teſtibus duobus/neq; rem publicã ſcan/
daliʒat/nullus in foꝛo exterioꝛi/licite po
teſt ab alio inuito iuramentũ extoꝛquere
¶ ODuãuis ſemp/nõ tamẽ pꝑꝛo ſempꝑ/ob/
ligemur colere deum/ nõ ſolum mentali/
ter ſed etiã ſignis exterioꝛibus illa tamen
ſigna/pꝛo varietate temꝑis et hominum
poſſunt variari.ſicut ſunt oꝛationes ge/
nuſflexiones.thurificationes.pꝛoſtratio/
nes. et pꝛeſentatõnes candelarum. victi/
me.et ſimilia. ¶ Bignis exterioꝛibꝰ/ nũ
q; bene colitur deus: quando illa neque⸗
unt fieri bono animo.vel ſcandaliſant ex

ſimilitudine ſui ad idolatriam aut aliam

inhoneſtate. queadmodũ fit in inſanijs

ſtultoꝛũ apud multos.et in iſtis delatio/

nibus baculoꝛũ ꝑ mulieres · ſacris oꝛna

mẽtis indutas.et quibuſdam ſimilibus

que omnia pꝛelatoꝛuʒ ſolicitudo tenetur
abꝛadere. ¶ Obſeruatio ſabbati quo ad
circũſtantias tempoꝛis et modi et loci/ꝓ
marxima pte relicta eſt determinatõni pꝛe
latoꝛum.que cognoſcitur.tum ex eoꝛum
inſtitutis.tũ ex conſuetudinibus ꝑ eos

legitime toleratis ¶ De operibus ſeruili

bus nõ exercẽdis diebus dominicis ⁊ fe/
ſtiuis/ plus et frequẽter determinat con/
ſuetudo loci et ꝑſonarũ a pꝛelatis tolera/
ta/q; alia lex ſcripta. ¶ Conſuetudo exer
cẽdi opera ſeruilia/hec ab iſtis / hec ab il/
lis / in diebus feſtiuis/ tũc maxime dicen
da eſſet coꝛruptela/quando totaliter a ſer
uitio dei ⁊ a cultu feſtoꝛum/⁊ maximeab
auditu miſſe/reuocaret.quando pꝛeterea

hbec ſernilia/ mag ex cupiditate q; pia ne

ceſſitate reipublice/ptractant᷑. ¶ Joci et
glie recreatiões coꝛpoꝛales apud vulgus

—

dDiebus feſtiuis. ;q; ſepius ammixtas ha

beant malicias tra dei legem / no tamen
directũ eccłiaſticis obuiant inſtitutis.

Opera ſeruilia plerumq; fructuoſius
fierent ſi non ea pꝛohiberet eccleſia.qᷓ; il/
la que vulgares in feſtis exercent Pꝛopte

rea pꝛelatoꝛũ intereſt attendere circa feſti

nitatum multitudin?᷑. ne ſit illa ad cumua

lum peccati potiusq; ad cultũ dei. ¶ Di
ligere pꝛoximũ ſicut ſeipſum /eſt velle ꝓxi

mMo ea omnia/que ſ̃m rectam rationẽ ho/

mo vellet ſimiliter pꝛoximũ ſuum velle ſi

bi. Hec autẽ ſunt indiſpenſabiliter bona

charitatis et gloꝛie ¶ Quia bonis foꝛtu/
ne/⁊ nature/⁊ gratie gratis date/ poſſunt

homines abuti in ꝑniciem ſui vel alioꝛũ
non quilibet tenet᷑ velle illa cuicunq; ꝓxi

mo ſuo.ſed aliquando nõvelle.quia⁊ſᷣm
rectam ratõnem / ita deberet homo velle.

de ſeipſo. Sic iudex/cum amoꝛe pꝛoxi/
mi/necat ipſum/aut bonis ſpoliat. Sic
ingeniũ et ſcientia et diuitie/ poſſunt de/
ſiderari iſti vel illi pꝛoximo nõ adeſſe/dũ
nocitura credũtur. ¶ Ante religionis in/
greſium/teneoꝛ pꝛouidere neceſſitati pa/
rentum meoꝛũ extreme / ſi poſſum. dum

non aliunde patet eis pꝛouiſio.nec excu/

ſaret me religionis ingreſſus:quin peccẽ
intrando. et poſt introitum pꝛofitendo.
Si tamen neceſſitas illa nõ ſit extrema⸗
gut patet aliunde pꝛouiſio/non teneoꝛ ꝓ
iuuando exire religionẽ iam pꝛofeſſam.

Superioꝛibus noſtris qui omnes di

ci patres poſſunt/obediendũ eſt de rigo/
re in eis ſolum in quibus ſuꝑioꝛes ſunt.
magis autem ei cuius auctoꝛitas potioꝛ
eſt. attentis circunſtantijs perſone.tem/
poꝛis/reipublice⁊vtilitatis in iſtis.vt in
concernẽtibus rempublicam/ plus obe/
diendum eſt pꝛincipi qᷓ; patri.ſecus in re
dowmeſtica. Pꝛopoꝛtionabiliter de mona
ccho reſpectu pape ⁊ epiſcopi ⁊ abbatis ⁊

ꝛincipis tempalis/diſtinctio locum ha

bet. ¶ Quanto plures dilectionis cauſe
concurrũt circa aliquem pꝛoximũ/ vt eſt
habitudo pꝛelatiõis et ſubiectõnis adin
uicem. bonitatis.⁊ ratio cognatõnis.be/

neficentie.conſoꝛtij.patrie.⁊ ſimiliũ.tan/

to ceteris paribus ille debet plus amari⁊
pꝛeferritamen obligatõ legibus cauta pᷣ
cipue ſeruanda eſt. ¶ Ab inimico para/

to totaliter ſatiſfacere de iniuria/ego tene

oꝛ ſatiſfactõnem ſuſcipere vel indulgere.

tamen verbũ meum / aut ſocietatem ſoli/
tam/aut alia dilectõnis ſigna/poſſum in
terdicere.ad mei et ſui cautelam.⁊ non ad
rancoꝛem ¶ Inimicum nõ paratum coꝛ
rigi/diligo quãtum ſufficit ad ſalutem / ſi

ei nolo malum damnatiõis/ neq; damni

meo incoꝛrigibili / optare fas habeo / vt
taliter ſibi ſit in anima vel in rebus/qua

liter ſufficit ad hoc/ꝙ neq; mihi neq; rei/
publicèê iniuſtum damnũ poſſit inferre:

heit
hlag
uc
ſinnr
aſe
d
ſta
encl
iſt
int

Gaun
ſacge
Un
nt

int de,

ſe dͤ
nisin/

ati Pa/

dum
eccu/
npecc
flendo.
mene/
yy
n.
ſeodi
ng
zſong.
Ponon
olen/
rin
jobe/
inre
nona
tis
n ha
uſe
teſt
din
be⸗
n/
mar
guta ß
pon
vtene
lgere.

ſoli⸗

Umin
onad
mnco
enſi
gmm
imico
co?vt

lna

q;te⸗
fernee⸗

Moꝛales

¶ Nure naturali. vim vi repellere licet.

ſic ꝙ impetitus aliqͥs a qlicunq; pſona

cuiuſcunq; dignitatis etia papalis: via
facti.et nõ habens iuris remediũ.fas ha
let iniurianti de facto reſiſtere ſm quali
tatem iniurie.ſciliq; quantũ requirxitur
et ſufficit contra ſlum/ ad ſui tutamen

tum ab hac facti via ( Laſus multieſſe

poſſunt in qbus aliquis ſe gerens ꝓ pa/
pa/ et pꝛo tali habit ab ecdeſia/ poterit
a ſubdito licite vel occidi vel incarceran
vl p modum quẽdã appellatiõis ab eo/
wl ſubtractionis a ſua obedientia vdli
nari. niſi foꝛte obſtare monſtrer᷑ cõſtitu
tio aliqua/ non humana ſolum. ſed di⸗
uina atq; reuelata. huic naturali iuripᷣ
iudicans. ¶ Nunq; pꝛo ſaluatione vite

aut cuiuſcunq; rei ſue / licet alicui moꝛtẽ

alterius de per ſe / ſcienter / via facti pꝛo
curare.et maxime uũlius qui nullam in⸗
fert iniuriã. nq; pꝛo ſaluando vi
tam ſuã coꝛpoꝛalẽ/ſunt innoxij via facti
a fe perimendi.vt ſi nõ aliter euadere po
teſt aliquis ſe perſequẽtem qᷓ; conteren/
do paruulos viam obſidentes / moꝛs po
tius eſt erpectanda. ita dũ quis eſt in ex
trema famis neceſſitate / nõ debʒ ab alio
ſimiliter famelico/panem neceſſarium
(Se ſacramentis.

M omni ſacra/

mento / ſi deſit intẽtio actualis

Al habitualis faciẽdi illud qð

chꝛiſtus inſtituit. ⁊ eccleſia intendit / ni/⸗
pil agitur. Similiter ſi foꝛma omittitur
aut coꝛrũpitur.et ſi materia debita/aut
ſi miniſter idoneus vefueri. ¶Erb pꝛe
ciſe ꝙ aliquis ſciſmaticus eſt vel here⸗
ticus / vel pᷣſciſus et excõmũicat/wl de

gradatus. nõ redditur impotẽs ad effio⸗

endum wi conferendũ ſacramenta niſi
deſit aliunde.vel poteſtas oꝛdinis / vel in
tentio dbita / vel materia / vel foꝛma! q;
uis exercendo talia in caſibo pꝛohibit;/
grauis delicti reus teneatur. ¶Fiat ſem

perquod melius erit de poſſibilibus / duũ

arca ſacramentoꝛũ miniſtrationem du
bitatio aliqua cõtigerit/aut ſuppleatur

caute id quod omiſſum fuerit. ⁊ ſub qua

dam conditione / ſi non erat ullud iteran
dum, ¶ Terimonialia ſeu figuratiua

excuſat.

” 4 hf fvfhfh äl

legis antique/ante chꝛiſti paſſionẽ erãt
iudeis necefſaria. poſtmodũ pꝛo aliquo
tempoꝛe licita ſed inutilia.tandẽ vt nũc
obſeruãtibus er ſpem in eis poynentibus
moꝛtifera / nec ab eis ſumendũ eſt effi/
cax argumẽtuʒ/ꝙ modo talia / in aliquo
caſu agere dexamus ( n caſu dubio
whementer / an aliquis ſit vl non ſit ba
ptiſatus:vt ſt ſit expoſitus / vel baptiſa
tus in nomine chꝛiſti tantum / aut alio
tali dubio/ite etur baptiſmus ſub hac

conditione.ſi tu es baptiſatus/ ego nõ

te baptiſo.et ſi non es baptiſatus / ego
te baptiſo- in nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpi
ntuſſcti / amen. ¶ Baptiſmũ ſanguinis
dat martyrium. et flaminis / cõtritio de
peccat aut ſatiſfactõ gratuita. Pꝛimus
non reiteratur.alter ab obligatione ba

ptiſmi fluminis ſi facultas affuerit nõ

mentoꝛum notabili. inſtituta et ꝓmul
gata ab eccleſia / nec abolita ſunt per nõ
vſum. et ſi non ſint de neceſſitate ſacra⸗
mẽti ad faciendũ id quod intendit.ſunt
tamen de neceſſitate pꝛecepti / ad obli⸗
gandum ne ſcienter negligenter abſq;
rationabili cauſa dimittãtur. ¶ JFoꝛ⸗/
ma in omni ſacramẽto poteſt coꝛrumpi.
aut peradditionẽ.aut ꝑ ſubtractionem.
qut variationẽ.aut interruptionẽnota
bülem.quia modica non inpedit: Sumi
liter additio.ſubtractio exvariatio.ſi ne
qꝙᷓ; trahant foꝛmꝗ ad ſenſum alium / ne⸗
q; inintelligibiẽ reddant.licʒ indiſcre⸗
te et culpabiliter fiant.ſacramẽtum tñ
non annullant. 2
¶De ſacamento baptiſmi.

„

mo ſunt de neceſſitate ſacra⸗
menti.Ouiniſter idoneꝰ a

teria que eſt aqua elemẽtaris fiuida.ad

differentiam luti et aquarum que ſunt
artificiales. Intentio actualis vel habi
tualis faciendi qð ecdeſia intendit. An
tingendo nõ ſubmergendo exaqua illa
baptiſandum.aut eius paxteʒ principa⸗

que ſunt de vcentia ſacra

LNEein baptiſ⸗

lem nudam.E t ꝙ aliqualiter cõſentiat

ſcilicet actu vel habitu vel in parẽtibus.
Dicendo ſimul hac foꝛmã.( Ego bapti/
ſo te in nomine patris et filij et ſpiritui

ſcii amen. ¶ Oimſſter idone babnſn

tninentur. Sed de neceſſitate ſacramenti

regulariter etextra caſum neceſſitatꝭ/
eſt ex eccleſie pꝛecepto ſacerdos.qui p⸗/
mittere habʒ exoꝛciſmos. catheʒiʒatio
nem. et alig obſeruare que in libꝛis cõ⸗/

requirxit᷑ ꝙ miniſter ſit viatoꝛ ad exdu
dendũ angelos vel demones · qui ſimul

Alium a ſe. quia

re actualiter el habitualiter quod ec
deſia intenditetiã ſi nihil credat de ef⸗

fectu. ¶ Baptilandus idoneus/ eſt qui
hlet viatoꝛ nõ baptiſatus.qui cõſentit
interpꝛetatiue baptiſari.vel in fide pa⸗
rentum. xl offerentiũ eum. wel eccleſie. ſi

nunqᷓ; fuerit capax rationis vt paruuli
Si autẽſuerit aliquando capax ratiõis
et diſſenſerit continue haptiſari. aut ſi
nullo modo cõſentiat / dñ vtitur ratiõe
baptiſari non vebet. Secus ſi per ante
conſenſerit nec reuocauit.quia pᷣſimit᷑
ab ecdleſia nunc conſenſurus / ſi ratione
non careret. ¶ Baptiſandũ non eſtfas
confiteri ſacramentalr.aum baptiſmus
ſit ianua ſacramẽtoꝛuʒ.⁊ de oꝛiginali cõ

tritio actualis/nequaqᷓ; exigit.de actua

libus vo ſufficit diſplicentia in genera

h/ abſq; obice male voluntatis ꝓponen

tis actualiter ſe peccaturũ.quo obice po
ſtea ceſſante/ baptiſmus efficaciã ſuam
apir⸗ ¶ Bapniſinus dimittit penam ⸗
tulpam ex integro.loquẽdo depena debi

ta peccatis / nõ ex ciuili inſtitutione. vt

ſunt irregularitates ⁊ moꝛtes pꝛo deli/

ctis certis.loquendo pᷣterea de pena de
bita perſe.quia penalitates huius vite
debite oꝛiginali per accidens/ manent.
8vt ſitis.fames ⁊c.quoꝛum cauſa eſt pec⸗

õ nõ veniſſent.
Si paruuli infidelium baptiſent inui

tis parentibus in fide ecceſie/uſli ſunt

vere haptiſati.nec debent reddi parenti
bus ſi periculũ timeaf. Simiir uli qui
metu inducũtur ad interius cõſentien/⸗

dum baptiſmo Quanqᷓ; talia agere/ co
munis vſus ecchie non appꝛobet. ¶ Da
ptiſmum ſuminis differre licet quan
do etvbi nõ apparet ſᷣm veriſimiles con

iecturas/pꝛoxima moꝛs.⁊ ſperatur poſſi

bilitas ſeu congriutas maioꝛrecupiẽdi
in wſterum. quo caſu. etſi ſubito bapti⸗

dendũ mancſ et mutũ.

nemo ſeipᷣm baptiſat. Et intẽdens da/

tiſta.

ſandus moꝛeret / ſaluus eſ‚ſet.

firnatioinls.
— Mramentu confirmatiors ach
robur inſtitutũ / tenetur quili
ltet chꝛiſtianus habens vſuz ra
tionis non contẽnere.pᷣſertim

umminente periculo cofeſſionis chꝛiſti /

coꝛam infidelibus faciende.

He ſacrameto eu⸗
Kuchariſtie ſacrm / duplicem
hdhꝛabet foꝛmã et materiam/ de
Dnſseceſſitate ſacramẽti. Joꝛma
conſecrxationis coꝛꝑis chriſti
a. Hoc eſt coꝛpus meuz. Er foꝛma
ſanguinis. Hic eſt calix ſanguinis mei.
aut huic equiualens. quod diciturpꝛo
pter grecos. Oateria coꝛpis chꝛiſti / eſt
panis de tritico ꝓ maioꝛi parte. Nate-
ria ſanguinis vinum de vite / nõ traſſub
ſtantatum in aliam ſpẽm.vt in acetũ.
¶ Celebꝛis conſuetudo /et oꝛdinatio ſu⸗
perioꝛuʒ in eis que ad ſolennitatẽ miſſe
ergeneraliter omniũ ſacramenroꝛũ ſpe
ctant/obligant ad nõ contemnẽdum hbu
iuſmoch conſuetudinẽ ⁊ oꝛdinationẽ qᷓs
libꝛi ſolẽt habere. obligant pꝛeterea vt
negligentia frequens ⁊ craſſa fugiatur.
Feacca diligentia ſolita fieri in talibo
arca materiam coꝛpoꝛis ſanguinis.ſi
per malioã aut negligentiam miniſtri.
aliter oblatum fuerit qᷓ; eebeat / vtputa
aqua pꝛo vino/ peniteat in omnẽ euen⸗
tum ſacerdos:et ſi reus non ſit.etquod
omiſſum eſt / lupplear vel emendet. pſer
tumvt integritas in ↄfectõe ⁊ pfectõe ſa
cramẽti:ↄſeruerf̃. ¶ Diſcrimẽ noni pec
cati moꝛtalis ĩ celebꝛãdo vitatur. ſi poſt
diſcuſſionẽ conſcientie / que regulariter
in talibus haberi ſolet celebꝛaturus nõ
hab eat conſcientiã fixam/aut eque fir⸗
mam:ſicut de oppoſito ꝙ ſit in peccato
moꝛtali vel alio legitimo impedimento
vt eſt irreglaritas. Er hec vocatur cer⸗
ritudo moꝛalis vel auilis. ꝙ homo ſuffi
cainter pꝛobatus eſt. ¶ Exiſtente caſu
quo homo poteſt celebꝛarelicite/ a cele
bꝛatione licite deſiſtere/laudabilius eſt
ceteris patibus celebꝛaxe.tum qꝛopus

noczl

alu⸗
ſoe
leg
fun

lut
ſion
ſt

hrat
or
en

4.
0
nt.
ſico
hemn
en
leet

Ain
lent

ind

ſtis

nerg
algte
dter
mnoge
ſiane
urot
htera
lan.
kun
etcan
ech
hent
elch
ſneln

sad
uili
Ba

1

.

Moꝛales

de ſe pꝛiuilegiatũ eſt ⁊ fructuoſum. tum

quia a nobilioꝛi vtute pꝛocedit celebꝛa

no qᷓ fit ex amoꝛe: qᷓ; omiſſio q ex timo⸗
re generaf. ¶ Laudabilius eſt qᷓ oppoſi

tum ceteris paribo/et ceſſante legitino

impedumẽto / quotidie celebꝛare.Po
lutio nocturna tollens ſufficientẽ deuo

tionem / recollectionẽet reuerentiam ad

ſacramẽtumeo ꝙ; anima magis inde he

les carnalis effecta eſtimpedit a cele

bratione q;diu talis carnalitas ⁊ hebetu
do regnauerit / niſi caſu neceſſitatis vꝛ⸗
gentevt ſi ſacerdos ſit ynicus/ et miſſa
parꝛochialis fuerit celebꝛanda. ¶ 200
mo qui ꝓpter habitus vixtutũ facilem
ſui recollectionẽ vel aliunde/ manet de/
uotus ad ſacramentũ et reuerens/po
nocturnam pollutionẽ· non videtur per
eam umpediri quin celebꝛet die ſequen
ti. confeſſione tamẽ in omnẽ euentũ pꝛe
cedente. quoniã nulle ſoꝛdes coꝛpoꝛales
impediunt niſi pꝛo quantovel ſunt pec

cata.vl ſunt in vꝛroꝛem ⁊ ſeandalũ afſi
ſtentium / vel deuotionẽ debitam tollüͦt.
Vir eni lepꝛoſus et vir menſtrua pati⸗
a celebꝛatione ſecrxeta nõ arcentur In

omni adoꝛatione ſacramenti altax/ſu
intelligitur conditio iſta vel ſimilis/
ſi conſecratio rite ⁊ vebite ſm inſtitunio
nem chꝛiſti fuerit celebꝛata.acperinde⸗
adoꝛans alienus eſt ab idolatria. qᷓ;uis

Apparente figura circa ſacramento/
alia a figura ſolita panis ⁊ vini:non co/
uenit ſacramentũ ſumi ſub illa foꝛma/

Aebaunsn nõ conſecrxans / eſſz in culpa

cita debʒ adoꝛari ¶Poſitis pluribus o

neq; ſine rare implicita vel expli⸗

ſtijs ſuper altare / ſi lacerdos intẽdit ge
neraliter omnes conſecrare / ille conſe/
crate erunt. Si tantũſduas exillis quaſ

determiate ſignat /ille due ſunt tatum⸗/

modo conſecxate.Si ulas duas intẽtio

ſua non determinat / nihl ibi conſecra

tur. obſtante confuſione intentiõis.pꝛo

pter quꝗ iſta nõ mag qᷓ; illa pᷣt dic cõſe
crari. (Regularitervitupabile eſt ? ſe
pe criminale/ꝙ ſacerdos a celebꝛatione

et cathvlicus babens vſum ratiouis ab

„ .

euchariſtie ſuſceptione / totaliter abſti/
neat. ¶ Ali pueri ſunt idonei ſuſcipexe

euchariſtiam/a ad boc hgari vident᷑ ſe/

mel in anno.qui 'm leges cenſent᷑ habi

les ad nubendum. Poteſt quoq; veuotio
etatem hanc pᷣuenire ſicut in quibuſda⸗
etatem ſupplet maliqa. ¶ Audirxe miſ⸗
ſam integram / eſt de obſeruatione ſab
bati. loc eſt dierum feſtoꝛum pꝛo temꝑe
legis euangelice.miſi per impedimentuʒ
leg inin a— e tueatur. Lale vo im
dimentũ / m oca et tempꝛa ⁊ etates
et ↄſuetudines / varie iudicaf. ¶ Ob⸗
ligatum celebrare pꝛo quolibet duoꝛuʒ
vnam miſſam /nõ abſoluit vna celebꝛa
tio vna quippe miſſa / virtute opis ope
rati/exquo finiti valoꝛis eſtnõ tantun
dem tollit de pena.nec tantum redimit⸗

5.

quantũ due. ¶ In annierſarijs eccle

ſiarũ/et receptione miſſarũ pꝛo vno pꝛe

cio ſue ſuſtentatiõis/et in ſimilibus⸗in

terpꝛetatio viri ſapiẽtꝭ locũ habet. alio
quin non videtur.qu omõ ſex aut ſepteʒ
anniuerſaria in ccdeſijs catexdralipus/
licite ſimul eadẽ die iungerẽrur. ¶ Ob
annn ad ſubſidia ſpiritualia: tutum
eſt dirigere intentionẽ ſuaʒ ad deum. ſic
dignet diſpertiri / de valoꝛe ſacramen
toꝛum vel ſuoꝛum bxnefactox / qualiter
et quãtum videt ſe apud benefactoꝛes
eſſe conſtrictum. ¶ Caritatis maioꝛis
eſt ſpiritualis elemoſina: q̃ gratꝭ diſtri
buit merita ſua ſatiſfactoꝛia/ad liberatõ
nem animarũ qᷓ; elomoſina coꝛpoꝛalis.
Et quanq; talis non inde minus habi⸗/
turus ſit de pꝛemio effentiali. tardiꝰtñ
inde de ꝓpri rcatis ceteris paribus
ſatiſfacit. ¶
potentes aliunde viuereobligant ſe ex
bonis eccleſiaſticis vel alijs/ad ſatiſfaci⸗
endum pꝛo alienis delictis.cum hoc ce
dat in retardationẽ ſatiffaciendi ꝓ pꝛo

„

diens videretux vt nulla excõmunicatõ
nis ſententia ferretur de facto a iure vel

iudice. neq; pꝛo pꝛeſenti neq; ꝓ futuro
niſi ꝓ manifeſta cõtumacia:’iqua ſe mon

ſtrauit aliquis non paratũ audirxe eccle
ſiam. alias qualiter haberer ſicut ethni⸗
cus et publicanus/ſi audixe eccleſiã pa
ratus eſt: ¶ Expediens videtur vt nul
lus teneretur alium vitare quantũcun
q; excommunicatum a iure/ niſi poſtqᷓ;
aſuo iudice fuerit denunciat eſſe talis
Siquidem in omni caſu alio valetut

25

alluntur plurimũ hi/qui

prijs. ⁊ lec ſola radix/impꝛobare benefi
cioꝛum pluralitatem ſi ſchrere ¶ Expe D

wſſibilis excuſatio T interpᷣtatio eoꝛum

que aliquiis cõmitut vnde excõmunica

ri dignus eſt/ ꝙ non deleat euitari a par
ticulari perſona. Et lvctolleret magnã
in pPolitica conuerſatione. confuſionem
¶ Exyediens videt/vt omnes ſenten⸗
tie excõmunicatiõis late ſentetie in iure
ſcripto/quarũ vſus nullus eſt. aut plus
obeſt q; ꝓſit/ expꝛeſſa reſocatione tam
in pꝛouincijs q; in dioceſibo.et in ecchia
vniuerſali/ caſarentur. ¶ Expediens
videret᷑ inſtitutio aut iam inſtituroꝛum
talis interpᷣtatio:vt ſolus excõmunica⸗
tus aut ſup nſus a iudice/⁊ pꝛo tali de⸗
nunciatus/contrahere diceretur irregu
laritatem.immiſcendo ſe ſaocramentis.
et ꝙ ſolus talis a ptate abſoluedi in fo⸗
ro cõoſcientie/ſroliatus cenſeref. Scru
nosenun a ſubditis vix aliter auferi
biles. pſertim in materia ſacramẽtalis
confeſfionis/lvcaufertet ( Expediens
videref.vt nulla ſentent a excòmunica
tionis ferretur. niſi ꝑ contumacia facta

in rebus pure ſpujalib vt vbi tranſgreſ
ſio verget maifeſte in diſſipationẽ fidei

⁊ ſue ſpũalis libertat.Non eni vebet( vt
videtur) grauioꝛ eſſe ĩ foꝛo exterioꝛi pu
nitio tranſgreffiõis/q; damnũ fuerit i⸗
laum.tmchennii eſt in multis de
fectibus/illos vel tolerare/ vel ad bonũ
finẽoꝛdinare/q;; per fulminationes ſen
tentiarũ ⁊ condénationũ/aut per p̃dica
tiones rigoroſas/eos conari funditus
extixrpare.vt de euxenijs prima die ani
ce capellanig mercennarijs.⁊ ſimilibus

Depenitenna.

Tning lexr 1 no
Mſolũ eccie ↄſtitutio/ obligat ad
confeſſionem ſacramẽtalem poſt pecca
tum actuale.vt fiat ſemel ante moꝛteʒ.
¶ Hec concurrere ſimul tepe ad iuſtiti
catiõem impij. neceſſe eſt./que ſunt. In
fuſio caritatis.expulſio culxe. conuerſio
liberi arbitrij in deũ.⁊ peccati deteſtatio.
¶ Homo non lemp tenetur immedlate
confiteri peccatum.imo nec conteri.ſub
pena noui peccati moꝛtlis. dat enim ſpa
aum penitentia deus. quale ſcit fragili⸗
tati noſtre ſufficere.⁊ illud quantũ ſit in
omibus /genęralis regula diffinire nul
la poteſt. ¶ Omiſſio in concernentib

ℳ

ſus celat.

confeſfſionẽ/ ſicut in alijs accibus pꝛece
toꝛum .non vocatur omiſſioniſi ſit te
pectu actus pꝛincipalisduʒ deleret fie
n. et nõ reſpectu circunſtantiarũ.que vel

antecedunt /vel comitãtur / vel ſubſequũ
tur.alioquin omiſſiones inna omiſſio

ne numerarenf infinite mnis con

tritio/includit confefſionẽ in actu vel in
habitu/autĩ pꝛopoſito vł in voto. Tam
verofieri actu /ceſſante impedim̃to alio

qnadruplex caſus conſtringit. Pꝛimus
inſtitutio eccleſie ſemel ĩ anno. Secun

dus ſuſceptio euchariſtie vel celebꝛatõ/
et ſacramentoꝛũ alioꝛum ſuſceptio ᷑ᷣm
quoſdam.Tertius periculum moꝛtis ve
riſimiliter imminẽtis.Quartus ↄſcien
tia ꝙ alias non habebitur oppoꝛtunitas

peccata confitendi. ¶ In recoꝛdatione
peccati moꝛtalis/ dum miſſa iam puene

rit vſq; ad hoc vt cõmode ſine ſcandalo

eleri /vel interrumpi nõ valeat.aut dũ

ſacerdos alius deeſt ⁊ vꝛget neceſſitas /

ſufficit contritio includens pꝛopoſitum
confitendi. ¶ Cir t
plex eſt differentia. quedã impertinen⸗
tes.quedam minuentes.quedam augẽ⸗
tes.quedam peccatum in aliam ſxæciem
tranſmutantes.Et hevltime/nõ ſolum
ſunt circunſtantie ſed peccata. ideo ſunt
neceſſitate ſub expꝛeffione confiten⸗/
de. Primas nõ expedit dicere. necſecun
das regulariter. tertias expꝛimere/ ſepi
us vtile eſt. et qñq; ſᷣm quoſdã neceſſe.

¶ Cucũſtantiaxꝝ expꝛeſſio in confeſſio

ne talis et talibus verboꝛum circũlocu⸗
tionibus expꝛeſſa ſufficit/per quam con
feſſoꝛ de magnitudine peccatoꝛum/eius
qui confitetur pꝛo abſolutione et peni⸗
tia diſcrxete conferendis/inſtruatur.
Expedit nonnunq; circunſtantias de
atticulati.vel inquirere vel dicere.tum
ad verecundã humiliationẽ confitentis
tum ad eius quietationẽ poſtmodũ ma⸗

gis habendam qꝙ omnia dixerit. tũ quia

circũſtantie multe quas eſſe nullas aut
vniales arbitrabatur confitens/pecca⸗

ta ſunt moꝛtalia.tũ deniq; ex hocꝙ vna

circunſtantia habita/ confeſſoꝛ de alijs
coniectu rarguas cõfuens pudoꝛe pꝛeſi
¶ Lognito ſtatu eius qui con

fitetur:quàndoq; nocet plurimũ/nimi

um ſuꝑ circunſtantiaꝝ particularitate

¶ Lircunſtantiarũ quadru/

enns
na/
iquia
1sault
leccan
yna
glis
preſt
ulcon
mim.

1

uiute

4

Moꝛales

interrogatio / pꝛeſertim in peccatis carna

libus.tum ne confitẽs verecũdia motus
quãdoq; mẽtiatur vt pueri ⁊ puelle⁊ hoc

in his que non eſſent neceſſaria dici.tum
ne ſcandaliſent᷑ ⁊ inſiammẽtur in nomi/
natione peccatoꝛũ pꝛius incognitoꝛum
Pꝛopterea diſcretio maxima reqritur et
ſemp a generalioꝛibus interrogationibꝰ
ad ſpecialioꝛes gradatim ⁊ ſenſim pꝛoce
dere ↄueniet.inuocandaq; eſt manꝰ eius
quo obſtetricante educit᷑ coluber toꝛtuo/⸗

ſus. ¶ Secretum/cõmiſſum fidei alteri
us / celare / eſt de iure naturali. hoc eniz ra
tionabiliter quilibet ſibi vellet fieri.⁊ ali/
ter ſocialis cõuictus deꝑiret. Dulto am
plius / ſigillum cõfeſſionis / ſecretũ eſſe de
bet. ⁊ nullo caſu/ſigno aut verbo reſeran
dum ¶ Lonfitẽs debet regulariter in pec
catoꝛũ ſuoꝛum explicatione/ celare com/
plices ſuos.niſi dum aliter ↄfiteri nõ po/

teſt.ſicut in inceſtu cum matre vel vnica

ſoꝛoꝛe. Aut niſi ſic dicat ⁊ apud talem/ ꝙ;
reuelatio debeat pꝛodeſſe non obeſſe/ eis
qui detegũtur. Quo caſu nihilominꝰ ma
gna cautela reqritur apud confitẽtẽ ⁊ cõ/
feſſoꝛem/ne ʒelo pꝛoficiẽdi indiſcreto fal

lantur. ¶ Omia ad confeſſionẽ ꝑtinẽtia

vt penitentia iniũcta/ ⁊ interrogatões fa
cte/⁊ cetera nõ inducentia ad malũ / ſunt
de confeſſiõis ſecreto.Pꝛopter quod pec

cant(ſi nõ excuſat eos ignoꝛãtia) illi qui
penitẽtias ſuas/et ea que ſacerdos eis di

xit/paſſim dicunt.⁊ qui etiã ſuper hoc in
quirũt.quoniã talia/ꝑ indirectũ cauſant
aliquando irriſionẽ ſacerdotis aut cõfeſ/
ſi culpam. ¶ Qui ſeduxit alios ad pecca
tum/tenetur pꝛo poſſe eos poſtmodũ ad
viam virtutis reducere.non minus q; de
damno temꝑali illato. Sic de infamatio
ne.⁊ ſimilibus. Et ad hoc debet cõfeſſoꝛ

inducere cõfitentem. ¶ Confeſſus volẽs

peccatũ ſuum reuelari ꝑ confeſſoꝛẽ/ſi pe/

tatur debet illud extra confeſſionẽ detege

re.Neq; tamen adhuc eſt tutum cõfeſſoꝛi

illud onus aſſumere/ſi remediũ poſſit ali

ter incõmodis adhiberi ¶ Nullus ſemel
rite ſacramentaliterabſolutus ſupervno

crimine/poteſt: niſi de conſenſu ſuo libe

*

ro obligari ad amplius cõfitendum. Si

fit oppoſitum in quibuſdã religionibus

aut caſibus / inſtitutõnes poſitiue quibꝰ
homo ſponte ſe ſubdidit.hoc faciunt.

Si confeſſoꝛ pꝛeſumat᷑ veriſimiliter ſoli

Del alia ſententia ꝙ re

citare aut ſolicitari ad peccata. vtputa ad

lubꝛicitatẽ/perſona hoc timens / debz ab
illo ſi ſit ſuus curatus petere licentiã alte
ri confitendi.qua non obtenta/ poteſt ni
hilominus alteri confiteri et abſolui.
De ſtatu eoꝛũ qui conteſſi ſunt tutius eſt

vt confeſſoꝛ nahil dicat.neq; advituperi/

um ſicut cõſtaãt.neq; ad laudem/ ne inde

confeſſi ſuperbiant.ne pꝛeterea ipſi ⁊ alij
in hypocriſim ficte confitendi dilabãtur
udex cogere volens ad reuelatõnem
confeſſiõis/ peccat.⁊ tenet᷑ pꝛeſbiter ſibi
nõ reſpondere.aut dicere hoc non eſſe de

foꝛo ſuo. ſi opponatur quoniã tacen/

do ⁊ non negãdo/notare videtur ꝙ cõfeſ/
ſus ſit in culpa Reſpondendũ eſt/ꝙ ſacer
dos aliter agere nõ poteſt. Ideo nullum
ſcandalum/ſuo vicio deputatur. ¶ Pec/
catoꝛi quauis non ſufficienter penitenti
(vt quia pꝛopoſitũ habet actuale peccan
di in futurum)vtile eſt confiteri et abſti/
nentias certas recipe Cui tamen cõfeſſoꝛ

expꝛeſſe iterum et iterũ pꝛoteſtet. ꝙ neq;ʒ
abſoluitur neq; poteſt.neq; penitentie ta

les aut talis confeſſio/ eundem liberant.
quin iterum eadẽ peccata confiteri tenea
tur. ¶ Mitis eſt opinio pꝛo peccatoꝛibꝰ
dicens / ſufficere ad abſolutõnis ſacramæ
talis fructuoſam ſuſceptõem/ꝙ cõfeſſus
non habeat actuale pꝛopoſitũ peccandi.
hoc enim dicũt eſſe non poneeobiecm.
eqritur actuale ꝓ
poſitum poſitiuũ nõ peccandi in futuri
pꝛobabilioꝛ eſt atq; ſecurioꝛ. irtute
clauium ⁊ meriti chꝛiſti/dãtur in quali/
bet confeſſione ſacramẽtali indulgentie.
ſed quante/ nouit deus. Fit etiam/vt at /
tritio minus ſufficiens fiat in confeſſio/
ne contritõ. ¶ Soli actu confeſſi de pec/
catis ſuis/capaces ſunt indulgentiarum
illarum quedãtur vere penitentibus⁊ cõ
feſſis. Niſi dicatur ſufficere eſſe in gratia
et membꝛũ eccleſie. et ita ly confeſſis ibi /
dem ſumit᷑ pꝛo confeſſione in pꝛopoſito
vel in voto. ¶ Dies indulgentiarũ/ refe
rũtur ad penitentias pꝛo vita hac iniun/
ctas.ſic enim textus ſonat Videtur tamẽ
ꝙ iniunctõ generalis que bene fieri ſolet
vt om̃ia bona facienda cedant in remiſſ/
onem / pꝛoſit in hoc et ſufficiat.vbi etiam
penitentia ſpecialis/ totidem dies quot
ſonant indulgentie nequaq; iniũxiſſent.
¶ Indulgentias non recipit ille ui nõ
3

poꝛrigit manus adintrices iuxta conten
tum bullarũ.⁊ ita diues melioꝛis condi/

tiõis eſt quo ad aliqua q; religioſus ⁊ mẽ

icus. laue ſacramentali nõ notabi/

liter erante in impoſitõne penitentie. cõ
feſſus per illã penitentiã ſi fecerit abſolu

tIus eſt a pena ⁊ culpa/virtute cõpꝛomiſ⸗
ſionis cuiuſdã liberalis ⁊ orbitrarie dei ⁊

peccatoꝛis in ꝑſonã ſacerdotis. ¶ LZuti/

us eſt cum parua penitẽtia que ſpõte ſu/

ſcipit᷑⁊ veriſimiliter adimplebit/ ducere
conſeſſos in purgatoꝛiũ/q; cum magna

non implenda pꝛecipitare in infernũ.

Renuens penitentiã in hacvita/ſtulte fa

cit.nihilominꝰ abſoluẽdus eſt:ſi hoc nõ

ex infidelitate qua credit nõ eſſe purgato
rium aliud/ hoc faciat.ſed vel pꝛopter te/
neritudinẽ coꝛpoꝛis.aut infirmitatẽ.aut
pauꝑtatem.vel aliud ſimile.(Nulli in/⸗
uito iniũgenda eſt penitentia publica ꝓ
peccato ſecreto.ſecus de publico. Simi/
liter nullus ꝑ caſtigatõem ſcandaliſandꝰ

eſt publice pꝛo peccato occulto.ſecus ꝓp

publico.vbi ſi ſcãdaliſetur peccatoꝛ/ſca/

dalum illud nõ imponẽti ſed ſibi qui me

ruit imputet᷑ ¶ Diuiſio confeſſiõis ſi ad
ypocriſim aut pꝛo nimio pudoꝛe fiat/im
pedit virtutem abſolutõnis. Secus vbi

qutoꝛitas ſuꝑioꝛis in caſibus reſeruatis

⁊ bona fides ſimpliciũ hoc faciũt ⁊ excu/

ſant.Aut vbi confeſſoꝛ foꝛte pᷣſumeretur

ſcandaliſari ex peccato confeſſi? nõ habe
retur pꝛo tũc cõfeſſoꝛ alius diſcretus cui
abſq;ʒ pꝛobabili ſcandalo/peccata omnia
reuelari poſſent.aliqua tamẽ poſſent Vi

eat tamen quilibet / q́; rationabiliter cõ

H

ſcientiã ſcandali ſibi fingat. ¶ Dum ne/

ſcit cõfitens de quibuſdà actibus an fece

rit illos.aut qua intentione quomodo
fecerit (vt ſepe cõtingit) dicat ſub condi/

tione ſcrupulos ſuos.vt ſic neq; mentiat᷑

neq; abſolutõne defraudet᷑. ¶ Luratꝰ ob/
ligatus parrochiano ſemel in anno dare
euchariſtie ſacramentũ/tenet᷑ ei dare ſi pe
tat publice quantũcunq; ſciatur nõ peni

tere. Niſi cauſa refutatõis fuerit nota. vt

pote excõmunicatio publica.vel peccatũ

notoꝛium de quibus nõ ſatiſfecit publi/
ce.· Becus pꝛeterea de ſacerdote in ſecre/b

to.vel qui nõ tenetur miniſtrare. vel pꝛo

tempꝑe quo ad hoc nequaq; obligatur.

Joꝛma abſolutõnis ab excõmunicatiõe

iſta eſt que debet pꝛimo fieri. Ego abſol/

S

no te a ſententia excõicatõnis et reſtituo
te ſacramẽtis eccleſie. In nomine patris
et filij et ſpirituſſancti. Deinde ſequit᷑ab
ſolutio pꝛo peccatis/ ſi in excõmunicatõ
ne peccatũ includit᷑ neceſſario cõfitendũ
ſacramentalit᷑. Ego abſoluo te a peccatis

inis. In nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſ-/

ſancti.a me u us eſt/ in iſtis foꝛmis

nihil immiſcere ¶ Materia ſufficiens in

ſacramento cõfeſſionis/ eſt homo pecca/
toꝛ.Cõtritus de peccatis.ſponte ſubijciẽs
ſe ſuo ſacerdoti:que ſubiectio nõ eſt ꝓpꝛie
iuriſdictõnis.alioquin papa nulli cõfite

retur.ſed eſt volũtaria.que poteſt nibhilo⸗

minus impediri vel artari ꝑ ſuꝑioꝛem vt
nõ qlibet peccatoꝛ cuilibet ſacerdoti poſ
ſit ſe ſubijcere pꝛo peccato ¶ Epiſcopus
nõ minus habet autoꝛitatẽ conſtituendi
coadiutoꝛes cõfeſſoꝛes in ſua dvoceſi/ qᷓ;
curatus in ſua parrochia. Caueat tamen
epiſcopus ꝑturbare ecclłiaſticã hierarchi
am/tcollendo directe vel indirecte poteſta

ela abſ eulna eor vel cauſa ma/

nifeſta ¶ Confeſſio ficta/reiterari ex inte
gro debet 'ᷣm ꝓbabilioꝛẽ opinionem. qᷓ;/
uis durioꝛcẽ.quia nõ habet effectũ ſuum
poſtmodũ ceſſante fictiõe ſicut baptiſmꝰ
et hociquia penitentia reiterabilis eſt nõ
ſic baptiſmus.tum etiã quia nulla abſo/
lutio ſacramentalis fuit.ſed potius noui
peccati additio.¶ Non eſt fictioſſi pecca

toꝛ dicat omnia quoꝛũ actu recoꝛdat᷑. q;ʒ /

uis non omniũ recoꝛdet᷑. ſed eſt fictio dũ
ſciẽter celat aliquid aut in ꝓpoſito peccã/

di perſeuerat.aut ſcit ⁊ ſcire debet ꝙ a tali

nõ poteſt abſolui.¶ Penitẽtiarũ alia eſt
recõcilians qualis fieri nequit niſi in gra
tia. Alia eſt ſatiſfaciens vel exoluẽs.qua/
lis fieri poteſt extra gratiã.ſic ꝙ illius ite/

matio neceſſaria nõ exiſtit. Immo ⁊ talis
ſolutõ reſpectu quarundã penarũ temꝑa

lium debitaꝝ/foꝛte poneret᷑ in inferno
Satiſfactõem pꝛopꝛie vt talis eſt opan/
tur ſola opera penalia.que ſcʒ voluntas
naturaliter refugit.⁊ hinc penã habet.iu
ſte equidẽ.vt peccatũ voluntariũ/inuolũ
taria pena redimat᷑ ¶ Per opera ſpiritua

lia/qualia ſunt cõtemplatio et amoꝛ dei/⸗
poteſt fieri ſatiffactio.tum quia ãnexa eſt

pꝛo ſtatu iſto/fatigatio coꝛꝑis.tum quia
cõtra pꝛopꝛiã inclinatõem cõmodi.intel
lectus⁊ voluntas abnegat ſe in obſequiũ
fidei et charitatis. num pꝛo altero

e

hof
dur
pr
1ich
fo⸗

lſeralt
ltiam
fnan
igi
unſa
tern
giün
voti
Rie⸗
marr

Ppeccanis
ſpinimt⸗
gformis
ſciensin
1o peccq⸗
ſubiſcis
eſtprie
llicofite
knibilo,
ioꝛem vt
oti poſ
dſcopro
ſtituang
Maſ
Mume
onhi
poteſs
ama,
niimte
nen /
iſum
Pnſn⸗
tno
abo⸗
noui
pecca
tch/
todĩ
ecci/
hatali
gliaeſt
linga
s ga/
linsite
nllis
lemp⸗
o
opan⸗
untas
beriu
nuoli

iritta

n dei/
nquna
linel
ſguiu⸗
Aleo

.

toꝛitate taliter oꝛdinätis.

Degnatrimomo
Onſenſus mutuꝰ/expꝛeſſus ꝑ
verba de pꝛeſenti / quo trãſfert᷑
pꝛo ꝓꝑpetuo coꝛpus viri in po/
teſtatem mulieris ⁊ econtra in

eis pꝛopter que cõiunctio talis oꝛdinat

cauſat matrimoniũ de iure naturali ⁊ di/
uino.nihulominꝰ limitatur cõſenſus ad
certas perſonas.cum certis circũſtantijs
Et qcquid aliter fuerit attemptatũ/põt
illud inualidare ſuperioꝛis autoꝛitas.
Votũ ſolenniſatũ per ſuſceptiõem oꝛdi/
nis vel religiõis/nõ magis ex natura ſua

videt᷑ dirimere matrimoniũ iam contra /
ctũ/qᷓ; ſimplex.ſed hoc pꝛouenit ex ecclie
conſtituto. maxime cũ in illo diſpenſare

poſſe papã pꝛobabilis ſit opinio ¶ Da
trimonialis coniũctõ vnius mulieris cũ
pluribꝰviris/repugnat iuri naturali.nõ

econtra.quoniã coꝛpꝰ viri plus valet.p
quanto plures fecundare ſufficit. Et ita
olim/pluribo licebat fungi vxoꝛib. Pꝛi⸗/
ma tamen in hoc conſentiẽte.cui coꝛpus
viri iam ceſſerat in ſuũ ius.Nũc auteʒ ad
ſtatum pꝛimeue inſtitutiõis reduxit chꝛi
ſtus matrimoniũ vnius cũvna.(¶ Votũ
ſimplex caſtitatis/ non dirimit mãtrimo
niũ iam contractũ.peccat tamẽ quivouit
dum pꝛimo cõtrahendi volũtatem habu
it voto contrariã.non autẽ poſtea dũ red
dit debitũ.vt eſt cõcoꝛs ſententia iuriſpi/
toꝝ.ſed negant petitionẽ debiti poſſe fie/

ri ſine fractionevoti.Cuiꝰoppoſitũ ex eo

videtur verũ.quia votũ nõ cadebat dire/
cte niſi ſuꝑ hoc. ꝙ eſt nũq; contrahere. et
non ſuꝑ hoc ꝙ eſt nũq; cõmiſceri carnali

ter alteri.Alioquin dum nũc cõmiſcetur.

etiam reddendo debituʒ reus efficit᷑ voti

fracti.Alioquin pᷣterea eſſet ſoꝛs talis cõ

iugij nimis dura. ¶ Religioſus ꝓfeſſus
aut ſacerdos/vtentes copula carnali pꝛe
ter matrimoniũ/et ſi grauiſſime tranſgre
diũtur mandatũ dei/non tamẽ videntur

voti fractoꝛes. VUotũ quippe eſt ſolũ pꝛo

pꝛie de re alias licita.qualis nõ erit e

xtra
matrimonialis coniũctio. Iſta cdclaſto,

petendi ipſa in deteriꝰ labi poſſʒe
ſalia dirimũtur. vel mutuo cõſen

Moꝛales

poſſe ſatiſfacere/concedit liberalitas dei.
dum cauſa ſubeſt. vel ex impotentia illiꝰ
pꝛo quo fit ſatiſfactio.vel de mãdato ſuo
⁊ charitate ſatiſfacientis.vel ſuꝑioꝛis au

licet apud ſimplicioꝛes videatertranea.
tamen apð intelligentes quid nominis
voti eſt cara. Votum quippe ſolũ fit de

operibo ſuperogatiõis ad que quis alias

non tenebat᷑. Sic religioſus pꝛopꝛie lo/
quendo vouet ꝙ nunqᷓ; vxoꝛabit qð an/
tea licebat illa Nulł autem pꝛopꝛie dicit
vouere ꝙ; nunq; foꝛnicabit᷑aut adultera/
bit. quia ex pꝛece oc iam oĩs he

qui⸗ pto ad hoc iam oĩs ho/
mo obligat᷑.¶ Vir et vxoꝛ/nequeũt abſ/
q; mutuo conſenſu vouere caſtitatem.im

mo nec vir tute voueret ſe nunq; petituꝝ
debitũ ab vxoꝛe. cũ pꝛopter verecũdiam

autoꝛitate ſuperioꝛis. vel ſi altera perſo/
na interim foꝛnicata fuerit.vel per votũ
ſolẽniſatũ.ꝑ quod matrimoniũ etiã con/

tractũ.non tamen carnaliter cõſummatũ

poſſet infra duos menſes ſolui. ¶ Con/
trahens ficte in foꝛo eccleſie/ quantucun
qʒ carnalis copula ſequat/ eadem fictõne
remanente non coniũgitur matrimonia/
