gum chꝛiſti ſuaue et leue / putreſcere faci/

ens iugum multiplex et fereum mundi:

8 Sophia. Si ceſ⸗/
ſauerint ad momentum. pꝛotinus acrio/

induxit. Quo fit.vt repetitione no
niam habentur in pꝛomptu)non egeant.
nec te latent. (MHat.
meq; omneſq;.pꝛeſertim in hoc ꝙ laudem

ecelibatu ſine

Nonvlla ſibi parturientium faſtidia.non

educatio contumatium ſepe liberoꝛum.
Poſtremo.locum iſtum /multi mei et tui /

ſuper oneribus coniugij/copioſiſſime ve/

hementerq; pꝛoſecuti ſunt. pꝛecipueno/

ſter hieronymus.qui laudes nunc vidui/

tatis nunc virginitatis et aduerſum Jo/
uinianum nupnas equantem celibatui:
vvbi quicquid ex hiſtoꝛijs et ſententijs ve/

terum cum ſacris literis exhauriri koreſ/
ra(/

atura Mallem laterent

virginitatis/in impꝛoperium repꝛobatio

nemq; vertit nuptiarum. Nec defuerunt
qui tale quid ipſi/dum viueret oppone/
ſpondit co
ſanctas eſſe. ð
per ſingula. ¶ 1

Bophia. Oppoſuerunt. Bed re⸗/
it coniugium ſanctum et nuptias

Hatura Si talis eſſet om

nium celibum conditio/qualem deſcripſi
ſti. Lolerabilem mihi nõ nego foꝛe quan
danm ipſoꝛum multitudinem.dum plures
alioꝛum/ intenderent quantum ſufficeret

generationi filioꝛum. Atuero de mille vix

vnum talem inuenies Amplius.quia lau

geʒ fundas heroicecaſtitatis ex fine. quia

pꝛeparat ad contemplationem altiſſime
veritatis.quid de tot meis.de tot tuis ele/
uatiſſimis et doctiſſimis/ vſq; ad pꝛophe
tie ſpiritum viris.quos ſcimus vxoꝛes bæa

ophia. Hon tollimus omnẽ

ab vxoꝛatis cognitionem perſpicuam ve
ritatis/ illam ſpecialiter que lucet in ſpecu
latiuo intellectu.qualem tui vel ſolam eu⸗/
rioſius inueſtigant. Amantes veritatem
magis vt lucentem.qᷓ; vtredarguentem et
coꝛrigentem moꝛes peruerſos.quos non
ita deſerere curauerunt. Pꝛopterea tradi /

ti ſunt velut ingrati/in repꝛobum ſenſum

et obſcuratum eſt inſipiens coꝛ eoꝛum et
in ſtultum finem deducti ſunt. Datur al/

tera cognitio non declaratiua vel ſpecula
tiua et illuſtratina vt pꝛecedens. ſed in er
perimento conſiſtens et affectu quam ne /

mo nouit niſi qui accipit. Et hec ſi datur
vxoꝛatis.pꝛofecto fit dum vacant ab am/

plexibus.et rariſſime fit.quia nec tunccõ

„—

odoꝛ ille/ſapientiſſimaq; iocunditas.quã

ꝛophetie ſpiritus.neq; ſuauiſſimꝰ

ego ſapientia confero ſcõᷣm nomen meuz /⸗

quod plus ſumitur a ſapoꝛe qui eſt guſta

quibus hic dicendũ no eſt

—.—— ————— — — — —

.

— -—- —

= — — —

— =☛ ☛ =—

—

lem)multis ipſam pꝛedico.

Caſtitate eccleſiaſticoꝛum

o ſpiritus affectualis / ᷓ a ſapere quod

reſpicit intellectum. Poꝛro ſi pauci ſunt
celibes et electi et eleuati perfectiq; mul/

to rarioꝛes ſunt.ceteris paribus.nuptijs

dati qui ſine contaminatione ſe cuſtodi/
ant. ¶ Natura Foues meã aduerſus con
tinentes querinmoniam.dum continendi

difficultatem cauſas. mecum quoq; ſen/
nen vix vnum vel vnam de mille

reperiri. ¶ Hophia. Imo verius debili⸗
to compeſcoq;.dum caſtitatem in celiba/
tu facilioꝛem trado.duʒ poſſibilem in om
ni etate ſexu gradu oꝛdine( Bnis diffici/
Alioquin pec
catum haberent.aut ad impoſſibiletene/
rentur. Viderint qui non credunt. ſi om/

nibus in cõmune non vxoꝛatis detrahũt
peruerſa temerariaq; diiudicatione pꝛoxi
moꝛum etiam in matrimonio coniuncto/
rum. quos ⁊ quas eſſe conſtat frequenter

mutuo ſeꝑatos per tempus et per tempo/

coꝛum.vel impedimento moꝛboꝛum.aut

religionis ſacramento.Quos ſi continere

dixeris eo tunt poſſe:cur non et celibes tã
to ſpacio ſaltem/poterunt idem.imo pꝛo/
nius ex deductis. Eos vero ſi ſuſpicatus

fueris per incontinentiam ſuperari/dam/

nas omnes/teq; ipſam tuoſq; domeſticos
parentes et alienos. Itaq; regrediendum
eſt ad hanc veritatem ꝙ ſub rationis im/
perio / eſt ſenſualis appetitus.et carnalis
executio.difficultate vel inclinatione ni/
tente in contrarium non obſtante. Ad ꝗoᷣ
aſtruenduʒ / valet reſponſio ipocratis ſᷣm
aliquos vel ſ̃m alios ſocratis.quem dum
viſonomia inſpecta diceret viſonomcoꝛ/
ruptoꝛem eſſe pueroꝛum / diſcipulos vo⸗/
lentes irruere in eum compeſcuit dicens.
Hatura. Mode/
ſte ciuiliterq; perſuades.Ved quid de mł
titudine dicis vrxoꝛum? ¶ Sophia NHolo
putauerit aiiquis multitudine vxoꝝ (duʒ
etiam legaliter multis fas eſſet vti)libidi/
nis ignem/furoꝛem fomitem tyrannidem
erxcutere.ſed crebꝛius in malum augere.
Docet hoc ſpurciſſima ſaracenoꝛum ſe/
cta /quos a fediſſimo a te q; natura dam/
nato maſculoꝛum concubitu/ pluralitas

Sum.ſed contineo.¶ R

vxoꝛum non auercit. ſed inuertit peruer/

tit et ſubuertit. Quid inſuperderomanis
cipio.quid ipſi poete ſui cecinerunt.quid

decet/et expedit amplecti. CHatura. Cur
non vtũtur coꝛpoꝛali caſtratione/ qui mẽ
talem eligunt ſcruare perpetuam? Tunc

Aac
tici Sophie ipſius ſcilicetet nature.tra/
cctans

hbiſtoꝛici narrauerunt / de muto hoc vicio /

cognitum eſt. Quo palam fit.venereum

furoꝛem plus cedendo fugiendoq; vitari
quã vtendo. Habet pꝛoinde caſtitas he/
rica/deum/finem. querens expedituma
mille ſolicitudinibus animuʒ. quibus ne

quaq;ᷓ caret coniugiũ. it pꝛoximioꝛ deo.
fit auxilij ſui capacioꝛ. Eam idcirco licet
laturg. Cur.

itaq;/ nec ipſi peccarent concupiſcendo fe

minas.nec eas in peccatum traherent.eta
ſuſpitionis macula de conſoꝛtio mulie /
rum / manerent immunes: &E
Multum aliter ſenſit vnus de meis dicẽs
ꝓ concupiſcentia ſpadonis/ deuirgina /

uit adoleſcentulam virginem. Apud co/

micum inſuper dicũtur amatoꝛes eſſe mu
lierum maximi. verum nihil poſſe. Adeo
verus eſt ſermo magiſtri noſtri ꝙ ex coꝛ/
de pꝛocedunt adulteria foꝛnicationesq;
toꝛpeat quãuis coꝛpus. Ceterum.nefas
eſt auctoꝛitate pꝛopꝛia ſe caſtrando muti/
lare. ſicut et ſe occidere.pꝛecipue dum non

uatur inde totum coꝛpus ſed debilita/

tur alteratur viciatur/ vnde conſequenter
ganima paſſiones moꝛbidas ſubit.⁊ in mo

ribus tetras. NHeq; in hoc Oꝛigenis mei

pꝛobatur exemplum vel ʒelus non ſcᷣm
ſcientiam caſtitatis/ſecarne caſtrantis.
MNatura. Quid agat igit aduerſus ſtimu/
tur mutilati: ¶ Bop
eis liberum cum timoꝛe dei / configet car /
nes eoꝛum. ſagittis gratie potentibus.cuʒ
carbonibus virtutum deſolatoꝛijs.ſi que
rantur bona fideet toto coꝛde/remedia fu
roꝛis huius.que plurima ſunt.et precibſu
unm ſuga inertis ocij. quod vidit qui ait.
Ocia ſi tollas/periere cupidinis arxcus Aſ
ſit ſobꝛietas. familiaritas abſit. E .
ra. Certe.non meum eſt audire modo ge/
nerationem cohibentia. cuius eſt incenti /
ua pꝛocurare. Tetranffer ad alia ſiqua ſu
perſunt.que poſt aliquãtulam ſi vis pau/
ſationem/pꝛoſequre.

Bophia. Arbitrium in

— *

& pꝛincipalis iſtius dyalogi apologe

S

—

de caſtitate diuinali ꝛc.
AAS

*

58

Sophia⸗

W

„*
:

tura ſoꝛo

actione

heco. Sophia Hactenus in

noꝛũ moꝛibo ac ritib agendũ eſt.qui non

ma traditione ſed mea/per deum ⁊ ex. doe/

ſuꝑnaturali ſunt reuelatione ſuſcepti.

Hatura Hoc tanto mihi facilius erit/q̃n/

to cauſam vnã eſſe pᷣſtantiſſimã optimãà ee

ſupꝛemã nõ dubito. Eſt eni vox mea apo

omnes talem eſſe quã appellant deum.d e
qua / poſt inquiſitionẽ ſolertiſſimã/dixiſſe
fertur areſtoteles meus. Inueni te cauſam
pꝛimã.fac me tibi placentẽ. Demum que
gens amefer quenatio vm barbha d.
non aliqua religione teneat᷑ Atuero quii
et qualis ſit verus cultus/per reuelatione
ſpecialẽ aliter q; ex creaturis meis acceptꝰ
fateoꝛ ſupꝛa meę eſt.nõ ( vt bene dicis) con/

t. (Bophia Da te interim mi⸗

bi meeq; fidei.eredens vt intelligas vnicãũ
xpᷣiane religionis verũ eſſe cultum dei no/
ſtri. ¶Natura Credo. quatenus ad intel

ligentiã docendoꝝ ꝑ te pateat via.¶ DSo.
phia Collocabimꝰ ergo pꝛincipiũ docen/
doꝛum / vbi dictoꝛũ finis fuit. Iſtã quip/
pe legem eſſe diuinitatis vt ſupꝛemũ infe/

rioꝛũ iungat᷑ pꝛincipijs ſuperioꝝ/tradit il

le magnus olim tuus ariopagita dionyſiꝰ
quẽ pᷣdicatio cũ miraculis meũ fecit et ex/

tulit. ¶ Diximusð heroica caſtitate. quã

non aduerſam tibi nec impoſſibilem mõ/
ſtrauimus. ¶ Natura Monſtranti confi⸗
teoꝛ. ¶ Sophia Coniũgitur huic in aſcẽ
ſu caſtitas

diuinalis.
ſibi ſternit caſtitateʒ. ¶ Natura Caſtitas
hec diuinalis qualis eſt ⁊ quid ſuꝑaddit/⸗
ediſſere: ¶ Sophia Rite petis.Et quidẽ
æ finis còſideratione cognoſces. Nam
moꝛalis caſtitas/habet pꝛoximum finem
ſe cõtinere ſᷣm dictamen recte rationis per
te naturam/hominibus indite. ¶ Aſt he/

ꝛpauſatũ

uperioꝛi triplici / verſata eſt oꝛan/
tio noſtra quaſi pꝛeparatoꝛia pꝛo quarto
hoc(qui et vltimus eſt actu potiſſimũ in/
tentio.non ſuꝑgreſſi ſunt termini capaci
tatis tue.Nunc in altioꝛi ſupꝛa nõ contra
te regione colloceris opoꝛtet.vbi de xpia

put moꝛalẽ heroica

uoluens et exaltans. ¶ D
nem attingit eundẽ qii deus eſt. ſed emi/

nentioꝛi modo.pꝛopter tria pᷣcipue. Pꝛi -
mo quia voto firmatur. Secũdo quia fi-
ge ſpe caritateq;/ dedicatur xpᷣo.qui ſilul
in vnum deus et homo eſt. domin?et pꝛo⸗
ximus. frater amicus et ſponſus. Tertio

quia ſacroſãctis myſterijs hec caſtitas ap
plicatur. Pꝛopter hectria plurimum di/

ſtat hec caſtitas a caſtitate idolatrarum.

Fuerunt quippe virgines inter eos demo
nijs vt veſte et palladi et telluri non deo
ſacrate imo execrate. ſic et apud diaboli/
cos manicheos. ¶ Poꝛro. moꝛalis caſti/

uass eſt vclut incipientium et purgando
rum. Heroica velut perficiendoꝛumet /

luminandoꝛum. Diuinalis tertia tanqᷓ;
perfectoꝛum in eterna beatitudine conſũ/
mandoꝛum. Talis eſſe debet caſtitas ec/

deſiaſticoꝛuʒ pꝛeſerum ſacerdotum ⁊ ma

xime pꝛelatoꝛum.
dicis. ſz an ſit/ tu vide

phia. Nondum agimus de caſtis. ſed de

caſtitate.quam abſolute conſideratam/pꝑ/
ſonalis abuſus non ſoꝛdidat aut violat/
ſed effugat.quẽadmodum te naturam vi /

cia quantumlibet enoꝛmia qualia nomi/
nantur fieri contra te.nõ te nd Aun

digna ingi veneratione ſubſiſtas. ¶ Con
uenio te nunc igitur / an pꝛeſup
de laudabilis tibi ſit huiuſmod

caſtitas

diuinalis. Quid differs: Quid muſitas:
Sicaſtitatem heroicam/conuincit aper

tiſſima ratio te laudandaʒ concedere.quo
pacto ſupereſſet aliqua dubietas de pꝛe/

conio caſtitatis diuinalis qualis deſcri/

pta eſt / vota deo. dicata criſto. dedita cul/
tui ſacro: ¶ Hatura. Vincoꝛ veris.nec ef

fugium video.ſi non ad abuſus culpan/
dos querelam meam receperis. So⸗
phia. Abuſus ego non minus q; tu cul

po.criminoꝛ.abominoꝛ.damno. Verum

tamen dic quales reperis intolerabiles in
caſtitatem pꝛofeſſis exoꝛbitationes. Sũt

quippe nonnulla q;uis vicioſa.locis tem

poꝛibuſq; et perſonis/toleranda.Alioqͥn
tollantur omnia bona tam tua qᷓ; mea ne

ceſſe eſt. Quoniam nulla ſunt/quibus nõ
contingat abuti. Cognoſcit deus figmen
tum humanum. ſcit homines circunda/
tos infirmitate! a ſummo vſq; deoꝛſum.

Igeo pꝛopiciabilis eſt ſuper malicin.

Diuinalis vero i

latura. Debet eſſe

poſita fi/

— 2w —— —

O
— . .

ni⸗
ben

e

hi
we⸗
am
no

to
ſy

===☛ ☛ ☛ = =T

—

.

aſtitate eccleſiaſticoꝛum

gat ire mihi tibieß diſplicibi
lis eſſe debet tanta multiplicatio indigno

rum.tanta frequẽtatio pꝛeuanicatõnis vo
toꝛum.tanta contaminatio ſacrorũ.mea/

rũq; legum hoꝛrenda peruerſio. maxime
cum videas ipſa/tot ſcelera/ flagicia/ iniqͥ
tates/peccata/delicta/ abominatõnes /qs
vel nominare vel etiam cogitare / turpe eſt

in meum reuerti pꝛopaginis debite pꝛeiu

dicium. Hincregiones vacue derelinquũ
tur abſq; habitatoꝛe. Hinc cultus tuus
iſte xpᷣianoꝛum / pene deperditur / multipli
catis per generatiognẽ boſtibus ſuis ethni

cis ⁊ ſaracenis.¶ Bubinge quid obeſſer
noue legi tue pluſq; veteri ſimiliter tue.ſi
honeſtiſſimo matrimonij ſacramento/mi
niſtri religionis vterentur. Nũquid ſapiẽ
tioꝛ aut ſanctioꝛ qᷓ; olim effectus eſt deus.
Fuerit ipſe xpᷣus virgo. fuerit natus devir
gine. virginali deſponſata viro. fuerit pꝛe
figuratus in virginitate hieremie ⁊ helie.
Vunaſerit ipſe virginitatem paucis qͥ c

pere poſſent idoneis. Vnde queſo pꝛece/

ptum oꝛtum eſt / vt non ſolum iam ſit ca

ſtitatis conſilium et hoc ſine delicto iunue

nilium perſonarũ et adoleſcentularũ imo

pueroꝛum puellarũq; ſub velo religionis
quoꝛum quarũq; mille furoꝛes aut ſimili

unm eſſe dicit Oꝛzatius.Quid ð pꝛonectio
ribns. quos incontinẽtes fuiſſe pꝛius/am

bigit nemo.nec foꝛte poſterius continen/

tes ſperat vllus? Vincit indignitas rei /
meam certe conqueſtionẽ.que longe plus

operibus ſe loquitur.ſe clamat et pꝛodit.
q́ᷓ; meis poſſet vocibus / niſi ſponte quis
obſurdeſcat. ¶ SGophia Si tam acerba
fers animoſitate facinoꝛa vouentiũ caſti/

catem. Reſpice queſo reſpice trabes ingẽ/

tes defectuũ in oculis/atq; colluuiones fe
diſſimas in omnibo membꝛis generatio /
ed quia non apte pꝛio
bꝛuʒ pꝛobꝛo diluitur. ad id reſpondeo qðᷣ
queris amarius An ſapientioꝛ fuerit chri

ni vacantium.

ſtus filius in noua q; pater in veteri lege:
Eadem crede mihi/pꝛoꝛſus eadem fuit ſa
pientia que ad ꝑfectum duxit imꝑfectum
puericiã ad ꝑfectionis etatem.timoꝛeʒ ad
amoꝛẽ ⁊ ſpiritus libertatem. ¶ Poꝛro cur
non inſpicis in ſacerdotibo veteris legis/⸗
quãata ſuper alios ſanctitatis/quãta caſti/
tatis imponebat᷑ artatio? Uxoꝛem nõ ni/
ſi virginẽ. non niſi ſemel ⁊ vnicam/non re

pudiatam.non ſoꝛdidã/fas erat accipere.

AVacabant ab vxroꝛum quolibet ampleru
tempoꝛe vicis ſue/ſub moꝛtis intermina⸗

tione. Si moꝛiebatur vxoꝛ in adoleſce
tia/continẽdi neceſſitas incũbebat. M.

quoniã aſſidue noſtri ſacerdotes ſacris oc

cupantur myſterijs. uid diuinius / q;; vt
continua polleant caſtitate: Vacant legi
dei /quam ab eoꝛũ populus oꝛerequirit.
Hec autẽ lex ſicut imaculata eſt/immacu/
latum ſpeculatoꝛeʒ doctoꝛẽq; vult. ¶ Bo
ſi grecoꝛum xpᷣianoꝛũ opponitur coniugi
um. Foꝛtaſſis ideo pꝛiuati ſunt illa qua pᷣ
diti fuerant legis peritia!et in varios iam
ſupꝛa modum coꝛruerunt erroꝛes / diſſo/
nos romane vereq; pietati.Quid ꝙ apud
eos vigent adhuc calogeri monacbi celi⸗
bes ſub regula magni patris baſilij quos
fere ſolos declero/ populus habet in pꝛe/
cio: Huc accedat ꝙ miniſtri gratie reuela
te/ fiunt per electionẽ/non hereditariaʒ vt
olim ſucceſſionem. Debent inſuper libe/
rioꝛes q; olim / a ſeculari ſeruitute viuere.
Debent rurſus in re familiari minus eſſe
ſoliciti. deditiq; minus auaricie ſeu rapi/
ne/ cheſauriſare voienti pꝛo filijs ⁊ filiab
inſtar iude.quinĩmo pꝛo nepotulis.quos
vnus e pontificibus datos a demonio lo/
co filioꝛum/quos deus ſubtraxeratab ec/
cleſiaſticis.querulus loquebatur.¶ Attẽ
de queſo quẽadmodum hectria/que ſunt
electio.libertas.vacatio.fundant rationa
bilitatem celibatus perpetui ſacerdotum.
Juncto ꝙ nullus ad votuʒ ſicut necad ſa
cerdotium cogitur. nullus ante diſcretio/

nis annos dum eſt arbiter ſui.nullus qui

non auxiliante dño ſine quo nihil facere

58

poſſumus votũ ſuũ poſſit implere.Cãtũ

modo volũtas bona aſſit cũ gratia.nec ei
deſit vel obex ſit / arbitrium. Oõ ſi cadant
aligqui/pꝛeſto eſt per pñiaʒ ſubleuatoꝛ deꝰ

eniq; o natura ne gloꝛieris adeo ma

gnificans multitudinem hominũ.quoni/
am melioꝛ eſt vnus timens deum/qᷓ; mille

filij impij Maxime ſitimoꝛ ſit coniũctus

anime continẽti. cuius non eſt condigna
ponderatio.que diligens mundiciaʒ pꝛo/

pter gratiam labioꝛum habet amicum re

gem deum. Adde ꝙ virginitas implet ce/

lum/fecunditas carmalis/mundũ. er

niq; tuus Areſtoteles policias inſtitu/
ens / notauit mogeratam debere eſſe pue/
roꝛum multitudinem. Quod a nõnullis

accipitur/quaſi necandi ſint ſuperflui.

/

5*

4 — KM

De celibatu eccleſiaſticorũ

Ouod pꝛacticaſſe grecos / comicus aliqnd

inſinuat. Verum rectius intelligatur / vt

ſit hominũ pars/generationi nõ intenta⸗

vacans altioꝛibo. oluiturꝑ inde que

daʒ tua oppoſitio de virginitate.ꝙ nõ me
diũ tenet ſed extremuʒ.Lenet vtiq; medi/

um quo ad nos.qm̃ obſtinet quãdo oꝑtʒ
et quãtũ opoꝛtet.⁊ vbi opoꝛtet.oĩm circũ/
ſtantiaꝝ qualitate penſata.put ſapiẽs iu/
dicabit. Paiobien parce ire tue ſoꝛoꝛ

natura.ſolerter aiaduertẽs.qꝙ ꝑ celibatuʒ/

ſalubꝛiter ꝓuiſum eſt ſtatui eccleſiaſticoꝝ
de beneficijs vinentiũ. Quibo ſi darentur
vxoꝛes / ſi liberi naſcerent᷑/quis poſt eoꝛũ
moꝛtẽ ſuas paſceret vxoꝛes ⁊ filios: Non

ſucceſſoꝛ in beneficio:qð ſibi vix ſufficit.
HNõ alius ſi nõ caſualiter. Et ita mẽdicita
te vileſcerẽt vel inedia fameq; ꝑirẽt.Attẽ//
to ⁊ hoc ꝙ ſacerdotes multi/ſibi ſoli vixvi
uere ſatis habẽt.quid ſi familiã addideris

ſũptuoſaʒ? ¶ Natura Parcã ireo ſophia.

Vlies igit᷑ vt ſiccis oculis.duro coꝛde.viſce

rib cõgelatis.ſine cõpaſſione.ſine pietate
pᷣtereã ſilentio.tuaꝝ mearũq; pᷣuaricgtio/
nes legũ młtiplicatas ſuꝑ naner, Co
phia Nolo equidẽ. Sʒ pari federe tu

cum ꝓuiſionẽ imploꝛes accõmodã.¶ę

tura Duem inueniã miſera cõſolatoꝛem:

NOQuis tãtis feret opem malis:? Cur creata

ſum videre tãta mala mee ſublimis creatu
re? Que nũc cladibo ⁊ peſtilentijs infecta
deꝑit.nunc bellis hoꝛridis attrita coꝛruit.
nũc per nõ vſum vel abuſum virtutis ge/

neratiue/ pꝛſus naturaliſſime diuineq; et

fecte/quaſi ſterilitate conſumit᷑ ⁊ areſcit:
Soppbia D eſup eſtpuidus ſuꝑ omnia
deus/ cõmunis mihi tibiq; pater creatoꝛ⁊
rectoꝛ. Sperandũ de ſua miſericoꝛdia.cu

ius copie nõ eſt numerus.petendũ eſt eiꝰ

ſubſidiũ.querendũ.pulſandũ.¶ Deniq;

pꝛĩcipes populoꝝ dum erũt cõgregati cůũ
pꝛincipe ſummo/vicario dei abꝛahaʒ/cõ/

monẽdi erunt oꝛandi cõteſtandi /ferre pᷣſi
dium rebus lapſis/ hominũ defectus refi
cere.defoꝛmata refoꝛmare.nominatim cir
ca tot pꝛopaginis obſtacula:non afferen/
tia deo gloꝛia. nõ eccleſiaſtice religioni de

coꝛẽ. ꝓpter tria que tue miſcuiſti querimo/
nie. Quoꝛumvnũ eſt.nimia vouentiũ ma

xime adoleſcentiũ/multiplicatio. Alteruʒ
celeberrima votoꝛum ſine fructu legitime
pꝛolis / effractio. Tertiuz cõtaminatio ſa⸗/
croꝛum.tueq; cõſtitutionis abominanda

rum nigredo figuratur.

ſubuerſio: ¶ Hatura Cur non adijcis tol
lendum eſſe votum a ſacerdotio.cum non

ſit ei diuina ⁊ eſſentiali vel inſeparabili ſo
cietate connexum. quicquid ſi de mona/
chis: ¶ Sophia O. quaſi ſtet in non vo

uendo tota refoꝛmatio.quaſi non peccent

vxoꝛati. Sed nec refert magnopere/ſi vo
tum nequaq; ſit annexũ eſſentialiter ſacer
dotio/poſtq; ita cõiunctum ſibi eſt. vt om
nis illud ſuſcipiens/ nedum voueat.ſed
votum etiam ſolẽniſet. matrimoniũ diri/
mens iam contractũ/non minuſq; in mo
nachis. Sed nec plus habet diſpenſabi/
litatis vnum q; alterum. niſi ꝙ facta mo/

nacho diſpenſatione / deſinit eſſe mona /
chus.quoniꝗ ſtatus impoꝛtat tria vota ð

ſui ratione. Sacerdoti vero cõceſſa diſpẽ
ſationevoti/ſacerdos tamen manet.( At
vero hic non verſatur refoꝛmatio pꝛinci/
palis.ſed per alia media.qualia nũc et hic
agperire/ non eſt conſilium. oc dici /

mus.qꝙ de duobus malis/ minus eſt incõ

tinentes tolerare ſacerdotes/qᷓ; nullos ha
bere. Sicut abutimur bonis dei:ſic vti/
tur ipſe malis noſtris ad electoꝛum ſalu/
tem.nominatim in ſacramentoꝛum mini

ſtratione.quod olim figuratum eſt in pa/
ſtu helye per coꝛuos. in uhn⸗ peccato/

umn natur. ¶Non erpectet
aliquis ꝙ area dominice miniſtrationis/

tanta poſſit ſolicitatõe purgari/quin plu/

res ſint palee vicioſoꝛũ vt luxurioſoꝛũ.in/
ter quos latent ⁊ fouentur tanq; grana pu
riſſima/cultoꝛes caſtitatis. Duis ſcit ſi
plures nunc eccleſiaſtici cuſtodiant in ce/
libatu caſtitatem illibatam/q; ſi iuncti cõ
iugio/ maritalem integre conſeruaſſent:
Aais neſciat in multis et de multis de
ſiderabilibus / facilius eſſe totaliter abſti/
nere q; vyſum moderari: Vidit hoc epicu⸗/
rus aſſertoꝛ voluptatis.qui teſte ſeneca di
cit. Vis diues fieri.NHNon diuitijs adijcien
dum ſed cupiditatibus detrahendũ. Si/
militer in omnibus eiuſmodi. Vis volu/
ptuoſe viuere/ non voluptatibus adijciẽ/
dum ſed cupiditatibus ⁊ concupiſcentijs

detrahendum. adeo vel diuitem vel volu/
ptuoſum fieri non ” ſitum

eſt ſed intra nos. ¶ Ouid ꝙ non huma/
na pᷣſumptione regit᷑eccleſia ſed ſpũſſan/
cti directione put omnia tempꝰ hñt:? Fuit
eccleſia pꝛimuus ſine dotatione tempali/
um. qualiter poſtmodũ per Silueſtrum

.
4
1
H
ne

i
deg

lir
lger
lon
pohb
gu
wen

pen
is
i

von
io⸗
,
t
ſ
ſun
ton
t
dini
nmo.⸗
ſobi
Zmo⸗
ona/
nd
ſye
4
nai⸗
tbic
d/

hr

(Hpuſ⸗

Contra impugnãtes oꝛ. cartbu. 39

et alios ſan ctiſſimos / ſpuſſanct? large de/
dit. Sic aliquãdo ꝑ coniugatos regebat
eccłia:vt in antiqua lege.nũc ꝑ celibes in

noua. ¶ Concludimꝰ tandẽ nos interea
cõtentos eſſe debere remedioꝝ poſtulatio

ne.qualia qualiterq; tetigimꝰ.vt tranquil

leconcoꝛditerq; maneamus ſoꝛoꝛio nexu

iuncte/natura cum ſophia ¶ Natura:fiat

pꝛecoꝛ ita.

a

4
2

9

Te ſpecioſa ligant velut aur·

Nincula.retibus et nimis artis

Stringeris/implicitus magis/exquo
Roboꝛis eſt vegeti caro candenos,/
Siſ io liberioꝛ viget omnis.
ubiuga fit ratio.iacet excoos.
EZe fleo.nam tua ſoꝛs miſerãda.¶ Finit.
ulu einidez

ü 5

contra impugnãtes oꝛdinẽ Carthuſieñ.
quomõ pauca in eis reperiant᷑ miracula.

quaſi exinde vilioꝛes cenſendi ſunt.
Iracula cõmuniter fiunt ad
pꝛobandã ſanctitatẽ illiꝰ qui
ea facit/de qua dubitat᷑. Vlel
fiunt ad cõfirmandã ⁊ cõuin
HMcendam infidelitatẽ alicuius
vel aliquoꝝ· Vbi autẽ per ſcripturam ſa/
cram vel euidentiaʒ /conſtat de ſanctitate
talis perſone/raro fiunt ꝑ illum miracula
quia iam habet aliquod genus pꝛobatio/
nis ſue ſanctitatis. Etcer liuriſte dicũt
ꝙ vbi vno modo legitime conſtat de intẽ
tione partis/ non requiritur vel exigitur.
imo eſſet ſuꝑffuũ aliud genus ꝓbationis
ca.i.extra de pꝛobati. ¶ Et ideo martyres
de quoꝛuʒ ſanctitate nullus dubitat/raro
fecerunt miracula reſpectu alioꝛũ.ſpecia/
liter in vita.Conſeſſoꝛes vero plura.in vi
ta et in moꝛte. ¶ Ex quo dubio antiquitꝰ
confeſſoꝛes vſq; ad Silueſtrum papam
publice non colebantur vt ſancti.necali/
quis in canone miſſe eſt poſitus.cum ta/
men virgines.immo ⁊ coꝛrupte mulieres
ſed tamen martyres / ibi ſint poſite. ſicut ꝑ
petua et felicitas. ¶ Inter ipſos confeſſo⸗

res ſanctos / hec fuit differentia. ¶NHam
qui ſcripſerunt multa ad fidei ilumina/

tudinẽ coꝛpoꝛis quomodo ſepeẽ occa

Alcer alexi. decoꝛ tuus vꝛget .
Bloꝛius vt tibi ſis! Tamen audi.

tionem / et magna ſcientia et doctrina pol

lebant/paucioꝛa aut quaſi nulla fecerunt

miracula.pꝛecipue in vita.quia habebãt

pꝛobationẽ ſanctitatis/ in eminentia ðo/
ctrine. Sic auguſtinꝰ gregoꝛiꝰ et ſimiles.
Vnde cum in canoniſatione ſancti Cho
me de aquino opponeret?/ ꝙ nõ fecerat mi
racula in vita/vel non multa.dictum fuit
per papam /nõ eſſe curandũ. Nam tot mi

racula
nit.

lecit quot queſtiones determina
Alia quoq; inter confeſſoꝛes diffe/

rentia fuit. Nam aliqui vixerunt in here/
mo in aſperitate vite ꝑſeuerãtes in pugna

contra vitia ⁊ temptationes.elongati a cõ
uerſatione hominuʒ vſq; ad moꝛtem. Hi
quia oderunt patrẽ et matrẽ.poſſeſſiones
⁊c.et ſecuti ſunt xpᷣm.poꝛtantes crucemꝑ
abnegationẽ ſui et ſuoꝛum iuxta euange/
lium / ſufficit eis pꝛo ſanctitatis teſtimo⸗
nio verbũ cp̃i. Sic ⁊ paulus pꝛimus be/
remita(reſpectu cuius Anthonius clama

uit ſe ſolũ monachi gerere nomen)nulluʒ

legitur feciſſe miraculũ.Coꝛuus autẽ poꝛ

tabat ſibi quotidie panem ꝑ diuinã diſpẽ

ſationem. ſicut ⁊ Helie. ¶ Et ne in tam la
la materia diu immoꝛer.tam martyres qᷓ;
confeſſoꝛes.viri ⁊ mulieres/ feceruntet fa

ciunt miracula/multas ob cauſas. vt ſcili
cet pꝛediœtio eoꝛũ et nomen Jhu xpᷣi in
quo tm eſt ſalus/efficax pꝛobaretur. Sic

petrus claudũ et per illũ octo milia iudeo

rum ſanauit. illos in anima. iſtos in coꝛ/

poꝛe ⁊ anima. Sic ⁊ ceteri apłi nõ ad oñ/

„

ſionem ſue anctle tis.ſed ad exaltationẽ
liquãdo ne pꝛedicatio
ꝛopter miniſtros contẽnatur.eo ꝙ inter

nominis xpᷣi.

homines cõmuniter viuunt.ſanctitatiſq;
alia teſtimonia nõ habent/exdoctrinarũ

excellentia.ſicut Nicolaus.martinus.cete

riq; paſtoꝛes ſancti.in populo conuerſan
tes. ¶ Aliquãdo ad cõfirmationẽ xpᷣiano
rum nõdum plene in fide fixoꝝ.quia de fa
cili abſcederẽt.vel ſaltem in fide errarent.
Aliquãdo in certis mundi partibo ma/
ioꝛa ⁊ plura fiebant miracula. Tum ꝓpter
loci vel hominũ qualitatẽ.qꝛ ceteris paga
nis et infidelibꝛ erant ꝓpinqui. ⁊ ſic ꝑ còſe
quens difficiliꝰ inducẽdi ad fidem ⁊ pꝛo/
cliuioꝛes ad receſſuʒ.aut qꝛ ex paganis p/
pagati ⁊ ſic paternas ↄſuetudines difficil
lime reliquiſſent /niſi crebꝛis ſignis robo/

rati eſſent. vel ꝓpter eoꝛuʒ ſtoliditatẽ etru⸗
ditatemtam in moꝛibo q; ingenijs ac ſen/

—

Contra impugnãates carthuſien.

ſibus. ale innumeras cõditões deo

notas.¶ Alij fecerunt ſigna in vita ⁊ faci
unt. nec tamẽ ob boc ſanctioꝛes ĩmo peio
res ⁊ damnabilioꝛes (etiaʒ euãgelio teſte)

ſunt ⁊ fuerunt. Multi dicẽt mihi ait xpᷣs.

Domine nõne in nomie tuo ꝓphetauimꝰ
et demonia eiecimꝰ. ⁊ virtutes multas feci
mus: Tuncrñdebo illis Amen dico vo⸗/
bis neſcio vos vnde ſitis. Diſcedite a me
omnes oꝑarij iniquitatis. Sic iudas tra
ditoꝛ fecit ſigna.quia cũ ceteris poteſtatẽ
accepit eijciẽdo demonia ⁊c.Qui ⁊ reuer/⸗

tebant᷑ gaudẽtes.Ecce inquiũt xpᷣo. Etiã

demonia in nomie tuo ſubijciunt᷑nobis.

ed veritas eterna/nõ eſſe in miracu/

lis gloꝛiandũ ait. Nolite in hoc gaudere.
In quo ergo magiſter bone/tuis electis ẽ
gaudendũ: Gaudete qꝛ nomia veſtra ſcri
Pr. ſunt in celis. Ande iudas ꝓditoꝛ/⁊fi
ij iudeoꝝ/ et vſq; hodie multi eijciunt de
mones/cũ tamẽ ſint demoniacis foꝛte de
terioꝛes.Sed vt xpᷣs oſtendat nomiĩs ſui
virtutẽ/et ſacroꝝ verboꝝ que illi ꝓferunt
efficaciã.vel vt deuotarũ pꝛecũ in humili

tate oblataruʒ exauditoꝛẽ ſe monſtret/hec
fieri ſinit.vel vt ſanctoꝝ ſuoꝝ magnificet

nomen ⁊ gloꝛiã.in quoꝝ eccleſijs vel coꝛã

quoꝝ reliquijs / iſta fiunt. vel alijs de cau⸗/
ſis ſibi notis.¶Non ergo appetẽda ſunt
miracula que cũ malis habent᷑cõmunia.

Miracula ſanctũ oſtendũt.nõ aũt faciũt
Vbi ergo nõ eſt neceſſe ad confirmationẽ
fidei.vel vbi hoĩes eſſent ingrati.vel vbi
emendatio vite ⁊ dei gloꝛia nõ ſubſequit᷑
aut vbi ſancti ex teſtimonio ſacre ſcriptu/

re.auſteritate vite cũ ſancta cõuerſatione.

tꝑaliũ abrenũciatõe.xpᷣi imitatione.ſiue

alia cauſa ſᷣm deũ eoꝛũ ſanctitas nota eſt.

ibi(vt pᷣmiſi)miracula ꝑ homines expete/
re ſuꝑfluum videtur. Si vero deus faciat

miracula abſolute.ipᷣe nouit quare.cũ eti/

am quotidie eius mirabilibe plena eſt ter/
ra. ¶ Pꝛobatio aũt ſanctitatis ꝑ miracu/
la tm'/plurimũ eſt ſuſpecta.quia (vt ſupꝛa
dictũ eſt)malis ſunt cõmuuia.⁊ multa nõ
xpᷣiane ſed magice artis oſtentamẽta ſunt
quea ſimplicib quaſi ſanctitatis miracu/
la acceptant᷑. ¶ Deinde notandũ ꝙ in le/
gis tꝑe/ꝑ moyſen fiebant ſigna ingentia.

quibus magi quidã/per incantationes fe

cerunt ſimilia. Decem plagis/terra egipti

fuit attrita. Virga/moyſes diuiſit maria.
eduxit aquas de petra. Dominus populo

ſuo decelo pluit manna.Tranſiuit popu
lus ſub Joſue ioꝛdanis ffluenta. Sonitu

tubarum ⁊ clamoꝛe populi coꝛruerũt mu.

ri Jericho. Sol non occubuit duoꝝ die/
rum ſpacio. Superq; hoſtes/lapides per
grandes ceciderunt e celo. In mandibu/
la aſini /percuſſit ſamſon mille viros. Si

tienti/de molari dente eiuſdem mandibu

le/ egreſſe ſunt aque largiſſime. ¶ empo

re ꝓphetarũ/ Helias moꝛtuum ſuſcitauit:

Pallio ioꝛdanem diuiſit. Curru et equis
igneis raptus eſt. Helizeus eodem pallio
helie/pᷣfatũ ffumẽ pꝛo ſuo trãſitu ſiccauit.

Sale aquas dulcoꝛauit atq; ſecundas fe⸗

cit. Mittẽti lignũ in aquas / ferrũ ſecuris
natauit. Naamã ſyrũ verbo dñi in ioꝛda/
nea lepꝛa mundauit.eiuſq; lepꝛa Jeʒi ad/

heſit. oꝛtuuz puerum ſuſcitauit. Eoq
moꝛtuo/cum ꝑ hoſtium fugam cadauera
uibuſdã in eius ſepulcrũ pꝛoiectũ eſſet.

acroꝛũ oſſium cõtactu/reuixit. ¶ Innüe/

rabilia ſunt alia miracula poſt creationez

celi ⁊ terre.angeloꝛũq; ex nihilo.⁊ hoĩs ex

limo. tam tpe legis q; ꝓphetarũ facta.ſed il
lis tempoꝛibo erant apta.plurimaq; eoꝛũ

non ſolũ coꝛꝑaliter ecxhibita ſed ⁊ magnis
ſacramentis obũbꝛata.ſicut etiã la

xpᷣi que fecit in terris ĩ ꝓpꝛia ꝑſona. Hec

autẽ antiqua miracula/q̃tidie in myſterio

renouant᷑ in ecclia.que etiã tanto maioꝛa

ſunt/quãto nõ coꝛꝑalia ſed ſpũalia. Pꝛĩo
maiꝰeſt iuſtificare impiũ / qᷓ; creare celũ et
terrã vt dicit Aug. Item qtidie/ꝑ dei gra/
tiam ex nihilo ſcʒ peccatoꝛibo/fiut angeli.

et ex terreſtribo fiũt celeſtes. Oare rubꝛuzʒ

per qð ſũmerſis egyptijs tranſimꝰ / bapti

ma eſt xpᷣi ſanguine rubꝛicatũ.quo euaſis

vitijs / celũ intrommꝰ. Manna nõ figurale

ſed realeedimꝰ. Agnũ paſchalẽ xpᷣm tollẽ

tem peccata mũdi/in veritate mãducamꝰ
Viſuʒ auditũ guſtũ ceteroſq; ſenſus ⁊ mẽ
bꝛa inuicẽ ſanamꝰ/cũ ad verbũ dei audiẽ
dum. ad deũ diligendũ.ad eiꝰpᷣcepta ſeruã

dum. ad elemoſinas dandũ.peccata fugiẽ

dum. celeſtia appetendũ.atq; ad cetera ðo

placita/ alternatim 5 uocamꝰ.acꝑ h̊ͥ moꝛ/

tuos ſuſcitamꝰ. ¶ Hec ſub bꝛeuitate ↄtra
eos qui impugnãt oꝛdinẽ carth.qꝛ non ſi

ant in eis miracula.imo nec vellent.potiꝰ

vero facientes occultarẽt.ſicut ſepe reꝑtũ
eſt. ¶ Oõ aũt ſilr dicit. ꝙ nec habeãt cano
niſatũ /niſi vnũ.ſq; ſanctũ Hugonẽ.Lin/

conieñ.epᷣm. Rñdeo ꝙ nec idem/ex ceoꝛuʒ

won;
yl
waſ
Ore
niol’
tun’

Hmmor
enn
zonf
nthoc,
pereon
itco
NeL

cenn

7
/
1 .

volütate / ſec regis Anglie ⁊ ſuop inſtatia
eſt canoniſatus.q;q; ſanctiſſime fuit vite.
magnis miraculis claruerit.⁊ pꝛocuratoꝛ

ſanctos ⁊ q̊̃tidie moꝛi/qᷓ; hi ſint qͥ canoni/

teriq; plurimi. Sed ne paſſim ppls in er/
roꝛẽ iret.eccłie cenſura/canoniſatõis mo/
deramẽ adhibuit. Naʒ ppls falſo rumoꝛe

carchuſie magne / pfeſſuſq; ertiterit.¶ ,e

dendũ q̃ʒ eſt/ in infinitũ plures moꝛtuos

ſati ſunt.NHeq; enĩ antiquit?canoniſabãt᷑

ſed ex certiſſima vite ſanctitate/ colebãtur.

Vt btã maria mag. Johes bap. Apli.ce/

vel ſimulato ſigno vel naturaliũ impᷣſſio/

nũ.quo circa coꝛꝑa occiſoꝛũ vel patibula

reꝑit᷑. ¶ Virgo maria/ nullũ legit᷑ ĩ hac vi

de nocte ardẽt quaſi cãdele. ignarꝰ/facilli /
meſeduci poſſet.vt latronẽ ꝓ ſancto hono
raret ſicut i aliq̃ꝝ ſanctoꝝ legẽdis factum

ta feciſſe miraculũ:nec apli/in euãgelijs ⁊

eplis. de eiꝰſanctitate ⁊ vite excellẽcia/mẽ/

ginẽ pariturã xp̃m / Ita illi eam peperiſſe

tionẽ fecerũt.niſi ſicut ꝓphete cecinerũt v/

xpᷣm filiũ dei. VUñ ex ↄñti in hoc ſolo ver/

bo ꝙ eẽt mater dei/oẽm expᷣſſerũt excellen
tiã ⁊ ſuꝑeminentiã totiꝰ puritatis ⁊ ſancti
tatis.ſuꝑ oẽm creaturã coꝛꝑalẽ ⁊ ſpnalem

Duerere ergo eiꝰſanctitatẽ ꝑ miracula/nõ

eſſet ſane fidei. Nec miracula que ꝑ eam q̊
tidie fiunt/ad ꝓbationẽ ſue ſanctitatis ex

hibentur.nec ſanctitati eiꝰaliquid addũt.

———

men dem locũ huicobiectioni.⁊ ſub puu
cis verbis dicamꝰ ſufficere ad ↄfirmatio/
nem cuiuſcũq; religionis collegij ſeu con

ſed ad manifeſtandã eiꝰ erga nos immen/

ſam caritatẽ ⁊ pietatẽ/qua habet ad deuo

te eam imploꝛates ⁊ venerantes.

qũo pꝛimo nõ fuerit cõfume
eoꝛuʒ oꝛdo a ſede apłica. Eſt

tus

2

iribo pꝛiuilegijs ⁊ ipᷣis ſtatutis.

gregationis ſpũalis vite ſanctitatẽ. hocẽ

in ſeruitio dei virtuoſam pſeuerãtiã.abſq;
etiã appꝛobatõe ſedis aplice.Et hec ẽ ap⸗/
pꝛobatio ſeu cõfirmatio inuiſibilis ſpũſ/

ſancti ⁊ ipius vnctio que docet de omnib
i. Jo.ij. Et hoc eſt qð dicit᷑ Act.v.ca. Si
opus nõ eſt exdeo / diſſoluet. Nec eccleſia

pꝛimitiua ĩmo iam ꝑ multos annos adu)
'‚his cõfirmationibo etappꝛobationiboy

pugnit

nefum r n ſepe ve ph in

mendicantiũ quatuoꝛ exceptis. Heq; am
plius aliqua religio inſtituet᷑ niſi appꝛo/

batione ſedis apłice. Dereligionibo autẽ
antiquis/nõ legimꝰaliquã appꝛobationæz
expᷣſſam/ſedis apłice.ſed eoꝝ vita ſancta
ecclia ſciete/⁊ eis vt viris ſanctis ⁊ appꝛo
batis cõicante/ ⁊ multa ⁊ varia pꝛiuilegia

cõcedẽte/erat eoꝝ plena ↄfirmatio. ¶ Eſt

aut carthuſien.oꝛdo / ceteris omnib anti⸗
gquioꝛ:exceptis Bñdicti ⁊ Augoꝛdinibb.
Fuit enĩ circa annos.xx.añ oꝛdinẽ Ciſter

tieñ.⁊ ꝑ centũ.xxc.annos ante pᷣdicgtoꝛes

„

thuſienſiũ. cotra eos qui eoſdẽ ex hoc ſta/

tuto tanq; indiſcretos ⁊ inbumanos iudi

Cnt. rationiby appꝛobans indiſpenſabi⸗

lem apud eos ſeruari ſolitam carnium ab

—

GBregio viro Johãni de gonnant

qui olim in ſeculo miles.nunc in
xpᷣi ſeruitute cum pꝛeclara Car/

thuſienp. familia militãs illuſtrius. ſuus

Johannes cancellariꝰindignus pariſieñ.

triũphum beatitudinis adipiſci. CCua

ſicut opinoꝛ meminit pꝛudẽtia/quẽadmo

dum ab inclito pᷣceptoꝛe meo nunc epiſco
po Cameraceñ.pꝛidẽ poſtulaſti/ vt ꝑ tra

ctatũ aliquẽ ex iure diuino ⁊ valida diſpu

tatione cõpeſceret ac reuelleret carnales/qͥ

cecis oculis ac ſpumanti oꝛe latrant in re/

ligionem carth. tanq; irrationabilis ſit et
impia:ob ꝑpetuam ęoꝛũ de non eſu carni
ttẽptauit hoc agere
idem pᷣceptoꝛ meus.cui in cancellariatꝰ? of

um obſeruantiã.

ficio ⁊ in cathedra ſucceſſi/ immeritꝰ.non
tamẽ ad fundũ difficultatis vſqquaq; ꝑ/
uenit.qð agnouerim. plura eni ſibi iugi/

ter ſuꝑirruebãt impedumẽta.¶ Quãobꝛẽ

tui tueq; petitõis nõ imemoꝛ/tandẽ aliqũ
ſumpta occaſione ĩ vna ex lectionibo meis
conat?ſuʒ.licet viribo imparibo/ ſatiſfacere

pio ⁊ feruido religionis tue ʒelo.¶ Qð ſi
ꝑfecerim id qð optaui/ gr̃as illia q omne

59

vtebat᷑. Tandẽ eccłia vidẽs cõfuſionẽ in
religionũ multiplicatõe/ hereſum pullu/
latione/ ſtrictius admouens manũ tanq;
mater ſolicita/repꝛobauit oẽs religiones.

Tractatus einſdeʒ

Cancellarij pariſieñ de nõ eſu carniũ car

KTractatus

donũ optimũ et ꝑfectũ.ſi minꝰ attigerim/

ſuppleat aut coꝛnigãt imꝑfectũ meum tui
ſgnes Bfes mei.⁊ alij pfundiſapientes.

ene vale.mei memoꝛ in oꝛatõniba tuis.
Et ſi latini foꝛſan eloquij non ſatis es
doneꝰauditoꝛ:nolito cõqueri.qm̃ habes
copiã interpᷣtũ abũdantẽ.pᷣdictos pr̃es lo
uiqnon genib ꝓpuolut/oronũ ſuarũ
ſuſfragia/eges ⁊ mendicus expoſtulo.

Randis ⁊ mira eſt nobis Jo

g rrecitata cũ dictũ eſt. locuſtas
tmel ſilueſtreegebat. ( Sz
PPpporrere de facili ſolet abſtinẽ
tiã qui volu
ter eſt. ⁊ ſobꝛietas ab eis auſteritas incul/
pat᷑ex ſua infirmitate vicioſa/ĩ maloq; ra
dicata ↄſuetudine/alienã vitã metientes⸗
iudicãt mirabile eſſe aut ſuꝑſtitioſum aut

—

