hoc grauiter peccãt/qui q̃quo modo im/

pediũt ex cõmixtioneviri ⁊ mulieris/fetũ

naſci.aut aboꝛtiuũ pꝛocurãt:ſen ꝑcuſſio
ne violentavteri.aut nimia ingluuie.aut
pꝛopter anguſtiamveſtimentoꝛũ ad laſci
uiã oꝛdinatã.aut aliã quamcũq; negligẽ

tem fetus cuſtodiã. Ox ſi fetus iã erat ani/

matus / grauius peccatũ eſt tunc enĩ vere
homicidiũ ꝑpetrat᷑. ¶ Inſuꝑ cõtra pꝛece
ptum hoc ſpecialit᷑ peccant inuidi.detra/

ctoꝛes.odio pleni ⁊ iracũdi.tũc pꝛecipue
cum inter affines ⁊ alios guerras aut di/
ſcoꝛdias implacabiles excitãt.exquibus
mala płima oꝛiunt᷑ adeovt is qui litẽ mo

uit / eam cum vellet nõ ſciret autvaleret ſe
dare.vnde ⁊ apud deum dang;. inde pꝛo

ueniẽtium/reus cõſtituit. ¶ Occurrit de
niq; cõtra pᷣceptum hoc dãnabilis ⁊ hoꝛ/

renda cõſuetudo in aliq bus obſeruata p

uincijs.qua /ꝓvnius delicto / tota ipius ꝓ
genies in moꝛtẽ ⁊ ꝑſecutiõem ꝑquirit᷑

Hoc tãdem pꝛecepto interdicit᷑ om̃e du/
ellum moꝛtale. aut toꝛneamẽtum. quibꝰ
moꝛtis veriſimiliter imminet periculum

gapitulũ decimũ

de ſexto loqtur pꝛecepto.

tum facies Et eſt furtumvella/
trocinium rẽ alienã rapere ſiue

retinere. alio cuius eſt / ignoꝛãte. ſic g ipi

occognoſcẽti diſpliceret. oc pꝛece/

pto diſtricte phibetur om̃is iniuſta mer/
catio. Cultura quelibʒ terre aut laboꝛ in

fidelis:⁊ fallax qdᷣlibʒ aut mẽdoſum arti/

ſicium. Fictus etiã diete laboꝛ. Et rerum

venalium inutilium quõlibet pꝛo vtilibo

venditõ.ſiue venditoꝛ earum eas emen/
do deceptus fuerit ſiue nõ. Non enĩ quia

re. ¶ Pꝛohibet᷑ item hoc pᷣcepto oĩs vſu⸗

Piobioctte poſſum alium decipe/
9

ra.falſa aduocatõ aut patrocinatio.placi
tatioq; vel lis/nõ rite aſſumpta.fraudulẽ
ta ꝓcuratõ aut iniuſtum iudicium Et ge
neraliter om̃is deceptõ maniſeſta aut fal

ſo coloꝛe velata qua qͥ alteri dĩõnum fa/
cit qð ſibi nollet fieri ¶ Aggrauat autem

pctm̃ hoc/furtivł latrocinij/ex circunſtã/

tijs loci ⁊ temꝑis ꝑſone.⁊ ſimilib.quẽad
modunm ſi rẽ ſacra/in loco ſacro.aut tem/
pe oꝛatõni deputato/qͥs auferat. Si etiã
perſona damnificata pauꝑ fuerit. et in ſe

Extum bceprumeſt. non. fur/

medel
ſnul
Utione

fico

Nezen
Naogſ
ſenc
gnorer.
Tclnol
rinig,
ſgnonta.
fllinsi
Fer
gdarde
cöͤmar
hocpre
quuale
ſnnoꝛ
Conſic
cteon
ſa
Lum
auiſ
hoen
ion
Mlt.
niin
mdei⸗
ltoen
fui

gtino⸗
ſaceder
mesig
fumant
tomdor
nendo⸗
Dronn
Celiter
ſebon
luthed
nobg⸗
lo Ou
nuie
acautio
incicin
Autſoin
runm
moce⸗
multi
Peopn
denoſt

n
tufi
S
Ulran
üollch
WES
gerargn,
eniren
Dnopeen
idenn
Mecipne
W aurd⸗
Cgbubie
ullttͤo
lent
pülen
umen
lorthw⸗/
ſnmp
nĩhsp
guiit.
kochede⸗
n oi
niimn

⸗
elo⸗
eſine
Gii
Nrece
Awer/
orin
umarti
Arenm
nortlir
gscnen
neniqri
mn deahe
voiofſn
nophcl
angula
un tge
tantft
inumf
nakanten
cunt
intin
vem
,Oin
ga

De pꝛeceptis decalogi

vel ſuo ſtatu aut in ſuis hereqibꝰ ex hoc

graue detrimentũ patiat᷑. ¶ Requirit᷑ au
tem ad pꝑſone ſic aliũ damnificãtis abſo/
lutionẽ/vt ablata? damna/ex integro/dã
nificato reſtituat.fſᷣm iudicium boni viri
qucẽadmodũ citius et cõmodius poterit.
uod ſi facultas nõ ſit omia reddere.ſal
tem qð poterit reſtituat.etſi dãnificatus
ignoꝛet/ablata nihilominꝰ in pios vſus
⁊ elemoſinas diſtribuat/tᷣm indiciũ ſupe
rioꝛis.i Hoc etiã pꝛecepto ꝓhibet᷑ ois
ſymonia.que eſt ſacroꝛũ venalitas. Plu/
ralitas item beneficioꝛũ abſq; ratõnabili
cauſa.Et foꝛmatio velvſus falſe monete.
Item rem aliquam ad certos termios

ad credẽtiã/plus iuſtovendere. Et om̃is

cõtractus illicitus.¶Pꝛeterea pꝛohibet᷑
hoc pꝛecepto om̃is detractio⁊ diffamatõ
qua alterius fama bona/om̃i argento p/

ſtantioꝛ alteri iniuſte tollit᷑. Debet equi/

dem ſic diffamãs/alteri famã ablatã reſti
tuere quantũ poteſt.ꝓpublice quãdoq; ve
ritatẽ confitẽdo.⁊ ſe male feciſſe aſſerẽdo.
Et multo magis.ſi cõitatem.aut totũ ali
quẽ ſtatũ /iniuſte diffamauerit.¶ Inſuꝑ
hoc pꝛeceptũ infringũt qui a ſubditis ſu

isvltra iuris equitatẽꝛ reipublice neceſſi

tatẽ/tempalia bonaviolẽter diripiũt.qui
etiã iniuſtas leges aut pᷣcepta condũt/cõ
tra deũ ⁊ eccłiam.qui in eo facto excõmu/
nicatõem incurrũt ¶ Amplius hoc trãſ/
grediunt᷑ pꝛeceptũ adultere mulieres?:il/
legitimos filios ad legitimoꝝ hereditatẽ
ſuccedere faciẽtes/queq; viroꝝ ſuoꝝ bo/
na/eis ignoꝛãtibus ſumptuoſe nimis cõ
ſumunt.Conſimilit᷑ delinquũt filij ꝑen/
tum bong eis neſciẽtibꝰ/ inutiliter expo/
nendo. Seruitoꝛes etiã ⁊ diſpenſatoꝛes
dñnoꝛum ſuoꝛũ aut magiſtroꝛũ bona infi

deliter miniſtrãdo. Ecclłliaſtici viri/ eccle

ſie bona/luxurioſe aut pompatice.qut ea

in theſauros cumulãdo. Illi item qͥ t᷑ᷣmi/

nos agroꝛũ dilatãt/pꝛoximos defraudã/
do. Qui tributa iuſte inſtituta/ſoluere re
nuũt.Et hi quibo cõmiſſa eſt teſtamẽtoꝝ
executio.elemoſinas ⁊ cetera legata in p/
iudicium defunctoꝛũ implere differẽtes.
aut ſoluere recuſantes. Plurimi ſunt ho/
rum modoꝛũ ſimiles.qͥ ex pꝛecedẽtibꝰim
moderatis ſumptibo pꝛoueniũt.cũ quis

multipliciter vltra redditus et pꝛouẽtus
pꝛopꝛios/ſumptuoſum gerit ſtatũ.ſum⸗⸗

ptuoſus nãq; ſtatus/ſumptuoſas reqͥrit

erpenſas ¶ Poſtremo ↄtra pꝛeceptũ hoc

grauiſſime peccãt.hi qui pecunia aut pꝛe᷑
ce violenta/pentes ꝓpinquos aut ſeruito
res/pꝛincipalit᷑ intuitu ſeruicij/ eccłie bo
na occupare ꝓcurant. cũ pꝛeſerti eccleſia/
ſtica bñficia dignis ⁊ ſufficiẽtibus debe/
ant᷑.⁊ pure non ſymoniace cõferri debeãt
Alioquin in bũficio nullũ ius acquirit.
nec a crimine libereẽ pᷣt quouſq; bñficiũ
ſimplicit᷑ reſignet ſymoniace pmotus⁊c.

Capitulũ vndeci/

mũ Septimũ continet pꝛecepi.
NcEptimũ pꝛeceptũ eſt. Nõ me/
chaberis nec luxurioſus eris.
¶ Hoc pcepto inhibet ſub pe
na peccati moꝛtalis.om̃is ſoci

etas ⁊ carnalis cõmixtio viri et mulieris

—

excepta matrimonij lege Huius nãq; op
poſitũ aſſerere/eſt erroꝛ cõtra fidẽ (Sꝛo
hibet᷑etiã pꝛecepto hoc/tam in matrimo
nialiter cõiunctis q; in ſolutis.oĩs luxu/
rioſus attactus mẽbꝛoꝝ genitaliũ:q̃ non
ſeruat᷑ naturalis oꝛdo induuus a natura.
vel nõ rite copulant᷑ ꝑtes ad generatõem
a natura deputate.Et tanto peccatũ hoc
grauiꝰ eſt. quãto a naturali oꝛdĩe lõgius

recedit.ſiue inter ꝑſonas ſolutas.ſiue(qð
crimen aggrauat) ↄiunctas matrimonia

liter Siue fuerit huiuſcemõi attactus in

ſe vel in alia ꝑſona.aut reſpectu beſtie in

altera ſpecie.pꝑ turpiſſimã et illicitã com/

placentiã ↄſummatus.Si deniq; ſpecia
liter attactus ipſe innaturalis/pueniat a

fediſſima viliſſimaq; delectatõe que mol

licies vel pollutio dicit᷑. Si quis autẽ in
his vel aliqͥbo hoꝝ culpabilis eſt. ſufficiẽ
ter intelligere poteſti/ qͥd iſti modi genera
les loquẽdi ſignificẽt.nec eĩ ꝑticularius
extra ↄfeſſionẽ eſt abominabilis hec ĩmũ
dicia explicãda.ne caſte aures pure ⁊ ino
centes hoꝛũ pꝛius ignotoꝝ noticiã adq
ut etiã caſus iſti

rant ⁊ ſcandaliſent᷑

enoꝛmiũ cõtra naturã peccatoꝝ.pꝛelatis

maioꝛibus.ep̃ᷣis ſcilʒ ⁊ ſuis penitẽtiarjs
ad abſoluendũ reſeruati.quoꝝaliqͥ ſᷣm le
ges ignis pena plectũtur.Nec pᷣt aliquis
qdᷣcunq; bona aut elemoſinas opetur/in
eternũ ſaluari/ſi pudoꝛe motus/hecpec/
cata reticeat.vel adeo celet vt nõ poſſit cõ

feſſoꝛ peccati ſpẽm diſtinctius ꝑpendere.

Peccati nãq; ꝑpetratõ/debuit maioꝛẽ
pudoꝛẽ inferre q; ei tenelatlo pꝛeſe⸗ in

Opuſculũ Cripertitum

confeſſione¶ Incidit autẽ homo in hoꝛ
rendũ peccatũ hoc varijs decauf.Aliq̃n
do quidẽ ex ſola malicia alteriꝰ impellen
tis.ſicut iuuenes aliqͥ ꝑuerſi/alios inno/
centes frequẽter decipiũt. Aliquando ex
nimio ocio Frequẽter ex ſumptõe nimia
potus aut cibi:ipotuũ pꝛeſerti aut c hoꝝ

exceſſiue nimis ſuꝑcalefactiuoꝝ ¶C Se/

pe ex inhoneſtis verbis.aut aſpectibo ra/
dicatis aut fixis. Qñq; ex diuturna cogi
tatõne circa carnalẽ actum/vel cõmixtio/

nẽ viri ⁊ mulieris.aut inoꝛdinato appe

titu carnalis cõmixtiõis cũ talivel tali ꝑ/
ſona. Interdũ etiã ex ꝑuerſa doctrina pa
rentũ.ſeruitoꝝ aut ancillaꝝ.ſinue qð ma/
gnũ facinus eſt magiſtroꝝ.cũ quibo iuue
nis aliquis conuerſat᷑ aut nurri el po
ſtremo ex ſola peccãtis malicia ¶ Ceterũ
pꝛopter deteſtandũ peccatũ hoc olim mũ
dus cõſumptus eſt vniuerſali diluuio.et
quinq; ciuitates ſodomeꝛ gomoꝛre/igne
celeſti ſuccẽſe.vt habitatoꝛes earum.vini
deſcenderẽt in inſernũ Pꝛopter idẽ pecca
tũ hoc/quod diuinã exclamatvindictam
veniũt ſepius fames.guerre.peſtes.moꝛ/
talitates.inundatões aquaꝝ.ꝓditiones
regnoꝝ.⁊ alie multiplices clades ꝓut ſcri
pture teſtãtur. ¶ Pꝛincipale vero ⁊ effi/

cax cõtra peccatũ hoc ⁊ generaliter aduer

ſus luxuriã remediũ.eſt ſobꝛietas victus
maloꝛũ vitare cõſoꝛtia ⁊ ociũ.malas⁊ no
xias cogitatões ſtatim repellere ne figant
in coꝛde.ex toto conatu pᷣces ad deũ. vir/
ginem Mariã. ſanctos ſanctasq; dirige
re.cogitatõnes ſuas alioꝛſum diuertere:
interdũ coꝛpalem penã libẽter aſſumere.
quẽadmodũ quidã ꝑitus linguã ꝓpꝛiam
moꝛdens ⁊ tentatõem alloquẽs ſpuendo
dicebat. phy. p Pypbx. hoꝛrenda immun
dicia.⁊ tu nequiſſime demõ auſus es mi/
bi hanc illuſionẽ pñtare. (Suinadeni
q; peccati luxurie/plurime ſunt alie ſpẽs
ſm varios hominũ ſtatus.quẽadmodũ
carnalis ↄmixtio affiniũ.ꝑentũ.aut alio
rum.religioſaꝝ. Itẽ ꝑſonarũ.viduarum
aut virginũ cõſtupꝛatõ.⁊ quãdoq; raptꝰ
violentus.ex quibo infinite clades oꝛiun
tur.vt ꝙ ꝑſona aliqua in via ꝑditiõis cõ
ſtituit᷑. aut ꝑpetuam incurrit infamiã.vlł
ſeipᷣam occidet.aut infantẽ ex ſtupꝛo na/

tum cõtinuo nõ baptiſatũ iugulabit.aut

deniq; totꝰ vnus ſtat? aut cõmunitas in/
famiã aut ruinam patiet.¶ D entim? po

magiſtrat.

ſtremo huiꝰ peccati in ſomno fantaſias?

illuſiones.tũc tamen eſt peccati ꝑiculum
cum qͥs anteavel poſt in vigilia.ĩ noctur
na fantaſia vel pollutõne delectatur.

Capitulũ dnodeci

mü de octauo canit pꝛecepto:

ſum teſtimoniũ dices. ¶ Hoc pᷣ
cepto/ omne mendaciũ pꝛohi/⸗
bet᷑ illud quod in alteriꝰ ꝑniciem cõmitti
tur. ſi iuramentũ intuenerit/ grauius
eccat.quia ꝑiurus eſt Nunq; eni/pꝛo ſa

ute etiã hominis coꝛpꝑalivel ſpũali/debz

quis ꝑiuriũ cõmittere.ſiue coꝛã iudice ſi

ue ſeoꝛſum. Periuriũ vero qð qͥs in iudi

cio publico cõmittit/eſt caſus epᷣo ad ſol/
uendũ reſeruatus Wögrapectryrh hoc
grauiter peccãt/qui in cõfeſſione/ mẽda/
citer peccatũ celant.aut aliũ inique accu/
ſant ¶ Inſuꝑ cõtra pꝛeceptũ hoc agũt/qͥ
delectabiliter nimis/adinuentis nouita/
tibo aut alioꝛũ diffamatiõibus / aures cre
dulas pᷣbent.occaſionẽ inde peccati aſſu
mẽtes.aſſerentes nimia leuitate de pꝛoxi
mis mala ¶ Zelotopi pꝛeterea vel ſuſpi/
cioſi/pꝛoximos ⁊ actus eoꝛũ/male⁊ ſini/
ſtre iudicantes aut interpᷣtantes.adeo vt

ex huiuſmõi credulitate falſa/iniuſta bel

lavel lites ſepius mouean᷑.

vitulũ decimu/

2

tertiũ:nonũ ambit pꝛeceptũ

n) Onũ pꝛeceptũ eſt Non ↄcupi
ℳ ſces vxoꝛẽ pꝛoximi tui.⁊ conſi

militer nec femina virũ cõcupi
Hoc pꝛecepto diſtricte phibet᷑ om
nis motus vel geſtus exterioꝛ malꝰ.quo
trahitur aliꝰvel ſolicitat᷑ ad peccatũ luxu/
rie.ſiue ꝑ internũcium.ſiue ꝑ miſſionẽ lit
terarũ.ſiue ꝑ minas violentas.ſiue etiã ꝑ
munera.per pꝓmiſſiones.ꝑ mendacia.aut
fictas adulatiões.aut in ſuꝑfluo veſtimẽ
toꝝ oꝛnatu.inoꝛdinato aſpectu vel inceſ
ſu.verbis turpib.aut deniq;attaciu quo
libet luxurioſo.ſicut frequẽter ↄtingit in
amplexibe⁊ oſculis. ciendũ eſt nãq;
ꝙ om̃is cõcup iſcentia carnalis cõmixtõ
nis pᷣter matrimoniale vinculũ.etiã ſolo
volũtatis conſenſu plenarie ꝑpetrata/eſt

moꝛtale peccatũ.vbi carnalis copula mi

nimeſi nrelrur Ladem va eſt hec regula
is ↄpleta volũtas ſiue bona

Ctauum pꝛeceptũ eſt. Non fal

no
multerl
Mioe

(eruli
pcis
ligene
Aeralt
ytſin

„

ſocjetne

ſopeen
pihnot

wieni
ſennnch
Nfd⸗

logge
feligooſe
ſtſiint
ſuthe
Oui
laal
leroe

r

MV
thep⸗
Aho
niſ
lant

mneſin
Ulon

elhocnr
hnn.

7

. —

leyr⸗
Pnt
Moc;
üoh
1cöminr
Couins
ni Roſ

Gee

—2

zinlic
ſoinisi
Hoadſoh
Cptüboe
ne nit⸗
lenau⸗
gi,
nobicr,
moce
n aln
depori
aſuſpi⸗
lerſini
Mo
M

ſ
Nußt
coſi
Gcnp
dckom
W. avo⸗
chlum⸗
ſiorelit
ineenig
Maut
Nekime
nllinceſ
auquo
ingit in
cſtnig
coͤmic
ctiiſoo

mnatne

opnlum
eereo⸗
ſebon⸗

.

..

luntas pꝛo facto reputat᷑. ¶ In quo pec/

D cati genere/peccare pᷣt ꝑſona matrimoni /
gliter alteri copulata/quẽadmodũ et ſolu

ta.vt ſi mulier/alteriug q;viri ſui carnalẽ
ſocietatẽ cõcupiſcat. ¶ C .
ſus plenarius ⁊ deliberat? quo qͥs in tur/
pihus ⁊ carnaliba cogitatõibo delectatur.

vbi etiã deeſt voluntas: actũ exterioꝛẽ ꝑ/
petrandi.ſᷣm plures doctoꝛes eſt moꝛtale

pctm̃. ¶ Patet igit ex pᷣmiſſis q oẽs am/

plexus oſcula ⁊ conſiles attactus.pꝛinci⸗/
palit ex luxurioſis cogitatõib pus enũe

ratis ꝓcedentes:ſunt grauia delicta.tan
toq; grauioꝛa ſi ꝑſone fuerit affines.aut

religioſe. vel eiuſdẽ ſexus.⁊ qð enoꝛmius
elſt. ſi in talibo attactibovel oſculis/talis ñ

ſeruet᷑ honeſtas.qualis in publico ſerua/

ret᷑. Quaobꝛẽ ſiquis in pᷣmiſſis attactib
vellet alteri vim inferre.deberet aliꝰ exad
uerſo quẽadmodũ ꝓ vite coꝛꝑalis tuitio
ne viriliter reſiſtere.ſiue verbis ſiue factꝭ.
aut validis clamoꝛibo.aut deniq; factum

tale/ꝑſonis ipᷣm in hoc iuuare valẽtibo et

ad hoc aſtrictis/ reuelando. Alioqͥn talis
qquiſquis ille eſt/non ſinceriter ſuam dili
git c(aſtitatem et honoꝛem.

——

quartü decimũ declarat pꝛeceptum.
tEcimũ pꝛeceptũ eſt. Hon con

cupiſces rem ꝓximi tui. Hoc ẽ
alterius cuiuſcũq; ¶ Et intelli
git᷑ hec cõcupiſcẽtia pꝛohiberi

quẽadmodũ ſupꝛa vt in ſexto pcepto de
furto ⁊ latrocinio explicatũ eſt Pꝛohibet᷑

enĩ hec cõcupiſcẽtia ⁊volũtas mala.cum
malavolũtas (vt paulo añ dictũ eſt) p fa/
cto reputat᷑.Cali nanq; cupiditate cadit
frequẽter homo in inuidiã·⁊ in ĩpatienti

am ſui ſtatus? dei blaſphemiã.apð ſe nõ

7

recte cagiean, bona tempꝑalia ſe iuſtius
meruiſſe.q;talis ſuusvicinꝰ.ꝙ idcirco de

us iniuſtus eſt.⁊ ſibi nõ niſi fruſtra ⁊ ina
niter ſeruiendũ eſt. qꝙ ſi incõmodũ aliqð
aut dam nũ alteri cõtigerit /ſtultus ille le⸗/
tat᷑ ⁊ gaudet aſſerens/ ꝓſuis demeritig et
occulta malicia/hoc eidẽ accidere. ¶ Cõ
tra pꝛeceptũ hoc reductiue peccãt/operũ
miſericoꝛdieitam coꝛꝑaliũ q; ſpũaliũ ſeu
elemoſinarũ / retentoꝛes veluti/ pauꝑib⸗
indigentibo cũ facultas adeſt.⁊ occurrẽte
cuidẽte neceſſitate/nõ ſubueniẽtes.⁊ ſpe/

Omis etiã cõſen

ne veritate
aian coſciarum
atq; feditatẽ/ poſſumus diſtincte conſpi/
cere. His mediantibus/cognoſcit homo
vite ſue decurſum.qualiter diuina pꝛece/

tis.que ſunt ſupbis ihmidia fa-ansriel

cialiter pentes pꝛopꝛios.quos pudẽduʒ
eeſt mendicare.aut deſeruiẽtes eſurire aut

egere / omittetes ¶onſimilit᷑ peccantqͥ
ſeruitoꝝ ſuoꝝ/ſalariũ vel lucrũ iuſtũ/iiu

ſte retinẽt.qui elemoſinaꝝ pᷣtextu. aut fũ/

dationis eccliarũ/ occupãt inique alioꝝ
bona. dicetes ꝓpꝛietarios nimis diuites
eſſe ⁊ eiſdẽ abuti.nec eis ꝓpterea reſtituen

da foꝛe.Condęẽnat eos nãq; appꝛobata

pauli regula/ affirmans nõ eſſe facienda
mala vt inde bona eueniãt.Nec quoquo
modo ꝑ peccatũ offendedus eſt deus.eiꝰ
tranſgrediendo pꝛeceptũ/qualecunq; bo
num inde pꝛouenire contigerit.

(Capitulũ decimũ/
quintũ oſtendit qualit᷑ in his decẽ pꝛece/
ptis velut in mundo quodã ſpeculo.faci
Ees donſciax noſtraꝝ/ debeminſpicere.
Ec igit᷑ ſunt decẽ legis diuine

pꝛecepta/ſuꝑius enarrata in qͥ
bus quaſi ſpeculo quodã poli
to terſo ⁊ mũdo/ religiõis xpᷣia
ꝑlegere.⁊ totius vite noſtre ac

2
——

pta ſeruauerit.qᷓntũq; deuiauerit.quibꝰ

modis ſ̃m varias peccatoꝝ ſpecies deuʒ
offenderit.qualis deniq; peccatoꝝ cõfeſ-
ſio habenda ſit.Oe ſi pꝛedictoꝝ aliqua a
quoqᷓ; nõ plene intelligant᷑. conſulat ſuꝑ
his ſapientes/ potiſſime autẽ deuotos vi

ros Omis nanq; ꝑpſona poſtq; ad annos
diſcretõis puenerit/ſi cõſenſuvoluntario
plenario ⁊ deliberato hoꝛum alicui pꝛece
ptoꝝ/ꝑ ↄtemptũ inobediens erxtiterit.di
lectiõi dei/amoꝛẽ creature pꝛeponẽdo.ex
tra ſalutis ſtatum efficit᷑. ⁊ in dãnatõnis
periculo ſtatuit᷑ nec gratũ aliquid deo di
gnum beatitudie oꝑatur. Quanq; ſi ten/
tationẽ grauẽ aut diuturnã ire ſiue luxu/
rievel alterius peccati quis incidat.ſi ip/
ſa tentatõ homini diſpliceat.aut eidẽ ho
mo reſiſtat. vel nõ plene ⁊ deliberate con
ſentiat! moꝛtaliter nõ pecceti immo ſepe
nullo modo peccat/ſed magnũ erga deũ

pꝛemiũ meretur tentatõniviriliter reſiſtẽ
do¶ Hic iam ꝓſpicere clarũ eſt/ quibus
vijs ⁊ modis decem hec pꝛecepta infrin/
gant᷑.ſeptem moꝛtalibo ⁊ capitalib pecca

2

rumq; noſtraꝝ pulcritudinẽ

4

gula.luxuria.⁊ acedia.Quinq; item exte/

rioꝛũ ſenſuum miniſterio.qui ſunt viſus
auditus.olfactus.guſtus.⁊ tactꝰ. Sicq;
quiſquis in his decẽ pꝛeceptis ſpeculivi

te.ſe diligẽter intuer. recte ſe cõſpicit. ve/
re ſe cognoſcitſeq; paruipẽdit.⁊ his obe

diens diſcrete ſapit.

ſextum explicat qualiter triplicẽ veritatẽ

oꝛe vel coꝛde confitendo. a ſtatu peccati

moꝛtalis ad ſtatum gratie reſurgimus.
e Ciens niſollomin? noſt
ſ tricoꝛdiſſimꝰpater deus.⁊ cog/
noſcens noſtrã fragilitatẽ per
maximãꝗ. 1 ad malũ pꝛonitatẽ.
multiplicibo vijs moꝛtali vita durãte ꝑa
tiſſimus eſt nobis delicta remittere ⁊ gra
tiam cõferre/ſi duntaxat veracit᷑ ⁊ ex coꝛ/
de ſibi tres ſubſcptas veritates poꝛriga/
mus (¶Pꝛima veritas eſt. Domine ſicvyl
ſic contra veſtrã bonitatẽ peccaui.quod

ecunda ve

ker miſe

nerãdus? colendus.quodq; mandatum

veſtrũ tranſgreſſus ſum.

ritas eſt.Domine bonũ habeo pꝛopoſi /

tum ⁊ deſideriũ.veſtro iuunamĩe median/

te.mihi in futurũ pꝛecauẽdi ne incidã in

peccatũ.⁊ occaſiões peccatoꝛũ iuxta poſ/
ſibilitatẽ viriũ/ euitandi. ¶ Tertia veri⸗/
tas eſt. Domine bonũ habeo volutatem/

peccatoꝛũ meoꝛũ cõfeſſionẽ integraliter
faciendi/pꝛo loco ⁊ tempe/ſ̃ᷣm veſtrum ⁊
ſancte matris eccleſie mãdatũ ⁊ pꝛeceptũ
¶ Has veritates quiſquis qualicũq; lo⸗

co ⁊ teimꝑe ſinceriter nõ ficte aut menda/

citer/ex coꝛde pꝛonũciauerit/ſecurus exi/
ſtat ſe in ſalutis ⁊ gratie ſtatu cõſiſtere. et

vitam eternã mereri.qᷓ;uis om̃ia enarra/

ta pꝛius crimina/cõmiſiſſet Si etiam ta
lis abſq; alia confeſſione cõtinuo decede
ret in abſentia ſacerdotis/doꝛmiẽdo aut
alio quouis modo/ moꝛte ſubita pᷣuentꝰ

idem finaliter ſaluaret᷑. acerbiſſima pur/

gatoꝛij pena mediante.¶ Exq notandũ
et ſalubꝛe conſiliũ elicitur.vt xpᷣianusiqͥ/

libet / ſingulis dieb bis aut ſemel / ſero et
in mane aut ſaltẽ feſtiuis diebus/ redeat

ad coꝛ ſuũ conſcientiã examinãs.an tres

pꝛemiſſas ver itates ꝓferre valeat cuʒ coꝛ “
dis ſinceritate. ſicq; itra ſtatum ſalutis ſe

eſſe cõfidat.Quod ſi eas pura mente fate

4*

Opuſculũ Cripertitum

ri nonvalet / obſtante volũtate peccãdi.j

actualiter delectat᷑/aut iniquo pꝛopoſito

quo quis occaſiones peccatoꝛũ vitare re
nuit/quẽadmodũ illi qui peccatis carna
libus imerſi reſurgere nolunt:aut vſuras

ſuas aut iniuſtas mercatões et lucra cõti
nuñt. vel iniuſte retinent alienũ Quiq al
terius odio ⁊ vindicte deſiderio flagran/

tes / in nocendi ꝓpoſito ꝑſeuerant. certiſſi
me ſciant hi ⁊ cõſimiles/nõ epᷣm aut pa/

pam/tales abſoluere poſſe. Quãq; talib⸗
ſalutare conſiliũ detur /vt ꝑ ſeipᷣos vel ali
os / bona que poterint oꝑentur.oꝛãdo vł
elemoſynas dando.quo deꝰeoꝛũ coꝛda il

luminet/⁊ ad bonum dirigat ⁊ cõuertat.
ullũ eſtenim bonũ adeo exiguũ qð nõ

tandẽ deus eterna vel temꝑali mercede re
muneret. Multoq; meliꝰ eſt temꝑale bo/

numæz minimũ/q; om̃ino nullũ pꝛiomere

ri. Saluberrimũ eſt etiã laudabilẽ con/

ſuetudinẽ illeſam ſeruare. ne eã ſemel diſ/
ſoluendo/ nunq; in eternũ foꝛte reſumat.
mihi diſplicet.ratõne cuius ⁊ penitentii car
ago quia vos offendi.qui totus eſtis vey/ ¶

.

ſeptimũ oſtendit qs ſit cõfeſſionis modꝰ
bꝛeue documẽétum

dar circa hoc ynum bꝛene docu
NVotienſcñq; accedit homo ad
dã (hoc eſt de neceſſitate ſemel
in anno / circa ſolennitatẽ pa/
ſchalem. aut cũ moꝛtis imminet ꝑiculũ/

aut in ſacramentoꝛũ ſuſceptõe.Ad freqn
tioꝛẽ enim cõfeſſionẽ/regulariter nõ tene

mur. q;q“ ſepius cõfiteri / multũ ꝓdeſt ad
augmentũ gratie.⁊ diſtinctioꝛẽ cognitio
nẽ.⁊ explicatõem peccatoꝛũ)debet pꝛeme
ditari cõfeſſurus/quid aut in quo deliq̃/

rit.cum examie diligenti conſciam diſcu/

tiens.ac ſi magnũ inde temꝑale bonũ re/

Portaret. Accuſet ſe poſtmoduʒ peccatoꝛ
bp

humiliter/nõ irriſoꝛie.veraciter nõ ficte.

vituꝑando ſe nõ laudando. pure recteat
q ſinceriter. Yacta imꝑtinentia dimittẽ/
do.diſcrete inſuꝑ vt nõ reuelent᷑ hi quos
cõſoꝛtes ⁊ ſocios habuit in peccato. De

his enĩ tõfeſſoꝛ inquires/ grauiter etiam
peccaret.niſi foꝛſan ſodales hmõi/ cauſa

petendi conſilij ad eoꝛũ pellendã violen/

tiam / cõfitens detegeret. aut foꝛtaſſis ad
explicandã peccati ſpeciẽ/ neceſſitas eos

maniteſtari poſceret.vt ſi quis cũ ſola ſo
roꝛe carnaliter cõmixtus fuerit.in quo ca

ſu querẽdus eſſet cõfeſſoꝛ ꝑſonam in cõ⸗

Lapitulũ decimu/

confeſſionẽ peccatoꝛũ explanã

oonte

onnſt
Contiten

potiten
limort
gligvod

ti ue

ifun
1doum
gcaro

hiapen
iig inp

ſufene
iunai
cotingi

(ſeſor
iltatede

ſcſtost

oblit)pe

(d

ſinc
waie
ſal
p
amnn
iie

llhlor

nſin
poſegei
ſellttnen

Wiusglt

ficgeſi
ernen
manie

apprt
Abſtine

eytvol
linoge

calaan
(mnolam
icicioy

aſuntn

drilz
Mopoſto
nere
re
rpſungs
lunnit
iuz
oſagen⸗
nt nſt
maut pe
iinelih
Hosvdgti
nidoſ
ücnll
nichen.
ngi gz
inaater
hnnten
Uinner
Cblicn
iagd
Nunnt.

ner

Ew

imini
Murſenel
itnte a
thicli/
Afredn
anötene
S
ecog
Dl
ſcpodai,
ſamdin
Mebvi⸗
zun
ii
ent
ni
Gthices

ti nõ credũt/nec obediũt/quouſq; ſuh

li foꝛmidet᷑. ¶ Hoc vero pꝛo regula certa
⁊ documento ſalubꝛi teneat᷑ vt nunq; ꝓ
peccato ſecreto vel occulto/penitẽtia pu/

blica penitẽtibus iniũgatur.nec penuen
tia imponat᷑ê/ quam nequeãt aut nolint
iunctã ſibi penitentiã faciliter reuelare.qᷓ
cõtingit interdũ/ peccatü ſuũ pꝛodi.aut

Hon debet rurſus cõfitens in

cõfeſſoꝛis dicta aut interrogata nimia le

niltate detegere. Hec enĩ om̃ia ſecrete con
feſſiõis integritatẽ concernũt.niſi (quod

abſit) pecegtoꝛ penitentẽ ad malũ aliqð
hoꝛtaret᷑ terea vtile ⁊ efficax reme
qiũ/diligẽtius retinendũ ab his qͥ puer/

ſa inclinatõne vel cõſuetudine/incidunt
in aliquod enoꝛme peccatũ.a quo nõ de/

facili retrahũtur.ꝙ ſcilʒ ſeipſos apen az
aliquã pecuniariã/vel aliã/ vſq; ad certũ
tempꝰ pꝛefixũ/cum certo ratõnis mode/

catũ incidere cõtigerit. Dicũt nanq; ſepi

us inſipientes aliq/ſe a peccato ire. luxu/

rie.piurij.etſi qð eſt ſimile/ abſtinere non

poſſie.qui tamẽ hocipſo ſalubꝛi remedio

velut mendaces facillime cõfutãtur.cum
vnius albi vel fraci/in emẽda cuiuflibet
trãſgreſſionis eis inflicta pena.ipſos a ꝑ
petratõne iniuſti oꝑis retraheret. VUnde
manifeſte cõuincitur eos diuini pꝛecepti

et ppꝛie ſalutis intuitu/ a cõſuetis vicif5
abſtinere poſſe. niſi fictã ⁊ ꝑpuerſam habe/

rent voluntatẽ.⁊ tales velut fatui/verita/

li
cia luant.⁊ delictoꝛũ ſuoꝛũ ſeram ⁊ infru/

cluoſam penitentiã agant Fitq; iuſto dei
iudicio vt qui penitere de cõmiſſis cum
poſſunt nõ volunt: cum velint nequeãt.

Capitulũ decimu/

oerauũ cocludit no eſſe queq ab alio ad
Peccati

i impellendu. ſed ad bonum poti⸗/
us operandun.
p Oſtremo quicqͥd agat hõ in p
ſona ſua.ſupᷣme caueat/alium
ad male agendũ ſolicitare.aut

De peeceptis decalogi

feſſione detectã ignoꝛans. ¶ Super caſi
brvus autẽ ad abſoluendũ epiſcopo refua
ties qaut ſuꝑioꝛi.remittat ſacerdos ĩferioꝛ⸗/
confitentẽ ad pꝛelatũ vel ſupioꝛem/eum
potẽtem abſoluere. Niſi foꝛſitan cõfiten/·
ti moꝛtꝭ piculum immineret: aut magnũ
aliquod ſcandalũ et hoc oboꝛiri/vel pec,
cati reuelatõem ſequi cõiectura pꝛobabi

verbis aut factis.exẽplis vel conſilijs ali

quid agere / qõ de ſe ſit occaſio ruine pec/
cati.ſpecialit᷑ coꝛã inuenibo aut perſonis

innocentibj. ¶ Hoc enĩ pꝛopꝛiũ eſt ſin/

gulare q; demonũ officiũ.queadmodum

bonoꝛũ angeloꝛü intereſt ecialit homi
nes inducere ad bonũ. ¶ im eſt
etiã frequẽter accidere. ꝙ; homines alioꝛ

omptum eſt

„

ad malũ impuilſoꝛes / vix aut nunq; deli⸗/

ctiſui cõdignam penitentiã aſſecurãtem
perficiat.quia nequeũt eos coꝛrigere ad

bonũ/quos deceperũt.iam foꝛte damna/

ti ſunt.vindictam a deo poſtulates. eter/

tes. Sicuti ex oppoſito iã ſaluati alioꝛũ
doctrinis ⁊ factis aut opera diligeti(qua

nullũ deo opus ad ſacrificiũ acceptiꝰ eſſe
poteſt. et ad peccata delendũ validius) ꝓ
ſuis adiutoꝛib pꝛeces indeficiẽter effun/
qunt. , etiã pꝛopterea fideliũ qͥs.

iuxta cognitõis ⁊ virtutis a deo ſibi con/

ceſſaru facultate/ monitõnibus et exem/
plis alium ad bene agendũ incitare. pat᷑

filiii.doctoꝛ diſcipulu.= ſapiens inſtruat

pace ⁊ vnanimi ĩuicẽ charitate.quo poſt

moꝛtẽ coꝛpis huius pennis beatitudis/⸗
ꝑpticipes ſimus:quã nobis ↄcedat deus.
vnus eſſentialiter. ⁊ ꝑſonaliter trinus. q

eſt benedictus in ſecula ſeculoꝛũ amẽ.⁊c̃.

ecunda pars bun

opuſculi. Be confeſſione.

Wilquis a moꝛ
te peccati ad ſalutis ⁊ gratie ſtatũ
nes ad viram eternãvtiles ſint? merito⸗

gnoſcat. dolens de cõmiſſis. atq; ponat

auxiliante deo a peccato moꝛtali ſibi pᷣca

uere ⁊ abſtinere in futurũ. Firmũ pᷣterea
ac ſincerũ ꝓpoſitum habeat / cõpetentibꝰ
loco ⁊ tẽꝑe peccata ſua ſaltẽ moꝛtalia di/
ſtincte ⁊ integraliter cõfiteri
cõmodius fiat/ pꝛius qᷓ; cõfitens crimia
ſua reuelaturus accedat/ipſe circa ea ma/
tura moꝛoſaq; diligentia pᷣmeditari tene

uod vt

tur.quaſi magnũ aliqð emolimentũ tem
ꝑale inde repoꝛtare ſe crederet. vt cõplete
magis ipſa cõfeſſoꝛi ſuo ac lucidius exp/
mat ! Aia vero plurimi ſi unplieig i

volet reſurgere.qoq; vt actus ſui ⁊ intẽtõ

2

Opuſculũ CTripertitum

negligentiã aut ignoꝛantiã nõ excuſantẽ
ſed potius accuſantẽ/modos⁊ ſpecies ne
ſciunt peccatoꝛũ/pᷣſens confecta eſt tabu
la.quam inſpiciẽtes cõfeſſuri/cogitatiõe
pꝛeuia inſtructi ſufficiẽter ad ſalutẽ pote
runt ſua pctã cognoſceré. memoꝛiterꝙ; te
nere. ⁊ cõfeſſoꝛibo vtiliter reſerare. Ero
cedit antẽ tabula hec/ſᷣm numerũ ⁊ oꝛdi

nem / peccatoꝝ moꝛtaliũ. que ſunt. ſuper
benldt r dednemnoc/

gula ¶ Lõfeſſurꝰ ergo/tuam pᷣmitus cõè/⸗

icientiã examinãs interrogate.
ð

vanam tui laudẽet (pbie.
Ipꝛiã excellẽtiã qᷓſiuiſti aut op/
taſti. Pꝛopt᷑ bona foꝛtuita⁊ ca
duca.diuitias ſcʒ auꝝ⁊ argẽtũ
terrenasq; poſſeſſiões.Aut ꝓpter natura/

lia bona ſcʒ coꝛꝑis pulcritudinẽ.foꝛtitu/

dinẽ.iuuentutẽ.⁊ ſilia. Seu etiã rõe gra/
tuitoꝝ donoꝛũ.ſicut eſt dei cognitõvel af
fectus deuotio i alios contẽepſiſti ꝓp
ter alicui?hoꝝ bonoꝝ pᷣcedentiũ defectũ
¶ Si aliqua opꝑa feciſtii vt inde munda
nã laudẽ acciperes. vel vt alij te melioꝛẽ
qᷓ ipſe ſis/reputarẽet/⁊ multo magis ſih̊
feciſti pᷣtextu ipocriſis ficte.qᷓ; vt alijs eẽs

exempꝑlar in bonũ.vel eos a malo retrabe

res ¶ Di nimiũ ꝑtinacit᷑ inniſus es opi
nioni pꝛopꝛie vel credulitati.alterius cõ
ſiliũ ↄtemnãdo.ſpẽaliter in materia fidei
⁊ xpᷣiane religionis.ex hac eni radice/pul
lulant hereſes ſoꝛtilegia ⁊ falſe credulita/
tes. ¶ Sip iactantiã aut inanem gloꝛiã
opa bona recitaſti.vel te alijs pñtibus in
cuipaſti / xt ob boc humilis ⁊ deuot cre/
ereris i gloꝛiatus es coꝛde aut oꝛe
de malo.vt quod aliũ defraudaſti.vel ei ĩ
iuriam intuliſti.quodq; ꝑ te ⁊ tuos ↄpli
ces/ad male agendũ potes exiſtis. i
ſuꝑioꝛibus tuis / ĩobediẽs extitiſti.⁊ eos
ↄtempſiſti.pᷣcipue carnales parẽtes ⁊ ſpi
rituales. ¶ Di intra cõſeſſionẽ mentit⸗
es.peccatũ tuũ aut eius ſpeciẽ mundano
pudoꝛe celãdo.talis enĩ confeſſio/ inutil
eſt.ſed ⁊ nonũ crimẽ incurris: (Si pec/
catoꝝ tuoꝛũ excuſatiões q̃ſiuiſti.aut mi/
nuiſti/culpã tuꝗm ſocijs aut cõplicibus
imponẽdo. ¶ Si teꝑ inobedientiã ⁊ cõ
temptũ excõicari permiſiſti, qaut leuiter ni
mis excõicatis ꝑticipaſti ¶ Sii indicio
publico vel alibi ob pudoꝛẽ veritatis re/

,„
IIt.
Cit

uelande/ꝑiuriũ cõmiſiſti ¶ Sia bonis
opꝑibus autverbis abſtinuiſti/ꝓpter oblo
quentiũ qnoꝛundã fatuoꝝtimoꝛẽ ¶ Si
indignãdo cõtempſiſti pctõꝛes/pauꝑes
ignoꝛãtes.impotẽtes aut infirmos.eos

pᷣcipue quitibi genere ꝓpinqui ſunt. aut

ſi eoſdẽ irriſiſti ¶ Si ſignis aut verbig/⸗
contẽpſiſti eos qͥ ſtudent deuotiõi i
pꝛeſumptõe motus/aggreſſus es ardua/
ſcientiã tuam aut potentiã excedẽtia.aut
tuo ſtatui vel ſtudio indecentia.

Cnca peccatũ In

E1. dẽ alterius incomo (uidie

do letatus es. cũ ei infoꝛtuniũ
aliquod contigerit. aut ſi diffa
matõem ſeu ꝑſecutõeʒ incurre
¶ Dide bonis alterius doluiſti. qꝛ
bene famatus / bon? / pulcer / ſapiens / elo
ens Venorus den religioſus/exiſtat

i malũ alteri pꝛeoptaſti.vel bonam fa

mã ipᷣius minoꝛaſti verbis iniquis deeo
publice vel ſecrete manifeſte aut fraudu/
lenter ꝓlatis.eius verba ⁊ oꝑa/ ſiniſtre iu
dicando.aut in peioꝛẽ ꝑtem frequẽter in
1pꝛetando.

Circa peccatũ Are

iu cũ cõſenſu/ iram cõtra p
ximũ tenuiſti/cũ deſiderio vin
dicte vel appetitu nocendi ꝑ te
vVvvel ꝑ aliũ verbis / aut factis.
i iravel odio cõtra quẽcunq; cõtume/
lias ꝓtuliſti.aut in rebꝛ nocumentũ pᷣbui
ſti. vel irriſiſti Si eũ pcuſſiſti. vulneraſti
occidiſti Et enndne nge Wier us ſa

cerdos aut clericus extiterit ¶ Si a leſis

a tevel iniuriã paſſis /veniã petere renui/
ſti cũ S⸗ tibi foꝛent.aut in nul

lo ſubiecti ¶ Si arma inuaſiua ad nocẽ
dũ tuliſti. ¶ Si alteri moꝛtẽ ſiue leſionẽ

illicite minat?ꝰ es etiã appoſito iuramẽto⸗
Si ſecretũ alienũ reuelaſti. Si humi
liter a teveniã petẽtib/indulgentiã dene
gaſti. ¶ Si motus ira / iuraſti neqter yel
ꝑiuriũ cõmiſiſti:aut ſi deũ blaſphemaſti.
ludũ aleaꝝ aut aliũ exercẽdo ¶ Siodio
vel rãcoꝛe potiꝰq; iuſticie ʒelo/placitatio
nibovel litib/aliũveraſti Slalten ma
ledixiſti pꝛeſertim ꝑentibus aut ꝓpinqs.

Circa peccatum

Augricie ·

lcſaa
pnener
ditoln
hifuße
Udontn
pſſtian
ahnoe
ſtasme
nas
moc⸗
ppetn
gliopt
luaipi

trllo
S
dorean
ſi
trleg
buere
naso
mnab/
llaag.
qnci⸗
vurürt
Si⸗
olan
(liove
Cüine
Ci
ul
i⸗
e⸗
de⸗
gca
n.
gru⸗

itbonts
Nrodlo
NGi
Shunhes
men
ſunt t
Uryobig
nöiS
Ggandn
genin ant

no d
dinfonmni
autſoſ
czinan
Chalufi
peg/
roſü
nunsde
tußmnew
Nuſuibri
frrär

ncömp
ovn
ndipte
is.
ctumnd⸗
entüßbei
wulneracti
mnies
Sid
Naortend
tantnni
Aiunuer.
liulin.
ſnimin
Obom
ridene
nchent
Mon
Bn
Gmuphn⸗

E

bi fuire ↄtẽnis.¶ D .
vel ꝑntũ/laute nimis invſus ꝓpꝛios ſum
pſi ar erenntor fᷣuitoꝛũ iuſtũ lu

Aalio ↄtraxiſti.aduertat᷑ modꝰ. ¶ S
Si ludis ꝓphibi vt ẽE

nes illo qð eſt ſuũ ¶ Si furtũ
rei ſacre aut ecclłiaſticevel alteri
us cuiuſcũq;/intra eccleſiã vel
ocũ ſacratũ cõmiſiſti ¶ Si cõtra deü in/

grat indignaris ꝙ nõ tibi ſicut ⁊ ceteris

ꝓuenerint diuitie.nec advotũ ꝓſpe ſucce
dũt oĩa.ſi ob hoc ĩmemoꝛ dei bñficioꝝ ſi
ĩcõia bona dñoꝛũ

crũ/nõ eiſdẽ tribuiſti ¶ Si falſas ⁊ iniu/
ſtas mercaturas exercuiſti. ⁊ modũ iqui/

ras ¶ Si falſo? mẽdaci artificiovſus es
Si ſymoniã in tevel ĩ alio

modũ qꝗrere
ꝑpetraſti ¶ Si ↄmutatõe vſi uraracumn
i fine
lucri ꝑiurꝰfuiſti
tax n⸗ ludꝰ/auaricia motꝰte ĩmiſcuiſti.
C S i fe

ſtiuis dieb ſpe lucri/manualẽ la

boꝛẽ gut mercatõeʒ ꝑ te vel aliũ fieri ↄſen

ſiſti ¶ Si ↄmiſſa tibi in teſtam̃to vel ali

ter legata vel elemoſinas / pficere ⁊ diſtri/
buere neglexiſti ¶ Si oꝑa mie ⁊ elemoſy

nas occurrẽte neceſſitate.oblatões ⁊ deci

mas / pficere aut ſoluere ↄtẽpſiſti. ¶ Si fi
cta adulatõe vel intẽtõe/ pecunias extoꝛ/

qndi aliũ decepiſti aut etiã irriſiſti ¶ Si

ꝑntũvl mariti bona eis inſcijs abſtuliſti
¶ S pens rlcna poſſeſſiões / iutili
terↄoſumpfſiſti i alieni dãni/cã vł oc

caſio volũtarie ⁊ gaudẽter exti tiſti /vt lu⸗/
crũ indevel ↄmodũ repoꝛtares/ vt exẽpli

gra ſi int᷑ duos rixã moues/ vt exeoꝝ mu

tua lite autverberevel occiſiõe/emẽdã iu/

diciariã aut procinij lucꝝ feras i fa
mẽ aut peſtilẽtiã optas/vt ꝑ eã diterꝭ.aut
de ꝑntũ moꝛte gaudes/ vt ſuã hereditatẽ
accipias aut ſi periuraſ.aut aliũ ad periu

randũ ipellis/vendẽdo ⁊ emẽdo iin

artificio cũq;/iutiles adiuẽis nouitates
vt ditatus abũdes MM

¶ Cuca peccatũ ace⸗/
V miſſam ⁊ hoꝛas vel ali (die
— ud diuinũ officiũ ſeu fuitium

omiſiſti dre ad q̃ᷓ dicẽda
tenebaris i in feſtis ſpẽa
liter ab eccłia obuari pᷣceptis aut alias/⸗
P triſticiã negligentiã vanitatẽ aut ociũ/⸗
eccłiaſticũ officiũ pᷣdicatões ⁊ ſermones
audire ↄtẽpſiſti S iↄceſſum tps/ dieb⸗
pᷣſertim feſtiuis in ybis aut factꝭ ociob/i

Peconfeſſione

J glio neſciẽte vel nolente reti

alterius erat. ⁊ expmat᷑ modꝰ.( S

utilit᷑ ↄſumpſiſti / aut ecckiaſticũ officiũu/
e arrul turbaſti¶ Si idẽ pᷣſtitũ
tpᷣs/exceſſiue doꝛmiẽdo ĩ lecto tuo demo

ſermõib garrul turbaſti

rãdo vel alit/ male occupaſti ¶ Siꝑ ne/
ligentiã aut incuria/ſctãs hr̃e meditatio

nes moꝛtꝭ iudicioꝝ⁊ bũficioꝝ dei erga te
¶ Sio bñfactoꝛib tuis/ vi
uis ⁊ defunct/pᷣces fundere neglexiſii.
Si cõmiſſoꝝ tuo regimĩ ⁊ cure/ nõ recte
ſolicit?extitiſti.Si negligẽter de pctis cõ
tritus es aut ↄfeſſus.vel añ ↄfeſſionẽ cir-
ca pctã tua pᷣmeditatiõeʒ hr̃e noluiſti.
Si pctõꝝ tuoꝝ bl r Anir⸗ pe⸗
iqᷓlibzvo
tavel ꝓmiſſa infringẽdo trãſgreſſus es/ ⸗
Eidenicgerprog ec
cleſie fuiſti trãſgreſſoꝛvt ſi publicã eucha
riſtie ſumptõʒ vel alioꝝ ſacr̃oꝝ ſuſcepto,z

ptermiſiſti.

nitẽtiã/minꝰdebite ꝑfeciſti

attendat᷑modꝰ

diſtuliſti ¶ Si nõ recte ipᷣa ſacra recepiſti

vt ſi nõ pᷣmiſſa debita integrali cõfeſſiõe.

—– L60 f

ymoꝛoſas cogitatões (xurie
circa carnalẽ actũ/cũ ↄplacen/

„

ignis aliqͥ b / motuʒ carnis excitaſti. nec
eidẽ ſufficiẽter reſtitiſti .
ſiõ n ug ſti. aut qð deteriꝰẽ/eaſdẽ p/
curaſti.

do exteriꝰopꝰſi poſſes vel auderes ꝑficere
Si attactũ aliquẽ inhoneſtũ.vel pꝛuri/

tũ in mẽbꝛis pudẽdis exercuiſti / ex q̊ car
nalis delectatõ ſecuta ſit.⁊ modus diligẽ
ter aduertat᷑ ( Si taliũ pctõꝝ/erga alios
cã vel ruine occaſio fueris.vbis.oſculis.
amplexib aut alijs ſignis.vel foꝛte pictu
ris ⁊ figuratõib inhoneſtis

u i doꝛmi
endo/hãc carnalẽ delectatõʒ vel pollutõʒ
incurriſti. Si cũ alia ꝑſona carnalẽ ↄmi

xtionẽ incidiſti.Et attẽdat᷑ cuiꝰgradꝰvel

conditõis foꝛet ꝑſona.aut vxoꝛata alteri
autvirgo. ſi genere ꝓpinq̃̊.⁊ in q̊ gradu ſi
ſctimonialis religioſa.aut in ſacris oꝛdĩ/
bus cõſtituta.ſi tibi cõſenſit aut eiviolen
tiã intuliſti.ſi deniq; eiuſdẽ tecũ ſexꝰ aut
iluxu
rie peccatũ oꝑe cõſummaſti alio oꝛdie qᷓ;
natura dictauerit ¶ Si mrimonij legiti/

mã honeſtatẽ nõ obfuaſti.rõe opꝑis in ſe.

vel circũſtantiarũ.que mag in Sleoe .
4

tia ⁊ delectatoę nociua/ in coꝛ/
