lã ⁊ gre roꝛẽ penitꝰexiccãtes.afferẽtes ĩſuꝑ
ſecũ illã maledictõeʒ Abacuch.iij.ſcriptà.
nõ erit germẽ ĩ vineis.Nihil itaq; altũ nil
magnificuʒ nil celeſte cogitare pñt qͥ fidei
ſpei ⁊ cgritatis artis vicul.⁊ firmis retina
cul nõ iherẽt.ſʒ trenis toto põdere incũbẽ
tes ad oĩa vicia ꝓcliui dilabũt᷑ Hocẽ qð ĩ
beſtias hoĩes vertit.⁊ rõis obiũdit aciẽ ita
vt hõ totꝰbꝛutal effectꝰ.ſaꝑe nõ poſſit cele
ſtia ſʒ ĩ oẽ nefas atʒ facinꝰipellit᷑. Nãvbi
iecta fide regt iòrãtiavbi deſꝑatõ ppeilocũ
tenet vbi cupiditati cedit caritas cupidi⸗
tas ĩſtimulat.irãtia excecat.⁊ deſꝑatõ pᷣci
pitat. ¶ Loͤge alit iſignis ille vinee cultoꝛ
paulꝰ Scio ĩqͥt cui credidi ⁊ certꝰſũ qꝛ po
tẽs ẽ depoſitũ meũ fᷣuare ĩ illũ diẽ iuſtꝰ iu⸗
dex ecce ligaturã eiꝰcũ fide ⁊ ſpe.ij.ad tim̃.
i. Et ad Ro.viij. Cert ſuʒ eĩ qꝛ neq; moꝛs
neq; vita neq; ãgeli ⁊c.⁊ ſeqͥt᷑neq; creatura
alia nos ſeꝑabit a caritate ðᷣi.ecce tenaciſſi

mũ canitai ãplexũ. Hũcimitemur ſũmo

pr̃ifa.aio ꝓmpto ꝑeamꝰ. valeat apud nos
tãiũdẽ dei iuſſio.qniũ apð impꝛobos ne⸗

arhünc⸗
fſotaröe
Cliron
Nridäbor
niſtdis
ſaitbn
dire
donitui
09 les
ſiümipfn
keglici
niciſi
Aun
gür

n

linne

N
ſnen

mn

4

Cuurſ.
nai
Auobßiet
aſe
szunnt
Zange
ſegſon
gang

bllpte
—
Wmoulnn
vongiechh
glomyinei
miſin
ue rl
anſſimnt
Gegendn
ficück
oonpl
kochenn
mnmüiore
ehegesagb
Pitpotnd
wecunoſin
liuuns bine
ſismecul/
tersiſie
ijſanpti.
chalünil
putqfiei
rmisrenna
arineibe
Hocecdl
iditmcen
öpoſiuen
tün
iſeſi
inchei
mihal
eecllto:
igpo
eiunſpu⸗
adtin.
qmons
PCeatunt

ctengalt
.

punſind
pronc
nobeol⸗

quiſſmaꝝ cupiditatſi pñtimperia. Nãſi

eos mittit auaricia/ ilico ꝑgũt.ſi ambitio.
diclit / ecce aſſumus.ſi luxuria pᷣſto.ſi gula/

nõ differũt. ſi inuidia detractio ira/i audi⸗
tu ſolo auris obediũt.⁊ fidelis xpᷣian deũ
mittentẽ ⁊ vocãtẽ nõ audiet.diſſimulabit

obſurdeſcet.⁊ excitari non poterit: Abſit.

Nihil ẽ qð cupiditas ſuos pati fuos ſñi
ciat.famẽ.ſitĩi.frigoꝛa.ſeuiciã celi.aeriſq;

intẽperiẽ.ignominias. ꝓbꝛa.cõtumelias.
duriſſima deniq; ſuitute humeros pᷣmit.
ſarcinas auget:ĩ ferrũ.ĩ ignes.ĩ ꝑicula oĩa
neqter impellut. Et tñ apð cupidos h̊ pa/
ti/ludꝰ?: vt gloꝛiũculã ahquã.aut fedã de⸗
lectatiũculã adipiſcãt᷑.ſiue vt aliqnto opu
lẽtioꝛes fiãt.imo certe vt egẽtioꝛes.vt ĩglo

rij ⁊ cuciãdi ꝑpetuo remaneãt. Cur chari

tas id ipᷣm efficere nõ poterit qð tã leuiter

põt cupiditas: Id qð mũdꝰ/cur deꝰnõ po
terit? ¶ Certe bona tm̃mõ ⁊ integra aſſit
volũtas.Oꝑet᷑ iuuenis ↄſtanter qͥdẽ ⁊ ꝑſe

uerãter.ne Hancla peicipin infamis dede

rit finis.Et ne(vt Oꝛacius ait)atrũ. Deſi
nat ĩ piſcẽ mulier foꝛmoſa ſuꝑne Oꝑet᷑ fer

uẽter ſenex:⁊ inſtar ꝑegrini/diei iacturã ce

lerioꝛi curſu currẽtis opi bono tot iſiſtat.
Ponat᷑ añ oculos pᷣmiũ pollicẽtis.minã/⸗
tis terroꝛ ⁊ oimp qba humana moꝛtalitas
toꝛquet᷑atq; cruciat/inaniſſima ⁊ vento ſi
millimavanitas. Nemo miſſionẽ ſuã ſper
nat ſim0Raĩaduertat quẽadmodũ vox illa/gra

tiã notat pᷣcipuã Diſit illos ĩ vineã ſuam

Vbi nota bñ ad pᷣdicta/ſũmi pr̃iffamiliaſ

mirãdã bonitaté. Hã ſalubꝛit nos diriges

thel ãt babitaculũ dei interpᷣtat᷑. Ecce ſalu
bꝛis directio. Sũmi pr̃iſtamilias grataʒ
bonitatẽ.q̃ ſingłarit ẽ eligẽs illos.ſ.opari
os Elegit rex ſalomõ oꝑarios de om̃i iſra
hel.iij. reg. v. Ecce ſinglaris electio. Tertõ
ſũmi pr̃iſfamilias magnã curialitatẽ q̃ ꝗ
te ẽ alliciẽs ĩ vineã ſuã. Vocabit vir.ſ.xpᷣs
amicũ ſuũ.i.xpᷣianũ ſubtꝰ vineã ſuã.ʒach.
iij. Alia realis boꝝ triũ ↄcoꝛdia/habet᷑ad
KR& viij. vbi apls ait.qᷓs pᷣſci.hos ⁊ pᷣde.⁊c̃

Pinita igitur ſecun

ga orone tertiã ſubiungo qᷓ eſt de vinea ſa

71 dedecoꝝ nomẽ ẽ̃.⁊ floꝛẽtẽ ei

ientie vt eam diligamus.
AUiſqͥs adeſt qͥ celeſtẽ beatãq; vitã
in terra qrit/⁊ moꝛes pꝛiſcos i
is

mutare.ſapie vineã petat ⁊ pᷣtergũ milſi

terrenaꝝ curaꝝ vꝛbib/ eiuſcẽ ſe cultui de

uoueat. RHulla oblectatõ maioꝛ. ſed nec
purioꝛvlla exercitatõ aut fructuoſioꝛ.aut

viro generoſo ac libero dignioꝛ eẽ põt.nõ
munꝰ vlliũ pene grãdiꝰab imobili deo hoi
bůdatũ E/qᷓ; ꝙ ĩ hãc eos vineã initũ ⁊ ĩgrei
ſuʒ pᷣſtat cuiꝰculturã pᷣpoſuit ſapiẽs ſedibꝰ
⁊ regnis. Sãcte id qͥdẽ.cũ ipᷣamet ſacre ſa
piẽtie vitis / oblatũ ſibi regnũ ↄtepſeritvñ
Judic.ix. ¶ Cocuta ſũt ligna ad vitẽ im/
pera nobis. Que rñdit- Nuũqͥd poſſuʒ deſe

rere vinũ meũ.qð letificat deũ ⁊ hoĩes.⁊ ĩ

ter ligna cetera ↄmoueri. Magnifica pꝛi/

ſus mſio. Sʒz qo ẽ vinũ h qð letificat deũ
et hoĩes . Sane inrelligẽtia ſpũal ſacre ſcri
pture.qꝛ ſcriptura cũ ꝑ toꝛcular vehemẽtꝭ
ſtudij ↄpꝛimit᷑ ⁊ ↄſtrigit᷑vino multiplicis

intelligẽtie ſpũal exuberat.qð letificat deũ
nã feruẽs inde deuotõ oꝛit᷑.qᷓ inebꝛiatꝰdeꝰ
exhilareſcit ⁊ liberał efficit.adeo vt iſtarre
gis aſſueri/ipᷣi beſter q̃ aie deuote typũ ge/
rit qͥcqͥd petierit ilico ſe daturnʒ polliceat᷑.
Heſter.iij. Letiſicatvᷣo hoĩes ob doctrinã
ſalutiferãq; bibũt.obliuiſcunt᷑ egeſtat ſue
et pauꝑtatis vt notat᷑ puer.iij. Bibito enĩ

modeſte h̊ vino/toti terris deſpectis / i celũ

rapiũt᷑ leticie. Alia cã ẽ.nã ſpũalis aĩie moꝛ

bos atq; vulnera/vinũ H̊ doctrine ſãcte cu
rat.qũo ſanaſſe legit᷑ ꝑ vini ſuꝑinfuſioneʒ
ſamaritanũ hoĩeʒ qͥ deſcẽdẽs de hierlim in

hiericho incidit ĩ latrones Luẽ x. Hoc vi
nũ ẽ ſyncerũ ſubtile ac tꝑatiſſimũ.qð ipᷣaʒ
dñni ſabaotb/ vineã / eccliaʒ. l.hacten? aluit
et q̊ potata ac nutrita/ĩ tãtũ adeo roburvi
tẽq; pᷣcelſã excreuit magnitudie.Hãc vine
amviri oli eccliaſtici ſolã colebãt.hãc ama

bãt.ĩ bac exercebãt Sʒ heu ãqlit ⁊ q̊ muta
ta rerũ facies.q;aduerſo ſidere.ĩmo q;puer
ſo ſcelereĩ ↄriũ vſa ſũt olia Que dudũ ſola

viris ſũmis ĩ honoꝛe erat.nũc ab hoĩm in

fimis habet᷑ ↄtẽptui.⁊ iam apð nõnullos
(qs magnꝰ ille e celo deꝰ male pdat i fame
loꝛẽtẽ e odoꝛẽ quẽ⸗
admodũ venenitfera aĩalia ferre nequeũt ⁊
raros eiꝰcultoꝛes nidẽt ⁊ i fabuloſũ ſuũver
tůᷣt iocũ.Cur ita:Eo ſcʒ ꝙ nudi ac ĩopes

eis videãt᷑.nec ĩfames diuitias hũt/malis

artib/ frauge dolo rapiaq; ↄq ſitasꝙ ĩſuꝑ
bñficijs carẽt q̃ taliũ ĩpoꝛtunitas.ne dica

ingdigniſſima ꝑuerſitas / ſurripit ⁊ extoꝛq̃t

Hincvinea ipa ſapie raris colonis excolit
¶ At vo crebrimis viticoł mũdane acdia
bolice ſapie vites freqᷓntant᷑ ⁊ obſtrepũt.ꝗͥ
rüvinũ groſſũ ẽ rudeidigeſtũ ac turbulẽtũ

—
3

1

Bermo factus dominica

et optimꝰilloꝝ effectuũ opifex. de quiby.ij.

Eſdre.iij.habet᷑ ꝙ vinũ ſeducit mẽteʒ ⁊ H

per erroꝛc.oĩa ꝑ talẽta facit loqͥ ꝑ pᷣumptõ
nẽ.⁊ nõ meminerũt hoĩes cũ biberint ami
ciciã neq; fraternitatẽ.ob inſatiabilẽ aua⸗
ricie cupiditatẽ.ſumere facit gladios litiũ
ſuſcitat tumult? diſceptationũ.turbat ocu
los rõnis bleſa reddit oꝛa ꝑ doloſum fictũ
q; medaciũ,efferaciſſimasq; libidines gi⸗
gnit ⁊ nihil eſt qð ſꝑnere.qð audere.qð at
tentare nõ iubeat.inter hec currũt tpᷣs ſuũ
lucri ſpe turpiſſimi.¶ Sed qͥd opꝰẽ tene
ras.moꝛdaci radereferꝛo auriculasvt Sa
tyricꝰ ait: Hec antiq̃ iam q̃rela ẽ ⁊ nõ tam
exaggerãda verbis/ q; ab omnipotẽti deo
ſeueriſſime vlciſcẽda. Idcirco ad vineã ſa
pientie redeamꝰ q̃ nil pulcriꝰ ſol vidit.nil
creauit natura venuſtiꝰ.nil qð ecclłie recto
ribo magis ↄgruat.vſq;adeo vt pᷣcipiat eis
Petrus apls ꝙ ſint parati ſp ad ſatiffacti
onem omni poſcẽti eos rõeʒ de ea q̃ eſt in
eis fide.i.Pe.iij. Illud infimis ↄſiliũ eſt.
pꝛelatis aũt neceſſariũ ad ſalutẽ pᷣceptum.

Ouãti ſunt qͥ facere illud ſciant exraritate
grc ſolos hoc ſcire ↄtingit/ꝑpẽ-

di põt.
nea hec ſua bgua eã idcirco putare ⁊ ex
purgare neceſſe ẽ. Habet ſarmẽta falſitatũ
ac hereſuʒz/q̃ falce veritatis reſcidere ↄueiĩt

et iuſtis ↄcremare incẽdijs.Eiuſmodi ſar

mẽta myſtice ſunt illa ꝗ Paulꝰ naufragio
liberat?apud mitilenã inſulã ↄgregauit/⁊
in ignẽ miſit.ex qbe ꝓceſſit vipera que ſuã
arripuit manũ.ſed in pirã illeſus eã excuſ⸗
ſit.pʒ Act.vlti. Vetꝰ hec hiſtoꝛia ſi ad tpᷣs
pñs referat᷑/inueniemꝰ viperã hãc eſſe illũ
iurũ trãſfugã/nõ niſi in malo notiſſimũ.
cuiꝰnomen nõ ſit in oꝛe hoĩm.qͥ vt vipera
ſolet ꝓpꝛiã nuꝑ in matrẽ.imo ⁊ in mf̃es ec⸗
cleſiã.vnitatẽ.pacẽ.acoꝛdinẽ ſuũ ſeuire pᷣ
ſumpſit.⁊ qͥ ex aridis erroꝝ ſuoꝝ ſarmẽtis
egreſſus pauli manib inheſit.dũ ad eiꝰdi

cta impꝛobo moꝛſu pẽdere.dũq; in ipſum
ſui erroꝛis virus reijcere ſatagit dicẽs.aut

paulũ male dixiſſe aut ſe bene. Sʒo eaͤſſi

me reꝝ arbiter ecce ſarmenta merito reciſa

acamputata. Cur ignis deeſt: Ecce ſuper
fſua vitis. cur ceſſant incẽdia: Quouſq; vi
pera pauli manibo neqͥ ter pẽdẽs / q̃uſq; ex

cuſſa ñ decidis: Sʒ decides volẽs aut no

lẽs niſi falloꝛ in rogũ pᷣcipitaberis tꝑalem
vel eternũ. Ibite liquẽs.niſi redeas ad vl
terioꝛa ꝓgredioꝛ. Ita obfuãduʒ ẽ circa

abet vero(vt vites cetere vvi /

vineã bãc ſapĩe.ne ĩ eã iaciãtur extrema et

adulterina qᷓrũdã ſciaꝝ ſemia / iuxta deip⸗
ceptũ Deu. xxij. Vinea inqt altero ſemie
nõ ſemĩet̃᷑ uãdeqʒ ſunt ⁊ explodẽde

aranee.q̃ ipi minerue(quã ſapie deam fin⸗
gut)ideo inuiſe acodioſe ferũt/ꝙ ĩ ſubtiliſ
ſimoꝝ ſed fragiliũ filoꝝ ↄtexione/ ſeipſas
euiſcerãt. Debẽt aũt ſolida eẽ ⁊ foꝛtia ſapi
entie documẽta.nec taʒ caſſe ſubtilitati qᷓ
plane veritati deſeruiẽtia. Nec ob aliud eĩ
CLatho magnꝰ/expelli voluit ab vꝛbe car⸗
neadẽ/q; ꝙ ſophiſtice ſubtilitati plꝰeq̃ de⸗
dit / veritatẽ aut obuoluere aut offuſcare

videret᷑. Et talia quanq; opoſa ſint ⁊ diffi
cultatis plurimũ habẽtia.nõ ideo ſcrutari
2ueit in tata tꝑis egeſtate/cũ alie tot occu⸗

patões ſe offerãt tractari dignioꝛes. Mul

tꝗ oꝑaʒ dedit/q Homeri iliada/ tã renui ĩ

mẽbꝛana ⁊ exigua lr̃a ſcripſit/vt in nucis
ꝑue nucleo totã includeret. Itẽ callicrates
duũ in magnitudĩe ꝓpꝛia ex eboꝛe foꝛmicas
effigiat Nec minꝰmirmichꝛides qͥ q̃drigã
eburneã adeo ꝑuaʒ fabꝛicauit/ vt a muſce
alis tegeret᷑. ⁊ nauim quã apicula pinꝰ ab⸗
ſcõderet.Eſto hec admirãda ſint.inutilia
tñ ſũt.nec modeſti hoĩeʒ ingenij detẽtura.
Pleqͥdẽ ꝓdeſſe qᷓ; admiran ſtudẽdũ ẽ. Et
iſta ſtudere curet.qͥ ſapiĩe vineã colendãiſu
ſceperit.vt nec inutiliũ ſupuacuoꝝ ꝑſcru

obtũdat ingenij.¶ Sũmope ad extremũ
relegãde ſũt diſcurſatões ⁊ deſideria mẽtis

tatõe fruſtra iBümore⸗ acumẽ ſui

vaga. Imitãdꝰqʒ in hoc ẽ iudas qͥ vt legit

Beñ.xlix. Alligauit aſinã ſuã ad vitẽ. Aſi

na nr̃a/caro nr̃aẽ: aut aĩalis appetitꝰ he⸗/

bes inersq;. Que aſina/ad ſapie vitẽ colli
gat᷑. ꝑ prupta. ꝑ inculta ve petroſa ⁊ aſpa
malaꝝ cupidinũ deuia nõ linquit̃euaga⸗
ri.nec ſeſſoꝛẽ ſuũ qui ẽ ſpũs nr/q̃ non licet
inuehit aut impellit. ¶ Bac aũt aſella/foꝛ
tibo diſcipline vinculis aſtricta ⁊ domita⸗

liber ſpũs ſe intrat/ſe ſpectat.⁊ ſuedignita

tis ↄſcius/aſſurgit alacer.leues ↄtẽplatio⸗
nis alas aptat.⁊ cãdidiſſimis bonoꝝ affe
ctuũ plumis induit᷑.aera pᷣteruolat.⁊ exal

to exoſas terras deſpiciens/ ſidereos petit

rractꝰ. ⁊ ſupᷣmũ celi verticẽ ſcandit.ibi glo⸗
rioſum mundi conditoꝛem redemptoꝛẽq;

ſuum/ac ethereos incolas videt/⸗ admirat᷑
ſtupet. ⁊ eoꝛũ familiariſſima collocutione

recreat᷑. ¶ Iſti nãq; ſunt vt Oʒias(qui vi

dẽs deũ interpᷣtat᷑quivineas ſuas habuit

in montibi.ĩmo in ſublimioꝛi monnbus

höteneno⸗
gcillins
m rumen
furfßwen
gunnbons.
frfugl
tgnon
goiran⸗
Poner
litnecon
befin
nnig
yeſnocve
leao⸗
enuch
thngeu
Hoo acins
onnicoli.
(pesgazs

o. Nüp

nagsmod
nitinanih
engimp
NE
ritholisa⸗

necfid

llug rait
hnonuper
nlgcbe
mnittene
muteſan
ſginrag
eumnlitllo
Aapie
nn
liafnte
ſünni
feccpn
oparos,

toſnn
Aletoroeag
nats P
mmmi
Nhgnas
ialiones
neſamies
werci
Namnſe
aupinc
nt nmia
ndarenue⸗
nitif
icolnaiſiu
ar .n

cnmne ſni

gameni
Sqn
Aiie A

eynicgli
oſat
uikang
inl
ranig
lngi
hlno⸗
naff
tat
mwoett
tibigo
nptoreqh
aumint
oantofe
ſoſhin
gshebor
ponnbus

In ſeptuageſima

omnibo celo. pꝛout habet᷑ ſcoͤi Paralipo

xxvi.Edocetur ibidẽ pleniſſime ipᷣe ſpiri/
tus de vinee ſue cultura.quid inſerenduz.
quid ve reſcindendũ eſt.et quid mercedis

recipiendũ.¶ Introducit᷑ interim in cel⸗
lam charitatis vinariã ⁊ vino deuotionis
potatur quo inebꝛiatus iam ſe nõ capit in
ſe. Viuit nanq; vbi totus amoꝛ ſuus eſt.

Vbi aũt amoꝛ / ibi ⁊ coꝛ.vbi vero coꝛ/ibi

vitam eſſe neceſſe eſt. Oð ille tertiũ in celũ

raptus innuens. Noſtra inquit cõuernſatꝰ
in celis eſt. Hoc de viris ſapientie deditis

maxime dictũ crediderim. ¶ Interea apð
ipᷣm ſpiritũ omnis moꝛtaliũ ſubit obliuio

nõ terrenoꝝ cura ſurrepit.Et ſi verbis ri /
gidi illius Ipoliti apud tragedicũ Sene

cam vtimur / nõ illũ amare mentis inflam
mat furoꝛ.non aura populi ⁊ vulgus infi⸗

dum bonis.nõ peſtilens inuidia in mate/

ria nõ fragilis fauoꝛ.non ille regno ſeruit.
aut regno imminens vanos honoꝛes ſe⸗/
quitur.aut fluxas opes.ſpei metusq; liber
non ſcelera populoſas inter vꝛbes ſua no⸗

uit.nec omnis ↄſcius ſtrepitus pauet aut

verba fingit mille aut querit tegidures co

luimnis.ſed rurevacuo potit᷑ ⁊ aperto ethe

re modo cuierat.Ethera ac lucem petit ⁊
teſte celo viuit. ¶.

.

bos aditus regum/ durasq; foꝛes expers

ſomni colit.ac nullo fine beatas cõponit
opes gazis inhians ⁊ congeſto pauper in
Aauro. Illũ populi fauoꝛ attonitũ.fluctuq;
magis mobile vulgus aura tumidum vol

nit inani h̊ clamoſi rabioſa foꝛi iurgia vẽ
dens impꝛobo iras ⁊ verba locat.Hec ille

¶ Hon poterãt duplicis vite.terrene ⁊ ſpi
ritualis/aduerſi moꝛes deſcribi pꝛopꝛius
a vero totum ad
illud redit/qð de ſecũdarũ vinearũ cultoꝛi
bus / nuper expᷣſſum eſt.quoꝛũ ibi ſunt mũ
dani ac beſtiales viri.quos in vineã ſuam
mittit terrena ac diabolica ſapientia. Pꝛi
mi autẽ ſunt ſpnñales homines.quos vera
ſapientia que chꝛiſtus eſt / elegit ꝑ gratiaz
et miſit illos in vineã ſuã.que fuerunt ver
ba a pꝛincipio pꝛopoſita. Abi coꝛreſpon
denterad dicta cernere licet ꝙ ipᷣa ſapien⸗

ſed nec fidelius dici.

tia/artis doctos conſpectat.auctoꝛitatem
ſũminiſtrat.qꝛ miſit ũlos.Hec inertes nõ

receptat.laboꝛatoꝛes puros optat illos

oꝑarios. Sibi ſoli nõ laboꝛat ſed ſingu⸗

elo viuit. ¶ Ouãdiſpar ⁊ q;diſſilis
hec vita dlicni⸗ idem Seneca manl⸗
nit tragedia patet Act.ij. Ille inquit ſu½ dita qui vitis vera 58
xps ꝗò eſt bũdictus in ſecula ſeculoꝝ Amẽ

Begquitur ſermo

de conceptione beate virginis qui aſcribi

los pᷣdicare regnũ dei Math.x. Ad miſſio

nem auctoꝛitas refert᷑ ad pᷣdicationẽ vero

los curat in vineã ſuã. De pꝛimo miſit il⸗

ſcientia.⁊ ideʒ habet MHath.iij.⁊ Luce.i⸗

inceſſanter oꝑare cõtra ignauiã.Et Ecci.

xxiiij.inquit ipᷣa ſapientia. Qui operãẽtur
in me.nõ peccabunt Ecce puritatẽ. IJdeo

Hieronymꝰ Ama ſcientiã ſcripturarum⁊
carnis vitia nõ amabis. Pꝛo tertio Ecẽ̃.

xrxxiij· ait ihs filius ſyrach. Quas qui vin
demiat repleui toꝛcular.quoniaʒ nõ mihi

ſoli laboꝛaui ſed omnibo exquirẽtibo diſci

plinã. Pꝛo tribo ſimul in typo foꝛtis mu⸗
lier habet᷑ puer.vlti.De fructu manuũ ſua

rũ plantauit vineã. In plantatione notat᷑

ars ⁊ doctrina.In fructu manuũ/operatõ

beata. In vinea vbertas opulenta. Vt ei

tribuat᷑ ilud Can.vij. Ubera tua ſicut bo

trus vinee ⁊ guttur vinũ optimũ. ¶ In H
oꝛationis huiꝰ?tertie finẽ ſtatuo. Nũc autẽ

libet ijſſdem verbis quib rhetoꝛicaʒ ſuam

Areſto.finit /collationem termĩare. Itaq;
dixi.audiſtis.tenetis.iudicate.Dixi ſed ru

diter. Audiſtis benigniter. Tenete fideli

Et iudicate ſalubꝛiter.vt certã veſtramvo

cationẽ faciatis.i.Pe.i.⁊ ſitis iugiter ſicut

vitis abũdans in laterib domus domini a

vt deniq; vobis ꝓpinet vinũ eterne iocun⸗

ditatis.ille qui vitis vera ẽ dñs noſter ihßs

tur eidẽ cãcellario.ſed ſuus eẽ no apparet.

Pia pulcra es amica mea. et

Mgf i mei venerãdi et pr̃es

riã plenã gra.ſic habeo iuocare.aue virgo

fons gre.tota groſa.tota hulcm ſecle dgo
oſa.

qʒ foꝛmoſa. ſola ſine ſcabie maclaq;/r

Tota pulcra es ⁊c. Ogfi mei reuerẽdi

dũ q̃ro mẽtalit᷑ huiꝰ vᷣbi gloſã reꝑio beatã
virginẽ apð deũ hoĩeʒ creatã foꝛmoſa.Nã

in ſupᷣmo cardĩe.quõdã ſub imagĩie fuit fe
ſtũ celebꝛatũ. Cũ multo ſolennio.ꝗto ↄtu
bernio. qð laudat cetꝰ vatũ. Scãdũt ex h̊ᷣ
nebla.vgies ſine macla. fuit feſtũ diſputa

tum. Concluſum eſt ⁊ terminatũ.q ami⸗
ca regi data.tota pulcra eſt creata.nunq;
quoq; maculata. ſic fuit ſententiatum.

macula nõ eſt in te Can.iuj.

dilectiſſimi / vt gra almi ſpũſ⸗
ſãcti ĩ nos velit redũdare ma2g

R

Bermo factus in die

Ecce magiſtri mei q;ᷓ feſtiuitas ſolẽnis
q; grata q; pennis. tota pulcra Quedã lis
Pe dilecta.ſuꝑ re nunq; neglecta qꝛ ami.
ca mea.Reſpoſio q; gaudioſa ⁊ ſentẽtia qᷓ;
famoſamacula nõ eſt in te.¶ Juxta h̊ tria
noſtra cõſideratio.tractatu triplici eſt par
tita. Pꝛimus tractatus dicet feſtiuitatem

tam ſolẽnem.tam gratã tam ꝑennẽ. Juxta

pꝛimũ tota pulcra. Secũdus tractatꝰ do⸗
cet de lite ſuꝑ dilecta.’ſuꝑ re nunq; neglecta

iuxta ſcm amica mea.CTertius tractatus

dicet reſponſionẽ gaudioſam ad ſententiã
tam famoſam.macula nõ eſt inte.
Aantũ ad pꝛimũ tractatuʒ noſtre

conſiderationis que notat feſtiui

— tatem ſolẽneʒ ⁊c̃. Eſt magiſtri mei

euote ſpeculandũ / fuiſſe feſtũ ſolenne de
quo /ꝓpheta zach.vltimo loquit᷑ in hec ver

ba Percutiet domin?omnes gentes q̃ nõ

aſcendũt ad celebꝛandũ feſtũ tabernaculo

rum. In quo feſto. Pꝛimo tabernaculum

ſtellare dat mundo ſolennium. Scdo.ta⸗

bernaculũ ſolare dat mũdo ſolacinʒ. Ter⸗

tio.tabernaculũ regale dat mũdo ſpectacu
tum.Quarto.tabernaculum diuinale dat
mundo ſcrutiniũ. ¶ Pꝛimo nanq; marie
caro in hoc feſto fuit vt ſtella foꝛmata.Ec⸗
ce pꝛimũ tabernaculũ. Scðo in hocfeſto
marie anima vt ſol creata Ecceſcðʒ taber
naculũ.Lertio in hoc feſto fuit maria to⸗
ta ſuꝑ naturã dotata Ecce tertiũ taberna⸗
culum. Quarto in hoc feſto ſuit maria to⸗
ta ex gratijs vallata Ecce quartũ taberna⸗
culum. bor nempe feſto in ſupꝛemo
cardine ſub imagine celebꝛato.viſus ẽ oliĩ
rex ille de quo Hieremie.iiij. Quis non ti
mebit te o rex gentiũ.tuũ eſt eni decus in/⸗
ter cunctos ſapientes gentiũ ⁊ in vniuer⸗
ſis regnis eoꝝ.nullus eſt ſimilis tibi.Hic
rex altiſſimus viſus eſt olim foꝛmare ſibi
tabernaculũ ſcʒ marie carnem/in mũdicia
ſtellari Numeri.xxiiij. Viſus eſt ſibi foꝛ⸗

mare tabernaculũ.ſ.marie carnem.ſinelã⸗

guoꝛe locali ꝓuer.vlti. Viſus eſt ſibi foꝛ/
mare tabernaculũ ſcʒ marie canmnem ſine le
ge carnali Aug.in ſermone. ¶ Ad hãc ne⸗

pe viſionẽ conſidero huiꝰ vie tres ſapien⸗

tes in ſpiritu eleuatos. ¶ Ecce pꝛimus de

lege nature Balaam filius beoꝛ in quãdãa

viſionẽ eleuatus vidit mulierẽ ſᷣm carnem
foꝛmari in mundicia ſtellari.Oꝛieturin 4 t
ſtella ex Jacob et conſurget virga de iſra⸗
hel.ſ.maria ſᷣm carnẽ.patet Numeri.xxiiij

cũ ibi notatis. Poſt bec de lege ſcripta

ſapientiſſimꝰſalomon in quãdã viſionem

umaginaniã eleuatus. vidit peul muliereʒ
foꝛtẽ. Mariã ſe; fᷣm carnẽ foꝛmari. ſed foꝛ
titudo ⁊ decoꝛ indumentũ eius.ſ.carnis ſi
nelãguoꝛe nature ꝓuer.vlt. Poſt hec de le
ge gratie beatus Aug.in quoddam lumẽ

viuificũ elauatus / vidit matrẽ dei foꝛmari

ſm carnem/ ꝓrupit in hec verba Quis po
tuit in hmõi anima vel carne locus eſſe vi
cioꝝ.quãdo ad celi vicem cõtinentis oĩa.
dui templũ eſt effecta: Hec ẽ reuera illa do

mus dei de qua ꝑ ſalomonẽ dicit. Sapiẽ

tia edificauit ſibi domũ.excidit columnas
ſeptẽ.Nãq; virginalis huiꝰdomus colum

nis fulcita eſt. qꝛ venerãda hec mater dñi.

ſeptẽ ſpũſſancii donis dotata fuit. quã ta⸗
lẽ vtiq; eterna ſapiẽtia edificauit vt digna

oino eſſet ex q̃ ip̃e carnẽ aſſumeret ĩ ineſti⸗

mabile pciuʒ ſalutis hũane. Quid digniꝰ

hac virgine. qͥd ſanctiꝰin hũani generis ſe
nie potuerit exoꝛiri.Hec Aug.in ſermone.

Igit᷑ nunq; fuit in carne marie loc? vel ra⸗

dix vicioꝝ vt vult Aug. Quare videt᷑ aliqͥ
bus ꝙ nũq; in ei carne fuit lãguoꝛ nature
vel lex mẽbꝛoꝝ.vel fomes peccati.vel dñi
um politicũ volũtatis ad ſenſuʒ.ſed dñiuʒ
deſpoticũ.ſicuti ĩ ſtatu pꝛime innocẽtie.ca
roq; mũdiſſima a pꝛicipio ſui.⁊ tabernacu
lũ altiſſimi dei filio pᷣparatũ. Et hoc ẽ pꝛi
mũ tabernaculoꝝ qð hodierna feſtiuitas
ſolẽniſat. Et ſic ptʒ q̃liter tabernaculũ ſtel
lare dat mũdo ſolẽniũ. vo dico ꝙ ta
bernaculũ ſolare/dat mũdo ſolaciũ.Nam
ſcðo oꝛdine tẽpoꝝ.pᷣfatꝰrex ſub illa viſioõe
imaginaria viſus eſt ſibi foꝛmare aliud ta
bernaculũ.ad modũ inebꝛiãtis ↄtubernij
peramoꝛẽ ſcʒ animam marie.a ſui pꝛinci⸗
pio vt radijs ſolaribs mũdiſſimis fulgen⸗
tem.quã vidẽs augmẽtata natura in lumi

ne gloꝛie.feſto gaudioſo in creationis pꝛĩ

cipio eã ↄſidero decãtare. Pulcritudo eiꝰ
eſt vt ſpẽs celi in viſione gloꝛie Ecci.xliij.
Aſpect eiꝰvt ſol ĩ exitu vas plenũ gr̃e Ibi
dẽ.Hec vas caſtroꝝ lux.ĩ excelſis oꝛdiata
acie Ibidẽ. Vide arcũ celi.benedic facto⸗
rẽ potentẽ curie Ibidẽ. Candoꝛẽ huiꝰ ad
mirabit᷑ oculꝰ tumeus in glacie Ibidem.
Aa q̊s cantꝰnõnullos viatoꝛes n
ce imagiaria ↄſidero ĩ ſp eleuatos.

hãc foꝛme viſionẽ eleuatꝰẽ ſub lege nature

ſanctꝰ vir Job cũ vidit ſolem fulgere quo
ad animã marie, ⁊ lunã incedeniẽ clare, q̊

cint
nnolſun
re Mnep
viſonedet⸗
ſonpnogt
prlhof
nitüſcon
fanoneſn
ſeloonnt
ſunobun
bliusdenn
ſpendoce
bistaei
Cnenre⸗
Neincar
neſnncei
Paſum
ſoconugp
Clomna
ſodici
ſeoncu
ſobilunt
ſcblt tu
nolirezi

ſclicet

cumynis
Gnssſuecer
turnangen
ſanmurar
ſoeriſtene
iustuber
Vügine in
inbecyen
mnmagn
Etecce
lonebuli
bengallie
lbvimn
brſteneſi
Aſone
ummgih
1aWun
Iund
masinn
mamshe
Punsdi

one

6 ſnpn
nftonen
lmllen
nſe
hlnnst
Nlnce
dnin
nedeifane,
ntacun
eloabtſe
unentbe⸗
Keuan ſun
dick On
tcglung
ocolun
Chanrdi
nſun gin
Cuundgn
magitpeſi⸗
Oucdin⸗
migcnenſ⸗
Gimſamone.
Wntloc an
mexictigil
licuonnaun
NC.dii
ſiz udii
einnocine
ubemoar
Cthocehei
hafeſtintas
machlüſtd
dodicocn
Glacii.ſan
ub il vſie
Nnregliudn
isoben
egſulpan
ſinofilhen
mumiphun
Gelninoil
Uninhen
Eiii
nügfe i
ioordini
noickacoo
ripuin
1 iden
nd
gtos
blegenam
fulgere⸗
cnech

Conceptionis beate virginis

ad eius carnem.⁊ letatũ eſt coꝛ eius in ab/
ſcondito. patet Job. xcxi.cũ ſuis notatis.
Mam ille vſq; ad fidem mediatoꝛis chꝛi/
ſti ponit᷑ eleuatus.patet ſupꝛa.xix. Ad hãc
vilſionẽ de lege ſcripta ponũt nõnulli altiꝰ
eleuatũ.ſ.intellectualiter ſanctũ regem da⸗

uid.cũ vidit ſponſuʒ in ſole ponere taber⸗
naculũ ſuũ.⁊ cum ſole anime.carnemviue

re Marie. p̃s. xiij. cũ ibi notatis.Ad hanc
viſionẽ de lege gratie beatus Ambꝛo.ẽ aſ⸗
ſumptus.qui videns marie animam a ſui
pꝛincipio pᷣſeruatione redemptã ait. Nec
mirũ ſi dominꝰredempturus mundũ.ope

rationẽ ſuam inchoauit a maria vt ꝑ quã

ſalus omnib parabat᷑.eidẽ pꝛimo fructuʒ
ſalutis hauriret ex pignoꝛe. Quid enĩ no⸗
bilius dei matre.quid ſplendidius ea quã
ſplendoꝛ elegit. Vt de ceteris eius virtuti
bus taceã.virgo erat non ſolũ coꝛpoꝛe ſed

et mente. Hec Ambꝛo.ſuꝑ Cuc. Et in li.
eſancta virginitate. Sicut patʒ ex veſio
ne ſancti Ambꝛo.nõ fuit a caſu eleuata ſed

pꝛeſeruata. alias nõ virgo mente ſi pecca⸗

to coꝛrupta.Et ſic patet qualiter taberna⸗

culum ſolare dat mundo ſolaciũ. ¶ Ter⸗

tio dixi ꝙ tabernaculuʒ regale dat mundo
ſpectaculũ. Nam in tertio oꝛdine nature.

ſub illa viſione imaginaria.pᷣfatus rex vi⸗/

ſus eſt foꝛmare ſibi aliud tabernaculũ ad

modũ regalis triclinij pꝛo lectulo ſalomo⸗/
nis. ſcilicet mariam ſub natura dotatam.

cum vnitus eſt ſol ſtelle. ſcilicet anima vir
ginis ſue carni. In cuius vnione quas na

tura angelica pꝛotulit laudes/ ex terrenis

ſumitur argumentũ. Cum Ouidius NHa
ſo exiſtens in inſula ponti ad viſioneʒ hu
ius tabernaculi aliqualiter eleuatꝰ.de hac
virgine in libꝛo tertio de vetula pꝛoꝛupit
in hec verba. Ounda quidem magni ani

mi. magniq; decoꝛis. Pluris honeſtatis.

Et ecce Albumaʒar ſub enigmate. et in ilł⸗
lis nebulis exiſtens/adviſionem huius ta
bernaculi aliqualiter eſt aſſumptus ipᷣo te
ſte lib.vi.maioꝛis introductoꝛij. Et iterũ
exiſtente ſibilla.virgilius maro in europa
ad viſionẽ huius tertij tabernaculi eſt ele/⸗
uatus ipᷣo teſte in Bucolica Egloga quar
ta. Altima cumei iam venit carmis etas.

Jam redit ⁊ virgo ⁊c. Qualiter hierony⸗

mus in rhoma exiſtens altioꝛi lumine ele

uatus hoc tabernaculũ virgineũ contem/
plans dicebat. Quid nobis tantilli.quid
accione puſilli.quid in eius laudibo refera

tur in linguas eã laudare ſufficeret nullus
Altioꝛ enim celo eſt de qua loqui nitimur
Abyſſo pfundioꝛ.cui laudes dicere cona⸗
mur. Si celum inquit te vocem altioꝛ es.
Si matrem gentiũ pꝛecellis. Si foꝛmaz

dei te appellem digna exiſtis. Si dominã

angeloꝝ digna eſſe pꝛobaris. Quid ergo
digne de te dicam: Hec Hieronymꝰ in ſer
mone. Sic patet qualiter tabernaculũ re/⸗

gale dat mundo ſpectaculũ. ¶ Quarto di
co ꝙ tabernaculũ diuinale.dat mũdo ſcru

tinium. Nam quarto/oꝛdine nature/ pꝛe⸗
fatus rex viſus eſt ſibi foꝛmare aliud taber
naculum ad modum ſacrarij ſpiritualis.
Non quidem aliud quo ad rationẽ eſſen⸗
tialem.ſed aliud quo ad rationẽ moꝛalẽ.ſ.
totã mariã in pꝛincipio ſui aliter ſe haben

tem ſub magnitudine grarũ q; pꝛius oꝛdi

ne cauſe ſub altitudine nature In cuiꝰgro

ſo ꝓgreſſu ipᷣe rex eam taliter ↄmendabat.

Eccetu pulcra es amica mea. ecce tu pul/⸗
cra.Canti.i.Sicut liliũ inter ſpinas. In

fra.c.ſequenti. Oculi tui ſicut colũbaꝝ eo

dem capᷣ. Sicut vitta coccinea labia tua ⁊
eloquiũ tuũ dulce.infra eodẽ.c.Naſus tuꝰ

ſicẽ turris lybani q̃ reſpicit damaſcũ.infra

ca.vij. Collũ tuũ ſicut turris eburnea.ibi⸗

dem. Quãpulcri ſunt greſſus tui in calcia

mẽtis.filia pꝛĩcipis in calciamẽtis ſc; car⸗

nis.ſupꝛa eodẽ cum ibi notatis. Statura

tua aſſimilata ẽ palme ⁊ vbera ma botris
ibidẽ. Tota pulcra es ⁊c.vbi thema.Sic
eam eiꝰcantoꝛ ille rexaltiſſimꝰ ↄmẽdabat.
Duas laudes audiens in ſpũ ille ſapiẽ
tiſſimꝰſalomon vidẽsq; ſub lumine illud
quartũ tabernacalũ.hanc virginẽ gloꝛio⸗
ſam/querebat de ea. Que eſt iſta que ꝓgre
ditur quaſi auroꝛa ↄſurgens.quo ad totã
in naturalibo. Pulcra vt luna q̃ͥ ad carneʒ

Electa vt ſol quo ad aĩam.terribilis vt ca⸗

ſtroꝝ acies oꝛdinata qͥ ad totã in gratuitis

Can.vi. ¶ Et cũ nullus ſibi rũderet iteꝝ

atq; iteruʒ quereret. Que eſt iſta. vt ſupꝛa
Can.iij.Et infra.tãdẽ naturã angelicã ad
queſtiones pᷣfatas ↄſidero reſpõdiſſe.hec
eſt ſtella maris vite via.poꝛta ſalutis. Re⸗
gula iuſticie. limes pietatis oꝛigo. Virtu⸗
tis venie mr.talamꝰq; pudoꝛis.Oꝛt ↄclu
ſus. fons ↄſignatꝰoliua. Fructificãs.cediꝰ
redolẽs.paradiſus amenꝰ. Virgula pigm

ti. vinaria cella liq̃re. Pꝛedita diuio neciar.
celeſte ꝓpinãs. Neſcia ſ pinerlſtormn⸗ roſas

47

mus:cũ etſi omniũ noſtrũ mẽbꝛa verterẽ⸗

Bermo factus in die

neſcia culpe. Gratie ſons.expers limi.lux
nubila pellens. Spes miſeris. medicina
reis.tutela beatis. ſꝛoſcriptis reditus.er
ranti ſemita cecis. Aumen deiectis reqͥes
auſatio feſſis. Hec alanꝰĩanticlaudiano

anc ergo reſpon/

622

Di ſieri poſſet/qꝙ arene puluis ⁊ vnde.
Vndarũ gutte.roſe.gemme.lilia.flamme.
Ecthera celicole.nix grando ſexus vterq;.

WVWientoꝝ pẽne volucrũ pecudũ genꝰom̃e.

Siluaꝝ rami.frondes.auiũ q̊ʒ penne.
Ros gramen ſtelle piſcis anguis ariſte.
Et lapides.mõtes ↄualles tera dracones

Ligue cũcte foꝛẽt mime depꝛomere poſſẽt

Que ſis vel quãta.virgo regina maria.

NQue tua ſit pietas.nec lr̃a nec dabit etas.

rgo ⁊ fratres chariſſimi aſcẽdite vos
in ſpiritu ⁊ videbitis. Mariaʒ abſq; pari
pulcrã.abſq; fari.iqꝛ tota pulcra. Dariam
qmoꝛoſam.valde gratioſaʒ.qꝛ amica mea.

Mariã in cõceptu abſq; omnidefectu.qꝛ

macula nõ eſt in te. ¶ Uidereergo mariã
ſine culpa quo ad menteʒ quo ad carnem-
quo ad dentẽ.qꝛ tota pulcra. Videie mari
ꝗm pꝛeꝑatam ſuo nato iam dotataʒ.quia

amica mea. Videte mariã ſine peccato oꝛi

ginali.abſq; fato.qꝛ macula non eſt in te.
Ergo dic gens phariſea. Tota puloa es

amica mea.nec eſt in te macula.que fuerũt

thematis verba⸗

Geguitur ſecũdus

tractat? noſtre ↄſideratõis qui notat deli⸗

te ſuꝑ delicta.ſuꝑ re nũq; neglecta.cum ſit

amica mea. Vbi eſt deuote ſpeculandũ in
hoc feſto fuiſie quandã litẽ. de qua monet

ſapiens Ecci.iiij.dicẽs. Nõ ↄtendas cum

hoĩe locuplete.ne foꝛte ↄtra teↄſtituat litẽ
In qua lite pꝛimo actoꝛ pñtat᷑ Scðo cqu
ſa ꝓpalat᷑. Certio reus ↄnotat᷑. Quarto cã
diſputat᷑. ¶ Pꝛimo nanqʒ in lite huiꝰfeſti

tabernaculoꝝ regis/actoꝛ pñtatur ſq; octo

vetule que ſepe ad hoc feſtũ ſcandũt ex hac
nebula furibũde.Pꝛima vocaturlr̃a occi⸗

dẽs. Shcða ratio litigioſa.Tertia ſpecies

ſophiſtica.Quarta ſuperficies canonum.
Quinta apparetia legis. Sexta falſa ma⸗
theſis. Septima falia poeſis. Octaua ſu⸗
ſpitio heretica. ¶ Aſcẽdũt ad hoc feſtum/
octo vetule.Ara occidẽs in vultu iã ruga

2 aaal

ionem audiens perrus comeſtoꝛ/ ꝓrupit

ta.Ratõ litigioſa rixis comitata Spẽs ſo
phiſtica fallacijs armata Sunieten, cano

nũ penit inflata.Apparentia legis/appa

rẽs aduocata. Falſa matheſis ex geſtis dif

famata. Yalſa poeſis apparẽter adoꝛnata

Duſpitio heretica tremẽs antiq̃ta.(¶ Cũ

his vetulis aſcẽdit ad hoc feſtũ.Ais g̃uis

ira furẽs.odiũ iĩmoꝛtale.pennis rancoꝛ.in
humanꝰ ſtrepitus.ↄgreſſio dira.Queſtio

difficilis quã nulla ſolutio ſedat Juxta na
ſonẽ ſcðo de vetula. Sicq; ptʒ qualiter in
hac lite actoꝛ pñtat᷑. ¶ Rꝛima ů̊ vetula ſcʒ

lr̃a occidẽs in illaviſione imaginaria fricã

do vultũ.ſcalpedo caput /in regis pñtia lo
quit᷑ in hec verba. Juſt quidẽ es dñe ſi dii

putẽ tecũ verũtñ loq̃r ad te vt ſcribit Hie⸗
re.xij. Ecce aſtat regina a dextris tuis ĩ ve⸗
ſtitu deaurato pᷣs.xluij.Quc tñ fuit in oꝛi⸗
ginali peccato ↄcepta. Argu.ſupꝛa pᷣs.lij.

cũ ibi notatis. Nã oẽs declinauerũt ſimul
inutiles facti ſunt ⁊c. vſq; ad vnũ ſcʒ xpᷣm

Em gloſã. ergo regina fuit inutilis.⁊ aliqñ
declinauit. Nec miꝝ qꝛ nõ iuſtiſicabit᷑ in
ↄſpectu tuo oĩsviues. Infra pᷣs.clij. Su

per hoc ſapiẽtiſſimꝰſalon luſtrauitvniuer

ſa.⁊ virũ de mille vnũ repperit. Muliere

ex oĩbo non inuenit Ecci.vij.Qð ↄfirmat
apls Ro.iij.Oẽs in adã peccauerũt ⁊ egẽt
fa dei.Et ð hoc infra ca.v. Sicut ꝑvnũ
hoĩèʒ; peccatũ intrauit in q̊ͥ oẽs peccauerut

Et eph.ij.Eramꝰ natura filij ire.glo.aug.

In hac ira oĩs hõ naſcit᷑ VUñ pʒ iuſtiſſime

iudex ꝙ maria fuit in peccato oꝛiginali cõ
cepta ⁊ ꝑ ↄſequẽs feſtũ de eius ↄceptione
celebꝛari nõ debet. cðo ſurgit ſecũda

yeltula ſcʒ ratio litigioſa dicẽs ſe velle hoc

pꝛobare euidẽti ratõne.Om̃ maria fuit re
dempta a filio ſuo.ſed nõ niſi a captiuita⸗
te ⁊ peccato.ergo ↄtraxit aliqð peccatum.
Scðo maria habuit Pngtrc ſec ſomes ẽ
ſequela peccati.&̊ ⁊c. Maioꝛ pʒ in li.iij.di⸗
iij.c ij. Tertio maria fuit moꝛtua.ſʒ moꝛs
eſt ſeq̃la peccati.ꝭ̊. Quarto maria fuit mũ⸗
data ⁊ ſanctificata ſed nõ niſi a peccato.̊.
Maioꝛ pʒ li.iij.di.iij.c.iiij.Quinto ſi ma⸗
ria fuiſſet moꝛtua añ filiũ/iuiſſet ad limbũ
patꝝ.ſed nõ niſi ꝓpter pctm̃.̊. Maioꝛ ptz

Aianu celi ñ fuiſſetl aꝑta niſi ꝑ paſſionẽ
filij.di.xiiij.tertij ca.fi. Sexto caro xpᷣi fuit

obnoxia pctõ.ſed illa ẽ rõ peccati oꝛiginal
. Maioꝛ pʒ.iij. di.tertij ca.i. Septio ma⸗
ria fuit decimata in lũbis abꝛae.ſed iðᷣo qꝛ

in oꝛigiali ↄcepta.̊. Añcedẽs pʒ.iij. di.ktij

tno I
nlthene⸗
guin
ſten⸗
ſexdea
lochuütu⸗
aenoſt
ſtus
ilixenn⸗
ibenn
ſe M
manuann
linkd
LCurdens
Canonicos
lln ,lunf
ſydeoled
piinmi
Cuunnſen
Pedictd
neſtindd

iohuton
ſtideado

Prug

nolhei

ſrptier
npuim
uclotn
ſemtini
Uilmntion
ſoilſdeyen
ntvee
cuirveten
Pkümayenn
nuamen
ticadicen
gigneem
mulia mü⸗
oclana ve
losnom
ukillne
Namoꝛig
ſomfi
cſurinf

na
cör
cn
nnleſech
tur Ja
ramnigi
fonpen
hoti eſt

balitei

Srenlig

Unarufti
Gspt⸗
cdſeſi
ſabehi
Wönbire⸗
ffürhan,
ſpuſgli
teitſiul
niſnin
sanlgf
ntncbiti
SsagiS
hmuiyni
1 Drln,
Oöofmr
antrehe
Ntrnä
peccuanit
goug.

ziuſtiſfime

nignalics
Aione
ngitſecic
ſeyclebve
mrufut
iacpenin
duum
ire⸗
Bld
“
nuüunn
uin
inni
Pron
nſin
nfi
ginge,
Sroſn
inh

Conceptionis beate virginis 47

Octauo. In maria fuit fimes ⁊ ſitis; m!/
te alie pene ↄtracte.ſed iſti ſũt effectus pec

cati oꝛiginalis. in ea fuit cauſa. ¶ Tertõ
ſurgit tertia vetula. ſcʒ ſpẽs ſophiſtica di⸗
cens ſe velle hoc ſubtiliter deducere. So⸗

lus chꝛiſtus fuit ſine peccato oꝛiginali oõ/
ceptus.et nihil qð nõ eſt chꝛiſtus fuit ſine

peccato.ſed maria eſt aliqͥd qð nõ eſt chꝛi/⸗
ſtus. ergo ⁊c. Ercluſiua p atz ꝑ ſctm̃ Aug.
ij. li. de dap.paruuloꝝ. Et libꝛoↄtra Julia
nũ hereticũ.Et ſupꝛa pᷣs.xxiiij. Et ꝑ Am.
ſuꝑ Luc.Et ꝑ Hiero.ſuꝑ illud pſalmi de
manu canis vnicã meã. Etꝑ Bꝛe.li:moꝛa
liuʒ Et ꝑ Damaſce. iiij.ſniaꝝ. Et ꝑ Anf.
Curdeus homo. Et per Berũ.in epla ad

canonicos lugð. ¶ Quarto ſurgit qrtave

tula.ſ.ſupꝑficieſ canonũ dicẽs hoceſſe expᷣſ

ſuz de ↄſe. diſt. iiij. Firmiſſime. ⁊. iij. di. c.

pnũciandũ.in glo.igit᷑. ¶ Ouinto ſurgit

quinta vetula.ſ. Apparentia legis clamãs

Aerxdicit Si filiuffamilias extranee ꝑſo/⸗

ne/ ſit in adoptõneʒ datus.:ex hoc/ iura po

treſtatis naturalis minime diſſoluũtur In
ſti. de adoptõnibus.ſʒ hodie nõ obſtan.in

Maria adoptõe groſa.adhuc fuit obliga
ta culpe iure naturali fraterno. ¶ Bexto
ſurgit ſexta vetula.ſ.falſa matheſis dicens
in pꝛima facie ſigni virginis/aſcendit hec
puella.⁊ in ipius manibꝰ ſunt ſpice ſuſpẽ/⸗
ſe. ⁊ veſtimenta vetuſta. teſte Albumaſar.
vi.li.maioꝛis introductoꝛij.Et ð hoc Na

ſo. iij. de vetula. ſʒ talia veſtimenta ſignifi /

—

cant veterẽ hoĩeʒ i ſuis. ergo ipſai
eptimo ſi

duit veterẽ hoĩem. urgit ſe⸗
ptima vetula dicens hoceſſe notũ ꝑ ↄmu⸗
nia metra q̃ notat Petrꝰ cretenf.ſuꝑ Can
tica dicens. NHon aliquẽ potuit ſine culpa
gignere mũdus. Solus h̊ xp̃s fuit inter
milia mũdus. ¶ Octauo ⁊ vltimo ſurgit
octaua vetula.iſ.heretica ſuſpicio vel fma
lios nomĩatur pᷣſumptio temeraria.dicẽs
Juſtiſſime rex dicere ꝙ Maria ñ cõtraxit
pctm̃ oꝛiginale.hereticũ eſt cenſendũ.⁊ ex

pſſe ↄtra fidẽ.⁊ ꝑ ↄſequẽs om̃es ſic tenen/
tes ſunt infideles. Pꝛimo ſic dicere ẽ ↄtra

determinatõnẽ eccleſie q̃ appbat oĩa dicta
ſctõꝝ patꝝ in.c. Sctã romana.di.xv.in ð
cretis. Sʒ mlti ſcti dicũt eã in pctõ oꝛigi⸗
nali eſſe cõceptã vt Anf. Berñ.⁊ ceteri igi

tur. Scdo qꝛ eſt expᷣſſe cõtra ſacrã ſcriptu

ram.igitheretica.Cõſequẽtia patʒ ꝑ Hie
rony.xxiiij.q.iij.c.hereſes.ĩdecretis. Añs
notũ eſt ex dictis. Tertio qꝛ Aug. in li.de

fide ad petrũ pot capkm. Firmiſſime. ſic
dicit petro. S

do affuit.nec de ↄceptu carnis qꝛ nec fuit

