ctus redeptionis ꝓpꝛie vexatõnis.quẽad
modũ dicũt etiã in ſimili theologi.ꝙ vbi

pſbit᷑ nollet baptiſare pueꝝpoſitũ in arti

culo moꝛt niſi pecunia pᷣaccepta.nec ap⸗
paret aliꝰ potẽs vel ſciẽs baptiſarexpt de/
fectũ aq vel intinctõis.parẽetes pueri dare
pir pecuniänsdde inezuremech bapti

ma. ſz redimedi vexatõz ſuã ⁊ puero pꝛo

uidẽdi Neq; per hocdicẽdi ſunt ↄſentire

pctõ ſymonie hꝰ curati.ſic in materia de
vſuris pᷣt aliqͥs accipe ad vſurã licite ĩca/
ſibo certis/q;uis alteri nullo mõ liceat da
re Vñ redẽptio vexatõisvidet᷑ hre locũ ñ
qͥ dẽ ĩ acqͥredo ius nouũ ad officiũ vel bñ
ficiũ hmõi ſpuᷣale/ pᷣfti apð ↄferẽtẽ ſʒ iue
nit᷑ hre locũ dũ tolli qrit᷑ ipedimtũ qð ap
ponit᷑ nequis iure ſuo vel re ſua pacifice

nöne
lde
lge⸗
habe

Uapi
lhen
Ginen
Nn
Ngi
quens
Ceden

dchin
ciſi
Nce
örel
nobe,
rbio
mcon
ein⸗

an
o
v,
i
n

/
gi
o
e.
e⸗
nend
pti
mnam
ſan

N
gtire
ade
ic

NN.

tin
iſ̃
ilo

Fmoniaca labes in papa/ confe/
— rendo pꝛelaturã vel beneficium/

latoꝛum.dum cõpellũtur pecuniã añ tra/

dere/qᷓ; res ſpũales eis debite conferãtur

ſicut in exemplo pꝛioꝛi de baptiſmo par/

uuloꝛũ.de ſepulturis.de miniſtratiõe coꝛ
poꝛis xp̃ᷣi. de abſolutõne ſacramentali.de
collatione oꝛdinũ, matrimonioꝝ. ⁊ ſimi⸗
liũ. ¶ Denuq; pꝛo reſponſiõe ad ſeptimã
rationẽ?/cõſideratio ſeptuplex notabitur.

ſatis cõfoꝛmiter

pꝛemiſſa ¶ Ad ſepti/
nẽ.¶ Pꝛima conſideratio.
Vmoniaca la

moniaca labes ſicut det ſe non
eſt hereſis.ſic nõ aufert a papa ne
ceſſario ſuam poteſtatẽ. vel eccle/

ſiaſtice poteſtatꝭ plenitudinẽ. immo nec

executionẽ. ¶ Pꝛima pars ideo manife/

ſta eſt.quia ſtat aliquẽ eſſe ſymoniacuʒ ex
ſola depꝛauatõne affectus per auariciam
remanente iudicio recto intellectus ꝙ ſic
agere peccatũ eſt. Non eſt autẽ hereſis ſi/
ne depꝛauatiõe intellectus per erroꝛem/
in his q̃ recta fides tradit Poteſt nihilo/
minus pᷣſumptione iurisvel oꝑis/ſymo/

nigcus omnis / haberi in fide ſuſpectus.

¶ Patret altera pars/quoniã poſitiuis le
s 3
les ſunt. O autẽ ſymoniacus ſuſpẽdatur
ab omni exercitõ tanq; excõmunicat ip
ſo facto/ poſitiuũ eſt. quod nõ ligat papã

bus ſuis/non eſt papa ſubiectus / vt ta

cum par in parẽ nõ habeat impium. Cũ
pꝛeterea ſit hoc modo ſolutus legibus in

tellige pure poſitiuis penalibusvt ſupꝛa
ius hoc modo ſumptũ
da eſt (put arbitroꝛ)diſtinctio dominoꝝ
iuriſtarũ.dum dicũt aliquid eſſe ſymonia

ic intelligen

cum quia ꝓhibitũ eſt in illo caſu nõ poſ/
ſe papã cõmittere ſymoniã. plane nulla ẽ
pꝛopꝛie ſymoĩa niſi qꝛ pꝛohibita iure di/

uino.vbi ſcilʒ cõuenit cõtractus iſte rerũ

ſpiritualiũ pꝛo re cõmenſurabili numiſ⸗
mate. do ſi des. vel do vt des. Nihilomi⸗

nus apponit᷑ in aliquibo cõtractib non

de ſe ſymoniacis pena ſymonie.vbi verũ

eſt ꝙ hoc ideo dicit᷑ ſymoniacũ quia lege
humana pꝛohibitũ.ſicut aliqͥs punit᷑ täõ⸗

qᷓ; hereticus pᷣſumptiõe iuris poſitiuivel
operis qui veraciter eſt catholicus.
Becũda conſideratio

non tollit neceſſario ius ad bene

ſiciũ/neq; poteſtatis eccleſiaſtice ſuſpen/

rium/quem

b'acceptis occurrere t.
ymoniaca labes/ commodiꝰ eui-

ponit᷑

Se ſimonia

potiat vel vtatur. Sic foꝛtaſſis excuſabi
les eſſent ſubditi reſpectu curatoꝛũ vel p/

dit executõem

—

le taliter pꝛomotũ/non incurrere ſenten/
tias iuris poſitiui.etiamvbiveram ſ ymo

niam cõmitteretconſentiẽdo ſymoniace

pꝛomotõni ſue.quãuis apud deũ nõ eua
deret omnẽ penam ¶ Patet aliũde conſi
deratio iuxta ea que dicta ſunt circa ſextã
obiectõem de redemptõne vexatõnis.vel
etiam vbi bona fides⁊ ſimplex in pꝛomo
to eſſet. ipᷣm q; ſaluaret¶ ¶ertia conſide.
Vnoniaca labes/ periculoſioꝛ eſt
etſi nõ quo ad deũ tamen quo ad
foꝛum eccleſiaſticũ/ in pꝛomotis
per pꝛelatos inferioꝛes/qᷓ; per puapam
Hoc perſpicuũ eſt in pꝛecedenti conſide

ratione.Attento ꝙ omnis ſymoniacus

ipſo iure excõmunicatus eſtö/ cum reliqᷣs
penis.a quibus nõ liberatur per oꝛdina
ꝗaqmodũ de papa tactũ fuit.
Muarta conſideratio
ymoniaca labes/q;uis poſſet ex/
P)dcuſari vel non inueniri circa rece
ptionẽ pecuniaꝝ vel eoꝛũ q̃ ſunt

mumiſmate mẽſurabilia (quemadmodũ
Qſunt obſequia vel fauoꝛes et obligatoꝛie

pꝛomiſſiones circa ſpiritualium admini
ſtratõem in litteris teſtimonialibus con

Eehtaz ſunaigo Hipilominns erge
poſtoli

dit in his omnibꝰvt obſeruetur apoſt
ca regula. Quãtum fieri poteſt/ab omni
ſpecie mala abſtinete vos ¶ Poſſet deo/⸗
ma parte deductõ fieri per plurima. circa
diuerſos oꝛdines et ſtatus / circa religio⸗/
ſos conuentus ⁊ ſeculares eccleſias/circa
pꝛelatos ⁊ officiarios ſuos/circa curatos

et eoꝛum vicarios vel ſubditos. Fiũt ita
q; plurima per tales huiuſmodi que re/
ctam habere poſſunt intentionẽ/licʒ mo

qus faciendi ſcandaliſet.vt quia videtur
fieri pactio de tẽꝑalibus.vel negatõ ſpiri

tualium ſeu dilatio pꝛopter temꝑalia vel

exaduerſo ſieri videt᷑ pꝛopter tꝑalia ſpiri
tualiũ collatio exercitiũ vlł frequẽtatio vt
in miſſis dicẽdis/vt in hoꝛis lucroſ non

alijs freqntandis. Caueat᷑ igit᷑ hec multi

plex mali ſpẽs:ꝑ boni ſpẽm appoſitã q̃n
tũ fieri dabit᷑.qꝛ ñ eſt nr̃m poſſe ſcãdał oĩ
Auita ↄſideratõ.

tari poteſt / per rectificatõnem in/
tentõnis · deſiderando ſcilicʒ vel
nequis iure ſuo vel re ſua paciſice

.

executõem ¶ Hec conſideratio ſequi
lujr ex antecedẽti.quoniã poteſt papa vel

CTractatus

accipiendo tꝑalia non vt ſunt pꝛeciũ ſpi
ritualium vel cupiditatis nutrimentum
ſed neceſſarie ſuſtentationis coꝛpoꝛalis
adiumentũ Sic itaq; ſaluabitur illic nõ

qui ad hoc ꝑticulariter ↄmiſſi ſunt ¶ Ce
terũ generale cõciliũ in qua poreſtate poſ
ſit leges huiuſmodi pꝛeſcribere pᷣſertim
ſummo pontiftici ſine leſione plenitudis

eſſe cõmutatiõem ſymoniacã.vbi tamen ſue poteſtatis / vtilis eſt pꝛacticatio.de q̃

cõcurrit hoc.do ſi des. vel do vt des. quo
niã he dictões cõditionales ⁊ cauſales.ſi
vt. pꝛopter.⁊ ſimiles.nõ notabũt cauſam
pꝛincipalem.ſed cõſecutiuã.⁊ minus pꝛi
cipalẽ.ſeu motinã vel adminiculatiuam
ſeun meritoꝛiã vt ibi Incliaui coꝛ meũ ad
faciendas iuſtificatõnes tuas ineternum
pꝛopter retributõem.Que vtiq;ʒ retribu/
tio referebatad deum pꝛopter pꝛophetã
ſicut finis ſub fine Ubi autẽ vnum ꝓpt
aliud (ſicut dicit pe)vrobic; pnuin.

Derxta conſideratio.
ymoniaca labes poteſt quo ad pᷣ
terita ſuſciꝑe pꝛouiſionẽ ⁊ mede/

erenatõnem conſciẽtiarũ ⁊ animaꝝ ſalu
tem taliter.ꝙ aboleant᷑ edicto hencrati qᷓ/
libet penevel ſentẽtie iuris poſitiui cõtr
ſymoniacos edite cũ habilitatibus ad be
neeficia iam obteta. dando licentiã inſuꝑ
pꝛo pterito. vt quilibet poſſit eligere con
feſſoꝛẽ idoneũ.qui eũ ſuꝑ oĩibus dubijs /

¶ Widet᷑ foꝛtiſſis hec pꝛouiſio nimis la
ta vel laxa iuxta ſeueritatẽ eccleſiaſtice .

vel ſcrupulis/in foꝛo cõſcientie abſoluat (
S

ſcipline.ſed habeat᷑ reſpectus ad immen/

ſitatẽ miſericoꝛdie dei. ⁊ humanã fragili
tatẽ.que mallet ſepe ſaluti pꝛopꝛie/q́; be
neficio vel ſtatui renüciare ⁊ tolerabił ap
parebit iſta pꝛouiſio.aut ſide neceſſitate

puniendi ſunt aliqͥ nimis notoꝛie ſcãda/

loſi:nihilominus de ſalute cõmunitatis
atq; plurimoꝛũ cogitetur.
(Eonſideratio ſeptima.
vYmoniaca labes poterit pꝛo futu
ro pꝛeſeruatõem habere ¶ Logi/
teturꝑ hoc ſacrũ conciliũ ne paſ/
ſim? licenter vt hactenꝰ introeat cõſuetu/
do leges debitas vel iã inſtitutas renouã
do mutando vel interpᷣtando circa colla⸗
tionẽ omniũ ſpiritualiũ.tam a capite qᷓ;
aꝗa membꝛis.cũ tali moderamine.qꝙ neq; fi
at ſtrictioꝛ pꝛohibitio tẽꝑaliũ q; opoꝛtet
in capite vel in membꝛis.ſicut factuʒz eſſe
pluries exiſtimant in quibuſdã NHeq; rur
ſus ꝑmittat᷑ talis laxatio que vel verã ſy/
moniã vel ſcandaloſam ſymonie ſpeciem
introducat.hec autẽ ꝑticulariter ſit eoꝛuʒ

—,.
.

lam per hoc ſacrũ conciliũ.pꝛopt

ſſi annuerit deus / alias ⁊ alibi videbitur.
cõcoꝛdando plenitudinẽ poteſtatis pa/
Lalis / ci ipſa plenitudie poteſtatꝭ cocilij⸗

niacos refoꝛmatõem. offerũ
Auarũ declaratio tam ſcriptis iam editis
q; viua voce/poterit apparere.

Inis pꝛincipalr intẽtus reci/
5piendi temꝑalia ꝓ miniſtratio
Nneſpũaliũ/reddit hominẽ pꝛo
piꝛie ſymoniacũ in foꝛo cõſcien
tie ⁊ ad deũ.⁊ ſi hanc intentõem aꝑtis ad

extra monſtret indicijs/ cenſendus eſt in
eccleſiaſtico foꝛo ſymoniacꝰ.vel de ſymo/

nia vehementer ſuſpectus.
Secũda pꝛopoſitio:

Inis pꝛincipaliter intentus acci
Vpiendi temꝑalia pꝛo amminiſtra
toöne ſpiritualiũ/tanq; ibi ſit ade
quatio vera pꝛecij ad pꝛecium / ſicut eſt in
cõmutatiõe temꝑaliũ ad inuicem / reddit
hominẽ pꝛoꝑꝛie ſymoniacũ:
(WBerin piopoſitio

. „

Inis pꝛincipalr intentus vt pᷣꝛi
NR us /reddit hominẽ pꝛopꝛie hereti
cũ.ſi faciat hoc ex depꝛauato ĩtel/
ctus iudicio.q̃ſi tale aliqͥd poſſit de fa/

o/aut deat de iure fieri. ⁊ hoc ſiꝑtinacia

cõcomite?᷑. ¶ Quarta ꝓpoſitio.
Bligatus miniſtrare ſpũalia ſiẽ
ſunt ſacrameta ⁊ beneficia eccleſi
Paſtica/pᷣt roõnabilr ⁊ licite habere
reſpectũ ad tꝑalecõmodũ:mercedẽ ⁊ pꝛe
miũ:quãuig minꝰ pꝛincipale ⁊ ſecũdariũ
Mninta pꝛopoſitio

Bligatus miniſtrare ſpiritualia.
zmiſtrans ea pʒ ven ius ? bote,
ſtatẽ recipiedi tpalia/abſq; hoc ꝙ

mẽdicet ea.Et ſub hac intetõe (licʒ minꝰ
pꝛicipali)pᷣt vel potuit/obligareſe ad mi
niſtrãdũ ſpũalia.⁊ ꝓ mercedevel ſtipẽdio
vel cibo ⁊ ſua ſuſtẽtatõe/reciꝑe tꝑalia.ſiẽ
exẽplificari poſſet in oĩ ſtatu eccliaſticoꝝ

rationabi

4 E.
gepof
HBenmn
hMucis
noed
cir.
ne N
Wat

iiſn
moffei
neſenit
mecit⸗

ſto

.

no ee,
niſerno
nine po
Ncöſcen
Aptsad
gockin
eſtmo/

5

n
lſera
tage
ſtin
adit

hi
ac
noſd/
iudeſn
Nennc
iuſe
cuacdn
ehwee
werpe
ſüdari

ituclun
1970e
ſchboch
onn,
necun
Atipch
ptinſi
claſto⸗

,

loſoꝝ. a maioꝛibus

tam ſeculariũ qᷓ religioſoꝝ.a maioꝛibi
ad infinos. ¶ S eria oboſtt⸗
Bligatꝰ miniſtrare ſpualia/⁊? mi/

niſtrans ea / ſub ſpe vel expectatõ

lia p ſuſtentatone miniſtri et mercede vel

cibo oparij/nõ ideo cõuincit᷑ ſymoniacꝰ.

ſicut nec ille qui dat tpalia ſub ſpe recipi/
endi ſpũalia.immo ſtaret ꝙ; peccaret non
tradendo ea.ſicut in caſu/miniſtrans pec
care poſſet abijciendo vel repꝛobando ta
lia dona ſen t

tima pꝛopoſitio.

tõem.euchariſtiã.ↄfeſſionẽ.oꝛdi

cõfirm

nes. extremꝗ vnctionẽ. ſepulturã. ⁊ ita de
reliquis ſpũalibꝰ nõ ideo cõuincit᷑ ſmo/

niacus/ſi añ vel poſt miniſtratõeʒ/recipi
at tꝑalia ab il
agaua pꝛo

bñ ficio ſuo / ſicut frequetado ho/

ideo ↄuincit᷑ ſymoniacus / ſi recipiat aut
reciꝑe intendat/diſtributões tpales aſſi/

gnatas illis qͥ talibo aſſiſtũt officijs etiaz
dum aliqñ ſub hac intentõe mercedis vʒ
dit ad aliqð officiũ eccłiaſticũ alias p tic
nõ iturus Exẽpli gratia ſi cuilibet/etiã re
ligioſo qͥ intereſſet magne miſſe in eccia

Conſtan.quotidie diſtribneret᷑ vn floꝛe/

nus.cõſtat ꝙ; multi intereſſentqͥ mõ non

interſunt.nec alias intereſſent. nec iõ ſy/
moniaci ent iudicãdi (Hona ꝓpoſitio.
NNXlleſiaſticus pᷣlatus aut ali con
ferẽs bñficia eccłiaſtica/ nõ ideo
conuincit᷑ſymoniac/ſi recipiata
bñficiatis aliq̃ tpalia ¶ Decimagpoſitio
Etirpatio ſymonie/n
rariꝙ ducant᷑ hoĩes i maioꝛa pi/
cula⁊ ſcandala/pꝑ nimiã ſymonie

.

o/ euacuet vel fraudet / ſub H
lut ademonio me
ndecima ꝓpoſitio

ta iure diuino/euacuet᷑ vel

refoꝛmatõis pᷣtextu/v.
Ftirpatio ſymonie/ pꝛimo faciẽ/

aa eſt coꝛdiblhoĩmoñdendo q/
liter in coꝛdevel intẽtiõe/ſymoniaca pꝛa⸗

uitas cõmittitur.et qualis debeat haberi

coꝛdis intẽtio / dũ in miniſtratõe ſpũaliũ

nevel intentõne/ ꝙ recipiat tẽpa/

potius mercedem ⁊ ſtipẽdia

to ſue pᷣlatõis vł officij/ baptiſma

ſticus / officians er debiro

ras canonicas.vel exeqas moꝛtuoꝝ/non dandi

e/no ita dz pcu

expectat tempalium receptio.

Duogecima pꝛopoſiti.
tirpatio ſymonie/ab ecclia ſctã
dei / in capite ⁊ in mẽbꝛis / ſalubi
us facieda eſt/inducẽdo hoĩes ad timoꝛ

gem euãgelicã.q; ꝑ ſolã iuriũ penaliũ/cõ

ſtitutiõem.quoꝛũ multiplicatio foꝛſitan

magis eſſet reſtringẽda/qᷓ; augenda.mul

ta eni reputãt vel puniũt tanq; ſymonia/
ca/que ſymonie roem ꝓpꝛie nõ includunt
⁊ ita faciũt viq dñi arta magis q; opoꝛtet

5„ .

Onit᷑ ad declaratoem pᷣmiiſoꝝ ꝓ
nunc/alias poſita hec vnica diſti

is pꝛo ſpũali.¶ Pote
ſpualis.quaſi

cio. Reſoluedo materiã de ſymo
nia/poſſumꝰinuenire diſtinctiõem qdru
H kiice de intuitu vel reſ⸗ eern cõmoditꝑa-⸗’d
oteſt eiĩ intuit ferri ad
ale conoci eimo tanc; ad hreein. rei
üͤalie it adequatio valoꝛis vniꝰ
rei ad alterã/ſicut eſt in emptõe⁊ venditö
ne ciuilibo. Põt ſecũdo ferri intuitꝰ ad cõ
modũ ſpale tanq́; ad motiuum pꝛicipale
ſpualia. vel ad finẽ vltimũ in que
ſiſtit intuitus ſpũale cõferentis. Põt ter ,
tio ferri intuitus cõmodi tpalis/tãq; ad
motiuũ min pꝛincipalevel ad finẽ ſuboꝛ
inatũ ſub vltimo fine. Põt quarto feri
intuitus ↄmodi tpalis/ taq; ad re debiii
iunre diuino ꝓ ſuſtentatone illiꝰ q ſpĩalia
ſumminiſtrat. iuxta doctrinã xpᷣiet gpoli.
Oe dignus eſt opari/ mercede ſua. ¶uc

ad ꝓpoſitũ dicim p reſpõſione ſuccinctaz

ſolida ꝙ pꝛimꝰ intuitus et ſcos/ſunt vere

ſymoniaci de iurediuino et hano. Et ſi
cõcurrat erroꝛ intellectus/ ꝙ ſcʒ talia pñt
fieri.ſicut in pꝛimo dicit᷑ vel ꝙ licite fiant

ſicut ponit᷑ in vtroq; modo:tunc incurri

tur hereſis pꝛopꝛie dicta et habendiſunt

ſymoniaci tales heretici ꝓpꝛie dicti ſi ſint

ptinaces Dicim conſeqnter. ꝙ ſi ferat in

ſca not . tuitus tertio ⁊ quarto modis:ille põt eſſe
inõ eſtvl pᷣt nõ eſſe ſymonia oꝛius

licitus. immo laudabilis ⁊ meritoꝛius

debitus Hoc tamẽ attẽto ꝙ obſeruet᷑illᷣ
apli. Ab om̃i ſpecie mala abſtinetevos.
tero tali intuitu/ nõ appareat fieri ex mõ

ſuo.intuitu pꝛimo vł ſecũdo.vt ſi nõ exer

ſi turpiter exigant᷑.⁊ cũ ſcandalo.⁊ auari/

cie nota.in quiba caſibs poſſent haberi ſu

ſpecti de ſymoniaca pꝛauitate ſic agẽtes.

⁊ hoc pᷣſumptiõe iuris vel facti.⁊ poſſent

De ſolicitudine

in hoc caſu ipſi tanq; ßtales iudicialr euo

Opuſculn einſde;

Eimaneer leyviij vii .particulas.
. AUleritur reſpõſio ſuper dubijs
q ſequentibo/ vnde crebꝛo ſolici/
IItuadines conſciẽtiaꝝ in ecclia/
ſticis ⁊ religioſis oꝛiunt᷑.
ꝛimũ dubiũ ¶ Si liceat eccliaſticis
maxime religioſis/ Su conferũtur eis tꝑa

lia/ſe ⁊ ſucceſſoꝛes ſuos obligare ad certa
determinata ſuffragia in miſſis vl alijs

officijs eccleſiaſticis. ſicut habet vſus cõ
munis?: Solutio pticula. xiij. que pſup
ponit alibi tractata de ſymonia.
Hecundũ du s (Wir liceat omitte⸗

lutio ꝑticula.xij.et a. x. xxxij.
ferètes tpalia ſtaret in ſ. ola generalitate p
ſuffragijs bñdis.⁊ ſi ad hoc ⁊ quõ monẽ/
di ſunt: Solutio ꝑticula· xvij · et. xviij
¶MDuartü di (Si in caſu ſecũdi
dubij neceſſaria ſit ⁊ ſecura diſpenſatõ ſu
iuas pꝛelati vel pape vel oꝛdinarij So
tio ꝑticula. xxviij. ſ; xxxij.

B Duintũ dubiũ
. cis dene ? ſufficienter fundatis recipeno

Solutio pticula.xxxij
¶ Sextũ dubiũ iliceat ſine augi

nitij / ita ꝙ non plures dicãtur miſ⸗

ſe der obitus.⁊c.qᷓ;uis hoc intendãt tem/
paliũ collatoꝛes: Solutõ ꝑticula.xlix
Septimũ dubiũ ¶ Bi liceat admitte
re ſuper fratres iam fundatos/alios qui
hbabeãt ſpeciales cellas ⁊ obligatõnes ad
ſuos ĩſtitoꝛes alias q; reliqͥ fratres: So/

Grrez Mri.
Octauũ dubiüũ. obli
omnis fructus ſpiritualis in miſ 18/
⁊ alijs que obligatus dicet/cedat in vtili⸗

tatem uid ianei

ũ dubiũ itantü pſu unt ſufffta
gia dũ fiũt pꝛo pluriba quãtuʒ ſi fierent ꝓ

vnovel paucis.⁊ pꝛeſertim illi qui facit:

ecimũ dubiũ i debẽs vnã miſ/
ſaʒ boſſit t ali⸗ oſa adiſgere ſine defraudatõe

ciunt religioſi/qui leuiterq
ie tales obligatõnes ſine reatu pcti moꝛ/
calis . pꝛeſertim quando vidẽtur grauio/
res q; opoꝛtet exeuentu vel aliunde: HSo

Tertiü dubiũ ¶ Bimelius eẽt ꝙcon

iliceat eccleſiaſ ſti

nas obligatõnes cum augmento ſhiij X

nat ap g eins

lutio cum.viij. ix. x. et.xij. dubijs pticnla.

ui miſſam pecijt aut inſtituit
indecimũ dubiũ ¶ Si neceſſe ſit ſp
pꝛo ſpecialibus fundatoꝛibooꝛatõnes fa
cere ſpeciales.maxime dum hoc inſtitue/

rint licet non ſpeciſicando modũ ⁊ quis
mogus tenebit: Solutio pticula. Frxix

um quinq; ſequentibus.

—

Duogecim Biliceat pꝛo
de ſolennioꝛi in ſepulturis vel pꝛo alijs

pompis exequiarũ/ paciſci verbovel intẽ

tione/ de maioꝛi temꝑaliũ collate?
¶ Xredecimũ dubiũ i diſcrete faci/
unt obligintes ſead ſuffragia p alijs / qn

inde min valent vt videt᷑ p ſeipf.⁊ nõ eſt

Pꝑatio tpalis ↄmodiad ſpũale. Solutõ
huiꝰ. xiiij. pticula.xlv.cũ tribaſeq̃ntibus
ecimũquartũ dubiũ ( Si caute fa/
mittũt ad /
ticipatõeʒ omniũ bñficioꝝ per illos qui
benefaciũt eis vel qui petunt;

ecimũquintũ dubiũ Siobligat⸗
Seunaainek ubiſe ab obliga

tiõe/dũ eas dicit ſine attentõe vel deuotõ
nevel affectõe aut ſolicitudine:nã attẽtio

eſt auca⸗ HH iſtius ⁊ ſe

Kerz ſsi intentio qua vult eccleſt iaſtic? vel
religioſ⸗ us oꝛare ſpecialiꝰpꝛo benefactoꝛi

q; pꝛo alijs.ſuper qua ſpecialitate qᷓnti

fſficanda ſe reetad deum/ aqui poderdto⸗
ncrm⸗

— Plue neielſe etherl.
Auc. xij. Jubet hoc ſupmꝰ
1 abbas noſter Ihs xps/ cu/
uuUus ſpũ ſalubꝛit᷑ inſtituti cla
amus Abba pater. r anſa
magnꝰ pꝛioꝛ in religiõe xp
ana dicẽs Coꝛinchijs / in ꝑſona oĩm

lo vos ſine ſolicitudine eſſe. Sz morſub

intulit vtilẽ ⁊ neceſſariã de ſolicitudie di
ſtinctõem. ne vel ſibüpivel alijs cõſoꝛtib⸗

ſuis/cõtrariꝰvideret᷑.quoꝛũ ſermo frequẽ
ter ad ſolicitudinẽ ↄtra deſidẽ inertia/ ex
hoꝛtat᷑ Ait eni Qui ſine vxoꝛeeſt / ſolicit?
eſt quedñi ſunt.qũo placeat deo.qui aũt
culn vrorc eit /liclens fſtque müct ſunt

tuan inem Onaei de altern mudi. Vna

Eccleſiaſticoꝛũ

/Eniamigit᷑ cõpendiũ ſtatĩ ad S
*) pie ſolicitudis veſtre in domino
dQueſtiões.q ſolicitudinẽ refoꝛmi
dant impiã:dum piam ĩmo neceſſariã co
gũtur amplecti. Oanet apud vos (o pa./
tres ⁊ fratres pfundo coꝛde firmata mo
nitio apłica Hebꝛeoꝛũ.iiij. Sint moꝛes

ſpiritualis altera temꝑalis. Vtraq; ſiqui
em bona.Alioquin culpata fuiſſet vxo/
ratoꝝ cum ſua ſolicitudine conditio.pꝛi
ma tamen melioꝛ atq; dinioꝛ/adeo vtva/
catõ dici poſſit.et dicat᷑ tam hic q; ab apo

ſtolo.i.Coꝝ.vij. Volos vos inqͥt ſine ſo/⸗
licitudine eſſe Et alibi ad Phil:uij Nihil

videte quoniã ego ſum deus.

ſoliciti ſitis. Etꝑ pſal.dñs Vlacate inq;B ?

Tertia particdllog.
Elix iſta ſolicitudo vacãs.⁊vaca
tio ſolicita.qlem pabere licerdec
eile

expedit/ illos pꝛecipue qui celibes

ſine tribulanti iugo vxoꝛũ nedũ elegerũt
ſed vouerunt.quales vos elegit ⁊ aſſum,
pſit abbas noſter xps(o patres et fratres
celeſtini) quos ad pñs alloqͥtur ſolicitu/
do dilectõnis mee quã ſuis impulit que/
ſtinncularũ ſtimulis / zelus veſter religio
ſus ſolicitus iuxta verbum ꝓpheticũ Di
chee.vi.Ambulare cum deo ſuo.

Duarta particllula.

tem ſol
deo / ſi quadã retroſpectõe ſeu tergiuerſa⸗/
tione coꝛrueret in mũdi ſolicitudinẽ.⁊ iã

noõ tm̃ vana eſſet quaſi finẽ nõ aſſequens
vacatõnis/veꝝ damnabilis iudicaret᷑ et
repꝛoba/ ſi in damnabilẽ repꝛobãq; ſoli/
citudinis peccatricis foueã pꝛeceps labe
ret᷑.qlem diſſuadet maxime ſermo pꝛepo/

ſitus. Nolite ait xpᷣs ſoliciti eſſe. cc.
Quinta particllula.

inſinuatũ eſt. ⁊ de quadã altera ocio ſan/

cto condiuiſa videt ammonita ſed nõ cri

Jeſu ſoꝛoꝛ Martha martha inquit Ihs

—

ſolicita es et turbaris erga plurima. poꝛ⸗/
monitionis xpᷣi ſeries/cũ expoſitoꝛib ſu/
is in illa pꝛohibitõne ſolicitudinis ſicut
Hatheus ⁊ lucas referũt dat intelligiſo
licitudinẽ malã eſſe que nõ eſt pꝛudẽtis?
ſagacis pꝛouidẽtie neq; neceſſitatis.ſed

eſt vel diffidentie vel ꝑfidie vel cupidita/
tis curioſe ⁊ anxie de quibo non eſt modo
per ſingula diſſerenaum.
(Sexta particula.

Enſit itaq; veſter ĩi dño timoꝛ an
ius vis eſt ᷣm ph̊m reddere timẽ/
olicitũ. Senſit inqᷓ; quẽadmodum
fruſtra fuiſſet aſſumpta ſolicitudo vacas

Vbilis. Nam de tolerabili mũdanoꝛũ ſatis

ſine auaricia contenti pꝛeſentibo. Nihilo

min?aſpicitis illa eſſe neceſſaria que 2ce⸗
dit idem apls.i. Chi. vi. Habẽtes alimé
ta ⁊ quib tegamur his contẽti ſimꝰ. Bn

ſuades / o magne pꝛioꝛ apłæ. placet id qð

apponis his conteti ſim. Attamẽ alimẽ
ta ea qu ib⸗ tegamur/⸗ opoꝛtet hze. H 0 n
uinis mãcipamur officijs / vel hoſtiatim
mendicãdo qͥ nequaq; diſcurrere ꝑ vicos

4 „

ſeruit de altario ⁊ vuaat.

articula ſeptima.

ritur pheta abſconderũt ſupbi laqueum

mihi Et rurſus. Juxta iter ſcan.po.mihi

Electa eſt ecce ſub triplici religionis vo/
to via pauꝑtatis vt ſolicitudo noxia di/
uitiaꝝ/cruentãs ⁊ enecans vitaret᷑ Electa

via caſtitatis ꝑpetue.contra ſolicitudinẽ
alligantẽ vxoꝛi cũ tribulatòe hmõi. Ele/
cta via derelictõis pꝛopꝛie volũtatis per
obedientiã/contra ſolicitudinẽ tot dubi
tationũ /tot ſcrupuloꝝ/tot diſcriminum.
qualia pꝛopꝛia volũtas ſe dũ ducere vult

ſe ſeducẽs incurrit ¶ Pudet heu pigetq;

recoꝛdari/quãtis ⁊ qualiba apud nonul/
los detrimẽetis/omnia ſunt in oppoſitas

exoꝛbitatõnes euerſa ſubuerſaq;. Jã heu

nimis apparet veritas pabole xpᷣi.qᷓ mo
do duͦ hecrelegerentlecra eſt in ecdeſia de
immũdo ſpũ.qui cũ exierit ab hoĩe.tãdeʒ

redit ? adducitſeptem ſpũs nequioꝛes ſe

dum inuenit domũ vacantẽ.nõ quidẽve

reſed ſola ſimulatõe.ſicut ⁊ ſolis extrinſe
ce ꝓfeſſionis ſcobis ficte mundata eſt.
([SParticula octaug.

2 idoloꝝ ſeruitꝰ ab aplo.⁊ mã

X 2

56

Eve mundo a ſcandalis. ve ſcnn
vV/dala ſpargetibovbilibz demonijs
In via hac qua ambulabã conq̃/

Si yeic nec; r immuus ſyſſms
x,cupiditas. que radixoim malo/
mona ðꝛ iniqtatis axpo. Sed none neq
o eſt ſimlata pauptas que ſub voti velo

„
E,

— .
„7

Deb ſolicitudine

latens / tota dinitijs inhiat. tota ſolicitu/
dinibo earũ pungit᷑⁊ intus ⁊ extra conti/
nuis mirisq; modis lacerat᷑. cruentatur.
diſſipat᷑ Cui nanq; poterit eſſe dubiũ ſo

lerter attẽdẽti/quin ſpũs auaricie neq; iã
ſecũ adduxerit ſeptẽ ſpũs.i.vniuerſitates
vicioꝝneqͥoꝛes ſe Simulata qppec(ſicut
ait Aug.) eqᷣtas / duplex eſt iniqtas.nõ ſe
cus hoc loco.dic ꝙ ficta et vota pauꝑtas

nõ eſt pauꝑtas ſpũs.nõ pauꝑtas virtus
nõ amica bonis moꝛibo frugalitas ſʒ du/

plex iniqtas.qꝛ ⁊ vere cupiditas eſt et ſi/

mulatio. Nec hic ſiſti᷑. Sed ꝓgrediens/⸗
iſticvoti fractionẽ/fundatoꝝ defraudatõ

nẽ. pximoꝝ factis dictis ⁊ exẽplis ſcãda/
liſatiõem inuenies. Demũ ſubit illud ve

xpᷣi/dictũ phariſeis/pꝛo talib in religiõe

penit lapſa verſantiby. quales hic ſolos
plangim Circũitis mare ⁊ aridã. vt faci/
atis vnũ ꝓſelitũ.i.nouitiũ in religione.et

cuũ factus fuerit / facitis eü filiũ gebẽne du
ploq; vos.Eccliaſt.v.qm̃ diſplicet deo/

infidelis et ſtulta ꝓmiſſio.⁊ meliꝰ eſt non

(ar votũ nõ reddere.

indignatio tua rapit vltra longe
qᷓ; inchoãdo ꝓpoſueras: Etq̃ do/

cctrinã bonã datura es / diſtraheris ſatyra
que nulla vnq; oꝛõe.nulla declamatõnis
acrimonia/ſatis erit repꝛobãda. Reuerta
mur ad pꝛogreſſum finis inteti/reſumen

tes illud vñ arripuit nos maloꝝ recogita
toꝛũ (pꝛeſertim apud non paucos noſtri
tempꝑis religioſos)anxius dei timoꝛ.xpᷣia
naq; pietas/⁊ miſeratio fraternalis. Illõ

erat aꝑire/quo pacto/pauꝑtas religioſa⸗

vacaret abſꝗʒ ſolicitudine victus ⁊ veſtitꝰ
Interueniũt fateoꝛ ⁊ vos interrogãdo fa

temini/plures crebꝛo pungitiui conſcia/

implere cũ paceverbũ xpᷣi cũ

aplica moni

ſymonie.aliꝰvſure.alter fraudulẽ
ritualibo recipiẽdis ⁊ econtra labes ſymo

niace pꝛauitatis.⁊ hocvtiq; frequẽter(ve
ve)puenit/dũ nõ habet᷑ directõ.dũ lumẽ

intentõis noſtre que ðꝛ oculꝰ coꝛꝑis oĩm

victus ⁊ veſtitꝰ/ neq; ſtimuli.vnꝰ

tie. ¶ Solicitat᷑ nimiꝝ timoꝛata mens /
ne foꝛte miſceat ſe inter dantẽ tꝑalia p ſpi

illi⸗

actionũ noſtraꝝ/eſt tenebꝛe ¶ Solicita

7

tur pᷣterea/ ne in redqitibcomꝑandis. q

nõ ſemꝑ inueniunt᷑ ad ꝑpetuũ/reddat᷑ cõ
tractus vſurariꝰ/ex adiecta conditiõe ſeu
mendi ¶ Bup hbac vero duplici qſtione
ſolicita ſcrupuloſaq;/ pñt haberi quedazʒ
opuſcula noſtra/nupꝑ edita.ſi tñ cum ma/⸗
gnis taliũ tractatoꝛibo viſa fuerint nume
randa. Particula vndecima
,J Wpeſt a pns inueſtigare ⁊ inuẽ
tos tollere (qᷓ;tũ iuuerit ſatoꝛ bo/

pactõne de facultate totiẽs quotiẽs redi/

S

toꝝ aculeoſ.quos latebꝛoſa nocte dũ doꝛ

miunt per negligentiã hoĩes.ſuꝑſeminat

inimicus homo ſub obtẽtu conqͥ ſitõnis

victus ⁊ veſtitus. Hoc etiã pꝛecipue via

h aueſtiũculas ſolicitudo/ ſcire deſiderat
¶ Et quoniã defraudatõ directeↄtraria
tur iuſticie.tot modis inueniemꝰ defrau⸗

datiõem quot iuſticiã fieri.oppoſitoꝝ qͥ

dẽ/eadẽ eſt diſciplina Dicit᷑ at iuſticiavir

tus ad alteꝝ vel ſicut ad alteꝝ.reddẽsvni

cuiq; quod ſuũ eſt. Poꝛro iuſticia ample
ſumpto vocabulo/cõpꝑatur ad deũ ⁊ ad ꝓ

ximũ.ĩmo ⁊ ad ſeipᷣm ſicut ad alteꝝ.pꝛo/

ut in penitetia fit. dũ ſpũs carnẽ ſubijcit
ſeruituti Sic erit defraudatio.vna ad de

um.altera ad ꝓximũ. tertia qᷓi metaphoꝛi

ce dicta ad ſeipᷣm.Et pꝛimitꝰde pximi de
fraudatiõe (quia notioꝛ eſt)videamus.et
cõcluſiones deinceps miſeramus.

— 2 -

¶KKoncluſio pꝛima

defraudat᷑ ſi ſua intẽtio a recipiẽ/
te nõ ſeruet᷑. hoc eĩ pꝛopꝛie ſonat

fraus ⁊ dolꝰ/dũ pᷣtendit᷑ vnũ ⁊ fit alterum
Sic ↄꝛ de teſtatoꝛe ꝙ fraudatꝰ eſt/ ſi ſua
differat᷑ aut nõ impleat᷑ intẽtio.neq; tñ ac
cipiẽda eſt de q̃uis intentõe HNõ enĩ cadit

ſub obligatõnis recta lege neq; intẽtio.ſi

ſaluti cõtraria.ſi moꝛibabſona. ſi in de/
terioꝛẽ exitũ/eiꝰobſeruatio ſitvẽtura q̃ltis
eſſet intẽtio palã ſymoniacavel vſuraria/

vel iuri pᷣiudicãs alieno. vl deo ſanctiſq;
mno non honeſta. ¶ Concduſio ſcoa.
Particula decimatertia.
ODlicitudo pia Waieis tꝑalia/
dirigi dʒ ad ſuſtentatiõem miſtri
tpalẽ faciendã/a q̃ ſpũalia reqͥruntur.
Iſte ſiqͥdẽ iuſtus ꝓpꝛiꝰ⁊ verus eſt titulus

ni ſemis xpᷣs)ʒizanioꝝ fraudulẽé

Olicitudo pia/ conſeretis tpalia

„

Eccleſiaſticoꝛũ

G ſuſcipiendi ſpũalia. Et hoc ſupponatur
icb ad pñs tanq; deductũ ſufficiẽter in mate
ln ria de ſymonia dũ de directõe coꝛdis foꝛn
OAH ma daret᷑. Atuero plerũq; fit/vt mentiat
one iniqͥᷣtas ſibi.nũcꝑ ignoꝛantiã affectatã ?Z
ideo culpabilẽ. nũc ꝑ negligentiã que nõ
cüH tanta ſolicitudine querit agedoꝝ verita/
hme tem Expedit igit᷑ ad ꝑticulares deſcẽdere
A“ caſus.nõ quidẽ ad oẽs aut ſingłoſ.bocei
ini nobis eſt impoſſibile.qm̃ varij ſunt ſine
no nũero.⁊ ita varij ꝙ vna circũſtantia qñnq
dlli poſita qũq; deficiẽs/iudiciũ ſapiẽtis vn/
x riare cõpellit ⁊ hoc cũ admiratòe paꝝ ſa-⸗/
piẽtis.nec ad oĩa circũſpiciẽtis Queſiuit
ſn vnus anachoꝛitaꝝ aquodã patre. Pater
g debeo tentatões admittere aut ꝓtinꝰ eas
er Abijcere Admitte inqͥt. Acceſſit alter cum
l eadẽ petitõe Abijce inqt necadmitte Nõ
i49 ne ↄꝛia videri pñt.admitte.non admitte.
Sieahud ſarientepuetpiox rvt e re
e ſpondeas ſtulto iuxta ſtulticiã ſuã Et ibi
Si dem. Rñde ſtulto iuxta ſtulticiã ſuã Sic
r in euangelio de monſtrandis ⁊ nõ mon /
u, ſtrandis oꝑibus bonis habes.
po, aleula il. ⸗ —
NVa in re colligit/vñ tam frequs
xr erroꝛ/ in moꝛalibo iudicijs venit.
“S Suntqq ſolis intendũt generalibs regul.
8⸗t ſunt ꝓuerbia.⁊ auctoꝛitates ſctöꝛum.
1 Sunt ad ſola ſingularia dant ſe toros
a nullã ad pꝛĩa pꝛincipia reſolutõeʒ facien
tes.qꝛvel neſciũt.vel negligũt.aut toti lit
I,. A terales et ſine ſpü/ carnales ſunt. vel exce/
14 cat eos ꝓpꝛia malicia hec aut illa Sũt alij)
circũſpecti ſimulæ pꝛudẽtes.qͥ ſingularia
Nin caute colligũt.⁊ ſapiẽter ad regulas reſol
Cnle, uũt generales.colligẽtes pariter qᷓ fuerit
ſonn rõ date legis qũq; ꝑ eleuatiöõem mẽtis ad
enm reglas diuinas.qũq; ad hũanas Pꝛimũ
iſn fit ꝑ virtutẽ quãvocat Ariſt. gnomicã Al
gthae teꝝ ꝑ epikeiã.quã dicere poſſumꝰbonam
ſt eq tatẽ Et qm̃ rariſſimi ſunt tales circum
itoſi ſpecti(reqͥrit enĩ cũ eruditõe lõgus exꝑiẽ/
inde/ tie vſus) nõ expedit paſſim ab oib qrere
tnclis ſolidũ ꝓ moꝛalibo cõſiliũ.neq; ſilr pᷣſume
Uratqt re illð dare qͥſq; dʒ.pᷣſertĩ ũ habita cũ ſunuis ¶
Nnl circũſtantijs oĩbvera caſus foꝛma qͥ q̃rir
. Articula.xcy.
1. — LCTcerte frequẽs iſticab inqͥrẽtibb
ztplit ſolet ĩteruenire defectꝰ. Et cũ iuus
nmin —R ex facto oꝛiat/qd miꝝ ſi in rũſiõe fit dece2
zumm ptio. Non quidẽ ſemꝑ exrũdentis.ſed ex
ftiute inqrentis vicio.aut crebꝛius ꝓpter fanta

fragla reqͥrere Et ſub hac intériõe ſola ſtĩũ
do/nõ minꝰ? merebit᷑ſepeapð deũ / q; ꝑti/

ſiam paꝝ inſtructoꝝ.q̃ ſe palogiſant deci

ſiles qs exvnica qñq; circũſtantia addita
vel remota vel nõ atteta/conſtat pꝛſuseẽ
diſſiles vel aduerſos. Exepla tacta ſunt.
Et apud medicinã dandã pʒ hoc vitium

dũ vnus ſibi viſus arrogant᷑ perit ĩ hac
aut hac medicina dãda.applicabitvnã re
ceptã ad moꝛbos excauſis oppoſitis oꝛ/

tos. nõ attendẽs ꝙ aliud quod ſanat cal/
caneũ/nõ ſanat ſed excecat oculum.
Particula. xXVI æ
Maittamꝰ narratõnes ſuꝑ bac re
vulgares.nec reſeramꝰ qᷓ; iuſtã p/

inde rõem vel nõ / valeãt aduoca/

as cõcluſiones cũ ſuis modificatõibo.in/

uneſtigãdo pᷣcipue/ de intẽtione ſuſtẽtãtis

miniſtꝝ ecclie q̃ ⁊ qlis ſit tenẽda.⁊ q̃ et qᷓ

lis ſit tenenda ꝑ eũ qui ſuſtentat᷑ ⁊ recipit

ſiue ſit vnus ſi
religioſus.

ſint plures / ſecularz aut

*

reqrere Et ſub hac intẽtiõe ſola ſtã

culariꝰexigẽdo ¶ MNon hʒ pꝛia ꝑs dubita
q̃les ſunt

q̃ntũlibet occultoꝝ pꝛemia repoſita apð

deũ / ꝓpter quẽ ⁊ in quo fiũt erũ pau./

ci ſunt ſpũales hmõi qͥ nõ miſcere curent

grano puriſſimo caritatis illð ſeminãdo
quedã ʒiʒania vanitatis.Fitq; illvirgi/

lianũ. Infelix loliũ ⁊ ſteriles naſcũt᷑ aue/

ne. Audi cõfoꝛmit᷑ illð euãgelicũ ꝙ ſimł
exoꝛte ſpine / ſuffocauerũt ſemen verbi et

fructũ boni operis. ¶ Concluſio.iiij.
Particula. xvviij.
Olicitudo pia cõferentis tpalia/

xeritate / p directõe purioꝛi intentois ſue

Suadeẽda q; ppe ſunt bona cũ diſſuaſiöe
maloꝝ NHihilominꝰ obſeruet᷑ illð antiqͥ ꝓ

riptendere d caſum oẽm ad ſe delatum.
iuſtificandũ ſuſcipiũt Et veniamꝰad ali ,-

Olicitudo pia cõferentis tpalia /
ſi vult pt/ in ſua generalitate ſu½

)põt ⁊ dʒ ãmoneri cl aut palã per
p̃dicatoꝛes aut alios/ ſuꝑ pᷣmiſſa

BGcõda ꝑs/vtina ſpũaliba oculis
oculi colũbini ſponſi et ſponſe
in cãticis/aſpiceret᷑.qm̃ apð illos/ perſpi
cua eſſet.qͥ cognoſcunt oĩa bñfactoꝝ oim

uerbij. NHe qͥd nimis.qꝛ qͥ nimis emũgit /

elicit ſanguinẽ Nimis exacuẽs ferrũ/qns
vel hebetat yel cõſumit im. Satagens D

3

—

—

l

De ſolicitudine

deniq; totũ quicqͥd ſeuerit aut meſſuerit
pulenꝝ eſie/ nõ babẽs aliqd ziʒanioꝝ neq;
palearum. qdni fruſtra quidni ſtulte ſepe
conet᷑ ⁊ damnoſe fatiget᷑. Nunqͥd eligibi/
lius eſt granũ aliqð vel impurũ / q; nullũ

colligere: Quo circa dicamus cõſequẽter

pit. ¶ Sũt autẽ tres ↄditões ꝓpter quas
pie pᷣt ↄferẽs appõere limitatõnes certas
Vna ↄcernit ꝑſonã recipiẽtẽ. Altera ꝑſo

ptionis / ſicut exempla ciuilia ⁊ quotidia
na cõnincũt de debẽte centũ francos qͥ li/
beraret᷑ centũ p ſe ſolutis.ſʒ additis ſecuʒ

decẽé ſocijs in pꝑticipatõe liberatiõis. ꝓpꝛia
eius tantundẽ liberatio tardaretur.

Igebis deniq; circa ꝑſonã affinẽ

deü referre. Hõne pꝛobabile eſt eidẽ aĩan
dum foꝛe:vt quẽadmodũ ille fecit.ita⁊ ip
ſe faciat. Deductio latioꝛ ꝑatʒ aduertenti

ſ. Olicitudo pia cõſerentis tꝑalia/ Wel attinentẽ pſone conferẽtis / re
poteſt cũ bona venia. Inmo⁊ ca ferre q;plurimũ /ſi viderit ⁊ ſenſerit ꝑ ſuc/
AIratia/ conditões certas gppone/ ceſſiões tẽpoꝝ⁊ generationũ/ꝙ talis pa⸗ ter
reexplicatiuas intẽtõnis ſue (Bame⸗ rens eius vel affinis talis fuit pie ſolicitu inſt
re in pꝛimis debet ad cõſenſum huiꝰ veri ginis / vt pp ſeet ſuis / talia fieri cõſtitueret r
tatis / vſus totiꝰcõis ecclie.qͥ ſic bʒ ⁊ rec prietatis officia Nõne mouet᷑ ac cõmouer᷑ i
pit. cui ſiqs detrahit impꝛudenter ſe deei pinde/pᷣces cũ gratiaꝝ actõe ⁊ laudibaad P

nã ſeretẽ. Lertia ꝑſon affinẽ kattinẽtẽ Suglla i. de oncluſio. i
arrien NrS DOlicitudo pia/cõferentis tꝑalia/
„ [Particula xx. poõt cũ bono coꝛde nedũ in ſuffra .
Ttende ⁊ videbis expediẽs eẽ ꝑè/ gijs conditões apponere.ſʒ cum
/ ſone recipienti/ꝙ limitetad cerra bocloca certa ⁊ honoꝛabilia/ ſue ſepelitio ſ
ſuffragia.quatinꝰ reddatanimus nis eligere.cũ appenſiõe inſignioꝝ ſeu ti
3 eius magis ſolicitꝰdebitũ ſoluere.⁊ inten tuloꝝ cõſcriptõe. iuxta ſui ſtatus qualita
tionẽ ſuã in deũ dirigere. Quatinꝰ pᷣterea tem.ſic de pompa funeraliũ diceretur.
maneat eius cõſcia ſecurioꝛ.quo poterit SGeauit her cõcluſio/ꝑ deductões pᷣcedẽ .
agnoſcere ꝙ obligatõe ſoluta/quietꝰ ma/ tes.Et qm̃ inueniũt᷑ ſanctiſſimi pꝛes tlia
net. Nec puipendẽde ſunt due rõnes itte. curaſſe Nã pie recogitata/cedũt oĩa ad ho
DODuiboaddit tertia.Conſtat nãq; apð de noꝛẽ magnificũ dei⁊ ecłie tã militãtis q;ᷓ A
um qͥ nouit oĩa.qui ⁊ dicit.Ego de et nõö triũphantis.Et ad fidẽ ſpem qͥʒ reſurre/ l
mutoꝛ. nihil eſſe neceſſitatis aperire nras ccõis aſtruenqã ⁊ increduloꝝ cõfutatiõeʒ
. intetiones ⁊ affectões exponere. Hoc er /· pꝛoficiũt. ¶ Ueritas eſt / talia oĩa cõnerti .
go reqrit᷑ ppter nos oꝛãtes vt ſcʒ exhibea / nũc in bonã nunc in malã ꝑtem. pꝛo faci
mus nos tales nobiſipſis /qualẽ cupimꝰ entiũ pꝛo cõferentiũ ꝓrecipientium/ ꝓ in
eſſe deũ nobis.pios.amicos.ſedulos.cõ/ ſpicientiũ ꝓ interpꝛetantiũ.diuerſa et ad
patiẽtes /⁊ ita de reliqͥs affectib. Sed a uerſa qualitate.neq; om̃ino aliter inueni
neſciat/ꝙ oꝛãs plus mouet᷑ et afficit᷑ in e es in opꝑatõibo hũanis extrinſecus exhibi
ipſo / dũ ad ꝑticularia reſpicit.dũ bñfacto tis. Ad qð adducipᷣt ilud comicũ.Lalia
rũ munera. du obligatões / du intentöes / ſunt oia/qualis eſt animꝰ vtẽtis. Quẽad
dü neceſſitates conſiderat/q; in qundam modũ de diuitijs aut pauꝑtate dixit ſapi/ 4
Eyniuerſalitate ſetenendo. ens:-ꝙ ſubſtantia pauꝑis ſᷣm coꝛ eius 1
Pearticula.xi. Particula. xxii.
v debio miſſns circa ꝑſonã cõferẽ Vndamentũ ſuſcipit hocloco ſa ti
is/ expediẽs eſſe freqnter ⁊ nece luberrimũ illð xpᷣi pceptũ ab apo bn
ſariũ aliqũ /ſuffragia limitare. Pꝛĩo ſi al Ntolo repetitũ. Nolite iudicare. Oð vtiq;
illa ſuffragia teneaturvel ex voto.vel ex ſa ·detalibus ad vtrũlibet indifferẽtibo intel —
cerdotis iniũcto.vel ex alteriꝰteſtamto. le ligitur eſſe pꝛeceptum/ vt qui manducat .
gato. vel mãdato. Certũ eſt pinde ſuffra non manducantẽ non ſpernat.et econtra –
gia ecclievel ſingularis ꝑſone/nõ tãtũ va Qui offert tꝑalia/nõ offerentẽ nõ ſꝑnat.
