dicit Auguſtinus ꝙ viſio eſt tota merces.
HNam amoꝛẽ ⁊ dilectionẽ cum delectatõe.

bhoc modo viſio in ſe caudit.⁊ hoc modo

qui plura diligit plus cognoſcit.Hoc mõ
cõtemplatio ad felicitatẽ ſufficit integran

dam. ¶ Pꝛoinde ſenſibus iſtis quinq; re
tis ⁊ ſanatis per luctum (Nam luctꝰ

foꝛmatis ⁊ ſa erluctum Hamlue
eſt potiſſimũ ad hmõi purgationẽ ⁊ ſana/

tionem inſtrumentũ )quis non agnoſcat

;ᷓ vehemens delectatio cõſequatur ex cõ/
iunctõne cuiuſſibet hmõi ſenſuũ cum ſuo

obiecto cõuenientiſſimo.Et quod eſt ob/

iectum illud/vtiq; deus omne bonũ ſicut

dominus Moyſi repꝛomiſit. Oſtendam
tibi omne bonũ. Ipſe nimirũ eſt viſui ſũ/

ma pulcritudo.auditui ſumma armonia.

olfactui odoꝛ ſuauiſſimus. guſtui panis

ſapidiſſimus tactui ſummeſuauis intimꝰ
et coniũctus. VUide qᷓ;cõiunctus.Naʒ qui

adheret deo vn ſpũs eſt cũ eo-. ¶ Hec om

nia Aug. Breg. Hugo et ceteri theologiſã
tes/ nobis valde impares/paſſim cantant
et nos circa pugnas verboꝛũ/ circa fanta/
ſiarum fumos plus obnubilantes q; illu/
minantes.plus fumantes qᷓ; flamantes:
languemus.artamur areſcimus atq; vane
ſcimus.vt ob tales foꝛte dixerit climacus/
theglogiam non conuenire niſi lugentib⸗
EEt penſate pꝛecoꝛ.pꝛecoꝛ aduertite.ſi

„

ſpiritus.

ſenſus naturales ⁊ imperfecti/tãta nos ob

lectatione trabant ⁊ rapiant etiamvſq; ad
furiam ex appꝛehenſione obiectoꝝ.plane
imperfectoꝝ ⁊ plurimũ amaritudinis ha/
bentiũ:quis exiſtimare ſufficiet quãta eſt
illa delectatio. quantus toꝛrens volupta/
tis ſobꝛie ⁊ ſincere.dum perfectiſſima po/
tentia/ obiecto ſuo perfectiſſimo/⸗ ſub hac
ratione quintuplici ſimul appꝛehenſione
coniungitun ⁊ vnitur? Hoc ſenſit intime
qui tam alte clamauit. Quãmagna multi

tudo dulcedinis tue domine/quam abſcõ

diſti timentibo te. ¶ Vellem nobis tempꝰ

ſufficere ad confirmandã hanc veritatem

exemplis illuſtriſſimis ſanctoꝛum illoꝛuzʒ
quoꝛum memoꝛiam recolit eccleſia.Nam
per adaptationẽ quãdam liceret hos qui/
q; ſenſus ad quintuplicem ſtatum beatoꝝ

traducere. Olfactũ ad patriarchas : ꝓbe
tas. Viſuʒ ad apoſtolos ⁊ diſcipulòs.Au
ditum ad martyres.Guſtum ad confeſio/
res.Cactũ ſpiritualiter ad virgines ⁊ñ con
Wenderemns quead moduz

tinentes.
luctus purgauit ⁊ ſanauit hos ſenſus ĩeis

ſeptima beatitudine mediante. Etex de/

ſcriptione boni luctus illud palam elicit᷑.
AZuctus ſanauit olfactũ a fluido reumate
afffuentiũ bonoꝛũ terrenoꝛũ per pauꝑtatẽ

ſpiritus in patriarchis ⁊ ꝓphetis.etiam in

ter medias diuitias.Luctus purgauit vi

ſum ab inffatione ſuꝑbie tumide ⁊ ab acri
moꝛſu vindicte fellee atq; pungitiue.ꝑ mi
titatem in apoſtolis.Qucius purgauit au
itum in martyrib ab impletione tremu/
la terrenarũ ſolicitudinũ ⁊ a ꝓpꝛij cõmodi
yviſcoſitate ꝑ eſuriẽ iuſticie ⁊ miſcdᷣie impẽ

ſionem. Luctus purgauit ⁊ ſanauit guſtũ
in ↄfeſſoꝛibo/a febꝛili ⁊ ſoꝛdido humoꝛe fe
doꝛũ deſiderioꝝ ꝑ mundiciã coꝛdis. Lu/

ctus deniq; purgauit ⁊ ſanauit tactũ ſpũa

lem in virginib ⁊ continentibaab inquie

tiſſima pꝛurigine fede carnalitatis ꝑ pacẽ
oꝛro neq; lingua dicere neq;

mens ꝑcipere poteſt/quãta ad hãc ſanita/
tem ⁊ refoꝛmatõeʒ a luctu factã/ ſubſecuta
ſit ↄſolatio. Ex magnitudine ſuoꝝ effectu

um ei plenitudo ↄcludat᷑. Hec nempe cõ/

ſolatio ſuo odoꝛe traxit abꝛaã de terra ⁊ co

gnatione ſua.⁊ imolationẽ ꝓpꝛij vnigeniti
nibilipẽdere cõpulit. Sic deceteris patri

archis ⁊ ꝓphetis ſuo mõ. Hec ↄſolatio ſua

pulcritudie ducebat aplos gaudẽtes a cõ

ſpectu ↄſilij ⁊c. Per ipſi dulcẽ armoniam
*

hikſi
coen lbe
ſoſeragit
erhanc.
i
Kotnnic
poſuſayt
hacone
aeerine
nai
ptie

lelerniz
coolatio
ſikinerſn
niceran
no A

(ichden

Cuiute⸗
Proing
glicgde
geſnen
licenne⸗
rnurer
unmop
unlemen
bulinoſta
lanperomn
nſolatone
nscaſt
Nſicnsnot
luptatsaſ⸗
cmndüeſer
rigis. Ctd
hit woten
tſſinigg
ſums pho
cſonurer
ioppone
W
Mliegiden⸗
Culliſtifl
Gnnn
rküinen
fleſniif

hrbeee
Ncnfce
gnestcn
gkuntn
sſanſusies
e Qad
Danclct.
goeumge
Wpoupra
Benomin
nghutyi
keraboan
itinegmi⸗
Urgauntan
onecremu⸗
hncnddi
ſichieinpe
Manitguſti
lobonore⸗
ors. 1/
itnaii⸗
Habnue

nsſace

ieneq
Hichhuita⸗
bſecuta
ogeffen
nempeco/
elena ?co
ynigennn
nensan
ſoltioſn⸗
ngees0
annonun

◻⸗

lapides ſtephano. ignis laurentio.Agate

carcer. cabones igniti Tyburtio. Vincè/
tio ſartagines dulceſcebant. Quid ampliꝰ

derhanc vtiq; pſolatõeʒ ſapidiſſimãa va-/
ſolitudo heremi.fames.ſitis. nuditas.

et omnia que hoꝛrida et aſꝑa humana mo

ralitas refugit.ea a beatis cõfeſſoꝛibus vl

tro ſuſcepta ſunt.Deniq; tenelle puellule/

hac conſolatõne diuini amplexus confoꝛ

tate/ extinxerunt impetum ignis concupi
ſcẽtie infernalis.eis placuit celibatus.nu/

abſq; vllo terroꝛe ſuſcepta eſt.

ene ergo habet

ptie deſpecte ſunt. moꝛs omniũ terribilioꝛ

quitur.ſed etiã ipos letificat et conſolatur.
Ratio in pꝛomptu eſt.qm̃ appꝛehendunt

quicqͥd euenit eis/tanq; miſſum eis a pai/

tre miſericoꝛdiarũ.et a ſapiẽtia diuine pꝛo

uidentie.que attingit a fine vſq; ad finem

foꝛtiteret diſponit omnia ſuauiter.tanq;
etiam cooperans in bonũ ſuũ ſᷣm apoſto/
licam ſententiam. Sit illud moꝛs. ſit tri⸗/

bulatio.ᷣſit anguſtia.ſit letum.ſit triſte. eoo

dem per omnia vultu. eodem luctu. eadeʒ

conſolatione pugnant per arma inſticie a
(ESirat bic aliquis
de ſãctis noſtris. Oiret᷑ quõ epicurus vo
luptatis aſſertoꝛ dixit(teſte Seneca) Jo⸗
cundũ eſſevirtuoſo/toꝛreri in tanto phala

dextris et a ſiniſtris:

ridis. Et dum moꝛiens vermibo ſcateret.

hãc vocẽ emiſit.feliciſſimũ hũc dieʒ et bea

tiſſimũ ago. Nõne pᷣterea h̊ vidit oculatiſ
ſimus phoꝝ Ariſto. dicẽs ĩ virtuoſo oĩa

cõſonareratõni. ¶ Igitur erãt fideles iſti

phᷣi opponet aliquis aut abſq; fide intelli
gi Hoſnta credunt᷑: Vbi eſt ergo illud/⸗
niſi credideritis.nõ intelligetis: Ego aũt
quales iſti fuerint pᷣi nõ diſputo. Scio
tamen nec mentitũ fuiſſe phᷣm.nec intelle/

ctũ taliũ mercatũ haberi poſſe/ abſq; pᷣuia
fidei ſaltẽ infoꝛmis colluſtratione. Et foꝛ

te veritas ſeſe ꝑ oꝛa infideliũ ſicut oli ꝑ aſi
nã Balaam ⁊ p caipham reuelauit. Pꝛo⸗/
pterea ipᷣos intellexiſſe plene q̃ dicebãtnõ
afſero.ſʒ ita tamẽ ſẽtiẽdũ eſſe cõſtãter affir

mo. Sʒ dicũt nos dicere ita /vl ad fauoꝛẽ

cco. ⁊ ſi ceſſaret nũcoĩs
⁊ religionẽ / certa tñ ⁊ cõperta ratio in hac

ictertiuʒ fundamentum in hoc termino
cõſolatio.validum eſt ſicut pꝛecedentia. et
ſuſtinere ſine collapſu ſtrucrurã q̃drifarie
conſiderationis poteſt. ¶ Pꝛima conſide
ratio.AQugentes non ſoluʒ non contriſtat
quicqͥd eis acciderit vt de iuſto ſapiens lo

Omniũ ſanctoum ꝗAʒ

fidei vel religionis adulationẽ. vel noſtre

„

Ppfeſſionis laudem. quaſi vicʒ officii nrfm

mentiri ſit. ¶ Barriant qð voluerint / pfe/
obligatio ad fideʒ

me viritate teneret. beatos ⁊ cõſolatos eſſe

lugentes in multis quoq;ʒ veritatibo fidei

non minus extraneis. Bubinde mira/

culum hoc conſolationis in aduerſitatib⸗

rationis in recogitatione diuine pꝛouidẽé/
tie paterne omnipotentiſſime et ſapientiſ⸗

„

in illa regula phie. Maioꝛes motus/im/
pediũt minoꝛes. Quod aũt in chꝛiſti paſ/
gerit.miraculoſe dipe

ſationis fuiſſe dubium non eſt. ¶ Hic in

gerit ſe coꝛollarium de te beata vngine q̃ᷓ
regina celoꝛum vocari digna es.quia duz
tuam pertranſiuit animam gladius paſſi
onis filij tui.anima tua nihuominus con

ſolatõe plena fuit. Deniq; ex bis elucet qᷓ
pacto in ſa pientẽ neq; iniuria cadit.neq;

rus collocans hominis felicitateʒ in volu

leſio. ¶ Secunda conſideratio. Epicu/

ptate animi ſi cõſequeter locutus ẽ poſuit
eam ſilr in luctu pꝛo ſtatu pꝛeſenti. JIta

dici nequit felicitas noſtra ſit in volu/

ptate / niſi comitante. Non enim ipſa eſt fi

nis vltimus.ſed ſolus deus per dilectõnẽ

et cognitõnem appꝛehenſus. Comitatur
autem pari modo de neceſſitate felicitatezʒ
iſtam/luctus conſurgens exappꝛehenſio/

ne maloꝛum vt ihnoneſta ſunt vel hone/

ſtatis impeditiua. Dicere enim ꝙ cum vi
cijs eterroꝛibus / poſſit haberi vera volu
ptas ⁊ paxanimi.eſt ponere incompaſſibi
lia.Dominus erat qui dixit. Non eſt paz
impijs.qm̃ natura/ ꝑ os ſyndereſis/ iugit
vitijs obmurmurat.⁊ ꝑ intelligentiã erro

☛

tus.inquietus quodãmodo eſt.cuius ſig
nũ accipimus/qð pꝛemit obſtãtia. Hinc

collaudandus eſt eraclitus queʒ referunt

Juuenalet Deneca / cötinue fleuiſſe. col
ſaudãdus ſi ffebat eo fine ⁊ circũſtãtijs/qͥ/
bus opoꝛtebat. ¶ Zertia cõſideratio. Lu

gentes qui habitant in ſepulcris qui mo⸗/

riũt᷑ tota die ſic oues occiſiõis qͥ exſperãt
in ſeipis. atenuüroſolan vegſolen t de

ſime ⁊ optime. Que actuatio foꝛtis/ vltra
hit ad ſe vel impedit actus inferioꝛum po
lentiarum. aut ſaltem ne ſuum actum im/
pediant diminuit et remittit. undatÄhoe

Bermo factus in ſolennitate

ſcendunt in infernũ viuentes.hoceſt cõſi⸗
derando illũ ſibi pᷣcauent.ſuſcipiũt etiam
in hac vita maioꝛẽ conſolationẽ q; qui cõ
ſolationibo carnalibo et indignis / ſe totos
pꝛecipites dant. Quoniã ibi moxdelecta
tio effuit.⁊ ſtimuli graues et hami incluſi
fixi manent /infelicem animã coꝛrodẽtes.
adeo ꝙ longe maioꝛis vite ſunt boni plu/
riq;. cuʒ ſit in eis ſecura ⁊ leta mens quaſi

iuge cõuiuiũ.animus vero gaudens etatẽ

ffoꝛidã facit. ¶ Ouarta conſideratio. Ho

mines coꝛrupti ſenſus ſpiritualis ꝑ ſapiẽ

„

tiam terrenaz animalẽ et diabolicam/non
plus audiendi ſunt. non plus conſulendi
aut credendi ſi contra ea que diximus de
luctu ⁊ beatitudine ⁊ conſolatione latraue
rint/q; ſi poꝛcus laudaret voluptatem cul
patis mundicijs. Aut quomõ febꝛicitans
vel mulier pꝛegnans vel aliter leſus/ audi
retur / ſi contra ſenſationes bomninnm
qqui ſani ſunt/ diſceptarent. VUtrobiq; eni

par eſt ratio deceptionis non credẽdo. coꝛ

ruptio ſq; iudicij/ ex coꝛruptioneę potentie
appꝛehẽdentis iudicantis. Pꝛopterea
de conſolatõne ⁊ beatitudine noſtra/plus
aliquãdo credenduʒ eſt ſimplicib idiotis
tanq; plus in hoc vere ſapientibo.⁊ per ex/
perientiã intimã philoſophantiby. et qui

pꝛo conſuetudine ⁊ luctu et gratia/puros

habent ſenſus interioꝛes/q; alijs quãtũli/

bet eruditis cũ ſuis coꝛruptiuis ⁊ fedis de

ſiderijs/ obnubilantiboꝛ amaricare deſipe

q; facientib/omnẽ ſenſum ratõnis.cuius

coꝛruptionis/ manifeſtũ ſignũ eſt ꝙ dole

re nequeũt de peccatis.Quid dico neque

unt. QNetantetiam cũ malefecerint.exultãt
in rebus peſſimis.Adeo ſenſus eoꝝ a ſan
ctitate ⁊ a vita bona lõge abeſt.adeo pꝛoꝛ/

ſus obtoꝛpuit. Et quoniã tanta occurrit

nobis hodie teſtiũ turba ſanctoꝝ ſanctaꝝ
q; omniũ / nobis teſtificantiũ cũ xpo/ bea/
tos eſſe qui lugent qm̃ conſolabunt᷑pꝛofe

cto nõ minus eis in hoc quã phis in aliss

ſuis inueſtigationibo credere equũ ẽ. VUtrĩ
qʒ enĩ par eſt ratiocinationis fulcimentuʒ

in experientia ſitũ vt palam tradit diony//

ſius.viij.c.de diuinis nominib.Et domi
nus Anthiſiodoꝛẽſis in ca.de dono ſapiẽ

tie. Liceat igitur non ſola qedulitate/ ſed

etiam cum intelligentia / fideliter aſſerere
thema pꝛopoſitũ. Geati qui lugent quoni
am ipſi conſolabütur. tabilita veri/

tate fidei noſtre ſuper hoc triplicifunda/

mento trium terminoꝝ ſumpti thematis:
beatitudo.luctus.cõſolatio.⁊ fide ad intel
lectionẽ ſicut arbitroꝛ deducta.nõ ad me/
riti euacuationẽ (ſemꝑ eni pꝛime veritati
nõ rationi fides innitit᷑)ſed ad eius cõtra
repꝛobos irriſoꝛes pᷣconiũ:tota in ãmoni
tione tranſeat ⁊ finiaturoꝛatio. ¶ Lugen
tes ⁊ penitẽtes audite cum gaudio pꝛemi/

um veſtrũ / ne vos abſoꝛbeat triſticie exer⸗

citium. Audite beatos eſſe qui lugent qm̃
cõſolabunt᷑ Beatus vero luctus/adcuius
menſam in ſecreto mentis cenaculo duo/
decim fructus ſpũs miniſtrantnumerati
ab aplo ad Bal.v.Charitas.gaudiũ.pax.
patientia.benignitas.bonitas.lõganimi⸗
tas.manſuetudo.fides.mundicia.ↄtinen/
tia.caſtitas.¶ SBalubꝛis luctus qui egy/
ptiacã vitioꝝ turbã/funditus mergit.qui
capita draconũ hoc eſt initia malarũ ſug/
geſtionũ /cõtribulat in aquis ſuis.qui ſuꝑ
aquas babylonis ſedens et fſens / allidit
paruulis eius ad petrã.qui ſoꝛdes carna
litatis abluẽs /obliuionẽ etiam inducit lu
xurie magne.cuiꝰ cõſolationi nõ miſcetur
alienus. cui cedit luctus infelix mundane
aduerſitatis tanq; ſi clauus clauo retũdit᷑.
Krodenvegnillimeſi tam obſtinate re
fugiũt homines luctũ/ querẽtes ↄſolatio/

nem.quo pacto nõ intelligũt qm̃ ideo ſal/

tem lugere deberent vt cõſolarent᷑. Exꝑiã/
tur licet quãta eſt in luctu bona iocũditas
q́;uis coꝛtex amarus videat᷑. Aut ſi nõdu,-
iſtud exꝑti ſunt /vel Apir nolunt.credant
exptis.credant demõſ i

dant demõſtrationibo phicis.fi
dem habeãt his hoĩbo qui ſicut ſoli vtrãq;
cõſolationẽ exꝑti ſunt camalẽ pꝛimitꝰ po

ſtea ſpualẽ. Ita ſoli de vtraq; certiſſimũex

mutua collatõe fene pñt iudiciuʒ.quẽad/

moduũ fuit Augꝰ ⁊ alioꝝ plurimi.quibus

guſtato ſpũ / continuo deſipuit oĩs caro.⁊=
hoꝛroꝛi etiã fuit.Et audi ex me:parum eni
eſſet auctoꝛitatis in exꝑientia mea Barne
crede.Dic tu nobis bernarde Quid ð hac
cõſolatõe iudicas: Qui ſemel in diemtia
tione diuinã dulcedinẽ deguſtauit. neſcio
an ipᷣaʒz gehennã ad tpᷣus hoꝛribiliꝰ exꝑiri
penaliꝰ ve ducat/ q; pꝰ ſpualis ſtudij huiꝰ
deguſtatõez aut ſuauitatẽ / exire denuo ad
moleſtias carnis ⁊ ad carnaliũ ſenſuũ tu /
multus.Hoc exꝑtiſſimꝰ =

ciſſimdixit cui diſcredere nefas ẽ.¶Ged :
his auditis ſuſpirat ptin aia ad ↄſolatio⸗
nem hãc habendã.vtigit᷑lugeat neceſſeẽ.

lugene,
,adanus
allodlo⸗
kenumeni
Ducige⸗

Blögmn H

u,unen,
nogniege
nagtni
nuhriſag,
nscgiſin
ns istr
Ndesan
mincuctn
inömiſent
lemundane
Nnommüdt⸗

obſtinotete

ano⸗
ſloſ/
nt Erii⸗
giocüdiens

utſinödn

unt getant
tophicsf
utſolimis
enini /
nſinin
ſciß glin
rind Abt⸗
ion/

ii,
Scc
nenpl
i neſo
logen
udüubd

ſonſui

Sñmnium ſanctoꝛum

Sed lugere volo inqͥes nec valeo.q̃ſi vi/
delicet nulla et nõ penitus vberrima eſſet
fletus materia ⁊ eo maioꝛ quo minus ffet᷑
Nihilominꝰ accipe conſilium tu hodie ad
aliquẽ ſanctoꝝ cõuertere.vt tibi grãm hãc
luctus ſua impetret oꝛatio.ꝑcutiat deus ſi
licem coꝛdis tui/ virga diſcipline! vt inde
pꝛofluãt aque ſuauiſſime⁊ largiſſime. ſic
enĩ a beata uᷣla/que fletu diluit peccata ma

ria magdalena.quidã luctus gratiaʒ obti/

nuit ſᷣm narrationẽ Guilhelmi pariſieñ.ĩ
rhetoꝛica ſua diuina. q̃ in hac materia/ ſi/
cut ⁊ alie meditatões Enetorepluruniſet.
idonea p ↄcuſſione mentis ad luctũ.Ec
ceↄſtituamꝰ ante ↄſideratõnis noſtre ocu
los nõ in tranſitu ſed in ꝓfundo fixoq; in/
tuitu/ ad quid geniti ſumꝰ.quid ⁊ vbi fu/
turi ſumꝰignoꝛamꝰ. Quid ſi abeſſe ↄtige/

rit ꝓpter momẽtaneã delectatiũculã ab er/

no ↄſoꝛtio beatoꝝ.quãta eſſet illa cõfuſio
deus miſericoꝛdie.quãta deſolatõ. Ite ma
ledicti in ignẽ eternũ Si fletur lachꝛimis
amiſſa pecunia veris.ſi moꝛs amici/pene
nos exanimat.ſi qualecunq; infoꝛtunium
nos tꝑale cõturbat.Hec oĩa ad aie noſtre

moꝛtẽ quãtula ſunt. Quale poꝛtẽtũ eſt ge
ſtare ſecuʒ funus aie ꝓpꝛie:nec iam geſtare
ſed trabere ad ſepulturã infernalẽ. ⁊ inſtar

frenetici inter ꝓpꝛia mala ridere ⁊ iocari.ex

emploq; vituli qui ducitad moꝛtẽ petulco

vanitatis pede ſaltare. Nõne pᷣterea gaudi
um pᷣſens ſicut puncteſt / a quo linea miſe
rie trahit᷑in infinitũ.Et qui ducũt in bo/

nis dies ſuos in pũcto ad inferna deſcen /

dunt.Luctus bonus/ecõtra lineaʒ deſcri⸗/

bit gaudioꝝ ⁊ conſolationis ſine termino
duraturã.qm̃ bꝛeue bic ⁊ momẽtancũ tri/
bulationis in nobis ſupꝛa modũ immen

ſum gloꝛie pondus operat᷑ in nobis.ꝑ gra
tiam ⁊ in futuro ꝑ gloꝛiã pᷣſtante eo qui eſt

benedictus in ſecula ſeculoꝝ Amen.

Alius ſermo fact

I.

in die omniu
cellarium.

ctiſſimi ⁊ ſapientesviri.veni

hoc habet hominũ cõmunis natura.vt ð

patria ſua/ neſcio qua dulcedine/ cunctos

m ſanctoꝝ per eundem can /
Xultate qm̃ merces veſtra co
pioſa eſt in celis Mat. qnto
et ſententialiter LQuc.vi.Do⸗

te exultemus dño.quoniam

loqui pariter audireq; delectet. Non dege

neremꝰ igit᷑ab hoc pio naturaliq; deſide/
rio dũ de illa mercede celoꝝ que vere pr̃ia
ntr᷑a eſt.patria finalis ⁊ eterna/ſermonẽfa/

cere inſtituimus. Nemo claudat aures.vel

alijs tumultuoſus exiſtat.obmuteſcat gar
rulitas ſümurmurãs.puerilis ſibilatio q̃
libet cõticeſcat.quinetiã ſecluſis ad tpᷣs re
iectisq; omnibo ad aie hoſtiuʒ pulſantibo/
audiamꝰet exultemꝰ.qm̃ merces veſtra co
pioſa eſt in celis. Qð vt agere ⁊ loꝗ digne
poſſim / di ſpeſ⸗ atricẽ mercedis illiꝰexoꝛan
tes ſalutemꝰ ꝑ illud angelicuʒ.Aue maria
⁊c̃.¶ Exultate qm̃ merces veſtra copioſa
eſt in celis. Si apud incredulos ac verere
ligionis exꝑtes habendꝰmihi ſermo eſſet⸗
eniti pꝛimũ opoꝛteret argumẽtis ſtabilire
mercedẽ iuſtis.⁊ repꝛobis ſuppliciuʒ poſt
hanc vitã nõ deeſſe. Quiſquis enĩ hoc vel
negat vel in dubiuz reuocat / cetera que de

virtutibo ac pietate diſſerueris/ facile ↄtẽ/

nit.Atuero/melius nũc mecũ ↄpꝛehẽdio/
ſiusq; agit᷑qui oꝛationẽ facturꝰſum/viris
xpᷣiana fide ac pietate diligẽter imbutis.qͥ
bus certe ꝑſuaſum eſſe debet ⁊ fixa creduli
tate ſtabilitum:quoniaʒ qui bona egerũt/⸗
ibunt in vitam eternam.qui vero mala/in
ignem eternũ.Nec incredula mente ſuſci/

piunt vocẽ nr̃i thematis. Exultate quoni
am merces vr̃a ⁊c. Nam ſi de ⁊ remunera

toꝛ eſt in ſe credentiũ quẽadmodũ publica
nedũ theologoꝝ verũetiaʒ phantiũ ⁊ vni/

uerſaliter omniũ ratione vtentium vox ac

clamat.alia poſt hãc vitã iuſtis merces ne
ceſſario ſperãda eſt. Neq; enĩ diuinitatis
iuſticie pietatisq; cultoꝛibo/ſua merces in

hac vita dat᷑ que creberrimis exercet erum
nis.qꝛ omnes qͥ pie volũt viuere in xpo ꝑ

ſecutionem patiunt᷑. Nec deſunt exempla.

Verte oculos ad quẽlibet ſanctoꝝ omniũ
quoꝛum hodie celebꝛitas memoꝛat᷑. Eiſi
moꝛtalẽ pᷣſentis vite ſue curſuʒ diſcuſſeris
quid oꝛo te niſi durũ penale acerbũ⁊ quo
tidiane moꝛtificationi ſimillimũ reperies
Pꝛopter te inqͥt ꝓpheta moꝛtificamur to⸗
ta die. et apłs. Scitis hec.R.p.ac /fratres
in xpᷣo pᷣcipui⁊ idoneis teſtibo ſapiẽter cre

didiſtis.Leſtibo inquã qui nec fallere vel/
lent.quippe ꝓ ſua aſſertione nihil in mun

do hoc niſ toꝛmenta moꝛtem flagellaq; re
poꝛtantes. Qui nec pꝛeterea falli poſſunt

qui inſpirãte deo locuti ſunt.ij. Petri pꝛi/
mo.¶ Dõ ſiquis ĩ hoc cetu venerãdo ita
KRE 4

0

perditus eſſet et indomite ad fidem cerui/
cis/nondum futuram ſanctoꝝ mercedem

crederet. Abſcedat peccatoꝛ. Nõ expectet
yt illud ſibi ꝓbandum aſſumã et ingeraʒ
ſolem cecis oxulis.Nã(o deus equiſſime)
quid apud illum ageret mei ſermonis exi

guitas / qui tot et tantis / incaſſũ audit do
ctiſſimoꝛũ.ſanctiſſimoꝛũq; aſſertiones.te

ſtimonia que credibilia facta ſunt nimis.

ꝓbationes et oꝛacula.qui et ipam ſpernit
diuinã ⁊ celicã xpᷣi vocẽ dicentẽ. Exultate
quoniã merces veſtra copiolſa eſt in clis.
us igitur ſcire o fidelis anima. nã ad
talẽ mihi ſermo eſt. vis ſcire q;copioſa mer
ces ſit in celis.nõ ego ſed dñs ipſereſpon/
deat Geñ.xv. Ego ꝓtectoꝛ tuus ſuʒ ⁊ mer,

ces tua magna nimis.O vere magna mer

ces nimis deus. Et tãmagna ꝓꝛſus vt ni/
hil magis poſſet cogitari.⁊ quicqͥd de mer
cede ſanctoꝝ aliud dixeris.pꝛo rei magni
tudine parũ eſt. exiguũ eſt. indignũ eſt. /
la quippe eſt que in ſe ſupeminẽter haber
ſtatuz omniũ bvonoe aggregatione pfeciũ
e

et ſuꝑexcellenter in

nali. ⁊ vltra in infiniiũ auctius ꝑfectius et
excellentius. P
atq; dignitas creature rationalis. Ea ita/
q; tam capacẽ fecit deus.vt nihil minꝰ eo
ipſaʒ replere poſſit.quietare nihil.nihil ſa
tiare. Hinc Aug. i. ↄleſſ. Feciſti nos ad te.
et inquietũ eſt coꝛ noſtrum donec quieſcat

in te.Quaĩ recanit ꝗꝓpheta.Pars mea de*“
in eternũ.Et alibi. Poꝛtio mea ⁊c. Iterũ.
Dñs pars hereditatis mee ⁊c. Bona vti /
q; pars ⁊ magna poꝛtio deus.Et cui non
ſufficit/nimis auarus eſt.nimis auidus v·
ſtolidus. ¶ ¶Qetamini igit᷑ in domino ⁊ ex
ultate iuſti ⁊ gloꝛiamini omnes recn coꝛ
de quoniã merces veſtra copioſa eſt in ceo
lis.Si pondus laboꝛuʒ vos pꝛemit. Si
pꝛopter iuſticiã patimini.Si fame ſiti fri
goꝛe coꝛpoꝛa veſtra pꝛopterchꝛiſtuʒ atte⸗
runtur. Si ad obedienduʒ deo caſtigatis
coꝛpus veſtrum ⁊ in ſeruitutẽ redigitis.ſi
maleſuaues ſpnitis voluptates.honoꝛes
vanos calcatis.oĩa deniq; vt ſtercoꝛa arbi
tramini.gaudete quoniã nõ ſunt cõdigne

paſſiones huius tempoꝛis ad futurã glo/
niam que reuelabit᷑ in nobis. Sileat que/

rela de laboꝛe cũ tamcerta ſpes ſit dedena/

rij diurni ꝑſolutione.Nuuc fatigati parũ/

in ſe amplectit/quicqͥd di
nitiarũ/quicqͥd delectationis/ quicqͥd ho
noꝛis ⁊ gloꝛie deſiderabile eſt anime ratiꝰ

randis ſane excellentia

Bermo factus in die

q; gemitis. Sed exultate quoniam ꝛ(᷑.·
Sed animi noſtri naturã agnoſco.ſin/

gularium enumeratione magis capitur ?

5

mouetur. Cibus integer minus ſapit ⁊ cõ
triua ſuauius redolent aromata. q́obꝛem
deciſioꝛ fiat noſter ſermo de ſanctoꝛũ mer/
cede.⁊ ex viſibilibo ad inuiſibilia tranſeun
tes deducamus a poſterioꝛi vt poſſumus
quata erit ⁊ q;multa ſanctoꝛuʒ retributio.
Ex his que apud nos bic agunt᷑videntur
⁊ tanq; aliquo curru vtamur conſidera
tione ſenſibiliũ ad ea que ſenſum latent vt

cunq; latent capienda. Neq; enim in ſuo

fulgoꝛe ⁊ lumine videri poteſt a nobisvia
toꝛibus ⁊ coꝛpoꝛea mole pꝛeſſis/ſanctoꝛũ
merces que deus eſt / ſi non aliquibus in /

uolueris ⁊ ſimilitudinibo rerum coꝛpoꝛa/

lium fiat obumbꝛatio quedã. pꝛout diui⸗
nus dixu pater dionyſius. Et inter pluri/
ma(quoni tempus ⁊ res exigunt) veria/

mus oculos noſtre conſiderationis ad al/
mã hanc vniuer
cuiꝰnũc cõmemoꝛata ample dicta intuea/
mur diligenter ⁊ ſolerter ea omnia que ibi
dem fiunt ⁊ tractant᷑ foꝛtaſſis agnoſcemꝰ
ꝙ ſitm̃ delectatur ⁊ afficituranimꝰ in bo/
nis minimis.Si tam vehementi ſolicitu
dine tam vario multoq; ſtudio in vmbꝛa
et veſtigio per modicũ veri boni noſtrum
figitur ⁊ agglutinat᷑ deſideriũ. Si deniq;

ſimilitudines huius pulcritudinis ſapi⸗

tie ⁊ bonitatis in ſui delectationeʒ tam in/

credibiliter nos incendunt inffãmant ⁊ ca

piunt.magna eſſe pꝛoꝛſus ⁊ miranda non
ambigamus que de hac ſanctoꝝ mercede

ſperare iubemur ⁊ debemus. nec inanẽ cco
hoꝛtationẽ eſſe noſtri ſaluatoꝛis. Exulta.
te quoniam merces veſtra ⁊c. ¶ Aſſurgat
igitur noſtra cõſideratio ⁊ quadrupler bo
num vel ſi rectius loqui libet quadrupli/
cis boni ymbꝛam veſtigiuʒ et odoꝛem/re,

cogitemꝰ. In hac alma vniuerſitate ma/
tre noſtra/ amari pꝛo mercede ſiue pariter
et conqueri. In artium facultate/ merces
eſt / naturaliũ rerum cognitio.et habitudi

nis cauſarũ ad effectus quo ad bonuʒ qð/

daʒ honeſtũ ⁊ liberale. In medicine facul/
tate/merces eſt ſanitatis adeptio:reſtaura
tio ſeu conſeruatio.quo ad bonũ placeus
et delectabile. In decretoꝛũ facultate / mer

ces quedam eſt tranquilla ciuium cohabi

tatio.pax atq; delectꝗtio quo ad bonum
conferens et vtile. ¶Poſtremo in ſacre

latẽ parif.matrẽ noſtrã.

hmallcun
aibunm
oclloule
glomus

feltehlu
tifunepen
würdue
gicitun
icnpfe
pollcenn
coihue
Ounn
nnche
mntüſpn
Anosefi

froi

Morce
ctarpor
deetem
mnrne
epam
onmiene

cultun

fanoindno⸗

pienniofl

ſipormider
nechabens
gplofann
sveſtne
tius inße

Albbergnan
grod cog
didlatan

Ofedom
ſupece
fnapin⸗
Weconſta
Mtgretn
Chenoſn

F Manin

hſhn
noch
ſiſinn
morume
lanul

conſiden
mlamne

iminn.

anobip
aſancvi
gubroin.
tnceponn,
Nurdigi/
urplori,
en,
Cniedc
minoſi.
mnaqvebi
Goſcen
nminbo⸗
nnblan
innbu
ufun
idenig
ioſipie/
ziamin,
mant
Wmanon
Pmacae
ccinandco
Sne
ſurar 6
ho

guudnpi⸗
ore
ſe na/
epein
nonts
habiwdl
vnuzö/
nefacul⸗
reſtaura
jplacans
tate mer
naohobi
bonum
n

Onmnium ſanctoꝛum

cheologie facultate merces ?/ poſitio ma
ruʒ ⁊ alta diuinoꝝ ↄtemplatio quo ad bo

num heroicũ ⁊ ſuꝑnaturale. ¶ Bagnuz

efſie putamus. R.p.et mgr̃i magnuʒ ſi vel

vnã aliquã ex his mercdibo adipiſci con/

tingat.Certũ rei huiꝰfaciunt indiciuʒ/la/

boꝛ aſſiduus ⁊ iuge ſtudiũ.vigilamus.lu
cubꝛamus.⁊ cũ multa cerebꝛi vertigine et
oculoꝛũ leſione/libꝛos totos euoluimus.
Exulamus vltro a pr̃ia dulci.charos pa/
rentes linquimus.eſtuamus.algemus.ſi/
ti fame pauperie ⁊ mille incõmodis affici
mur. dura quelibet ⁊ aſpera ꝑpetimur.Ad

quid iſta niſi vt v 1 bop
dictaꝝ facultatũ excellentiã mercedis quã
pollicentur aſſequi valeamus: Et tñ obſe
cro in his omnib quid ꝑfectum.quid ſoli
dum. quid ve ſatiatiuũ:imo ſi veritas acri
iudicio metiat᷑quid nõ diminutuʒ inane
anxiũ ſuꝑuacuũq; reꝑies: Poteſt atñ tã/
ta nos efficacia/ talis ſpes erx illis attrahe/
re ĩmo ienpele vt in tot grauib ⁊ mole
ſtis ſtudioꝝ laboꝛiba gaudeamus iocũde
mur ⁊ exuliemus. Quale hoc⁊ quantum

eſt argumentũ o ſcientifici ⁊ pcellẽtes viri

de eterna mercede ſanctoꝝ ſi ſictꝑale ⁊ mo

mentaneũ nos cõdelectat pꝛemiũ de felici

tate patrie. Si ſic placere poteſt exiliũ val

lis miſerie:de veri ſummiq; boni ſup ple/

na guſtatione ſi tantũ ſapoꝛis eſt in ei per
tenuiſſimo odoꝛe. Quãobꝛẽ oẽs qui ſpe/

ratis in dño/quoꝝ ↄuerſatio in celis eſt. q
ſapienti ↄſilio nõ facitis de naufrago ma/

ri poꝛtũ.de via vbi libet obſeſſa terminuʒ:
nec habetis hic manentẽ ciuitatẽ.ſed cum
aplo futurã inquiritis.Exultate qm̃ mer/
ces veſtra copioſa eſt in celis. Mõſi diu
tius in pᷣaſſumpta ſimilitudine vera fari

libet.quatinꝰ ex his q̃ animꝰ nouit. Sur/

gat ad cognoſcẽda que nõ nouit. et ꝑ ea q̃

didg cit amare.diſcat ⁊ inuiſibilia diligere.

Oſtẽdamus vt poſſumus in vniuerſitate
illa ſupceleſti que eſt mater noſtra ⁊ libera

fm aplin/ꝑfectiſſima ſynceriſſimaq; veri/
tate conſtare omnia qᷓ in hac inferioꝛi vni
uerrſitate tanq; in eius figura quadã ⁊ ima

gine nõ ſine multa imꝑfectionis admixti/
one continent᷑/ ¶ Nuũquid vniuerſitas il/

la ſuperceleſtis/grammaticã habet:ſermo
nis cõgruitate elegantia ⁊ ꝓpꝛietate venu/

ſtiſſimam: Nulla ſoloeciſmoꝛũ barbariſ/
moꝛumq;ʒ; vitia.nulla barbaries incogni/

ta.nulla ſubinde verboꝛum ſententiarũq;

lin vna vel plurib pꝛe/

tur ⁊ audiunt. Outos enĩ aut ſurdos eos

„

linguis hominum inquit loquar

mini.non repeto. Vos igitur qui grãma/

veſtra multa ⁊c.(¶ Ad logicã vero tranſea

mus.Cuius officiuz eſt a falſo veꝝ diſcer

nere. Sedo veritas quanti apud nos re
periunt᷑ fallaciarum laquei.qnot falſigra⸗

phe et fucate ſophiſmatũ tendicule.Atue/
ro in vniuerſitate illa celeſti ⁊ mercede ſan

ctoꝛum/abeſt omnis ab eoꝛũ logica dece/

ptio.neq; falſum aliquod / veri faciem aſ/⸗

ſumit. nuda fulget veritas.et velamĩe nul /

lo falſitas operitur. Siue beati ülli vtan/

tur ſyllogiſticis enthymematicisq; diſcir
ſibus. Deu potius (vt quibuſdaʒ placet)
vnico recroq; intuitu cognoſcant omnia.⸗

vel in verbo tanq; ſpeculo lucidiſſimo et
exemplari perfectiſſimo cuiuſſibet verita/
tis. Seu etiam in genere ꝓpꝛio ⁊ hoc ꝑver
bum pꝛoductũ in anima ad ſimilitudineʒ

verbi diuini. qo in ſe ſimplexexiſtens ſen/·
tentioſiſſimũ eſt ⁊ numeroſe veritatis exx

pꝛeſſiuũ.Qui igitur logicã excolitis Exul
tate quoniã merces veſtra copioſa eſt in ce

lis. Soero in rhetoꝛica beatiſſumas at/

q; fecũdiſſimas incolas vniuerſitatis illi
celeſtis abũdare certiſſimũ eſt.nõ ad abu-

ſum qualis apud nos inuenimur. ad mẽ/

tiendũ facile.ad ridendum moꝛdaciter. ad

fallendũ vafre ⁊ nequiter.ad nectendũ ca/

lũnias inſontibo.deniq; ad attollendũ cõo/⸗
tra veritatem mendacium.ad confunden/

dum fasq; nefasq;. Sed rhetoꝛica talis
inibi regnat/per quam inceſſabili voce et
oꝛatione decoꝛa iocũda et floꝛida/in hym

nis omnimodis et pſalmis dei laudibus

occupantur. per quaʒ inſuꝑ ſancti oẽs tã/

quã rhetoꝛes peritiſſimi et patroni aduo

catiq; diſertiſſimi fideliſſimi et placidiſ/

ſimi/ deflectunt iram iudicis. peccatoꝛibꝰ

veniam.iuſtis gratiam/ et gloꝛiam impe/

trantes. Nobis idcirco peccatoꝛiba quox

46

ieiuna pauperies. Scom hanc beatiſſi/
mi ſpiritus illi angelici ⁊ humani/quoꝛũ
celebꝛitas agitur: nũc mutuo nũc cuʒ deo
cogitatõnes intimas affectionesq; loquũ

isdireit Eum audiat apłm.i. Coꝝe
xiij. Sil
pariter ⁊ angeloꝛum ⁊c̃.⁊ Iſaias refert ſe/
raphin clamare Sanctus.ſanctus.ſanctꝰ
dominus deus ſabaoth. ⁊ talia ſuntabſqq
numero. Verũ quomõ fiat iſta locutio/q?ꝛ
nuper ⁊ olim diſſerniſſe quod ſentiebã me

SBermo factus in die

cauſa inquã perdita eſt/confugere ſaluber
rimum eſt conſilium ad tales eloquentiſſi
mos oꝛatoꝛes.hodie pᷣcipue quoniã mul/
tiplicatis interceſſoꝛib/deus abundanti/
am ſue pietatis fauoꝛabilius largiet.Qui
igitur rhetoꝛicam colitis exultate quoniã

merces veſtra copioſa eſt in celis. ¶ Tete

rum.ſi mathematicales ſciẽtias geometri/
am loquoꝛ aritmeticã muſicam ⁊ aſtrono
miam in celis ponimus/nõ fallimur.non
ꝙ tales ꝑ omnia ſit vſus ſcientiarũ huiuſ/
modi apud illos/qualis apud nos exiſtit
Longe pfectioꝛ eſt atq; diuinioꝛ.vbi om/

nia nudeconſpiciunt᷑ facta in numero pp-

dere ⁊ menſurꝗ. Muſicã pꝛe ceteris ita il/
lic exerceri perſpicuũ eſt/vt non alia videa

tur ſapientiſſimo Auguſtino eſſe beatiſſi/

moꝛum illoꝛum ſpirituũ occupatio / q;ᷓ vt
leni ſint modulis in laude ⁊ canoꝛe iubi

o. vbi vna voxeſt letantiuʒ ⁊ vnus ardoꝛ

coꝛdiuʒ.O felix illa ciuitas in qua magna

ſolennitas ⁊ in qua iocunda curia que cu/

re pꝛoꝛſus neſcia. Nam ſicut letantiũ om/
niũ habitatio eſt in te. Idcirco beati qͥ ha
bitant in domo tua dñe. in ſecula ſeculoꝛũ
laudabũt te.⁊ cantabũt canticũ nouum in

choꝛo ⁊ tympano coꝛdis et oꝛgano.Totꝰ

pterea mudus concinet aurib beatoꝝ car
men pulcerrimũ et armoniã numeroſam

ſuauẽq; reſonabit. Ita etiã vt qð mireris /

infernales gemitus ſtridoꝛes hoꝛridos et
rabidi vlulatus demonioꝝ concurrũt ad

i tuatamelooie hmõi dulciſone. qꝛ in
t iuſticia.⁊ in celo mollioꝛ

inferno tenoꝛ

cantus miſericoꝛdia. Juxta illud Miſeri

coꝛdiã ⁊ iudiciuʒ cantabo tibi dñe. Oð ꝓ/

funde notatũ eſt in hymno paſchali. Cuz

ei premittit᷑ auroꝛa lucis rutilat ꝛc. Sub
infert᷑ pꝛo integritate carminis/gemẽs in/
fernus vlulat.Ampliꝰ eſſentialis beatitu/

do ſanctoꝝ inſtar tenoꝛis cuiuſdã inenar-
rabilis pſeuerat. Accidentalis vero inſtar
diſcantꝰvarij.Nũc intenſioꝛ accreſcit altiꝰ

nũc remiſſioꝛ depᷣſſius ſonat.Qua ĩre ni/
hil eſſe dicit deuotus Berñ. ꝙ magis ſta/
tuʒ gloꝛie celeſtis repᷣſentet/qᷓ; alacritas de
um laudantiũ eiq; iubilantiũ ⁊ exultantiũ
hilaritas. Hilaritatẽ intellige.nõ petulan
tem. effrenã. diſſolutã ⁊ neſcio quo lenoci/
niog notularũ. laſcinã et eiuſdẽ repetitione
faſtidioſam. quali ꝑſtrepunt magnatũ tẽ/

pla domus ſiue cõniuia. Hec nempe hila
ritas in ſe plus libidinoſe ⁊ veſane diſſolu

tionis q; ſpiritualis ſuauitatis quicquaʒ

habet. Ipſa vero hilaritas deuotoꝛum/ſo
bꝛia eſt.grauis.modeſta.⁊ miro ineffabili

p dulcoꝛe rapiens animuʒ. dilatans ⁊ ab/
ſoꝛbens. vt ſe iam nõ capiat in ſe deficiat.

fiatq; neſcio quis ſpaſmus extaſis vel ex⸗

ceſſus. vt alaudam ⁊ philomenã videre eſt

cadendo deficere. Vel tunc exultat animꝰ

id ẽ extra ſe ſaltat ꝑ geſtꝰ coꝛpis decoꝛos ta

men ⁊ iubilat inenarrabiliter. Hunc vero

muſicalẽ ſuccentũ/non admittit niſi puri/
tas coꝛdis.verũq; illud. Qaus iocũda de/
coꝛꝗ quoniaʒ voci concanoꝛa puritas eſt
coꝛdium. Exhis ⁊ alijs/que circa faculta/
tem artiũ agunt᷑ per que quid agit᷑ in celis

vtcũq; cognoſcimus.Colligite p.d.et.f.qᷓ
rationa biliter exhoꝛtat᷑ nos rectoꝛ vniuer
ſitatis illius dicens Exultate ⁊c. ¶ Sub
ſequenter obijcit᷑ noſtre conſiderationi fa/
cultas medicine cuius finis eſt ſanitas.reſ
omnium que bic optant᷑ deſideratiſſima.
quãqᷓ; innumerabiles ſint moꝛboꝛum ſpe
cies quibo mederi ars humana nõ ſufficit

BSatisq; ad hanc rem pꝛobationis affert

ipſum ſeniuʒ quod vlla nequit arte reſtau

rfari. Quid autem in celis vbi neclanguoꝛ
nec ſeniũ.non moꝛs.non eſtus febꝛiuʒ ſed
perpetuo vigoꝛe iuuentuns quatuoꝛ do/
tes coꝛpus ipſum oꝛnant.perficiunt cõſo/

lidant.vt ſit pᷣſulgidũ.agile.peruiũ.pulcꝝ
impaſſibile. Exultate ergo quibo cura eſt
ſanitatis:’quoniam merces veſtra copioſa
eſt in celis. ¶ Sed eſt foꝛtaſſe quiſpiã cui

regnoꝛum ⁊ pꝛincipatuũ placeret regimẽ
leges decretaq; cognoſcere.cognitas ad ci
ium pacem ⁊ amoꝛem dirigere. ⁊ per has

coercere flagicioſos ⁊ pꝛemijs iuſtos alli/

cere.confoꝛ miter egregij poete quod ꝓ ſin
gulari laude romanis attribuit pcere ſub/

iectis⁊ debellare ſuperbos.eneið.vi.Sed

oOo quot anxietatibus ⁊ plerumq; fruſtra in
his laboꝛatur:qᷓ; ſepenumero pꝛo pace di
ſcoꝛdia.pꝛo vuitate lites atq; diſſidia.pꝛo
requie demũ inquietudo acerbiſſima ſub

oꝛiuntur.vel ob oneroſam multitudinem
legum et inuolutam canonum perplexi/
tatem? Aut ꝙ ſubuertunt iudicũ animos
ſpes metus meroꝛ gaudium: Aut maxiĩe
guia ꝑuerſi difficile coꝛrigunt᷑.et ſtultoꝝ ĩ
finitus eſt numerꝰ. Sic certe ſtultoꝛuʒ. yt
gloꝛient᷑ cũ malefecerint ⁊ exultent in reb
peſſimis.Qualiter exultant ſi me interro/
gas:quia pꝛofecto extra naturam ſuam et

lnruͤbe

ndieatior
cano
ofgebena

opbifer

iohech⸗

Koprlenal

oppei
Eſenin

vſt C0

oalloo nent
tpeplgehe

wichindi

ſatagimus
boꝛumdon
Lunccner
celumeden

. ſupr⸗ oo 40

otoberto
Getcecht
gliand ven

ADlicdede

ſatinenrsr⸗
nneo⸗O
hocienie
ſul Tnilin

3 Aeen
(.

ſchliniſin
naleniſin
uiuns ſpt⸗
ſprenbenne
hpioſtnen

Hespregat

Mmirerpien

ſant tettmor
tachereditae

etmſſticni
QPeſtaunl

incorgeſn⸗
Vrmrez dor
Etiniorn
ugpouit
humn ſu ſa
lmnptüdeim
ſtan
aflün
Aperende
W
chleongt,
damwügf
ſilnocke
nicenig

Men
unſ⸗
neffabili
norab,
ſtan.
ſorio,
ltnmn
decorgeng
Ouncen
iocicad⸗
Punnsck
arfain
1okinccs
repdafz
hepnuer
1Db y
Enontt,
ninsne
nuſtem.
onNe.
anöfifet
nonsrſen
inmereten
nechngo⸗
sſebrizſel
uamordo/
uinad
müpula⸗
aur eſt
mcopioſa
guitpiicei
nategme
Gitasade
renperbus
duleel
equosofin
nrſe⸗

dn Sd

gfuſnin
ppnedt
ſicingro
ina ſub
inanen
ehe/
ſanimos
gutmape
tſtultop!
altoruzft
entinteh
neinteno
mmſuond

veſt. cop.⁊c.
nidnn.

Onmnium ſanctoꝛum

in beluinã bꝛutalitatẽ ſeſe deijciunt ⁊ om/

nis exultatio talis maligna ẽ Ja.iiij. Sʒ
o vere beata ciuitas illa/celeſtis vniuerſi/
tatis. vbi rex vnus / deus eſt. vnica lexcha
ritas.⁊ hec pace eterna colligat ſuos ciues

