmatio.euchariſtia.penite ptiſmũ.De patrinis.⁊ qð eſt eoꝝ officii’/
tia extremavnctio. oꝛdo. matti ð

rriwſen lſirmo cibo pigetvngit ⁊ oꝛdinat vroꝛ.· IIG 1 1t l 2 imnm

DDcnr Que cõuenister ſeptẽ aſſignãtur ̃m ſe- nomine ⁊ ratione

„

Iget᷑ autẽ baptiſmus q̃ad no

nodis dickſn
(Sn modo
oteconſring
mmitücktimn
Nconfimn’
entdofiͤſt
Pit hoiuſns
Dmnentütanin
ibegiil
rile
iſmnſing tin
Pcbefregonn
8ooninhni
zimmelin
umlüm
mulümg
ſment
iiſtmmtſint
rent ie
nän inibos
min pot
cinminin 4
cümannon
iinſacemen
nucnicſt
endiſcifci
onullüſgammt
mainiaſenſei
ninocftagtt
me Cſob
nänigan⸗
aunde nfmmu
umnedauſih
erbabent/e
luciinfüm,/
unoſi

cdaratio ſacroꝝ.· Et mo de baptiſmo

teem v̈tutes.vt videlicʒ baptiſmꝰ ſit ſaca
ler mentũ fidei. In ipſo enĩ iniciat᷑ ia fides
Exqrema vnctõ ſit ſacramentũ ſpei.Qui
enĩ inungit᷑ ſperat ſpecialłr de meritis.ec⸗

cleſie⁊ de miſcdia dei. Euchariſtia ſit ſa⸗
cramentũ charitatis. Vñ hilariꝰ.lib.viij

de trin itate dicit ſacramentũ eſſe amoꝛis

Confirmatõ ſit ſacramentũ foꝛtitudis.q̃

neceſſaria eſtad pugnã ſpualẽad quã dss
cõfirmat᷑ Penitẽtia ſit ſacrm iuſticie pꝛo
pter ſatiſfactõem.in qua vnicuiq; redde/

re debet.qð ſuũ eſt. Oꝛdo ſit ſaccamẽtum

pꝛudęẽtieꝓpter clauẽ ſcietie q̃ confert oꝛdi
nato. Matrimoniũ ſit ſacramentũ tan

tie. eo ꝙ libido in illo ſacramẽto honeſta
te excipit᷑ nuptiaꝝ. ¶ S lia aſſignatõ ꝑ cõ
trarietatẽ ad ſeptẽ pctã capitalia. Poteſt

„

⁊ aliter numer? ipſoꝝ ſacramẽtoꝝ accipi
fm cõtrarietatẽ quã hñt ad vicia capita/
lia. Videlicʒ baptiſmus ſit cõtra ſupbiäã.
eo ꝙ homo ibi ſe maxime humiliet/ↄmu
niſſimo elemẽto ſcʒ aque. Euchariſtia coõ
tra ĩuidiã que cõtrariat᷑ charitati.⁊ ita eu
chariſtie qᷓ eſt ſacramentũ amoꝛis. Cõfir
matio cõtra acediã.eo ꝙ homo cõfirmat
vt foꝛtis efficiat᷑ in ſpũalibus in qbus de
luber eſt acedioſus.Extrema vnctio con
tra irã. Ia eni tumere facit.⁊ tumor mi

tigatio eſt ab vnctõne.Oꝛdo cõtra auari
ciã q; oꝛdinati/deũ eſſe ſuã poꝛtionẽ pꝛo
fitent᷑ non aliqð mundanũ. Vñ in ſuſce

ptiõe clericatus q oĩm iniciũ eſt oꝛdinũ/⸗

dicit᷑ illð pſal.Dñs ꝑs heredita mee ⁊c.

Penitẽtia cõtra gulã.qꝛ inducit abſtinẽ

tiã ⁊ carnis maceratiöem. Matrimoniũ

cõtra luxuriã vbi turpis voluptas hone

ſtate

xcipitur nuptiarum.

Iſt hecaccedendũ eſt ad ioꝝ

ſacramentoꝝ declaratonem. et
pꝛimo de baptiſmo. Abi pmo

ĩe ⁊ ratõe.Quot modis fit ſeu qtuplex

t: Que ſt pria ci matena. Que ſitei⸗

igqendü eſt qd ſit. ic quid ſit

men idem eſſe qo lauacꝝ ſic ba
ptiſare idẽ eſt qð lauare Lnde
gloſa cãti.iiij Baptiſmꝰ? ⁊ laa
crũ/ſunt eiuſdẽ rei nomẽ. ſed vnũ latinũe
eſt. alte? grecũ.

luebat iohes. Aliqñ vero deſignat i5am

paſſionẽ ſeu ſuſceptõem lotionis. Cne

marci.vij. Relinqntes eni mandatũ dei/

tenetꝭ traditões hoim. baptiſmata vꝛco

rũ.⁊ calicũ.i.qbus lauãtur vꝛcei ⁊ caliceos
Aliqñ autẽ noĩat ſeu deſignat ablutem
ſacramentalẽ.vt cũ ðꝛ baptiſmꝰeſt tinccõ
vt in ſubiũcta diffinitõe expꝛimit᷑.¶ Añ
baptiſmus ab aug.ſic diffini᷑ Baptiſmꝰ
eſt tinctio in aq̃. verbo vite ſetificata. Et
intellige tinctionẽ paſſiuã ſcʒ qua intin-
git᷑ baptiſatꝰ:ſicut vult magiſter in ſent⸗
tijs ⁊ multi alij Et ſi obijciat᷑ꝙ baptiſmꝰ
manet in baptiſato.tinctio autẽ illa ran
ſit. qre vt videt᷑ nõ poteſt dici baptiſmꝰ
Rñde ꝙ q;uis tinctio illa in ſe trãſire vt ͤ/
deat᷑.manet tñ in ſuo effectu.ſ.in caracte-
re quẽ impᷣmit.qui qͥ dem indelibilis eſt.
⁊ ideo nõ oĩno trã ſit illa tictio/cũ in ſu
effectu man eat. Et in dicta diffinitõe dũ
ðꝛ tinctio ſupple facta in aq/ verbo vite
ſctificata.i.in aqᷓ que ꝑ verbũ vite.i.p iuno
catioem ſancte trinitatis ſanctificata eſt.

Quotupler ſit ba
St aüt tiplex ba (ptiſmus
ptiſmꝰ/ſcʒ flumis flamis ⁊ ſan
guinis ¶ Baptiſm? q dẽ flumi
mns eſt ꝗͥ fit in aq/ ᷣm modũ ec/
cleſie confuetũ. Qui omnino aculpa li/
berat.tam ſcilicʒ peccati actualis.ſi ißm
inuenerit ſicut in adultꝭ:qᷓ; oꝛiginalis ſi /

cut in puulis qui tãtũ oꝛigina lem culpa

habent. Liberat etiã a peng debita. In/
ſuper impmit caracteré. ¶ Baptiſmus
flaminis eſt cum quis hñs fidem.voles

dic ergo baptiſm?; du
generalr ſumit᷑ idẽ eſt qꝗo lauacꝝ. Specia
liter vero aliqñ ipm deſignat ſacramenti
Aliqn autẽ ipam actionẽ.ſ.ipᷣam lotem
Anñ dicit᷑ baptiſmꝰ iohis.iablutio qᷓ¶ ab

mu

Compendiũ theologie

baptiſari / caret baptiſmo aque / non qᷣdẽ

p negligentiã vel cõtemptũ/ſed ꝓpter im/

potentiã / qꝛ. ſ.habere no poteſt. VUbi de/⸗
fectũ ſupplet gratia ſpũſſancti. Et iſta li⸗
fanguinis eſt vt in martiribꝰ.qui nõ va
lentes habere baptiſmũ aque / pꝛopo ſan
guine baptiſant᷑ vel potiꝰ merito pᷣcioſiſ
ſimi ſanguinis in cruce effuſi. Et hic ſi/
militer liberar a pena ⁊ culpa ¶ Iſti duo
imi modi/extenſo nomie dicut᷑ baptiſ

*

miquia quo ad euacuatõem culpez pe/

nõ impꝛimũt caracterẽ Vñ extat opinio

qꝙ; ſicõtingeret aliquẽ taliũ ſic baptiſato
rũ reſuſcitari/ teneretur denuo baptiſari

aptiſmo aque. Hec tunc diceret᷑ baptiſ⸗
s iterari qꝛ nõ eadẽ ſpecies iteraretur.

7

baptiſmi / eſt ſola aqua· eo vt
ddicit magiſter in. iiij. ſententia
mM hoc ſacramẽtũ tatũ in aqua
lebꝛat᷑. Cuius cauſe ⁊ rões ſunt multeꝛ

aſſignani pſt. ¶ ClIna qraqua vim reſti
gerandi habet ⁊ abluendi Et ideo ſignat

gram abluentẽ culpe macula/⁊ refrigerã
tem in cendiũ / qd eſt in eſtu fomitis ⁊ cõ⸗
cupiſcctie.qᷣ duo ſunt pꝛincipales effectꝰ

plicis gre/fit in aqua

cis gfe / fit i ecũda cauſa ẽ
ↄmunitas huiꝰ elemẽti ⁊ facilitas hñdi⸗
uia nullus etiã inopũ ꝓhibet᷑ ab aqua.

in còiſſimo elemẽto.vt nullus a ſuſcipiẽ
do excuſet᷑. ¶ Certia cauſa eſt ↄmunitas
⁊ facilitas aquã inueniẽdi:quia vbiq; eſt

⁊ in omnipte mũdi inuenit. vbi habitt
homies Et hoc iteꝝ competit huic ſacco
ſic generalit᷑ neceſſario ¶ Quarta cauſa ẽ

natoꝛis fluxit.vbi ſᷣm quoſdã initiũ ſum

pſit hoc ſacramentũ ¶ Quinta cauſa eſt
qꝛ; ſpũjſctũs viuificãs pꝛimo ſuꝑ aquas

ſup aquas ¶ Serxta cꝗ eſt q; ſaluatoꝛ no

ſter in riuis ioꝛdanis ſua mundiſſima ac

ſanctiſſima carne hoc elemetu tetigit das
ei vtutẽ vt ſpiritiſeras aras facere poſſit

yt dicit Chꝛyſo. ¶ Ded nũquid in quo/

liber aqueo liceat baptiſare. NHunqͥd pꝛi/

ſit Pꝛopꝛig

icramento baptimmimm.

Et isᷣo q ſacramentũ neceſſitatis eſt / fit

mo in aqua marina que non videt᷑Qqua
ſimplex qꝛ habet immixtũ aduſtũ t᷑reſrte

ob quã cauſam eſt falſa? Itẽ nũqͥd in bꝛo
dio vel ceruiſia vel medone: Itẽ nunqͥd
in aqua calida vt in balneo? ¶ Lirca hec
ab aliqbus ſic diſtinguitur /quia vel illa

ↄmirtio aq/tollit ſpeciẽ ⁊ ꝓꝛietatẽ elemẽ

ti/⁊ ipᷣm trahit in aliã ſpẽm aut non Si
aüt tollit/ tunc in illa ↄmixtione non po
teſt fieri baptiſmus/ſicut nec in medone.
nec in ceruiſia.nec in lixiuio ⁊ vꝛina.nẽec
in aqua quã alchimiſte faciũt ad mutan
da metalla.que vehemẽtiſſimã vim habʒ
hurgancll ⁊ diſſoluẽdi.Si autẽ non tol⸗
it ꝓpꝛietates ⁊ ſpẽm aque.qui ipſa aqua

remaneat in virtute refrigerãdi ⁊ abluẽdi

et non diſſoluẽdi ad modũ aquarũ acuta
rum.tũc in illis poteſt fieri baptiſmꝰ.vñ
in mari ⁊ in aqᷣs turbidis/ poteſt fieri ba
ptiſmus.⁊ etiã in bꝛodio ſi non ſit remo/
tũ ⁊ alteratũ in ſpęcie elementi ꝑ ilud qð
coctũ eſt in eo . ¶ Viñ adhuc querit᷑ vtrũ
in aqua calida ſicut in balneo poſſit fieri
baptiſmus: Conſtat ꝙ ſic. eo ꝙ illa aqua
p accidentalẽ caliditatẽ/nõ amiſit ſuã na

turalem frigiditatẽqnimo ↄſultius face
rent ſacerdotes/vt dicũt aliqui ſi in tem
ꝑe frigido facerent aquã pꝛo baptiſando

calefieri quia aliquãdo ꝑuuli baptiſandi
ageo frigoꝛe aque penetrant᷑ꝙ inde con/
trahũt moꝛtales infirmitates ⁊ moꝛiunt
Ded quid ſi alius liquoꝛ admiſceatur
aque. vtpote ceruiſia vel vinũ nunqͥd in
illa aqua fit baptiſmus. Dicitur ꝙ ſic. ſi
aqua

MDe foꝛma pꝛeſcri
pta ſacramenti baptiſiiiiim.
EKEfoꝛma pſcripta huius ſacra/
menti dicendũ eſt quid ſit quo

merſiones faciendas. Quo ad
quedã pꝛeparatoꝛ ia que de buiusſunt ſo

lennitate ſacramenti.·

DOVonꝛmna aut verboꝝ talis ẽ Ego
bpaptiſo te in nomie patris ⁊ ſi
lli ⁊ ſpũſſcti. VUbi nota ꝙ hoc
nomẽ ego fᷣm oẽs fere doctoꝛes etiã de/
cretiſtas/n ẽ de nccitate ſacr̃i.⁊ pᷣt omitti
ſñ mag culpa.tutiꝰẽ iũ apponere.ſʒ reli

in illa ↄmixtõe pᷣdominet᷑ alias nõ.

ad verba pꝛoferẽda. Quo adi/

De foꝛma ſacramẽ „

i baptiſmi quo ad vero

abat 6

eoc

biynſtn
gerütin
gominit
lloten
lareti⸗
lieragel

ilua non

pnsapu⸗
poblcr
Culaiut
chrwr
lerprat
mnan
(afun
r
pee
Ziuſ
moo⸗
tn⸗
Ptiar
ſ
ſaon
fum
tid
romn
höͤfth
anoem
lurbao
lennyt
ninepat
Noſitoe
homniefil

cPppoſti

ihroni⸗
ſiinpia
ſiioyr

interpo

iuſmnock
ſiſina⸗
noſepen
ſoinpr
tepnien
infiem
Perum
itg

Hugnel

Vaſ
Cötragi

Uinitat
nrats

non
Maduſi
eniäkinbo
Nimi
w⸗ Waber
ruadd il
Preriden;
enmnrnon

urtonenono.

nerinmelone.
notmind ner
Nüt Amunn
linävinden
inng
qui ilann
Piͤditchi
aiunn
is porrkfinl
inonſtrmn
nennoneg
bucquent ni
nebpoſſtfiei
ctAngt
Moöemüänſrin
imoolalnnsbe
1aiguii nn

ltwpnſind

ulbapnſandi
ntgingecon/
S moniut
muniſcam
vinünundgn
onintpnt

nnn

1
iubumnsſn
Uckquuͤſto⸗
idn Qo
ndg Mlol

Vet
wets Ee
onieſb⸗
bi naungbi
cftitnnk

—

tn
feſre

terpᷣtatur vnctus/ intelli

me

vbi ꝑ vnius ꝑſone no men intelligi dici

3

De ſacramento baptiſmno

verba ſunt de foꝛma quo ad neceſſitatem
ageo ꝙ ſi aliquid eoꝝ omittatur non ſiat
baptiſmus.¶ Oð autẽ apoſtoli baptiſa
nerũt in nomie xp̃i et nõ ecpꝛeſſe inuocã/
do trinitatẽ triplex cà aſſignatur Unaqꝛ

illo temꝑe odioſi um erat ulud nomẽ ſalu/
tare.⁊ iõ vt homies vidẽetes ſpũm viſibi/

liter ad eins inuocatõem deſcẽdere/mag
illud nomẽ reuererẽtur:cautũ fuit ad tẽ/
pus apud eos donec illud nomẽ ampliꝰ

publicaretur ipᷣo ĩuocato baptiſare Alia
cauſa fuit ſignificatio noĩs.que ĩplicite
expmit trinitatẽ.qꝛ in hoc nolexpᷣs qͥ in/
giturvngẽs pat
vnctus filiꝰ.vnctio ſpũſſctũs.Tertia cau

ſa fuit reuelatio diuina eis facta.que licet

nõ legatur.nõ putatur tamẽ apoſtolos h̊

pꝛeſumpſiſſe niſi ſpirituſſancti inſtinctu

⁊z iuſſione monerẽtur ¶ Sed qͥd ſi modo
in ooĩe xpᷣi baptiſaretur Dicũt quidã ma

giſtri doctoꝝ/ꝙ nõ debet in nomie xp̃i ba

ptiſari.ſi tamẽ baptiſatũ fuerit valet bap

tiſmꝰ Ambꝛo. Hugo de ſancto vic. lib. de
ſacramẽtis.Et magiſter in li.iij.ſentẽtia
rum vidẽtur iqem ſentire.⁊ etiã moderno
mnũ aliqui.

alic lij quidã licet pauci quos
viderim ſentiũt cõtrariũeo ꝙ ſᷣm ipſos
nõ fit baptiſmus his diebus niſi ꝑ inuo
catiõem trinitatꝭ explicite¶ Sed qd ſi er

turbationeanimi vna tantũ ꝑſona noĩa/

retur.vt ſi diceretur ſolũ/baptiſo te in no

mine patris. Itẽ quid ſi fiat aliqua trãſ.
poſitio aliquaꝝ dictionũ:vt baptiſo te in
nomie filij ⁊ patris.⁊c. Item quid ſi fiat
appoſitio aliaꝝ dictionum. vt baptiſo te
in nomie patris ⁊ beate marie. Itẽ quid

ſiin ꝓlatione verboꝝ fiat aliqua interpo
ſitio. vtputa baptiſo te in nomie patris ?

interponatur. veni huc vel poꝛta ſal⁊ hu
iuſmodi.⁊ poſtea dicatur ⁊ filij.⁊c.Quid

ſi fiat coꝛrupno verboꝛũ vt baptiſo te in

noĩe patra ⁊ filia ⁊ huiuſmodi ¶ Reſpon

ſio in pꝛimo caſu hugo de ſancto victoꝛe

baptiſatũ dicit. Ait el Vides ergo qualr
in fide trinitatꝭ ſolo pr̃e ⁊ filio nücupato
plenum fit baptiſmatis ſacramẽtũ.Alij

volũt ꝙ nõ ſit baptiſmꝰ ſicut plene vult
huguelinꝰin apparatu ſuo ſuꝑ decretales
Magiſter etiã albertus idẽ dicit.⁊ plene

cõtradicit in libꝛo ſentẽtiarũ in hac ꝑte.

trinitatẽ.in quo noĩe apoſtoli baptiſaue

mũt ratõne iam dicta.ſ.ꝙ cuiuſlibet iſtoꝝ

triũ nominũ ſignificatio implicite expꝛi

mit trinitate. ¶ In ſecũdo caſu cũ fit ali⸗
qua trãſpoſitio dictionũ ſᷣm huguelinũ.

et ſm aliquos modernoꝝ magiſtroꝝ/qͥ

volũt ꝙ ipſe oꝛdoverboꝝ ſit de foꝛma ba

ptiſmi nõ eſt baptiſatũ. Alij dicũt ꝙ pec/

cat qui trãſponit.tamẽ ſi nihil aliud faci
at niſi trãſpoſitõem / nec intẽdit deridere
vel hereſim inducere baptiſatũ eſt.quod
ego meli?credo. * tertio caſu.ſ.cũ ali/
quid apponit᷑ diſtinguũt aliqͥ.qꝛ aut ap
ponit᷑ aliquid nõ coꝛruptũ.vt ptʒ in exẽ/

plo ſuꝑius poſito vbi addit.⁊ btẽ marie.

Et tunc dicũt eſſe peccatũ in appoſitiõe.
ſed ꝙ baptiſatũ eſt. Aut apponit᷑ aliquid
coꝛruptũ vt ſi dicat᷑.Nõ baptiſo te in no/
mine pꝛis ⁊c. el baptiſo te in nomiĩe pa
tris.⁊c.⁊ diaboli.Et tũc dicũt nõ eſſe ba/

ptiſatũ nec aliqͥd fieri. ¶ Et eodẽ modo

in quarto caſu cũ fit interpoſitõ aliqua.

