QLucenti ſpeculo quam docet alma fides.
Omnis in hac vita peregrinans tendit ad illam
Celeſtis patrie perpetuam requiem—
Scis quam gaudendũ quanto plauſu iubilãduz
Tali dum requie perfruiturmoꝛieris. MUM
SDi purgandus adhuc retinetur letificeris⸗
aemis celoꝛum ꝙ ſibi certa manent
Mlil vltra peccare poteſt/nullo diſcrimine vitam
Pergere celeſtem/fine ſuo ſtabilis / ððMð
Jzjgicio domini iuſto ſi foꝛte/quod abſit
Pergditus eſt / cur fles fletus / laniter eftt. W
oꝛ tenerum foꝛſan/ pietas/ natura ve pungit

Rumpi conſuete fedus amicicie
Bos ⁊ iumentum iuga ſe ſocialia plangunt
Perdere/nonne magis eſt ſocialis hom. H
Te minus hinc miroꝛ raulinam ſtere ſoꝛoꝛeia—
Alſſiduis que te fouit in obſeqdnufs
Eijce triſticiam ſeculi cauſat quia moꝛtem
ꝛo ſolo ſapiens crimine rite gemit.
ſpera ſit ſoꝛs /ſit vel pꝛoſpera/nil nocet vlli
Si per peccatũ deſit abuſusel.
Adde voluntati tua ſit confoꝛmis opoꝛtet
Diuine/quid aget murmur in oppoſitum.
An bona moꝛs fratris/carnalia vincla reſoluens
NANANuo caperet celum liber et emeritttuus.
Fraternalis amoꝛ dedit hanc moꝛtẽ/quia peſte

Dum fouet infectos/contagione perit.
Hac de valle deus eduxit eum pꝛoperanter/⸗
AUlterius ne fraus hoſtica deciperet.
Altit varijs noſtra verſatur vita periclis/
DDmne repletur iter retibus etlaqueis/⸗
Tendimus ad patriam ſuſpiramusq; gementes
Quam raulina ſoꝛoꝛ quam nicolaus haber.
Hactenus hec volui tibi frater ſcribereê/ quo mens
Fosꝛtis et equa ſuam noſtra petat patriam.
Allic cernere nos/ dare viuas reddere voces
Feas erit/et quicquid coꝛ petit /illud habet.
Nꝛemus tandem pꝛo defunctis / vt et ioicͤ)
Sint memoꝛes noſtri cum bene fiet eis. Finis

(T racta tꝰein ſdem bꝛando miſſam ceſſare deberet. Exptus
EEEe N8 ſuum ſimiliter multos pꝛeſerti religioſos?
epatione ad miſſam et pollutõne no nouiſſime quendã pꝛe ceteris tali dubita
ig. MMU tõnis ſcrupulo non parũ turbatos.dum

.
5S2

HS vna parte eos ad celebꝛandũ trabit de/
Abitatum eſt apud me frequ? uotio exaltera timoꝛ offenſe repꝛimit Tã
ter et diu pꝛeſertim poſt ſuſce/ dem effectus ſuper hac re certioꝛ/ tum ex

ptum ſacerdotium/ſi quis no doctoꝛum ſacroꝛũ lectõne/tum exꝑtoꝝ et
cturno pollutus ſomnio a cele virtuoſoꝝ cõſultatõe et exẽplo.tũ poſtre⸗

De pꝛeparatione ad miſſam

mo ex ipᷣa rõis⁊ ecꝑimẽtalis cognitõis at
teſtatõe/inductus ſum vt ↄſideratões ali
quas bꝛeues ⁊ nõ pꝛoꝛſus inutiles ſuper
hac celebꝛatõis materia cõponerẽ.eas iu
dicio melius⁊ ſinceriꝰſapientium ſuppo

nendo.Conſiderationũ hmõi q̃dã erunt

acceſſoꝛie.quedã ꝑ directũ rũſiue Pꝛecoꝛꝝ

autẽ dari veniã ſi foꝛſan ĩpurius loqnduũn

erit.qm̃ moꝛbotalis ẽ qͥ vix alit᷑ detegi vix
pulcrioꝛib⸗ medicamẽtis ſanari poteſt.

(Conſidera. pꝛung.

n abſq; dei reuelatõne ſpeciali ꝙ ſit
ſufficieter diſpoſit? dignꝰ ad ce/
ebꝛanda milſſe miſteria. Pʒ qꝛ tũc poſſet
aliquis euidẽter cognoſcere ſe eſſe in gra/
tia gratũ faciète.⁊ ꝙ ſufficiẽter fecit qͥcqͥd
reqrit᷑ ad hoc ꝙ de ſibi grãm hãc infude/
rit.ꝙ inſuꝑ nullũ ponit obicẽ ex ꝑte alid
ad hmõi gratie ſuſceptõem Deniq; ſciret
euidenter ꝙ rite conſtitutus eſt ſacerdos.
ad habendũ ptãtem nullatenꝰimpeditus
⁊ ſimilia multa q ſunt pure ↄtingentia.⁊

que ſciri nõ pñt infallibiłr/abſq; dei reue

latõe ſpeciali. Pꝛeterea qͥs neſciat poſſe fi
eri / vt homo der in repꝛobũ ſenſum/ex de
meritis pᷣcedentibo vt nõ videat pctã ſua.
⁊ ita nihil ſibi conſciꝰſit.nõ tñ in hoc eſt
iuſtificatus/ꝓut apłs foꝛmidando teſtat

Foꝛſan eſt talis cõꝑatꝰ ipᷣi Aman ſupbo.

qͥ ad cõuiuiũ heſter venit/reputãs hoc ſi
bi ad honoꝛẽ eſſe pᷣcipuũ / qð ſibi erat ad
ſuſpendiũ.Quis ſcit ſi auditurꝰeſt Ami/
ce quo huc intraſti nõ hñs veſtẽ nuptialẽ
Foꝛſan deniq; talis annumerateſt inter
illos de qbus ꝓpheta:nõ tã impᷣcatiue q;
pꝛenũciatiue dixit. Fiat mẽſa eoꝝ coꝛam
ipſis in laqueũ ⁊ in retributões ⁊ in ſcan
dalũ.O bſcurent᷑ oculi eoꝝ ne videant.et
doꝛſum eoꝝ ſemꝑ incurua.Effunde ſuꝑ
eos irã tuã⁊ furoꝛ ire tue compᷣhẽdat eos
Fiat habitatio eoꝝ deſerta.⁊ i tabernacu
lis eoꝝ nõ ſit qͥ inhabitet. Videtis q; ex/
timeſcenda ſententia/ſi miſtico ſenſu vti
mur/oↄtra quoſdã ad ſacrã euchariſtie mẽ
ſam accedẽtes indicat᷑ pᷣſertim cũ dicitur.
Obſcurent᷑ oculi eoꝝ ne videãt.Et cõfoꝛ
miter ad ill/apls intonat ⁊ minat᷑. Qui
indigne inqͥt mãducat ⁊ bibit/iudicium
ſibi mãducat ⁊ bibit.Et rurſus ꝓpter ho
inter vos multi imbecilles ⁊c̃. Hec ĩbecil
les.⁊ cetera.Hec imbecillitas et hec doꝛ/

Vllus hʒ certitudinẽ euidentem

mitio / magis ad animam qᷓ ad coꝛpus/
referẽde ſunt puto.Conſtat autem ꝙ hec
oia certitudinẽ euidẽtie tollũt ab aliquo
ſuꝑ ſua ad celebꝛandũ dignitate.

Conſideratio. II

D digne celebꝛandum / abſq; te
meraria pᷣſumptõe ⁊ imputabili/

4

4

talis euidẽtie certitudo ſuꝑ celebꝛãtis di/
gnitate ¶ Pʒ:qꝛ nullꝰtũc q;tũcũq; iuſtꝰet
purꝰ/deberʒ celebꝛare.nec hoc poſſʒabſq;
Diſcrimie.ſinõ fieret ei reuelatio ſpecialis
Sufficit ergo certitudo talis qᷓlem ĩ ma/
teria moꝛali cõſueuimꝰ expetere ⁊ capere.

OQue certitudo poteſt appellari certitu/

do moꝛalis aut ciuilis.ſicut pꝛudẽter lo/

gquebat᷑ ph̊s pꝛimo Eth.dicens.iij.c. Di/

ſciplinari enieſt/intantũ certitudinẽ inqͥ
rere ſᷣm vnũqðq; genus/inquãtũ natura
recipit.Ad hanc certitudinẽ moꝛalẽ ſuffi
cit vt ꝓłimũ/qꝙ homo accedes ad miſſam

diſcuſſerit conſciaʒ ſuã ſicut feciſſet p ma

gna re lucranda aut incõmodo graui eui
tando.⁊ ꝙ nõ ſit ſibi cõſcius poſt hanc di
ſcuſſionẽ de pctõ moꝛtali/aut de ppoſito
peccãdi moꝛtaliter/ꝙ inſuꝑ nõ ↄgnoſcat
ſe aliud impedimentũ legitimũ ꝑ excõica

cionem aut irregularitatem habere Con/

ſentio itaq; in hoc cum Durando quar/

to ſententiaꝝ diſti. ix. q.iiij.ꝙ talis etiam
ſi eſſet in peccato moꝛtalimeſciẽter nec de
eo expᷣſſam ageret cõfeſſionem /repoꝛtaret
vnum e duobus. Aut ſibi remitteret᷑tale
peccatũ virtute ſacramẽti qꝛ videt᷑ facere
qð in ſe eſt ad eiꝰdeletionẽ.nõ enĩ deꝰ reqͥ
rit vltra poſſe.Aut fieret ſibi diuinitꝰillu
ſtratio ⁊ recognitio ſui peccati.q̃tinꝰp pe
nitentiã illð dilueret.quẽadmodũ multꝭ
ↄtingere ꝓbatiſſimũ eſt/qͥ in initio ſui ſa
cerdotij dũ celebꝛatõʒ cõtinuãt/in remẽo
ratõʒ redeũt plimoꝝ⁊ occultiſſimoꝝ pec
catoꝝ Silem ĩueniũt grãz /illi qͥ nouiter
ad frugẽ melioꝛis vite/toto coꝛde ſe pᷣpa/

rant.Poꝛro talia pctã in recoꝛdatõʒ veni

entia ex irradiatõe ſuꝑioꝛis luĩs in ꝓfun/
da abiſſo aĩe:nõ ideo tales ↄfiteri tenẽt᷑ ꝙ
nõ pꝛius deleta eſſe potuerũt modo pꝛe/
dicto.ſed fit hoc ad obediendũ pᷣcepto de
cõfitendo ſemel qdlibet pctm̃ noſtꝝ.qð⁊
du diſtincte cognoſcimus.

Onlideratio III.

tate ad nouũ peccatũ / non reqͥrit᷑

png
obee
lu⸗

l

iſgte
uhl,⸗
nnt
irer,
Bite
ſſ
Pecins
Mim
kaper
cnin
linh
de
hein
nur
leſuff
hiſan
Nom
miani
Mdi
vſivo
N
p/
A/
n
cde
get
ie
ſaene
res
gicln

incpe

üne
ſoſuiſ
nnemen
noppe
nouuen
ſeßpe
Gzyen
npfu⸗
itenit
odo d
acht
otpce⸗

On om̃is ſcrupulus aut dubita/

C n tio de peccato moꝛtali/ neq; om/

nis indeuotõ aut deoꝛdinatõ aut

nõ attentio / impediunt de neceſſitate ce/
lebꝛantis dignitatẽ Patet quia certitudo

moꝛalis qualem pᷣdiximus ſufficere/ cõ/
patit᷑ ſecum vacillatiõem quandã animi

aut heſitatõem quandã vel ſuſpitõeʒ ſeu
ſcruplos / ꝙ homo nõo ſit ſufficieter diſpo
ſitus/aut ꝙ impedimẽto aliquo ligat eſt

Compatit᷑ eti deoꝛdinatõem aliquã pie
ſertim viriuʒ inferioꝛũ.et legis tyrannice

membꝛoꝛũ.que nõ eſt ſepe ſubdita noſtre
poteſtati.Exq̃ cauſat᷑ indeuotio quedam
quã nõ plena⁊ actualis ſemꝑ attentio.cõ
ſequũtur.nec ob inde peccato macłari ne

ceſſe ẽ nec peccat᷑¶ Et ſiqs oppoſueritꝙ
dubitãs de aliquo an ſit illicitum ⁊ ſtate
dubio / illud agẽs peccat qꝛ ſe diſcrimini

ſciẽter obijcit.Rñdeo cũ dño Guilhelmo

anthiſiodoꝛeñ.regulã hãc magiſtralẽ in/

telligendam eſſe de dubio tali qð eſt vehe
mens.⁊ magis aut ſaltẽ eque inducit mẽ
tem credere ꝙ eſt moꝛtalr ullicitũ / ſicut ꝙ
eſt licitũ. Secus eſt vbi mens plus incli

nat᷑t iudicat ꝙeſt licitũ q;illicitũ.quãnis
nõ habeat vſq;quaq; certitudinẽ euiden
tem aut fixã.qꝛ nec hocipᷣm reritur.

Sũt itaq; nonnulli ⁊ ples /qͥ foꝛtis ſunt

fantaſie.qͥ pᷣterea ſepe trepidãt timoꝛeybi

iudicãt etiã nõ eſſe timendũ Tales dñt ĩ/

niti cõſilio ſupioꝝ ⁊ pꝛudentũ.⁊ ↄtra ta-
lem ipᷣoꝝ vacillatõeʒ audacter oꝑgriSic
enĩ plerunqꝙ; vincet᷑.abibitq;.¶ Dui vo

renuũt credere ſuꝑioꝛũ ⁊ pꝛudentũ ↄſilio
ad tales ſcrupulos deponendũ.⁊ agendũ

cõtra eos errãt multipłr. Pꝛimo ꝑ ſuper/
biã arrogantiã/pꝛeponẽdo iudiciũ ſuũ

⁊ pꝛudentiã/alioꝝ iudicio. Rurſua talis
vix aut nunq; deuotõem habebit ſolidã.

nec pacẽ conſcie a talibo/ac pinde carebit
locꝰ aĩe ſue / hoſpite illo de ᷣ ꝓpheta dixit
ꝙ In pace fact eſt locꝛ eius. ¶ Dicũtdo⸗/
ctoꝛes aliqͥ quibo aſſentio:q; aliqñ nõ eſt
tã meritoꝛiũ credere/ ſic̃ velle credere.nec

dolereſenſualr de pctis / ſicut velle dolere

⁊nõ poſſe. Deſideriũ paupeꝝ exaudiuit
dñs inqͥt ꝓpha.pꝛeꝑatõem coꝛdis eoꝝ au

diuit auris tua ¶ Deꝰitaq; iudicat nos⁊

noſtra/ſᷣm ſuꝑioꝛis rõis arbitriũvolũta⸗/
tẽ ⁊ indiciũ⁊ nõ ſᷣm ea que nobis inuitis
atq; odicẽtibo/poꝛtio ſenſualitatꝭ ĩferioꝛ

aduehit ⁊ Pducit qualia ſuntvolubilitas

carnis illecebꝛoſus ⁊ vindicatiuꝰ Uacil/
latões pᷣterea timide ⁊ incerte ſuꝑ agẽdis
aut ſuꝑ eis credendis q̃ noſtris nequaq;
ſenſibo attingimꝰ⁊ ſimilia ¶ Decipiũtur
in hoc multi ex ſimplicib / diſtinguere ne

ſciẽtes inter ea que poꝛtio aĩe ſuꝑioꝛ agit

p cõſenſum ⁊ ea que poꝛtio inferioꝛ pati/
tur abſq; ſuꝑioꝛis aſſenſu. Darẽt idcirco
ſepe alijs ſalubꝛe cõſiliũ/ qui neſciũt illõ
pᷣſtare ſibi. Quare ſic: certe ob turbã hãc

paſſionũ ſimul irruentiũ tumultuantẽ ⁊
rixantẽ ¶ DBuocirca memoꝛandũ eſt bea

ti Berñ.ſuꝑ hac re conſiliũ. Erat ex diſci

pulis eius quidã/tãtis inqetatꝰ ſcrupulł/

vt ad celebꝛandũ nullo pacto auderet ac/
cedere Dixit ei deuotus ⁊ circũſpectꝰ Ber
nar.poſtq; hoc accepit. Vade frater.et in
fide mea celebꝛes. Obediuit diſcipulꝰ.et

ſcrupulus ois ille/ ppetuo diſceſſit. Lau/

danda pꝛoꝛſus⁊ imuanda/tam illius pa
tris induſtrioſa fiducia/ qᷓ; iſtius fratris

figdelis obediẽtia ¶ Dicet aliqͥs erſimpli

cioꝛibi.vtinaʒ talis mihi eſſet abbas aut
pꝛioꝛ/qualis erat btũs Berñ.crederẽ faci
liter impetrãti Hũc vero dũ ſuꝑioꝛis mei

2

imaginatõnũ ⁊ fantaſiaꝝ. ſtimulꝰ inſuꝑ

paruã ſapiam inſpicio/ nõ audeo meã cõ

ſciam ⁊ ſalutẽ/ſue fidei tali pacto cõmitte

re: Quiſquis ita dicis⁊ ſapis/erras ⁊ de/

ſipis.NHon enĩ cõmiſiſti teꝛ ſalutẽ tuã/in
manꝰhoĩs/qꝛ pꝛudes eſt ⁊ płimũ littera/
tus aut deuotꝰ.ſʒ qꝛ tibi eſt ᷣm regulareʒ

inſtitutõneʒ pꝛepoſuꝰ: pᷣlatus Quãobꝛẽ

obedias ſibi nõ vt hoĩ.ſʒ vt deo iubẽti. ſi

tñ nõ ↄtra deum.Et ſepe tãto eritobedia

tua placẽtioꝛ deo /tibiq; fructuoſioꝛ/ q̃n/

to eſt indignioꝛ ille cuippter deũ ſubijciũñ̃
refugis.Caueas ad extremũ:nedũ q̃ris ſe

curitatẽ nec illã adipiſcaris/ in granẽ ruu

as dijudicatõis ⁊ pſumptois foueam.

Conſiderato. IIII

Ontigit vt poſſitaliqͥs eodẽ tẽꝑe
C ad celebꝛatõʒ laudabilit᷑ accedere
oſſʒnihilominꝰab eadẽ laudabi

ↄſcia peccati moꝛtal aut alio ĩpedim̃to.⁊
nõ eſt obligatꝰ ex officio vel alr celebꝛare.

Tunc habet vtrũq; in ſua ptãte facere li/

cent atqʒ laudabilłr.vtvel cũ centuriõe di

cat.Oñne nõ ſum dignus⁊c.vel cũ ʒacheo
dim fidẽter inuitet ¶ Scdaʒz ꝑtem ꝓbo

lit abſtinere Ouo caſu.pmũ de ſe laundabi
liꝰẽ qᷓ; ſcõʒ.¶ Pʒ pꝛĩa ꝑs.qñ aliqͥs ẽ ſine

cum durando.iiij.ſententiaꝝ di.xij.q.vi.

Celebꝛatio quippe eſt deꝑ ie opus bonũ

abſtinere autẽ ab ea ſi ſit bonũ magis eſt

in oꝛdine ad indeuotõnem ſuſcipiẽtis q;

de ꝑ ſe. Rurſus celebꝛatio hʒ efficaciã ma
gnam ex virtute oꝑis oꝑati.pꝛopter quã
non tantundẽ valet volũtas ſola celebꝛã
di/ſicut par voluntas actu celebꝛãs. Ad/
dit itaq; opus hoc exterius/ aliqͥd bonita
tis ad bonitatẽ voluntatis/pꝛopter meri
tum paſſiõis chꝛiſti. pꝛopterea dici ſolet
opus pꝛiuilegiatũ. Ampliꝰille qͥ celebꝛat
in oꝑis executõe magnã adipiſci᷑ deuotõ
nis pinguedinẽ ⁊ diuiniꝰ ſolet occupari.
Ducit᷑ inſuꝑ a virtute nobilioꝛi ſic agen/

do/videlicʒ a caritate ⁊ dilectõne huiſa,/

cramenti/qᷓ; nõ celebꝛans/qͥ timoꝛe poti/
us ſe contrahit. ſiquis dixerit/vaca
tionẽ a celebꝛatõne ideo fieri/vt ipſa poſt
modũ reuerẽtius ⁊ deuotiꝰ quãto rarius

impleat᷑. YFatemur poſſe ſiceuenire. Sed

exaduerſo ↄtingere poteſt/ꝙ talis ſubtra

ccio/remouebit habituatõem ad bonum

cuius effect'eſt ſm phᷣm delectabilis Si
gnũ inqͥ t adquiſiti habitꝰ eſt delectatõ in

oꝑe.Euenit inſuꝑ plerũq; illð dictũ Na/⸗/

ſonig Qui nõ eſt hodie/cras minꝰaptus
erit ¶ Diſtraheris hodie/paꝝ deuot? es.
parum recollectus.plurimũ tentatꝰ a car
ne.mũdo.vel demone.Credo equidẽ Sʒ

agnoueris ꝙ nõ doꝛmiũt qui te ꝑſequũt᷑.

⁊ cras ijdẽ erunt aduerſantes tibi hoſtes⸗
tueq; deuotiõi inſidiates.quales ſunt ho
die.Quo circa nõ irrõnabiliter cõſulit ſa
piens. Quodcũq; pᷣt inqͥt manꝰtua/inſtã
ter oꝑare.Neſcis enĩ qñ tale tps ad lauda
biliter celebꝛandũ tibi cõcedet᷑quale mõ
habes.Et ſi vtrũq; habeas/ vtrũq; meliꝰ
eſt. Eſto / fueris in hac vel illa re defectuo/
ſus:cur nouũ defectũ in nõ celebꝛãdo ſu/
ꝑinducis: ¶ Bʒ frigid? ſum dicis aut te
bidus. Sepe ſuſcipit initiũ celebꝛatiõis
hoĩem parũ deuotũ ⁊ frigidũ/ quẽ in fine
caleſcentẽ dimittit⁊ feruidũ.Coꝛpus xpᷣi
ignis ẽ ſpiritual.accede fiducialrad hũc
ignẽ caleſces facilius.Audiamꝰoꝛantem
Ambꝛo.⁊ deũ alloquentẽ Gꝛaue eſt ꝙ ad

mẽſam tuã mũdo coꝛde ⁊ innocẽtib ma/

nib nõ venimꝰſed graniꝰeſt ſi qꝛ peccata

metuimꝰ/ſacrificiũ nõ reddimꝰ ( Refert

narratio ſctõꝝ patꝝ de quodã euagrio/qͥ
nõ niſi ſemel in anno cõicandũ eſſe cenſe
bal:cõtra quẽ ſancti patres repugnabãt/⸗

on ſideratio Vv.

De pꝛeparatione ad miſſam

argumentãtes q aut dignũ ſe putabat et
diſpoſitũ qui ſemel in anno cõicaret.⁊ ita

pᷣſumptuoſus erat.aut indignũ ſe tũc fa.

tebat᷑ ⁊ nihilominꝰaccedebat.Cur nõ ita
poterat alius ſilr pluries ſacr̃a hec cõfice
rei/quanq; de ſe/ſe ſciret indignũ: Si fas
eſt itaq; ſemel in anno cũ timoꝛe dei cele/
bꝛare.cum eodẽ timoꝛe poterit ſepiꝰſiłis
eẽ ad celebꝛandũ licẽtia ( Juerũt necig/
noꝛo ſctõꝛũ aliqͥ / quos certa rõ cõpeſcuit
ne celebꝛarẽt in eternũ Sʒ ꝑticularia hec
facta quoꝛũdã/venerãda magis ſunt pia
caoͤratoe n in exẽplũ agẽdi trahenda.

oſtremo nõ ſum neſciꝰ diuerſa eẽ do

na ⁊ vocatões in diuerſis/put ſpũſſanctꝰ
voluerit.⁊ aliꝰindiſponit᷑ ꝑ interruptõeʒ

celebꝛatõis.⁊ ſeſevix poſtmodũ recolligit

alius ex eadẽ frequẽtatõne redditur inde/

uotioꝛ.et ex tali familiaritatepꝛomptioꝛ

ad contẽptum. Quãobꝛem ſuam interro

. get vnuſquiſq; conſcientiã ⁊ tũc ꝑ exꝑien
tiam ⁊ pꝛudentioꝛis alicuiꝰconſilium.id

quod opoꝛtuniꝰcõpererit exequat᷑ Hinc
dicebat egregius doctoꝛ Auguſti.quoti/

ie celebꝛare/nec laudo necvitupero Ipᷣe

7

tamen et alij/ conſulüt ſic viuere vt quoti
die digni ſimus accedere

. „

n in ſomno/pctm̃ ẽ moꝛtale.Pʒ
ex famoſa Aug. regula ꝙ peccatũ
adeo volũtariũ eſt/q ſi nõ eſſet volũtariũ
nõ eſſet pctm̃.⁊ intelligit᷑ de actuali.Rur/
ſugs iſta eſt expᷣſſa determĩatõ eiuſdẽ.pꝛio
de ci.dei.c.xv.loq̃ntis de violẽta coꝛru/
ptõne virgis alicuiꝰ. Quãtomag inquit
abſq; culpa eſt in coꝛꝑe nõ cõſentiẽtis/iſi
abſq; culpa ẽ in coꝛꝑe doꝛmiẽtis:( Dice

Nlagana inchoata et ꝑfecta

tes oppoſitũ/ↄtradicũt ñ ſolũ theologice
ſegd etiã phice determĩatõi. nec hñt qͥd re/
ſpondeant ſi fiat eis argumentũ de furio
ſis ⁊ infantibus ⁊ alijs nõ vtentibo ratio/

neqs pꝛo tũc nõ peccarenoua tranſgreſ/
ſione. co . oꝛs eſt omniũ ſapientiũ recte/

ſentẽtia ¶Hotãt᷑ dicimꝰſi pollutõ ĩchoa

ta ſit ⁊ ꝑfecta in ſomno/qm̃ poſſʒ aliqͥs vi
gilãs/impuꝝ hꝛe deſideriũ ſe polluendi
quo vigente/ caderet in ſomnũ / in q̊ ſua
pollutio cõpleret᷑. Poſſet ſimilr pollutio
nẽ in ſomno ceptã/ exꝑgiſcẽs male ↄſum
mare. Conſtat in his caſib/radicem pol
lutõnis eſſe liberã atq; flagicioſam / ꝗpter

As

guuh
gutg
O

rem

inin
1
hia.
nul

AUApy

pieo ⁊ fine/carẽtia vſus rõnis/et cõſenſus
iberi ar. erit vtiq; talis actus(etiã ſi vigi/

Et pollutione nocturna

culpã. Atuero ſi vtrobiq; fuerit in pꝛinci

lando cõpleret᷑abſq; culpa moꝛtali. Pa/
lam eſt ratõ.qꝛ libertate carebit. ¶ Pote/
rit foꝛſan aliqͥs peccare poſtmodũ.cõpla/

cendo ſibi in tali voluptate ꝓpbꝛoſa quam

habuit.HNõ obinde tñ redderet᷑pꝛioꝛ actꝰ

pollutionis culpabilitervitioſus. Poſſet
etiã aliquo mõ placere ſᷣm ſanctuʒ Tho.

nõ qꝛ voluptas eſt.ſed qꝛ ſanitatẽ ⁊ natu/
re affert exonerationẽ/abſq; ſui qͥ patit᷑ p/

curatione vel aſſenſu.¶ Deniq; nõ cõſu/

lunt ſancti/ꝙ debeat violenter flurus ille
dũ euigilãdo ſentit᷑ iam effſuens/coerceri

qꝛ vel eſſet fruſtra conatus ille.vel nature

pulã aut dãnabilẽ illecebꝛã vigilie/poſſit

ſupꝛa modũ grauatiuus.

tũ eſt niſidenoĩatõne extrinſeca.plꝰq; vꝛi
na que nõ dicit᷑ pꝛie ſana.Si nullum ſit

igit᷑in animo ꝓpꝛie dictũ peccatũ dũ liber

tate nõ vtit᷑/nullus erit ꝓtũc actus exteri/
oꝛ vitioſus. Neq; tñ negabimꝰ/qͥn ꝑ cra-

aliquis in hãc illabi ſoꝛdiciẽ. ſed culpam

B

mũdicia ex infirmitate aut debilitate na/

talis in viris aliqbo/qualẽ femine patiũt
in mẽſtruis. et fit cũ nulla aut tenuſſima

tũc vigilia nõ ſomnꝰhabet.q̃nq; ⁊ capu/
la ⁊ cogitatio voluptuoſa/letali crimiĩe ſe/

. ecarẽt.⁊ pñt añ ſomnũ dilui penitendo.

exta coſideratio

OAlllutio coꝛꝑalis in ſomno cõ/
tingere põt/nõ ſolũ abſq; pecca
to moꝛtali pᷣcedẽte.ĩmo ⁊ ex me
rito.¶ Patet exdiſtinctõne fa

naturales.Euenit itaq; nõnunqᷓ; h im
ture.exonerare ſe volẽtis.aut retinere non
valẽtis. Nãq; eſt pᷣterea aliqͥs fiuxus fere

voluptate etiã vigilãdo. Fit aliqũ inſuꝑ
aliqͥs fluxus tãta lubꝛicitate ⁊ facilitate in

quibuſdã viris aut femis/ꝙ ſolo aſpectu

aut alloquio aut leui cogitatõe pꝛouocat᷑.
Quis ergo dixerit apud tales inuitos et

rrenitẽtes/aut nullo modo cõſentiẽtes ab

initio vyſq; ad finẽ/peccatũ moꝛtale cõmit
ti. ¶ Mon oim vna eſt cõplexionis armo/
nia.Quoſdã videmꝰe naſo leuiſſima aut
nulla occaſione defluere ſangumeʒ. alios
cũ violẽtia multa id ñ pati ſcimꝰ. Cogno

onfirmatõ
oĩm/iſta eſt.ꝙ actus ecterioꝛ/nullũ pecca

oſa data p Bꝛeg.⁊ alios tam theologos
cuſtodiat

1.

uiboiem ſeptuagenariũ̃ ſecularẽ et valle
crapuloſum /q nunq; ſe pollutũ fuiſſe doꝛ
miendo teſtabat᷑ ⁊ hoc in alijs mirabatur

Aliũ vidi religioſum ⁊ ſobꝛiũ/qui ꝑ decẽ

niũ? amplius/fere quotidiana hac paſſio
ne vexabat. Quidã vix ſomniãt doꝛmien
tes/alios ſomnia iugiter exagitant. Sed
omittamꝰhec⁊ ſimilia.quoꝝ determina/

tio / megicos plus aſpicit ⁊ ſimiliter reme
dia. qnq; mihi faſſus fuerit vnus ex medi

cis famatiſſimꝰ.ſe pꝛidẽ ad medendũ tali

nocturno ffuxu ĩ alijs ſtuduiſſe diligẽter
ſed fruſtra laboꝛaſſe. Nos aũt moꝛalia ſeu

theologica loquẽtes declaremꝰ quo pacto

.

poſſitex merito pᷣcedẽte pollutio noctur/

na cõtingere. ¶ Pꝛimo quidẽ ex arta ab/

ſtinentia in pane ⁊ aqua.hoc euenire ꝑſpi
cuũ fecit exꝑientia.Ampliꝰ volẽs aliquis

hoc vitiũ carnis/pᷣdicãdo deteſtari.nõne

ſiones audiẽdo.poſſet vtiq; ⁊ cum merito
magno. Nihilominꝰ octurrere videbit in
ſomno nõnunq; pᷣcogitataꝝ impudicicia
rũ ſimulacra.⁊ ipᷣm ex illis ſicut ĩ alijs ad

pollitionẽ ↄcitari poſſe qͥs negauerit.Ad
dũt ſancti pres qͥꝝ fuerit oculꝰ mẽtis ag
tus ⁊ terſus/ad fallaces inſidias demonis
intuẽdas/nõnũqᷓ; has ſoꝛdes fieri illuſio

ne ſua.vel ad terrendũ ⁊ inͥ etandũ timo/

deat. ⁊ in inſaniã pᷣcipitet.vel vt deo ꝓpi⸗

et ex tali keditgte ſtimulatã/in humilitate

cundũ ꝙ bonaꝝ mẽtiũ eſt ibi culpã agno

ſcere vbi culpa nõ eſt. ſic tñ agnoſcat᷑ cul /
pa/vt nõ indiſcrete impediat᷑ oꝑatio iuſta

ſupꝑ uülo cogitare poſſet. aut ſimiliter cõſei

roſe cõſcie puritatẽ.vel ꝓ boni oꝑis( vt ce
lebꝛationis)impedimẽto.vel vt vigilanti
placeat/qð ſomniãs ꝑtulit.vel vt abſtinẽ
tiã ꝑiculoſam ⁊ indiſcretũ vite rigoꝛẽ ſua/

cio ⁊ ꝑmittẽte/deuotã mentẽ ſic exerceat·

NHoc in loco duo ſunt dicta
Bꝛeg.mẽoꝛanda. Pꝛimũ eſt q ſepe tales
illuſiones ſeu pollutiones/animꝰ neſciẽs
ꝑtuliſſe magis dolẽdus eſt qᷓ; feciſſe. Se//

neq; coꝛꝑis debita ſuſtentatio deſerat᷑ NHe

pᷣterea aliquis cõſciam ſibi fabꝛicet et nu /
triat erroneas.ne cadat in ſcillã/cupiẽs vi

tare caribdim. ¶ Patiet᷑ foꝛtaſſis aliquis
heſitationes varias/dũ ad comedendũ vl

doꝛmiendũ acceſſerit.dicetq; ſic.pollueris
ſi hoc ⁊ hoc nõ omiſeris.ſi nõ tibi pᷣcaue/

bis. cõtẽnat talia neceſſe ẽ qͥ diſcrimẽ ma/

gis imminere circũſpicit/ſi nõ parẽ cum

alijs viuendi foꝛmã pꝛudẽter inſequimr⸗

Saupuloſis ergo cõtra ſcrupulos agen

dũ eſt. ⁊ fixo opis pede cenãdũ. ¶ Hac ar
ie pꝛudęter vſus eſt ille qͥ turbato cnidam
iugiter ſuꝑ repetitione hoꝛaꝝ ſuaꝝ ſinon

aſſidue ⁊ actualiter attẽderet ad eas. Iniũ

xit pniaʒ hãc/ad tempꝰ/ne qũolibʒ hoꝛas

ſemel dictas iteraret. Neqʒ ei reòri actua/
lis ſꝑ attẽtnio.ſufficit habuualis ſeuvirtua

lis nõ interrupta ſciẽter ⁊ a ꝓoſito deli/
beratã attẽtionẽ circa aliud penitꝰ incõpa

tibile. Oille ſurgũt apud aliq̊s tales ſcru

puli/moꝛecanũ oblatrãtes ⁊ lacerare mi /

nãtes / ios ambultes p viam mdatoꝝ.
dei. quos euincere ⁊ cõpeſcere meli? q;; per

cõtemptũ ne mꝰ. Cantũmodo ſit eõtem/

ptus iſte timoꝛatꝰ.et regnlariter nõ abſiqʒ
pᷣuio alterius pꝛeſertim ſuꝑioꝛis conſilio.
alioquin/timoꝛ immoderat/facit caſum
cipitat inconſulia pᷣſumptio.

Beptuma coſide.

AUlila coꝛpalis immũdicia/de ꝑ
n ſe impeditiua eſt celebꝛationis
fſfſfſegd bñ de ꝑ accides.rõe cõcomi

tanſtie alicuiꝰvel ſequele in aia.
Hãc cõſiderationẽ deducit Bonauẽt.

iiij.ſniaꝝ.di.xij.q.iij.Et patet ſatis pꝛima
ꝑs ex verbis xpᷣi ſi bñ ꝑpendat᷑ dicẽdi rõ.

Math. xv. Non lotis manibo mãducare⸗
nõ coinqͥ nat hoĩeʒ.⁊ rõ eſt.qꝛ nulla paſſio
talis aut immũdiciga exterioꝛ/de ꝑ ſe pecca
tũ eſt.aut de neceſſitate peccato ↄiũcta vel
inducẽs ad peccatũ. Pꝛeterea q̃lis eſt im/

mũuũdicia ſoꝛdidioꝛ ⁊ abomiabilioꝛ coꝛꝑa/
lis vt coꝛꝑalis ẽ/qᷓ; ſanies lepꝛoſoꝝ.heciñ

nõ impedit celebꝛationẽ.pᷣſertim ſi fiat in
occulto. Idẽ ſentiũt doctoꝛes de mẽſtruis

mulieꝝ.⁊ de fluxu ꝑpetuo viroꝝ aliquoæ
Scða ps declarat᷑.diſtinguẽdo.qꝛ quedã
immũdicia coꝛꝑalis/cõiuncta ẽ immũdi -
cie ſpũali/ſm veritatẽ. ſicut in vigilia bũt
foꝛnicãtes.Alia eſt ↄiũcta tali immũdicie

ſpuᷣali/tantũmodo ſᷣm quãdã ſimilitudi/
nem ant ↄfoꝛmitatẽ.ꝓut eſt ĩ ſomnijs ſoꝛ/

didis ⁊ impuris.qũñ nõ peccatũ eſt.ſed ſili
tudo peccati. Aliã videmuſ imũdiciã que
hoꝛroꝛem ⁊ abominatiõcm quandã/viſa
vel recogitata generat. vt in lepꝛoſo ⁊ alijſ
plurimis.q;uis nullam ſciam leſſe pecca
ti veritatẽ aut effigiem. Poſtremo alia in
differens.ſicut in pedibus lutoſis aut fa /
iepuluen ꝛima 21 ſe
cũda/generant vt frequẽter in aia/ hebern

cie puluerulenta ⁊ ſudante.

dinem quandam diſeraſiatiöemaz deoꝛdt

natiõem atq; indeuotiõem.qm̃ ſicut gu/⸗
ſtato ſpũ deſipit ois caro.ſic ecõtra am/

plius guſtata carne/ deſ pit ſpũs. et fit car

nalis ad tempus longi aut bꝛeui m di/
uerſas habituatiões atq; cõplexiões. De

his in figura diciũ eſt antiqiis. vt taliter
immũdi/ſepentur ab alijs vſq; ad veſpaʒ

et veſtim̃toꝝ lonõem. Hoc Hꝛeg.ſicexpo
nit.vt niſi pꝛius ignis tentationis receſſe

rit / reũ ſe quaſi vſq; ad veſpeꝝ cognoſcat

Conſtat enĩ nullas tales inſtiiutiõeſque

cerimonioniales erant atq; figurales vlla

tenus ad obligatiões nr̃as trabendas eẽ:

niſi iudaiſare velimus. Pꝛopterea veſpe/

ra in hoc loco/⁊a lotio materialis/nõ ad lit
teram accipiẽde ſunt.ſed tamdiu reputet
ſe homo immundũ vt extra caſtra ſancto

rum miſterioꝝ ſecedat/q;diu iales ĩ eo vi
gent peccati reliquie.hebeiudo.ſ.mentis.
carnalitas ⁊ deoꝛdinatio atq; indeuotio.

Purgant᷑ alij tardius.alij cofeſtim lugẽt.
humiliati et ꝓmptis.lacrimis diluũt ⁊ ec·

terminant quicquid camalitatis cõtreiũ

erat.et omne eius veſtigiũ/bꝛeui lamento
delent ⁊ abolent.
ſcandalũ vel hoꝛroꝛcm.qͥꝝ virũq; de ꝑ ac
cidens nocere põt deuotioni anime. Poſ
ſunt de ꝑ accidens celebꝛatiõem impedi/
re dum viq; ſcandalũ vel hoꝛroꝛ/et ex con
ſequenti indeuotio celebꝛaniis aut aſſiſtẽ
tium / vehemẽter pᷣſumũtur acceſſure. De
cus vbi ſunt boĩes exercitati ⁊ ꝑfecti.aꝑð
quos tale nihil timendum eſt.

Dctaua conſidera.

Dſſibile eſt abſe; vlla repbeẽſio

pollutũ / ſacroſãcta miſteria cõ/
tingere atq; celebꝛare. Ptʒ con/

talis.aut impedimẽti legittimi.et que de/

uotiõem atq; reuerentiã ad ſacramentum
penitus nõ excludat. Sed pollutũ modo
dicto poſſibüe eſt iſta in ſe ſentire / nõ lõge
poſt talẽ paſſionẽ.ĩmo qꝙ humilioꝛ deuoti
oꝛ ⁊ oꝛdinatioꝛ ⁊ reuerentioꝛ/ad ſacramẽę
tũ accedet. Conſtat enĩ ꝙ obſcenitas hu/
moꝛis iſtius cũ ſuis reliquijs/nõ ꝑpetuo

durant. nec ppetuo a celebꝛatione impedi

unt. elſi dat ſpaciuʒ xxiiij.boꝛaꝝ ſicut Al

oꝛdes tertie ꝓpter

D ne et cuʒ merito/aliquẽ ſomno

ſideratio ex deductione pᷣcedẽtiũ/ Ad di /
gnã itaq; celebꝛatiõem ſufficit pᷣpatio ta/
lis/que nõ relinquat cõſcientiã pcti moꝛ⸗

n/
(Nr
di⸗
de

le

2

8 S 5
.
*
—&
S

hoꝛa purgatioꝛ effici q;ᷓ; aliꝰin centũ. Cur
nõ ita fiat ad celebꝛandũ ſimiliter aptioꝛ.
Poꝛro ſi timeat᷑ reuerſio taliũ illecebꝛarũ
et paſſionũ tꝑe celebꝛationis. Pñt vtiq;
et in olb contingere. vel ex aſpectib ſolis
pꝛioꝛibo.vel ex coꝛruptela nature. vel dia/
bolica opatione. ¶ Dec nr̃a conſideratio
maxime locũ habet ĩ religioſis viris ⁊ cõ/
templatiuis.quoꝝ eſt ad deũ facilis cõuer
ſio ꝓpter foꝛtẽ habituationẽ ꝓpter etiã car
nis ſubiectionẽ dũ vigilãt. Raro aũt apð
ſeculariter viuẽtes aut nouã bene viuedi
foꝛmã inchoãtes/ talis repẽtina ſeu leuis
recollectio deuotõnis inuenitur. Ceſſare
eos idcirco aut tardiꝰaccedere ad ſacramẽ
tum boc reuerẽdiſſime tractãdũ/cõuenit.
Habet pᷣterea locũ nr̃a ↄſideratio /vbi
illuſio demonis nr̃aʒ deuotionẽ impedi/

re volentis / pſpicit aliquib⸗ indicijs neqq

cedere debemꝰ eidẽ ſed obniti poti. Vbi
ſubinde timet aliqͥs ſacerdos de ſcandalo
ſi nõ celebꝛet. Vbi deinceps tenet̃aliquis
celebꝛare vel ex ſuſcepto officio.vel ex cõ/
miſſione. vel mutua viciſſitudine ⁊ cõfoꝛ
mitate ad reliquos cũ quibo viuit.quẽad/
modũ ſunt religioſi pene oẽs. ¶ Attendẽ
dũ hicꝙ nullus palã tenet᷑ ꝓꝛiũ defectuʒ
vel infirmitatẽ occultos pꝛodere.vt pluri
mũ cautius eſt atq; diſcretius contegere.
Pꝛodit aũt ſeipᷣm talis nõ celebꝛãs.ſcãda
liſatq; frequẽter.⁊ cogitatões varias aſcẽ/
dere facit in coꝛda alioꝝ. ¶ Holo tñ pᷣiu/
dicare nec poſſum nec debeo ꝑ hec dicta

mea quibuſcũq; inſtitutionibo religioſoꝝ

ſi aliqui ſint ad oppoſitũ.verũ eſt nempe
illud apłi.Quilibet in ſuo ſenſu abundet.
Ded dixi interim qͥd mihi dicendũ poſſe

videt ſi nuda ater Ner legaPndbaben

tes libertatem legis xpᷣi. ¶ Opponat foꝛ
ſan aliqs de foꝛnicarijs/ꝙ ſimiliter in bꝛe
ui poſſent recolligere ſe ⁊ ab omnibo pecca

ti reliquijs aĩam extergere. poſſent igit ſta
tim celebꝛare. Opponeret aliꝰde cõiuga/

tis.apud q̃s poſſibile eſt peccatũ in ſua cõ

iunctõe nõ ↄmitti. qui tñ de coĩione ſepa/

randivident᷑. Ad hec dicere poſſumꝰ. Pꝛi
mo ad vltimũ ꝙ doctoꝝ famoſoꝝ ſenten/
tia eſt/tales cõiugatos ſi accedant ex deuo
tione/pᷣſertim diebo ſolẽnib/non peccare.
quãdo vel affectu pꝛolis gignede.vel red
dendi debiti / aut incoͤtinẽtie vitãde cauſa

cõmixti ſunt.necobſtaculũ aliud eſt. Ad

Et pollution

dã baculo

enocturna

pꝛimũ nõ aliud pꝛo nunc dicimusmiſi q;
rariſſimũ hoc eſſet.de his aũt que vix aut
nunq; eueniũt/doctoꝛes parũ tractãt. Si
tamẽ immineret graue ſcandalũ pꝛo omiſ
ſione. ſi pᷣterea gradis cõtritio cõcurreret.
ſi deniq; magis ex ſurreptione diabolica
aut vehemẽti temptatione tale flagitium

apud ſerarũ cõmiſiſſet. audeat qͥ pfundiꝰ
ſapit/talẽ pꝛohibere.fateoꝛ nõ audeo: In
hoc caſu ⁊ alijs( ſicut ꝑſpicuũ eſt ex pᷣmiſ/
ſis) relinquẽdi ſunt multi ſue conſcie ⁊ in
dicio / circũſtantijs omnib quas pꝛuden

tia circũſpicit indagatis.

Hona conſiderat

Recipue ex diuino munere ⁊ ñ
ex noſtra induſtria ſeu pꝛeꝑatõ

plicipatõe ſacramẽtoꝝ.¶ Hec
onſideratio ſi cũ ſapoꝛe mmar e⸗
humiliabit nos vehemẽter. Et ꝓfecto hu
milias ſola eſt q diſponit ad dignificatio
nem ⁊ pꝛeꝑationẽ pꝛo talis tantiq; hoſpi
tis in aie cenaculo ſuſceptione. cio
hominẽ qui taliter in veritate cõperit/nũ

qᷓ; potuiſſe ad quietã ⁊ ſerenã diſpoſitionẽ

celebꝛadi perugiſſe/quouſq; diffidens de
omni ſua induſtria ⁊ laboꝛeꝛ ſolicitudine
et pᷣparatione ꝑ confeſſionẽ aut alias/im/
molauit in ara coꝛdis/bouẽ ſuꝑbie.dixit
qᷓ; in animo cõtrito ⁊ humiliato cum Da
niele.Oñe nõ in iuſtiſicationibo meis pꝛo
ſterno pᷣces meas añ te. ſed in tuis miſera
tioniba multis ⁊ magnis.Et rurſus cũ p/
pha.Ego aũt in multitudie miſericoꝛdie

tue introibo in domũ tuã.adoꝛabo ad tẽ

plũ ſanctũ tuũ in timoꝛe tuo.⁊ ſilia quedã
quoꝝ aliqua ſcriptis inſeruit. ¶ Plane ĩ
duſtria nr̃a ⁊ pꝛeꝑatio quales agere cõue/
niẽter poſſumus/reqͥrunt᷑. eis tñ ſi inniti/
mur/tfallimur ⁊ cadimꝰ.aut tãq; ſiqͥs bacu
lo arũdineo ſuſtẽtet᷑/vacillamꝰ.neq; habi
tamus ĩ adiutoꝛio altiſſimi.dũ nr̃is meri
tis fidimꝰ.vel ĩ peccatoꝛũ ſola recoꝛdatõe
toꝛqmur. Nimirũ ſi tũc in ꝓtectõe dei celi
nequaq; ↄmoꝛemur.q̃ deficiẽte ꝓtectõne
s ſubliſter: 7 uit cuida ꝑ ſomniũ oñſa
viſio malio⸗ eeipitar mncoaca cerat. rad

rabili.ſenties ille piculũ/tota mẽte ad do/
minũ couerſus /relicto baculo/⸗ cohreſtin
2

ne/reddimur digni myſterioꝛũ

ercoꝛibo infixo ſuſtẽtari nep/
fundaret᷑ ſatagebat.Atuero baculꝰille fſun
do tendemittebat᷑ aſſidue cũ fetoꝛe intole

e pꝛeparatiõe ad miſſam

ereptus eſt. Sane gſcia nr̃a quantũlibet
mũda/eſt cloaca quedã plena ſtercoꝛib fe
dis defectuũ quotidianoꝝ.baculꝰilleènr̃a
eſt induſtria ꝑ quã emergere qᷓrimꝰ.ſed pop
culdubio quouſq; leuem ocules in ceiuʒ

vñ veniat auxiliũ nobis /quouſq; fiduciã

nr̃am totã in deũ iactemꝰ/quãto plus in/

nitimur ſolo nr̃e induſtrie baculo/tãto in

ꝓfundioꝛẽ abyſſuʒ nr̃e pꝛauitatis demer⸗
gimur ⁊ nõ niſi fetoꝛẽ tetrũ ⁊ hoꝛridum re
poꝛtamꝰ. ¶ Duid ergoꝛ (diceret aliqs tẽè/

ptabimꝰne deũ. aut pleni ↄſcia peccatoꝝ⸗

indeuoti ſoꝛdidi diſtracti ⁊ diſtꝑatrad ſa
cramentũ hoc ſalutiferũ ſub ſpe miſericoꝛ
die ſoli? accedamꝰ: Dixi iã. vt agat nr̃a in
duſtria qð poterit.vt ſit abſq; ↄſcia pecca
ti moꝛtalis.Sed in illa nequaq; ſperemꝰ
alioqͥn ſuꝑbimꝰ.alioqͥn maledictionẽ in/
currimꝰ.qui ponimꝰ fiduciã in hoĩe ⁊ car/

nem bꝛachiũ nr̃m: Agnoſcam ꝙ oẽs iu⸗

ſticie nr̃e ſunt vt pĩnus mẽſtruate aut ve
lut lepꝛoſi faſcie.ſuꝑ quibo ſtillamꝰquoti/

—

die ſaniẽ peccatoꝝ. Qua fronte igit q̊ ve

audacia/ infectionẽ ad placãdũ deũ aude-
bimus oñdere. Caueamne potiꝰ irritet.
Plane ſic ẽ. Si mille annis valeret aliqs
ſe diſponere ad dignitatẽ celebꝛatõis/nec
ſic ꝑ ſe attingerer. Quid idcirco in hꝛeui
moꝛula facere poteris piectura? ( Inter⸗
rogat ſe frequẽter ille cuiſt
dign'eſt accedere.ſi ſufficiẽter pꝛeꝑat.he
ſitat pꝛimũ.tremiſcit refoꝛmidatq;. CTãdẽ
ſic reſpõdet ſibiipᷣi. Interim quãtũ in me
eſt nihil deo ꝓpicio de certo mihi ſum con
ſcius ſuꝑ peccato moꝛtali. aut peccandi pꝓ

ꝛa memini.ſi

poſito. peccata etiã venialia nõ cõfeſſa ne

quaq; obſiſtunt. Scio etiã exaduerſo

iuſtus eſt dñs.qui ſi velit exqͥrere vehemẽ

ter debita mea.ſi iniqnitates obſeruare.ſi
mecuũ in iudicio contedere.neq; ſuſtinebo
neq; potero reſpõdere vnũ ꝓ mille.quãtũ/⸗
libet lotus fuero / attritus / confeſſus / lacri
moſus.Quid iſta ſunt.ve mihi ſi nõ cum

miſericoꝛdia magna valde/diiudicer. qd
ſcire poſſum / ſi foꝛte lateant me vicia mea
merui quidẽ excecari/qui viſu meo ſpũali

prꝛimitus ſupꝛa modũ abuſus ſum. dũ vi
dens bonũ id adiplere ↄtẽpſi: ¶ Hocvnũ

ſcio.qꝙ apud dñm miſcðia eſt / et copioſa

apud eũ redẽptio.ꝙ pietatis eiꝰ ſontẽ nul
la põt nr̃a iniqͥtas euincere vel ſiccare.q;
ſi decreuerit ſaluare / nemo eſt qui cõdem/
net. Pꝛecipit vt ſperem in eo.⁊ me totũ in

ſuas manus pijcia. obediovt poſſum.NIõ
eſt crudelis aut mẽdax. venientẽ ad eum/

nõ eijciet foꝛas.pꝛouolutũ ſuis pedibonõ
indignãter abijciet.pᷣuenit me demũ in be
nedictionibo dulcedinis/dum mihi diſpli

ceo. Spero equidẽ ipᷣe qui cepit/ ꝑficiet. ?
illuminabit abſcõdita tenebꝛaꝝ/ne vnq;

obdoꝛmiãĩ moꝛte. Yoꝛnicat 1
ma mea cuʒ amatoꝛiba tuis. Jubet pius

ſponſus ꝑ os ꝓpheticũ vt reuert aris mo/
do etiã te ſuſcipiet.Etſi milies abſceſſeris

cõtempſeris.irriſeris.te venientẽ nõ repu

diabit.penitentẽ nõ aſpernabit᷑. Siqͥs ex
hominiby talia diceret / crederes et aſpira/
res ⁊ accederes.deus hoc dicitdeus H̊ pol
licetur.imo deus hoc imꝑat.⁊ tu diffidẽs
nõ accedes Mõ eſt aliud conſiliũ o anima
mea. In ſua igit᷑ veritate nõ tua vanitate
fidens /volũtarie ſibi ſacrifica.¶ Jnmũ
da es accede mũdãda.ad fontẽ puritatis

incõtaminabilẽ.Eſuris.accede paſcenda
ad panẽ viuificũ ⁊ indefectibilẽ.Egrotas

erit hoc efficaciſſimũ tue inualitudini me

—

„

dicamentũ. Fintu paleris nec ſanari po/

na fide cum emoꝛroiſſa Martha fᷣm Am
bꝛo.fimbꝛiã veſtimenti Ihu. ſacroſanctã

tes a medicis tuis ſq; ex tange ple⸗

videlicet hoſtiã. vt purgeris. Si ꝑcuſſam
te ſentis a ſerpentiba ꝑuerſarũ temptatio/
nũ:quid reſtat niſi vt ſerpentẽ xpᷣm eleua/
tum inſpicias: Si dicis cum ꝓpha.Quo
niam vnica ⁊ pauꝑ ſum ego. ꝑticeps eſto
ſacroſancti huiꝰmiſterij/ habebis xᷣm co
mitem fidũ ⁊ hoſpitẽ ditiſſimũ. Cecam te
foꝛtaſſis debilẽ ⁊ claudã ↄquereris.memi

neris qm tales ad cenã magni regis inui

tantur ⁊ intrare cõpellũtur. Qubꝛica ſum
inquies ⁊ inſtabilis.ſed hic panis confir/

mat coꝛ.Triſtis es ⁊ anxia.ſed vinuʒ hoc

letificat. Inquietãt te ⁊ turbant plurima.
adhere ei qͥ turbidos fluctus ſedat.qui eſt
pax nra.qui ait. In mũdo pꝛeſſurã.in me

pacem habebitis. Peregrinaris a dño.ſed

in foꝛtitudie cibi huiꝰ ambulabis vſq; ad

montẽ dei. Quid ergo tandem foꝛmidas.
OQuid expaueſcis o aia mea. Quare et q/

uſq; cõturbas me:? Spera in deo ⁊ libera

bitte. enutriette.non cõfundette. ¶ Du
ſpirabũda foꝛte queris. vbi eſt deus tuus

„

future gloꝛie nobis pignns dat᷑. Credehᷣ
bona ⁊ ſimplici fide:neccurioſa diſcuſſer⸗

Foꝛnicata es o ani /

In h certe cõuiuio.in qͥ xpᷣs ſumit᷑recoli/
