non niſi rara raptim emicat.dehinc fflãma
rapacioꝛ exurgit ↄuoluta fumo fantaſma
tum.licet ad poſtremum velut in carbone
ſuo nitet.tranquillus ardet depuratus ab
omni fumoſitate tum paſſionuʒ.tum fan/⸗
taſmatũ. ¶ Hoc vero ferreũ ⁊ trãquillũ di
lectionis incendiũ.pꝛiuſq; attingeret aĩa
mea/pꝛiuſqᷓ; amoꝛẽ couceptuʒ enixa eſſet.

quib nõ ego languoꝛib extenuatus ſum
quiba nõ vexatus doloꝛibo?: Quotiẽs ego
ad ſanctos ſanctasq; homĩes.quotiẽs ad

atres ⁊ fratres meos ſimul in xpᷣo degen ⸗/

es / querulis vocib planxi Fulcite me flo
ribo ſanctaꝝ oꝛationũ veſtraꝝ.ſtipate me
malis exemploꝝ veſtroꝝ quia amoꝛe lan⸗
gueo. Cognitus eſt nimiũ mos eiꝰ.imo
moꝛe veterano vult hec infelix et ſuadet.
quid dico ſuadet:vi agit:vt pꝛoſtituat de⸗
coꝛem ſuũ.hec virguncula mea. hec adole
ſcentula aĩa mea.Attrahit videlicet coꝛru⸗
ptoꝛes ſoꝛdidiſſimos impꝛobiſſimosq; pᷣ
dones animaꝝ incautaꝝ. Nũquid nõ ocu
lus pꝛedo nequã qui depᷣdatus erat aĩiam
Hieremie:Tactus pꝛeterea ⁊ guſtus ⁊ lin
gua ⁊ aures / heu q; violenti ſunt ſeducto⸗
res. Appꝛehẽdit quilibet palliũ aĩe mee⁊
ſubdole blandiẽs Doꝛmi iuquit mecum.

Reclamat aĩa mea oꝛe ſyndereſis in quo ñ

inuẽtus dolus.ſed nec inueniri põt.Relu⸗

ctatur manibo ↄſcientie Seoꝛſum vos ex

clamat. abite hinc in malã hoꝛã veſtrã fal/
laciſſimi deceptoꝛes. Neſcitis foꝛte qualiſ

ego ſum. Ego ne talis meipᷣam ſub veſtra

libidine pſtituendã turpiter exponã.Ego

ne ludibꝛiũ vobis ero riſus ⁊ oppꝛobꝛiũ?
Põ eſt ita cõſiliũ.alias querite ſi quas in⸗

ueneritis q̃ veſtris credãt maleſuaſis blan
dicijs Ego vos reſpuo deſpicio ⁊ cõſpuo
phi de vob. Ita aĩa mea ad illecebꝛas car⸗
nis. ¶ Ego aũt Bernardus/ad meipſum
frequẽtius iſtud inculcabã. Bernarde ad
quid veniſti: Ad quid veniſti Bernarde:
Nimirũ tu veniſti ad amoꝛis caſti ſcholã:
in qua docearis amare deuʒ ex toto coꝛde
ex tota aĩa ⁊ ex tota foꝛtitudine. Nihil er⸗
go tibi cũ carne.rixas eius perfer viriliter.
Silebit tandẽ.etſi nunc grauiter moleſta
ſit atq; cũ oblectamẽto obſequet᷑tibi. Sʒ
quid: Non tantũmõ timoꝛes intus ⁊ rixe
ſed foꝛis pugne.Notũ eſt quãta me impu
dentia bis mulieres infelices nudũ aggreſ
ſe ſunt. qᷓs vt clamaui latrões ⁊ ſocios exci
taui.Altera vice/vetulã hãccarnẽ meã/qꝛ
ex viſu młiercule ſtimulabat me acriꝰ ſoli/⸗
to. ego demerſi collo tenꝰĩ aquã algiqã vſ⸗
q; du miſere ad moꝛtẽ obtoꝛpuit. ¶ Lali⸗
boaculeis ĩ ſui ꝑturitõe exagitatꝰamoꝛ me
us / ſepr;ĩ flebiles erupit eiulat? vagitusq;
Et ego multũ flẽs ⁊ amoꝛẽ meũ quaſi la⸗
chꝛymis iam balneãs loquoꝛ cũ apoſtolo
O infelix ego homo quis me liberabit de

ſcholont
ann
quibegen
locpicse
Ginonutus
gvepaſte
Pecon pre
inlunml
beotherenn
Lneſan
nptonfl
aſbns A⸗
Aartumnoc
lſanniod
chigo
rumnſago⸗
etrepes
9ortio
mop ſe
9fhitn
tie⸗
womor
iſocen⸗
lepeſinn.
ſonemue
lgehrebeca
nporensn⸗
leperöein
pbädiſſin
KKaur
elicepur
lccensine
mninno eff
weino;
ſyinpan,
toanerpe
lalumign
Incglno
fininedi
rgocin

neſun
lbego
higdd
ege
eneſ⸗
tpune
morlnn
ebin
e ſunce.
Künerd
bermbke
cncon
finoog,
nidon
8aatginn
Aſhotlin
Irſcnen
iniener
Emmann
gingo
or
ſundose
lchif
neqnei
nſihn
ni C
Penn
ſignusin⸗
naſoblan
öſpno
cbrascar
weipſam
anardesd
Benmande
cſtiſcholi
rtotochee
e Pibl
rernmlir.
ernolctr
inti
nneinpn
Miggoe
cbetcl
nemmen /⸗
nſoli
lodirt
.W

ginos
goſ
iͦpoin⸗

H.

banhux

Bernardo doctoꝛe mellifluo

coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰgra dei per ihm xpᷣm
dñum noſtrũ Scio enĩ ꝙ aliter ↄtinẽs eſſe

nõ poſſuʒ niſi deus det. dat aũt exercẽtib⸗
ſe ⁊ queretibo ꝓpterea Fulcite me floꝛibus

oꝛationũ veſtraꝝ o ſancti ſancteq; omnes

ſtipate me malis ſpnaliũ chariſmatũ quia
alis fuit ſtatꝰ meus ĩ
ſchola ↄtritionis.qua in reꝛ ſi nibil modo

amoꝛe langueo.

patioꝛ in gloꝛia.cõpatioꝛ tamẽ tibio quiſ

quis es generoſus adoleſcens bone indo⸗/
lis.quiſqs egregio ⁊ caſto/ artẽ bene ama⸗
di nouitius adhuc addiſcis Didici er his
que paſſus ſum pugnã tuã ſed foꝛtiter age
pꝛecoꝛ.Pꝛecoꝛ hãc veterẽ ſoꝛdidã carnem

tuã animoſus euince Ego meipᷣm tibi pᷣ/

beo in exemplum victoꝛie:ſpemq; coꝛone

Tu me ſequere.tu ecꝑto crede.credis hlu⸗

m.pacatiſſimũ afferet niſi victus fede ſu⸗
cũbas. Alioquin iugi miſeria toꝛqueberis

ncerrimoq; pꝛuritu/ etiã in ſenio/dũ a ma
le ſuauibo danabilibq; titillationibo ab il⸗
lecebꝛis fonere ſanareq; te putabis. ¶ Ue
rum ſuꝑ omnia te moneo pclareadoleſcẽs
et repetẽs iterũ.iterũq; monebo.caue tibi

a ↄſoꝛtio neq; adoleſcentũ.vel viroꝝ eui⸗

ratoꝝ.ſciens qm̃ coꝛrũput bonos moꝛes/
ↄfabulatõnes peſſime.quãto magis attre
ctatõnes oꝑationesq;.O moꝛes.o ſcelera
imoo moꝛtes, o ſcelera ſceleratiſſima quo⸗
niã ſocietas illa foꝛmidãda eſtde cõtagio⸗
ne peſſima.quã naturali federe ac inſtitu⸗

tione mutuo decebat eſſe caſtã atq; ſecura

agente hec coꝛruptela beſtiali eoꝝ q́s om⸗
nipotens nature deus / ſi nõ reſipiſcãt ma⸗

le perdet.iuſte quidem quia ⁊ ipi qũq; ne⸗

phãdiſſime ꝑdunt quos ſeruare inſtituere

q; debuerãt ſic fidei ſue traditos velut an/

gelice puritatis iuuenculos. Verũ tu ado
leſcens inclite/ has peſtes mõſtrificas/ nõ
minus effugito / q; fame tue / q; caſtitatis
tue / imo q; vite tue/ certiſſimos hoſteſ. Oð
ſi vim parauerint obnitere reclama palaʒ
eloquere palã oſtendito veternoſam hanc
beluam ignibe ꝑſequendã. clama mecũ.la
trones latrones. Wenicg in omni tuaaf
ffictione dũ amoꝛẽ caſtum ⁊ di
ris. ocium ꝓcul abſit. Ocia ſi ⁊c. Sit quo
qʒ refugiũ ad lectiones.ad ieiuniũ. ad oꝛa
tiones. Non enĩ vincit᷑ hoc demoniũ / niſi
in ieiunio ⁊ oꝛatione. Dicin hac parturi⸗
tione tua dic deo ⁊ omnib eius ex intimis
pꝛecoꝛdijs anime tue Yulcite me floꝛibus
caſtimonie,ſtipate me malis puritatis ſã⸗

uinũ partu

48

cte qꝛ amoꝛe langueo. ¶ Cali languoꝛe

toꝛquebar.tali pompa rũpebar pariendo
amoꝛẽ dei iam ↄceptũ.Quidni igitur lan
guoꝛẽ hunc feruidu/moꝛs ſi aliqua ſeque/⸗
retur. Qualis moꝛs: moꝛs alterutrius ex
hoc amoꝛe duplici. moꝛs qmoꝛis aut carꝰ
nalis aut ſpũalis. Ded dicamus meliꝰ q
carnalem ſpũalis amoꝛ ſtrauit.calcauit ex.
animauit.De quo vere dictũ eſt Foꝛtis vt

moꝛs dilectio. Perpendo quũo enecata eſt

in me dilectio ⁊ delectatio quelibet coꝛpa⸗
lis:quãdo ad cibũ ibam ſicut ad toꝛmen⸗

tum.quãdo ſagimine cõcreto incaute op/

Poſito /vſus diu ſuz ꝓ butyro. Quãdo ſub
inde ad ipᷣa luxurie blandimẽeta/ego vl ſo⸗
la recoꝛdatõne ↄcutiebar hoꝛroꝛe/abomi⸗
nans ea tanq; ſaniem putrem fetidamq;.
Emoꝛtua igit᷑ veterana carne mea feli⸗
Ci moꝛte.que vitã nõ abſtulit ſed mutauit
quatinꝰ renouaret᷑ ſicut aquile inuentus.
Amoꝛẽ dei pꝛidẽ ↄceptuʒ enixa eſt anima
mea:obſtetricãte penitẽtia cũ ſuis ſodali⸗
bus. Ducceſſit in ſcdᷣa ſchola/meditatio
ſedula famulatrix.que nato amoꝛi/lactan⸗
nis ac gerule fungeret᷑ officio. Eſt itaq; me
ditatio foꝛtis vehemẽs atq; pſeuerãs mẽ⸗
tis attẽtio ad aliqͥd inueſtigãdũ.Nõne foꝛ
tis ac vehemẽs attetio que põt mel ſugere
de petra.oleũq; de ſaxo duriſſimo adamo
ris ſui nutrimẽtũ.imo ad raptũ facit. Eſt
aũt raptus vehemens occupatio virtutis
ſuꝑioꝛis cũ totali ceſſatione virtutũ infe/

rioꝛũ aut ſaltem cũ debilitatõne notabili⸗
In hac meditatõe iuxta alterũ typũ exar⸗

geſcit ignis diuini amoꝛis/ꝓpheta dicẽte.
In meditatõe mea exardeſcit ignis. Hoc
fit valido fletu aſſidue ↄſiderationis.ſtrin
gente ⁊ vniete virtutẽ totã ignis hꝰ.q̃tinꝰ
ex materia iã pparata ⁊ q̃ſi deſiccata abhhu
moꝛe groſſo carnalitat/fãma purioꝛ erũ⸗
at ⁊ emicet. ¶ DHec meditatio nõne mibi
atz ab adoleſcetia familiaris extitit qñ fre
quenter ea que coꝛpoꝛeos ſenſus circũſta⸗
bant / me ↄpellebat vel ignoꝛare vel pꝛſus
negligere.Teſtudo ⁊ feneſtra celle nouicõ
rũ.⁊lacus lauſane.⁊ cella m ti mei ⁊ alia
multa fidẽ hinc facũt quoꝝ mihi ↄſidera
tio nulla eri. ¶ Hic mihi ſolitudo placẽs
hic inter quercꝰ: fagos mgros ⁊ doctoꝛes
meos/gratioꝛ ⁊ crebꝛioꝛ illa ↄuerſatio mea
illic ea oĩa qᷓ fomentũ pꝛeſtant amoꝛi diui
no / colligebam. ſugebã. dirigebã. aut iam
collecta reuomens ruminabam. quoꝛum

—

Bermo factus de ſancto

odoꝛem poſtmodũ dedi/ſcriptisq; reliqui
ᷣſertim ſuꝑ cantica.⁊ in meditationibus.
o quippe mecũ ipſe et ad deum nüc

boc nunc illo modo meditans fabulabar.
Duis ego ſum dñe: Ouis O rex vniuerſe

creature vt digneris te amari a me: Quid

dico digneris. cũ tuipᷣe terribiliter iubeas
vt amem te. ⁊ minaris eternas miſerias ſi
nõ amauero te: Ze quẽ amare fructus ſũ/

mus eſt. ſũma nobilitas. ſuauitas incom/
pꝛehenſibilis eſt.iocundiſſimacq; dulcedo

Jubeasvt diligam te. Diligã te igit domi

ne foꝛtitudo mea. diligã nõ ꝙ amoꝛe meo
egeas. ſed quia idipᷣm vis ⁊ iubes. fiat qð
vis.fiat qð mandas.exurge domine in pᷣ⸗

cepto qð mandaſti.diligat te quicqͥd ĩ me

eſt.tota virtus mea.totũ coꝛ meũ.tota ani⸗

ma mea. deſideret teipᷣm qui totus es deſi

derabilis.amem te totũ.cui me totũ nec ſe

mel debeo. Nam debeo quia nihil eram ⁊

feciſti me.debeo quia perieram ⁊ refoꝛma

ſti me milleſies moꝛtẽ meruerant peccata
mes ſed debeo milleſies ?⁊ amplius.qꝛ mia

tua magna eſt ſuper me.⁊ eruiſti milleſies
animam ex inferno inferioꝛi:etiaʒ anima
mea tepida et euomi digna. aĩa arida ni/
mis in amoꝛe dei tui.anima ingrata bene
ficijs eius.Appello te.reſpõde mihi.ſi qͥſ/
piam amoꝛe tuo ſic arderet/ vt omnia lar/

giret᷑ nbi gratis nõne diligeres euʒ: Quid
ſi vltra omnia ſua donaret ⁊ ſeipᷣm.nec ſo⸗

lum donaret / ſed inſuꝑ pꝛo te redimẽdo a
moꝛte/ moꝛtẽ ipſe duriſſimã vltro ꝑferret.

nõ adeo obduruiſti / vt poſſes talẽ ſic amã

tem redamare. Atuero deus tuus ille talis
eſt. qui nõ puſilla aliqua bona/ſed boc ce/
lum bancterraʒ hoc mare ⁊ omnia que in
eis ſunt /tibi cõtulit.ſed ⁊ ꝓpꝛio filio ſuo ñ
pepercit inquit apoſtolus ſuꝰ.ſed pꝛo no/⸗
bis omnib tradidit illũ.quãto magis nõ
omnia etiã nobis cum ipᷣo donauit?: ¶ At
reſpondebit foꝛtaſſis tua vel ingratitudo
vel auaricia.non mihi ſoli inquies iſta do
nata ſunt ꝓpterea nõ ſunt amoꝛis erga me
ſingularis indicium. Falleris anima mea
ſciueris quia tibi multo copioſius benefi⸗
cium collatũ eſt Itaq; finge tibivnice hoc
celum ⁊ hanc terrã datas eſſe.deũ inſuper
pꝛo te ſola redimẽda carnẽ ⁊ moꝛtem ſuſce
piſſe.nũquid ſolitariuʒ hoc munus grãde
malles eſſe qᷓ; cum multis: Nũquid homi
nũ omniũ parentũ ⁊ affiniũ.nũquid etiaʒ
angeloꝝ cõſoꝛtio/velles nõ gaudere: Nũ/⸗

quid eligeres munerũ tuoꝝ nullos eẽ par

ticipes: Hõ ita ſapꝭ anima mea/vt hoc ſa

pis. Cur ergo nõ diligis diligentẽ te/⁊ta⸗
lem ⁊ taliter diligentẽ.qui amari ſe ⁊ iubet
auctoꝛitate ⁊ rogat caritate.aduerſitate co

git. allicit pꝛoſperitate: Cui vox illa con⸗

gruit/ſi ad puruʒ reducatur.dies nocteſq;
me ames.:ne deſieris.me ſomnies.me expe
ctes.de me cogites.me ſperes.de me oble⸗
ctes.mecuʒ tua ſis. meus fac ſig poſtremo

animus quando ego tuus.¶ alia olim
plura mecũ meditabarvt columba. Nunc
ad vos mihi exhoꝛtationis ſermo eſt/ qui
inter ꝓficientes computandi eſtis.ad vos

quos edomita iam carne quãtum ſatis eſt
ad meditanduʒ conuenit ſatagere. ZLotis
conatuum neruis ad amoꝛem dei nutrien

dum augendum pꝛoficiendũq;. Non vos
Abducat oꝛo vel ignauia et vecoꝛdia vel

amoꝛ ſolius illuſtrandi intellectus.ꝙ ne⸗

glectus ſit affectus.quem ſicut maximere⸗

ſpicit virtus ⁊ meritum /ita pꝛecipue colẽ/⸗
dus eſt. ¶ Atuero dicetis.nos certe ad ſtu
dendum poſiti ſumus.nos ad ſcripturas.
intelligenduzʒ. hec eſt noſtra vocatio. Hoc
nec ego nec repꝛobo fratres.nihilominus
teſtimoniuʒ perhibebo vobis quale poſi⸗
tum eſt in epiſtola mea ad fratres de mon/
te dei/q; ſcripturas ſacras nullus vnq; ple
ne intelliget qui non affectus ſcribentium
induerit.Et quales affectus: virtutũ qua
rum regina ⁊ mater ipᷣe eſt. Deniq; ᷣm mẽ
ſuram dilectionis/ conſequitur magnitu⸗
do reuelationis diuinoꝛum pꝛeceptoꝛum
Nolo mihi credideritis niſi hoc inſinuet
deus ipſe dilectionis.dum apoſtolos di⸗
xit amicos.quia omnia quecunq; audiui
inquit a patre meo / nota fecivobis. Nimi
rum a natura ↄꝑatũ eſt ꝙ ſecreta noſtra oc
cultamus hoſtiboiamicis reuelamus Su
per inimicos meos pꝛudentẽ me feciſti in
quit ille cui incerta ⁊ occulta ſapientie ſue
deus maniteſtauerat. Cauſam ſubdit me
ditationẽ ⁊ amoꝛẽ diuinoꝝ pꝛeceptoꝛum
¶ Ouis pꝛeterea neganerit qn amare ſit
quoddã ſentire quia amoꝛ inſuꝑ quedam
ſpũalis exiſtat ꝑceptio: Sentire vero co⸗

gnoſcere eſt non minus q; videre.Et ſepe

tanto ampliꝰ ⁊ certiꝰ/quato tactus ⁊ guſtꝰ
ab obiectis ſuis perceptioꝛi ac iocũdioꝛi
actualitate mouent᷑ Nonne mellis dulce⸗
do ⁊ ignis caliditas ⁊ odoꝛũ ſuauitas/me
lius guſtu tactu ⁊ olfactu/q; viſu dinoſcũt

mnalte
Untacn
ſtenn
ſdai nie
niiuane
ſuoſ
nen n
turcogni
ſbioclin
wbiimen
henenng
giil
D
iroinſe
Plugqje
raſuntin
cleſna
anoreco
faſn
Aßcept̃
ctupfe

ſeln
ctock
ſeai.6

mnnee

Mmedin
nnii
lapar
eakuin
joſegſi
Nſpiton
delguis
lobicode
aeſte
brgnen
min..
guidtun
linio vite
nulssde
lins. Oo

h um amno

ofunesſ⸗
turedo
ſißs⸗ eſete

loeher
bocſg
nirntn⸗
flerinber
Afuneco
rlluann
hesnoatſg
les meeg⸗
demeche
gpoſrene

Dlacin 5

mbaeßte
moek
cſtsdde
imnſroc
gre Dots
ndaifumen
1 onws
ordar el
lattsgnen
umurwere
meopnech
NsCNen
Adſanpnns
woctto .
hnibüomine
bglepoſß
Mdenon
lus mmple
Cbentium
vinmügna
cnichfmm?
wurmagnitw
Prccpiown
lboc ininn
apoſoo
Nangll
Nibis Kn
mwhtN
ulnnd
niprinfin
nlyentſe
Honicin.
Epucnn
Tinunnt

Bernardo doctoꝛe mellifluo 48

Non aliteranima ſuum guſtum habet ſu⸗
um tactũ olfactũ inſuꝑ/ex amoꝛe.Rurſus
ſi beatitudo hec debetur mũdis coꝛdeꝙ ip
ſi deũ videbũt.et hec mũdicia nullo pacto
melius/nunqᷓ; ſincerius ⁊ efficacius fit qᷓ;

ꝑ ſucceſſionis amoꝛoſe depuratiuã actio⸗

mplioꝛ cõſequa
Poꝛro vbi amoꝛ

vbi intenderis ingeniũ valet.quaread ve

7

ementnmord lẽtioꝛ effulgebit co⸗
gnitio. Peinde virtus vnita/foꝛtioꝛ ẽ ſe

ipᷣa diſpſa.Erit ergo virtus cognoſcitiua⸗

i;to in ſe collectioꝛ/tanto foꝛtioꝛ. Nihil ãt
plus qᷓ; amoꝛ vnitiõem hãcoꝑatur. Plu⸗
ra ſunt in hac ſnia.naʒ quis neſciatex hac
calefactiõe foꝛti/ignẽ lucentẽ erũꝑe: Ita ex
amoꝛe cognitio generatur. ¶ Dicetis pᷣte
rea foꝛtaſſis amoꝛẽ vos hr̃edei qᷓ;tũ ſuffic
ad pᷣceptũ. Vellem etiã nos hreq;tũ ſuffi⸗
cit ad pfectũ ⁊ ꝑfectũ.qm̃ in via dei non ꝓ

di/regredi eſt et magna plane iam imꝑ

ectio eſt/ ꝓpꝛiũ ſerui pign/nolle niti eẽꝑ⸗
fectũ. teꝝ cauete obſecro.dũ mẽs re⸗
manet arida a pinguedine ſpũs.dũ ſuaui⸗
tate diuini amoꝛis deſtituta langueſcit:ne
tandẽ ipᷣa redeat ad cõſolatiũculas quaſdã
fedas et carnales indignas ſe. Verũ quip
pe eſt/aĩam abſq; cõſolatiõediu ſtare non

poſſe.ꝙ ſi deſit cõſolatio ſpũalis q̃ guſtata

deſipit omnis caro ⁊ quã ſolus pᷣſtatamoꝛ

dei:quis facile nõ agnoſcat q; ꝑuo lapſu ⁊

lubꝛico / delectatio carnalis obꝛeperetimẽ
da eſt. Quis nõ extimeſcat illã apłi expꝛo⸗

bꝛatiõem.Cũ ſpũ ceperitis carne cõoſuma

mini. Pꝛofecto abſq; amoꝛe ði feruido:nũ
quid tuto venient ſolicite ⁊ miſere huiꝰ ob
liuio vite.qm̃ male vincitur delectatio car
nalis/ delectatione ſilr carnali.ſed aliter po
tius. Solus amoꝛ dei/clauus eſt qui cla⸗
uum amoꝛis impuri deheraiie E

o fratres ſi vel tenuiter ⁊ in raptu quodam
guſtare donaret᷑ ⁊ videre/q;ſuauis eſt dñs
ſi fas eſſet exclamare exaffectu ꝓbato et ex

ꝑtolſentiendo cũ ꝓphᷣa. Quemadmodum

quidaʒ ex vobis pñt.q;magna multitudo
dulcediuis tue dñequã abſcõdiſti timenti
bus te. Cederet affirmo ariditatis iſtiꝰ in

affectu /cũ eruditiõe qᷓ;talibet intellectꝰ.pu
deret aiam tãdiu languiſſe.eã fuiſſe ſic ter⸗
ram ſine aqua deo.ſine aqua ſapie hocẽ ſa
pide ſapoꝛoſe ſcie. Puderʒ ⁊ poſtremo pꝛi
mã nõdum litterã alphabeti huius ſcie af

—

fectualis didiciſſe Itaq; liberet exclamare
cu vno ex magnis ſqutatoꝛibiſſed nõ abſ-

7

q; affectione. Sero teamaui pulcritudo
taʒ antiqua et noua Sero te amaui.iO
ſi liberalioꝛi dono / vehementioꝛiq; exerci⸗
tio / datũ eſſet amoꝛem vrm exteudere/ad il
lum quem tertio loco noiauimus amoꝛis
gradũ/ad amoꝛem extaticũ et quiad ſi uꝑ⸗

mentales rapit exceſſus ꝓfecto iaʒ vos ci
regina ſaba nõ habered vltra ſpũm pᷣ ma⸗

gnitudine vel deuotionis vel erultationis
vel ammiratiõis ¶ Ham amoꝛ/dum ꝑ cõ
templatiõis obſequiũ in tertia ſchola/huc

uſq; trementi/robur acceꝑit.aſſumit.iun⸗
git et vnit aiam/tanqᷓ; ſpõſam / deo ſuo ſpõ
ſo. vt ſint iam nõ duo ſed vnꝰ ſpiritꝰ. Et iã
verius eſt aia in deo quem amat/qᷓ; in con

poꝛe qð animat.nam ibi verius conſeruat
¶ Ita aĩa q̃ pꝛius appellabatur turtur et
colũba ꝓ gemitu ⁊ meditatioõe:q̃vocatura
mica et filia ꝓ ſubarratiõe ⁊ adoptiõe/iam

dicitur ſponſa introducta in cubiculum re

gis ad fruendum cupitis amplexibi. Illic
ipᷣa cõcipit et fitverbigena. gignit itaqzver
bum obũbꝛãte ſibi virtutealtiſſimi.et i vir

ginali vtero ſuꝑioꝛis poꝛtiuncule mentis

ſue / ꝗ noĩatur vel ſcintilla ſeu apex ratiõis
vel ipᷣa ſyndereſis.cuius integritas viola⸗
ri nec in demonibo potuit adeo iugiter vir

go ꝑſeuerat. ¶ Perget aliquis q̃rere quid
eſt verbũ gigni ab ala. Accipite ſicut olim

reſpondi ꝙ ſola hoc docʒ exꝑiẽtia ñ doctri

na.vnctio nõ lectio. Vis h̊ mãna abſcõdi⸗

tum qle eſt agnoſcere: Ouſta ⁊vide.pꝛimũ
guſtare poſt videre.¶ Ego igitur vos om

nes in amoꝛe ammonitosvelimvt ad hũc

gradum nitamini ambulantes de ſchola

cõtritiõis ⁊ pnĩe.in ſcholã meditatiõis cõ

ſanctimonie ⁊ tãdẽ in ſcholã ſolitudinis ĩ⸗
time flagitãtes crebꝛo deũ etſctõs ſanctaſ⸗
q; omnes ꝑ verba aĩe hoc amoꝛe vulnera⸗

te. Fulcite me floꝛib.ſtipate me malis.qꝛ

amoꝛe langueo.¶ Hec tãta dicta ſunt re⸗
uerendi pr̃es ⁊viri doctiſſimi deamoꝛe bo
no/ſfaciente citatem dei in nobis.⁊ G̊ ſub ꝑ
ſona amoꝛoſi noſtrideuoti Bernardi. tuʒ

ad cõmonitiõem noſtrã.tũ ad ſui pᷣconiuʒ

Ebebat ſubindeꝑs altera xpᷣia
nitatẽ introducere deſuo lãguo

poſt verba et guſtum ſuauiſſimi amoꝛise

relugentẽ quem furoꝛ filioꝰ/ñ
tã amãtiũ q; amentiũ ſeu demẽæ
tium / ſuſcitauit adaugetq;. Vereoꝛ tñ ne

vos tam inſuanis materie cõturbaret acer
bitas.Querulis quippe verbis/quid opꝰ
eſt. vbi tantus factoꝝ ſtrepitus / tatus ſra⸗
goꝛ auditur / cõclamãte xpᷣianitate tota qꝛ

amoꝛe langueo: Amoꝛe quidem ſeuo etꝑ⸗
uerſo in membꝛis ſuis.cuius amoꝛisad pᷣ

cedẽetem tanta eſt qᷓta eſſe põt diſparilias

¶ Pꝛimus vnit diuiſos.iſte coniũctiſſios

diuidit. pꝛimus nõ querit q̃ ſua ſunt. Iſte

etiã aliẽa diripit.vtrũq; ↄ comitat᷑cõtritio
et meditatio. Sed võtritio⁊ infelicitas h̊ ẽ

dinfelix cõtritio in vijs iſtius. meditatio q;

iniqͥtatis in cubili ſuo.q̃ aſtare facit oĩ vie
nõ bone et maliciã nõ odire. Ac ꝑinde nõ
in cõtemplatiõem cadit hec meditatio:ſed
tota in còfuſione verſat᷑ hoꝛrẽdo ſciſmate
qð xpᷣianitatẽ lacerauit.¶ Amoꝛ iſtead ſe

ipᷣm qm̃ hoĩes ſeipᷣos amates vt ſine fede/

reſint / cõe eſt. aui qm ad ſeipm Eon ahitur
ſe vel alios quõ dilaetaret? Vñ pᷣterea ire
ↄtẽtiões rixe animoſitates cõtumelie.vnp
cõſuetudines babilonice:noli qᷓrere cauſã
alterã/ pᷣter amoꝛem ſui:Sed accendit do/⸗
minantiboaũt paſſionib/quid mali deeſſe
quid adeſſeboniſabu amoꝛ
ſui qꝛ meditari neſcit legem dei.ſed vel nu⸗
mi vil cereris et bachi et veneris.nullꝰ ad
hec mala pellenda ptʒz exitus.cõuoluãt᷑ fe⸗
re oĩa tenebꝛis.multi quoq;.qꝛ necꝓpꝛiam
nec alioꝝ vocẽ intelligunt in hoc negocio
turbido⁊ ceco luctuoſiſſimi ſciſmaticis/tu
multuant᷑iniurijs agũt.hoſtes a domeſticꝭ
nõ ſecernũt ⁊ qð deuenire ſolet pugnãtibo ĩ
tenebꝛis Cuius rei pᷣbet argumẽtũ/epla q̃
dam grandis nuꝑ edita.q̃ oraebrig. totꝗ
cotumelijs ſcatettota vicioſiſſimo pꝛoꝛſꝰ
coõſfutatiõis genere cõfundit MHũc igitur

inter hec negocioꝝ põdera inter amor bu

ius vincula/ſperes amoꝛi dei /ſperes cõte⸗

plationi locũ eſſe. ſperes ꝙ recogitent cuim

deuoto Bern. illi qui tales ſunt / dies anti⸗
quos⁊ annos eternos in mẽte hẽant. Pꝛo
pterea deſolata ẽ oĩs terra.qꝛ nemo eſt qͥ re
cogitet coꝛde. Poſtremo heu maloꝛum
oĩm cumulus/iã maloꝝ ſemiaria iacta ſũt
Et hinc verendũ eſt/ne ſeges infeliciſſima
hereſum radicitus pullulet ⁊ ineuulſibili⸗
ter occupet agros eccleſie.vt ipᷣa iure nunc
obſecret. Fulcite me floꝛibꝛ ſacroꝝ eloqui⸗
oꝛum nõ defſoꝛatoꝛum. Stipate me ma⸗
lis ſolidaꝝ oꝛdinatarũq; aſſertionũ.qaa⸗

moꝛe lãgueo. Et ne q̃ſiueritis qͥd lãguet
Caput languet.pectus languet.ventrẽ lã⸗

guet. quid partes enumero a planta pedis

vſq; ad verticem vixẽ ĩ eo ſanitas.Etqc

peſſima ſint q patit eterioꝛa tũ niſi miſe-
reatur ex alto ſpõſus et amatoꝛ ſuus expa⸗
ueſco. ¶ Verum omittamus talia. foꝛſan

digit deieſt hic. et neceſſe eſt vt veniãt ſcã⸗

dala. Pꝛopterea ſaluberrimũ eſt cõſilium

vt ſaluet vnuſquiſq; aĩiam ſuã.Et vt pauli
ſper ad pꝛioꝛa redeamꝰ.amoꝛ dei ille / eſt qͥ
nos ſaluare põt.qͥ nos in oĩbo cõſolari põt
Beatꝰ Bern. rei huiꝰ manitfeſtũ eſt angum̃

tũ.qui añcedẽs amoꝛe hoc vallatus / inter
media ſciſmata ſecurus inceſſit. Sed pfe

cto rara eſt nũctalis auis ĩ terris.pauciad⸗
modũ qui amoꝛẽ iſtũ dei/ad tale robur ꝑ⸗
duxerunt. Ra ideranti aũt mihi in ea q̃
ꝑ accidens et velut ab extrinſeco iuuerint
ſanctũ nr̃m/ad amoꝛem iſtũ capeſcenduʒ.
Reperio illa eſſe quatuoꝛ inter cetera.que
ſunt/mr̃is deuotio.apta cõplexio.debita e
ducatio.et ſolitudinis affectio.¶ Drem
ſcimus ex legẽda erga liberos ſuos miro re
ligionis affectu fuiſſe deditã Et ꝓ peccato

2

matr reſtituit᷑filio bonũ.Ecẽi.ij.q;to am⸗

plius ꝓ merito: Et hic ſũmo doctrinã mo⸗

ralem ꝙ pᷣdicatoꝛes ad ppł'm/maxime de⸗

bent ammonere mrẽsvt liberos ſuos a pu

ero ꝑ ſe nutriãt et inſtituãt ad religionis a⸗
moꝛem ⁊ cultum.qm̃ tꝑib nr̃is ꝓchdoloꝛ
oꝛribilis eſt defectꝰ in regimie infantium
ęgt pueroꝝ. Nã quaſi cũ ipᷣo lacte bibũt ſa⸗

niem oĩm pctõꝝ verbis et exẽplis.Etrctõ

res ſcholarũ debẽt ſimiliter eis eſſe p mr̃i⸗
bus exemplo apłi.i.ad Thet᷑.ij. Debet eẽ

marxima ſolicitudo apud eos vt ſui pueri
bonis moꝛibo adoꝛnent᷑.ꝙ ſi nõ curãt (qð
om̃e flagitiũ ſuperat )ſi eos depꝛauãt / ipſi
tot moꝛtibo digni ſũt. q̃t eoꝝ ſcholares mo
rib depereũt. Gcõöm iuuamẽ fuit apta

coõplexio.nã et delicata erat.et ſuauitate q̃⸗

dã mollis ⁊ pia.Et pꝛimo habuit ꝙ eẽt me

ditatiuus.ac ꝑinde ꝓpter minoꝛeʒ immerſi
onem aie in coꝛpus ad raptus et extaſes a⸗

pta.Exſcᷣo habnit facilioꝛẽ deuotionem

etcõpũctiõem.ſicut econtra de coꝛde duro
dicit᷑ ꝙꝙ male ⁊c.ꝙ diabolicã obſtinatiõem
imitatur. Ex iſta radice dicit᷑ ſexus ſemine

us deuotus ¶ Lertium debita educatioa

matre. dehinc in religiõis auſteritate. Cõ⸗
ſtat enĩ ꝙ abſtinẽtia ⁊ ſobꝛietas/pᷣparant
aĩam ad ſpũalia Muararen aere
Eie triũ pueroꝝ. rtuͦ in ſo
litudiuis affectio. Itaq; credi nõ põt/q;tũ

Nuartũ iuuamẽ fuit ſo

Jalvn
ytfineben

(gmorenden

curadavat
ſedfonot

e

G

ndont
dlend
Pogya
Poſtnlon
gonollat
uniipont
litnenaiea
ninnendiſen
nrim
inſcipti
ainſcäſe
tinco⸗
cit nost
(ees Au
leic Rf
ſiderinim
quaaett
goꝛioolſt
nmidigni,
nnöe
Per.
Gllicine
olcne
bereüins
tioen
ſumfone
conſlio⸗
corngte
Naluen

mopanget
mleobery

Enbind
cinain

8ſosnnee

Odernn
Cciijtonm
doannine
Mmede⸗
woſtovgl
elgontos

octwolo

einfantn

xbibütſa
lis Erw
Scſepnfi

enſuipenn
nöani

1
uni,
ſhamm
miſitt
Niunun
Nninni
8cannse
NMolen
Ncntenſ⸗
obfnnndn
imsſnne
Halnano
tnenn
1/forn
ppungnn
lanifil
hopoßinl

Ludouico fcancoꝛũ rege 48

nocent cõfabulationes inter holes dũ etia
nociue nõ putaut᷑. Hinc dictũ eſt ꝙ amici

ſunt fures tꝑis. Pꝛimũ aũt argumeutum
męetis cõpoſite eſt poſſe in vno loco cõſiſte
rẽ ⁊ ſecũ moꝛari.vt Bern.⁊ ante eẽ Sene.
docuerũt. ¶ Deniq; dici põt oĩa iſta quat
tuoꝛ iuuiſſe de ꝑ accidens Bernardũ vt p
pheta et miraculoꝝ eſſet oꝑatoꝛ.inter que
ego pcipua illa deputo/q̃ egit in cõuerſie

illoꝝ qͥ etiã cõuerti toto niſi fugiebant.

Sed hoꝛa finẽ flagitat.⁊ nos flagitemus
vt finẽ beatũ obtinere ſiclanguendo hic ꝑ
amoꝛem diuinũ poſſimus/ꝙ in futuro ſe⸗
cura tranqnillitate in illo collocemur.p̃ſtã
te dño noſtro Jeſu chꝛiſto.

— —

mo factus pa/

riſius ꝑ eũdem doctoꝛem in die ſancti LCu

dorvici fancon regis.
enficefateliliaagri quo cre

ſcunt Math. vi. ¶u. xij.et ĩ euã

gelio hodierno. ¶ Ad irrigan⸗
Aũ lilia candida pioꝝ ⁊ caſtoꝝ
ſtudioꝝ inngro mentis nre/q̃tenus det in

cxrementũ xps/cõuertamus aciẽ noſtre con

ſideratiõis ad illud liliũ cõualliũ exq̃ ideʒ
xpᷣus ꝓdijt qͥ eſt flos ⁊ paſcitur inter lilia.
Poſtulemus vt a toꝛrẽte fluentoꝝ ſerene

gratie/illabat᷑ in nos trames aquarũ ſalu⸗

tariũ.purificans viuificãs ⁊ fecũdans ſte⸗
rilitatem aĩe noſtre.Qð vt fiat nequaq; o⸗
mittendũ eſt ſalutiferũ illud aue.qð aue(ſi
veterũ narrationi creditolim litteris aure
is inſcriptũ fuiſſe reꝑtũ eſt in lilijs / ab oꝛe
cuiuſdã ſepulti/miraculoſo oꝛtu germinã⸗
tibo.qð pᷣterea allatũ eſt deſuꝑ ꝑ os angeli⸗

cũ ⁊ nos illud pia deuotiõe recolamus di⸗

cẽtes. Aue grana plena ⁊c. ¶ Conſidera⸗
te ⁊c.R. P.et doctiſſimi/ac ſapiẽtes viri/o
ſiderãtimihi qð nũc de ipᷣa cõſideratiõe lo
quẽdũ eſt.tũ ad cõmonitiõm noſtrã.tũ ad
gloꝛioſiſſimi regis noſtri Ludouici pᷣco⸗
niũ.dignũ duxi ipᷣam cõſideratiõis vtilita

tem nõ meis ſed beati Bernardi verbis ex

pꝛimere. Cui nanq; alteri magis aſſentire

qᷓ illi cõueniet.qͥ ſupꝛa multos hacvirtute

pollebat.et aq̃ ſuꝑ hacre nõ mediocris li⸗
ber editus eſt. Ait ergo.xv.pꝛe.de cõſidera
tione ad Eugeniũ papã.Et pꝛimũ qͥdẽ ip
ſum fontẽ ſuũ.i.mentẽ de q̃ oꝛit᷑/pacinicat
conſilio.deinð regit affectus.dirigit actꝰ.
coꝛrigit exceſſus.cõponit moꝛes vitam ho

neſtat et oꝛnat. Poſtremo diuinarum pari

ne pfitetur eccleſia regem noſt
pꝛincipatũ fuiſſe: Heminẽ vero magis
ᷓ ipᷣm pꝛincipẽ decet cõſideratio.que ſin⸗

teret humanoꝝ rerũ ſciam coõtert. Et poſt

multa hmõi/coſequenter oſtendit quo pa
cto ipᷣa cõſideratio/mater eſt quattuoꝛ vir⸗
tutum cardinaliũ. Deinde mrẽm cõſidera
tionẽ circa que et qualia debeamꝰ exercere
ſalubꝛi ꝓfundaq; declaratiõe ꝑtractart.
Hinc videte queſo qᷓ; latam nobis miſtrat
loquendi materiã thema noſtrũ qð pᷣmitti
tur.cõſiderate. Reſtrictius attũ tradi vide

tur/dũ dictũ nõ eſt ſolũ cõſiderate.ſed cõſi

derate lilia agri quõ creſcũt. Placet aũt vt
ſermo noſter hoc mõ loquẽdi euangelico
coartetur de cõſideratiõe lilioꝝ agri quo⸗
mõ creſcũt.ſi tñ vnã pꝛius de ipᷣa Gndem,
tione cõſideratiõem elicuero ad laudem re

gis noſtri. ¶ Eſt aũt iſta cõſideratio Se⸗
reniſſimus Rex ludouicꝰplurimũ ſuo tꝑe
re cõſideratiuus fuit. Hoc ita vel ſentirevl
dicere/certa me rõ cõpellit. Pollebat qͥdeʒ

rerx noſter ceteris vᷣtutibo cũ aũt ſint cõne/

xe veluti ſoꝛoꝛes germane in choꝛea plcer⸗
rima.verſis mutuo vultib et ipᷣa cõſidera⸗

tio nõ ſolũ virtus eſt.ſed directrixaurigaqʒ;

virtutũ qua ſublata virtus quelibet vitiũ
eſt. ꝑſpicua ẽ cõſideratio. ¶ Pꝛeterea non
i digne ſctẽ

gularis quedã eſt mater pꝛudẽetie. Hec eſt
phi ſnĩa.ix.politi.Hoc in omni arte ꝑfaci
le eſt animaduertere.nam a rectoꝛibꝰ et ar⸗
chitectis in omni arte ſi cõſideratiõem tol

lis / quid in reſiqᷣ ſit vtilitatis neſcit. ¶Rul
gqgam ſubinde ⁊ ꝓpoſito cõgruam narratio
oem infert Macrobiꝰ in ſaturnalibꝰ·ſub

hac quidẽ ſnĩa.qꝛ verba nõ teneo.Fuit in
cheatrico ſpectaculo romevnus hiſtrio vel

minus qui ꝑ geſtus(vt ſolebãt)ſtudebat ef

fingere ⁊ repntare ꝑſonam pꝛincipis.Ex⸗
clamauit alter hiſtrio ipᷣm deficerea ꝓpꝛie⸗
tate repñtatoꝛis.Appellat᷑igitura populo
vt iſtius erroꝛẽ coꝛrigeret. Paruit. Conſti
tuit ſe quoq; velut hoiem meditabũdũ et

vebementer cõſidaratiuũ.ſignans ex hoc
niupil magis decere pꝛincipẽ q; ey eſſet con
ſideratiuus.Et videte ſi nõ eãdem ſniam

in ſacris litteris cõſideramus Ille rex ſalo
mon pᷣdicauit dicẽs. Pꝛouerbᷣxx. Rexqui
ſedet in ſolio iudicij. Jutelligite.nõ in mẽ
ſa:nõ in comeſatiõibus et cubilibus.neq;
diſcurrens euagatiõe petulanti diſſipat oẽ
malũ intuitu ſuo. Et quid intuitus regis
hic aluud dat intelligi/qᷓ; acutam Sl

ℳ„ℳ F 8
ð

4 .

conſiderationem? Et Iſa.xxxij. Pꝛinceps

ue digna cogitabit. i. cõ ſiderabit. er ipe ſu

per duces ſtabit. Pꝛopterea terre malediẽ
Ecc̃s.x.cuius rex eſt puer ⁊ pꝛincipes mãe
comedũt.cur ita(niſi ꝙ pueritia et matuti⸗
na comeſtio/ad litterã aduerſant᷑ cõſidera⸗
tioni:Cur ſubinde celebꝛat᷑ a tallio memo
rabile id dictũ Scipionis.Nunq; minus
ſolus q; cũ ſolus: Certe qꝛ pꝛincipeʒ decet
maxime ſecreta interdũ ſilẽtia ⁊ ſeceſſus a
turbis qrere vt ſolus cõſideret totiꝰ reipu⸗
blice ſtatũ.et ſolus abſq; arbitro ponat añ

mentis oculos / ſeipm ⁊ curas omneg age⸗

doꝝ ſolertius et fidelius qto ſecretiꝰ diju⸗
dicet. qm̃ affirmante vno ex eiſdẽ Scipio
nibo( Etrefert Valerius li.vij. Nec ſiletſe⸗

neca)tũ in oĩbo tum pᷣſertim in pꝛicipe hec

turpis et nõ admittẽda excuſatio eſt dicer
HNõ putaui.Adeo uihil abſq; cõſideratio
neagendũ eſtimauit eſſe/quin futura can⸗
te pᷣuideat. Hec obſeruabat incłit ille fci⸗
pio africanus minoꝛ q qtidie nibil aggre⸗
ebaraganog quog⸗ q; diluculo ſolꝰi ca
pitolio diu reſediſſetc.q̊ factũ eſt vt oĩa ei ꝓ⸗
ſpere/⁊ ſ̃m eſtimatiõem tũc romanoꝝdiuii
ne ſuccederẽt. Sic Eneas apud Virgiliũ
Sicapud Therentiũ comicus ſenex ſin⸗
Zula tiaiſſe lhüßis memoꝛank. Deniq;
iquis reuoluat hiſtoꝛias actaq; regnoꝛuʒ
puto recognoſcet omnes peneregnoꝝ ſub
nerſiones g clades belloꝝ/frequẽtiꝰ ex con
ſideratiõe q; aliũde ꝓceſſiſſe.dũ vicʒ nõ ſa⸗
tis exploꝛathoſtilis machinatio.di eoꝛuʒ
ſtrata gemata vel inſidie nõ caute circũſpi⸗
ciunt᷑ dũ ruit pᷣceps impꝛouidaq; acies ve
lut beſtie in laqncos et in omne ꝓꝛſus peri
culũ.Hoc titus liuius:. hot vegetius dere
militari. hoc frontonꝰ in ſtratagematibus
et alij hiſtoꝛiographoꝝ pal tradiderunt.
et nr̃a tempeſtatenimis exꝑtum eſt. Eta⸗
nimaduertite pᷣcoꝛ ſi foꝛſan boc attẽdebat
Hieremias.Hiere.xij.dũ lamentat᷑ dicẽs.
Deſolatione deſolata eſt oĩs terra.Et tãqᷓ
ab eo q̃reret᷑rõ.ſubiũxit.qꝛ nemo eſt qͥ reco
gitet coꝛde.i.cõſideret de ſubuerſione ipſa.
Demũ futura hieruſalẽ flens ſaluatoꝛ.ei
cauſa pᷣcipua ſue deſolationis expꝛobꝛauit

incõſideratioem qꝛ ſi cognoniſſes ⁊ tu.in⸗
quit Lu.ix. ¶ Optime etdiuine hec⁊ ſilia

animo retinens cõſideraſti o glioſiſſie rex
QZudoꝛvice.atq; ſtuduiſti vt te ⁊ regnũ tu⸗
um/ꝑ virtutem cõſideratiõis regeres.et eſ⸗
ſes tanq; alter argus cẽtoculus. velut etiaʒ

Bermo factus in die

Eanue qui ꝑtem ſpectat vtranq;.et ſiẽ aĩa
lia ülla ica q̊ in circuitu erãt plena o⸗

culis Eʒech.i.Deniq; tanq; tibi tuiſq; ſili

bus audires dñm aſſidua exhoꝛtatiõe ꝑſo
nantẽ pꝛimũ chematis verbũ. Cõſiderate
¶ Et vtinam in hbaccalamitatenr̃a nõ ſo
lũ terreni pꝛincipes ſed ipᷣi pᷣcipue eccleſia⸗

ſtici qui regẽde pᷣſunt eccleſie hoc mõ con

ſiderarent.hoc mõ ſapereẽt ⁊ intelligerẽt ac
nouiſſima ꝓuiderent. potius q; turpideſi⸗
dia/aut turpioꝛib curarũ terrenarũ occu⸗
pationib mãcipati ambularetvnuſquiſq;
poſt pꝛauitatem coꝛdis ſui.quaſi poſt cate
nam qua circũſtrictꝰtrabit᷑nõ ita/res oẽs
feda labefactiõe coꝛruerent.nõ ita miſeris
etluctuoſis modis/omne diuinũ ⁊ huma⸗
nũ/nefas infauſtũ cõfunderet.HNõ poſtre⸗

mo viri cõſideratiui vel coꝛdati qui vel ſoꝝꝛ

li vel pᷣcipue ipᷣi dicendi ſunt hoies vtẽtes
rone nõ inq; ſpernerent᷑ aut irriderent pfã
taſticis/a falibo vaniſſimis hoĩbo.ĩmo iam
nõ hoĩbo ſed monſtris et poꝛtentis nihilde

hoie retinent pᷣter exterioꝛem coꝛꝑis effigi-

nnerinentiter Zed en nõ mẽtioꝛ neq; mu
to ſniaʒ.tales nihil de hoĩe retinent pᷣterex

terioꝛem foꝛmaʒ coꝛpꝑis.qᷓ ꝑegrinis adhuc

indumentis deſfoꝛmata.cũ intus vere bel⸗
uina et diabolica ſintoĩia.OQm̃ alij poꝛcuʒ
viuũt.alij canem.alij leonem aut aliquam
e beſtüjs abſq; humana cõſideratione.
Ded querelam hãc ſolitam linquẽtes(qͥa
amecisal iſtis conſideranda eſſent
ſcripſit diffuſe Bern. vbi ſupꝛa)videamus

ſi foꝛte beatiſſimus rex Qudoꝛvic/qdam

ectalioꝛi mõ ſuꝑ alios reges et pꝛicipes
craducere poterat ad ſui cõſideratiõem/nõ
vnicã thematis ꝑticulã pꝛimã ſed ipᷣm the
ma integrũ cũ dictũ eſt. Cõſiderate lilia a⸗
gri ⁊c. rũ pꝛiuſq́; vltra pgrediar inci
dit vnũ dicere qð ex cõſideratione magna
vel ꝓꝛſus maliuola geſtũ eſt. Her (ſicutac

cepi)affixe ſunt ſcedule plurime.qᷓ pter mo
rem maioꝝ nr̃oꝝ publicarẽt ſermonẽ iſtũ

Etquẽadmodũ de Rufino cõquerit᷑ beat
Hiero.tales vident᷑ me aut potius onera⸗
relaudibo ꝓpꝛijs.ſed ex mõ faciendi vᷣeſũtĩ
famatiões ⁊ honoꝛifice cõtumelie.Coſtat
ꝙ a zelantibo vel collegiũ iſtud venerabile

vel me vel vtroſq; pceſſerũt he ſcedule Sʒ

nõ ſ̃ᷣm ſclam ⁊ cõſciam. Si malignus ⁊ li

uidus.certe nõ ſᷣm charitatem. Ignoſcen/
dũ eſt igitur vel m iſeraudũvel cõtẽnendũ.

——

unan
vcgeo lo
eemeimpn
loſehuln
umenuim
Ggrivdlimt
ilä Thrn
es ſunst
ſnsel
Lgund
numpum
podw.
Eoyifh
es Kcu.
nncun
fie Munca
tooehl
Mubethoe
warex
öunan
perlogn
lutesdea
orglt
ſpenan
um
lmnogin
Ghemn
ſomunn
Pyuenidur.
nnniel
minitnos
Gquoms
ſigneſni
ellamper
inpolina
fnvigo⸗
lum qſ
eltumnlb
nnugetag
ninoſti
ogenen
nulchien
achnite
dengiie
fmin
ſbantan
emoͤee
Pecoi,
Gropli
gulecke

Bancti ludouici regis

vel oꝛandum. Hanc veritatem quaʒ teſtoꝛ

boc ʒelo loquoꝛ ſupplico ꝑſuaſam habeto
te me impulſoꝛe aut ſuaſoꝛe aut conſcio/ta
les ſcedulas nullo modo factas fuiſſe.Nõ
dum enim deo miſerante ſicdeſipiovt imi
tari velim tam publice/militem gloꝛio ſum
illũ Thraſonem comicum/pdicantẽ lau!⸗
des ſuas tanq; adulatoꝛ et biraldus ſuijp⸗
ſius.⁊ velut cuculus qui non niſi ſe cantat
Et quanq; valde imparſim apło, vſurpo
tam humili fiduciaverbum ſuum in hacꝑ

te.nõ indigemus litteris cõmendaticijs a⸗

pud vos. Sec nec ꝑlapſus ſum in illð ab
Elopi fubuſis ſumptum impꝛoperiũ Om

nes accurrite rane/mons parturiet magnꝰ
naicetur ridiculus mus⸗Becer incidẽ/⸗
ti. Hunc ad rem redeo vbi de ipᷣa conſide 5
tione lilioꝝ agri particularius loquẽdũ
eſt. Et pꝛimitus cõſiderandum occurritq;
habec hoc ꝓpꝛiü ſcripture diuine inſignis
Vbertas / vt verba eiꝰſingula myſteria ſint
q;tumcunq; videantur bumilia Res inſu

per loquuntur in ea ⁊ docent moꝛes ⁊ vir⸗

tutes.docent charitatem tropologice ſeu
moꝛaliter. docẽt fidem allegoꝛice. docent
ſpem angogice. Ita eſt ſcrip ura ſacra lin⸗
gua vna etmłuplex.bꝛeuis⁊ latiſſima quẽ
