maxime ſi caſuvl aliqua neceſſitate aliqͥd
interponat᷑ qð nõ coꝛrũpit.vt patʒ in di /

cto exemplo. Et iſtã opinionẽ videt᷑ ↄfir

mare augu. in de vnico baptiſmo lib. vi

Alij volũt ꝙ in iſto quarto caſu nõ ſit ba

ptiſatũ maxime intpoſito aliquo qð fit pᷣ
ter vel cõtra foꝛmã.

cõt n vltimo caſu di
cit᷑ ꝙ ſi dicãtur coꝛrupte verba ex ignoꝛã
tia vel impotẽtia recte ſonãdi.tamẽ nõ in

tendat baptiſans hereſim ſeqͥ vel induce

re. baptiſatũ eſt. Secus tamẽ eſſet ſi fie⸗
ret coꝛruptio in pncipio dictõnis.qꝛ coꝛ

ruptio in pꝛincipio dictõnis variat ⁊ au

fert ſignatũ ipᷣius dictõnis: nec ſic eſt dũ
coꝛruptio fit in fine. Andeverbi grã Iſte

dictõnes ſoꝛtes ſoꝛtis ſoꝛtẽ eandẽ ꝑſonã

ſignant ⁊ repᷣſentant.nõ ſic autẽ iſte dicti
ones ſoꝛtes ⁊ moꝛtes Et ideo dicũt ꝙ coꝛ

ruptio in pncipio dictõnis tollit foꝛmã
baptiſmi.nõ autem coꝛruptio in fine.

mi quo ad immerſiones

—

Wmerf. ionẽ hec eſt.vt accipiat᷑ puer
er latera.facie eius verſa.capite etiamad
ꝛientẽ verſo.⁊ mergat᷑⁊ ſimul mergẽgo
dicat᷑ Ego te baptiſo in nomie patꝭ Se
cundo capite ad aquilonẽ verſo dicat᷑ et
filij. Tertio capite ad auſtrũ verſo/ dicat

⁊ ſpirituſſancti. At ſic pedibus ſemꝑ ver

ſus oꝛientẽ tentis foꝛmet᷑ crux xpᷣi in cuiꝰ

ꝛma autẽ baptiſmi quoad im/

Compendiũ theologie

moꝛte baptiſamur. Hoc tamẽ ſcito ꝙ ſi
pꝛima merſiõe omnia verba ꝓſerant᷑ com
pletũ eſt ſacramentũ.et ꝑfecte baptiſatũ.
¶ Sed qͥd ſi moꝛiat᷑ puer in pꝛima mer/
ſione patre nomiato. vel in ſecũda patre
⁊ filio nomĩatis:credit᷑ ꝙ baptiſatus ſit
plene /quia tũc ſummꝰ ſacerdos ſupplet
qð miniſter ſupplere nõ potuit Idem di
cit᷑ ſi ſacerdos vel quicũq; baptiſans vna
merſione acta vel vna ꝑſona nominata
moꝛiat᷑ 2) qͥd ſi fiat merſio nihil di
cendo pᷣ turbatõe/ vel ignoꝛãtiavel ſi mu
tus ſit qui baptiſat: Dicit᷑ ab oĩbuſꝙ ni
hiü tũc fit.cum ipſa trinitas nec explicite
vel implicite nomĩet᷑. Sed quid ſi nõ
aſſit tantũ de aqua vt infans ex toto mer
gi poſſit: Dic ꝙ tũc illud quod eſt pꝛin/
cipalioꝛ ꝑs vtpote caput /vel mergat᷑ vel
aqua pfundat᷑. Si enĩ vna extremitatũ/⸗
vtpote manus vel pes immergat᷑dicunt
quidã ꝙ nõ baptiſatũ eſt.Aliqui alij de/
cretiſte dicũt.ꝙ ſi aqua in quacũq; parte
coꝛpoꝛis cadat baptiſatũ eſt. Et ponunt

argumentũ ꝑ ſimile.Sicut ſufficit poſſi/
dere ꝑtem agri ad hoc vt quis totũ poſſi/

dere videat᷑dũ tamẽ eius ſit animi vt to/
tum poſſidere intẽdat. Idem ſentiũt qui
dam de his qui nõ totalr egreſſi ſunt vte
rum maternũ.videlicet ꝙ ſi pꝛincipalioꝛ
ps egreſſa fuerit poterit baptiſari Quod
vtrum verũ ſit neſcio.pᷣſertim cũ opoꝛte/
at quelibet naſci ad hoc vt renaſcatur.

e Jozma aliquo/

rum que ſunt de ſo lẽnitate baptiſmi.

gq ua que ſunt de ſolennitate ba
ptiſmi in his conſtat. At pmo
cilicʒ catheʒiʒet᷑ baptiſandꝰ ¶ Circa qð
multa diuerſimode fiũt fᷣm diuerſas con
ſuetudines eccleſiaꝝ.Sed vt frequẽtius
pꝛimo exufflat᷑vt virtus demonis exteri
oꝛ expellatur ¶ Secũdo ſignũ crucis fit
ei in pectoꝛe ⁊ fronte.vt diabolus ſe cog⸗
noſcat pelli ab illo tam in occłto coꝛdis
qᷓ; in aꝑto cõteſſionis.¶ Tertio accipiat
ſal in oꝛe / vt ſapoꝛ ſapietię pᷣparetur.et fe
toꝛ fomitis reſtringat. ¶ Deinge fit lini
tio auriũ ⁊ nariũ cũ ſputo/yvt diſcretõem
fidei habeat ⁊ grãm queꝑ ſaliuã a capite
deſcẽdentẽ ſignat/vt ſcʒ ſenſus eius quo
ad doctrinã fidei in auditu/a diſcretio in

DHaiꝛma autez que ſeruari debet
uinn baptiſmo que cõcernit ali /

naribus ſignificata/aꝑianturxpo ¶ De⸗

inde fit inunctio in pectoꝛe.pꝛopt᷑ coꝛ ðo
pꝛeꝑandũ/et in ſpatulisvt foꝛtitudinem
accipiat ad poꝛtandũ onus dñi (Poſt
baptiſmũ autẽ fit inunctio criſmatis in
vertice/vt appareat mens imputribilis
deo / vel vt ſpiritui xpᷣi ꝑticipando/meri/

to deinceps xpᷣianus appellarex / heres iã

regni effectus ¶ Deinde fit veſtitio deve
ſte cãdidiſſima/in ſignũ innocẽtie/q̃ acci
pit᷑ in baptiſmo ⁊ gloꝛie quã expectat in
reſurrectõne ¶ Candẽ cere accẽſus ſibi
ponit᷑ in manu/vt ſic luceat vita eius co/
ram hominibꝰ/vt gloꝛificet᷑ par qui in ce
lis eſt ¶ Et ſi adeſt epiſcopus confirmet᷑
¶Et ſiadultꝰ eſt/ dat᷑ ei euchariſtia poſt

confirmatõnem „
uis ſit effect' ſa/

gamenti baptiſmmi
m Vis aũt ſit effectus baptiſmi
liquet ex doctrina magiſtroꝛũ
qui ponũt triplicẽ eius effectũ
SPPꝛimus effect eſt omnimoda
euacuatio culpe oꝛiginalł in ꝑuulis/et tã
oꝛiginalis q; actualis in adultis/ pᷣter ex
terioꝛẽ penitentiã ¶ Secũdus eſt debili/
tatio fomitꝭ. ¶ Tertius eſt collatio gratie

¶ QLuis ſit igoneus

miniſter ſacramenti baptimmi.

Iniſter autẽ in hoc ſacramẽto
quo ad deũ ⁊ ecclłiaʒ/eſt habẽs
oꝛdinẽ ſacerdotalẽ iuriſdictõʒ
Rtlaudabilẽ vitã Tꝑe tamẽ ne
ceſſitatꝭ ẽvel eſſe põt quilibet nec ſexũ vi
rilem nec oꝛdinẽ/nec iuriſdictiõem hñs.
nec laudabilẽ vitã imo etiã vetula.Lar/
giſſima etenĩ pietas dei qui neminẽ vult
pire/ſicut ad hoc ſacramentũ tam neceſſa
riũ/pꝛouidit cõmunẽ materiã que ab oĩ/
bus poteſt haberi⁊ꝛ vbiq; inueniri.ita eti
am in caſu neceſſitatis de generali miſtro
pꝛouidit/voluitq; vt ipᷣiꝰ neceſſitatis tꝑe
quilibet aliũ poſſit baptiſare. VUñ q;nis
talis nõ habeat ptãtem ex oꝛdie/ habʒ ta/
men ptãtem ex temꝑe Sea nunqͥd licet
aliquẽ in neceſſitate/a ſacerdote ſymonia

ce recipere baptiſmũ/maxime cũ aquã ad

ſevel ꝑuulũ ſuũ baptiſandũ aliter habere
non poſſit niſi eam emat? Item nunqͥd
ebꝛ ius qͥ ia amiſit vſum lingue poſſit ba
ptiſare? Itẽ nũqͥd hereticꝰ ppCt baptiſare:

n
(noett

lendo.
ploresn
Ten

ſiiocoſe
ſet nuna
aſufn.
buptiine
bis h
cſerfacen
daſunt

auteo

ſrend

lingue
tiad ſo
noaſſit
nulläp⸗
Saan⸗
nem/tm
tiſtugi⸗
lertioca
mans
heretic
dohabe

ſatinfic

dehoc⸗
enserep

cti/not

beryteyg
ſegenent

iſtenoin
nul
tboptſſ

Pfincer⸗
ſinennl
leteintnl
düsmne
citnti
geſtſi⸗
Ptiſam

mmuur,
e chten
u
noqnſnnnsi
impumbis
Per/ 2

irpetrrodere
nmocene iacc
Aiechegat in
neigtiſts ſdi
rvineins ⸗
uähr ann
dhusconti
lachmnitapot

fehr

ms bynini
nu mugtroi
äenscſui
tckonminn
Mingnnigat⸗
inallas öe
Srictectpci
ckalunogen

gi ⸗
uwcſtanni
allaz t habis
Nnle uniſciad
.Teunin
ibanerſcci
ſicöends⸗
cüvoda ,
icui Nominenn
mentütamane
munniüchethi,
inuennin
me aniin
ͦnanſnsn
ptian Cls
crod ihii⸗
Geltuniglaa

Cnens:

tot baptiſare quot põt ſimul mergere

e ſacramento baptiſmo

Nunqͥd poteſt vnus duos baptiſare di/

cendo.Ego baptiſo vos.⁊c. Et ecõuerſo
plures vnũ dicẽdo. Nos baptiſamꝰ?te ⁊c:
Item põt ne aliqͥs in vltima neceſſitate

¶ no eſt ali pñs baptiſare ſeip̃m Itẽ qͥd
ſi iocoſe vel ioculatoꝛie qͥ gliquẽ bapti/

ſet.nunqͥd baptiſatꝰeſt.¶ Rñdet᷑ in pꝛio

caſu ſ̃ᷣm quoſdã.O ſi ſacerdos nõ vult te

baptiſare vel ꝓpuulũ niſi des pꝛeciũ/non

dabis. ſʒ hoc facies ꝙ ſi ſacerdos pñs nõ

eſſet facturus eſſes.eo ꝙ nullo modo faci
enda ſunt mala vt eueniãt bo na. Sʒ plu

res alij dicũt ꝙ in dicto caſu poſſit ab eo

baptiſari.eo ꝙ q̃rens baptiſmũ/ nõ emit

gquã nõ emit actũ baptiſmi. ſed tẽꝑe ne/

ceſſitatis pᷣt redimere vexationẽ ſui iuris

⁊ pꝛo ſe ſi ipſe baptiſandꝰeſt/⁊p ꝑuulo ſi
quẽ habeat baptiſandũ. Et tũc nõ fiunt

mala vt eueniãt bona.nec cõmittit᷑ ſymo
nia ex ꝑte querẽtis baptiſmũ.nec etiã cõ/

mittit ſe diſcrimini ꝓ ſalute ſuavel alteri/

us ¶ In ſecũdo caſu ſcilʒ in ebꝛio.aut in

tali ebꝛio ſuffocat᷑ om̃ino rõ.aut nõ ſuffo
cat᷑.ſed tm̃ patit᷑ impedimẽtũ lingue.Si
gutẽ om̃ino ſuffocat᷑ ratio.dicit᷑ꝙ bapti/
ſare nõ poteſt. Si autẽ impedimẽtũ tãtũ
lingue patit/habet q; diſcretõem/põt ni/
ti ad foꝛmandũ dictiões cũ ſtudio. Vñ ſi

nõ aſſit alius.pᷣt talis baptiſare. Sed ſi
nullã poſſet dictõem expmere/ ſecus eẽt.

Sed nõ videt᷑ ꝙ ebꝛietas q̃ nõ ligat rats
nem/tm̃ impedimentũ pᷣſtet vt cũ diligẽ/
ti ſtudio nõ poſſet expmere verbũ.¶ In
tertio caſu.ſ.de heretico ðꝛ ꝙ hereticꝰ ba/

ptiſans in foꝛma heretica nõ baptiſat. ſʒ
Peretncsbapeil. ans in foꝛma eccłie.dũmo
do habeat intentionẽ baptiſandi bapti/
ſat in fide ecclie.⁊ baptiſatũ eſt.Et ponit

de hoc aug. cõtra donatũ hereticũ ↄueni

ens exẽplũ.Quia ſicut Jacob ſemẽ bñdi

ctũ/nõ tm̃ genuit ꝑ vteꝝ liberaꝝ.ſed etiã

pervteꝝ ane a⸗u3 xpᷣs nõ tm̃ ſpũaliter
regenerat min iſterio fideliũ/ ſed etiã mi/
niſterio infideliũ.eo ꝙ actus ſuꝰſit nõ ho
minis.¶ In quarto caſu ðꝛ ꝙ vnus põt

pfundere ꝓ neceſſitate. Dico ꝙ pᷣter nec
ſitatẽ nullatenus eſt hoc faciendũ.nec eſt
ly te in tali caſu de neceſſitate foꝛme.quia
dñs tradens foꝛmã baptiſandi dixit eos.
cui tantũ ↄſonat vos quantũ te.Sed ſe/
cus eſt ſi duo baptiſent vnum / dicẽdo ba
ptiſamus te.quia ſᷣm huguelinũ in appa

vnde nõ eſt baptiſatus

ratu ſuo ſuꝑ decret᷑ nõ eſt baptiſatus Sʒ

ſi plures ſimul mergant pueꝝ pꝛoferẽtes

ſinguli foꝛmam eccleſiaſticã/ego baptiſo
te.⁊c.cõfertur baptiſmus. Nec eſt iteratũ

ſacramentũ ꝓpter illã verboꝝ iteratiõem
ſeu multiplicatõnem vt dicũt.niſi cũ hoc

etiã iteraret᷑ ⁊ merſio ſimł. ed eſto ꝙ
duo ſint baptiſantes aliquẽ.quoꝝ vnus
ſit mãcus ⁊ dicat verba.⁊ alius mutus ⁊
mergat pueꝝ.nũquid eſt baptiſatꝰ Dicit

nõ. qꝛ in omni ſacr̃o bñte pꝛeſcriptam

foꝛmã/illud qð ſolẽnitatis eſt bñ diuidit
ſed illð quod eſt n eceſſitatis nequaq;ᷓ Et
ideo qꝛ vtrũq; ſcʒ foꝛmaverboꝝ ⁊ merſio
ſunt de neceſſitate ſacr̃i/ diuidi non pñt.
Fn quinto ca⸗
ſu ſcʒ vtꝝ aliqͥs poſſit ſeipſum baptiſare.
Scõm canones ↄſtat ꝙ nõ.⁊ foꝛte iõ qꝛ
ſub hac ſpe poſſit nimis differri baptiſ/

mus.eo ꝙ qñ vellet poſſet ſeipᷣm baptiſa

re. Inſuꝑ ſicut cõtra naturã eſt ꝙ quis ſe
ipᷣm generet.ita contra ratiõem videt᷑ eſſe
ꝙꝙ quis ſeipᷣm poſſit regenerare. Verun/
tamẽ ſi deſideret baptiſmũ.⁊ nõ ſit alius
qui ſeipᷣm poſſit baptiſare.ſi in illo ſtatu

moꝛeret/ſaluaret᷑ eo ꝙ eſſet baptiſatꝰ ba/

ptiſmo flaminis.qui ſupplet in neceſſita
te baptiſmũ fluminis ¶ In vltimo caſu
ðꝛ ꝙ ſi iocoſe cũ intentõe tamẽ faciẽdi qð

facit eccłia/ſuꝑ nõ baptiſatũ ꝓferatverbo

rum foꝛmã/mergẽdo in qquã.ipſo tũc vł
ante nõ reclamãte baptiſatꝰ eſt.qꝛ tũc nõ

totũ fuit iocoſumvel ioculatoꝛiũ.eo ꝙ; in
tentio faciẽdi qð facit eccłia/ ioculatoꝛia
nõ fuit. Si autẽ totũ fuit ioculatoꝛiũ vel
ipſe reclamaſſet.tũc nihil fieret Et ponũt

iuriſꝑiti exemplũ ꝑ ſimile in ſtipulatiõe.
Nam cũ ludendo dicũtur hec verba ſpõ/
des.ſpondeo.nõ inducitur obligatio.
conditionihaccedentiũ ad baptiſmum.
, Vnc dicendũ eſt de cõditioni/

14

an ankten t an inuiti ¶ Ad pꝛimũ ðꝛ
ꝙ fictus ſuſcipit baptiſmi ſacramẽtũ.ſed
non rem ſacramẽtivel effectũ.eo ꝙ ponat

obicem ſpirituiſancto.⁊ gratie ſacramen

tali.Ault enĩ aliquid/quod ſtare nõ põt
cum grã ſacr̃ali.ſʒ ceſſante fictõe ſuſe it

26

glitatib' ſeu s

1

pugnantẽ/ in ipſa cõtradictõe pꝑſtiterũt
gut nõ Si ſic.tũc doꝛmientes ſi baptiſen
tur / nihil recipiũt nec ſacrẽm nec rẽ ſacr̃i⸗
vt pʒ extra de bap.c. Maioꝛes in fi.in an
tiqͥ s. Si autẽ nõ apparuerit talis volun/

lutio ſᷣm Hugonẽ de ſancto vict.patrini
vocant᷑ qui ꝑuulos ad baptiſmũ offerũt

vt regenerent᷑ ad vitã nouã ¶ Et ſcias

patrini idonei/nõ pñj eſſe infideles.cum

ſuſcipere. Oð veꝝ videt᷑.cũ non habeant

obicẽ cõtrarie volũtatis vel diſſenſus.et
ad credendũ iſta/ non reꝑiat᷑ in eis vſus
liberilarbitrij. Patet ergo ꝙ patrini itap
punlis reſpondẽtes nõ mentiũtur.

nata Abſoluta eſt.qꝛ illud ſine quo res eẽ
nõ poteſt. neceſſariũ dicit᷑. Sic baptiſmꝰ

neceſſarius eſt ad ſalutẽ.quia ſine eo non

eſt ſalus.niſi cũ neceſſitas excluderʒ ſacra

Compendiũ theologie
effectum. Quis autẽ dicat᷑ fictus/⁊ quis auſti.maxime tenent᷑ ad duo ſcilʒ monere nin
fictus recipiat caracterẽ ⁊ qͥ nõ. Dic in ad virtutes, docere ſymbolũ. ⁊ oꝛoõnem cceſen
cexffectu poſt Raymundũ in ſumma ꝙ ille dñicam. Dicit antẽ magiſter Albertus *R
ſfictus qui ſe ſimulat velle ſuſciꝑe baptiſ/ patrini ad iſtã diligẽtiã obligant᷑ ſi tamẽ ſrch
mũ/⁊ om̃ino ſuſciꝑe nõ intendit.nõ reci/ aliter nõ inſtruãtur ꝑuuli. SDʒ qꝛ ꝑentes n
pit ſacramentũ nec rẽ ſacramẽti Sed qui ſunt cõiter in iſtis cira ꝑuulos diligẽtes
erteriꝰ ſuſcipiẽs / ſe ſimulat interiꝰ? diſpo/⸗ Credo etiã/⁊ pater nr/cãtant᷑ in eccłia.et 7 .
ſitũ cum nõ ſit vel qꝛ nõ credit.vel qꝛ in/ moꝛes pᷣdicant᷑ac in bonis oꝑibꝰ oſtẽdũ o
deuotus.i. cũ ꝓpoſito peccãdi accedit vel tur.in mona ꝑte excuſant᷑ modo patrini. lreif
contẽnit ſacramentũ id eſt nõ reueret/ille Secus aũt fuit in pmitiua ecckłia. qndo eei
nõ ſuſcipit rẽ ſacramẽti.i.grãm.caracterẽ ꝑuuli inter infideles nutriebant᷑ Wan ſe
m ſuſcipit. ¶ In ſcoo caſu ſcʒ de doꝛmiẽ q;ʒ patrini in ꝑſona ꝑuuloꝝ reſpondet.2 l
tibo diſtinguit. Aut qꝛ ante doꝛmitõnem tm̃ valet cũ ipſi patrini dicunt credo.acſi (ſuügl
habebãt voluntatẽ om̃ino cõtrariã ⁊ re· gꝑpuuli met dicerẽt. ſacr̃m fidei ꝑatus ſum or

tas eoꝝ.ſed vigilãtes inſtiterint baptiſa/ ſe ð
ri.tũc ſi timegt᷑ de ꝑiculo/pũt doꝛmiẽtes . E geraome nto co H
baptiſari.¶ Idẽ dicendũ eſt de letargico firmatõnis ⁊ ptinetibus adiſm. ſas
⁊ de amentibj De amentibo tñ diſtinguut· Amateria autẽ ſacramenti cõ musi⸗
aliqui.Aut furia eſt ꝑpetua.aut non. Si , feffirmatõis videndũ ẽ pꝛio Vt Gmit
ſicꝓ infantibus habẽdi ſunt.q etſi nũcq; liiſtud ſacrm ſit neceſſariũ ad ſa ſorm
voluerint baptiſari.nũq; tamẽ etiã nolu·.llutẽ.Que ſit pꝛopa materia in im
erint. qð ſufficit ad baptiſmalẽ caractere boc ſacram̃to Que ſit ꝓpꝛia foꝛma Quis . nmhͤſ
impꝛimendũ. Si autẽ furia nõ eſt perpe miniſter. Quis eiꝰ effectus. Quales ad Aumnen
tua.vtputa qñ aliquis incidit in furoꝛez confirmatõem accedere debẽt. Et an ali⸗/ lotn/
vł amẽetiã.tũc diſtinguẽdũ eſt.ſicut ſupꝛa quis poſſit ſeipſum repᷣſenitae. (ſetn
diſtinctũ eſt de doꝛmientibo.¶ Ad illud ſe α iiAi
gautẽquod querit de inuitis diſtinguẽdũ n! geramem cOοι niociſo⸗
eſt. q;ꝛ aut omino ua ſuerũt nolẽtes baprti firmatõnis ſit neceſſariũ ad ſalutem. mmögut
ſari vt ꝓ poſſe ſuo reſiſterẽt ⁊ reſiſterẽt e,’ä neevaſtrmario ſir neceſſa Hultino
vſu rõis.quod dicoꝓpter amẽtes.⁊ tales riia ad ſaluteʒ dubitari põt.Et tenptin
nullo modo recipiũt ſacramentũ.nec vt videtł᷑ꝙ ſic loquendo etiã non ceſitate/
pꝛioꝛes ſunt rebaptiſandi. —„8 gquo ad eſſe bñ inſtitutũ.ſʒ quo (ggiscor
C P 9 trims et ad ad eſſe neceſſariũmaxime cũ dicat Hngo
WC Pererte er e de ſancto vict. Quid ꝓdeſt ſi ꝑ baptiſmũ
quid tenentur. — a lapſu erigeris niſi etiã ꝑ ↄfumatoeʒ ad gumen
Oſtremo de patrinis tangen / ſtangũ cõfirmeris E ao diel poren HS
dum eſt qͥ ſint. ad quid tenẽétur vno modo loquẽdi ofirmatio neceſſaria
ncineplonnonde .eſt. alio modo nõ. Heceſſitas enĩ duplex
An excuſent᷑a mẽdacio 0 inuenit᷑quedã abſoluta.⁊ quedã cõditõ

teneant᷑ inſtruere ꝑuulũ in fidecatholiia mentũ.Sic etiã penitentia neceſſaria eſt
quod nõ poteſt infidelis ¶iẽ nec religi ad ſalutẽ poſt lapſum in moꝛtalẽ culpam cnmen
Neare hrer uac binnlarttotg⸗ Et iſto modo cõfirmatio nõ eſt ad ſalutẽ nit
generat᷑ talẽ generalẽ ↄparnitate ¶ neceſſaria. Alio modo dicit᷑ neceſſitas cõ ptiſtn
quid autẽ patrini teneant᷑.ſcias ꝙ ſ̃ᷣm au itionata.i.Fm qͥd vt ſi homo nõ debeat umn

—

De ſacramento cõfirmatois 26

noſch DMZ
ücnen, debilitari / neceſſe eſt bñ comedere Et iſto terioꝛ ⁊ exterioꝛ. indigemꝰ pꝛimo vt tol/
ſer n modo dici pᷣt ꝙ cõfirmatio / ad ſalutẽ eſt lat᷑ a nobis interioꝛ que eſt verecũdia no
diohntſme neceſſaria.Nã ad hoc ꝙ debeat vita ſpiri xia/cõfitendi nomẽ xpᷣi.ꝗ tollit de iure in
Gzandenn tualis ⁊ ſalus in baptiſmo adepta/robu/ cõſignatione ⁊ impᷣſſione crucis in fron/
lbodiceng ſte cõtra hoſtes ſpũales cuſtodiri/neceſſe te.in qua cõſcribũt vexillo ſummi ĩpato/
unalf⸗ habet hoc ſacramẽto ↄfirmari ⁊ cõfoꝛta / rnis in quo ipſe de hoſte triũphauit qoẽʒ
sonbiofiͤſi ri. Datur eni hoc ſacramentũ ad robur. pudoꝛẽ debet euacuare.⁊ glam ſupindu/
noce dun, Vnge dicit hugo de ſancto victo. illð qð cere multifoꝛmẽ. Exemplũ depoꝛtantibꝰ
Betkoi⸗ ſupꝛa allegatũ eſt. Quid pdeſt.⁊c. Nõ q inſignia regis in armis ſuis. Unde dicdtt
eankſden ſine cõfirmatione nõ valeret baptiſmus paulꝰ ad gal.vlti. Oihi abſit gloꝛiari ni
— ad ſalutẽ.qꝛ hoc falſum eſt. ſed qꝛ frequẽ ſi in cruce dñi noſtri ieſu xpᷣi.Ald abſolu/
mhhongen ter in pugna ſpũali / ex debiitate virtut tionẽ ergo huiꝰverecũdie/ fit in cõfirma/
— ſpüũalis/ accideret etiã facilitas cadeẽdi. et ꝛione/cõſignatio crucis in fronte. vbi lo⸗
ndci Ansſun pꝛoinde dãnatio. niſi eſſet confirmatio. cus eſt verecũdie.⁊ dicit᷑ cõſigno te ſigno
—– SW Due ſit 20 Q gqucis ndigemetiã vt tollata nobis
diſenſis U⸗ ue iit p- 0P2192 debilitas exterioꝛ.q̃ eſt flexibilitas ſeu in
maͤlnti materia in ſacramento cõfirmationis ſtabilitas ad ſtandũ exteriꝰ in cõfeſſione
Rcpammiin, lteria autẽ huius ſacramenti noĩs xpᷣi/coꝛã regibo⁊ pꝛincipibus mũdi
ommnanm debita eſt criſma.qð ↄficitur ex Ad hoc fit cõfirmatio criſmate ſalutꝭ.qð

ne

2

miſamnanch mus in criſmatis cõfectiõe/ liquoꝛi oliue ſcat in pugna.ita ipſa inũctio criſmatis
cdöi cõmiſceri.⁊ põtificali bñdictiõe ſolet cõ/ robuſtos ⁊ intrepidos nos efficit ad reſi
ſenackcaſ⸗ ſecrari. VUnde alið oleũ q; oleũ oliuaꝝ vt ſtendũ ↄtra pꝛincipes huiꝰ mũdi.hoc eſt
Epropamarut cõiter dicit᷑ vel oleũ ⁊ balſamũ nõ cõſecra ↄtra pctã ⁊ ↄtra pꝛincipes tenebꝛaꝝ. hoc
Ppruſonull⸗ ta/nõ ſunt. nec eſſe pñt materia huius ſa eſt cõna demones. Etad iſtud robun cõ/
ms Ouules cramẽti. Ree eſt ſimile de baptiſmo. in ferendũ dicit. Cõfirmo te criſmate ſalut
Nehi: Et andl quo in neceſſitate põt eſſe materia aqnõ Et notandũ ꝙ q;uis nulla foꝛma ver/
Dü cõſecrata.qꝛ baptiſmn ſacrm eſt neceſſita boꝝ legat᷑ quibs cõfirmabãt apli. ĩmo vt
7,7 tis.⁊ iõ in neceſſitate/ſine moꝛa bñdictio videt᷑ Actu.viij.tm̃ vſi ſunt ꝓ cõfirmatõe
ntu c/ nis.cũ foꝛma eccłiaſtica baptiſat᷑. Cõfii impoſitõne manuũ.tñ credũt maioꝛes/⸗
l⸗ matõ autẽ nõ eſt ſacẽm neceſſitatis.eo eos nũq; ſine verbis nec ſi ine materia cri/
mnoſt nereſi multi nõ cõ firmati ſaluant᷑ dũmodo con ſmatis.determĩata/ofirmaſſe e. Cui? argu
binnpr⸗E tempt ſacri nõ interueniat Jõ etia in ne mentu eſt qy in lib. de eccliaſt. hierarchia
octi non ceſſitate/ oleo nõ conſecrato/ non poteſt beati dionyſij . qui cũ lis fuit/ habetur
nene an quis confirmari. expᷣſſum capitulũ de ꝑficiẽdis ⁊ in tẽplo
inſtiuum dn ſit f. 1 ſ Sffferedis. vbi loqtur de ſanctificatõe cri/
analhin lit foꝛma immnig ſmas (Put bic multa queri? filr ſolui
ſn confirmatõnis. b vt ſupꝛa q̃ſitũ eſt ĩ tractatu de baptimmo.
üm MDꝛma eni verboꝝ quib vtun e ſi 1 ſt *
nanunn tur ep̃i duplex e Rom qſdaʒ Zuis it mmiter
nnofut ẽ talis eſt. Signo te ſigno cruc ſacramenti confirmatonis.
iusen uli ⁊cõfirmo te criſmate ſalutistin St autẽ miniſter in hoc ſacco
1 gucdi oit nVgoymine patris.⁊c. Scðm alios talis eſt VſDolus epᷣs.cuius ratõ aſſignat᷑
ſnequoſtoee Firmo teſigno crucis ⁊ criſmate ſalutis ANam rẽ aliquã ſtatuere vel fa/
Sbuytſin in noie patris.⁊c̃. Sed pꝛimꝰ modus geᷣ cere minoꝝ eſt. ſed facta confir
guuſneconon neralioꝛ eſt. eo ꝙ generaliꝰ dicant᷑ pꝛioꝛa mareeſt maioꝝ.Et ita baptiſare / oim ſa⸗
zanuumgſun verba in ↄſecratione ¶ Et nota cũ hoc ſa cerdotũ minoꝝ eſt. cõfirmare vero pꝰ ba
tunaeſani cramentũ oꝛdinatũ ſit cõtra debilitat? er ptiſmũ/maioꝛũ eſt ſcilz eboꝝ: Inſupꝑ res
noriltulpnn foymite ſurgentẽ. q̃ᷓ nõ tota purgat᷑ in ba huiꝰ ſacramẽti/ſ puͦſſanct? eſt. vel grã ei?/
Zeſt adſili. ptiſmo.ſed remanet debilitas ad exerciti collata ad robur cõtra debilitatẽꝛ timidi
etnacſi um. ⁊ ſit duplex debilitas in nobis ſcʒ in tatẽ ex fomite pcedentẽ. et iõ Inenite
honon

oleo oliuaꝝ.⁊ balſamo.ꝑ con/
ſecrationẽ ⁊ ſctificatõem põti/

¶ Rabanus de naturis reꝝ Balſa /

deſignat ipſa inũctio.vt ſicut inũctio per

ſubintratõnẽ in ſubſtantiã coꝛꝑis mini

ſtrat ei fomentũ hũoꝛis/ ne deſiccet᷑ ⁊ rige

Compendiũ theologie

quo ad ſignũ ſacram̃tale ab eo qui pleni/
tudinẽ ptãtis ⁊ vigoꝛis habet deſcendat

¶ Si autẽ obijcias.ſi ſolus eps hoc face

re poteſt. aut ergo hoc habet ex oꝛdie aut
er iuriſdictõe Si exoꝛdine ergo hoceti/
am poterit ſimplex ſacerdos.quia epiſco
pus nullũ habet oꝛdinẽ quẽ non habeat
ſacerdos ad minꝰᷣm eos qui epatum nõ
ponũt eſſe oꝛdinẽ Gi autẽ epᷣs hoc habʒ

er iuriſdictõe/ſequit᷑ ꝙ electus cõfirmat? ⸗
gnte cõſecratiõem oimodã habet iuriſdi /-

ctõem. ¶ Lu dic ꝙ hoc ſcz ꝙ ſol?eßs po/
teſt ↄfirmare nec ex oꝛdie tm̃ nec ex iuriſ-/
dictõe tm̃ habet.ſed ex vtroq; ſimul Vñ
hoc annexũ eſt officio epᷣali/ ſicut cõſecra
tio eccłiaꝝ ⁊ oꝛdingtio clericoꝝ.⁊ velatõ
virginũ ⁊ hmõi (Sed qd ſi aliqs ehus
cõfirmet criſmate/ nondũ baptiſatũ ſiue
nondũ xpᷣianum.⁊ fiant om̃ia que exigũ
tur ad collatõem huiꝰ ſacramẽti.nunqd
ſacramentũ tale eſt iſti nõ baptiſato colla
tum: Dicũt fere om̃es p nõ. eo ꝙ bapti/
ſmus ſit ianua ⁊ fundamẽtũ om̃iũ ſacra/
mentoꝝ. Et ſic vbi nõ niſi ꝑ baptiſmum
põt ad alia ſacraméeéta iter haberi.ſic nec

dQà alia ſacramenta poteſt ſine baptiſmo

ſupedificari. Sunt alij qui videntur mo/
Contrario ſentire. äl

camenti confirmatioiis.
Eniq; effectus huiꝰ ſacramẽti
ſupꝛa dicta in ꝑte ptʒ.Scom
eni Rabanũ effectus huiꝰ ſacr̃i
elſt roboꝛatio ꝑ ſpm̃ſctm̃.vt ſcʒ
intrepide pᷣdicet aliquis qð ipſe accepit.
Et dicit magiſter in.iiij.ſentẽtiaꝝ ꝙ effe/
ctus eiꝰeſt donatio ſpũſſcti ad robur ſcilʒ
coõtra debilitatẽ vel inſtabilitatẽ a fomite
pꝓcedẽtẽ ¶ Si quis autẽ obuiauerit dicẽs
wꝓidẽ eſt effectus euchariſtie. ſcʒ roboꝛa/
tio ſpũſſcti.qꝛ panis coꝛ hoĩs ↄfirmet.et
ita ſuꝑfluit iſtud vel ilud ſacramentũ
Dic ꝙ vario mõ eſt robur ⁊ effectus iſtiꝰ
⁊ illlius ſacr̃i.qꝛ effectus cõfirmatiõis eſt
per ſe.effectus vero euchariſtie per accñs
UVel dic quo ad duo tenemur ſcilʒ ad cre/
dendũ articulos fidei firmit᷑. ⁊ cõfitendũ
exterius audaciter.iuxta illud ad Rho.x.
Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã.oꝛe autẽ ↄfeſſio
fit ad ſalute. Et ideo duplici indigemro
boꝛatõe. Una que intꝰ nutriat nos ⁊ cõ/

firmet ad credendũ· ⁊ eſt panis vite qͥ coꝛ

tecoſte

homis cõfirmat. Et alia q̃ cõfoꝛtet ⁊ con

firmet nos ad audacius cõfitendũ nomẽ

xpᷣi exterius.⁊ hec eſtõfirmatio. Vñ q̃n/

tum ad hũc reſpectũ recte recipit᷑ euchari

ſtia interius ⁊ cõfirmatio exterius.

De qualitate acce⸗

dentiũ ad ſacramentũ confirmatõnis.

E dualitate accedentiũ querit᷑
pꝛimo q etate accedere debent.
Itẽ an ileiuni vel pꝛanſi.qꝛ de
cõſe.di. v.ðꝛ vt ieiuni veniant

cere.vt mundi/donũ ſpũſſcti/ valeãt acci

pere. ¶ Ded dic ꝙ vtriuſq; etatis hoies

ſcilʒ puerilis ⁊ iuuenilis ſimul accedere
pñt.Et melius ac ſecuriꝰ eſt/ꝙ pueri con
firment᷑ qꝛ q;uis etas ĩmatura/ tentatio/
nes et foꝛtes motus cõcupiſcẽtie nõ ſen/
tiat/pꝛepant᷑tñ ad pugnã ſpũalem cũ tẽ/
pus tetationis aduenerit.⁊ bonũ ac ſecu
rum eſt/ſempꝑ paratũ eſſe.Decretũ autem

illud allegatũ/de adultis loqͥtur. qui tenẽ
tur ad illa que tangit

pꝛopter ſacameti reuerentiã decetvt ie
iunus recipiat ⁊ a ieiuno cõferat᷑.ſi tamẽ

aliter pꝛopt raritatẽ ⁊ carentiã epᷣoꝛũ fiat

non nocet. melieſt eni etiã poſt pꝛandiũ
cõfirmari dũ poteſt haberi epᷣs.q; ipſo re

cedente ſacramẽti pati dilatõem. ¶ Sed
nunqd aliqͥs ad hoc ſacrẽ̃m ſuſcipiẽdum
poſſet ſeipᷣm pñtare epo:Dicit᷑ non.qꝛ
cõfirmandus debet ſigniſicari ſeu pñtari
tanq; nõ habẽes pꝛopꝛiã virtutẽ ad ſtãdũ
ſed indigẽs vt ab alio ſtatuat᷑ ſeu ſtabilia

tur. ⁊ ideo ab alio eſt pntandus ¶ In fi⸗
ne nota ꝙ cõfirmatus ſᷣm moꝛẽ cõmunẽ

ſe debet ꝑ ſeptẽ dies obſeruare a lotione
capitis ⁊ frõtis. ꝓpter inunctõem criſma/
tis ⁊ dignitatẽ hui ſacramẽti Inſuperyt

dicit hugo de ſancto vict. tato tepe debet

cõſirmatus vnctõem cõſeruare in capite
vt ſcʒ caput nõ lauet.quãaãto aduẽtus ſpi/

rituſſancti celebꝛat᷑hoc eſt diebꝰ ſeptem.

vt aduentũ ſpirituſſancti ad ſe totidẽ die

bus agat quot agit vniuerſal eccleſia ad
uentũ ſpirituſſancti ſuꝑ aplos ſcʒ in pen

mati ex criſmate vt ſupꝛa tactũ eſt.ſancti/
fico Res vero ſacramẽti eſt ipſa gratie ſpi

ittualis datio ad robur. contra debilitatẽ

pfecte etatis ⁊ moneant᷑ ↄfeſſionẽ pus fa

d aliud dicitur

oſte ¶ Quid autẽ ſit hic res? qͥd ſacra
mentũ: Dic ꝙ ſacramentũ eſt ipſa cõſig⸗
natio que ꝑ manus epi fit in fronte cõfir/

int

chort

lse
nneoſt
Aecnn
pec
ecot

4

&

vna
lanta
fuerit.
ſuſpen
nnor
illavin
lensat
intniſſn
la veno:
decegnno
kaſente

mopeſn

petpe

mabuc⸗
lübomis

lopmane

ntmebr
cbos cot
NN
tabeisit
Gnme
morime

1/

mnur tentmto,
nſine iſe⸗
nihülnai⸗
itebonuct
—
den guiten⸗
AMüuddame
wnäddi
non ium
amnihitr
iipotnnui
baniczsih
ndilnin G
cn iichitun
1o Datgnang
Sicniiupim
Linmmei, ili
munin ,unla
Gndis i,
nmori cömune
ſnune lorote
uncöenind
mit ſcnt
tün tihent
ſnurncn
nimne
cctnt en⸗
cissſenncide
iuatſlacc
wapbs 4 ſpen
tbcro⸗
gnic hiſil
iſrinfnttof
nriclnn⸗
nckhnlit
conmndhi

n

cupet ꝑ eſun

De ſacramento euchariſtie

ſeu inſtabilitatẽ er fomite pꝛocedentẽ.

De ſacramento en

chariſtie/ ꝑtinentibus ad ibßm.

oꝛpoꝛe xp̃i ſeu de euchariſtia.
AUbi pꝛimo tãgẽdum venit tẽ

in eo ſit pꝛeciſa foꝛma verboꝝ. Quis eiꝰ
effectus. Deinde tangũtur aliqua de vo
coꝛpe chꝛiſti. De conditõne recipientiũ.
Deconditõne miniſtri.

tutonis ſacramenti euchariſtte.
Oc ſacramentũ vt plures vo/

gatõis plenã efficaciã a tẽꝑe il
lo vſq; nũc.quantã modo hñt (¶ Alij vo/⸗
lunt ꝙ tüc foꝛma verboꝝ perfecte tradita
fuerit.ſed ꝙ virtus verboꝝ vſq; ad paſca
ſuſpenſa eſt. VUnde ſ̃m eos nõ potuit coꝛ
pus xpᷣi confici in illo triduo eo ꝙ verba

illa virtutẽ ſuã ex paſſione.ſepultura.la/

teris aptione.⁊ reſurrectõne chꝛiſti/ↄtra
xerũt.que om̃ig xepñtant᷑ per ſignacula q̃
in mi nie Sai credo ꝙ; pꝛioꝛ ſenten
tia verioꝛ ſit Alioquin ſi xpᷣsvlterius per
decẽ annos poſt cenã illã vixiſſet/nõ con
feciſſent apoſtoli virtute illoꝝ verboꝛum
quod no ceputat᷑ verum

Sſignãt᷑ hic plures vtilitates.
opeꝛima ⁊ pꝛicipalis.vt ſicut ho
mo ꝑ eſum ligni vetiti ꝑdidit vitã. ita re/
lignivite Scda cauſa pxi

ma huiceſt.vt hic ſcʒ ſit alid nutrimen/
tũ homĩs ſpũale.ſᷣm illõ pſal.panẽ ange/

loꝝ manducauit homo ¶ Tertia vt vni

ant᷑ mẽbꝛa coꝛꝑis xpᷣi ſuo capiti.Hic enĩ
cibus conuertit cibantẽ in ſe vnit q; ſibi
mẽbꝛa cibatia Vnde aug.in libꝛo cõſfeſſi
onũ loquẽs ſub nomie xpᷣi. Non me mu/
tabis in te ſicut cibũ carnis tue ſʒ tu mu/
uarta cauſa eſt. vt au
geat᷑ meritũ fidei que in hoc ſacramento
maxime meret᷑.quã cauſaʒ tãgit magiſter
in.iiij.ſentẽtiaꝝ di.xij. ¶ Quinta eſt ſub/⸗

git Chꝛyſoſt. ſuꝑ ioh.
tio charitatis que huius ſacramẽti ſum/
ptione auget᷑.eo ꝙ ſit ſacramentũ amor·
eptima diminutö⸗
venialiũ ſicut infra tangee. 1

rtio loco ſe offert tractatꝰ de

pus inſtitutõis eius.Que vti/
litas eius. In qua materia celebꝛet᷑. QOue

lunt/in die cene plene inſtitu/
tũ fuit/⁊ habuerũt verba conſe

que cauſe ſunt quare inſtitutũ

———

hic recipimus ſemetipᷣm.quã cauſam tã/
exta eſt dilata

vt dicit hilarius.

Alteria huius ſacrameti / no eſt
res vna ſed triplerx. ſcilʒ panis
triticeus.⁊ vinũ aqua mixtu.qͥ

dño offerunt᷑ panis tm vinũ aqua per
mixtũ.in ſacrificiũ offerant᷑ AUñ qᷓ;uis nõ
legat᷑in euangelioeſtimat᷑ mñ aqua ſimul
cũ vino in calice dñi fuiſſe. Un damaſc.
Capiens calicẽ ex vino ⁊ aqua/i/ tradidit
eis dicẽs.bibite ex hoc om̃es Itẽ de cõſe/

cra. diſ. ij. Adño admoniti et inſtructi
ſumꝰ.vt calicẽ dñi cũ aqua mixtũ/ſᷣm ꝙ;
z hic plura ſci

dñs obtulit /offeramꝰ .
re opoꝛtet.An.ſ.pꝛimo deficiente aliquo

iſtoꝝ/conficiat᷑. Itẽ an poſſit ↄfici de pa
ne ſiliginoſo? Itẽ an de aʒimo tm̃.vel de

aliquo modo fermẽtato? Itẽ an ↄfici po
terit ſivinũ tam modicũ fuerit.vt om̃ino
ſit ab aqua abſoꝛptũ. Itẽ an ſine aq̃ poſ/

ſit quis cõficicere.Et quantũ de aqua in

calice fit apponẽdũ. Itẽ an panis trãſeat
in carnẽ ⁊ ſanguinẽ ⁊ aiam ⁊ deitatẽ.⁊ ſi/

milit᷑ vinũ in hec etiã om̃ia. Itẽ an aqua

trãſeat tm̃ in ſanguinẽ.vel pꝛio trãſeat in

vinũ ⁊ deinde illudvinũ in ſanguine Itẽ

an in alio liquoꝛe liceret hoc ſacramentũ
celebꝛare ¶Rñſiones ¶ d pꝛimũ dicit
ſm opinionẽ eoꝝ qui ditũt ꝙ in vltimo
inſtãti ꝓlatiõis pꝛĩe clauſule ſcilʒ hoc eſt

coꝛpus meũ fit trãſſubſtãtiatio panis in
carnẽ xpᷣi.⁊ eſt ibi xpᷣs ꝑfectus ſub ſpecie

panis. Deinde ꝓlatis verbis ſuꝑ vinum
fit ibi ſanguis xpᷣi ꝑ conuerſio nẽ.⁊ eſt ibi
totus xpᷣs. Scoʒ hãc inq; opinionẽ que
ꝓbabilioꝛ apud multos habet᷑ dicẽdum
eſt ꝙ anteq; aliqͥd dicat᷑ſuꝑvinũ.eſt facta

panis trãſſubſtãtiatio in coꝛpus chꝛiſti.

Alioquin deciperet᷑ eccłia adoꝛãdo illam
hoſtiam in eleuatõne. VUnde q;uis vinũ
deeſſet / facta tamẽ eẽt illa traſſi/ nblicia

bus xps / ea in carnem ſangui
guertendo/cõtulit vim talem vt
eſſent materia huius ſacramẽti Vñ alexã
der papa de ↄſecra.di.ij. In ſacramento/
rũ oblatõnib que inter miſſaꝝ ſolemnia

26

leuatio ſpei.vt recipiamꝰin celo ſua. que

panis in coꝛpus chꝛiſti. Eadem ratione
dicunt ꝙ dictis verbis ſuꝑ vinũ etiã ab/
ſente pane/fieret ſanguis chꝛiſti/⁊ totus
chꝛiſtus eſſet ſub ſpecie vini. Peccaret ta
men moꝛtaliter / qui ſciẽter pᷣtermiſſo al/
tero/cõſecraret.niſi foꝛte ab infidelibus⸗
temꝑe conſecratõnis impediret᷑. Suau/
tem alias.⁊ aliter deſectum alicuiꝰ pꝛedi/
ctoꝛũ:miſſa iã incepta depꝛehẽderet nõ
deberet conſecrare· niſi ante ꝓlatõem ver
boꝛũ conſecratõnis/ poſſet defectũ caute
ſupplere. Si autẽ pane conſecrato/vi ab
infidelibus aut alijs/vel infirmitate. vi/
nũ conſecrare impeduret᷑/tũc vnus alius
ſacerdos/ad verba ſequẽtia deberet inci/

pere ſcilʒ ad ea que ꝑtinẽt ad conſecratõ/

nem ſanguinis:⁊ ꝑficere. Si vero tãtum
deeſſet aqua/ dicitur ꝙ; omittẽs grauiter
peccaret ⁊ grauiſſime ſi ſciẽter cõſecraret.
conficeret tamẽ. Quãuis enĩ aqua ſit de
neceſſitate ſacramenti:nõ tamen adeo eſt
de neceſſitate/quin tũc ſine ea fieret ſacra

mentũ in ſpecie vini.Cuiꝰ ratõ ex hocha
bet᷑. quia ſi aqua vino admiſceat᷑ad hoc

ꝙ inde cõficiatur opoꝛtet ita modicã eſſe
vt abſoꝛ beat᷑aqua a vino vt totũ ſit vinũ

⁊ tunc indecõficitur. vnde pᷣus trãſit aq̃ᷓ

in vinum q; inde cõficiat᷑ Quare ergo ex
hoc vino non cõmixto ſicut ex illo mixto
cum eiuſdẽ ſpeciei ſint/ confici nõ poſſit
non video. Verũtamen decretũ quoddã
de conſecra.diſtin.ij.videt᷑ velle cõtrariũ.
vbi apparatus dicit/ ꝙ ̃m aliquoꝝ opi/
nionẽ/in pꝛedicto caſu nõ fit conſecratio
¶ In ſecundo caſu.vtꝝ ſcilicʒ de pane ſi
liginoſo poſſit confici.dicit᷑ꝙ non. Si/
cut enĩ non poteſt baptiſari niſi in aqua.
immo merſione facta in vino ceteris etiã
omibus alijs rite ſeruatis.nõ eſt baptiſa
tum. Sic pꝛopter inſtitutõem pꝛimariã
huius ſacram̃ti / que ſtatuit fieri in pane
triticeo/nõ poteſt cõfici de pane alio Sʒ
quid ſi tritico fuerit ſiligo admixta. Dic
ꝓdumodo maioꝛ ꝑs ſit frumentũ / ſuffi/
cit.Et dico maioꝛẽ ꝑtem in quantitate et
virtute. vt ſcilicʒ a frumẽto abſoꝛbeatur
quicqͥd eſt ibi de nõ frumento.alioquin
nõ eſſet panis triticeus.⁊ ꝑinde in eo cõ/
fici non poſſet.¶ In tertio caſu quando

ſcilʒ conficit᷑ de pane fermẽtato ſicut con

ficiũt greci.dicunt fere om̃es/ ꝙ non ſine
graui peccato ↄficit᷑de fermentato Quia
tamen fermẽti admixtio/ſpeciem⁊ virtu/

tem fermenti ſiue panis triticei non de/
ſtruit/dicunt ꝙ ſi conficit de fermentato/

; cõſecratum eſt.Et ponunt exẽplum de
baptiſmo.qui debet fieri in pura aqua.et

tamen ᷣm eos ſi aliqͥd de alio liquoꝛead/

miſceat/quod poſſit ab aqua om̃ino ab/

ſoꝛberi. ⁊ ita aliquis baptiſatus fuerit.q;

vere baptiſatus eſt.eo ꝙ adhuc remaneat
aqua in ſpecie ⁊ virtute ſua. Secundum

tamen Huguelinũ in apparatu ſuo.qui

de fermentato conficit nihil agit. Pꝛioꝛ
tamẽ opinio eſt pꝛobabilioꝛ. ¶ In quar
to caſu dicita magnis.ꝙ exquo tam mo/
dicum apponitur de vino/ vt om̃ino ab
aqua abſoꝛbeat᷑ cum aqua tũc magis co/
loꝛata dici debeat ⁊ ſit q; vinum/et de aq̃ᷓ
confici non poſſit/ꝑ conſequẽs nec de ta
li mixtura confici poterit. VUnde ſᷣm iſto/
rum opinionẽ/illi nõ conficiũt qui pan/

num lineũ in vino intinctum/pertotum

annũ cõſeruant:⁊ in temꝑe ſacnficij/ par
ticulam eius in aqua calicis abluũt.vt le

gitur de conſecra.diſtinct.ſecũda.ca.Cũ
omne.Opinio quoꝛundã decretiſtarum

tenet cõtrarium ſcilʒ ꝙ conficiat᷑ cum vi/
no ab aqua abſoꝛpto. ſicut recitat magi/

ſter Gał in ſumma. ¶ Quoad quintum
vero /ſcilʒ an ſine aqua poſſit confici.et

quãtum ſit apponendũ de aqua patet ꝑ
antedicta reſpõdendo ad pꝛimum / et ad
hoc pꝛecedens.ſcilicʒ ꝙ tam modicũ vta
vino abſoꝛberi poſſit. ¶ Ad ſextum autẽ
in quo querit᷑ an panis trãſeat in carnem
ſanguinẽ.animã.et deitatem.⁊ ſimiliter
vinum.Dicẽdũ ꝙ totus chꝛiſtus eſt ſub
vtraq; ſpecie.ſed tamen tantũ panis trã/
ſit in carnem chꝛiſti ⁊ vinũ in ſanguinem
Sed quia totus chꝛiſtus inſeꝑabilis eſt
ideo ſub ſpecie panis eſt caro ꝑ conuerſi/
onem et tranſſubſtãtiatõem.⁊ ſanguis et
anima ⁊ deitas ꝑ cõcomitãtiam.eo ꝙ ca⸗
ro eius ſine ſanguine anima ⁊ deitate nũ
q; ſit.virtute enim verboꝝ eſt pꝛincipali
ter ibi caro ⁊ conſequẽter cetera om̃ia xpᷣi
Vndechꝛiſtus totus eſt ibi verboꝛũ vir
tute.ſed tamen caro pꝛincipaliter ⁊ cetera
conſequẽter.Et ſub ſpecie vini tãtum eſt
ſanguis chꝛiſti ꝑ conuerſionẽ ⁊ tranſſub
ſtantiatõem:reliqua autẽ chꝛiſti om̃ia ꝑ
cõcomitantiam. ſeptimũvero quo

querit᷑ an aqua tranſeat in ſanguinem y-

tantum in vinũ,dupliciter reſpondet᷑ ſᷣm
duplicem opinionẽ. Ponit enim quedã

4

niti
Cndun
diſtich⸗
tinn
unaku
gin⸗
trunu
votb
o
inmmedt
Ohorpt
hoonn
nüͤſch
ſercoßf
faho
aun
nung
A
nundi
hotett
hone
Man⸗
Pe⸗
fien

let/.
on.
dao⸗
Untout

bopee

on de
ntaro/
lunde
gaer
regc,
mnogb⸗
ent
lanent
ndum
. qui
oe
quar
mo,/
oab
co/
deaq
RNen
WN
pan,
gtofum
ſci per
ütytle
1a
Marom
koned
unmag;
uintum
vnta.et
patere
Aad
lcta
umaut
rnem
ſimiliter
seſtſud
danis ti⸗
ngoinen
godliss e
Rconeſd
tſanguisc.
mcoga/
1deingend
ninui
omucn
gboꝛu vir
terceera
itimmcſt
imunſin
ſſtiomia
füveroque

oncei,n,
gingni

R

De ſacramẽto euchariſtie.

opinio ꝙ aqua non tranſeat in ſanguinẽ

chꝛiſti verum.ſed tantũ eſt ibi ad ſignifi/
candum populũ ſᷣm ꝙ dicit᷑ de conſecra.

diſti.ij. ca. Cum om̃e. Cum in calice chꝛi
ſti aqun vino miſcet᷑chꝛiſto populus ad

unat id eſt adunari ſignaturllia opinio
cui magis credere poſſum/ponit ꝙ aqua
