tute generatiua eſt ſemꝑ pctm̃.nõ autẽ ſie
eſt in virtute nutritiua.qm̃ potẽtia cõcu/
piſcibilis nõ tantũ coꝛrupta eſt in virtu/

te nutritiua ſicut in vtute generatiua.Se

cũdo mò põt ipᷣa ↄcupiſcẽtia ⁊ſiderariꝓ
ut ipᷣʒʒ motũ naturalẽ ſeqͥtur ↄſenſus ĩ de

lectatõeʒ licʒ nõ in op?ꝰ⁊ ſic ẽ pctm̃ moꝛta

le.Et ĩtelligitur h/ſiue ille ↄſenſus ĩ dele/

ctatõe ſit reſpctũ ſuiipᷣiꝰmet / ſiue ſit reſpe
ctu alioꝝ.vtputa qñ hõ cogitãdo(vt iter
dũ ↄtĩgere pᷣtad delectatiõʒ quã aliqͥ alij
in actuvenereo hñt/delctãtur ĩ ſe.⁊ in illa
delectatiõe hñda/ex deliberatiõe ↄſentit.

etiãſi foꝛſan ex ſe ñ vellet illũ actũvenereũ
exercere.Et notãter ðꝛ ↄſenſus in delctã/
tõem qꝛ ſi delctãtio vt qñq; fit/iſurgeret.
⁊ in illã delectatõʒz hõ ec deliberatõe ñ cõ
ſentiret.nõ eẽt tũc niſiveniale pctm̃.Ter
tio mõ ipᷣa ↄcupĩa cõſiderari pᷣt put ec ex
deliberatõe ↄſentit᷑ in opꝰ⁊ tũc ẽ moꝛtale
pctm̃etiãſi ꝓ tũc ũ trãſeat ĩ actũ ab extra

¶ Reſpctũ vo ſcðᷣi mẽbꝛi pᷣncipal ſeʒ p/

nut cõcupĩa luxurie ↄſiſtit ab excra in oꝑe
hoc iteꝝ cõtingere pᷣt dupłr. Ano mode

Compendiũ theologie

pꝛout ipſa cõcupiſcentia trãſit ⁊ pꝛogre/
ditur in actũ venereũ:cõpletũ ⁊ conſum/⸗
matũ.⁊ tunc cõſtat eſſe peccatũ moꝛtale.
Alio modo nrour. ipſa cõcupiſcẽtia tran
ſit ⁊ pgredit᷑ in aliquos act? diſponentes
ad ipᷣm actũ venereũ. vel ipᷣm circũſtãtes
ſeu cõcomitantes.Et hoc iteꝝ cõtingere
poteſt triplicit᷑.vel enĩ hoc fit ꝑ viſum.vł
ꝑ linguã.vel per tactũ. Si pꝛio mõvt qñ

ſcʒ ipſa cõcupiſcẽtia ab extra viſu paſcit᷑.

vt qñ qͥs animo ⁊ fine cõcupiſcendi mu/
lierẽ/in ipſam ꝓſpicit ⁊ attendit.⁊ tũc eſt
peccatũ moꝛtale. Nam illo vt dicit NAug.
nõ eſt titillari.ſed plene libidini ↄſentire
Juxta illðõ Oath.v. Qui viderit mulie/
rem ad ↄcupiſcẽdũ eã iam mechatꝰ eſt eã

in coꝛde ſuo.Et notãter dicit.ad cõcupi/

ſcendũ eam.qm̃ ſi aliquis mulierẽ inſpi/
ceret vt rem pulcrã.⁊ nõ in deterius pce/
deret.tũc puum vel nullũ eſſet pctm̃. vel
ſolũ eſſet pctm̃ curioſitatis. Si vero ſe/
cũdo iſtoꝝ triũvltimoꝝ modoꝝ fieret.vt
qñ quis mulierẽ ꝓpter libidinẽ pcaretur.
vel colloqͥa familiaria ſecũ habet.vel per
vyerba adulatoꝛia ⁊ deceptiua/attrahere
conat᷑.⁊ tunc eſt peccatũ moꝛtale. Si vᷣo
tertio iſtoꝛũ triũ modoꝛũ vltimoꝝ fieret.

qnuocd fit ꝑ oſcula amplexꝰ hmõiq; mulie
rum cõtrectatiões.Et tũc eſt etiã peccatũ
moꝛtale.⁊ tanto grauius q;to magis per

talia libido accendit᷑ ppter nimiã appꝛoxi
matõem ad ignẽ.Etvocat᷑ ab aplo turpi
tudo.Quod tamẽ ita accipi debet. ſi pꝛe/

miſſa er libidine ſeu ꝓpter libidinẽ fiant.

Nam tãgere mulierẽ/imo ⁊ oſculari.non
libidinis intentõne.ſed ex neceſſitate/ſeu
quadã honeſtate vt interdũ fit.nõ eẽt pec
catũ.dummodo nihil ſit in intentiõe coꝛ
ruptũ ¶ Pꝛemiſſa etiã om̃ia intellige.ni
ſi ꝑ ſacramẽtũ matrimonij cũ debita mo/
deratiõe.debitisq; circũſtãtijs.ſupꝛa vbi
de peccato luxurie actum eſt ali
claratis/excuſarentur.

De peccato in ſpi⸗/

ritũſem̃ ⁊ diuerſis ipᷣiꝰ pcti acceptionib⸗
Fpedita igit᷑ iuxta oꝛdinẽ in
ltrtractatulo exponendoꝝ decla/
ratiõequarte diuiſiõis peccati
Maoaotꝛtalis.que ( vt ſupꝛa tactuʒ
eſt)p ſeptẽ vicia capitalia ſumit᷑ ipſoꝝ q;
ſeptẽ vicioꝛũ capitaliũ explicata natura.
venit nũc aliqliter circa vnã ꝑticulã ter/

— .

qualit᷑ de/

tie diniſi ionis peccati moꝛtalis ſupꝛa eti/

am poſite tãngendũ.ſcʒ in ſpiritũſanctũ.
irca quod ſciendũ eſt/ꝙ licet omnia

eſſentialia.om̃ibus trib ꝑſonis ſanctiſſi
me trinitatis equalit᷑ cõueniant cõiter iñ
attribuit᷑ſeu appꝛopat᷑ pſone patris po/
tentia.pſone filij ſapiẽtia⁊ ꝑſone ſpũſſan
cti bonitas Et ex hinc inſurgit.ꝙ uᷣli qui
peccant ex infirmitate que ꝓpꝛie cõtrariat
potẽtie/ dicũtur peccare in patrẽ.i.cõtra

patrem. Qui enĩ peccãt ex ignoꝛãtia que

pꝛopꝛie cõtrariat᷑ ſapiẽtie.dicũtur pecca/
re in filiũ.Qui enĩ peccant ex ꝓpꝛia mali
cia que ꝓpꝛie opponit᷑ bonitati/dicũt᷑pec
care in ſpm̃ſctm̃ ⁊ eſt ꝓpꝛie peccare ex pꝛo
pꝛia malicia.quando voluntas ſcit ⁊ põt
alicui malo reſiſtere.⁊ tñ ex ſola malicia il

lud eligit. Ex quo clare apparet pctm̃ in
ſpm̃ſanctũ grauiꝰ eſſe alijs peccatis.que

in patrẽ ⁊ filiũ cõmittunt᷑ cũ maius ſit ⁊
gau peccareerproprig malicia. q; ex in
firmitate vel ignoꝛãtia. De qua ipᷣiꝰpctĩ
airunlanetn grauitate/latioꝛ fiet ĩfra
declaratio.Et quia generalit᷑ oĩa peccata
tam in ſuperioꝛibo declarata q; alia.vl ex
infirmitate.vel ex ignoꝛãtia.vel ex pꝛopa
malicia cõmittũtur.nõ fuit neceſſe ſpecia
lem de ipſis qualitatibo peccatoꝝ tracta/
tum facere.niſi ſolũ de illo peccato in ſpi/
ritũſanctũ/quod vltra alia peccata q̃ndã
ſpecialitatẽ quandã q; grauitatẽ impoꝛ⸗

tat ¶ Lirca quod pctm̃ p darioꝛi nature

eius declaratiõe ⁊ intellectu/⁊ eo ꝑmaxi/
me q; multi frequẽter de ipſo loquũt᷑ qui
ꝓpꝛiã eius naturã nõ intelligũt.eſt aduer/

tendũ/ꝙ triplex de iſto peccato in ſpiritũ
(

ſanctũ reꝑitur poſitio ſeu acceptio ¶Al
qui enĩ vt Hilarius Ambꝛof.Hieroni.
⁊ Chꝛyſoſt.ponũt ⁊ dicũt peccatũ in ſ di,
ritũſanctũ eſſe.qñ ad lrãm aliqua blaſfe/

mia cõtra ſpm̃ſanctũ ðꝛ.ſiue ſpũſſanctꝰ

accipiat᷑ fᷣm ꝙ eſt nomẽ eſſentiale toti tri/

nitati cõueniẽs.quelibet enĩ ꝑſona ſpũs

eſt ⁊ ſanctus.ſiue pꝛout eſt nomẽ ſpeciale
vniꝰ in trinitate ꝑſone.Et ſᷣm hãc accep/
tiõem diſtinguit in euangelio Math. xij.
Blaſfemia in ſpm̃ſanctũ. ↄtra blaſfemiã
in filiũ homĩs.vbi exemplũ de iſta blaſfe
mia habet de iudeis que illa qᷓ xp̃s in vir/
tute ſpũſſcti oꝑabat᷑/ attribuebãt pꝛinci/
pi demonioꝝ.⁊ ideo picũtur in ſpm̃ſan/
ctũ blaſphemaſſe.¶ Auguſti.⁊ aliqui eũ
ſequentes dicũt ⁊ ponũt peccatũ in ſpm̃

inciſef
czalics in⸗
eninguſe
inſpſhſane
gidicunt

((dlii

vnoſolhei
untib
minomnßß
nenpaor
pamtinſo

ickecig

urde
ſerſrdh
itatt
1
loaiu
ſaufnti
olum
upone
Aannfel

iſcei

ſcmmod
ſererinot
npcßsg
initc

ulneinpec

ſu rdnegt
Cinpronig
epthemſe
fuht
Cire
Gkacnenen
amgicge
naßipn
eMoring
eriplne⸗
incdinan
heimot
entard
ſonſenn
ſeer
gerppen
Centert
ſeldas
tihuaren

(glidoc

ſunttimn
inhoien
cgticee
tigaſeſe

Molerd

re inpankicin

Kaighoritgn.

anpri nil
animdiäi
Meepaame ,n
Pwlunggſartſi
imagſouunglen
nmm wi

—

noſet

uniiuc

u degußſi
Winrluinfuſtt
anittinenn
mnötinn
inniey
Hiinunſiſn
nme
lnunnſt
mnqli
Alni npon
nminann
tbnag/
Pooboanütgi
licirctoene,

noinſoid
–

iberani nhl⸗
ela
ſueüſne
in
ai n
annun
fn hicncce⸗
lo aß
iambuſeni
güdeit iſt

lucthoin

buedit

inrin ſc n

6
uſti Moe
mani nßn

De pctõ in ſpiritũſanctũ

ſanctũ eſſe finalem impenitentiã.quãdo
ſcʒ aliqͥs in peccato moꝛtali vſq; ad moꝛ/
tem incluſiue ꝑſeuerat.qꝛ vt dicunt talis

in ſpm̃ſanctũ blaſphemare videt᷑qð qui
dã dicunt nõ ſolũ verbo oꝛis fieri poſſe.

ſed etiã verbo coꝛdis ⁊ verbo operis NHec

vno ſolũ.ĩimo multis ⁊ multotiẽs.Et di⸗

cuntꝙ verbũ ſic acceptũ dicit᷑ eẽ blaſphe
mia ↄtra ſpmſanctũ.qꝛ eſt ↄtra remiſſio/

nem pctõꝝ q̃ fit ꝑ ſpm̃ſctm̃ qͥ eſt charitas

patris ⁊ filij. ¶ Alij ⁊ tertij ponũt ⁊ dicũt
pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ eẽ.qñ excerta malicia.
id eſt ex ipſa deliberata electõe mali pecca

tur.qð ex ĩpꝛoba volũtate liberi arbitrij
ꝓcedit.qꝛ vt tactũ eſt peccat᷑ tũc cõtra bo/
uitatẽ que attribuit᷑ ⁊ appꝛopat᷑ ſpiritui/
ſctõ r in ꝓpoſito pñti ſᷣm cõem vſum
loquẽdi ⁊ ponendi accipit᷑ iſto tertio mõ
ſen ſᷣm iſtã tertiã acceptõem.Quia capiẽ

do iuxta pꝛimã acceptõem ſeu pmũ mo/

dũ ponẽdi.magis ꝓpꝛie eſt pctm̃ ſpeciale
ad infidelitatẽ ꝑtinẽs q̃ opponit᷑ↄfeſſio/
ni fidei. Juxta vero ſcdᷣam acceptiõeʒ ſeu

— 5

ſcõm modũ ponẽdi.pᷣt ad omia vicia ꝑti
nere ⁊ in om̃i genere pcti contingere.etiã
in pctis a pꝛincipio ex infirmitate vel ex
ignoꝛãtia cõmiſſis.ĩmo pᷣt cõtingere ho/
minẽ in peccato moꝛtali moꝛivel ex inccu

ria.vel negligẽtia penitẽdi.vel ſubito.vł
ex impꝛouiſo.Et ideo iuxta hãc tertiam
acceptõem ſeu ipᷣm tertiũ modũ ponendi

er icduclaranade ipſo pags in ſpmiſan

ctũ ¶ Circa qð iteꝝ ꝓ veracioꝛi intellctũ
eſt aduertendũ ꝙ nõ om̃e pctm̃ qð ex cer

ta malicia cõmittit᷑/ðꝛ eſſe petm in ſpm̃/

ſanctũ.put hic ⁊ cõiter accipit. Duplicit᷑
enĩ ↄtingerepᷣt aliquẽ ex certa malicia.i.
ex ipſa electõne mali peccare. VUno mõ ex
inclinatõe habitus vicioſi ſeu aſſuefactõ

ne.ĩmo ſᷣm aliquã circũſtati ex ꝓpꝛia ſci /
entia ⁊ deliberatõne ꝙ tñ nõ peccaret᷑ in

ſpm̃ſctm̃.ĩmo illð ( vt tactũ eſt) in q̃libet
genere peccati cõ tingere pᷣt.Alio mõ põt
S ex ꝓpꝛia malicia peccare ex eo ſcʒ ꝙ ipe
ſcienter ⁊ ꝑ cõtemptũ abijcit ⁊ remoueta

ſe illud qð in eo poterat electõem ſeu con

tinuatõem pctĩ impedire Et cũ oĩa q̃ pec
cati electõem ſeu cõtinuatõeʒ ĩpedire poſ
ſunt ⁊ impediũt/ ſint ꝓpꝛie effectꝰ ſpũſſctĩ
in hoĩe.ideo ille qͥ vt tactũ eſt ipſa ſic pec/
cati electõem ſeu cõtinuatõem impedien
tia a ſe ſciẽter ⁊ per cõtemptũ abijcit ⁊ re/

mouet .dicit᷑ ex pꝛia malicia ⁊ in ſpm̃ſan

palis ſci

poſito etiã ſᷣm cõem acceptõem ex pꝛopa

malicia peccare ꝓut adhuc inferiꝰlatiꝰde/

cdlarabit᷑. ¶ Huiꝰ autẽ pct in ſpm̃ſanctũ
fm Auguſti.⁊ cõem acceptõem ponũt᷑ eẽ

ſec ſpes.ſ.deſuatio.pſumptio.ĩpenitetia.
obſtinatio.impugnatio veritatis agnite

inuidæetia fraterne gratie. Quaꝝ nũerus
ſeu ſufficiẽtia ſic ſumit᷑ Pctm̃ in ſpm̃ſan
ctũ ꝓut(iuxta ſupꝛa tacta)hic.⁊ cõiter ac/
cipit/fit ⁊ cõmittit᷑ ꝑ remotionẽ ſeu cõtẽ/

ptũ eoꝝ ꝑ qᷓ̃ homo ab electiõe pctĩ ſeu cõ
tinuatiõe qð idem eſt in effectu/pᷣt impe/
diri. Illa autẽ que ſic hoĩem ab electõone

peccati impedire ſeu ratrahere pñt pꝛoce
dũt ſeu oꝛiunt᷑ vel ex ꝑte diuini iudicij.vł
ex ꝑtè donoꝝ dei.vel ex ꝑte ipſi pctĩ met.
In iudicio autẽ diuino duo inſunt ſcilʒ
iuſticia ⁊ miſericoꝛdia. Reſpectu miſeri-/
coꝛdie ex qua cõſurgere hʒ ſpes excõſide/

rfgtiõe ſcʒ diuine miſericoꝛdie peccata re/

mittẽtis ⁊ bona pꝛemiãtꝭ.Qui hãc ſpem
que hoĩem ab electõe peccati retrahere et
impedire habz a ſeꝑ cõtemptũ remouet ⁊
abijcit nõ ſperãs ſcʒ deũ pctã debite peni
tenti remitterevelle.peccat ꝑ pꝛimã ſpẽm
pcti in ſpm̃ſctm̃ qᷓ eſt deſpatio. Reſpectu
vero iuſticie ex q̃ cõſurgere debʒz timoꝛ ex
ↄſideratiõe ſcʒ diuine iuſticie recte ⁊ rigi/

de pctã punietis. Qui hunctimoꝛẽ qͥ me
rito hominẽ ab electõe ⁊ cõtinuatõe pctĩ

impedire ⁊ retrahere hʒ.a ſe ꝑ cõtemptũ
remouet ⁊ abijcit ſperãs ſcilʒ ſeu pᷣſumẽs
gloꝛiã ſem piternã ſine meritis vel etiã ſi

ne penitetia adipiſci.peccat ꝑ ſcõam ſpe/

ciẽ peccati in ſpinſctm̃ q̃ eſt pᷣſumptõ Et

intelligant᷑ hec ſane iuxta declaratõeʒ ſta/

tim tactã: HNam petm̃ deſpatiõis ⁊ pᷣſum/

ptõis ꝓut hic ſumit᷑ / nõ cõſiſtit in hoc q;

q dei miſericoꝛdiã vel iuſticiã nõ credat
qꝛ tũc non ꝑtinet ad pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ p
ut hic ſumit᷑ſʒ potiꝰptineret ad pcti in
fidelitatis. Sʒ cõſiſtit in hoc ꝙ ipſa dei
miſericoꝛdia vel iuſticia cõtemnit᷑ ſeu vi/
lipẽdit᷑.¶ Reſpectu ãt ſcdᷣi mẽbꝛi pꝛinci/
ſcilz donoꝝ dei qb hõ a peccato re
trahit᷑ ipſa duo pꝛincipalit᷑ unt. Pꝛimũ
eſt agnitio veritatꝭ fidei qᷓ maxime hoĩeʒ
habet ab electõe pctĩ retrahere ſeu ĩpedi/
re.quã qͥ a ſe ſcient᷑ ⁊ . ↄtemptũ abijcit ve
ritatẽ.ſ.agnitã ĩpugnãdovt licentiꝰpecca
re valeat.peccat ꝑ qͥntã ſpẽm pctĩ in ſpm̃
ſctm̃ q̃ eſt ipugnatio veritatꝭ nonite o

29

ctũ peccare. Et ita ꝓpꝛie accipit᷑ in bocp/

Compendiũ theologie

donũ dei ab electione pctĩ impediẽs ſeu
retrahẽs/eſt auxiliũ interioꝛis grẽ diuini
tus collate.cõtra quã ponit᷑ ſexta ſpecies
peccati in ſpm̃ſanctũ.ſcʒ inuidẽtia frater
ne gratie.du ſcʒ aliquis nõ ſolũ ꝑſone fra
tris ſeu ꝓximi iuidet.qnimo inuidet eti/
am gratie dei creſcenti ⁊ apparẽti in mũ/
do. ¶ Reſpectu vero tertij mẽbꝛi pꝛicipa
lis.i.pcti in ſe dno ſunt pꝛincipalit᷑ qᷓ ho/
minẽ a peccando impedire ſeu retrahere
poſſunt ⁊ debẽt. Pꝛimũ eſt inoꝛdinatio.
turpitudo ac vilitas actus pctĩ in ſe. Cu
ius debita cõſideratio/ſolet in homĩe pe/
nitentiã inducere de pctõ cõmiſſo. Et cõ
tra hoc homo peccat ꝑ tertiã ſpẽʒ peii in
ſpm̃ſanctũ ſcʒ ꝑ impenitẽtiã. Scðm eſt
ꝑpuitas ⁊ bꝛeuitas boni ſeu delectationis

quã aliqs in pctõ querit ⁊ inuenit. Cuiꝰ
ↄoſideratio inducere ſolet hominẽ ad hoc

ꝙ eius volũtas in pctõ nõ firmet᷑.Et cõ⸗

tra hoc peccat homo ꝑ quartã ſpẽm pcti

in ſpm̃ſctm̃ ſcʒ ꝑ obſtinatõem. Et intelli

gankt iſta duo ſane. nõ eni hic ſumit᷑ impe
nitẽtia pꝛout dicit ꝑſeuerãtiã in peccato
moꝛtali vſq; ad moꝛtẽ incluſiue.qꝛ iã nõ

i.

eſſet ſpeciale pctm̃.ſed q̃dã pcti circũſtan

tia que eet ⁊ cõtingere poſſet in q̃libʒ pec
cato vt aliqualit᷑ ſupꝛa in ſcõᷣa acceptõne
pctĩ in ſpm̃ſctm̃ tactũ eſt. Sʒ accipit᷑ hic
impenitẽtia ſᷣm ꝙ impoꝛtat ꝓpoſitũ non
penitedi ⁊ eſt ꝓpꝛie reſpectu pᷣteritoꝝ Si
militer obſtinatio nõ capit᷑ hic p ꝑſeuerã
tia ſeu cõtinuatõne in pctõ.ſed qn homo
ſuũ ꝓpoſitũ in hoc firmat ꝙ vult peccato
inherere. ⁊ eſt ꝓpꝛie reſpectu futuroꝝ. Ju/
xta illð Hieremie.viij. Nullus eſt qͥ agat
penitẽtiã.i.agere velit ſuꝑ pctõ ſuo dicẽs

ſui natura/hʒ meritũ nõ remiſſiõis.mere

quid feci qᷓntũ ad pꝛimũ Oẽs ↄuerſi ſunt

ad curſum q̃ſi equus impetu vadẽs ad p
lium qᷓnt ad ſcõᷣm. 1
dũ ꝙ Bernardus in li.de pꝛeceptoꝛ diſpẽ
ſatoõne ponit.ꝙ nolle obedire/eſt reſiſtere
ſpũiſctõ Gloſa etiã oꝛdinaria leuitici.vij
Riéſimulate penitẽtia/eſt blaſphemia
ſpũ

ſt etiã aduerten /

cc Sciſma etiã recte ↄtra ſpm̃ſctnm

omitti videt᷑. nãq; ꝑ eũ eccłia vni᷑. QOue

tria non vident᷑ ſub ſex ſpẽba pctĩ in ſpm̃
ſcm̃ ſupꝛa declaratis compᷣhendi.Sʒ qͥ
bene cõſiderat pꝛedicta tria ſub ipſis ſ pe
ciebus effectualit᷑ continẽtur ⁊ compᷣhen
dũtur.⁊ ad ipſa reduci poſſunt. Vtputa
nolle obedire ꝑtinet ⁊ reducitad obſtina
tõem · Silatio penitẽtie ꝑtinet ⁊ reducit

ad ĩpenitẽtiã ⁊ ſub ea cõtinet᷑ Sciſma ꝑ
tinet⁊? reducit᷑ ad inuidentiã fraterne gra
tiep quam gratiã membꝛa ecdeſie vniũt

OQuare irremiſſibi⸗

le. ¶ Eſt eẽ notandũ ꝙ pctm̃ in ſpm̃ſctm̃

dici? coiter irremiſſibile iuxta illud vbũ

xpᷣi Qui peccauerit in ſ pmſctm.nõ remit
tet᷑ ei in hoc ſeculo.neq; in ſuturo Qðõ ſic

pt intelligi Et ſm oẽs tres acceptões pec
ati in ſpmſctm̃ ſupꝛa poſitas Juxta enĩ

ſcðam acceptõeʒ q̃ eſt Aug.claꝝ ẽ ꝙ fina⸗/

lis ipenitẽtia quã ponit pctm̃ ĩ ſpm̃ſan/

ctũ realit᷑ eſt irremiſſibił.qꝛ nullo mõ re/

mittit᷑. Quũo eniĩ remitteret᷑ pctm̃ moꝛtale
in q̊ vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeuerat: Nõ enĩ hici

hac vita cũ de eo nulla penitẽtia habitaꝛ

facta ſit.nec etiã in vita futura.vbi nullꝰ

loc? eſt miſericoꝛdie.ſed pure iuſticie.vbi

ægtiã ꝗs meritoꝛie penitere nõ pᷣt. Scom
Iꝗt alias duas acceptões ſcʒ pᷣmã ⁊ ttiã di

cit᷑ etiã pctm̃ ĩ ſmſctm̃ irremiſſibile.Nõ
qꝛ nullo mõ remittit᷑.ſed qntũ eſt de ſe et

turq; ꝙ nõ remittat᷑ Et hocdupłr. Vno
mõ qntũ ad penam Alio mõ q̃ntũ ad cul

pã. uãtũ ei ad penã certũ eſt. ꝙ qͥ ex ig

noꝛãtia vel infirmitate peccat minoꝛẽ pe
nã meret᷑ maioꝛẽq; q̊dãmõ excuſatõeʒ hʒ
vñ eiꝰpena minui debeat.qqͥ ex certa ma

licia peccat. At grã exepli.ad ꝓpoſitũ ᷣbi

xpᷣi ſupꝛa iuxta pᷣmã acceptõeʒ pcti in ſpi
rituſctm allegati Judeidq blaſphemabãt
in xpᷣm tãqᷓ; filiũ hoĩs/vocãdo eũ voꝛacẽ

yvini potatoꝛẽ ⁊ pbᷣlicanoꝝ amatoꝛc.ma

ioꝛẽ excuſatõeʒ hr̃e poterãt ꝓpter ĩfirmita
tẽ carnis quã in ipᷣo xpᷣo aſpiciebãt. ⁊ ſic

minoꝛẽ circa hoc penã merebãt/ iõ dicti
ſunt a xpᷣo blaſphemaſſe in filiũ qð remii/

ſibile ẽ. Sʒ qñ ipᷣaʒz diuinitatẽ q etiã erat
in xpᷣo blaſphemabãt.curatõʒ.ſ.ifirmita/
tũ.eiectões demonioꝝ.illũiatões cecoꝝ.

⁊ alioꝝ oꝑa miraculoꝝ que ſunt pꝛopꝛie

opa diuinitatꝭ.⁊ nõ niſi ꝑ ſpm̃ſcim̃ fieri
poterant.attribuẽdo diabolo.nullã excu

ſatõʒ hẽbãt vñ pena eoꝝ minui mereret᷑⸗

Et iõ tũc dicti ſunt a xpo blaſphemaſſe ĩ

ſpm̃ſanctũ.QOð peccatũ ñ fuit ad lrãʒ eis

remiſſum.neq; in hoc ſeculo neq; in futu
ro.imo ſᷣm expoſitõeʒ Criſoſ.ꝓ illo pctõ
penãꝗ paſſi ſunt ⁊ i pᷣti vita ꝑ Romanos
⁊ in futura vita apð ĩferos. Quãtũ ãt ad
culpã ðꝛ peccatũ ĩ ſpiritũſanctũ inemiſ/

omnep
LTto

diſpoſin

haßin
lponate

kigere

ſunpts

lleiuen iin

förn
Binfunund G

H
sacchiin

doſitas I ie

=

Nhafiſhfin

SSe

dl ollo
gtipafinn
ueneßiigf⸗
lupcntkbin
n uumn pbin⸗
ahmriſicefi

=2—

=

mumrnii, On
shhinittin.

mmmiſbirß
asinüͤchhete
inimiüsner
Obocrn
Noniinitl
nichgian
uurnimi
nüanliigh,
Ginamm
poltifbi
bcgalintpi
Nuipherait
Cotüponnci
vmmmti n
peeifrnin
hoccir tſt
nardit öden
buſliicnn
inieniqeniet

mnßſinmu.

üioescr⸗
cprſt nte
ſhnñ fan
aunnliamn
ninu nace,
hhthhenſt

i

diſpoſitõez Zeiã ad remi

De pctõ veniali ⁊ vnde dicatur 29

ſibile ex ipſa diſpoſitõe remittẽdi Sicut

enĩ aliqͥs moꝛbo coꝛꝑalis ſᷣm ſui naturaʒ

incurabił ðꝛ.qũñ in ſe hʒ illð ꝑ qð tollunt᷑
ea ex q be moꝛbo curari pᷣt.vtputa qꝛ tollit
virtutẽ nature vel inducit faſtidiũ cibi et
melicine.licet deꝰ ſua gratia et miraculo
poſlſet illuʒ moꝛbũ curare. ita ſuo mõ iſte
moꝛb ſpũalis qͥ pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ ðꝛ im
ſuã naturã incurabilis⁊ irremiſſibilis di

cit᷑ ex eo ſcʒ ꝙ de ſui natura excludit⁊ abij

cit ab homine illa ꝑ q̃ fit peccatoꝝ remiſ-/
ſio Non tñ ꝓpter hoc intelligẽda eſt oino
vðbcluſa via ſanatõis ⁊ remiſſiõis.ſᷣm oĩpo
tẽtiã ⁊ miſericoꝛdiã dei.ꝑ quã aliqũ tſltes
Ilſſi miracloſe ſpũalit᷑ ſanãt᷑.licʒ raro ⁊ dif
ficult᷑. De nullo etenĩ q;diu durat hec vi äG
ta deſꝑandũ ẽ.ↄſiderata.ſ.oĩpotẽtia ⁊ mi
ſericoꝛdia dei. Szʒ ↄſiderata natura ⁊ cõ/
ditiõe pctã.aliqͥ filij diffidẽtie dicũtvt hẽ/
tur ꝑ apłm ad eph.v (¶ Süt alij alio mõ
iſtã irremiſſibilitatẽ pctĩ in ſpm̃ſctm̃ ex/
pronẽtes.ſʒ effectualit᷑ iuxta ea ꝗᷓ ſupꝛa no
iata ſunt. Notãt eĩ ꝙ hoc nomẽ irremiſſi
bile triplicit᷑ ſumi pᷣt. Uno mõ negatiue
ſcʒ ꝙ nullo mõ remitti pᷣt. Et iſto mõ pec
catũ angeli ⁊ dãnatoꝝ irremiſſibile dicũt
Alio mõ pᷣuatiue qð ſcʒ ex ſe cõgruẽtiam

nõ hz ꝙ remitti debeat. licʒ ex congruẽtia

diuine bonitat remitti poſſit Et hoc mõ
omne pctm̃ moꝛtale irremiſſibile dicunt
Tertio mõ Ziat er ſe ivoꝛtat⸗ ĩcluddit
li

„

32iã ad onẽ. Et Bimõ
pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ irremiſſibile dicunt.qꝛ
ĩpoꝛtat exſe ⁊ includit diſpoſitõeʒ ↄꝛian

tẽ grẽ remittẽti pctm̃ꝑ deſpatõʒ ſcz vel p⸗

ſumptõeʒ aut alias e ſpẽs Et iuxta iſtũ
modũ ponẽdi capiũt etiã nler ſen ſ uffi⸗

cientia ſex ſpecieꝝ pct in ſpm̃ſctm̃ ſupꝛa
enũerataꝝ.hoc ſcʒ mõ. In remiſſiõe eĩ vt

Dicuũt tria currere hñt videlicʒ.ipᷣe remit
tẽs.ille cui remittit᷑ ⁊ diſpoſitõ remittẽdi

in eo cui remittit᷑. In ipᷣo remittente duo

ſunt.ſ.mĩa ⁊ iuſticia Cõtra pmũ q̊ꝝ pec/

cat᷑ꝑ deſpatõeʒ.ð ſcðᷣm ꝑ pᷣſumptiõeʒ In
eo cui remittit᷑ duo eẽ ↄuenit ſcilʒ doloꝛẽ

de 2miſſo.⁊ ꝓpoſitũ vlteritꝰde nõ ↄmittẽ
do.Coõtra pmũ q̊ꝝ peccat᷑ ꝑ obſtinatõeʒ.

Eõtra ſcõʒ pꝑ finalẽ ipenitẽtiã Diſpoſitõ
dvo remittẽdi ĩ eo cui remittitduplexẽ.ſ.

cognitio veri.⁊ amoꝛ boni Cõtra pmũ q̊
rũ peccat᷑ ipugnatõʒ veritatꝭ agnite Cõ
tra ſcom p inuidẽtiã fraterne grẽ. Et acci
pit᷑ hic finał ipenitẽtia put ĩ ſuꝑioꝛiba de

ſiõis pctĩ ſupꝛ
gingalis.⁊ pcti actualis moꝛtalis. Nunc

claratũ ẽ.nõ quidẽ put ĩpoꝛtat ↄtinuatõ
nẽ in pctõ vſq; in finẽ.nã ſic in libʒ pec/
cato moꝛtali ↄtingere pᷣt.ſʒ negatiue.put
Sdicit ſen ĩpoꝛtat ꝓpoſitũ nõ penitendi

t iſto mõ ẽ ſpẽs pcti in ſpm̃ſctm̃ ¶ Bꝛe
uiter vt iã tactũ eſt iſte vltimꝰmodꝰponẽ
di in effectu reincidit ĩ ea q̃ ſuꝑiꝰ dicta et

declarata ſunt. Sed iõ hic inſeri placuit

vt legentes cape poſſint qð eis magis ſe
Jebierplaccbitt.

De peccato actua/

li vẽiali.Et circa ipʒ in generali occurrẽ
Xpedita igit/iuxta ĩice cibe.
ptũ huiꝰ octaui tractatꝰpñtꝭ li/
belli oꝛdinẽ/ declaratõe duoꝛũ
pꝛincipaliũ mẽbꝛoꝝ pꝛie diui
upꝛa tacte ⁊ poſite ſcʒ pctĩ oꝛi

de alio tertõ mẽbꝛo pꝛicipali eiuſdẽ diui

ſionis ſve ero acruali renia ali vicẽ
da veniũt.Et pꝛio qͥd ſit ⁊ vñ dicat᷑. Se⸗/

cũdo de diuerſ eiꝰnoĩbo ſeu appellatõiby.
TLertio de jcis ipſiꝰpeccati effectibi.

nid ſit peccatuzʒ

veniale.et vnde dicatur.
Eccatũ veniale ᷣm Zuget
licet penã mereat᷑.nõ tñ hoĩem

Dyvſq; ad reatũ ꝑpetue moꝛt gra
nat ſeu obligat. ſʒ facile indulget᷑. (Pꝛo

q̊ad maioꝛẽ declaratõeʒ ſciẽdũ eſt ꝙ licet

diffinitõ Aug. in ſupioꝛibo pctõ moꝛtali
attributa.ſ.qð eſt dictũ vel factũ vel ↄcu/

Biüä ʒ legẽ dei ſeu legẽ eternã.pctõ actua
i

li in generali ſeu tãq; generi/ ab aliqbylat
tribuat᷑.⁊ ſic ſ̃m eos poſſet etiã pctõ veni

ali ſ̃m tñ maius ⁊ minꝰ ↄpetere ſeu ↄuẽi-

re: Scoʒ tñ btũʒ Tho.pꝛĩa ſcdᷣe ſue ſum
me. illa diffinitio ſic ſupꝛa pctõ moꝛtali

attributa mag ꝓpꝛie ipſi pctõ moꝛtali cõ

uenit. Nã in eo eſt ꝑfecta rõ pcti.quã pꝛo

ptꝛie dicta diffinitio ĩpoꝛtat. Nã vt ðᷣt idẽ

doctoꝛ ꝙ petm̃veniale dicat᷑ pctm̃.hoc ſo

lũ eſt ſ̃m iꝑfectã rõem pcti.ĩmo in oꝛdĩe

ac reſpectu ad pctm̃ moꝛtalepᷣt eo mõ pec

catũ veniale dici pctm̃ ſicut accũs ĩ oꝛdi/

neac reſpectu ad ſubam ðꝛ ens· i. ſm ĩpfe
ctã rõ em entis Pctm̃ enĩ veniale ex ſe nõ

fit ſeu ↄmittitõ legẽ.Nã hõ inqntũ veni
gliter peccãs/ñ facit ꝙ lex phibʒ.nec pᷣter
mittit illð ad qð lex ex pᷣcepto obligat.qꝛ

iã non peccaret venialiter ſed moꝛtaliter.

J 2

— —

Sed ſfacit pᷣter legẽ.qꝛ.ſ.non obſᷣuat mo
dũ rationis quẽ lex intẽdit.Et ideo vt di
cit idẽ btũs Lho.diuiſio pcti in moꝛtale
⁊ veniale.non eſt diuiſio generis in ſpẽs.
que eq̃liter rationẽ ipſiꝰ generis ꝑticipẽt
ſʒ ſolũ eſt diuiſio analogi in ſpẽs.ſ.ratio/
nẽ generis ſ̃ᷣm pus ⁊ poſteriꝰ ꝑticipãtes.
¶ ' Pꝛo quo adhuc notãdũi ꝙ duplexẽ re
gula huanevolutatis VUna ꝓpinq ꝗᷓ eſt ip
ſa hnana rõ. Alia eſt pꝛia regula ſcʒ lex et᷑/
na ꝗq eſt qſt rõ dei. Et ꝑ ↄpatiõeʒ ad iſtas

regulas ſumit᷑?⁊ attẽditrectitudo volũta,⸗/
tis.⁊ oĩs ↄmẽſuratio cuiuſcũq; actꝰ.que

talis dʒ eſſe.vt volũtas nõ declinet a ſuis
extremis.ſ.a deo pꝛicipio ⁊ a deo fine. At
videlʒ oĩia a deo ſe habere cognoſcat et in

deũuũ oia referat.aqᷓ rectitudie ⁊ cõmẽſura /3·
tõe ſi diuertat/incõmẽſurata ?⁊ deoꝛdina/
ta erit. Et ex hoc hʒ act?hũan? ꝙ ſit bonꝰ
vel malꝰ.ex eo ſcʒ ꝙ debitã hʒ cmenſura
tionẽ.vel ea caret.Et q̃ntopłꝰ recedit le
actꝰa debita cõmẽſuratõe:tãqto efficit᷑ pe-

ioꝛ ⁊ deterioꝛ.Et hinc(vt tactũ eſt ſumit

rõ pcti moꝛtalis ⁊ pctĩ venialſᷣm ſcilʒ di

uerſitatẽ inoꝛdinatõis q cõplet rõem pec

cati.Duplex eĩ eſt inoꝛdiatio. Ana ꝑ ſub

trractõem pꝛĩcipij ⁊ finis oꝛdis ſcʒ dei Et
hec inoꝛdinatio facit pctĩ moꝛtale.qñ.ſ.

Ania ꝑ pctm̃ deoꝛdinat᷑ vſq; ad auerſionẽ
ab vltimo fine. ꝗͥ etiã pꝛincipiũ oꝛdis eſt.
⁊ cui ꝑ caritatẽ vniri debemꝰ Alia inoꝛdi

natio eſt.q̃ ſaluato ipſo pꝛicipio ⁊ fine oꝛ

dinis: fit inoꝛdinatio ſolũ circa ea q ſunt
circa ipᷣm pꝛincipiũ ⁊ finẽ Et hec inoꝛdi /

natio facit ſolũ pctm̃ veniale.qꝛ tũc ania

non deoꝛdinat᷑p pctm̃ vſq; ad auerſion-

ab vltimo fine. qvt iã dictu eſt etiã ipʒ pn
cipiũ ipſiꝰoꝛdĩs eſt.Et dat ipᷣe btũs tho.

exm̃ de inoꝛdinatõe cõplexiõis q̃ ↄtingit

in aliqᷓ aimali.Nã ſi illa inoꝛdinatio ꝓce
dat vſq; deſtructõ eʒ vitalis pꝛicipij.tunc
ſeqtur moꝛs. Si vero ſaluo pꝛicipio vi/
tali/ſit ſolũ quedã inoꝛdingtio hũoꝝ tũc
ſolũ quedã eſt egritudo Baaa⸗ petm̃
veniale a venia.ex quo inſurgit ꝙ aliqͥ ra
tionẽ huiꝰimponẽtes dicunt. triplici ↄſi

geratõe ſeu reſpectu/ aliqð pctm̃ dici ve/

niale.ſ.ex euẽtu ex cã.ex genere. Ex euẽtu
quidẽ qꝛ realit᷑ veniã ↄſecutũ eſt Et hinc
eſt qð dicit Ambᷣ.ꝙ om̃e pctm̃ intelligen
do etiã de moꝛtali/pꝑ penitẽtiã fit veniale

SDz iſta cõſideratio ſeu acceptio pcti ve/
nialis larga ẽ.nec ꝓpoſito cepto bů ↄueni

—

Copmpendiũñ theologite

ens. Ex cã vero.qꝛ illõ pctm̃ licet foꝛſan
ex ſuo eſſe moꝛtale exiſtat.hʒ tñ in ſe ſeu ĩ/

poꝛtat aliqͥd vñ veniã conſeòqͥ poſſit.non
quidẽ ex ſe ſunpᷣłr ſʒ ex q̃dã cã indirecta:
Nuig ſcʒ hʒ in ſe ſeu ĩpoꝛtat aliqͥd/ſuam
culpã dminuẽs.vt ſunt pctã qͥ infirmita
jſe vel ignoꝛãtia cõmittunt᷑ reſpectu eoꝛũ
qᷓ cõm ittunt᷑ex ꝓpꝛia malicia. Et iſta ad/
huc cõſideratio ſeu acceptio non cõgruit
nr̃o ꝓpoſito.Ex genere at.qꝛ illð pctm̃ de
ſe nõ tollit oꝛdinẽ ad vltimũ finẽ.⁊ ſic nõöõ

meret᷑ penã eternã. Sʒ qꝛ aliquã inoꝛdi/
nationẽ⁊ obliqͥtatẽ a recta regula ĩpoꝛtat
meret᷑ penã ſeꝗ teẽꝑalẽ.vt iã ſatis ſupꝛa ex

¶ Eit fm iſtã acceptõem/ intel

ligunt᷑ea que iã hic de pctõ veniali tracta

ta ſunt ⁊ tractabũt᷑. Nã f̃ᷣm ipᷣamↄſidera

tõem ſeu acceptiõeʒ/diſtinguit᷑ ⁊ diuidit

paorm veniale 5 pcim moꝛtale. dũ coõit di ·
cit᷑ꝙ pctõꝝ actualiũ/alið eſt moꝛtale ali /

ud veniale. Que differẽtia ſeu diſtinectio
inter ꝓcim̃ moꝛtale ⁊veniale/ſumit᷑exob
lecto ſeu exꝑte obiecti.Cũ enĩvt iã ſupia

aliqliter tactũ eſt.volũtas peccãtis fertur
in alqð qð ſᷣm ſe repugnat caritati que ẽ
pꝛincipiũ vite ſpũalis.⁊ ꝑ quã homo oꝛ

dinatad vltimũ finẽ ſcʒ deũ. tũc illõ pec.

cte.vtputa ) eius ꝓpꝛiã dilectõʒ ⁊ honoꝛẽ

yt ſunt infidelitas. heref.blaſphemia et
hmõi. Siue ſit ð deum indirecte. vtputa
cõtra dilectiõeʒ pximi.quã vult ⁊ pᷣcepit.

ſicut homicidiũ adulteriũ.⁊ ſiłia.Cũ ve/
ro volũtas peccãtis fert᷑ in id qð in ſe con

tinet qᷓndã inoꝛdinatõem.que tñ nõ con
trariat᷑ dilectioni dei et pximi ſicut ſunt/
yerbũ ocioſum riſus ſuꝑfluꝰ.⁊ alia hmõi
tũc illud pctm̃ ex ſuo obiecto ſeu rõne ſui
obiecti /nõ hʒ qð ſit moꝛtale ex genere ſʒ
ſolũ veniale. Et hoc eſt idẽ in effectu cuʒ
illo qð cõiter ðꝛ/ꝙ pctm̃ moꝛtale eſt libi /

do ſeu voluptas in creatura ſupꝛa deũ. i.
plusq; deo vel eq̃ vt deo.⁊ veniale eſt cõ/
placẽtia ſeuvoluptas in creatura infravł

citra deũ.i.ꝙ nõ plus q; deo nec eqᷓ ſicut
deo. qꝛ ſcʒ nõ vellet qͥs illi finalr adhere /
re.vel pꝛopt᷑ illð deo diſplicere.aut ſcient

3 eiꝰpcepta mãdata q cq; facere..(Sꝛo
ãplioꝛi iſuꝑ tã dicẽdoꝝ q; etiã iã dictoꝝꝛ
⁊ ſpẽaliter ſupꝛavbi actũ eſt qñvicia capi
talia moꝛtalia ⁊ qñvenialia exiſtãt.decla
ratõe.eſt ſciẽdũ.qꝙ qꝛ actꝰmoꝛales/ñ ſolũ

catũ ex ſuo obiecto ſeu rone ſui obiecti bz
ꝓſit moꝛtale ex genere ſiue ſit deũ dire⸗

O

o

keehpiſt

neobi
cuinten
cts 9

ſectieet

ipſius
geoin
illoͤn

naepen
enpli⸗⸗

leadeali
deubab
pocht

(Ricn
ſooge
ſins⸗
mon⸗
ſitto⸗
nere⸗
triß
Pc
ligiil
lene
wor⸗

oe
fitnen

Vekn

morgli
giidel
mono⸗

Alseri

ſupiorit
forönee
ſitdolo⸗
ceco

feco⸗

maget
buser
coii
nalaye
liinſn
mortli
woneae
wonlu
onined
nigap
rodeno
keape
leabe⸗
bem

oco

üllerſeen
üinſelni.
Acd icinan
Atglic ſunn
Giqginfmin
krſpean oni
1n. Ktiſtngg,
ononcögut
hilöpanfde
ͦfine tſieno
Uiquiinogi⸗
regulaiportat
iſng ſahne.
Cptöen int
Wyeniglinnan
mipammoſiden
nguikedinidt
Nnleücitd,
dcknortec⸗
V i..
nnn⸗
Gaintiäfune.
pacinsfonr
Naanuangnee
gnäbono
iiücllöee,
ſiobiemhz
Nie
ehonon
Phemuct
eptputa
taßcepit.
in Cüve
imſecon
etmno con
ſicurſunt/
Aabmnoi
ſeurönenui

.

De pctõ veniali ⁊ e cognitide 29

recipiũt rõem boni et mali ex obiecto ſeu
rõne obiecti.ſed etiã ex aliqua diſpoſitõe
ſen intentöne agẽtis! qñq; ↄtingit ꝙ ille
actus q alias ex ſuo genere ſcʒ rõe ſui ob/

iecti/eẽt pctm̃veniale.expꝑte diſpoſitiõis

ipſius agęetis efficit᷑ moꝛtale. Vel qꝛ ipſe

agẽs in illo cõſtituit ſuũ finẽ vltimũ Ael
qꝛ illð ad aliqͥd aliud oꝛdiat qð ex ſuo ge

nere pctm̃ moꝛtale exiſtit. VUtputa gr̃a ex

empli. Si iuxta ſupꝛa tacta/aliqͥs de di/

lectõe alicuiꝰboni ↄmutabilis / quã citra
deũ haberet/intãtũ trãſiret.qꝙ illi tali bo/

no cõmutabili/tanq; ibi ſuũ vltimũ finẽ

coſtituẽs adhereret. iã illð quod alias ex
ſuo genere nõ eſſʒ niſi veniale pctm̃.exip
ſius agẽtis diſpoſitiõe ſeu intentõe fieret
moꝛtale. UVel in alio exẽplo met ſuꝑiꝰpo/

ſito.vbi qͥs verbũ ocioſum qð de ſuo ge/
nere nõ eſt niſiveniale/oꝛdinaret ad adul

teriũ cõmittẽdũ.tũc verbũ ocioſum eſſet

pctm̃ moꝛtale.Et ſᷣm hoc ꝓpꝛie hñt intel/

ligi illi quatuoꝛ modi/qͥbus pctm̃ venia
le ðꝛ effici moꝛtale.ſupꝛa/vbi de peccato
moꝛtali actũ eſt/ſpecificati
ex oppoſito contingere p̃t ꝙ ille act?qͥ ali
gas ex ſuo genere ſcʒ rõne ſui obiecti eſſet
pctm̃ moꝛtale.ex ꝑte ſeu diſpoſitiõe agẽtꝭ
fitveniale ꝓpter hocſcʒ ꝙ actꝰeſt ĩpfectus
id eſt nõ pfecte a rõe q̃ eſt pꝛimũ actuum

ilr etiam

moꝛaliũ directiuũ ſeu regulatiuũ pꝛinci/
piũ /deliberatꝰ. Sicut de ſubitis ſeu pꝛi/
mis motibo infidelitatisvel blaſphemieꝛ

Alijs exeplificari poſſet. Ael etiã iuxta in
ſupꝑioꝛ ib tacta de inuidia. q̃ ex ſuo gene/

re/rõneq; ſui obiecti eſt pctm̃ moꝛtale.cũ

ſit doloꝛ ⁊ diſplicẽtia de bono alteriꝰ q re
cte cõtrariat᷑ charitati. Si tñ in motu ip

fecto ⁊ nõ plenea rõne deliberato ↄſiſtat.

manet ſolu pctm veniale. Et ſicde pluri/

bus exẽpliſicari poſſet de qͥb magis ĩ lo/
co iã allegato.vbi qñvicia capitalia.moꝛ
taliavelvenialia exiſtãt actũ eſt. ¶ O aũt
tã in ſuꝑioꝛibo qᷓ; in ſẽntibo vbi de pctõ
moꝛtali ⁊ de pctõ veniali agit᷑ê/ addit᷑ hoc
nomẽ actuale.cũ tñ plura ſunt pctã tam
moꝛtalia qᷓ;venialia.q̃ in non faciẽdo ſeu
omittẽdo conſiſtũt.q̃ cõiter pctã omiſſio
nis appellant᷑.rõ pꝛincipalis fuit/ad cla/
riꝰdenotandã dr̃am inter pctm̃ oꝛigina/
le.⁊ pctm̃ nõ oꝛiginale qð cõiter ꝑ actua/
le ab oꝛiginali diſtinguit᷑. qꝛ nõ niſi actu
ab extravel ab actu q̊dã interioꝛi volũta/

tis cõmittit᷑ qð nõ ſic eſt in pctõ oꝛigina

li.vt ſatꝭ in ſuꝑioꝛib declaratũ eſt. ¶ Lir

ca que pctã omiſſiõis qᷓntũ ad pñtẽ mate
risꝗ ſpectat/eſt aduertẽdũ ꝙ omiſſio eoꝛũ

ſcʒ ad q̃ hõ tenet᷑.quia alias ꝓpꝛie nõ eſſet
omiſſio.aliqñ cõtingere põt/ ex ſola inad
uertentia ſeu obliuiõe.vtputa gr̃a exepli
Ciũ aliquis hoꝛa debita qua tenet᷑ ire ad
eccłiam/obliuiſcit᷑ ire.⁊ talis omiſſio nul
lũ vel modicũ eſt pctm̃.qꝛ iã extra actũvo

luũtatis eſt Adhuc ſi illa obliuio ex aliqua
alia cauſavel occaſione.ſiue ꝓpinq̃ ſiuere

mota pᷣcedente.circa quã hõ ꝓuidere po/
terat ⁊ debebat/cõtingeret/eſſet maiꝰ pec
catũ circa illa/qᷓ; circa ißam omiſſionẽ in
ſe.Aliqñ vero cõtingere pᷣt omiſſio ex ali

gquibo alijs cauf ſeu occaſionib/q̃ iñ non

ſunt in ptãte hoĩs.vtputa in exeplo iam

cepto. Si aliqͥs ꝓpter grauẽ infirmitatẽ/

vel alias contra ſuã voluntatẽ detent ſen
impeditꝰ/nõ iret ad eccłliam hoꝛaqᷓ tenet᷑
⁊ tũc ipſa omiſſio nõ hʒ rõem pctiim mo

nec ꝓpꝛie in iſto caſu dz dici omiſſio.Ali/
qcũ autẽ cõtingere pᷣt omiſſio ex cau vel

occaſionibo.que ſubiacẽt volũtati hoĩs.⁊

tũc omiſſio habet rõem peccati Quia tũc

ſem per opoꝛtʒ ꝙ illa cauſa ſeun occaſio in
qᷓntũ eſt voluntaria/habeat aliquẽ ad mi
nus interioꝛẽ actũ voluntatis.qð poteſt
cõtingere ſeu cõſiderari duplxr. Vno mõ
qñ ille actꝰ interioꝛ volũtatis directe ſer
in ip̃am omiſſionẽ.vtputa in exẽplo iam
tacto.Aliqͥs hoꝛa debita qꝗᷓ tenet/ omittit

ire ad eccłiam/ſolũ qꝛ vult nõ ire vitãs la
boꝛẽ vel hmõi.⁊ tũc talis actus volũtatꝭ
ppꝛie ⁊ deꝑ ſe ꝑtinet ad omiſſionẽ Nolun
tas eteni cuiuſlibet pcti ꝓpꝛie ⁊ de ꝑ ſe ad
illud pctm̃ ꝑtinʒ. eo ꝙ volũtariũ eſt de rõ

ne pcti.intatũvt dicat Aug.peccatũ adeo
volũtariũ eſſe ꝙ ſi nõ ſit volũtariũ/pctm̃

nõ eſt. Alio modo cõtingere ſeu cõſidera

ri pᷣt qñ ſcʒ ille actꝰvalũtatꝭ ñ fert᷑ directe ĩ
ipᷣam omiſſionẽ.ſʒ fert᷑ in aliqd alið ꝑ qd
ↄtigit omiſſio illiꝰad qð qͥs tenet᷑. Et iſte
vocat᷑ actꝰexterioꝛ ⁊ deꝑ accũs. Oõð iterũ
duplr conſiderari pᷣt.Quiavel illð in qð

ſic fert ipſa volũtas / eſt ipſi omiſſioni cõ
iunctũ.vtputa ↄtinuãdo exẽplũ iã ceptũ

Aliqͥs omittit ire ad ecdeſiã hoꝛa debita

q̃ tenet᷑ quia tũc vult ludere vel bibere. et

ludit vel bibit.certũ eſt ꝙ ille actꝰludẽdi
vel bibẽdi illa hoꝛa.eſt actus cõiunctꝰilli
omiſſioni. Vel illud in qð voluntas fert
nõ eſt ipſi omiſſioni ↄiũctũ·ſʒ eſt rede
J 5

Compendiũ theologie

et remotũ / vtputa Aliquis vult diu vigi
lare de ſero ⁊ vigilat/ ex que contingit ꝙ
omittit ire ad eccleſiã hoꝛa matutinarũ.
certũ eſt ꝙ ipſe actus vigilãdi de ſero/ nõ
eſt cõiunct?ipſi omiſſioni. Ex qbo ptʒ ꝙ
licet ipa pctã omiſſionis deꝑ ſe et ſimplłr
ↄſiderata/ poſſint eſſe abſq; aliquo actu
ab extra.reſpectu iñ actuũ tã interioꝝ ip/
ſius volũtatis ⁊ de ꝑ ſe/qᷓ; exterioꝝ ⁊ de ꝑ

aæaͥr,rcñs nõ ſunt ſine aliquo actu. Et exin/

de actualia dici pñt. Per iam hic tacta pᷣt

quiſq; apud ſe ꝑpẽdere/qñ pctã omiſſio/

nis ſunt moꝛtaliavel venialia.vel grauia
vel leuia.ↄſideratis ſcʒ obligatõeqᷓ quis
ad aliqͥd faciendũ tenet᷑.et neceſſitate vel

vtilitate illius ad qð ſic tenet᷑.et cauſ᷑ ſeu

occaſionibe ex quibus omiſſio contingit

„ 7

Via vero omne pctm̃ actnale

rum motuũ ⁊ quando peccata exiſtant.

ſiue moꝛtale ſiue vẽiale / cõiter
a pꝛimis motibooꝛtũ habʒ. im
mo ipſi pꝛimi motus int᷑ pctã

NYyenialia cõputant᷑ In omni eni tentatõe

eſt cõiter iſte ſucceſſus.qꝙ pꝛĩo inſurgit pᷣ
mus mot.quẽ ſeqͥ᷑ delectatio.⁊ exiñ con
ſenſus. Oꝛdo enĩ tentatiõis hic cõiter eſt
ꝙ ꝑ tria ſucceſſiue in pctm̃ inducimur.ſ.
ſuggeſtiõe. delectatõe. ↄſenſu. ita ꝙ ꝑ ſug
geſtionẽ que ſiue ab extra.vt a diabolo ⁊
mũdo.cuiuſmodi tentatio nõ eſt pctm̃ ſʒ
materia exercẽdevirtutis.ſiue ab itravta
fomite.qͥ nobis ineſt/ꝓcedat:excitat᷑ pꝛi/
mus motꝰ.⁊ ibi tentatio inchoat᷑. ꝑ dele/
ctatõʒ ꝓgredit᷑⁊ ꝑ ↄſenſum ↄſummat᷑.q̃
tñ ↄſummatio ĩtelligat̃de ↄſenſu in actũ
nã aliquẽ eſt reꝑire ↄſenſum in delectatõ
nẽ / in quo licʒ ↄſiſtat pctm̃.nõ tñ ibi pꝛo

pꝛie ðꝛ tẽtatio ↄſummari.vt latiꝰinfra de

clarabit᷑ Ideo ꝓ clarioꝛi intellectu tã iam

dictoꝝ q; etiã dicendoꝛũ (venit aliqd de

ipſis pᷣmis motibo deęlectatõe⁊ ↄſenſu/in

generali tãgendũ. ¶ Pꝛo quo ſciendũ ꝙ

anima ſenſibilis duplicẽ habet potentiã
Vnã appꝛehenſiuã.aliã motiuã.Appꝛe

henſiua iteꝝ diuidit᷑ in appꝛehenſiuã de

foꝛis.⁊ in appꝛehẽſiuã de intus ſeu ab in
tra. ¶ Dires appꝛehẽſiue de foꝛis ſeu ab
extra ſunt quinq; ſenſus ꝑticulares ſiue
exterioꝛes.ſ.viſus auditus.guſtus.odo/
ratus tactus.Et ſunt vires appꝛehgline
paſſiue.qꝛ ſenſatio fit in ipſis

(De natura pamo/

enſibo/ ab

intra ſuſe bigd 7 nõ ab extra mittendo.
Et ſunt ii
ſingulariũ.⁊ nõ vniuerſaliũ. Et hñt oẽs
vnam oꝛiginẽ/a ſenſu cõi.a quo veluti li
nee a centro exeũt.Et ad cauſandũ in eis

debitã ſenſificatõem/quatuoꝛ opoꝛtet cõ
currere.ſ.obiectũ pñs.mediũ deferens.et
diſpoſitũ oꝛganũ cõueniẽs ⁊ ſanũ.⁊ actu
alem aie intentõem Et in multis cõöueni

unt ⁊ differũt adinuicẽ. q̃ pꝛo materia p/

ſenti noeſt nocſiarii erumae Jelien
te appꝛehẽſiue ab intus/ſuntenq; po
tẽtie interioꝛes anĩie ſenſibilis.q̃ ſunt ſen

autẽ appꝛehẽſiue ab intus/ſuntò

ſus cõis.imaginatio.eſtimatio.fantaſia.

⁊ memoꝛia.Et ſunt etiã oẽs iſte qnq; po
