tem examinationẽ/ ꝙ fratres carthu. rece/
perũt ⁊ detinuerũt dictũ Johem militẽ in

fraudẽ creditoꝝ/ipſi ⁊ eoꝛü monaſterium

cenſendi ſunt obligati ad ſatiſfaciendũ cre
ditoꝛibo quãtum pñũt. Notet᷑ poſitio.xvi.
Et ſ̃m hoc facile eſt videre/quo dictꝰ Jo⸗
nõ põt edere carnes.nec vxoꝛẽ repetere ⁊c

dies

odo

nito
lioni
mica
oe
Knan
Oubes
ofihan
entme
gets
ialien
tefi
gnoꝛ
Pziſked
lesa;

inſ

Nne
Aep
keſtſa
len
uſace
hllino/
Pl
ohl⸗
MR
c/
en

;
ſet
ſer
.
et

wi
ic
unic;
ſtine
ain
i
neeri
inhoe
nono
ſcka
cqu
fficen
U.fec
nllitein
ſtenun
ndice
ameß

notetfmodus diſpẽſationis quã aduerſa

rij pᷣtendunt habuiſſe qualiter in fine vult
ꝙ redeat obligatꝰꝛc̃.¶SE

tiſfaciendũ creditoꝛib/niſi p̃tendẽdo ius
ſucceſſionis ad cauſam vxoꝛis. Et cũ ſuc/
ceſſionẽ illam poſſit eque petere ↄuerſan/
do in monaſterio carth.ꝑ ꝓcuratoꝛes ido

extra/ↄſulendũ ſibi videt᷑è/ ꝙ; maneat ⁊ vi/

uat cõuerſando monaſtice in clauſtro ſuo
pꝛo ſalute anime ſue. ſcandala religionis
ſue ⁊ alioꝛũ.necnõ occaſiones peccatoꝛuzʒ

contra vota ſua/caute declinando.alioqͥn

videat ne amans periculum pereat in illo

Vitrum vero ipſe Johᷣ.miles ſit nũc habi

lis ad ſuccedenduũ vel vxoꝛ ſua.quia nihil
hic inquiritur.nihil hicreſpondeo. Note/

tur. xcij poſitio ſuper bacre.

Bequitur ſcedula
. . . . . MU RM ſi . Sð de i⸗
MBniuer entao nalſperung

Joßes de bellomoõte rectoꝛ vniuerſitatis

magiſtroꝝ ⁊ ſcholariũ pariſius ſtudentiũ
ſalutẽ in dño ſempiternã. Notũ facimus.
wanno dñi. M. ccccx. xxviij. die Maij.pᷣ
ſentata eſt nobis ex ꝑte dñi Cancellarij ec
deſie pariſieñ. Scedula quedam papirea

ↄtinẽs caſũ quẽdã/cũ rñſiõib ⁊ declaratõ

nib ſuꝑ dcõ caſu/ꝑ eũdẽ dũm cãcellariũ.

⁊ alios infra ſcriptos ſacri theologie dicte
vniuerſitatis pfeſſoꝛes/cũ ſubſcriptoõnib⸗
eoꝛũdem ꝑ eoꝛũ manus ꝓpꝛias. Cuius qͥ/
dem ſcedule ⁊ ſubſcriptionũ tenoꝛ ſequit᷑
in hec verba.Quidã olim miles ſecularis
multis obligatus debitis / poſt ceſſionem
oĩim bonoꝛũ ſuoꝛũ quã fecit in pñtia dñi

nus fratris ſui germaui/ ad opus et yſus

creditoꝝ ſuoꝝ/ip̃ᷣis licet ignoꝛãtibi.ſic ꝗ;

accepta a pᷣfato fre ſuo cautõnepmiſſi/ſub

ſigillo p̃fati pꝛincipis ⁊ ſui/ꝙ de pᷣfatis bo
nis ſoluere deberet ⁊ ſatiſfacere/ creditoꝛi/

bus eius videlicʒ militis quondã pᷣfati.ip
ſe et ↄiunx eius abſtractioꝛisvt aſſeruit vi
te deſiderio pari ſe voto licentiantes / reli/
gioneʒ petierũt. Hec in monaſterio ſancti

monialiũ vbi recepta ⁊ ſolenniter ꝓfeſſa

nouẽ fere annos hactenus mãſit. Ipſe qʒ
in monaſterio carthuſieñ. vybi ſ̃ᷣm foꝛmaʒ

ſtatutoꝛũ oꝛdinis carthuſieñet in hec ver
ba interꝛogatus.Si liber es.ſi abſolutus

Intrare religionem

videt᷑ ꝙ nulla ſpes ſit in Jo. milite ad ſa/

ſio quam ſolenniter fecit/ non obſtante qꝙ;

ſi abſq; incurabili moꝛbo ſe denic; de que

gillatim ꝙ ſic. Sed adiuncto ad vltimam

interrogationẽ modo ſatiſtactionis vt p⸗
miſſum eſt ſupꝛa.videlicet.via ceſſionis pᷣ
fate.Ad quod pꝛioꝛ monaſterij reſpondit
in hec verba. Scias q; ſi aliquid hoꝛũ de

quibꝰ interrogates celaueris / poreris eti⸗/
am poſt pꝛofeſſioneʒ expelli. Poſt hec m
foꝛmã oꝛdinis ⁊ ſtatutoꝛũ pꝛefatoꝛũ / tan/
ꝙ; nudus ⁊ paupꝑ ſuſceptus/⁊ ſolenniter p
feſſus eſt.minime reclamantibo creditoꝛi⸗
bus ſuis.quib pꝛo tunc vel interim non

fuerat ſatiſfactũ.⁊ hinc ꝑ ſeptem fere ãnos

59

relis ſatiſfeciſti. Reſponditad ſingula ſin/

in monaſterio pſeuerauit. Interea conti⸗

git fratrem pꝛefati quondãà militis infoꝛ/
tuniũ quoddã incidere.vt videlicet ab ho

ſtibus ſuis capetur. vnde impotens vide-

tur factus ad exequedũ quod pꝛomiſerat
de ſatiſfactione pꝛo fratre ſuo milite pꝛefa
to. Poſt hec aute/moꝛtuus eſt ſocer ipᷣius

guena mutis bater videlicet olim vxo/
ris ſue. Vnde ꝑſuadentib quibuſdã con/
ſanguineis eius ac ꝓpinquis/occaſionevt
eis videbat᷑ aliquali iam habita tanq; iu/

reꝓpinquitatis ac legitime ſucceſſionis ex

parte roris ſueuondi pꝛefati monae
rium ſuũ contra ꝓhibitionẽ Pꝛioꝛis ſui⸗

ad petendũ bona quondã ſoceri ſui defun
cti vt inde ſolueret debita ſua exiuit.et ad
ſeculüũ reuerſus / habitũ ſuũ dimiſit. carnes
comedit.⁊ vota pꝛofeſſionis ſue multipli⸗
citer violauit. Et notandũ q; in patria il⸗
la ſcilicet in terra ollãdie gelrie ⁊ bꝛabãtie
religioſi tales ſuccedunt parentibo vel mo
naſteria pꝛo eis. ¶ Bequitur in ſcedula

noꝛata. Pꝛeſuppoſita veritate caſus ſi

cut pᷣmiſſum eſt. quem caſum ſub alijs ter

minis quidam alias apud multos de vni

uerſitate pariſieñ.variauerũt/dum eoꝛum

opiniones inquirerẽt. pꝛopter qð non eſt
mirandũ ſi tunc vno modo quidã reſpon
derunt ⁊ nunc aliã dant reſponſionẽ.quia
eiectis interim allegationib dicũt ea que
ſequũtur ⁊ que vera reputamus doctoꝛes
infra ſcripti. ¶ Pꝛimo ꝙ miles olim deq̊ᷓ
fit ſermo / inconſulte
greſſus/⁊ incaute receptus eſt.Ex hoc pꝛe
ſertim.quia ceſſio bonoꝛum ſuoꝛum / fuit

incauta neq; ſufficiẽs pꝛo liberatione ſua
a manu creditoꝛum ſuoꝛum. licet debuiſ/

ſent citius reclamaſſe. Secundo ꝙ pꝛofeſ

2

ulte ſatis religionem in /

An liceat grauato debitis

inconſulte ingreſſus ⁊ incante ſuſcept ſit ſmo cogendꝰ redire ad monaſteriũ.⁊ ibidẽ S
ligat eum de iure tam poſitiuo q; diuns vinuere ſub diſciplina regulari. In cin? ſi · 4
d vota religionis. ¶ Tertio ꝗꝙ neuter c gnũ hicme manu ꝓpꝛia ſcnpſi. Ego ma
iugũ p̃fatoꝝ/ poteſt alterũ poſt diuoꝛtiuz giſter Guilhelmꝰ de xanctis ſacre pagine Ax
& mntuo cõſenſu ⁊ appꝛobatione oꝛdina pofeſſoꝛ fateoꝛ ꝑ pñtes q; dicius miles
ri celebꝛatũ.ac poſt ꝓfeſſionẽ deſuꝑ ſolen quo caſus ſupꝛa ponit᷑. vere ⁊ realiter eſt p “
niter factã/ repetere.¶ uarto ꝙ, ſicut neu feſſus.⁊ obligat̃ad obſeruantia regularez .
iter poteſt alteruʒ repetere poſt diuoꝛtiũ ac ſui oꝛdinis.? cenſendꝰẽ religioſus.necpo
paoſeſſionẽ ſicnec bona que alten eoꝛum teſt amplirepetere vxoꝛem licite.ſi que iñ n
ſiue monaſterio exparte ꝑſone interimad debita ante ingreſſum religionis dicr'mi⸗ i
uiſita ſunt ſen adquiri ↄtigerit in futuri les vel eius vxoꝛ otraxerit. dico q; ſi ſit poſ “

.

debent glteri ſeu monaſterio eius/tanq; al ſibilitas ſoluer di/ ipe vel ip̃a tenentur vel

terius ↄiugis coheredi deſeruire.¶ Quin manualiter laboꝛãdo in monaſterio.vłer del
t0 ꝙ pꝛefatus olim miles/nimis incõſul- hereditate pr̃na que alicui eoꝝ poſſit ſuc/
teet inoꝛdinate etillicite ſic ꝗ monaſterio cedere ꝑ moꝛtẽ alicuiꝰ parentu ſoluere pꝛe ͦ
ſuo receſſit.peiusq; ac ꝑiculoſius reiecto dictoꝛuũ. Snpꝑ hac materia plura oatne
habitu ſuo/ foꝛis remanet.⁊ ꝙ de neceſſita allegari ſed dimitto canſa bꝛeuitatis. In ni
te ſalutis omni tergiuerſatione poſtpoſi / cui rei teſtimoniũ hãc determiatõeʒ ꝓpꝛia nn
ta.quãtotius reuerti tenetad monaſteriũ,. manu “
. c ſumpio habitn ſub diſeplina quã pꝛo / tbeol.cõfoꝛmiter ad dũm Cancellariũ et

degere regulari. Attento pᷣcipue dad alios magiſtros in iheologia qͥ in hac 18
Wmanendo extra monaſteni/nõ eſtidem matera deliberauerũt idem oĩno ego ſen 4
mile ugnduz. imo mi tio. ¶ Ego frater Stephan ſacre ibeolo/
Ginia manendo. Dexo ⁊ vltimo gieꝓfeſioꝛ ac miniſter ſancti maturini pa/ —
Attentis pᷣmiſſis/pꝛofeſſio olim militis op niſieñ.oꝛdinis ſancte trinitatis ⁊ redẽptio
ti quã fecit in religione/ non obuiat di· nis captinoꝝ. ↄfoꝛmiter cũ opione magi/
recte ⁊ de per ſe obligationi pꝛioꝛi/qua aã ſtri Johãnis de gerſonno Cancell ecde⸗ W
geditoꝛiby extitit obligatus. ⁊ ꝑ ↄns ma/ ſie pariſieñ.delibero In cuiꝰrei teſtimoni
Vel eis obligatus vt ante. Sicꝙ ſi iße t/· unm ſignü meũ manuale bicappoſui An/
ppoꝛ:e reœeptionis ſue ad oꝛdinẽ/ aliquid ſe no dni. M. cccx. ¶ Ego Petrus de no⸗ OUDUů
cuʒ ꝗqppoꝛtauerit.aut interim. aut in ſun gento mgf in theologia/ſentio debitũ ⁊ ſa i
n/ monaſteriũ pᷣſatũ de bonis eius ꝑcepit lubꝛe vt miles olim ꝓfeſſus / redeat ad reli ibn
pꝛo tanto ſaltẽ/ſemꝑ tenebit᷑ ſatiffacere re Pione ſih obſeari regulari manẽs ni⸗/ M
Qditoꝛibo monachi ſui.donec plensrie eis bilominꝰ creditoꝛibi vt pᷣmittitur vel con N
fuerit ſatiffactũ. ¶ Sequit᷑iſceduia Sic nentus p ohecptamann-Eoo ſe⸗ ̊”
ſentio ego Johs de Berſonno cãcel. pari,ß mus de Arrech mgt in theologia ↄfoꝛmi/
indignus in an?teſtimoniũ me fubſcripſi ter ad dñm cancellariũ p̃fatũ in hac mate,
in pñᷣti ſcedula ꝓpꝛia manu. Attẽtis etiam ria ſentio. ſtante veritate caſus eo mõ quuo 4
additiomocirca pdicra: quas eadẽmann poſitus eſt in folio pꝛecdéti vnacuʒ dauui
mex ſcripſi anno dñi.M.ccccx.xxi. OHaj buſqdam circũſtantijs mihi ꝑ fidedignos

.
4

¶ Ego perrus de dyerreyo mgf in tbeo*o malenud ebꝛelſia. epotec ceſſio hano⸗ 8
gia.ↄfoꝛmiter ad dum Lacell.in bac ma-/ rum. ingreſſus religionis amboꝝ coniu/

teria ſentio.in cui teſtimoniũ hic me ſub/ gum ⁊ diuturna eoꝝ manſie in pᷣſatis reli
ſcripſi.¶ Ego Joꝛdanus moꝛim mꝗr, in gionibus / non larebant creditoꝛes ſed eeeis 6
theologia ↄfoꝛmiter ad dñm Cancelł. in nota erãt hec omnia. neq; pꝛotũc reclama ne
bac materia ſentio.in cuiꝰ teſtimoniũ hic bant qq; etiam bona dictoꝝ coniuguz ſi n
me ſubſcripſi.Ego Johãnes dachoꝛi ma fuiſſent debite collecta conſeruata ⁊ diſtri ſ
giſter in theologia ↄfoꝛmiterad dñõm Cã buta. videbantur ſufficere ad ſatiſfacien/
cell. in bac materia ſentio.in cuiꝰ rei teſti dũ credito ibus infra ſatis cõpetetes ter⸗ o
moniuz me hic ſubſcripſi. Bihinatn minos. ¶ Mihi dominico ꝑui ſaqe theo cet
Gnuilberno de bunulla ſacre theologie im logie indigno pꝛofeſſoꝛi/videt᷑ ſalua om/ HUðUJJDẽ
merito ꝓfeſſoꝛi videt ꝙ dieus miles ver micoꝛrectione ac dicti olim militis reuerẽ a
ſit pfeſſus.nec poteſt vxoꝛẽ repetere. quin tia.ꝙ ipᷣi militi nũc aſſerẽti.ſe ficte intraſſe d

*

bic⸗
ſi⸗
Pne
ne
ulss
Nckp

nen
ſgri

6
ſſtnn
urp
ioe
Gitſce
eregt
poſti
i n
3nri
l
nüet
nbac
ſe⸗
eolo⸗
nige⸗
iro
,
e⸗
oni
,
9/
43

n
der
⸗
W

gto
as
Nnit,/
gtl
ges
zn
e
cien/
1
retbe⸗
aoſt,

nis ſuperius tacte.poteſt liciterepetere ſeu

ſic egredi potuit ſicut de facto egreſſus eſt
et vltra ꝙ necetiamvxoꝛẽ ⁊ bona ſucceſſio

—

Intrare religionem

teligionemad fineim talem vel talem/ non. quã barũ rationũ confugiüt·

eſt credendũ. nec ipe licite illam religionẽ On pꝛimũ v

„ .

retinere nomine ꝓpꝛio.ſcriptum manu p/ opꝑpa pietatis in quib pnt expedi ea q̃ talis

.

gie pꝛofeſſoꝛ indignus / ſuppoſita veri / oꝑa deo magis placentia facito. alioquin

tate caſus pᷣmiſſi ⁊ circũſtantiarũ eiuſdem apud te mentit᷑ iniquitas ſibi.qꝙ iam non

deliberationem meam pꝛo

in loꝛ ma aua ponũtur. ſentio cofoꝛmiter ſolideo magis p talla placereptendis.ſed
ad deliberationẽ domini Cancellarij ſu/ b „. ena

vel tibi vel mundo.
pꝛa poſitam. In cuius rei teſtimoniũ hi-
pſi ⁊ nomine meo ſign⸗ ui. Bnquoruz. 7
teſtimoniũ nos Johs / rectoꝛ vniuerſita⸗/
tis pꝛefate/pꝛeſentes litteras ſigilli Recto
rie dicte vniuerſitatis appenſione/ duxi qᷓ; edificet. Plus ad indignationẽ ⁊ mur⸗
mus muniẽdas.Anno ⁊ die quibꝰſupꝛa. mur ⁊ inuidiã eos cõcitat qᷓ; ad amoꝛem ⁊
SSõ Plus augent in eis auaniciã ⁊ ſupbiam q

re ꝓpximis ⁊ ſubditis/ videãt obſe/
Ao ne turpiter fallantur. ⁊ tota(vt

aiutt wia erct. lus eni ſcadaliſat pompa

p Pr. -pet. 1 tinguat. Debet aut eẽ officiũ clericoꝛuʒ/
Pit tracta tus once ſubditos verbis ⁊ exẽplis a vir⸗

m magiſtri Johanis de Herſon. de tutũ exercitia humilitatẽ frugalitate ⁊ ſo⸗

—;

Am in yna pꝛioꝛi lectione b legationi

oniby ſceripturarũ vt doceam põpaʒ
ſolni / ſicut potui. dubitatio/ eſle in ſcandalũ laicoꝝ. Interroget᷑ expiè/
nem non mediocrẽ/ſuꝑ abſti tia ⁊ magna voce clamabit. Ita . nibil ve

ꝛia. ¶Ego matheus Roedoꝛ ſacre theo põpa reqͥrit. Si q̃ris igitplꝰ deo placere

Iquerũt eccleſiaſtici ꝑ talia pfice

clericoꝝ ipᷣos laicos.tã pꝛincipes q; alios

ia in cihis / potu/⁊ veſtib platox. Erierare Koꝛro nõ habet opus iſta ꝑs al

liicita ſit apud ſolitarios reli- larium deuotio apud antiquos eccleſiaſti
mo. Vellẽ nũc ſub ↄpendio maioꝛi/ſimi⸗- noꝛ. tanta reuerentia. tantus cultus. vtiq;

liter elucidare qualis tpantia in cibis?ꝛ po quia pompas tales nihilipendebant. Id

tibus / in veſtitu ⁊ ceteris.aut neceſſaria ſit circo tanq; apud bonos ⁊ fideles diſpen/

aut cõgrua pᷣdicatoꝛib aut pᷣlatis.quoꝛuz ſatoꝛes/copioſiſſime eis miniſtrabant di/

„

eelſt officiũ / inſtar Johis/ pire ante faciem uitie.qui poſtq; inſoleſcere ⁊ eis abuti ce/

dñi ⁊ parare vias eiꝰ ad dãdã ſciaʒ ſalutis perunt/in contrariũ verſa eſt pꝛioꝛ largitõ

plebi eius.¶ Ad hãc dubitatõnẽ ſub vni Dico in direptionẽ ⁊ contemptũ. Audiui

caↄcluſione rñdeo. Expediẽtius eſt ⁊ efi his auribus vnũ erx pꝛincipibo noſtri tem
catius pᷣdicatoꝛẽ et pᷣlatũ / declinare ad au/ pPHoꝛis pꝛecellentes/ coꝛam quo dum fieret

potila et paucitate ſernitoꝝ et ſimilib⸗. S parum ſtatuũ in regno francie nimis exu
hHoibus ſecularibus talibꝰ ↄfoꝛmari.¶Et
in Beinis ſi attendimꝰ vitã xpᷣi quenr̃a eſt
in

.„

berantium ⁊ aligrum expenſaruz pꝛopter
quas niſi pꝛouiſum fuerit/fraudes rapine

ſteritatẽ vite et ꝑcitatẽ in veſtiba ĩ cibis et ſermo de refrenatione ⁊ moderatione po⸗

ictio/ ſi pᷣterea aploꝝ ⁊ alioꝝ ſancto⸗ et iniuſticie ⁊ odia ⁊ ſeditiones ſaltem oc⸗

rü exempla recogitamꝰ/pſpicuũ eſſe debe/ culte fiunt pꝛopter que omnia teſte ſapien

bit apud xpᷣianũ id qð dicimꝰ. Fateoꝛ in,

te regnũ de gente in gentẽ tranſfertur. Re/

quit diſcretiſſim aug fateoꝛ de pᷣcioſa ve ſpondit indignabũdus pꝛinceps ille.inci

e. erubeſco. nõ eni decet hãc pfeſſionẽ nõ piant eccleſiaſtici apud quos tota pompa

haãc monitionẽ. nõ decet hec mẽbꝛa.nõ de eſt.tora ſuꝑbia ⁊ in veſtibus ⁊ in pꝛandijs

cet hos canos. ¶ Et arguo ſic inquiſitiue et in omnibus.⁊ de ſingularibus facta eſt

Pompã in veſtil in ferculis / in ſeruitoꝛi· tunc naratio. vbi que ad honoꝛem ſuum
bus / aut querũt eccleſi iaſtici ad placendu; eccleſiaſtici vident᷑ agere/illa in magnã eo
deo. vel vt ꝓficiant pximo. vel ad eccleſie rum ⁊ ſue eccleſie cõtumeliã ⁊ pꝛobꝛuʒ cõ/

honeſtatẽ ⁊ auctoꝛitatẽ. Quidã enĩ ad ali memoꝛata ſunt.pꝛandia loauo 4. cetera

3

S

De temperantia

pꝛodigalitatis facinoꝛa. ¶ Si vero di

9

cccleſiaſtici/ꝙ talia nõ agant ad ſuꝑbiam

ſuã vel excellẽtiã.ſed vtꝰfoꝛ ment᷑ illis apð
quos vi
honoꝛabiliter ſint inter pꝛoximos ⁊ alies
imo ꝙ; amplieſt / vt ſcãdaliſent eos.tanq;
ipſi ſint auari vel hypocrite ficti. niſi ̃m
tpa tꝑaliter ſe habeant.⁊ moꝛiba alioꝝ cõ/
foꝛmes ſint. Uideant obſecro ſic dicentes

ſt.⁊ vt erubeſcentia videtur niſi

Pꝛimũ ne cõtrarient᷑ huic pᷣcepto. Nolite

cõfoꝛmari huic ſeculo. Ne pᷣterea ipᷣi quo/
rum intereſt erroꝛes alioꝝ coꝛrigere in ſi/
miles aut peioꝛes ruant.dum eos nõ emẽ
dare ſed imitari volunt. Ita ne videlicet
ſi omnes ſuꝑbi facti ſunt auari diſſolutiꝓ
digi ⁊ repꝛobi /ipᷣi eccleſiaſtici ne diſſimili
tudine ſua eos offendant paria vicia ſecta

buntur. Abſit.imitanda potius eſt humi

litas xpᷣi non exhoꝛrenda nec erubeſcen/

da vilitas que ꝓpter eum in ſuüpᷣius deie/
gionem ſuſtinet. ¶ Ceterũ cũ addunt ſi /
bi pᷣcauere ne de auaricia ⁊ ipocriſi noten/
tur ſi ſnerint ĩ talib pom

teris. Eſſet hec euaſio coloꝛata/ ſi nõ eſſet
modus rõnabilis ⁊ pius ⁊ iuſtioꝛ/ꝑ quezʒ

hanc ab bominum coꝛdibeſtimationem
abolerent. Yateoꝛ eni ⁊ ſic eſt/opoꝛtere vi/
ros eccdleſiaſticos tollere quãtum ↄmode

nem ab eis auaricie ⁊ ipocniſis ſu

ſpitionẽ ſi ꝓdeſſe ſubditis voluerint. Ve/
rum quippe eſt illud auguſtini ꝙ bonam
ↄſcientiã deo. pximis vero famã bonã de/

dent/t in hoc cõdolẽdus eſt qui famã ſuũ
negligit. Oõ ſi quis expᷣlatis ſibi parce vi
uat / pompas oẽs abijciens vel abboꝛres.
theſauriſet nibilominꝰ: extoꝛqueat vnde

cunq; pecunias. reddit ſe non negabo ↄtẽ

nendũ longe amplius/q ſi non dicã libe/

raliter ſed pꝛodige ⁊ põpatice virtute ol/
leat. niſi ꝙ tpantiã iſtam erterioꝛẽ moder
tioꝛem oſtendit iudicabit᷑ rõnabiliter fer/

. 8

mentatus fermento phariſeoꝝ qð eſt ipo
criſis. Dicet᷑nempe iſtam pompã extrin/
ſecus negligere / nõ ad humilitatẽ ſed tena
citatem. nõ ad virtutẽ ſed ad celandi qua
licũq; modo vite ſue turpitudinẽ.vel deni
ſic vt lucroſius atq; liberiꝰ ſubditos ſe/

ducat. ſeductoſq; licentius ſpoliet laceret
et perdat.¶ Quid igitur aciurus eſt pꝛe/
latus ne ſubditoꝝ moꝛſibus pateat tanẽꝙᷓ
auarus ſeu tenax ſoꝛdidus aut fictus / ſiñ
laute vel vſitata alioꝝ pꝛodigalitate vixe/
rit. ſi non eccleſiaſtica bona in vſus ꝓpba/

is partioꝛes cc

intentio manet in occulto.

nos diſſipanerit in veſtibetpꝛandijs. in

familiaribo ocioſis ⁊ diſcolis.quid inquã

acturus eſt: Rñdeo ſub vna veritate ſatis

notanda. Vir eccleſiaſticus pᷣſertim cura/
tus vel pᷣlatus / non ſolũ poteſt licite dare ĩ
publico elias ſuas ⁊ ante ſe tuba canere H
eſt ſe manifeſtare cuʒ facit eliam. Sed eti/

am ad hoc agendũ obligatur pꝛo loco ⁊ tẽ
poꝛe/tanq; in exemplũ poſitus alioꝛum ⁊

velut lucerna ardens ſuper candelabꝛum
vt omnibus luceat qui ſunt in domo eccle

ſie ſue. Si autẽ egerit hoc/ tollet omnem

ſuſpitõnẽ tenacis auaricie quãdo mõſtra
bit operib/ ꝙ ſibi parcus eſt / vt alijs fru/
cluoſius largiatur. ⁊ bona eccleſie recipit
non vt rapax conſumptoꝛ ſed vt pius di/
ſtributoꝛ. Cognoui vnum qui plerũq; di
ſtribuebat aliqua in publico ſub hac intẽ
tione:qui nõ dediſſet in occulto. nec erra/
re putandus eſt. Sed errant plane quip̃/

latos quoſdã laudare ſe credunt/cuʒ dicũt

eos nihil dare in oculis hominũ ad euita
tioneʒ vane laudis. Nam ad dandũ publi

ce pᷣceptum habent quod alijs eſt conſiliũ
icet ſtatim aliquis ſniam hanc cõtra

dicere verbis xpᷣi quiba nos inſtruit dicẽs
CLum facis elias / neſciat dertera tua quid
faciat ſiniſtra tua. ⁊ iteꝝ Noli tuba canere
ſed da in abſcondito ⁊ pater tuus ꝗͥ videt
in abſcondito reddet tibi. Ita eſt. ſic iubet
Fenbe nihilominꝰ vt luceant opera no

ſtra bona. vt gloꝛificent patrẽ noſtrũ quiĩ

celis eſt. Et foꝛtaſſis inuiceʒ aduerſari pu
tarentur bhec duo mandata/ſi non ex locu/

tionis circũſtantia pateret ↄcoꝛdia. Ault
quippexps vt opa noſtra fiant ⁊ in abſcõ
dito quo ad intentionẽ non captandelan

dis pꝛopꝛie.⁊ in publico ꝓpter augmenta/
tionem in pꝛoximis diuine gloꝛie.ſicut di

cit greg'. ꝙ ſic opus fiat in publico qtũs
Bcioe be/
neſcio / ꝙ iſtud plurimũ habet difficulta/
tis apud nõ exercitatos in virtutibo.⁊ qui
nondum didicerunt humiliter ſape/ bu⸗/
mane gloꝛiuncule fauoꝛes deſpicere.pꝛo/

pterea apud eos qui non babent exofficõ

pꝛodeſſe ceteris / plerũq; tutius eſt atq; co/
ſultius occultare bona ſua ab oculis ho/

minum. qtũs eandem tegere poſſint ⁊ con
a

ſeruare a ſurreptione et

t flatu inanis glo/
rie apud deum.incredibili ſiquidem faci/

litate erufffat ventus ſuperbie/elie fructũ

a manu dantis eam in conſpectu alioꝛum

. - . .

T
nnqn
tſauts
nu,
adrel
Weh

hanf
iornne
lobenn
moecte
ommnen
lis f⸗
ent
Pilodi
izdi
elnt?
lcen/

egniß,

ndicht
geuia
ſprbti
nili⸗

cCi

rees
nid
e
ie
bet
no
vii
1de
n/
NR
d
nelan
Ren
ſco gins
coabe
ffulla,
ni
enbu
neno,
Noffich
tatq
wulisbo/
ſinttonn
anisg/
iente⸗

Alefnen

Vaonn

Da

Predicatoꝛũ et pꝛelatoꝛi

niſi fuerit man?bec ꝑ humilitatẽ pꝛius ſo⸗/

—— .

„ .

coꝛde nr̃o ſit ſuꝑbia.nõ ad extollentiã ocu

lide clauſa cõtra talẽ ſuꝑbie ventũ. Pꝛo
pterea videte queſo in quãtis ſe ꝑplexitati

bus inuoluũt.⁊ quomo ponũt in rete pe/

ges ſuos pᷣlati pᷣcipue qui alioꝝ gerendo/
rum ſuſcipiũt pꝛius q; ſolidati ſint in vir
tutib.maxime in humilitate. quoniã ob⸗
ligat eos ſuſceptũ officiũ/ventilare ⁊ epo
nere oꝑa ſua bona ad aurã publicaʒ. ſicut
Se kageignco zaicinn pietatis officia

unt enĩ in loco ↄſtituti nõ adquirende

ſiolica phibetneophitus oꝛdinari.neĩ ſu

—

perbiã elatus ⁊c. Tamẽ tales pᷣlati inexer

citati / ſi agere iſta tẽptauerint / vix aut nũ/

qᷓ; euadunt pᷣcipiciũ.foueam.ſ.elationis e
tumeſcẽtis ſuꝑbie. Difficile quidẽ ẽ illud
bene agere qð nõ ante didiceris. Etſi hoc

in omni arte verũ eſt/ maxime tñ in arte ar

tiũ que eſt bene viuẽdi ad regimẽ aiarum.
Aid hoc ꝓpoſitũ exponit grego.de quibuſ⸗

—

dam pᷣlatis illud de Job pallegatũ. poſuit

in rete pedes ſuos ⁊ in maculis ſuis am/

bulat.Expᷣdictis cõcludamus nõ opoꝛtte
re viros eccleſiaſticos conſumere bonaecc
cleſie in põpaticis vſibo/ ad euitandũ no/
tã auaricie. Sunt quippe modi alij/ꝑ s

melioꝛ ⁊ ſanctioꝛ famna queri põt. ¶Poꝛ/
ro ſi vir eccleſiaſticus in reliquis bñ vixe/
rit pudice iuſte ⁊ pieinullo modo genera/

bit ſuſpitionẽ de ſuatione ſanctitatis:ſi ibi
pce viuendo nugehghor hna ur erit

odoꝛ bon bonis.

duces cecoꝝ verba xpᷣi ſunt ad aplos.
Ertractemꝰtertiã rõnem.quã aliqͥ
p põpas ſuas excuſare volẽtes/fin
gũt.Agimꝰinquiũt talia.nõ qð in

loꝛũ.ſed vtimur his tanq; nõ vtẽtes.vt eci/

aeeſia ꝑ hoc cũ ſeruitoꝛib ſuis honoꝛet᷑ et

honoꝛata magis ⁊ magis reuereat.⁊ ſit eiꝰ
efficacioꝛ auctoꝛitas. Uer L
diccẽtes pꝛimo ꝙ honoꝛ dan debet in teſti

moniũ virtutis.nõ ꝓpter exterioꝛes diuiti

*

as vel oꝛnatũ. Inducũt ergo cĩm erroꝛis
Pobatk qui ꝓpter pompas mouẽteos

onoꝛandã eccleſiam cum ſeruitoꝛib⸗

Leteruʒz apuò quoſſ-
dam malignãtiũ ⁊ olm quãtũcũq; ſancte
facta calüniantiuzʒ linguisq; maledicis ſo
loquẽtiũ iniqua / nullus ꝓficere põt quin
gloꝛiã ſequat᷑ inuidia ⁊ inuidiam mala de
ed taliũ ↄtẽnendus ipᷣe ↄtẽptꝰ.
nec extimeſcẽduʒ ſcandalũ.qm̃ ceci ſunt et

lerũ attendãt ſic

qᷓ; hominũ paſcua hec. Sic faciebat Pe/
trus.ſic paulus ſuadebat. Item petrus ne
ſcitur aliquãdo ꝓceſſiſſe vel gẽmis oꝛnatꝰ
vel ſericis.nec tectus auro.vel vect equo
albo.nec ſtipatus milite nec circũſeptꝰ mi
niſtris. abſq; hoc tamẽ credidit ſatis poſſe
implere ſalutare mandatũ paſce oues me
aꝗas. ¶ Rurſus ſi viri eccleſiaſtici talib vtũ

tur pꝛo ſolo honoꝛe eccleſiaſtice ſtatiqua
ratione dimittunt ipᷣi tam magnã partem

ſacerdotũ curatoꝝ/in ſtatu tam inculto q;

in infimo ⁊ plebeio.immo qua temeritate
ipᷣos ollan venunant. Tedmphus di

ctum eſt ꝙ apud ſeculares pꝛincipes ⁊ ali

os / plus irridet᷑ iſta pompa/ q; in honoꝛe

vero teneat᷑ĩmo ⁊ pauꝑes minus audent
ad tales accedere pꝛo petendo cõſilio aut

confeſſione facienda ⁊ ſic de ſimilibo.qui ⁊

videntes eos in ocio ſplendide conuerſa/

ri/ ſeipos autem egenos ⁊ pannoſos labo
ribus iugibus atteri: remurmurant inui/

dent ⁊ detrahunt.quos ſi viderent in hu/
militate ſe gerentes/amarent. ⁊ eoꝛũ aſpe/
oꝛes fierent tolerare pauperiẽ
e. ¶Pꝛeterea ſuſtentatio pompa
nequit abſq; multis expenf.que

trahunt ſepe ad queſtus mercenarios ⁊ ra

pinas iniuſtas.ad fraudes⁊ curas graues

ꝗd4 querelas inſuper moꝛdaciſſimas ſub/

ditoꝛum.pꝛopter infamẽ vitam ſeruitoꝛũ
turpiſſimoꝛũ.quos ocium multa mala do
cuit.⁊ nefanda ſcelera ꝑpetrare compellit.
EScitis vero ꝙ in dominos d ex/

ceſſus ⁊ impꝛobitates ſeruitoꝝ. ¶ Ceteꝝ
ſicut qui tangit picem inquinabitur ab ea

ſapientis imo expientie teſtimonio.et qui

fouet in ſinu ſuo ignem ⁊ colubꝛuʒ/ ardet

et moꝛdetur. ſic difficile eſt apud mulios
pene impoſſibile.vt inter ſuperbos tales

cultus ⁊ honoꝛes foꝛinſecos conuerſ. ent -
non inde ſuperbiant. NHNam qui cõicauerit

ſuis.quoniã ꝓpter virtutẽ ⁊ bonoꝛũ futu/
roꝛũ adeptionẽ poti debẽt venerari.Alio
quin xpᷣs ⁊ eiuſdẽ apłi non ſufficienter oꝛ
naſſent eccleſiã ⁊ honoꝛaſſent.qñ talia in
ſe contepſerunt ⁊ alijs ſynenda ſuaſerunt.
Vnde ⁊ Jacob inculpat eos qui honoꝛã
do diuites in aureo annulo ⁊ veſte fulgi/
da/ſpꝛetis pauperib ꝑſonas accipiũt.Et
Bernardus ad eugeniũ libꝛo de conſide/
ratione. Lu paſtoꝛ ꝓcedis deauratus tam
multa circũdatus varietate. oues quid ca
pinunt. Si auderem dicere/ demonũ mag

ſupbo / induet ſupbiaz. ¶ Sed eſto ii

ſint tanta ſtabilitati bumilitatis radice/
quales pꝛofecto nondum ſunt:cur de ipſa
bumilitate chꝛiſti erubeſcunt in publicoꝛ
cur ſuperbiam oſtendunt in opere quam

non habent in coꝛde: cur ſuis exemplis ir
ritant ⁊ ſcandaliſant coꝛda pꝛincipuʒ ⁊ ſe/

culariũ ad ꝑmutandũ tales pompas p/

digalitates quas ab eis totis virib effuga

re deberent. Cinui, rurſus regnũ eſt tam

opulentũ quod nõ per luxurioſam pꝛodi⸗/
galitatem ⁊ nutncẽ eius rapacem auarici/
am / ſceleri labefactione diſſoluat quẽad/
modum tradũt Valerius et Lullius.et ſi

ſilerent tamen maximoꝝ regnoꝝ pꝛoditõ

in exemplũ huiꝰeſt veritatis. Abyſſus ita

ꝙ; expenſaꝝ/abyſſum inuocatdiuitiaꝝ.j
fit.vt eueniat illud pueris decãtatũ.q ſua
cõſumũt/cũ deeſt aliena ſequũt binc frau/

des. hinc doli. hinc iniuſticie varie. ꝓpter
ð de gente in gentẽ tranſfert ait ſapiens.

— 5

nata deinceps mala ꝓueniant ex co

meſationibo eccleſiaſticoꝝ crebꝛis atq; ſu

perſfluis qͥs enarret:vnũ pꝛandiũ pꝓ reple/

do ad grauedinẽ ⁊ nauſea/tres vel quatu/
oꝛventres.ſepe centũ paupes reficere ſuffi
ceret.celerius tũ ↄpſumim

tra bonoꝛũ vitam ⁊ omnẽ boneſtatẽ. imo
ſepe contra catholicã veritatẽ ſub iocundi

typo/infames ſnie frequentãtur. ¶ Tur⸗

piter iſta fierent apud ſeculares. turpius

apud eccleſiaſticos omnes.ſed turpiſſime

niũtur adeo.vt iam de ſe puerbia quedam
apud vulgus generauerunt ſue ebꝛietatis

vel capule. Nam ⁊ cibi aliqui ⁊ vina pᷣcel
lentia tanq; ab inuentoꝛibo aut cultoꝛibꝰ

denoĩant᷑ ſicut dicit. Toꝛte iacobitaꝝ ⁊vi

num theologoꝝ ⁊c.Addeꝙ plerũq; inui/
tantes alios ad cõuiuia/ grauibo expenſis
et ſolicitudinibo.inuitati vero magnis di,/
ſpẽdijs ⁊ fatigijs fatigãt. Ita refert Señ.
dicens ſerenũ de tranquillitate cũ dicebat
non ad cenã ſe iturũ ad euz qui ꝓ hoc ſibi
nihil debiturꝰ? eſſet. ¶ Poſtremo quid ſũt
viri eccleſiaſtici niſi quidam elemoſinarij)
bonoꝝ eccleſiaſticoꝝ ⁊ ipſoꝝ.nõ quidem S=

dñi ſed diſpẽſatoꝛes? In quib hoc ſolũ ꝓ

ſe ⁊ ſuis habent quo ↄtentari eos mandat
apls.alimẽta.ſ.? quibe tegant Diffinitvl

rijs varijs ⁊ impudi

mediocris queſtio.
ſans ĩmo duſipãs in vſus ꝓdigos ⁊ iniu
ſtos bona eccleſie ſue teneafad reſtitutio/

ſrancũ in tali crapula q; dam vnũ denani
ump elemoſinis. Ibi detractões.ibi ebꝛie
ales. ibi tpis dãnoſiſſima ꝑditio. ibi con,

Oe temperantia pꝛelatoꝛum

rra Bem̃. ꝙ quicqͥd vltra retinet/rapina ẽ

ĩmo ſacrilegiu. Dura vero ſnĩa ↄtra eccle/
ſiaſticos ⁊ eos qͥ ih

ijs conuerſant. nihil
Luocirca incidit non

dantes paupibo.
ſi eccleſiaſticꝰ diſpen/

nem. pſfertim cũ dict ſit aucoꝛitate berñ⸗
cui hiero. conſentit. q quicqͥd eccleſiaſtici

Vltra parcũ veſtitũ ⁊ victuʒ retinẽt/ſacrile

giuz eſt. Di ſacrilegiũ ẽ/ vtiq; iudicat᷑ peiꝰ

furto.furtũ vero reſtituendũ.nullus ẽ qui

ambigat. Dimilẽ queſtionẽ foꝛmant alij

de eccleſiaſticis/ nõ deſeruientibo ſuis be/

5

neficijs/in hoꝛaꝝ ꝑſolutione alioꝝ obſe

quioꝛũ impletione ꝓpter qð datũ eſt bene/

ficium. Nne ea inquiũt reſtituere debent

que tunc ꝑceperint: ¶ Et foꝛte ad pꝛimũ
bſoluta reſpoõſio

nõ poteſt dari ſimplex⁊ ſi
Sunt itaq; aliqua bona cõmiſſa fidelita

ti eccleſiaſticoꝝ. oꝛdinata tñ ⁊ limitatavel
aiiure vel a fundatoꝛibus / ad certos vuus
bos t ꝙ epiſcopus vni det hoſpitali ta/
les redditus vel numerũ aliquẽ egenoꝛuʒ

ſuſtentare.quo caſu non eſt dubiuʒz / quin

omiſſio culpabilis iſtoꝛũ ad reſtitutionezʒ

obliget quo qad deũ.⁊ ſepe quo ad foꝛuzer

trinſecum.Et in hoc eſt ſimile de elemoſi⸗

nario.qui vltra ſtipendia recipit centũ li/
bꝛas pꝛo diſtribuendo pauperibo ſi pꝛodi

ge aliter erponat. peccat ⁊ reſtituere tenet᷑⸗
Si aũt bona talia ſint data generaliter et
indiſtincete alicui eccleſiaſtico:tam pꝛo ſu/
ſtentatione ſua/ qᷓ; ꝓ exercitio pietatis.tũc

poteſt hmõi eccleſiaſtic mediocriter vti ik
lis bonis ſm decentiã ſui ſtatus etiaʒ vbi

nihil reſidui ſuꝑeſſet. Qualiter vero eſtia/

bitur hmõi decentia ſtatus / nõ poteſt ſub
vli negula diffiniri. ſed eſtimabit᷑ in cere
latitudine. ꝓut ſapiens iudicabit. Et quo

niam nimis afficimur ad noſipos ⁊ ad ex-
tollentiaʒ oculoꝝ noſtroꝝ/tutius eſt atq;

ſalubꝛius cuilibet eccleſiaſtico / declinane
ad frugalitatẽ ⁊ parcitatẽ ſtatus ſui. vt ali
gquid relinquat᷑ pauperibo. Tutius inſup

à

—

eſt pauca ſibi querere que videlicet ſatis

bieſſe debeãt/ q; in multis beneficio; ad/
minicecionilgelleghdare duoniip-
nõ ſüt

culdubio apud bene eſtimãtes / illa

niſi onera ⁊ aie ꝑicula.vbi locũ habet illa
regula. Cui plus ↄmittit᷑ ab eodem plus
exigit. Nude ſiqs habeat beneficiuʒ/quo

auriſant. ⁊ q in luxu⸗/

nief

hoh⸗

gere⸗
erglt

ini

plus
G

Bermo de vita clericoꝛum 40

rationabiliter debeat ↄtẽtari ſᷣm vtilitatẽ

quãoffert aut offerre poteſt eccleſie.xvltra
hoc beneficiũ aliud aſſumit / ipᷣe cum boc

peccatꝙ pꝑ ambition? accumulat ſibi no
unum onus miniſtrationis. que nunq́; aut
vix fit ſine ꝑiculo inſidelitatis alicuiꝰ Nã

nunc querit᷑ inter diſpenſatoꝛes vt fidelis
quis inueniat. Oð ſi ꝓdige diſpgat bona
hmõi/in alios vſus aut auare retineat:ipᷣe
vltra ſcandalum qð alijs dat/pꝛofecto pec
cat grauiter.⁊ nõ minus ſepe q; ſacrilegus
ed ꝙ ad reſtitutionẽ teneat᷑/ nõ auderẽ
diffinire. ⁊ boc ꝓpter illam obligationẽ va
gam ⁊ incertã/tam in bonis qᷓ; in ꝑſonis.
Wimiliter nõ eſtimo certũ eſſe quo ad

ſcðᷣam queſtionẽ q eccleſiaſtici nõ facien/
tes ſeruitiũ ꝓpter qð datur beneficiuʒ / et ſi

grauiter peccent/ad reſtitutionẽ ſunt aſtri

cti. Scio tñ ꝙ tutius eſſet apud tales: vtᷣ
cetero vel renunciarent pluralitati benefi,

cioꝛũ ſuoꝝ.vel parcius viuerẽt ſolito.qua

tinus in aliquo/ pꝛioꝛes infidelis diſpen/

ſationis offenſas / delere valerent. Ita lo⸗

cum hic habet illud Aug. conſiliũ. ene
certiũ.dimitte incertũ. adeni⸗ cõclu
damus tũ ex pꝛioꝛibo cuſis.tum noĩiatim

e hacradice/illam quã ab initio poſuimꝰ
cõcluſionẽ.expediẽtius ſcʒ eſſe pᷣlatũ decli⸗

nare ad parcitatẽ ⁊ auſteritatem vite in ci

bis ⁊ potibo ⁊c. et non erubeſcere paupta/
tem chꝛiſti.qᷓ; laxare in his frena ⁊ homi/

nibus ſecularibo cõſoꝛmari. Cm̃modo be
ne viuat. In alijs affirmo ꝙ pauꝑtas ꝛvn

litas / eum magis exoꝛnabit ⁊ honoꝛabit/⸗

iss

Ancipit ſermo e-·
dem de vita c

ericoꝛum.habitus tꝑe qua/

drageſimaliad derum.

tet / ſub tali fine cõcluſit xpᷣs

exaltabit. Quidd aũt aliud eſt penitẽtia qᷓ

humilitas vera ſub deo. placationẽ ei po⸗
ſtulans cñũ venia delictoꝝ:? Peniteminier
go. hoc eſt humiliamini ſub deo offenſo.

ab eodẽ placato exaltabimini. Ita enĩ cre/

darenzhelio equũ eſt.qm̃ quiſe humiliat
Qui ſe humiliat in curia penitẽ⸗/
tie.exaltabit eũ curia miſcðie.qm̃ ſuꝑexal

exaltabi

Enitemini ⁊ credite euange
lio. Marci pꝛimo. Euange-
liuʒ hodiernũ cui credi opoꝛ

vt diceret. Qui ſe humiliat

tat miſericoꝛdia indiciũ. Damnati quidẽ

ſumus nos peccatoꝛes coꝛam iuſticia.ad

mus.tãdiu enĩ ſedẽ tenet eadẽ mia. QOð ſi

daduerſarius et accuſatoꝛ noſter diabolus
qũüolibet obniti voluerit. habemus te pa

miam appellare fas habemus q;diu viui -

trouam clementiſſimã. te aduocatã ſapien
tiſſimam te auxiliatricẽ potentiſſimaʒ vir
ginem matrẽ.que ab omni eccleſia regina

mĩeet aduocata noſtra conclamaris. Si
igitur regina mie es ſicut es.tuũ eſt cauſaʒ
miſericoꝛdie tueri.⁊ curie ſue iura illibata
ſeruare. Eſt aũt ius curie huiꝰ.vt qui veĩt

Ad eã nõ eijciaffoꝛas.ſed ab gccuſatõe ſua

ſubleuetur abſoluaturq;. ¶ Ecce patres ⁊

fratres quanta nobis fiducia eſt de ſalute
et exaltatione noſtra

tionem ad mie foꝛũ/cauſaʒ nr̃e pꝛauitatis

—

iam a inſticia rite dãnatã deducimus. De
ducimꝰ aũt ſi noſmetipᷣos accuſamꝰiudica
mus ⁊ danamꝰ. Si noſmetipᷣos iudicare
mus inq̃ta

pls nõ vtiq; iudicaremur. Si

ſi ꝑ penitẽtie appella

indicarem penitẽdo/nõ iudicaremur p2/

nam patiedo. Nolumcerte damnari.ecce

vnicũ poſt peccata patet effugiũ. Confu⸗

—

giamꝰad curiã mie.ad illã penitentia nos

deducet vbi p aduocata ⁊ patrona ſoꝛoꝛẽz

noſtrã habem⁊? matrẽ iudicis noſtri.qui

ſpernere nos nõ poterit.qm̃ ipſe caro nfja

et frater eſt. Hanc matrẽ adeamus ꝓ impe

tratione mĩe. Et vt de penitẽtie humilita/

teꝓ noſtra exaltatione viuaci fructuoſoqʒ

ſemoneloquamur. ſupplicem et dicam⸗ W

in exoꝛ illud angelicuʒ. Aue gratia plena dominꝰ
;ᷓ alios ſua pꝛodigalitas atq; ſuperbia.

tecum. ¶Penitemini ⁊ qedite euangelio

„ „

Noiĩatim huic euangelio. Qui ſe humili

at exaltabit. Qui ſe humiliat p enitentii⸗
iri preset

exaltabit᷑ ꝑ gratiã ⁊ gloꝛiã.

um /ſubditis ſuis omnibi(et quidem om /

nia ſibi ſubiecta ſunt iure creationis.reꝑa

tionis et conſeruationis ſatis eſſe debeeat

ad obediendũ ſibi / vt agant dignos peni
tentie fructus.penitemini ait:nihilominꝰ

appꝛopꝛiate ad ꝑſonas noſtras q ecclefſin

ſtice dicimur.⁊ quas ſermonis nr̃i tenui/
tas ↄmonere nũc accepit/aſſumi poſſe vi
deo ꝑſuaſionẽ noſtrã ad penitendũ ex tri/
bus / moꝛe oꝛatoꝛio.A ſtatu ꝑſone.a loco.
a tꝑe. Ita enĩ agere Cicero.ita Areſto. et

oꝛatoꝛes ceteri docuerũt. Scoõm quetria /

triꝑtitã ſuꝑ penitẽdi neceſſitate/ oꝛationẽ

ↄtexemus. ꝛima quidẽ rtatio .—

S

Bermo de vitas

a ſtatu ꝑſone ſumetur. Zales nos eſſe con W

ſidero viri patres et fratres. tales et in tali
nos eẽ gradu ſtatuq; cõſpicio/quos opoꝛ
tet penitentiã agere.nõ /ꝓ peccatis noſtris
tm̃modo. ſed pꝓ delictis alienis. Alioꝛum

quippe peccata comedimus. alioꝝ quip/

pe culpas bibimus. alioꝝ defectus calcia
mus⁊ veſtimꝰ. Peccata populi mei come
dunt.¶ Non ſit cuiq; ãmirationi qð dici
mus qm ita fit/ dum elemoſinis aloꝝ ta/
lia nobis cõparamus.cibos potus alimẽ
ta. Que nimirũ elemoſine ideo date ſunt:
vt penitentiã pꝛo cõferentibo/⁊ ſatiſfactio⸗
nem deo faciamus. Status ergo nj ſtatꝰ

penitentiũ eſt. eoꝝ ſ& qui vltro ſemetipos

ad penitentiã obligarũt. Qð ſiquis inter
nos aliter ſentit / ille pꝛoculdubio pꝛopꝛij

ſtatus ⁊ gradus ignarus eſt.quia ip̃m tan

7

to magis penitere cõuenit quato min? pe/
nmnitet.⁊ quãto magis eſſe ſibi pentendum
diſſimulat vel ignoꝛat. ¶ Banc tñ verita

.

em piane duniſlimã. ſed tñ pꝛedicanda er

cognoſcẽdã /multi in ſtatu nr̃o in ſtatu ec/

cleſiaſticoꝝ /vel diſſimulãt vel ignoꝛãt vel
ſacrilega impietate ↄtemnũt.alioquin nũ.
Hꝓꝙꝓtanta auiditate.nunq; tali pꝛecipitatio
ne impꝛouida inhiarent ad elemoſinas ta
les quas beneficia nominamꝰ.vel dignita

