Gb524_fol-2
author: Gerson, Jean

N 125 11892389 021

IIIIIIIIIIIIIII

U8 Tübingen

— —– 222 6 *

4
. .
.
. .
4
2
1
.
.
4 4
.
4
f
.
.
1
„
.
D
.
.
.
. 2
. 4 *
.
.
..

RKü .
. . —. .7 2. „
:
„ *,
„
.
7. 4
. 7 4
4
.
—. „——
.
* . 2 . .
. 7 . .
2— .
. *
„
4 .

„.
4
.
„ .
.
27
. 1
.A
4 . 2.
. .
. 7 : .
. .
. 4
.
. .
„ . . .
... .
„44 .
.
. .. —
.*
.
. 2.
45
.
.
. * 7*
„
.
——,—ä ʒ „
—.2 — „*
—— 2... ..
*
.
1
— .

6 .
.

,.
. 1.
7
„
.
*
7

.— „ .
. . 7
. . .
.. —
„ .
. .*
.—
. .
. — „ .
. .
.
. 4 —
/. . . . .
* .
. . „
6
. *
. . - .
„ — .
. .
. —2 .
.-
.
. „
„ „
. 1

— — ,
— .
„D
7 .
— ¹
.
4 .

. — . .
5 . *
7 .
7 J. .
. .
. .
. . . .
. „
Si . . .
. . = .
* . .
. 5 —⸗
ͤů
„ 4
. .
„
4 *
. „ . .
. — .
* . . . *
„ . .
—
4
17 .
. ⸗ „
— . . .
—„ .
. . — — .
. .. . . .
7 . . . .
» . -. . . .
. . .
„ . „X .
. —
.
. »*
. —„ „ .
. .
.
5 . .
. 1
. .
.„ re⸗ 1
. * .
.
— „
. 2
S 4 .
. » . 3 .
. . . .
. .
.
7 —. — * 4 »
—⸗„ . — . .
—
„ .
.
6
. 6

1
ll II
N
.

SS ,,
E S E
N —, E= — .
J en — — — ℳ£☚
D . —
S WW SE E
J H D
RRN . 2 —
⸗= ℳ‿ S

De ptãte ligandi atq; ſoluendi 33
Reblutio ſß

2——

M

ſcula ad moꝛes accomodata.

ituli libꝛoꝛũ ſecũ

Ae ptis. in qua locata ſunt pꝛecipue opu

Compendium theolo
gie 25 W

um peccatoꝛũ ? moꝛtalii 32 2
De arte audiendi confeſſiöões. 32 X
De confeſſione molliciie 33 A

De remedio cõtra recidiuu ̊ C·
De ſtatuto cartuſienſiũ ꝙ in moꝛtali cer
to confeſſus remittatur 33 E

Auiſamentũ pꝛo modo cõfeſſionis in re
ligionibo nõ lapſis audiendi 33

De modis excõmunicationũ ⁊ irregula

ritatum ⁊ abſolutõis ab eis 33
Notabile de pꝛimis motibus et de con⸗
ſenſn. 33 D
De abſolutõe ↄfeſſiõis ſacr̃alis ʒʒ
De abſolutõe defuncti carthuß ʒ, B

De moderata caſuũ reßuatiöe. ʒ]ʒ R

Epiſtola ſuꝑ eodem

—

33

uꝑ caſu quoddam de irregu/
laritate 33 C
De contemptu clauium et materia excõ/
municationũ et irregularitatũ. ʒʒ Z

De coꝛdis induratõne zz 7
De indulgentijs 33
Multarum bꝛeuium etvtilium queſtio/
num reſolutõnes z4 E
Decoꝛreptõne pꝛox-imii. 34 T
De ꝑuulis ad xpᷣm trabedis 3 4 U
De contractibus z5 B
De ſymonia ⁶ D0
De ſollicitudine eccłiaſticoꝛũ ʒ6 Q
De teſtamento condendo z7 K

Epiſtola ſuper teſtamento libꝛoꝛum ſu/
oꝛum

z7 +
Epiſtola ad carthuſienſem ſuꝑ accelera-

tõe ſuffragioꝝ pꝰobitũ oblatoꝝ ʒ7
De an niueriario quod ſibiꝓcurauit in
ecclia ſcti pauli in lugquno ʒ37

Teſtamentũ q̃tidianũ ꝑegrini ʒ3. ₰D

Teſtamẽtũ ꝑegrini metriecd¶ ¶ʒ7 P

Egule mo

De cognitione veniali

Epiſtola conſolatoꝛia ſuꝑ moꝛte fratris

ad fratrem

De pꝛeparatõne ad miſſam et pollutide
nocturna. ddz̃z„ GG

De pollutione diurna

Dialogyde celibatu eccłiaſticoꝝ ʒ 8 K

Carmẽ ↄtrg pulcritudinẽ coꝛꝑis 38

Contra impᷣugnantes oꝛdinem cartuſii
enſem pꝛopter paucitatem miraculoꝛum

et nõ confirmatem. 39

De nõ eſu carniũ carthbuuß z9 E
De temꝑantia in cibo ⁊ potu ⁊ veſtibtus
Pꝛelatoum =
Sermo de vita clericoꝝ 40

Sermo ĩ cena dñi pꝛo hũilitate ¶o

armen cõtra tumidũ coꝛ 410% 3 “

Sermo de penitentia Ai

Bermo de dñio euãgelio 4i =
LCarmẽ de volũtaria pauꝑtate i „

Sermo ad eccleſiaſticoꝛum cautelam et

eruditionem. 4i 2=

Sermo de reſurrectõe xpᷣi 42 KR
Sermo in concilio remenſi Bonus pa

ſtor:. 42 OQQ₰
De viſitatione pꝛelatoꝛum vel cura cu/
ratoꝛum 43 DW

Sermo de quatuoꝛ domibus 1; ᷑'–

Sermo de om̃ibus ſanctis Exultabunt
ſancti in glorꝛia 44 ₰WD
Sermo de omnibus ſanctis Beati qui
lugent „5

niam merces veſtra

Bermo de omnibus ſa anctis. Lliges Je

ſus turbas
Sermo in die natiuitatis dñi 1 6
Sermo in dñica ĩ ſeptuageſima 416 7
Sermo de cõceptõe btẽ virgis 47
Sermo de beato Bernard 47 7
Sermo in die ſancti Ludouici franco/

erum regis

48
Carmen optatiuũ vt lilia creſcãat 48 O
Sermo de oꝛatõne in concilio conſtan/
tien ſi 492
Sermo de ſpirituſancto 49 B
De verbis dñi Venite ad meoẽs ðo A

Cauſe pꝛopter quas voluit dimittere cã

cellariam di P

Recommendatio licentiandoꝛum in de-

cretis . I1 Z
Tractatus de nobilitate 22 E
Epiſtola ad papam martinũ hoieſegis
A 2

45
Sermo de omnibus ſancis Erultateg

3
—

frrancie repertal lugduni 52
Deconſideratõnibus auas deber babe⸗
re pꝛincepes 52
Dialogus franciꝛ angli. 32 *

De Puella olimi in francia equitate in .

De emirabili victoꝛia pucllexe 134 e.
tes recepte in ducem belli

Erplicit tabn ge

nemlis eperum huiusſ⸗ cundepartte.

p⸗ iũ magi

r⸗ obannisde Berſon: ſacrarum litte
ramm doctoꝛis schaiſtianiſſimſiaceancal

Tabula Generalis

vnivar rern ſoerum in circumferen
Karhectina lugduno In ecclia ſancti

NPauli.et in tabulamuro ro appenſa: lutts
grmat ſua. M

m vꝛna Johannem⸗
8Pꝛecelſum meritis / gerſon e co
gnomine dictum
Pariſius ſacre pꝛofeſſoꝛ theologie
Claruit/eccleſie qui cancellarius.anno

NMilleno domi centũ quater atq; vigeno
Nono / luce perit ſupcros Julij duodena

Agnum parua tenet virtutibꝛ

*

—

2
2
2
*
6 ,
2
„

nunc interſ.qð na
tura et imitatrix
nature ars ſolent.
nos ab imperfecto
ſumam“ exoꝛdiũ.

ra ↄſurgam. Ataq; videre eſt naturã in
materiã fauoꝛum colligere.dehinc colle
ctam digerere in aliam foꝛmã/⸗ nie
ſumpta eſt.demũ in alueolo conſtipant

Quid vero ars:nõne ꝓceſſus in ea ſimi
lis agnoſat᷑? Pꝛouidet ſibi ĩpꝛimis de
materia copioſe.ipᷣam deinceps in par
tes diuidet.poꝛxo dat ꝑtibus foꝛmam.
pꝛimũ rudem.deinde politioꝛẽ. Poſtre⸗
mo(quod eſt omniũ difficillimũ) ꝑtibo
ſparſim poſitis et politis/oꝛdinẽ coſſiga⸗
tionemq; tribuit. per qð tandem operi
ſuo / perfectio conſummata donat. Segre
emus in hunc modũ partes aliq̃s / ve⸗
lut e ſilua grandi et pꝛediuite/minera
ſacrxe ſcripture / quib foꝛmã aliquã ad/
dimꝰ. Noli igitur lectoꝛ(ſi quis foꝛte oc
curreris veſpicere.ſi iaceant interea he
partes abſq; oꝛdine.ſine vinculis et cal
ce.quas dum ſic erunt:reglas aut voctri
nas aut ↄſiderationes appellare poteri
mus. Foꝛtaſſis dño /ꝓpicio /poterit et eis

in poſter / ex decoꝛo oꝛdine/libelli pulcri /

tudo donari.Quod ſi datum nõ fuerit
mhilominus arbitramur nos nonnihil
pꝛofeciſſe / ſi materiã pꝛeꝑauerimꝰalijs
ad ea que libuerit fabꝛicanda. aut ſub
alio tropo.nõ fruſtra ſudauerimus / ſi ex
agro floꝛentiſſimo ſacre ſcripture/ apes
cogitationũ noſtrax collegerint.digeſſe
rint q; buccellas quaſdã faui mellis/ ad
lumen cognitiõis et ad deuotionis dul/
coꝛem.atq; ꝓ medicamẽto deſiderioꝛus
infirmoꝑꝝ. quas particlas liceat poſtmo

um in alueolo libꝛivni/ decoꝛo artifi /

coo ſpecioſius oꝛdinare.

¶ Explicit pꝛologguas.

Secũda pars cõplectẽs opera m

rit) ad perfectio⸗

Roꝛigeris apib/pꝛimũ ex apꝛicis locis⸗

miro oꝛdinis artificio ꝑtes ſinguloꝛu;.

oꝛalia 24
que tibiꝰ

NVpeecepit vus / cogita
. 1 libet obligatur ſcire ũ
G lud abſq; cuius noti⸗
peccatum.

aa nõ poteſt euitare
¶ Culpabilis ignoꝛantia iu⸗
ris diuini/non cadit in faciẽtem illud
quod in ſe eſt. quoniã ſpũſſanctus/talẽ
lominẽ de neceſſarijs ad ſalutem qvixes
ſuas ercedunt:docerę immediate vel me
diate paratus eſt. Vgnoꝛantia inuin
cibilis excuſat / in eis pꝛeſertum que ſũt
facti.non aũt craſſa vel ſupina: .que ꝓue
mit er negligentia ſciendi ⁊ faciendi qðᷣ
in ſe eſt.Dicitux aũt inuineibilis non
quin vinci poſſit. aut ꝙ ex ea neceſſe ſit

tunc operari.lſed quia opꝑans / ſufficiẽter

ſßm caſus euentũ diligentiam appoſuit
ſciendi ulud quod neſcit. ¶ Ignoꝛantia
iuris hſiani ſufficienter ꝓmulgati/non

liberat ſubdit os a pena in foꝛo exterioꝛiꝛ

licet frequẽter quo ad veſi excuſet a cul
pa quoſdã ignoꝛantes.(¶ Non quuibet

tener ſcire de quolibet pctõ moꝛtli an ſit
tale.licʒ exxediat iſtud inquirere ⁊ ſcirxe

nuxta vniuſcuiuſq; vixes ⁊ ſtatũ.⁊ plus

eccleſiaſticos q;; lacos. Et inter eccfia-/

ſticos/pꝛelati ex officio tenent᷑ ꝙ ſint pa

ratiomni poſcenti reddere rõnem de ea

que in eis eſt fide ⁊ ſꝑę. ¶ Nemo vtens
ratione/ diu ab ignoꝛantia pꝛinapioꝛuʒ
moꝛaliũ excuſatur.foꝛte eniʒ moꝛulꝗ ad
cõſiderandũ apponere fas habʒ.( Om
nis doctrina ⁊ om̃e ſtudium / debent de eu
rioſitate vana aut noriaculpari:/que nõ
oꝛdinanf actu vł habitu.mediate vł un
mediate/ad bene moꝛalr᷑ gratuiteq; vi⸗

uendum.¶ Dare ſtudium ſuum rebus
inutilibo aut noxijs.vtilioꝛibus ſciẽter

omiſſis / curioſitas eſt dãnabilis. ¶ Ati
le ⁊ inutile/norium ⁊ innorxiũ/dicuntur
in moꝛalibus non abſolute.ſed perreſpe
ctum ad nos:cuʒ circũſtantijs fig do⸗
et tempoꝛis / officij atq; ceteroꝛũ ( Om
nis obligatio/finaliter reducitur ad di
ctamen liberi arbitrij diuini / ſic volẽtis
obligare creaturaʒ.quod dictamẽ nobis
innoteſcit /vel in lumine fidei vel gratie
infuſarũ.vel in lumĩe naturali ſignato ſu
per nos. AUnde pꝛactica iudicia S

S 5 4 = 5
—

Regnle

pabemus. aut per lumina ſcientiaꝝ tam
diuinarum q; humanarũ:ex duplici lu⸗/
mine pꝛioꝛi emanãtium.aut poſtremo
per expientie multiplicis luminoſum wo
cumentuʒ.per quod fit.vt virtus q;ᷓ arxs
certius oꝑetur ꝓpter qð virtuoſus bene
iudicat omnibo. et eſt ſuo iudicio vir⸗
tutis mediũ aſſumẽdum a¶ In princi/
pijs moꝛalibus aſſignandis ſit ꝓceſſus
quandoq; a notioꝛibo ⁊ quaſi a poſterio
ribus.vt ex his quevidemꝰ in hũana po
licia:aſſurgẽdo ad diuinã legem. quan
docq; fit econtra a pꝛioꝛi ↄſiderando eaſ
leges que nature ſunt notioꝛes qualis
eſt lexeterna.¶ Equitas quã nominat
phůᷣus Epyleiam/pꝛepond erat iuris ri

goꝛi.Eſt aſt eqͥtas/iuſticia penſatis om

nibus circũſtantijs ꝑticularibo. dulcoꝛe
miſcðie tẽperata. Hoc intellexit qͥ dixit
Abſae en leges enpütrr lure regant
Et ſapiens. Noli eſſe iuſt nimis.alioqͥn
ſumma iuſticia ſuma imiuſticia fit. Om
nia mandata dei equuas.id eſt cũ equi⸗
tate penſanda. ¶ Bonarum mennũ eſt /
ibi agnoſcere culpam vbi culpa non eſt.
agnoſcere mquã non ꝑ aſſenſum firmũ.
boc eni ſtultũ ꝑiculoſumq; fieret. ſed ſic
vt doleat aut peniteat homo poſtmodũ/⸗
Cgquaſi veraciter in culpa teneref. ¶Nul/⸗
lum eſt peccatũ moꝛtle actuale abſq; cõ
ſenſu libero rõms / vero vl interpᷣtatiuo
Interpꝛetatiuũ conſenſum tũceſſe dici
mus.dum vᷣabuit ratio tempus ſuffici⸗
ens veliberandi ⁊ fugiendi ea / circa que
vitanda eſſe peruigil tenebat᷑.qualiter
Dicit lex ſoꝛenſis. Qui tacet conſentixe
madetir dum videlicet repugnare dele
ret. ¶ Conſenſus in actũ ſolum venialr
malum /eſt tantümodo vnialis. loquen
do de venigli er genere ſuo. vt eſt verbuʒ
ocioſum. ¶ Hullum acatu eſt adeo ve
niale/ quin ipſuz vel ſibi ſimile fiat moꝛ
tale dum placet. cẽ dum cõſenſus ad⸗
dit᷑.ſi tamẽillud veniale erat actus moꝛ
talis exgenere ſuo.⁊ exeo ꝙ non fiebat
ex cõſenſu libero? perfecto / venialis red/
debatur. ¶ Nullus eſt actus adeo moꝛ
talis/quin ipᷣe vel ſibi ſimilis.ſit nõ moꝛ
talis dum diſplicet:vl ſi nõ Pebut

ſenſu perfecto deliberatoq;. ¶¶Nihil eſt
adeo conſilium in lege euagelica. quin
in caſu poſſet eſſe obligatoꝛium. Et ita

quilibet vtens ratione/ teneturm pᷣpa

rationem animi ad quodlibet cõſilium

vtputa martyriũ vel dimiſſionẽ omniũ
ſuoꝛum et ſimiliũ.ſi et vbi neceſſitas im
mineret boc agench. Obligat inſuꝑ qð
liberconſilium ꝙ nõ contemnatur/timmn
q; non ſit ſalubꝛioꝛ obſeruatio er qᷓ; op
poſiti.¶ Nullus ita conſilijs ſeruandis
aſtringit / qn ab eo aut poſſit aut debeat
in caſu / eoꝛum obſeruatio verbalis quã
docq; pꝛetermitti.vt de non habẽdo du
as tunicas.de pꝛebendo pallio.tunicam
auferenti:⁊ſimilibus. ¶ Omns agẽs
contra conſcientiã edificatad gehennã

Ael moꝛtaliter.ſi conſcientia ſit fixa.qꝙ;

Ulud quod agitur /eſt moꝛtale. Ael ve⸗

nialiter ſolum.quantũ eſt ex parte buiꝰ

circunſtantie:queeſt facere contra cõſci

entiam. ſi conſcientia iudicet illud eſſe

ſolum veniale. ¶ In nullo caſu eſt ali?
quis perplexus inter duo peccata/quin
ei pateat exitus abſq; nouo peccato Nã
ſi iurauerit quiſpiã ſe occiſurum petrum
annocentem.et non occidat eum/ipſe nõ
peccauit nouiter.ſed iam peccauerat in
iurando.Si autem dictet ſibi conſcien
tia erronea/ꝙ ers innocens eſt ſta
tim occidend ab eo:dimittat hanccon
ſcientiam ⁊ liberatus eſt. Si poſtremo
incidant duo pꝛecepta incompoſſibilia
ex culpa ſua/agat illud quod de ſe mag
eſtobligatoꝛiũ.eta nouo pꝑeccato ummu
nis exiſtit. ¶ Erponere ſe periculo pec
cati moꝛtalis/eſt peccatum moꝛtale Ael
ſic. agere incertũ ⁊ dimittere certum in
materia moꝛali/eſt peccatuʒ moꝛtale.ſi
tale ſit incertũ ꝙ ſit moꝛtale/non ſolum
per coniecturas leues/aut ex ſuſpitione

mnepida ⁊ ſcrupuloſa/pꝛoueniente exni

mio timoꝛe cadẽdi in via vei. Sed intel
ligitur. dum tale eſt vehemẽter ?/ ꝓbabi⸗
liter incertuʒ.eque ſicut oppoſitũ vel ma
gis.tunc eni illud qð agitur non caxebit
moꝛtali culpa. aliter no opoꝛtet. ¶ Con
ſilium ſalubꝛe eſt freqᷓnter agere contra
ſcrupulos leues trepidos.vitando eoſ
ad alioꝛum ludieiũ.quatinus ex conſue
tudine/fiat homo robuſtus / ſolid? tran
quillꝰ in exercitio ſpirituali.Exepluʒ in
mi ſicatoꝛibo et funibularijs.¶ Dans
operã rei :llicite/aut ad ſe non ſpectanti

non exculat ꝑ ignoꝛtiad / ve pcto lenti

4

— f f . ——r—W-

Moꝛales

pꝛeſertim quo ad pnam in foꝛo exterio
ri de rigoꝛe ſoluendã.ſed apud deum ſeꝑe
non imputaf ad nouũ/aut maus petm̃
Sicut interfectio hominis p ebꝛiũ non
vtentẽ ratione:nõ habet culpam maio
rem qᷓ; fuerit talis ebꝛietas.Sic gliqui
dicerent de peccatis dãnatox. ¶ Ambu
landũ eſt in virtutũ doctrina / via regia.
vt nec ſtrictius fiat dei mandatũ: nec la
tius qᷓ; ipſe mãdauerat.q;uis inde ſu⸗
mere poſſint aliqͥ aut malicie velamẽ/li

bertatẽ. aut ecõtra ĩ deſpationẽ coꝛruere.

Non tñ omib/p om̃i tpꝑe 12 ian
dam aſſerimꝰ quãlibʒ vritatẽ (Homo
qui tenef repꝛimere illecebꝛam anteqᷓ;
ſit moꝛtalis/pꝛimo omiſit repꝛimere et

euitare.et hq̊ unputabit᷑ ad culpã moꝛta

lem/in pꝛimo inſtanti nõ eſſe gratie.et
eſſe peccati moꝛtalis.⁊ añ nunq;ᷓ fuit vex
dicere iſte moꝛtalr omittit. eccat ũ

vniale mag poſp dici cohibitum i; phi

bitum.et eſſe cõtra inſtitutionẽ ſeu mo⸗

nitionem qſi mediũ inter pᷣceptũ ⁊ conſi
lium· qᷓ; abſolute ↄtra pꝛeceptũ.cõmu/

nius tñ dicitur eẽ citra aut pᷣter pᷣceptũ

et pꝛeter dilectionẽ vei 1 non contra.

Om nes pꝛimi motus qͥ apti ſunt in
equi rõnem ⁊ ꝑ eã regulari/ſi eam pᷣue

nerint/dici pñt pctã.etiam in puulis ⁊

fatuis.qꝛ ſunt pᷣter oꝛdinẽnature pꝛimi
tus inſtitute. Lamẽ rectius hoc dicitur
de adultis/ rõne vigentib. An eis inſup
arca que ratio puigil eſſe vebet. m
nis infideliũ vita/peccatũ eſt.ſi et dum
ex infidelitate operant᷑.aliter nõ opoꝛtʒ
quin poſſint bñ moꝛalr operari.ſicut de fi

delibo extra gram/ſentẽtia rectioꝛ tenet

Qui minima negligit / paulatim de⸗
cidit. Nam vemale pctm̃è/a ſi nõ perimit

e per ſe vitã gre/infirmat tñ opationẽ

eius q̃ eſt vita ſecũda.⁊ ad moꝛtẽſi mul

tiplicaf diſvonit.retardatq; a pꝛofectu

meriti. ⁊ ab acceleratiõe viſiõis vei. In
via enim dei nõ ꝓgredi/regredi eſt. JFac

interim(ſq; dum es in pctõ moꝛtali)q
quid boni potes vt deus illuſtret coꝛ tuũ

Nam bonũ op de genere ⁊ moꝛale/ etiã
factũ extra charitatem / vtilitatẽ affert
multã.ſicut nocet veniale.qm̃ ꝑ tale opꝰ

diſponit᷑ homo ad oꝑa virtutũ.⁊ ad faci

lius reſurgẽdũ trabit᷑/ſeu pꝑ aduerſa ſeu

Ier proſpera iurta qo erpellte noleit de

¶ NHullus actus de genere moꝛisin ha

bente vſum rönis / eſt ſimplr indifferẽs.
neq; quo ad bonitatem moꝛis:neq; quo

ad meritũ vel demeritũ.ſaltẽ boni tẽpa
lis. uantũ obligamur ⁊ quotiens⸗
ex diuina autoꝛitate querere ſalutẽ no/
ſtrã eternã tantũ et totiens obligamur

bñ operari esgĩa.Etqꝛ nõ pꝛo quoliber
momẽto tenemur actualiter tendere ad
beatitudinẽ eternã ( cum boc ſit pᷣceptũ
affirmatiuũ )idcirco nõ ſemꝑ culpabilr

omittimus/dum ertra grãm aliqd opa

mur. ¶Solus deus 1 nullꝰalius abſq;

eius cõmiſſtone / poteſt directe wer ſe⸗
obligare quẽcunq; hominẽ/etiã ſibi ſub
ditum/abſq; eius ↄſenſu lilero/ad act

interioꝛes ⁊ð latentes habẽdos.ſolꝰ quip

re deus põt de talibus iudicare. alij aũt
nõ niſi de eius mãdato ⁊ reuelatiõe.ſed
tantũ de extexioꝛibꝰ. Notanter vo dicit
directe ⁊ per ſe. ⁊ abſq; cõſenſu libero.qꝛ
indirecte et ꝑ accidens: vel ex conſenſu
ſubditi /lvc poteſt fieri.dũ videlicet iu⸗

betur actus exterioꝛ.qui non ꝓoteſt fieri

niſi ab interioꝛi pꝛocedat. ¶ Hemo abſ
q; culpa ſua aut conſenſu ſuo libero/po
teſt ve p ſe obligari ad ea que ſibi alias
efſent ſicita vel conſilia.Poteſt autẽ loc
fieri de peraccidens pꝛo manifeſta vtili
tate reipublice. cui eſt pars.vl ex eius
rulpa. ſaltem quo ad foꝛum exterius.
AAnon rationabile eſt vt nullus ho
mo aliqᷣd pꝛecipiat/niſi ilud de quo põt
cognoſcere iudicialiter ſ᷑ᷣm modũ ſuum
in foꝛo ſuo. Idcirco finis et intentio le⸗
giſſatoꝛis /non cadũt ſub obligatiõe ſub
ditoꝛum.ſed tantũmodo opatiões exte
rioꝛes pᷣceptoꝛum. Et ita dicens hoꝛas
aut ieiunans /in peccato moꝛtali/aut in
tentione ſiniſtra.vel abſq; attẽtione/ ab
ſoluit ſe a pꝛecepto ecclie.ſed non apud
deum! de negligentia! aut ꝑpuerſa inten
tione/ſepius excuſatur.¶¶ Pꝛecepta der

7

affirmatiua.quia obligant ad ſemꝑ.ſed

non pꝛo ſemꝑ·eoꝝ obligatio eſt ſub qua

dam diſiunctione ad hoctempus vl ad

illud. et ad hanc ſpeciẽ operationis vel
ad ulam. Sicut colere dum latria exte
rioꝛi/ non plus de ſe obligat ad hanc ſpe

ciem cultus exterioris:⁊ ad hanc diem
qᷓ; ad illam. ¶ Ad eruditiõem/atq; cer

tificationem fideliũ:et vt conſannis iit

4

24

„

„

in eccleſiaſtica policia cultus diuinꝰ/pꝛe

.

res. pᷣcones. doctoꝛelq;

dDluina/q; diu pꝛelati nõ cogſcunt᷑ abuti

ſua ptãte/ſuſopiẽda ẽ reuerenter tanq;ᷓ

lex dei. Abuterentfaũt.ſi manifeſte unpo
nerent onera nimis grauia cerucib po

pulixpᷣiani.vt ſi ad feſt:uãdũ quotidie

aut ad ſtatuta qualia engoſthhttorſe
paſſim aſtringi quererent.¶
tio pꝛelatoꝑ/q eſt iuris cõmunis q dam
relaxatio ſeu mitigatio / locũ habet pꝛeci
pue circa ꝑticulares caſus ⁊ pſonas ſin/⸗
gulares. quomã aliqᷓ ſtatuta ſuntpꝛo cõ
munitate/q̃ huic pſone ul uli.et in iſto
caſu vel illo / non ita ſiẽ ſunt poſita ↄgrue
re dinoſcütur. ¶Pen
ſic ꝙ abſq; vtilitate reipublice vel eius
cui inftigunf:neq; inſtituineq; inſtitu
te exequi deberent/a peccãt oppoſitũ faci
entes.vel egꝗs cũ hocreſciuerint non tol
lentes. omni
poſſunt aut debẽt vicia. q̃ abſq; deterioꝛi
Eericlone B.
erent Qſñi aüt ilud ẽ ⁊ qñ non.diſficile

eſt ? ſexe impomibile generaliter diffini⸗/
re. niſi pꝛout crcũſtantijs pticularibus
inſpectis/pᷣlati/ſuꝑioꝛes⁊ ſapientes de

terminabũt. Exemplũ eſt ee meretrici⸗

bus.et vſuris.⁊ ſimilib.que qñq; ꝑmit

tunf.Et ita de concubinaris ſacerdoti
bus / pꝛo locg et tpe / ſtaret foꝛte eſle fa
cienquz.
huncſenſum vel intellectũ.⁊ ſimiles ꝙ;
pꝛelati ⁊ pꝛincipꝑes / ſepealiq̃ faciunt.aut
permittüt iuſtimime / ob erroꝛẽ ſubdito⸗

rum cõmuneq̃ alias ſi fierent aut ꝑmit

Eream culpã eſodem obligarent.

Cõmunis mmolvxdientie culpa/qñq; ab
ſoluit de ꝑaccidẽs ab obedientia ⁊ à cll
pa pꝛo futuro.et ̊ in legibo poſituns.vt
iales ſũt.alioqͥn nõ videt in młtis.quo⸗
modo lex lata ⁊ iurata wiſ p non obler

lati eccleſiaſticitanq; ſapientes ſtatuti
ſunt. perquos expedit illud qð ẽ ſub diſ
iunctione ad aliqͥd vnũ certu ⁊ comune
chꝛiſtianis limitari.ſic ꝙ dei cultus exte
rioꝛ die dñico et ꝑ ceffationẽ ab operibo
ſuilibus exoluaf.¶ Eccdleſiaſtici pꝛelati
reſpectu pᷣceptoꝝ diujoꝝ et gegule euan
gelice / nullo modo cõditoꝛ ẽs ſunt. ſed
Ddumtaxat quidã etatgeer eg ſito
nterptatio
et limitatio vel expoſino pᷣlatoꝝ in lege

Diſpenſa

ene ſunt reſtringẽde

In omni republica tolerari

coꝛrigi.neq; extirpariva

Comunis erxroꝛ facit ius/ad

uationẽ aboleri. ¶ Conſuetudo ẽ opti⸗
ma legũ interpꝛes.ſi de woſitiuis pᷣmo fi
at. ¶ um ↄſuetudo ſit altera natura /
leges aſſuete/a qſi iam ĩ naturales vᷣle/
nõ debent abſq; maifeſta vtilitate vel ne
ceſſitate/vxl tolli vel mutari. Conlen
tire cenſendi ſunt ſupioꝛesſaltẽ inter⸗
pᷣtatiue) in abolitione legũ ſuaꝝ woſitiua
rum:qñ paſſim eas diu non obſuari ſci
re pñt/et nec verb necfacto redamãt.
Lex nõ inſtituitur/niſi dũ ꝓmulgat᷑
neq; vigoꝛẽ habet/niſi cum moꝛibo vten
tiũ appꝛobat.et hoc ſi ſit lex pure poſitia
ad populi regimẽ. Secus de d uina at
ꝙᷓ; naturali diceref.ↄtra qᷓs nõ eſt pᷣſeri⸗
ptio.vel aq oppoſitũ ſuetudo.ſʒ tm coꝛ⸗
ruptela. ¶ In om̃i lege qntũcunqʒ poſi
tiua bñ inſtituta: aliqͥd eſt de iure natu
rali et diuĩo.vt ꝙ expedit homĩes legibo

regulari.ꝙ qui woteſtati reſiſtit/ dei oꝛ/

dinatiõi reſiſtit.⁊ ſimiles. ¶ Secernere
ius diuinũ ⁊ naturale a poſitiuis.ſic eſt
diffiale ita maxie necefſariũ eſt ⁊ vtile
in om̃i voctrina moꝛali?⁊ politica. ⁊ ̊ fie
ri pfecte nequit/ abſqʒ ſacxa ſapiẽtia.qᷓ
legibus eternis innitif᷑ atqʒ fundatur.
(Wanpetto pctõꝝ ad inuicẽſᷣm graui⸗
tatez maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ/generaliter ſumi

neqͥt. niſi cõparent in genere ſuo.⁊ cete

ris paribo.qm̃ ᷣm alias circũſtantias ꝑ
ticulares/ le hũt plurimũ vt excedẽtia
et exceſſa. ¶ Quantificatio pctõꝑ/a po
ſterioriſumit᷑ a pena.licet no ſufficiẽter
vſqʒ quaqʒ.⁊a pꝛioꝛi/penes genus obiel
cti.⁊ intẽtionẽ finis.⁊ libidinẽ ſeu cona
tum voluntat maioꝛẽ vl minoꝛẽ.⁊ cãm
motiuã.tempus ⁊ locũ.⁊ penes damna
inde ſeqntia/que ꝑeccans pᷣuidebat aut
pꝛeuidere tenebat᷑ ¶ Omis actꝰ/cuius
finis intentus eſt pctm̃ moꝛtalemoꝛta
lis eſt.ſiue intẽdaf actu ſiue hitu.qð ſcit
ſi oꝑpans interrogat.cur h̊ facit.⁊ aduer

F ranc rñũdebit.ad hunc finẽ feci.

ctus qͥ aliũde nõ eſpᷣ moꝛtalis:⁊ fit

pter fine; ſolũ venialẽ/ videt eſſe ſoluz

venialis:niſi foꝛte pᷣſtituatur finis ille
vt vltimus ⁊ quietas.et nõ ſolũ vt inci⸗
dens minus pricipalis/ actu vel hitu:
¶ Non ommis actus pꝑeccati /eſt fruitio
geature.vl vſus eius.ſ̊ qñq; eſt abuſus
ſolum venialis.qñq; moꝛtalis. Nõ eniʒ
owꝛtet / vti omi peo creatura ↄſtuuaẽ

Moꝛales

finis vltimatus abutentis ea. ¶ Siq s
mouef occaſiõaliter ſolũ/ex pctõ moꝛta
li/ ad aliquẽ actũ faciendũ: nõ opoꝛtet
illũ actũ eſſe pctm̃ moꝛtale.Secus ſi cäö

zinedatgi gettter⸗ et moꝛtale de

kaum

tionis diceref.

maliciã Bonitas vo ⁊ malicia moꝛales

de genere / ſumunf exobiecto. Sed tora
lis bonitas moꝛalis / ſpecialł fendet ex
circũſtantijs finis ⁊ alioꝝ ſimł adunat

Diligi pöt deus ꝓpter finem
mercedis qͥ ipſe eſt.vl /ꝓut li ꝓpter dice
ret finẽ ſuboꝛdinatũ ſub vltimo fine.aut
ꝓut cãm motiuã minꝰpꝛincinalẽ deno ⸗
taret.als nõ. Similx de euaſione dana
i Bonitas naturalis
cõſeqͥtur ad ens.et hec nõ habet oppoſitãä

—,

—

Oaaliciam vo / exvni illax circũſtãtia,/
rum carentia ponimꝰreſultare. Ceterũ
lonitateʒ gratuitã ⁊ meritoꝛã/gra gra-

tum faciẽs oꝑaf.

ircunſtantiarum

alie ſunt ſolũ cõcomitãtes actũ.⁊ hę nec
agddunt nec diminuũt ad pctm̃. Alie di-
cuntur infoꝛmÄtes.qꝛ adactus vt moꝛa
lis ẽ/integrationẽ ⁊ infoꝛmatõeʒ /exigũ

tur ⁊ intrat.

ulta exgenere moꝛta

lia ſũt/quoꝝ ſimilia pñt effici vna dũ
trahũtur extra rõnẽ ſuaʒ. Qucẽadmodũ

wlere deliberate de bono alterius / ẽmoꝛ
tale delictũ. Si vo h̊ fiatꝓ ʒelo iuſtide
boni cõmunis/cui ↄtrariũ

eſt tale bonũ⸗
ille woꝛ virtus erit. ¶ Plerũq; multa

exgenere bona eſſent/q ex aliq̃ circũſta/

tia puerſa funn mala /1 ſpẽm moꝛalem
Hõ omis delileras/ agit er

mutantia.

deliberatione.ſicẽ necomis ignoꝛans agit
ex ignoꝛãtia.aut cõtemnẽs exↄtemptu.
Poteſt eni aliqͥs pꝛogredi ĩ actũ pꝛino

rum motuũ / du actu deliberat q̃d agẽdũ

non tñ ex deliberatõe ager ſeae effreni

iõis. Dicit᷑ au/

nõ velilerat. ſiẽ er vᷣtute agit alias bene/
quaſi ſubitolſic ex puerſa aſſuefactione

vicioſus q̃ſi repente pᷣcipitatur in culpã

Et ita male habituatin vicijs / vt in in

rando- ↄcupiſcendo/odiendo/inuidẽdo
et ſimilib/ fere demeret otinue. ſiẽ vir
tuoſo aſſidue merces creſcit.vt veꝝ ſit jq
iuſtus ẽ/ iuſpjficet adhuc. et qui ſoꝛdidꝰ

eſt / ſoꝛdeſcat adhuc. ¶Nullũ deſideriũ

rei illicite/ factũ tantũmodo ſub ↄditio
ne actualitix vel hĩtualiter adhibita.ẽ de

perſe moꝛtale vlictũ.de ꝑ accidens tñ⸗

pꝛopter appetitus ſenſualis cõmotionẽ
nimia.qᷓ ſcienter dinuttitur inualeſcere

ex talis veſiderij ↄtinnanione hibera/ po

teſt ipᷣm inter moꝛtalia veputaxi.qꝛ qui
amat piculũ/peribit in ilo.
agens bñi ſm omẽs circũſtantias / dici

xebet dare ſcãdalũ alteri.qntũcũq; ſcan

CHullus

daliſetur alius. Scandalũ eni eſt dictũ

vel factũ minus rectum/pᷣbens alteri oc
caſionẽ ruine. Nam in via oĩno recta/ ſi
quis ceciderit/non ex ſcandalo vie.ſ ex
ea Eiecti neet.
daliſat actiue.qͥ aduertẽs autaduertere

defectu ꝓueniet. Solus ille ſcan⸗

debens / alios ꝓnioꝛes eſſe ad peccandũ

ex mõ ſuo agendi/qͥ ſibi nõ eſt in pcepto

nihilominipᷣe opari nõ deſiſtit.ſecus in

caſibus bic exduſis. vbi malida ꝓpꝛia ẽ
ſcandalũ gratis acceptũ.vbi pᷣterea nõ
eſt aduertẽtia nec eſſe debet de ſcandalo

alterius.⁊ vbi qͥs ad ilud opandũ tene⸗/

retur. ¶ Ille dicit ex malicia ſua pecca⸗
re et ſcandalũ accipe:nõ exactu alteriꝰ.

qui infoꝛmatſufficiẽter de bomtate bu⸗/

iuſmodi act:nihpilomincadit in ruinã

vt ſi exvoto religionis emiſſo.ꝑntes pꝰ
ſufficientẽ de religionis pfectione infoꝛ

mationẽ/ ſe ſcandaliſari ↄq̃rant᷑.ſcãdalũ

appetitu/⁊ ex motu pa
tem aliquis agere ex aliqua cauſa/quã⸗
do / ſi non eſſet illa cauſa / ipſe ab agen /

eſt h nõ iam puſilloꝝ: ſ̊ phariſeoꝝ.acce
actu cui non eſt aſtricfus aliunde/ tene

do ceſſaret.accipiendo laxge agere pꝛo
Kognnere ren.ee: anadl
pꝓpoſitis/qñq; ad nullũ obligoꝛ.qñq; ad
äü illoꝝ nõ ad aliud.qnq; ad ambo/ſub
Ddiſiunctione ſolũ. In quo caſunõ tene⸗
oꝛ ſimplr eligere maius bonũ ſi ſit mihi
diffialius.neq; etiã ſi ſit fauli.et habe
am rõnabiles cauſas illud dunittendi.
et aliud agendi.Exempli gr̃a ad expien

ut ad omittere ꝓtendif.

dã ꝓpriam libertatẽ Quoniã axs ꝑfecta

ritu

tur deſiſtere.quando timet aut timere de
let ſᷣm velementem coniecturam /ſcan⸗
dalum puſilloꝛum.quouſq; de illo com⸗

peſcendo diligentiam compleuerit. niſi
ete hdo communi vtilitate / vnctio ſpi
ancti doceat / illudtunc agendu. vr

chꝛiſtus fecit in publicatione vritatis

ſacramenti.

De ſuferbia zvana gloꝛan

Npetit gloꝛie

ſi eſt de vera Hen 7 ꝓpter deum
wirtuoſus eſt. Si de vana / citra
deum ⁊ nõ contra deuʒ. vt in bonis foꝛtu
ne nature vel gre / wialis eſt. taʒ ergene

reqᷓ; ex moꝛe/ſi ſit ad finem bonũ.vt pꝛo

euitatiõe infamie.aut pꝛo magno bono
ediſicationis aliene.ille apetitꝰ/diſcxe

tus ẽ et meritoꝛiꝰ. Si gloꝛia ſit falſa / et
te peccato moꝛtali:aut pꝛo fine malo pꝛi

cipaliter vltimate /tũr moꝛtalis eſt.
ꝛeſumptiolarrogantia. iactantia:
et hypocriſis / generaliter prie ſunt ð
illis q nõ ↄueniũt homi taliter ſe habẽti
ſi illa habere vel credit vl inoꝛdinate ap
ptit. pꝛopterea ſemꝑ hñt erroꝛẽ vel ma

liciam inuolutã.qñq; venialẽ.⁊ ſexe. moꝛ

talem. ſm genus obiecti. iuxta circun

ſtantias intẽtionis⁊ finis.atq; ceterox
e ſumens de dei muſcdia ꝙ ſaluabi/

tur q̃litercũq; pꝑeccauerit/ ⁊ĩ petõ pſeue
rauerit / errat i fide / ſi h iuchcz ꝑ intelle
ctũ et ĩ moꝛibo moꝛtalrx / ſi taliter afficit

per voluntatẽ abſolutã.qꝛ de ↄditiõöata

non opoꝛtet Et ita diſtingui poſſʒ ĩ val/
de multis de intellectu et affectu. qꝛ ſᷣm
boc/ꝑeccata variã naturã ſoꝛtiũtur.vt

Dicantur vel exrroꝛes.vl mali moꝛes.vel

vtrunq;. ¶ Pꝛeſumprio de multis me/
ritis e dens, fallaleſt⸗ temeraria /ſi
nõ inſunt. Si autẽ credat ⁊ ſentiar ꝙ ex
ſe ſunt pninqpaltx / impia eſt. qntũcũq;
leine haberent. O ſi ſing ariter eas ha
re quis gloꝛiet/peſtifera eſt atq; pha/
riſaica pᷣſumptio. ¶ Tredere ⁊ ſentire
quod ex meritis pᷣcedentibo aliqð bvnũ

8.
X

aut pᷣmiũ ↄſeq̃tur/nõ eſt pᷣſumptio vel

exroꝛ/ſi ad deum tanqᷓ; ad oꝛiginale pꝛiĩ
cipium/ actu vel hitu ſolũ referat. Deuſ
eni miſeretur/cui miſetur.hoceſt grãm
tyrer illa/aliam gratiam largiatur
¶Lelare pctã ſua.nõ eſt ex ſe yrocriſ
ſed cautela pꝛudẽs ⁊ debita.Secꝰ ſi fiat
hoc ex appetitu laudis falſe. aut alteriꝰ
malicie pꝛincipalr.vel ſi ad malũ finem
vltimate referaf.Secus etiãſi ꝑ men
dacia opꝑep vl ſignoxvel verbop / talis ab
ſconſio qratur fieri.quẽadmodũ ſi ad ce
lãdũ ꝑeccata ſue luxurie / fingat ſe aliq̃s
opere ſigno aut vᷣbo / luxuria maxime de
teſtaru et caſtitatẽ aplexan.cuʒ luficere

RNegule

obligant.

pꝛommmio.

delxat.vt illã non oñdat. Ita te ſupbia

etceteris poſp dici. ¶ Ceꝛeſumptio arro
gantia/iactantia/a hyrocriſis. circa bo⸗

na nature aut foꝛtune/min hñt peccati
et piculi!.qᷓ; circa bona gre.pᷣſtim gratie

gratũ facentis. cũ illa minus cognoſci

poſſit ineſſe. ¶ Rertinacia in opiniõibo

et actibus ꝓprs/p quã quis nõ eſt ꝑat

ſumptio. ⁊ dũ in rectoꝛibus aliox aut

apud religioſum c.cũcta turbat ⁊ ꝑdit.

¶ Hon eſt buitus ſed libertas/parere le K

gibus.quoniã obligatio ꝑ votũ aut pᷣce

ptum ceter paribo auget vᷣtutis ⁊ meri
ti rõnem.vtrobiq; eni addit᷑ circunſtan

tia bona.in voto/latrie.in pᷣcepto/obe⸗
dientie.¶ Subditi obligãtur obedirxe ſu

ferioꝛibus ĩ his dũtaxat:rxeſpectu quoꝝ
ſunt ſupioꝛes.⁊ dũ regulas ſue dnatio

nis non excedunt. ¶ Nullus act debet
ab homie ꝓhilvri ſub pena peccati moꝛta
lis alicui inuitoi etiam ſubdito / niſi ad
ulũ iam ſit obligatus perlegem diuinaʒ

erxplicite vel implicite. virtualr vel ĩ foꝛ
ma. Nam ſolus deus ẽ qui habet inpiu,

eterne vite et moꝛtis. ¶ Stultum ⁊ in

iurioſum pꝛo ſupioꝛib/eſt credere/oẽs

inſtitutõies factas qles videmus reſſ-

cu ſubditoꝛũ/obligare ad pctm̃ moꝛtle

ſed ſunt multe accipiende vt cõmiatio/⸗
nes.multe vt monitiones.multe vt cõſi
lia. multa vtqdam decẽtie lvneſtates
et fadentes ad finẽ cõſeq̃ndũ.multe vt
temꝑalẽ hanc vitam ſolũ regulàtes.et

Jurans vel vouẽs in aliᷓ
religione vl cõmunitate/adimplere oĩia

ad penam Pitr. ſi trãſgrediant ſoluʒ

que pꝛo regimiĩe talis religionis aut cõ⸗

munitatis oꝛdinata ſunt aut erũt/nõ ꝑ
loc cenſendus eſt eẽ obligatus ſub pena
peccati moꝛtalis ad obpuationẽ illoꝛum
ad q̃ diuina lex nõ vult taliter obliga⸗
re.qꝛ nec hũana lex taluer obligare in/
tendehat.ſi rectecvt ſupponitur) intẽde
bat. ¶ Duplicet deo / infidelis ⁊ ſtulta
Infidelis que non ſerua⸗
tur. Stulta que diſcretionis ſale non
conditur:Pꝛopterea ſtultum eſt dicere
ꝙ de ingrediendo religionem cõſilian⸗
dum nõ ſit.ſed ad pꝛimam inſpirationẽ
ingrediendum (Poteſt ſincero ⁊ recto
conſilio / religionis ingreſſus diſſuade⸗

Mozales 24

ri. quibuſdam ad tempus. alijs in eter

— N — eb—.⸗ — —

X tur. CS
toꝛitatem ſuperioꝛũ/eſt ipſam vere vel

eſtpaner

num. Sicde pᷣlature ſuſcep tiõe aut ſta

tus vᷣginitatis diceretur. Atramen mo
deſtifſimã cautelã in diſſuadẽdo/ſcimꝰ
ſam. ¶ Ome vortũ ⁊ iuramen⸗
tum/ad h̊ ꝙobligatoꝛiũ ſit et diſœetuʒ
habet cõditiones implicitas.quarũ ali⸗
quas inutile.aliquas vtile eſſet in iurã
do ꝑ expꝛeſſum apponere. Ana conditio
eſt / que reſeruat ſuperioꝛum autoꝛita⸗
tem. Secunda ꝙ iuramentum non ſit
aut vergat in deterioꝛẽ exitum. ſciliq; ad
moꝛtale vel veniale peccatum/ nũc aut
in poſterum. Tertia ꝙ non ſit in ſalu⸗/
tis diſpendium. hoc eſt in perfectionis
umpedimẽtum. vt eſſet vouere nõ intra
re religionem.nunq; ſuſcipe pᷣlaturam
aut non loqui cum paxẽtibus.⁊ ſimilia.

que licet poſſint licite quãdoq; dimitti

non tamen paſſim iuramento aut voto

yallari. ¶ Quando aliqs nec actu nec

habitu/ per verba ſua intedit iurare· nõ

eſt reus periurio apud wũ / nec etiã apo
lomines ſi ſufficienter hoc conſtiterit.

Poteſt tñ de incauto modo loquendi/vel
ſcandaliſandi vl afferendi / vel de inten
tione fallendi culpari. Hoc facit pꝛo te

ligioſis/et qͥbuſdã alijs/qui iurant per

btas ſuas:ꝛ per animã canisixriſoꝛie.
Etpꝛo burgundis ⁊ aſſuetis iuratoꝛibo

pꝛeter omne intentionẽ obligandi ſe iu⸗

ramento ¶ Inſtitutiones humane / nõ

vebent tales interpᷣtatiões aſpernari qᷓ
les iuramenta etvota / m concoꝛdẽ do
ctoꝛum ſententiã recipiunt. etiam duʒ

ferrẽtur abſolute.alioquin in laqueum
et magnum ſalutis diſpendiũ verteren
i contẽnere aliquã rem vt au

interpᷣtatiue / nullã/ aut vilem / aut mi⸗/
nus iuſto reputare. Omnis peccãs etiã
venialiter contemnit/ quãuis nõ omis
talis agat excontemptu.ſicut nec omniſ
ſuperbus agit ex ſuperbia. et ita in alijs

multis. ¶ Contẽnens autoꝛitatem ſu⸗

perioꝛum / non ex paſſione vel fragilita
te/vel exignoꝛantia.ſed ex contẽptu qui

palis cauſa aut finis trãſgreſ/
ſionis ſue/reus peccati moꝛtalis exiſtit
At dum quis dicit ſuperiori in eo ꝙſu
perioꝛ.ego in deſpectũ vſſtri locaga qð
inhibetis/alias nõ acturus. ¶ Zid eui

tationem peccati nõ ſufficet bene ſenti/
re ⁊ iudicare de agendis. niſi voluntas
et affectus tali iudicio con

foꝛ men tur .

2

AÄKfficitur enim ſepius voluntas ad ali⸗

qua/ etilla taliter exeq utur/ acſi ſuns
mtellectus taliter agendum dictaret.

Super hoc/ incõtinentes circa quodli⸗
betvicium tem carnisq; ſpiritus/aper
tum dant wocumẽtum. pꝛeſertim in car
ne euidentius qᷓ; in ſpiritu.pꝛopter di⸗

ficilem reſflectiöem ſuper actus interio

res et atẽtes.Et hec abſconſio /crebꝛo

fallit etiam ipſos ſpiritualiter ambula⸗

re volentes. ¶ Ponentes intellectum
liberum vt talis eſt. ponerẽt conſeqnter
in eo peccatũ pꝛopꝛie. Alij ad negligen⸗

nam aut malicià voluntatis / habent re
ferre crimẽ omne ſuum.
gligentia vel omiſſio/crim nalr culpabi
lis abſq; cõſenſu vero vel interpᷣtatiuo

ulla eſt ne

comitante vl pꝛeuio.Quid aũt ſit ↄſen

ſus interptanu dictu eſt Er ec in ange
lis in adam / videf oꝛigo fuiſſeeccati.

(Raſſio naturalis vt ira amoꝛ. gaudi/

um. odiũ.inuidia. fames. ſitis delectatõ

deſideriũ/a ſimiles./ſi fiant abſq; omm

conſenſu/nullum peccatũ ſunt.ſi vo cũ

conſenſu: ſed nõ ex còſenſu/inter venia

lia deputãtur. Similiter de actibus ra

tionis/ tam in poꝛtione ſuperioꝛi. vt eſt

blaſp hemia. q; in inferioꝛi æt eſt appeei
in pꝛece/ 2

tus vindicte / diceretur. ¶ S
pns pꝑenalibus pena ſit addita per mo⸗
dum diſiunctionis ad actum pꝛecepti?

ſufficit penam ſoluere dum actus omit/

titur / Si vero ſit impoſita pena. vt ſo⸗

per ſolutionem eius non excuſatur pꝛe

cepti tranſgreſſio. ſed bene aliquando

compenſatur. ¶ Yudicare alterũ tan
qᷓ; malum /ſi fiat ex officij iudicio/et kr.
teſtes legitimos /nõ eſt ex ſe malũ.ſed

