opat᷑ vnꝰ⁊ idẽ ſpũs.diuidens ſingłis put
vult. Itaq; deus ſicut dicit Job lumen te⸗
net in maniba.claudẽs et aꝑiens ꝓut vult

qni cuiꝰ vult miſeret᷑ ⁊ quẽ vult indurat..
eſt induratione pmittit. Neq; enim qͥſq;di
cerepᷣt Curita facis/etiã ſi pierit nationes

ꝗs fecit cui eſt p ratione volũtas.qui oĩa
qcũq; voluit fecit ĩ celo ⁊ in tera ꝛc. ¶ De⸗
fecit ad huiꝰↄſivᷣatõnis imꝑſcrutabilẽ ab⸗
ſſũ/oĩs penephoꝝ aſtrologoꝝ epicureoꝝ

ſtoycoꝝ/imo ⁊ ꝑipateticoꝝ ꝑſcrutatõ.dicẽ

abboꝛret traditiõe q̃ totiẽs monet.

49

tium / vel deu nõ eſſe. vel ñ curareres extra

ſe. velagere neceſſitate nature ſicut ſolem?
ignẽ. Quid idcirco mirãdũ.ſi deũ nõ ſicut
deũ glificauerũt.neq; grãs egerũt ſi nõſi pa
uerũt ab ipo ꝑoꝛões aliqð ſuffragiũ necq
Rlachꝛimas: Hoc ei fatuũ ̊ anile B deli
iudicabãt. 3 ocet hocor̃o cathonis apud
ſaluſtiũ. ¶ Hoc anta nr̃e ⁊vere religionis
adoꝛemꝰ⁊ pcidamꝰ añ deũñ.plo.co.do Et
iterũ. Sacrificiũ deo ſpũs cõ.coꝛ ⁊c Tali
bus enĩ lachꝛimarũ hoſtijs placatdeꝰ. Re

fert in vitaſpatrũ de illo machario anacho

rita magno.ꝙ interrogatꝰ vᷣbũ a frib inge
muit dicẽs. Ploꝛemꝰfrẽs ploꝛemꝰ vbi la⸗
crime purgãt pctã.ne illic ploꝛare cõtingat
ybi lachꝛime exurẽt coꝛpa nr̃a. Impoſſibi

le eni oĩno eſt no ploꝛare dicebat magnus

arſeniꝰ aut hic ꝑ pntiã. aut illic ꝑ dãnatõeʒ
Rorno teſte aplo.qͥd oꝛemꝰ ſicut oꝑtet
neſcimus/ſed ſpus eſt qͥ oꝛat ad deũ p nob
gẽitib inenarrabilibo.glo.oꝛare facit.Ad
quid ita? Nimirũ vt ꝑ ꝓfundã hũilitatem/
reddat aiam/ſuijpᷣius capacẽ. Supꝑ quẽ re

—

quieſcet ſpũs meꝰ q̃rit dñs:niſi ſuꝑ hũilẽ ⁊

quietũ ⁊ tremẽtẽ ſᷣmones meos.Eſt auteʒ
humilitas hec.vt hecabyſſalis altitudo in
dicioꝛum dei honoꝛetur caſto ſulentio ĩ fi⸗
dei ſimplicitate.quã hʒ pauꝑcula młr pluſ

aliqñ q; ſapiẽtes huiꝰ ſeculi.qͥ perſcrutato

res maieſtatis oppꝛimũtura gla.ſic oclus
nicticoꝛacis a clariſſima luce ſolis ſi cerne
re cõtenderit/retũdit᷑cecaq; ¶ Zur illuin
impleat.illũ nõ impleat.noli q̃rere ſi nõvii
errare.nõdũ impleris/oꝛa vt implearꝭ.Nã
qui vult eſſe ꝑticeps optimarũ dei donati⸗
onũ/oꝑtet oꝛõibo reduci.vt in bouoꝝ pꝛin
cipiũ. Ipᷣe quidẽ oĩboadeſt.nõ aũt omiĩa ei
aſſunt Tunc aũt ei aſſumus cũ caſtiſſimis
orõibo inuocãtes/reuoluto aĩo ꝓpinq mus
Ho c diuinꝰ dioniſius exeplificat de cate/
na ĩtelligibłiptẽſa in celũ.⁊de coꝛda nauis
herẽte litoꝛib.ꝑ quꝗ nanis ad litus nõ litꝰ
ad nauẽ deducit᷑ Wair, git aliqͥs repleri
ſpñſctõ? Vult exiſtimo Aſcẽdat exẽplo ſã⸗
ctoꝝ in ſuꝑioꝛa domꝰ.in cenaculũ grande
ſtratũ.hoc ẽ in apicẽ mẽtis ſue.claudat fo⸗
res.oſtia ⁊ feneſtras ſenſuũ ꝑ q̃s moꝛs aſcẽ
dit. Colligat in vnũvires ſuas oẽs.ſedeat

quieſcẽs.ꝑſeueretorãs.recogitet cũ ꝓpheta

oẽs annos ſuos in amaritudine aĩe ſue cũ

ſpe ſalutis/cõſequẽde. Sic enĩ oꝛat cũ ma

nia q̃ amarũ mare ⁊ qꝗ̃ mr̃ Jeſu mr̃ ſalutis

nominatur. Fiat repente de celo quaſi ve⸗
hemens ſonitus diuinoꝝ iudicioꝝ:q̃ſi ter
re facies.vt a timoꝛe dei cõcipiat᷑ſpũs ſalu
t.vt deniq;ð ſupmiſſo igne / fiat inflãmatũ
coꝛ et renes carnaliũ affectionũ / comutent
in deſideria fruentia fluentoꝝ ſuꝑnoꝛũ ſõ
tis vite. Quiſquis ſibi recepiaculũ tale pa
nerit. replebit eũ mũdans diuinitas deita⸗
od. Anero mirabile nimis eſt ⁊ neſcio⸗

—

ſi magis intimo guſtu ⁊ exnimẽto cogno⸗

ſcibilec; explicabile verbo. qua roefieri pt

vt ſpũſictus pueniat giam quã repleturus
eſt.nõ pᷣuentus ex opibe vel meritis.quoni

am nõ ex oꝑibſed exvocãte dictũẽ Jacob

dilexi. Eſau aũt ſꝑ odio habui. Ipaz nihil

ominus aĩam cohoꝛtant᷑ ſcripture ſacre. vt

ſep̃paret. vtſe diſponat·vt faciat qð in ſec.
pᷣdictis ⁊ ſilibo modis.oꝛãdo.lachrimãdo.

gemẽdo.velut aliqð oꝑetad ſpũſſcti ſuſce⸗

ptiõem. Nã ⁊ dei coadiutoꝛes eſſe tradita⸗

plus. Et certeſi nihil ꝓꝛſus coagit arbitri⸗

um. vñ meritũ Fatendũ eſt pleue coagit
ꝑ cõſenſum ſpontaneüů / obediẽtẽ pᷣmoniti⸗
oniſpũſſcti.ſed vt ita coagtr obediat hoc
iam nõ exſe eſt ſine gra ſed qꝛ gra pᷣnentuʒ
eſt ⁊ ꝑ eã ſalubꝛiter tractũ. Heq; tñ iõ min
ad meritũ deputat᷑aie cõſenſus hmõ iſica
criterarguit. Pꝛoſpꝑ ↄtra caſſianũ / dũ ẽ iſte
cõſenſus viuificatus ⁊ foꝛmat a gra.q;ᷓ ſi
p impoſſibile ↄſenſum hũcex puris natu/
ralibo elicuiſſet ſine gra.imo placẽtioꝛ ⁊ ac
ceprioꝛ tãto eſt deo cõſenſus talis.qᷓ;to deꝰ

in eo magis inuenit munſuũ qð acceptet·

ſicut bñficians nõ iõ minꝰ.ſed plus amat
bñ ſiciatũ. Aia pinde reddit᷑hũilioꝛ⁊ deo g̊
tioꝛ.ex ea cõſideratione qͥcqͥd hʒ meriti⸗
pᷣuentrix gra donat.¶ Quo õtra ſtultiſſt
ma eſt pᷣſumptio putantiũ ſe pᷣuenire deũ /
ipᷣmq; velut obſeqᷣ ſeruiliter ad hoĩs actio⸗
nem. Exrroꝛ iſte fuit pelagionoꝝ. ⁊ oimẽ
ſapiẽtes ſunt in oculis ſi uis. q terrena ſapi/
unt.nec iſta ꝑciꝑe q̃ dei ſunt pũt. niſi docu
erit⁊ repleuerit eos miſericoꝛditer ſpiritus
dñi repulſo ſpũ tumido mũdi. henus
q̃ſoſalutẽ nr̃aʒ nõ nobᷣ ſed deo qꝛ ſi fec nos
⁊ nõ iſi nos in eſſe nature dicẽte pſalmiſta

nõ minꝰ cõfitendũ eſt de eſſe gr̃e qð ẽ reqe

atio qdã. Docet hocor̃o pſalmiſte.Emit.

ſpi.t. ⁊ crea. ⁊c. ¶ Scãdaliſant᷑ aliſde ho/

mines q̃les pᷣdiximus carnales filij buiꝰſe

culi.qꝛ nõ rapiũt ꝙ hmõi pᷣuentio non tol

lat libᷣtatẽ atq; neceſſitatẽ. Aut quini deo

ſit inuenire viciſſitudinis obũbꝛatiõeʒ aut

pſonaꝝ acceptiõem vel inefficaciamopa/
tionis.dũ a puentiõe reſilit qst peccat. In

ducũt pᷣterea illud Aug.qy deus ſicres ad
miniſtrat vt eas ꝓpꝛios motus agere ſinat.

Liberũ arbitriun cur ab hac lege inqͥuntdi
cetur exemptũ? Necexẽptũ eſt fatemur.qͥn

ſinat ipᷣm agere deus ꝓpꝛios motus ſue lib

tatis.imo tanto liberius ⁊ efficatius ſinit.
qᷓto ipᷣm amplioꝛi puenit gra.viuificat in
foꝛmat coꝛroboꝛat ⁊ languiduʒ erigit ⁊ ſa⸗
nat. Puto(exempli gratia dũ egrotꝰ hõ
ſanatur a deo-nõ idcirco deũ eũ ꝓpꝛios mo
tus agere nõ ſinit.ſed ad eoſdem aptioꝛem
reddit. ¶ Addatur ad hec/cõſideratio ſalu
berrima ⁊ alta ꝙ in oꝛdine ⁊ latitudine ſpi
ritualiũ chariſma / inueniũtur ꝓpꝛij mor?
ſingularũ virtutũ ſuo mõ diuinioꝛi liberi/
oꝛi ⁊ excellentioꝛi quẽadmodũ ſuos mot⸗
habet naturaliũ agentiũ oꝛdo.vt motus fi

dei eſt miracula agere. Si habueritis fidẽ

ſicut granũ ſinapis / dicetis. huic mõti trãſ
fer te ⁊ tranſferet. Mons ſpei liberationeʒ

a dño reciꝑe qꝛin me ſpauit/liberabo eum

Motus charitatis habere oĩa que ſunt di
gratia. Amicoꝝ enĩ oĩa cõia ſuntvñ pr euã
gelicus ad ſenioꝛem filiũ Yili.omnia mea
tua ſunt.⁊ tua mea ſunt.Etita de reliqs vᷣ/
tutibo ſuo mõ.cõcoꝛdantias omitto. on
ſtat aũt qꝙ ſicut coꝛpus ꝓpter aiĩam eſt/non
raliũ agentiũ/oꝛdinatus eſt ſubiectus ⁊ ſbᷣ
eruiens ad agenda ſuꝑnaturalia diuinoꝝ.
chariſmatũ Qua in re ꝑſpicuũ ſit poꝛiſi ma

ſen coꝛollariũ pulcerrimũ qð nõ turbatre⸗

rum oꝛdinẽ deus. nec earũ motus ſaltẽ o⸗
bedientiales impedit. dũ ad fidem ad ſpeʒ
ad charitatem iuſtoꝝ /ꝓ vtilitate vel ipoꝛũ

yel ecdeſie/miracula ſpũſſancti oꝑat Dic
hodierna die factus repente de celo ſonus

ſic ignis ꝑ liguas ſuas diſꝑtitus.ſiclingua
rum aplicaꝝ pus in eruditarũ motos ĩſo⸗
nos varios.ſic docnen tanta viuacitas ĩ
eis / vt multa milia

teris petrus. Sic cõſtantia tam admirabi
lis ⁊ ebꝛietate ſimillima.dum ibãt apoſto⸗
li gaudentes a cõſpectu concilij qm̃ digni
habiti ſunt ꝓ noĩe Jeſu xpᷣi contumeliã pa
ti. Sic deniq; ſtupendũ illud vincẽs oẽm
admiratiõem miraculũ.ꝙinfra pauciſſios

annos omnem regionez ꝗ ſub celo eſta ſol

oꝛ tu vſq; ad occaſum et ab aquilone ⁊ ma⸗
ri.ꝑuagati ſunt. tam ardenter q; efficaciter

ecõtra.ſic coꝛpalis omnis iſte motus natu

ta milia hoim bꝛeuioꝛõe vl ſer⸗
mone / mox cõuerteret hõ piſcatoꝛ et ſine li

ie

glarom
mo
lacsſcha
Cufe
,aulaſin
ureſene
curmoo
fumwn

—
benntonan
mlevon
nſot
Etnr⸗
olutco
Pbiwe
(oſe

Oe⸗

ſe Nuid
ſmani⸗
Aog
Polinsten
fitunann
gine ytſn
türſupa

briseyn
lin n⸗
Kin
ſaheen
Ugflcep
Kenihtn

nag,
eſetded
Wrſmnt
Enaomi
Gmnni
onsſus
Aunsſti
uforn
engtn
ſchal
nweiosn
mapnan

amon

Nmeieht
Wpyne
niorilben/
iſs o⸗
Nnonsfi
ennsſide
icrönti

bentong

benboeun
ucheſuti⸗
indürau
Lommuame
1deſels

mmino. LQon

met/on
nosnamm
eenstſb
adiuinor⸗
ſtponim
Mötudare
otusſalto
ibenaſe
nnß
riont
Necchoſts
S
inmt
Gtundts!
mntſtel
guinitht
tüpen
ißdin
mhuntiin
Enttrod-
inuiſt
bab Auſ
inrin,

*

homines pauciſſumi et ignobiles et ĩopes
replẽtes mũdum euangelio dei qð erat le/
gib ⁊ moꝛibo inueteratis ſumme cõtrariũ
liudeis ſcãdalũ ⁊ grecis ſtulticia ſicut Augꝰ
et Chꝛiß. elegãter exaggerant in cõfirmati
onem legis noſtre.Hec inq; oĩa ⁊ ſilia mi
racula ſi ad ſola coꝛꝑalia reſpicias/ viden⸗
tur eſſe motui naturali cõtraria. Si vo na
turam cõꝑaueris ad grãm/iudicabis natu
ram vt ancillã/gre ſicutdñe/oꝛdinabiliter
paruiſſe. Oꝛdo qppe qualis alter rectioꝛ qᷓ
is naturalioꝛ eſt/qᷓ; vt replente ſpũſctõ oꝛ⸗
bem terrarũ/noua fiant oĩa.nouus rex:ino
ua lex.noua ſigna noua miracula? Inno⸗
ua ſigna.immuta miracula petit ſapiens.
Etin Apoc.dixit. Qui ſedet ĩchꝛono.ecce
otuerãt ĩlõgiſſimũ p/
trahi.ſʒ ꝓpoſiti memoꝛ/ad alterã me tranſ/
ſero cõſideratiõem.

nouafacio oĩa.

Hecunda colide ra

terrari/ nõ neceſſitate ſicut dictũ eſt. ſz ſpo⸗/
tanea volũtate attollit ipᷣm.vt in greem cõ
templatiue ꝑfectionis aſcẽdat.i

mentis eleuatio ſurſum ducens. Inſtarte
ſte Oui.de qua ferunt ꝙ repleta rore ⁊ ob/

ſtructa/ſi ad feruidũ ſolem expoſita ſit/ ſur

ſum abit. Myſtice.ros gr̃a.Pondus meũ

inqͥt Augꝰ.amoꝛ meus Illo feroꝛ quocũ/
q feroꝛ. hoc pfectũ amoꝛis pondus(ſi nõ
potius leuitas dicẽda eſt)emergere fac ſpi

ritum a turbida fluctuanriũ fantaſmatũ et

exundantiũ deſiderioꝝ carnaliũ/tetra cali
gine. vt ſuꝑas liber euadat ĩ auras. vt fera
tur ſuꝑ aquas cogitationũ vagantiũ ⁊ in⸗

ſtabiliũ.ſomnioq; ſimiliũ.vt eruat᷑de tene

bꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis. Abi pꝛius erat vin

ccus in mendicitate ⁊ ferro male cõſuetudi
nis ⁊ fomitis oꝛiginalis. ¶ Senſerat ex⸗

perimento felici repletiõem hanc ſpũs dñi

ſurſum agentẽ/ipᷣa mr̃ Auguſtini ſctã mo⸗
nic Hecaliqũ in eccia ſcti Cvpꝛiani mar
tiris ſuſceꝑat ſacrã cõiem. in qᷓ plenitudo
gre velut in ſuo fonte ſumit᷑ tum ꝓtinꝰ coꝛ
poꝛea terra leuato/tales erupit in voces.
lemus in celu volemus in celũ fideles
luiſſet hec inſolita clamoſitas ⁊ eleuatio.
Jba vt erat tota colũbine ſimplicitat / pie
benigneq; mñdit.Etqd vultis.qͥd querit⸗⸗
CLoꝛ meũ ⁊ earo mea ecultauerũt in deũ vi

Spũs dñi dũ replet hoĩeʒ incolã oꝛbis

emplatiue ꝑfectioni ¶Bpamſi
quidẽ ſpũs dñi repletiõem cõſequit᷑libera

na dum poſtmodũ quereret᷑ qͥd ſibivo

cuius coꝛpus etiam cõtemplatio leuabat
a terra. Sic in beatis pnie ſpeculis maria
magdalena ⁊ maria egyptiaca factũ legimꝰ
Quid ð ipᷣa noſtra iuuẽcula tympaniſtria

Exultauit inqͥt.i.extra ſe ſaltauit ſpũs meꝰ

in deo ſalutari meo. Sile aliqͥd ſenſit Au

guſtinus qͥ deo loquens cõfitebat᷑. Intro⸗

ducis me aliqũ in affectũ quendã inuſita⸗

tũ valde.qui ſi ꝑficiatur neſcio quid erit q
iſta vita nõ erit:ſed reſoꝛbeoꝛ Heceſt al⸗

cenſio in deũ quã petebat qͥ dicebat QOuis

ipa cõtemplatio quedeſcribit a cõtempla

tiuo Richardo. qð eſt liber mẽtis intuitus
in diuina ſpectacula cũ admiratione ſuſpẽ?

ſus. Vel vt Augꝰ ait. Cõtemplatio eſtigd

mentis illuſtratio vel iluminatio. Vel vt

Hug. placet. Cõtemplatio eſt viuacitas

intelligẽtie.qᷓ cuncta palam hũs apta viſi⸗
one cognoſcit. Vnñ eſt illud ſpũs oĩa ſcru⸗

rum pgit ſpũs.Seqᷣtur ⁊ in ſuos circulos
reuertitur. Hoc ſit dũ ꝓpꝛiã ꝑuitatẽ defecti

bilitatemq; cnigant. Hanc oiderart⸗
onem ſeqtur lachꝛymoſa deuotio flãte ſpũ

ſancto. Nam flauit ſpũs eius ⁊ ffuẽtaque.

In qbus aqs lacrimarũ ſelauat.balneat.
⁊ baptiſat cõtemplantis aia quẽadmoduʒ

dixit adapłos xpᷣs. Vos antem baptiſabi
mini ſpirituſancto ¶ Et qm̃ nihil ita ani

mam lauat purificat decoꝛat illuminat ⁊ e

leuat ſicut intima compunctiõis deuotio.
Ad hanc ſeq̃tur mentis illuminatio.nona

ua q̃dam neomenia iuxta illud yſa.Hõ ab
ſcondã vltra faciem meam ab eis eo ꝙ effu

derim ſuꝑ eos ſpũm meũ. ¶ Hec aut faci⸗
es dei plena grarũ que eſt ſol iuſticie / nulla
rõne videri põt ſine delectatiõe qꝛ dulce lu

422

uum Congruit id qðᷣ ſequitur Altaria ta
dñe virtutu. ſupple cõtulerũt hanceleuatoõ
nem ¶ ale aliqͥd de ſctõ Thoma referũt

*

dabit mihi pennas ſicut colũbe ⁊ volaboꝛ
reqeſcam: Oꝛo que ſunt penne tales: niſi

dei inuiſibilia ſalubꝛiter afficiens animũ

tatur.glo.ſcrutari facit.etiam ꝓfunda dei.
Add qð reduciturillud eccs. Luſtrãs vni/
ſa in circũitu celeſtiũ ſq; terreſtriũ: inferno

men ⁊ delectabile eſt oculis intellige ſanis

videre ſolẽ. Tunc ſentitur virtus ⁊ veritas
illius verbi. Spũs meus ſup mel dulcis.

ODů ſenſerat ſapiens qui iocũdus exclama

bat O qᷓ;ᷓ bonus ⁊ ſuauis eſt dñe ſpũs tuꝰ

in nobis. Tüceni ſm melioꝛem mẽt nr̃eꝛ
ois vinutem / ineffabilib? ignotis / inet⸗
fabiliter 2 ignote Giüginunr ait ivniſt

3

=

S

Zneffwater Snalecamulyl fit ĩieffab is
umm Etquo/
niam eodem dicente Dioniſio diuinusa?
moꝛextaticus eſt et ꝑfecie amantem ſui iu⸗/
ris eſſe nõ ſinit.ſed amati.¶ Ad hanc dele

umme cõuenientis coniũctio

ctatiõem amoꝛoſam ſequitur tranſ foꝛma⸗
tio. Exemplo auri ⁊ argenti qõ qdem du/⸗
rũ eſt ⁊ ſolidũ.ſed ꝑ virtutem ignis calefit⁊

liqueſcit ac in alia mutatur maneriẽ. vt q;/
libet foꝛmam poſſit accipe.Exẽplo pᷣterea

ferri candetis qð plicabile redditur:natu⸗

ram induẽs ignis. Exemplo rurſus aeris
luminoſi.Exẽplũ de gutta aqᷓ.q̃ multo vi/⸗
no mixta cõuertitur in ipᷣm nõ placet. ꝓpter
erroꝛem Almerici ꝑiſius damnati ⁊ alioꝛũ
dicẽtiũ aĩam cõtẽplantis in deũ cõuerti.et
pꝓdere iam eẽ qð hẽbat in ꝓꝛio generetha
bere ſolũ eſſe ideale in deũ. Itaq; nõ q̊ mõ.
ſed hoꝛibo fit in aio tranſſoꝛmatio qdamꝑ
ſpm̃ſctm̃ ſicut notat Aplłs. Nos aũt reue⸗/
lata facie glam dñi ſpeculãtes tranſtoꝛma⸗
mura daritate in claritatẽ tanq; a dñi ſpni.
Adaritate fidei/in claritatẽ cognitiõis.A¶
claritate rõis/in dlaritatẽ intelligẽtie.a cla⸗/
ritate in intellectu/ in caritatem expimẽétatk
einde ſeqͥ tur defectõ
ſiue caſus vel extaſis. Exemplũ de alauda

noticie in affectu
que qũ illuminat aſcẽdit. aſcẽdens cantat?
iubilat. cantas obliuiſcit᷑ ſui.⁊ tandeʒ velut
ſtupida vel ſpaſmata cadit.ſic Dioniſius.

MHos inqͥt caſtiſſimis cõtemplatiõibe⁊ di⸗/
uinis ſplẽdoꝛibo repleti ſuꝑ apparentiam

radioꝝ in btis expimẽtis p exceſſum men

tis deficimꝰ. Cõcoꝛditerad pſal.Detfecitĩ
ſalutare tuũ aĩia mea.Etiteꝝ. Defecit caro
mea? coꝛ me.de.coꝛ.mei⁊ ꝑs mea de? i eter

nũ. Et in ꝓſa. Mirant᷑ ⁊ deficiũt Tlia ſũt

ſine nũero. Hec eſt pᷣcioſa in cõſpcũ domi⸗

ni moꝛs ſctõꝝ eiꝰ quã obtinere balaã niſꝰ

eſt dicẽs. Moꝛiat᷑ aia mea moꝛte iuſtoꝝ.o

bõa moꝛs.ſuſpirat Bern.q̃ vitã nõ aufert
ſed mutat in meliꝰ. Qũñ eni foꝛmidat᷑luxu⸗
ria/ vbi nõ ſentit᷑ vita: Quõ hʒ peccãdi po
tentiã.qͥ trãſcẽdit peccãdi cõſuetudinẽ.Ex
cedere q ppe aiaʒ etſi nõ avita ſaltẽa ſenſu
vite neceſſe eſt.vtnec vite tentatio ſentiat.
Vtinã frequẽter hac moꝛte cadã.vtlaq̃os

moꝛtis euadã.nec ſentiã luxurie moꝛtifera
blandimẽta.nec ire auaricie veljimpatien⸗/
tie ſtimulos.moleſtias ſolicitudinũ ⁊ cura

rũ ¶ Zalisvt opinoꝛ defectio/anglice pn
ritatis ẽ.mũdi delectatõib.coꝛꝑm ſilitudi

nibus nõ inuolui.Sʒ hoc plane facit foꝛ⸗

terat nedũ illud amoꝛelangueo.philocap⸗

tis vt moꝛs dilectio.qꝛ ſicut aiam moꝛs a nen
coꝛpe.ſic aĩm dilectio ſepata müdi vania Pbſuet
te. imo ⁊ qñq; ab ipo coꝛpe. ¶ Tegiſſeme ßbll
mini me/ de quadã muliere deuota. qᷓ ßmo ſcnos,
nẽ ſup tranſfoꝛmatione mẽtis in deũ p di · Drun
lectiõem die pẽtecoſtꝭ.audiẽs concutiebat hich
Pꝛimo gemitib inenarrabiliby ſuſpirs nbi⸗
atq; ſingultibo q dũ culparet᷑ ⁊ pulſib claan . inig
culis phibereta circũſtantib/ne clamoꝛi⸗ n n
bus ſuis turbaret audietes. nec hipocriſiʒ ent
oſtentaret.tace fatua quieſce miſera. pa mot d
cõpꝛeſſo ſpũ velut muſtũ ſine ſpiraclo qð nce
lagũculas nouas dirũpit.nõ valens pleni uu
tudinẽ amplius feruidi ſpũs intra ſe cape/ nol
re. diruptis venis ⁊ neruis expirauit. Htã pſunſ⸗
p meam fidẽ.ſic enĩ pie credere fas mihi eſt an e
Bliã martir amoꝛis / effecta. qᷓ iĩ canere po⸗ dlua

ta ſum:amo ꝑ amoꝛẽ Uulnerata charitate
ego ſum.ſed ⁊ amoꝛe moꝛtua:moꝛtua mi /
bi.⁊ amato viua.( Rurſus defectiõempᷣ⸗ T
dictã ſeqͥtur aut cõcomitatur abſoꝛptio q
dam / ſimplificãs ⁊ vniẽs cuʒ deo.atq; ſuo
mõ mentẽ deificãs.qñ ꝑditis nr̃is alterita

tiboꝛ ↄcupiſcetijs /curiſq; cõcluſis ꝛſupꝑmũ ü
dane explicat.in diuiuũ monadẽ cõgrega An
mur.ait diuinꝰ dioniſiꝰ. Cõfoꝛimniterad i / hhi
lud eruditoꝛis ſui pauli.moꝛtui eſtis.⁊ vi ⸗ ileh
ta vr̃a abſcõdita eſt cũ xpᷣo in deo. Heceſt 77
pax q̃ exuꝑat oẽm ſenſum. pax quã mũdnſ crk
dare nõ põt.qꝛ in mũdo pᷣſſurã.in me pacẽ c
hẽbitis.aitxpus.Gira regira in ventrẽ. in ltnön
latus.in doꝛſum.nõ alibi pacẽ inueniest⸗ñn· te
tus oꝛbis nõ ſatietatẽ ſed ardẽtioꝛẽ dñatõ L
nis libidinẽ inſtillauit. nec erat totus oꝛb üpenp
illiniſi ꝑunlus bolus. Sic in auaris. ſicĩ ii
ꝗrũt nec pñt ſatiari Nonne rabida fames WDl
qũn nec ſaturatoculus viſu/necanris audi Lind
tu: Solus ſpũs dñi eſt qͥ replet in bõis de Lispi⸗
ſideriũ nr̃jm. q adipe frumẽti ſatiatnos. q· nralt
dat manna abſconditũ q̊ ꝓpha paſtus eru⸗ mſep
ctat. Quaʒ magna multitudo dulcedinis ſligt
tue dñe.quã abſcõdiſti timẽtibite. ¶ Hic Witch
eſt calculus filioꝝ dei habẽs nomẽ ſcriptũ ain
qð nẽo nouit niſi qͥ accipit. Hic in diuinã aa
bilo aure tenuis ſentitoñs. Hic in thala⸗ dnn
mo doꝛmit ⁊ reqͥeſcit ſalomon pacificus.? mWde
beniamin adoleſcẽtulus in mẽtis exceſſu. Uinüigt
Hic gaſtatur fauus mellis.fauus ꝓpteri fjſ
luminatiõem intellectus.mel ꝓpter dulco⸗ n

nnoeg
Mäfne
mäne
Cncnnant
Pöſſhing
Pulſpc
Uedanat
cbipogf
en
Pirnche⸗
blegpn
unt
Daut:
ionhick
ianerpof

oiee

lchmne

Cäöenß 1

Mopod
. cle
nfssbenn
uſornpni
dicigen
miterol
nichiseni
w⸗Dcet
guinint
nmepace
1ennt.in
inneniesi
nceruit

Etoneditſ.

bnnsol
naumnd ſ

lispoen.

bicnms
nms l
nubobde
gürzpb.
atenn
Onlceginis
Ne. .

neſethi.

cindiuin
icin thin
Ncfils

lnnn.
.

De ſpirituſancto

Legimꝰ aplm poſtq; raptꝰ in tertiũ celum
audiuerat archana verba que nõ licent ho
mini loqͥ ꝓoſtq; inſuꝑ mente exceſſerat ðo

rationem affectus. Hic moiſes miſtic' du⸗/
cit gregem viriũ ſuarũ / in interioꝛa deſerti
Hic ſedet ſolitarius etleuat ſe ſupꝛa ſe yvbi

„

dñs loquit᷑ ad coꝛ eius. Hicdi

cutit/ vocans ⁊ inſonans ad opus actiuep

dilectione,
tima conſideratio.

tie.cõſtituit ipᷣm foꝛtẽ ⁊ e editũ ad opera

vite exterioꝛis ⁊ actiue. ¶ Vidimꝰ hoc in

Maria q̃ poſt ſuſceptã gre plenitudinem

in xpᷣi cõceptione ꝓtinus iuit in montana
cũ feſtinatõe.miſtratura Eliʒabeth cogna
te ſue. ¶ Retundit hoc exẽplo arrogãs be⸗
gardoꝝ ſtulticia.que in talẽ ſe libertatẽ ſpi
ritus ex cõtemplatiõne mentiunt᷑aſcendiſ⸗

ſe. vt nõ amplius teneant᷑ iuinis obſequi
pᷣceptis tanq; ſeruilibo. Quo cõtra ẽ illud

rypi. Si diligitis me / madata mea ſeruate.

Et pfecto tanto eſſe humilioꝛ atq; ad ſᷣuiẽ
dũ pmptioꝛ quiſq; dʒ ex munere qto ſe ob

ligatioꝛẽ eſſe ↄſpicit in reddẽda roe.(Nã

cu plenitudo legis ſit dilectio / ſignũ v̈o di

lectiõis ſit echibitio oꝑis.qᷣ nõ diligit ope
ꝓximũ /quõ legẽ ipleuit: Pꝛoximũattedi⸗
te nõ viciũ nõ erroꝛẽ ſuũ.qꝛ q diligit iniq/

tatẽ odit aiam oꝑan cã. Ceterũ legim⸗
moiſen poſtq; locutus fuerat ei dñs in mõ

tis caligine/ꝙ ad pplłi tumlłtuãtis regionẽ
deſcẽdebat tabulas leg ferẽs. ⁊ ex ↄtẽplati
onis interioꝛis redũdãtia.facies eius radi

oſa coꝛnutaq; videbat᷑. Eteniʒ ſicutlãpas

exlũine.ſic coꝛpus totũ ex interna cõtẽpla
tione luceſcit pulcrificat᷑ tniteſcit. Hiĩc vul
tus hincoculi hinctota coꝛꝑis cõpoſitõdi

uinũ aliqͥd ſobꝛiũ.modeſtũ.ſerenũ ⁊ deco/
rũ pᷣ ſe ferunt/ſed velãt faciẽ hanc hũilesdi

cẽtes. Secretũ meũ mihi.ſecre.me.mi.

cit petr? bo
nũ eſt nos hiceſſe.Et philippus ſufficit.⁊?-
Maria magdalena. VUidi dũm ⁊ hec dixit
mihi. Hic introducit᷑ aĩa in cellã vinariam
vbi bibit ebꝛiam ſobꝛietatẽ ſpũs. vbi ſuſpi
rabũda epithalamiũ canẽs verba dimidi/⸗
at dilectus meus mihi ait ⁊ ego illi. egodoꝛ
mio ⁊ coꝛ meũ vigilat.Hic obteſtatur dile
ctus de dilecta. Adiuro vos filie hieruſalẽ
ne ſuſcitetis vel euigilare faciac dilectã do
nec ipᷣa velit. Ault aũt dum pondus amoę/-
roſum ſpũalis boꝛologij/cadit/⁊ mentẽ ꝑ/

pximoꝝ p quo ſit hectertia ævl

Certia conſidera
tio. ¶ Spũus dñi / du repleuit holem inco
lamoꝛbis terrarũ ꝑ plenitudinẽ redũdan/

et dixerat. Ar̃a cõuerſatio in celis eſt. hinc

talis ⁊ tãtus regredit᷑ad diſponeda cublia

maritoꝝ ad verbera.ad tumuicꝰ.ad vincu

la AVbi qͥd amplius miremur neſcio.vł ſbᷣ

49

limitatẽ in cõtẽplatiõe.vel humilitateʒ in

actione.vbi deũ quodãmõ ꝓpter deuz deſe⸗
rens.cupiebat anathema eſſe a xpop pplo
ad xpᷣm trabẽdo. ¶ Scripſit Chꝛif.ſalu⸗
berrimũ de cõpũctione libꝝ.vbi regem da

nid mirat᷑ ⁊ extollit ſupꝛa modũ /qui tałfu

erit in actione regiminis regni cuʒ aſſidui
tate cõpunctionis intime cuius voces.iſte
ſunt.Zota die cõtriſtatus ingrediebar.la⸗/
uabo ꝑ ſingulas noctes lectũ meũ.Fuerũt

mihi lachꝛime mee panes die acnocte.O

culi mei ſemp ad dñmiet talia ſine numero
pꝑ pſalteriũ. Verũ hocſibi pᷣſtabat ſpũs foꝛ
tis.quo cõfoꝛtari petebat dicẽs Redde mi
hi leticiã ſalutaris tui ⁊c. Sequit᷑ ꝑtinens

ad actiuã.Docebo iniquos vias tugs.
Vellem daret h ſpaciũ qͥ ſereniſſimũ rho⸗

manoꝝ regẽ co mꝑare liceret in haclaude

ipi dauid.Eũ nanq; laboꝛ incredibilis ac
tiue vite iugiter exercet. In quo nihilomi
nus ſpũm deuotiõis habitare comꝑtũ eſt

ꝑ collocutiões deuotas vſq; ad cõpunctio
nem lachꝛimoſam audientiũ. His oculis

vidi et ſenſi.¶ Exultans nũc in ſpũ confi⸗
teoꝛ tibi pater.qͥ fideliter in actiõe laboꝛan
ti qñq; plꝰ intime ↄpũctiõis infũdis.quã
nõnullis in ocioſa vita/ cõtẽplatõez hmõi
tota ſolicitudine induſtriaq; q̃rẽtibo. Ita
pr̃ qm̃ ſic bñplacitũ eſt añ te. Gñplacituʒ

nõ meritũ vt nõ gloꝛietantete ſtulta pᷣſum
ptio oĩs carnis.ſed qui gloꝛiat᷑in te gloꝛiet

¶ Inuenio pᷣterea deuoti Bern. deſideriũ

tale ꝙ; grãm pᷣdicatiõis ſeu mĩſtratiõis ſicĩ

alios effunderet.nõ vt canale qð ꝓtin ſic/
cat᷑ feces retinẽs.ſʒ vt cõcha plena ſuꝑefflu
ens ſeu fons viuꝰ ꝑpetua vena ſcaturiens.

qui nec facile turbat᷑et turbatꝰ ptinꝰad ni

toꝛẽ pſtinũ redit.Ad quid ita qrebat ſctũs

iſte· vt nimiꝝ actio conteplatioõis grãm nõ
auferret. Hinc eſt eiuſdẽ ad frẽs documen

tũ ꝙ in qualibet actiõe/ meminerit illiꝰ ec⸗
deſiaſtice cohoꝛtatiõis Surſuʒ coꝛda.cui

tam veraciter q; ftequẽtervtinã fieret rñſio

Hẽmus ad dñm. ¶ QDuid q; Anthonius
poſt plenitudinem contemplationis in de
fto hauſte/ipᷣe neq; ex occurſu frenti ſr̃m

*

vel moleſtie ſentire ſe fatebatur: Hoc mira

tus eſt Hilario ſed tãta tã q; radicata ſta/

bilitate anchonij mens immota manebat.
aut ſi mouebatur cõtinuo redibat in idip⸗
ſum. Datur exemplũ ſenſibile de acu nau⸗
tarũ/affecta ꝑ magnetem.que iugiter redit
ad poli ꝓſpectũ.¶ Hãc ſtabilitatem con⸗
templationis in actione. ⁊ actionis in con
templatione.fniſſe erediderim in biis gre⸗
go.bñdicto ⁊ ſilibo plurimis. O de ipſis
aplis atq; diſcipulis hodierna die factum
nõ dubito. Poꝛro de martiribo LQauretio

AVincẽtio ⁊ talibo- venerabilis Richardꝰ

ſentit eos in medijs ignibo addiuina ſuſpe
ſos feruẽtius qꝙᷓ; fuerant in ꝓſpis. Hoc ſo⸗
nat illa vox Vincẽtij dũ vꝛerʒ coꝛpus ma⸗
china candẽs.Ecce nũc in ſublime agoꝛ ⁊
oẽs pꝛincipes tuos ſeculo altioꝛ o tꝛanne
deſpicio. Qð aũt in xpᷣo patiente nõ fuerat
diſpanſatio fuit ꝓ nr̃a redemptiõe Alioqͥn

delectatio interio:/coꝛpeam oẽm abſoꝛbu
Rurſus methaphiſican

do cũ theologia conſidero/ hec ſpũs dñi

ſipeffluẽs repletio ſtabilit aiam in ſpũali
tate. eo ꝙ a materialitate q̃ ̃m Areſt.male⸗

ficiũ oꝑat᷑ ißam magis ac magis purgat⁊
elõgat. Hincfit vt creſcẽte hmõi repletiõe

ſpũs dñi/ipᷣa cupiditatis ſeruitus letifera⸗/

vel eijciatur penitus ſicut in btis.vłimmi

nuta langueſcat vt in viatoꝛibo ꝑfectis.

BSupꝑaddamus ꝙ ſpũs dñi qͥs repleuerit.
dños facit.nõ q̃liũcũq; rerñ ſed oiʒ Omiĩa
nr̃a ſunt inqͥt apłs.Nã qͥ ſpũ dei agunt᷑ hi

ſilij dei. hi liberi fiũt.qꝛ vbi ſpũs dni/ibi li⸗/
bertas. ꝙ ſi filij liberiq; ſunt. heredes eos
eſſe ↄñs eſt.heredes qͥdẽ dei.coheredes au

tem xpᷣi.Xpᷣm vero dñm eſſe oĩm/mulcipli

ci titulo qͥs ambigat: Ac ꝑinde qͥs negʒ eũ

coheredibo ſuis ola tribuere abũdead fruẽ

dũ vel ad obſequiũ. Voxeſtapłli. Scimꝰ

Im̃ diligẽtib deũ oĩa cooꝑant᷑ in bonũ. et
ſic etiã ola aliena mala.Attendat᷑̃rurſꝰhoc
dominiũ ſuꝑ coꝛpus ꝓpꝛiũ.qð obedit pm⸗
pte ſpũi ſicrepleto.longe excellẽtius q; vi⸗

erat Areſto.cuius tñ hec eſt ſnia q in vir
tuoſo oĩa cõſonantrõni.Datur ⁊ ipᷣm do⸗

miniũſt uꝑ exterioꝛa in languoꝛibocurãdis

io ſubijciẽdis demonibo ⁊ generaliter ĩ mi⸗

rabilibo faciẽdis put expedit.vel ꝑſone fa⸗
cienti. vel alijs ꝓ qbus fiunt.ſicut oꝛdineʒ

nature iã dixim gre ſubditũ eſſe. Qð ſi ita

Bermo de ſpirituſancto

Mecq; ex circũſtantibus furbis dum alexã/

turt llera/ ſenſiſſet Auicẽ. ponendo mat eriã exterio/
dꝛiam qnq; veniſſet/ aliquid turbationis

rem ſubditam eſſe ronali aĩe / ybi fundare

mititur magicã naturalẽ. tolerabiliꝰdixiſſʒ
ſed altera fuit intentio ſua ¶ Colligimus
expᷣmiſſis ꝙ ad moꝝ mutatiõem notabilẽ

in microcoſmo.ſcʒ in hoĩb/oↄñs eſt muta/
nões in macrocoſmo hoceſt in maioꝛi mũ
do notabiles fieri.ſicut in diluuio.ſicut in

fulminatione pẽtapolis peccatri.ſicut in

hoꝛrendo ſcelere iudeoꝝ ꝓ nece xpᷣi qñ ſol

obſcuratꝰ eſt.terra tremuit. petre ſciſſe ſũt.

Deniq; qᷣd depcatio aſſidua motu ſuo pon

ſit hoc et Jacobo/⁊ eloqͥa ſacra/⁊ miracu⸗
la cebꝛa teſtant᷑ Hodiernũ inter cetera mi
acula qð oꝛantibo aplis patratum eſt.

tiõis vel ſtudioſitas vel curioſitas.

zi
maqueſtio. uerũt aliqͥ/cur mõ

det Gꝛeg. in Omel. euãgelij de aſcenſiõe.

lt qui ſolicitat pꝛo

ppter hect pᷣdicta nõnullos młtiplex inqiſi

ſigna eos qͥ credũt nõ ſequutur vt ſerpẽtes
tollant.vt linguis loquant᷑ nouis ⁊c̃. Rñ⸗

apls dicẽs. ꝙ lingue ſunt in ſignũ/nõ fide⸗

libus ſed infidelib.¶ Scda qõ.

diuerſis ſonis eadẽ lingua reſonabat Vel

an idẽ ſonus/ſe vario mõ intelligibilẽ red
diderit ſicut in audiẽtibo erat va rietas VUi
ertia qo

det᷑ſcõm magis eſſe pbabile.
mplius qrũt ſi donũ hoc linguaꝝ col
latũ eſt mlierido et marie mr̃i Jeſu.ſedẽti⸗
bus ⁊ oꝛantib in cenaculo cũ reliqͥs. Au⸗

mulierem nõ ꝑmittit ſed aliud eſt qð lex cõ
munis vetat.aliud qð pꝛiuilegiata ſeu pꝛi

ea in .S Wue⸗
rut qualis illa fuerit lingnarũ varietas.an

get difficultatem dictuum apli. qui docere .

uala cõcedit Itaq; maria aploꝝ fuit apla
Muana ꝗõ ¶ Amplius qrũt.ſi in aplo
rũ eplis erat doni illius latens energia.vt

ꝓ legentiũ varietate / ſeſe darent intelligi lit
tere/ſic lingue.hoc nõ opꝑtuit.
mõ viſibili ſpmſctm̃. pbabile eſt ꝙ ſic. q;⸗
nis Simõ magꝰ oppoſitũ putauerit dicẽs

date mihi hãc ptaté. Eth̊ de ſimonia gran
dis poſſʒ eſſe declaratio.ſ ꝑgim ad termi/
¶ Duerüt alij.ſi hodi

num. Srdo, rũt alij
erna die ſpuũſſcti repletio ↄfirmauit aplos

nũc doctoꝛiſatos ſic ꝙ peccare nõ poſſent

vel errare.cũ de petro dicat paulꝰ ꝙ repᷣhẽ⸗

ſibilis erat. qꝛ nõ recte ambulabat ad veri⸗

tatem euangelij. Sʒ ↄcedimꝰ repᷣhẽſibili⸗

tatẽ fuiſſe venialem nõ moꝛtalẽ. ¶ vij.qõ.

ingne. c nt. Muita qõ
¶ Duerũt ãmplius.an ſoli apłi darẽt hoc

heretice
öfiack
gekenic
moꝛte
Tintemn
holis⸗
Gähun
gſuci

hototi⸗
ann
ndei
ſcei
n

*

Wer ſ/
Nuſß
Auns
nwrd⸗
aiuu
Aloumni
ngſen
niſar⸗
bigſi
rann
uuſtope
imiran
egenn
umet

1. (dii
noſitlfid

Nſape
g . i
Dünö
. Oe
nengan
hnr Vl
blling

nsn

Lmuds
gapcl
uſeceni
ſigs. Zu
liare
lai⸗
naſept
fitap
iſincp⸗
Mingi
mutoe
Plc
ndices
RiSn
terni.

ſtaphos
hoſen
gebe
heſvl

MWalignus ex oppoſito blanditurad arro
gantiã· na queſtio.
ſanctis pr̃ibus poſtmodũ cohabitatiott vGv —

utilis ⁊ valde nota bilis eiuſdeʒ magiſtri
Joh. de gerſon depñt verb

ga cofirmati. cocedet ⁊ hmõi cohabitatio
ar rara auis eſt in terris. ¶ Lqõ.

ſcipulos oẽm veritatẽ. cũ hoc ſit a ppꝛiatux?

tium neſciſſe videaot vt geometriam aſtro
nomiam?: Rñdent doctoꝛes ꝙ ſcriptura ſa

Itẽ ꝑ qᷓ ſigna cognoſcitaduẽtus ſpũſſan/⸗

Germo de verbis domiim 49

Sedcur hac die pentecoſtes potius q; al accædi.vt celeſtibi deſiderijs accẽſi.fontem
tera datus eſtſpuſſctũs: Vt ſcʒ eius ignea
lex noug lunc daretur quando vetus dona

ta eſt ¶ Octaua queſtio. ¶ Cur p̈ceſſitre/

dentinus ac vehemens ſonitus: Qm̃ ſolʒ
cſpũs bonus facere ad bumiliationem

Aur cũ aplis

⁊ diſcipulis cohabitabant mlieres.cuma

lis culpata phitaq; eſt: Dentur nũc tles in

eꝝ quõ dicit᷑ ſpũſſanctus docuiſſedi

filij. cũ p̃terea mitas veritates philoſoppha

cra ꝑ antonomaſiã dicit᷑ oĩis veritas. In qͥ
ſupba cõfunditur nõnullo garrulitas
indecima queſtio. ¶ Solicitat alios
1 ſctõ Quotꝛqualibo mõis

P mo
mittitur qbillabit᷑ ⁊ quõ ꝓcedita preet fi⸗
lio. ⁊ hic de ſciſmate grecoꝝ plurima Quõ
remiſſione; peccatoꝝ facit ſpũſſctũs. Etſi
detur plenitudo ptãtis eccleſiaſtice ſine ſpi

rituſctõ gratificante ſeu ſine gratia gratum
faciẽte.qm̃ hic grãdis laqus hereticoꝝ vt
idem? in hoc cõcilio. ogecima a⸗
Rurſus qᷓ ⁊ q̃les ſunt irremiſſibles i ſpi

ritũſctm̃ blaſphemie.⁊ de diſtictõe donoꝝ

iter ſea vᷣtutibo btitudib⁊ fructib/xiij:.qõ

cti in mẽtem OQuibo inſup argument
regulis pbant᷑ ſpũs ſi ex deo ſint ⸗ liij. qõö
Peanc ſi qͥs poſſer ſne certitũdinalit
de ſe vl altero ꝙ heat ſpm̃ſctm̃ cũvideamꝰ
bereticos pmptos ad moꝛiẽdũ plus aliqũ
qᷓ; fideles catholicos ⁊ vñ ꝓcedit hoc:Vi/
det᷑ enĩ qñqʒ; in ipᷣis hereticis gaudium ad
moꝛtẽ ſed auidũ efferũ plenũ deſperatiöis
⁊ interne cõſolatiõis vacuũ. In ipᷣis vo ca
tholicis martiribo gaudiũ eſt charitate cõ⸗
ditũ .humile.patiẽs benignũ.plenũ ſpeat⸗
q; fiducia.interiꝰ ſuauiter conſolante.
lia magis ⁊ magis occurrebãt ſpecu
latiue tractãdã.ſed aliud tꝑs ⁊ aliũ locũ ex
poſtulãt Ipa tetigiſſe ſatis fuerit. Kini⸗
amus tãdẽ inoꝛõe ⁊ aduẽtũ ſpũſſcti in noſ
depcãtes dicam eidẽ. Aeni ſctẽſpũs. qm̃
in die bona venim ad te. reple tuoꝝ coꝛda
fideliũ.⁊ tui amoꝛis in eis ignẽ accẽde.qᷣm
ignẽ miſit dñs in terrã ⁊ voluit vehemẽter

vite ſitiamus ⁊ ad ipᷣm veniamꝰ pᷣſtãte eo

qui eſt benedictus in ſecula.Amen.
¶ m dies pentecoſtes dies eſt iubileus
gratie remiſſionis ⁊ indulgẽtie.rõa biliter
indulgẽtias nũciari ſolitas denuncio.

xplicit ſermo factus coꝛã cõcilio con⸗

kantie

ſctõ pẽte.vij. Julij: Anno dñi. O.cccexxi

bo dñi Jeſu verbis
Eñnite ad meoẽs qui laboꝛa⸗
tis ⁊ onerati eſtis ⁊ reliqua
y Salutare nobis eſt frẽs cha
NAX riſſimi cũ omni veneratione

— .

mentũ qð manifeſtũ ẽ in carne⁊ apparuit

in mũdo ꝙ vicʒz ihs xpus venit in hũc mũ

dũ pctõꝛes ſaluos facere⁊ qrere qð ꝑierat.

*

Aenit aũt non qualis erata pꝛinci io cre⸗
atoꝛ ⁊ iudex omniuʒ ſeculoꝝ.ſed qlis nob
cõgruebat.ſicut ſpecioſus foꝛma pꝛe filſs
boim. ita copioſus⁊ diues in mia.ſuꝑ om

nes qui inuocant illum⸗ Aenit tanq; ſal⸗

uatoꝛ pꝓ ꝑditis.redẽptoꝛ ꝓ captiuis.rexp
militiby. dñs ꝓ ſeruis. diues . paupiby.me
dicus ꝓ egrotis.vbi ſicut nullũ ab infirmi

tateliberũ inuenit. ita ꝓ ſaluatiõe oĩm ad⸗

uenit. Venit flos floꝝ dux moꝝ.venie ve-

na. fons pietatis ⁊ gratie.patẽs domui Ja
cob/ in abſolutiõem pctõn ⁊ menſtruate.
Venit tãc; doctoꝛ bon /magiſter pi bdi
catoꝛ veritatis ⁊ mĩe.mitis ⁊ humilis coꝛ⸗

de. Uenit de ſolio maieſtatis de ſinu ði pg

tris. ? qð ibi hauſerat de fonte pietatis / H

eructauit nobis ¶ Etqͥd hoceẽ potuit ni⸗

ſi charitas? Jpa eſt q̃ ſola cõmouit viſcera

miĩe dei noſti / q̃ mitteret nob liberatoꝛem
⁊ ꝓpugnatoꝛẽ qui liberaret nos de ſeruitu⸗

te diaboli q̃ oppᷣſſi eramꝰ. Teſtatp̊ aplus

vbiait. Pꝛopter nimiã charitatẽ ſuã q di⸗
lexit nos / deus pater fillũ ſuũ miſit. Iteʒ ꝓ⸗

pꝛio filio ſuo nõ peꝑcit. Haccharitate ſua
vꝛgete dei filiꝰ venit de celo. hac vegete ſu/
pedi ſe ꝑmiſit in ligno. Hac vꝛgẽte deſcen

ditvt ſuos educeret qͥ captiui tenebantur ĩ
inferno. ¶ Hanc ipſeet verbo docuit. et

one ſicuit Hacſigniſicauit ⁊ loco. Verbo

fip dĩim Gacellarii piſieñ. In die

S Hdicarecũ nulla tñ poſſimus J
rõne ↄpꝛehẽdere‚/magnũ hoc pietatꝭ ſaocnaan

—

De verbis domini

docnit cũ dixit Diligite inimicos vrõs ⁊ců.

Exemplo cofirmauit.cũ in cruce pẽdẽs ꝓ

ſuis etiaʒ crucifixoꝛibooꝛauit. Pr inqens
ignoſce illis qꝛ neſciũt qͥd faciũt. Sangui
nis effuſione cõfirmauite ã.qꝛ poſuit aiaʒ

ſuã ꝓ ouiba ſuis.etꝓ ſuo grege pius paſtoꝛ
moꝛi dignat eſt. Deſignanit eã ⁊ loco cuʒ
diceret. Venite ad me oes qͥ laboꝛatig ⁊ o
onerati eſtis.A¶oc & caritatis ipᷣe ẽ ¶ DSʒ
diſcerne. vtrũ ſue boceſt dinie an nr̃e. Si

dicamꝰ ſue.nulli hoc dubiũ eſt. In ipᷣo eni

habitat oĩs plenitudo dininita coꝛpalr.
SDidiuinitatis:⁊ charitatis. flã de chari
tas eſt. Si dicamnfe / cõſtat qꝛ charitatꝭ

nf̃e locꝰ ipᷣe eſt. Quis eni mag ꝓpximus eſt

ſaucio aut qͥ mag diligi meret᷑ ab ipo q;

ſamaritan? q curauit eumvino ⁊ oleo:Ad
eũdẽ & locũ q ſiad idẽ centrũ cõcurrit ex oĩ
Pte/oiuina earitas ⁊ hũana.vt recte ſit ipᷣe
mediatoꝛ dei ⁊ hoĩim.hõ xpᷣs ihs. ¶ Qðe⸗
legãter deſignat cõuentꝰ ille dñi ⁊ moyſi in
ſummitate mõtis ſynai.cũ legit᷑ dñm ĩ mõ
tẽ deſcendiſſe.et moyvſen aſcendiſſe ad eum
Nuid ꝑ mõtẽ iſtũ.niſi hõ ille ſignificataſ⸗
ſumptus a v̈bo in vnitate ꝑſone? Sʒ dñs
ſupꝛa mõtẽ deſcẽdit.qꝛvt hoĩeʒ aſſumerʒ q̃
ſi a ſũmo celi faſtigio dinina ſe dignatio in
clinauit Moiſes aut electus dñi aſcendit
qꝛ oĩs electoꝝ deuotio/ad redemptoꝛeʒ no
ſtrũ ſe ſubleuat.vt ad intuitũ dei ꝑtingat
¶ Illud quoq; qð de Heſter regina legit᷑
huic ſnĩe opitulari videt᷑. Rogatura heſter
ꝓ pplo ſuo accedit ad regẽ ſedẽtẽ ĩ thꝛono
Vigdet glam eiꝰ ⁊ coꝛruit.ſed eleuat᷑ ⁊ oſcu
lat᷑ virgã aureã.qᷓm illetenebat manu Rex
ſedẽs in thꝛono/eſt deꝰ pr.cũc iudiciaria

ptãte pᷣſidẽs Regina ecciam ſctãm deſigt.

queꝓ filijs ſuis oĩbo vicʒ fidelibo deũ prẽm
interpellat. Sed glam regis vidẽs regina
coꝛruit.qꝛ maieſtatẽ diuinitatꝭ cõſiderans
eccia expaueſtit. Eamq; rex eleuat ⁊ virgã
aureã ad ip̃am excẽdit.qꝛ vt ecciam ſuã oĩ⸗
