tes vel officia.quibo annexa eſt talis obli/

gatio pꝛo alijs penitendi ⁊ ſatiſfaciẽdi.cũ
tamen ꝓ noſtris ſatiſfacere delictis vix ſuf
ſficiat vita noſtra ⁊ vtinã ſufficiat. Nũc qn
ta eſt demẽtia hominẽ tot culpis Robens .
neos ⁊ ſanguineos homies / de bonis pau

.
obnoxiũ pꝛeſſum ⁊ obꝛutũ/ſuſcipere(imo

ſas.⁊ ſupꝑ ceruices debiles apponere Hoc

H guppefucyt dirunn dũ beneficia bene
ficijs cumulam.nam pluralitas beneficõ
rum ex elemoſinis fundatoꝝ ad penitenti
am pꝛo pluribo faciendã aſtringit. Nucve

rdo heu cecitas heu inſania / nos his obli/
gationũ vinculis ſeruitutiba ſpecialibus/
miſera colla ſubijcimus.quaſinon iuguʒ

graue ſatiſtaciendi p alijs ſed liberras ⁊ ab

ſolutio videatur. ¶ Addamus adhuci
ſtatus noſter ſtatus eccleſiaſticoꝝ/penitꝰ? ẽ
in exemplũ pꝛouocatiuũ alioꝝ ad penit⸗/
tiam.quaſi vel liber vel ſpeculum vel ima
tanto caſus grauioꝛ.cõſone ad illud ſatyri

go penitentie. Oõð ſi pꝛo penitentia lega/
tur in nobis petulantia.pꝛo cõtritione de

ſtructio ⁊ diſſolutio.pꝛo ſatiſfactione irri /ü

iatio dei ⁊ vicioꝛum omnium accumula/

tiolnos tot damnationibus digni reddi/

mur.quot bomines noſtris exemplis coꝛ/
ruptiſſimis ſeducuntur. Si damnandus

eeſt qui ſeipᷣm ſpontaneo peccato depꝛauat
nunquid nõ ergo damnatioꝛ qui multos

ſecum in interuum trahit rapit et deijcit.
Rurſum ſtatui noſtro/comes eſſe debet
acra ſcientia. hoc eſt ſacroꝝ ⁊ ſacramento
rum noticia qualis cognitio/abſq; penitẽ
tia nec perfecte cognoſci nec efficaciter tra
di poteſt. Hec quippe illa eſt ſapiẽtia aut
pars eſt. de qua bene enunciatum eſt. ꝙ in
maliuolam animam / non introibit ſapiẽ/
tia. nec habitabit in coꝛpoꝛe ſubdito pec/
catis. Itaq; ſacerdos quilibet/angelꝰ dici
tur.qm dei nucius eſſe debet ad populum
quilibet in gradu ſuo.⁊ legem eius ſcʒ dei
ab oꝛe eius requirent. 8. edit illis regio
nes gentiũ inquit ꝓpheticus ſermo.⁊ labo
res populoꝝ poſſederũt.vt cuſtodiant iu/
ſtificationes eius ⁊ legem eius requirant.
Non dedit nobis dñs laboꝛẽ alioꝝ vt in
ſudoꝛe vultus alieni /veſcamur panenr̃o.
et nihil inde officij nihil ſuffragij.nihil ſa
tiſfactionis impẽderemꝰ pꝛo ceteris qͥ ſuis

nos laboꝛibo alunt aluerũtq;. Quanto mi

nus iſta datalſunt.vt luxurieris ſuperbe ĩ

pompis equis familijs. fediſſime in mere
tricularum lenocinijs. Non pᷣterea ↄmiſ/
ſa ſunt vt comeſationes crapuloſas ⁊ ſum
pptuoſas in ocio diſſoluto/cũ maxima tem

poꝛis ↄſumptione ⁊ oneratione coꝛꝑis ac

animaꝝ/quotidie ſequeremur. Deniq; vt

ditaremus carnẽꝛ ſanguinẽ.imo qũq; car

perũ.de patrimonio crucifixi. Sed vt cu/

ſtodiamus iuſtificationes dñi ⁊ legẽ eiꝰin
quiramus. Cuſtodiamꝰ inq; nõ diffame/

mus.diſſipemus.irrideamus laceremꝰiu⸗
ſtificationes dñi. Et legẽ eius inquiramꝰ

nõ tradẽtes nos noſtraq; inſtitutionibus
mundi⁊ legibo Juſtiniani.ſed legi domi/
ni que ĩmaculata eſt cõuertens aĩas ⁊ ſapi

entiam pꝛeſtans paruulis.gloſa humili
quales ſunt penitentes Penitemini ergo
Poſtremo moueat nos qui dicit.quan
toò gradus altioꝛ (qualis eſt noſter qui ſa/
cerdotes dicimur.⁊ qui genus electũ rega/
le ſacerdotiũ xpᷣi dñi.imo ⁊ dij noĩamur)

cum. Omne animi vitium tanto conſpe/
ctius in ſe crimen habet / quanto qui pec/

cat maioꝛ habetur. Poꝛro ſi caſus noſter
grauioꝛ conſequens eſt vt reſurrectio per

iantiu⸗
guimnt.
in
menfo.
enhiſa
dſus
mnoni
ipabei
mere
omi⸗
rſum
tem
isac.
gNt
r
Sdan
iani
KcN
Difme,
gendo,
Habimm
hnonihne
ſgdon⸗
pomlitv
nini ego
at qoan
fobiſe
eouͤne,
1cinn,
dudhem
mtoonth
mnoqiſ⸗
ſofil
ummi,

mao igitur pꝛecoꝛ ⁊ obteſtoꝛ per euangelii

ſacratiſſimũ vomini noſtri Buxpᷣi. Pe/
nitemini credite euangelio.qm qui ſe hu

miliat per penitentiã/exaltabit᷑ ad gloꝛiaz um. pꝛo
conſecutiouẽ vite eterne.pꝛo quãto fructꝰ
ſuoꝛum operũ talis ex coꝛrupta radice pꝛo

Hoc modo ſtatus noſter ſtatus eccleſiaſti
cus vꝛget nos magnis ⁊ certis rationibus

penitere.ſi non obtoꝛpuimus. ſi nõ omni

7 D

no perditi et xpᷣiana religio e abalienati

ſumus. ¶ Rurſus compellit ad idem. lo/
cus ipſe materialis in quo conuerſamur.
qui locus eſt eccdleſia. Cõmonebat pꝛeta/
ctus noſtre oꝛationis oꝛdo/ vt ſimiliter ex
loco in quo cõuerſamur qui locus eſt ma/
terialis eccleſia/ robur eidem oꝛationi no/

ſtre donaremus Sed multis queſtiomib⸗

agitat᷑ anim ex his que dicta ſunt.¶ Una
ſi eccleſiaſtici non penitentes pꝛo ſeipſis⸗
pꝛoficiant alijs pꝛo quibus eos diximus

ad ſatiffaciendũ obligatos: Videt᷑ ꝙ nõ.

per pꝛedictũ.⁊ per illud Gregoꝛij. nʒ is

animus ad deterioꝛa ꝓuocat᷑. ¶ Alia. ſiec
cleſiaſtici nõ penitentes pꝛo alijs/faciunt

quui diſplicet ad intercedendũ mittit/ irati

bona eccdleſie ſua.et ſi ad reſtitutionẽ obli

gantur: videtur eni ꝙ contra donantiũ in
tentionẽ/bonis illis abutuntur.nec labo/

rant in vinea dni.nec denariũ habere me/

rentur. ¶ Altera ſi eccleſiaſtici oẽs tenent

ad ſtudiũ legis diuie. videt᷑ ꝙ ſic ꝑ pᷣdicta
quia ideo dedit illis deus regiones gentiũun

et la. po. poſ. vt cu. iuſti eius v legẽ eius ex
quirant vt dictũ eſt. ¶ Ad oppoſita iſtoꝛũ

„—

partem eccleſiaſticoꝝ longe maioꝛẽ pone/
re extra ſtatũ ſalutis.eãq; damn⸗ .
affirmare. ¶ Alie queſtiones ſunt. vt ſi li/

omniũ eſt argumentũ.quia talia dicere eſt

cet ex bonis eccleſie aliquid ſibi retinerevl

tra id quod dicit apłls. Habentes alimen/
ta ⁊ quibus tegamur his contenti ſumus
Videtur enĩ ꝙ reſiduũ eſt eccleſie ⁊ paupe
rum.quale auferre/ſacriegũ ⁊ impium di
cunt Hieroñ.et Berñ. ¶ Annerxa eſt huic
queſtio.De ditatione parentũ ex bouis ec
cleſie. De collatione beneficioꝝ indignio
ribus:De multiplicatione beneficioꝝ vl/
tra decentẽ ſuſtentationẽ perſone occupã/
tis.De intrantibus diſtributõnes ex ſolo

introitu ad hoꝛas. De dantibus ſe totos
ad pꝛacticationes ſeculares et quandoq
tuli ſuper bis communibus/confecti ſunt
Ouos ſaltem habere deberent tales ec⸗
daſiaſtici.quoniam nec ſumptuoſi ſunt in

ad turpes queſtus. Et ſimiles multes.q̃s

omnes diſſoluere / bꝛeuitas affectata recla

mat.Sed quatuoꝛ conſiderationes qua/

placet afferre.

nouit deus.

utis.eãq; damnatõnis reã

ſ Pien lane vro apertione facilio:i

deſiaſtici qui non penitent ſed computre/

ſcunt in peccatis ſuis/nullũ opus faciunt

apud deum.pꝛo ſe vel alijs acceptũ ſibi ad

cedit.que radix eſt eoꝛum voluntas depꝛa
uata.Elongantur quoq; magis ⁊ magis

a deo.quoniam q;longe a peccatoꝛibus ſa

lus.Hoc intendebat dominꝰ cũ ait. Ma/

ledicam benedictionibo veſtris. ſilia plii

rima in hanc ſententiã. ¶ Secunda cõſi⸗
deratio. Eccleſiaſtici quãuis impenitẽtes
implentes tamen ea que ex inſtitutione be
neficioꝛũ ſuoꝛum iniuncta eis ſunt.in ho
ris dicendis. ⁊ ſimilibo. ipſi faciunt fructꝰ
beneficioꝝ eſſe ſuos.ſaltem apud homiĩes
nec ad reſtiutionẽ obligantur.Obligan/
tur tamen in foꝛo conſcientie/aliter recom

penſare benefactoꝛibo ⁊ fundatoꝛib ſuis.
pꝛeſertim faciendo ſibi amicos de mimo⸗
na iniquitatis.vt per alios ſuppleant re/
demptionem ⁊ ſatiſfactionem/ quã ipſi ſi⸗

ne gratia permanẽtes / inſufficienter agũt

Valent pꝛeterea buiuſmodi beneficia/nõ
ex virtute ꝑſonarum.quoniã tales ſuppo/

nuntur eſſe in peccato moꝛtali ⁊ per conſe

quens dei hoſtes odioſi. ſed er perſona to
tius eccleſie.⁊ exofferentium deuota pieta

te valoꝛem ſuſcipiunt.qualem ⁊ quantuʒ
¶ Tertia conſideratò. Plus
congruit eccleſiaſticis noticia ſacre legis
q;ᷓ alia.et multis ipſa eſt de neceſſitate pꝛe/
cepti.ſed magis et minus/ pꝛo diuer ſitate
officioꝛum curarum atq; dignitatũ. Cu/

rati nominati tenentur ſcire pꝛecepta dei.

et articulos fidei in quodam generali pꝛo
denuũciando ſubditis. Materiã inſuꝑ de

ſacramentis eccleſie. pꝛout in cõmuni vſu
pꝛacticatur ⁊ verſatur. vt de modo bapti/
ſandi.de modo audiendi confeſſiones.et

interrogandi.⁊ docendi.et abſoluendi.et

penitentias iniungendi.de modo matri/

monia contrahendi.de modo ſacre vnctõ

nis. et de inſtructione illius qui laboꝛat in

ertremis et ſique ſunt talia. Curatiꝓ his

ſciendis ſi non laboꝛant vel ſtudendo vel

audiẽdo / an ſint in ſtatu ſalutis. ipſi vide/
rint.ego non eſtimo. ¶ Quidam tracta/

tranſcribẽdo.nec diſpẽdioſi ⁊ difficiles in
intelligedo. Dep̃lans vero qͥ abſentes ſũüit
nihil hic diffinio. quęadmodum ꝑati eſſe
ſigeratio. Intentio eccleſiaſticoꝛũ in om /

nibus ſuis actibus debet eſſe diuinus ho
noꝛ ⁊ eius obſequiũ.⁊ conſequeter ex inci

dentiꝛ quaſi acceſſoꝛie/ipᷣi poſſunttempo

ralia deſiderare ? adquirere pꝛo ſuſtentatõ
ne decenti ſuoꝛũ ſtatuũ.decentẽ intelligite

ſtatum pꝛout ſapiens iudicabit.⁊ nõ pꝛo/

ut ambitio vel auaricia ſuadebit. Juxta q;ᷓ

conſiderationẽ datur regula conſequẽter

dd ſciendũ ſi in celebꝛationiba miſſarum.

ſfſi in hoꝛis lucratiuis.ſi in alijs oꝑibʒſuis
imo etſi in multiplicatione beneficioꝛim

ipᷣi eccleſiaſtici ſint ſymoniaci.vł ſymonia

Auli turpi lucro notandi. Deſcendere autt
ad ſingula omnino diffinienda/ neq; facd

2

leeſt neq; poſſibile ſub certa regula. prer
varietatem circũſtantiaruʒ. ex quibus/iu/

„ ,—

ris variationem ſcit nemo.

. . „ —

penitendi.

.

tentie/vbi tanto magis flendum eſſe dicit

Aug.quãto minus flemn. nihilomin? tẽ⸗
ploꝛum locus/ſua quidẽ religione⁊ qua/

itaq; aliud vidẽtur pᷣdicare imagines om

nes in eccleſia ante quaquerſũ. ſupꝛa. ſub⸗/
tus.⁊ in lateribo.cantus inſuꝑ ⁊ pulſus.ea

quoq; que legunt᷑ ⁊ fiunt omnia.niſi leue-

bent ſeculares hoies ſeu militares ſeu ple/

bei/loca ſua in quibexercent plena mul-
tis ſpectaculis. vanitatibus.⁊ inſanijs fal

ſis / que penitentiã non ſolũ non incitant
ſed pturbant. V

dare infinitis periurijs. fraudibus. mur-⸗

„

tus peni

lide foꝛa negocioſa/ abun

mMii ibus inconditis. clamoꝛibuſq; diſſo⸗
nis. Uide curias patrocinantiuz. intra q/
. les / nota litigantiuũ magniloquas linguas

acutas et inſtructas vt narrent fabulatio/
nes ſed non vt lextua domine. Decurjs
curialium quid aliud dicturus ſi um / quaz
quia tote cure ſunt. et tote curevaniſſime.

nec cure celeſtes.ſed plerunq; ſceleſte: Nõ

„

diſcunam per ſingula talium loca quoꝛuz
plurima a ſanctis doctoꝛibus merito in/

terdicta ſunt eis qui penitentiam ſalubꝛez

integro animo peragere moliuntur. ¶ At
nero nos eccleſiaſticos continet locus ſa/

„

cerrimus.locus religioſiſſimus. locus to/

. . „

tentie ſalubꝛis pꝛouocatiuus. ſi

„

tamen in eo non manem? ſicut beſtie. igna

ri myſterioꝛum omnium que finnt et cer⸗

nuntur. Si pꝛeterea coꝛpoꝛe exiſtente in

eccleſia/non ſit an mus in patinis. ſicutẽ

apud Terentium. Si deniq; non facimꝰ

de domo oꝛationis/⸗ domum negociatio/
nis et ſpeluncam latronum OQuo pacto
it: Certe aut cogitando gut garriendo ſe/

cdlaria. aut diſtributiones diuinas tanq;
Inte„ obis qui nõ eas lucramur indebitas fur
Auna dici potuerãt.ſed interim cõ
p tenti/⁊ ad ſecundã noſtre erhoꝛta
tionis partem tranſcũtes/oſtenda
ex loco in quo ſumus/congruitatem
ocs noſter viri patres eet
fſfntres locus eccleſie materialis in quo fre
gquentius cõuerſamur/nos admonetſinõ
bſurdeſcimꝰ vt obediamus dicentixpo.
Penitemini ⁊c. Quanq; enĩ vallis hec mi
ſenie/locus ſit vniuerſaliter ffetus ⁊ peni -

tiue rapiendo.furtiue dixerim iudice deo⸗

etſi non mundo. qui ſi eos ſoluit. non ta/

men abſolut. ¶ Ceterum crux et cruciſ-
xus/nonne loquuntur vt penitentiã aga⸗/

mus. cum talem ipſum chꝛiſtum ante ocu
los ſtatuãt.quo nullus vnq; acerbius do/

luit. non pꝛo ſuoꝛum ſed pꝛo noſtroꝛum
ſatiſfactione peccatoꝛum? Sanctoꝛum
murſus ſanctarumq; imagines idem ſua/
gent. ingerentes memoꝛie noſtreꝙ ꝑ mul

tas tribulationes opoꝛtet nos intrare in
regnum dei vt ipſi ⁊c. Deniq; tumbarum

ſculpture.magnis nos vocibus et lamen/

tis/ ad penitentiam pꝛouocare nõ ceſſant.
ingerentes quid illi ſint.quid fuerunt.qͥd
de nobis meruerunt. quid exigunt vt ſu/

um/quoꝛum coꝛpoꝛa incinerata/tegit tel-

lus. ¶ Biad hos omneset ſimiles aſſi⸗/

mus ſurſum coꝛda.⁊ nõ reſpo due clamozes nequaq; aperimus aures
Aaentes habemus ad dñm. Lteuare auteem

ſurſum coꝛda nequeũt ſane ipᷣi peccatoꝛes
ſine penitentia.⁊ magna penuetia. ¶( Ha

mentis intimas/non iam ſurdaſtri ſed ſur

di ſumus.imo ipſis quas intnemur ⁊ cal/

camus imaginibus atq; ſimulacris aſſi/

milati ſumus que habent aures etnon au
diunt. Quid de ipſo ſacroſancti dominici

coꝛpoꝛis ſacramento ſatis vnq; dicturus
ſum. malo nunc ſilere qᷓ pauca dicere. Ve
illis qui abutuntur eo ad cumulum pec/

candi/quod ſingulariter datum eſt ad au/

xilium ſubleuamẽq; penitẽdi. Hi ſunt in

digni tractãtes illud. quos ſub queſtione
ternibili increpat dñs per ꝓphetam. Quid

lul
in
um
nen/
ſen.
nt
ſ⸗
egtrc
s a
Ars
giir
rtaal⸗
gaſſ/
vonau
minic
curns
ne Ve
mper/
tadan⸗

iſuntn

neſtont

dilecta taben

iteꝝ. Elegi abiectus eſſe in domo dei mei
⁊c.Ad quid:Ad penitendũ pᷣcipue.Peni

temini ergo.

: Airca bec quaupleroc/
currit conſideratio moꝛalis.

1
Bidicatis in aliſs. alor guippeorat
num ibidem factarum cumulatur ex oꝛa/
tione generali et loci maieſtate. exqua fit
deuotionis maioꝛ incitatio. Pꝛopterea

nõ abſq; grandi ratione ſedula religio pa
trum noſtroꝛum/particularia oꝛatoꝛia ve
tabat. pꝛeſertim pꝛo miſſis celebꝛandis.
Diri in conſideratione regulariter. quo⸗

niam accq eſcere valoꝛ ipſis oꝛationibus
gliunde q; exloco ſancto poſſet. ¶Becũ
da conſideratio. Omnis blaſphemia/que

attribuit deo vel ſanctis eius / indigna vel

tur pia / vel verbo vel facto vel ſigno / tan/
to execrabilius fit in eccleſia quãto locus
pias ſacr eſt. Que blaſphemia / ſi fiat ſub
ludi ſpecie/ debet auctoꝛitate per ſuperio/

res ſenioſe reparari. Nec cõſuetudo ad op/

„

poſitum alleuiat imo aggrauat. quia ve/

riſſime coꝛruptela eſt. et ſacrilega coꝛru/

biela⸗ auc in apur ſuperioꝛum redunda⸗/
bit. ſi non pꝛo ſuo officio remediare cura/

uerint.maioꝛi quidem animoſitatequam
pꝛo ſuis tẽpoꝛalibus decertarent.¶ Ter/
tia conſideratio. VUna excauſis quare ec
cleſiaſtici mali et impenitentes / peſſimi
ſunt ſnpꝛa ceteros (pꝛout ſepe expertum
fuiſſe teſtatur Augꝰ.et tempoꝛa mea idem
monſtrant ad oculum jaſſignatur conue/
nienter. quia tales ipſi deo magis ingrati
ſunt dum abutütur eis omnibus que eos

„

ad penitentiam pꝛouocare debuert. Om

nia enim remedia pꝛo ſua coꝛrectione vt

Clericoꝛum

etſt ꝙ dilectus mens fecit in domo mea ſce
lera multa. ¶ Hõ nos ita viri patres ⁊ fra
es.ſed in loco tali tanq; diuino et celeſti
audiamus vocem dñi imperantis vt amo
tis calciamentis noſtre vetuſtatis ꝑ peni/
tentiã.ſuũ eſt eni hoc officium ſtem in ter
ra hac que ſancta eſt dicentes cum Jacob
TWerribilis eſt locus iſte.non eſt hic aliud
nuſi domus dei ⁊ poꝛta celi.Etenim domi
nus eſt in loco iſto.et nos.ergo ſancti fu⸗
mus qui habitamus in ſancto quibꝰ dei
gratia conceſſit.ſi non abutimur.illa vota
pꝛophetica. Vnaz petij a domino hãcre.
vt inha.in domo domi.Et rurſum.Quã/
acula tua domine vir. ⁊c. Et

in nauſeam et venena:

ctius eſt et deo placentius et fructuoſi? re⸗
lariter / oꝛare deum in templis et locis ſi li⸗ neni
parte ſermonis.

ioni pꝛo

iunio quadragenario chꝛiſti quali quali⸗
terq; fuerit completum virtute. Dulffi⸗

ploꝛat pꝛopheticus ſermo.⁊ ecce turbatio

N „

à*

uarta conſide

incio. Affectiones peruerſe queſeparanta
deo / damnabüiter fiſt vbiq; . damnoſius
m eccleſia. NHegociationes õ
res / fiebant olun in templo h
no diſplicibiliter chꝛiſto. hoc ex ſuo ʒelo
ſubuertente catheqras numularioꝛum ap
paruit. Nunc diſplicibilius fiunt in tem/
plis ſuis.in quibus myſteria magis ſpir-
malia/conuenit celebꝛari.⸗Hec de ſecunda

—

lum exſtatug

p nobis eſt / non ſo

boꝛgationem addere noſtre oꝛa/

mitto ꝙ tempus omne

et qui ſunt quos pia neceſſitas excuſat.

QOuali inſuper delicti obnoxij ſunt eccle/⸗
ſiaſtici tranſgreſſoꝛes et fundatores hu/

„

iuſmodi ieiunioꝛum. Tum pꝛeterea de ie

ciat ad dolendum lugendum penitendũ/

—

q; continuo/ aſpectus huius tempoꝛis⸗
imo huius tempeſtuoſe etatis noſtre.in
qua regnat luctuoſiſſimum abſq; exẽplo.
imo nullis vnq; luctibequanduʒ ſciſma.

.

quod nõ vetuſtate cõſumit᷑ vt omnia.ſed
in dies / altius radices malas agit.⁊ tanq;

fama monſtrum hoꝛrenduʒ in dies vires
adquirit eundo. Expectauimus pacẽ de/

—

ſone / nec exloci qualitate coꝛro

40

ſunt exempla ſanctoꝛum et pꝛedicationes
⁊c. conuerterunt in faſtidium et contem/
ptum ex continuo auditu et viſu. adeo vt
tangem ſe eſſe credant ſapientes et pꝛudẽ
tes pꝛealijs monitoꝛibus ſuis.quoniam
impin guati ſunt incraſſati dilatati.ideo
defreeliquerunt deum factoꝛem ſuum ⁊c. et
hHunmulitatem noſtre religionis et ſuoꝛum
pꝛomulgatoꝛum/ponunt in abominatio
nenm ſibi. Qualis igitur ſpes ſalutis eẽ po
teſt. vbi que fuerant remedia/couertuntur

ieroſolymita

D
8 .,=

perſuadenda nobis penitentia
yt iam fecimus.ſed etiam tertio ex tempo
ris qualitate.
vite miſere huius et erumnoſe/iempus lu
gendi eſt/ tempus q; penitendi. Non lo⸗/
quoꝛ ð tempoꝛe hoc quadrageſimalis ab
ſientie/quod intrauimus. quanq; mul/
ta dici ad rem competerent. Lum de ieiun-/
nijs / qua obſeruatione complenda ſunt.

2

4 .
202

Bermo de pita clericoꝛũ

Sic eccleſia inſanabili quodã canoo de/

paſcitur egreſcitq; inedendo. Sic ſuã by⸗

aram patitur que ex ſucceſſione fecundioꝛ
ſit. Ipſa inſuper minotaurus vix egreſſi/

bili laboꝛinto circũdatur.⁊ moꝛe ferarum
babet in rete pedes ſuos.(¶ Nunquid nõ
igitur tempus tale eſt in quo penitere ⁊ ðo

lere cum ingenti gemitu et plangoꝛe aſſi/

duo cuʒ lacrimis ⁊ rugitu coartamur nos
eccleſiaſtici ⁊ dicere. Lu exurgens domĩe

miſereberis ſyon. quia tempus miſerendi
eius quia venit tempus: Et iterũ. Tem/

eue faciendi dñe diſſipauerũt legem tiaʒ⸗
egem charitatis vnionis ⁊ pacis. ¶Pꝛi/

ma cõſideratio. In omni tempeſtate gran

di ⁊ internetione/ vbi pꝛimũ incipit᷑a ſan

ODuale ſignũ illos ſolos accipere notat p/

nit: Penitemini ergo.

eruario dei ſalubemimũ eſt / iuxta Ezechie
lis viſionem/ſignariſigno thau in fronti/
bus. Illt quippe ſoli ſaluantur ſic ſignati

dicta viſio qui gemunt ⁊ dolent ſuper cun
ccis abominationiby que fiunt. hoc autez
per penitentiã fieri ꝑſpicuũ eſt. VUbi vero

.—— 7

hoc temge miſero quis legit quis audi/

magtis inceperit ira dei a ſanctuario ſuo

4

geratio. Ouoniam facta eſt ſciſſio ita vni

uerſalis in coꝛpoꝛe myſtico er peccatis ſin

gularium ꝑſonarum ⁊ eoꝛum puerſis ino

ribus quomo fit in coꝛpoꝛe vero diſolu/
tio eius ex vitio moꝛbido partiũ ⁊ coꝛru/

yxa bumonwoſeguensen nrpenuene⸗
8

is medicina pꝛimũ reciꝑet in membꝛis ſa
nitatem. pꝛeſertim cum videat᷑ hic eſſe di/
gitus dei.cui humanũ auxilium quaſi pe/

nitus deeſſe ſentit. Quapꝛopterimpetran

dum eſt diuinum teſtimonio Joſophat.
NQDue impetratio nõ melius q; per penitẽ/
tiam humilem adquirit᷑. Quoniã ſicut ex/

altatio ambitioſa ⁊ perdita multoꝝ eccle/

ſiaſticoꝛũ tam feda abiectione humiliauit

eccleſiam/ipᷣa ſi queritur rurſus exaltari vt

per penitentiam W m hoc fiat neceſſe

eſt Penitemini ergo. ¶ Tertia conſidera

tio. Reuerentia pia ad matrem viget plus

q; alias in ſilijs/ tempoꝛe neceſſitatis ⁊ cõ

culcationis ſue.vt humilientur ⁊ doleant

et penitentie ſigna demonſtrent. pꝛeſertim

vbi per talia/ miſerabilibus eiuſdem ma/

tris neceſſitatibus ſubueniri conuenit.dũ

ſinguli filioꝛum ſingula merita ſuaſicuti

naſdam donationes et redemptiones cõ

ſuntincommmncad rdempfionem ma

tris captiuate. Sic eſt in
ratio. Sciſma pꝛeſen
ram penitentiam imo magis ad eandem
faciendam animat⁊ inducit tanq; ad pꝛi/
mum antidotum ⁊ medium pꝛo poꝛtu ſa/
lutis attingendo. Scio tamen nõnullos
hinc inde poſſe inquietari a ſcrupulis et

Becunda conſi

tentia ſalubꝛioꝛ fiat. ¶

ꝛeſenti tempo /
Auarta conſide⸗
non impedit ve⸗

queſtioniba pluriba ſuper caſibus reſerua/

tis.⁊ ſuꝑ poteſtate clauiũ.⁊ alijs ꝑplexita/

tum nodis and ſciſma pᷣſens reſperſum
eſt. Scio nihilomin reiponſum factũ eẽ

anthonio.ꝙ ſola humilitas omnes diabo

li laqueos ſecura pᷣterfugit. Humiliatus
ſnm et liberauit me inquit ꝓphetal. Nulli
vero abſq; penitentia datur poſt peccatuʒ
talis humilitas que rurſus exaltet. Soli
igitur bene penitẽtes ſecuri ſunt.q;obꝛem

penitemini. ¶ Hec foꝛtaſſis ſufficere po/
tuerant de neceſſitate penitentie noſtre / ni
ſi reuerentia euangelij hodierni cui credi

opoꝛtet.et ꝙ appꝛopꝛiate de eccleſiaſticis

loquitur/cogeret nos ſua maieſtate vt ali/

quid dicerem. nec ipᷣm noſtro ſilentio in/
ligno tranſirem?. ¶ Ita; euãgelicus ſer
mo. xxiij.c. Oat. vnde euangeliũ hodier/
nũ coſcriptũ eſt/ loquens in ꝑſona xpᷣi ad

pbariſeos ⁊ ſcribas ſui tꝑis/ notat in ſpe⸗/
ciali.ſub repꝛehenſioniba quatuoꝛ.⁊ octo

*

maledictionib.a quib debent eccleſiaſti/

cipᷣcauere.vt increpatio maloꝝ.bonoꝛuʒ
ſit inſtructio.⁊ vt ſuꝑ malo

aſalt Sꝛima rep̃henſio
eſt dicere bona ⁊ non facere.hoc enĩ quid
aliud eſt q; ſe pꝛopꝛia voce damnare⁊ ta/
lem eſſe cui merito dicat dñs. Exoꝛe tuo
te iudico ſerue neq;. Videte aũt patres et

fratres quãto amplius eſt delictũ. neq; di
cere bona neq; facere imo dicentibus atqq

facientibus modis omnibus ſeno ⁊ ioco
clam ⁊ palam cõtraniari.¶ Secũda repᷣ/

henſio eſt onerare ſubditos duris ⁊ multi

plicatis ponderibo pᷣceptoꝛũ ⁊ penarũ.di/
gito autẽ ſuo nolle ea mouere. Quo in lo⸗/
co culpanf illi eccleſiaſtici qui excõmũica/
tionũ ⁊ vexalium ⁊ maledictionũ ſenten/

„

tias accumulãt ſupꝛa merita.quo fine/ipᷣi

vigerint ⁊ q; conſone ad euangelicã liber/

tatem. ¶ Tertia repᷣhenſio eſt hypocriſis
et ſuꝑſtitioſa in habitibus.quibus ſancti
tatem aut religionem pᷣferunt.qualia in/
tus hoꝛrent et fugiunt ipſi taliter induti.

qualiter induimur nos eccleſiaſtici om̃es

cognito/ peni /

Mhi

ſde⸗
1e⸗

nni⸗
c,
le

litatem.

oꝛdine/in confeſſioniba audiẽdis.(¶ ui
tum ve contra eos quidecimasvſq; ad mi

D ö ö, 1däF ä äZ —SdüepeFe
w l .
MM . f e öd
c.e

diuiſi a populo. pꝛecipne dum in eccleſia

miniſtramus. Sed ſepe mentiũtur he ve
ſtes.dum aliud monſtrant extra. aliud te/
gunt intra.exterius ſanctitatẽ interius vi

alto recubitu in cenis.in ſalutationibo po

pularibus atq; foꝛenſibus.in titulis ⁊ ap

pellationibus.nomie magiſtri aut patris
aut domini.ĩ quibus omnibus coꝛrupta
affectio magis q; ipſa actio que de genere
bona eſt /⁊ bene fieri poteſt/inculpat᷑ Po/
teſt enim aliquis omnia iſta querere/ſi ſta
tus ſuus ⁊ vocatio/ exigãt pꝛo vtilitate rei
publice ⁊ eccleſiaſtico honoꝛe.non pꝛo ſin
gulari ambitione. Aliquis enim ex eccle/
ſiaſticis/cur non fas habet alte ſedere ⁊ ſa/
lutari populariter.et appellari vel mater
vel pater.vel dominus ſi non iſtis delecte
tur. Hoc eſt ſi non nomina tm̃ ⁊ famã ſed

res ⁊ opera ⁊ officia ꝑ nomina deſignata /

dem magnificentiã ⁊ gloꝛiam:

querit ⁊ implet.nõ ad ſuam ſedagꝗ E lau⸗/
tur octo ve. Ve pꝛimuʒ eſt claudere viam

celi ꝑuerſis moꝛibus ⁊ exemplis. Hoc fit

dum imperiti ⁊ ſimplices ex populo/argu

unt ſibi licere ea que vident patres et pa/

ſtoꝛes ſuos facientes. ¶ Scðm ve ſub pᷣ/
textu longarũ oꝛationuʒ viduas ⁊ ſimpli/
cioꝛes ſpoliare. Aquo ve non immunes
ſunt hi qui obitus ⁊ ſeruitia multa in ec/
cleſia pollicentur.⁊ ea vel non exoluũt.yel
impꝑfecte ac negligenter exoluunt.¶ Ter⸗
tium ve traduci poteſt appꝛopꝛiate ad ec/

cleſiaſticos.querentes pꝛomotionẽ alicu/
ius ad ſtatum eccleſiaſticũ.vel contra eos

qui affectu carnali vel alio faciunt eum ꝑ/
uerſis exemplis et moꝛibus duplo filium

gehenne q; futurus erat in ſtatu ſeculari.
¶ Duartumve contra malos interpꝛetes
xp̃ᷣi.⁊ ſpecialiter iuramentoꝛuʒ ⁊ votoꝛum
in quibus fallũtur ⁊ fallunt ex ſacerdatu

. — *

nimũ eſſe ſoluendas decreuerunt ⁊ grauio

ra ipſi derelinquunt Judicium ſcʒ miſeri
coꝛdiam ⁊ fidem / ſicut apud quoſdam in –

eccleſia plus puniretur tranſgreſſio vnius

cerimonie ⁊ traditionis humane/ q; blaſ/

phemia in deum aut ſuoꝛum pꝛeuaricatõ

mandatoꝛum. ¶ Bextum ve mũdaredi⸗/

ligenter id quod foꝛis eſt in vaſis quibus
deo miniſtratur. vt eſt calix. ⁊ conſcientiiã

Quarta repᷣhenſio eſt ambire
vanam gloꝛiam.in locoꝛum eminentia.et

equũ

loꝛum Amen. Winit.
Begquitur item ſ⸗

militate. valde notabilis.

mam. VAt faciunt qui in cõſcientia pecca/
ti moꝛtalis/⁊ in cõtinuo ꝓpoſito non relin

quendi peccata ſua/ neq; occaſioneg pec
catoꝛum/miniſtrare pᷣumunt. ¶ Bepti/

40

dimittere rapinis ⁊ immundicia pleniſſi/

mum ve contra hypocriſim eoꝛuʒ qui ſan
ctitatem fingunt extrinſecis ſignis.intꝰau

tem ſunt hvpocriſi eciniquitate. comꝑati
merito ſepulcris dealbatis. Qõ ſi culpan

tur hi qui mali ſunt / quo vituperio digni
videntur qui peccata ſua pꝛedicant gloꝛiã

tes cum malefecerint et exultantes in rebꝰ

peſſimis in ꝑniciem ⁊ contagionẽ ⁊ ſcan/
dala certa puſilloꝛum? Cuidam.impꝛope
rium dixit alius.Abi hypocrita.Cuiacu/
la moꝛdacitate reſpondit iniuriatus. Tu
talis es vt nec hypocrita dici poſſis. Jta

palam ⁊ in publico ꝑuerſug ęs vt nullus

fictioni locus relictus ſit. . ctauum ve
eſt qui ſanctis reuerentes

quias.ipſi tamen eos nequaq; imitantur

in ſanctitate.imo pᷣſentibus inimicantux

et inſidiantur qui ſanctoꝝ vitam atq; mo

res queſierint imitari

linquetur vobis domꝰ veſtra deſerta.Do
mus hec domus erat ſynagoge. cui ſucce/
dit domus eccleſie.quã iam pene deſertio
ni vicinam intuemur vt olim ſynagogaz.
Auereal bo pius eccleſie ſponſus Ihs
xp̃ᷣs. Auen
tes. ſi nos benigne intuitus fuerit ⁊ cõuer
tet ad ſe.et tandem reponet in firmiſſimo

habitaculo ſuo.ad quod nos ꝑducere di/

gnetur qui ſine fine ꝑmanet in ſecula ſecu

mo eiuſdem factus in cena domini pbu/

Deo exiuit ⁊ ad deum vadit
DOꝛiginaliter Johis. xiij. ⁊ in
ecuan gelie pñtialiter recitato
MHos⁊ mei ſules qui a deo exi
NKuim , peccatũ longe nimis.
Quia longea peccatoꝛib ſalus.vadamꝰ
nũcrurſus ad eũ/ꝑ or̃onis ⁊ pie inuocatõ
nis greſſum. moxaderit.quia ꝓpe eſt dũs/⸗
omnib inuocãtibo eũ in veritate. Cuius

ofonis nr̃e mediatricẽ te cõſtituemꝰ o vir

go beata virgo / deo iunctiſſima. ad quam
de? venit.⁊ a qua ſᷣm coꝛpꝰ exiuit. Tenũc

e videntur. co
lentes eoꝛum ſepulcra memoꝛias atq; reli

queſu ¶ Aad que omnia ve
ſubiungiutur hoꝛrenda concluſio.Eccere

ret autem ſi fuerimus peniten/

BGermo in cena domini

ob hoc ſalutantes ⁊ dicentes. Aue maria⸗
Adeo eciuit ⁊ ad deum vadit.ſcnbitur

vt ſupꝛa.Alta verboꝝ ꝓfunditas.alta ni/
mirũ.⁊ quis cognoſcet eam: Sed ita loqͥᷣ
decebat conſciũ ſecretoꝝ dei.Hic tam ſub

limis volatus grandi aquile ſpũali homi

ni videbat᷑.cui ex ſententia dicere fas erat
illud ꝓꝑhᷣie apud Boetiũ li.iiij. metro pꝛi/
mo. Sunt eteni pennevolucris mihi que
celſa cõſcendant poli.quas ſibi cum velox
mens induit peroſa ten as deſpicit ⁊c.
NHNihi vero quid ni ſtupoꝛ mentis et di⸗/
gna admiratio debebatur ad hanc ſcienti

am que mirabilis facta ex me eſt confoꝛta
ta eſt.⁊ non potero ad eam: Quid niſive /

nerabũdum quoddam ſilentiũ congrue/
bat: Congruebat vtiq; ſilentium potins
ᷓ elato ſermone de diuinis obſtreꝑe inter
oloꝛes me raucum anſerem.potius qᷓ; ſoꝛ/
didis pedibus affectionũ.manibuſq; oꝑa
tionum me ſanctuarium verboꝛum dei te

merariũ introire. Sed officij mei debituʒ
ipſi vos ſcitis.ſed ⁊ frequens deuotionis

impꝑfecte balbutire cõpellit.¶ A deo int
euangeliſta exiuit. Miroꝛ ſi non pꝛotinꝰ
ad hoc verbuʒ miramini. De quo nempe
alio iſtud dicitur. Adeo exiuit / qᷓ; de ver/
bo quod eternaliter eſt apud patrẽ:quoni
am in pꝛincipio erat verbũ ⁊ verbum erat

veſtre conuẽtus ⁊ pꝛeſtolatio vel

apud deum. ⁊ deus erat verbum. Si eter/

„

naliccrapud vann⸗ qualitera deo
quomodo eternaliter apud deũ: Sed di/
ces exitus iſte verbi a deo / eſt ipſa filij ge⸗/
neratio.verum eſt ſi eſt filij generatio ſicut

eſſe confitemur. Vides ꝙ iſte exitus pꝛoꝛ/

ſus eſt ineffabilis. De eo quippe ſcriptuʒ
eſt. Generatõnẽ eius quis enarrabit: Iſa:
liij. ca. Pꝛopterea cur conaretur eloqui 5
enarrari nõ poteſt. nõ eſſet illud ſobꝛie ſa/
pere. Quid ſiquis loquatur nõ iam homi
num ſed angeloꝛũ linguis. quo pacto ef/
fari ſufficiet deum a deo exire/ non locali

ter non dimenſionaliter.non diuerſificate

ſubſtantie/ neq; durationis varietate ſed
perſonali tm̃ diſtinctione? Qui ⁊ regredi
dicitur ad deũ dum ſuũ rependens amoꝛc
patri/ſpirat ⁊ quodãmodo donat ſpiritũ/
ſanctum. donũ pꝛeſtantiſſimuʒ ⁊ vtriuſq;

nexum. ed ſileamus interim de ſecre

tis his celeſtib ⁊ ꝑſcrutatioꝛeʒ inueſtiga/
tionẽ huiꝰdiuini exitus ⁊ regreſſus ad in/
tcra/ nos vel ad ſcholã vel ad celebꝛitatem

uit ·

beatiſſime trinitatis remittamꝰ· Illicma⸗

gis diſcere eſt/ quomodo filius egreditur
a patreyt imago pulcerrima a pulcernrimo

yt verbũ ſententioſiſſimũ.vt ars omnium
fecũdiſſima.vt exemplar diſtinctiſſimũ.vt
idea ⁊ foꝛma quedam omniũ capaciſſima
et actualiſſima ⁊ potentiſſima. Sicigitur
exiuitxpᷣs a deo.eternaliter ꝓductiue.⁊ ad
deum vadit / ſpiratiua dilectione. ¶ Am/
plius vero ↄſiderationi noſtre/alius obij
citur xpᷣi a deo exitꝰ.qalius quoq; ſui ad euʒ
regreſſus.nõ quidem intrinſecus ꝑſonali

ter vt pꝛius.ſed denoĩatione quadã extrin

ſeca.⁊ idiomatũ mutua ↄmũicatione.quã
operata ẽ humanitatis aſſumptio.Etqͥd
eſt pꝛecoꝛ hoc modo xpᷣm a deo egredi:ni

ſi eundem in hoc calamitoſo vallis lachꝛy

marum exilio/dignanter incarnatum:cõ/
moꝛari.affligi.crutiari: Nihil quippe lon
ginqui a deo poterat excogitare mens hu

mana/q; impaſſibilem ad paſſionem egre

di.inuiſibilem videri.immoꝛtalem quoq;

eſſe participe; moꝛtis. Aſtxpᷣm regredi ad

deum / eſt ipſum a moꝛtuis reſurgere. Jaz
non moꝛitur quoniã moꝛs eivltra nõ dña

bitur ad Rho. vi.quãdo in patria ⁊ ciuita
te ⁊ reguo patris in celeſtib ad dexteram

ſuam ſedet in etemũ.cum omnia ſubiecit
ei deus ad hebꝛe.ij. Hic eſt verus iuſticie

ſol qui oꝛitur in natiuitate. occidit in paſ-

ſione.⁊ ad locum ſuũ reuertitur in gloꝛio/
ſa aſcenſione Eccleſiaſtes pꝛimo.Et quia
habent pꝛopꝛias ſolennitates hec myſte/

ria/ſuoſq; ſermones.tantũdem dictum ſit

hic/quomodo xp̃ᷣs a deo exiuit ꝑ incarna/
tiouem ⁊ ad deũ vadit ꝑ gloꝛificatiouem.

Hemü repibilis eſt exitus quidam ter-

tius /xpᷣi a deo/Fᷣm animã qui cõmunis eſt
omnibus creaturis. Dicit itaq; diuinus

theologus Johãnes. Quod factuʒ eſt/in
deo vita erat. Vita erat.non quidẽ ꝑ iden

titatem realem ⁊ eſſentialem rei facte ad fa

ctoꝛem. vt manichei blaſphemant. dicen,

tes animam eſſe partem a deo deciſam per
actionem pꝛincipis tenebꝛarum. Sed vi

ta erat/per idealem et viuificam/ exempla

rem ſeu archetipam cognitionem ⁊ virtu/
tem pꝛoducendi efficaciſſimam. longeerx/
cellẽtius.longe ineffabilius/q; in ipᷣa mẽ/
te artificis / domus fabꝛicanda vel imago
pingenda/exiſtat ⁊ ſuo modo viuat.Quid
vero ſint huiuſmodi idee.⁊ qualis ſit ea/
rum diſtinctio / nõ eſt hic diſputandi locꝰ.

Rimm
onegel
gllin
luce⸗
nnco/
pelon
gshu
mege
grog
Nlig
hodi
in
mun
Net
te
pe
lio⸗
un
ſr,
wi
N
iouen.
Aunten 0
nunssc
duinos
nahi
gept
nu
,dicen/
ſamper
Sedv
cxempe⸗
n1Virm
longee⸗
dim
ar

naloſte,

utiu

MDulte doctoꝝ traditiones in vnam veri
tarem(ſi bene capiantur) reducibiles ſuꝑ
pꝛime ſententiarũ diſtinctione habentur.
¶ Ad hocigitur eſſe ideali illud recte per

„ „ „„

hibetur egredi/quicquid fit extrinſecus ĩ

elſe ſuo reali.regredi autem non niſi cea/

ture roali ꝓpꝛie datũ eſt. quãq;velit Boe/
tius/omnia in ſuum regredi pꝛincipium
yYelut ſi flumina vnde exeunt reuertantur
Eccls.i.Etqñ h̊: Qñ repetũt ꝓpꝛios q̃q;
recurſꝰ.redituq; ſuo ſingula gander le⸗

manet vlli traditus oꝛdo/niſi ꝙ fini iun/

xeritoꝛtum.ſtabilemq; ſui ſeceritoꝛbẽ.li.
iij. Detro.ij. Hocfitdũ motus inditos
nature ſue/cuſtodiũt.dumq; vices indul/

. Pagut: agendo patiendo monendoq;
¶ Atuero q;tum tibi eſt creationis egrei
ui excellentioꝛ (o rationalis ſpũs) tanto

regreſſus ruus ad deuʒ eſt q;to a reliquis

omnibus a ꝑfectione differentioꝛ. Cunẽ
Pe rõnalis ſpũs ſicut capax et ꝑticeps dei

ſolus factus es ꝑ intelligentiam atq; ratõ

nem. hinc ad imagiuem dei et ſimilitudi/
nem factus affirmaris. Geñ.i. Sic ſoli ti

bi ad deum regredi cõceſſum eſt/ꝑ cogni
tionem etamoꝛem.Dirigũtur cetera ĩ cur

ibus ſuis et ab agẽte infallibili. ſicut ſi vi

dens aliquis/cecum ducat vt dicit auerro

is. Tu ſola/videns videntem inſequeris

Tu ſola/cognitine ad pꝛincipiũ tuum re
grederis.vt fias vnũ ens cũ diuina eſſen/
tia. tertia ꝑte libelli de oꝛnatu ſpũaliũ nu/
ptiarum.Anima inquit contemplãtis ita

oiungitur deo / vt fiat im illud eſſe vita
le et ideale qð eternaliter in deo pᷣhabuit.

Quem erroꝛem / vna nuper eplaa me edi
ta coarguit. Velim pᷣterea cõmonuiſſe vt

de bac mateniacautelegat᷑. Bem. ad fẽs
de monte deili.ij. ¶Ceterũ anima hbuma

na pᷣcipue illa eſt inter omnes rationales
ſpiritus/ que non ſolum regredi ad deum
ed omnia alia in eum referre debet. Pꝛo/⸗

pterea enim ipa coꝛpi cõiuncta et in imis
certis ligata.ᷣm Platonicos. Pꝛopterea

nexum duplicis mundi/tã ſpũalis q; coꝛ/

poꝛalis/operat᷑quaſi duas illas catenas

auſarũ / auream etargenteam/nectens
Deniq; idcirco in oꝛiʒo nteduplicis mun

di ſtatuitur facies ſua putdiuini theolo/

gi/et eleuati methaphiſici edocuerunt.q̃ti
nus ꝑ ipam ea omnia referrent᷑ in deũ co/
gnoſcẽdo et vtendo/que ab eo egreſſa ſũt
in creando. Hincdixerunt Ariſt.i. politi⸗

eos ſolos ꝓpꝛia appellatione homin
etae a boni ſunt etad deum omnia

rectionis future neceſſitas cõcludit᷑. Alio

quin naruralis inſtituti finis / fruſtra eſ⸗/

et. Sed de his alibi. Demũ ſpicuũ eſt /
omines di

referũt ¶Huncad xpᷣm redeo. QOnia eni
regreſſum hunc ꝓ intelligentiam ad deuʒ
et vſum/anima eius perfectiſſimis mõis

exercuit. dum ſeipᷣam etrem quamlibʒ al/

teram / ſola ꝑ excellentiaʒ in dei gloꝛiã lau/

dẽ amoꝛemq; reduxit. Hincaptiſſima ra/
tione. dixit euangeliſta noſterdexpᷣo.a

deo exiuit et ad deum vadit.Exiuit dico

