ſculi ſi ſibi naſceret᷑.ſi vero filia/ miſit iu

dicio pariũ/⁊ ꝙ eligerẽt in regẽ idoneio⸗

rẽ ⁊ expedientioꝛẽ.qͥ quidẽ karolus moꝛi

tur anno dñi M.ccc. xxviij pter qð dicti
pares elegerũt dictũ dũm philippũ/omiſ
ſis dicta yſabele ⁊ eiꝰfilio odoardo/qͥ ſiq/
dẽ philippꝰilico coꝛonatꝰ⁊ inunctꝰ⁊ cõſe
cratus ⁊ ilico debellauit ⁊ deuicit flandrẽ
ſes ⁊ ſilr miſit nuncios ſuos dicto anglie

regi ad reqͥrendũ ꝙ veniret ⁊ recognitum

ab eo ducatũ acqtanie.q ſiquidẽ odoardꝰ
venit ad ciuitatealmbianeñ.in q̃ rex aſſo

ciatus regib BGohemie Nauarre ⁊ maio⸗-

ricarũ ipᷣm honoꝛauit.Et idẽ odoardꝰre⸗

cognouit dicto regi francie ducatũ acqͥta

nie et fecit homagiũ in ꝓpꝛia ꝑſona verbo

autẽ reꝑiret᷑ teneri ꝓmittẽs qꝙ; ſe intoꝛma⸗

ret de modo ⁊ foꝛma ⁊ infoꝛmatꝰ faceret ⁊

lras ↄfici faceret iuxta foꝛmã ad quã tene

rireꝑiret᷑.⁊ ita rexanglie receſſit cõtentiſſi

mus⁊ ilico reuerſi us cõgregauit pceres re
gni ſui in q̃ ↄgregatõne rex frãcie ꝑiter ſu

ĩmo vos anglici dicte ãrele p

nia cũ.ccc.nobilib retroceſſit? a caſu Oo

os miſit Etlicet fieret rumoꝛ in anglia q;

deberel coꝛona odoardo tãq; pximioꝛini
hilominꝰ? fuit ↄcluſuʒ ꝑ ꝓceres magnates
⁊ tres ſtatus regni ꝙ tenebat᷑ facere homa

giü dicto regi frãcie.qð ⁊ fecit ꝑ ſuas lrãs

patentes / qs vidi in chꝛonica deſcriptas

datas ad elchen Anno dñ M. ccc xxx. die

xiij. arcij cauet᷑ modo ⁊ foꝛma re⸗

cognoſcendi ducatũ aqͥtanievt ꝑ ꝑtẽfran
cie ⁊ vt comites de põcien ⁊ mõſtrolij⁊ ita

ꝓmiſit ⁊ iurauit ſe facturũ ꝑ ſe ⁊ ſucceſſo⸗
res ⁊ ita eſt verũ notoꝛiũ et manifeſtũ ꝑ q̃
ſatis iuſticiã noſtrã ⁊ ĩpietat
veſtrã tyꝛannicã/in libidine dnãndi ſi ve
lis lucide potes cõpꝛeheder
da canis/ſed pᷣcoꝛ qͥs iſta pom
ti hiſtoꝛici ⁊ chꝛonicarij iſta ponũt /ſed la

/

nõ francus ſed de hãnonia.⁊ ſeruitoꝛ do

tiꝰvidet᷑ Johs froyſſardi vobis fauẽs. qꝛ

pietatẽ ⁊ in iqͥtatez

Mirã⸗

v Mul

meſticus anglice regine / vt ipſe igẽ pfitek

nec iſta tergiuerſari poſſunt.¶ A aliter
fui ꝑ vnũ ꝑꝛelatũ magnũ ⁊ doctiſſimũ in
foꝛmat Si aliter cõtra veritatẽ ſal⸗
ua ſui pace
inde ſecuta ⁊ rex noſter regẽ frãcoꝝ ſe no⸗
minauit¶Nõ iuſticia ſed iniqͥ tate ⁊ in
ſtigate diabolo Aquõ pꝛecoꝛ expꝛime
Dcire debes in frãcie curia/ppolle
bat dñs Robert de artoys ſoꝛoꝛiꝰregis.qͥ

ſiquidẽ certa occaſiõe ꝓpuocauit regiã in⸗

dignatiõeʒ intantũ ꝙ aufugit hannoniã
pꝛopt᷑ qd rex eiꝰvxoꝛẽꝛ liberos detinuit⁊
ducẽ hanonie diffidauit ſi illũ receptaret
ꝓpter qð iuit bꝛabãtiãvbi ilico duriſſima

¶ AOuůõ iĩgit᷑ tot ⁊ tãta bella

guerra inchoata contra ducẽ ꝓpter dictaz
receptatõʒ q̃ iᷣm dũm Robertũ ĩpulitad

fugiendũ in Angliã vbi ilico applicatus

machinare cepit cũ nobilibs ↄtra regẽ frã

cie dicẽdo ꝙ vecoꝛdes ⁊ puſillanimes eſ/

ſent / ſic regnu dimittere. d. philippo cũ ſi
vellẽt illð vẽdicare poſſent bono iure. ⁊c.

intãtũ ꝙ in ſolenni feſto btĩ GBeoꝛgij in q̊

nobilitas vtriuſq; ſex ↄuenit.in q̊ nature
hũane et pacis hoſtis ꝓteruꝰinimicꝰ dia⸗

bolus nõ abfuit Immo ppñ̃s illũ diẽ glo⸗

ſum ſibi ⁊ oĩbo diabolis fecit/qm̃ iuuenũ

vtriuſq; ſexꝰoꝑe et cõſilio/ ſctm̃ paſſagiũ

regis frãcoꝛũ cũ tricẽtis armatoꝝ milibꝰ

turbauit/guerrãq; ↄcluſit inter nos xpᷣia
nos in q̃ credit᷑cl.annoꝝ ſpacio/⸗ tã peſte
ignis famisq; gladio xpᷣianoꝝ milliones
interẽptos.digaboli ſtimulãte aſtutia/

vyna dña ꝑ ipᷣm Roberti inſtructa.ĩ regis

8
ſot

—— — — —.——

R

— — — ðð
3

Franci et angli

angloꝝ pñtia in menſa ſedentisvnã po⸗/

ſuit allegoꝛiã/ſeu figurã/ concludẽs alle⸗
goꝛice ⁊ figuratiue magnã regis⁊ ſuoꝝve
coꝛdiam /niſi francie regnũ vendicarent.
Quo facto ſinguli tyrones inſtrncti ꝑ do
minũ Robertũ /ſua emiſerũt vota dñabo/

p nunq deſiſterẽt / vn gvno oculo nõvi

deret/alius capuciũ nõ ferretc donec frã
cie regnũ/ animo illo querendi intraſſet.
A. Quõ tam repẽte fuit per noſtros tãta
materia ⁊ tanti regni cõqueſta cõcluſe

Dirigente eodẽ diabolo/ pacis et nature

inimico / quoniã dict' rex philippꝰvidẽs
ſe imo totũ oꝛbẽ pacificũ / nolens miliciã
ocio toꝛpere.ſed ulã ꝑ xpᷣi fide augẽda di⸗

ſponere/iuit adviſitandũ papã vꝛbanuz

quintũ in Auinione⁊ petẽdo crucẽ ꝓ eun
do vltra mare/q̃ obtẽta/reꝑiebãt᷑ tricenta
milia armigeri ad crucẽ recipiẽdã diſpo/⸗
ſiti qbus abſentibo/angliciveſtri putarũt
facilem regni francie inuaſionẽ.que cum

daa aures dicti philippi francoꝝregis per

uenerũt:a tam pio⁊ ſctõ ꝓpoſito a tãto bo
no vobis tã effera ⁊ dãnata neqcia cõpul
ſus ꝓ ſui regni defenſiõe deſtitit⁊ ita guer
ra cõtra infideles fienda ⁊ ꝓveſtra iniqᷣta/⸗
te cõuerſa/cõtra xpᷣianiſſimos frãcos ꝓ ty
rannia ⁊ libidine dñandi exercẽda vñ in⸗
gemiſcit populꝰiubilat hoſtis/exultat in

fernꝰ. que vox ꝗᷓ lingua tãta xpᷣianoꝝ dã⸗

na expꝛimere poteſt illis ĩfeliciſſimis die

loco ⁊ hoꝛa fabꝛicatis¶. Quõ igit᷑ rege

philippo reuerſo de Auiniõe/anglici nr̃i

certificati ꝙ erat infra regnũ tantũ nego⸗
ciũ attentarũt ⁊ tã difficile . Inſtigãte
diabolo ⁊ dicto Roberto eiꝰ miniſtro/ rex
Anglie cõſuluit ducẽ hannone/ qͥ cõſultꝰ
multũ diſſuaſit iſtã querelã ⁊ guerrã.ſʒ ni
hilomin?ꝰmagis fauẽs maieſtati qᷓ; verita
ti ⁊ iuſticie/dixit cõſulendos ducẽ Bꝛabã
tie/epᷣm eodieñ. Archiepᷣm Colonieñ.
Ducem BGBelreñ Marchionẽ Jullieñ dñʒ
Arnolphum de baquehen ⁊ dñm de fran
quemont.qͥ ſiquidẽ eẽnt hꝰopionis inci⸗
piendi guerrã attrahi poſſent ad diffidan
dum regẽ francie.eẽnt ſufficiẽtes ad inua
dendũ cũ.ioooo.armatis cũ triba coꝛona⸗
tis ad q̊s omnes pᷣdictos miſſi ſunt ilico.
xl.milites in maxima pompa q̃ſi auꝝ ia/
ctantes pꝛo gratia ppłi captanda ꝑ loca⁊
patrias quibꝰiter ſuũ faciebãt.Et ipſoꝛũ
aliqͥ cum vno oculo dicebãt ſeveniſſe/nõ
Inte cũ illo viſuros donec aliqð magnuʒ

Cameraceñ.qð ⁊ fecit.

feciſſent ꝓ cõqueſta regi francie. Qui ſiqͥ⸗
dem milites⁊ nũcij regis Anglie/a dictis

dominis repoꝛtarũt votiuũ reſpõſum Et
cũ hoc tantũ laboꝛarũt ꝙ habuerũt fauo⸗
rem tacitũ flandreñn.medio cuiuſdam har
tuelle inter ipos pꝛepotẽtis.Comes autẽ

flandrie amicus francoꝛũ poſuit garniſio

neʒ a gagent cuiꝰmetu opoꝛtuit anglicos
pompoſos ꝑ hollandiã remeare.Quo au
dito ꝑ regem anglie miſit cõtra dictã gar⸗
niſionẽ.d.armatos/⁊.2 ooo.archerios qͥ

ualuerũt.Ex quavictoꝛia dict?hartauelle
reſumptis viribꝰ ilico ſcripſit regi anglie/⸗
poſt tale pꝛincipiũveniret⁊ pualererde
ut ⁊ fecit ⁊ venit ad dictũ locun vbi
cum om̃ibus pꝛemiſſis cõuenit ⁊ intan⸗

tũ votũ ꝓpalauit qͥ poſt vniꝰ mẽſis ſpaciũ

facere voluerũt/q; dux Bꝛabantie faceret
et ille differens poſt aliã dilatõem conclu
ſit ꝙ niſi de mandato imꝑatoꝛis nõ diffi⸗
darent.pꝛopter quod Marchio Julieñ⸗
miſſus ad illũ/obtinuitvicariatũ imperij

et licentiã fabꝛicãdi monetã ſub coloꝛe ꝙ
rex francie occuparet ab imperio caſtrum

de creueret᷑ in dioce. Cameraceñ.Et in⸗

terim aduenit eſtas ⁊ rex anglie erãt cum
cõiuge in caſtro de lonaur. adueniẽte aũt
termio/venerũt anglici. oo.⁊ ſagittarij

ioooo.⁊ nihilominus opoꝛtuit ipᷣm vſq;
ad mẽſem nouẽbꝛis alios dños expecta⸗
re/⁊ interĩ miſerũt diffidatõnes regi fran
cie per quendã epᷣm de Incole ex parte re⸗
gis anglie tanq; vicarij ſacri imꝑij quod
tunc etiã noluit dux Bꝛabantie ſed ventu
rum ſe ꝓmiſit quando obſediſſet ciuitatẽ
t. Sed rex anglie fu
it cõſultus dimittere obſidionẽ et intrare

poſt multũ conflictũ dirigente diabolo p

regnũ quod ⁊ fecit. Sed ilico cumvoluit

intrare regnũ. Comes lynandi ⁊ Comes

de ißm quẽ extra imperiũ dimi
ſerũtq; ſolum vt vicariòv bedierãt et fue⸗

runt cũ rege francie vnde rex francievenit
obuiã cum regibus Bohemie Scocieet
Nauarre habens. dooo.⁊.viij.bãnerias
dc.lx.peminones.vi.duces.xxxvi.comi⸗
tes.cccc.milites.⁊.lxiij.pedeſtres vſq; ad
locum de buronte. Rex anglie pꝛope per
tres leucas habebat duces Bꝛabantie de
Bueldes Marchiones de Julies et blan⸗
nerbonc.comitẽ de moirs dños de hãno⸗
nia Robertũ de artoys ⁊ om̃es barones ⁊

milites anglie.ſed finalit᷑ tractãte duciſſa
SB

2 9

ðð

. eet um
ſi

4

Dialogus duoꝛũ militũ

B bannonie receſſerunt ſine bello A. Hec

mihi nõ vidẽturveriſimilia q; vtvicarius

imꝑij ad tantã guerrã inijciendã ꝓcederʒ
cum ſe noĩet francoꝛũ regem G. ſalua pa⸗

ce tunc ſe nõ dicebat francoꝛũ regem ſʒ di

cam cur et quõ nomẽ ⁊ titulũ regis / rex ve

ſtervſurpauit. Scire debes ꝙ poſt pᷣmiſ⸗

ſa niſus eſt medio dicti Jacobi tartauelle
gttrahere flandrenſes q om̃ino negauer̃t

metu pene cõnente ⁊ per eccliam illis im⸗
poſite.vt ſi minꝰgrata regi francievnq; fa
cerẽt pene excõicationũ/⁊ ducentoꝝ mili
um floꝛeñ.ſubiacerent Sed conſiliovniꝰ
mali aduocati tergiuerſatoꝛis q̃ſi achito⸗
felis fuit dictũ ꝙ ſi reciꝑet titulũ regis frã

cie ⁊ tanq; francie rex illis pꝛeciꝑet ꝙ eẽnt

liberi a pena/cuius ↄſilio fuit vtrinq; ap
plauſum.licet multis pꝛudẽtibusvidere/

tur ratõni diſſonũ.reciꝑe titulũ tãtũ ſine

alijs cauſig? poſſeſſione ¶ A. Quid inde
EAnmata francoꝛũ et Januẽ
um ꝑmare deſtruxit/auronieꝛ franci de
ſtruxerunt terrã dñi Johis de hbannonia.
et illi de cameraco hannoniã diſcurrerũt.
Poſtq; anno.xl.iteꝝ reuertit᷑ angloꝛũ rex

ad franciã qui repperit in mari armatam

francoꝛũ cum qua dimicauit⁊ durauit cõ

flictus ab hoꝛa pꝛime vſq; ad nonã et fi⸗

naliter angli pᷣualerũt ⁊ tranſierũt ⁊ vene

runt ad gaud vbi repperit reginam enixã

et ilico obſedit ciuitatẽ Toꝛnacẽſem. Et
rex francie venit vſq; ad pontẽ de Creſſy
vbi multe ſcarmuche ⁊ franci ſtrennue ſe
habuerunt.⁊ potẽtioꝛes ⁊ flandrenſes ve
coꝛdit᷑ aufugerunt.ſed finaliter poſt.xi.ſe
ptimanas tractãte duciſſa hannonie fue/
runt deputati qͥnq; tractatoꝛes qͥ conclu⸗

ſerunt treugã ad annũ vnũ.⁊ debuerũt re
ges mittere quinq; notabiles ꝑſonas. et

ex pꝑte pape duos cardinales ad ciuitatem

attrabateñ.⁊ quicqͥd per illos ſeu duas ꝑ

tes illoꝛũ eſſet factũ ratũ maneret atq; fir⸗
mũ ⁊ interim vti poſſidebat quiſq; poſſi
deret Sed finaliter in dicto ꝑlamento ni
hil fuit ↄcluſum culpa anglicoꝛũ pertina

cium. Demũ rex anglus oꝛdinauit feſtuʒ

in die Beoꝛgij ⁊ oꝛdinẽ de Jarre tiere cũ

xl. militibus.⁊.xl.ſcutiferis ⁊ regina pñte

cum.ccc.dñabus vel domicellis inductis

eadem liberata. Anno.ccc.xliiij. Et demũ

anno. xlvi.poſuit obſediũ ante calayſium
ꝓpter quod rex francievenit ad leuandũ ⁊

ꝗqꝛ nõ potnit tranſire obtulit bellũ/⁊ roga

gere. vt francia / et hiſpania non

uit regem anglievt ſimul pugnarẽt quod
refutauit ⁊ ita ſine fructu retroceſſit ꝓpter
quod rex anglie hab nit calayſiũ ⁊ ſine mi
ſericoꝛdia illos cũ ſeueritate tractauit⁊ ã⸗

glicis Honulauit. WMultiguene actus ſe⸗
cuti v
Auinione ad tractandũ de pace et anno.
lv. pꝛinceps de gal.deſcendit et eodẽ an⸗

q; ad annum. liiij.quo fuerunt in

no rex Anglie vſq; caleſium ⁊ inde ad lo⸗

cum de hedin.cui rex francie venit obuiã

et obtulit bellũ dieto angloꝛũ regi. qͥ illoᷣ

renuit⁊ cum cõſuſione retroceſſit. Demũ
gnno.lvi.contra pꝛincipem de

——

Rex Jo.franciã venit ⁊ habuerũt bellum

pꝛope ciuitatẽ pictauieñ.in quo pꝛobdo

loꝛ.multi nobiles hincinde occiſi ⁊ franc

qui ſuperati/ſed rex Johs fuit reputatus
ſtrennuioꝛ miles illius belli.quẽ vos an⸗

glici honoꝛaſtis.ſed finaliter pꝰ multa ip

ſum occidiſtꝭ.⁊ tãtoꝝ maloꝛũ fuiſtis acto
res ꝙ deũ debetis timere vltoꝛẽ. Ecceĩiu
ſticiã ſeu iniqͥtatẽveſtrã ¶ A. alið dixit mi⸗
hi põtifex me?¶ . Dic pᷣcoꝛ qͥd dixit: A
Dixit ꝙ pꝛo iuſtificatõne ſua obtulit re

noſter ſtare cõſilio generali/quod francie
rex rannit g non renuiſſet ſi de iure ſuo

cõfidiſſet F. Per pꝛemiſſa tibi liquet ſa
tis reſpõſio/ nonne queſtio ſopita ſi que

eſſet per cõſenſum regis ⁊ regnicularũ fa⸗

ctum cum tantis deliberatõne ⁊ dilatõne
omia potuerũt rexet regnicole ſinguli ãt

non.um igit᷑ rex tuus cum pꝛocerũ ⁊ re

gnicolarũ conſilio regi francoꝛũ homagi
um fecit et regem agnouit et appꝛobauit

quomodo cõtra pꝛopꝛiũ iuramentũ ho⸗
magiũ ⁊ fidelitatis ſacramentũ venirenõ
verẽtur anglici. Nonne felloniã cõmiſit

rex veſter/imo leſit maieſtatẽ domini ſui.
Nonne iſta exceptio alias elidit.quomõ
igitur debuit francie indubitatꝰ ↄpꝛomit
tere de tanto regno in homiĩes/ pauci enĩ

reperiũtur hodie a populo aurũ ſpernen

tes / dicit enĩ ſalomon ꝙ om̃ia obediũt pe
cunie/et alius dicit. Audito numo quaſi
quodã ſummo pꝛincipe. Reſiliũt value/
nihil audit᷑ niſi ſalue. Nonne de dicta fel⸗
lonia ipſe rex iudex competẽs tanq; dñs

feudi ⁊ ſaltem cũ paribus quomodo ſum.

mittere debuit vel potuit alieno indicio/⸗
nunq; fecit nec facere debuit.nec legi fuiſ⸗

ſede hoc actum. Pꝛeterea quelibet puin⸗

tia nõ ſubdita imꝑio poteſt ſibi regen eli

ubdite

—

— ——

— — — — — — —

—

ð‚ — Lfmm.

imperio.Cum igit᷑ deficeret in regno fräã⸗

cie filius pꝛiogenitus/⁊ alij capaces ĩſan
guine in pꝛopꝛietate pᷣcederent.quare nõ

potuerunt illũ ſibi eligere regem iudicio
et electõne parium et magnatũ pꝛout fece

runt illũ victoꝛioſuʒ philippũ cui inerat
ſplendoꝛ nobilitatis regie/⁊ cuius voceʒ
D intelleximꝰ non barbarũ ſeu anglicũ / vel
ſaxonẽ/cuius vocẽ non intellexiſſʒ popu⸗

tum venire pᷣſumpſiſſz niſi de facto ad ſug
geſtionẽ diabolicã medio illius diabolici
RPoberti de artoys impij et quaſi per indi
gnatõem deſperati illi tyrones ⁊ iuuenes
poſtvinũ ⁊ dominarũ ꝑſuaſiones vocati/⸗
illa vota de faciendo guerrã in francia/ fa
tue ⁊ in ſuarũ animarũ ſalutis detrimen/
tum emiſiſſent. Nec ambigendũ quin ꝓp⸗
ceres ſi cõſulti fuiſſent regnũ ſuũ et duca⸗
tum acquitanie cũ alijs ꝑtinentijs malu/⸗
iſſent pacificũ ⁊ ſub federe regie francoꝛũ

———

— — ———õ

noſa ſaluis dei offenſis ⁊ pꝛoximoꝛũ con⸗

tumelijs que extimatõem nõ recipiũt qui
bus media illius anglie regni pars peſte
⁊ gladio depopulata et homibus vidua,/

ta etſi damna dederũt certe maioꝛa repaſ

ſi ſunt. Quid plura: Certe que iuſte poſſi
debant et pacifice/nũc tyrannice⁊ per fel⸗
loniã omnia cõmiſerunt: pacis fructum

amiſerũt. Malum igit᷑ inuenile ↄſiliũꝛ i⸗
piũ.minus ſalubꝛe ⁊ vtile ⁊ honeſtũ. Nec
L video vobis remediũ hominibus deſtitu
ts niſi ꝙ habita diſpenſatõne / viduas ve
ſtras deſponſetis ⁊ dei et hominũ pacem
queratis Dolendũ et mirandũ de

Honneneugerel paxex poſt facte. E.

—

Cuius culpa:

— — — —

quia ex malo pꝛicipio malus finis ſpectã

Cf ——— ——

pinquioꝛ.et ideo cũ naturaliter in regno
ſuccedat᷑ ⁊ naturaliter in regno cum natu
ram imitetur ⁊ ab ea ſeparari nõ poſſit iu
xta doctoꝝ appꝛobatas ſentetias Hec eti
auonrnn pꝛocerũ ſuoꝛũ conſilio dictus rexan/
glicus contra fidelitatẽ ⁊ homagiũ pꝛefa

”M lus francus/erat enim dñs philippus ꝓ⸗/

minũ bibere

D maieſtatis /q ſe tot ⁊ tantis guerre diſcri/
minibꝰ immiſcere per que nil ſecurũ/ſeld
omnia contẽtioſa ⁊ anglicis inutilia ⁊ dx

aſſertis ſi veritati innitantur. ta

Multe ſed nulla ęfficax nec tenta ( A
. Veſtra pꝛout audi
ſtis Mon perpẽdi culpam noſtrã.
F¶ Culpam noto continuã per pᷣmiſſa /

dus / quicùd ex poſt bellis iniuſtis ipijs

„₰

iniquis foꝛtuna dedit ſuo iure illõ veſta
impietate cłpa⁊ maliciavenit. Oulti enĩ

tractatus iniciati cuʒ illo illuſtriſſimo. d.
Jo. de francia ͥ pꝛo cõſummatiõe tracta⸗

tus redijt angliam⁊ ibi occiſus.⁊ licet ha

bueritis hominẽ redemptõem haberevel
petere nõ veremini in gladij viribo quibꝰ

plures ex veſtris q; ex noſtris interempti

et longe plures habetis viduas ⁊ oꝛpha⸗

nos quã nos dei miſericoꝛdia habeamꝰ/
iuſtiſſimo dei iudicio illð diſponente / vt

qui ſanguinẽ ſititis/ſanguinẽ patiamini

⁊ bibatis Voluiſtis eni Nini aſſyrioꝛũ re

gis/ magis q; xpᷣi imitatoꝛes eſſe qͥ anno⸗
rũ.l.ſpacio ꝓpagande dominatiõis libidi
ne/arma ferrea extulit ⁊ cruentã vitã ꝑ to⸗
tam aſiã bellis egit et in rubꝛo mari vſqʒ
ad luxinũ pontũ ꝑdomuit. Barbaram

adhuc in bellem toꝛpentem excitauit ſe⸗/

uitiã et iam nõ pecudũ ſed ſanguinẽ ho⸗
Non omeg eiuſdem

fuerunt nec ſunt opinionis.¶ X. Ler⸗

te fateoꝛ nec natõem totã accuſo fed auto
ribus tantoꝛũ ſcelerũ culpam do. Pꝛoce⸗
res enĩ? pꝛudentes pacẽ concluſerãt quã
tyrones ⁊ iuuenes incõſulti ad ſolam di/
cti.d. Roberti de Artoys ꝑpſuaſionẽ infre/

gerunt⁊ guerrã cruẽtam inchoarũt Oul

tiq; pꝛobiviri pacẽ queſierũt/ſed illoꝛum
opinio pꝛohdoloꝛ nõ inualuit/⁊ ita ſeua
longo vſu tantoꝛũ pꝛeſertim pꝛelatoꝛũve

ſtroꝛũ autoꝛitate cõpꝛobata inoleuiũ qſi
in naturã conuerſa ⁊ vtinã ſolos amoꝛes
nõ inſontes pena ſequeret᷑ ( A Quan

do fuerũt illi tractatus inter nos quos aſ

ſeris? VI QCirca annum.

rum.lxiij.pꝛo cõſummatõne tractatus re

dijt angliã et ibi moꝛtuus.Ex quibꝰ oꝛta
eſt queſtio et finaliter anno.lxviij.in ꝑla⸗

mento pariſieñ Hane Bnnn eſt ꝙ appella
tõnes dominoꝛũ de acquitauia a rege an

glie deberent recipi ꝑ dictum ꝑlamentũů/

et ita fuit ſignificatũ regi anglie qui mul⸗
ta allegauit a rationis tramite multũ diſ⸗
ſona/ſed nec minus rex noſter tanq; iuſti
ficatus ex abundãti obtulit ſtare iudicio
ecdeſie Rhomaneꝛ dñi noſtri pape quod
rex veſter renuit Difficile eſt mihi
credere & OQuare credis de pace cum
illius fueritis ſemꝑ inimici? ruptoꝛes.tã

quã nõ homines bone volũtatis quibus
SSꝛ2

*

in quo rex Johes fuit liberatus anno lxij
viſitauit papam in Auinione ⁊ anno ite/

) „n229

Dialogus dnoꝛũ militũ

ſolis pax a chꝛiſto legata. A immo
ſemꝑ queſiuimus ⁊ querimꝰpacem &
Quare igitur occidiſtis illũ pium regem
veſtrũ Richardum cuiꝰmedio pacem per
petuã ſi illa digni fuiſſetis qſiueratis ¶
Longa eſt hiſtoꝛia F nmo bꝛeuis
in effectu ¶A Ouare bꝛeuis qꝛ
tanq; pacis inimici eſtis aſſueti dños⁊ re
ges occidere ¶ Aquos ⁊ quot ¶ Cum
ipſe melius ſcire debes quare regẽ ſanctũ
kinicũ danoꝛũ⁊ angloꝛũ regem cuiꝰregis
danoꝛũ eſtis tributarij/occidiſtis infra ec

cleſiam cathedralẽ in ciuitate ottonieñ in

regno dacie ⁊ pheonia inſula et ibi ſanctꝰ
martir ſepultus. In cuiꝰ rei memoꝛiã / ſa⸗
gitte ſignũveſtri geſtare ſacerdotes in ca⸗
ſulis debent du celebꝛant. quã poſſeſſio⸗
nem impie cõtinuaſtis vſq; ad aliũ ſccm̃
martirẽ ſctm̃ thomã cantuarieñ.pꝛo iuſti
tia cuius eſtis inimici moꝛientẽ ⁊ vſq; ad
dictũ pium regem Richardũ pꝛo pacevo⸗
bis queſita tãq; indignis intfectus.Que
igitnur maioꝛ demẽtia q; nobiſcũ cõtende

re niſi gladio.ſi dominos naturales et p⸗

pꝛios occidiſtis vijs impijſſimis opinio/
nibus diſſentiẽtes quõ alienis pacẽvł iu

ſticiã ſeruabit: ¶ A Nunq; audiui an

glicos reges intfectos · Ego legipᷣ⸗
dictos ⁊ alios etiã temgꝑe antiquiſſimo.
ic queſo vnũ: ¶ VwDicã plures
A¶ Rogo die ¶ nno dñ i.dc. lxij.
Oſuas rex anglie occiſus eſt.Anno.dc.li
Oſini rex occiſus Anno.dc.lxviij.Elfinꝰ
rex occiſus Anno.dc.lxxx.Egriſo.Rarda
hubꝛoꝛũ rex occiſus eſt. Anno.dc. xcviij.
Vrenhered duxregni moꝛdamibꝛoꝛũ in
terfectꝰ eſt. Anno.dcc.xvi.obꝛed rex moꝛ⸗
damibꝛoꝛũ interfectus eſt put veſter Be⸗
davenerabilis in angloꝝ hiſtoꝛia/late de
ſcribit.De illo autẽ martire/ gloꝛioſo ſan
cto kinito dacie anglie rege/ponit dano
rum hiſtoꝛia ( Aα Illi tunc infideles
EBSed vos tũc infidelioꝛes ¶ A bo⸗
num fecerũt quia ſanctos et martyres/ho
mines moꝛtales fecerũt Si bonũ
nõ tamen bene fecerũt.⁊ deus remunera⸗

toꝛ aduerbioꝛũ nõ nominũ. Foꝛte
cũ iuſta cauſa fecerũt ⁊ ita bene ¶V Vo

lentibus nõ abeſt occaſio iuſtavel iniuſta

ſumũt eni occaſionẽ iniqui qꝛ coꝛrigi de⸗
ſpiciũt⁊ bene pꝛolata criminãtur. Valde
enim inſolens ⁊ intolerabile exiſtimãt qͥc
quid illud nõſonat quod intus amant

coꝛum regẽ Ph

ſue militie cõtra infideles cõuertiſſet

A Gum mẽte reuoluo queaudiui ma/ M

lo tacere q; loqui.Vincit enim omiaveri
tas.et certũ quod in diebus meis vidi no
bis Pace queſitã medio illius boni regis
Richardi de cuiꝰmoꝛteꝛ cauſis illiꝰ/ſatis
impijs/taceo.de tã antiquis ignoꝛo.hoc
ſaluo ꝙ internos fama aſſteritur. Noꝛma
niam nobis ꝑtinere ⁊ in hoc nos iuſtam
vos iniquã fouere cauſam. GESalua
pace nõ eſtveꝝ nil citra mare habetis ni⸗

ſiꝑ tyrann iꝗ et mare eſt ⁊ eſſe debet termi

nus veſter. Habuiſtis tamẽ alias ducatũ
acquitanie cum aliq bus pertineñ.in feu⸗

dum a rege francoꝛũ quẽ ducatũ per mul
tiplicatas fellonias diuine ⁊ regie francie
maieſtatis offenſinas amiſiſtis ↄtra fide/⸗
litatem iuratã et pꝛomiſſamvenieẽdo. In
Hloꝛmania autẽ nullũ ius habuiſtis. nec
habetis/immo vt dux naꝛmanie rex fran
coꝛũ eſt verus rex anglie.ſcitis eniʒ ꝙ dux
NHoꝛmanie iuſto titulo regnũ veſtꝝ que⸗

ſiuit vnde reꝑio etiã ꝙ anno.c.liiij.rex frã
coꝛum Qudoꝛvicus ʒelotypia motꝰ/vxo
rem repudiauit quã henricus noꝛmanie

dux pᷣter eius volũtatẽ duxit pꝛopter qð
inter eos ſuboꝛta guerra ſed poſt eodem
anno facta pace int᷑ eos dictus Henricus

cum dicti regis Qudoꝛvici pᷣſidio/angli⸗

ai cõtra Stephanũ intrat regnum ⁊ oc
cupat ſed per cõcoꝛdiam illi regnũ ad vi-

tam dimiſit. qͥ poſt illo Stephano moꝛ⸗

tuo cum dicti regis pᷣſidio regni ĩtegrita⸗

tem habuit ⁊ poſſedit. Poſt autẽ circa an
num domini.M. x. Philippꝰ francoꝛũ ⁊
NHenricus angloꝛũ reges ſumul in chꝛiſti
nomie cuʒ innumeris nobiliũ milibo iter
pegrinatõnis vltra mare pꝛo chꝛiſti vin⸗

dicta fienda arripuerũt/etſi rex tuus odo

ardus ſimiliter in die ſancti Geoꝛgij face
re voluiſſʒ aut ſaltem illũ xpᷣianiſſimũ frã
ilippũ de valoys nõ im⸗/
pediuiſſet anglicos ſuos.CC. non perdi
diſſet nec tantoꝛũ francoꝛũ moꝛtem pꝛo⸗

pinaſſet nec notã ſue fidelitatꝭ infracte in

aurilſſet / ſicq; rex Henricus vltimo vita
functus ſtrennuitatẽ pꝛopꝛiã et fratrũ ac

Poſſibile eſt ¶ ¶Pꝛecoꝛ nomĩa mihi

pontificẽ tuum inſtructoꝛẽ ⁊ in hac mate

ria eruditoꝛẽ. A MNõ nominabo/ ſed
magnũ in dei ſeruitio tibi eſſe aſſero et in
magna dignitate conſtitutũ. ¶ Y Vti⸗
nã bene ꝑpendat/ſue magnitudis pᷣceps

ê õ S .
S l Z M — . —

De quadam puella Sʒ

et caſuũ ſublimiũ maxiĩa lubꝛicitate.quo⸗
niã trepidaret tam ſublime aggredi faſti⸗
giũ quod dũvidetur virere cadit.et dũ ex⸗
tollit᷑ terminat᷑ fine repentino ſicuti ros⸗
qui ſubito deſiccatur. ¶ A Niſi bñ in⸗
telligeret nõ fuiſſet in tanta conſtitutꝰ di⸗
gnitate ¶ YADignitas ex ſe impꝛobos

neqͥt facere reuerendos/qꝛ ex ſe dignitras

nihil habetvirtutis necvirtus ex dignita
te.ſed pꝛopt᷑ virtutẽ dignitati dat᷑ honoꝛ.
Si enĩ aliquid boni ꝗ natura ineſſet di⸗
gnitati/ mali nõ pꝛeeſſent ſicut videmus
Krecſe Talem illü credo foꝛe pꝛe⸗
latum ⁊ bñ intelligentẽ & Vtinã ta⸗/
lis ſit cuꝰoꝑatio lingua mens ⁊ vita teſti
moniũ pꝛebeãt dignitati.Apud deũ eniʒ
nõ eſt etas ſed actus vita⁊ moꝝ dignitas
appꝛobat᷑ ( A Quare de illo tantũ du
bitas⁊ inquiris ¶ YPer ea que video

et audio iugiter in his regnis ⁊ in iſta ma

teria ¶ A. Quid vides:? ¶ ꝓAideo
pꝛelatos⁊ ſacerdotes veſtros armigeros⁊
viros ſanguinũ effectos/ſed quo iure ne/⸗
ſcio.⁊ tamẽ nuꝑ in ciuitate Rothomagñ.
audiui regem veſtrũ Henricũvltimo vita
functũ ſtrennuũ mirabiliter pꝛelatos ve/⸗
ſtros arguentẽ/⁊ moꝛdentẽ ꝙ ex eoꝛũ in⸗

cumbenti officio nõ eſſent pacis amato/
res ʒelatoꝛes⁊ ꝑq ſitoꝛes/⁊ tamen veſtros

vidi pꝛelatos magnos⁊ audio bellatoꝛes
⁊ pꝛidẽ quod deterius eſt piũ ⁊ charitati⸗
uum ſubſidiũ pꝛo fidexpᷣi iure datũ ⁊ con
tra hereticos cõòuertendũ cõtra nos xpᷣia
niſſimos cõuerſum ⁊ pꝛo noſtra occiſiõe
erogatũ.quod mihi nedũ admiratõnem

inducit ſʒ ſtupoꝛẽ᷑. Culius moꝛes tã euer⸗

ſos ↄſidero recolens eius quod dicu Ber
nar. ad eugeniũ ꝙ hodie totꝰ ʒelus ecclia⸗
ſticus feruere videt᷑ in tuendis poſſeſſioi⸗
bus et dignitatibus.honoꝛiq; totũ detur
et ſanctitati nihil/et de dei placito vltima
fit mentio/et de iactura ſalutis cunctatio
nulla nec ſalubꝛe pnutatur niſi quod ſubli
me.⁊ nihil iuſtũ videtur niſi quod gloꝛiã
redolet Pꝛobi ſuntvere / ſeg regis
⁊ pꝛincipis imperio hec faciũt ¶ Yʒ Di
xit petrus magna autoꝛitate ꝙmagis deo
opoꝛtet q́; hominiby obedire. Non in foꝛ
titudineviri beneplacitũ erit deo / ſed ſuꝑ
humilem⁊? mãſuerum⁊ timentẽ verba do
mini requieſcet/ſpiritus eius/et qui te in
vna maxilla ꝑcuſſerit pꝛebe aliã Juxta il⸗
lud verbũ chꝛiſti. Dedi genas meas euel/

Hpus quodda

latiun de quadã puella q

lentibus et cõſpuentibus in me. Dic pꝛe
coꝛ pꝛela ⁊ ſacerdotibus tuis magis an⸗

nuentibus maieſtati qᷓ; veritati mente vt

reuoluant illud terrendũ euangeliũ.Niſi
iuſticia veſtra abundauerit mogisq; pha
riſeoꝝ nõ intrabitis in regnũ celoꝝ. Qui
dixerit fratri ſuo racha reus erit iudicio.
NQui dixerit fatue reus erit gehẽne ignis.
Si pꝛo tam modica iniuria gehenna ꝓ⸗
uocauit/quid pꝛo tantis ſtragibus ⁊ exe/
crabilibꝰ homicidijs ⁊ alijs guerrediſcri⸗
minibus: Cogitent ecõuerſo ſiveri ſacer⸗
dotes ⁊ pontifices pacem ꝑſuaſiſſent a tẽ
poꝛe Odoardi citra/quanta ⁊ qualis eẽt
militia ⁊ nobilitas chꝛiſtiana.⁊ ſi pꝛo xpᷣi
fide augenda expoſitavt rex noſter diſpo

ſuerat/quãtus fructus vbi nuncluctus:

LCogitent de ſatiffactõ

ogit neybi in ſeuitia ꝑ
ſeuerant. Finit.

atiu lla que olim in Fran
cia equitauit cui editio magiſtro Johan
ni de gerſon aſcribit: ſed mag; apparet ſti
lus magiſtri Henrici de goꝛckheim.

¶ Ad gloꝛiam benedicte trinitatis/ glio⸗
ſeq; ſemper virginis dei matris ac totius

Ulit me domin? cuz ſearer gre
gemꝛ⁊ dixit mihivadeꝛ pꝛophe
ta ad populũ meũ iſrael Amos
vij. Populus iſrael populꝰ re/⸗
cie nõ incõgrue poteſt ſpũalit᷑ nũ

gni fran

cupari/quẽ fide dei ⁊ cultu chꝛiſtiane reli

gionis notũ eſt ſemꝑ floꝛuiſſe.Ad huius

regni filiũ quedã iuuencula/paſtoꝛis cu⸗

iuſdã filia/que ⁊ ipſa gregẽ ouium ſecuta
fertur/acceſſit. aſſerens/ſe miſſlam a deo qᷓ
tinus ꝑ ipᷣam dictũ regnũ ad eius obediẽ
tiam reducat᷑ Ne autẽ ipſiꝰ aſſertio putet
temeraria etiã ſignis ſuꝑnaturalibus vti
tur/ſicuti reuelare occulta coꝛdiũ⁊ꝛ futura
cõtingentia pᷣuidere.fert᷑ inſuper ꝙ ſit

raſa capite ad modũviri.⁊ volens ad act⸗
bellicos pꝛocedere/veſtibus⁊ armis viri ,/

libus induta/aſcendit equũ.que dũ in eq̊
eſt ferens vexillůũ: ſtatim mirabili viget in
duſtria/quaſi peritus dux exercitus ad ar
tificioſam exercitus inſtitutõem.tũc quo

Gq ſui efficiũtur aĩoſi Econtra vero aduer

ſarij timidi quaſiviribꝰ deſtituti. Abiãt

de equo deſcendit/ſolitũ habitum mulie/

bꝛez reaſſumẽs / fit ſimplicin geocio;

/

De mitabili victoꝛia

ſeculariũ quaſi innocẽs agnꝰ impita Fert
etiã ꝙ viuit in caſtitate ſobꝛietate ⁊ ↄtinẽ
tia.deo deuota.ꝓhibens fieri occiſiones
rapinas ceterasq; violentias om̃ibꝰ his
qui ad dictã obedientiã ſe volũt exhibere
Pꝛopter hec ergo⁊ ſilia cinitates opida⁊
caſtra/ſe ſummittũt regio filio/fidelitateʒ
ſibi ꝓmittẽtes ¶ Quo ita vt pᷣfertur ſe ha
bente nõnulle queſtiões emergũt ⁊ ad ſui
declaratõem doctas aĩas alliciũt. Verbi
gratia An credi debeatvera nature hũane
puella.an in ſileʒ effigiẽ phantaſticã trãſ⸗
foꝛmata. Scðdo an ea qꝗᷓ facit poſſint hũa
nitus fieri ab ipſa.an ꝑ eam ab aliqua ſu⸗
pioꝛi cauſa.Lertia ſi ꝑ ſuꝑioꝛem cauſam

an ꝑ bonã.ſcʒ ſpm̃ bonũ.an malãvtputa

pꝑ ſpm̃ malũ.Quarta an eius verbis/fidu
cia ſit echibenda ⁊ eius opa tanq; diuini
tus facta ſint appꝛobãda.an pbitonica ⁊
illuſoꝛia.¶ Quia vero circa has aut ſiles
queſtiũculas alij ⁊ alij/aliter ⁊ alr ſentiũt/⸗
quatinus vtriq; ꝓ ſua defenſiõe valeãt ex
ſacris litteris teſtimonia ꝓferre/ pñs hoc
opuſculũ nõ aſſerẽdo ſʒ collatiue dictãdo
offert quaſdã ꝓpoſitões ꝓvna ꝑte Rurſus
quaſda pꝛo alia.modo ꝓbleumatico/pꝛo
uocãs ſubtilioꝛa ingenia/ ad intelligẽtiã
ꝓfundioꝛẽ̃. Hoctñ mẽoꝛiter cõmendãdo

ꝙ ad ſentẽtiandũ aliqͥd ſecure in hac ma⸗

teria/neceſſeẽ hꝰpuelle moꝛes.verba.ope

ra.ceierosq; geſtus/ taʒ quos hʒ ſolitaria
qᷓ; eos q̊s hʒ cũ alijs in publico et ceteras

ſuevite circũſtãtias ad liquidũ pᷣ̃agnoſce⸗/
re/⁊ an ea q̃ reuelat ⁊ pꝛenũciat /ſꝑ vera in
ueniãt᷑. Veꝝ in ſequẽtibo ponẽda/ accipi

debent iuxta cõis fame relatõeʒ a plurib

fide

maneꝑſonã eſt ſimplr aſſerendũ.¶ Hec
ꝓpoſitio patet.qꝛ nedũ phoꝝ regula canit
ꝙ oꝑatio arguit vꝛmã.quinimo ⁊ ſalua⸗
toꝛ noſter teſtat᷑ex oꝑibo cognitõem eẽ ac
cipiendã Quia igit᷑ hec iuuẽcula inuenit
ↄtinue cõfoꝛmis alijs hoibo in actib hũa

nis loquendo eſuriendo comedẽdo bibẽz

dovigilãdo doꝛmiẽdo ⁊ ceteris hmõi/qͥs
dicere audeat eã nõ foꝛe verã nature hũa/⸗
ne ꝑſonã q; de alijs cõicãtibo ſecũ in ſimi⸗
libus humane nature ſignis:igitur.⁊c.

Becuda pꝛopoſi.

Oꝛdinariũ ꝓphetie tpᷣs fuit antixrpᷣi aduẽ⸗
tum/durãs in exoꝛdio naſcẽtis eccłie cuʒ
oꝑatõe miraculoꝝ Hec ꝓpoſitio a ſacris
doctoꝛibo declarat᷑ ex eo ꝙ totũveteris te⸗
ſtamenti tẽpus fuit figurale ad pᷣnunciã⸗
duũ xpᷣi aduentũ ⁊ coꝛꝑis.ſui miſtici futu⸗
rũ ſtatũ Silr in pmitiua eccłia plures le
gunt᷑ fuiſſe ꝓphete Et quia ea tũc pᷣdicabã
tur q̃ oẽm humane facultatis cognitionẽ
tranſcẽdũt.neceſſariũ fuit adhibere ſigna

oꝑa miraculoſa quiba hmõi dicta coͤfir

marent᷑.Alioquĩ minꝰ ſufficienter ſuiſſe⸗
ꝓuiſum ſaluti humani generis. Juxta qð

ait grego. ꝙ planta receter terre infixa / in⸗
diget frequeti irrigatõne vt bene radicata

cõualeſcat.igitur.⁊c̃.

urrẽtibus iam dieb/ nõ indignecenſe⸗
tur interdũ quaſdã ꝑſonas ſuſcitari ad p⸗
phetie ſpũm ⁊ moueri ad oꝑatõem mira⸗
culoꝝ.¶ Hec ꝓpoſitio eſt auguſtini in de
ciuitate dei.⁊ etiã extrahi põt ex doctrina
greg.Cuiꝰdeclaratõ etiã ex eo patz qꝛ ſał
uatoꝛis oꝛe nobis eſt ꝓmiſſum.ꝙ ipſe no
biſcũ eſt vſq; ad ↄſummatõem ſeculi.diri

gens genꝰhumanũ mann ſue pꝛouidẽtie

pꝛout opoꝛtunitas noſtre ſalutis expetit

Sicut eni poteſtatẽ ſuã non alligauit ſa

cramẽtis/ita nec alligauit eã alicui tẽpoꝛi

locis aut ꝑſonis quinimo in multis eius
miſeratiõibus ſemꝑ aſſiſtit hüano generi
cõgrua remedia ⁊ qauxilia pꝛouidẽdo Nõ

enim ait yſaias abbꝛeuiata eſt manus do

minivt nõ poſſit redimere igit᷑tc Cũ igit᷑

reuelatõe occultoꝛũ⁊ oꝑatiõe miraculoꝝ
genus humanũ indiget excitari⁊ reuoca⸗
ri nüc invno populo nũc in alio / pie cen⸗
gu eſt talia nobis nõ denegari igit᷑ ⁊c.

ugarta pꝛo

Certia pꝛopoſitio

¶SBacxris cõſonat litteris / ꝑ fragilẽ ſexũ
⁊ innocentẽ etatẽ/exhibitã a deo fuiſſe po

pulisſt regnis/leta ſalutẽ. ¶ Hec ꝓpoſitõ
patet qꝛ teſte ap lo eligit deus ĩfirma mũ⸗

di vt foꝛtia queq; cõfundat. Hincexẽpla
riter ꝓcedẽdo legit᷑ de delboꝛa heſter ⁊ Ju
dith ipetratã foꝛe pplo dei ſalutẽ. Et da⸗
nielẽ in pueritia ſuſcitatũ ad liberatõʒ ſu

ſanne. Sic dauid in iuuẽtute golyã pꝛo⸗

ſtrauit. Nec immerito quia hoc modo fit
euidẽtioꝛ diu ine pietatis affluẽtia ne ho
mo ſuis viribo aſcribat ſed deo potiꝰgrãꝝ

----—NSNGN— .

actiones referat. Sic enĩ ꝑ humilẽ virgi⸗
nem totius generis humani redeptio oꝛ⸗
ta eſt. igitur.⁊c.

ENon teſtatur ſacra ſcriptura/ miſſos a
deo pꝛauevite homies ſub tali foꝛma aut
modo ſicut de pᷣdicta puella cõis celebꝛat
recitatio ¶ Patet bec ꝓpoſitio qꝛ ſicut di⸗
cit aplus Hõ eſt cõnentio xpᷣi ⁊ belial.nec
dignakt inire ſocietatẽ aut cõtrabere fami⸗
liaritatẽ cum demonijs vt eoꝝ miniſtris
⁊ mẽbꝛis.qᷓ;uis legat᷑quoſdã malos inter
dũ aliquid trãſeũter ꝓphetaſſe.ſicut balaã
PYphetabat ꝙ ſtella oꝛiret ex iacob ⁊ ſaul et
cayphas pꝛophetauerũt. Sed longe alit
eſt de hac puella quead nutũ habetvſum
donoꝛũ ſuꝑnaturaliũ in manifeſtãdo oc⸗
culta/⁊ pꝛenũciando futura/ſuo mĩſterio
deſeruientia phibendo inſuꝑ(vt pᷣmiſſuʒ
eſt)fieri occiſiones ⁊ cetera vicia. exhoꝛtã
do advirtutes ⁊ cetera ꝓbitatis oꝑa in qͥ
bus de gloꝛificat. Sicut ergo in ſpiritu
dei pꝛemiſſus eſt Joſeph ante patrẽ ⁊ fra⸗
tres in egiptũ.? Moiſes ad populi iſrael
liberatõem.⁊ Gedeon ⁊ ſupꝛadicte femiĩe.
Pari modo hanc iunẽculã non eſt incõ⸗
gruũ connũerari bonis ſpecialiter a deo

2

miſſis/ pᷣſertim cuʒ nec munera querat.et

ad bonũ pacis tota deuotõe laboꝛet. Hic

eniʒ nõ eſt opus mali ſpũs qui potius eſt
autoꝛ diſſenſionis q pacis.

¶ Bexta pꝛopoſitio

quaſi coꝛollarie ſequens et antea pꝛemiſ
ſis pꝛopoſitioniuuus.
DHec filia vera ꝑſona in humana natu⸗
ra eſt a deo ſpecialiter miſſa ad ea que non
humanitus ſed diuinitꝰfiunt oꝑa. cui fi⸗
des eſt echibenda ¶ Patz hec pꝛopoſitõ
reſpondẽs queſtionibo p
ſit vere homo patet ex ppoſitõe pꝛima.Et

quia nõ deſinit etiã his diebo deus nobis
ſpecialiter pꝛouidere per ſuꝑnaturalia ſi⸗
gna/nõ eſt incongruũ deo aſſumere puel
lam innocentẽ pꝛecipue iuxta quartã pꝛo
poſitionẽ. Et quia donũ iſtud pſeuerant

apud eã reſidet ad finẽ deificũ/et ꝑ media

virtutis ⁊ honeſtatis ſicut aſſerit ꝓpoſitio
nta/videtur conſequẽtę hec pꝛopoſitõ
exta foꝛe cõcedenda. ne mixꝝ ſi ĩ ſta⸗
tu equeſtri ſit alterius luminis qᷓ; in ſoli⸗
to ſtatu muliebꝛi.quia etiã Dauid volẽs

Becuda

pꝛelibatis. O eni

dominũ cõſulere/ inducbat ephot. er ſum

pſit pſalteriũ.et Moyſes dum virgam ge
ſtabat mirabilia faciebat quia(ſicut dicit
ꝛego.) ſpũſſanctus frequenter ſe interi
us cõfoꝛ mat exterioꝛibus cõcurrentib
ta ex pꝛelibatis poteſt quis huius vie
amicus ſumere occaſionẽ defendẽdi ſuaz
partẽ/vlterius etiã pꝛocedendo ad ampli
oꝛem dilatatõem. ¶ Quia vero inueniũ⸗
tur alij in oppoſitam partẽ magis indi⸗
nati ſupereſt afferre ex ſacra ſcriptura que

dam teſtimõia exquibo valeãt ſue poſitõ⸗

nis ſumere fulcimẽta inſpiciendo ſubſcri
ptas pꝛopoſitönes.

(Pꝛima pꝛopo ſitio

Dulti pſeudo ꝓphete ſunt venturi aſſerẽ
tes ſe diuinitus a deo mini ¶ Hec ppoſi⸗
tio eſt ſaluatoꝛis dicẽtis ꝙ in nouiſſimis
diebus ſcʒ legis euangelice/ multi dicẽt ſe
venire in nomine meo ⁊ multi per eos de
cipiẽtur. VUnde ⁊ apoſtolus ait ꝙ angelꝰ
ſathane tranffigurat ſe in angelum lucis.
Nec mirũ qꝛ malignus ille rex ſuꝑ om̃es
filios ſuꝑbie inceſſant᷑ nititſurpare diui

nitatis excellentiã ⁊ ideo ꝓcurat falſos p⸗

phetas ſub nomine dei miſſos ad decipi⸗

ð

endũ.igitur.⁊c.

I Pſeudo pꝛophete freqᷓnter pnunciant
occulta coꝛdiũ ⁊ effectus futuroꝝ ↄtingẽ
gn Nec ppoſ itio cõcedi ſoleta doctoꝛi
bus.Cuius ratio eſt qꝛ quãto virtus ẽ al⸗
tioꝛ/tanto ad amplioꝛa ſe extẽdit. Cõſtat
autẽ ꝙ intellectus demonũ.multo eſt alti
oꝛ intellectu hũano/⁊ ita q̃ nobis ſunt oc
culta ⁊ futura que nobᷣ ſunt ignota.a ma
lo ſpiritu ſunt cognita.Et ita ꝓphete de⸗
monũ / ex eoꝝ inſtructione poſſit unt talia

reuelare.igiturꝛc.

Hõ facile diſcernitver a falſo ꝓpha ꝑ exte
rioꝛes apꝑntias⁊ ſig. ¶ Bec ꝓpoſitio pʒ
