capitali pcedere ⁊ hoc diuerſis reſpectib⸗

⁊cõſideratiõibo.ſicut in hoc pñti poſito

blaſphemia inq̃ntũ aliqᷣs in eã ex delibe/⸗
rata mente pꝛoꝛupit/ tunc pcedit ex ſup/
c

bia homis contra deü ſe erigentis In E
cleſiaſ r. guicis ſunhie hors apoſtatare

ab eius veneratõe ſeu honoꝛa
tione recedere. Inquantũ vero hõ nõ ex
deliberata mete. ſed ex quadã cõmotione
ſen furoꝛe animi / in blaſphemia Wil it.

a deo id e

ſic pꝛocedit ex ira ⁊ eſt filia ire. ¶ Siliter

tumoꝛ mẽtis nõ accipitur bic pꝛo vana?
ſuperba ex cogitatiõe ꝓpꝛ ie excelletie qua

qs animũ ſuũ implet.qꝛ tunc idẽ eſſet in
effectu quod ſuꝑbia.ſed accipit᷑ hic pꝛo q̊

„ 7„

dam interioꝛi conatu ſiue excogitatõe ho

minis / vindictã ex ira appetetis ⁊ in aio
excogitãtis Similiter poſſet dici de odio

quod ex ira naſci potelt.cum tñ ponat᷑ex
inuidia naſci.⁊ eiꝰ filia ſit.ſicut ſupꝛa de/
claratũ eſt capitulo ĩmediate pꝛecedenti.
¶ AUtu aũt teneatur qᷣs iniuriã ſibi factã
imimico reqrenti remittere diſtinguendũ
eſt. Ex iniuria enĩ tria oꝛiri ſolẽt. Pꝛimũ
eſt rancoꝛ in affectu. Scom rãcoꝛis ſig
nũ in effectu.Tertiũ eſt actio cõtra iniu /
riantẽ. Pꝛimũ tenet᷑ qlibet ſtati remitte/
re.etiã ſi nõ rogetur Scom tenetur quis

remittere ſi rogetur.ſ.veniã petẽti.⁊ iuxta

ſuã facultatẽ emẽdare ꝑato.ertiũ nõ te
netur q;s remittere (Ain aũt ille cui facta
eſt iniuria debeat amicitiã qrere. Scien/

qdũ eſt ꝙ duplex eſt debitũ.pꝛimũ eſt neceſ
ſitatis ſcòm eſt ꝑfectõis. Quantũ ad pꝛi

mũ ſcʒ debitũ neceſſitatis ſine quo ſcʒ nõ
eſt ſalus.iniuriatꝰnõ tenetur recõciliatõ/
nem ⁊ amiciciã qᷓrere. Quantũ vero ad ſe
cundũ debitũ dicit Chꝛvſoſ. ꝙ talis iniu
riatus dʒ reconciliatõem ⁊ amicitiã que/
rere ⁊ hoc maximevt exinde duplicẽ coꝛo
nam accipiat. Anã qꝛ iniuriã paſſus eſt.
alterã quia pꝛius rogauit ¶ Hotandum
poſtremo quo ad hoc capitulũ.ꝙ redde/
re malum pꝛo malo/eſt fragilitatis.redde
re malum pꝛo bono eſt peruerſitatis.red
dere bonum pꝛo bono eſt eqᷣtatis. redde
re bonum pꝛo malo eſt charitatis.

Abſequẽter dicẽdum venit de

—
„
5
7

De vitüo ſeu pec.

acedia. que ſᷣm aliquos ſicde/
ſcribitur. Acedia eſt de virtu/⸗
tũ laudabili exercitio/ vtriuſq;

Compendiũ theologie

hominis languida deiectio. Aliter ſic de

ſcribitur. Acedia eſt diffidentia de pꝛo/

pꝛijs viribus ⁊ dei auxilio quo ad ardua
bona implenda. Scõm alios ſit Acedia
eſt toꝛpoꝛ mẽtis bona inchoare aut pfice

re negligent. ¶ Notandũ aũt ꝙ Aſidoꝛꝰ

acediã a triſticia diſtinguit dicẽs triſticiã

eſſe inquãtũ homo recedit a bono ad qð

tenet᷑ tanq; a graui ⁊ laboꝛioſo. Acediaʒ

vero dicit eſſe inqᷓntum homo ab illo bo
no diuino ſen ſpũali/ſe cõuertit ad quie/
tẽ indebitã Grego.vero acediã triſticiam
noĩat.⁊ vt videt᷑ cõueniẽtius.qꝛ triſticia
de ſeſm quã aliqͥs a graui laboꝛioſo oꝑe

recedit vel f̃m quã aliquib alijs cauſ tri /
ſtatur / nõ eſt viciũ ſpeciale ab alijs diſtin
ctũ.Sed tunc ſolũ ſpeciale viciũ dicit⸗ in

qntũ homo cõtriſtatde bono diuino ſeu
ſpũali.⁊ tũc clarũ eſt ad rõem acedie ꝑti/

nere q̃ ſe ex eo ad q etem indebitã cõuertit

inqntum ſcʒ bonũ diuinũ ſeu ſpũale aſꝑ
natur Et ſ̃m hec duo noĩa/habetur ꝓpꝛie

ratio acedie.qꝛ inqᷓntum eſt auerſio a bo
no diuino ex eo ꝙ graue eſtimat᷑ tũc dicit
triſticia.ſed inq̃ntum eſt ſpꝛeto ipᷣo bono

diuino cõuerſio ad creaturã ſcʒ ad quietẽ
indebitã.ex eo qꝛ leuis eſtimat᷑ ⁊ placens

rõne hui dicit᷑ cedia Ex quib patetꝙ; B
viciũ inq̃ntũ eſt vel dicit᷑triſticia/ oppo/

nit᷑ leticie ſpũali.Sed ꝓut eſt ⁊ vocat᷑ ace

dia.opponit᷑ virtuti foꝛtitudinis.q̃ cõſi/

ſtit in arduis aggrediẽdis ⁊ in ſuſtinen/
dis aduerſis.Et denoĩatur acedia ab ace
dine.qꝛ ꝑ eam aĩa quandã habʒ acedinẽ
quandãq; guſtus ſpũalis indiſpoſitõem
de bono diuino ſeu ſpũali difficili. ¶ Sʒ
ſm beatũ Gꝛeg xxxi.li.moꝛal.ſex aſſignã

tur acedie filie.ſcʒ malicia.rãcoꝛ.puſilla/

nimitas.deſperatio.toꝛpoꝛ circa pᷣcepta.
euagatio mẽtis cirea illicita. Quarũ nu
merſeu ſufficietia ſic accipi poteſt.Cum

enĩ iuxta pᷣm in Ethi.nullus diu abſq;ʒ

delectatõe poſſit cũ triſticia manere.⁊ vt
tactũ eſt:acedia ſit triſticia de bono diui/
no tãq; de graui ⁊ laboꝛioſo.euenit ace
dioſus tendit ⁊ laboꝛat ad hoc ꝙa ſua tri
ſticia ſe eximat ⁊ liberet ſeu recedat. Du/
plici autẽ via põt aliquis a triſticia rece/
dere. Vno modoyvt a cõtriſtãtib recedat
Scðo modovt ad alia in quibo delectari
poſſit traſeat. Sicut ſᷣm eundẽ phᷣm cõi/
ter videt᷑ ꝙ illi homĩes qui nõ pñ in dele
ctatõnibus ſpũalibus gaudere.ſe tranſſe

munt ad delectatões coꝛpales.Reſpectup

mi membꝛi.in receſſu ſeu fuga a cõtriſtã/

tibus.talis ꝓceſſus attẽdit᷑. Nam pꝛimo
homo ipſa cõtriſtantia fugit. Scdo int᷑/

dum vltra pꝛogredit᷑ ita vt ipſa que triſti
ciꝗ ingerũt impugnet. Reſpectu iteꝝ pꝛi
mi iſtoꝝ duoꝝ ſcʒ fuge ↄtriſtantiũ bona
ſpũalia de quiba acedia triſtat᷑ſunt vel ip

ſe finis ſcʒ deus. vel ea bona q̃ oꝛdinãtur

ad ipᷣm finem. Fuga antẽ ipſius finis fit

deſperatõem. Eoꝛũ autẽ bonoꝝ q̃ ſunt
ad ipᷣm finẽ:ſiquidẽ ſint ardua.vtputa ea

que ſubſunt ↄſilijs euãgelicis.fuga fit ꝑ

puſillanimitatẽ Si vero nõ ſint ardua iʒ

ſolum q̃ ꝑtinẽt ad cõmunẽ iuſticiã.fuga

fit ꝑ toꝛpoꝛẽ circa pꝛecepta.¶ Reſpectu ſe

cũdi iſtoꝝ duoꝝ duplicit᷑ fit ipſoꝝ bono

rum ſpũaliũ impugnatio Onq; eniĩ fitin
directe. ↄtraſe ghonie u ad ip̃a bona

ſpũalia inducũt ⁊ tunceſt rancoꝛ. Oñq;

vero vlteriꝰ ſe extendit directeſcʒ ad ipſa
etiã ſpũalia bona que ↄtriſtãt In quoꝛũ
deteſtatõem aliqͥs ex ipſa triſticia adduci

tur.⁊ tũc eſt ꝓpꝛie malicia. ¶ Reſpectu ſe/

cundi mẽbꝛi pꝛincipalis inq̃ntũ ſcilʒ ali

quis ꝓpter triſticiã bonoꝛũ ſpũaliũ ſe ab

ipſis bonis ſpũalibus ad delectabilia exr
terioꝛa tranſfert/ponitur filia acedie/ eua
gatio mẽtis circa illicita. ¶ Eſt tamẽ hic
aduertendũ vt clarius pᷣdicta intelligant᷑

ꝙ malicia nõ capitur h̊ in ſua generali ac
ceptõne/fſᷣm quã eſt quoddã genꝰomniũ
vicioꝝ.ſed capit᷑ pꝛo quadã ꝑticulari ma
licia q̃ quis vt tactũ eſt bona ſpũalia im/

pugnat inqntũ ex ipſis ↄtriſtat᷑ Silr rã
coꝛ nõ accipit᷑ hic vt ↄmunit accipit᷑ſcilʒ

pꝛo odio/ſʒ pꝛo q̃dam animi radicata in
dignatõe/qua qͥs ↄtra hoĩes ipᷣm ad bo/

na ſpiritualia inducetes mouet / inquan
tum ſcilʒ illa bona ſpiritualia ipſum cõ/

triſtant ¶ Eſtetiam notãdum ꝙ Iſido/
rus aliam differẽtiam quam vt ſupꝛa ta/
ctum eſt ponit ſeu aſſignat inter triſtici/
am ⁊ acediam.Alias etiã ipſius triſticie.
⁊ acedie filias aſſignat. Nam triſticie po
nit quatuoꝛ eſſe filias/que ſunt rãcoꝛ.pu
ſillanimitas.amaritudo.deſperatio.Ace

die vᷣo ſeptẽ ponit eſſe filias q̃ ſunt. ocio

ſitas.ſomnolentia.impoꝛtunitas mẽtis.
curioſitas. verboſitas.inquietudo.coꝛ/
poꝛis inſtabilitas. Sed iſte filie ſicꝑ Iſi
doꝝ aſſignate reducunt᷑ ⁊ in effectu idem
ſunt cum illis quas greg.aſſignat. Nam

† —R .

lerſeen
Atgulnti
hunen
. Sah
Onſtunnüben
Ntſinei,
n orininn
pſusfinihf,

edonn öin

Nmaennen
Kicg figft,
Winſticii,fn
ii
trfthorten
noigiftn
Gcnianiin on⸗
k nan i,
ſhhe ne
mii Nni
Cntcaandac⸗
Oe⸗
sncchei

–
nsNe

arfare
n. (Ctmi
söcimmigt
binſurein
noddigg mi
uadigunn
ſtbonuhilu⸗
s Mmitih
muntupti
1mnininmatt
1boivin
mnmil
inmunlupncn
weinng i⸗
gunn ſnug
u mmnfi
iohuenf.
Snm mituepe
uim it
hanohe
nuiſn ⸗
cwunas ens
ininntoce
iſeflric,
ſintfenie

De ſeptem vitis capitalibus 23

pꝛius Bꝛego.ponit rancoꝛẽ eſſe filiã ace/

die quã ⁊ triſticiã nomiĩat.et ſic quo ad h̊

Iſidoꝛus cũ eo cõcoꝛdat S urreſbeen
amaritudinis.qꝛ eſt ꝓpꝛĩie quidẽ effectus
rancoꝛis. Quo vero ad puſillanimitatẽ

Iſidoꝛus ſilr cũ Gꝛegin effectu ↄcoꝛdat
licet vario mõ Ocioſitas ãt ⁊ ſomnolẽetia

q aſſignat Iſidoꝛus filias acedie cõpꝛe

hendũt᷑ ⁊ reducũt᷑ad toꝛpoꝛẽ circa pꝛece/
pta.quã aſſignat Gꝛeg.filiã acedie. Nam

ocioſus in bono ſpũali pᷣcepta pꝛetermit

tit.ſomnolẽtus vᷣo ea negligenter inplet
Alie vero quĩq; filie q̃s aſſignat Iſidoꝛꝰ
ex acedia oꝛiri ꝑtinẽt ⁊ reducũtur ad eua/

gationẽ mentis circa illicita quam ponit

greg.filiã acedie.que quidẽ euagatio ſᷣm

qWuod in ipſa arce mẽtis reſidet. volentis

ſe impoꝛtune ad diuerſa diffundere voca

tur ĩpoꝛtunitas mẽtis.Scõm aũt ꝙ illa
euagatio mẽtis ꝑtinet ad vin cognitiuũã
vꝛ curioſitas. Inquantũ aũt ſe vagando

diffundit ad locutiõem dicit᷑ verboſitas.
Inquantũ vero reſpicit vagationem coꝛ

poꝛis/ꝑ quã cõiter indicat᷑ vagitas men/
ties hoc cõtingit dupliciter. Vel reſpectu
coꝛpoꝛis in eodẽ loco manẽtis.ſed ꝑ va ,/

rios ⁊ inoꝛdinatos membꝛoꝝ motꝰ ſe va

ge ⁊ inſtabiliter agentis ⁊ tunc eſt in etu
dao coꝛꝑis.UVel reſpectu coꝛꝑis ſeꝑ diuer
ſa locavage agitãtis ſeu diſcurreẽtis.⁊ tũc
eſt inſtabilitas.licet etiã inſtabilitas poſ
ſit fin vagã ⁊ inconſtantẽ mutabilitatẽ ⁊

variatiõem ꝓpoſiti accipi.Et ſicpatet
grego.⁊ Iſido.in effectu cõcoꝛdãt

tamen ꝓ clarioꝛi dictoꝝ intellectu aduer/
tendũ.q nõ om̃is motus acedie eſt pctm̃

immo frequẽter in viris ſanctis inueniũ

tur aliqui impfecti motus acedie. otꝰ
eni acedie quãdoc; eſt in ſola ſenſualita/
te pꝛopf repugnantiã carnis ad ſpũm.et
tunc eſt ſolũ peccatũ veniale. QOñnc; vᷣoꝑ
tingit vſq; ad rõem que cõſentit in fugã⁊
hoꝛroꝛẽ.⁊ deteſtatõnẽ boni diuini.carne
omino cõtra ſpm̃ pᷣualente ⁊ tũcacedia ẽ
pctm̃ moꝛtale ¶ Eſt etiã aduertendũ ꝙ
vbi in ſuꝑioꝛib dictũ eſt acediã eſſe triſti
ciã de bono ſpũali.nõ eſt accipiendũ bo/

nũ ſpũale cõmuniter.quia tũc acedia nõ
haberet rõem ſpẽalis vicij. cum om̃e vici
um net arſpnalevonivlretid ſibi op
poſite. Similit᷑ etiã inqᷓntũ acedia refu/
git bonũ ſpũale pꝛout eſt laboꝛioſum vel

moleſtũ coꝛꝑi· aut delectatiõis impediti-

ectus

dum vero
elſt quarũlib

uũ.nõ diſtinguitur ab alijs vicijs carna/
libus.quibo aliqs quietẽ ⁊ delectatůnem

coꝛpis querit.Sed pꝛopꝛie acedia.dum
viciũ ſpeciale ponitur.put hic/ eſt triſti/

cia mẽtalis/de bono ſpuali diuino.vel in

bonũ diuinũ oꝛdinato.ea ſola rõne/qua
in bonũ diuinũ oꝛdinatur.cũ cõſenſu rõ
nis in ipſius boni fuga hoꝛroꝛe ⁊ deteſta
tiõe.Nam mentẽ homis adeo opoꝛtʒ bo

no diuino de neceſſitate inherere. vt non
cõtriſtetur fugiat.hoꝛreat.ſeu deteſtet ea

ne ſibi pꝛopt᷑ deũ imminẽt faciẽda.

De vicio ſen pec/

cato quaricia. Et q̃re vꝛ idqoloꝝ ſeruitus.

Vinc trãſeundũ eſt ad declara⸗
Ptionem auaricie q̃ ſic ſᷣm tulliũ
deſcribitur Auaricia eſt immo
deratus amoꝛ habendi. Secũ
Berñ. ſic deſcribitur. Auaricia
et reꝝ inſatiabilis ⁊ inhone/
ſta cupido. Auaricia ſecũdũ Apłm dici/

tur idoloꝝ ſeruitus.quia auarus ꝓpꝛie in

effectu ⁊ oꝑe exhibet creature ſcʒ pecunie
illud qð deberet creatoꝛi.⁊ pᷣcipue fidem
ſpem ⁊ dilectõem. Nam ibidẽ tanq; in eo

vnde ſibi ſpẽale auxiliũ ꝓuenturũ credit

ſuã pꝛincipaliter ſpem ↄſtituit.exinde in
ardoꝛẽ dilectõis tranſit.Et in hoc ſpecia

liter rephendũtur auari quia reivilſſſime

ſcʒ pecunie que deterra venit ⁊ accipitur
⁊ ꝓpꝛie terra eſt.quã natura infimã oꝛdia

uit/tantũ amoꝛẽ ſuũ exhibent ⁊ umpẽdũt

Et hinc in eccłiaſt.diciturꝙ auaro nibil

en E hoc ꝓpter quatuoꝛ cauſas

Pꝛimo qꝛ vix eſt ſcelus ſeu vicium ad

quod perpetrandũ auaricia nõ inducat.
vt ſunt furta.homicidia.pꝛoditiões.ꝑiu/
ria.⁊ cetera huiuſmodi.
eſt contra legem nature ſeu humaniatis

ecunda qz

giſch alteri tenetur quod ſibi vellet
Mertio quia eſt cõtra legem vni⸗

uerſalem in omibus rebus exiſtentẽ. per
quam ſe dari ⁊ cõmnunicari volũt.ſimmo

quodãmodo ↄpellunt.luarivero eas ca

ptiuas detinent ne cõmunicari poſſint:

uarto eſt contra legẽ diuinã ſcriptam-
Vnde QLuc.vi. Eſtote miſericoꝛdes ſic ?⁊
pater veſter miſericoꝛs eſt. ¶ Atrum au/
tein liceat cuiq; theſauros condere. No/
tandum ꝙ dupliciter theſauriſari poteſt.
Ano modo exaffectu auaricie.abſq; om

ni intentione neceſſitatis ꝓpꝛie vel aliene

Compendiũ theologie

et hoc modo theſauriſare eſt om̃ibus p/
hibitũ.Alio modo theſauriſari poteſt ex
ꝓuidentia.⁊ hoc iteꝝ duplicit. VUno mõ
vel cõſideratiõe neceſſitatis.⁊ ſic cõcedit᷑
parentibo ſecularib.ob neceſſitatẽ filioꝝ

equcandoꝝ.vel filiaꝝ cõiugio tradendaę/

rũ.nõ tũ duandaꝝ. ſed debito f̃ᷣuato mõ
iuxta ſtatũ pſone.Alio mõ ex cõſideratõe
publice vtilitatis.vtputa regni defendẽ/
di.vel cultus dei ampliãdi:⁊ ſic cõceſſuʒ
elſt regib ⁊ dñis tpalib theſauriſare Per
ſonis vero eccliaſticis particularib pꝛo/
pꝛie nũq; theſauriſare licet.nec etiã pecu/
niã tenere/intẽtiõe ſeruãdi. Vñ Ambꝛo.
Aux hʒ eccłialnõ vt ſeruet ſed vt eroget.
Expdictis patet ꝙ duplex eſt amoꝛ pe
cunie tẽꝑaliũ. Unꝰ reſpectu neceſſitatis.
Alius reſpectu ſuꝑflui Cõtra pꝛimũ phi
bet dñs pᷣfocãtẽ ſolicitudinẽ.Cõtra ſcõʒ
ꝓhibet theſauriſatiõem ¶ Auaricie autẽ
per Gꝛeg.xxxi.li.moꝛaliũ.ſeptẽ aſſignant
filie.q̃ ſunt.pꝛoditio.fraus.fallacia.piu/
riũ.inq etudo.violentia.cõtra miſericoꝛ⸗/
diã obduratio. Quaꝝ numerꝰ ſiue ſuffi
cientia ſic ſumi poteſt. Auaricia vt dictũ
eſt.eſt ſupfluus amoꝛ hñdi diuitias Iſta
ergo ſupfluitas ſen exceſſus/ aut eſt in ip
ſas diuitias retinendo. et ex hoc oꝛit᷑ob/
duratio cõtra miſericoꝛdiã.qua ſcilʒ coꝛ
homis/ miſericoꝛdia nõ emollit᷑ vtde di/
uitijs ſuisſubueniat miſeris ⁊ indigenti
bus. Aut iſte exceſſus ſeu ſuꝑabũdantia
eſt in accipiẽdo ſeu in acquirẽdo pecuni/
as.Quod iteꝝ poteſt cõſiderari duplicit᷑

Ael.ſ.inquantũ eſt in affectu vel inqntũ

eſt in oꝑe ſeu effectu. Si pꝛĩo mõ ſcʒ q̃n/
tum eſt in affectu.ſic ex auaricia oꝛit᷑ inqͥe
tudo.inqntũ ſcilʒ auaricia ingerit hoĩ ni
miã ſolicitudinẽ curasq; ſupfluasAua
rus enĩ vt dicit᷑ Eccłiaſt.v.nõ implet᷑ pe
cunia. Si ſcðo mõ ſcilʒ inq̃ntũ eſt in ope
ſeu effectu. ⁊ hoc iteꝝ duplicit᷑ cõtingere
poteſt. Ael enĩ in iſta imoderata ⁊ indebi
ta acqſitiõe vtit᷑ qͥ vi vel dolo.Sivtatur
vi tũceſt violentia. Si vtatur dolo hoc

iteꝝ triplicit᷑ fieri pᷣt. Vel enĩ fit ipſe dolꝰ

in verbo. Et ſi iquidẽ verbum ſit ſimplex
tunc eſt fallacia Si autẽ ipſi verbo adda
tur cõfirmatio iuramẽti tũc eſt ꝑiurium.

Si autẽ cõmittatur ipᷣe dolus in oꝑe tũc

vel erit quantũ ad res.⁊ ſic eſt fraus. Vel
erit quantũ ad ꝑſonas.⁊ ſiceſt pditio.vt
patet de iuda quiꝑ auariciã ꝓdiditxpᷣm.

ritie.que ſunt.mendaciũ.fraus.furtũ.p/

Iſidoꝛus autẽ nouẽ ponit filias aua/

iuriũ.turpis lucri appetitus.falſum teſti
moniũ.violentia.inhumanitas.rapaci/
tas.Et ſicapparet ꝙ IAſidoꝛꝰ tres ponit

filias auaricie quas etiã Hꝛego.ponit. et
ſex de quibe Bꝛego. nullã facit mentõem

Sed qui debite cõſiderat iſte ſex filie qs

ſicaſſignat Aſidoꝛus.reducũtur ⁊ cõpꝛe/

henduũtur ſub illis quas aſſignat Gꝛego.
Nam mendaciũ⁊ falſum teſtimoniũ que

pꝛopꝛie nõ differũt abinuicẽ niſi ſicut ge
nus⁊ ſpẽs.etenĩ falſum teſtimoniũ nibu

aliud eſt q; quedã ſpecificatio mendacij/

cõtinent᷑ ſub fallacia.ſicut ⁊ furtũ queeft
quedã ſi Efeiſati fraudis cõtinetur ſub

fraude.Appetitus autẽ turpis lucri ꝑti/
net ad inqetudinẽ ⁊ ſub ea cõpꝛehendit᷑
Rapacitas autẽ cum ſit ſpecies violentie

ſub violentia cõtinetur. Inhũanitas ve

ro idẽ eſt pꝛopꝛie qð induratõ contra mi
ſercoꝛdi. ſt etiã notãdũ ꝙ auaricia
que ꝓpꝛie eſt immoderata cupido circa di
uitias⁊ ſpecialiter pecunie.ex eo quia per
pecuniã om̃ia alia habẽtur⁊ recuꝑantur
iuxta quod dicitur.pecunie obediũt om/
nia.dupliciter põt ↄſiderari VUno modo
circa acceptõem ⁊ acqᷣ
inquantũ ſcʒ aliquis pecuniã adqͥrit vl/
tra debitũ aliena ſurripiendo vel indebi/

teretinendo. Et hoc modo opponit᷑ aua

ricia iuſticie.llio modo ↄſiderari poteſt
pꝛout impoꝛtat immoderãtiam circa ite
rioꝛes affectões diuitiaꝝ.puta cum quis
nimis amat vel deſiderat diuitias.aut ni
mis delectatur in eis.etiã ſi foꝛſan nõ ve/
lit caꝑe aut retinere aliena.Et hoc modo
auaricia oppõitur liberalitati que hmõi
affectiöes moderatur. Et licetvterq; iſto
rum modoꝛũ hic accipitur/ magis ꝓpꝛie

tamẽ auaricia ſecũdo mõ accipitur ¶ Et

etiã notandũ ꝙ philoſophꝰin Eth.mul
ta ponit genera hominũ vicioſoꝝ vicijs
ad auariciã ſpectantibo.que ſub filiabus
ſupꝛa enũeratis nõ vidẽtur cõpꝛehendi.
videlicet.parcos tenaces.łinnibiles.illi
berales oꝑatões oꝑantes.de meretricio
paſtos.vſurarios.aleatoꝛes.moꝛtuoꝛũ
ſpoliatoꝛes.latrones.Sed circa hoc tam
pꝛo iam dictis q; pꝛo dicendis eſt aduer/
tendũ ꝙ licet in cõmuni vſu loquẽdi idẽ
reputetur aliqð peccatũ eſſe filiã alicuiꝰ
alterius vicij ſeu peccati /⁊ eſſe ei ſpeciem

ſitiõöem pecuniarũ

ttun⸗
peccaiu
beeſpe
ſeu vic
Cenus
aaͤfin⸗
lten
ulee
oꝛCmnia
ciure
fupf
bitofil
pueftn
N
dast
öſt

oadi⸗a
Loſis
a
gati
gele
qꝛin
bo.ſi
Mlab
ctge
ſuont
telumn

nniniſfiat E
Urkimonütht
fanonettd,
Carfmniu
Nascötinenr
e igluein
bancinehent
eſenrrun
n. Phünnipr
Aönnn
gitigmune
mahidocad
magngtane
Hümmannr
Nnecbedüron
inin mni
Snmi in
Cnodohit
oRdand
rinumanie
pmanſ
rtuinzsant

nüſitorſannör

n Cthocne
mlimivehni
Etlimmng
ginn ni
nönapi
ſbinin
niſti
nar iflins
iinintnd.
nsX mencn
Armes Nolucl
Saupven

lrliti

De vitio ſen

Anc dicendũ eſt (cato gule.

De ſeptem vitiis capitalibus 28

eſt tamen magna differẽtia. ita ꝙ alið eſt
peccatũ habere filias ⁊ aliud peccatũ ha/

bere ſpecies. Species enĩ alicuiꝰ peccati
ſeu vicij capitalis opoꝛtet ſemꝑ ad idem
genus vicij ꝑtinere. Filiasvero non.ĩmo
ad finẽ alicuiꝰ vicij poſſunt etiã peccata
alteriꝰgeneris oꝛdinari ⁊ exeo oꝛiri. Illa
autẽ peccata q̃ ſic ex alio oꝛiũtur ⁊ ad ipᷣʒ
oꝛdinãtur ſᷣm appetitũ finis.pꝛopꝛie di/
cũtur eiꝰ filie.ſicut gratia exẽpli in mate/

ria pñti. Pꝛoditio ⁊ fallacia ponunt᷑ ⁊ de
bito filie auaricia. qꝛ ex ipſa oꝛiunt᷑ pꝛeci
pue ſᷣ̃m appetitũ finis vt qñ ſcʒ fit ꝓditio

vel fallacia ad pecunias ⁊ diuicias adqͥrẽ
das Et tñ ꝓditio ⁊ fallacia ꝑ ſe cõſiderate
nõ ſunt pꝛopꝛie ſpecies auaricie nec pꝛo/
pꝛiead genus auaricie ꝑtinẽt.Ad ꝓpoſi/
tũ igit᷑ reuertẽdo / illa que(vt tactũ eſt) po

nit ph̊s ſunt magis ſpẽs auaricie quã iũlli

beralitatẽ vocat.qᷓ; ſint eiꝰ filie.licet tamẽ
aliqui eoꝝ poſſint ad filias ſupꝛa enũera
tas reduci.vt ſub ipᷣis effectualit᷑ ↄpꝛehẽ
dant᷑.vtputa latrociniũ ſub fraude.parci

tas ⁊ tenacitas ſub obduratõe cõtra miſe

ricoꝛdiã etiã ſicad auariciã ꝑtinere vidẽt᷑
Poteſt enĩ aliqͥs illiberalis ſeu auarꝰ di/

ci exeo ꝙ deficit in dando. Et ſiquidẽ qꝛ

parum dat vocat᷑ parcus.ſi autẽ qꝛ nihil
dac.ctũc dicit᷑tenax.ſi aũtqꝛ cũ magna dif
ficultate dat.tunc vocat᷑lꝛimibilis quaſi
limi venditoꝛ qꝛ.ſcilʒ de paruis/magnã
vim facit. ¶ Qñq; etiam dicit᷑ illiberalis
vel auarus qꝛ excedit in accipiendo Et q̊
iterũ dupliciter. Ano modo qꝛ turpit᷑ lu/
crat᷑vel ſcʒ vilia ⁊ fuilia oꝑa ꝑ illiberales
oꝑatões exercẽdo. Vel qꝛ de aliquib vi/
cioſis actibus lucrat᷑.ſicut de meretricio
vel aliquo hmõi. Vel qꝛ lucrat᷑de eo qd
gratis deberet cõcedere.ſicutvſurarij Ael
qꝛ lucrat᷑ parũ cũ multo laboꝛe. Alio mõ
qꝛ iniuſte lucrat᷑ vel de viuis vim inferen
do.ſicut latrones.vel moꝛtuos ſpoliãdo

vel ab amicis ꝑ deceptõem auferendo ſi/
cut aleatoꝛes Et intellige hec om̃ia iuxta

ſupꝛa tacta quãdo.ſcʒ ex imoderato amo
re lucri fiunt ſen ꝓcedũt Et ſic pʒ ↄcoꝛdã
iꝗ eoꝝq̃ ponit phᷣs cũ illis q̃ ponit greg.

de vicio gule. Que ſic ßm Au/
. guſt. deſcribit Bula eſt immo /
Q derata cibi auiditas Vel ſic gu

C

la eſtvoꝛax edacitas.nature finibo nõ con
tenta.Et eſt aduertendũ ꝙ gula nõ dicit/
ſeu denoĩat quẽlibet appetitũ edendi vel
bibendi ſed ſolũ inoꝛdiatũ. Qui ex eo in
oꝛdinatꝰdicit᷑ ꝙ recedit a debito oꝛdine
rõnis. Nec viciũ gule in ſubſtãtia ſeu q̃n
titate cibi pꝛopꝛie cõſiſtit ſed in cõcupi/
ſcẽtia nõ regulata rõne.Et ideo ſi aliqͥs
excedat in quãtitate cibi/nõ pꝛopt᷑ cõcu/
piſcentiã ſed qꝛ illud ſibi neceſſariũ eẽ exi
ſtimat/hoc nõ ꝑtinet ad vitiũ gule.ſʒ ad
aliquã imꝑiciã.Sed tũc ꝑtinet ad gulã.
quãdo aliqͥs ꝓpter cõcupiſcentiã cibi de/
leccabilis/ſciẽter excedit mẽſurã edendo.
Et hic accipitur cibꝰetiã pꝛo potu
tandũ inſuꝑ ꝙ Bꝛeg.xxx.li.moꝛal.v. eſſe
ſpẽs gule aſſignat ſub his vbis. Sciẽdũ
eſt. Ais qnq; nos modis viciũ gule ten/
tat.Aliqñ nãq; indigẽtie tẽpoꝛa pᷣuenit.
Aliqñ oꝛdinẽ tꝑis ſeqͥtur.ſed cibos lauti

oꝛes querit. Aligñ etiã quelibet ſumẽda

pꝛeꝑari accuratiꝰexpetit.Aliquãdo autẽ
⁊ qualitati ciboꝝ ⁊ tẽpoꝛi cõgruit.ſed in
ipſa quatitate ſumẽdi.mẽſurã refectõnis
excedit. HNonnũqᷓ;vero ⁊ abiectiꝰeſt quod
deſiderat.⁊ tñ ipᷣo eſtu immenſi deſiderij
deterius peccat.Et cõtinent᷑ in hocverſu
Pꝛe ꝓpere laute nimis ardent᷑ ſtudioſe
Quaꝝ ſpecieꝝ numerꝰ⁊ ſufficiẽtia ſic ſu
mi p̃t. Gula yt dictũ eſt impoꝛtat inoꝛdi⸗/
nata cõcupiſcentiã edẽdi ni aũt duo
cõſiderant᷑ ſcʒ vel ipſe cibꝰqͥ ſumit᷑.vel i
ſa eiꝰ ſumptio. Reſpectu pmi.ſ.ipᷣiꝰ cibi
ſumit᷑/triplex pᷣt concupiſcẽtie inoꝛdina/
tio cõtingere.ſcilʒ vel q̃ntũ ad ſubſtantiã
cibi.vel qᷓntũ ad qualitatẽ cibi. Vel quã
tum ad quantitatẽ cibi. Quantũ ad pꝛi/
mũ cõtingit cõcupiſcẽtie.inoꝛdinatõ qñ
ſcʒ querũtur cibi lauti.i.pꝛecioſi. Et tũc
eſt ſcdᷣa ſpecies ſupꝛa poſita.denotata ꝑ
illud verbum verſus ſupꝛa poſiti.laute.

Quantũ ad ſcõm cõtingit concupiſcẽtie

deoꝛdinatio quãdo ſcilʒ cibi nimis accu

rate ⁊ delitioſe pꝛeꝑant᷑. Et tunc eſt tertia

ſpecies ſupꝛa aſſignata. denotata ꝑ illud
verbũ.ſtudioſe:verſus pᷣnomĩati.Quan/
tũ ad tertiũ cõtingit ↄcupiſcentie deoꝛdi
natio.quando excedit᷑ in nimis cõmedẽ/

do. Et tũceſt quarta ſpecies ſupꝛa aſſig/

nata.denotata ꝑ hoc verbum.nimis. Re
ſperti ſecũdi mẽbꝛi pꝛincipalis/ſcilʒ ip/
ius ſumptõnis cibi.poteſt duplicit᷑ con
cupiſcẽtie inoꝛdinatio cõtingere.ſ/ eiyei

Compendiũ theologie

quantũ ad tempus ipius ſumptõnis vel
quantũ ad modũ.Quantũ ad pꝛimũ cõ/
tingit cõcupiſcentie inoꝛdinatio.quãdo
pꝛeuenit᷑ debitũ tꝑs ſeu debita hoꝛa ↄme
dendi. Et tũceſt pᷣma ſpecies ſupꝛa aſſi/
gnata.denotata ꝑ hocverbũ.pꝛe pꝛopere
Quantũ ad ſcõm cõtingit ↄcupiſcentie
inoꝛdinatõ.ſcʒ qn nõ ſeruat᷑ debitꝰ modꝰ
in edẽdo.Et tũc eſt nta ſpecies ſupꝛa aſ
ſignata denotata per hoc verbũ. ardẽeter.
otandũ inſuꝑ ꝙ Dꝛego.xxxi.li.moꝛa
liũ quinq; aſſignat gule filias qᷓ ſunt.ine
pta leticia.ſcurrilitas.immũdicia.multi/
loquiũ.hebetudo ſenſns circa intelligen/
tiam. Quaꝝ numerꝰ?ſeu ſufficietia ſic ſu
mi põt Gula vt ſupꝛa tactũ eſt ꝓpꝛie cõſi /
ſtit circa immoderatã cõcupiſcentiã q̃ eſt
in cibis ⁊ potidꝰ.Et ideo illa vicia q̃ ex ĩi/
moderata cõcupiſcẽtia cibi ⁊ potꝰ conſe/
quũtur ſeu oꝛiunt᷑. cõputant᷑ inter filias
gule. Ipſa autẽ vicia qᷓ ex imoderata ↄcu
piſcẽtia cibi ⁊ potus inſurgũt ſeu oꝛiunt᷑
cõſiderant᷑ duplr. Vel inſurgũt ex ꝑte aĩe
vel inſurgũt ex ꝑte coꝛꝑis. Si inſurgunt
ex ꝑte aĩe.hoc põt cõtingere q̃dupłxr.ſ.vel
pꝛimo qᷓ;tũ ad rõem.cuius acies ex cibi ⁊
potꝰ imoderãtia hebetat᷑ ꝓpter ſcʒ cibotũ
⁊ vini fumoſitates/caput hois ꝑturban/
tes.Et hinc ponit᷑ filia gule ebetudo ſen/
ſus ſeu mentis circa intelligentiã.ſicut ⁊
ecõtrario abſtinẽtia cõfert ad ſapiẽtie ꝑ/
ceptõem. Vel ſcdðᷣo quantũ ad vim appeti
tiuã ſeu appetitũ.qͥ ſopito gubernaculo
rõnis ꝑ ipᷣam cibi ⁊ potꝰ immoderãtiam
multiplicit᷑ deoꝛdinat᷑ ⁊ in varias tranſit
diſſolutões.Et hinc ponit᷑ inepta leticia
filia gule.ex eo ꝙ oẽs inoꝛdĩiate paſſiões
ad leticiã⁊ triſticiã oꝛdinant᷑ vt dicit phᷣs
Vel tertõ quantũ ad inoꝛdinatõeʒ diſcre
tois circa debitũ modũ ꝓferendi verba.qͥ
freq̃ntiſſime ex ĩmoderãtia cibi ⁊ pot?cõ/
tingit Et hinc multiloqum aſſignat᷑ filia
gule. Juxta qð dicit Gꝛego.in paſtoꝛali.
Niſi gule deditos ĩmoderata loq̃citas co
mitaret /diues ille qͥ epulatꝰ qᷓtidie ſpẽdi/
de dicit᷑in lingua grauiꝰnon arderet Alel
quarto qntũ ad inoꝛdinatõeʒ diſcrtiõis
circa geſtus⁊ actus exterioꝛes Hã ſicut ex

imoderãtia cibi ⁊ potus puenit in e

ſcretõe deſectus ⁊ inoꝛdinatõ circa debi/
tam ⁊ moderatã ꝓlationẽ verboꝝ.ita ſili
ter ꝓuenit in ipᷣa diſcretõne deoꝛdinatio
circa exterioꝛes geſtus. Et hinc ponitur

ſcurrilitas filia gule qᷓ eſt quedã vana io/
cularitas querẽs hoĩes ad ruſum ⁊ cõpla
centiã cõmouere.ex delectu diſcretõis ſeu
debite ꝓuiſiõis pꝛouenieẽs.Quantũ aũt
reſpectu ſcdᷣi mẽbꝛi pꝛicipalis de vitijs.ſ.
q̃ expte coꝛꝑis inſurgũt.certũ eſt ꝙ ex ißa
inoꝛdinata ⁊ ĩmoderata cibi ⁊ potꝰcõcu/
piſcentia ⁊ ſumptiõe/freq̃ntiſſime ſequũ
tur emiſſiones inhoneſte ſuꝑfluitatũ.Et

hinc eſt ꝙ immũdicia ponitur filia gule.
Eſt tamẽ aduertendũ ꝙ ſi ex ipſa ſuꝑ/
fluitate cibi ⁊ potus/ cõtingat emiſſio ſu

pfluitatũ ꝑ modũ ſeminis naturał. tunc
immũdicia licet etiã ad gulam ꝑtinere vi
deat᷑/inqᷓntum ſcʒ materiã miniſtrat.ma

gis ꝓpꝛie tamẽ ꝑtinet ad pctm̃ libidis ſeu

ſuxurie.Si cõtingat emiſſio aliaꝝ ſuper
fln itatũ.vt vomitus ⁊ vacuatõnũ fetida

gule ꝑtinet.¶ Eſt etiã aduertendũ q; he/

betudo quantũ ad eligibilia/nõ eſt ppꝛie

filia gule.ĩmo cõiter in om̃i pctõ inuenit

Sʒ hebetudo ſenſus circa ſpeculabilia /

maxime etiã ex gula puenit/pꝛopt᷑ rõem

iam tactã ſcʒ pꝛopt᷑ fumoſitates caput ꝑ/
turbãtes.⁊ tũc pꝛope eſt filia gule. S .

leticia que eſt deactu pctĩ iuxta illð puer/
bioꝝ.ij. capitulo Letãtur cũ malefecerit ·
⁊ que pꝛope ex habitu peccãdi ꝓcedit/nõ
eſt filia Sule ĩmo ad om̃e peccatũ conſed

poteſt. Sed illa leticia ꝗᷓ eſt vaga diſſolu/
ta ⁊ incõpoſita/qð ĩpoꝛtat hoc verbũine
pta.maxime oꝛit᷑ex inoꝛdinata ſumptiõe

cibi ⁊ potus.⁊ iſto mõ aſſignat᷑ filia gule.
Similiter eſt quedã ſcurrilitas qꝗᷓ ex volũ
tate ſeu appetitu luxurie ⁊ quedã exappe

titu inoꝛdinato lucri ſeu pecunie ꝓcedit.
dum ſcʒ querit᷑ ꝑſona ꝑ quandã vanã io/
cularitatẽ/ad riſum ſeu cõplacentiã ꝓmo
ueri.vel ad ipᷣam facilius ad actũvenereũ

ꝓmouendũ.vel ad aliqͥd cõmodi ab ea cõ

ſequendũ.⁊ iſtis modis magis ꝑtinẽtad

illa vicia ſcilʒ luxurie ⁊ auaricie. Sed illa
ſcurrilitas que ex immoderata cõ cupiſcẽ .
tia ⁊ ſumptõe cibi⁊ potus pꝛocedit iuxta

modũ ſatꝭſupꝛa declaratũ ẽ ppa filia gule

He vitio ſen pec

tolururrtcec. —
qtur de luxuria que ſic deſcn
Nbitur Luxuria eſt ex immũdis
deſiderijs veniẽs lubꝛica mẽtꝭ

*

⁊carnis pꝛoſtitutio. Scom alios ſicde⸗

bitn
lis app
ſumap
ſacpi
hibet/
eſtpau
ſchbit
cpꝛu
tandüe
differet

msv

maniit
lolor
ca
eo
tine
uuv
o.
ſc⸗
ni
püt
pote
iſe
yehe
criby
eout

(olbilis

giepeh⸗

(adele

wentii
1te
tülur
edi

s⸗

gent
die
rn
S⸗
tinſi
nikfil
gcus
Gapee
ſcetij
nikſ
müeig
ſah⸗
voln
lioa
leſer

minrflingl

iſaſpe ſ ⸗

ungteniſſoſt

enaruhnde

Dunginan
Mäminiſhanne

anlddan

nſiolininn
antiri
itangetni
iummniſ⸗
Kunn
mmiönuad
ſelchle
ineicnnah

deckflage de.

npciiannii
neceit en
omnepenni
ckne
ortatheeni
ordinauint

aſſgnan⸗

ſumtzien
nnercuctich

ſupamii⸗

2

De ſeptem vitis capitalibus 29

ſcribitur uxuria eſt libidinoſe volupta

tis/appetitus. Et itelligas hũc libidino
ſum appetitũ ꝗñ eſt er cõſenſu ratiõis.ſic
ſcz ꝙ ipſa rõ cũ cohibere poſſet.nõ tñ co/

hibet/ꝗqꝛ tũc talis libidinoſus appetitus
eſt pctm̃ moꝛtale.Adhuc ſ̃m alios ſic de-

ſcribit᷑. LQuxuria eſt coꝛꝑis incõtinentia

ex pꝛuritu carnis oꝛiginẽ ↄtrabhẽs ¶No

tandũ ꝙ ſicut ſepe ſupꝛadictũ eſt. magna
differẽtia eſt ponere aliqð pctm̃ filiã alte
rius vicij ⁊ ilud ponere eius ſpẽᷣm. QOð
manifeſte apparet in iſto vicio ſeu pecca/
to luxurie. Nã vt clare videbitur iſtud vi
ciũ aliqua habet pctã tanq; filias ea ſcʒ q̃
ex eo oꝛiũtur ſᷣm pᷣcipue appetitum finis
Licet tñ ſᷣm ꝓpꝛiũ eſſe ad ipᷣm viciũ:nõ ꝑ
tineãt.Habet etiã ſpẽg gue ꝓpꝛie ad ipᷣm
luxurie viciũ ꝑtinẽt S cto igit᷑ ĩ᷑ᷣm Bꝛe
go.xxxi.li.moꝛaliũ aſſignant᷑ filie luxurie

ſcʒ Cecitas mẽtis.incõſideratio.incõſtã/

tia.pꝛecipitatõ.amoꝛ ſui.odiũ dei.affectꝰ

pñtis ſeculi.hoꝛroꝛ ſeu deſperatio futuri
Quaxꝝ numerꝰ ſeu ſufficiẽtia ſic ſumi
poteſt. Certũ eſt ꝙ ſ̃m doctrinã phoꝝqñ
inferioꝛes anime vires ſeu potẽtiead ſua
vehemẽter obiecta afficiũt᷑ ⁊ ſe applicant
cõſequẽs eſt ꝙ ſuꝑioꝛes aĩe vires in ſuis

actibo impediant᷑ ſeu deoꝛdinant᷑. Maxi
me autẽ ꝑ viciũ luxurie/appetitus ↄcupi
ſcibilis q eſt vna de inferioꝛiba potentijs

gle vehem̃ter afficit᷑ ⁊ intẽdit ſuo obiecto

ſcz delectabili venereo. ꝓpter ſuã ſcz vehe/⸗
mentiã delectatõis.Ex quo cõſequẽs eſt
⁊ cõiter cõtingit ꝙ maxime ꝑ cõcupiſcen

tiã lururie.rõ ⁊ voluntas ue ſunt ſuꝑio
res aie vires/impediũtur
Ratiõis autẽ quatuoꝛ ſunt act? in agẽ
dis. Pꝛimꝰ quidẽ actꝰ eſt ſimplex intelli-/

gentia q̊ ipſa ratio aliquẽ finẽ appꝛehen/
dit vt bonũ.Et hic actus ꝑ cõcupiſcẽtiaʒ

Wurt impeditur. Juxta illud Dañ.xiij.
DSpecies decepit te.Et illud. Cõcupiſcẽ
tia ſubuertit coꝛ tuũ. Et q̃ntũ ad hoc po

nit᷑ filia luxurie cecitas mẽtis. Secũdus
actus rõnis eſt cõſiliũ de his q̃ ſunt agen
da pꝛopter finẽ.⁊ hic etiã actus ꝑ cõcupi
ſcẽtiã luxurie ĩpedit᷑. Et q̃ntũ ad hoc po/
nit᷑ filia luxurie pᷣcipitatio.q̃ pꝛout hic ſu
mit᷑impoꝛtat ſubtractiõem cõſilij.q̃ndo
ſcʒ homo ex luxurie vehemẽtia ꝑ impetũ
voluptatis ſeu paſſiõis.nõ adhibito ↄſi
lio ad aliquid agendũ ſubito ⁊ inoꝛdina
te fert. Tertiꝰ actus rõis eſt rectũ iudiciũ

en deoꝛdinant᷑

de agendis Et hic etiã actus ꝑ cõcupiſcẽ
tiã luxurie impedit᷑. Vt de ſenibo luxurio
ſis dicit᷑ Dañ.xiij.Auerterũt ſenſum ſuũ
vt nõ recoꝛdarẽtur iudicioꝝ iuſtoꝛũ.Et
quantũ ad hoc ponit᷑ filia luxurie:incõſi
deratio.que put hic ſumit᷑impoꝛtat defe
ctũ recti iudicij.qñ ſcʒ homo exluxuriexe
hemẽtia.in recte iudicãdo deficit.qꝛ ſcilʒ
contẽnit vel negligit attẽdere ea exquibꝰ
rectũ iudiciũ ꝓcedit.Quartꝰaũt rõis actꝰ
eſt pᷣceptũ qð ipſa ratio facit de aliqͥd agẽ
do.Et iſte etiã actus ꝑ cõcupiſcentiã lu/
xurie impedit᷑.inqntum ſcʒ hõ ex impetu
ipſiꝰcõcupiſcẽtie impedit᷑ ne exeq̃tur illð

qð rõ decernit eẽ faciendũ.Et ſ̃m hoc po

nit᷑ filia luxurie incõſtãtia.q̃ pꝛout hic ſu
mit᷑ impoꝛtat receſſum a bono/poſito et
cepto ꝓpter aliquid qð inoꝛdinate placet
qð maxime cauſatvehemẽtia luxurie.per
quã homo trahitad repudiãdum qð re/
cte pꝛiꝰacceptauerat.qð ex ſui defectu ve/
nit.qꝛ cũ poſſet illi impulſui luxurie reſi/
ſtere nõ reſiſtit:ceo ſcʒ ꝙ nõ tenet firmit᷑ et
cõſtãter ſe in bono concepto.. Ita ꝙ ceci
tas mentis eſt defectus circa actum ſim/
plicis intelligentie. ſerſpitatio eſt defe

ccus circa actũ conſilij. Incõſideratõ eſt

delectus circa actũ iudicij. Incõſtãtia eſt
defectus circa actũ pꝛecepti. Qui ſunt q̃

tuoꝛ pncipales actus rõis circa agibilia

q maxime ꝑ delectatõem q̃ in actibusve/
nereis eſt.q totã animã abſoꝛbet impedi
unt᷑ vt tactũ eſt. ¶ Exparte aũt volunta
tis/ duplexeſt actus quẽ ꝑ cõcupiſcentiã
luxurie deoꝛdinari cõtingit. eſt
appetitus finis.Et q̃ntũ ad huiꝰactꝰ de/
oꝛdinatõnẽ ponit᷑ filia luxurie.amoꝛ ſui
Inquantũ ſcʒ homo pꝛovenerea delecta
tõe quã inoꝛdinate appetit ⁊ cõcupiſcit/
ſeipſum inoꝛdinate Rlrgkt ea que ad di
ctam delectatõem ſeu cõplacentiã ↄferũt
ſibi ꝓcurat ⁊ querit. ¶ Etꝑ oppoſitũ re/
ſpectu ipᷣiuſmet actꝰvolũtatis ponitalia
filia luxurie.odiũ dei.QOð impoꝛtat quã/
dam dei acſuoꝝ mandatoꝝ in animo di
ſplicentiã ⁊ cõtemptũ.inquantũ ſcʒ ipᷣaʒ
delectatõem ven ereã ſic còcupitam/ non
pꝛohibet ¶ Alius actꝰ voluntatis eſtap
petitus eoꝝ que ſunt ad finẽ.Et quantũ
ad huius act deoꝛdinationẽ ponit᷑ fllia
luxurie.affectus pꝛeſentis ſeculi. Inquã
tum ſcʒ homo p ampliꝰ⁊ diutiꝰ/venerea
delectatõe ad ſui libitũ fruẽdo⸗ pßͤel ſchm
D 2

et ea que in eo ſunt/ inoꝛdinate diligit et
in eis ↄplacet. ¶ Et ꝑ oppoſitũ reſpectu
iſtiuſmet actꝰ ponit᷑ alia filia luxurie.de/

ſperatio futuri ſeculi. Quia dũ homo vt
pꝛefert᷑/nimis delectatõibꝰ carn alibo deti
net/nõ curat ad delectatiões ſpũales que
ꝓpꝛia ad gaudia futuri ſeculi ꝑtinent ⁊ di
ſponũt pꝑueniręimo ess ſaſtidit ⁊ quodã
modo deſpat ¶ Eſttũ aduertendũ ꝙ Iſi

doꝛus quatuoꝛ ponit ex ipſa luxuria oꝛi/

entia.que ſub pᷣdictis filiab compᷣhendi
nõ vident᷑ ſcʒ turpiloqa.verba ſcurrilia.
verba ludicra ſtultiloqa. Sʒ qͥ bene cõſi
derat pᷣdicta q̃tuoꝛ ſub pᷣcedentibus cõti/

nent᷑. Nã ipſa quatuoꝛ qᷓ ſic ponit Iſido-

rus/nõ ſunt niſi quidã inoꝛdinati actus
exterioꝛes.⁊ adhuc pᷣcipue ad locutiõem
ptinẽtes.que ex ipᷣa vi cõcupiſcẽtie luxu/
rie oꝛiunt᷑. In qua locutõe põt ex vi ipſiꝰ
luxurie aliqͥd inoꝛdinatũ eſſe quadrupli

citer.vel ꝓpter materiã.vel ex ꝑte cauſe.vl

qjuantũ ad finc.vel qntũ ad ſentẽtiã. Si
quantũ ad materiã tũc ſunt turpiloquia.
Cum enĩi ex abundãtia coꝛdis os loqtur

luxurioſus cuiꝰ coꝛ turpib cõcupiſcẽtjs

eſt plenũ / de facili in turpia verba pꝛũpit

quod ꝓpꝛie ꝑtinet ad incõſideratõem.Ex

ꝑte vero cauſe.Cũ(vt dictũ eſt) cõcupiſcẽ
tia luxurie maxime incõſideratõem ⁊ pᷣci
pitatiõem cauſet.cõſequẽs eſt ꝙ pꝛũpere
faciat in verba leuiter ⁊ incõſiderate dctã
que ſcurrilia dicunt᷑. Quantũ vero ad fi/
nem.Cũ luxurioſus ex vi ſue cõcupiſcẽ/
tie delectatõem querat.cõſequẽs eſtvt ver
ba ſua ad immoderatã delectatõem oꝛdi

net ⁊ ſic in verba ludicra ꝓꝛũpat.que pꝛio
pꝛie ioculatoꝛia dicunt᷑ad luxuriã maxi /

me ꝑtinẽtia.Quod ꝓpꝛie ad amoꝛẽ ſui ꝑ/

tinere vibet᷑. Quãtũvero ad ſententiã ſen

grauitatẽ verboꝝ.cũ ↄcupiſcẽtia luxurie

incõſideratõem mẽtis quandã cauſet.cõ/
ſequens eſt ꝙ rectũ iudiciũ / debitãq; gra

nitatẽ/ in verbis impediat ex q̊ fitvt luxu
rioſus in ſtultiloqa pꝛũpat.vtpote vᷣbis
ſuis delectatiões quas appetit qbuſcũq;
glijs rebus pᷣferẽs ſen pꝛeponẽs ¶ Eſteti
am aduertẽdum ꝙ amoꝛ ſui nõ capit᷑ hic
ſub quadã ſui generalitate.q̃ntũ ſcʒ ſe ex/
tendit ad quecũq; bona que aliqͥs ſibiip
ſi appetit.qꝛ iſto reſpectu amoꝛ ſui nõ eſt
filia luxurie.ĩmo cõmune oĩm pctõꝝ pn/
cipiũ.Sed capit᷑ hic quadã ſpeciali acce/

ploe ſen cõſideratõe Inquãtũ ſcilʒ aliqᷣs

*

*

Compendiũ theologie

ꝓpter ſuã complacentiã ⁊ delectatõem/in
oꝛdinate appetit ⁊ ↄcupiſcit delectabilia
carnisvenerea.⁊ tũc eſt pꝛopꝛie filia luxu
rie. Siliter incõſtantia inqntũ opponit
cõſtantie.put ipᷣa cõſtantia eſt ꝑs foꝛtitu

dinis ⁊ circa ardua ⁊ terribilia verſat᷑/nõ

eſt filia luxurie. Sed hic ponit᷑ filia luxu/
rie inquantũ opponit᷑ cõſtãtie que habet᷑
in abſtinẽdo a delectatõiba venereis.que

ꝓpꝛie ꝑtinet ad continentiã.q̃ poni᷑ pars

tꝑantie Et iſto modo incõſtatia ponitur

pꝛopꝛie filia luxurie. inqntũ ſcʒ ex ipſius

luxurie cõcupiſcẽtia/oꝛit᷑ ⁊ cauſat᷑.⁊ ꝑ eaʒ
emollit᷑ coꝛ homĩs ⁊ effeminatũ redditur
Et ita dealijs ſupꝛa tactisſuo mõ Quia
