ſancta coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti miſte
ria.que ipſoꝛum oꝛa quotidie quaſi tan/
gere habent. ¶ Demum male loqui vo/

lens loqui de alio / debet pꝛimo conſide⸗/
rare ſeipʒ/fragilitatem ſuã.⁊ pꝛopꝛios de

fectus.?⁊ quomodo indiget etiã miſericoꝛ

dia dei ipſe necadat.ſicut ulle cccidit de q
loqui intendit. immo iam ſimiliter ⁊ foꝛ/

te plus grauiter cecidiſſet / niſi diuĩa gra

tia ſe pſerualſet. fNemo quippe ſanct aut
innocens/ viribus ſuis

enſet quoq;

ſi ipſe eſſet in ſtatu alioꝛũ vt alij faciũt fa⸗/

cret ⁊ quãdoq; peius. Occaſione pecca
di nanq; quevalde multiplex eſt data / dit
ficile eſt non peccare.immo ſingulare dei

homo qui nõ niſi ſe et linguã ſuam rege/

re habet / ita ſepius deficit occaſione ſe of
ferente/ vt cadat tam facile in peccatũ de/
tractionis et cetera mala.nec poteſt eẽ do
minus ſuiipᷣius/ quid rogo hic eſtimare
pie debebit de ceteris qui nõ ſoluʒ ſe/ ſed

z alios multos diuerſoꝝ ⁊ mirabiliũ mo
rum habent regere: HNonne ſi quaviſcera
pietatis et fraterne charitatis in eo fuerĩt

ad rectum dirigunt magis deuote oꝛabit

qᷓ detractoꝛie lacerabit Regratiabit᷑ itaq;

deo. quia ſe in tuto locauit. et compatiet
fratribo (quia omes vnũ habem patrẽ in

Heius menſam cepiſſent incau⸗/
te laxare linguã in detractõnem abſentũ/
giebat. Hiſi ceſſarent/ipſe illa metra dele/
re vellet et de menſa recedere.¶ Hinc eti/

aln
ontüp
4

peredi
feglien
Gtab
ſubli,
oq̃

inſoc

Plung
nigti.
Fiauͤlt
dilige
auceta
grl
mani
paucl
ennt/
ggeon
lges
datn
Mot
ſo
Gür
an
bit
nnen
ſae
no
mey
ſuo
ludia
wcig
er⸗
ene
n
ſ
din
ſin
lid

gis q; ꝙ cõdẽnet᷑.

Cum earum reſpõſionibus

celis)tam varijs ⁊ multis piculis etiKõ nõ
tantũ pꝛo ſe.ſed pꝛo cõi ſalute expoſitis.
¶ Deniq; timeat nibilominus ſibi vſur
pare diuinũ iudiciũ.cum nõ vere᷑ udica
re alienũ ſeruũ qui dño ſuo ſtat aut cadit.
GStabit autẽ potius qm̃ potens eſt wdÜs
dabelrreci wecnibeeraſorn fune H

7

viciũ lin gue poterit.pariter et munire.q⁊

diligẽter debet aduertere. ⁊ in effectum de
ducere ne foꝛte alias fruſtra ſit qcqͥd boni
agit ¶ Aduertat etiã ꝙ licet totũ penehu
manũ gen pctõ lingue cõiter periclitetur
pauci tñ ſunt qͥ debite inde cõterant᷑ cõfi /
teant᷑ ⁊ ſatiſfaciãt.immo reꝑiunt᷑ nõnulli
adeo mẽtis oculo ceci/ꝙ detractões adu/
latões calũnias⁊ ceteras manifeſtas oꝛis
damnãdas neqͥ cias.nõ reputant apud ſe
pꝛo peccatis.qui ſi foꝛent de laicoꝝ nüe/
ro lrãs ignoꝛãtiũ /viderent᷑ vtiq; excuſan
di:nũc ãt excuſatõeʒ nullã hñt de peccato
quia pꝛochdoloꝛ ⁊ lrãti ⁊ clerici ⁊ qũʒ ha
bitu religioſi ſunt. ¶ Limere q̊z deberẽt
merito hoĩes.ne ſi abutant᷑ lingue ſue bũ
ficio ad deũ laudandũ/⁊ ꝓpꝛiã ſalutẽ ope/
randũ /ſibi cõceſſo/in extrema ſua neceſſi
tate videlicet in hoꝛrende moꝛtis hoꝛa/
vſus debitus tam nobilis doni / iuſto dei
iudicio eis ſubtrahat᷑/ cum eo ꝑmaxime
indigebũt/ad confitendũ peccata ſua/ et
ad exponendũ neceſſitates ſuas/⁊ ad cõ/

mendandũ alas ſuas deo ⁊ ſctis ſuis ⁊ eo
rũ amicis ⁊c̃. ¶ Longi q; intẽdebamꝰ et
foꝛſan duriꝰq; debueramꝰ / de vicio ligue
diſſeruimꝰ Sed nemini diſpliceat/nullꝰ
ſiniſtre dijudicet.ꝓ cõi bono factũ eſt.co⸗
rã deo lomur. nulli in ↄvtemptũ ¶ Finit
Becunda qu
AVerit᷑ſi qͥs ficte cõfitent᷑⸗
neat de oib cofiteri?

*

9

alia inumera ſunt
in ſacris ſcripturis. Et ex dictamine etiiã
plura ſunt ſiłia iuris tam diuini q; hua //
ni:quibo homo ſe iuuare cõtra tã peſtifeꝝ

ſtinctio magiſtralis de fictõne
Quia quedã fictio eſt ꝑnicioſe mentiẽs.
Quedã doloſe dimidiãs.Quedã patẽter
inficiẽs. Quedã inſufficiẽter diſcutiens.
ictio triplex pꝛioꝛ impedit ne ↄfeſſio
vel pᷣtenſa abſolutio valeat ipſi ſic fingen
ti:quin opoꝛteatvel neceſſariũ ſit iteꝝ de
oĩbus ſacr̃aliter cõſiteri.Quarta vᷣo fictõ

iudiciũ peccatoꝛ ꝑuus/ qui coꝛaʒ deo eſt

peccatoꝛ magnus ( Siautẽ hec dimidi

—

atio fiat abſq; dolo. vtputa iuſta rõne. cũ
videlʒ cõfitens hʒ aliqͥs caſus ꝓpter q̊s ex
cõicatus eſt.vel qui alias ſuꝑioꝛi ſunt re-
ſeruati⁊ ille ſuꝑioꝛveriſilr nõ audirevult
alia niſi ea ſola que ſue autoꝛitati reſerua
ta ſunt ſpecialiter.vel etiam dũ confitens
quantũ in eo eſt ꝑatus eſſet om̃ia confite
ri vni ſacerdoti/⁊ idem etiã ꝑatus eſt oĩa
audire/ſed nõ eadẽ hoꝛa.Aut etiã dũ con
fitens habet aliquod peccatũ de quo pᷣſu
mit pꝛobabiliter ꝙ ſi tali ſacerdoti confi/
teret᷑ tale peccatũ/ipſe foꝛſitan inde ſcãda
liſaretur ſcʒ ſacerdos.vel in fide.vel ĩ mo/⸗

ribus.vel ideo quia foꝛſan tangit perſo/

nã ſacerdotis ꝓut caſus poterit occurrere
poſſibilis.⁊ confitẽs pꝛo tũc non hʒ aliũ
gad manũ cui confiteatur integraliter.aut
ſi haberet / nõ tamen bñ auderet ꝓpter ſu/
ſpitõnes ſiniſtras cauẽdas/aliũ pꝛo tali

vice accedere. Hmõi fictio dimidians.qꝛ
non fit doloſe.immo nõnunq; religioſe ⁊
pꝛudenti diſcretiõe/ nõ repꝛobat᷑a docto
ribus cõiter.Licet enĩ confeſſoꝛ vices ge
rat dei in audiendo cõfeſſiones: nõ tñ ob
hoc eſt deus vel angelus. Sed hõ. vũ ni

mirũ vt homo põt ſcandalizari ictio

tertia que eſt patent᷑ inficiens/fit dum cõ

fitens retinet adhuc pꝛopoſitũ actualiter
iterũ peccandi nec baberpꝛopoſitinta

p̃ht inueniri licet nõ bona/nõ tũ ſicut pꝛio
res equalit᷑ mala.vbi licet abſolutio non
cõferat grãm nec pctã deleat/ cõfert tamẽę
ceſſante fictõe.nec opoꝛtebit de ſic confeſ
ſis / iterũ confiteri. ¶ Loͤueniũt in hoc ſa
tis doctoꝛes qꝛ ↄmuniter doctoꝛes dicũt
ꝙ vnũ peccatũ moꝛtale nõ delet᷑ ſine alio
alias nãq; ſeq̃ret᷑ ꝙ grã ſtaret ſimł cũ pec(d
cato moꝛtali. Mentiẽs autẽ in confeſſio
ne xnicioſe/peccat moꝛtalr. Sec?autem
eſt de mendacõ qð ex genere ſuo alias eet
ſolũ veniale vt videlicʒ miſcẽdo qᷓndã le
uem circüũſtantiã falſamvel excuſatõeʒ fri
uolã ¶ Fictõ autẽ ſcðᷣa ſcʒ doloſe dimidi
ans.dicit᷑ q̃ tacet ſolũ ad celandũ ſuũ pec⸗
catũ vni certo ſacerdoti:attamẽ ꝓponit B
certo alteri confiteri ⁊ hoc facit in fraudẽ
integritatis ipſius cõfeſſionis.videlʒ ne
vilis reputet᷑ ſi hoc peccatũ tali detegeret
cui iam foꝛſan alia plura detexit grauia.
reſeruans hoc cuidã alteri qui pꝛioꝛa ne
ſcit.vt fallaciter repꝑiatur apud humanuz

abſol ien

Queſtiones quedam

coteſſoꝛis voluntatẽ / iniuſte ablata reſti /

tuendi⁊ ſatiſſaciendi alijs pꝛout ſoꝛet ſa/

tiſfaciendũ. Et hec fictio relabit᷑ ⁊ coinci

dit in duo mẽbꝛa fictõis pꝛioꝛa. Ratõ qꝛ
vel hiceſt celatio pcti moꝛtalis.ſcʒ ſi non
cõfitet᷑ hoc pꝛopoſitũ peceandi.vel eſt ꝑ/

nicioſum mẽedaciũ ſcʒ ſi dicit ſe penitere
dolere peccaſſe/cũ manifeſte oppoſituʒ

oñdant ſigna ſua exquo nõ vult ſatiſface

re iuxta ſacerdotis iudicium Et ſic fictio
hy'õi/q̃ſi eadẽ eſt cũ pꝛimavel ſcda ¶ Fi/

ctio quarta qᷓ eſt inſufficiẽter diſcutiens⸗
põt ↄtingere multipłr Pꝛimo ignoꝛãdo

ſcſcilʒ factũ qꝛ nõ fuit ſufficient᷑ recogitatũ
Scðdo ignoꝛãdo ſi factũ ſit pctm̃.ſaltem
moꝛtale Tertõ ignoꝛãdo pᷣſuppoſito pꝛi
mo ſit pctĩ moꝛtale/ſi ſit taliter ⁊ excõſ
ſe confitendũ Quarto ignoꝛãdo ſi diſpli
centia peccati ſit pꝛincipaliter in cõfitẽte
noõ ratõne culpe ſed ratòne pudoꝛis ⁊ pe⸗/
ne. Quinto ignoꝛando ſi motus in dete/
ſtatiõeʒ peccati/ſit ſatis intenſusvel non
ABerxto ignoꝛando ſi ponat᷑obex abſo
lutioni/ ꝑ ꝓpoſitũ nõ abſtinendi a pecca/
to ¶ Dis pᷣmiſſis itaq; pᷣſuppoſitis dicẽ
dui eſt ad queſtionẽ ꝙ cõfeſſio nõ eſt p/
ter aliquã iſtaꝝ ſex fictionũ quartã fictõ
nem q̃ᷓ inſufficiẽter diſcutit reſpicientiũ/
iteranda. Nec etiã eſt iterada ꝓpter fictõeʒ
fſcðam/pea ꝑtecũ addit᷑ Si nõ dimidiat
dDdoloſe. Sz ſub reſpectib dimidiat ibidẽ
fſuupꝑius expᷣſſis Alias vero ⁊ ꝓpter pꝛimã?z
PVpter ſcõöam ⁊ ꝓpter tertiã fictõeʒ eſt de ne

ceſſitate ſalutis/vt de oĩbus iteꝝ ſacr̃alr

cõſiteat᷑/ipſe ſic ficte cõfeſſus. aũt non

ſit iteranda cõfeſſio ꝓpter ſcõᷣam fictiõem

pꝛo ea ꝑte vbi nõ doloſe dimidiat/necnö
ter quartã fictõem/ cũ ſuis ſex ſpecieb?ꝰ
uiꝰratio eſt iſta.qꝛ ipſa cõfeſſio /obtinet
⁊ hẽbit efficaciã vel in abſolutõe ſacramẽ
tali virtute clauiũ eccleſie. vel poſtmodunꝝ
ceſſante fictione hmõi.ſicut fit etiã qñqʒ
in baptiſmo.Et ita cõcoꝛdat ſatis ſanctꝰ
thomgs / cũ ceteris doctoꝛibb. ¶Finit

.

Certig queſtio

UVerit᷑ ſi habeat᷑ſuſpitõ de illo
qui cõfitet/q; nõ ſufficieter di⸗

4

ulla inqſitiõe facta vñ ſuſpitio

babet᷑ ( Rñdet᷑ſi itio

añdet᷑ ſub diſtinctöe Aut eni

cõfeſſoꝛ nõ eſt curatus.ita ꝙcure officio

minime teneat᷑ illum audire. Si ſictunc

poteſt querere dilatões vt ambo interim
melius deliberẽt. vel ip̃ᷣm ſimplir remitte/⸗
re ad aliũ confeſſoꝛẽ. . Si autẽ cõfeſſoꝛ

ipſe ſit curatus/⁊ ꝑ cõſequẽs debitoꝛ an/

diendi hmõi confeſſionẽ/ tunc adhuc eſt
diſtinguendũ ſ̃m qualitatẽ ꝑſonaꝝ. Nã

ſicõfitens ſit adultus ⁊ diſcretus/ põt fie
ri vnũ e duobo.ſcʒ vel vt petat᷑ ab eo ſi ve/
lit moneri ꝑ inquiſitões de ſtatu cõſcien⸗/
tie ſue/libenter ⁊ ſine ſcãdalo etſi tũcapa
reat ex rũſione ſua ꝙ nõ fiat ſcõᷣm.dicẽdo

videlicʒ ꝙ debet eſſe certꝰ/cõfeſſionẽ ſuaʒ

vel abſolutõem nil valere· ſi ſciẽter aliqð
peccatũ celauerit.nec eſt intẽtio abſoluen

tis niſi ſub haccõditõne tacita vel expᷣſſa

ſcʒz. Si tu cõfiteris.⁊ aliqðᷣ pctm̃ tnũ ce/

laueris ſciẽter/ego non abſoluo te.Et tu

tius eſt vt hec cõditio teneat᷑ mente tacite

q; expꝛimat᷑ oꝛe aperte/in abſolutõis foꝛ/
ma. Si vero pſona cõfitens ſit ſimplex:

hyu milis.ita ꝙ ſatis appareat velle liben

ter infoꝛmari ſine aliqua turbatõne⁊ re/
calcitratiõe.tunc om̃ino pium eſt/ſaluta

re ⁊ meritoꝛiũ /vt cõfeſſoꝛ ipſe talem ĩſtru

at. Solũ vt hoc fiat pedetentĩ pꝛudẽterꝛ
diſcrete nec dure ſed blande ⁊ dulcit᷑: Nec
aduertat᷑ etiamſi ſcãdalũ aliquãdo fame
pꝛobꝛie etiã exterius inde videatur oꝛiri
poſie. Non eni poſſumꝰ immo nec dẽmꝰ

oibus ſcandalis vitãdis occurrere ſemꝑ

ſaltem actiuis. ꝓut exempla ſufficiẽtia ha
hemus in ſaluatoꝛe noſtro cuius iuis b
fecta ſunt oꝑa/nihilominus tamẽ phari/

ſei nõnun in eis ſcandaliʒati ſunt.

¶ Nuarta queſtio

Verit᷑ de altarib fractis.de cĩgu⸗
lis ſacerdoti no bndieerdeca
ſulis reſarcitis ⁊ ſicde ſilibꝛ. Vtx

ſi pctm̃ in⁊ cũ talibs celebꝛare miſſam

ſiſio m ſentẽtiã btĩ ambꝛoſij ad Aug.

ꝙ in oib taliba qᷓ ſunt iuris pure poſitiui

põt teneri conſuetudo patrie ſeu ꝓuincie

gut dioceſ in qua hõ cõuerſat᷑: qñn pᷣlatꝰ ĩ/

mediatus ⁊ alij cũ q̊ꝝ ſcitu ꝓbabilr talia

fiunt tolerãt hmõi.Eſt enĩ cõſuetudo cir
i ff⸗ ca tlia poſitiua/ int᷑pꝛes optia. etiã qͥcqͥd
ſcuſſerit cõſciam ſuã. An talis
nihilomin? debeat aut poſſit

in cõſtitutõibus/etiã redactis in decreta/
libus vel decretis vel etiã ſynodalib aut

iuriſꝑitoꝝ deciſionibo inueniat᷑ ¶eges eĩ

inſtituũt᷑ cũ pmulgant᷑.⁊ vigoꝛẽ hñt/duʒ

moꝛ ib vtẽtiũ appꝛobãtur. Alioquin cõ

gdici
(pion
ſctenti
purepea
lloe
ligo
oeis
e

nes

9

libido
ſeſoli
ſeap:
lsali
hoꝛgr!
deſpor
gliöni
ſb
loͤpc⸗
ſtöes⸗
6oc
di
nno
ih
“
gli
ſon

ba
n

10

i
g.
oſicinl
incie
latd
talia
dci
/
eb
egese

,,

n

libido quedã ſpũalis.que nõ deũ pꝛopt

um ⁊ offenſiones ⁊ ſcãdalũ.nedũ inſipiẽ

niü ſede ſapientiũ. Aduertendũ tamẽ q'ñ

facile eſt circa ſingularia ſemꝑ decernere
ꝓ regula qᷓi generali.que cõſuetudo debe
at dici ſufficiẽter cõpꝛobatavel tolerata ẽ
ſuꝑioꝛes/ pᷣſertim vbi nõ habet᷑ ſufficiẽs
ſcientia ſeu cognitio quid etiã ſit de iure
pure poſitiuo. ¶ Facit p hacrñſione to/
mũ illð qð dicũt doctoꝛes de obligatiõib⸗
religioſoꝝ in ſuis votis ⁊ regulis quẽad
modũ de hoc alibi latius tractatum eſt.

Bequũtur queſtio

nes alie cum reſponſioniba earũ ab eodẽ
bitabarnup aligs an de/
lectatio coꝛdial/qreda ſit in
fulitio dei / tã pꝛactico q; ſpe
culatiuo idet᷑ enĩ talis
delectatio eſſe foꝛnicatio ſeu

ſe ſolũ querit/ elo amicicie pure gratuite
ſed pꝛopt᷑ ſe. Exẽplũ de officiantibo cleri
Ls alicui eccleſie.pꝛopter diſtributiones
hoꝛarias ſeu quotidianas.Exẽplũ aliud

de ſponſa que nõ diligerer ſpoͤſum pꝛopt

alið niſi pꝛopt delectatõem oſculoꝝ cum
ſilib⸗ ed videtad oppoſitũ. Pꝛimo
illõ pſal. delectare in dno.⁊ dabit tibi pe/
titões coꝛdis tui.Rurſum illo phᷣi.delctã
tio cõſeruat oꝑantẽ hominẽ in opatõne
Et iteꝝ ſignũ adqͥ ſiti hitus.eſt delectatõö
in oꝑatiõe.Ceteꝝ deus reddẽs cãm pplo
iſrłitico maledictõnũ ſi uaxꝝ dicit ꝙ nõ ſer
uieru deo in gaudio coꝛdisq; leticia. Et
Alibi. Gaudiũ dñi/foꝛtitudo veſtra Cuiꝰ
ſentẽtie confirmatoꝛ fuit antonius dicẽs
ꝙ vnica ratio cõuincẽdi inimicũ / eſt leti/
cia ſpũalis Et hecfert adeo in eo viguiſſe
vt ab ignoꝛãtibꝰeũ pꝛius in vultu cerne/⸗
ret ¶ Rñſio nihil eſt hoĩ tutũ in hacvita.
cũ nec ipſa vel virtutũ(ſicut ðꝛ in pꝛoſa)
tuta ſit victoꝛia Itaq; nihil eſt q̃ nõ cõti/
gat abuti. Etſi nõ foꝛmalrſʒ obiectaliter
Sũt hec verba theologicis nota Pꝛofe⸗
cco cõſtat ꝙ delectatio in deo ſincera ⁊ a
ſta laudabilis eſt ſicut allegatũ eſt. tãtum
modo iũgatur hũilitas ⁊ pietas ſine ĩſo/
lentia. Sʒ addebat inqͥrens ꝙ nullaz pᷣt
ſenſualẽ vel ſpũalẽ delectationẽ admitte⸗/
re. quin triſticias incomꝑabilr maioꝛes
inueniat ſi non in delectatione diuine re

Cui ſuis reſponſionibus

coꝛdationis ſe iugiter exerceat.⁊ ̊ ſciens
guerit in dño ꝑ meditationẽ delectari Re

ſpondet᷑ ꝙ h̊ agẽdo de ſepit vias iſtiꝰſpi/
nis ⁊ q̃ſi clauſtro concludit /ne vagari li/
beat extra ſe.cui conſonũ eſt illð de cãticꝭ

SDicut liliũ int᷑ ſpinas.q̃ ſunt ibi q̃ſi ſe/

pes ab extra ne diſſipatoꝛ introeat.⁊ ab ĩ

tra ne exeat vaga.i.vane acta Itaq; meliꝰ
eſt ſibi facere deũ delectationẽ foꝛte minꝰ

caſtã q; honeſtũ ſit/qᷓ; mũdi.carnis ⁊ dia/

boli delectationib inherere
ferebat.ꝙ faſtidio ſibi ſunt oẽs mũdi cir/
ca ꝓxios occupationes qᷓntũcũq; videãt᷑
ie vel honeſte.quẽadmodũ ſi ſponſa ni/
bi lalið q̃rat niſi ꝙ impetret illð de cãticꝭ
initiũ.Oſculet᷑ me oſculo oꝛis ſui Querit
itaq; ſolũ amare ⁊ amari. Sʒ mirãdũ eeẽt
nimis ſi non has amon delitias coꝛriꝑet
aliqñ pius ſponſus flagello nũc interius
nũc exteriꝰ.exponẽdo videlʒ eã aliqñ peri
culis.ſicut opoꝛtʒ ꝙ nicticoꝛax qᷓntũcũq;

. domiciliũ qð eũ ptegat a contradictione
aliaꝝ auiũ cuſtodiat/aliqñ veniat in apꝑ/

tũ ꝓ neceſſitate cibi vel pulloꝝ Paſſer ita
qʒ; ſolitariꝰin tecto/cogitur ad ĩferioꝛa de
ſcẽdere/ſicut moyſes de montꝭ caligie ad
pplm rebellantẽ ¶ DHuid igitur finalłr cõ
dudẽdũ ẽ.niſi ꝙ ſapia ðinitꝰ inſpirata/ q̃
eſt vnctio docẽs de oĩbo⁊ gr̃a dirigẽs mo

Rurſus in

re ſeſſoꝛis ⁊ eq tatꝰdei ⁊ qdrige aminadab

i.ſpontanei ⁊ currꝰdei qͥ decẽ milib. mul

tiplexẽ / ſufficiẽter hoĩeʒ in deo ſpantẽ et

de ſalute ſua ſolicitũ/edocebit. Etiãſi tal

ſolꝰↄcludatur in cella aut ſi ſolitudinẽ de

ſertoꝝ exẽplo marie egiptiace/⁊ pauli pi

miheremite/z marie magdalene:cum ſi/

milibus ceteris/ſ. olitarius inhabitet.
Explicit hoc opuſculũ de delectatione

Arenda in diuino officio ad inſtantiã fra
tris ſymonis baſtardi de ſalinis pꝛo tüc
Cconuétualis celeſtinoꝝ lugquni

Segquũtur alie queſtiones

HMeritur quan-

go mittiturpctm̃ moꝛtaleĩvoto obedie
Rndetur ꝙ maioꝛes pcipiẽtes aliqͥd ſub

di ſuis non intẽdũt ligare aias eoꝝ nec
debẽt. Et iõ ſi qͥs aliqͥd ſibi iniũctũ a ma

„*

ioꝛe/ex negligẽtia aut incuria/ nõ ſic adi/

pleret aut diffenet/non pꝛopt᷑ hoc pecca
ret moꝛtalr. Secſi hoc ageret excontem
ptu Diciturãt qͥs pꝛopꝛie peccare excon

temptu:quando facit aliquẽ getff. motns

pꝛiĩcipaliter er hoc ꝙ iniunctũ eſt ſibi op

Pol itũ. Ac ſi diceret. Quia pꝛecipit᷑ mihi

oc.ego in cõtemptũ pꝛecepti faciã illud
quaſi ſcʒ vellet oſtendere ſuã falſam liber

tatem. hre illam velamen malicie.
UIte querit y

interrogatõne iunioꝛ debet obtẽꝑare ſuo
ſenioꝛi in om̃ibo.niſi maĩfeſte pᷣcipiat cõ/

tra pꝛecepta diuina. Supponit᷑ ꝙ iuni⸗
oꝛ reputet merito ſenioꝛẽ memoꝛẽ ſalutꝭ

ſue.⁊ ſufficiẽter aduertat ad id qð facit et
habeat recoꝛdatõem illoꝝ que habent
in oꝛdine. Gecus vbi deeſſet aliquid iſto
rum.quia poſſet humili verbo vel ſigno

reduceære ad mẽoꝛiãvel aduentetiã ſeniorꝭ⸗

Aueritur rurſus

vtrũ ſit vtilius fratri in cella ſeòenti/ va⸗

care lectioni.q; oꝛonivel meditatoni.aut

ecõuerſo. Idem Rñdetur ꝙ nõ ſolũ atten
dendu eſt ad illud quod mag pꝛoficit ꝓ
pñiti.qᷓ; etiam ad illud qð diſponit ad fu/

turos pꝛofect.Et quia aſſueſcere medi/
tationi foꝛti ⁊ vehemẽeti /plus pficit in fu

turũ/ꝓpter habitũ quẽ adqͥrit hõ /vt poſt

modũ faciliter meditet᷑.imo etiã cõtẽplet

qñ voluerit etiã ſolus etiã in officio.etiã
meditatõi.vt nõ ſemꝑ opoꝛteat eũ habe/
tõnes ſolide/ſint libꝛi ſii.

us re

opoꝛteat ea deflere: Rndet᷑ꝙ null de hoc

certus eſſe põt.niſiꝑ reuelatõeʒ.q; ſchtũ
eſt. Nemo ſcit an amoꝛe an odio dign ſit

Sed qñ quis cõſeſſus eſt ꝓ ſuo poſſe.et

dolet de pctis ſuis.⁊ ꝓponit deinceps nõ
peccare.iſte credit᷑ eſſe in ſtatu gratie.⁊ de
bonitate diuina piecõfidere põt ꝙ ei de⸗
remiſerit pctã ſua.ſaltem q̊ad malũ culpe
Et in tali ſtatu exñs/põt accedere ad cõ/
munionẽ ⁊ miſſam celebꝛare.¶ De ſcoõo
rñdet᷑. ꝙ quis in religione exiſtẽs ex quo
ꝓ modulo ſuo ⁊ poſſe ↄfeſſus eſt pctã ſua
que fecit quoꝝ recoꝛdabat᷑.⁊ cõtritus ſa/
tiſfecit ad voluntatẽ eccłie id eſt maioꝛis
ſui.qui ſpẽaliter eius curã habʒ.⁊ ꝓponit

Ite querit᷑ ytrũ iunioꝛ ambulãs ĩ via
aut equitãs cũ ſenioꝛe/ debeat ſibi obtpa
re in oibus: Rñndetur ꝙ ſimplr ſine aliq

pꝛeceꝑit aliq

(Atem queritur
vtrũ quis poſſet habere certitudinẽ ꝙ de
us remiſerit ei peccata ſua.ſaltem quo ad
culpã.etſi nõ habet certitudinæ/q̃nto tꝑe

Queſtiones quedam

ampliꝰ nõ peccare.tutius eſt vt de cetero
nõ reflectat ocłlos ſuos ad peccata ſua ſin
gulariter cõſideranda/⁊ maxime carnis.
que ei poſſent plus obeſſe qᷓ; pdeſſe.ſʒ cöO/⸗/
fidens de mĩa dei ⁊ bonitate/ ſtudeat ꝓfi /
cere de die in diẽ/ aſcendẽdo dexirtute in
virtutem.vt tandẽ poſſit videre deũ deo/
rũ in ſyon. Cũ vero ab elationetempta?t
tunc ad eius memoꝛiã reaucerept gener

liter peccata ſua/nõ diſcurrẽdo ꝑ ſingula

vt inde humiliet᷑.⁊ gratias referat creato⸗
ri ſuo.qͥ eripuit eum de tot ac tantis ꝑicu
lis.in quib aliqñ extitit.⁊ ꝑmanſiſſʒ.ni/
ſi eum bonitas dei que neminẽ vult ꝑire.
ſubleuaſſet ⁊ liberaſſet. Apð patꝝ narra ⸗

tiones / data eſt varia rũſio ab vno patre.
mõ vni.mõ alteri.ſᷣm ꝙ ꝓſpexit/ ꝙ iſte ex

recoꝛdatõe pᷣteritoꝝ/humiliaret᷑: feruerʒ

in amoꝛę.alter nõ ſatis purificatus/tẽta/
ret᷑.⁊ xediret ad carnem

alicui pturbato aut occup
d ſenioꝛ.⁊ ex ſurreptõe rñ
5inite me, ego nihil faciaz

erũtamen ſtatim compũgit

rit ei innioꝛ.
pꝛo vobis. v

dolens. ⁊ adimplet pꝛeceptũt

pauloante/ dura ruſione renuerat. Que/
rit inq; an ſicrñ

idẽdo moꝛtalr peccet: Rñ

cat moꝛtalr.ſʒ ſi ex cõſuetudĩe hẽat ſicrñ/
dere/peccat moꝛtalłr.qꝛ dʒ reſiſtere cõſue/

tudini male. ſʒ exq̊ freqnter recidinat ſic.
ſignũ eſt ꝙ tali vicio eſt hituatus.⁊ nõ ca

—

dat ex ſurreptõe Rñdẽt ĩ ſili doctoꝛes the
ologi/ꝙ ſic pꝛia ebꝛietas nõ ẽ pctin moꝛ

tale. ita nec ſca/ ſilr nec ttia. nec cẽteſima
niſi addatcircũſtãtia in vna ebꝛietatũ ſe/
q̃ntiũ:.q̃ cõuertat eã in pctm̃ moꝛtale.pu/

ta ꝙ nũc aduertit inebꝛiãs ſe ꝑiculũ moꝛ

tale qð incidit exebꝛietate: ⁊ tñ deliberat

₰

ſe iebꝛiabit Applicet ad pꝛopoſitũ.

clebꝛart pao foto populo indiſicre aut
pꝛo ſibi cõiunctis ſpecialiter. Oð ſi pto
to populo/quibus plus pꝛoficiat.
bi coniuctis aut ceteris: Reſpondeturꝙ;

—

debet ſufficere caritati celebꝛãtis / ⁊ inqᷣſi
tioni/ꝙ bene agat. ſine ſcrupuloſa tali ni
mia inquiſitõne/quid plus pꝛoſit hoc vł
illud Scit enĩ deus ponderare meritum

Oneritur ſi fratri

aut occupato in diuerſis
toe rüũde

ſenioꝛis qö

det᷑ p vnavice aut duabo aut trib/nõ pec

Strum quis non

habens ſpecialẽ miſſam dicendã / debeat

ꝛoficiat. aut ſi/

afin
mis.
Gco/
Npfi⸗
ein
üdeo,
nprt
8pian
ſnn

ur,

o
l
h
in

ꝙ vbi celebꝛans magis eleuat intentoem
ſuam caritatiuã in deũ ⁊ pꝛoximũ / illic ce

teris pibus plus pꝛoficit Ac ſi diceret/do
mine miſerere omium ſicut ſcis et potes.

⁊ ſcis me ⁊ vis oꝛare debere. Deniqʒ pꝛe/⸗

dtnon poceſtegula gencralia auini alt
quando plus afficiat

TFannnclhaspins duũ oꝛat pꝛo plurib⸗

ↄpᷣhẽedit. e ſi ↄxeritvaloꝛem ad aliq̃s ꝑti

beat celebꝛari qͥn oẽs ↄphẽdat. qͥs eccłia

culares / hoc debʒ facere non pᷣiudicando

huic eccleſie ſtatuto

i; in particularibus fantaſijs / circa ho⸗/

7.

Atẽ queritur vtrũ

„

in memẽto in miſſa/ ſit tutum facere meo
riam ſpecialem pao pluriba pꝛopter cogi
tatones que poſt untoꝛirier ſonarnz re

4 ei Reſpondet᷑ conſu

coꝛdatone: Ket nſule n
tioꝛi/ ꝙ melius eſſet anteq; quis accedat

daa altare ꝙ faceret ſuũ memento ſpeciale
hoc eſt ꝙ dicat in coꝛde ſuo/ꝙ oꝛare int/
aitpꝛo tali ⁊ pꝛo tali. Et tũc quando erit

ſuo memẽto in miſſa/cum his qui cõ/

tinent᷑ in memento miſſalis ſufficit coꝛdi

quibus teneoꝛ et decreui oꝛare/⁊ hoꝛum

”MẽRE

memento in ſpeciali.Et hoceſt tutũ con /

lo die aliquod recenter memoꝛiale p ami
cis / ſed haberet ſufficiẽter in habitu / pꝛe/

ſertim vbicelebꝛans eſt in publico/ vbi

pꝛobabiliter eſtimat/ꝙ ꝑ tale memẽto de

articulatũ/nõ inflãmaretur ad deuotiõeʒ

ſpecialem / ſed potius inqͥetaretur/cad re

ueritur ptrum

de cogitatõnibus vanis aut noxijs qͥ ſu/

perueniüt in canone aut in memento ibi

dem reſiſtedum ſit illis: Reſpondetur
non debet tunc ſe occupare quis circa il/
las/ſed vltra pꝛocedere Hoc eſt tutiſſimũ
et neceſſariũ conſiliũ/etiã vbi cogitatões

ridgtetur eſedecomodis rus cxped

omo dum oꝛat ꝓp

miſſa qui poſſit aut de/

ic eccleſie ſtatuto ¶ Demü ceteris pari
bus ſalubꝛius eſt conari ad oꝛationẽ ge/

ꝓꝙ ſic/pꝛeſertim vbi nõ pot
le excrahi cõmode / cũ digito comt

uinn kangu Ederet extrahi ⁊ qd iñ fie/⸗

glectuͦ talia inueniret in calice: Rñdeo ꝙ
tutũ eſt facere cõſciaʒ ⁊ ↄfiteri/a eſt pctii
mains aut minſcoz ꝙ negligens debuit

um ſuis reſponſionibus

ſuum/ oẽm actõnem habeat᷑ pꝛo regula entibus/quia debet eis tunc dicere ſaltez

facto / venitis impoꝛtune / nõ habeo nüc

bhoꝛam aut locum reſpondendivobis/ex
pectate tempꝰaliud dum vacabit Poꝛro

quoad cogitatõnes fedas/noxias et blaſ/

femas / ſiue ſit homo in miſſa ſiue alibi. il
le potius vincunt᷑ contẽnendo nec reſpõ

dendo eis q́; pugnando. Scio quendaʒ
qqui ad occurſum taliũ / ſolitus eſt in ani/

mo ſubꝛidere/q̃ſi ſubſannans/nec curãs

que inde pꝛotinus euaneſciut.

trabere muſcã vel ara auta

modi de ſanguine cũ coclea
aliquo alio/non conſecrato

m vbi nõ poſſe

lin

Reſpondeo

vel cũ patena/aut aliquo tali.¶

aut feſtuca aut pil aut filü aut aliqd tale

ret: Rñd

guine deret extrabi? qd iñ fie⸗
recz efder e hoſſer exrrahi. ? lauaret bn/
⁊ lotio ſumeret ſinõ eẽtyenenoſa? muſca

⁊ feſtuca cõbureret᷑ aut ipᷣavel ciuis eiꝰpo

na.

neret᷑ 2 loco abdito vt in altari vel piſci /

hibere maioꝛẽ cautell.

nitur yinũ ⁊ aqᷓ in calicẽ ſi

„

git) reſiliat gutta vna vel ãp

SG

pꝰↄſecratõʒ tales

utte dici ↄſecrate:

8

nec intẽdat cõiter cõſecrare niſi ill vinũ

qð eſt ifundo calicis. Põttñ illa gutta ſu
mi añ ablutõʒ ſub intetõe generali / ſi oſe
crata ẽ vt ↄſecrata/ſi nõvt nõ ↄſecrata Et

cautũ ẽ/vt ſacerdos ſit ſolicitꝰab initio vi

gilare circa talia/⁊ circa panẽ ne mice ca/

dãt ab hoſtia? ne tales gutte remaneãt.ſi

ãt ſacerdos dũ aduertit añ ↄſecratõʒ tle

guttas intẽdit eas ↄſecrare/ipſe ſunt ↄſo/
crate.Silr ſi hẽat in pꝛĩcipio ĩtentõʒ cõ
ſecrãdiqᷣcqͥq eſt ↄſecrabile/ tũc totũ cõſe/
qatü eſt. Atx
omiſiſſe aliqui

in conſecratõne an deat

*

ĩmiſſiones iſtas fedas ꝑ angelos malos/

t aliquid ta/

caderʒ aut inueniret᷑ in ſanguine/ muſca

Ityꝝ grauit peccaret ille ꝑ cui? ne
andeo qꝙ

ſepe cõtin⸗/
git) reſilis vna vel apliꝰ/ remane
ant ab int' int labiũ calid ⁊ undü deant

eo ꝙ nõ pꝛeſerti ſi ſacerdos nõ intendit

ta ſi qs omittatvl dubitat

54

VUtrum neceſſe eſt accen

Queſtiones quedam

ſolum reincipe ad id ꝙ omiſit/vel omiſiſ
ſe ſe gedit/aut ſi ab inicio debet reinciꝑe
et quid de illis qui aſſueſcũt reiteratõem
Reſpondet᷑ ꝙ nõ eſt leuiter reiteratio faci
enda/⁊ malum eſt cõſueſcere pꝛeſertim in
verbis ſacramẽtalibus / nõ debet iteratio
fieri/ niſi cõſtet certitudialr ꝙ verba non
ſunt dicta. Si autẽ dubitatio ſit pbabil
tunc fiat reiteratio ſub conditõe implici/
ta/ſicut fit dum dubitat᷑ de aliquo ſi fue/
rit baptiſatus vt dicatur ſic in coꝛde Ego
non intẽdo conſecrare hanc hoſtiam / et
tunc dicat verba. c.

2 2

¶Utrum ſi qui ſine lumie dicnt miſſaz antecq;
ſſe

iceret lumen in media pte miſſe
unerer nunicatio:? Reſpondetur
¶debet facere conſciẽtiam tam ſacerdos

—.

ᷓ; miniſter.non tamẽ eſt ſentẽtia excomu

Et maximea conſecratone yſe
incun eret excõmunicatio:

*

. 4

GELe

thoꝛchiã in conſecratõnevel ↄmunicatõ
ne populi: Reſpondet᷑ꝙ obſerueturvſus
loci⁊ tempis.⁊ ſimilr in dando pacẽe in
miſſis que nõ ſunt moꝛtuoꝝ. Non puto

tamẽ ꝙ aliqð iſtoꝛũ ſit pꝛeceptũ obligãs.

nec omiſſio debet reputari peccatũ moꝛ/
tale. niſi fieret ſcienter ex contemptu / vel
cum ſcandalo puſilloum.
¶ Utruz hoſtia ſi ſit in modico macula/
ta/vel ꝑfoꝛata/vel detrũcata ⁊ non rotun
uid fiet? Reſpondet᷑ ꝙ

ga vt moꝛis eſt/ quid fiet: Reſpondet᷑
talis non debet aſſumi in pꝛincipio/pᷣſer

tim vbi neceſſitas nõ vꝛget. et poteſt alia
paberi. Sed ſi ſit iam ſumpta ⁊ non p⸗/

teſt alia peti cõſequenter ſine ſcãdalo.di/
mittatur ipſa / et fiat conſcietia poſtmo/
Adum de neglecu.

4 *

6

ſbiſu / niſi is qui iuuat eum/teneat ad cõ
fiteoꝛ dicere ⁊ vos fratres vel miſereat ve/
ſtri: Reſpondh.

vitem totius popuii.

Item q;tum ſpaciũ reqͥritur poſt ꝑce/
ptionẽ ſacramẽti ad digeſtionẽ er / ita ꝙ;

ſi ex infirmitate vl alias homo euomerit

iam nõ eẽt neceſſe colligere quod euomu

it: Reſpondet᷑ ꝙ citius aut tardius fit di
geſtio/ſm qualitatẽ cõplexionum. Sed
eſt certa regula/q; ſi appareant ſpecies in

vomitu / ille debent colligi/⁊ ſumi vel ta/

; coꝛpus xpᷣi in vaſe mũdo ſeruari /alio/
gquin ſi nullo modo appareant ſpecies/

oꝛdinariã plenariã/ niſi pꝛo quãto ſupi/
oꝛ ſuus ſcʒ papa vel epᷣs inuenit᷑ limitaſſe
eaqm/p iura ſcripta vel aliter. Poteſt in ſu
per poteſtatẽ ſuam ſubdelegare.

uiciſe poſint abſol

dere facem ſen

¶Vtrũ ſi quis dicat miſſaʒ / ita ꝙ null⸗

ſic/ quia ille vnus gerit

de caſibus cõibus

0

onatur vomitus in piſcinam / vel com /

bbas de iure / in abſolnendo ſub⸗/

ditos? Reſpondeo ꝙ habet poteſtatem

irum abbas poſſit abloluere nouiti

n illi ́ adhuc ſunt in laico habitu

eq;; habeant coſenſum

deo Puto ꝙ ſic. ſi hab

ſpecrant ad iuriſtas. vel ad eos que ſciũt
iura poſitiua.⁊ conſuetudines / in religio

„

Vimum abbas poteſt delegare ſuã po/

gendo? Keponde ᷓ poteſt delegare qᷣ
buſcũc vult / poreſt etia quib delegat d
re poteſtatẽ ꝙ eligent ⁊ nominẽt.tot ⁊ ta/

ſt etiã quibo delegat da

ritate ſua delegat eas Et hoc ſtat cum illa
regula/ꝙ ſubgelegatus ſubdelegare non
poteſt/verũ eſt itaq; ſua autoꝛitate.
¶ Utrum vicarius abbatis / in abſolu⸗ /

—

ndeo ꝙ ſicſi

etſimie poreſtate iegbbas⸗ Re
ibi cõtulerit / licet ipe di

recte ſubdelegare non poſſit·

„

¶ Vitrum pꝛioꝛes ⁊ maxie in illis religi

En

onibus. que no habent niſi vnũ abbaræ/

. „

pꝛeelſt / habeant poteſta

tem ſicut abbate⸗
re ⁊ quib: Reſpo

pam. poſſunt tamen ſubdelegare in illis
aſibo/q; eis autoꝛitate oꝛdĩaria reliquũt᷑

bus quibuſch ſcilz

*

Reſpondet᷑ ꝙ nõ ᷣm

—

iura ſcripta/ ſed conſuetudo inualuit in
oppoſitum ſcientibꝰpꝛelatis ⁊ tolerãtibz
2 ita vidẽt᷑ ↄſentire/⁊ dare licentiã Sʒ de
religiof ſecꝰ eſt qꝛ nõ pnñt audire ſeclares

habent habitũ nouicioꝝ/ vel an/
ꝙ recipiant᷑ p no.
vt ſupꝛa: Reſpon/
beant pꝛopoſitum
temptãdi oꝛdinem.⁊ religioneʒ ſine frau
de. Iſta tamen queſtio ⁊ pꝛecedẽs magis

.Etvtrũ poſſint delega
ibe: Reſpondeo ꝙ pꝛioꝛes babent
poteſtatẽ oꝛdinariã / ſicut curati ꝑꝛochia
les. ſed illam poteſtatẽ hñt limitatam ſe/
pe per ſuum abbatem vel epiſcopũvel pa

¶ Utrum ſacerdotes ſeculares eo lure
launt ſacerdores voſſunn abiolui abaleſ⸗

————

cut
un

nbent
nochit
nſe
palps
nilis
uüt⸗
iue
lun 1

ſine licentia ſuoꝛum maioꝛum:·
Aitrũ ſit celandũ quicqd dicit᷑ in con⸗/

ſubuerſionẽ ſed edificatiõem.⁊c.

¶ Atrũ confitens / poſſit dare licentiã cõ
feſſoꝛi ſuo.reuelandi quicqͥd qð ab eo an
dierat in confeſſioe / ſiue tangat confiten

tem/ aut aliũ quempiã.ſiue etiã pꝛo pace
aliquoꝛũ adiuicẽ refoꝛmãda/aut pꝛo am
monitone alicuiꝰ ſeu coꝛrectõne aut hu⸗
iuſmodi. Reſpondet᷑ œ pꝛopꝛie loquẽdo

nõ poteſt dare licentiã / ꝙ coͤfeſſio reuelek
Sed poteſt dicere extra confeſſionẽ.⁊ a

huc cautela magna ſeruanda eſt in tali re
uelatiõe/⁊ expedientius eſt/ ꝙ ipſemet cõ

fitẽs dicat ꝙ dicendũ eſt/⁊ pꝛeſertim ſi ſit
dicendũ in publico. Rurſus dum tangit
peccatũ alterius ſecretũ / confitens nullo
modo debet reuelare niſi ad bonũ ipſius

ſicut velet ſibifieri. ⁊ dicat tali ⁊ tale / p
pꝛodeſſe debeat/non obeſſe.

„

el magis ſpuali/confitẽtis aut cõfeſſorꝭ

aut alterius pſone ſingulanis/aut pluriũ

yel vnius ⁊ totius cõitatis euitando po

feſſione ſub ſigillo confeſſionis: Reſpon
det᷑ꝙ peccata ⁊ eoꝝ circunſtãtie/⁊ ea ꝑ q
poſſet haberi cognitio peccatoꝝ/ſunt de
ſigillo cõfeſſionis ⁊ de neceſſitate celẽda
Alia etiã ſunt celanda/tanq; ſecreta/ ſi di
cant᷑ bona fide/⁊ intentõe/ nec tendũt a

¶Atrũ pꝛo ꝑiculo vel damno temꝑali/

ſit aliquid ſub ſigillo confeſſiõis auditũ

reuelari/dato ſaltẽ ꝙ confeſſoꝛ diceret co/

q; nõ ſunt faciẽda malaꝛc Nec ſufficit di
HH confeſſione / er quo iam au⸗/
diuit Secus ſi a pꝛincipio diceret ſic. no
li mihi confiteri.quia nõ volo tenere ſecre

cere poſt auditõem confeſſiõis/ꝙ ↄfeſſoꝛ

tum illud quod dixeris. Et tũc iam non

eſſet confeſſio ſacramẽetalis / de cuiꝰ ratõe

eſt ꝙ ſit ſecreta/ niſi aliter ⁊ aliũde ſciatur

Btru ſi quis pec/

cauerit occulte / ſicq tale peccatum tagat

vel ſcandaliʒet cõitatem / ſiue peccatu ſit
aue ſiue leue Vtxꝝ peccans / teneat ſe ip
ſuz pblicare.Et hoc tãgit religioſos: Re

ſpondet᷑.ꝙ ſi peccatũ ſit de ſe publicũ. ſi/

cut hic ſupponit᷑ licet perſona ſit occulta

fitenti/ ꝙ talia non recipet ſub ſigillo con
feſſionis/aut qͥ ſuꝑ hoc ſit faciendũ? Re
ſpondet᷑ ꝙ nullo modo etiam p ſaluãdo

0ρ ihb⸗ S

vYeritatẽ/ ipſe debet illam dicere tam deſe W

qᷓᷓ; dealijs in caſu tali. Et in hoc nõ ꝓdit

ſe/ſed obedit legidei/⁊ ſuo ſi uperioꝛi/qui
cogũt ſe reuelare Poteſt tamen talis cul-

pabilis/pꝛelato ſuo interrogãti in publi

co coꝛã alijs ſic dicere/domine/qnod ſcio
patus ſum vobis diceread ꝑtẽ. Si auteʒ
factum eſſet occultũ de ſe/⁊ pſona aliqua

eelſet publice diffamata. vel accuſata ipſa

ſimiliter dum interrogatkaſi uperioꝛe tene
tur dicere veritatẽ Si autem factũ eſt oc
cultum/ perſona nõ ſit diffamata/tunc
talis perſona interrogata perſuum ſupi
oꝛem/nõ tenetur ſe reuelare/⁊ poteſt dice

re/domine/ nõ debetis me ſuper talibus

interrogare/ex quo non ſum diffamatus
yel accuſatus/vel denüciatus Si autem
ſuperioꝛ vꝛgeat eum ꝑ iuramẽtum/⁊ ſub

pena excõmunicatõis ipſe non tene»Äqaobe

dire/ nec penam timere. Sed ſi pertales

euaſiones et reſponſiones/ ipſa perſona

veniat in ſuſpitõem ſuꝑioꝛis/vel auden

tiũ/ꝙ ipſa aliquid ſciat/hic eſt maioꝛ diſ
ficultas.Et plane ſi ſit res cognita in co⸗.
feſſione ſolum / dicunt doctoꝛes ꝙ abſqʒ

ſcrupulo poteſt dicereet iurare. domine
ego nihil ſcio de iſtis. Et hoc ſic intelligi

tur/ꝙ nihil ſcit tali modo vel ſcientia.qli
modo poteſt ſuperioꝛ et ſolum debet in
terrogare. Si autẽ poſſet ſimilit᷑ in alis
pure ſecretis ita reſpondere ſine menda/

cio/ego non audeo diffinire. Uideretur

kainen alicui par ratio/et par verbi intel
ectus M r

Atrum in caſu pꝛedicto poſſit pꝛela⸗

cut ad pꝛioꝛem in om̃i caſu Et addo ꝙ ſu
perioꝛ in tali inquiſitõe pure ſecretoꝛuum
grauiter peccat/⁊ eſſet puniendus.qm̃ ex
cedit metas officij ſui.⁊ violat q;tũ in ſe

eſt iuriſdictõnem dei/qui ſibi ſoli ſecretas

reſeruauit punienna.
(Aum ſi quis malicioſe accedat ad
latum ſuum/confitens peccatũ ſuum/de
quo credit ſe nõ poſſe publice puniri.qꝛ
ei ſecrete confeſſus eſt. Si vero ante con
feſſionem peccati vel poſt venit ad noti/
ciam pꝛelati tale peccatum per confiten/⸗
tem vel ꝑ alium/poſſit pꝛelatus ipᷣm pec

catum reuelare.et publice punire peccan

tem.⁊ pꝛecipue ſi publice accuſetur: Re/⸗
ſpondetur / eſic / ſed obſeruet pꝛelatus⸗

nis pꝛecipe. ſi quis ſciuerit accuſet en. uut
ſi talis teneaturobedire: Reſpondetur ſi

6

OQueſtiones quedam

ne ſcandalum oꝛiatur/⁊ hoc faciet oſten /

dendo pꝛius qualr ſcit modo publico vł

ante confeſſionẽvel poſt peccatũ cõfeſſuʒ

celando tamẽ aliquid ſciat in cõfeſſio/
ne. Immo ſi ꝑ hoc innuat ꝙ pꝛelatus re⸗/

uelet confeſſionẽ / ipſe eſt grauiſſime pu/

niendus ¶ Atrũ ſimaioꝛ ſolus/aut vnꝰ
vel duo alij ſoli/ſciant peccatũ alicuiꝰ.an

poſſint aut debeãt adducere tale peccatũ

ad publicũ iudicium? Reſp õdet᷑ opoꝛtʒ

ad minus eſſe duos teſtes/⁊ qui ſciant ex
certa cognitõne.nõ ex ſolo auditu/ vel ꝗ

ipſe reus cõfeſſus ſit publice/ poteſt etiã

in hoc caſu ꝑ iuramenta ⁊ aliter moleſta-/

ri ille qui eſt pnblice diffamat de aliquo
facto/velvbi factũ eſt publicũ licet ꝑſona
ſit occulta quatenꝰ publiceveritas cogno
ſcatur. ¶ Vtrum reuelatoꝛ confeſſionis
remittendus ſit ad ſupioꝛem/ ⁊ ad quem
et ſi in omi caſu id eſt ſi ſemꝑ. Reſpondet᷑
; h tutiꝰ eſtvt remittat᷑ ad terroꝛẽ.quoni

am peccatũ eſt enoꝛmiſſimũ ⁊ peſſimum
⁊ reputarẽ minꝰ malũ apoſtatare plures

a religione pꝛofeſſa/licet nõ ſit talis pena
in canonibo ſtatuta/⁊ vix poſſʒ dari pena
ſufficiens. Jura tamen inſtituũt/ꝙ talis
retrudat᷑ in artũ monaſteriũ.⁊c̃.nõ ꝙ iu/

ra cogant pꝛofiteri religionẽ/ ſed cogunt

carcerè pati.vel talem penitentiãꝗq.

AUVtrũ ſi quis nõ publice ſed ſingulariter
tamen. ⁊ hoc extra confeſſio/

expꝛobꝛado tamen. ⁊ hoc extra confeſſi
nem / vel etia in confeſſione/ peccatũ dixe

rit in confeſſiõe auditum ſit puniẽdus:

et quomodo. Reſpõdet᷑ excaritate ⁊ in

confeſſiõe / poteſt ſibi obijcere peccatũ cõ
feſſum / ſeruata diſcretione. ſed ſepe nõ ex/
pedit vbi confeſſus ſcandaliʒaret᷑ et male
caꝑet/⁊ foꝛte retraheret᷑ a confeſſione ali/
as facienda.Extravero confeſſionẽ nũqᷓ;
