theologicoꝝ incõfuſus. ¶ Scientia eniʒz
quelibet inferioꝛ/ſicut ſumit pncipia ſuaa
ſuꝑioꝛe alternante eam.ſic vt terminoꝛum
ſuoꝝ ꝓpꝛietatem obſeruet neceſſe eſt.alio⸗
quin fieret velut altera cõfuſio babilonica
p diuiſiõem linguarũ.nec mutuo ſe intelli
gerent theologus ⁊ iuriſta ¶ Qua exre pʒ
ꝙ vbi de iſtis terminis hereſis ⁊ hereticus
ſymonia ⁊ ſymoniacus ⁊ ſilibus /fit mẽtio
recurſus eſſe pncipalis debet ad vſum quẽ
theologicus mo hʒ. m quẽ dicit Aug
nob ad certã regulã loqͥ fas eſt cꝑinde
ptʒ ꝙ expoſitio bulle mẽdicãtiũ/reqrit ex⸗
poniꝑ ius euãgelicũ.
¶ Důs noluit vt ſᷣm ius canonicũ regula
retur imobiliter de nccitate:totꝰ eccie pplłs
ſicut optet ipᷣm regi ſtabiliter et imobür ꝑ
ius euãgelicũ ⁊ diuinũ ¶ QCollit hec ↄſide

2

Eviij. conſideratio

Eix. cõſideratio

ratio temeritatẽ aliq̃ꝝ vel igãtiã ꝗ ſuis iu

ribꝰ poſitiuis/imobilitatẽ ⁊ idiſpẽſabilita
tẽ talẽ tribuũt ⁊parẽ vim obligãdi q̃lẽ habʒ
ipm ius euãgelicũ ⁊ diuiuuʒ.Ac ꝑinde q̃t
heu ſcãdala q̃t ꝑturbatões in euãgelico re
gimiĩe pᷣdẽ oꝛta ſint ⁊ quotidie ſuccreſcant
legi fas eſt in exꝑientielibꝛo.Tales nimi/
rũ intractabiles.q̊s ph̊s appellat immanſi
uos/neq; epikeyã neq; bonã eqͥ tatẽ recipi
unt. adherẽtes traditiõibo ſuis ſicẽ̃euange⸗
lio.ĩmo ꝓpter traditiões ſuas(ſicut cõque

riturxpᷣus) facicẽtes irritum maãdatum dei

cẽtia doctoꝛalis.et illud rõnabilr.nõ eĩp
tuit omni hoꝛa fieri recurſus ad cõditoꝛeʒ

„

Tractatuius

Dath. cv. ¶ Applicauim alias cõſidera
tionẽ hãc pᷣcipue vtilẽ ad materiã reducti⸗

onis grecoꝝ:ſed nũcomittamꝰ ¶ lauis
eſt hec cõſideratio ꝓ inueniẽdoꝰñter natu
ram ⁊ cõditiõem totiꝰeuãgelice hierarchie

Etquõ regimẽ eis monarchicũẽ ꝛregaleq
ad ſpũalia ex imobili inſtitunõexpi. Naũ
vero ſit exiſtimãdũ q̊ͥ ad tꝑalia ẽt eccie dedi

cata.nõ ita eſt manifeſtũ. Scitis cõcerta⸗

tiões iſtic innñeras eſſe dicẽtibꝰ alijs ꝙꝙ ec

cleſia nibil hʒ tꝑaleniſia dñis pᷣncipibus

alijs vero in oppoſitũ certantibꝰ ꝙ oĩo ſũt

ecciĩe/ſed lites has vel numerare hic vel di

rimere/nõ nr̃m eſt. ¶ Viceſima cõſide.

¶ Vñs voluit eruditis in ſacris canonibꝰ

licẽtiã doctoꝛalẽ imꝑtiri.q̃tinꝰ hr̃ent ex h̊ᷣ

autoꝛitateʒ/nõ ſolũ docẽdi ipᷣos canones/

ſed eos doctrinalr interpᷣtãdi exponẽdivel

goſandi.Hoc inter cetera maxime oꝑatcli

canonũ Pꝛopterea eruditis ⁊ a ꝓpbadꝭ/cõ⸗

ferẽda fuit talis autoꝛitas doctoꝛalis. NHõ

ſolũ ipᷣis ſed ẽt pncipaliꝰ theolog..pᷣſertim
vbi dubietas oꝛiret᷑ ex his ⁊ circa ea q̃ ius e

uãgelicũ põt ad elucidatiõem deducere.et

quẽadmodũ architectonicapncipat᷑ ſubal
ternate ſcie.⁊ ſiẽ ex pncipijs cõduſiões exa
minant᷑: pbant᷑ ſi recte ſunt ¶ Deniq; cãs

alias Inie doctoꝛalis eẽ dicimꝰ.q̃tin euitet
cõfuſio in politico regimĩe.⁊ne inſufficiẽs

vel imeritꝰ ad hoc ipᷣm ſe ingerat. Oꝛ po⸗

ſtremo honoꝛ alit artes dicit Licero ⁊ oẽs

accedũt ad ſtudia ꝓpter glaʒ ¶Poſtulemꝰ

tandẽ/vt dñs pr̃familias ſupᷣmus/nos ita

ſolui ⁊ ad ipᷣm deduci alpiatema figurã
aſiueꝛ pulli ei? ꝙ ad hierl

m celeſtẽ ipo ſedẽ
te ⁊ dirigẽte ꝑueniamus. (nit.

Ancipit tractatus

gionẽ lõginquam acciꝑe ſibi re
gnü. Auin hõ iſte nobilis ni
ĩihs xpᷣsnobiliſſimi regdauid
8: De q́ ꝑ allegoꝛiã Eccẽs ait.be

inclita p

ata terra cuiꝰ rex nobilis ẽ.Et in laudeʒ ſa⸗/

piẽtie ait idẽ in pabolis. Nobilis ĩ poꝛtis
vir eiꝰ.cũ ſederit cũ ſenatoꝛibꝰterre.Qui pᷣ
terea de ſe loq̃bat᷑ ſamueli.Qui me cõtem⸗
nũt/erũt ignobiles.¶ Bicamꝰ igitur aliqᷓ

de nobilitate.ſumẽtes occaſionẽ ex pr̃e mi

Omo qdam nobilis / abijt in re

litis egregij dñi Guilhelmi ſanet.⁊ nobili,

tate cõpoſiti.¶ Nobilitas pmo deſcribit.
ſcðo diuidit᷑ tertio ignobilitas pãdet᷑q̃rto

coꝛollariũ quadꝛuplex elicietur.

Obilitas eſt eminẽtia q̃dã vel pn⸗
n

res ſui generis.hñs facultatẽ aliqᷓ

in illas pᷣſertim ꝓpinqᷓs influẽdi. Nobibid

circo dicit hicacciꝑeregnũ ſibiſiue regim̃
aliqð lio . Weer influxiuã ptãtem. ¶ Ro
bilitas ſic deſcripta cõuenit cũ libᷣtate.q̃ eſt

dignitas aliqᷓ ſuijpᷣius nõ alteriꝰ gra. De
terminatio ptʒ pᷣmo polit.multa ꝑ exẽpla.
gqm̃̃ iomni genere dnat᷑ aliqð vnũ qð in il-

lo genere bmũ eſt ⁊ nobiliſſimũ.tã in aĩatꝭ⸗

;ᷓ in aĩa carẽtibus.Hec deſcriptio ꝑ ſequẽ?

tia ꝑſpicua magis eſt. —
Odbilitas ſic accepta generaliter re

n multis modis, quẽadmodũ va⸗

rie ſunt bierarchie ⁊ pncipatus.qm̃ nõ eſt

nobilitas ſine ncipatu quodã. ¶ Nobi⸗
litas in pmis eſt ſuꝑeminẽter nec extra ĩip
ſa trinitate btã.que ad ſanũ intellectũ dici⸗
tur ſuꝑceleſtis hierarchia Eſt enĩ in pre fõ
talis nobilitas ſeu dignitas vel autoꝛitas

qᷓ̃ notificatur ꝑ duas natiões iſtas. Inna

ſcibilitas et pncipiũ de nõ pꝛincipio. Si⸗
militer in filio reſpectu ſpũſſcti.nec dicitur
ignobilitas idcirco in ſpũſctõ.Quoꝝ de/
claratio theologis remittatur. ¶ NHobili⸗
tas eſt ĩ angelis ſᷣ̃m triplicẽ hierarchiã que

celeſtis appellatur. pmã ſcdᷣam tertiã.flo⸗

bilitas rurſus ẽ ĩ eiſdẽ angelis ĩ iſta q̃tibet
triplici hierarchia ᷣm tres oꝛdies cõtẽtos

in q̃libet.vt in pma cherubin ſeraphin et

thꝛoni Hobilitas ẽ in ecciaſtica hierar⸗
chia q̃ ſubceleſtis dicitur exẽplata ꝑ cele⸗
ſtẽ. ᷣm tres ſtatꝰ eccie.pmos medios ⁊ in⸗
fimos.ad qͥs ſpectat ſecularẽ hierarchiam

in dicta reducereꝑ tres actꝰhierarchicos:

qͥ ſunt purgare illumiare ⁊ ꝑficere. In q̃qͥ/

dem ſeculari policia/ſignabiles ſunt treo

ſtatus ꝓ tꝑaliũ regimĩe:ſuo mõ. In cuiſu
pᷣmo ſtatu vulgarioꝛ ⁊ vſitatioꝛ nobilitas
collocata pncipatur. bilitas cõſeqn
ter ⁊ large ſumpta.ponitur alphiloſophã⸗
tibꝰettheologis f̃ᷣm quattuoꝛ gradus cre⸗

aturarũ quarum alique habenteſſe ſolum

naturale.Alia eſſe et viuere.quedam eſſe ⁊
viuere et ſentire.reliqua ſicut homines/ꝑ/
geipanah⸗ viuere et ſentire.quibus eti⸗
am

nbominib ſuperaddiditur intelligere.

cipalitas. vel excellẽtia interalias

n pritur in maioꝛi mũdo.et ſilrĩ mio

ri
de
zn
nei
in
finio
m
nöck
Pobi
nil

K. S

feS

F

¶ Hobilitas pᷣmo triplici genere creatura
rũ/cõſiderat᷑ ſᷣm pᷣeminẽtiam rerũ natura⸗
liũ interſe/fᷣm cauſalitatẽ ꝛeffectũ. Sicno
biliꝰẽ coꝛpꝰ celi qᷓ; elemẽta.
me nobilioꝛes ſũt plũbo autlutoł Bic ſol
luna venꝰ iupiter /pluſq; ſaturnꝰ aut mars

et mercuriꝰ in vtroq; ꝑticipat.Nihil ei im/

pedit qͥn eadẽ res ſit nobilis et igbilis/re⸗

ſpectu diuerſoꝝ ꝑ ſuꝑioꝝ ⁊ inferioꝝ ↄpa⸗

tiõem · ſicut ĩ eadẽ celeſti hi rarchia ⁊ plib⸗
alijs ſikibo / palã cõſtat.

arboꝛibo ⁊ plãtis.q̃rũ nobilioꝛ ẽ q̃ ⁊ ꝑfecti⸗
oꝛ.pᷣſertim in attributiõead vtutes opꝑati⸗
uas pfectiões.velad ſe vład alias res actu
audas ¶ Poſtremo in aĩalibꝰbꝛutis piſci

bus ⁊ auibꝰ /facile ẽ nobilitatẽ ⁊ igbilitatẽ
varijs reſpectibꝰ intueri. Sicaqla nobili

oꝛ inter aues.ſiccete vel Delphines inter
piſces.ſic aries ĩter pecudes.ſicleo inter fe

ras ſeu ferales alantes.ſic ĩter pẽtes regu ⸗
lus qꝗᷓ tñ ꝑuerſa ẽ nobilitas.vbi qͥ nocẽtioꝛ
eſt. pncipalioꝛ reputat᷑ ſic i demonibꝰrepo

nũtur pncipatꝰ vbi noĩs abuſiõe deterioꝛ

et dãnatioꝛ / nobiliõꝛ inter eos dici poteſt.
ſed veraciter ignobilitas habẽda eſt o
bilitas in homine tanq; in minoꝛi mundo
pᷣdictis omnibꝰ modis poſt deũ /poterit(ſi

ſubtiliter reſpicias epiri.quẽadmodũ pti
cipat iuxta deductiõem Greg: cum omni
creatura exponẽtis illud Pꝛedicate euan/

geliũ omni creature. Dicitur idcirco conti

nere omnia.et omniũ finis.ad intellectum

in nei deñ paſn E ad illud. Oia ſbie
ciſti ſub pediben Erſaphrtii phit: Et

Moyſen Deut.iiij. ¶ Nobilitas hoĩs re
ꝑit᷑in ſuꝑioꝛimẽtis apice.q̃ creatura eſtad
imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ btĩſſime trinitatis.ſe
cũdũ tres potẽtias ĩ vna eſſentia.mẽoꝛiaʒ

intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ ↄfoꝛmiter ad hierar

chias Toꝛdines angeloꝝ. ¶ Nobilitas eſt
iterũ in rõe ſᷣm duplicẽ poꝛtiõem ſuꝑioꝛẽt
inferioꝛẽ.tanq; viꝝ ⁊ młierẽ.(¶ Eſt pinde

reſpcũ rõis ĩferioꝛis nobilitas.dũ cõꝑatur
ad ſenſualitatẽ tã iterioꝛẽ q;ᷓ exterioꝛẽ.ethᷣ
nõ oino diſſiłr ad hierarchiã ecciaſticam?
ad tꝑalẽ ſᷣm eminẽtiã pncipatuũ.⁊ excelle/⸗

tiã pᷣdictarũviriũ ad inuicẽ.ſi coaptatio ſo

lerter fit. ¶ Hobilitas in hoĩe q ad ꝑtes e/⸗

cherogenias coꝛꝑis vt ſunt mẽbꝛa pꝛinci⸗

palia ⁊ officialia caput coꝛ epar. et minus

pncipalia pedes manus inteſtina viſcera.

comꝑat᷑ aut iuxta triplicẽ ſpm̃ pcedẽtema

Sicauꝝ ⁊ géc/

ij⸗ alã cõſtat. ¶ Diſtinctio deno
bilitate ꝑſpicua ẽ ſilr in ſolũ viuẽtibo vt in et inſurſu. Er
la de nobilitate. Hcðo mõ ꝓut

De nobilitate

coꝛdetan imedime ⁊ ncipale inſtri aie
quoꝝ vnꝰ eſt naturalis.aliẽ vitalis.alius
aialis. ppoꝛtionabiliterad illa q̃ dicta ſunt

de hñtibꝰ eſſe naturale ſolũ.vel eſſe ⁊ viue⸗
re vel tria pariter eſſe viuereꝛ ſeutire ¶ Ho
bilitateſalie ↄſiderant᷑circa hoĩem magis
ad cõem et familiarem de nobilitate conſi

deratiõem attẽdẽdo. Vna ẽ cõcernẽs bõöa

tꝑalia ⁊ coꝛpalia.nature ſcʒ ⁊ foꝛtune. Et
hec iterũ tripliciter attẽdit᷑. VUno mõ vt ha

bent̃hec bona a ꝓgenitoꝛibꝰ.auis.atauis.

et in ſurſ u. rbecepphriancceprio caſt ſ
5

ntur hec

bona nouiter per induſtriam ꝓpꝛiam cum
auxilio vel ſine/quoꝛũdã amicoꝝ Super

hoc iactare ſolent ſe diuites in mobilib et
ĩmobilibus ſupꝛa ceteros cõnicinos ma⸗
xime vel remotos. Hinc eſt illud Satyꝛici

Et genus et moꝛes /regia pecunia donat. ?

ꝙ pecunie obediũt oĩa.cũ ſilibꝰ diuitiarũ.

pᷣconijs. Tertio mõ ꝓut habetur aliquadi
gnitas vel pꝛecellẽtia ſup alios.ex cõceſſio

ad litteram nobuitãtur aliq pꝛius plebei.
Sic induci poteſt illud Heſter. Hoc ho⸗

noꝛe dignus eſt:iqueʒ rex voluerit honoꝛa⸗

re. Habet nobilitas hec ciuilis/ ſuos gra/

ne regis alicuius vel impatoꝛis. Sic eni,ʒ

dus et noĩa.Eſt clara pᷣclara indita gene⸗

obilitas hũa

illuſtris regia imꝑialis. bilitas h
paliteranimam vl ho

7 „

na reſpiciens pꝛinci

—

iuxta illud. Nobilitas ſola eſtanimuʒ que

moꝛibus oꝛnat. Hinc pᷣterea ſeruitꝰ ⁊ igbi

litas tradit ſcriptura de cam filio noe/pꝛo⸗

pter peccatũ iniroducta. Habet eni nobili
tas gradus ſm amplioꝛẽ vel minoꝛeʒ pfe
ctiõem in virtutibꝰ.in ſapiẽtia ⁊ moꝛibus

Quo in loco ſas eſt inſeq diſtinctionẽ the
ologicam / incipientium ꝓficientiem et ꝑfe

roſa ſpectabilis ingenua gesen inſignis

minemvt bomo eſt. magis attendit a ppis

ctoꝝ.quã Areſto.nõ ſiluit.ſub alijs licʒter

minis ponens inter homines quoſdã con

tinẽtes velut incipientes.alios temꝑatos
tanq; pficientes.tertios heroicos tanq; ꝑ⸗
fectos aut diuinales. De quoꝝ nũero he⸗
ctoꝛ erat.qui videbatur nõ hoĩs moꝛtalis
eſſe fuiꝰ ſed dei Fuit tpe Ciceronis ⁊ ſalu⸗
ſtij / cõcertatio ſuꝑ hac nobilitate quã cxce
ro dicebat ſe vᷣtutibus ⁊ meritis adſiſſe.
Erat ei arpinas ignobilis vł obſcurꝰ ſʒ lu

mẽ tã pᷣdeceſſoꝛibꝰ qᷓ; poſteritati ſue ſaluſti

us vt opponit õ feẽ tenebꝛas dedecorꝭni⸗

gerrias poꝛib ſuiſq; ſequẽtibꝰ. Sũt iſuꝑ

7

De nobilitate

apud ſaluſtium de bello iuguntino moꝛda

ciſſime ⁊ acerbiſſime decla matiões marij/

haud nobilis pentele/cõtra ⁊ aduerſꝰno⸗

bilitatem.que voluunt᷑circa nunc dictam
cardinem criminationis ꝓpꝛioꝝ in nobili
bus facinoꝝ flagitioꝝ dedecoꝝq; moꝛuʒ.

Quid ꝓdelt illi quem moꝛes ſoꝛdidãt/ge⸗

neratio clara: Aut qͥd nocet illi generatio
vilis /quẽ moꝛes adoꝛnant? Pꝛodeſt fᷣm

Areſt. ad politice felicitatis quoddam de⸗/
cus.qꝛ non oĩno felixeſt(m eũ)qui ſpecie

turpiſſimus eſt.ignobilis ⁊ ſine pꝛole.

Nobilitas vero poteſt ſᷣm theologos ma/
gis euehi.vt ſit vna.pfectiſſimoꝝ hic/ ſm
tres theologicas virtutes militantũ. Alte⸗/

ra in celeſti felicitate ꝓꝑpetuo regnantium.

Sic eni deus legit᷑ feciſſe xpᷣianos genꝰ?ele⸗

ctum et regale ſacerdotiũ. Reges inſuꝑ et

regnũ tanq; nobiliſſime regnãtes. ſuꝑ oĩa
pᷣſertim in pleniſſimo ꝓpꝛij coꝛꝑis dñio.de

quo Bene.imꝑare ſibi maximũ imꝑiũ eſt

Et Oꝛatius latius regnes/fragilẽ doman

et vterq; peius ſeruiet vni. Cõſonat Clau

diaus Lũc omnia iuretenebis cũ poteris
rex eſſe tui. Deniq; Salomon Melioꝛ ẽ
ſapiens viro foꝛti ⁊ qui dñaturaĩo ſuo ex/⸗
pugnatoꝛe vꝛbiũ.Quos oẽs xpᷣi ſuꝑatau
ctoꝛitas Qui ſfacit peccatũ/ſeruus eſt pec⸗
cati.⁊ ita ſeruus viliſſimerei.ĩmo nihili.cũ
nihil fiant hoĩes cũ peccant. Illud inquã
nibil de quo Joh. Bine ipo fem eſt nihil
glo.i.pctiñ. Quid aũt mag alienũ ab om/
ni nobilitate.qͥ dpꝛſus aduerſum ſoꝛoꝛiſue
libertati/q; ignobiliſſimũ ſeruitutis tłe iu⸗
gum q; eſſe mãcipiũ taʒ impurũ abominã
oſtremo deducere cõ⸗

qũ/deteſtabile. ¶ Poſtremo deducere
binatiões ⁊ cõpatiões oĩm q̃s nũerauimꝰ
nobilitatũ/ſtudioſe meduationi relinqua

tur.⁊ occaſionẽ dediſſe ſuffecerit.ad ↄgno

ſcẽdũ pᷣcipue ſpẽs ſex nobilitatũ in hoĩboq̃
magis in cõi tradũtur intellectu.q̃ ſuntna

turalis pentalishõeſtalis virtualis heroi⸗
calis ſupnaturalig. Quaꝝ ſingularũ talis
eſt deſcriptio. ¶ Hobilitas naturalis eſt e

minẽtia q̃dã notabilis hoĩ ꝓueniẽs ex per

ſpicaci indicio rõis.Hec aũt ꝑ ſe nõ ẽ mo⸗
raliter vel meritoꝛie laudabilis. necex ele/

ctione liberi arbitrij ðꝛ laudabilis hec. Et

poſtmodũ qꝛ teſte pho.ij.ph̊icoꝝ.QOð mo

dicũ eſt/p nihilo reputat᷑. Tales etſi de iu⸗
re nobiles ſunt.ſni ð fctõ ſepe fiũt ¶ Hobi
litas ꝑe ntalis eſt peminẽtia q̃dã notablis

7

homini pueniens exlaude cõditiõis ꝑen⸗
talis.nõ quidẽ ex pᷣmis ꝑentibo qꝛ cõis eſt
ad oẽs.Hec ſilr nõ ẽ ꝑ ſe moꝛaliter lauda/

bilis.qꝛ ex extriſeco venit.necex elecõe qᷓ;

uis ꝓbabilis eſt(vt ait Areſt de bonis bo

nos naſci.Hecaꝓpꝛiat᷑apud nos velut an
thonomatice/ militãtis in armis ſtatui.
HNobilitas honeſtalis.eſt eminẽtia quedã
notabilis hoĩ ꝓuenies ex bũplacito bone

ſtãtis ipᷣm vel honeſtantiũ.vel ꝑ filialẽ ad

optiõem a pꝛincipe vel ꝑ pmotiõem ad di
gnitatẽ aliquãvt fit nouiter multis modis
Hec ſiłr nõ eſt deſe moꝛaliter laudabilis
qꝛ venit ab excrinſeco.nec ex electiõe ꝓpꝛia
vt ſic. Hec cõfert vt hõ ſit caput ⁊ pꝛincipi

um generis ſubſequẽtis.ſicut degeneres fi

unt ſui genenis cauda vel terminus. Hec
poſſet dici ꝑſonalis vel aduẽticia qm̃ ad⸗/

uenit ꝑſone iã cõſtitute ⁊ ætendit᷑ad emi⸗

nentiã vnã notabilẽ tã ecciaſticã q; rpal
vel ciuilẽ/mag q́; nobilitas ꝑentał ( No
bilitas virtualis ẽ eminẽtia q̃dã notabilis

homini ꝓueniẽs exaſſuefactiõe vel babi⸗
tuatiõe vᷣtutũ moꝛaliũ.Hec qꝛ venit ab in
trinſeco ⁊ electione/de ſe laudabilis ef.

Nobilitas ſuꝑnaturalis eſt eminẽtia q̃dã

notabilis /hõi ꝓueniẽs ex charitate qᷓ̃ ſu
naturalis gra eſt.ꝑ quã/hõ fit ꝑ adoptioeʒ
filius dei.fit aia ſponſa xpᷣi.fit templũ ſpũſ⸗

ſcti:ſine qua nobilitates cetere nihil ſunt.

nihil ꝓficiũt.Obſunt potius aliqũ.qꝛ q
altũ eſt boĩb.abominatio eſt apud deum.

Remanet quoq; hõ filiꝰ⁊ vas cõtumelie a

pud interitũ eternũ ⁊ iõ deterioꝛis cõditio
nis ſunt bꝛu. Pꝛopterea nulla nobilitas
eligibilioꝛ eſt. nulla dignioꝛ.q; eſſe xpianũ
re ⁊ noĩe.Et ita pᷣdariſſimus in rege frãco

rum titulus eſt ꝙ xpᷣianiſſimus noietur
AVbſequẽter poſt datã nobilitatiſ
deſcriptiõem generalẽ/q̃ ꝑticulari

E enumeratas ĩſuꝑ de nobilitate diſtinctio

nes tam in maioꝛi mundo q macrocoſmꝰ

q́; in minoꝛi qͥ miqocoſmꝰ appellat᷑ Su⸗
Peſt de tertio dicere bꝛeuiter de isbilitate q̃
P ſui deſcriptiõem ↄtrarij/ſat eminet. Re⸗

Pitur quoq; pᷣcipue in ꝑuerſis moꝛibus iu
xta gradus młtiplices vicioꝝ Pꝛimꝰ? is
bilitatis gradus eſt in demonib ⁊ damna

tis. Alter in beſtialibus / ex coꝛruptione vi
cioſa rationis ſub animalibus bꝛutis.ſi⸗

cut eleuat ſuper hominem virtus heroica.

buspõtadoptari.paucis ðinaruʒ
ſpiritaliũ modificatiõiboappoſid.vt tactũ

e
pecce
liſu
bus
abel
bon
tt
lon
coll

een
cös et.
rluc,
ei
N
n
uagi,
aobere
hfii
enatn
noror
huckbi
l
ipnnant
genengf
ng, Mer
1 gac⸗
futeni

lVo
oublis
Nabebi
nitabin
ninni
nräſip
Copno
pliſin
Uut.
rld
deum:.
neie
Gino
Ghlins
ſetheni
efii⸗
oient
bllt
inaln
gönm,
ſnoin
inano
oſe
S
liatei,
ner,Re⸗
ibuet
daint
1damm
loren

ho

Tractatus de conſiderationib' F52

Tertius gradꝰ eſt in intꝑatis qͥ videli
cet ex habitu et electõe cum certa mgꝗlicia
peccant gloꝛiãtes cũ male fecerlt ¶ Quar

ti ſunt in cõtinentes qui renitẽtes paſſiõi
bus ſed non firmo coꝛde vel animo tãdẽ
ab eis victi ſuccũbũt ¶ Expte vᷣo coꝛꝑis
bonoꝛũq; foꝛtuitoꝛũ ignobilitas conſur
git tripliciter. Aut ex carẽtia clare paga
tõnis aut ex defectu ꝓpꝛie induſtrie ⁊ ami
coꝛũ ꝓmotionis. Aut qꝛ nõ placet pꝛin⸗

cipibus eos honoꝛare ditare vel nobilita
re Tales dicũtur agreſtes vl ſerui natura

les vyl barbari vel biſſani vł obſcuri vłru
ſtici Determĩat ãt ph̊s pꝛio politice illos
hoẽs eſſe naturalr ſeruos⁊ ingnobiles qͥ
deficiũt in rõe.et coꝛpoꝛe robur hñt queʒ
admodũ nobilitaſ conſiſtit in clara ⁊ illu

minata rõe. licet coꝛpus ſit debile. De qᷓ
dDicit cõſilio pollet cui vĩ natura negauit
Olligãꝰ ꝓ ꝑte qrta q̃druplex ex p⸗

miſſis coꝛolariũ.pmũ ꝙ pulcritu

conſeruatiõe nobilitatis Ita illud pul
crum eſt quod cuſtodit oꝛdineʒ ſeruat q;
naturam. Sicut econtra turpis eſt ꝑs q̃

ſuo non congruit vniuerſo. Quid auteʒ
videre poterit oꝛdinatius qᷓ; maioꝛis hu⸗

ius mũdi ſpeciem ꝑ concatenatões duas

auream ſpuᷣalium cauſarũ ⁊ argenteã coꝛ
poꝛaliũ ſecundũ nobilitatẽ influẽdi a ſu⸗

pioꝛibus ad infima ꝑ media. Coꝛolariũ
ſecũdũ.¶ Rax ſanitas ſalꝰlibertas cuiuſ
libet politie reſidet in conſeruatõne et ho

noꝛatõne nobilitatis.Econtra nihil ma
gis aduerſum paci nihil amplius cauſati

num ſciſmatis ⁊ diſcidij qᷓ; nobilitatis vi
lipenſio dum iuxta verbuʒz ꝓphete tumul

tuat᷑ ignobilis contra nobileʒ dumq; no
biles abijciũt pꝛauis moꝛibus ⁊ cõſilijs
ꝓꝛiam nobilitatem quam ſicut nec liber

¶ Loꝛolariũ terciũ libertas ſalus et ſani

—

tas microcoſmi reponitur et ſaluat᷑ in trã

quilitate nobilitatis ſue dũ mens ſupᷣma
pꝛincipatur rõi et ratio ſenſualitati ⁊ ſen⸗

ſualitatis ꝑtes nobilioꝛes ſuas abſq; im

pedimento virtutes exercent ſint ipᷣe na⸗
turales ſint vitales ſint aĩales Habet enĩ
coditio nobilitatis hoc ꝓpꝛium vt ſe nita
tur diffundere ⁊ cõicare ⁊ ſe dãmodo da
re. Ex aduerſo aũt et ruſticitas que dicit᷑
non a rure ſed a ruditate ſatagit rapere et
ad ſe eſſe Pꝛopterea recte paulꝰinducit eẽ

do totiꝰ vniuerſitatis conſiſtit in

pꝛel
clitã

tatem nemo bonus niſi cum vita perdit.

beatius ⁊ ita nobilius / dare ỹ accipe. Et
ꝓinde dãnatius et ſic ignobiliꝰ diripere e
q; pdere.

retineat.ſicut ⁊ entitatẽ.Et ita nobilitas
eſt in demonib ⁊ dãnatis.qui tamẽ ideo
dicũtur ꝓpꝛie deterioꝛes ex dei cõtemptuꝛ
blaffemijs ſicut ꝓpoꝛtionabiliter apð via

toꝛes blaſphemos/homicidas/raptoꝛes
dici deniq; ⁊ ſue legis contẽptoꝛes/⁊ ea ꝓ
pter ignobiles intellige ſed nõ eſt in oibꝰ
manifeſtuʒ. Pꝛopterea nobilitas vnavel

altera colitet honoꝛat᷑/quouſq; hõ ille qͥ/

dã nobilis/qui in celi longinquã abijtre
gionẽ accipe regnũ patris.reuertet᷑ anad iu

diciũ/maifetaturus abſcõdita coꝛdium.

dũ alligabit reges pᷣuaricãtes in cõpedib⸗

⁊ nobiles degeneres/ĩ manicis ſereis vbi

ſempiternꝰhoꝛroꝛ inhabitabit. Nobiles
vero meritis ⁊ gratia pᷣditos/ vocabit di⸗
cens Venite benedicti patris mei.ꝑcipi⸗

te regnũ qð vobis ꝑatũ eſt ab oꝛigine mũ

di. Plena pꝛoꝛſus eterna iocũdiſſimaq;

—

re pꝛinceps.

reniſſimi pꝛincipis / dñi karoli

ſcis
ꝓuehere. i laudabilis ⁊ merito
ria eſt pueri cuiuſſibet eruditio ad religio
nẽ etvirtutes(cuʒ ſtulticia colligata ſit in
coꝛde eius ſenſusq; et cogitatio pna ſint

in malu)quis nõ videat q; laudabilioꝛis
ſupꝛa modũ meriti ſit/hocagere ĩ filio re⸗

gis.qᷓ regnaturus ⁊ gubernaculũ ſeu cla⸗
uũ claſſis totius reipublice: moderaturꝰ
expectat᷑. ¶ Age itaq; qð agis viroꝛnate.

„

nõ deerit petitõibo tuis mea qad potuerit

ſedulitas.En opuſculũ triũ dieꝝ ſuſcipe
(quale tu puto qſiſti) ↄplectens in ſe cõſi
deratões ſeu meditatõnes aliq̃s ex pſona
pꝛincipis noĩati Quẽ tecũ bene valere de
ſidero/qm̃ in ſalute eiꝰ noſtra reponitur.
Vale ergo.⁊ circũſonantes ꝓcelloſe curie
fluctꝰ/tu ex ſublimi rõis arce vel ſpecula/

tanq; ex alta rupe/iꝑturbatcircũſpice

N¶ Explicit pꝛologus.
E RR

pdere. (¶oꝛzollariũ quartũ. Hulla res
pt iia degenerare quin nobilitatẽ aliquaã

Sequitur tractat

Laro eruditoꝛi ⁊ confeſſoꝛi/ſe
ſeptimi/gratia dei/ francoꝝ re⸗

gis Joh. de Berſon ſalutẽ.⁊ ad
ſapietie culmẽ/ ꝓlem regis in

N

„
2

Tractatus de conſiderationib

Pꝛima particula

in ꝗᷓ cõtinet᷑ oꝛatio ꝓ recognitiõe pꝛopꝛie

cõditionis ⁊ gratiaruactone/ perendo ſa⸗
pientii exverbis ſalomonis.
REr regum Jeſu benigniſſime
uꝓptꝛinceps pacis ꝑ quẽ reges re/
d gnãt⁊ in cuiꝰmanu ſunt oĩa in
mi regnoꝛũ.de vn' in trinitate
pfecta cũ patre ⁊ ſpũſctõ initiũ ⁊ finis cu⸗
iuſq; rei.creatoꝛ ⁊ amatoꝛ generis hũani.
atq; ipſiꝰpoſt; ꝑierat mũericoꝛdiſſimꝰꝑ
paſſionẽ ſuã reꝑatoꝛ deꝰ iniaꝝ ⁊ totiꝰↄſo⸗
latõis.deꝰmeus ⁊ rex meꝰ. Recoꝛdoꝛ obſe
cro in grãyactõe.quẽadmodũ liberaliſſi⸗
mo ꝓuidentie tue dono ſap iẽtiſimo ꝓui

dentie tue cõſilio/ dignat' es ſoꝛmare me
poꝛtionẽ aliquã creature tuecũ nõ eſſet.⁊

educere gementẽ ⁊ nudũ ex vtero matris
mee ancille tue. Dans poſtea renaſci de⸗
nuo felicius in gremio eccleſie/ſpoſe tue/
matris oĩm pie viuentiũ.⁊ hoc pꝑ lauacrũ
regeneratiõis ĩ baptiſmate.faciẽs de filio
ire/filiũ adoptõis ⁊ gratie ꝑ infuſionẽ ſpi
rituſſcti in fide ſpe ⁊ charitate cũ cetervir
tutibo ⁊ donis aiam meã oꝛnãtibus atqʒ
firmãtibꝰ Dediſti pᷣterea mihi pupillo et
aduene tuo in loco ꝑegrinatõis huiꝰvelo

ciſſime trãaſeũtis/coꝛpuſculũ vegetũ et ſa

nũ.cũ integris ſenſib/ad ſubſeruienduʒ
gle capiti ſuiipſiꝰ. p cõſecutõe finis ſui.in
diligẽdo te ex toto coꝛde/ tota mẽtei tota⸗
qʒ; virtute/ꝑ obedientiã mãdatoꝝ tuoꝝ.

Oꝛiginẽ inſuꝑ tribuiſti regalẽ atq; clarii

ſimã/iuxta nomẽ magnoꝝ q ſunt in terra
⁊ ſᷣm fugitiuos ſeculi ꝑeuntꝭ honoꝛes de⸗
ducẽs ad me iura pꝛiogeniture ꝓ regnan

do tandẽ ſucceſſiõe legitima apð xpianũ

ppłm francie.q̃ tibi eſt inter ceteros cultu
quodã ſacratioꝛe dicatꝰ.Et quibo hec me
ritis meis talia tantaq; ſuꝑ ceteros hoim
cõſodales ⁊ fratres meos: Tu ſcis dñe de
us me?⁊ rex meꝰ/qm̃ ex ſola dignatõe mi⸗

ſericoꝛdis gratie tue.Nã qͥd meruiſſeʒ dũ

nõ eſſem vel dum infans eſſem. ¶ Et ecce
nũc ꝓut cõfitebat᷑ tibi rex ſalomõ pacificꝰ
quondã amabil tibi ⁊ ſoꝛtitus aĩiaʒ bonã
ego ſum puer ꝑuulꝰ⁊ ignoꝛãs egreſſum⁊
introitũ meũ.⁊ ſeruꝰ ĩ medio eſt ppłi quẽ
elegiſti ppli infiniti ⁊ ͥ dinũerari nõ pᷣt ⁊
ſupputari pꝛe multitudie Dabis ergo ſer
uo tuo coꝛ docile.vt poſſit iudicare pplm
tuũ.⁊ diſcernere inter bonũ ⁊ malũ Quis

qõ moneo

enĩ iudicare pᷣt ppłm iſtũ pplm ntnũ huc
multũ: Deergo patꝝ meoꝝ ⁊ dũe mie. qʒ
feciſti oiaverbo tuo⁊ ſapiẽtia tua cõſtitui

ſti hoĩem/vt do mingret creatuta q eſt a te
facta.vt diſponat oꝛbẽ terraꝝ in eòtate et

iuſticia.⁊ in directõe coꝛdis iudiciũ iudi

cet/da mihi ſediũ tuaꝝ aſſiſtricẽ ſapiam.
⁊ noli me repꝛobarea pueris tuis quoni
am ſeruus tu ego ſum ⁊ filius ancille tue

homo inſirim?? erigui tꝑis ⁊ minoꝛ ad in
tellectũ indicij ⁊ legũ Et ſi qͥs erit cõſum⸗

matus inter ſilios hoĩm / ſi ab illo fugerit
ſapia tua/in nihilũ ↄputabit᷑ Cu ãt elegi

ſti me futuꝝ regẽ pplo tuo⁊ i ndicẽ filioꝝ
tuoꝝ⁊ filiarũ Mitte ergo ſapiam decelis
tuis ſanci a ſede magnitudis tue.vt me
cuʒ ſit.⁊ mecũ laboꝛet.⁊ ſciam quid acce⸗

ptum ſit apud te ſemꝑ. Amen.

Becunda parncu'/

.

ↄtinẽs conſideratõez echoꝛtatoꝛiã ſui?⸗

Duoca nũc teißam (Coguet.
O aĩa mea/aĩia ad imaginẽ dei
facta/aĩa pᷣcioſa xpᷣi ſanguiĩe re⸗
dẽpta. Lõſtitue te coꝛã oculis

.

tue ↄſideratõis / in luie rõis ⁊ catholice ca

ritatis/dũ ad pñs ſola es.dũ nõ circũſtãt

nec interturbãt cõcurſus populares Cõ⸗

fabulare mõ tecũ ĩ ſecreto talami tui/int

rogãs temetipᷣaʒ qͥd tu es ⁊ ad qͥd tu facta
es. Quid te agere/ quo tendere cõueniat.
Om ſi te cõditiõemq; ꝓpꝛiã neſciueris vt
regas te ⁊ ſaluas eAdee ſivel alia co

gnoueris V. rexeris: Atuero bñ eſt ſatis
¶ Sz rũde p̃coꝛ qͥd dicis de te
aĩa mea? Quid vides: Nõne tu ocul tue

ↄſideratõis hac illacq; circũuolui.vides

ꝗqtuoꝛ regna/vnũ ſupꝛa te ad qð aſpirare.
Alið circa te qʒd honoꝛare.tertiuʒ inter te

qð moderari/qrtũ ſub te qð tueni poſita
eęs: Magnũ ꝓfecto magnũ valde negoci
unm arduũ difficile immo ſinecoadiutrice

gfa dei ſpoſſibile tibipſi ſivigilãter atten
deris ↄmiſſum eſt Nullappterea tibi dein

ceps diſſimulãdi nullꝰ negligẽter agendi
locꝰ relinqͥt᷑ o aia mea/ne ꝑeas ab h̊ regno
Igdruplici/ſʒ toto viriũ conatu tendas ad
regnuʒz celeſte ſupꝛa te.colas regnũ ecclie
iuxta te modereris regnũ ꝑſonale intra te

ꝓtegas regnũ tpꝑale ſub te.O te felicẽ q̃ter

beatã ſi hec ita ꝑegen ſi ſub rege reguz
dñño ieſu xpo taliter regnaueris ¶ Vides

ipſiꝰvelut ad aiaʒ ſuã vt ſe ſtatũq; ſuũ re⸗

(n
dier
len
Nput
lm
rn
te
inl
di
ſ
liie
ſn
m
ſos
lce
ſid
mma
bey

tnmühee
ſerie,
ncöſtmnt
näctan
hicenren
gini
liſin.
usauni
Dcclene
nagt
tcie
lrir
Kuitg
defte
undeck
enemn
nqugags

.

N
nn
ſnien
i ollo
Choliea
ſöcreiſti⸗
llo Co/
N
Guſn
obenin.
ineisN
Ncligc⸗
ücklas
dicsdete
emoalwe
olat,ress
coc
uznnre
umin
Areye
iunie
linam
utbiden
ragenei
tbberge
lendeond
aleinent
eſcluidt
rece

Quas debet habere princeps Fyꝛ

ↄſiliatricẽ optimã vincit malicia Si ↄti

itaq; regnũ celoꝝ ſupꝛa teillo eĩ tibi puꝝ
fidei lumẽ oñdit.de qͥ tãta głoſa ꝑ os loqͥt᷑

ꝓpheticũ⁊ aplłicũ.ꝙ nec oculꝰvidit nec au

ris audiuit nec ĩ coꝛ hoĩs aſcẽdit q̃ pᷣpara

nit ſe de diligẽtib ſe. Quidni igit᷑ te totã

ad h̊ regnũ dei pᷣmo qrẽduʒ eſt iuſticiã eiꝰ
extẽderis vt certa oĩia adijciant᷑ tibi? Illic

pꝛia tua ẽ.illic poꝛtꝰ placida manẽs qͥete

Illic triũphal aula quã icolũt ciues ſan
ctoꝝ ⁊ dõeſtici dei pr̃es tui ⁊ ↄſodales fu⸗
turi Ad h̊ eniʒ cõdita es vt poſt ãguſtias
piñis exilij üllic cõꝛegnes ĩ eternũ. Sõni
auit hoc oliʒ ſed obſcure nimis affricanꝰ

ille ſcipio.qͥ bene regẽtibꝰ republicaʒ/cer

tũ in celo locũ dedicatũ eſſe teſtat᷑.vbi ter
ris.moꝛtui viuũt Nũquid nõ hoc regnũ

aſſidue poſtulas.dum pᷣceptis ſalubꝛibꝰ
monita dicis Aduẽiat regnũ tuũ: ¶ Vi
des rurſuʒ alterũ regnũ iuxta te.qð qꝛ ad
exẽplar huiꝰ pꝛimi cõſtitutuʒ eſt/appellat

ipᷣm frequẽter rex noſter Jhus regnuʒ ce⸗

loꝛũ Hã ⁊ Johes vidit eccleſiã qſi deſcẽ
dẽetẽ de celo ⁊ moyſes arcã teſtamẽti/figu

ratiuã huiꝰ eccleſie fabricauit ſicut in mõ
te ſibi mõſtratũ eſt. Hãc honoꝛare/hãc te

colere/ab haclegis pᷣcepta totũq; tenoꝛez

pie religioſeq; regnãdi ſuſciꝑe/neceſſe eſt
Quid enĩ aliud eſt regnũ hoc eccleſie niſi
domus dei ⁊ poꝛta celi? ꝑ quã poꝛtã ⁊ nõ
aliã ſiqᷣs introierit ſaluabit᷑. Ita tñ ſi me⸗
min erit ſe militare debere. Hã ideo mili⸗
tãs ðꝛ/q̃tinꝰtandẽ regnũ illð ſuꝑius/is qͥ
bñ certauerit triũphatoꝛ irrũpat Audi de
mũ qͥ pacto matrẽ hãc eccliaʒ q̃ te regene⸗
rauit in xpᷣo poſita es honoꝛare.Honoꝛẽ
(inqͥt ſcriptura ſacra)hẽbis mr̃i tue ĩ oĩb
dieb vite tue. Et iterũ ne dimittas ait le⸗
gẽ matris tne eſt maledictꝰa deo qͥ ex⸗
aſpat matrẽ ¶ Mides pᷣterea regnũ tertiũ
intra te.ſicut lõqͥ᷑ xpᷣs dicẽs Regnũ dei in
tra vos eſt.de q̊ phᷣoꝝ ↄcoꝛdat ſentẽtia q;
ſe regere/maximũ eſt ĩꝑiuʒ: Et qͥs illicrex
ſub deo ſtatut ẽ:? Vtiq; rõ libera.de q̃ di⸗
ctũ ẽ abvno ſapiẽtũ Si vis oĩa tibi ſubij
cere / ſubijce te rõ i tãq; regi. Qui ſunt mi⸗
litãtes⁊ ↄſiliarij: Plane vᷣtutes ipᷣe ĩterio
res / tã inſite q; adqſite Quos deniq; dice
m'in hoc regno fuos: Nimiꝝ ſenſus ip⸗
ſos coꝛpales/viſum auditũ guſtũ olfactũ
tactũ ⁊ ipᷣm coꝛ Peruertit᷑ ergo iſtð regnũ
ſi dñantib tyrannice mẽbꝛis coꝛꝑeis/rõ
maledicta ſubſeruit. Si pᷣterea ꝓ virtuti
bꝰvicia ſedicioſa ſuccedũt.vt ſi pꝛudẽtiã

nentiã luxuria iugulat Si foꝛtitudinẽ ig
nauiavel temeritas enecat Si iuſticiã de
mũ iniqͥtas de iudicij thꝛono deturbat

Vides ad poſtremũ o aia regnũ q̃rtũ ſub
te.regnũ ſcʒ pᷣclariſſimũ frãcoꝝcũ ſuis ap
pẽdicijs.cuiꝰad te regimẽ hereditaria ſuc
ceſſiõe deuoluit᷑ Cõſtituit᷑ ãt ſub te regnũ

iſtò in ſubiectõe debita triplicis ſtatꝰ/pꝛi

cipalis. Stat?ꝰ vneſt militãtiũ.Alrꝰ cleri
coꝝ/tertiꝰburgẽſiũ.Et hec triplicitas nõ

ne ↄgrua ſignatõe figurat᷑ in triplici lilio⸗
ruʒ floꝛe aureo ſcutũ tuũ qð celico nitoꝛe
fulget oꝛnãtiũ: Habes illos de pꝛio ſtatu

tanq; bꝛachia foꝛtiſſiã ad coꝛpꝰ tuũ miſti

cũ qð ẽ regał policia defedẽdu Hẽs alios
taq; oculos ꝑſpicaces ad oĩa diſcernẽdũ.
Hẽs reliq̊s velut pedes fixos humi ad ſu

ſtetãdũ. Vbi placet attedere qꝛ nihil ho⸗

rũ mebꝛoꝛũ dicere pᷣt ad alteru.opa tuañ
egeo Errabũt itaq; manꝰ⁊ pedes ſeſeq; cõ
fundęet ſi deſint oculi/maĩbovero debilita
tis vel reciſis q vel pedesvel oclos tuebi
tur: Collabentibo autẽ pedib vt reliquũ
omie coꝛpꝰreipublice decidat / neceſſe eſt.
Aſpexiſti puto o aia mea mltiplex ne⸗

ociũ te circundãs vndiq; ſimłq; cũ peri⸗

culo.ſi nõ vt reginã talem qlẽ decet temet
habueris. Nã tãto eſſe hũilioꝛ atq; ad ſer⸗
nienduũ ꝓmptioꝛ qᷣſq; dʒ ex munere/qᷓnto
ſe obligatioꝛẽ ↄſpicit in reddẽda ratõne.

Nuãobꝛẽ noli pᷣcoꝛ negligerevel ingrata

vel ĩpia gratiã vocatiõis tue ad q̃druplex

iſtð regnũ Holi te in odioſam tyrannidẽ

puerſe detrudere Sʒ regnũ pꝛimũ deſide
ra ꝗᷓ nihil beatiꝰ⁊ hoc ſupꝛa te ſcðᷣʒ regnũ

glifica qᷓ nihil ſacratiꝰ? h iuxta re tertiũ re

gnũ oꝛdia q̊ͥ nihil honeſtiꝰ⁊ hoc intra te/⸗

Irtũ regnũ ſaluifica q̊ nihil fructuoſi?⁊
ſubter te. Sciẽs abſq; vlla dubitatõne qꝛ

de oĩb his opoꝛtz te reddereroneʒ ſcʒ ad
gloꝛiã etnã ſi recte feceris Sinautẽ hoꝛ⸗
rendeꝛ cito repẽtinꝰſupueniat interitꝰ qd
ꝓhibeat miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs deꝰ rex iu
us qͥ eſt benedictꝰ in ſecula. Amen.

⸗

uloꝛũ ex pᷣdictis oꝛtů huiuñs.
LCoꝛioſe rex celoꝛũmagnꝰ⁊ terri
bilis in cõſilijs ſuꝑ filios hoĩm.⁊
apð oẽs reges terre.q̊ volẽte regnãt/q̃ no
lete ñ ſubſiſtũt/neq; eiſalugtre 4 multa

in ꝗᷓotinetſideratò ſuꝑ recogitatioeꝑi⸗

Tractatus de conſiderationibꝰ

virtutẽ. Hodie ſiquidẽ rex eſt/cras moꝛit᷑
ſi iuſſeris Expaueſco nücvehbemẽter ⁊ to
tus hoꝛroꝛe cõtremiſco / vidẽs ⁊ ſentiens
culmẽ pᷣꝛuptũ ſtatꝰregij quo me pueꝝtuũ
ſublimãdũ aſſumpſiſti.Pꝛohibe dñ ede?
medñne miarũ qrelã illã dauiticã a ſeruo
tuo.Eleuãs alliſiſti me. Sict alt᷑ ait Lol
lunt᷑ in altũ/lapſu grauioꝛe vt ruãt. Nam
Into gradaltioꝛ / tato caſus guioꝛ (Ve

mihi ve ſi collabi ꝑmiſeris Collabarvero

coꝛruã ⁊ cõfringar/ſi me nõ ſuffulſerit iu/

giter oĩpotẽs virt dextere tue. Om ſi diffi
cile eſt coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ⁊ vnicũ/ſub oꝛdiato re/⸗
gimie / ſubijcere legibo rois / quẽadmodũ
lamẽtat᷑ apłs vocẽ expiẽtie atidiane ſʒ mi
ſerabil emittẽs. Ego ĩfelix hõ qͥs me libe/
rabit decoꝛꝑe moꝛtis hꝰ/ꝓpt᷑ qð ſtatuerũt
plimi viroꝝ foꝛtiũ /ſeſe ſubducere ab om̃i

7
.

altera dñatõe.iĩmo ⁊ ſocietate multoꝛum.

Oue eſt foꝛtitudo qͥs ſenſus q ſapiẽtia in
coꝛꝑe ꝑuulo atq; puerilivt ſpuale regimẽ
atq; tꝑale tot hoĩʒ tot capitũ tot moꝝ tot

ſentẽtiaꝝ tot aduerf iſultib vndiqq; pul

ſatoꝝ / poſſim vel pꝛotegere vel regere ſub
vna pacis lege: ES
audeat foꝛtisq; btẽ.quẽ tot irruentib vn
diq̃q; curaꝝ flatib/tot naufragijs ⁊ ꝑicu
loꝝ hoſtiliũ ꝓcellis cũ diſcrimie moꝛt ne
dũ pñtis ſʒ et᷑ne coguerit expoſitũ: O co⸗
rona ſpecioſa mag q; pcioſa/plus expaue
ſcẽda q; applaudẽda/ qͥs tuũ pondꝰ ferre
poterit/ qm tot homĩes ponis ſuꝑ caput
vnũ⸗ Miꝝ ſi nõ illð oppᷣſſeris.Et oppꝛi

mes ſcio.niſi ſuꝑuenerit leuamẽ ex alto.le
uamẽ a te ðᷣo meo ⁊ rege meo.qvt adiutoꝛ

2 ꝓtectoꝛ mihi fias in ſalutẽ ſupplex oꝛo.
Wos ſſuꝑ qſcũq; deo ꝓuidẽte.regẽdos
accepturꝰſum vel accepi/peto pᷣcoꝛ⁊ obte/⸗

ſtoꝛ / nolite afflictöes inducere Juuetyn?⸗
qſq; nõg ggraug podue meũ Hic figelit᷑
tvirilr /inuigilet alt᷑ in ſo

ↄſulat. hic ꝓtegat migil
licitudie domeſtica.alter in oꝛõne deuota

8 lege: ¶ Beu me Cur regnit co
rone ſtatũ quis deiceps acclamare leliceʒ

ſemet hüiliet. Quilibz deniq; in officio ſi

bi cõmiſſo vel accõmodato / abſh vlla re⸗
pᷣhenſiõevigil agat. ¶ Bimoẽs inuicez
mẽbꝛa.int᷑ qͥ caput ſicut plłꝰinfluit motuʒ
ſenſuʒ ⁊ oꝑatõeʒ int cetera.ſic ad eiꝰcuſto
diã reliq̃ videmꝰſine vlla ꝑiculi ꝓpꝛij cõſi
deratiõe ꝓtinꝰexponi.Alioqͥn ſi diſſenti⸗
minuicẽ ſi noſmet oppꝛimimꝰ/qͥd ſuper
eſt niſi vtvniuerſum regie policie coꝛpus
intereat ⁊ ꝓgꝛie oppugnatiõis mole ruat:

Auertat hãc inſaniã a nobis ſeruis ſuis/⸗
rex potẽtiſſim ſapiẽtiſſimꝰ⁊ optimꝰ/cuiꝰ
regnũ⁊ ĩpiũ ſine fineꝑ manet ĩſe.ſe.Amẽ

MRuarta particula

in ꝗᷓ ctinet᷑ quéadmodũ lectio ẽ vtil? ne

ceſſaria ꝓ regedo.Et loqtfꝛinceps velut

p Oſtulaſti iã(o aĩa mea)mitti tibi
aſapiaʒ de celſctis ⁊ a ſede magni⸗
is dei. Recte pfecto/qm̃vani ſunt ho⸗
mies in qbo nõ eſt ſapia. Ceci ſunt.bꝛuta
les ſunt/ipᷣi q̊ʒ ad oẽ opꝰmalũ oẽmq; caſũ
pᷣcipites inueniũt Sciuer tñ qꝛ pᷣſto ẽ ſa
pientia / ſi bona fide ⁊ toto coꝛde poſtulet᷑
ab eo q dat oĩbo affluẽterꝛ nõ ipꝛoꝑat.Et
qm̃ inuiſibił eſt in natura ſua/mittitvnã
ex ancillis cuius nomẽ eſt lectio ſtudioſa
Hec oĩ eruditõe plena/oĩ genere libꝛoꝛuʒ
circũdata/offert doctrinã bonã oib q̃ren
tibo ſapiam pᷣſerti ſi comes fuerit ſoꝛoꝛ eiꝰ
ꝓfunda meditatiovel attẽta conſideratio
Pꝛoclamat itaq; ſiqs puuleſt/veniat ad
meEt ad reges locuta ẽ erudimĩ qͥ iudica
tis terrã. Quinetiã virtutes ipᷣe comites
tue hmõi appꝛopꝛiataſ pᷣcipue q̃druplici
regno/ de q̊ iã audiſti.qᷓ ſunt oꝛõ deuota.ĩ
ſtitutõ ſctã. diſciplina tꝑata ⁊ iuſticia mo
derata Attẽde qꝛ lectio docet oꝛõʒ.q̃ deſer
uit regno celoꝝ vt adqͥrat᷑ ¶ectio docz in
ſtitutõeʒ ſctãʒ q deſeruit eccłiaſtico regno
vt ſtabiliat᷑ Qectio docet diſciplinã tꝑatã
p quã regnũ t᷑tiũ ꝑſonale mod erat᷑ ectõ
docet iuſticiã moderatã ꝑ quã regnũ tꝑa⸗
le ⁊ politicũ gubernak Deſpaie foꝛſan

potueras o aima ſi tali doctrice caruiſſeg

nũc in ſpem aſſurge. ſciẽs qꝛ cũ comitib?
ſuiſ docebit lectõ te de oĩb ſi vt pᷣdictũ ẽ)

coaſſumpta/fuerit ſoꝛoꝛ ei meditatõvl at

tẽta ↄſideratõ Sẽtio tñ qͥd nücvlqa reqꝗ

ris o aĩa mea Uis aſſigri tibi q̃ſdà iduſtri

as/ꝗᷓ te doceãt bñvti lectõe ſtudioſa Yiat.
Habeto pꝛimã hãc ĩduſtria/vt ſit tibi
bona libꝛoꝝ electoꝝ copia Cteni ſi glat qͥ
libet opifex in abũdãtia iĩſtrumtoꝝ artis
ſue.fi placet multis oꝛnat᷑ veſtiũ /ſi pluri⸗
mos delectat theſauroꝝ mutꝰ aceruꝰopoꝛ
tet lõge ãpli placere tibi diuitias libꝛoꝛũᷣ
loqntiũ nobis qᷓvoluimꝰ⁊ q̃rimꝰ. qͥ ipᷣos
etiã abſentes ec moꝛtuos.imo ipᷣʒ deũ cũ
angel ⁊ ſctis oĩbo faciũt miſcere nobiſcuʒ
