tẽtie paſſiue.quia ab intꝰſuſcipiẽdo app
hendũt ⁊ patiunt᷑ a foꝛmis reꝝ ſingulꝗari
um. Et ſunt etiã circa ꝑticłania tm̃ ( Et
eſt ſenſus cõ ispotẽtia que oĩm ſenſuum
pꝓticulariũ obiecta appꝛehẽdit. Nam alij
ſenſus ſimilitudines ſuoꝛuʒ ſenſatoꝝ ad
ſenſum cõeʒ reducũt.quo mediãte.de ſin
guloꝛum ꝓpꝛietatiba iudicãt ⁊ diſcernũt:
Quia ſᷣm iudiciũ ſenſus cõis/appꝛeben
dimꝰ nos videre qñ n audire qũ

qaudimꝰ.⁊ ſic de alijs ¶ Airtus autẽ ima/
ginatiua/eſt potẽtia appᷣhẽſiua.in q̃ ima
ginatõnes reꝝ ſenſibiliũ reſeruant᷑. Iſta
virtꝰ plus abſtrahit q; ſenſus.qm̃ ſenſus
non accipit foꝛmã rei niſi ipſa re pñte.

Imaginatio vero ſoꝛmam rei reſeruat.re

etiã ipa abſente Et in h differta ſenſu cõi
qꝛ ſenſus cõis indiget pñtia rei exteriorꝭ
ſicut ſenſus ꝑticularꝭ.imaginatio vo nõ

Iſta virtꝰ vocat᷑ theſaurꝰ foꝛmaꝝ. qm̃ ſiẽ
dictũ eſt dictũ eſt foꝛme reꝝ a ꝑticularib⸗

7 „

ſenſibo recepte in ea retinẽt ⁊ ſeruant᷑. Et

de iſtis duab potẽtijs ſufficiãt que dicta
ſunt ſummati / ꝓ intellectu dicendoꝝ teti
giſſe. Qui amplioꝛa ⁊ etiã de alijs tribus
potẽtijs qᷓſierit/ ad philoſophũ recurrat-

De vi ſenſibili mo

tiua ſpiritualiter.

Is ſenſibilis motiua/q̃ndocʒᷣ
mouet ſpualr.qnʒ coꝛꝑalrOñ
wmouet ſpũalti/ðꝛ appetitiua.qᷓ
etiã duplr mouet.i.aut diligedo aut odiẽ
do.Juxta q diuidit᷑ in cõcupiſcibilẽ.⁊ in

iraſcibilẽ. p q̃s aia appetit bonũ vel iſur /

git cõtra malũ. Et exiñ oꝛiunt᷑ qtuoꝛ affe
ctõnes.ſ.gaudiũ ſpes doloꝛ.timoꝛ.¶ De

ſenſu alitate. Senſualitas etiã eſt vis aie

ſenſus / ſolu ꝑpceptibiles rerd/

min

enſbii⸗
niscocn
differt
loſunt
Concu
veſſant
nodel⸗
gogeſ.
eſtgzn
beutisl
ſecalio
“
feke
ehu
lont
ſebi

ipſt
blli
ſonſ

turi
roc

oia⸗

giet
motin
byſen
(Rpil

kexin

lesge
Won
opnr
ſibil
agſe
hitn

mnimg,

i⸗ Ottnsz
agunnt
Cauſancines
Auuc opong
Cüdeſenne
estſinitn

nmulniscine,

o ngten
dnnr. (Dn

oſuntengn

ſdiis ſntin
wiiihg
merſtgin
dnum
1goinintan

Nchäis Anf

nnnnr
monmürkeſt
ocs ncn

—
npilliſn
Piimindin

Mhuni
isgfilnis
gie
ut
muſencii
micnenos
nmofoſt⸗
mm affſi
innalmt
rſoumt
fcitanedic
ddetncorn
dellonttu
phi tanm

Hl

Guuglt
L Ppeut/
huu
uit u⸗

1 „,
U,

anickton

ipſis fundãt.vt tpantia qꝗᷓ eſt in ↄcugiſci⸗
ſenſibilis motiua/mouẽs coꝛpꝑalit᷑.diui/

De petõ veniali ⁊T er cognitiõe 29

ſenſibilis motiua.⁊ ad idẽ mouet ad qd
vis cõcupiſcibilis ⁊ iraſcibilis.ſʒ ab eis
differt. EPrio qꝛ ſp appetit q̃ delectabi/
lia ſunt coꝛpi.⁊ q̃ ei nociua ſunt refugit.
Loncupiſcibilis vero ⁊ iraſcibilis/ bene
verſant᷑i mouẽt᷑etiã circa bonũvel malũ
nõ delectabile nec nociuũ coꝛpi. Secun
do qꝛ ſenſualitas/magis coꝛpicõiungit᷑
eſtq; magis ad carnem dep̃ſſa Et ſicut in
bꝛutis ita in hoĩe/ſuo ꝓpꝛio motu mouet᷑
nec aliq̃ lege ſtringit᷑quin ſꝑ in appetitu
reꝝ ad coꝛpꝰ ꝑtinẽtiũ/moueat᷑ Nobilius
tñ eſt in hoĩe q; in bꝛutis qꝛ in hoie ei cõ/
uenit aliq̃liter ſubiectã eſſe ⁊ obediẽtẽ vo

NE S er ?*

luntati ⁊ rõni. Sed cõcupiſcibilis ⁊ ira/

ſcibilis/ cõiungũut᷑ rõni. ⁊ ꝓut ſunt in ho/
mine rõne frenant᷑ ac regũt᷑ virtutibo q̃ in

bili.⁊ foꝛtitudie q̃ eſt in iraſcibili(

dit᷑ in virtutẽ naturalẽ.in vitalẽ.in aĩaleʒ
Pꝛima ſcʒ naturalis motiua eſt humoꝝ

mediãtibo arterijs qᷓ radicãtur in epate. ?

hocꝑ ſpm̃ naturalẽ. Scða ſcʒvitalis / eſt
motiua pulſuũ mediãtiba arterijs.q̃ radi
cant᷑ in coꝛde.⁊ hoc ꝑ ſpm̃ vitalẽ.Tertia
ſcilʒ aĩalis eſt motiua mẽbꝛoꝝ mediãtib⸗
neruis.q rradicant᷑ in capite.⁊ hoc ꝑ ſpm̃
aĩalẽ.Et ſᷣm iſtoꝝ diuerſitatẽ vt videt᷑di
cit᷑ſpũs naturalis vitalis.⁊ aĩalis.qui tũ
vn⁊ idẽ eſt ĩ ſuba.licʒ ſᷣm cõpatõeʒ dicto
rum motuũ/diuerſificet in ratione.

po/

tentijs anime rationalis.
St inſuꝑ ſciendũ ꝙ quãtũ ad
pfitem materiã ſpectat ⁊ ſuffi/

Ait yjpotẽtie aĩe rõnalis ſᷣm ph̊ʒ
pꝛincipalit ſeu pꝛimaria diuiſiõe diuidũ
tur in cognitiuã quã theologi intellectũ
vocant.⁊ ĩ motiuã quã theologi affectũ
noĩant.Lũc eni potẽtia aĩe/intellectꝰ ðꝛ⸗

qñ eſt appꝛehẽſiua.Et volũtas ðꝛ qñ eſt

motiua. ¶ Itẽ ſciendũ ꝙ aia q̃ſdã vires
hʒ/ſepatas a coꝛꝑe.⁊ ſ̃m qͥs nõ innititur
coꝛpꝑi.licʒ eis vtat᷑ vtẽte coꝛpe.vt ſuntvel/
le ⁊ intelligere. Quaſdã vero hʒ inſeꝑabi

les a coꝛꝑe maxime reſpectu hoĩs qᷓntum

ad oꝑatõòem.qꝛ ſcʒ aĩa extra coꝛpus / eaꝝ
oꝑatõem exercere nõ pᷣtvt ſunt vires ſen⸗
ſibiles de qbeſupꝛa Habz etiã aliqᷓs quo

ad ſe dũtaxat vt ſunt rõ.volũtas.libeꝝ ar

bitriũ. Aliqᷓs vero hʒ qͥbo coꝛꝑi pꝑmiſcet᷑.

vt ſunt vis naturalis.vitalis.⁊ aĩalis.de
quibus ſupꝛa tactum eett.

Wis motiue ani

me rationalis diuiditur.
Tinſuper ſciendũ.qꝙ; vis moti
ua aie rõ nalis/diuidit᷑ ꝑ imꝑa
ciuã/in conſiliatricẽ/ in affecti
uã/⁊ in cõſiliatricẽ ⁊ affectiuã ſił. Pꝛima
eſt libeꝝ arbitriũ ⁊ ſinderiſis.ſcda eſt rõ.
tertia eit volũtas.qrta ðꝛipſe intellectus
pꝛacticus. Detribus pꝛimis ſolũ exigit
materia pꝛeſens facere mention

e libero arbitrio

Ihbey arbitriũ ſᷣm Augu. ðꝛ fa
ccyltas rõis ⁊ volũtatis. q̃ eligi
tur bonũ gratia exũte? malum
Inratia deſiſtete. In q̃ diffinitõ
ne/ponit᷑ rõ vt cõſiliariꝰ.⁊ volũtas vt im

pꝑans. Rõ eni dicit aliqͥd eẽ bonũ vel ma/
lũ.⁊ volũtas facere vel nõ facere ĩꝑat.Ex

q̃ etiã diffinitõe ac etiã ipſa liberi arbitrij

denoĩiatõe/claꝝ eſt ꝙ libeꝝ arbitriu/ rõeʒ
⁊ volũtatẽ compᷣhẽdit. Arbitriũ eſt ipſiꝰ
rõis.libertas ãt eſt ipſi volũtatis. ¶ Eſt

tñ circa hoc aduertendũ ꝙ libeꝝ arbitriũ
duplicit᷑ conſiderari pᷣt. Bno mõ ſimplr
ſm ſe ⁊ ſuã eẽntiã.⁊ tũc libeꝝ arbitriũ/ni
hil addit ſupꝛa rõem⁊ voluntatẽ.Et iſto
mõ ↄſiderãdo/nõ ꝓpꝛie ſibi cõpeteret dif
finitio ſupꝛa poſita.nec ꝓpꝛie tũc deberet
dici vis aĩe rõnalis ĩꝑatiua Alio mõ põt
cõſiderari ſ̃m qͥd ⁊ ᷣm qᷓndã relatiõem.et
tũc aliq̊ mõ addit vltra rõem⁊ voluntatẽ
nõ qͥdẽ ꝙ in rõe ⁊ volũtate ponat aliquã
nouã q̃litatẽ eſſe.ſʒ ſolũ qᷓndã liberã ⁊ na
turale aptitudinẽ ⁊ facultatẽ concurrẽtie
rõnis ⁊ volũtatis acaliquẽ actũ:⁊ tũc p/

pꝛie ſibi cõpetit diffinitio pᷣdicta.qꝙ ſcʒ ẽ

facultas ſiue ↄſenſus volũtacis ⁊ ronis.
Et ĩpoꝛtat ſeu dicit illa facultas/qodam
dominiũ ad aliqͥd diſponendũ ⁊ faciẽdũ

qð nõ eſt rõis tm̃ nec voluntatis tm̃.niſi

aglia cõcomitãte ⁊ cõtradicẽte.Sicut per

qðdam exẽplũ.ex cõcurſu virtutis manꝰ

⁊ virtutis oculi/reſultat poteſtas ſcribẽ/
di.ad qð tñ altera ipaꝝ virtutũ ꝑ ſe nõ ſuf
ficeret. Sic ex cõcurſu rõis ⁊ volũtat/ re
ſultat q̃dã libertas/ ſiue quoddã dñium
ad aliqͥd diſponẽdũ ⁊ faciẽdũ.ad qð alte/
ra ipaꝝ ꝑ ſe nõ ſufficeret. Et iſtud pꝛope

dicitur libeꝝ arbitriũ.⁊ tune wo⸗ vis
4†

4*
6

motiua aĩe rationalis impatiua (eſt

ſinderiſi quid

—

Ingeriſis / eſt vis motiua ſeu
potẽtia naturalis aĩe rational/⸗
que ſp nata eſt figi in ſuꝑioꝛi/
bus/naturalit mouẽs ⁊ ſtimu
lans ad bonũ ⁊ abhoꝛrẽs malũ.⁊ in iſtis
nunqß eſt erras. nec ᷣm ſinderiſim eſt pec
care Et dicũt aliq ſinderiſim eẽ ↄſciaʒ vet
conſcie iudiciũ.Et dicit᷑ etiã vis imꝑati/
qꝛ ſꝑ de ſe ĩpat ⁊ inclinat ad bonũ.

MDerone quid eſt

Altio dicit᷑ ipſavis motiua aĩe
rõnalis ↄſuliatrix⁊ diſcernit cõ

— ferẽdo int᷑ bonũ ⁊ malũ.⁊ inter

QQ bonũ ⁊ meliꝰ.cõꝑando ſcʒvnũ
ad alten Et ð ſimul cognitiua ⁊ motiua
Cũ eni iundicat aliqͥd eẽ bonũ vel malũ ⁊
ibi ſiſtit. tũc dicit cognitiua. Si vero vl/
teriꝰpcedat iudicãdo aliqͥd bonũ vt ſcxꝝrfi
gt.vł malũvt euitet᷑/tũc ðᷣꝛ eẽ motina Si
vero adhuc ampliꝰpcedat ⁊ nõ ſolũ iudi

cat aliqͥd eẽ bonũ vt fiat.ſʒ cũ hoc etiã il/

lud fieri appetat. tũc iã trãſit in libeꝝ ar/
bitriũ/qdð cõpꝛehedit rõem⁊ volũtatẽ.vt
ſupꝛa dictũ eſt. ¶ Becvis aĩe.ſ.q rõ dinidi
tur in ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ ⁊ in ꝑtẽ inferioꝛẽ Pars
ſuꝑioꝛ/cõiter rõ ſuꝑioꝛ noĩat᷑.Et ꝑs infe
rioꝛ rõ inſerioꝛ.Et licʒ iſte due ꝑtes idem
ſint in re ⁊ eẽntia.diuerſificant᷑ iñ ſᷣm rõʒ
ſuaꝝ oꝑationũ ſen officioꝝ ac etiã ſuarũ
diſpoſitionũ. ſicut diceret᷑ de eodẽ oculo
nüc ſurſum nũc deoꝛſuʒ aſpiciẽte. Suꝑi
oꝛ eni ꝑs rõis ſeu ſupioꝛ rõ diuinis ⁊ eter
nis intẽdit.inferioꝛ vero de trãſitoꝛijs iu
dicat ⁊ ea diſponit. Itẽ ſuꝑioꝛ ꝑs rõis in
nitit᷑ ⁊ rõcinat᷑ ꝑ leges ſeu ꝑ rões diuinas
⁊ eternas.vtputa hoc eſt faciẽdũvel nõ fa

ciẽdũ qꝛ; e beſpi vel ꝓphibet. Nec hʒ mo
tũ circa res trãſi

ucl toꝛias ⁊ tꝑales / niſi inqn
tũ ad eas p modũ ↄſilij rões eternas ⁊ di

ninas deducit. Inferioꝛvero ꝑs innitit:
rõcinat᷑ ꝑ leges ⁊ rõnes hũanas. vpola

tale qͥd faciendũ eſt vel nõ faciẽdũ.qꝛ h
neſtü vel inhoneſtũ eſt. Ael qꝛ rei publi /
ce expeditvel nõ expedit. Itẽ ſuꝑioꝛ ꝑs re
git ⁊ hinc vocat᷑ ſuꝑioꝛ inferioꝛ vero regi
tun ⁊ hinc vocat᷑ inferioꝛ. Suꝑ ꝑs ↄpat᷑
hoĩ ade.⁊ ſibi cõiter attribuitoſenſus.qꝛ
Dü rõ ad ſuꝑioꝛa ↄuertit᷑/purgat᷑ ⁊ illũia/
tur.dũq; rões ecnas cõſpicit/in bono foꝛ

hoc vel illð/ðꝛ deliberatiua.Et ſm iudi/
ciũ rõis ꝑ quã dirigit᷑ pᷣGt ad malũ indiari

—

Compendiũ theologie

tificat᷑ ⁊vigoꝛat᷑ Inferioꝛ vᷣo ps oↄpat mu

lieri eue.qꝛ dũ rõ ad hec ĩferioꝛa ↄuertit/⸗

⁊ circa res coꝛꝑales verſat᷑.iã ꝑ ſenſualira
tẽ cui ↄiũcta eſt/ molliri incipit ⁊ ſepe ab
eis allicit᷑ ⁊ trahit᷑. Nidet enim ſibi ſ. po
mũ poꝛrigi.i.illecebꝛã/q̃ eſt carnalis con

centia ⁊ delectatio/ vicinam habet.

quadam eius diuiſione.
Oluntas ðᷣꝛ vis affectiua mo/
tiua.iĩmo int᷑ motiuas pᷣcipna.
ci ſit generalis motrix oĩm vi/
riũ.Cũ enĩ intellectꝰ appᷣhendit aliqͥd vt
bonũ / vel vt ↄueniẽs.volũtas viriboaffi
xis ipſis oꝛganis ſenſuũ/ imꝑat. ſicuteſt
viſui ad videndu.auditui ad audiẽdũ.et

ſic de alijs ſenſibo Silr in motu localivo
lũtas imꝑat vᷣtuti aiali motiue mẽbꝛoꝝ.

2 vᷣtuti q̃ eſt in neruis.⁊ ita mouet ad am

bulãdũ ⁊ curredũ ⁊ hmõi ſilia ( Int po
tẽtias aĩe nulla eſt liberioꝛ.qꝛ nec obliga

tur oꝛgano.nec cogit᷑ obiecto ꝓpter qð di
cit Aug ꝙ nibil adeo in nr̃a ptãate eſt / ſiẽ
volũtas.Et diuidit᷑ in voluntatẽ natura

lé ⁊ in deliberatiuã Pꝛĩa ſcʒ naturalis di

rigit᷑ ꝑ ſinderiſim. Scda vero.ſ.delibera

tiua dirigit᷑ ꝑ rõem.Et ſunt idẽ in eẽntia

ſeddifferũt in modo appetẽdi ſeu volẽdi
Naturalis eĩſe inclinat ⁊ inſtigat ad bo/
nũ honeſtũ.⁊ remurmurat õ malũ.qꝛ cuʒ
ꝑ ſindereſim dirigat᷑immutabilr appeti
tus eiꝰad btitudinẽ inclinat᷑ Seipaa
tiua vo pꝰrõis deliberatõeʒ /aliqñ adhe/
ret bono aliqñ malo.⁊ ꝓut anperi facere
Et ᷣm iudi⸗

qꝛ ſepe ↄtigit rõeʒ in deliberado defſicere

7

Ein pꝛimi mot ſint

Sts ſic pſuppoſitis vidẽdũ nunc
occurrit de ipſis pᷣmis motiboan. ſ.
ſint pctãꝛ que.Qõ in effectu eſt q̃re
re.an in ſenſualitate poſſit eſſe pctm̃cuʒ
ipſa ſenſualitas hmõi motuũ pꝛĩcipiũ ſit

—

⁊ ſubiectũ.Circa qðvarij ſunt modi dicz

di.ſed qᷓntũ ad hũc tractatũ ſufficit/tãget᷑

cõioꝛ Pꝛo cuiꝰdeclaratõe eſt adhuc vltra
ſupiꝰ notata ſciẽdũ.ꝙ ſenſualitas in hoc

ꝓpoſito duplłr ↄſiderari pᷣt. Ano mõ in ſe

et ſimpłr. ⁊ iſto mõ ſenſualitas in furiof
⁊ inſantib ſicut ⁊ in alijs hoĩboeẽ ðꝛ.im/

De voluntate et

noiton

chſup⸗
iton
pmößt

ctine⸗

dilio74

nmoben/

oꝛolnar
foez vid

inan
ſasen
Cri
goae
rte⸗/
fͤbi
tacti

han

ſt
n
ni
tti

●

. o
minn

An pꝛimi mot ſint peccata et uue 29

mao iſto mõ ↄſiderzdo / iea vt dicit Aug.

oꝛdinabilis Et iſto mõ ſumedo ſic deſcri

üitin vtcq; ſupꝛa tactũ eſt) cũ bꝛutis cõicamus. bitur.pꝛimꝰ motus eſt motꝰ ſenſualitatꝭ
mnchtrſen Et iſto mõ accipiẽdo/in ſenſualitate nul ſm impulſum fomit.tendẽs ipetuoſead
ſeninſciſe lo mõ pt eẽ pctm̃.Alio mõ pᷣt ſenſualitas fruitionem creature delectabilis Nuiuſ/
ſtnngian conſiderari nõ ita ſimplr.ſʒ qdãmõ reſpe modi pmi motꝰ ſenſnalitat/ Ida modo ĩ
Mnamebe ctiue / put ſcʒ eſt qdãmõ ad rõem oꝛdina/ nr̃a ptate ſunt.⁊ q̃dãmodo n.Si eni qli

lgteee

diniſone. moueri/⁊ ſic dãmõ a regula iuſticie de / do deęcliare ⁊ ipedire ne inſurgat. Si aũt
Stfininn oꝛdinari:talis ei deoꝛdinatio /hʒ rõʒ pecc oes ſimul conſiderẽtur. ñ ſunt i ptate no
nnnzch cati.inqntũ tñ pctm̃ dicit ⁊ ipoꝛtat qndã ſtra.qꝛ licʒ iĩpedire poſſumꝰ ne iſte vel ille
Snoniteinͤ rõeʒ vicij Indãq; deoꝛdinatiõeʒ/q pt eſſe inſurgat:non ẽtñ in ptãte nra facere qͥn
enitcliir. via ad opꝰphibitũ ⁊ vituꝑio dignũ. Nõ aliqͥs iſurgat.immo du vni obuiare niti⸗
Güngriinff tñ inntũ pctm̃ dic culꝑã.qꝛ actus vicio mur:æx altera ꝑte pᷣt ali motꝰſurrepe.õ
inon ſat ſus/ea ſola rõe ðꝛ culpaq̃ eſt a voluntate eni pᷣt eẽ ſimul intetio volũtatꝭ rennẽt ʒ
int nlii Et iuxta hũc duplicẽ modũ ↄſiderãdi ve diuerſaĩ actu Vt daripᷣt exẽplũ de nauta
W rificat illõ qð a nonnullis dicit. ꝙ eſt al / qui ſingula foꝛamiĩa ſue nauis obſtruere
— qs act pꝛius ſenſualitatis ſimplroſide/ pt neꝑ ulla aq intret. Sʒ nõ pᷣtoĩa ſimul
tünu n rate/qᷣ nõ eſt ꝓꝛiꝰ actꝰ ſenſualitatis inin obſtruere vt aꝗᷓ nuſch innet. Et ratio eſt
ii tũ buana ¶ EHtetiã ſciẽdũ ꝙ vtex ſupꝛa q huinſmodi pmi mot ſenſualitatis ſi/
(r tactis ſatis elici pᷣt/triplex in aia qntũ ad cut ſunt pctã.ita ſunt pena pcti.ſ.oꝛigĩa⸗
mannig hanc materiã ſpectat/reꝑitur eẽ motꝰ ſeu lis.⁊ ideo merito dicũturvenialia.qꝛ hoc
dangech appetitꝰ.ſ.naturalis.ſenſitiuus.rõnalis. ipᷣo veniadigna ſunt. ¶ De tertio motu
mi ginchſt Mot ãt aĩe put hic accipitur/nihil alis ſeu appetitu ſcilʒ rationali dicetur infra:
wunmiun eſt/qᷓ; aĩe incliatio in aliqͥd.⁊ iõ illis anĩe vbi de delctãtione ⁊ ↄſenſu tãgetur ¶ Eſt
nodi virib ſeu potẽtijs/qbo incliatio nõ cöune inſuper notãdũ.ꝙ triplexĩ reſpctũ ad ip/
nMMl nit/ñ attribuitur ꝓpꝛie motꝰ Incliatio ẽt ſamvolũtatẽ reperitur dr̃na actuũ.⁊ ĩtel/
Nuincin eſt in appetitu/qͥ mouet ĩ aliq d agẽdũvel lige ſiue intioꝝ ſiue exłioꝝ.vt ecẽ motꝰite
lami hñdũ.⁊ iõ act appetitiuax vᷣtutũ. lemõ rioꝛes compᷣhẽdãtur ¶ Aliqͥ ei ſunt ſuper
ſirubo⸗ tus ꝓpꝛie vocãtur.ñ ãt actꝰ vᷣtutũ appᷣhen qbo ipᷣ̃a volũtas nullũ hʒ dñiũ.neq; com
miga ſiuaꝝ. ¶ Dot?ſeu appetitꝰnaturalis efſft pletũ neq; icompletũ.ĩmo qͥnetiã eos ſin
blrappei quẽ ñ imaginatio gignit ſeu cauſat. ſʒ ip gillati conſiderãdo.nullo modo ſunt in
ddan 1 qlitatũ naturaliñ diſpoſitio qby natu/ ptãte nr̃a.vt ſunt actꝰqs volũtas ñ ſoluʒ
ei ohe⸗ rales aievires/ſuaſ actões exercẽt Occur non ſperat.ſʒ nec ĩpedire aut repᷣmere p̃ᷣt.
hennfaene ritq; iſte mot repẽteꝛ q̃ſi ſubito.vt eẽt da xt ſunt pꝛimi motꝰnaturales.de quib ſu
Etsmindi/ re exm̃ in repẽtino motu ſeu appetitu ci p.ꝛa.Et ĩ talib nullũ eſt pctm̃.nec veiale.
nüͤinci bi. vel alteriꝰdelectabilis. Hic motꝰ ĩ nul nec moꝛtale.Et ratio cẽ.qꝛ nullꝰactꝰ/po/⸗
rivodeſent lo rõni ſubiacet.nec obedit.ſʒ necvolun/ nitur ĩ genere moriſeu moꝛalis.niſi habi

OeRe n.

bilis ⁊ ab ea ꝑſuaſibilis Et iſto mõ conſi

derãdo.qñ ↄtigit ſenſualitatẽ ad illicitũ

tas ſuꝑ eo qdᷣcũq; hʒ dominiũcũ natura
lis ſit.⁊ ſit extra genꝰmoꝛis ſeu moꝛale.et

iõ nec in eo pctm̃ eẽ pᷣt.Et licʒ effectualit

bet eoꝝ/ſin gillati ↄſideret᷑. ſicĩ ptãte no/
ſtra ſunt.qꝛ quẽlibet eoꝝ poſſumꝰ pᷣuidẽ

ta conſideratione advolũtatẽ qꝗᷓ eſt pꝛinci
piũ omniũ actuũ moꝛaliũ.Et hinceſt/;
ibi dicitur genꝰ moꝛis incipere.vbi pꝛi/

R in ſenſualitate ſit/pꝛĩo mõ cõſiderata.nõ mo dñiũ volũtat inuenitt r. ¶ Alij unt
unthnn) tñ cõiter noĩatur motꝰſenſualitatꝭ.ſʒ mo actin bus voluntas dominiũ quoddã
tnckhi tus naturalis exeo qꝛ (xt tactũ ectad na / habet / non quidẽ completũ ⁊ perfectũ ſ
iig turaliũ qlitatũ actionẽ conſeqtur Et vo/ incompletũ ⁊ imperfectũ.vt ſunt actusX
. nüͤft catur iſte mot ab aliqͥbo pꝛio ðmꝰmotus non per imperiũ ipſius rationis ꝓcedũt.
un lirad ¶ Dor ãt ſeu appetit ſenſitiuꝰ eſt / q ex ſed tamẽ poteſt eos voluntas ſi voluerit
ino 4 pᷣcedẽti imaginatõeivel pᷣcedẽti motu na impedire et repꝛimere.non quidẽ ne in/
–— turali vomettre. vroratßt iſte mot? ſcðo ſurgant.ſed ne vlterius vſq; ſcilicʒ ad de/
ncnn pmꝰ.qꝛ eſt ille motꝰ/qͥ pꝛio pꝰmotũ natu lectationẽ ⁊ conſenſum pꝛocedant.qua/
liustn . ralẽ / de q̊ ſtati ſupꝛa/ iſurgit ſeu occurrit les ſunt actꝰ qui pꝛecedũt appꝛehẽſionẽ
honon/ Et attribuitur iſte motꝰſenſualitati ſcůo rationis.Et iſtoꝝ actuũ dicit᷑ volũtas cã
i mõ conſiderate.inq̃ntũ.ſ.hũana ⁊ ad rz nõò qdẽ deꝑ ſe.qꝛ nõ imꝑat.ſed de ꝑ c

Compendiũ Cheologie

dens.qꝛ non impedit cũ impedire poſſit
Et iſto modo dicit᷑ volũtas cauſa pꝛimo
rũ motuũ.Et in talibus ſi deoꝛdinatõ cõ
tingat.rõem pctĩ habet.nõ qͥdem peccati

pfecti ⁊ cõpleti.vt eſt pctm̃ moꝛtale.ſʒ tã/

tum incõpleti ⁊ imꝑfecti q̃le eſt pctm̃ ve/
niale.( Aun ſunt actꝰ in quibe voluntas
cõpletuʒ ⁊ plenũ habet dominiũ.vt ſunt
actus qͥ ex eiꝰimpꝑio ꝓcedũt.⁊ qͥ non ſolũ
appꝛehẽſionc.ſed etiã deliberatõem rõis
ſequũt᷑. Et in iſtis cõſiſtũt actus virtutis
vel peccati moꝛtalis.niſi ex electõe pꝛoce
dat. Electio ãt nõ niſi ex imꝑio volũtat
ꝓgredit᷑ Et ideo nõ pᷣt eſſe virtꝰvel pctm̃
moꝛtale.niſi in illis actiboqͥ ex imꝑiovo/
lütatis ꝓcedũt.Et hmõi actuũ dicit᷑olũ
tas eẽ cauſa de ꝑ ſe ⁊ ſimptłr.qꝛvt tactũ eſt
ipſos impat. Et de iſtis actibo latioꝛ in ſe
quẽtibo venit faciẽdus ſermo.Et ſᷣm hãc
diſtinctioeʒ ſteligi atcit idebz / du ſcri
ptu reꝑitur ꝙ ome perm̃eſt involuntate.
nõ eni eſt intelligendũ ꝙ ſit in voluntate
tanq; in ſubiecto.ſed tanq; in cauſa vt ta
cũ eſt de. ſex ſimpłrvel dep accũs ¶ Ex
pꝛecedẽtibo clare liq̃re pᷣt/qñn pᷣmi motus
ſeu motus ſenſualitatis pxtã ſunt.⁊ que.
Hotus eni ſeu appetit? naturalis/q
dicit᷑ pꝛio pꝛimus/nullo mõ eſt pctĩ.qꝛ
yt ſatis ſupꝛa declaratũ eſt. volũtas nul/
lũ ſup eũ dominiũ habet. neq; cõpletum
neq; incõpletũ.neceſt ĩ ptãte nr̃a ¶ Do
tus ſeu appetitus ſenſitiu qͥ ſcõo pᷣmꝰ ðꝛ
⁊ ꝓpꝛie ſenſualitati attribuit᷑ cũ talis mo
tus vt tactũ eſt/ ipſa ſenſualitas ſit pꝛĩci/
piũ ⁊ ſubiectũ pctm̃ eſt ſʒ veniale.Pctm̃
quidẽ tũ ꝓpter qndã inoꝛdinatõeʒ quan/
daq; delectatõeʒ annexã qᷓ in eo eſt. tũ qꝛ
quodãmõ volũtari eſt.nõ quidẽ ſᷣm ſe.ſʒ
qꝛ a volũtate q ſuꝑ eo dominiũ licet incõ
pletũ habʒz. ⁊ ꝗᷓ ſp fᷣm iudiciũ rõis moue/
ri debʒ. ipᷣm du pñtit /nõ ſtati repmit Vl

—

ſcʒ inqntũ pᷣt impediẽdo. vel nõ cõſenti/
re deliberãdo.vel cogitationẽ in aliud di
uertendo. Veniale q dẽ.qꝛ illð dominiũ
qð ſic ſuꝑ hmõi pꝛimũ ſenſualitatis mo/
tũ ipſa volũtas 33· nõ eſt dominiũ cõple
tũ / nec eſt in eiꝰ plenaria ptãte. illo ad qð

ſic ille motus ſeu appetitus ſenſualitatis

inclinat/a ſe ſtatĩ abijcere et ideo ĩ eo nul

la poteſt eſſe rõ pcti moꝛtalis.ſed ſolũve/
nialis. ¶ Aliã rõem quare in ſenſualita/
te mõ quo ſupꝛa cõſiderata/pit eſſe pcim̃.
ſed nõ moꝛtale aſſignãt alij.q licet in effe

litate ſuntipeccata moꝛtalia eſſe
bus om̃ibus liquet ꝙ licet ipᷣe pꝛimꝰmo/
tus ſenſualitatis/non hẽat rationẽ moꝛ/
talis peccati/pᷣt tñ ad pctm̃ moꝛtale ↄcur
rere/immo vix ſine eo põt petm̃ moꝛtale

ctu in idẽ cũ ſupꝛa tacta redire videat᷑/ad
maioꝛẽ tamẽ declaratõem/⁊ qꝛ frequẽter
diuerſi intellectus diuerſis rõnibo mouẽ
tur / viſa eſt non debere omitti. Et eſt iſta.
qꝛ aliterviciat ⁊ deoꝛdinat moꝛtale pecca

tũ.⁊ aliter veniale. Moꝛtale enĩ viciat et

deoꝛdinat deoꝛdinatõe ꝑfecta⁊ ↄſumma
ta/reſpectu finis vltimi.que deoꝛdinatõ
conſiſtit in auerſione ab ipſovltimo fine
qui eſt deꝰ.ac eius cõtẽptu cũ deliberato
conſenſu.que oĩa ſoliꝰſunt rõis.cũ ( vt ſe⸗
pe in ſuꝑioꝛib dictũ eſt)eiꝰſit actꝰhuma/

nos regulare/a in finem vltimũ dirigere
Deoꝛdinatio vero peccati venialis/non

eſt deoꝛdinatio ꝑfecta⁊ cõſummata ſʒ ſo/
lũ inchoata.nõ enĩ hʒ pcti deoꝛdinatõ in

potentia inferioꝛi cõſummari ſed ſolũ in

choari ⁊ in potẽtia ſuꝑioꝛi fit cõſumma/
tio. Et hinc eſt ꝙ in rone que eſt potẽtia
ſuperioꝛ/ↄſiſtit peccatũ moꝛtale. In ſen/

ſualitatevero qᷓ Aeri inferioꝛ/nõ cõ

ſiſtit niſiveniale.¶ Et intelligant᷑ pꝛedi/
cta etiã de bmis motibo/ actuũ ꝓhibitoꝝ
quoꝝ ſcʒ delectatio ⁊ cõſenſus/⁊ a foꝛtio

ri act exterioꝛ/de ſuo genere ſunt aut eſſe

poſſunt pctã moꝛtalia.Nam dealijs/q̊x
delectatio cõſenſus⁊ actus/de ſuo genere

nõ ſunt nec eſſe pñt niſi pctãvenialia?ri/

diculũ eſſet qᷓrere/⁊ nõ bene ſanũ dicere⁊
ponere/eoꝛũ pꝛimos mot que in ſenſua/

ↄmitti. icʒ aliqͥ alit᷑ dicere auſi ſint /diſti

guẽtes circa hoc duo genera pctõꝝ. ſ. ſpi⸗
ritualia/qrũ aliqᷓ vtigere dicũt circa obie
ctũ appᷣhẽſuʒ a ſenſualitate/⁊ a talib rõʒ
inferioꝛẽ ſine ſenſualitate ñ peccare/ vt er
emplificãt ĩ odio felicitatꝭ aliene ĩ ſe Aliqͥ
vo ↄtigere dicũt/ñ circa obiectũ a ſenſua
litate apphẽſum/⁊ĩ taliba roeʒ ĩferioꝛẽ ſi⸗
ne ſenſualitate peccare poſſe/vt indebita
curioſitate ſcie Carnalia ãt ſꝑ dicũt circa
obiectũ ſenſualitat cõtigere/⁊ iõ in his⸗
rationẽ ĩferioꝛẽ nũqᷓſine ſenſualitate pec
care Sʒ q bñ radicẽ ⁊ oꝛiginẽ cuiuſlibet
pcti inueſtigare voluerit: reꝑiet nullũ eẽ
pctm̃/i q̊ͥ iiꝰſenſualitatꝭ motꝰñ cõcurrat

imo qͥͥn ĩ eo ꝓpinq vel remote ichoet᷑ Oc

to ãt cõiter aſſignt rões ſeu cauſe / qre hõ
ꝓnioꝛ eſt ⁊ ꝓcliuioꝛ ad malũ q; ad bonũ

tendi⸗
nos

nose
ſu
ntgt

ſythu
uol
pror
ef
Letön
e
netne
ii
pori
bnön
moteni
interce
n alq
üles
ncorp
lnnſent
nofm⸗
inon⸗
ihrce
tioni⸗
drchen

ſunnunnb
ldendinnin
mn ſatſoüin
Aftcöumne
beckpoini
tns gnſen
minin ho
igninet,
cübibor
ſuon aſono
rſuntaucſe
mdenlige
eſogenor
mnenialaf
ilnet

einſenſua⸗

Era
pim mo⸗/
tonemo⸗
naleocr
ninmonae
üſint difi
cipſ
icrobi
aulivti;
pecce Ne
neidi
hiegi ainiu
ezifnineſ⸗
ſerinon
hdiatcne
* bis⸗
miualenepet
miuuſtbi
nia nlie⸗
orichoel 01
uCdl,
lindn

Dee delectatõe

Pꝛima cauſa eſt. qꝛ vt dicit ſapiẽs coꝛ

Huns d coꝛrũpit/ aggrauat aĩaʒ:eã.ſ.tra

ens ad malũ.⁊ nõ ſic erigẽs ad bonũ

Scda cã eſt qꝛ vt dicit Augu.plus valet

malũ inolitũ q; bonũ inſolitum.qð ſic ex
ponipᷣt. Plus valet.i.foꝛtius eſt ad mo/
uendũ ſcʒ⁊ attrahendũ malũ inolitũ id ẽ
naturaleꝛ innatũ.q; bonũ inſolitũ.i.non

cõſuetũ ¶ ertia cauſa eſt.qꝛ naturalr fa

cilius eſt deſcendere qᷓ; aſcendere.imo ma
gis trahitvnũ deoꝛſum q; decem ſurſum
Quarta cauſa eſt.qꝛ cõiter ea q̃ nos ad
malũ incitãt⁊ inducũt.nobis pñtia ſunt
Finis vero ⁊ pᷣmiũ virtutꝭ nobis abſens
eſt ¶ Quinta cauſa eſt. qꝛ plures circum

ſtãtie ad bonũ actũ reqͥrunt/qᷓ; ad malũ.·

immo bonũ fit niſi ex cõcurſu oĩm circũ/
ſtantiaꝝ ad illð debitꝗaꝝ.malũ vo cõtin/
git exr defectu vniꝰ. ¶ Berta cauſa eſt. qꝛ
cõtinue ad noſtꝝ pꝛincipiũ ſcʒ ad nihilũ

tendimꝰ ¶ Septia cauſa eſt. qꝛ fomes qͥ
nos ad malũ mouet ⁊ ꝓnos facit ſp ĩtra
nos eſt.gloꝛia vero quã q̃rimꝰ extra nos.
ctaua cauſa eſt. qꝛ vires anie ad dili

genai tꝑalia/ſunt actiue.ad ea vero que
unt grẽ ⁊ gloꝛie ſunt quodãmõ materia
les ⁊ paſſiue. Virtutes etenĩ ꝑ modũ ad/
quiſitõis haberi nõ pnt.ſed ſolũ ꝑ modũ
receptionis.quia malũ ex nobis ipſis et
per nos facere poſſumus. Bonũ vero fa/

cere nõ niſi gra dei adiutrice valeamus.

e natura delecta

tionis ⁊ an ſit pctm̃ ⁊ quod.
⁊? peditis his qᷓ circa pꝛios mo
tus ſenſualitatis dicẽda occur
Nrebãt .· venit aliqͥd de delectatõ
ne tangendũ·an ſcʒ ſit pctm̃ ⁊ qð. Pꝛo q̊
intelligẽdo expediẽs eſt aliq̃s ex multꝭet

varijs delectationũ diuiſioniboꝛ ſpẽby. qᷓ

ꝓ nõnullos aſſignari ſolẽt q̃ntũ ad pñtẽ
materiã ſufficit/ declarare na igitur
inter ceteras diuiſio ponit᷑.ꝙ delectatio/
nũ /aliqᷓ ſunt coꝛꝑales ⁊ ſenſitie.alie ſunt
ſpũales ſen intellectuales. ¶ Helectatio/
nes coꝛꝑales⁊ ſenſitiue dicunt᷑.q̃ in appe
titu ſenſitiuo et de bono ſenſibili ſeu bo/
no ſᷣm ſenſum fiũt Spũales vero ſeu in/
tellectuales ſunt.que in appetitu intelle/
ctiuo⁊ de bono intelligibili ſeubono ᷣm
intellectũ cõſiſtũt. Certũ eſt eni / delecta⸗
tionẽ/freqnter appꝛehẽſionẽ rõis ſeqͥ.ap
pꝛehẽdentis ſcʒ aliqͥd tanq; bonũ ⁊ cõue

nihil app̃hederet/tũc ꝓpꝛie ñ eẽt delect
tio / vt eſſet dare exm̃ in infantibo ⁊ in in/

ex hinc(vt tactũ ẽ) ſeqᷣ

n ſit peccatũ et quod 29

niẽs.ad quã rõis appꝛehẽſionẽ/nõ ſolũ
cõtingit ↄmoueri appetitũ ſenſitiuũ per
applicationẽ ad aliquã rem ꝑticularẽ.ve
rũ etiã appetitũ ĩtellectiuũ.qͥ pꝛopꝛie ni
hil ali eſt q; volũtas.ꝑ applicationẽ ad
aliqͥd intelligibile.⁊ ſᷣm hoc in appetitu

intellectino eſt delectatio. ſicut ⁊ eẽ pᷣt in
appetitu ſenſitiuo. Sed int᷑hmõi iſtoꝛũ

appetituũ deleccatões/multũ itereſt. Nã
delectatio appetitus ſenſitiui / ſꝑ eſt cum
aliq̃ trãſmutatõne coꝛꝑali.⁊ iſto reſpectu
ꝓpꝛie debet accipi ⁊ intelligi / dü cõiter ðꝛ
delectatio quedã paſſio eſſe.q;uis etiã et

de delectatõibus intellectualibo ita intel/

ligi poſſit.ſʒ nõ ita ꝓpꝛie Qð tñ invtriſq
delectatõibo intelligẽdũ eſt capiẽdo paſſi

onẽ nõ ꝓpꝛie ⁊ ſtricte.put ſcʒ ↄuenit paſ/

ſionibo coꝛruptiuis ⁊ in malũ tendẽtibꝰ.

vt egritudies.triſticia.timoꝛ ⁊ hmõiSʒ
largeꝛ q̊dãmodo ipꝛopꝛie. put ſcilz dicit

q̃ndã coꝛꝑalẽ alteratõeʒ ſeu aĩe affectiõeʒ
Delectatõ vero appetit intellectiui/de ſe
ſo eſt ſine trãſmutatõe coꝛꝑali.qꝛ ꝓpꝛie ni
hil aliud eſt/q; ſimplex motꝰvolũtatis/ſe
ad aliqͥd cõplacẽter applicãtis Et hĩc di/
cit Aug.qꝙ cupiditas ⁊ leticia⸗ nihil alið

alurn in eis cõſentiẽs q̃ volumꝰ.

ꝛime delectatões ſcʒ coꝛpales⁊ ſenſi
tiue/ licet a coꝛꝑe ⁊ ſenſu denoĩent᷑ ſunt
tñ delectatões totius cõpoſiti. Nã in eis
eſt tam coꝛꝑis q; anime delectatio. Coꝛ⸗
pis qͥdẽ ꝓpter appꝛehenſionẽ ſenſus qͥ eſt

vyirtus in oꝛgano coꝛꝑeo / ⁊ qui non niſi

mediãte oꝛgano coꝛꝑis appꝛehẽdere po/

teſt/ex q̃ appꝛehenſiõe dum (vt tactũ eſt)

fit de bono ⁊ conueniẽti ſᷣm ſenſum/ ſeqᷓ
tur quedã virtutis appetitiue q es in eo
qð amat ſeu optat/ ⁊ hinc creatur illa de/
lectatio coꝛꝑał.Anime vᷣ ta ex eo ꝙ oẽs
hmõi vires appetitiue ⁊ appᷣhẽſiue in ea
oↄſiſtũt/q; eẽ ꝓpt᷑ appᷣhẽſionẽ ipi? rõis q̃ ſi

milit illð idẽ qðᷣ ꝑ ſenſum tãq; ſibi bonũ

⁊ ↄueniẽs apphẽſum eſt/etiã tãq; bonũ⁊

ↄueniẽs toti coꝛꝑi appᷣhendit Si enĩ rõ

—

t delecta/

ſenſatꝭ/q̃ꝝ licet ſenſus ſuũ obiectũ tanq;
ſibi bonũ⁊? ↄueniẽs appᷣhẽdere poſſit/et
qdã vᷣtut appetiti
ue in eo qð amat⁊ deſiderat/qes·qꝛ tñ in
eis ratio nihil appꝛehẽdit nec diiudicat⸗/
⁊ ſic nec ſedelectari intelligũt aut cogno⸗
ſcunt/ideo pꝛopꝛie delectari non dicũtux

tum ſcʒ ab eis imperãtur vel cõſentiũtur

. 7
Compendiũ CTheologie
Et hoc eſt ĩ effectu qð ꝑ aliquos dicitur. le ſiue coꝛpale debite delectat nõ tñ illic (leupp
ꝙ ad ꝓpꝛiã delectatõnem. tria hñt cõcur ſiſtendo. ſe ed delectatõem illa / pure in deũ fooll
rere. ſcilicet duo/ quoꝛum eſt coniunctio retlectedo.vt ſiqs(exẽpli gratia in ſcien/ hengit
ſeu applicatio delectabilis/vtputa appe tia ſir ibi data delectaret᷑· inquãtũ ſe ꝑ eã in sge
tentis/⁊ illiꝰ quod appetitur /et tertiũ eſt deũ.ad laudẽq; ſuã⁊ ſui noĩs exaltatõem urdee
hmõi cõiunctiõis ſeu applicatõis cogni pficere poſſeſ peraret. vel ĩ aliq̃ re magna ggedi⸗
tio. Ex quo inſurgit/ꝙ côͤiter dicit delctã pulcra vel admirabili.manuducẽdo ꝑ il/ ſro
tionẽ ꝓpꝛie nõ ſine cognitione fieri.necp lud intellectũ ſuũ in ammiratõem ⁊ dile/ o⸗
pꝛie delectatõem eſſe.vt iã exẽplificatum ccionẽ infinite potẽtie.ſapiẽtie ⁊ bonita/ noigtd
eſt. Nec mirũ ſi in hmõi delectatiõiba toti tis dei. Juxta illð pſal.Delectaſti me do/ ſnſil
us cõpoſiti ſeu totius hoĩs / dicãtur ſen / nmine in factura tua ⁊ in oꝑibo manuũ tu Peutun
ſus ⁊ rõ qis diuerſe ſint eoꝝ oꝑatönes arũ exultabo.Et de hmõi delectationib ſtiuod
circa idẽ delectari Nã certũ eſt/ꝙ ſicut idẽ nõ eſt hic lõgioꝛ ꝓtrahẽdꝰ ſermo. tum qꝛ polrar
poteſt ꝑ ſenſum et ꝑ rõem appꝛehẽdi.ita materiã pñtẽ ppꝛie nõ cõcermunt. niſi in lhrgeſt
cõtingere poteſt illud idem ſᷣm ſenſum et q̃ntũ ſpẽm diuerſ⸗ am a carnalibo conſtitu m
rõem cõſiderari.⁊ ex hinc puenire.ꝙ ſen / unt. de qbo hic tractãdũ venit.tũ qꝛ hmõi Glare
ſus ⁊ ratio circa illð idẽ delectabũt᷑ ſʒ nõ delectatões ſpirituales/nõ ſolũ pctã non bikin
fit eodẽ modo. Nã ſenſus in eo in quo de ſunt.ſed meritoꝛie.ĩmo tãte eẽ poſſent ꝙ Moin
leetat ſo ldelecrat inqntũ ilnd bohen ad magnã ꝑfectõeʒ hominẽ ducerent. nei
it tanq; bonũ ⁊ cõueniẽs.⁊ ſic delectabi ¶ C llea⸗
le in ſenſu.rõ vero in illo eodẽ delectat᷑ fſechd De Carna 1 QL 9 r1I2„ o
ſolũ inqntũ illud appꝛehẽdit in rõne bo/ is vero delectatio q̃ ꝓut hic ſumit᷑eta ((er
ni vel cõueniẽtis ad regimẽ ⁊ ſuſtentatõ/ ſpũali de qua ſtati tactu eſt diſtinguit/ pᷣt iill
nem totius coꝛpoꝛis. Et intelligãtur p iuxta ſupꝛa tacta tã de bono intelligibili 2 (Mci
dicta de inferioꝛi pterõis ſeu de inferioꝛi q; de bono ſen ſibili eſſe. duplerx iteꝝ q;tũ ego
rõne qꝛ ſuꝑioꝛi ròni/ delectatio nõ attri/ ad hunc tractatum ſufficitreꝑitur. Vna leeai.
buit᷑ſed ſolũ cõſenſus in actũ.qͥ delibera naturalis alia volntarg⸗& Katunaliop⸗ dchtereg
tionẽ ſeqtur.vt latiꝰinfra tanget᷑ Secun ut avolũtaria diſtinguit᷑⁊ ſtrictecapiẽdo ſtinkeli
de vero delectatõnes ſcʒ ſpũales ⁊ intelle (nã large ſumẽdo delectatio etiã volun/ Pliorip
ctuales/ſunt delectatões ſolius aĩe qꝛ in taria naturalis dici pᷣt) eſt cũ vnaq̃q; vis ropot
eis nulla eſt neceſſaria appᷣhẽſio ſeu opa/ aĩe/in ſuo obiecto qð tãq; ſibi bonũꝛ cõ/⸗ decgrand
tio ſenſus.vt facile eſt conſiderare. ueniẽs appꝛehẽdit elecratur rpuen rö manino
₰B 311111177 in cognitòe veri/viſus in coloꝛib/ maxi/⸗ Deleat
(De glia dinil lonée Wenzgho Auditꝰin ſonis mediocribo.⁊ M
delectatois ¶ Alia diuiſ⸗ io repitur. ꝙ dele ſic dealijs. Et licʒ talis delectatio vix vn lode
ctationũ aliq ſunt ſpũales.alie carnales. ; haberi poſſit/qn in ea ſit aliqs concur ſpleci
Nec h̊ accipiſpũalitas ⁊ carnalitas ꝓut ſus rõnis ⁊ volũtatis.ĩmovt ſupꝛa tactũ licn,
ſtati ſupꝛa.inqntũ ſcʒ ſolã aĩe vel coꝛꝑis eſt nõ ꝓpꝛie alias delectatio dici deberet⸗ inſnoc
delectatõem ipoꝛtet.ſed vt capit apoſtolꝰ tamẽ (vt ĩ ſimili ſupius de pꝛio motu in copöhef
diſtinctõeʒ faciẽs inter hoĩem ſpũalem ⁊ ſenſualitate dictũ eſt) in ſe cõ ſiderata nul ntmno
Qrnalẽ.i.ad Cho. iij.⁊ ĩ pluribaalijs los lã impoꝛtat ſeu reſpicit rationis Peivoli⸗ vput
„ tatis oꝑationẽ.immo pꝛopꝛie nihil ali *
De delectatiõe ſpi r sdanonemropronaienhi aii uin
rituali ¶ Delectatio ſpũalis put hic acci ue quies in aliquo bono ſibi cõuenienti colzdie
piteſt. qᷓ eſt in deo creatoꝛe. vel ppter deũ amato ſeu deſideratovt poſſet poni exem i
n creatoꝛe q dẽ.qñ ſcʒ homo in eo di plum de delectatione que habetur in cale ahien
recte delectat᷑ cõſiderando ſcʒ ⁊ cõtẽplan/ factiõe poſt magnũ frigus vel potu poſt ſeſlieng⸗
go ſuã immẽſitatẽ.maieſtatẽ.⁊ virtutẽ.et vehemẽtem ſitim. Et huiuſmodi delecta Geee
bonitatẽ ⁊ hmõi. Juxta illud pſal. Me/ tio ſic cõſiderata/de ſe nec laudabilis nec noſt
moꝛ fui dei ⁊ delectatꝰ ſum. Et illð. Dele vituperabilis eſt. Quiavt freqnter ſupꝛa D
ctare in dno.⁊ dabit tibi petitões coꝛdis tactũ eſt.ꝙ actus dicũtur virtuoſi vel de to h
tui. ¶ Pꝛopter deũ vero. qñ ſcʒ gliqs in fectiui/hoc hñt a rõe ⁊ volũtate.inquan/ müifen
gliquo bono alio a deo. ſiue ſit ĩtellectua/

liii
ſeird
gnitiſeri
noſsennian
iali nn

imröened

Metierbonin
volemannin
1aeannnnih
ſemotme
Nanunr ntinn
Malivcorſin
mutüghri
nöſoüipginen
firck oſentg
mmidncnn.

unbicüunta
Kditingut
Mhoinncligbli
pleritepqhi
iu. Un
mnlop⸗/
muraptite
ilan-
aqg is
ibonürco/
vputa⸗
ar/n
dioti
mmtio virn

Nisconeo

Nſupratnant
odicldebenn
epronoun
tcöſcenunn
gonis arol
oprenihlab
muns kppann,
ſbicinonnn
oſaponicten
ebemrncie
A pompo
imdnien
clundsbligne
nfeinngſen
rrmofttn
oütre ingin
rdcölnni

De delectat

¶ Nolũtaria vero delectatio eſt pꝛopꝛie
gque appꝛehẽſionẽ rõnis conſeqͥt Cũ enĩ

ratio aliqͥd tanq; bonũ conuenies appꝛe
hengdit/cauſat᷑ in ea quidã mot?ſeu appe
titus ad ill ſic appꝛehẽſum.quẽ conſe.’,h
tur delectatio.q̃ pꝛope nihil aliud eſt niſſ
gquedãvolũtatis cõplacẽtia.in eo ꝙ ſic ip
ſa rõ appꝛehẽdit.Et hic motꝰſeu appeti /
tus rõis/eſt ille mot? ſeu appetit? qͥ rona nis appꝛeheſio/⁊ exhinc ip̃am conſeqns
delectatõ / eſt ⁊ fertur circa id qð de ſuo ge
nere eſt moꝛtale pctm̃ Et hic mag aduer
tenduũvenit.Lũ qꝛ de huiuſmodidelecta

noĩat᷑.deqᷓ ſupꝛa vbi de pꝛimis motibus

ſenſualitat actũ eſt/fiebat a motu ſeu ap
pectitu naturali? a motu ſeu appetitu ſen
ſitiuo.diſtinctõ.Et licet hmõi delectatio
voluũtaria vt ſtati ſũpꝛa tactũ eſt poſſit eẽ
large ſumendo na ural dici.hic t ſolum
mõò ↄſiderat᷑ inqntũ a rõne qvolũtatẽ re
gulare habet. iuxta qð infra latiꝰdeclara/
bit᷑.imꝑat᷑ aut cõſentit᷑⁊ inq̃ntũ ipavolũ
tas in cuiꝰlibertate erat appꝛehẽſionẽ et
motũ rõnis ſeqͥ vel nõ ſeqͥ/ ꝓpter qð hmoöi

delectatio volũtaria appellat᷑.ad ipᷣaʒ eti/

am mouet? ⁊ inclinat᷑ qꝛ ſub iſta ↄſidera/
tiõe ⁊ non alias venit hic de hmõi delctãa

tione.an ſcʒ pctm̃ ſit: qdð inueſtigãdum.

Hüc igitur ad ꝓpoſiti cepti declarat

—

accedẽdo/hmõi rationis app̃hęſio.⁊ exri
de delectatio volũtaria conſeqᷓns aut eſt

debite regulata debiteq; mẽſurata. vt ſcʒ
ſit in rẽ licitã/⁊ q̃ntũ dʒ.⁊ qũo dʒ.vt exẽ/
plificari poſſʒ de delectatione etiã ĩ ſe bo
naꝝ oꝑationũ.imo etiã ad mag materiã
declarandã / in actu venero. in legitio tũ
matrimonio/iꝛ cũ debitis circũſtãtijs.vł
delectatione cibi⁊ potꝰ⁊ huiuſmodi.etiã

poſt appꝛehẽſionẽ rationis ↄtingẽtibi.⁊

talis delectatio non eſt pctm̃. Hec eĩ poſ/
ſibile eẽt aliquẽ hũanitꝰ.ſine aliq̃ ſenſibi

li ⁊ coꝛꝑali delectatione viuere ¶ Aut hu

iuſmodi delectatio volũtaria ſic rationis

apphẽſionẽ ↄſeq̃ns/non ẽ debite regula

ta ⁊ moderata.ĩmo defectiua ⁊ inoꝛdĩata
vtputa qꝛ eſt in rẽ illicitã.vel qꝛ debitam

mẽſurã aut debitũ modũ excedit. qð exvi
cio fomite mouẽte pcedit.ppter qð ꝛvi
cioſa dicit᷑ Et hoc ueꝝ ↄtingerepᷣt dupli

citer. ¶ Aut eni illa rationis appꝛehẽſio

⁊exhinc delectatio volũtaria ex ipſa con/

ſequens. eſt ⁊ fertur circa aliqͥd qð ex ſuo
genere ſolũ eſt pctm̃veniale.⁊ tũc ſiuera/

tio ſuꝑioꝛ vere vel interpᷣtatiue (iuxta qð

infra latius declarabitur onſentiat.ſiue
non · huiuſmodi delectatio de fe non eſt

2 niſi veniale pctm̃.vt eſſz in verbo ocioſo tur peccatum in ipſa ratione( inqnãtum

vel riſu ſuperfluo.⁊ huiuſmodi.Notãter

dicitur de ſe. qꝛ ex circuſtatijs poſſetleffici
mottale. vtputa pꝛopt᷑ nimia libidinem
Aut contẽptũ.autqꝛ cũ intẽtioneĩ aliqð
alið qð de ſuo genere eẽt pctm̃ moꝛtale ꝓp
ut ſupꝛa ĩ pluribo locis. maxie vbi mẽtio
facta eſt qũo pctm̃ veniale poſſit moꝛtale

effici.ſatis declaratũ eſt. ¶ Aut illa ratio

tione maioꝛ ẽ difficultas/qũo ⁊ qdð pctm̃
ſit. Cũ qꝛ circa eã maioꝛ eſt diuerſitas po
ſitionũ doctoꝛũ. qͥ tñ licet in ſuis modis
ponẽdi diuerſi videãtur.effectualiter coꝰ
incidũt.Eſt igitur circa hoc diſtictio ali/
