indiſcretũ/attenuare coꝛpꝰduris ieiunijs.

Coceſſis inſuꝑ cibis quos de (inquiũt)
creauit ad ꝑcipiengũ cum grarũactoe/irri

uotoꝝ ſobꝛietas:qui cũ aplło caſtigãt coꝛ/
pus ſuũ ⁊ in ſeruitutẽ redigũt.Qui demũ
coꝛꝑali ieiunio/vitia ↄpꝛimũt.mentẽ ele/
uant.virtutes adqrũt ⁊ pᷣmia. Subinde

iſta eſt infamis palma vitioꝝ.⁊ extrema q̃

rundã criminoſoꝝ impudætiſſimaq; ꝑpuer
ſitas.ſancta polluere.calũniari bene acta.
et que imitari nõ pñt/ſaltem volũt ea dete
ſtari. Hinc blandit᷑iniqͥtas ſibi.ſi de ſan/

ctitate ↄfinxerit ꝓbꝛum aliqð.ſi ↄtra bene

viuẽtes / infames ſnias ptulerit.⁊ alienevi
te repꝛobationẽ/ſuam laudẽe ⁊ ſolamẽ eſſe
arbitrat᷑. ¶ Exꝑimur hanc carnaliũ homi

nũ inſaniazʒ.tũ in multis.tũ noĩatim erga

venerabiles pfres ⁊ fratres de oꝛdine car/
thuſieñ.apud quos reꝑit ſicubi in ecclia
quicq; veſtigij reliquerit pᷣdicãda illa pꝛi/

ſcoꝛũ patrũ deuotio admirabilis feruoꝛ et

ſua ꝓpe modũ incredibilis ↄtinẽtia. Hos

nãq; carth.exagitãt nõnunq; imbuti ſapi

eutia terrena aiali ⁊ diabolica.dicẽtes con
tra caritatẽ denegare ſibiipᷣis pᷣſertim ĩ in/
firmitate poſitis/eſum carniuʒ. Vox iſta.
vox plane illoꝝ eſt qͥ ſuſpirabant ꝗd ollas
carniũ egypti.faſtidito mãna. S ubijt
itaq; pluries animũ aliquid de hoc

ncipit tractatus.

hãnis abſtinetia ⁊ ſobꝛietas

ptatibo defluũt. quoꝝ deꝰ ven

ent nõ vtetes. ¶Hõ aduertüt aut capiũt
q;leta ſit/qᷓ; ſalubꝛis ⁊ expedita/⁊ ex bona
cõſuetudine q; facilis ⁊ iocũda reddat᷑ de/

ſcribe

re vttemptarẽ funditꝰeruere/⁊ coꝛtice ſub

lato medullitus ꝑſcrutari/id qð difficulta
tem affert in pñti materia. Nũc tandẽ oc/

caſione ſumpta ex ↄtexiu pnñtis lectionis
que de abſtinẽtia loquit᷑ Johis bapt.co⸗/

nabit᷑ idipᷣm ꝑagere tenuitas ingenij mei

abſolute quidẽ ⁊ bꝛeuiter.qm̃ venitas lux

eſt. ⁊ intuet᷑ nũq; meliꝰ/qᷓ; dũ nuda bꝛeui⸗

tate monſtrat.folijs aut faleris verboꝝ nõ
magnope eget. obumbꝛãt ipᷣam quãdoq;

et offuſcant veritatẽ potius qᷓ; illuſtrent ⁊
pediant. “
NRit igit᷑ tiplex cõcluſio. vna dire⸗/
ctereſpõſalis.due ſequentes diffi/

He difficultates pᷣcipne ⁊ ſummatim due
ſunt. vna de caſu neceſſitatis extreme. alia
de infirmitatib ⁊ abbꝛeuiatõevit ꝛi

ma ↄcluſio.Põt rõnabilit᷑ in oꝛdie camh̊.

eſſe lex vl generale ſtatutũ.vt nullꝰfrater il

lius oꝛdinis/comedat vnq; carnes.ĩmo ⁊
ſi petat ꝙ ſibi nõ miniſtrent᷑ Et ad hmõi

obſeruationẽ /fas eſt diſciplinã grauẽ con
tia trãſgreſſoꝛes inſtitui.¶Scða conclu
ſio.non obſtat rõnabilitati pᷣfate legis vel

ſtatuti/q; dabilis ẽ caſus in quo frater car

thuſieñ.etiã ꝓfeſſus/obligaret᷑ veſci carni

bus ⁊ aliſibi miniſtrare teneret᷑. ¶ Ter⸗
tia ↄcluſio.abbꝛeuiatio vite coꝛꝑalis aut

ſanitatis debilitatio/ nõ auferunt rationa

bilitatem pᷣfate legis aut ſtatuti.
V Vadet᷑ ꝑ indireciũ pꝛima ↄcluſio
Aqm niſi ſicliceret generaliter oꝛdi
naſſe.nullo mõ ſentiendũ eſt/q;

mulgata ⁊ ſeruata.inter qͥs tot hactenꝰflo/
ruerũt ſumme religionis ⁊ eximie diſcretõ
nis viri.in iure ciuili canonico ⁊ diuio/nõ
mediocriter inſtructi. Nequaq; inſuꝑ tole

raſſet illud eccig.alioqn dediſſet laqueum
ſuis fidelibo filijs. qm eos dãnabiliter er/

raſſe ſciuiſſet. neq; iñ eos ab erroꝛe reuo/

caſſet. Alioqn pᷣterea nõ laudaſſent vitam
taliũ/ſanctiſſimi viri.quẽadmodũ deuot⸗
et circũſpectiſſimꝰ Berñ.ad fratres de mõ

te dei eiuſdem oꝛdinis ſcribens / eos col/
laudaſſe reꝑitur.imo ⁊ ad abſtinentiã mł⸗/

tam muitaſſe. oblectans fratres illos ĩ hoꝛ
rendis frigoꝛibo magne carihuſie manen/

tes.¶ Rurſum per direcium ſic arguitur.
Licitum eſt vni vel pluribus ꝑ totam vi/
tam a camiũ eſu ꝓꝛſus abſtinere.quoniaʒ

ultatũ nodos tangẽt ⁊ euoluent.

tanti tpis curſum ſq; ꝑ recentos annos ?⁊
ampliꝰ/talis fuiſſet lex inter ipos carth. p/

eodiſf
volan.
umdle

erl

lbnoͤt
necon
nclu
orel
na

o,

nader .

luxuria erat.

ſtoꝛijs /

B tium velu

ita fecerunt plurimi laudabiliter ? quoti/
die faciunt. Et aplus ſatis innuit dicens.
Dõ ſi eſca ſcãdaliſat fratrẽ meũ/nõ mãdu

cabo carnes in eternũ: Oð nõ poſuiſtet ſi

rep̃hẽſibiliter fieri lex ſiue ſtatutũ/ꝙ illud

licitũ iugiter ſeruaret.qm infra docebitur

nil obſtare/quo minꝰillud fieri fas exiſtat

älerilla rönabilis cenſenda elt.

que religioni couenit. que diſcipline con/

Euire que ſaluti ꝓficit.quẽadmodũ tra/
itur exdictis Iſiðᷣ. Sed lextalis de non
comedẽdo carnes/eſt hmõi.put exꝑientia
nga vocki eſt. Eteni ſub hac lege ⁊ hᷣm

eam / religioſi viri ⁊ diſciplinati ⁊ de ſalu/

teſua ſoliciti/ vixerũt vſ; ad ſenectam bo

nam ⁊ plenã dierũ incolumes in aĩa ⁊ coꝛ

poꝛe/plꝰq; in locis alijs plurimis vbi cõ/
ceditur eſus carniũ ad ſaturitatẽ. Deniq
conſtat eos imitatoꝛes eſſe antiquoꝝ pꝛo
phetarum ⁊ heremitarũ helye ⁊ heliʒei ac
Joh.bap.alioꝝ quoq; ſanctoꝝ patruʒ/ꝑ
egyptũ olim degetiũ. Inter quos ¶put re⸗

fert Hiero.in epła vna ad Euſtochiũ)nõ

ſolu carnes aliquid comediſſe

runt de ſobꝛietate? abſtinẽtia doctoꝛes ca
tholici.que plurima ſunt valde.nec egent

bic inſerl. egat Hieroñ. in li.contra Jo

——

urignn. vbi ex vetuſtiſſimis gentiliũ hy/

obꝛietatẽ ſtabilit. Videat ideʒ in
vitaſpr̃m. Et Caſſianus in ſuis collatio/

nibo ⁊ inſtitutꝭ.Et ꝑſpicuũ erit qualit᷑ ſan

ctoꝛũ patrũ imo virginũ ⁊ mulierũ abſti/
nentia fuit ⁊ in ſanitate ⁊ infirmitate con/
ſtanter mirabilis. Habemus de venerabi
li paula cui in vltima qua obijt egritudie

ſibi pſuad eri non potuit vt vino modico

Yteret. Pꝛoinde diſeretoꝛes ciboꝝ renel/
lit Bernard in omelia.xxx.ſuꝑ canti.E

multa in hunc modũ relicta ſunt a ſancti

tas bui ocluſionis/ ex deductione ſequen
nubiũ obiectarũ depulſione

Aſcõᷣa ocluſione vnũ ſupponit᷑
HyYvdabilis ſit caſus in quo frar car

et alius ſibi miniſtrare teneat᷑. Suꝑaddi/
tur ad hocꝙ iſtud nõ obuiat rõnabilitati
legis ante dicte. Pꝛobar᷑ ſuppoſitũ in caſu

ceſſitanis exreme qm dabilis eſt caſus

ſatis eſſe vi

roboꝛatione faciunten omnia que ſcri/ſe ve
i carth.ten.

ceriã pfeſſus / obliget velci carnib

infinmitatis/ ybi medicoꝝ erptoꝝ indici-
um/⁊zↄſcia fratris infirmãtis/⁊ alioꝝ ſibi

miniſtrantiũ/ dictabũt q; ipᷣe egrotꝰ abſa
dubio moꝛiet / ſi non adlunget gen um 5
nium.⁊ edendo carnes cõualeicat.Hec
ſie videt ad negandũ poſſibilitatem
neceſſitatis huiꝰ extreme/ illud qð ſcripſit
quidã medicoꝝ/mgr̃ Arnoldꝰde villa no

ua /p diſſolutione dubietatis poſite. Ait
eni ꝙ in egritudine qualibet curabili/hu⸗
midũ radicale ſufficieter reſtaurari poteſt
a ouoꝝ abſq;ʒ eſu camiũ requiſi⸗
to. Hec euaſio non vſqquaq; ſufficit.nee
difficultatis radiceʒ euellit. Stabit itaq/
ꝙ languẽs de quo eſt ſermo/omnẽ abomi
nabitur vtilem cibum pᷣter carnes.aut ius
earũ.et pᷣſertim vitella ouoꝛuʒ faſtidiet.ita
vt comedere illa ſalubꝛiter aut abſq; vomi
tu nõ valeat. ¶ Sed tamẽne ↄtrouenſia
aut calũnie materia in longiꝰpꝛocedat da

per vitella

etiã ſanus/moꝛiet᷑ abſq; remedio/niſi car/
nibus vti ↄſentiat. vtputa ſi deductus ſit
in manus tyrannoꝝ.vbi vel ex neqͥ cia vel
aliũde/nihil ꝑmittet᷑ ſibi offerri ad veſcen

dum ̃ter carnes. Querendũ eſt ergo in

vel cõſimili caſu neceſſitatis.an huiuſmo
enebit carnes comedere. et ſi ſic.
habetur intentũ. ¶ Di diceret aliquis q⸗
potius eligere habebit moꝛi fame. dicere
eundẽe opoꝛtebit ex ↄñti/ in ſeißm manus

iniſjſciet et erit ſuimet occiſoꝛ. Juxta illud
vulgatũ ambꝛoſij Paſce fame moꝛientẽ ſi

non pauiſti/occidiſti.necad ſe minꝰ q́; ad
glios pꝛeceptũ hoc extendit᷑ Pꝛeterea co⸗
ſuetudo aut cõſtitutio generalis eccleſie
non comedẽdo carnes in die veneris/non
obligaret ad ſui obſeruationẽ in caſibus

pꝛioꝛibo extreme neceſſitatis: imo nec er/

cuſaret aliquẽ ab homicidio.qui cũ poſſ
ſaluare vitam ꝑ eſum camiũ / ſe vel alum
moꝛiſpontanee ꝑmitteret abſtinẽdo. Se
cludendo tamẽ ſemꝑ caſum grandis ſcan

, 8

dali in ſide.de quo dicet poſteg. Doꝛro de
votis idem eſt argumentũ. ¶ Eſt aũt ſun

damentũ mdicale pᷣtacte rationis in hoc.
qm̃a lege diuina / nulla lex aut obligatio
pure humana.poteſt abſoluere aut excipe
re vel inſtituere ꝙ non obſeruet. Ded hec
eſt lex diuina. Hon occides. A qua lege/
non legitur per aliquod aliud diuinũ ius
facta exceptio iſta. vt pꝛo obſeruatione cõ

itutionis autobligationis purebuane

bo caſuz poſſibile/ vbi aliquis carthuſi.

20

ad multa iſtoꝝ/reſpondet Aug“ diffu

guctoꝛitatis robur/ſoꝛtiunt᷑ a lege diuina
ralnz de
medio ſui.? mẽbꝛũ qð ſcandaliſat abſcin-/
dat᷑. Nolo tameu dicere ’ indices poſſint
pꝛo quolibet peccato/ad arbitriũ ſuũ licẽ

ſupnenientis/ eã tranſgredi liceret. ⁊ ſe mo

ri ſinere fas eſt. Underecluſus aliquis/qͥ

ma neceſſitate famis aut piculi moꝛtis / ſi
non exeat ⁊ ſuccunat cum poſſit/pꝛo occi
ſoꝛe ciminabir quato magis ſi ſibimer in
articulo moꝛtis vel talis neceſſ
uenire cõtẽpſerit. ¶ Pꝛoinde cõfirmatio

eoꝛuʒz que dicta ſunt ſumit ex hoc ꝙ nulla
cõſtitutio/otra caritatẽ poteſt robur obti
nere.qm̃ lex pꝛo caritate ſemꝑ fert᷑ dũ bene
fertur.qꝛ eſt pcepti finis? plenitudo legis
ᷣm aplłm. Eſt aũt contra caritatẽè/ cum in

deterioꝛẽ vergit exitũ / ſe vel alium dimic/

tere moꝛi modis tacis / quãdo ex cõceſſio
ne diuina licitus ad vitã patet exitus. De
niq; pceptũ inferioꝛis ſeu oſtitutio/pᷣiudi

care poſiet pᷣcepto ſuꝑioꝛis. dei videlicet

iubentis. ne quis ſe perimat.qð q; falſum
ſit nõ videt nemo. ¶ Obijci.
de machabeis qui pꝛius elege
gam moꝛtem per peti/ ; carnibo ſuillis ve
ſci. Similiter de quibuſdã alijs in ve.
teſtamento ⁊ nono.qui vel ad exemplum

☛n

„ „
—

virtutis.vel ad euitandũ deii

rum vt ſamſon/ ſemetipos gime

de ciui.dei. Quiꝰ ſnia finalis eſt. ꝙ niſi er

reuelatione diuina/ aut ex ſpeciali inſtin/

ctu dei / diſpen ſante(haber eni de poteſta

tem vite ⁊ in etis Inõ poteſt quiſq; manꝰ
licenter ſibi inicere. q;uis de caſtitate ſer⸗
nanda ſpecialioꝛ eſt difficultas’/quetange
tur inferius. De machabeis inſuꝑ alia eſt
non comedere camnes poꝛcinas. Jdeo fa/
tendi eſt/ ꝙ citius moꝛtẽ q; elum talemde
bebant eligere. Hon eni ranigreciiedaeſt
lex dei/ pꝛo coꝛꝑalis vite ſaluatione. Sec⸗
elt nũc vbi talis legalis oblernatio ceſſat.

niſi Teoltuucionepure humn na.
gite vigilanter ꝙ dico de coͤſt

itutione pu/

re humana. Fiunt eni quotidie leges de

malefactoꝛibo occidẽdis ſed nõ ſunt ſolũ

pamane ino fundamentu: mincipalee

iubente vt populus ſaus tollat malnz

7

dat᷑

2=

llis neceſſitatis ſub/

et ſoꝛte aliqs
erunt boꝛri ⸗

aglijs in veteri

caſtitate ſemanda. aut in vltionẽ inimico

na. Intelli

ceris referete quodã qccepi.¶ Adde vnũ
circa qᷣ pᷣſens difficultas verſat᷑.⁊ quod p
cipue cauſat apud nõnullos ſerupnlum.
Fateoꝛ itaq; ꝙ; null caſus in oꝛdinatione
pꝛedicta excipitur. neq; caſus ĩfirmitatis.

de furto mere ſimplici/ deducit quidaʒ do
ccoꝛ. ¶ Ceterũ lex diuina habet. Non foꝛ
Ucabens. no piurabis ꝛ ſimilia pꝛecepta.
IJadcirco quãtũcunq; poſſet aliqnis pꝛolõ
vitam ſuã per foꝛnicationẽ ant ꝑ gu
rium/ nullus ad talia conſentire deberet.
¶ SDel inſtabit aliquis rurſus ⁊ dicet ½
omnia vota ⁊ leges omnes de

„

mur/fundant in lege diuina.in

Oui vos audit me audit ⁊c. Et iteꝝ Qu

.

aut legibo poſitiuis. Iſta ſemper ecceptio “
ſubintelligit. niſi vbi cõtm dei ſupioꝛis b
Eptum cnius finis eſt caritas / militarent
Inge emer ſit conſiliũ iſtud. In turpi vo⸗

tomuta decretũ. Qð ſi aliquod votuʒ fie/

ret aut aliq lex iuberet ab hominib, abſ
omni exceptione tali expꝛeſſa vel implici
ta/ irrationabilitatẽ manifeſtam ⁊ nonto
lerandã/lex⁊ votum ↄtinerẽt. Quo pacto
ſicquonia euenire poſſent caſus/qui legẽg
dei in ſui obſeruatione violarent. ꝓut ſup
ponit᷑ declaraiũ eſſe ſatis.Et arbitroꝛ illõ
quod in hac ſcòa cõcluſione ſupponi dice

batujr / dabilẽ eſle ſcz caſum in q; frater car 2⸗᷑

thuſien.etiã pꝛofeſſus/obligaret᷑ veſci caar
nibo ⁊ alius ſibi miniſtrareteneret. Et iſte

caſus eſt neceſſitatis extreme. ſeu per inſir

mitatẽ.ſeu ꝑ tꝑis aut locis aut tyrannidis
impoꝛtunitatẽ contigerit. Iſta iñ neceſſi /½
tas quo pacto poſſet foꝛſan nõ ſpꝑ obliga⸗
read vtendũ carnibo pᷣſertim in caſu gran
dis ſcandali’/ſequens cõcluſio declarabit.

ũcaccedamꝰ qð reliquũ eſt in hac cõ

tatis extreme/ nõ obuiare rõnabilitati le/

gis vel ſtatuti carth. de nõ comedẽdo car·
nes. (ꝛo quo rememoꝛãqi eit/ ad H
nullũ votũ expᷣſſum hñt,ſed eſt dutaxat q
ue inſtitutio poſitiua.ne

dam oꝛdinatio ſi

rit/ ſubiacebit diſcipline oꝛdinis. ⁊ certas

penas illicexpſſas ſuſtinebit. Et ita fuiſſe
olim inſtituiũ apud quoſdã alios oꝛdies.

vyt apud fratres pdicatoꝛes a car·

gnio loani.
Redde altiſſimo vota tua.Et humaneim
ſtitutiones in illa auctoꝛitate pᷣlatis data.

dicunt ſocitezc. Kndekc in talibusvonis

cduſione argumeniis ſtabilire. vt declan,

hoc quiſq; eoꝝ pᷣſumat attetare. qð ſi fece

qde vnũ

nlinmn
plpo⸗/
wlufe/
hebſcz

inonte

onen

rellS
Nlien

ſr
ile
nir.

Fan
.
dae

—MH
zneeli

ee non eſu carnium

nec; alterius neceſſitatis extreme. Que ex

ceptio ſi facta fuiſſet/ apponerẽt plures di
gitũ oꝛi ſuo.
oblatrant. ¶ Sed reſpondeo!ꝙ exceptio
hãc addere nequaq; opoꝛtuit.imo nec cõ/
gruũ fuit. Qõ non opoꝛtuit oñditur pꝛio
ꝗqꝛ lex naturalis et diuina ſufficienter exci/
piunt. Nnuqͥd leges omnes tam eccleſia/
ſtice q; diuine/qᷓ;uis ferãtur vniuerſaliter.
ſuſcipiunt tamen exceptöõnem puta pho.
traditur.et ex earũdem inſpectione cogno

ſcitur.illam vero exceptionem cõtinuo ad

legem ſubiungi/nulla eſt neceſſitas.ſʒ nec

eiuſdem expꝛeſſio requirit᷑. Que eſt ratio:

QNuia plerũq; hoc eſſʒ impoſſibile. Nimi

rum et plerũq; ſuꝑffuũ ꝓpter numeroſaʒ et

infinitam particularium circũſtantiaꝛuʒ

emergentium varietatem. ¶ Rurſus exce
pnio que ſufficienter datur itelligi aut ali
ungde ſatis trabitur nõ eget expꝛimi. Sic

de caſu extreme neceſſitatꝭ reſpectu legis
aut cõſtitutionis de qua loquimur. Tra/
hitur quippe talis exceptio a lege diuina

et naturali quantũ ſufficere debet.Quoni
am per ſimilitudinẽ ad alias leges condi/

tas / vbi ſimiles ſubintelligunt erceptio/

nes / inſtruitur quilibet etiam parum do/
ccos ita poſſe ⁊ debere fieri circa inſtitutõ
nem pꝛeſentem/quantücunq; generaliter

lata ſit.dummodo illam que ſubintellige/

Qa eſt exceptionem per expꝛeſſa verba ne/
gquaq; excludat. Si eni diceret conſtitutõ

illa/ꝙ in nullo caſu/etiam cuiuſcunq; ne/
celflſitatis extreme liceret comedere carnes
ſub moꝛtali peccato. neſcirem fateoꝛ cõſti
tutionẽ iſtã ab iniquitate defendere. Sed
ita non eſſe docet textus inſtitutionis quẽ

inſpexi. vbi nec obligatio fertur ſub pena

peccati moꝛtalis. ſed ſolũmodo ſub pena
diſcipline oꝛdinis. NHecetiam caſus talis
neceſſitatis extreme ſecluditur. Interroga
ti ſiquidẽ eoꝛũ aliqui excellentes viri ꝑ me

ipſum/quid agerent vbi in deſerto aliquo

vel carcere mihil haberent pᷣter carnes ad
yeſcendũ: Reſponderũt ſe comeſturos fo

reabſq; omni ſcrupulo pꝛiuſq; ſe moꝛiꝑ/

mitterent. ¶Audite narrationem. Conti

gi⸗ vnũ ex carth.dum equitaret/in tantam

emel famẽ ⁊ ſitim incidere/ de ſanguine
equi ſui biberet ne periret.aliud quippe q̊
tunc ſuſtentaret᷑ non habebat. Delatũ fu/⸗
it hoc ad reliquos fratres/qui neceſſitateʒ
circũſpecte atiendentes que legem nõ ha/

unc in oꝛdinationem talæ?

bet / eundẽ abſq; diſciplina vel quauis pe
na velut innoxium ſuſceperũt.maxime qꝛ
ſufficienter conſtare poterat omnibo de ne

eſſitate ſua. alioquin foꝛtaſſis ſubiacuiſ-

ſet diſcipline oꝛdinis.non quide er culpa
pꝛopꝛia.ſed ad euitaudũ ſcandalũ alioꝛũ.
ne dein ceps licentiã ⁊ exemplũ alij traxiſ/

ſent ad comedẽdũ carnes pꝛo libido. De

miſſet autẽ frater ille/ illam diſciplinã oꝛ/
dinis humiliter et innocenter tolerando.
quẽadmodũ ſentiunt doctoꝛes de illo qui
per eccleſiaſticã cenſurã cogeretur habita/
re cũ illa que ad veritateʒ non eſt vxoꝛ ſua

legitima/ quãuis ita decerneret eccleſia. dq

non de occultis ſed de maniteſtis determi
nat. Caſus alibi eſt expᷣſſus. Sic dico. ꝙ;
non eſſet qñq; incõueniẽs/innocentẽ car/
thuſieñ.pꝛo eſu carniũ aut earũdem mini

ſtratione/ diſcipline oꝛdinis ad alioꝝ ter/

roꝛem ⁊ regule ügtolabllit tẽ ſubiacere.

¶ Stuero dicit aliquis.Cur non expᷣſſus
eſt ⁊ exceptus eaſus iſte neceſſitatis extre/

me: Dirxi iã ⁊ repeto.qꝙ illud fieri nõ opoꝛ⸗

tuit vt pꝛobaui.imo nec cõgruũ apud eos
fuit vt deduco. Senſus certe hominis qꝛ
pꝛoni ſunt ad malũ ab adoleſcentia quãtũ
cunq; in freno ⁊ chamo conſtringant᷑ vix
egoman pñt quin effluant ⁊ effren es fiat
Dum ergo paruula eis aperitur rimula li
centie/aut frenum eis tantiſper laxatur/fi/
unt confeſtim occaſione aſſumpta ex ipſa
licentia deterioꝛes. Omnes enideterioꝛes
ſumus licentia vt comicus dicit. Quãob/
rem ſi caſus aliquis fuiſſet:in inſtitutione
pꝛefata cõceſſus expꝛeſſe de comedẽdo car
nes. foꝛmidandũ erat ne paulatim ſucce/
dentiba temꝑibo magis ac magis dilatata
fuiſſet ⁊ extenſa hmòi licentia. ⁊ tandẽ plꝰ

agd voluptatem ꝙ; neceſſitateʒ deſeruiſſet.
Totum hoc declarabũt amplius ſequen/

tia.⁊ exꝑientia teſte defenditur.

1.

Allis / aut ſanitatis debilitatio/ non
tollunt rationabilitatem pꝛefate legis aut
ſtatuti. on penitus inutiliter tractan
pum hic eſſe arbitroꝛ ⁊ declarandũ/quem
admodum licitum eſt agere multa ſiue te/
poꝛalia ſiue ſpiritualia ſint/ per que et in
quibus/abbꝛeuiat homo vitam ſuaʒ. qaut
infirmitatis debilitatem incurrit. = e⸗
cdudo tamen in pꝛimis ꝙ intẽtio talis ho
minis citius nature conlumenttg. ſann
2

Ertiam poſtremo concluſionem
poſui qꝙ abbꝛeuiatio vite coꝛpoꝛa

„

tis. ¶ Duid pꝛoinde?S

CTractatus

id eſt periodũ etatis ſue/ non ferat᷑ directe
et immediate ſuper eo quod eſt abbꝛeuia/
re vitam ſuam.vel coꝛpus in egritudinem
trahere/tanq; ſuper fine pꝛincipali.aut q;
non fiat pꝛo fine pꝛohibito ⁊ nequã.quẽ/
gadmodum multi deſperatoꝛũ ⁊ foꝛtunas
ſuas ferre non valentiũ / ſeciſſe leguntur. ⁊
yt ſtoycoꝛum erroꝛ facere conſulebat. In
boc ſiquidem caſu tales grauiter peccant

et per leges merito dehoneſtãtur. Hic ha/

bet quoq; veritatis locum illa Hieroni/
mi ſententia. ꝙ non refert ſi quis per im/
moderatam abſtinentiã ſe paulatim inter
ficiat/aut ſubito.¶ Bis pꝛemiſſis pꝛobo
quod aſſumptum eſt. Licere ſcilicet plerũ
q; abbꝛeuiare vitam ſuam / in ygrijs occu
pationibo ſtudijs ⁊ artibus. (Ao poſi
tam enim aſſertionem ſequũtur abſudita

tes innumere. inter r as illa non medio

criis eſt.ꝙ quilibet teneretur vacare ſtudio
medicine.aut medicoꝛũ conſilijs atq; re/

giminib continue vti deberet. Ouare ſic?

Conſtat nempe ꝙ ex ignoꝛantia medici/
narum pꝛeſeruatiuarum ab infirmitate.⁊
conſeruatiuarũ ſanitatis.ex omiſſione in/
ſuper medicinalis regiminis irruimus in
gebes crinae vite abbꝛeniatio/
nem incurrimus.¶ Rurſus quilibet obli
garetur deſiſtere ab operiboet actibus / ex
quibus veniunt cõmuniter debilitatiões
in coꝛpoꝛe. ⁊ eiuſdem coꝛruptio velocioꝛ
ſu bſequitur.pꝛeſertim dum tempoꝛa ſunt
intemperata/ ⁊ ex nimio gelu vel eſtu fer/
nido diſcraſiant armoniam debite ſanita/
iccerte agricole/

colereterram. opilio paſcere gregem. vin-

demiatoꝛ vuas colligere ruralis falcare fe
num vel ſegetes / curſoꝛ legationem exple
re / deſiſteret. Et ita paſſim i omnibus hu/
iuſmodi penalibus operibus ⁊ debite va
litudini endarum agduerſis /valebit ar/⸗
gumentũ. ¶ Ceterum poſito iſto ?ꝛ ↄdem/
narentur omnes diuites qui delicatis ac
pꝛecioſis alimentis/ non occurrunt moꝛ/
bis pauperuʒzʒ. ſi ſemper modis omnibus
licitis et poſſibilibus / ſit ſanitas in ſe vel
alijs de neceſſitate ſeruanda vel einde
pellenda.(¶ Poꝛro cui dubium eſſe poteſt
quin militaris exercitatio ſecum plurima
accumulet coꝛpoꝛis incommoda.nunc in
ipſo belli apparatu.nunc in tentoꝛijs aut

caſtris. aut ſub dino.demum in ipſo hoſti
li conflictu. Quis neget in his abbꝛeuia/

ri vitam multipliciter coꝛpoꝛalem? Quid
enumerem laboꝛes eſtus frigoꝛa famem⸗
ſitimn. curas. vigilias. et vulnera.quibus
plerunq; vita funditus extinguitur:
Quis tamen dixerit pꝛopter hec repellia
militando reges etlalios reipublice recto/
res tanq; iniuſte agant et in ſeipſos manꝰ
inijciãt. ¶ Deniq; de ipſis mercatoꝛibus

quid dicturi ſunt noſtre poſitioni aduer/

ſantes.ð quibus ait Flaccus. Impiger ex

tremos currit mercatoꝛ ad indos. Perma
re pauperiem fugiens per ſaxa perignes.

Duis non videat Peam ipſi q; innume⸗/
rabiles huiuſmodi.hec et ſimilia agendo
patiendoq;/ vitam abbꝛeuiant:? Quis ne/
ſciat ꝙ egritudinibavarijs atteruntur. Ve
rũtamen tꝑalia ſolũmodo numeramus/p

quibus adipiſcendis. cõſeruandis aut re
cuperandis/ non dico infirmitati ſed vite

periculo et moꝛti/licenter nos exponimꝰ.
¶ Londudamus igitur arguentes a mi/
noꝛi ad maius ꝙ pꝛo bonis ſpiritualibus
adquirendis.cõſeruandis.aut recuperan
dis ſeu reſtaurandis. vel pꝛo malis depel/

lendis/ non eſt quolibet illicitum vel irra/

tionabile ſimilia perpeti.Quãobꝛem ipſi

ad cuius nihilominus obſeruationem/ſe

lis vel debilitatio ſanitatis incurrit᷑.¶ Sʒ

opponet ſoꝛte ſcrupuloſioꝛ aliquis ⁊ que
ret.ſi liceat omnino medicinam ſpernere:

Si pꝛererea in enumeratis tempalibꝰ ex/
ercitijs / fas ſit qualitercunq; ⁊ qũocunq;
vitam conſumere.Et ſi ſic dicatur ſicut di
ctũ fuiſſe videri poteſt: licebit cuilibet abſ

q; vitio temptandi deum/omnibus ſe ꝑi-

culis moꝛboꝛũ ⁊ moꝛtis impꝛouidum ob
iectare. Iſtud vero nondum quiſq; dixit.
Reſpondeamus dicentes.qꝙ in pᷣſenti ma

teria ſicut ⁊ in reliquis omnibus/obſerus

re conuenit pꝛouerbiuʒ illud poeticum/a

Terentio cõmemoꝛatum. Ne quid nimis
NQuod Oꝛatius plus expꝛeſſit dicẽs. Eſt

modꝰin rebus ſunt ceni deniq; fines. Vl/
tra quos citraq; nequit conſiſtererectum.
Hoc dicit phus deſcribens virtutem eſſe
in medio:non quidem indiuiſibili.ſed in
certa latitudine pꝛout eſt ſignum ad ſagit

tam. ¶ Atuero qualiter accipiendum ſit

medium huiuſmodi / ſi quiſq; vlterius ꝑ/
gat inquirere: Reſpondeat pꝛo me idem
phᷣus ꝙ medium illud eſt quo ad nos ⁊ vt

. —
—Rq
i
.
1
—

caritatiuo pꝛoximi.C.e

ad ſpiritum ſubiectione. ¶ Lonſtat enin
quo ad pꝛimum ꝙ obedientia poteſt lici/
te impꝑare vt homo ſubeat moꝛtem coꝛpo/

De non eſu carnium

ſapiens iudicabit. Neq; enĩ poteſt aliter
ſub generali regula vel arte notificari tale
mediuʒ. Idcirco virtus quã multa gignit
expientia/ certius q; ars ſola/tale medium
coniecturat.Et qꝛ attẽdit particulares cir
cumſtãtias omnes/cdlarius ⁊ ſolidius ope
ratur.quãqᷓ; ars et doctrina multã afferãt
cõmoditatẽ. virtutis exercitiũ querẽtib.
ufen ergo nobis ꝓ nuncverificaſſe
qð aſſumptum eſt.⁊ oſtendiſſe/ꝙ medi
um ſobꝛietatis ⁊ abſtinẽtie in ꝓpoſito nr̃o

non ſic iudicabitura ſapiẽte ꝙ omnis de

bilitatio coꝛꝑis et omne diſcrimẽ moꝛtis.
ſeu male valitudinis / euitetur. ( Sed ve
niamus ad bona ſpũalia.bona virtutum.
poſtq; locuti fuimus de bonis tꝑalib vbi

longe minus videretur eccuſabilis p adqͥ

ſitione earũdeʒ/abbꝛeuiatio q̃ntalibet vi/

te coꝛꝑalis. Enumeremꝰ ergo aliquas ra/

dices cauſas vł rõnes ſpũales/ꝓpter quas

licitũ ẽ vite huius moꝛibũde detrimentuʒ
ſubire vel pati. ¶ Et pꝛimo quidem ad

obediendum deo. Deinde ad ſatiſfacien/
dum pꝛo peccato. Rurſus pꝛo iuuamine
eterum pꝛo euitatõ
ne grauis ſcandali. Poꝛro ad adquiren/
dum virtutes in ſe vel in alio. Et ad extre
mum pꝛo extirpatione vitioꝛum ⁊ carnis
onſtat enim

ralem pꝛo fide ſuſtinenda.exemplo marty
rum.vel vbi deus homini reuelaret. quẽ/
admodum de ſamſone et alijs multis ſen/
tit Auguſtin de ciui.dei · Habet enim de/

us vite ⁊ moꝛtis imperium. Addo adhuc
ꝙ etiam vbi non obligaretur quis ſeipᷣm
pꝛodere qui queritur ad necem quoniam

xpᷣianus ent. orezntin caſu / publicis
tyrannoꝛũ aſpectibus pᷣſentareſe/et ſpon/
tanee moꝛti tradere ſe.in atteſtatiouem et
laudem fidei ſue. Sic enim plures ex mar

tyribus feciſſe narrantur.qui vel non ceſ/
ſerunt perſequẽtibus.vel eos cum potuiſ-/
ſent /nulla vi a ſe repulerunt. vt ſancta le/
gio Thebeoꝛuz. aut deniq; veritatem eis
inuitis ⁊ furentibus/vltro publicauerunt

Attamen neceſſaria eſt in hoc loco conſi/

deratio particularium circũſtantiarum et

vnctio ſpiritus.docens quando ⁊vbi hoc
fas exiſtit. Si enim hoc fieri ſemper lice/

ret/nec fugiſſʒ chꝛiſtus nec dixiſſet apoſto

lis. Cum vos perſecuti fuerint in vna ci/

famis inediam. nſic
foꝛenſ et publice iuſticie/ rationabilit᷑ col

nitate / fugite in aliam. ¶ Secunda ratio

ſicut et ſequentes/ rei accõmodabilioꝛ eſt

quam agimus. Satiſſfactio itaq; et iuſti⸗/

cia / ſepe iubet multa fieri/per que abbꝛe

niationem ſequi vite perſpicuũ eſt. Vide
mus hoc in iuſticia foꝛenſi.et penitentia

publica. tam in carceribus q; in alijs vin/

dictarum et punitionum modis innume/
ris.per famem. per ſitim.nuditatem.cilici

peſtilenti ⁊ feculento.⁊ per ſimilia hoꝛum
pꝛo peccatis enoꝛmibus. In foꝛo etiam

penitentiali quotidianum eſt. Et quis in

dubium reuocat / quin liceat iſtas punitio
num afflictiones / deuota voluntate ſuſci⸗
pere. et ſuſceptas / pꝛo ſatiſfaciendo iuſti⸗
cie et deo pꝛo peccatis/laudabiliter tolera/
re. Eſt quoꝛundam opinio de condemna

to iuſte ad moꝛtem/ per ſuſpendium ꝑ car
cerem aut famem / ꝙ poteſt abſq; delicto
ſubterfugere / ſi nihil obſtet euaſioni ſue.
cuius oppoſitum /non impꝛobabilitertra

dunt alij diceẽtes ꝙ manere tenetur.ne vio

let iuſticiam ⁊ ſententiam publicam in ſe
latam. Nihilominus quocunq; modo ſe
habeat veritas de obligatione advnũ iſto

rum vel ad alterum / neminẽ dubitare ar/
bitroꝛ quin condẽnatus aliquis talis ad
extremuʒ ſupplicium / meritoꝛie poſſet nõ

fugere/cum pateret exitus liber per negli/

gentiam cuſtodum.⁊ poteſt vltro ſubire ⁊
expectare ſententiã quam ſcit a ſe meritam
et a iuſto iudice fulminatã. Sed et videri

poſſet non eſſe penitus impꝛobabile / ho/

minem criminoſum / poſſe adiudicari vt
ſeipſum per ſe puniret quẽadmodum per
alios iuſtiſſime fit.ſiue per moꝛtem ſiue ꝑ
xhac conſideratione

ligitur iuſtificatio religionis carth.ummo

et alterius auſterioꝛis. Cur enĩ non pote/

rit aliquis peccatoꝝ ſuoꝝ ⁊ flagitioꝝ con

ſcius/que demeruerunt moꝛtem eternam-

imo ⁊ tempoꝛalem ſi publicarentur.cur in
uam non poterit talem rigoꝛem vite/a
uo iudice ſecreto cui confeſſus eſt impoſi
tum tolerare.aut conſultum ſuſciꝑe.quan
qᷓ; multo minus pꝛeuideat ſe victurum et
infirmitatibus fatigandum:Legat᷑ Joh.
heremita montis ſynai.qui climacus dici

tur.in illo gradu ſcale myſtice.in quo ð pe

nitentia loquitur. Refert pꝛofecto ſtupen
da.et foꝛte magis admirandaq; nd
3

ſuper voluntario carcere quoꝛũdam deuʒ

placare ſibi volentiũ.Ex hoꝛum ꝑſpecio

ne ſedula.liquet/q; rationabilis ſit ꝓ pec/

catoꝛib/ carthuſienſiũ in viuendo ſeueri/

tas.imo ⁊ pꝛo iuſtis.quatinus deo ſatiſfa
ciat pꝛo peccatis ꝓpꝛijs vel alienis.temꝑe

miſcðie.ne ſeuerius puniat incõꝑabiliter

ille purgatoꝛius ignis aut gehena. ¶ er
tiam rationẽ aſſignauim caritatẽ erga ꝓxi
mum. Poteſt nimiruʒ caritas fraternalis

imitatrix eſſe xpᷣi.qui peccata noſtra ipe tu

lit.⁊ languoꝛes noſtros ipᷣe poꝛtauit. Sic
venerabilis ⁊ ſanctus paulinus Nolane

vꝛbis epᷣus/pꝛo filio vidue duram ſeruitu
tem barbaroꝝ ſponte ſubijt. Sic venera⸗

bilis ſanctulus/pꝛo diacono moꝛituro ſe

met pꝛebuit moꝛtis diſerimini. Sic veni
ꝙ olim fieni ⁊ nunc in eccleſia quotidie ꝓ

ſpicimus. Nam ⁊ ob hanc pꝛecipueratio

nem/ſuerunt religiones inſtitute ad ſatiſ/
faciendũ pꝛo peccatis fundatoꝛũ.⁊ gene-/

raliter omniũ. Sunt nempe aliqui in ſta

risxpi myſtici que diſtribuit ſpũſſancrus
pꝛout vult. Si fas ẽ ergo(ſicut fas eſt im/
mo merces magna )pꝛo alioꝛũ delictis ſa/

tiſtactionẽ in coꝛpoꝛe ꝓpꝛio ſuſtinere:lice ⸗/
citio bꝛeuiare. ¶ Laudatur imperatoꝛis
illius iuſticia ⁊ caritas.qui pꝛo filio vidue
ad excecationem amboꝛum oculoꝛumad .
iudicato/oculi vnius ſaluationem in filio
pꝛopꝛio/alterius oculoꝛum ſuoꝛum iactu

ra redemit. Collaudatur poſtremo illius

amoꝛis pax ⁊ vinculum inſigne apud phi
loſophos.vbi vterq; amicoꝛum viciſſim
pꝛo altero concertabat occumbere. Simi
le de virgine quadam Anthiocena ⁊ mili
te tractat Ambꝛoſius declamatoꝛie. Cur
ergo careant pꝛeconio ipſi carth.cur non
magis attollantur laudibo ſupereoꝛum ca
ritate.qͥ quãdoq; a pꝛopꝛijs peccatis im /
munes ⁊ expurgati.nihilominus ferũt ſu
per ſe crimina alioꝛum. in abſtinentijs et
infirmitatibus plurimis.et quodãmodo
animã ſuam pꝛo alijs ponunt. Collauda
di pꝛofecto ſunt. obtrectatoꝛes eoꝛum op/
pꝛobꝛio digni.pꝛeſertim ſi eccleſiaſtici ſũt
Naʒ que impietas eſt/eos illud in alijs in
culpare quod ſuũ deberet eſſe officium: ex
ercere ſcʒ ſemetipᷣos in talibus abſtinẽtjs
et ſinon omnino taliter pꝛo ſalute fideliũ

tu plangentiũ.ſicut alij in ſtatu actiuoꝛuz
iuxta varietatẽ donoꝛũ ⁊ officoꝛũ coꝛpo⸗/

et diuina placatione pꝛomerenda ⁊ aduer

ſis poteſtatibo debellandis. Naʒ arma cle-
ricoꝛum / ſunt ieiunia.planctus et lachri/
me. ¶ Ceterum in quarta ratone poſui⸗

.
*

mus euitationẽ ſcandali.Pꝛo quo nõ di/
co mala valitudo ſed ipᷣa etiam moꝛs ſub
eũda nõnunq; eſt. Audiamus apłlm. Si
eſea inquit ſcandaliſat fratrẽ meũ/nõ mã⸗/

ducabo carnes in eternũ. Sit ſᷣm hocali

quis poſitus in vltima neceſſitate famis/⸗
coꝛam idolatris.non alijs cibis veſci per/

mittunt eum q;ᷓ idolothicis.nũquid non

ſubibit talis pꝛius moꝛtem famelicus/qᷓ;
comedat in ſcandalum ſue fidei.apudiido
latras. aut apud fratres xpᷣianos ſimpli/

ces.ſi ex hoc eſu pati ſcandaluʒ pꝛobabili /
ter foꝛmidetur: Puto inſuper apoſtolum

magis ad euitationem ſcandali puſilloꝛũa
ad/ ꝓpꝛiam coꝛpoꝛis refrenationẽ aſpe/
xiſſe cum dixit. Caſtigo coꝛpus meũ et in
ſeruitutem redigo. urhocagis Paule?
edicauero/ ipᷣe repsio
bus inueniar. Nolo dicãt auditoꝛes mei.
Iſte plenus ventre / de ieiunijs pꝛedicat.·
Iſte repleta burſa aut arca argento aurox
veſtibus plurimis.frugalitatẽ nobis libe-
ralitatẽq;/ indumentoꝝ ꝑcitatem ſuade
re conatur. Medicꝰeſt.curet pꝛimo ſeißm
Vigetis hic magiſtri Karrcs neceſſa-
ſteritas in pᷣdicato⸗-
ribus pᷣlatis ⁊ curatis q; in alijs.et ſi non
ob aliud/ad hoc tñ qꝛ alioquin efficaxred
dunt verbũ ſuũ.aut oblocutiones a ſubdi
tis ſuis patiunt᷑. Nec excuſant᷑ penitus.q
uis edomitã ſentiãt carnẽ ſuã.aut ſi ob in
de pati vite carnalis diſpendiũ ꝑtimeſcãat
Zraducgꝗmꝰ nũcad rem que tractat᷑roem
Wit aliquis carth. vir pbatꝰin
vltima egritudine cõſtitutus/a qua libe-
rabitur ſi carnibo vtat᷑. ⁊ ſciat hoc ipᷣe ſeu
per reuelationẽ ſeu ꝑ medicoꝝ finalẽ atte /
ſtationẽ.ſeu qꝛ tale eſt ſuũ diciamen ↄſcie.
Aiaduertat nihilominꝰ quẽadmodũ veri
ſimile eſt/ꝙ comeſtione ſua/fratres alij vł
pᷣſentes vel abſentes ad quos fama vola-/
uerit ſcandaliſabunt᷑ tum qꝛ inſolitũ ẽ. f
quia nõ ſufficienter erũt infoꝛmati decaſu
neceſſitatis ſue extreme. Deniq; qꝛ tẽpta/

Ne inquit cũ alijs p

ria eſt amplioꝛ vite au

hmoi.

buntur vehemẽter ad exemplũ illius aſſu

mere ſibi carnes in cibos.etiam pꝛeter et
extra neceſſitatẽ extremaʒ. YFoꝛmidabit p/
inde vir hmõi non abſq; ratione/nerigoꝛ
oꝛdinis paulatim laxatus/tande; funditꝰ

De nõ eſu carmiũ

euaneſcat neq; remedij loc' babea? Que

ratio:quia nimiruʒ ſemel lapſa religio vt

.

Weſtoſerfennunnc aut vix reꝑari põt.
Noua facilius a fundamẽtis conderetur.

zur quẽlibet ſuꝑ hoc certũ reddere aliena

cta multarũ religionũ.que ab initio ſum

me diſcipline fuerunt. ſed ꝑ licentias ⁊ laͤ-.
xationes pꝛimitꝰ modicas/deinceps ma-
ioꝛes/in hanc tantã effrenationem coꝛrue
runt vt nihil plus abſtineant a ſecularibꝰ
nulla in ſilentio. in ieiunijs.eſu carnium.

et alijs diſciplinis diuerſitas inuenitur.in

taniũ quidem. vt apud multos ſtupoꝛ ſit.

ſi um pꝛofeſſionis ſue ⁊ voti integritateę⁊
ſtatu ſalutis / tales viuere arbitrent. &
relinquẽs alios ſibiipᷣis.Quero ſi carthu

ſieñ. ille quẽ loquimur / reneatur aut ſaltez

iure poſſit in caſu noſtro abſtinere a carni

bus / dum talia pie recogitat. reuoluit ? foꝛ
midat: Eſtimo plane neminẽ ſane intelli/

gentium vnq; dubitaturũ / quin hoc poſ⸗
ſit. ⁊ plures ſpero dicturos foꝛe ꝙ ad hoc
pꝛo ſcandali vitatione obligatur. Siqui

dem plus eſt anima pꝛoximi q; coꝛpus p/
pꝛium aut eſca.Quanto plus ergo eſtim

de ſunt tot animepᷣſentes ⁊ future.imo to/
ta carthuſieñ religio.tota ſeueritas.totaq;
diſciplina. VUt quid pꝛobatus vir/pꝛo mo
dicis vite diebus iam velit nolit ꝑituris/

tale religioni ſue diſcrimẽ afferret: Ctqͥd
pꝛeterea pꝛo reſtauratione membꝛi pere⸗i/
tis ⁊ paulo poſt neceſſario deſerturi/totuʒ

coꝛpus myſticum in ceteris ſanioꝛibo mẽ/

bꝛis detrimentü patietur: Quomodo da/
bit totum vite ffoꝛem pꝛo fratribus iſte/q
tanta cupiditate particulam egram ⁊ mar
cidam/cum eoꝛum nocumẽto retinere co
natur: Hon eſt ad extremũ fidus miles et
ſtrennuus ille / qui plagas ſuas ſtatim re

foueri aut ſanari querit/ cum totius ſui ex

.

Puto certe gloꝛioſus ille confeſſoꝛ marti /

nus / non feciſſet in hacre ſcrupulum. qui

ſuadentes coꝛpus in vltimo agone conſti
tutum / ſtramentis mollioꝛibus conſone/
ri/magna grauitate cõpeſcuit. Sinite in /

quiens fratres ſinite.Ego ſi aliud exem/

plum vobis relinquo/peccaui. ¶ Eſto
homo ſingulari voto perpetue alicuiꝰ ab

ſtinentie conſtrictus / ſoluere illud pꝛo vl/

tima neceſſitate deberet. Eſto ſimiliter ꝓ
carchuſieñ. aliquis ad boc teneretur vbi
ſufficienter ſibi conſtaret de nullo ſubſecu

ereitus deoꝛdinatione periculo vel ſtrage

turo fratrum vel oꝛdinis ſcadalo? Nihilo

minus quia rariſſime ⁊ quaſi nunq; circũ

ſtantie tales pariter cõcurrũt apud cartbu

ſienf᷑.potuit cũ omni rationabilitate ferri

ſuuʒ generaliter de non comedẽdo cannes

ſtatutũ.

Houiſſime ſermonẽ abbꝛeuiã/
tes / tractemus ſimul poſtremas duas ra/

tiones.adiquiſitionẽ ſcʒ virtutũ.⁊ extermi

nium vitioꝝ.pꝛopterquas debilitare coꝛ
pus/⁊ abbꝛeuiare vitam/plerũq; fas eſt.?
aliquando neceſſitas. ¶ Pꝛopoſuit ſalo/
mon a vino abſtrahere carnem ſuam! vt

