ſm animam ꝑ creationis emanationẽ / et

ad deum vadit ſui et alioꝝ omniũ / in de
um reuolutiõem intelligibilem. Et ſicut
omia a deo quodammõ accepit in ſua cre

atione/dum ꝓpteren facta ſunt omnia /ſic
omnia refen in deũ directiue ppoꝛtionabi

„

Ad pꝛimũ exitum et reditum eter

liter ſa tredltume
hunc finem olim egreſſus fu

erat adam a deo in ſuipꝛimaria creatione

vtad deum regrede etur ꝑ ſpeculationem
et amoꝛem. Sed ve peccato.homo cũ in
honoꝛe eſſet non intellexit.cõparatus ẽ in

mentis inſipientibus et ſimilis factus eſt

illis. Sequimur eum nos beſtiales effe⸗
cci.vitam pecudum eligentes.qui decliuẽ

animam iugiter ad terrena demittimꝰ. qͥ

poꝛcino moꝛe verſi ad infima vultibus

adheremus. Vorx eſt talium. Adheſitĩ ter
ra venter noſter. et iterum. Adheſit paui/

mento anima mea

4

in limo ꝓfundi. Hic exclamat ſatirie. O
curuas in terra animas et celeſtiũ inanes.

Oq; ſuauioꝛ voxatq; iocundioꝛ regredi/
entis ad deum et gratias agentis/q; dejte
nebꝛis vocauit nos deꝰ iadmirabilelum̃
ſuum /cuius figuram geſſit Petrus / a vin

P

culis feneis etc .ete
ductus de cuſtodia ad confitenduz nomĩ
domini. Vere vincula ferrea aubiditatſs .
noſtre. Vere carcerem ienebꝛoſum hoꝛri

dum ſqualidum et ſceuoſum eſſe ſoꝛdidũ

deſiderium coꝛdis noſtri.⁊ anima talibus
immerſa/quando poterit liberis intelligẽ

tie alis ad alta ſubuehi ipᷣa ad deũ regredi
Aand valebit. Hocitaq; fieri eſt impoſ
¹

bile niſi in manu foꝛti ⁊ biachio extento

illius qui eduxit vinctos in foꝛtitudine.qᷓ
de ſtercoꝛe erigit pauperem ger m

40

et platonici/omnia ꝓpter hominem. ipſuʒ
vero ꝓpter deum factum eſſe. Hinc reſur-

ctrurſus. Infirus ſuʒ

et carcere tetro liberatus. ete-

Bermo in cena domini

pꝛiucipibus. Qui contriuit poꝛtas ereas ſcit. intratq; fugiens a ſe velut in quadaʒ
reſicut animaa deo exiuit / ſicad deum va regionem quo intrau erat aug qui dixit ĩ ul

dir.qᷓ;q; donum boc exercentibus ſead iꝰ libꝛo cõfeſſionũ. Et factus ſum

mihimet dan
ſum et non niſi talibus / de lege cõmuni p/⸗ regio egeſtatis ¶ Nonne tibi petrus mira . 1od
ſtetur ¶ Epilogantes ergo concludamus culi ſtupoꝛe in captura iſcium attonitus guit
ꝙ eſt vnus chꝛiſti exitus a deo ꝑ eternam ſicexire dominũ voluiſſe viſt us eſt. Exiin/ Po
gelentioen ethabet ſuum regreſſum per quita me domine qr peccatoꝛ ſum. Lu.v. cche
pũs ſpiratiõem. ſcpᷣo ꝑ humanitatis aſſũ Sic hodie manum xpᷣi beatam / volenteʒ ?
ptionem. habet ſuum regreſſum ꝑ coꝛpo⸗/ pedes eius ad lauandum tangere / ipſe re⸗/ ““J
ris gloꝛificatiõem.tertio ꝑ anime creatio/ fugit dicẽs Dũe tu mihi lauas pedes:? Ue .⸗“
nem. habet ſuum regreſſum ꝑ cõtẽplatõez lut ſiverbum pᷣdictum re eteret. Exia me
. Oſt ſenſum litteralem / theologica domine non lauabis mihi pedes in eter Vi
lem ⁊ methaphiſicalem / ſupeſt vv num. ¶ O ſuꝑadmirabilem hunc humili re
. chema noſtrum pᷣſertim pꝛimã eiꝰ tatis exitum. Felixanima quetaliter exita ””?
Ptem / ad nos moꝛes quoq; noſtros tran deo. qꝛ nunq; rectioꝛi via ad deum vadit- fie
feramus.Et dicamꝰ ꝙ duplexeſt moꝛalis nam coꝛrelatiua ſunt et omnimode ſe ha/ N
exitus animea deo. Unus peſſimus ꝑ ſu/ bentia idem exitus iſte a deo et ad eundez bor
perbiam. Alius optimus ꝑ humilitatem. regreſſus. Dic vallis deſcenſus ⁊ montis L leo
¶Per ſupbiam exiſſe legitur filius illepp/ aſcenſus. Mẽtioꝛ ſi non ita ſe conſequi te znn
digus in regionem longinquam. Lu. xpy. ſtata ſit veritas.qui ſe humiliat ait exalta/ unf
Duõ exiuerunt Adam et Cayn Beñ.iij. ? bitur. Lu. ix. ⁊. xviij. Hinc Augꝰ ait iepßtaꝛ· —
iiij. Quomodo egrediũtur foꝛas iũlli q ima quadam ad dioſcoꝝ. Non aliam tibi inqͥt h

vigent ⁊ loquũtur in idipᷣm ſcʒ cõtra den. ad capeſſendam etobtinendam veritatis 4
qualiter exierunt ⁊ exibũt. Diſcedite a me viam inuenies / q;ᷓ que inuenta eſt ab üloqͥ; H
maledicti in ignem eternum. Math. xv.· greſſuum noſtroꝝ tanq; deus vidit infir⸗
Longinquus valde ⁊ peſtiferus hic exitꝰ?. mitatem. Pꝛima eſt humilitas. ſeða eſt hu
quia longe a peccatoꝛibus ſalus.Exit iſte militas.tertia eſt humilitas. Quotiẽs boc
a deo non eſt ſed ſuꝑ deum. ſue voluntati interrogauens / hoc dicam: U. onum eſt li
ꝓpꝛiam anteponendo.ideo dicitur elatio. nos hic eſſe(o deuoti patres a⸗ ſapiẽtis vi
Teſtis eſt ille qui eſt rex ſuꝑ omnes filios ri)bonum eſt de humilitatis exitu ſermo/
ſuperbie Job. iiij. Qui extollitur ⁊ erit ſu/ nem audire. De qua vtinam cum humili/ ne
per omne qð dicitur deus. ij. ad Theſſal. ij tate et vt res digna erat loqui poſſet/ano/ ho
Taliter egrediens foꝛas euaneſcitvt fum gans et ſtulta pᷣſumptio coꝛdis mei Raz nich
nec regreditur ſicut coꝛuus.niſi foꝛte ꝑ im quale monſtrũ eſt/quale ſacrilegium.ver/
patientiam? rabidam obſtinati odij latra miculum de humilitate loquentem. ⁊ ideo N
tionem. loquatur in idipᷣm in deum videli ſuꝑbire qꝛ laudat humilitatem. ⁊ ideo exi .
cet. et dentibus ſuis in eum fremat ⁊ tabe rea deo ſupꝛa deum maleꝑ ſuperbiam.q̃a
ſcat ¶ Eſtp̃ᷣterea exitus bonus a deo ꝑ bu ſuadet ab eodem ſub eodem exire ꝑ humi/ 5
militatem.ſed ſub deum.etrurſus ad de. litatem: Quis hoc cederet.ſinon qꝛ toti RM 4
Non quidem locali diſtantia. nam q̊ ibit ens expertum eſt: Sed inter laudandum
homo a ſpiritu tuo domine:et quo a facdie humilitatem / ſurrepit ſuꝑbia dum valde
tua fugiet: Si aſcenderit in celum tu illic deteſtari queritur. Jha quando non intro e
es ⁊c Sed fit exitus iſte ꝓpꝛia quadam re/ ibit. quando non caſtra coꝛdis noſtri ſub 6
putatione ⁊ intelligentia.quãdo aĩa excõ/ dola machinatione penetrabit? VUe yefſi iu
ſideratiõe intima diuine immenſitatis / re lijs adam / ab hac terrifica pemicie.¶ Sʒ T der
ſilit in paruitatem ſuam.et ſead ſe contra / ad humitatem redeo.ad cuius pᷣconium/
hit ⁊ loco cedit ꝓut ad aſpectum maguia/ tria miracula eius ſupꝛa modum mirabi/ en
licuius pꝛincipis/pauperculꝰ ſeruus aut lia:triplex notificabit conſideratio Recte
damnatus experitur. Hoc ſuo mõ aĩa ĩfir quidam de beato humilitatis exitu/ totuy il

mitatis ꝓpꝛie imo cuiuſdaʒ nihileitatis cõ huius collationis reliquum contexerunte i
ſcia/ ad cognitionem pᷣſentie diuinitatis vt alias pollicitus ſum oſtenſurum: Exi o
mmenſe hoꝛreſcit. ſtuperpallet contremi · tulo humilitatis / ius tradi bumilibus ad
„*

—
.

bſie
tti
net
nmn

N

lan
nee⸗

rertt
mt⸗
eba⸗
chlr

lnct

Pꝛopter qð ſaluatoꝛ noſter/carnem ſume

re hoc eſta deo exire et crucem ſubire volu
iit.vt oꝛatio dicit eccleſie. Ob hanc deniq;

bumilitatem/cõcludit pᷣſens euangelium.
Exemplum enim dedi vobis vt quemad/
modum feci vobis / ita et vos facatis.
Tria humilitatis exempla ſumemus/it̃m
tres vires anime.iraſcibilem roõnalem con
cupiſcibileʒ. Ettres virtutes cheologicas
fidem ſpem et charitatem. Et tria diuinis
ꝑſonis attributa ſapientiam potentiam ⁊
bonitatem.Et iuxta tres ſtatus eccleſie pᷣ/

latos doctoꝛes religioſos. Et ſm tres ſcri/
pture auctoꝛitates. Pꝛima bumilem ſpiri
tu ſuſcipiet gloꝛia. Pꝛouer.xix. Scðᷣa au⸗
ctoꝛitas.vbi humilitas ibi ſapientia. Pꝛo

uer. xi.Tertia/Deus ſupꝑbis reſiſtit. humi
libus autem dat gram. Jacobi. iiiſj.

militas vera.nam eſt qui ſe nequiter humi
liat.Eccli.xix.· Vera inquã humilitas/dũ
feliciterexit a ſumma potentia ⁊ głia ⁊ ma
gnificentiſſima maieſtate dei/in ſuam im/
potentiam ignominiam ⁊ ſeruilitatem in/

tuendam ſentiendam q; efficitur potentiſ/
ſima et głioſiſſima ⁊ ĩpatrixliberrima atq;
moõarchica ſuꝑ oĩa. uderde;
illam accipite. Perbibet Seneca/ꝙ facil

ultis audire rõeʒ

ad diuitias/ꝑ contemptũ via. Itaq; dici/

mus de potentia et gloꝛia ⁊ reliqͥs q̃ mun/

dus offert.et que cõtemnendo fieri noſtra

teſtat Ambꝛo. Vnde vero melius qᷓ; ꝑ hu
militatis egreſſum a deo/ contemptus iſte

generatur.qñ in comꝑatione diuinitatis/⸗
ꝑſpicue cernitur ꝙ vanitas vanitatũ ⁊ om
nia vanitas.omnia mendaciũ: Quidnili
beat exclamare cũ ꝓphᷣa filij hominũ vſq;/
quo graui coꝛde vt quid diligitis vanita/
tem et queritis mendaciũ:Ouidni pᷣterea
contempta vanitate ⁊ mẽdacio/faciat hec
ſublimiſſima hũilitas /hec ditiſſima pauꝑ
tas /ſolum deum / glam ſuam. potentiã ſuã
opulentiam ſuam.et hanc arbitratur eſſe ꝑ
tem ſuam hereditatem pᷣclaram/et poꝛtio/
nem vberrimam in terra viuentiũ cum il/

lo qui dicebat. Pars mea deus in eternum

umileʒ ſpiritu/ ſuſcipiet gloꝛia. itaq; bu

—

4

ꝛo humilitate 40

omnia conantur poſſidenda/ non quideʒ
cinili lege ſed diuina. Ham et miſteriũ nõ
dicam diei huius ſolius / ſed totius paſſio
nis dominice/quid aliud pꝛincipaliuſ eio
gquitur/qᷓ; imitande humilitatis exemplũ⸗

Et in gallico ſonantius dicit᷑ Ceſt grande

poꝛtion et bona ꝑti. (Moꝛro quid ad iſta
cõuenientius/q; vt hec humilitas ſit go
rioſiſſima/cuius gloꝛia ſolus deꝰ eſt. Hec
vilificatio ſit nobiliſſima/hecabiectio vbi
qᷓ; famatiſſima.qꝛ deus/fama ſua nũq; ab

eſt. vt hec deniq; impotentia/ hec ſeruitus⸗
ſumma ſit potentia imo omnipotentia. ſũ
maq; libertas: Oĩa poſſum inquitapłus

in eo qui me cõfoꝛtat xpus ad Phil. uij.

Videat qui põt/q;ta ſit exaduerſo om/
nis ſuꝑbe vanitatis.egeſtas impotentia ⁊
vilitas. Nam qua ratione repleretvanitas
ſatiaret egeſtas. dñ aretur abiectio.conſoli

daret infirmitas. Attamen quid aliud ſũt

hec omnia niſi vanitas vanitatũ etomnia

vanitas ⁊ afflictio ſpũs: ¶ Exhis pſpicu

um eſt quo pacto vim iraſcibilem ciu? eſt
in ardua tendere/pficit hic beatus humi/

litatis exitus a deo.ex deſpatione ſui totali
ſummam de chꝛiſto ſpem gereudo.⁊ ita ſe/

cundũ omnes alias ſuas virtutes/quas c

numerat Guilhelmus pariſieñ. reliquas.

onit itaq; humilitas hec/ſolum deũ ſpẽ
uam foꝛtitudinem ꝓtectionem magnifi/
centiam.et ita de ceteris. Pꝛopterea fiden
terait. Dominus ꝓteetoꝛ vite meea q̊ tre/
pidabo: Etenim quo rueret.quomõ muta

ret aliud amplius quid conani poſſet. que
ꝓpfundiſſima ſtabilitate/immobilitati pe-

nitus adheret: Quid eam aduerſumviola
ret que altiſſimum poſuit refugiũ ſuum in
firmiſſimo habitaculo tuo qð operatuſes
domine? Quo fugeret alibi?: Quid aliud
ſparet?: Quãobꝛem in remedijs humanei/
ſtabilitatis et incerritudine caſunm tam
hoꝛrendoꝛum ꝓcellis/figit nauem coꝛdis

immobiliter velut ancoꝛa quedam ſpiritu
alis et intelligibilis. Deniq; nõ ponit car

nem bꝛachium ſuum vt ſuperbia.que ſpe/
rat in multitudine diuitiarum ſuarum.vel
tempoꝛalium vel ſpũalium.et pꝛeualet in

vanitate ſua.Hec idcirco ſibi cauetab om

ni excellentia nimia.ab omni quoq; defe/
ctu. vt ne extollatur pꝛeſiunptione/ nec frã
gatur deſpatione non obſtinetur obſtina/
tione necdiſſoluaturenerui mollicie/quẽ/
admodum de his et alijs in omni materia
virtutis ſi vacaret/fieri poſſet manifeſtum
ſiqualiter ardua mediocritate via regia ſꝑ

inceclit doceremus Sed ad domman? A

tiſſimum eius imperium venio Quid eni

aitebus ominan peoutalae ecutus

2

186

4 4 „*

ſum latius)quid enim eſt dominari rebus
iqᷓ / niſi eiſvti poſſe iuſtevt placuerit: Hoc
autem cõuenit humilitati.omnia quippe
aſſumit in ſui facultatem ⁊ vſum.dũ ꝓpter
deum ſe et omnia alia contemnenda decre
uit. Quo contemptu ſatiatur amplius(ne
nos irrideant phariſei auari hec audiẽteſ)

et copioſius abſq; vlla ↄpatione contenta
tur.q;; ex nuda poſſeſſione ciuilis tituli.qi
ſuꝑ extendentia inhiante ad quaſcũq; di⸗

uitias.aut eaſꝑ amoꝛem amplectente.aut

eis incubante ac mentetenus inherẽete di/
taretur. Sic de cathone pᷣclare dictum eſt
a ſaluſtio.q; quo plus gloꝛiaʒ fugiebat/eo
magis aſtequcbarur. Zen penl ibi de di
nitijs.ita de potentia ſeculi.ita de vmbꝛati

tis dominiũ/ habere omnia ſub pedibus/
per generoſum cõtemptum. Omnis locus

quẽ calcauerit pes veſter.uaffectio. veſter
erit inquit dñs Deutero.xi.Quaʒ latũ im

periũ:nihil aliud a deo magnipendere/vł

nullis ſubijci neq; cõculcari· Hoc nõne
eſlſt ſignum magnum apparens in celo in⸗

telligibili ⁊ ſumo anime rationalis. Ou
lierſq; humilitas/amicta ſole iuſticie.Naʒ
quid iuſtius humilitate/que omnem im/
plet iuſticiam.gl. Math.iij. In capite eiꝰ

coꝛona ſtellarũ duodecim.omni ſcʒ fulgo⸗

re virtutum radians pfectio. et luna totiꝰ

humilitatis ſub pedibus eius hoc eſt ſub

affectionibus ꝑ cõtemptũ. Hec eſt ditiſſi/
ma humilitas que docuit paulũ ſcire abũ/
dare⁊ ſcire penuriam pati.habereoĩa et a
bundare in omnibus.ad Phil. iij: Qua/
ſi nihil habentem / et omnia poſſidentem.
ij.ad Coꝝ. vi. Hec exaltauit xpᷣʒʒ ſũme hũi
litatum in paſſione.et dedit illi nomen qð
eſt ſuper omne nomen vt in nomine Jeſu

ſiectatur ⁊c. ad Pbib. ij. Ecce dominatio

nem omnium ꝑ humilitatem. Pꝛoinde ſi
hec iure ſuo poſſidet regnum celoꝝ ſicut ⁊

poſſidet.qm̃ ipoꝝ eſt regnũ celoꝝ. Hath

v.quid a dominatione ſua relinquet᷑ alie/

num: Deniq; ad eiꝰ obſequiũ militãt om/

nia.ſeruiunt. ꝓſunt.obſequũtur.Aduerſa
quidem.vt blaſphemie /iniurie / ſecutio⸗

nes / neceſſitates/anguſtie.ad exercitium?:

tutelam. ad medicinam quoq; acneceſſari
am cuſtodiam. Pꝛoſperis vero vtiturad

modeſtam ſobꝛiamq; cõſolationem:Hicã
amplius. militant ꝓ ea ſui hoſtes foꝛtiſſi⸗

—

O quale igitur q;tumq; bumilita /

ſus elatione ſupꝛa deum.

Bermo in cena domini

mi. nam expeccatis redditur cautioꝛ firmi

oꝛ atq; validioꝛ.ĩmo vide miraculuʒ.ipſa
enim ex moꝛte ꝓpꝛia / reuiuiſcit ſepius foꝛti
oꝛq; reſurgit. NHam quis neget magnãeſſe
humilitatis enpernnder igemmuiud

tatem ꝑdidiſſe: Quinetiã oꝛitur ex ſuo cõ⸗

trario qð eſt ſuꝑbia non minoꝛi miraculo

q; ſi frigiditatem caloꝛ gignat. Humilita/

tis quippenon parua eſt occaſio / animaʒ

cõtra deum ſuum / benefactoꝛem ſuũ / pfeʒ
ſuum/dñm creatoꝛem redemptoꝛem ſuper
biſſe. Similia vere non miracula ſed poꝛ

tentuoſa monſtra/demon in filia ſua ſuꝑ⸗

bia crebꝛius oꝑatur.qꝛ er moꝛte ꝓpꝛia ⁊ ex
humilitate contraria⁊ ex ſoꝛdibus⁊ aduer

ſis ſibi virtutibus pulcerrimis/dum ſtul⸗
te gloꝛiat᷑ fediſſimaʒ trabitoꝛiginem.

Ad vnum igitur dicere eſt q, upbie eritꝰ*

a deo ſupꝛa deum ſicut egentiſſimus eſt at
q; pauprimus in vilitate pauptatis(Oia
mirum conuertuntur in ſuam inopiam et

Seſtructiõeʒ.notatur. Sapie.iiij) Sicmł

toplus beatus ille humilitatis exitus a ðᷣo

ſub deum / opulentiſſtimus eſt / ditiſſimus

eſt vominanciſſinmw eſt in ſußmo domi⸗
nationis.quoniam omnia ſibi cooperan⸗/

tur in bonum.moꝛs.eęgeſtaſ.cõtumelie.im

mo ⁊ angelꝰ ſathane ⁊ diaboli omnes cũ
ſtimulis ⁊ tentationibus ſuis. Paulus et
Job huius rei teſtes ſunt. Peccata inſuꝑ
et cetere peſtes aduerſe/ſeruiunt ei ⁊ tyria/
cam ſibi efficaciſſimam conficiendo.quẽ⸗
admodum teſtatur Auguſtinus qui mibi
non credit ꝙ expedit ſuꝑbos in turpia qũ
q; peceata coꝛruere. Hac arte dominãdi fa
cit ipa de omnibus ſicut ð obſequioſis ſer
nitoꝛibuspfectum ſuum ſicut e regione ſu

perbia damnum adauirit exomnibus.cu/
ius oꝛatio etiam fit in peccatum.charitas

in odium.virtutis laus in oppꝛobſiũ.duʒ
poſt hec oĩa/ exit a deo ingratiſſima pꝛoꝛ/

militas ſuo modo eſt ambicioſiſſima cupi
diſſima maximi coꝛdis et altiſſimi ſpiritꝰ.
Lur ita:Quoniaʒ dedignatur impleri ni/
ſi ſummo honoꝛe.niſi ſummis diuitijs.ni

ſi maxima gloꝛia. Super bia vero vt pu/
ſilli coꝛdis et puenilis et ſtulti/paruiſſimis
inhiat capitur afficitur ⁊ vexata toꝛquet᷑.
¶ Nunc ad ſtatum pꝛelationis qui poten
tie dei coꝛreſpondenter oꝛdinatur in eccle/
fiaſtica hierachia/applicemꝰ que dicta ſũt
et inferamus q; abſq; humilitatis exitu in

—

oſtremo hu

ge⸗
ad
oſoſe
goneſt
ulbott
chanus
idi;
mpoon/
mohn
mapt
hint.
glenn/

oNp/
nictims

loꝛec.
uipone

rincal⸗

dicuſt.

ant

Pꝛo bumilitate

ſue paruitatis recognitiouem actualeʒ vel

habitualem / non poteſt quis pᷣlatus habe
re euangelici dominij ꝑfectionem. Itaq; ꝑ
Uerſus et diabolicus non oꝛdo ſed hoꝛꝛoꝛ

dicendus eſt in eccleſia. vbi eſt ſublimioꝛ qͥ

⁊ ſuperbioꝛ.vbi qui maioꝛ eſt non fit ſicnt
minoꝛ.q;q; ita fiat aliquãdo/vel ad ſubdi

toꝝ punitionem Job. x iij. Qni regnare
facit hipocritam ꝓpter peccata populiqua

lia nunchoꝛrenda ſunt et abominanda ſu
pꝛa qᷓ; credi poteſt. Aut ad pᷣſidentis dam/
nationem ſicut in iuda et multis apparu/
it.et illis qui ſubditis incoꝛrigibilibus pᷣ/

ſunt ad vtroꝛũq; exicium. vel ad contem/
platiuoꝝ exonerationem netalibus vilio
ribus occupentur. Ita habemus ꝙ pelles

tabernaculi ꝓptegebant archam teſtamen/
ti. ¶ Eſt autem triplex ſignum in pꝛelato
ſue humilitatis. Fuga pᷣlationis.fuga ho⸗
poſitatis.cura ſpiritalis/ ¶ Pꝛimum ſig⸗
num fuga pꝛelationis dat pparationẽ ani
mi ꝓmptiſſimam ad cedendum ſue pᷣlatio

ni.ſi ⁊ quando fuerit pꝛo grege conueniẽs

quia dixit exanimo dum inſtitueretur/no
lens volo Oppoſitum ſentire coꝛde oꝛe et

opere eſt in pᷣlato damnabilis ſuꝑbia.⁊ eo

dam nabilioꝛ ſi nec Auerſitatibus nec in/
famijs nec alioꝛum c. nſilijs nec ſubdito/

rum ſcãdalis/a pᷣlationis amato onere poſ

ſit auelli. Veve ab hoc ſigno ſugbie. Wi⸗
randum ſi remoto fundam̃to hui ecdleſia
ſtici.parietes fluuioſis riuis vbiq; deſiſtũt

volumus illos cõſolidare et vnirevt umi
litatis fundamentum iaciamus. ¶ Secũ
dum ſignum humilitatis eſt fuga pompo
ſitatis in ſeet ſuis. Oppoſitum facere eſt
damnabilis ſuꝑbia.qᷓ;tumcũq; ſub hone/⸗
ſtatis ſpecie aut eccleſie vtilitate pallietur.

Sed medium inquiuntoptimum eſtcö⸗/

ſentio. At quale mediũ? CLerte nõ vt pha

7.

riſe

terminabit ¶ Tertio ſigno cure ſpirituali
catis/opponiturtota cura ⁊ occupatio /in

paruis et ludicris ⁊ temꝑalibus ſeu lucris

ſen iuriſdicionibus ⁊ pꝛacticoꝝ ſola pmo
tio atq; ſpũalium quoq; hoꝛroꝛ et deſertio
Nuncad ſtatum docroꝝ quiſ̃m cano/
nem eſt quaſi pᷣcipuus in eccleſia/etad ſ. 3/

* „

pientiam diuinam coꝛreſpondẽteroꝛdina
tur/applicemus quevictaſunt.Apud do/
ctoꝛes pᷣſertim in ſacris litteris /ille ſapien

tioꝛ eſt/qui pluri humilitatis ſale id eſt ſa

poꝛe/ſapientiam ſuam condiuerit.Nõ di/

tus ſum

cedeſipiens / ſapientia animali terre-
ner uabeu vt chꝛiſtiane ſapiẽs de

pluri cognitione ſed ſapoꝛe. ſpc ſapoꝛ

ſit quedaʒ cognitio Hoc dixiſſefertur pto

lomeus ꝗ; ſapientioꝛ eſt qui et humilioꝛ
Huic humilitati aduerſant᷑tria ſigna.cu/

rioſitas.ſingularitas.impatientia vel in⸗/

incoꝛrigibilitas. ¶ Curioſitas eſt dimil/
ſis vtilibus et edificatoꝛijs pꝛo ſeet popu
lolconterere ingenium ꝑderetempus/i eis

in quibus non eſt bonum neq; finis.ſicut
de mathematicis dicit Areſto. Aut quoꝛũ

finis ſolum ẽ ſcire vt ait Seneca. Aut foꝛ
ſan ſupbire vaneſcere et de ingenio alto et
ſubtili p ceteris gloꝛiari. Hocagere ſignũ
eſt inſtinctus diabolici aut nature coꝛrup

te.et ibi cccideruntomẽs quos ſub ſpecie
reuelationum et inſtinctum diuinoꝝ ſelu
xit ſathanas: trãſfigurans ſe in angelũ lu
cis. Dane. dum hincinde multa legi/ mul

ta cogitqui multa audiuiet quedam exper
uper diſtinctione inter bonos in
ſtinctus et malos:inter diuinas reuelatio
nes et diabolicas illuſiones.Deniq; inter
bonas reuelationes et immiſſiones ꝑ an /
gelos malos hanc in veritate comperi pꝛe
cipuam diſtinctionem et indefectibile ſi /
num.ꝙ inſtinctus bonus ſemper eſt ad
oumilitateʒ et cum humilitate. Onlus ve

ro/ad vanitatem quandam et cum vanita
te ad ipᷣam excellentiam.palam vel occultc
Qualiter autem curioſitas ſciendi inuti/
lia / vanitate careat.viderint curioſi.etiam
quo pacto abſq; tumida elatione ſpiritus
poſſit aliquis geſta legendas hiſtoꝛias et
miracula ſanccoꝝ/nihilipendere/ego non

intelligo.quoꝛum lectio maxime ardens

et hum eSachmmmriem potenter inflã/

mans. ¶Roꝛro / ſingularitas. Scoʒ ſig
num ſuperbie in doctis.aut de nouis ⁊ in/

auditis et peregrinis adinuentionib.im/
mo habechoc mirandum ſingularitas q;
ex ſuperbia generat pigriciam ſilentiũ ob/
ſtinatum puſillanimitatem. dum videt ſe

non poſſe ceteros in loquendo vel docen/
do ſcellere. Heceſt mater erroꝝ et ductrix

ambulandi in aduentionibus ſuis. Deni

7

q; impati

adquieſcere. one Hreligioſos ? deuo

tos / quales decet eſſe xᷣianos omnes qui
ſunt pꝛofeſſi in baptiſmo ſub yno abbate
chꝛiſto. quoꝛum ſtatus reſpicit Peſaim
5

40

entia vel incoꝛꝛigibilitas tertiuʒ
ſignum ſuperbie ponitura ſapiente. Do⸗/
ctrina inquit viri ꝑ patientiam cognoſcit
Errare quidem humanum eſt. ſed plane

7 L7

Bermo factus in cena domini.

ſpirimſſancti bonitatem. inducamus que

diximus.et inferamus. In chꝛiſtiana reli/
gione ille ſanctioꝛ eſt qui et humilioꝛ.⁊ bu

milioꝛ qui ſanctioꝛ¶ Huius humilitatis

triplex ſignum eſt. confeſſio. compaſſio. et

voluntania ſui deiectio. De reliquis videa
tur deuotus Bernardus de duodecim gra

dibus humilitatis et ſuperbie. Confe=ſſiio

nem ideo poſui pꝛo ſigno humilitatis. qa
vir tempoꝛibus noſtris fit aliqua confeſ/
ſio / pure nude et integre. Ut quid ita?: Cer
amoꝛem vaniſſime

te ꝓpter hipocriſim et

fame noſtre quetimoꝛem mundanum par
turit et pudoꝛem talem quidem et ita tirãa/

nicum. vt cogitare ſit ingens hoꝛroꝛ. Ve pᷣ

cipitantibus ⁊ volutantibus ſemetipſos
in paſſiones ignominie. in flagicia coꝛpo
rs ertraoꝛdinaria. quia clauduntſepius
os ad confeſſionem. et muti tendunt ad in
fernum. Ham et ʒodoma interpꝛetat᷑ mu/

ta. Audiui a quibuſdam/ꝙ maluiſſent to/
lerare doloꝛes partus.vel moꝛtis eterne pe

riculo ſe exponere:qᷓ; aliqua de ſuis puden

dis impudicicijs confiteri non ob deſectũ

fidei et credulitatis ſacramẽti (vt dicebãt)

ſed quia tanto pudoꝛe vexarentur.ne ſalu

bꝛiter loquerentur coꝛam vno ſecretiſſimo

ſacerdote queißidamnabilierc anal pa
lam impuden bantur cun
nihil celare ſcientibus. Ceterum compaſ⸗
ſio de peccatis alioꝛum / certiſſimum ẽ hu/
militatis vere ſignum.ſicut econtra/pꝛiuʒ
eſt ſuperboꝝ alijs indignari: Vera iuſti/
cia inquit Gꝛegoꝛius compaſſione habʒ

falſa indignationem. Si quis audit vl co

gnoſcit alioꝛum peccata multa vel magna
et inde pᷣcatur viudictam.aut gaudet de in
flicta.nõ ſecure pꝛecatur neq; gaudet.quo
niaʒz reuerſus cognoſcere debet ſe młta pu
nitione digniſſima commiſiſſe. quibus ta
men petit indulgeri non iraſci. Sic egit
ſanctus pater qui audiens peccatum fra⸗/
tris fleuit et dixit. Ille heri.ego bodie. Id
circo. vis aptam meritis. vicem impende/
re(inquit Boetius Dilige iure bonos / et
miſerere malis. ¶ Mouiſſime ſubiectionẽ
ſeu deiectionem poſuimus tertium humi⸗/
litatis ſignum. Nam vere humilis eſt / qui
ex vera ſuicognitione ſibi vileſcit. Hic ſe

diuinis gratijs indignum comparat. Hic
laudes boꝛtet pꝛias veiuti inſidiatnices/

–

1 ———

tollere volentes ipſum in altum / vtlapſu
grauioꝛe ruat. Pꝛopterea deijcit ſe iugiter

in terram ſue fragilitatis.pꝛout de antheo
gigante fingit fabula.cui excaſu ſuo in ter
ram vires augebantur.ſed in ſublime leua
tus / ab hercule ſtrangulatus eſt. Hicſe in

omnem creaturam dei peccaſſe fatetur. in
celum et terram et omnia que in eis ſunt.

Nullam ergo flagellationem ab eis reijcit
niq; indicia dei magna et occulta velut ti/⸗
mentes ſuper ſe fluctus etpaueſcit. Atten/
dẽs quomodo nec foꝛtium bellum.necar
tificum gratia.et qð de cathenis et carcere

trabitur quis adregnum ⁊c.et quod nemo
ſcit an amoꝛe vel odio dignus ſit Eccleſia
ſtes.ix. ¶ Ad hec alta et longe diuinioꝛa

vere humilitatis monita capienda/plus ꝓ
ficit vnctid q; lectio.oꝛatio q; peroꝛatio.al

i ſuſpiria q; acuta ingenia.⁊ ſuperomnia
frequensfidelis ⁊ pia commemoꝛatio paſ

ſionis chꝛiſti Qui a deo exiuit in mundũ

vt eam in ſchola ſua doceret. et hodie duz

regredi vult ad patrem / verbo ſimul et fa /

cio confirmauit.¶ Ad hoc enim lauit pe/

des diſcipuloꝝ et dixit. Exemplum enim
⁊c.huius bumilitatis nos parniceps vo/⸗

umilitas / ibi ſapiẽtia. Pꝛouerb. xi⸗

na ſapientia in ſuam inſipientiam ſapide
cognoſcendam / ſibi vtiq; ſtulta redditur.
ac perinde diuinam illam ſapientiam adi

pilcitur quam iubet apłus.iad Coꝝ. iij.

Siquis inter vos videtur ſapiens eẽ ſtul

tus fiat vt ſit ſapiens. Hanc veram ſapien

tiam dicit lactantius non alidi querendã
eſſe/ q; in ſchola cui titulꝰ eſt ſtulticia. Ita
pater.quoniaʒ ſic placitum eſt apud te ait

chꝛiſtus. ¶ O quis dabit nobis hanc ſtul
tam ſapientiam? Qe filis hominum qui

ſapientes ſunt in oculis ſuis.et coꝛam ſe/
metip̃is pꝛudentes. quia quanto magis ſa
pienan aneſierinranto pſatongine ſi
et ab eis: Et pfecto niſi fiant paruuli.niſi
crediderint captiuando omnem intellectũ
in obſequium fidei / ipᷣ non intelligent. O
ſtium ad ſapientiam veram / chꝛiſtus eſt.
idem ſane bumile.turgidus et elatus ſpiri

14
èWBMU

Peꝛo humilitate

tius / lllua quando poterit introire: Atten / uules ſimplices / ea que doetus plato ne/
damus obſecro quãtulum illud eſt ꝙ; .
Soqra⸗

deum egredientes/ſcire conamur.
derunt hec philoſophi Plato et Boca
tes:et omnis achademicoꝝ ſchola.qui pꝰ
q; defecerunt ſutantes ſcrutinio/vocem

hanc ſuſpirauerunt.hoc ſcio ꝙ neſcio/imo
nechoc ſcio ꝙ neſcio. Bonus erat talis ex
itus in inſipieutiam ſuam cognoſcendam
ſi non ſupꝛa deum exeuntes / euanuiſſent ĩ
cogitationibꝰ ſuis.etſi a deo ſub deo egrei
ſi/rediſſent in idipſum. deum vt deum gio
rificantes et gratias agẽtes.qui feientiarũ
dominus eſt:et docet hominem ſcientiam
ip̃i — humilis / in ſe quu
dem ſtultus.deum conſtituit ſapientiã ſu
am.conſilium ſuum.et dum pꝛofundiſſi /
me concauatur.recipit in ſeipᷣo velut in cẽé᷑/
cro quodam ſpeculi concaui intelligibili/
ter radioſas incidentias illuſtrationum ſia

pernarum.tam dei qui humilia reſpicit.q;
aliquando intelligentiarum deſuper efful

gentium.aquibus illuminatur mirabili/
ter. ſicuta montibus eternis. ¶ Hec intel-

lige non ꝙ verus humilis querat ſolũ du/
ci per reuelationes Piames contempr⸗

ratione naturaliter indita ſibi ſeoꝛſum hec
pꝛeſumptio.ſed eãdem rationem plurimũ

obſcuram et nubiloſam acpꝛoinde in erro
rem quemlibet pꝛomptiſſimam/petit ter⸗/

gi mundari poliriq; / vt in lumine hoc vul

tus dei ſignato ſuper eam/oſtendantur bo

na ſibi. Pꝛeterea ſenſum alienum pꝛefert

ſuo / non innitens pꝛudentie ſue. Exinde
cauet ſibi ab illuſione demonis meridiani
tranſfigurantis ſe in angelum lucis.qͥ nõ

aliter q; per hanccredendi alijs humilita/⸗
tem/ exufflatur. Non omnes aliter laquei

ſui/teſte oꝛaculo ad anthonium euadutur
¶ Deniq; videre eſt in hoc humilitatis ex
itu/pꝛecipue in chꝛiſto/ſtupẽda diuĩe ſtul/⸗
ticie miracula: Naʒ de peccato damnauit

peccatum. et de infamia famam.De ludi/

bꝛio et ignobilitate/gloꝛioſam nobilitatẽ

pꝛogenuit. Placuit inſuper per ſtulticiam
pꝛedicationis deſtruere omnem ſcientiam

extollentem ſe contra deum. Nam contra
ſcandalum iudeoꝛum/irriſionem gentiuʒ
aſtuciã demonum/atrocitatem tyꝛannoꝝ
reclamantibus vndiq; magno boatu phi
loſophis.ĩmo pꝛopꝛijs ſenũbus.docuit ꝑ

. .
. — „ „R . „.— . . „
- . .
. 2 - S 1. 1
— „* 1. . .

ficiunt niſi
feſſionum

ſciuit:que demoſtenes eloquens ignoꝛa⸗

uit. et ſic docuit ꝙ nihil certius teneatur q;

ꝓꝙ humili fidei ſtulticia creditur

Deus ſuperbis reſiſtit humilibus autem
dat gratiam Jacobi.iiij ¶ Ad quem reſpi

ciam ait dominus/ niſi ad pauperculum ⁊

contritum ſpiritn ttrementem ſermones

meos: yſaielxvi. Itac; anima quantum

eita viuina bonitate etperfectionein ſu/

am vilitatem deiectionem et imperfectio/

nem. tanto eſt perfectioꝛ. Noli mirari hec.
quia diuinis gratijs et donis eo eſt pleni/

oꝛ/tanq; vallis abundans frumento virtu

tum.tanqᷓ; intelligibilis quedam abiſſus

ffuenta ſoꝛbens aquarum viuentium. qſi
vacuum quoddam ſpirituale/ad quod re

1s. Fm Auguſtinũ pꝛimo cõ
ſſionum ¶ Danc perfectiſſimam imper
fectionem. hanc optimam (ſiſicdici põt)
peccabilitatem / ſibimet aſcripſit paulus⸗
dum ſepꝛimum inter peccatoꝛes nomina
uit.et quia non mentiebatur ita vere ſen/⸗

ſit. Hoc plane magnum miraculum / vide
re hominem in virtutibus omnibus clare

ſcere.et laboꝛare plus omnibus.nihilomi

nus ſe pꝛimum inter homicidas et matrił

cidas etomnes ſceleratiſſimos computa/

re. ¶ Dicere aliquid grandius meditoꝛ.
neſcio.ſi potero iuuate me.puto immo cer
te credo.qꝙ chꝛiſtus et maria/pauluʒ in hu

militate non paululum tranſcenderunt.
Vellem ergo ſcire.Nunquid fecit hec hu/

militas vt chꝛiſtus et maria/ſe tanto veri/
us inter peccatoꝛes pꝛimos nominarent.
quanto humiliusa deo in ſe exeuntes/ſu⸗/
um imperfectum lucidius cognouerunt:

Poterat eſtimo ſicintelligi (acſi non hoꝛ

rerent pie aures)ſic dici.nõ quidem de pec

cato cõtracto abſit.ſed de labilitate ad pec
candum. Nam creatura rationalis queli/

betlabilioꝛ eſt et pꝛonioꝛ ad caſum et defe

ctum/quanto in naturalibus aut etiã gra⸗
tuitis fuerit oꝛnatioꝛ/ſecluſa dei manute/
nentia ſpãli.q̃ſi videlicet plus hẽat creata

ois / de vanitateꝛtẽdẽtia ĩ nihilũ / to plus

.*
4 i . . .
„ 2 . 5

endum cõfluunt omnia.nec implere ſuf

—.—

*1

de entitate. Signum huiuſmodi enidens
fuit in lucifero adam etalijs multis.quoꝝ
nobilitates et ꝑfectiones/quid fuerũt eis⸗
niſi pondus grauius ad ruinam: Hoc ſen

tit anima chꝛiſti.hoc maria eo pfundioꝛi

humilitate quo lucidius contemplantur.

Hinc Auguſtinus vocauit mariam/puel

lam vilem et abiectam in oculis ſuis.

quo pacto maria et chꝛiſtus ſᷣm auimaʒ fi
xius ſe et omnia dona ſua ſtabilirent in do
mino.ſi quomodolibet fidendum eſſe ſen-·
tirent in viribus ſuis et in abundantia di
uitiarum ſuarum. Et ſi pᷣterea non ſeiÄßꝛfos
computarent in illoꝛum numero de quibb
ꝓpheticus ſermo dicit. Uerumtamen vni /
uerſa vanitas omnis homo viuẽs Sinõ⸗
inſuper inbentem audirent. Quanto ma/
gnus es/humilia te in omnibus et coꝛam
deo inueuies gratiã.Eccleſia.iij.Demum
qui ſe humiliat ſi exaltetur/quomodo ma
xkime exaltabitur qui maxime ſe humiliat.

Chꝛiſtus auteʒ humillimꝰeſt. ergo ſibijp
ſi fm humauitatem (vt ſic conſideratam)
vaniſſimum aliqð ens et inane reputatus
eſt.recte quidem.vt non in ſe ſed in domio

gloꝛietur.i.ad Coꝝ.i. ¶ Audis ne hod

o pᷣſumptio ſtulta coꝛdis humani.o ſtultiſ

ſima inq; coꝛdis humani pᷣſumptio.nun/
quid hoc attendis: At quid ſuperbis ter/

ra et cinisveſica ventoſa.cur inflaris:o pel
lis fragilis ercito rumpenda curtenderis:
Siqueris honoꝛes ſuꝑba cernice/ſi ſapi/
entiam/ſi gratiam/tota(vt dicũt)errasvia
Zuq̃ᷓ tibi maioꝛ:eo vilioꝛ:pauꝑioꝛ et ſtul
tioꝛ efficieris. LCu phariſoico moꝛe/ diuiti
as tuas iactas/noli mirari ſi nihil elemoſy
ne capis.ſed humilitas egena eſt.ſibi dat᷑.
Alios iudicas.in alios indignaris.et vin/⸗

dictam optas.tu peccatoꝛ maximus.ſj hu

militas benigniſſima eſt:.ignoſci petit om
nibus. Tu ergo/cum ſeueritate. humibk cũ
miſericoꝛdia.et ſicut elegiſtis.iudicabimĩ
Ta pꝛinceps es/tu ꝓpꝛij freni impatiens/
etiam in eis quedei ſunt.quaſi manꝰ tua
ſit excelſa ad cõſtituendum alium in bonũ
et non dominus faciat hec omnia. Humi
lis autem exemplo dei cum tranquillita/
te manſuetudine et paceſingula tractat in
domino faciens virtutem. Atinam qͥ vir/
tutes cõgregat vel edificat/ſaperet et intel
ligeret.quoniam omnes cum humilitate
connexe ſunt.omnes fundate.omnes ag/
glutinate.qua ſublata/fugiunt omnes no

Germo de

humilitate

cent ⁊ oberunt.velut cedente fundamente

cuius domus omnis inclinata recumbit:
Amplius ſola mens humilis ſecura eſt. qꝛ
uon habet vbi cadat pꝛofundius q; in de/
um. illic experitur pacem dei que exuperat
omnem ſenſum. Poꝛro ſecura mens qua/

ſi iuge conuiuium.quamobꝛem leta eſt ſo

et iocunda humilitas.ſed cum ſeueritate.

imo et miraculoſe quodãmodo ᷣm multi ½
tudinem doloꝛum in coꝛde ſuo conſolatio

nes tue domine letificant animam iſtam.

Superbia vero/tumida ⁊ timida eſt/ama

le triſtis.vel peius leta.inquietiſſima quo
q;; quia ponit in oꝛe hominum famam ſu
am quaſi alteramvitam ſuam.nimirum ſi
ſepe diſcerpitur laceratur conculcatur deij
citur etſi nunq; in eodem ſtatu permane/
at. Nimirum ſi difficulter humilietur. qa
infamiam ſuam hoꝛret ſicut moꝛtem alte/
raʒ. Quinetiã hocad humilitatis adquiſi

tionem difficillimum eſt/q; pugnant con⸗/
tra eam/non vnum tantummodo viceium

aut duo / ſed omnia. et ꝙ plus obſtupeſces

pugnant ipſe virtutes omnes contragaam

licet ex indirecto pꝛimo.ĩmo exea quando
qᷓ; gignit monſtrifico partu/mens noſtra

ſuꝑbiam.Quale igitur patʒ effigiumvbi?

vicia et moꝛtes vicioꝝ/virtutes inſuper ⁊
roꝛtes virtutum/habent manus contra

inſtanter ſe tenuerit.

¶ Explicit ſermo factus a dño ca
in cena dominiꝓ humilitatt

—

eam. niſi caute puiderit.et niſi in timoꝛe vᷣi

midum coꝛ et quid ſanat illud.

Vidi ego veſicam modico turgeſcere flatu

Que piſis ſonuit quattuoꝛ impoſitis èð
Hãc puervnꝰacu pupugit diſploſa repẽte

Vilis et abſq; ſono flaccida detumuit
Quiſquis adulãtũ turgeſcis voce/ſub iſto
Diſce nipo tibi quid moꝛtis acumen aget⸗

Cepꝛiꝰergo bumilẽ ꝓpꝛij cõpũctio coꝛdis

ðpina ve configens / ſi ſupis / efficiet.

NAullus adulatoꝛ peioꝛ tibi q;ᷓ tibi ſfees
Sitibi blandiris teq; colẽdo tumes.
Zucifer hic cecidit/nec miꝝ.dũvideaſnof-

Turpes ⁊ viles / peſte ſub bacmere.

ncellario

Vr te diſtedis vẽtoſa ſuꝑbia/q̃d te
Sufflas et iactas / dum tibi vana places:

lt

buo⸗
placs.

ſn⸗
nit
ſubiſto
nenagen
iocon

ffiag.

difes
umes
jvilaſD

ngr⸗

BGBermo factus in cena do.

Buee quid faceres/qd in oĩ ꝑte decoꝛꝰ.
DOmni cũ plenus ſoꝛde/ſuꝑbis homo?

.
*
„„

Dicis diues ſum nec egẽs/neſcis qꝛ pauꝑ

Nudus/cecatus/ vilis es atq; miſer.
PReon ꝑa ſoꝛs nutritẽ huiꝰſubdola peſtis
Aſpera ſanat eam pſperioꝛe manuau.
Anus vt epatribo ventoſo coꝛde careret
Demone vexari queſijt/obtinuit.
Ergo qͥd aduerſas tãto fugimꝰ ſtudio res
Cõſulimus ſoꝛtes/fidimus in medicis.

Seg nolo tentare deum dices / agis apte.

Mec p ꝑſone conditione ſtatu.

Si tameu anteferes pᷣſidiuʒ domini

Angelicum ſi ſubſidiũ /ſi ſpemq; fidemq;ʒ
CLura nec humanis ſit nimis auxilis.
Lura ſupꝑflua fit/ſi płꝰ ſi nõ vt opoꝛtet.

Tu coꝛpus reſoue/tu cura ſedulo carn
Quid niſi cõfeſtim putre cadauer eri

Spüüs eternus datus eſt tibi / iure colal.

—

Ate =ð ribt.

itentia fuctus ꝑ eundem domi
