yeſtiũ ſuis crucifixoꝛiba curat auariciam

Potatio aceti ⁊ fellis curat gulã.Et ſua
flagellatio curat luxuriã ¶ HNotandũ in/

ſuꝑ ꝙ pꝛedictoꝝ peccatoꝝ/vnum ex alio

naſcit᷑.quod ſic apparet Superbia enĩ qꝛ
omes ſcellere vult ⁊ appetitſtatĩ quãdo

Aliquẽ ſibi eqnari videt aut timʒ.in ſe do

lere ⁊ ↄturbari incipit.ac exinde ↄtra illũ
ad ipᷣm ſuũ bonũ quo ſic eũ ſibi equari ti
met/impediendũ ac diminuendũ mouet

⁊ ſic ex ſuꝑbia naſcit᷑inuidia. Inuidꝰ ve/
ro quia defſacili ei cui ſic inuidet iraſcitur

et cõtra eũ quaſi toto ſpũ cõmonet᷑iðo ex
inuidia naſcit᷑ira. Cum autẽ ſic cõtra ali
um cõmotus ⁊ iratus vindictã de illo ap
petat/⁊ ſe vindicari querat in quo ſieum
deficere cõtingat/in aĩo ſuo cõtabeſcit et
contriſtat᷑ideo ex ira naſcit᷑i quedã menta
lis triſticia que a doctoꝛiba acedia nuncu
patur.Cum vero ſic animo triſtis ⁊ cõta
beſcens cõſolatõem ⁊ quandã ſui exalta/
tõem quã in ſeipſo nõ habet / in rebus ex
terioꝛibo querat.⁊ quãto plura cõgregare

poterit/maioꝛẽ ſe habituꝝ ſperat.ideo ex

acedia naſcit᷑ auaricia Auarus autẽ quia
bonis temꝑalibus abundat. et ſic ea que
ad delectatiõem in cibis ⁊ potib faciunt
facilius comꝑare ⁊ ad ſui libitum habere
poteſt. ideo ex auaricia naſcit᷑ gula. Gula

vero ꝓpter ventris repletõem /variaſq; ci/

boꝛũ ⁊ potuũ delectabiliũ ſpecies quib⸗
retficit/facillime deſpumat in libidinem.
ideo ex gula naſcitur luxuria. ¶ Notãdũ
inſuꝑ ꝙ plura pꝛedictoꝝ ſeptẽ vicioꝛum
ſeu peccatoꝝ capitaliũ dicũtur radices et
initia ſeu cauſe alioꝝ diuerſis tamẽ reſpe
ctibus ¶ Suꝑbia enĩ pꝛimo dicit᷑radix
et initiũ oĩs peccati ꝓpter tres cauſas ſeu

ratõnes.Pꝛimo ꝓpter cauſam q̃ in omni

peccato inuenit᷑ſcʒ ↄtemptus dei qui eſt

quedã cauſa om̃is peccati. Iſte autẽ con

temptus eſt auerſio a qeatoꝛe.que in om
ni peccato eſt. qꝛ in om̃i peccato/ pꝛepo/
nitur bonũ cõmutabile bono incõmuta/

bili. Iſte contẽptus nõ niſi ex ſuꝑbia p/
cedit.⁊ exea q; maxime.Et ideo dicit᷑ꝙ ſi
cut ſine charitate alie virtutes nihil ſunt
ita ſine ſuperbia alia vicia nihil ſunt. Ab
ſtrabe ſupbiã ⁊ habebis grãm. Quia ſu/

pbis deus reſiſtit. humilibꝰ autẽ dat gra⸗/

tiã. Secundo dicit᷑ ſuꝑbia radix ⁊ initiũ
om̃is peccati/quia fuit pꝛimũ peccatoꝛũ
Hoc enĩ peccato peccauit pꝛio diabolus
in celo ⁊ pꝛimꝰ homo in ꝑadiſo. Tertio

dicit᷑ ſupbia radix ⁊ initiũ om̃is peccati/⸗
qꝛ ex ea ᷣm pus ⁊ poſterius hoceſt medi
ate vel immediate / naſcũtur alia vicia et
peccata.vt aliqualiter ſupꝛa oſtenſum eſt
in notabili immediate pꝛecedẽti ¶ Tibi
do etiã pꝛout Aluguſti.ponit dicit cauſa
om̃is peccati ſed alio reſpectu pꝛopter ſci
licʒ inoꝛdinatã delectatòem que ex ipſa li
bidie habetur in creatura.que delectatio
inoꝛdiate afficit ⁊ attrahit animã et auer
tit a ſummo bono Eſt enĩ libidovolũtas

inpot
inoꝛ
ſelb
mpoſte
le⸗l
ſungut
ſtolus
ſoſpec
taſun⸗
dicktal
mndel
beiine
gchon
done
gire
crip
ino⸗
hit
ino:
ytiu
gute
1q
rige
ati.
bist
inci
Am
olnall
nogen.
hocett
ingliud
ofun
e.
Gaandi
M
tor
Tinte
cune
3 .
Glie
bügn
Gor⸗
diffe
nir⸗
gend
coſie

dnoletſcer
iſtinnti
aidelon
nqnoſn
Ncotnbeſetg
uedi eneg
dinuna
nſtiorcotn
iflerln,
Nüthle
loritoe
nsmign

Hinannn
umntasd
riswminn
umodoinde.
moanloſa
hnnonm
mpdigiet
Tuutian
nrgnenton
ro greho⸗
voincömud
ie ſuoba
ſendcctgi
eronihüſunt
&
inQuint
Naeduhe
unrtni
riniiunn
ironul⸗
=
ioasu,
ienii
innnn
fur
acct
R

bet in creatura

De vitüs nature ⁊ voluntatis 28

impꝛoba qua mouet᷑ aĩa rõnalis ad hoc
ꝙ inoꝛdinate delectet᷑ in creatura. Et ex

hac libidine omia alia peccata ſᷣm pꝛius

⁊ poſterius·hoc eſt mediate vel immedia
te. alia tũ via ſeu oꝛdine qᷓ; a ſuperbia in/
uptltas etiã ſicut ponit apo

ſurgũt ¶ Cupiditas⸗ t apo
ſtolus radix dicit᷑ eim maloꝝ.quaſi eodẽ

reſpectu iuxta ſuũ eẽ ſicut dicit᷑ libido iux
ta ſuũ.Nam ſicut libido vt ſtati dictũ eſt

dicit᷑ cauſa om̃is peccati ꝓpter inoꝛdina/

tam delectatõem que ex ipſa libidine ha/
in que delectatio inoꝛdinate
afficit ⁊ attrahit aiam ⁊ auertit a ſummo

bono.ſic cupiditas in ſuo eſſe dicitur ra/

dix oĩm maloꝝ/ex inoꝛdiato amoꝛe.qui
ex ipſa cupiditate habet᷑ad creaturã.qui
inoꝛdinatus amoꝛ ſimilit᷑ afficit ⁊ attra/
hit animã ⁊ a ſummo bono auertit.Exq̊
inoꝛdinato amoꝛe om̃ia alia peccata fᷣm

pꝛius ⁊ poſteriꝰhoc eſt mediatevel imme
diate.alia tamẽvia ſeu oꝛdine q; a ſuꝑbia
⁊ q; a libidine inſurgũt ⁊ oꝛiunt᷑ ¶ Quxu
ria etiã ᷣm Caſſianũ dicit᷑ radix oĩs pec/

cati.quia carnales delectatõnes ſunt no
bis naturales.⁊ ad naturalia ꝓni ſumꝰet
inclinati.ac eis cum difficultate reſiſtimꝰ
Attracta igit᷑ ⁊ affecta ꝑ luxuriam aĩa in
oĩa alia vicia faciliter ⁊ ſine ↄſideratõeac
moderamine.ſᷣm tamẽ pꝛius ⁊ poſterius

hoceſt mediate vel immediate ex vno.ſcʒ
in aliud ꝓlabitur.alia tamẽ via ⁊ oꝛdine

q́; p ſuꝑpbiam⁊ qᷓ; ꝑ libidinẽ ⁊ qᷓ; ꝑ cupidi
tatẽ. ¶ Poſſent iſta pfuſius declarari ſed
quantũ ad bꝛeuitatẽ huiꝰtractatuli cõue/
nit.ſatis ſint q̃ tacta ſunt.qͥ amplioꝛa vi/
dere voluerit doctoꝛes habeat ſolennes.

⁊ inter ceteros beatũ Thomã ſecunda ſe

ibus in ſpeciali.Et pꝛimo differen/

Pital ſpec.
tia inter ſuperbiã ⁊ inanem gloꝛiam
Stis ſic pꝛenotatis dicẽdũ venit de
quolibet pꝛedictoꝝ ſeptẽ vicioꝝ ca/
pitaliũ in ſpecie ſeu in ꝑticulari.Et

pꝛimo de ſuꝑbia. Circa quã notandũ eſt

ꝙ licet cõiter nõ fiat diſtinctio inter ſupꝑ/
biam⁊ inanẽ gloꝛiã.immo ponat᷑inanis
gloꝛia filia ſuꝑbie Gꝛego.tamẽ inter eas
differentiã ponit. immo ſuꝑbiã dicit regi
nã ⁊ matrẽ omniũ vicioꝛũ.Quod intelli
gendũ eſt grego. accepiſſe pꝛout ſuperbia
cõſideratur m quandã redundantiã et

ꝑticulari put diſtin⸗

cunde.⁊ ſummã de vitijs ⁊ virtutibus.

generalitatẽ quam habet in alia peccata

inquantũ ſcʒ ex ipſa omnia peccata oꝛiri

poſſunt. Et hoc duplici via ſeu ratione.

o modo per ſe ⁊ directe inqᷓntum ſcil,ʒ
alia peccata oꝛdinãtur ad finẽ ſuperbie ᷓ
eſt pꝛopꝛia excellentia ad quã poteſt oꝛdi
nari quicqͥd homo indebite ⁊ inoꝛdina /
te appetit.Alio modo indirecte? quaſi ꝑ
accidens remouẽdo pꝛohibẽs.inquantũ
ſcilʒ per ſuꝑbiam homo legẽ diuinã con
tẽnit.p quam ꝓhibetura peccãdo ⁊ tranſ
gredit᷑ mandata. Intelligit᷑ tamẽ hoc q̃n
do illa tranſgreſſio mãdatoꝛũ fieret ex cõ
tẽptu. Nam fieri poſſet ex ignoꝛantia vel
infirmitate.q; ibi nõ eſſet ſuꝑbia. At igi/
tur ſemper natura ipſoꝛũ vicioꝛũ clarius
elnceſcat ꝓcedatur hicopinionẽ greg.in /
Büferetia autẽ que cõiter int
ſuꝑbiam ⁊ inanẽ gloꝛiã aſſignat᷑ eſt.quia
licet in vtraq; ſit uinmoderatꝰ⁊ inoꝛdina
tus pꝛopꝛie excellẽtie appetitus/qui ſcilʒ
nõ eſt ᷣm rectam ⁊ debitã ratõem/in hoc
tamẽ differunt.quia ſuꝑbia excellentiã p
pꝛiam inoꝛdinate appetit. Inanis vero
gloꝛia excellẽtie ꝓpꝛie manifeſtatiõem.ita
ꝙ ſuꝑbia pꝛopꝛie cõſiderat᷑ inquãtum il/

ſequẽdo

le inoꝛdinatus ꝓpꝛie excellẽtie appetitus

habet᷑ ab intra etiãſi nõ ab extra pgredia/
tur. Inanis gloꝛia trãſit ab extra.qꝛ illaz
excellentiã appetit ab extra apparere ⁊ in

oꝛe alioꝛum apparere ⁊ manifeſtari.

ponitur quaſi regina alioꝛum vicioꝛum.
Ncetur ergo pꝛimo de ſuꝑbia.
que ſic vt aliqualit᷑tactum eſt.
ſm Auguſti. diffinitur. Sup/
bia eſt ꝑpuerſus pꝛopꝛie celfitu/
dinis appetitus.Dicit etiã Auguſt.ꝙ ſu
perbia om̃ibus hominibꝰ inuidet ſcilicʒ

ſuꝑioꝛibus.quia eis nõ equat᷑. Paribus
quia ſibi equãt᷑. Inferioꝛibꝰ ne ſibi equẽ

tur. ¶ Dicitetiã fuꝑbia om̃is peccati ra/
dix ⁊ initiũ/ꝓpter tres ratiões ſupꝛa in pe/
nulti.capᷣ.immediate pᷣcedenti tactas.
GBꝛego.xxxi.li.moꝛaliũ quatuoꝛ ſpecies

ſupbie aſſignat. Pꝛima eſt cũ homo bo/

num qð habet / eſtimat ſea ſeipſo habere
Secũda ſpecies eſt cum homo bonũ qð
habet / ſibi deſuꝑ datum credit.ſed tamẽ
ſe reputat illud ꝓ ſuis meritis accepiſſe.
Tertia ſpecies eſt cũ homo iacrat g ha/

uit ab inani gloꝛia?

bere bonũ quod non habet.Quarta ſpe
cies eſt cum homo deſpectis ce eris awe⸗
tit ſingulariter videri habere bonũ quod
habet. ¶ Eteſt aduertendũ ꝙ hic iactan⸗

tia accipitur quantũ ad interioꝛẽ coꝛdis

arrogantiam. Quia ſi capetur iactantia
qu ãtum ad exterioꝛẽ actum quo quis fal
ſo ſe diceret vel laudaret habere bonũ qð
nõ habet / magis pꝛopꝛie ꝑtineret ad pec
catum inanis gloꝛie ⁊ etiã ad peccaiu me
dacij q; ad peccatum ſuꝑbię pꝛout ſumit᷑
bic ⁊ a beato Gꝛegoꝛio. Oſtarum autẽ
uatuoꝛ ſpecierũ numerus ⁊ ſufficientia
ſic ſumit. Dictum eſt ſupbiam eſſe inoꝛ/
dinatũ pꝛopꝛie excellẽtie appetitũ: Om/
nis autẽ excellentia accedit homini ratõ/
ne alicuius boni quod habet. Honũ au/
tem quod habet homo / tripliciter poteſt
cõſiderari. Ano modo ſᷣm ſe.alio modo
er parte cauſe qua habet. tertio modo ex
parte modi ipᷣm bonum habendi. Reſpe
ctu pꝛimi certũ eſt ꝙ quanto bonũ quod
quis habet maius eſt:itanto ꝑ hoc maio/
rem excellentiã conſequit᷑. Ex quo cõtin
git ꝙ homo cuius appetitus inoꝛdinate

vel vltra modũ ſibi conueniẽtem / in ſuã

pꝛopꝛiã excellentiã tendit / ſibi in animo
ſuo attribuit bonũ quod nõ habʒ vel ma
ius q; habet ⁊ tunc eſt tertia ſpecies ſupꝑ/
bie ſupꝛa poſita. que eſt ſcilicʒ cũ quis ia
ctat ſe habere bonũ quod non habet. Re/
ſpectu ſecũdi certum eſt ꝙ quãdo homo
bonũ quod habet habet erſe eipſo. ipſe er
cellentius habet q; ſi haberet ab alio. Et
ex binc pꝛoceditꝙ homo cuiꝰ appetitus
inoꝛdinate ⁊ vltra modũ debitum et ſibi
cõnenientẽ in ſuam pꝛopꝛiã excellẽtiam
tendit.i‚llud bonum quod habet ab alio/⸗

eſtimat in ſuo animo ⁊ ſibi attribuit ha⸗

berea ſeipo.Et quia duplicit᷑ aliquis po
teſt eſſe cauſa boni ſui. AIno modo effici-
enter.alio modo meritoꝛie.ſᷣm hoc ſumũ

tur due pꝛime ſpecies ſupꝑbie ſupꝛa poſi /
te. Nam ſi homo illud bonũ quod a deo

baber / eſtimet ⁊ reputet ſe a ſemetipſo ha
bere ⁊ ſic efficienter / tũc eſt pꝛima ſpecies
ſuperbie ſupꝛa poſita.Si vero illud bo/
num quod a deo habet / eſtimet ſe ⁊ repu/
tet a deo habere / ſed ſuis meritis.⁊ ſic me
ritoꝛie? tunc eſt ſecũda ſpecies. Reſpectu
tertij ceriũ eſt ꝙ quãto aliqs bonũ quod
habet excellentioꝛi modo q; alij poſſidet
tanto ꝑ hoc maioꝛẽ excellentiam conſeqᷣ/

tur. Et hinc eſt ꝙ homo cuius appetitus
inoꝛdinate ⁊ vltra modũ debitum ⁊ ſibi
conuenientẽ in ſuam pꝛopꝛiã excellenti/
am tedit / illud bonũ quod habet.eſtimat
in ſuo animo ⁊ ſibi attribuit excellẽtius

habere ꝙ; ceteri.⁊ tunc eſt quarta ſpecies
ſuꝑbie ſupꝛa poſita. ſcilicʒ cũquis deſpe/
ctis ceteris appetit ſinoularitervica ha
bere bonũ quod habet.¶ Ex quibus a

paret clara ſufficientia ſpecierũ ſuperbie

per GBꝛego.aſſignata tamen aduer
tendum ꝙ m diuerſos doctoꝛes. plures
⁊ alie aſſi inatur ſuperbie ſpecies. Hyero

nimus aſſignat ingratitudinẽ ſpeciẽ ſu/
perbie. Auguſt. dicit ꝙ ſe excuſare de pec

cato cõmiſſo / ad ſuperbiam pꝑtinet. Etiã
pꝛeſumptõ qua quis tendit ad aſſequen

dum aliqͥd quod eſt ſupꝛa ſe/ ad ſuperbiã
ptinere videtur. Bernardus etiã duode/

cim gradus ponit ſuꝑbie qui ſunt.curio⸗/
ſitas.mentis leuitas.in epta leticia.iactã

tia.ſingularitas.arrogantia.pꝛeſumptõ.

defenſio peccatoꝝ.ſimulata conſeſſio.re/

bellio.libertas.peccandi conſuetugo.

Sed qui debite conſiderat om̃es huiuſ/

modi ſpecies ſeu gradus ad quatuoꝛ ſpe/

cies ꝑ Bꝛego.vt tactum eſt aſſignatas/re

duci poſſunt / et ſub eis compᷣhendũtur.

Ham pma ingratitudo de qua loqtur
pyeronimus / reducit ad pꝛimà ſpeciem

quia ingratus ſibi pꝛopꝛie? in effecu
tribuere videtur habere a ſemetipo illud

bonũ quod ab alio habet/cũ illud recog.
noſcere nolit. Excuſatõ de peccatis.deq

loqtur Auguſti.pꝛopꝛie ꝑtinet ad tertiã
ſpeciẽ quia ſicſe excuſans videtur ſe iacta
re habere bonũ quod nõ habet ſcilicʒ bo
num innocẽtie. Pꝛeſumptõ autem qua
quis tẽdit in id quod ſupꝛa ipᷣm eſt / pꝛo⸗

pꝛie ad guataſhccie ꝑtinʒ. /m quã quis
appetit pᷣ alijs ſingularit videri ¶ Puo

decim vero gradus ſuperbie quos ponit
Bernarð.licet ̃ᷣm quid ⁊ ᷣm modũ acci/

piendi ipſius Bernarð.ad ſuꝑbiam ꝑti/

—

neant. nõ om̃es tamen accipiutur fm ip/

ſam pꝛopꝛiã naturã ſeu eſſentiſſi uperbie

cni aſſignãtur. Sed ſumũtur aliqui tam

—

ſm diuerſas hominũ cõditões.qᷓ; ſm cõ/

paratõem ad gradꝰ hominũ qui vel ſunt

maioꝛes vel equales vel mioꝛes. fHon ſo
lum etiã in dictis duodecim gradibitan⸗
gunt᷑ ſpecies alique ſuꝑbie. ſʒ etiã quedã

ip̃am ſuꝑbiam antecedẽtia ⁊ quedã cõſe⸗

ex in effectu at

(tentin⸗

cemngr
lipoppo
d,
Ulapon
neib
codeꝛot
frisinte
Bernunp
Pumiucl
flus inea
fürange⸗
cntoack
noſpeci
mnorsy
hincine
garibyt
cund
Benes
ration
ce Lo
üſa
W
o
non
gli
n/
atin
Dum
nitp
purec⸗
tur niie
cupten
beuobe
alise
ponit

lepe
tioct
dene
neco
glien
ſtoti⸗
ſin
Mb
Pym
ſom
s
Cun
3
i
tian

Snpen

binmſti

liannllan
eucliͤzig
nnſpecen
quiodeſpe
ghidenbe
niige
niſcpode⸗
menouer
cs gn
des
niſhecieſn
landepet
Mine Di
tuunſennen
as ſupewii
li do/
iſunan⸗
ian uai
drunptd⸗
Oricſiord
ſuendo.
cͤs rin⸗
Sganuerſ⸗
ſrret

qjuentia:¶ Sumũtur etiã pꝛedicti duo/
decim gradꝰ ſupbie a Dernardo aſſigna /
ti ip oppoſitũ ad duodecimũ grad humi
litatis. quos btũs Benedictus in ſua re/

gula ponit. ¶ Pꝛimꝰ eni gradus bumili
tatis ab ipo beato bñdicto aſſignatus eſt
coꝛdeꝛ oꝑe ſemꝑ humilitatẽ oſtendere de
fixis in terrã aſpectibo Contra quẽ ponit
Bernar.pmũ gradũ ſuꝑbie.curioſitatem
Ham iuxta quod dicit &dens homis ſui

ipᷣius incurioſa.quod ex ꝓpꝛioꝛũ merito/

rũ vana eſtimatõe pꝛocedit.alioꝛũ cõiter

curioſa efficit᷑ ⁊ iã vel ad ea que ad ißam
nõ ſpectãt immoderate cognoſcenda.vel

moꝛes viciaq; alioꝝ inquirẽda ſe traſfert
hincinde oclos vagari.capiteq; erecto ac
aurib ſuſpenſis incedere incipit.¶ Se/
cundꝰ gradus humilitatis a dicto beato
Benedicto aſſignatus eſt.vt pauca ᷣbaꝛ
rationabilia qͥs loquat᷑ ⁊ nõ clamoſa vo/

ce.Contra quã ponit Bernar. ſcom gra⸗/
dũ ſupbie.leuitatẽ mentis quã ex gradu
pꝛecedẽti oꝛiri ponit. NHã vt dicit animꝰ

ominis nulla ſui cura aggrauatus duʒ
moꝛes⁊ vicia alioꝝ curioſe circũſpicit in
quandã leuitatem ⁊ inſtabilitatẽ tranſit.
Nam dũ nũc aliquos ſibi ſuꝑioꝛes aſpi

cit iam ſe ſuꝑari dolet: ꝑ inuidiã tabeſcit

Dum vero nunc alios ſibi inferioꝛes cer
nit/ꝑ quandã vanã excellentiã pueriliter
hilareſcit. Nunc pauca ⁊ moꝛdacia loqui

tur.nũc multa ⁊ inania.nũcriſu:nunc lu

ctu plena ¶( Certius gradꝰhumilitatis a

beato benedicto aſſignatꝰ. vt quis nõ ſit

facilis aut pꝛomptꝰ in riſum.Coõtra quẽ
ponit bernar.tertiũ gradũ ſuꝑbie ineptã

leticiã. quam ex duob gradib immedia
te pꝛecedẽtibus oꝛiri dicit. Nam dũ ꝑ cu
rioſitatẽ ad animi ſeu mẽtis leuitatẽ qs

deuenit ⁊ gaudiũ quod ex ſui pꝛeſumptõ
ne concepit per triſticiam quã interdũ de

alienis bonis ↄtrahit interpolari metuit

ſtati ad remediũ falſe conſolatõis confu
git.itavt bene ſibi conſcius.vel ſui oblitꝰ

vel ab om̃i culpa abſolutus putet᷑. Nunc
apparet in fronte hilaritas. nũc in ſignis
ſcurrilitas.nũc ad iocũ pꝛonitas.nũc va

nitas in inceſſu.nũc facilitas in riſu.
Onartus gradus humilitatꝭ a dicto bea

to benedicto aſſignatus eſt taciturnitas
vſq; ad interrogatõem.Cõtra quẽ ponit
bernardus quartũ gradũ ſuperbie Jactã
tiam quã ex pꝛecedenti gradu oꝛiri dicit.

Nam dũ mente in ineptam leticiã reſolu
ta.vanitas creſcereꝛ groſſeſcere inceperit
iam neceſſe eſt vt laxato ſinu ab extra erũ
pat.querit tunc quiba om̃e quod ſentit ef
fundat pᷣuenit interrogante.nõ querenti

nia laudat.cõmendat vigilias.ſomnia ꝓ

fert ⁊ viſiones.¶ Quintug gradus hũili
tatis a beato benedicto aſſignatus eſt te /
nere quod habʒ cõis obſeruãtia.Contra
quẽ btũs bexnar.quintũ gradum ſuꝑbie
ponit ſingularitatẽ quã ex pꝛecedẽti gra
du oꝛiri dicit. urpe eteni eſſet ei qui ſe
upꝛa ceteros extollit ⁊ iactat / niſi pl' vel
aliter q; ceteri/ aliqͥd ſpeciale ageret/quo
vltra eos apparere poſſit Lalis plus ſibi
de aliquo ꝑticulari bono qð ſe facere eſti
mat blanditur.qᷓ; ſi decies plus in cõita
te faceret Palloꝛẽ ſuum in vultu⸗/⁊ maciẽ᷑
in manibe.⁊ talia que in ſeipſo videre po
teſt / ſpeculatur ad ſua particularia ſtren
nuus. ad cõmunia piger. vigilat in lecto.
⁊ doꝛmitat in choꝛo/ et huiuſmodi ¶ Se
xtus gradus bumilitꝗatis a dctõ beato be
nedicto aſſignatus eſt credere ⁊ pꝛonun
ciare ſe om̃ibus vilioꝛem.Cõtra quẽ po
nit beruardus ſextũ gradũ ſuperbie.arro

gantiã.quam ex pꝛecedeti gradu oꝛiri di/

cit. Nam cũ qͥ talia opa ſic ſingulariter
agit.iam apð ſimplicioꝛes eius fama ſeu
opinio creſcere incipit qͥ ipſa et opa que
vidẽt pꝛobant.qꝛ diſcemere neſciuùt qua
intentõne pꝛocedãt.ſicq; dũ miſer ille ab

alijs beatiticat apud ſe in erroꝛẽ inducit᷑

Credit enim qð audit.ſed quid intendat

nõ attendit.⁊ dum plus de ſeipſo alijs q;
ſibi credit.non ſolũ verbo aut operũ oſtẽ
tatione pꝛobitatẽ demonſtrat.ſed inter /
no etiam ſui coꝛdis affectu ſe alijs ſancti
oꝛem credit ⁊ reputat.¶ Septimꝰ gradꝰ

hũilitatis ab ipſo beato benedicto aſſig/

natꝰeſt ſe ad om̃ia indignũ inutilem ce
dere ⁊ confiteri. Contra quem ponit ber
narð.ſeptimũ gradũ ſuperbie.pᷣſumptõ
nem quã ex pꝛecedenti gradu oꝛiri dicit⸗
HNam q ſe in animo alios pcellere putat.
q̃ modo eẽ poteſt qͥn plus de ſe q; de alijs
pꝛeſumatTalis pꝛimꝰ in conuẽtibo reſi
det.pꝛimꝰin conſilijs reſpondet. Nonvo
catꝰaccedit.non iuſſus ſe intromittit.qᷣc
quid ipᷣe fecerit recte factũ.qcqͥd vero nõ

fecerit inoꝛdinate factũ reputat.ſi vt op⸗

tat n ꝓmoueat᷑ ſuꝑioꝛẽ ſuũ aur nuigil Jut

.. — ————

Compendiũ theologie

deceptuʒ iudicat.in minoꝛibus obedire
indignat᷑. quia ad maioꝛa ſe reputat ido

neum. ¶ Ogauus gradus humilitatis
adetõ beato Benedicto aſſignatus eſt cõ

feſſio peccatoꝛum. Contra quem ponit

Bernarõ.octauũ gradũ ſuꝑbie.defenſio
nem pctõꝛũ:.quã ex pꝛecedenti gradu oꝛi/
ri dicit.Eteni qui ſe faciliterad om̃ia in/

gerit/ ĩpoſſibile quaſi eſt quin aliquãdo
deficiat. cũ ergo talis a ſuo ſuꝑioꝛe coꝛri /
gi ceperit culpã ſuã qꝛ habere nõ putat/

nõ agnoſcit ⁊ tũc in varias pctõꝛum ſuo
rum excuſatões ſe ponit.aut enim feciſſe
negat.aut feciſſe cõfitetur.ſed ꝙ bñfecit.
gaut ſi male ſe feciſſe fateatur.dicit tamẽ ꝙ;
nõ multũ male.etſi multũ male/ꝙ nõ ma
la intentiõe.etſi iterũ de mala intentõe cõ
uincat᷑ alieng ſe dicit ſuaſiõe peccaſſe.Et
quomodo tal qͥ apta defendit.magalas ſui

coꝛdis cogitatões reuelaret: ¶ Honꝰgra
dus humilitatis a dicto beato Benedi/
cto aſſignatꝰ eſt. Pꝛo obediẽtia in duris
⁊ aſperis patientiã amplecti Contra quẽ
ponit Bernardus nonũ gradũ ſuperbie.
ſimulatã cõfeſſionẽ quã ex pꝛecedẽti gra-
du oꝛiri dicit. Nam qui vt tactũ eſt.ſicer
grrogantia ⁊ pᷣſumptiõe peccata ſua excu

ſant. ſi vt interdũ cõtingere poteſt de ma/

nifeſtioꝛibus culpis arguant᷑ ſcieẽtes ꝙ ſi
defenderẽt nõ crederetur eis.ad ſubtilio/
ra ſe cõuertunt argumenta defenſiõis ver

ba reſpondedo doloſe cõfeſſionis.Nunc

etenĩ vultum demittüt. coꝛpus ꝓſternũt.

lacrimas ſibi ſi poſſunt extoꝛquẽt:ſuſpi/
ria ⁊ gemitꝰ emittũt.Sed ſi eis leuis ali/

qua contumelia aut exigua pena inferat᷑.

iam ſuã ſimulatõem diſſimulare non va
lentes/murmurare frendere iraſci ⁊ cõtur
bari incipiũt ¶ Decimꝰ gradus humili/
tatis a dicto beato Bñdicto aſſignat eſt
Vt cum obediẽtia quis ſe ſubijciat maio
ri. Contra quẽ ponit Bernarð.decimũ
gradũ ſuꝑbie.rebellionẽ quã ex pꝛeceden
ti gradu oꝛiri dicit.Cum enĩ ſic ſimulate
ſuã culpam cõfitens penã ſibi impoſitã
impatiẽ ter ſuſtiet ſeq; iã ab alijs notari:
ac ſuam falſitatẽ conſpici.⁊ exinde ſuam
opinionẽ ⁊ laudem diminui videt.gran/
dem in coꝛde ſuo ſuꝑbo cõfuſionẽ habet
valde tũc difficile eſt talẽ huiuſmodivni/
uerſoꝛũ iudicijs tacitũ adqͥeſcere.ſed mox
frontoſus impudẽs. ⁊ quaſi deſpatus in

rebellionẽ coꝛruit.Et qui pꝛius ſolũ fra/

tres contẽpſerat.iam impudęẽter poten

ter inobediẽs etiã cõtemnit magiſtrũ.
Vndecimꝰ gradus hũilitatis a dicto be⸗

ato Benedicto aſſignatus eſt. Vt qͥs vo
luntatẽ pꝛopꝛiã nõ delectet᷑ implere. Cõ
tra quẽ ponit Bernar. vndecimũ gradũ

ſuꝑbie libertatẽ peccãdi quã ex pꝛeceden

ti gradu oꝛiri dicit. Nam cum ſubditꝰma
giſtrũvel ſuꝑioꝛem nõ timere incipit.nec
ꝓximos ſeu fratres.aut ſodales habet q̊s

veret᷑ in quadã ſecuritate maioꝛiq; liber/

tate ad ſua deſideria implenda ꝓfluit.in

ipſisq; adimplendis delectat᷑⁊ quis foꝛ
ſuan nõ penitus in pꝛincipio dei foꝛmi/⸗
dine abiecta quaſi vadũ tentans / illicita

cum quodã timoꝛe ꝑficiat.poſtmodũ ta/
men pedetẽtim in vicioꝛũ gurgitẽ intrat

Duodecimꝰ gradus humilitatis a di/
cto beato Benedicto aſſignatꝰ eſt. vt qͥs

deum timeat. ⁊ memoꝛ ſit om̃ium q̃ pꝛe/

cepit. Contra quẽ ponit Bernardꝰ duo/
decimũ gradũ ſuꝑbie.cõſi uetudinẽ peccã
di quã ex pꝛecedenti gradu oꝛiri dicit Hã

poſtq; terribili dei iudicõ/pꝛima flagicia

impunitas ſeqͥtur.tunc ꝑ quandã frequẽ

tiã maloꝛũ actuũ/homo in quandã pec/

candi cõſuetudinem trahitur. Ex hincq;
carnalibus deſiderijs abſoꝛptus.ratiõis
q; actimoꝛis dei oblitus.indifferẽter ſu/
is libitis vtitur. Nec ab illicitis cogitan/
dis ⁊ ꝑagẽdis reſtringitur.ſed quicquid
ſibi in coꝛde.in oꝛe.ĩ manu occurrit.ma/
chinat᷑ garrit.⁊ oꝑatur maliuolus quidẽ

magniloquꝰ facinoꝛoſus ¶ Iſtoꝛũ duo/

decim graduũ numerus ex hoc accipitur

quia homo per ſuperbiã cõmuniter iniu

riatur. Vel deo.vel homini cui debet eſſe
inferioꝛ.vel homĩ cui debet eſſe par. Sex
pꝛimi gradus determinãtur ſ̃ᷣm iniuriã
que per ſuperbiã fit homini cui quis de/
bet eſſe par. Quatuoꝛ alij ſequentes gra/
dus determinãtur ſ̃ᷣm iniuriam/que per
ſuperbiam fit homini cui quis debet eſſe
inferioꝛ. Duo vero vltimi gradus deter/
minãturquantũ ad iniuriam que ꝑ ſuꝑ
biam immediate deo fit. Et notãater dicit
immediate quia etiã alij gradus redũdãt
in deũ.ſed nõ ĩmediate imo mediãte pxi/⸗
mo ¶ Bꝛadus autẽ dicũtur quia a mino
ri ad maioꝛ em fit pꝛogreſſus.Etiam pꝛo
pter grauedinem peccatoꝛũ que iuxta il
los gradus cõmittuntur. Pꝛimus enim
gradꝰ malus eſt.ſecũdus peioꝛ.⁊ ſic aſcen

cigen
.G

lengort
geſimmus
heanb⸗
cuſupio
cn deie

bicur.
finol
drinc
Mee
bento
tarſc
ſi
preſu
tuſi
dic
Nanm
tie po
direct
ſitoyn⸗
ſtiaai
peyv?4
Aliaon.
iutu
mgisan
guägmmn
ſatame
pocriſis.
ſckaöen
ſchzind
Crupe
Mcun
n
tch
tinaci
Mot
ſenten
Slſeci
Tuunce
mere
igro
adloen
hono⸗
moſer
cereꝛo
tüga⸗

ümmmd llen

Onr doſnocin

muonginn
Ppunlnoe,
ſerunt
kommumijn
WR
endfnedeci
ummndochi
pimagen
–—
nonuud,
enig
ms nüs
wäathigi
lrscgtan⸗
ldqugrid
moccum

nolusuid
orüduo
Thocacchpin

cömuniterinn
nicaidehack
ercſeen
innn fn in

ninlanigG

liſapensc
niuman ho
mignotutſe
innernſt
ginriti
Gonrkürpe
ungnun n
ſis umnn
Cri gue un

—

Deu ſeptem vitiis capitalibus 28

dendo vſq; ad vltimũ qui reperietur eſſe
peſſimus omniũ.Ande iniuria que fit re

ſpectu paris eſt minoꝛ. illa que fit reſpe/

ctu ſuꝑioꝛis eſt maioꝛ.ſʒ illa que fit reſpe/

ctu dei eſt maxima pꝛopter quod pꝛedi/

cti gradus taliter oꝛdinantur.

cato inanis gloꝛie.
Anc dicendũ eſt de inani glo/
ria quã Bꝛego.ponit eſſe pᷣmũ
vyiltiũ capitale. Que ſic deſcri⸗
bitur. Inanis gloꝛia eſt inoꝛdinatꝰappe

titus laudis.gloꝛie.⁊ honoꝛis Finis enĩ

pꝛincipalis inanis gloꝛie eſt manifeſtatõ
ꝓpꝛie eccellentie.¶ Ananis gloꝛie ſeptẽ a

beato grego.xxxi.li.moꝛał.filie aſſignan/

tur.ſcilʒ inobedientia.iactantia.hypocri
ſis.ↄtentio ꝑtinacia.diſcoꝛdia nouitatũ

pꝛeſumptio.Quaꝝ numerꝰ ſeu ſufficien

tia ſic ſumit᷑ Fᷣinis inanis gloꝛie vt ſupꝛa

dictu eſt. eſt manifeſtatio ꝓpꝛie excellẽtie.
Ad manifeſtatõem autẽ pꝛopꝛie excellen
tie/poteſt quis duplicit᷑ tedere. Uno mõ
directe alio mõ indirecte.Si directe aut

fit ꝑ verba.aut fit ꝑ facta. Si ꝑ verba tũc
eſt iactãtia Si ꝑ facta.Aut illa facta ſunt

vera ⁊ aliquã ammiratõem impoꝛtantia

alias nulla cõſequeret᷑ gloꝛia.⁊ tũc eſt no/
uitatũ pᷣſumptio. Nam eas ſolent hoĩes

magis ammirari.Si autẽ per facta ⁊ ali/
quã ammiratiõem vt dictũ eſt habentia.
ſegd tamẽ nõ vera immo ficta.⁊ tũc eſt hy/
pocriſis. Si autẽ tendat homo ad mani

feſtatiõem ꝓpꝛie excellentie ſecũdo modo
ſcilʒ indirecte.Et hoc poteſt cõtingere qᷓ
drupliciter.ſcilʒ vel quantũ ad intellectũ.
vel quantũ ad voluntatẽ.vel quantũ ad

locutõem.vel quantũ ad factũ· Si pmo
modo ſcʒ quantũ ad intellectũ.⁊ tũc eſt.pꝑ

tinacia.ꝑ quã ſcʒ homo ad ſuã excellenti/
am oſtẽdendã nimis innitit᷑ ſue pꝛopꝛie
ſententie nolens cedere ſententie melioꝛi
Si ſecũdo modo ſcilʒ quãtũ ad volũtatẽ
⁊ tunceſt diſcoꝛdia ꝑ quã ſcʒ homo adiſu
am excellentiã oſtentandã/nõ vult a pꝛo
pꝛia volũtate diſcederevt in alium ſeu in
alio cõcoꝛdet.Si tertio modo/ſcʒ quãtũ
ad locutõem ⁊ ſic eſt cõtentio.ꝑ qua ſcilʒ
homo ad ſuam excellentiã oſtẽtandã:cla/
moſe verbis contra aliũ litigat volẽs vin

cere? obtinere Si quarto modo ſcilʒ q̃n
tũ ad factũ et ſic eſt inobediẽtia:ꝑ quã ſcʒ

De mcio ſeu pec

homo ad ſuam excellentiã oſtẽtandã:nõ
vult exequi pꝛeceptũ ſuꝑioꝛis/ne exequẽ

do videatur in aliquo inferioꝛ.

e uicio ſeu pec

Ubſequẽter de inuidia tractã/
dum venit. Que ſᷣm Auguſti⸗
eſt doloꝛ ſeu odiũ felicitat alie
ne. Scom vero Johã.damaſcenũ. eſt tri
ſticia de alienis bonis Et dicit᷑ inuidia a
nõ videndo quia ſcilʒ bona alioꝝ videre

nõ poteſt ſeu non libenter videt.Et quia

betur poteſt quodãmodo ꝑ actũ viſiõis

erxterius denotari ſeu ꝑcipi/ ideo ꝓpꝛie di
citur inuidia a nõ vidẽdo id eſt no liben

ter videndo.Nã ſicut dicit Senec. Quic

quid mente fugimꝰ/ ingeſtum oculis vix
videmus.Et ideo illa interioꝛ diſplicen/
tem inuidie quinq; ꝑ grego.· aſſignatur fi

tia/pꝛopꝛie inuidia dicitur.

lie.xxxi.li.moꝛalł.ſcilʒ odiũ.ſuſurratio.de
tractio.exultatio in aduerſis

flictio in eius pꝛoſperis. ¶ QAuarũ nu/
merus ſeu ſufficiẽtia ſic accipit᷑. In cona

ꝛoximi. af/

tu enĩ inuidie.qñ ſcʒ aliquis cõtra alium

inuidia in animo motus/ ipam ad effcm

ꝑducere nititur/aliqͥd eſt tanq; pꝛincipiũ
aliquid tanq; mediũ.aliquid tãq; termi/
nus ſeu finis. Illud autẽ qð eſt tanq; pᷣn

cipiũ/eſt vt pꝛimo inuidus apð alios ver

bo diminuat gloꝛiã ſeu fama homis.Et

hoc poteſt cõtingere duplicit᷑. Ael in oc/
culto.⁊ tunc eſt ſuſurratio.que eſt q ali/

quis malũ occulte de ſuo pꝛoximo dicit.

eius famã denigrando.Et iuxta Iſidoꝝ
dicitur a ſono locutõnis quia ꝓpꝛie fit in

aure ⁊ ſecrete.nõ in facie hominũ. Vel tẽ
dit inuidꝰ gloꝛiã alteriꝰ diminuere in ma
nifeſto ſeu in aperto.⁊ tũc eſt detractio q̃
eſt qñ aliquis aꝑte malũ de ſuo pꝛoximo

dicit.eiuſq; famam denigrat.ledit ⁊ dimi

nuit.Et tamen circa iſta duo peccata ad/
uertendũ.quia ſᷣm Thomã ipſa in mate
ria conueniũt et etiam in foꝛma ſiue mo/⸗/
do loquendi.quia vtrobiq; malũ de pꝛo/

ximo occulte ðꝛ.Et intellige hic occulte

id eſt nõ audiente eo de quo ſic malũ dici
tur. Et hinceſt ꝙ pꝛopter iſtam ſimilitu
dinẽ vnum pꝛo alio ſepe ſumitur.Diffe/⸗
runt tñ in ſpecie reſpectu finis ad quẽ fer

tur intẽtio NHã pncipal intẽtio detractorꝭ

eſt famã pꝛoximi denigrare. Uñ illa pꝛeci
pue mala de pꝛoximo pfert. ex quib ipſe

„7

ꝓximus infamari poſſit vel eius fama di

minui. Suſurronis vero intẽtio pꝛinci
palis eſt iũllũ / cui ſic inuidet! x mala qᷓ de
eo dicit. ab amicitia alioꝝ ſeparare Detra
ctoꝛ etiã ꝓpꝛie eſt qui apꝑte ⁊ in facie homi
nũ / mala de aliquo loòtur. Suſurro aut
ad ꝑtem ⁊ ſecrete ⁊ q̃ſi in aure vt iã tactuʒ
eſt Illud autẽ qð eſt tanqᷓ; mediũ /eſt quo
inuidus facto ꝑ ſe nec ꝑ aliũ cõmodum⁊
vtilitatẽ ſeu pꝛofectũ alterius ĩpediat ſeu
diminugt. Et tũc aut illud facere ⁊ adim/
plere poteſt. Et tũc exinde venit ⁊ oꝛit᷑ ex/

ultatio in aduerſis ꝓximi.aut nõ.et tunc

exinde venit ⁊ oꝛitur afflictio in ꝓſperis
primi. Illud autẽ qð in inuidia eſt tanc;

.

termin ſeu finis cõſiſtit in ipſo odio/qG
inuidus de ꝑſona cui inuidet habet. NHã
ſicut bonũ quod delectat cauſ. ram ⸗ en

ſic illud qð contriſtat cauſat odiũ.

tamẽ pꝛo clarioꝛi bmiſſor intellectu ad/

nertendũ ollictio in ipis prini du⸗/
pliciter põt cõſiderari. Uno mõ ſm quã

dã generalitatẽ qñ ſcʒ de aliqͥs de pſper⸗

alicuiꝰinqntũ habet aliquã gloꝛiã ſeu fa-

mã triſtatur. Et tũc afflictio in ꝓſperis ꝓ
ximi / nõ eſt filia inuidie Ammo eſt ipa in
nidia met.Alio mõ magis pꝑticularit᷑ in/
qᷓntum ſcʒ quis de ꝓſperis pꝛoximi q̃ ipᷣe
nitebat᷑ impedire triſtat᷑inqntũ ſcʒ cõtra

ſuũ conatũ eueniũt ⁊ tũc eſt ꝓpꝛie filia iui
die.Exultatio enĩ in aduerſis ꝓpximi non

eſt directe idem qð inuidia. ſed exea ſeqt᷑
⁊ naſcit᷑ exultatio de malo eiuſdẽ. ¶ Eſt
etiã notandũ ꝙ eſt quedã inuidia que in
ter grauiſſima peccata ↄputat᷑.ſcʒ inuidẽ
tia fraterne gratie.qũ ſcʒ aliquis nõ ſolũ
de bono ꝓximi dolet. ſed etiã de ipſo au⸗/

eo ꝙ in ſuis oꝑiby gloꝛificat᷑. Et ideo po/
nitur hmõi inuidia ſpẽs peccati in ſpm̃/
ſanctũ.vt latius infra videbit᷑ vbi de pec/
cato in ſpm̃ſanctũ aget᷑. ¶ Hotandũ etiã
ꝙ licet interdũ inuidia ʒelus nominet᷑. et
interdũ pꝛo ʒelo accipiat᷑eſt tñ inter ea re
alis differentia. Pꝛo quo ſciendũ ꝙ triſti
cia de alienis bonis/poteſt quatuoꝛ mo/

dis ſeu cauſis cõtingere. Uno modo qñn

aliquis dolet de bono alicuiꝰ inquãtũ ex

gmento gratie dei qð ipſe primus habet
Et hmõi inuidia ponitur petm̃ ↄtra ſpi
ritũſanctũ.Quia ꝑ hmõi inuichla banto
quodãmodo videt᷑ ſpũiſancto inuidere.

Compendiũ theologie

eo timet ſibiipſi vel alijs bonis viris no/
cumẽtũ ꝓuenire.⁊ talis triſticia nõ eſt in /
uidia ⁊ põt eſſe fine pctõ Scðo mõ qñ ali
quis dolet de bono alterius.nõ inqntũ il
le alter illud bonũ habet.ſed ex eo inq̃ntũ
ipſe qͥ inuidet ſile bonũ in ſe nõ habʒ.im
mo ſibi deeſt ꝓvtendo tamẽ ad bonũ finẽ
⁊ iſta triſticia non eſt inuidia.ſed eſt ꝓpꝛie
zelus.⁊ ſi iſte zelus ſit circa bona virtuo/
ſa ſeu honeſta. laudabilis eſt. Juxta illð
i.ad Coꝛin.xiiij. Emulamini ſpalia Si
aüt ſit de bonis tẽꝑalibus.põt eſſe ⁊ cum
ctõ ⁊ ſine pctõ iuxta hominis ſic ʒelãtis
intentiõem.¶ Zertio modo qũñ aliqͥ de
bonis alterius dolet ſeu triſtatur inqntũ

ille cui illð bonũ accidit eſt ipᷣo bono in/

dignꝰ. Et iſta triſticia nõ pᷣt ꝓpꝛie oꝛiri ex
bonis vᷣtuoſis ſeu honeſtis. ex quibali/
quis iuſtus ⁊ vᷣtuoſus effici põt.qꝛ iã q̊/

dammodo ſibiipſi repugnaret. Si vero
oꝛiatur ⁊ veniat ex bonis temꝑalibus/cũ
fFfj doctrinã fidei tꝑalia bona qᷓ idignis
pueniũt.ex iuſta dei oꝛdinatõe diſponat᷑
vel ad eoꝝ damnatõem.⁊ hmõi bona tẽ/

palia quaſi nihil ſint in cõꝑatõead bona

futuraque ſeruãtur bonis.iõ hmõi triſti
cia phibetur. Juxta illud pſal.Noli emu

lari in malignãtibo.neq; ʒelaueris facien/

tes iniquitatẽ. Et alibi Pene effuſi ſunt

greſſus mei ·qꝛ ʒelguiſuꝑ iniq̊s:· pacẽ pec
catoꝝ videns. ¶ Quarto mõ qñ aliquis

dolet ſeu triſtat᷑ de bonis alterius.inquã

tum ſcʒ ille alter ipᷣm in dictis bonis ex/

cellit ſeu excedit. Et hec triſticia eſt ꝓpꝛie
inuidia ⁊ eſt ſemꝑ pꝛaua ⁊ pctm̃.qꝛ dolet
de eo de quo gaudendũ eſt.ſcilʒ de bono
pꝛoximi.Et ſic pꝛopꝛie accipitur hic.

uitio ſeupecca

Icendũ inde venit (c to ire
Ar deſcri

de ira que 'm Augu. ſic deſ
bitur. YFra eſt vlciſcendi libido

bitur. Ira eſt immoderatus animi mot⸗

cocitatus ad penã ſeu vindictã. Et intel

ligitnrhec diffinitio.nõ de ira que pꝛoce
dit ſeu deno mĩatur ꝑ zelũ.que eſt quãdo
quis cõtra ipſavicia moueturfᷣm oꝛdinẽ
rationis ad bonũ finẽ.quia etiã interdũ
homo ſibiipſi pꝛopter ſua peccata et vi⸗
cia iraſcitur.ſed intelligitur de ira pꝛoce

dit? nomiĩiatur Egü de qua etiã ſolum

hic agendũu eſt. ¶Ira eni duplex habzʒ eẽ

Scõm vo caſſiodoꝝ ſic deſcri

uoo.

nſci

oto.

hecua

lunſqt
ccogie
feplern
ſchnm
ſculoo
Gor
Wnr

chnicin
anig
ſi ani
lrebinini
nſenöbthn

Meubontoi.

ſnn
ct Pnii
minibigug
ushiletan
mmnsſogi⸗
Mocilitsn
imünmngni
tik obonein
Götperornig
“
n Oiren
mpalbusci
wmniidis
öe didonit
DMröderati
chahedübon
ugin imn
Aungtren
ſcacfiſm
nigi
ronoczliis
SaAms
is bonib
nſicuck
1penn ndor
ſchzdebon
Ncigiurbi⸗

upect

intntli

ſutrſe

mmamimin
mutibi
inguenoe

e ſeptem pitiis capitalibus 28

ſcilicʒ nature ⁊ moꝛtis. Quo ad eſſe natu

re nõ eſt ꝓpꝛie niſi paſſio neag ne cuiꝰ

paſſionis ſic pure ſeu abſolute cõſiderate
ira nõ eſt peccatũ. immo magis eſt pena.

Nuo vero ad eſſe moꝛis ſeu moꝛale/in
quantũ illa paſſio deoꝛdinat a debito oꝛ
dine rõnis debitoq; fine.tũc dicit ⁊ ipoꝛ

tat viciũ ⁊ pctĩ. Nam ira iſto modo nõ
dicit purã paſſionẽ.imo quandã actõein
qua deoꝛdinat homo ⁊ qntũ ad deũ ⁊ qͥn
tum ad ꝓximũ. UVult enĩ a ſe vindictã ex.
qrere quã nõ debet niſi a deo vel a iudice
cõſtituto expetere.Ael illam vindictã ex/
erceri appetit ↄtra illũ qͥ nõ meruit.velvl

tra id quod meruit. vel non ſᷣm legitimũ
modũ⁊ oꝛdinẽ.vel nõ ꝓpter debitũ finem

¶ Bꝛeg. xxxi.li.moꝛa.ſex aſſignat ire fili/

gs.qꝗᷓ ſunt rixa.tumoꝛ mẽꝶᷣ.Otumelia. cla

moꝛ. indignatio.blaſphemia. ¶ Duarũ
numerꝰſeu ſufficietia ſic accipit. Tripli⸗
citer pᷣt ira ↄſiderari.vno mõ fᷣm qð ẽ in
coꝛde.ſcõo mõ ꝓut eſt in oꝛe ſeu locutõe.

tertio mõ pꝛout eſt in facto ſeu oꝑe Quo

ad pꝛimũ modũ ſcʒ inquãtũ ira eſt in coꝛ

de naſcuntur duo vicia. Vnũ in reſpectu

ad illũ ↄtra quẽ homo iraſcit᷑ qꝛ ſcilʒ eum

quodãmodo abhoꝛret⁊ indignũ reputat
ät ſibi tale vel tale qͥd fecerit.⁊ tũc eſt indi

gnatio.Alið viciũ qð inde naſcit᷑eſt ĩ re/

ſpectu ad ipᷣm hoĩem met q iraſcit᷑ inq̃n/
tum ſcʒ in aĩo ſuo/ diuerſas vidicte vias

excogitat.⁊ talibo excogitatiõibo aĩm ſuũ
replet.⁊ tũc eſt tumoꝛ mẽtis.Quo vᷣo ad
ſcoᷣm modũ ſcʒ inqntum ira oñdit᷑ in oꝛe
ſeu locutõne hoc cõtingere pᷣt dupliciter.
Vno modo quãdo homo ſuã demõſtrat

irã ꝑ verba inoꝛdinata.ↄfuſa alta ⁊ indi/

gnatiua.⁊ tũc eſt clamoꝛ.Alio mõ qñ ſu/
am demöſtrat irã in verba iniurioſa pꝛũ
pendo.Et hoc iteꝝ duplicit᷑.HNã vel illð
fit in deũ aut ſanctos.Et tũc eſt blaſphe/

mia. Aut fit in ꝓximũ ⁊ tũc eſt ↄtumelia.
NAuo ad tertiũ modũ ſcʒ inqntũ ira oñdi

tur in oꝑeſcʒ quãdo ꝓcedit vſq; ad factũ

⁊tũc oꝛiunt᷑rixe.ꝑ quas hic intelligũtur
⁊ accipiũtur oĩa nocumẽeta q̃ facta occaſi

one rixe primis inferri ſolet. vt ſunt pul/
ſatões ꝑcuſſiões ⁊ hmõi ¶ Et iſupaduer
tendũ ꝙ (vt ſupꝛa aliq̃liter tactũ eſt) Ali/

qð viciũ poteſt eſſe filia vnius vicij capi/

talis. et nihilominꝰ interdũ ex alio vicie
