talis reſpectu ſalutis ſue q eſt vltimus fi
nis/quẽ tũc ſibi cõſtituit.reſpectu etiam
domatiõ is ſui coꝛꝑis ac ingreſſus religi
onis.qͥ ſunt fines medij ad illũ ſcʒ finẽ vl
timũ oꝛdinati/dicit᷑ ppꝛie habere intẽtõʒ.
Reſpectu vero additõis talis loci illiꝰre/
ligionis.licʒ ſit quedã volũtatis diſpoſi/
tio.nõ tamẽ pꝛopꝛie dicit᷑ eẽ intẽtõ ¶ Ex
pꝛecedẽti intẽtiõis in generali deſcriptio
ne clare ⁊ facilit᷑ elici Pr⸗netenibtis iMien
tionis recte.ꝑ additionẽ ſcilʒ iſtoꝝ verbo
rum debitũ ⁊ debito modo.Et etiã inten
tionis ꝑuerſe ſeu coꝛrupte.per additionẽ
oppoſitoꝝ ſeu ↄtrarioꝝ vꝰboꝝ ſcʒ indebi
tum ⁊ indebito modo Sic tñ ꝙ in deſcri
ptione intẽtionis recte illa duo vᷣba ſcilʒ
debitũ ⁊ debito modo cõiũctim accipian
tur.cũ ipſa duo ad hoc ꝙ intẽtio ſit recta

neceſſario hẽant cõcurrere. In deſcriptõ

ne vero intentõnis ꝑpuerſeſeu coꝛrupte⸗
illa duo verba oppoſita ſcilicʒ indebitũꝛ
indebito modo/accipiãtur diuiſim cum
alterum eoꝛum ad hocꝙ intentio ꝑuerſa

vel coꝛrupta exiſtat p ſe ſufficiat Etenim

(vt ſepe dictũ eſt) plura neceſſe eſt ad vir/
tutem cõcurrere q; ad viciũ immo ꝑ defe

ctum vnius eoꝛũ que neceſſario adyvirtu

tem reqruntur /tranſitur in vitiũ ¶ Du

per qbus quantũ ad intelligẽtiam natu
re⁊ effectus intentiõis reſpectu eoꝛum q̃

iam in hoc octauo tractatulo huiꝰ libel/
li circa materiã peccati moꝛtalis ⁊ pecca
ti venialis tractata ſunt ⁊ tractabunt᷑ ſpe
ctare ⁊ ſufficere videtur.ſubijciuntur hic
aliqua regule notabiles.
la eſt. Ex fine pꝛincipaliter intento id eſt

reſpectu finis vltimi/qui pꝛicipaliterin

aliquo actu intenditur.actus ille attendi

conſiderari.et iudicari habet.ad hoc ſci/
licʒz ꝙ dicatur ⁊ iudicetur bonus vel ma/
lus:meritoꝛius vel demeritoꝛius. Juxta
quod intelligi? applicari pᷣt dictũ chꝛiſti

ꝛima regu

530

ð

cCompendiũ CTheologie

Mathei.vi. Si fuerit oculus tuus ſim/
plex totũ coꝛpus tuũ lucidũ erit. AUbi iu/
xta Auguſt.per oculũ ſignificat᷑ intentio
Et ĩitelligitur hec regula de his maxime
actibus/qui alias ex ſeipſis ſunt indiffe/
rentes.i.qui de ſuo ꝓpꝛio eſſe/ꝗpꝛiaq; na/
tura/ſine cõcurſu alterius cauſe ſeu alte/
rius circũſtantie/ nõ habent ꝙ ſint boni
vel mali Vt gratia exempli leuare feſtucã

de terra.vel mouere manũ. Nam ſi tales

actus de ꝓpꝛio ſuo eſſe pꝛopꝛiaq; natura
hbaberẽt ꝙ eſſent boni vel mali aliter eſſet
dicendũ.vt dare ꝑ regulas ſequẽtes vide
ri poterit ¶ Scda regula. Actus de ſeip/
ſo malus/ex fine bono pꝛincipalit᷑ inten
to nõ efficit᷑bonus. Vt gratia exẽpli.yFu
rari vel depꝛedari.q ſunt actus de ſe mali
etiãſi ea pꝛincipaliter intẽtione ad hũcq;
peinelpallfer finem fiant.vt exinde in dei
ponoꝛe fiat elemoſina.nõ pꝛopt᷑ hoc bo/
ni efficiũtur.¶ ¶ertia regula ⁊ oppoſita
Actus de ſeipſo bonꝰ exfine malo pꝛĩci/

paliter intẽto/efficiturmalꝰ. Vt grã exẽ/

pli. De elemoſina vel oꝛõne vel pᷣdicatõe
que pꝛincipaluer pꝛopter vanã gloꝛiam.
mundanã.vel pꝛopter lucruũ tpale haben

qũ.⁊ adipiſcendũ vel hmõi fieret Et ratõ
diuerſitat iſtaꝝ duaꝝ regularũ ex deſcriA

ptõe intẽtionis recte ⁊ intẽtionis ꝑpuerſe

ſeu coꝛrupte ſupꝛa poſitis alijsq; etiã ibi

dem dictis clare apparet.Quia ad inten/

tionẽ rectã/ duo reqrunt᷑ ſcʒ ꝙ tendentia

volütatis ſit in finẽ debitũ. ⁊ ꝙ ſit per me
qia ad illũ finẽ debito modo oꝛdiata.Ad
intentõem vero puerſam ſeu coꝛruptam

ſufficit defectus vel malicia in vno iſtoꝝ
ſcʒvel ꝙ finis pꝛincipaliter intẽtus ſit de
ſe malus.vt potuit tertia regula. Vel q;
media ꝑ que ad illuʒ finẽ tenditſint de ſe
mala vt ponit ſca regula.¶ Quarta re/
gula. Vna ⁊ eadẽ pꝛincipalis intẽtio fi/

nalis.i.in aliquẽ finem pꝛincipaliter ten

dens.plures actus ſe inuicẽ conſequẽtes
etiã diuerſimode ⁊ diſtanter abinuicẽ fa/
ctos/poteſt in bonũ ⁊ ad meritũ.vel ĩ ma
lum ⁊ demeritũ infoꝛmare.At grã exepli
Reſpectu intentiõis recte intendit aliqͥs
vnũ ſolidũ pꝛo deo in elemoſinã / ꝑ duo/
decim ſibiinuicẽ ſuccedentes dies elargi/

ri.⁊ dare ſicſcilʒ ꝙ qualibet die dabitvnũ

denariũ. Si a caſu contingat iſtũ hoĩem

datõnẽ aliquoꝝ iſtoꝝ denarioꝝ p aliqͥb

iſtoꝝ duodecim dieꝝ obliuiſci ⁊ itermit⸗/

tere. ⁊ in alios dies reꝑare ⁊ facere. dona-/

tio iſta / nihlomin? ſic in alijs dieb facta
pꝛopter pꝛimã pꝛincipalẽ intentõeʒ erit

meritoꝛia.de intentõne vero peruerſa/ſa

cilius eſt dare exemplũ cũ facilius cõtin/
gere poſſit ¶ OQuita regula vFinẽ ſub fine

ſeu intentiõeʒ ſub intẽtione/põt quis ad
meritũ vel demeritũ ſeu meritoꝛie aut de/

meritoꝛie qð idem eſt/ponere cõſentire ⁊

habere.dictos q; fines ſeu intentõnes / ſic

ſibiinuicẽ ſuboꝛdinatos/pᷣt vna ⁊ eadem
ꝛincipalis ⁊ finalis intẽtio/in bonũvel

maluz meritũvel demeritũ infoꝛmare.

Vt gratia exẽpli.Reſpectu pꝛincipalis ⁊

finalis intentõis recte.intendit aliqͥs ire

ad foꝝ ad hũc finẽ/ ꝙ ibi emat medicias.
ipſas autẽ medicinas ad hunc finẽ emit/⸗
vt ab aliqua infirmitate curet᷑. Ad hũcve
ro finem ab illa infirmitate curari deſide
rat.vt aptius ⁊ melius deo ſeruiat Clarũ
⁊ certũ eſt/i&ꝙ in iſto caſu/om̃es iſte pᷣcedẽ

tes voluntates ⁊ intentiões:que ſic circa

iſtos diuerſos fines ferũtur ⁊ tẽdunt:per

illã pꝛincipalẽ ⁊ finalẽ intentiõem/aptiꝰ
⁊ melius deo ſeruiẽdi.in bonũ ⁊ ad meri/

tum infoꝛmant᷑. ⁊ pꝛoptereã/bone ⁊ me/

ritoꝛie exiſtũt.immo in tali caſu qũ ſcʒvo

luntas in aliquos fines ſeu intetiões ſic
ſibiinuicẽ ad aliquẽ pꝛincipalẽ ⁊ vltimũ
finẽ ſuboꝛdinatos pꝛincipaliter pꝛopter
ipᷣm pꝛincipalem ⁊ vltimũ finẽ fert᷑ ⁊ ten/

git. licet illi fines ſeu intentiones/ plures

ſint ⁊ diuerſi.nõ tamen pꝛopꝛie debet di
ci nec pꝛopꝛie eſt niſi vnꝰet idem ipᷣiꝰvo/
lũtatis motus Et intelligũtur hec in iſta

regula dicta.etiã ſi tẽꝑe realis executõnis

ſeu adimpletõis illoꝝ actuũ ſuꝑ quibus
ſic dicte pꝛecedẽtes volũtates ſeu inten/
tionis ferũtur ⁊ tendũt:illa pꝛincipalis ⁊
finalis intentio non realiter ⁊ de facto in
mente haberet᷑ Atputa quia ꝓ tunc/ vel
nõ occurreret vel non attenderet᷑. ſufficit
enĩ ꝙ pᷣceſſerit ⁊ in hahitu habeat᷑ Vtver
bi gratia in exẽplo ſtatĩ poſito detur ꝙ il
le talis qui ſicab aliqua infirmitate cura
ri deſiderat/vt aptius ⁊ melius deo fuiat

tẽꝑe quo emit medicinas ad hoc vt a di/
cta ſua infirmitate curari poſſit.?ẽ teme
quo pꝛedictis medicinis ad dictã ſuã cu/

rationẽ emendis ad foꝛũvadit/⁊ ullã pꝛi/
cipalem ⁊ finalem intentõeʒ aptius⁊ me
lius deo ſeruiendi nõ realiterꝛ defacto in
mente habeat.qꝛ tũc foꝛſan vt dictum eſt

gptius
llond
fopeine
ſeucor-
pecec
Intel
Piinci
umg
terdie
müfi
1ſue
ſuint
nenia
niser
ſicp⸗
ſom
ſnten
ſcyu

Lode⸗

e
ſaufine
alibeci
teriatea
iuteng

Mincip

ſing
im
Pene⸗
heni⸗
pal
ſeipſe
polem
neoſe
lrſepp
Coci⸗
Ienea
huneft
luun⸗
ſani
vulte
ui⸗
letugg

ge dong⸗

mſͤgzet
denaſf
lus in/
neſtibfne
ötqnisn
giegude
Pſentren
nönesſi
atengen

==

lbonüre

umar.
ncipalt
alcsie
Nrehting
Pfineeni
Abior
miſte
nnhi
ſteicati
Eſcare
tante
en d
zudmen/
ner ne⸗
iſw
licsſ
ni
opter
ten⸗/
lures
ber di
vo⸗
iniſa
önis
gaidus
ninten/
cipalisn
ehcoin
unvl
e ſuffat
1tUrwer
douril
iatecun
deofuia
vt ady
lenge
täſuin,
iläpe⸗
ptinotne
Deſaclonn
dicunch

De intentiõe ac fine actõis

vel non ſibi occurrit vel non attendit.ni /

hilominꝰ? tamen / cũ per pꝛius eã habue/
rit/⁊ adhuc in habitu (vt pᷣſupponit᷑)ha
beat.illa pꝛincipalis ⁊ finalis intẽtio/ap
tius ⁊ melius deo ſeruiẽdi/iſtos act emẽ
di medicinas ⁊ eundi ad foꝝ.ſeu volũta/
tates⁊ intentões que ſuꝑ ipſis ferunt᷑ in/
foꝛmabit ⁊ bonos et meritoꝛios efficiet.
ac ſi tũc illã pꝛincipalẽ ⁊ finalẽ.intẽſius.
aptius.⁊ melius deo ſeruiedi in mẽte rea/
liter ⁊ de facto habuiſſet. ¶ Reſpectu ve/
ro pꝛincipalis ⁊ finalis intentõis ꝑuerſe
ſeu coꝛrupte/facilius (vt ſtatim in regula
pꝛecedæeti tactũ eſt Dari poteſt exẽplũ.
Intelligant᷑ etiaʒ pꝛedicta reſpectu tamẽ
pꝛincipalis⁊ finalis intentõis recte/actu
umq; bonoꝝ ⁊ meritoꝛioꝝ.dum tamẽ in
ter dictos actus ſeu fines / ſic ſibi ad vlti/
mũ finẽ pꝛincipalit᷑ intẽtũ ſuboꝛdiatos.
⁊ ſuꝑ quiba hmõi pꝛecedẽtes voluntates
ſeu intẽtiones ſic ferunt᷑ ⁊ tendũt.nõ int᷑/
ueniat ſeu intendat᷑ aliquis actus ſeu fi/
nis ex ſeipſo ſuaq; ꝓpꝛia natura/ illi fini

ſic pꝛincipaliter intẽto quoad meritũ dif

foꝛmis ⁊ oppoſitus.⁊ qui voluntatẽ ſeu⸗
intentõem que ſuꝑ ipᷣm fert᷑ ⁊ tendit poſ-/
ſet ꝑuertere ſeu coꝛrũpere.Pꝛo quo aꝑti/
us declarãdo/ponit᷑ ſexta regula. e/
xta regula.Quotienſcũq; int᷑ plures actꝰ
ſeu fines ſibiinuicẽ ad aliquẽ finẽvltimũ

——

alias ex ſeipᷣo bonũ ⁊ meritoꝛiũ inarpe
en

liter intentũ ſuboꝛdiatos interuenit/⸗
intendit᷑ aliquis actꝰ ſeu finis illi fini ſic
pꝛincipaliter intẽto ex ſeipſo ſuaq; ꝓpꝛia
natura quoad meritũ diffoꝛmis ⁊ oppo/

ſitus.volũtatemq; ſeu intentõem que ſu/

ꝑ ipᷣm fertur ⁊ tendit ꝑuertens ⁊ coꝛrum/
pens/talis actus ſeu finis mediꝰ ſic inter
ueniens.nõ infoꝛmat᷑ ad meritũ ꝑ illãpn
cipaleʒ intẽtionẽ illius finisvltimi ſic de
ſeipſo meritoꝛij.quin potiꝰ ipᷣam pꝛinci/
palem ⁊ finalẽ intẽtionẽ om̃esq; alios fi/
nes ſeu intentõnes pꝛecedẽtes.etiã alias
ex ſeipſis bonos ⁊ meritoꝛios defoꝛmat⁊
quodãmodo deherarge erbi gratia.
Intendit aliqͥs ire ad aliquã domũ et ad

Hunc finẽ in illã domũ vult ire/vt ibideʒ

luxuriet᷑.ad hũc autẽ finẽ luxuriari vult/

yt ſanioꝛ indeefficiat᷑.ad hũc vero finem
vult ſanioꝛ effici/vt aptius⁊ meliꝰdeo ſer

uiat. Iſte finis vltimus pꝛincipaliter in
tẽtus aptius ⁊ meliꝰ deo ſeruiẽdi.qui ali

ꝗs ex ſeipſo bonus eſt⁊ meritoꝛius/illam

voluntatẽ ſeu intentionẽ que ſic ſuꝑ illũ

actum luxuriãdi fert᷑ ⁊ tendit/⁊ a minoꝛi
illũ actum ſi a caſu cõmitteret᷑ cũ ex ſeiſo

ſuaq; natura ſit illi vltimo fini ſicpꝛinci/
paliter intẽto quo ad meritũ/diffoꝛmis⁊

oppoſitus ad pᷣdictam volũtatẽ ſeu intẽ/
tionẽ que ſic ſuꝑ eũ fert᷑ ⁊ tendit.ꝑuertẽs

⁊ coꝛrumpẽs.nullo modo ad meritum re
foꝛmare poteſt.qin potiꝰ illa ꝑuerſa ⁊ coꝛ/
rupta volũtas ⁊ intẽtio/ipᷣam vltimam ⁊
pꝛincipalẽ intentõeʒ ac om̃es alios fines
⁊ intentões pꝛocedẽtes/ defoꝛmat ⁊ quo/
dãmodo depꝛauat ꝑampliusq; ac graui/
us faceret actus ſi a caſu cõmitteret᷑ ¶ Et
ratio hoꝛũ eſt.quia vna volũtas ſeu intẽ/
tio ex ſeipᷣa peruerſa ſeu coꝛrupta.plures
voluntates ſeu intẽtiones alias ex ſeipſ
bonas depꝛauare poteſt/ ſed nõ econtra.
Vna eteni bona voluntas ſeu intentio/⸗/
nõ poteſt plures ex ſeipſis malas/ bonas

efficere.immo nec plures bone etiã ſein/
uicem conſequẽtes/vnã ex ſeipᷣa malã bo

nam efficere poſſunt.Quia vt in ſupioꝛi

bus ſepe dictũ eſt.ad bonitatẽ⁊ rectitudi

nem alicuiꝰvoluntatis ſeu intentõis plu

ra neceſſe habent ↄcurrere.qᷓ; ad eius ma

liciã ſeu coꝛruptõem.immo ad eius ma/
liciã ſeu coꝛruptiõem ſufficit defect? vniꝰ

eoꝛũ quead bonitatẽ ⁊ rectitudinẽ cõſti/

tuendã neceſſario reqͥrunt᷑. ¶ Intelligat
etiã ea que ſic ſtati ſupꝛa:tam de actuũ in
terioꝛũ ipſiꝰvoluntatis.qᷓ; etiã actuũ exte
rioꝝ exinde cõſequẽtiũ ꝑ pꝛincipalẽ ⁊ fi/

nalem intentiõeʒ quoad meritũvel deme

ritũ.infoꝛmatõe dicta ſunt.qñ hmõi pn/

cipalis ⁊ finalis intẽtio.tales actus inte/
rioꝛes volũtatis/⁊ a foꝛtioꝛi ipſos actus
exterioꝛes ſi exinde conſequan? pꝛecedit

vel cõcomitat᷑ Nam ſi huiuſmõi pꝛinci/
palis ⁊ finalis intẽtio tales ſubſeq̃ᷓ
reł᷑ aliterveniret dicendũ ¶ Etenĩvt iam
ſtatim innui viſum eſt. triplici quãtũ ad
hbanc materiã cõcernit poteſt ipſa inten/
tio.ſiue de recta/ſiue de ꝑuerſa⁊ coꝛrupta
accipi velit/reſpectu ſupꝛa dictoꝝ actuũ.

tam ſcʒ interioꝝ ipſius volũtatis qᷓ; exte

Hon inde cõſequentiũ/cõſideratiõe com
pꝛehẽdi. Vno modo vt eos pᷣcedẽs.alio
modo vt eos ccomitans.alio mõ vt eos

ſubſequẽs.¶ De intentiõe autem/pꝛedi

ctos actus pꝛecedẽte.quomõ ⁊ q̃ndo eos
quoad meritũ ⁊ demeritũ infoꝛmare ha/

beat ⁊ ĩfoꝛmet.ſatis in ſuꝑioꝛib⸗ tractatuũ

—

530

Compendiũ theologie

⁊ declaratũ eſt ¶ De intentõe vero / hmõi
actus cõcomitãte/hoc idẽ ſcʒ quõ ⁊ quã/
do eos infoꝛmare habeat⁊ infoꝛmet.ex ſu
pꝓius etiã tractatis clare elici et cõcipi po/
teſt. Etenĩ ſi intẽtio tales actus pꝛecedẽs
ipſos quo ad meritũ ⁊ demeritũ iuxta ta/
men modificatõnes ⁊ declaratiões ſupꝛa
etiã tactas infoꝛmare poteſt ⁊ qũq; infoꝛ
met.hoc idẽ nõ dubiũ/iuxta eaſdẽ tamen
modificatões facere poterit⁊ valebit iniẽ
tio ipᷣog actus realiter ⁊ de facto cõcomi⸗/b
tans ¶ Ouo vero ad intentiõeʒ tales inie
rioꝛes volũtatis actus.ac etiã exterioꝛes
exinde ꝓueniẽtes ſubſequentẽ ſeu ſuꝑ ac
cedentẽ/aduertenda ſunt qᷓ ſequũtur. Et
pꝛimo quantũ ipᷣos acius interioꝛes vo/
luntatis in ſe ⁊ abſolute cõſideratos con

cernit/ꝙ intentõ/ hmõi interioꝛis actus
volũtatis/ſubſequens ſeu ſuꝑaccedens /
nullo modo ex ſeipſa poteſt eos q̊ ad me.
ritum vel demeritũ infoꝛmare.i.meritoꝛi
os vel demeritoꝛios efficere/niſi quatinꝰ
illi actus interioꝛes volũtatis/cũ illa ſub/

ſequẽti ſeu ſuꝑaccedẽeti intentõe reiterarẽ

tur. Vt gratia alicuiꝰ exẽpli ad clarioꝛem
ſemꝑ intellectũ.vt aliquis vult ⁊ in mẽte

diſponit ire de roma in hirlm. ⁊ ꝓ hoc ſi⸗/
bi equũ ⁊ alia neceſſaria pꝛeparat.nõ qui

dẽ pꝛo tũc nec ꝑ pꝑpꝛius relatòe ſeu reflexio

ne quacũq; habita in deũ.ſʒ foꝛſan ( vt in
terdum cõtingit) ſola cauſa ſocietatis vel
alia.vult poſtmodũ iſte dictã ſuamvolſᷣ/
tatem ſeu pꝛopoſitũ qð ſic habuit / in de/
um referre.vt ſci t pꝛopoſuũ⁊ volun
tatẽ quã ſic de eundo in hierlm ſimplicit᷑
habuit. habuerit intentõem deo ſeruien/
di ⁊ complacẽdi.Iſta intentio ſic ſibi ſu/
ꝑueniens:nullo modo põt ex ſeipᷣa illum

actũ interioꝛẽ voluntatis ſeu illud ꝓpoſi/
tum quod ſicꝑ pꝛiꝰde eundo in hirim ha

buit / ifoꝛmare. ſic ſcʒ ꝙeius bonitas ſeu
meritũ/ex iſta ſubſequẽti ⁊ ſuperaccedẽti
intẽtione dependere poſſit.niſi iterũ illũ
interioꝛẽ actũ voluntatis ſeu ꝓpoſitũ /cuzʒ
iſta intentiõe ſubſequẽti/ille homo reite/
raret.ſic ſcʒ ꝙ illã voluntatẽ et ꝓpoſitũ qð
ſic de eũdo in hirlm ſimplxr habuit /reha/
beret intentiõe deo ſeruiẽdi⁊ complacẽdi
3 ſi faceret/et a caſu in dicto ſuo ꝓpoſito
ine ſua culpa impediret/iſte acius volun
tatis ſic cũ iſta intẽtione ſubſequẽte reite
ratus meritoꝛiꝰeſſet.vbi pꝛioꝛ ⁊ pᷣcedens
nõ fuiſſet Et rõ clara eſt.qꝛ iam ille interi

oꝛ actus voluntatis ſeu illnd pꝛopoſitũ/

ſic iſtam intentõcʒ ſubſequentẽ pꝛecedẽs

tꝑe quo iſta intẽtio accedit /eſt quaſi in fa
ctum eẽ̃.⁊ quodãmodo in pᷣterito ⁊ nõ eẽ
juare n iſi reiteraret᷑/nullo modo videt᷑ ꝑ
ubſequentẽ intentionẽ inſoꝛmari poſſe.
Nuo veo ad ipſos actꝰexterioꝛes.ex ip
ſcʒ intcrioꝛibo actibus voluntatis pꝛoue
nientes.hmõi actꝰ /ſub duplici ſpecie / du
pliciq; qualitate quantũ ad hãc materia
ꝑtinet/cõſideratõni occurrũt. Sũt etenĩ
aliqui reſpectu pꝛime ſpeciei.ſimplices

in ſe.i.qui de ſua natura etiã ſi quẽdã ſuc
ceſſum habeãt.nõ tamẽ ex pluribꝛ: diuer
ſis alijs actibo de ſe cõpletis vel longo tra
ctu temꝑis ſubſiſtere ſeu conſtare habẽt.

vt grotia exempli. Darevnam elemoſinã

celebꝛare vnã miſſam.et hmõi. Alij vero
ſunt ⁊ ſecũde ſpeciei.cõpoſiti in ſe.i.qͥ de
ſui natura expluribo ⁊ diuerſis alijs acti/
brvus de ſe cõpletis.vel ex longo ⁊ in diuer
ſa temꝑa tractu ſubſiſtere ⁊ cõſtare habẽt

vt gratia exepli.Diu in religione viuere.
in longã pegrinatõem ire.⁊ bmõi (Rur

ſus poſſunt pꝛedictaꝝ duaꝝ ſpeciex actꝰ

ſub duab diuerſis q̃litatib (vt taciũ eſt)
cõſiderari Vel ſcʒ put ſunt in factũ eſſe.i.

ꝓpfecti ⁊ cõpleti. Vel pꝛout ſunt adhuc in
fieri.i.iam incepti⁊ nondũ ꝑfecti ſeu com

pleti. De quiba magis ꝑ exẽpla ſubinſer/

ta liqre poterit. ¶ Pꝛemiſſa igitur ad ꝓ/
poſitũ applicãdo dici poteſt. ꝙ actꝰ pme

qualitatis ſcʒ ꝗ ſunt in factũ eſſe.i.ꝑfecti⁊
cõpleti/cuiuſcũq; pꝛedictarũ ſpecieꝝ exi/

ſtant. ſiue ſcʒ ſimplices ſiue cõpoſiti.intẽ

tio ſubſequẽs ſeu ſuꝑaccedẽs.nullo mo/
do poteſt ex ſeip̃a quoad meritũ vel deme
ritũ infoꝛmare. Nec taliũ actuũ bonitas

ſeu malicia ex dicta ſubſequẽti ſeu ſuꝑac/

cedenti intẽtione depẽdere. Ratio clara
eſt. qꝛ tales actus cũ ꝑfecti ⁊ cõpleti et ſic
trãſacti ſunt.nõ ſunt amplius in eſſe.qð
autẽ ampliꝰin eẽ nõ exiſtitmõ poteſt am/
plius per aliud ſubſequẽs infoꝛmari.nec
ab eo quoquo mõ dependere. Nec etiã iu

xta modicũ ſuꝑius tacta/poſſet acius in/

terioꝛ voluntatis/reſpectu taliũ actuũ ex
terioꝛũ ſic tranſactoꝝ.cum illa ſubſequẽ/⸗
ti ſeu poſt accedẽti intentõe reiterari. At

gratia exẽpli.et pꝛĩo de actu ſnblic. De

dit aliquis cuidã indigẽti vnũ floꝛenum
nihil tuc nec ꝑ ante/reſpeetu iſtius datio
nis de deo cogitãs.ſʒ qꝛ foꝛſan ille ĩidigẽs

ind
ſosee
lunſ.
tum
ſeuſun
pote
lust
ſnciat
Puent
loine
ehe
lisch
fione
nlin
bin
nect
lueri
Meto
feſen
inten
ſcc
into
hi⸗
ſe
n
ſch
lam
lerd
lenta
lopd
gmnop
tllion
Prout
runt
Pote
ind
bit
bsi
cii
glii
getn
ue
oo.

ſeho⸗
Men
bige
talig
poſt

poſti
Mecedig
luſtintn
ſ nicke
hanoſe.
egerns

ſpecie dn
(mareri
Hütereri
ſinplices
gneäſuc
hrdiner
longon
ne habe.
cenoſini
Aren
nſeiqde
Aliooc⸗/
mndiver
ne habet
neyinet .
i
catrac⸗
ncice)
Ghucuu
nſer⸗
aap/
vpmme
dkeenn
ſpen,
ſtl int
Mowo /
lademe
bonitas
euſupae
no dnt

noprone 0

De intentiõe ac fine

vicinꝰſuus erat vel alias ſibi gratus. Di
ſuꝑaccedat iſtivel ſubſequat᷑ intentõ ꝙ il
lum floꝛenũ voluerit ded ſſe ob dei reuerẽ
tiam ⁊ honoꝛẽ/ iſta intẽtio ſic ſubſeques
ſeu ſupaccedẽs/nullo mõ quoad merituz

poteſt ex ſeipᷣa illũ actũ ſcʒ illã dationẽ il/

lius floꝛeni infoꝛmare.ꝙ ſcʒ eã meritoꝛiã

faciat.qꝛ iã illa datio añ acceſſum iſtiꝰſu/
ꝑuenietis intentõis:trãſijt.nec eſt ampli

us ineſſe ſicut necp̃t intoꝛmari.Nec etiã
reſpectu eius poſſet act) interioꝛ volũta /
tis cũ iſta ſubſequẽti ⁊ ſuꝑueniẽti inten/

tione reiterari. De actu vero cõpoſito ſi/
militer exẽplificari pᷣt de illo qͥ de deo ni/

hil tũc.nec ꝑ antea reſpectu huiꝰcogitãäs.

nec tũc quicq; in deũ deſlectẽs ſeu referẽs
iuerit de roma in hirlin. Si eni talis/cõ

pleto dicto ſuo viagio / velit illud in deun

referre intẽtõneq; dei honoꝛis feciſſe.iſta

intentio ſupueniẽs/nullo mõ pᷣt illũ actũ

ſic cõpletũ ſcʒ illud viagiũ quoad meritũ

infoꝛmare. Nec etiã poſſet actus interioꝛ
ipᷣius volũtatis reſpectu eius cũ illa ſub
ſequẽti⁊ ſuꝑaccedẽti intentõe reiterari iu
xta quod ſatis declaratũ eſt. ¶ Actus xꝰo
ſcðᷣe qualitatis qͥ ſcʒ ſunt adhuc in fieri.i.
iam incepti ⁊ nõdũ completi.qð ſic notã
ter dicit᷑. Etenĩ ſi nondũ incepti eſſent.in
tentio tunc ſuꝑueniẽs nõ poſſet reſpectu

coꝝ dici ſubſequẽs.ſeu poſt accedes.ſi eti

am opleti eſſent iã ſupꝛa declaratũ eſt.qd

talis intentio oꝑaretur. Hmõi igit᷑ actus

pꝛout in ſeipf in ſuoq; eſſe totali conſide

rant / intentio ſubſequẽs ſeu ſuꝑaccedẽs
poteſt ex ſeipſa qad meritũ vel demerituʒ
ſ̃m qͥd infoꝛmare.⁊ ſᷣm qͥd etiã nõ ĩfoꝛma

bit. Secũdũ qͥd enĩ nõ infoꝛmabit.qꝛ.ſ.

ꝑs illius actſi ſit actus de ſe ſimplex.oẽs

etiã alij ſingulares act? exrquib vna cum

alijs ille totalis act?ſubſiſtit ⁊ cõſtat ſi ſit

actus cõpoſitqͥ dictã intentõeʒ ſic ſubſe

quentẽ⁊ ſuꝑaccedentẽ pꝛeceſſerint.nullo

modo qͥad meritũvel demeritũ poterunt

ab ea infoꝛmari Scõm qͥd autẽ infoꝛma
re poterit.qꝛ illũ totalẽ actũ in ſe.necnon
Ptem de eo reſtantẽ ſi ſit actus ſimplex.ac

oẽs etiãalios ſingulares actꝰex qͥ b ille to
talis actus ſubſiſtit⁊ cõſtat ſi ſitactꝰcom
poſitus/illã ſuꝑaccedentẽ ⁊ ſuꝑuenientẽ
intẽtionẽ ſubſequẽtes/meritoꝛios vel de
meritoꝛios efficeret Vt grã exẽpli.⁊pꝛio
de actib ſimplicibi. Vuit aliqͥs ⁊ diſpo/
nit celebꝛare miſſam.tũc nec ꝑantea reſpe

ctu huius celebꝛatõis conſideratõem ſeu

relatiõem in deũ habens. ſedvel foꝛſan ꝓ

pudoꝛe vitando.vel alia cauſa. Celebꝛat
iſte vſq; ad epylam. poſtmodũ vanitatem

ſuam cõſiderans/compũgitur ⁊ intento/
nem ſuã reſpectu huius celebꝛatõis in de

um referre incipit.ſic ſcʒ ꝙ intẽtiõe hono
ris ⁊ reuerẽtie dei celebꝛare vult. Iſta in/
tentio ſuꝑueniẽs ⁊ ſuꝑaccedẽs:iſtũ actũ
ſimplicẽ qui eſt adhuc in fieri/ſᷣm qͥd in/

foꝛmabit.qꝛ ſcʒ ipʒ in ſe necnõ partẽ que

de eo poſt ülã intentõez ſupuenientẽ agẽ
da reſtabat.ac etiã omnes alios ſingula/

res actus ex quiboipſe totalis actus ſub/
ſiſtit ⁊ cõſtat. meritoꝛios efficiet. ⁊ maxi/

me.qꝛ etiã reſpectu eoꝝ/actus ĩterioꝛvo/

luntatis cũ illa ſuꝑaccedẽtiſintentiõe rei/
teraturꝰ eſt. ſ̃ᷣm quid etiã iſta intetio iſtũ
celebꝛatiõis miſſe actũ nõ infoꝛmabit.qꝛ
ptem que de eo añ acceſſuʒ dicte ſupueni /
entis intentiõis acta erat ſcʒ oĩa an eplaʒ

dicta.nullo mõ ĩfoꝛmabit.nec meritoꝛia
efficiet.qꝛ iam nõ ſunt in ſe nec etiã reſpe
ctu eoꝝ poteſt actus interioꝛ ipiusvolũ/
tatis cũ illa ſuꝑuenieti ⁊ accedẽti intentõ
ne reiterari De actibus vᷣo cõpoſitis põt
ſimilit᷑ exẽplificari.⁊ pꝛimo de actu còpo
ſito/qad longũ ⁊ ad diuerſa temꝑa tractũ
ſeu ſucceſſum.iuxta exẽplũ iam ſuꝑiꝰ po/
ſitum.de illo qͥ cauſa ſocietatisvel aliava
dit de roma in hirlm.pactaq; q̃rta⁊ qͥnta

pte itineris/ mutat intentioem ⁊ ꝓpoſitũ
⁊ in deum reflectit.iſta intẽtio ſic ſuꝑacce

dens ⁊ ſuꝑueniẽs / iſtũ totalẽ actum quo
ad qͥd infoꝛmabit.ſcʒ quo ad totalẽ actũ

in ſe.⁊ quoad oĩa que de eo poſt acceſſum

dicte intentiõis agenda reſtabãt.vtputa

reliquũ itineris.laboꝛes ꝑicula⁊ expẽſas

auas amodo ſuſtinebit ⁊ faciet.q̊s meri/
toꝛios efficiet. Quoad qͥd etiã non infoꝛ
mabit.qꝛ ſcʒ illã ꝑtem itineris ante facti.
laboꝛesq; picula⁊ expenſas ꝑ pꝛius habi

tos⁊ factos/ nullo modo pᷣt exſe merito-
rios efficere vt iã ſtatim de celebꝛãte mui/

ſam declaratũ eſt. Poteſt etiã ſp ad maio
rem declaratiõem / de actu ex diuerſis ſin/
gularib actibo cõpoſito /ſimilit᷑. exeplifi⸗
cari de paupꝑe.qͥ ſola cauſa victus lautio/
ris hũda/i/vel alia nõ de ſe meritoꝛia.ĩtrat
religionẽ.⁊ ibi ſub tali intẽtõe aliquãdiu
vtputa quatuoꝛ aut quinq; annis viuit.
pluresq; actꝰ? ad regulã ꝑtinẽtes/nõ mu/
tata pꝛia cã ſeu pꝛio ꝓpoſito ſui igen u;

Compendiũ theologie

facit ⁊ exequit᷑. Cognoſcit iſte defectũ ſu/
um.cõpunctuſq;/ꝓpoſitũ ⁊ intẽtionẽ ſuã
mutat.om̃iaq; in deũ reſerre incipit.⁊ in/
tentõe deo ſeruiendi ⁊ ad regulã ſuã amo
do in dicta religiõe vult viuere. Iſta ſub
ſequẽs ſuꝑaccedẽsq; intentõ / iſtũ actum
viuendi in religiõe ſᷣm quid infoꝛmabit.
quia ſcʒ quo ad ipᷣm actũ in ſeac etiã om/
nes alios ſingulares actus.qui poſt illaʒ
ſupaccedentẽ intentõem fient.qꝛ eos me/
ritoꝛios.⁊ iſtum vere religioſum qͥ pꝛius
nõ erat/efficiet. OQuo ad quid etiã non in
foꝛmabit.quia oẽs alios ſingulares actꝰ
pꝛecedẽtes.meritoꝛios efficere nõ poteſt.
NHNec etiã reſpectu eoꝝ.cum tranſacti ſint
poteſt actus interioꝛ volũtatis cum iſta

ſuꝑaccedeti intentõe reiterari. Et ad iſtõ

ꝓpoſitü reſpectu ſcʒ ſnor actuũ qui ſic in
fieri exiſtũt ⁊ intentõis ſuꝑaccedentis/ſa
tis pertinerevidet᷑ illud beati Gꝛegoꝛij in
omelia. Reſtat vt quiſq; ille eſt qͥ ad ſuꝑ/
nam patriã tẽdit/nequaq; ſe a vicijs pꝛo
mundi huius honeſtate cõtineat. Qui⁊
ſi quedã aliqndo bona pꝛo honeſtate in/
choat/in eius intẽtione nõ debet pꝑmane

re.nec ꝓ bono ope/pꝛeſentis hui mundi

gloꝛiã qᷓrere.ſed totã ſpem in redẽptoꝛis
ſui aduentu cõſtituat.⁊c.Ecce mentio de
bonis inchoatis/⁊ de mutatõe intentio/
nis⁊c.(¶ Et ꝓut in ſuꝑioꝛibexemplifica
tum eſt de inſoꝛmatõne ipᷣoꝛũ actuũ quo
ad meritũ.ſimili modo exemplificari faci
le eſt de eoꝝ infoꝛmatõe quo ad demeritũ
cũ eadem quo ad hocratõ exiſtat. ¶ Re/
ſolutio finalis eſt iſta.ꝙ intẽtio actus/tã
interioꝛes ipᷣius volũtatis / qᷓ; exterioꝛes
ex ipᷣis pꝛocedẽtes / qui realiter ⁊ trãſacti
ſunt.ſubſequẽs ſeu ſuperaccedens/nullo
modo poteſt ex ſeipſa eos quo ad meritũ
vel demeritũ ĩfoꝛmare.O vero dicat᷑ actꝰ
interioꝛ volũtatis cum intentõe ſubſeq̃n
ti ſeu ſuꝑaccedẽeti reiterari.⁊c. Jam ꝓpꝛie
loquẽdo illa reiteratio eſſet nouꝰvolunta

tis actus.⁊ ſic reſpectu eius poſſet ⁊ debe

ret dici intentõ ↄcomitãs ⁊ nõ ſubſeq̃ns

SDed iſta ꝓ mediocrib ⁊ ſimplicibo/et q̊

magis conſcientiarũ ſcrupuli cognoſci ⁊
quietari valeãt vt ſepe tactum eſt / ita late
ſpecificari ⁊ ꝑ exempla declarari libuit
Notandũ inſuꝑ ⁊ poteſt ponivt ſeptima

um finaliter referat᷑. Actõvero ſpũalis vt
pꝛedicatio oꝛatõ ⁊ hmõi.nullo modo po
teſt meritoꝛie ad finẽ temꝑalem referri.eti
am ſi illõ temꝑale finaliter in deũ referat᷑.

Et hoc eſt in effectu qð dicit. Aug.Debe

mus mãducarevt euãgeliſemꝰ.nõ autem
euãgeliſare vt mãducemꝰ.¶ Aduertẽdũ

Peclore⸗ q etiã ꝑ modũ cuiuſdã reguleet

ec ꝓ octaua poni poteſt.Octaua regula
ꝙ ſi in aliquibo actib ſeu actionibus/ad
diuenſos fines ſibiinuicẽ ſuboꝛdinatos
tendentibꝰ/pꝛimꝰvel medius finis ſeu ꝓ
pinqᷣoꝛ intẽtus ponat᷑ ſeu cõſtituatur ali

quod tepale. oꝛdo talis eſt ꝑuerſus.atq;

hmõiſic ad iſtos fines oꝛdinari demeri/

toꝛij· Bene tamẽ etiã meritoꝛie licitũ eſt/
duos fines in aliquo actu cõſtituere ⁊ in/

tendere.vnũ ſcilʒ temꝑalem.⁊ aliũ cternũ

Dũmodo illud quod eſt eternũ /ſit pꝛinci/⸗

palis ⁊ vltimus finis intẽtus.⁊ nõ econ/
tra. Vt gratia exẽpli de iſtis duoba mem/
bꝛis. Optabit aliqs ſufficiẽs ⁊ idoneꝰ ſʒ

indigens / beneficiũ eccleſiaſticũ.vt ſcʒ ha

beat vndevitã ſuam ſuſtẽtaret.⁊vt etiam
maioꝛẽ habeat occaſionẽ et facultatẽ deo
debite ſeruiendi.Hic ſunt duo fines lici/
te intenti. vnus tẽꝑalis.⁊ alius eternus.

Siigit᷑ iuxta pꝛimũ membꝛũ huiꝰnota ,/

vilis ſeu regule/finis pᷣmꝰ ſeu ꝓpioꝛ ſit ip
ſum dei ſeruitiũ debite facere.⁊ finisvlti/
mus ⁊ pꝛicipalis ſit ſuſtentatõemvite ha
bere.tũc oꝛdo eſt puerſus ⁊ actus ad hos
fines oꝛdinati de ſe quo ad ſalutẽ eternaʒ
adquirendã /demeritoꝛij. Si vero cõtra/
rio modo pꝛocedat intẽtio.ſic ſcʒ ꝙ finis
pꝛimus ſeuꝓpinqͥꝛ ſit ſuſtentatõem vite
habere.et finis vltimus ac pꝛiĩcipalis / ſit
ipᷣm dei ſeruitiũ facere.tũc oꝛdo eſt rect et
bonus. actusq; ad hos fines debite oꝛdi

nati quo ꝗd ſalutẽ eternã adquirẽdã me/
ritoꝛij. Et hecq̊ ad materia intẽtionis

ac finis actiõis ⁊ oꝑatiõis qᷓntũ huic tra
ctatui cõgruere viſum eſt / dicta ſufficiãt.

e eſſe natura et

ualitate conſcientie.

qualitatẽ conſciẽtie.eſt pꝛimo

—— ciendũ.ꝙ cõſcientia put ꝓpꝛie
Kas vocabuli de ſe ſatis connotat/duo di

regula.Septima regula ꝙ actõ coꝛꝑalis cit ⁊ impoꝛtat Pꝛimo dicit ⁊ impoꝛtat

poteſt etiã meritoꝛie ad aliquẽ finẽ tꝑalẽ
referri.dũmodo finis ille temꝑalis.in de/

ſciẽtiam. et ſᷣm hoc conſciẽtia dici poteſt
qdã habitꝰ naturalis.nõ ſolũ cognitiuꝰ.

o vero ad eſſe ſeu naturaʒz ad

ſii
nna

iton

n
M
im

U

nist.
gene
flsp

olh

ſcei
fang
ſceß
ſaſe
dor
an
A
mnan
noꝛ
deſa
hoꝛl
lgtoe
Eens⸗
enrae
Abo
eſtfn
ſaye

liaſe

lit.
etme
ſunp

ilor

ltſene.
ugdee
1öauten
neneti
fegbleen
regeh
bu,g
gingtoo
nisſeup
Uaturcli
tigag
letickt
meerin⸗
lüeni
tpꝛincei
hoaon/

Gones
Nh

ſed etiã motiuus. Mouet enĩ et inclinat

animã ad bonũ ꝓſequendũ.⁊ malũ fugi/
endum.Et iſto modo inquantüũ ſcʒ ſcien

tiã dicit ⁊ impoꝛtat /habet ſevt ſuꝑius.cõ
iungiturq; ipſi pꝛimo habitui naturali/

ſuꝑioꝛiq; lumini ratõis quod ſyndereſis
dicit᷑. ita ꝙ pꝛopter hoc aliqui.vt hieroni
musꝛ alij ipam ſindereſim pꝛout in ſupi

oꝛibus tactũ eſt/ conſcientiã ſeu conſcien
tie iudiciũ dicere voluerint.Et tũc cõſciẽ
tia de ſe ſemp recta eſt.nã tũc circavniuer

Amalbilin ſicut ipſa ſindereſis verſat᷑
Secuũdo vero dicit ⁊ impoꝛtat cõſciẽ/
tia ⁊ magis ꝓpꝛie.quandã acceptõem ſeu
acceptatõem ex parte ratõis.Eteni cõſci/
entia ꝓpꝛie loquendo nihil aliud eſt q; ap
plicatio quedã ſeu oꝛdinatõ ſciẽtie ad ali
quẽ actũ.ſcientia aũt in rõne eſt.qð ſatis

denotat hec pꝛepoſitio cum. dicit᷑ enĩ con
ſciẽtia quaſi cũ alio ſciẽtia.Et tũcconſci/

entia ꝓpꝛie loquẽdo mag eſt actus qᷓ; ha⸗
bitus ſeu potẽtia. Iſtoq; modo ſe habet
vt inferius.magisq; coniũgitur rõni ſim

plici.imo tunc dicit᷑quoddã dictamẽ rõ/
nis.Et hoc modo nõ ſemp de ſe eſt recta.

immo freq̃nter erroꝛẽ recipit.quia tũc cũ

ſcz ſic ipſi rõni ſimplici coniũgit᷑ habʒ cir

ca ꝑticularia ⁊ ꝑ modũ cuiuſdã cognitio
nis ſeu inquiſitõnis verſari.in quibo fre/
quent erroꝛ ⁊ errare cõtingit. ue cla/
rius ꝑ exemplũ nonnulloꝛũ doctoꝛũ cõci
pi poſſunt.Foꝛmãt enĩ quendã quaſi cõ
ſciẽtie ſilogiſmũ.Cuius ſyndereſis maio
rem ꝓponit quaſi generalẽ ⁊ vniuerſalem
ſic. Nullũ malũ eſt faciendũ.Cui cõſcien

tia ſe iuxta pꝛimã ſui impoꝛtatiõeʒ ſeu cõ

notatõem / ipſi ſyndereſi cõiungẽs ſine q̃

cunq; difficultate aſſentit.nec tunc errat

Quia circa hmõi maioꝛẽ.ñ eſt erroꝛ. Yoꝛ
mat deinde ratõ ſub iſta maioꝛe vnã mi/
noꝛẽ/ad aliquẽ caſum ſeu factũ ꝑticulare
deſcendẽdo.ſic Et hoc eſt malũ.Cui mi/
noꝛi ſi conſciẽtia ſe iuxta ſcõᷣam ſui ipoꝛ⸗/
tatõem ſeu connotatiõeʒ ipſi ratõi cõiun
gens aſſentiat,poteſt errare ⁊ poteſt non
errare. Infert demũ conſciẽtia ex iſtis du
abus pᷣmiſſis cõcluſionẽ ſic Ergo hocnõ
eſt faciẽdũ.Que cõcluſio ſimiliter erit fal

ſa vel vera.pꝛout ſcʒ ipſa ratio ⁊ conſcien
tia ſe illi coniũgens in illa minoꝛe erraue

rit. ¶ Oetiã conſciẽtia ꝓut magis ꝓpꝛie
et magis cõiter ſumit᷑ ſqʒ; dum magis rõi

ſimp lici coniũgit/dicat quandã applica

De eſſe et natura cõſcientie

tionẽ ſeu oꝛdinationẽ ſcientie ad aliqͥd.
ſicq; magis actum quendã q; habitũ ſeu
potentiã impoꝛtet.patʒ ex his que ipſi cõ
ſcientie attribuũtur.ſcʒ teſtificari.accuſa
re.remoꝛdere.repꝛehendere.excuſare.in/
ſtigare.ſtimulare.remurmurare.incitare:
ligare. retrahere. Que om̃ia (vt clarũ eſt)

conſequũtur quandã actualẽ applicatõò/

nem alicuius cognitiõis ſeu ſciẽtie ad ea

que agunt᷑. Que quidẽ applicatõ triplici
ter habz fieri ſm diuerſitatẽ triũ tempoꝝ
vigelicet pꝛeteriti pꝛeſentis⁊ futuri Uno
eteni modo ⁊ reſpectu pꝛeteriti tempoꝛis
habet dicta applicatio fieri.dum ſcʒ reco
gnoſcit᷑ aliquid factũ vel nõ factũ eſſe. Et
ſ̃m hoc conſciẽtia de hoc ꝙ ſibivel in ma
lo cõmiſſo vel in bono omiſſo aut econ/

uerſo cõſcia eſt ↄtra mentẽ. teſtificat᷑ eãq;

yel accuſat.remoꝛdet.⁊ repᷣhendit vel eti/
am excuſat. Alio modo reſpectu pᷣſentis

tempis habet dicta applicatio fieri.dum
ſcʒ aliquid faciẽdũ imminet vel occurrit

Et ſᷣm hoccõſcientia pꝓut de illo in bonũ

vel malũ.ſm iudiciũ rõnis ꝑ applicatio/
nem ſciẽtie ſeu cognitõis ad illò iudican

tis ſibi conſcia eſt mentem ipſam facere

vel nõ facere.inſtigat ⁊ ſtimulat ⁊ recalci/

trat.Alio modo ⁊ reſi pectu futuri tempis
habet dicta applicatio fieri dũ ſcʒ conſci/

entia ad aliqua in futurũ facienda vel nõ
facienda ꝓut ſibide eis ſᷣm iudiciũ rõnis
p applicatõnem ſcietie ſeun cognitiõis ad
illa iudicãtis.conſcia eſt mentem ipſam
iüiüncitat ⁊ ligat vel re/

trahit. ¶ Plures a diuerſis doctoꝛibd aſ⸗

ſignant᷑ ↄſciẽtie deſcriptões VUna a Johᷣ.
damaſceno. ꝙ cõſcientia eſt lex intellectꝰ
noſtri.Alia a baſilio.q; conſcientia eſt rõ
nale iudicatoꝛiũ.Alia ꝙ eſt cognitõ ſui/
ipᷣius.Alia ꝙ conſciẽtia eſt habitus men
tis.boni ⁊ mali diſcretiuꝰ.Alia ꝙ conſci/
entia eſt credulitas intentiõis ad aliquid
faciendũ vel nõ faciendũ.animi delibera

tione firmata. Ex iſtis cõſcientie diffini/

tionibo ſeu diſtinctõib. que in effectu bñ
reſoluẽdo in idẽ coincidũt.colligi põt q;

Oſcientia reſpicitꝛ cõcernit / tam facta

faciẽda.immo om̃ia temꝑa reſpicit.vt ſa/
tis declaratum eſt.

De conſcientia in/

iſcreta. ¶ Motare ſolent aliqʒ. conſciẽtiã

nimis largã/ etiã nimis ſtrictã cauẽdaʒ

3

£.

+

Compendiũ theologie

foꝛe aliquas rõnes aſſignãtes Vnam ſcz
quia cõſciẽtia nimis larga generat pᷣſum
ptionẽ. Nimis vero ſtricta deſpatonem.
Aliã quia cõſcientia nimis larga frequẽ/
ter illud qð eſt malũ dicit bonũ Nimisve
ro ſtricta ecõtrario ſepe damnat ſaluãdũ.

Quod nõ pꝛout verba iacẽt de ſe ſic ſim

pliciter accipiendũ eſt.ſed ꝑ quãdã deno/
tatõem.⁊ maxime in indifferẽtib.que ſcʒ
vt ſepe tactũ eſt/nõ habent ex ſe ſuo; ge⸗
nere ꝙ ſint bonavel mala.meritoꝛiavl de

meritoꝛia.Eteni cõſcientia larga/cõiter?

de plurib que freqntiſſime occurrüt nul/

lum remoꝛſum habz. ⁊ ſic plura ſepe facit
que ſic faciendo nõ peccat. In quibotũ ſi

remoꝛſuʒ haberet/peccaret Exindeq; plu
ra peccata euitat q alias incurreret ⁊ com
mitteret. Conſciẽtia vero nimis ſtricta/
ecõtrario cõmuniꝰ et quaſi de om̃ibus et
frequẽtiſſime ſine cauſa remoꝛſum habet

⁊ dubitat Et cũ plurima neceſſario facere

habeat.plurima facit.que ſic cũ remoꝛſu
faciendo peccat.in qbus tũ ſi remoꝛſum
nõ haberet/nõ peccaret. Exindeq; plura
peccata incurrit ⁊ cõmittit.q̃ alias nec in

curreret nec cõmitteret ¶ Circa quod ac

etiã circa plurima tã iam dictoꝝ q; dicen

J₰

doꝝ bene notãdũ ⁊ aduertendũ venit.

aliud eſt cõſcientia.aliud timoꝛ cõſciẽtie.

Oð in effectu eſt dicere. ꝙꝙ; magna eſt dif/
ferentia inter habere de aliq̊.ſeu facere cõ
ſcientiã ⁊ intelligat᷑ foꝛmatã.⁊ hre ſolum
timoꝛẽ conſcie.quẽ aliq⁊ bene cõiter ſcru
pulũ conſcie vocãt.Conſcia etenĩ ꝓut iã
dictũ eſt ſcʒ foꝛmata eſt qñ finalit᷑.i.poſt
diſcuſſionẽ ⁊ deliberatõem/ex diffinitiua
ſentẽtia rõis iudicat᷑ ⁊ firmat᷑ aliqͥd eẽ fa/
ciendũ aut pſequẽdũ.vel nõ faciẽdũ aut

vitandũ Et cõtra talem cõſcientiã foꝛma

tam facere/ietiã ſi erronea ſit.ſic ſcilʒ ꝙ rõ
in ſic diſcutiendo deliberãdo ac diffiniẽ/
do errauerit/eſt pctm̃. ¶ Cimoꝛ vero cõ/
ſcien tieſeu ſcrupulꝰeſt.qñ nõ ſic finaliter
id eſt poſt diſcuſſionẽ ⁊ deliberatiõem ex

diffinitiua ſentẽtia iudicatur.⁊ firmat᷑ ali

quid eſſe faciendũ aut ꝓſequendũ.vel nõ
faciendũ aut vitandũ.ſed mens inter du

bia vacillat.neſciẽs quid ſit meliꝰ.nec ad

quid potiꝰteneat᷑ Non tũ quoquo modo

vellet omittere quicqͥd ſciret eſſe placituʒ

diuine volũtati. Et cõtra iſtũ timoꝛẽ ſeu

ſcrupulũ ↄſcientie facere/ nõ ſemꝑ eſt pec

catũlicet periculoſus valde ſit.⁊ quantũ

fieri poteſt abijciendus ⁊ extinguendus.
Cauſe iſtoꝛũ inferiꝰſubiũgent᷑. ¶ Pꝛo q̊
ſciendũ ꝙ inter cetera que ſuꝑ pñti mate/
ria cõſcientie ꝑ doctoꝛes tractant᷑.due ſo/

lent licet diuerſimode foꝛmari ⁊ detmina

ri queſtiones Ex quarũ determinatõe/tã
ſtatim dicta/qᷓ; adhuc inferiꝰin hac eadeʒ
materia dicenda:q; etiã plura alia que in
hoc tractatu circa materiã pctõꝛũ moꝛta/

lis ⁊ venial tractata ſunt/⁊ adhuc foꝛſan

tractabũtur.clarius intelligi poterũt.
Pꝛima igit᷑ queſtio ſic tractari ſolita eſt.
tꝝ cõſcia errãs obliget. Scoo vtrum

