larium/ in cena doming.
INnon lauero te /nõ habebis

4

to. Amplius laua me domie
ab iniquitate mea et a pecca
meõo munda me.qꝛ coinquinauit me mi
nis/ne ad ꝓnunciandum ſctm̃ verbũ tuuʒ
vir pollutus labijs repꝛobus ⁊ incircumci
ſus inueniar Male nimiꝝ pᷣſumit ſoꝛdes
alienas vel loquendo vel oꝑando tergere
qui totus peccati volutabꝛo demerſus eſt.
Quamobꝛez tibi domine ieſu / non tantu;
pedes affectionum ſed etiam caput inten/⸗
tionum et manus oꝑationumad abluen⸗
dum offero. Irroꝛa deſuper diſtilla pluui⸗
am voluntariam gratie tue.quatenus per

venam oꝛis mei egrediaturverbum plenũ

virtutis.et bene ſonans.quo per auditum
ſuſcepto.mundi fiant omnes ꝓpter ſermo
nem tuum.digni quoq; inueniamur habe
re partem que repꝛomittitmundis coꝛde.
quia ipᷣi te deum videbunt. Fiat hoc illa.iĩ
tercedente mundarum mundiſſima matre

tua quam interpellamus ꝓpter hocatq; ſa

lutamus dicentes.Aue gratia plena. Si
non lauero te ꝛc. Dura valde qʒ tremenda
ſententia. ſi non lauero te non habebis ꝑ⸗

—

1

natur ei qui lotus ab eo non fuerit:⁊agno
ſcet qꝛ hic ſumma paupertate miſeria ⁊ ca⸗/
lamitate pᷣmitur.Quippe pars iſta domi/

nus ett.qui ſe mercedem magnam et om̃e

bonum nominauit de qua gloꝛiabundus

ꝓpheta totus exultauit dicens. Deus coꝛ/

dis mei et ꝑs mea in eternum deus.(Pꝛo

qua inſuꝑ commendatur maria quia opti
mam partem elegit que non auferetur ab
ea.cui pars hec vberrima et maxima poꝛ/
tio non ſufficit/nimis auarus vel ſtolidꝰ ẽ

Quig eſt igitur dominum dicere. Si non
lauero te/ non habebis partem mecum:ni

ſi eum dare patenter intelligi.ſi non lauero

te.nõ hẽbis me.ſepara beris a me. E

ro quid vltra pfecto reliquum eſt.niſivtta

lis illotus/pijciatura facie dei/etiam a ſoꝛ

te ſanctoꝝ.eatq; maledictus in ignem eter

num cũ illis.quoꝝ (ſicut apocalipſis ſcri/

bit)pars erit in ſtagno et igne ardenti⁊ ſul

phure. Ignis quoqʒ grando nix glacies
ſpiritus ꝓcellarum pars calicis eoꝝ. Si
Pnnsver- illotoꝝ tam hoꝛrenda tam into
erabilis dicitur. de toto quid expectandũ
cenſemus. Maledictus qui partem ſuam
hoc modo facit deterioꝛem. ¶ erreat igi

tur vnumquẽqʒ noſtrum viri patres ⁊ fra

tres.terreat et erudiat hec foꝛmidanda ni/
mis ſententia.ſi non lauero te / non hẽbis
partem mecum. Pꝛimum erat vt viuẽdo

innocenter/cuſtodiremus nos immacula

tos ab boc ſeculo.nũcvero qꝛ polluta ẽno
ſtra mens et cõſcia.ſupereſtvt lotio diuina
nos emũdet. Sed vnde ſoꝛdes in nobis:

Vndiq; pꝛſus. Polluit nos ſuꝑbia inui/

dia ira accidia ⁊c. Polluit nos ſicitolim
in lege immũdus cibus ⁊ hoc ꝑ malam de

lectatiõem. Polluit nos immũdus moꝛ⸗

bus vtlepꝛa ꝑ malũ conſenſum. Inmun
dus tactus in oꝑe. Inmũdus locus in ꝑ
uerſa cõſuetudine. Polluit nos ꝑ omneʒ
modũ ꝑs quã arbitramur nr̃am eſſe/mun
dana cupiditas.que eſt ꝑs vilis vana fra⸗/

gilis ⁊ damnoſa. Talem ꝑtem figuratam

habemus in Nabugodonoſoꝛ.deq̊ Dani
elis.iiij. Cũ feris ꝑ seſꝰ ĩ herba terre.Coꝛ
eius ab humano cõmutet᷑ ⁊ coꝛ fere dek ei.
Attendite vilẽ ſocietatem.qꝛ cũ feris carẽ/

tibus ſenſu.Et nonne homo cũ ĩ honoꝛe

elſſet non intellexit: compatus iumẽtis i
ſipientibus ⁊c. AUide vilem poſſeſſionem

—

41

tem mecum. Attendat veſtra deuotio que
ſit pars cuius ablationem dominus cõmi

quia in herba terre. Et quid herba terre
niſi texrena felicitas.de qua ꝓpheticus ſer /
mo. Mane ſicut herba tranſeat. mane flo-
reat⁊ tranſeat.veſpe decidet induret are/

ſcat. Deniq; cõſidera vilem cõmutationẽ
et coꝛ fere detur ei Fera etſi nõ habet ſapiẽ
tiam/retinet tñ cudelitatem Siculoti / be
ſtie ſunt in humang effigie latitãtes ſcõm
verbũ Denece ⁊ Boetij. Deductõeʒ omit
to. ¶ Sed vnde vobis lotio? Attẽdite qꝛ

B lauat nos ab inquinamentis nr̃is magr ⁊

diñs ſoſter ieſus xpᷣus.Effundam inquit
ſuꝑ vos aquam mũdam.Alioquin ſi non
lauerit/nullus mũdabitur.nemo nõ pꝛiua
bitur ꝑte ſua.Lauat autẽ.Quõ lauat:mi
niſterio penitentie ſalutaris.que velut lo/
trix ſagaciſſima diligens⁊ virtuoſa/pꝛepa
rat aquaʒ in cõtrione.abluit in cõfeſſione
extergit in ſatiſfactone.Sic reſtituit᷑ pars
noſtra dens/in ꝑfecta recõciliatione. Felix

pars.qꝛ velut pars beniamyn/ſuꝑatin qqn
ꝙ; ꝑtibus/ꝑtem immũdoꝝ. In bonis na/
ture que repantun In bonis foꝛtune q̃ poſ
ſidentur. In bonis gratie gratis.date que

multiplicantur. Deniq; in bonis gre gra/
tificantis.? gloꝛie beatificãtis a quibo alij
pꝛiuant᷑. ¶ Animaduertat vnuſquiſq; no
ſtrũ/quid dicat xpᷣus quid ve intelligatad

noſtrũ documentũ.ſi nõ lauero te ⁊c. JRa

dicebat mihi ipᷣa meditatio mea contexere
ſermonem cõſequenter de lotione peccato
rum ꝑ miniſteriũ penitentie/cuius eſt hoc
officium deſup commiſſum ꝓp reſtitutione
partis noſtte.Offerebãat ſe concoꝛdanti
diſtinctiones ſine numero deſcriptiris/p
ilatatoe pſecutionis pᷣmiſſoꝝ.tum ecce/
ter meditandum ⁊ ſtudendum/irrumpere
viſa eſt ſecretum thalamuʒ coꝛdis mei.pe
ſtis impꝛoba/ſcientia inflans curioſitatis
noxie germen. poꝛtentuoſa matereadem?
filia. Honſtrum heu boꝛrendum ingens
Hic ambulat in magnis et mirabilibaſuꝑ
ſe. Ponit in celum os ſuum et lingua eius

trãſit in terra.caput quoq; inter nubila cõ

dit.quia ibi eſt tenebꝛoſa aqua in nubib
aeris. ¶ Bec poſtq; animaduerterit perge
erne areenſtenria loqre pepulit ne.
ad cuius impulſum cum tremiſſem et faci
em conuertiſſem. ipa me toꝛua indignabũ
daq; animoſitate ſuſcipiens vt arrogans
eſt tumida. Abi inquit in malam hoꝛam
tuam. quid cogitas. quid oꝛdiris. quid pu
ſillus iſte et degener animus / obꝛepſit tibi

dantie ?-

us qͥd vecõſulciꝰ ꝙ vt denr̃a lotiõe crebꝛo

vt famam negligere vt perpertuam con⸗

flare nõ hoꝛꝛeas infamiam.Quid me ſpe
ctas ita.dum omiſſis conſiderationibo al-
tis et ſubtiliſſimis ſpeculationibus. mate
riam commaniſſimam aſſumis.quaſi in

eadem iugiter cantilena nugatoꝛia perſe/

ueres.quaſi pueriliter vulgariſſimum car
men afferas vel efferas. inque humiles
materias.nunquid deſunt tibi miſteria/lõ

ge plus difficultatis et vere laudis haben/

tia/circa ſacramentũ altaris et benedicte
paſſiouis Illic tuum ingenium.tuam ma

nifeſta eruditiõem.coꝛam viris omni do/

ctrina ſuꝑeminẽter eruditis. Anignoꝛas
vbi loqueris.Adde ꝙ materia de peniten/
tia/non accuratũ ſtilum vel elaboꝛatũ ſed
quotidianum exigit.qð locutionis genus
quaſi ſoꝛdidũ iam apud modernos diſſo/
lutum floccidũ ⁊ nauſeans cõtemnitur p̃/

ſertim in ſermocinalibus extra ſcholam.
MNonne demum habet in pꝛomptu quili/
bet materiam banc de penitentia/ꝑ docto
res copioſiſſime ꝑtractatam.iiij.ſententia

rum et in ſummis atq; tractatulis cõfeſſo

. „
.

rum.Quiſquis ea legere voluerit ptinꝰ in

telliget. Pꝛeterea queſo non te caſſo labo

re fatiges.neq; turpem riſum tibi ſuſcites
Hoc modo ſcientia inflans ſtomachan
do loquebar᷑ tum eſurſum elapſa eſt ſicut
placuit altiſſimo chanitas edificans cuius
introitum decoꝛem ⁊ aſpectum ſcientia in

flãs que et ſuꝑbie ſpiritu ⁊ inuidie tota ve

xabatur ferre non valẽs/mox abſceſſit tũc
charitas ſic oꝛſa eſt. Tenõ fallat pᷣcoꝛ.pꝛe
coꝛ non abducat meretrix hec peſſima.ſci⸗
entia inflans curioſavana garrula quietis

impatiens.que ſub ſpecie vana ſubnilita⸗
tis / mentes ſibi deditas euiſcerat toꝛquet.

veluti quibuſdaʒ minutis muſcularũ acu
leis. Hec gignit pꝛuritũ nõ extinguit.Hu
ius hec occupatio eſt ſemꝑ diſcere? nunq;
ad ſcientiam virtutis.ꝑuenire.arrogantio
res q; omnibus hominibus ſuos efficere
ſectatoꝛes. Hanc deſere. delectent te vtilia
magis q; ſubtilia/ad imitatiõem illiuſ qui
loquitur ꝑ ꝓpham.Ego deus docẽs te vti
lia. Nũquid non in tanta tempoꝛis egeſta
te/in tanto diſcrimine rerum / in tali moꝛ/
tis incertitudine docendi ſumus viuer̃ po
tius q; diſputarevel acute fãtaſiari.Quod

tibi pᷣeipitdeꝰinqͥt ſapia illa ohe ſp Poꝛ

d ſalubꝛi

ro ſi q̃tidie peccãdo ſoꝛdeſcimꝰ.

—

*

—
=
=.
—

.
ſtfacl
fidi
pn
men
penit
cone
nore
ltyen
noco⸗
(no.
Muil
Erchen
en
Oun
Wim
tllig
heſt
d lepze

mon,
ne ſpe
onibgt⸗
Wmate
luſtin
wupeſe,
lumm N
ebmnis
miſtenu⸗
kohaden
benetiet
Ntamm
vomnide
Anignn
depenin
bomlſt
nisgenvs
nos diſſo
mniturß
ma
mquli⸗
1doco
ſofenna
s cöſſ
pnintin
ſolbo⸗
lins
ntun
tſat
uins
nain
ae
ſtͤe
NANe
Wie
nanens
ſodrin⸗
Ntorgoet
Ganiacd
nguth
net nund
mgmmao
vefficere
tleyelia
linſqi
ciste
risegeſt
lali mor⸗
gvinerpe
riOnod

uſoto⸗
ſein
goethe

nerunt. qꝛ deni

In cena domini factus

ioquamur. Anxie queramus.aſſidue ptra
ctemus. O quot ſibi videntur ſapiẽtes in
oculis ſuis.quot litterati et docti q̊ hec ne
ceſſaria ideo neſciunt.quia velut facilia le
gere retinereq; deſpexerunt.qꝛ inſuꝑ tem

prus ingenium curam in ſuꝑuacuis cõtri

9

iq; bonam vitam que taliũ
optima doctrix eſt.colere neglexerũt.quos

tangdem ſi deo ppicio reſipiſcere contingat
ſi ad melioꝛa ſtudia mentem diuertere. pi
gebit affirmo pudebitq; temꝑis acti.Oua
re: qꝛ feſſi et confracti nihil inueniẽt devni
uerſo laboꝛe ſuo niſi vanitatem arguendaãa

et curam ſuꝑfluam.ſentientq; vixſe diſci⸗
pulos idoneos ad illa cogitanda/in quib⸗
dudum magiſtri eſſe debuerant.qð et falſo

crediderant.qꝛ tam ceca ſemꝑ eſt tam inſo

lens / inflantis ſcientie anogantia. Denti
ent ad extremũ nihil difficilius eſſearte be

neviuendi.nihil plane ſubtilius:nibil ſub
limius atq; diuinius. Perge igiturvt cepi
ſti.neq; ſermonem de lotione pedũ anime
hoc eſt affectionũ / quõlibet interrũpe.boc
neceſſitas quotidiana. hocinſtans paſche

feſtiuitas qua verus agnus dei cũ aʒimis
ſinceritatis ⁊ veritatis.edendus ẽ. Hocpᷣ

ſens ſocietas eoꝝ qui non ſe ſolos ſed ali /
os habebunt erudiendo lauare / ſiagitat „
ervpoſcit. Atuero tradita ſunt hec in libeis
theologoꝝ copioſe.tradita ſunt:.ſcio etia⸗
veritas altera que non tradita eſt.nec va/

cat omnib omnia legere.et habet quid la

tentis energie viue vocis actus ⁊ in aures
tranſfuſa foꝛtius ſonat? tenacius memoꝛa

tur ¶ Charitas bec ſuadens / qedite ꝑſus
ſit facile monitis ſuis obſequi. Vnde glo/⸗

rioꝛ in dño de cuius munere eſt modeſtuʒ
piumq; quodlibet ingeniũ. Remãſeratta/
men ſcrupulus aliquis / ſi materiaʒ hãc de

penitentia lotrice mentis optima/tractare

cõuenientius opoꝛteret vel deelam ꝛtoꝛio
moꝛevel ſcholaſtico. Pꝛimum accuratius

et venuſtius eſt. alterũ acutius ⁊ quodam

modo verius eſtim atur. Pꝛimũ magis ac
cõmodatur affectui.ſm intellectui Pꝛimũ
plus allicit. Scom plus inſtruit. Cãdem

excircũſtantia temꝑis ⁊ ꝓꝑ auditoꝝ quali/

tate inductus ſum ſcholaſticũ moꝛẽ gerere
Nuotidianus nanq; ſermo eſt et ſcholis

vſitatus.nec rurſus egemus interpᷣte ſi in

telligatur etiam a parum intelligentibo be
ne ſatis eſt. Omittatur oꝛnatus/niſi qͥ ſpõ
D tepaoneneri: Picamus inpꝛimis alti/

*

tractemus tri

4

tura doctoꝛi

us repetentes/ꝙ lauat nos chꝛiſtus mini/
ſterio penitentie ſalutaris.que penitentia
haurit aquam et quodammodo fundit in
peluim coꝛdisnoſtri per contritionem. ab

luitet ſoꝛdes eijcit per confeſſionem. exter /

git deſiccatet clarefacit per ſatiſfactionem
Hec tria per oꝛdinem nunc egit emun/
datoꝛ noſter chꝛiſtus miſit aquaʒ.lauit.ex
terſit. Hecdiceudoꝝſumma eſt hec tria no
taſſe lego pſalmiſtam. Dixi confiteboꝛ ad

uerſum me ⁊c.id eſt firmiter ꝓpoſui.ecce cõ

tritionem. Iniuſticiam meam domino. ec
ceconfeſſionem. Et tu remiſiſti impietatẽ
peccati mei.ecce ſatiſfactionem. Etrurſuzʒ

alibi. Iniquitatem obio habui.hec eſt cö/

tritio. ⁊ abominatus ſum. heceſt confeſſio
que extra vomit abominabilẽ peccati ſon
dem.Etlegem mam t dilexi anner
tiſfactio in cuſtodia legis dei.unc per
plices huius officij cõditio/
nes. quaſi iter trium dierum perambulan
tes.Etquia in paucioꝛibus via magis:rẽ
totam ſub bꝛeuibus terminis atq; metha⸗
phoꝛis coartemus.
LTaq; ꝓ lotione noſtra miſtrata⸗

gquame non
ſed calidam. mundam amaramyvi
uam qrebꝛam et cõtinue ſcaturientem. J

Eta que quatruo/quadeupler eſt de cotriti

macoſideratio

K T õ

qua contritionis ſit calida. hoc fit per cõ
uerſionem in deü. fide ſpe et charitate ſub⸗
nixam. Sicut homo auertens ſe a deo et
conuerſus ad creaturas/ſoꝛdes contrahit.
ſicecontra mundatur. Hoc eſt quod dici⸗
ctoꝛibus.quia quattuoꝛ requiſita
ſunt in contritione. Conuerſio ad deum.
auerſio a creatura. Infuſio gratie.et expul
ſio culpe. Hunc caloꝛem non babet aqua

illoꝛum qui dolent de peccatis ſolo timo/⸗
re pene.ſicut fit in iẽ damnatis ⁊ in cõdem
nandis.ſicut communiter euenitin moꝛte

vbi affectio commodi que gelida eſt etnõ

iuſti/dominatur. Quo circa ſequitur er

pediens eſſe puenire hoꝛaʒ moꝛtis ad han

riendum hancaquam et calefacienduʒ / ex
bona et quotidiana meditatione Signũ
frigiditatis eſt/ſi homo crederet diu viue
re/vellet diu permanerein peccato. Non

ſic ille q dicebat:ſe nõ minus ſeruituꝝ ðo

ſiↄſtaret certiſſie mille annoꝛum ſpacio

—,——

am contritio non qualemcũgz

Bermo de penitentia

pꝛotracturus eſſet vitam Sic illa que co/
gitans de inferni ſupplicijs et de odio dei

regnante in damnatis/ſupplicabat vt eti

am ſi damnarerur tamen deü diligeret. ſic
Job Etiamſi me occiderit/tamen in ipſo

bo.
ecundg. agterea ſitad

E A. mũda contritiõis
Hoc dicit᷑ ꝓpter eos qui cum ſuis lachꝛi/

mis miſcent ꝓpoſitum delinquendi vel in

volũtate peccati huius vel iſtius manent
vel a manifeſtis peccati occaſionibus nõ
declinant. Hec turbida aqua eſt/non mũ/
dans ſed inquinans Sed queret qͥs.Oꝑ
tet ne contritũ firmiter credere ꝙ de cetero

non peccabit. Plane non opoꝛtet.ĩmo foꝛ

midandum eſt de ruina.alioquin temeri/
tas eſſet/qualis in petro. Siquideʒ aliud
eſt ꝓponere et velle non peccare ꝓ futuro.
aliud de hocipᷣo pᷣſumere. Dixerũt in hac
parte doctoꝛes aliqui ꝙ ſufficit negatiue
ſe habere. hoc eſt nõ habere actuale ꝓpoſi/
tum peccandi.pᷣſertim cũ additnr cõfeſſio
ſicut dicunt de baptiſmo qñ non opponit
obex.Alioꝝ rationabilioꝛ et ſanctis con/
foꝛmioꝛ eſt ſententia/qð opoꝛtet poſitiue
deteſtari peccatũ et de melioꝛi vita ꝓpone/
re. Cõpatitur autem ꝓpoſitũ illud timoꝛes
et tremoꝛem de caſu. ſed non amoꝛem de/
ertiꝗa. Rurſus tertio ſitaqua cõ
mLEH. mitionis amara. Hãcha
bere volebat qͥ dicit. Recogitabo tibi om
nes annos meos:in amaritudine aĩe mee:
Notandũ tamen ꝙ duplex eſt amaritudo
talis. Vna ex dictamine rõis et ſua deli/
beratione deteſtando peccatũ.et hecẽ vir
tus imperans doloꝛem.Alia ſequitama/
ritudo in ſenſu ſi non ſit indiſpoſitio com
plexionis vel conſuetudinis vel aliũde.et
bec non ſemꝑ xxigitur.qꝛ nõ ſemꝑ eſt ĩ po
teſtate noſtra flere ſenſibiliteretiam cũ vel

lemus.ĩmo et in aliquibus doloꝛ iſte poſ/

ſet eſſe nimiꝰ et declinans ad exceſſum.ſi/
cut in mulierculis aliquibus aut melãco/
colicis / habentibus ex leui cauſa lacrimaſ
etiam vſq; ad turbatiõem cerebꝛi et oculo
rum caliginem. Aliqñ plus meritoꝛiũ eſt
velle flere et non poſſe qᷓ;ᷓ fletibus abunda
re. hoc eſt qð dicitur. Dole ꝙ non doles.
Dueretvlterius aliquis/ſi cõtritiõis ama

ritudo tanta eſſe debet vt homo malletdã

nari vel annihilari q; nuſſus peccare.vel

. . .

lis ſq; pᷣſumptio vel mẽdaciũ.
terea ſi quis habens filiũ ex adulterio/te⸗/
netur dolere de tali filio etvelle ip̃ᷣm nõ ha

etiam ꝑdere omnia que habet /etiam coꝛ/

pus: Colle inquiſitieõs tales curioſas

et ꝑiculoſas et ideo omittendas o anima.
et dic ita. Lu ſcis fragilitatem meã. tu fi-
delis es ⁊nõ ꝑmittis metentari ſuꝑ idqðᷣ

poſſum.id eſt. non cadere in tales neceſſi/

tates hoc vel illud eligendi niſi dares vir⸗

tutem bene eligẽdi. Hoc mõ ſeruat᷑ humi

litas cum iuſticia vbi ſi fieret electio alteri
us panis/immineret alterũ ex his ꝑicu/

neres p

buiſſe. Rñſio ꝙ hicfacienda eſt ſeꝑatio fi

lij et peccati. Diligendꝰ eſt filius.odiendũ

eſt peccatũ.nec eſt vna dãda electio in his
rehus. Hota de matre magiſtri ſentẽtiaꝝ.

=

(31Wα11 Poſtremo ſit aqua cõ
narta. Kodro rgua es.
bꝛo et quaſi iugiter ſcaturiens.hancopta
bat ꝓpha dicens Quis dabit capiti meo a
quam ⁊ oculis meis fontẽ lachꝛimarum.
Hoc ſic ĩplebit/ſi moxæt ſemꝑvt fit actua
lis recogitatio de peccatodolet homo de
teſtãs illud/modis⁊ dictis.alioquin vide
tur illud appꝛobare ⁊ nouiter delinquere.
ſic qͥ iuſtus eſt iuſtificabit᷑ adhuc.⁊ ſoꝛdi⸗/
dus ſoꝛdeſcet adhuc. Qualis autẽ exigat

contritio de venialibꝰ: Dicitur ꝙ virtua⸗

lis ſufficit.dum ſcʒ quis in generali dete/
ſtatur omne peccatũ ⁊ ad deũ cõuert᷑.
Felixaĩa cui datũ eſt haberetalem aquaʒ
calidã mũdam amaram et viuã. Sed ve
coꝛdi noſtro ⁊ ſimilibus coꝛdi duro ſuper
adamantem ⁊ ſilicẽ qð niſi emolliat᷑/male
habebit in nouiſſimo. Quis dabit huica
quam in peluim coꝛdis mei. Percute do⸗
mine ieſu virga tua ſilicem hanc/vt fluãt
aque largiſſime.quẽadmodũ factũ eſt oliʒ

E

Pcutiente moyſe petram in deſertto.¶ Le

gide quibuſdam tuis ꝙ nõ hũñtes hacaqᷓ
ad nutum.pcuſſerũt ſeipos etiam verbere
et virga materiali vt indecõſequẽter te mi

ſerante cũ plagis ⁊ ſanguine ꝑflueret riuu

lus lacrimarũ.Hec eſt vna ex induſtrijs p

daucendi hancaquaʒ. ¶ Alteram induſtri
am habemus in figura iacob/qui puteos

impletos humo et limo ſcʒ philiſteis rplẽ
tiboè/mũdabat.aut alios fodiebat.vt abie/
cta ten a/manent libero cõductu vena pu/
riſſima. O quotiens impletaia nr̃a limoꝛ
tena ſcʒ ter enis affectibo et deſiderijs. qui
bus obſtruit pĩ̃o meatꝰ aniĩe/ne ↄtritiois

*

4 nen,
noſig:
ogning.
nein ſ⸗

ſüide.

fereſi,
drcrl,
duihmni
nali

ldein

eiömnine
R
ugocieni
lenoinhe
niſnninn.
bſrcgucj
ige
ancoprn
Pinmeoa
umanm.
Ntfitaane
ahonode
guinyite
Cihaver.
Re dn
l
nͤ
lder/
mi.
guaz;
e
oſaper
Kmae
ſhrica

avenaſ
nfalimmt
ſgensgt
ennii

Incena domini factus

aq̃ fluant.Ceteꝝ purgatio hec fit ꝑx emun
Adaane ieiunij abtneniie amarũ. ſi/
cut chꝛiſtus ſurrexit a cena.depoſuit veſti/
menta. ¶ Tertia additur induſtria ꝑ ad/
iutoꝛium oꝛationis.vt ſi haurire aquaʒ ſo

liuõ ſufficimꝰ:hauriẽtes nobiſcum aduo/
ccemus.q;admodum egit ille qui a maria

magdalene gratiam impetrauitlacrimaꝝ

Ad hoc figuraliter induceretur illud ſoli /
ni(ſi tamen verum eſt) de quodaʒ puteo ꝓ

ſundo.in q̊ dum deeſſetaq/aduenit virgo

QAld os putei.et ſuo clamoꝛe aquam eduxit.

§ä3lmt conſequenter miſereatureoꝝ benignus

co tione petrum reſpicit et flet ama

ſicanima peroꝛationem ſicut axa ſuſpirãs

„ * „

impetrau num inferius et irriguum

ſuperius. ¶ Atunturalij p quarra indn/
ſtria/conſideratione miſeriarum ⁊ calami

tatum quas vident in pꝛoximis.vt indeꝑ

compaſſioneʒ lachꝛimas eliciant. Sic fut

et miſericoꝛs deus.Conſiderat animaʒ p

pꝛiam quaſi fit in purgatoꝛio. Hec indu/
ſtria locum habet in conſideratione paſſi/
onis domini noſtri ieſu chꝛiſti. De qua di
cit Bernardus ꝙ nullum coꝛtam durum
eſt qð non molliat᷑ ſi paſſio domini ad me⸗

moꝛiam reuocetur.Hic oculus xp̃ᷣi in hac
re ¶ Per has vcinam aut ſimiles induſtri
as/pꝛoferret tera coꝛdis noſtri/fuenta a⸗
gue viue.ne eſſʒ vel ſit ſicut terra ſineaqua
Deſerta inanis et vacua.terra inuia et in/

gqagquoſa.terra monſtmoſa gelboe vbi nec

ros nec pluuia cadit. Itaq; ſine hacaqua
incurritur illa maledictio chꝛiſti. Si non

lauero te non habebis partem mecũ.Pꝛo
bibeat banc altiſſinns.
Abida aqua per contritionem/

„

bonum erit initium vt fiat ablu
tio per confeſſionem. Fiat autẽ
oppoꝛtune. fiat integre.fiat vere

. *

fiata ſuo iudice.

,—;

Fiat oppoꝛtune.

— r
Hoc eſt

temꝑe oꝛdinato ꝑ eccleſiam-ſalteʒ
ſemel in anno.Et hic eſt pꝛimus caſus.
Secũdus caſus eſt ante ſuſceptiõem bñ/
dicti ſacramenti.et hoc extendere voluerũt
alih adgan actũ hierarchicũ eccleſie/q;ñ
ſine confeſſione deberet exerceri. Sed ra/
tio eoꝝ non videtur concludere niſi de cõ
tritione. Mota ſi occurrat peccatum ce/

lebꝛanti. Alter caſuſ eſt in periculo moꝛtis
fm ꝓbabilem coniecturam.alioquin ho/

coõſfitendum.et heccõſi

ciſſe dili

mo ſe exponeret periculo peccati. quia te/

neturad minus ante moꝛtẽ confiteri. Ceſ
ſante illa ꝓpbabili coniectura / licet differre
conſfeſſionem.
beat᷑ copia ſacerdotis vel penitentiarij/nec

Dudtus caſus ſi nuncha
eſt ſpes ꝙ poſtmodum antepaſchavł moꝛ

tem vel euchariſtie debitam ſuſceptionem
habeatur. Monteſſio crebꝛioꝛ etſilauda

bilioꝛ ſepe fit.nõ tñ apliꝰ in obligationem
cadit regulariter. Dixi laudabilioꝛ ſepe. qꝛ

contingere poteſt vt repetitio eſſet vitioſa

et quaſi tota eneruans deuotionis virtutẽ

ſicut in ſcrupuloſis tedioſiſſimis / nolenti⸗
bus adquieſcere cuiuſqᷓ; conſilio.Dixi p/

terea regulariter non cadere in obligatio⸗
nem.qꝛ vel ratione conſcientie hocdictan
tis.vel ſtatus aut tribulationis aut neceſſi
tatis hoc exigẽtis/aut regule ſtatuẽtis poſ
ſer gbligatio conſurgere.

(Fiat etiam integre

ſicut integra eſt contritio de omnibus. ſic
confeſſio ·. Hic ſtudioſitas ſpeculatrix de

plurimis querit Ad quereſpondere poteſt
charitas edificans. Illa eſt enim quedocʒ

deomnibus.quippe ſpũſſanctuſcharitas
eſt/qui docet omnem veritatem. Eſt etiaʒ
cchanritas finis legis.ſᷣm quam cetera debẽt
mogerari.
nialibus. Dicitur ꝙ non eſt de neceſſitate

¶ Dueritur ergo pꝛimo de ve ⸗/

.

oten deratio docet tolle-
reſcrupulos mulcoꝝ celebꝛantium.qꝛ v0e

nialia poſſunt aliter deleri q;ᷓ ꝑ confeſſioeʒ

Mueritur de oblitis. diciturq ſufficit fe

re fieret.Et ſic vel deus indulget.vel alias

reducet ad memoꝛiã. Talis certitudo ſuffi
cit ad nõ peccandũ nouiter /in celebꝛando
vel ad cõfeſſiõem nõ inualidandũ. Sʒan
deberet fieri reductio ad memoꝛiam conni

tẽtis vel inquiſitio. Sic vtiq; cũ recto mo
deramine.et ſine curioſitate noxia ſicutob

ſtetrix omnia et medicus ⁊ iudex diligẽter

inueſtigat.Alioquin a pueris puellis⁊ lai
cis et idiotis/qui nõ habent reſlectiõeʒ ſu
per acus ſuos / vir hretur aliq̃ pura cõfeſ⸗
ſio. Sciũt hoc exꝑti.Hec eſt viilitas pꝛin
cipalis cõfeſſionis. Animaduerte tamen/⸗
ꝙ ſi oblita redeũt ad memoꝛiã. illa cõfiten

qa ſunt eidem ſacerdotivel alteri/qq; eẽnt

dimiſſa. ſicut de peccatis diximus in cõtri
tione deletis.

one deletis. ueritur dedubijs. Du⸗
bia ſunt in aiblicidifferentia⸗ ſcutporho

Bermo de penitentia

eſtimare ſe deliquiſſe in hocvel in illo. Aut
enim credit magis.ꝙ peccauit moꝛtaliter
in hoc facto vel in illo.et ſic tenetnr confite
ri vel deponere conſcientiam Aut dubitat

exequo.et ſic ſimiliterobligat᷑. Aut credit
magis:ꝙ non peccauit cum dubio tamen
de oppoſito / et hoc dicitur ſcrupulus. etꝓ

hoc dubio non tenetuir / niſi aliunde tenere

tur.qñq; expedit dicere qñq; et ſepius con
temnere et cõtra agere/pᷣſertim habito con

ſilio ꝑitoꝝ. Item in dubijs ſub conditone
cõfitendo eſt ⁊ poteſt certa abſolutio dari.

Item in dubijs conſurgentib ex iuriby et
exſententijs poſitiuis /poteſt nõ confiten/

tibus expᷣſſe abſolurio admiſtrari. ¶ Oue
ritur de circũſtantijs: Rñdetur ꝙ quedam

ſunt peccata moꝛtalia/que ſqʒ mutãt ſpẽm

vt furari in templo. ille ſunt de neceſſitate

confitende. Quedam aggrauant peccatũ
notabiliter. vt rapere centum.plus ẽ qᷓ; de
cem.et tales ſi habentur in memoꝛia.dicẽ/

de ſunt Quedam aggrauanttantũmõ mo
dum faciendi.tales non ſunt dicende ð ne
ceſſitate.imo qñq; omittende.vt in pec

to carnis.niſi p ſecuritate maioꝛi ⁊ dubi

ne peccatum mutauerit ſpẽm. Quedam at
ieuiantes. quedam imꝑtinentes. Alleuiã/
tes non ſunt dicende niſi in dubio ſcanda
li ſedoria jm tinentes omnino dimit
tende ſunt niſi p
¶ ODueritur de circũſtantia ꝑſone cuʒ qua

amiliaritate ↄtrahenda.

fit peccatum: Rñdet᷑ ꝙ eſt regulariter tacẽ

da.niſi vel vbi/nõ poteſt aliter peccatũ di⸗

ci. vt ſi vir / abuſus eſt ꝓpꝛia vxoꝛe. Velybi
poteſt pdeſſe non obeſſe.tam dicenti q; au

dienti.q;ᷓ ꝑſone illi peccatrici. Addũt alid:
ꝙ ſi aliter non poteſt dici peccatũ quin co/⸗

feſſoꝛ agnoſcat pſonam: ꝑgendum eſt ad
alterum. Hoc eſtimo cõſilium eſſe / non p/

ceptum.niſi vbi poſſet obeſſe ꝑſone illi re/
uelate. ¶ Oueritur de caſibus reſernatis⸗

Hic eſt tam ꝓfunda difficultas/vt duran /
dus doctoꝛ exercitatiſſimus in iſtis.tractãä
do hanc materiam dixit ꝙ expediret habe/
re ſuper hoc papale cõſilium. Et difficul/⸗
tas (vt bene tangit)puenit ex reſeruationi

„

bus peccatoꝝ/aliter q;fit in curi

cata aliqua/niſi publica ad terroꝛem alio/

rum. Vna mollicies reſeruabit᷑ adulteriũ
mulienmm / peccatũ ſacerdotü cõcubinario

qꝛ non reſeruat curia romana vt dicit niſi
quaſdam irregularitates aut penas Dicũt
gliqui ꝙ iura nunq; voluerũt reſeruare pec

rum. ¶ Si p̃lati omnesattenderentpfun
de/ qᷓ;ta eſt difficultas q;tum onus dicere

peccata ſua ſecreta etiam vni /ipᷣi(credo fir

miter) nunq; tale ingum imponerent leu/
ter ceruicibus ſubditoꝝ. VUnde innumera
biles pᷣcipitantur in infernum Düle pe/

nitentiarij non ſufficerent in hac ebdoma

da/ꝓ conſeruatoꝛibus reſeruatoꝝ Cogno

ui plures qui ꝑ biennium vel trienniũ vix
potuerunt induci ad confitendũ quedam

ſuoꝝ peccatoꝝ. Qualiterergo talia dixii/
ſent vni pᷣlato vel penitentiario.pᷣſertiʒ pu
eri et puelleet mulieres verecũdiſſime. Di
ci non poteſtq;tus ẽ in pudoꝛe tyꝛannus

redentes terrere ſubditos occidunt.⁊ de
mergunt tacentes in infernum. ¶ Exhae
materia et alias ꝑpendite/quanta difficul

tas eſt in materis moꝛalibus et theologi/

cis vtilibus/in quibus homines ꝑ totam
vitam exercitatiivix ſciũt qͥd dicere.Quid

igitur facient ſcholaſtici noſtri tꝑis/qͥ ma //

terias tales neccogitare nec legere ſuꝑficie

tenus dignantur dicentes. O ſciemꝰ? talia

eum vellemus. Velint ergo tales aliquan
do.alioquin nihil ſcient etiam quando vo
luerint pauca ſcient.¶ Sed dicamus ad

id qð queritur / qualiterſe habebit pecca⸗
toꝛ /habens caſus reſeruatos: Hec eſt ce

ta concluſio ꝙ ſi habeattalem ſacerdotem
qui poteſt et velit enm abſoluere nec inde
ſcandaliſetur/tenetur totũ dicere Exempli

gratia. Si vadit ad epᷣm/⁊ epᷣus vult totũ
audire dicat. Siad ſuum curatũ qui po/
teſt abſoluere/ſimiliter dicat.dum tñ vtro⸗
biq; ſit ſecuritas ꝙ neuter ſcandaliſabitur
ꝑ ꝓnitatem ad peccatũ.vt in materia fidei

vel in peccato carnis. Ded querat tuncali
os de licentia ſaltem petita. Si autem epᷣs
qui poteſt omnia abſoluere/non vult niſi

reſeruata audire.⁊ alius nõ poſſit niſi non
reſeruata.⁊ nõ abeſt bona volũtas ⁊ bona

fides in cõfitente.Nõ audereʒ dicere quin
pogerpertata ſnalſto moönihialateient
igatus duabus excõicationibo põt abſol⸗/
ui.pꝛimo de vna.poſt ꝑ decem dies ab alte
ra.ſicut etiaʒ in diuerſis diebo põt fierivna

cẽfeſſio. Iaq; nõ requiritur tanta vnitas

hic ſicut in alijs ſacramẽtis.Eteſt ibi que
dam vnitas in miniſtris iſtis duob.invni

tare ſcʒ vniꝰpotentis ſacramẽtaliter itegre
et ꝑfecte ſuꝑ iſtius peccata.Nõ auderẽ pᷣGte
rea aſſerere in onus ſacr̃i cõfeſſionis/ꝙ ta
lis teneretur ſuo ſacerdoti qui non põt de

amnibus abloluereomnia dicere. Scio
camen ꝙ tutius eſt et ſalubꝛius(ſed non qᷓ

libet poteſt faciliter induci dicere peccata
ſua ſic diuerſis.qꝛ (vt dicit ſcotus)talis cõ

feſſio de vno peccato pluribus non vocat
ex genere ſuo eſſe ſecreta.qꝛ iſti duo qͥ audi

erunt/poſſent ferre teſtimoniũ cõtra cõfi⸗

tentem in foꝛo cõtentioſo. licet peccarẽt. ũñ

valetet teſtimoniũ. Item nullus innitus

poteſtlvt videtur cogi dicere bis peccntũ

ſuum in cõfeſſione.cum lexdiuina non co

.

t velobliget niſi ad ſemel cõfitendũ.Et⸗/

K. in religioſis opoꝛteat pluribo cõfiteri. B

eſt deeoꝝ volutate qui ſeregule ſummiſe⸗/

runt.Si dicit᷑ꝙ ſic curatus ſacerdos/ nõ

voenoſcererneccatoꝛe rct hocargucrer e

omnia peccata dicenda rurſus eſſent

Factus in cena domini

Certio fiat nere ſci

licet non ficte. hoc eſt in cõtritione? chari
tate. m ꝓbabilem cõiecturam. ¶ Utrum

autem cofeſſio que fit ſine charitate liberʒ

ne iteꝝ dicant᷑ peccatavel a crbto eccleſie

eſt diff cultas / vix inter ſchola

os ſuffi⸗

cienter diſſolubilis. Oſtendit hoc mult i/
plec opinionũ varietas. Dicit aũtdominꝰ
ꝛvilhelmus ꝑiſieñ.⁊ alij cõiter/q attritõ q̃
alias nõ eſſet ſufficiens/fit ſuffciens virtu
te ſacramenti. Ponendũ eſt igitur ⁊ dicen
dum ſicut quidam in euãgelio,. Credo do
mine. adiuua incredulitatem meam. ita pe
nitentiario.adiuua dñe impenitenriã meã

neritur ſi tali debeat dari pnia:- Rñde

tur ꝙ ſic/nõ abſoluẽdo ſed ad cantelã et p/⸗

Coſiliũ Am bꝛoſij Age interim quicquid
boni potes.et malũ abbꝛeuia. ES

ſeruatiõem ꝓ futuris vt deus coꝛ illumiĩet.

dicit ſe cõtritũ.et putatcõfeſſoꝛ ꝙ mẽtitur/⸗
yel ſcit aliũde.vel nõ vult facere cõſcientiã

fed excuſare: Reſpondeo.ꝙ pᷣdicere dẽt ſi⸗/

biiꝙ abſolutio nõ vʒ:ſi poſuerit ipedim̃tũ
eæt ꝙ' intentio ſua nõ eſt eũ abſoluere niſi fa
ciat que ꝓmittit ⁊ dicit. Att abſolutio de/
bet fieri abſolute.Eſtaũt foꝛma talis Ego

teabſoluo pꝛimo ab excõicatione. Item
ego te abſoluo a peccatis tuis mihi cõfeſ/

lein nolean s erfii ⁊ ſpũſſancti amen.

Roed in nullo caſu reuelanda eſt etiam in

nec papa poteſt diſpenſare. Itẽ nec

de cõſenſu cõfeſſi niſi dicat exrra confeſſio

nem. Item necad interrogatioem cniuſcũ

q; iudicis ꝑ quodcũq; iuramentũ.niſi ho/

nid ſi

abominalibus ali

mo ſciuerit autp teſtimonia qꝛ diceretunc
põt et ideo debet. Hõ fatuam cautelam ali

quoꝝ. Item etſi ſola peccata ſintꝓpꝛie de ſi

gillo confeſſionis.tamen penitentie dateꝛ

pſonenoiateſunt cclande. Inquiretenau
tem ⁊ reuelantes / grauiter peccant. eſſent
puniendi pᷣſertim vbi ex curioſitate non ex

de gſonis coͤfeſſis expedit magis tacere q;
aliquid dicere vellaudando vel vituperã/
Fiatpoſtmo-

—

iudice. Judex in cõfeſſione eſt vel pa/
pa velepᷣus. vel cumtus vel aliquis legitti
meab aliquo iſtoꝝ delegains. Quenit cui
ſit expedientius cõfiteri? Rñdeo ꝙ; regula

niter er cerenis ptibo ſuo curato oꝛdinanio.
Pꝛimum ter obedientiam. deinde ꝓpter

ficilitatem habendi eum poſimodũ in pe⸗

riculis moꝛtis.vel in ſaccoꝝ adminiſtrati

one. ¶ Dueritur ſi cofeſſi habentibo pote/

ſtatem delegatam / teneantur ireꝝ peccata

eagem ſemel in anno cõfiteri? Rñndeo ꝙ; ñ.

5pſertim vbi de conſenſu curati hoc factuʒ

dit etiamvt talis i

gare euchanſtiam.

ſet credere⸗ Rñdetur

uid ſicuratus nol
q; cuilibet in foꝛo cõ/

ſciẽtie ſeu cõfeſſionis qredenqũ eſt p ſer cõ
m ſe. niſi in caſib publicis qm̃ aliter cura

tus nõ poſſet certificari.etiamſi ſibi fieret

coõfeſſio.¶ Quid ſi cõfeſſoꝛ erret/in abſol/
uendo plus q; põt? Rñdet᷑ ꝙ ſi pctõꝛ erat

bonafide/? neſciat impeqimentũ/ſecunus

eſt. Si aũt ſciat/ ñ rite abſoluitur. Si eniã

poſtmodũ ſciat unpedimenti fiiſſe teneẽ
teri. Dare vero regulã

vt plurimũ iteꝝ cõfite
generalẽ/qñ ſi qñ nõ.eſt plixũ nimis at/
diſf ale. CFeikrablutis pedu heofeſt/
onem/que ita fit oppoꝛtunę.integre.nõ ſi⸗

cte.⁊ ſecrete.⁊ a ſuo iudice. Sed ve ſoꝛdibꝰ

inah⸗ liquoꝝ ⁊ eluibilibo quos
in aꝑtũ cõfeſſionis venire ⁊ palpari vel tã
gi /imo vel videri nõ ꝑmittũt/quattuoꝛ pe
ſtes impꝛobe.pudoꝛ.timoꝛ.pᷣſumptio.de/⸗
ſpatio. ¶ De pudoꝛe habemus in Tho/

bia cui volẽti lauare pedes occurrit piſcis

volẽs eũ deuoꝛare.Quid piſcis iĩ aqlatẽs⸗
niſi pudoꝛ occultus.ſed ſuffocangus ehii

RR

iamyt talis in anno ſemel ſe pꝛeſentzʒ
crato ſuo ꝓ ſacro ſuſcipiendo etobedien
tia impẽdenda. alioquin curat poſſet ne/

*

dortalis. etad multa tandẽ vtilis inueni᷑.

ad cibum contra demonium etad vimnm.
Applicationem nõ pſequoꝛ. ¶ .teterum
ſcabies ſic latet in aliquibo/ vt ſe ſcabioſos
non credant/dicẽtes quid ego feci? Sum
ego fur vel homcida?: Hoc còtingit eriaʒ il
lis qui deuoti reputant᷑qꝛ latʒ ſuꝑbia ſub
tile malũ que nõ ꝑmittit deuenire in ↄgni

tionem peccatoꝝ.cõtra qð oꝛabat pꝛeſta.

Illumina oculos meos ⁊c. Exꝑtus ſuʒ de
mMultis et in mitis/qui ꝑ quattuoꝛ aut tres

annos fuerũt in peccatis grauiſſimis quã

uis fere quotidie cõfiterent᷑ ⁊ vt eratſuao/

pinio penitebãt. Quid ergo erit de nõ reo

gitatiõiby annos ſuos in amaritudie anie
ſue:ſi recogitantibo ſedule/talis cecitas e/
uẽiat. Quẽ ñ exterreat ꝗð dicitapls.Nihil
mihi cõſcius ſum eRwol ue der⸗ pꝛe
ſumptio ſeu repꝛomiſſio nequiſſima dece/⸗
pit plures/hñtes vocẽ coꝛninaʒ/cras qas
cõuerti poteris cũ voles. Hec vox innũera
hoim milia ⁊ ꝑdidit ⁊ ꝑdet.qꝛ qui nõ ẽ ho⸗
die/cras minus aptus erit. ¶ Poſtremo
vidimus deſperatiõem in iuda ⁊ cavn ⁊ /
buſdamalijs. Migrat iudas.i.cõfeſſio ſer
uus optimꝰ/ꝓpter multitudinem ⁊ afflictõ
nem ſeruitutis.qꝛ ſcʒ quotidie fit reiteratio
peccatoꝝ que iudas abluere tandem refu/-
git et deſperat. Abijciamus hec impedimẽ
ta.qꝛdñs ⁊ ſi rẽ grãdẽ nobis diceret bñ face
re debueramus q;to magis qꝛ dicit cuilibʒ
nr̃ mvade ⁊ lanare ſepties.i:pfecte.
DOnuertamus poſtremo oclos no
ſtre cõſideratioòis ad exterſiõdem qᷓ
fit ꝑ manũ ſatiſfactiõis. S
ſio hẽat aſpitatem ſeu penalitatẽ

dem ext

habeatrõnabilitatẽ. heat claritatem. bẽat

celeritatem. ¶ Pꝛepoſueram m hecqua
tuoꝛ quedã diſſerere ſalubꝛia de mõis iniũ
gendi ſatiſfactiões vt nec graues ſint necĩ
poꝛtabiles.nec publice p peccatis ſecretis
Pec dentur inuitis aut ſi nõ fieri qedãtin
qꝛ melius eſt cũ ꝑua pnĩa ⁊ quaſi nulla du
cere hoĩes in purgatoꝛiũ:q cũ foꝛtiq̃ nõ fi

etoppꝛimere ⁊ detruderei infernũ. Necex
igantur irregulariter iuramẽta aut ꝓmiſſi

ones de hoc vel hoc faciendo. Sed magis

oĩa in monitiõe atq; cõſilio. Deniq; ſalu/
berrimũ eſt inducere hoĩes vt aduerſitates
et laboꝛes huius vite accipiant in patien/
tia et hona grariruũactiõe.qm̃ ꝑ hoc poter̃t
efficaciter vt crebꝛo ſatiſfacere de peccatis
ſuis. et gratiarũ augmenta ꝓmereri.fiarvir

HDecqn

ermo de penitentia

tus de neceſſitate ¶ Sunt ant ſoꝛdide trãſ
greſſiones alique/que vix ad fundũ pñt ex
tergi. Exempificemus in quawuoꝛ: ¶ Pꝛi
mo:coꝛruptio alioꝝ in moꝛib. Supꝑquo
accipite quid Berengarius moꝛiens i die
ephie dixerit. Hodie mihi apparebit dñs
meunus ihus xpᷣus.vel ad glam ſicut ſperop
pter pniam meam.vel ad damnatiõem ſi/
cut formido ꝓpter alioꝝ coꝛruptiõeʒ quos
ad viã veritatis reducere nõ potui. Hoꝛre
ant ⁊ caueant hi qui ad ſimilitudinem de/
monũ/gaudent alios ſecũ trahere ad inte

7

