animam ſuam tranſferret ad ſapientiim.

Daniel ⁊ ceteri ꝓphetarũ vt diuninis reue/

lationibus eſſent idonei/pene ſupꝛavires

coꝛpus ſub abſtinentia macerabant. Am

plius tradunt in cõremplationib experti
non poſſe animã ab egypto tenebꝛoſe car

nalitatis niſi per deſertum foꝛtis cõtritio/⸗
nis carnalis. coꝛꝑalẽq; abſtinentiã faciat
non ſoluma ſuꝑfſuis ſed a multis etiã ne/

eſſarijs. Ad hoctraduci poteſt etiaʒ illud
BGreg. Nemo poteſt apphendere qð ſupꝛa

ipᷣm eſt.ſi pꝛius neſcierit mactare quod eſt

Bernard hocin ſeipᷣo ⁊ ꝓpꝛio coꝛꝑe exle

uerat.qui ꝓprer hoc in egritudines perpe-
tuas inciderat. Hanc eſſe cauſam opinoꝛ

pᷣcipuã:cur tanta eſtraritas tꝑe noſtro/eo

rum qui ↄtemplationis arcẽ aſcẽdant ⁊ il

lic ſtent. Exigit᷑ quippe ad hocaſobꝛietas

non illa tmmõ que ſeruat mandatũ ⁊ pec

catum eximit.ſed multo aſperioꝛ ab initio

atq; rigidioꝛ. Tribulationes itaq; coꝛꝑis
dilatant animã ad ſuꝑioꝛa.⁊ ad inferioꝛa
ne dilabatur ſtringunt. Sic nõ inueniẽs
anima vbi ſue affectionis pes dilatet᷑ aut
quieſcat.quoniã inundauerũt aque tribu

lationis ſuꝑ terram ſen ſualitatis/ regredi

cõpellitur cũ columba ad interioꝛis arcaz
quietis. Qui vero ieiunij talis atq; tribu/
lationũ ceterarũ aſperitatẽ / a ſe iugiter re

pulerit/miraboꝛ ſi non expers erit eleuate

cõtemplationis.Etſi non aſſidue perima
ſerpet eius animus.contẽtus cõmuni mõö
cognitionis alioꝛũ ſicuta cõmuni niu vi
unendi vel ad tempus non ſemet abducit.

Videtis ergo quantũ ſeruit cõtemplatio/

nis virtuti in qua felicitatẽ phᷣi poſuerũt/

victus aſperitas. ¶ Poꝛro quid aget
0

ꝛtitudinis virtus.quid ʒelus animarũ

„

quid ſpes.quid fi

des ⁊ caritas. vel vt ipſe

in hominibo generentur vel genite conſer /

uentur.augeant᷑ roboꝛentur: Eſtimo non

*

CTractatus

magnipedent coꝛpoꝛis iacturã/ dũmodo
per eã finis ſuus habeat᷑. Ceterũ atten/
detibi quid debeas aĩe ſanitati ⁊ curatio/
nia vicijs.quãdo vt coꝛpus redimas/ fer/

rum patieris ⁊ ignẽ inquit NHaſo. ¶ Bice

rent aliqui.ſed nõ determino.qꝙ ꝓ euitatio
ne doloꝛis nimij aut defoꝛmitatis / las eſſz
alicuiꝰmoꝛbũ mẽbꝛi incuratũ relinquere.
ex quo tamẽ moꝛbo dimiſſo / bꝛeuiaret vi⸗
ta. Hec abbꝛeuiatio quãto rõnabilius to/
lerabitur ad euitandos doloꝛes nõ momẽ
taneos ſed pꝛo vicijs puniendis ſempiter
nos. damus ꝙ conſuetudo naturaʒ
ĩmutat vſq; adeo / vt venenũ abeſſe poſ⸗
ſit. Multos iam audiui alteri religionis.
quib in egritudine vſus carniũ cõceditur
dicentes abomiuationẽ eis fieri ⁊ nauſeaʒ
ſi carnes guſtent. Walũtq; iugiter carere.
tantũ valet in eis cõſuetudo.quã phs alte

ram dicit eſſe naturã. ¶ Eſto deniq; ỹ er

eſu carniũ pꝛoueniret in caſib pꝛedicte ne
ceſſitatis/ꝓlongatio qualiſcunq; viuendi
quis nouit ſi deterioꝛ ex hoc poſtmodum
egritudo ⁊ laſſitudo ſequet᷑: Audi ſimile.
Eſſent aliqñ potiones quedam medicina
les vtpote laxatiue ſatis idonee pꝛo pᷣſenti
ſtatu patientis. diſſuadent illas fidi medi-
ci.ne ex vſu talium/ pigra ⁊ ſegnis in futu/
rum reddaturnatura. ¶ Subinde creda
mus exptis. Aſſerentem itaq; audiui vnũ
de Carthuſienſibo virum plane doctiſſi⸗/
muzʒ. ꝙ plures numero moꝛerent᷑ aut egro
tarent in eoꝛum religione /ſi camibus vte/
rentur. Cauſam addebat ꝙ vigilie ⁊ ſoli/
tudo ⁊ quies ceteraq; deuotõnis huiuſmo
di exercitia/digeſtionem impediunt.et ita
quditatem quãdã in ſtomacho relinquũt
Addo aliam qꝛ vix autraro/temꝑant᷑/⁊ ſo
bꝛie/ inter hec gule incitamẽta verſaretur.
Mam cur ob aliud ſapiens vnus medico/
rum dixit/ plures occiſos gula qᷓ; gladio:

Quog ſi nullus dicetet / tamen expientia
loquente cognoſcitur. Qur aliunde pꝛete

rea religioſi ⁊ rurales a carnib: imo ⁊ a vi/
no ⁊ a ceteris gule blandientib cibis lon/

ge factis/ſenectam maioꝛem ſepius attin/

gunt q; alij voluptuoſe et opulente talib⸗
enutriti. Pꝛeponderant ſcio ille que ani/
mam reficiunt cauſe quas diximus vt de/
fendatur ſobꝛietas.tamen ita loquendum
fuit carnaliba qui carnalia pᷣferunt. Ita eo
mum iniquitatẽ mentiri ſibi/ docere debui
mus.qui abbꝛeuiationẽviuẽdi alijs obij/

ciũt pꝛo cimine / ſuã vitã frequentins 20
deus quãto indecẽtius nequius ⁊ ſoꝛdidi
us ſua voꝛacitate ⁊ ingluuie mactant ſuf/

focant ⁊ necant. Quoniaʒ in multis eſcis

(iuxta ſapientis verbũ multa eſt infirmi⸗/

tas.Et ſᷣm ꝓpꝛietatẽ virgiliani verbi. mul

tos etiam viuos vinũ ſomniũq; ſepeliuit.
holkremo quid eradicatio vicioſarum
libidinũ in ſeipᷣo feruentiũ fieri ſuadet.qũ

nõnulli quia occaſionẽ pꝛeſtabat alijs lu/

xurie ſua pulcritudo/ſeipᷣos lacerabant in

facie.aut cum ſuis ꝑiculis ingentibꝰ exu⸗/

les aufugerunt: Vulgata eſt ioſeph hiſto

ria.necnon benedicti bernardi ⁊ ſumilium

Repertus eſt mihi inſuꝑ vnus ſanctoꝛuʒ

patrum.qui vt elationem ex ſuis viribo cõ

ſurgentem cõpeſceret in anima/magnis a
deo pꝛecib obtinuit.vt demoniace paſſio
ni coꝛpus ſubiaceret.¶ õ euagemur vl

terius in materia latiſſima ð adquiſitione
virtutũ ⁊ amiſſionevicioꝛũ.ſtringatur ſer/

mo ad virtutẽ vnicã caſtitatis.⁊ queſtionẽ
queſtione veluti cauũ clauo retũdamus.
Ouero ab aduerſarijs ſi vouere liceat ꝑpe
tuam caſtitatẽ. Non ita impudenter deſi

piunt vt hoc negent. NHon negabunt inſu
per quin dabilis ſit caſus neceſſitatis ex/

treme:quo vela tyranno aliquo vel ꝓpter
abũdantiã obſceni illius humoꝛis putre/

ſcentis (vt fieri poteſt)piclitabit᷑ vira eius

qui vouit caſtitatẽ ſi nõ ſumat ab oꝑe car/
nali remediũ. Peto ergo ſi talis non dico
foꝛnicarivel adulterari ſed mr̃imonialiter
vxoꝛem aſſumere/ ⁊ eam carnaliter cogno
ſcere poſſit ⁊ debeat.quoniaʒ hocagendo

diuturnius viueret vt ſupponitur: Sirñ

deat ꝙ votũ caſtitatis impedit mr̃imoni/
um cptrahendũ/etiã in illo caſu neceſſita/

tis extreme.Quero pꝛimo Vñ hoc habet

vt cũ votũ illud humana tmmõ volũtate
emiſſum fuerit.ac ꝓinde pᷣcepto illo diuĩo
nõ occides quo pacto poteſt obuiare:Ita

enim pꝛius argutũ eſt in ſcdᷣa concluſione

Rurſus poteſt ſibi a papa cõcedidiſpenſa
tio contrahendi.qua diſpenſatione facta/
nunquid vxoꝛari tenebuur pꝛo licito vſu
carnali ſaluatiuo vite ſue.aut ſi poterit ſub
ire moꝛtem ne aſtigeſ virginalis aut
vidualis depereat: ¶ Si pꝛimum nobis
donent / cur non ita dicere poſſumus qꝙ
non obſtante cauſa neceſſitatis extreme
aut ſuperioꝛis auctoꝛitate / poteſt perpe/
tuo voueri certa ſobꝛietas ſicut et caſtitas.

sg
nſn
mury
ſtone
wrſer
tion⸗
umus.
Anghe
de⸗
rinſi
Ha⸗
M.
w,
18
/
o
ner
Po
N.
Hin
nen
eſit⸗
chede
ne
vnui⸗
ſone
enſa
cn/
ou
ſab

R

te carnes nobis opponunt.

De nõ eſu carnii
Si vero dicant iuxta cõioꝛẽ opinionẽ/q;

talis etiam non vouens / poſſit licite pati
moꝛtẽ pꝛo ↄſeruatione caſtitatis ꝑpetue.

quãuis hoc pati nequaq; obliget. Uelleʒ
denaernare eſeobis darent diuerſitatis ra

tionem in caſtitate ⁊ ſobꝛietati.quare non
vtrobiq; erit ſimilis huiꝰ diuini pꝛecepti

tranſgreſſio Non occides.nunquid talis

ꝑſeueranter caſtus ĩ caſu noſtro/ita ſeißm

ꝑimere dicendus eſtinterpᷣtatiue.qꝛ ad vi
tam ſeruandã patet eidẽ licitus exitus per
matrimoniũ.ſicut de ꝑſeueranter abijcien
iceret foꝛ
taſſis ꝙ nulla eſt ponderatio digna conti/
nentis anime ſᷣm ſapientẽ Vinculũ inſu/

per matrimonij non temꝑale eſt ſed perpe
tuũ ⁊ multa ſecũ fert incõmoda.Tribula/

tionem inquit apłus habebũt hmõi. No/
lo hic ꝑtinaciter ↄtendere.nec in alterutrã
partem fixaʒ ferre ſniaʒ.nolo.qm̃ quicqͥd
dicat᷑ pꝛo nobis eſt Nam ſi moꝛs ꝓ caſtita
tis virtute tolerat᷑/vbi etiaʒ ſine delicto pa

teret euadendi libertas / fas eſt ꝓ virtutis
adeptione vel ↄſeruatione / vita non ſoluz
abbꝛeuiare. ſed etiã vltro ꝑdere.qð hicp/

bandũ aſſumebamꝰ. Si vero moꝛs vſq;
quaq; declinãda eſſet in caſu neceſſitatis
talis. ⁊ tamẽ votũ caſtitatis nõ indiſcrete
factum fuit quanq; talẽ caſum non exeme
rit/cõuincit ſimilitudo ꝙ ſtatutũ de abſti
nentia a carnib/rõnabiliter faciũ vel latũ
eſt. etiã ſi nulla ſit exceptione ꝑ expꝛeſſa ver

e yallatuz hut in ſcða ↄcluſione dicebat᷑

mmuteſcãt ergo obtrectatoꝛes qͥlibet

cõtra ſanctã carthuſie ſobꝛietatẽ.quin po

tius venerent᷑ ipam tanq; imitatricẽ Joh
baptiſte abſtinentiã. ſᷣm pñtem lectionis

noſtre textũ.tanq; inun ncto Hanre⸗

pſentans exempla atq; veſtigia. Acceptet᷑
pterea. tanq;ᷓ ſatiſfactoꝛia p ſuis alienis q;
delictis er magno iuſticie atq; caritatis ʒe
lo.Collaudet᷑ etiã velut ꝓficiens alijs ex-

emplo ⁊ merito.Deniq; ſuſcipiatur quaſi

generatiua virtutũ.tam moꝛaliũ qᷓ;ᷓ intel/
lectualium et vitioſarũ cupidinum poten
ter repꝛeſſiua.¶ Nunc ad medicos cõuer

ſus obſecro ⁊ obteſtoꝛ eos ꝑ ſalutẽ anime

quarinus artem ſuã que eſt de meden
dis coꝛpoꝛib/ arti artium que eſt regimẽ
animaꝝ nequaq; oꝑe vel cõſilio dãnabili

anteponãt.ſciant ⁊ obſeruẽt:qm̃ ſicut ani

me coꝛpus / ita medicinã theologie et mo/
rali ſcie/ſicut architectonice.ſubijciequuʒ

ſanitatem coꝛꝑis/medicus aſpirare debet

modis aut remedijs/anime ſaluti contra

rijs.alioquin abutitur arte ꝓpꝛia.⁊ deum

in ſe ⁊ in pꝛoximo graniter offendit. Cau

tum ergo ⁊ virtuti conſonũ dent ſuis egro

tantibus. pᷣſertim religioſis conſiliũ. Ca⸗
uneant nedum ſanare coꝛpus alienum ſtu/

dent.ſaucient animã ſuam ⁊ alienam.aut

ne deo irato/ vtrunq; coꝛpus ⁊ ala pereat.
Sialtiſſimus eterra medicinã creauit ſi⸗
cut affirmat ſapiens / non impugnent que
ſo deum per donũ ſuum. Audiant medici

eiuſdem ſapientis conſiliũ vt oꝛent deum
vr pꝛoſperent᷑ in manibo opera eoꝝ. Sic
enim ſᷣm eiuſdem pollicitationẽ/diſcipli/

na medici per quã ſe ſuãq; artem deo ſubij
cit/exaltabit caput eius.¶ Ad nouiſſimũ
nolo putet me aliquis ꝑ dicta quecũq; pᷣce
dentia/ſecludere velle diſcretionis virtutẽ
in abſtinentia vel ſeruanda vel aſſumẽda
Scio itaq; ⁊ ſic patres determinãt/ q ad
deterioꝛẽ exitum ⁊ cui minus eſt remedi /

trahit abſtinẽtia indiſcreta qᷓ; edacitas im

moderata. Hec aũt diſcretionis virtvnun
q; melius q; in humilitate ⁊ obedientia =̊

uatur.dum videlicet ꝓpꝛius ſenſus deſerit

et alieno pꝛudentũꝛ exꝑtoꝝ ↄſilio/pmpte
paret atq; ſubijcitur. Hec aũt obedientia

diſcretionis mater / vbi meliꝰq; in religio/
num pꝓfeſſoꝛibo locum habet: Illic inuigi

lat ſuꝑioꝛũ exercitata diſcretio.vt ſuã vni/

cuiq; pꝛo qualitate ↄditõnis loci aut tꝑis
abſtinentiã limitet ⁊ menſuret.ne qð pꝛo
diuino officio ſancitũ eſt /tollat illud aut
notabiliter impediat. Sciunt ꝙ coꝛꝑalis
exercitatio ad modicũ vtilis eſt/niſi ꝓ q̃ᷓn/

to iuuat pietatẽ que ad oĩa valet. ¶ Sed

poſtulabit a me foꝛſan aliqs minꝰ inſtru/

cus.quid potiſſimũ in abſtinetia ne ĩmo
derata ſit pꝛudens rectoꝛ attendit: Rideo

ꝙ non laboꝛes.nõ vexationes.nõ pꝛoin/

de abbꝛeuiationẽ iſtam vite coꝛꝑalis.tãtũ

dem cõſiderat/quantũ ne ſenſus efficiant
hebetes ac ſtolidi/per exceſſiuã in ieiunio

aut fletu abundantiã.et vt non ex ↄnñti ra

tionis iudiciũ euertat᷑.ſenſibo etenĩ vehe/
menter leſis/leditur exinde rationis vſus
pꝛopter cõnexionẽ mutuã pꝛo ſtatu pñti
ſenſus ad intellectũ. Sit ↄcedo quantuſ/

libet abſtinentie rigoꝛ.dũmodo ſana ⁊ in/

tegra ſenſuum viuacitas et iudiciũ ratio/
nis impenturbatũ maneat. ſalua erũt oĩa.

–
„
4
35 8
5 .
4 .

eſt ſeruire ⁊ ancillari. Ad nullam idcirco

. . 4 . 3sse
. 7

* .

Zn liceat grauato debitis

Altuero ſi cõtra hanc ſenſuũ ⁊ rationis in/
tegritatem aliquis ſuꝑioꝛ a ſubditis extoꝛ

quet abſtinentiã etiam in die veneris ſan
cta.etſi nõ pꝛo impari potentia tolerandi

(qm̃ nõ omnia poſſumus oẽs)ille diſſimi

liter onera abſtinẽdi diuidat ſingulis ꝓut

opus habent: Affirmo ꝙ iam non diſcre/
toꝛ ſed deſtructoꝛ.non tutoꝛ ſed toꝛtoꝛha/
bendus eſt. ⁊ tanq; pernicioſa peſtis decli
nandus. Naʒ quid fit in ſubito leſa ſemel
ratione ex ſenſuũ ꝑturbatione? Reddit᷑ſi/
quidem hebes.aſper.attonitus.⁊ intracta

bilis.velut aial bꝛutuʒ. nec iam rõnis vſu

ducitur. ſed furoꝛis ⁊ inſipientie cninſdaʒ
beſtialis impetu circũagitatur ? raptatur
Ruit poſtremo in hanc deſperate ꝑditio/

nis foueam.vt ſibi ſapiens videat᷑ qui ſto

lidus eſt. ſe ducem elle vult qui cecus eſt.
ctan mi inops eſt ⁊ ſalubꝛis cõſilij/ alie
no ꝓꝛius obedire recuſat.Cur ita? qꝛ iam
ambulat in magnis ⁊ mirabilib ſuper ſe.
Jamcq; reuelationib inſolitis et miracn/
lis faciendis ſe cogitat idoneũ. Jam ſom/
nia.iam fantaſias omnes portẽtuoſas/

viſionibo autẽticis acceptat. Jam deniq;

niſi miſereat᷑ exalto deus/ pꝛoxim eſt coꝛ/
rueree monte illo ad que angelus aſcẽdit
et deſcendit diabolus.

pietas.que ſubditos velut cithare coꝛdas

nec molleſcere nimis ſinat nec lenteſcere ꝑ

deſidiam. nec ſupꝛa modum tendat nerũ/
pantur per ſtoliditatẽ ⁊ inſipientiaʒ.Opꝰ
ꝛofecto plenũ difficultatis.plenũ pericu
li ⁊ multe vigilie.ſed meriti grandis ⁊ lau/
dis excelſe.nec deerit pie poſtulantibo vn/
ctio ſpiritus que docet de omnibus.Ex
his ad extremũ perpendere ſas eſt/q;peri/

culoſa ſit indiſcretis ſolitudo.quia cũ ceci

derint/non habent ſubleuantẽ. Secus in

religionibo bene inſtitutis reperit᷑. ¶ Hec

habui que dicerẽ ſuper queſtione pꝛopoſi
ta de non eſu carnium.quanq; bꝛeuitatis
amoꝰ/quedam intacta ⁊ quedam inptra/
ctata deſerere cõpulerit. Hec eſt laudabi/

lis ꝛ ab indiſcretione libema ſanctoꝝ patZʒ
abſtinentia. quaʒ etſi peccatoꝛ ⁊ ſecularis

imitari non valeo/ aut non ſatis volo. ve/
neroꝛ tamen in alijs.ãmiroꝛ⁊ colo.venerã
dam inſuper colendãq; libens denuncio
et libera voce defendo. Spero eqnideʒ ex
hac pia ſedulitate/ fructũ oꝛationũ ſuaruʒ
mihipꝛoſuturũ apud illi qui iuſſitne gra

obligatio. ¶ Introducit᷑ hec dubitatio qꝛ
lær alis eſt. Etvt inquiſitionib aliquiba no
niter factis fiat aliqua ſatiffactio. de obli/
gatis ex furto vel mutuo.ſi ꝑ religionis in
greſſum ſint imunesa ſoluẽdo.¶ Sup/

et deſcena olus. ¶ Midetis q; neceſ
ſaria ſit in rectoꝛib pia diſcretio ⁊ diſcceta

uarentur coꝛda noſtra in crapula ⁊ ebꝛieta
enin nelen mrpn qui eſt benedi/

us in ſecula ſeculo; Amẽ licit

Bequũtur quedaʒ

pꝛopoſitiones excerpte de lectione cancel

larij pari. Anno dni. M. ccccx. apud ſan
ctum Vicoꝛem.occaſione cuiuſdam du/
bitationis in facto vnius militis canbu/
OBnnuertamus nũc ſermone;
ad deciſionẽ pᷣdicte dubitatẽ
C eliali de elliennoneſhi
A corum alienarũ per diſcipu/
Xlos xpᷣi. an ſcʒ illic furti vera
enti ad reſtitutionẽ fuerit

ponamꝰin pꝛimo deſcriptionẽ furti.Fur/
tum eſt contrectatio rei aliene/inuito dño

Hec eſt ſuccincta et generalis furti deſcri/
ptio.cui declaratio patere poterit ex coꝛol
larijs ſequẽtib Supponẽdo ꝙ dominiũ
rerũ eſt duplex. vnum diuinũ.aliud huma

nũ.Hnmanũ eſt duplex naturale ⁊ ciuile

ſeu politicuʒ. De pꝛimo ſcriptũ eſt de deo.
Domin? vniuerſoꝝ tu es.De altero dicit

apls ꝙ oĩa noſtra ſunt.Etxpᷣs. Pꝛimum

quenie regnũ dei ⁊ iuſticiã eius.⁊ hec oĩa
gadijcient᷑ vobis.De tertio ſcribunt ipᷣe le/
ges ciuiles ⁊ canonice ſicut etiã ſcriptura

in titulo creationis ⁊ gubernationis rerũ

Scoõm in nitulo caritatis ⁊ iuſticie.Terti

um in regulis legis ciuilis? canonice poſt

i. ¶Hicamergo veluti coꝛollaria
declaratione/a declaratiua ↄſecutione/ q;

deo appꝛobante vel iubente detentionem
vel cõtrectationẽ cuiuſcũq; rei/nullũ com
mittit᷑ furtũ ab eo qui talem ſe habere ſcit

appꝛobationẽ. Sic excuſant᷑filij iſrahella
furto dũ ſpoliauerunt egyptios.Et intelli
gitur du talis vtit᷑ ⁊ mouet᷑ in hac ſpoliatõ
ne/auctoꝛitate legis diuine.non/ꝓpꝛia libi
dine rapiendi. ¶ Dicamꝰvltra.q in abu/
ſu cuiuſcũq; rei contra legẽ dei/ ↄmittitur

aliquo mõ furtũ.qꝛ fit quedam ↄtrectatio
rei aliene qᷓ ſcʒ eſt ipſiꝰdei.inuito eo.i.ↄtra

dicente ⁊ vetante. ¶ Sequit᷑ ꝙ quilibet

iuſtꝰ/ põt vti re qualibet/ſine furto. et hoc

rreee eeeee rree =

bi
neg,

N

mong
i
oneſo
ſſapr
mnen
ſien
o
a
robli
loin
p,
Fir,
dio
rol
nmnii

neg
onem
com
rſat
bela
elli
ligto
alibi
abo⸗
iän
Caro
,9n
niwe 1
aboe

vtens re aliqua in caſu neceſ

Intrareè teligionem

oſit .i

hoc dñiuz. ¶

vtens re quea nullo pꝛo tũc poſſeſſa
niliter / no eſt er eo fur cenſen⸗
lius eſt occupãti cõcedit᷑.

vtens re quã quilibet habet p derelicta vł
tanq; ꝓ derelicta ſᷣm interpᷣtatõneʒ iuris /

non eſt dicendfur.Et hic fundat᷑ rationa

bilitas pᷣſcriptionis ⁊ iuſta detentio rei q̃

pꝛius fuit aliena. Juſta inquãn
ro ↄtentioſo ſed cõſcientie. ¶ S

trectatio inuito dño ſᷣm iuris diuini na/⸗

turalis.imo ⁊ ciuilis interpᷣtationẽ.Con/

cedunt enĩ in caſu neceſſitatis oĩa eſſe coſa
put in textu pnti ſufficiẽter fundatum eſt.

pꝛo nullo reputat/ nõ debet cenſeri fur. q·
nõ iudicat᷑ꝙ dñs hoc nõ velit/aut nõ vel
let ſi hoc ſciret. Attendit᷑ aũt modicitas p/⸗
cij ſᷣm ꝑſonarũ ⁊ rerũ ⁊ tempoꝝ ⁊ aliarum
circũſtantiarũ qualitatẽ. aut ſᷣm iuris auut

dictaminis recte rationis interpᷣtationem
quia qð vni parũ eſſet alteri multũ reputa

tur. ¶ Sequit᷑ꝙ apli non ↄmittebatfur

tum in vellicatione ſpicarũ.qꝛ res modici
pꝛecij erat.eos inſuꝑ excuſabat neceſſitas

ſtate vt illa reſtituat. ſed vel vi altenius vel

detinere inuito dño. Jus enĩ interpᷣtatꝙ
dñs non debet velle obligare tunc iſtũ ad

impoſſibile pꝛo tꝑe quo eſt ſic impoſſibili
tas. qꝛ nec deus ſicobligat ad impoſſibile
legi aüt diuine debent cetere confoꝛmari.
Et hic fundatur quomõ poteſt abſolui in

foꝛo conſcientie quis obligatus ex furto/

abſq; hoc qð ſtatim reſtituat.dũ tamèẽ ha/

beat ꝓpoſitum de reſtituendo tꝑe ⁊ loco iu
xta ꝙ aderit faculras in toto vel in hane⸗
Dequitur ꝙ detentoꝛ rei aliene/ſi non
reſtituat illã dum reſtitutio cederet in pꝛe/
iudiciũ ⁊ damnũ manifeſtum creditoꝛis/

non eſt fur appellandus. vt ſi non reddat
Gladium furioſo. Nam reſtitutio que pꝛo

vtendo ſᷣm leges ipſius earitatis.qꝛ; f᷑ᷣm e’=
eſt vñs omniũ omnia poſſidẽs ⁊c.Da op
m fieret excra caritatẽ. in cuiꝰtiti
o fun 15. ¶Sequit ꝙ omniſ/
peccatoꝛ qui abutit creatura / dici põt fur
cõtra quęlibet iuſtũ.qꝛ abutit re iuſtoꝛum
ipſis nolentibo hũc abuſuʒ. ¶ guta⸗

qꝛ qb nuil

me/nõ eſt cenſendꝰ fur.quia nõ fit hic con

deniq; dño ſciente ⁊ volente hocfiebat.nã
dñs oĩm ipᷣe erat xpᷣs. ¶ Sequit᷑ꝙ deten

aꝛ aliter piret illa qᷓ̃ maxime ſeruãda pᷣferẽ
daq; eſt ciuilis cõicatio / ſi pateret via de⸗
fraudandi creditoꝛes.et ſi non redderet᷑in
caſu tali vnicuiq; quod ſuũ eſt.⁊ hoc in to

to vel in parte. Hec aũt eſt ſundamẽtalis
ratio quare doctoꝛes ⁊ leges ponũt/ꝙ ſer
uus ⁊ obligatus ratiocinijs publicis/⸗nõöõ

ſt libere pfiteri ⁊ heceadẽ in caſu noſtro

eoſtendit. nec valet allegatio de diminu/
tione ſtatus ſui.qꝛ iam nõ eſſet ſtatus con
ſeruatio.ſed deſtitutõ ⁊ deſtructio/ſi ex bo

nis alienis fulciri quereet᷑. ¶ Sequit q

ſicut fama que eſt vita quedã ciuilis/non

poteſt ſufficienter pecunia meſurari quia
ſunt diuerſoꝝ generũ. Et ſapiẽs bonũ no

men plus amat qᷓ; theſaurũ.ſic iniuſta ab
latio fame/nõ ꝓpꝛie ↄtinet᷑ ſub furto ſed ex
cedit ipᷣim. Hoc ↄtra detractoꝛes deo odi⸗

biles ⁊ ↄtra ſparſoꝛes libelloꝝdiffamato/
riorũ.

ſolita eſt. ¶ Bequit᷑ ꝙ obligatus alterira

tione furti vel ratione pecunie mutuate / ?

nõ poteſt rõnabiliter ſe reddere ſcienter ?

ſponte impotentẽ ad ſatiſfaciendũ vel ſol
uendũ.patet qꝛ aliter peccaret ↄtra legem
tam naturalẽ q; diuinã ⁊ humanã de reſtit
tutione ablatoꝝ vel debitoꝝ ſolutione et

de reddẽdo vnicuiq; quod ſuũ eſt.⁊ de nõ

ſaciendo alteri quod ſibi nollet fieri. flce
valet hic allegatio ꝙ ad frugẽ melioꝛis.et
altioꝛis vite vult pgredi.qm̃ nõ ſunt faciẽ

da mala/ vt bona eueniãt.nec aliquis di/

tandꝰeſt cuʒ iactura aliena. ¶ Sequit᷑
obligatus pᷣdicto mõ/non vouet licite ali

quid abſolute vnde reddat᷑ ꝑpetuo impo/

--—

tens ſatiſſacere:nõ habita licetia vel ↄſen/
ſu illius cui manet obligatus.vel niſi alii
de pateat pbabiliter modꝰ ad ſatiſfaciẽduũn

poteſt tñ vouere ſub ↄditione vt quãtum
in ſe fuerit.aut alio tali mõ. Patet quia re

putaretur hoc ſibi vel in fraudem vel in

dolum. quẽadmodum de ſeruis expꝛeſſe

5 9

caritate inſtituta eſt/cõtra caritatẽ milita⸗
re nõ debet. ¶ Dequit᷑ ꝙ detinẽs rem alie
lam / detinet eã inuito dño ſᷣm iuris natu
ralis ⁊ ciuilis interpᷣtationẽ/dũ habet ſuf/
ſicienter vnde ſtatim reddat. differt nihild
minus reſtitutionẽ in pᷣiudiciũ vel in di-
num eius cniꝰdebitoꝛ eſt. patet qꝛ alteri fa
cit qð nõ vellet rõnabiliter ſibi fieri. Itez

ic inferri poſſet de auferente vitã
liberi hominis vel vxoꝛẽ alterius.⁊ ita de
reliquis ꝓpter quod furtum ꝓpꝛie nõ dicit᷑
de illis ſed de re que in poſſeſſionẽ cedere

.
5

4

pꝛofeſſionẽ faciendã in aliqua religione:
niſi religio. ꝑ ſe vel alios/ ſe obliget ad ſa ⸗/
tiffaciendũ pꝛo ſic pꝛofitẽte. Et uᷣa ratio/

nem / ipſe nõ ducik lege ſpuͦſſancti ſicut vi /
detur dicere Rav.⁊ ſui ſequaces. Necẽ in

quadã bona fide cognoſceret᷑ votũ emitte
re qð tunc apparebit dũ ad inſinuationeʒ
mali/pꝛotinus reſipiſcet. Sequiturq;
obligatus vt dictũ eſt/nõ eſt admittẽdꝰ ad

nabilis eſt ⁊ ſtabili iure tam diuino q; na⸗/

turali ⁊ hũano fundata ↄſuetudo que pe/
tit a pfiteri volentib ſi liberi ſunt ⁊ adebi
tis abſoluti. Contra quã inſtitutionem ſi
pꝛofeſſio querat᷑ fieri ꝑ fraudeʒ vel dolum

pꝛofitentis/religio manet libera vt poſte/
rius eundẽ abijciat. Si autem religio ſic

ipſum obligatuʒ/ pꝛece vel pꝛecio ſcienter
admiſerit.videt᷑ad ſolutionẽ obligata iu/

ris interpᷣtatõne.et ſi facultas ſuppetatad

tente ſuſceꝑit. taliter
tus ſi voueat abſolute vel pꝛofiteat᷑religio

boccõpellenda. ſertim ſi quicq; a pꝛofi

hoc minoꝛ rõ.imo foꝛte maioꝛ de obliga/

to ad ꝑſonã ſingularẽ. qᷓ; de eo qͥ reipubli⸗
ce ligatꝰeſt. Patetqꝛ ſpũſſactus non inſti/
gat ad peccatũ ⁊ ad furtũ ⁊ ad agendũ con
tra pᷣcepta decalogi vel legis naturalis. vſñ
et talis pꝛofeſſio eſſet oblatio deo de furto
vel rapina ⁊ de ſubſtantia

vicamarfiig antepane. Et alibi. Ve qui
edificatis ſyon in

vel aliunde/ poteſt in caſu a gerente offici/

centũ floꝛenos ⁊ vellet intrare religionem Helizeum dicens. Ecce creditoꝛ venit vt

um reipublice abſolui vel licentiari.ſicut
oteſt fieri de obligato ſub incerto. vbi re
itutio vaga que in pios vſus habet fieri
ſola requirit᷑. Et hic foꝛtaſſis fuit intelle/
ctus aliquoꝝ/qui oppoſitũ ad ea que dici
mus viſi ſunt poſuiſſe.¶ Sequit᷑ ꝙ obli

gatus modo dicto/vouens intrarereligio

nẽ / debet differre voti executõez/ quouſq;

creditoꝛibo ſatiffecerit. Patet qꝛ alias im/

pletio voti / vergeret tũc in deterioꝛẽ exitũ.

ſicut dicũt doctoꝛes de habẽte patrẽ in ne

ceſſitate ↄſtitutũ.cui pꝛius tenet᷑ pꝛouide/
rede neceſſarijs q; votũ religionisvl emit
tat vel emiſſum adimpleat. ¶ Bequit ꝙ;
obligatus modo dicto plus impedit᷑ ſtan
te tali obligatione religionẽ intrare/ qᷓ; ob
ligatus glian ſo o voto vel iuramẽto. Pa/
tet quia ſiquis iuraſſet ſponte dare alteri

equit᷑ꝙ taliter obligg

icatis ſyon in ſanguinib. Verũ eſt ꝙ
obligatus reipublice velratione vſurarux

ſum notetur hiſtoꝛia vidue que veni

Autrun liceat grãuato debitis

teges cõdite ſunt. Secus vbi neſcienter ?

poſſethoc facere nõ ſoluendo centum ffo

gatio aliunde ex furto vel pecunia mui

ta. Et ſm hoc foꝛte poſſunt concoꝛdari do

ctoꝛes aliqui qui videntur contrariari in
hac materia. ſpecialiter Sanctus Tho/⸗
mas ſcda ſcde queſti. vlti.¶S
obligatus ratione furti vel ↄmodati/ſi nõ
habeatvnde reddere de bonis.tenetur per
induſtriam aut laboꝛem ſuũ ſi poteſt/ad⸗

quirere vnde ſatiffactionẽ poſſit implere.

etiam vbi viuendũ eſſet in ſtatu longe in/

ferioꝛi quã ſtatus religionis exiſtat. Non

enim omniuʒ eſt volare ad alta montana
conſilioꝛũ/impeditis hac vel illa occaſio/

ne alis ad hocrequiſitis. Alioquincurnõ
ſimiliter poteritſeruus ratiocinijs publi-/

cis obligatus religionem libere pꝛofiteri.
vel ad ſacros oꝛdines pꝛomoueri.quod ta

men omnes negãt.ego nõ ſatis intelligg

diſſimilitudinis rationẽ. ¶ Dequit᷑ ꝙ ſi

neq; de bonis ſuis neq; de induſtria ſua/

poterit iſte ſic obligatus vnq; ſatiffacere:
vel in toto vel in parte ⁊ hoc pꝛobabiliter
appareat. ipſe poteſt auctoꝛitate vel de li⸗
centia iudicis publici/religionem intrare
Patet quia poteſt cedere bonis ſuis eadẽ
uctoꝛitate.quoniã inanis eſſet actio quã
inopia debitoꝛum excludit. Et hoc intel⸗
ligendum adhuc videtur:/vbi perſona eſt
bera. et vbi non currit lex vel conſuetu/

do ꝙ non habentes vnde ſoluant / luant

in coꝛpoꝛe.Quemadmoduʒ habemus in
illa muliere.cuius duos filios creditoꝛ ra

puerat ad vendendum pꝛo ſatiffaciendo

ſibi. Et ſic foꝛte accipitur illud ſapientis.

Dui feneratur mutuum / ſernus eſt fene⸗
rantis.O bligatur enim talis ad laboꝛan
dum etiam perſonaliter vt pateat ſibi fa/
cultas ad ſoluendum. Nec debet ſibi fin/

gere leuiter ꝙ in laboꝛando patiatur detri
mentum ſalutis anime ſue. Nam in reli/

gione foꝛſitan ex obedientia magis habe⸗
bit circa publica et male allicienda/labo
rem exercere. Similiter nec valet allega⸗
tio ꝙ liber eſt. ⁊ ꝙ perſona liberi hominis
non poteſt pecunia compenſari. quoniazz
talis in caſu ſic ſe ſeruum fecit.ꝙ non ſoꝛ
lum poteſt in carcerem trudi ſed vita pꝛi-
uari ſicut ſuſpendia docent mm. ſam

s. quia mutaret iuramentũ vel votuz

lius. Secus eſt vbi cõſurgeret obli

equitur q;

ſequente deficiẽte cõſenſu mutuo religio/
ſoꝝ. ꝗuem ad hoc requiri nemo dubitaue
rit. equit᷑ ꝙ ſi obligatus hoc modo
religionẽ vouetvt fraudet creditoꝛes ſuouos

Intraꝛe religionem

tollat dnos filios meos ad ſeruiendum
bi. quarti regũ quarto: Bequitur ic
obligatus vt dictũ eſt / ſi facit aliquid vnde
renunciet bonis ſue ſucceſſionis.aut ſi di

ſtribuat bona vnde panuper ⁊ inhabilis ꝑ

petuo ad ſolueudũ remaneat.facit quideʒ

ſtulte ⁊ iniuſte aqud deum ⁊ fᷣm ↄſcientiã
nihilominus apud foꝛũ publicuʒ poterit

hec renunciatio ſeu diſtributio quandoq;

valida reputari.quia nec fertur iudiciũ ta
le niſide manifeſtis.nec impbant᷑ illic ea

õäü cõuin

ci.Eth eſt laqe valde magnus.ſi talis nõ
inuenerit hoies eſſe bone fidei illos quib
bona ſua credendo vel donando dereliqͥt
Poſtulat tamen equitas communis ⁊ bo

na fides publica/vt talis apud iudices re/

leuationem aliquam ſuꝑ hac querela ſi ad
eos deducta fuerit/inueniat. Pꝛimo qꝛ ta

lis non erat vſquequaq; liber vt faceret de

re ſua quod volebat.cum maneret obliga/

tus ratione furti vel mutui. Deinde.talis

ſi pꝛofeſſionem attenatuerit facere.nõ eo

ipᷣo perdidit ius ſuccedendi ad hereditatẽ
iure pꝛopinquitatis euenientem.cuʒ pfeſ/
ſio nulla fuerit. ipᷣo iure.pꝛeſertiʒ recdlamã
te.⁊ cõtradicente rationabili cõſuetudine

religionis ſibi notificata et expᷣſſa.et ex cõ/

7

facit quidem ſtulte ⁊ uiaſte Qidernih/

ominus eidem ↄſulẽdũ qꝙ vota religionis

quãtũ poterit etiã foꝛis manens impleat /
laboꝛãdo apud creditoꝛes ⁊ alios.q liber/

fiat mundo.ac deinde ſubijciat collum ſi
um chꝛiſti iugo. Pꝛima pars nunc dedu/
cta eſt.⁊ patet aliunde ꝑſpicua ratõne.qm̃
tota vna religio non debet minoꝛi gaude/
re pꝛiuilegio/ q; aliquis ad religioneʒ illã

admittendus. ſed religio illa manet ſemꝑ

obligata ad ſolutionẽ debitoꝝ que cõtra/

xit. nec eccuſat eũ ꝑfectio vite iam pꝛofeſſe
ergo nec alium excuſabit ꝑfectio vite pfitẽ

de Adde ꝙ olim fuit erroꝛ ↄ-demnatus pa

riſius vnius dicentis.qꝙ ꝓ ſuſtentatione

vvnius pueri habilis ad litteras ſacras/li/

cebat ſpoliarediuites abutẽtes diuitijs et

Dare tali pꝛo ſpe pꝛoficiendi in republica.

Vide autem ſi non pꝛoximus ſit erroꝛ di/

centium qꝙ licitum eſt non ſoluere credito

ribus debita ratione furti vel mutui/qua/

*

tinus homo tranſferat ſe ad viram altioꝛ?᷑

Hoc enim quid aliud eſt qᷓ; qeditoꝛes re/

bus ſuis ſpoliare. ¶ Si autem direrit ali
Ais.nonne talie intrando religionem ce
dit bonis ſuis omnibus et ita ſatiſfacit.
Aduertat qui hoc dicit quid eſt cedere bo

—„

nis.et ſub qua recipitur qualificatõe apö

iudices. Jurat eniʒ cedens bonis ſuis/⸗ ꝙ;
ſi venerit aut venire potuerit ad pinguio/

rem foꝛtunam / ſoluet in toto vel in parte.

potuerit.ſit adquiſitum ſuo creditoꝛi.qꝙ ſi
ſponte ſe reddat impotentem videre facile
eſt ꝙ peierat. ¶ Lalis ſic obligatus ſi pfeſ
ſus eſt religionem/quantum in ſe fuit. et H
de conſenſu vxoꝛis ſi fuerit maritatus/re/
manet obligatus ad votum caſtitatis.re/

manet etiam obligatus modo dicto vt vo

ita ꝙ quicqͥd lucrari vel habere deinceps

tum ſtudeat ad effectum rationabiliter de
ducere.et interim viuat ſub regulis illius

quam pꝛofiteri credidit religionis.quan/

tum circumſtantie rerum permittere vide

buntur. Equuʒ eſt pꝛeterea/ vt creditoꝛes
Relreim non egentes / reddant ſe beniuo
bitoꝛis. et rependat deus vicem

êNdbpeꝛopoſitionũ pꝛecedentium
p ſcllicet. C. et. xij. et aliaꝝ deceʒ
NVV ſequẽtiũ. Pꝛeſuppoſito inſu
per caſu ꝓut ponit᷑ frẽs car
thuſieñ. cuiꝰ initium eſt. Quidà Johan/
nes olim miles ſecularis. Et finitur. licet
de ingreſſu quidam diſentiant. Dico ego
Johannes.Cancellarius pariſieñ.indig

nus. ea que ſentio de hoc caſu. et de ſeptez

dubijs ſuper ipſo foꝛmatis. ¶ Scanda/
loſe infideliter ⁊ peruerſe agũt/qͥ circa hãc
materiam ſcienter variant et coꝛrumpunt
male narrãdo caſus veritatẽ.dũ a doctoꝛi

os exoꝛabiles ad impletionem voti ſui de

Explicit Anno. M. ccœ. x. caſtio ãnũ

bus reſponſiones vl oppiniones inquirt

Ptʒ qꝛ imponũt macula in gloꝛia doctoꝝ

quãtũ in eis eſt.⁊ tam ſeipᷣos qᷓ; alios in er

roꝛẽ ducũt. Hoc pᷣmiſi.qꝛ vidi q̃dam ſcri-

pta/nomini meo aſcripta:q̃ trũcate recira

ta erãt.ponẽdo ꝑteʒ vnã /dimittẽdo alterã

Vidi inſuꝑ dicta quoꝛundã magiſtroꝛuz

mihi notoꝛum / que nulup fuiſſent aheis

An liceat grauato debitis

poſita / ſi caſus fuiſſet eis taliter. qualiter
mihi pꝛeſentatus. Pꝛeſertim in hoc ꝙ di/
cunt illum militẽ poſſe repetere coniugez
ſuaʒ.nec in aliquo teneri ad religionis ob

ſeruationẽ in toto vel in parte.Aegi deni

Nqſaipta quoꝛüũdam.que vident᷑ ideo pꝛe
termiſſa. quia ſanabãt aliter q; inquirens
affectabat.¶ Johes miles.non videt᷑ ſuf/
ficienter ſatiſfeciſſe deo ⁊ iuſticie.dum re/
ſignando hereditatem ſuam in manu fra/
tris non fecit petito pꝛius aſſenſu ſuoꝛum
creditoꝛũ.vel ſaltem de auctoꝛitate illoꝛuʒ
ſuperioꝝ (vt pape vel alterius) qui ranſia
tionem poterant validare. Hoc dictum ſa
tis innuit᷑ eſſe verũ ex verbis ipſius dubij

dum dicit ꝙ minus caute ⁊ minus conſul

te ⁊c̃. Et videt᷑ eſſe ↄtrarietas quo moxad
ditur. modo tamẽ melioꝛi quo nouit.Po
terat enĩ moduʒ inuenire imo modos me/
lioꝛes.vt vendendo totam hereditatem et
ſtatim ſoluendo. vel qð de cõſenſu credito
rum feciſſent dictam tranſiationem.vel q;
de auctoꝛitate pape aut pꝛincipis qui er/
ga creditoꝛes habuiſſent foꝛte auctoꝛitatẽ
cõpellẽdi eos cõſentire bone equitati vbi
pꝛoterue agere voluiſſent aut aliquo tali
modo.Et notet᷑.xxij ꝓpoſitio. Notent᷑ etiã
iura poſitiua de tranſiationibo. ¶ Fratres

carthuſieñ.cũ reuerentia loquendo nõ vi

dentur ſe habuiſſe ſatis caute ⁊ diligenter
dũ ante ꝓfeſſionẽ vel receptionẽ Jo.mili/

cis/non interrogauerũt creditoꝛes ſuos.?

de tranſlatione pᷣdicta/an eſſet valida non
infoꝛ mati ſunt. Notet᷑xvi. ꝓpoſitio.Atten
to eo ꝙ dicũt iura/ ignoꝛantiã ſcʒ latã aut
craſſam reputari in dolum vł fraudem.vi
detur ꝙ iudex in foꝛo exterioꝛi reputabit
pꝛedictos fratres ⁊ Jo. militẽ cum fraude
et dolo pꝛoceſſiſſe.niſi ſufficiẽter fuerit in/
foꝛmatus ex circũſtantijs certis / de ſimpli
citate ⁊ bona fide pꝛedictoꝛũ.vt q poterãt
rationabiliter ⁊ debeant neſcire modũ al/
terum ſe habendi circa pꝛedicta. Notet᷑ ea
dem ꝓpoſitio.xvi.Addito illo að ſtatuunt
leges ⁊ conſuetudines laudabiles religio
num / de modis examinãdi aliquos ſi ſer/
ui ſunt ⁊c.Et quomodo poſt annũ vel ter
minij dus potct repetere ſeruũ etiã vbivi
ſus eſt pfeſſionem emiſiſſe foꝛtevna fide q̊

a foꝛi exterioꝛis iudiciuʒ. Et per hec tria

dicta videt eſſe ſufficienter reſponſum ad
pꝛimũ dubiũ ſᷣm duplex iudicium ſcʒ foꝛi
Patet eni ꝙ excircũſtantijs / reſpoſio tra⸗

henda eſt/tam apud deũ q; apud homĩes
Attendat᷑ pᷣcipue ſi creditoꝛes qui modo
conquerũtur/fuerũt negligentes ab initõ
de cõtradicẽdo dicte ceſſioni vel ꝓfeſſioni
vel ſi diligentes inuenti ſunt. Staret ĩ ca
ſu ꝙ ingreſſus fuiſſet licitus/⁊ pꝛofeſſio ſe
quens nulla eſſet.ĩmo inualida⁊ caſſanda
Exempluʒz ſatis trahitur ex pᷣcedentibus
vbi quis ꝓbabiliter crederet ꝙ dñs ſu cu/
ius eſt ſeruꝰ.vel creditoꝛes oẽs eſſent moꝛ
tui.aut crederet ꝓbabiliter ꝙ placeret eis/
ſuus ingreſſus.licet falleret᷑. vel vbi aliqua
tali ignoꝛantia ꝓpbabili laboꝛaret ꝑ teſtiſi
cationem alioꝝ aut aliũde.Qua ignoꝛan
tia ſic ſtante religionẽ ingrederet᷑pʒ iſtud
in caſu hoc.Examinet᷑ ergo Jo.mules cuz
fratribus carthuſieñ.ſuꝑ ignoꝛantia ſua
modo dicto.¶ Bi fratres carth.poterant
et volebant in omnẽ euentuʒ ſatiſfacere
Jo.milite/tunc manent obligati nec eſt fa

cta fraus creditoꝛib.⁊ ita pꝛofeſſio valet:

Si aũt nec poterant nec volebãt ſatiſſace
re nec ↄſentiebant receptioni Jo.militis⸗
niſi ſub cõditione implicita nec explicita

ꝙeſſet libera debitis. tunc pfeſſio non li⸗
gat fratres quin militẽ poſſint ⁊ potuerit

expellere. Sed miles manet obligatus ad

vota religionis qũcũq; ⁊ qĩũocũq; potue/

rit illa ↄplere.qꝛ fecit qʒ in ſe eſt de vouen
do.Exemplũ de ſeruo.qͥ poſt reductioneʒ

eius a ꝓfeſſione emiſſa ad dñm ſuũ/ tenet
ſi fiat liber/votũ ↄplere.imo etiã ſtante ſer
uitute eiꝰ/tenetad ea que põt ſeruare ð vo
tis religionis. vt caſte viuere ⁊ alia facere
per q;̃ nõ ledit᷑ vel tollit᷑ debitũ dũo ſeruiti
um. Hotet᷑ xxuij ꝓpoſitio. Notet᷑ hic diſti⸗
ccio ꝙ votoꝝ aliqð eſt qð obſeruatũ nũqᷓ;

ver git in deterioꝛẽ exitũ ⁊ illud ſꝑ eſt tene/

dum. Aliud ꝙ obſeruatũ qñq; vergeret in

deterioꝛẽ exiiũ.⁊ pꝛo tũc nõ obſeruãdũ eſt

ſed ꝓ alio tpe nõ vergeret in deterioꝛẽ exi/
tum ſua obſeruatio.⁊ tũc ligat.Et ſᷣm hoc
patet qũo votũ ſerui obligat ⁊ quomõ nõ

Et ita de milite hec dubitatio ablata eſt a

dictis meis alias cirea materiã hanc quã/

tum vidi ꝑ copiã.¶ SGi repiat᷑ ꝑ ſufficien

