excuſaret.Quia cauẽda eſt leuitas dicẽdi
qñ ad damnũ grãde alterius cedit.Lõ
foꝛmiter videre poſſumꝰqñ deridere alte/
rũ aut maledicere.pctm̃ eit moꝛtale.autñ

. .

traria eſt charitati.qꝛ de bono dolet alie/
mẽ cõſideran

nes.Et ſimilit de alijs vicijs Et talis mo

ſm malũ qð inde venit ⁊ intentõem faci/

entis/⁊ irã quã alter inde ſuſcipit.aut po

teſt reciꝑe veriſimiliter aut ratõnabiliter

Conſideratio octa

ua Quando ira eſt peccatũ ⁊ quale.
ira eſt deſideriũ vindicte ⁊ male vo/
ium. Tunc ſicut in pᷣhabitis ita et

hic de
bonã cãm ⁊ ad bonũ finẽ.qð fit/qñ quis

iraſcitur ꝓptervicia/nõ qutẽ cõtraꝑſonã.
Et ſic etiã iraſci debemꝰ cõtra ꝓpꝛia vicia

⁊ cõtra aliena quilibʒ iuxta ſe ⁊ ᷣm ſtatũ

ſuum.ſicuti iudices q debent punire ma
los de ſuis malefactis.Et qlibet tẽꝑe ⁊ lo

co debet ſe opponere aduerſus mala q̃ vi/
det fieri/ſiue ꝑ pꝛeces ſiue ꝑ bonas exhoꝛ
tatõnes.aut ꝑ ſies modos.
non eſt niſi ꝑua aut nulla affectõ amoꝛis

erga aliũ.vti qñ nõ deſiderat᷑ ei nec bonũ

nec malũ /t eſt hic defectus aut diminutõ
charitatis. Nec eſt pctm̃ moꝛtale niſi qñ

ꝓrximꝰ videt᷑ ĩ extrema nccitate.qꝛ tũc ad
iuuadẽ ſub pena moꝛtal pcti ſi fieri põt
Mz ira nõ accidit niſi ex ↄplexiõe na

turali/ſic hoĩes antiqͥ ⁊ melancolici/ſunt

de ſua natura iracũdi/i⁊ ira talnõ ẽ pctm̃

ra qñq; venit ꝑ ſubitũ motũ⁊ ipfectã

deliberatõʒ⁊ nõ eſt niſiveniale pctm Sʒ

ſi venit ꝑ ↄſenſiõʒ ꝑfectã/petm̃ erit moꝛ/
tale ihilomin?ira nõ dicit qñʒ deſide
riũ vidicte/ſʒ eſt q̃dã impatietia de facto

alteriꝰ/adſq; hoc ꝙ deſideret ei malũ.hoc

nõ eſt ꝓpꝛie ira/necẽ moꝛtale pctm̃/ſiĩpa

tiẽtia nõ ſit talis ꝙ ex toto ſĩpediat rõeʒ et

oꝑatõeʒ alioꝝ bonoꝝ ¶ Vlteriꝰↄſiderã/
dũ eſt.ꝙ bñ pᷣt deſiderari ꝙ malefactũ al/
teriꝰpuniat᷑ ꝑ iuſticiã ⁊ ꝑ iudices ad H̊ oꝛ
dinatos/⁊ ad finẽ ꝙ qͥs gaudeat iureſuo
et hoc nõ eſt peccatũ/tm̃ ſe nõ admiſceat
malavolũtas/hoc eſt ꝙ nõ plus deſidere
tur damnũ alteriꝰ/q; recupare iura ſua
Et ſᷣm hocꝙ dictũ eſt/iudicari pᷣt/qñ mi
narivelvilipẽdere alterũ ꝑ iram:eſt pctm̃
moꝛtale/ aut non/ f̃m ſcʒ ꝙ; ꝑ talia facta⸗
recipit᷑ vindicta/⁊ nocet᷑ pꝛoximo ¶ Eti⸗/
am quo modo maledicere alteri ꝑ delibe/
ratõem impꝛecando et optando ei malũ
grande/ eſt peccatum. Et quo modo etiã
blaſphemare / deſpicere / ac denegare de⸗
um / et ſanctos et ſlanctas eius / cauſa ire

— *

Ra de ſe eſt moꝛtale peccatum.quia
lendi alteri/ quod eſt charitati ↄtra

ʒↄſiderari/q; qũq; ira accidit per

ra aliqũ

De cognitõe pctõꝛum

ſue/ eſt blaſphemia ⁊ villanũ moꝛtale pec
catũ.ſi ꝑſona tunc ſcit aut ſcire debet hoc
quod dicit ⁊ facit. De iuramentis dicet᷑

in ſequentibus.

acedia eſt peccatumet quale.
Cedia exſe nõ eſt moꝛtale pec/
catũ.quia nõ dicit niſi tedium

J minutio feruoꝛis charitat.
Si tediũ hoc eſt de bono ſpũali laboꝛio
ſo/ tũc eſt naturale. Natura eni refugit la/
boꝛẽ.⁊ hoc nõ eſt peccatũ.quia motꝰ iſte
nõ eſt in noſtra poteſtate.Etſi cõſentit᷑ ta
li motui/adhuc nõ eſt niſi veniale pctm̃.
Pꝛo generali quippe regula tene ꝙ ↄſen
ſus ad id quod ſolũmodo eſt veniale pec

catũ.nõ eſt niſi veniale peccatũ.¶ Sed

ſi tediũ eſt tale ꝙ ꝑ ipᷣm omittit᷑ fieri hoc.

ad quod qͥs tenet᷑ꝑ pꝛeceptũ:clarũ eſt
ut ſi tediũ eſt

ibi eſt moꝛtale peccatũ
tale ꝙ; diſpliceat etiã viuere.ac per hoc ca

dat quis in deſperatõem ſicut faciũt hi qᷓ

ſeipos occidũt.peccatũ eſt moꝛtale ¶ Pe
nes hoc conſiderari põt quãdo acedia di
cendi hoꝛas/⁊ audiẽdi miſſam/ pctm̃ eſt
moꝛtale aut nõ.Quia ſiquis tenet᷑ dicere
aliquid ꝑ pꝛeceptũ aut ꝑ votũ/ꝛ ꝑ acediã
omittit/peccatũ eſt moꝛtale. Si tñ pars
dimittit᷑ vel omittit᷑ parua.vel ſi fiant ali/
qui leues defectus/ꝑ hoc ꝙ nõ bñ atten/
dit᷑t non opoꝛtet dicere ꝙ ſemꝑ ſit moꝛta
le peccatũ Et q;nis bonũ ſit attendere.ta

men ſiqᷣs de certo ꝓpoſito non impeditſe
ab attendẽdo:faciẽdo aliquid qð totalit᷑
auferat intentõem /ſiue hoc fiat ꝑ cogita/

tõem/ſiueꝑ opus:nõ opoꝛtet reincipere.
nec eſt moꝛtale peccatũ q;uis alio cogite
tur. Sed ſi ꝑ certã deliberatõem in dicen
do hoꝛas/ qͥs ꝑcipit ſe impediri ab atten
tiõe/⁊ ita vult remanere. ita ſe impediri⸗

cogitur reincipe.quia ſicſoluẽdo nõ qͥta/
tur quis.qppe quia tollit᷑ bonũ pꝛopoſi/

tum qð npeincipio habebat ad ſeruien
dum deo ¶ Eſtq; ſciendũ ꝙ; quelibet ꝑſo

na xpᷣiana/de ratõnabili etate / debz audi

re miſſam dñicis diebus ⁊ feſtis pꝛeceptꝭ
niſi habeat excuſatõem ratõnabilem. vᷣm
oꝛdinatiõem et conſuetudinẽ patrie.vbi
ipſa eſt ⁊ quam pᷣlati volunt ⁊ oꝛdinant/

ſufferüt vel permittüt

Duado

boni ſpuͦalis.ſicq; nõ eſt niſidi

delſiderãt᷑res nõ neceſſarie ⁊ ſup

quaricia eſt peccatũ ⁊ quale.
Varicia eſt inoꝛdinatus appe
titus habẽdi aliqͥd. Et fit hoc
AANgquãdoq; in retinendo.q̃ndoq;
in adꝗrendo.quãdoq; in deſiderãdo.
¶ Aliquid deſiderat᷑ quinq; modis
Pꝛimo bonũ alterius.⁊ taliter ꝙ; auferre
tur ſi fieri poſſʒ.⁊ ibi eſt pctmi moꝛtaleqꝛ
eſt furtũ cogitatõis ¶ Becũ do deſidera
tur aliqð illicitũ.ꝑ certam ſciam ⁊ delibe
ratõem ↄpletã.vtiſcʒ aliquis nõ dignus
deſiderat pꝛepoſiturã.aut eſſe iudex.de q̃
ſentit aut ſentire debet ꝙ; ad hoc eſt indi/
gnus.⁊ ibi eſt moꝛtale peccatũ ¶ Zertio
poteſt appeti bonũ alteriꝰ vel res nõ lici⸗

Conſi. xX Quando

ta/ꝑ voluntatẽ nõ abſolutã.ſed ſub cõdi

tione expᷣſſavel intellecta.vt dicendo:vel
lem hocvel hoc/ſi poſſem habere abſq; of

fenſione dei/ aut ſine damno alteriꝰ. vel ſi

eſſem dignus Et hic nõ eſt peccatũvel eſt
veniale peccatũ. Nec opoꝛtet ꝙ ſemꝑ co/
gitet᷑ conditio.ſufficit ꝙ ſubintelligatur
Eſt etiã intelligendũ ꝙ; ꝑ tales optatões
aut deſideria/non omittat᷑ fieri hocꝙ qͥs
facere tenet᷑ de bonis alibi.⁊ ne generent
in coꝛde mali motus.q poſtea auferri nõ
poſſint.ſicut cõtingit in iſto peccato aua
ricie.⁊ plus in peccato luxurie.qꝛ ĩ talilxca
ſu poteſt eſſe moꝛtale peccatũ Blurts
uitates
ꝑ deſideriũ nimis ardens.⁊ tale ꝙ mens
impedit᷑ totaliterad cogitãdũ de ꝓpꝛia ſa

lute. ⁊ ibi eſt cupido vel ſolicitudo peſſi/

ma/q eſt in euangelio ꝓhibita.⁊ eſt pctm̃
moꝛtale. ¶ Duinto deſiderat᷑ ꝑ amoꝛem
nimis magnũ nec tamẽ talem ꝙ qͥsvellet
offendere vel omittere ad cogitandũ dep
ꝛia ſalute ⁊ ibi ẽ pctm̃veniale.Et poteſt

amoꝛ ſic eſſe temꝑatus/qꝙ nõ erit peccatũ

immo meritũ ſᷣm bonũ finem intentũ
lugricia in adq rendo eſt multis mo/
is ¶Adqritur enĩ aliquãdo ꝑ iniuſtici
as ⁊ fraudes ⁊ vias illicitas ⁊ ibi eſt pec/
catũ moꝛtale.qᷓndo ars qua adqritur / eſt
peccatũ moꝛtale.ſicuti in ꝑiurando.aut
tranſgrediẽdo mandata dei. ſicuti eſt de
ſtultis mulierculis.vti eſt de vſurarijs.et
falſis mercatoꝛibo q mentiũtur.⁊ iurant
ſuas merces alias eſſe q; ſint.vti in ludis

pꝛohibitis Queadmodũ etiã qũ omitti
fieri debitũ dieb dñiq de audiẽdo miſſã/⸗

ſcunt

tine
ncd

utp

Ariſn
bi ſe

iul
ttoꝛe⸗

cnct

ſarum

dume

Unto

doii
ſebue

audae

(Atin
lyſi
ſlit
en

Mct
ſeſch
lunt
fe
coni
ip
ſuun
trere
1aleer
Mben

CdU
pol
dig
tur.
ſup
ſem
ino:
deſi
pote⸗

wol

kfuce
föͤnen
hlide
ſoͤoee
(llor
glign
dehie
tem:
advi

piti

Pecca

De cognitione peccatoꝛũ

52
qu pꝛo mercãdo. niſi aliud excuſet.vti eẽ po us in piculo moꝛtis/nec videt᷑ qũo ei ſuc
mnupe teſt in aliq bus caſib. ¶ Adqhritur aliqñ currat᷑ ꝑ aliũ.Tunc eni tenet᷑ quis occur/
Ufto⸗ ꝑ media que nõ ſunt niſi venialia pecca/ mrere ſub pena peccati moꝛtal/⸗ ſi facere po
toihtog ta.vt ꝑ verba ocioſa ⁊ iocoſa ⁊ mendacia teſt ſine ꝑiculo tali in quo alter eſt/ quod
daico. ad riſum dominos ꝓuocãtia.et poteſtee nominat᷑ extreme neceſſitalis.
ods ibi ſepius veniale dũtaxat peccatũ. Etſi 4Z Anuſi Aop, ti NV 5
Tponſer. aliqui facerẽt ſicut fiſtulatoꝛes aut iocu/ äs IIO. XI
nornieg latoꝛes aut ſicut qui ſimilia exercẽt/ad lu Quando gula eſt peccatũ et quale.
odeſigern crandũ vite neceſſaria quia aliã artẽ non AUla eſt deſ ideriũ aut appetitꝰ
ntdelbde ſciunt:nõ auderem dicere ꝗ' eſſent extra deoꝛdinatus.in manducando
ndignus ſtatum ſalutis. Quia domini/ad auferẽ Et eſt de ſe veniale ( Et pᷣCᷣteue
nr d⸗ dum eoꝛũ melancolias que eis ſuxynen mnire quinq; modis. Aliqñ ap/
oectind⸗ unt occaſiõe magni oneris quod poꝛtãt petitus eſt ſolũ ex natura.quãdo natura/
fiCenon capiũt inde ſolaciũ⁊ deductõem in talib liter deſiderat᷑ manducare ⁊ bibere.qñ fa⸗
Arnolc, rebue ⁊ aliquãdo etiã ppłs ¶ Hic poſſet mes aut ſitis habet.et in hoc nõ eſt pctĩ
ſtſibci audacter ſermo fieri de mercãtijs qñ pec· nec in delectatõe que naturaliteſt in ma/
hencunt cat᷑ in eis: quãdo nõ⁊ de modis cõmittẽ Ido. quia hoc non eſt in noſtra ptãẽte
äl di vſuras.ſed cauſa bʒeuitatis trãſeo ila ¶ Dcdo vltra deſideriũ hoc/iungit᷑ qñʒ
lenci ſaciliter/ad pnñs (Anaricia eſt in retdeſigeriũ voluntariũ ⁊ placentia in dele/
H nendo.qꝛ ſi retinetalienũ ſciẽter ⁊ conta ccatõne.⁊ ibi eſt pecatũ veniale ¶ Zertõ
l placitũ eius cui res illa eſt. taliter ꝙ ſi ip quãdo fit tranſgreſſio alicuiꝰ mandatoꝝ
intign ſe ſciret / non ſibi placeret / ⁊ nõ habet vo / deivel eccleſie. ſicut ieiunioꝝ ſtatutoꝝ/ꝑ
— luntas reſtituenditꝑe ⁊ loco. Sed ſi re gulam ſine cauſa rationabili.Oñ tñ pſo/
nhts talis eſt? iſtiuſmodi hoĩs/ certã habeo na grãditer ſe grauaret in ieiunãado ſcʒyel
confidentiã ꝙ ille cui res eſt / nõ haberet ¶ ꝓpter ei ſenectuteẽ / vel infirmitatẽ/ aut ni
en diſplicentiã ꝙego haberẽ. ⁊ me cum illa miã iuuẽtutẽ aut pꝛopter laboꝛẽ q̃ eſt ei
leni iuuarẽ. Vel ꝙad pnñs nõ habeo cõmodi vtilis⁊ neceſſariꝰ vel qꝛ nõ habʒvñ paſca
Mg tatẽ reſtituendi ſine aggrauatoõne magna tur vna vice. aut qꝛ babet infantẽ quem
unt T alter de hocnõ damnificat᷑ granditer. et lactat ⁊ nutrit. In caſibo iſtis ⁊ ſimilibus
Murto habeo volũtatẽ reſtituendi tꝑe ⁊ loco ibi nõ tenet᷑ ꝑſona ieiunare. ĩmo peccaret ali
knitues nÿõ eſt in retinendo petm̃ moꝛtale. ¶ Se quddo ſi ieiunaret.quia aliqñ auarzna
ecymens cundo retineri poteſt id qð neceſſariũ eſt turã ſuã ⁊ cõplexionẽ nimis:¶ Quarto
egiaſ pꝛo ſe ⁊ pꝛo ſuis ſᷣm ꝙ reqͥrit᷑ad ſtatum ꝰ quãdo tale placitũ habet in manducãdo
do heſi dignitatẽ ⁊ alia que iuſte exercent᷑ ⁊ habẽ ꝙ pꝛeponit᷑ diuino amoꝛi.hoc eſt dictuʒ
ackpon tur. ⁊ bic nõ eſt peccatũ. ¶ Tertio retinek potiꝰ fieret trãſgreſſio mandatoꝛũ dei⸗/
narnoren ſuꝑflua ⁊ que nihil pꝛoficiũt ad neceſſiia q; ꝙ abſtinereta manducãdo.⁊ ibi ẽ pec/
ncerclt tem ⁊ ad ſtatũ hoiĩs / ⁊ ibi ſepe eſt peccatũ catũ moꝛtale. ſicut ſi aliquis pꝛopter ſuũ
Gtmnolde⸗ moꝛtale ⁊ ſpecialit᷑ qnãdo hoc fit ꝑ ards guloſum mãducare.vult raꝑe alienũ.aut
1e Etpor deſideriũ hñdivel adqͥredi/qð ſatiari nõ nõ vult ire ad eccleſiã quãdo ad hoc tene
Hantparti poteſt. Et huiꝰ ſignũ eſt ꝙ plus eligi᷑ tur aut qñ ſcienter omittit facere aliquod
imcnni ſes putreſcat⁊ vaſtet/qᷓ; ꝙ tradatad vſu, mãadatoꝝ dei/ pter nimiã ſuã replettõem
nulns no⸗/ ⁊ fructũ Sed tamẽ amoꝛ retinendi talia aut inebꝛiatõnem¶ Et hic ſcit᷑ qñ ebꝛie⸗
vpininfia nõ neceſſaria poteſt eẽ ita ꝑuus.ꝙ nõ erit tas eſt pctm̃ ⁊ q nõ. Quia ſi qͥs cadit in
bicet pe⸗ niſi peccatũ veniale. Et ſpecialiter ſi ic ebꝛietatẽ foꝛtuitu.ꝑ potatiõeʒ maioꝛẽ qᷓ;
enmun ct nõ occurrat vel cõpareat pauꝑ q ſit in ꝑ᷑ ſit rationale/vel foꝛtius vinũ q; putauit.
mmdo. an culo moꝛtis / niſi ei ſuccurrat᷑.qꝛ tũc tener peccatũ eſt veniale. Si autẽ pſona bene
ſantict d aliquis iuuare pximũ tam de ſupfluis pcipit ⁊ vidit ⁊ ſcit malũ quod accidit ex
ſurmmnsst de his que ſunt neceſſaria ad ſtatũ.nõ au inebꝛiatõne:⁊ nihilominꝰ ꝑ guloſitatem
nrürn tem de his que ſunt neceſſaria ſimplicir inebꝛiat ſeſcieter / ipſe peccat moꝛtaliter.
ntimnlets ad victũ. quia melius debeo meamareeet Et ſimiliter facit ille qͥ aliũ ꝑ maliciã ine
lcfonint yitã meã q; alteriꝰ Et ibi data eſt genera bꝛiat.aut ꝓ inebꝛiati malo ſcʒvel ad deci-
lonii regula/qñ dari debʒ elemoſina ſub pena piendũvel ad infamãdũ ¶ Eſtq; conſide

peccati moꝛtalis.tũc ſcʒ/quãdo videt᷑ ali

rãdum ſi ꝑſona tenet᷑ ꝑvotũ aut ꝑ Fn⸗

niale / nõ eſt niſi veniale pcim̃. ¶ Lertio
poteſt haben cõſenſus dapus carnale⸗
emꝑ peccatũ
ale uarto aliqñ nõ ſolũ tenetur
mala volutas in coꝛde.imo etiã nutrit iꝰ
ſa a foꝛis in videndo⁊ loqndo vel tangen
do ſe vel aliã ꝑſonam. ⁊ ibi ſp eſt moꝛtale
petm̃.ſicutivolũtas ex qua ſeqt opus.eſt
pctm̃ moꝛtale Ecce videtis quot peccata
moꝛtalia fiũt ſepe / quãdo tenet᷑ mala vo
luntas:⁊ ſpecialit᷑ in choꝛeis ⁊ in alijs io/
cunditatib ſeculi. Alit᷑ dicẽdũ foꝛet ſwi nõ
habeat᷑ mala volũtas ab intus.qꝛ videre
pulcritudinẽ mulierꝭ/fieri poteſt ſine pecc
cato:vel ꝙ nõ erit niſi pctm̃ curioſitatis.
Debet etiã cauere ꝑſona.feĩiam dico/oñ

De cognitioe peccatoꝛũ

rale pꝛeceptũ ecdeſie.aut ꝑ penitentiã/ ie
iunare.et accidit ſibi vnũ aliqð de ſupꝛa

memoꝛatis impedimẽtis/ ꝑ que grauare

tur / bonũ eſt ꝙ petat conſuiũ de non leiu

nando a ſuo pᷣlato.vel ad minꝰ a ſuo cura
to.aut ↄfeſſoꝛe.ſi cõpetenter fieri põt ⁊ re

uria eſt peccatũ et quale.
WVirxuria de ſe eſt cõtra madatũ
I dei.Et fit multis modis Quia
aliqndo nõ eſt niſi in pꝛio mo

niale. qꝛ con

oꝑe luxurie qð eſſet petm̃ moꝛtale.⁊ ibie
pctm̃ moꝛtale.Et ſur accidit in alijs pec/
catis.vti aliqs poſiet tantũ delectari ĩ co/

gitado quo ſuꝰ inimicus haberet magnũ
liter poſito ꝙ hoc maleficiũ nõ vellet face

re ſuo inimico.Sil perſona pᷣt cogitare

de delectatõne quã habet illi q peccant ꝑ
luxuriã ⁊ in hoc habere bñplacitũ ꝑ deli
beratõem pꝑfectã/ꝙ peccabit moꝛtalit᷑ po
ſito ꝙ nolit tale op?facere. Alið eſſet ſi qs
acciꝑet delectatõem in his q̃ de ſe nõ ſunt
niſi veniale pctm̃.qꝛ ↄſenſus in pm̃ve
enio

rmm matrhonii albieit

det cauſam peccãdi alteri ꝑ viſum.aut trã

ſitũ ſuũaut ſermonẽc᷑.aut tactũ.qꝛ ibi eẽt
pctm̃.poſito ꝙ nõ vellet peccare carnalit
quia etiã caueri dñt ꝑicula que eueniũt ꝑ

malos motus/q inde exurgũt.¶ Quito

cogitari pᷣt de pctõ carnis ad cõfitendum
vel ad cauendũ.vel ſolũ ꝑ cõditionẽ.dicẽ
do ſi nõ eſſet ↄtra mãdatũ dei/talis res fi

Entiri ad dànum magni alte /
tiri per iocũ aut advtilitatẽ ſuã
dvel alterius/ſine damno altertiꝰ
eſt peim veniale. ¶ Et ſeiendũ ꝙ bñ põt

tu cogitatõis.⁊ ibi eſt ꝑm̃ ve lale. Ette 4
a veritas ſine mẽdacio et ſine

onſenſus nõ eſt pfect/ ¶ DC
p̃t haberi cõſenſus ad delectatõeʒ qᷓ eſt in

1
. P
õo
„

eret aut talis.⁊ ibi ſepe nõ eſt pctm̃.vel ſi
eſt niſi veniale. Sʒ tñ ꝙ caueat᷑ malꝰ con
ſenſus ↄtra mãdatũ dei.⁊ ꝙ talis cogita/
tio nõ inflãmet ſe nimis De hoc pctò ſcri
pſi diffuſius alibi in vno tractatulo no/

minato ſpeculũ animne

ℳ—.

—–

endacio ⁊ quale peccatum eſft.

ri/eſt peccatũ moꝛtal

celari ali

ſicnt faciũt qͥ inſidias aptat

— .

De iuridoꝛ quando eſt moꝛtale.

moꝛtale. ſiue ĩ reb ſerijs. ſiue in iocis Sʒ
ſi ꝑ inaduertẽtiã ant facilitatẽ loqndi pe/
ierat/ pt eſſe veniale pctm̃.quãq; mala cõo
Ibi vides q; grãde malũ eſt aſſueſcere ſe
iurationibo. Et accipit᷑iuramẽtũ ad intẽ
tionẽ eiꝰcui fit. ⁊ fn vſum cõem intelligẽ
di qꝛ qͥ arte iurat falſum.arte periurat.Et
qᷓntũ ad iuramẽtũ de futuris / ꝑſona ſtati
ꝑiurat tũc cũ hʒvolũtatẽ firma/noõ implẽ

di. vel quia nõ complet de faco.

Conſideratio xx

De coꝛrectõne fraterna.

lis pcti/coꝛrigere bonis ſermo

nõ. Sʒ ſi eſtimat᷑ ꝙ nihil ꝓficiat᷑.⁊ ꝙ foꝛ⸗

te peius ſaceret vel ꝑſeqret vel odiret᷑ is q
talẽ inſtrueret.tũc nõ tenemur ꝓximũ coꝛ

rigere.niſi ſimꝰiudices.vel pblica officia

pctõ. Sʒ tñ om̃e mendaciũ / eſt malum ?
el⸗erabuſns loole oꝛdinata ẽ ad
oc manifeſtandũ qð eſt in coꝛde.⁊ pꝛici
paliter ꝓpter hoc.qꝛ ſi daret᷑licẽtia mẽtiè/
di ſine pctõ/deſtrueret᷑ tota fiducia ſocie/
tatis qꝗᷓ eſt inter hoĩes.qꝛ neſciret᷑ qñ veri/
tas diceret ⁊ qñ nõ exqͥ mẽtiri poſſet lici
te in aliq̊ caſu.Quãtũ ad oꝑa bñ põt fieri
aliqd ad aliã intẽtõeʒq; ad eã ad quã acci
piũt vidẽtes:ad celãdũ ſe in certis caſibb.

rare falſum ſciẽter. in oĩ caſu eſt pcmſũ̃

Os tenemur ſub pena moꝛta-
nib yel aliter / noſtrũ primum
qñ ſcit᷑ ꝙ maleſacit.⁊ certũ tenet ꝙ ꝑ illaʒ
coꝛrectõeʒ qᷓ ei fiet ipſe ſe cõtinebit.⁊ alit᷑

ioaabe
cqre
ſcentn
ludci
dunae
etue
luracs
aqhe
eifax

npofela
dipitfn
igegie
noih.
nnlac⸗
i
tüdinte
nnnlie

1

oretr

1

nuim

HBWenialiũ er moꝛtaliũ

habentes.qꝛ eſto ꝙ malefactoꝛ iraſcatur.
aut nõ.ipᷣe eſt puniẽdus.nniſi eſſet ꝙ foꝛſi

etiã hoc qũ puplica ſunt peccata

bet cõſcientiã de aliq̃ᷓ ꝙ ſit pec/

cũq; res illa ſit nõ mala Sʒ tales falſe cõ

ter quaſdã faciles dubitatõnes que habẽ
tur ⁊ qs nõ eſt facile auferre qũʒ/nõ opoꝛ

tan pꝛopter hoc/ maius malũ adueniret
reipublice et bono cõmuni.Et intelligit᷑

Oôſideratio XxyI

Oñ facere cõtra cõſcientiam / eſt peccatũ

—

Vecunq; ꝑſona que firmã ba

catũ moꝛtale.⁊ in illa cõſciẽtia
oc facit/peccat moꝛtaliter/quantũ/⸗

ſcientie ſepe refutari debent.et auferri ad
iudiciũ magis ſapientiũ. Et eſt intelligẽ
dum quod ↄꝛ/ de cõſcientia firma. qꝛ ꝓp /

tet ꝙ hoc qð dictũ eſt/habeat locũ.exq̊ͥ ha

bet᷑ foꝛtioꝛ conſcientia ad contrarium.

Colideratio xVII

b malis / min? eſt eligedum.
NVotienſcũq; p ſuũ factũ aliqs
cadit in tales laqueos/ ꝙ effu/

gere nõ poteſt abſq; peccando.

Nciat id qð deſeeſt peius. Qnẽadmodũ
ſiqͥs iuraſſet occidere aliũ.ipſe debʒ nõ te
nere ſuũ iuramentũ.⁊ nõ occidere alium.

Et ſimiliter dico de om̃ibus iuratöibus

et de om̃ibo minis.pmiſſionib ⁊ votis ꝑ
que peius fieret ea ſeruando qᷓ; omittẽdo
pꝛopter ſuꝑuenientes caſus foꝛtuitos.vł
quia facte ſunt ſtulte ⁊ impꝛouide.

Oſiderato xVIII

Quãdo ignoꝛãtia eſt peccatũ ⁊ quomõ.
Gnoꝛãtia accidere pᷣt/ aut ꝑ negligentiã
non volendi apponere laboꝛẽ ad ſciendũ
id qð debet ſciri.aut ad finẽ ꝙ liberiꝰpec/
cet᷑ ⁊ iocundiꝰ. Et iſte ignoꝛãtie nõ excu/
ſant pctm̃.ĩmo aliqñ grauiꝰefficiũt.Alia
ignoꝛantia qñ qͥs fecit ſuã diligentiã ſᷣm
ſtatũ ſuũ ⁊ ſuũ intellectũ ad ſciendum id

qð ſciẽdũ erat/⁊ tñ nõ ſcit totũ hoc qð ex

pediuit ſciri ad ſuũ ſtatũ.Et talis ignoꝛã

tia/excuſat ex toto pctm̃.ſicut ignoꝛantia
facti. Si aliqͥs putaret mãducare piſces
in ſexta feria/⁊ dant᷑ ei carnes in ſimilitu/
dine piſciũ.talis mãducãdo nõ peccat.ni
ſi aliter ſciat Et ſir in pluribo caſibus.qꝛ

tũc debet omittere ⁊ cauere/ne

—

ignoꝛãtia de ſe nunq; eſt peccatũ.ſʒ negli
gentia ⁊ ↄtẽptſciẽdi/facit peccatũ.

.

Deconfeſſione multa document.
DVs tenemur ofiteri poſtqᷓ pec
cauimꝰmoꝛtaliter/tantũmõ in

Lonſideratio XIXX

52

aſibus que ſequũt᷑. Videlicet
ynag vice in paſchate ppter oꝛdi
natõem eccleſie. Scðo quãdo recipi de/

bet ſacramentũ euchariſtie.⁊ ̃ᷣm quoſdãa
omia ſacramẽta.baptiſmo excepto.Ter⸗
tio quãdo quis eſt in periculo moꝛtꝭ fᷣm
veriſimilẽ cõiecturã ⁊ humanã dubitatõ
nẽ.ſicuti in ꝑiculo grauis ĩfirmitat.aut
belli aut maris Quarto qñ habet᷑ↄſeſſoꝛ
qui abſoluere põt de peccatis.⁊ putat᷑ſi/

ue credit᷑ꝙ nunq; habebit᷑.niſi foꝛte nũc.

vt accidere pᷣt in caſiba pꝛelatis reſeruatꝭ.
Quinto qñ firmã hʒ qͥs conſciaʒ quã nõ
deponit ꝙ debet cõfiteri. Et eſt hoc intel

ligendũ qñ haberi põt pꝛeſbyter talis qͥ

poſſit abſoluere.⁊ qui nõ ſit qui cõfeſſio/

—

nẽ reuelet. nec hoꝛtet᷑ confitẽtẽ ſibi ad ma
lum faciendũ.Quia in tali caſu fieri debʒ

acſi nõ haberet᷑ tal ſacerdos.etiã ſi eẽt ipᷣe

ꝓꝛius curatus.Et q;uis materia iſta de
confeſſiõe ſit bene vtilis ad diu tractãdũ:
tamẽ ego bꝛeuit᷑ trãſeo/ dicẽdo de ea que

ſequũtur ( Pꝛiĩo de pctõveniali nemo te

net᷑ confiteri:qᷓ;uis ſit bñ factũ ⁊ ꝑfectio.

Et ſimilr dico de circũſtantijs ⁊ cõditiõi

bus/q de ſe nõ ſunt pctã moꝛtalia Itẽ

celari dðʒ pctm̃ alteri in confeſſione/ſicut

confitẽs vellet ꝙ celaret᷑ ſuũ pctm̃⁊ nõ de
bet obediri cõfeſſoꝛi qͥ hoc vellet inqͥrere.
⁊ ſpẽaliter ſi nõ ſciret᷑ bñ ꝙ cõfeſſoꝛ vellet

pꝛoficere alteri ⁊ nullo modo nocere. ſiẽ

fit qñq; ad trahendũ alium a ſuo pctõ ſin
gulariter extra confeſſionẽ.niſi foꝛte ĩ ca⸗/
ſu quo ꝓpꝛiũ petm̃ dici nõ poſſet pᷣſbitero
cuicũq;/ſine accuſando Itẽ qͥ nõ hʒ cõ
tritionẽ.hoc eſt ꝓpoſitũ ⁊ deſideriũ abſti⸗/
nẽdia pctõ.talis nõ abſoluit᷑ ⁊ debet po/
ſtea integre cõfiteri.⁊ etiã de iſta fictiõe.ſe
ſimulaſſe ſcʒ quaſi habuerit bonã contri
tionẽ.Et ſᷣm aliq̊s ſufficit ꝙ nõ habeat᷑p
ſens volũtas peccãdi Tre bonü eſt bꝛe⸗
uem facere cõfeſſionẽ· ſine faciẽdo longũ

ꝓceſſum ⁊ ſine dicẽdo longã qſi fabulam
BDufficit ꝙ cõfeſſoꝛ ſufficiẽter intelligat

hoc ꝙ cõfitẽs fecit.et ꝙ omittat᷑ id qd ad

grauitatẽ pcti non ꝑtinet. Et pel hia

ſepe confitẽtur.aduiſare debent hoc deqᷓ
hñnt ſpẽaliter oonſciaʒ ⁊ hoc ipᷣm dicere et

reſiduũ ĩ generali ⁊ bꝛeuiter.niſi foꝛte ali

ter fieret/ad hñdum conſ.liũ au conſola
tionẽ ¶ Itẽ contĩgit ; aliqs ignoꝛat de
aliqͥbo factis Vtxꝝ faciatvel non. nec etiã
ſcit vtrum moꝛtaliter peccet aut non. et

in tali caſu / poteſt confiteri ſub conditõe
dicendo. Ego dubito de tali facto aut de

mõ facti ⁊ de intentoe.pꝛo qnto ego pec/
caui ego ↄfiteoꝛ.qꝛ in cõfeſſione mentiri

nemo debet. nec aff rmare hoc deq eſt du

biũ.Lñ bonũ eſt ⁊ ſecuꝝ de talib penite
re/ac ſi quis certeſſet. Ee ſiqᷣs ſentit ſe
p frequẽter cõfiteri ꝙ minoꝛẽ ex hoc habe
at deuoiõem/occaſiõe conſuetudis/ talis

debet abſtinere ad aliqð tꝑs.Et ſiliter di

co de recipiendo ſacramẽta coꝛpoꝛis dñi
noſtri Jeſu xpᷣi Sʒ qᷣ ſe ſentit ꝓficere ex h
magis ⁊ magis/⁊ habere maioꝛẽ cõſcien
tie pacẽ/põt omi die confiteri ⁊ omni die
cõicare ¶ Itẽ nemo pᷣſumere debz ꝙ poſ
ſit aut ſciat ſe ponere in ſtatũ talẽ ꝑ diligẽ
tiam cõfeſſionũ/quin ſꝑ inueniat de pul/
uere deſectuũ venialiũ.qꝛ in ipſamet con
feſſione peccat᷑ venialit᷑. Itaq; in vacuuʒ
talis fatigaret ſe q nimis vellet de talibꝰ
delſectibus confiteri/⁊ circa eos ĩmoꝛari.
Duia etiã qͥtat᷑ hõ multis alijs modis q;
per confeſſionẽ.vti eſt dicere pater noſter
aut ꝑcutere pectus ſum.

ð

Depctis que fiũt in mercantijs.

Amercantijs caueri debẽt alique condi/
tões ſpecialit᷑. Videlicet ꝙ nihil iuretab
aliq/niſi qð tenerevelit.⁊ niſi teneatur.qꝛ
aliter ꝑiurat᷑ ⁊ peccat moꝛtalit᷑ qui ſcient
facit.Et eſt hocdura res ꝓ noſtris merca
toꝛib de frãcia ¶ Itẽ ꝙ vitet᷑ mẽdaciũ (et
ſpecialit᷑ ad damnũ alteriꝰ)in laudãdo ſu
as merces multo pluſq; iudicent᷑ eſſe lau/

dãde. Itẽ ſi in mercibo ſiue venalibo ſunt

magni defeci? qͥ ſciri non poſſunt aut ꝑci
pi/ſiue recipiẽdo ſiue tangẽdo/ nõ debẽt
celari.nec vendi debẽt acſi pᷣdictos defe/
ctus nõ haberẽt. Aliter enĩ fieret deceptõ
alterius / grãdis ⁊ aliter q; qs rõnabiliter
vellet ꝙ ſibi fieret. ¶ Niẽ ꝗ pꝛo mercãtijs
ſuis qͥs non ꝑdat ſeruitiũ dei ad qð tenet
per pꝛeceptũ dei aut ecclie.⁊ ſpẽaliter ſ̃ᷣm

patrie ↄſuetudinẽ in q̃ eſt.⁊ quã pᷣlati ſci/

unt ⁊ ſuſtinent. ¶ Itẽ ꝙ cuſtodiat bona

onſideratio xX

De cognitiõe peccatoꝛũ

fides ᷣm ꝙ merces conſtiterit ⁊ pꝛo q̃nto
vẽdi poſſint.ſaluo ſufficiẽti lucro ſᷣm la/
boꝛes factos ⁊ ᷣm tẽpus qð currit.Et ꝙ;
ꝓpter ſimplicitatẽ alteriꝰaut bonã fidem/
nõ fiat ei peius ¶ Jtẽ ꝙ nõ vendat᷑ cariꝰ
ad credulitatẽ q; ad argetũ. Hiſi foꝛte ha
bereẽ damnũ magnũ in nõ habendo argẽ
tum. Et in caſu iſto ⁊ in om̃ib ſimilibus
debet homo ſuã examiare conſciaʒ.Quia
ſi iudicat ꝙ plus diligeret ſuam pecuniã
vel etiã minoꝛẽ.qᷓ; expectare ⁊ plus habe

re/ꝓpter damnũ qð recipiet.ego teneo/ꝙ

rõnabiliter põt vendere carius/ſᷣm dam/

nũ quod ſcit aut intelligit ſe habiturum

Pꝛopter qð in multis caſiboſciri poteſt/⸗
quando erga deũ fit vſura ⁊ quando nõ.
quia intentio eſt que facit pctm̃ erga deũ
quicqͥd ſit de iudicio ad bomleg ſnover
rea ſiquis carius vendat ad credulitatẽ ſi
ue expectantiã/⁊ ꝓpter hãc cauſam / nõ vel

let ſtatim ſolui/vſura eſt ¶ Item ad cauẽ
dũ ꝑiunatões⁊ mendacia ⁊ alia pctã/ego

conſulo.ſeruari conſuetudinẽ quoꝛundã

bonoꝝ ⁊ fideliũ mercatoꝝ hoc eſt.nõ ſu/
pferre ſuas merces.ſʒ eas vendere advnũ

verbũ.Etquãdo videbit᷑ hec cõſuetudo/⸗

citius⁊ bꝛeuius emet᷑.⁊ fiet placitum deo

Coſig

4
.

Vilibet homo q habet rõnẽ et
diſcretönem / debet ꝑ expᷣſſum
credere articulos noſtre fidei.⁊
vveritates qᷓ ei cõiter pᷣdicant᷑ et
annüciantur. tam ꝑvſum ſctẽ eccleſie.vti
eſt in colendo feſta Bartcrorcsapprob
tos ⁊ ꝑ ſuũ curaiũ. eſ
olus deus in trib ꝑſonis. qui om̃ia crea
uit.⁊ qͥ habʒ iuſtũ ⁊ ſapiẽs regimẽ totius
mũdi. Et cõfoꝛmiter de alijs articulis et
veritatibus.Nec debẽt ſanplices hoines
magnas facere inq ſitões de talibo verita/
tibus.ſed eas credere humiliter. qꝛ peſſi/
ma ſuꝑbia eſt nõ velle intellectũ ſuũ ſum
mittere ad credendũ ⁊ ſe inclinãdũ / in id
quod deus pᷣcepit ¶ Cõtra hoc faciũt illi
qͥ murmurãt de hoc ꝙ deus facitvni ⁊ nõ
alteri. acſi ſit iniuſtus.aut neſciat qͥd faci
at. ¶ Contra hoc faciũt ſoꝛtilegi ⁊ ſoꝛtile

De bona figei noſtre credulitate.

ge Etſi eueniat ꝙ inimicus tibi afferatvł

mittat tibi fantaſias ⁊ cogitatões contra
aliquas veritates fidei.et tu ſentis ꝙ eas
repellere nõ potes.nõ repuies ⁊ cotemne

icuti eſt ꝙ eſt vnus

blppe
ſponio⸗
ſandad
Alnse⸗
1as dan
ſinllit
futei?
undin
Snts
iencl
ptudo
Nan

oct
age⸗
Mrh
ſente
fon
obe⸗
nien
ane
ſeie
hab⸗
lleſi⸗
deben
ſbip⸗
lleſia⸗
lorio
tnoia
loeſin
guibue
Diofeea
ſerno B

wto
hru
U
lien
egkar⸗
iſonebe
nconrg
milbus
.Oui
peunii
luhabe
inedig
ndemn
Minumm
umport
nhni.
Gei
oopr
llineſi
mnöe
unce

guorun
nöſ
ragrni
ſavoo/

nd

n C oſideratio XXII

pꝛo cõ

Benialiũ et moꝛtaliũ

eas.tantũ cura ꝙ bonũ habeas deſideriũ

et voluntatẽ credendi id quod credendcu
eſt ⁊ fm ꝙ teneris.Et iſta bona volũtas
reputat᷑ tibi pꝛo facto.et erit tibi merito/
ria. Nec hoc dico quin etiã rogare debe/
as deu/ ꝙ libereris de tali tentatõe. Et eti
am habere cõſilia ſapientũ. Quanq; fre
quẽter nõ ſit aliud conſiliũ/qᷓ; qð dixi.ſi/
cuti alia vice planiſcripſi de tentatõnibꝰ
blaſphemie Et ſicut fuit dictũ ſancto An
thonio qui aliquãdo poſuerat ſead pen /
ſanda diuina iudicia:quõ vnus eſt bonꝰ
alius eſt malus.quo tot ⁊ tanta eſt quãti/
tas dãnandoꝝ reſpectu ſaluandoꝛũ. Et
ſimiliter de alijs iudicijs dei.Et tũc dictũ
fuit ei Anthoni anthoni de te cogita.⁊ de
um dimitte cõuenire cum ſuis creaturis.
Satis enĩ ſapiens bonꝰ⁊ potens eſt/ad

faciendũ id qð faciẽdũ eſt.etiã abſq; hoc

tu doceas eũ.aut introeas ſecreta eius.

„

BVelibet pſona/ que ſciẽterſe ꝑ

ſolutioe.ipſa peccat moꝛtaliter

peniteat ⁊ confiteat᷑⁊ habeat ſuã abſolu
tionẽ ad minꝰa deo. Quod tũc fit.qñ qͥs
ab eccleſia excõicatus eſt.nec poteſt cõue
nienter apponere remediũ ad habẽdã ſu/
am abſolutõem.ita ſtatim.⁊ inclamat mi
ſericoꝛdiam a deo.Et tũc nõ eſt expulſus

habendi ꝑtem ſuã de bonis que fiũt in ec

cleſia ſancta generaliter.qnq; adhuc non
debeat intrare ad officiũ diuinũ.nec alia
ſibi pꝛohibita facere.quouſq; ſuam ab ec
cleſia habeat abſe bluroem. r deber vi⸗

tari om̃is homo excõicatus ab eccleſia qͥ
eſt noĩatim excõicatus ⁊ denũciatus.⁊ ꝑ
boc ſcitur ꝙ; ipᷣe eſt excõicatus.excepto in
quibuſdam caſibo. vti ſeruitoꝛ pᷣt ſeruire

dño ſuo excõicato.vti etiã poteſt eis fieri

ſermo ꝓ coꝛrectõne eoꝛũ. yti in caſu extre
me neceſſitatis.⁊ ſic de ꝗlijs caſib.

(Coſideratõ xxIII

O

—R—=

ſa eius audiatur.

Quod malũ facit peccatũ venia
l&Qãuis peccatũ venia (venit.

Sicuti ei dicebat fac bñ et bene babebis

õicatõe et de remedio eus

De exc

mittit excõicare/ ⁊ nõ apponit

emptu ſui pᷣlati.⁊ cũ hoc ꝑdit bo/
na que fiũt in ſancta eccłia / qð eſt pditio
hoꝛribilis.Et eſt hoc intelligendũ vſqʒqᷓ

Itari nõ debz ſacerdos in ſuis
v miſſis ant alijs officijs niſi ſit
excõicatus ꝑ ſuũ nomẽ ⁊ talis
denũüciatus Alias quantũcũq;
ſit peccatoꝛ ⁊ tenẽs concubinas / aut alia

faciens mala/quia exquo pꝛelati ſuperio
res in eccleſia dei/hec ſuſtinentö/ nemote/

. . .

net᷑ tales vitare. Etſi ſunt aliq̃ iura q̃ vi ⸗/

dent᷑ dicere eos vitandos/illa ſicvt pᷣmiſ/

ſum eſt intelligenda ſunt.Aut defecerũt?
nõ tenent/ꝑ nõ vſum.⁊ ad peius cauẽdũ
cõtra ſuos curatos/pꝛopꝛia auctoꝛitate.

alibi argius ſcripli⸗

(Conſideratio 24

acit peccatũ veniale ⁊ vnde

N

E

le nõ auferat gram dei tñ p ipᷣʒ

fieri poſſent.⁊ grandia merita que lucrari

poſſent. cruitur citius in pcta moꝛtalia.
Et vere bonus filius/ non ſolum cauere

amẽ hic nihil affirmo ⁊ excauſa. De H

vyeniüt plura magna damna.
Apꝛopter quod cauendũ eſt ? ab
ſitinendũ ab eo m poſſe. Quia ꝑ ipᷣm ad
quirit᷑ pena.⁊ ꝑdunt᷑ plura bona alia que

debet patrẽ ſuum pꝛodẽdo vel tradendo

offendere/ vnde pdat amoꝛ?ẽ patr. ſed eti

am cuſtodit ſe ⁊ abſtinet ſe facere quicqͥd
non eſt ad placitũ patris. Quãuis itaq;
in pluribo caſibo vti dictũ eſt / poſſet aligð
malum fieri abſq; moꝛtali pctõ vel abſq;

pctõ aliquo qꝛ ſcʒ adbonã intentiõem.et

pꝛopter bonũ finẽ fit.ſicut dixi in deſide/
rando laudẽ mundanã aut devolendo al
teri malũ temꝑale.nihilominꝰbonꝰ ſeruꝰ
dei.plurimũ immo plus dubitat et timet
decipi ⁊ defectũ cõmittere in talibo caſib⸗
q; in illis que clare ⁊ inanifeſte ſunt mala
⁊ que bene fieri nõ pñt.Scit enĩ inimicꝰ
ꝙ bonus dei ſeruus nüũq; cõmitteret ali/
s ſciret/ aut qð in aperto clareret

quod qð ſciret / aut qð in aperto clat
eſſe malũ.et ideo conat᷑ cooꝑire malũ ſub

vmbꝛa ſimilitudine boni. Hoꝛtatenim

qu qrere falſam laudẽ ſubvmbꝛavitan
di infamiã vel pꝛoficiendi alteri.Et inde
veniũt male iactantie.⁊vane excuſatões.
CLConſfoꝛmiter in coꝛrigendo aliũ vel inqͥ

rendo.vel deſiderãdo malũ alterius ſicut
tetigi ſuꝑius. ¶ Ecce in cõcluſione vide
tis ꝙ nihil eſt ſecuritatis in hac vita.que
nõ eſt niſi tentatio Pꝛopierea huin de

3

De cognitioe peccatoꝛũ

bemus nos in timoꝛe tꝑato cum ſpe.ſub
dei noſtri boni patris gubernamĩe? expe
ctare ꝙ ſemꝑ erimꝰin tentatõe vſq; advl/
timã moꝛtis hoꝛã.ſicut affirmat ſctã ſcri
ptura.Et ſanctꝰ Antoniꝰhoc dicit.⁊ nos
videmꝰad oculũ q̊libet die.Et hec eſt ſuf/
ficiẽs cauſa tenẽdi nos qtidie ĩ cuſtodia
noſtri.in vero timoꝛe ⁊ hũilitate.ſicutca
ptiui ſuã ſentẽtiã qualibet expectãtes ho
ra ⁊ nõ ſciũt qualis futura ſit.vel qualis
ſit. in iudicio domini ſui.

eſt pecca 4

tũ moꝛtale aut veniale.
D melius intelligendũ omneʒ
ſupꝛa dictã materiã/ accipiam

exẽplũvni regine.⁊ deũ regi ali
cui/ſpõſo eius.⁊ inimicũ traditoꝛi regis.
⁊ tentatões ad ſilłitudinẽ nücioꝝ. (Ko⸗
no ergo ꝙ regina frãcie ſit cũ rege in came
ra ſua ſicut eius ſpõſa ⁊ amica ſingularis
veniet aliqͥs gartio aut famulꝰnũciꝰ miſ/
ſus ab regis inimico/ ad loquendũ regie
ad inducendũ ⁊ inclinandũ eã vt dimit/
tat regẽ ⁊ ſe donet inimico eius. Sit pꝛo
exẽplo rex anglie.Regĩa pᷣt ſex modis aut
ſtatib ſe hahere erga nücũ qͥ querit eã de
honeſtare (Pꝛin?itat?ẽ talis.ꝙ nec ve⸗
lit nec dignet recipe talẽ Bnnciäi e req;/
rit dehonoꝛare nec audire vᷣba eiꝰ.nec re/
cipere ipiꝰdona.ĩmo faciat turpẽ.malũ et
durũ vultũ ⁊ expellat eũ foꝛis domũ ſuaʒ
turpiter. Vah de te. ⁊ vah de tuo dño. fu
ge hinc fuge.in mala hoꝛa veneris.Et q;
regina ſtati reuertat᷑ ad regẽ ſuũ ſponſum
⁊ dicat magnã turpitudinẽ⁊ iniuriã quã
ſuus inimicꝰreqͥ ſierit ad faciendũ⁊ petat
ab eo vindictã⁊ de tãto teneat ſe regina ꝓ
pius ad regẽ ⁊ firmiꝰin eius amoꝛe.ſp re/
qͥrẽdo adiutoꝛiũ eiꝰ cõtra taleg infideles
nũcios qͥs nec videre dignat᷑ ¶ Scõs ſta
tus ppᷣt eſſe ꝙ regina nõ reſutabit ſtati au/
dire talẽ nunciũ qͥ foꝛte appoꝛtat ei dona
ria ex ꝑte hoſtis regis aut aliq̃s placẽtias
habebit. tñ diſplicet eidẽ regine ꝙvenit.
pᷣdiligeret ꝙ nõ fierẽt ſibi tales pñtatões
ſeu dona.nec dicerẽt᷑ tales nüciatiões.Et
nõ recipit eas ex toto.imo conat᷑tandẽ et
nunciũ refutare. ¶ Tertiſtat eſt ꝙ regia
libent᷑ videbit talia xenia ⁊ dona ⁊ audiet
verba nũcij qͥ eã ſolicitat ad inhoneſta et

aĩam noſtrã/ comꝑando eã per

ad dimittendũ ſuũ ſponſum regẽ. ⁊ ↄſen

— —

tire ſuo hoſti.q;q; nõ vellet aſſentire detõ

nuncio in hoc qð ille ab ipᷣa petit.nec ire

de facto ad hoſtẽ regis.ſed tñ bene placet
ei ꝙ talia verba ſint ſibi dicta.⁊ tenet col/
loquiũ ſuũ intra camerã in pñtia reg cũ
dicto nũcio.Nec curat ipᷣa de recurrendo
ad regẽ/ ad petendũ adiutoꝛiũ ſuũ.cõtra
tales infideles ſuaſiones. Duanus eſt
quãdo regina ꝑ verba conſentit et facit ⁊
conat᷑ ad hoc ꝙ faciat voluntatẽ regis an
glie ⁊ recipit dona ⁊ bonũ facit vultu nũ/

cio eius ⁊ ex hoc incipit ex toto dimittere

ſpõſum ſuũ regẽ francie ⁊ dat ſeipſam ho
ſti eius ¶ Duintꝰ? ſtatus eſt qñ regina uõ
eſt contẽta ſolũ cõcoꝛdaſſe ad id qð ab ea
rex anglie petit ⁊ recepiſſe ſuũ nunciũ cũ
vonovultu.ſed etiã ꝑgit ipᷣm q̃ſitũ ſpõte/
ꝓpter odiũ quod iã cõcepit cõtra ſuũ ſpõ/

ſum.⁊ malũ amoꝛẽc.⁊ ſtultũ.quẽ hʒ ad ho

ſtem. Oue etiã nitit᷑ facere eius volũtatẽꝛ
vltronea reqͥrit eũ.ſicut gartia effronsvel
effrenis ⁊ ſtulta feia expoſita ¶ Sext? ſta

tus eſt qñ regina taliter eſt fixa ⁊ traducta

in talem ſtatuũ ſicut iã dixi ꝙ ꝑ quãcũq; rẽ
queei dici poſſit aut fieri/ ipſa tamen nõ
vult inde abſtrahi nec ꝑcuſſiõibo nec blã
dimetis factꝭ ſibia ſuo ſpõſo nec ꝑ durici
as ꝗᷓſcunq; rex anglie ei faciat in ſuo ſerui
tio.nec ꝓverecũdia.nec minis.nec ꝓ qua
cũq; re qᷓ ſibi poſſet accidere.ĩmo eſt obſti
nata nter iſtos ſex ſtatus/pꝛimꝰeſt

bonusꝛ⁊ virtuoſus ⁊ laude plenꝰ.cuſtodi

ens fidẽ regine ⁊ fidelitatẽ ⁊ amoꝛẽ eius⁊
pꝓ hoc magis diligit regẽꝛ diligit᷑ ab eo
In ſcðo / regina cuſtodit fidelitatẽ ſuã er
ga dñm ſuũ / ſed in hoc deficit:ꝙ nõ pellit
foꝛas ita ſtatim. ita dure nec ita turpit᷑ pᷣ
dictũ nunciũ qui eã q̃rit ad dehonoꝛatõʒ
ſicut ipſa deberet. ⁊ ĩ hoc eſt ſepe pctm̃ve/
niale ¶ In tertio ſtatu / regina peccat gra
uiter cõtra dñm ſuũ.qm̃ in eiꝰpñtia/ipſa
libẽter audit verba aduerſarioꝝ eiꝰ.⁊ eo/
rum accipit munera ⁊ recipit malas pla/

centias.q;q; non velit abſcedere de facco

cõſentiẽdo ad hñdũ ſocietatẽ ad eos.Et

in hoc ſepe eſt moꝛtale peccatũ ⁊ ꝑdit gra

tiã dñi ſui.Quia nõ dʒ ipᷣa bñplacitũ ac/
cipe niſi in ipᷣo.nec ſe ponerę ad ꝑiculum
hñdi cõſenſum ad opus ¶ In trib alijs
ſtatibo / ſo ꝑdit regina grãm dñi ſui ⁊ peiꝰ
in qnto q; in q̃rto ſtatu.⁊ peiꝰ in ſexto qᷓ;
in qnto.Quia in tali caſu/regina ẽ incoꝛ

igbiiͤ
4o. 6
enſcre
aten

quelb
“
nfapa
doſi
autolc
liun
ſere

toſen
redeo
nec ire
eplace
netcol⸗
gc
nnndo
i. Cö
Annust
aſiain
ſegian
lan,
dminee
haanbe
negmnan,
gobe
nnri
ſtüſpot⸗/
