tur memoꝛia paſſionis.mẽs implet᷑gr̃a.x

;‚——

—
—

De

Et pollutione nocturna

eriſtentie moduʒ. ſufficiat tibi q; nõ ẽ hic
modo alioꝝ coꝛpoꝝ/ſuis locis ↄmẽſura/
ioꝶ. ꝓpterea vanene dicz ſtulte querutali
qui.vbi caput.vbi pedes.qualis ſitus.qꝗᷓ
lis ad hoſtiã/ partiũ cooꝛdinatio vbi xpᷣs
eſſe dicitur.quare? qũo? Quoniã facta eſt
in eius coꝛpus trãſſubſtantia panis: om/
nipotenti virtute diuinitatis. Si nõ boc
opꝛehendis.neq; ꝓfecto qntulacunq; reʒ
aliã/quo ad infinitas eius habitudines ⁊
ꝓpꝛietates cõpꝛehendis.da locum fidei vt
merituzʒ habeas.⁊ eã quã ſine merito das
nature fidẽ:da cũ laudereuelatoꝛi ⁊ in eiꝰ
obſequiũ volens te captiug.

Vn ꝓpter timoꝛẽ cõtaminatio

2

cia coꝛꝑali monemur cõtrecta/
nninitn. ſed ad indeuotionẽ aut ſcan
dalum in nobis vel alijs deuitandũ. Con
ſideratio iſta/parũ etiã inſtructis manife/
ſta ẽ. valʒ tamẽ nõ mediocriter apud ſcru
puloſos: vt ſi foꝛte coꝛꝑalis aliqua ſoꝛdi/
cies/ipſis nolentibus aduenerit. recogi⸗
tent ad xpᷣi coꝛpus nihil hanc attinere.ſer
uata in animo mũdicia ⁊ reueretia ſancti/
tatis. Fuerũt qͥ dixerant ipſam hoſtiã cõ/

ſecratã nullo modo in ventrẽ nr̃m come/
dendo demitti.ſed ſtatim in celũ rapi con
tra exꝑientiã quotidianam atq; catholicã
veritatem q̃ ponit coꝛpus xpᷣi vere come/
di.Fefellit eos hmõi cõſiderationis obli/⸗
nio dum putant indignũ ſentire vt coꝛpꝰ
xpᷣi vel hoſtia ſaca in fetulẽtũ ſtomachuʒ
nr̃m deueniat.q̃ſi videlicet polluat᷑ aut fe
detur/pluſqᷓ; radius ſolaris aut ſpũalium
ſubſtantiaꝝ aliqua. Dicãt ergo ſi ſic iudi
cãt moꝛe carnaliũ iudeoꝝ/aut paganoꝝ

cur xpᷣi coꝛpꝰ ĩ maternis viſcerib ⁊ ſecũdi

na pellicula menſibus nouẽ obſeruatum
7 baglara fuerit: Debet vtiq; ratio coꝛri
gere ſenſuale iudicium ne blaſphemiam
umpiã reputemus ipᷣaʒ rei ſinceriſſimã ve
ritatẽ. Caueamꝰa tali ſpurcicia recogitã
da ꝑ timoꝛẽ crebꝛũ.qm̃ inficit hecreme/
moꝛatõ pluſq; purget Aſſueſcat hõ ſpũali
ter ſpũalia duudicare ⁊ ſentire.ſiceni mi⸗/
tis ⁊ varijs fantaſmatũ inquietantiũ im/
pudicitijs ſemet abſoluet. Sic ea minus
curabit q reuera mincurãda ſunt.coꝛꝑa/
les loquoꝛ ſoꝛdes Sic deniq; magis ĩ cõ

ſcie q; coꝛꝑis puritate ↄfidet ¶ Cocluda

nis coꝛꝑis xpᷣi/illud cũ muudi -/

mus tandẽ epilogãtes.vt nemo celebꝛatu
rus / euidentẽ ſibi querat certitudineʒ ſuꝑ
dignificatione ſua.veraret᷑ in caſſũ. habe/
at ulã q̃ dicta eſt pꝛeꝑationẽ ⁊ ſufficit. Nõ

cõfidat in multitudinevirtutis ſue ⁊ in re

petitione cõfeſſionis aut deuotõis aut re

collectionis ſerenitate. Poteſt enĩ fieri vt

cõfeſſio crebꝛa ſuꝑ venialib/obſit de ꝑ ac

cidẽs. Quõ ſic: Dicã Reddit quippe aiaz

plus iuſto ſolicitã ⁊ pauidã ⁊ oia etiã mi⸗

ſima timentẽ. vt de ipſa etiã cõfeſſionis

imꝑfetione trepidet ⁊ vrgeat᷑iteꝝ cõfiteri

Dabo tñ documentũ ꝑ quod nulla cõfeſ
ſionis mltiplicatio inquietationis cauſa
erit Sividelicetfiat nõ tanq; reputetpꝛo
tũc ad ſalutẽ neceſſaria aut ad celebꝛatõis
illius diſpoſitionẽ requiſita. Sed quia ẽ
opus bonũ ⁊ pꝛiuilegiatũ.ad indulgen/
tiã q̊/ aut gr̃e augmentationẽ nõ parũ ꝓ
ficiens. Poꝛro diligat aĩa deũ aliqn neceſ
ſe eſt et ſe in manus eius ꝓijciat alioquin
ſe expelli a facie dñi ⁊ repelli/iugiter timẽ
do.⁊ habendo deũ de ſeueritate ſuſpectuz.
ingiter recurua erit ad ↄmodũ ſuũ necvn/
qᷓ; ad alta ſe ſubuehet Quãobꝛẽ aſcenſura
in montẽ aĩa/⁊ gaudiũ ſuũ ĩmolatura cuʒ
abꝛaam / relinquat inferius aſinũ ſuũ cuʒ
pueris ſuis. Rudiat ibi aſinus. pſtrepent
pueri.feda ſint illic oĩa.nihil ad ſe q̃ in mõ
te ſtat (H eſt in vertice rõnis)pertinebit.
Non imꝑtinenter hoc loco viſionẽ inſere
mꝰquã btõ petro Celeſtino mõſtraſſe me
moꝛatur / ille qͥ docet hoĩes etiã ꝑ ſomnia
ſciam.viſũ eſt eidẽ pr̃i ſopoꝛanti/⸗ꝙ aulaʒ
regiã pᷣcellentiſſimã cũ aſino ſuo inuitatꝰ
aſcenderet. Hic aſinus tributũ ventris ꝑ
viã ſoluit.exhoꝛruit vir puriſſimus ⁊ abo
minatus eſt hãc nõ iniqtatem ſed inqui/
nationẽ.⁊ pgredi foꝛmidãs regredi molie
bat᷑.quouſq; benigniter ammonitus ẽ vo
cede thꝛono lap ſa.nihil ad ſui vel aule re/
gie ſpũalis cõtaminationẽ ꝑtinere id ꝙ ſe
non cõſcio/naturalia neceſſaria que ſuus

aſellus coꝛpulẽtus ⁊ irrationabilis expu/

lerat. ¶ Plane ſicẽ. ⁊ dicã amplius.Eue/
nit nõnunq;.vt turbatões pugne deoꝛdi/
natões ⁊ feditates/inferius ſeſualiter agi/
tate / ſuccreſcere faciãt ſuꝑius meritũ nr̃m
ſicut ecõtra magna vtrobiq; ſerenitas/ ſu
perbie vẽtũ oĩa fũditeuertẽtẽ.repente nõ

nunq; ĩiducit. Cm̃mõ exinaniat ſe aĩa q;

tũ poterit.necob alið contemplationi vl
ſtudio aut qͥeti cuilibʒ ĩſiſtat niſi vt ſe
3

Hepollũtione

miliet᷑. ⁊ in ſnã paruitatẽ imo nihileitatezʒ

reſiliat.⁊ reſiliens cadat.et deus ſuſcipiet

eã. Hec via tuta eſt. regia ⁊ ſecura. ¶ De⸗·

mũ finem loquẽdi omnes pariter audia/
mus. Deü time. de te deſperãs. in ſe fidẽs.
et mãdata eius obſerua.quod in te eſtnõ

omittens.hoc eſt omnis homo.

ncipit tracta

eiuſdem de pollutione diunrna.

tione ad miſſam ſub decẽ cõ
Aſiderationibooccaſione ſum
pta pꝛincipaliterex materia

pollutionis nocurne. HNũc
Iutẽ de pollutioniba q̃ vident᷑ accidere vi/

gilãdo. queſita ſunt a me aliqua. ſolẽrti/

moꝛatas cõſciẽtias plurimũ turbare.ſicut

. .

„

frequẽter er diuerſis ꝑſonis vtriuſq; ſex⸗
tã in cõfeſſione q; extra potui ꝑpendere ꝓ
pterea cõſului nedũ doctoꝛes ĩ ſcriptis eo
rũ ſuꝑ hacre. ſed etiã colloquiũ habui cũ

exercitatis ⁊ diſcretis in cõfeſſionis mate⸗
ria.immo ⁊ a medicis hmõi multiplicis ?

varie pollutionis cãm inqͥſiui.Deniq; p/

paret ſe lectoꝛ audire caſte/id qð ꝓ caſtita
ne / neceſſitas cogit apenire.

tis cognitio

Pꝛeimum notabile

Reſupponẽdũ eſt igit ĩpꝛimis
ꝙ a coꝛꝑe hũano / defluit multi
plex bumoꝛ.pꝑ meat membꝛoꝝ

tata ſunt. AUneſt vere ſeminalis. aliꝰ vere
vꝛinalis.aliꝰ quodãmodõ mediꝰ.qui põt
appellari ſaliualis vel ſputalis. ali addit

humoꝛ pᷣſertim in mulieribo qͥ noĩat᷑men

ſtrualis.⁊ huic ſibis qñq; maſculo accidit
ex infirmitate. Pern facile eſt ſatis co
gnoſcere pati
ſcilicet ille eſt vere vꝛinalis vel vere men/
ſtrualis. Habet enĩ ſuam diſtinctionẽ in
coloꝛe ⁊ liquiditate ⁊ talib/ exeunt pᷣterea
vt cõmunuter ſine multa delectatione ĩ mẽ
bꝛis genitalibs.pᷣſertim niſi cõiungantur

alie cauſe delectationis.ſicut infra docebi

tur. ¶ Teterum bumoꝛ ꝓpꝛie ſeminalis/2⸗
humoꝛ ille medius/nõ ita faciliter ſecernũ
tur: pꝛopter ſimilitudinẽ in albedine ⁊ vi

ſcoſitate ſeu tenacitate ⁊ quadã ſpiſſundi/
ne. habent nihilominꝰ diſtinctas ꝓpꝛieta⸗

Enpli pꝛide aliqua ſup ppa

pudedoꝝ q̃ generationi depu/

Etibo ſcõᷣm ⁊vltimũ fluxũ qñũ

tes ⁊ diuerſos oꝛtus ⁊ meatus vñ deffuũt

quod dearticulatr cognoſcere ſpectat aad
medicos.¶ Eſt itaq; humoꝛ ſemĩalis ſu/

perffnũ vltime digeſtionis.ſuꝑfſuũ nõ in
qualitate ſed in quãtitate. Habens enĩna
tura ſufficientẽ cibũ pꝛo alimento coꝛpo/

ris/mittit exomnib mẽbꝛis qð ſuꝑeſt/ad

vaſa genitalia.nũc plus.nunc minus.Et
quãdo ſuꝑabundat ipᷣi nature conatur ex

pellere tandẽ illud ſuꝑflnum.qð fit vel in

actu generatõis ſeu cõcubitus. vel ꝑ eua/
poꝛatõnes ſiles ſudoꝛibi.velꝑ aliquas fe
das diſtillatões.qũq; ĩ ſomno cũ ſomnijs

qñq; ſine ſomnijs.aliquãdo cũ delecrate
aliquãdo impceptibiliter. nõnunq; in v /
gilia ſimiliter quibuſdã euenit.tã volunta

rie q; inuoluntarie modis valde multis.
nuncex vicio nature.nunc ex vicio culpe.
¶ Rurſus humoꝛ ille medius/fit ex qua/
dam ſuꝑffuitate alimẽti/nedũ in quãtita/
te/ſed ⁊ in qualitate.qꝛ ſq; inept eſt nutri/

tioni.ineptꝰ ſimiliter generatõni.velut in

ſaliua videmꝰ⁊ alijs ſuꝑfluitatiba deſſuen

tiba cerebꝛo.tam ꝑ os q ꝑ nares.iſtis pa
rũ ⁊ rarius.⁊ alijs abũdantius ⁊ crebꝛius

Immiſcet aũt ſe talis humoꝛ medius ali/
quãdo cũ vꝛinatõe.aliqñ ꝑ ſe deffuit ſine
cogitatõe ⁊ ſenſu.qñũq; vero fit cũ delecta⸗/
tione ⁊ pꝛuritu quoda/plus q; in vꝛina.qᷓ
tamẽ vꝛina qũq; cũ inoꝛdinatõne quadã
exit. Puto etiã nibilominꝰ/q vix aut nun
qᷓ;/ cauſat iſte fiuxus humoꝛis medij/talẽ
modũ delectatõis⁊ cõcuſſionis q̃ſi totius

coꝛꝑis/ ſpecialiter in pudedis nec ita ꝑſtrĩ

git aut obnubilat in ſuo exitu iudiciũ ra/

tionis / ſicut venit in humoꝛe vere ſemina
li.qm̃ ⁊ ille humoꝛ ſeminalis/ magis dige

ſtus eſt ⁊ ad cauſationẽ libidinoſe delecta

tionis / niſi ꝑ infrigidatõeʒ aut aliũde coꝛ

ruptus ſit / ꝓpoꝛtionabilioꝛ inuenit᷑. Ha/
bet inſuꝑ humoꝛ iſte medius/q; ex leuioꝛi
bus cauſis ac maioꝛi facilitate mouetad
exitũ qᷓ; ſeminalis.pᷣſertim in mulieribus⸗
adeo ꝙ ex leuiſſimo motu coꝛꝑis de loco
ad locũ /vel inclinatõe/abſq; aliqua cogi/

tatione ⁊ abſq; ſenſu ꝓueniat.Exeffectu

vero ꝑcipit᷑ ꝑ ſoꝛdidationẽ quandã viſco
ſam in carne ſua vel in pãnis.Euenit aũt
facilius ⁊ nõ ſine aliquo ſenſu cõcomitan
te vel puio.dum pꝑſonã dilectã ſiue pulcrã
ſiue turpẽ / ſiue iuuenẽ ſiue ſenẽ / ſiue ſecu⸗
larem ſiue religioſam ⁊ qñq; deuota aſpi⸗
ciunt aut tangut aut ei arrident aut conſa

— — — ⏑

— — —

E – — —- ———

= ☛n

☛☚-

= ☛‿

☛

Dinrna

bulantur aut iocantur. etiam vbi nihil de
oꝑe carnali volunt aut putant nedũ dicã

eragere ſed nec cogitare.

Ttendendũ eſt ſco pꝛincipali
tio ſeu cõmotio libidinoſa/pꝛu

bꝛis que loqmi
uq;. Sunt eni fumoſitates alique/quas
medici vocãt ſpũs/ ⁊ he ſuꝑcalefaciũt ⁊ in

Lli

flant ⁊ diſtendũt venas ⁊ neruos in mem
bꝛis illis.fitq; ſtimulatio quedam ⁊ pꝛuri
tus vel titillatio.que dũ querit᷑ extinguiy
ſedari ꝑ attrectationẽ ampliꝰſentit.⁊ qñq;
cõplet᷑ delectatio libidinoſa ſine quouis

ffuxu. Patet hoc in parua adhuc etate. q̃ᷓ

nondũ apta eſt ſeminatõi ꝓpter defectũ ſe/

minis vel artationẽ venaru. ¶ Buſcitat

aũt hmõi pꝛuritꝰ ex talibo fumis ſeu ſpiri/

tibi.tam ab intrinſeco ꝑ vina foꝛtia ⁊ ſpẽs
maxime aũt ꝑ imaginatões libidinoſas ⁊
turpes.qᷓ; ab extrinſeco.ꝑ allocutões pꝛa/

dicos.ꝑ ſe vel aliũde puocatos.Oõð ſi per

cõplemẽtũ delectatõis ex talibo abſq; om/

ni ſeminatõe/coꝛrumpat᷑ vere ipᷣa virgini

tas.iuxta ſentẽtiã quoꝛũdã mgroꝝ.Hen
pꝛohdoloꝛ q; in paucis maneret virgini/
tas cogitare ſtupoꝛ eſt. niſi foꝛſan in pue/
ris ⁊ puellis/hanc excuſet defectus ſuffici
ens iudicij rõnis.(¶ Dicendũ eſt pᷣterea.q;
nõ omnis pꝛuritꝰcirca mẽbꝛa pudẽda/de
bet iudicari ꝓpꝛie libidinoſus.nec etiã ceſ

ſatio eius vel extinctõ ꝑ fricationẽ aut ali
ter / debet appellari luxurioſa delectatio.
Videmus itaq; qũo in aliis membꝛis cre
bꝛo pꝛuritũ ſentimꝰ.quẽ vnguibo ſcalpen
do(vt iuxta vulgare loquarſopimꝰ vel ex
tinguimꝰ.Eſt aũt hec paſſio nõnunq;ᷓ ita

vehemẽs.vt etiã cũ vulneratõecarnis per

vngues /⁊ effuſiones ſanguĩs / vixrecedat

que paſſio/ſi mẽbꝛa illa genitalia inuaſe

rit/ cadit ꝓꝛſus in magnã anguſtiã qͥ qͥ pa
ti cogi. nedũ ð̊ hmõi pꝛuritũ remediũ q̃

rit le fieret in alijs mẽbꝛis )ipᷣe in pollu/
tiones fedas ⁊ vere libidinoſas atq; culpa
biles plabat.
mẽbꝛis illis aliqñ euenit q̃dã paſſio/ↄſur
gẽs exqbuſdã fumis/diſtẽdentibꝰ venas

mẽbꝛoꝝ iſtoꝝ ⁊ neruos.adeo ꝙ ſedari nõ

põt.etia ꝑ vſuʒ carnalẽ. vel aliã actrectatio

nẽ.quẽadmodũ narrat Juuenalis de qua

hãc materiã ꝙ delecta /

ritus ſeu titillatio / puenit ĩ mẽ⸗/
ur / frequẽter abſq; ffluru /

uas.aut ꝑ aſpectꝰlibꝛicos.aut tacttimpu/

O

adũt inſuꝑ medici.q ĩ

33

dã matrona nobili rhomana. Eſt igit᷑ in
hoc caſu vel ſilibo/tanq; de vera egritudi/

ne/ad medicos recurrẽdũ.¶ Deniq; ptzʒ
erx iſtis.ꝙ pueri ⁊ puelle/cũ ſobꝛietate atqʒ

diſciplina in cibis ⁊ potibo atq; ſocietati/
bus / cuſtodiẽdi ſũt.ne ab intrinſeca cãvel
extrinſeca/ↄſueſcãt hr̃e libidinoſas hmõi
ↄmotões peccati/in ſua carne.Alioqͥn p/
ruent ex ↄſuetudine /velut in quãdã neceſ
ſitatẽ hoc agẽdi.pᷣcipue dũ etas grandioꝛ
aduenerit.delectatio inſuꝑ impꝛobioꝛ et
vehementioꝛ ſentiet᷑. Qua in re ↄfeſſoꝛes
vel parẽtes ↄmotõeʒ aliquã debent facere
pueris ⁊ puellis.vt a talib abſtineãt.nec
a ſe necab alijs/turpiter ſe tractari permit
tant. ¶ Attedat qͥlibet diſcret er pᷣmiſſis:
quid agendũ.⁊ videat ne dũ nimiũ ſeruat
loquẽdi pudicicia.ſequat᷑operũ maioꝛ in
oꝛdinatio.⁊ confeſſio de talibo nulla fiat:
Attẽdat ex aduerſo.nedũ phibitio ſit exx
pꝛeſſa/ipᷣa conatũ adaugeat.verũ nãq; eſt
illud poete. Nitimur in vetituʒ. Poꝛro. ſi
parẽtes ꝓphibent filias ſuas/ab oſculis vi
roꝝ ⁊ adoleſcẽtuloꝛum /ſimiliter ⁊ filios a
puellaꝝ ↄtreccationibo/ cur nõ poterũt fi/
lios coartare verbis aut verberibus / ne ſe
ipᷣos aut ſeipᷣas inuicem male cõtrectent.
cũ ſit vtiq; hoc ffagitioſius qᷓ; alterũ et eo
plus habẽs ꝑiculi quo minoꝛ eſt illicvere
cũdia ⁊ licentia maioꝛ: Sileo hic de ſtul
tis.ĩmo nefarijs parentibo erga ſuos ⁊ ſu/
as nimia familiaritate cõuiuẽtibo. Sileo
de ceteris / vel ſeruis vel ancillis vel alijs/
qui ꝑniciẽ hãc cõtagioſiſſimã iducere ſub
quadã ludi ſpecie nõ verent᷑. VUe ve mðo
ab hac coꝛruptione viarũ omnis carnis.
Ctendamꝰ tertio pꝛincipaliter
a ꝓin theologico vel moꝛali ne/
gocio/ dũ inqͥſitio fit de aliqui/
bdus effectib vel oꝑibo/ an ſint
vel qualia ſint peccata/ faciẽda eſt reſolu/
tio hailcipalis ⁊ finalis ad libertatẽ ↄſen
ſus vel diſſenſus in talibo. Et inde pecca/
tũ dicẽte Aug.adeo eſt volũtariũ /ꝙ ſi nõ
eſſet volũtariũ /nõ eſſet peccatuʒ.Et iuxta
ↄmunẽ doctrinã/ actus exterioꝛ ſuꝑ inte/
rioꝛẽ nihil addit malicie vel moꝛtalis cul
pe.Ea ꝓpter circa pollutões vel fedas di/
ſtillatões ex mẽbꝛis genitalibo pliſpicere
ↄueiĩt oꝛiginẽ moꝛalẽ qᷓ; naturalẽ.łʒ Zde,

2=ðð
”õ

G&

ratio naturaliũ /pficiat ad moꝛaliũ cogni/
tionẽ plenioꝛẽ.quẽadmodũ circa irã.inui
diã.gulã.⁊ circa alia vicia pᷣcipue carnalia
q̃ materiã vel fomẽtũ trahũt a coꝛꝑe ſatis
Reſupponam?igit᷑ qrtop deciſio/
ne materie pñtꝭ ac ſimiliũ ↄfoꝛmi
ter ad doctrinã Aug.de ꝓceſſu tẽ/
ptatiõis ĩ nobis ſicut ĩ Adã fuiſſe ſcriptu
ra ↄmemoꝛat.Et dicamꝰ. q ↄmotio libi/
diuoſa/conſurgit ꝓ ſtatu nature coꝛrupte.
nobis etiã inuitis.Et ſepiſſime etiã pue/
nit oẽ iudiciũ rõis.neq; ꝑ ↄſequẽs ſubeſt
arbitrio aut ↄſenſui libero.iuxta Aug.di/

centẽ. Non eſt in ptãte nr̃a qͥ bꝰ viſis tan/

gamur.ſed eſt in ptãte nr̃a/reſpuere vł ac/
ceptare. Intellige ſimiliter de auditu ⁊ ol
factu.ð tactu ⁊ guſtu ¶ Pꝛouenit aũt hec
inuolũtaria pᷣuentio ex coꝛruptione natu
reꝑ petm̃ oꝛiginale ꝓ ſtatu naturelapſe.p
ſtatu vero nature primitus inſtitute ⁊ inte
lia puentio vicioſa nequaq; ↄtigiſ/
ſet. Fuiſſet em̃ regnũ hoĩs taliter oꝛdina/
tũ/ ꝙ ratio ſuũ dominiũ ſupꝛa ſenſualita/
tem abſq; vlla pᷣuentõne vel rebellione ſer
uaſſet.¶ Pꝛopterea reputatoĩs ↄmotio
talis libidinoſa/pᷣueniẽs iudiciũ rõnis/eſ
ſe pctm̃ ſaltẽ veniale’qm̃ ipᷣa ↄſurgit pᷣter
vel ↄtra iudiciũ dñe ſuerõnis. Verificat᷑
p inde.dictũ illð ſapiẽtis. Nullus ẽ abſq;

pctõ/etiã infans vniꝰdiei.pueniũt qopei

q̃libet filio Ade nõ pꝛiuilegiato/ↄmotio/

nes hmõi/pᷣter vel ↄtra iudiciũ rõnis. Et

ita ſumẽdo large pctm̃ veniale/abſq; tali/
diu viuere nõ valemꝰ.Dicit᷑aũt tal ↄmo
tio volũtaria’/magis a peccatrice volũtate
pꝛimi hoĩs/q; a ꝓpꝛia:ꝓpterea ſi debeat p/
pꝛie appellari pctm̃ etiã veniale/ oꝑtet vt

Aliquo mõ ꝓpꝛia volũtas ſit in cauſa.

Quintuz notabile

AIVnc quĩto accedendo ad inue
ſfſſtigationẽ pꝛicipalis dubij/qñ
talis ↄmotio libidinoſa ẽ pctm̃
mottale ⁊ qñ nõ.qm̃ de veniali
attentis pꝛemiſſis/ nõ eſt ſaciẽda ꝑſcruta
tatio ſcrupuloſa vel dubia. Cõſideremꝰ
qliterad illã ↄmotionẽ ſeu temptationeʒ
ſe habeat libera volũtas.et h fieri põt mul
tipliciter. ¶ VWolũtas vno mõ ſe hʒ pure
pꝛiuatiue.tã directe qᷓ; indirecte.h̊ ẽ abſq;

3

4
„

Depollutione

omni actu ſuo volitiuo.p omni differen/

tia tꝑis.ꝙ necañ voluit/ꝙ illa ↄmotio fie
ret necaliqð diſponẽs ꝑ ſe ad illã voluerit
dũ fit. aut poſtq; facta e/nõ aduertit.et ob
hoc circa eã nõ ↄſentit vł diſſentit.aliũde
foꝛſitã occupata vel in ſomno. ¶ Uolun
tas alio mõ ſe hʒ pure poſitiue.taʒ directe
q; indirecte.hocẽ cũ actu volitiuo vł noli
tiuo.ſic ꝙ antea voluit deliberate vł nolu

it/ꝙ illa ↄmotõ fieret.aut dũ fit vel factaẽ

placet ſibi vel diſplicet deliberate.ſic ꝙ; hʒ
ↄſenſũ vl diſſeuſuʒ liberũ in tali ↄmotõe
acceptando illãvel deacceptãdo.cũ aduer
tentia ꝙ ita vult vel ꝙ ita nõ vult. ¶ Vo⸗/
luntas aliter ſe habet circa ↄmotõeʒ illam
libidinoſaʒ quaſi medio mõ.ſicqꝙ; neq; ſe
hz pure pꝛiuatiue nec volendo ſcʒ illa nec
nolendo.Et ſimiliter ſe nõ hʒ pure poſiti/
ue volendo deliberatiue illã vel nolendo
⁊ ad eã actualiter ſe ↄuertendo. ſʒ ſe hʒ q̃ſi
diſſimulãdo vel doꝛmiendo vel nõ curan
do.ita ꝙ nec expᷣſſe nec actualiter ↄſentit ĩ
illã cõmotionẽ libidiuoſã.nec diſentit ex/
pᷣſſe.ſʒ diſſimnlat? doꝛmitat dũ attẽdere ⁊
vigil eſſe teneret᷑ aut dũ aduertit ꝑiculum
nec tamen obuiare vel reſilire conatur.

QNeo circa dicamꝰ ſexto Sſane
ꝗqter. ꝙ diſtingui ſolet in voluta/
iitte duplex cõſenſus. VUnus cõ/⸗
pletus deliberatus et directus
lter incompletus vel interpꝛetatiuus et
indirectus. ¶ Pꝛimus fit dũ volũtas ſuf/
ficienter et actualiter aduertit ꝑ indicium
rationis reffectẽtis ſe ſuper ſe ꝙ ſic vel ſic
agit. vult nihilomin ſic agere. ⁊ hic cõſen
ſus eſt cõmuniter ſatis notus.etiaʒ apud
parũ eruditos vel in moꝛalibo vſitatos.qꝛ

plenus eſt ⁊ directus.Alterũ vero cõſenſũ

quẽ dicimus interpꝛetatiuũ / difficilius ẽ
aduertere. Nam fit multis modis. Vnus
modus eſt quando ratio debet eſſe ꝑuigil
circa aliqð repꝛimendũ vel repellendũ dũ
iam inſurgit actualiter.ſed omittit ⁊ negli
git repellere quaſi tacens. Juxta illud vul
gatum. Qui tacet/conſetire videtur. Sic
nauta negligens / dicitur cauſa ſummerſi⸗
onis nauis. Notanter vero diciturquan/
do ratio debet eſſe peruigil circa aliquod

repꝛimendũ.qꝛ ſi actus eſſet indifferens /

vel talis circa quem ratio non deberetla/
borare ad repellendum ſeu repꝛimenduʒ:

”

— — — —— —=== ——JVNU-

— —— äê— ¶ „

= = —— *

qꝛ ſq nõ imminet niculũ peccatiꝑ ſilẽęti’
ſuũ/tũc nõ ðꝛ volũtas in tali ſilẽtio cõſen
tire.vñ potius aliqñ deberet dici diſſenti⸗

ens.ſicut fit in temptationibo blaſphemie
⁊ multis alijs.q̃ melius vincunt᷑ſilẽdo ſi/
ue nõ aduertẽdo qᷓ; pugnãdo ⁊ directe cõ
tra conãdo. Sic in ciuiliba qũq; verũ eſt
ꝙ qui tacet nõ ſtatim videt᷑ ↄſentire.imo
verius diſſentire iudicat᷑. Alia reg
cit.qui tacet nõ cõcedit nec negat.

vt cũ aliqͥs inebꝛiat ſe volũtarie.ad qð ſeqͥ

tur doꝛmitio.⁊ ex doꝛmitõe omiſſio ſurgg
di ad officiũ diuinũ ad qð obligat᷑. Dici᷑

hec omiſſio ſurgendi volũtaria indirecte.
ſq expꝛimario cõſenſu/modo dcito.Actꝰ
vero cõſequẽtes inde/ tantũ habent de vi
tio/quãtũ de cõſenſu in pꝛincipali actupᷣ
nio.necamplius.ſi nõ adderet᷑alius ↄſen

ſus. ¶ Poſſumus alijs verbis diſtingue/
re de coͤſenſu voluntatis.⁊ ſilłrde diſſenſu.
vñ ꝓpoſito aliquo obiecto culpabili.volũ
tas põt ſe habere circa illud/ſeptẽpliciter.
Vno mõ qꝛ vere vult obiectũ illud.Alio
modo qꝛ vult interpᷣtatiue ſeu reputatiue

Itẽ vult illud directe vel indirecte.
vult üllud plene ⁊ ꝑfecte.Aut vult illud ſe
miplene ⁊ inpfecte. Itẽ poſtremo habz ſe

ſuſpenſiue ⁊ dãmodo neutraliter. q̃ſi ſcJ
nullũ habet actũ volẽdi vel nolendi circa

illud.ſed tenet iudiciũ ronis in ſuſpẽſo.vł
ad aliud ſe diuertit.
cõcipiat/clauis eſt ĩ om̃i negocio moꝛali.
ad exꝑiẽdũ exitũ difficultatibo innumeris

Hepti notabile

Icamus vltra ſeptimo. ꝙ circa

ſentit ĩ opꝰ/ſi facultas adeſſet.aut niſi pu/
doꝛ vł timoꝛ hũanꝰimpediret.

põt fieri multiplx.

ctet᷑. ⁊ hoc peccatũ eſt in illo cui ꝓhibitꝰeſt

carnalis cõcubitꝰ.ſecꝰ in vxoꝛatis. Siei

li dee bbib epaiberoleukter dde
ctatio de actu illo.

GG

plius vero fit cõſenſus iſte ſcõus nõnũqẽ
indirectus.qũñ ſqʒ voluntas aliqͥd vult vel
agit ad qð ſolet ſequi aliqͥd qð eſt peccatũ
gnare cũvenenoſo ſerpete / dũ aliter 1

th diſtinctõ ſi bũ

actuʒ carnalẽ aut aliquẽ hmõi
actũ / ꝓpoſitũ volũtati / ipa ſe pöt
lno mõ qꝛ cõ

io mõ
qꝛ?lʒ refugiat ⁊ hoꝛreat ↄſentire iopus ta
le nefariũ.ipᷣa nihilominꝰverſat ⁊ reuerſat
in aio ſuo cogitatõeʒ de illo. Et hoc iterũ
no mõ vt delibe /
rate plene ⁊ directe/in haccogitatõe dele /

6

ilr ſi act mittit / per

58

mittit ſil delectatõ cõſequẽs directeꝛ de g

ſe/ad illũ actũ. Notãter addit᷑. deꝑ ſe ⁊ di
recte.qm̃ inſpicere mulierẽ nõ ẽ deꝑ ſe pec
catũ.ſic nec delectatõ de ꝑ ſeↄſequẽs actũ
illũ.ſed de ꝑ accidẽs conſurgit crebꝛo dele
ctatio illa libidinoſa in incòtinẽte:qm̃ cõ
tinẽs nõ haberet. Hec aũt regula multuz
notãda ẽ/cõtra ſcrupuloſos ex vna ꝑte. et
exaltera ꝑte cõtra ꝑiculũ.⁊ pꝛo licitis etii⸗
caute dimittẽdis. ¶ Cogitat alio mõ ta/
lis circa carnalẽ delectationẽ/ vt eã poſſet

ſatagẽdo ⁊ conãdo q̃ſi ꝑ vim yel induſtri /

am repellere.⁊ nõ ſꝑ expedit.ſicut nec pu/
e õt de
clinari. ¶ ¶Cogitat alio mõ ex quadã ſola
curioſitate.que ſepe noxia eſt ⁊ crimialis⸗
gitat alio mõ qꝛ nõ aduertit ꝑiculũv

imminere ſibi p tali cogitatõe. ſed ĩ exerei

tiũ virtutis ſibi ↄuertit᷑⁊ hec eſſęt virtuo⸗/
ſa. ſi caueat᷑ufficiẽter piculũ. ¶ Logitat
alio mõ.qꝛ vult ⁊ cogit᷑ de hac materia do
cere alios.vel de ipᷣius cõditione plenius
edoceri.et ſi hecagit cũ appoſitione incul
pate tutele.nõ peccat moꝛtaliter. etiã vpvpi
pollutio ſequeret᷑. Sic diceret᷑ cuz homo
cogitur audire cõfeſſiones.aut equitare.?
ſiqua ſunt ſimilia. ¶ Deniq; volũtas qn
q; ſe habet ad actũ talẽ ꝓpoſitũ/quodãmõ
neutraliter vel ſuſpẽſiue.qꝛ nõ expedit cir
ca hec deliberare.vt ſi ſit loci ⁊ tꝑis impoꝛ
tunitas.aut ſi ꝓponat᷑ ſibi quid mallet.vel
in actũ illũ cõſentire vel ꝑpetuo ardere. tu
te facit ſi non deliberet de vtraq; ꝑte ꝓpter
periculũ incidẽdi vel in pᷣumptionẽ fal
ſam ſi eligeret ꝑpetuo ardere.vel in pecca

tum moꝛtale ſi eligeret in actũ illũ ↄſenti/

re.Hec eſt cantela cõueniẽs multũ ⁊ expe
diens aduerſus interrogatões.q̃vel intus
vel exteri? curioſe fieri ſolẽt vel ꝓponi.vbi
periculũ imminet quicqͥd eligat᷑ ⁊ ita reli
quit᷑ verificatio illi pꝛouerbij vulgaris.ſi
lere meliꝰẽ q;ᷓ ſtulticiã dicere. Sic agebat
qui dixit.Et factꝰ ſum ſicut hõ nõ audiẽs
⁊nõ habẽs in oꝛe ſuo redargutiones.

ctauũ notabile

,Eniamꝰ nũc octauo ad reipon
v gendũ quibuſdã interrogatõni
¶bus quefieri poſſent in bac ma

— de pollutõe q ſieret vigilã
do. ⁊ ꝓpões aliquas ãnotemꝰ.q̃ ad materi
as alias deducte/pᷣbere poterũt occaſionẽ
cognoſcendi veritatẽ de peccatiis.

l
“

ſe DeO

De pollutione

Alla pollutõ diurna vl noctur
na/plłhʒ de peccato qᷓ; fuerit de
ↄſenſu circa illã in libero arbi/
nio. Sic de ira inuidia gula ⁊
ſilib?ꝰ ðꝛ. ¶ tz ꝓpoſitio ex tercõ notabili.
Vñ ſi nullꝰtuenit ↄſenſus verꝰ vel interpᷣ⸗
tatiuꝰ.directꝰvel indirectꝰ.ꝑfeciꝰ vel imꝑ/
fectꝰ.nulluʒ ꝓꝛſus erit pollutio illa pctm.
Iſta ẽ expᷣſſa Aug.ſnia de ci.dei.loquẽtis
de coꝛrupta ꝑ violẽtiã. Dicit eĩ.ꝙ illa dele
ctatio nullũ ẽ pctm̃ in coꝛꝑe diſientiẽtis.
ſicut necĩ coꝛꝑe doꝛmiẽtis.Et Bonauẽt.
dicit eũ loqͥ etiã de pctõ ꝓpꝛie veniali.Si
aũt fuerit alter iſtoꝝ ↄſenſuũ/tũc iudicãdꝰ
erit de q̃litate ⁊ qᷓntitate pct/ꝓpoꝛtionabi
liter ad ↄſenſũ. Cõſenſus itaq; verꝰ plꝰpʒ
culpe q; interpᷣtatiuꝰ ceteris paribo.⁊ ↄſen
ſus directꝰ plꝰ qᷓ; indirectꝰ.⁊ ↄſenſus plenꝰ
plꝰq; imꝑfectꝰ.imo ↄſenſus ver dũ imꝑfe
ctus ẽ ex fragilitate vlł ignoꝛãtia/ſepe repu
tat᷑ ſolũ venialis.qͥ ſi ꝑfeciꝰeẽt/moꝛtalis di
ceret᷑. Silr ↄſenſus indirectꝰnõ płꝰcauſat
in ſequẽtibo actibo de malicia/qᷓ; ipᷣe ſit ma
lus.Et ia pollutio veniẽs ex ſolo ↄſenſu ĩ
crapulã venialẽ / dicẽda ẽ ſolũ venial. Exẽ?
plũ ð inceſtu loth ſᷣm doctoꝛes.Et h valʒ
ad materiã de pollutõe nocturna ↄgnoſcẽ
dã. imo ſi iã pctm̃ ſit deletũ ꝑ penitẽtiã.ñ
opoꝛtet ſequẽtes actus eſſe nouas culpas

ex iſta ratione. 4

1 ꝛopoſitio pꝛin 14

oſitio ſecũ

lla pollutio diurna / dz ꝓpꝛie
n dici mollicies.niſi fueru ꝑ ↄſen
lfliũ libeꝝ/vno mõvł alio/ Puoca
ta lextoꝛta. Pʒ ex pᷣecedẽti qĩ ſi

cut ñ fuit pollutõ hĩ ptaãte patiẽtiſ.ita ne 4

pam̃.mollicies ãt ſonat ĩ peim̃.qm̃ dicit
apls. ꝙ neq; molles regnũ di poſſidebũt.
IVPꝛopoſitio tera

Ala talis pollutõ dʒ reputari
caſus reſeruatꝰ ſub noĩe mollici
ei.ĩmo nec pcim̃.vt diciũ ẽ. Pʒ

dus ẽ qͥ hmõiẽ tale aliqͥd ꝑtuliſſe qᷓ; egiſ-
ſe vel voluiſſe. ſicut ↄtĩgit ĩ erectõe pudẽ/
di cũ reniſu volũtatis. Adduũ ẽ ſub noĩe
molliciei qꝛ foꝛſan ĩ caſu poſſʒ ſuꝑioꝛ caſũ
talẽ ſibi ad hoꝛã vel q̊ ad aliq̊s reſeruare.ñ

qꝛ pcim̃ ſii.ſʒvt magis inſtrueret᷑: inſtrue

ret ſi ſit peccatũ vel diſponens ad peccatũ

mẽſtrua

*

AJꝛ nõ ẽ mollicies.⁊ magis dolẽ=

ſeu ad peccati ꝑiculũ.⁊ ſi ſit pollutio ꝓpꝛie
dicta. Hoc tamẽ generaliter ⁊ ꝑ ſemꝑ fieri
duriſſimũ eſſetimo ſtultum.
NPꝛopoſitio quora
llus flux ex mẽbꝛiſ generatõ

/dnideputatis / reputd?ẽ ſe pol

lutio vl mollicies / ſi ñ fuerit ve
re ſemialis. Vñ fluxꝰvꝛinalis ł
alis vl alteriꝰ hũoꝛis medij/neq̃q;
appellãdꝰẽ mollicies ſiue pollutio. Etex
Znti pʒ.ꝙ nec iſti caſus reſeruari deberent
ſub noĩe pollutõis.ſicut ꝓpõ pᷣcedẽs expo
nebat. Dz dictũ ẽ in ꝓpoe ꝙ iſti flux?non
ſunt reputãdi de ſe mollicies.qm̃ de ꝑ ac/
cidens vel ꝓpter adiunciũ aliqð /põt ſecus
euenire.ſicut ꝓpoſitio ſequẽs docet.
Pꝛopoſitio quina
AUIl,ᷣUllla pollutõe vł fluxu ↄtingẽ
n nbo / ſtat hoĩeʒ grauioꝛi ⁊ inoꝛdi
nvpn:⸗gnͤontioꝛi feditate/aĩaʒ ſuã macu/
lare/q; facit aliꝰvere pollutꝰaut
molliciẽ.ĩmo ꝑ foꝛnicatõeʒ.iĩmo ꝑ gdui
teriũ vlł ſacrilegiũ vl inceſtũ ſuꝑatꝰ. ¶ De
ducit᷑ hec ꝓpõ ꝑ illa q̃ de cã delectatõnis ⁊
pꝛuritꝰ ĩ ſcðᷣo notabili pᷣdiximꝰ.vñ ⁊ ꝓpter

hoc/ſpado ðꝛ deſſoꝛare virginẽ. Dicũt᷑in

ſuꝑ tã pueni qᷓ; puelie/añ ãnos nubiles ex
ardeſcere ĩ inuicẽ. Dicũt᷑etiã frigidi ⁊ ma/
leficiati/nõ potẽtes ſemĩare/nefarijs neqͥſ
ſimiſq; nõnũq; illecebꝛis/ſemet inqͥ nare.
⁊ eo flagicioſius iſta fiũt ꝑ ↄtrectanonẽ il
licitã aut aliter/q̃ diutius durat viget ⁊ ar
deſcit/abſq; ſedatõe ꝑ effluxũ ſeminis hec
ignominioſg abes paſſionir.
opoſitio ſeta
Ollutio vl flux qͥ vel nihil ha/
buerũt ð ↄſenſu nec ꝑ ↄñs ð pec
cato/nõ impediũt hoĩeʒ de ꝑ ſe
a celebꝛatõe. ¶ Dicimꝰ de ꝑ ſe.

. 8

ſcrupuloſus ⁊ timidꝰ ẽ ĩ hac ꝑte ⁊ faciẽs ſi
bi ↄſciaʒ inqͥetã ⁊ dubiã. Aut qꝛ patiẽs ſẽ
tit ſe ex hac feditate diſcraſiatũ iaio.ac de/
iectũ.aut qꝛ neqͥt ſufficiẽter cogitatões lu
bꝛicas aut turpes inde ↄſurgẽies / depelle

re. ¶ Vñ notãdũ ꝙ ſicut imaginatõesvo

lũtarie ⁊ lubꝛice/diſponũt maxie ad hmõi

fedas ↄmotões: Ita viceuerſa/ſomnia nõ

nũq; ð nocte/vl cogitatões ĩ vigilia/pue/
niũt ex hmõi ↄ motõe⁊ carnali ſtimuiatõe
quẽad modũ iraiꝰ alit᷑ ⁊ alig cogiiat/qᷓ; mi
tigatꝰ.⁊ nimẽs q; ſecurꝰ.¶ Dicam pᷣlere
circa pꝛincipale.ꝙ deullo de quo loqui⸗

2

qꝛ de ꝑ accidẽs aliter ẽ. vipote qꝛ patiens

dicam pterea

—

.
b

nie
i

ol
e
lur
i
en
e

ics
a
y
aut
el

197
he
ini
4
1
1

— — ————

dpee
ep
enſe
nens
cisſ
nisſe
de/
sl
tele
es
bmoi
maro
e,
guimet
m
poe
log

7 .
. . . 4 . .
4

mur.licet inuolũtarius fuerit in patiendo
remanet tñ in aĩa/quedã carnalis deguſta
tio.qm̃ ſicut guſtato ſpũ/deſipit caro.ita
guſtata carne.i.carnali voluptate etiã in⸗
uitus / deſipit omnis ſpũs. i.omne ſpiritu
ale exercitiũ.¶ Adduntalij innitẽtes di/
ctis bonauẽture ⁊ ſimiliũ.dicẽtes impedi
mentũ generale eſſe.eo ꝙ requirit᷑ ad cele
bꝛatiõem/mũdicia nedũ ſpũalis a pecca
to.ſed coꝛꝑalis ab hmõi fedo hũoꝛe.Hoc
qualiter habeat veritatẽ/putamus aperu
iſſe/dũ in tractaculo de pollutione noctur
na loqueremur. Vñ dñs petrꝰ de palude
eruditus in legiba tam canonicis q; ciuili
bus titer ⁊ diuinis / dicit de pollutiõe no /
cturna. Si cãm nõ habuerit culpabilem
ꝙ dẽt hõ ceſſarea celebꝛatiõe.debʒ inquã

de cõſilio nõ de p̃cepto.ſic ꝙ peccet moꝛta
luter ſi celebꝛet. Sic videt᷑loqui Augꝰ.de

quotidie cõicantibus.q neclaudat necvi
tuperat.ſed eos ſuo ſen ſui ⁊ deuotioni de

relinquit. Vñ ſi alter cõiugũ reddẽs debi
tum nõ arceta cõione ſᷣm Bonauẽ.videt
ꝙ illa macula coꝛꝑalis/nõ ũnpedit cõio/
nem.ĩmo nec impediret celebꝛatiõem ĩ ſa
cerdote greco.qui ſimiliter vxoꝛi reddere
debitũ tenetur poſtulanti

Propoſitio.vII

cum aliquo cõſenſu dubio yel
interpᷣtatiuo vel imꝑfecto. Si

militer necoĩs pꝛuritus vel titillatio vlſti
mul atio / cöõſurgens in mẽbꝛis genitalib⸗
alegebn⸗ impediũt a celebratione:

ic nec ffuxus inde cõ ſequens/deꝑ ſeĩ/

pedit.dũ ratio nõ conſentit.vel dũ renitit.

arbitroꝛ cõcedunt oẽs.

nec plene cõſentit in ercke⸗ ꝑtẽ vt
te ſiłis ẽ rõ ſi ꝓpoſitõ pᷣcedẽs attendatur

Lonſiliũ tñ eſt in hac ꝑte.vt vitẽtur dili
genter occaſiones.et ſatagat hõ ne moꝛo/
ſamet ſenſualem cogitatiõem in ſe. qualẽ
cunq; ſic figat de aliquo et circa aliqͥd/qn
eam dũ vult poſſit euellere. Itaq; accom/⸗

moga te eb dicit Sen eca et non da.
OVgitationes carnales et ffurꝰ

c inde ſequẽtes abſq; cõſenſuvo
IIllütario.vicunt᷑ plerũq; ſalubꝛiꝰ

gitatio cõſurgens in aia etiam

eſcða vero ꝑ

us ⁊ efficacius / ſi ratio ſe hzʒ

tentis volũtatem ad alia.q; ſi ſolicitet᷑ tri
ſtetur. turbet᷑. ⁊ conet᷑ tales expellere. Cſlo
tetur in hocloco tractatulus in gallico de
remedio cõtra tentatiões blaſphemie cõ
poſitus. Auget itaq; cogitatõ vehemẽs vl

imaginatio / conatũ. ac pinde nutrit cogi
tatiões hmõi.ĩmo multiplicat et efficacio

res reddit ad fluxũ cõſequendũ.Qð ſi di
ſimulauerit neq; curauer plus q; de alte

rius humoꝛis naturalis fluxu. cõquieſcet
oſſet aptari circa rẽ hãc exẽplũ de ti

mentibus qui trabẽ in alto poſitã nunqʒ
abſq; caſu trãſirẽt quã audaces ꝑ cõſue/

tudinẽ aut aliũde tota ſecuritate trãſilir⸗ét

it aũt diuerſio tal mitipliciter. Qũq;

p impᷣſſionẽ ſigni ſctẽcruc ĩ pectoꝛe vłin
fronte.qð aliqui reputant efficaciſſimũ ſi

cut illud ſignũ eſt triũphale atq; ſalutifeꝝ.

ſumme pᷣterea bumilitatis.vincit aũt hu/

militas laqueos diaboli dicẽte Anthoñ.
Fit hec diuerſio aliqñ ꝑ leſionem aliquaʒ
coꝛꝑalem in lingua velalibi.OQñq; ꝑ quã

dam expꝛobꝛatiõem ⁊ allocutiõem ſeuerã

ſuarũ cogitationũ.tanqᷓʒ eſſet aliquis ap⸗/

parens tẽptatoꝛ exterius ſic dicẽdo. Phy
Phr de vobis cogitatiões viliſſime. ꝓcul
inc abite.in malã hoꝛã veneritis.ſũ alijſ/

occupatus.Nõ do vobis auditũ.non vi
ſum. diſcedite ab hinc ſyꝛenes vſq; in exi⸗/
tiũ dulces.Fit et hec diuertis nonnũq̃̊ʒ ꝑ

irriſionẽ quandã talis illuſionis cõſurgẽ

tis tam multipliciter in aĩo ⁊ turpiter. Fit
deniq; ꝑvitatiõem ocij.ꝑ cõfeſſionẽ purã

⁊ nudã.et ſupꝛa modũ ꝑ ſpẽ ⁊ iploꝛatiõe,

77

diuini aucilij.ſine quo continens nema
plane eſſe potet. H

ropoſitio. Ix.

—822

re generaliter ⁊ certitudinaliter

ſiderantibus eſſe notã.Ex quo conſequẽ
ter infertur/ꝙ qꝛ beatus eſt vir qui ſẽꝑ eſt

pauidus.et ꝙ bonarum mentium eſt face
re conſcientiã vbi deneceſſitate nõ eẽt ali
qñ facienda expedit de talibus cofiteri. x¶

AXSfrfficile eſtvel impoſſibile/ abſ⸗
d q diuina reuelatione/ cognoſce

madicem et cãm pollutionis di /
urne ſi videlʒ ꝓueniat ex cõſenſu vero vel
interpᷣtatiuo.aut cõſenſu directo vel indi⸗
recto.aut a cõſenſu pleno vł iꝑfecto aut ſi
abſq; vllo cõſenſu ſuꝑioꝛis rõis vel inferi
oꝛis ꝓuenerit. uto ꝓpoſitionẽ hãc cõ

58

circa illas ꝑ modũ nõ curantis. vel diuer⸗

Hinc tragicus ait. Qui dubiam ſalutem

fiat diligẽs⸗

.

Tractatus cancellarrii

nõ ſine cõſilio pꝛudentũ ⁊ erxptoꝝ talia ni
hilipẽdere vel contenere in ſeipᷣis. ¶ Ca⸗
lis aũt cõfeſſio ſit pura ⁊ deuota.in q̃ ma/
nifeſtet ſe hõ ⁊ occulta coꝛdis ſui/ſacerdo

ti diſcreto ⁊ pꝛudẽti vel exꝑto/qui noue/
rit qualitatẽ moꝛbi diſcernere. ⁊ cõſiliũ ſa

lubꝛe cõfitenti tribuere. ̃m cõditiones eiꝰ

et ꝑticulares circũſtantias. ⁊ cui merite fi/
des adhibeat᷑ oĩmoda a cõfitente. Hoc de

cõfeſſione pura faciẽda.nõ tm̃ in pñti ma
teria locũ habet.ſed in omni moꝛbo ſpũa
li eſt efficaciſſimũ remediũ.¶ Expedit au
tem ꝙ; poſt cõſiliũ acceptũ a pꝛudẽtibo ex
ptis ⁊ deuotis/dimittat hõ ſcrupulos ⁊ ti
moꝛes nimios.alioqͥ n caderet in ſuꝑbiaʒ
ſpũs nolẽs captiuare intellectũ ſuũ ad cõ/

ſiliũ ſenioꝝ. Caderet nihilominꝰin puſil
lanimitatẽ quãdã ⁊ inq etudinẽ ſpũs.que
noõ poſſet ſufficiẽter reciꝑe illũ cuiꝰ in pa/
ce factꝰ eſt locus. NHec aſcẽderet vnq; talis
aia / in pfectionis ſublimitatẽ. Debet vero
ſuꝑioꝛ ⁊ exꝑius/cuiꝰin hac re queritcõſi/

liũ a ſubditis.poſtqᷓ; exploꝛauerit oĩa.di
cere diffinitiua ⁊ ſolida rñſione.tu fac ita.
qm̃ ſi medicꝰin medẽdo vacillauerit/qua

lis in egroto ſpanda erit ſecura ſtabilitas?

dat afflictis/ neggt.

ꝛopoſitio x

D obuiandũ piculis ⁊ ſcrupu
us q cõſurgũt ex fuxu fedo di/
urno cõſiderãde ſunt diligẽter
uſe et radices.vt eis agnitis
diſcreta puiſio. Diſcretã ve/
ro dicimꝰ puiſionẽ:que nec velit abſcinde

re cauſas cũ maioꝛi detrimẽto ꝑiculi ⁊ ſcã

dalo/q; ſit hmõi fluxꝰ.qui qñq; nõ eſt niſi

venialis. pᷣſertim dũ humoꝛ ille eſt mediꝰ

quẽ diximꝰ.nec ex aduerſo ꝑmittit ea licẽ/
tioſe fieri q̃ de ſe culpanda ſunt/⁊ reſecari
faciliter pñt.cuiuſmodi ſunt lubꝛici aſpe/
ctus.viſus inepti.ſocietas płꝰqᷓ; decʒ ami
cabilis.in ſe gerẽs delectationẽ.et ſi nõ de

pꝓlſe libidinoſaʒ. ꝑiculoſam tñ ⁊ plus equo

ſenſualẽ.que nihilominꝰ aliqñ ſub officijſ

aliquibo ſpũalis edificij/vt eſt cõfeſſio vel
lectio vel eruditio/coloꝛare.imo veriꝰ ob/
ſcurare ſe conat᷑ Sed ⁊ caueat alioꝛſuʒ ſu

perioꝛ ſibi a ſuſpitioniba nimijs.⁊ a q̃daʒ

(vt ſic loquar)inutili ʒelotipia circa ſubdi
tos ſe contineat.nõ indicẽs ſcʒ ieiunia ex/
ceſſiua.vel ſeparãs eos ab inuicẽ inutili/

virtutis.

ter ſpdialia colloquia vel offcia/ vetaits
Serua deniq; comicũ illud. Ne quid ni/
mis.Et illud ſapiẽtis.Noli nimi eſſe iu

ſtus.qꝛ qui nimis emũgit/elicit ſanguinẽ

ifficile eſt fateoꝛ ĩ hac re ſe aurea me/
diocritate tenere.ſed ſpũalis oĩa diiudicat
velut in aere ſplẽdido radiãte ſole.velut pᷣ
terea in fonte lucido ⁊ ilimi.iudicat inſu
per omnẽ diẽ. Carnalis vero iudicat ve/

lut ĩ gere tenebꝛoſo ſole nõ radiãte aut ve/
lut ĩ fonte turbido ⁊ limoſo.nõ diſcernẽs

de groſſis etiã reptilibo venenoſis iĩmixtis
velut pᷣterea in domo caliginoſa vix attre/
ctando diſcernẽs hec ab ũlis. Judicat po
ſtremo vix inter diẽ ⁊ noctẽ.⁊ ita frequen/
tiſſime ſeſe fallit ⁊ impingit in die velut in
tenebꝛis. Sed ſaluare illũ debet/ſpũalis

ductrix manus.Oõ ſi renitit/ſi ducẽ ſper /

nit/ſi pᷣmõſtratoꝛ ſibi.ſi pꝛioꝛ ⁊ abbas ſuꝰ
