rit ſacra ſcriptura.qð quidẽarticulos fi
dei antecedit.hereticus ĩ fide deberet re⸗
¶ Ange ſumitur numerus ⁊ diſtinctio
articuloꝛumfile.—
Bjmey aut ar
nInItiticuloꝝ ? diſtincionẽ ſᷣm pᷣta⸗
=Nctũ modũ exponẽdi ſic accipe.
CTum eni credere hbalamꝰ ꝙ deus ĩ ſua
eſſentia vnꝰ ſimplex / trinſit in pſonis.
quibo qͥdeʒ pſonis iuxta ſuas ꝓpꝛietates
Pſon ales certe erga nos ⁊ niam ſaluteʒ
attribuũturoꝑatiões ꝑticlares/q̃s etiã
credere habemꝰlinde inſurgit nũerꝰ⁊ di
ſtinctio duodecim articuloꝝ fidei.iuxta
duodecim q̃ ſic nobis de ipſis ꝑſonis di
uinis credẽda incũbũt.Etqꝛ iuxta ipᷣm
modũ exrponencdi / vnñ attribuit᷑ perſone
patee: ſex vo pſone filij. qnq; perſone
pũſtancti.ideo duodecim articuli fidei
afſgnanf. vnus reſpectu bie reſpẽu
filij.⁊q̃nq; reſpectuſpũſici. ¶ De vnico

articlo attribuit᷑ pſone pat. ¶ Prim⸗

eniʒ articulus qͥ vt tactũ eſt attribuitux
parri.exprimit eius pſonalitatẽ ⁊ om̃i⸗
potẽtiam/cum diat Credo in deũ pꝛẽm
oĩpotentẽ creatoꝛẽ celi ⁊ terre.et huncar
ticulũ poſuit petrus.¶ De pꝛimo ſexar
riculoꝝ attributoꝝ ꝑſo ne fülij am⸗
vwroſex articuloꝝ qͥ attribuũtur filio er⸗
primit eius pſona litatẽcum dicit.Et
in ieſum xpᷣm filiũ euus vnicũ donunu
noſtrum.et hunc poſuit andreas.¶ De
ſecũdo ⁊ tertio.(¶ Secũdꝰexprimit vtrã
q; eius natiuitatẽ/cum dicẽ. Qui conce
ptus eſt ð ſpũſancto natus exmaria vix
gine.et buncpoſuit iobãnes euãgeliſta
ertius expꝛimit paſſionis ſue ſacrxa
mentũ:.cum dicit. Paſſus ſub pontio py
lato crucifixus moꝛtuꝰ⁊ ſepultus.⁊ hũc
poſuit iacobus maioꝛ. equarto.
Quartus expꝛimit eius deſcenſum ad
inferos et ↄſeq̃ntẽreſurrectionẽ/cũ diẽ
Deſcendit ad inferna tertia die reſur⸗
rexit a moꝛtuis.et huncpoſuit thomas.
¶ De quinto.(¶ Quitus exprimit aſcẽ
um ſuũ ad ſuperos etianue celeſtis aper

nonem:cum dicit Aſcendit ad celos ſe
det ad dexterã dei patris omnixotentis

et huncpoſuit iacobo minoꝛ. ¶ De ſexto
Sextus expꝛumit eius iudiciariã ptãtẽ:
cum dicit. Inde ventur ẽ iudicare viuos

et moꝛtuos.et huncpoſuit philipus.

ne ſpirituſſancti. ¶ CPꝛim vo qͥnq; arti

Degquincq; ede attributis perſo
culoꝛum qui attribuit᷑ ſpirituiſctõ expꝛi

mit eius ꝑſonalitatemcuʒ dicit Credo

in ſmlangumet hunc poſuit bartlvlo
ctificatiõem et vnionẽ qua in eo vnitur
eccleſia cum dicit Sanctam eccleſiam

catholicam ſanctoꝛũ communionem. et
ertius expꝛi

hunc poſuit matheus. ¶ Ter
mit eius remifſionẽ ſiue iuſtificationeʒ
pergeneralem remiſſionẽ. cum diẽ. Re
miſſionem Kecatozume hunc poſuit
mon chananeus. ¶ Quartus expꝛimi
eius viuificationẽ pergeneralem reſur
rectionem:cũ dicit.Carnis reſuxrectio

nẽ.et hũcpoſuit iudas thade.¶ Quin

tus et vltimus expꝛimit eternam eius
pꝛemiationem:cũ dicit. Aitam eternã

et hunc poſuit mathias. At clarius bec
patent in figura ſequent.

ecundus expꝛimit eius ſan⸗

tymmart
dlos
Mrnck
goͤant
nign
dibin
Ren
ant

oarnan
unrinere
Tnoͤgliſs.
tholiciiſ
or. S
ſtidaon
Deen
mortnoe
Vept
ſerotoꝛẽ.
ubqu
Dunitoꝛen

M
innsetq⸗
Eckite
N
ſiedeyit
mmni
oania

Anbuitur
atiofi⸗
nwüpen
eethuncar

umnoſerer
. r
Urfihoer,

diat, Et
domn
mtytra
ucnce
wravir
Agiſta
Sluſrr
N
Ams.
Degum.
Merſunad
cone cidie
udie eſur

itadcclost⸗
omniwtenas
(Delerd
uniptiti⸗
iareyiuos
lupus.
nbutsperſ⸗
iͤnch un
mmilcͤerpn
diot Cledo
fairbartlo
initeinsſnn
gaineo vmr
mumeckeſen

vonen 4
entüseta

iſtinctin,
anm die he
bunepſuitſ⸗
userpꝛimit
tien teſr
teſmmecro

2* (Dequadam alia

diſtinctiõe articuloꝛum fidei.
Bt ⁊ alia diſtinctõ quoꝛundã
. modernoꝝ.q ſymbolũ in qua
ttuoꝛdeci diuidũt articulos Di
uidũt enim pꝛimũ⁊ tertiũ ⁊ qͥn
tum articulos ſupꝛa poſitos/ quẽlibʒ in
duos.nonũ vo ⁊ decimũ redigũt in vnũ.
ꝓutvidetur oiſtingntſembou nycenum
qð cantat᷑ in miſſa.¶ Et ſᷣm hanc diſtin/
ctiõeʒ ponũtur ſeptẽ articuli ꝑtinẽtes ad
diuinitatẽ.⁊ alij ſeptẽ ꝑtinẽtes ad hũani
latẽ.ſic ſcʒ Nam ſymbolũ aut eſt de deita
te.aut de humanitate.

¶De ſeptẽ articulis

Si aũt eſt de deitate.tũc pmus articu
us eſt vnũ deũ tantũ eſſe. Et eſt iſte. Cre
do in deũ. Scõs articulus eſt patrẽ eſſe
vnũ deũ creatoꝛẽq; oĩm. Et eſt iſte. Pa/
trẽ omnipotentẽ/creatoꝛẽ celi ⁊ terre. Et
vt ſupꝛa tactũ eſt iſti duo articuli ſᷣm aſſi

lane dedaiue⸗eizmar bmo.

gnatõem pꝛecedentẽ nõ ſunt niſivnꝰarti

culus. ¶ Lertius articulꝰeſt. filiũ eiꝰ vni

cum eſſe vnũ deũ ſibi equalẽ. Et eſt iſte

Et in Jeſum xpᷣm filiũ eiꝰ vnicũ dñm no
m. ¶ Quartꝰarticulus eſt ſpiritũſan
ctũ eſſevnũ deum abvtroq; pcedentẽ.Et
eſt iſte. Credo in ſpiritũſanctũ.¶ Quin
tus articulꝰeſt deũ pctã dimittere / his qͥ
ſunt in eccleſia et habẽt cõionem eccleſie
⁊ nõ alijs.Et eſt iſte. Sanctã eccłiam ca
tholicã ſanctoꝝ cõioneʒ:remiſſionẽ pec
catoꝝ. Et ſic vt ſupꝛa tactũ eſt cõiungũt
iſti duo articuli iu vnũ ſcʒ nonꝰ⁊ decimꝰ

Septimus articulꝰeſt deũ eſſe remu/

neratoꝛẽ bonoꝝ. Et eſt iſte. Aitã eternã.
Sub quo etiam cõpꝛehendit᷑ deum eſſe
punitoꝛem maloꝛum.

tinetibus ad huanitatẽ. ¶ Si auũt ſym
olũ ſit de humanitate.tũc articulus pꝛi
mus eſt ꝙ xpᷣs cõceptus eſt de ſpũſancto
Eteſt iſte. Qui cõceptus eſt de ſpũſctõ.
Becũdus articulus eſt filiũ dei natuʒ
eſſe de virgine Baria. Et eſt iſte. Natus

ex maria virgine.Etvt ſupꝛa tactũ eſt iſti

duo articuli ſᷣ̃m aſſignatõem pᷣcedentem

¶ Sertus articulꝰ eſt deũ ſuſcitaturum H

moꝛtuos.Et eſt iſte. Carnis reſurrectõeʒ

He ſeptẽ articulis

nõ ſunt niſivnꝰ articulꝰ ¶ Tertius arti
culus eſt filiũ dei eſſe paſſum crucifixum
moꝛtuũ ⁊ ſepultũ.Et eſt iſte.Paſſus ſub
pontig pilato crucifixꝰmoꝛtuus⁊ ſepul
tus uarua articulꝰ? eſt filiũ dei deſcẽ
diſſe ad inferos.Et eſt iſte.DOeſcendit ad

inferna. ¶ Duitus articulꝰ eſt filiũ dei re

ſurrexiſſea moꝛtuis.Et ẽ iſte.Tertia die
reſurrexit a moꝛtuis.(¶ Sextus articulꝰ
eſt filiũ dei aſcẽdiſſe ad celos ſedereq; ad
dexterã patris.Et eſt iſte. Aſcendit ad ce
los ſedet ad dexterã dei patris oĩpotẽtis
Deptimus articulꝰ eſt filiũ dei iudica
turũ bonos ⁊ malos.Et eſt iſte. Inde vẽ
turus eſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.

¶ Eplicit tragatus pꝛimhuius libelli
qui eſt de expoſitiõe articuloꝛum fidei

VAIrca tracta

matim tangẽda ſunt.qͥd
eſt pᷣceptum. Qualiter pᷣ/
ecepta diſtinguãtur Expo
ſitio pᷣceptoꝛũ.De numero ⁊ ſufficientia
pᷣceptoꝝ Qualiter in ipſis pᷣceptis ſeptẽ
Qpitalia-ꝓinde alia pctã pꝛohibeãtur

cepti ⁊ eius expoſitione. ð
Iffinit᷑ autẽ pꝛeceptũ ab aliqͥ/
bus ſic. Pꝛeceptũ eſt imꝑium
obligãs ad obſeruatõem rei vł
actus imꝑati. Extrabit᷑ radica
liter hec diffinitio a diffinitõne pꝛecepti

quã dat augu. libꝛo de vᷣginitate dicens.

Dicit᷑ in dicta diffinitõne ob ligãs ad
obſeruatõem ad dꝛãm cõſilij.qð ꝑ ſe nũ/
id quod conſulit᷑ videat᷑ obligare.vtpote
ſi in caſu pꝛeceptũ nõ poſſit umpleri niſi
fiat cõſilium.vt ſi nõ poſſim ſuſtẽtare pa
rentes.ſ.patrẽ⁊ matrẽ/niſi vendã omnia

Se tũ eſt.cui nõ obedire peccatũ eſt.

tunc tenerer oĩavendere.Quod quidẽ de

ſe cõſiliũ .nec obligat niſi in caſu ꝑ accñs
vt exemplificatũ eſt.(¶¶Et ſi obijciatur ꝙ;

ſimilr obligat votũ ad bſeruatoema ſic

Ancipit tractatus

ſcos de dece pᷣceꝑtj legis ⁊ eoꝝ expoſitõe
—

tum de pᷣcept legis ſum/

He diffinitioe pꝛe

ℳ

Compendiñ theologie

conuenit ei pꝛecepti diffmnitio Reſponde
Aliquid vouere eſt tatũ cõſilij/nec quẽqᷓ;
obligat/nullus eni contra ſuã voluntatẽ
obligat᷑ ad vouendũ/ſed qui vouerit/ ob
ligat᷑ neceſſario ad reddẽdum. Et hoc iõ
elt quia reddere votũ eſt pꝛecepti/ſed vo/
nerecit conſin. . “
De vgria diſtincti
one variaq; aſſignatiõe pꝛeceptoꝛum in
cLabulis legis —

„

Iſtinctio autẽ ponit᷑ varia p/
— ceptop joſeppneni dicitqna

mandata eſſe ſcripta in vna ta
bula ⁊ qͥnq; in alia Oꝛig.autẽ
ponit quatuoꝛ in vna ⁊ ſex in alia Augu.
dgũt ponit tria in vna ⁊ ſeptẽ in alia/vtpo
te tria que ꝑtinẽt ad deũ in pᷣma tabula/
ſeptẽ que pertinent ad ꝓximũ in ſecunda
Et hũc modum auguſtini/ſeqͥtur cõmu/
nis opinio. Qð enĩ augu.ponit tria eſſe
in vna tabula ⁊ ſeptẽ in alia hoc mag di
cere videt᷑ pꝛo dignitate qᷓ; ꝓ ſcriptura.eo
ꝙ tria ꝑtinẽt ad dilectõeʒ dei ⁊ ſeptem ad
dilectõem pꝛoximi. Vnde ſi cõſiderẽtur
ipſe tabule ⁊ eaꝝ ſcriptura in ſe ſicut cõſi
derant hebꝛei ioſephus:-ſic vtraq; tabu
la cõtinebat quinq; mandata ſeu pᷣcepta.
Di autẽ conſiderent᷑ ſ̃ᷣm reſpectũ ⁊ relati
onẽ eoꝝ ad que dicta mãdata oꝛdinabãt
cum tria oꝛdinẽtur ad deũ ⁊ ſeptẽ ad ꝓxi/
mum/poterit tali fine ↄſiderato/ dici tria
eſſe in vna ⁊ ſeptẽ in alia.

ptoꝛum legis Et pꝛimo pꝛimi.
AVinc aũt accedẽdũ eſt ad expo
ſlſlitõʒ ſinguloꝝ pᷣceptoꝝ Et cũ
lerx pceptoꝝpoſita ſit ꝓpter trãſ
RHRgreſſiões cohibẽdas (vt pʒ ad
BGBal.iij.(⁊ tripłr tranſgreſſio fiat.ſ.coꝛde
oꝛe ⁊ oꝑe.⁊ hoc qͥdem tã quo ad deum. qᷓ;
etiã quo ad ꝓximũ:vt ꝑfecta ſit cohibitio
trãſgreſſionis.ꝑfecta ponit᷑ lex phibitio/
nis ⁊ ſic mandatoꝛũ ſeu pꝛeceptoꝝ ſubſe
qtur iniũctio. Et pꝛimo qᷓ;dtum ad deũ ꝓ
hibz pꝛimũ pꝛeceptũ coꝛ ab idolatria.vt
deus ſcz diligatur toto coꝛde. Eſt eniʒ de
colendo deo. Et colere deũ.vt dicit gloſa
eſt ſeſe toto mẽtis affectu illi mancipare.
Et eſt iſtud. Non habebis deos alienos
coꝛã me. Quaſi dicat Me hẽbis deũ . nõ
glienũ.Exponẽsq; qð dixit deos ſubdit

oꝛſum
imagines que ad literã ſculptilia ſunt/qꝛ

Expoſitio pꝛece⸗/

Hon ſacies tibi ſculptile.i.imaginẽ ſcul
ptã.quod vocat augꝰ idolũ.neq; ſiłitudi

nẽ oim ꝗᷓ in celo ſunt deſup/et que in ter/

ra deoꝛſum.⁊c.que expoſitõ eſt verbi pꝛe
cedẽtis Vel ᷣm Oꝛigi.ſculptile ſiue ido/
luũ eſt / qd nõ habet ſimilitudinẽ in natu/

rg ſicut cymera.Similitudo autẽ eſt eoꝝ

qᷓ aliquaʒ hñũt in natura ſimilitudinẽ.vt
imago homis vel bouis ad veꝝ hominẽ
vel adveꝝ bouem/qð videtur per hoc qð
ſeq tur que in celo deſuꝑ ⁊ que in terra de
S; ex hocvideturꝙ ꝓhibeãtur

ſculpũtur.Sed rũdetur ꝙ añ incarnatõ/
nem quãdo data fuit hec lex/ nulla in li/

gno vel ĩ lapide ſculpi potuit incoꝛꝑalis

dei imago.qꝛ imago ſpũs/fingi non po/

teſt. Et ꝓpterea ante incarnatiõem repꝛo/

bande erant imagines. Sed qꝛ hoc fieri

potuit poſt incarnatiõem filij dei. ꝓpter H
ex tũc fieri concedũtur ⁊ ab ipſo quidẽ qͥ
legem tulit ⁊ diſpẽſare potuit ſcilicʒ xpᷣo.

Vnñ refert damaſ.ꝙ xpᷣs abagaro regi mi

ſit in pãno imaginẽ ſuam.eo ꝙ pictoꝛ ab

eodẽ rege miſſus:ad depingendũ imagi/
nẽ xpᷣi/ nõ poterat vultũ eius pꝛe clarita/
te intueri.vt eius ſingula lineamentaet
membꝛa ꝓpꝛie deſcriberet. Sed qꝛ hec rñ/
ſio/ nihil omnino apð vnũ populũ iude
um valeret quoniã noſtras imagines re/
pꝛehendũt.ideo aliter dici poteſt.ꝙ non
ſimplicit᷑ pꝛohibẽtur oĩno fieri imagĩes.
Vnde beda. Imagines fieri nulla litera
diuina vetuit.haꝝ etenĩ aſpectus multũ

cõpunctõnis ſolet pᷣſtare cõtuẽtibꝰ.⁊ eis
qui lr̃as ignoꝛãt quaſi viuã de xpᷣi paſſio

ne exhibẽt recoꝛdatõem Salomon enim
inſtinctu vᷣino eas fecit in tẽplo dei.Sed
oĩno pꝛohibẽtur fieri ad hũc videlicet fi
nem vt adoꝛẽtur ⁊ colãtur. Vnde ſeqtur
HNeq; adoꝛes neq; colas ea. Ad adoꝛãdũ
igitur⁊ colendũ ꝓhibẽtur imagines fieri
Nos aũt nõ adoꝛamus imagines.ſed re
fertur honoꝛ ⁊ adoꝛatõ ad imaginatũ.ſcʒ
ad deũ vel ad ſanctũ eius cuiꝰeſt imago.

vyt dicit augu.lib.iij.de doctrina xpᷣiana.

Seq;tur Hõ adoꝛabis neq; coles Int
que ſic diſtingue.Non adoꝛabis ſcʒ vene
ratõne coꝛpis.vt inclinãdo eis vel genu/

flectendo. Neq; coles ſcʒ affectõne mẽtis

Vnge gloſa Alið eſt colere aliõ eſt adoꝛa

re. Poteſt quis inuitus vel adulãdo regi
bus idolatris/ vel toꝛmẽtis victus/ado

—

(logne

gullat
pcoͤſe⸗a
lomet
guit⸗
Co
Deus
lcold
deusen
es
aptnd⸗
ſo ſ
unken
n⸗
M
dur
gnin
gehen.
ſepot
ope
Tmal
milia.
peo
dlennd⸗
ponttil
Nuieni
Vnde.
ſemneäſe
poſterdi
dicntpri

mümid
deduec
dann
declo
lepꝛeſe
momi⸗
ſulum⸗
ſperie
cereroꝛi
Cucüun
föordit

(pnz
AIr

naineſnl
fliendi
ne in le⸗
abine
. ſine ico⸗/
innatn,
teeſten
iginé. t
hominẽ
hocqs
tem de
beitur
ſunte
Arnaro/
linli⸗
Wdis
WNN
Rreno⸗,
ehocfiei
ſdei erg

ſoqgic

ſcliczpho.
Groregiwi
dpicdrab
ndiͦ imag⸗
oprechorin/
nenmentaet
ugehecm̃/
opnulüiude
maginesre⸗
olet,/gnon
enimagies⸗
tnulolien
ms multu
nenb ess
echipaſtio
omonenm.
oda Gel
ribcletſ
Vudeſoctur
Aadoridi
nngnnesfa
ones. D ſe
nugmnanuſh
mmarplend,
gceles Jt
is ſrene
as vel genly
oöne mas
öck en
uglicen
Gntg

De decem pꝛeceptis

rare.cum tamẽ ſciat idolũ nihil eſſe. ⁊ ſic

nulla mẽtis affectiõe ad idolũ moueri.et

p cõſequens nec colere. Colere enĩ eſt to/
to mẽtis affectu? ſtudio mãcipari ¶ Se
quit᷑. Ego eniĩ diſcretiue dicit.quaſi dicat
Ego nõ alius. Sum dñs/⁊ iõ timẽdus
Deus tuꝰ? ⁊ ideo diligedus. Yoꝛtis ʒelo/
tes.i.diligẽs amatoꝛ AUñ deut. v. De? tu⸗

deus emulatoꝛ viſitãs.ſ.puniendo iniqͥ

tates patrũ ſcilicʒ non cuſtodiẽtium pꝛe
cepta data in filios.i.puniẽs etiã ipᷣos fi/
lios.ſi patres iſta nõ cuſtodierint Puni/
unt᷑ eni qu doq; filij ꝓ peccato pꝛis tem/
EBʒech.xviij. Yilius nõ poꝛtabit iniqui/
tatẽe patris ⁊c.ſcʒ eternalr Vlel viſitas pec
cata patrũ in filios etiã eternalix. Non ãt
filioꝝ imitãtiũ peccata patꝝ· Aſc; in ter

quãdoq; ſolent patres in tertiã ⁊ quartã

generatioem viuere. et plerũq; filioꝝ vel
nepotũ ſnoꝝ moleſtius ferre cruciatus ;
pꝛopos.Eoꝝ qui oderũt me.i. pctõtum
⁊ maloꝝ. Et cõtra facies miam in multa

milia.i.in oẽs.Et ponit ibi finitũ nume

rũ pꝛo infinito.Diligẽtibus me ⁊ cuſto/
dientibꝰ pꝛecepta mea. Iſte terminus. et
ponit᷑ ibi expoſitiue pꝓ id eſt cuſtodiẽtib
Dui eni diligit deü/ pꝛecepta eius ſeruat
Vnde Johᷣ.xiij Si s diligit me ſermo
nẽ meũ ſeruabit ( Se it qu⸗
poſſet dici pꝛimũ pꝛeceptũ.cũ dileciõ dei
dicat᷑ pꝛimũ mandatũ: Math.xxij.

ed querit᷑ qualr iſtð

eſt loquẽs de dilectõe dei)pꝛimũ ⁊ maxi/

mũ mãdatũ. Reſpondet᷑ ꝙ illð mandatũ

de dilectõe dei idẽ eſt cũ hoc pꝛio pᷣcepto

decalogi. Jubet enim pꝛimũ pꝛeceptum

decalogi vnũ deum coli ⁊ nihil ei in amo

H re pꝛeferri.⁊ ſic idem eſt.vel equipollet pᷣ

mo mãdato.iuxta pꝛeallegatũ.xxij.capi/
tulum Math. Uel poteſt dici ꝙ; dilectio
ſpeciale mandatũ nõ eſt.ſed radix⁊ ſtipes
ceteroꝛũ.ad quod ſcilʒ cetera mandata re
ducũtur. Vnde pꝛimũ mandatũ dicitur
nõ oꝛdine ſed dignitate.i.inter cetera pꝛe

ccipuũ ⁊ maximũ.cum oĩa compᷣhendat.
(Expoſit io ſecundi

ꝑiurio.a blaſfemia.a mendatõ
⁊eſt iſtud. Non aſſumes in va

lioꝝ imitãtiũ peccata patꝝ.· Aſq; in ter
tiam ⁊ quartã generatõem.Hoc dicit. qꝛ

LDoc

expoſitõem /iſtud ꝑtinet ad quintũ pꝛece
ptum ſecundetabule.ſ.ad illud. NHon lo/
quaris ↄtra pꝛoximũ tuũ falſum teſtimo
niuʒ.vbi agit᷑ de ꝑiurio: Dic ꝙ iurãs fal/
ſum.dupłr peccat Pꝛimo.ſ.cõtra ꝓrimũ
ſuum. euũ decipiendo.⁊ iſto mõ exꝑte ver
bi quod oꝛqinatũ eſt ad ꝓximũ.⁊ quo ad
hoc cadit ſub dicto quinto mãdato ſeupᷣ
cepto ſecũde tabule. Item ſecũdo peccat.
inuocando ad cõfirmatõem falſitatis vel
deceptiõis/ teſte diuinã vᷣitatẽ.⁊ iſto mõ
peccat ĩ deũ · ⁊ quo ad hoc haber ſub iſto

ſecũdo inandato ſeu pᷣcepto pme tabule.

ſcʒ in iſto loco ¶Hec eni habebit dñs ho

minẽ inſontẽ.i.innocentẽ ſcʒ quin apud

deũ nocetis penas exoluat.ſ.qui aſſum/
pſerit nomẽ dei fruſtra. Unde deutero.v
erit impunit/ qui ſup re vana nomen dei
aſſumpſerit AUlel nõ habebit dñs inſontẽ

vt haber᷑ eccliaſt.xxiij. Vir multũ iurans
replebit inidtate ⁊ non diſcedit a domo
eiꝰ

plaga ¶ Sed qd dicet᷑de iſtis magna

tis ⁊ ſecularibꝰ/qͥ cõſuetudinẽ hñt iuran

di.nũqͥd trãſgrediũtur iſtð pꝛeceptũ ſeu
mandatũ ⁊ peccãt moꝛtalr: Aliqͥ rñũdent

diſtinguẽdo.dicẽtes ꝙ ꝑiuriũ multiplici

ter ðꝛ.ſ.indiſcreta iuratio.vtpote quãdo

àqs inutiłr iurat verũ. vel qñ ſine de libe/
ratõe iurat.et tũc nõ credunt eſſe moꝛtale

peccatũ. Na tunc fit pᷣter pꝛeceptũ.ſed nõ
contra pᷣceptũ /niſi foꝛſan nimia eẽt aſſue
factio. Alio modo ſumit᷑ ꝑiuriũ. vbi vel
quãdo qͥs iurat cũ deliberatõne illud qð
iuramẽto nõ eſſet aſſerendũ/imo nec ſim
plicit᷑ dicẽdũ ſeu loqᷓndũ.ſed potiꝰoppo/
ſitũ.⁊ tũc credit᷑eſſe moꝛtale peccatũ Alij
diſtinguũt dicẽtes/ꝙ; ꝑpiuriũ multipłr ðꝛ
Vno modo falſa iuratio.q̃ ſi fiat exigno
rantia/adhibita tamẽ pus diligetia debi
tanõ eſt peccatũ Sed ſi fiat nõ adhibita
diligẽtia debita. peccatũ quidẽ eſt ſed ve/
niale.Si aũt falſa iuratio fiat ſciẽter.vt/
pote cũ mendaciũ iuramẽto cõfirmatur.
tũc niſi tantũ iocando fieret.ſemꝑ eſt pec
catũ moꝛtale.Alio modo dicit᷑ piurium
trãſgreſſio iuramẽti iã facti.qð ſun lici

26

nũ nomen dei tui.ſ.falſevel ſuperflue.vel
doloſe ꝑ nomẽ dei iurãdo.vel mẽtiendo.
vel ipſum nomẽ blaffemando.vel puerſe
de deo ſentiẽdo ¶ Et ſi obijciat᷑ ꝙ fm iſtã

“M

„*

tum ſemꝑ eſt ipſa trſgreſſio moꝛtale pec
catũ. Si yero illicitũ.trãſgreſſio illiꝰ nõ
eſt peccatũ:ſed illud illicitũ ſciẽter iuraſſe
fuit peccatũ.Tertio modo dicit᷑ periuriũn
indiſcretũ iuramentũ.qð ponũt(niſi alia

Itẽ nomẽ dei patris/eſt filius.qꝛ ißᷣßm
patrẽ notificat NHomẽ ergadei invanum
aſſumit qui ipᷣm xpᷣm purã creaturam po
nit ſeu aſſerit.qꝛ ſic ponit ipᷣm eſſe vnũ
vel vanitatẽ Vñ ad rhoma.viij. Nanita
ti ſubiecta eſt oĩis creatura. Sed cum xps
veritas ſit.vñ Jo.xiiij. Ego ſum via veri
tas ⁊ vita.nullatenꝰ poterit eſſe vanitas.
⁊ ſit nec pura creatura.Quid ergo abſur
dius q; ilã firmiſſimãveritatẽ ponereva
nitatẽ.⁊ illud verbu virtuoſum ſuſtẽtans
oĩa vt habet᷑ ad heb.i.ponerevanũꝛ ſuſté
tati: ¶ Deniq; tertõ modo nomẽ dei aſ/⸗
ſumit ille in vanũ qͥ nomẽ xpi.vñ ðꝛ xpia
nus ꝑ peccatũ vanũ reddit ⁊ moꝛtuũ NHNo
men qppe ſuꝑ hoĩes ſcriptũ vt viuant ipi
iuxta qð loqtur xpᷣs apocal.iij. Et ſcribä
ſup eum nomẽ der mei et nomẽ ciuitatis
der mei noue hierlim. que deſcendit de c⸗

ad deñ/ cohibẽs tranſ. greſſt ionẽ .
m ope el Memento vt die ſab
bati ſancnfices.i.ſanctũ ⁊ feria

E

li. ¶ Abi nota. ꝙ inq;tũ ſabbatu deſigt
quietẽ interioꝛè a pꝛauis affectiõibus/et
exterioꝛẽ ab oĩbus ſeruilibꝰ/pᷣter illiꝰdiei
determinatõem/ moꝛale eſt hoc pᷣceptũ ?⁊
ſcriptum in coꝛde hũano.ſicut alia deca.
logi mandata ſeu pᷣcepta. Natura eni di/
ctat eſſe vacandqũ aliqñ quieti.⁊ oꝛõni.et
diuine laudi.Sed qꝛ tali die.ſ.ſabbato.?
a talib?rebus groſſioꝛib abſtinere / nõ di
ctat cõſcia.ſed ſola exterioꝛ iuſſio diuina
q;tum ad hoc fuit cerimoniale hoc mãda
tum/⁊ ſoluenduũ.i.ſolui poterat.¶ Circa
qʒ eſt aduertendũ.qꝙ in dñica reſurrectõ/
nis dñice/ex ſtatuto eccleſie mutatum eſt
ſabbatũ in dnicam / ne videremur iudai/
ſare. Quiig exquo veritas luxit.trãſijt leg-
vmbꝛa.⁊ hoc quo ad cerimonialia. Et
ſi querat᷑quare alie iuðoꝝfeſtiuitates nõ
pᷣcipiebant᷑ in decalogo. Picccetereev⸗
rnum feſtiuitates/ ſuerũt tantũ cerimonia/

m habeas. ceſſando ab omni ope ſeruui

Compendiũ theologie

les.nec ab oĩbus ſunt obſeruãde. hoc aũt

pꝛeceptũ/magis moꝛale eſt q́; cerimoniæa

le/iõ in decalogo ad quẽ oẽs tenent᷑ ſemp
pꝛecipiendũ erat. Seqͥ turdeute.v. vñ =
mit᷑ hocpᷣceptũ. Sex eni diebꝰ facies opa
tua.ſeptimo aũt die q̃ eſt dies ſabbati nõ

facies in ea quicq; opis.Et ſubdit rem

pcepti. Sexeni dieb fecit deꝰ celũ ⁊ terr.
vt patʒ Geñ.i.⁊ reqͥ euit die ſeptimo.non
quaſi laſſus.Sed ponit᷑ ibi reqeuit p ceſ-
ſauit.ſicut ðꝛ apoc.iiij Req em nõ hñt die
ac nocte dicẽtia ſanctus ſctũs.⁊c.i.dicere
nõ ceſſabãt. Ita ſumit᷑ in dicto paſſu re
quieuit ꝓ ceſſauit Nihil enĩ vlterius ſecit
nouũ cuinõ fecerit pꝛius materiã vtpo⸗/
te coꝛꝑaliũ:vel ſimilitudinẽ.vtpoteſpiri
tualiu. Opatur tñ adhuc quotidie crea
ta gubernado. vt Joh. v. Pater meus
yſq; modo operat ego operoꝛ ircn qdG
dicit augu lib.iij. ſup Gen. Sic req euit
vt nouã creaturã vlterius cõderet nullꝗ.

nõ yt quę cõdiqerat cõtinere ⁊ gubernare

ceſſaret. Et bñdixit diei ſeptimo. qͥ eſt di·
es ſabbati. ⁊ pꝛo id eſt ſanctificauit eũ.i.
ſanctũ ⁊ celebꝛẽ eum hꝛe voluit.vt ſcilic,
dicit᷑ opus charitatis.nec neceſſitat Tnñ
patʒ ꝙ poterũt exhiberi eccliaſtica ſacra⸗
mẽta.ſicut eni poterãt circũcidere ſabba ⸗
to. ⁊ nos etiam die dñ ica ſacram̃ta poſſu⸗
mus exhibere.? Ra charttatg tclemo⸗
ſinas.⁊ oꝑa neceſſitatis exercere.vt bibe
recomegere. (pꝛecepti.

Nquo tria .
cepta.Quantũ autẽ ad pxrimũ
ponũtur ſeptẽ ſequẽtia.quoꝛũ
ynü eſt affirmatiuuũ/⁊ ſex ſunt
negatina. Affirmatiuũ autẽ ⁊ quartũ in
oꝛdine pꝛincipali. ſed pꝛimũ in his qᷓ re
ſpiciũt pꝛoximũ eſt illð.Honoꝛa patrem
tuũ ⁊ matrẽ tuam. Per qð mãdatũ natu /
ra q coꝛrupta eſt/ad oꝛdinem naturalẽ re
uocat᷑ Hec fuit neceſſe hmõi pꝛeceptũ da
ri parẽtibus reſpectu ſuoꝝ filioꝝ Creſcẽ
te eni virtute in filijs/decreſcit virtꝰ in pa
rentibꝰſ̃m naturã.⁊ deficieẽti virtuti/de/
bet iuſte ſubſidiũ. Vñn quia minoꝛat᷑ vir /
tus ſeu vigoꝛ in pentibꝰ/⁊ auget᷑ in filijs

datur pceptũ vt filij ſubueniãt parẽetibꝰ.

Nec fuit neceſſe dare hmoi Reepii. ꝑenti⸗
by de filijs / uis pꝛio ipſi filij luerut im/

—

ad deũ tria ponutur ß- C

ſgini

etin guoin

nſaſunt

: quanum

inboie

noropalten
Canünal/

uda

numtnpa
nincrat vi

uipnanb⸗
cchtüen/
1

—

ti

4

aiſuaꝑpſona

De decem pꝛeceptis

potentes. qꝛ natura etiam coꝛrupta ad id
cogit.eo ꝙ naturalr ſuccus aſcẽdit a radi

cead ramos ⁊ nõ ecõuerſo. Et Criſoſto.
Hoc eſt amoꝛ in hõibꝰ/qð eſt humoꝛ in
arboꝛibus ¶ Ait ergo. Honoꝛa patrẽ tu

um duplici.ſ.honoꝛe.⁊ reuerẽdo.⁊ neceſ-/

ſaria pᷣbendo. Patrẽ tam ſpũalem qᷓ; car/

nalẽ. Intelligit᷑ etiã Rpane deo qͥ potiſ-/

ſime eſt honoꝛãdus. Vñ mal.i.Filiꝰho/

noꝛat patre ⁊ ſeruꝰdñm. Si ergo pr ego
ſum vbieſt honoꝛ meꝰ: Et matrẽ tuã car

nalẽ.necnõ ⁊ ſpũalem.ſ.eccłiam.Deq̃ ad

Gal. iiij. Illa autẽ que ſurſum eſt hirlm/⸗

libera eſt.qᷓ eſt mater nr̃a. Noiĩe etiã patrꝭ

⁊ mjĩ̃is oẽs ꝓximi intelligunt᷑ yt dicit au
gul. Añ fm iym oĩa vendẽda ſunt ⁊ dan
dap bauhib

da p par in extrema neceſſitate.qð ſi
nõ fit/ traſgredit iſtud madatũ, Si ergo
noĩe patris ⁊ ijr̃is/ oĩs ꝓximus intelligi

tur/⁊ nobiliſſimũ inter pꝛoximos ponit
ꝓ oibus.ſ.pꝛem ⁊ matre.claꝝ eſt ꝙ üᷣlis pᷣ
cipue honoꝛ debet᷑ ⁊ ſubſidiũ Erreßtr
mius obſeruet̃adhuc hocpᷣceptũ / ſubiü/

git pꝛemiũ dicẽs.vt ſis logenꝰ ſuꝑ terrã.

Haã eccł.iij. Qui honoꝛificat patrẽ ⁊ ma/

tre. vita viuet longioꝛe. Juſtü enſeſt vt qͥ
Alteri vita ſuſtetat. vita illius plogetur.
Dug terra inqͥt ſcʒ tã moꝛiẽtiũ q; viuen

tiũ.eo ꝙ pietas ad oĩa vtilis eſt. pmiſſio/

nẽ hñs vite q nũc eſt ⁊ future.i.ad thiiiij

QAintũ autẽ pꝛece

Uintũ autẽ pꝛece ¶(pꝛecepti.
ptũ pꝛincipale.x ſcoᷣm in oꝛdi
ne eoꝝ q̃ reſpiciũt pximũ ⁊ pꝛi

„ —

mü negatiuũ/eſt iſtõ/ Nõ occi⸗

Aes. Vbi pcipit ꝙ nõ ledat᷑ pꝛoximus in

occides igit ſupple hoĩeʒ
teipᷣm videli 3.vel aliu⸗ Bupli⸗videllce⸗
aĩa vel coꝛꝑe ¶ Sed ↄtrariũ huic pᷣcepto
videt᷑ haberi exo.xxij Et maleficos nõ pa
tieris viuere. In quo v̈bo pcipit dñs fie
ri occiſionẽ hic vero phibet.vñ cõtrariꝰ
ſibijpᷣi yidet᷑ in legiſlatiõe. Sʒ ad hocdi
cit᷑ ꝙ gſone pꝛiuate q̃ nullã habet iüuriſdi

legi autẽ vel miniſtro iuſticie/pᷣcipit occi

dere Exo.xxij. Et ſic nõ eſt cõtrarietas.qꝛ
nõ eſt circa idẽ ſeu reſpectu eiuſdẽ. ¶ Sʒ
ũquid aliquo modo pꝛiuate ꝑſonę licʒ

„

abſq; aſgreſſiõe occidere Aidet ꝙ ſic. ad

in in ſui defenſiõe. hoc eĩ iura ꝑmittũt

ſcʒ iniuriã ꝓpulſare ⁊ tꝑate vim vi repelle

re. Itẽ exoꝛdinecharitatis debeo potius

ſubuenire vite ꝓpꝛie.q; vite aliene. Unde
volentẽ me ꝑimere/potiꝰ occidere debeo
qᷓ; pmittere me occidi:

in vna marilla/ pꝛebe ei ⁊ aliã Et iõ dicũt
quidã ꝙ nullo mõ licet occidere etiã de/
fendendo/maxie auteviro ꝑfecto.Et hec

videt᷑ eſſe opinio anſelmi.NHec ſᷣm eos de
beo opinari ꝙ me occiſurꝰ ſit :ſi eũ nõ oc
cidero.ſed ꝙ de pꝛeſtabit mihi auxiliũ/
vel euaſionis aut fuge beneficiũ. Alij vo

8

lut/ꝙ in ſua defenſione liceat occidere.eo
ꝓlex occidere iubẽdo vel ſaltẽ pmittẽdo/
talem defendentẽ ſe/in dicto caſu iudicẽ

cõſtituit in aduerſariuũ. VUñ ipᷣm vice leg
interficit. vñ lex pꝛebẽdo autoꝛitatẽ/excu
ſat a pctõ. Hoc tñ intellige:ſi neceſſitas ẽ

ineuitabilis: qm ſi te ꝑcuſſerit aduerſari⸗/

is ⁊ fugerit vel pcutere deſtiterit / eũ rex⸗/
fieret ad ꝓpulſatõem iniurie.ſed ad vltio/

ad ill math.v. Si qͥs te ꝑcuſſerit invna

prũ. ¶ Et nota hic ꝙ homicidiũ multis

modis fieri ðꝛ. Fit enim qnq; ſola mẽteꝑ
odiũ fraternũ VNñ Joh.epla.i.ca.iij.Qui
odit fratrẽ ſuũ homicida eſt Itẽ pꝛauum

exemplũ relinqueẽdo. Vt enĩ dicit grego.
tot moꝛtibus digni ſunt.q̃t pꝛauitatꝭ exẽ
pla teliquerũt. Itẽ lingua ⁊ hoc triplicit
vel ſcʒ ↄtra legẽ quen

do.Vñ.ij.reg.xij.dicit᷑ dauid variã ꝑcuſ/

ſiſſe gladio qꝛ moꝛti doloſe? iniuſte adiu
dicauit. Itẽ mentiẽdo n Sapiẽ.i.Os
qð mentit᷑ occidit aĩam. Itẽ cuiq; detra⸗/
hẽdo.vñ dicit bernaro. q; detractoꝛ vno

ictu tres anĩas interficit.ſuã.ſ.⁊ illiꝰquẽ
ſua detractõe inficit.⁊ illius de quo detra
bit.qꝛ ſibi foꝛſan pᷣiudiciũ moꝛtis vel dã
ni irrepabilis ſua detractõne parat ⁊ acqͥ

rit. Itẽ fit homicidiũ manu qᷓlticũq; ſcilʒ

bemptoe extenoꝛi. ſiuep gladii.ſiue per
venenũ.ſiueꝑ aliã penã Itẽ fit homicidi

um ꝑ ſubtractõem victus. ſcʒ coꝛpis Ei.
Amb. Paſce fame moꝛientẽ. ꝙ ſi

nõ pa/
ſcis occidis.Siue victus abaacroc äs
verbi dei. VUnde Eʒech.iij. Si loquente
me ad impiũ.⁊c. Non annũciaueris ei⁊c̃
vt auertat᷑a via ſua impia ⁊c.⁊ ipſe impi
us iniqtate ſua moꝛiat᷑ſanguinẽ eius de
manu tua reqͥram VUnde verſi hs Exep lu
3

ℳ

6

yidet᷑ eſſe ilð math.v. Di qͥs te pcuſſerit

mens.lingua.manue.ſubtractio victus:
Coꝛꝑis ⁊ aĩe.dici faciunt homicidam

FErtũ pꝛeceptũ in oꝛè/ (cepti
dine pꝛincipali.⁊ tertiũ eoꝝ q̃
reſpiciunt pximũ eſt iſtð. Flon
maechaberis. Ubi pᷣcipit᷑ vt nõ
ledatur pxim'in re ſibi ↄiuncta ꝑ legẽ.ſcʒ
in vxoꝛe.Et accipit᷑ hic ſub noĩe mechie/⸗
mis illicitꝰ ↄcubitus/⁊ q cunq; coitꝰfoꝛ
nicari.q;uis mechia magis ꝓpꝛie adulte
riũ dicat᷑. Mechos eĩ grece/ adulteriũ ðꝛ
latine.¶ Etad hanc reduci pᷣt foꝛnicatio
ſpiritualis ſicut ydolatria.Deq̃ Jere.iij.
Mechata eſt cũ lapide ⁊ ligno ¶ Poteſt
etiã ad hanc reduci expoſitio pꝛaua ſacre
ſcripture VUñ.ij.ad Coꝛin.ij Non ſumus

ſicut plurimi adulterãtes verbũ dei Añ
bic nota ꝙ foꝛnicatio eſt moꝛtale peccatũ
Videt᷑tamẽ ↄtrariũ eo ꝓactus natural.

Actus naturalis nõ eſt pctm̃. Inſuꝑ cuʒ

coire ſit neceſſariũ ad ↄſeruatõem ſpeciei
ſicut comedere ad ↄſeruatõem indiuidui
et in neceſſitate vt fame liceat etiã nõ ſua
raꝑe ⁊ comedere.qꝛ tꝑe neceſſitatis om̃ia
ſunt cõia.videt᷑ ſimilr ꝙ in feruẽti deſide
rio coeũdi/ poſſet s nõ ſuã rapere ⁊ cũ ea
coire. Ad quod ðꝛ ꝙ actus foꝛnicatõnis

duplr dicit. VUno modo dicit᷑ naturalis

eo.ſ.qꝛ naturaliter fit. Alio modo dicitur

cõtra naturã.Et iuxta iſtum ſcõᷣm modũ

duplr adhuc dicit᷑ contra naturam Vno
modo quãdo fit cõtra naturalẽ cõcubitũ

qui eſt maris cũ femina.⁊ iſto modo põt
dici actus innaturalis.quia ↄtra natura
lem cõmixtõem. Alio modo dicit᷑ contra
naturã.qꝛ ſcilʒ naturã in ſuis naturalibꝰ

vulnerat ⁊ ſpoliat gratuitis.ſcʒ bono gr̃e

⁊ virtutis.Et iſto vltimo modo/oĩs foꝛ⸗/

tũ moꝛtale Coꝛrũpit enim naturalia ⁊ de
ſtruit om̃ia gratuita Et qꝛ iſti ſunt effectꝰ

moꝛtalis peccati/ꝓpter hoc patʒ foꝛnicati

onẽ eſſe petm̃ moꝛtale.Et ſic ptʒ ſolutio
argumẽti/qꝛ licet foꝛnicatio ſit actus na

lis qꝛ naturã coꝛrũpit Nec ſeqͥtur ꝙ ſit ac

tus naturalis qꝛ naturalit᷑ fit. ꝙ pꝛopte/

„

Et intellige ꝙ coitus qui deſe natura
lis eſt/poſt ↄtractã ꝑ peccatũ pꝛimi paré
tis cõcupiſcentiã / eſt ſicut cibus veneno

nõ ſit pctm̃.vbi non debito modo fit

iunctus.qͥ qᷓuis de ſ⸗ E naturalis ſit tñ p-
pter veneni admixtõem interficit.niſi bñ

ficio tyriace/comedenti ſubueniat᷑. Pari

modo ⁊ alam cõcupiſcẽtia carnalis inoꝛ
dinata interficit:niſi beneficio matrimo/
nij ⁊ honeſtate nuptiarum intercipia?
NHNec ẽ ſimile de extrema neceſſitate famis
⁊ deſiderio feruẽti coitus/ qꝛ ſi in neceſſi/
tate famis nõ ſubueniat᷑ ꝑ alienũ eſuriẽ/
ti/pꝑiret indiuiduũ NHon ſic autẽ ꝑiret ſpe
cies generis hũani/ſi nõ ſatiſfiat per coi/

tum alicuiꝰcũ aliena. Nam ſaluat᷑ in alijs

Etiã ipſe poſſet aliter ſaluare ſcʒ cogno/

ſcendo ſuã pꝛopꝛiã vxoꝛẽ. ¶ Sed quare
ponutur duo eepta circa ꝓphibitõnẽ illi
citi coitus.ſ.Non mechaberis ⁊ nõ cõcu
piſces vxoꝛẽ pꝛoximi tui.cũ vnũ ſub alio
poſſit ſubintelligi.Et ſimilit᷑ de iſtis duo
bus.Non furtũ facies ⁊ nõ cõcupiſces rẽ

pꝛoximi tui. cuʒ oĩs qui furat᷑ rem ꝓximi

concupiſcat/⁊ ſic poſſit pꝛimũ contineri
ſub ſecũdo.Augu.ſoluit ꝙ in duobꝰ pꝛe/
ceptis.ſ.nõ mechandi ⁊ nõ furãdi/omia

opꝑa interdicta ſunt.in alijs aũt duobꝰin

terdicit᷑ ia omnis cõcupiſcẽtia.Et quia
vtrobiqʒ eſt peccatũ / vtrobiq; eſt madatũ
pꝛohibitoꝛiũ. Hec ſimilit᷑ fit phibitio de

volũtate occidẽdi ſed tm̃ de actu:qꝛ natu
raliter ſunt pꝛoni hoĩes ad velle lururia

ri ⁊ ad actũ luxuriandi.Similit᷑ ad volũ
tatẽ habendi alienũ ⁊ ad actũ.ſicut ad ra
pinã ⁊ ſurtum Et iõ due ſunt ꝓhibitiões
⁊ data duo pᷣcepta ꝓhibitoꝛia.vnũ cohi
bens ipᷣam voluntatẽ aliud cohibens ip
ſum actũ. Non ſic autẽ eſt in occidere.qꝛ
homo naturalit᷑ abhoꝛret tam voluntatẽ
occidendi qᷓ́; acũ.Quelibet enĩ creatura

ſuã ſpẽm amat ⁊ nititur eã ſeruare nõ de/

ſtuere niſi cu ertra ſe erit p furoꝛẽ ire vel
temere concupiſcentie ꝛecepti.

poſito ſeptimi

pꝛincipali et quartũ in oꝛdine

.ꝗquo ſcilicʒ phibet ledi ipſe pꝛo
imus / in rebus ſibi nõ ꝑ legem cõiunciꝭ
ed foꝛtuitis. ⁊ eſt iſtud. Non furtũ facies

¶ Eſt autẽ furtum ↄtractio rei aliene/ in

uito dño/animo lucrãdi Hotater dicit

cõtractet.

cõtractio quia qs furtũ nõ facit niſi oꝑ
que pleniſſime mea eſt / nõ facio ſurtum.

eoꝛum que reſpiciũt pꝛoximũ.

Oan
.
miſſin

iͤſi
ged

trnci
Nfon
tcel
gioin
cteti
niͤin
bidini
gunel
Eene
tn
off
dia
ch
nod
e
fpit
luden
eoſ.
pini
e
ouit/
intelig
urpar
furnefi⸗
ggllepꝛ
hoene
nao⸗
ſoci fur
Aen
Autſup
nhit
minus
feiytn
muson
coeto
iſoͤpꝛe
deieng
tureſfo
oporter
1s hoc
toneſin
tlun
fmlb⸗
indee
ſictal
auas

Nücſurie⸗
keirerſpe
Elodd,
nnaliis
Gcogo,
Sn aun
ddirne
8 nöc
wmüſabelio
rdeiſftodi⸗
Gapiſli
mhmen
mionnm
nb⸗
idon
n Sns
Bckmücncn
hbiiN
v
Ehnna
uwli
tadra
hbindes
rü obi
lbensip
ader. ge
olontate
iarmun
ge node
Gneont⸗

Mun

inorine
inorine
Prortmu
liyſepo⸗
Tcdundh
mmüſtces
almne n

ar niſope

egvui

cit etiã animo lucrãdi.qꝛ ſi qͥs ancil

Secus aũt ſi qͥs habeat mecũ rem cõem
Dicit inuito dño.qꝛ ſi credat dñm per
miſſurũ/⁊ ſubſit iuſta cauſa ſic credendi
etiã ſi dñs nõ erat cõceſſurus/nõ tenetur
furto.Si autẽ nõ ſubſiſtit iuſta cauſa ſic
credẽdi/tenet᷑ furto. Ecõtra ſi crederet cõ

tractare rem dño ĩuito licet etiã cõtractet

dño volẽte.peccat tñ moꝛtalit᷑ ⁊ furtũ fa/
cit.qꝛ in peccatis cõtrahẽdis ⁊ cõmitten
e

dis/intẽtio pꝛincipaliter attendit᷑ 1.
ali
enã in meretricẽ rapuerit/ nõ lucri ſed li/
bidinis cauſa/furtũ ꝓpꝛie non facit ſecus
autẽ ſi eã rapiat vt vẽdat¶ Et nota ꝙ ex⸗
trema neceſſitate excuſatur fur.qꝛ tꝑetan
te neceſſitatis oĩa ſunt cõmunia EE in
tellige ꝙꝙ ſub noĩe furti intelligit᷑ phibita
om̃is vſurpatio illicita rei aliene animo
dico lucrãdi.q̃lis eſt rapina.vſura.nego/
ciatio fraudulenta ⁊ hmõi.¶ Et nota ꝙ;
nõ dicit.Hõ facies rapinã/qᷓ; uis rape ſit

generalius qᷓ; furari. Nam o

iudei qbus hmõi pᷣcepta data ſunt /pnio
res ſunt ad furtũ qð eſt occultũ.qᷓ; ad ra/
pinã vbi teſtis adeſt Et ideo occurrendo
magis ꝑiculoſo/furtũ in ꝓphibitõe nomi
nauit nõ rapinã. Voluit tamẽa ꝑte totũ
intelligi.vtpotę ꝑ furtuʒ omnẽ rei aliene
vſurpatõem ¶ Per hoc etiã phiberivide
tur ne fiant violẽtie ⁊ nimie exactõnes et
tallie pꝛincipũ ⁊ militũ in ꝓpłm ſuũ.quia
hoc videt᷑rapina eſſe.⁊ ſpecies furti.Pꝛo
pter qð ðꝛ Eſa.i. Pꝛicipes tui infideles
ſocij furum. Sed circa hocdiſtinguitab
aliqbus.qꝛ aut tallie ille fiũt ſuꝑ ſeruos.
aut ſuꝑ colonos terre.Si ſuꝑ ſeruos.cũ
nihil habeat niſi noĩe dũi ſui.videt᷑ꝙ do
minus ſeruũ ſuũ talliare poſſit.⁊ onera/
re q;tumcũq; vult. Poteſt tamen dñs ni/
mis angariãdo ſeruũ ſuũ/ nimis q; exigẽ
do et oppꝛimẽdo eũ ita grauiter ſic cõtra
iſtð pꝛeceptũ faciẽdo peccare.qꝛ iuſticia
dei exigit/vt vnuſquiſq; re ſua debitevta
tur.Non tamen vt ſit rapina dicunt.nec
opoꝛtet de neceſſitate reſtituere. licet pie/
tas hoc exigat.Si autẽ fiat ſuꝑ colonos
terre ſiue inhabitãtes terrã/tũc taxanda
eſt illaꝝ talliaꝝ ſeu exactionũ acceptatio
ſm laboꝛẽ pꝛincipis vel militis quẽ hñt
in defenſione illius terre.quã ipſicoloni
ſic talliati inhabitãt.⁊ etiã ſᷣm expenſas

quas neceſſe eſt pꝛincipi vel militi facere

De decem pꝛeceptis

eralius q;t am om̃is q fura⸗
rapit ⁊ non ecõuerſo.QOõ fecit ideo.quia

tiendi.⁊vtilitas

26

⁊ ſi vltra exigãt /rapina eſt. ⁊ ꝑ iſtud pꝛece

ptum inbibetur. ([peꝛecepti

rpoſitio octani

Ctauũ pꝛeceptũ in oꝛdĩe pꝛin
ccipali ⁊ quintũ in oꝛdine eoꝛũ
que reſpiciũt ꝓximũ quo.ſ.phi
bet quis cõtra primũ tranigre
di oꝛe.ſ.ferendo falſum teſtimoniũ Et eſt
iſtud. Non loqᷓris cõtra pximũ tuum fal
ſum teſtimoniũ ¶ In quo ⁊ ꝑiuriũ ⁊ mẽ
daciũ ꝓhibent᷑.qꝛ vt dicit aug.lib.de mẽ/
dacio.Om̃e mendaciũ /hoc genere verbi
cõplectitur.Quiſquis eni aliqͥd enũciat
ꝑhibet teſtimoniũ animo ſuo.vñ ſi men/
titur/ falſum teſtimoniũ animo ſuo ꝑpi /
bet ¶ Per hoc autẽ ꝙ hic dicit contra p/
ximũ.vt dicit augu.de queſtionibꝰexodi.
nonvidet᷑ pꝛohibere mendaciũ pdeſt

alicui ⁊ nihil obeſt ei cui mentit᷑

Eſtargu

mentũ ꝙ eſt aliquod genus mendacij qd

non eſt moꝛtale peccatũ.illud ſcʒ qð non
fit cum libidine decipiendi vel nocendi.
Nec enĩ om̃is intentio vel libido fallẽdi.
efficit moꝛtale peccatũ. Pꝛedicat᷑enĩ hoc
comxpleũ intẽtio fallendi/et de mendacõ
ꝑnicioſo ⁊ de mẽdacio iocoſo.⁊ de mẽda
cio officioſo.ſed tamẽ ꝑ pꝛius ⁊ ꝑ poſteri
us.Et de ſe ſᷣm ſuam pꝛimariã intentõeʒ
nõ dicit᷑ niſi de mendacio ꝑnicioſo Et iõ
ſolum fᷣm ſe mendaciũ ꝑnicioſum a mul/
tis reputat᷑ eſſe moꝛtale peccatũ.vt videt

velle pꝛepoſitinꝰ⁊ magiſter Guilbelmus
antiſio4 inzate mmnonitrrmnezen de
cretoꝝ ¶ Sunt autẽ ᷣm auguſti. octo ge⸗
nera mendacioꝝ.quoꝝſufficientiã ſicac
cipe.Tria enim in genere ſunt mouẽtia
ad mendaciũ ſcilʒ nociuitas.libido men
iautẽ nociuitas ſit
in cauſa hoc eſt ſi quis mentiat᷑vt noceat

Alut ergo intendit inferre alicui nocumẽ

tum ſpũͥs vt.ſ.ſubuertat᷑ a fidecatholica/⸗

aut a regulis bonoꝝ moꝝ.vt ſunt qui di

cuntxpᷣm non incarnatũ.vel luxuriã nõ
eſſe peccatũ moꝛtale ⁊ hmõi Et tũc eſt pꝛi-
