ge tenuiſti ¶ Si cogitatõibus
talibo carnalibo vel aſpectibo autverb aut

4

Si h? pcti occa

. Dip tales tẽtatões vel motus
in luxurioſum ↄſenſum cecidiſti.affectã/

decõmuni

Opuſculũ Cripertitum

certis ſunt interrogationibo cognoſcẽde
qᷓ; verbis vel ſcripturis âbuſlibʒ/in pub
lico reſerande. i dieb feſtiuis mino
ribus aut minus ſolẽnibus/talia pecca/
ta ppetraſti.aut foꝛſan in ſacratis loò.
Siaboꝛtiuũ pꝛocreaſti.aut fetũ exvtero
naſci impediſti.aut ob ſtricturãveſtimen
toꝛũ:aut ꝑ agitatõem coꝛꝑis immodera/
tam vel choꝛeis vel alijs pluribo iuſitatio/
ribus modis ¶ Didiſſolutis ⁊ inhone/
ſtis aſpectib ⁊ choꝛeis aut geſtibus incõ
poſitis/vel innata pulcritudie/ aut fuco

mendaciter coloꝛata/vel deniq; veſtimẽ/

tis ſupꝑfſluis/alios ad malũ allicerevolui/
ſti aut te ↄcupiſti ab eiſdẽ affectari ( Di
tibi mr̃imonialr conicte perſone/carna
lis copule debitũ/infirmitate aut alio le/⸗
gitimo impedimẽto ceſſante/denegaſti

Cucga Peccat

. er

nari mãdata/trãſgreſſus es.ceſ
ſante infirmitate.impotetia vł
— aliarönabili cnufn Bierni
mia cibivel potus ſumptiõe/ ebꝛietatem
luxuriã anſeauer aut coꝛꝑis infirmi/
tatẽ incurriſti ¶ Si ob eandẽ cãm / ſtudi
um laboꝛẽ mercationẽ vel aliud opus ad

quod agendũ tenebaris / omiſiſti. Si ꝑ

nimios ſumptus in potib ⁊ cibis / te vel
tuos heredes/indigere aut mendicare co
egiſti¶ Si deniq; nimis auide/ aut abũ
danter/cibũ ſumpſiſti. vel delicata fercu/
la curioſe ꝑpetraſti.aut hoꝛã comedẽdi pᷣ
ueniſti. ſic ꝙ ex hoc pᷣceptũ aliqð dei vel

ecclie ſolueret᷑ vel graude aliqð coꝛpꝑis in

cõmodũ ſequeret᷑. ¶Per hec aũt omia q̃

de ſeptẽ pctis moꝛtalib iã explicata ſunt

poteſt homo ↄgnoſcere quibo modis qͥn
qʒ;; ſenſuũ exterioꝝ miniſterio/ cõtra decẽ
leg pᷣcepta.cõtra miſericoꝛdie oꝑa.⁊ duo
decim noſtre fidei articulos / deliq̃rit. vt
nõ ſit opus/ hec poſterioꝛa poꝛibo adde/
re.niſi quis ennmeratis pꝛioꝛibo ſpecia/
lioꝛa ⁊ ꝑticulafioꝛa adiũgere voluerit.
— = B plenariũ autem pꝛecedenti/
4um intellectũ/ vt agnoſcat qua
liter rite ſit faciẽda cõfeſſio no/
Nanda ſunt aliqua (Pꝛimo qꝙ
luni regula eſt/⁊ eccleſie pcepto/te
netur qlibet ad minus ſemel in anno cir/

ca paſcha/peccata ſua ↄfiteri. cum etiam

euchariſtia aut aliud ſacramæetũ ſuſcipere

—
4 ? „*

intendit.tunc etiãcum moꝛtis imminet
piculum.Cum pᷣterea ipſe qui pctõꝛẽ ab
ſoluere poteſt/ adeſt.cuiꝰ pᷣſentia nũq; in
poſterũ haberi foꝛmidat᷑.qᷓ;uis ſepius cõ

fiteri pꝛoſit.qᷓter videlicʒ annuati.velmẽ
ſibus ſingulis.aut quolibet ſolenni feſto
iuxia pſone facultatẽ ſtatũ ¶ Secundo

ꝙ cõſeſſio in loco patenti vel publico fie/
ri debet.ne occaſione ſecreti loci ⁊ pᷣtextu
denotõnis.impellat diabolꝰad malas co

gitatõnes.⁊ iniqua verba vel oꝑa.nunq;

etiã confeſſoꝛ cõfitẽtis vultũ aſpiciat.
Tertio ꝙ multa ſunt crimina/ a quibus
peccatoꝛẽ ſacerdos ſimplex abſoluere nõ

poteſt.niſi penitẽtiarius fuerit.aut a pᷣla/

to ſupꝑioꝛi ptãtem acceꝑit. Quẽadmodũ
ſoꝛtilegiũ.quod aliqũ ꝑ abuſum ſacrarũ
reꝝ cõmittit᷑. aut exalijs rebus friuole cã
querit᷑ que nõ eſt cauſa intẽti effectꝰ.q ꝑ
res ſacras cõmittit᷑. ſacrilegiũ qð eſt fur/
tum rei ſacre vel intra locũ ſacrũ Percuſ/
ſio violenta ſacerdotis vel clerici. Simo
nia.Hereſis.ceteraq; crimia quibo eo fa⸗
cto excõicatõis ſententiã incurrũt delin/

qᷓntes.homicidiũ.ꝑcuſſio patris aut ma
tris.piuriũ in iudicio publico cõmiſſum

adulteriũ ſignãter notoꝛiũ.mulieꝝ raptꝰ
violentus.defloꝛatio virginũ. cõſtupꝛa/
tio ſanctimonialiũ.⁊ inceſtus cũ conſan
guineis intra quartũ gradum:votoꝝ fra
ctio.oppꝛeſſio puuloꝝ infantiũ ob negli
gentẽ cuſtodiã.peccatũ item turpiſſimũ
et abominabile quod cõtra naturã dicit᷑
ſiue in pꝛopꝛia ꝑſona ꝑ molliciẽ ꝑpetra/

tũ ſit.ſiue in alio cõmiſſum qui eiuſdẽ ſe/
rus exiſtit.vel in ꝑſona alterius ſexꝰſi fiat

in alijs mẽbꝛis q; natura ad generatõem

deputauerit. vel ſi deniq;in alia ſpecie ad
miſſum ſit.Talia nanq; crimĩa grauioꝛa

ſunt q; ſit eſus earniũ in ſacroſancto die
veneris.vnde et de eis tenet᷑ peccatoꝛ ex/
pꝛeſſe cõfiteri/ ſub pena eterne damnatio

nis ¶ Duarto ꝙ ꝑſona cõſfitens/debz ha

berevoluntariũ ꝓpoſitũ om̃ia pctã ſua iu
xta vires integraliter explicãdi.⁊ ad int/
rogata veritatẽ ſine mendacio reſpõdere
nec ad ſui excuſatõem quicqͥd celare. Itẽ
celare etiã debet pctm̃ alterius.niſi foꝛtaſ
ſis aliter/ſuũ peccatũ reuelare non poſſit
vel niſi ꝑſonam talẽ ad ſuũ cõmodũ ſpi/
rituale cõſeſſoꝛi detegeret abſq; pᷣiudicio
cuiuſcũq;. O ſi pꝛelatus ſuꝑioꝛ vel peni/

tentiariꝰ nõ ſingula pctã còfitentis inte/

ſtcſi
hoteſt

gius
fnin
ense⸗

ulto⸗

beret⸗
van
ſios

(

ce.
ll⸗
len
c(ri
the
ſnpal
gen
Aen⸗
leylte
feeteon
Palin
abe
i
ui
nxi
terin
tun:
uſa
leyes
llogn
Arbe
Neyn
hene
kode

lafn
Git
dillge

mminer
e
Miczin
Oing
pane
Gmniſcho
Decundo
blicoſt⸗
aptern
mmnlgse
ununi
hic.
abidas
naeti
tamaßln
Nianoci
unſoni
fikei
co
ar
niſcan
aO
gipegir
mmi n
momene
Nöniſun
Nun
iſinm
iontn.
fA

bnegi

piſimiᷓ
fidact⸗
Ppera,
s
ſchſfat
nentöen
Aſpecien
ugenind
ſncode
daltor
donmmano
1rl
Miſuin
udint,/
chder
ne J

niſiſnu

nonhoſi
Boͦaa
rlſ

moꝛtaliũ a ſe cõmiſſoꝝ nõ reminiſcatur.

graliter ſed ſolos caſus refuatos audire
voluerit reſeruet pctõꝛ alia delicta mino-/

ri ſacerdoti poteſtatẽ ſuꝑ his habẽdi con
fitenda ¶ Quinto ꝙ nullus iniunctã pe

nitentiã reciꝑe debʒ / niſi quã pꝑficere vo/

luerit.quã et celare tenet᷑ vna cũ alijs a cõ

feſſoꝛe platis / aut interrogatz niſi foꝛſan
quod abſit idẽ cõfeſſoꝛ confitentẽ verbhis

aliquibo ad malum inducerevellet ¶ Se
xto ꝙ ſi grande quid alicui reſtituẽdũ ſit.

⁊ is ignoꝛet᷑ cui debet reſtitui.vel etiam ſi
votoꝛũ cõmutatio aut relaxatio facienda/

ſit.cõſulatur pꝛelatꝰ ſupioꝛvel alius hoꝝ

poteſtatẽ habẽs/non tm̃ ſacerdos ĩferioꝛ

eptimo ꝙ ſuꝑ pctis in generali ſu/

ꝑius muneratis/ſi caſus ſpeciales occurx
rant/vel numer delictoꝝ.tenet᷑ hoc cõfi/
tens explicare.tũc pꝛeſertim quãdo ꝑticu

laritas caſusvel numerus/ſpecialem ha/

beret annexã maliciam moꝛtalẽ.vt cũq s
decem francos abſtulit pauꝑi /vxoꝛẽ ⁊ fi-

lios habẽti/vel in loco ſacro grauius pec
catũ eſt q; furtũ pꝛeciſe in generali cõmi/
ſiſſe.Et parifoꝛmiter in alijs caſibus/pti
cularitas expmatur. put confitẽs memi/

nerit ᷣm beneplacitũ cõfeſſoꝛis. omiſſis
circũſtãtijs aliigad peccati grauitatẽ im/
ptinentiby. ctauo ꝙ ſi ꝑſona cõfitẽs

in peccãdi ꝓpoſito ꝑſeuerat/ vel de nouo
peccatũ iterare diſpoſuit.aut ꝙ ablatum
alteri/ſᷣm facultatẽ ſuam nõ vult dimitte

re vel reſtituere.aut ꝙ a carnali pctõ luxu

rie recuſat abſtinere.vel ꝙ nocẽdi iniquũ
poſitũ retinet.nullus hanc ꝑſonã a pec/
catis confeſſis poteſt aut debʒ abſoluere.
quãq; tali ꝑſone ſalubꝛiter cõſulat᷑ vt bo/

na q̃ poterit interĩ ꝑficiat quatinꝰ eã deꝰ

in viam rectꝗ dignet᷑ illuſtrare. ¶ Hono

notetr᷑ ꝙ pctm̃ quodlibet tãto peius ac de

terius eſt.quãto plurib intulit nocume/

tum Pꝛopterea ſiquis fuerit alteriꝰruine

cauſa ⁊ occaſio.vt innocẽtes pᷣſertim iu/
uenes aut puellas ſuo cõſilio.hoꝛtatu vł

alio quouis modo ſolicitãdo ad peccatũ
asgat huiꝰ rei diſtrictã penitẽtiã.⁊ pcuret
deceptoꝛũ a ſe coꝛrectõem.aut emẽdatio/⸗
nem.totis viribo pꝛocurãdo⁊ ꝑ ſe ⁊ alios

7

eos ad viã veritatis ⁊ ſanã doctrinã redu

cendo. In hoc eni cõſiſtit poꝛtio ĩcipa

lis ſue ſatiſfactõis ⁊ penitentie. ¶ Decio
ꝓ ſiquis poſt cõſcientie ſue ecaminatõeʒ
diligentẽ. ipᷣe peccatoꝝ quoꝛundã etiam

tunc p ſolam generalẽ conteſſionẽ de ip/
ſis abſq; alia ſpeciali ſaluabit᷑ ſi tamẽ ea

pꝛius oblita/poſtmodũ ad memoꝛiã re/
dierint / ea ſ pecialiter certis temꝑe ⁊ loco
cõfiteri tenet᷑. Qua in re ꝑiculoſum eſt cõ

☚

ſoꝛ intẽdit et poteſt abſoluere/⸗
cõfitentẽ Ego abſoluo te a pec

tantumodo.dicat᷑ſic. Ego abſoluo te ab
οιaione tua. In noie patris ⁊ filij et

ſpũſſcti.Amẽ. Etſi cũ hoc fiat abſolutio

de peccato ꝓpter quod lata eſt excõicatio/

vel de alijs/addatur foꝛma pꝛioꝛ Additõ
nes quedã alie conditõnales aut inuolu

te/ tutius dimittũtur.

opuſculi de ſcientia moꝛtis.
Jveraces fidelesq; amici cu/⸗
iuſpiã egroti/curam diligentiꝰ
ggant/ pꝛo ipſius vita coꝛpali
fragili et defectibili conſeruãda.exigunt
a nobis multo foꝛtius deus ⁊ charitas ꝓ

ſalute ſua ſpirituali ſolicitudinem gerere

ſpecialem. In hac enim extrema moꝛtis
neceſſitate/fidelis pꝛobatamicus Quip

pe nullum eſt opus miſericoꝛdie maius

ſiue cõmodoſius.quod et tanti apud de/
um meriti et amplioꝛis frequẽter eſtima
tur/quẽadmodum ꝑſone noſtri ſaluato/⸗

ris Jeſu chꝛiſti ſi in terris nobiſcũ dege/⸗

ret/impenſum ſeruitium coꝛꝑale. Quam
obꝛem cura fuit pꝛeſenti ſcripto cõpone

re bꝛeuem quẽdam exhoꝛtatöõnis modũn

habendũ circa eos qui ſunt in moꝛtis ar
ticulo cõſtituti.valẽtem etiã generaliter

om̃ibus cactholicis ad artem ⁊ noticiam

bene moꝛiendi cõquirendam. ¶ Conti

net autẽ hoc opuſculum bꝛeue/quatuoꝛ

particulas. ſcilicʒ echoꝛtatõnes.interro

gatõnes.oꝛgtõnes.et obſeruatönes

———

hoꝛtatiões. Pꝛiuma eſt.

2—

C(((ꝛima pars cõtinet q̃tuoꝛ ex

Mice dilecte aut dilecta.ↄſidera

miſſoꝛũ a ſe delictoꝛũ moꝛtaliũ /per negli
gentiꝗ atq; deſidiã immemoꝛẽ fleri.

Oꝛma abſolutois ſufficiens 2
reqͥ ſita pꝛo pctõ de quibo ↄfeſ/

atis tuis In noie patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſian
cti.Amẽ. Etſi cõfeſſio fiat de excõicatiõe

pars huius

nos oes ſpᷣiectos eẽ potẽti Mani

S

Opuſculũ Cripertitũ

dei ⁊ ipinsvolũtati.oẽs nos cuiuſcunqʒ

conditõnis aut ſtatus/ regesê/pꝛincipes⸗

diuites/⁊ paupes / moꝛtis tributũ ſolue/
re neceſſe eſt/ venimꝰin mũdũ ꝑegrinoꝝ
moꝛe.vt ex eo trãſeamꝰ.nõ vt mãſionẽ in

eo ſtabiliamꝰ.qnpotius vt hic bene ⁊ me
ritoꝛieviuẽtes ⁊ deo ſeruiẽtes/hoꝛribiles
inferni penas euitemꝰ.⁊ gloꝛiã eternã ha

beamꝰ ¶ Recognoſce diligent᷑ cũ gratia/
rũactõne/a deo tibi cõceſſa bñficia.ꝙ ti/
bi etiã in hac extrema hoꝛa/ſui cognitio/
nẽ dederit.nec te moꝛte ſubita pꝛeoccupa
uerit.grãs ꝓ his⁊ alijs innumeris donis

nũc eidẽ reſer?ad ſuã ifinitã miſericoꝛdi

am cõfugiens.⁊ de cõmiſſig a te crimibꝰ
veniã humiliter poſcens

equibo penã ferre meruiſti.vñ ⁊ huiꝰ ifir
mitatis.⁊ moꝛtis penas patiẽter tolerare

debes: rogans deũ vt pñtis doloꝛis/ acer

bitas/remiſſionẽ oꝑet᷑ pctõꝝ.⁊ purgato/

rij hoꝛribilis cruciatꝰ/in hanc afflictõem

tuam/pꝑ ſuã miſericoꝛdiã cõmutet᷑. Tole/

rabiliꝰeſt nãq; hic pñtialiter qᷓ; in futuro
punirix ſi ſic coꝛde cõtrito/patiẽs penã

neceſſariã tanq; voluntariã feres/2 oẽm
penã⁊ culpã remittet deus.certuſq; ꝑadi
ſum introibis.Alioqͥn ꝑ impatietiã/e:er

nꝗ penã ⁊ dãnationẽ incurres. ¶ Super
om̃ia in hac extrema hoꝛa cõſtitutus/me
ditare circa tuã ſpũalem ſalutcẽ.nunq;enĩ

foꝛtaſſis in futuꝝ huiꝰmeditatõis occur

ret oppoꝛtunitas.oẽm aliã ſolicitudinẽ/

⁊ rerũ terrenarũ curã relinque. qͥs relinqͥ
neceſſe eſt q̃ etiam nec ab inferni pᷣcipitio
coꝛruentẽ eriꝑe valent. Plena fide te deo
cõmitte.⁊ ei q oĩpotens bonꝰ⁊ ſapies eſt
te ⁊ tua? tuoꝛũ regenda pᷣbe.Oẽm pᷣterea
cogitatum tuũ in eum dirige. aſtantes ſo
lummodo ⁊ ſuꝑſtites rogans.vt pꝛo ſalu
tetua deũ pꝛecibus exoꝛent.

ſe 53 interrogatoöneg.

ne reſpectu dei ⁊ dñi noſtri te/

ſu xpi/tanq; ve us fidelis et obediẽs ſctẽ

matris eccłie filius: Rñdeat volo he⸗
tis a deo veniã pctõꝛũ tuoꝛũ/ cõmiſſoꝛũ
⁊ omiſſioꝛũ.q cõtra eiuſdẽ amoꝛẽ.maieſta
tẽ.atq; bonitatẽ feciſti. Nec eũ put debe/
bas honoꝛaſti? Rndeat peco. Habes

ena HDum Dolce olicite co/

Necte aut dilecia Tis tu moꝛi
2 v iuere in ſoliditate fidei xpia

ne ſincerũ ꝓpoſitũ ⁊ explicitã voluntatjè/
vitã tuã in meliꝰcõmutare atq; coꝛrigere
ſi vita comes ſupꝑfuerit? Rogas etiã deũè/⸗

vt tibi grãm pᷣſtet hoc ꝓpoſuũ cõtinuãdi

verãq; cõtritionẽ hñdi?¶Es tu cõſcius

tibiipſi/alicuiꝰpcti moꝛtalvel criminis/

de quo nõ ſis cõfeſſus.Optas ne etiã coꝛ

tuũ illumiari/ad oblitoꝛũ criminũ ſique
ſint/habenqꝗ noticiã. etſi tu libẽter cõòtfi/
tereris ea ¶ Uis ablata ꝑ te / reſtitui inte
graliter/quãtũ ad id teneris/ iuxta tuarũ

facultatũ valoꝛẽ.etiã vſq; ad oim bonoꝛũ
tuoꝛum ceſſionẽ ⁊ renũciatõeʒ.vbi alias

ſatiſfactio fieri nõ valeret.⁊ coꝛã deo⁊ ho
minibo veniã iniurie petis? ¶ Indulges
ex coꝛde oĩba qͥ tibi nocumẽtũ intulerũt/
ob veneratiõem ⁊ amoꝛẽ dñi noſtri Jeſu

xp̃i a quo ⁊ veniã ſperas. Petis ſimiliter

indulgeri tibi ⁊ remitti ab his q̊s verbis
aut factis leſiſti? Ad has oẽs pᷣmiſſas in/
terrogatões/affirmatiue rñdeat:volo.

Certi .

heꝛeues miſtrat oꝛatõnes.
NNRimo dicat infirmus er coꝛde
deum raa⸗ ſe Pena meꝰ pijſſi
nme pater. miſerere mei. Deꝰ me
s pijſſime pater. In manus tuas com/
mendo ſpiritũ meũ. Pater miſericoꝛdia/
rum/miſericoꝛdiã fac huic pauꝑcule cre/
ature tue Adiuua me nũc etiam in hacvl

tima neceſſitate. Succurre dñe iam ani/

me egenti et deſolate.vt non a malignis

ſpiritibꝰcaptiuet᷑.et a canibus infernali/

bus deuoꝛet. ¶ Dulciſſime Jeſu ob ho⸗
noꝛem ⁊ virtutẽ tue benedictiſſime paſſi
onis/iube me recipi intra numerũ electo

rum tuoꝛũ.Saluatoꝛ meus ⁊ redemptoꝛ

meus.reddo metotũ tibi/nõ me renuas⸗
ad te venio: nõ me repellas. Domine ꝑa
diſuʒ tuũ poſtulo.nõ obvaloꝛẽ meoꝝme
ritoꝛũ ſed in virtute ⁊ efficacia tue bene/
dictiſſime paſſionis ꝑ quã me miſerũ re/
d mere voluiſti? mihi paradiſum pꝛecio

tui ſanguinis emere dignatus es.ipſum

mihi conferre feſtina.pꝛopter quem nec

iueę diuitie/ aut potentia minuet᷑. nec ip/

ſe paradiſus anguſtioꝛ aut minoꝛ inue/
nietur ( Salutet poſtmodũ beatiſſimaʒ
virginem Wariam dicens. Reginoa celo
rũ.mater miſericoꝛdie.còſugiũ peccato/
rü reconcilia mevnigenito filio iuo:.eius

articula

lanen
Pob
Aucen
jrh
ibe
choe
gven
ſont
cuſtos
un
musert
Oo⸗
feinte
ſilitu
ceſith
pun
ingat

nee.
nngee
ani dei/
Gnici
uciſins
oinng
heenic
ninüſigne
bätercöß
Kiiignte
nn tnari
mbonori
Wialas
nidende
Gan
Uimnulein
lnoſri t
mi ſinlir
gesfore
ömiſſce⸗
lenn

Nünes
nce
Bne iſ
nidene
w/
nundia⸗
let
inhacgl
un and
malignis
infornali
Goddo⸗
ſmepiſ
mei een
1ntenpnn
öwrerenug
Domepe
ninepne
Cuuebene⸗
nenien re
ſungeo
1 gipſon
napen teh
net ech
minortpw⸗
jtenrſin
ſegnuen
hgiipan,
ilolmct

dementiã p me indigno pctoꝛe interpel/

la.vt ob amoꝛẽ tui/ mea remittat crimia /

ꝑducens in gloꝛiã ſuã. ¶ Angelos dehic
pꝛecibo inuitet inq ens. Opũs celoꝝ/an
geli beatiſſimi/aſſiſtite q̃ſo mihi migrãti
ex hoc ſeculo ⁊ potẽter eripite me ab oĩb
aduerſarioꝝ inſidijs.⁊ aiam meã in vim
ↄſoꝛtiũ aſſumiteę Lu pᷣcipue angele bone
cuſtos meus oſt hec inqrat᷑ ab infir/
mo/cui ſanctoꝝ vel ſanctax/magis deuo
tus extiterit/ vt illi pꝛecẽ offerat dicendo.
O gloꝛioſiſſime ſancte vel ſancta/ ſinglła
rẽ in te dũ viuerẽ/ſpem ⁊ ↄfidentiã repo/
ſui/ſuccurre nũc mihi in hoc extremo ne
ceſſitatis articulo laboꝛãti.nũc anxioꝛ ſu
pꝛa modũ tempus nũc inſtat ⁊ hoꝛa·iam
in adiutoꝛium meũ intende.

en ☛☚

dam obſeruatões edocet.vt ſciat᷑ qlis pꝛe
aaegictoꝝ vſus habedus ſit·
Ipatiens / nondũ euchariſtiã
gut extremã vnctionẽ ſuſceꝑit.
interroget᷑ an eadẽ ſacr̃a deuo⸗/
te patus ẽ reciꝑe i etiã ſuꝑ ĩterroga/
tiõib pᷣmiſſis/ veriſilr appareãt rñſiões
patiẽtis nõvſq;q̃q; ſufficiẽtes exiſtere.re

terit.vel ꝑ mĩſtratõʒ ſacr̃oꝝ ↄfeſſiõis.eu/
chariſtie.aut extreme vnctõis.vel eidem
maiſfeſtãdo ꝑiculũ qð incurrit/ nõ plene
ſatiſfaciẽdo petitõibo/ſuꝑ fide ſua ⁊ ſalu/
quã verꝰ⁊ fidelis xpᷣianꝰ ¶ Attẽdat᷑ ſi ĩfir
mipſe/ excõ icatõis vinculo aſtrictꝰtenea
tur.⁊ ꝓpterea ſummittat ſe totis viriba oꝛ
diatõi ſctẽ mr̃is ecclie vt abſoluat᷑¶ Si
moꝛiturꝰplixũ tꝑis ſpaciũ.ad ſuã recolle
ctiõʒ hẽat.nec moꝛte feſtina pᷣueniat/legẽ

te conſcie platis Moneat᷑ . t decedat tan
0

de foꝛẽt coꝛã eo ab aſtãtib/hiſtoꝛie ⁊ oꝛõ

nes deuote.in qbe ſanus ⁊ viuẽs ãpliꝰde
lectabat᷑.vel recenſenda eẽnt ðina pᷣcepta
vt ꝓfundiꝰmeditet᷑ ſiqͥd aduerſus ea ne/⸗
gligẽter oblitũ deliqrit. vel ſilis coꝛã eo ĩ
ſtructio retice᷑ Si patiẽs vſum loq̃n/
di ꝑdiderit hʒ tũ ſana⁊ integrã noticiam
ad interrogatões ſibi factas vel oꝛões co
rã eo recitatas/ſigno aliq̃ exterioꝛi vel ſo
lo coꝛdis aſenſu rũdeat.hoc eĩ ſufficit ad
ſalutẽ. uitekinkinmo /mago crucifixi
vel alteriſcti quẽ ſanus⁊ incolumis/ſpe
cialitervenerabat᷑ (S„ nõ oĩa pᷣmiſſa di
ci bꝛeuitas ſinat/pᷣponẽde ſunt oꝛoes.il/

(Quarta pars quaſ

mediũ apponat᷑ q;tũ id cõmodiꝰfieri po/

De arte moꝛiendi

la Pſertima ue ſaluatoꝛi noſtro Jeſu xpᷣo
dirigit᷑ Criullatenus aut minime ſi fieri
poſſit/moꝛiẽti amici carnales.vxoꝛ/ libe
ri/vel diuitie/ad memoꝛiã reducant᷑.niſi
inq;tũ id exigit patietis/ ſpũalis ſanitas
et dũ alias cõueaiẽter omitti neqͥt.Hõ
detur infirmo nimia ſpes coꝛꝑalis ſalutꝭ

conſeqᷓnde.ingerat᷑ potius eidẽ/ pꝛia mo

nitio ſuꝑius explicata.Sepe nãq; ꝑvnã
talẽ inanẽ ⁊ falſlam cõſolatõem/ ⁊ incertã
ſanitatis coꝛꝑee confidẽtiãa/ certã ĩcurrit
hõ dãnatõnẽ Quinimo hoꝛtãdus eſt pa
tiens vt ꝑ cõtritõem.⁊ ↄfeſſionẽ/ aĩe ſani
tatẽ pꝛocuretiœ ⁊ ad ſalutem coꝛpoꝛis(ſi
ſibi fuerit expediẽs)valereę poterit.⁊ inde
ſecurioꝛ atq; qetioꝛ erit ¶ Duia vero fre⸗
qᷓnter coꝛꝑalis infirmitas/ ex aĩie languo

re oꝛtũ hʒ/papa ꝑ expᷣſſam decretalẽ cuili

bet medico coꝛꝑis/diſtricte pᷣcipit.ne cui
q; egroto/coꝛpoꝛeã ↄferat medicinã pꝛiꝰ
qᷓ; de ſpũalis medici cõfeſſoꝛis ſcʒ reqͥ ſi/
tione/eundẽ monuerit Hinc expediẽsvi
deret᷑. vt in q buſlibet paupeꝝ hoſpitali⸗/
bus/ vel domibo dei / ſtatuto firmaret. ne
dqs ibidẽ eger ſuſcipi poſſet/ qͥ nõ pꝛio in
greſſus die/cõfeſſionẽ faceret/vel idoneo
acerdoti ad hocipᷣm deputato/ꝑatus cõ

fiteri ſe cõtinuo pñtaret.ſicut ĩ domo dei

pariſius/laudabiliter obſeruatur.

Opuſculum trigtitum finit.

tem de differẽtia peccatoꝝ venialiũ? moꝛ

talium/edidit Idem xpᷣianiſſimꝰdoctoꝛ.

dñs Johãnes de gerſon/ pꝛo quarundã

ꝑſonaꝝ laicaꝝ ſimpliciũ eruditõe/ in idi

omate ꝓpꝛio ſcʒ lingua gallica. Sʒ ꝓ alio
rum eruditiõe/alius quidã / ipᷣm tranſtu
lit a gallico in kttinum.g H

i. ¶ Declaratio generalis quid eſt pec/
catum moꝛtale aut veniale.
ij ¶ Duomodo in om̃ibus peccatis re/
pire poteſt peccatũ tantũmodo veniale.
itj uãdo vana gloꝛia/ eſt petm̃ moꝛ
tale aut veniale. (niale
iiij ¶ Oñ ſupbia eſt pctm̃ moꝛtale aut ve
v ¶ Onñ iudicare/eſt pctm̃.⁊ quale.

uen

Incipiũt Rubꝛice

RO

vi Oñ ↄtẽptꝰ ſupioꝝ/eſt pctm̃.⁊ q̃le
N inuidia eſt pctm̃.⁊ quale.
yiij Ou ira eſt pctm. ? quale.
ix Du acedia eſt pctm̃.⁊ quale.
x ODñ auaricia eſt pctm̃ ⁊ quale.
rxi Du gula eſt petm̃ ? quale.
xij Onñ luxuria eſt peccatũ ⁊ quale.
xiij De mentiendno.
xiij De iurandgdgdo.
xv Decoꝛrectõne fraterna.
xvi Quando cõtra conſciam facere/ eſt
peccatũ moꝛtale.?⁊ quando non.

xvij Quõ de dnob mal/minꝰẽ eligẽdua
xviij Quando ignoꝛãtia eſt peccatum

xir Deofeſſione/plura documenta.
xx Depctis que fiũt in mercantijs.
xxi De bona credulitate fidei noſtre
xxij De excõmunicationibus.
xxiij Quando vitari debet ſacerdos de
audienda eius miſſa ⁊ quando non
xxiiij Quale malũ facitveniale peccatũ

xxv. Exemplũ generale declarãs quid

in tracta/

õ

eſt peccatũ moꝛtale aut veniale.

Pꝛolog' in

um ſequentem.
“ VUi bene ↄſiderat bonita
tem dei erga nos.cauſam
habet magnifice regratiã
di ⁊ laudandi deũ. Cum
eĩ de iuſticie rigoꝛe/ debe/
remus ſeruire ei quotidie
melioꝛi modo quo poſſemꝰ ſine ceſſatiõe
nihilominꝰ? noſtre cõpaties fragilitati cõ
tentari voluit certum dare nobis numeꝝ

mandatoꝛu. ꝛ in certo tempe Que ſicom
plemus / grati eius habeam? ⁊ ſufficit ei

⁊ adquirimꝰpadiſum. Melius tñ facien
tes/amplius⁊ magnificẽtius remunerat
Heceſſitas eſt igit᷑ cire mandata obligã/
tia ⁊ que nõ.Alias eni vel traſgrediemur
ea ꝑ ignoꝛãtiã vel in cuſtodiedo ea/hẽbi/
mus magnã nimis de trãſgreſſione dubi
tatõem.⁊ dubitabimꝰvbi dubuandũ nõ
erat.p quod ꝑderemꝰtotã conſcie tranqͥl/
litatẽ/putando nõ pctm/eſſe pctm̃.⁊ ecõ/
tra de pctõ qð nõ eet pctm̃. Et q́;uis ne/
ſcirem in oĩb caſib dare regulã ſpẽalem

qñ vnꝰactus petm̃ fuerit moꝛtale? qũ nõ

in dari pñt aliq documẽta in generali/ꝑ
q̃ indicari meliꝰpõt de factis ſpecialibus
Pꝛopter qð ſtudui ſcribere vobis ↄſide/
ratioes aliquas bꝛeues/ad ſciedũ quãdo

ognitõe pctõꝛum

peccat᷑ moꝛtalit.⁊ qñ nõ.in pluribo caſib⸗
In oibo enĩ caſib ad longiu eas tradere/⸗
graue eẽt aut impoſſibile. Immo hoc qð
vobis ſcribã/plene nõ intelligetis ſicẽ cre
do/ꝓpter ſuam bꝛeuitate/niſi abentis 4
vobis declaret. Volo ergo vt de his que

no intelligetis / diligẽter inquiratis:

(Coſig

Declarario generalis quid eſt peccatum
— mortale antveniale.
Nter alia mãdata dei/aliq̃ ſunt que
facere debem ſub pena ꝑdendi grãzʒ
ſuam:incurrẽdiq; ppetuã moꝛtẽ Et

⁊int hoiĩes ſocietatẽ. ſicuti eſt amare deũ
om̃i tepe ⁊ loco ⁊ nõ odire eũ.Sicuti eſt

nõ occidere ꝓximũ ſuũ innocentẽ.⁊ non

guferre ei ſua violent᷑. Alia pᷣcepta vel cõ/
ſtitutões ⁊ oꝛdinatões ſunt/q̃ nõ obligãt
nos.niſi ad penã tꝑalẽ.qꝛ trãſgredi ea nõ
diſſipat ſubiectõem deo a nobis debitã /
nec ſocietatẽ quã tenemur hẽe ad hoĩnes
CLoõtra pꝛia facere pᷣcepta/pctm̃ moꝛtaleẽ
⁊otra alias oꝛdinatões/pctm̃ eſt veniale
NQuẽadmodũ videdᷣ ꝙ rex aliq̃ pcipit ſub
pena moꝛtqꝭ aut capitꝭ.⁊ aliq̃ ſub pena te/
pali.vtpote argeti.vel canceris. ag tẽpus

oĩbo pctis / eſt innenire petm̃ veniale tm̃-
Tigñ!

bterit pᷣceptũ ex delibe/

a ra
ſo. aliqñ nõ ſic.ſʒ ꝑ ignoꝛantiã
Yexpꝛio motu abſq; pleno cõ
ſenſu.Et ĩ hoc caſu/ñ eſt aliqð ita ſtrictũ
mãdatũ/qͥn aliqñ trãſgredi poſſit nõ pec
cado moꝛtaliter/p eo ꝙ ↄſenſus eſt id qðᷣ
pncipalit facit petm̃ Hinc apparet ꝙ nõ
noĩant᷑ ſeptẽ petã moꝛtalia.ſ.ſupbia/ iui/

dia/ira/auaricia/acedia/luxuria/gula/ iõ

ꝙ oĩs ſuꝑbia aut om̃is ira ⁊ ſic de alijs⸗
ſit peccatũ moꝛtale.immo ſepe eſt venia/
le/ſicut ſtatim dicam.

vana gla eſt petm̃ veniale aut moꝛtale
Anag gla de ſe nõ eſt niſi pctm̃ ve/
vy niale.qꝛ opus aliqð ſieſt vanum
6 eſt ꝓpt᷑ hoc moꝛtale. Sʒ vana
gla/pctm̃ ẽ moꝛtale ꝓpt᷑ vnã dnaꝝ cãꝝſ.
pꝛopter finẽ pꝛopt᷑ quẽ vana querit᷑ glo/
ria:aut pꝛopter materiã aut opus.in quo

iderato pꝛima

la/q̃ debitã deo cõſeruãt ſubiectõʒ

¶ Conlid.II Qnuoò in

tõe ⁊ certa ſcia ⁊ ↄſenſu expᷣſ/

onſi. III Quado

ton/

Contig
ſurel

n.
alcſ⸗
catioe
ſunſe
ocht
mah.
an,
okai⸗
neſace
hocin
ſemun
ſua fa
oſlio
no an
hab
Alꝛda⸗
nloet
Ouuno
healicg
ligſicap

iab,
mſea

upt⸗

d
Saci⸗
leck
Tinu
c⸗
Lina
tpet

giͤhh
Myine
opusd

”õ

Benialium glin 5
bin querit᷑ vana gloꝛia. ¶ Ouantũ ad pꝛi mũ eſt m ſe bonũ.ſjʒ oꝛdinatio puerſa eſt?
ed mã cãm eſt ſciendũ/qꝙ queri poteſt gloꝛia reuerſa. Si ãt glła ſurripit in dicto viuo⸗
Nlic⸗ pꝛo altera quatuoꝛ cauſarũ Pꝛimo ad ſo oꝑe/nõ q̃ſi pꝛĩcipalis finis aut pꝛinci/
denig vitandã infamiã falſam.vt ſi diceretur ꝙ palis cã ad faciendũ idẽ opꝰ/nõ eſt pcmßf
Nhue ego ſum latro.bene poſſum cõtrariũ aſſe moꝛtale.Nihilominꝰ cõſiliũ bonũ eſt au
ts rere/⁊ velle ꝙ ſciat ꝙ ego ſum alius q;uis ferendi eã ⁊ expellẽdi q̃ntũ põt.ad finem
un hoc fieri nõ poſſit ſine laudatõe mei. Et ꝙ totũ puriꝰfiat ⁊ ad vitandũ ꝑiculũ po
AI ſic nõ eſt pctm̃.ſolũmodo nõ habeat᷑ intẽ nẽdi pꝛincipalẽ intentõeʒ in illa laudatõ
becanm tio coꝛrupta ſiue admixta.ſicut facillime ne.Ampliꝰetiã caueri debʒ iſtð in ſpũali
contigit. Immo quãdoq; tenemur q̃rere bus bonis q; tꝑalibus/ip tãto ꝙ pᷣcioſio/
füntane ſen velle ita laudari ⁊ eſt pꝛudetia ⁊ iuſti/ ra ſunt. ¶ Poſtremo opus bonũ pᷣt eẽ in
dennigi; cia. ¶ Scdo laus ſen gla queni poteſt / p differẽs.hoc eſt dictũ ꝙ de ſe nec bonũ eſt
imane aliq̃ ſpũali ꝓfecto ad gloꝛiã dei ⁊ ad ediſi nec malũ vt eſt hre tunicã nouã.diuitias
ſubieei; catiõeʒ ꝓximi.ſicut ſctũs paulus ſemeti aut pulcritudinẽ. Et in his reb hr̃e glo/
tangredel ſum laudauit.Et qui bñ ſcit hoc/tꝑe ⁊ lo riã/de ſe nõ eſt moꝛtale pctm̃.Et dico no
Jianic co cõuenientibo facere/ſine alia intentiße tcãter de ſe.qꝛ alia pñt eẽ ꝑicula que caueri
Mrir on mala admixta/magnũ eſt meritũ.nõ aũut debẽt. vt ſcʒ ſi mulier quedã ſcit/ꝙꝑ tuni
RHõ pctm̃. Ti difficile eſt ꝙ hoĩes ꝗͥ nõ ſunt cas ſuas/ dat alijs occaſionẽ peccãdi.aut
nöci ꝑfectiꝛ in hũilitate fundati:ſciant hoc be p ſuũ pulcrũ ſermonẽ.autꝑ nimis oñdẽYẽ
eäienns ne facere/ ſpẽaliter in publico Yacilius fit do ſuã pulcritudinẽ.aut ꝑ bñ choꝛiſare/⸗
R hoc in ſecreto inter amicos in colloqͥo / q ipſa tenet᷑ dimittere. OQñqʒ eccłia phibet
eloie ſe mutuo diligũt deuote acpure. et bona talia oꝑa ſicut toꝛneamẽta.aut choꝛeas.i
menet ſua facta reuelãt inuicẽ.qñq; p habendo certo tẽꝑe ⁊ loco. Non dico ego cauẽdam
“ ↄſilio aut ad dandã conſolatòem ¶ Ter oẽm occaſionẽꝑ quã alius peccare poſſ,-
neih tio querit᷑ talis gloꝛia/ ꝗpter auariciãõ ve q fieri nõ poteſt. ſed nihil fieri debet ad
Ppomt⸗ ꝙ habeat᷑ maioꝛ licẽtia / vel via/ malefaciẽ bhunc finẽ qð pꝑ ſtultã placentiã aut fatnũ
gind di ⁊ decipiẽdi.⁊ ſi iceſt petm̃ moꝛtale qꝛ fi deſideriũ aut aliter/alius peccet. Etſi ſci-
NS nis eſt pctm̃ moꝛtale.Siltr eſt ꝑ ommßia tur ꝓ certo/ꝙ dat᷑ c alteri ita peccãdi/ca/
0 Quarto vana gla querit᷑ ⁊ ludatio/p fi ueri debet ßm poſſe MOulier enĩ nõ tenet
Uech. negliq̊ qui nõ eſt niſi veniale pctm̃.ſicu⸗ neq; dʒ / defoꝛmare ⁊ defigurare ſe aut ve/
e ti qũ captat᷑ aliqᷓ leuis placeẽtia/ in laude ſtire de ſacco/aut nunq; ire płꝰad ecciam:
edelbe, alicui. et hoc eſt pctm̃veniale.niſi alinicd quãq; ſciat ꝙ aliqͥ ſtulti /ſtulte eã cõcupi-
nſnecß, malũ ſe admiſceat. Hoc dico ꝓpter illum / ſcũt.iñ ſicut dictũ ẽ/diſplicere ei dʒ ¶ Per
Nantd ,qui ꝓ tꝑe illo/oꝛdinare deberet laudẽ ſuã hec q̃ dicta ſunt pᷣt ſciri qñ ipocrit aut ia/
SDenoo c⁊xtregratiari deo vel ad aliũ pfectũ ꝗad qu? cctãtia/ſunt pctã moꝛtalia aut nõ Quã
aſtin tenet᷑ p tũc. ⁊ ipſe hoc omittit ecũ tü eſt de inobediẽtia aut de iudicãdo aliũ
dltnoͤe da cã ꝓpter quã vana gla eẽt pctm̃ moꝛta ſpeciales faciã cõſideratões.Et de cõtem
sekidhs le / eſt pter op? vel materiã/ ꝑ quã vana qᷓ ptu ⁊ dedignatõne ⁊ ſuꝑbia que habetur
ennt V riu vorg fit 5. trib modis.Quia erga denm. ſicut lucifer Du⸗ T. .
pbig in⸗ Yel opus eſt malũ de ſe ⁊ pctm̃ moꝛtale.⁊ I ſi TITIT
mnau ibi nõ eſt dubiũ quin q̃rere glaʒ peſſimũ (Conſi. IIII 202 10 *
1ſeriß eſt hotm̃ moꝛtale. ſicuti qrere glam de oc ſupbia eſt moꝛtale pctm̃ aut veniale
ectn cidẽdo ꝓbũ hoĩem.de igne ĩpoſito.dera VUobia erga deũ / hfi pᷣt ꝑ hoc/
piẽdo feminas bonas/expꝛobꝛare alteri. ꝙ putat᷑ bꝛi gra quã qͥs nõ hʒ.
ico yelvindicãdo ſe iniuſte de altero. ¶ Aut aut ꝑ h̊ ꝙ qͥs putat eã/aut vult
61 0a opus de ſe bonũ eſt. vt eſt facere elemoſy/ hfe de ſeipᷣo.iſ.ꝑ ſuã ſapiaʒ. qut
Imctne nas / ieiunare/oꝛare Et ibi attẽdere opoꝛ /foꝛtitudinẽ. aut pulcritudinẽ Aut p hᷣ ꝙ
jihenmne tet quo vana q̃rit᷑ gla. Vel ſcʒ ꝓ fine pꝛici putateã bñ meruiſſe erga deũ.qi de? ita te
ſctnunmn pali. hocẽ pcrimn moꝛtale.qꝛ ſᷣm rectã rõ heat᷑ facere.⁊ ꝙ alit faciẽdo/ĩiuſte faceret.
Gnnn nem/ op bonũ nõ dʒ oꝛdinari in pei opꝰ Autꝑ h̊ ꝙ qͥs putat? vult hr̃e grãʒ a deo
pei, B ſicut in finẽ pꝛincipalẽ.quẽadmodũ pec qᷓiꝓ ſe ſolo ⁊ de hᷣ ipſe ſuꝑbit.ſic peccauit
entgn catu moꝛtale ſᷣm doctoꝛes eſt/ſiqͥs pdiceet phariſeꝰq reddebat grãs deo de bonis ſu
bnſ⸗ ꝓ victu hñdo pꝛincipalr.⁊ tũ vnũ ⁊ alt is.qð bñ factũ e.ſʒ ĩ hoc ipfe deficiebat
le. *
*

De cognitõe pctõꝛum

ga udebat ꝙ alij nõ habebãt illa vt publi
canus. Et hoc ſignũ erat ꝙ putabat clare
ꝙbona ſua eſſent de ſe. non aũt de deo ſo
lummõ Alias enĩ nõ ſe plus gloꝛificaſſet
q; ſi bona illa fuiſſent in alio. ¶ In trib⸗
vyltimis caſibo ſuꝑbia ſemꝑ eſt pctm̃ moꝛ

tale/ ſi aſſit deliberatio ⁊ plenus conſen /

ſus.quẽadmodũ ſemꝑ intelligo qᷓndo de
peccato moꝛtali loquoꝛ ⁊ ante ⁊ poſt. In
pꝛimo caſu/eſt pᷣſumptio que pᷣt eſſe pec/
catũ veniale ſolũ. Solũ dico quãdo ipſa
ↄtingit ꝑ ignoꝛantiã.aut ipᷣm putare nõ

eſt certũ neq; affirmatũ.Exempli gratia.

Aliquis poteſt cogitare ꝙ ↄfeſſus ſit. aut
bene penituerit. qꝛ ſciliq; ad hoc ſatis bo
nas hʒ apparẽtias:quãq; foꝛte nõ ſit ita.

Eſt itaq; ſecurius/ nõ ſe ſimplr aſſecura/

re in talibus quin ſemꝑ habeat᷑ ratõnabi
lis timoꝛ diuinoꝝ iudicioꝝ ⁊ hũane fra/
gilitatis. Et in hoc peccauit ſanctꝰ petrꝰ
qui tenebat ꝙ moꝛeret᷑ pꝛo xpᷣo ieſu ⁊ plu
res alij ↄfoꝛmiter:qui putãt ꝙ cõtra ten/
tationes/mirabilia facerẽt ¶ Eſt etiã be/
ne conſiderandũ ⁊ aduertendum / in hoc
peccato ⁊ in alijs/ ſcʒ aliquãdo recte iu
dicat᷑ ⁊ dicitur ꝙ om̃ia habeant᷑ a deo ⁊ ſi
ne ipſo nihil valeret.⁊ tamẽ totũ fit in cõ
trariũ.pꝛo eo volũtas nõ eſt iudicio rõ
nis cõfoꝛmis.Et dici poteſt talib/ ꝙ ip/
ſi ſeipſos ꝓpꝛio oꝛe cõdemnãt.Si enĩ di
cit ꝙ totũ habes a deo.cur gloꝛiaris tu et
deſpicis aliũ acſi de teipſo haberes Hoc
apꝑte videmꝰin luxuria.q; homo iudicat⁊
bene ſcit/ꝙ talis res eſt peccatũ ⁊ tamẽ fa
cit. Nitendũ eſt itaq; ꝙ rõ ⁊ volũtas/ ſem
ſint ↄcoꝛdes in bono.⁊ totũ ꝓſperabit᷑.

Conſiderato quin

ta. Quando iudicare aliũ eſt pctm̃ ⁊ q̃le.
Uicare aliũ / venit de ſupbia. Poteſt ãt
hoc iudiciũ fieri de oꝑibus alteriꝰ.vel de
ipſamet ꝑſona. Et hoc fit duobmodis.
no modo ꝑ certitudinẽ.altero ꝑ pᷣſum
ptionẽ leuem ſolũmodo ⁊ ſuſpitiõem.

iuſte damnandũ.peccatũ eſt moꝛtale cõ/
tra bonitatẽ ſpũſſancti.qꝛ in vno momẽ
r/ſpũſſctũs pᷣt hoĩem facere bonũ. ſicut
paulo fecit Warie magð.⁊ multis alijs ⁊
p̃ht homo eadẽ hoꝛa penitere Eſtq; ſtultũ
Tq iniuſtũ iudicare de hoc qð neſcit᷑qð ci/
tius iudicari debʒ ad bonũ qᷓ ad malum
¶ Oudicari de oꝑib/ pᷣt eſſe qñ oꝑade ſe

Duãdo conteptus ſu

mangdato
ſolũmõ ꝓ eo ꝙ ipſi hoc pᷣceperũt.qꝛ ibi ꝓ
pꝛie eſt cõtemptus. Aut quãdo nõ repu/
tant᷑.nec fit vis de pꝛeceptis eoꝝ. acſi ip/
ſi hocnõ Bcepiſen. 1 hoc nõ obeditur
NONDuãdo tamẽ trãſgreſſi

randũ ·ſpecialiter inter reli
Judicare aliũ firmit᷑ eſſe malũ erga deũ ⁊·

ipſis ſunt talia ꝙ qcunq; mõ ipſa nõ pñt
by fieri.nec ꝑ bonã intentõʒ nec alio mõ

Et ibi pᷣt bñ ꝓ certo iudicari ꝙ ſunt mala

⁊ ꝙ alter malefecit. Si oꝑa ſunt indiffe
rentia.vel talia ꝙ pñt bene ⁊ pñt male fie
ri.iudicare p certo ꝙ mala ſint. niſi aliter

ꝗppareat/eſt peccatũ moꝛtale.qꝛ tamcito

ñ fieri poterat bene. In hoc tamẽ ca/

immo citius iudicari Fndoctt malũ
ſu ⁊ in alijs /haberi pñt ſine moꝛtali pctõ

alique ſuſpitiões ⁊ iundicia leuia.quanq

bonü ſit eas cauere Et caueri debet bene
ne in tali caſu quis malũ loquat / aut dif/
famet alium/ꝑ tales leues pſumptões. et
ſpecialit᷑ in affirmãdo eas plus iuſto.aut

cõtra bonũ alterius. Sicuti ad faciendũ
moꝛi hoĩem.Ouenit certiſſimũ habere iu
diciũ.⁊ ſimilit᷑ in exulando ſiue relegãdo

extra patriã hoĩem. vel in auferendo ſibi

bonã ſuã famã notabilit᷑. In ꝑuo tamen

dãͤno nõ eſt tale piculũ. coõm ea que

hic ⁊ pꝛiꝰ antea dicta ſunt/ſciri pᷣt qñ ha/

bere dedignatiõem de pꝛoximo/eſt pctm̃
moꝛtale aut no ⁊ etiã ꝑ ea que dicẽt de in
nigdia ⁊ ira ¶ Et ſciendũ ꝙ iudicare ſuos

ſuperioꝛes.multo peius eſt/qᷓ; de alijs

is ſupioꝝ eſt pctm̃ꝛ q̃le
Vntemptꝰſeu deſpect ſupꝑio
⁊ ꝑ hoc non obedur/ eſt ſpẽale

qñ excerta ſciẽtia fit trãſgreſſio
v ſuoꝝ ſupioꝛũ/pꝛincipaliterꝛ

7

raſgreſſio fit mandotoꝝ a
ſuꝑioꝛibus datoꝝ/pꝛo aliqua fragilitate

aut pꝛo alia cauſa:nõ eſt hoc nominãdũ

peccatũ ꝑ contẽptũ.Et hoc valde cõſide
lit ligioſos. ⁊ gene
raliter erga om̃ia pꝛecepta facta ꝑ hoĩes:

nõ p deum ſine medio. Sepe enĩ tranſ/

gredi oꝛdinatiões eoꝛum ⁊ regulas/non

eſt peccatum moꝛtale Et dicere aliter / eẽt
nimis durum.Sed tamẽ quando contẽ

ptus accedit qualis dictus eſt / non erit
excuſatio moꝛtalis peccati. ¶ Hoc in lo/
co ſcire debetis/ ꝙ non tenemur obedi/

re ſuperioꝛibus noſtris / niſi in caſibus

in quibus / ipſi ſunt nobis ſuperioꝛes.

petm̃ ſupbie.Et eſt ſ moꝛtale kns

Ein
Cumt

faliter.
porett
doloꝛhn
domnü
goinode

itervol
N
eltmor
deglten
Ouia⸗
cuena
chehu⸗
nüyen
noa
clitheelo
gödn
Nfunen
ecſane
ngdde
fomite

Uopem

nopft
Nond
hungl
tiffe,
twlefe
Hliälte
umnen,
lömali
lameca⸗
lipa

guni;

halbene
adi⸗
nniede
inſo an
lonnei
hoborin
elpich
Mbſbi
onnen
mage
frcin
ockpen⸗
Näden
naarſus
eali

ieſio
ipaltent
iip
onorep
r iſp
bohecir
nandove
uflin
Gonmil
is lt
nohis
Laimnc
Ns non
ini
uncocone
Alronct
er⸗
annrotei⸗
inaibi

ſpon⸗

4

Conli

AIma. Qñ innidia eſt peccatũ ⁊ quale⸗

HBenialium ⁊ moꝛtaliũ

et in qᷣbus dei oꝛdinatõe aut noſtra volũ
tate/nos eis ſummiſimꝰ. Quia ſi es me

us pᷣciperet ingredi religionẽ.ego niſivel
lem nõ facerẽ.niſi publicũ feciſſem pctm̃
ꝑ qð hoc meruiſſem. Similit᷑ dico de ab
batibns.De dñis tꝑalibo.De pr̃e ⁊ mfe.

gerato ſepti

2 4 E=

Nuidia de ſe eſt peccatũ moꝛtale quia cõ

no ? gandet de malo.
dũ eſt ꝙ inuidia aliqñ ſurgit ex motione
naturali.quẽadmodũ aliqͥ ex natura ſua

coꝛrupta.ſunt inuidi.ſicut videmꝰ int᷑ ca

7

tus inuidie nõ eſt peccatũ.qꝛ nõ eſt in no
ſtra ptãte.Et ſiliter dico de ĩbus moti/
bus q̊s a natura habemꝰ. Et hoc intelli/⸗

gendũ eſt qñ conſenſus nõ iungi᷑Se

cundo inuidia ſubꝛepit ꝑ deliberatiöem
quandã.nõ tamen ꝑfectã nec plenam ſeu
cõpletã Et hec appellat᷑ pꝛimꝰmotus.qñ
nõ aufert᷑ qcito qͥs facere poſſet.quanq;
auferat᷑ anteq; habeat᷑ plenus cõſenſus ⁊
incipit diſplicere.⁊ hec nõ eſt niſi veniale

pctm̃ Et ſimiliter eſt in om̃i peccato gene

raliter. ertio doloꝛ de bono alterius
poteſt cõtingere ſine innidia.videlicʒ qñ
doloꝛ hmõi iõ eſt.qꝛ tale bonũ euenit ad
damnũ alterius bone ꝑſone.aut populi
qui nõ demeruit.vt ſi malus hõ.habeat

Poſren grandẽ:ꝑ quam mala faciat/põt

r triſticia p eo ꝙ talẽ habet ptãtem.
¶ Quarto doloꝛ ille de bono alteriꝰ acci

dit ex volũtate deliberata ⁊ certa ſcientia

ſine cã bona.⁊ hec eſt ſemꝑ pctm̃ moꝛtale
ſPer hoc bñ poſſumꝰ ſcire qñ detractõ
eſt moꝛtale pctm̃ aut nõ Detractõeʒ dico

de altero male dicereꝑ odiũvel inuidiam
OQuia maledicere de alio.p fine bono/ad
cauendũ ne faciat malũ.aut ꝓ eius coꝛre/
ctõe.aut cã officij facere vel dare teſtimo/
niũ veritati.nõ el petm ſi alia mala volũ
tas nõ admiſceat᷑. Etſi hoc fit ſolũ pꝛo fa
cilitate loq̃ndi.ſicut ſepe ↄtingit.⁊ malũ

qð ð/nõ cedit ad magnũ dãnũ alterius/K

vel fame ipſiꝰ/pctm̃ eſtveniale.Sʒ tamẽ
dãanũ poſſet eſſe tale/ꝙ facilitas loq̃ndi ñ
