pꝛiꝰqᷓ; lõgiſſime aberrauerat dicebat Sur

gã⁊ ibo ad pꝛẽʒ meũꝛdicã ei. Pr peccaui’s

ielũ ⁊ coꝛã te. Luce.xv. Si rõ pꝑlacet/eam

r. ¶ Erüt igitur tales (dicet nobis ali
quis )ſoli religioſi ⁊ panꝑtatis ꝓfeſſoꝛes?:
Nequaq; ita ereſſe eſt
to aut cõuerſationis mutatione res a ſeter
renas abijciant: Pauꝑtas eſt introꝛſus in

4i

—

accipe· Homo itaq; ꝑ peccatum. ſeetres
bus abutitur ſurripit vi q;tum in eo eſt ab
alijs.abrüpens membꝛa corꝑpis miſtici⸗ et

integritatem vniuerſitatis violans. Per/
uertit inſuꝑ armoniam vniuerſi velut coꝛ
da diſcoꝛs in cythara.aut fiſtula mutatavł
ſtridula in oꝛgano. Infirmat exercitũvłex

ertitiũ ſpũalis milicie tanq; fugitiuus ⁊ ꝓ

ditoꝛ Subtrabit denie inuamen ⁊ dilec/
tiõem ⁊ ꝑtem regis vel regiminis.et oꝛdi/⸗
nem ſubuertit aliter qᷓ; debet ad oĩa. Are/
õtra/iuſtus ꝓdeſt oĩb.veluti membꝛũ vi

nax⁊ ꝑs cõgruens ſuo toti.ſicut coꝛda ſo⸗/

noꝛa ⁊ fiſtula ſuauis.et inſuꝑ miles fidus
atq; vt adiutoꝛ foꝛtis et rectoꝛ oĩm ſolicitꝰ

ſciens qm̃ plus abboꝛret gratia ociũ q; na
tura vacuũ.

Opponet cõfeſtiʒ nobis ar
gumentatoꝛ aliqͥs ſubtilioꝛ/quõ iuſtis fit
iniuria fraus ⁊ rapina ⁊ peccatũ in eos / ſi

Pꝓ ipᷣis militare oĩa pbatũ eſt. Si pꝛeterea
Qhꝛif. Sene. valicliñ imis iaebane
runt hoc ꝙ nemo niſia ſeipᷣo leditur.itaq;
in ſapiẽtem nulla cadit iniuria.et ita pba⸗
tum eſt. cõſentio. Non enim fit iuſtis inni

tis ſe iniuria vel leſio exalijs impꝛobitati/

bus.ſed fieri queritaut fieret ſi nõ ompᷣs ſa

pientie diuine virtus/de peccatis alioꝛus/

bona ꝓ iuſtis eliceret. Attingit eni ipᷣa a fi

ne peccati nouiſſimo/vſq; ad finẽ pꝛimũ/

tatis armonia turbata eſt.
erxtremũ foꝛſan curioſioꝛ aliquis. ſi iuſtis
erx equo ſuntomnia cõia:duo tales extre/
mum famis ꝑiculũ incidant/nec habeant
pter panem vnicũ/ꝑ quem ſolus eoꝝ pote

qð dñs eſt /foꝛtiter/et diſponit omnia ſua⸗

uiter. facit quoq; vt ſm dictũi Gꝛegoꝛij qui
in cunctis delinquũt /in cũctis feriant᷑ / vt

yey ſit illud Sapie. v. Pngnabit cõtra in

ſenſatos oꝛbis terraꝝ. Nunqͥd nõ hoc iu/
iſſime? Toto ſiquidẽ oꝛbe terraꝝ in dñi
ſui cõtumeliam abnſi ſunt et omnia q;tuʒ
in eis fuit/ iniuriam eius puerſiſſima libi/
ine contoꝛſerunt. Ita peccatoꝛ/eſt ille al/
ter biſmael/cuius manus cõtra omnes et
manus omniũ cõtra eum. Ita iuſtus ẽ do
mMinus ⁊ tectum iudiciũ ſuũ.qñ cõtra nos
Peccatoꝛes maledictiones ſterilitatũ alia
um peſtilentiaꝝ multiplicium inducit.ar
mando creaturas /in obſequiũ noſtrũ con

ditas/ad vindictam.ſicut traditur diffuſe

Deutero.xxviij.Et ſicut temꝑe paſſionis
ex hoꝛroꝛe iudaici facinoꝛis/⸗ Svnineiſ
Wueren et 2

tit ſuſtentari.cnius erit panis ille? Reſpõ

deo q iurerecto/occupãti cõcedet᷑. Hoꝛa
vero/pꝓ alio pereunte/militabit.et ſeruiet ĩ
bonũ ſuũ amplius foꝛtaſſis/q;ᷓ alteri pãis
comeſtio ꝓficiat.qm̃ in patientia ſua poſ/
ſidet aĩiam ſuaʒ.ſecurus in celo.q; / ille i bꝛe
ui moꝛiturus odioſo moꝛibundoq; coꝛꝑe
non ſecurus ſeruat. ¶ Perges vltra quere
re caſu paululũ variato. Si ſit alter inin/
ſtus.habeat tamen titulum ciuilis domi⸗
nij ſuꝑ panem illum/et iuſtus nequaq;/ in
cuius vſum cedit panis ille VUideti poteſt
ꝙ iuſto.ꝑ titulum gratie in quo verius ius
et deo placidius ſibi fundauit ⁊ qſiuit.
Sed bec et ſimilia ſubtilioꝛis indagatio/
nis / ſcholaſtico exercitio dimittentes.

Ponamus quarta

et hanc extremam conſiderationem temꝑi
buius dominice paſſionis cõuenientem.
Bonarchatns ex titulo gratie conſur/
gens / fuit reſtitutus ꝑ chꝛiſtipaſſionem ex
tenſius et vberius/q; fuiſſet ante peccatũ.
Extenſius dixi.qm̃ infernus damnatoꝛũ
hominum et eoꝛum multitudo atq; pecca
ta non fuiſſent. Sunt tamen de dominio
iuſti.et ei militant ad coꝛonam ⁊ gaudiũ⁊
cautelam.Accedant ad hanc monarchiaʒ
omnia chꝛiſti facta dicta ⁊ eempla.ſacra⸗
mẽta inſuꝑ omnia. Poſtremo noue legis
myſteria. Bahun ſenſum auſus eſt di/
cere Bꝛego.O felix culpa eue. Quare felix
nõ ĩtrĩſeca bonitatevt ceca emulatio culpa
bat.ſed extrinſeca denominatione.qꝛ ta
et tantum habuit redemptoꝛem.Aliter p

pe non fuiſſet deus homo.non virgo ma /
ter.non humana natura ſuꝑ angelos col/
locata.et ſimilia multa. Sed neq; fuiſſet

iuſto omnia data in manus / altero dupli⸗
ci iure et tituloᷣmemoꝛato.titulo videlicʒ
debellationis ⁊ conqueſtus ⁊ titulo ſacra/
mentalis reſtitutionis: ¶ Verum ſentio
vos incliti domini/finem loquendi ratio⸗
nabiliter expectare. Parebo libens.nepa/⸗
riam faſtidiũ.Expectare tamen pꝛius oꝛo
patimini. VUtinam ſapereut ⁊ intelligerẽt

ci noſtri temꝑis.illos loquoꝛ impꝛo/

bos / qͥ ſpꝛeto ⁊ calcato mõarcbatu gfe di⸗
tiſſimo/cecos ſe ad inopẽ ⁊ languidũ cini/
litatis titulũ coniecerunt.toti funditus in

cubuerunt bñficijs ſibi ꝑ fas ꝑ q; nefas q;
coacermendis ꝑ diſcrimẽ certiſſimũ ⁊ ꝑdi/

cionem animarum ſuarum et ſepe alienaꝝ

7

Anammoꝛ bas veritates pulcerrimas/eccile

9
197

Ceoeor men de paupertate 41

Pꝛeponunt filiatioein immũdam mundi
immo iugum ferreum diaboli/filiationi ?
ingoſuaui xpi. Pꝛouocãt in flagitijs ſpur
cidis/et rapinis ſacrilegis/audacter deum
cum degerit omnig eis in manus ꝓutapo
Job verbũ eſt ¶ Extollunt ſibi titulos ca

ducos anxios ⁊ egenos. Ille huius ciuili/
tatis ri⸗ 9
ptis/ dicit quilibet talium cumangelo lao
gicie Eccediues ſum ⁊ nullius egeo.et ne
ſcit talis Auic baobran Johes ſubinfe
rat/ꝙ mi
cus ⁊? nudus. ¶ Cu
oppugnationem ſui/non minus pꝛoſpe/
ra etaduerſa. In ꝓſperis reſoluuntur ſeg⸗/

⁊ poſſeſſionis.ille alterius.quiboade

er eſt ec miſerabilis et pauꝑ er ce/
Lui mititant omnia ad

nicie etluxuria. In aduerſis ꝑ impatienti

am et murmur non ſubſiſtunt. Quare ſic?
ODnoniam titulum gratie cõmodiſſimum
⁊ pclariſſimum quo habito dantur nobis
oiĩa in manus / longe pijciunt. ¶ O aͤſqᷣs
agent groſſioꝛi neroſtoniſirbi⸗ et ambi

tione dignus. Quiſquis latius et inſigniꝰ
dominari querit.quiſquis imꝑioſius ardʒ
gloꝛiari.pergat huc facile.iter apertum eſt
daruum. latum. pulcerrimuml Nõ neceſſe
habet vt euagetur anxius aut turbetur er/⸗

ga plurima.tantũmodo lauetur ab inqͥna
mentis ſuius.ſeruetgratie titulum.omnia
Dabit ei pater in manus. In pᷣſenti quidẽ
non abſq; diſcrimine belli ⁊ milicie multe
MHam hit / vbi terra vbi guerra tanq; nihil
differta ſeruo ſed pᷣſtabit in futuro. Gpe⸗
ret equanimiter cum pace et tranquillitate

ꝑpetua:ad quam nos intromittat ille qu
abet omnia in manibo dñs noſter IBu.

Pauperies iure beaata·

tar
o Sum ſpiritui grata/ nec hoꝛrea
Dunm ſufficiens letaq; degis
bi gratia dat iiuss

BDul legeſua ſubditaqueq; ́M
Di pꝛincipio querereregnum
HNoris domini/cuncta ſequentur

¶ Eſt paupenes indiga panis ⸗

Frugiq; ſtatu/ plebe placere.

chhꝛiſtus qui eſt deus benedictus in ſecula

DDue voce Jeſu celica regues

Mengdicat egens fiat opoꝛtet
Pangdit miſeram ſe querulamcg
Mosbo ſenio toꝛpoꝛe fractam
¶ Ben pauperies nomine ſolR o
QDue coꝛde tumes perdita luxu
Eſffrons graderis voca pꝛocaci
Buccis nitidis. veſte fiueniit
Ceruice riges. nanibus eflſas.
.VUis exalijs viuere lauuaua·
Oui non dederit/murmura rodis
Diſcrimen habet fama negantis

Vlos effugite credite moꝛdet

¶ Eſt pauperies officioRa·
Que parnca ſibi largiterampltas
Diſpenſat opes.vſibus aptans ꝰx

Diſcreta pijs:curat/honeftfo ···

lamas decus hac/liuide pompss

¶ Ledens ꝓpꝛijs/altera/viniit .
Foõmune tenens/moꝛe pꝛioum. ⸗
Bazʒzas medias ſpernere pꝛoꝛſus
NHolo. fragilis terrategettaa. —
Neu ſim peream ſoꝛdibus excoꝛs
Curis lacerijs coꝛde moleſtus
Liberq; mimlo Med tenere.
unce.

Bequitur alius ſer
mo per eundem canceilarium in cena do/
mini.ad eccleſiaſticoꝝ cautelam et eruditi

Radidit Jeſum iudas ſi/
monis ſchariotis.Oꝛigi/
naliter in ſeutentia Joh.
xiij. Unde ſumptum eſte⸗
uangelium pᷣſentialiter re
auiitatum. De pꝛoditoꝛe iu/
da/de obſtinato ⁊ ĩcoꝛrigibii/q̃ vtar noĩe
cłico vlpᷣdicatoꝛe vel aplo vel ſacerdotelo
cuturꝰ.Totꝰ i meditatõe meatroemui.to
tus hoꝛroꝛe ↄcuſſus ſum.recogitãſ qᷓ; terri
bilis in conſilijs deus ſuper filios homi/
num. Videns iſuper cum eccleſiaſte oꝑa
dei mirabilia valde. ꝙ nemo poſſit coꝛ⸗
rigere quem ille deſperxerit/ Si claudit/qͥs
aperiet: Si mittit criſtallum obduratio/
nis.a facie frigoꝛis eius qͥs ſuſtinebit:Si
diabolus coꝛ ſubintret.nõne ſicut mallea

toꝝincudẽ indurat illò:ita vtrideat vibꝛã

tẽ dãnatiõis haſtã.vertunt᷑ ſibi in ſtipulã
lapides fnnde.nec adqͥeſcit cui?q;ᷓ pᷣcib.
Judas in exemplo ẽ quẽ nec efficaciſſima

2

Bermo ad eccleſiaſticos

pdicatio/nec maledictõis eterne inſinua⸗
tio ꝑ xpᷣm fcã/Sterrere potuit a pcõcepio ꝑ
ricidio.nec ↄſideratio tue digniatis o vgo
beata/o mater pietatis/emolieſcere potuit
vt miſericoꝛdius ageret erga te ei filiũ mũ

benediciũ. Maledictus furoꝛ talis quia ꝑ

tinax. et emulatio. q; dura. oi tradidir Je-
ſum iudas ſimonis ſchariotis.Nuc au

temo virgo ſerena ne ſit in aliquo noſtruʒ

tale coꝛ incredulum et duruʒ. Coꝛa ſatha

na occupatum. Coꝛ ad diuinas monitio/

nes vel increpationes clauſum.adimꝰcuʒ
f. ducia thꝛonũ gratie tue ſuppliciter exoꝛã

tes / vc irroꝛatione eiuſdem gratie ꝑcepta

que coꝛ emolliat vt abiecta omni nequ cia

diabolice fraudis.necoꝛ induret.inueniat᷑

nemo noſtrum ꝓditoꝛ filij tui.ſpernens le/

gis ſue monita ſalubꝛia. Qdvt imperrem

plena ꝛc. ¶ Cradidit Jeſum iudas ſimo/

mas ſchariotis ⁊c. Demini meminuerunt
et pn‚ᷣtium(vt opinoꝛ)aliqui/quẽadmodũ

hoc eodemveſpereducto ſemel in circulos

ſuos annuales ſole/tractauimus litterali/
ter thema pᷣſens/incipiẽtes ab hoc verbo.
CLum iam diabolus miſiſſz in coꝛ iude ⁊c.
Du am ꝑticulam ec induſtria dimittimus
circa qu m pᷣcipue mote ſunt tunc queſtiũ
cule plures/q̃ſi ex ꝑſona ſtudio ſitatis ſpe/⸗
culatiue. quaꝝ diſſolutio vl ad ſcholaſticũ
exercitium vel ad tempus alierum linque/

D

batur. Quas etiam nũc vel repetere veldiſ

ſoluere nequaq; eſtanimus. Batis ad-
eſt materie plangere potius. ⁊ plangendo

clerum noſtri temꝑis/ne ꝓditoꝛ chꝛiſti ſit.

admonere libet. vt clerus/qui in ap lico oꝛ
dine iude ſucceſſoꝛ inuenitur. nullo pacio

fiat eiuſdem imitatoꝛ in crimine.quali cri⸗

mine: Himirum in eo qð narrat euangeli⸗
cus ſermo comphenſus in verbis thema⸗/
tis. Tradidit ⁊c. Hec totius noſtre inteu⸗

tisnis ſumma.Hiccardo circa quem dicẽ

doꝝ oĩm voluetur oꝛatio. Namillos com

mon ere qui vel foꝛis ſunt in alio oꝛdinevł

abſentes/quid ad nos? Studeamus igit᷑

oſtendere modos quibo et quot iudas tra⸗

didit Jeſum.et ex eius damnatiſſimis pꝛo
ditoꝛie fraudis oꝑibê/ſciamus/nos decle/

ro/nos dicti ꝑ attonomaſiam eccleſiaſtici /

zanil⸗ et qualiter abſtinere debeamus.ne
11¹

iles fuerimus in execrãdo facinoꝛe.par

nos innoluat boꝛrenda damnatio. ¶ Ja⸗/
ctamus in pꝛimis hocꝓ dicendis funda/

dum. Detali in ꝓuerbijs
decipit amicum ſuum. ¶otingital
ri ſimulatiõem amicicievel obſequii/tripli

mentũ q; pditio eſt raudulenta leſio alin
ius / ſub amicicie vel officij ſimulatiõe.Et

ita ꝓditio/duplex eſt iniquitas.qꝛ et odiũ
eſt acſimulato. mrodlocr eſt qui ſimulat

officium/et affen detrimentum. Vel pdi/

toꝛ eſt familiaris inimicus.eo ꝑnicioſioꝛ

quo efficacioꝛ eſt et ineuitabilioꝛ ad nocẽ/
Zimulatoꝛ oꝛe
otingit aũt fie

citer. In ſtatu et ꝓfeſſione.in geſtn ⁊ oꝑati

one.in affatu ſeu locutione Hanc triplicẽ

.

beniuolentie ſimulatiõem ſi querimꝰin iu

da reperimus erga Jeſum ſicut bis tribus
modis in genere finxit ſe iudas ſibi beni/⸗

uolum ſq; in ſtatu vt qꝛ apłus eius fuit.in
geſtu vt qꝛ oſculum ei dedit.in affatuv: qꝛ
eum rabi nomiauit. ¶
cet ſuꝑ hanc baſim triplicem duos no

Edificemus/ſi E

collationis parietes pꝛincipales/naducẽ/

do iude pditionem/ad eccleſiaſticoꝝ om /

nium cautelam ⁊ eniditiöem
Ragidit itaq; Jeſum iudas ſi/

amiciciam obſequioſam pᷣtẽde
bat in ſtatu quam longe piece/

rat ab affectu. De geſtu aũt ⁊ affatu ſimili
rer in altera ꝑte videbimus. ¶ oꝛro ſtatꝰ
iude/quadauplici titulo fuerat inſignitus
EFrat quippe iudas clencus.hoc eſt in ſoꝛ
tem domini electus.tanq; domeſticus erꝰ.
er heres Ad quid? VUt dominus ſua pars.
ſuaq; eſſet hereditas. Cleros enim grece/ẽ
ſoꝛs latine.Erat pᷣterea iudas ciuis ſctẽꝝ
afſcriptus de ciuitate hieruſalem.tanq; do
meſticuscommenſalis et canonicus regu
laris ſub abbate chꝛiſto. Erat rurſus pꝛe/
dicatoꝛ et apoſtolus/domino cooperante

et ſermon em confirmante ſequentibus ſi /

gnis Sibi quippe data erat poteſtas ſupꝑ

omnem virtutem inimici.communicata ſi
mul eloquia diuina et ſecreta celeſtia Erat

deniq; ſacerdos dei altiſſimi inſtitutus a

chꝛiſto ſcõᷣm oꝛdinem melchiſedech ¶ In
pꝛimo.filius Jeſu et heres. In ſecũdo fra⸗
ter et conciuis et religioſꝰ. In tertio amicꝰ
immo mater ꝓpter ſpiritualem/ ꝓpagatiõeʒ
in alioꝛum coꝛdibus. In quano ſocius et
cõminiſter. ¶ Agnoſcitis qualia et quot ĩ
ſtatu ſuoꝛ q;magnifica dilectionis pigno

ra iudas ſuſceperat Atuero quid pꝛo his
oib retribueritſcins. Tradidit qppeihm
prẽm ſuũ.frẽm ſuũ.dõeſticũ ſnũ ⁊ abbatẽ.

mon 's ſchariotis. Pꝛimum

8fuitin
nwe
ſo
cuce/
non/

ot/
ung⸗

muli
kH
1s
1⸗
.
ns.
Sde
Sſehn
nogte
ſannte
nbreſe
ſusſi⸗
aasli
uEm
Us
TIs
lom/
ami
1663
Nns
aonn
pe
mhen
ti

In cena domini factus

Amicum et pontificem et ſocium dignan/

tiſſimũ. ¶ Sed ad hec audita quis ex no/

bis non indigne ferat. Quis nõ echoꝛreat
tam inexpiabile piaculum. Quis non ſce/

leratiſſimũ ꝑditiſſimum iudam iuſte da
natum ꝓnunciet: Verũtamen inſpiciam

noſmetipos chariſſimi / qui vel clericivł ec
deſiaſtici dicimur. qui pdicatoꝛes qui pᷣſ/ ꝗ
biteri.nõ nos fallamus adulatione ꝓpꝛia⸗
Mõ tergum vertamus lucide veritati.foꝛ/
taſſe videbimus ꝙ hecde nobis fieri põt

narratio ¶ Dualis narratio? VUtiq; ꝙ in⸗

ter nos ſit qui tradiderit ieſum exemplo in
deſchariotis. Lradiderit inquies.⁊ quo/
modo poteſt hoc fieri? Nonne xpᷣus reſur/

gens exmoꝛtuis iam nõ moꝛit᷑aplo dicen
te.qꝙ ſi non moꝛitur. neq; ad moꝛtem tradi
tur. Audi vero alio loco apm Tuo hõ qͥ
apłm appellaſti. Rurſus inquit crucifigẽ/
tes in ſe filium dei /⁊ oſtentatui habẽtes.ſi

crucifigentes cur non pari moreloquendi

moꝛti tradentes.crucifigitur in membꝛis
ſuis. Crucifigitur quantum in nobis eſt /
dum cauſa ſue crucifixionis peccatum ite/
ratur. Pꝛoditur antem /dũ ſimulatoꝛie co/

litur / ſtatu geſtu vel affatn Inbonoꝛat᷑ ye
ro pꝛauo coꝛdis affectu. ¶

o dicet ali⸗/

quis de clero crucifigam

ſtatiſſima chꝛiſti vidit.nõ ego Jceſum pꝛe

dicantem commonenten dererrentẽq; au/
diuit.non ego eneapibemn fuit nõ
ego baritb⸗ ſe ſuſpend

o ſe ſuſpendit. gratia dei nõ
ego ¶ Appello te homo qui ſicloqueris ſ
iuda te iuſtificans. Credis ne iudam vidiſ

ſe⁊ audiuiſſe que dicis. Si nequacqᷓ. tuva
ne crimen iunde ꝑ hbocexaggerandũ ꝓnun/

cias: Si credis.iam igitur miracula cõfi⸗
teris que vidit iudas.tu penam ꝓditoꝛib⸗
eternaliter infligendam nagnoſeig: mbl
vero tu multitudiuem teſtimonioꝝ et ſcri

pturarum ꝑ ſucceſſionem tanti temꝑis bu

lius / poſt occubitum iude/ plus agnoſcere

Debuiſti. Oð ſi tam certiſſimis hiſtoꝛijs fi
dem derogas / ſed dicis ſi miraculaſ videro
credam. Accipe reſponſionem epuloni da

nnſiquisermortais reſurrexerit co/⸗
ram te/credes. Clariſſima certa miraculo

rum lux/pꝑuerſos repꝛoboſq; animos non
m üluſtrauit ad credulitatem q; radian-
do cecauit. Hoc fuit in iuda.hoc in iudeis

tam illu

chꝛiſtum modo
quo loqueris.Eſto pꝛodam eum/attamẽ
longe eſt peccatum meum a ſceleratiſſimo
facinoꝛe iude pꝛoditoꝛis/qui miracula te/

„

et hereticis perſpicuum. Caue tibi igi

.
ne ſi iude pꝛebueris te ſimilem in vita. ſi/
milis in obduratione et repꝛoha moꝛte iu

ſto dei iudicio relinquaris.
xplicatione maioꝛi quadruplicem
rationem aſſumimius.

Pꝛima cõſideratio

2 de exemplum iude Pꝛoditoꝛ eſt eccleſi ia/

ſticus.qui ſpꝛeta parte ſua ditiſſima/ege/

nam auariciam conſectat᷑ Ad qͥd: Utvxo

rem immo adulteram peſſimã nutriat cõ/
cupiſcentiam ſuam.et fiat ſcharioth.id eſt
mercedem accipiens. Auariciam bic intel
ligite affectum inoꝛdiuatum/male cupidũ
non tantum pecunie:ſed rei cuiuſlibet trã
ſitoꝛie. Vultis audire conſideratiõis hu /
ius rõeʒ. Debuerat quippe ꝑſeueranterce

rus dicere id qð ab initio ſue inſtitutionis

iuxta nominis interpᷣtationem ꝓtulit cum
Pen Dominꝰ pars hbereditatis mee c.
t

trurſus. Pars mea dñs in eternũ. Hec
ſoꝛs hereditaria. hec vberrima poꝛtio.hec
pars optima.nonneclero ſufficere debue/

rat: Nonne cum eodemꝓpheta gliari equũ

erat qñ ſubditur.Funes id eſt diuiſiones/

ceciderunt mihi in pᷣdlanis. etenim heredi/
tas mea pᷣclara eſt mihi. Valde pᷣclara.q̃/

les opes.que diuitiaꝝ copie ſatiabũtani/⸗
mam derici.ſi deus omne bonum.ſi mer⸗
ces magna nimis/velut inſufficiens abij/

citur. Fit nihilominus ſtoliditate mirabi
li/magis vero miſerabili/vt clerus ꝑ aua /

ricie cupiditatem auertatnra ſoꝛte ſuadeo
ſuo.quem deſerens et ab eius facie. paſſi/⸗
bus non tam coꝛpoꝛis q; pꝛaue affectiõis

egrediens.pꝛimum in ſe recuruus coꝛruit

Dtulta vere prauaq; mutatio.de deo in

ſe. Nam in ſequid niſi vaſtum quoddam
indigentie deſertum inuenit aut ſentit. A

nima quippe ſiue deo.quid oꝛo ẽ niſi hoꝛ
ribilis quedaʒ et inbabitabilis terra deſer
ta inuia inaquoſa vel potius tenebꝛoſiſſi
maquedam ęc pꝛofuudtſſima miſeriarum
abiſſus: Peereren derus ſic auerſus a

deo neq; iam conſolationem aliquam. ne

q; refectionem aut ſatietateʒ ab eo ſentiẽs.
quidni auertente deo faciem ſuam contur
betur: Onidni ad tenebꝛoſitatis veſperaʒ

veniens.famem patiatur vt canes:Ouid

ni querulus dicat deo. ¶ Poſuiſti me

contrarium tibi.et factus ſum michimet

42

BGermo ad eccleſiaſticos

ipſi grauis? Itaq; fit ſibimet regio egeſta/

tis.longinqua valdea peccatoꝛibus ſalus
Occupante igitur regionem illaʒ ſame va

ida miſerarũ cõſolationũ/falſoꝛũq; bono
rum/ꝑditoq; guſtu vini et veni boni/egre/
ditur iam homo eccleſiaſticus ſemetipſuʒ/

ꝑ exterioꝝ quinq; ſenſuum poꝛtas.qꝛ nul
lubi peius hoſpiciũ/neq; amarius cõſoꝛti

uumq́; in ſe et ſecum inuenit.egreditur fo/
ras et cõgregat iniquitatem ſibi.Egredit᷑
ſi foꝛte videndo/audiendo/ſentiendo/ gu/
ſtando/ vel olfaciendo vmbꝛas aut pictu-
ras veri boni res ſenſibiles/afferat ſibi in/

de conſolaciũculas aliquas q̃̊s ſubſternat

gnime ſue egrotanti et ſaucie.ex quiba pa/
ſcat cõcupiſcentiam inſatiabili auiditate
voꝛacem.cũ filijs ſuis operibus carnis qᷓ/

ſi totidem catulis fame rabidis. Sed exꝑ
tus qᷓ; vereenũciauerit qui dixit. Nõ ſatu/
ratur oculus viſu/necauris auditu imple
tur.reperit cũ Auguſtino omnia miris a/
maritudinibus reſperſa.qꝛ iuxta ſatiricuʒ

plus aloes q; mellis habent. Miſera plãe

ſed digna ſoꝛs.vt eiectus clerus cũ cayn a

facie domini /vagus ſit poſt cõcupiſcenti/
as ſuas.eta cõtriſtantibus eumpfugus ſu
per terꝛam non viuentiũ in eternitate: ſed
moꝛientiũ in temꝑalitate.D
ſic auenrſus a deo et conuerſus ad mũdum

eniq; clerꝰ

quid patit᷑: Nonne ſentit et videt/qᷓ; ama/

rum ſit reliquiſſe dñũm. Seutit pfecto niſi

ſenſum ꝑdiderit. Nam adheret vni ciuiuʒ

regionis illius.hoc eſt carni/que de mũdo
non de ſuꝑnis eſt vt ſpũs. Hec mittit eum

paſcere poꝛcos ſoꝛdidos bꝛutales⁊ furibũ
dos/deſiderioꝝ peſſimoꝝquibdat ſiliqs

inanes voluptaiũ. ¶ Dec qᷣd dicit ſcrip/
ptura de adoleſcente filio vnde ꝑabolãſũ/
pſimus. Lupiebat ventrem implere de ſili
quis quas poꝛci comedebant.et nemo illi

dabat.Onerat quippe talis cibus volup/

tatis/irritatq; famem non ſatiat. Bupꝑ

eſt ergo / vt qꝛ ſatietatem in nulla re vna re

perit/ nitatur euagari ꝑ varia ꝓpterea ſu di
ſperſus multipliciteret inquietus ſemꝑ bi

ans ſemper ad amplioꝛa coacernãda ne ð

ſit aliquid elaboꝛans. Sempꝑ neſcio quid
curte deeſt rei inquit ſatiricus. Finita ſunt

quippe omnia.Anime autem deſiderium
et os et venter/capaces ſunt infiniti.ꝓpte/⸗

rea quicqͥd obiectum fuerit/ non plus af/⸗
fert ſatietatis qᷓ; gutta vna/gulpho vaſtiſſi

mo.Cotus iſte mundus ſenſibilis/ad ani

.

me ventrem quid eſt niſi bolus exiguꝰ:nã

ſi mille milia mundoꝛum adieceris/eũ nõ
implebunt. Patuit in alexandꝛo in ceſare
in alijs tirannis. Ve miſero mihi inquit a

—

lexãder ex demoeriti ſẽtẽtia innũerabiles

mundos audiſſet.ego nec vnum ſubiuga/
ul. Idem de ſcientie cupiditate.Exemplũ
deinge ſenſerunt qui tota ſtudioſitate ſua
nihil aliud inuenerũt qᷓ; nihil ſcire⁊ cmt

ta ſcire magna fatuitas ¶ Poꝛro quid mi
randũ ſi non ſatiatur comedens in ſonis.

AVt loquitur yſaias.et vt poete de toto fa /
bulantur. Sed et vmbꝛam etventum den

tibus atterens et paſcens/ſaturitate quali

dixit appetituʒ diuitiaꝝ eſſe infinitũ.

danm et tantulum poete/et creſum cuʒ ĩ nu
meris diuitijs / hiſtoꝛici pꝛo exemplo poſu
erunt.¶¶Eccecui aſſignata erat ſoꝛs vber
nima ſoꝛ ſq; pleniſſima.dũ derelicta ea/vm
bꝛam et ventum conſectatur tempoꝛaliuz
comodoꝝ vellucroꝝ.dum querit ea tan
pᷣcium quoddam huiuſ cõmutationis dei
cum mamona.ipᷣe neq; rem habet neq; p/

cium. Poſtremo cum iuda ſuſpendit/ſtrã

gulaturc laqueo tempoꝛalis ſolicitudi/
nis.intercipientis ſpiritum vitalem gra /

tie/ne interioꝛa refrigeret.⁊ cepat mediuꝝ

er diffundanturomnia viſcera eius in ter/⸗
ram. vingo iſtud niſi aſſit teſtis Ebeng⸗

Auaro inquit nihil eſt ſceleſtius. Sequit᷑

ꝛoiecit enim in vita ſua intima ſua.
Vultis accipere ſimilitudinem vt dicitur
palpabilem ꝓ pᷣdictis. Ponite ante ockos
veſtre conſiderationis/canem aliquẽ/moꝛ

dicitus inter dentes geſtantem fruſtuʒ car

nis.tranſnatet canis iſte flumen aliqð.vi /
deatq; vmbꝛam camis in aqueo ſpeculo.
hic canis vt auidum eſt animal/ſi hiando
nititur vmbꝛam hanc arripere vel glutire
quid agit niſi vt verum carnis cibum per-

dat:elabitur enim/fundoq; mergitur.non

tamen vaneſcente potitur. ¶ Aut ſi ſimili

tudo magis placet in hominibus. Recogi

tate aliquem ĩ hoꝛto pomitero poſitũ.ſuꝑ
cuiꝰ hoꝛti filices humi repentes ſupervꝛti
cas et vepꝛes/iacianturab alto vmbꝛe po
moꝛum ex radiatiõe ſolis obiecia.quanta

pꝛecoꝛ eſtimabitur ſtoliditas in hoc homi
ne / ſi ſpꝛetis veris pomis/ipᷣe nitendo⁊ ſer

pendo pedibus manibuſq; totus incum/

bat inhians aperto oꝛe ſuper huiuſmodi

vepꝛes et vꝛticas/ cupiens vmbꝛatilibus

pmizſtt
aunſſcan
cnarl
niqaiſ
ſquitur
tas /qua⸗

enntibu
gliterar

tarumon
ſetpſlnt
enhlin
inmund
inümg
ehuben
–
lnoy
maltae
U
Mnntin
e
rumane
ron
tumn
nuqn
llnt
imcn
nnf
ſoſtun
Kumdon
rigs
linsrer
ait)
ſehcde
lsae
piditn
bentn
deert
Pler
ltorn
mneſian
anns

mazinn
nplopoſa
ſoropber
deVn
norli;
tamni;
tonisdei

ni⸗
ſbunco
nagane
bonpen
Gunnon
ini
o
ſti.ſoe
Gpernni
moꝛepe
nglunli
vochonl
cndorſe
ginan
Gininoni

GtglG

pomis ſaturari. Qnid ipſe niſi vſtiões pũ

cturaſq;quid niſi lacerationes referet de to

to conatu ſuo?: ¶ Pꝛofecto hiceſt typus a
uari.qui ſpꝛeto deo /vero cibo et fructu/ꝑ/
ſequitur vmbꝛas eius vmbꝛatiles ſqʒ; diui
tias/quas Jeſus ſpinis qꝛ cruentant ⁊ pũ

gentibus curarum aculeis vulnerant/cõ/

parauit. Itaq; niſi hecvmbꝛa quaſi ſomni

aliter et vmbꝛatiliter fieret.ſicut vnus poe

tarum dicit referente fulgentio non ceciniſ
ſet pſalmiſta. Doꝛmierunt ſomnum ſuum
et nihil inuenerunt omnes viri diuitiarũ
in manibus ſuis.Etrurſus. Verumtamẽ
in imagine ꝑtranſit homo. Minus quip⸗/
be habet entitatis et ꝑmanentie tempoꝛa/
itas eternitati comparata/qᷓ; ſomniũ auo
lans vel vmbꝛa ꝑtranſiens.ſi eaꝝ cũ tem/

litate q;tumlibet extenſa fiat collatio

lem(niſi me fallit eſtimatio) foꝛma/

uerant imaginem rerum humanaruʒ duo

philoſophi/democritus et eraclitus.quo/⸗
rum alter mox vt ingrediebatur ſolium do
mus/ridebat.ita nihil ſibi ſerium vel inep
tum videbatur. Alter flebat/arbitrãs om/⸗/
nia que gerebantur miſerrima.Lalẽ Job
talem ille qui introierat in ſanctuariuʒ dei
imaginem pinxerat. Job dicit. Vidi ſtul/⸗
tum firma radice.et maledixi pulcritudini
eins ſtatim. Alter. Velut ſomnium ſurgẽ
tium domine imaginem ipᷣoꝝ ad nihilum
rediges.¶ ¶lerus vtinam ſic ſentiret exĩ⸗
timis rerum vanitatem.qð quia non facit
tradit Jeſum.pᷣtendens ex ſtatu et nomĩe⸗/
ſe habere ſolum deum in ſoꝛtem heredita/
tis a quo longiſſime piectus eſt ꝑ viciũ cu

piditatis.Oð ſi vult regredi/foꝛmam ha⸗

beat iam allegatam adoleſcentis.reuertat

de exterioꝛibus ad ſe.ð ſe ad patrem.dicẽs

Pater peccaui in celum et coꝛam te. Pꝛo⸗

litoꝛ nedum tui ſed cuiſſibet creature. fac

me ſicut vnum ex mercenarijs non mundi
ſed tuis.ne pereaʒ cum iuda ſimonis ſcha
rioiss..

» Becuda cõſidera.

Ag imitationem iude.pꝛoditoꝛ eſt eccle
ſiaſticus.qui coꝛpoꝛaliter etiam aſcriptus
ad conſoꝛtium eccleſiamq; ſanctoꝝ /deſe/
rit illos coꝛde neq;/ tranſiens ad ſynagogã

peccantium. Ibig; ſymon exiſtens.i.mero

rem audiens. ¶ Hec fuit iniqua iude pꝛo⸗
ditio. vt dum cum ſanctis apoſtolis ⁊ ma⸗
ria matre Jeſu copoꝛaliter verſaretur / ipᷣe

Factus in cena domini

totus animo cum iudeis/de traditione do
mini ſui/de deſolatiõe cetus iſtius ꝑtracta
ret.vt verum ſit illud per pſalmiſtam. Et⸗
enim homo pacis mee:qui edebat panes
meos/magnificauit ſuper me ſupplantati
onem. minnan gutem eum qui ſunt
ex parte illius.quoꝝ conuerſatio coꝛpoꝛa⸗
lis cum catholicis/mentitur fidem ⁊ deuo
tionem/que longe ſunt ab eis. Non enim
ſunt fratruʒ amatoꝛes ſed ſpoliatoꝛes.frau
datoꝛes irriſoꝛes eorũ etiam ſpiritualiter
in moꝛibus ciuiliter in fama/pueri iſſimis
machinationibus occiſoꝛeg. Ita traditur
chꝛiſtus in mẽbꝛis ſuis. ¶ Ecdeſiaſticos

itaq; quos auaricia peruertit iam a deo.in
uidia comes auaricie ſuſcipit.dum vident

in alio quod non habent. Fraus inſuꝑ do
lus detractio ira furtum ſacrilegium.odiũ
tedium veri boni et ſimiles vicioꝝ peſtes⸗
tanq; latrones aliqui ⁊ pꝛoditoꝛes inueni
unt eos. Inuentoſq; cecant illigant ſauci/
ant trahunt diſtrahunt. Deniq; extra viã
virtutis eijciunt: Vi
tur pallium hypocriſis/tegens cadauero/
ſam feditatem intrinſecus hoꝛridam/ope
rimento quodam conuerſationis exterio/
ris cum reliquijs velut in ſepulchris deal/
batis. ¶ Dignum plane eſt. vt qui talẽ tã/

tamq; poꝛtionem deum faſtidiunt: quiq;

auaricie tvꝛannide diſtractꝰa loco vberis
paſcue/a monte coagulato et pingui/
coꝛruit in deſertumvallemq; totius egeſta
tis et ſalſuginis. Ipſe incidat in iatrones
cum illo qui de hieruſalem deſcendebat in
hiericho.et de pace in mutabilitatem. deqͥ
einconfiſnen n qui noluit eſſe ſo⸗
cius apoſtoloꝝ.nec habere ſoliditatem fi-
dei cum Petro/mititatem cũ Andꝛea.pu
ritatem cum Johanne.et ſicde relis / fit
conſoꝛs perfidoꝝ.fit pꝛeda vicioꝝ et qͥ pꝛi
us nutriebatur in coceis.amplexatur ſter

—

coꝛa et cũ inimicis domini terrãlingit.

Occurrit vero inter loquendum veneran E

dus ille cetus apoſtolicus/cui gratiſſima
caſtiſſimaq; pñtie tueſerenitas. O virgo
benedicta ſplendoꝛem ſanctamq; leticiaʒ
aſpirabar.quo magis execranda redditur
iude pꝛoditioſa malignitas que cũ tot ſan
ctis ſãctꝰ eſſe nõ voluit.Dico iuda ſcelera

tiſſime quid hec virgo cõmenſalis tua.fa⸗

miliaris tua.obſequioſa tue.Dic vt de reli
quis ſileam quid fecittibi quid moleſtie
intulit? vt filiũ ſunʒ chariſſimuʒ nageres

xad tempus relinqui

52

Bermo adeccleſiaſticos

ad moꝛtem/et tã diram moꝛtem. Nunqͥd
cibi dura fuit vel iniurioſa que benignita/
te nitebatapud omnes: NHequac pꝛoꝛſ⸗?
quin etiazʒ pia credulitate ſuſpicoꝛ etſi euã/
gelium füeat ꝙ erga te plus officij plus be

niuolentie monſtrauerat exemplo filij/tẽ/

ptãs ſi foꝛte duriſſimam coꝛdis tui nequi/
ciam cuius non eratpenitus ignara/mol/
liri leniri ve fraterna vel materna coꝛrecti⸗
one contingeret. Sentiebat tead iudeos
curſitare clam et redire.neq; tamen pꝛode/

bat te.ſed in bonam potius parteʒ trabẽs

omnia/ſoꝛſan pᷣcabatur te rogabat hoꝛta/
batur vt inuideam iundioꝝ erga fulium fu/⸗/

um magrm tuũ tu mitigares tu pacis con

ſiliatoꝛ fieres. Hec deerant quantum ſuſpi

cari fas eſt/ blandicie virginales cum gra

ui maturitate monendi ꝑ verba potentia
gignere compaſſionem in coꝛdibus belua

rum. An foꝛte ſeoꝛſum te aduocans alloqᷓ/
batur.vides o iuda cbariſſime/quo pacto
magiſtrum tuum filium meum/querũt iu
dei perdere. Sciuiſti.aderas enim quau/

do ſuſtulerunt lapides vt iacerent in eum.

quando vix e templo viuus euaſit. Nũcpᷣ/⸗

coꝛ teꝑ ſocialem omnium noſtrum conui
ctum.ꝑ ſi quid ipᷣe totus bonus noſq; om

nes / bene vnq; dete meruimus. roga iude
os que ad pacem ſunt. Is eniʒ et redis ad
eos.oſtende nihil eſſe in filio meo dignum

moꝛte.qui infirmos eoꝝ curauit.qui do/
ctrinis erudiuit qui ſolum dei honoꝛem ⁊
gloꝛiã viuẽdo pᷣdicandoq; queſiuit. Cur
in huius moꝛte peribimus omnes? Scis
ꝙ ex eius vita pendet mea.Quinetiam tu
ipᷣe qualem alium dominũ vel magrm ba/
biturus es / in quo plus benignitatis gra⸗/
tie et fauoꝛis expectas.Elegit te in fratreʒ.
in apoſtolum.in amicum pauit te.miſtra/
uit tibi.poſtate miraculoꝝ cum auctoꝛita
te pᷣdicandi dotauitte.diſpenſatoꝛeʒ ſuum
conſtituit te. Deniq; maioꝛa ſunt que pꝛo

mittit. ¶ Ad hec etſimilia virginis alloqa
ſcire velleʒ.o crudeliſſime iuda:que tibifa

cies.qui geſtus.qualis ꝓ reſponſiõe vł ſer

mo vel nutus. Sed certe leue erat/te im/
pudenti ſimulatione velle fallere matrem/
qui filium dei putaſti decipere:dicẽs.Nũ/
quid ego ſum rabbi. Etrurſus.Si opoꝛ/
tuerit me moꝛi tecum/no tenegabo. Nam

teſte Datheo omnes diſcipuli cuʒ Petro

ſimiliter hoc dixerunt Alij foꝛſan impꝛoui

de.tu ꝓditoꝛie. Cupiditas tua(o inda) ob

uoluebat te / tanta noctis caligine. vt in lu

cidiſſimo die/turpitudinem tuaʒ latere pu
tares nec erubeſceres. Nunqͥd nõ in ipa ꝓ
ditionis hoꝛa/ verba reuerende blandeq;
ſalutationis ꝓtuliſti/dicens. Aue Rabbi
Magiſtruũ vocas de quo nuꝑ ad iudeos
tanq; de malefico ⁊ fraudulento dixeras.te

nete eum et ducite caute. ¶ Animaduerti/
tis o viri paties et fratres animaduertitis

qᷓ; ceca ſit auaricia/que ita coꝛ iude firma/
uit obcluſitq; vt egreſceret medendo deteri
oꝛq; redderet᷑ Quid non moꝛtalia pectoꝛa
cogis auri ſacra fames:nam ad ipᷣos etiaʒ
iudeos vltro cucurrit non ſolicitat ab eis
ſed moꝛe emptoꝛis interrogãs.Quid vul
tis mihi dare et ego eum vobis tradam?

Habet itaq; cogitatio auaricie radicata⸗/
ſuam ebꝛietatem.ſuum furoꝛeʒ.ſuamq; in

ſaniam intxoꝛabilem pᷣcibus.inflexibileʒ

conſilijs.ſurdam monitis.demum ad mi⸗/

nas omnes iamiam irruentes imꝑterritaʒ
Et putatis auaricie ſoli ꝓpꝛiam hanc eſſe

ſurditatem ad conſilia:Putatis huic iude
ſoli contigiſſe! Habet hant incoꝛrigibili/
tatem comitem/hanc melancolicam inſa/

niam/hoc demonium ſurdum/affectio q̃/

libet. vel paſſio vicioſa.dum ꝓfundarira .
dicariq; ſinitur. Hoc in philocaptis ad a/

moꝛem. Hoc in vanigloꝛioſis ad gloꝛiam

pompas pᷣlatiõeʒ. Hoc ininuidis ad odio

ſam malignandi libidinem/quotidie con/
ſpicimꝰ. Alioquin melius irent res huma
ne pᷣſertim eccleſiaſtice ſi nõ ſalubꝛibꝛ mo/
nitis/cõſilijſq; legum eternarum /paſſiões
vicioſe.ebꝛioſe.ſtulte.furioſe.vel dominati
onis.vel auaricie.vel ambitionis /obſtitii
ſent. Neq; tam diuturna contagione/ ſciſ⸗

ma pᷣſens labefactaſſet eccleſiam /ſi p extir/
pando ſolum ſciſmate non pꝛo obſequen/

do paſſioni multiplici vicioſe / fuiſſet inſu
datum. Exitus vero qualis habebitun/ne
ſcio.deꝰ ſcit. Hoc vnum fidenter aſſero.ꝙ;
pax quam auara ſuꝑbia clericoꝛum/pᷣſer/
tim in ſublimitate poſitoꝝ exulare fecit ab

eccleſie domo/non regredietur pereandeʒ

viam auaricie et ſuperbie/in regioneʒ no/
ſtram: Non muneribus / non terroꝛi/
bus ſolicitando animos contrariantium
ſed per viam liberalem ac benigne humili
tatis.A qua tamen q; longe abierimus co
gitare ſtupoꝛ eſt. querentibus omnibo que
ſna ſunt non que Jeſu chꝛiſti.non ſine rea
tu ꝓditionis/cuʒ iuda ſimonis ſchariotis

Factus in cena domini 4²

unom BPB(ee COſideratio impꝛoperium. Eoꝛetuote ſudio fuene
dinlegg ꝛodutoꝛ eſt cum iuda eccleſiaſticus p cuſare vicia q; vitare.facilius laudare vir/
ſabi dicans et confitens Jeſum verbis.operi⸗ lutes ; umplere. Deniq;. non omnes qui
de brus autem negans. Judas inte pꝛetatur ſcripturarum verba vel legunt vel loquun
ddin confitens. ſed eſt confiteri deum oꝛe. nega⸗/ tur /foꝛmauerunt in ſeipos veros ꝓpꝛios ⁊
☛ re vero factis ſᷣm apoſtolũ. ¶ Ignoſce mi intimos conceptus eoꝝ que dicũtur. non
uclenis hidomine Jeſu · quoniam hic contra me plus aliquando q;ᷓ pueri vel pice vel ceciõ
tefmne iöhßm phaturus ſum/ contra aniamam me· ooloꝛibus. Pꝛopꝛij mimin et ven cõcept⸗
nn ann / niſi miſerearis locuturus. Heu quoti ſpuales/ꝑ guſtum intimum.guſtus vo in
aDett ens ego cum meis ſimilibus te Jeſum/le tnimus/p operis exercitium cum deſiderio
ecn gemq; tuam oꝛe tractauimus: Quotiens vehementi/gignũtur foꝛmanturq;. Nota⸗
gnn auulioꝛum languoꝛes pᷣdicando ſanare. quo uit hoc qui ditit A mandatis tuis intelle/
Oui 8 tnens ſpiritus immundos erroꝛum et vicei xi.Etrurſus. Guſtate oꝑando.etvidete co
ſhl oꝛum ab alijs depellere. quotiens teipſum gnofſcendo. Nam guſtus ipᷣe cognitio ẽ et
mn⸗ ineon co⸗gibus g ſeinen verbi tui ſpiritu · ecxꝑimentalis noticia.ſᷣm Bꝛeg.in omelia.
e Aliter gigneretentauimus: Coꝛ autemmo (Ft 41Dαι . ſe —
vvnc chum onge erat a te.languidum.egrũ.vi ꝭ Cc tuero neim era
fenbbla ceijs obſeſſum. cui ex ſententia dicere potue bilis hec admiratio.hec fatuitas inſenſibi
Nuln ms illud puerbij. Medice cura teipſum. lis.hec incoꝛigibilis inſania/videatapud
Aentz; Iluud inſuꝑ dictum tum Peccatoꝛi.qua / Arrogantes et emulos / ppꝛia ſolis theologi
hnnecſe retu enarras iuſticias meas etaſſumis te xcis.cõmunis eſt affirmamus omnib boi/
bucinte ſfſtainentum meum ꝑ os tuum: Zu veroo bus quos non exceperit gratia ſaluatoꝛis
nobl, diſti diſciplinam ꝓieciſti ſermones meos Miranis tu et mirando deteſtaris et irri/
nint,/ retroꝛſum.et cetera queſequũtur.¶¶ Sicc des/ꝙ theologns dicit aliqua de contem/
md,/, ſicvꝛias tulit ſecum litteras ꝓpꝛie moꝛtis. ptu mundi et gloꝛia futuri ſeculi/et ea ĩter/
