tranſit in ſanguinẽ.ſed hoc cum pus eſta

vino abſoꝛpta ⁊ ita verum eſt quodãmo/

do ꝙ aqua nõ tranſit in ſanguinẽ ſcilicet
immediate.quia nõ tranſit niſi pꝛius ſit
abſoꝛpta a vino ⁊ quaſi facta vinũi. et ſic

nõ contradicit pꝛioꝛi opinioni ¶Ad vl/

tümũ ſcilicʒ an de aliquo alio liquoꝛe lice
ret conficere. Dic ꝙ nõ.Sed nũquid con
fici poſſit in agreſta: Item nũquid de ace

to: Ad pꝛimũ iſtoꝛum dic ꝙ nõ.niſi tũc

cum viſibiliter in ipſo aſpectu inceꝑit vi
num apparere.⁊ guſtus iudicet vinũ eſſe
vel vini ſapoꝛem habere.Ad ſecũduʒ iſto
rum dicẽdum. ꝙ ſi acetũ fuit de vino.tũc
poteſt de eo confici.aliter nõ.quibus ego
non credo.eo ꝙ (vt vult philoſophus in
metaphiſica ſua)acetũ non eſt vinũ.neqʒ
poteſt fieri vinũ.⁊ ideo de aceto nõ poteſt
fieri confectõ.ſed de vino acido poteſt.li/
cet nõ ſit tutum de vino acido cõficere p/
pter reuerentiã ſacramẽti.Et ita ſentiunt

doctoꝛes theologi. pꝛioꝛi vero conſenti/

unt quidam decretiſte.

Due ſit foꝛma pver

boꝝ pꝛeciſa in ſacramẽto euchariſtie.
Duga autem verboꝝ que pti/
nent ad conſecratõnem heceſt.
Hoc eſt coꝛpus meum.⁊ nihil
aompmplius. vt volũt fere omnes.
N enim additur. Accipite ⁊ comedite ad
vſum ꝑtinet ſacramẽti ⁊ nõ ad cõfectõem
⁊ ideo non dicit᷑ eſſe de foꝛma.Hec etiam

eſt foꝛma verboꝝ in conſecratõne ſangui
nis. Hiceſt calix ſanguinis mei.nouiet

eterni teſtam̃ti.myſteriũ fidei.qui pꝛo vo

bis et pꝛo multis effundet᷑ in remiſſionẽ

peccatoꝛũ. Ande q;uis nõ legant᷑ omnia
verba hec ſeriatim in euãgelio credẽdum
tamẽ eſt ꝙ illa habeat eccłia ex ſpeciali tra

ditione domini.Qðõ patet ex verbis apo/

ſtoli pꝛime ad coꝛin.xi.capᷣ.Ego enĩ acce
pi a dño quod ⁊ tradidi vobis qꝛ dñs ⁊c̃.
Et quia foꝛma verboꝛũ illoꝛum/vehemẽ

ter impꝛeſſa fuit coꝛdibus diſcipuloꝛũ/⁊

in quotidiano vſu / ideo non eſt adeo dili

genter ab apoſtolis ſcriptum / ſicut fuita
chꝛiſto factum ⁊ dictum.vt videt᷑ velle da
maſcenus. ¶ Ded tunc queres an ſolis

his verbis poſſit nunc confici.non addi/
tis oꝛatiõibus pꝛecedẽtibꝰ? Item an im

mutata in aliquo iſta foꝛma poſſit ꝰbis

illis confici coꝛpus chꝛiſti. vtpote ſi ad,/

deret᷑ aliquid vel minueret᷑.vel mutaret᷑.

vel coꝛruptiue pꝛonũciaretur: ¶ Ad pꝛi/

mũ dicitur ſ̃ᷣm multos ⁊ magnos/ꝙ poſ/
ſit confici ſolis illis verbis dñi pꝛolatis
a ſacerdote.tamen ⁊ cũ apparatu cõueni/
ente.ſᷣm conſtitutõem apoſtoloꝝ ⁊ eccle/

ſie. Lum his ſolis verbis in pꝛimaria in/
ſtitutõne.facta benedictõne hoc ſacramẽ

tum cõplete conſecratũ ſit.Quod confir/

mare videt᷑ ſententia alberti in ſuo lib de
ſacramentis qui ait. Quomodo poteſt qͥ
panis eſt/ coꝛpus chꝛiſti eſſe. Confectide
quidẽ verbis⁊ ſermonibus dñi Jeſu. Nlãa
per om̃ia alia que dicũtur/laus deo defer

tur. Verũtamen grauiſſime peccaret qui

galiter faceret. etiã in quacũq; neceſſitate.

hoc eſt qui verba pꝛecedẽtia ſciẽteromit/
teret. Eo ꝙ hocſacramentũ nõ eſt ſimpli
cis neceſſitatis.vnde ſic nõ poſſʒ eum ne

ceſſitas excuſare.Alij eſtimant ꝙ ſine pꝛe

cedẽtibꝰque dicũtur in ſecreto miſſe/non.
fieret confectõ. Et hoc pꝛopter ſtatutum

eccleſt Heimi tamen videt᷑ aliquibꝰve/

rius. ¶ In ſecũdo caſu ſupꝛa poſuo pꝛĩ/
cipali diſtinguit᷑.qꝛ in tali trãſmutatõne
vel coꝛruptone verboꝝ / aut intendit᷑ he/
reſis aut non. Si ſic/creditur ꝙ illis ver/
bis nõ cõficiaturvt ſuꝑius eſt dictũ in cõ
ſimilide baptiſmo.Si autẽ nõ intẽditur
hereſis.adhuc diſtinguitur.qꝛ ant tali ſa
cta mutatõe ſeu coꝛruptõe vel additõne⸗
ſtat adhuc ſufficiẽter ſenſus verboꝝ. aut
nõ: Si nõ ſtat. crediturꝙ nõ cõficitur.
vt ſi dicatur. Hõ eſt hoccoꝛpꝰmeũ. vel hᷣ
eſt coꝛpꝰmeũ ſcʒ thome vel hmõi.Sraũt

ſenſus v̈boꝝ ſtat. creditur ꝙ ꝓlatis vbis

— —

qᷓ̃cũq; etiã trãſpoſitõe vel coꝛruptõe/ etiã

in quocunq; vulgari fiat/ coficitur ſacrm
qm ( vt dicit huguelinꝰ)nõ multũ curan/

dũ eſt de mõ ſᷣmonis/dumõ res ĩtegra ſit

Aliq vidẽtur oppoſitũ ſentire.q̊s tm̃ vi/
detmouere ſtatutũ eccłie.ꝙ nec addendo

vel minuẽdo nectrãſponẽdo ꝑmittũt ir/⸗
(lſacramenti euchariſtie.

ritare.

Duis ſit effectus

9

Compendiũ theologie

Frectus autẽ huiꝰſacr̃i ponit᷑
duplex m magiſtrũ in ſenten/

cilicz charitatis augmentũ. et
infirmitatis hoc eſt venialis peccati di/
minutionẽ. Poſſunt ⁊ alij aſſignari huiꝰ
ſacram̃ti effectus iuxta eius ſupꝛa tactas
⁊ declaratas vtilitates. Hos autẽ effectꝰ
ſeu vtilitates/ibi recitat.qꝛ iſti ſunt nota
bilioꝛes.¶ Ded exquo ponit᷑ valet ad
diminutõnẽ venigliũ Queres an e ſum
ptio/in aliquo caſu deleat om̃ia venialia
Itẽ an in aliquo caſu valeat ad deletiõeʒ
peccati moꝛtalis. Itẽ an ſi geleat veniale
deleat ei debitas penas:
cit᷑ ſm illos qui dicũt. Sine veniali non
poſſit hic quis viuere.ꝙ nũq; delet om̃e
veniale quin aliqͥd relinquat Sempꝑ enĩ
relinquit᷑ in aima minoꝛ amoꝛ dei q; eſſe
debeat. Eo ꝙ in via ᷣm Auguſti. nõ im/
pleat᷑ex toto hoc pꝛeceptũ.Diliges dñm
deum tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c̃.Et minoꝛ
amoꝛ dei/eſt peccatũ veniale ̃m auguſti.
S ſcðm ſcilicʒ an deleat moꝛtale pec/
catũ.dicit᷑ p nõ.qꝛ iſtud ſacramentũ non

oꝛdinat᷑ còtra moꝛtale peccatũ. Cum enĩi

triplex ſit culpa.ſcʒ oꝛiginalis cõtra quã
ſpecialr baptiſmus oꝛdinat᷑ ⁊ actualis.q̃
duplexeſt. ſcʒ moꝛtalis cõtra quã ſpecia/
liter oꝛdinat᷑ pen itentia.⁊ venialis cõtra
quã oꝛdinat᷑ euchariſtia. Patet ꝙ de ſe tã

tum veniale delet ¶ Ad tertiũ dicit ꝙ de/

let veniale.⁊ penã el debitã.hoc tñ intelli
ge ſᷣm magis ⁊ minꝰ.ſᷣm ſcʒ ꝙ magis aut
minus afficit conficiẽs vel recipłs hoc
ſacramentũ ad moꝛtẽt ad paſſionem chꝛi
ſti. que in ipt
repꝛeſe entãatur.

s

ꝛpoꝛe chꝛiſt

..
S&-
“

+i& ipſo coꝛꝑechꝛiſti. Pꝛimo ſcilʒ
ſR qualit poſt fractõem factam in
ſeciein panis/ totus chꝛiſtus
ſit ſub qualibet ꝑticula.qui pꝛius totus
fuit ſub tota hoſtia Item an coꝛpchꝛiſti
em intret. etſi ſic/qᷓ;diu ibi exiſtat:
intelligendũ autẽ qualit᷑ totꝰ chꝛi/
ſtus eſt ſub qualibet ꝑte hoſtie qui pꝛius
fuit totus ſub tota hoſtia.datur aliquale
exemplüũ de ſpeculo. In ſpeculo enĩ inte/
gro/apparet vnica imago ſcʒ inſpiciẽtis.

tijs Scom ipᷣm enĩ duo efficit

d pꝛimũ di-

ius euchariſtie ſacramento

P Icbꝛeuiter tangunt᷑ aliqua de

ſi tamẽ ſit ſolus vnusinſpiciẽs. fracto au

tem ſpeculo.in qualibet ꝑte fractõnis/ea
dem apparebit imago. ſi tamẽ inſpiciẽs

eaſdem ꝑticulas inſpiciat. Ita xpᷣs qͥ eſt

imago dei patris / ſub hoſtia integra totꝰ

eſt. ⁊ poſt fractionẽ hoſtie/imago eadem/

la remanet. ¶ Ad ſcoõm ſcilicʒ vtꝝ in ven
trem vadat. Dicit᷑ᷣm quoſdã ꝙ dum eſt
in oꝛe adhuc pꝛeſens eſt ſub illis ſpecieb
ſed ſtatim cũ glutitur coꝛpus chꝛiſti tran
ſit in mentẽ.⁊ ſpecies ille panis ⁊ vini in

idemq; qualibet fractionũ ꝑticu

ventrẽ. Alij quibus magis credendũ eſt

dicunt ꝙ intrat inventrẽ. ⁊ ibi tamdiu re
manet q;diu ſpecies ille ſunt incoꝛrupte.
⁊ cum ſpecies deſinũt ibi eſſe panis et vi/
ni/ deſinit etiã ibi eſſe caro ⁊ ſanguis chꝛi
ſti. Quod etiã cõtingeret in pixideſi per
diutinã conſeruatõem coꝛrũperetur ⁊ pi
rent ille ſpecies. NHec obſtat verbũ Augu

ſtini ꝙ videtur mouere eosqͥ ſunt in pꝛi/

oꝛe opinione.ſcilʒ ꝙ qdiu eſt in oꝛe/tan/
diu eſt in mẽte.nec datur in ſeceſſum. ſed

rapitur in exceſſum. Per hocenĩ non ne/

gat Auguſtinus quin vadat inventrem.
ſed negat ꝙ traijciat᷑ in alimentũ coꝛꝑis
ꝙ digeratur in ſtomacho.⁊ ꝙ pars tra/

hatur ad epar.et foꝛmetur in ſanguinem

quo reſtaurẽtur deperdita coꝛpoꝛis.⁊ ꝑs
impurioꝛ in ſeceſſum vadat.ſicut eſt vi/
dere in cibo coꝛpoꝛali. Hoc enim nefas
eſſet dicere. immo etiã cum aſſenſione co
gitare·

conditione recipientium.

Vnc de conditõne recipienti/

Et pꝛimo querit᷑ An poſſit ſu
miab iüllo qͥ eſt in peccato moꝛ/
tali.Et an debeat hoc ſacramentũ in ali/
quo caſu exiſtenti in peccato moꝛtali da/
ri. Item an exiſtenti in peccato moꝛtali⸗

poſſit loco euchariſtie dari hoſtia nõ cõ/

ſecrata Item an poſſit ſumi ab eo qui no

cturna illuſione pollutus eſt. Etan a mæ

ſtruata: Item an ab eo qui nocte pꝛecedẽ

te cognouit vxoꝛem ſuam: Item an licet

cognoſcere vxoꝛem ſuã/die receptonis:
Item querit᷑ quare nõ datur euchariſtia
pplo ſubvtraq; ſpecie: AMnger in pᷣmo
caſu ⁊ ðꝛ ꝙaut aliqͥs ſcit ſe eẽ ĩ pctõ moꝛ
tali an nõ.Si ſcit.peccat moꝛtalłr ſum̃do

De qualitate ſeu

um reſtat aliquid tangendum.

erdche
ecſ
ein

ocde

teſhen
eeſtiin
nen
ooutln
Coniſun
nſio⸗
geüput
guenpe
ootdel
lpobbe
lcsme
i erit
redebe⸗
(de
ſtenni
perhe
loꝛesg
coſuo
pr⸗
wor
tauen
limi
Me
u
ſutoui

achsſ

conſcon⸗g

iutunee

oante
conſe⸗
Neraad⸗
ſbinor
ſewdin
ſacach
lnan
unpt
lunder
lalenar

hullugt:

Nlurqs
ſcegmn
chan
ſaren
gunt
gr
Pulae

itntine

deberah
holeppi

Nöfticoan
fnronigen
Meitſpiges
Jatzsieſ
Uintegntoc
nugoengen,
knoniptian
Ginren
figdunet
lloſpegeby
chriſtitran
gtyini in

ardendü eſt

dimmdiure
tincnmyr.
ſepmnesei
ſngrocht
npindeſe
npenntg
Ertnisn
Gfürian
cknaetn
lſacſun ſel
NKtinone
iwanen.
menti cnps
ef,
inminen
worst o
ſcutelti⸗
nin nets
anſioneco

eſenn

echienti
ungenson.
Andoſſitſi
Decgono⸗
mmiinil
vomornnld,
Cutonontl
hoftunicd
labeoghino
Eumnan
Hoarpnach⸗
Iummlicn
jcichariſt

dekinnon

fipooe⸗
eturſun⸗

De ſacramẽto euchariſtie.

nec debet aliquo modo ſumere. Si non

ſcit ſe eſſe in peccato moꝛtali/ſit tameiſed

poſt ſufficiẽs conſcientie ſue ſcrutinium
hoc dep̃hendere nõ põt.⁊ tüc ſumere po

teſt. nec peccat ſi ſumat. An ãt debeat
exñti in pctõ moꝛtali dari ſi petat Diſtin
gue.qꝛ aut ille qͥ petiteſt in moꝛtali pbᷣli

co aut in occulto.Si in occło quis illo
certiſſime ſciat ſacerdos/ petẽti tamen in
publico debet dari. Alioquin peccatũ ſe/

cretũ publicaret.quod fieri nõ debet Si

autem petat in ſecreto vetare poteſt ſacer
dos ⁊ debet.Si autẽ ſit in peccato moꝛta

li publico.tũc publice negare dʒ. vt pub/

licis meretricib.⁊ hiſtrionibo.⁊ huiuſmo
di.petẽtibus ⁊ nõ petentib.quibꝰ nega/
re debet. vt plene dicit canon de cõſe.di. ij

¶ De boc autẽ qð ſcdo querit᷑ ſcʒ An exi

ſtenti in peccato moꝛtali debeat dari ſim
plex hoſtia loco euchariſtie:hHicunt ma/

ioꝛes ꝙ nõ.tum qꝛ hoc nõ videt᷑deus fa/

cto ſuo appꝛobare.immo contrariũ Nam

coꝛpus ſuũ dedit iude.quẽ ſciebat eſſe in
moꝛtali peccato.tum quia neſcit᷑an viſi/

tauerit eũ dominꝰ.quia neſcit tarda mo/
limina ſpirituſſancti gratia.tum quia ſi/
mulatio talis/eſſet ei cui daretur inutilis
Exquo enĩ coꝛpus xpᷣi petit.pereum nõ
ſtat quin accipiat.et ſic equaliter peccat.

Secus ſi expꝛeſſe peteret ſibi hoſtiã non
conſecratã dari.tunc enim ei dare poſſet.
ita tamẽ ꝙ illa hoſtia ſeoꝛſum poneret᷑a

cõſecratis/ne eccleſia deciperet/ dando ei
nõ conſecratã.acſi conſecrata foꝛet. Pꝛo/
pter quã etiam cauſam repꝛobat᷑ cõſcius
ſibi moꝛtalis criminis.ſimulãs ſe cõfice/
re vbi nõ conficit. At habet᷑extra de miſ/
ſa. celeb. ca. ab homĩe ¶ Ad tertiũ quo ſcʒ

querit. An pollutio nocturna impediat

ſumptõem: Reſpõdet᷑ aut quiavenit pol
lutio ex ſuꝑfluitate humoꝝ.vłex infirmi

tate nature. vel ex illuſiõe diabo lica.⁊ tũc
nullus dicit᷑ ibi eſſe reatus culpe/ nec co/

gitur qͥs pꝛopter talem pollutiõem abſti
nere a miniſterio altaris.vel a ſumptõne
euchariſtie. Et dico notãter nõ cogit᷑ qꝛ
cauſa reuerẽtie a tali celebꝛatiõe aut ſum/

ptione abſtinere laudabile eſt Si autem

cõtingat dicta pollutio nocturna ex cra/
pula.vel ex aliqua fede delectatõ nis pᷣme
ditatõne.tunc ſi poteſt fieri ſine ſcandalo
debet abſtinere. niſi neceſſitas cogat. vt/

pote vbi alius qui celebꝛet nõ inuenitur.

Magna enĩ reuerentia erhiberi dz ſum/
ptioni.etſi fieri poteſt/multo maioꝛ cõſe

crationi. ¶ Ceteꝝ menſtruata nõ eſt arcẽ

daa ↄmunione.eo ꝙ paſſio ſit.⁊ pena ſit

hoc pati:⁊ nõ culpꝗ. Et pꝛopter penã qͥs
arcendus nõ eſt. ¶ Ad aliõ ſequẽs quod
eſt quartũ.An ſcilicʒ ab eo qui nocte pꝛe/
cedẽeti cognouit vxoꝛem ſua/ſuſcipi poſ/
ſit euchariſtia: Dicitur ꝙ reddens debitũ
pꝛopter fidem thoꝛi et iuſticiã vel etiam
exigens pꝛopter bonũ pꝛolis.nõ debet ꝓ

hiberi a cõmuniõe.ſed ſuo iudicio eſt cir

ca hoc relinquẽdus.An velit ſcilicz abſti
nere ex humilitate.vel accipere ex deuotõ
ne.Secus autem eſt ſi ex infirmitate car
nis hoc exigat.quia iſte monenduseſt ne
accipiat.et nõ eſt ſuo iudicio quo ad hoc

relinquendus.Si autẽ omnibꝰ modis⸗
ex deuotione ſe ingerat/nõ eſt pꝛohiben/

dus.¶ Hoc etiã ſeruandum eſt reſpectu

quinti.ꝙ die ſcilicet communicatõnis /

cauſa reuerentie nullo modo reddẽdum
eſt debitũ. niſi alter coniugũ inſtanter pe
tat. Si etiã aliter reddat.vel etiam ſi pe/
tat peccat quidẽ ſed nõ moꝛtaliter. ¶ Ed
vltimum vo ſcilicʒ ſextum quare non da
tur populo ſub vtraq; ſpecie: Dicit᷑ꝙ tri
plex eſt ratio. Una quia nõ legitur Chꝛi

uaſcoꝛpus ſuum ſanguini intinctũ pꝛe

buiſſe. Nec eſt contrariũ de iuda cui vide
tur dominꝰ intinctum panem poꝛrexiſſe.

27

Ouia ſᷣm Auguſtinũ pꝛius verũ coꝛpus

dedit.⁊ poſtea panem vſualem intinctũ.
Alia cauſa eſt imminẽs ꝑiculuʒ.quia ſci
licet facilius caderet gutta ſanguinis. q;
mica hoſtie.quia in hoſtia ꝑtes coherent
ſibi.non ſicin ſanguine.TLertia cauſa eſt
pꝛecedens ſignum.quia in lege qua in ſa

crificijs offerebant liihamina.de libami/

ne nihil habebant offerentes. ſed ſacerdo
tes tantũ.licet dealijs haberent. Vt ergo

cõgruat veritas ſigno/ non datur popu/

lo euchariſtia cum ſanguine.

DHe qualitate ſeu
conditione miniſtri ſacrameii.
AA timo reſtat dicere de miſtro
ſcilicʒ quis poſſet conſecrare.
Et ſcias ꝙ habens oꝛdinem'ſa
rdotalem ⁊ ſolus talis/pᷣt cõ
ſecrare euchariſtiã.⁊ coꝛpus xpᷣi cõficere.
Quiimo ⁊ ſi male vie fuerit ⁊ heretic dũ

Compendiũ theologie

modo foꝛmã eccdeſie teneat.⁊ intẽtõeʒ ha

beat cõſecrãdi.cõficere pᷣt coꝛp xpᷣi.q;uis
magiſter ĩi ſentẽtijs videatur ſentire ꝛ iũ
niſi intelligat de his qui pᷣciſi ab eccleſia
nõ obſeruãt ritũ celebꝛãdi ab eccleſia tra“/
ditum.qꝛ tũccõſtat ꝙ nõ conficiũt. Nec
obſtat ꝙ ᷣm canones pꝛohibet / ꝙ miſſa

gut aliqua ſacr̃a recipiant᷑ ab hereticis.ſi

moniacis.ſciſmaticis.foꝛnicarijs.qꝛ per
hoc nõ dicit᷑ quin cõficiant
vt diri hũg oꝛdinem ſacerdotalẽ cõficere
poteſte
teſt cõficere. Itẽ an poſt ſumptõem medi

Solus ergo
ed querit᷑ vtꝝ nõ ieiunus po

cinaliũ vel potũ aque Itẽ ſi nõ debito lo

co.vtpote in altari nõ conſecrato.vel ſu-

terrã vbi nõ eſt altare.yel ſine ſacris veſti
bus poſſit celebꝛari pꝛimũ dicẽdũ

eſt ꝙ pꝛopter inſtitutõem eccleſie aplice/

peccat moꝛtaliter. qui pꝛãſus celebꝛat.cõ
ficit tamẽ/dũmodo intentõnẽ habeat ſer

uandi foꝛmã ⁊ debitã materiã Oð autẽ a

7„ *

ptionẽ vel etiã potũ aque/nõ eſt celebꝛa/
dum. eo ꝙ om̃is cibꝰ quẽ vſualiter cibũ
vocamus:.hoc eſt qͥ trãſit in ventrẽ/ ſi nõ

coõuertat᷑ in coꝛpus/frangit ieiuniũ.⁊ im

—

2

pedit celebꝛatõem. Inſuꝑ hmõi medici/
nalia in hoc impediũt.qꝛ frequẽter indu
cunt abominatiõem. Si tamen iſti de ſe
cto cõfecerint.conſecratũ eſt.ſed grauiter

eccãt In. iij. articulo ſiue caſu dicit᷑ ꝙ
uiuſmodi.ſi tamẽ habẽt intentõem cõ/

ficiendi cõficiũt/ſed moꝛtaliſſime ſcʒ qui
in nõ debito loco vel ſine ſacris veſtibus
celebꝛat Et ſi poſſʒ inuẽiri/foꝛet degdãdꝰ

e ſacrameto pe/

nitentie pninetibus ad ipſum. J
oniã de ſacramẽto peniten/

2 tie ſufficienter in ſumma Ray/
ZW mũdi tractat᷑/que paſſim apð
,fatres habet/ido pauca hic de
hoc penitetie ſacramento dicẽda ſunt Et

pꝛimo de ipſo ſacramæto in genere aliq̃

dicant᷑. Secundo aliqua de eius ꝑtibus

tangãtur. In genere ergo pꝛius vidẽduʒ
venit. Quid eſt penitetia Quot ⁊ queeiꝰ

ſpecies. Quid in ea ſit ſacrametũ. Et qͥd

res Et quis ſit eius effectꝰ. An neceſſe ſit

cpfiat in caritate ⁊ volũtarie.Et an quis

poſſit pꝛo vno peccato moꝛtali penitere.

no penitendo de om̃ibus An penitentiã

cõficiat᷑nõ eſt de ſacramẽti eẽntia
Ad ſcom dicit᷑ꝙ pꝰ medicinaliũ ſum/

X

tia in generali.

penitentie ſpecies.

pꝛo ſe factam teneat᷑ quis dum dualuerit

iterum facere. An penitẽtie hic diminute

a cõfeſſoꝛe iniũcte/ſuꝑaddet deus qð de/
eſt in purgatoꝛio.Que ſunt penitẽtie re/
gulares ⁊ canonice Et quare pꝛo peccato
moꝛtali tenetquis ad ſeptennẽ peniten/
tiam.An penitetie ſint arbitrarie. Quis
ſit miniſter in hoc ſacramento.

QDuid eſt peniten/

St autẽ penitetia ſm Ambꝛo⸗
mala pterita plangere ⁊ iterum

plangẽda nõ ↄmittere.i.nõ ha

Vere ꝓppoſitum iterũ cõmitten/
di.Et nota ꝙ ſᷣm magiſtꝝ in li.iiij.ſentẽ/

tiaꝝ. eſt penitẽtia interioꝛ ſcʒ cõtritio. et
exterioꝛ ſq; cõfeſſio⁊ ſatiſfactio. Interioꝛ.
vo penitẽtia quodãmodo radicalit᷑ om/

nis penitẽtia eſt. Ipſe enĩ doloꝛ exerit ſe

in oꝛeꝑ confeſſionẽ exerit etiã ſe in oꝑe ꝑ
ſatiſfactõem Et hec interioꝛ penitẽtia id

eſt cõtritio/ habet᷑ ſpecialit᷑ ſm Ambꝛof.
gꝗ quiga ipſa pꝛincipaliter eſt pe
nitẽtiaꝗ radicabiliterq; omnis penitẽtia.

¶ Quot et que ſint

*

Iſtinguũtur ãt tres ſpecies pe
nitentie. ſcilz ſolẽnis que fit in
Ncapite ieiunij cũ illa ſolẽnitate
deqᷓ habet᷑ de penitẽtia diſt. v.
ca. In capite. Item publica cũ iniungit
ſcilʒ alicui pegrinatio per mũdum cũ ba/
culo cubitali.et cum aliqua veſte religio

ſa/tali penitẽtie apta. Item pꝛiuata.que

quotidie imponit᷑ his qui ſecretiꝰſua cõ

fitẽtur peccata.Cetera circa hec/quere in

ſummg Raymũdi titu.de penitentijs.

WVid aũt in ea ſit res.⁊ quid ſa/
cramẽtũ. Dicitur ꝙ ſicut in ſa
cram̃to euchariſtie / ſpecies pa/
nis ⁊ vini ſunt ſacramentũ ge/

ci.ita hic confeſſio⁊ ſatiſfactio/ſunt ſacra

mentũ contritõnis ⁊ remiſſionis peccati

Vngde virtute contritõnis efficiũt quod
figurãt ſcilicʒ remiſſionẽ peccati.Sic er/
go intelligendo patet ꝙ cõtritio diuerſis

ulk
Anid in peniten

tia ſit res et quid ſacramentum ? de eius
effectu-

mine rei. ſcilʒ coꝛꝑis Chꝛiſti veri ⁊ myſti

mmo
öͤteht

fupaee
nnft
honnn
lnciid
ns
ntc
ucra⸗
ſewla
ſcDin
duptt
mripte
bonet
Nopteri
guis ſion
Perſeſe
Apoſt
Wonen

pen
banen
necn

deriuſe
eiag
mit
letiini

nhulltent
Ndininue
delsczde,
Pentetere,
Moperend
ne peniten⸗

rne Qus
o⸗

lten

fn Anbꝛo.
Weriteum
meiröhe
Cöminen,
inlliiiſene⸗
ſcinito
Ano. tenon
ondtalkon⸗
ilrenit
ieinagen
Nrpanttänuid
kfnraor.
Chlg A
mspenin⸗

eſin

wſpeniope
oqe ftin
ſolenitate
letudiſ.
dchiniungit
ſcunciban
Ueſereigio
nmiunrn ne
ſndſnc
abet neen
enlenns

enten

munteie

nstanigſt
rglarinſt
tie ſpece⸗
cnmentuc
ſirenam⸗
cio ſuntſe

meconſequendam.

En penitentia

ꝓ ſe factã/teneat᷑ bõ dũ ↄualuerit iterare. ij.Cui dicti multiplex ponit᷑rõ pꝛeter eã

9

De ſacramẽt

reſpectibus / t res eſt. ⁊ ſacramentũ. Res

ſcʒ ↄfeſſionis ⁊ ſatiſfactõis que ſunt eius

ſacramentũ.Etſacramentũ remiſſionis

peccati qᷓ eſt eius res ¶ Ex quo in ꝑte ptʒ
quis ſit effectus penitẽtie.ſ.remiſſio pec/
catoꝝ.⁊ cõmutatio pene eterne in tẽꝑalẽ.
Et ex conſeqnti collatio vite eterne.

Ein quis poſſit de

vno pctõ p.

itere 2 nopenitẽdobe oĩb⸗
autẽ exiſtẽs in vno moꝛtali
pctõ poſſit agere penitẽtiã fru/
ctuoſam de alijs. Pꝛius eſt in/
M qrendũ.Et dic ꝙ nõ. Quia eti
am apð hoies remanẽtib in inimicicijs⸗

noõ recipit᷑ ſatiſfactio ledentis. Unde cuzʒ

retento vno moꝛtali peccato inimic dei

—

–

fiat peccatoꝛ ⁊ ab eo auerſus/patʒ Fe

4

vno tantũ retento.qꝛ in ilo vno inimica

tur dev. Et hoc ſatis clamat aplłs.i.ad co

rin.xiij.dicens. Si habuero ꝓphetiã ⁊c. -
coꝛpus meũ tradidero ita vt ardeã:chari /
tatem autẽ non habuero / nihil mihi pꝛo

nit contrariũ/maitfeſte heretica eſt.¶ Si
penitentia

deſt. VUñ opinio que in.iiij. ar po

iuxta hoc q̃ras an opoꝛteat

ſit volũtaria ad hoc ꝙ ſatiſfaciat: Dicꝙ

ſic. Diſtingue tñ ꝙ aliqͥd dicat᷑volũtariũ
duphlr. Aut ꝓpter ſe. vt ſanũ eſſe/eſt volun
tariũ ꝓpter ſei.prer ipᷣam ſanitatẽ.qꝛ enĩ
bonũ eſt ſanũ eſſe.ideo ſanari volo. Aut
pꝛopter aliud ſcʒ pꝛopter bonũ exinde ſe
quẽs.ſicut ſecari voluntariũ eſt.non q de
ꝓpter ſeſed pꝛopt᷑ ↄſeq̃ntem ſanitatẽ.Sic

ad ꝓpoſitũ dico penã que eſt in penitẽtia

vpoꝛtere volũtariã eẽ.non qͥdẽ pꝛopt᷑ſe.
qꝛ nullꝰpꝛopr ſe.i.pꝛopt᷑ ißam penitẽtiã
vel penã/eã vult aut libenter accipit.ſed
beneex conſequẽti ſcʒ pꝛopter ſalutẽ ani/

„

Eteꝝ cũ querit᷑ an penitẽtiäs ꝑ
alios factã/teneat᷑ qͥs dũ cõua/
luerit iteꝝ facere. Puta egrotꝰ
Aliqs dũ adhuc ſanꝰ erat.peni/

tẽtiã cõdignã ſuſcepit a ſacerdote deide

de vita ſua deſperãs.ipam amicis ĩponit

dq eã ꝑagũt anteq; plene cõualuerit· Que
rit᷑ vtrũ iſte poſt ſuã cõualentia/ad peni/

tẽtiã iniunctã ſicꝑ amicos ſuos ꝑactã / te

re non pᷣt penitẽtia pꝛo plurib ↄmiſſio

to penitẽtie.

neat᷑ Rñdet᷑ ꝙ qꝛ pᷣt apud talẽ dubiũ eſſe

vtx illi ſui amici/ipſam penitẽtiã excha/
ritate fecerint.que talis nõ ſufficeret. In/
ſuꝑ qꝛ nõ tam efficaciter ſatiſfſacit penitẽ

tia ab alijs facta.ſicut illa qᷓ ab ipomet pe

nitẽte fit. Jdeo ſecuꝝ eſt ꝙ iſte de ea iterũ
ſatiſtaciat.poſtq; fuerit redditus ſanitati
Imo ⁊ eã facere tenet᷑.ne incerto ſe diſcri
mini cõmittat.Et expedit qͥdẽ.qm̃ ſi pꝛi
oꝛ penitẽtia per alios facta ſatiſtecit pꝛo
culpa ſecunda/quã ipſe faciet.cedet ei in

gugmentum gloꝛiie.

in penitentie di/

minute addet de in purgatoꝛio qð deeſt
— ½ nein vero articulo q̃ſtiõis
ſcz An penitetie diminute infli
cte/addet deꝰ qð deeſt in purga
toꝛio Dicit magiſter in li.ſentẽ
tiaꝝ ꝙ ſic. Ait eni. Si interioꝛ penitẽtia
ſcʒ ↄtritio in vindictã pctĩ nõ ſufficit nec
exterioꝛ penitẽtia hic implet᷑. Dert mo/
dos ⁊ mẽſuras pctõꝝ nouit:penã ſuffici
entẽ addet. Vñn qñ cõdignã penã nõ in/
iũgit ſacerdos vel ſi iniũgit.nõ tñ implet᷑
nõ abſoluit᷑ penitẽs a cõdignavel tota pe
na coꝛrũñdente.ſʒ a tãta.ſ.quãtã facit hic.
Vnñ de tãta erit abſolutꝰnõ ãt de reſidua.
qͥn.ſ.in purgatoꝛio cõpleat Tñ magnitu

do cõtritõnis ⁊ feruoꝛ implẽdi qð iniũgi

tur/multũ poterit facere ad hoc ꝙ cõdig/
na reputet᷑. Vñ dicit hugo de ſancto vict.
libᷣ.ſuo de ſacr̃is. Sepe ꝙ minꝰ foꝛis agi/
tur/efficaciꝰintus oꝑat᷑ In aliqᷣ enĩ opere
apparẽtia exterioꝛi/maẽ põt deuotõ tᷣſſe.

(Que ſunr pemten/

tie canonice ⁊ quare ꝑpꝛo peccato moꝛtali
agi debet penitentia ſeptennalis.

Ae aũt penitẽtie canonice ſint
ex hocaccipe.ꝙ regularit᷑ ꝑ pec
cato moꝛtali debʒ agi ſeptẽnis
penitẽtia.vt ðt Canõ.xxxiij.q.

quã ponit canõ de Maria.ſ.ſoꝛoꝛe moiſi
que iubetexcludi ꝑ ſeptẽ dies extra caſtra
idelicʒ pꝛopt᷑ ſeptẽplicẽ grãm ſpũſſcti
recupandã quã peccãdo ꝑdidimꝰ Itẽ p/
pter ſeptẽplicẽ cõcurſum peccatoꝝ.quia
vno peccato ꝑpetrato/cõcurrũt om̃ia ſe⸗

Preni canntalſa⸗ ſm opinionẽ dicentiũ

habito vno habentur omnia. Juxtg ill
pꝛo ſexdecim. ſeptemdecim nequicĩe in

Jèðð

Compendiũ theologie

coꝛde eius. Item pꝛopter recupationẽ ſe
ptem dotũ.qꝛ ꝑ penitentiã ſeptem dotes
recuꝑamus.quattuoꝛ ſcʒ coꝛpoꝛis.⁊ tres
anime.De ꝗbus ſupꝛa in fine tractatꝰ de
ſymbolo fidei.in declaratõne ſcqʒ duodeci

mi articuli. Itẽ pꝛopter recuꝑatiõem ſe/

ptem illoꝝ ex quib cõſtat homo ſcʒ quat
tuoꝛ elemẽtoꝝ.quo ad coꝛpus.⁊ triũ vi/
rium ſcʒ rationalis iraſcibilis ⁊ ↄcupiſci
bilis quo ad ſpiritũ. Pꝛo enoꝛmitate ta/⸗
men crimis debet quãdoq; maioꝛ penitẽ
tia q; ſeptẽnis infligi.Oe qua materia re
quirei ſumma Raymũdi ti.de penitẽtia.

Witrum

ſunt arbitrarie velnon.
4 Arum etiã penitentie arbitra/
trtrrie ſint nec ne.Et qualit᷑ ſic ⁊ q̃
Aliter nõ.Dicit idẽ Raymũdus
eodẽ titulo de penitẽtia. Nota

„ —.— 7„

plus vel minus.⁊ hocex poteſtate⁊ vi cla
uium Et huic opinioni fere omes ↄfeſſo
res innitũturAlia ponit ꝙ ita arbitrarie
ſunt ꝙ ſacerdotũ eſt indicare de omnib
circũſtantijs contigentibꝰ.⁊ tamẽ a cano
nibus nõ recedere.id eſt a penitẽtijs/a ca
none iniũctis.Conſideratis eni circũſtã/
tijs ſi grauioꝛes fuerint penã canonicam
aggrauare poſſunt.Si vero leuioꝛes fue
rint /ſic ſcʒ ꝙ factũ diminuãt.tũc de pena
cano nica poterunt diminuere Et hec eſt

⸗ „ „

opinio ſecurioꝛ.

uis ſit igoneus

miniſter in ſacramento penitentie.
Iniſter autẽ huius ſacramen/
ti eſt ſacerdos Hã ſolis ſacerdo
tibus dedit dñs ptãtem ligãdi
ʒſoluendi. Et licet quilibet ſa/
cerdos exvi oꝛdinis/huius ſacramẽti mi
niſter ſit.nõ tamẽ cuilibet ſacerdoti indi/
ſtincte ꝑmiſſum eſt iſta ptãte vti:iimo re/
ſpectu aliquoꝝ eſt hmõi ptãs ligata. Vt
tangit Raymũdus in ſumma ſua ti de pe
nitẽtia di.ij.q̃ eſt de ↄfeſſione.ꝑag.tenet᷑
enitẽs.Et pluribus ꝑagraphis ſequẽti
bus vſq; in finẽ dicte ſecude diſtinctiõis
Et infra aliq̃literetiã tanget᷑ vbi de ipſa
confeſſione agetur. M

*Wl

tamẽ circa hoc duplex ẽ opinio. VUna po
nit ꝙ om̃es penitẽtie arbitrarie ſunt.id ẽ
quia in volũtate ſacerdotis eſt/ dare.vel

De partibus ſacra

menti penitentie in generali. .
QAVinc ad ꝑtes penitẽtie attẽdẽ/
„ um eſt ꝙ ſunt tres.ſᷣm triplex
pctm̃.coꝛdis.oꝛis.⁊ oꝑis. AVel
Fm triplex allectiuuʒ ad pctm̃
cupiſcentiã carnis.cõcupiſcentiã

oculoꝝ.⁊ ſuꝑbiã vite. Et ſunt iſte cõtritõ
ↄfeſſio ⁊ ſatifactio.Hec eſt triplex dieta:

qua deuenit᷑ in celũ.De qua exo.iij. Ibi/
mus viã triũ dieꝝ.⁊c.De pꝛima.ſ.de con

tritione tangendũ eſt pꝛio qͥd ſit.An do/

loꝛ minimꝰſufficiat ad hoc ꝙ quis virtu
tem habeat cõtritiõis.An opoꝛteat ↄtri/

tionẽ cum tota vita pꝛotendi⸗

Iffinitur autẽ contritio ab ali
quibꝰ ſic.Contritio ẽ doloꝛvo
luntariꝰ pꝛo peccatis.ſemꝑ in
ſe puniens qð dolet admiſiſſe.
Oue diffinitio licet generalit᷑ penuentie
cõuenire videat᷑tamẽ maxime cõuenit p
drer contritionẽ In ↄtritione eni /eſſe ip
ſius penitẽtie maxime ſaluat᷑. eo ꝙ opoꝛ/
tet ſemꝑ illã actu cũ penitẽtia eſſe. Alias
autẽ partes penitẽtie in caſu ſufficitvt aſ/
ſint fm votũ ⁊ voluntatẽ ¶ Diffinit᷑etiã
⁊ ab alijs ſic. Contritio eſt doloꝛ pꝛo pec
catis aſſumptus cũ ꝓpoſito confitẽdi ⁊ ſa

tiſfaciendi Quoniã niſi aſſit ꝓpoſitũ con

fitendi ⁊ ſatiſſaciẽdi non eſt contritio.ſed
potiꝰ attritio nomĩatur. O ſi obijcias ꝙ;
in valida ↄtritione deletur culpa ⁊ pena.
Vndecũ conſeſſio⁊ ſatiſfactio pene ſint:
tam intẽſa poterit eẽ ↄtritio.q; neq; opoꝛ

tebit adeſſe confeſſionẽ neq; ſatiſfactionẽ
Ad quod dici poteſt ꝙ nemo nouit ſeta/

lem ↄtritionẽ habere q̃ delere poſſitvtrũ/
q;. Vnde vt non ↄmittat ſe qͥs diſcrimi/
ni.opoꝛtet ꝙ qᷓ;uis habeatvalidã ↄtritio
nem.habeat nihilomin ꝓpoſitũ ↄfitendi
⁊ ſatiſfaciendi.maxime cũ iſta ſint in pᷣce/
pto eccleſie.⁊ non parere pᷣcepto/trãſgreſ

ſio ⁊ peccatũ moꝛtale ſit. Hoc tamẽ ſcito

q; ↄtritio ſola in articulo moꝛtisvbi non
apparet cui poſſit fieri ↄfeſſio/ſufficit ad
ſalutẽ.ſed quoniã incertũ eſtvtrũ tũc con
tritio poſſit haberi ſtultum eſt illud tem
pus expectare.et tanto ſe diſcrimini reſer

.
. ,

E

ffcen

culp⸗
fitatepr

En

notu

ſtondi
Uitiodie
winime
debitü
deerpe
romn
pornd
ſar
Contri
muurk
ſedeb
Perm
peng.
mori
ſitdo⸗
lomi
lalilery
nuobon
nolusan
insboniü
turinmo
wſeeſe
guuaben
Mepꝛol
(Geray
ramor
endns.
ambig⸗
fetyel

deßgin

eythndi
ſceger
Iumde
pexeren
hobercot
Cndin
kanſeci
baem
deſen⸗

De ſacramento penitentie 22

Iin minim? α. le Eexceſſione cõtritiõis vtrum
itinemele de in mimm do 02 8G videlicet opoꝛteat ipᷣam cũ to/
fnni ufficiat a habendũ virtute contritois. NIa vita pꝛotendi/ maxime cum
810gii Ndoloꝛ minim poſſit eſſe co⸗ A medicina nõ ꝓtẽdat᷑ vyltra moꝛ
lgeg ef . tritio vel ſufficiat ad deletõem bũ/ dubitari poteſt. Sed dic ꝙ doloꝛ con
apiſinni culpe pꝛecipuecũ dicatur TCre tritiõis nõ finitur nec finiri debet in hac
mieinn o. ij. Wagna velut marecon / vita. imo ſi icut infinita eſt offenſa in pec/
rhen n. tritio tua. dubitani poteſt. Sed dicũt ma cando. quia in deũ ꝗ eſt infinitus. ita exi
„* , giſtri ꝙ minimus doloꝛ ſufficit ad deleti gitur vt doloꝛ de offenſa p modo poſſibi
inn onẽ culpe. dumodo infoꝛmatfuerit cha / lli ſit infinitus.vt ſcʒ eternitatẽ ſaltem vi/
irzeen itate. vthote qui exerat a ſe poſitum cõète homis habeat. cum eternitatẽ ſimplici
Ando, fitendi ⁊ ſatiſfaciẽdi.quia talis doloꝛ cõ/ ter habere nõ poſſit Eo ꝙ nemo ſit qͥ ſem
anisvinn tritio dicit᷑. Eſt ergo talis doloꝛ/cõtritio per viuat.Hoc eſt ſi in eternũ in hac vita
Cpannean minima.⁊ hec delet tm̃ culpã ⁊ reatũ ſeu viueret!?in eternũ de pctõ dolere deberet.
debitũ pene eterne. Qui ſi maioꝛ fuerit⸗ Inſuꝑ moꝛbus pcti quis euacuatus ſit
e delet parte pene tempalis debite. Si ve/ quantũ ad culpa? reatũ/ſemꝑ tamen ma
e ro maximꝰfuerit/totam penã ⁊ totam cul net ⁊ manere debet quantũ ad deteſtatõ/
pam delet. Queautẽ talis ſit: neſcio.deꝰ nem in memoꝛiã ꝑpetrati delicti.vt dicit
vumtwahal ſcit.Et dicitmagna vel maioꝛ vel maxia Hugo de ſancto Victoꝛe Cum q̃ moꝛbo
S contritio ſᷣm ꝙ ad maioꝛẽ doloꝛẽ moue/ pꝛotẽdit᷑ doloꝛ vt eius medicina.qui nõ
ns ſpn murEo ꝙ pꝛoni ſumus ad doloꝛẽ mino eſt curãs moꝛbũ pꝛeteritũ.ſed pꝛeſeruãs
Aucmiſe. rẽ debito qui nõ liberat a gehenna Et qꝛ a futuro. ¶ De effectu vero cõtritionis.
tthannn per maioꝛẽ doloꝛẽ euacuat᷑ culpa/et tora ⁊an in cõtritione deleatur peccatũ ante/
Märmng pena hinc cotritio dicit minoꝛ ⁊ maioꝛ ?ꝓ. qᷓ; deueniat ad cõfeſſionem inuenies in
nmnetncſen maxima. ¶ Sʒ nũquid opoꝛtet ꝙ tant? ſi umma Raymũdi titu. de peni.diſtinct.i.
lui wgin ſit doloꝛ vel pigentia vt nollet hõ pꝛo to que eſt de cõtritiõe ꝑagra. Seqͥtur quis
teruche dis to mũdo vel pꝛovita obſeruãda iteꝝ moꝛ ſiteffectus.Et paragra.qualiter autẽ hoc
nen alrg peccate Rlan enieu ſic. cheni ſit intelligendum.
(Ditei nus bonũ ſemper debet velle amittere ne 71 PV ſe 94
e mainsamuttu Deus emm inanuuma (Meéſecunda parte
dconfitt ius bonũ eſt roto mũco. quitamẽ amitti penitetie ſcʒ de cfeſſione in generali.
ſſitpoſion tur in moꝛtali pctõ. Vnde ſi penitẽs ꝓfi Eonfeſſiöe t ſatiſfacrone no
ſccmins teat᷑ ſe eſſe in tali ꝓpoſi ito/ amplectẽdus eſt eſt opus multa tãgere eo ꝙ dit⸗
Nſiobicn quia bene validã habet contritõem. Si ſuſe de his tractetur in ſumma
ralhntn autẽ pꝛofiteat᷑ſe in ambiguo eſſe / vtrum Baymũdi. Nota tamen qd ſit
rreeif⸗ cederet vel ſuſtineret moꝛtẽ anteqᷓ; pecca confeſſio. An ſit neceſſaria ad ſalutẽ. Et
noſalt ret moꝛtalit/adhuc fouẽdus eſt nõ abijci an cadat ſub pꝛecepto.Etſub quo. Cui
n encns Sufficit en alauonodo lſtind ſacienda eſt. Quantũ differri poſſit
Glauſi ambiguũ.Eo ꝙ nullus certꝰeſt vtꝝ celdle ſi fe ſſi
nonultetn ret velſuſtinent. Urdieit Auguſt. in iib ie 4— 1t confe 10
npvſim de v̈ginitate. Sed ſi erdeliberata conſci ,ù, in ſpecial.
cdiiind entia dicat ſe certũ eſſe ꝙ pꝛius peccaret⸗ IAOfſfinit᷑ autẽ ſic confeſſio.Con
limn ; cederet toti mundo.vel moꝛtẽ pateret᷑. Aleſſio eſt legitima coꝛam ſacer/
ſiinfinei Iſtum dicut nõ eſſe cõtritũ. nec vllam re ⸗ dote peccatoꝛũ declaratö. Di/
hürnii cipereremiſſionẽ peccatoꝛũ. Eo qꝙ null cckt᷑in iſta diffinitõne peccato/
oniſe habet cõtritiõem. Hanc tamẽ quãtitatt rum declaratõ. contra illos qui peccata
Nenmiſcto contritõis nõ debet coſeſſoꝛ exigere vt co ſua celando vel ea excuſando occultant.
Grnsſbihon ram ſecõfiteat᷑ penitens. Sed p ſigna de SDicit᷑ peccatoꝛũ cõtra eos quirecitãt bo
ſoſfati⸗ bet eam in ipſo ſupponere. Si ita tamen na ſua in cõteſi ione. vel qui cõfitẽtur per
mmin de facto pfiteat/tenendũ eſt quod dixi abnegarione Herratoelſirt no ſte nn gau
illuoten WTPRt Ar R ter.nõ ſum homicida ⁊ huiuſmodi.Di/
inn n cotr 1 10 ne opoꝛ citur coꝛã ſacerdote.ſcilʒ qui clauem ha/

teat cũ tota vita pꝛotendi.

bet⁊ poteſtatẽ ſoluendi.nõ coꝛã quolibʒ
*

Compendiũ theologie

de populo. Poterit tamen in neceſſitate.
vt in ꝑiculo moꝛtis/coꝛam nõ ſacerdote
fieri. Legitima dicit quod impoꝛtat om

nes cõditõnes que exigũtur ad verã con/

feſſionẽ.quas quere in ſumma Raymun
di titu.de pe.diſtinct.ij. que eſt de cõfeſſi/

one ꝑagra. Eani que ſunt neceſſaria ad

veram confeſſionem.

Ein confeſſio ſit ne

—RMR

ceſſaria ad ſalutem.
opter eos qui dicũt cõfeſſio
nem nõ eſſe neceſſariã ad ſalu/
tem / eo ꝙ nõ cadat ſub aliquo
pꝛecepto diuino. Vt patet di/
urrendo pᷣcepta decalogiExodi.xx. HNo
tandũ eſt ⁊ inuiolabiliter obſeruandũ:q;
abſq; vocali cõfeſſione vel ſigno quod lo
co vocis ſufficiat.non eſt ſalus.duũmodo
cõfeſſoꝛ haberi poſſit. Eo ꝙ dicit Amb.
HNon poteſt quis a peccato iuſtificari/ ni
ſi peccatũ fuerit cõfeſſus.Et cõcedendũ
eſt ꝙ ſub pꝛecepto cadat ſicut om̃e neceſ/
ſariũ ad ſalutẽ ¶ Ded attendendũ eſt ali
quid ſub pᷣcepto cadere duplicit᷑ ſcilʒ vel

pꝛincipalit᷑ explicite. vel ſecũdario ⁊ ĩpli

cite Pꝛimo modo cõfeſſio non cadit ſub
p̃cepto.Eo ꝙ nõ inueniat᷑ expꝛeſſe in ali/
quo decẽ mandatoꝝ ſeu pᷣceptoꝛũ Cadit
tamen ſecũdario ⁊ implicite ſub pᷣcepto.
⁊ dici poteſt ꝙ ſub illo eenro⸗ Honoꝛa
patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuam. Vbi pꝛecipitur
Ponor ⁊obediẽtia facienda matri ecclłie.
Ouia igitur eccleſia ſtatuit ⁊ pᷣcepit con/
feſſionẽ homini fieri Ex cõſequẽti.in mã
dato illo pᷣcipi videtur.vt homiĩ fiat con/
feſſ o.(Abt autẽ confeſſio inſtituta ſitꝛ
pꝛecipiatur ab eccłia. Require in ſumma
Ravmũdi ti.de peni.diſti:ij.que eſt de cõ
feſſione pagra. ui ſitt. ((eeſſio

☚

(Cui ſit faciéda co/

S S.

AVUi autẽ facienda ſit confeſſio.
in ſumma pᷣdicta Raymũdi di
citur.Aerũtamen bꝛeuiter dici
Poteſt ꝙ ſoli ꝓpꝛio ſacerdoti eſt
facienda.qꝛ ille ſolus habet poteſtatẽ ab
ſoluendi ſuos ſubditos.pꝛeterq; in caſi/
bus ſpecialibi.ſcʒ cum dñs papa vel epᷣs
in dyoceſi ſua/ dat pꝛopꝛio ſacerdoti ad/
iutoꝛes.ſicut facit cũ trãſfert ptãtem ſuaʒ
in penitentiarios ſuos.vel oꝛdinat aliq̊s
qui pꝛedicãdo/⁊ exemplũ bone vite dan/

——

do/ moneãt populũ ⁊ eos quos monue/

rint audiant ⁊ abſoluant. Ael cum plebe
multa eſt ⁊ nõ ſufficit pꝛopꝛiꝰom̃es audi

re.tunc põt epiſcopꝰdare coadiutoꝛes
Sunt ⁊ alij caſus.ſcʒ cumſſacerdos licen
tiat ſuũ ſubditũ vt alij cõfiteatur.Et cre/
ditur ꝙ teneticẽtiare in ſequẽtibo caſibꝰ

ſubditos.Et ſi nõ licẽtiauerit/poteſt ſub

ratihabitõne alicuiꝰpeti. Scilʒ cũ quis
habet indiſcretũ ſacerdotẽ. Item cũ ꝓba
biliter credit ꝙ reuelet confeſſionẽ ſuam·
Item cũ quis foꝛnicatus fuerit cum filia
ſoꝛoꝛe matre vel cõcubina pꝛopꝛij ſacer/
dotis.pꝛopter qð incurrere credit eꝰ odi
um ſi confiteat᷑ ei. Itẽ cum ꝓbabilit᷑ cre/
dit ꝙ velit indiinare animũ cõfitentis ad
cõſenſum moꝛtalis peccati. Itẽ cũ quis
occltus hereticus depᷣhenditur. Itẽ ſᷣm
aliquos cũ pꝛopꝛiã ouem ↄgnouerit In
