tis per papamvel ſuos ſed etiã non eſt iu

dicanda eſſe apud illos / qui per poteſta⸗/
tem ſecularem/aduerſus tales pꝛetenſas

ſententias tueri ſe pꝛocurãt Lex enim na

turalis dictat vt poſſit vis vi repelli.Cõ
ſtat autem qꝙ tales excõmunicatõnes nõ
debent dici ius ſed vis et violentia.con/

tra quam fas habʒ libervel homo vel ani
mus ſe tueri. ¶ Lindecima. (Contem/

ptus clauium et cõſequẽter excõmunica/

tio vel irregularitas / nõ incurritur/dum
in pꝛemiſſis caſibus dicit aliquis iuriſta
vel theologus iuxta conſcientiã ſuam q;
hmõi ſententie/nõ ſunt timende vel tenẽ

de.⁊ hoc pꝛeſertim ſi obſeruet᷑ infſoꝛmatõ
ſeu cautela debita/ne ſequat᷑ ſcandalũ pun

ſilloꝛum.qui eſtimant papã eſſe vnũ deũ
qui habet poteſtatẽ omnẽ in celo ⁊ in ter
ra. Veruntamẽ expellenda eſt taliũ ſtulti

cia/per infoꝛmatõnes idoneas.qui ſino
lint adquieſcere. ipſi iam ſunt iudicandi
de ſcandalo non dato ſed accepto.hoceſt

de ſcandalo phariſeoꝝ et ex malicia.non
oꝛum ⁊ ex ſimplicitatevel ignoꝛan/
uodecima ¶ Lonteptus clauiũ

itin
fien
ferinn
lierg
cuni
bide

dile
lig⸗
4)

De indulgentius

tur inter ſe ⁊ impediunt ſe. vel ꝑ ſtulticiã
vel per ignauiam.ne cõmuniconſenſu/fi
at ambulatio in domo domini.dũ alij fa

uent abuſibus. alij tollere volunt. Veri /
tas eſt ꝙ omnis via fauoꝛabilis ⁊ humi/

lis tentãda eſt cum ſummo pontifice/ dũ
male infoꝛmatus/ fert per ſe vel ſuos / in⸗
ſi nibil pꝛofert humilis ſedulitas:arripi
enda eſt virił⁊ anĩoſa libertas. ¶ Fin

.

coꝛdis induratine

nouiſſimo. Duricies iſta / qᷓ
modo cauſetur.⁊ quid eſt il/

us neminẽ deſerit niſi pꝛius deſeraturp
auer ſionẽ ab eo per peccatũ. Sed deſer /
tione facta/cadit homo in ꝓfundũ et con

temnit. Contemnẽti vero/ deus non dat

gratiã ſed reſiſtit. ac pinde non emollitiu
coꝛ/nec liqueſcit ad gratie ſuſceptionem.
Tandem pena damnatiõis infligitur. et
obduratio cõfirmatur. Cauſa igitur obt
durationis eſt Noluntas auertens.⁊ hec
at Culpa pmerens ⁊ heccõfirmat. Deus

Vecũq; alligaueritis ſuper

quecũq; ſolueritis ſuꝑ terrã

.xryiij. Collata eſt autẽ pote/

”MMU as hec hic pꝛomiſſa/dũ poſt reſurrectio

nem xpᷣs apparens diſcipuł ſuis inſuffla

uit in eos ⁊ dixit. Accipite ſpm̃ſctm̃ quo

rũ remiſeritis pctã remittunt᷑ eis.⁊ quoꝝ
retinueritis retẽta ſunt Joh̊.xx. Specia

liter autẽ ⁊ excellent data eſt iſta poteſtas
cdlauiũ eccleſie pmiſſa pꝛius Petro ibiCi
bi dabo claues regni celoꝛum Math. v.K.

Dũ poſt reſurrectiõem ter interrogat?ꝰ de
dilectõe/ dixit xpᷣs ſibi ter rũdenti ꝙ eũ di

ligeret.paſce agnos meos.paſee oues me
as. Fundauerat autẽ xpᷣs poteſtatẽ alligã

Atem ab eodem
Dꝛ durum male habebit in

Alud apoſtoli / deus cui? vult
NWmileret / et quem vult indu/

terrã/ erüt ligata⁊ in celis Et

di iuridice ꝑ ercõicatõem dum dixerat.

ſi eccliam nõ audierit.⁊c̃. YFundat᷑ denic
ſupꝑ pꝛemiſſis/poteſtas om̃is/indulgẽéti
as conferendi.Supꝑ quibo qꝛ varij voarie
tradiderũt. Placuit ſequentes annotnrrer

pauculas conſideratões ¶

„7

cunda ¶ Poteſtas clauiũ iudicial ⁊ pub

u⸗ es ¶Pꝛimaconſnß
deratio Poteſtas clauiũ ecclie/ iudiciaoa
lis ⁊ foꝛinſeca/ nõ extendit ſe ſimplici/et
directe/ad remiſſionẽ culpe. Ratio qꝛ r0onr
quirit᷑ ſacramẽtalis cõfeſſio abſolutio·
nõ fit in publico ⁊ iudiciali foꝛo. ¶Ge⸗

lica/ nõ extendit ſe pꝛincipaliter ⁊ directe

ad diminutõem pene/niſi illiꝰ quã infli·
xit aut infligere potuit/cuiuſmoi ſuntpe
ne excõicationũ.⁊ quarũcunq; irregulaarz
tatũ.inhabilitationũ circa legitimos acd
tus eccleſiaſticos aut ciuiles. Ratio lauuo
dgd partẽ que excipit ? affirmat.quia cuii“ꝰ
eſt condere huieſt deſtruere vel interpꝛee
rgumen
tum a cõtrario ſenſu deductũ ¶ erti.
NPoteſtas clauiũ eccleſie ſuꝑ indulgen
tijs cõcedẽdis/ modis quib cõſueuit vwi
eccliavel eccleſie pᷣlati/a ſummovſq; deoꝛ
ſumê/x anotaoem dier annon gaeſup

—

tari. Sed negatiua patet ꝑ idẽ ꝗ

ponit neceſſario remiſſionẽvel indulgen
tiã in foꝛo ſecreto cõſcientie ſeu ↄfeſſiis

ſacramẽtalis.de facto vel in voto ſeuxpol

ſito.⁊ ſepius in facto.iuxta tenoꝛẽ bullo
rum quib inſerit᷑ hecclauſula.vere peni /
tentcib⁊ cõfeſſis.niſi collatoꝛ indulgenti
arũ/intendat ſatis eſſe ꝙ homo ſit in cai

tate contritꝰſcʒ cum ꝓpoſito tꝑe ⁊ loco cõ

feſſionẽ ſacere actualem Eſſet autẽ iſta fa

auuroabilioꝛ interpᷣtatio ſine confeſſiõe qᷣli
libet Muarta.: ¶ Poteſtas clauiũ eccile
ſie/ſacramentalis⁊ in foꝛo cõſcientie/emi
nnentioꝛ eſt vtilioꝛ⁊ eligibilioꝛ in collatõe
indulgentiarũ q́; poteſtas ſola iudicialis
Ratio patet ex pꝛecedẽtibus.qm̃ ſine cõ/
feſſione ſacramentali de facto vel in voto
ſeu pꝛoſito/ nulli dies indulgentiarumvl
a pena vel a culpa ſoꝛtiuntur effectum
Huinta. Bolus papa ſupꝛemus xpᷣs
cum patre ⁊ ſpũſancto/ poteit dare plena
ria autoꝛitate indulgentiã omnimodã a
pena ⁊ culpa.quã dum cõfert/ dat innu/

. „ „

ęs. Ratio quia vel abſoluit et quitat to/
tam penam debitam peccato moꝛtali. ſi⸗
ne ſit oꝛiginale ſiue actuale Et hec quidd·
eſt infinita extenſiue atq; duratiue Autſſi⸗·

A

mutat chꝛiſtus penam illam debitã moꝛ

tali eternam / in tẽpoꝛalẽ. patet adhucꝙ

huiuſmodi remiſſ io ſe extendit ad infini
tos dies indulgentiaꝝ/ſi tales dicere poſ

ſumus dies infinitos vel eternos. Juxta

illud Dieg eternos in mente habu.

Sexta ¶ Solus papa chꝛiſtus / gratis?
abſq; merito alio q; ſuo/facit huiuſmodi
cõmũutatõem pene perpetue in penam tẽ
poꝛalem vel in plenam abſolutöõnem Ra
tio quia ſitalis remiſſio fieret er merito il

lius cui remittitö/ ipſa non eſſet iam pure

gratuita.ſed quodammodo debitavel ex
boc intelligi
nerito condigni ¶ Deptima
Solus papa chꝛiſtus / in iuſtil
ne impij pꝛius natura infundit gratiam
q; remittat culpam Pꝛius inſuper dimit

tit reatũ pene eterne ꝑ ifuſionẽ huiuſmo/⸗

di gratie/ꝙ; homo mereat᷑a peœato reſur
gere/ vel ab hoc reatu liber eſſe Quo circa
nõ ſatis aduertebant qui dicebãt pꝛimũ
actum cõtritionis poſt peccatũ/eſſe plus
incõpabiliter meritoꝛiũ/ qᷓ; aliquẽ poſte/
rius elicitũ. Yundantes ſe in hoce cõtri/
tio mierebat᷑ liberatiõem a pena eterna. et
conſecutõem vite eterne.nõ ita conſequẽ
iam facta erat.

iuſmodi remiſſionẽ.qꝛ
Solus pa/

pa chꝛiſtus poteſt illam tot die; ⁊ anno/

fum millemiliu imaulgenrii cocedere/
lis poſita repitur in diuerſis conceſſioni
bus ſummoꝝ pontificũ vel alion/ſubva
ris tempoꝛibus locis et cauſis. Elt foꝛte
talis enoꝛmitas conceſſionis ab aliqͥbus

ritatẽ a chꝛiſto fundatã.⁊ in euang
ex ipio explicatã. Pꝛeſupponit id
tem ⁊ adumpletõem conditiõis appoſite
in indulgentijs.vt ꝙ ſit ver? contritus et
confeſſus.⁊ faciat hec aut iſta ⁊c. Pꝛeſup
ponit tertio cauſam conceſſionis ſeu di/
ſtributõnis huiuſmodi indulgentiaꝝ le
gitimã. claue ſcʒ eccleſie nõ errante. neq;
chꝛiſto repꝛobante.vbi nõ certa ⁊ euidẽs
noticia requirit᷑ſed eſtimatio bone fidei
et pꝛobabilis cõiectura.quẽadmodũ in
diſtributõne theſauri materialis.de fiſco
regio vel eccleſiaſtico/papa vel rex vel ali
us diſtributoꝛ attenderet. ¶ Decima.

¶ Indulgentiaꝝ conceſſio per tot milia

ntiarũ conc

ficatio/

moſis aut aliter male motis/ cõfica

De indulgentiis

nedum dierũ ſed ⁊ annoꝛũ / videtur diffi/
culter ſaluabilis poſt remiſſionem eterne
pene ⁊ cõmutatõnem in tempalem. Con

ſtat enim ꝙ nec homo ſingularis in hac

vita poteſt aut debʒ ad tot annos obliga

ri penitentiam agere.cum non victurus

ſit per milleſimã partem tot annoꝛũ.⁊ ne

mo ad impoſſibile obligatur. Conſtat pᷣ/

terea ꝙ dum müdus finem habebit / ceſſa

.

õ dies pe

narum ſuarum.:

m ſuarum. VIndecima (Indul/
gentiarum cõceſſio non extendit ſe ad pe

nas ex coꝛruptõne nature contractas per
peccatũ oꝛiginale.Certum eſt enim ꝙ pa

pa non abloluit a ſiti.a fame. ab infirmi

tatibus.et a moꝛte. Extendit igitur ſe hu

iuſmodi abſolutio ad penas ſupꝛadictas

ctõnis iudicio pꝛo peccatis actualibus/⸗

vel hic vel in purgatoꝛio.quoniam in in
ferno nulla eſt redemptio.¶ Vtrum ve/
ro claues eccleſie/ſe poſſint extendere nõ
ſolum ſuper terrã ſed ſub terra in purga/
toꝛio/maxime quo ad remiſſionem pene
aut venialis culpe autexcõmunicatõnis
pꝛius late dum viueret reus nuncexiſtẽs
in purgatoꝛiolſunt opiniones advtran/
q́; partem pꝛobabiles. Et fauoꝛabileęeſt

dicere ꝙ ſic. ſaltem ꝑ indirectum.pꝛopter

communionẽ in charitate. ¶Sed neqʒ .

debet aliquis ſic inniti indulgentijs con

ceſſis in totovel in partea pena ⁊ a culpa
quin ſtudioſius ſit ſatiſfacere per ſe et ali
os hic in vita. ¶uodecima (Indul /
gentiarum conceſſio/non eſt puipenden
da ſeu contẽnenda.ſed amplectenda de/
uote in fide ſpe ⁊ charitate domini noſtri

Zeſu chꝛiſti qui poteſtatẽ talem clauium

eccleſiaſticarum dedit hominibus.Con
ſtat enim ꝙ fructuoſioꝛ eſt et acceptabili/⸗
oꝛ deo et hominibus operatõ.talibus in
nitens indulgentijs/q; altera: et hoc cete
ris paribus/non innitẽs. ¶ Conſilium
eſt igitur ſolum ⁊ ſanum ꝙ abſq; curioſa
diſcuſſione de pꝛeciſavel euidenti ⁊ certa
quãtificatione ſeu menſuratõe huiuſmo

di indulgentiarum ſtudeat homo pius/

tales adquirere ſᷣm qualitatem ſue voca⸗/
tionis. Pondus autem valoꝛis illi relin
quere/ qui omnia facit et fecitö/ in nume⸗
ro.pondere et menſura.· .

„„

Poſtremo cõcedentes indulgentias/ta

liter/⁊ ĩ intentõe ⁊ in verbis vel ĩ ſcriptis

ntodemni
loDomin
gvogin
nodo
Wodi
aconn
ſaeiun
Dig
ſun gu
heteth
pentinda
inbac⸗
obtincbit
bitacen
glapag
Cogtiti
Miins?
miume
augnnen
perit di
inbeey
contlng
lenſidei
mioomon
nitheep
igtpon
inacnefe
bllsrie
(tus ſittn
ſanmol
lierſean
nentii:.

rdick,
gaene
nL
inhae.
ddi
foms
haye
vnſ,
hircf
nenn
ſeup
anshe
himg
zin
Uturſchu

Nciag

loſonſtn
wulbus/
uminin
hnnde

migen

4

W
imnnn
mimins

bo
Cepehl
,albronn
ubvelee
nſtinn
ganſt
nircena
holnſmo
nopius
ſierocn
gilliteln
innune,

liſoyns

De indulgentus

ſuas conceſſiones moderentur. vt nec di
nine iuſticie cum miſericoꝛdia derogetur

nec ſcandalũ maxime puſilloꝝ pꝛebeatur

vel ne facilis conceſſio maioꝛis indulgẽ/⸗
tie pꝛo minimis vel exiguis cauſis/ pari
at in arduis et legitimis pꝛo eccleſia vel
republica negotijs detrimentũ. ¶ Deci/
ma tertia ¶ Di quis petit pꝛo ſe ⁊ ꝑſeue/
ranter et pie.hoc eſt ad ſalutem et ex cari /
tate efficax eſt eius oꝛatio. Patet boc exre
gula magiſtrali que fundatur ſuper hoc

verbo chꝛiſti Si quid petieritis patrem
in nomine meo dabit vobis. ¶ Decima

* *„ 9

am pena purgatoꝛij longe grauioꝛ eſt et

minus habens / immo nihil habens de /
merito. Deducit᷑ad hoc/petitio pſal.no/
tans de triplici foꝛo iudiciali ſeu puniti/

uo.Domine ne in furoꝛe tuo arguas me.

qqꝓuo ad infernũ vbi regnat hoꝛrendaꝗ etq̊
dãmodo furioſa iuſticia pꝛopter effectũ⸗

non ob iudicantis affectum. Neq; in ira

tua coꝛripias me.quo ad purgatoꝛiũ vbi
ſedet iuſticia quodãmodo rigoꝛoſa ⁊ ira
ta Miſerere mei domine quoniã infirm

pñtem vitam vbi ſceptrum
tenet ⁊ t

¶Decimaquinta ¶ Si quis
petit in

*„

obtinebit vtiq; et moꝛiens ſtatim euola/
bit ad celum. Sequitur ex pꝛecedẽtibus
quia vel per martiriũvel aljs modis deo
cognitis/purgabitur in hac vita et longe

mitius q; in altera puniretur.ſimul ⁊ pꝛe
mium eſſentiale/
augmentari.

in hac vita ſed in purgatoꝛio/poteſt hoc

contingere culpabiliter pꝛopter debilita
tem fidei de penis purgatoꝛij.aut quia ni
mis amat delicias et honoꝛes vite pꝛeſen

tis.vel aſperitates exhoꝛret. Si vero ve/⸗
niat hec petitio/ex conſideratõne fragili/
tatis pꝛopꝛie / et debilitate ſue patientie
in aduerſis/ne ſuccumbat ⁊ peccet.tolera
bilis videtur eſſe timoꝛ iſte licet imperfe/

ctus ſit ⁊ non om̃ino excuſabilis qꝛ quo

dammodo diffidit de deo ꝙ nõ tolerabi/
liter ſerum ageler neq; ꝙ daret debitã pa⸗
tientiã: ¶ Colligitur autem ex hac conſi

quana. ¶ Si quis petit indulgentiam
peccatoꝛum fieri ſibi in hac vita potius
qᷓ; in purgatoꝛio /rite petit et pie.quoni/

num gratie dulcis miſericoꝛ

tit indulgentiam peccatoꝛũ ſuoꝛum ſi
eni in hac vita excaritate et pſeueranter/

er patientiã merebitur
ugmentari. ¶ Decimaſexta. ¶ Biqͥs
petit dilatiõem ſatiſfactiõis ſue fieri non

deratione quadruplici/ ratio moꝛalis et
theologica. Cur viri ſanctiſſimi / tot fla/
gellis atterũtur in hac vita.quia conſfidẽ
tes in dei miſericoꝛdia /ꝙ faciet eis cum
temptatione pꝛouentũ/ petũt hic puniri
et non in finem peccata ſcilʒ etiamvenia⸗/
lia differri purganda.quoꝛũ deus petitõ
nem exaudiens/cõmutat ſententi et pe/
nam purgatoꝛij in penà tempoꝛalis hu/
ius ecilij/et in an ancstueſtentia is zꝛe
mij ſcilʒ cum acceleratõne paradiſi Hinc
eſt illud Auguſtini Hicvꝛe.hic ſeca vt in
eternũ parcas. Notetur de mauricio im/
peratoꝛe. qui elegit hic puniri et pꝛodito
rie occiſſi ect. Sicallquitaltt/vinuneir
moꝛiũtur ignominioſe quo ad mũüdum.
ſed moꝛs iuſti ſubita/ quam pꝛeceſſit bo/
na vita.non minuit merita ſi moꝛiat᷑ita.
ſeopiaegnl ltemere iudicandũ. Certii
imum ſignum indulgentie ſalutaris eſt/
bona facere ⁊ mala pati. Lugduni anno
i427. Sexta die octobꝛis.

conſiderationes eiuſdem pꝛo amplifican/
tione materie ſuper indulgentia peccato
rum. ¶ Lonſideratio pꝛeima
Ligibilius eſt oꝛare pꝛo viuis
qᷓ; pꝛo moꝛtuis.vt liberentura
culpa et perſeuerent in gratia.
Accipitur autem oꝛatio nomi
ge pꝛ0 omni adiutoꝛio ſpiritua
li quale intelligit᷑ fieri tribus modis Per
amicabilem interceſſionem.per meritoꝛi
am actõnem.per recõpenſatoꝛiam ſatiſta
ctionem. Patet igitur conſideratio quia
moꝛtui ſunt extra terminũ vite.qui ſi ſint
in purgatoꝛio vel in celo/non indigent li
berari a culpa/maxime a culpa moꝛtali ?
ſunt in gratia confirmati.damnatis vero
non pꝛodeſſent ¶ Conſideratio ſecũda
¶ Eligibilius eſt oꝛare pꝛo moꝛtuis exi/
ſtẽtibus in purgatoꝛio vt liberentur a pe
na/q; pꝛo viuis.Ratio eſt.quia plus in/
digent.quia minus ſe iuuare poſſunt Re
compenſabunt pꝛeterea cum eis bene fue
rit in gloꝛia quando habebuntvocem in
celo. Deniq; non poteſt pꝛo ipſis eſſe ta⸗
lis oꝛatio fruſtra cum ſint in gratia.cum
pꝛeterea fiat ex ſua iuſſione vel oꝛdinatõ
ne pꝛincipali. Hulti rurſus ita fieri me/
ruerũt dũ erant in via.bona ſua largiẽdo

De indulgentiis

Et ita de pluribꝰcauſis ſeu motiuis Poꝛ
ro amicabilis ĩterceſſio: ſpectat maxime
ad ſnctos in gloꝛia qui ſunt extra ſtatũ
merndi et ſatiſfaciendi. Sed meritoꝛia
actio ꝑtinet ad ſolos viatoꝛes. Recõpen
ſatio ſimiliter ſatiſfactoꝛia ſpectat ad eos
tam pꝛo viuis chp moꝛtuis qui partici/
pes eſſe poſſunt Expedit demũ/vt om̃is
oꝛatio noſtra/eccleſie cõmunioni ſe con/
iungat ¶ Tertia cõſideratõ. ¶ Zligibili
us eſt homiĩ viatoꝛi pꝛocurare ſibi iuua/
men ſpirituale in vita ſua vt liberet᷑a cul
pa ⁊ pena/q; expectare ꝑ fundatõnes aut
alia pia teſtamentoꝛũ legata poſt moꝛtẽ
ꝙ talia ſibi fiant. Sequitur ex conſidera
tione pꝛedicta.quia poſt moꝛtẽ iſta nõ ꝓ
derunt ſibi ad melius niſi ꝙ libereta pe/
na ſi ſit in purgatoꝛio Nunc autẽ dumvi
nir,/ſibi pꝛodelſe pon unt ad liberatiõem
culpe ⁊ inuentõem gratie.necnõvt in gra
tia finaliter ꝑſeueret. Rurſus ex alio quia
liberalius ⁊ difficilius eſt dare in vitaſq;
relinquere poſt moꝛtẽ diſtribuendum
Quarta foe Rciolien ceter⸗

*

lo intuitu laute ſuſtentatõis habende/ ſe
onerant opꝑibus ſatiſfactoꝛijs ꝓ alienis.

Secus ſi exmagna ⁊ ſola charitate pxi⸗
moꝛũ /hoc faciũt.Et dum ſentiũt ſe vtili
us ⁊ accommodatius iuxta vocatõem ſu
am occupari circa talia opera q; circa pu

ras ⁊ altas meditatões ⁊ exceſſus menta/

les:iqui paucoꝛũ ſuntvalde.Aut ſubinde
quia ſunt obligati pꝛopter receptõem ſu

ſtentationis coꝛꝑalis per fundatoꝛes vel

alios / taliter exerceri Collige ergo ꝓin
dulgentie peccatoꝛũ/pꝛoueniunt multis

modis.Pꝛimo eſt ſatiſfactõ pꝛopꝛia vo/⸗/
luntarie facta. Secundo eſt ſatiſfactio p

„

pꝛia in cõfeſſiõe ſuſcepta Certõ ſatiſfaciõ
per alium ꝓ ſe perſoluta in coꝛꝑe vł in do

nis pᷣſertim cum autoꝛitate cõmutantis

Quarto ꝑ indulgentias eccleſie ſeu pꝛela
toꝛũ.Quinto ꝑ cõmunicatiõem ſuffragi
oꝛum cõmuniũ ſicut in monaſterijs ⁊ ec
cleſijs. Sexto ꝑ patientiam in aduerſis

cum obſecratõne ꝙ in partem ſue purga
tõnis cõuertantur.nam dñs in tribulatd
ne peccata dimittit. Septimo peromne

paribus agere opus ſatiſtactõis ex char/ opus ex caritate factũ/quãuis pectet ad 6
tate pꝛo viuis aut moꝛtuis/qᷓ; opus ſol; ⁊ↄtemplatõem.ſi iungatun intentõvel oꝛa np
meritoꝛie actionis aut amicabilis inter tio/ꝙ valeat ad indulgentiam peccatoꝛũ tͤei
ceſſionis. Patet quia ſatiſfactio includit Sicenim dictum eſt de maria magdale nunt
tria ſimul et nõ econtra. Juncto ꝙ opus na quia dimiſſa ſunt ei peccata multa.qꝛ aum⸗
meritoꝛiũ ſimul et ſatiſfactoꝛiũ/ nõ minꝰ dilexit multum. Et ad ſeruum. Omne de glon
meret᷑ de pꝛemio eſſentiali vel augmento bitum dimiſi tibi quia rogaſti me Ualet redu
gratie ex hoc ꝙ eſt ſatiſfactoꝛiũ pꝛo certa octauo vehementer omne opus miſeri/ (ſente
liberatione a pena/ qᷓ; ſi nõ eſſet alicuius coꝛditer pximis impeſi um ſecũdum oꝑa D Nten
pene deletiuũ.alioqͥn nõ expediret ſatiſfa miſericoꝛdie/tam ſpiritualia qᷓ; coꝛpoꝛa / iten
cere ſi in diminutõem gloꝛie( que incom lia/quoꝛũ quelibet ad ſeptenariũ redigü/ ſech
ꝑabilit᷑ melioꝛ eſt qᷓ; a pena liberatõ) ver / tur. Sic enim dictũ eſt date? dabitur vo muln
teret᷑ Additũ eſt ceteris parib. quoniam bis / dimittite ⁊ dimittetur vobis Poſtre ite
opus meritoꝛiũ nõ penaleet ꝑ conſedns mo pietas gratuita dei / ſctöꝛumq; ſuoꝛũ eie
nõ ſatiſfactoꝛiũ.vt ſic poſſet fieri cũ maio pꝛeuenit ⁊ cõfert ſepe indulgentiã quale zeſe
ri caritate? circunſtãtijs alijs melioꝛanti nullis pꝛecedentibus meritis haberemꝰ 6s
bus actõem/ ꝙ liberatio a pena nõ equi imitendo eis/hocſemꝑ ſuppoſito ꝙ ſupᷣ logn
naleret augmento gratie in pñti vel glie mus papa dñs noſter Jeſus chꝛiſt? has ſeli
in futuro. ¶ Tranſſerent᷑ he conſideratõ indulgentias certificabit ⁊ confirmabit. ſrẽ
nes ad omne genus ſufff agioꝝ etiã iloꝝ Qui nos ſempꝑ dirigat ⁊ cõſeruet in opi⸗ doeid
gue habẽt efficaciꝗ exvi oꝑis opati /vt in bus mandatoꝛũ ſuoꝛũ Qui cũ deo pa⁊c̃. co
D acramẽto miſſe ¶ Concludit᷑ inſupꝑ ex pᷣ .K

miſſis ꝙ nõ ſemp eligibilius eſt adqrere
indulgentias ꝓ liberatõne a pena vel ſa/
tiſfactõe/q; alijs oꝑibus vacare/dũ pñt fi
eri cum maioꝛi charitate Et ita diceretde
oꝑibꝰ vite actiue.vt de ieiunijs aut alijs
afictõnib penalibus.⁊ tamẽ ſatiſtacto⸗
rijs ¶ Patet iterũ fatuitas illoꝛũ.qui ſo/

EE

.—

. . .

Queſtiões quedaã cũ reſpõſio.

Werſiculi ſuper mte

Nrria indulgentiarum.
Rbitrio papa pꝛopꝛio.ſi clauibus vti
poſſit. Cur ſinitvt pena pios cruciet

+

QCur nõ euacuat loca purgandis animab?
tradita: Sed ſeruus eſſe fidelis amat
Deſerit ergo fidem male diſpeſans. HNeq; pꝛudens MW
daauibus vſus ineſt. Dans capiensq; tremant .
a pꝛofectus certe eſt magnus bñ clauibus vvii
kenchn HHDDDiuangdo fit hoc ſemp vnctio ſola docet
W Y orus in eccleſia theſaurus et vtilis aſſſit
nomzun AAAuédat larga manus. pꝛodiga crimen habet
Eſtgan⸗ ’ inibus angelicis neq; hic mandare viatorꝛ
nßſanfri S Coömendare poteſt oꝛat vt eccleſia
oheflid IIImppie peniteas. tunc indulgentia fiet
onmunte Infinita tibi pena bꝛeuis ſuperet
ſſeſunt SPena tamẽ grauis eſt cautus relenare ſtudebis
inſuſfig DDiuicijs ſparſis muneribusq; pis.
Aleister SðDD Daans aliquod munus vis indulgẽtia pꝛoſit:
mnalueſ⸗ Pogerit. 1 nulla dona deo pereunt
nlneſng eSPaucula ſunt dona. ſunt de rebus perituris

Zinmitus Arccipies celis pꝛemia perpetua.

opocone MU
ent ¶ Bloſula. Carus in eccleſia.Notat᷑ hic
mnan tfriplex conditio cõcurrere debẽs in largi/
aN tiõe indulgentiarũ/nõ pꝛodiga.x nõve
nie niant incõtemptũ ·ꝙ ſint ad publicũ ꝓfe
Uur ctum.ꝙ nõ ſonent turpem queſtũ Vnde
Dnnede quo ad ſcᷣam cauſam.pauꝑ ex eadẽ cari/
nelet tate dat ð.ſicut diues dat taletũ lʒ meritũ
nniſeri eſſentialis pꝛemij ſit equale in ambobus
um oe nõ tamen opoꝛtet hoc de pꝛemio acciden
nhon tIali remiſſionis pene debite peccato.⁊ in
liz hoc poteſt eſſe cõditio diuitis melioꝛ iu/⸗
Mdir xta ulð :redemptio anime viri pꝛopꝛie di
soſr nitie. Fundat᷑ etiam poſitio ꝙ actus exte/
ncgi. rioꝛes poſſunt addere ſuꝑ meritũ interiꝰ
mtig ⁊ eſſentiale meritũ accidetale multis mo/
8ebenn dis ⁊ cauſis hic omiſſis Uidetur modus
vſngſi loquendi in foꝛma abſolutionis cautus
chikb⸗ eſſe licet nõ multumclarus du additur in
uncmmebi. fine q;tum claues eccleſie ſe extendunt. et
mnenol hoc iðo foꝛte dicitur pʒopter tres cauſas

iope⸗ modo dictas. CFinit

— RE

gem cancellarij pariſieñ. ad q/
ich familiatem moras. ¶ Duarum pꝛima
mumm. eſt iſta. An male loqui de alijs in eoꝛum
abſentia /ſit ſemper peccatũ: Quaʒ deter /

On ſa eiu, nec debet hoc facere de alijs aut con

ſtiones quatuoꝛ ſibiꝑ quenda

minat per tres cõcluſiones ¶ Secunda
queſtio ſi quis ficte cõfiteatur. An iteruʒ
teneatur de omibus confiteri?:Hanc de-
terminat per diſtinctõnem de quadrupli

ci fictõne. ¶ Lertia.ſi habeatur ſuſpitio

de illo qui cõfitetur et nõ ſufficienter di/
ſcuſſerit cõſcientiã ſuam. An talis poſſit
abſolui nulla inquiſitõe ſibi facta de pec
catis vnde ſuſpitio habetur?: Quam ſol-⸗

uit ſimiliter per diſtinctõnem. ¶ Duar/
ta queſtio de altaribus fractis de cingu/

lis ſacerdotum non benedictis et de caſu
lis reſarcitis⁊ ſic de ſimilibus VUtrum ſit
peccatum cum talibus et in talibus miſ-
ſam celebꝛare: Ad quam reſpondet ꝑ au /
toꝛ itates. ..lłMe

Pꝛima queſtio

2

D

Verituran male loqui dealijs

„

in eoꝛum abſentia ſit ſemp pec

catum:
vellet q;

poc de ſe aut ſibi fieret

tra alios.conſequẽtia tenet per illam ge/

neralem regulam diuini iuris et humani
Quod tibi nõ yis fieri alteri non ſeceris.
Sed in oppoſitum arguitur.quia ſi ſic

tunc fere totus mundus eſſet in periculo
damnatõis ꝑpetue etiã multi religioſoʒ

Queſtiones quedam

Nam cõitercum homines cõueniunt de

clinant facilime ad loquendũ de abſenti/
bus/et vtinã tam cito de eoꝛum bonis ſi/

cut pꝛochdoloꝛ de eoꝛũ malis. Nonnũq;

tamen aliqui loquũtur de mala vita poli
ciam regẽtiũ et alioꝛum ſeculariũ vt aiũt
intentiòe non mala. ¶ Po reſponſione
itaq; Sciendũ.qꝙ actio moꝛalis libera/
accipit vel vituperiũ vel laudem ⁊ pecca⸗
tum/ex ſuis circunſtantijs.et ſpecialit᷑ ex
circunſtãtia finis. Inquirendũ eſt igitur
ad quẽ finẽ dicit᷑malum de abſentibꝰ. Et

occurrũt ſex fines generales. Quandoq;

hoc fit ad deſtructõem pꝛeſentiũ ⁊ id au⸗

dientiũ. vt caueant ſimilia facere. Oñſq
fit ad pũtium cautelã.ne ſcʒ ex ignoꝛãtia

decipiant᷑ꝑ malam alioꝝ ſocietatẽ quos

ꝛeſumũt bonos ¶ Dñq; etiã fit ad vtili

tatem abſentiũ vt videlicet pꝛeſentes eis
referant pꝛo ipſoꝛũ coꝛrectione⁊ emenda

tione. Quandoq; fit ex quadã compaſſi /
one amicabili.vt ſcilicʒ ſeipſum⁊? audien

tes referens pꝛouocet ad oꝛandũ inſtan/
tius pꝛo alioꝛũ peccatis ⁊ eoꝛũ cõuerſiõe

Quandoq; etiã fit ex ſola curioſitate ⁊ af/
ſueta loquacitate ⁊ quadã libidine loqn
di de alijs Quãdoq; autẽ fit ex odio vel in
uidia ac pꝛo diminutione fame aliene et

exanimi indignatione.

„*

cluſio.
eſſe non ſolum licitũ /imo ⁊ meritoꝛiũ/re
ferre mala abſentiũ.dummodo tũ non in
tendebat᷑ pꝛincipaliter alius finis qᷓ; ali/
gquis pꝛenotatoꝛũ quatuoꝛ. Et ſi nõ mi/
ſceat᷑ alia intentio fermẽetata et ſibiipᷣi mẽ
tiens. Atq; dũ bene puideat᷑ ne ſint falſa
que dicũt᷑. Aut in malo vltra qᷓ; in ſe ſunt
per referentem ampliata. Aut foꝛſan ſini
ſtre interpꝛetata. Ac etiam ꝙ nõ plus no
ceat talis locutio abſentibus⁊ eoꝛũ fame
q́; pꝛoſit pñtibus et eoꝛum edificationi.
Quoniã pꝛo ꝑuo bono cõſequẽdo nõ eſt
magnũ malum cõmittenhdd

„ 4

cða concluſio

ſecundã concluſion?
tiſfaciẽdũ pꝛopꝛie loquacitati ⁊ libidini
loquendi de alijs / qui eſt quintus modꝰ
ſeu finis inter pꝛedictos/etiam ſi ſit pꝛo⸗

ſols deductõne temꝑis⁊ quaſi pꝛo ſolatõ

Bit erga pꝛima co

bꝛimis quatuoꝛ modis poteſt

Bubinngam' etia

Male loqui etiã de abſentibo ad ſolũ ſa/

vtſſic tempus ſine tedio tranſeat/vix aut
nunq; excuſat᷑ a peccato ⁊ ſepius trãſit in

moꝛtale peccatũ. Tale enĩ verbũ nõ ſolũ

ocioſum(de quo iuxta terribilẽ veritatis

cõminatõem ſumus reddituri ratiõʒ)ſed
⁊ cõiter eſt ꝓgnicioſum ⁊ multipliciter no

ciuũ. NHam habem ex tali verbo occaſio⸗
nem⁊ rationẽ magne damnificatõis alio
rum '/in ſua fama.Etiã ꝑ hoc cadũt ſepiſ/
ſime tam loquẽtes qᷓ; audientes.vel in in
dignatiõem cõtra eos de quibo fuit oblo/

cutio.vel in falſam teſtificatõem pꝛopꝛiã

tam coꝛdis q; oꝛis. dum videlicʒ cogita/

tio interioꝛ penſans coꝛã ſe poſita aliena
mala. et ſua pꝛopꝛia quãdoq; ſimilia aut

maioꝛa/palpans tumet ⁊ inflat᷑ dicendo.
Bꝛatias tibiago dñe deus ꝙ nõ ſum ego

talis qualis iſte de quo tata mala referut
Et ſic miſer cadit in foueam quam fecit ⁊

cum illo euangelico phariſeo falſe iuſto/

fit peccatoꝛe quẽ ipſe iudicat ſi non dete/
rioꝛ.ei tamen ꝓter ſuam ſuꝑbiam ſimilł.
quia etiã peccatoꝛ vt alius.etſi alio mõ.
Et hoc phariſaicũ viciũ tam in loquẽdo
q; in audiendo cõcipit᷑ facilime.⁊ fit ſaltẽ

affectu. etiã ſi ratio videat᷑ iudicare aliter.
et ig oꝛe manifeſtare minime attemptet.
Bi quis autẽ queret ſignũ quõ ſciet·
quando ex bono fine loquat᷑ aut malo.de
malis ꝓximi? Reſpondet᷑ ꝙ dum loquit

aliquis ad bonũ iſtiꝰ cuiꝰ mala cõmemo
rat.vtputa vt in ſe ⁊ audientibo pꝛouocet

mentẽ ad oꝛandũ pꝛo talis emendatõne/⸗
neceſſariũ eſtvt ſentiat tunc in ſe quandã

ad eundẽ de quo fit ſermo compaſſioneʒ

piam dulcemq; miſericoꝛdẽ ⁊ caritatiunũu
affectũ.Et etiã requiri᷑ vt nõ nimis lon⸗/
gum texat ſermonẽ de tam mala materia
⁊ deſpicabili Sicut pia mater nõ delecta
tur in narrãdo longe mala filij ſui.neceti
am dicit illa niſi ex neceſſitate.vtputa ipi
medico aut illis qui eius ſaluti poterunt
pꝛodeſſe ⁊ malũ adiacens auertere. Sic
itaq; narrando ſuſpirat alte.triſtatur. do
let.⁊ abbꝛeuiat ſermonẽ quantũ pꝛeualet

et quantũ videtur ſufficere ad oſtenſionẽ

infirmitatis que ſibi tante triſticie cauſa

exiſtit. ¶ Ged dũ quis loquit᷑ malum de
alijs ex loquacitate/ ſunt ſigna oppoſita.
quoniã tunc ſentit indignatõnem animi
contra eos de quoꝝ malis loquitur.⁊ cũ
quadã amaritudine fellis coꝛrodit⁊ moꝛ
det ipſos abſentes ⁊verbis ſuis venenaiꝭ

galcare

ione

biine

(udos
gliden
ebt
gliagg
nunq 4
hucceſt
ſuitrn
fularah

buseeo⸗s

tnſen
mittit⸗

era

lter
Muin
Mien
N

Vn
le
mint
been

Nau
iſin
ſoſoli
uun⸗
dnſe
Cne
aſt
do
Uelie
tobo
Monnl
cgin
nglien
nliga
hicnn
ſuncg
Erin
mien
eut/
dere
nſet.
ni⸗
loctäh
fuſti
meltne
nenpee⸗
nͤſaen
nd
logut
eno
alocet
nope/
nandi
ſione;
Fnarind
dislon/
nman
deen
itun
huf
en
.
4
aut
Nonde
h
encnin.
umd
NMerne⸗
n

Cum earum reſpõſionibus

linguaq; ſua ſicut gladius acutus acua/
ta/lacerat ſine miſericoꝛdia.ſine aliq̃ com

„

paſſione.nec ponit finẽverbis ſuis. quia
ſatiari nequit eius voꝛax inuidia. qͥn licʒ
crudas omes carnes et totũ ſanguinẽ eiꝰ
quẽ deuoꝛat/quantũ in eo eſt/ abſumpſe
rit. Et q;uis cõſcientia ſua ſibi clamet ꝙ
talia agendo/neminẽ edificet imo⁊ non⸗/
nunq; audietes ſcandaliſet/ nõ tamẽ ad/
huc ceſſat/quin q̃ntũ eng haertrenenn
ſuũ totaliter effundat. ¶ Itẽ ſig
fallax.cum ſic loquẽdo malum deabſenti
bus /eos coꝛrigere minime curatHocau
tem ſciri ex eo poteſt.quia pñtibus nõ cõ
mittit vt abſentibus caritatiue ea que ip
ſe innide refert denücient. immo perſepe
poſtq; ad coꝛ reuertit/timet ne id faciant
etſi factũ foꝛet/nõ equo animo ſuſtineret
nõ quia doleat de alteriꝰiniuria? ſua pꝛo
ptꝛia culpa/ſed magis de ſua vilificatõne
et detractiõis nota.nollet eni detractoꝛ re
putari.q;q eſſe non vitet. ¶ Item ſignũ
efficax videtur. vt loquens malũ dealijs
interroget coꝛ ſuum coꝛã coꝛdium inſpe
ctoꝛe deo cui mẽtiri nõ poteſt. q́;uis poſ⸗/
ſet mẽtiri iniquitas ſibiipſi.et querat an
vellet ꝙ aliꝰ ſic loqueret᷑ de ſe coꝛam alijs
ea intentõne ea ſoꝛma ⁊ ſic de alijs circũ/
ſtãtijs qualiter ipſe loq tur de alijs.Et ni

tẽ ſignũ eſt nõ

falloꝛ vt frequẽter reſpõdebit ſibi coꝛ ſuũ

ſi mendaciter veritatẽ tamen ſuppꝛimere
noluerit/ſe hoc nequaq; velle. Signum
ergo mali eſt. Hoc clauo retunditur non
nulloꝛũ excuſatio falſa ⁊ friuola/qui cum
rum ſuoꝛũ malis/audent ſi ſuper hoc ob
iurgent dicere/etiã quandoq; cõſtanter li
cct mendaciter/ſe hoc feciſſe nõ mala intẽ
tione.neq; animo cuiq; nocendi.⁊ nullo

modo ex inuidia.Etſi rurſum interrogã/

tur. An ergo ex ſingulari id egerint dile/
ctione ⁊ amicicia ⁊ ad magnũ ꝓfectũ aut
cõmodum abſentiũ ⁊ an ſimilia dilectio)
nis et amicicie ſigna velint erga ſe conſi/
millter fieri.laqueis perplexitatis ita ca/
pti ⁊ irretiti ſunt:vtvel manifeſtum con/
tra ſuam cõſcientiã pꝛoferre mendacium

vel verbum iniquũ doloſum iniuſte di

xiſſe contra pꝛoximũ fateri cogantur. q̃ꝝ

valde malum multũq; ꝑiculoſum eſt ho/

mini eſſe pꝛomptũ ad loquendũ malũ de
. abſentibus. Etiam ceteris malis que in/

. ciat i

ſcilʒ directe ex odio⁊ inuidia ſemꝑ eſt pec

de ſequũtur circũſcriptis mens tam loq̃n

tis q; audientium impedita melioꝛibus
et ſalutaribus poſtmodũ ex hoe.etiam in

uita Cum enim poſt fuerit oꝛandũ et deo

ſeruiendum/ad mentẽ redeunt placeatvł

diſpliceat.cum quadã quaſi violẽtia que

pꝛius incaute commiſit vel admiſit eum
mala complacentia O quanto cõſultius
eſt itaq; loqui de bonis aut de peccatis ⁊

malis pꝛopꝛijs/ qᷓ; ita rodere dente cani/

no alios. Elirdenih ſeruat᷑ menſura q̃n
miſceat᷑ men

muceat aciũ.⁊ malum augmentat/
⁊ ad ꝑtem ſemper trahatur deterioꝛem. et

pene in nullo excuſetur aut alleuietur / vt
ſic fiat ſupꝛa modum peceans peccatum

quaſi vnũ aut ſimplex peccatũ non ſuffi/
n ꝑniciem ipſius obloquẽtis.

. —

ſe

„
*

catum. Et quando notabiliter lediturꝑ
hoc aliena fama.⁊ dum loquens hoc ad/

uertit in ſua cõſcientia/aut aduertere poſ
ſet eſt grauius peccatũ ſepiſſime q; furtũ.
gut q; foꝛet eſus carniũ in die veneris vel
ieiunij eccleſie magni cuiuſcũq; ¶ Salu
bꝛe itaq; conſiliũ eſt advitandũ tam grã/
ge ꝑiculuʒ anime.vt homo diſcat ⁊ aſſue
ſcat ita honeſte loqui de abſentibꝰ. ſicut

loquenũ eſſet ſi ipſi pꝛeſentes eſſent ⁊ ꝑ

ſonaliter de ſe ſermonem pꝛolatũ audirẽt
¶ Itemq; vt homo ſemp timoꝛẽ dei ha/
beat pꝛe oculis coꝛdis/qui vtiq; vbiq; eſt
pꝛeſens.et in cuius cõſpectu loquit᷑ qui,/

cunq; loq tur. Non ſolum autẽ hoc ſed et

coꝛ intuet᷑.⁊ reddet tempe ſuo vnicuiq; iu
1 opera ſua.Oꝛet ergo neceſſe eſt quili/⸗

vt ponat domin? cuſtodiam oꝛi ſuo.

¶ Dea et audientes caueant ſibi neſnt
pꝛurientes auribus. vt delectet eos audi
re aliena mala. quia iuxta beati DHieroni.

detrahentẽ libenter audit ſicut is qui de/
trahit.immo nõnunq; amplioꝛi reatu cõ
ſtringitur/pꝛopter pꝛeſtitãà alteri occaſio
nem. Si eni ipſe non libenter audiſſet/

foꝛſitan alter tacuiſſet. ¶ Et vt ampliꝰ
ptimeſcamus tam ꝑiculoſum linguevici
um aduertendũ. cõmuniter ſᷣm docto
res comꝑatur nõ ſolum furto ſed ⁊ homi
cidio.immo ⁊ pꝛeferũt hac rõne Quia in

homicidio occiditur coꝛpus vniumn In
He 2

54

.

Onueſtiones quedam

detractionis vero vicio occidũtur anime

plures.quia anima detrahẽtis.anime de
tractoꝛemlibẽter audientiũ.⁊ quandoqʒ
etiã anima eius cui detrahi᷑ ( Item nõ/

nuũq; facilius ſatiſfit pꝛo homicidio coꝛ/

pali ⁊ furto/qᷓ; hmõi homicidio et furto

ſpirituali ſcʒ detractõne. Ratõ quia in il

lis quantitas damni eſtimari poteſt.⁊ ſic

coꝛreſpondẽs emenda ſubſequi. In iſtis

autem neqͥt.cum nõ ſatis conſtare poſſit
in quot hominũ coꝛdibus mediate ⁊ im/

mediate detrahẽs bonã opinionẽ⁊ famãa

eius cui detraxit occiderit atq; furtiue bo

num fame (quod int᷑ om̃ia alia coꝛpoꝛa/

lia ⁊ huiꝰ vite bona multũ eſt pꝛecioſum)
ſubtraxerit.vnde et difficulter ſatiſfacere

ipſileſo poteſt. cum tamẽ iurta beatum

uguſt. peccatũ non dimittit᷑ niſi ablatũ

reſtuuatur. Quomodo autẽ reſtituet cuz
temq; inter ce

ignoꝛet quantũ debet

tera peccata iſtud quodamodo eſt inhu/

manius et beſtialius. quia lupinũ.· Dici/
tur nanq; ꝙ niſus niſum non comedat.
nec canis canem.nec beſtia aliqua beſtiã
ercepta. que (yt aiunt) cum fame pꝛemi

ſue ſpeciei.ſed bene alterius. Sola lupa
lupum comedere nõ veretur. Sic⁊ detra

tanq; lupa rapaciſſima dentibus detra/

ctiõis rodere comedere ⁊ occidere nõ eru

beſcit. In hoca lupa differens. illa coe
dit carnes recentes.ipſe autẽ quandoq;

carnes fetentes ⁊ iam putrefactas.quãdo

videlicet non tantũ viuis ſed et dudũ iã
moꝛtuis / dentes moꝛdaces / detractoꝛie

iam infigit.¶ Oabominandũ malum ?

res nõ ſunt ſua factura.nõ quidẽ ᷣm eẽn/
tigam ſed pꝛopter ſingularẽ eoꝛũ maliciã.
¶ Unde ⁊ hac de cauſa Beatus Auguſt.
vir ſcientia ⁊ vita vtiq; pꝛeclariſſimꝰ/ad
tantũ deteſtabat᷑ hoc viciũ /vt circa men /

valde odiendum. Bene ergo ſapiens vo

cat detractoꝛes deo odibiles. Cum tame

ſcriptum ſit de deo! nihil odiſti eoꝛũ que

feciſti In ſignũ magne deteſtatõis haud
dubium) peccati detractionis dicideus

odire detractoꝛes qui nibil odire ſolet eo
ruʒz que fecit. Aut reſtat dicere ꝙ detracto

ſam vbi cõmuniter de facili lingue pecca/

tum iuxta beati Gꝛego. de diuite epulo⸗/

ne ſententiã ſe immiſcet hec metra pꝛout

in eius legenda reꝑitur /ſcripta haberet.

Quiſquis amat dictis abſentũ rodere vi

tam. Hanc mẽſam indignã nouerit eè ſi
bi. Etvt facto cõpꝛobaret quo ſcripto ſta

tuerat.Cum quidã “ copi(pꝛout ibidẽ
legitur)ad eius menſa

am eſt ꝙ religionum fundatoꝛes/ cõſide

rantes multiplex in lingue vicio pendere

anime ꝑiculum/ſanxeruũt pꝛouidiſſimep
ſummo remedio.iuge pꝛo loco et tempo/
re ſuis ſequacibus ſilentiũ.certas penas

in robur ſanxionũ ſuarum cõtra trãſgreſ

ſoꝛes adijcientes Et clarum eſt exꝑientia

docente ꝙ vbi cenſura hec ſuencij ſeruaf᷑

artius / ihl religio viget laudabilius ⁊ p/
fectius ¶Roꝛro qq; cuſtodia oꝛis cui;ᷓ
ſit neceſſaria pꝛopter cauenda mala pᷣta/

ligioſis ⁊ ſacerdotibus chꝛiſti.quoꝝ oꝛa

no diabolicis ioculatiõibus ſed diuinis

die noctuq; laudibus repleta eſſe debent

maxime etiampter illa tremenda ſacro/

