pꝓuentũ.et mitigabit maris fluctus ſuſci/

tatos ¶ Comptum eſt remedia hec/cum
adiutoꝛio diuine gratie.eſſe efficaciſſima

tam in foꝛo penitentie q; extra.ſi velit hõ
bona fide/⁊ nõ illuſoꝛie/cõuerti a via ſua

mala ⁊ ſaluari.Sic etenĩ fieri videmꝰĩ ſo

ro exterioꝛi publico. vt penecerte taxent

ad rebelles ↄpeſcẽdũ. Sic dñe. ſic in cha

mo ⁊ freno maxillas eoꝝ ↄſtringe/q non

appꝛoximãt ad te.⁊ ↄpelle intrare ſi voca
re paꝝeſt. Sic quẽadmodũ Naſo ait Vt

valeas aio multa ferenda tuo.¶ Taãmve

coꝛpꝰredimas/ferrũ patieris 2 ſn

ro vtilitatis penitetie talis/reddebat a p
oꝛi idẽ magiſter. Qm̃ inqͥt m Ariſt. ⁊ ex/
pientiã Incõtinens añ tẽptatõeʒ bñ deli

berat ⁊ eligit.ſed adueniẽte ⁊ vꝛgẽte tepta
tiõe/vincit labit᷑: ſuccũbit Turbat᷑ ppe
indiciũ rõnis.⁊ obnubilat᷑ ꝓptertracitum

motũq; ſenſitiui appetitꝰ.itavt nõ poſſet

hr̃e cogitatõeʒ de deo⁊ honeſtate ꝑfectã⁊

integrãa ſolidã.quẽadmodũ ſiqͥs ſomno
lentia q̃dã/ſero pꝛemat᷑ ¶ Eſtpᷣterea ſalu

berrimũ vt ꝑ aliqð terribile pñs/aut qua
ſi pñs/ipſe terreat.⁊ quaſi ſopitus ſuſcite

tur viuiſicet᷑q; ad nõ cõſentiendũ tẽptatõ

ni. Neq; enĩ aliqͥs eſt tã acri tẽptatòi pul

ſatus. in carne vel aliter / quin ex toto vel
magna pte deſiſteret ab impletõe tẽptatõ
nis ſue/ſi ꝓ certo crederet ꝙ in coꝛꝑevł in
mẽbꝛis vel bonis/graue damnũ ſtati eẽt
incurſurus. Vigilaret ſiquidẽ tunc ratõ

mnte
utib
ſopau
ſelordie
Genſi
un⸗
reban
made
Iun
conſſu
Gisfrc
ſncenon
5 ſff
mugit.
les qin
ſenti
geſti
quope
pterdei
inaba
eninön⸗
feiken
edc⸗
iede⸗
is⸗
Gin
Cſſti/
ſtn
pꝛin
ſoone
gebitin
Cnſent
Morſim
Cbickt
tiatrn
vultot
pulon
ligion⸗
dicebe
oimrel
ſiſicoi
Nron
ter
ſurcht
bipoſc
Genefe
miit
ſaciete
vigere
teriton
eſtiryrt

bacee
ar gli
ofinen

ut glööhe
fmlins
Mugroin
grtkcöften
lüsrebe
letöinode
blanipen
nſclifil
nccß inng
lini
ugpenan,
Menanco
Ghtnbedie
uans ſiic
gubeon

ftocddong

nirath
ana nuſu
rnidnſ
mment
nce
edon
feſivocs
ſoaitt

8V
ſin
Nna
Britaer
odüdei
gartihn
Undatie
omudunt
mninie
ctmepkait
iſipbn
fieſi
gisgutguu
ginsſuſcet
maitipenh
ſtol⸗
nertotoft
ubelihni
neneit
müfniͦ
Genens

intra ſe.⁊ foꝛti voce clamaret. qͥd cogitas
quid tibi vis.quoꝛſum tẽdis. Nunquid
vis ꝓ quadã leui temptatõe aut delectatõ
ne ſoꝛdida/ que ſubito in penã ⁊ faſtidiũ
cõuerſa erit/hoc vel illud ſubire detrimẽ/
tum. Hõ tibi ſic expedit Int᷑ hec aut ſilia
verba /reſilire incipiet a cogitatõne mali
gna ⁊ auertet paulatim oculos rõis ab ea
Fiet quoq; iſtõ cũ adiutoꝛio rõis/⸗⁊ cum
confeſſione pctõꝝ vel alijs cõgruis reme
dijs/ vt ceſſet illud miſerabile tẽptatõnis
incendiũ.qꝛ ⁊ ceſſabit cogitatuũ ſoꝛdido/
rũ ſufflatio. ¶ Deinceps reſpõdebat idẽ

magiſter ad duas obiectões fieri poſſibi/

les.qm̃ timoꝛ ille ſeruilis/ videt᷑ euacuare
meritũ reſiſtendi ꝑccõ.Et illic pᷣterea.trãſ
greſſiõis piculũ We pꝛio dicebat.qꝙ ex/
quo pena iſta/vltro impoſita erat.⁊ pꝛo/
pter deũ/ex illa radice pꝛimaria bona ger
minabat pullulabatq; meritũ. Quãuis
enĩ nõ ita ſincera atq; laudabił ſit hmõi

reſiſtentia ⁊ ceſſatio a pctõ in caſu pᷣdicto

quẽadmodũ eſt in virtuoſo/qui pᷣciſe ꝓp/
ter deũ pctã deſerit/ nihilominꝰ reſiſtẽtia
talis / bona eſt ⁊ ſaltẽ inductiua virtutis.
Sicut de timoꝛe ſeruili/ reſpectu timor⸗
caſti/doctoꝛes determinãt.Quãq; ibi nõ
ſit timoꝛ tantũmõ ſeruilis.ſed in ſua radi
cepꝛimaria/filialis ⁊ caſtus. Reſultat in
ſuꝑ meritũ ex appꝛobatõe ſeqnti.dũ gau/
debit incõtinens trãſacta temptatiõe nõ
conſenſiſſe pctõ. Demum qualx ibi eetti
moꝛ ſimplicit᷑ ſeruilis.cũ poſſet cõfeſſus
ab iſta liberari pena nõ impledo peniten
tiã.attamẽ implet.qꝛ deo ⁊ ſacerdoti ſuo/⸗
vult obediẽs eſſe.Et hic ſumipᷣt/grata et
pulcra ↄſideratio ꝓ ſponte vouẽtiby ac re
ligionem intrãtib⸗ 0 alterã obiectiõʒ
dicebat ſilr fieri p oſſe ad impꝛobatõönem
oĩm religionũ.omniũq; votoꝝ ſalubꝛiũ.
ſi ſic oĩs penitẽtie ſuſceptõ/ piculoſa eẽt.
Sic ⁊ deꝰ⁊ ſuꝑioꝛes in ſuis pᷣceptis ⁊ le/

gibus culparẽt Euitat᷑ etiã piculũ ſuffici

enter ꝑ hocꝙ nõ niſi cõſenſu habito con
feſſi/⁊ ad tꝑs nõ ꝑpetuo/tales penitentie
ſine obligatöes imponut᷑. Sinue igit᷑ fiat
p ts iſta tranſgreſſio/aut ſi diabolo ꝑur
gente fieret /pene ſolui pñt et ita hõ a no/

ua trãſgreſſiõe liber erit.iĩmo ⁊ opꝰ bonũ

faciet.ꝙ ſi tranſacto tꝑe ſtatuto/remediũ
videret᷑ inefficax aut in deteriꝰvertat᷑ po/

terit omitti. Si vo ſit vtile ſicut ſperadũ

eſt/ rurſus valebit iterari.Deniq;.⁊ ſi ſalu

55

bꝛe antidotũ / ob egrotãtis inobedientiã
peſtifeꝝ fiat.medicꝰculpa caret ¶ Sub⸗/
inde pᷣdictꝰmagiſter alið adijciebat docu
mẽetũ. Itaq; ſi videbat pueros aut alios
ſimplices/ min? cogitare pᷣcepta dei. et ex
hoc liberiꝰpeccare.reddebat eos magẽ ti/
midos ⁊ cautos cõtra pctm̃/pꝑ ꝓmiſſiões
expᷣſſas in manibo ſuis factas/ de cauẽdo
deinceps de tali vel tali pctõ.ꝑ hoc eni p/
miſſionẽ in baptiſmo factã de obſeruatõ
ne legis xpᷣi/tanq; abolitã a memoꝛiga/vel
trãſgreſſam/renouabat.⁊ ꝑ modũ cniuſ-/
dã recognitõnis/iteꝝ pꝓmittedo repabat.
Sic moyſes ⁊ Joſueè/reſpectu filioꝝ iſra
el Sic plerũq; hoĩes poſt pꝛimam confe
deratõeʒ/fedus antiquũ retractãt ⁊ ineũt
Heq; arbitret᷑ aliqͥs ꝓmiſſi onetaſenz ba⸗

tere diſcrimini aut fractõeʒ eiꝰ eſſecaſum

ſpecialiterreſuatũ/qm̃ nullũ ibi votũ eſt
cũ nõ niſi reſpectu illoꝝ q̃ alias eẽnt lici/
ta ⁊ ꝗbo confites implicite vel explicite p
miſſionẽ talẽ facit aut renouat ſcʒ ꝙ ↄtra
dei pᷣcepta decetero moꝛtalr nõ peccabit.
Erit atiñ tranſgreſſio de ꝑ accidẽs deteri
oꝛ/qꝛ ⁊ cognitio diuini pᷣcepti iã ſibi effe
cta eſt lucidioꝛ ¶ Rurſus idẽ magiſter pp/
nidebat diligenter / ne cõfeſſus ſuꝰ/eẽt de

inceps occaſio pmarie coꝛruptõis alioꝛũ

pᷣſertim iuuenũ.⁊ q; ſibi ſufficeret damna
tio ꝑditioq; ꝓpꝛia/ ſpecialit᷑ in pctĩs gra/
uioꝛib ⁊ abominandis.imo nec noĩan/
dis palam. Ne pias aures polluãt occur/
rebat/diligenter ꝓuidendo.vijs oĩbꝰ. cõ/
minatiõe penarũ ⁊ obligatõe/ne ↄfeſſus
trãſiret in deterioꝛẽ ſpẽm/ ex ſocietate ſeu
cõicatõe puerſa/⁊ explicabat qũq; pticu/
lariꝰſicut clam ⁊ ſecrete fieri pᷣt/dum vide
bat opoꝛtunũ. Malebat eni ↄfeſſum ſuũ
dimittere / ⁊ tolerare in ſua libertate q̃ ad

pctã aliqᷓ minꝰgrauia. quã ita eũdẽ vꝛge/

re ab om̃i ꝑte/vt ad deterioꝛa laberet᷑ Oñ
autẽ ⁊ q̃liter illud fiendũ eſt.magis doce/
bit virtus ⁊ ars ⁊ vnctio ſancti ſpũs ⁊ cir
cunſtantiaꝝ oĩm ꝑticulariũ conſideratõ
; ſcriptis aut verbis poſſit edoceri.
oſtremo dabat cõſiliũ idẽ magiſter / vt
Ifitetes nõ refugerẽt/ſʒ ꝓ dono maxio re
putaret/hr̃e ꝑitos cõſeſſoꝛes/moꝛibꝛ ſci
entia ⁊ lõgo expim̃to ꝓbatos qͥ qrerẽt nõ
queſtũ ꝓpꝛium/ſʒ ſincero coꝛde ſalutẽ aĩa
rũ/⁊ iteꝝ ꝓ cõgruis remedijs õ ſingulavi
cia.laudauit plimũ/ſummaã ſcʒ de vicijs:
vᷣtutibo. laudabat deniq; ꝓ bo nigefecri/
2

bus generãdis / libenter cõuerſari cũ virʒ

bonis ⁊ deuotis.qꝛ vox diuina eſt.Cum

ſancto ſctũs erꝭ. Eoꝝ itaq; colloòᷣa/ ſunt
ignita vehemẽter/⁊ ſtimulãtia advirtutẽ
3 ſanctoꝝ patꝝ vitc ⁊ exẽpla frequẽ/
ter ⁊ attẽte lecta.vehemẽter ꝓficiũt/adin/
ſundendũ coꝛdiba nr̃is diuini amoꝛis af
fectũ/ vt deũ in oibo ⁊ ſuꝑ oĩa diligeẽtes ꝓ/⸗
miſſiões ſuas qᷓ omne deſideriũ ſuperant
ſequamur. Amen inis.
Rel erea ille circũſtãtie qᷓ habẽt᷑
ꝑ hũc verſum / inqrede ſunt in
cõfeſſiõe a cõfeſſoꝛe.Quis/qd/
yvbi / q bo auxilijs/cur/qũo/ qñ.
Per qͥs intelligit᷑ an ſit iuuenis vel ſenex/⸗
clericus aut laycus.ſolutus aut ligatus.
ſer d an ſit res ſacravel nõ. Per vbi an
it in loco ſacro vel nõ.publicovel puato
Per qͥb auxilijs an cũ pugno baclo aut
gladio. Per cur/ q̃ intentõe an rõne vidi/

cte inferede vel iniurie repellede Perqũo

an pcuſſerit aliquem foꝛtiter/vel remiſſe.

Per qñ intelligi an in q̃drageſima aut ĩ

Alio tpe ſancto/vel aliter Tempus.locus
mod.numerxus. moꝛa.ſciẽtia.etꝗas.

ſuꝑ queſtiõe ſibi facta ꝑ vicariũ domcar

thuſie/ de ſtatuto oꝛdis eiuſdẽ ꝙ cõmiſſi

ad cofeſſiones audiendas/ nõ abſoluãta

moꝛtali certo.ſed remittãt ↄfitentẽ ad ſu/

perioꝛem ſuum.

õ
,

Vnkeſſio ſacramæetalis.fun dat᷑

ꝑ illo Qocunq; ligauer ſuꝑ

ſu
errãc. ¶ Cõſfeſſio ſacralis ſic

deſtitui põt ab hoĩe puro Als papa poſ/

ſet nõ opligari ad confeſſionẽ ſacramẽta/

lem ¶ Cõfeſſio ſacr̃alis/nõ obligat adve
nialiũ cõfeſſionẽ deꝑ ſe ⁊ de neceſſitate ſa
lutis.qꝛ nõ tollũt caritatẽ.⁊ iõ ſine ↄfeſſi
one taliũ / ſtat ſalus. ¶ Cofeſſio ſacralis/⸗
nõ dz extẽdi ꝑ hoĩes puros.vt aliqs pec/
catavenialia cõfiteat᷑ niſi velit Seqͤt erx pᷣ
cedentibo Immo nec dñt fieri reuatiões
niſi in grauibo culpis Põt ãt dici grauis
culpa q tranſit in opꝰ cũ conſenſu.⁊ deli/
beatac glecta aut cn grul ſcãdalo alioꝝ
KCoſeſſio ſacr̃alis nõ obligat deꝑ ſe. vt
hõ bis cõfiteat᷑ idẽ pctm̃ etià moꝛtale. ni
ſiꝰↄpfitẽs velit Rõ qꝛ lex diuina nõ obligat
niſi ſemel ↄfiteri.⁊ hocꝑ ſe.⁊ niſi velit hõ

— — 10 ein —RNMN n

in ſolo iure diuino ⁊ euãgelico

nõ potuit inſtitui niſi a ſolo deo: ſic non

De modo cõfeſſionis carthu.

onfeſſio ſacramẽtal nõ dʒ coartari ꝑ
reſeruatões/caſuũ pᷣſertim occultoꝝ/con

tra vel pter legẽ euãgelice libertatis.ſʒ dã
dus eſt locꝰtimoꝛi altiſſimi. Alioqͥn time

atur illa phariſeoꝝ culpatõ Alligãt one/

ra grauia⁊ ipoꝛtabilia hũeris hoim.digi
to it ſuo nolutea mouere.fit rurſuſ aliqñ
vyr ꝗ nimis emũget eliciat ſanguinẽ ⁊ fiat
cã fctõis ¶ Cofeſſio ſacramẽtalis / tali et
tatoclaudi dʒ ſigillo ſecreti/vt nec verbo

nec ſigno/quõlibet reuelet᷑/aut reuelari p
babuit᷑ eſtimet᷑. Facit ad hoc expᷣſſa deter/

minatio eccleſie.cũ naturali rõe ¶ Cofeſ

ſio ſacramęetalis de pctis occultis / raro et
cautiſſime debet remitti ad ſuꝑioꝛes/ hñ/⸗
tes iuriſdictõem coercitiuã in publicis q̃ᷓ
les ſunt abbates ⁊ pꝛioꝛes in religiõibus
qꝛ facilis oꝛit᷑ ſuſpitio apð coꝛrectos pu/

blice.ꝙ occulta ↄfeſſio pereos facta ledat᷑

Ded etiã debent inſtrui ↄfeſſi.ꝙ ↄfeſſio
ſecreta de publicis/nõ liberat eos.qͥn poſ

ſinꝑ aut debeãt ppᷣlice punitõi ſubiacere.

¶ Coõteſſio ſacrametalis/põt qñq; rona/
blliter ⁊ fructuoſe dimitti de venialibo.pᷣt

etiã aliqñ fieri fructuoſe. Qualiter hoc ?=

quãdo.docere dʒvnctio ſpũſſcti/cũ oſilio
xpᷣiane pꝛudł᷑tie. ¶ Lõſeſſio ſacramẽtat
põt aliqñ repeti fructuoſe de moꝛtalibi iã

coſfeſſis.ſed obligatio pluries illa cõfiten

di põt reddi vicioſa:qꝛ nimis oneroſa.
Coõſfeſſio ſacramẽtalis pᷣt ſepe fieri ſub cõ

ditõe.tã ꝓpter ignoꝛãtiã facti.qꝛ neſcit ſe/

pe hõ quid ⁊ q̃liter fecit.q; ppter ignoꝛan
tiã iuris.qꝛ neqͥt in ꝑpluribo a venialibus
moꝛtale diſcerni. ¶ Confteſſio ſacramtal

facta ſub cõditiõe modis tactis aut alias

legitime põt habere ſeu reciꝑe abſolutõeʒ
abſolutã/ſub hac foꝛma.Ego abſoluo te
in noie patris ⁊ filij⁊ ſpũſſcti Que foꝛma

ſufficiẽs eſt ⁊ ſecura.cũ intẽtõe debita cõ/

feſſoꝛis ad abſolutionẽ de peccatꝭ.imo ⁊

excõicatiõ ib.in foꝛo conſcie¶ Necopoꝛ

tet imo ſepe nõ expedit/multiplicare ſer/

monẽ abſolutionis. Vt dicẽdo ſi ⁊ inq̃n

tũ poſſum.⁊ dicẽdo decontritis peccatᷣ

oblitis. ⁊ de talivel tali excõicatõe.ſi ⁊ in/
quãtũ indiges.cũ ſiłibus.q̃ addita plus

officiũt ſepe vel ꝑturbant/q; ꝓficiant vel

ſerenent. Suꝑ hoc notet᷑ hec doctrina
Abbſolutio ſacramẽtalis poteſt delere pec

cata que nondũ erant contrita.ſed ſolum

mõ attrita. Rurſus oblita pctã nõ delent

virtute abſolutionis ſacramẽtalis.quin

beo.
i

henop
Mennt
Momit
mndi
Gtagt
ſracut
urdec

6

hutn
ſonst

e(Ci
ltsfnot
ngicreg di
npoblcs;
rligöes
Pegos ,
Gln lant
.gnfeſ
wsinpol
iſcbigcer.
igſiczröne⸗
lſpit
lliehoct
ſici e
nmint
notnih
Ucifemn

Abſolaroe
oWwolnor
Oefpmn
bedebin
Dope
uln
1s ecn
immn
Nfacnt
1aſagenn
ini
inlo

get ad impoſſibile ¶ Eſt igita fru
ſtra cum ðꝛ de oblitis. Sumiliter ců dici
tur de contritis põt eſſe noxia Similiter
⁊ male expꝛimit᷑ ſi ⁊ inqntũ poſſum et de
fficit eĩ ꝙ intentio ſit bene regu
3 ad extremũ quã noxia ſit obli
uio peccatoꝝ.qꝛ nõ delent᷑ virtute confeſ

De ſtatuto carthuſienſiũ

bomo poſtmodũ teneat᷑ illa cõfiteri dum
redeant ad memoꝛiã.ſed ſi non redeũt· ni
hilominꝰhomo ſaluabit᷑ ſi fecerit ſufficiẽ

tem diligentiã recoꝛdãdi.cũ deꝰ non obli

beo.

ſionis ſacramentalis.ac ꝑinde virtus cla

uiũ que remittit magnã partẽ penaꝝ de/
bitaꝝ.ad huiuſmodi peccatoꝝ deletionẽ
nõ ſic efficacit᷑ applicat᷑.put fit circa pec/
cnc ⁊ expᷣſſe ſunt . a.
G uc de eo
em ad queſtionẽ ſibi factã ꝑ vicarium
carthuſie ſuꝑ ſtatuto carthuſ/ deabſolu/

tione a pctõ moꝛtali ⁊ de cõſuetudine oꝛ/
dinis.ſuꝑ hoc Rñdit.ſub coꝛrectõe⁊ cum
ſeruatio ſit cõueniẽs.nec conſona euãge/
lice libertati.qꝛ nõ tenemur cõfiteri de ve

nialib Et q̊ ad moꝛtalia diſtinguẽda/nõ

eſt dabilis regula generalis ⁊ infallibilis
per humanã ſapiẽtiã. Pꝛopterea calis re/
ſeruatio nõ eſt niſi laqueꝰaiaꝝ.pᷣſertim ti

moꝛataꝝ Poteſt tñ fieri reſeruatio de cer

tis moꝛtalibo manitfeſtis.⁊ que trãſeũt in
opus exterius.qꝛ de cogitatõib/noxium
eſt aut inutile reſeruatòʒ adhibere e⸗
idẽ ad quendã carthuſieñ ſic ſcribit Rece
pi ꝙ in conſtitutõnibo veſtris nõ dicit᷑ ꝙᷓ

oĩs moꝛtalis culpa ſit maioꝛi rẽuata in

foꝛo confeſſiõis.ſed ꝙ grauis culpa.Et
certe tolerabilis ⁊ ſalubꝛis eſt hec cõſtitu
tio. ſi bene fuerit declaratũ qualis culpa

debeat merito grauis reputari. Et ita ſal
uatur honoꝛ patꝝ conſtituentiũ Et nibi

lomin? euitatur onus ipoꝛtabile ſuꝑ cer/

uices peccantiũ.Qualis autẽ fieri debeꝛat
aut poſſit interpᷣtatõ qͥd eſt grauis culpa

puto notatũ fuiſſe ↄpetet᷑ in vltimis ſcri/
ptis licet incultis dño Oſunaldo rñden
do tali queſtioni.Si de ſolis venialibus
Vrantah oluere commiſſi a pꝛioꝛe.
¶ Item nota ꝙ nullus tenet᷑ cõfiteri pec

catavenialia lege diuina.niſi ſit ad ̊ ſpe
cialiter obligatus ꝑ votũ vel ꝑticulare ſta

tutũ.quale nõ debet leuiter fieri. Et qũq;

Eſt igi additio fru

ligioniby non lapſis audiendi·
ſic app

ðä

magis expediret ceſſare a confeſſiõe taliũ

q; nimiã incurrere ſolicitudinẽæ.que

impediret aliqñq; fructus cõfeſſionis
uaret. Alioqͥn etiã cõfeſſione facta/opoꝛ⸗/

55

ionis iu

teret ſepe iterũ ↄfiteri. ⁊ ſic deinceps ſine
termino. atrento qð vix facimꝰaliqͥd vbi

nõ poſſumꝰ rationabiliterfoꝛmidare de

(Seqmiturauiſammẽ

tum eiuſdem per modu cõfeſſionis inne

—

Ncut erped iẽs eſſe ſuaſi pꝛo

2 2

pꝛibus carthuß et celeſtinis
vyt eoꝛũ ſupioꝛes haberenta
Qdi in foꝛo penitetiali licẽtiã.
aret mihi ꝙ cõ feſſoꝛes oꝛdinati ꝑ

ſingulos conuẽtus habeãt magna ⁊ am

—

plam ptãtẽ abſoluẽdi nedũ de venialibꝰ
ſolis qꝛ talis eſſet irratõnabilis ? itolera⸗
bilis reſtrictio · ſed etiã de moꝛtalibo pſer

B

tim occultis.nõ ꝙ; abſoluerẽt de qcumq;

moꝛtali.OQñ autẽ deberẽt remittere ad ſu
pioꝛẽ ⁊ q nõ relinqret᷑ arbitrio cõfeſſorꝭ
iuxta qualitatẽ cõfitẽtis. Attento pꝛimo
vconſultiꝰ eſt penitẽtẽ mittere in purga⸗/
toꝛiũ cum ꝑua penitẽtia.qᷓ; eũ magna nõ
implendavel foꝛte nõ alias cõfitendo de/

trudere in infernũ.Rurſus attento.ꝙ; nõ
obſtantib tot decretis ſuꝑ penitẽtüs in/
iungẽdis cõioꝛ eſt doctoꝝ ſentẽtia ꝙ oẽs

„ .

penitetie in foꝛo ſacramẽtali ſunt arbitra

rie intelligendo de pctis occultis Ceteꝝ

pꝛo manifeſtis regule ⁊ diſcipline in reli/

gionibo oꝛdinate poſſunt rõnabilit᷑ exigi
⁊ ab inuitis.Et hic habet locũ ꝙ dicit᷑ in
terroꝛẽ alioꝝ.⁊ ne facilitas venie incenti/
uũ tribuat delinquẽdi.⁊ nullo modo de
occultis que penitus non confiteret᷑ niſi
vellet. licet in hoc ſe dãnaret. ſed tam hoꝛ
rendo diſcrimini nõ occaſio pᷣſtãda.cum
tam miſera ve ve ve ſit ⁊ totiens exꝑta fra
gilitas humane conditionis. ¶ Vinit.

(Diſtincno magi

n

ſtral ⁊ bꝛeuis eiuſdẽ de modis excõicatio

nũ ⁊ irreglaritatũ ⁊ abſolutiois ab eiſdẽ.
Xcoõicatõnum tot ſunt genera

—w—

cunt᷑ in egularitates qᷓ dicũt im

., Zicationialla ſtnacumalm⸗

pedim̃ta ad cõicatões legitis

alia ciuilis. Naturalis eſthec vita coꝛpa/
lis.cui moꝛs oppoſita poteſt dici excõica
tio. Ciuilis eſt multiplex. Quedã fſm le/
ges ſpectãtes ad cõicatõnẽ tpalem pñtis
vite. de qua ſpecrat ad dños legiſtas Alia
eſt eccłiaſtica m canones⁊ inſtituta.que
ſpectant ad aĩam/in oꝛdine ad vitã etnã.
Ecliaſtica cõicatõ de qua magis adꝓ
poſitũ ſi gecrat cöderatduob. Ino mõ
Aad deũ.Alio modo ad ꝓximũ ¶Cõicato
ad deũ.eſt ſtatꝰſen vita grẽ gratũ faciẽtis.
cui opponit᷑ generalłr oĩs excõicatio qᷓ cõ
trahit᷑ ex moꝛtali pctõ.ſicꝙ nequeat talis
excõicatus erxercere legitimos actꝰ/ pᷣſertiĩ
ſacramẽtales ſine pctõ ¶Cõicatõ ad ꝓxi
mũ ſeu publica:tractat᷑ ⁊ intendit᷑ ꝑ cano

niſtas , loquũt᷑ de excõicatõe ⁊ irregla/

ritate. ¶ Eſt ãt excõicatio ſeu irregulari/

tas/ſub duplici dr̃na.Quedã eſt oino ſi /

ne peccato.quedã ex pctõ exñtevel pᷣſum/
pto Exẽplũ pꝛimi ſicut bigamia.ſicut iu
diciũ latũ in cauſa ſanguinis ex officio.ſi
Cut ſeruitꝰ.ſicut lepꝛa.vel mutilatõ.vel of
ficiũ vile.⁊ ſilia.que diſtrahũt ⁊ impedi/
unt ab exercitio diuinaꝝ miniſtrationũ.
necnõ ⁊ ab oꝛdinũ ſuſceptione repellunt
Exremplũ ſecũdi ſicut excõicatio late ſen/⸗
tentie ab hoĩe vel a iure.ꝓpter cõtumaciã
verã vel piamvrr A
muniſſima. q̃ ſubdiuidit᷑ in varias ſpẽs
velut innũerabiles.Lñ in generali.OQue

dã eſt reſeruata pape.ſieut etiã inegulari

tas que cõtrahit᷑ex hmõiexcõicatiõe.dũ
quis ſe miſcet in diuinis excõicatꝰ.recipi
endo vel exercẽdo ſciẽter ⁊ a ꝓpoſito ¶ Al
tera eſt irregularitas que nõ ua reſeruat᷑
ſed eam tollere pᷣt ſacerdos ſimplex. ſicut
in excõicatõe minoꝛi/que ſuſpẽdit hoĩeʒ
acelebꝛatõe.quẽadmodũ fit ſiquis ꝑtici/
pauerit ſciẽter cũ excõicatis.nõ tñ in cri/
mine.ſed ex quadã verecũda pietate.⁊ in
caſibo nõ conceſſis ¶ Laſus ãt ꝑticlłlares
huiuſmodi ſuſpenſionũ ⁊ irregularitatũ
querẽdi ſunt a iuriſtis ⁊ ab inſtitutis reli
gionũ ſeu cõmunitatũ.qꝛ cõſurgũt ex ſo/
la conſtitutõe poſitiua.⁊ aliqñ ſine crimi
ne. licet nõ ſine Eralgedl condẽnabił

eſt contẽptus ¶ Pꝛoinde q̃lis dʒ eſſe foꝛ
ma abſolutõis ſuꝑ excõicatõibo ⁊ irregla
ritatibus in foꝛo exterioꝛi ⁊ publico.ſciat
a iuriſtis.qm̃ in foꝛo conſcie/nõ reqͥritur
certa foꝛma.nec de neceſſitate ſacramenti.

nec de neceſſitate pᷣcepti. Sed ſufficit di

Et hec eſt acceptõ cõ

De excõicatde ⁊ er abſolutiõe

cere vt ſupꝛa.Ego abſoluo te in noĩe pa/

tris ⁊ fiij⁊ ſpũſſcti Amen.cũ intentõe ab
ſolutài.Expedit autẽ vt hec intẽtio ſit la
tiſſima.que ferat᷑ſuper om̃i caſu in q̊ po/
teſt ↄteſſoꝛ abſoluere tã de ſententijs quã
de petis. Et ita ſufficit hec foꝛma p oĩbꝰ
ſine multiplicatõeverboꝝ.

cramentaltr cõfiteri vt ꝙ verberauerit cle/⸗

ricũ.⁊c. Non eni fit publice ſacramẽtali

cõfeſſio ad quã obligat ius diuinũ Erx
quibo oĩb colligi põt/ꝙ multa a pieriſq;
addunt fruſtra in abſolutõne ſacramẽta/
li.ad abſolutõnem penitus nihil facien/
tia. In hoc enĩ ꝙ confeſſoꝛ qͥlibet cũ intẽ
tione acmali vel habituali dicit ego te ab
ſoluo In noie pa.⁊ fi.⁊ ſpũſſan.om̃ia cõ/

pꝛehendit ſcʒ autoꝛitate mihi cõmiſſavel

tiplicatdeverbe ddeq;' ab
ſolutus in foꝛo exterioꝛi de excõicatiõibꝰ
tenet᷑ nihilominꝰ cauſas excõicationũ ſa/

qua fungoꝛ.hancenĩ conditionẽ pſuppo
nit ipſa abſolutio. Itẽ a pctĩs tuis mihi

confeſſis ſuꝑflue addit᷑.quoniã de nõ cõ/
feſſis nõ abſoluit. Itẽ et reſtituo te vnita
ti ſancte eccłie ⁊ ſacramẽtis eius. S

4

i enĩ

abſolutus eſt. ex ſe qꝛ fidelis eſt/iã reſtitu/

tus eſt. Cetere conditõnes patent ſupꝛa.

¶ Weꝝ vt ſupꝛa tactũ eſt ſi qͥ fuerita iu

re.vel ab hoĩe ſuſpẽſus aut maioꝛi excõi⸗/
vatiõe innodatꝰ ſeu irregularitate irretitꝰ

notoꝛia aut cõtumaci aut certe illa q ſedi

apklice eſt reuata.⁊c.in taliũ caſuũ abſo/
lutiõe pᷣſcriptꝰeſt modus videlʒ in ſacris
canonibo vt eo mõ nodũ religent᷑ q̊ quis
fuerat alligatus.Et hec abſolutio ſimpli
cis ſacerdotis tranſcẽdit ptãtem ſaltẽ ex

iure poſuiuo. Silreodẽ iure eius ptãti

ablati ſunt caſus epales aut alioꝝ ſuꝑio/
rum. Silr ⁊ in inſtitutõib religionũ p/

ter artioꝛẽ ſui ſtatus cuſtodiam que pctã

ſeu caſus ſoli pꝛelato reſeruãtur q́;uis de
per ſe qnbet ſacerdos ab eiſdem poſſet ab
ſoluere dnmodo vltra ſuꝗm poteſtatẽ pᷣn
cipalẽ non excederet. ¶ Patet quoqʒ q;
multa ⁊ in ipſa abſolutõe ſuꝑioꝛũ caſuũ
criminũ excòicationũ irregularitatũ.⁊c-
ab ip pᷣlatis adijciãt᷑ ſuꝑflua et nihil ad
abſolutõem ſpectantia. Nã etiã in talibꝰ

ſufficit ad cõem foꝛmã addere ſolũmodo

clauſulã vel clauſulas a iure inſtitutas.

bus irretitenodet᷑ ſeu a nodis abſoluat᷑.

vt dicẽdo autoꝛitate ſummi põtificis vel

grẽ aut pꝛiuilegij cõceſſi vel dati.⁊c.Ego
te abſoluo a tali excõicatione irreglarita/

nibüfron
Abaaint

tert⸗

mmontuc ⸗

öniſand.
mmißſchyo
nönbi
kinorernin
ns Jiei
cküüſckin⸗
nthure

Püm

Clani,/
nmmn“
luiſcti
ſidbho/
inſen
us
tofinpli
nſilig
euns Nan
lionſgo⸗
nigenip,
unchn
innöe⸗
nii
ngho,
gicſi
anbli
tüinuic
nſtinot
entde
liſͤ
innnt
nnin

ſen

N

De foana abſolutio

te interdicto ſuſpenſione quã tali vel tali

ſentẽtia incidiſti:⁊c.ſicut cõgruit ⁊ auto
ritas conceſſa aut virtus grẽ aplice ſeu pᷣ/
nilegij ſe extenderit. ¶ DOð autẽ addit᷑ in
qᷓ;tũ gratũ in conſpctũ diuĩe maieſtatꝭ fu
erit⁊c.nihil facit ad rem.

Me miunctione pe

Ed de iniũctione pe (nitetie.
nitẽtie diuerſe ſunt opiniones

ſolutõem vel poſt abſolutõem
iniũgẽda ſit penitẽtia q̃ confeſſionis in/
diuidua comes eſt ad hoceni cõſeſſio fit
quo vulnꝰinflictũ detegat᷑.ad hoc penitẽ

tia iniũgit᷑ vt vulneri detecto ſalutare re/

mediũ adhibeat᷑. Et licʒ incerte ſint pui/
dentie noſtre nec q̃ͥ lance diuino iudicio

noſtre ponderẽt᷑ offenſe. iñ abundãti mi
ſericoꝛdia ac pietate ipſiꝰhoc conceſſum

eſt fidelibi.vt ſacramto confeſſionis ac re
medio penitẽtie etiã minꝰ ſufficiẽtis iam

ſaltẽ a moꝛtꝭ eterne ſit ereptus ſupplicio

qui fuerat dãnãdus etiã ſi ob modice pe/

nitentie iniũctiõeʒ longius ſit cruciãdus

quib tamẽ cruciatibs etiã młtiplex reme/
diũ ſue ſponſealiunde puidit chꝛiſtꝰ cuiꝰ
pꝛopꝛiũ eſt miſereri ⁊ cuiꝰ miſericoꝛdie ñ
eſt numerꝰ ¶ Be illo aũt an ante vel poſt

abſolutõeʒ iniũgenda ſit penitẽtia nil vi

det᷑ obeſſe homĩ ſimplici ⁊ cõtrito ſeu do
lenti coꝛde ad conſeſſionẽ veniẽti ⁊ ad ſa
tiſfactõeʒ pato n ipᷣa autẽ iniũctione

penitẽtie ſilr occurrit rehenſio ſuꝑ mul

tiplicatõeyboꝝ.penitẽtie in nullo ſuffra
gantiũ. Sicut enĩ confitẽs cauere dʒ ne

aliqd immiſceat qð tantũ ſacram̃tũ excu
ſatõe indebita.vᷣboſitate ĩpoꝛtuna.oñta/
tione falſa:ſilatione fraudulẽta ac ceteris

qbuſſibet m alis violet fructũq; eiꝰ tollat

ita nõ minus ipſe cõfeſſoꝛ locũ dei tenẽs
atq; eius gerens vices ſacramẽto ↄſeſſio

nis reuerẽtiã exhibeat.⁊ eius vᷣba ſtatera

ſctã ſint põderata ne ⁊ ipᷣe in tali loco ad/
ducat quicq; qð eũ vᷣboꝝ ſubtilitate nec
nõ mltiplicatõe aut ĩſolita foꝛma ꝓlatio/
nis poſſit oñtare mag ceteris ↄfeſſoꝛib
idoneũ intelligentẽ doctioꝛẽ ſanctioꝛẽq;

his eĩ ac ſiłibꝛↄditionib pleriſq; p nefas
ↄfeſſoꝛiboñ ſolũ fama ⁊ fauoꝛa lĩigua ſed
etiam a manu creſcit pecunia.⁊ cathedra

moiſi quam dñs laudauit. iſtis atq; aljs
modis vertit᷑ in cathedras numularioꝝ

ſuas rões adducẽtes.an añ ab/

S

5 %

et colũbas vendentiũ.q̃s idẽ ipᷣe euertit ⁊

de teplo eiecit. Pꝰ ſimplicẽ igit᷑ confeſſio
nem⁊ verãvt pᷣſupponit᷑v᷑ ſimplex etiã fiat
abſolutio aut cũ timoꝛe ⁊ magna cautela

ad ſuꝑioꝛes ſi opoꝛtet remiſſio iuxta ſu/

pius dicta.demũ pꝰabſolutionẽ vel ante.

(qð ad pñs nolum det᷑iare/eo ꝙ ñ obſtet

huic ſacr̃o) ſimplerx etiã fiat pñie nũctio.

qð ſeqͥt multũ ↄcoꝛdat cũ dictj dñi Joh.

— Se.

erſon ita ꝙ videt᷑ etiã ab ipſo poſitum
„ Ota foꝛma abſolutionis a pec

Ego abſoluo te. Sʒ ſatis ↄue⸗/
V„ñniẽter pᷣmittit᷑ autoꝛitate eccłlie
a q̃ ↄfeſſoꝛ accipit ptãtẽ abſoluedi in ſu/

ſceptione oꝛdis Sed quia illa ptãs eſt re

tenta in mann ſuꝑioꝛis niſi committat᷑.

ideo ð: ⁊ oꝛdis.Et ſi loco huiꝰclauſulep/
mittat᷑ autoꝛitate q̃ fungar/ñ eſt vis Jdẽ?

eni valet ¶ Deniq; nota ꝙ ſatis ↄueniẽt
apponit᷑ in foꝛma ſupꝛa dicta/a pctis tu

is.ad denotãdũ de qͥ fiat abſolutio vel de
qbo ¶ Ce vero dicat᷑ a pctis tuis ⁊ a circũ/
ãtijs eoꝝ hoc ſcõm/totalr eſt ſuꝑfluum

Quia aut circũſtãtia eſt pctm̃ autñ. Di

ſic iã dictũ eſt a pctis tuis. Siñ. non ca/

dit ſub abſolutione Itẽ dicat de con/
tritis.ꝑiculoſum eſt⁊ pᷣt eſſedãnoſum.qꝛ

nedũ contrita ſʒ etiã attrita ar pñt ꝑ ab
ſolutionẽ deleri/ꝑ grãm poſt aduenientẽ
At melius poſt declarabit᷑. Hoc autẽ qð
eſt contritũ/ om̃ino excluderet attrita.ſi/

cut albũ nigrum.⁊c. Deniq; hoc eſt inij/

cere ſcrupulũ deſperationis pꝛeſertim in
moꝛtis articulo exiſtẽtibus. Nulli enim
conſtare poteſt ſivere de peccatis contera
tur Cum igit᷑ audit ſe abſolui a contritis

incipiet dubitare ⁊ vacillare ſuper ſua ab
ſolutione.maxime cum inimicus in moꝛ
tis articulo toto poſſe inſiſtat ad deijcien

dum hoĩem a ſua ſpe ⁊ fiducia ⁊ ſepe do/

loꝛ coꝛꝑis eſt vehemens.ita ꝙ homo nul
lam deuotionis gratiã ſeu contritionem

atteſtantem ſentire poſſit.ſicut et etiam
in ſanitate homis ſepe ſine culpa ſua pꝛo
pter multas rationes aufertur gratia de/
uotionis. Lollitur igitur per hoc / fidu/
cia/ vel minuitur.et datur occaſio ruine
ſeu deſperationi. Et ſi enim vere ita ſit ꝙ;
abſq; contritione peccata/non delean/

tur.tamẽ homo ſepe veraciter conderune
4

n catis ſufficiens ⁊ neceſſaria eſt.

₰

Glind notabile

De abſolutione

vel in ipſa abſolutõne cõtritio virtute ſa/
cramenti infundit᷑ ⁊ hoc hominẽ vt pꝛe/
dixi latet.⁊ cũ audit a contritis/ capit oc/

caſionem muſitandi ⁊ dubitandi.⁊ ꝑ cõ/
ſequens ꝑiclitandiꝛc. ¶ O ſi dicat᷑ de ob
litis.ſimiliter eſt ſuꝑfluũ.quia nõ poteſt
confitẽs de pctis oblitis abſolute abſol/

ui.qͥn ec teneat᷑ cõfiteri ſi ĩ futurꝭ recoꝛdet᷑

NMec valet dicere qᷓ libẽter cõfitereris ſi
ue que velles cõfiteri ſi eoꝝ haberes mẽo

riam.qꝛ ſtaret ꝙ; cõfitens vellet qũ cõfite
ret᷑ ⁊ nõ vellet qũ recoꝛdabit᷑. Aut foꝛtevo

luntatẽ hʒ bonã in generali de cõfitendo
oĩa que occurrũt/quã nõ haberet de con/
fitendo ſi in ſpeali aliq̃ occurrerent.ſicut
manitfeſtũ eſt et declarari poſſet ꝑ ſylogiſ/

mũ incontinetis extra paſſionẽ exiſtẽtis.
Et hoc diffuſe declarari põt temꝑe ſuoꝛc

¶ Itẽ male expꝛimit᷑ſi ⁊ inqntũ poſſum

et debeo.qꝛ ſi non p̃t/nõ debet ſe in gerere
ad audiẽdũ Et ſi foꝛte occurrit caſus ſibi
Ingeinen ebsremiraread ſupioꝛẽ Szz
ſufficit ꝙ intetio cõfeſſoꝛis ſit bñ reglata
Pec eſt idẽ dicere.ſi ⁊ inq̃ntũ poſſum? di

cere.Autoꝛitate mihi ↄmiſſa.qꝛ pmꝰ mo

dus loꝗqndi/eſt dubitatinꝰ⁊ ꝑ ↄns ꝑicło/
ſus.vt iã ſtati ſupꝛa dictũ ẽ. ſcõs aũt aſſer

tiuꝰ Et dʒ intelligi autoꝛitate.i.ꝑ autoꝛi/

S Hota ua gticlagn noiepaz ſier .

tatẽ e
addit᷑ ad denot

uũ ga deo ẽ qð abſoluit.

Del rolg lacfa fiũt in vᷣtute fidei trini/

tatis ⁊ paſſiõis Jeſu xpᷣi dñi nr̃i Necẽ(vt
thomas diẽ in tertia pꝑte ſumme) de ſuba

Abſolutõis.ſʒ relinqͥt arbitrio ſacerdotis.

q cũ ſitvt inſtralr ↄcurrẽs⁊c.ſiue vt mini
ſter abſoluat.ↄuenienter apponit illð qð
ptinz ad pꝛimã autoꝛitatẽ dei ſcʒ vt dicat
Egõò te abſoluo in noĩe pa.⁊c. Quia tñ q

nõ ẽ determĩatũ ex vᷣbis xpᷣi Oðcũq; liga

ueris ſuꝑ terrãꝛc̃.ſicut in baptiſmo/talis
appoſitio ibi.⁊ non in baptiſmo relinqͥt
arbitrio ſacerdotis.

PaE

dẽ vt videt᷑ de pᷣmis motibo ⁊ conſenſu
. ODitandũ ꝙ ſunt motꝰpꝛio pꝛi/
n v mi.Et ſunt motꝰ ſcᷣo pmi.Et
ſunt motꝰᷣ cõſiſtũt in cõſenſu
MHor ꝰpꝛſo pꝛimi ſunt tres ĩ
quibs nõ eſt aliqð petm̃ moꝛtale vlvenia
le.qꝛ nõ attingũt volũtatẽ nec vt libera ẽ
nec vt natura.Pꝛimꝰẽ titillatio in carne
ſiue ſuggeſtio facta.excitãs ad libidinem

Scs ẽ delectatõ ĩ appetitu ſenſitiuo tiä
tũ cirea illð qð caro ſuggerit Tertiꝰẽ deſi

deriũ ĩpꝛouiſum ꝓſeq̃ndi illð in opus
Motus autẽ ſcdo pꝛimi ſunt illi qͥ attin

gũtvoluntatẽ vt natura eſt nõ vt eſt arbi /

trio libera ſeu libatiua.Et ſunt tres Pꝛi/

mꝰẽ motus delectatõis in volutate.ↄdele

ctãdo appetitui ſenſitiuo Scðs eſt ↄſen
ſus ſubitꝰvolũtatis in delectatõʒ.Tertiꝰ
eſt ↄſenſus ſubitꝰ ſeu deſideriũ pſequẽdi
in op?ꝰ In his eſt tm̃ pctm̃ veniale Ita ꝙ;

in pꝛio gradu eſt pꝛincipiũ pctĩ venialis
In ſcdðo mediũ In tertio limes ſeu termi

nꝰ. ¶ Iſti ſunt coſenſus ĩ qb cadit pctm̃
moꝛtale de pctõ ſaltẽ qð cadit ſub ꝓhibi/

tõe. Pꝛimꝰeſt cõſenſus interpᷣtatiuꝰin de
lectatõʒ.q fit.q ex delectatiõe volũtatis/⸗
intantũ abſoꝛbet᷑ rõ /vt nõ poſſit intẽde/

re iudicio.⁊ volũtas negligit mouererõʒ

Ad iudicandũ ⁊ ꝑmittit tꝑs trãſi ire poſ⸗
ſit deliberare. Scos ẽ cõſenſus verꝰi

lectatõʒ.habito etiã iudicio rõis in oppo

ſitũ certo. Tertiꝰẽ cõſenſus in opꝰ:verꝰet

deliberatꝰ.etiã ſi opꝰ nunq; ſeq̃tur.qð qͥ‚

dẽeꝑ ſeeſt pctm̃ moꝛtale. Iñ ait ſaluatoꝛ:
Quividerit mulierẽ ad cõcupiſcendũ eã.
eam in coꝛde ſuo.

tim mechatus el
ſuꝑ abſolutõe confeſſionis ſacramẽtalis
H]gꝗyRatia tibi⁊ pax.frat chariſſi
me.. Ped pꝛio.ſi apð aliquẽ
dDoctoꝛẽ reꝑiat᷑ foꝛma auten/

AIica abſolutõis ſac am̃talis
Ruñ deo ꝙ ſic.Et de hoc vi⸗

deat umma cofeſſoꝝ. vel bertelina ſuꝑ B
verbo abſolutio pᷣma q̃ſtiõe. Vtꝝ foꝛma
abſolutõis debeat fieri ſub mõ indicatio

Et fm illa q reꝑiunt᷑ ibidẽ patebit ſatis

rñſio Ad illð quod ſcðdo petis.ſcʒ q̃ ſit foꝛ

ma ſufficiens? ¶ Deiñ ad tertiũ qð q̃ris
vñũ tot varietates in foꝛma iſta abſolutio
nis: Reſpõdeo/ ꝙ ex ignoꝛãtia vel negli/
gẽtia ſufficiẽter inqͥrendi q̃ agenda ſunt
circa ſacram̃ta Sʒ cur plus inqͥs circam
iſtã foꝛmã qᷓ; circa alias: Ratio vna eſt qꝛ
glie foꝛme / dicũtur publice ⁊ inueniũtur
ſcripte ſicq; leguntur. Hic autẽ occulte ⁊

abſq; libꝛis ⁊ arbitris fit negociũ. Põt et

alia rõ dari qꝛ act? cõfeſſionis ⁊ abſolutõ
nis/eſt quidã actꝰ iudicialis.vbividetur
ſufficere ꝙ ſacerdos iudex/explicet ſentẽ/
tiã ſuam qbuſcunq; verbis.dum tamen

nono
ſange
lſignis
nincon
glope
bänbi

.

an
ſdeeg

ebiol

nmaico
Deine
ſolaes
biom
citiu
opoꝛ⸗

ecitt

ſecl
hocod
al
min
Gin
ton

A
cot.

Vli

or⸗
nlu⸗
mo
ſcoel
neſe

fon

(ſq
we⸗
de
n
int

aadgitio diſtrahes.

Confeſſionis ſacramẽtalis 33

intendat abſolnere. ſicut dicimꝰ in matri

monio ꝙↄſenſus interioꝛ amboꝝ.ſigni

ficatꝰ exteriꝰ qualibuſcũq; verbis. immo
⁊ ſignis.ſicut ĩ muto.ſufficit ad matrimo

niũ contrahendũ.(¶ Deniq; p ſolutione

alioꝝ qᷓſitoꝝ ⁊ declarationepᷣmiſſoꝝ/ſcri
bã tibi modũ q̃vtoꝛ in hmõi abſolutioni
bꝰ Eiñ ſi nibil dubitat de excõicatione
Aracta/Dico pꝛio ꝑ modũ impᷣcationis
q deↄgruo pᷣmittit᷑. Dñs noſter Ihds xpᷣs
te abſoluat.vel parcat tibi deꝰ.vel dũ mo
ra maioꝛ eſt Miſereat᷑tui ompᷣs deus. ⁊c̃.

Deinde ſubiũgo cũ intẽtione ĩterioꝛi ab

ſoluẽdi/qᷓntũ poſſum⁊ ſᷣm autoꝛitatẽ mi

bi ↄmiſſam Et dico Ego te abſoluo a pec
catꝶ tuis In noĩe pa.⁊ fi.⁊ſ.ſ. nec he

nec iſtð adiectiuũ oĩbus.nec iſtð oblitis

necillo vtritis Inmo pt nocereſi ponik
boc adiectiuũ ↄtritis.cũ virtus ſacramẽ/

talis abſolutionis valeat ſuꝑ pctã ſolum

attrita.licʒ nondũ ↄtrita Et iia ẽ additio

qͥdãmodo diſtrahbẽs qᷓ pſupponit contri
tionẽ pceſſiſſe q̃ non ſꝑ preqrit᷑ vt diciũ ẽ
tẽ nec opoꝛtet addere q̃ntũ poſſum⁊

adbuc minꝰiſtð inqᷓntũ debeo.qꝛ ſepe ſa/

cerdos non tenet᷑ aut dʒ abſoluere.⁊ ita ẽ
lditio diſtrah (Ite necopoꝛtet ad/
dere autoꝛitate mihi commiſſa ⁊c.oĩa enĩ

talia ſufficient᷑ fiũt ⁊ valẽt ꝑ intẽtionẽ in
terioꝛẽ quã hʒ ſacerdos vel habuit in vo/
læẽdo abd
me ſacram̃toꝝ dñt eẽ abſolute? nõ condi
tionales Etſi opponat᷑ꝙ in havrit mo öꝛ
gqñũq; Si tu non es baptiſatꝰe.t.

oluere Uñ ꝓ regula teneat᷑ ꝙ foꝛ/

deo ꝙ illa conditio non ſe tenʒ nec tenere

dz ex pte foꝛme ſʒ ſolũ referẽda ẽ ad expli/
cationẽ intẽtionis quã hʒ ſacerdos.quã

intẽtionẽ ideo explicat ne putet᷑ velle ba/

ptiſare pueꝝ iã baptiſatũ.⁊ ita facere iiu⸗
riã ſacramto. Uñ apð deñ ſufficeret inten
tio interioꝛ ſine tali explicatione.niſi qiꝛ
ſic ecclia voluit fieri cã dicta. Sile eẽt in
dubio qð aliqͥs hẽet de hoſtia poſita añ
eũ dũ celebꝛat ⁊ neſcit plane ſi conſecrata
ſit iã vel non. vtputa qꝛ neſcit ſi ꝓtulerit

ſufficient yba⁊c. Tũcſi neceſſaria ſit ſecu
ritas ãplioꝛ /ſufficiet ꝙ homo cũ intẽtio/
ne iſta ꝙ non itẽdit conſecrare iſtã hoſti/

am ſi ſit conſecrata.dicat vᷣba conſecratio

nis.q;uis tał repetitio non ſit paſſim fa/

ciẽda.nec eẽt in h aſſueſcẽdũ ¶ Addat᷑ ꝙ⁊Cↄ
pᷣdicta foꝛma abſolutionis ſacram̃talł ſuf

ec
opoꝛtet alið addere.nec iſtð pnomẽ alijs

ficit in qcunq; abſolutione p pctis ſiuefi

at confeſſio pꝰvnã abſolutionẽ iã datã ſi
ue non Nec opoꝛtet dicere Abſolno te ab
iſto peccatoꝛ ſʒſufficit ſicut pꝛiꝰDeniq;

tuti obfuat᷑ bꝛeuis ⁊ ſuccincta foꝛma ab
ſoluẽdi pᷣdicta. qᷓ; dũ fiũt tot additiones
ꝗ vel ſunt ſupfſlue vel qʒ diſtrahẽtes aut
H ipeditiue
municatione Rndet᷑ꝙ in foꝛo pbᷣlico nõ
ſacramętali/nulla certa foꝛma reqͥrit᷑ ſuf⸗
ficit ꝙ ille qͥ hʒ ptãtẽ iudiciariã.ſignificet

eteꝝ qad obſolutõʒ deexcõ

intẽtionẽ ſuã q̃ vult talẽ abſolutũ eſſe.
Poꝛro q̊ ad ſacram̃talẽ abſolutionẽ qvl/

ficiunt pᷣciſa foꝛma non ita reqᷣrit᷑ ſicut in

teriꝰ reqͥrit/ꝛ circa cuiꝰomiſſionẽ młti de/

alijs ſacramtis Vñ iſta foꝛma ſufficit cãũ

intẽetione interioꝛi ſicut pꝛiꝰ explicabat᷑
Ego abſoluo te ab excõicatione vel excõi
cationibo ⁊c.Et pᷣt addi.licʒ non ſit neceſ
ſariũ iſtðᷣ. Et reſtituo te ſacram̃tis eccłie
⁊ oꝛõib diuinis In noĩe pa.⁊ fi.⁊ ſ.ſ.
Veꝝ q̃ ad minoꝛẽ excõicationẽ q̃ ↄhit᷑ex

pticipatione cũ excõicatis ſufficit eadem

ſoꝛma Sʒ qad excõicationẽ largo noĩe
dictã q Zhit᷑ ex libet peccato moꝛtali qd
ſenar holema deo. puto q; non reqnitſpe
cial foꝛmula ſʒ ſufficit alia q̃ dicta eſt pꝛo
pctis ¶ Empliꝰvo q̊ad irreglaritates cõ
tractas celebꝛãdo ĩ excõicatòe vel alio ta/
li modo / ſicut hẽt᷑ in ↄſtitutionibadecre/
taliũ.foꝛma ñ eſt certa⁊ pᷣciſe reqͥ ſita. cum

ſit qdã act iudicial mag q̃damõ q; oꝛdi/
nis Hehilomiꝰ pᷣt ↄgrue ſic dici ſicut etiã

pñiarioꝝ vſus hʒ Ego abſoluo te ab irre

glaritatevel irreglaritatibo ſi ſint plures:

⁊ reſtituo te ſacram̃ꝭecclie.⁊ diſpẽſo tecũ

Et h̊ ponũt ꝓ futuro tpe vt hõ legitĩe poſ
ſit celebꝛare vlvti ſacram̃tꝭ Deniq; addit᷑
Wde ad id

In noie pa.⁊ fi.⁊ ſ.ſ.Amẽ.¶¶ Cãd
qð inquiiis ſi ſit expediẽs in iniũc tione

penitentie dicere. Omnia bona qᷓ facies/

ſint tibiꝓ generali penitẽtia Rñdeo ꝙ ſic

