qꝛ pꝑ hũc modũ/oĩa talia bona.habent vi

ſatiſfactoꝛiam.licet non tantundẽ ſicut ſi
ſpecialiter iniũgerent᷑ ⁊ fierent. ⁊ hoc pꝛo
pter obligatõem maioꝛẽ ⁊ obedientiã in/

de ſequentẽ. Sed nõ eſſet ſecuꝝ ſpeciali/
ter iniũgere talia ⁊ talia om̃ia ſic debere ſi
eri.pꝛopter periculũ tranſgreſſionis⁊ cul
pe ſeu inobediẽtie inde cõ ior

enoꝛ quel

mi⸗

de qᷓ fit ſupius metio in ſumma contfeſſo/

Pe abſolutione

nũ libꝛo.iij.ti.xxxiiij.q.xci.ſᷣm quottatõʒ
libꝛi mei ſic ſe habet:quia poſt cõfeſſiõeʒ
cõtr iti pectoꝛis.regulariter dʒ ſubſeqͥ ab/
ſolutio ſacerdotis:qᷓro an foꝛma abſolu
tionis in ſacrameto penitentie/ debz dici

ſub mõ indicatiuo. Rñdeo ſᷣm albertũ in

ſcriptis ſi nbeiii ſenteen⸗ oſtin. ren Di
cenqu qo ppter ſacri certitudinẽ. edg

pcedit depcatio hoceſt de bñ̃ eſſe ſacram
ti ⁊ nõ deeſſe. VUn conueniẽter ðꝛ. dñs te
abſoluat⁊ ego aucte qᷓ̃ fũgoꝛ abſoluò te a
ctis tuis in nomie pa.⁊ fi.⁊ ſ.i.amen Et
ãc foꝛmã expoſuit magiſter iohanes de
verʒiaco in ſcolis in lectiõibo ſuis.Tho/
mas etiã ĩ vltia ꝑte ſumme ſue.q.lxxxiiij.
ar.iij.ↄcoꝛdat cũ hoc.dicit enim ꝙ de foꝛ
ma ſubſtãtie eſt / ego te abſoluo.ſed pᷣmit
tit᷑ oꝛõ miſereat᷑tui ompᷣs deꝰ⁊c ne effectꝰ
ſacr̃i impediat᷑ex ꝑte penitẽtis Itẽ qꝛ ſa/
cerdos nõ ꝓpꝛia autoꝛitate abſoluit ſʒ q̃i
miniſter ↄueniẽter aliqͥd apponit᷑/ ego te

abſoluo in noĩe pris ⁊ fi.⁊ ſ.ſ.amẽ Vel ꝑ

vᷣtutẽ paſſiõis xpi Vel aucte dei / ſicut dy
oniſi exponit.iij.ca.celeſtis hiera.Quia
tñ hoc nõ eſt determinatũ ex vᷣbis xpᷣi ſic
in baptiſmo talis appoſitio relinqtin ar
bitrio ſacerdotis ¶ Seqᷣt᷑ alia q̃ſtio/vtꝝ
reqͥri᷑ ipoſitio manuũ ſacerdotꝭ in ſacra/
mẽto penitẽtie Rñdeo f̃ᷣm tho.vbi ſupꝛa
ar.iiijdom ꝙ nõ qꝛ hoc ſacr̃m nõ oꝛdiat
ad Eünatanerecleni grẽ / ſʒ ad re

miſſiõz pctõꝝ Mag etiã in hoc ſacr̃o cõ
peterʒ crucis ſigtio/q́; man ĩpoſitio In
ſignũ ꝙ ꝑ ſignü crucis xpi/ remittũt᷑ pctã

— /

1nð eſt de nccitate ſacri hec ibi.

hõ abſolutꝰa pena⁊ a culpa.fᷣm foꝛmã ſo
litã cõferri in articulo moꝛtꝭ moꝛies in il
lo ſtatu / euolet ſtati ad celũ. Rñdeo ꝙ a ra
dice vidẽda eẽt hic tota materia de indul
gęætijs/ ad plene reſpõdẽdu. Pꝛo qᷓvideãt
doctoꝛes in.iiij.ſniaꝝ.⁊ alie ſumme.dico

tñ q;tũ ſpectat ad pñs/ꝙ abſolutõ illa ſo

let dari de pctis cõtrit ⁊ cõfeſſis Si ergo
pctã ſint q̃ nõ ſunt ſacr̃alr cõfeſſa.ſic ſunt
pctã oblita nõ opoꝛtet ꝙ de illis ſᷣm foꝛ⸗/
mã abſolutõis det᷑ indulgẽtia.Ex q̃ pʒ q;
tũ expedit nõ dari obliuiõi pctm̃ ſʒ illa ex
pᷣſſe cõfiteri hĩta copia ſacerdotᷣ.ptʒvltra
ꝙ in abſolutõe ſacramtali nõ opoꝛtet di
cere abſoluo tea pctis oblitis Vleꝝ eſt tñ
ꝓꝙqꝛ de non obligat ad ipoſſibile ſi pctã

hoꝛa moꝛtis VUnde

oblita nõ veniãt ĩ mẽoꝛiã. facta diligẽtia

ſufficiẽti/ ⁊ hõ cõterit᷑ in generalide illis
tũc hõ ſaluabit᷑ ſic tũ q̃ſi ꝑ ignẽ Secꝰaũt

eſt dicũt iuriſte / de abſolutoe de excõicatõ
nibe/etiã de oblitis/qꝛ nõ opoꝛtʒ ab illis

iteꝝ abſolui dũ hñs ptãtẽ generalẽ vt pa
pavel legatꝰ⁊c. abſoluit generalr ab oibꝰ
ſentẽtijs/qð ẽ tutũ petere ⁊ habere. ¶ Ad
datur ad pᷣmiſſa/ ꝙ ptãs pᷣlatoꝝ in dãdo
indulgẽtias nõ eſt niſi quedã e diſpẽ
ſais do; ecẽ rõnalis ⁊ ad edificatõʒ ⁊ iõ
ſi dent ſine cã ratõnali has vel illas ĩidul/
getias vtpote ꝓ ſolo intuitu fauoꝛis hũa
ni/vel alio tali mõ nõ opoꝛtet ꝙ indulgẽ

tie tm̃ valeãt q;tũ ſonãt Pꝛopterea fatue

ſunt ⁊ ſuꝑſtitioſe q̃dã ititulatões de ĩdul/
gẽtijs.xx.mũile ãnoꝝ vel tali mõ qͥ dixerit
quĩq; pater noſter/añ talẽ imaginẽ⁊c̃.Et
eẽt ꝑ pᷣlatos ꝓuidẽdũ.qꝛ cedit hoc in con
temptũ⁊ irriſionẽ indulgẽtiaꝝ nec conti
net veritatẽ. Vñ plena indulgẽtiavix ſo/
lebat dari/ꝓ paſſagio terreſctẽ. Conſtat
tñ ꝙ factũ ꝓ q̊ ſunt indulgẽtie/mag pui/
legiatũ eſt/qᷓ; alið ceterꝭ ꝑibo.¶ Addatur
pᷣterea⸗/ꝙ foꝛma dãdi indulgẽtias ſepeva

ria ẽ.quʒ enĩ dat᷑ ſub cer conditõibovt ſi

ſint confeſſiæ contriti/ ⁊ ſidederit manꝰ
adiutrices.qũʒ dat᷑ exũtib in grã.vel ĩfra

męẽſeʒz hũerit grãz/itaq; tũc dũ habẽt gra

tiã recipiũt grãm ſine alio actu confeſſio
nis.vel ſacramtalis abſolutionis VUnde
dare indulgẽtias non ẽ ꝓpꝛie abſoluere a
pctis/iʒ ẽ de penitẽtia debita relaxare vel
in toto vel in pte.Et ita pʒ ꝙ non reqͥri/
certa foꝛma vboꝝ/ſicut ĩ ſacram̃to ſʒ ſuf
ficit explicare ̃ᷣm intentionẽ pape dãtis.
ꝓd

Vtx abſe
moꝛtis ſemel in vua poſſit dari illi qͥ non
eſt tũc moꝛiturꝰ Reſpondeo circa hoc ne/
ceſſariũ eſt cognoſcereqͥd ⁊ qũo papa in/
tẽdit dãdoĩdulgẽtiaſ iuxta illð ꝙ vltio ad

debat in ſolutõe alteri dubitatiõis. qꝛ ſi

intẽdit ꝙ ſolũmodo veleãt indulgẽtie p

illo qͥ moꝛitur eſt⁊ pꝛo hoꝛa qᷓeſt moꝛitu

rus/tunc quantũcumq; det᷑ indulgentia
a ſacerdote/ illa nõ habet effectũ niſi pꝛo
e? ſi ille poſtmodũ mo
riat᷑ in peccato moꝛtali effectus indulge/
tie impedit᷑. Si autẽ moꝛiatur in gratia
foꝛte tũc pꝛima indulgetia ſoꝛtiet᷑ effectũ

antur tali tales indulgentiie.

iſiſa
Catis
nuenna
gament
npiſtin
piens!
cit ven
in alten
hoͤen
lii l
lencon
nins
nen
indato
alm
liam
muo ſ
intento
tonẽſi
izcbhol⸗
Ptiobe
glindnt⸗
Nüͤck

glgan
elli
Dechit
iicatö
Gbilis
Mine
lo,
ere.
indien
tiodſſe
Nozt
lesin⸗
mmishin
ginddige
mußine
deſcl
dirt
gnii
ocincn
MAoi
irſo⸗
Coſknr
Wdu
n
pbepenn
ltöbtſ
nit mn
bergn
oſio
Unde
Nere4
gede
recrit
woßſol
edatis

pmial⸗
iliqnon
nubwene
N
tio
nigfſ
ugeney
tmorin
Aulceneu
günti⸗
fmptin
D
wriNN,
nictchi

*

to tã ab excõicatõibo qᷓ; a pctis.do tibi ple
nã indulgentiã de pctis tuis.babẽdo vt

etiã ſi ſacerdos defuerit dans iſtas indu

gentias. Addit᷑ foꝛte quia neſcit᷑ hic ſatis

intentio papeconferẽtis. Unde q́;uis ſa
cramentũ ectreme vnctõis.nõ debeat da⸗
riniſi in articulo moꝛtis tamẽ ſi ille ſuſci
piens nõ moꝛiat᷑ pꝛo tunc nibilominus
erit vere inunctus ſacramentalr.⁊ tamen
in alteravice articuli moꝛtis poterit ĩun/

gi.nõ enim dicit᷑ articulꝰ moꝛtis.qꝛ ꝑ illũ

yel in illo hõ moꝛiatur ſed qꝛ ᷣm ꝓbabi /

lem coniecturã humanã / nõ eſt in dubio

moꝛtis/⁊ ita nõ opoꝛtz expectare hoꝛam
extremi ſuſpirij. Eſt igit᷑ů tutum cõſilium
in datõne hmõi indulgentiaꝝ a pena a
culpa pꝛo articulo moꝛtis/ꝙ in qlibet ta
li articulo pꝛout expꝛeſſum eſt/petat ĩfir/

mus ſibi dari indulgẽtiã talem ſᷣm pape

intentõem ⁊ ꝙ conferẽs ſic dirigat inten/
tionẽ ſuam.⁊ dicat verbis quib valet pꝰ

qᷓ; abſoluerit eũ ſacramentalłr.modo debi

dictũ eſt. intentõnem ad grãma papa ex/

Blterius ad illud

queſiſti ſi verſus ille: dirupiſti dñevin
cula mea.⁊c.dictus ſemel vel ter in moꝛte

habeat efficaciã qualẽ quidã ponũt ⁊ im

ponũt Auguſ.dixiſſe Reſpõdeo ꝓ regula

circa talia que ſunt innũerabilia ꝙ; nũqᷓ;

attribuenda eſt aliqua virtus ſuꝑnatura

lis / talibꝰ rebus quibuſcũq;. niſi hoc tra/

bi poſſit exſcriptura ſacra. vel reuelatõ ne
Diuina ⁊ oppoſitũ credere/ habet quãdã

ſpeciẽ ſuꝑſtitutõis/plus vel minꝰ.ſ̃m na

turam opꝑpis vel aſſertiõis.Nõ opoꝛtet tũ

ꝓꝙ ſemꝑ ſit pctm̃ moꝛtale/ ĩmo habet ſepe

excuſatõem licet apud ſimplices ⁊ piosq
nõ ponũt ſpem in talibs niſi ex virtute di
uina/ quã reputãt deũ talib reb ididiſſe
ac ꝑinde ſubleuant ſpem ſuã.⁊ ymagina

tionẽ habent foꝛtioꝛem.qᷓ;uis inſtruendi

eſſent crebꝛius.tam ꝑ ſermones qᷓ; aliũide
vt ſpem ſuã potiꝰ figerent in auxilio de /
⁊ ſctõꝝĩmediate.qᷓ; talia adinuẽta q̃reret
Nihilominꝰↄdeſcẽdẽdũ ẽ qñʒ fragilitati

⁊ debili deuotõi hoĩm.⁊ pauce fideiiqͥ ne

queũt ſic ferri in deũ ĩmediate. Et ex boc
pñtexcuſari nouenarie q̃ fiũt cũ cert ob5
uatijs qs credũt ſimplices eẽ neceſſaris
2 c alio

alioqn nihil valeret qᷣcqͥd agerẽt. vt ſi
ſolüu eent octo dies vel ſi xi. eẽnt. ſilr ſi det

pꝛeſſam / ſiue explicet᷑ ſiue nõ illa intentẽõ

bit in hoc nũc in illð. S
occurrit ſit inſolita? egeat grãdi⁊ foꝛti at
tentiõe nec poſſit trahi ad failiarẽ cogita/
tõeʒ ⁊ facilẽ.niſi cũ diut᷑na meditatõe tũc
in hoc caſu videt᷑ tutiꝰ?⁊ ↄſultiꝰ cogitatõʒ
illã differre. vſq; pꝰtꝑs fuicij.qñ fᷣuitiũ ẽ

cramẽtalis

cCãdela longitudĩs illiꝰq offert ꝙ płpdeſt
cᷓÿr¼ longioꝛ/⁊ ita de ſiliba innũ eris.Hõ eſt

igit᷑ qlibet talis obuãtia condẽnanda.⁊
extrahẽda tãq; impia/ ſʒ potiꝰ ſtudẽdum

eſt vt illõ ꝙ fit: fiat intentõe pia ad deũ.⁊

ſub ſpe auxilij ſui/ab ipſo ⁊ nõ altero qᷣli/
bet ↄſeq̃ndi.Sic piepᷣt dici.vᷣſus poꝛ et

ſilia nõ de aſſertiõe certa/q; hẽat vim hu/

iuſmodi.ſʒ qꝛ deuotio diceẽtis hoc meret
aduiuãte gratia dei.⁊ ſpes interim ſua vi
goꝛoſius eleuatur.

d alind cum que

rit᷑.ſi qͥs ſacerdos abſoluat aliquẽ bona
fide.credẽs hr̃e ptãtẽ abſoluedi illũ.qͥ tñ
in vᷣitate nõ hʒ ptãtẽ debeat pꝰmodũ face
re cõſciaʒ illi quẽ putauit abſoluere.Et ſi
ſic qͥd ageret ſi iãẽ moꝛtuꝰextiterit.Rñdeo

ꝙ tał nõ eſt abſolutꝰ ſacr̃alit᷑.ſaluabit᷑ tñ

ex qͥ bona fide ꝓceſſit ⁊ ↄtrit? eſt/niſi poſt
modũ dum venerit ad noticiã ſuãveritas

ↄtẽpſit cõfiteri Sacerdos ãt tenet᷑ ſibi fa
cere cõſciam dũ reſciuerit ⁊ hocſipmode
poſſit fieri alias nõ· nec opoꝛtʒ ꝙ ſi nõ fe
cerit alteri conſciam de hoc qꝛ no ↄmode
pᷣt aut potuit. ſit in ꝑiclo dãnatõis/ↄfite
ri tñ de ignoꝛãtia neſiſti ſi: erit

Gilind queſi

—

i ſi di

cẽdo officiũ diuinũ occurrat cogitatõ de
uota circa alið qᷓ; ſonãt vᷣba ſᷣuicij/ſit vti⸗
liꝰ iſeqͥ cogitatõʒ illãvel ↄtinuare.q; redu
cere ſe infra terminos ⁊ limites fuicij Rñ

det᷑ꝙ talis.aut ẽ exercitatꝰ iã circa illã co/
gitatoʒ. ita ꝙ traſit apð eũ in ↄtẽplatõem
i. ꝙ facilłr ⁊ abſq; ipedim̃to pᷣt ẽᷣm illã ſe/⸗

ip̃m eleuare. ⁊ fm illã videre.velut in lnĩe

claro ⁊ ipturbato. ⁊ ita poterit talis incõ
tẽplatõe ſemet exercere etiã tẽꝑeſuicij.qꝛ

cũ oĩ facilitateꝛ abſq; ĩpedimẽto reuerſio

nis ad ea cogitãda q dicũt in fuitio.trãſi
i vo cogitatio q̃

impoſitum ſub diffinito. Et ſᷣm hoc vi/

det᷑ ĩtelligi illð dictũ Bti berñ.ĩvna omel

ſuꝑ cãtica vbivetat?:ne qͥ cq; alið tẽꝑe ſer/
uicij cogitet᷑.etiã ſi ſalubꝛe aliqͥd occurre
rit.⁊c.¶ Placuit impꝛecatio lr̃is tuis in
ſerta qua petis.vt oẽs nos dein ſua pace

cuſtodiat/⁊a turbatõe mundi ⁊ hominũ

in abſcondito faciei ſue miſericoꝛdit᷑ ab
Icõdat. Eſt accomoda pñti tempeſtati 3

minat ingentes hoꝛrendasq; belloꝛũ p

q; ciuiliũ opiniones/a ſacie quoꝝ/nõ eſt

refugium tutius ⁊ melius/ q; ad deum re

currendo/ꝑ patientiã et humiliatõez ma

gnam HNam in qualicũq; angulo mundi

qualis ſecuritas/qualis ve pax ſperabit᷑.

diſpoſui manere ſtabiluer ĩ loco meo pa/

riſius.⁊ illic pꝛeſtolari /que domini volũ

tas de me fiat/nam locoꝛũ mutatio qd p/
ficeret nõ ſatis inuenio.Expectam autẽ
pꝛebendã amplioꝛẽ et facilioꝛẽ ac vberio
rem in eccleſia illa magna:non pꝑiſieñn ſed

us ſic/alius vero ſic.iuxta vocantis dei⸗

varios et imꝑſcrutabiles modos. YFaciat
igitur quuibet ꝑ bona oꝑa/vocatõem ſu

am certã ne ab expectatoe noſtra/nos cõ⸗

fundat deus Qu noĩatim frater carſſime

hoc egeris/auxiliante gratia dei que iugi
ter tecum fit/ fructu afferre faciat in pa/
tientia/in qua ſola poſſidemꝰ animas no
ſtras Lege. xlv. capi. hieremie pꝛophete
de verbo dñi ad baruch. Et bñ vale me/

moꝛ mei/in oꝛatõibus tuis Nec pacem qᷓ
ſieris extra/ſed aſſidue tecũ habita ⁊ libe/
ro animi conteptu/rumoꝛes fuge.non ſo

lum ne incepias nouus autoꝛ haberi ſed

ne te gratis impleãt ⁊ vexent Dñnm inuo
ca/⁊ nõ trepidabis timoꝛe. vbi nõ erat ti
moꝛ. Aut ſi timendũ eſt/illũ time qui po
teſt coꝛpus ⁊ animã ꝑdere/in gehennã ig
nis. Ammodo dũ dubitatões huiuſmo/
di moꝛales pullauerit animũu tuu/ vel tu
oꝛum.recurre diligenter ad ſummã q; ha
bes ſcilʒ bertelinã/quia illic reꝑies rñſio
nes fere de om̃ibus talibus.aut ſaltem in
quirendo ꝓficies/exercens ingeniũ.⁊ no
ua quottidie addiſcens/ vetera pꝛofundi
us in memoꝛia radicabis.Eas vero ſolu
tõnes q̃̊s nõ inueneęris remanda⁊ ſatis fa
cere curabimus ¶ Eplicit epla magiſtri
Yohannis Berſon. miſſa fri ſuo celeſti/
ſufficiẽs ⁊ ſecura abſoluẽdi in cõfeſſiõib⸗
vbi nõ habet᷑ ſcrupulus aliqͥs de excõmu
nicatõne aliqua vel irregularitate poſtea
q; pꝛemiſſa eſt cõgrua aliqua impꝛecatio
vät Parcat tibi deus. vel miſereat᷑. ⁊c. vel
ſimilis/ẽ iſta. Ego abſoluo te a peccatis
guis. In nomine patris ⁊ filij et ſpirituſ/

¶ Ex pꝛedictis apparet q; foꝛma

ſancti.amen. Nec opoꝛtet alia addere.im
mo tutiꝰ eſt dimittere/quia talia vel ſunt
ſupuacua⁊ nugatoꝛia/vel diſtrahentia 2
plus nocumenti quã ſecuritatis ⁊ vtilita
tis afferentia. Vbi autẽ dubitat᷑ veriſimi
liter aut certitudinalr ſcitde excõmunica
tõne vel irregularitate/foꝛma habet᷑ in ſu
pioꝛibus.nec fingat aliquis nimis leuit
ſcrupulos in materia conſciẽtie/ ſed exp/
toꝛum ⁊ ſapientũ conſilio vtat᷑.alias nuũ/
q; ad ſolidã aliquã deuotõeʒ pueniet. ⁊c̃.
¶ Due ſequũtur in pꝛedicta littera non
habent / ſed cognoſcens ego ꝙ ad capitu/
lum.xlv.hieremie de baruch me remitte/
ret legendũ.manifeſtare neſcietib curaui
Sciẽdũ igitur ꝙ baruch qui ſcriba erat:
pꝛeuidens nimiã calamitatè que oppꝛeſ
ſura erat iudeos de hierlm in qua ipe tũc
erat quando nabuchodonoſoꝛ rex babi/

lonis/oppugnauit eã/ nimens plurimũ

inuolii ↄmuni ceteroꝝ clade/cepit intra
ſeipᷣm queruloſ planctibo cõtriſtari. quẽ
dñs pie ⁊ paternaliter redargues ꝙ i tãta
hominũ multitudine in captiuitatẽ ad/
ducenda/ipſe ſibi requiẽ ⁊ gaudia quere
ret/pꝛedixit ipᷣʒ baruch/ multa cũ ceteris
paſſurũ coꝛꝑaliter/ ſed nõ ſine grandi et
dulciſſima coſolatiõe.ſeruatuꝝ ſe animã
eiꝰ/ quocũq; ꝑgeret cõpꝛomiſit. ꝙ quidẽ
illi ſufficere debuit. Vnde ſic Fabe indi
cto capitulo.xlv.hieremie.verbũ ꝙ locu/
tus eſt Jeremias pꝛopheta ad baruch/fi
liũ nerie/ cũ ſcripſiſſet verba hec in libꝛo
ex oꝛe Jeremie anno Cx. Joachim / filij io
ſie reg Juda dicẽs. hec dicit dñs de rex
iſrael ad te baruch / dixiſti ve miſero mihi
quoniã addidit dñs doloꝛẽ doloꝛi meo/
laboꝛaui cum gemitu meo ⁊ requiẽ non
inueni.Hec dicit dominꝰ ſic dices ad eũ.
ecce quos ego edificaui deſtruo/⁊ q̊s plã/
taui ego euello/⁊ vniuerſam terrã hanc.⁊
tu queris tibi gaudia.noli querere.qꝛ ec/
ceego adducã malũ ſuꝑ omnẽ carnem.di
cit dominꝰ⁊ dabo tibi animã tuam in ſa/
lutem/in omnibo locis ad quẽcunq; per/
rexeris.Hec ibi. Suꝑ quoverbo ait glo/
ſa oꝛdinaria in hũc moduũ. Rudis adhuc
tolerantia paſſionũ quas exꝑturus erat
baruch expauit captiuitatis calamitate/⸗
que tꝑe ioachim imminebat. Vndecon/
querit᷑ doloꝛẽ additum doloꝛi ſuo/ cui re
ſpõſum eſt a deo / ꝙ ſupflue quereret ſibi

—

pacẽ cũ totus ppls ſub faſce tribulatõnũ

plnni
cinm
imce
Niditin
Nunnitd
Augague
Gcicdes
legmnete
emmni
gguic
and
gloan⸗
nchſ.
inlidro

8 i io
1de e
ſaomibl

Nonweo
enid ſon
donech
oſtcoi
mibun
anned/
inen,N
unitis
inche
fogugo/
Monohec
uns eit
Alomitnt
Vndrcot
iſvo it
Centſi
Gbunin

De abſolutõe defũcti carthu.

laboꝛaret. Signat autẽ eos qui pꝛeſſura

tribulationũ vel ꝑſecutionũ.quibo in pñ

ti eccleſia grauat᷑ puſillanimitate titubãt
querentes conſolatõem que ſolũ in futu/

ro plene pꝛomittit᷑. VUñ vos autẽ cõtriſta
bimiĩ.ſed triſticia veſtra:vertet᷑ in gaudiũ

Hec ibi Igit᷑ hoc exẽplo eruditi/rogemꝰ

in ſpiritu hũilitatis ⁊ animo contrito ohb
nixius patrẽ miſericoꝛdiaꝝ/dñm noſtrũ
vt ſi pꝛopter delicta noſtra q̃ penas acer/

biſſimas demeruerũt flagellari nos decre

uerit ſaltẽ miſericoꝛditer coꝛripiat/ cõſer
uans animas noſtras/ab om̃i murmura

tionis ⁊ impatientie piculo.quatenꝰin p
ſenti caſtigati ſalubꝛiter ⁊ nõ moꝛtificati

digni ſ. mus qui in eterna beatitudie cũ
ſanctis om̃ibus cõſolemur. Amen.

HW „

=

tionẽ cart

iuridicialis in foꝛo eccleſie. Quedã ſatiſ/

factoꝛia.Quedã depꝛecatoꝛia. Coltat

deſunctus nõ poteſt abſolui ſacramen
taliter ſicut nec poteſt confiteri quoniã a
moꝛtuo perit conteſſio ⁊ ad hoc poteſt re/

duci ülud dictũ petri quodcũq; ligauerꝭ⸗

ſuꝑ terrã⁊c.nõ dicit ſub terra. Rurſus qꝛ
ſi defunctus ſit in gloꝛia/ nõ indiget. Si
ſit damnatus nõ elk capax / ſi ſit in purga
toꝛio ipſe alrſaluabit᷑. ¶ Conſtat pᷣterea
defunctus ſi fuerit excõicatus in foꝛo

eccleſie vel exterioꝛi⁊ penituerit poteſt ab

ſolui/⁊ quo ad coꝛpus ⁊ quo ad animam

ſicui frequẽter pꝛacticat᷑. Et in hoc caſu/

poteſt officians dicere abſolno te.

non in
pꝛimo/nec in ſequẽtibus expedit (Aon H

ſtat rurſus/q; ꝑ modũ ſatiſfactõis/poteſt

deſunctus exiſtẽs in purgatoꝛio recipere
abſolutõem a pena ſua multiplici᷑ CUno

modo dum ꝑticklaris ꝑſona applicat me⸗/
ritum ſue ſatiſſactõis pꝛo defun cio: Alio

modo dum hoc facit vna cõgregatio pti ⸗
cularis vel caput congregatiõis. Tertio

modo ſi papa velit cõmunicare de theſau
ro eccleſie/ꝑ modũ indulgentie/quoniã

e abſolutone de

Equit᷑ reſponſio ad interroga
bunienſiu aliquoꝛuʒz
Ad videndũ ſi defunctus poſ/
Wdſit abſolui ſicut dicit᷑ fieri apð
carthuſieñ/dũ inhumatio celebꝛat᷑ Nota
ni poteſt diſtinctio magiſtrał ꝙ quadru/
plex poteſt intelligi abſolutio QOuedã eſt
ſacramentalis in foꝛo conſciẽtie. Quedã

ditoꝛes conſentirẽt. ¶ Rurt id/
di ꝙ ex indulto apoſtolico.intelligat᷑fieri
largitio q̃dã indulgentiaꝝ.ꝑ quas abſol

iſto modo poteſtas pape ⁊ claues eccleſie
poſſunt ſe extendere ad defunctos in pur
gatoꝛio/ſaltem indirecte cnius declaratõ
poſſet longius extendi/ſed hicomittitur
Fundamentũ datur in articulo ſimboli
ſanctoꝝ ↄmunionẽ In quo fundatur va
loꝛ ſuffragioꝛũ pꝛo defunctis factoꝛũ per
viuos Wonſtardenuh ꝓpꝑ modũ depᷣ/
cationis ⁊ impetratõis poteſt defunctus
exiſtens in purgatoꝛio frequẽter abſolui

iuxta doctrinã cõem omniũ doctoꝛum/2

vn iuerſalem ritũ eccleſie/que p defunctis

inſtituit oꝛatões atq; ſuffragia. Et iñ eſt
illa oꝛatio cũ ſimilib/abſolue q ſumꝰ do/

miĩe Juxta quẽ modũ abſolutõis / fiüt in

eecleſia quoridie abſolutiones generales
fiteoꝛ dicit᷑:abſolutõem⁊ꝛc̃.

tionẽ iuxta tertiũ membꝛũ.

dicatiui modi/ vt dicendo ego te abſol/

uoꝛc. Poteſt hic loquedi modus/ pie in/

6.Et iſto mõ
nlla eſt difficultas in pꝛedicta obſeruatõ
nexarihuſieñ. vel alioꝛũ qui dicũtur ab/
ſoluere defunctos /ſi non vtatur niſi ver⸗/
bis depꝛecatoꝛijs.Quia vel intenduũt im
petrare abſolutõem deſuncri ꝑ depꝛecatõ
nem vel etiã ꝑ ſatiſfactionũ ſuaꝝ applica
iũ Bi vero fi
at abſolutio ꝑ verbũ pᷣſentis temꝑis⁊ in/

telligi vel interpᷣtari/tanq; ſit depꝛecato⸗

rius.aut ꝙ fiat iuxta ſcõm membꝛũ diſtĩi

ctiõis abſolutio quedã iundicialis de ex

coõicationibus/ſi q̃ foꝛſitan cõtracte ſunt
p tranſgreſſionẽ ſtatutoꝛũ religionis vel
glio modo. Qui conſonat quod inqͥrita
circunſtãtibus dũ coꝛpus debzʒ in huma/

ri /vultis q abſoluat᷑. Sicut etiam apud
ſeculares quãdoq; nõ humaret᷑ coꝛpus⸗/

niſi epiſcopus vel curgtus mãdaret ⁊ cre
Rurſus poſſet ad/

uat᷑ defunctus a pena/ qua ligatus eſt in

purgatoꝛio.Sed hoc indiget maioꝛi de

claratõne/quia nec certũ eſt de tali pꝛiui

legio vel indulto ſeu de foꝛma eius.Etq̃
cauſa mouiſſet papã ad cõcedendũ tales
indulgentias carthuſienſibo plusq; aliis
q;uis auſterias religionis videretur eſſe

cauſa rationabilis talis indulti.¶ Et pꝰ
ſcripturã pꝛemiſſoꝛũ / datũ eſt intelligi qg
pꝛioꝛ magnus/⁊ cõſequenter alij/ſungũ/

tur autoꝛitate legati pape circa ſuos.Et
iſtã ↄceſſionẽ iudico rõnalem/p kolledis

De caſuũ moderata reſeruatõe

ſcrupulis / aui plures inſurgunt apud ti/
moꝛatos in dei ſeruitio quã alias. Et vt
afflictis ꝓ timoꝛe dei ſua pꝛoſit afflictio.

Vngde licet defuncti nõ ſint habiles face

re ea que cõmuniter inſtituũtur pꝛo pce/
ptione ind ulgentiarum / vt ꝙ cõtribuant

leiunent oꝛent.poteſt tamen papalis au/

7„ +☛☚

roꝛitas concedere vt ſi earũ ſuis viui ta
lia faciant pꝛo quibus dant᷑indulgentie

pꝛoſint ipſis. init

Buper abſoluen

*

dipoteſtate ⁊ qualiter expediat fieri reſer
natoõnem peccatozum.
ALorꝛꝛificate deũ qͥ dedit poteſta

de poteſtate ſanatõis moꝛboꝝ

peſtes peccatoꝛũ in mente.Hec auiẽ po/

teſtas clauiũ que circa coꝛpus chꝛiſti mi /
ſticũ cum membꝛis ſuis que ſunt fideles

exercet᷑ reſidet in ſua plenitudine et fonte

apud papã / de hinc ad pꝛelatos maioꝛes

vſq; ad minoꝛes q̊s curatos appellamus
deriuat᷑ oꝛdine Jerarchico/diuinitus nõ
bumanitus inſtituto ad edificatiõem ec/

cleſie/ ⁊ ſalutem populoꝛũ / quã chꝛiſtus

expediens iudicauit.Et quoniã expedit
viam penitẽtie ꝑ daues ecclłiaſticas nec
nimis aperiripꝛo cõtemptu/ nec impꝛo/
be coartare ſine fructu. VUidendum eſt pᷣ/
cipue de poteſtate curatoꝛũ que quotidie
pꝛacticatqualiter ſit ⁊ qualiter nõ limitã
da iuxta qualitates tempoꝛũ ⁊ locoꝛũ et
multiplicatõnem tranſgreſſionũ/⁊ poſſi
bilitatẽ remedioꝛũ.Qua ſuper re/placeat
attendere pꝛopoſitões.nõ declaratõnes⸗
qͥ ſequũtur.¶ Om̃is caſus qui nõ inue/

„ „

nitur a curatis remotꝰ/ cenſendus eſt eis

conceſſus in foꝛo conſciẽtie reſpectu ſub/⸗

ditoꝛum ¶ Om̃is caſus cuius reſeruatõ
ad ſuꝑioꝛem / vel nõ deceret vel nõ expedi
ret/curatis eſt relinquęduſsj/
O m̃tis caſus pure ſecretus/ nec ſcandali/
ſans pꝛoximũ relinquẽdus videt᷑ eſſe cu/
ratis.pꝛeſertim vbi nõ eſt ſpes maioꝛis ĩ/
mo deterioꝛis effectus / vt quia peccatoꝛ
nunqᷓ; iret ad pꝛelatũ.nec foꝛte noto cui/
q; (pꝛout ſepe fit) auderet cõfiteri.
Omis caſus excõmunicatiõis late ſentẽ
tieꝑ hominẽ/⁊ nominatiĩ in hanc vel illã

tem talem hoĩbo. Math. l4. a

in coꝛpe/tamen pꝛincipaliꝰ intelligiturꝑ
miſteriũ / de poteſtate clauium / ſoluentiũ

pſonã publice poteſt a curatis rationabi
aſus excõmunicatio⸗/

liter reſeruari.
nũ etiam late ſententie ꝑ iura vel hominẽz
⁊ hoc ſub quadam generalitate nulla per
ſona nominata vident᷑ poſſe concedi cu/
ratis vt abſoluãt/cum iniũcta ſatiffactõ/
ne facienda/quãtum iura permittunt.et
qes reipuplite⸗ cum cleri pꝛiuilegio pa/
ti poteſt. ¶ Laſus carnaliũ lapſuum pꝛe
ſertim in ſexu muliebꝛi ac puerili / qui ſe/
creti ſunt.vident᷑ curatis dimittendi /ſub
terroꝛe futuri iudicij/ cõmixtione bꝛuto/

rum excepta.ſi nõ deſperatio timeatur in

remittendo. ¶ Caſus votoꝛum cõmuni
um ⁊ ſepe ſtultoꝝ cum abſolutõne de pꝛe

teritis ⁊ cõmutatione pꝛo futuris viden/

tur curatis relinquendi/maxime ſi ſint ſe
creti⁊ ſi palam inutiles nlhepa, aut mo

dicum fructuoſi/poſſuntenĩ pꝛelati talia

cõmittere ratõne poteſtatis ſue ſuꝑioꝛis

et ciuił que in oĩ voto ciuili ſupponitur
non excepta ſed incluſa.?ꝛc.
Caſus reſtitutõnũ incerta u ac modicipᷣ
ci/ poſſunt curatis dimitti /ſecus ĩ cetis
ſecus in magnis pꝛecijs /ſecus in defrau/
dationibus notoꝛijs ⁊ ſcandoloſis vtvſu
ris.¶ Caſus hereſum occultarum⁊ men
talium. Caſus ſimiliter blaſphemiarũ le
ui motu ire pꝛolatarũ Caſus ꝑiurioꝛum
quotidianoꝛũ non iudicialiũ· Caſus ſoꝛ
tilegioꝛũ ſine hoꝛroꝛe acleſione pꝛoximo

rum ac ſacramẽtoꝝ abuſione.Caſus ſa/

crilegij parui. Caſus offenſionis paren/
tum ſine leſionis enoꝛmitate poſſunt cu/
ratis dimitti. ¶ Caſus aboꝛſuũ vel invẽ
tre.vel extra quiveniũt omnino pꝛeter in

tentõnem parentum / dimittend ſunt an

ratis/maxime ſi ſunt ſecreti / nec pꝛoxios
ſcandaliʒant Aonig pꝛo talibus nullo
modo danda eſt penitentia grauis/ pᷣſer⸗/
tim publica.Que non pia ſed crudel vbi
loquimur eſt cenſenda.nec excuſat ſed ac
cuſat hoc loco dicere ꝙ datur ad terroꝛeʒ
alioꝛum. ¶ Laſus habentes in decretig
patrum / ſuas penitentias limitatas/ noõ
ſunt pꝛopterea ſicſemper / ymmo nec fre/
quenter obſeruanda ꝑ curatos in abſolu
tione conferenda quãdo ſecreti ſunt. Se
cus de publicis / opoꝛtet certe vt penuen
tie ſint pꝛo circũſtantijs arbitrarie.Tuti
us q̊ʒ dimittere penitentẽ ire in purgato/
riũ cũ parua penitẽtia / quã hic implere
vult qᷓ; cuʒz magna non implenda ducere

muuntrel

pinien
nipani
Cin⸗
ocfi
nlnin
Mhlcip
Aſn
lripere
dumm ton

ſeſtten
murr
ſorran
eſt vpitea
eſſe vis
tenp

u boꝛn
berpote
lemen
ardo⸗
mipo⸗
noto⸗
ſſime⸗
isnd
licuch
ndis
tliin
Ven
iote
liun
ſuſit⸗
ſtefti
ſctgiin
cz
reeent.
ſeoen
lecni
6 de
umuin

ſupero

in infern abien memoꝛiale guilhel/

mi pariſienf. ¶ Laſus enoꝛmes publici
⁊ ſcãdaloſi tam eccleſie toti qᷓ; pximis lo/
cis et vicinis / poſſunt vtiq; maioꝛibus
pꝛelatꝭ reſeruari/quos caſus facile erit cõ

gnaſci per curatos.

.

diri per eos aut eoꝛum vicarios⁊ abſolui

dum tamen pe nitentes bona fide pꝛopo

teſtatem.ymmo qꝙ libenter omnia cõfite/

rentur / vni et eidem ſiſimul idem confeſ⸗

eſt vnitas confeſſiõis ex bona fide/ q́;nis

eſſe videatur diuerſitas in confeſſoꝛibus

tij.i422. ſub coꝛrectöne. ( Finit.

Incipit epiſtola
eiuſdem ſun noderatõne caſuum reſerua

4

Ontificali di/

VI gnitati/ſuus qualiſcunq; ʒela/
toꝛ:clauibus benevti. Paſtoꝛa
is autoꝛitas / in caſibus reſeruãdis quo
ad foꝛum conſcientie / ſicut et alia queli/
bet poteſtas/data eſt pꝛelatis in edificati
onem eccleſie / non in deſtructiöem. ſicut
dicit apoſtolus ⁊ in fauoꝛem populli xpi/
ani.pꝛo ſalute non pꝛo Auanüi drt ſimili
cõmodo conſequendo.

ſtricta quoꝛundã caſuum/ pꝛeſerti in gra
uioꝛibus et occultꝭ ſpeciebus peccati car

nalis / retrahit innumeros a confeſſione

talium peccatoꝛiũi.ſicut ſunt pueri et puel

le/⁊ mulieres verecundiſſime/et rurales

talium peccatozũ quantumcũq; confeſ⸗
ſoꝛ ſit ſolicitus huilis moꝛoſus et diſcre⸗

tus. O ſi remittatur ad pꝛelatum vel pe/
nitentiariũ de longinquo vel in publico

refugiunt et hoꝛrent Expertumq; eſt mil
leſies/q; non vadunt. ſed nec ducenti nec

trecenti.immo nec mille penitẽtiarij ſuf⸗

ſicerent aliquando in vna dioceſi ad ta/
les caſus plene audiendos/abſoluendos
q;. Deniq; quid ꝓdeſt et certe obeſt plu/
rimum / addere verecundiã onera grauia
ſuper onera.⁊ difficultatem cõfitendi ta/

aſus reſeruati pꝛelatis / poſſunt au/

tiſſime perplures expertos in cõfeſſioni/
bus audiendis rempoꝛe iſto/ꝙ; reſeruatẽö

ſe eru 9 t0 Ca ſi iũ

lia peccata ſuper difficultatem. que tanta

eſtvtvixcredi poſſet: Et hoc pꝛecipue q̃n

do peccatũ ſecretum eſt. et tale ꝙ auctoꝛ/

perpetue celabit ipſum ſi velit. vt nec epi
ſcopus nec alius/inde punitiõem vel no
ticiam inueniat.Si diceres.talis ſi non
reuelabit damnabitur. fatemur quidem.

ſed obuiandũ eſſet huic damnationi mo

—

dis om̃ibus potiusq; addenda ſit occa/

ſio. nunqͥd requirit᷑ ſanguis locus id eſt
damnatio ab ülis qui occaſionem dege/
runt pꝛecipne pꝛelatis maioꝛibus: Sic
certeet ipſi ſatiſfacient/pꝛo iſtovſq; advl
timũ quadrante/ euntes in eandem dam

natiõem. cum ſint pꝛelati ad ſaluandum
gregem domini poſiti ⁊ paſcendũ nõ oc/

cidendum aut ſcandalizandũ Expertum

eſt itaq;/ ; hicterroꝛ reſeruationis / nul/

* „

los aut pᷣauciſſimos cohibet ſic peccare.

innumeros autẽ ſic retrahit con fiteri p/

mo timentes notari a maritis cum tales

confeſſoꝛes adeant.qui cum ʒelotipi ſint

rent occaſionem vnge ſurgerent iurgia li

tera que peioꝛa ꝓcurqrẽt mala.vtinã nõ

ſepius moꝛteʒ. Secũdo quia ſepius a ta

libus confeſſoꝛibus exactionãtur in dan

do pecuniam cer. aut ſimilia. vel iniun/

gunt᷑ penitẽtie publice.vnde iterum a ſu

ia maritis notarẽtur. vnde quoq; incide/
rent ꝑicula.Tertio ꝙ verecundenõ aude

rent conſiteri magno pꝛelato aut famoſo
doctoꝛi ſicut bñ alijs.ſaluo illo ꝙ ſit bo/
nus et idoneus. Et plures cauſas retra/
hentes. quis ab erpientia colligere poteſt

Dimiliter ⁊ in viris cauſe tales aliquali

ter eſtimãde ſunt ⁊ ſimiles.pꝛecipue ſi ali

quis incidiſſet caſum epiſcopalem idcir

co quia nocuiſſet epiſcopo.aut eccłie ſue
qumodo iſte induceretur ad cõfitenduʒ
epiſcopo.aut ſuo cognitovicario Aut foꝛ

te quis conſiderãs queſtũ pecunialẽ foꝛe
apud confeſſoꝛes tales/ vt fit cõmüniter
vnde ſcandaliʒatus ſe a cõfeſſione retra/
hit.⁊ mille talia que inuũeros retrahũt a
confeſſione. Et hoc intelligendũ de pec/

catis occultis. Secus eſt in peccatis pu⸗
blicis quibuſcũq; Talia ſola ᷣm quoſdã
doctoꝛes / olim iura condita reſeruabant
Ad qᷣd Nimirũ vt taxaret᷑ pena FPuis
O2

De poteſtate ligãdi ⁊ ſolnẽdi

ct publica per ſuperioꝛes talibus.in exł᷑ͤł
plum ⁊ terroꝛẽ alioꝛũ. Sed in occultis /
ceſſat hec ratõ.quoniã pꝛo talibus nulla
pen itentia iniũgenda eſt quã nolit confi
tens recipere. Quoniã iuxta memoꝛabi /
le dictum Builhelmi pariſieñ ſalubꝛius
eſt confeſſum cum pauca leuiſſima peni/
tentia acceptata relinquere in manau dei
puniendũ in purgatoꝛio:q; cum magna
6 plenda detrudere ipſum in infer
Pꝛouideat igitur deinceps ſoli/
citudo tua pia et pontifical dignitas NHo
li daudere regnum dei.caue onera grauia
ceruicibus debilibus et caſuris alligare.·
Quãobꝛẽ a talium caſuum occultoꝛũ re
ſeruatõne.qui pꝛochdoloꝛ vix veniũtad
ↄfeſſoꝛes quoſcũq; licet celeberrimi ſint
¶ Poſtremo ſi non plaet caſus omneo
occultos.quia de publicis nõ loquimur
relinquere paſſim cuilibet confeſſoꝛi/vt
pꝛo omni etate confitentiũꝛc.ſaltem hoc
expedire videtur.pꝛimo ꝙ; nullus caſus
iudicaret᷑ eſſe reſeruqatus quo ad confiten
tes minoꝛes.ſcʒ qui non compleuerũt de
cimũquartum annum:qꝛ non habent ꝑ/
fectum vſum ratõnis.nec faciliter reſiſtũt
temptatõnibus ſuis.vel malicijs alienis
nec leuiter audent coꝛam ꝑſonis autenti /
cis⁊ extraneis comparere.quantominus
nõ audent de tam pudendis confiteir.
Conſulendũ eſt inſuper verecundie etii⸗
parentũ ſi crebꝛo vel publicevel de longi
quo ad penitentiarios mitterent᷑ ¶ Eter
pedit deniq; faciliter ⁊ cito relinquere po

nõ adim

teſtatẽ ſuꝑ occultis caſibus curatis ⁊ oꝛ/
dinarijs et generaliter omnibo qui bona

fide voluerint⁊ ſciuerint pꝛoficere anima
bus.nõ ad queſtum vel ſubuerſionẽ. im/
mo tales diligenter inquirendi eſſent. et

inducendi ⁊ rogandi/ad laudem dei ⁊ ſa/

lutem populi cõòfeſſoꝛes ⁊ pꝛedicatoꝛes

condeſcenſionẽ bonitatis.in hoc temꝑe
peſſimo. quando nimis expimur heuil⸗

lud Genef᷑. Coꝛruꝑat omnis caro viam
ſuam.Hinc hoꝛrendũ eſt vbiq; flagitio⸗/
rum nauſfragiũ.in quo ſaluat arca penitẽ
tie.cuius arce introitum / ideo plus expe
dit ampliare/qᷓ; nimia artitudo ſua/pꝛo-/
hibeat eos qui ad ingrediendũ allici. im
mo iuxta parabolam euãgelicã quaſi cöo/
pelli debuerunt. Expediret inſuper in

ſpeciali/dum pax vniuerſalis habebitur
domino pꝛopicio/ꝙ quilibet de quacũq;

5„

dialo

magiſhji reſpondentisterplanadaema

peoteſtas 20 W mito noſtr
rationalis incipit a ſenſu.ſic impoſitio

dictum eſt Petro.

obedientia fuerit / habeat licentiã gener
lem ⁊ expꝛeſſam/ꝙ poſſit abſolui nedum
iuridiceſed ſacramentaliter a quocũq; di
ſcreto ſacerdote.ſuper omnibus in omni
euẽtu qui peccauit circa materiã hanc cõö

tendentiũ de papatu Dirigat om̃ia deus

2. .

244

„ ⸗

ri Johannis de gerſon de

7
7.

poteſtate li
ded

eder

6

it poteſtatẽ
Querit᷑ vnde dicatur hec
Sicut ↄgnitõ noſtra

nominũ ſumpta eſt a rebus exterioꝛibus
Dicit᷑autem aliquis ligatus coꝛpoꝛalit᷑

quando non poteſt exercere cõuenientes
operatõnes in toto vel in parte.vt ligatꝰ
pedes et manus/ non poteſt operari ma
nualiter nec ambulare Dicit᷑ utem ſolui
dum tollütur vincula.et reddit᷑ſue liber/
tati qua poſſit libere vti mẽbꝛis ſuis Cra
ctum eſt inde nomen ligatõnis ad ſpiri /

talia.⁊ ſimiliter nomen ſolutionis vel ab

ſolutõnisvt dicatanima rationalis liga
a.· quãdo non poteſt vti libere legitimis
actibus cõueniẽtibus ſue conduõòi. SGic
dicit᷑ ſomnus ligare ſenſuales aut intelle
ctuales operationes/quas vigilia ſoluit.
Sed magis ad inquiſitiõem tuam ſupe
rioꝛ iudex ita dicitur ꝑ ſentententiã ſuaz
iudicialem penalẽ/ligare ſubditum/duʒ
tollit ab eo liberam facultatem aliquid cii
ulliter exercendi. Abſoluit vero dum fa-
cultatem hmõi reſtituit. ¶ OH Placet
quod pꝛotinus ad compendiũ dicis SHÜz
dio ſi poteſtas pꝛedicta ligandi ⁊ ſolnẽdgi
ſunt claues eccleſie.vel claues de quibus
Ettibi dabo claues e
DODuãuis differétia
multiplex aſſignari poſſit.accipiũtur ta⸗//
mmen aliquando ſynonime ꝑ doctoꝛes iu⸗
ta pꝛefatã tranſſumptõnem. Nam ſicut

gni celoꝛum.

gligentia. ſed vt mihi videtur dialogus
eſt diſcipulidubitantis et ſciſcitantis. et

ſoluendi/ pꝛicipaliter petro
Nſimul omibus apoſtolis ?

uretue
inpeint
ingenoe
nonam
laſin
nataace

tiigit
fnphil
Mingel
ſsddd⸗
fapede
wwse
drr.
looſe⸗
(küln
Duran
ſenteneͤ
ſbipig
Ghnnne

Pinser!

(Mchi
6obt

ien
un
fraſcc
guten
lugie
gehen

Flie⸗

ͤdun
eo⸗

(tio.
Mdicte

lee
Crc
lgllſen

pap

6TI
ſpirt..
Ad
güänis
i Die
nt intele
ligſoli.
manſe
niſu⸗
Ae⸗
9dunt⸗

in pꝛimis quid eſt ſententia ¶ Gentetia
in genere m phicam nominũ impoſitio
7 mod eiltennad grammatica
les immo metaphiſicales/ðꝛ eſſe determi

ni

conduſio pꝛe cõſiliata ꝑ plures in iu
daoEt cõuenit ſynonime cum iudicio qðᷣ
fert᷑ poſt conſiliũ.iuxta verbũ xpi/ponen

De ptãte ligandi ⁊ ſoluẽdi

clauis materialis aperit et claudit. ſic ſpi
ritualis ſuo modo. Sed quia vis bꝛeui/
ari ſermonẽ/ neq; de clauibus huiuſmoõi
pfectũ habere tractatũ :neceſſe eſt pꝛopter
alia que de poteſtate eccliaſtica latius ha
bes tractata. Coartabit᷑ hic etiam nũc ſer
mo de poteſtate ligandi et ſoluendi iudi//
cialiter/ꝑ ſententias latas/ab homievela
entẽtia

iure/iudiciali ſeu iuridica Et deſ

nem. ⁊ modos ſi

„-

nata⸗

ratione.

Em philoſophũ Vnde cõſiliũ eſt queſtio
vel inquiſitõ reſolutoꝛia ſuper medijs ap

tia vero eſt determinata acceptio alterius

ꝑtis / que in diſceptatõe vel conſilio verſa
batur. ¶ Et hoc aliquãdo facit homo ſo
lus ſecum ſuꝑ pꝛopꝛijs agibilibus Inde

eſt illud apud Job Sententiã labia mea

puram loquẽtur.Et apud comicum.ſtat
ſententia. Et in pꝛouerbijs. Sapientioꝛ

ſibi piger videt᷑ ſeptem viris loquẽtibus
ſententias. cum multis ſimilibus Unde

pius et rei noſtre vicinius / ſentẽtia dicit
res in iudicã

tis gradus / inter penas / ire debitas. Qui

„7 7

iraſcit᷑ fratri ſuo inquit reus erit conſilio

qui autẽ dixerit fratri ſuo racha.reus erit

iudicio.qui autem dixerit fatue:reus erit

graue ꝙ pena vertatur adhuc in conſilio

q8 dun determinato ſubiacet iudicio.de

inde omniũ grauiſſimũ ꝙ iudicij fiat exe

cutio. Et eſt ſententia ſic accepta/decrerũ
vel dictamẽ vel iudiciũ ſupioꝛispꝑ quod

vult legitime ſubditũ ſuum per penam li

gariyela pena liberari pꝛopter deum De

tali ſententia? iudicio iubet dominus in

Exroð. Hec in iudicio/plurimoꝛũ acquie
ſces ſententie vt avero deuies. Et in Ec/
ceſiaſte. Quia nõ pꝛofert᷑ cito contra ma

*

