dictõis illius ſit particeps Ve qͥ opulen/
ti eſtis in ſyon ingrediẽtes pompatice do
mus Hierlm Amos. vi De quibo O zee . i
Eijciam eos de domo mea Per oppoſitũ
bonis iuſtisqʒ eccliaſticis ⁊ domũ ecclie

ſ̃m rectã regiminis regulã introeũtibus⸗

pollicet᷑ dominus Iſa.lvi Aetificabo eos
in domo oꝛõnis mee/hic in pñti ꝑ gratiꝰ
⁊ bone conſcie tranquillitatẽ.⁊ in futuro
per gloꝛiam ⁊ celeſtis domus felicicatem
Quã nob p̃ſtare dignet᷑:c. Amen

nitatis egentes.ſi nõ eam de
decoꝛo erroꝛe polluẽtesvio/

eam qͥ eam quocunq; vicio ſoꝛdidatã aſ/

ſerũt contra pꝛophetãtis oꝛaculũ/ domũ

tuaʒ domine decet ſanctitudo in longitu

dine dierum. Quis vnq; locus. R.p.dei
electioꝛ ſingularioꝛqʒ domus fuit q; Da
raa / quam ſi decet ſanctitudo in longitu/
dine dieꝝ:nullus pꝛocul dubiovite dies

nulla hoꝛa a ſanctitudie ſecluditur Hoc

ipſum pia credulitate confitentes ad häc
domü refugij vnanimes occurramus oc
currentes veneremur/venerãtes imploꝛe
mꝰ/imploꝛãtes ſalutemꝰdicẽtes Aue ma
. de in domũ tuam vbi pꝛtius

fdcirco tranſſum/

ptionibo metaphoꝛisqʒ/pꝛedicantesvti -
mur:quatinus noua/minus faſtidiatva/
rietas ⁊ a cognitis/ad appꝛehendẽda ma
gis ignota ſubnectet ⁊ ſubleuet Quia eni
nobis (exempli gratia) domus materia //
lis ſenſu quotidianoqʒ vſu maxie cogno
ſcitur.ꝑ illius ſilitudinẽ quaſi ꝑ vehicu/

lum aliqð in occultaꝝ reꝝ ſcʒ conſciẽtieꝛ
gloꝛie cõpꝛehenſionẽ/faciliꝰ eleuamur

Hec me cõſideratio ꝑmouit /vt poſt litte

D impialem ſummi reg do
mum / fideter vadimꝰimmu

lauerimꝰ. violata q ppe ĩmu/
itas.ĩmunitat locũ ñ relinqͥt Violãt ãt

„

tio eſt ſicut pollicitus ſum de adeũda.oꝛ⸗

dinanda oꝛnandaqʒ conſciẽtie domo trã
quillioꝛ ſermo tranſcurrat qͥ ad noſipſos

nos reuocet retoꝛqueat atqʒ reuerberʒ Re

cto ſiquidẽ oꝛdine poſt incitatõem ad re
gimen eccleſie.de erhoꝛtatiõe cõponende
conſciẽtie oꝛditur oꝛatio/q; (vt apoſtolꝰ
ait pꝛime thimo. ij.) Si quis domui ſue
peſſe neſcit/quomodo ecclie dei diligen /
tiã habebit.? ¶ Eiſdẽ vero verbis quibꝰ
pꝛeceptoꝛ meus dñs cameracẽſis/tracta
tum ſuũ de anima exoꝛſus eſt.incipe vete
rũ tradit autoꝛitas/diuinũ illud fuiſſeap
pollinis oꝛaculũ. Noſce teiſßfum Inde eſt
illud Juuenalis.Ecelo deſcendit gnoti.
ſe.avton.figendũ ⁊ memoꝛi tradendũ pe
ctoꝛe. Huic cõfoꝛmis eſt perſij monitio.
Tecũ habitavt noꝛis q; ſit tibi curta ſup
pellex. Et iterum NHec te queſiueris extra.
Hanc eandemqʒ ſententiã thema noſtꝰ
ſi ad moꝛes deflexer inſinuat Nempeqͥd
aliud eſt dicere.vade in domũ tuam qᷓ; hba
bita tecum.teqʒ ipᷣm cognoſce: ¶ Sunt
itaqʒ plurimi qui a ſemet longe peregri /
nãtur/et vt hiſtrionum/ paraſitoꝛumqʒʒ
mos eſt nullibi rarius q; in domo pꝛobpa
moꝛam faciunt/nullibi moleſtius Oira
bile dictu. Eos citius in alia quauis regi
one q́; apud ſeipſos reperies/ modo ꝑ cu
rias diſcurſant cum adulatõne/ambitio
ne detractione/nunc inter muliercularuz
greges volutãtur cum libidine.frequen-/
tiſſime vero inter auri argenti ve cumu /
los incedũt/ ductrice cupiditate nauigät
Maria/aera pꝛeteruolant/humi repunt
pꝛout ſtimulantiũ curarum varietas trãaſ

uerſos pꝛecipitauerit Qui apudſe ſi que

ratur illud habebitur Rñf.pꝛouer.ſepti/
mo Hon eſtvir in domo ſua Hoꝛum qui
libet vt in do mü ſuam erat nec ſedeſerat /⸗/
monendus eſt per vocem chꝛiſti ſalutife/

ram.vade in domũ tuam ¶ At quidã foꝛ

ſitan oppoſitõnes hominũ/ volunt ine-⸗
pta extoꝛtaqʒ appellatõne domũ dicitim
mo vide queſo q;aptiſſima ratione. e
miniſti opinoꝛ quẽadmodũ philoſopphꝰ
in politꝭ;.libꝛo pꝛimo capitulo pꝛimo cõ/
munitates inſtituturꝰdiffiniuerit domũ

44

ralẽ thematis noſtrã domũ de ea poſtno
dũ ꝑ allegoꝛ iã tanq; de eccleſia diſſererem
multis quidẽ verbis ſed pꝛo reimagnitu
dine ac etiam dignitate indigniſſimis vel
pauciſſimis.Huncqꝛ in me eadẽ cogita.

„

△

pꝛeſtantẽ ex viri et mulieris ſui quoq;⁊ li
beroꝝ ſociali cohabitatõne cõponi.Si/

cubi autẽ ſerui deſint/bouẽ eẽ poſuit pau
peribus pꝛo miniſtro.Et ita ex hac ſocie

tate/tres oꝛdinat pꝛincipatus/nupti aleʒ
inter virũ ⁊vxoꝛẽ.deſpoticũ ⁊ ſeruilem ſu

ꝑ ſeruũ.paternũ vel regalẽ patris ad filiũ

i gal vol beeſ⸗ ingula tribuit officia.

olo autẽ mihi credas ſi nõ om̃ia hec
eadem in hoĩe monſtrauero Si autoꝛita

tem mauis / pꝛo autoꝛitate eſt Aug. in de

ſpũ ⁊ aia.c.xxxij.Si rõni plus ↄſentis et

patrẽ queris:intellectũ offero.qui pꝛinci

piũ oꝛigoq;eſt totius ſpũalis pꝛopagatõ
nis in anima. Sivxoꝛem poſtulas qlem
debo q́; ißam voluntatẽ q
inſegabilis ſocia eſt et indiuidua comes
intellectꝰ/ſine quo volũtas/ inualidi nul
lius ve conſilij eſt.et niſi vxoꝛio federe ſe/
cum miſceat᷑/ infecunda pꝛole/ ſterilisqʒ
ꝑmanet. Pꝛolem nũcupo/affectuũ cogi/
tationũq; veluti totidẽ filioꝛũ pꝛopaginz

Seruos vero in pꝛomptu monſtrare eſt

qͥnqʒ ſenſus ipᷣos.Circunſpice neqʒ bos
deeſſe iudicabitur ſi bꝛutalis indomitiqʒ
coꝛpoꝛis naturã attenderis ¶ Hislintel/
lectis non oꝑoſum erit in homine tripli-/

cem aſſignare pꝛincipatũ Uoluntatis et

intellectus adinuicẽ nuptialis eſt. Nolũ
tatis ⁊ intellectus ſuꝑ actus ſuos/ pater/
nus et regalis. Amboꝝ ſuꝑ ſenſus ⁊ coꝛ
pus deſpoticus et ſeruilis. Vides vt ſu/
ſpicoꝛ ⁊ ante oclos tuos poſitũ habes.q;

decentiſſima ſimilitudine.hoĩ dũ ad ſui
cognitõem mittit / dictü extitit. vade ĩ do/
mũ tuam. hoc dicere eſt. Teipᷣm rege. co/

gnoſce atqʒrecogitãs iugiter ↄſidera Nla
de inquit ⁊ officiũ od vniuſcuiuſqʒ öP/
t/ non inaniter ereqre

noĩatoꝝ pꝛopꝛiũ eit/n niter exeqᷣ
Sciueris quid patrẽ iubere/q̃ pactovxo

rẽ ↄuiuere opoꝛteat.qualiter pcreare libe
ros.ſeruis imꝑare dñm /hoſpites ſuſcixe
Xe in pꝛincipio ſiquidẽ ad
materialis exemplar / ſpũalis fabꝛicanda
domus eſt. atqʒ vt in baſſo hũilitatis col
locetur tenendũ eſt meretricũ illud Boe-
tij pꝛeceptũ. Humili domũ memẽto cer
to figere ſaxo. Quãuis tonet ruinis mi/
ſcens equoꝛa vẽtus. Luconditꝰquieti fe
lix roboꝛevalli.Duces ſerenus euũ rides
lito. NHon capit vnq; magnos motus hbu
milis tectivel plebeia dom circa regna te

conueniat

nat. Et rurſum in berculefurente trage
dia pꝛima.cuius titulꝰ ẽ.h.f.metro ſecun
do. Me mea tellus lare ſecreto tutoqʒ te/

gat.Certa ſedet ſoꝛdida parue foꝛtune do

mus Lalẽ ſibi fabꝛicauerat nauta ille in,/
ops. ſed ſecurus anuclas de quo ucãꝰ.
Rectoꝛẽ dominũqʒ ratis ſecura tenebat.

Haud pꝛocul inde domus recto vallo ro

boꝛe fulta.ſed vnico ſterili cannaqʒ intex

ta paluſtri. Sequit᷑. Securus belli pꝛe/

dam ciuilibꝛ armis. Scit nõ eſſe caſas o

vite tuta facultas. Pauꝑis anguſtiqʒ la/
res o munera nondũ. Intellecta deũ. In

tali pꝛetereavitã egiſſe ponit valeriꝰli.vij

ca.i.ipᷣm aglaum ſophodiũ quo q;uis ar
chadie eſſet pauperrimꝰapollinis tamen
reſpõſo gigilidon regi opulentiſſimo in
felicitate pᷣlatus eſt.Et reſpondit mag ſe
pꝛobare ſecuritatẽ ridens tuguriũ qᷓ; tri/

ſtem curis ⁊ ſolicitudinib aulaʒ Nunqͥd
hanc in habendis edibꝰ modeſtã humili
tatem ceſar auguſtus tenuit. qui domuʒ
ſuam eo ꝙ paulo eminẽtioꝛ eſſet alijs/ co

equauit:De hoc Quidius in defaſtis li.
vi. Nec paruũ huiꝰ rei nobis æps reliqᷣt
exemplũ.qͥ nõ marmoꝛeas dom ſed hũi/

le pᷣſepiũ ſua natiuitate illuſtranit. Quã/

obꝛez his admonit obſeruatũ habeas ſe

curã tibiipſi tranqͥllãqʒ hũilitatis domũ
ↄſtruere.Qui enĩ altã fecerit domũ ſuam
querit ruinã.pꝛouer.xvij.Rõ.qꝛ niſi dñs

qui tm̃modo hũilia reſpicit edificauerit
domũ· inuanũꝛc̃.¶ Poſt extructã hũili/
tatis domũ/cura reſtat pꝛecipua/oꝛdĩare

familiã/ ne domꝰ ſit/in qua nullus oꝛdo

ſed ſempiternꝰhoꝛroꝛ inhabitat/ fugiẽda

qʒ om̃ibus modis a domo diſcoꝛdia ſm
pithagoꝛicoꝛũ ſententiã/cuius meminit

Hieroñ.in epla ad rufinũ. Ad qð retoꝛq̃

ri põt illud Areſt.enigma ibidẽ poſitum⸗
hyrundinẽ in domo nõ ſuſcipiendãa / id ẽ
garrulã loquacitatẽ. q̃ effectrix eſt iurgio

ruũ ¶ Gubinge vt voluntatẽ intellectus
doceat quaſi maritus ſpõſam neceſſe eſt⸗
quatinꝰea appetat q recta ſunt/adhibeat
modũ deſiderijs/⁊ ſe incõſultovelit nihil

Semp memineris/nõ ob alið egregiam

Ade domũ miſerabili ruina deiectã / qᷓ; ꝙ

vxoꝛ pᷣcupida fuit/⁊ volũtas pᷣceps/teme
re ſine intellectꝰcõſilio pomũ viſu decoꝝ
Koꝛro obats caute/ ne riro
ſa ſit volũtas.ne aut fumo domꝰabundet
aut ſtillicidijs repleat. Alioqn abeũdum

pꝛeripuit

ſicknib
ibenpee
ounnn
ucrciſe
poliusthe
ginetOno
ſinelittene
r.. Dehbina
tibiuge
gitamolnte
Pbonff
etvolunnn⸗
tisnatora,
mnolan up
eundecy.
Alteranni
ſoſlegby
GUaſrf
oerolü
leſoſus
Hatndod
femoruce
glüeni
Minusof
ſote polun
Munusiu
Pieann E
fluocabiri
Puiniwrnn
bſinornſin
lunenijmon
hetglg öfun
n. Ctale
Goſernos
urpenn
frenesſant
ſunt fe
ingolgent
din prop
lamorphi
lepꝛeni/
Duidelica
poſtealennie
Liſtige n
Mohene
ſicnoge
Duein
Cegnonn
ſehrnthen
Cſpani
o Deſeni⸗

te n
denſecn
ogzte,
efumnede
ullein,
gnolnec,
dun
fegopdon⸗
nnagzig
ng belie
mguſtigeh
nci,
tyalenlin
guocusn
blinotmn
lennſino in
marnage⸗
unücni;
li gunqd
Sckäbamti
gui dom,
Kalis/0
ndefeſ
i kit
n las hün
mi. Qui⸗/
bober ſ
nodomi
nü ſuam
niſidis
fianeri
äbäͤd,
glordinne
Uns ade
n fugiice
ſſcongufn
ustnenint
göfee
tinnn/
penci⸗/ le
rckiuo
melecs
eeeſe eſ/
agbiben
Nclinihi
egegunn
ecti /chl⸗
Ceps lent
viſu deco⸗

Ute/ Nenw

9abunoen
nnbun

tibi eſt/mihi nõ credis / dicenti hoc ſapiẽ⸗

ti fidem pꝛeſta. Quid fumus ſi petis niſi
ignoꝛantia oculos intellectus ꝑſtringes.

qua circũſeptus vix ſecuʒ habitat fugit ſe

potius⁊ hoꝛret veluti quandã moꝛt ima
ginẽ?: Quod Seneca expᷣſſit dicẽs. Ociũ
ſine litteris moꝛs eſt ⁊ viui hoĩs ſepultu⸗
ra. Dehinc qͥd ꝑ ſtillicidia /niſi labiles in

ſtabiles q; cogitatões accipimꝰ quibo era

gitatus intellectus/ad ſeipᷣim redirex in ſe
ipſo conſiſtere neqͥ t: Rixoſa vero mulier

eſt voluntas impꝛoba ⁊ que in ſenſualita

tis naturã pene degenerat. Hec aſſiduis
malaꝝ cupidinũ ſtimulis vexat ĩtellectũ/⸗
eundẽq; volitionuʒ ac nolitionũ mutuo

altercantiũ litibus inqͥetat/ vult calcatis

ſpõſi legibo imꝑare pꝛout libet. Intonat
qʒ illud ſatyricũ. Sic volo ſic iubeo.ſit ꝓ
ratõe volũtas. Quid agat tũc intellectua

lis ſenſus/reclamet nõ exaudietur/ pꝛeci-
piat nõ obediet᷑t obiurget acerbius ſono
remoꝛſu conſcientie feriet᷑. Quid igit᷑ reli⸗

quũ ẽ niſi ſemet e domo pꝛeriꝑe? Nihilo⸗
minus ꝑſiſtendũ eſt viriliter. videbis fu/⸗
roꝛe voluntatis ſedato/ipᷣam dare victas
manus/lugere cõmiſſum.veniã vltro im

pꝛecari.Et q́;uis receſſum pares/ ſponte

reuocabit ingẽs illð creuſead Eneã:hãc
pꝛimã tutare domũ Eneið.ij. Ita tñ niſi

obſtinata ſitac in repꝛobũ ſenſum data⸗/
tum etiã monenda eſt/tum coarguẽda/et

ne talia pᷣſumat in poſterũ legibo coercen
da. ¶ At altera ſuꝑeſt intellectui ſolicitu
do/ſeruos ↄpeſcere.⁊ nequãdo dñationẽ
vſurpent /ſtudioſiſſime ꝓuidere Itaqʒ ef⸗
frenes ſunt cõtumaces ſunt/ ingratiſſimi

ſunt/cõfeſtim vt dũm ſuũ eis beniuolum

indulgentẽq; ſenſerint/exiliunt Repente
dñm pꝛopꝛiũ diſcerpũt vt canes ſui He

tamoꝛph.iij.atq; eũ indigniſſima tyꝛãni⸗

de pꝛemũt/verũq; experiet᷑ illud ſapietis.

OQui delicatea puericia nutrit ſeruũ ſuũ.
poſtea ſentiet eũ contumacẽ Pꝛouer. xxix

Et ibidẽ Inimici homis domeſtici eius
Quãobꝛem eos ſi renitẽtes ſint/ bonarũ
cõſuetudinũ arceat cõpedibus et inertes
aſſiduis exercitatõnũ verberibo vꝛgeat
Quotidie inſuꝑ ſemel ⁊ ampliꝰpꝛecipue
hoꝛa nocturne quietis/cum te lectus ſu⸗
ſceperit/ponat intellectus cum eis quaſi
cũ ſuſpectiſſimis diſpẽſatoꝛibꝰ/rationem

Nullũ hoc pꝛecepto ſalubꝛius / nullũ vi⸗
ro pꝛeſertim xpᷣiano efficacius poteſt eſſe

ſermonis

cur ſicviderint /ſic audierint/tetigerit/ lo⸗
cuti ſunt: Puniat mala pꝑ timoꝛẽ carnifi⸗

cem/ꝑ increpatõeʒ errata coꝛrigat/ꝑ amo
rem bona coꝛonet/⁊ quid deinceps age⸗/

rea quibo ſubtrahere ſe debeant.iteꝝ ⁊ ite

rum vehemẽtiſſime cõmoneat. Ita du
ad teipᷣm nocte ſaltem redieris verificet᷑ il

lud Vlirgilij Eneio.vij. Ipſe domũ ſera/

q;uis ſe nocte ferebat. Hoc pacto tecũ ml
ta loq̃ris vt pᷣcipit.iñ caue ne male loqris

Hoc modo apud te coꝛã deo cauſam tuã
ages accuſatoꝛ tui ſeueriſſimus Idemq;

verax teſtis ⁊ iudex equiſſimus. ¶ Ages

autẽ hoc vigilãtioꝛi ſedulitate ſi auribus
tuis ſemꝑ inſonare putaueris illãvocẽ p⸗
phete ad Eʒechiam. Diſpone domui tue

quia moꝛieris tu ⁊ nõ viues Iſa.xxxvij.
O q; vtilis pꝛoꝛſus recoꝛdatõ.⁊ qᷓ in pꝛo
ſperis ſimul ⁊ aduerſis/hominẽ ſancto ti

moꝛe pauidum.⁊ quod amplius eſt libe⸗

rum efficiat/et mundi cõtemptoꝛẽ. SS

le inquit Hiero.contẽnit omnia⁊c. ¶
q;felixſomnꝰ iſte erit altus liber ⁊ trãquil
lus/poſt huiuſmodi recognitõeʒ ſui.Ani
ma itaq; tanq; in ſinu iaceat dei.ſecura ꝑ⸗

ſiſtet / reiectis fedoꝛũ demonioꝝ amplexi

bus Ham totiens inter abominãdos am

plexus diaboli anima doꝛmit.quotiens

7

peccati oꝛtalis conſcui.
ſcit. ¶ De mane vero intellectus/ipſam
oculatiſſimã ꝓuidentiã cum memoꝛia in

ſpeculam mittat.que diligenti pꝛouiſiõe
ac ſolerti omnia occurrentia examinet at

qʒ denũciet.ne quid inopinatũ ne qd ſu⸗

bitũ/nequid impꝛemeditatũ ſurrepẽs cõ

turbet/aut ne ꝑ inſcientiã vtilia pᷣtermit⸗

tat. ¶ Poꝛro ipſi voluntati quã ſpõſam ·
hominis in domo poſuimus / hec obſer⸗

uanda erunt.ſides thoꝛi/et caſtitas inte⸗

gerrima/cõſideratioq; ſemitaꝝ domꝰ ſue
pꝛout inter mulierꝭ foꝛtis pꝛeconiaa Sa
lomone poſitum eſt. Suſpectos habeat

omnes tentationũ malarũq; cogitationũ
introitus/cetus adulteroꝝ atq; latruncu
loꝛũ inſidias. Si pulſauerint foꝛes ſi fe⸗
neſtras impulerint/confugiat ilico ad in
tellectũ/et eo inſcio et inconſulto/nullos
ſuſcipiat Si alloqui blande ceperint/ob

ſardeſcat.Sirenes ſunt /ſuã cãtu ſopiũt.
SE

Quod ſecum ſe facere ſolitũ/ipſe Seneẽ6.
iij.refert de ira. Interroget intellectus in

tribunali mẽtis ſedensa ſingulis/curſic
aut ſic/tali in loco/tali in temꝑe geſſerint

etale conſcia impenitẽs reqᷣe

S

tur vt perimãt. S

Collatio

vt demergant / ſi ſuos petãt amplexus / ci
to reijciat.latronũ moꝛẽ geruntlamplexã
Si blanda frõs ⁊ ſuauis
pꝛetendit᷑/nõ confidat/arrident vt irride
ant. Si pꝛomiſſa pꝛomiſſis accumulent
nõ credat. Quotidianũ eſt puerbium.ma
gni ſponſoꝛis/ rara vt plurimũ fides eſt.
¶ Eeterũ ſi fallaciterſenſimq; obꝛeꝑe aut
vi palam irruere conẽtur hmõi temptatõ
nes / a ſe cõtinuo virili aĩoſitate aut depel
lat aut diro vultu ⁊ acribus verbis incre⸗
pet dicẽs. Seoꝛſum vos maligniſſimi ſe
ductoꝛes nil mihi vobiſcũ.Abite hinc p⸗

cul cũ dolis veſtn / veſtrisq; fraudib. qm

intus vos ⁊ in cute noui.ſcio certe qͥd q̃ri⸗
tis meã quippe pſtitutõem/meã infamiã
meã deniq; moꝛtẽ.Et bec ego patiar mi⸗
ſera/non faciã hercule/nõ vobis aſſentiã
Quãobꝛem auolate celeriter/aliã querite
ſi poteſtis/quã veſtra blandimẽta ⁊ male
ſuaſaverba/ illaqueent.que veſtris credu
la ſit lenocinijs. De interim ſinite.quia

nõ ſum quã putatis.aut queveſtro digna

ſum ludibꝛio. Hac ⁊ ſimili voce vtat᷑ vo⸗
luntas ſponſa/aduerſus temptatõnũ ma
larũq; cupidinũ inſultus Caueat ne eoꝝ
vinculis ſe ligari aut maĩb pꝛendi ſinat/⸗

vel facibus ſuccẽdi. Obnitat᷑totis cona /

tuũ neruis/ impetui pꝛio. memoꝛ tragici
illius in hypolito.qui blandiendo dulce
nutriuit malũ/ſero recuſat ferre qðᷣ ſubijt
iugũ. Sciat pᷣtereaq femina / mollit et ſe
miplene negans/petere docet? ammonet
Feliciſſimã pꝛoꝛſus voluntatẽ dixerim.⁊
beata gloꝛioſaq; pꝛole ſecundã/q̃ ſe foꝛni

carijs hmõi ſuggeſtionibo nõ immiſcue⸗/

rit.infeliciſſimã vero ſi taliba ſeipſaʒ expo
ſuerit pſtituendã.qꝛ infauſtiſſimos mon
ſtruoſiſſimosq; ⁊ vipereos peccatoꝛũ fetꝰ
gignet/in parentẽ ſuã armatos. ſicut leo/
nẽ ſuꝑbie/luxurie poꝛcũ/canẽ inuidie/et
ita de ſimilib/ꝑ que cruciabit᷑/lacerabit̃.
perimet᷑ ¶ Ad vltimũ coꝛpus tuũ qui eſ
ferus bos eſt/domabᷣ ꝓuidebisq; ne ocio
toꝛpeat. Maligne natureeſt/abunde ſua
uiterq; paſtus recalcitrat. Impinguatus
excutit iugũ ⁊ vehiculũ.ſeſſoꝛẽq; deijcit.
udiſtis qbus ſtudijs domꝰ ꝓpꝛia regẽ
da eſt/quib exercenda diſciplinis.quan
qᷓ; faſtidij timidus multa preteres Kune
qd extra te vagabũdus incedis: Pꝛecur⸗
re pꝛioꝛ in domũ tuã Eccli.xxxiij.⁊ temet
a cõmuni hominũ ſtulticia exime.de qua

Hieroñ.ad Sabinianũ Solemus mala
domus noſtre ſcire nouiſſimi /⁊ liberoꝛũ
atq; ↄiugũ vicia/vicis canẽtibus ignoꝛa
re Ita eſt/aliene dom?curioſi ſumꝰ / negli
gentes noſtre Vicia idcirco noſtravltimi

ↄgnoſcimꝰ.hinc irridemur.hic nob pla-

cẽtes.ſabula ppło ⁊ riſus efficimur Quo
cõtra bene iubet perſius(vt pꝛemiſi ⁊ re⸗
peto) Tecũ habita.⁊ noꝛis q ſit tibi cur⸗
ta ſuppellex.quantũ ſcʒ a virtutũ poſſeſſi
onevel perſectõne deficis ¶ Uade igitur
in domũ tuam⁊ cum paralitico ſurge per

cõtritiõem. tolle grabatũ peccatoꝛũ.ꝑ cõ

feſſiõem et per ſatiſfactõem In domo tua
vigilans.oꝛansqʒ permane.illicexpecta.
⁊ cũ aduenerit dñs ↄfeſtim aꝑias ei Sto
inquit ad hoſtiũ ⁊ pulſo.ſi q audieritvo

cem meam? aperuerit mihi ianuã/ introi

bo ad illũ.et cenabo cũ illo.⁊ ipſe mecum
apocalipfᷣ.iij O miſerrimũ te.ſi abierit.ſi

nõ tanto hoſpiti feſtinabũdus occurrerꝭ

ſi nõ inuitaueris dicẽs. Mane nobiſcuʒ
dñe qm̃.⁊c̃. Nec modo inuites/ſed violen
ter (vt ſicloquar)trahe.verecũdus enĩ ho
ſpes eſt / vult compelli ¶ OQuo itroducto
ſerui certatim domũ exoꝛnent/nulle reꝑi
antur irarum arancee.nullus cupiditatis

puluis / nulle caninaꝝ rixarũ aut curarũ

moꝛdaciũ/clamoꝛes audiãtur. Sʒ⁊ vxoꝛ
tanq; vitis abundãs in laterib domꝰtue
cũ liberis tuis/bonis ſcʒ affectõib/in oc⸗
curſum culta feſtiuaq; pcedat. Sternat᷑
domus tapetis bonarũ cogitationũ.virẽ
tibus herbis bonarũ oꝑationũ ſpargat᷑.
⁊om̃ibus deniq; ſanctoꝝ deſiderioꝝ flo⸗
ſculis pulcerrime diſtinguat᷑ Ponat men
ſam pietas/autoꝛitatiuã ſellã obedientia
focum caritas accẽdat/miniſtret fides cã
delabꝛũ.⁊ lectum contẽplatio ſubſternat.
linteamina verovt pura ſint abluantura
contritõne.a conſeſſione ventilanda aeri
exponãtur/quoſq; demũ exiccabit ſatiffa
ctio. Nec omiſſum ſit illud quod de pale⸗
mone ⁊ baucide/deoꝝ hoſpitibj Naſo ait
Metamoꝛ.vij. Suꝑ om̃ia vultus acceſ⸗
ſere boni/hilarẽ enĩ datoꝛc diligit deus.ij
Coꝛin.ix. Rependet nõ dubitavicẽ deus
ab eoq; audies. Hodie huic domui ſalus
facta eſt ¶ uce.xix.Oe ſiverecundũ te exdi
uitiaꝝ carentia pꝛoſpexeritö/compellabit
te iſſdem vocibus quibus euander Eneã
Auge hoſpes cõtemnere opes ⁊ tequoq;
dignü finge deo. Que iſta dignitas. Rp.

☛
=

pigrns
ieſ ſie
lerbiop/t
mumder
dabenst
Gunden⸗
ondoen
ftprae
lnmonn
roble
Tono
nmg
Muluti
liotdeloa

libotminꝑ
2/N

(En
iſtlumas
niecon
Vein:
WMotenei
beshi
moneten
pemori⸗
hum not
lne /ꝛop⸗
inoe
Utamend
ſumsiae
moccup⸗

reſcſidch

Gllluege

Wis
dumnie
nahben⸗
tenhan
Woꝛnfie

Nencum
ſcbieuſi
8oune
enoblz
Gſetrion
lscnibe
oinwcnao
hulenpi
nploinnns
tari
Genn
dom ue
iinod
Stenat
noni dirt
üſonge.
enopfo⸗
Ponum
zobetienen
ſraſoosd
voſubſene
ablunan
nimi
ubnſn
vldepale
ihadoait
lns aanſ
igrdeusi
gvicedens
otnviſtius
ncͦten
ontlin
anden Eid

Geneno⸗
nis

ni pꝛecoꝛ/ finis eſt/equanimit᷑ tolerate

Eiuſdem ſermonis

quanta ſublimitas eſſe hoſpitẽ diuinita⸗
tis? Ita fit tamẽ ſi domũ noſtrã nõ deſe⸗
ruerimus / ſi attẽto ſtudio excoluerimus.
ꝙꝙ nec gentilis poeta ſiluit ſtatiꝰ thebaið.
xij. Nulli cõmiſſa metallo/foꝛma dei.mẽ
tes habitare ⁊ pectoꝛa gaudet Pꝛopterea
patris ſapiẽtia xp̃ᷣs Jhs cuiꝰ delitie ſunt

eſſe cũ filjs boĩm. Sap̃. viij. Vnuquẽq;

noſtrũ hodiernis verbis hoꝛtat᷑ monet.i⸗

perat.vt paratꝰ ſit/⁊ eoꝝ que extra ſeſunt

curã deſerat ſuperfluã. Vage inqt in do/

mũ tuã quod fuit thema (Admonere pu

tes xpᷣm/quid ſtas ſcrutãs villas? rus/en
pete velociter et vade.i.Reg. xxvij. Vade
pacifice ĩ domũ tuã.Quia ſicut auis traſ⸗

migrans de nido ſuo varijs piculis expo

ſita eſt / ſic vir qui relinqͥt ſuũ locum Pꝛo⸗

uerbioꝝ.xxvij. Scdᷣo qͥ d ſtas periturus/

tuam pete alacriter domũ Deuter. vi Me
ditaberis ſedens in domo tua.quẽadmo

dum heliʒeus ſedebat in domo ſua. Se⸗
dendo enim⁊ quieſcẽdo ſᷣm phᷣm/anima
fit pꝛudens. Quidãvero nõ in domo ſed
in monumẽtis manent.Quce.viij.qꝛ in⸗
ter obſcena vicioꝛũ cadauera volutãtur.

Tertio quid extra ſtas te viſurus domuʒ
intra ſagaciter tuã. Exodi.xvi. Haneat

vnuſquiſq; apud ſemetipᷣm nullus egre⸗
diat᷑ de loco ſuo.Hec tanta de domo mo⸗
rali hominis pᷣcepta ſin.
Vnc de adeũda iuxta anagogiaʒ
n beatifice domꝰ habitatõne / quar⸗
tam ⁊ hãc ſupꝛemã oꝛõnem texu
m admouimꝰ.et eam finire patimi

Vade in domũ tuam. Homoviatoꝛ.ho⸗
mo terre incola/homo qui ꝑegrinans nõ
habes hic compoſitã ciuitatem vel domũ
manẽtem /ſed futurã inquiris.Eya rum⸗
pe moꝛã.fugam pᷣcipita/non in via termi
num nõ rapidis in fluctibs poꝛtũ conſti
tue/ pꝛoperat curſu vita citato ait tragicꝰ
ſolq; in occaſum volucer ruit/⁊ negligis
tu tamen diſſimulas / et medio in itinere

ſtratus iaces. vbi ſi te vicina dire moꝛtis

nox occupauerit /hercle periſti.⁊ de te tua
q; ſalute actum eſt.Age cur ceſſas?Qua⸗

refeſſi debilitatiq; viatoꝛis inſtar lentus

vadis ¶ Sed agnoſco.paraliticus es.et

dum niteris ſurgere/in molimine pꝛimo

relaberis Tui equidẽ pars viuax eſt/ par

tem humoꝛ nimius carnalitatis paralyſi

moꝛtificauit.Himirũ ſi pꝛogredi nõ va⸗

les / tractus ad varia et tibimet oppoſitns

Vult inquit/ſapiens/⁊ nõ vult piger Nã
dum viuida pars volũtatis diuinoꝛũ ca⸗

pax/ſurſum erigitura parte ſenſualitatis

emoꝛtua deoꝛſum trabit᷑ in ipſo conatu
humi ꝓcliuius depꝛimit᷑. Nofate compa
tionem Virgilij quinto eneið.pꝛopꝛijſſi
mã. Quali ſepe vie depꝛenſus in aggere

ſerpens. Erea quem obliquũ rota traſijt⸗
aut grauis ictu. Seminecẽ liquit ſaxo la
cerumq; viatoꝛ Ne quicq; longo fugiens
dat coꝛpoꝛe toꝛtus. Parte ferox/ardenſq;
oculis/et ſibila colla. Arduus attollens/
pars vulnere clauda/retentat. Nexantem
nodis/ſeq; in ſua membꝛa plicantẽ. Hec
ille ¶ Sperãdum tamen eſt tibi conſule
⁊ plena fide ante xpᷣi pedes expoſitus.ſpi
ritualeʒ ideoq; nequiſſimã paralyſim mi
tigari pete.Etenĩ liberari penitus/ nõ eſt
pꝛeſentis vite.niſi quib rariſſime admo⸗
dum cõceſſum eſt. Dehinc exurge dupli⸗
ci amoꝛis timoꝛisq; ſtimulo ꝑfoſſusſpe

ſalutis hilaris:⁊ alacer caritateacvade de

virtute in virtutem/donec videas deum
deoꝛũ in ſyon / que domus eſt beatitudis
ſempiterne. Aitner⸗ foꝛtaſſis vt verbo
BGBoetij vtar velut ebꝛius quo tramite do

muz renertaris ignoꝛas/quo duce iter ar/
ripias/⁊ ad ſupꝛemũ gnale in domo quã

queris conuerſatõem abiturus exiſtas?
Heſcis vero hoꝛũ trium noticiã. ſi nõ pi

geat aduertere pauc edocebo (Etq́;uis

non alienũ a pꝛopoſito eſſet lactantijver⸗
ba ponere / ſexto inſtitutionũ de limite bi
no/ſalutis⁊ interitus/cõmodius reticere
iudicans. Hoc moneo vt verũ ducem et

vnicum habeas deum / quemadmodũ de

populo iſraelitico in pꝛomiſſionis terrã
pꝛoficiſcente legitur.ꝙ dominus ſol dux
eius fuit/et pꝛopheta inſinuãs ductoꝛis
huius vtilitatẽ poſtq; dixerat. Domĩe in
voluntate tua deduxiſti me/ ſubiungit /et
cum gloꝛia ſuſcepiſti me. Illius quidem
ducere eſt ad quem ſpectat eterne domus
gloꝛie. ¶ Boc duce carpe viam/nõ quãli
det ſed quã pꝛopheta nõ modo iuiſſe/ve⸗
rum etiã cucurriſſe gratulabat᷑ dicẽs Vi⸗

am mãdatoꝛum tuoꝛũ cucurri/ cõfoꝛmi⸗
ter ad ſequens iuſſum chꝛiſti. Si vis ad

vitam ingredi ſerua mandata Math.xix

Ab bacvia q ſquis aberrauerit duce abie
cco/per abꝛupta vitioꝛum / per lubꝛica/ꝑ

petroſa/per tenebꝛoſa /in muig ryon in

3

ducũt ad moꝛtem.

via.laxatur.impingitur.in baratri pᷣceps
ad vltimũ deijcit᷑ ab illa domo q; lõgiſſi⸗
meraptus.de q̃ pꝛecipit xpᷣs dicẽs Vade
in domũ tuaʒ ¶ Verũ quo pacto vial mã
datoꝛũ ꝑagrabitur.ſi nõ agnoſcat᷑: Quẽ⸗/
admodũ cognoſcet᷑ niſi ꝑſcrutet᷑: Quali⸗
ter deniq; perſcrutabit᷑ niſi ſcripturis hu

iuſmodi mandatoꝛũ expᷣſſiſſimis animꝰ

accõmodet᷑: Quãobꝛẽ pꝛopheta in pſal
mis plurimis/tamen ſingulariter in illo.

BePati immaculati invia. alið nihil agere

videtur q; aut oꝛare ĩtellectũ vt diſcat mã
data ſua.aut beatos appellare qͥ mãdata
eius ſcrutãtur ⁊ exqrunt. Vnde beatũ vi

rum deſcripturus pꝛimũ opus tam pᷣcla

riſſimũ poſuit ꝙ in lege domini fnitvolũ

tas eius meditabit᷑ die ac nocte. Et alibi

Beatus homo quẽ tu erudieris dñe.⁊ de

lege tua docueris eũ ¶ Duis erroꝛimmo

quanta dementia eccłiaſticoꝛũ pegrinoꝝ

in domũ beatitudinis(vt aiunt) vadenti
um.qui ob lucroſas adinuẽtiones hoĩm
mandatoꝛũ dei ꝑſcrutationẽ deſpiciunt:
Apud quos nõ animaduertit᷑ ⁊ animad/
uerſa cõtemnitur/chꝛiſti autoꝛitas dicen
tis. Sine cauſa colũt me/docentes man⸗

data hoĩm ⁊ doctrinas. Hath. xv ( Re⸗

ſpondeãt velim eccłiaſtici viri/ ſacre ſcri⸗

pture deſertoꝛes/q̃lem ſibi in ſua ꝑegrina
tione viã delegerint. SBiſeipſos ſuam

qʒ pꝛudentiã.fallũtur:ſapiẽtis dogma re⸗
linquentes. Fili ne innitaris pꝛudentie
tue Pꝛouerbioꝝ.iij. Et ibidem.xiiij. Eſt

ꝛte i ceteroꝛũ adinuẽ
tiones hominũ conſectãtur/parũ pꝛudẽ⸗

via quevidet᷑ baminl Eeſtanoulm eiꝰ

ter / ne dixerim inſipiẽter agunt. Neq; enĩ
lege⸗ aut humane traditiões quecũq;/ad
P

piciendã domus eterne viam ſufficiũt
Alioquin aliã fruſtra daret legẽ deus/hu

mana ratõe ſuperioꝛẽ Affirmo quioppo

ſitũ aſſerunt errant. ⁊ in pelagianã bere⸗
ſim palam incidũt. Oe ſi quis diu ſolerter

qʒ; indagauerit quãtam de via mãdatoꝛũ

dei noticiã obtineãt.tales ſolis hoĩm ad/

inuentõnib perſcrutãdis dediti /de fide /

de peccatoꝛũ gilingöne quantirorc⸗ ſi⸗
ue de beatitudĩe ⁊ ceteris/puto mecũ in h̊
immo cũ veritate aſſentiet
datoꝛũ dei vt debẽt erigũt/reddãt nobis
rationẽ/cur nõ ea ꝑſcrutãtur potusq; hu
mana. Vani homĩes pꝛomptã in oꝛe ha
bent ex Oꝛatõ reſpõſionẽ.O ciues ciues

i viã mã⸗

qjuerenda pecunia pꝛimũ / virtus poſtnn

mos Manet inſuꝑ alta mente repoſitũ il
lud Ariſto. Melius eſt pauꝑem ditari:qᷓ
philoſophari. Voces iſte.R.p.nõ ecclia⸗
ſticoꝛũ ſunt/ſed aweſtium hominũ / terre
nisq; inhiantiũ.Eſto excuſet quoſdã vt⸗
cunq;/ pauꝑtas. Heq; enĩ om̃es damna⸗

mus/theologiã nõ ſtudentes.vt mercato

res.artiũ mechanicarũ artiſices. Itemq;
alios plurimos. Sed interrogo S eccle
ſiaſticus reſpõdebit:iqui beneficijs copio
ſe ditatus eſt. aut qͥ aliunde diues / benefi⸗
ciari deſiderat: qͥd religioſi ampliſſimis
redditibꝰ locupletatisquid poſtremo om
nes quos alia vꝛgens decẽtioꝛ occupatõ
nõ detinet/quoꝛũ nõ eſt tantũmodo ſe ſʒ
alios in viam mandatoꝛũ dei deducere:
Et cum ratõem afferre eniſi fuerintan ta
lis ſit que eos graui culpe non cõdemnet
ipſi viderint/fateoꝛ nõvideo Hoc vnũ vi
deo/tutius ſalubꝛiusq; ⁊ viris eccleſiaſti⸗
cis dignius eſſe theologie ſtudiũ atq; abi
qʒ ſuſpitõe cupiditatis modice fidei et ꝑ⸗

ne ſpei remotiꝰ. Et certe/ alia nulla vt iſta

ſcientia/eſt hominũ directiua incitatiua⸗
q; ad ſanctos moꝛes/vicioꝛũ coercitiuaꝛ
ad ſuã felicitatis domũ cõpendioſioꝛi tra
mite perductiua. Non aſpernandũ eſtte⸗

ſtimoniũ Eccliaſt.xxiiij. Qui oꝑantur in

me/nõ peccabũt/qui elucidant mevitam

eternã habebũt. Odiũ ergo ⁊ raritas per⸗

ſcrutantiũ legem dñi / ſignũ eſt paucitatꝭ
ſaluandoꝛũ et modice fidei/ in multis ec⸗

deſiaſticis rectoꝛibus.⁊ nõ tantũmodo ſi

gnũ ſed cauſa etiã¶ ¶ QOuo ↄtra hoc interĩ
grande ſolaciũ eſt abiectiõi ⁊ inopie theo
agori/g ſalutis viã noſcunt qꝙ deũ ducẽ
aſſidue invia ꝑegrinatõnis ſue loquentẽ

audiunt. Vetus nanq; Laberij pꝛouer⸗

biũ eſt in ſaturnalibꝰa macrobio poſituzʒ
LComes facũdus in via ꝓ vehiculo Et qͥs

eſt deo in ſacra ſc iptura loquente comes

facũdioꝛ: Et hoc nõ parui exiſtimabat ſa

—

piens. Sapientie.viij. Erit allocutio co

gitatõis et tedij mei.Et infra Intrans in
domũ meã requieſcã cum illa. Non enim
habet amaritudinẽ cõuerſatio eius⁊c̃.
Ceteꝝ qᷓ;pꝛeclara hominis laus eſt qͥ ve⸗
re dicere poteſt apud ſemetipᷣm pꝛo laude
ſua illud quod dicere luciliũ Seneca mo
uerat de naturalibꝰqueſtionibo lib.xEgo

liberalibꝰ ſtudijs me tradidi q́;uis pauꝑ

cas alias inuaderet ⁊ ingeniũ obduraret/

4

ſienſ
Padeſ
Gl. CIr

unſelin

ocſt an
Gseſ.d

cuucalise

2

lansatcd
gualsii
Cotoridel.
gginvenna
Auteindiio
eimdi
ſcelbberwe
vicclcas
tioqclee
ſaumnoo
ſaend
dedotnus
ſunheben
etoie
Cnhoin
lvonrte
nimdon
Aurita
hihon
Ofeons
ew.
gobi
Ouols
ſmupror
Ceinope
Gano
e⸗
tiodiin
fuinöe.
tellecnue
ſenosſ⸗
effiij.
uigſa
heſs in
Nluge
foſſbilu
ptat
tnoe
an⸗
Naans;
locffn
bablir⸗
Puhsne⸗
poteſtn
bentor
danm

vbipᷣſens ſtudij pꝛeciũ eſt ad gratuita car

mina defleri me ad ſalntare ſtudiũ me cõ
tuli. ¶ Intellexiſti arbitroꝛ quis tibi in

tuam felicitatis domũ vadenti/duxſeqn
dus eſt/quia dũs ſolus nõ mũdus qui ce

cus eſt. nõ diabolus fraude plenus.non
bꝛutalis appetitꝰ peſſime laſciuiẽs petu⸗

lans atq; diſſolutus. Aduertiſti pꝛeterea

qualis via vadẽda tenendaq; eſt.qꝛ man

datoꝛũ dei.nõ via hominũ humanaꝝ ve
gqdinuentionũ. elicẽ te/ſi credideris.-me

autẽ in dño gloꝛiabundũ ſi oꝛans exoꝛa⸗
uerim. O ſi effeci/magna documẽtoꝝ fa⸗
ſce liberatus ſum Nam de reliquis modo

videlicet ambulandi.de hoſpitij ſocieta-

tisq; electõne.de vie tolerantia ⁊ ſimilibꝰ
ſcrutatio mãdatoꝝ dei/le reddet pꝛouidũ
ſagacem doctiſſimũ CPoſtremo illð vnũ
de domus in quã vadis conditõne/ ꝑſua
ſum habeto. Illã niſi auro gẽmis ve radi
antibo/ ſed materie celeſtis pᷣcioſitate eſſe
compoſitã. Cuius incole/nõ gule/nõ vo
luptatibus carnis ve illecebꝛis vacãt Ete
nim domꝰ?talis poꝛcoꝛũ eſſet nõ bominũ
Lur ita:quia homo qui dicit pꝛeſtãtiſſi⸗
mã hominis naturã eam ſupꝛa poꝛcinos
affectus nõ collocat neq; nobilitat. Quo
pacto: Quia ſi vocẽ poꝛco pꝛeſtiteris.nõ
aliud ab iſtis p ſumma iocũditate reqret.

Qualis ergo beatoꝛũ felicitas eſt:ſanctiſ.

ſima pꝛoꝛſus iocundiſſima ⁊ digniſſima
que in oꝑatiõe optima/optime potentie
reſpectu obiecti optimi que de eſt reponi
tur Que operatio optima eſt: Cõtempla
tio diuinitatꝭ intuitiua cũ quietatiua eiꝰ
fruitiõe.Que optime hoĩs potentie: In⸗
tellectus ⁊ volũtas.Quãobꝛem: Quia ip
ſe nos ſuꝑ bꝛuta ſole eleuãt ⁊ dei capaces
efficiũt.Quid de potentijs ſenſitiuis Nũ
quid ſaltem ipſe voluptatibꝰpfruent᷑ pꝛo
pꝛijs in obiectis?: Hinime. Que ratio:
Pꝛius enĩ aquã ignicopulabis ⁊ incom

poſſibilia chimere mẽbꝛa cõpones. q; cũ
voluptate felicitatẽ conſocies Quare ſic⸗

Buſtato quippe ſpiritu deſipit om̃is ca⸗
ro.Quare neceſſe eſt/ſuꝑioꝛũ potentiarũ
delectatõem / illã que inferioꝛ eſt extingue
reè/qm̃ in eis ex ſuꝑioꝛũ felicitate/ incom/⸗
pabiliter amplioꝛ q; ex eoꝛũ obiectis pꝛo
pꝛijs accreſcit iocunditas.Ex quovideri
poteſt maioꝛẽ eſſe delectatiõem in ſenſibꝰ
beatoꝛũ/qᷓ; ſit doloꝛũ acerbitas in coꝛꝑe

Z damnatoꝛũ. ¶ In hoc autẽ loco grauiſſi

Einſdem ſermonis

ℳ

Pbi ſue yleime poſuitc ſapientibo theo/
logis / multo magis cupiditatis ſit ad cõ

ſequendũ felicitatẽ aĩarum q̃ eſt ↄiuncta
pꝛime veritati qᷓ; coꝛpoꝛũ.Ab illo tamen
poꝛcino machometi ſui paradiſo nõ ſeqᷓ/
ſtrauit ſententiã Te autẽ interrogovir di
ſciplina⁊ ph̊ica eruditõe plenus/ſi hoĩes
immoꝛtales/eſu ⁊ potu delectabũt᷑ in oꝛe
Fateris.Eſurient ergo⁊ ſitient neceſſe eſt
et tãto intẽſius quãto eis intenſioꝛes tri⸗

buis delectatões.delectatio eni ꝓpoꝛtõna

tur appetitui.Quod ſi ita eſt comedere et

bibere ampliꝰcõueniet. Ventres idcirco
incomꝑabiliter capacioꝛes ⁊ turgidioꝛes
q; nüũc habere fieri q; ſine terminatiõe au/⸗

gmẽtũ ad qdð oꝛdinat᷑ comeſtio.Et pudet

et dicam / egeſtiones inſuꝑ fetulentioꝛi cu
mulo in illa beatitudinis domo cõgerere

opoꝛtebit. ¶ Denuo.ſi virgines plimas

habet vnus vir. cur nõ plurimos ſimilit᷑

viros mulier vna: Que ſi generẽt: immo

deratiſſime erit filioꝛũ pꝛocreatõ Sia ge
neratiõe vacant.pari modo a libidinoſa
copulatõne.alioquin illic et nature oꝛdo

Eꝑuerteret᷑/qᷓ ex illa exigit copula/generatõ

nem/et impotẽetia ſuevirtutis generatiue
cõuincitur que appoſitis om̃ibus ad ge/
neratiõem futura ſufficientibo illic ſuo ca
ret effectu (Poꝛro repꝛobatõe indignũ
iudico/ ꝙ angeloꝛũ felicitateê/ in coquoꝝ
pincernarũ ⁊ pꝛoſtibuloꝛũ ſcoꝛtoꝛũq; oſ⸗
ficia redigitis. Quanto rectius eſt hoĩes
ad ſimilẽ angeloꝛũ felicitatẽ ſublimãdos
aſſerere cũ chꝛiſto dicete/ in reſurrectõe ne

qʒ nubent neq; nubent᷑. ſed erũt ſicut an⸗
geli dei Math. xij. ¶ Et vbi inqͥes erũt ſi
cut angeli: In illa equidẽ beatitudis do⸗
mo/ ad quã ꝑegrinatio noſtra tendit/ad
quã niſi infeliciſſimi ſumus⁊ in mala ho
ra pꝛogeniti/totã vite labentis viam tota
anime intentõem oꝛdinamꝰ ad quã inui
tat xpᷣs quęlibet qui ſalutẽ affectat ſuam.
ade inquit in domũ tuam.q̃ fuerũt.⁊c.
4 In qbus verbis arbitret quilibet xõm

eſermonẽ hunc dirigere. vade citius

ne toꝛpeſce.vade letus ne paueſce per ſa⸗

717

lutis ſemitas.Pꝛo pꝛimo.pꝛimi Regũ.ij
Feſtina velociter ne ſteteris. Et ꝓuer.vi.
Vade o piger ad foꝛmicã et conſidera vi/⸗
as eius ⁊ diſce ſapientiam.vt videlicet pi
gritiam ignauiamq; deuites. Pꝛo altero
uitare philippum vel eunuchũ qui ibat

5

44

me inculpãdus eſt Auicẽna qui.ix. meta-

☚R

O

Bermo in ſolennitate

gaudens ꝑ viam ſuã. Actu. viij. Et ꝓphe⸗

tam audi canentẽ. In domũ dñi letantes
ibimus. ¶ Deindeſcdõo. In domũ hanc
accelera. In domũ hanc ꝓpera. vbi nulla
calamitas. In illã itaq; domũ cuiꝰſi no⸗
men petis rñũdet Jacob Geñxxxv. flomẽ
loci illius dom? dei.Et.xxviij.eiuſdeʒ Vle
re non eſt hic aliud niſidomꝰ dei ⁊ poꝛta
celi. Si eius conditões pᷣrequiris.opulè
tiſſima eſt.in pᷣs. Gloꝛia et diuitie in do⸗
mo eius.Rurſus ſpecioſa eſt Ob hoc pᷣs
Dſie dileri decoꝛẽ domus tue Poꝛro lau
dibus inſonat.in pᷣs. Beati qui habitãt
in domo tua dñe. ꝛc. Deniq; omnẽ homi
nis appetitũ ꝑfecta ſatietate delectat. In

pᷣs. Inebꝛiabũtur ab vbertate domꝰ tue

et toꝛrente voluptaꝶ tue potabis eos.Et
iterum. Replebimur in bonis domꝰ tue.
¶ Finaliter tertio tuaʒ pete manſionẽ.tu
am pete poꝛtiõem que eſt felix paternitas
vt ſcʒ manſio tua ſit in domo eterne retni⸗
butõnis cum pſal. Vnã petij a dño hanc
requirã vt inhabitẽ in domo domini.⁊c.
Poꝛtio quoq; in terraviuentiũ/quã nos
adire pꝛoſpero imꝑturbatoq; curſu / pꝛe⸗
ſtet ſummus illa in domo paterfamilias
domin? noſter Jeſus xpᷣs Amen ¶ Finis

Germo eiuſdgez de

