hodie.neq; de creatòe aĩe.qꝛ nõ fuit hodię
nec totiꝰ eadẽ rõne ergo iuſtiſſimerexh̊
feſtũ nõ debet celebꝛari. Et ſicptʒ qũo in

hac lite cauſa ꝓpalat᷑. ¶ Lertio dico ꝙ in
hac lite reꝰↄnotat᷑ Nã poſt h̊ oĩa dicta ve⸗
tulaꝝ locutꝰ eſt rex dicẽs.Hec cã vr̃a vtvi
deo ↄ reginã eſt deq̃ feſtũ facimꝰ. Ait pria

vetula Neqq; dñe mi rex. veritas nõ eſt ꝰ
reginã. Et rex. Quis ẽ ergo reꝰ õ quã agitꝭ
Ait pꝛima vetula.Sũt Anea Buelle vla⸗
trex.

trices modicũ ſapiẽtes. udiãtur.

Et ecce ſcandũt ad hoc feſtũ tabernaculo⸗

rũocto virgines viatrices verecũde ⁊ timi
de que in ↄſpectu omniũ celeſtiũ admira⸗
biles videbant᷑. Pꝛima Vera theologia ĩ
vultu gatioſa. Scða Ratio ꝓbabilis lĩ ge⸗
ſtu amoꝛoſa. Tertia Patens auctoꝛitas:

grata velut roſa. Quarta lex canonicaĩ ha

bitu foꝛmoſa. Quinta lex ciuilis tota im⸗
perioſa. Sexta vera matheſis apud mul⸗
tos pᷣcioſa. Septima dulcis poeſis ſuper
fauũ dulcoꝛoſa. Octaua fides pia firma ⁊
radioſa. Iſte octo vᷣgines ĩ illa viſiõe ima
ginaria fecerũt ꝑtẽ in cã regine vᷣginũ quã

iam gratiſſime cognouerũt. Et ſic ptʒ qͥs
et qualis in hac litereꝰ ↄnotat.¶ Quarto

dico ꝙ ĩ hac lite cã diſputat᷑ Nã pꝰhec oĩa
pꝛima vᷣgo ſcʒ vera theologia cũ honeſta⸗
te indicibili.in regis pñtia loquit᷑in h̊ ver

ba Tu aũt dñe ſabaoth ꝗ iudicas iuſte et
ꝓpbas renes ⁊ coꝛda.videã vltionẽ tuaʒ ab

eis Hiere.xli.Tibi enĩ reuelaui cãm meaʒ
Infra eodẽ ca.Ecce aſtitit regina a dextri⸗
tuis ĩ veſtitu deaurato pᷣs.xliiij. Que nũqᷓ;
fuit ĩ oꝛigĩali ↄcepta.Argu.i.pᷣs.xcij.cũ ibi
notatꝭ. Domũ tuã dñe decet ſanctitudo in
lõgitudine dieꝝ Nã hecregina ẽ domꝰtua
quã tu edificaſti ſuꝑ colũnas ſeptẽ ſpũs ſe
ptifoꝛmis ptʒ Sap.ix. cũ ibi notatis per
Aug. Que ab initio ⁊ añ ſecula creata ẽ.et
p ↄñs in ſtatu initiali pꝛimoꝝ parẽtũ.ptʒ
Ecci.xxiiij.cũ ibi notatꝭ. Item necdũ erãt

abyſſi.i.pctã.⁊ ipᷣa iã ↄcepta erat notat.p⸗

uer. iiij. Itẽ hec ẽ illa ſtella qᷓm vidit balaã
Numeri.xxiiij.Et ſi ſtella /ergo a nie

dicit pet i quẽ cõtra hoc ꝑtinacẽ coę
gnoueris tanq; peſtẽ fuge et hereticũ abij/
ce ergo ⁊c̃. Quarto qꝛ hoc feſtũ ſine falſita
te fidei dogmatiſari nõ põt.ergo hereticũ:
ↄña ptʒ.⁊ añcedẽs arguit᷑ qꝛ hodierna fe⸗
ſtiuitas nõ ẽ de ↄceptõe ſeminũ.qꝛ ibi libi

Bermo factus in die

impᷣſſionibo aliena ⁊ abſtracta.ergo a pec⸗
cato oꝛiginali pᷣſeruata. Itẽ hec eſt illa ar⸗
ca de lignis ſethim imputribilibo.pʒ Exo.

xxvi.cũ ibi notatꝭ.ergo ligna huiꝰ arce vir⸗
ginee fuerũt ab omni putredine pᷣſeruata.
Irẽ hec eſt mulier illa foꝛtis quã vidit ſa⸗

lomon cuiꝰlucerna nõ ſuit extincta in no⸗

cte peccati.ptʒ puer.vltimo cũ ibi notatis

ribo niuis patet eodem ca.ergo nunq; fuit
frigus peccati in ea. Iteʒz hec eſt illa poꝛta
gquã vidit Eʒechiel ꝗᷓ nunq; fuit aꝑta.ptʒ
Ezʒech.xliiij.ergo ꝑ eã nunq; intrauit pec/
catũ. Itẽ hec eſt illa regina de qua Heſter
xvy. Nõ ꝓpter te.ſed ꝓpter oẽs lex hec poſita
eſt. Item Noõne a pꝛincipio ſui pulcra eſft
amica tua ⁊ macula nõ eſt in te vti thema
te. Vñ Iunſtiſſime rex ptʒ ꝙ maria fuit ſiõ
ne peccato oꝛiginali ↄcepta/ et ꝑ ↄſequẽs

Itẽ nunq; tumuit domus tua illa/a frigo

hoc feſtũ merito ẽ celebꝛadũ.(¶ Scðo ſur

git ſcdᷣa virgo.ſ.ratio ꝓbabilis. dicens ſe
velle hoc deducere ꝑ ꝓbabiles rõnes. Pꝛi
mo.qͥlibet in peccato oꝛiginali ↄſiſtẽseſt
pꝛotũc dignus pena eterna.ſed mr̃ dei ni/
c6ᷓ fuit digna pena eterna.à zc. Maioꝛ ptz
Xxx.diſ. ſcðᷣi. Minoꝛ patet qꝛ non erat de=-
cens matrẽ dei eſſe in pena eterna.⁊ cõtra,
here talẽ effectũ.ergo necrõnem cauſalem
yel dignitatẽ ipius. Scdo pꝛima mulier
fuit creata libera ⁊ ñ fua.ſꝭ dignioꝛ ⁊ nobi

lioꝛ fuit ſcdᷣa młier qᷓ; pꝛima.ergo ipᷣa crea⸗

xxx.diſ.ſcði. Minoꝛ arguit᷑ ex aue angeli⸗

co.qð coĩter exponit᷑ ſine ve Lu.i. Quar⸗
to maria habuit plenitudinẽ gre.ſed q̃daʒ
magna gya eſt pᷣſeruatio ab oꝛiginali.ergo
hec fuit in maria. Maioꝛ pʒ Lu. i. Mioꝛ
nota eſt. Quinto qdlibet peccatũ dicit rõ⸗
nem coꝛruptõnis ⁊ tactus.ſed maria nun
G fint coꝛrupta ſed intacta.ergo nunq́; hba
buit peccatũ. Maioꝛ pʒ. xcx. diſ. ſcði. et mi ꝗr B teret.
Serxto beatus ambꝛo.in libꝛo de virgini

noꝛ eſt nota. nã oppoſitũ eſt erroꝛ heluidij

BSBerxco maraa per filiũ ſuũ ꝑfectiſſime fuit
regempta. ſed pfectius eſt redimere a caſu
p̃ſſeruãdo.qᷓ; pꝰ caſuʒ eleuãdo.ergo maria.

fuit a caſu pᷣſeruata ait Berñ.ſuꝑ Can.⁊ HG̊
de. v. diſ. ſcõi. Septimo maria fuit exẽpta

a maledictione Eue.cui dictũ eſt In dolo

celebꝛanduʒ.

re paries filios.ergo etiã exẽpta a maledi⸗
ctione ade cui dictũ eſt Puluis es ⁊ in pul
nerẽ reuerteris.Ex q̃ ꝓbat ſanctꝰ Augu.q;
nõ decuit mariã incinerani ſᷣm carnẽ. ergo
exempta fuit a maledictõe vtriuſq; qꝛ mi⸗
nnus decuit ſ̃ᷣm mentẽ defoꝛmari ⁊ macula
ri.Octauo Pehro chꝛiſti caro virginis vt
ibi aſſumit⸗
ſed caro chꝛiſti nõ fuit obnoxia peccato vt
in ſe foꝛmaliter ergo nec caro virginis fuit
obnoxia peccato vt in ſe vel in ſui perſeita
te. Nono peccatũ qdᷣlibet dicit dehoneſta
tem ⁊ vituperiũ ſpirituale.ſed maria nũqᷓ;
habuit dehoneſtatẽ ⁊ vituperiũ ſpirituale
ergo nec peccatuʒ oꝛiginale. Maioꝛ patet

ug. in ſermone aſſumptõis.

de ſe. Hinoꝛ arguit᷑ qꝛ tunc rexfilius eius
impleuit circũciſionẽ ⁊ ſoluit legem deca⸗
logi dehonoꝛãdo parentes. Decimo quia

rex eius fulius anteq; haberet rationẽ filia
tionis.eam honoꝛauit ab infamia pᷣſeruã

do. Patet ꝑ Ambꝛo. ſuꝑ AQuc.ergo a foꝛ⸗

tioꝛi pᷣſeruauit eam a culpa pᷣſeruãdo. Igi

tur iuſtiſſime rex patet maria nõ habuit
oꝛiginale.⁊ ꝑ ↄſequens hoc feſtũ merito ẽ

ſcʒ patens auctoꝛitas dicẽs ad hoceſſe au

ctoꝛitates potentes ſanctoꝝ. Nam Augu.

contra quinq; hereſes ca.iiij.de perſona re

gis ſic git Si maria potuit inquinari cuʒ
ipfſam facerẽ. potui ego inqͥ nari cum ex ea
naſcerer.ſed ſcom nõ eſt poſſibile.ergo nec
ta fuit libera ⁊ nõ ſerua. Maioꝛ pʒ xx diſ.
ſcõi. Minoꝛ pꝛobat᷑ qꝛ in ea incepit tᷣus
plenitudinis gre.pʒ LQuc.i. Tertio qpᷣlibʒ
peccatũ oꝛiginale dicit lamẽtatõeʒ ⁊ ve. ſi,3
maria nunq; habuit rõne; lamẽtationis
ve.ergo nec peccatũ oꝛiginale. Maioꝛ pʒ

pꝛimũ. Secũdo Idem.iij.diſ.tertij.Exce

pta maria virgine de qua ꝓprer honoꝛẽ do
mini cum de peccato agitur nolo facere qᷓ⸗
ſtionem. Tertio hieronymus in ſermone
aſſumptionis ſic ait. Quicquid humanis

poteſt dici verbis / minus eſt a laude virgi

nis.:ergo tribuẽda ſunt virgini omnia pꝛi
uilegia exceptina culpe vel peccati:Quar⸗
to Gregoꝛi. in pꝛoſa. Felix nanq; es ſacra
virgo maria ⁊c. Et in illa. Sancta et im⸗
maculata virginitas.ergo omnia attribu⸗
enda ſunt ſibi omnia pꝛiuilegia exceptiua
culpe. Quinto Anſelmus de cõceptu vir⸗

ginali ſic ait. Decens erat vt ea puritate
maioꝛ ſub deo nequit intelligi niteret.

tfate beate marie dicit eam expꝛeſſe ab om⸗

ni peccato oꝛiginali ⁊ actuali ĩmuneʒ fuiſ⸗

ſe. vnde fuit peream caſula de theſauro re⸗
gis intimat⸗

Zunc rexait ſufficit.¶( Bur
git quarto quarta virgo.ſcʒ ¶excanonica

dicens ſe habere ad hoc deqeta. Pꝛimo

tio ſurgit tertia virgo

1

öacol⸗
heriutib
leſhic⸗
Glraul
Oüpenc
nuc
(e98.De⸗
gegeoen
Gn,
Uhto
fioffen
oinns
Oblun
ploſi.
ſihtin
ſuinps
flimngnia
Fmuoors
chlondͤer
ſuipinct
ſte gſon
netner⸗
nehunt
enatdeſig
negnege
luncinco⸗
Jenaa
oazoar
lennon
nali
Wiſepein
ſntnn
Qkhlin
Poezcde
obllgrn
Peben
nbant

ineez⸗
wrindl
Almn
amneggo
nigan
unan
R
ſumis
abecor
ngnnigfi
ſulpaſen
tdchorch
Wanuniz
üſorm
Moper
Eflisgits
unzn
arveni
hmmnefla

uicni

aoeſe

nite
nröhder
efünene
klenayi⸗
uboceſenn
fun g.
eperonare
guinena
lameren
Lagonee
ani⸗ Euce

4

bonone do

hoſaccreq,
inſermene
humuni
Alnerig
niomnupn
Nan Onm
ngasban
nan
Nunm,
guhtu
upnyin
nmnunt
gning,
ſeabonm
caurore
t S
rannonid
1 ben⸗

luum eius.Et rex ait ſufficit.

Conceptionis beate virginis 47

guia ratione peccati qð mulier induxit//ñ
concedit᷑ pꝛo alio poſtulare.xv.q/iij.in de⸗
cretis. Sed marie hoc ↄcedit᷑ex officõ me
diatricis.ergo abſtrabit᷑ ab ülla ratõne pec
cati. Scðo qui lege pꝛiuata.ſſ.ducitur/

nulla exiſtit ratio vt lege publica reſtringa
tur in ca. due ſunt. xix.q.ij. Sed Maria a
pꝛincipio ſui lege pꝛiuata ducta eit / ꝛc.
YTertio ſi aliqui recipiunt᷑ in pꝛopꝛios et

ſpeciales ſubiectos/ cenſent exemptin. c.
SDi papa.de pꝛiuile.li.vi. Sed maria fu⸗

deia pꝛincipio ſui/ergo ⁊c.Quarto cũ ſint
iura obſcura partiũ.reo fauendũ eſt potiꝰ

qᷓ actoꝛi.extra de regulis iuris in vi. Sed
bec iura partiũ ſunt obſcura.ergo marie fa
nendũ eſt. int
ſq; lex cinilis dicens ſe ad hoc habere legeſ
ODm̃ pꝛinceps auguſtus eſt legib ſolutꝰ.
pꝛiuilegiata auguſta pʒ.ff.l. ij. ſe cõ le. Pꝛĩ

¶ Quinto ſurgit quinta virgo

a lege ↄcupiſcentie.ergo pꝛiuilegiata Au⸗

guſta. Itẽ in obſcura volũtate manumit⸗

tentis.fauendũ eſt libertati.de regulis Ju

ris.ff. ergo a foꝛtioꝛi in obſcura ratõe inge

nuitatis fauendũ eſt libertati. Sed hec ẽ

„

obſcura ratio ingenuitatis marie in pꝛin/
cipio ſui.ergo ⁊c. Et rec ait ſufficit.¶Cuc
ſurgit ſexta virgo ſcʒ vera matheſis dicẽs.
Hec puella a pꝛincipio ſui/in pꝛima facie

ſigni virgis apparuit mũda.⁊ magni ani⸗

mimagniq; decoꝛis.teſte Albumazʒar lib.
vi.maioꝛis introductoꝛij.ergo in ſui pꝛin
cipio nõ erat immũda ⁊ defoꝛmis. Itema
ſui pꝛincipio lucebat pluris honeſtatis te

ſte Naſone.iij.de vetula.ergo erat ſine iho

neſtate ⁊ vituperio culpe. Item in ↄceptõ

ne huiꝰpuelle pꝛima facies ſigni virginis

erat de ſigno virginis. nullus aſtrologꝰh̊

negat ergo puella hec q̃ erat ſignata eratvt

cunc incoꝛrupta ⁊ intacta ſfᷣmvtrũq; hoĩeʒ

Item ad hoc facit machometꝰ in alchoꝛa⸗
no aʒoara ⁊ dicẽs. Nullus eſt de filijs adã
quem nõ tetigerit ſathan pᷣter mariam ⁊ fi
1 Et rex ait ſ . Anneſut⸗
rexit ſeptima virgo.ſ.vera poeſis.ad hoc

ſe babere dicens poetrias innumeras. NHã

Sedulius li.i.in carmine paſchali loqᷓns

poerꝛice de maria ſic ait. En velut e ſpinis.
nobilis roſa ſurgitacutis. Nil quod ledit
habens,. vel quod obſcurat honoꝛeʒ. Sic

eue de ſtirpe ſacra veniente maria. Uirgi⸗
nis antique facinꝰ noua virgo piat.Ergo

maria ſurrexit de ſpinis generis humani⸗
omni leſione ſemota. ſicut nobilis roſa e
ſpinis. Item ad hoc facit poetria Maro⸗
nis vt ſupꝛa. Item Naſonis. Item Petri
comeſtoꝛis vt ſupꝛa. Item petri cretenſis
ſuper Lucam. Vnam nec maculã natura
reliquit in iſta. Item Alanus vt ſupꝛa.
¶ WUltimo ſurgit octaua virgo pia fides.
dicens. Pꝛo iſta concluſione ſunt mirabi⸗
lia tua iuſtiſſime rex. ergo hec cõcluſio eſt

pia fide tenenda.coſequentia patet cuʒ ta⸗
men non poſſis eſſe falſus teſtis. Antece⸗

dens arguit᷑ in miraculis Helſini abbatꝭ.
Item ð ſtudente fratre regis vngarie. Itẽ

de ſacerdote in pago gallico. que eccleſia
ſponſa tua amplectit᷑pia fſide. ¶ Tunc in
illa viſione clamauit Rex. Adiuro vos vt
ametis mariam ⁊ ↄmẽdetis quia tota pul
cra. Nec ſuſcitetis nec dilectam puocetis
quia amica mea. Nec denigretis. nec for⸗
moſam diffametis quia macula non eſt in
ea.Lota enĩ pulcra es amica mea ⁊ macu
la non eſt in te.ſunt verba thematis pꝛeaſ:

Bequitur terxtitra

ctatus noſtre cõſiderationis qui notatre⸗
ſponſionem gaudioſaʒ ad ſententiã famo

ſam. VUbi pꝛimo materia declarat᷑ ſecũdo

ſententia ꝓpalatur. Nam poſt hecomniai
illa imaginaria viſione ſurgit pꝛima vetu
la.ſ.lr̃a occidens quaſi rabida dicẽs.quid
ad rationes noſtras que inſolubiles ſunt
iuſtiſſume rex: Surgit ilico honeſtiſſima
virginũ.ſ.vera theologia dicens Vre ra⸗
tiones ↄtinent.xviij.defectusg qui in ſcien
tijs cõmuniter repellunt᷑. ¶ Pꝛimꝰ eſt qꝛ
non diſtinguitis inter vniuerſale ſimplici

ter⁊ vniuerſale accõmodũ.ſicut diſcit᷑.xlvi

di. pꝛimi:c.v. Vniuerſale ſimplicit᷑ diſtri⸗
bnit ſimpliciter.vt omnia que voluit deui
fecit. VUniuerſale accõmodũ diſt ibuitſᷣm
quid.vt deus illuminat omnẽ hominẽ ve

nientẽ in hunc mundũ.quod intelligit᷑ ſo
lum de illuminatis ſᷣm Aug. infra eodem

ca.Et ſic tales.Oẽs declinauerũt. Om̃es
peccauerũt.Omnis homo mendax ⁊c.di⸗
cunt vniuerſale accõmodũ.
fectus eſt quia nõ diſtinguitis inter exem⸗
ptum de iure.⁊ exemptum de pꝛiuilegio ⁊

cðöus de⸗

de facto vt in.l.pꝛinceps.ff.de le. Nam au⸗
guſtus eſt ſimpliciter. auguſta de pꝛiuile⸗

gio. Et ſic intelligitur. Non eſt qui faciat

DD z

.

Bermo factus ſancoo

bonũ nõ eſtvſq; ad vnũ ſq; qui ſit exempt⸗

qꝙ́; nõ omnis redẽptio eſta culpa. Di
tus defectus eſt.qꝛ non diſtinguitis int᷑ ra

——

ſimpliciter. ⁊ hoc patet, cũ text? ibi loquat᷑
ertius defectè ẽE

de erceptione actuali.
quia nõ diſtinguitis inter redemptionem

eleuantẽ. ⁊ redemptionẽ pꝛeſeruantẽ. Si

cut diſtinguit beatus Bernard?ſup Can.
ſer.lv. Pꝛimo mõ redempta eſt huana na
tura.ſcdᷣo mõ angelica.patet infra eodẽ ſer

7

mone. Et ſic de maria credimꝰ. patet ergo

Duar

tionem cauſalẽ ⁊ rationẽ foꝛmalẽ.ſicut di⸗
ſtinguit xxxi.diſ.ſcðᷣi ꝑ Ambꝛof. Nam ra

tio cauſalis nõ includit ſimpłr rationẽ foꝛ

malẽ. Nota infra eadẽ diſ.pꝑ mgr̃m.c.fina⸗

li. Vbi ponit in pꝛimo conceptũ puerpe⸗

——

rium habere rationẽ cauſalẽ peccati oꝛigi⸗

nalis.et nõ foꝛmaliter. Et ſic põt intelligi

q; maria habuit fomitẽ peccati in illo con
ceptu quo ad legẽ ꝓpagantiũ.ſub qua fuit

cõcepta:ſed non habuit fomitẽ foꝛmaliter
in pꝛimo conceptu ſeminis vt pꝛolis.nec

vt in ſcðᷣo vt ſemĩs vt caro. nec in tertio. ſ.
infuſionis anime. ¶ Ouintus delectus ẽ
quia nõ diſtinguitis inter moꝛtẽ incinera

tionis.⁊ moꝛteʒ pᷣſeruationis.ſicut diſtin⸗
guit Auguſ. in ſermone afſumpt? Pꝛima
moꝛs eſt pena peccati.patet Beñ.iij.pul⸗
uis es ⁊c.ſed ſcdᷣa moꝛs abſtrahita pecca/
to quantũ abſtrahit ab incineratõne.⁊ ta⸗
lis fuit moꝛs marie ſᷣm Auguſti.ibidem.
¶ Sertus defectus eſt qꝛ nõ diſtinguitis

inter purgationẽ ⁊ mũdationẽ/ab immũ⸗
dicia. ⁊ a pꝛiuata potẽtia.ſicut cõmuniter

diſtinguit. ix. dil. ſcõi.de purgatione ange⸗/

lica que nõ fuit ab immũdicia.ſed a pꝛina
ta potentia.Et ſic cõcedi

mũdata ⁊ ſanctificata. ¶ Set
non diſtinguitis inter legem pꝛiuatam et
legem cõmunẽ ſicut in.c. Due ſunt leges.
xiiij.qi.in decretis. Ideo cum dicit/ ſi ma
ria fuiſſet moꝛtua ante filiũ.de iure cõmu⸗

ni iniſſet ad limbũ ſed dubiuʒ eſt de facto.
Nec eĩ minus ſibi potuit aperiri poꝛta ce/⸗
li vt tunc.qᷓ; in via vt credita nõnullis/eã

vidiſſe in hac vita deũ dare per eſſentiam:

¶ Octauus defectus eſt. quia nõ diſtigui
tis inter legem cõcupiſcentie pagantium

et pꝛolis ꝓpagate. ſicut notaturꝑ aliquos
doctoꝛes.iij. diſ. tertij. Nam pꝛimo mõ ca⸗/
ro xpᷣi fuit obnoxia peccato ſicut reliq̃ ca⸗

ro.patet in.c.i.iij.dii.iij. Sed ſcdðo modo⸗

vtraq; ſcʒ marie ⁊ xpi fuitpᷣeruata.¶ lo

qꝙᷓ; exculpa ſua.

nus defect?qꝛ nõ diſtinguitis inter ſolutõ

nem decime ꝓpter gratiã pᷣſeruanteʒ.vel p⸗

pter gratiã eleuantẽ. vt dicit᷑ per nõnullos

nõ a caſu eleuanteʒ. ¶ Decimus deſectus
eſt. quia nõ diſtinguitis inter penã tracã

uit chꝛiſto decimã ꝓpter g atiã pᷣſeruantez

vel inffictã ex culpa vel ex cauſa. ſicut dici⸗
tur. xv. di.iiij. Ham ſcdo modo ſq; excauſa

multas penalitates contraxit maria ſʒ nũ⸗

filium niſi pater/nõ eſt exceptiua ſimplici

Endecimus defect eſt
quta nõ diſtinguitis inter exceptiuaʒ ⁊ ex⸗
cluſiuam ſimpliciter ⁊ accõmodataʒ.ſicut
diſtinguit᷑. cli.diſ.i. Nam illa.nemo nouit

ter.qꝛ non eſt ibi exceptiua notionalis vel

etiã eſſentialis ᷣm aliquos.ſed exceptio ac
cõmoda.qua excipiunt᷑ omnes illi quibð

iure hoc non competit vel de facto. Et ſic

ſunt intelligende tales. Solus xpᷣs fuit ſu⸗

ne oꝛiginali.i.ſolus ſimpliciter ⁊ de iure⸗
quia ſolus auguſtꝰ eſt lege ſolutus in.l.pꝛi

decimus defectus eſt.qꝛ non diſtinguitis
inter dictum determinatũ/⁊ concionatũ ſi

uediſputatũ.ſicut dicit᷑ Eccs.i.cuʒ ibi no⸗
tatis. vbi Salomon qñq; loquit᷑ in perſo

na fatui.ſiue in ꝑſona opponentis. Et ſic
Anſelmꝰ in ſcðo Cur deus homo. loquit
de maria in ꝑſona boſonis diſputantis. q/

in peccato concepit eũ materſua. Sed pꝰ

oppoſitũ determinat in libello de ↄceptio

ne virginis. Et in epla ad ſuos coepiſco⸗
pos. ¶ Decimuſtentius defect' eſt qꝛ non
diſtinguitis inter dictũ aſſertũ ⁊ opinatuʒ
Sicut diſtinguit᷑ in.cNoli nimis.diſ.ix.
in decre.Nam aliter recipienda ſunt dicta
ſanctoꝝ cũ loquit᷑ dubie.aliter cuʒ loquũt

aſſertiue. Pꝛopter hoc Berñ. qͥ in epylaac

canonicos Lugdunẽ dubie locut eſt. di⸗
cendo hoc feſtũ nõ eſſe celebꝛãdũ.Nã in fi

ne eple ſũmittit ſe ⁊ ſuũ dictũ examini ec⸗

cleſie romane.⁊ certũ eſt eccleſiãẽ romanaʒ
iam facere illud feſtũ.

ecimuſquartus

defecteſt qꝛ nõ diſtinguitis inter ineſſe et

ꝓpter pctm̃ ꝑ auguſtinũ.nõ ꝙ infuit ſed ꝙ
infuiſſet ſi nõ pᷣſeruata funiſſet. ¶ Hecimuſ
quintus defectꝰeſt ꝙ nõ diſtinguitis inter

ius naturale ⁊ ius gentiũ. Sicut diſtigui
tur di, iin decretis. NHam maria nõ fuit ex/

infuiſſe. ſicut diſtin guit. ix. vi. ij. c. iij. ſicut
ꝙ ãgeli ceciderũt ðᷣ oꝛdiniba nõ ꝙ ineſſent
ſed infuiſſent. Sicut dicit᷑ maria moꝛtua

ſceconn.
nenlunta
aom
fudca
wnsde
(Kan
ctauen
nentat
rii
Nlinau
yls
ncian

Cen

ſutticamni
co necſoe

foneconcn

lcetſegne
fuit ne
ciqvep
ſuisorg
Hodiea
Prack⸗
lnnacel
mnmneyie
tiefut o
cpio ge⸗
hmntii.
nnſap

Rüciſſ

ſorenin
ſunege
kocgtn
nunct
felnn
mbl

mrſenn
rhänullos
rudl
mn
kpanini
in
ſgga
hnanaßti
8s deſec
ſhtlnazeg
ocantzſa
nnnvnn
mnuſnpe
minnet
Genennone

llgnce

ehen Eſe

Grigfitq

n tdeimen
lunsinli

nele (Do

Conconatäſtd

Biyhbine⸗
vguikinpeno
nenns Etſe
nuaudn
Purnung
iu Sadp⸗

odexeprio
s Cepiſco
wcktnenon!

inopinn
bimsdi

daſuntdian

Bernardo doctoꝛe mellifuio 47

enpraolur nature vt imaginat᷑apparen

*

8. ſed fuit exempta a iure gentiũ. ex
uo captiuitates ⁊ ſeruilitates emanãt.in
eodẽ ca.v. ¶ Decimuſſextus defect?eſt
ꝙ nõ diſtinguitis inter habitũ ⁊ ſuũ. Si⸗/
cut diſtinguit poꝛretanus in libꝛo ſexpꝛi/
cipioꝝ. NHam aliter cõſiderat᷑maria vt ha⸗
bituatur in veſtitu deaurato pſalmo.xliiij
et ſic ſe habuit a pꝛincipio ſui.Aliter vt ſi⸗
tuata habens in manib viſtimenta vetu/

ſta vt dicit falſa matheſis. quod nõ ſignat

veterẽ hominẽ mariꝗ induiſſe.ſed euange
licam paupertatẽ. ¶ Decimuſſeptimꝰde⸗
fectus eſt ꝙ nõ diſtinguitcis inter ſuꝑficieʒ
et medulla. Vel ſenſum in quo fit ⁊ ſenſuʒ
quem facit. Vt diſtinguit᷑ in ca. martino.
i.q.i.ꝑ Hieronymũ. Nam multa ſunt ſuę-
ficie contra ſacrã ſcripturã expꝛeſſe/ queta
men ſunt catholica.⁊ eoꝛũ oppoſita hereti
ca. Notum eni eſt ecceſiã appꝛobaſſe om⸗

nia dicta ſanctoꝝ. ſed non vt ſuꝑficialiter

ſonãt.nec in omni ſenſu quẽ faciũt.
timus defectus eſt ꝙ nõ diſtinguitis inter
cauſam totalẽ ⁊ cauſam partialem ſicut di

cit auctoꝛ de cauſis ꝓpoſitione pꝛima ⁊ cõo⸗

mentatoꝛ ibidẽ. Nam lex ↄcupiſcẽtie ꝓpa⸗
gantiũ/non eſt cauſa totalis vt peccatum
oꝛiginale ſit in carne vel in anima ꝓpagate
pꝛolis.Nec ſequit᷑ hoceſt ꝓpagatum ſᷣm le

gem cõcupiſcentie!ergo in peccato oꝛigia⸗/
li. Vnde non ſequit᷑foꝛmaliter.tres be

ſuntĩ camino ignis.ergo patiunt᷑ab ign·
ergo nec ſequit᷑ foꝛmaliter. A pꝛopagat᷑ in
igne concupiſcẽtie ergo patitur vigulc⸗ J

licet ſequat᷑ de lege cõmuni. Maria Ulte, 4

fuit concepta de lege pꝛiuata ſpirituſſan⸗

ctique pꝛima cõcepta fuit hodie ſancta in
ſuis oꝛiginalib pꝛincipijs ſᷣm Anſelmuz.

Hogdieconcepta eſt ſtella celi.hodie conce

pta eſt palma virginũ hodie concepta eſt

ianua celoꝛũ. gitur triplex conceptio
marie videtur hodie celebꝛanda. Nam ho
die fuit concepta vt in ſuo oꝛiginali pꝛin⸗

cipio. Nec ſequitur ibi affuit libido pꝛo⸗
pagantiũ.ergo peccatũ in pꝛole pꝛopaga/-

tur vt ſupꝛa.Decũdo fuit concepta in car
ne mũdiſſima.Tertio in creatione ⁊ infu⸗
ſione anime.Etð iſtis hodie celebꝛatur fe

ſtum. Nec ſequit᷑ Nõ fuit hodie illa vel il⸗

la ↄ ceptio.ergo non debet hodie celebꝛari
nam ecceſia de ↄſuetudine habʒ anticipa
re vel poſtponere feſta excertis cauſis ⁊ rõ6

nabilibo.alias nõ poſſet rationabiliterce⸗/

lebꝛari in die lunecum cadit in dominicã
qð eſt falſum. Item alias nunq; celebꝛan⸗
da eſſet octaua in qua cantat᷑ hodie ſicuti

die. Item tunc nõ eſſet hodie celebꝛauduʒ

feſtum ↄceptionis ꝓ ſanctificatione.quia
quo tempoꝛe fuit ſanctificata ignoꝛat᷑ vt
dicit ſanccthomas tertia ꝑre ſũme.¶ Et
ſic inquit theologia. patet ꝙ rationes vr=’̃e
nõ ſunt inſolubiles: ¶ Lunc rexde ſolio

ſuo ptulit litis ſniam in hec verba Anlel⸗
mi in epiſtola cõceptionis virginis.Eru⸗

beſcant omnes inſenſati.qui tantũ diem.

tanta myſteria acſacramẽta.tencbꝛis igno

rantie eccecati/ideo reſpuunt celebꝛare/q
viri ⁊ mulienis copulatio.in virginis ↄce⸗
ptione ↄſiſtit. HNõ enĩ eſt verus amatoꝛvir

gmis Aui eſpuit colere diẽ ſue ↄceptõnis
Hec Anf. Cuiꝰvirginis veros amatoꝛes
nos facere dignet᷑ dñs nr Jeſus dei patrii

et ip̃ius virginis marie vnicus filius.qui
cum eodem deo patre. et ſp irituſancto vi /

uit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.

=
9

gerſon cancell panſiien.
AUllcite me floꝛibo. ſtipate me
alis.quia amoꝛe langueo.

ſi⁊ ſpoſe qð ad exercitiũ diui
ni amoꝛis ↄpoſitũ eſt.⁊ ab il

lo cuiꝰnũc ſermonẽ habituri ſumꝰ diuiniſ

Can.ij.c. ¶ Si nõ capit amoꝛis vᷣ̈ba fri⸗/
idũ pectꝰ vt ſcpᷣtura loqͥ᷑ (amoꝛoſe berũ)

Di te eodẽ teſte liguagiũ amoꝛis ñ amãas
nõ intelligit plłꝰq; latinꝰ barbarũ. q̃ pacto
ſpes erit ð algido.imo gelato pectoꝛe meo
ꝙ amoꝛis vnq; flãmantia vba depꝛomat.
; eloquiũ eiꝰſit ignitũ vehementer/q; ver

bũ inſtar helie vt facula ardeat: Neceſſari
us ẽ igit᷑ ignis ille amoꝛis quẽ dñs miſit ĩ

terrã volens vehemẽter accẽdi.Neceſſariꝰ

dixerim tũ vobis ad capiẽdũ verba amo⸗
ris.tũ pᷣcipue mihi ad illa capiẽqũ ſimul⁊
loquendũ. vo beatiſſimũ berñ.eſſe

vnũ ex ↄſoꝛtio ignitoꝝ illoꝝ ſpirituuʒ qs

ſeraphin ſcriptura noiat ego pia fide tenẽei

obſecro iã ⁊ obſeo ꝑ amoꝛẽ tuũ.q̃tinꝰſũO⸗/
pto calculo ardẽti de altari illiꝰ cuiꝰignis

eſt in ſyon. et caminus in hieruſalem/qui
eſt non cupido falſus / ſed verus dilectois

Bermo de ſancto

Bernardo/editus a magiſtro Johane de

verbis expoſitũ.qð ⁊ nũc legit ecclia ĩ an?/
deʒ ſingularis ſpõſe xpᷣi virginis gloꝛioſe

Bermo factus de ſancto

deus ⁊ignis dſumens eſt/ tn labia mea tã⸗

gẽs urges. Zu inſuꝑ pectoꝛa noſtra om/
nia ſuccẽdas ad amoꝛẽ illũ quo te olim lã⸗
guiſſe ⁊ arſiſſe feliciter / te ducente infra do
cebimus. Exoꝛabimus ſimul amatricem
illam tuam ⁊ amatã deam.que quidẽ deca

tat. Ego mater pulcre dilectõnis.Cui ſup

plices pᷣſentamillud angelicũ Aue gratia
ple. ꝛc. ¶ Inlcite me floꝛibi.ſtipate me ma

lis qꝛ amoꝛe langueo. Voxiſta viri patreſ

——

et fratres vox amãtis eſt. Amantis nõ qua
liſcũq; amantis.ſed eius quem vulgus lo/⸗
quitur.qui amat per amoꝛem qui philoca
ptus eſt. Cum vero inter anime paſſiões
nulla vehementioꝛ ſit q; amoꝛ (vt ab expe
rientia ſumpſit Cicero)nulla inſuper vio

lentioꝛ.nulla rapacioꝛ:et que minus ſinat
animã eſſe ſui iuris (Nam eſt extaſim faci⸗
ens vt ait Dionyf.iiij.de di. no)ſicut amo
rem puerſum ⁊ impꝛobuʒ nullum crimen

excedit invitio.ſicamoꝛi caſto ⁊ bono/nul
la virtus equat᷑ in pꝛecio. Alioquinlquo⸗

mogo ſtatuiſſet egregius doctoꝛ Augex
QqꝓãLcuerſo duos amoꝛes bonũ ⁊ malũ/eſſe qᷓ
ſi totidem pꝛecipuos cõduoꝛes ⁊ rectoꝛes

duarũ ciuitatũ.vnius diuine.alteriꝰdiabo

lice.niſi q amoꝛ bon inter virtutes/⁊ ma⸗

lus inter vicia pꝛincipant᷑: Pꝛoinde vter⸗
q; amoꝛ/ ſua actione feruida languere hic

—

quos poſſidet cogit.qᷓ;uis aliter ⁊ aliter ſi⸗
cutamoꝛ hereos manifeſtat in malo.⁊ vox

noſtri thematis in bono. Cum ala ſancta

ſponſa dei loquit᷑ Fulcite me floꝛibo ſtipa
te me malis qꝛ amoꝛe langueo.

de amoꝛe puerſo erit ſcdᷣa pars noſtri ſ̃ᷣmo

nis huiꝰ.ſi hoꝛa ⁊ veſtra expectatio tulerĩit

et hoc ſub voce querula ⁊ lugubꝛi chꝛiſtia
nitatis/languoꝛẽ ſuũ in mẽbꝛis peſſimuʒ
ex hoc amoꝛe/deploꝛãtis. Pꝛimavero par
tem / ſibi vendicabit vox amoꝛoſiſſimi et

deo amãtiſſimi Bernardi:tum ad ſui lau⸗

dem.tum ad noſtri edificationẽ. ¶ Intro

ducet᷑ itaq; ꝑſona eius iam beata atq; ſecu
ra.tanq; ipᷣm de amoꝛe ſuo in hoc mundo

loquentẽ audiamus. Ita enĩ texere medi⸗
tatus ſum doctrinã de amoꝛe/quatiuꝰ io⸗
cundioꝛ eſſet ad audiendũ. facilioꝛ ad cre⸗
dendũ.maieſtate ſua dignioꝛ.⁊ inuidie ha
bens minꝰad imitandũ. Quis enĩ ſibi cõ/⸗
gruentiꝰ amoꝛis magiſteriuʒ vſurpauerit.
cuiꝰ⁊ facta oĩa ⁊ ſcripta/ſcintille ſunt q̃daʒ
ignee amoꝛis: Auertite igi᷑ pauliſꝑ mẽeteʒ

a me/⁊ ipᷣm Bernarduʒ nõ me loq putate.

tqdezʒ

Culetre me ffoꝛib caſtoꝝ deſiderioꝝ:

o beati amoꝛoſi oẽs ſpũs Stipate mema
lis odoꝛiferis/pulcrarũ oꝛdinatarũq; opa
tionũ.qꝛ amoꝛe langueo.Ecce aĩa mea dũ
aduena ego ſum in terra peregrinationis

mee/circũibat ⁊ querebat quẽ amaret. Ne
q; enĩ abſq; amoꝛe diu viuere oĩno pote⸗
rat.Cuiꝰſtimulis:neſcio quiba iam ab in⸗
eunte etate configebat᷑. Cuiꝰigne carpeba

tur.vt in has gemebũda ſuſpiraret voces

Fulcite me ⁊c.Obtuli anime mee coꝛã in
pꝛoſpectu ꝑ poꝛtas ſenſuũ. Celũ ⁊ terram

et mare ⁊ omnia que in eis ſunt pulcra et
ſpecioſa valde. Pulcritudo in foꝛmis coꝛ/

poꝛeis.exoꝛdine ↄgruo partiũ.cũ quadaʒ
coloꝛis ⁊ lucis ſuauitate.pulcritudo ĩ nu⸗
meris ſonoꝛis ⁊ canoꝛis.pulcritudo in tã⸗

gibilibo. pulcritudo in guſtabilibo. pulcri⸗
tudo in odoꝛiferis.que omnia cõöuenienti

ꝓpoꝛtione ſua intra mentẽ alliciũt.Et dixi

gie mee. ecce hec ſunt amoꝛ tuꝰ. Fulci te hiſ

ffoꝛibo.ſtipa te his malis. Et ne vltra plã⸗
xeris qꝛ amoꝛe langueo. ¶ Ouid refngis
quid faciẽ obducis: Refugiebat enĩ(bene

ſenſi)aſꝑnabaturq; monitꝰ meos/cuʒ his

omnibo que induxerã intus ad eam/ ꝑ coꝛ

poꝛis mei ſenſus. Ipſa nimirũ doctricem
altenꝰ amoꝛis ſuſceperat.adhuc ferea cu⸗/

nabulis ab ancilla tua deus noſter matre
mea.in gremio eccleſie ſancte tue ⁊a ſpiri⸗
tuſãcio tuo.Qualis hec doctrix erat: erat
fides catholica.q̃ mox vt excreui.mox vt
greſſuʒ figere potui.duxit aĩaʒ meã ad fon

tem puriſſimũ ⁊ ſerenũ ſancte tue eccleſie ĩ

qua ꝓtinus vt vidit aĩa mea ſe ⁊ faciẽ ſuaʒ
velut in ſpeculo quodã mũdiſſimo /ipᷣa re

pente ſagittata ẽ iaculis ſuauiter ardẽtib/

diuine pulcritudinis dignitatis honeſta⸗
tis atq; dilectõis.inſtar narciſci.de q̃ poe⸗

te fabulant᷑. Ex illo / delere ſtatuit aia mea
ꝗ coꝛde ſuo omnẽ pulcritudinẽ rerũ geſta⸗

rum.Omnẽ cepit amoꝛẽ alteꝝ a tuo/dedi
gnari.Cepit tedere quotidianaꝝ haꝝ foꝛ
marum.hanc enĩ tantã de ꝓpꝛia dignuate
decoꝛe ⁊ nobilitate pᷣſump ſerat fiduciam?
Tam ſuꝑba de amoꝛe(vt vulgi vox eſt)fa
cta eratita vt nullũ niſi omnipotẽtiſſimũ
ſapientiſſimũ ditiſſimũ ⁊ pulcerrimũ ſuꝑ

omnia amare dignaret᷑. magna ſed bona

ſuperbia. ¶ Vuid mihi ⁊ tibi aito homo
qd mihi ⁊ tibi/ad pulcritudines iſtas reꝝ
materialiũ:Quid ad amoꝛẽ earũ quas eqᷓ

nobiſcuʒ in facultate ſua bꝛuta hñt: Eſto

„

Minſt
onad
horde
eligoo⸗
lumtoc⸗
ritantain
coinpel
wiplus⸗
fiſereen⸗
insamor
Agncin
canndh
lotumbe
giuthat
o wa
gierOue
ſeraulcme
ſlenyti
ceigdi
Ongar
ſpiratos
llinun
fentor
guidn
gimin
ocin.
fufurn
lyfoennn
o moci
deuonolten
ſegnomo
feg gtsae
hoicdiuin

cxiſtinun

vpſa Ven
Gſtudio⸗
lusni

quid noͤg

ſumn ccep⸗
Docemus
Peidanmn

enn
ligep
unendi
NMonis
mmneße
Mnoſt
umahin
nean
rerpoce
cechriin
ütenn
Npnlang
fnmon
tniri
mmcoiu
nugointi
ltn
Geneni
i Lori
Mndhi
Mrchigs
datanidene
eos oybi
eam gon
idoancen
chrea⸗

oſtermoe

neraſpin,
ranterot
l. morvt
nriadſon
mecceſei
afaciſue;
ſimotöefe
terargenhy
ts bonckn
ſiipo
vitaiden
iniat
gmuodeli
nguagte
cociam:
wreſ n
Netiſſemi
mmüſig
lſed bone
itohon
ſtnl
füast
biteE

int)

pulcra ſint omnia. Eſto ſpecioſa amena
et digna diligi. Quantũ ſuꝑeminet pulci
tudo ⁊ decoꝛ illius qui fecit omnia?: Si in
veſtigio. Si in vmbꝛa. Si in nutu quo⸗
dam ⁊ odoꝛe/hec violentia ineſt vt ſeama
ri tanta impoꝛtunitate tantaq; rapacitate

compellant/vbi tamẽ aculei graues ſunt/

vbi plus aloes q; mellis habẽt: Noli mira
ri ſe res ipa a qua pꝛoffuũt hec omnia/ſua
vi me trahit ⁊ dignitare me allicit. In cu⸗/
ius amoꝛe tanta delectanio eſt.⁊ cui?conui
ctus non habet amaritudineʒ ſed leticiaam
et gaudiuʒ. Iſte eſt deus meus.cuius vul⸗
nerata charitate ego ſuʒ. ſibi me elegit.me
totam habebat. ſibi me dedi.
diu:heu tandem aberit.Et quouſq;.vſq;.
qaquuo vociferaboꝛ vim patiens ⁊ non ecau,
diet: Quero eum miſera nec inuenio. vul,
nerauit me ⁊ abijt. Adiuro vos filie hieru
ſalem vt ſi inueneritis dilectũ meũ/ annũ⸗

cietis ei quia amoꝛe langueo. Et ita vere

elanguit anima duʒ hoc modo aſſidue ſu
ſpirat ad deum ſuum. Eratq; languoꝛ foꝛ
tiſſimus.adeo vt macreſcerem ⁊ marceſce⸗
rem totus diſplicebat quicqͥ agebamqͥc
quid videbam in ſeculo. Et aio ego ad
Animã meaʒ. Certe anima mea adhucru⸗

dis es in amoꝛe nec ſatis erudita. pꝛopte⸗
rea foꝛte nõ venit ad te dilectus tuus Vis
introeamus ſcholam aliquam que doceat
nos modũ quo amãdus eſt amicus tuus/
deus noſter. Nam qðo ſine modo eſt:place

re quomõ poteſt? Oð ſi ad res alias vilio⸗
res/ars addit ⁊ pꝛoficit.quanto minus rei
huic diuiniſſime ⁊ qua ſola optime viuit᷑/⸗

exiſtimanduʒ eſt artem nõ deeſſe: Annuit

ipſa. Venit ergo non tam greſſu coꝛpoꝛis

qᷓ; ſtudio ſedule inueſtigationis/ad ſcho⸗

H las varias:interrogaui de qualibet. Nun/⸗
quid nõ ars amoꝛis doceret᷑ in ea. Reſpon
ſum accepi a ſingulis voce cõfuſa ⁊ rauca.

Docemus amoꝛem. Sed in veritate com

peri dum pergerem vltra querere.ꝙ non
erat amoꝛ ille.vt eſt amoꝛ dei noſtri.ꝗqmoꝛ

caſtus quẽ querebat anima mea. In ſcho

la vna/ docebant homies amare. in illavo

luptatẽ.in alig mundanã aliquã vanitatẽ

Quinetiam ſchola illa que videbat hone⸗/

ſtius inſtituta/ſchola literatoꝛia.ſchola ſci
entiaruũ variarũ/referebat ad cognitionem

Oñinia. nihil ad amoꝛem. Docebankt illic
ſequlo adoleſcẽtes ſenes. cũ iunioꝛiboèê/de
reb⸗ querere.diſputare.libꝛos euoluere. ve

erum q;d,

di redderet inſtitutã.

Bernardo doctoꝛe melliftuo 4

1

rʒa falſo acute ſecernere. In his totꝰ mer

gebat᷑ intellectus.ſed affectus pcul erat. p⸗

cul ſine affectione pcul valde.? exul in ter⸗

ra deſerta inuia ⁊ inaquoſa. In terra ſalſu
ginis a malicia habitantiũ paſſionũ in ea

In loco hoꝛroꝛis ⁊ vaſteſ olitudinis.extra
terminos conuerſationis illius de qua di⸗
cũ eſt Hoſtra cõuerſatio in celis. ¶ Ilico
retoꝛſi pedeʒ ego Bernardus ab his ſcho⸗
lis.⁊ aggrauata ẽ valde aĩa mea ſtudijs ea
um. eo ꝙ ita affectum ſuum vel depꝛaua

bant. vel intolerabili pꝛoꝛſus vanitate ari
diſſimuʒ relinquebant. Et dehincex imo

pectoꝛe altum trahens ſuſpiriũ. Filij inqͥt

hominũ vſq;quo graui coꝛde vtquid ſine

affectione de affectib⸗ iudicatis.vt qnid lo

quimini ſedule de dilectione ſed nõ idio⸗

mate dilectionis/dum caretis dilectione il

la/pꝛo qua/ſi dederit homo omnẽ ſubſtã⸗

tiam ſuam/quaſi pꝛo nihilo deſpiciet eaʒ⸗
quanquã vbi docet᷑ illa: Doceturdico nõ

lingua pꝛopꝛia affectuum.vbi reperitur:

Quis eius mihi ſcholam oſtendet: Fulci
te queſo me floꝛibus.caſtoꝛũ eloquioꝛum
vos quicunq; poteſtis. ⁊ poteſtis ſoli qui
amatis. Stipate me malig oꝛdinate cha⸗
ritatis qꝛ amoꝛe lãgueo.¶ Slc lametabatr̃
gia mea.ſie languebat turgida amoꝛe/que

rens ſcholã/quo ↄuenietius eã in arte be⸗
ne amãdi ⁊ amoꝛẽ ↄſeruãdi pariẽdi ⁊ agẽ⸗
i e celo intonuit

——

dis voce grãdi ad aures ſuas introꝛſus vt
religionis ſcholã peteremꝰ. Credo qꝛ ma⸗
gis ad ĩffãmationẽ affectus q; eruditionẽ
ſolam intellectus religio ſtatuta eſt ſi recte
manet inſtituta. In qua rurſus ab initio
collocatur ſecurius feruoꝛ amoꝛis nouitiꝰ
; in ſolitudine.ne tenera adhucaia/offen
dat in illud maledictũ.ve ſoli.quia cuʒ ce⸗

ciderit nõ habet ſubleuantẽ. Paraui cõfe⸗

ſtim animũ. gerebã circiter viceſimũſcm
annũ. Anno dñi. Mc. xij. Eta cõſtitutio⸗

ne domus LCiſtercij.xvi.dũ cuʒ ſocijs am
plius triginta religionis ſchole me ſubdi⸗
di. ¶ Ded q̃li religioni ⁊ quo fine? Reli⸗
gioni inopi auſtere regulari:non q̃les heu
multas intueoꝛ coꝛruptioꝛes q̃; ſeculum.

Coꝛuptioꝛes ĩ comeſationibi.in laſciuia

moꝝ.ĩ effreni cuiuſſibʒ diſciplie regularis

abiectõe. vbi fere nihil de religiõe pᷣterno⸗
mẽ ficticiũ aut pᷣter veſtẽ.⁊ neſcio ꝗqᷓ foꝛſan
cantica. nihil deuotionis plurimũ tedij et

vexatõnis habẽtia. Poꝛro finis meꝰſolꝰ

6

8

.

fuit amoꝛ dei. vt in me genit a gratia dei/

cito naſceret᷑. ⁊ natus fieret viuax foꝛtis et

feruidus.omnia potenter exuperans ſua⸗

uisq; ⁊ ſapiens. Nam religionẽ pꝛofitens
ſi quicq; aliud intendit / aut cibũ gloꝛiam

vel opes quas ſibi negabat ſeculũ/quidni

ſucceſſus turpes habeant/ea que tam fedo
initiata ſunt pꝛincipio. Sed ad me redeo
¶ Wox vt religionis ſcholã introgreſſus

ſum / ſuſcepit me in pꝛimis vt mos habet

locus nouitioꝛũ.in quo cõuerſatus aliq;/

diu/gradũ pꝛoficientiũ aſcendi. Nemo eĩ
repente fit ſummus. Tandem pꝛomouen

te deo de virtute in virtuteʒz / ad ꝑfectiones
aſſumptus ſum. Pꝛimo velut animalis.

Secũdo vt rationalis.Lertio vt ſpiritua

lis.ſm tres ſtatus ſtudentis ad amoꝛẽ dei.
quos tranſicripſi ꝑ epiſtolaʒ ad fratres de
monte dei. ¶ n ehemateretiam ad tres

diuini amoꝛis gradus.quos notauit libel

lus meus dediligendo deũ editus. Pꝛimꝰ
locus eſt ſchola diſcipline ⁊ contritionis.
Alter ſchola ſanctimonie ⁊ meditationis:

Tertius eſt ſchola ſolitudinis intime ⁊ cõ

templationis. In pꝛimoverus amoꝛoſus

languet amoꝛe.dehinc moꝛitur amoꝛe.de

mum tertio viuit amoꝛe. ¶ Quoniã par⸗
curitio amoꝛis fit cũ doloꝛe languido.hoc

eſt in rixa paſſionũ. Dehinc poſt eius par

turitionẽ moꝛtificatis poſſionib.moꝛitur

vetus homo.ſicut in parturitione Benia /

min Rachel. Zertio tandem amoꝛ natus
adoleſcit ⁊ creſcit.⁊ ex illo anima viuit cuʒ
apoſtolo dicente Viuoe
viuit vero in mexpᷣs. n pꝛimo bellum

In ſcoo inducie. In ter

tio pax· Nihilomi

nus dum vita moꝛtalis agit᷑ in amoꝛe hec
omnia ꝑmixtim inſunt.bellũ.inducie.pax
rurſus bellũ.rurſus inducie.pax viciſſim.

Ham confuſa ſunt hecomnia ſpes metus
meroꝛ.gaudiũ.vix hoꝛa vel dimidia fit in
celo ſilentiũ. . hunc modum ſub alia
metaphoꝛa exardeſcit ⁊ creſcit ignis diui⸗
ni amoꝛis. Loꝛret pꝛimo vehemẽter cum
multo fumo carnaliũ deſiderioꝝ.⁊ flãma
