niũ eſtvſus.alioquin fruſtra eſſet. AVt in/

ſuꝑ ecõuerſo in cibo.cuiꝰ vſus eſt ipſa rei

cõſumptio.Et ita pꝛopꝛie nõ ſeꝑatur hic

vſus a dominio. Vnde conſurgit non p/

ua turbatõ apud aliquos nihil habere ſe

dicentes in pꝛopꝛio vel in communi.

Conſideratio IIII

Ontractuũ diffinitões in ſpe/
ciali tales pñt elici ex pᷣmiſſis
Uenditio eſt cõtractꝰꝑ quẽ
fit trãſiatio dominij alicuiꝰrei.
terũ/pꝛecio legitimo mediã/
eſt merx ⁊ pꝛeciũ.⁊ emẽs ⁊ vẽ
dens TFec refert ſi ſint plures ementes vel
vendẽtes vt in cõitate.Et dicit᷑merxali/
quãdo pecunia.aliqñ ius ipᷣam recipien/⸗
aliqñ eſt pꝛopꝛiũ coꝛpus/ſerui alicuiꝰ
Mutuatio eſt cõtractus ꝑ quẽ fit trãſ/
latio dñij ad alteꝝ /nullo pᷣcio mediante.
nõ quidẽ ad ſꝑ velꝓ ſꝑ.qꝛ iã eẽt liberalis

quaternarius.

donatio ¶ Tampſio eſt cötract? p quẽ fit
trãſiatio dñij vni rei ad alterã.ſic vna ẽ
pꝛeciũ alteriꝰ/ nec differt merx a pᷣcio. Et
indeↄſurgit dr̃na ab emptõe ⁊ vẽditõne
Coiter dictis. vbi pᷣciũ ⁊ merx diſtinguũt.

Donü eſt trãſſlatio rei ab vno in alteꝝ

liberalis ⁊ irredibil.non eĩ pactio eſt velĩ
tentio/ꝙ fiat redqitio.qꝛ iã non eẽt donũ
pure gratuitũ ¶ Rurſus ↄmodatio ẽ con

tract ꝑ quẽ fit trãſlatio vſus rei devno ad

alteꝝ/nullo pᷣcio mediãte/ retẽto dñio
Cocatio ẽ ↄtract p quẽ fit trãſlatio vſus
rei de vno len aliqᷓ pᷣcio mediãte/ re

tẽto dñio Cẽſualis peſio videt᷑ mixta ex

vẽditione ⁊ emptione.locatione⁊ ↄducti
one qm̃ fit ibi qdã trãſlatio dñij reixvſus
ſui.ad tꝑs ſolũ.vel cũ certis moditficatio/
nib appoſu¶ Poſſent ex his elici deſcri
ptiones illicitoꝝↄtractuũ.poſſʒ etiã fieri
vbũ de pᷣmiſſis ꝑ metaphoꝛã ⁊ trãſlatio/⸗
nẽ ad ſpuᷣalia.vt dicimꝰregnũ celoꝝ emi.

⁊ ꝙ de recipit ad vſurã/ſed omittimꝰ.
Poſtremo qm ſuſceptio pñtis opuſculi.

pꝛĩcipalr eſt non de qlibet contractu ple/

ne loq.ſed ad inueſtigãdũ qͥs contractus

vere dicat᷑ vſurarius.vt radicitus et apꝑte

poſſit cognoſci/curabimcauſas aliq̃s re
mouere/ꝓpter qs poſſet videri aliquiboꝙ;
contractus aliqͥs eẽt vſurariꝰ vel illegiti/
mꝰſiue non licitꝰ.loquẽtes pᷣcipue de legi
timo vel illegitimo ᷣm legẽ pure diuinã
vel pure naturalẽ.pᷣſuppoſito lapſu gene
ris hũani ſeu pcti.Et pꝛio de vẽditione⁊
emptione fiat ſermo ⁊ hoc in ſcdo q̃terna
noſtraꝝ conſiderationũ

LConſideratio quinta.
Enditionis ⁊ emptionis ↄtra
ctus/non ideo pᷣciſe dicit᷑ illegi
timꝰ.quia ſit vtilioꝛ vni ꝑti q;
eriyt vendenti q́; ementivel
econtra. ¶ Poſſet aliquis opinari ↄtra/
riũ.quia contractꝰſpecies eſt iuſticie com

mutatiue.q̃ reſpicit equalitatẽ rei que vẽ

ditur.ad rem q̃ emit᷑. vt ſeruet᷑eq̃litas iu/

ſti pcij. pꝛopter quã equalitatẽ.faciliꝰob/
ſeruandã.inuenta eſt moneta vel numiſ/
mavel pecunia.ſicut pulcrededuxit phi/
loſophus ⁊ facile eſt aduertere conſiderã
ti diſtãtias locoꝝ.⁊ varietatẽ.nũc abun⸗/
dãtie.nũc indigetie in rebꝰ commutãdis

De contractibus

Nihilominus apparet veritas noſtre cõ
1 vengitõnis licite ſit ꝙ non valeat redimi
bata.per om̃es fere natõnes.dum vendun
tur ⁊ emũtur redditus ꝑpetui vt decẽ de/

ſideratõnis in pꝛactica vulgata ⁊ appꝛo/

narij reddituales perpetui / pꝛo centũyel
ducentis in pecunia numerata.Conſtat
in hoc caſu quotidiano/ꝙ infra.xx.ãnos

xx.annos velit vendere illud qð emit ſuo
yenditoꝛi qualicũq; pꝛecio.non tenetur
ructus medij temꝑis deducere in pꝛecij

recompenſatönen.

H IIE

y ctus nõ ideo pꝛeciſe dicit᷑ illegi
trimus/qꝙ res vendita poteſt ad
certum tẽpus redimi ſeu retra/
hi legeſuꝑ hoc conſtituta ¶ Dicẽtes op/
poſitum/ cõdemnarẽt ſupꝛemũ legiſſato

y

rem deüũ in legibus ſuis iudicialib/ dat

ꝑmoyſen populo iudeoꝝ ſicut eſt textus
apertus Leui.xxv.mox allegatus.vbi pa
tet ꝙ vendens hereditatẽ/poterat redime
re immo ⁊ ſine redemptõne reuertebat᷑ he
reditas in anno iubileo. Cuncta inqt re
gio poſſeſſionis veſtre/ ſub redemptiõis
conditõne vendet᷑. Hec autem lex induci
tur hic/ nõ vobligerp nũc populũ chꝛi⸗
ſtianum /niſi pꝛo quãto nouiter inſtitue
retur ꝑ legiflatoꝛẽ legitimũ /in iſta patria
vel in illa.ſicut⁊ factũ eſt de multis legib
iudicialibus legis antiq̃ᷓ. quẽadmodum
pꝛeterea leges ciuiles nõ artãt in foꝛo ec/
cleſiaſtico.niſi pꝛo quãto ꝑ legiſſatoꝛẽ ec
cleſiaſticũ firmate ſunt. Sufficit autẽ ad
pꝛopoſitũ monſtraſſe ꝑ licitam legẽvete/⸗
rem veritatẽ noſtre cõſideratõis.ꝙ ſcilicʒ

de lege pure diuina⁊ naturali/ↄtra quas

Erngitonis t emptõnis cõtra

Beguiti

agere nuſch fas eſt. n haber de ratione

res vendita.ſic ꝙ nõ interponat᷑ conditõ

redimẽdi lege publica vel puata volũtate

emens poterit reciꝑe totã pecuniã tradi /
tam:remanente ſibi ſua poſſeſſiõe ex inte
gro. immo facta foꝛtaſſis melioꝛatöne
Sunt alij caſus oſtendẽtes veritatẽ bu/
ius conſideratõis.ſed hic vnicus ad pñs
ſufficiat. Vnde textus Leui.xxv.ſic habz
qui vẽdiderit domũ ſuam ĩtra muros v-
bis / habebit licentiã redimẽdi donecvnꝰ
annus impleat᷑.ſi nõ redemerit⁊ anni cir
culus fueriteuolutus/emptoꝛ poſſidebit
eam.⁊ poſteri eius in ꝑpetuũ ⁊ redimi nõ
poterit etiam in iubileo. Notent᷑ hec tria
Pꝛimo ꝙ venditio ꝑpetua/licita ẽ. Se/
cundo ꝙ venditionẽ nõ inficit cõditio re
dimendi.Tertio ꝙ ſi emptoꝛ/ poſt.x.vel

ccus / nõ ideo pciſe dicit᷑ illegiti
mus/quia pactũ poteſtatis re/

certũvel incertũ / vendẽs ⁊ emens intpo/

ſuerũt. ¶ Sequit᷑ ex pꝛecedẽti.quia ſi iu
ſta lege publica/ poteſt hmõi cõtractꝰ fie/

ri nõ repugnat legi diuĩe vel naturali qͥn
ita fieri poſſit lege vel cõuentõne pꝛiuata
uicqd ſit alicubi de phibitõne poſitiua
ctus / nõ ideo pꝛeciſe dicit᷑ ille/

dum pꝛopter libertatẽ redẽ/

ptiõis vendite rei.res ipſa minoꝛi pꝛecio

vendit᷑ vel emitur. ¶ Deducit᷑ pꝛimo per

inſtitutõem legiſlatoꝛis publicã ſi fiat ex

hoc mẽſuratio pꝛecij ſᷣm ampliatõem do
minij ſuper rem emptã. Conſtat enĩ ꝙ in

caſu conſideratiõis / cedit res empta/ipſi

emptoꝛi in minus amplũ dominiũ/q ſi
nõ poſſet redimi.⁊ ecõtravenditoꝛ nõ ita

plene denudat ſe totalr a dominio ſue rei
quam vendit.Si igit᷑ poteſt pꝛeciũ auge
ri/dum ius vel dominiũ eſt pinguius la/

tius ⁊ vyberius / dñio diminuto poteſtꝛ p̃
ciũ diminui. Pꝛo quo facit textus.¶eui.

xxv.qui ſic habet.Quãto minus tẽpꝰ nu
meraueris tanto minus emptoꝛi conſta/

bit. ¶ Confirmat᷑ exconſideratõne cõtra
ctus qui eſt locutio vel conductio vbi fit

tranſiatio ſolius vſus retento dominio.
OQuis enĩ neſciat temꝑari vel augeri pꝛe/
cium / iuxta temꝑis ⁊ vſus cõmoditatem

maioꝛẽ vel minoꝛẽ: ¶ Klicit᷑ expꝛemiſſis
hec veritas:ꝙ nõ eſt de intrinſeca ratõne

venditõnis aut emptõnis/ꝙ fiat ſine lu/

cro alterius ꝑtium/et ſine ſpe vel pacto re

demptõnis ſeu retractõnis pervendentẽ

gut eius cauſam habẽtes.

„

r nunc vi

SE SE

ere quid de iure poſitino ſit vel eſſe pot

de ratione cõtractuum Et hoc in tertio ᷓ

ternario conſiderationũ.

*
4 . — I XK

Engitõnis ⁊ emptõnis cõtra/

dimẽdi rem venditã ad tpus

gitimus iure diuino acnatura

nidei
ann
Cach
one
Poe
Pol
f⸗
(o⸗
V
i⸗
bat

nrone
fadim
dpit
aliate

Contri
ktile
Datur
e⸗
ipreco⸗
moper
ifner
nde
ſg
loſi
ͤſi
ita
erei
ge
lo⸗
b⸗
.
Pwa
cnſte⸗
ecin
odbift
omind⸗
genpie

HW citur ex ho

bitrio legiſlatoꝛis/ ſub iacet
contractuũ modificatiolimi/
tatio vel amplificatio ¶ Dedu
e. Oe ad legiſiatoꝛẽ ſpectat legũ
inſtitutio. Foꝛmalis autẽ ratio cõtractu⸗
um / cõſiſtit in cõfoꝛmitate ad leges ſicut
patet ex diõne cõtractus q̃ eſt cõmutatio
ciuilis legitima id eſt ↄfoꝛmiter ad leges

facta Vnde cõtractus matrimonialis de

quo minꝰvidet/ cum ſit de iure naturali.
ſubijcit᷑tamẽ arbitrio legiſlatoꝛis.ſcʒ pa/

nialẽ contractũ.

*„

giſlatoꝛis/extendit᷑ etiã ad foꝝ conſcietie

⁊ penitẽtie.vt nõ quilibʒ peccatoꝛ poſſit
ſe cuilibet ſacerdoti ſubijcere/ ad conſecu

tionẽ ſacramentalis abſolutõnis

.

in antiq̃ lege pꝛo regimine populi iudai/

ci:nihilominus ſictemꝑauit illa iudicia

tempꝑe legis euãgelice/ꝙ illa cõmiſit illis
qbus ait.Qui vos audit me audit.Etꝑ
apoſtolũ ſuũ Om̃is aĩa ptãtibꝰ ſublimio

ribus ſubdita ſit Et ad hoceſt ſentẽtia cõ

coꝛs omniũ doctoꝛũ.ĩmo totius eccleſie.
Vndeq diceret hoc argumentũ eſſevali/

dũ.Lexantiqua iudicialis ſic vel ſicdice

bat pꝛecipiẽdo vel pꝛohibẽdo/ergo talit᷑

nunc agere xpᷣiani tenent᷑ falleret᷑ qm̃ hec

cõſequentia/nedũ falſa eſt ſed hereticalis

¶ Exquo ſequit᷑ hec veritas q; dum redi
mit᷑ hereditas vendita/nõ eſt neceſſariu;
deducere fructus medios ꝑceptos.niſiq̊
lia lege q; antiqua fuerit inſtitutum

ratio XI

☛ Rbitrio legiſiatoꝛis bumani/
Vnõ eſt poſſibile quoſlibet vtra/

qn ſubſeq po

.— 3 t mitiplex abu
ſus Sũtad

ernariusöſideratio nong

pe vel ecclłie.alioqͥn nõ poſſet fundari ille
gitimatio quoꝛũdã ꝑſonaꝝ ad matrimo
mmo ⁊ arbitriũ tale le/

Conſideratio æ
M KRrbitrio legiſlatoꝛis fas eſt. qñn
expedit ⁊ decet/contract alis ⸗⸗
nüc validare nũc inualidare. p
Ltempoꝝ.locoꝝ.ꝑſonaꝝ⁊ aliaꝝ
ircunſtantiaꝝ/variata gualitare Be⸗
gducit᷑ pꝛimo ꝑ exemplũ legiſlatoꝛis ſupꝛe
mi dei.qui licʒ multa iudicialia ſtatuerit

ccus ita ſiis lagus mocerafi H
4 ſe⸗

hoc autoꝛitateſ iuriũ plures

⁊ exꝑimẽto quotidiano cognoſcimꝰ. Nõö
tamẽ fruſtra conat᷑ legiſlatoꝛ ad modera/
tionẽ cõtractuũ dũ facit qð in ſeeſt/ad pᷣ/⸗
cluſionẽ abuſuũ.condẽdo leges vniuerſa
liter poſitas.que q̃les eſſe debeãt Iſidoꝛꝰ
ponit Nihilominꝰobſeruandũ eſt ũlõ co
micũ. NHe qͥd nimis.Et ill ſapietis.noli
eſſe iuſtus nimis. Videmꝰ eni in plurib
ꝙ multiplicatões inſtitutionũ ⁊ penarũ/
ſic inuoluũt pplłlos/ ꝙfit eis iugũ intole/
rabile ⁊ inuolutio laqueoꝝ Exemplũ da/
tũ eſt alibi in materia ſymonie.⁊ hic pᷣtac
cipi in materijsvſurarũ/quibo dũ q̃rit᷑ ad
itus pᷣcludi/condẽnant᷑ multi cõtractꝰ/qͥ
fem legẽ dei nõ ſunt vſurarij nec illiciti.et
elſſent vtiles tã reipublice q; ꝑſonis Exẽ/
plujen Preren de caſib in foꝛo penitentie
im

ilibus alijs de quibo alidli.

onſideratio XII

IRbitrio legiſlatoꝛis ↄuenit ne
IFIne. ſed poſitas interpᷣtari.nõ tã
tũ doctrinaliteryt iuriſpiti pñt
itatiue iudicialłr. Eſt itaq; le/

ſed autoꝛitati alr le/
giſlatoꝛ tanq; lex viua directoꝛ et brlier
es.dum ⁊ vbi ꝓuenit circa leges difficul⸗
tas ex circũſtantiaꝝ varietate q̃ ſunt inu/

merabiles. nec cadere pñt ſub artevel lege

quia ꝑ accñs ſunt.Hinc eſt illud vulgati
18. Ipſe etiã leges cupiũt vt iure re
nt. ¶ Eliciterhis altera veritas ꝙvbi
ſuꝑ bonitatevel malicia quoꝛundã cõtra
ctuũ/ difficultas talis exoꝛit᷑ qualis nõ pᷣt
doctrinalr determĩari / recurrendũ eſt cd
arbitriũ vel interpᷣtatõeʒ legiſiatoꝛis.pᷣſer
tim ſupꝛemi⁊ eccłiaſtici qͥ cenſet᷑ hr̃e iura
nedũ hũana ſed diuina in ſcrinio pectorꝭ
⁊ vybi papa deficeret/conciliũ generale hʒ
ſupᷣmũ iudiciũ iuxta veritatẽ in generali
cõcilio Conſtañ.determinatã ⁊ in hac le
ge diuia immobilr fundatã. Si peccaue
rit in te frater tuꝰ⁊c.ſeqͥt᷑ dic ecclie ( Sb
iũgamiĩ ſpeciali de vſurario cõtractu ſub
quarto conſiderationũ quaternario.

(Inci

Konſiqeratio. xiſ.
BGurgri cötract/ repugnat le/
y egi diuie ⁊ naturaliſic ꝙ ex ſu-
enere maldeſt. nec pᷣt bene fieri
Exẽplũ de medacio ponũt
oc eſt ſentẽtia cõis doctaꝛil.

aliq;: Et ad

Vnde ⁊ ph̊s naturale iudiciũ ſequẽs po
fuit cõtra naturã eſſe vt numus numum
pariat. In pſalmis quoq; ⁊ ꝓphetis ſatis
innuit᷑. Siquis ad beatitudinẽ velit in/
troire/ꝙ pecuniã ſuã non det ad vſuram
Xps deniq; dixit.date mutuũ nihil inde
ſperitea Etad hoc ſunt cõgruẽtie plu
res date ꝑ doctoꝛes ꝓpter incõueniẽtia qᷓ
reipublice pꝛouenirẽt exvſuris ſi licite di

cerent᷑. Vñ ⁊ hõ naſcit᷑ ad laboꝛẽ.ſicut ha

betur in Job. Eſt ergo cõtra naturã hoĩs
vt ſine laboꝛe velit viuere.qð fit in vſurꝭ.

Nam ⁊ adã in ſtatu innocẽtie poſit erat
in paradiſo vt oꝑaret᷑ et cuſtodiret illum.

Et poſt peccatũ dictum eſt illi In ſudoꝛe
vultus tui veſceris pane tuo Quinetiã re

cipiẽtes ad vſurã dum pecuniã pꝛomptã

inueniũt/faciliꝰↄſumũt⁊ exponũt ⁊ ocio

vacant et tandẽ graui pauꝑie per os alie/
nũ conſumũt᷑ erũtamẽ iſte ⁊ cõſiles

rões deducẽtes ad incõueniẽtia nõ vidẽt

ſatis cõuincere volentem ꝓteruire. QOuia
poneret ex aduerſo multos caſus/ in qbꝰ
magna vtilitas et q̃ſi neceſſaria ſequeret᷑
lam in date q; in recipiẽte.ſicut allegant

aliqui de mẽdacio officioſo Et alij de ſim

plici foꝛnicatõe.Dicerent inſuꝑ verbum
xpᷣi non eſſet pꝛeceptũ.ſed conſiliũ. Silx
ad illa que ſubiũgit⁊ pᷣmittit dũ pꝛedictũ

verbũ dixit. Date mutuũ ¶ Nihilominꝰ
veritas iſta tenẽda eſt tanq; ex fide ⁊ eccle

ſiaſtica determinatõe ſicut ⁊ de mẽdacio.
qð nõ poſſit bene fieri.qꝛ ꝑ doctrinã op/

poſitã qualis fuit apud grecos multos/

ſi admitteret᷑ officioſum mendaciũ / tota
ſcripture ſacre(ſicut dicit Augu.)vacilla/

ret autoꝛitas.immo deꝑiret fidelitas ⁊ fi
delis cõnictus apð hoĩes.Non eĩ opoꝛtʒ
pꝛoptervtilitates que ꝑ accñs pñt accide
re/ ea dicere bona que ꝑ ſe et de ſuo genere
mala ſunt.⁊ que confeſti noĩata(ſicut are
ſtotiles loquit᷑)ſunt inuoluta malicia.ſi/
cut furtũ/qð eſt cõtrectatio rei aliene/ bñ

fieri eſt impoſſibile.qᷓ;uis furtũ poſſit fie

ri nõ furtũ:accedente cõſenſu dñi.Silit᷑

diceret᷑ ꝙ vſurari cõtractꝰ inualidꝰeſt ꝑ le

ſuꝑioꝛẽ diuinã.⁊ ita illegitimꝰeſtvt ſit

furto ſimilisdũ pecunia vltra ſoꝛtẽ rece/

pta cõtrectat᷑inuito dño ſaltem pꝛicipali
ſcʒ deo quecũq; ſitvoluntas recipientꝭ ad

vſurã.que veriſilr eſt inuolutaria ꝑ ſe.ſed
volũtaria ꝑ accñs.ſicut ẽ in pijciẽte mer/

ces/imminẽte naufragio.⁊ ſicut ↄſenſus

ai
5
2⸗
14

De contractibus

in matrimoniũ ꝑ metũ cadentẽ inconſtã
temvirũ.qui cõſentit ne mẽtiatvel moꝛia
tur.Eſt eni cõſenſus iſte inualidꝰ ad ma/
trimonialẽ contractũ.Similr diceret de
vſurario cõtractu.Quãuis nõ ſit euiden
ter oſtenſum quin maneant difficultates

ſatis multe. ranebntdiſtkcdl

Suraorius cõtractus / ſicut in

in noua ꝑmitti / ſub certis mo

libello repudij in annq̃ lege ꝑmiſſo.qͥ nũ
q; fuit licit Sic ꝑmittebant᷑ dare ad vſu
ras ꝓximis ſuis ſed alieniſ.quis ſuꝑ hoc
ſitvaria doctoꝝ locutio.pꝛopteryverbum
Ambꝛoſij Vñ textus deutero.xxiij.ſic ha
bet. Non fenerabis fratri tuo ad vſuram.
nec fruges nec quãlibet aliã rem:ſed alie/

nis.Exẽplũ pᷣterea de meretricibo.q̃ tole

rant᷑/nõ appꝛobãdo qð faciũt.ſed nõ pu
niendo.¶ Quo circa poſſet inqri ſi tole/
rantia talis ſufficiat vt vſurariꝰfaciat lu/
crũ ſupꝛa foꝛtẽ/eſſe ſuũ.ſicꝙ nõ teneatur

ad reſtitutõem/licet peccet/ſicut meretrix

nõ tenet᷑ ad reſtitutiõeʒ pecunie lu crate ꝑ
traditõem fedivſus ſui coꝛꝑis/ inuito do
mino cʒ deo. Rñſio foꝛte danda eſſet.fm
duplex foꝝ.ſcilʒ conſciẽtie intrinſecũ.⁊ ex

trinſecum duplex.vnum ecclie aliud ſecu
laris politie. =è

.

õ ẽä⁴hͤ „ SS⸗

Burricõtractus / hz fieri pꝛĩ
y cipalr in mutuo pecunie.Dici
Aturenim vſura quaſi vſus eris
Mutuü.vero dicit᷑.qꝛ de meo

facio tuũ.Et hoc pᷣcipue cõtingit in pecu

nia/ in qᷓ̃ dominiũ ⁊ vſus /rõnabilr diſtin

gui nõ ppñt / qm̃ vſus pecunie/eſt ei con/
ſumptio. ⁊ ita dominiũ trãſit cũ vſu Pꝛo
pterea maifeſtat᷑ iniqtas vſurarij.qua de

pecunia qᷓ nõ eſt ſua ſed alteriꝰ facta ꝑ mu
tuatiõeʒ /ſuſcipit incremẽtũ pecunie.quã
exigit/vltra ſoꝛtẽ.vel alið emolimentũ ex

pacto. Vtꝝ autẽ ſine pacto cõmitteretur

vſura ſaltem in foꝛo conſcie.diſtinguẽdũ
eſſet ꝓ varietate caſuũ ⁊ intentionũ Con
ſtat enĩ ꝙ recipiẽs mutuũ /tenet᷑ ꝑ legem
amicicie ⁊ beniuolęetie/ ſuo mutuãti quã
dã amicabilẽ beniuolẽtiã quã pᷣt ĩtẽdere

antiq̃ lege toleratꝰ eſt ita poſſit

Aificatõnib. Non qͥdẽ vt eſſet
licitus ſed ne deteriꝰ eueniret.Exẽplũ de

gern
bie
ſtcnt
Aiud
glic⸗
nnen
biſ
eſſet
ſpen
cipe
cpie

Di
gtis
ene
nu

Neu
ntier
en

Coſigerat 0. XVI

Pars pꝛima

et expectare ille qui mutuũ dat. etiã per ex
hibitionẽ exterioꝛis boni vel officij. vt q;

in caſu ſimili / recipiet ab illo mutuuʒ vel

aliud amicicie bonũ. Nec mirũ cũ in ſim
plici ⁊ liberali dono ſic inueniat᷑dum ta/
men pꝛincipalis intentio ſit donare. etiã
vbi ſpes redonatõis vel redditiõis nulla
eſſet. Sic ad ꝓpoſitũ de mutuo vbi nihil
ſperandũ eſt iuxta verbũ xpᷣi ſupple pꝛin
cipaliter vel ex pacto.quoniã pactũ de re
cipiendo/eſt pecunin menſurabile. et ita

mutui contractus inſicitur.

Surarius cõtractus/noĩatur
aliquãdo talis apud doctoꝛes
vel populũ vel legiſlatoꝛẽ.qui
pꝛieet ex ſuo genere/ ñ eſt vſu/
rarius.¶ Occurrit exemplũſimile de ſy/
monia.dẽ qua ſolet fieridiſtinctio ꝙ q̃dã
ſanonia en Phibua quia mala.⁊ quedã
mala quia ꝓhibita q;̃ diſtinctio ſanum et
ſcientificũ reqrit intellectũ.qꝛ iuxta veri/
tatẽ/ nihil eſt malũ.niſi quia ꝓhibitum.
ꝛoßtere papa nõ poteſt facere de non
vmonia ſymoniã.licet nõ ſymoniã poſſʒ
punire vel ꝓhibere / ſub pena vere ſymo⸗/
nie debita. Sic in pꝛopoſito dũ legũlato
res attenderũt cõtractusvarios fieri/ ven
dendo vel emẽdo.locãdovel cõmodando
in detrimentũ reipublice/⁊ in fraudẽ ⁊ fa
uoꝛem vſurarũ pꝛopꝛie dictarũ/ꝓhibue/
rũt hmõi cõtractus illicitos et ꝓgnicioſos
reipublice/ſub penis vſure debitis.pꝛeci

pue dũ ſatis conſtat ex oꝑibus de mala z

fraudulẽta intentõne cõtrahentiũ. vbi ſi
conſtaretvel conſtitiſſet legiſſatoꝛi/de bo
na ⁊ ſimplici ⁊ pura intentõe cõtrahenti/
um/aut nõ tuliſſet tales leges phibitoꝛi/
as / aut a ſuis legiby iſtos tales excepiſſet
tanq; verus epieihes ⁊ directoꝛ legis.

Bequitur vigere

ð poteſtate legiſſatoꝛis in moderãdis cõ

.

tractibus lege poſitiua ſub quinto conſi

mncipit quintus
quaternari ¶ Lonſideratio. xvij.
Uſta lege poteſt inſtitui in aliq̃ pa/
tria/vt nulla fiat venditio redditua
lis ꝑpetua/ quin poſſit redimi.vno
modo vel alio.ad tempꝰvel ad ſem/

per ¶ Apparet hec veritas exdictis in ſe

xta conſideratõe.ꝑ textũ legis antiq̃. que

tunc vtiq; fuit rationꝗbil.⁊ cuiꝰ ſimił po
teſt nouiter inſtitui ¶ Siquis at dixerit
in antiq̃ lege cautũ eſſe vt dũ redeptio fie
ret/deducerent᷑ fructus recepti medio tẽ/
poꝛe ⁊ ita debere ſtatuere lex iuſta/que re/
demptionẽ hereditatis vendite cõcederʒ

Fatendum eſt q; hoc poſſet. attamẽ ſi nõ

fiat.nihilomin poterit eſſe iuſta.ſip qua
litate patrie ⁊ reipublice/cũ circũſtantijs

ceteris/videatur expedire.vtvidelicʒ ſuc/

curratii et vna pte indigentib pecunia
pꝛompta.⁊ ꝓuideat᷑ ex altera parte/ ne di⸗/
ſtrahant᷑ hereditates ⁊ inſtabiles fiant de

perſonis in perſonas. et de heredibus ad
nõ heredes/pſertim in feudis ¶Pꝛopte/⸗
rea reꝑitut vt in plurib nullã eſſe vendi⸗/

tionẽ maxime hereditariã/quin lege ſta /

tutum ſitvel conſuetudine firmatũ /vt ſal

tem infra annũ ⁊ diem/venditoꝛ vel pꝛo/

ximus ſuus/poſſit retrahere ꝓ ſimili ſum
ma.nõ deductis etiã fructibo interim rece
ptis ¶ Qua in re firmatvnũ dictum pꝛiꝰ
⁊ memoꝛiter habendũ/ꝙ nõ eſt de intrin
ſeca ratõne venditiõis vel emptõnis/ im
potentig vel nõ facultas redimendi

Vſta lege poteſt in aliqua patria p/
hiberi/ne fiat in contractu venditio
nis ⁊ emptiõis/pactũ inter ꝑtes/de
ßacultate redimẽdi. ¶ Poſſet alicui
pꝛima facievideri repugnatia iſtius dicti
ad pᷣcedẽs.quia ſi lex iuſta poteſt dari de
facultate redimẽdi.quomodo nõ erit fas

pꝑtibus pactũ facere: Sed reſponſio faci

lis eſt ſi cõſideretur intentio legiſſatoꝛis
ad ꝓhibitionẽ talium pactoꝛũ perſonali
um:ne videlicet data libertate/ abutãtur
in fraudem vſurariã. Intereſt enĩ legiſſa/
toꝛis.ne qͥlibet paſſim abutat᷑ re ſua VUn/
de ⁊ apud paganos/etiam philoſophos.
ſtoicos nominati etiã apud maſſilieñ.qͥ
ſentiebãt(licet erronee) hominẽ ſeipſum
licite poſſe occidere/pꝛopter infoꝛtuitum
vel euadendum vel cauendũ.Aex erat:ne
hoc quiſq; faceret ſine iudicio publice au
toꝛitatis.Sic in ꝓpoſito ⁊ ſimilibomłtis
dici poteſt/ ꝙ aliqua licent lege publica/
quens licent autoꝛitate pꝛopꝛria.

erewe nn

₰ℳ

—
„
S

De contractibus

AUVUſta lege poteſt inſtitui pꝛeciũ rey
tam cenſualiũ q; non cenſualiũfeu/

liceatvenditoꝛi exigere.lmo nec

dare. maxime pꝛiuata voluntate

piens iudicabit. ſicut loqtur Areſtotiles

de medio virtutis Nullus autẽ debet cen

ſeri ſapiẽtioꝛ qᷓ; legiſſatoꝛ. Kꝛoplera pe
ctat ad eũ pꝛecipue/quantũ po

litas ¶ Et vtinã pꝛecia ſic omnib rebus
eſſent impoſita.quẽadmodũvidemus in

pane⁊ vino/qꝙ euitarẽter altercatões ne
dum inutiles ſed ꝑiure ⁊ impie.quas ex/

perimur fieri quotidie inter emẽtes⁊ ven
dentes.quod non fieret ſi vnico verbo et
abſoluto ſtatim diceret᷑ pꝛecium. vt vlna
talis panni/tantũ valet.modiũ bladi.tã/
tum valet/hec cauda vini/eſt huius pᷣcij.
hic caſeus tanti ⁊ ita de ſimilib.tunc da⸗/
ret pꝛeciũ qui vellet.qui nollet/ abiret al/
tercatõe dimiſſa.Difficile eſt fatemur.ſed
tam ſalubꝛiter factibile apð homines bo
ne voluntatis.quibus ex hoc eſſet pax.et

(Connideratio. xX

gloꝛia deo.

ſſta lege poteſt inſtitui aut pmitti tãq;

licitũ⁊ expediens in certis caſiba pꝛo qua

litate perſonarũ/ꝙ fiat venditio ⁊ emptõ

legitima.cum expꝛeſſiõe pacti de redimẽz

do.⁊ pꝛo certo pꝛecio etiam minoꝛi qᷓ; res
emeretur vel venderetur ſine tali pacto

Ponamus exempli gratia et rei quã agi/
mus / duas aut tres generales circunſtan
tias que non fingũtur ſed reperiuntur in
multis partibus. Cõſtitutum eſt a legiſ/
latoꝛe ⁊ conſuetudine ſeruatũ in vna pa-/
tria.ꝙ nemo vendat cenſum annualem ꝑ
petuum/quin poſſit redimi totiens quo
tiens. Statutum eſt pꝛeterea certũ pꝛeci
um.vt pꝛo denario quindec Hoc totum
licet.vt patet ex pꝛedictis. Sũt in illa pa

cria ſicut eſſe debent /eccleſiaſtici plures⸗
nolentes mẽdicare.ſed de redditibus in

—

venaliũ tam mobiliũ q; immobiliũ

daliũ ⁊ nõ fendaliũ.vltra quod pꝛe/

um itaq; pꝛeciũ ſit in cõtractibus tã
qᷓ; medium adequatiuũ.⁊ difficile ſit tale
mediũ ſemp inuenire.pꝛopter affectõönes
varias ⁊ coꝛruptas hominũ.pꝛoꝛſus ex
pediẽs eſt: vt illð mediũ capiat᷑. pꝛout ſa/

tü poſſibile eſt /
iuſtũ pꝛeciũ ſtatuere.quale nõ licet tranſ/⸗
gredi/pꝛiuata volũtate/ que debz coerce/
ri vel ligari pꝛout reipublice depoſcitvti -

cõmuni vel pꝛopꝛioviuere.et hoc vtich li
citum eſt iuxta determinatiõem chꝛiſti et

apoſtoli.⁊ obſeruatõnem totius eccleſie.

Dignus eſt eni oꝑarius mercede ſua.De

niq; detrahentes eccleſiaſtici dotatõni.p
pter hoc damnati ſunt vt heretici.etiã no

uiſſime in concilio Conſtanti.Et hec eſt

cauſa que martyrẽ Thomã fecit ( Adda

mus conſequẽter ſicut res habet.qꝙ nõ in

ueniũt eccleſiaſtici pꝛenomiĩati / poſſibili

tatem per ſe vel ꝑ alios/ aſſignatões quo
rũcunq; reddituũ/niſi facta pactiõe de fa
cultate redimendi.nihilominus plus cu
perent inuenire ſi poſſent etiã cum maio

ri pꝛecio.cum inſuꝑ etiã ſimplici intentõ
ne.vacua ab om̃i queſtu.nedum vſurario
ſed quomodolibʒ illicito vel illegitimo
Wuent quid agendũ ſit apud eccłiaſti

cos hmõi: Si nolint emere/ pꝛopt᷑ſou/
pulum.vel ne videantur dare ſcandalum
in fauoꝛem vſurarioꝛũ.ipſi patientur fa⸗/
mem nec ſubſiſtent.ſed neceſſario diſʒgẽ
tur.⁊ ita nec miſſarũ.nec alioꝛũ obſequio
rũ diuinoꝛũ cultus/remanebit Iſtud au

tem incõueniens /nullus legiſſatoꝛ eccle/

ſiaſticus vel ſecularis/pie diceret toleran
dum /ſaltem de ecdleſiaſticis ab antiquo
conſtitutis et appꝛobatis.quoꝛũ funda/
tio ſeu dotatio/⸗⁊ ſi fuiſſet a pꝛincipio ſuſ
ficiens.delapſa eſt in diminutõem intole
rabilem.nec ſua ſed tempoꝛũ malicia Si
vero concedat/ꝙvtiq; poſſet contractus

emptõnis modo qui dictus eſt/eſſe licitꝰ

immo legitimꝰid eſt lege cõſtitutus.tunc

habemus ꝓpoſitum ¶Reſoluẽtes igitur
materiã ad paucos ⁊ dclaros terminos / et

dimiſſis ex induſtria allegatiõibo vt veri⸗/

tas nude ⁊ aperte ſe maĩſeſtet in pace coꝛ/

dis ⁊ in lumine ratõnis qð eſt lumẽ vul /

tus dei ſignatum ſuꝑ nos. Concludamꝰ

ex pꝛemiſſis.ꝙ fas eſt vnicuiq; vti re ſua

pꝛout ſua eſt.patet exterminis.quia eſtp
dicatio diffinitiõis dediffinito. vel econ
tra. Aut ſic. fas eſt et licet vnicuiq; vti re

ſua pꝛout volueritiin emendo.vendẽdo.

locando.dando.mutuando ⁊c.et capitur

vti.contra abuti Patet iſtud ex terminis
quia detur caſus in quo quis non poteſt
vti re ſna:iam reſpectu caſus illius nõ eſt
ſua. Velſic.fas eſtvnicuiq; tanto iureyti
re ſua/quanto iure res eſt ſua. Vel ſic.fas
eſt vnicuiq; vti re ſua ſicut voluerit.niſi
pateat pꝛohibitio legitima.in quo caſu

Pars pꝛima 35

iam res non dicit eſſe ſua. Hinc dictů eft voce/qᷓ per ſcedulas et ſcripturas. quowi
1 ab alijs ꝙ nihil tam naturale.q; vt quili / fnit conſiliũ/⸗ ꝙ licitus erat eis cõtractus
ſuus.immo foꝛtaſſis eſſe potuit ꝙ ille vel

Uno⸗
ck

nonn
ſſbi
ddeſ
mo
mno
n⸗
koſti
an⸗
ſ
ſe

guio
dan

—

pars pꝛincipalis que ponit e

.
3

tias ⁊ ſingula

de bet vtatur re ſua.Et fundat᷑ in lege natu /
rali de dilectõne pꝛoximi.Et in his due

bus mandatis quecũq; vultis vt faciant

vobis homines.⁊vos facite illis.⁊ quod

oderis ab alio tibi fierialteri ne feceris

Nullus enĩ velle debet ꝙ impediatur ab

vſu rei ſue niſi lex dei ſit ad oppoſituʒ in
hocvel in alio caſu immediatevel media/

gelicsz Dicitun mediate pꝛopter leges po

ſecl

6

in quodã monaſterio exponẽs circunſta

lue in emptione rede

per acta dinoſch

di metaphiſicales ⁊ theolo/
gicos / vſq; ad genus gen era
liſſimũ quod eſt iuſticia.⁊ hoc ſub vigin/
ti conſiderationibo.deſcendendũ videtur
ad particularẽ caſum. Deinde circunſtã/

factum vel vnde ius oꝛitur ſciri

tie notabũtur.quo faciliꝰ ⁊ verius Eoſſi

tus eſt autẽ caſus talis. Cõmunitas ali/

cuius terre/licentiã habet a domino ſuo/
decerta impoſitiõe facienda ſuꝑ his.que
vendũtur ĩfra ſuos fines.vt pꝛo qualibet
libꝛa duos denarios.et ꝙ ſuper huiuſmo
di obuentioniba/poſſit certum annũ cen

ſum vendere addita tamen facultate reli
mendi pꝛeciũ quoq; ſtatutũ eſt quindeci

beerno. Nnodqam monaſteriũ emit ab

ac cõmunitate/ius recipiendi centũ flo

reñ.ãnuatim.pꝛo duobus milibo floꝛeñ.

in numerata pecunia datis.et adiecta fa/

cultate redimendi. Queſtio eſt ſi dictus

—

Nunc igit circunſtantias explicemꝰ3

actus ſit vſurarius vel alias illicitus.
Pe

ima circunſtantia eſt exr parte ementi/
um.quoꝛũ vita rationabiliter pᷣſumere fa

citꝙ nõ in fraudẽ vſurarũ vel illiciti que

ſtus / vellent inire ↄtractũ aliquẽ ſcienter
vſurariũ.etiã pꝛo moꝛte tempali. ¶ Se/

cunda quia parati fuerũt ⁊ ſunt / ſtare iun

dicio peritoꝛũſicut et ab initio.et conſe/⸗

quenter cõſuluerunt plurimos.tamviua

itiuas rationabiliter latas/ per gerentes

ſt materiã de contractib/
reſolutã per diffinitões ⁊ di

tões di gitio reddituum perp
uiſiones ⁊ modos ſignificã

tua. ſed ſempꝑ cDum
exta ꝙ ſi vellet

pꝛocedere vſurario titulo plano vel palli-

Lradi

dem depeant

ſimilis erat eis debitus.ne deſolaret᷑mo/⸗/

naſteriũ.cui ſuccurrere debitũ habẽt. nce

aliter inueniũt. ¶ Lertia circunſtãtia eet
ꝙ vltra pꝛeciuʒ ſolitũ per dominũ patrie
conſtitutũ legitime/ trauiderunt quartä
partem.⁊ quantũ dediſſent pꝛo redditibꝰ
perpetuis. Et ſupponitur ꝙ augmẽtum

pꝛecij fuerit de conſe

vel interpꝛetatiue ¶

uarta venditio.

tam efficax fuit exparre eoꝛii tam in volũ

bi retinuerint facultatem retra

cium datum ¶ Quinta circunſtantia eſt

ſtante circunſtantia patrie. in qua pꝛohi
bitum eſt lege ſupioꝛis domini /ne fiatvẽ

facultate redimendi.

„

tate q; in ohere tran ſlariotus nnl EHG

pauptas emẽtium immo deſolatio ſi nõö
inuenirent venales redditus. quos mal,

ato / reirent pꝛo pecunia data in pcium
venditõnis/longe amplioꝛẽ cenſum an /
nualem.vt ſi poſuiſſent in cambiovſura/

rio mille francos / habuiſſent centũ fran /

cos annuatim vel amplius. vbi non hbo ⸗

bent pꝛo duobus milibꝰ francis niſi cen-/
tum frãcos.Et hinc patet/neq; fraudem

vſurariam cõmittere.neq; ſcandalũ vtab
alijs cõmittatur/dare quod bene notan/

dum eſt. ¶ Deinde poſſent induci ex par

te vendentiũ/certe circunſtantie ſeu cau/

ſe.pꝛo iuſtificatione legis condite que di

cca eſt. ne ſcilʒ diſtrahãtur hereditates de
heredibus ad non heredes.aut ne cõmu/
nitates/perpetuis redditibus onerate/tã
aaätta eſt peetercea limi⸗/⸗

tatio pꝛecij/ſicut potuit rationabiliter in

ti vendenti de qua loquit᷑ caſus/q impo/

ſtitui. Data eſt inſuper licẽtia cõmunita⸗

neret duos denarios pꝛo libꝛa ad euitan

dü foꝛtaſſis grauius inconueniens de di

grauioꝛẽ q; impoſitõnes ſeu vectigalia.q̃

ſunt nerui reipublice ſm ciceronẽ (Am

dominus patrie illius vel cõmunitate /

T 3

ſint immemoꝛes ſalutis ſue.qͥn bona in/
tentone ⁊ bono fine / fecerunt ea que fece

illicita. ſed poſſunt bene ⁊ ſalubꝛiter fieri
q;uis etiam poſſent abuſus cõmitti.ſʒ ſu

per illis non eſt habendũ iudicium teme
rariũ per alios.ſpecialiter per eccleſiaſti/⸗
cos. Illud apoſtoli potiꝰ obſeruandũ eſt

nihil inquirẽtes ꝓpter conſciam. Et illud
xpᷣi. Nolite iudicare.Et illud iuris Quili

berpᷣſumedus eſt bonꝰ. cũ ſimiliba multꝭ

Eliciunt erbdienie circũſtantijs/ po/
ſitiones queſequũtur. Et cõſeqnter regu
le ſequũtur ꝑ modũ concluſionũ rectificã⸗

„*

tes emptionẽ et diſtinguentes a mutuo.·

pꝛo deciſione materie.

1 4 6
7 .
— . .

cipaliter.iunctis alis.

GBecũda pr

b

.*

Rꝛedictus cõtra

tractus no eſt vſurarius

patet ex pꝛecedetibo.x ex vſure deſcriptõe
que m doctoꝛes nõ niſi in mutuo inue/

nit᷑ AUnde ſi fiãt alij cõtractus illicitꝭ mo

dis etiã peioꝛibus q; ſit vſura.nõ tamen

vſurarij dicendi ſunt.

—

Sꝛedictus cõtractus / nõ eſt illegitimꝰ

tiuã irritantẽ hmõi cõtractũ:que nondũ

palã oñſa eſt. O ſiqͥs dixerit cõtractũ eſſe

id ſibi eni inci

d ſibi eni ᷣ dit ꝓpbatio. ſed attendat
vbi reperiat

rões vel ſimilitudines/ad iuſtificatõʒ no

*

EE — —õõ ———

Aummt poſito
Siquis bona intentõ

e velit vendere/⸗

fieri poterit in

me quo ad

Hexta propoſitio.

ſitões ¶ Pꝛima pꝛopotitio eſt
Redictus ↄtractus/ nõ eſt mu
tuũ / nec per modũ mutui. Pa⸗/
tet ex quarta circunſtãtia pꝛin /

mutui vel fauoꝛis vſurarij. Datet exomi
iecircunſtantijs. pꝛeſertim. iij et. Y.

¶Quarta propoſi.
ege diuina vel naturali Et ita ſidebear i
legitim? dici / opoꝛtet lege oſtendere poſi⸗/
Pidiri lege diuinavel naturali:iondat il
1

iat ¶ Deinde ſequt᷑ poſitões
in caſibo alijs pticularibo. vnde ſumi pñt

ſtri caſus Et ſit hec pꝛopoſitio quinta in

vel emere rem aliquã pꝛimo ſimplicit᷑.de

De contractibus

inde dare gratiã ꝙres vendita vel emprta
poſſit retrahi/ad tempꝰvel ad ſemꝑp.hoc

poterit fieri nedũ licite ſed meritoꝛie Pa/

tet ex terminis. ſiquis dixerit/magnũ

tempis lapſum requiri vt hec fiant.pꝛĩo

venditio.deinde facultas redimendi.ani

aduertat quanta ſit celeritas voluntatis
bumane.pᷣſertim in hominibe ſpirituali/
bus et abſtractis ita vt coniũcta realiter/

poſſit intentionalr diuidere ⁊ pꝛecioſum
a vili ſeꝑare.ſicut in odio et amoꝛe peccã
tium/ peccatũ ſeparat a peccãte.peccans

amatur.oditur peccatũ.quanto magis ᷣ

licitum eſſe poteſt:ſicut in ꝓpoſito ⁊ maxi
foꝛũ conſcĩe ⁊ ad deum:

ne pene ꝙ niſi ſoluat in illo termino / ob
ligabit᷑ſoluere pecuniã vltra ſoꝛtem. hoc
in caſu poterit bona intentõne ⁊ caritati/

ue fieri ⁊ pena recipi Patet in cenſibo pilu
ribus talipacto ſoluendis.Eſt autem bo

na intentio ſi mutuans mallet habere pe

cuniaʒ ſuam in termino q; alter incurat
penam in differendo.quia foꝛte tũc indi/

get pecunia ſua ⁊ remanere vult indenis

Depnma propoſ.

¶Sidàs neceſſitate cõpellatur reciꝑe ad

vſuram aliquã pecuniã.ne foꝛte dãnifice

talis pᷣt ſine peccato reciꝑe ad vſuram.
Doctoꝛes ĩ hoc cõueniũt.ſaluãtes ꝙ; mu
tuũ recipiẽs/nõ ↄmunicabit cũ vſurario
in peccato ſuo. Et ita erit hic cõtract vſu
rarius.⁊ vſure peccatũ in vno tantũ con
trahente. Notetur declaratio ꝑ ſimile/ad
diuinã pꝛouidẽtiã.que bñ vtit᷑ malis ali/
enis Si autem ex hac radice ⁊ pꝛioꝛibus
poſſit iuſtificari caſus noſter ex pteemen
tium. quicquid fuerit de vendentibo pote
rit intelligens iudicre.

[Si quis vendat bladũ vel vinum vel

aliquid huiuſmodi ad credentiã pꝛo ma

7 . —

itoꝛi pꝛecio q; eſſet venditurꝰ in pꝛsompta

pecunia/⁊ hoc faciat ex ſincera ⁊ pia intẽ

tione ſuccurrendi pꝛoximo:non vexandi

eum.quin mallet minoꝛẽ pꝛomptam pe/

is quoꝛũ quodlibet ꝑ ſe

Si quis pꝛeſtet pecuniã alicui gmu/⸗
tuum vſqʒ; ad certum terminũ cũ adiectio

tur in quadruplo vel in reb ſiue in vita ,/

i⸗

cuniam. nõ videturxcõtractus illicitꝰ eſſe
vel vſurarius in foꝛo conſciẽtie. Patet ex
lege caritatis⁊ ex iure dominij.Niſi foꝛte
diceret᷑ö/ ꝙ ſuꝑioꝛ lex/ inualidauit omnes
cõtractus tales/pꝛopter ſpeciẽ mali vel ſe

quelã.ſicut non eſt in poteſtate cuiuſlibet

tranfferre pecuniam ſuam in alterũ ꝑ ſoꝛ
tem taxilloꝛũ pꝛopter hmõi inualidatõeʒ

. „

et ita diceret᷑ de multis contractibꝰ Quia

(ſicut dictum eſt) deciſio finalis. vnde ali
quid dicit᷑meũ vel tuũ/dependet ex legi /

bus / nedum diuinis ſed poſitiuis. Pꝛo/

– cõſiliũ habendũ eſt nedum a theo
ogis ſed a canoniſtis qui ſi diſcoꝛdarevi
deant᷑. lex euangelica ſeu theologica tan/
qᷓ; architectoꝛia/iudex eritvł epieiles ſeu
gnomica vel interpᷣtatiua. ¶ Rurſus ad/
dant᷑ pꝛopoſitões duodecim.faciẽtes ad
elucidationẽ tam caſus pꝛopoſiti:q; alio
rum in materia contractuũ. Si ACbi
regulam ex pᷣdictis elicuerimus. ¶ Con/
tractus qui de ſuo genere ⁊ ex circunſtan
tijs debʒ eſſe gratuitus ſicut eſt mutuum

nõ inficitur ſi recipiatur aliquid velut vl

tra ſoꝛtem/altero quatuoꝛ modoꝛũ.vide/
licet ſi fiat.aut pꝛo ſaluatõne ſui intereſſe
aut pꝛo negligentie punitõne/aut gratig
beniuolentie/ aut pꝛo ſola pꝛopꝛievexatõ

nis redemptione.

Pꝛopoſitio IXx

Tenſualis cõtractus / de ſe etde ſuo ge
here / licitus eſt in multis caſibus. Patet
in fundatiõiba eccleſiarũ. Patet in cõceſ/

ſione quã quis facit de reſua. Patet cum
aliqua eccleſia eximit᷑ a iuriſdictõe epiſco
pi. Patet ex vſu quotidiano. Patet deni
q; per confeſſionẽ aduerſarioꝝ.qui leges
ſuas ⁊ iura ad hoc multipliciter introdu
cunt. Sed omittit᷑ allegatio.quia neſciẽ

tibus leges ⁊ canones/vana eſſet. ſcienti

bus ãt ſuꝑflua vel arrogans videret᷑.ma/
xime cum non ſit pꝛeſens intentio aliena

dicta cape contẽtioſa argumẽtatõne. nec
poſitiuis iuribus pꝛicipaliter inniti?:ſed

—„

diuninis.

ECenſualis contractus ſi fiat ad vitam

