ſus in talẽ delectatiõem ſicut ⁊ ipᷣe cõſen /⸗

ſens in illum actũ ſeu opꝰ/ad ſolã rõnem
ſuꝑioꝛem ſpectat ⁊ non ad inferioꝛem.

—

delectatiõem ſit ſemp peccatum.⁊ quod.

tione ſex modoꝛũ ſeu ſex qᷣlita/
tũ/ſe circa delectatõem habẽdi
ip̃ius rõnis/ſepe de cõſenſu in delectatõʒ

facta eſt mentio/interdũq; tactũ qũo con

ſenſus etiã verus⁊ deliberatus.⁊ etiã ipſi
us rõnis ſuꝑioꝛis in delectatiõem / nõ ſꝑ
eſt pctm̃ moꝛtale. Pꝛo huiꝰnecnõ aliquo

rememoꝛãda ⁊ aduertẽda veniũt ꝛi/

rũ ex pꝛecedetib maioꝛi declaratõe. ue⸗

mũ ꝙ oĩs delectatio habʒ aliqd pꝛopꝛiũ

7 pꝛincipale obiectũ /circa qð fert᷑ ⁊verſat
Nec eni aliter vt darũ eſt poſſit delectatõ
cauſari ⁊ haberi.ſi nõ circea aliqͥd pꝛinci/
paliter ferret᷑ ⁊ verſaret᷑ ¶ Dcoõm qð etiã
iuxta dictũ phᷣi/om̃is delectatõ ſiue ſit in
appetitu ſenſitiuo.ſiue in appetitu intel/
lectiuo.ſiue(vt modicũ ſupꝛa tactũ eſt)ſit

in cogitatõe ſolũ.ſiue in actu ſeu executõ

ne actus/aliquã oꝑatõeʒ cõſequit᷑. Etenĩ

(vt in ſuꝑioꝛib declaratũ eſt) omis dele/
ctatio/ex triũ concurſu cauſari hʒ⁊ cauſa

tur.ſcʒ ex boni ⁊ conueniẽs ꝑ vim appeti
tiuam adeptõe.⁊ ad eã applicatione.pꝛo

ut ſcʒ tale bonũ ⁊ cõueniens / ſentit vel q/

litercũq; ꝑcipitur.que duo ſunt.ſcʒ ipᷣm
bonũ ⁊ conueniẽs qð ſic ſentit᷑ ⁊ ꝑcipit᷑⁊

iõ̃ᷣa vis appetitiua que ſic illud ſentit? ap

petit ⁊ tertij.ſcʒ cognitõis talis adeptõis

⁊ applicatõnis.Nüc igit᷑ ad pꝛopoſtuum

Bitru coſenſus in

Via in ſuꝑius tractatis ⁊ ſpẽta
liter modicũ ſupꝛa/i in dedlara/

in
winnt
S
vulimiten
Andclegnſen
ico inl
lnieſt pinc
nnetſtanret
Gihſecogitri⸗
onevel non
nac lliaden

Rrſüͤck niti

Mdentepireſen
smaumedil
ſtinfinccone
nſant iecſen
0) ſcliſifn
Niu.

ſenſisn

usgnst
iſupe nNer
laütu rqin
Manien Mhin
Güirannn
iui n,
mtmißſ
annicn löſ⸗
1 emödiago

ni
wenit (dey⸗
ids ohenn
ad vent
Kpoltdtennd
ar Mönen,
(Sancden
güfueſtn
Nn nnninei
aimnmic
eunmuauni

„ e ℳ

ſic verſat᷑. ve

Btrũ cõſenſus in delec. ſi

clarum eſt iſtud fieri nõ poſſe.qͥn pꝛimo:
(vt iam tactum eſt )ibi ſit aliqð pꝛopꝛiũ ⁊
pꝛincipale obiectũ ſcʒ illud bonũ ⁊ cõue/

niens qð ſic adipiſcit᷑ ⁊ applicat᷑.qͥnetiãͤ

ſcðo ibi ſit aliqua opꝑatio ſcʒ tã illa ipᷣius

boni ⁊ conueniẽtis adeptio ⁊ applicatio
que ſine aliqua oꝑatiõe fieri nõ poteſt.qᷓ
etiã ipᷣius actualis talis adeptõis⁊ appli

catõis cognitio qᷓ etiã quedã opatio eſt.ĩ/
mo ipſa pꝛopꝛia oꝑatio ec de ſe qddã bo
nũ ⁊ conueniẽs eſt. Exẽpli gratia. Dele/

ctat᷑ aliquis in viſione alicuiꝰ rei pulcre.

vel in guſtu alicuiꝰrei ſapide ſeu ſapoꝛo/

ſe.vel in rememoꝛatiõe alicuiꝰmagni ho/

noꝛis habiti.vel aliqua ſimili cogitatiõe

clarũ eſt in tali delectatiõe tria cõcurrere.

ſcʒ Pꝛimo ip̃am rem que ſic delectabilit᷑
videturvel guſtatvel rememoꝛat᷑vel cogi
tatur.⁊ illa eſt illius delectatiõis pꝛopꝛiũ
⁊ pꝛicipale obiectũ. Scðdo ipᷣam vim ap
petitiuã.que ꝑ quandã oꝑatiõemvtputa

talem viſionẽ. guſtationẽ rememoꝛatõeʒ
vel cogitatõnem / illã rem tanq; ſuũ obie
ctum cõplacent᷑ adipiſcit᷑ ⁊ ſibi applica/

tum habʒ ⁊ in eo quietat᷑.Et tertio cogni
tionẽ illius adeptõis ⁊ applicatõnis.qᷓ ſi
nõ interueniret nulla ꝓpꝛie eſſet delectatõ
vt ſatis in ſuꝑioꝛibꝰ exẽplificatũ eſt de in/
fantibo ⁊ inſenſatis.Ex quibo iterũ videri
poteſt.quõ delectatio q̃libet/põt ad duo
compari ſeu referri.vel ſcʒ ad illð pꝛopꝛi/
um⁊? erncipal obiectũ circa qð vel in q̊
ad illã opatõem quã ſic cõſe
uit᷑ ¶ ertiũ aduertendũ. ꝙ etiã ipſe cõ
enſus in delectatõem/qui multũ ampliꝰ
q; ipſa ſola delectatio ponit: impoꝛtat.qͥ
q; (xt in ſuꝑioꝛibus pluries tactũ eſt) ipᷣi

rationi ſemꝑ attribuit conſeqᷣt᷑ etiã ſi int
ueniat/quandã aliã ipᷣius rõnis oꝑatõeʒ

ſcʒ quandã diiudicatõem ſeu rõcinatõeʒ
PHec enĩ (vt claꝝ eſt)ratio ipſa in delecta/
tionẽ aliquã cõſentire poſſet.niſi pᷣus eiꝰ
appꝛehẽſionẽ de ea quodãmodo diiudi/
caret ſeu röcinaret᷑. Iſta aũt diiudicatio
ſeu rõcinatio/nõ eſt aliud niſi quidã ipſi

us ratõnis actꝰinterioꝛ in mente exiſtẽs⸗
qui ꝓpꝛie fieri nõ poteſt niſi per modũ cu

iuſdã cogitatõis ſeu meditatiõis.que in
hoc poſito pꝛo eodẽ accipiũtur⁊ reputã

tur. Et hinc eſt ꝙ; talis ipius rõnis diiu⸗/
dicatio ſeu rõcinatio/valde frequẽter ⁊ q̃

ſi cõiter cogitatio dicit᷑ ⁊ appellat᷑iĩmo vt

modicũ ſupꝛa tactũ eſt / quãdo conſenſus

)

in delectatõem pꝛincipaliter rõni inferio

ri attribuit᷑intelligẽdum eſt de delectatõ

ne que eſt in cogitatõe ⁊ nõ de illa q̃ ineſt

actu ſen actus executõe ( Quartü aduer
tendũ ꝙ quãdoq; cõtingere poteſt/ꝙ ali/

qua oꝑatio erit metipᷣm pꝛopꝛiũ ⁊ pꝛinci
pale delectatõis obiectũ. ſicut poſſet eſſe
aliq alia res ab extra:.qꝛ foꝛſan illa opera
tio (vt iam tactũ eſt)accipiet᷑ a rõne vt bo
nũ ⁊ finis in aliquo aliqͥs delectãdo reqͥe
ſcat.iuxta exemplũ iam poſitũ.cogitabit
aliquis de aliq̃ magna complacẽtia quã

alias habuerit/vel in viſione alicuius rei

pulcre.vel in guſtatiõe alicuius rei ſapi/
de vel hmõi.⁊ in iſta cogitatiõe ſeu reme

moꝛatoe delectabit᷑ certũꝛ clarũ eſt ꝙ iſta
delectatio habet pꝛo ſuo pꝛopꝛio pꝛinci/

pali obiecto/illã opatõem que ſic cogitat᷑
⁊ rememoꝛat᷑ſcʒ V. viſionẽ vel llam gu

ſtatõemvel hmõi(¶ Quintũ aduertendũ
ꝙ ampliꝰ cõtingerè poteſt ſcilʒ ꝙ illamet

ꝓpꝛia oꝑatio quã deſacto ipſa delectatio
conſequet/erit pꝛopꝛiũ ⁊ pꝛincipale illiꝰ
inet delectatõis obiectũ.ſcilicʒvis anime
appetitiua cuiꝰ eſt pꝛopꝛie delectari in il/

lam opꝑatõem ſicut in quoddã ſibi bonũ

⁊ cõueniẽs complacedo reflectet᷑. Ut gra
tia exempli iuxta caſum / iam ſupꝛa tactũ
Cogitabit aliquis rememoꝛando de aliqᷓ

magna complacẽtia quã alias in aliqua
re vel in aliqua oꝑatõe habuerit.⁊ in iſta

cogitatõne ſeu rememoꝛatõne delectabit᷑
nõ quidẽ ꝙ illam delectatõem quã ſic ha
bebat reſlectat in illã rem ſeu in illã oꝑa/
tionem de qᷓ ſic cogitabat. ſed in ipam p/
pꝛiã met cogitatõem quã ſic habebit.: vt/
puta quia delectabit᷑ ex eo ſolum ꝙ ſic co
gitat.vel quod ſic rememoꝛat᷑.certũ ⁊ cla/
rum eſt/ ꝙ in iſto caſu/ iſta delectatio ha/

bet pꝛo ſuo pꝛopꝛio ⁊ pꝛincipali obiecto

ipammet cogitatõem circa quã verſatur.
Enu igit᷑ pꝛedicia ad pꝛopoſitũ appli/
cando.Lriplex reꝑitur cuiuſlibet delecta

tionis/pꝛopꝛiũ⁊ pꝛincipale obiectũ Aut

enim delectatõ ſic aliquã(vt ſemꝑ fieri iã
tactum eſt)opationẽ ſequens Et vt fᷣmo
aliquod ꝑticulare exemplũ ⁊ ꝙ iuxta ſu
pꝛa tacta cõmunius contigit/ clarius p/
cedat/ponatur.iuxta caſum iã pluries ſu
perius actũ.ꝙ aliquã cogitatõem conſe

quat᷑. ¶ Aut igitur talis delectatio habʒ

pꝛo ſuo pꝛopꝛio ⁊ pꝛincipali obiecto / ali
quã rem ab extra que tunc foꝛſan oetar

tpecca z0

Aut habet pꝛo ſuo pꝛopꝛio ⁊ pꝛincipali

obiecto/aliquã aliã oꝑatiõeʒ quaſi rem qᷓ

cogitat᷑. Aut habʒ pꝛo ſuo pꝛopꝛio⁊ pꝛin
cipali obiecto ipammet cogitatiõeʒ circa
quã actualiterverſat᷑ ¶ Si pꝛimo modo
ꝙ ſcʒ delectatõ illa ſic cogitatůem aliquã
conſequẽs pꝛo ſuo pꝛopꝛio et pꝛincipali
obiecto habeat rem aliquã ab extra q co/

gitatur /ſic ſcʒ/ꝙ licet talis delectatio cir/

ca illam cogitationẽverſef᷑. non tamen ex
pꝛincipali ipᷣius cogitatiõis intuitu.nec

in ſola reſtexione ad eam.ſed pꝛicipali in

tuitu/pꝛincipaliq; reflexione/in ipam rẽ

que ſic cogitat᷑. Et tunc quãdo talis dele/

ctatio ⁊ etiã conſenſus in actum peccatũ

ſit ⁊ quale/ſatis exeis que modicuũ ſupꝛa
circa naturã ipᷣius delectatõnis tractata
ſunt/perpẽdi poteſt cõſiderando ſcilʒ( vt

ibi tactum eſt)an talis delectatio ſit natu
ralis.an volũtaria.⁊ an ſit circa rem licitã

cogitat᷑.ſic ſcilʒ ꝙ q;uis vt iam ſtatim ta/

ctum eſt / talis delectatio circa talem cogi
tationẽ verſetur.nõ tamen ex pꝛincipali
ipᷣius cogitatõis intuitu.nec in ſola refle/

xione ad eam/ſed pꝛicipali intuitu pꝛici/

paliq; reflexione in ipam aliam oꝑatöem

que ſic cogitat᷑. Et tunc ſi talis oꝑatio ſic
cogitata que eſt ꝓpꝛiũ et pꝛincipale obie/
ctum illius delectatiõis /ſit de ſe pctm̃ve/
niale.tunc cõſenſus etiã verus ⁊ delibera
tus in talem delectatõem que ſic circa ta/
lem delectatiõem verſatur nõ erit niſi ve/

niale peccatũ. Si autẽ illa oꝑatio ſic co⸗
gitata que eſt ꝓpꝛium ⁊ pꝛicipale obiectũ
illius delectatõis/ſit peccatũ moꝛtale.tũc

etiã conſenſus verus ⁊ deliberatus in de/
lectatõem que ſic circa talem cogitatõem

yerſatur/etiã ſi tunc iuxta quod modicũ
ſupꝛa declaratũ eſt nõ aſſit voluntas deli

berata perficiendi actũ ſi facultas adeſſet

erit peccatũ moꝛtale.quia ꝙ homo in co/

gitatione talis oꝑatõnis pꝛincipali eius
intuitu/ pꝛincipaliq; reflexione in eã de/

lectet᷑/non cõtingit niſi ex eo ꝙ eius affe⸗/

ctus ſeu appetitus eſt in illã oꝑatõem ſic

Compendiũ theologie .

cogitatã inclinatus.Et ideo etiã ꝙ in ta/

lem delectatõem cõſentiat/nihil aliud eſt

qᷓ; ꝙ ipſe ex deliberatiõe eligat ſeu in boc

conſentiat:ꝙ affectus ſuus ſeu appetitꝰ

in ilam oꝑatõem ſic cogitatã inclinatus
ꝑmaneat ⁊ perſiſtat. Nullus enĩ delectat

niſi in eo ꝙ ſuo affecini ſeu appetitui eſt

confoꝛme. autẽ aliquis ex deliberatõ/
ne eligat ſeu conſentiat ꝙ affectus ſuꝰ ſeu
appetitus his que peccata moꝛtalia ſunt
confoꝛmet/ eſt peccatũ moꝛtale.Et ideo
talis cõſenſus in talem delectatiõem que

circa cogitatõem oꝑatiõis peccati moꝛta

lis tali reſpectu verſatur/eſt peccatũ moꝛ
tale.¶ Divero tertio modo.qꝙ ſcilicʒ illa
delectatio pꝛo ſuo pꝛopꝛio ⁊ pꝛicipali ob

iecto / habeat ipammet cogitatiõem circa
quã actualiterverſat᷑.ſic ſcʒ ꝙ ipſa delecta

tio circa talem cogitatõnem feratur in ſe

pꝛincipaliq; ipſius cogitatõnis intuitu
aut illicitam.⁊ an ſit moderata aut imo
derata.⁊ an talis cõſenſus ſit verus ⁊ ex
pꝛeſſus.aut interpᷣtatiuus ⁊ equiualẽs et
an ſit ipᷣius rationis ſuꝑioꝛis vel ſolũ in/
ferioꝛig. ⁊ hmõi que ibi diffuſe explicata
ſunt.¶ Si vero ſecũdo modo.ꝙ ſcʒ illa
delectatio ꝓ ſuo pꝛopꝛio ⁊ pꝛincipali ob
iecto habeat aliquã aliam oꝑatiõem que

pꝛincipaliq; reſlexione in eam.vtputa iu

xta ſupꝛa tacta.ꝙ quis in talem cogitatõ
nem ex eo ſolum ꝙ ſic cogitat delectetur.
Et tũc quia talis cogitatõ etiã ſi verſetur
circa rem aut oꝑpationem que de ſe pecca⸗
tum moꝛtale exiſtat:nõ eſt tamẽ deſepec
catũ moꝛtale.immo velveniale tantũ Ctt
puta.cum aliquisvt interdũ cõtingit/va
ne ⁊ inutiliter cogitat.vel om̃ino ſine pec
cato.vtputa cum aliquis vtiliter.ſicut p

pꝛedicando vel diſputando de tali re vel

opatione cogitat.ideo conſenſus etiãõ ve
rus ⁊ deliberatus in talem delectatiõem/
nõ eſt peccatum moꝛtale.ſed ſolum iuxta

quod iam tactũ eſt.vel veniale tantũ vel

nullum Quia ꝙ homo etiã ex deliberatõ
ne ſuum affectũ ſeu appetituʒ in his que

de ſe peccata nõ ſunt.vel nõ niſi venialia

eligat vel conſentiat eſſe inclinatũ.nõ po
teſt eſſe peccatũ moꝛtale de ſe.niſi alie cir/
cumſtantie concurrerent.quia cogitatio

quecunq; ſit in ſeipᷣam ſolum reflexa niſi

alia vt iam tactũ eſt cõcurrerẽt/ nunq; de

ſe et fm ſe eſt peccatũ moꝛtale.¶ Et quia
iſtud nõnullis poſſet aliqualit᷑ intricatũ

ſeu obſcurum videri.Ad clarioꝛem intel
ligẽtiam exemplificãt doctoꝛes reſpectu
duoꝛum vltimoꝛũ mẽbꝛoꝛũ iſtius diſtin

ctionis hic immediate ſi upꝛa poſite de co
gitatione foꝛnicatõnis. Etenĩ vt dicunt
cogitans de operatõne ſeu actu foꝛnicati

onis.ſic cogitando/ duobus pꝛincipali -
ter reſpectibus delectari poteſt Aut enim

pint
idet
nboe
Mai
inmns
dckenit
ntnicſt
bant/
ſuſen
ſaſut
Lideo
m que
wont
u mor
ligil
elobd
emara
delecn
rinſe
intnitv
utaiu
gtat
auur.
erſetur.
pecch/

eſeper
er H
poc
9H
vel

eH
em/
na
ſe
gato
8 gne
nialia
nöpo
gleci/
gino
auniſ
nide
gg
ricatü
intel
ſpechu
diſtin
edeco
dicunt
mican
pdli⸗
Ntenim

HNWtrũ cõſenſus in actũ ſit peccatũ

ſic cogitando / in ipſa ſua cogitatõne de/

lectabitur in reſpectu ⁊ reſtexione ad ip/
ſum actũ ſeu ipᷣam operatõem foꝛnicatõ/

nis.quam ſic cogitat.ſic ſcilʒ ꝙ pꝛincipa

li intuitu talis operatõnis foꝛnicatõnis.
pꝛincipali q; reſlexione in eam in tali co/
gitatõne delectatur Aut ſic cogitando in
ipſa cogitatõne delectatur / ſolo reſpectu
ſolaq; reflexione in ip̃am ſuam cogitatio
nẽmet.ex eo ſolum ſcilicʒ delectatus q ſic

cogitat. Si pꝛimo modo:tunc cõſenſus
deliberatus in talem delectatõem que ſic

ſuꝑ tali cogitatone foꝛnicatõis verſatur⸗
etiam ſi deſit voluntas deliberata ꝑficien
di actum / eſt peccatũ moꝛtale.quia talis
conſenſus iuxta quod ſtatim ſupꝛa decla
ratum eſt/ nihi
tione quis eligat ſeu conſentiat ꝙ affect⸗

ſuus/ ſeu appetitus ꝑmaneat et perſiſtat
inclinatus in foꝛnicatiõem.quod eſt pec
catum moꝛtale.cum foꝛnicatio de ſe pec/
catum moꝛtale exiſtat. Ex deliberatione
etenim(vt ſepe ſupꝛa tactũ eſt) eligere ſeu

cõſentire/qꝙ affectus ſuus ſeu appetitus
manent ⁊ ꝑſiſtat inclinatus in aliquid.

eu cõfoꝛmetur alicui quod deſe peccatũ

moꝛtale exiſtit.eſt peccatũ moꝛtale.Si ſe

cundo modo delectet᷑. cum talis cogitatõ

de ſe ⁊ fm ſe non ſit peccatũ moꝛtale.im/
mo / vt ſupꝛa tactum eſt poſſit vtiliter vt

ptꝛo pꝛedicãdo vel diſputando de foꝛnica

tione baberi.ſic nec etiam conſenſus deli
beratus in talem delectatõem/erit pecca/
tum moꝛtale.ſedveniale tantũ.vel foꝛſan

nullũ.quia vt etiam ſepe ſupꝛa tactũ eſt/

ex deliberatõne eligere ſeu cõſentire affe/⸗

ctum ſuũ ſeu appetitũ eſſe inclinatum in
aliquod / ſeu confoꝛme alicui.quod de ſe

et fᷣm ſe peccatũ moꝛtale nõ exiſtat.nõ eſt
etiam moꝛtale peccatũ.

ipᷣius rationis ſupꝛa poſitoꝛũ / notanter

addita eſt illa clauſula.maximeſi feratur

ille conſenſus in ipᷣam illecebꝛã ſeu carna
lem delectatõem/tanq; in rem aut opera/
tionẽ / ſeu actum ſup quo vel circa quem
ipſa illecebꝛa ſeu carnalis delectatõ ſic in

ſurgit ⁊ verſatur.et qui talis illecebꝛe ſeu
carnalis delectatiõis eſſet pꝛincipale ob/
iectum vt eſt ibi videre.Et intelligantur
ſemꝑ in om̃ibus pꝛemiſſis iuxra quod la
te in modicum ſupꝛa tactis declaratũ eſt.

laliud eſt q; ꝙ ex delibera⸗/

. gale peccatũ. ¶ Et pꝛopter iſta
in dedlaratõne vltimi ſex modoꝛũ ſeu ſex
qualitatũ ſe circa delectatöõnem habendi

conſenſus verus et deliberatus eſſe. quã⸗

do ſcilicʒ ratio ſuperioꝛ in huiuſmodi de
lectatõnibus expꝛeſſe conſentiendo con/

currit. vel eas poſt ſufficiẽtem deliberatõ
nem debitãq; aduertẽtiã ſeu animaduer-
ſionẽ periculi et peccati quod inde immi

net ⁊ incumbit repꝛimere negligit. ¶ Et

hec quo ad ea que circa materiã delectatõ
nis et conſenſus in eam. an ſcilʒ ⁊ quan/

do:et qualia peccata exiſtant/ex dictis do
ctoꝛum quantũ ad hunc tractatum ſpe/

ctare et ſufficere viſum eſt/ recolligi et eli
ci potuerunt.

e conſenſu in

QCiia vero pꝛout in ſuperioꝛib.

₰

NVvbi de hac pꝛeſenti materia ſci

—

n actum peccati/tractari incepit/ actum

licet de natura pꝛimoꝛũ moto/
unm delectatõnis et conſenſus

eſt. licet iam pꝛoxime mõſtratũ eſt poſſit
circa conſenſum deliberatũ in delectatõ/⸗

nem peccatũ moꝛtale foꝛmaliter inſurge/
re et contingere. Immo cõmunius iuxta

poſitas/inſurgat⁊ contingat.nõ pꝛopter

ea tamen in tali conſenſu in delectation
ageo eſt completa tentatõ/ quin vlteriuns

tamen modificationes modicum ſupla

ꝛgredi poſſit ſcilic;vſq; ad im conſen

um in actum exterioꝛẽ.immo in ipſo ſo
lo conſenſu in actum exterioꝛẽ dicat᷑ ten/
tatio ſuppleri.vltraq; pꝛogredi non polſ-
ſe. cum non videatur quid vltra conſen)y/
ſum in actum exterioꝛẽ ipſa tentatio ope
rari poſſet. pꝛopter iſtud ⁊ etiam ſeruan/
do oꝛdinem pꝛediſpoſitũ/ poſt expoſitio

nem ⁊ declaratõnem nature et qualitatis

ipᷣoꝛum pꝛimoꝛũ motuũ/ipᷣiusq; delecta
tionis.venit aliqualit᷑ de natura et quali
tate ipᷣius conſenſus in actum tractandi
et declarandum. ¶ Circa quod pꝛimo re
memoꝛandũ venit.ꝙ iam modicũ ſupa

ſcʒ de ipſa delectatõe ⁊ de conſenſu in eã.

cui ꝑti rõnis attribuant᷑ tractatũ eſt alij
liter tãgi incepit.ſcʒ ꝙ conſenſus in actũ
ſeu actus executõem/ſemꝑ rõni ſuperioꝛi
attribuitur.ſᷣm tamẽ ꝙ in ipſa ratõne vo

lũtas includitur.pꝛopter quod iuxta ſu
perius tacta conſenſus ille voluntariꝰ di
citur. Et cauſa eſt.quia iam ibi etiam ali
qualiter aꝑiri incepit.Cum enĩ cõſenſus
in aliqͥd / de ſe impoꝛtet vel pꝛeſi D

0

Compendiũ Theologie

quoddã iudiciũ de eo in quod ſic cõſenti

tur.nec enĩ aliter cõſenſus pꝛopꝛie in ali/
uid fieri poſſet.niſi ꝑ pꝛiꝰde illo in quo
ic conſentit/eiusq; qualitate ⁊ natura q̃

dammõ iudicatũ eſſet. ⁊ in omni iudicio
(quod bene conſiderandũ venit) vltima
ſentẽtia ad ſupꝛemũ auditoꝛiũ ſeu iudica

toꝛiũ ſpectet ⁊ ꝑtineat.cum inſuꝑ(vt etiiã

ſepe ſupꝛa tactũ eſt)omniũ negocioꝝ ſeu
oꝑationum humanaꝝ iudiciũ/ ad rõem
ſiue ſuꝑioꝛem ſiue ĩferioꝛẽ ſpectet.fſᷣm ta/

men reſpectũ ad duplicẽ regulã ſᷣm u;
ime

omnes oꝑationes humane (vt ſepiſſin
etiã dictũ eſt)yregulari habent.ſcilʒ vel re/
gulam legis humane que ſumit᷑ ex rebus
crea quas naturaliter homo cognoſcit:
cui regule ratio inferioꝛ innitit᷑ vel regu/
lam legis diuine que ſumit᷑ ex rebus eter/
nis ⁊ increatis ad quas homo ſpirituali
ter inclinat᷑.cui regule/ ratio ſuꝑioꝛ inni/
titur.⁊ ita ſit ꝙ; igt. a regula legis diuine.
ſit ſuꝑioꝛ.immo ſupꝛema/⁊ ꝑ cõſequens
ſupꝛemũ auditoꝛiũ ⁊ iudicatoꝛiũ.vltima
q; ſentẽtia ad illã ꝑtem rationis ꝑtineat.
que ſic ipſi regule legis diuine que ſupꝛe
ma eſt innitit᷑.que eſt ꝑs ſuꝑioꝛ ſeu rõ ſu/
pioꝛ.Eum pᷣterea de plurib ſeinuicẽ con
ſequẽtibꝰoccurrit iudicandũ / finale iudi
ciũ finalis q; ſententia ſit de illo quod in
tali conſecutõe ſeu cõcurſu eſt vltimũ vl/
timoq; occurrit. Et ĩ negocijs humanis
vltimũ quod ſequit᷑ ⁊ occurrit/ſit ipſe rea
lis actus ſen ipᷣius actꝰ executio.Et ꝑ cõ/
ſequens iudiciũ de ipſo actu/ſeu actipſi
us executõe ſit iudiciũ finale ſententiaq;
finalis/⁊ ſic ad ſupꝛemũ auditoꝛiũ ſeu iu
dicatoꝛiũ ꝑtinens:ſeqͥtur manifeſte ꝙ ad
ipᷣam rõnem ſuperioꝛem ad quã ſic(vt ta
ctum eſt)iudiciũ ſupꝛemũ finalisq; ſentẽ
tia negocioꝝ ſeu opatõnũ humanaꝝ ſpe
ctant iudiciũ de ipſo actu ſeu ipſius actꝰ
executõne ſpectat ⁊ ꝑtinet.⁊ ꝑ conſequẽs
etiam cõſenſusin ipᷣm actũ ſeu ipᷣius actꝰ
executionẽ quando interuenit.cum non
niſi vt tactũ eſt poſt iudiciũ ſupꝛemũ ac
finale / de ipſo actu habitũ / intuenire poſ
ſit.Ex quo iterũ ſequit᷑ ꝙ (vt etiã in ſuꝑi⸗/
oꝛibus ſepe eſt tactũ)qtienſcũq; talis ip/
ſius ratõnis ſuꝑioꝛis cõſenſus.ſiue verꝰ
⁊ expꝛeſſus.ſiue equiualẽs ⁊ interpᷣtatiuꝰ
in actuʒ aliquẽ qui ex ſuo genere vel aliq̃
circumſtãtia peccatũ moꝛtale exiſtis. ĩter/
uenit. talis cõſenſus eſt peccatũ moꝛtale.

Quia ſempꝑ talis ipᷣius rationis ſupioꝛis
in talem actũ peccati conſenſus/etiã ſi iꝰ
ſe realis actus iuxta tamen modificatio/
nẽ modicũ infra tangendã/nõ pꝛocederʒ
ſeu ſubſequeret/eſt tale peccatũ quale eẽt
ipſe realis actus Et ratio iã quodãmodo

in ſuꝑioꝛibus tacta eſt.ex pꝛemiſſisq; ſu/
mi põt. ¶ gu⸗ pꝛimo reſpectu conſenſus.
veri ⁊ expꝛeſſi ipᷣius rationis ſuperioꝛis.
Nam ipſa ratio ſuꝑioꝛ ad quã /vt ſic ſta/
tim tactũ eſt/ talis cõſenſus in huiuſmo/
di actů qui de ſe ex ſuoq; genere vel exali/
qua circũſtantia peccatũ moꝛtale eſt per/
tinet.nullo modo in dictũverũ⁊ expᷣſſum
conſenſum inclinari poſſet/quin pᷣus de

ipſo actu eiusq; natura ⁊ qualitate deli/

berauerit ⁊ iudicauerit alias vt ſupꝛa ta/
ctum eſt nõ eſſet verus⁊ expꝛeſſus conſen

ſus.Deliberare autẽ ⁊ iudicare maxie cir
ca tales actus humanos nõ poteſt.niſi re

gulam legis diuine ⁊ eterne cui ſic in niti
tur/conſulat. Conſulta autẽ regula legis

diuine ⁊ eterne/in talem actũ qui ſic de ſe

exſuoq; genere vel excircũſtantia aliqua
peccatũ moꝛtale exiſtit/conſentire nõ po
teſt.quin ipᷣam regulã ⁊ legẽ diuinã ⁊ eter

nam/actu ⁊ realiter contenat ⁊ ſpernat.ſe

q; ab ea totaliter ⁊ fᷣm habitum auertat.
Actu autẽ ⁊ realiter/regulam legis diui/
neꝛ eterne contẽnere? ſpernere /leq; ab ea
totaliter ⁊ ſᷣm habitũ auertere non poteſt
quin peccatũ moꝛtale exiſtat. Seqtur er/
go pꝛedicta ſimul adaptãdo ⁊ applicãdo
ꝙ ipſa ratio ſuꝑioꝛ in talẽ actum peccati
moꝛtalis vere ⁊ expᷣſſe ↄſentire non pᷣt/qͥn
pctm̃ moꝛtale exiſtat ¶ Reſpectu vᷣo con

ſenſus ipius rõnis ſupioꝛis eͥualentis ?
interpᷣtatiui hoc idẽ patzʒ.qꝛ talis actꝰqui

ſic de ſe/ex ſuoqʒ generevel aliqua circum
ſtantia/peccatũ moꝛtale exiſtit.cũ de ipſo
ſupꝛemũ ⁊ finale iudiciũ vt ſepe ſupꝛa ta
ctum eſt ad ipᷣam rõem ſuperioꝛẽ ſpectet
⁊ ꝑtineat.committi non poteſt.nec in rea
lem executionẽ deduci.qͥn ipſa ratio ſuꝑi
oꝛ/negligens fuerit ipᷣm ipedire.volũta/
tẽq; reſpectu illiꝰregulare⁊ rebmere.⁊ per
conſeq̃ns/quin eti regulã legis diuineꝛ
eterne actu ⁊ realiter ſi tũc de ea actu cogi
tabat. vel per modũ cuiuſdã inexcuſabi/
lis obmiſſionis et negligentie.ſi tunc de

ea non cogitabat.cum in tali actu cogiij

tare debuiſſet. contempſerit et ſpꝛeuerit⸗
ac ſe ab ea totaliter. et ſ. ecunduʒz habitum

n

Aetteri
ninuſ.
fmac
lungef
gnoi
diſenti
clthp
ſiointet
bainol
giloav⸗a
eluet
leuction
tusnoe
loreqen

cccd⸗

daa
popoſt
ſuong
Nnp⸗
fniſan
nge
aa
ſtrn
ſeuin
cti

7 tone

Mi
ſeer i
cpan
odin
laſunt
Keli
(pꝛorn
hacy,
Mace
plicin
ideſt
nibile
lis i⸗
ſimis

finna
teiſtit.
tawwen
teſcen
Griif
ſuic
(quiaf
gaii
ſion
(ſlum

ſis

10
Ndinote
lliggſt
benoeg.
ſeſt,
Wuſmno,
clerali
ceſtpen
öſum
mpnsde
ltgtedel⸗
ſupran
gconten
nariecir
Gntire
cinnei
Uhlegis
ſcdeſe
1dliqu
re nöpo
nitanr
mak
enr.
diui⸗
oben
okeſt
nrer/
cido
centi
tn
vocon
entis
Ncbni
crcum
deipſo
ſuorat
ſpectet
cinrer
oſugl
rolüta⸗
nenper
dininel
aucog
ccuſabi
tunce
nucogi
nenent
abitun

diſſentit. ¶ Ad. ͦdicit
Aug.de trinitate. Non poteſt pctm̃ effi/

WVBtrũ cõſenſus

auerterit Et ex hinc dicit beatus Thom̃.
pꝛima ſecũde ſue ſumme.ꝙ rõ ſuꝑioꝛ/in
ipᷣm actũ peccati conſentire dicit/ non ſo
lum qꝛ ſᷣm rões eternas ſemꝑ moueat ad
agendũ. ſe qꝛ fm rõnes eternas nõ
Ad ꝓpoſitũ etiam iſtoꝝ dicit

cacit᷑ ꝑpetrandũ mẽte decerni.niſi illa mẽ
tis intẽtio penes quã ſumma ptãs ⁊ mẽ/

2

bꝛa in opus mouẽdi vel ab oꝑe cohiben

di(loquẽs de ratiõe ſuꝑioꝛiꝓut etiã volũ
tatẽ iuxta quod iã dictũ eſt includit) ma/
le actioni cedat vel ſeruiat. Pꝛout hec la/
tius modicũ ſupꝛa.⁊ ſpecialit᷑ in declara
tione quinti ſex modoꝝ ſeu ſex qualitatũ

ſe circa delectatõem habẽdi ipᷣius ratiõis

declarata ſunt. Que ibi tacta/ pñt ad hoc
pꝛopoſitũ/reſpectu cõſenſus ipſius rõis
ſuꝑioꝛis in ipᷣm actü applicari Et adhuc
ꝑampliꝰ⁊ efficaciꝰ.cum nõ tãta culpa ipi
rõni ſuꝑioꝛi imputari habeat. nec facilit
tam graue peccatũ in ſurgat/dũ ipſa vere
⁊ expꝛeſſe aut equiualenter ⁊ interpᷣtatine
in delectatõem que in ſola cogitatõe cõſi
ſtit ⁊ verſat᷑ conſentit.ſicut qũvere ⁊ expᷣſ/

ſe aut eqͥualenter ⁊ interpᷣtatiue in ipſum

actũ peccati cõſentit ipſiꝰ q; actus execu/
tionẽ. Mo tant᷑ in pᷣmiſſis vbi reſpectu

ↄſenſus ipᷣius rõis ſuꝑioꝛis / in id qð de

ſe ex ſuoq; genere vel aliqua circũſtantia
eſt pctm̃ moꝛtale.de auerſionea regula le
gis diuine ⁊ eterne / facta eſt mẽtio.addi/
ta ſunt iſta verba.totalit᷑ ⁊ ſᷣm habitum.
Eteniĩ auertia regula legis diuine ⁊ et᷑ne
(pꝛout iam in ſuꝑioꝛibus vbi pᷣcipue de
hac pñti materia nature peccati venialis
tractari incepit aliq̃liter declaratũ eſt) du
pliciter cõtingere põt ¶ UWel ſcʒ totaliter
id eſt ſm habitũ.qui ꝓpꝛie in hoc ꝓpoſito

nihil aliud eſt/q́; quedã inoꝛdinatio mẽ/

tis ⁊ intentõis diſpoſitio/ ponẽs ſeu con
ſtituẽs alterũ finẽ.Oð fit ⁊ cõtingit in oĩ

actu qui deſe ſuoqʒ genere aut aliqͥ circũ/
ſtantia / hʒ et impoꝛtat/ qð pctm̃ moꝛtale
exiſtat. licet foꝛſan p tunc talis inoꝛdina
ta mentis et intentõis diſpoſitio/ non at
tenderet᷑ neqʒ occurreret. Et ex hinc etiã

Cvxt iã ſatis declaratũ eſt conſenſus rõnis
ſuꝑioꝛis in talẽ actum/eſt moꝛtale pctm̃.
quia ſine tali auerſise/non poteſt in talẽ
actũ interuenire ¶ Del cõtingit tal auer
ſio/ nõ totaliter.i.nõ m habitũ ſʒ in actu

olum. ip illo actu à fit ſeu exercet reſpe⸗

in actũ ſit peccatũ

ctu cuieſt bñ aliqlis a regula ipᷣius diui/
ne et eterne legis inoꝛdinatio.ſʒ non tãta

nec talis metis et intentionis indiſpoſi/
tio/qꝙ aliũ finem ponat ſeu conſtituat Et
ſic eſt et cõtingit in om̃i actu/ qui de ſe ex
ſuoqʒ genere ſeu aliq̃ circũſtantia/nõ ha/

bet ſeu ipoꝛtat qð pctm̃ moꝛtale exiſtat.

ſed ſolũ veniale. Na ſi illud vſqʒ adeo ꝓ/
cederet/ ꝙ illa auerſio iuxta qð expoſituʒ

eſt / eſſet totalis et fm habitũ. aliũqʒ finẽ
ponens ⁊ conſtituẽs.ſtatim a natura pec
c(ati venialis excederet et in naturam pcti

moꝛtalis trãſiret.vt ibi ſatis expoſitũ eſt

et exẽplificatũ. Et ex hinc ſimili conſen /
ſus rationis ſuꝑioꝛis in talẽ actũ/qͥ ſic de
ſeex ſuoqʒ genere aut aliqua circũſtantia
non habet ꝙ ſit pctm̃ moꝛtale.ſed ſolũve
niale.nõ erit etiã niſi pctm̃ veniale.qꝛ ſi/

ne illa torali et ſᷣm habitũ auerſioneet cũ
ſola quadã inoꝛdinacione poreſt in talez

actũ interuenire.vt ſatis ex dictis cõcipe

eſt ¶ Et intelligant᷑ pᷣmiſſa ꝙ ſcʒ ↄſenſus
rationis ſuꝑioꝛis in actũ qui de ſe ex ſuo
qʒ genere aut aliqua circumſtantia pctm̃

mottale exiſtit/eſt pctm̃ moꝛtale. Etiã ſi

(vt iã ſupꝛa tactũ eſt) actus ille in quẽ ſic

ipſa ratio ſuꝑioꝛ conſentit/realitab extra
nõ ſubſeqꝗret᷑ ſeu adipleret᷑. Si t̃ h̊ non
exꝑte ipᷣiꝰrationis ſuꝑiorꝭ ipᷣiꝰqʒ volũta/

tis.vtpote ſe pꝰ dictũ conſenſum iã ſic in

iluũ actũ ſeu illiꝰactꝰexecutionẽ pᷣſtitũ am

pliꝰaduiſantis et imutãtis.ſed ꝓpter defe

ctũ poſſibilitatꝭ facultatꝭ vel alicuiꝰ alteri

us oppoꝛtunitatis aut circũſtãtie/ conti

geret. Nã licet tũc/realr et effectu/tal actꝰ

non ſubſequeret᷑ adimpleretur.ꝓpoſito
tamen et affectu/quantũ ad incurſuʒ pec
cati moꝛtal/ſubſecutꝰðꝛ et adimpletꝰ Et

hinc co mmũiter ðꝛ ꝙ volũtas ꝓ facto re/
putat᷑. Juxtaqʒ iſtud ꝓpꝛie intelligendũ
venit illð dictü xpᷣi Wath. v. Om̃is qui

— — .

viderit mulierẽ ad concupiſcẽdũ eã/iam

mechatꝰ ẽ eã in coꝛde ſuo ¶ Exoibo ſic ſu

piꝰcirca hãcpñtẽ materiã/nature et q̃lita
tis pꝛimoꝝ motuũ.delectationis et con/

ſenſus in actũ pcti tractatꝭ/ ea quodãmo

do epilogando habetur qũo pꝛimꝰ motꝰ
pꝛimo pꝛimus ipſius ſenſualitatis q na/
turalis dicitur/ nullũ peccatũ eſt. Scoo

vero pꝛimusmotus eiuſdẽ/qui ex fomi/

te pꝛocedit/peccatum veniale exiſtit. De
lectatio autem ſiue moꝛoſa ſiue non mo/
roſa:- moꝛa tempoꝛis. Dum tamen non

Compendiũ CTheologie

ſit moꝛoſa moꝛa conſenſus/ p rõem ſcilz
ſuꝑioꝛem vere ⁊ realiter/aut interpᷣtatiue

⁊ effectualiter deliberati.quod contingit
in ſecundo tertio ⁊ quarto ſex modoꝛum
ſeu ſex qualitatũ ſe circa delectatiõöem ha

bendi ipſius ratiõis ſuꝑioꝛis ſuꝑius de/
claratis etiã ſi dicta delectatõ ſit ⁊ feratur

circa ea que de ſe ex ſuoq; generevel ex ali

qua circũſtãtia/peccata moꝛtalia exiſtũt.

eſt ſolum peccatũ veniale.Delectatiove/
ro moꝛoſa moꝛa cõſenſus/per ratõem ſcʒ

ſupꝑpioꝛem vere ⁊ expꝛeſſe aut interpᷣtatiue

et effectualiter deliberati qð contingit in
quinto ⁊ vltimo pᷣdictoꝛum ſex modoꝛũ

ſeu ſex qualitatũ ſe habẽdi ipᷣius rõis.⁊c.

Necnõ etiã conſenſus in actũ.quãdo ta/
men ( vt ſepe ſupꝛa tactũ eſt)ſunt ⁊ ferunt

ſuꝑ his que de ſeex ſuoq; genere aut exali

qua circũſtantia peccata moꝛtalia exiſtũt

ſunt etiã pecceata moꝛtalia (Et ad iſtud

pꝛopoſitũ/per modũ exempli applicant
doctoꝛes licet diuerſimode/tentatõnem

que fuit in pmis parẽtibus.Ex quoꝝ di

ctis/ poteſt ſenſualitas ipſa/ ſerpenti cõ/
parari.Ratõ vero inferioꝛ vt iam in ſuꝑi
oꝛibus tactũ eſt/mulieri eue.Et ratõ ſu/

pioꝛ viro ade. ¶ ZEum igit᷑ in ipſa pꝛimo

motu.ſecũdo tamen pꝛimo/ipᷣius ſenſua
litatis illecebꝛa inſurgit.quod nõ niſi ex
fomitis coꝛruptiõe ꝓuenit.⁊ quaſi cũ ſer
pẽs/comeſtionẽ pomi eue ſuggeſſit.ideo

qʒ; tuncꝑeccatũ ſolum veniale eſt ⁊ leuiſſi

mũ.¶ In delectatõevero nõ moꝛoſa mo

racõſenſus/qui ſcʒ ↄſenſus ſit ꝑ rõem ſu

pioꝛem vere ⁊ expꝛeſſe aut interpꝛetatiue
⁊ effectualiter deliberatus. quãtũcumq;

iſta dicta delectatio ſit foꝛſan moꝛoſa mo

ra temꝑis/quantũcũq; etiã ipſa rõ inferi

oꝛ iuxta pꝛedictos ſcõm tertiũ ⁊ quartuʒ

tiat.tunc mulier

ſex modoꝛũ ſeu ſex q̃litatũ ſe hñdi.⁊c̃.vel
circa talẽ delectatõem/nõ bene aduertat.

vel ſalito ane unpꝛonꝛie etiã in eã cõſen
t er ſine viro / ioq; ignoꝛan
te/cõmedere dicit᷑. Jdeoq; tũc ſolum pec

catũ veniale eſt.qꝛ ꝙ in delectatõe pecca/

tum moꝛtale interueniat/a conſenſu viri

ſcz ratõis ſuꝑioꝛis.vero ⁊ expᷣſſo aut int᷑/

pꝛetatiuo ⁊ effectuali ⁊ nõ alias pꝛocedit

In delectatõe vero moꝛoſa moꝛa ↄſen

ſus interpᷣtatiui ⁊ effectualis.quãdo ſcilʒ

ratio ipſa ſupioꝛ inra aulnis fer modo-/
e

rũ pꝛedictoꝛũ ſeu ſex qualitatũ ſe habẽdi

ipᷣius ratõis⁊c.talẽ delectationẽ reymera

negligit.tũc mulier ſola/ſed tamẽ viro ſci
ente comedit.⁊ tũc licet vir non ↄmedat-
pꝛopter illũ tamẽ eius ↄſenſum interpᷣta/

tiuũ ⁊ effectualẽ/peccatũ moꝛtale efficit᷑

etiã ſi(vt ſepe dictũ eſt)deſit volũtas pꝑfi/
ciendi actũ.⁊c̃. Quia mulier bñ poteſt ſi/
neviro ↄmedere.moꝛtaliter autẽ ſineviri
ↄſenſuvero ⁊ expꝛeſſo/aut interpᷣtatiuo⁊
effectuali/non poteſt peccare. ¶ In dele/
ctatione vero moꝛoſa/moꝛa ↄſenſus veri
⁊ expᷣſſi.quando ſcilʒ ratio ipᷣa ſuꝑioꝛ/ in
xta vltimũ ſex modoꝝ pꝛedictoꝛũ ſeu ſex
qualitatũ ſe habendi ipſius rationis.⁊c̃.
vere ⁊ expꝛeſſe conſentit.tunc vir non ſo/
lum conſentit.ſed ſicut ⁊ mulier comedit

⁊ etiã ſi deſit voluntas ꝑficiendi actũ.⁊c̃.

eſt peccatũ ⁊ grauius qᷓ; in caſu pꝛecedẽti
Bꝛauius etenĩ eſt in talem illicitam dele
ctationẽ vere ⁊ expꝛeſſe conſentire.qᷓ; nõ
repꝛimẽdo/interpꝛetatiue ⁊ effectualiter
ↄſenſum pꝛebere. ¶ In conſenſu vero in
actum peccati ſeu ipſius actus executio/
nem /qui(vt late ſupꝛa declaratũ eſt) ſoli

rationi ſuꝑioꝛi attribuitur:eſt ac ſivir nõ
ſolũ ſicut ⁊ mulier ↄmederet.ſʒ qdammo

do ac ſi iuberet ⁊ pᷣciperet.⁊ tũc etiã ſi iu/
xta ſuꝑius tacta/talis actus realiter ab ex
tra non ꝓcederet ⁊ ſeq̃reti/eſt pctm̃ moꝛta/

le. Et adhuc grauiꝰq; in caſibepᷣœdẽtibo
inqntu ſcllz (ot

ilʒ (xt etiã ſupꝛa monſtratũ eſt)
grauiꝰeſt ĩ actũ pcti ſeu ipſiꝰactꝰ executio
nem q; in ſolã eiꝰdelectationẽ ↄſentire
Vel alit᷑ dici poſſʒ ꝙ ſcilʒ in delectatione
moꝛoſa moꝛa ↄſenſus veri ⁊ expᷣſſi ipius
rõis ſuꝑioꝛis de q̃ ſtati ſupꝛa vir ñ ↄme/
dit ſicut mulier.ſʒ ſolũ ↄmeſtioni młienꝭ

opſentit ſicut ſupꝛa dictũ ẽ fieri ĩ delctãtio

ne moꝛoſa moꝛa ↄſenſus inte prariuler
effectual eiuſdẽ rõis ſuꝑioꝛis Eſtq; ꝓpter
hmõi ↄſenſuʒ veꝝ⁊ expᷣſſuʒ/pctm̃ moꝛta
le.ſʒ guiꝰvt iã tactũ ẽ qᷓ; ĩ tali ↄſenſu int᷑
pᷣtatiuo ⁊ effectuali.inqntũ.ſ.grauiꝰẽ ve/

re ⁊ expᷣſſe in aliqð malũ pↄſentire qᷓ; inter
pᷣtatiue? effectualr. Sʒ ĩ ↄſenſu ipius rõ
nis ſuꝑiorꝭ in actũ pcti ſeu in ipᷣiꝰactꝰexe

cutionẽ.etiãſivt ſtati dictũ ẽ talis actꝰ rea

lit᷑ ab extra ñ ꝓcederet ⁊ ſeq̃ret᷑. virñ ſolũ

ↄſentit ſʒ ſicuta młier ↄmedit.⁊ tũcẽ ten
tatio de ſe ᷑ſummata⁊ ꝑfecta Et ĩtelligãt

he exẽplificatões iuxta ſupius declarata.
qñ.ſ.hmõi delectatões/cõſenſusq; ĩ actũ
ſunt ⁊ ferunt᷑ ſuper his que de ſe ex ſuoq;

genere aut ex aliqua circũſtantia peccata

nonl
ml
Mröt
weſt
nropo
bellitr
nt..
inſun
Plunn
Galo⸗
bei

meyitc
Romnetgt
hintoyt,
ne
Altn p
npotctſi
neſttenii
Sne
ndele
ſnſtore
ſupior in
ai ſeuſe
nionisti
Nrpon ſo
krconodt

diagii.

n etelei
can dee
nne n
Kemglite
ſureroin
eanto⸗,
tͦeſoli
cſipirnö
cCamno
cni ſilu⸗
erab
mon
Ninby
tüeſt)
ccutio
tire
atione
ſiißins
ne⸗
nimkes
dauatio
Ptatiniet
Naon
annon
ſeſn it

nde

nrihinte⸗
uißiust
zuhcheee
lisackttn
virß ſol
atücenmn
Etitelt
declunnn
ſochianl
eſeerſuß
nuean

* .
FIm

2 He tribus ad gra/
uitatem peccati conferetibus.
ia vero iam recẽter/⁊ etiã tn

De intentiõe ac fine actionis

moꝛtalia exiſtũt. ¶ Et hec quo ad talem

materiam nature pꝛimoꝛũ motuum dele

ctatiõis ⁊ conſenſus in actũ.oꝛdinisq; ⁊
ꝓgreſſus tentatõnis.inquantũ de eis ad
ꝛopoſitũ huiꝰoctaui tractatus iſtius li
beut tractandũ occurrebat/ dicta ſuffici/
ant. Qui latioꝛa videre voluerit habʒ vt

in ſuꝑioꝛibo in ſimili tactũ eſt / doctoꝛes
plurimos.tam magiſtrũ in.ij.ſentẽtiarũ

qᷓ; alios ſuꝑ dicto paſſu tractãtes.qᷓ; etiã
btũʒz Tho.pmaꝛ⁊ ſcdᷣa ſcðe ꝑ ſue ſumme

ſuꝑioꝛib maxime in declaratõ
ne nature ⁊ qualitatis peccati
oꝛtalis/dictũ ⁊ mõſtratũ eſt.qũo nõnũ

qᷓ; actꝰ aliqͥs qͥ de ſui foꝛſan natura ex ſuo

qʒ genere peccatũ nõ eſſet/vel foꝛſanveni
gle ſolũ/ex intẽtionis coꝛruptiõe/vel rõe
remoꝛ ſus conſciẽtie ſeu aliqua alia circũ

ſtãtia/poteſt pctm̃ moꝛtale effici. Eapꝛo
pter⁊ etiã ad clarioꝛẽ ſemꝑ cognitionẽ di

ſtinctõnis ſeu nature peccati venialis a
pctõ moꝛtali/circa cuius declaratiõem pᷣ
ſens pꝛincipalit᷑ materiaverſat᷑.viſum eſt
expediens de his tribo hic ſummatim ali

qua pſtringere.De intentõeac fine actio
nis ſeu oꝑatõis.De eſſe ſui natura ⁊ qua
litate conſciẽtie.De natura q̃litate ac nu
mero circũſtantiarrum.

tentioe ac fi

neactionis ſeu operatõnis.
AIrca pꝛimũ eſt aduertendũ q;
intentio in generali ꝓput hic et

Dicit᷑ eni intentio qſi in illud tentio Nã
intentio ſemꝑ reſpicit aliqͥd vt finẽ ̃ᷣm.ſ.
ꝙ ül eſt terminꝰvolũtatis.Ex quo clare
apparet ꝙ intẽtio de ſe impoꝛtat ⁊ deno/

tat quandã diſtantiã illiꝰ quod ſic inten/

dit᷑.Et ideo quãdovolũtas fert᷑ ⁊ intẽdit

imediate in aliqͥd eciã ſi illõ ſit finis vlti/
mus quẽ tũc ſibi cõſtituit.termin?q; ipſi
us volũtatis q̃ p tũc habet᷑. non dicit᷑ ta
mẽ ꝓpꝛie eſſe intẽtio.ſed qñ affectꝰſeu vo/⸗/
luntas in aliqͥd tãq; finẽ vltimũ quẽ ſibi

tũc conſtituit.vel tãq; ad illũ finẽ oꝛdia/

in materia moꝛali.ſ.virtutis ?
peccati ſumitur ſic deſcribit. Intẽtio eſt
actus voluntatis in aliquẽ finẽ tendẽtis.
ꝑ aliquid vel aliqᷓ ad illu finem oꝛdinata

tũ fert ⁊ tendit.nõ immediate ſed mediã/
tibus alijs ꝑ qᷓ in illud in qð ſic fert᷑ ⁊ ten
dit nitit ꝑpuenire tũc pꝛopꝛie eſt intentio.

Vt gratia alicuiꝰexẽpli fert᷑ ⁊ tendit pꝛin

cipaliter affectus alicuiꝰſeu volũtas ĩ ſu/

am finalẽ ſalutẽ.⁊ pꝛopter ipᷣam facilius
aſſequedam intẽdit coꝛpus ſuũ domare
⁊ ſpuũi ſubijcere vt hoc cõgruentiꝰ⁊ cum

ſanioꝛi cõſilio⁊ auxilio facere poſſit/intẽ

dit religionẽ aliquã intrare.⁊ ꝓ hoc faciẽ
do ad aliquẽ locũ talis religiõis ire. Iſte
