miſer Et ego tibi ſecurus affirmo:q peio

res ſunt ⁊ peiꝰ faciũt illi de quibo loquoꝛ

qui alios inducunt ad immũdiciã conſci
entiarũ ſuarũ quã ſi facerẽt comedere car⸗
nes in die veneris ſancta. Nolo plus ſpe⸗
cificare.quia qui culpabilis eſt intelligit.
qui nõ eſt culpabilis nõ eget vt intelligat
niſi foꝛte vt caueat ¶ Denuncio vobis o
pueri.fugite tales immũdos ⁊ plus fugi⸗
te.plus hoꝛrete.plus odite/ qᷓ; ſi quererẽt

interficere coꝛpus veſtrũ / cultello euagia

to vel male ſtrangulare. Plus eſt anima
; caro.⁊ vita ſpiritus q; coꝛpoꝛis.Accu⸗
ſate tales/ immo vi repellite. ſpuite cõtra
eos in faciẽ/ↄclamate cum beato Bernar
do. ad latrones ad latrones/ad ignem ad
ignem. Sonremo ſi tu puer non ſerua
ſti mundiciã conſciẽtie in te nec in alijs/⸗
ſaltẽ pẽiteat te/ recurre ad lotricẽ optimã
ſcʒ ad luctum. Nihil eſt magis diabolicũ.
nihil ita diſplicens deo/q;ᷓ poſt culpã nol
le penitere/ humanũ eſt peccare/ diaboli⸗
cum in peccatis ꝑſeuerare. ¶ Sed dices

ad quid peniterẽ ⁊ lauarẽ me/ video fragi

litatem meã /ego pꝛotinꝰſtatim iterũ ma
culaboꝛ Noli ſic eſtimare frater.ſed fac qðᷣ
debes ⁊ quod pᷣcipit deus ſuccuret ipſe.
tandẽ miſerebit᷑ ⁊ ſanabit/quid ſcis quã
do moꝛieris et quomodo.Quid ſi moꝛte
ſubita.ſi repẽtina:Quero a te ſi laues ma

nus tuas / ſi veſtes lineas. Rñdebis.ita la
o vel lauare facio Quero pꝛeterea ſi poſt
lotionẽ iterum maculant᷑. Reſpondebis

ſanctoꝛũ

⁊2 facilius abluẽtur

ter emũdabis et ſi ſoꝛdidanda ſit poſteri⸗
us: Sit tibi pꝛecoꝛ cõſcientia tua carioꝛ
q; camiſia. Noli pꝛopter timoꝛẽ futuraꝝ

H macularũ/ dimittere purgare pꝛeſentes ⁊
augere. Poſt penitentiã crede mihi ⁊ mi⸗

nus erit de ſoꝛdibus ⁊ minus adherebũt

ices rurſus. O q̊
modo talia tam feda/tã turpia peccata di
cerem homini viuẽeti.homini ſacerdoti.
Quid diceret:quid fieret:·Plane diceret.
Parcat tibi deus. et te diligeret ⁊ celaret.
tantũ times ſacerdotẽ/ cur nõ ampli
us deum omia vidente/immo totã curiã
celeſteʒ ſemꝑ pꝛeſentẽ: Si times ſacerdo
tem bonũ /diſcretũꝛ ſolum.cur nõ magis

„

times ſocios pueros indiſcretos qui ni⸗

hil celare ſciunt/niſi quod neſciũt. et niſi

cui et qliter quid deberẽt reuelare. Quid
meliꝰ eſt / vel vt dicas nũc peccata tuavni

vel ꝙ exponãtur in moꝛte tua. vel etiã in

yita quãdoq;/omniũ aſpectui Nõne faci

lius eſt hominibo peccata ↄfiteri q;ᷓ cũ de⸗

„

monibo ſine vlla miſeratõe toꝛqueri. Si
dictũ eſt tam fetidũ tã hoꝛridũ ⁊ abomĩa⸗
bile ꝓlenũ factũ obſecro/ quale putabit᷑:
¶ At ſi dices vellez bene facere. vellẽ eſſe
mundus in cõſciẽtia vellẽ abſtinere a pec
catis.ſed neqᷓo. Noli frater dicere nequeo
ſz nolo.Certe potes.ſed nõ vis iuuarete.
Quomõ iuuare: Pꝛĩo fugiẽdo ociũ.fugi
endo malũ conſoꝛtiũ.deniq; oꝛãdo ⁊ con
uertẽdo te ad aliquẽ ſanctoꝝ.ſpecialit᷑ ad
illam ſanctarũ ſanctã. pcutiendo pectꝰexẽ

plo Hieronimi ⁊ dicẽdo.ſanctavirgo vir
ginu oꝛa/ꝓ me.adiuua me. mitte auxiliuʒ

refugieti ad te. Deniq; exeplo anthonij et
hilariõis adoleſcentũ increpa diabolũ in

ipᷣa temptatõe tua q̃ſi pñtem.⁊ dic ei.Pfi

de te ⁊ de temptatõe tua miſer diabole Ec
ceego nõ obedio tibi ¶ Plurime ſunt ta
les doctrine ꝓ mundicia cubilis ꝓpꝛie cõ
ſciẽtie ſeruanda.inter q̃s poſuimꝰ bonaʒ
ſocietatẽ magiſtri ⁊ ſocioꝝ ⁊ famuloꝝ.oc
cupatõem in bono ſtudio ⁊ oꝛoe.Fatiga
bo vos nõ amplius o pueri. Sit tandeʒ
noſtri finis ſermonis in oꝛatõe ad deum
⁊ ſanctos ſanctasq; omnes. vt taliter pa⸗
remus hic cubilia conſciẽtiarũ noſtraruzʒ
in mundicia.mollicieꝛ quite per grãm.q
eoꝛum conſoꝛtes effecti exultemus ⁊ lete⸗
mur in eiſdem cubilibus noſtris per glo⸗

riam. Amen. (Finis.

33

ita ectũ igitconſciẽtie tue cur nõ ſimili

.2*

BGermo factus in ſolennitate

eadem feſtiuitate/ de omibus ſanctis per

thema. Beati qui lugent quoniã ipſi cõ⸗/

ſolabuntux.

—

cöoſolabũtur Math. v. ſen/
tentialxucæ.vi:et in euan⸗
elio pꝛeſentis celebꝛitatis.
„ os de beato luctu ⁊ cõ⸗
ſolatõ nelocuturi in hodierna celebꝛitate
ſanctoꝛũ illoꝛum a quoꝛũ oculis abſterſit

deus omnẽ lachꝛymã:itavt nõ ſit ampli⸗
us ibi luctus neq; clamoꝛ.Ze reginã in⸗
clitam ciuitatis hmõi ſanctoꝛũ deq̃ glo/

rioſa dicta ſunt/matrẽ inſuper illius qui

eſt deus totius cõſolatõis inuocabimus

pꝛo gratia qua egemus impetrãda dicen⸗

tes. ue Maria gratia plena. 2c. Bea⸗

ti qui lugent quoniã ipſi conſolabũtur.

Scribit᷑vbi dictũ eſt. Pꝛopoſita hac cele
ſti ſtupendaq; ſentẽtia/inſonãte hãc grã⸗

di tonitruo ex oꝛe diuinitatis in ſublimi

monte eccłie/audierunt q;plurimi altiſo
nam huiꝰ extraneiſſime ⁊ a ſapiẽtibꝰmun
di hactenus abſcondite doctrine tubam.
Et quidẽ in omnẽterrã exiuit ſonus eoꝝ
Auditam vero/non omes equa mẽtevno
q; iudicio cõpꝛobarunt.nimirũ quot ca⸗
pita/tot ſententie/⁊ fides/ dei donũ eſt ne
quis gloꝛiet᷑. Audierũt eam om̃es ex om̃i
natõe que ſub celo eſt quoꝛũ plurimis ni
hil pꝛofuit auditus/non innixus fidei vt
apoſtolus loqͥtur.ſed in depꝛeſſioꝛes ſue

inſfidelitatis tenebꝛas demerſi ſunt. Hi

ſunt pagani/idolatre et iudei perfidi/qui
quoniã foꝛis ſunt ⁊ cõſurdeſcunt noſtris
vocibus / nihil ad nos / eos deſerat ſermo
noſter: ad xpianegpirigak. Dicatq; Bea
ti qui lugent⁊c. ce autẽ apertis me⸗
ditatõnis mee oculis/intueri videoꝛ ple⸗
nas etiã xpᷣianoꝛum om̃es aures hac ſen⸗
tentia diuina. Quis enĩ eſt xpᷣianus/ cui
hoc euangeliũ in ecclia nõ ſonuerit. Ver⸗
bum hoc nihilominꝰ ad mentales aures
ſuas introꝛſus nõ equa pꝛofunditate ⁊ te
naci appꝛobatõne reponitur. ¶ Pars eſt
hominũ ſimpliciũ abſq; eruditõne ⁊ lite
ris/quos ſola autoꝛitas in hac fide ſtabi⸗
lit/nec vltra quicquã vel q̃rere vel intelli⸗
gere ſtudent/ moꝛem diſcipuloꝛũ pitha⸗
goꝛe in hoc tenẽtes.Satis hñt ſcire quo
niã magiſter hoc dixit. magiſter chꝛiſtus

Germo einſdez in

Eati qui lugent/quoniã ipi

.

Beati qui lugent quoniã ipſi cõſolabũt

Apud tales/nõ ratiõibus ſed autoꝛitati⸗
bus ⁊ exemplis agẽdum arbitroꝛ/quibꝰ

ſufficiet inſinuare quoniã ſancti ſancteq;

om̃es quoꝛũ hodie celebꝛitas agitur/ad

conſolatõem ꝑ luctum tranſierunt/patri

arche/ pꝛophete/apoſtoli/martires/cõfeſ⸗/
ſoꝛes/⁊ virgines.Quid iſtos dinumero/
quãdo ⁊ ipᷣm caput omniũ xp[ʒ pati opoꝛ
tuit et ſic intrare in gloꝛiam. Hos ego ad
hiſtoꝛias et legendas ſanctoꝛũ.ad vitas
patrum/ad oꝛiginalia doctoꝛũ luctũ col⸗
laudantia/iudico remittẽdos. ¶ Altera
pars eſt xpᷣianoꝛũ ſimilr ſimpliciũ et nul⸗
lius eruditiõis litteratoꝛie.qui tamẽ pꝛo
cõſuetudine ⁊ gratia/ exercitatos habent
ſenſus ad hãc doctrina cupientes ex inti⸗
mis anime pꝛecoꝛdijs.qui expientia do⸗
ctrice ſentiũt ⁊ pꝛeguſtãt hoc donũ celeſte
et toto coꝛdis aſſenſu/ toto mẽtis iubilo

eunt in hanc ſentẽtiam Beati qͥ lugent?ꝛc

Tales ſunt in ſchola deuotõis/doctrina

affectõnis edocte ꝑſone.quibꝰlachꝛyma⸗

bilis iugitereſt hec vallis lachꝛymarũ: qͥ
dicũt cum pſalmiſta Renuit cõſolari ani⸗
ma mea.memoꝛ fui dei ⁊ delectatus ſum.
Et rurſum delectãter dicunt cum eodem.
Scõm multitudinẽ doloꝛũ meoꝝ in coꝛ

de meolcõſolatõnes tue letificauerũt ani

mã meam.Quemadmodũ dixiſſe legitur
beatus Bernardꝰ. Multi vident cruces

noſtras.qui nõ attendũt conſolatões no

ſtras.Et apoſtolꝰdixit.Quaſi triſtes ſem
per autẽ gaudẽtes. Apud iſtos quos vn/

ctio docet.quos exꝑientia erudit.ĩpoꝛtu

nũ nimis ne dicã temerariũ cenſeri debe
ret ſi aperirem os ad docendũ.a quibo vti
nã mererer erudiri¶ Alios pᷣterea cõſide
ro ex xpᷣianis ĩflatos ſapiẽtia nõ q de ſur
ſum eſt ſobꝛia ⁊ pudica.ſʒ tenena aĩali et
diabolica⁊ carnali.vitã pecudũ eligẽtes⸗

q fere nihil de hoĩe pᷣter figurã retinet. in

tus ferrea ſunt oĩa Ipſi dũ has beatitudi
nes auribus recipiũt.animã intrinſecus
ſurdã habent. aut ita pꝛo egritudine pec
catoꝛum miſerabilitercõturbatam/ ꝙ di
cunt opere etſi nõ foꝛſan oꝛe. Durus eſt
hic ſermo ⁊ quis poteſt euʒ audire: Nem

pe ſapientia terrena diuitijs inhiat. Pꝛo

pterea nõ bdeatos ſed infeliciſſimos plane
pauperes pꝛedicat. Sapientia diaboli⸗
ca eſt ſuperbia indignans et auſtera. Ip⸗

ſa beatos mites quomodo iudicaret/et

hotisn
miisn
ſodisſtos
üta
P ob
vobeltd
offibus
erhltiütae
norumpon

ohe feinat

oringiu
Hinaſegoen⸗
partuen
nöfuni⸗
ingeniic
Collutriun
donubuuus
deſcuncoo
factobhis
Mnsnerc
ine Crni
boccſßfen
Unr aponi
ftnon
dunaiti
nll
nugnus
ſedamni
Oolaneue
ſenanann
Ginvo perg
glinteligi
doanineyen
Doctmten
Doeronet
nori enee
Cngegen
ciemusine
parin ſig
ciciuseni
um mag
phos pol
ſgorepun
oir ni

ſanctomu

45

cſhhpi⸗
hunim non potiusviles ⁊ abiectos: Sapientia do luctus / conſolatio triptita erit ſermo⸗
dguſd⸗ animalis tota illecebꝛis vacat/ducit ĩ bo nis noſtri fabꝛica.quia ſuper quelibet ex
iſnonn nis dies ſuos / cuius vox eſt ſapientie.ij. termis edificiũ noſtre ratiocinatiõis fun
Sgnnra riguũ ⁊ cuʒ tedio eſt tempus vite noſtre dabit᷑ ⁊ excreſcet. Dicemꝰ quoq; bꝛeuiꝰ q;
Cun en Talibus obſecro quando ꝑſuaſum eſſet tanta res expoſtulat.quoniã in ſcholaſti⸗
n⸗ eos beatos eſſe qͥ lugent ⁊ nõ miſerabilio c exercitio ⁊ in verbo ad populũ/latioꝛi
ditunn, res om̃ibus homini& Quãobꝛem iſtud ſexrmone ſuꝑ hoc deo ꝓpiciãte tractabimꝰ
PPnigne perditũ ⁊ cecum genꝰxpᷣianoꝛum. ⁊ xpᷣia⸗ Rimã exoꝛſurus fabꝛicaʒ in hoc Q
cgonk noꝛum nomine/non xpᷣianoꝛum cõuerſa nomie beatitudo/recogito ꝙ oẽs
ian tione relinquam/ taneᷓ indiſciplinabi⸗ qui de beatitudine hominis/phi
Ulnctiign lest imꝑſuaſibiles ad banc clauſaʒ eis di loſophica rõne ꝑſcrutati ſunt. conſtitue⸗
.(Anm uinã lectõem. Beati qui lugẽt ⁊c. ¶ Su⸗/ runt eã in contẽplatioe pꝛime caule /ſicut
lcüien pereſt ad extremũ aliud Leilus boĩm/qu penipatetice ſchole inſtitutoꝛ Areſtotiles
ninnigt nõ ſunt idiote vt pꝛimi ſed luminibtam docuit.pꝛimo ⁊.x.eth. ¶ Aut poſuerunt
nehen ingenij q; conſciẽtie eruditõnis ſciẽtifite eam in virtute vel bono honeſto. ⁊ in vi
ZB colluſtrãtur. Qui et ſi nondũ guſtauerüt uendo cõſe entan ee rõni ⁊ nature. In qua
gennn do⸗ donũ huius btiĩtudis velut illi ſimplices ſentẽtia ſchola ſtoicoꝛũ ⁊ quoꝛundã acha
wictcr deſecundo oꝛdine.attamẽ eoꝛũ vita alie, demicoꝝ concoꝛdat ¶ Aut deinceps col
is ibi⸗ na eſt ab his vitijs quib obſtinate coꝛru locauerut eam in adeptõe bon ivniuerſa⸗
Aumt ptos mox eſſe diximus illos de tertio oꝛ⸗ lis ſeꝑati.queadmodũ Olato. ſuiq; ſecta⸗
8dachin dine. Credũt inſuꝑ vt tandẽ intelligant / toꝛes ¶ Aut poſtremo dixerũt beatitudi
uchen boc eſt / vſuppoſita religiõe philoſoppan nem hois eſſe animivoluptatẽ ſeu tranqͥl
tynniz tur / quonia pſuaſum habẽt niſi cedide lam pace/ cuius fuiſſe videt Epicurusiil/
lnin ritis non intelligetis. Od notauit Polato lecuius Seneca crebꝛe ci ſumma vene/
nnoin. dum ait in Thimeo. Sumendũ eiſe c; one meminit in epiſtolis NHam Epi
naten pendiũ exqedulitate Iſtos tales (qualii curus alter quiſquis ille fuit.? Ariſtippꝰ
wrn magnus eſt hic numerꝰ.) nũcallodnd os et Sardinapalus ⁊ ſoꝛdidꝰ Machome⸗
rnc eſſe decreuimus/qͥb nõ ſolã dicentis au⸗ tus qui in coꝛpoꝛeis voluptatibo huma⸗
et⸗ toꝛitatẽ que tamen abunde ſatis eſſet/ſeld nam beatitudinẽ detrudere conati ſunt.
eeyfur rõem certam ⁊ philoſophicã afferre conſni Ipſi certe nõ philoſophi nec inter phos
ntues dimus/per quã iam nõ ſolum credãt/ ſed annumerãdi ſunt.ſed poꝛci vocãdi ſunt/⸗
des etiã intelligat huius mirande ſublimiſq; q2 beatitudinẽ nõ hoiĩs ſed pecoꝛis deſcri
niſrsſen doctrine veritatẽ. Beati qui lugent ⁊c. pſerunt Illi ſimilra phica ratõne pꝛocul
lros Hoc faciemꝰ.(ſi quidẽ ꝑmiſerit deus) ad abſcedũt ⁊ ab eadẽ validiſſime ↄfutant᷑ qͥ
wſer dae noꝛi certe eloquẽtia/ ſed parivarietate. et vniuerſalr bonũ aliquod tale foꝛtuitum
acnihni (vnde gloꝛioꝛ in domino maioꝛi fide fĩa fragile ⁊ caducũ.hominiꝓ beatuudie ſta
nnſt ciemus inquã:tum ad cõſolatiõeʒ noſtrã tuerunt.Quippe bis om̃ibus ad votum
inöͦidein quatinꝰfides in intelligẽtiã migrans/lu⸗ fiuentibus.reperire eſt hmõi hoĩem:non
mnulit cidius emicet/tum ad cõcludendum lins dicam nõ beatũ.ſed plane nequiſſimũ.et
Cic itn uam magniloquã eoꝛũ qui ſe dici ppilo ſupꝛa beluinꝗ ſeueritatẽ vel feritatẽ.nocẽ
itmniin ſophos volunt nec ſunt.quoniã dũ a re di malignitate ꝑuerſum. Deniq; hec oĩa
pbeniwdi ligione putant ſecernere phiam/vtrumq; foꝛtune bona.etſi decoꝛẽ ⁊ oꝛnatum quẽ
nndens perdũt.qui verbũ diuine noſtre fidei/cõ dDam extrinſecũ felicitatis humane.pnita⸗
nuepet munibus verboꝛũ panniculis inuoluu re⁊ ꝑficere dicant᷑ab Areſtoti.ipſa tameę
*“ vel faſtidiũt ob ſimplicitate(ſicut eisvDide ad componendũ veꝝ ⁊ extrinſecum hoĩs
Dumsck tur)ruſticam ⁊ anilem vt q̃ lugere vel ſle/⸗ bonũ.nullatenꝰexigunt᷑. Notauit hoc ille
e re iubeat/vł de opinabili fallacitate crimi qui ex incendio vꝛbis fugiens. om̃ia ſua
bigt e nãtur / nõ capientes / quo pacto exluctu/ ſecum fene dixit ¶ Bec igit᷑ in ſumma eſt
mvohen ſuum gignat᷑ contrarium quod eſt cõſola phantium de homis beatitudine quedã
iuditl tio/nec ꝑinde concipiũt.beatos ⁊ cõſola / partita traditio. In cõtemplatiõe pꝛime
ſen, tos eſſe lugẽtes ( Et quoniã tres collati cauſe.in honeſtovel virtute.in bono ſexa
diane ſunt in themate termini pꝛicipales btĩtu to. In animi voluptate ſeu conſolatõne

Bermo factus in ſolennitate

Quartũ apparens varietas(ſi nõ me falꝰ

lit iudiciũ)iu vna cõnectit᷑ cũ conceptio⸗

ne ſeu dignitate per ſe nota/quam Areſto

tiles lucidius expoſuit/ꝙ beatitudo ho/⸗
minis ſita eſt in cõiunctõe optime poten
tie humane cũ optimo obiecto ſuo. Vir⸗

tus enim rei cuiuſſibet ⁊ ſuà quedã beati

tudo vt penes ſummũ quod in ea eſt qͥn⸗
tificetur neceſſe eſt/ quẽadmodũ beatitu/⸗
do oculi eſſet eius cõiunctio cum ſumme
pulcro ſibi pꝛopoꝛtionabiliter oblato At
nota qualis eſt optima potẽtia humana
niſi ratio.qua ſola/pꝛeſtãtioꝛ eſt homo ce

teris animalibo O biectũ pꝛeterea optimũ

quale aliud aſſignabit᷑q; ipe deus gloꝛio
ſus/cuius ratio capax eſt.⁊ quo nihil ma
ius a ratione poteſt intelligi. Quare ma⸗

nifeſtũ eſt/ qᷓ; eleuare Areſtotiles beatitu⸗

dinem hominis eſſe pꝛobauit cõtempla⸗
tionẽ pꝛime cauſe.Conſfoꝛmiter ad illud

Auguſtini dictum. Viſio eſt tota merces

fundatũ videlicet in verbo xpᷣi. Hec eſtvi⸗
ta eterna vt cognoſcãt te verũ deũ ⁊c̃. In⸗
telligimus vero contemplatiõem nõ nu⸗
dam cogitatõeʒ de deo ſed cognitiõem cũ
amore⸗Alios ui ſi dilectõem a cognitõne
ſeꝑaueris/non iã ibi contẽplatio/ tã dicẽ
da eſt q; curioſa quedã inueſtigatio / aut
cogitatio vaga fructu carens atq; ſenſu/q̃
les habuerunt quos inculpat apoſtolus

cognouiſſe deum ⁊ eum nõ ſicut deũ glo⸗

rificaſſe/pꝛopterea euanuiſſe in cogitatõ⸗
nibus ſuis.Ecce vanitatẽ cogitationum
ſi gloꝛificatõ ſecludatur.⁊ datos fuiſſe in
repꝛobũ ſenſum/ quales multos flemus
noſtris tempoꝛibus ¶ CPoꝛro locutõnes
ceteroꝝ phoꝛuʒ/quanq; diuerſo calle ver
boꝛũ incederent/in eandem iudicio meo
ſententie finem cõueniunt. Nam bonum

ſepatum quod plato poſuit/cuiꝰ adeptio

ne beati dicimur ⁊ ſumꝰ.nihil aliud a deo

poteſt intelligi qð adipiſcimur cogitãdo

et amando hic in enigmate ⁊ inchoatõne
quadã imꝑfecta. tandẽ facie ad faciẽ ple⸗

nitudine cõſummata. Rurſus ſi ſtoicoꝛũ

etachademicoꝛũ epicuri pᷣnominati po
ſitionẽ reſoluamꝰ/inueniemꝰ ꝙ nulla vir⸗
tus eſt/nulla honeſtas ſpecioſioꝛ nullavi
ma plus cõſentanea nature atq; ratiõi. ſed
nec aliqua oꝑatio voluptuoſioꝛ eſt. aut ſi
verbũ voluptatis nimis molle iudicatur
nulla delecrabilioꝛ/ qᷓ; ſit oꝑatio optime
potentie homĩs coniũgens eam cũ opti⸗

W
sõ

mo obiecto ſuo quod eſt deꝰ/hoc vero fit

dum ipſum ratio cognoſcit et cognoſcẽs

amat/ ⁊ in cognito nntoche tanq;; in fi/

ne ſuo ⁊ centro qͥetatur. ¶ Ecce habetis

omnẽ de beatitudiĩe philoſophica ꝑſcru⸗

tatiõem/que ſuꝑ vno cardine voluitur et
vnitur. ad cuiꝰnoticiã.chꝛiſtiana religio.

compẽdioſa fidei traditõne ducit.qð effi

cere philoſophica diſputatiovix lõgo cir
cuitu quaſi palpando ⁊ innitendo valuit
nec ꝑfecte tamen valuit nec ſtabiliter nec
ſincere.Hic pᷣclariſſime dictũ eſt ab apło

ꝙ quia mũdus in dei ſapientia deũ nõ co
gnouit ſupple cognitõe que ꝑ dilectöòem

opatur. Et intellige ꝙ hic apoſtolus ſᷣm
diſcipulũ eius dioniſiũ/philoſophiã ap

Rellarde ſapientiã immo ⁊ reuelatiösem.
eus inquit reuelauit eis Placuit ei per

ſtulticiã pꝛedicatõis.hoc eſt per compen⸗
dium credulitatis ſaluos facere credẽtes.
Non ꝙ philoſophia inutilis aut falſa ſit

quippe que eſt dei ſapiẽtia ⁊ reuelatio.nõ

ꝙvere religioni aduerſa.nõ ꝙ in articulo
quocũq; cõtraria ſicutvelle demõſtrare p

poſitũ eſt.ſed quia hoies bono dono ma⸗

le et temerarie vſi ſunt⁊ alia ratõe.vt ad fe

licitatis beatitudinẽ ſine ratõnatiõe ſine

fluitatõe ipſos etiã ſimplices⁊ idiotas ve
nire liceret fidei pede fulcitos.Deniq; ne

nis carnis.

tinatis.quadruplici etiã ↄſideratõe iſtar

nar laerd ſudenlbaree habem?

¶ Pꝛima conſideratõ. Quia dei ↄgnitõ
perfecta nequit haberi per ſenſus ſolos.
Alioquin bꝛutga eſſent dei capacia. ſi nr̃e

beatitudinis eſſe volumus participes vt
a ſenſibiliho ad ſpiritualia ↄuertemur./ne
ceſſe eſt. ¶ Iſtud eſt inter Platonis do⸗

gmata pꝛecipuũ.aduertẽduʒ eſſe ſcʒ a ſen
ſibus faciem noſtre mentis. Omnia niſi
ad ſenſum referre.eſt pꝛopꝛium pecoꝛis⸗
et certiſſimum veritati inueniende affert
detrimẽtum Huius ſententie pluries me
minit.Cicero Et Auguſti.ex ea pulcerri
mum illug volumen de vera religione cõ
e CAnumnn itaq; noſtram intelle⸗
xerunt Philoſophi factam eſſe / velut in
oꝛizonte duoꝛum mundoꝛum. ſpiritua⸗
lis/ et coꝛpoꝛalis. Cuius facies dum ad

gloꝛiaret᷑ ante deum ſtulta pᷣſumptio om⸗

is pꝛo pꝛimo fun

damẽto poſitꝭ. ⁊ viua veritatꝭ calce agglu

Monlin
ehlin
undenimn
uln cogil
neni⸗culd
eidos.
hungnchne
nenmzdeh
nir S
ſtananons.
ſogſanblt
negitabi⸗
gainhoch
wigpnndn
bancaodn
toſenſeni
Vorufi
nlarppen
enginno
cifennn;

munchad

puinelun
Perenun.
femus
cordah⸗
luerobſ.
ſpperpo⸗
Miteu.
enon
tun On
ſeſuntaput
cntenon⸗
Cgitanonii
nopndiagce
Ehbancᷣ
rnsnonun
noc aan
denoſtna
paſſionän
cendumen
na conſige
nomnevde
inn. h⸗
Aetotelen
behnurqu
wufalnei
facnmäbe
mumlne

Uengonn
ftablligt
ücſtabn
nuadei die
Nepdlcgen
Poſtoluof

biocppüg

1uclnöen.
Autahe
kmranden
Nrecrdet
lsautfalſaſ
Anrncgtoni
öginamal⸗
Ednäfrm
onodonomn
möeradt⸗
nmnueſne
Niciotnore
denge
umptioomnt

ofon⸗

Gcdceagg
eratöeiſn
ſens hinn,
niadei Cin
rſennos
Cpncn iit
gponayes 1
ennone
rnsdor
neſehhſe
5Onmi di
nuumpeons
rplunsene
agalin
ntisone
ſrum ncle

cſeNun

un. Piin
Nesnn

””MMſ

mnun
Wiinun

coꝛpoꝛalia conuertit/fit quodãmodo craſ

ſioꝛ nubilioꝛ ⁊ hebetioꝛ ad intuendũ cele/
ſtia. ⁊ depꝛimit terrena inhabitatio / ſenſuz
multa cogitantẽ inquit vnus ex phis he/
bꝛeoꝛũ.cui confoꝛmis eſt ſermo poete.vi.
Eneidos.Lerreneq; hebetãt artus moꝛi/

bundaq; membꝛa. Poeticũ eciam inuolu

mentuz de hauſtu lethei ffuminis/ad hoc

tendit. ¶ Scõda conſideratio. Pꝛeſuppo/

ſita rationis aggrauatõne ꝑ peccatũ/auer

ſio a ſenſibilibꝰ ad ſpũalia cogitanda/fieri

nequit/abſq; luctu ſeu triſticia. Haud ma

gna in hoc loco ratiocinatione opꝰ exiſtit.
vbi quotidiana exꝑientia/plusq; ſatis eſt
banc eloquit᷑ veritatẽ. Quippe/moꝛtifica
tio ſenſualitatis / pugna vitioꝝ/virtutum
victoꝛia:fugere voluptares:vriſticias eqni

miter ꝑpetuet ſimilia hamane militie ſti/

pendia nõne luctũ ſuũ / ſaltem ab initio ſe
cũ ferunt: Feruntvtiq;. Attamen ſine iſtis
nunq; ad ſyncerum ⁊ puriſſimũ veritatis
pꝛime lumẽ ſe canderemꝰ. nunq; ſurſum ra

peremur. ⁊ illicrapti ſtaremꝰ.nec reſpõde/

remus veraciter hoꝛtanti eccleſie ſurſum
coꝛdaihabemus ad dominũ. Quãdo ⁊ q̃
liter obſecro foꝛti cõtritione leuaremꝰnos
ſuper nos.dum iniquitas ſuper talentum

plũbi ſedens/nos in ima depꝛimit. inſtar
poete moꝛe ſiſiphi.dum cõquerimur cum
ꝓpheca.Quoniã iniquitates mee ſuꝑgreſ/
ſe ſunt caput meũ ⁊c. Dũ poſtremo multi

tudine noxioꝛũ deſiderioꝛũ ⁊ volitantiuʒ
cogitationũ inſtabiliate/ acies noſtre mẽ
tis vndiq; confundit᷑impedit᷑ turbatur?

Ethanc Areſto.quãq; ſue oꝛiginis igna /

rus notauitvbi dixit aliquid eſſe in nobis
quod aduerſat᷑rationi.pterea tractaturꝰ

de noſtra beatitudine ipſe de luctuoſuate

paſſionũ moderãda pervirtutes/pꝛiug do
cendum eſſe neceſſario indicauit. ¶ Ter/
tia conſideratio. Beatitudo noſtra eſt de
numero delectabiliſſimoꝛũ.ĩmo delectabi
liſſima. Hocipſum dicere ratio compulit
Areſtotelem pꝛimo et.x.Ethicoꝛum.Ha/
bebatur quoq; pꝛo oꝛaculo apud veteres

vt infra latius docetur. In ſanctis pꝛopte

rea quoꝛũ hodie celebꝛitas agiiur experiè‚
tia multiplex illud certum facit. Quod in
ſuper ſub altiſſimis conſiderationibo ⁊ ſa/
pientum allegationibus / initium ſumme
communis de virtutibus/ manuducit.
Quarta conſideratio. Veram ⁊ plenaʒ

conſolationem / ſicut nec veram beatitudi

—

ſanctouum

nem/vita humana pꝛius habere non po/

teſt abſq; luctu. Perſpicuum eſt hoc ſeui

ex pᷣmiſſis. Pꝛopterea licet iam non ſoluƷz
credere ſed enam intelligere. Quoniã bea
ti qui lugent ⁊c. Et hec de pꝛima radice.ex
qua/terminꝰ iſte beatitudo/germinat hãc
veritatis ſegetem /beatos et conſolatos eſ⸗
ſe lugentes. ððð
AVUge pergamus vltra ad ſecundã
noſtre oꝛationis fabꝛicam. quam
Nfundabit terminus iſte luctus.At
tamen ne perpendicularem noſtri edificij
regulam conturbet equiuocatõnis irrenuu
laritas.deſcribendũ eſt quid eſt luctus qd
conſolatio. Naʒ inuenietur luctus malus
nihil ad beatitudinem conferens nec affe
rens conſolationẽ que bona ſit. Hoc ſen/
ſit qui dixit.Triſticia ſeculi/moꝛtem ope-
ratur. Cum pꝛius dixiſſet. Lriſticia que
ſm deum eſt penitentiam in ſalutem ſtabi

lem operatur.ſecunda ad Choꝛinth.vij.

¶ Luctus ⁊ conſolatio ſub vna acceptio
ne generali due paſſiones ſunt ille due cõ/
trarie quas aliter nominamus doloꝛem ?
gaudium.que complectuntur in ſuo gene
ris ſinu paſſiones omnes reliquas enume
ratas a phᷣo ſecundo Ethicoꝛum.⁊ ſecun/
do rbetoꝛice. et a poeta.vi. Eneidos.et ab
alijs alibi. Conſequuntur autem paſſio/
nes iſte due luctus et conſolatio vel doloꝛ
et gaudium ad duas rationes obiectalis
generalis et extremas.Quarum vna eſtvt
boni conuenientis.et altera mali diſcon/
uenientis. eſcribitur hic luctus hoc
modo ſumptuis. Luctus eſt vitalis ani/
me motus/ſurgens ex appꝛehenſione ob/⸗
lecti vt diſconueniens eſt.Cuius effectus
eſt (pꝛeſertim ſi ſit in ſenſu)cõſtrictio.qui/
dam bhoꝛroꝛ et fuga et reniſus. Eſt autem
ratio diſconuenientie / diſpꝛopoꝛtio leſiua
armonie et vnitatis debite.Elucidationẽ
harum deſcriptionũ cum deductioneom/
nium paſſionum ad has duas/querat cui
libuerit.ij. Ethi.et rhetoꝛice cum notatis
per inellta. dA Demde quia tripliciter
dicitur bonum pꝛo delectabili.pꝛo vtili.⁊
pꝛo honeſto.Ei ſimiliter malum ex oppo
ſito.pꝛo triſtabili.pꝛo nociuo et pꝛo inho
neſto. Poſſemus confoꝛmiter ad has ra/
tiones obiectales boni et mali / multipli/
care ſermonem de luctu et conſolatione ꝓ/
ut conſurgunt mediate vel immediate / ex
appꝛehenſione boni et honeſti ver mali

45

Bermo factus in ſolemnitate

ſinhoneſti. boc dupliciter in actu vel ĩ ha
bitu. Hoc quippe modo luctus ⁊ conſola

tio/ꝓpꝛie ſunt aie rationalis⁊ ad ſenſualita

tem nõ niſi oꝛdinate ad rationẽ ſpectant

ſicut nec obiectales honeſti ⁊ inhboneſti ra

tiones. ¶ Dicamusigit ꝙ luctus in ꝓpo/
ſio ⁊ ꝓut dicit᷑ beatitudo nõ quidẽ foꝛma
liter ſed qꝛ ↄmunicat beatitudinẽ hicĩvia

vel quia ducit ad eam. habet ſic deſcribi p
habitu. Qucteſt habitꝰanime gratioſus /

quo inclinat᷑ fugere ⁊ hoꝛrere obiectũ/ſub
ratione mali inhoneſti ⁊ diſconuenientis
aAppꝛehẽſum.Appꝛehẽditur vero obiectũ
vt inhoneſtum tripliciter. aut foꝛmaliter ⁊

ſic eſt defoꝛmitas.aut ſecũdo cõſecutiue q

eſt effectus culpe ⁊ reliquie eius.ſicut rea/

tus pene ⁊ macula ⁊ offenſa.aut tertio oc
caſionatiue.quia ad culpaʒ inductiuũ eſt.

aut vt ab honeſtate diſtractiuuz. vt noxie
temptationes ⁊ rebelliones ſenſualitatis.

nio aũt diſcõueniẽtie inhoneſte/eſt vio
latio modi ſpeciei ⁊ oꝛdinis.vel nũeri põ/
deris ⁊ menſure.vel vnitatis ſpẽi ⁊ bonita
tis in libero arbitrio vt arbitriũ eſt. io⸗
lentat inſuꝑ modus ⁊ meſura ⁊ vnitas in

libero arbitrio.duʒ ipᷣm non inſeqn it᷑mo/
tionẽ dei vt efficiens eſt. Uiolentat᷑ſpẽs⁊
numerus.dũ non ↄfoꝛmat᷑ cauſe ſue exem
plari. Violentat᷑aũt pondus ⁊ oꝛdo ⁊ bo
nitas. dum nõ inſequit᷑ motione ſue cauſe
finalis. Per oppoſitũ ſumit᷑ ratio cõueni/
entie honeſti. Daret delathar conſo/
lationem. Conſolatio ꝓ habitu eſt habitꝰ

anime quo indlinatamplecti quodãmo/

do ⁊ vnue ſibi obiectum ſub ratione boni
honeſti ⁊ cõueniẽtis appꝛehenſum.Et di
citur ſimiliter honeſtuʒ tripliciter.vel foꝛ/
maliter vel cõſecutiuevel efficiẽter ⁊ diſpo

ſitiue. Has deſcriptiones neq; fingimꝰne
qᷓ; ſola fide ſupponimus.Quoniã ex phi/
loſophica traditõne fundata in his q̃ nos
docet exꝑientia poſſunt elici vallariq;.Ex
quiboquid ſit luctus ꝓ actu.quid conſola
tio actualis liquidũ eſt. Nam luctus ⁊ co/
ſolatõ actuales ſunt vitales motus animi

in talibe habitibe pꝛocedentes.

acto et oꝛdinato

bocdeſcriptionũ fundamẽto ſupaddamꝰ2
quaſdã literales conſiderationes. ¶Pꝛi

ma conſideratio eſt iſta. Luctus qualem
deſcripſimus eſt conſolationis inductiuꝰ

Ita ꝙ qui lugent eo ipſo conſolant᷑ vt ve

rum ſit ad litteram. Triſticia veſtra verte,
tur in gaudium. Habemus mediũ in omn /

ni demonſtratione efficaciſſimum diffini
tionem ſcilicet ad hoc oſtendendum. Om
nis quippe appꝛehenſio obiecti vt hone/
m eſt ⁊ cõueniens / eſt conſolatoꝛia. ſed
appꝛehenſio huius lucius eſt honeſti ap/

atoꝛia. Maioꝛe pꝛeſuppoſita ex diffinitõ

ne. minoꝛem facile eſt deducere ex q;pluri⸗/

mis conditionibo honeſtis luctui attribu/
tis. Luctus quippe iuſtus eſt et deo acce⸗
ptus/tanq; reddens deo quod ſuũ eſt. vel

dum punit peccata in ſe et in alijs deo odi

oſa.vel ab offenſarũ diuinarum reliquijs

aut occaſionibꝰ/liberari deſiderat. ¶ De
cunda conſideratio. Non eſt inopinabile
Fm eãdem animã ſimul ⁊ ̃m idem/diuer/
ſis tamen reſpectib lugere ⁊ conſolari in/
ſtar xpᷣi. Si enĩ concedimus animã ſimul
Urelligere recte ⁊ reflexe/ et de iudicio ſuo
foꝛmidole
vigdetur repugnantia q; de luctu actuali tã
ᷓ; de obiecto/ſimul habeaturactualis cõ/
ſolatio. Nec aliquid apparet obſtare niſi
wꝙꝙ motus hoꝛum actuũ ſunt ad cõtrarios
effectus. vnus ad fugam. alius ad ꝓſecu/

loſo certitudinaliter iudicare/ nõ

tionem. vnus ad dilatationem coꝛdis.aliꝰ
ad conſtrictionem. Sed hoc vltimuz de
luctu et conſolatione/in ſenſualibus verũ

eſt ita ſe habere.in ſpiritualibus foꝛte non

eque.Cuius rei ſatis videntur expientiaʒ
dediſſe ſanctoꝛũ plurimi/quoꝛũ vita cum

in luctu cõtinuo eſſet. facies tamen ſerena

et iocunda et inter medias lacrimas mira

leti hominis ſuauitate ⁊ tranquillitate re-

ſperſa fulgebat vt in Wartino. Dat exem
plum climacus de puero ſimul flente ⁊ cla

reridente.Et venerabilis Richardus tra

dit in eodem homine ↄtemplatiuo / ſimul

eſſe raptũ mentis ad diuina exemplo moy

ſi poſiti intra caliginem in monte/⁊ ſimul
fieri rebellionẽ in ſenſu moꝛe idolatrantiũ

in valle. Ad boc poteſt trahi illud de enea

Mens immota manet. lachꝛime voluun/

tur inanes. ¶ Vel dicamus. vt omnis ca/

lũnie tollat᷑occaſio.qꝙ luctus ⁊ conſolatio

eandem animã tanta celeritate alternatim
innicem afficiũt/quantã diſcernere nõ va
lemus.Et ↄſequẽter ponet᷑ motus coꝛdis

quaſi tremulus ⁊ mixtus ex conſtrictione
et dilatatione. foꝛte ſimilis motui cãpane

dum tremit. ⁊ coꝛde cithare dnz reſonat. et

pꝛehenſio ⁊ conuenientis. ergo eſt conſo⸗

ronis/gn
nfle
loumto
greiubens
eſoudi

ſcan. D
lesqusin
pienteg d
lonroaig
iendol
ſneswel

¹ Cna

Med
Cdensad
fentäpen
ohe
lovehon
odern
orlblho⸗
andenut
peunowe

fruddomni

Illuenit
nunyrviue
iin ſi
diigudf
quecoſigen

Neinduce
monisne⸗
byos mol
Legnur⸗
co eego

hnſan,

hllnons⸗
Cnnusde
Oina Bo⸗

ſhhinhof
inn

ſtzipln

Etſnliͤe
atm
ſkappl
Musdeln

chnen,
A
mänhon,
ſanugl
luii
nn
cöhr
M
kerdenee
ſnückn
lalisdentn
Wumtclians
ſan
küwpinbie
nendin,
nleiin⸗
mimiſmel
Nigidoſno
riudicne n

cngni .

raonglsch⸗
wobttarenti
1 Acönanos
lus ad ſn
mrdg
camuz de
glibus veni
s ſorenon⸗
mrerpiene;

nüptaan
tamenſereau
cimgsmin

nqtulluaen
ino. Daan
mulſeneren
Pichrousnn
ampom
nmnetinnl
EidNamnnn
Augdeenes

nineprolgu,

Mommsc/

gtonſolo

ealtemann
mereno
otnscls
notuicp
Nrznhonus

optabilioꝛ/qᷓ; multũ pꝛoſpera.
dem deduxit certa ratione Boetius. Et ſa
pientis vox affirmat dicentis Melius eſt
iread domũ luctus qᷓ; ad domũ conuiuij:
In ülla eni finis cunctoꝝ admonetf homi
num vt viuens cogitet quid futurũ ſit. Et
rurſum. Riſum putaui erroꝛem ⁊ gaudio
dirxi quid fruſtra decipis:

mniũ ſanctouum 45

ita mirabilis armonia fit in coꝛde noſtro
ex hac mutua percuſſione luctus ⁊ conſo/
lationis/ qualem armoniam explicare ſi /
cut difficile eſt ita experiri facile. Hũctre⸗

moꝛem notabat exhoꝛtatio ꝓphetica exul/

tare iubens deo cũ tremoꝛe. Exultatio qp

pe ſola dilatãdo facile euaneſceret. ſi luctꝰ
repꝛimens nõ induceret hunc tremoꝛem.
Quo tremoꝛe tandẽ exercitata anima/mo

re alaude volitando cantantis/cadit in fe
licem ſpaſmũ.et in illam extaſim rapitvbi
dicat cũ ſilentio Bonũ eſt hic nos eſſe. Et
lllud. n ace in id ipᷣm doꝛmiã ⁊ requie/

eniq; per dicta/ elucent verita/
tes quas inopinabiles rident carnaliter ſa
pientes.dũ aplłs pꝛecipit eſſe ſicut triſtes.
ſemꝑ aũt gaudentes.Et ꝓpha.ſᷣm multitu
dinem doloꝝ meoꝝ in coꝛde meo cõſola/

tiones tue letificauerunt animam meam.

¶ Zertia conſideratio. Aduerſitates coꝛ⸗/
poꝛales /⁊ luctus ſenſuales/trahũt de ꝑ ac
cidens ad luctum bonũ.Exſe enĩ indiffe/
rentiã habent ad honeſtũ vel inboneſtum

Ita pſperitates ⁊ vana gaudia.exoppoſi /
to vehementer impediũt. ꝓpterea foꝛtuna
mogerate aduerſa ſecurioꝛ eſt erraut

Hec qu

d fruß 3: Wà5 ſi omnia
que cõſiderationẽ noſtrã infoꝛmãt de lau/

de tribulationis/⁊ pꝛoſperitatis deceptio

ne inducere voluero /non dico partem ſer/

monis nec ſermones integros/imo necli/

bꝛos multos ad hocſuffecturos eſſe ſcio.
Legatur Chꝛit.in ſuo de ↄpũctione coꝛ/

dis. Gꝛegoꝛius in moꝛalib.Guilbelmus
ariſienf᷑.in ſuo devirtutibus de laude tri
Patauionio pauꝑtatis. Et cõpilatio illa
commũis de virtutibo et vicijs pꝛoꝛſus et

optima. Bonauentura in ſtimulo cõſcien
tie et alij plures. Et in hac cõſideratione
ſtabiliri poſſent omnes beatitudines euã
gelij bpodierni.⸗Aeri eun noſtra hec

tercia et vltima. Emer ſit ↄſiliũ Platonis

et ſimiliũ vt aſſidua eſſʒ moꝛtis meditatio.
¶ Quarta conſideratio Etſi in beatis nõ

erit amplius luctus neq; clamoꝛ.ſed nce

vllus doloꝛ.tamẽ pꝛo bacvalle miſerie ille

lugent quoniam ipᷣi con
tandem ſumpta ſint ex ſcòᷣa radice/in hoc
termino luctus adherente.
Ro tertia et poſtrema edificij no/

*

S

regulariter qui beatioꝛ eſt / eſt luctu bono
plenioꝛ. Conſideratio iſta ab Auguſtino
ponitur in ſuo de ciuitate dei. Et adeo ve/
ra eſt; nullus vnq; tantum luxit quantũ
chꝛiſtus caput noſtrum et benedictus in

ſecula. Hõ quidem pꝛo ſuoꝛum ſed ꝓ no/

ſtroꝛum appꝛehenſione peccatoꝛum.etiaʒ
ab inſtanti ſue conceptionis gloꝛioſe vt j
dam tradunt. Ita luxit Maria. Ita pau/
lus. Ita petrus ⁊ ceteri innumeri/poſt ple

nam et certam ſuoꝛum peccatoꝛum remiſ/⸗
ſionem. Itaq; iſta tria ſe hic per commu/

nicationem quandam amplectuntur. bea
titudo.luctus.conſolatio.Et ex oppoſito
dag conſiderationem noſtram inferre licet

illos eſſe hominum miſerrimos eta beati
tudine remotiſſimos pꝛo hac vita/qui vel
ex elatione vel ex vana cõſolatione vol pec

catoꝛum nimia obduratione/lugere fugi/

E norrenn deſbicunt. Joltur benn qui
0

ſtri ſtructura conſũmanda in hoc
teurmino conſolatio/ repetere non

ratione boni honeſti et conuenientis ap/

pꝛůehenſum. Conſolatio autem actualis/

eſt vitalis et mulcebꝛis motus anime / ex
tali habitu et inclinatõne conſurgens.Ec
ce ꝙ duo concurrunt ad integritatem bo/

ne conſolatõnis.appꝛehenſio potentie co

gnitiue.et ratio obiectalis honeſti et con/
uenientis. ¶ Et quoniam potẽtia que ap

pꝛehendit ſi ſit indiſpoſita et ab armonian
debite pꝛopoꝛtionis diſeraſiata / faciliter
decipitur in iudicio.aut quandoq; nihil

ſentit. opoꝛtet omnino noſtram cogniti/
uam ratõnalem bene diſpoſitam eſſe / ſi be
ne per eam querimus appꝛehendere/et in

obiecto conuenientis honeſtatis conſola

ri. Exemplum a ſenſualitate ſumamus.

Da febꝛicitãti vinũ/illud amaricabit lin /

guam eius. Oſtende lippo lumen gratiſſi
mum / ille cõturbabitur. Exulceratum pal
a leniter.tamen non delectationẽ ſed do/
oꝛem acerrimũ inferes.Odoꝛes ſuauiſſi/
mos nõ ſentit reumaticus. Surdaſtris ñ
eſt delectamẽto voxcanoꝛa/ dulcisq; ſym/
phonia Hõ ſecus eſtimandũ eſt * Enuto

labuntur. Hec

pigeat quid eſt conſolatio. Conſolatio eſt
habitus anime quo inclinatur amplecti
quodammodo et vnire ſibi obiectum.ſub

2

Bermo factus in ſolennitate

anime interioꝛibo. Quid me reſpicis quid

admiraris ſi ratõni ſuos quinq; ſenſus eẽ
dixi. Nõne eſt in ea viſus ſpiritualis quo
cernitur pulcritudo decoꝛ et candoꝛ lucis
illius eterne cuius lumen ſignatum eſt ſu/

per nos:. Quo viſu videre nonne ſe dicit

apls.Nunc ꝑ ſpeculum ⁊ in enigmate.tũc
autem facie ad ſacie:? Eſt auditus ſpũalis

quo ꝑcipitur ſumma armonia veritatis.
De qua ꝓpheta ait.Audiã quid loquatur
in medñs. Eſt pꝛeterea guſtus ad quẽ in

uitabat idem ꝓpheta.Guſtate ⁊ videte ⁊c.
Eſt inſuper tactus ſpũalis.alioquin non
dixiſſet ſpõſa ſponſo in canticis ¶eua eiꝰ
ſub capite meo ⁊ dextera eius amplexabi/
tur me ⁊ oſculetur me oſculo oꝛis ſui. De/

niq; olfactũ eſſe in ratione ꝓbat voxeiuſ/

dem ſponſe ad ſponſuʒ. Trahe me poſtte.
curremus in odoꝛem vngentoꝝ tuoꝛum.
¶ Nos vero cogitationes et motiones et

ſenſatõnes huiꝰquintuplicis ſenſus/radi

cate in vno libero arbitrio hominis / ſoliti

ſumus appellare noĩe viſionis.vt videqd
ſonet.quid ledit.Et ſ̃ᷣm hoc ꝓpꝛie ⁊ integre

