fiat expꝛobꝛãdo/nec etiã admonendo.ni

ſi foꝛte in quodã generali.Et hocadhuc
vix poteſt bene fieri Pꝛopterea tutius eſt
dimittere/⁊ ſemꝑ oſtendere ꝙ de peccatis

cõfeſſis nihil ſciat aut cogitet. Repiatur
aliavia monendi q; iſta/⁊ cogitet quilibʒ

Wrrumſi nõ fieri / in hac ꝑte
R

Htrum ſi cofitens

obliuiſcat᷑ penitentiã/ debeat iterũ confi/

teri? Reſpondet᷑ ꝙ talis debet confiteri de

penitentia oblita.Et quia nũc penitẽtie
ſunt arbitrarie/videtur ꝙ nõ opoꝛtet cõ/

fiteri peccata pꝛioꝛa/ licet doctoꝛes antiq

in peccatis carnis. &

dixerint oppoſitũ.¶ Atrũ ſi quis nõ cõ
pleat penitentias ſibi iniunctas ex negli
entia 2 toꝛpoꝛevel ex mala volũtate.aut

toꝛte quia nimis graues ſunt/ſufficiat ſe
iterum ↄfiteri/⁊ nõ iterum facere pꝛimas
penitẽtias: Reſpondet᷑ꝙ cõfeſſoꝛ poteſt
ſm ſuam diſcretionẽ relaxare.pꝛeſertĩ in

penitentijs datis pꝛo peccatis occultis/

nõ ita de publicis.Nec videtur recurren/

dum eſſe de neceſſitate ad pꝛioꝛẽ confeſſo
rem aut ſuꝑioꝛem. Et pᷣſertim quãdo ta/

les penitentie date ſunt non ꝑ ſuꝑioꝛem/

ſed ꝑ equalem.alioquin tutũ eſt recurrere
ad ſupioꝛem/vel equalem/pꝛo relaxatiõe

vel còmutatõe.⁊ hoc quo ad penitentias
faciendas. Sed iã de omiſſis puto/ꝙ cõ
feſſoꝛ qui habet poteſtatẽ abſoluẽdi/po⸗

teſt ᷣm arbitriũ ſuum/dare nouã peniten

tiam/⁊ nõ iniũgere cõpletionẽ illius que
¶ VUtrum expediat ſepe/aut in

omiſſa eſt ¶ Ntrume eſ
om̃ibus/confiteri eadẽ peccata/ ſcilʒ aut

pꝛopter plenioꝛeʒ indulgentiã acquiren
dam que ex maioꝛi confuſiõe cauſari po/

teſt/ aut pꝛopter maioꝛẽ humilitatẽ: Re/

quã cauſarũ pꝛedictarũ.aut alia ſimilem
vt pꝛopter habendũ conſiliũ.Et caueat᷑

in tali narratõne curioſitas. ⁊ ſpecialiter
Atrũ ſi ꝗ

trũ ſi quis cõmi

7 9 .

rat milia eiuſdẽ generis
aut ſpeciei/ que tamẽ nõ inducũt ad alis

2
—

ſerit plura peccata ſim

pctm̃ graue.i.que nõ habent circũſtanti-

E

as graues. Vtrum ſufficiat de quolibet
genere aut ſpecie generaliter cõfiteri.⁊ nõ
in ſpeciali de omibus: Reſpõdet᷑ ꝙ ſuffi
cit/ pꝛeſertim ſi dicat᷑ numerus peccatoꝝ
dum ſcit᷑ aut duʒ neſcit᷑ explicetur talit q;
ↄfeſſoꝛ poſſit ſatis cogitare multitudinẽ
peccatoꝛũ / vt dicendo ꝑ vnũ annũ vel ꝑ
mẽſem / incidi in tale peccatũ/toties quo
tiens tẽtabar.⁊c᷑.quia quo ad qðlibet ſpe
ciale deſcendere nõ opoꝛtet.nec ſepe expe
dit/pꝛopter audientẽ ⁊ loquentẽ/⁊ tẽpo/
ris amiſſionẽ. ¶ Atrũ ſi plures nõ ſuml
ſeg vnus poſt alium / aut duo tm ſimul⸗

vigerit quẽpiam peccare poſſint eum ad

publicum iudicium adducere? Reſpõde
tur ꝙ ſi duo ſimulviderint idem factũeo

dem tempe/⁊ eodẽ loco / poſſunt teſtifica

ri vt in publicũ veniat. Secus ſi ſint di⸗
uerſa tempoꝛa⁊ diuerſi actus ſucceſſiue ⁊
vnus vidit poſt alium⁊ nõ ſimul qꝛ tunc
nõ ſufficit teſtimoniũ ad cõuincendum.

trũ ſi quis nõ cõ

ngee
4
fm

E

*

ebꝛats
un

anuli

hoc
Mkont
Nnas

Gnin
Cclt/
Cunn,
on⸗
licorn
oren
Aunee
auni⸗
lentis
io⸗
niten
oghe

Uuren
Mion
N
pptgli
nlan
uent
ier
e
c
vor
ſeq
ine
l
llo
ſe
G
l
fi
nud
ſuet
btune
on⸗

Nart

batoem religionis/ 2 tũc inuenit ſtrab
cius aut in aliquo in/

titur / et ſi

¶ Utrum pꝛopter pñ̃tiam heretici ſciſ ⸗
matici vel alterius excõmunicati/ debeat

quis ceſſare ab oꝛatõne / vel in miſſa ſiſte
re/in quolibet paſſu fuerit/ vel in officio
diuino: Reſpde?᷑ ſi talis aſſiſtens ſit no

.

toꝛie excõmunicatus/et denũciatus et B
conſtat illis de choꝛo vel eccłia talis cele⸗
bꝛans debet ceſſare.⁊ ſignificare palã cau
ſam ſue ceſſatõnis / niſi excuſet᷑ per timo /-

rem cadentẽ inconſtantẽvirũ. Si autem

excõmunicatio ſit occulta/ nec fuerit de/
nũciatio facta/ talis nõ debet ceſſare a ce ⸗
lebꝛatõne publica/pꝛeſerti iam inchoata

ania nec debet aliñ pꝛopalare.

„

aut debilis / aut int in aliquo
abilis/thoc benetuc notax/ ꝑmittit ta/

men ſic ꝑ annũ/poſt hoc petit pꝛotfeſſiõʒ

et nullu aliud habʒ impedimentũ q; pꝛiꝰ
vtrum poſſit repelli: Reſpondet᷑ ꝙ ſic.eti

am gratis nõ aſſignata alia ratõne.
Item nouitius interrogat? an habeat

aliquod impedimentũ ꝓ quo non poſſit
pꝛofiteri? Reſpondet ſe nõ habere/⁊ men

„

cconſentit᷑ ſue pꝛofeſſioni ĩmo

de facto pfitetur/ innenit tamẽ poſtea qꝛ

—

valeat autnoõ: Reſpondet talis nouiti
us ligatus eſt intrare religionẽ iſtam vel
aliam Sed de cõnentu maioꝛ eſt difficul
tas/ quia pᷣſupponit᷑ ꝙ non cõſenſit niſi
ſub conditõe/ ꝙ nouitius nõ haberet ali
quod tale impedimentũ / qð expꝛeſſe no/
minat?᷑/⁊ in ſtatutis oꝛdinis ponit᷑ Et ita

videt᷑ ꝙ nõ ſtante tali conditõe/cõſenſus

nõ tenet. Sũt tamẽ argumenta ad oppo
ſitum decõditionibaa ppoſitis matrimo

nio q̃ dimitto Conſulerẽ tamẽ/q;talis iiä

ꝛofeſſus / exteriꝰ ⁊ diu tolerat/ nõ expel/
er / niſi neceſſitas vꝛgeretꝛ hoc pꝛopter

ſcandalũvitandũ/⁊ caritatẽ nutriendam

idiſpẽſatoꝛ aut pcuratoꝛ monaſte/

ri/ vel alius cui foꝛte date ſunt pecunie p

emẽdo aliqͥd pꝛo cõmuni.aut ꝓ quauis
alia cauſa cõitatis/ ipſe emat ꝓ ſe vel pꝛo
alio / cultellũ vel graffiũ aut filũ aut acũ/
abſq; licẽtia generali aut ſpeciali aut per

miſſu pᷣſidentis.vtrũ talis faciat cõtravo
tum pauꝑtat/ ⁊ reputetur ꝓpꝛietariꝰ/pec

cauerit q; moꝛtałr tanq; trãſgreſſoꝛ voti.

Et ſilr dico ſi dederit vel acceꝑit ab extra

2
7

Cum earum reſpoõſionibus

cunq; ſibi iniunctũ a maioꝛe/ꝓpter a
impedimentũ ipius officij: Reſpõdet ꝓ
reuelatis excuſationibaſuis maioꝛi ſuo ſi
idem pſiſtat in ſua volũtate obtẽpet ſibi
confidendo de diuino adiutoꝛio.Et hoc
etiã habz ex regula/ ſi ĩpoſſibilia iniun
gũtur alicui fratri ⁊c Pꝛeſuppoſito tñè/q
non habeatur rõnal exiſtiatio de maio⸗
ri/ꝙ ex impitia vel malicia pcipiat illud/
⁊ ꝙ ill ꝙ iubetur ſit de illis q̃ pꝑtinent ad
regulã/⁊ ad q̃ ſe ectendit ptãs maiorꝭlali
oquin nõ debet obedire. Dicitur ãt ratio
nalis exiſtimatio qñ rationes ꝓbabilio/
res habentur ad ſic credendũ q; ad oppo
ſitũ/dummodo non fabꝛicet ſibi tales ra
toes/ inoꝛdiata vel idiſciplinata affectio
¶ Duerit quõ itelligat᷑ iſta autoꝛitas be
ati thome deaqno / ꝙ conſenſus delecta ⸗
tionis pcti moꝛtalis/ eſt pectim moꝛtale?
Reſpondetur ꝙ ſi qͥs tẽtatus fuerit de ali

impedimentũ habebat / vtrü talis pfeſſio

C

pꝛocuratoꝛ/ eſtimat ꝓpbabilr ⁊ rõnabilr/
qꝙ ſuꝑioꝛ ſuus vellet bñ ſi ſciret.ꝙ illa fie/
rent de quibo q̃ritur.Et in hoccaſu nõ vi
det᷑ talis pꝛocuratoꝛ ꝓpꝛietariꝰ/vel tranſ/

greſſoꝛ voti. Si aũt credit aut credere de

beat pbabilr/⁊ rõnabür/&ꝙ ſi ſupioꝛ talia
ſciret / ipſe nõ appbaret ſed diſpliceret ſi/

bi/⁊ hoc diſplicẽtia graui/tũc talis eſt fur

et tranſgreſſoꝛ voti.

õ

quo peccato moꝛtali / ſi delectatur in eo/

delectatione moꝛoſa/a placeat ſibi illa de

lectatio/ratõne deliberata.ita ꝙ nonvel⸗

let ꝙ tẽtatio recederʒ.ſʒ ꝙ delctatio duret
ampliꝰ.poſito ꝙ non vellet actualr ↄmit

tere pctm̃/hoc eſt exercere pctm̃ ſuũ ad ex
tra/peccat moꝛtalr Et hec rñſio ꝓbata eſt
⁊ in multis caſib alijs hʒ locũ eadẽ auto
toꝛitas Pꝛopterea cautiſſimũ eſt/ ſtatim
abigere tales recogitationes opeꝝ carna

liũ/tã alioꝝ qᷓ; ſuoꝝ/q;ᷓuis ſit aliqñ in ta/

li recogitatione/viciũ quoddã curioſita/
tis noxie.quã ñ opoꝛtet eẽ pctm̃ moꝛta/
le / potiꝰ q; ſit delectatio carnalis/⁊ hec cu
rioſitas/ↄmunis eſt apð quẽlibet ex ſen/

ſib/ vt oculus non ſaturaturviſu.nec au

ris auditu⁊c.Et pᷣt magis dici delectatio
hmõi ſenſualis qᷓ; carnalis ſeu libidinoſa
Eppliciunt queſtiones.

to veniali duplici.

54

neis: Reſpondet᷑ꝑ diſtinctõʒ.qꝛ vel talis

VWtru quis renuere deb eat officiũ q/⸗
ter alig dö

gem de pecca

De correctione pꝛoxim

TZ DOita qRduplicit᷑ dici poteſt pec
n aatüveniale. NHam alið eſt veni
ale ſolũ ex genere. ſicutverbum
C&[slccioſum. aut mẽdaciũ iocoſuʒ
Aliud eſt veniale ex hoc ꝙ non fit cũ deli

beratione pꝑfecta.ſed in pꝛimo motuvelqᷓ

dã ſurreptione.quẽadmodũ nullũ eſt pec
catum adeo moꝛtale: quin per defectum
ꝑfecti cõſenſus/poſſit remanere infra me
tas ſoliusvenialis Et quo ad iſta pctã ve
nialia/veriſſima eſt regula beati Aug. vi/
delzʒ ꝙ nullũ petm̃ venigale eſt adeo/ quin
moꝛtale fiat dũ placet. Sed de pmis ve/
nialib nõ opoꝛtʒ. ĩmo ſctũs thomas dat

ꝓ regula ꝙ cõſenſus in actũ venialẽ.ſup/

ple de genere /nõ eſt niſivenialis ſicut mẽ
ciri iocoſe etiã ex deliberatõe vel frangere
ſilentiũ.qð ſolũ impoſitũ eſt ꝑ modũ di/
ſcipline.⁊ delectari in iſtis/nõ eſt niſi ve/

niale. Si autẽ delectatio fundaret᷑ſuper
hocqð eſt pctm̃ id eſt ꝙ qͥs delectaret in

hoc actu/ſub hac rõe qua ꝓhibet᷑ ⁊ diſpli
cet deo / tüc ipſa delectatio pctm̃ moꝛtale
eſſet. Sed hec eet diabolica placẽtia. qᷓ/
uis poſſet foꝛte ſine pctõ moꝛtali qͥs in h
caſu delectari in hoc ꝙ habet talẽ liberta/
tem ſic agendi neſciente ſuo ſuꝑioꝛe.aut
alia tali rat=ne. ¶ Fini.

eC
RNOꝛreptõ ꝓximi de qua dicitur
Mat . xviij Si peccauerit in te
frater tuꝰcoꝛripe ipᷣm.⁊c.eſt in
Vcepto. Si mñ iſte ſex cõditões
cõcurrãt. Pꝛima eſt certa pcti agnitio.qꝛ
ex ſola ſuſpitõne nõ debet fieri. Bcda eſt
mãſuetudo ĩ coꝛripiẽdo.qꝛ coꝛripiẽs cũ
ira magis ꝓuocat ad peius quã coꝛripiat
Tertia eſt ꝙ in alio nõ ſit tanta aptitudo
ad coꝛripiendũ/qꝛ ſi ipᷣm fratrẽ peccantẽ
videãt aliqͥ eque boni ſicut ego vel melio
res/⁊ ei foꝛte magis familiares/ vel pᷣlatꝰ
ſuus / ꝓbabiliter ſupponere poſſuʒ / ꝙ ali
quis iſtoꝝ coꝛripiat ipᷣm.Si autẽ certũ
eſſet/ꝙ oẽs negligerẽt eũ coꝛriꝑe tũc tene
ret᷑ quantũ ad hanc conditõeʒ/⁊ alijs cõ/
ditioniba cõcurrẽtib. Quarta eſt ſpes p/

—

babilis de coꝛrepti coꝛrectõe q̃ ſi nõ ſꝑat᷑

E—

ſed peioꝛatio timeret᷑ coꝛrectio fieri nõ dʒ

Quinta eſt ꝙ pctm̃ ſit moꝛtale nõ tm̃ ve⸗

niale. Sexta ꝙ non ſit ſpes hñdi maioꝛẽ
opoꝛtunitatẽ tꝑis ad coꝛrigendũ ſeu coꝛ

ripiendũ.¶ Iſtis ſexↄditõibonõ cõcur

rentibo/licet pcepto leget᷑/ non tamẽ ligat
ꝗd exquẽdũ.i.coꝛripiẽdũ/ſed põt differre

ſine peccato/quſq; he ſimul ↄcurrãt.hoc

tamẽ nõ dico de pꝛelato ſed de fratre q p/
ſidentiã nõ habet in illũ qͥ peccauit ¶Et
obligatio huius pᷣcepti eſt affirmatiua li

gans ſemp / ſed nõ ad ſemꝑ.ſed tm̃ p tẽꝑe
neceſſitatis/qð eſt qñ oẽs ille conditiões
ſupꝛadicte cõcurrũt. Quare nõ eſt timen
dũ hoĩ bone voluntatis de hac trãſgreſſi
one / ſi pꝛo ſe habuerit dictas conditiões.
¶ Itẽ ex vi pcepti/ſecreta coꝛrectõ vel ad

monitõ.debet pcedere denũciatõnem q̃ti

nus ipſa coꝛrectio cadat ſub pᷣcepto / exce

ptis his q̃tuoꝛ caſib in qbo nõ eſt necefſa
riũ. Pꝛimꝰqñ frater venialiter nõ moꝛta⸗
liter peccat/qꝛ de veniali nõ eſt pᷣceptum
Scs qñ coꝛmpiens frem.ex ſua ſecreta

coꝛrectõe peioꝛẽ foꝛe foꝛmidat Tertiꝰqũ

licet ſit ſpes coꝛrectõis ꝑ ſecretã ammoni
tionẽ tñ moꝛa ꝑiculũ habʒ/tũc omiſſa p/

uata coꝛrectõe ſtati denũciari debʒ Quar
tus qñ coꝛripiẽs ſine pꝛopꝛia culpa coꝛ⸗

riꝑe nõ valet/qꝛ dicit greg. pfect magna/
numis laus eſt/ꝑpeti exteriꝰfoꝛtit᷑ ⁊ ĩteriꝰ
clement᷑. Hã ſunt nõ nulli/ in ipa familia
ri cõuerſatõe qͥ coꝛrigi neqᷓunt ſine cuppꝑès

coꝛrigentis atq; ideo cũ vel coꝛrigentẽ in

quinãt/vel nõ om̃i modo hec agẽtes ag/
grauãt/magna miſterij diſſimulãda diſſi

mulatõe tolerãda ¶ Quare ſciendũ ĩ his
qᷓ tradidit dũs ſeruãda. Aliqñ eſt pᷣcipue
oꝛma tenẽda vt in ſacramẽtis ⁊ in talibo
nõ licʒ recedere a ſcriptis verboꝝ foꝛmis

qꝛ ĩ ipſis virtꝰſacr̃i conſiſtit. Aliqñ finis
intẽtus magis debʒ attendi q; foꝛma ver
boꝝ vt cũ dus dixii curato a lepꝛa Mat.
vij. vide nemi dixeris ⁊ tñ ille diffamauit
eũ.quia magis atceẽdebat ꝓpter qd dixerit

—

pᷣt ⁊ vult pdeſſe/q; ꝑ ſe.ſecure pᷣt ei indica

re.vñ etiã pꝛelato dici pᷣt pctm̃ fratris/nõ

pᷣmiſſa monitòe.vel ſecreta coꝛrectõe/ nõ
tãq; uudici.ſed tanq; amico peccatis et qͥᷣ
ei magis pᷣt ꝓdeſſe q;ᷓ aliꝰ pᷣcipue ꝓpter ca/
ſus pᷣtactos.¶ Itẽ pctm̃ de q̊ frat᷑ peccãs

fuit ſecrete coꝛreptus ſeu admonit?zꝛ deꝗ̊

ſe emẽdauit/ pᷣt dici pᷣlato pᷣcipiẽti ꝑ obe/
dientiã. Ita tũ ꝙ ſi denũciãs ſolus pctm

toeon

q; qͥq dixerit ¶ Bür hic magis debz attẽ
di finis coꝛreptõis ſcʒ emendatio peccã/
tis/q́; fſoꝛmaverboꝝ. Si qũ ergo videat᷑
frater peccans ſalubꝛiꝰ coꝛrigi ꝑ aliũ qui

ſober
it⸗
nnee
glcul
guik/
alilo
coꝛ
nod⸗
niso
glig⸗
Itfn

notia
hole⸗
tdel
tiua

holl⸗
Gent
notik
Con
ſien
W

lſto
ſe⸗
aui⸗
aut
pꝛio
nee⸗
intu
ſon

C

n
line
tr
thoe
td/
E
nli
phe
Giti
knne
ſſn
itiöes
velg
enq
roere
ectſe

Wort

un
ſca
n
moni
ſa⸗
Onr
ac
gnr⸗
in⸗
mniu
npe
tein
ag⸗
diſli
his
pve
liby
wis
fins
gaer
D.
Waut
din
chz
lope,
il
ndan
noh

4 Cractatus de par⸗

vt fructum poſſ it facere. Fini

De parnulis trabẽdis ad chriſtũ 534

nouerat / ſoli plato dicat. Si ãt t alij no /

uerãt/nõ coꝛã alijs q; coꝛã illis ipᷣʒ pᷣlato
reuelet. ¶ Cauendũ neqͥ aliqͥd ſiniſtrũ
alicui de aliq̊ loquat/niſi vłvt ille de qᷣ lo
quit᷑/ ab illo cui loq »kſonenget. vel ne ille

cui loqͥ tur ei familiaritate iũgat᷑: ab ipſo

coꝛrũpat᷑ ¶ Loꝛreptõem aut pᷣdicatiõem
nõ dʒ dimittere pᷣlatus ꝓpter ſubſannatõ
nem / vbi ſunt aliq boni int᷑ malos.vel qᷓ;
uis oẽs ſint mali/ſpes tñ ſit de coꝛrectiõe
alias dzʒ tacere/vel pᷣt ad aliũ locũ trãſire/⸗

lelia et

„

N. Ontumelia ꝓpꝛie lo (cõuicio

alicuiꝰ in hoc ꝙ aliqᷣs ill qð ẽ
tra honoꝛẽ alicuiꝰ deducit in

noĩe/ðꝛ etiã eẽ in factis.¶ Cõuiciũ autẽ

eſt de honoꝛatio alteriꝰ / ꝑ verba maĩfeſta
tiua vicioꝝ eiꝰ culpabiliũ vel naturaliũ.

e pcto mortali

Exccatuũ moꝛtale ſᷣm anguſt⸗ eſt
Tictũ vel factũ vel cõcupitũ qð
p ſftit p legẽ dei Beneral teptatõ

ctatõe cõſenſu. Duggeſtiõe ex

mninſeca fit in dicto vel facto hols vel dia⸗
boli. ⁊ hoc oĩ culpa carʒ ⁊ macula/ſi ei nõ
cõſentit᷑ Intrinſeca eſt delectatio in pᷣmis

motib.⁊ hec maculã hʒ/ſʒ nõ crimen⸗
Conſenſus in delectatõeʒ moꝛtalis pᷣctiĩ
ſicut eſt ſoꝛnicatio/eſt moꝛtal Qð ſic ẽ in
telligendũ: Na qͥ ſic delectat᷑aut aduertit

aut nõ Sinõ / nõ eſt moꝛtale. Si aduer
tit aut cito auertit ſe a cogitatione aut nõ
Si cito auertit ſe/tunc eſt veniale/ q́;uis

iteꝝ⁊ iteꝝ in idẽ redeat. Si ãt nõ auertit
ſea cogitatõe tali quã bñ ſcit eẽ mali.tũc
aut aduertit ꝑiculũ pcti moꝛtal qð eſt ibi

aut nõ. Si nõ adhuc ẽ veniale / licʒ maiꝰ
pꝛioꝛe. Si ãt aduertit ꝑiculũ qð eſt ibi/⸗

nec timet / ſed ſcienter ⁊ volũtarie manet
in tali cogitatõne ſeu cogitatõis delecta/
tione/tunc peccat moꝛtali᷑. ¶ Finit

uuł trahedis ad xpᷣʒʒ eiuſdẽ. m:

nolite phibere. taliũ enĩ eſt re/

rũ qui
nãdo offeretibo. Sinite inqᷣt puulos ve/
quẽdo ĩpoꝛtat dehonoꝛatõem

glioꝝ/et hoc g v̈ba. exteſo tñ

fit trib modis ſuggeſtiõe dele/

Jo. de gert. Lancell. pariſien.
NInite paruulosvenire ad meꝛ

gnũ celoꝝ. Supꝛemꝰlegiflatoꝛ noſter et

doctoꝛ xpᷣs/ſufficientẽ pꝛebuit inſtructõ
nẽ.tum doctrinis.tũ operibꝛ exẽplis.ad
vniuerſalẽ eccleſie decurſum/p ihi ſtatu
Srad regulandũ. Ita eni recta fides hʒ
tqm̃ poꝛtio eccleſie nõ vilis eſt puero/
rũ ⁊ adoleſcentiũ cetus/noluit idẽ chꝛiſtꝰ

ipſos abſq; cõgruis inſtitutõibopᷣtergre/

di quinetia aliquoꝝ tũc pñtiũ ⁊ oĩm per
hoc futuroꝝ/minus beniuolã indignati
onẽ/ vel inſipientiã rudẽ/vel altã plusq;
ſatis erat inflatãq; ſapientiã cõpeſcuit eo

ꝓhibebat ſibi ꝑuulos offerri ↄmi/

nire.⁊c̃. Et tanq; ab eo q̃reret᷑ cur hoc ita

ſinerẽt. ſubiũxit cauſam pᷣcipuã ⁊ diunina
dicẽs. Laliñ enim eſt regnü celoꝝ. Et in
Marco ſic habet textus. Diſcipuli autẽ

cõminabãtur offeretibe. qð cũvidiſſet/in
digne tulit Et ait illis Sinite ꝑuulosve
nire ad me ⁊ ne phibueritis eos Seqͥtur

Et cõplexans eos.⁊ ĩponẽs manꝰ ſupꝑ il/
los benedicebat eos. Oueè verba ſi cũ ſuo
ponderè ſententiaꝝ cõſideremꝰ/ ingentẽ
pꝛoꝛſus acerbe moꝛdacisq; iuectiõis ma
teriã habebimꝰin eos qͥ puuloꝝ ſalutẽ et
acceſſum ad xpᷣm/pꝛepediũt Et ita pꝛofe
cto audire digni erũt qui tales ſunt. Sʒ
abſit ois amaritudo repꝛehẽſionis.pcul
eſto oĩs ſubſtomachatio ꝓteruiens.imi/
temur ꝑuuloꝝ ſunplicitatẽ de ꝑuulis lo/
cuturi:nihil hic contentioſa animoſitate
declamemꝰ. Attendamꝰ potiꝰ q;modeſta
increpatõe in diſcipulos vſus eſt xpᷣs/ eti

am du indigne ferebat. Sinite inqͥt puu

los ve.ad me.Contꝑemdeniq; ſermonẽ
ꝓ paruulis.nõ magnoꝑe pẽſantes rudia
⁊ vulgata verba ſi opꝰeſt balbutire/moꝛe
nutricũ ⁊ matrũ.bleſo oꝛe ſermonẽ cũ p/
uulis dimidiantiũ.dũmodo ſic intelliga
tur illð qð dicerevolumꝰ ſatis eſt. TCũ ad

animandũ docendũq; ꝑpuulos venire ad

xpᷣm. Tũ ad tollendũ viaꝝ ſcãdala magę
qᷓ; ad quepiã ſatirica dicacitate acrit᷑ coar

guendũ ¶ Sub paucis igit᷑ conſideratõ

nibo/quatuoꝛ nũero.oꝛdine lucido diſtin
guat᷑ pñs opuſculũ.Pꝛima conſideratio
erit de puulis quãta neceſſitate/ cũ ſui et

eccleſie vtilitate veniãt ad xᷣm. Secun/

da cõſideratio loquet᷑ de ſcãdaliʒantibꝑꝓ
uulos.dũ eos varijs modis nõ ſinũtveni
read xpᷣm.Tertia ſubiunget᷑ de laudabili
ſtudio eoꝝ qͥ reducũt ꝑuulos ad pian qᷓ

pee paruulis

ducit ad xpᷣm Quarta ponet᷑apologetica
pꝛo baculo mee defenſiõis ⁊ ſimul exphoꝛ·
tabit᷑ ꝑuulos ꝑ me indignũ ad xpᷣm veni /
e Bubmirotame oĩa/autoꝛitati be-
niuole ſuperioꝛis mei in hac ꝑte.Et neq;

ſenſum ꝓpꝛiũ/neq; pꝛudentiã neq; iudici
um/ pꝛeponã amicoꝝ meoꝝ ſpualiũ con

ſilio. vt ſit zelus meꝰhac hũilitate tẽpera /
tus.ne vt ſic currẽs incurrã Ubivero iſti
mecũ ſenſerint.reliq̃ om̃ia que hoĩes aut
carnales aut maliuoli aut ad pauca aſpi /
ciẽtes enũciauerint/cõtẽpturꝰ ſum leuit/
ſciens cũ Hiero.ꝙ p infamiã ⁊ bonam fa

mam/ ꝑu enitur ad chꝛiſtum.

4

fundat᷑ pꝛio in augmẽto diuine gratie/⸗ 3
tribuit᷑ exercẽtibo ſe ad eã/tãto abũdantiꝰ

quãto citiꝰac diutiꝰhocegerint Lbivero
maioꝛ eſt gra in aia / magis eſt ipi fotrix
nutrix conſeruatrix atq; roboꝛatrix. Ete
regione plerũq; fit iuſto dei indicio vt qͥ
grãm dei vel neglexeritvel repulerit. abu/

tẽs donis dei ⁊ talẽtis ſummi patriſfami
lias in pꝛĩo etatis vigoꝛe dũ fas erat.poſt

modũ ad eãveniedi nequaq; recurſus ha

beat. Sz abſq; dei gratia qͥs ſaluabit:qs
ſubſiſtet: q nõ potius in pᷣceps vel ĩ dã/
nũ ruet: Si tu in puericia cũ deũ nondũ

offendiſti/nec pᷣmeris faſce peccatoꝝ/ ne

qs (vxt dicis)aſcendere ad virtutes / qd fi⸗/
et dũ hoſtis fueris.dũ grãdiſ criminũ ſar

Poꝛro quis neſciat/pꝛimitias floꝛen/
tis etatis ſicut ⁊ in plãtis ⁊ vineis et rebꝰ
ceteris.acceptioꝛes exiſtere ac pinde obſe
quia ꝑuuloꝝ gratioꝛa eſſe qᷓ; ſenũ debili/
aror au nõ vicia deſerũt ſed a vicijs re/
taliln eui pꝛĩa fugit.ait egregius poeta
Amplius ſi cõſuetudis virtꝰattedit᷑. que
ab areſtotile(vocẽ expientie pꝛoferẽte)vo
cat᷑ altera natura.pſpicuũ erit/ nihil mala
cõſuetudine oneroſiꝰamariꝰ atq; deteriꝰ⸗
⁊ bona cõſuetudine nihil faciliꝰ ſuauius
diuini?q;. Pꝛopterea cõſentiũt phi oẽs ⁊

poete cũ theologis/nõ paꝝ referre/iuue/

De ꝑuulis quãta neceſſitate cũ ſui ⁊ ecle
iſie vtilitate veniant ad chꝛiſtu.
Onüũ eſt viro cũ poꝛtauerit iu
gu⸗ ugum
illud ĩtellige qð xpᷣs aſſeruit eẽ

caſtis moꝛib/plus habere virtut:qñ ꝗ
iungit᷑ ? opitulat᷑ ſicut pᷣdiximꝰ gra
uinit' inſpirate/ pꝛepotẽs auxiliũ

na/ ceruicẽ ſenectutis curuabit ⁊ pᷣmet?

uũt᷑ Optima queq; dies miſeris moꝛ

nes ſicvel ſic aſſuefieri. Adeo in tener aſ/
ſueſcere multũ eſt. ait virgiliꝰ Hinc iubet
Zullius.Optimã foꝛmã viuẽdi eligẽdã
eſſe quã iocundã reddet conſuetudo QðO

male fers / aſſueſce! feres / ait naſo. Et flac
cus Figit equũ docilẽ/ tenera ceruice ma

giſter Ire viã quã mõſtrat eques.venati/
cus ex quo.Tꝑe ceruinã pellem latraue/
rit aula Militat in ſiluis catulꝰ nũc adhbi

be puro Pectoꝛeverba puer.nũc te melio

ribo offer. Quo ſemel eſt imbuta recẽs ſer

uabit odoꝛẽ diu teſta ¶ Poſtremo ſi ma⸗/

ximã vim cõſuetudinis/puerſe leges ⁊ ſa
crilege ſuꝑſtitõnes oſtendunt vt Auerro

is cõmemoꝛat /ſimilit᷑ ⁊ vicioſi moꝛes p/
ut cõquerit᷑ Augu.⁊ alioꝛũ plurimi.quis
dubitabit aſſuefactionẽ in vera religiber
edi⸗
circa/mea crebꝛa mens exhoꝛruit dum ſo
nabat iuuenũ ſubuerſiuus illeverſus An
gelicus iuuenis ſenib ſathaniʒat in an/
nis.Plane nõ video ꝙ de ſathanizãte in
uene ſperandũ ſit in ſenectute qñ peruer⸗
ſis inclinatõibo acceſſerit ꝑuerſioꝛ cõ ſue/

tudo/ſi angeliʒans iuuenis ⁊ vicijs obni
tens / in ſenio ſathanizat. ¶ Sz blaſphe

mũ hoc ꝓuerbiũ adinuenit errãs vulgus
vt reliqua multa Ad qͥd ita: Ad patroci/
niũ vtiq; ꝑditiſſimoꝝ nequiſſimoꝝq; ꝑ/
uuloꝝ ſuoꝝ.quoꝝ maioꝛ incõpabilit eſt

fecto ſunt rara auis in terris) qui

verecũdia mal obſtãs conatibo:

t hen

ita iã eſt. In ꝑuulis laudat᷑ inuerecunda

frons Pꝛocaxvultus Impurũ os et blaſ/
phemijs ⁊ obſcenitatibo aſſuetũ Lubꝛici
tas in oculo In geſtu oĩs diſſolutio. Sʒ
vere quales ex talibs ꝑuulis pꝛodeãt viri
atq; ſenes / perſentit nimiü chꝛiſtianitatꝭ
quotidiana calamitas ¶ Non fallebat er
go ſed circũſpectiſſime cõſiderabat qͥ af/
firmauit/reparatõem moꝝ eccleſiaſticoꝝ.
ſi querat᷑ fieri/inchoandũ eſſe a paruulis
Quia enĩ minus coꝛrupti/minuſq; tena
citer infecti ſunt/ capacioꝛes inueniũtur
doctrinarũ ſalubꝛiũ Etſi hoc foꝛtaſſis nõ
ſatis ad pꝛofectũ. Iſtud enĩ notaſſevidet᷑
areſtotiles dicens eos ineptos auditoꝛes
moꝛalis ſciẽtie.nolens ꝑ hoc negare ipᷣaʒ

natin non tam eos coꝛrigeret. ab
erroꝛe viarũ ſuaꝝ/q; non irriderẽtura cõ
ſocijs timoꝛatis ⁊ bene inſtitutis ( pꝛo⸗

Gel
enbet
igiti
005
Atee
eng
nr⸗
nnne
Lcadh⸗
emmele
cigſt
ſinn,
orſ
uene
org⸗
nigus
gien
edi⸗
1
unſe
ſen
nan
Bite n
pemen/
Cöſue⸗
vobh
ſſphbe
w⸗
/
keſt
eb
40
noe
enc
hen
un
abl⸗
Luhi
um
tit
c
ii
Coor⸗

zlid chꝛiſtum trahendis

eies vtilem exiſtere.niſi dixerimus eum ſi/
bimet contrariũ ¶ Paruuli quippeapti
ſunt ad accipiẽda bonoꝝ ſtudioꝛũ exon
dia quando nondũ falſas opiniones al)/
tius imbiberũt.quando nondũ radicitꝰ
herent ꝑnicioſe adinuẽtões in eis Utres
ſuunt recentes pꝛo liquoꝛibꝰoptimis. NHo
uelle pꝛeterea plantatõnes que ſequũtur
leuiter quo ducẽtis manꝰ deflexerit. Om
nia hec ſecus in ſenibus plenis dierũ ma
loꝛũ:quos citius frãgas q; flectas Si po
teſt inquit Jeremias mutare ethiops pll
lem ſuam. ⁊ pardus varietates ſuas ⁊ vos
poteritis benefacere cũ didiceritis malũ.

Xx ſi iuxta deductõem hanc reparatio

ecleſie ⁊ eius cultura/inicianda eſſeta
uuulis(ſicut eſſet) AUbi pꝛecoꝛ efficaciꝰſan
ctiſſimũ opus exercebit᷑ q; in celeberrima
ciluitate pariſienſi? Ibi ſunt enim ꝑpuuli
qui ꝑ vniuerſalem diſpergent᷑ chꝛiſtiani
tatem Eſſe quoq; poterũt alioꝛum docto

res inſtructoꝛesq; cõmodiſſimi.maxime
domeſticoꝝ. ¶ Ex hacpᷣterea conſidera/
tione cõſequens eſt: nullũ magis inimi/
cari eccleſie/⁊ pꝛeparare om̃ia antixpᷣoſin

demolitõeʒ eius/qᷓ; facto aut verbis clam

te ꝑuulos venire ad me.⁊c.

Ui ſcandalizauerit vnũ de pu
llis dt

„ aſi.i.c. e. ⁊ demer.in pꝛo maris.

ſius longe ſit ipſoꝛũ qᷓ; alioꝛũ credentiũ.

—

quoniã teſte Oꝛatio.Talis quilibet eſt
cereus in viciũ flecti.et dum ſemel coꝛru/
ptus eſt/ non eque leuiter ad virtutis foꝛ
mã ⁊ caracterẽ reducit᷑ Pꝛopterea talium
ſcandalo pꝛecauẽs Satiricus.docuit
maxima debet puero reuerẽtia/ ne ſcz qc/

—

; fiat impudicũ pꝛauum? obſcenũ in of
ſenſionẽ ſue puerice. Ad hocredit verfbi
chꝛiſti pᷣmiſſum.Sinite ⁊c. Om̃is qup

pe ſcandaliʒans ꝑuulos / ſuo acceſſui ad

Conſideratio II

De ſcandaliʒantibo paruulos duʒ variſs
mogis eos nõ ſinunt venire ad chꝛiſtum

is minimis qui in me
redũt expedit ei vt ſuſpẽé. mo.
S gliud indigne tulerit chꝛiſtus. Qui etiaʒ
Xps hoc dic.dubitare nefas ẽ. Nec opoꝛ ipſa publicanoꝛũ ⁊ peccatoꝛum facinoꝛa
tet in hoc verbovti dũtaxat miſtico intel·
lectu.tranfferẽdo ad puſillos ſpirituales
quangdo litteraliter etiã poteſt intelligi de
uſulis etate Et accipitur foꝛte pꝛincipoa
ius ⁊ pꝛius de eis.tanq; ſcandalũ ꝑiculo

tur in infernum. Calem olim catilinam

☚

ſionis / vtrobiq; ſimilis fere cauſa ponit᷑
achꝛiſto puuloꝛũ videlicʒ dignitas Nam
pꝛius dictũ eſt taliũ eſſe regnum celoꝛum

Hic aſſerit quoniã angeli eoꝛũ ſempervi
gent faciem patris ſui qui in celis eſt.
NNunc ſuꝑeſt enumerare modos ſcanda⸗/
loꝛum/ꝑpuulis obſtãtium. Eſt enim ſcan
dalum dictũ vel factũ minus rectum/pꝛe
bens alteri occaſionem ruine.Omnis id
circo peccare vel cadere faciẽs puulos in

via moꝛũ gradientes ad chꝛiſtũ/ſcandali
zat eos. Hoc autem dupliciter fit. Nunc
opere nũc ſermone.Et vtrobiq; duplici/
ter directevel indirecte. S ndirecte qui/
dem ſcandaliʒat aliquis.dum nõ pꝛohi/⸗
bet ſcandalũ.quãdo ſua autoꝛitate vel of
ficio/poſſet et deberet.quẽadmodũ negli
gentia naute ſubmergit nauem Aut certe

impeditur ſeu cõtumelijs apertis ſeu de/

tractionibꝰoccultis ſeu damnis ⁊ alijs di
aboli mille machinametis: Vtrũq; iſtud

ſcandalũ pꝛebuiſſe viſi ſunt diſcipuli.dũ
7 bzohbivebat paruulosvenire ad chꝛiſtũ
⁊cõominaban
yel palam obuiantem voci xpᷣi.d. Sini ⸗

offerentibo. At vero q;irra
tionabiliter hocegerint ⁊ nõ ſᷣm ſcientiã.
Indignatõ chꝛiſti ſubſecuta/ apertũ dat
indiciũ.Quos videns ieſus inquit euan
geliſta indigne tulit. An operis huius pᷣ

ua tibi videtur indignitas que ad indi/

gnationẽ cõmouere potuit dignãtiſſimã

ieſu mititatẽ:qui ipſuʒ benignitatis fon

tem valuit quaſi turbare ſerenũ.Non in/
terim memini litteris expꝛeſſum/ꝙ factũ

manſuete ferebat/dum indignabatur fal
ſa phariſeoꝛũ iuſticia acclamans.Cur cũ

peccatoꝛibo ⁊ publicanis manducaret.
Vitemus vtrũq; ſcandalũ fratres ne ca/

dat indignatio chꝛiſti ſuꝑ nos. Nam in/

dignatio pꝛincipis moꝛs.quantomagis
dei⸗ ¶ Scandala quidẽ operũ ? verbo
qque palam ⁊ directe tendutur adoleſcen/
tum pedibus/nemo non intelligit. Sũt

enim qui gloꝛiant᷑ non ſolum cum male

fecerint ⁊ exultant in rebus peſſimis / ſed

diabolica puerſitate ſocios quot poſſunt

ad nil aliud i ntenderevideantur/qᷓ; ne ſo
li pereant.aut ne parũ comitati/detrudã/

3

54

chhꝛiſtum obuius eſt. Huius deniqq; iuſ/

—–
—

paſſa eſt romana reſpublica.⁊ nũc pluri/
mos experitur eccleſia.Excecauit enĩ eos
malicia eoꝛũ.vt a fide diſcedant.et vt dati
in repꝛobũ ſenſuʒ/agãt ea que pꝛidẽ apo
ſtolus ad Romanos ſcribens enũerauit/
et(quod vix vllus credere poterit) lõge de
terioꝛa? abominabilioꝛa. Hec ſufficiunt
ſue dãnatiſſime perditiſſimeqʒ perditio/
ni/extranei: pꝛouecii/ ipſi nulli pꝛoximi
tati ſanguinis/nulli innocẽtie ⁊ angelice
puritat etati/nulli parti ſanctiſſime par
cunt.quin om̃ia fedent/om̃ia cõmaculẽt
erxecrandis flagicijs. Lanta eſt nimirũ li

bidinoſevoluptatis effrenatõ.tã fas om̃e

nefasqʒ confundit furoꝛ inflãmatus ⁊ p

fundatus vicioꝛũ.ita vt recte ſenſerit Oꝛi

genes qui nihil referre poſuit.inter demo
niacum ⁊ aliũ paſſionibus ſuis agitatũ.
niſi ꝙ amplius addo.demoniaco enĩ pe/
na ſola eſt hec vexatio que alteri ad culpã
deteſtabilem imputat᷑ ¶ Wiremur ergo
ſi noſtra tempeſtate plus ſolito / ſenſus et
cogitatio hominis/ pꝛona ſunt in maluʒ

Ab adoleſcentia/quando cũ pꝛimaria coꝛ

ruptõne nature ſugunt ꝑuuliquaſi lac/ꝑ

rũ cura/vel nulla vel vltima eſt/de hunlo
rum ſuoꝝ moꝛibus ⁊ eoꝛum diſciplinata

cuſtodia. Quid ergo ſtupendũabſq; du /

ctoꝛe poſiti ĩ via lubꝛica et tenebꝛoſa (ꝗs
angelus domini malus ꝑſequitur) cadũt
ex facili. ¶ Viinam negligere eos ſolum
eſſet. Ponutur ante oculos ſuos talium
operũ dictoꝛumq; nefandoꝝ ctenplani
immo ⁊ picturarũ ignominioſarũ ⁊ ſeri/
pturarũ laſciuarũ ſimulacra.ad que aſpi
cientes/quid non niſi pꝛauiter oꝑentur:
Audi ſatiricũ.velocius ⁊ citius nos coꝛ⸗/

rüpunt exempla domeſtica/magnis cum

ſubeant animos autoꝛibo Pꝛeterea quid

aget filius / niſi quod viderit patrẽ facien
tem: Ad quod retoꝛquet᷑ puerbialit᷑ illud
eglogici carminis. Patrem ſequit᷑ ſua p/

les. Ita euenit vt iam deſit in multis re/
medij locus.quia que fuerãtxicia/moꝛes

fiunt.iuxta Senece verbũ Honne que

ſo ſcandala hec tibi eſſe peſſimavidentur

pꝛo ꝑuulis pꝛecipitãdis in via moꝛum?z
Et ve talibus palam ſcandaliʒantibj nõ

iam vnum ſed multos expuſi ienti
quos nõ ſinũt venire ad chꝛiſtũ ¶ At ve/

ro ſi ſcãdaliſantes in obſcuro⁊ in occulto

ſonglem vt ſic loquar ſaniem peccatoꝛũ.
¶ Addeꝙ multoꝛũ parentũ ⁊ magiſtro/

rectos coꝛde/deterioꝛes ſint/ nõ morx dif⸗

finio.Iſti ſunt(vt diximꝰ) qui ponũt ſcã
dalum nõ immediate ⁊ apte ante puſillo
rum pedes/ſed velut a latere. Nam ducto

ribus eoꝛundẽ ⁊ inſtructoꝛibus inſidiã/

tur eos ſubſannãt ⁊ infamant ⁊ calumni

antur.quaſi nõ deuotõne ⁊ religioſa pie/

tate cõmunicent pꝑuulis in doctrina/ ſed
vel curioſitate.vel hypocriſi vel fictõe ali

qua. ¶ Heceſt vulpina immo diabolica
calliditas.que ex obliquo inſidiãs⁊ moꝛ
gens vt coluber / non ſinit puulos venire
d chꝛiſtũ. In qua peſte minus eſt reme/

dij q; in pꝛima.quanto minus expelli pᷣt
hoſtis occultus q; aptus Tales cõpeſce/

r debuiſſet illa ſapientis pꝛeceptio.No/

li pꝛohibere benefacere. Si potes ⁊ ipſe

beneſac. O qͥs capiet nobis has vulpes
paruulas que demoliũtur vineas ⁊ floꝛẽ
tem oꝛtũ eccleſie calcant.ſubintrãt eniʒ et
repunt ex occultis. nec illas depꝛehẽdes

niſi per veſtigia Et que ſunt hecveſtigia:

Lonculcatio certe floꝛũ quoꝛũlibet pul/
cerrimoꝛũ.⁊ euulſio ſalubꝛiũ plantatio/
num.: ⁊ ꝙ rgriſſimus cultoꝛ accedit quin
culpeiur.
nibus fiunt vulpes.⁊ qua voluptate( di/

Ged quo poꝛtento ex homi

cam potius malignitate)iſta agunt? Re/

ſponget᷑ de nõnullis.eos foꝛſan timere ſe

detigi. Alios toꝛquet liuoꝛ edax.ſiquod
nõ agũt fiat ab alijs Alios fidei religiõis
q; contemptus exagitat.apud quos pie/
tas omnis/non niſi fatua quedã ⁊ anilis
ſtoliditas iudicat᷑. Reliquos nihil hoꝛũ/
ſed ſola tepiditas deuotionis euomi di/

gna / verat ⁊ languidos excruciat. ¶ Ve

mundo ab his ſcandalis.expedit autoꝛi/

bus magis moꝛi:iquoniã tot animaꝝ pe
untiũ a via dei rei ſunt / t clam vel palã
ſcandaliſant ⁊ ꝑdunt.pꝛeſertim dum nõ

ſinunt paruulos venire ad chꝛiſtum.

De laudabili ſtudio eoꝛũ qui reducũt ꝑ/
nulos adviam que ducit ad chꝛiſtum.
UVi cõuerti fecerit peccatoꝛem
ab erroꝛe vie ſue / ſaluabit ani⸗/
tmmã eius a moꝛte. et operit mul
titudinem peccatoꝝ ¶ Ex boc
verbo trahere potuit Gꝛegoꝛius· Nullũ
eſſe deo acceptius ſacrificiũ q;ᷓ ʒelũ aĩarũ.
Cen iĩ tanta ſolicitudinis inqetudine.ſi

totvigilijs ⁊ curis immoꝛtalib/ꝑ media

fpi
hid
foste
ſolus.
4gunt
oyte
leoꝛo
de an

pian

ſimn
aptes
losdi
antin
tune⸗
gligu
nohi
lanq̃
gioot
Ach:

d

inc

(n

ope
ſemt
nus

hoce
L

lebett
gmnoꝛt
vocs
bion
wns⸗?
we
i
in
o
fo⸗
me
nar
pan
lale
loi⸗
ſni
locq
h
lim
tur
vin
bor
cca
fiar

or

Nrdis
hürſc,
puſlo
duco
nſci,

lni.

adi
naſcl
chegi
holi
Ao
venir
trene
Mit
ipeſe⸗
loeo⸗
ie
lpes
tfor
mizet
hides
apl
ano⸗
fgbin
oni
,
e
eſe
d

l
lis
N

.

nori
l⸗
umni
.
ii
.
Men
mm
twul
Etbo
nnn,
lnei
. en

cunq; poteſt facere manus tua int
oꝑare iubet Salomon.Et rurſus mane
ſemina ſemen tuũ ⁊ veſpere ne ceſſet ma-/
nus tua.quia neſcis quod mag oꝛiatur/
hoc aut illud.etſi vtrũq; ſimul meliꝰ erit.
CLContemnũt amatoꝛes repꝛobi/verba q⸗/
libet hominũ/dum male cupitis fruãtur

Id chꝛiſtum trahendis

vite picula querũt hoĩnes ſaluare res an
nas iamiã perituras: ſi colligere ſatagüt

viles terrenaꝝ opũ ſarcinulas/q̃s Apo/

ſtolus arbitratur vt ſtercoꝛa.Et dum hec
agunt/laudantur vt induſtnij vt diligen/
tes vt officioſi ⁊ vtiles reipublice. Nide-
te oꝛo quãta eſtvel inertia vel infidelitas

de animaꝝ immoꝛtaliũ ſalute nõ curare

xpᷣianos/immo qualis eſt ila impudẽti/
ſima ꝑuerſitas/eos inculpare.vijsq; nũe

aptis nunc occultis pꝛepedire/ qui ꝑuu/

los ducere ſatagũt ad chꝛiſtum ne coꝛru/
F ed opoꝛtune⁊ ipoꝛ⸗/
tune/ diebus feſtiuis ⁊ pꝛofeſtis/extrahit
gliquis bouẽ aſinum a fouea ⁊ luto/⁊ nõ

ant in baratrũ.

pꝛohibetur. Qua ratione coarguit᷑ aliqͥs

tanq; impoꝛtunus et ſtolidus /ſi iugi ſtu
dio omniq; temꝑe trabpere conetanimas
ad chꝛiſtum.animas inficas in limo pꝛso
catis
Duod
tanter

fundi.vicijs obꝛutas.catenatas pe
vinctas in mendicitate ⁊ ferro?⸗

amoꝛibus.⁊ ʒelatoꝛ chꝛiſti/ad leuẽ flatuʒ

vocis cuiuſſibet/velut ad mote trepida/
bit arundinis vmbꝛam? ¶ Spũuales do

mus dei.templa ⁊ ſacraria ſpirituſſancti

viuentia / ciuitates ſanctoꝛũ.regna cele,
ſtia in terris/paſſim ſuccendũt᷑/rapacibꝰ
⁊ infernalibus flãmis omniũ vicioꝛũ/et
opitulari noſtra lenteſcet inertia ( Poꝛ/
ro quantis extollerẽtur fame pꝛeconijs.?
medicus gratis ingerens operas ſuas ſa
nand is egrotis.⁊ aduocatus ſine queſtu
patrocinãs.⁊ artiſex om̃is ſue artis vtili/
tatem nil retribuẽtibus imꝑptiens: Qua,
lis igit᷑ erit inter xpᷣianos nõ iuſticia ſʒ in
ſania.ſi medicus ſpõtaneus animaꝝ.ad,
uocatus et artifex ſalutis earuʒ/ inculpat᷑
aruuli nomina/
tim tot/quotidie peſſimis alloquijs vꝛgẽ—
tur ad malũ/⁊ nullusvltro cõtradicit nec
virtutũ ꝑgartes agit pꝛo incitamentis ad
bonu. ¶ Heniq; ꝑuuli dira fame ſpiritꝰ
excruciati/ petunt panẽ/ et nemo erit qui

exſibilat pꝛohibet: ¶ P

frangat eis.quinetiã obſtabit᷑ frangẽtib⸗
Lon ita docuit chꝛiſtus non hec egit.

Ham in ↄgregandis animab/comꝑauit

musꝛabſit

ſe galline.qua nullũ aliud animal erga fe
tus ſuos(vt auguſtinus ait)magis infir
mat pietate.demittũtur ale.plumeq; hir/
te fiunt.rauceſcit vox querula.obliuiſciL!uj.!:
ipſa cibi.⁊ incredibili ſupꝛavires animo
ſitate pullos tuet᷑. Et nos quixpᷣi ſectato
res dici volumus/in hoc oꝑe toꝛpeſcemꝰ2

7

obſeruabimꝰ temꝑa:mẽſibo totis quieſce

res reponene

diſciplinatio.Reliquus ⁊ hicx
gioni pꝛopꝛius/eſt confeſſio

Inueniũtur aũt modi plu/
ꝑuulos in via ducentead
cchꝛiſtum Unus eſt pᷣdicatio publica Ali
us ammonitio ſecreta. Aliꝰ magiſtralis
biane reli
Bentiat
alius qd voluerit/ ego ĩ ſimplicitate maa
iudico cõfeſſionẽ.ſi modo recte facta ſue
rit/eſſe directricẽ efficaciſſimã ad chꝛiſti.
Aperiũtur eni per eam moꝛbi peccato
rum intimi.ſi docte pꝛudenter et moꝛoſe

ꝑſcrutatus om̃ia fuerit confeſſoꝛ obſtetri

candi ſcientiã habens ad educẽdũex ani
ma colubꝛũ toꝛtuoſum ⁊ ad eijciendũ vi /
rus peſtilens a coꝛde.quo manẽte nulliꝰ

vnq; puuli ſp iritus creſcet in chꝛiſto.ſeld

ingiter moꝛbidus ⁊ languidus immo pe
nitus emoꝛtuus⁊ ſepultus iacebit in ſter
quilinio peccatoꝛũ. Ac pꝛoinde nullum
opus vite/nullum motũ ducentẽ ad chꝛi

ſtum ꝓduceret ex ſe.⁊ ſanies pꝛo ſanguie

concreſceret.dũ ſpina peccati confixa ma

neret in vulnere qnetiã miſera conſciẽtia

ſtimulis moꝛtis itroꝛſus exagitata ober/

