qꝛ nõ oʒ ꝓphetã foꝛevitevirtuoſe.aut hr̃e
a3. pñt demonũ ꝓphete occulta nob

ↄneniũt cũveris pꝛophis.y ſſi interdu p̃
nunciẽt falſa/ſciut palliare/dãdo aliũ ĩtel
lectũ / aut allegareveros pphas intdũ p⸗

futura pᷣnoſticare.⁊ ſic plib alijs cuʒ qbꝰ

phetãtes aliqᷓ q̃ nõ euenert Siẽ de iſaia?

Jona ꝓphis legit᷑. Pꝛopter quod etiam
SS 4

.,
.
. *

De mirabili pictoꝛia

apoſtolus dicit ꝙ nõ omni ſpiritui credẽ
dum eſt/ſed tentandi ſunt ſi a deo ſunt.in
ſinuans difficilẽ diſcretõem inter bonos
et malos pꝛophetas.igitur⁊c. .

S(Quarta pꝛopoſito

Aunc tempꝑe grotie ſpecialem fieri a deo
miſſionẽ/ ad temꝑalis felicitatis pꝛoſꝑi⸗
tatem/nõ multã habet apparentie effica⸗
ciã ¶ Hec pꝛopoſitio poteſt ſumi ex hijs

que auguſtinꝰſepius cõmẽoꝛat Ha bona

pꝛeſentis vite/equalit᷑ cõceduntur bonis
⁊ malis / iuſtis ⁊ iniuſtis/pᷣſertim hoc tem
poꝛe gratie.ne boni amoꝛeʒ ſuũ affigant
bonis tranſitoꝛijs in quibus mali pluri⸗
mũ floꝛent. Vt etiam attendãt que bona
reſeruat amicis in futura vita/quãdo ini⸗
micis ſuis afauenter cõfert huius vite trã
ſitoꝛia bona. Fieri igitur miſſionẽ pᷣſent⸗
felicitatis ꝓcuratiuã et pꝛenoſticatiuã (q̃
paruipendenda ſcribit᷑)modicã videt᷑ ha
bere apparoentiã/tamẽ in veteri teſtamen
to dum populꝰille ſeruiebat deo pꝛo hijs
temꝑalibus bonis / legitur ad talem int/
gum factam fuiſſe mentõem Igitur. ⁊c̃.

Quinta pꝛopoſitio

¶ Duo cõmittit hec puella quelegũtur
pꝛohibita in ſacra ſcriptura. ec pꝛo⸗

poſitio patet qꝛ deut᷑ xxij Lex pꝛobibʒine

mulier induatveſtes viri. Et apłs pꝛohi
bet: ne mulier radat caput ad moduzviri
Vtriuſq; aũt oppoſitũ de hac puella nar
ratur. Et videtur pꝛima facie ad quandã
indecentiã vergere iuuenculaꝝ/puellam
inſidere equo habitu virili indutã.et cuʒ
deus diligat modeſtiaʒ videtur derogare
diuine miſſioni ſe effeminare in virilẽ foꝛ
mã. Neq; videt᷑ cõcoꝛdare cum familiari
miſſioni talis modus quia tam familia/⸗
ris miſſio fit per ſpiritũ ſe neriticante in⸗
terius animã. Juxxa illð Sapie. vij. D
pientia dei ſe trãſſert in aimas ſctãs ami
cos dei ⁊ pꝛophetas cõſtituit ꝓpter quod
ſi huius iuuencule miſſio ſit pꝛophetica
opoꝛtet eaʒz eſſe cuiuſdã excellentis ſancti
tatis et diuini animi intrinſecus.⁊ talem
ꝑſonam indecens videt᷑ trãſfoꝛmare ſe in
virũ ſecularẽ armoꝝ.Non eni ſic legit᷑ de
heſter ⁊ iudith licet oꝛnarẽt ſe cultu ſolen
nioꝛi muliebꝛi tamẽ vt gratiꝰplacerẽt his
cum quibus agere conceperunt. Igitur
etceferrag.

Dictam puellã a deo ſpecialiter miſſaʒ

⁊ deũ oꝑari per eam / aut ſibi fiduciã foꝛe

adhibendã / nõ poteſt oſtendi ꝑ ſufficien
tem apparentiã.¶ Hec pꝛopoſitio patet
quaſi coꝛollarie ex pᷣmiſſis.OQuia ſi multi
venturi ſint falſiꝓphete ſimilesveris. Si
ad felicitatis tꝑalis pſpitatẽ nõ fit ſpecia
lis miſſio ſub tꝑe gratie Si pꝛoceſſus eiꝰ
fiat cõtra diuina mandata.quomõ poſſit
aſſertiue teneri hmõi filiã / ſingularitera

deo electam ad ea ſequẽda que famãtur:

¶ Ex quibus patet qualiter huiꝰvie fau
toꝛes/ ſuam partẽ poſſint coloꝛare oppo
ſitamviã impugnãdo Inſuꝑ ad ꝓfundio

ra inueniẽda occaſionem ex pᷣmiſſis acci

piendo. Itaq; hec hincinde copulata.col
latiue poſita offerũtur viſuris cauſa pꝛe/⸗
ſentis caſus vel futuri cõſtmilis / vt et ipſi
aliquid reſponderevaleant cõſimiles que
ſtiones mouẽtibus.ſemꝑ ad gloꝛiã dei qͥ
regnat in ſecula benedictus.Amen.

Compilatũ a ma =

—”õ

giſtro Joh. de gerſon de mirabilivictoꝛia
cuiuſdã puellede p fetates recepte in du
belli ereit: Regie fäcoy , anglicos.
Reſupponẽedũ eſt ĩ mis ꝙꝙ; milta
falſa/ſunt pbabilia.ĩmo ſᷣm pᷣm
ñ refert q̃dã falſa pbabilioꝛa eẽ qͥᷣ
veris vſq; adeo ꝙ duo ↄᷣdictoꝛia ſił

buſdã

ſtat ipꝛobabilitate lʒ ñ in vitate ( Aduer

tẽdũ ẽ vlt᷑i ꝙ iſta pbabilitas ſi rcẽ füdata
ſit ⁊ rite ĩtellctã/ñ ẽ dñda erroꝛvłl erronea

niſi ꝑtinacit᷑ extẽdat᷑ aſſertõ vltra t᷑minos

ꝓbabilitatꝭ Rõ hꝰẽ qꝛ ꝓbabilr loqᷓns fun
dat ſe in h ꝙ rões ⁊ apꝑntias bʒ ꝓ ꝑte ſua
Et hvtiq; veru eſt niſi ſit penit ipꝛobabi
le Veꝝ ẽ ſilr de ꝑte oppoſita ꝙ ad eã ſunt
rões ⁊ appentie ſeu veriſiles ↄiecture Eth̊

ſilrpᷣt eẽ zc ſepeveꝝ.nec iſta ↄdicũt ſicex

poſita ¶ Attẽdẽdũ ẽ ttio ꝙ aliq̃ ↄcernẽtia
fidẽ ⁊ bonos moꝛes/oↄſiderant᷑ in duplici
ꝛña q̃ntũ ſpectatad pñs Aliq̃ eĩ dicũt᷑ de
ncẽitate fidei ⁊ ĩ iſtis nõ lʒ dubitare hꝓba
bilr opĩari iuxta illð vulgatũ.dubiꝰĩ fide
ifidet ẽ.et de tłib iuſta eẽt ↄq̃ſtio neq; ler
illa ciuil barbarꝰ hʒ locũ neq; ĩ tliba cõis.
erroꝛ faceret ius ĩmo tãto detioꝛ q̃nto cõi
oꝛ eẽt dẽiq; ferro⁊ igne extermiandꝰ iuxta
eccaſticas ⁊ ciuiles cẽſuras ↄ hereticos la
tas.locũ ec hʒ illð metricũ ſalubꝛe.ñ patit

—

V ſpectus in fide

LCLCuiuſdam pneltlte

ludi fama fides oculus/immoꝛ p tali lu
do in his que ſunt fidei/ poſſʒ euocari ſic

iocans ad iudiciũ fidei/tanq; de erroꝛe ſu

tus in fide ¶Conſideradũ eſt ꝓ alte/
ra differẽtia eoꝛũ que ſunt in fidevel de fi⸗

de/ꝙ illa vocãtur de pietatevel deuotõne

fidei/⁊ nullo mõ de neceſſitate.De quib-

ſoler dica vulgarit. nele arit ilueſt pijs dã
pne ¶Hpectaãt autẽ ad pietatẽ fidei tres

conditõnes in ſpeciali. Pꝛĩa ꝙ faciant ad

excitatõem deuotiõis ⁊ pie affectõnis cir
ca deũ ⁊ diuina/quia ſcʒ reſonãt in laudẽ
diuine potẽtie vel clemẽtie in miraculis⁊
veneratõem ſanccoꝛũ Altera cõditio eſt q;
habeat᷑ circa talia pbabilis aliqua ↄiectu
ra vel cõmuni relatõne vel ex fideliũ atte⸗

ſtatõne / qui dicüt ſe vidiſſet audiſſe Su
padditur tertia cõditio/cũ diſcretõne pen

ſanda/ꝑ viros in theologia et bonis mo⸗
ribus eruditos/ꝙ in huiuſmõi relatiõib⸗

eoꝛũ qui dicũtur de pietate fidei/ non in⸗

cludatvel immiſceat᷑ aliquod falſuʒ vel er

—

oneu/ quod manifeſte ſit in detrimentuʒ
fideivel bonoꝛũ moꝝ directevel indirecte
palam vel occulte. Supꝑ qua cognoſcẽda

vel determinãda nõ eſt fas cuilibʒ palam

⁊ paſſim ferre ſententias?⁊ repꝛobatõnes/⸗
immo nec appꝛobatões contẽtioſas/ mꝗ

xime quãado tolerãtur ab eccłia ſeu pᷣlatis

ecclie in vna pꝛouincia vel in multis Sʒ
iudiciũ ⁊ determiatio debẽt deferri ad eã⸗
dem eccliam/ſeu pᷣlatos eius et doctoꝛes
¶ Poſſent hic notari multa in ꝑticulari⸗
bus. At de materia cõceptõnis beate vir⸗

ginis. VUt de opinionibo pꝛobabilibo int
doctoꝛes. Vt de indulgentijs q̃ ad circũ⸗
ſtantias multas. Sic de veneratõne reli⸗
quiarũ in vno loco⁊ alio.ĩmo in diuerſis

ſimul quẽadmodũ fuit nuꝑ contentio in
ꝑlamento parienſ᷑.ſuꝑ veneratõne capitꝭ
ſancti Oyoniſij in ecclia pariſien. ⁊ ĩ ab/
batia ſancti dioniſij pꝛope pariſiꝰ¶ Eõ⸗

cludendũ eſt tandẽ ex pᷣmi is / pie ⁊ ſa⸗

lubꝛiter poteſt de pietate fidei deuotõis
ſuſtineri factũ illius puelle.circũſtãtijs at
tentis cũ effectu patenti/pᷣſertim ex cauſa

finali/ que iuſtiſſima eit/ ſcʒ reſtitutio reg

ad regnũ ſi uũ/v ꝑtinaciſſimoꝝ inimicoꝛũ
ſuoꝝ iuſtiſſima repulſio ſeu debellatio
Addito pᷣterea ꝙ in obſeruatõibus ſuis/

hec puelle nõ repiturvti ſoꝛtilegijs/ab ec⸗

cleſia ꝑhibitis.Neq; ſuperſtitiõibus pa⸗

lam repꝛobatis. Heq; cautelis hoĩm frau

eni fuit

qulentis. Necq; ad queſtũ pꝛiñ/ velal iqo
tale ſubdolũ/ cũ in atteſtatõez ſue figei ex

ponat extremo ꝑiculo ſuũ coꝛpꝰ ¶oſtre
mo ſi multi multa loquant᷑ ⁊ reterant bzoO
garrulitate ſua ⁊ leuitate/ aut doloſitate/

ant alio ſiniſtro fauoꝛevel odio/ſubuenit
illud cathonis Arbitrij noſtri non eſt. qd
quiſq; loquat/ eſt tñ arbitrij noſtri qͥd cre

dat᷑ ſeu teneat/ſernata modeſtia/t ↄtentõ

ne ſeu ſeditiõe pcul pulſa qꝛ ſicut diẽ apo

ſtolꝰ Rõ opoꝛtʒ ſe eruũ dei litigare/ nos in
quit cale cõſuetudinẽ nõ heẽmꝰ/ vt ſcʒ liti
gemꝰ/ſʒ tolerare opoꝛtet /vel ad ſuꝑpioꝛes

ſicuti pᷣmiſſuzeſt determinãda referre Ita
canoniʒatõib ſccõꝝpꝛimarijs

qles canoniʒatões vt ĩ płib q legunt᷑ nõ
ſunt de neceſſitate fidei ſtricte loquendo⸗-

Sʒ de pia deuotõe.qᷓ nõ eſt paſſim p qfli

bet repꝛobanda irridẽda vel repudiãda
eanlelnd alia ſine canoniʒza

tõe vulgata Bungãt᷑ ad cãm noſtyꝝ iſte

circũſtãtie. na ꝙ cõciliũ reg ⁊ getes ar

moꝝ potuerũt induci ad vocẽ illiꝰ puelle

talr qedere⁊ obſeqͥ/ꝙ ſub eavłcũ ea expo

ſuerũt ſe ↄſpirato aĩo ad bellica ꝑicula/de
decoꝛe om̃i pꝛocul pulſo q; euenire pote/
rat/ſi ſubvna muliercula militantes victi

iſſent per hoſtes pꝛocaciſſimos/ꝛ irriſi
apð oẽs q audiſſent ¶Altera ꝙ; exultatio
pplaris cũ pia credulitate tãta ſubſeq cer
nitad laudẽ dei ⁊ hoſtiũ ↄfuſiõi ¶ Altera

q latẽtes inim ici / etiã magni referunt᷑ in
timoꝛes varios immo ⁊ in languoꝛes q̃ſi
ꝑturientis cecidiſſe iuxta impᷣcatõʒ cãtici

illiꝰa maria ſoꝛoꝛe moyſi timpaniſati in

choꝛo ludentiũ. Cantemꝰ dño glioſe. ⁊c.
eqtur irruat ſuꝑ eos foꝛmido ⁊ pauoꝛ
ideat ⁊ cñ denotõe / facto nrõ ↄſona re
colat᷑ ⁊ cãtet᷑ ögeraan eſt ad extremũ
hec puella? adherẽtes ſibi milita res/ñ
dimittũt vias hũane uidẽtie/ faciẽdo.ſ.

qð in ſe eſt / ꝙ appareat tẽptari ded vltra qG
neceſſe ẽ Vñ ↄſtat hãc puellã nõ eẽ ꝑtina

cẽ in adheſiõe ꝓpꝛij capitꝭ vltraq; reputʒ a
deo ſe hr̃e monitões ſeu ĩſtictꝰ ¶ Poſſent

inſuꝑ ſupaddi mite circũſtãtie de vita eiꝰ
a pueroqᷓ iterrogate ſunt/2 cognite / diuẽ
multũ⁊ ꝑ młtos De qͥbo hic nil in ſerit. exẽ

pla vuͦt iduci de barbara ⁊ deſctã kather̃.
ↄuerſiõe ñ minꝰmiracloſa rethoꝝ⁊ alijs
multis / vt de Judith et de Juda in qui
bus vt cõmuniter miſcetur ſ. emꝑ aliquid
naturale.eq; ſequit᷑ſemꝑ poſt pꝛimum

De victoꝛia cuiuſdã puelle

miraculũ quicqͥd abbomĩb expectatur/

vel expectabitur Pꝛeterea ſi fruſtraret ab
om̃i expectatõne ſua ⁊ noſtra(qð abſu)p⸗

dicta puella/nõ opoꝛtebit cõcludere/ea qᷓ

facta ſunt/a maligno ſpũ vel nõ a deo fa⸗

cta eſſe.ſed vel ꝓpter noſtrã ingratitudinẽ

vel blaſfemias aut aliunde iuſto dei iudi⸗

cio licet occulto poſſet cõtingere fruſtratõ
expectatõis noſtre in ira dei/quã auertat

a nobis/⁊ bñ oĩa vertat ¶ Buꝑaddũtur

uatuoꝛ ciuilia ⁊ theologica documenta
nũ cõcernit regẽ ⁊ cõſanguineos regie

domꝰ. Scðm militiã reg regni Lertiũ
eccleſiaſticos cũ ppło.Quartũ puellã it/
ſam. Quoꝛũ documentoꝛũ iſte vnicꝰ?ẽ fi⸗/
nis. bene viuere/ pie ad deũ iuſte ad pꝛo/

ximũ/⁊ ſobꝛie hoc eſt virtuoſe ⁊ temꝑant᷑

ad ſeipᷣm Et in ſpecialiꝓ quarto documę
to ꝙ hec gratia dei oſtenſa in hac puella/

nõòõ accipiat᷑ ⁊ traducat᷑ ꝑ ſevel alios adva

nitates curioſas/ nõ ad mũdanos queſtꝰ.
nõ ad odia ꝑtialia/nõ ad ſeditões conten

cioſas/nõ advindictas de pᷣteritis/nõ ad

gloꝛiatões ineptas. Sʒ in manſuetudie

⁊ oꝛatõibo cum gratiaꝝ actõne/ cũ libera

li pꝛeterea temꝑaliũ ſubuentiõe/quilibet
laboꝛet in idipſum.quatinꝰveniat pax in

cubili ſuo/vt de manu inimicoꝛũ noſtro/⸗

rum liberati/deo pꝛopicio/ ſeruiam? illii
ſanctitatet iuſticia/coꝛã ipſo om̃iba dieb

noſtris ⁊c̃. A dño factũ eſt iſtud.⁊c.

Bequitur triple

veritas ad iuſtificatiõem Aeaenuelie de

pꝰfetãtes accepte / vtẽtis veſtevirili¶ Pꝛi

maveritas ¶ex vetus ꝓhibẽs mulierẽ vti
veſte virili ⁊ virũveſte muliebꝛi/pꝛo quã

to eſt pure iudicialis/nõ obligat in noua
lege. Quia ſᷣmveritatẽ tenendã deneceſſi
tate ſalutis iudicialia antique leg ablata
ſunt.nec obligãt in noua vt talia ſunt /ni
ſi nouiter ꝑ ſuꝑio?

huiuſmodi ↄtinebat aliquod moꝛale qðᷣ
ſtabile eſt in omilege.et illud poſſumꝰ ex
pꝛimere pꝛohibitõem indecentis habitꝰ
tam in viro q; in mulieꝛe ↄð mediũ virtu⸗

tis quod obſeruare debzʒ circũſtãtias om

niter Hea inſtitui ſeu cõfir /
mari contingat. ¶ Bcwa veritas eſt Qex

nes / vt quando opoꝛtet / cur opoꝛtet / älit

opoꝛtet/et ita de reliquis/vt ſapiens iudi

cabit de quib nõ eſt hic declarandũ ꝑ ſin
gula ertiaveritas Qex huiuſmõi nec
vt iudiciałeſt/necvt moꝛalis dãnatvſum

veſtis virilis ⁊ militaris in puella noſtra

virili ⁊ militari/quã excertꝭ ſignis elegit

rex celeſtis omniũ/tanq; vexilliferã ad cõ⸗
terendos hoſtes iuſticie/et amicos ſuble⸗

uandos/ vt in manu femine puellaris et

virginis confundat foꝛtia iniquitatis ar
ma. auxiliantibo angelis/quibusvirgini

tas amica eſt et cognata fᷣm Hieronimũ/
et in ſacris hiſtoꝛijs frequẽter apparuit.
Sicut in cecilia viſibiliter cũ coꝛonis ex
roſis ⁊ lilis ¶ Rurſus ꝑ hoc ſaluat᷑atton
ſio criniũ quꝗ apoſtolus ꝓhiberevidetur
in feming.
loquentiũ iniqua quiavb: diuina virtus
opatur.media m finis exigẽtiam diſpo⸗
nũtur.ita vt non iam ſit ſecurũ detrahere
vel culpare auſu temerario.ea q̃

bſtruat᷑ igitur et ceſſet os

o ſunt
ſim apoſtolum oꝛdinata ſunt.¶ Deniq;

poſſent ꝑticularitates addi multe / et exẽ/

pla de hiſtoꝛijs ſacris et gentiliũ. Sicut
de camilla ⁊ amazonibo. Dicut pᷣterea in
caſibus vel neceſſitatis vel euidẽtisvtili⸗/

tatis / vel appꝛobate cõſuetudinis / vel ex

autoꝛitate ſeu diſpenſatõne ſuꝑioꝛũ. Sʒ
iſta ꝓ bꝛeuitate ſufficiãt ⁊ veritate Cantũ
modo caueat pars habens iuſtam cauſaʒ
ne per incredulitatẽ et ingratitudinẽ / vel

alias in iuſticias / faciat irritũ diuinũ tazʒ

patenter ? mirabiliter auxiliũ inchoatuz.

pꝛout in Moyſe ⁊ filijs iſrael poſt collata
diuinitus tot pꝛomiſia legim contigiſſe.
Deus enim ⁊ ſi nõ cõſilium / ſententiã tñ
mutat/pꝛo mutatõne meritoꝛu.

Secũda pars ope

rum domini Johannis Berſon / doctoꝛis

chꝛiſtianiſſimi:continens pꝛecipue opu⸗
ſcula ad moꝛes accõmodata. Explicit feli

ter. Anno noſtre ſalutis. Occcclxxxviij

Honas vero Julij menſis quinto.

—

l
. .
.
7
* £
.
.
. *
△ .
* „
. ι
.

er

. .
. 4
4
. ſ
. 1
3
.
. .
/
.
4
4 .
. 4
5 S
—
„
.
(
3
.
4
¹
.
. .
. .
= „ —õä . .
S
. -

.
.
X
X .
,
)
.
1
„
X
*
/
. 7
.
W

. ⸗ S MM
. . . . .. .
7 *
* . *
.
„. à . . . . .
. . . 2
. . 2 . . 7 2 — * „ . . . . 3
4 . — . .„
.
„
1 1.

2„*
. 7. X
. . * 7
. . 21 . .
1 7. . .
4 . . 4
17 *
. . .
8 . . .
4 . . .

R

VierfarbSelector Standard“-Euroskala Offset

anni
èèM S
H H S
B 6

S
5
T
◻
E
5
G
—
◻
◻
2£
E
E
△
◻