liter. Compellet᷑ tamen ab eccleſia in fo/
ro exterioꝛi tanq; ſiverũ fuiſſet matrimo/⸗
niũ.Secus in interioꝛi.cuius eſt conſili

um vt potius om̃es ſententias eccłie to/

leret/qᷓ; peccato cõſentiat. Poteſt tamen

nouo conſenſu adhibita fictũ matrimo/

niũ ſi nil aliud obſtiterit/in veꝝ commu
tare. ¶ Perſona inducta ꝑ metũ cadentẽ
inconſtantẽ virũ ad conſentiendũ interi
us in pꝛolatõne verboꝛũ matrimonialiũ
vt quia nõ vult mentiri.poteſt poſtmo/

dum matrimoniũ dirimi tãq; nullũ.ſed

de ſeductõne per blanditias non ita.
Impedimentũ perpetuũ in altero coniu
gum per qð nequeũt ſe mutuo carnaliter
ↄgnoſcere/ impedit matrimoniũ iam cõ
tractũ ⁊ contrahendũ ⁊ etiã contractũ di
rimit/niſi antea ſciat de facto.tũc enĩ oſtẽ
dit ꝙ aliũ finem querit.⁊ ita cõtractꝰſtat.
ullꝰconiugũ tenetur reddere debitũ
in detrimentũ notabile ⁊ certum ſui coꝛ/
poꝛis.vel fetꝰnaſcituri Et ſ̃ᷣm hoc cogno
ſcit᷑ quando lepꝛoſis vel pꝛegnantib aut
mẽſtruatis aut furioſis aut ypidimiacis
et ſimiliba caſibug reddi vel non reddi de
bitũ opoꝛteat.¶ Lempus ⁊ locus ſacer/

non vident᷑ excuſare quin alter cõiugum

teneatur alteri petenti reddere.pꝛeuia ta/
men quadam amicabili monitõne de nõ
exigendo.
B 4

Regule Moꝛales

EXEtrema vnctio habet ma (ne
e Rteriãꝗ ⁊ foꝛmã·in libꝛis ſuis ex/
peꝛeſſam.Et obligat nõ cõtem/⸗
RNere dum finis vite fᷣm pꝛoba/
biles cõiecturas ꝑ in firmitac ecpectatur

De extrema vnc
De

OQue pꝛeterea reiterari poteſt/ſimili can/
ſa rurſus veniente. ¶ Extrema vnctio ri

te ſuſcepta/delet yenialia. immo videtur
ꝙ abſoluit ab omi culpa.cõiuncta petiti
one recipientis.ita ꝙ digne recipiens/eti

am ab om̃i pena liberetur. tum virtute ſa

cramenti.tum quia petit pie perſeuerant
pꝛ0 ſeet iuaſteez.

De lacramento oꝛ⸗
RNainis ſacramentũ/ ( ginis

plures foꝛmas habet.pluresq;

ti verũ. Altera qna datur poteſtas ſuper

myſticũ. O ſi fuerit defectus vel dubiũ in
aliquo / poteſt illud ſub conditõne caute
ſuppleri ¶ Plenitudo iuriſdictõnis / reſi

. —

ℳ

materias.immo⁊ ſacerdotium

na datur ſibi poteſtas ſuꝑ coꝛpus chꝛi/

det apud papam ⁊ in alios ᷣm eius deter
minatõem diriuat᷑. Attendere tamen de/
bet / ſibi eſſe illam poteſtatẽ non in deſtru
ctõnem eceleſie datã ſed eius edificatõem
¶ Si papa diceretẽ dominus omniũ in
ſpiritualibus quod conſtat.⁊ in temꝑali
bus quod alij negant.nihilominus dota
tio eccleſie in iuriſdictõibus ⁊ dominijs
pꝛopꝛietarijs temꝑalibus/et exercitiũ in
illis/ neq;eſſe de iure naturali neq; eidem

repugnare videntur. Nam chꝛiſtus neqʒ

exercuit talia dominia.neq; per expꝛeſſuʒ

ſucceſſoꝛibus pꝛobibuit.ſed reliquit po⸗/
teſtatẽ/ eoꝛum diſcretioni⸗ Pe varietate
poꝛũ et de iſtianoꝛum/ ſic
yel ſicerercendi. A an nõ poteſt pꝑuer
tere oꝛdi
eſie.ſic quin in multis caſibus liceret ei
dem reſiſtere ĩ facie ⁊ dicere.cur ita facdis
vtpote / in exemptionibus manifeſte no/
ciuis.Et ſi pꝛelatos ⁊ eccłias ſibi ſubdi/
tas onerare ſumptibo intolerabilibus: vl
libertatibus penitus ſpoliare/ ↄtenderet

tempoꝛũ et deuotione chꝛit

inem hierarchicũſvniuerſalis ec/

Einiunt regule moꝛales: .

nurf

etbe
ſenn

ſtor
ſie
lun

dusel

Incipit compẽc

apparet eſſe ſuun

Hiſto libel

bo

Compẽediũ theo. De ar. fidei

an

—

ali

—õ

rũ comuninʒz ad fi/

dem et doctrinã catholicam ſpectantiũ/
quoꝗ eidem cancellario aſcribiur ſed nõ

lo / eſt quedã bꝛeuis ⁊ ſum

ceptoꝛum legis.Lertio ſeptem ſacramen
toꝛũ eccleſie.Quarto ſeptẽ virtutũ.Quĩ/

to de ſeptem petitiõibus cõtentis in oꝛa/

tione dominica. Sexto de ſeptem donis

ſpũſſancti.· Septimo de octo beatitudi/
nibus. Octauo.de vicijs/ tam nature q;

voluntatis.

de artic

—

rticulis fidei. Et pꝛimo quid ſi
im vnde dicatur.

omniu

vyt ait caſſianus libꝛo.vi.

quicqͥd per vniuerſum diuinoꝛũ volumi
num coꝛpus immẽſa diffundit᷑ copia/to

tum in ſymbolo colligit᷑/bꝛeuitate ꝑfecta
Dicit᷑ autem ſymbolũ a ſyn quod eſt con
et bule quod eſt ſententia.quaſi collectio

ſententiarũ. Vel vt alij volunt a ſyn qð
eſt con ⁊ bolum quod eſt fruſtũ.quaſi fru
ſtoꝛum id rnienfre ꝑticularum
Secundũ papiam ſymbo

fidei collectio.

lum eſt collectõ aut pactum ſeu placitum
quod fit homini cum deo. HZ B

um bꝛeue et Ptile.
quarũ materia/

maria.vtilis tamen expo/
ſitio. Pꝛimo de articulis
fidei. Secundo decem pᷣ/

credendoꝛũ ad ſa-
lutem ſpectantiũ/compẽ?/
dioſa collectio. Quoniã

j ſfidei ⁊ vude dicatur.
St autẽ articulus f̃m ri

Vibi veritas de deo. artãs nos
ad creden
lus nõ diuidimr. ſed ſtat in eo indiuiſio
credibiliũ.Articulus enim de ſe inq;tum

articulus.nõ eſt reſolubilis in articulos

ſiue in credibilia.peruerſitate tamen he/

reſum inualeſcente/ quedam que cõiun/
gebantur in ſymbolo apoſtoloꝛũ poſtean
opoꝛtuit dinidi. Verbi gratia. Dicebãt
quidam chꝛiſtũ non verum eſſe hominẽ
neq; vere natum. Alij autem dicebant ve

re natum. ſed non vere cõceptum de vir/

gine ſed coꝛpus attuliſſe de celo. VUñ ſan
cti patres vnum articulũ/in duos diuiſe
runt.vt vnus eſſet articulus de concepts
ne.alius de vera eius natiuitate.Et con/
ſimiliter in alijs ex alia cauſa diuiſis. Et
ita ly indiuiſibilis/in quibuſdam articu
lis pꝛiuat actum diuiſionis et poſſibili/
tatem.in quibuſdam pꝛiuat ſolum actũ.
ſic ſcilicʒ quia ſunt quidã articuli qui fjm

aſſignatiõem apoſtolicam nõ diuidunt᷑.

poſſunt tamẽ diuidi. Et ſunt quidam ar
ticuli ui neq; diuidũtur neq; diuidi poſ

ſent. ¶ Et nota ꝙ in dicta deſcriptõne di

citur de deo.cum tamẽ articulus aliquis
pꝛima facie videat᷑ eſſe de creatura NUerbi
gratia. Carnis reſurrectõnem. Verunta-
men omis articulus pꝛincipaliter de deoo
eſt. vnde reſpectu articuli immediate ta/

cti/dicit damaſò. Non credimus reſurre

ctionem ſuturꝗa.niſi diuinavirtute.ſcilic,

cooperante. Vnde et hoc credit fides ca/

tholica.ſcilicʒ pꝛomiſſam reſurrectönem·
diuina efficiendã virtute. Et ſic patet
iſte arciculꝰ de deo eſt.quia de diuina vir /
tute/noſtrã reſurrectõem operante. Ito
mogo omnes articulos qui vidẽtur eſ/ſe
de creatura.facile cõtingit reduceread di/
uinam virtutẽ.et ita ad deum. ¶ IJtem in
dicta deſcriptione dicitur artans nos ad

credẽdum.Et tamen voluntas libera eſt
nec poteſt cogi vel artari. Sed q;uis in

volendo et conſentiendo non poſſit vo/
lũtas cogi/quia quo ad hoc libera eſt pt

tamen allici et trabhi in ↄgnoſcẽdo. qm̃ ſi
intellectui bñ diſpoſito/infundat ſeveri/

is ipm intellectuz illuminãs: neceſſe eſt
veritatẽ ↄgnoſcere.⁊ ꝑ ſeclnks altucre⸗t

dum de ſancto victoꝛeiindiui /

. m Aicin in dicta deſcri
ptione veritas indiuiſibilis.quia articu/

Compendiũ Theologie

tunc trahit᷑ ad conſentiendũ agnite veri/
tati. VUnde Augꝰ.Herba trahit ouẽ Hoc
modo artat nos articulꝰad credẽdũ Vn/
de qdam artans id eſt trahens

tentiã q;; ſapientiã vel bonitatem. qꝛ ope
ratio egredita potentia ⁊ maxime virtu/

oſa VUnde Jobã.phmo Omia ꝑ ipſum fa

cta ſunt Et in pſal. Om̃ia in ſapientia fe

ciſti Ideo appꝛopate attribuit᷑ creare pa
tri ſicut ⁊ potentia/cũ tamen pater om̃ia

iuiſio ⁊ expoſitõ

rticuloꝛũ fidei Et pꝛimopꝛimi. creet ꝑ fili cooꝑante ſpũſancto / qꝛ indi⸗/

R

uiſa ſunt opera trinitatis/⁊ tote tres ꝑſo

Juidit᷑ autem? diſtinguit᷑ſym
ne/vnus ſunt creatoꝛ ¶ Et aduertẽdum

bolũ pᷣcipue apoſtoloꝝ in.xij.

d

—

loꝛũ qꝗ contulerüt credenda. qꝛ
ipſi hoc ſymbolũ compoſuerũt. Scõm
alios vero diuidit᷑ in.xiiij.vt patebit ĩfra
¶ Unus articulꝰet pꝛimꝰattribuit᷑ patri
ſᷣm pꝛioꝛẽ modũ.ſex attribuũtur filio.et
qnq; ſpirituiſancto ¶ Pꝛimꝰ? autem qui

attribuit᷑ patri eſt iſte. Credo in deum pa

trem om̃ipotẽtẽ creatoꝛẽ celi ⁊ terre Ubi
pꝛimo nota differentiã inter credere deũ.
⁊ credere deo ⁊ credere in deum Quia ſᷣm
Aug.credere deo/eſt verbis eiꝰ ſiue ſcptu
re ſacre fidem adhibere Credere deum eſt
credere deũ eſſe.ſcʒ quia eſt Credere in de
um eſt credẽdo deũ fide ⁊ affectõne.ſiue fi
deęoꝑante ꝑ dilectõnem / tendere in ipᷣm.
Igit᷑expone ſic. Credo in deum ſcilicʒ
ſingulariter.qꝛ in vnũ deum. Vnde deu
ter̃.vi.Audi iſrael dominꝰdeus tuꝰ deus
vnꝰ eſt. ¶ Patrẽ.qð hic ꝑſonalit᷑ tenetur
qꝛ ſubiũgit filiũ eius In oꝛatiõe vero do
minica tenet᷑ly pater eſſentialiter vbi agi
tur de paternitate/ vel adoptõis qua pat

articulos.ſᷣm nũeꝝ.xij.apoſto hic ꝙ per hoc ꝙ dicit deũ ſingulariter / de

ſtruit erroꝛes àrundam gentiliũ qui fin/
gunt plures eſſe deos qð maniteſtiſſimꝰ
eſt erroꝛ/qꝛ illo poſito/clare patet ꝙ nul/
lus eoꝛũ ſit deꝰ Si enĩ plures ſunt /diffe

runt inter ſe peraliquid quod habet vnꝰ

qð non habet alius Sic nullꝰeoꝛum erit

ſummũ bonũ/qꝛ ſic nullłꝰ eoꝛũ habet oĩa

bona /⁊ ſic nullꝰ eoꝛũ erit deus/ qꝛ de eſt
ſummũ bonũ qð cõtinet omnia bona.ad
rhoma.xi ¶ Itẽ per h ꝙ dicit patrem / de
ſtruit obſtinatõem iudeoꝝ.qui nõ atten
dũt diſtinctõeʒ ꝑſonalẽ pr̃is ⁊ filij ¶ Itẽ
per h̊ ꝙ dicit creatoꝛẽ celi ⁊ terre/ deſtruit
erroꝛẽ phoꝛũ dicẽtiũ mundũ fuiſſe ab et᷑/
no ⁊ deo coeternũ. ſicut dicit auguſt.ari/
ſtotelẽ poſuiſſe ⁊ platonẽ Item ꝑ illo idẽ
deſtruit erroꝛẽ manicheoꝛũ qui dicũt oĩa
coꝛꝑalia/creata a deo tenebꝛarũ.¶ Sed
ex iſtis oꝛitur dubitatõ.Si enim credere
in deũ eſt tendere in eum fide oꝑante per
dilectõnem vt dicitur ſupꝛa/cum in pctõ
moꝛtali exiſtentes nõ habeant iſtam fidẽ

nitate ipſa trinitas eſt pater bonoꝛũ /vel ſic in deũ tendẽtem: videtur ꝙ nõ credãt ſapet
creatõnis/qua paternitate tota trinitas in deum/⁊ ita mentiũtur ⁊ peccant quan nnwen
pater eſt tam bonoꝝ q́; maloꝛũ.ſᷣm illud do dicũt ſymbolũ.quod graue eſt dicere: Eten
Deizteronmi. uquia noͤ ipſe eſt pgt᷑ tuj/ Ad qð dicit᷑ ᷣm q̃ſdaʒ.q ipſe peccatoꝛ di Ue⸗
us q poſſedit te ⁊ fecit ⁊ creauit te Pn⸗ cit credo.⁊c.nõ in pſona ſua ſed in ꝑſona
nipotentẽ appꝛopꝛiate.qᷓ;uis enĩ filiꝰ ſit ecclie.Sicut ⁊ illð.lauabo ꝑ ſinglas noe ſache
omnipotẽs ⁊ ſpirituſſctũs.omnipotens ces lectũ meũ⁊c.qð niſi in ꝑſona eccleſie ncco
tamen qndo ponit᷑ appꝛopate/ attribui que in aliquibo mẽbꝛis per ſingulas no/ ten
patri.ſicut ſaꝑpiẽtia filio.⁊ bonitas ſpiri · cces lachꝛymat diceret᷑/eſſet mendaciũ in etynct
tuiſancto rentoee celi ⁊ terre.Ad lite -/ oꝛe maloꝝ.immo etiã et multoꝝ iuſtoꝛũ ſuüne
rã ſumme nature/quã deſignat noĩe celi / Et ſimilr cum mulier dicit pſal.letatꝰſuʒ unen
et infime. quã deſignat noie terre/⁊ ſicex in his que dicta ſunt mihi ⁊c.incongrua lium
inde collige creatoꝛem medioꝝ. Poſitis eæt locutõ / niſi in ꝑſona iuſti generaliter funde
enim extremis colligũtur media Ael per loqueret᷑ ſiue eccłie. Silr hic in ꝑſona ec li.
celum ⁊ terram intelligat᷑ tam ſpũalis q cleſie ðꝛ Credo in deum⁊c.⁊ ſic nõ peccat ncg
coꝛpalis creatura ꝑfecte foꝛmata/vt celũ nec mentit᷑ Alij dicũt ꝙ exñs in pctõ moꝛ ine
ſit inuiſibilis ⁊ ſpuᷣalis creatura/terra au tali/nõ dicit ꝙ credat in deũ cũ dicit cre/ lge
tem omne coꝛpoꝛeũ et viſibile Unde alis doxc.ſed ꝓfitet᷑ articlos fidei.Etẽ ſenſus Ou⸗
ſymbolũ exponens dicit factoꝛẽ celi ⁊ ter Eredo in deũ.i.pfiteoꝛ credẽdo eſſe deũ. gene
re/viſibiliũ omniũ ⁊ inuiſibiliũ.Et nota Et ita large ſumit᷑ hic credere Auguſt. ve diei
ꝙ creare ſiuecreatoꝛẽ eſſe/potiꝰſonat po/ ro ſupꝛa ſumit magis ſtricte. Sðèð Ptio
00

Cope
eyinn,
dſum ſ
lentiaſe
renepa
ruß
ſindi⸗
s pſo
dnm
le de
fin/
lſim⸗
Pnul/
diſe
bern
umen
betoin
ndeeſt
ona.
mende
en⸗
Ge
daſrai
le H
guſtan/
olloͤ.
itoi⸗
Deu
edere

te da

npa
mfide
Credit
tquan
dicere
cnod
glasno⸗
gecceſe
nlas no⸗
daaun
iuſtoru
ar ſy
vngu
eraliter.
ſongec

öpeccat.

gomo:
dicite

eſenſnoe

eſedeͤ
glſ,e

De articulis fidei

Expoſitio ſecundi

articuli fidei.
Trnckeattrenlns pꝛincipalis
et pꝛimus eoꝝqui attribuũtur
filio eſt iſte. Et in Ihm xpᷣm fi.

ei.⁊c. Et ſupple credo in Jeſum xpᷣm.⁊c.

Que duo nomina/frequẽter in nouo te/

ſtamento coniũgunt᷑. Quia vnũ eoꝛũ ſcʒ
ieſus expꝛimit eius deitatẽ. interpꝛetatur

enĩ ſaluatoꝛ.et inqntum deus ſpecialiter
ſaluatoꝛ eſt. Et reliquũ nomen ſcilʒ chꝛi/

ſtus expꝛimit humanitatẽ.quia interpᷣta
tur vnctus.et inq;tum homo vnctus eſt
pꝛe cõſoꝛtibus ſuis.( Viliũ eius vnicuʒzʒ
id eſt naturalẽ nõ adoptiuũ Vnde aliud

ſimbolum /determinando dicit. Et ex pa
tre natũ.⁊c. Vel vnicũ dicit.quia non eſt
vnus filius inq;tum deus.⁊ alius filius
inq;tum homo. Sed idem xpᷣs in duab⸗
naturis.ſcʒ deitate ⁊ humanitate.⁊ tribꝰ

ſubſtantijs.ſcʒ deitate anima ⁊ carnevni

cus eſt filius. VUnde auguſt.in eccłiaſtie
dogmatibus HNon duos filios fatemur ſi
cut ſeꝑando naturas neſtoꝛius tradit.ſʒ

deum ⁊ hominẽ/vnũ filium credimꝰ. ma

nentẽ in duabus ſubſtantijs.non tamen
cõfuſis naturis.qᷓ;uis enim duas habeat

natiuitates.vnam qua naſcit᷑ de matre.⁊?⁊
vnam qua naſcit᷑ex deo patre/ tamen eſt

vnicus filius nõ duo filij.Quando ego//

in conceptõne ꝑ viam generatõnis pceſ-/
ſia patre/⁊ ſic quadã natiuitate natꝰ ſum
in vtero. Secundo natus ſum de matre
ex vtero.nec tamen ꝓpter iſtas duas nati/

uitates/ dicẽdus ſum duo filij ſed vnicus
Deqtur dñm noſtrũ. VUnde ipſe dicit
math. vlti. Data eſt mihi om̃is poteſtas
in celo ⁊ in terra.⁊c̃. ¶ Per hoc etiã ꝙ di/
cit Jeſum xpᷣʒ quod interpᷣtatur ſaluatoꝛ
et vnctus/deridet᷑ hebetudo iudeoꝛũ qui
ſuũ meſſyam id eſt ſaluatoꝛẽ adhucfntu⸗
rum expectant. ¶ Per hoc etiã qꝙ dicit fi⸗
lium vnicũ/deſtruit hereſim ſabelliano/

rum dicentiũ eandẽ pſonam eſſe patrem
Tftfiliũ.quod aꝑtiſſimũ apparet mendaci/

um qꝛ ſᷣm decurſum naturalẽ/ opoꝛtet ꝙ
inter patrẽ ⁊ filium ꝑſonalis ſit diſtinctõ
licet confoꝛmitas ſit nature ⁊ ſimilitudo.
Quales etenĩ ſumꝰ nos.tales qͥ a nobis

generãtur. Vnde de ipſa diuina filiatiõe

dicit᷑ ad rhoma. viij. ccepiſtis ſpm̃ ado
ptionis filioꝝ.⁊c̃.Et poſt pauca.Si ãt

4

carnatõem filij dei.

filij/ heredes. heredes qu idẽ dei! cohere
des autẽ chꝛiſti.Et ad eph̊.i.Pꝛedeſtina
uit nos in adoptõnem filioꝛũ per Jeſum

chꝛiſtum. Nullus eni ſeipᷣm gignit. VUn/

decum idẽ ſit pater quod ſilius in ſubſtã
tia.opoꝛtet ꝙ alteritas ſi pſonaꝝ ¶Per
hoc etiã ꝙ dæit᷑ do minũ noſtꝝ/ deſtruit᷑
hereſis arrianoꝝ qui ponũt inequalitatẽ
ꝑſonaꝝ. Vnde Joha. x. Ego⁊ pater vnũ

ſumus.Etad hebꝛe.i.qui cũ ſit ſplendoꝛ
gloꝛie? figura ſubſtãtie eius.Et p̃m atha

naſium. Equalis patri ſ'm diuinitatẽꝛc̃.

Dicut eni pater dñs eſt omniũ: omipo
tens/ita eſt ⁊ filius.Quod expꝛeſſius de/⸗
terminat᷑ in alio ſimbolo vbi dicit᷑tomni

potens pater.omnipotẽs filius.quod ta

men intelligat᷑ ſᷣm diuinitatem. Quãuis
enim humanitati chꝛiſti collata ſit omni

ſcientia.nõ tamen om̃ipotentia. ”
Expoſitio tertii
mwArticuli ficleil.
1 Ertius articulꝰ pꝛincipalis et
ſſecũdus eoꝝ qui ꝑtinent ad fi/
lium. qui determinat vtranq=

eius natiuitatẽ. ſcʒ in vtero et er vtero Et

eſt iſte. Qui concepteſt de ſpirituſancto
natus ex Oaria virgine ¶ Dic ergo. qui
ſcilʒ xpᷣs/conceptꝰ eſt de ſpũſancto id eſt

oꝑatõne ſpirituſſancti.vno etenĩ eodẽq;
momento / ſegregata fuit illa caro aſſum/
pta/a reliqua carne virginis/opatiõe ſpi
rituſſancti.et animata anima ratõnali.et

deitas eis vnita VUnde nõ eſt putandũ ꝙ;

ſit conceptꝰ de ſpũ ſanctoſicut pꝛoles de

ſemine paterno concipit᷑.qꝛ ſic tranſiſſet

ſpũſſanctomino.mutat?q; fuiſſet in car

nem.ſic paternũ ſemen tran ſit in carnẽ ꝓ

lis/amittens pꝛopꝛiã ſpeciè/qð eſt etiam
ſolo cogitatu abhoꝛrendiſſimũ. VUndely
de / nõ denotat circũſtantiã cauſe materia

lis/ ſed potiꝰ cauſe efficientis Quamuis

enim incarnatio filij dei /ſit opꝰtotiꝰ trini
tatis/qꝛ qð operat᷑ vna perſona/operant᷑
omnes (eo ꝙ indiuiſa ſunt opera trinita⸗
tis) ipſa tamen gratia/ mediante q̃ natu/

ra hũanavnit᷑ diuine/ eſt donũ appꝛopꝛi

tũ ſpuũ‚iſancto/ qꝛ hec gratia appꝛopꝛiate

ꝓcedit a caritate ſeu a benignitate dei / qᷓ
ſpũiſctõ appꝛopat᷑ Nõ eĩ deꝰ ĩq;tũ potẽs

1
vel ĩq;tũ ſapiẽs.ſʒ inq;tũ bonꝰ⁊ benignꝰ

noſtram redemptõem o atus eſt / per in⸗/
Bleitur igitun qut

Compendiũ Cheologie

conceptus eſt de ſpirituſancto.non natu
raliter.ſed oꝑatione ſpirituſſancti ⁊ qua/

ſi fm appꝛopꝛiationẽ cauſe efficiẽtis In

uo verbo tangit᷑ natiuitas eius in vtero

cilʒz qua natus eſt de patre veniẽs.necta

men recedens.De qua Mat/pꝛio Quod
in ea natũ eſt / de ſpirituſgdcto eſt Gloſa
Natum.i.conceptum.¶ Dicitur poſtea
natus ex Maria virgine ſcʒ natiuitate ex
vtero.de qua Luce.ij. Et peperit filium
ſuum pꝛimogen ir⸗abeiba autem

ait · qui ↄceptus eſt deſpirituſancto.i.

opatione ſpirituſſancti et nõ oꝑationevi
rili/deſtruitur hereſis hebeonitaꝝ.qui aſ

ſerunt chꝛiſtum er Haria ⁊ Joſeh nupti

ali coitu eſſe conceptũ. ¶ Per hoc etiam
quod ſubdit:inatus ex Maria virgine vt
ſcilicʒ de vera matre de qua materiãcoꝛ/
poꝛis aſſumpſit/deſtrnit᷑ erroꝛ valentini
anoꝛũ dicẽtium de virgine chꝛiſtum ni/
hil coꝛpoꝛis aſſumpſiſſe.ſed per eam qua
ſi per fiſtulam tranſiſſe.

poſitio quarti

articuli fidei. ”
VWartus articulus pꝛĩcipalis/
et tertius eoꝛũ qui ꝑtinent ad
filium.⁊ quidẽ deſcribit paſſi/

onis eius ſacramẽtum ſᷣm omia que cir/

cunſtant moꝛtem eius. vt eſt flagellatio.

crucifixio.ſepultura.⁊ huiuſmodi.eſt iſte *
Paſſus ſub pontio ꝑilato:crucifixꝰ.moꝛ

tuus ⁊ ſepultus. ¶ Oui ſupple chꝛiſtus⸗

paſſus eſt ſub pulato.i.ſub poteſtate pila/

ti. Pilato dicto pontio ſcilʒ genere.quaſi
dicat nõ rhomano. qð foꝛte dicit ꝗꝗ diffe
rentiam alicuiꝰalterius pilati. ¶ Zruci/
fixus in quo diſtinguit paſſionem ſuã a

paſſione alioꝛũ qui ſuſpendũtur in pati /
bulo. Quia ſᷣm vſido.patibulum pꝛope

dicitur vbi homo ſuffocat᷑et ſtatim moꝛi

tur. Crux vero vbi diu toꝛtus/tandẽ lan
guenti moꝛte moꝛit᷑.vbi moꝛs grauioꝛ et

pꝛoductioꝛ eſt. Camen multotiens vnũ
pꝛo alio ponitur ¶ Seqtur moꝛtuus ve

ra moꝛte. ꝑ diſſolutõnem ſcʒ anime a coꝛ

poꝛe.diuinitas tamẽ ſemꝑ coniũcta mã/

H ſit vtrobiq;. VUnde auguſt.ſuꝑ Johannẽ

Verbũ diuinũ exquo hominẽ id eſt car/
nem et anuma ſuſcepit / nunq; depoſuit.
Moꝛs ergo / ad tempus carnẽ et animã

ſeꝑauit.neutrũ tamẽ averbo ¶ Et ſepul-

tus.non tamẽ vt alij coꝛruptus et incine

ratus. Vnde in pſal. NHò dabis fanctum
tuũ videre coꝛruptõeʒ ¶ Per hoc autem

q; dicit paſſus crucifixus moꝛtuus/oſtẽ/
dit veram carnẽ vtpote ſenſibilem⁊ paſſi

bilem habuiſſe. In q̊ eliditur erroꝛ apol/

linariſtarũ.qui dicunt eum ſenſu ⁊ carne
ſen ſibili caruiſſe.cum tamẽ veriſſimã car
nem habuerit.⁊ optime complexionatã.
⁊ ideo maxime paſſibilem. Nec abſoꝛpta
fuit illa paſſio per vnionẽ deitatis.quia
in illa vnione(vt dicit damaſ.)fuata fuit
vtriuſq; nature pꝛopꝛietas. Naom quod
paſſibile/manſit paſſibile ſicut humani/
tas.⁊ quod impaſſibile/ mãſit impaſſibi
le ſicut diuinitas Quinimo incõꝑabilit᷑
penam grauioꝛẽ ſuſtinuit.qᷓ; poſſet purꝰ

homo ſuſtiere. eo ꝙ pꝛebebat ei illa vnio
robur et vires ad ſuſtinẽdam tam amarã

paſſionem /in qua purus homo qͥ eiuſdẽ
teneritudinis eſſet(vt dicũt)in initio paſ
ſionis defeciſſʒ. Deſtruit᷑ in hoc etiam er

roꝛ illoꝛũ qui dicũt carnem illã in natu/
ram deitatis tranſiſſe.⁊ ideo impaſſibilẽ
fuiſſe. Quos cõfutat hieronimꝰ in epiſto
la ad damaſum paopim.

Expoſitio quii

Articuli fideii.

numero.⁊ quartꝰ eoꝛum qͥ ſpe/
ctant ad filiũ ꝑtinet ad redem/

rat ʒacharias.ix.capit.Zu quoq; in ſan/
guine teſtamenti tui/ emiſiſti vinctos tu
os de lacu in anireine Deſcegir
ad inferna tertia die reſurrexit a moꝛtuis
¶ Deſcẽedit tm̃.ſ.in aĩa deitate vnita.qꝛ
coꝛpꝰ ĩ ſepulcro qͥeuit.⁊ deitas vbiq; erat
Vñ ſine ea deſcẽdere nõ potuit ad iſferna
.i.qd lymbũ:ptẽ.ſ.inferni ſuꝑioꝛẽc.qͥ deti/
nebãt᷑ ſaluãdi.q̊uſq; debitũ pᷣmi ꝑntis/ꝑ

moꝛtẽ xp̃ᷣi ſolueret᷑. ꝙ ãt dicit pſal.ᷣeruiſti

aĩ am meã ex iferno inferioꝛi.nõ eſt ↄꝛiũ.
Dicit᷑ei ibi lvmbo ĩfern inferioꝛ reſpctũ
geris caliginoſi in q̃ vt in ſuo ĩferno affli

gũt᷑ mõ maligni ſpũs Vñ reſpctũ illiꝰae/
ris q̊ͥ ad ſitũ.limba hoc ẽ ſuꝑioꝛ ꝑs ĩferni
ertia die reſurrexita
moꝛtuis.vt ꝑ ſynodochen ꝑs ponat᷑p to
to.vt videlʒ ꝑs illiꝰdiei ꝑaſceues q̃ moꝛtu
us eſt / pꝛo vna die cõputet᷑. ⁊ nox ſẽquẽs

ðZꝛ ifernꝰ iferioꝛ.

dñice.cuiꝰmane reſurrexit/ꝓ die tertio

Uintus articulꝰ pꝛincipalis ĩ

Ptionis eoꝛum ſacramentũ qui erant in
lymbo inferni cõcluſi ſᷣm ꝙ pꝛophetaue

,
ller
n
Gin
glal
Mes,

ete

teſurn
Alo
Ee⸗
en

rte
matt

7
ptite
tfi
lelere
qt.pa
leclp
abi
ſwe
ſonee
Tam
ſeln
cage

cuan
(Atem

1g,oſte,
maßi
Npol,
ame.
macgr
nati.
drptn
quig
afnit
nnod
nani/
bi
wiie
a
laynio
namari
gauſti
nnopaf
alamer
n nann
gſci
nepiſo

palisi
na ſpe/

regem /

nant in
pbetaue
zinſan/
nlost
Decedit
mouuis
evnun
nbigenr
Aſen
geen
ionns /
eniſti
eſt in.
neſpai
Coaffi
iline⸗
gsifemn
gunerta

onatpſ

ginunn
orſiges
elano

De articulis fidei

¶ Per hec autem verba deſtruiturerroꝛ
eoꝛum qui negant reſurrectionẽ noſtrã.
Negare enĩ noſtram reſurrectiõem / eſt
quodamodo negare reſurrectionem xpᷣi
Sic enĩ arguit apls pꝛia ad Coꝛinthᷣ.xv

Sichꝛiſt reſurrexit/et nos reſurgemꝰ.

CLum aũt ad deſtructionẽ conſequentis

ſequatur deſtructio antecedentis/ſi nos

non reſurgemꝰ neq; chꝛiſtus reſurrerit

¶ Et nota ꝙ m iſtam diſtinctionẽ ar/
ticloꝛum / hec duo diungunf. ſcilz deſcen
ſus ad inferos et reſurrectio a moꝛtuis.

quia iſte articlus dicit totũ qð chꝛiſtus
nobis ꝑ ſuã moꝛtẽ meruit.loc aũteſt re⸗
demptio in ania.q̃ cõpleta ẽꝑ fracturas
inferni in deſcẽſu ad ĩferos. et redẽptio

in coꝛpe que completa eſt in reſurrectio

ne per gloꝛiam coꝛpoꝛis.

Rculifdcccll.
– Extus arxticulꝰpꝛincipalis ĩ nu

nte nos.et eſt iſte.:ſſcendit ad celos ſe
detad xterã dei pñis oſwtent. Aſcen/
dit igitur ad celos.ſᷣm hũanit itẽ/vel in
qntũ hõ qui vbiq; eſt ſm deitatẽ. Aſcen
dit inq; nõ ſtati poſt reſurrectionẽ.ſj woſt

quadragita dies:qͥb apparuit ꝑ mitas
vices / diſcipulis ſuis.vt fidem eoꝝ rob

raxet apparitioni. ꝓbaret gloꝛioſam
reſurrectionẽ ſui coꝛpis.qð oculis ſuis
aulo ante diſcipulividerant extinctũ.
ESeaͤmr ſecetag dexterã dei pris om̃
potent. eſt in eterna btitudine.ad quã

dexterã woſitur electos ſuos. vt dicit᷑

math. xv. Et ſtatuet oues qͥdẽa dextris
⁊c. Ael ad dexterã dei pr̃is.i.ĩ iudiciaxia
ptãte.qꝛ vt ðꝛ ioh̊.v.Pðr om̃e iudiciũ de
dit filio. Et vtrũq; notat cũ diẽſedet.qꝛ

ſedere eſt qͥeſcentiũ ⁊ iudicantiũ.q̃ſi di

cat. pacificegloꝛiaf.⁊ oĩa quiete ⁊ pacifi
ce cũ patre iudicat diſponit.et iſte arti

cul'ðſtruit ulã reſim q̃ negat eq̃litatẽ

Fmszali, g ſilx ilã q̃ dubitat de aſcen
1

one eius in celũ. et ꝑ ↄſeq̃ns negatno
ſtram q cauſa ex ſua.ſic erectio mebꝛox
ſequitad erxectionẽ capit.AUñ aug. Ais
alcẽdere ad celi.aſcẽdentẽtene.etenim

Udedit filio.vt ſq; ille qͥ viuus iudicatꝰeſt

rpoſitio ſerti ar

mnmero. etqͥntus eoꝝ qͥ ſctant
— adfiliii/ ptinet ad apertionem
loci kratitudinis.vbiꝓ nobis
pꝛecurſoꝛ facexpᷣs aſcendit/pandẽs iter

3

Ppr teip̃m leuari nõ wter:. Si ergo vis

aſcendere. mẽbꝝ illius eſto qͥ ſol aſcedit
ohᷣ.iij. Nemo aſcendit in celũ niſiqͥ
tendit de celo ilius vis qui eſtĩ ceo.

Cxpo itio ſeptimi 5

icie al onſ
. yKpteamus articulꝰpꝛincipalis
in nũero.ſextus vo avl nwes

rum/qͥ ſm iſtꝗ aſſignationẽꝑ

tinent ad filiũ.eſt we reditu icd
qm̃ vt ðꝛ iobã.v. Pri oẽ iudicũ

et erinde moꝛtu iudicetviuos ⁊ moꝛtu
os.et eſt ille. In le venture iudicare vi⸗
uos ⁊ moꝛtusſ. AInde ſqʒ.id eſtpoſtmodũ
Ael inde.i.de celis quos aſcẽdit.ventu⸗
rus ẽſq in die iudicij.iudicare viuos et
moꝛtuoſ.Ad lt̃m.quia tũc ⁊ viui ⁊ moꝛ

tui repient᷑ iudicãdi.vt inuit apls pꝛia

ad theſſa. uij. Et moꝛtui qͥ in xpo ſunt re
ſurgẽt primi.deinde nos Küiun i re
linqmur fil rapiemur cũ illis in nubibo
obuiã xpᷣo in gera ⁊c. Illi tñ viui qͥ repe
rient moꝛienf. ſed ſtatim ĩmomento re

ſurgẽr. iudiciũ cũ reſuſcitatis recepturi
vbinõ putet᷑ ꝑ tractũ ⁊ moꝛã tꝑis ſingu
loꝝ examinationẽ fieri.ſʒ vno eodemq;
momẽto / et merita ſingulor viſcuriet ⁊
diſcuſſa iudicabit. Añ aug. Nõ eſt ĩ illo
rudicio ſinguloꝛũ bvĩm viciſſim opanda
diſcuſſio. ſed momẽtaneo diſcuſſu ſimł
omnia ſic ⁊ fecit ſic ⁊ iudicabit. Ael ali⸗
ter. Uentureſt iudicare viuos.ſcilʒ vita
glatie.et moꝛtuos ſcilicet moꝛte culpe.
Abinota. ꝙ aliud ſimboluʒ addit iſta

vVaba cum gloꝛia. quia licet chꝛiſtus in

foꝛma ſerui / in qua iudicatus eſt ſit ip/
ſe iudicaturus/tamen in foꝛma gloꝛioſa
albarehie rin carnc gioꝛificata. AUel cuz
gloꝛia id eſt cum ſocietate gloꝛioſa ele/
ctoꝛum ſiml iudicantiũ.quia vt dicitur
ſaie.iij.Oominus ad iudiciũ veniet cũ
ſemuoꝛibo populi ſui et principibus eius
quo patet ꝙ quidà ibi iudicabũt
non iudicabunt.vt perfecti qui omia

pꝛopterchꝛiſtũ reliq̃runt et ſecuti ſunt

eũ qͥ xpᷣi in iudicando aſſeſſoꝛes erunt.
alij non iudicabuut ſed uudicabuntur
ſcilicet fideles/qui ſᷣm opera ſua reapi⸗
ent iuxta diſcuſſionẽ/de qua haler̃ mat
thei.xxv.Eſurxiui et vediſtis mibi mãdu

((

Compẽdiũ theologie

care ⁊cc̃.oim alijs ibidem taʒ teſpectu ele
croꝛum qᷓ; reſpectu repꝛobꝛum expoſitis
Audicabuntur enĩ quidam eoꝛũ ad glo/

nam / et quidã eorum ad penam. alij nec

iudicabunt nec iudicabũtur.ſceilicet infi.
deles. quia iam iudicati ſunt. Ande io
bannisii. Quinon credit / iam iudica

xpoſitio octaui

AUVinq; auté articuli ſequentes
Nryrrtinẽt ad ſpiritumſanctum/

ſe dico. quia in octauo articlo
in oꝛdine omniũ duodecim articuloꝛuʒ
primo vero in oꝛdine iſtoꝛum quineq;/
erxpꝛimitur perſonalitas ſua. eteſt iſte.
Credo in ſpiritũſanctum. Et circumlo
cutiue loquitur Quando enĩ hecvox ſpi
ntuſſanctus/ capitur dictiõaliter/ tunc
ſolam tertiam perſonam in trinitate de
ſignat.Quando aũt vi oꝛationis tene/
tur / eſſentialiter ſumit.et cõuenit toti
trinitatiſq; deo. ¶ Et nota ꝙ ĩ alio ſim/
bolo/ad maioꝛẽ expꝛeſſionem iſtius ar/
ticuli /adduntur plura. ſalicet in ſpũm
ſanctũ dominũ et viuificantẽ.qui ex pa

tre filioq; ꝓcedit.qui cũ patre⁊ filio ſił

adoꝛatur ⁊ congloꝛificaf᷑.qui locutus eſt

per ꝓphetas. Et hoc pꝛopter quaſdam he

reſes que poſtea pullulauerũt. AImpijfſi
mi enim neſtoꝛius ⁊ euthiqus dixerunt
ſpiritũſanctũ eſſe ſeruum patris ⁊ filij ⁊
eis olexdire / ſicut virtus quedam aliena
ab eſſentia eoxꝝ.nec dare vitã gratie / nec
inſpirationẽ.et ideo addituʒ eſt vminũ
et viuificantẽ.Et ad equalitatẽ ſignifi⸗
candam appoſitũ eſt /quiex patre filio
q; pꝛocedit.qui cũ patre et filio ſil ado/
raiur et cõgloꝛificat. ontanus auteʒ
quidã hereticus.et poꝛphirius quidam
alius poſt eũ diſcipulis ſuis dixerunt/p
płtas nõ diuino ſpiritu/ſed tanq;ᷓ pꝛ-o
phanaticos locutos fuiſſe.ſicut loquũ⸗
tur energumini et arrepticij Et vt eoꝛũ

excoꝛ excluderetur addiderũt/quilocu

tus eſt per ꝓphetas.quia cum ſpirituſctõ

.

X

n
I .

San n

–

tam in ſeqᷓ; in dnis ſuis. AIn

ſananre locutiſunt ſancti dei hmies.

Vnus articlus in oꝛdine pꝛin
apali/ et ſecundus eoꝛum qui
ſpectãt ad ſpiritumſanctũ. ſᷣm
ſcilicq; ꝙ ſignat et vnit genera
liter ecd eſiam eſt iſte. Sanctã ecdeſiã
catholicam. ¶ Et nota ꝙ illudqð ſequit
ſcʒ ſncror cõmunionẽ adiungunt aliqͥ
clo. alij vero adiungũt articulo

iſti articu j
ſequenti.¶Scom pꝛimũ modũ exponit
ſic. Credo/ſupple ſanctã eccleſiam catho
licam/ſiue militãtem ſiue triumphantẽ
eſſe cõmunionem.id eſt cõgregationem
vel ſocietatè ſanctoꝝ. Ael ſic. Credo ſan
ctam eccleſiam catlvlicam adhuc in ter
ris militantẽ. et credo ſanctoꝝ commu
nionem.id eſt ſanctoꝛũ ſocietatem in ce
lo ſcilicet eſſe.hoc eſt ecclam triũphantẽ
quaſi diceretvtranq; eccleſiam credo.
Vel credo ſanctã ecdeſiam catholicam
loc eſt ſiue militantẽ ſiue triũphantem
⁊credoſanctoꝝ cõmunionẽ.id eſt ſuffra
gia ipſius eccleſie que communicamus.
UAel cõmunionẽ.i.euchariſtiã eſſe.ſcilʒ
in altari/qð negãt albigenſes. ¶ Scom
vero eos ò tantũmõ ponũt iſtud ꝓ arti
culo ſanctã eccliam catholicã / exponitur
ſic.i.ecccriam vniuerſalẽ.Cat vlicon enĩ
grece / latine ſignat vniuerſale. et dicit
ecdeſia vniuerſałſᷣm boeciũ/ duabus de
cauſis.Pꝛima.ſ.q eſt vniuerſalx pᷣdica
ta per q̃ttuoꝛ ptes terre. Uñ in pſal. In
omnem terram exiuit ſonus eoꝛum. Se
cunda cauſa quia articlos babet vniuer
ſaliter vros.quibo ſcilicet nullũ falſum
poteſt ſubeſſe..

Expoſitio decimi

fidei.

Etcimus articulꝰ in oꝛdine pꝛĩ
cipali ? tertius eoꝛum qui ſpe
— ctant ad ſpmſanctũ.ſm fulicet
effectũ gre contra petm̃ eſt iſte

Pemiſſionẽ pctõòꝝ ſcilicet credo.Et in
telligaf generalr de remifnõe pctõꝛum.
ſiue que fit in baptiſmo.ſiue q̃ fit extra
baptiſmũ:ſicin penitẽtia. Tamẽ aliud
ſymblũ nõ videf loqͥ niſi de remiſſione
petõꝛum q̃ fit in baptiſmo. Dicit enim
confiteoꝛ vnũ baptiſma in remiſionem
peccatoꝛũ.ſed hvc quodibi ſxcialx dicir
de baptiſmo fuit contra hereticos cer⸗
tos impugnãtes ſacramentũ baptiſmi:

punn

i
vtſal
ſondn
eninie
dieet
thlar

monen
Aſoo
Gurn
whan
c
ſaliu
nie

ſecosr⸗

Neche

Wuswr
choiſtos
nsreſur
ſpintüa

(qtnisk
lan

Wntur⸗

glarelx

pnsqgoea
ſinti⸗

ſteaniu

£

25

Eſterpo ſenſis Credo remifſonẽ tcra titas materialisct numeralis interſti
ti in toꝛum fieri.ſupple per de. ſiue in bapti/ tuam pꝛioꝛẽ ⁊ wſterioꝛẽ̃. qꝛ materia eſt
tee mo triplia. ſq; fuminis/flaminis et aan eadẽ nüjero ⁊ foꝛma natural.ſq; eneitas
a gunis / ſiue poſt baptiſinũ in enitenna ertf foꝛte qo pams fuit materia ꝑedis
lteni ¶ Scõm alios autẽ (qui vtſupꝛatictũ ſtatua pꝛioꝛi ifula / erit materia bꝛachij
ehuif eſt) iſtud adiungũt cũ artiailo pᷣcedenti n ſtatua poſterioꝛi. Et ſimilr in ꝓpoſito
raͤlih vt ſcilicet ſit vnus articulus. eccleſiam ¶ Argumẽtũ autez infallibile ꝙ reſurre
tmauo ſanctã catlolicam/ſanctoꝝ cõmunionẽ ccio erit quotidie habemus AUnde dicit
wnit remiſſionẽ pꝑeccatox.ſicut inferius lan petrus rauennas Crede te homo in moꝛ
naativ dicetur.ſicerrone. Credo eccleſiam ca te poſſe reſurgere:/qui anteq; viueres ni
bants tivlicam.id eſt vniuerſalẽ eccleſiã / habẽę hi fuiſti. aut qᷓre dubitas ꝙ reſurgaſ. cũ
onem tem modo w habiturã in futuro/ cõmu totum qð in rebus eſt continue ſic reſur
bſn monem ſanctoꝛũ.id eſt omnẽ vnionem gat: Sol eni occidit⁊ reſurgit. dies ſe
unter vel ſocietatem ſanctoxꝝ.quando ſcilʒ re/ pelitux ⁊ redit.mẽſes anni.fructus.tem
Immn gnum militans / veniet ad regnum trũ pus.ſemina cum trãſeunt ipſa moꝛiunf.
W phans. Et credo ſupple hanc ↄſecutam aum redeunt ipᷣa ſua moꝛte vireſcũt.Et
ens wl conſecuturã remifſionẽ peccatoꝛum tuetiam quotiens wꝛmis ⁊ wꝛmiendo
R ſcilicet eeceſiaſtie Ecmen rder euigilas/tecum q̃ſi moꝛeris ⁊ reſurgis.
üolicun na opera.qᷓi dicat. Credo xeccatà dimiit GGrnaaoeſitig Aue de
eſufn alijs. Ququis enim deus ſe dimittat cimi artiaili fililel.
miamns, peccata/nõ tamen dimittit ni ꝑ pſen Aogecimus ⁊ vltimus articu⸗ *
eſe ſch tiam ſacramentoꝝ niſi neceſſitas ecelu NlIus in oꝛdine pꝛincipali: ⁊qͥn
Gon geret beneficiũ ſacramenti. Pꝛioꝛ tamẽ· tus eoꝛum qui ſpecctant ad ſoi⸗/
udp um modexponédi ↄuemientioꝛ aparet. ntumſancru / eſt de ſpirituſan
emmnn . pO itio vudeumiar gocternalt electos miante. et eſtiſte
huabls pꝛincipali/a qrtus eoꝛum qui tam. ¶ In h etiã articulo moꝛs ltari
enan Iwctant ad ſpiritũſanctuʒeſt vcetur delvre credi repꝛobis futura.q̃ñ
Pl. In Weſpiritu inſufflante ſup inter dicat. Credo vitã erernã pᷣmiũ bonoꝛũ
ure fectos veneno pꝛinu pentis.de quo pᷣdi⸗ ermortrerena ſitpllan maloy. Hec
Ranlret xit eʒechiel eʒehcielxxxvij. Aquattuoꝛ aut vita eterna/oↄſiſtit ĩ ſtola anſe ⁊ coꝝ⸗
inliun Vntis veni ſpũs et inſuffla ſuꝑ interfe- poꝛis. Stola aũt anſe in tribo cõſiſtit ſe
1 ctos iſtos et reuiuiſcant.et eſt iſte. Car in mãifeſta cognitiõe ſumme trinita qᷓ.
nis reſurrectiõem.et eſt ſenſus. Crelo ſuccedit fidei Yoł&ᷣ.xvij.Hec ẽ vita eter
Cum ſpintũſanctum / per reductionem ſpus na vt cogſcantte ſolũ wx deũ ⁊ quẽ miſis
eumm. creati ad coꝛpus/ſacientem ſua virtute ſti ieſum xpᷣm. Itẽ in ꝑfecta erfruitiõe
carnis reſurrectionẽ Quod etiã innuit que ſuccedit ſpei. Iteʒ in pfecta eiꝰ dile
ncainehig ſal. cum dicit Emitte ſpum tuũ ⁊ aa ctione.qꝛ nõ euacũabit᷑ ſʒ pficiet caritas
uunqu ſ⸗ untur ? renouabis faciẽ terre. n ipſius dei. Stola aũt coꝛpoꝛis in q̃ttuoꝛ
inſalut quua reſurrectiõe credendũ eſt idem coꝛ etiam ↄſiſtit.ſq; in agilitate.ſubt lirate.
crckie pus quod per moꝛtẽ cecidit/ad eundem cdlaritate.in impaſſibilitate. De qbus
co ttni ſpiritũ.id eſt ad eandẽ animã redituri dicit ſapiętie.ij. Fulgebunt iuſti ⁊ tanqᷓ;
epctärum. ſiue cuiufſibet mẽbꝛi materia ad idẽ mẽe ſcintille in arundineto diſcurrent. Si
ift am bꝛum in quo erat redeat vt exponũt ali igiturfulgebunt / ergo habebũt clarita⸗
me Aiud qui/ſiue eadẽ materia tota coꝛꝑis relke tem. Si iuſti / ergo habebunt immoꝛtali
teniſſone at ad totũ coꝛpus/ nõ tamen neceſſario tatem ſeu impaſſibilitatẽ. quia ſapie.i.
Miitenin materia cuiuſſibet mẽbꝛi ad idẽ mẽbꝛu,ʒ Juſticia perpetua eſt ⁊ imoꝛtlis. Si ſint
niſionen ſecðm exemplũ qð ponit aug. Qñ de ſta / lintille/ habebunt ſubtilitatẽ. Si di
cil dick ma enea fuſa/fit inaſſa. ter ve enadem ſcurrent/ ergo hebunt agilſtatem. Per
gin, ch maſſa fit ſtatua.vbi eſtomimoda iden hunc articulũ deſtruit ꝑereſis wonentiũ
bapemnn:

ℳ

Cõpendiũ theologie

veum non curare facta hminũ ⁊ hereſis
potentium ammã interire cum coꝛpoꝛe.
¶ Amen Iſte terminus amen / qñch te
netur aduerbialr.⁊ ſic interpᷣtat᷑ fidelr.
ſm aquilã.et ſonat tantũ ſic ita fiat. Et
ponitur deuterono xxvij. Et dicetomiĩs
populus amen. Aliquando nominaliter
aliquãdo verbalr. vt dari pᷣtexemplum
apocalipᷣ.iij. Hoc dicit amen.i.vxitas.
NAel amẽ.i.veritatẽannũciãs.Et pᷣt hic
¶ An ſint alia credendayvltra articulos.
iiuur / an teneamur aliqᷓ credere
que nõ ſunt articuli. ſicut vbi
gratia.foꝛnicationẽ eſſe pctm̃ moꝛtale.
8ſinnlia. Dici debʒ ꝙ ſic. Opoꝛtet enim
multa credere q̃ nõ ſunt articuli.maxle
ea q̃ articulos pcedũt. Credere enĩ deo
nõ eſt articulłiſ articulos p̃cedit.et tñ
opoꝛtz deo credere.qꝛ antecedit articlos
Vñ cum credere veo ſitcedere vᷣbis ei
ſiue ſacre ſepture q̃ diẽ foꝛnicationem
eſie moꝛtale petm̃. Patet ꝙ q;uis nõ ſit
articulꝰ/opoꝛtet illud credere. Et ſicẽqui
negaret pꝛicpia alicui art / diceretf here
ticꝰ in illa arte. ſicqͥ negarer foꝛnicatõ
nem eſſe pctm̃ moꝛtale/vel aliqͥd qð aſſe
