admodum eta diuino Bartholomeo alle⸗
gat hierarcha Dioñ. ⁊ velut ſpeculum cõ⸗
cauum:in quo varie relucẽt facies. Etrur
ſus manna in quo ſapoꝛ omnis reconditꝰ
inuenitur. C ꝛopterea non ꝑpuum exiſti⸗
mandũ eſſe putauit inclitus rex noſter. ꝙ
mittit nos xpusad conſiderandum lilia a⸗
gri quomõ creſcunt.pᷣſertim qꝛ ſumebat in
ſigne ſuũ exlilijs moꝛe atanoꝝ ſuoꝝ.·ĩſtar
etiam veterum illoꝝ quoꝝ meminit phᷣs
in politicis.qui oꝛnatũ ſumebant ex lilijs
ſm victoꝛias.Eſt itaq; natura nobis inſi
tum vtq̃ ſunt familiaria ⁊ nobis inſignia
ea tum libentius tum freqnetius cõſidere⸗
mus,.et ad hoꝝ inſpectiõem facilioꝛ ẽ ani
mi noſtri foꝛmatio. Lilioꝝ igitur conſide
ratio generabat in rege noſtro doctrinam
multiplicem.qua nutrietur ad fidem ſpem
et charitatem ceteraſq; virtutes. ¶ Ad fi⸗
dem quidem.Oum inuiſibilia dei ꝑ ea que

facta ſunt in lilijs pulcerremis ĩtellecta in⸗

ſpexit ex numero pondere ⁊ mẽſura:exſ, pe

cie mõ et oꝛdine-Nã ſi pulcra.ſi decoꝛa/ſi

ſpecioſa ſunt lilia.ſicut ⁊ valde pulcra ſunt

to pulcrioꝛ ſpecioſioꝛ⁊ mirabilioꝛ eſt ille
qui fecit ea. ſpẽ deinceps aſſurrexit:

—

gitatũ in dño et ipᷣe euz enutri
nt item deniq; accenſus eſt rex noſter dum

S

nech nent ⁊ que diuina pꝛudentia ſic veſtit
vt Dalomon in omni gloꝛia ſua nõ fuerit
opertus ſicut vnũ ex iſtis. Si ergo putar⸗

guit xpᷣus fenum agri qd hodie eſt et cras ĩ
clibanũ mittitur deus ſic veſtit: q;to plurꝭ
eſt homo modicefidei. vt de diuina puidẽ
tia non diffidat.ſed iactetcuram ſuam⸗z co

„

cõſid rãdo pſpexit q̃ͥ pacto de vſq; ad ob
lectationes varias dilexerit bolem. ⁊ ꝓpter

eum etiam liliũ ne dicam tot res mire pul⸗

critudinis decoꝛis et viriutis foꝛmauerit.
nec ꝓpter vnum hominem iſta minus fecit
quia cuʒ multis fecit put eſt deductio apo

2Augonem in ſuo de ana ſponſe. ¶ Duid
autem ſi ternariũ lilioꝝ in ſuo ſcuto regio
etc diuino/rex noſter ad moꝛes retoꝛquere
conſiderando volebat. Videbat enĩ quali
ter lilioꝝ fulgurat coloꝛ aureus in campo
AHurro velut in ethere puriſſimo et ſereniſ⸗

ſimo. Et nonne poterat ꝑ ternariũ hoc lili
oꝛum / conſiderate. vł tres virtutes p̃noĩa
tas:-fidem ſpem charitatem in anĩa iuſti ce

lica.aureo fulgoꝛe micantes.vel ipᷣam attẽ

debata qua oꝛiginant᷑ beatiſſimam trini
tatem. in quo/ velut intellectuali ſcuto triã
gulari ꝑ circũinceſſioneʒ comp̃hendenter
poſitam. vel tres anime vires ſpeculabat᷑.
concupiſcibilem iraſcibileʒ rationalẽ Aut
ſi iuſtius eſt accipere tres partes imagines
memoꝛiam.intelligentiam.et voluntatem
Aut deniq; appꝛopꝛiatius regie maieſtati

tria lilia in ſcuto tres ſtatus in ſuo regnoꝰ

ſiderare fas habuit idem rex noſter:ſtatum
dico militantiũ. ſtatum cõſulentiũ.ſtatum
laboꝛantiũ.Hi ſiquidem ſtatus etſi in om

ni policia reperiri habeantvel mediocriter
in nna vitdar tamen ſibi regnum fran
cie coloꝛem ethereum ob ſingularem reli⸗
gionis cultum. Coloꝛeʒ vero aureũ tripli
ci illi ſtatui contulit excellentia meritoꝛuʒ
in vtroq;. NHam vbi queſo viguit vſqᷓ; ter⸗
rarum vel in militibus ſtrennuitas poten
tioꝛ.vel in cõſuliba ⁊ dericis ſapientia diui
nioꝛ.vel in laboꝛantibus ⁊ ſubditis obedi
entia/ꝓpenſioꝛ: Ita vt nihil errauerit qͥ re/
gnnm francie dixerit in oꝛbe poſitum eſſe/
velut hoꝛtũ ⁊ agrum quenddm voluptatꝭ
ameniſſimũ.ethereo ſplendoꝛe nitentem.
fecũdum quoq; lilijs hoc eſt populis/an⸗
rea dignitate fulgencibo/quẽ boꝛſa iſigat
P 3

dum cõſiderauit ea ceſcere que nõ laboꝛãt

3

Bermo factus in die

fons ille puriſſimus ⁊ fluuius niueis argẽ
teus vndis.vniuerſitas piſieñ.in quatuoꝛ
facultatũ fſlumina cõdiuiſus.quibo irrigat
omnis terra.¶ Agnoſcit vt opinoꝛ doctiſ
ſimi ⁊ ſapiẽtes q;late patẽtem cõſideratio

nem rex noſter habuit ex inſpectatõne ꝓpꝛi

oꝛum inſignioꝝ et du rememoꝛabat er hic
verboꝝ xpi que dicũt Conſiderate ⁊c. Et

potuit quidẽ amplius ex cõſideratiõe lilio

rum et eoꝝ ceſcẽdi mõ/aniaduerter pius
rexnr tria eſſe neceſſaria ad debitũ populi

totius augmentũ/tanꝙ; ad crementũ viuẽ

tiũñ lilioꝝ Nam ſi nõ eſt homo liliũ non di

xiſſet phᷣa. Juſtus germinabit ſicut liliũ.

Hec tria ſunt q lilia vt creſcant exigunt
SRos Kos ſupne benedictionis
Humoꝛ Dumoꝛ terrene ſuſtentatiõis

Alauſura Aauſura iuſte ptectioõis.

—

Abſq; roꝛe enĩ ⁊ ethere libero/floccida ſũt

lilia ⁊ decoloꝛia.ſic abſq; diuina gra que ẽ
itarig quã ſegregat deus heredi
tati ſue et abſq; ſuꝑno afflatuvel aſpctũ po

—

pluuia volũtari

pulus omnis interius cõtabeſcit Poꝛro a
reſcũt lilia ſi deſit humoꝛ bonus in radice.

et pp s non ſubſiſtit ſed areſcit/ſi ſibi deſit

ſuſtentatio in coꝛꝑe.Demũ lilia ſi nõ clau

dantur ſepibo aut muris / depaſcũtur ? con

culcant ea oẽs beſtie agri.et pplłi ſi non iu/

ſtis legib ⁊ obedientie muro cõcludantur

QD

ipi celeriter hoſtib inuaſi depereüt. ſine ho
ſtes intelligas ſpiritales qͥ ſunt mũdus ca/

ro demonia.ſiue materiales⁊ viſibiles qui
ſunt ipi hoĩes ſubijpᷣis.nam nullũ eſt ani⸗
mal alteri magis inimicũ. ¶ Hec cõſidera
ſti rex glioſiſſime / ⁊ viuẽtiũ lilioꝝ agricola
egregie udouice. Cõſideraſti in; vt noſ

ſes quõò lilia roõnabilia/agri tui regni/creſ/

cerent dũ vinebas in carne et nunc(vt piñ
nobis credere eſt)tuis interuẽtibo cõſidera

re nõ ceſſas dũ regnas in ethere. Cõſidera

ſti nempe vt eis nõ deeſſet ros et aſp ect?ce
liliber. dũ in eis ſctẽ religionis cultũ ↄſer⸗
uaſti. Cõſideraſti vt nõ deficeret humoꝛ ĩ

coꝛpe velut in terre fira radice dũ eos tpali
ter fuſtẽtaſti. Cõſideraſti poſtremo nediſ⸗

ſiparet᷑ maceria vel clauſura iuſteptectiõis

dũ cõgruis legibo atq; iudicijs/eos cõmu⸗

niuiſti. ita vt fuerũt ppłi tui inſtar lilioꝝ ir

roꝛati de ſurſum / irrigati deoꝛſum ⁊ ptecti

q̃qua verſum. ¶ Et poterão doctiſſimi et

ſapiẽtes viri / poterã iſta latiusdeducere ex

eiuſdẽ regis celebꝛi chꝛonica ſi vacaret.⁊ ñ

eſſetis onerandi notiſſimis.nam quis ne⸗

ſciat eum fuiſſe in cultu religionis catholi
ce cõſeruando xpᷣianiſſimũ? Quin et here⸗

ticoꝝ extirpatoꝛ fuit vehemẽs.et bis feruẽ
t.ſſimo ʒelo ſuccẽſus/impios infideles bar
baros pꝑſecutus eſt.⁊ ad augmentũ diuini
cultus/ multa monaſteria cõſtruxit plima

reꝑauit.Ceterũ negari nõ põt eũ de orl
eè

li ſuſtentatione ſubditoꝝ curioſum fui
qñ ipᷣis etiam pauꝑiba inopibe ⁊ egenis in

tra et extra regnũ ſuũ/tãta pietatis affectio

ne et ſolicitudine puidebat eos ꝑſonaliter
mira pꝛſus humilitate viſitãs paſcẽs ⁊ re⸗

fouens. Quid amplius dicã dedlauſura li
loꝝ ſuoꝝ ꝑ iuſtã legũ ꝓtectiõem? pe eni
legibo bñ coͤdicis. circũcinxit ppłm ſuũ/p/

uidens ne frangerent᷑ ab eis q̃ſdã inſuꝑ ad
didit vtde phibitione duelloꝝ ⁊ puniiide
biaſphemantiũ ⁊ foꝛſan plures adiũxiſſet
ſi nõ dictaſſet ſibi cõſideratio ſua/multuu

dinẽ cõfuſam legũ ⁊ ſtatutoꝝ nõ tam ꝓte⸗

gere q; aliqñ ſubuertere gentẽ cui ſeruãda
mandat᷑ Exemplũ in ꝓpoſito Aceruus la/
pidũ aut ſepes ſpinarũ ꝓtegũt ⁊ circũdant
lilia.Oð ſi iuſto amplius excreuerint lſpi
ne vel lapides.lacerant᷑ lilia.aut ab aeris li
bero hauſtu phibent᷑ Non ſecus eſt de mł
titudine traditionũ humanarũ:noĩatiʒ ex

cõicationũ.Ad boc ſpectatillud Mat. xy

Irnitũ feciſtig mãdatũ dei ꝓpter traditiões
vr̃as ⁊c. ¶ Zalibo modis ſtuduit optimꝰ

rem terrenũ.et ſeptũ munitiſſimũ. Pꝛimũ
de bñdictiõe celi.ſcõᷣm de bñdictiõe lerre:
tertiũ de inſtitutione diſcipliue. ¶ Welleʒ
mõ qeſcerẽt. nemo quippeeſt qui nõ agrũ
hẽat cure ſue cõmiſſum.de quo ſapiens ad

exerce agrũ tũ alioòͥn audi ab eo ibidẽqᷣd

monet nos Pꝛouerb. xxiuij. Diligenter ait

mali ſubſecuturũ ſit. Per agrum viri pigri

tranſiui.et ecce totũ repleuerãt vꝛtice.ope/

ruerũt faciem eius ſpineamureri lapidũ

deſtructa erat. Fruſtra qrerent᷑ ergo ĩ agro
tali lilia creſcẽtia. vbi deeſt ſolers cõſidera
tio ⁊ dñat᷑ ignauia ea nõ cõſiderãs ꝗᷓ pꝛemi
ſimus. Nam ꝓpter abũdantiã noxij humo
ris totũ replent vꝛtice moꝛdicãtis ⁊ exurẽ⸗
tis luxurieꝓpter effectũ nõ ſereni roꝛis ope
riũt faciẽ eiꝰ ſpine.Et qꝛ maceria lapidum
deſtructa eſt ꝑ indiſciplinatã diſſolutiõem
cõculcant totam ſatiõem ⁊ germina vtilia

et ſolertiſſimus agricola nr regius btũs lu
douicus cõſiderare lilia agri.i ppłos rſĩgni
quõ creſcerẽt dũ habebãt roꝛẽ ſuꝑnũ.huo⸗

ita cõſideraremus oẽs.lilia agri noſtri q̊⸗

1

nnbe
beß⸗

ntgu

mmnütn

ſcolſ⸗
zb
bbanel
iudekinſ
ſtitgop
crütſorn
dentlch
griieſ

dis Ben

gatso

Eninn.
(lendte
lrsdicl

onitili

ſAddwis

Atinsibe

ccoſotme

chiers
(
Ceſcht⸗
wobor

ritat

ſernon
heinho
ſie
tuſhn
ſucz lene
lluſcas
nizviren

mancräſe

füadorc

poſtolus

punlus
uacnan
poetasi

nopis

voꝛd
Cerſalnt
naucc

gahon
naben
oſen
ftigbe
dunni
m
Gecn
vſininſe
negnen
Naſfnt
8ſondltr
Palisr
ecuſunt
em eai

Plnüg

Ciinioed
1punine
atünſe
nmaltia
ötam e
aiſenid
Reonnsh
1Crchont
mmenntt⸗
enbagel
aockdent
inwunhe
6Dr
inlti
itoptin
nsbiüst
Masigli
hrähio⸗
mücuni
ciöe tene

Bancti ludouici regis

omnes beſtie agri.et ſingularis inobediẽ⸗
tie ſuꝑbe ferus/depaſcit ea.
querit᷑ qualis et qͥs ſit.apte rñdet᷑hõ.ſ.mi⸗
noꝛ mũdus. Math. xiij. Idem ipᷣe hõ eſt

ger iſte ſi

agricola ſub agricola ſupᷣmo cõſtitutꝰ: De

quo Math. xiij. et Joh.xv. Poꝛro totidẽ

abüdare lilijs debet ager talis/q̃t virtutib-

iubet᷑ inſigniri-Nõne pulcerrimũ liliũ ca/

ſtitas:pulcrũ ſobꝛietas.pulcrũ inſticia.pł

crũ ⁊ foꝛmoſum ſapia.modeſtia fides.⁊ita

de reliqͥs virtutibo floꝛiferis.qbo redolet a⸗

duñs. Beñ xxv. creditenõ pu
gratis poſſidet᷑ager/talibo lilijs decoꝛatus

ger aĩe velut odoꝛ agri pleni.cui benedixit
¶ Bed credite nõ ꝑuo aut

Emitur certe laboꝛiba q;płimis⁊ ſtudioſo

colendi exercitio.ſicnt in figura foꝛtis mu
lieris dicit᷑ Pꝛouerb.vl. Cõſiderauit ag

et emit illũ. Et qm̃ nemo repente fu ſũmꝰ⸗
ſeg cũ tpis curſu ⁊ etatꝭ iucremẽto / creſcũt
galtius ipᷣa virtutũ lilia.quẽadmodũ diſti⸗

cctio foꝛmoſa ſignificat q quoſdã ponit in⸗
Po quoſdã ꝓficientes.alios ꝑfectos.

õſideremus eadẽ lilia quo nature mõ

creſcũt a pꝛimeuo ſui germine ad medium
robur ſtipitis.vſq; ad floꝛis fructuſq; ma⸗
turitatẽ. Hoc cõſiderantes.xpᷣo obedimꝰ⁊
ſermonẽ aptabimus auditoꝛibo. Sũt qͥp/

pe in hoccetu venerãdo hoĩes ſub etat di

ſtinctiõe triplici.ſub germinãte adoleſcen⸗
tia.ſub virenti iuuẽtute.ſub matura fruciu
oſaq; ſenectute. In qͥb pari cypo virtutuʒ

lilia ſuccreſcere debere demõſtremus. Alia
eniʒ virtus in ſoꝛtitudine ⁊ efficacia decet

maturũ ſenem.alia virilẽ iuuenẽ.alia tene⸗

rũ adoleſcentẽ. Falloꝛ ſi ñ boc ſignauit A

poſtolus Cũ eſſem inqͥt ꝑuulus loqbarvt
ꝑuulus ⁊c. Cũ autem factus ſum ſenexe/

i .ciij Idẽ notauit Oꝛa.
poetas inſtituens et etates deſcribẽs. hoc

moõ pñs cetus eſt velutager ille.in:qᷓ erant
tres oꝛdines ouiũ accubãtes iuxta puteũ.

Beñxxix. Puteus locus eſt vñ haurit᷑ aq̃
ſcie ⁊ ſalutaris ſapie.Tres oꝛdines ouiũ⸗
tres accipimus oꝛdines ſtudentiũ ſuimpli⸗
cium. ¶ QMõſiderandũ vero eſt ꝙ etſi ĩ om
ni etate neceſſe ſit vᷣtutũ lilijs vt creſcãt mi⸗
niſtrare triplex antidotũ qð pᷣdiximꝰ. Ro/

rem ſcʒ hũoꝛẽ ⁊ canſurã.nihilominus ap⸗
pꝛopꝛiatioꝛi bꝛeuitate nõ oĩa oĩbo/ ſed ſiu⸗

gula ſingulis diſꝑtiri curabimꝰ.E ſtantes

in terminis nr̃is / ne diſſoluta fluctuemus

euagatiõe/dicemus ꝙ clauſura diſcipline

pᷣcipua neceſſaria eſt in agro adoleſcentuʒ

erat adaptiões has ad alia deducere p̃ᷣſerti

48

teneroꝝ q̊ ad incipiẽtes.humoꝛ purꝰ⁊ ſuf,⸗

„

decet maxime in agro maturoꝝ qͥ ad perfe
EEr plane ſi vellemus.nõ etc uz

ꝓficiẽtes. Ros ſuꝑnus et aſpectus celi lib

ad ſtatũ triplicẽ pᷣfatũ regni francoꝝ qͥ con
ſiſtere ponit᷑ in laboꝛãtib ————
tis militiby ⁊ in clericis atq; cõſuſib. Veꝝ
hec reliq̃ oia compᷣhẽdereq; dici ſeofferunt
qs ſermo ſufficeret: Poſtpoſitis ů ceterꝭ qᷓ
dicere vel ad laudẽ glioſiſſimi regis noſtri

copioſiſſime:vel ad edificatiõem nr̃aʒ abũ

datiſſime/ↄſideratio ꝓfunda nr̃i thematꝭ
ingerebat.ſub triplici oꝛõe cõcludat᷑ ſermo

noſter. Pꝛia oro ad incipiẽtes.ſcdᷣa ad ꝓfi
cientes. tertia ad ꝑfecos.

5„

(Pꝛuma oꝛatio

adoleſcẽtes.etſi generoſi non degeneres.ſi

diſciplinati nõ diſcholi eſſe vultis.obedi⸗

te xpᷣo iubenti.Quid iubet xpᷣus? Cõſide

rate lilia agri quõ creſcunt. Conſiderate et

abſq; ſtrepitu vel tumultu ⁊ fabulatiõibꝰ

¶ Ad vos mihi nũc ſermo eſt o generoſi

ficiens. aer in agro viriliũ iuuenũ quo ad

attẽdite.qm̃ ita in nouello agro mẽtis vre

qreſcere pꝛimula vᷣtuoſoꝝ lilioꝝ germĩa cõ

ueniet. Sunt eqͥdẽ inſita voba naturaa⸗

gente infallibiligermina quedã virtutum
quaſi ſ̃m rões ſeminales q̃s tullius appel⸗
lat ſeminaria virtutũ.q;̃ ſi nos inqͥt creſcer
et valeſcere ſineremus.illa nos ad beatam
vitam deducerẽt. Et de hoc nõ ſiluit phᷣs

ij. eth. Hec ſemina nolite ſuffocare vicioſ

germib aut aliũde diſpdere.Et quãqᷓ; me

tuẽdũ vob̃ ſit.tũ ab algido gelu toꝛpentis

deſidie.tũ ab vꝛedine.tũ ab erucis.ab eru/

gine ⁊ ab alijs peſtib impꝛobis/aduerſan
tibo incremẽto ſpũaliũ lilioꝝ Nihilominꝰ

in pꝛimis ſtudẽdũ eſt ad clauſurã cõgrua,ʒ

ꝑ murũ diſcipline q̃ nõ appoſita vel demo
lita.plane de lilijs actũ eſt ꝓteruit ⁊ ꝑeunt.
Quãobꝛẽ appᷣhedite diſciplina cñ iloq di
cebat deo. Et diſciplina ipᷣa me docebit.
ed qͥd loquimur adoleſcentibo:foꝛſã
obſurdeſcũt.aut nõ ſatis cõſiderate ſuſci⸗
piũt q̃ dicũtur. Ita eſt. Sua quoꝛũdã gar
rulitas hoc indicat. Nimiꝝ minꝰ idonei
ſunt cõſiderare/ob craſſam ignoꝛãtie cali⸗
ginẽ.vel ob turbã paſſionũ.⁊ deſiderioꝛuʒ
iuueniliũ.q̃ cogitatiões ſuas ⁊ cõſideratio
nes traducit alioꝛſum.aut qꝛ indiſciplina
tiõem quã alibi exercẽt.huc afferũtPꝛo.
TFrRH 4

—

Bermo factus in die

eis idcirco cõſiderate vos pᷣceptoꝛes ⁊ ma

giſtri venerabiles.ad vos me cõuerto.vos

q talibo regedis pᷣeſſe delegiſtis.⁊pfectodu

ram in h̊ puintiã(vt apud Theren.poni⸗

tur)ammiſtrandam ſuſcepiſtis. Coerceat
eos diſcipline vr̃e dauſura.infra quã etiaz
moꝛes cõponite et foꝛmate ad normã xpia

ne religionis. Nam q;tũ piaculũ eſt apud
xpᷣianos ſuos adoleſcẽtes nõ xpᷣiana ſape/

re/ neſcire pᷣcepta dei: Et qͥd agendũ ſit.qͥd
omittendũ.qͥd credendũ.qͥd ſperandum ⁊
quid timendũ/penitus ignoꝛare; Gubuer
ſio eis vel loqui vel legere q̃ nõ ꝓſint moꝛi

bus.aut plus eis obſint q; ꝓpſint ingenijs.
Pudet ꝙ aliter vſq; in hod iernũ diẽ iude⸗
oꝛũ pueri inſtituũtur pꝛimitꝰ in lege ſua p

ut iuſſiſſe videt᷑ dñs. Deute.uij. ¶ Cöflu⸗
unt ecce ipᷣi adoleſcẽtes plus ſolito/de toto

francie regno/ad floꝛentiſſimũ ꝑiſieñ.vni
uerſitatis oꝛtũ.erudiri hũt illic in ſuis pꝛi⸗

mitiuis ⁊ grãmaticalibo qͥ nuꝑ nõ niſi tali

bus imbuti/aduenire cõſueuerãt qð cur fi

at et an fauſtũ ſit pᷣſagiũ.nõ ſuſcepi diſcute
re. Scimus ꝙ in moꝛituro aĩlali/ſpũs aad
coꝛ cõfluũt. Hoc vnum dicere habeo ꝙ oo
amplius danda eſt oꝑa in hac celeberrima
vniuerſitate.ne caſſato vl neglecto diſcipli
ne muro circa adoleſcentũ cuſtodiã/erum/
pant ex agro eoꝝ nõ lilia cãdida ⁊ odoꝛite
ra virtutũ.ſed infelix loliũ et ſteriles auene

vt Virgiliꝰ loquit᷑ ſentes quoq;.⁊ ſilices ⁊
nociua queq; plãtaria vicioꝝ in ꝑniciẽ nõ

ſolũ taliũ/ſed publicã eccleſie.vt pinde fiat
ager qlẽ vidit Hiere.plenũ abominatiõi⸗

bus. Hiere.xiij. ¶ Eto moꝛes o tꝑa Quã

tis etq̊t abominabilibo/ plena ſunt ⁊ mẽs
et coꝛꝑa q̊ꝛũdã adoleſcentũ.⁊ ſerpunt inter

eos nefanda cõtagiõe nemine coſiderante

nemine phibẽte.nemiue euellẽte.vtinã ne

mine impellete.et nullo mõ eos qͥ conatur
extirpare admittẽte.Et heu maloꝝ cumu⸗
lus iſtas ſuas abominatiões nõ abominã

tur cũ ꝓpha dicẽte. Iniqͥtatẽ odio habui?

abominatꝰ ſum. Et qͥd eſt iniqͥtatẽ abomi
natꝰ ſum: Illã certe ꝑ os cõfeſſiõis euome
re vel eijci ¶ Aboc vᷣo agendũ eſt vt freq̃u
tius os dauſum ⁊ mutũ ⁊ vix extrahit᷑ vn/⸗
q; virus illud teterrimũ ⁊ obſenũ ⁊ nature
aduerſum.niſi iuxta ꝑabolã ſcripture/pere
atcoluber toꝛtuoſꝰ obſtetricãte manu du
cti cõfeſſoꝛis.Quid igit᷑ mirãdũ ſi młti ſuf
focant᷑iintroꝛſus retẽto enns peſtifero
et irremediabiliter pereũt. ¶ Hoc ſaltiʒ re⸗

ſtabit remedij. vt ſi ſenſus hois et cogitatõ

pꝛona ſunt in malũ ab adoleſcẽtia.ſicut eti

am ſcripture vox ⁊ exꝑientia nimis conſir

mat.Hoc inquã reliquũ erat.vt abomina

tiones cõtractas abominarent᷑.qꝛ abomi⸗

nantes.hoc eſt cõſiderãdo euomẽtes/ſana

rent᷑ et deſinerẽt eſſe ager plenus abomina
tiõibo Pꝛeclare ſiqͥ dein dictũ eſt Humanũ
peccare/diabolicũ ꝑſeuerare. Duocirca
patet q;tadiſcipline neceſſitas incũbit pꝛo
cuſtodia agroꝝ nouelloꝝ q̊s adoleſcentes
dicimꝰ.et interea dũ tenera ſunt etate. et q;

iõ in teneris aſſueſcere multũ eſt inqͥt Vir

gilius. Sit ſup eos maceria diſciplinetde
tur optima foꝛma viuẽdi.quã iocũdã red/
detcõſuetudo. Si qͥ vero ſunt mgroꝝ qui

nec iſta cõſiderẽt/necobſeruent erga ſuos

diſcipulos.ſeu ꝑfido neglectu fiat hoc.ſeu

cõtemptu puerſo.ſeu timoꝛe cupido. ne ſe
deſerant ⁊ alibimigrẽt.ſeu ſno ꝑdito male
viuẽdiexẽplo.qͥd de illis pnũciandũ ſit vi

detis. Tot enĩ agroꝝ ſpũaliũ nõ inſtructo
res ſed deſtructoꝛes dicendi ſunt q̃t ſalua⸗

re debnerant ⁊ ꝑdũt. Quinetiaʒ ſepe fit vt
vniꝰ adoleſcẽtis diſſolutio nõ coercita vel

non ꝓꝛſus vt oꝑtebat expullſa / trahat cete/⸗
ras plantatiões puras/in ſilueſtres ⁊ dege

neres moꝝ ſucos ⁊ ſpuria genimia.aðo vt

noõ abſqʒ rõis apparentia queſiſſe videat᷑.

Ouintilianꝰ/an expedies ſit adoleſcẽtes ſi

mul in ſcholis aut potius ſigillatim in do

mibedoceri.¶ Et qm̃ Quintiliani recoꝛ

AQAatio incidit/q fuit adoleſcentũ pᷣclarꝰ inł⸗

ſtructoꝛ. placet ea pauca de inſtitutiõiba ſu
is excerꝑeqᷓ officio pᷣceptoꝛis aſcribit.P

mo inaͤt ſumat an oia/ parẽt; erga diſcipu

los ſuos animũ.ac ſuccedere ſe in eoꝝlocũ
a qbus ſibi liberi tradũtur exiſtimet. Fas
igitur hũt pᷣceptoꝛes diſciplos ſuos alloqͥ
ijſdẽ verb religioſa maternaq; pietate ple⸗
niſſimis.qͥ bo hoꝛtabat᷑ egregiũ adoleſcẽtes⸗

Audouicũ ſua mater Plus vellẽ chariſſi⸗

mefili/te moꝛtẽ incurrere tꝑalẽ qᷓ; ꝑ aliqðᷣ

pctm̃ moꝛtalete tuũ offendere ceatoꝛẽ.

Scðo pceptoꝛ nec hẽatvicia nec ferat.pꝛe
clarũ verbũ ab oꝛe pagani.Cãam reddit ſa
tyꝛicus qͥ contẽpoꝛaneus Quintiliano fu

i ⁊ de eo ſcripſit.qꝛ velocius ⁊ citius coꝛrũ
pũt nos exẽpla domeſtica magnis cũ ani⸗

mos ſubeãt auctoꝛibo Jõ ſubiũgit ꝙ maxi

ma debetr᷑ puero reuerẽtia.vt.ſ.nil obſcenũ

nil impudicũ nihil exẽpli/ſcãdaliſatis ĩno
xios oculos et mentẽ coꝛrũpat.Nãet ange

toni

las he
Tbin
mionn/
ueina

dugtit

mins⸗
penn
coͤclud
Ginerd
nimose
fralllos
Uonefil

2

unares

Mhoee

c
oond
lfene
Chent
Hund
turten
Aupt?
ade
ginno
ici

W

dilimn

ſtſim
lvale
hept
fumi⸗
Ar⸗
ſtpann
onibyli
Ggites
nd⸗

nagent⸗
ſare,
ns Conf
tihoning
honni
Magſmn
Pehonin
thuri

mrin
alinn
nincee
lapned.
iidint
iopgni
royz ſos
inb a
pco eſe
eip me
maültvi
Ginſnoo
ntſang
igſeſtn
Ceind
mbNoe
rwrdepe
mningdot
ſendat
lecasſi
nimin do
ſorbit X*
acrdicn
ſeneorhd
ſtine.
gus t
nant

li eoꝝ ſemꝑ vident faciem patris qui eſt in

celis.Et qui ſcandaliſauerit vnũ ex puſil⸗

lis iſtis expedit ei ⁊c. Et plus nocet exẽplũ

vnũ malicie/qᷓ; decẽ bonitatis pficerẽt.nã

puer cereus eſt in viciũ flecti.⁊ abſq; docto
re etiã mala diſcũtur. ¶ Certio pᷣceptoꝛis

nõ auſteritas triſtis ſit.nec diſſoluta chari
cas.ne inde odiũ.hinc cõtemptus oꝛdiat᷑.⸗
Vbi notandũ/minus obeſſecharitatẽ ni

miam/q́; auſterſtatẽ apud adoleſcẽtes bo⸗

ue indolis:qͥ citius domeſticant᷑ blãadicijs

ducti inſtar auiũ q̃s generoſas appellãt qᷓ
minis tracti.tm̃mõ careant blãdicie omni
penitus impudicicia mẽtis ⁊ coꝛꝑis.Hic

di verberibs. Rões omitto Muartorplu

rimus ei de honeſto ac bono ſitſermo.Cõ
tra illos qͥ ignominioſas ꝑtes coꝛpis.⁊ ac

tus nefandos/nõ ſolũ aꝑta impudẽtia no

minare audent ſed impudæetioꝛi animoſi⸗
tate hoc exrõis pſona licere fieri defendũt.

nõ cõſiderãtes ꝙ; hecdicẽdo/coꝛruũt in er⸗

roꝛem begardoꝝ et turelipinoꝝ:qui ð nul

la re naturaliter data/erubeſcendũ eſſe di
cebant:quẽadmodũ et cinici phi/moꝛe ca

num dicebant eſſe veniendũ palã in nudi
tate ⁊ exercitio mẽbꝛoꝝ pudendoꝝ.q̊ͥs in⸗

culpat Tullius in deoffi.tractans de pul

cro etdecoꝛe. Et ſene.pꝛecepit Turpia ne

dixeris.paulatim enĩ pudoꝛ rerũ ꝑ vᷣba de
diſcit᷑. Et Apłus.Coꝛrũpunt bonos mo⸗
res colloqͥa pꝛaua.¶ Quinto minime ira/
cũdus ſit.nõ tamen eoꝝ q emendãda erũt
diſſimulatoꝛ. Ad hocenĩ ſunterẽpla Pla
tonis et Plutharchi et multoꝛũ ¶ Bexto

ſit ſimplex in docendo. Ad hoc trahbi pot il
lud legis antiq Nõ ſeres agrũ diuerſo ſemi
ne.plurimũ quippe obeſt varietas modo⸗
rum in docẽdo.et ex cõſequẽti mutatio ma
giſtroꝛũ nũc iſtoꝛũ nũc illoꝛũ¶ Septimo
ſit patiens laboꝛis. ccauo interrogati
onib libẽter reſpondeat.¶ Nono nõ iter⸗
rogãtes ꝑcunctetur vltro. ¶ Decimo. lau⸗
dandis diſcipłoꝛũ doctoꝛibo/nec malignꝰ
nec effuſus ſit.qꝛ res altera tediuzʒ laboꝛis.
altera ſecuritatẽ parit.

mieq; cõtumelioſus. Nam id quidẽmitos
a ꝓpoſito ſtudẽdi fugat quidã ſic obiur⸗

plũ aliqð imo multa qtidie dicat.que ſecũ
audita referant.licet eni ſatis exemploꝛum

ad imitandũ ex lectiõe ſuppeditet.tñ viua

Euare⸗ Endecimo ĩ emæę
dando q coꝛrigẽda erunt/nõ ſit acerbus ni

Bancti ludonici rcgis frãcoꝛũ 48

illa vt dicitur vox alit plenius pᷣcipneq; pᷣ
ceptoꝛis q; diſcipuli ſi rece mo ſint inſtuu

ti et amãt ⁊ vereut᷑. Vix aũt dici põt q;to li
bentius imitemur eos qͥbus fauemꝰ. el
læę ſuꝑ oĩa hoc obſeruari pceptũ apud pᷣce⸗
ptoꝛes noſtri tꝑis tam in vico ſtraminum

qᷓ; in domibus. vt ꝓ trufis et fabulis ſolixꝭ

7

peti ⁊ dici/ſalutaria qᷓdam et iocũda narma

rentur.qꝛ teſte Oꝛatio. omne tulit punctũ
qui miſcuit vtile dulci Quẽadmodũ ð ma

giſtro Regmaldo gobart/aſſeruit mihi di

gna fide relatio:eũ vix aut nunq; legiſſe et
audiuiſſe lectiõem apð ſuos diſciplłos/qͥn
aliqð immiſceret ſalutis verbũ ⁊ vehemen
ter inculcaret.adeo vr magna ꝑs ſcholariũ

morn magnos ⁊ religioſos viros euaſe
rit. 2 er

Tertiodecimo ſe pᷣceptoꝛes intẽtenc
mogeſte audini velint. Si hoc in ſchol ſer
uaret᷑ alia eſſʒ ſcholariũ attẽtio ⁊ modeſtia

—

in audiẽdo verbũ dei.qð vtiq; audienduʒzʒ

„

aſſet cũ ſũma reuerẽtia ⁊ diſciplina.⁊ ñ mi

nus q; pñte ſacroſctõ xpᷣi coꝛꝑis miſterio.

Ita eni dicebat Areſto. referẽte Sene. nũ
q́; nos verecũdioꝛẽs eſſe debere/qᷓ; cuʒ deo
loq mur.ſic ⁊ dũ audimꝰ. ¶ Ceterum diſci
pulos decẽt iſta. Pꝛimo pᷣceptoꝛes ſuos ñ

minꝰ q; iſta ſtudia amẽt/Scðo eos parẽ⸗
tes eſſe nõ qͥdem coꝛpis ſed mentiũ credãt.
Multũ hec pietas cõfert ad ſtudiũ.nam ⁊
libẽter audient et dictis credẽtet eſſe ſiles

cõcupiſcent. ¶ Iſta ſunt q ſi erga adoleſcẽ
tũ cuſtodiã ⁊ diſciplinã obſeruent᷑ erit ager

ipoꝛũ germinãs lilia candida virtutũ.do
nec qeſcẽdo in robur maius erũpãt Et ita

factũ eſt in hac ꝑte qð iubetxpᷣus Cõſide⸗

ratelilia agri⁊c.quò creſcũt. ¶ Buperati

xta ꝓroſitũ oꝛdinẽ poſt incipientiũ cõmo⸗

nitionẽ/oꝛõem alterã ſubtexere ad ipos p⸗

ficiẽtes ſʒ qm̃ aliquãdiu tardiuſcule tenui
mus ⁊ bꝛeuitas amica ẽ nr̃is adoleſcẽtibꝰ

fiat abbꝛeuiatio ſmõis nr̃it ↄſũatio in ter

tia oꝛõe q̃ ẽ ad ꝑſctös Scða oꝛõ tlis erat

q pnũciata ñ fuit. Cõſiderate lilia agri q/
mõ creſcũto viri iuuẽtute viuida ſolidati

viri quibꝰexcraſſa adoleſcẽtia ſtudiũ eẽdo

et Oꝛatiqrere opes ⁊ amicicias inuire
honoꝛi.Oĩa equidẽ vob circũſpiciẽda fũůrt

oĩa diligẽti ſedulitate ꝓ lilioꝛũ hͥ ẽ virtutuʒ
foꝛti incremẽto ꝑagẽda.Nõ vltima tñ hec
vos cura manet/humoꝛem ſufficientem et
ſalubꝛem haurire.nam humoꝛ ſi deſit/ari⸗
ditate enecat ſi ſuperſluit/eneruat et lãgui

da. diſſoluit malicie. ſi coꝛruptꝰ eſt inficit.
H S3

„

*

Humoꝛ iſte pꝛius diffinitus eſt eſſe ſuſtẽ⸗

tatio quã exigit cohabitatio in coꝛꝑe ⁊ aĩe

quedã radicatio terreſtris in eo. ita vt neceſ

ſe ſit h̃e panẽ ad comedendũ et veſtimẽta

quib operiamur. ¶ Bedo deus ;multa

eoꝝ turbam aſpicimus/a qbe hũoꝛ iſte tꝑ

lis ſubſidij nõ ad temperiẽ haurit᷑ aut deri

uari q̃rit᷑. nequaq; dicũt cᷓ Salomõe.Di

uitias ⁊ pauꝑtates ne dederis mihi.ſjz tim

victui meo tribue neceſſaria. Petũt potiꝰ

ne dicã rapiũt ad exuberãtiam auidã et in⸗
cõſideratã que nõ taʒ irriget lilia ad robur
ſtipitis/ q; obꝛuat curis varijs et inutili⸗
bus et deſiderijs multꝭſq̃ teſte apło mergũt

ad interitũ. Ita fit maledictus ager eozum
germinans ꝓ lilijs ſpinas ? tribulos Benñ.

Et quaſi ager acheldemach.i.ager ſangui
nis ⁊ peccati Mach. xxvij. Et ager qꝗͥ poſſi
detur de mercede iniqtatis Actuũ.Et que
ſunt he ſpine,quales tribuli: Nimirũ cogi
tationes impꝛobe.ſuſpitiones inquiete.ti
moꝛes anxij. ſubdole fraudes.qbo miſera⸗
nimus puũgit᷑ ſuffodit᷑.diſcerpit᷑laceratur.
unq; igitur ſperes lilia virtutũ ⁊ pulcro

rum ſtudioꝝ poſſe creſcere in agro quẽ hu

moꝛe tali cupiditatis toxicato ſentis imbi
bitũ.Nuũquid lilia etſi creſcerẽt eſſent inte⸗
gra q̃ intertot ſpinarũ curas pᷣmunt᷑ ſed la⸗
cera ⁊ inualida ⁊ emoꝛtua.nam qd ita pal
leſcere facit.qͥd amplius robur om̃e vtuo/⸗
ſi ſtipitis euacuat/q́; humoꝛ infectus aua⸗
ricie: Atuero cõtemptus eius/eũ aurea me
diocritate ⁊ ſufficiẽtia reddit diuitẽ.eũ red
dit ſecurũ.generoſum⁊ erectũ.eũ quoq; ad

legittimi roboꝛis incrementũ ꝑducit.cuiꝰ

in exeplũ eſt regis nfr̃i ſtrenuiſſima ex fru⸗
galltale paiens foꝛtitudo atq; cõſtãtia.
Multa hic de canino appetitu ⁊ voꝛaci di

uitiaꝝ ac bñficioꝝapud ecciaſticos noſtri

tempis:multa de cõſequẽti neglectu vtiliũ
ac pᷣclaroꝝ ſtudioꝝ ꝓ lucroſis artibaac ſci
entijs. Plura deniq; a peſtiferis adinuen/
tionib demolientibo agrũ publicũ eccleſie
ad peſtẽ hãc cupiditatis.nõ dico ſatiandã
ſed irritandã/occurſabant indignãda ſeu
melius miſerãda cõſiderantibi.queſciens
pᷣtereo vt ſtatim in tertia oꝛõe fiat cõſũma⸗
tio verbi noſtri. ¶ Sequitur tertia oꝛatio
Cõſidetate lilia agri quõ creſcunt.vos
qui venerãda iã etate et canicie matureſci⸗
tis. Cõſiderate ⁊ imitamini aſpicite ꝙ nõ
ſemꝑ bumo tenus herẽt lilia.non ſolũ ger⸗
mine cõtenta ſunt.erumpunt potius ⁊ cre⸗

G ermo factus in die

ſcunt in virens robur ſtipitis.ſpecioſo et

vario floꝝ oꝛdine decoꝛati. Poſtremo in

floꝛes pulcerrimos ⁊ ſuaues/incredibili ſi
gnatos arte/ſemet aperiũt.qui floꝛes libe/
ro quodam et patulo velut aſpectu ad fon
tem luminis etherei ſolem / iugiter ſe cõuer

tunt. ¶ Bec pabola eſt bumane etatis. ſic
tandẽ agendũ eſt omnibo et huc ꝑuenien⸗

dum qui etate tam grandeua ffoꝛeſcũt.nõ
ſemꝑ moꝛe pueroꝝ/latendũ eſt in numero
terrenoꝝ aut puſillo affectuum.vel in ſolo

germine virtutũ.neq; inſtar iuuenũ ſoli a⸗

ctioni inſudare cõuenit in ſolo ſtipite fulci
ri. Sed put cõſideratiõem que ꝓpꝛie eſt de
celeſtibus⁊ ſidereis ad ſuꝑna cõſcẽdat ani
mus floꝛeſcat foꝛmet᷑atq; dilatetur neceſſe

eſt et dicatis cũ apło Noſtra cõuerſatio in

celis eſt. Nonne meminiſtis vt ꝓpharum
vyvnus maledicit puero centũannoꝛũ: HNõ⸗
ne Seneca elementariũ ſenem irridet: àd
quid aũt extra cõtemplatiõem liberam(pᷣ⸗
ſertim celeſtiũ)agit animus.eſt in eius cõ⸗
patione elementariũ puerile infimũ iacẽs

et puſillũ.et qtũ diſtat radix lilij a floꝛe.tã/
tundẽ et amplius diffen cognitio que cõi
ter habetur ex litteratoꝛia eruditione/a b il

laq in cõſideratiõis eleuatiõe cõtemplati⸗
ua ſentitur. Om̃ pꝛima cognitio ſerpit hu

mi / materialiũ fantaſmatũ:et deſidernioꝛũ
carnalium concurſantiuʒ nubeculis quo⸗
dãmodo fuſcata. Itaq; ne ſurſum euolet/⸗

talibus fantaſmatũ ⁊ deſiderioꝛũ catenu⸗
lis circũligata tenetur in poꝛtione inferio/

ris rationis que eſt animalitas. Altera ve
ro cognitio ſurſum emergit ab hac confuſi
one materialium imaginum.ſic ꝙ remanʒ

lidber rationis ſuperioꝛis intuitus purus⁊

ſerenns ⁊ totus intellectiuus ad res perſpi

ciẽdas cũ ſumma facilitate circũquaq; dif

fuſus. ¶ Ita fit vt res eadẽ longe aliter ſci
atur ꝑ eruditiõem litterarũ aut exꝑientiaʒ
cõem. et aliter ꝑ contemplatiõem que facit
hoĩem tranſire in affectum coꝛdis et guſta
re de re qualibet iuxta ſapoꝛem ſibi pꝛopꝛi
um.⁊ dac pure cognitioni quearida eſt ſu
um ſapoꝛem ac inde reſultat ſapientia id ẽ
ſapida ſcientia. Pꝛima cognitio in intelle
ctu eſt.ſcdᷣa in affectu. Pꝛima in quadã lu
ce.ſcdᷣa in luce et feruoꝛe.ſcdᷣa plus ĩmutat
quemadmodum dulcedo mellis plus affi
cit dum guſtando ſentitur et maſticatur q;
dum tantummodo rationatiue et viſiue cõ
ſpicitur. ¶ta non opoꝛtet contemplantes

nſ
1
ualer
nhbse
ſene
o
tanef
lnte
Gettech
tnckan
bus.
nedien
dna
ſlo
nnz
fnimng
udii⸗
fimanr
parſe⸗
giin
chaan
nn
Vn
n
ir
pnont
tuo no
relecn
nd
fiinte⸗
recdi
reincir
tismen
hereler
gnimnun
ſerarſ.
fnia pue
boren.
demae
nniscoſt
ſohnfe
Unidoon
ſhene
bugan
bofſenn
tur he
rippine
ſent

—

oe
nmon
beic
lbe
asſn
gſechen
tautsſ
An
Neſctt
nnumen
Nlinſo⸗
cüſol
khiriie
Priect
ſäcateni
aurnenſe
Noninoin
ſphann
i. ho⸗
ntenq

henm

nansch
fni ucs
gnioneni
nonech⸗
ſonenbi
enph
vſprhu
icroi
logvo⸗
nmauolen
ianenn:
einfeno⸗
Aeraxe
accorfii
gremn,
mspune
nspeßi
innff
ggong,
aint
Emni
ſipop
nihckſu
ſctaide
hinintcle
hgocilt
gsimonn
Pliskf
ſticnug

unpene

—

BGancti ludouici regis francoti ¶13

iuxta myſticam hiſtoꝛiaʒ Ruth quarto ſcri
ptam. Ruth interpᷣtatur quaſi deficiẽs ſeu

lut alter Dauid vir inter tot turbas ĩter tot
pplos et abſq; literis multis.libera hac cõ
ſideratione ⁊ cõtemplatione pollebat.eru⸗
eſcat ocioſa ⁊ litterata ſenectus/ſi tali ca⸗
reat.et ſi nõ vltra ſapiat q; ꝑuulus. Imitã⸗
dus eſt certe priarcha Iſaac qui egreſſus ẽ

nraſ e alios.ſed pluribus modis et

ad meditandũ in agro inchinante iamdie.

et vide qͥd ſecutũ eſt. Siquidem rebecca il
la pꝛudens et decoꝛa que ſapientis ꝑſonaʒ
gerit eidem obuia fuit Geñ.vciiij. Inclina
ta eſt quippe dies vite in ipᷣis grandeuioꝛi

bus. Pꝛopterea exire debent hoc veſpe ad
meditandũ in agro illo celeſti vbi ſapiẽtia
obuia erit. vbi theſaurus in margarita pꝛe

fulgida felicitatis eterne recõditur.inueni

turq; Mach. xiij. In hoc agro impetrata/

xa irriguum inferius ⁊ irriguum ſuperius

Judi.i. In hoc agro apparet angelus vxo

ri manne ſedenti⁊ quieſcẽti ⁊ leuanti ſe ſu
perſe Judi.xiij. ¶ De qua cõſideratiõe lo
quitur inuitãs nos ad eam Bꝛego.in ome

lia. Si cõſideremus fratres chariſſimiq Z⁊

q;ta ſunt que nobis ꝓmittũtur in celis.vi/⸗

leſcunt anio omnia que babentur in terris
Terrena nanq; ſubſtantia ſuperne felicita

ti comparata/moꝛs eſt dicenda potius q;
vita. Jpe enim quotiianus defectus coꝛ/
ruptionis quid aliud eſt q; quedam pꝛoli⸗

xitas moꝛtis: Que auteʒ lingua dicere qͥs

intellectus capere ſufficit/ſuperne illius ci

uitatis quanta ſunt gaudia angeloꝝ cho/½
ris intereſſe.cum beatiſſimis ſpiritibo glo⸗

rie cõditoꝛis aſſiſtere.pꝛeſentem deũ cerne

re.incircũſcriptũ lumen videre.nullo moꝛ⸗

tis metu affici.incoꝛruptionis ꝑpetue mu

nere letari: Sed ad hecaudita/inardeſcit

animus. Jamq illic cupit aſſiſtere vbi ſe
ſperat ſine fine gaudere. Sed ad inagna pᷣ
mia pꝑuenirinon poteſt/niſi p magnos la⸗
boꝛes. Hec ille. Vere ſic eſt. Nemo põt nõ
dicam ad felicitatem.ſed nec ad hancfelici
tatis cõſideratiõem ſublimeʒ aſcendere/ni
ſi cum foꝛti cõtritione ſpũs. Verbũ eſt di⸗

uini dioniſij. Niſi pᷣterea cum ocio magno

et libero a curis terrenis ⁊ deſiderijs omni
bus carnalium. Niſi demũ aſſit conſtans
perſeuerantia cui ſoli aperitur ſola coꝛona
tur. Hec tria ponit Bernardus ſupercan
tica.¶ Sed heu ⁊ ve/ multi ideo cedũt iu⸗
riꝓpinquitatis hereditarie in agro hoccõ/⸗
cemplationis/quia ducere nolunt Ruth.

ð ſi gloꝛioſus rer Ludouicꝰ ve

venerabilis Richardus.
namur.quid multa garriendo balbutimꝰ

defectio.animus vero humanus /heres a⸗
gri huius ex ſua creatione et regeneratione

niſi Ruth ducat/hoceſt niſi deficiat a ſeip
ſo/et agrum talem celeſtis contemplatiõis

iure libero poſſidendum non attingit.Nõ

videbit me homo et viuet inquit domin ?ꝰ
Et iniellige vita ſenſuali et animali ſed di,/
niſionem fieri inter ſpiritum et animaʒ ne/

ceſſeeſt ꝑ verbum dei viuax et efficax Oue

diuiſio longe plus habetammiratiois/q;
anime et coꝛpoꝛis ſeꝑatio quemadmoduz

teſtatuꝛ autoꝛ libꝛi de bircnt anima. Et

quaſi videlicet rem tantam/ tantis verbo⸗
rum anguſtijs claundere valeamꝰ. Hoc ita⸗
qʒ nequit fieri. Scripſerũt multa plurimi
viroꝛum diuinoꝛum et eleuatoꝝ ſuper hac

re.et diuinus Dioniſius Auguſtin?ꝰ Gre.
goꝛius.et recentioꝛes Bernardus Hugo.
Richardus.et poſt eos Bonauentura.⁊ a

lij qui in hanc cõcurrunt ſententiam /non
poſſe hanc cognitiõem conſiderationis q̃
loquimur inexꝑtis aperire.quoniã ẽ man⸗
na abſconditum.et calculus in quo eſt no
men ſcriptum quod nemo nouit niſi qͥ ac/⸗
it. et fons in quo non cõmu nicat alienꝰ

ilenmus ergo et ad vnũ obedientes
chꝛiſtoconſideremus lilia agri quomodo

creſcunt.quoniaʒ hoc ſufficiet tantum nõ
deſit imitatio et applicatio ad opus.Non
nelilioꝝ ſemen pꝛiusmoꝛtificatur in terra
q; ſtipes aſſurgat.et q; ſioꝛes emicent:? Hõ
aliter carnalitatem ⁊ anumalitatem cũ ſuis
appetitibus et deſiderioꝝ paſſionibo coꝛ⸗
ruptiſſimis/emoꝛi neceſſeeſt ſi cupimꝰ tã⸗
dem/patentibo floꝛib/ pulcrarũ caſtarum
qʒ affectionũ /libero cõſpectu ſuꝑnis inhi
are fulgoꝛibꝰ¶ Et quis ad hec idoneꝰ: Ni
mirum ille qui in valle lachꝛimarũ / totus
in contritione perualida peccatoꝛum ſuo⸗
rum poſitus/moꝛitur ſibi.poſtmodũ ger⸗
minat et diſponit aſcenſiões in coꝛde ſuo⸗
de germine ad ſtipitem.et de ſtipite ad flo⸗
rem.hoc eſt de virtute in virtutem/de imꝑ⸗
fecto ad ꝑfectum donec aperto mentalis ſi
nus floꝛe/et irradiata deſuꝑ apice ſindere⸗
ſis.videtur deus deoꝝ in ſyon/in pñti per

grãm pᷣguſtate dulcedinis.et in futuro per

gloꝛiam cõplete ncina u nobis ⁊c.

4 .

——

ed quid co;

WB

Bermo de oratione

Francie ſcuto / ſaphiri coloꝛis
Enitẽt/oĩs coꝛ habẽs piũ / dic
A Lilia creſcant
ALlilij ffoꝛes/ſolito magis ſunt
Ducrtdamg⸗ tribuloſq; ſpinis
Obſiti denſis / miſerante chꝛiſto.
L ilia creſcnnt.
Lilij floꝛes variũ ſuboꝛti
AMunc ſunt pꝛius et fuerunt
Diiplren ſolus tenet hic in ipſo
Lilia creſcant.

Lilij floꝛes ſcelus o pudendum
Vinguibus curuis lacerans leo trux
Iſtius votis ꝓhibebat vſun
Tilia creſcant.
ODuiſquis es francus fidei pꝛobate

