rans raꝑetur alioꝛſum ꝑ vias difficiles ?⁊

adinuentõnes deſiderioꝛũ moꝛtiferas

Addo ꝙ alibi nulla poteſt fieri monitio

accõmodatioꝛ qᷓ; in confeſſiõe.nulla con

ferri medicina aptioꝛ egritudinibo vicio

rum Etvbi queſo poteſt gaꝗhiberi pᷣſerua

tio cautioꝛ pꝛo futuris: ¶ Atvero fatebi
tur aliquis ita ſe habere. ſic tamẽ fatebit
ꝓꝙnõ niſi ſemel in anno / vel ad multũ q

ter/opus iſtud circa eundẽ ꝑuulũ exerce/

ri cõgruat.Ad quod nouiſſime rñſuʒ eſt.

dum de diligentia mũdanoꝛũ/ ſermo ha⸗
bebatur.q;q; nõ obſiſtimus iſti ſententie
velut quotidie ſuadeamꝰeundẽ confiteri
Vtinã vel ſemel in anno ꝑuuli comple/
rent vnicã debita integritate confeſſionẽ
Sed quoniã multi ſunt/⁊ tempus illud
paſce bꝛeuiſſimũ eſt/vt non vacet curatis
⁊ ſpecialiter penitẽtiarijs/inquirere ſuffi/

cienter ad fundũ de om̃ibus.expeditvtq
libet ꝑuuloꝛũ(immo neceſſe eſt) ſemel re⸗e/
—

cenſeat cum pꝛudenti cõfeſſoꝛe / rotũ vite

ſue decurſum. nõ in tranſitu.neq; ſtrãgu
lato oꝛe.ſed diutine ⁊ ꝑfecte. ¶ Reſultat
exhinc triplex pꝛofectus. In puericia ſiqͥ
dem multi ſeducti płꝰq; diabolica rabie⸗

multa faciũtvel patiũturenoꝛmia nefan

daq;/qualia vel loqͥ neſciũtvel nõ audẽt/
niſi pᷣmoniti ⁊ interrogati.de quiba tunc
edocentur.ita tamẽ ne mala neſcita male
doceant᷑.niſi foꝛſitan cũ deteſtatõnevehe
mentiſſima ſi ita res inciderit ⁊ funditus
expurgant᷑. Secũdo ſciũt pꝛo ſuturo q̃ ⁊
qualiter cõfiteri tenent᷑.inſtruũtur q̊ʒ nil

in confeſſiõe mentiri vel celare deinceps.

Tertio quietant᷑ſuauiꝰin conſciẽtia.duzʒ
ad pᷣterita delicta poſtmodũ in grãdeuio
ri etate verecũdius cofitendi vident ſe nõ
aſtrictos ⁊ ꝙ de ptãte ⁊ diſcretione ↄfeſſo

ris / nulla poſtmodũ ſcrupuloſitas exoꝛi-
tur.nec ad ſuꝑioꝛẽ remittũtur Nemo par

uos hos fructus eſſe iudxabit / qͥ cogno/
uerit quãta eſt vis tyrãnica pudoꝛis in qͥ

buſdã.⁊ plus in feminis.qñ pꝛeſertĩ hoꝛꝛ

rida ipſoq etiaʒ cogitatu abominabilia
facta/miſeram animã cõſtupꝛauerũtvſq;

ad verticẽ ſimul cũ coꝛꝑe. Quiſquis hec

ſcire potuerit fatebit᷑ opinoꝛ fere nõ minꝰ
eſſe ſi tales aꝑiant os ad confeſſionẽ inte

grã/qᷓ ſi naturaliter muto reparet᷑ voxad

loquendũ ¶ Dicet aliquis mihi vel alte/

ri oꝑas ſuas circa ꝑunloꝛũ monitiones ⁊

confeſſiões impendẽti Stulto laboꝛe cõ
ſumeris.Cur ita? Quia nimirum.vel fin
gunt.vel mentiũtur vel mox recidiuãt ad
vomitũ Sead reſpondemꝰpꝛimo ad vl

timũ.quia Fadenis etiã vt pꝛeſbiteris/qᷓ
reditus ad peccatũ. Nec pꝛo

tidianus eſt reditus ad 920
pter hoc deſinũt cõfiteri. Nunqͥd ſentinã

nauis exhauriẽs idcirco deſerit opus.qꝛ
redit tantundem aque quantũ expulerit:

Pugnamus cõtra vicia ait Sene.nõ vt
vincamꝰſed nevincant.Si quotidie ma
nus ſoꝛdidant᷑.non minus abluimꝰillas
quia⁊ ſi redeãt ſoꝛdes nõ ea tenacitate co
hereſcunt Poꝛro mentiri nonnũqᷓ; aut ce

lare ſe paruulos nõ ignoꝛo.in ipſo pꝛeſer

tim aggreſſu confeſſiõis Vtinã nec adul

tis hoc adeſſet viciũ.ſed pedetenti extoꝛqᷓ
cur veritas.cũ bonis monitionibꝰ.cũ in/

terrogatõnibo artificioſis ſedulisq;.Et ſi
non tũc vel ſubito.fiet hoc in poſterũ.dũ
inualuerit timoꝛ dei.⁊ eoꝝ carnes cõfixe/

ritO ſi quoſdã deſpexerit deus itavt eos

at ad ſui ↄſoꝛtiũ

coꝛrigere poſſit nemo pꝛont ſapiens loqͥ
tur/nihilominus plures emẽdant᷑et ſi vł
ſic ſola anima in menſe vel anno ſaluat᷑/
non ꝑdita eſt occupatio.caruas oꝑiet mł
titudinem peccatoꝛũ. uiſquis igit
memoꝛ eſt delictoꝛũ iuuentutis ſueꝛ alio
rum plurimoꝝ ſicuti mihi conſcius ſum
efferueat ad opus hoc qð tegit peccata.et
tegendo remittit.cõuertat impiũ ab erro
re vie ſueꝛ liberat animã eiꝰa moꝛte Uos
pꝛecipue rectoꝛes ⁊ pᷣceptoꝛes ꝑuuloꝝ di
ſciplinã erga eos ſedulã cõſeruate Hoc ei
bona fide ⁊ pia fraternaq; deuotõe/nõ qᷓ/
ſi iubens aut de vobis aliter ſentiẽs com
moneo Ipſos quoq; nõ dico nõ pꝛohibe
te venire ad chꝛiſtũ ſed ducite.¶ Etqm̃
nullũ animal facilius/qᷓ; ꝑuulia ꝑuulis

mutuacõtagione ledit᷑. veſtrũ ſit ſtudiũ/

cireuſpectõne vigili pſpicere qͥs ex nũero
Diſcipuloꝛũ veſtroꝛũ/pꝛaue fedeq; ſit inſe
ctꝰ Vnica pꝛaua pecꝰ inficit oẽ pecꝰ. Et
vniꝰ adoleſcẽiꝭ ſoꝛdidi moꝛes / plures ex
cõſoꝛtio ſanos inqͥ nant.Cũ ꝑuerſo ꝑuer

teris denũciat pꝛopheta.Et de qͥbuſdam

git. Cõmixti ſunt inter gẽtes ⁊ didicerũt

operacoꝛũ⁊c̃. O ſi furta etiã modica opũ

temꝑaliũ dum ſentiretis fieri/ cauta inqͥ/
ſitione ⁊ ſolicitudie pꝛohiberetis/vel coꝛ
ripiẽdo vel eijciendo culpabiles.Attẽdi/
ge ꝙ furtũ aliud nullũ damnoſius.nullũ
qꝙ; execrabiliꝰſacrilegiũ/q; tollere pᷣcioſas
pꝓuuloꝝ aĩas/qᷓ; templũ dñi ſctm̃ (qð ipſi
ſunt) ꝑuerſis ſeductionibo violare fedare
demoliri ſubuertere Quamobꝛẽvicioſos
etſi nõ om̃es eijcere poteſtis ( Sempꝑ enĩ
bonis mali cõmixti ſunt) Illos ſaltẽ no/
tate:’qui nefanda ꝑnicie/palam nocẽt ce⸗

teris. ¶ Sed dicet; Tales nulli ſunt nul

los inuenimꝰ AUtinã nulli.vtinã vel ſolũ
pauci.At vereoꝛ ne aliter cõpertũ habea/

tis. ſi diligentie veſtre oculos ad hãc rem
ſtudueritis apire.Et certe fieri poterit.vt

vn ius publica coꝛrectio/plurimos dein⸗

ceps a peccandi libertate cõpeſcat.⁊ talix

peccandi:/qualr nec aꝑte nomiare pudoꝛ
ſinit Diſcedent foꝛtaſſis ab illius regimi
ne qui hoc erit nõnulli/ dicentes quo/
niã durus

fama eius inde ſecutura:iꝙ alij melioꝛes⁊

numero plures ſubintrabũt. Nihil enim

virtute amabilius.nibil qð magis allici

urus eſt hichomo. Sed ſperanduʒ
eſt tum in diuina ꝓuidẽtia.tum in bona

enich monitos oẽs

wluen
gauen
FPyt⸗
ſobil
nd⸗
impe
ſuo
nite
C

— ——

s

llut,
Mamk
ugig
nerd⸗
naſun

Hoci
eno;

rnuͦen
ſiinte

io

ei
no⸗/
K
tnel
ſoli
Mber

Dea glogerie pꝛo baculo mee defenſio

volumcautos eſſe / ne q̃buſlibet impꝛo/
perarevaleat ꝑuuloꝝ aliqͥs / verbũ ꝓphete

In via hac qua ambulaba / abſcõderunt

ſuꝑbi laqueũ mihi.Et rurſus. Juxta iter

ſcandalũ poſuerũt mihi. Quo pacto ſic:
impediẽdo ſcʒ eoꝛũ aliquẽ/vel adiutoꝛes

ſuos / ne verbũ compleat᷑ dñi quo ait Si

nite ꝑuulos venire ad me.?vcẽ.

onſideratio IIII

nis ⁊ ſimul exhoꝛtabi;uulos ꝑ me indi

gnum venire ad chꝛiſtum.
occupat fuerit homo in ali
quo delicto. Vos qͥ ſpiritales
eſtis/hmõi inſtruite:in ſpũ le/
cõſiderans teipſum ne ⁊ tu tente
ris ¶ Exꝓtiſſimus moꝝ fuit qͥ dicit Ars
artiũ igime aise Ruan it nihil ſi
earte noſtri tꝑis hoĩes ⁊ ſacerdotes at/
tentare pᷣſumũt.⁊ ceci ceccos ducũt. Jõ ſi

nita

ruina multiplex ĩmineat/qͥs ammirabit᷑:

Adeo iã indignũ videtapð mltos /ſi qͥs
ex theologis/aut famatꝰin ir̃is/vel eccłia
ſtica dignitate pᷣditus/ad hoc ſe opꝰ indi
nauerit.pꝛeſertim circa ꝑuulos QOð mihi
(qꝛ in talibeẽ putoꝛ momẽti alicuiꝰ) in
fabulã ⁊ ipꝛoperiũ ceſſerit. Et ſane mihi
vident᷑diſcipuli domini adhuc tunc cele
ſtiũ paꝝ capaces/hac inſipientia laboꝛaſ
ſe /phibẽtes ꝑuulos offerri xpᷣo reputan/
tes videlicʒ indignũ eẽ ſi tantꝰ magiſter ⁊
doctoꝛ eoꝝ xpᷣs /huic hũilitati ſubiaceret
Cõuincit autẽ ipſos ſic ſentiẽtes/ tã exẽ/
plum xpᷣi q;verbũ pꝛemiſſum Apli.In q̊
vult alioꝛũ inſtructoꝛes eẽ ſpũales ⁊ ſpũ
lenitatis pᷣditos ⁊ cõſiderantes ſeipᷣos ne
tẽptentur Tales vero qᷓ; rari ſint cogitare
ſtupoꝛ eſt. Da mihi aliquẽ ⁊ dicam ꝙ ſpi
ritualis eſt/qͥ ſpũalr oĩa dijudicet / qͥ didi
cerit exeis qᷓ paſſus eſt cõpati.qͥ q̃rat non
q̃ ſua ſunt ſed q̃ ieſu xpᷣi.quẽ totũ repleuit
charitas.hũilitas⁊ pietas/vt nullũ in eo
locũ vanitas⁊ cupiditas inueniat.cuius
cõuerſatio in celis ſit.qͥ tanq; vnꝰ ex ange
lis dei/nec bñdictõe nec maledictõne mo

ueaf᷑ exẽplo eoꝝ.neq; ex miniſterio/occu/
patõnis ſue inferioꝛis/ſuꝑna deſerat.nec

ſoꝛdes cõtrahat peſtiferas.Alioqͥn qͥd ſi/
biꝓderitſi vniuerſum mũdũ lucret᷑ ⁊ ani
me ſue detrimentũ patiat᷑ nõ audiẽs iubẽ
tem Miſerere aie tue placẽs deo. Tal de⸗
niq; qͥ nullis ſtimulet᷑ aut alliciat᷑ foꝛmis

.

engis

coꝛpoꝶ.ſed abſtracrus in ſublimi arce mn
ſidis / in ſegenimer ꝑſpicaci q̃litate ver

ſetur. Quãdin eniĩ iſta nbi deerũt/ꝛ repẽ/

tevel ſuſpitõibo inqͥetaberis vel nimis ter
reberis vel gloꝛia turgeſces. aut contractꝰ

eris infamia.carnalis es.nõ ſpũalis.nec/

dum ſatis idone qᷣ alios inſtruas in ſpũ
lenitatis Quo fit.vt ad hoc res redeat.vt

inculpari potiꝰde temeritate qᷓ; de nimia

humiliatõne debuerim / dum officio ſpi /

ritualiũ viroꝛũ memet immiſceo. volens

uulos inſtruere pᷣoccupatos in peccatis

tanq; ſi teſtudꝗ ereſtris/ ſe pennat aui/
bus cõſociet ¶ Ded qͥd agã: Sentiunt

aliter quid ex hominibe etiã beniuolis.

Cõminant vel mihivel paruulis /ne acce
gant ad me.⁊ hoc alia multiplici ratõne.
ſignãter quadrupliei id arbitrãt᷑ recte fa/
cere. Allegant q pe diſparitatẽ moꝝ mi/⸗
hicũ ꝑuulis.Allegant officij dignitatem

occupandã ad maioꝛa. Dehinc cauſant᷑
loci ⁊ temꝑis impoꝛtunitatẽ. Poſtremo

metuũt rei inſuetudinẽ ab emulis calum

niabilẽ ¶ At vero tractemꝰ pauca de ſin/
gulis. Dicũt et veꝝ eſt/magnã eſſe diſpa/
ritatẽ moꝛũ debitoꝝ mihi/ad moꝛes ꝑuu
loꝝ Hihilominus ſi pꝛodeſſevoluero/vt

meos moꝛes ſuis cõtemperẽꝛ ad ſublenã
dum iacentes/altioꝛẽ me depꝛimã neceſ⸗
ſe eſt. Non bene cõueniũt nec eadem ſede
moꝛant/maieſtas ⁊ amoꝛ.Attamẽ ſicubi

deeſt amoꝛ/qͥd ꝓdent inſtructio.dũ nec li
bent audiẽt.nec dictis credent.nec imꝑa
tis obediẽt. Quare maieſtatẽ opoꝛtʒ om

nẽ exuere.⁊ pꝛo ꝑuulis ꝑuulũ ſe facere.ſe/

duſis tamẽ vicijs. ⁊ pꝛoiecta longeom̃is

impudicitie nota. Adde ꝙ naturã eſſe cõ
tumacẽ/teſtatur Sene.magis ducitur qᷓ;
trahit᷑. Habet pꝛeterea hoc pꝛopꝛiũ gene
roſa indoles(quod ⁊ irratõnabiles et be/
ſtie ⁊ aues docẽt)vt blãdicijs q; terroꝛibꝰ
magis capiat᷑ deſlectaturq;. Deniq; ꝑuu/
li verecundiſſimi / quo pacto detegerent
peccata ſua turpia/apud eũ quẽ vel odi/

rentvel timerent.Apud eũ rurſus qui nõ

pꝛius eis pſuaſiſſʒ ſe eis fidũ eſſe. beniuo
lum ſecretũꝛ? amicũ.hoc autẽ ꝑſuaderi ne

quibit:-ſi nõ modeſte arriſerit ridentibus

cõgratulet᷑ ludẽtibo.collaudet ſtudia eoꝝ

bona.ſi nõ vitet acerbitatem ⁊ cõuicia in
increpatõe ſua cũ om̃i leuitate ⁊ manſue/
tudine.ita vt non odiſſe eos ſed fraterna

liter dilexiſſe ſentiat᷑. Pꝛopterea llens

De Parnulis

condeſcenſionẽ affabilẽ et comicã a viro

cum ꝑuulis/ vt efficaciã ſue confeſſionis

⁊ cõmonitõnis euacuet/conſequẽs eſft

erſuaſum ſane habeo.ſic egiſſe oli apo
olũ Alioquin quõ factus fuiſſet omnia

ad om̃es vt chꝛiſtũ lucrifaceret.ſi paruu /

los excipias/ad quos nõ factus ſit ꝑuulꝰ

Qua autoꝛitate pꝛeterea mãdaſſet patri /
bus de filijs humane tractandis/ neq; pll!
uocandis ad iracũdiaʒ ne puſillo animo
fierent/ſi ꝑuuloꝛũ velut indigna hoꝛruſ
66 ed quid argumẽtis ni /
timur cuʒ hocipſum ab apoſtolo expꝛeſ-

ſet conſoꝛtia

ſum ſit Yacti ſumus inqͥt ꝑuuli in medio

veſtrũtanq; ſi nutrix foueat fios ſuos.
donderemus iteꝝ obſecro q̃ ratiõe iu
bet apls inſtruere pᷣoccupatos in delicto
aliquo /in ſpiritu lenitatis. Etvideamꝰſi
hoc nõ pꝛius egerit ⁊ docuerit legiſlatoꝛ

noſter xpᷣs. Cum enĩ pꝛoclamans inui/

taſſet. Venite ad me om̃es qui laboꝛatis
⁊ onerati eſtis.ſubiunxit pꝛo re ad heeq ne
ceſſaria Diſcite a me quia mitis ſum?⁊ hu
milis coꝛde ( Plura in vetuſtis patrum
hiſtoꝛijs ad hãc rem traduci poſſent teſti
monia In quibo nihil ita efficaxad coꝛre
ctiõem emendationẽq; multoꝛũ/ repertũ
eſt/quẽadmodũ eſt lenitas. Nihil eni ho
minũ melius eſt facilitate ⁊ clementia ait
Comicus.Nonne iohãnes ille diuinoꝝ
conſcius ⁊ conſcriptoꝛ ſecretoꝝ latronis
⁊ homicide ꝑditiſſimi manũ oſculatꝰ eſt
vt eũ lucraret᷑. Quis egregiũ doctoꝛẽ Au
Suutind ane; ſiens aliqð beniuolũ adq
1

uit eccleſieꝛambꝛoſius Qua virtute:vti

q; beniuolentia ⁊ mititate.Cepi inqͥt au/

guſtinus de eodẽ. Cepiamare hoĩem.nõ
vt doctoꝛẽ veritatis.ſed vt hominẽ beni/
unolum in me.O pꝛudẽtiſſimũ ⁊ verũ dei
ſequacẽ/ambꝛoſiũ Non dixit Auguſt. tũc

peſtiferis opinionibus inflato. Recedea

me pctõꝛ es.hereticꝰ es.blaſphemus es.

Quanto minus hec ⁊ ſilia de ꝑuulis fide
libus ad eũ cocurrentibꝰ/ ira ferueſcẽs vo
muiſſet. ¶ Hoꝛro ſi recogitem? q;; nihil

erat in oꝑibus chꝛiſti vacuũ/⁊ ſententia/

rũ maieſtate carens/iudicabimꝰipᷣm non

mediocrẽ rẽ intendiſſe/ dũ vocabat ꝑuu/
los ad ſe/cohibẽs diſcipłos chariſſunos
ꝓhibẽtes eos. Dehinc eos accedẽtes am
plexabat.imponẽs eis manus/ ⁊ bñdice/
bat eos.Et O pijſſime Jeſu. qͥs vltra pꝰ
te verecundabit᷑ eſſe humilis ad ꝑuulos:

OQuis tumeſcens ⁊ clatus de ſua vel ma
gnitudine vel ſciẽtia/ ꝑuitatẽ deinceps pꝓ

uuloꝛũ/ignoꝛantiã aut imbecillitat au /
debit aſpernari:quãdo tuiqui es deus be

nedictꝰ in ſecula/in quo ſunt oẽs theſau/

ri ſapientieꝛ ſcie dei abſcõditi/vſq; ad ca/
ſtiſſimos ꝑuuloꝝ amplexus/btã bꝛachia
mãſuetus inclinas atq; circũligas: Pꝛo/⸗

cul ergo/pꝛocul ex hinc om̃is elatio.ſeoꝛ

ſum ſit/indignabunda quelibet ꝑuuloꝛũ
effugatio/vincit᷑ hoc inſigni exemplo xvi
noſtri.humanitas illa humilis in ſocra/

tea phᷣis collaudata.qͥ nõ erubeſcebat pꝰ
curas publicas/laxare animũ ludẽdo cũ

ꝑuulis arundine etiã crurib ſuppoſita.
O ſi vidiſſent eũ cathones cẽſoꝛij noſtre
etatis /quali eũ cachinno deriſiſſent. q
noõ ita laxam ad puulos colludedi licen-
tiã/ vt nõ abhoꝛrendã ꝓclamem? oẽm in
geſtu aut verbo vel tactu petulantiã aut

impudicitiã. Rurſus alia ratio eſt humi/

liatõnis ſue in obſeò̊po dei ſicut dauid ſal
tans añ arcã totꝭ viribo et nudatꝰ.et vilis
in ocuił ſuis celebꝛat᷑. Alia ratio dũ queri
turſola mẽtis recreatio. Pꝛĩa ſemꝑ optia
eſt.⁊vix exceſſum recipit.necvideovbi ali
ter locũ hẽat cõgruentioꝛẽ illð eccłiaſticũ
etiã a Tulł in de offic. appꝛobatũ.Quã/

to maioꝛ es / hũilia te in oib. Hic chꝛiſtꝰ
ſtatuto ꝑnulo coꝛã diſcipul/qbo hãc hũi/
litatꝭ noꝛmã verbo ⁊ exẽplo inculcare vo

lebat. Qui maioꝛ eſt inter vos /erit ſicẽ mi

noꝛ.Et rurſus in loco quẽ tractamꝰ quiſ

quis nõ receꝑit regnũ deivelut ꝑuulꝰ/nõöõ

intrabit in illð ( Ecce coꝛã deo.quia nõ

mentioꝛ/ plures audiuia triennio cõfitẽ/
tes puulos/⁊ quoſdã eoꝝ grãdiuſculos.
q̃ fatebãt᷑ ſe nũq; pctã ſua fuiſſe dicturos

alteri.nõ ſic eis còdeſcẽdẽti⁊ diligent᷑ int

rogãti.inſtãte etiã moꝛiꝭ articlo q;tũlibet

dãnari debuiſſent. Agnoſce ergo qd effi⸗

cacie lateat in ipᷣa cõdeſcẽſione benigna.

Et qͥd oꝑet᷑ int᷑rogatõnũ admonitõnũq;

diſcretio cauta et ſedulitas artificioſa⸗ma
gis vero in his dei virtꝰinuocata ſpata ꝓp
piciaq; Quoſdã pᷣterea nouiviros exper /
tos qͥ iã a multꝭãnis ↄfeſſionũ auditoꝛes
fuerãt/pteſtãtes ſevix aut nũq; reꝑiſſe ali
quẽ ceri ifectũ vicijs qͥ pꝛiꝰ illa cuiq; alti

detexiſſʒ Nec id adhuc feciſſent.niſi mag

circũſpectõis ⁊ lenitat ſpualis arte/cepiſ
ſent eos ⁊ pia q̃dã fraude vtilr circũueniſ

ſent. Qua ſuꝑ re/quedã alia ſcripſiſſe me

fonin
heni
lofthet

jrcle

lon

usm
Qa
inm
ſiqui

meag
gfunc
heun
lope
tennt
lou

on
Cpon

meoin
gmne
gqu
docl

tufne
llo ta

dumin

ſcoc⸗
ſenio
ſnatgs
nuneh
ſauber
Wu
ſene
ſohe

G
re
(
ſo
hon
n
nee⸗
tin
ld
dan
(on
cho
aſ⸗
ne
lini

DH
n,/

Ne

nenl

ſene

„

memini et ad vicioꝛũ cognitõnem pꝛeci/
pue taliũ nuper vnns editus eſt in galli/
co traciatulus.¶ Expediamꝰnos bꝛeuiꝰ

in reliquis tribus calumnijs. Ham qꝙ al/

legatur dignitas officij mei aut etiaʒ gra⸗
dus magiſtralis iã ſatis factum arbitroꝛ.

Oe autẽ ſuꝑadditur/meam occupatiõem

in maioꝛibus eſſe debere · Neſcio pꝛoꝛſus
ſi quicq; maius eſſe poteſt in quo ꝑuitas
mea pꝛoficere valeat q; deo dante virtutẽ

afaucibus canis infernalis ⁊ ab ipſis ge
henne poꝛtis/animas eripe⁊ tales puu/

loꝝ animas/quaſi plantare aut rigare.p
teñm nõ ĩidignã hoꝛti eccleſiaſtici.puulos
loquoꝛ p̃ᷣſertim in ſtudio vt eis det incre/
mentũ chꝛiſtus. Sed aſſerũt me in pᷣdi/G
catõnibus publicis/iſta magnificentius
opaturum. Id quidẽ foꝛte pompoſiꝰ.ſed
mneo iudicio nõ efficacius neq; fructuoſi
us Confudit pꝛidẽ ipſechꝛiſtus ſuperbi

am noſtrã.que nõ vult niſi multos habe

at auditoꝛes os ſuũ aperire ſapietiequã
do cum muliercula ſamaritana? ſola diu
turno ſermone ↄfabulatus eſt Nullo pa/
cto tamẽ abnegaueri ea me irrationabilr
dimiſſurũ eſſe que neceſſitatis ſunt in of/
ficio cancellariatus. dum illi indignꝰ de/
ſeruio pꝛo quantalibet vtilitate ſecutura
in alijs. Sed vbi ceſſat neceſſitas (vt ple
rumq; ceſſat)quis occupatõem meã tam

ſalubꝛẽ inculpabit.quãdo me tunc. foꝛte
vel heden octntecogkgnar Bſüame
ret nemo:
impoꝛtunitate que tertia eſt calũnia/que

dam reſpõdimus in pꝛioꝛi cõſideratõne.
quanq; locus aptioꝛ⁊ ab om̃i ſuſpitione
remotioꝛ eſſe nõ poſſit q; publicus in ec/
cleſia Hoc euitat ꝓuerbialem illã notam

Qui male agit odit lucem. Fit quoq; iuſ/⸗

ſio chꝛiſti vt luceãt oꝑa veſtra bona coꝛã

hominibus et ſit lucerna eius poſita ſuꝑ

candelabꝛũ. Qðò ſi ſcandaliʒant᷑ aliqͥ int
pꝛetantes hoc ad pompã/vel inanẽ iactã

tiam/gloꝛiuncula/hypocriſim vel pape/

lardiã vel aliud hmõi.viderint qͥd dicant
Pꝛofecto ſcandalũ tale eſtacceptũ ⁊ non
datum.phariſeoꝝ nõ puſilloꝛũ.ac pinde

contẽnendũ.quoniã neq; actus neq; lo/

cus pᷣfert ex ſe aliquã ſpiritualis ruine oc
caſionẽ. Poꝛro nil mirandũ ſi radius bo
ni oꝑis.qͥ ſanis gratiſſimis eſt. ſit lipus
liuidis aut inflatis oculis.odioſus mole
ſtusq;.tpp̃i bonus odoꝛ ſumus acclamat

Amplius deloci? tempoꝛis

plina.
ctü eſt. Cali it aduer
rij/ nonitatẽ iſtãvel de curioſitatevel defi
ctionevel de infructuoſitate vel de nimia
leuitate aut aliquo hmoi. Hec non mihi

bꝛiſtum trahendis

apoſtolue. Sed quid ſubiũgitur. Alijs
quidẽ odoꝛ moꝛtis in moꝛte. Alijs aut
odoꝛ vite in vitam. Ceteꝝ quiſquis attẽ
gerit q; multa eſt meſſis dominica ⁊ ope/
rarij pauci (de operarijs loquoꝛ idoneis.

Nam alij innumeri ſunt et fruges conſu/

mere nati ait Oꝛatius)videbit ꝙ nullus

dies nulla hoꝛa nullus locus ab hac ope

ratõ ne ſecludi deberet. ¶ Poſtremo pꝛo
quarta calumnia.nõ inſicioꝛ rem per me

aggreſſam apud pꝛedeceſſoꝛes meos fuiſ
ſe inſolitam/ comicũ me ſolatur pꝛouer/
bium. ſuus cuiq; mos eſt.Si non liceret

cuiq; aliquid pꝛeclare nouitatis arripere

male iret res publica.immo non iam iret

ſegc liberius coꝛrueret Neq; tamen eſt iſtö

negocium pꝛoꝛſus inſolens vel extraoꝛ⸗

dinarium ſi de licentia ⁊ mandato epiſco
pi dioceſani qui eſt dominus meſſis ſue/

quidam deputẽtur ad meſſem hanc.nũc
hoc nunc illo modo colendam. Sed ⁊ ſi
licentiã hanc queſierim/tutat᷑ me illa xpᷣi
ſententia. Rogate dominũ meſſis vt mit
tat operarios in meſſem ſuam Itidẽ vſai/
as pꝛotegit qui petẽti quem mittam ⁊ qͥs
ibit nobis. Dixit Ecce ego ſum mitte me

Mihil eſt eni in actis iſtis meis/quicq; y

irregulare vel illegitimũ.quia ſuperioꝛũ
poteſtas acceſſit ⁊ quia nullos paruulo/

rum audire pᷣſumpſi ſicut nec facere pꝛo/

tur noticia.Deniq; non parua cura ſcho

larumꝛ? ſcholariũ pariſius cõmiſſa eſt/ſal

tem in multis / cancellario eccleſie pariſi⸗

enß. tum iure officij. tũ de mandato apo
ſtolico. Quid vero curã hanc magis dece

re poteſt.qꝙ; religioſa bonoꝛũ moꝛũ diſci/

alumn iabütur inquiũt aduerſa

noua ſunt.O amici cariſſimi.Oia dndũ

p̃cogitauiꝛ mecũ ipſe gꝑegi.Nã qlis vnqᷓ;

fuit actio hoĩs cogniti/q̃ vel rehenſione
vel ſiniſtra aut ſtulta interpᷣtatõe caruerit
Obſecro tñ ꝑ illã quã expectãꝰſalutẽ⁊ ob

teſtoꝛ coꝛã pauẽdo tribunali iuſti iudicꝭ

dei qm̃ nemo nouit q ſunt hominis niſi
ſpiritus hoĩs qui in ipſo eſt.quatinus iu
xta regulam Chꝛiſti. In hac re a fructi/

bus meis me cognoſcant. Et ſi quid in
doctrina vel operatõne/falſum ipudicũ

Ded repetentes amici quod di

ð
2 2

De paruulis trahẽdis ad chꝛiſtũ

nelfariũ ve depꝛehẽderint / nõ refugio / iu
dicer tunc lupus rapax in veſtim̃to ouniuu
Si gutem feuctus operis boni/cernun
extrinſecus.nõ damnet᷑ poſtulo arboꝛ in/
tentionis de malicia intrinſecus Alioqqn
peccatũ incurritur temerarie diiudicatio
nis fraterne. et ſcandalum ponitur puu/
lis.quoꝛũ aduentus p hoc ad chꝛiſtů nõ
nunq; impeditur. Poꝛtabit quiſquis ta

lis erit/onus ſuum impoſterũ.ego libera

ſerustoꝛes mei quantũ fiducie gerat ani /
mus meus in hac cauſa ſibi bene conſciꝰ

q muando ipſos etiã tot ꝑuulos.(quoꝛum

congditio eſt.nil facile celare)teſtes habeo
⁊ inuoco. Sed hechactenus ad alioo
MHunc ad paruulos conuerſus/ eos ſapi /
entie verbis confidens/exhoꝛtaboꝛ.vt ſi
quis paruulus eſt veniat ad me nihil eru
beſcat.nihil trepidet.nihil echoꝛreat. Au
diat quiſquis ille erit bona ſaltem quedua
monita ex oꝛe meo.ſi id ipſum arrogo mi
hiꝛi. Jure meo id poſſum non in me ſed in
domino Inducã ad bonuʒ ſi potero.no-
minatim inter cetera ad recogitandũ om
nes annos ſuos in amaritudine anie ſue
Eti ad ſcopandũ ſpirituʒ ſuum ſcoba lin
gue pꝛopꝛie. Ad hoc tamen vel aliud nul
¶ Poꝛro nihil de a
cendis inquirã/neq; perſuadebo/immo
pꝛohibebo ſocioꝛũ vel alioꝛum ſecreta p/
Nere. Nullus inſuper ſuſpectã habeat fi ⸗/
m meã in obſeruando tam ſigno q;ver
bo

lum cogam inuitũ.

ſigillũ confeſſionis integrum. Scio

W iran pꝛiuilegiatũ eſt. VUellem vt con/
feſſi/tanta ſe et me diſcretõne celarent ne/

qᷓ per quoſdam induceretur ad oppoſi /
tum curloſlcarepꝛana farnaaz. Bed
AUane hoc.quia nullam nõ vltro ſuſtin
danm impono. Malo enim exemplo guil
helmi pariſienſis/cum parua penitentia
voluntarie complenda/ mittere bomies
dd purgatoꝛ ium/q; cum inuita non faci

—1 2

cet aliquis / penitentie auſteritatẽ

enda/pꝛecipitare in infernuʒ. Quiſquis

aderit peccatoꝛũ ſuoꝛum quanq; grauiſ/
ſimoꝛũi conſcius/dicat cũ dauid nil omit
tens Peccaui. Mox ſubiungam. pecca
tum tuũ tranſtulit a te deus.nõ vltimum
in penitentia punctum habuiſſe credide
rinm ſi pꝛofecto oꝛe abominata eſt iniqui/
tas hoceſt ad vomitũ confeſſionis dedu/

.*

„8

ca. ¶ Alius foꝛtaſſis eſtimabit me eum

oſurum vel ſpꝛeturum poſtea cuius ſcele
ra cognouero. Certe nihil minus. ama/
bo eum potius vt filiũ in Chꝛiſto cariſſi
mum.vt eum pꝛeterea quẽ timere deũ. et

bonum purgatũq; factum ſciuero.vt eũ

ſubinde qui mee fidei ſe ita totum cõmi/

ſerit/vt ea pꝛoderet mentisvulnera inde/
coꝛa:que cariſſimis foꝛte parẽtibus neq̃/
; oſtendiſſet. Et ita ſentio in coꝛde meo
ſcit veritas ꝙ dulcius afficioꝛ atq; man/

ſuetius ad illos quos e magnis et graui
bus criminũ periculis eruditos eſſe con/
ſpiciolq; ad alios minus ſauciatos. Nul
las deniqʒ vindicationis aut odij reliqui
gs vnq; in animo reſidere ꝑmiſerim/ pꝛo

confeſſione cuiuſcũqʒ delicti.etiam ſip/
pꝛia moꝛs parẽtum delictum illud eſſet.
Scio tamen ꝙ non poteſt a cofeſſis / om
nis repente pudoꝛ abijci. Sed hoc neqʒ

neceſſe neqʒ vtile eſt. vincet tandem illuʒ
pudoꝛem ratio. et iſta interim cõfuſio ad
Amedier pene dimiſſionẽ pꝛoficiet.

¶ Conqueret᷑ alius ⁊ dicet frigidus ſum
et indeuotus.quid mihi pꝛodeſt cõfeſſio
Et ſane eſto. ita ſit.tanto diligentius ac/
cedere conuenit ad ignitũ eloquiũ dei ve
hementer. Accede ad hũc ignem caleſces

plus ſatis. Video ſepe multos frigidos

in initio:. q etiã colloquiũ tale ſuper acti⸗

brus ſuis vel hoꝛret vel rident/⁊ diſcedũt

esconſlatl et vbertim flentes.
Obtigit mihi crebꝛius talis mutatio.

c
Olim quoqʒ circa ſoꝛoꝛes germanas.dũ

eas ad celibatum pꝑpetuum inducerem:
tale aliqͥd carnale patiebar.turbabat nõ/

nunq́; me ⁊ rationes meas omnes/tuml

tus vulgaris conſuetudinis.inſolitũ mi
hi pꝛoponebat᷑ id quod agere moliebat᷑/
mea deuotio. Fluctuabam ⁊ nutabam.et

pene querebã diſſoluere ſanctitatem pꝛo

poſiti ac retro pedem flectere. Quouſqʒ
tandem deo pꝛopitio/cõuertebam oclos
a terra in celum.a moꝛte hac ad vitam/a

moꝛttalitate ad eternitatem. ⁊ conſidera/

bam in ipſa rationis arce ⁊ fidei lumine.

quoniã vanitas vanitatũ ⁊ omnia vani/
tas. Sic reſpirabam ſolidabar firmabar

qʒ. Quo magis hoꝛtandi ſunt om̃es / vt
hoc modo.nõ populari rumoꝛe vel con/

ſuetudinis erroꝛe/ſed pure veritatis con
ſideratione/id quod iuſtum eſt et religio
ſe factum diiudicent. nec qͥd animꝰin pꝛe
ſenti ſentiat.ſed quid ſentire deat attẽdãt

ſhe

ſor i
conib
ſpue⸗

. en⸗
1
bicane

denon
CIſtetn
ſnela
teptt
lumd
wei
alio
Ni

hibe
iſe
ſun

unl
füm
che
an4
non
iſh
Ne
4
gan⸗
in.
nd
aber
N
AN
10
tig⸗
r
nniti

mihi ſpecialiter inſtituere ad qᷓtuoꝛ obſer

DPars pꝛima de cõtr

actibus

teſtoꝛ in eis os mẽdacijs ⁊ ꝑiurijs detra / lidiligitis infantiã? Vt quid diligitꝭ va/

ction iboq; deditũ. Manꝰ? qͥʒ; violentas et nitatem ⁊ queritis mendaciũ: AUenite fi
rapaces.Tactus deniq; libidinoſos ma denter:nulle viarum inſidie. nullus latet
xime monſtruoſos.damnatosq; legibus anguis in herba Cõmunicabimꝰmutuo
Pꝛimũ obſeruandũ eſtvt ſummoꝑe ſi bona ſpũalia/quia tꝑalia veſtra nulla re
bicaueãt.ne deinceps ſint occaſio ruinex quiro Egovobis doctrinã.vos mihi oꝛa
damnatõis alioꝝ.quoniã iſtud eſt ꝓpꝛiñ tionẽ impendetis.immo oꝛabimꝰ pinui/
demonis officiũ Bene luſſum eſt. Sinõ cemyt ſaluemur. Sicangelos noſtrosvi

caſte.tamẽ caute.hoc eſt ſecrete ⁊ ſolitarie ciſſim letificabimus/in quoꝛũ ſolennita

ſine leſiõe vel ſcãdalo cuiuſcũq; ¶ Scoz tehec ſea cribo. Sic foꝛte.nec iã foꝛte. ſʒ cer
eſt.vt ſeductos olim ab eis/aut ſuos ĩma ta ſpe miſericoꝛdiã inueniemꝰ apud pꝛẽʒ

lum cõplices / ſtudeant quãtũ diſcretepo noſtrũ.dum obediemꝰvoci ſue in acceſſu

tuerint ad emendatiõem reducere.immo noſtro ad eũ.ego ꝓuocando/vos exequẽ?

*

⁊ alios ꝓ eis.quatinꝰ⁊ ipſi qui pꝛi demo do. Nec deerũt pij/gratie ⁊ deuotõis am/
nũ/nũc ꝑ hoc angeloꝛũ fungãtur officiss plexns/ in pñti miſeria cõſolatoꝛij/poſt/

ũ eſtvt ſi peccauerint de cetero p modũ gloꝛie cõſummate pꝑpetua vnitas

.

bibeãt tempoꝛe? loco ipᷣm ↄfeſſionis an paruuli eſſe debemus / inuitat ipſe jeſus
tidotũ:quã nihil eſſevaliturã obteſtoꝛ ite ſpirituali collocutõne ⁊ afſlatu iugiter in
ſpirãs ⁊ dicẽs.ſinite ꝑuulos veiread me.

rum ⁊ iterũ.ſi nõ fuerit integra ⁊ ſufficien
ter explicãs atq; dinumerãs cognita cõſi
tentis peccata.cum circũſtantijs maxime

ſed echoꝛtatoꝛie ſepius.vt teneãt facilem
quandã obſernatiõeʒ pꝛo omni tempoꝛe
yite ſue.tam pꝛo rememoꝛatõne ⁊ quadã
ſatiſfactõne peccatoꝛũ integre ſimul con/
feſſoꝛũ/qᷓ; pꝛo cautela aliqua futuroꝛum.
Vtoꝛ vero ↄmuniter hoc modo.vt dieãt
ſingulis dieb bis pater noſter ⁊ aue Oꝗa
ria ſemel de mane ⁊ ſemel de ſero. cũ toti /
dem ꝓſtrationiba ad terrã.ſi ⁊ vbi cõmo⸗/ gquã quidã appetentes/er auerunt ꝗ fide.
de fieri potuerit. Raro autẽ muto in hboc ꝛinſeruerũt ſe multis doloꝛibus.Tu ve⸗
pꝛo magnitudine varierate criminũ di · roo homo de hec fuge. ¶ Hec eſt apoſto
uerſitatẽ hmõiobſeruationũ.quoniã vir lica ammonitio cõfoꝛmis ſententie chꝛi/
iſtud fieret ⁊ in alijs penitentijs ſecretio/ ſti. NHon poteſtis deo ſeruire et mãmone.
ribus p̃t ſcrupuloſius varietas talis t2/ ¶ Sed ve filijs Adam poſt peccatum.
gi. ſi in hoc innocẽtes cũ nocẽtibꝛ er e / quos opoꝛtet trãſire per viã contractuũ
aquem / no conquerãtur in nocẽtes.qꝛ nõ ciuilium.vbi meũ ⁊ tuum perſtrepunt et
min obligati ſunt qui ne ſimiles eent no altercantur. bi dolos fraudes laqueos
entibo / ipſe pꝛohibuit manutenuit deceptionis / ſpergit ⁊ abſcondit inimic⸗
Hanc vero quadruplicẽ inſtitutõeʒ pꝛis dum iniqua rebus pꝛecia ſuadet imponi

—

Incipit pꝛohemniin/
Vi volunt diuites fieri inci

Anno duͤl.

Ninutilig et nociua. qᷓ mergũt

„ —

Radixenim omniũ maloꝝ eſt cupiditas

ꝑuulis/metro ludẽs cõpꝛehẽdi:vt eas al dum nõ ſatis attendũt homiĩes quod ait.

tioꝛi mete reponãt. Nõ opere aut verbis. Buido carthuſieñ. Rationalis creature/⸗
alios coꝛruperis vnq; Sit ſatis ipſa tib vera perfectio eſt. vnamquãq; rem tanti
ꝑditio pꝛopꝛia Si q̃s ꝑdideris monitis habere quanti habẽda eſt.ſicut pluris eſt
actis ve neſandis. Diſcrete ad rectũ mor aia q; eſca.fides ⁊ equitas q; peccunia.
reuocare ſtude. Non pudoꝛ obſiſtat / tua Duo fit vt ſpuͦales etiã dei homines / vix
quin cõfeſſio plene.Crimina ſcita notet. euadũt pericula.licet nolint diuites fieri

2 eteꝝ ſolitus ſum nectacebo/ↄfeſſos vel nocet illa tibi Tu de cöfeſſis grat? tu
i⸗ ituere ad⸗ ne recidiues Gigno aliquo facili/iugiter
uãda.Nam quo ad crimia pꝛe ceteris de eſto memoꝛ d extremũ vſq;quo ꝑpuu/
an

vt eſt humana fragilitas) ſemꝑ tamẽ ad/ ꝰſubſequet᷑ Ad quã nos om̃es / qui ſpiritu

ꝗq diüt in laqueũ ⁊ tentatõnem
diabolli/⁊ deſideria multa et

hoies in interitũ ⁊ pditöem

e contractibus

licet dicant ex ſentẽtia/ habentes alimẽta
⁊ quibo tegamur /his conteti ſimꝰ Incũ/
bit ſiquidẽ eis/vel ꝑ ſe vel ꝑ ſuos/ ambu/
lare viã que dura eſt ⁊ anfractuoſa/cõtra/
ctuum.plenga laqqueis.⁊ funibo circũplexa
peccatoꝝ ¶ Lales igit᷑ qͥd agent/ qualit
obediẽt aplo iubẽtiZuvero o hõ dei hec
fuge: Nũquid debuerãt pꝛout alibi loqͥt᷑
extra mũdũ exiſſe. nedũ animo ſed coꝛꝑe
qui nec fodere valent.⁊ mendicare erube/
ſcunt.⁊ de altario viuere habẽt ¶ Atuero
pꝛounidit idem apls dum pꝛioꝛiboverbis
cõtinuo ſubiũxit. Sectare autẽ iuſticiã.
Heceſt eni que cõmutatõnem oẽm equo
pꝛecio meſurat numerat ⁊ ponderat Ju/
ſticiã vero docet ipſa ſapiẽtia.p quã ſe te/
ſte / legü cõditoꝛes iuſta decernũt. Hinc il
la ſapientiſſima ſalomonis oꝛatio Dit/

te ſapietiã de celis ſanctis tuis.vt mecuzʒ
ſic ⁊ mecũ laboꝛet. ¶ Sit ⁊ ipſa nobiſcũ

volentibo inqrere q̃ ſit via regia cõtractu
um ciuiliũad euitandas offendiculox tẽ
diculas ¶ Cõmouit hoc attẽtare petitio

quoꝛundã hominũ dei caſum offerẽs p/

plexũ apð eos quos exaudire caritas iuſ/
ſit ⁊ inclinauit ſapiẽtia pollicens.qͥ eluci
dant me inqͥt/vitam eternã habebunt
Erũt autẽ ꝑtitiones due Pꝛima reſoluet
materiã cõtractuũ ad termĩios iuris diui
ni ⁊ naturalis.ſub quintuplici quaterna
rio conſiderationũ. Altera ſub totidẽ p/
poſitionib/particularẽ caſum qͥ petitus
eſt gttinget ⁊ abſoluue.
¶ Explicit pꝛohemiũ. Incipit tractat.

pars pꝛincipalis Incipit pmqᷓ
Ontractuũ boitatẽ aut ma/

liciã / doctrinalr inueſtigare

is Incipit pᷣ

:. —
2

noſcere qͥd noĩs. et
ſez ſit cõtractus.et

tiles eſſe pꝛimũ ⁊ ꝓpꝛiũ in om̃i diſciplina
ſiue ſciẽtia.qm̃ ignoꝛãtes termios/ de fa⸗
cili ꝑalogiſant᷑ ¶ Poteſt ãt cõtractus. ita

bꝛeuiter deſcribi. Cõtractꝰ eſt cõmutatio

ciuilis legitima. Cõmutatio ponit᷑ p ge/

nere Ciuilis additad dr̃nam mutationũ

naturaliũ.qᷓs cõſiderat phia naturał.con

tractus enĩ ſpectat ad ethicã ſiue moꝛalẽ

volentibus / neceſſe eſt in pꝛri

ph̊iam. Subiũgit᷑legitima.i.legi cõfoꝛ/
mis/ad dr̃am cõtraciuũ illicitoꝝ vel ille/
gitimoꝝ Inuẽtg eſt aũt cõmutatio ci⸗
uilis poſt pᷣctm̃.qm̃ ſtatus innocæẽtie/ ha
buiſſet oĩa cõia. ¶ Rurſus cõmutatõnũ
ciuiliũ.multiplices ſunt ſpẽs Vna eſt vẽ

ditio.altera eſt emptio hũtes ſe coꝛrelatie
adinuicẽ.venditio in agẽte ⁊ emptio ĩ re/

cipiẽte. Locatio ⁊ cõductio.ſilem hũtes
coꝛrelatöem Mutuatio actiue ⁊ paſſiue.

ſilr ſe hñtes coꝛrelatiue. Datio liberałlet

receptio gratuita.Põt iteꝝ extẽdi cõmu/
tatio cinilislad matrimonialẽ cõiunctio
nẽ maris ⁊ femine.de q̃ nihil ad xpns
Cõſtat igit᷑ ꝙ cõtractꝰeſt ſpẽs iuſticie.ne
dũ pꝛout eſt generalł virtus.ſed ſpẽalis.⁊
ſpẽaliꝰilliꝰque dicit᷑ iuſticia cõmutatiua
Pꝛopterea ſi debeat plena reſolutio fieri
neceſſe eſt ꝑuenire ad diffinitõeʒ iuſticie.
pꝑ differẽtias int᷑medias. Vñ qꝛ cõmuta/
tio ciuilis/nõ hʒ fieri niſi ꝑ tranſſlatiõem
dñijvelvſus vel vtriuſq;conſequẽs eſt vt
ſciat᷑ qͥd ſit dñiũ.⁊ qͥd dñs⁊ quot ſunt ſpe
cies dñij. Vñ dñiũ ptãs eſt ꝓpinq̃ aſſumẽ
di res alias velvt alias / in ſui facultatẽvel

„

ter inſtitutas.

Ontractꝰ ex q̊ eſt cõmutatio ci
uilis legitia.⁊ legitimũ ðꝛ qð ẽ
coõſoꝛ me legi.neceſſe ẽ ↄgnoſce
. re qd ſit lex/q̃les inſuꝑ⁊ qᷣt ſint
eiſpẽs.fundat᷑ vt pᷣcedẽs ¶egũ nepe alia
eſt pure diuina.alia eſt pue natural.alia
canonica.alia pure poſitiua alia ciuil pn

1
re ⁊ ipa poſitiua.Sũt ⁊ alie mixte ex ali
bopᷣdictis legib¶ Ignoꝛatꝭ itaq; vel nõ
ↄſideratꝭ hmõi diuiſiõibo ⁊ diõib/ nõ pᷣt
hr̃i certa ⁊ ꝑfecta reſolutio.notificãs diffi
nitõeʒ Zct Duid pᷣterea dicat meü. qd tu

um.neq; ꝑ ↄſeq̃ns qͥs ↄᷣctus ſit licitꝰvel il

licitꝰ.licitvel üũlicitꝰinq; de ſe vel ſuo ge⸗
nere.aut ex ſoł accidẽtalibo circũſtãtijs.qᷓ
nõ cadũt ſub arte. Sʒ qm alibi tradita ẽ

ſub compendio iſta reſolutio / illam ad p/

ſens non repetimus.

AE
.

ſufficientia/ſic haberi pñt.⁊ ex
Zcrñ traſfert dñiũ.aut ſolꝰvſus

vſum licitũ ſᷣm iura vel leges / rationabili

ſideratio. III.

Ontractuum dinuiſio / ſpecies?

pedit agnoſcere Aut enim per

di

Ei⸗

ſtmett
Crrclat
ſepte

gemur

giten
ctus⸗
clemo
tan
Domt
tibus
mene
adpe
eunpt
nt
ction

lote
chne
ce
ron
fin
(on
dit
e
fet
gi
ho
oa
ſnaol
lby
üe
ſuge
(da

ſ

clile⸗
loci/
nobe
tnü
nckye
mmatie
Moie
nbits
paſtue
dena
cöm
lunci⸗
ſi
cene
illo
riur
ſo fen
ſice.
wputa⸗
öen
geſt
untpe
ſuni
epel
habili

ze
ſe
int
in
dia
n
lig
n
nöpe
jod
ice
tl
ſ ₰
e4
int
guuß

l.

ſercn
hnieg

te Ita ꝙ ibi

(Sipꝛimo modo hoceſt duplxr. qꝛ vel

fit mediante pꝛecio.⁊ ſic ſunt due ſpecies
coꝛrelatiue.emptio ⁊ venditio.Viel fit ſi/
ne pꝛecio.⁊ ita ſunt due ſpecies coꝛrelati/

ue mutuatio actiua ⁊ paſſiua. VUnde mu
tuũ dicit᷑quia de meo facio tuũ.Põt ad/

dl tertia ſpecies.que pꝛopꝛie nõ eſt cõtra/
ctus ſed eſt liberalis datio ſeu donatio vł

elemoſyna.Addit᷑ quarta ſpecies que di/
cit᷑ campſio ſeu cambiũ. vbi fit tranſlatio
dominij de aliqua re ad aliã rem. remanẽ
tibus ambabꝰin ſua eẽntia.vtvini ad fru
mentũ.velveſtis ad ſotularẽ.vel pecunie

ꝗad pecuniã/ q́;uis hec ſpecies reducat᷑ ad

emptõnemvelvenditõnem. Uel ſi ſolus

tranſfert᷑ vſus / redit ad locationẽ vel ↄdu

ctionẽ.cõmodationẽ vel accõmodatõem
i autẽ cõtractus ſit talis virtute cu/

ius trãſfertvſus rei/retento dominio hoc
coõtingit dupliciter. Quia vel hoc fit ſine
pꝛecio mediãte.⁊ ſic ſunt due ſpecies coꝛ⸗/

relatiue.cõmodatio⁊ accõmodatio. Aut
fit mediante pꝛecio / ⁊ ſic ſunt due ſpecies
coꝛrelatiue.locatio⁊ cõductio.Poteſt ad

di tertia ſpecies que dicit᷑ cenſualis pẽſio

vel emphiteoſis.vel datio ad firmã Adde
ret᷑ quarta ſpecies qᷓ eſt impignoꝛatõ. niſi

ꝙ ibi nõ eſt eſt ꝓpꝛie trãſlatio.ſed tantum

modo depoſitio ꝓ ſecuritate mutuivellcõ

modativel crediti (¶ Deniq; notari pᷣt:ꝙ;

in aliqbꝰrebus non eſt dominiũ ſeꝑatuʒ
ab vſuvt in pecunia numerata cuiꝰdomi

