los ſentetia.filij bominũ abſq; vllo timo
re perpetrãt mala.Et in euangelio Joh.

cceptatio alterius ꝑtis cõtradictio
Et deriuatur a ſentio tis.quia ſentẽ/
a ſentit.nec peptinet niſi advtentes
n WBitfert. futem a conſilio ſicut
concluſio ab inquiſitõne.iij. Ethicoꝛum

iudicia

Nolite indicare ſm faciem ſed iuſtum iun
ium iudicare. ¶ DDe iudicio et iu

dicium iudicare.¶ D De .
ſticia repletur ipſa ſacra ſcriptura.ac ꝑin

6

—

de poteſt vberius agnoſci quid ſit iudicc
alis ſententia.⁊ quẽadmodum ſententia
idem eſt cum iudicio. Sententia autem

duplex eſt quedam ligans vel obligans.
alia ſoluens vel abſoluens. laret inſuꝑ
quomodo ſententia ferri debet legitime.
id eſt cõfoꝛmiter ad legem pꝛeſertim diui

nam. Et ꝙ in obſcuris aut dubijs pꝛeui⸗/
um ſit conſiliũ Etvt pꝛe oculis deus ſem
per habeatur tanq; finis omnis finis.
Ded oꝛitur queſtio cõſequenter ſi quili

bet iudex qui poteſt ferre ſententiã iudici

ſoluentẽ ¶ Poteſtas de qua loqui

mur nõ eſt poteſtas ſolius oꝛdinis q; re/
ſpicit coꝛpus xpᷣi veꝝ.⁊ que dicit᷑ equalis

apud omnes qui ꝑ caracterẽ ſacerdotalẽ
habent ptãtem cõſecrandi verũ coꝛpꝰxpᷣi
non plus papa q; ſacerdos infimus Hec
vero poteſtas iudicialis ſeu iuriſdiciõis

in eccleſia/reſpicit coꝛpus chꝛiſti miſticũ

Lui poteſtatis plenitudo reſidet penes
ſummũ pontiticẽ et eſt in ipſo tota/pote/
ſtatiue. Ceteris vero per ꝑtes deriuat᷑ iu⸗
xta determinatõem legitimã/iſtius fonta
lis et pꝛime poteſtatis.⁊ hoc ne confuſio
ſit in eccleſiaſtica policia.ſed ſit figurata
ad exemplar ciuitatis hirlm tanq; deſcen

poteſt eadẽ autoꝛitate ferre

dens ab ea ᷣm apoc. Joh̊.Dicendum eſt

Wirur varur aliquibo poteſtas ligandi
dicialiter in multis caſibus⁊ ipſis pꝛo
hibet᷑ abſoluendifacultas ¶ Satis

animaduerto caſus multos. Sʒ nunqͥd

poteſt papa cõcedere facultatem alicui ſa
cerdoti.ſit ille vohannes ꝙ ꝑſonã aliquã
ſingularẽ vtputa martinũ/abſoluere poſ

ſit ab omibus ſententijs tam a iure q;

emie AVUliiq; poteſt ¶

banc generalez / poſſit martinus abſolui
generaliter ab omni vinculo ſentẽtie pe/

nalis late tam a iure qᷓ; ab homine.Et vt

compẽdioſius inquirã.poterit ne marti/
nus abſolui ab irregularitate quã contra
xit/quia celebꝛauit excõicatus: ¶ O&α⁊
Vigdet᷑ pꝛima facie ꝙ ſic.niſi certitudinẽ
aliquis oñderit repugnantẽ.cum bñfici/

um pꝛincipis ſit latiſſime interpꝛetandũ
pene vero reſtringẽde.Et vt manifeſtius

fiat iſtud qð dicimus / loq̃mur interi de

ſententia iudiciali lata ad hoĩe. Et pona

mꝰ ꝙ martinꝰdelatus fuerit ſuo iudici/ce
lebꝛaſſe miſſam. ipſo ſtante excõicato.ac
pinde ferat in eũ ſententiã ꝙ eſt irregula⸗
ris:et ad celebꝛandũ deinceps inhabilis
D¶ Aaſus iſte quotidianus eſſe poteſt.
M¶icem nüuc interrogantis accipio
Poterit ne martin?taliter ab hoĩs ſenten
tia ligatus abſolui ꝑ Joheʒ ſacerdotem:
D¶um ligare ⁊ ſoluere ſint coꝛrelati/
na adinuicẽ ſi martinꝰpotuit ab boiĩs ſen
tentia ligari vinculo irregularitatis.quõ
nõ poterit ab hoĩs ſententia ꝑ papã ſolui
vel abſolui.quẽadmodũ poſſzʒ de excõica
tionis ſentẽtia ab hoĩe lata taliter libera/
e ntocnn darinpostaret oocegioralis
ample facultatis ꝙq; ab omibus ſentẽtijs
tam a iure q; ab hoie latis/ poſſit Johes
abſoluere martinũ ¶ DScis neqͥd

„

in oppoſitũ poſſit er iuribus introduci?:

D¶Accep tquon dã dicere/ ꝙ irregulari/

tas nõ cadat ſub foꝛma abſolutõnis / ſed
ſub foꝛ ma diſpenſatõnis. qm̃ irregular⸗
tas non ſemꝑ indiget abſolutõe.cũ abſq;

ctõ contrahat᷑ aliqñ.ſed iunc diſpeſatio

cũ habet / ſi gratia tali fiat. ¶ Æι Ro
eſt vſq; quaq; abſurdũ illud qð iſti dicũt
Nihilominꝰ opoꝛtet theologos ſimul cũ

canoniſtis cõuenire in acceptiõibo iſtoꝛũ
terminoꝝ ligare⁊ ſoluere.Et ſcire qd di/
cat᷑ ſentẽtia a iure.qͥd ab hoie lata.a q dat

facultatẽ abſoluendi dñs papa in conceſ

ſione qᷓ dicta eſt Cũ vero ſicut pᷣdixiſti ab

ſolutio referat᷑ ad ligatõnem / cõceſſio lo/

quẽs de abſolutione a ſentetijs iuris aut

hoĩs / intelligi debet de ſentẽtijs penalib⸗
atq; ligantibo.Et hoc iã notauimꝰ. ſed re

cepimꝰ cõſtringẽdo ſermonẽ de ſentẽtiſs
a iure vel ab hole latis. ꝙ ſunt ſentẽtie pe
nales inflictevel late pꝛopter culpã veraz
vel pꝛeſumptã.pꝛopꝛiã vel alienã pꝛopt

ſentẽtias penales.qᷓ quãdoq; ferunt ſine

culpa illiꝰin quẽ ferunt᷑.ſed nõ ſine cauſa

Quod dicit᷑ptʒ in excõicatis pꝛopt obe/
dientiã deo ⁊ pꝛopꝛie conſciętie faciendã
vbi latet eccłiam veritas.

ret ꝙ in hac deſcriptõe ſenten

tollat vinculũ. Nam qd eſt abſolutio niſi

a vinculo liberatio: ſiue talis abſolutõ fi
at ꝑ nomẽ diſpenſatõis ſentẽtie ſiue ꝑ ali
ud nomẽ equiuales.vt ꝑ habilitatẽ ſeuꝑ

uili vel meritoꝛia

iſti dicut

. cripto tiaꝝ/ cõſen
tire debeat canoniſta Lalib?enĩ ſentẽtiis
ligati/ indigent abſolutõe que ſoluat ſeu

reſtitutõem ad pꝛioꝛẽ ſtatũ.¶ ¶WÆ. Di/
cet foꝛtaſſis canoniſta ꝙ inter liberatiõeʒ
a vinculo irregularitatis ꝑ diſpenſatiõeʒ
⁊ inter liberatòem ꝑ abſolutõem hoc int
eſtquia abſolutio reponit ſolumodo ho
minẽ in ſtatu ſalutis eterne tollẽdo qͥcqͥd
obeſt cõſecutiõi ſalutis eterneê/quẽadmo

dũ fit in articulo moꝛtis dum penitet hõ.

etiãſi nullum poſſet habere ſacerdotẽ Di
ſpenſatio autẽ reſtituit ad ea que ſunt di/
uinitatis ad bñ eſſe in vita moꝛali vel ci/
vel meritoꝛia ¶% Bequereturer
hac interpᷣtatione/ꝙ; martinꝰabſolutꝰ ab

om̃ibus ſentẽtijs tam ab homiĩe qᷓ; a iure

nõ abſolueret᷑ in caſu pꝛenoĩato / ab irre⸗
gularitate ſentẽtialiter inflicta ꝑ hominẽ
immo a ſentẽtia interdicti vel qualiſcũq;
excõicatõnis:ſic ꝙ poſſet libere ſuſcipere

poſtmodũ coꝛpus xp̃i.cuʒ nõ ſit de neceſ

ſitate ſalutis.immo nec vti ſacramẽtovn.

ctõis extreme.nec tenere beneficiũ eccleſi/

aſticũ. necaudire miſſas ĩ eccleſia.nec pꝰ
moꝛtẽ habere ſepulturã ſacrã Patz hec ſe

quela.qm̃ talia nõ ſunt de neceſſitate ſa/

lutis abſolute facienda.Eſt tamẽ vſus ec

cleſiaſticꝰ in oppoſuũ.maxime de ligatis

ꝑ ſentẽtias excõicatõis.dum enĩ abſoluũ

9

ſuſcite. ſed miſſam celebꝛare vt pꝛi⁊ be
neficijs gaudere eccliaſticis. Cur non ita

tur/libere pñt poſtmodũ nedũ cop Ppi

fieret/ſia ſententijs irregularitatis a iur
hoĩe latis/abſoluant᷑ caſu nfoꝝꝛ
Foꝛtiter inſtas. attento ꝙ in abſo/
lutiõe iuridica/nõ eſt neceſſaria certa foꝛ⸗

vel ab!

ma verboꝝ/quẽadmodũ dicim de abſo/
lutõe ſacramẽtali a pctis. Huc accedit
abſolutio iundicialis a vinculo penaꝝ/pᷣt
fieri eirca abſentẽ vel circa nõ petentẽ.im
mo in inuitũ ſm multos feret᷑ ſeu relaxa /
itur

bit. dum ſentẽtia penalis plus inue
nocere ſ lbir reipublice / pdeſſeſ
Sʒ occurrit ad hoc dictũ/ abſurdi

„ —⸗

tera ꝙ melioꝛis eſſet conditõnis ſentẽtia

penalis a iure vel ab hoĩe lata ꝓpter pecca

tũ illius qͥ ligatur/qᷓ; ſi abſq; peccato pꝛo

pꝛio / vinculu aliquod vtputa irregulari /
tatis contraheret. Quid enĩ eſt iregulanri

tas niſi quoddã impeditiuũ vinculũ/ ne
ſit aliquis idone ad aliquod opus legiti
mũ vtputa ad officiandũ eccleſie.ſicut ex·
cõicatio ligat ⁊ religat a ſacramentoꝝ p⸗
ceptõne /ſi ſit minoꝛ:⁊ aciuili cõicatoe ſi
ſit maioꝛ. Acta in caſu pᷣmiſſo/martinus

tas al

logäf
1. 8

alpep
ſolutus
gauusl⸗
eſlitat
giligen
cllpal
potert
turu⸗
ybiſin
geleg
poltor
homie
honic
olod
hobi
vni
regt
poſit.
ss⸗
hota
ſioſc⸗
ccdi⸗
vino
win

tor

len⸗

debern
N

g

bege⸗

nlabe.
toid
ſuntd,
livelc,

Reura

Nur'ed
tain
im
D
gnalſaig
uiper
denae
minn.
iacei⸗
ten
nnd
nirſec⸗
Alos
icbchi
pi
mithe
la
giure
abſo,
naſe
eadlon

ain ſt
mentein.
Anc
nnepuu.
intluss
mnpac
opro⸗
neglan,
Hani ne
gueſege
ſeſiuc
pemnpl
ccni
unmis

c

culpa pꝛopꝛia excõicatus abſoluit etab /

ſolutus poterit exercere ſicut pꝛ ius tales
actus legitimos qui nõ ſunt om̃es de ne

culpa ſu

ceſſitate ſalutis/nõ ſic autẽ porerit abſol/
ni ligatus vinculo irregularitatis/ abſq;
AUideſi quedam talia
poteris inuenire/in quibofauoꝛabiliꝰagi
tur quo ad aliqua cũ peccãtibus.quatinꝰ

vbi ſuꝑabundauit delictũ ibi ſupabun/

det ⁊ gratia.Exemplũ ſumit᷑ ſamiliare p/
poſito noſtro Itaqʒ ſivir infidelis pꝛius
homicida baptiſet᷑ſoluit᷑ nedum a culpa

homicidij ſed ab irregularitatis etiã vin/
culo conſequẽte homicidiũ. vbi ſi duas
habuiſſet vxoꝛes legitimas ſucceſſiue vel

7

vnã nõ virginc. baptiſmꝰ nõ tolleret hoc
irregularitatis ligamentũ. Foꝛte ſic in p/
poſũuo ſi martinꝰ? abſoluit᷑ ab omiba pec/⸗

—

cgtis cõfeſſis.⁊ cũ hoc ab omibus ſenten

tijs tam a iure q; ab hoie latis. Veniretq̃ᷓ

ſi ꝑ ſeq̃lam abſolutõ irregularitatis ſicut

excõicatiõis ex qua ſumpſit occaſionalit

vinculũ irregularitatis dum ligatus ſe di

uinis immiſcuit. Non autẽ eſt cõcubina

tio vel conſecutio talis/ in irregularitate

que nõ tam cõtracta eſt ex ſentẽtia pęnali

;ᷓ ex cõſtitutõne legis aut ſtatntie d2
Habent iſta pbabilitatẽ.ſed nõ enacuãt

totã difficultatẽ noſtre dubitatõis ſpẽali

ter qͥ ad inueſtigatiõeʒ deſcriptõis ſeu qd

nois ſententie pᷣſertim a iure late.Ecce re
cipiamꝰ duas cõſtitutões iuris que dicũ

tur decretavl decretales.vna dicet ſic Si

quis ſuadẽte diabolo/manꝰ miſeritviolẽ

tas in clericũ /ſit excõicatus ipſo facto.al⸗/

terg cõſtitutio dicit. Si qͥs celebꝛauerit
excõicatus / ſit irregularis ipſo facco¶

terminos ſciẽtie ſuꝑioꝛis.qͥ ſunt ſimplici

os termios quãdo ſurgit ambiguitas/ad

oꝛes. Siceni metaphiſica / reſoluit kmi/

ilaq; ꝑ papã/ de cui

oꝛ ad oẽs ſcias.eti
ralem ⁊ ad ius omne/ canonicũ et ciuile.
debet reſolutiovel ĩterpᷣtatio ſumi ꝑ theo
logia/ pᷣſertim in his q̃ ſalutẽ reſpicii

nos oĩm ſcientiaꝝ iũctis logica grãmati

ca ⁊ rhetoꝛica.Cũ igit᷑ theologia ſit ſi upi/

ã ad metaphiſicã natu

D¶ Perſpicuũ eſt etigʒ mihi in exeẽplis
inductis modo ꝑ te¶ ορ Pꝛiuüegiat?
de cui? ptãte pꝛincipalr eſt
ſermo pᷣſens/iure dicit᷑ abſolutꝰ ab aliq̃ le
ge generalr pꝛius ipᷣm ligãte.ſilr ⁊ diſpẽ/

conce

eſpodi iam ꝙ q̃libet ſciẽtia/termios
ſuos hʒ. ſed inferioꝛ ſcia debʒ reſoluere ſu

¶ Dmis ſentetia tam a iure qᷓ
lata/cõtinet᷑ ſub duplici differẽtia. Quia
quedã eſt ſolius dei.quedã creaturerõna
lis ſub deo. ⁊ hocvel a beatꝭ ſicut ſunt an/

deratio ſiue ſit ipſiꝰ totalis ablatio. Rur/
ſus ille qui habilitatur/ abſoluit ab inha
bilitationis vel irregularitatis vinculo.
Rurſus dũ infamis reſtituit᷑ ad famã:ab
ſoluit. Hoc vidit illa innioꝛ Sara dum

oꝛauit. Obſecro dñe a vinculo impꝛope⸗/

rij abſoluas me Quid pꝛeterea de ſeruitu

tenunqͥd nõ eſt vinculũ magnũnunq d

eſt liberatio grandis abſolutõ vinculli ſer

uitutis: Seruitutis inquã vel que pen/

ſat vel que eſſet ſi nõ eſſet iudex cõcedens
libertaté VUnde papa diſpeſans cũ irregu
lari/ poſſet ita dicere. Soluo tevel abſol/
uo te a vinculo irregularitatis vel ab irre
gularitate. Et ita de qualibet alia iun pe
na.ſub penali ſententia a iure lata vel ho
mine. D Sugeſſe nihil video circa
ſſione in Wartino factã ꝙ abſolui
poſſit ab om̃ibus ſentẽtijs tam a iure qᷓ;
ab homine latis autoꝛitate ſummi ponti
ficis / quin ſentẽtia irregularitatis cadat
ſub hac conceſſiõe.que cõceſſio veraciter
eſt quedã abſolutio. Martcinꝰ eni pus li/
gabat ne poſſet ab alio q; a ſummo põti⸗
fice abſolui:nunc vero poteſt abſolui aqͥ

eſt vinculũ ab eo ſentẽtiaꝝ ybi reſeruant

tales caſus ſoli pape. t .

.*

ðò

henclio⸗ voſitões octo ſequẽtes ad eluci/
dationẽ pꝛemi

ſlon.

„ „ 9„

te vel immediate.appꝛobatiue vel pꝑmiſſi
ue. Repꝑitur inde dictũ de deo ꝙ ſentẽtia

7

eius fuit hecvel illa. Dixit expꝛeſſe BGBꝛeg.

; deus mutat ſentẽtiã nõ cõciliſ.cuiꝰver

biuintellect? alibi qrendeſt. ¶ Gecunda

ab homie

geli. vel de viatoꝛibo ſicut ſunt pꝛincipes
et pᷣlati. vnde dicit᷑ de Nabuchodonoſoꝛ
pegreſſa eſt ſentẽtia ab eo / vt interlicerẽt
omnes pꝛicipes babilonis. Sũt inſup
cõcoꝛdantie tales mite. ¶ertia ¶ DHis

ſentẽtia tam a iure q; ab hoĩe lata / dici pt

4

ccipe ſub com

—4

De reſolutone ſuper q

iudicialis.⁊ hoc vel in foꝛo conſciẽtie in/⸗
terioꝛis.vel in foꝛo coercẽtie iuſticie exte
rioꝛis. Dicit᷑ enĩ ſentẽtia iudicial is. i cõ
duſio ſeu determinatio iudicij.¶ Quar/
ta ¶ Omnis ſentẽtia iudicialis humana
dici pᷣt ciuilis vel ecclłiaſtica.⁊ hoc ̃ᷣm di/
uerſos fines ꝓximos ⁊ pꝛicipaliter inten
tos.qꝛ ſentẽtia ciuilis/ reſpicitvitã pñteʒ
ꝓ ſuo cõuictu traquillo.eccliaſtica vero/
vitam futurã.¶ Ouinta Wis ſentẽtia
iudicial eccleſiaſtica/fundat᷑ in verbo xpᷣi
dicẽtis ad petꝝ ⁊ aplos. Quecũq; ligaue

ris ſuꝑ terrã. vbi pꝛiꝰ immediate funda
uerat ptãtem excõicatõnis iudiciarie di /

cens. ſi eccłiam nꝗ audierit ſit tibi ſic
ethnic? ⁊ publicãꝰ¶ Dexta ¶ Dis ſentẽ

tia iudicialis eccliaſtica/ſufficieter expli//

cat᷑ ꝑ hec duo verba ligare ⁊ ſoluere.vten⸗⸗
do terminis iſtis nõ ad litterã ſicut ligan
tur boues ⁊ aſini.ſed ſᷣm trãſſumptõnem
coꝛꝑaliũ ad ſpũalia.ita ꝙ ſentẽtia iudici/
alis ecchiaſtica deſcribi põt ꝙ eſt ſentẽtia
ligans vel abſoluęs in oꝛdine ad finẽ feli
citatis eterne ¶ Septima ¶ Ois ſenten
tia iudicialis eccleſiaſticavel a iure vel ab

hoĩe lata/ dũ cõceditur vt poſſit abſolui /

p̃ᷣſupponit ꝙ ipſa ligauerit vno vinculo

penalivel plurimis. ¶ Ocraua (¶ Omis
ſentẽtia iudicialis eccłiaſtica diuerſ noĩ/

bus pt explicari vel ferri ꝓ arbitrio iudi/

cis pᷣſertim ſupᷣmi qͥ eſt papa Dicut dicẽ

do dũ ligare vult Volumtalẽ eſſe ligatũ
vel excõicatũ quo ad om̃s actꝰ legitimos
ciuiles vel eccłiaſticos. Nolumꝰ talẽ eſſe

irregularẽ. inhabilẽ. infamẽ. ⁊ ita detali /

bus penaꝝ vinculis.Aut dũ vult ſoluere
dicendo. Diſpenſamꝰ cũ tali.habilitamꝰ
talem.reſtituimꝰ talẽ fame ſue.cõcedimꝰ
tali vt ꝓmoueri poſſit ad oꝛdines nõ ha/
bitos vel in habitis miniſtrare.Et ita de
mille loquẽdi modis qͥ finaliter reſoluũt᷑
in hec duo vᷣba ligare ⁊ ſoluere ¶ Suꝑ⸗/⸗
eſt ex iſtis ↄcludere ꝙ interpᷣtatio doctri
nalis theologoꝝ/fauet cõceſſioni pᷣdicte
ꝙ dũ papa cöͤcedit martino vt habeat fa /
cultatẽ eligendi confeſſoꝛẽ qͥ poſſit eũ ab
ſoluere ab om̃ibus peccatis de quibꝰcon
fitebit᷑/⁊ ab ſentẽtijs tã a iure qᷓ; ab hoĩne

latis: cõpꝛehendit᷑ in hac abſolutõnis fa

cultate irregularitas ↄtractavel a iurevel

ab homine.qꝛ nõ cõtrahit᷑ niſi ꝑ ſentẽtiã

ab hoie vel a iure latã.alioquin darẽt᷑ ſen
tentie tã excõicatõis q; interdicti a quib

nõ poſſet/pꝛedictꝰmartinꝰ abſolui vᷣtute

coõceſſionis ſue. ſi ſic.petit᷑ regula gene
ralis.que caſus in quiba⁊ in quib nõ fie
ri valeat abſolutio/determinet Finit

Sequitur ab eodẽ

domino cancellario facta reſolutio ſuper
caſu ſubſequenti circa irregularitaten
Aligdam habẽs cultellũ par/
uũ in vagina alteriꝰmaioꝛis

repoſitũ.eduxit eũ nõ dolo/

da eſt inde cõ tracta irregularitas in tenẽ?

tecultellũ ¶ Rñdet᷑ ꝑ aliquas cõſideratõ
nes TRiimacoſideratto Kon ideran

dü eſt pꝛimo ꝓ diſſolutõe caſus / ꝙ in tali
bus ſepe alr iudicat iuriſta.alit᷑theologꝰ
qꝛ pꝛimꝰmagis inſpicit foꝝ cõtentioſuʒ
⁊ extrinſecũ.ſed theologꝰ magis attendit
a intrinſecũ quo ad de’n

foꝝ cõſci
C .

õſiderandũ eſt cõſeqnterq⸗

hoc duplex foꝝ/accipit ſuã diſtinctõʒ ſᷣm

qꝙactꝰ moꝛalis habet cõſiderari duplr.B

eſt diccre m materiã vel m foꝛmã actus
moꝛalis Materia actꝰ moꝛalis dicit᷑ ipſe

actꝰde gen ere cũ circũſtãtijs ſuis genera⸗

lib.nõ habito reſpectu ad finẽ vel intẽtõ
nẽ agentis.foꝛma vero eſt ipſa intẽtio ſi/
nis ¶ Tertia ( Lonſiderãdum vlter g
materia actuũ moꝛaliũ / attendit᷑ in tripli

ci differẽtia: ã quidã ſunt act de genere
ſuo ſimplir mali.qui ſcilʒ cõfeſtim noĩati/
induduũt ſecũ maliciã ſicut dicit phs.vt

ſunt furtũ.foꝛnicatio.hoĩcidiũ.Alij ſunt
actde genere ſimplr boni. vt dare elemo⸗/
ſinã.honoꝛareparẽtes.Tertij ſunt indit
ferẽtes de ſuo genere. vt leuare feſtuca. ſfri/

care barbã.⁊ ſuniles ¶ Quarta Lonſi⸗/

7

derãdũ rurſus ꝙ iſtoꝝ tripliciũ actuũ pri
mi ſic ſehñt ꝙ nõ ſunt ſuſceptibileſ bone
foꝛ me moꝛalis.ſicut materia indiſpoſita
in naturalib nõ eſt ſuſceptiua foꝛme na/
turalis ⁊ vite.ita ꝙ ꝓpter nullã bonã intẽ/
tionẽ poſſunt tales act?boni effici.ſecun
divero actꝰ / poſſunt fieri mali q;uis ſunt
in genere ſuo boni.dũ accedit intẽtio per

ſe neqʒ ad vſum illicitũ.quẽ
ecultellũ dũ vnus ſocioꝝ vel⸗
Alet acciꝑe ⁊ ipſe reniteret᷑. Contigit vt illa
yhoꝛa ⁊ loco/quidã retroꝛſum appꝛopin /
quaret/⁊ impigeret in illũ paruũ cultellũ
vt oculus ſuus ↄfigeret᷑ taliter ꝙ cecatus
fuiſſe dicit᷑ tandẽ oculꝰille.Querit᷑ ſi dicẽ

cedente
reſoltan
letbeni
Ppudden
Umenn
* Gon

tone
Uertie
Nopi
Crus
lſidice⸗
intene
dauö
ſidam
Gintul
theolog
hmnoſt
ndit
dei
iung
nin
05

NS
kpee
ere
gte
io ii
naich
nwi
egent
nnoun/
Aiſunt

redeno/

tiui

f/

onſi
cüpe
bore
iſpoſi
we
hnäinte
ciſee
Gisſn
inoe

7

Caſu circa irregularitatem

nerſa. ſilr ⁊ tertij ¶ QOuinta ¶ Conſiderã

dũ eſt conſequẽter ex iſtis /quõ poſſit eſſe

variũ iudiciũ ſuꝑ eodẽ caſu/ inter iuriſtiũ

⁊ theologũ.qꝛ iuriſta ↄſiderat factũ in ſe⁊
circũſtãtias exterioꝛes/ de qbopᷣt iudicia/
liter apparere.⁊ apud eũ tenet iſta regula
ꝙ idẽ eſt de his q̃ nõ ſunt ⁊ q̃ nõ apparẽt

Conſtat ãt ꝙ intẽtio faciẽtis quã hʒ inte

rius in coꝛde nõ cognoſcit᷑in ſe / niſi foꝛte

pꝑ q̃dã ſigna ſeu ↄiecturas extriſecas.theo

logautẽ incuet᷑ coꝛ in fſoꝛo cõſcie. in ̊ cre
dit᷑ confitẽti tꝗ pꝛo ſe q; cõtra ſe coꝛã deo.
exta õſiderandũ deinceps ap⸗/

plicãdo ad ꝓpoſitũ noſtꝝ etiã oĩa ſilłia.q;
iuriſta cõſiderãs actũ moꝛalẽ cũ circũſtã
tijs extrinſecis de qb pᷣt iudicialr cõſtare
fert ↄfoꝛmit᷑ iudiciũ ad illas iuxta dicta.
Cõtingit aũt freq̃nter ꝙ talis actꝰ ſic cõſi

deratꝰ/ſit de ſcdᷣo vel tertio genere.q ſcilʒ
pᷣt ex intentõe fieri vel bonꝰvel malꝰ.Exẽ

plũ in ppoſito. tenere cultellüũ / de ſe nõ eſt

pe nõ eſt de ſe malũ

malũ.ſi nrlire is velircultedi reci⸗

rſus ꝙ aliqͥs acceſ

ſerit retro vel ꝓpe non eſt de ſe malũ. Et ex

iſtis ſeqͥ ꝙ leſio oculi q̃ ſecuta eſt/non eſt
de ſe moꝛalr mala.ĩmo ſtaret ꝙ ſicut pꝛe/
cedentes actus ſeu circũſtantie. ita et iſte
reſultans/facti fuerũt cum magna carita⸗

te ⁊ beninolentia ex intẽtione boni finis.
apud deũ.qᷓ;uis de illa intentõe non apb/

pareat apud mundũ.ĩmo ſoꝛte magis de
oppoſito. ¶ Beptima ¶ Lonſiderãduʒ

inſuꝑ pꝛo maioꝛi elucidatõe.qꝙ ſicut apð
phos naturales / diſtiguit duplex genus
cauſaꝝ.ita⁊ apð moꝛales Nã quedã ſunt
cauſe ꝑ ſe alie per accidens. Cauſe ꝑ ſe di

cũtur ad quas nat eſt ſequi naturaliter ?

cõiter talis effectus. Sed cauſe dicuntur

ꝑ accidens ad quas nõ eſt oꝛdinatꝰvel na

tus ſequi talis effectus.aut ſi ſequat᷑ hoc
eſt extra ſemꝑ ⁊ frequẽter ⁊ pᷣter intentõeʒ
agentis ſicut dicit᷑ ſcõᷣo phiſicoꝝ.et indu
cita Boetio de cõſolatõe phie deſcriben
do caſum ⁊ foꝛtunã Bataua Cöoſide

randũ iuxta hoc in caſu noſtro ꝙ talis le/
ſio vel execatio oculi/nõ eſt de ꝑ ſe nata ſe
q et vyt in plurib/a talib cauf.ideo dicit

fuiſſe mere caſualis ſeu foꝛtuita ⁊ pꝛet᷑ in

tentõem agẽtis et de ꝑ accidẽs.ideo de ſe
nõ eſt imputãdus talis effectus agẽti/ q̊
ad deũ ⁊ cõſcie foꝛũ.ſaltem q̃ntũ ad pecca
ꝗuod nõ eſt niſi voluntariũ ¶ Nona.
õſiderãdũ nihilominꝰ. ꝙ iuriſta cöõo⸗/⸗

tentioſe ages / nec credes intẽtioni/argu⸗/
et ex circũſtantijs ꝙ intentio fuit peruer⸗
ſa ⁊ damnanda. per aliquas coniecturas

Vng eſt ſi talis dabat operã rei illicite Al
tera ſi hoſtis erat pſone leſe. Altera ſi non
appoſuit ſufficiẽtẽ cautelam neperſona

illa lederet. ſed poterat ſatis aduertere q;
ex actu ſuo ſequeret᷑ talis effectus. Sed ſi
omnes iſte cõiecture et ſimiles ceſſent in
veritate/nec fuerunt in intẽtione nec eſſe
debuerũt. theolo gus ſtabit iudicio con/

ſcientie apud deum. ¶ Decima ¶ Conſi

derandum eſt exemplũ in ſimilibus Ec/⸗
ce ꝙ Jacob cognouit Lyam que nõ erat
vxoꝛ ſua.et tamen excuſatur a peccato.q;
uis poſſet videri ꝙ dabat operã rei illici/

te ſine appoſitõe ſufficiẽtis cautele.Qua

re? Quia certe potuiſſet attuliſſe lumen

dicet aliquis et inſpexiſſe lectum.et ita ſci

uiſſet ꝙ lya nõ erat Rachel.ac perinde vi/
deretur ignoꝛantia non inuincibilis eſſe

quia vtiq; poterat vinci modo tacto vel

ſimili. ¶ VUndecima. ¶ Conſiderãädum
eſt igit᷑ pꝛo intellectu huius quod eſt da/
re operam rei illicite.⁊ huius quod eſt ha
bere ignoꝛantiã inuincibilẽ.ꝙ iſta iudi/

canda ſunt ex cauſis ꝑ ſe nõ a cauſis ꝑ ac/

cidens. Vnde in exemplo pᷣmiſſo Jacob
dicit habuiſſe ignoꝛantiam facti inuinci

bilem non quia nõ poſſet vinci etiam ꝑ

induſtriam humanã.ſed quia fecit ſuffi/
cienter illa que in talibus ſunt conſueta
obſeruari.⁊ ad que tenebat᷑ ſᷣm moꝛalem

certitudinẽ.ĩmo videt᷑ ꝙ peccaſſet⁊ inue/
recũde egiſſet afferẽdo lumẽ.fuiſſetq; me/
rito de zelotipiavel nimia ſuſpitõe culpã

dus. Rurſus q;uis ille cõcubi cũ lya eẽt
res de ſe illicita.tũ Jacob nõ dicit᷑ dediſſe

operã rei illicite.qꝛ putabat ex erroꝛe facti

illã eſſe rachel. Sic medicus aliquis aut
alius ſi ex pietate vellet inſpicere oculum

alicuius ꝓ extrahẽda ſpina ⁊ a caſu aliqͥs
pelleret medicũvel leſuʒ / ſic ꝙ ſpina plus
infigeret/⁊ inde cecitas ſequeret᷑ talis me
dicus nec peccare nec irregular eſſe quo
quo modo diceret᷑.pꝛeſertim in foꝛo con/
ſcientie.alioquin ſequerẽtur quotidie ir/
regularitas infinite.ſi ex qualibet cauſa

per accidens/deberet aliquis irregularis
iudicari.¶ Duodecima. ¶ Zonſideran

dum eſt vigilanter ſuperſimilibus caſi/

bus ex eadem radice pꝛoueniẽtibꝰ.ꝑ quã
radicem debẽt iudicari ſᷣm artẽveꝛã.non

Q 3

HDe caſu quodã vtiliter reſoluto

m cuiuſſibet fantaſiã PꝓPonamꝰcoꝛã ocu

lis bellũ aliquod moꝛtiferũ licitũ tñ. vbi

mille hoĩes trucidãt᷑ Attendamꝰſiml. q̃t

⁊ quanti ſuntviri eccleſiaſtici.quoꝝ actõ

nes potuerunt dici cauſe per accidens ta
lis cedis.alter dedit conſiliũ q; patria de/
ſenderet᷑ vi armata. alter pꝛedicauit ⁊ hoꝛ
tatus eſt milites virur agere.alter pecuni
as aut cibos miniſtrauit aut foꝛſan arma

deglit. talia ſine numero potuerunt fierin

etiã ꝑ eccleſiaſticos.abſe; quibo auxilia/

toꝛibo vel hoꝛtãtib/ foꝛte bellũ nõ fuiſſet.
Decimatertia ¶ Lonſiderandũ igitur ꝙ

hec conſeq̃ntia nõ valet Iſte fuit cauſa ꝑ
accidẽs moꝛtis vel mutilatõis alicuiꝰ ho
min is. ergo ipſe eſt homicida vel irregla
ris. Similiter fieret applicatio ad mate/

riã excõicationũ pꝛo tollẽdis mulcoꝛum
melius ſeꝑatim poterit declarari ¶ Deci

ſcrupulis in ꝑticipatõne vel cõſilio.

maquarta (¶ Loncludẽdo ſub coꝛrectiõe

melius ſentientiũ videt᷑ ꝙ ex pᷣdicto caſu

ſic cõſiderato/nõ eſt dicenda irreglaritas
fuiſſe cõtracta neq; petm̃ ↄmiſſuʒ ¶ ¶o

rollariũ pꝛo regula. Elici tandẽ poteſt ex

p̃emiſſis ꝑ modũ regule.qꝙ irreglaritas cõ
trahit᷑ ex homicidio vel mutilatioe ⁊ non
aliter/qñ occidens vel mutilãs/fecit actũ
ex quo nata eſt de ꝑ ſevel vt cõiter ſeu pꝛo
babiliter ſeqͥ moꝛs hominis ſeu mutila/
tio.fiue talis actus ſit licitus/put in iudi
cibus ⁊ belligerãtibaꝓ republica. ſiue ſit
illicitus de genere vel ex intentiõe VNidet᷑
eni q iſta notificatio ſit ſufficiẽs tã apð
theologũ q; apð iuriſtã. Niſi foꝛte iuriſta
aliqͥs ponat aliquã hmõi irregularitateʒ
fundatã a legiſlatoꝛe/ pꝛopter ſolũ terro/
rem incutiendũ homibo. ⁊ nõ rõe delicti.
nec ratõe miſterij.quo caſu talis difficul/

ter poterit diſtinguere caſus aliquos ge/

neraliter. p qs diceret ↄtrahi imegularita
tem ex homicidio.⁊ ꝑ alios oĩno ſiles vel

grauioꝛes non cõtrabi. ¶ Finit

—e EEê“ê õ

cre ⁊ vtiliter reſolutus ꝑ Joh. de gerſon.

AlUigaã ſcholaris pariſieñ au

ſarij litteraꝝ apłlicarũ vel de
cccoicati. Scholari iſti pariſi
us exiſtẽti allata eſt de curia romanavna

pter iſtam conſtitutiõem dictus ſcholan·
incurrerit ſententiã excõicationis ⁊ con/

iuerat ex fama volãte ꝙ fal

gratig expectatiua in qua erat incoꝛrectõ
in oꝛthographiavnius vocabulivbi pꝛo
littera e ponebat᷑ littera o. Scholar; iſte
erat ſcrupuloſus.⁊ timebat coꝛrigere vo
cabulũ illud ꝓpter cen ſurã apoſtolicã. ni/
hilominꝰ?coꝛrexitipſum ſolũmodo diſcõ

tinuando litterã o.⁊ faciendo de ipſa e ꝑ

leuem tractũ caniꝑuli.⁊ erat coꝛrectio im
perceptibilis. ¶ Poſtea ſcholaris iſte ad
cautelã ⁊ pꝛo pacificatõe ſcrupuli/conſeſ
ſus eſt cuidã idoneo ſacerdoti. qui ſacer/

dos dixit ſibi ꝙ talis coꝛrectõ nõ erat fal
ſatio littere apoſtolice ſed emendatio Exj
quo tempꝑe ſcholaris iſte fuit ſatis pacifi/
catus in ſua conſciẽtia ¶ Candẽ labenti
bus aliquibus temꝑibus ſcholarꝭ iſte p/
motus eſt ad ſacerdotiũ/et celebꝛauit fere
per triennium.nullũ faciens ſcrupulũ de
iſta materia/donec ſtudendo ſummã con
feſſoꝝ inuenit ibi que ſequũtur Hoſtieñ.

li.v. R. xx.de crimine falſi ꝑa.ij. qualiter
ſub ꝑa.poꝛro ſed hodie. Hodie inqͥt pꝛe/

ceptum eſt ꝙ litteris domini pape nec in
magno necĩ modico audeat quis manũ
imponere.etiam vnicã litterã vel punctũ
vnicum coꝛrigendo.exceptis officialib

quib hoc cõmiſſum eſt.alioquin manũ
gpponens excanone lato in curia ipſo fa
cto ſententiã excõmunicatõis incurrit. q̃
nõ poteſt ꝑ ꝗliquẽ citra ſedẽ apoſtolicam
Baaozonteraue krarn pꝛo

ſequẽter irregularitatẽ immiſcendo ſe di

uinis? De iſta queſtiõe quidã ad pauca
alpicientes. vel nimis ruditer ſentientes
dixerũt pꝛimo ſuper hoc verbo.manũ ap
ponere.deinde ſuꝑ h vbo coꝛrigẽdo Su

pioꝛes tamen litterati quibeſt epilꝛexa
moꝛaliter cõmiſſa indicialiter vel doctri/
naliter/necnõ theologi/ pᷣſertim licentia/

ti. ⁊ in foꝛo conſcientie habentes gnomi/
cam.hoc eſt virtutem ſuperioꝛem interpᷣ/

tatiuam ſecundum leges diuinas et eter⸗
nas.dicerent iudicio meo ꝙ hec verba de

bent intelligi pꝛout includunt in ſua ra/⸗
tiõe ſeu ſignificatõe foꝛmali defoꝛmitatẽ
⁊ maliciã.hoc eſt ꝙ talis appoſitõ vel coꝛ

rectio facta ſit ex maliciavel cõtẽptu Alio
quin cadũt puni litterales?⁊ rudes in incõ
ueniẽtia ⁊ abſurditates plimas vt ꝙ reci
piens bullam apoſtolicam ⁊ manu con/

trectans ⁊ eam ſcholaribus ſuis exhibẽs

amptl

ließen

th/n

Cronet

ghocft,
pi⸗
dediun

cedtad
ſescon
ginoxe
ſen h
itagean
ceeo⸗
ſiinc
niſiag
gutem
reydi
nmo⸗
Cinonn
pobit
tiean
Ein⸗
qpen
dien
tioſu
inift
pe
tme⸗
ſoqn
lnpe
nde
os
N
Cont
noͤe
cöſt
mi
eral
guil
ifntne
Ain
8
heein
imnpotr
necipr
Pabe

Pqnlien
einathre
Meſcen
gnonni
Wporai
ofimnith⸗
n nmi
nibt
unn
Gcnn
nüpro

1con/
loledi
8pnocn
tientes
manüap
S
tehhen
Adoan
nlcr
ogeon,/
minap⸗
wertter/
rſobade
nſuun
ornitze
c
tihudi
Esinü
g
unuc
oghb⸗

“

De materia excõica.⁊irregula.

eam punctuans ꝓ exemplari incurreret

hãc ſententiã/⁊ ita de ſimil ibo incõueniẽ

tibꝰ/ que parmenides nunqᷓ; vidit iuxta
verbũ alioꝛũ. VUnde ſicut in excõmuni/
catone percutientiũ clericos ſupponitur
ꝙ hoc fiat ſuadẽte diabolo/⁊ ſicut in apo
calipſi ⁊ in ſymbolo nyceno.⁊ ĩ dioniſio
de diuinis noibus. dum ponit᷑ ꝙ nihil li

ceat addere vel diminuere/dicũt expoſito
res concoꝛditer / intelligẽdũ eſſe ꝙ hecad
ditio vel diminutio nõ fiat ad coꝛruptio

nem pꝛincipalis intellectus ſpũſſancti.

ita accipiendũ eſt in pꝛopoſito. Addẽdo

ꝙ excõmunicatõ nullo mõ ferri poteſt ni

ſi in cõtumacẽ. Nullus autẽ eſt cõrumax
niſi agat ex contemptu dei ⁊ eccleſie. Hic
autem cõtemptus nõ fit niſi a ſciente ve/
re vel interpᷣtatiue.⁊ qui dũ ſcit nõ eſt pa/
ratus audire eccleſiam. Doctoꝛes theolo
gi nominati doctoꝛ ſubtilis in quarto re
pꝛobãt ex hac radice tantã multiplicatõ/
nem excõmunicationũ/pꝛeſertiĩ late ſentẽ

tie.attendẽtes ꝙ poteſtas eccliaſtica data
eſt in edificatiõem nõ in deſtructõem ⁊ la
queũ inextricabilem animaꝝ.Quis enĩ
diceret ꝙ aliquis pꝛelatus ex motu capi⸗
tis ſui ferens excõmunicationẽ derebus
indifferentibo/ vel etiam bonis de genere
vt ꝙ leuans feſtucã vel dans hoĩ elemoſi
nam.excõicatiõeʒ incurreret ipſo facto.to
lerandus eſſet ⁊ audiendus:? Sic in ꝓpo/
ſito.quia pꝛoꝛſus ĩdifferẽs eſt tenere bul/
lam pape.bene vel maleſcilʒ ad reuerenti

am bene. vel ad contemptum male ſic ad

alios fines bonos vel indifferentes. bene
vel indifferenter Attento deniq; ꝙ nõ eſt
contemptus verusvel interpᷣtatiuus vbi

nõ eſt obligatio ſciendi/pꝛout euenit in
cõſtitutõibus pure poſitiuis apud maxi

mã hominũ multitudinẽvbi ignoꝛantia

excuſat/pꝛeſertim apud deum.Alioquin
quilibz elſʒ obligatus eſſe ſummꝰ iuriſta
immo plus qᷓ; ſummus qui ſciret omnes

ↄſtitutões ſummoꝝ põtificũ ⁊ alioꝝ ſcri
eas ⁊ non ſcriptas Poſſent et expediret
bec inconuenientia latius deduci contra
imponẽtes iugum graue hominibus qd

nec ipſi digito mouere volunt.neceoꝛuʒ

patres et filij ferre potuerunt Hoc vnum
ad pꝛeſens queſitũ dico ꝙ circunſtantiiss
attentis non eſt habendus ſcrupulus.tã

q; de excõmunicatõne late ſententie. que

deinceps pꝛobibere debeat a celebꝛatõne

ti
— õ

miſſarum ⁊ ſimiliũ. Nihilominus quia
abundãs cautela nõ nocet /ſi diſereta nõ
fatua ſit/habeat ſcrupuloſus taleʒ animi

pꝛeꝑatõnem qꝙ; vbi etiam aliter aut ſecu/

rius agendum ſibi monſtraret᷑ pꝛoponit

—
5

Atem ab eodẽ do⸗/

2

mino cancellario circa materiã excõmu/

nu et irregularitatum. cc.
Pꝛeima conlideratio.

ntemptus

ecdauium eccliaſticaꝝ/ cauſat
ter/excõmunicatõis vel irre/

gularitatis derrimentũ Sic enim ſolent

ↄmuniter domini iuriſte dicere ꝙ irregu
laritas contrahit᷑/ dum aliquis excõmu/
nicatus/ſe immiſcet ſacris: in cõtemptuʒ
clauiũ. YFundatur autẽ hec conſideratio
pꝛ incipaliter ex illa lege cuãgelica Mat.
xviij. Si peccauerit in te fraer tuus.⁊c.

Sequitur. Dic eccleſie. Si eccleſiã non

audierit: ſit tibi ſicut ethnicus ⁊ publica
nus. ¶ Becunda ( Lontemptus claui

um/poteſt interuenire multiplicit᷑ in ali/
quo. VUno modo directe ⁊ cauſalit᷑⁊ hoc
pꝛopꝛie dicit᷑ fieri ex cõtemptu quãdo ſcʒ
cõtemptus eſt cauſa actionis/pꝛincipa/
lis.ita ꝙ nõ fieret actio niſi eſſet ad con/
temptũ clauiũ.quẽadmodũ ſi quis dicat
epiſcopo excõmunicanti.Ego in deſpe /
ctum veſtri/et veſtri pꝛecepti nibil agam
illius quod iubetis.Alio modo fitcontẽ
ptus implicite.quia videlicet eſt contu/
max in obedientia.qᷓ;uis non ex inobedi

entia vel pꝛopter nõ obedire.ſed pꝛ Fex J

aliquid aliud delectabile vel vtile / aliͤs
peccat contra pꝛelati iuſſionẽ Tertio mo

do dicitur cõtemptus interpꝛetatiue.om

nis voluntaria trãſgreſſio cuiuſcunq; p/

cepti.et iſto modo reꝑitur cõtemptus in

omni peccato pꝛeſertim moꝛtali.directe
vel ina irecte.vere vel interpᷣtatiue¶ er

ontemptus pꝛimo modo/ronabi

liter demere eccõmunicatiõeʒ⁊ conſeq̃n

ter irregularitatẽ. Similit ⁊ ſecũdus dũ
iungit᷑ contumacia.Sed terti? cõtemptꝰ

nõ ſempꝑ eſt eccõmunicatiõis eccleſie/nee

cõſequenter irregularitatis/ demeritoꝛi.·
Dicit᷑ eccleſie notanter.quia omnis pecc

cans moꝛtalr/ẽ a deo ⁊ apð deũ excõicat

*

De materia excõicationn

ſed non ſemꝑ ꝑ ecdeſiaſticam ſanctionẽ.
25 atnd, neuero modoꝛũ
pꝛedictoꝛũ dicendus eſt interuenire/ con
tra pꝛeceptũ aliquod pꝛelati/quãdo ma/

Quarta

nifeſte ⁊ notoꝛie pꝛelatꝰ abutit᷑ in huiuſ⸗

modi pꝛecepto/clauiũ poteſtate.⁊ hoc dũ
ſcit ⁊ cognoſcit ille qui nõ obedit.nec ali
unde generat in ſevel in alijs ſcandaloſuʒ
contemptũ clauiũ.Quoniã in hoc/calis
nõ eſt inobediẽs clauiũ poteſtati ſed exrro

neo clauiũ abuſui ¶ Quinta ¶ Contem
ptus clauium/ magis inuenit᷑ quo ad cul
pam / in pꝛelato taliter vt pᷣmittitur abu/

tente ſua poteſtate.qᷓ; in nõ obediẽte.ſi cõ
ꝑatio recipiat᷑abuſiua.Eſt igit᷑ quãdoq;
meritoꝛiũ/⁊ honoꝛificatiuũ eccleſie pote
ſtatis / ꝙ tali pꝛelato in faciẽ reſiſtat cum
appoſitõne inculpate tutele.quemadmo

dum reſtitit paulus petro ꝙ (Contep
tus clauium quandoq; poſſz inueniri in
vno qui.nõ pareret ſententie ſui pꝛelati⸗
vbi ⁊ quando alius in eadẽ ſententia nõ
obediens/ nullo modo contemptus eſſet
reus pꝛeſertim apud deum. Cuius ratio

eſt.quo niã vnus reputat ſententiã iuſtã.

aut quomodolibet obediendũ illi.alius
vero non ſed ſcit certitudinaliter aut pꝛo
babilitate ſufficienti/ſuum pꝛelatũ male

yti/in pꝛeindiciũ clauiũ ⁊ in deſtructõeʒ

eccleſie.¶ AContẽptꝰ clauiũ/debet in

ueſtigari ex poteſtate legitima ⁊ vſu legiti
mo poteſtatis illius.qui pꝛecipiẽdo excõ
municat vel irregularitatem cõminatur.

Alioquin pꝛelati poſſent inducere qualẽ
cumq;ʒ vellent ſuper alios ſeruitutẽ. ſi ſu/⸗

is ſententijs iniquis et erroneis/ ſemper

eſſet obediendum. Et ita patet:q; hoc cõ/

mune dictum / ſententia pꝛelati vel iudi/
cis etiam iniuſta timenda eſt.indiget glo

ſa Alioquin nõ eſt generaliter verum.ſi ti
menda dicatur quia eſt ſuſtinenda nec re
pellenda.immo in caſu hati illam / eſſʒ aſi
nina patientia et timoꝛ lepoꝛinus⁊ fatu/⸗
us. Octaua. ¶ Contemptus clauium

plus habet periculi/erga ꝑſonam ſummi
pontificis. q erga inferioꝛes/Quoniam
ab abuſibus inferioꝛibus patet recurſus

ad papam per appellationis ſubſidium.

Et ſi dicat᷑ꝙ ita poteſt a papa fieri appel
latio ad cõcilium generale.Dixerũt olim

ante concilium generale piſanum ⁊ con/

ſtan.ꝙ hoc nullo modo licebat. ⁊ allegãt

„.

iura ſua pꝛo ſe valde(ſicut eis videtur)ex

puſill
tia. ¶ Duogecima ¶onteptus cla
dicendus eſt magis foueri qᷓ tolli/dũ de/
bentes abuſui clauium reſiſtere/ dinidun

pꝛeſſa. Sed conſtanter nũc aſſeriturq
eſt hereſis damnata per conſtitutõem ex·
pꝛeſſiſſimã et pꝛacticatam in cõſilio pꝛe
dicto conſtantiẽ.pꝛout alibi diffuſius eſt
oſtenſum Reſpondet᷑ igitur aliter.ꝙnon
pꝛo leuibus cauſis vbietiam liceret/po⸗/
teſt aut debet pꝛo appellatõnibus pꝛoſe/
quendis paſſim conciliũ celebꝛari / ſicut
babetur recurſus ad papam. ¶ Nona
Contemptus clauiũ non incurret᷑ in
multis caſibus quibꝰ pape mandato nõ
obediret᷑. Dum ſcilicet abutit᷑enoꝛmiſſi
me ⁊ ſcandaloſiſſime/poteſtateſua:in de/
ſtructõnem non in edificatõnem.ſicut ta
men dicit apoſtolꝰ ideo poteſtatem datã
eſſe. Exemplũ ſi papa vellet theſauros ec

cleſiarũ diripere aut hereditates vſurpa⸗

re.aut in ſeruitutem abiectam/clerum cũ

ſuis bonis redigere.et iuribus ſuis ſpo/

liare ſine cauſa. Quis diceret iſta debere
tolerari? Quis non cenſeret poſſe dici pa
pe.cur ita facis: Quis non aſſentię/in fa

cie ſibi reſiſttdum? ¶ Decima Contẽ⸗
ptus clauium / etiam non ſemper innent
tur apud illos/qui nedum nõ obediunt
ſententijs excõmunicatõnum pꝛomulga
