conſciẽtia errans/excuſet Circa pꝛtimã

iſtarũ duarum queſtionũ

*

õ

pꝛima ſcðe ſue ſumme eſt idẽ in effectu ꝙ
querere.vtrũ volũtas a rõne errãte diſcoꝛ

dans/ſit mala? peccet. Cõfoꝛmit᷑ ad aliqᷓ

ſupꝛa tactoꝝ/triplicẽ diſtinxerũt nõnulli

actuũ qualitatẽ.videlicʒ ꝙ aliqͥ ſunt de ſe

ex ſuoq;ʒ genere ſeu natura/boniAlij ſunt
de ſe ex ſuoq; genere ſeu natura mali. Alij

ſunt indifferẽtes ſcʒ qui deſe ex ſuoq; ge/

nere ſeu natura nõ habẽt ꝙ ſint boni vel

mali.vt leuare feſtucã de terra vel mouere
manuũ.¶ Bicũtergo in effectu. ꝙ reſpe/
ctu actuũ duaꝝ pmaꝝ qualitatũ / ſi ratio
vel cõſcientia de ipſis iudicet ⁊ dictet ᷣm
verũ eoꝝ eſſe.ſuãq; pꝛopꝛiã natura ipu
ta qꝛ aliquid qð de ſe ex ſuoq; genere ſeu

natura bonũ eſt ratõ iudicet vt bonum.⁊

exinde ↄſcientia dictat hominẽ teneri ad
illud faciendũ.vel aliqd qð de ſe ex ſuoq;
genere ſeu natura malũ eſt ratõ iudicatvt
malũ.⁊ exinde conſciẽtia illud dictat eſſe
ꝓhibitũ ⁊ ſic nõ faciendũ.Nullꝰeſt ibi er
roꝛ imo rectũ iudiciũ. Eadẽ eteni rõnepᷣ
cipiũtur bona? ꝓhibent᷑ mala.Sed ſi rõ
vel cõſcientia de pᷣdictis actib iudicet et

dictet cõtraveꝝ eoꝝ eſſe.ſuãq; ꝓpꝛiã natu

ram/vtputa qꝛ aliqð deſeex ſuoq; genere
ſeu natura bonũ eſt:rõ iudicatvt malum
et exinde cõſcientia illð dictat eſſe phibi⸗/

tum/⁊ ſic fugiẽdũ.vel aliqͥd de ſe ex ſuoq;
genere ſeu natura malũ rõ iudicat vt bo/
nũ.⁊ exinde cõſcientia dictat hoĩem tene/

ri ad illud faciendũ.tunc ibi eſt manifeſtꝰ
erroꝛ.talisq; rõ ⁊ cõſcientia dicit᷑errans.
Et eodẽ modo reſpectu actuũ tertie q̃lita
tis.ſi rõ vel conſcia de eis dictet ⁊ iudicet

Btru lcz coſciẽtia

Concra
pocn
fatura
almna
eiae
ſclen
eritch
tanria
dicht
iraa⸗
deleer
ſente
banco
lcligg
rrorin
eſtma
nn
ſudic
age
ſarue
gene
nadu
ſce
1
di
(r⸗
“
vYal
atu
peno
for.
len
Moen
lh
ſcn⸗

genere
kunk
(lrciſt
Ctumn

P ⸗

Lidtt
e

De eſſe et natura cõſcientie

contra veꝝ eoꝛũ eſſe ſuamq; ꝓpꝛiã naturä
vtputa/ qꝛ aliqd de ſe ex ſuoq; genere ſeu
natura eſt indifferens.ratõ iudicet bonũ

vel malũ·⁊ exinde cõſciẽtia dictet hoĩʒ te
neri ad illud faciendũvel ꝓhibitũ⁊ ſic nõ

faciendũ. Eſt etiã ibi erroꝛ.ſed nõ tãtus.

eritq; talis ratio ſeu cõſciẽtia exrãs.ſʒ nõ

tantũ ſicut in caſu pᷣcedẽti. ¶ Juxta que
dicũt inſuꝑ pꝛedicti ꝙ ratio vel cõſciẽtia

circa actus tertie qualitatis errans. ſcʒ q

de ſe ex ſuoq; genere ſeu natura ſunt indif

ferentes.ſiue ſit in pᷣcipiendo ſiue in ꝓhi

bendo obligat.ita ꝙ voluntas a tali rõne
taliq; cõſcientia ſic errãte diſcoꝛdãs.i.cõ/
trariũ illius qð ſic iudicãt ⁊ dictãt faciẽs
eſt mala ⁊ peccat.Sed ratio vel cõſciẽtia
circa actus duaꝝ pꝛimaꝝ q̃litatũ errans
iudicãdo ſcʒ⁊ dictãdo ea que de ſe ex ſuo/
q genere ſeu natura bona ſunt vel neceſ/

ſaria ad ſalutẽ mala eſſe ⁊ ſic phibita⁊ fu/

gienda.vl ea que de ſe ex ſuoqʒ generè ſeu
natura mala ſunt bona eſſe ⁊ ſic ex debito

facienda nõ obligat.Vñ in talibꝛvolun/

tas a tali rõne taliq; cõſcientia ſicerrante
diſcoꝛdans. contrariũq;ʒ illiꝰ qð ſic iudi/
cat⁊ dictat faciens.nõ eſt mala nec peccat

Et ratio pᷣt eſſe.quia nullo mõ videri pᷣt/

ꝙ aliqͥs ad id qꝗð de ſe ex ſuoq; genere ſeu
natura malũ eſt/poſſit et maxime ad hoc

ꝑ erroꝛẽ ratiõis ⁊ cõſcientie teneri ſeu ob
ligari.cuʒ illud potius exſeipſo ꝓhibitũ

vigeat᷑ Ergo eũ ad tale qͥd quis obligatꝰ
nõ exiſtat.iĩmo ecõtrario videat᷑ ab illo p/

hibitus / videt ꝙ illud nõ faciendo nulla
rõne peccare poſſʒ.ĩmo potius mereatur
Similiter nec ab eo qð de ſe ex ſuoq; ge/

nere ſeu natura bonũ eſt. poſſet qͥs ⁊ ma/
xime adhuc ꝑ erroꝛẽ rõis ⁊ cõſcietie vt ta⸗
ctũ eſt pꝛohiberi.cũ potius ex ſeipſo faciẽ

dum videatur.Ergo cũ a tali pꝛohibitus

nõ exiſtat.ĩmo potiꝰad illud videat᷑ obli/
gatus. videt᷑ ꝙ illud faciendo nulla rõne
peccare poſſit.ĩmo potiꝰmereat᷑.Non ſic
gutẽ eſt in indifferẽtibꝰ que de ſeex ſuoq;
genere ſeu natura nec bona nec mala exi/
ſtunt Et ideo faciliꝰex aliqua occaſiõe ſeu

circũſtantia.vtputa ex iudicio rõnis ⁊ di

ctamine cõſciẽtie poſſunt bona vel mala

effici.⁊ exinde ad talia qͥ teneri ⁊ obliga⸗
an eis ꝓhiberi.vt ſatis declaratũ eſt

ed iſtã poſitionẽ iſtũq; modũ dicen

di ꝑtim appꝛobat ⁊ ꝑtim impugnat bea⸗

tus Tho.li.ſupꝛa notato. Inqntũ enim

ponit ꝙ ratio vel cõſcientia circa actus de
ſe ſuoq; genere ſeu natura indifferẽtes er/

rans/obligat volũtasqʒ a tali rõne taliqʒ
conſciẽtia ſic errãte diſcoꝛdans mala eſt ⁊

peccat/eam appꝛobat.Sed inqntũvero
ponit ꝙ ratiovel cõſcietia/ circa actus de
ſe ex ſuoqʒ genere ſeu natura bonos łma
los errãs nõ obligat/necvolũtas a tali rõ

ne taliqʒ cõſcientia ſic errãte diſcoꝛdans

mala eſt ⁊ peccat/ipᷣam impugnat.mon/

ſtrans ꝙ idẽ eſt dicendũ de rõnevel cõſci/
entia circa actus de ſe ex ſuoqʒ genere ſeu

natura bonos vel malos errãte ſcʒ ꝙ obli
gat.⁊ ꝙ volũtas a tali ratõne taliqʒ cõſci
entia ſic errante diſcoꝛdãs.mala eſt ⁊ pec

ct. Sicut dicit᷑ de illa que circa act de ſe
ſuodz genere ſeu natura ĩidifferetes errat·

t cauſam hui ex ſequẽtibo.effectuali
ter aſſignat. Certũ eſt eni ꝙ pꝛopꝛiũ obie
ctum volũtatis ⁊ a quo ac ſ̃m quod ipſiꝰ

volütatis bonitas ⁊ malicia dependet et
accipi debet/eſt illud quod ſibi a ratione

obijcit᷑ ſeu ſupponit᷑ Non qͥdem ſᷣm q il
lud ex ſeipſo de ſuiqʒ natura eſt. ſed ſᷣm il

lam qualitatẽ in bonitate vel malicia ᷣm

quam ab ipᷣa ratõne appꝛehendit᷑ ⁊ ißivo
luntati obijcit᷑ ſeu ꝓponit᷑ Etenĩ(vt freq̃n
tius ſupꝛa dictũ eſt) ratio volũtatẽ moue/
re habet ⁊ mouet ſm ſui obiecti appꝛebẽ
ſionẽꝛ ſᷣm illud qð appꝛehẽdit.Certũ eſt

inſuꝑ(vt iam modicũ ſupꝛa ſatis declara
tũ eſt) ꝙ ratio.etiã quod bene notandũẽ.
credendo foꝛſan ſe debitevolũtati diuine
ↄfoꝛmare.licet tamẽ tũc erret.pᷣt qnq; ali/
quod obiectum appꝛehẽdereꝛ voluntati

obijcere ſeu pꝛoponereſ̃m aliã qualitatẽ
quã illud de ſe ex ſuoqʒ genere ſeu natuta
nõ habet.ſicꝙ nõ ſolum cõtingere poteſt
in actib de ſe ex ſuoqʒ genere ſen natura
indifferẽtibo.ſed etiã ⁊ eodẽ modo in caſi
bus qͥ de ſe ex ſuoqʒ genere ⁊ natura ſunt

boni ⁊ mali. Claꝝ eſt enĩ ꝙ eodẽ mõ po/

teſt ratio aliqͥd quod de ſe ex ſuoqʒ gene/

re ſeu natura bonũ eſt appꝛehẽdere.ac vo
luntati obicere ſeu ꝓponere vt malum et
econtra ſicut illud quod de ſeex ſuoqʒ ge-
nere ſeu natura indifferes eſt poteſt vt bo
nuñm vel malũ appꝛehẽedere.ac vt tale vo
luntati obijcere ſeu ꝓponere. Cũ ergo pꝛe

dicta magis ad ꝓpoſitũ applicando ⁊ gra

alicuius exẽpli/ratio aliqͥd quod de ſe ex
ſuoqʒ genere ſeu natura bonũ eſt appꝛe/

hendit vt malũ/⁊ ſicut malũ.⁊ ꝑ eqᷓns

—

⸗

—

Compendiũ theologie

dictante conſciẽtia fugiẽdum ipſi volun

tati obijcit ſeu pꝛoponit. iã illud efficit᷑ ⁊

eſt pꝛopꝛiũ obiectu ipᷣius voluntatis Hõ
quidẽ ſub ratõne boni ⁊ tanq; bonum qᷓ;
uis de ſe exſuiq; natura bonũ exiſtat.qꝛ
nõ eſt vt tale ab ipſa rõne appꝛehẽſum et
vt tale ipſi voluntati obiectũ ſeu pꝛopo/
ſitũ.ſed ſub rõe mali ⁊ tanq; malũ de per
accidens. et ſic fugiendũ.qꝛ vt tale eſt ab
ipſa ratõne appꝛehẽſum.⁊ vt tale dictãte
etiã conſcia ipſi volũtati obiectũ ſeu ꝓpo
ſitum. ic ergovt videt᷑ in iſto caſu ꝓp
pꝛiũ obiectũ volũtatis eſt malũ ⁊ fugien/
dum.q;uis vt tactũ eſt in illõ vt tale appᷣ/
hendẽedo ac vt tale ipſi volũtati obijcien/

do ſeu ꝓponẽdo-ipſa ratio ipᷣiusq; cõſcie
dictamẽ errauerit. Si nũc ergo ipᷣa volũ

tas tali rõi taliq; conſciẽtie dictamini q;/

uie errãti cõtradicẽdo in tale ſuũ obiectũ
feratur ⁊ ſe applicet.certũ eſt ꝙ fert᷑ ⁊ ſe ap

plicat in obiectũ malũ ⁊ dictate conſcien

tia fugiendũ.⁊ ꝑ cõſequẽs eſt mala ⁊ pec/

cat.cũ volũtarie ferri ⁊ ſe applicari in ma
lum ⁊ fugiendũ:ſit pctm̃. Nec inſpicit᷑ ꝙ

vt ſepe dictũ eſt.illud in qð ſic ipſavolun

tas fert᷑ ſit de ſe ex ſuoq; genere ſeu natura

bonũ. Quia vt in tale ipᷣa voluntas non
fert᷑ nec ferri poteſt in ipᷣm.qꝛ vt talenon

eſt ſuum ꝓpꝛiũ obiectũ.⁊ ꝑ cõſequẽs etiaʒ
nec ab eo vt a tali pᷣt aut debet ipᷣiusvolũ
tatis bonitas dependere ⁊ attendi.Cũ iu
xta ſupꝛa tacta ipius voluntatis bonitas
vel malicia/a ſuiꝓpꝛij obiecti:ñ quidẽve
ra eẽntia ſeu natura ſed qlitate ſub q̃ a rõ
ne ſiue recta ſiue errãte appꝛehẽdit᷑.ipᷣiq;
voluntati obijcit᷑ eu ꝓponit᷑ depẽdere ha
beat ⁊ attẽdi.Et ſiłr hic eadẽ rõnedici pᷣt
de illo quod de ſe.ex ſuoq; genere ſeu na/
tura malũ eſt.ſi rõ illud vt bonũ appᷣhen/
dat ⁊ vt bonũ ⁊ ꝑ conſequẽs ipᷣa dictante
cõſcientia debitũ ⁊ faciendũ ipſivolũtati
obijciat ſeu ꝓponat.Nã illud pꝛopꝛiũ ip
ſius volũtatis obiectũ/ nõ quidẽ ſub rõe
mali ⁊ tanq; malũ qᷓ;uis de ſe ſuiq; natu/
ra malũ exiſtat.qꝛ nõ eſt vt tale ab ipſa rõ
ne appꝛehẽſum.necvt tale ipſi voluntati
obiectũ ſeu ꝓpoſitũ. Sed ſub rõne boni
⁊ tanq; bonũ de ꝑ accidẽs.⁊ ꝑ cõſequens
debitũ ⁊ faciendũ.qꝛ vt tale eſt ab ipᷣa rõe
appꝛehẽſum.⁊ vt tale dictãte etiã conſciẽ
tia ipᷣi volũtati obiectũ ſeu pꝛopoſitũ Et
ideo ſi volũtas tali rõni taliq; cõſcientie
dictamini cõtradicẽdo/ tale ſuũ obiectũ

facere ⁊ adimplere recuſet.clarũ eſt ꝙ bo/
nũ ⁊ dictante cõſciẽtia debitũ ⁊ faciendũ
recuſat.qꝛ vt tale eſt ſuũ pꝛopꝛiũ obiectũ
⁊ ſic eſt mala ⁊ peccat.qꝛ volũtarie quod
debitũ ⁊ faciendũ eſt.recuſareö/pctm̃ eſt
Et ſi in caſiba pᷣdictis opponẽdo diceret᷑
ꝙ volũtas ſic tali rõni taliq; cõſciẽtie di/
ctamini erranti contradicẽdo bñ mouet᷑.
qꝛ fert ⁊ ſe applicat in bonũ ⁊ aufugit ma
lum ⁊ ſic ũ eſt mala nec peccat.ĩmo bona
elt ⁊ bñ facit.patet clare reſponſio ex ſtatĩ

dictis. NHon eni ſequit᷑ ſi volũtas in illud

quod de ſe ex ſuoq; genere ſeu natura bo/

nũ eſt ferat᷑ ⁊ ſe applicet.vel illð qð de ſe ex

ſuoq; genere ſeu natura malũ eſt aufugi/

at. ꝙ ꝓpterea bñ faciat ⁊ bona ſit.niſi ulõ

faciat ſub debita qualitate ac debito mõ.
ſ̃ eſe en i in ulð qðᷣ bonũ eſtferat᷑ ⁊ ſe ap/

faciat ſub rõne mali ⁊ tanq; malũ.nõ eni

quoad deũ ſeu quo ad meritũ vel demeri

tũ inſpicit᷑tm̃ illud qð fit.ſed ſub qua q̃ᷣli
tate ⁊ quo mõ ſeu animo illud fit. CHũuc
ad ꝓpoſitũ in caſibo ſupꝛa dictis.licʒ enĩ
vt ibi ſatis deductũ eſt volũtas quo ad pᷣ
mũ caſum ferat᷑ ⁊ ſe applicet in illð qð de
ſe ex ſuoq; genere ſeu natura bonũ eſt.nõ
tñ hoc facit rõne boni ⁊ tanq; in bonũ qꝛ
vt tale nõ eſt ſuũ ꝓpꝛiũ obiectũ nec ſibivt

tale a rõe ppoſitũ.ſed fert᷑ ⁊ ſe applicat in

illð ſub rõne mali ⁊ tanq; malu. Quia vt
tale eſt ſuuʒ ꝓpꝛiũ obiectũ ſibiq; vt talea
rõne ppoſuũ ⁊c̃.Et ſic licet in bonũ ferat

⁊ ſe applicet/nõ tñ facit ſub illa bona q̃li/
tate nec bono mõ ſeu aĩo.ſed ſub mala q/

litate ⁊ malo mõ maloq; aĩo.⁊ ideo talis

volũtas nõ eſt bona nec bñ facit.ſed ẽ ma

la ⁊ male facit ⁊ peccat.Et idẽ de ſcðᷣo ca⸗
ſu reſpectu illius qð deſe ex ſuoq; genere
ſeu natura malũ eſt.ſed a rõne errãte appᷣ
hendit᷑ ipſiq; volũtati obijcit᷑Qeu ꝓponit
vt bonũ. Nã licet tũc volũtas aufugiat il
lud qð de ſe e ſuoq;genere ſeu natura ma
lũ eſt.nõ tñ illð facit ſub rõne mali ⁊ tãq;
malũ qꝛ vt tale ñ eſt ſuũ pꝛopꝛiũ obiectũ
nec ſibi vt tale a rõne ꝓpoſitũ.ſed illð au
fugit ſub rõe boni ⁊ tanq; bonũ.qꝛ vt ta/
le eſt ſuũ pꝛopꝛiũ obiectũ.ſibiq; vt tale ab
ipᷣa rõne pꝛopoſitũ.⁊c.vt ſatis ibi dedu/
ctũ eſt.Et ideo talisvolũtas nõ eſt bona
nec bene facit ſed mala ⁊ male facit ⁊ pec/
carAa pꝛopoſitũ pꝛedictoꝝ duoꝛum

t hoc faciat ſub rõne boni ⁊ tanq; in
bonũ.vel ſi illðᷣ qdᷣ malũ eſt aufugiat hoc

ſuü
ſunge
vonid
uß.
bonu
hocb
obiſa
garlan
ſc
Hlon
ſche⸗
löſen
tn
wul
ſau
(en
n

tebo⸗

Mcendi.

bieni
equod
nck

lodient
ſiezed
nmoret
fugrm
nobont
verſtni
inilud
munabo⸗,
ödeſee
tufig
niii
chltom.
nirſegp⸗
unqhin
girwe
inoͤeni

litich
iobiean
ſd ilͤan
N
nae
ibi des⸗
oeſt boni
ſict1
duan

De natura et qualitate cõſciẽtie

caſuũ pꝛo clarioꝛi eoꝝ ĩtellectu/ poſſunt

iuxta effectũ dictoꝝ ipius beati Thome
ꝛimũ ecẽplũ reſpe/
ctu pꝛimi caſus.credere in xpᷣm eſt per ſe

poni duo exẽpla.

bonũ ⁊ neceſſariſi ad ſalutẽ.ſed volũtas ĩ
hoc bonũ nõ fert:niſi ſᷣm quod ſibi a rõe

obijcitur ⁊ pꝛoponit᷑. Si ergo ipſivolun

tati aratione errãte pꝛopo nat᷑ vt malum
⁊ ſic dictante cõſcientia nõ faciendũ.⁊ ni

hilominus ipᷣa voluntas tali rationi ta/

liqʒ cõſcientie dictamini cõtradicẽdo.in

illð ferat᷑ ⁊ ſe applicec.clarũ eſt ꝙ in illud
feret᷑ ⁊ ſeapplicabit ſub rõne mali ⁊ tan;

malũ ⁊ nõ faciendum.Non qꝛ de ſe ſuiqʒ
natura malũ ſit.⁊c.ſed eſt malũ⁊c̃.de ꝑ ac

cidens ex tali ſcʒ apꝛehẽſione rationis q̃
vt malũ⁊c.illud appꝛehẽdit.⁊ vt malum

ipſi volũtati pponit.Et ſic talis volũtas
de ſe erit mala ⁊ peccabit qꝛ voluntarie in

malũ ⁊c̃.ferri ⁊ ſe applicare malũ eſt pecca

tum. Et ad hoc pꝛopoſitũ dicit philoſo/
phus.vij.eth.qꝙ per ſe loquẽdo ille incon
tinẽs eſt qui nõ ſequit᷑ rationẽ rectam ſed
de ꝑ accidens Ille eciã incõtinens eſt qui
nõ ſequit᷑ rõem falſam.i.erroneã.¶ De⸗/
cunduũ exemplũ reſpectu ſecũdi caſus.foꝛ
nicari de ſe ex ſuoqʒ genere ſeu natura.eſt

quoddã malũ.ſed volũtas in iſtud malũ

nõ fertur niſi ſᷣm ꝙ ſibia ratiõe obijcitur

⁊ pꝛoponit᷑. Si ergo a caſu ipivoluntati

a rõne errante pꝛoponat᷑ vt bonũ ⁊ neceſ⸗
ſariũ ad ſalutẽ ⁊ ſic dictante cõſcientia vt
debitũ ⁊ neceſſario faciendũ.⁊ nihilomi/
nus ipᷣavoluntas tali rationi taliqʒ con/
ſciẽtie dictamini cõtradicendo illud au/
fugiat facereqʒ recuſat.claꝝ eſt illð au/
fugiet ⁊ facere recuſabit ſub ratõne boni

et neceſſarij ad ſalutem.⁊c.et tanq; bonũ

et neceſſariũ ad ſalutem.nõ quia de ſe ſui
q; natura bonũ ſit et neceſſariũ.⁊c.ſed eſt
bonũ et neceſſariũ.⁊c.de ꝑ accidens ex ta

li:ſcʒ appꝛehẽſione ratõis.que vt bonũ ⁊

neceſſariũ. ⁊c.ipᷣivolũtati ponit Et ſic ta
lis voluntas de ſe erit mala ⁊ peccabit.qꝛ
voluntarie bonũ ⁊ neceſſariũ ad ſalutem

aufugere et recuſare facere.malũ et pecca⸗

tum eſt. Non tamẽ (vt omnia ſane intelli
gant᷑ innui credat᷑ꝑ pꝛedicta.q volũtas
in caſu iſtius vltimi exempli / tali rarõni
taliqʒ rõnis dictamini ſic errãti ſe cõfoꝛ/
mando /bñ faceret.ſed ſolũ ꝙ etiã cõtradi
cendo male facit et peccat.quod qu fieri
poſſit inferius latius declarabit᷑ on/

cludit igitfinaliteret ſim pliciter ipſe bea

tus Thom. poſt multa hincinde ꝑ eum
allegata.qꝙ omnis volũtas a ratione ſiue
recta ſiue errãte diſcoꝛdãs / ſit in illis ſeu
circa illa que de ſeex ſuoqʒ genere ſeu na/

tura indifferentia ſunt/ſiue in his et cir/

ca ea que de ſe ex ſuoqʒ genere ſeu natura

bona vel malg exiſtunt:ſemꝑ mala eſt et

peccat.Ex qiubyet per que ſatis effectua/
liter ad pꝛimã duarum pꝛincipaliũ que/

ſtionũ ſupꝛa foꝛmatarũ ꝑ affirmatinã re/
ſpõdere videtur.qꝙ ſcilʒ còſcientia errans

obligat.Quod tamẽ reſpectn voluntatis
a ratõne et conſciẽtia errante ſeu erronea

diſcoꝛdãtis ſic intelligendũ eſt.qꝙ licet ta/

lisvoluntas ſempꝑ deſe ſit mala et peccet.
non pꝛopterea tamen vt ſtatim al:iquali/

ter tactũ eſt/ſequit᷑ꝙ quotienſcũqʒ tali ra
tioui et conſcientie ſic erranti concoꝛdat

ipſavoluntas bona ſit et bene faciat.Eſt
etenĩ dare caſum in quo voluntas ratio/
ni et conſciẽtie erranti ſeu erronee diſcoꝛ/

dando et cõtra id quod dictaret faciendo

eſſet mala et peccaret. Et nibilominꝰ eti/
am cũ eis concoꝛdado et faciendo quod
dictarent mala eſſet et peccatum cõmit/

teret. Vtputa quando ratio et cõſcientia
?t eſt in vltimo exemplo ſtatim ſupꝛa po

ſito errando dictarent aliquid quod eſſet
cõtra deũ eiuſqʒ legem et pᷣcepta.Diſcoꝛ/

dando vero facit còtra dictamen ratõnis

et cõſcientie in quo eſt ſemꝑ:ſaltẽ interpᷣ/
tatiue dei cõtemptus. Et hic eſt pꝛopꝛie
caſus in quo cadit ꝑplexitas.⁊ exinde eti
am dũ ad dictam pꝛimã queſtionẽ ſupꝛa

poſitã reſpondendo dicit᷑ꝙ ↄſcientia eti
am errãs ſemꝑ obligat.nõ eſt intelligen/

dũ ꝙ ſemꝑ ſimpliciter obliget ad faciẽdũ

⁊ ſubſequendũ illð quod ipſa dictat.ſed

ſub diſiũctiõe ad faciendũ.ſ.et ſequendũ
illud qð ipſa dictatvel ad ſe deponendũ.
vt darius inferiusex dicẽdis paterepo/
rerit. ¶ Pꝛo quo clariꝰintelligẽdo.et qꝛ
materia iſta frequenter occurru/nec clare
ab om̃ibus ꝓut bene expediret intelligit᷑
vtile viſum eſt poſitionẽ circa hoc domi
ni bonauẽtura quã ad dictã pꝛimã q̃ſt.o
nem effectualiter.licet ſub alijs termin:is
rñdẽdo ponit hic applicare. Yoꝛmat enĩ

queſtionẽ ſic Vtrum teneamur ad omne

id quod ↄſciẽtia dictat eſſe neceſſaniũ ad
ſalutẽ. Et ſub pᷣdicto titulo q̃ſtionis foꝛ/
mat etiã tres alias q̃ſtic es q̃ſiſi u tir.

Coõpendiũ Theologie

quas ꝑ idem quaſi mediũ ſoluit.Et ſunt
he in effectu. VUtꝝ om̃is cõſcientia liget.
⁊ vtrũ liget ad omne quod dictat. Vtrũ
homo ſit ꝑplexus quãdo conſcientia ſibi
vnũ dictat ⁊ lex diuina dictat cõtrarium
Cui ſit magis obtempanduʒ.vel conſciĩe
dictamini.vel pᷣcepto pᷣlati.cũ ſibiinuicẽ
obuiãt ⁊ cõtrariant᷑.¶ Circa q̃rum q̃tu/
oꝛ queſtionũ diſſolutõem.ponit dictamẽ
ↄſcle/triplici reſpectu ad tria genera actu
um ↄſiderari poſſe.ſatis ad ꝓpoſitũ diſtin
ctõis ſupꝛa poſite.licet ſub alijs ꝰbis.Et
intelligat᷑ vt ponit de dictamine cõſcien/
tie ꝑ modũ pꝛeceptõisvel ꝓhibitiõis nõ
ꝓ modũ conſilij ſiue ꝑſuaſionis.quod p/
pꝛie eſt dicere ꝙ intelligendũ eſt de cõſciẽ
tia foꝛmata ⁊ non de ſolo timoꝛe ſeu fcru
pulo cõſcientie.ꝗquoꝝ ſatis ſupꝛa notata
eſt differẽtia. ¶ Aliqñ etenĩ cõſcia dictat

ea qᷓ ſunt ſᷣm legẽ dei.aliqũ dictaten que
ſunt cõtra legẽ dei.aliqñ dictat ea qᷓ ſunt

pᷣter legẽ dei ¶ Quãdo aũt conſcia dictat

que ſunt ſm legẽ dei.ipſa ſimpłr ligat ad

faciendũ illð qð ipᷣa dictat.ĩmo cũ in iſto
caſu homo iã ad ea q̃ ſic conſcia dictat ſit
p legẽ diuinã ligatus ⁊ obligatus:. cõſcia
g ſic illi legi ↄcoꝛdat/nõ ſolũ ligat imo et
ligatum oſtendit.ita ꝙ in effectu duo liga
mina cõcurrunt. Et talis cõſciẽtia nullo
mõ eſt deponẽda ſeu abijciẽda.ĩmo toto
effectu ſequẽda. ¶ Oñ vero cõſcia dictat

ea que ſunt ↄtra legẽ dei / ipᷣa etiã conſcia

ſimpliciter ligat ⁊ obligat nõ quidẽ ad fa
ciendũ qð ipſa dictat ſed ad deponendũ.
Quia cũ talis ↄſcia erronea erroꝛe repu⸗
gnaãte legi diuine q;diu ipᷣa manet/ponit
⁊ tenet hoieʒ extra ſtatũ ſalutis.⁊ ideo ne

ceſſe eſt eã deponere. qꝛ ſiue tüc hõ faciat

quod ipᷣa conſcia dictat ſiue eius oppoſi
tũ.peccat moꝛtalit᷑. YFaciẽdo etenĩ in iſto

caſu quod ipᷣa cõſciẽtia dictat·/facit cõtra

legẽ dei.qð clarũ eſt peccatũ moꝛtale eſſe.

Faciendo vero oppoſitũ illiꝰqð ipſa con

ſciẽtia dictat adhuc peccat moꝛtalit᷑. non
rõne quidẽ oꝑis qð tũc facit.ſed qꝛ malo
modo facit.acit enĩ in contẽptũ dei.qꝛ
licet illð qð tũc facit de ſe ñ diſpliceat deo
facit tñ acſi diſpliceret deo cũ faciat illud
quod ſua cõſcia ſibi deo diſplicere dictat.
Sic ergo facit qð deo diſplicere credit.ſfa
ciendo qt qð deo diſplicere credit/ deũ cõ
tẽnit.qꝛ deꝰ nõ tm̃ attendit qͥd hõ faciat.
ſed q̊ animo faciat.⁊ ſic moꝛtaliter peccat

—

tem iactarẽt ⁊ cõgtuerent. 0.
conſcia dictat ea qᷓ̃ ſunt pꝛet legẽ dei /ipſa
cõſciĩa ligat ⁊ obligat.ſʒ nõ ſimpłr immo

¶ Et bñ circa tã hic q;ᷓ in ſupioꝛib dicta
7 fractata aduertat᷑q; quotieſcũqʒ fit mẽ

tio ꝙ volũtas a rõne ꝓponẽte ⁊ dictãte ea

que ſunt ↄtra legẽ ſeu pꝛeceptũ dei diſcoꝛ

dans mala eſt ⁊ peccat/intelligat᷑ put ⁊ in

telligendũ eſt. qñ nõ clare ⁊ euidẽt cogno
ſcit᷑ vtrũ illa q̃ ſic ipᷣa ratõ ꝓponit ⁊ dictat

ſint cõtra legẽ ſeu pꝛeceptũ dei.ĩmo intel /
ligi debzvbi talia ꝗᷓ ſic ipſa rõ ꝓponit ⁊ di

ctat/credũtur eſſe ſ̃m legem ⁊ pᷣceptũ dei.

Nã ſi care ↄgnoſceret᷑ ꝙ rõ humana pꝛo

poneret ⁊ dictaret aliqͥd ↄtra legẽ ſeu pꝛe/

ceptũ dei talẽ rõeʒ nullus teneret᷑ ſeqͥ nec

tunc rõ eẽt totalit errãs.ſʒ potiꝰ q̃ſi mali/
cioſe ages ⁊ coꝛrupta.SDed qũ rõ errans
aliqd qð eſt ↄtra legẽ ⁊ pᷣceptũ deiꝓponit

1 dictat vt dei ceptuͦ oc ſue legi cõfoꝛme.

tũc eſt vere errãs Et tunc dictamẽ talis rõ
nis contenere.eſt idẽ ꝙ dei pᷣceptũ contẽ/
nere ſaltẽ interpᷣtatiue vt ſatis ſupꝛa de/
claratũ eſt. Item dũ in ſuꝑioꝛibus fit fre/

quẽter mẽtio de eis q̃ de ſe ex ſuoqʒ gene/

reſeu natura bonavel mala ſunt.⁊ de eis
q̃ ſub rõne boni ⁊ mali appꝛehẽdunt/in/
telligat᷑ſp de bonis vel malis ſᷣm legẽ ⁊
ceptũ dei Vtputa qꝛ de ſevel ex aliq̃ᷓ circũ

ſtantia talia ſunt vel vt talia appꝛehẽdũ᷑/

tur. Quia alias nec virtutes nec peccata⸗

⁊ per conſequẽs nec merita nec demerita

ent. Et ſicnõ pꝛopꝛiead neria pᷣſen
Quãdo aũt

ſm quid ⁊ ſub quadã diſiunctiõe ſeu alx᷑/
natiua. Scõðm qͥd enim ligat ⁊ obligat.
qꝛ q́;diu manet/ſub diſiunctiõe ſeu qua/
dã alternatiua ligat ⁊ obligat.qꝛ ligat et
obligat ad faciendũ qð ipſa dictat vel ad
ſe deponendũ Ita ꝙ homo in iſto caſu te
net᷑ talem conſciam deponere. vel adim/
plere.qð ipſa dictat. Atpote ſi cõſcientia
dictat qð neceſſariũ eſt ad ſalutẽ leuare fe
ſtucam de terra vel nõ poꝛtare capucium
in eccleſia opoꝛtet vel iſtã conſcientiã de/
ponere vel q;diu manet feſtucaʒ de terra
leuare aut capuciũ in eccleſia nõ poꝛtare.
Et ratio huius eſt. quia cũ talia ſint pᷣter
legem dei.nullus ad ea faciendavel nõ fa
cienda de eoꝛum natura obligatur.ſed cũ
circa ea accedit dictamẽ conſcie/ iã hõ ex
tali dictamine obligat᷑ ad ea facienda vel
nõ facienda.cũ pus nõ obligaret᷑qꝛ ↄtra
dictamen conſciẽtie facere.eſt pctm Cum

=ͤ

wur
nanent

(rioge

gglecor
laeſt

ſoſaci

ſunt
ſerin
inciff
üͤcen
honan

c(uru

boe
aſeft
ſennn
nece
leen
E.

(it.

tonen
wusl
v
gon
o
n
t.
Go
ſdaa

o.

honet
Uete
ſionie
tli
loans
Pore
Rn
git
deiy
gum
ſb⸗n
Cntn
inbis
nl
büici
veoe
lege
doye
en
conſ.
ſt

dic
ſt n’
tiren
ldiſn
duren
kcogo
dian
ointel
itr di
tüde.
napo
eupꝛe⸗
ſeͤnee
inuli
denans
ponit
ne.
nlis
lconti⸗
Ng de⸗
ſiſe⸗
hene⸗
dees
int in/
lerß
i
lili/
m
nir
ſen
it
ſa
mo
dl/
t.
qoa
et
NA a
(alute

De natura et qualitate cõſcietie

5 „

igitur qdin manet tale cõſciẽtie dictamẽ

maneat talis obligatio.opoꝛtet eã neceſ/

ſario adimplere.alias eſſet pctm̃. Oñũ vᷣo

tale conſcie dictamẽ depoſitũ eſt/tũc ſub/

lata eſt illa obligatõ q̃ ad talia faciẽdũ vel

nõ faciendũ obligabat.Et tunc illa talia

ſunt vt pus de ſui natura erant ſcʒ indif/

ferẽtia.et tũc ea facere vel nõ facere ſiliter

indifferẽs eſt.⁊ ſic nõ eſt aliquod pctm̃

Nüc ergo iuxta effectũ dictoꝝ ipᷣius dñi

bonauẽture pᷣdicta ad ſolucionẽ iöarum
quatuoꝛ queſtionũ ꝑ modũ cuiuſdã epi/

logi applicãdo.reſpectu pꝛie ⁊ pꝛicipalis
queſtiõis/patet ex pᷣdictis/ꝙ nõ ſemꝑ te/
nemur ad om̃e id quod ↄſcietia dictat eẽ
neceſſar iũ ad ſalutẽ.⁊ tamẽ q;diu manet

peccamꝰſi nõ facimꝰ illð qð cõſcia dictat

Ergo nõ tenemur facere illud qð ipſa di

ctat. Quia(vt expᷣmiſſis patʒ)illã obliga
tionem alio mõ euadere ſeu tollere poſſu

mus ſcʒ talẽ conſciaʒ deponẽdo pe
ctu vero ſcdᷣe queſtionis patet ex pꝛedictꝭ
ꝙ omnis conſcia ligat.ſed nõ ſemꝑ ligat
ad omne quod dictat. In eis eni q̃ dictat
ſm legẽvel pᷣter legẽipſa vt iã dictũ eſt li/
gat ad id qð dictat.in pꝛimis qͥdẽ ſimpłr

in ſecũdis vero ſub diſiuctione ſcilz ad id

qð dictat vel ad ſe deponẽdũ. In eisvero
q̃ dictat ↄtra legẽ dei/ipſa ligat ſed uullo
modo ad e que dictat.ſed ſimpłrad de/
ponẽdũ. ſpectu ãt tertie queſtionis

patet ex pᷣmiſſis ꝙ licʒ hõ in caſu dicte q/
ſtionis poſſit dici ꝑplexus ad tꝑs q;diu

ſcʒ talis conſcia ſibi manet.ſimpłr tamẽ
loquẽdo nõ eſt nec debet dici ꝑplexus.qꝛ

poteſt ĩmo tenet᷑ talem cõſciam dehonore

ꝑ aliquẽ modoꝝ ĩſra tactoꝝ.¶ Reſpectu
vero quarte queſtiõis patet ex pᷣmiſſis q;
qñ pꝛelatus pꝛecipit ea que ſunt ſᷣm legẽ

deivel pᷣter legẽ dei.magis eſt ſibi obediẽ

dum q; dictamini ↄſcitie.ĩmo in his ca
ſibꝰ talis conſciẽtia que tali pcepto pᷣlati
contrariat᷑ ſimpliciter eſt deponẽda.qꝛ iã
in his caſibo cõtra pᷣceptũ pᷣlati facereeẽt
cõtra legẽ dei facere.De pꝛimis nõ eſt du
biũ cũ tunc ̃m legẽ dei pcipiat.De ſcðᷣis
vero que ſcʒ ſunt pᷣter legẽ dei /hoc idẽ pa
tet.qꝛ pꝛeceptũ pꝛelati iã ea que ſic pꝛeter
legẽ dei erãt/facit m legẽ dei eſſe. Quan/⸗
do vero pᷣlatus pcipit ea que ſunt cõtra le

*

gem dei / magis eſt obediendũ dictamini

conſcie q; pᷣlato qꝛ in hoc caſn manitfeſtũ
eſt ꝙↄtrariũ illius qð pᷣlatus pcipit.ſ. il⸗

lud qꝗð tuncↄſciætia dictat / eſt 'm legem

dei. Et ſic iuxta ſupꝛa tacta/ad illð facien
dũ ſunt q̃ſi duo ligamina.i.ligamẽ legis

dei ⁊ ligamẽ cõſcientie Ex ꝑtevero pᷣcepti

pᷣlati nullũ eſt in hoc caſu ligamẽ.qꝛ ſim/

pliciter nõ obligat.q⁊ ↄtra legẽ dei pꝛeci/

pit Et intelligat᷑ hoc iuxta modicũ ſupꝛa

tacta de dictamine conſcie foꝛmate. q̃ ſcʒ

clare ⁊ euidẽter cognoſcit vel finaliter in
animo iudicat ⁊ firmat/tale pᷣceptũ pᷣlati
eſſe cõtra legẽ dei.quia ſi ſolũ eſſet timoꝛ
vel ſœupulus cõſciẽtie.neceſſe eẽt aliter ⁊

magis pꝑ pꝛius ↄſulere ⁊ diſcutere. anteqᷓ;

tale pꝛeceptũ pᷣlati contẽneret ( CTriplex

autẽ modus conſciam deponẽedi repitur

ꝛimꝰeſt ex ſeipſo.p foꝛtẽ ſcʒ ⁊ feruen

tẽ meditatiõem ⁊ diſcuſſionẽ caſus incũ

bentis. ac rationũ circa ipᷣm occurrentiũ.
diligensq; ſtudiũ opinionũ ac ſententia

rũ doctoꝝ. Et hoc qñ homo noticiã leg

diuine lumẽq; ſcientie ex ſeipſo habʒ.

Scõus modus eſt ꝑ diſcretũ ⁊ diligentẽ

inqͥ ſitionẽ ⁊ inueſtigationẽ a lrãtis ⁊ pi⸗

tis/ipᷣius legis diuine Et maxime eis s

qs peritioꝛes ⁊ magis pꝛobate vite/ iudi

cio ſuo cõ mode repꝑire poterit Et interdãũ
iuxta grauedinẽ caſus/vehemẽtiãq; mo/
tus ſeu dictaminis ipᷣius conſciẽtie/ plu/
res ac frequẽter.⁊ hoc quãdo homo de ſe

neſcit de dicta ſua conſcientia caſuq; ſibi
incũbente/iudicare.vtputa qꝛ noticiã le/
gis diuine non hʒ. In his duobo modis

neceſſaria om̃ino eſt hũiliatio ſpũs.ac q/

dã ſui intellectꝰ captiuatio.vt.ſ.pie velit
credere ⁊ ↄſentire obedireq; eis q̃ per ſe le

git.vel ab alijs audit. Juxta dictum apłi

Captiuantes oẽm intellectũ in obſeqᷣum
xpᷣi. Hoc eſt dicere ꝙ qͥlibet in credendis
plꝰdz ↄſentire fidei q́; ſibi.⁊ in agedis plꝰ
credere alijs q; ſibi Werti⸗ modꝰ eſt per
ↄuerſionẽ mẽtis⁊ recurſum ad deũ.eiꝰqʒ
conſiliũ.ꝑ humilẽ ⁊ deuotam ac freq̃nteʒ

oꝛõem.vbi ⁊ quãdo deeſt ↄſiliũ humanũ

Juxta illud ſacre ſcripture.Cum ignoꝛa
mus qͥd agere debeamus/hoc ſolũ habe/
mus reſidui vt oculos noſtros dirigamꝰ
ad te.qᷓ;uis et hic modus non debeat ab
alijs duobus pꝛecedẽtibus deeſſe. immo
cum eis concurrere.¶ Qui autè alio mo
do/ vt frequenter apud plures contingit
conſcientiam ſuam deponit/magna peri
ricula et plus qᷓm plures foꝛſan credant/⸗
incurrit. Luncqʒ / non eſt pꝛopꝛie con/

0

A

pientioꝛib ſe credere velit. ¶
ſingularitas.qñ ſcʒ hõ ſuũ ꝓpꝛiũ ſenſum

Cõpendiũ Theologie

ſcientie depoſitio.ſed contẽptus grauis⸗

⁊ ſuꝑba pᷣſumptio. Beatꝰ enĩ homo qͥ ſp
eſt pauidus in eis ſcʒ q̃ ad ſalutẽ ꝑtinent
Ex iſtis trib modis cũ nõnullis ſuꝑi/
us tractatoꝝ/poſſunt notari octo ex qbꝰ

cauſe Enenin ſolet ipᷣius conſciẽtie er

roꝛ.¶ Pꝛimũ eſt ignoꝛãtia.qñ ſcʒ qͥs ne/
ſcit qͥd ſibi eligendũ vel declinandũ ſit
Secũdũ eſt negligẽtia.cũ quis ſcʒ negli
git ↄſciẽtiã ſuã diſcutere.vel ſi pꝰ diſcuſſi

onem ſe expedire neſciat:negligit tũc ab

alijs qrere ¶ Certiũ ẽ ſuꝑbia. qñ ſcʒ s nõ
humiliat intellectũ ſuũ vt melioꝛibo ⁊ ſa/
uartũ eſt

ſeqᷓns/ nõvult ſe alijs ↄfoꝛmare.nec ſeqͥ vi

as cões bonoꝝ.õ qð li.nũeroꝝ ſcribitur.
Exxtrema caſtroꝝↄſumpſit ignis ¶ Quĩ

tũ eſt affectio inoꝛdinata.q̃ ſepe inclinat

ↄſciaʒ ad id qð hõ tũc appetit.⁊ ſic faceã

a ſua rectitudine deuiare Juxta dicũ Se
nece Perit ome iudiciũ/cũ res trãſierit in
affectü. extũ eſt puſillanimitas.pꝛo

pter quã.ſ.qͥs freqᷓnter timʒ ea ꝗ ſfm rectũ

iudiciũ rõis timẽda nõ ſunt ptimũ

eſt pplexitas.qñ.ſ.hõ ſe inter duo peccata
poſiũ eſſe credit ⁊ vtrũq; declinare qͥn.ſ.
in vnũ incidat iudicat ĩpoſſibile. Sʒ ad
vey (vt ex ſupꝛa tactis ſatis patet) ꝑplexi
tas pꝛopꝛie loquẽdo nihil eſt ſimpir. ſed
fm qͥd.tamẽ põt eſſealiqͥs ꝑplexus.ſᷣm.ſ.
conſciaʒ erroneã.ſed ſtati vt etiã ſupꝛa ta
ctũ eſt/eã deponẽdo pᷣt liberari.¶ Octa/

uũ eſt hũilitas.coꝛdisq; puritas VUñ Bꝛe

go. Bonay mentiũ eſt ibi culpas agno/
ſcere vbi culpa nõ eſt.eꝙ
ſunt mala ⁊ repᷣhenſibilia.⁊ erroꝛ ex eis p

ueniẽs valde piculoſus. Octauũ vo lau/
dabile eſt.erroꝛq; ex eo ꝓueniẽs/piꝰ⁊ me/

ritoꝛiꝰ. imo nec erroꝛ pꝛopꝛie dici dʒ. ſed

quedã humilis ſuoꝝ defectuũ ſueq; fragi
litatis recognitio.dũ tamẽ nõ ſit nimius

¶ Reſpectu ſecunde duarum queſtionũ

pꝛincipaliũ qua ſcilʒ queritur.
(Wtrum conſcieétia

errans ſen eroneg excuſet. q iuxta eũdẽ
beatũ Thomã vt de pꝛia qſtione pꝛicipa
li in ſimili dictũ eſt. eſt idẽ in effectu ꝙ q/

rere.vtꝝ volũtas rõi errãti ſeu erronee cõ

coꝛdãs /ſit bona:veniũt iuxta intentõem
i⸗ beati Chome ↄſiderãdaq̃ ſequunt᷑
Pꝛimo(vt freqnter in ſuꝑioꝛibi dictũ

deptem prima

eſt) bonũ ⁊ malũ in moꝛalibo⁊ magis cla/

re ad pꝛopoſitũ ceptũ loqndo / q̊ ad meri
tũ ⁊ demeritũ/oↄſiſtit in actu inq̃ntum eſt

volũtarius.ita ꝙ bonitas vel malicia ali

cuiꝰactꝰ/ab ipᷣa volũtate ſeuvolũtatis im

perio depẽdet.qꝛ ſi actus eẽt inuolũtari⸗

nec meritoꝛiꝰnec demeritoꝛiꝰeſſet Et hĩc
eſt illud ſepe allegatũ beati Aug.ꝙ omne

pctm̃ volũtariũ eſt adeo. ꝙ ſi voluntariũ

nõ eſſet pctm̃ nõ eẽt ¶ Aduertendũ eſt in
ſuꝑ ꝙ quoad ꝓpoſitũ/pñs ignoꝛãtia ſub

duplici q̃litate inuenit᷑. Una eſt q̃ cauſat

inuolũtariũ.i.q dũ cõtingit ſeu occurrit⸗

reddit ſeu efficit actũ innuolũtariũ.⁊ hoc

pꝛopꝛie indirecte.qꝛ ſcʒ pꝛiuat hoĩeʒ a co

gnitiõe q pexigit᷑ ad hoc ꝙ aliqᷣd volũtari
um exiſtat Alia eſt ignoꝛãtia qᷓ nõ cauſat

inuoluntariũ.i.que dũ ↄtingit ſeu occur

rit/nõ pꝛopterea actũ inuolũtariũ reddit

ſeu efficit.q inferius magis declarabunt᷑.
Ex qb duobꝰ clare ſeqtur ꝙ illa ignoꝛan
tia que dũ ↄtingit ſeu occurrit reddit ſeu

efficit actũ inuoluntariũ.tollit a tali actu

oẽm rõem boni ⁊ mali moꝛalis/meriti q;
⁊ demeriti. Illavero q̃ dũ occurrit nõ red
dit ſeu efficit actũ inuolũtariũ.dictã rõeʒ

boni⁊ mali meritiq; ⁊ demeriti nõ tollit.

Pzʒ ex pᷣdictis ꝙ vt iã ſtati dictũ eſt/tal rõ
boni ⁊ mali meritiq; ⁊ demeriti/a volũta
te depẽdet ¶ Eſt pᷣterea ꝓ pᷣdictoꝝ ⁊ aliq⸗
rũ ſubſeq̃ntiũ ĩtellectu notãdũ ꝙ ignoꝛã/⸗
tia triplici mõ ſeu ſub triplici reſpectu ſe
pᷣt ad actũ volũtatis hr̃e VUno mõ antece/
denter Alio mõ gcomianr. A alio mõ
cõſequẽter Antecedẽter ãt ſe hʒ ignoꝛãtia
ad actũ volũtatis/qũñ nõ eſt volita/ſeu vt

ita dicat᷑ volũtaria.⁊ tamẽ eſt cauſa volen

di aliqͥd qð alias homo nõvellet ſcʒ ſi ta/
lis ignoꝛãtia nõ eſſet vtputa qñ hõ igno

rat aliquã circũſtantiã actꝰ quã ſcire non
tenebat᷑/⁊ ex hoc aliquid agit quod nõ fa

ceret ſi illam circũſtantiam ſciret. At po/

nit ipſe beatus Thomas exemplũ de ulo

qui diligẽtia de hincinde circumſpicien/
do adhibita/ignoꝛãs aliquem trãſire per
viam/pꝛoijcit ſagittam/qua traãſeuntẽ in
terfecit In iſto enim caſu / iſta ignoꝛãtia
iſtius circũſtantie/ſcʒ trãſitus iſtius ho/
minis non eſtvolita necvolũtaria/qꝛ iſte
pꝛoijciẽs ſagittã bene voluiſſet trãſitum

illiꝰhominis ſcireä/⁊ tamẽ eſt cauſavolen/

di quia alias iſte homo nõ voluiſſet ſcilʒ

pꝛoijciendi illã ſagittã/quã alias nõ ꝓie

—

Bg

homin⸗
fenneti
ſcantec
niitid
luntan
teraute
fatis
ctüͤſane
noritun
wi
nolcon
loqic
cbeef
morer
caloce
cideee
noe

r.c

clione
(Gine
gie
oecl
beci
ali
ud
ſuef
ſtali

(ogy.

nuncfae

enead

lloinck
Cpot
Nu
ine

guan
oꝛ⸗
lii

Core
ſer⸗
fitſns
ci
mni

diſken

gohr
uäne
Mmnnett
iggi
ſinen
olütg⸗
labtli
conne
Munnriͤ
üekin
anaſub
ticauſe
occurrit/
riürho⸗
Hoiezge
apoliten

nöcdiſee

ſuocan
nümuart
nbunt.
igonan
aditſen
lUnnligan
mentig
thöed
ſcrie
otolit.
Pl
rolüta
ali, B
nori/
n ſe
hntece,
liomo
noriti
ſent
Kayolen
iſczſitn
fhoͤigo
jſenenon
noct
Gpo⸗
plidello
nſpicien/
niſneper
ſeuntein
ignoꝛiti
ſtiusho
rugeie
iſttun
uſnoen
niſein
i nope

De natura et qualitate cõſcietie

ciſſet.ſi ſcʒ illã circũſtantiã tranſitus illiꝰ
hominis ſciuiſſʒ.Et ita de multis alijs qᷓ
frequetiſſime occurrũt.Et hec ignoꝛãtia
ſicantecedẽs ſimpliciter cauſat inuolun/
tariũ.i.dũ contingit ⁊ occurrit actũ inuo
luntariũ reddit ſeu efficit. ¶ Cõcomitã/
ter autẽ ſe habet ignoꝛãtia ad actũ volun
tatis/quãdo eſt de eomet qð agitur.qð ſi

etiã ſciret᷑/nihilominꝰ ageret᷑. ita ꝙ ipᷣa ig

noꝛãtia nõ inducit ad volendũ vt illð fi/

at.ſed ſolũ cum tali facto cõcurrit.ita ꝙ ſi

mul cõtingit illud eſſe factũ.⁊ eſſe ignoꝛa
tum. Vt iuxta exemplũ beati Tho. de il⸗/
lo qui q̃rit hoſtẽ occidere.⁊ animo ſuo oc
cidere firmauit:cõtingit ꝙ caſu vel in ne
moꝛe vel alias iſtum hoſtẽ ſagitta vel lan
cea occidit.ſed duʒ eum occidit.credit oc
cidere ceruũ. In iſto enĩ caſu iſta ignoꝛã⸗
tia ꝙ tunc hoſtis ille ibi eſſet ⁊ ꝙ tũc occi
dat.cõcurrit cũ ipſo facto ſcʒ cum ipſa oc

ciſione.ita ꝙ ſimul cõtingit illũ hoſtẽ oc

cidi ⁊ occidi ignoꝛari.nec ipᷣa ignoꝛantia
ſcʒ ille hoſtis tũc ibi eſſet/ induxit iſtuʒ
occiſoꝛẽ ad eũ occidendũ.qꝛ ita beneeuzʒ
occidiſſʒ.ſi ibi tũc eũ eſſe ſciuiſſet ſicut oc
cidit quãdo ignoꝛabat Et talis ignoꝛan
tcia dum cõtingit ſeu occurrit non reddit
ſeu efficit actũ inuolũtariũ.quia nõ cau/
ſat aliqͥd quod ſit repngnãs volũtati.i.p

quod voltas ſi ſciret impediretacere qð

tunc facit.vt ſatis eſt conſiderare in exem
plo ſtatim poſito. Sed talis ignoꝛãtia ſi
bene aduertat᷑ bñ cauſat ſeu efficit actũ ꝓ

illo inſtati quo fit nõ voluntariũſic ſc’ʒ
pꝛo illo inſtãti quo ſic voluntas nõ ha

beat actualiter volitionẽ illũ actũ facien/
di vt etiã patet in dicto exeplo ſtatĩ poſi/

to. Clarũ eſt enĩ ꝙ ille occiſoꝛ ꝓſlla boꝛa

qua illũ hoſtẽ ſica caſu occidit/ nõ habe/

at actualit voluntatẽ eũ occidẽdi.qꝛ tune
ibi eũ eẽ ignoꝛabat.ĩmo ceruũ ibi eẽ ⁊ cer
uũ occidere credebat fec ſeqtur ꝙ ſi talia

ignoꝛantia reddat ſeu efficiatactũ nõ vo
lũtariũ.qꝙpᷣterea eũ reddat inuolũtarium
Hasgna eteni int᷑ iſta duo eſtdr̃na. Red
dere etenĩ ſeu efficere actũ nõ volũtariũ/ẽ
facere qð volũtas ꝓ inſtãti quo illeactus
it / nõ habeat actualẽ volitionẽ eũ faciẽ/

di: Reddere vero ſeu efficere actũ inuolũ/

tariũ eſt facereꝙ voluntas actualẽ ſeu ha

bitualẽ volitionẽ habeat illũ actũ nõ ꝑfi/
ciẽdi.q valde int᷑ſedifferũt Oagna erenĩ

differẽtia eſt inter non velle facere. et velle

nõ facere.Pꝛimũ pᷣdictoꝛũ vt iã tactũ eſt
bene cauſat ſeu efficit ignoꝛantia ↄcomi
