luerſas cogitatõnes. vt ſunt vitioꝛũ.
bocpiculoſnmn.
Duinta ¶ Cogitationũ imptinẽtium
vna qnq; eſt vehemẽs ⁊ ſuffocãs actualẽ

habitualem nec vocẽ.⁊ hoc poteſt eẽ vir-

tutis exercitium.

Atentõ inqt in oꝛõe pᷣCt eẽ trilex

nõ nocet.ſed multũ pꝛodeſt.hecibi.

¶ pv DODꝛro circa finem opuſculi poſſu
ttentione ⁊ deuotioneet affectiõe

ſenti vita rariſſimũ. vbivix hoꝛavel dimi

vonſ
ſrio

co
att

nhe
rh
pe,
ſine
Cr
punn
noͤin⸗/
aneti
dwwi
nößt
pri
ſton

ſir,.

conſuetud

eptima

cg. 7 hec ſtat cum laude
ia eſt leuis ⁊ vẽto ſilis li⸗/

Dctaua (Ali

cetvideat᷑ impoꝛtuna ſed ſupat᷑ aut ↄtẽni
unr hec nõ tollit laudẽ ſed exercet mẽtẽ.

ona ( Cogitationũ cõtrariaꝝ. vna
abſoluteꝛ directe contraria qua ſcilicʒ

oꝛans deteſtatur oꝛare ⁊ deuotõem habe⸗/
re. ſʒ timoꝛe diſcipline pꝛoſequit᷑. hec om

nino vituperabilis.
Decima lia qua oꝛãs habet diſpli

centiã conditionalem/ ſic ꝙ non oꝛarʒz ni

ſi vouiſſet.non tamẽ deteſtat᷑ ſe vouiſſe ſʒ
Hiacrs beceſ ſafficlens atq; laudabilis

licet non excellens.7 habet deuotoͤem ha

bitualem ⁊oꝛigin. nalem.

4 1) 7ani non ſi Ufkieister reſiſtit. ſʒ eiverevel
interpᷣtatiue cõſentit᷑⁊ hec eſt danabilis.
Quis ãt dicat᷑ verus / ꝗs interpᷣtatiuꝰ. ali

bi dictũ ẽ. Cõſentire ſiqdẽ ðꝛ aliqs malo
du nõ fecit bge l in ſeen ech facit wrylerur

è ierum eßle⸗ “
iecto ſe
kene recipies ali/

27 Benerak. vt qnia vult
oꝛare tota die.
Amentio * Specialis / vt qꝛ vult
nis recta tri talem oꝛationẽ dicere
Inadiuidualis qꝛ vult
particulis ſi ſingulis i in /
tendere.

a (Alia vehemẽs eſt tollens vir
tua em deuotõem. ſic ꝙ iã virtus deuotõ
nis nõ healacinoer berno nerel
o vel alia ratio.⁊ hec nõ neceſ/
ſario tollit laudem ab oꝛatione.
( lia eſt cogitatõ vel affe⸗
ctio quaſi fluctuans/⸗q nec excedit ⁊ ſuffo
cat deuotõnem. nec exceditur totaliter ab

la eſtvicioſa⸗ circa pec
cata / alia vt pꝛopter cõmotõem ire vel ille
cebꝛe.que nõ diſplicet nec aecept⸗ tat᷑ cõſen
ſiue / licetvelit nolit homo ſentiat᷑ ⁊ hec pt
eſſe materiavirtutis exercende.⁊ ad expul
ſionẽ expediret quandoq; magis niti q;
bradoie coneinuatdem. D
deci ia vicioſa criminali

Kars Krlple

nuid o:ationie qu iber modo,
rum moxr dictoꝛun

ctualis cu
ius actus ineſt. mouens immediate. Tir

tualis cuius virtꝰ ineſt/mouens actu ceſ/
ſante. Habitualis vel aptitudinalis cu/

ius ſolus habitus ineſt non ſuffi ciens id

mouere. (Duana

CLCirca ſola verba qua⸗

Att nt to ozois ſi materiam.

recta et ſimplex Circa ſolum ſenſum
rutli fſnsfißle H

ſi foꝛmam

ſifinem.
Quinta
Beneralis
Atretiooröis re Specialis

ſierxa ncer rec a Zmdiuicualis vt ſu

Attentio oꝛbis re le. H
flexa quocuq; mo WVWirtualis vt ſup̃.
d Ritripler ☛tn,]

Habitualis

. 2 irca contraria poſiti
Attentio o oꝛõis Lirca oppoſita pꝛiua/
recta? coniũcta tiue.
ſeu mixta Kiale

Circa velut indifferen
tig ad vrrumq;
Octaua
AVonſentiens.

Anentlo Diſſentiens.

S po ollre Pigra vel doꝛmitans

D le oemouctaiu cõ

Ab Abſolute voluntaria⸗ .
eclate nalent volũ

Attentio mi micta taria / quia renititur ſʒ

conſentiẽs con/ vincitur

“
7 tarid dula tchetur elſe
B non eſ

atiue == E

Auentiͤ ee, recogitationem.

2non verbum.
Tollẽes tm̃mõ vnũ üſen
ſum. ſ. velverbü vl deũ

LCirca ſolum deum a qᷓ/

ſiue ſint a carnevel mũ

Interpꝛetatiue volun

H wdumr nnnt. . 2

ollens duo pᷣmiſſoꝝ

AIndecima. ¶ Attetio iuncta velut in

differens/triplex otalłr interrupta actu
virtute et habitu.Partialiter interrupta

ſolo actu ⁊ virtute. Partialiter iterrupta

ſolo actu.non virtute nec habiuu.
uodecima ¶ Atcentio oꝛõnis qua⸗

lcunq; tripler m ꝙ oꝛatõ eſt Obligato
ria ſub pena peccati moꝛtalis.O bligato/

ria ſolo conſilio bone equitatis.Obliga/

toꝛia ſolius cauſa ſocietatis vt dũ qͥs tene

tur nõ oꝛare vocalit᷑ ſed oꝛantẽ attendere.
redecimaAttentio oꝛõnis mixteꝛ

interrupte/triplex qñq; ꝑ vnã ant tres di

es vel mẽſem ex cõſuetudine.patet in ꝑe/
grino Per magnaſ moꝛas ſine reniſu foꝛ

tivel frequenti. Per moꝛulas cum reniſuu
quaſi ꝑ ſaltum animi crebꝛũ contra mu /

ſcas cogitationum impoꝛtunas.
Decimaquarta ¶ Attentio oꝛõis abi/

gentis has muſcas triplex Quedã ipoſi R—
bilis et vana et cõturbatiua Quedam dit ſi
ficilis nec pꝛo tũcvſq;qq; neceſſaria Oue

da facilis licʒ ĩpoꝛtuna tamẽ meritoꝛia
Darimazntn ttetio qlibet pᷣmiſſa

neceſſaria ſit vt dicat᷑ a ſevel ſocio. Circa

verbum ⁊ ſenſum beneplacẽs. Circa ve
bum ſenſum ⁊ deum pfecta. Et ſiles fieri
poſſunt diſtinctõnes de affectõne qui di

citur affixio quehdoam.
(Peaimae ta ¶ Attentio quelibet pꝛe

miſſaru triplex. Habitualis bona dũ ma

net in attentõe ex decẽ annis nõ crimina
liter interrupta. Vlirtualis melioꝛ dũ ma
net in oꝑatõe.Actualis optima ceter pa
ribus dü manet in toto hoĩne toto coꝛde

tota anima tota mentę tota virtute.
Decimaſeptima ¶ Attentio reflexa in
bonũ triplex. Facilis in cõtemplatiuo et

ſpuali q volat libero velut celo Difficilis

in meditatiuo et rationali qui nitit᷑ ſur/

ſum repẽdo Vlagavel inutilis in ſolo ani
mali qui ſerpit in e

.
2

Decimaoctaua.
um triplex. R

tam duratõne q; vſitatõne. Rara ſecũdo
modo nec ſemꝑ neceſſaria vel cauta in vo
cali oꝛatõne.Quaſi nulla tertio modo et
ſufficit qꝙ; cuʒ aſina hierim talis ambulet

In ſimplicitateuaſi vitula efaym do

cta diligere triturã. atq; muſcas acres co/
gitationũ quantũ valet toleret.nec ita ve

lit abigere per impatientiã ꝙ ſeſſoꝛem ſu

cq;. Tertia que vehementius opinatur ie
Ddixiſſe vel alium ſecum/qᷓ; omiſiſſe.·
N(Wiceſima ¶ Attentio reflexa iudiciss.
Pꝛimo modo/cõpellit ad repetitionẽvel
penitentiã. ſecus de non attentione cira
ſenſum vel deũ. Secundo modo ſuadet

Secimagnia Kttel t pmiſſa quoꝛũ intuitu res hac agitur. Att
rũ ſub debito triplex. Cinca verbũ bonaz-

unm ſpiritüſanctũ deijcat.
Decimanona ¶ Attentio reflectens ſe

2

ſuper attentionẽ pꝛeteritã in verbis oꝛa,.⁶,
tionis vocalis in ſevel cum ſocio/tripiler.
Vna que vehemẽter eſtimat verba nõ pp

tuliſſe.Alia que iſtud timet velut ad vt

repetitionẽ ⁊ aliquãdo cõpellit ꝓpr opoꝛ/

tunitatẽ habitã. Tertio modo diſſuadet
repetitõem potiusq; impellat.⁊ hocpꝛo/
pter innatã mentis euagatõem que nõ re
coꝛdat᷑ faciliter eoꝛũ circa que nõ actu re/

fleccitur ſicut nec opoꝛtet

EEE

tendite vobis igit᷑ ⁊ attentioni

veſtre in oꝛatõibus debitis. O eccleſiaſti

ci vos pꝛecipue patres ⁊ fratres celeſtini⸗
ndite
cum pia ſolicitudine que pꝛauã expellat
tanq; clauus clauũ Attendite vtſciatvnꝰ
quiſq; donum dei nõ plus nec minus ſa/
piens q; opoꝛtet.⁊ hoc vtiq; non poterit
faciliter ↄſummari cum pꝛauũ ſit coꝛ ho
minis ⁊ inſcrutabile niſi ſermo dei viuꝰ

efficax aſſit. diſcetoꝛ cogitationũ t inten
tionũ coꝛdis noſtri.quod vt fiat oꝛãdus
eſt et in ipᷣm iactandus noſter cogitatus.

vt tandem verbis aplicisconcludamus.
Nihil ſoliciti ſitis.ſed in om̃i oꝛatõne cũ

gaatiavactione petitiones veſtre innote/

ſcant apud deũ. Et pax dei que exuperat

oẽm ſenſum cuſtodiat coꝛdaveſtra⁊ intel

ligentias veſtras in chꝛiſto Jeſu domino
noſtro⸗ Amen. (Pinitt
Coſideratoes. xi-
eiuſdẽ pꝛo volentib⸗
E ſideratio pꝛima

atus ille ſeruus.quẽ cum

venerit dominus ⁊ pulſaue

nt ianuã eius / innenerit vii

ſiderio.⁊ vitam in patientia.
¶ Conſideratio ſecunda

atio conclu

condere teſtamentũ

cebat. Vlelox eſt depoſitio tabernacli mei
Et alter Anima mea in maib meis ſemꝑ

Quales pᷣterea ſunt qui moꝛtẽ hñt in de-

———

1
c
nlſane

aud

rid

cmd

igan
tinde

Conſidera
¶ Nigilans igit᷑ ſeruus/q̃lia conſiderare
debeat circa diſpoſitõnem bonoꝝ tꝑaliũ
ſuoꝝ maxime dũ diuitijs apbundans eſt ?
heredibo caret/annotemꝰ ¶ Et in pꝛimis

nani

pe teſiamentocondenno 37

¶ ¶Uigilat ille ſeruus / qui cogitat otidie
quõ ſpũs ſuꝰredeat ad dñm qui dedit illũ

ꝑ integrã penitentiã.Qui pꝛeterea nõ ne

gligit eccłiaſticã ſepulturã.Qui deniq; ũ

omittit oꝛdiare bonoꝝ ſuoꝝ abũdantiã.
Qm̃ ĩ iſtis tribↄſiſtere teſtm reputamꝰ.

Conſideratio. III.
(Uigilãs ſeruꝰlicet pꝛincipalr intẽdere
debeat de ſpũ ſuo?⁊ de coꝛꝑe plusq; de ex

terioꝛi poſſeſſione Nihilominꝰexterioꝛis
poſſeſſiõis diſpoſitõ/multũ facit ad hoc

ſpus redeat liber ad dm q; dedit illum

Blc etii diriſte fertur tẽpe noſtro quidã

nobilis moꝛiẽs / q poſtq; interrogauit ſi
tpalia ſua fuerãt oĩa bñ diſpoſita ſolutis

ſoluendis.Et rũſum eẽt ita eẽ Cõuerſus
ad dñm dixit Ecce dñe ſum poſitus extra
manꝰhoĩm. In ma.tu.cõmen.ſpiri.meũ.

.

. — .
. * .

recogitet illð. Viuẽs viuẽs ipſe cõfitebit᷑
tibi.Et ꝙ in nullo maioꝛẽ de diſtributõs
bonoꝝ ſuoꝝ q; in ſeipſo gerere dʒ fiduci/
am Quia rurſum meritũ ſibi maius inde
certiusq; reſultat. Euadit deniq; rapaci/
tatẽ tirannicã aliquoꝝ qui ſolent pꝰ moꝛ
tẽ diuitũ/ cauſas cõfingere cõfiſcationũ/⸗

aut de facto tollũt illa que nõ fuerũt in tu
tiſſimis manibs collocata. NHimirũ qꝛ nõ
nunq; inſidiant᷑ viuentibo vt ipſoꝝ diri/

piant facultates ex fama diuulgatis VUñ

tonſurrerttil hoaridd ultzopt oi
uitias perierũt. Dicebat vn? ex pꝛudenti/
bus ſeculi. Nollẽ habere centũ mille fran

cos.ſi ſuꝑ hoc eſſe deberent fame per mũ/

dum. Multos certe ſaluauit inter medi /
as tempeſtates/eſtimatio pauꝑtatis que

nihil perſequentibus affert vtilitatis.

Teſtaturus añ oĩa habeat gloꝛiã dei p
oculis ſuis.nõ vanitatẽ ſeculi.nõ memo

riã nominis pꝛotinus moꝛituri Demi/
nerit ſemꝑ apli dicentis. Omnia in glo/
riam dei facite.Et illud pſal.Non nobis
dũe non nobis.ſed nomini tuo da glam.

Conſideratio. vI.

¶ Teſtaturus / ex iſto pꝛincipio ↄſideret
nõ ꝙ vtiliꝰ ſit reipublice ſeu bono cõi dũ
oꝛdinat de reb ſuis.ſʒ ꝙ inſupꝑ cedet am/
plius ad honoꝛẽ dei. ⁊ cultus chꝛiſtiani.

Conilideratio. vII.

tutaꝝ ꝑ alios in collegijs.in cenobijs. in
eccleſijs.in parochijs.in edificijs.plłꝰ ce/

dqeret ad honoꝛẽ dei ⁊ vtilitatẽ populi cũ

minoꝛibus expenſis.q; none fundatiões
nomine pꝛopꝛio ſeu titulo faciende.

Teſtaturus aduertat qm̃ deus qͥ pugil
lo cõtinet celum ⁊ terrã/ſciet ponderare/⸗

quid ⁊ quantũ offerat ⁊ de qᷓnto.Quẽad/

modũ quidã ſanctoꝝ patꝝ rñdit cuidam
nobili matrone.ccc.ſolidos offerenti.et
ingerenti reſpicere quanti eſſent. Quem/
admoduʒ pꝛeterea diffiniuit chꝛiſtus de

paupercula offerenti duo minuta.

4

ſideratio .Ix.

¶ Conſideret teſtatoꝛ ſi vult fundare col
legiavel pꝛioꝛatus aut hoſpitalia.ꝙ ex ta
libꝰmodicis ⁊ imꝑfectis fundatõib/plu

ra ſequũtur incõmoda.ſicut exptũ eſt ĩ re/

ligiõibo varijs.⁊ noĩatim in collegijs ſtu
qij pariſieñ. Meliꝰ eni regũtur.continu/
antur ⁊ ꝑmanent cõmuniates magne qᷓ;
modice.Sit h̊ in monaſterijs.ſit in alijs
collegijs eccleſigrum vel ſtudioꝛum.

onſideratio

onſideret teſtadeꝛ ſi libꝛos habet di/
ſtribuendos.quałr ⁊ qͥb quõ diſtribuet
iuxta q̃litatẽ recipietiũ.aut ↄmittat diſtri
butõʒ ſeu vẽditõʒ ſi opꝰeſt/illis de qͥb cõ

ecxpediat.

euangelicũ xpᷣi. Si vult edificare domũ

aliquã quomodo perficiat eã.quia multi

tot expoſuerũt in domicilijs edificãdis⸗

ꝙ pꝛo habitatun nihil relictü eſt nec edi/
ficig pꝑfecta ſunt.

Conſideratio.xII

ſeu reſtauratio vel cõtinuatio reꝝ iã inſti⸗/

Coſiqeratio. vIII

fidit.quatenus vno(ſicut dicitur) ictuſe

Conſideratio XI.

Mon ſideret teſtatoꝛ iuxtaveꝝ conſiliũ

oſideret ad extremũ teſtatoꝛ.qm̃ deꝰ
bonoꝝ noſtroꝝ nõ indiget faciet ipſe nu
trire pauꝑes.faciet eccłias.faciet collegia
faciet monaſteria.faciet cõuentus⁊ hoſpi
talia quando ⁊ quõ et vbi placuerit ei.et
nõ gloꝛiet᷑ ante ipᷣm ſtulta pᷣſumptio oĩs

carnis. Vult nihilominus ⁊ dignat᷑ ꝙ co
gadintoꝛes eius ſimꝰ.ad vtilitatem nõ ſu⸗/

pil

ſed noſträã.

n ſup teſtamento libꝛoꝛũ ſnoꝛum

tinos in auinien
Enerabilib patribo ⁊ fratri/
bus celeſtinis Jo.de gerſon

feſſoꝛ / gratia ⁊ pax ( The

celo dicit celeſtis noſter doctoꝛ x-pᷣs Eſt ãt
ſapientia theſaurꝰ infinitꝰhoĩbus.quo qͥ

vſi ſunt /pticipes effecti ſunt amicicie ili
us. Repᷣſentãt hanc Enenelkanarrnt in

ſtrumentaliter libꝛiſacri ¶Rꝛopterea di
ſpoſui ĩ ſenectute mea theſaurizare iuxta

pauptaculam meã de libꝛis ſalutaribus.

Uiſum ẽ autẽ mibi ↄmodiꝰ in celeſtinis

velut in qbuſdam celis aut celeſtibo habi
taculis theſaurũ hunc reponere.maxime

quia duos in illa religiõe germanos ha/
bui pfeſſos ¶ S
um cũ bona gratia deuotio veſtra patres

⁊ fratres cariſſimi re voceq; celeſtes. Sit

theſaurus iſte ꝑexiguus dum venerat ad

manus veſtras cuſtodieẽdus in ſacro con

nentu veſtro apud auinionẽ. non quidẽ

alienãdus.ſed nec pꝛoꝛſus abſcondẽdus

immo cõicandus hinc ⁊ inde/pꝛout ſuꝑi

oꝛis induſtria iudicabit. Ita tamẽ ꝙ ſem

tandẽ recolligant᷑ ſub ꝓpꝛia claue.vel ar
mariolo ad hocipſum ſpecialiter inſtitu/
to. ¶ Deniq; nomina libꝛoꝛũ⁊ tractatuũ

tam ab alijs quã a me cõpoſitoꝛũ /diſpo/

ſui colligere in ſpeciali ſcedula dño conce

dente.ad quẽ effundite pꝛeces pꝛo mea fi

nali ſalute in gratia ⁊ gloꝛia ſempiterna.
¶ Scriptũ lugð.anno gratie.iꝗ28. in
ncouembꝛi / anno etatis dieꝝ vite peregri
natõnis mee qui ꝑui ſunt ⁊ mali ſexageſi

moquito ⁊ incipiet.õ b.annꝰdie.xiiij. de

cembꝛis/feſto ſancti nicaſij Remẽſis qua

natus ſum ⁊ renatus in dño Ihu xpᷣo in

quo det idemipſe/ nos omnes bene mo/
ri. Amen. ¶ Finitt.

1

Sacerdos ſacre theologie

riʒate vobis theſauros ĩ

¶ Suſcipiat igit poſitũ me

thheologie pfeſſoꝛ indi.
cellarius. E

uoclſibifien heurauit in ecclłia ſctĩ paaʒ

Epiſtola ſuper teſtamẽto libꝛoꝛũ

Epiſtola eiunſdem

carthuſiẽſes. ſuꝑ acceleratõe ſuffragio

rum ſibipoſt obitũ eius oblatoꝛum.
¶VAcite vobis amicos. Docet h
f apmatoꝛ hoĩm Ihus / ſubdens

cauſam finalẽè/ vt inquit recipi
gant vos in eterna tabernacula

KCauſam vero materialẽ tãgit eſſe mãmo/

„ 4 .

nã iniquitatꝭ nõ quin illa ſit potioꝛ q̃ de
materia venit eqͥ tatis q̃lis eſt caritasgra/

tuita/qlemvos honoꝛãdi patres⁊ dñi/cõ

cedere placuit pꝛidẽ mihi vilico inutiliqͥ
fodere nõ valeo.ſed certe mendicare non
erubeſco cuʒ illo qui dicitego autẽ mẽdi

cus ſuum ⁊ pauꝑ.Eſt itaq; mihiꝓcopia

ꝓ diuitijs ⁊ opibus/ ſpũalis mendicitas

pꝛout dudũ ſoꝛoꝛibo ſcribens late ſat erx

poſui Et quoniã poſuit in mendicitatis

mee ſacculo. Immo ſacco ꝑmaximo ⁊ in

ani/largitionẽ liberalẽ ⁊ grandẽ de parti/

cipatõne bonoꝝ ſpũaliũ pꝛecioſi pᷣdiui/

tisq; oꝛdinis veſtri/ beneuolentiſſima ca

ritas veſtra.venit in coꝛ meũ fiducia petẽ
di qualẽcunq; acceleratõnem me viuente
aonlor gnevo kobu uneon.,
lata (M
umpetrẽt ſpiritales amici/viuereet moit
me in gratia dei.Non qͥn oꝛetur deus/ vt
tranſeat a me calix purgatoꝛie penalitat;.
ſi poſſibile eſt ſᷣm oꝛdinẽ diuine volũtat
ſed qꝛ plane mihi gratia dei ſi comitet᷑ vi/
tam ⁊ obitũ meũ qꝗ deliciente / nulla eſſʒvl
terius redẽptio.⸗
ratio/quia videt᷑ facilioꝛ ꝓ patribo ⁊ dñis

ouet me ↄſideratõ pᷣcipua q̃tinꝰ

ouet altera cõſide/

paulatiua quaſi ꝑ tempꝰ⁊ tꝑa diſtributõ

ſuffragioꝝ/q; ſtatim poſt obitũ cõtinua/

ta ſolutio ¶ Deniq; iuſtoꝝ aſſidua dep/
catõ ꝓderit ſpero mihbi ad meritũ ꝓpꝛium
cumulandũ invia/ qualreſſe non poterit

extraviam /que meriti nullius ſtatũ habʒ
¶ Rogo igit᷑ patres ⁊ in xpᷣo frẽs cariſſi⸗

mi/vt caritas veſtra me magis ac magis
abunget /vt in eterna tabernacula/ vobi⸗/
ſcum recipiar kackiat Saripti lIlnung.
We hã. de gerſon
us ⁊ pariſieñ ca/

ſter alünus in xpo Jo

li lugduni gallie vbix ſepult iacet.reptũ

.

—
—w—

— —

Nino⸗
Ri

did.
l
ſeſen
enil
api
n
,
ene
tin
mni
Gtiun
ina
nei
ente
roh,

i
4
4
4
N

is

dd

udi

Teſtamentũ Peregriin 3

eſt quod ſequitur in libello quodã manu
ſua/ꝓpꝛ ia conſcripto ſicut ⁊ pꝛecedentes
Ouvmine patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſctĩ
pꝛimitꝰiuocato. Notũ ſit oĩbꝰ
quoꝝ intereſſe poterit.ꝙ anno
Ddüi. m. ccccxxviij. die. cxi. octo/
bꝛis. Nos.p.camerariꝰ⁊ capitulũ eccleſie

cauſis. venerabili magiſtro ⁊ dño Johã.
de gerſon ſacre theologie pfeſſoꝛi ⁊ cancel
lario pariſiẽſi ⁊ ſacerdoti remẽſis diocef.
anniuerſariũ panis ⁊ vini perpetuũ mo/
re ſolito ꝑ nos annuati ĩ dicta ecclia faci/
endũ ⁊ celebꝛandũ die.xiiij.decẽbꝛis ĩ cra
ſtina videlicʒ ſancte lucie q die feſtũ eſt ce
lebꝛe ſancti nicaſij remẽſis archiepiſcopi

⁊in tali natus eſt mũdo renat?chꝛiſto pᷣ

dictus Johãanes vt dic anno dñi.m.cccc
lxv. Cõceſſimus pᷣterea eidẽ Johᷣi libera
liter locũ ſepulture in noſtris locis ad h̊
deputatis nec iã occupatis eligẽdi ſe fa
cultatẽ In cuiꝰ rei teſtioniũ ſigillũ noſtrũ
duxim? pñtib apponẽdũ.annoꝛ dieę qͥbꝰ
ſupꝛa. Benedictꝰ deus fiat fiat. ¶ Tinit.

NX — à3 pone domui tue qꝛ moꝛienꝭ
SS tu ⁊ nõ viues Iſa. xxxviij. Si
cut homo ꝑegre pfecturꝰ in lõ/

ginquã regionẽ.ſolet cõdere te
ſtamentũ ⁊ copiã ſecuʒ ferre ſic agere nos
ↄuenit/qͥ nõ habemꝰhic ciuitatẽ manẽtẽ
ſed futurã inqrimꝰ Sit igit᷑ ſub oꝛõis ty
po quotidianũ ꝑegrini teſtametui
Leſtamentum ꝑegrin.
£ Ater.Ecce poſit ſum hic⁊ nũcve
lut in articulo moꝛtis.qm̃ media

– vita in moꝛte ſumus Cõpario coꝛã curia

le tue.cui me ſubmitto iugit/⁊ adeo cũ
fiducia thꝛonũ grẽ tue/vt miaʒ ↄſequar ?⁊
grãm ĩueniã in auxilio opoꝛtuno dũ tem
pus eſt miſerẽdi ⁊ hoꝛa ↄparãdi ¶ Da cõ
tinue mẽtẽ ſanã:da penitẽtiã verã da ſal
tem in affectu cõionẽ ſacram.da ſilitervn
ccionẽ ſctãm.da remiſſionẽ plenã.da ſan
ctoꝝ õ ptãteg oꝛias ↄſolatõʒ. da in exitu
vitã erna rqm nudus egreſſus ſuʒ
de vtero matris mee ⁊ nudꝰreuertã illuc.
BPalia tꝑaliborelinquo ꝓut ſpecificaue/
ro Et reuertat᷑ puluis in terrã ſuã vñ erat

1
—
. 2

ſancti gloſiſſimi pauli lugð.cõceſſimusg p
concedimꝰ p pñtes ex certis ⁊ legitimis

ai pꝛeꝑatõe reputãdo r.
ra ãt qnq; pcõſtituit᷑. Pꝛeeligit deo ⁊ hbo/
minibyrelinqͥt᷑ ¶ Quinta teſtari volenti/

nes ſuas deſerendi
diſpoſitõe dom?con
⁊ ſubſtatie coꝛꝑalis pde
ſtatis recogitatio. Pꝛodeſt humibła iuſti
cia ad miſericoꝛdiã appellatio ⁊ oꝛõ · Pꝛo
deſt diligẽs eoꝝ q̃ in moꝛte fieri ſolẽt pdi
ſpolito en Pulſio /Pꝛo baattẽdant᷑ ſedu
la medi

pꝛecoꝛ ad eccliaſticã ſepulturã Et ſt puũs re

deat ad deũ qͥ dedit illum. Domine Jeſu

ſuſcipe ſpiritũ meu.

õ

õäl

p quotidiano ꝑegrini teſtamento.

aꝑs pꝛincipal. Conſideratio.i.
Eſtari ſuadet illud ad eʒechiã. di
n ſpono domui tue.qꝛ moꝛieris tu

7nõ viues. Illo pᷣterea qð ait Ja
cob.
muli mee. Deniq; ne poccupat?hõ Moꝛi
atur inteſtatꝰ/ ⁊ vt vigilãs inueniat᷑ Nec

Juſtüũ eſtꝛc. Vt aliqũ diſponam do⸗

ꝓcraſtinet Quia qͥ nõ eſt hodie cras minꝰ

aptus erit.Et qͥ policetveniꝗ penitẽti nõ

dat ſecuritatẽ cras viuẽdi. Scða teſtã

do curare ſolent hoĩes de bonoꝝ exterio/

rü relictõne. De ſui coꝛpis ſepelitiõe. De
ſue aĩe cõmendatõe ¶ Zertia.tꝑalia vero

linquũt᷑. Vel ad certos vſus ſigillatĩ deſi
gnando vel ad aliqͥs vſus ſummatizʒ ſine

ſpecificãdo.vel ad ea ꝓ derelictis ſaltẽ in
uarta. ſepultu

bus obſtant. Spes ⁊ amoꝛ diu viuendi

ſicut ĩ diuite cui dictũ eſt. Stulte hac no
cte aiam tuãꝗ repetẽt a te Hoꝛroꝛ moꝛtem

cogitãdi. Juxta illõ O moꝛs qᷓ; amaraẽ
memoꝛiꝗ tua.⁊c Zelus ſe ⁊ ſuos vel ſevin
dicadi.Hec ablata reſtituedi. Nec libidi/

ſt freqᷓns moꝛtꝭ ĩ

editatõe. qᷓ ſequũt eptia dat ita/
ꝙᷓ; viuax memoꝛia moꝛtis/cõtemptũ mũ

di. vñ facile ↄtẽnit oĩa/qͥ ſe ſy cogitat mo
rituꝝ. Dat euitatiõʒ pcti vñ ſapiẽs. Me
moꝛare nouiſſiã tua/⁊ in eternũ nõ pecca

bis. Dat ſciam ⁊ ſecuritatẽ bñ moꝛiendi.

Hemo eni ſm vegetiü id timet facere ꝙſe
nouit bñ didiciſſe. Hinc Amb. nec moꝛi

timeo / cu bonũ dñm habeamꝰ. Et aliꝰ. ſi

aliqñ moꝛiendũ eſt/cur non mo: Rurſus
memoꝛia moꝛi: ponit hoieʒ velut ad ho/

ſtiũ tabernaculi/ exẽplo abꝛae. Et filioꝝ

irł in caſtris Et ſicut ad os ſpelüce / vtvi

deat᷑ dñs/exẽplo helie Et velut ĩ oꝛiʒonte
v2

Berta teſtãdo pꝛo
cĩe.pꝰ domũ coꝛpis

Teſtamẽtum peregrim

mundi futuri/ad introitũ ſuũ/⁊ ad exitũ
carceris mũdi/ vt videat homo quo ten/
dere ingiter debeat Hinc bñ iuſſuʒ eſt. vi
xeris hic ⁊ nũc velut hic ⁊ nũc moꝛiturus
Becũda ꝑs pꝛincipalis
Lamamus in ſpũ ſctõ / alba par.
Exdiuina inſtitutõe ⁊ dignatiõe
Ex creatione et recreatione et gu/
bernatõe.Ex amoꝛę⁊ reuerẽtia ⁊ ꝓ neceſ/
ſaria ſubuentiõe ¶ GBeimus aũuũt par᷑ mi.
Pater ex q̃dam appꝛopꝛiatõe exinamiſſi

bili. ¶Hiſi ꝑ hoĩem ſtet)poſſeſſiõe Vt pte

rea ſtudeat homo deuʒ tanq; filiꝰ imitari

ne degener ſit / diligere ne ingrat / reuere⸗
ri ne ſuperboſit ¶ Ecce veniet hoꝛa dicit

xpᷣs.⁊ nũc eſt quãdo moꝛtui audiẽt vocẽ
filij dei / ⁊ hoc fit ĩ moꝛte cniuſſibet altero
trii modoꝝ/iſᷣm triplex dei foꝝ vel iudici
um Unũ hoꝛrendũ /vbi ſedet iuſticia dã/
nans. Alterũ duꝝ /vbi ſedet iuſticia pur/

gãs.Lertiũ pium /vbi ſedet miſericoꝛdia

indulgens.Conſiderabat dauid hoc tri/
plex iudiciũ/dũ oꝛabat. Domine ne in fu
roꝛe tuo arguas me in pꝛimo/ neqʒ in ira
tua coꝛripias/ in ſcõoo Miſerere mei dñe
quoniã infirmꝰſum /in tertio Confoꝛmi
ter ad hoc triplex iudiciuʒ/ audiet᷑ triplex
vox füij dei in moꝛte. VUna ad dãnatõem
Diſcedite a me maledicti ĩ ignẽ eternũ qͥ
pꝛeꝑatus eſt dyabolo ⁊ angelis eius Alta
ri ad purgatioõeʒ Mittite eũ in carcerẽ do
nec reddat vniuerſum debitũ vſq; ad no/
uiſſimũ quadrantẽ. Tertia ad ſaluatõem
WVenite benedicti patris mei percipite re
gnũ qð vobis paratũ eſt ab oꝛigine mun
di ¶ Ecce Notat certitudinẽ ⁊ oſtenſiuã
pñtialitatẽ. Sꝛandẽ in bono vel in malo
nouitatẽ. Aut ammiratõem ſtupoꝛẽ ⁊ ter
ribilitatẽ Et ſᷣm hoc bñ diciꝰ.Ecce moꝛs
Ouia nihil eſt moꝛte certiꝰ Nihil pñtiali

*

us/quo ad ineuitabilitatẽ ⁊ neceſſitatem

rei.Quia nihil in bono vel in malo plus
nouũ aut ſubitaneũ pꝛopter inchoatiõeʒ
ſtatus immutabilis et eterni. Quia nihil
ammirabilius ⁊ terribiliꝰ pꝛopter incerti
tudinẽ finalis iudicijè/qm̃ vltimũ terribi/

liũ moꝛs/pᷣſertim eterna.¶ Poſitꝰ eſt hö

in articulo moꝛtis. Per ↄſideratõem ĩtel

lectualẽ Per quendã ſenſum affectualem /

Per pñtiã effectualẽ Unde⁊ ſi aliq ſit
latõ pꝛo nihilo ⁊ p puncto reputat᷑ Inxe
ſpectu et᷑nitatꝭ. In reſpectu ineuitabilita

bilitatꝭ. In reſpectu qttidiane deſectibi /

5 .
P
4 . .

litatis · Pꝛeſertĩ in ſenibo. Oñ adueſpaſcit

⁊ inclinata eſt iã dies huiꝰ tẽꝑalis etatis.

aut qñ iã ſenij nox eſt in altera vigilia no

ctis ſero aut media nocte gallicantu/aut
mane. Quando de ꝓximo / dz ſol eternita
tis iuſtis oꝛiri purgãdis obnubilari.dã
nãdis penitus eclipſari vbi cadet homo
a ſe ꝑ deſperatõem et ſub ſe ꝑ damnatiõeʒ
⁊ per abiſſialem abſoꝛptönem.
¶ Xertia pars pꝛincipalis
RKReueniẽs igit faciẽ dñi/ego pau/
S pctõꝛ/adeo cũ fiducia
onũ grẽ dei vt mĩam ↄſeq̃r

ad thꝛ

1 grãm inueniã/in tempe opoꝛtuno.Dũ
adhuc tẽpus eſt miſerendi/⁊ tempꝰ acce/

ptabile. et annꝰ benignitatis. Dũ inſuꝑ
adhuc hodie cognoĩatur dies eſt ſalutis

Dum rurſus eſt hoꝛa cõparendi in curia

miſericoꝛdie/que ſuꝑexaltat iudiciũ ſeue

ritatis Ad quã ſicad ſuꝑioꝛẽ ꝓuoco ⁊ ap
pello cõfugio ⁊ cõpareo.Dũ nõdum acce

pia te deus/tempus iuſticias iudicãdi.ſʒ

hoꝛa eſt 'm ezechielem ingemiſcẽdi ſalu⸗
bꝛiter/ᷣm Jeremiã reuertendi ſuſceptibi

liter/ſ̃m xpᷣm in grbitros cõpꝛomittendi
penitetialiter.¶ Adeo inq; cum fiducia.
Quia xpᷣs dixit/eũ quivenit ad me nõ eij
ciã foꝛas. Quia noſtra ſoꝛoꝛ ⁊ aduocata/⸗

mater eſt gratie/ et regina miſericoꝛdie/qᷓ

defendit iura huiꝰ iuriſdictõis ⁊ curie.qꝛ
rurſus Hierlm tota celeſtis/ q̃ eſt mat᷑ no

ſtra aſſiſtit nũc ⁊ ĩtercedit ꝓ confugiẽtib

ad hanc curiã mie.Adeo rurſus hicꝛ nũc
cũ fiducia ad thꝛonũ grẽ. Om̃ offero me
volũtariũ ſtare iudicio ſuo/⁊ ꝑere iudica/

to. O ffero me ſubijci velle legibo hui? cu/

rie/q̃ ſunt dimitte et dimittet᷑ vobis/ꝓut
ↄtinet᷑ in euãgelio ſcriptũ.Offero me nol
le diſcedere contumacit᷑ ab haccuria ſ̃ᷣm

voluntatẽ ſuꝑioꝛis rõis ⁊ vltro.qcqͥd in/
ferioꝛ ſenſualitaſ remurmurʒ.quã ſuppli

co violent᷑ etiã compelli ⁊ ligari atq; fla/
gellari ne diſcedat ¶ Quarta ꝓs pꝛincipᷣ.
O ſtremo ſupplicatõneʒ foꝛmo ſe
ptuplicẽ ad te deũ patrẽ noſtrum
Pꝛia Da pater mi cõtinue mentẽ
ſanã Ne ſeducat᷑ fantaſijs ĩſanis ⁊ illuſio

nibo. Ne abſoꝛbeat᷑curis aut cõcupiſcen/
cijs coꝛꝑalibo Ne obſideat᷑ demoniaq op
pꝛeſſionibs.¶¶ SGcda.Da penitentiã ve⸗/
rã In cõtritõe pꝑ deteſtatiõeʒ pcti ⁊ amoꝛẽ

iuſticie. In cõfeſſione ꝑ aꝑitõeʒ pctõꝝ/et

cuiuſſibet neceſſarie circunſtantie. In ſa/

oſe

enti
Uaſio
ſen
4,
i
Aoe
N

CTeſtamentũ Deregrini

tiſfactõne ꝑ K abſtinentie oꝛõnis?

elemoſine.

ritualr ⁊ effectiue.

cram realiter ue d Auurtr ⸗ ſaltẽ ſpi

rias conſolatõem inſie
bunt᷑ nequiſſimi calcaneo meo. Dum to/

ta malignitate accuſabunt in moꝛtis poꝛ
ta vel oſtio Dum occurret foꝛte vehemẽs
aut noua peccatoꝛũ recoꝛdatio ⁊ infeſta/
tio.Lunc aſſis virgo benedicta/ in au ½/
lio opoꝛtuno/⁊ vltima neceſſitate iuäös.

Vel interceſſiue ⁊ impetratiue. Vel com

miſſiue ⁊ imꝑatiue. Vel etiam vt potes pᷣ

ſentialiter? cooꝑatiue/iuxta ꝙ oꝛat eccle/
ſia Maria mater gratie/ mater miſericoꝛ/

die/tu nos ab hoſte pꝛotege ⁊ ĩ hoꝛa moꝛ
tis ſuſcipe.Aſſis ⁊ tu angele meus adiu/
toꝛ pꝛecipuus. Aſſint et ceteri ſancti/qs

Ceſt

ſepius ⁊ familiarius/viuens ⁊ ſanus in/

uocaui et inuoco. Ne queſo ðᷣſeratt hue-

Duocq renatus ſit /ca

ertia. Da cõmunionẽ ſa⸗/

uarta. Da vnctz
extremã In actuali ſacram̃to In effectua
livoto.Aut ſaltẽ ĩ effectuali dono (¶ Qui
ta.Da remiſſionẽ plenã Ex tua immenſa
liberalitate. Ex clauiũ eccłiaſticaꝝ ptãte.
Exſancte matres eccłie vnitate ⁊ caritate
¶ Serxta. Da ſancloꝝ cõtra ptãtes ↄtra
Pamacnius inſidia

.

veſter / ſi foꝛte vᷣtus ſ ua defecerit. ſimens
conturbata nihil cogitauerit / ſi coꝛpꝰve/
lut moꝛtuũ languerit. Sed cõſoꝛtate vir

tutem/illuminate mẽtem/ſeruate ſenſua/

litatem. ¶ Bep tima. Da in exitu vitam
eternam qᷓ patria eſt/ad quã ſuſpiro OHuã
deſidero et deſiderare concupiſco Quam
velut in caligine quadam aſpicio/⁊ a lon
ge ſaluto. Quam in lumine ratõnis ⁊ fi/
des cõtemploꝛ:quaſi celis apertis vidẽs
illic filium hominis et inde frater meeſt.
et pꝛeſidiũ/amoꝛ ⁊ deſiderium/ſuſceptoꝛ
virtus ⁊ pꝛemium. Deniq; redeat ſpiritꝰ
dqad deum qui dedit illum. Lanq; ad do⸗
num eternitatis claritatis ⁊ felicitatꝭ Do
mine Jeſu ſuſcipe ſpiritum meũ.qui vti/
q; tuus eſt/iure redemptõnis: adoptiõis
gratuite deſponſatõnis. Ac perinde dat
ſpem firma/ bonitas adoptantis.veritas

pꝛomittentis. Poteſtas coꝛonantis Ip/

ſi gloꝛia in ſecula. Aůmen. (Finit.

amentuz pere

grini metricum.

. Ratia cui nomen confert inſigne iohãnes
μς Aduena cognomen gerſon habere dedit.
Scire velit ſbonerics quo tempoꝛe natꝰ
lus iſte docet·

Mille quater centũ vigintiquatuoꝛ annos
Quatuoꝛ adiciens dinumera domind

Sitq; decembꝛis lux menſis biſſeptima.ſextus

Et ſexagenis inchoat annus eii.

„

Solus poꝛro deus obitus ſcit tempus ⁊ hoꝛam
Pꝛopterea ſecum ruminat iſta freques
XTu diſpone tui domui moꝛeris neq; viues
Plene teſtari et et vigilans moꝛreere

ixeris hic ⁊ nunc/velut

hic ⁊ nunc moꝛiturus

Nꝛans dic redeat ſpiritus ad dominum
Ecce nouũ grande ſtupidum videt exul et hoꝛret
Moꝛtis ad aſpectum coꝛ tremit/ecce venit.
Ecce pater mi nuncet hic articulus meus inſtat
Quo moꝛioꝛ/pater et vt pater eſto pius
Eſto pius ſatis eſt dederis te/diues abundo.

Teſine deficio pauperioꝛ nihl0lo.
ſedes adeo pietatii s“’'v ñ'

Tempus adhuc venie/

Reret iuſticia/ ſubueniat pieeaees.
Hens vigeat.coꝛ peniteat /ſacra hoſtia paſcot

Crux olei liniat.plenaq; ſit venlia.

Sancti quos colui viuens/moꝛioꝛ: meus ad vos

Teſtamẽtum peregrim

Spiritus aſpirat / ferte iuuamen ei.
Que moꝛtalia ſunt moꝛtalibo vltro relinquo.
Coꝛpus humum redeat/ſpiritus ad dominu.
BSvpiritus iſte Jeſu meus a te ſuſcipiatur.

(Aliud carnem ſuper eodem
[Anua
Augiter/ ad moꝛtem poſſe venire piam.
Soꝛs moꝛtis pꝛout ⁊ vite depẽdet ab illo
Cuinus ſant manibus om̃ia depoſi ia.
Dinite manſeolo datur his pulcroq; recondi.

Abſq; ſepuliura depereunt alij
Plebeo recipit alios defoſſa parumper
ellus inſutos paupere lintheoello
Bunt ⁊ qui dicunt facilis iactura ſepulcri.
Suntquibus ⁊ pompa nulla placet tumuli.
WViſtibus indutos ſacris deuotio quoſdam
Spectandos offert religioſa pꝛituus.
Peꝛeſbiteros ſanctus loculo deferre puarto·
Mos habet infodiens ſigna ſacerdot.
Complacet iſte modus electio cara ſepulcrri ·

Arbitroꝛ exẽplum pietatis obinde datuum
AVita fidelis erat/chꝛiſticolus moꝛio.

Quanq; peccatoꝛ moꝛtefateboꝛ eoim.
Iſte mihi titulus/hec ſpes mihi ſola ſalautis
Mon cõfundat me ſpes mea chꝛiſte Jeſn.
Baptiſmus genuit chꝛiſto/ necerant meritoꝛum
AVliſtimenta mihi Gꝛatia pulcra dedit.
BGaudens gaundebo qm̃ deus induit iſtam
Deſponſans animãclara monilia dꝛans.
Taliter oꝛnatam cupio tibi reddereſponſam
Xpe benigne tuo ſemine pꝛogenitam.
u queras operum veſtes/confuſio vul
Alla mei /ſoꝛdent ſanguine cum ſaniie.
Qualis et ex vtero genitricis ſpiritualis
Pꝛodijt hanc recipe dum redit abba pater.
NHNanq; redit pꝛimo ſignata carectere ſaaro

Regaliq; ſuperuncta ſacerdotio.

Tradita ſigna fero fidei /vexillaq; belli
Mungi cum carne demonijsq; feris.
Liberachꝛiſticolũ reſonat vox/armaq; toto
Spectanti mundo defero chꝛiſtetna.
Ze duce blaſphemos herefum falſosq; ſuaſus
Credendo vici/pace frnens fiil.
CLConfiteoꝛ donum fructumq; tuũ manifeſte
Gꝛatis nõ meritis retribuiſſe meis.
eule fidem/neu quis inſane magnificet ſe
Sqripſiſti donum ſolius eſſe deil.
Neſcio ſi quod ſit inter miracula mauus
Scandala per tanta pace frui fidei.
Jure beatus erit in me non ſcandala paſſus
Fps ait/ſignum qui fuitobloquijs.

Spes meg / tu Jeſus es / gratia / non opera ( Cinit

moꝛte patet celeſtis/⁊ inde cupini

Libera ſi data ſit ambitione pꝛocdul.·

Errubnit nunq; chꝛiſtum mea vitatatei·

Ecce fremunt/ rident ſubſannãt/moꝛtibus vꝛgẽt⸗
Demon philoſophi vis inimica potens
Zalibus impulſum pſtare fide requieg
Non hominis /ſed dic hoc opus eſſe dei.
Bella tot experti totiensq; pericula paſſi
Felices quando nõ abiere reo.
Bꝛatus eris domino fidei petra ſtabilitus
Petri vox tua ſit non alium petimumug.
Coꝛam patre ſuo chꝛiſto vocitante / fideli
Seruo diceturtu meus euge vein.
Gaudia delitias euo benedicte perenni
Sedibus ethereis regna parata cape.
Concipe qui legeris tumuli cauſam faciendi
Edibus ⁊ ſacris cur monumenta parrro.
Baſſa patet platea/baptiſmi pꝛoxima fonti
Riuus ibi/recolens funde pꝛeces domino.
Viuere ſis monitus velut hic ⁊ nuncobiturus

Oꝛans dic redeat ſpiriius ad dominun.

Perpetuo coniunge ieſu tibi federe menten/
Celitus ad cenam dic benedicta vein.
Anueni celi crudelibus ignibus vſto·
aurenti patuit hoſpes adeſto mens.
Jungat ſe ſocium ſtephanus/quividit apertos
Lelos patrom ſit mibi cipuus (Er paulus ra
Angelic?cuſtos comitet᷑/vł᷑q; iohßes pt ad etbera
Virgo Joſeph'/tota celica turba aue.
WWiem natiuitatis? baptiſmi canit

Ars anime gerarde mee doctiſſime ſalue
Finis ⁊ initij do monimenta me
Fauſta dies rutilat tibi conſecrata nicaſi
Et tibi virgo ſoꝛoꝛ martyret eutropia.
Luce ſub hac mundo natũ me/denuo natum
Fons ſacer ex vtero pꝛotulit eccleſe.
Annus erat domini milleſimꝰadde trecentos MD .

Seraginta tres / tunc data vita tripter.
Ire vita pꝛioꝛ fuit/iram gratia dempſit
Vinuificans animam conſociansq; doo
Tertia vita licet eſt in ſpe/ vita perennis.
Eterne vite gratia pꝛincipium eſt·
Vita peregrinus /vſu ratõnis ob oꝛto·
Quarta ſubeſt operũ/que vehit ad patriam.
Hec operumwvita non ꝑmanet abſq; ſecunda/
BGratia viuiſficat nutrit et auget opus. S
Quatuoꝛ hinc vitas totidem dicas et amoꝛes /
Vita quadruplexeſt/ergo quadruplus amoꝛ.
Omnes ille meos qui viuificauit amoꝛes
Vendicat/ille habeat/continuetq; pꝛecoꝛ.
Bꝛatus ego pꝛimos ſemper complectaramoꝛes
Qui ſi defuerint quid niſi moꝛs ſupereft·
iſtola conſolatoꝛia Johannis Berſon Can
ariſien. ad Johannem Bermanum ſuum
in In ſancti Remigij remenſis

e
„

—N—5
onac kNRñõ *

Ke
-

Conſolatoꝛia ſuper moꝛte frattis

Onice.quem mihi dat frẽʒ natura ſeq̃ndũ.
n Moſtri ſint generis que monumẽta vides
Arnulpho charlier cui nupſit heliʒabʒ olĩ
GBerſon oꝛigo fuit/ aduena voce ſonans.
Dotauit deus hos bis ſena pꝛole/puelle
Septene numero/quinq; fuere maraes.

Pꝛimus theologus/monachi tres/moꝛtuꝰalter
Infans/et nupſit filia ſola vio.
rater petre rapit te moꝛs/et te ſoꝛoꝛ agnges
Infantes/viuit purus vterq; do.
Egra iabina ſoꝛoꝛ viuens mala ſuſtinuiſti
Jugiter hinc moꝛiens reddita dona capis.
Cara ſoꝛoꝛ raulina vale/que commeruiſti
onſoꝛs eſſe Jeſu/cuius eras famula.
Hoſpita pauperibus et myſtica martha fuiſti⸗
Te vocat inde Jeſus /tu benedicta vein.
Tempoꝛa compleſti cõſummatus cito multa

Frater coꝛdis amoꝛ tu nicolae me.
Celos credo equidem tu celeſtinus adiſii.
Celica ſemper amans dum peregrinus eras.
Soꝛs lugenda manet nobis / quos vita ſuper
Septem ſeruat adhuc/toꝛquet et exilio
RNOnice/cur quereris frẽm tibi moꝛte periſſe

N

An tua ſit pꝛudens iſta queruia inde.
Spis aſtra petit linquẽs miſerabile coꝛpꝰ
Carcere ſeu tetro carne ſolutus abit.
Enius erat regimen grandis laboꝛ/aſper/amarus.
Blandicijs fallens excrucians ſtimulis
Aſſiduus conflictus ineſt/victoꝛia rara.
Audi ꝙ linguam nemo domare poteſt.
Quid faciant aures/ oculi:quid membꝛa pudoꝛis
Quid ve manus/gula/coꝛ/vis quid adoꝛa petit
Bꝛuta ſub imperiũ videas deſcendere freni·
HNauta gubernacli dirigit arte rate /

„

Et rigida cerui

eruice caro ſua frena remoꝛdens/
Se rapit/⁊ dominũ deijcit excutiens.
Oppꝛime mille modis ſurget tamẽ vſq; rebellis/
MNemocq; perfecte ſuppeditabiteam.
Intro ſemꝑ ineſt membꝛoꝛũ dira ty annus
Fomentũ ſceleris/omnis oꝛigo mail.
Allicit illecebꝛis/acres exaggerat iraz—,·
Plurima lis/pax nulla diu/ſecuraq; nunq;.
J.nunc ⁊ tale plangito mancipiuuim.
Mancipium quod obeſt anime/qð ſarcina dura
Quam crebꝛo ſtimulis cragitareſtuder. ,
Longaude potius pꝛegrandi faſce leuato.
Fratris ſpiritui monice ſi ſapias
Dices quis nouit ſi ſpiritus alta petiuit
Vel baratri/pꝛocul hoc/coꝛruit in puteum
Aut medio poſitum ſi purgatoꝛius ignis
Exurat/ſcoꝛiam purificans ſcelerum.
Certum te faciat vite reſpectus honeſte

7

2

Conſolatoꝛia ſuper moꝛte

Inge ſalutis ſpem concipe/te recraenauns
Lollige vel firmum ſolamen in hac ratione
