1// non omnino ſpolientur ſuis rebus

forft

Gn
nnte

Tbienin
inuicigi
igiſuſſet
n puenitn
bokerbii
apenio de
rdapnien
uloruer

Munaripſi
ſi
onmiciſunt.

ulgennanſ
apuiendi⸗
nitchope
s eſi lc

ſnng
Gin
iſupuen

Aijsſacis/
ſifuntnu⸗
nochüili
icos gig/
fiendedet
ltardät e

es diuini
eei
nontegſihe
oufein⸗
rmontdeſi
nucnitßſi
nmima
gtös
müneen
icterartu
nnmeſene
wentg
miarit 1
Tpſpun
ielgati
ſntalchin
inos un
ſwuinom
ſus n⸗

Prarelatorum

Amplius ſi in parochia ſint domus reli/
gioſoꝝ⁊ hoſpitalia.fiat inquiſitio ᷣm ſta
tus eoꝛundẽ.⁊ qualiter ſeruant vota ſua.
ſpecialiter cõtinentie ⁊ pauꝑtatis ſine ap

pꝛopꝛiatõne.quomodo curãt de paupibo
⁊ ſpecialiter in ſpũalibus.et ſi anteq; reci
piant᷑ infirmi/confiteantur. quẽadmodũ
fit in domo dei pariſius. Item ſi illic ſint

monachi compatres. Si obligant eccle/
ſias ſuas.et ſi ſicpꝛohibeantur.

Vrſus applicet ſe viſitatoꝛ per ſe
vb ſuos comites ad audiẽdũ con
ffflleſſiões diligenteret moꝛoſe/tam
magnoꝛũ q́; paruoꝛũ/ modis idoneis.et
ſᷣͦm inſtructões alibi memoꝛatas.pᷣſertim
q̃ ad peccata carnis/q̃ difficiliꝰ extrabũt᷑.
nam in hoc ſtabit fructus pꝛicipaliſſimꝰ
refoꝛmatõnis ¶ Itẽ fi leg deſeruit cure
reꝑtus fuerit idoneus det᷑ ſibi bona ptãs
ſuꝑ caſibo occultis reſeruatis.⁊ pᷣſertim qᷓ

ſint repetita.⁊ erga iuuenes ⁊ feminas.

Item ſi nõ reperiat᷑eſſe talis /inſtituat᷑ in
ꝓximioꝛi loco vnus idoneꝰ ſecularis/ vel
religio ſus/tanq; penitentiariꝰ/ad quem
poſſent remitti parochiani ſuꝑ talibo caſi
bus reſeruatis ⁊ ſuꝑ habendo cõſilio ĩ ta
libus dubijs cõſciẽtie ¶ Itẽ de ꝓpbata ap

pon itõe remedioꝛũ ꝑ viſitantẽ expedit vt

habeat ⁊ haberi faciat/tractatlos bꝛeues.
ꝑ parochias in vulgari de examinatõe cõ
ſcientie.⁊ de caſibus reſeruatis ad hos vl
ad illos.cũ ſtatutis ſinodalibo abbꝛeuia/
tis. ꝓ cognoſcendo q̃ ſunt foꝛme pꝛeſciſe
ſacr̃oꝝ. necnõ de pᷣceptis dei.atq; ſimili/
bus.¶ Itẽ pꝛo tractãdo certũ ⁊ fructuo/

ſum modũ refuandi pctã.videt᷑ pꝛimo ꝓ

nullus caſus debʒ reputari reſeruatꝰ apð
pueros ⁊ puellas iunioꝛes.xiiij.annis p/
pter cauſas ĩ quadã quondã epiſtola no/
tatas que incipit. Pontificali dignitati.
& tẽ modus traditus in ſinodalib dñi

epᷣi Lameraceñ. videt᷑ idone paucis addi
tis aut remotis Pꝛimo loqꝗ?᷑ epᷣs ſic dicẽs

Rẽuamꝰnobis maioꝛa peccata.videlicʒ
homicidia. incendia. ſimonias. hereſes.
apoſtaſias ſacrilegiũvltra q̃draginta ſoli
dos.inceſtus cũ patre matre filio.filia.ſo/
roꝛe.fratre.⁊ cũ religioſis mulieribo ac p/

bora cõtra naturã in viris vltra.xx.ãnos.

feſſis. iniectões violentas manuũ in pa/

rentes exdeliberatõe factas. ſoꝛtilegia in

ſacramẽtis. videlicʒ in euchariſtia ⁊ chꝛiſ

mate.oppꝛeſſiões paruuloꝝ volũtarias⁊

vel aqua natos ꝑdentiũ/ ꝑiuria ſolennia

et fidei fraciiões ſolennes in terra noſtra.

votoꝝ ſolenniũ tranſgreſſiões.maleficia
impediẽtia coitũ cõiugatoꝝ.ꝓcuratiões
ſterilitatũ vel aboꝛtiuoꝝ/pinatões vene

ni. magnas blaſfemias deo factas.caſus

eoꝝ qͥ falſificãt lrãs curie noſtre.vel abu/
tunt᷑ eiſdem.oẽs excõicatiões/tã a nobis
qᷓ; a canone latas.exceptis inferiꝰnoĩatis
et expᷣſſis.⁊ oĩa alia peccata/ iſtis grauio/
fa aſus penitentiaꝝ ꝑ decanatus cõ

——72 27

miſſi. cõmittimꝰ penitetiarijs noſtris ge/
neralibus ꝑ decanatus deputatis. Pecca
ta ↄtra naturã in omi etate a mulieribus

pPpetrata.⁊ a viris infra.xx.annũ pollutõ
nes manuũ in om̃i etate:ꝑiuria⁊ fidei fra
ctões que nõ fuerũt fracte in curia noſtra
votoꝛũ nõ ſolenniũ trãſgreſſiões.iniectõ
nes manuũ in parentes vbi nõ fuit leſio

grauis vel deliberatio.ſoꝛtilegia que nõ

ſunt de euchariſtiavel criſmate.iniectões

manuũ paruuloꝛũ in clericos vſq; ad.xx

annũ oppꝛeſſiões ꝑuuloꝝ nõ voluntari/
as ſed caſuales.clandeſtinas nuptias.in
ceſtus.exceptis patre.matre.filio.filia.fra

tre.ſoꝛoꝛe.om̃ia adulteria/hoc ſaluo/ꝙ ſi

clãdeſtine nuptie inceſtus adulteriaꝑ du
os teſtes aut plures qui his interfuerint⸗

Aut alias ꝑ cõem famã vel infamiã ꝓbari

poſſint/pꝛius ſuper his eccleſie vł noſtrã
iuriſdictõnem exercentibus ſatiſfaciant.
Iniectõnes manuum in clericum vel ſa/
cerdotem.vbi nõ eſt enoꝛmis leſio que ta
men ſi pꝛobari poſſit(vt pꝛedictũ eſt) pꝛi
us eccleſie et leſo ſatiſtaciat. Sacrilegia

vſq; ad.xl.ſolidos.ita tamen ꝙ debita fi⸗
at reſtitutio eccleſie de eiſdem. Omia pec

cata in quibus curati habent poteſtatem
Item reſtitutões incerte conuertendead

pios vſus. ¶ Caſus qui pꝛeſbiteris pa/
rochianis curatis et eoꝛum vices geren/

tes/committũtur Inoꝛdinatus concubi
tus cum mulieribus. mollicies ⁊ peccata
contra naturam in etate puerili/ in viris

vſq; ad.ix. annum adulteria ex parte viri

pꝛouenientia/ damnificationes et furta/

dummodo faat reſtitutio eccleſie/ iniectio
leuis manuum in parentes / ſacrilegia in

rebus minimis et cõmunibus/ vbi non

eſt hoꝛroꝛ et turpitudo/periuria pꝛiuata
in quibus nullus dãnificatur.ſtupꝛũ vir
ginũ aboꝛſus nõ pꝛocurati ſed caſnalcs

—

pꝛocuratas.negligẽtias parentũ in igne.

De viſitatione pꝛelatoꝛũ

nne
¶ Be caſib? nobis aut penitentiarijs no de ſilibus qᷓ multos tollerẽt laqos aĩaꝝ ⁊ nſ,
ſtris reſeruatis/curatis et eoꝛũ vices gerẽ inde melioꝛ oꝛdo ierarchie ciuił ſeruaret᷑ val e
tibus/excepto moꝛtis articlo aut alia ma Itẽ de pmotoꝛibo qͥ dũ faciũt exactões frli
nifkeſta neceſſitate/abſoluere omnẽ inter/ iniuſtiſſimas nihil ſoluũt de expeſis / nec ttmnt
dicimus poteſtatẽ. ¶ Bacerdotes vero / puniunt᷑.ſed repoꝛtant ſalaria ſua ab in/ ocl
confeſſiones mulieꝝ cum qbus peccaue nocentibabſolutis diffamat et exceptꝭ. ns S
rũt aut fautoꝛũ ⁊ mediatoꝛũ nõ audiant. ¶ Vtẽ de applicatõe ꝓ emendis taxatoꝝ 1N
donec ſaltem de peccaꝶ inter eos/alijs cõ in piosvſus ⁊ publicos.qꝛ aliter eſt ſcoan Entbns
feſſi fuerint competenter.⁊ ceſſauerit inna dalũ ↄtrapᷣlatos in ppłis ¶ Itẽ ad euitã AYdohll
mia/ſi qua fuerit pꝛopter hoc ↄtra eos.ſʒ dũ notã vel ſpẽm ſimonie ĩ oiba vbi dant dediun
mittant eos ad honeſtos ⁊ idoneos ↄfeſ· precunie ad miniſtranduʒ ſpũalia ſiẽ ſunt eſnnan
ſoꝛes Ac ibidẽ notet᷑ ꝙ hic expediretvt in oꝛdines.ſepulture.baptiſmꝰmiſſe ⁊c.Ex cuito⸗
oſilijs pꝛouĩcialib eſſet maioꝛ autoꝛitas pediẽs videret᷑et cõfoꝛmit᷑ ad iura.aut q; ſolosdes
collata a papa/circa oꝛdinẽ caſuũ reſerua nihil reciꝑet᷑.aut cũ moderatõne maioꝛi. apuingg
toꝝ/⁊ irregularita/ vt ſalubꝛi ꝓpuideret᷑. aut ꝙ pus darẽt᷑ ſpũalia q; aliqͥd exigeret moni
Orꝛrro ſitalis viſitatio de qua lo; vel recipet᷑ tꝑale.ſʒ poſtmodũ qᷓrerent᷑ con inch
mur nõ fiat ꝑ parochias/vidẽtur ſueta.que ſi renuerent᷑ cõtumacit᷑ ſolui /ſi iiinchn⸗
Ntamẽ iſta diligent eſſe interrogan eret tunc honeſtiꝰactio ↄtra tales Wiel WMWetſ
Agag ſigillatim a quolibet curato et vicario boc eſſet interpᷣtandũ /ſi iura olim tradita ponen
eius/fm ſtatũ ſuũ.⁊ hoc dũ venit ad ſino cõtra dantes aliqͥd in omni re ſpũali/⁊ in ſche
dũ epiſcopi ⁊ alioꝝ.⁊ hoc vel publicevel introitu religionis / ſint in ſua ſeueritate Vitch
dd partẽ.vulgari linguavel latina. puterxr ſeruãda.ſicut apparet ꝙ nõ.alioquin fere N
pedientiꝰ velvtilius eſſe videbitad laude totus eccleſiaſticoꝛũ cetus in damnatõos tleg⸗
ſcientiũ neſcientiũ verecundiã ac doctri ſtatu eſſet. fiat igit᷑ declaratõ. ¶ Itẽ in mi Hholu
nam Itẽ fieret talis examinatio de om̃ibb niſtratõe oꝛdinũ fiat diligẽtioꝛ inqͥſitõ ⁊
q ad regimę curaꝝ/pᷣusq; eis littere con / obſeruatio etatũ inſtitutaꝝ ꝑ canones. et (ſi
cederent᷑ ¶ Itẽ dni pᷣlati⁊ alij habẽtes iu / hocꝑ religioſos ſicut ꝑ alios. Itẽ idem ſi mu
riſdictões poterint facere ſpeciales inſtru ſint pꝛiuilegiati.quia hic eſt laqueꝰfoꝛmi Afr,
cctões pꝛo inqſitiõe faciẽda ſuꝑ abuſib dabilis ꝓ pꝛelatis⁊ pꝛo taliba oꝛdinatꝭ p/ Ali
dicunt fieri in curijs ſuis.vt ſciant ⁊ pui / ppter ſuſpenſionẽ ⁊ alias penas iuris vlp H
deant.tãq; incipiætes refoꝛmatõeʒ a ſeipß ppter defectum pᷣlati in intentõe.quia pᷣdi/ tonein
et a domo ſua De notet᷑ hic de iuram/? cunt publice/ꝙ intendũt tales oꝛdinare. ſ o
tis officiarioꝝ reqͥrendis ⁊ ſeruãdis quo vt ſubdiaconꝰin.xviij.diaconus in.xx.ſa unr
niã oꝛdinatũ eſt ꝙ multa facto iurẽt.ſʒ fe⸗ cerdos in.xxv. anno nedum pꝛopter ſci D
re nihil obſeruãt. ¶ Itẽ de iuramẽto exa / entiã ſed etiam pꝛopter moꝛes. ¶ Itẽ ꝙ ul
cto ab illis qͥ queſtionãtur.vel ꝑ impoſi / nõ pꝛomoueankt ſine certo ⁊ ſtabili titulo n
tõnes a mercatiõibo.qꝝ tñ iuramẽto non bñ ficij vel patrimonij ſine fraude. ¶ Ite node
ſtat.cũ finis oĩs cõtrouerſie ſit iuramẽétũ ſciant cõpetent᷑ loqui latinũ ⁊ intelligere di⸗ ti
f aplm. Nã ꝑ iſta grãdis laqueꝰad ꝑpiu 2/ Et ꝓuideat᷑ ꝙ non ſint vt ſacerdotes in ſrecn
ria etiã publica⁊ ſolẽnia ꝓcurat᷑ ¶ Itẽ de ſcandalũ.⁊ hoc ꝓficeret ponere modũ tot fyiui
teſtamẽtis expediẽdis ſine tali ſumpta et miſſis quas habere volunt in domibus deoben
tactu in pᷣiudiciũ graue aĩaꝝ q̃ toꝛquẽtur ſuis cõmuniter homines parui ſtatus chiont⸗
in purgatoꝛio ¶ Itẽ de excõicatõibo tã fre Itẽ denunciet᷑ recipientib ſacros oꝛdies ſmuſan
quẽter ⁊ leuit᷑ fulminatis a iure et iudice. faciuntvotum caſtitatis ſolenne ne pu conf
Itẽ ſi abſoluat᷑ iudicialr ab excõicate tent ſe liberos ad foꝛnicãdum ſicut fatui ntun
ↄfiteat᷑ iteꝝ ſacramentalr.qꝛ ſic opoꝛtʒ fie quidam putãt. ¶ Item cõtra pꝛedones⁊ ui⸗
ri.vt ſuꝑ his fiat declaratio ꝑ hoc ſacꝝ cõ vexatoꝛes terrarum eccleſie videret᷑ pꝛoce ran
ciliũ.iuxta inſtitutões olim ⁊ nouit᷑ꝑ ve/ dendum ꝑ viam publice ⁊ pie pꝛedicatio ſani
nerabilẽ vniuerſitatẽ pariſien.cõpoſitas nis ad dominos.inſinuando grauamia aaet
Et licʒ ſentẽtia excõicatõis nõ ligat vt er particulariter.et oſtendendo pericula ſu/ noceh⸗
coõicat vitet/ niſi ſit iudicialr pnuciatꝰ eẽ arum animaꝝ niſi ꝓuideret᷑. ⁊ nõ dando lapnnn
talis Sil ꝙ irregularitas nõ incurrat᷑ p onera denunciãdocuratis aut ſuis vica/ auunen
excõicatõe.niſi ſit declarata ꝑ iudicẽ.⁊ ita rijs.quia nec audent nec poſſunt exequi nlitere

creiſan
4 Adenti
pybider
luſefnn
iſerid
iumnan,
igenent
remkan
e
O
linmaditn
vüͤliain
ſuite
loghinfer
damnatös
keinmi
inqſti
Moneb,et
feden
e bꝛmi
linan⸗/
or
nußi⸗
Wingre.
ineſ
erſch
ſ
Animo
nde⸗ Ci
zintcligee
odotten
nemogüct
ndonbs
mikums

wordes

aneneyt
ſicut faun
nulonen 1
gerck o⸗
pedicano
1nödund
tſuis /
ſuntachi,

Bermo dominica. xix.

Item querat᷑ executio conſtitutiõis quã

papa fecerat pꝛo theologis.immoverius
pꝛo eccleſijs.vt ſcʒ in qualibet eccleſia ca/
thedrali et collegiata notabiliter/ ſit vna

pꝛebenda effecta in ꝑpetuũ pꝛovno theo

logo qui legere docere ⁊ pꝛedicare ſit aſtri

ctus. Similiter pꝛouidẽdum eſſet abba

tijs ⁊ monaſterijs ꝙ nõ carerent viris do

centibus eos etiã a puero/meditari in le/

ge domini die ac nocte quia in tali quidẽ
de diuinis intelligerẽt aut ſaperẽt. Itẽ
refoꝛmetur honeſtas in diuino officio et

ſeruitio / contra ludos fatuoꝝ/ contume/
lioſos deo ⁊ eccleſie.⁊ ꝑ ecõmunicatõem
nniennien vel incarcera

Item cõtra garrulatões indeco/

tionẽ. a garrul
oꝛo tꝑe ſeruitij ⁊ fiant noue con/

ras in cł

ſtitutõnes aut iam edite cõſeruent᷑ Itẽ

deberet fieri ſpecialis inq ſitio vt viſitatõ
pꝛo mendicantibo tam in facto ſermonuʒ
confeſſionũ q; alioꝛũet ſpecialiter ꝙ eui/
tent cõſoꝛtia feminaꝝ in camerulis.et de

tractõnes in ſermonibus.⁊ fabulas inuüt/

tiles.⁊ aſſertiones temerarias / diffinien⸗
do aliquid generaliter eſſe pctm̃ moꝛtale
vel non eſſe. Et querat᷑.qualiter in pᷣmiſ/
ſis ſe ingerũt.⁊ ſi cõtra decretalem omnis

vtriuſq; ſexus. Item querat᷑ de quibo pec
catis remittũt ad penitentiarios.qꝛ dicit᷑
ꝓaliqui abſoluũt ab omnibi. Itẽ ſi mi /

niſtrent ſacramenta ꝓhibita/cõtra phibi
tionẽ iuris.ſi pꝛedicãt contra pꝛelatos et
ſepulturas et decimas.ſi admittunt excõi
catos a indicibus/ad ſua cõſoꝛtia in diui

no officio ſeu ſeruitio et ceteros. ſicut fer
tur ab aliquibo eſſe. ¶ Item pꝛo pꝛioꝛati

bus deſolatis / vbi non ſunt niſi vnusvel

duo religioſi ſepe in ſcandalũ ſui ⁊ alioꝛꝝ.
elſſet pꝛouidendũ/quia dũ redeũt an

ſtra/curbant alios nec pꝛoficiũt. ¶ Item

de obſeruatione benedictine pꝛo mona /
chis nigris et alijs vidęant᷑ ila que necei
ſaria ſunt/declarent. ¶ Itẽ videat᷑ de mo

do conferẽdi bene ⁊ libere beneficia in ca
ſu reductiõis beneficioꝛũ ad oꝛdinarios
⁊ de reliqͥs cõſequẽtiba Itẽ pꝛouidẽdũ
eſt in exceſſibo viſitãtiũ plus ſepe ad q̃ſtũ

⁊ pompã ⁊ deſtructõem qᷓ; edificationẽ.⁊

oꝛdinent᷑ circa moderata Itẽ videaturde
modo habendi certã contributõnem ꝓ to
ta pꝛouincia/ad defendendũ ⁊ pꝛoſequẽ/

dum ea que fuerũt oꝛdinata.Et ꝙ ipſavi

riliter et pꝛudenter exequãtur / vſq; ad ali

minoſoꝝ refugio p

5.

vel oꝛdinetur alia:conſeruet᷑ ⁊ declaretur
Similiter qui debent cõparere ⁊ qualit᷑.
Item ſi expediat tres vel quatuoꝛ pꝛouĩi
tias quandoq; cõuenire. Item ſi oꝛdinẽ
tur cõfoꝛmiter ad decretalem aliqͥ qui ha
beant inquirere refoꝛmanda ꝓ q̃libet dio
ceſi.et refere auiſamentꝗ pꝛouiſionũ decẽ
tiũ/in ſeqnti ↄcilio Itẽ fiat in qualibʒ
dioceſi monitio ſimilis illi quã epᷣs fecit
pariſienſ.contra loquẽtes ſub ſpecie ioci
cõtra fidẽ ⁊ ſacramẽta.vt ſcʒ audiẽtes/ de
nũcient tales epᷣo locivel officiali vel ſuo
curato/ infra octo dies aut q;pꝛio mode
põt fieri.Et hic eſſent grauit cantilene er
ronee ⁊ lubꝛice⁊ contra honoꝛẽ matrimo
nialis ſacramti cõpoſite/pꝛudẽter ſᷣm lo
coꝝ ⁊ tempoꝛũ ⁊ moꝝ q̃litates ¶ Hec in
q; plus in modũ cuiuſdã mẽoꝛialis q;do
ctrine ſubtilis notata ſint.det autẽ in exe
quẽdis ſpũs ſui robur deus qͥ eſt henedi⸗
ctus in ſecula. Amen. (Finit

Berimo einſgez in

dominica xix.poſt pentecoſten de q̃tuoꝛ
domib? Et poteſt dici in dedicatõe ecclie
Age in domũ tuã. Oꝛigina
Nliter Math. ix.? War. ij. ⁊ re
citatiue ĩ euãgelio dñnice cux
tis tſi hec xpᷣi voxad
mne traducipt qſi me iubeat
in domũ regredi⁊ increpans dicat:qretu
enarras iuſticias meas⁊ aſſumis teſtamẽæ

tũ meũ ꝑ os tuũ.Attamẽ qꝛ ſic opꝰeſt mo

uẽdi audaciaʒ pᷣſtat ꝑalyticꝰhodiea pcctis

ſimł ⁊ moꝛbo curat? in illa quã ingreſſus

fuerat x̃s domo. Sic agã.eo modo ĩ do
mũ vbi xpᷣs grabato pꝛopꝛie fragilitatis
inſtratꝰplena fide deuoluar.q̃tinꝰ moꝛ bi
dã ipſe ꝑalyſim mee mẽtis eijciat Et q̃ il/
la eſt xbi domꝰ reuerendi pꝛes?: Domus
haud dubie deqᷓ in hymno cani᷑ Domꝰ
pudici pectoꝛis templũ repẽte fit dei Do
mꝰinſuꝑ quã ꝓ aſilo et tutiſſimo oĩm cri
ps in celo ver pᷣclario
rẽ quã olim romulꝰ in latino ↄſtituit De
aſuo romuli floꝛius in epitomate libꝛo p
mo Hec domꝰeſt ad qua te iubẽte Jeſu ꝑ
go/in qua ſanari cuſtodiri q; cõfido/ac ꝑ
inde verbũ tuũ te conſentiente gratiꝰ elo
qui/ad quam cum gabꝛiele nos omnes

accedamus pꝛecoꝛ dicentes. Aue Maria

ud ꝓuinciale conciliũ⁊ de triennio ad tri
enniũ fieri debet ex pena appoſita .

dis obſeruandũ/ Abam noſtrũ cõuer/

cleſia

Beꝛmo factus dominica

Vade in domũ tuã.Apud indoctos/ver

ba domini ac ſaluatoꝛis noſtri Jeſu/hu/

milia quidẽ aridaq; vident᷑. Qui ſi auto/
ris ſapientiam perpenderent( Ipſe enim
eſt in quo ſunt om̃es theſauri ſapientie ⁊
ſeientie abſconditi Colo.ij.)intelligerẽt
pꝛofecto ea verba multa ſententiarũ ma/
ieſtate plena eſſe.multa inſuper ſenſuum
varietate fecunda. Nihil in eis ocioſum
reponi putanduʒ eſt. nihil quod nõ fidẽ
edificet.moꝛes cõponat.ſpem erigat.cari
tatem coꝛroboꝛet.⁊ ad beate felicitatis de
ſideriũ accendat.Tot quippe ſenſus/ver
bi auctoꝛ intendebat(ᷣm guilhel.pariſi/
en in de fide et legibꝰ)quot ex eo elicivel
quomodolibet inſpici veritates poſſunt
quemadmodũ deus tot in re creata boni
tates quot ex ea perueniũt bonitates pꝛe
intendit.Qua in re perſpicuũ eſt ſacram
ſcripturã.pꝛo immenſa capacitate ſui/do
mũ ex omni parte ampliſſimã exiſtere.in
qua fabꝛicatrix ſapientia/ mẽſam poſuit
copioſiſſima ciboꝛũ omniũ ſuauitate re/
fertam. Sapientie nono. Ceterũ veluti

ſpeculũ cõ cauũ quatuoꝛ facies ex reflexio

ne varia radioꝛũ viſualium oſtendit/nõ

aliter inſpectoꝛ ſolers verbi diuini.quatu
oꝛ ſaltẽ veritates ſm quadruplicẽ expoſi

tionis modum poterit intueri. ¶ QDHõ vt

manifeſtius fiat et ad collocandũ noſtre

collatõnis fundamẽta oꝛdinẽ q; in dicen

tatur intuitus. ade inquit in domũ

tuam. Poteſt certe domus iſta/ad materi
alẽ homĩs inhabitatõeʒ referri iuxta ſen/

ſum litteralẽ.quomodo ſumptũ eſt in lo/
cis ſcripturarũ innumeris.nominati Qu
ce.ix.vbi chꝛiſtus ad ʒacheũ dicit In do/
mo tua opoꝛtet me manere. oteſt ſe/
cundo per domũ eccleſia militans intelli
gi iuxta ſenſum allegoꝛicũ.pꝛime ad Thi
Scias quomodo opoꝛtet te in
domo dñi cõuerſari.Et.ij.ad Thimo-ij.
In magna domo nõ ſolum ſunt vaſa au
rea Loguitur de ꝓſperitate hominũ in ec
Moreſt ſubinde domus iſta/ hũa
nam ſignificare conſcientiã. iuxta moꝛa/
lem intellectũ Hebꝛeoꝛũ.iij.Filius in do
mo ſua eſt.que domꝰ ſumus nos.dequa
per pſal. Ambulabã in innocẽtia coꝛdis
mei in medio domus mee ( Rurſum qr/
to.ꝑ domũ hanc/celeſtis accipit᷑ paradi/

ſus/ fm ſenſum anagogicũ Joh. xiiij. in/

.

.

quit xpᷣs In domo patris mei mãſiones
multe ſunt.Et in pſal. GBeati qui habitãt
in domo tua dñe. ¶ Ouis igitur phibet.
R.p.his animaduerſis/arbitrari ſaluato

rem noſtrũ Jeſum chꝛiſtũ quadruplicem

ad minus in pꝛeaſſumptis verbis dediſſe

monitionẽ quaſi dixiſſet.

In domũ tuã que ẽ mate
rial ſtructura iuxta pmũ.

litans eccleſia.

pꝛia conſcientia.
DSoſtremo in domũ tuaʒ

gqueeſt felicitas ⁊ gloꝛia

¶ Sũů bec iacta ſunt fundamenta ait La
ctãantius ex verbis Tullij/quib ſuꝑedifi

carevolens/quatuoꝛ cõponã oꝛatões mo

deraturus vtriuſq; q̊ad potero ſtilum pꝛi

us magnoꝑepᷣcauens ac ſtudens ne ̃ᷣmo

friuolus illiberalisq; diffoꝛmet ac ſoꝛde/
At.dehinc elaboꝛãs vt talis ſit qui intelli
gatur ſed ab intelligẽtiba tum verbaq; la/

tina ſciẽtibus.Pꝛima autẽ oꝛatio noſtra

erit ſᷣm hiſtoꝛiã miraculi chꝛiſti ↄmenda
tiua. Secunda erit ſᷣm allegoꝛiã ad eccle

ſie gubernatõnem hoꝛtatiua. Tertia erit
ſim moꝛalitatẽ/ad conſciẽtie habitudinẽ

inductiua.Quarta vero erit ᷣm anagogi
am ad felicem beatitudinẽ inductiua.Et

has duas vltimas ꝓ collatõne reſeruatas

ARieimã que aliquãtulũ ſpeculatio
5 . nis habet aggredioꝛ reſerare Ha

gnũ eſt patres incliti/magnũ⁊ ad
erigendũ ſurſum animos pᷣcipuũ/hodier
ni euan gelij miraculũ.qꝛ ⁊ piã fideliũ coꝛ

roboꝛat credulitatẽ.⁊ execrabilẽ incredu/⸗

loꝛũ ↄtra deitatẽ xpᷣi blaſfemiã radicitus

exterminat Oðõ vt pateat / hiſtoꝛie veritas

ſummati ad memoꝛiã reuocet᷑.¶ Erat in
capharnaũ vir quidã/cuiꝰ membꝛa ꝑaly/
ſis adeo diſſoluerat/vt nec ſe ferre necvlla
cõpage ſubſiſtere poſſet.ſed emoꝛtua⁊ q̃ſi

coherentia in ſeipſa collabebantur. NHeq;

enĩ a coꝛde.vitalis caloꝛ ꝑ meatus fibꝛaꝝ
diffundebat᷑ in artꝰ.quippe emarcuerat
aut ex frigoꝛe conſtringente.aut humoꝛe
ſuꝑfluo opilante.ſiue in eis viuaces ner/
uos coꝛrugauerat caloꝛ nimius/ſiuevul/

nus inciderat. Hunc egrotantẽ grabato
ꝓuolutũ :hoĩes quatuoꝛ/ꝑ tecta domus/
ante chꝛiſti pedes demittũt. Mira Jeſu

In domũ tuam q eſt mi /

In domü tuam que eſt p

.

ptien

gihen in
ndinist
lagnin
numcogit
omln
Gferend
wür
nisoxibn
montas
Aitdaus.
noegin⸗
loſonoſte
nedolist
cſiro
golin
alini⸗
lun n
dinttue
ſeniitr
nisor
Niiepyn
ninnop⸗
oone⸗
Clcani
Gtint
ſnouln
glob im
uti
genuncqI
fuoliane
benrinqe
lCg
Clnren
nomdi⸗
Jped
tone.
beopet
omelgs
depas
guldele
llht
lonboin
nurmi
nefe
hotnkac
inſaggſon
nanchſe
ftennnd
ingercke
ſpecoe
polſioti
nchiube

Niaine

nun
inkt
mnans

cnlatio
mel
nn.
wie
fideiüco
leincoh
ndicins
orieenuus
(Enrin
nhupel
meranla
umarſi
ur fec;
msfibea
narcnennt

Decimanona poſi penthe.

benignitas. mox nanq; / ſuam deferentiñ domũ iſtamvbi xp̃s opat / veluti quondã
ꝙqꝙ fidem intuitus eum a pctis tanq; egri/

tudinis radice pꝛimitus abſoluit. Dein/

de agnita inculpataq; blaſfemoꝝ iudeo/
rum cogitatõne/ſanitati eũ reſtituit. Vi/

goꝛem inſuꝑ.domũvſq; ꝑgendi/grabatũ

qʒ ferendi cumulauitZolle inqͥt grabatũ

tuũ ⁊ vade in domũ tuã ¶Hõ hec huma
nis oꝑibus/ nõ arte magica ꝓueniũt/ ait
monicus rapax ad eneã eneyð.xij.maioꝛ

ait deus. Non adhibit?eſt herbaꝝ ſucus.
nõ ꝑegrinoꝛũ vis lapidũ.ſed ſolo iuben/
tis ſono / repente exiliũt nerui.nutãtvene
medullis ſanguineq; introꝛſus imbibitꝭ

caleſcũt oſſa rubet cutis.⁊ inertia langui

daq; olim mẽbꝛa ꝓpꝛijs exultant officijs

reſtitui. En grande ſtupendũq; miracu/

lum. En pꝛeclariſſima humanitatis xpᷣi

dignitas que tanto in oꝑe diuinitati ſub
ſeruiuit/vera eni pbabilitate dici pᷣt (quã

uis ↄtrariũ dũs Durãdus opinet᷑.iij.ſen.
di. ix in om̃ibo pi miraculis/ſua hũa/⸗
nitas pꝛopter ipſiꝰadverbũ ypoſtaticam

vnionẽ/tanq; cauſa ſcõᷣa pꝛincipaliſſima

cõicauit.⁊ in hoc eminẽs eſt quedã ipᷣius
(vt ita loquar) om̃ipotentia ⁊ pꝛogatiua
ſingularis ſuꝑ ceteros homĩes ſanctos ꝑ
quos tmmodo meritoꝛie ſine eoꝛũ cquſa
li ↄcurſu/mirabilia patrata ſunt ¶( Exur
ge nunc quiſqͥs ades / tolle grabatũ ꝓpꝛie
fragilitatis.⁊ vade pedibo mentis ĩ domũ
banc in q̃ audis tam gloꝛioſum opus fie
ri. Circũgyra ratiõis oculos/vt luĩe fidei
colluſtrent᷑.atq; effectu puro conſidera/q

niam hic triplicit᷑ oꝑata eſt xp̃ᷣi diuinitas

In pctõꝝ relaxatõe In cogitationũ agni
tione.In ſubita ꝑalitici curatõe.Hec nẽ
pe opꝑa diuinitatis eſſe ꝓpꝛia/ hieronimꝰĩ
omelijs teſtis eſt⁊ ex ſcripturis colligitur

De pctõꝝ dimiſſiõe Iſaie.xliij. Ego dñs

qui deleo iniqͥtates De noticia cogitatio
nũ.ij. Paral.vi.Tu ſolus noſti coꝛda fi/

lioꝝ hoĩm.De miraculoꝛũ oꝑatõe in pᷣo:

Facit mirabilia magna ſolus. QOð in de

ſecretis ſecretoꝝ Ariſto.nõ ſiluit Oꝑatoꝛ
inq t miraculoꝝ vnus ⁊ ſolꝰeſt deus Tria
inſuꝑ ꝑſonis diuinis appꝛopꝛiata/hocĩ
actu cõſpicimꝰ. Nõ ergo opificis xpᷣi di/

fiteamur diuinitatẽ. Clemẽtie ſpũſſancti

index eſt criminũ abſolutõ Sapie filij in
ſpectio ſecretoꝝ.potẽtie patris moꝛbi de

pulſio tã ſubita equidẽ ⁊ plenaria vt ꝑali

tico iuberecxpᷣs.Lolle.⁊c. ¶ Sʒ ecce in

in domũ Aoth.irruit ꝑfida increduloꝛũ
diuinitatẽ xpᷣo eripientiũ turba qᷓ incõdi
to murmure obſtrepens dat ſine mẽte ſo
nũ vt Maro ait.acclamãs fragilia hec eẽ
immo nulla ad diuinitatis in xpᷣo atteſta
tionẽ argumenta.Qualiter inquiũt pꝛo/
bat xpᷣi diuinitatẽ/ peccatoꝝ relaxatio cũ
moſavcus ſacerdos purꝰ indubie homo/

id habuiſſe legat᷑ officiũ Aeuiti.iiij. O ſi
reſpõderis eũ nõ abſtuliſſe peccata auto/
ritatiue vt xpᷣs.ſʒ ꝙ duntaxat ad pctõꝛis
cũ deo reconciliatõem ꝑ ipᷣm ſacrificij ⁊
cum fiebat oblatio. Non euadis inqͥ t he/

reticus/obijcio nanq; tibi pᷣſbiterũ noue

legis / qͥ autoꝛitatiuo verbo inſtar xpᷣi vti
tur dicens Ego te abſoluo ⁊c̃.qð plus au

toꝛitatis arguerevidet᷑ q; dicere.dimittũt᷑

tibi pctã tua.Hanc calũniã de medio tol

lit trimebꝛis de ptãte diſtinctio q̃ ſuꝑ.iiij

ſententiaꝝ diſt. ij. coõiter notata eſt ſto. ar

guit Bonauen. Eſt itaq; in relaxãdis cri

minibo.poteſtas autoꝛitatis.poteſtas ex·

cellentie.⁊ ptãs nuda miniſterialis Pote
ſtatẽ autoꝛitatis dicimꝰque ſic ſumma eſt

vt nulli alteri in ſua actiõe innitat᷑.⁊ illaʒ

ſoliꝰdei pꝛopꝛiã eſſe cõſtat Ptãs excellen
tie quãuis ab altero fluat atq;deriuet᷑ hec
tamẽ eſt cũ pꝛerogatiua/ quã miniſterialł

ptãs nõ obtinet.Et que ſine ſacrificio ſi/

ne ſacramẽto/ſine foꝛmaverboꝝ determi

nata/crimina diluit.⁊ miniſterialẽ oꝛdi/

nat tribuitq; ptãtem. Cõcedit᷑ igit᷑ ſacer/

dotibus miniſteriuʒ peccata dimittendi.

nec tamen diuinitas eis aſcribat᷑ In xpᷣo
autem duas alias infuiſſe ptãtes autoꝛi⸗
tatis ſcʒ ⁊ excellentie ſi cõouincimꝰ/eundẽ

concludimꝰdeũ eſſe.quia nemini qui deꝰ

non eſſet collate ſunt / nec yt cõmunicarẽ
tur cõgruebat.Cõuincimꝰautẽ Vides eĩ

qm̃ peccata pꝑalitici/ abſq; confeſſiõe ſiue

ſacrificio oꝛõe ſacramento ve deleuit/me/
rito humanitatis⁊ diuinitatis ĩperio Ju
uat noſtrã hanc aſſertõeʒ/paralitici fides
ob quam in aĩa pariter⁊ coꝛpoꝛe ſanatus

eſt. Credidit itaq; filiũ hoĩs illa pꝛedituʒ
eſſe potentia quã ſibi ineſſe iudaica impi
etas detrectabat Illa autẽ que alia erat q;

autoꝛitatiua/excellensq; poteſtas pꝛo cu

ius atteſtatõnemiraculũ patens ſubinde
monſtratuʒ eſt.vt ſciatis inquit Jeſus qi
filius hominis poteſtatẽ habʒ in terra di
mittendi peccata Tunc ali parlietco .—
2%1

Surge et tolle grabatũ tuum. ⁊c. Acſi eũ

dicere iudeis eſtimares Per hanc quã fo

ris intuemini curatõem.interioꝛẽ negare

nõ poteſtis/ nec arguere me mẽdacij in re
occulta quãdo palã miraculoſe verba cõ

firmo Inſurgit rurſum ſcõo hereticus

clamoꝛ. ⁊ impugnare ceſſareqʒ nitit᷑ alte/

rũ diuinitatis in xpᷣo aſſeuerãde argumẽ//⸗

tum / de cogitationũ cognitõe. Nam et p/
phete inquiũt.quibus niła diuinitas tri
buitur nõ mõ ſecreta aliqᷓ coꝛdiũ penetra

ti ſunt/quinetiã plima ab hoĩbus nõduz

cogitata pᷣdixerũt.Quid rñdebimus.p.r
plane fatebimur ⁊ ꝓhetas occulta multa

pꝛeuidiſſe.cuius cam inueſtigãtes Areſt.
Auicẽna plureſq; phoꝝ / eos eſſe dixerũt
hoĩes puriſſimi intellectus/quẽ nec ceca

vicioꝛũ caligo obnubilaret.nec tumultu/
antiũ curaꝝ ſtrepitus a tranqlla ſede con
templatois abduceret/⁊ ꝑinde anima ip/
ſoꝛũ /vice ſpeculi terſiſſimi politiſſimi in
omni parte cõfoꝛmis fingebat᷑ diuine il/
luſtratõis radiũ ſuſcipiẽs abditaq; ↄgno

ſcens. Veruntũñ a tractatoꝛibo catholicis
rectioꝛ verioꝛ q; pꝛophetaꝝ ratio aſſigna
tur/miraculoſa ſanctiſpũs iſpiratio.quã

q;ᷓ ea que dicũt/vehementes ſint ad ꝓphe/⸗
tandũ diſpoſitõnes.Quid igit᷑: qualr in
chꝛiſto potius qᷓ; in ꝓphetis diuinitatẽ ꝓ
bat cogitatõnũ agnitio:pꝛoꝛſus optime.
OQuia ſi ꝓpheta eẽt (vt hoc ⁊ alia ec plima
indicãt ⁊ machomexꝰipſe cõceſſit) Si ta
lis inſuꝑ qui diuine illuſtratõis ꝑticeps
eſſe mereret᷑ erat abſq; dubitatiõe bonus
iuſtusveraxq;.ſe autẽ deũ eſſe aſſeruit. cui
p conſeq̃ns eſt credendũ.Alioqͥn nõ bo/

. num ſed blaſfemũ confiteri neceſſe eſt.qö

impiũ credere/om̃is eius vita/ oĩsq; do/

ctrina diuinis oꝛaculoꝝ ⁊ miraculoum

vallata teſtimonijs patefecit. Qua de re.
Thomas bꝛagð.in ſumma.li.i.pte.xxxij.

pꝛimi coꝛollarij pmi capituli/copioſe diſ

ſeruit ¶ Sʒ ecce tertio adhuc indignati/

oꝛi fremitu cõclamat increduloꝝ multi /

tudo/aſſerens pꝛeclarioꝛa tũ admiratõne
tum dignitate miracula/ alijs in domibꝰ
per homines puros effecta q; hic ꝑ xpᷣm.
quoꝝ ſi nullus eſt deus ꝑ hoc indubitan
ter necex ſimilixpᷣs.Etvt de grandi hiſto
riarũ aceruo pauca colligã/obijcit nobis
iudeus Heliʒeũ qui filiũ ſunamitis defũ/⸗
ctum ſua in domo viuificauit.iiij. Rens

iiij.Et ꝙ amplius obſtupeſces /ſolꝰ oſſiũ

BGermo in dominica

ſuoꝝ contactꝰ in cadauer humanũ alſam

ſimul et vitã ꝑfudit ibidẽ.xiij.Opponit

nobis arrianoꝝ ſecta/ſuſcitatã in cenacu

lo tabitã ꝑ Petꝝ Actuũ.ix Et aliũ in poꝛ
ticu templi curatũ.Act.iij. Nec miret᷑ hec
xpianꝰ.cũ pollicitꝰſit xpᷣs dicẽs.Qni cre⸗
dit in me opera que ego facio faciet ⁊ ma
ioꝛa hoꝛũ faciet Joh.xiiij O ſi qͥs dixerit

vr dñs Armachan? de.q.ar.li.ij.⁊ ca.vltio

Et ſicut Hicolaꝰ de lyra ponit vbi ſupꝛa
ꝙ; Petrus aut alter/ non ideo deus ꝑ hec
miracula cõuincit᷑.quia nõ pꝛopꝛia ⁊ im/
peratiua virtutevt xpᷣs/ſed inuocãdo oꝛã

doq; ꝑegit.id facile reuellit᷑ Umbꝛã nãqʒ

petri ⁊ heliſei oſſa ⁊ ſudaria pauli/ñ oꝛaſ/

ſe/ certum eſt. vmbꝛa tamẽ petri ⁊ ſudaria

pauli etiã abſentis / certũ eſt opẽ ſalutife/⸗
rã pꝛeſtiterũt languẽtibjActuũ.ix.⁊ vt di
ctũ eſt Heliʒei oſſa:vitã ſepulto cadaueri

refuderũt.Hunqͥd inſuꝑ oꝛauit xpᷣs mira
cula faciens fleuit⁊ in ſeipſo turbatus eſt
Joh.xi. Sciebã inquit paterꝙ ſemꝑ me
audis.Deinde gentiles vdoloꝝq; culto/
res/de ſuis miraculis/celebꝛes nobis in/

gerũt hiſtoꝛias.quoꝛũ multa complexus

eſt Valeriꝰ.li.i.ca.de miraculis.Narratq;

Tarquiniũ cotem nouacula ſecuiſſe.⁊ ve
ſtalem virginẽ/cribꝛũ aqua tybꝛis imple
uiſſe. Cõmemoꝛat et hoc idem cum alijs
Aug.x de ciuitate dei.ca.xvi. Suetoniꝰ

quoq; tranquillꝰ.li.de xij.ceſaribꝰ Veſt pa
ſianũ impatoꝛẽ refert cecũ illuminaſſe. et

alterius debile crus ſolo calcis tactu ſoli/
daſſe. Joſephus pᷣterea ſecundo antiqui/

tatũ ab alexandro macedone/ pamphbili/

cũ mare fuiſſe diuiſum narrat.ſicut a moĩi

ſe rubꝛũ. Pꝛo his vide ſi libet Bꝛagð.vbi
ſupꝛa.Ad extremũ mirabiles artiũ magi/
carũ effectus quis nõ audiuit.lege in lue
ris Exo.ca.viij.de magis pharaonis. Et

qð vꝛgentius eſt vide phitoniſſam. Sa/
muelis pꝛophete vere ſuſcitatricẽ.ꝓut lit
tera ſonat pꝛimi Regũ.xxviij.ca. Et aug.
opinatur in epiſtola ad Yelicianũ.Et po
nitur in gloſaoꝛdinaria pꝛimi Regũ.ca.
allegato ¶ Ouis ergo nõ deſiſtat xpᷣm eẽ
deũ cõcludere ex miraculoſis nz

hec audiat videat ⁊ ꝑpendat. ¶ Magna

vtiq;. R.p.difficilis ⁊ ꝑplexa hec queſtio
eſt vbi de veroꝛum a falſis miraculoꝛũ di
ſcretõne tangitur. et eam a doctoꝛibus/ꝑ
raro funditus euacuatã reꝑimus. Nimi/
rum ſi ad me altioꝛ peruenerit qᷓ; aut ing

ſotnnia
nniczſe
anenotid
Nluperne
primis/nt
lumabat

Tꝛdine
gilegohn
Pegani⸗
loneche
geiagin
Aicenm
Vimre
anocun
ispl⸗
hmnicn
retfn
ngcocts:
Pmenua
ſanape
neluen
ſiguumm
füwoo
nopri
Mniral
goſo ni
ſcpp
Alantati
Daseni,

et O

binon
ndloene
Hon it
tionetan
ſedncit
qneadm
nezelege

poſſetri

Adenot
lent mihi
nophen
lcmug⸗e
☚
lwpe
uͦre
mön.
llt W

Mohiift

Noſin
lere A
Gpeieh

hügiom
Pponit
nanacn
unpen
Wder
Wn
isder
tN
wbiſupn
deushe
Priatin
locidocg,
Auliſon⸗
mtſudn
Meſtunte
icerrol
waganert
trismir
uwanseſ
toſenome
orch auleo⸗
nobis in⸗
conplons
. Konarg
wwiſſern
brbinple
malte
Svaont
bWeſpe
vinatſe.a
nnſcli
oannica
pompbll,
1ſcatanon
Bugort

garnümneg

ileenlre
barvonis.
nilon O,
mma uli
4 Cang.
ni Erpo
ni Negi. .
finröme
ibusch
(
becgvefi⸗
inalond
nno⸗ Kimn
tözung

——☚

nio tenni comphendere valeã / aut arido ſignari ſcienter ⁊ abſq; vlla cõtradictõne

bꝛeuiq; ſermonis eloqo complecti. Dicã

tamen aliqͥd ne de ſilentio noſtro gauge/
at ſuper nos inimicus. ¶ Et teneamꝰin

pꝛimis / nullũ pꝛopꝛiexvere dictu miracu
lum ab alio q; a deo poſſe crear i/ qm ſol·
eſt qui ſuꝑ oẽm cauſarũ naturaliũ curſuʒ

⁊ oꝛdinẽ dñatur.Non pᷣiudico tamẽ pꝛi/

uilegio humanitatis xpᷣi ſi ingulariſſimo. D
Neq; enĩ demonioꝝ/neq; angeloꝝ/neq;

tꝑate cõplexionis/nec aſtroꝝ nec huma/

ne imaginis/quaſi miraculoꝝ factricem
Auicenna.iiij.ſui de anima poſuit.Laãte
virtutis ſuntivt vel creet᷑ aliqͥd/vel abſqʒ
certo cauſarũ naturaliũ concurſu foꝛmet᷑.

qᷓ;uis plerũq; ta ſecreto celeriq; fiat motu

hmõi cauſarũ applicatio/ꝙ actio quena
ture eſt miraculo deputetur/pꝛeſertim ab
indoctis ⁊ in philoſophia ceteriſq; artibꝰ
mplius ſcire ↄuenit
ſicut apud hoĩes moꝛis eſt ꝙ in atteſtatõ
ne litteraꝝ/ſigillũ appendit᷑ vel apponit
ſignum pꝛopꝛiũ/non aliter deꝰ miraculo

parũ eruditis

rũ veroꝛum opꝑatõeʒ veluti ſigillũ ⁊ ſignũ
pꝛopꝛiũ inducit in robur veritatis illius

quã iubet credi ⁊ nulla vnq; inuocatõne
miraculoꝝ conditoꝛ ſit vel erit in oꝑe mẽæ
doſo/quin reclamet et quin ꝑ ſcripturas
ſacras/p pꝛophetias/ꝑ reuelatõeʒ vel alit
illam falſitatẽ non eſſe credẽdam edoceat
Deus enim veritas eſt.ſeipᷣm negare non
poteſt Multoꝛũ ſiquidẽ ⁊ inter alios (vt
opinoꝛ) Auguſtini ſentetia fuitê/deum ꝑ
malos nõnunq; mirabilia opera ri.⁊ hoc
non vt ſit falſi teſtis/abſit.ſed in damna/
tionẽ tam illius qui facit/tam illoꝛũ qui
ſeduci ⁊ erroꝛibus excecari meruerũt. Et
quẽadmodũ dicunt de antixpᷣo ad ꝓbatõ
nez ector. Cin apls ſine caritate motes

—

poiſe traſſemi no. negat pꝛie hoꝛin.rii.

Et de nouiſſimo die aiebat xs Oltidi/
cent mihi in illa die. Dñe nonne in noĩe

tuo ꝓphetauimus.⁊ in noĩe tuo demonia

eiecimus.et in noĩe tuo virtutes multas

fecimus: Et tũc cõfiteboꝛ illis/qꝛ nunq;
noui vos Oath. vij. Et de phitoniſſa / et

Juda ſatis cogens eſt argumẽtũ. Hec

6771,—

ita q;uis ſe haberet ꝙ mendaces mira/

culi autoꝛ eſſet deꝰ. nunq; tamẽ ſigillum

pꝛopꝛiũ ſic falſari/nunq;ᷓ eo abuti in mẽè/

dacio ſineret/quin ⁊ reclamaret ⁊ cõtradi
ceret. Alioquin qũo eidem crederet᷑ plus

q; pꝛicipi qui falſarias lrãs ſigillo ſuo cõ

ꝑmitteret: ¶E
poſſumus/credendã eſſe in xpᷣo diuinita

tem. quia deus ipſead huius rei affirma/
tionẽ/autoꝛ fuit miraculi hodierni/ cete/

roꝛũq; plurimoꝝ.Et deus nõ ſolũ nõ re/

his quãtũ eſtimo videre

clamauit/phibens ne talibus crederet᷑. ſʒ

peros omniũ pꝛophetarũ⁊ gentiliũ ſibũ
larũ/hec oĩa longe ante pꝛedicta ſunt/lau

data ⁊ appꝛobata. Suꝑ hoc legat dñ̃m.

Armacanũ quivult/ĩ tribus pmis de.q.
armenicoꝝ Et Nico.delyꝛa.in queſtione

cõtra iudeos. Scotũ.q.ij.pł.Et Bꝛagö.

vbi ſupꝛa.Et ſuꝑ es Dugin illo quẽ cõ

ſtituit de ciui.dei dici ¶ Lum igit᷑ aſſerũt

increduli/facta ab hoĩbo puris miraculia.

xat/fatebimur. Neq; enĩ eos audiendos

puto.qui in om̃ibus hmõi hiſtoꝛijs/fidẽe
negant Inciuilis equidẽ grauisq; teme/

negabimus ſi de pꝛincipali autoꝛe fiat af
ſertio/ſi de miniſtro miraculi dicũt dũta

rnitatis eſt/alteri nõ adhiberi illã quã ſibb

rõnabilem pꝛeſtari vellent credulitatem.

¶Bubinge cum ſciſcitãtur a nobis.cur
nõ deos pari modo affirmamꝰ: apta ẽ ex

pꝛemiſſis reſponſio Illa quippe mirabi⸗

lia/ vel non adhibita ſunt ad aſtruenduʒ
dininitatẽ in facientibo ſicut de pꝛophetiꝭ

aplis ceterisq; viris iuſtis conſtat Vel ſi

hoc aliqui neqſſimi? demonũ familiares

execrabili ſuꝑbia rapti intenderint/deus

palam cõtradicit.tum ꝑ ꝓphetas ⁊ reuela-

tõnes.tum ꝑ naturale dictamẽ inſitũ inſi

nuans nõ eſſe credendũ deoꝝ pluralitatẽ

cõclamansq; oẽs deos gentiũ demonia/
ides iun

magosq; ⁊ ariolos execrans ¶ ¶

dee cur dãnaberis/antixpᷣo miracula faci

enti adheres.⁊ chꝛiſtianꝰſaluabit᷑ chꝛiſtũ

cõfitens miracula oꝑantem.Affert ⁊ oſtẽ

dit vterq; ſignũ regis ſummi.ſed illi tãqᷓ;
falſario/ꝑ diuinas ſcripturas cõtradicit᷑
muleipter iſti ſuꝑaddit ꝓphetaꝝ appꝛoba

tio. ¶ Res igit᷑ iota ad hoc redit/qꝙ mira/
culũ xpᷣi hodiernũ ceteraq;/ſcripturaꝝ au

toꝛitate addita ⁊ alijs circũſtantijs/ſigna
ſunt ⁊ argumenta ſue diuinitatis.ſuffici/

entia quidẽ pꝛo fide gignenda fonẽda at

qʒ nutrienda/niſi affectõis obſtet ꝑuerſi/
tas/pꝛopterea dicebat. Opera que ego fa
cio teſtimoniuʒ perhibent de me. Et niſi
opera ego feciſſem que nemo alius fecit/
