ture gloꝛie que ſufficiẽs cauſa luctꝰ ſunt.

quẽ doloꝛẽ inducit ſciẽtie donũ Qui eni

addit ſcientiã iſtã ſcʒ addit ⁊ doloꝛẽ. Cui
pꝛo pᷣmio reſpondet eterna conſolatio in
qua abſterget deus omnẽ lacrimã ab ocu
lis ſanctoꝝ Et iam nõ erit ampliꝰneq; lu

ctus neq; clamoꝛ⁊c̃.Et hec euacuat inui

diam que dolet de bono alieno ⁊ letatur
de malo· hec autẽ beatitudo ecõuerſo
Et q;uis luctꝰ ipſe miſeria quedã videat

cõgrue tamẽ beatitudo ꝓpter ſibi annexã

dulcedinẽ dicit/eo vt dicit Gꝛego.dulcio
res ſunt lacrime penitẽtiũ q; delitie regũ
Et Auguſt.li.cõfeſſio Currebãt lacrime
⁊ bene mihi erat cum illis.

Vartavirtus ſeu beatitudo eſt
eſuries ⁊ ſitis iuſticie/ que do/
no foꝛtitudinis adaptat᷑.q̃ eſt
in ſuſtinendis glenlia iuſti⸗
Que expellit tediũ boni hoc eſt
Cui rũdet ꝓ pᷣmio ecna ſaturitas

De quinta

Uinta virtus ſeu beatitudo ẽ
miſericoꝛdia.Que appꝛopꝛia
2tur dono cõſilij. qð docet alijs
dimittere minoꝛa/vt nobis dimittãt᷑ ma
ioꝛa. vel ↄferre terrena vt obtineamꝰ cele
ſtia Hec expellit auariciã cuius ꝓpꝛiũ eſt
cõgregare ⁊ non remittere vel ↄferre Pꝛe
miũ aũt huic btĩtudini rñdẽs eſt cõſecu/

tio miſericoꝛdie (De ſe

RW

cõgruit dono pietatis ⁊ expel/

Ecunda virtus ſeu beatitudo

. eſt mititas ſiue manſuetudo q̃

bot

1llumin
numpit⸗
Fornic
Pronin

2

;8— —

lyri
guiſa

zmon
pebent
Murtn
inese
ſeu
Rerie
an

upnen

d

ſan benr
minh
ungt ae,
aun
ni.

Aubeninct
td nni
wiictan⸗

utſnen

nopnilen

u
iiugi
erdoilui
nmlänon
nignühe
nempöhn
bwuzar

or enn

caue
1guuniniel⸗
nibiamni
Biego dalcio⸗

5ite ed

nchithoin

iuſicoer

Aint
5 ani
Güvnhu

1

occulens

Qenpene

bösdintiii.

nbekinhck

De octo beatitudinibus

„

icia coꝛdis.cui cõ uenit donũ
intellectus q eſt cogitatio cele/
ſtium oculoꝛũ coꝛdis mũdans

⁊illuminãs. Hac eliminat᷑ gula que coꝛ/

rumpit ⁊ excecat coꝛ. Ande Oʒee quarto
Foꝛnicatio ⁊ vinũ ⁊ ebꝛietas aufert coꝛ.
Pꝛemium huic beatitudini reſpondens
eſt viſio dei ·

De ſeptim

Eptima virtus ſeu beatitudo

eſt pax ſeu eſſe pacificũ. Cui re
ſpondet donũ ſapiẽtie ꝗᷓ eſt de/
— lectari in deo qͥ eſt pax noſtra.
Hec repellit luxuriã que animũ nõ paci/

ficat ſed vagum reddit ⁊ inſtabilem. Cui

coꝛreſpondet pᷣmiũ eſſe filium dei.

4

CLtaua virtus ſeu beatitudo q̃
eſt pati pſecutõnem /ꝓpter iuſti⸗
ciã clarificat ⁊ oſtẽdit quoddã
factũ.habens reſpectum ad ſin
gula pᷣcedentia.Etꝑ quod om̃es alie bea
titudines ab vltima vſq; ad pꝛimã ꝓban
tur ſi vere ſunt. VUñ Bꝛeg. Qualis vnuſ/
quiſq; apud ſe lateat illata ↄtumelia pꝛo

beat. Et hinc eſt ꝙ beatitudo ipſi facto ꝓ

pᷣmio reſpõdẽs qð idem eſt cũ pꝛemio pp/
me beatitudini ꝓmiſſio redire dicit᷑ ad ca
put tanq; circulus ꝑficiẽs ⁊ oẽs beatitu/
dines ambiẽs ⁊ compᷣhendẽs.He virtu

tes ſeu beatitudines tangũtur Math. v.

—

F eloꝛum. ⁊c̃.

mumerus ſeu ſufficietia beatitudinum-
Arum vero beatitudinũ nume
mns ⁊ ſufficiẽtia ſᷣm integritatẽ
ꝑfectiõis homĩs accipitur.Ad
fectiõis autẽ integritatẽ req/

Beati pauperes ſpiritu qm̃ ipſoꝝ ed reg

runt tria.ſcilʒ receſſus a malo ꝓpfectus ſeu

ꝓgreſſus in bono.⁊ ꝑfectus ſtatꝰ in opti/
mo. Sane reſpectu pꝛimi malũ pꝛocedit
aut extumoꝛe ſuꝑbie.aut ex rancoꝛe mali
cie.vel ex languoꝛe libidinis ſeu cõcupi/
ſcentie.Contra que tria ſunt ſeu ſumunt᷑
tres pꝛime beatitudines ſcʒ pauꝑtas ſpi/
ritus cõtra malũ tumoꝛis ſuꝑbie.Oiti/
tas cõtra malũ rancoꝛis malicie Luctus
cõtra malũ languoꝛis libidinis ſeu cõpi/

Extavirt? ſeu beatitudo eſt mũ

2
4
·

viij.⁊ final de vicijs tã nature q; volũtatꝭ

finalib aliqua

WVngde accipitur

7
ℳo

ſcentie. Reſpectu vero ſecũdi ꝓfectus ſeu
pꝛogreſſus in bono attedit᷑ circa diuina
imitatõem ꝗᷓ eſt duplex ſᷣm duasvias qᷣb⸗
intendi põt ſcʒ miſericoꝛdiã ⁊ veritatem.

De quib in pſalmo. VUniuerſe vie domi

ni muſericoꝛdia ⁊ veritas.Et ſ̃ᷣm has du/
as vias ſumũtur duealie beatitudines.ſ.
reſpectu veritatis/eſuries iuſticie.⁊ reſpe
ctu miſericoꝛdie affectꝰ miſericoꝛdie. Re/
ſpectu autẽ tertij ꝑſectus ſtat in optimo
attendit᷑ in duobeſcʒ in limpida cognitõ
ne ⁊ in tranqlla affectiõe.Et ſᷣm hoc ſu⸗
munt᷑ due alie vltime beatitudines.ſ.re/
ſpectu limpide cognitõnis.müdicia coꝛ/
dis ad deũ videndu. Et reſpectu trandlle
affectõnis.pax mẽſis ad deo ꝑfecte fruen
dũ. ¶ Etaduerte ꝙ ſicut in enumeratiõe
donoꝝ iuxta quod ſupꝛa ĩ tractatu dedo
nis declaratũ eſt.eſt oꝛdo q dam artificia

lis quo pꝛimo loco ponũtur ⁊ enumerãt᷑

dignioꝛa.ita in enumeratoe beatitudinũ

eſt oꝛdo qͥdam naturalis quo dignioꝛes

vltimo loco ponũtur.
— tus virtutũ cardinaliũ/ pꝛincipa
Aliter diſponũt ad exercitiũ vite ac
tiue Habitus vero donoꝝ maxime diſpo
nũt ad actus vite contẽplatiue Habitus
autẽ beatitudinum diſponũt ad perfectõ
nem vtroꝛumq;. läl

¶Vinis tractatus pꝛecedẽétis. .

ncipit tractatus

de vicijs ſummatim tangere cõuenit. Et
quia ſunt vicia nature.⁊ vicia volũtatis.
tangitur pꝛimo aliqualit᷑ de vicijs natu/
re. Et deindede vicijs voluntatis.

. „
waE? N. EE“õsðõä

ſficientia vicioꝝ nature.
Beia autẽ nature/ quantũ ad
pbuiuſmodi cõpendiũ attinet⸗/
ſatis erit enũerare.que ſunt ſe/
ptẽ ſcʒ Extolletia ſeu pᷣſumptio Duricia
Israntia imiditas.pᷣcipitatio.hebetu
do.ſtulticia.q; nüerꝰſiue ſufficiẽtia lʒ de

F ſupꝛadictis colligitur habi/

Compendiũ theologie

ſe ſatis clareat.nã repibile nonvidet᷑ viti/
um nature aliõ a pᷣdictis vel qð ſaltẽ ad
aliquod pᷣmiſſoꝝ nõ ſit reducibile.ꝑ op/
poſitõem tñ ad ſeptẽ dona ſpũſſancti/ ſu
müt aliqui numerũ ⁊ ſufficientiã ipſoꝛũ
vicioꝝ nature.Eteni tres anime ſunt vi/
res ſeu potetie.ſ.cõcupiſcibilis iraſcibi/
lis ⁊ rõnalis.q̃ qſi cõtinue in ſuis virtuo
ſis actibus ⁊ oꝑatõnibo/ p ipſa vicia que
nature ex ſua coꝛruptiõe ĩſunt/varijs mo
dis impugnãt᷑ ⁊ impediunt᷑cõtra que cũ
ſeptẽ ſint.data ſunt in adiutoꝛiũ ſeptem
dona ſpũſſancti q̃ lumina quedã ſiue lux
diuinitus inſpirata ⁊ infuſa ad efficaciꝰ
tam cõtra ipſa ſeptẽ vicia nature qᷓ; vicia
alia volũtatis et tentatões.viã iam habi
te virtutis impugnãtes/reſiſtendũ. libe/
xpeditiꝰ ipſos actus virtutũ exe

cupiſcibilẽę ¶irca igit᷑ vim ſeu potẽtiã
concupiſcibilẽ repiturvitiũ nature retra/
hens a debite cõpatiendo ⁊ ſubueniẽdo
ꝓximo.quod vocat᷑ duricia.Cõtra quod

diſpoĩt donüu pietatꝭ. ¶ Devicijs nature
n iraſcibile ¶ Circa vero vim ſen
potentiã iraſcibilẽ/duplex reꝑitur viciũ

circavim iraſcibilẽ

nature. Unum immoderate retrahẽs ab
agẽdis quodvocat᷑ timiditas cõtra qð di
ſponit donũ foꝛtitudis.Alið immodera
te accedẽs qð vocat᷑ pꝛeſumptio.Contra
qð diſponit donũ tioꝛis ¶ De vitijs na
ture cõtra vim rõnalẽ ¶( Cotra vim autẽ
ſeu potentiã rõnalem/duplex cõtingit vi

ciũ nature.ſcʒ vel reſpectu finis.vel reſpʒe

ctu eoꝝ que ſunt ad finẽ. Si reſpectu fi/
nis.duplex reꝑitur nature viciũ. Vnum
impediẽs ne cognoſcat᷑ qdð vocat᷑ hebetu
do.ↄtra quod diſſponit donũ intellectus

Alliud retrabes ne animꝰ ad ipᷣm finẽ de/
bite afficiat᷑qð vocat᷑ ſtulticia.ↄtraquod
diſponit donü ſapiẽtie. Si reſpectu eoꝛũ

que ſunt ad finẽ duplex ſimilit᷑ nature vi
ciũ repitur Unũ impedies neſciat᷑qͥ d ad
ꝓſecutõem finis expediat quod eſt igno/
rantia cõtra quod diſponit donũ ſciẽtie.
Aliud quo qͥs in his que agẽda ſunt ma/
gis ex paſſionis impetu q; exdebita ele/
ctione ducit᷑quod eſt pᷣcipitatio cõtra qd
diſponit donũ oſilij. uibo cõtrarien

ſeptẽ pꝛincipalibo ſeu capitalibo vicijs vo
lũtatis Qõð clarius ex tabula in fine huiꝰ
tractatꝰpoſita cõcipi poterit ⁊ perpendi.

Be vicijs nature circa vim con

tur ipſa nature ¶ Cõtrariat etiã iſta ſepte
nature vicia ſingula ſcʒ ſingulis virtuti/

bus.ſingulis oꝛatõnis dñice petitõnib⸗

2ſi ingulis beatitudinibo ⁊ cõöueniutcum

tis ſeu de malo culpe in generali.
Evitijs volũtatis id eſt de ma
lo culpe ſeu de peccato/oppoꝛ/
tunũ foꝛet ⁊ vtile/ ſpecialẽ ⁊ lõ
gum tractatũ ſubiũgere.ſed cũ
pluribo notabilibo hec ſint diffuſe expla/
nata/ſufficiet interim ad pñtis cõpendij

ꝓceſſum cõtinuandũ / eiusq; cõplemẽtũ
ſummati dicere. quid ſit petm̃ in genere.
Quotiẽs fit ſiue quot ſunt eiꝰgenera De

iñ veniẽt aliq de qlibet genereexplanãda

Eccatũ autẽ in genere ſic diffy⸗
nit᷑. Peccatü eſt auerſio ab in/
comutabili bono ad bonũ cõ/

in genere.⁊? quomodo diffiniturx

atellige. Peccatu eſt auerſio ſcilz volun
tatis.quiaꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſetalis auerſio eſt pec
catũ.ab incõmutabili bono ſcilicʒ deo.qͥ

omnino incõmutabilis eſt. Neceſt auer/

ſio alið qᷓ; diſcõfoꝛmitas volũtatis create

Avolũtate diuina.qð eſt in omni peccato

vbi aliqͥd vult voluntas creata quod nõ
vult deus Seqtur/ad bonũ cõmutabile
ſupple cõuerſio ſcʒ ad bonũ creatũ quod
cõtinue mutat᷑ vel ſaltẽ mutabileẽ
licet peccatũ in ſui diffinitiõe duo conti/

neat ſcʒauerſionẽ ab incõmutabili bono
⁊cõuerſionẽ ad cõmutabile bonũ.eſſen/

tialius tamẽ pctõ eſt/pꝛimũ qᷓ; ſcõᷣm. Si

eni fuerit cõuerſio ad creatura / ita tamen
ꝓnõ fieret auerſio a creatoꝛe.ſicut cõtin/
git quãdo q amat creaturã ꝓpter deum

tantũ.tũc nõ fieret pctm̃ immo in iſto ca
ſu meritoꝛie fieret ¶ Cicʒ plures alie ſint
diffinitões peccati/nõ tractat᷑ niſi de vna
Plures alie a doctoꝛibaſſignãtur pecca
ti diffinitiões ſᷣm cauſas efficientẽ.mate
rialem.⁊ foꝛmalẽ ipſius peccati. Sed qᷓ;
tum ad pñnñ̃tẽ tractatũ attinet/ ſupꝛadicta
diffinitio que ᷣm cauſam fingalem pecca/
ti ſumitur/ſufficiat.

e duplici diuiſi⸗

one peccati in genere·

mutabile. Quã diffinitiõeʒ ſic

=

uid eſt peccatu

4

ſuffi

puncio⸗
ſmntin
tate⸗ G
cinmae
upria
auigoffe

—

ale G

hybin
nored
ſardo⸗
tioꝛ
nehab
cio vic
ptio
mus
li inca
/ſane
ſococup⸗
bioctig
ieſcete
neſici
Crnis
c(godeſe
Guctai⸗
barſtn
ſndi
ghina
ſcenai
llican
ſcendi.
ſauſanſ
eccgti
ſelſugli
noa
Peccuci
ginedn
ſenſun
neceſi
neceſt
ſcund
nödeh

1 nfnehu⸗
neſchgg

olitn

Pbidekdeng

en oppor
ſpecigler ,
Duger. ſed
diffuſcerplg
Schcenii
Namn in gen
nebemg

c

nenmſoff
Rugtocbin,
doric,
idihntidſ
oſchwn
8Aunſockpe

ackun,
inse
nipecco
nuquod no
muable
ti qno
blei Et
duocont/
nabaibono
bonieſen
chſcn⸗
ri'anmen
.. ſcntcönin
ipeerdeun
moiniſod
rwaleſnt
zniidemna
Nimrpecca
ntinan
. Sch
ſupꝛadin
gen hah

iniß

De vitiis nature ⁊ voluntatis 28

Aures etiã a doctoꝛibus aſſi/
gnant᷑ peccati diuiſiões ſ̃m di/
uerſas peccati cauſas⁊ oꝛigies
Nuantũ vero ad pñtem tracta
u ſufficit / de duab? peccati diuiſiõibus

pꝛincipalit tanget. Et pꝛimo deyna que
ſumit᷑ ᷣm quandã peccati q̃litatẽ ⁊ quãti

tatẽ. Scðo de vng ꝗᷓ ſumit᷑ iuxta peccati
cãm mareriale ſe pectu pꝛĩe diuiſiõis

tria pꝛicipalia repiunt᷑ genera peccatoꝝ.

quia om̃e peccatũ aut eſt oꝛiginale aut ac
tuale. Si actuale hoc iteꝝ eſt dupliciter.
Quia aut eſt moꝛtale aut veniale.

nali⁊ quid eſſf.

quod a noſtra vicioſa oꝛigine
= trahbimus Et eſt auerſio qᷓdam
habitualis a deo qua ala pꝛona effecta ẽ
nõ reddere iuſticiã quã debet. Uñ om̃es
fere doctoꝛes reſpectu effectus ipᷣius pec/
cati oꝛiginalis cõſonant in ipᷣam auerſio
nẽ habitualẽ fm Auguſ. ¶ Hugo de ſan
cto victoꝛe dicit ꝙ oꝛiginał culpa/eſt coꝛ

ruptio ſeu viciũ quod naſcendo cõtrahi/

mus ꝑ ignoꝛantiã in mẽte ⁊ cõcupiſcen/
tiã in carne ¶ Alijvolũt ꝙ oꝛiginalis cul
pa/ ſit neceſſitas cõcupiſcendi cũ debito

nõ cõcupiſcendi.Et ponũt exẽplũ de ra/

dio cõtiguato aque.q mouet᷑aqᷓ mota et
quieſcẽte qeſeit Et hoc patʒ excõtiguatõ
ne ſui cũ aqua.Añ cũ maioꝛ ſit vnio aĩeꝛ
carnis/q; in caſu pᷣdicto radij ⁊ aque.cuʒ

caro de ſe valde mobilis ſit ad cõcupiſcẽ/

dum:aĩa eoipſo ꝙ tali carni ynita eſt ha/
bet ſtatĩ talem quandã neceſſitatẽ ↄcupi
ſcendi.Cum igit᷑ caro ꝑuuli cui infundit

gnima/ꝑ peccatũ pᷣmi homĩs ad cõcupi/

ſcendũ ſi mobilis.inerit ipſi anime iam
illi carni vnite neceſſitas quedã concupi
ſcendi.nec poteſt anima ipſa illã carnem
ſeu ſenſualitatẽ cohibere.ſicut aĩa ade añ

peccatũ potuiſſet qᷓ habuit ptãtem ſuper

ſenſualitatẽ ⁊ etiã libertatẽ cõcupiſcendi
vel nõ cõcupiſcendi.(¶ Patet igit ꝙ per
peccatũ ⁊ poſt pctm̃ pꝛimi hominis ĩeſt

aĩme duplex neceſſitas Ana nõ poſſendi

ſenſualitatẽ retinere ſeu cohibere.⁊ alia

neceſſitas cõcupiſcendi.Et pꝛĩa eſt q̃dã

neceſſitas nõ valendi facere qð debet. et

ſecunda eſt quedã neceſſitas faciendi qð
nõ debet. Et ita ineſt ei carentia vtriuſq;

eccato oꝛigi⸗/

Riginale autẽ peccatũ eſt illo

ptis iuſticie/que ſunt declinare a malo et

facere bonũ. ¶ Ex quo patet ꝙ pctm̃ oꝛi
ginale.⁊ eſt in carne ⁊ eſt in aĩa. ſed in car

ne oꝛiginaliter ⁊ materialit᷑ In aia vo foꝛ

maliter ⁊ tanq; in ſubiectoSola enĩ aĩa
eſt ſuſceptibilis virtutis ⁊ vicij.⁊ tũ ſicut
dictũ eſt ex cõ iunctõe ipſiꝰ ad coꝛpꝰ/otra
hit vitiũ illðᷣ. ſicut qñ quis cadit in luũ
fedat᷑ ⁊ maculat᷑ ¶ Calis autẽ aĩe infectõ
nõ tantũ eſt pena ſed eſt etiã culpa.ipᷣave

ro culpa q̃ macula eſt deletur ĩ baptimmo

Pena autẽ q fomes ſiue peccãdi ꝓnitas

gppellat?᷑/remanet poſt baptiſmũ.Sic eĩ

in baptiſmo curat᷑ culpa quantũ ad rea/
tum dãnatõnis eterne.ſed nõ quin rema
neat ipſa pena quantũ ad motũ ⁊ actum
cõcupiſcẽtie.cum qua opoꝛtet nos q;diu
viuimꝰpugnare.niſi extinguat᷑ ↄcupiſcẽ
tia per ſpecialẽ gratiã.ſicut in beatiſſima
virgine in cõceptõe filij dei. ¶ Oꝛigina/
le etiã pctm̃ ſic in hoĩeꝑ baptiſmũ curat᷑/
nihilomin? ab eo qͥ curatus eſt/trãſmit
tatur in ꝓlem quã generat.ſicut iude?cir/⸗
cũſciſus generat filiũ cũ pꝛeputio.⁊ gra/
num nudũ ⁊ purũ ſeminatũ/pcreat gra/
num cũ palea. QOð hinc eſt qꝛ hõ non ge
nerat filiũ ſᷣm ꝙ in mente curatus eſt ſed

ſm quod in carnne. .

cati oꝛiginalis f̃m ꝙ oꝑaturad animã⸗
—r. Riginale peccatũ diuerſis ĩ ſa/
cra ſcriptura noĩbus. multipli
cibus de cauſis noĩat᷑¶ Secũ/
dum enĩ ꝙ oꝛiginale pctm̃ cõöõ/
ꝑatur ad aĩam/vocat᷑ qñq; infirmitas:qꝛ
reddit aiazs ĩpotentẽ ad reſiſtẽdũ motiby.

DODiñq; vocat᷑ feditas.qꝛ ꝑ ipᷣam aĩa macu

latur. Nocat᷑ qñq; ꝓnitas.ꝓpter ↄtinuam
appetitus inclinatõeʒ ad malũ. Vocatur
ñq; coꝛruptõ.qꝛ ad nihilũ ducit ⁊ pctm̃
Vorat qñq; vitiũ.qꝛ eſt diminutõ bono
rũ naturaliũ. Vocat᷑ qũ q; lãguoꝛ nature
qꝛ durat ĩ natura coꝛrupta. ¶ Habzʒ etiã
noĩa ſᷣm qð comꝑat᷑ ad coꝛpꝰ. Vocat᷑enĩi
qnq; lex carnis.eo ꝙ lege ðina ſit carni i/
flicta Vñ qũq; lex mẽbꝛoꝝ vocat᷑qꝛ mo/
uet oꝛgana ad opatõeʒ cõcupiſcẽtie. Vo
cat᷑ qñq; tyrãnꝰ. ꝓpter dñationẽ quaſi vio
lentã in ipſa cõcupiſcẽtia Vocat᷑qñq; fo
mes.qꝛ ſicut ignis fouet ignẽ.ita ꝑ ipʒ fo
uet᷑ in carne pctm̃ ſ̃m act?generatiueꝛ nu
tritiue. Vocat᷑qñq; ſtimulꝰcarnis ia

Compengiũ theologie

ſtimulat carnẽ/ad pꝛimos motus. ani/
mũ ad cõſenſum ¶ Habet quoq; nomia
ſm quod cõꝑatur ad actus delectabiles.

. —

Et ſᷣm hoc vocatur cõcupiſcẽtia que ſo/
nat vitiũ in actu pꝛout eſt in adultis Itẽ
cõcupiſcibilitas que ſonat viciũ in potẽ
tia pꝛout eſt in ꝑuulis.¶ Habet etiã no/⸗

mDen ᷣm quod compꝑatur ad pꝛimũ hoĩeʒ

bn
to de diuerſis eius generib ſenu diuiſiõi/
bus. Quinto de quolibz ſeptem peccato

in dicta

a quo cõtrahitur.⁊ ſic vocatur oꝛiginale.

quod eſt carentia debite iuſticie.

(De peccato actua

li moꝛtali ⁊ circa im in generalioccur NN
Irca peccatũ at actua (tibus

—

ſe moꝛtale aliqua ſuntvidenda
Pꝛimo qͥd ſit· Scðo de diuer/
Auiſs eius noibus ſeu appellatõi
8Tertõ de huiꝰ peccati effectibꝰ Quar

rum capitaliũ ac eoꝛum filiabus ſeu ſpe/
ciebus/aliquid in ſpeciali declarabitur.

7

QAuid ſit peccatũ

*

actuale moꝛtale in ſpeali et qũo diffinit᷑.

ccatuʒ igitctuale moꝛtale/
ſic diffinitur ßm Auguſt. Pec
catũ eſt dictũ vel factũ vel cõcu
pitũ/oↄtra legẽ dei.Et ponitur
diffinitõe. dictũ pter pctm̃ oꝛis.
factũ.ꝓpter pctm̃ oꝑis.ↄcupitũꝓpter pec

catũ coꝛdis. ¶ Diffinit᷑ ⁊ aliter ſᷣm eũdẽ

Aluguſt. Peccatũ eſt volũtas retinẽdi fa

ptela

ciendi vel cõſentiẽdi quod iuſticia vetat.
¶ Inſuꝑ ſciendũ ꝙ pctm̃ pꝛopꝛie nõ eſt
ſi⸗ bace res aliq̃ ſed defectus ⁊ coꝛru
ela ¶ Circa qð tamen aduertendũ ẽ. ꝙ
alið eſt peccati actꝰ.aliud eſt peccati habi

tus.aliud peccati reatus. Peccati actꝰ ali

qͥ eſt.ſed qũ nõ ampliꝰfit.deſinit eẽ etiã
ſine grã. Sʒ peccati habitus qͥ ex malis
actibo relinqtur / etiaʒ aliqͥd eſt ⁊ remanet
interdũ ceſſantibo etiã ipſis actib.ac etiã

poſt infuſam grãm peccatiq; remiſſionẽ.

Peccativero reatus ſiue macula/fm rem
nihil eſt. defoꝛmat tamẽ aiaʒ nõ ꝑ modũ

poſitõis ſed ꝑ modũ.pꝛiuatiõis ſicut trũ

catio mẽbꝛi ꝑ modũ puatõis coꝛpꝰ defoꝛ
mat ⁊ maculat.DOicit etiã Augu. ꝙ ſicut

abſtinẽtia nulla ſubſtatia vel res eſt.⁊ tũ

ex ea coꝛpꝰlangueſcit.ita pctm̃ nõ eſt aliq

ſubſtãtia vel res. ex eo tñ natura minuit᷑:
coꝛrũpit᷑ delet᷑ tũ ſemꝑ ꝑ gram CNotan/

cat᷑qñq; culpa.⁊ hoc ꝑpꝛout leſpicic pen⸗
quã meret᷑ ⁊ incurrit. Aocat᷑qũq; o

ſatis eri

dum p̃terea ꝙ pctm̃.qñq; trãſit actu ⁊ re/

manet reatu.ſicut pctm̃ actuale actu con
pleto añ penitẽtiã.Qñq; ecõtra pctm̃ trã

ſit reatu X remanet⸗ actu.ſicut in pctõ oꝛi/
ginglis baptiſmũ Qñʒ trãſit pctm̃ actu
imbł ⁊ reatu.ſicut petm̃ actuale actu ↄple

to ⁊ pꝰpenitentiã.Qñq; pctm̃ remanʒ ac

tu? reatu ſiẽ pctm̃ oꝛigiale añ baptiſmũ.

de diuerſis nomi⸗

nibus peccatiactual moꝛtalis
Juerſis freq̃nter noĩbꝰ pecca/
tũ ipᷣm moꝛtaleꝑ doctoꝛes no/
minat᷑ ſ̃ᷣm diuerſas eius ꝓpꝛie/
tates ⁊ opatões ⁊ effectꝰ. Vocat᷑eni qñq;

macla.⁊ hoc iõ qꝛ imaginẽ dei defoꝛmat

⁊ maculat.Vocat᷑ qñq; reatꝰ.qm̃ ad eter/
nã penã obligat.Vocat᷑qñq; pollutio ⁊
hoc qᷓntũ ad ↄtagionẽ ↄtractã.ex terrena

delectatõe. Vocat᷑qñq; delictũ ⁊ hoc ᷣm

qp eſt receſſus a dignitate grẽ habite. Ao⸗/

. enſa
⁊ hoc eſt qꝛ contra deũ eſt⁊ ↄtra deũ facit.

QNocat᷑ qñq; pᷣuaricatio ⁊ hoc inq;tũ mã/

datũ dei reſpicit qð trãſgrediẽdo pᷣuarica
tur Vocat᷑ qq; pcmm̃ ꝓut cõuerſio fit ad
bonũ ↄmutabile cũ auerſionea bono in
cõmutabili. Vocat᷑qñq; ſcel pꝛopt᷑ ma/
gnã iniuriã q̃ peccando deo fit. Cocatur
etiã quandoq; nefas ꝓut eſt illicitũ p erſo
ne perpetrãti. Aocatur etiã quandoq; cri
men pꝛout eſt dignũ accuſatõne ⁊ pena⸗

e diuerſis effe

ctibo peccati actualis moꝛtalis
Aiuſmodi autẽ peccati/ multi
plex ſᷣm doctoꝛes repꝑit᷑ effectꝰ
ſed q̃ntũ pñtẽ ↄcernit tractatũ
ſati iqs enũerare Anꝰ effecꝰ¶ Et
pꝛio naturalia vulnerat.qð ſignat᷑ in illo
q iuxta euãgeliũ deſcẽdẽs ꝗb hirłm ĩ hie/
rico incidit nlatrones Alu Intelle

ctũ obſcurat in cognitõe vgi.⁊ affectũ te

peſcere facit ĩ oꝑe boni.¶ Aliꝰ Bꝛatui
tis ſpoliat:ne tñ bonũ aliqð pereat:bona

opꝑa q̃ qͥ peccãdo moꝛtificat / alijs iuxta
dlſpenſatiõem dei elargient᷑ ſaluãdis.
Alliꝰ ¶ KHiam maculat.ad penã eternam

obligat.ↄſciam amaricat.coꝛ indurat
Alius ¶ HBoĩem quaſi inſenſibilẽreddit
Exẽplo canis ſubmergẽdi qͥ lapidẽ ĩ col/
lo ſuo nõ ſentit.donec ab eo in fundũ aqᷣ

mwbitur⸗
deo qur⸗
nuhen
enl
nne
Fftinf
tummas
minegn
inpao
vebret
oncupl
iuſnoch
Genren
facos
ſicne
Cel
demmi
fiqn
col
gen
Hoc
nem.
in
1

hon
Gui⸗
lumẽ
gbono
tüge
Nrimao
co
lcono
Gißme
umae
ſenid⸗
Apn
ſpſay
deſea
peſtt
veor
lige
ie
ttori
*

Oe⸗

i
ſͤte⸗
inciſe
tandi
hligu⸗
itan

ngihetul⸗
rhan
Kiginefen
nin
Z
mcinnſoftt
Cvrubono in

pprnn

Gft Coanur
tlictüpeno
iguancochn
mrönerpens

sefe

muann
Ehecennin
bthkeftl
Nenit N
i coſ

dluinnh

tnihe⸗
⸗ vcle
fiin

De vitiis nature ⁊ voluntatis 28

trahitur Alius. Animã occidit.quia
deo qui yera vita eſtpꝛiuat ¶ Aliꝰ. Ad

alia pctã trahit. Añ Bꝛeg. Peccatũ quod
penitentiꝗ nõ diluit/ſuo põdere ad ali/
ud trahit ¶ Alius; Gona qᷓ in peccatis
fiũt.infructuoſa ⁊ quantũ ad meritũ⁊ q̃n
tum ad pꝛemiũ reddit¶ Alius· Ex ho/
mine quendã effectiue infirmũ facit. Nã

in pctõꝛe eſt ignis auaricie.fetoꝛ luxurie.
tenebꝛe ignoꝛãtie. vermis cõſciẽtie· ſitis
concupiſ. E ie. ⁊ demones ꝑ effectũ ⁊ hu/⸗

iuſmodi. ¶ Alius; ¶ Nacuũ hominẽ tã

dem relinqͥt.⁊ merito qꝛ mũdo adheren/

tia.ſugũt verba arẽtia. Fallendo decipit
ſicut eſca ĩ hamo vel lignũ putridũ de no
cte lucens ¶ Alius· Hoiem vere ſtultũ
demõſtrat.ſeruiẽdo ſcʒ illi qui ipᷣm toꝛq̃/
ri querit ⁊ tandẽ toꝛqbit Componẽdoq;
⁊ congregando ſupꝛa ſe vnde toꝛqueat᷑et
cremet᷑. Ande Augu. li. de ci. dei.
NHoc vitiũ adimit integritatẽ.pulcritudi
nem.ſalutem.virtutẽ.⁊ quicqͥd boni per
vitium detrahi ſeu minni conſueuit.

Inquo

habet eſſeꝛ oꝛtũe tandũ eſt vlteriꝰ.ꝙ
q́;uis peccatũ ipſi bono cõtrariũ ſit. non
tamẽ habet eſſe niſi in bono.nec oꝛtũ niſi
a bono.quod quidẽ bonũ eſt libeꝝ arbi/
triũ ac voluntas.a qua peccatũ eſt ſicut a
pꝛimꝗ oꝛigine ⁊ in q eſt ſicut in ꝓpꝛio ſub
lecto Voluntas igit eſt cauſa peccati.cãʒ
dico nõ efficientẽ ſed deficientẽ. Nolũtas

enĩ ſᷣm ꝙ habet reſpectũ ad ſuũ pꝛincipi -

um aꝗqᷣ eſt/ſcʒ ad deũ nõ eſt nata elicere ex
ſe niſi bonũ Sed ſ᷑m ꝙ habet reſpectum
ad pꝛincipiũ exã eſt.qð eſt oĩno nihil.cũ
ipſa volũtas ex nihilo ſit/ſemꝑ tendit ad
defectũ. Si ergo velim ſcire vñ malũ cul

pe ſit materialit᷑.dicendũ ꝙ ex nihilo Si

vero velimꝰſcire vnde fit terminalit᷑. dicẽ
dũ ꝙ ex abſen tia debiti modidebite ſpe/
ciei ⁊ debiti oꝛdinis.Sʒ ſi velimꝰſcirevñ
ſit oꝛiginaliter.dicendũ ꝙ avolũtate ſiue
alibero arbitrio.

De pꝛogreſſu pec/

cati. ¶ Mota ꝙ peccatũ iniciatin cogita/

tõne.pcedit ⁊ ceſcit in delectatõne.pficit᷑

in cõſenſu. ¶ Circa ꝓceſſum aũt pcti no/

tandũ eſt ꝙ aliqua ipᷣm pctm̃ antecedũt.

aliqua ipᷣm ſubſequũt᷑ aliqua ipᷣm conco
mitant᷑. ¶ Item reſpectu pꝛimi.Aliqua

eccatum

graui

tas aliqs bona effci pſ⸗tſiceſtodirdeũ̃

peccatũ antecedunt er pꝑte auerſionis kEt
gliqua antecedũt ex parte ↄuerſionis.Ex·
parte autẽ auerſionis.i.quãdo quis a bo

no incõmutabili quod deꝰ eſt.auerti ⁊ ſe/

pari incipit.antecedũt peccatum. cõtem/

ptus.omiſſio.ingratitudo.inobedientia

Ex parte vero cõuerſionis ſcʒ quãdo ho-

mo ſe in peccatũ ↄuertit/antecedit pecca

tum.cogitatio.libido.concupiſcentia.de

lectatio. puerſa intentio.cõſenſus Pecca

tum aũt ſubſequũtur.macula id eſt deroꝛ

matõ imaginis dei.reatus.⁊ obligatõ ad
penam eternã. (Peccatü concomitãtur
circumſtãtie que ipᷣm vel aggrauãtvel mi
nuunt.⁊ ſunt octo que ex verſu ſequenti
notificari poſſunt.vñ verſus. Quis qͥd

bi ꝑ quos:quotiens cur quomodo qij.
De tribus action
depꝛauãtibus. ¶ Per tria etiã pꝛincipa/

liter depꝛauari ſolet actio.etiã illa que eſt
de genere bonoꝝ.Quandoq; in ſui pꝛin

Alpio.quãdoq; in ſui medio.quãdoq; in

ſui fine. ſciliczʒ ꝑ malam intentiõem.ꝑ ne/
gligentiam. ꝑ vanam gloꝛiam.

/

Aub' cauſis unũ

peccatũ dicit maius ¶ Multis etiã cauf
eu reſpectib vnũ peccatũ dicit᷑ maiꝰ ſeu
altero Videlicet cauſalitate vt pec
catũ luciferi. Generalitate vt peccatũ pꝛi
mi hoĩs.Defoꝛmitate vt peccatũ iude p/
ditoꝛis. Remiſſionis ſeu venie difficulta

—

te.ſicut pctm in ſpiritũſanctũ. Pericullo

–

ſicut pctm̃ ignoꝛanti

carnis.Offenſiõe vt pctm̃ idolatrie. Ex⸗
pugnãdi difficultate vt ſuperbia ⁊ vana
gloꝛia.Oentis cecitate vt peccatum ire.

. 1 105 ern .

generibus tandũ eſt etiã ꝙ inter ce

õ

tera.qnq; repiunt᷑ genera operũ. Nã q̃dã

ſunt mala in ſe vt illa qᷓ de ſui natura ſeu

in ſuo genere mala ſunt.ſed tñ ꝑ aliquas.

circũſtãtias bona fieri poſſunt.vt homi/

cidiũ quod in ſe malũ eſt. ſʒ ꝑ circũſtãtiã

aliquã pᷣt effici bonũ.vtputa qñ fit ꝑ de/
bitam iuſticiã. vel ſe legitime defendeẽdo

cum moꝛtis piculũ euadi nõ poſſit ⁊ hu/
iuſmodi. Quedã ſunt mala m ſevt illa
ſm totũ ſuũ eſſe mala ſunt.nec ꝑ circũſtã

2

cm ignoꝛantie. Inſepabilitate t·
peccatũ cupiditatis. Pꝛonitate vt pctm̃

C. ompendiũ theologie

xel foꝛnicari ⁊ umõi. Quedã econtrario
ſunt bona ĩ ſe vt illa qᷓ de ſui natura ſunt
bona er genere. ſed tñ ꝑ aliquas circũſtã/
tias poſſunt fieri mala.Sicut eſt dare ele
moſinã quod in ſe bonũ eſt ſed ꝑ circun/
ſtantiã aliquã põt fieri malum.viputa ſi
darer p ſola vana hominu lande acqren/
da vel bhmõi. Quedã ſunt bona m ſe.vt
illa que ſᷣm totũ ſuũ eſſe bong ſunt nec ꝑ
ircũſtãtias aliquas.pũt fieri mala. ſicut
eſt diligere deum ex caritate Quedã ſunt
indifferẽtia ſcʒ que ſuo eſſe nec bona nec
mala ſunt.poſſunt m̃ ſᷣm circũſtãtias bo
na vel mala fieri.ſic mouere pedẽ ſine de⸗
liberatõe. vel qũq; ↄmedere qð ßm circũ/
ſtãtiã aliquã bonũ fieri poteſt. vtputa in
neceſſitate. coꝛpꝰ ſuũ debite ſuſtentãdi vt
efficaciꝰ deo ſeruire poſſit.Et econtrario
malũ.vtputa ſi ad ſuꝑfluitatẽ ⁊ er ſola liä/
bidie vel volũtarie pꝛecepta eccleſie trãſ/
grediendo fiat. l

tibus ſen diuiſionibus peccau moꝛt⸗
Icet plures peccati moꝛtalis/
dDiluerſis reſpectibus et cnuſis/
poſſent aſſignari diuiſiões ſeu
genera. qntũ tamẽ ad pñtis tra
ctatus cõpendiũ attinet.quatuoꝛ ſolum
modo tãgent᷑. Circa quarũ adhuc ſolam
quartã diffuſe inſiſtet᷑. quia ꝑ eius decla⸗/
ratõeʒ alie tres clareꝛ faciliter poterũt itel
ligi. ĩmo ipᷣas tres effectualit᷑ cõpꝛehẽdit

De peimadimlioe

Rima igit dictaꝝ qnatuoꝛ di/
uiſionũ eſt ꝙ peccatox moꝛta/
liũ aliq ſunt carnalia alia ſpũa

●

Fcunda diuiſio eſt ꝙ pec (ne
catoꝝ moꝛtaliũ aliqua ſunt cõ
miſſi alia delicti. Quogd in effe
ctu eſt dicere Aliqua cõmittũt᷑
in faciẽdo.alia in omittẽdo. Pꝛima pec/
cata ſunt pᷣuaricatio ſeu trãſgreſſio legis

— „

2

quo ad pᷣcepta negatiua.vtputa Nõ occi/⸗

des nõ mechaberis. Secũda ſunt pᷣuani
catio ſeu trãſgreſſio legis quo ad pcepta
affirmatiua. ſicut ſunt. Diliges dm deü
tuũ extoto coꝛde tuo ⁊c Honoꝛa patrẽ tu

32

tentando.

D lia. Larnalia aũt maioꝛis ſunt
mie. Spiritualia vo maioꝛis culpe. —

c ee

um⁊c.Et ſᷣm hãc etiã diuiſionẽ dicit pec
catũ moꝛtale eſſe ⁊ fieri contra duas par/

tes iuſticie. Quarum vna eſt. declinatio a
malo. Alia eſt facere bonum.

De tertia diniſiõe

Ertia diniſio eſt O peccatoꝛũ
moꝛtaliũ aliqua directe cõmit/
tunt᷑ in deũ alia ĩ pꝛoximũ alia
vin ſeipᷣm. Peccatũ autẽ in deũ

iteꝝ ſubdiuidit᷑. NHã qndoq; peccat᷑ in pa

trẽ quãdoq; in filium.qũq; in ſpm̃ſctm̃.

De quibo latioꝛ fiet ſpeculatio infra in fi

ne declaratõis qrte diuiſiõis ¶ Peccat᷑ eĩ
alio reſpectu in deũ quadruplicit᷑.pꝛimo
male de ipſo ꝑ infidelitatẽ ſentiẽdo.ſcõo

ipm blaſphemãdo.tertio eiꝰſacramẽta in

ſtrando ⁊ tractãdo.q̃rto eum
ntane Rurſus deu tentãdo peccat
triplicit᷑. Ham tentat᷑vel eiꝰpotẽtia.ſigna
ſcʒ ab eo petẽdo. Vel tentat᷑eius iuſticia.
p hũanas ſcʒ ꝓbatões.vtputaꝑ candens
ferrũ vel duellũ vel ſimilia/ indiciũ e ex/
qrẽdo. Ael tẽtat᷑ ei miſericoꝛdia.ſuã ſ- cili

digne mini

cet q̃ſi eraminãdo bonitatẽ. ſe ſtultis ꝑi/

culis ↄmittẽdo ¶ In ꝓximũ vero peccat

etiã triplicit᷑ vel bona ſua ei indebite au/

ferẽdo. vel bona ꝓpꝛia ſibi in ſua neceſſita
te nõ cõicando.vel mala ꝑſuaſiõe aut ma

lo exẽplo eũ in pctm̃ trabẽdo ⁊ inducen/

do. ¶ In ſemetipᷣm ãt peccat qs etiã tri/
plici? Viel ſibiipſi neceſſaria ſt ubtrahẽdo
vel ſupflua ſumẽdo.vel vltra vires ac de/
bitũ moderamen quippiaʒ aggrediendo-

VWarta diuiſio peccati (ne⸗
moꝛtalis ſumit᷑ꝑ ſeptẽ vicia ca
pitalia. Que ſunt.ſuꝑbia.inui
R gia. ira. acedia: auaricia. gula.
luxuria.Et qꝛ vt ſupꝛa tactũ eſt de iſta qr
ta diuiſiõe expediẽs eſt diffuſioꝛẽ hic fa⸗
cere declaratoem.tum qꝛ ꝑ eam ſupꝛa di⸗/
cte tres alie diuiſiões clarius intelligi po
terũt imo eas effectualit᷑ ↄpꝛehẽdit.tũ qꝛ
ꝓpꝛie loq̃ndo in ipſa ⁊ ex ipſa pꝛĩcipal et/
fectus pꝛĩcipalisq; intẽtio huius octaui
tractatuli iſtius libelli ↄſiſtit ⁊ dependet.
Igeo de ipſis ſeptẽ peccatꝭ capitalibo hic
fiet quoddã fpeciale capitulũ.⁊ iuxta di/
uiſionẽ in pꝛincipio hui pꝛincipalis ca-
pituli quod eſt de peccato actuali poſitã
de his ſcʒ que in eo videnda ſunt·

quarta diniſio

feſoenn
letonr
towen
degen
mont
mon
fipo
ormne
mon
inpad
nes p
pecca
ſifoꝛn
riale.
pident
ſmcoſ.
feliter.
ſoage⸗
naqne
Vndes⸗
gönöͤft
ccdlch⸗
temn
ad
gir
ci
terfi
mag
ie
cepo
ſino⸗
leſi⸗
fnſa
ſooce
tle⸗
hialt
con

Nickher
nduenn,

iſode
Epercnni
necöni⸗
onmiͤ ali
aute indei
NCakinpe
nſonſan.
iinfainſ
(darla
Hlatgino
nüto ſch⸗
ſomenin
to noeun
Mitopant
unn ſ
Wiuftan⸗
Mpandens
hcä
ndaſäſcli
iſeſfunspe

nüeoee .

nihr
lununſiu
Nütautma
tintuen⸗
tioeniti
ſubnahedo⸗
rirsacde⸗
Grdiendo.

ni
lricnd
1tſooboinn
gickdeſfuct
fiſcihit⸗
an ſnd
sinclg o
chitd:
niehlch
ensocu
tcend⸗

ptuihh
i⸗riumn
acnui
aſone.

De vitius nature ⁊ voluntatis 28

Eliqua circa mate

riam ſeptẽ vicioꝝ cpitaliũ pꝛenotanda
1I NAterum anteq; ad ſpecialẽ ſeu parti

cularẽ declaratiõeʒ ipoꝝ ſeptẽ vicio
rũ capitaliũ veniat᷑/ aliqua ſunt cir/

ca ipſa aduertenda.¶ Et pꝛimo notãdũ

venit ꝙ pctm̃ veniale. ſiue ſit quantũ ad
actũ ſiue qntum ad maculã.nullo modo
poteſt fieri moꝛtale. ſic ſcʒ ꝙ illud idẽ ſᷣm
ſubſtantiã qð pꝛiꝰ fuitveniale/fieret moꝛ
tale.Et rõ eſt.quia nulla res poteſt muta

reſpẽm ſuã. Peccatũ aũt moꝛtale? venia
le ſunt due diuerſe peccati ſpecies. Verũ/

tamen aliquis actus quide ſui natura eſt

de genere peccati venialis / bñ poteſt fieri

moꝛtalis. Et hoc quatuoꝛ modis ¶ Wi
mo modo rõne ↄſcientie qᷓ̃ de illo actu fie
ri poteſt. qꝛ quicqͥd fit cõtra cõſcientiam
foꝛmatã/edificat ad gehennã.etiã ſi ſit cõ
tra conſciam erroneã. Et heceſt rõ.qꝛ cũ
in pctõ duo ſint ſcʒ auerſio ⁊ cõuerſio Pe
nes pmũ iudicatur q̃litas ſiue grauitas
peccati.qm̃ auerſio a deo eſt in pctõ qua/
ſi foꝛmale.⁊ ↄuerſio ad creatura q̃ſi mate
riale.Quãuis ergo leuare feſtucã de terra
videat᷑ leue vel indifferẽs.ſi tamẽ fiat con
tra cõſciam eſt pctm̃.qꝛ tũc in aĩo ſpernit᷑

realiter bonũ ncmurabil ⁊ ita fit auer

ſio a creatoꝛe. cdᷣo modo ex cõplacẽ

tia que in illo actu poſſit capi ⁊ capetur.

Ande Aug.Nullũ pctm̃ adeo veniale eſt

qõ nõ fiat moꝛtale dũ placʒ ¶ ertõ mõ

exdiſpoſitõe ſeu ꝓcliuitate que exinde cõ
trahitur.qꝛ ꝑ frequentẽ lapſum in venia/
lia. diſponit homo ad moꝛtale.Et ſᷣm G̊
intelligit᷑ illud dictũ Hꝛego. Vitaſti gra/
dia vide ne obꝛuaris arena.Hoc autẽ di
cit qꝛ ſepe de minimis peccatis dũ freq̃n/
ter fiunt ⁊ ſic quaſi contẽnũt᷑/ venitur ad
magna.Sicut de modica ſcintilla ſurgi
quãdoq; magnus ignis. MAuaro mo
pgreſli. uia quãdo inſurgit veniale/⸗
Inõ phibet᷑ poſſit ꝓgredi vſq; ad moꝛta/
le. Non ꝙ ipᷣm veniale. vt ſupꝛa tactũ eſt
in ſua ſubſtãtia fieret moꝛtale.ſed qꝛ ex ip
ſo occaſionaliter fieret ꝓgrediendo moꝛ/
tale.vt patet in pꝛimis motiboq inter ve
nialia cõputãtur. Sed quãdo delectatio
conualeſcit intantũ ꝙ còſenſus accedit⸗

„

am eſt peccatum moꝛtale.

Gnde ſumatur nu

merꝰ ⁊ ſufficientia ſeptẽ vicioꝝ capitaliũ

ꝛa tactũ eſt ſeptẽ ſunt pctã ſeuvi
Vcia capitalia.ſcʒ ſuꝑbia.inuidia.
ira.acedia.auaricia.gula.luxuria.quoꝛũ
ſufficiẽtia ſeu numerꝰpõt colligi.· Nolũ/
tatẽ enĩ hũanã frequẽter cõtingit deoꝛdi/
nari. Aut ergo deoꝛdĩat᷑ qꝛ appetit quod
nõ eſt appetendũ.aut deoꝛqinat᷑ qꝛ refu/
git qð nõ eſt refugiendũ. ¶ Si pꝛio mõ.
aut appetit qð nõ eſt appetendũ interiꝰ.
⁊ tũc peccat᷑ peccato ſuꝑbie ſeu vane glo/

rie.Aut appetit qð nõ eſt appetendũ ecte

riꝰ⁊ tũc peccat᷑ pctõ auaricie.Aut appetit
qð nõ eſt appetendũ inferiꝰ quale eſt coꝛ/
poꝛi delectabile Et iſtud iterum eſt in du
plici differẽtia. Quia aut illud delectabi

le qð ſic inoꝛdiate appetit/ tẽdit ad ↄſer/
uatõem indiuidui.⁊ tũc peccat᷑ pctõ gule

⁊ tũc peccat᷑ pctõ luxurie

Aut tẽdit ad cõſeruatiõeʒ ſpeciei vt coitꝰ
qñ ſcilʒ volũtas euredSer qðᷣ

nõ eſt refugiendũ.Aut illud nõ refugien /
dũ refugit ᷣm ꝑuerſum inſtinctũ potetie
ratõnalis.⁊ tunc peccat᷑ peccato inuidie.
Aut illud refugit ᷣm ꝑuerſum inſtinctuꝝ
potẽtie iraſcibilis.⁊ tunc peccat᷑ peccato
ire. Aut illud refugit ̃ᷣm ꝑuerſum inſtin/
ctũ potẽtie cõcupiſcibilis.⁊ tũc peccatur
peccato acedie. ¶Et ſic patʒ ꝙ qꝛ ſuut q
tuoꝛ pꝛincipalia appetibilia in qbus vo
luntatẽ humanã deoꝛdinari contingit. ?ꝰ
tres ſolũ ſunt vires ſeu potentie aĩie fᷣm q̃ᷓ

rum inſtinctum eſt fuga.ideo tãtũmodo
ſunt ſeptẽ peccata ſeu vicia capualia.

Duplici modo ſe⸗

ptem vicia capitalia ſe oſtendũt:/nunc pa

lam: nuncpalliate.

Otandũ inſuꝑ ꝙ iſta vicia ſeptẽ

Ppublice ſe oſtendut. vt qñ directe
iunt. qñ
ata ſe ingerũt ⁊ decipiũt VUñ ſuꝑbia qñqʒ
ſic ſibi ꝑuadet. Aolo pꝛeeſſe vt poſſim ꝓ
deſſe Inuidia ſic ſibi ꝑſuadet:i bona alijs

nõ cupio nec opto ne in pſperitate ſucceſ

ſuũ nimis extollant᷑. Iravero ſicꝑſuadet
Non debeo mala mihi illata tolerare/ ne
mihi inferri conſueſcãt.Acedia ſic ſibiꝑ
ſuadet.Ad hoc mihi in laboꝛibus parco
ne indiſcrete aliquid aggrediẽs defſiciã et

indiſcretõis arguar. Auaricia ſ. cſibi per

3

Otandũ inſuꝑ ꝙ vt aliqualit᷑ ſu/

di ſcdoο mõö.

ſeu peccata capitalia/qñq; palã ?

q; vero ſub qqã ſpecie boni palli

Compengiũ theologie

ſuadet.mihi multa adhuc cõgregãda ve/

niunt / ne ꝓpter caſus foꝛtuitos qui ſupue
nire pñt in inopiã incidã.⁊ ſic furtũ rapi

nã vel aliud iniuſtũ ↄmittã. Gula ſic ſibi

ꝑſuadet.Coꝛpꝰmeũ cibis ⁊ potibo delica
tis nutrio.quatinꝰ in ſanitate cõſeruetur
foꝛtiusq; efficiat᷑ vt ſic aptius ſit ⁊ valen

tius ad deo ſeruiẽdũ ¶uxuria ſic ſibi per

ſuadet.nõ eſt malũ aliqnto tꝑe ad libitũ
ↄplacẽtiã viuere/et poſtea foꝛtit᷑ penitere

Beptem micig ca/
pitalia ſeptem ferocibo beſtijs cõparãtur.
Ditanduũu pᷣterea ꝙ pᷣdicta ſeptẽ
vicia ſen pctã capitalia ſeptem
tã ferocibo qᷓ; immũdis beſtijs
cõparari cõſuen erũt. Supbia
eu vana gloꝛia cõꝑat᷑ leoni. ABnatſcli⸗ cö/

—8

parat᷑cani.ira comꝑat᷑lupo.Acedia com
pat᷑ aſino. Gula ↄpat᷑ vꝛſo.Quxuria com

patur poꝛco.Auaricia cõꝑatur ericio
Similit etiã comꝑari cõſueuerũt ſeptem

grauibo infirmitatibo. Supbia ſeu vana

gloꝛia comꝑatur coꝛpis inflationi. Inui

dia compatur lepꝛe. Ira compatur ſren

ſi. Acedia compatur lethargie.Auaricia
cõpꝑatur hydropiſi. Gula comꝑatur epi⸗
lentie. ¶uxuria comꝑatur febꝛi (Et in/
ſupꝑ notandũ ⁊ bñ ↄſiderandum:qꝙ iſta ſe

ptem pctã ſeu vicia capitalia deuota ac
frequẽti paſſionis chꝛiſti meditatiõe/cu
rant᷑ Nam qͥ debite ea que ipᷣe dominꝰno

ſter Jeſus chꝛiſt? in ſua ſacratiſſima paſ/

ſione egit ⁊ ſuſtinuit cõtemplat/ reꝑiet ꝙ;
he ſeptẽ moꝛtifere peſtes/ibidẽ mirabilit

curant᷑ Eteni ſui ſacri capitis in cruce hu

millima inclinatio / curat ſupbiam. Sui
ſacri lateris aꝑtio curat inuidiã.Oꝛõ ſua
pꝛo inimicis curat iram Poꝛtatio crucis
curat acediã.Traditio ſui ſpũs patri.ſui
coꝛꝑis cruci.ſue matris diſcipulo.⁊ ſuaꝝ

